Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 325
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 25.04.2015 № 325 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 8 статьи 82 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила исполнения бюджета и его кассового обслуживания.
2. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 апреля 2007 года № 352 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" следующее изменение:
в пункте 3 цифру "27" исключить.
3. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению.
4. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2009 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                        К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 февраля 2009 года № 220
Правила
исполнения бюджета и его кассового обслуживания
Сноска. По всему тексту слова "карт-счет", "карт-счета", "карт-счете", "карт-счету", "карт-счетам", "карт-счетов" заменены словами "текущий счет", "текущего счета", "текущем счете", "текущему счету", "текущим счетам", "текущих счетов" постановлением Правительства РК от 09.11.2009 № 1789 (вводятся в действие с 01.01.2010).
Раздел 1. Общие положения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила исполнения бюджета и его кассового обслуживания (далее - Правила) определяют порядок исполнения республиканского и местных бюджетов, их кассового обслуживания, порядок действий государственных учреждений и уполномоченных государственных органов по выполнению комплекса мероприятий по обеспечению поступлений в бюджет, реализации бюджетных программ, а также финансированию дефицита (использованию профицита) бюджета.

Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 26 ақпандағы N 220 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 325 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 25.04.2015 № 325 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 82-бабының 8-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Бюджеттің атқарылу және оған кассалық қызмет көрсету ережесі бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 30 сәуірдегі N 352 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
3-тармақтағы "27" деген сандар алынып тасталсын.
3. Қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулы 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 26 ақпандағы
N 220 қаулысымен
бекітілген
Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесі
Ескерту. Осы Ереженің бүкіл мәтіні бойынша және 78, 79, 80, 87, 88-қосымшаларда "карт-шоттарды", "карт-шотқа", "карт-шоттарға", "карт-шот", "карт-шоты", "карт-шоттарына", "карт-шотты", "карт-шоттағы", "карт-шоттан", "карт-шотынан", "карт-шотына(н)", "карт шотына", "карт-шотын", "карт-шотындағы", "карт-шоттарынан", "карт-шоттары", "карт/шоттарына", "карт/шот", "карт-шоттың", "карточка-шот" деген сөздер "ағымдағы шоттарды", "ағымдағы шотқа", "ағымдағы шоттарға", "ағымдағы шот", "ағымдағы шоты", "ағымдағы шоттарына", "ағымдағы шотты", "ағымдағы шоттағы", "ағымдағы шоттан", "ағымдағы шотынан", "ағымдағы шотына(н)", "ағымдағы шотына", "ағымдағы шотын", "ағымдағы шотындағы", "ағымдағы шоттарынан", "ағымдағы шоттары", "ағымдағы шоттың" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 (2010.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
1-бөлім. Жалпы ережелер
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесі (бұдан әрі - Ереже) республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылу және оған кассалық қызмет көрсету тәртібін, мемлекеттік мекемелердің және уәкілетті мемлекеттік органдардың бюджетке түсімдердің түсуін қамтамасыз ету, бюджеттік бағдарламаларды іске асыру, сондай-ақ бюджеттің тапшылығын қаржыландыру (профицитті пайдалану) жөніндегі іс-шаралар кешенін орындау бойынша іс-қимыл тәртібін айқындайды.

Раздел 2. Порядок составления и ведения сводного плана
финансирования по обязательствам, сводного плана поступлений
и финансирования по платежам
Глава 2. Виды планов финансирования
2. Для исполнения бюджета разрабатываются следующие виды планов финансирования:
государственным учреждением - индивидуальный план финансирования государственного учреждения по обязательствам (далее - индивидуальный план по обязательствам) и индивидуальный план финансирования государственного учреждения по платежам (далее - индивидуальный план по платежам);
администратором бюджетных программ - план финансирования по обязательствам и план финансирования по платежам (далее - планы финансирования администратора бюджетных программ);
уполномоченным органом по исполнению бюджета - сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам.
Индивидуальные планы финансирования, планы финансирования администраторов бюджетных программ, сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам разрабатываются в соответствии с законом о республиканском бюджете и решениями маслихатов о местных бюджетах на очередной финансовый год, постановлениями Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов о реализации республиканского и местных бюджетов на очередной финансовый год, стратегическими планами государственных органов, бюджетными программами, бюджетной заявкой администраторов бюджетных программ, Единой бюджетной классификацией Республики Казахстан (далее - ЕБК РК), Справочником государственных учреждений, финансируемых из республиканского и местных бюджетом (далее - Справочник государственных учреждений), и в порядке. установленном настоящими Правилами.
Индивидуальные планы финансирования формируются в тысячах тенге числами с дробным остатком, с одним знаком после запятой, планы финансирования администраторов бюджетных программ, сводный план поступлений в бюджет, сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам формируются в тысячах тенге, целыми числами без дробного остатка.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 09.11.2009 № 1789 (вводятся в действие с 01.01.2010); от 22.04.2014 № 385.
Глава 3. Порядок составления и утверждения индивидуальных
планов финансирования, планов финансирования по
обязательствам и платежам администраторов бюджетных программ и
планов поступлений

2-бөлім. Міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын жасау және жүргізу тәртібі
2-тарау. Қаржыландыру жоспарларының түрлері
2. Бюджеттің атқарылуы үшін қаржыландыру жоспарларының мынадай түрлерін:
мемлекеттік мекемелер - мемлекеттік мекеменің міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарын (бұдан әрі - міндеттемелер бойынша жеке жоспар) және мемлекеттік мекеменің төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарын (бұдан әрі - төлемдер бойынша жеке жоспар);
бюджеттік бағдарламалар әкімшісі - міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспарын және төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарын (бұдан әрі - бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қаржыландыру жоспары);
бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган - түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын әзірлейді.
Жеке қаржыландыру жоспарлары, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қаржыландыру жоспарлары, түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспары кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңға және жергілікті бюджеттер туралы мәслихаттардың шешімдеріне, кезекті қаржы жылына арналған республикалық және жергілікті бюджеттерді іске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың қаулыларына, бюджеттік бағдарламаларға, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік өтініміне, Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына (бұдан әрі - ҚР ББС), Республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің анықтамалығына (бұдан әрі - Мемлекеттік мекемелердің анықтамалығы) сәйкес және осы Ережеде белгіленген тәртіппен әзірленеді.
Қаржыландырудың жеке жоспарлары бөлшек қалдықтары бар, үтірден кейін бір белгісі бар сандармен мың теңгемен қалыптастырылады, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерін қаржыландыру жоспарлары, бюджетке түсетін түсімдердің жиынтық жоспары, түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары бөлшек қалдықсыз бүтін сандармен мың теңгемен қалыптастырылады.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 (01.01.2010 бастап қолданысқа енгізіледі); 22.04.2014 N 385 қаулыларымен.
3-тарау. Қаржыландырудың жеке жоспарларын, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларын және түсімдер жоспарларын жасау және бекіту тәртібі

3. В процессе исполнения бюджета индивидуальный план финансирования является основным документом государственного учреждения, который формируется в форме: индивидуального плана по обязательствам, индивидуального плана по платежам в соответствии с функциональной и экономической классификацией расходов по формам согласно приложениям 1 4 к настоящим Правилам.
4. Индивидуальный план по обязательствам определяет помесячные объемы обязательств, принимаемых государственным учреждением в денежном выражении в пределах годовых объемов бюджетных средств, предназначенных для реализации мероприятий бюджетных программ.
5. Индивидуальный план по платежам определяет помесячные объемы бюджетных средств, в пределах годовых объемов бюджетных средств, необходимых государственному учреждению для осуществления платежей в счет выполнения принятых обязательств.
6. Проекты индивидуальных планов финансирования по  обязательствам и платежам разрабатываются государственными учреждениями по функциональной и экономической классификациям расходов на основании следующих требований:
расчетов расходов по бюджетным программам (подпрограммам), представленных в бюджетной заявке администраторов бюджетных программ, одобренной бюджетной комиссией и доработанной с учетом решений, принятых при утверждении или уточнении бюджета (далее - бюджетная заявка);
нормативных правовых актов, принятых в целях реализации бюджетных программ;
других нормативных правовых актов;
обеспечение своевременного принятия и выполнения обязательств;
динамики исполнения индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам в предыдущие финансовые годы;
с учетом структуры специфик экономической классификации расходов.
Распределение по месяцам годовых сумм индивидуального плана финансирования по обязательствам в разрезе специфик экономической классификации должно соответствовать срокам принятия обязательств,  срокам проведения конкурсных процедур по государственным закупкам, сезонности проведения работ, срокам принятия нормативных правовых актов в реализацию бюджетных программ (подпрограмм).
Распределение по месяцам годовых сумм индивидуального плана по платежам должно соответствовать срокам осуществления платежей по получаемым товарам (работам, услугам), согласно срокам реализации мероприятий в течение соответствующего финансового года по каждой бюджетной программе (подпрограмме), и учитывать предполагаемые сроки выплаты авансовых платежей.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 09.11.2009 № 1789 (вводятся в действие с 01.01.2010).

3. Бюджеттің атқарылу процесінде қаржыландырудың жеке жоспары мемлекеттік мекеменің негізгі құжаты болып табылады ол: осы Ереженің 1-4- қосымшаларына сәйкес нысан бойынша шығыстардың функционалдық және экономикалық сыныптамасына сай міндеттемелер бойынша жеке жоспар, төлемдер бойынша жеке жоспар нысанында қалыптастырылады.
4. Міндеттемелер бойынша жеке жоспар бюджеттік бағдарламалардың іс-шараларын іске асыруға арналған бюджет қаражатының жылдық көлемдері шегінде ақшалай түрдегі мемлекеттік мекеме қабылдаған міндеттемелердің ай сайынғы көлемдерін анықтайды.
5. Төлемдер бойынша жеке жоспар қабылданған міндеттемелерді орындау есебінен төлемдерді жүзеге асыру үшін мемлекеттік мекемеге қажетті бюджет қаражатының жылдық көлемдері шегінде бюджет қаражатының ай сайынғы көлемін анықтайды.
6. Міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларының жобаларын шығыстардың функционалдық және экономикалық сыныптамасы бойынша мемлекеттік мекемелер мынадай талаптардың:
бюджет комиссиясы мақұлдаған және бюджетті бекіткен немесе бекіту немесе нақтылау кезінде қабылданған шешімдерді ескере отырып пысықталған бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік өтінімінде (бұдан әрі - бюджеттік өтінім) ұсынылған бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бойынша шығыстардың есептері;
бюджеттік бағдарламаларды іске асыру мақсатында қабылданған нормативтік құқықтық актілер;
басқа да нормативтік құқықтық актілер;
міндеттемелерді уақтылы қабылдауды және орындауды қамтамасыз ету;
өткен қаржы жылдарында міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларының орындалу серпіні негізінде;
шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшеліктерінің құрылымын ескере отырып әзірлейді.
Экономикалық сыныптама ерекшеліктері тұрғысынан міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарының жылдық сомасын айлар бойынша бөлу міндеттемелерді қабылдау мерзіміне, операциялық жоспарда көзделген іс-шараларды орындау мерзіміне немесе мемлекеттік сатып алу бойынша конкурстық рәсімдерді өткізу мерзіміне, жұмыстарды жүргізу маусымдылығына, бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) іске асыру үшін нормативтік құқықтық актілерді қабылдау мерзіміне сәйкес келуі тиіс.
Төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарының жылдық сомасын айлар бойынша бөлу операциялық жоспарда көзделген әрбір бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша тиісті қаржы жылы ішінде іс-шараларды іске асыру мерзіміне сәйкес алынатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша төлемдерді жүзеге асыру мерзіміне сәйкес келуі және аванстық төлемдерді төлеудің болжамды мерзімін ескеруі тиіс.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

7. Администраторы бюджетных программ, реализующие бюджетные программы, направленные на увеличение уставных капиталов юридических лиц с целью реализации новых инвестиционных проектов и выполнения задач, предусмотренных программными документами, составляют индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам в соответствии со сроками мероприятий, предусмотренных в формах бюджетной программы стратегического плана или в бюджетной программе государственного органа.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
8. Проекты индивидуальных планов финансирования подписываются ответственным секретарем центрального исполнительного органа (должностным лицом, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых - руководителем государственного учреждения или лицом им уполномоченным, руководителем структурного подразделения государственного учреждения, ответственного за их составление, а при отсутствии последних - лицами, на которых соответствующими приказами возложено исполнение обязанностей, и заверяются оттиском гербовой печати государственного учреждения, расчеты и обоснования помесячной разбивки проектов индивидуальных планов финансирования, подписанные вышеуказанными лицами вместе с проектами индивидуальных планов финансирования передаются администраторам бюджетных программ в установленные сроки для их утверждения и разработки планов финансирования администраторов бюджетных программ.
9. Государственное учреждение обеспечивает правильность, достоверность составления проектов индивидуальных планов финансирования и своевременное предоставление их соответствующему администратору бюджетных программ.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
10. Планы финансирования по обязательствам и платежам администраторов бюджетных программ формируются в соответствии с функциональной и экономической классификацией расходов по формам, согласно приложениям 5 8 к настоящим Правилам, путем свода индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам.
Годовые суммы планов финансирования администратора бюджетных программ по бюджетным программам должны соответствовать суммам, утвержденным законом о республиканском бюджете на очередной финансовый год, утвержденным решением маслихата о местном бюджете на очередной финансовый год.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 09.11.2009 № 1789 (вводятся в действие с 01.01.2010).

7. Жаңа инвестициялық жобаларды іске асыру және бағдарламалық құжаттарда көзделген міндеттерді орындау мақсатында заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарын арттыруға бағытталған бюджеттік бағдарламаларды іске асыратын бюджеттік бағдарламалар әкімшілері стратегиялық жоспардың бюджеттік бағдарлама нысандарында немесе мемлекеттік органның бюджеттік бағдарламасында көзделген іс-шаралардың мерзімдеріне сәйкес міндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларын жасайды.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
8. Қаржыландырудың жеке жоспарларының жобаларына орталық атқарушы органның жауапты хатшысы (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндай болмаған жағдайда - басшы немесе ол өкілеттік берген тұлға, олардың жасалуына жауапты мемлекеттік мекеменің құрылымдық бөлімшесінің басшысы, ал соңғылары болмаған кезде тиісті бұйрықтармен міндеттерді атқару жүктелген тұлғалар қол қояды және мемлекеттік мекеменің елтаңбалық мөр бедерімен куәландырылады, жоғарыда көрсетілген тұлғалар қол қойған қаржыландырудың жеке жоспарларының жобаларын айларға бөлу есебі мен негіздемелері қаржыландырудың жеке жоспарларымен бірге оларды белгіленген мерзімде бекіту және бюджеттік бағдарлама әкімшілерінің қаржыландыру жоспарларын әзірлеу үшін бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне беріледі.
9. Мемлекеттік мекеме жеке қаржыландыру жоспарлары жобаларының жасалу дұрыстығын, дәйектілігін және олардың тиісті бюджеттік бағдарлама әкімшісіне уақтылы берілуін қамтамасыз етеді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
10. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің міндеттемелері мен төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарлары осы Ереженің 5-8- қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша шығыстардың функционалдық және экономикалық сыныптамасына сәйкес міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларын жиынтықтау жолымен қалыптастырылады.
Бюджеттік бағдарламалар бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшісін қаржыландыру жоспарларының жылдық сомасы кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда бекітілген, мәслихаттың кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы шешімімен бекітілген сомаларына сәйкес келуі тиіс.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

11. Администратор бюджетных программ в течение 5-и рабочих дней после принятия постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о реализации закона о республиканском бюджете или решения маслихата о местном бюджете на очередной финансовый год предоставляет в уполномоченный орган по исполнению бюджета с разбивкой по месяцам, с обоснованием помесячной разбивки планов:
проекты планов финансирования администратора бюджетных программ в соответствии с функциональной классификацией расходов бюджета на уровне бюджетных программ;
проекты индивидуальных планов финансирования.
Проекты планов финансирования администратора бюджетных программ по целевым трансфертам нижестоящим бюджетам, а также по бюджетным кредитам администраторами бюджетных программ предоставляются уполномоченному органу по исполнению бюджета, как в целом по бюджетной программе, так и в разрезе нижестоящих бюджетов. К проектам планов финансирования по данным бюджетным программам прилагаются копии проектов планов финансирования каждого нижестоящего бюджета, подписанные Акимом области, города республиканского значения (столицы), района (города областного значения) или руководителем уполномоченного органа по исполнению нижестоящего бюджета.
Проекты планов финансирования администратора бюджетных программ предоставляются администратором бюджетных программ на бумажных и на магнитных (электронных) носителях в формате, установленном уполномоченным органом по исполнению бюджета, проекты индивидуальных планов финансирования - только на магнитных (электронных) носителях.
Администратор бюджетной программы обеспечивает достоверность, правильность оформления и своевременность предоставления проектов планов финансирования администратора бюджетных программ и индивидуальных планов финансирования в уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 09.11.2009 № 1789 (вводятся в действие с 01.01.2010).
12. Для составления проекта плана поступлений уполномоченный орган по исполнению бюджета разрабатывает приказ об утверждении годовых сумм прогноза поступлений по доходам, погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства и займов, а также приказ об утверждении годового объема поступлений в бюджет, направляемые в Национальный фонд Республики Казахстан в разрезе специфик (далее - приказ). Распределение по спецификам годовых сумм прогноза поступлений доходной части бюджета, осуществляется исходя из удельного веса фактических (ожидаемых) поступлений текущего финансового года от общего объема доходов и динамики фактических поступлений за ряд лет.
При расчете удельного веса и динамики доходов в фактических (ожидаемых) поступлениях исключаются поступления незапланированного (разового) характера.
При распределении годовых сумм прогноза по спецификам учитываются ставки и сроки уплаты налогов и других обязательных платежей, согласно налоговому и таможенному законодательствам.
При разработке приказа, уполномоченный орган по исполнению бюджета, в случае необходимости, запрашивает у уполномоченных органов ответственных за взимание налоговых и других поступлений в бюджет предложение по прогнозным суммам поступлений доходов в разрезе специфик.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 09.11.2009 № 1789 (вводятся в действие с 01.01.2010).

11. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның республикалық бюджет туралы заңын іске асыру туралы қаулысы немесе кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімі қабылданғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға айларға бөле отырып, жоспарларды айға бөлу негіздемесімен бірге:
бюджеттік бағдарламалар деңгейінде бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасына сәйкес бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қаржыландыру жоспарларының жобаларын;
қаржыландырудың жеке жоспарларының жобаларын ұсынады.
Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы трансферттер бойынша, сондай-ақ бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерінің бюджеттік кредиттер бойынша қаржыландыру жоспарларының жобаларын бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға тұтастай бюджеттік бағдарлама бойынша да, сол сияқты төмен тұрған бюджеттер бойынша да ұсынады. Осы бюджеттік бағдарламалар бойынша қаржыландыру жоспарларының жобаларына облыс әкімі, республикалық маңызы бар қаланың (астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның басшысы қол қойған әрбір төмен тұрған бюджетті қаржыландыру жоспарлары жобаларының көшірмелері қоса беріледі.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісін қаржыландыру жоспарларының жобаларын бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган белгілеген пішімде қағаз және магнит (электрондық) тасығыштарда, қаржыландырудың жеке жоспарларының жобаларын тек магнит (электрондық) тасығыштарда ғана ұсынады.
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі бюджеттік бағдарламалар әкімшілерін қаржыландыру жоспарлары мен қаржыландырудың жеке жоспарлары жобаларының шынайылығын, дұрыс ресімделуін және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға уақтылы ұсынылуын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 11-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
12. Түсімдер жоспарының жобаларын жасау үшін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган кірістер бойынша түсімдердің, бюджет кредиттерін өтеудің, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдердің және қарыздардың болжамдық жылдық сомасын бекіту туралы бұйрық, сондай-ақ ерекшеліктер тұрғысында Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жіберілетін, бюджетке түсетін түсімдердің жылдық көлемін бекіту туралы бұйрық (бұдан әрі - бұйрық) әзірлейді. Бюджеттің кіріс бөлігі түсімдерінің болжамдық жылдық сомасын ерекшеліктер бойынша бөлу кірістердің жалпы көлемінен ағымдағы қаржы жылының іс жүзіндегі (күтілетін) түсімдерінің үлес салмағы және бірқатар жылға іс жүзіндегі түсімдер серпіні назарға алына отырып, жүзеге асырылады.
Іс жүзіндегі (күтілетін) түсімдердегі кірістердің үлес салмағы мен серпінін есептеген кезде жоспарланбаған (біржолғы) сипаттағы түсімдер алып тасталады.
Болжамдық жылдық сомасын ерекшеліктер бойынша бөлу кезінде салық және кеден заңнамасына сәйкес салық және басқа да міндетті  төлемдерді төлеу ставкалары мен мерзімдері ескеріледі.
Бюджеттің атқару жөніндегі уәкілетті орган бұйрықты әзірлеген кезде қажет болған жағдайда, салық және бюджетке түсетін басқа да түсімдерді өндіріп алуға жауапты уәкілетті органдардан ерекшеліктер тұрғысынан кірістер түсімдерінің болжамды сомасы бойынша ұсыныс сұратады.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

13. Годовые суммы прогноза поступлений на очередной финансовый год и годовые объемы поступлений в бюджет, направляемые в Национальный фонд Республики Казахстан утверждаются уполномоченным органом по исполнению бюджета в течение 5-и рабочих дней после принятия закона о республиканском бюджете и решений маслихатов о местных бюджетах на очередной финансовый год и направляются в уполномоченные органы, ответственные за взимание налоговых и других обязательных поступлений в бюджет, неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов, для составления проекта плана поступлений по соответствующим кодам бюджетной классификации.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 09.11.2009 № 1789 (вводятся в действие с 01.01.2010).
14. План поступлений в бюджет и годовые объемы поступлений в бюджет, направляемые в Национальный фонд Республики Казахстан, утвержденные по спецификам, должны соответствовать суммам поступлений соответствующего бюджета и объемам поступлений в бюджет, направляемым в Национальный фонд Республики Казахстан по категориям, классам и подклассам поступлений, утвержденным Законом о республиканском бюджете на очередной финансовый год или решением маслихата о местном бюджете на очередной финансовый год, а в разрезе специфик приказу уполномоченного органа по исполнению бюджета.
Уполномоченные органы, ответственные за взимание налоговых, неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов, предоставляют в уполномоченный орган по исполнению бюджета проекты планов поступлений составленные в соответствии с классификацией поступлений бюджета ЕБК РК с помесячной разбивкой согласно приложениям 10-12 к настоящим Правилам с прилагаемыми расчетами и обоснованиями.
Данные проекты предоставляются в течение 2-х дней после принятия приказа уполномоченного органа по исполнению бюджета.
Сноска. Пункт 14 в редакции постановления Правительства РК от 09.11.2009 № 1789 (вводится в действие с 01.01.2010); с изменениями,
внесенными постановлением Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п.3).
15. Планы поступлений бюджетных изъятий формируются уполномоченным органом по исполнению вышестоящего бюджета в соответствии с законом о республиканском бюджете или решением маслихата о местном бюджете на очередной финансовый год и на основании расчетов с применением размера помесячных перечислений бюджетных изъятий из нижестоящих бюджетов и помесячных прогнозных объемов доходов нижестоящих бюджетов в порядке, определяемом главой 16 настоящих Правил.
Распределение по месяцам поступлений доходов, погашения бюджетных кредитов, поступлений от продажи финансовых активов и займов производится уполномоченным органом по исполнению бюджета, исходя из установленных сроков уплаты платежей в бюджет в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, динамики поступлений в бюджет в предыдущие годы, анализа динамики доходности государственных ценных бумаг и уровня спроса и предложения на рынке ценных бумаг, условий заключенных кредитных договоров, договоров займа, соглашений о грантах.
Проекты планов по вознаграждениям по бюджетным кредитам, выданным из вышестоящего бюджета нижестоящим бюджетам, по погашению бюджетных кредитов, выданных из вышестоящего бюджета нижестоящим бюджетам, уполномоченным органом по исполнению бюджета составляются как в целом по коду названных поступлений, так и в разрезе нижестоящих бюджетов.

13. Кезекті қаржы жылына арналған түсімдердің жылдық болжам сомасын және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жіберілген бюджетке түсетін түсімдердің жылдық көлемін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заң және мәслихаттардың жергілікті бюджеттер туралы шешімдері қабылданғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде бекітеді және бюджеттік сыныптаманың тиісті кодтары бойынша түсімдер жоспарының жобасын жасау үшін салық және бюджетке түсетін басқа да міндетті түсімдерді, салықтық емес түсімдерді, негізгі капиталды сатудан түсетін, трансферттерді, бюджет кредиттерін өтеу сомасын, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдерді, қарыздарды өндіріп алуға жауапты уәкілетті органдарға жібереді.
Ескерту. 13-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
14. Бюджетке түсетін түсімдердің жоспары және ерекшеліктер бойынша бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жіберілетін бюджетке түсетін түсімдердің жылдық көлемі тиісті бюджет түсімдерінің сомасына және кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Заңда немесе мәслихаттың кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы шешімінде бекітілген түсімдердің санаттары, сыныптары және кіші сыныптары бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына жіберілетін бюджетке түсетін түсімдердің көлеміне, ал ерекшеліктер бөлінісінде бюджет атқару жөніндегі уәкілетті органның бұйрығына сәйкес келуі тиіс.
Салықтық, салықтық емес түсімдерді, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдерді, трансферттерді, бюджет кредиттерін өтеу сомасын, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдерді, қарыздарды өндіріп алуға жауапты уәкілетті органдар бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға қоса берілетін есептеулермен және негіздемелермен осы Ереженің 10-12-қосымшаларына сәйкес айлар бөлінісінде ҚР ББС-ның бюджет түсімдерінің сыныптамасына сәйкес қалыптастырылған түсімдер жоспарларының жобаларын ұсынады.
Осы жобалар бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның бұйрығы қабылданғаннан кейін 2 күннің ішінде беріледі.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен, , өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
15. Бюджеттік алымдар түсімдерінің жоспарларын республикалық бюджет туралы заңға немесе кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешіміне сәйкес және осы Ереженің 16-тарауында анықталатын тәртіппен төмен тұрған бюджеттерден алынатын бюджеттік алымдарды ай сайынғы аудару мөлшерін және төмен тұрған бюджеттер кірістерінің ай сайынғы болжамдық көлемін қолдана отырып, есеп айырысулар негізінде жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган қалыптастырады.
Кірістер түсімдерін, бюджеттік кредиттерді өтеуді, қаржы активтерді сатудан түскен түсімдерді және қарыздарды айлар бойынша бөлуді Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес бюджетке төленетін төлемдерді төлеудің белгіленген мерзімдерін, өткен жылдарға бюджетке түсетін түсімдер серпінін, мемлекеттік бағалы қағаздардың кірістілік серпінін және бағалы қағаздар нарығындағы сұраныстар пен ұсыныстар деңгейін талдауды, жасалған кредиттік шарттар, қарыз шарттары, гранттар туралы келісімдер талаптарын негізге ала отырып, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.
Жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджетке берілген бюджеттік кредиттер бойынша сыйақылар бойынша жоғары тұрған бюджеттің төмен тұрған бюджетке берілген бюджеттік кредиттерді өтеу бойынша жоспарлардың жобаларын бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган аталған түсімдердің коды бойынша тұтастай және сол сияқты төмен тұрған бюджеттер бойынша жасайды.

Глава 4. Порядок составления и утверждения сводного плана
поступлений и финансирования по платежам, сводного плана
финансирования по обязательствам
16. Сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам составляются на основании проекта сводного плана поступлений в бюджет, проектов планов финансирования по обязательствам и платежам администраторов бюджетных программ, по формам, согласно приложениям 13 16 к настоящим Правилам.
Сводный план поступлений и финансирования по платежам состоит из сводного плана поступлений, составляемого по категориям, классам, подклассам и спецификам классификации поступлений бюджета, и сводного плана финансирования по платежам, составляемого по функциональным группам, администраторам бюджетных программ и бюджетным программам функциональной классификации расходов бюджета. Сводный план поступлений и финансирования по платежам составляется по форме, согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 09.11.2009 № 1789 (вводятся в действие с 01.01.2010).
17. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета составляет и утверждает сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в течении 10-и рабочих дней после принятия постановления Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете.
Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета области, городов Астаны и Алматы составляет и утверждает сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в течении 8-и рабочих дней после принятия постановления акимата области, городов Алматы и Астаны о реализации решения областного маслихата о местном бюджете.
Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета района (города областного значения) составляет и утверждает сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в течении 5-и рабочих дней после принятия постановления акимата района (города областного значения) о реализации решения районного маслихата о местном бюджете.
Сноска. Пункт 17 в редакции постановления Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п.3).
18. Исключен постановлением Правительства РК от 09.11.2009 № 1789 (вводится в действие с 01.01.2010).

4-тарау. Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын жасаудың және бекітудің тәртібі
16. Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары бюджетке түсетін түсімдердің жиынтық жоспары жобасының, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің міндеттемелері мен төлемдері бойынша осы Ереженің 13-16-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша, қаржыландыру жоспарларының жобалары негізінде жасалады.
Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары бюджет түсімдері сыныптамасының санаттары, сыныптары, кіші сыныптары және ерекшеліктері бойынша жасалатын түсімдердің жиынтық жоспарынан және бюджет шығыстары функционалдық сыныптамасының функционалдық топтары, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және бюджеттік бағдарламалар бойынша жасалатын төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарынан тұрады. Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары осы Ереженің 16-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалады.
Ескерту. 16-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
17. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің республикалық бюджет туралы заңды іске асыру туралы қаулысы қабылданғаннан кейін 10 жұмыс күні ішінде төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын жасайды және бекітеді.
Облыстың, Астана және Алматы қалаларының бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органы облыстың, Алматы және Астана қалаларының әкімдігі жергілікті бюджет туралы облыстық мәслихат шешімін іске асыру туралы қаулы қабылдағаннан кейін 8 жұмыс күні ішінде төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын жасайды және бекітеді.
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органы ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімдігі жергілікті бюджет туралы аудандық мәслихат шешімін іске асыру туралы қаулы қабылдағаннан кейін 5 жұмыс күні ішінде төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын жасайды және бекітеді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2010.07.03  N 688(қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
18. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

19. Сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам составляются путем свода проектов планов финансирования по обязательствам и платежам администраторов бюджетных программ, принятых уполномоченным органом по исполнению бюджета для включения в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам, и с учетом следующих условий:
1) годовые суммы бюджетных программ в сводных планах финансирования по обязательствам и платежам должны соответствовать принятому закону о республиканском бюджете, а годовые суммы по местным бюджетным программам должны соответствовать решению маслихата о местном бюджете на очередной финансовый год;
2) итоговые суммы расходов индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам должны соответствовать суммам бюджетных программ в сводных планах финансирования по обязательствам и платежам;
3) суммы трансфертов и кредитов, передаваемых из вышестоящего бюджета нижестоящему бюджету, учитываются в сводных планах финансирования вышестоящего бюджета в таких же объемах и в те же месяцы, как в сводном плане поступлений и финансирования по платежам нижестоящего бюджета;
4) суммы трансфертов, возврата кредитов, передаваемых из нижестоящего бюджета в вышестоящий бюджет, и суммы выплаты нижестоящим бюджетом вознаграждений по кредитам, полученным из вышестоящего бюджета, учитываются в сводных планах финансирования нижестоящего бюджета в таких же объемах и в те же месяцы, как и в сводном плане по поступлениям вышестоящего бюджета.
Сводный план поступлений и финансирования по платежам должен быть сбалансирован, что означает недопущение превышения расходов над поступлениями по месяцам нарастающим итогом с начала года.
Сноска. Пункт 19 в редакции постановления Правительства РК от 26.06.2013 № 650; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
20. Первоначально сформированные и утвержденные сводные планы сохраняются до конца финансового года в виде копии электронной базы данных, внесение изменений в которую не допускается.
21. Уполномоченный орган по исполнению бюджетов областей, города республиканского значения, столицы в течение 3-х рабочих дней после утверждения постановления Правительства о реализации закона о республиканском бюджете на очередной финансовый год передают центральному исполнительному органу, администрирующему бюджетные программы, связанные с перечислением трансфертов и бюджетных кредитов нижестоящим бюджетам, распределение по месяцам предусмотренных им сумм трансфертов и бюджетных кредитов.

19. Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына енгізу үшін қабылдаған бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларының жобаларын жиынтықтау жолымен және мынадай шарттарды ескере отырып жасалады:
1) міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларындағы бюджеттік бағдарламалардың жылдық сомасы қабылданған республикалық бюджет туралы заңға сәйкес келуі тиіс, ал жергілікті бюджеттік бағдарламалар бойынша жылдық сома кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешіміне сәйкес келуі тиіс;
2) міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарлары шығыстарының жиын сомасы міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларындағы бюджеттік бағдарламалар сомасына сәйкес келуі тиіс;
3) жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджетке берілетін трансферттер мен кредиттердің сомасы төмен тұрған бюджеттің түсімдер және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарындағы сияқты дәл сондай көлемде және дәл сол айларда жоғары тұрған бюджеттің қаржыландырудың жиынтық жоспарларында ескеріледі;
4) төмен тұрған бюджеттен жоғары тұрған бюджетке берілетін трансферттер, кредиттерді қайтару сомасы және жоғары тұрған бюджеттен алынған кредиттер бойынша төмен тұрған бюджет төлеген сыйақы сомасы жоғары тұрған бюджеттің түсімдері бойынша жиынтық жоспарындағы сияқты дәл сол көлемде және дәл сол айларда төмен тұрған бюджеттің қаржыландырудың жиынтық жоспарларында ескеріледі.
Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары теңгерімделуі тиіс, бұл жыл басынан өсу қорытындысымен айлар бойынша түсімдерден шығыстардың артуына жол бермеуді білдіреді.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.06.2013 № 650 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
20. Бастапқы қалыптастырылған және бекітілген жиынтық жоспарлар электрондық дерекқор көшірмесі түрінде қаржы жылының соңына дейін сақталады, оған өзгерістер енгізуге жол берілмейді.
21. Облыстар, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерін атқару жөніндегі уәкілетті орган кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды іске асыру туралы Үкіметтің қаулысын бекіткеннен кейін үш жұмыс күні ішінде төмен тұрған бюджеттерге трансферттер мен бюджеттік кредиттерді аударуға байланысты бюджеттік бағдарламаларға әкімшілік ететін орталық атқарушы органға айлар бойынша бөлінген оларға көзделген трансферттер мен бюджеттік кредиттер сомасын береді.

22. Уполномоченный орган по исполнению бюджетов районов (городов областного значения) в течение 3-х рабочих дней после утверждения областных бюджетов передают в местный исполнительный орган, администрирующий бюджетные программы, связанные с выделением целевых трансфертов и бюджетных кредитов нижестоящим бюджетам, распределение по месяцам сумм целевых трансфертов и бюджетных кредитов, передаваемых из областного бюджета бюджетам районов (городов областного значения).
23. Сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам по республиканскому бюджету утверждаются руководителем центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета или лицом, им уполномоченным, подписываются руководителем подразделения, ответственного за их составление, и заверяются их печатью. По местным бюджетам - руководителем соответствующего местного уполномоченного органа по исполнению бюджета или лицом, им уполномоченным, подписываются руководителем подразделения, ответственного за их составление, и заверяются их печатью.
В случае отсутствия руководителя центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета или лица, им уполномоченного, и местного уполномоченного органа по исполнению бюджета сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам утверждается лицами, исполняющими их обязанности, возложенные соответствующим приказом.
24. Уполномоченный орган по исполнению вышестоящего бюджета в течение 2-х рабочих дней после утверждения сводного плана поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам доводит до уполномоченного органа по исполнению нижестоящего бюджета распределение по месяцам сумм бюджетных изъятий, вознаграждений по кредитам и возврата кредитов, выданных из вышестоящего бюджета нижестоящему бюджету, до администраторов бюджетных программ утвержденную сводными планами финансирования разбивку по месяцам годовых сумм финансирования бюджетных программ по обязательствам и платежам.
Администраторы бюджетных программ вышестоящего бюджета в течение 2-х рабочих дней после утверждения планов финансирования по обязательствам и платежам доводят до уполномоченного органа по исполнению нижестоящего бюджета распределение по месяцам сумм целевых трансфертов и кредитов из вышестоящего бюджета.
25. После утверждения сводного плана поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение 2-х рабочих дней направляет в государственные органы, обеспечивающие контроль за исполнением налоговых и других обязательных платежей в бюджет, утвержденную сводным планом финансирования разбивку по месяцам плана поступлений доходов в республиканский бюджет.

22. Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттерін атқару жөніндегі уәкілетті орган облыстық бюджеттер бекітілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде төмен тұрған бюджеттерге нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттерді бөлумен байланысты бюджеттік бағдарламаларға әкімшілік ететін жергілікті атқарушы органға айлар бойынша бөлінген облыстық бюджеттен аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне берілетін трансферттер мен бюджеттік кредиттер сомасын береді.
23. Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, республикалық бюджет бойынша міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның басшысы немесе өзі өкілеттік берген тұлға бекітеді, оларды әзірлеуге жауапты бөлімшенің басшысы қол қояды және олардың мөрімен куәландырылады. Жергілікті бюджеттер бойынша - бюджетті атқару жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органның басшысы немесе өзі өкілеттік берген тұлға бекітеді, оларды әзірлеуге жауапты бөлімшенің басшысы қол қояды және олардың мөрімен куәландырылады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның басшысы немесе өзі өкілеттік берген тұлға және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның басшысы болмаған жағдайда, түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын тиісті бұйрықпен олардың міндеттерін атқару жүктелген тұлғалар бекітеді.
24. Жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары бекітілгеннен кейін екі жұмыс күні ішінде бюджеттік алулар, жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджетке берілген кредиттер мен кредиттерді қайтару бойынша сыйақылар сомасын айлар бойынша бөлуді төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға айлар бойынша бөлінген қаржыландырудың жиынтық жоспарларымен бекітілген міндеттемелер мен төлемдер бойынша бюджеттік бағдарламаларды қаржыландырудың жылдық сомаларын бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерінің қаперіне жеткізеді.
Жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшілері міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жоспарларын бекіткеннен кейін екі жұмыс күні ішінде төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның қаперіне айлар бойынша бөлінген жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер мен кредиттердің сомаларын жеткізеді.
25. Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары бекітілгеннен кейін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган екі жұмыс күні ішінде салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің орындалуын бақылауды қамтамасыз ететін мемлекеттік органдарға қаржыландырудың жиынтық жоспарымен бекітілген республикалық бюджетке түсетін айлар бойынша бөлінген түсімдер жоспарын жібереді.

Сноска. Пункт 25 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п.3).
26. Администратор бюджетных программ в течение 2-х рабочих дней после получения утвержденной сводными планами финансирования разбивки по месяцам годовых сумм финансирования бюджетных программ по обязательствам и платежам утверждает планы финансирования администраторов бюджетных программ и индивидуальные планы финансирования и представляет утвержденные индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам одновременно по подведомственным им государственным учреждениям:
по республиканскому бюджету - в территориальное подразделение казначейства по своему местонахождению на бумажном и магнитном носителях с реестром в 2-х экземплярах, по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам, при обслуживании по информационной системе "Казначейство-клиент" (далее - ИС "Казначейство-клиент") - электронные образы по формам согласно приложениям 2-14-1 к настоящим Правилам, прикрепленные к реестру по форме согласно приложению 17-1 к настоящим Правилам, подписанные электронно-цифровой подписью (далее - ЭЦП) руководителя администратора бюджетных программ и руководителя структурного подразделения администратора бюджетных программ, ответственного за составление индивидуального плана финансирования;
по местному бюджету — в местный уполномоченный орган по исполнению бюджета на бумажном и магнитном носителях.
Планы финансирования администраторов бюджетных программ и индивидуальные планы финансирования утверждаются ответственным секретарем центрального исполнительного органа (должностным лицом, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых - руководителем администратора бюджетных программ.
В случае отсутствия руководителя администратора бюджетных программ или лица, им уполномоченного, ответственного секретаря центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), планы финансирования администраторов бюджетных программ и индивидуальные планы финансирования утверждаются лицами, исполняющими их обязанности в соответствии с приказом.
Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение 5-и рабочих дней после представления администратором бюджетной программы утвержденных индивидуальных планов финансирования по всем государственным учреждениям производит проверку на соответствие общей суммы всех индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам сумме сводного плана поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам по каждой бюджетной программе ЕБК РК и по месяцам и представляет в территориальное подразделение казначейства на бумажном и магнитном (электронном) носителях одновременно по обязательствам и платежам один экземпляр утвержденного сводного плана финансирования вместе с утвержденными индивидуальными планами финансирования, с реестром в 2-х экземплярах, по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам. При обслуживании по ИС "Казначейство-клиент" - электронные образы сводного плана финансирования по формам согласно приложениям 13-114-115-1 и электронный образ утвержденного плана согласно приложению 119 к настоящим Правилам и индивидуальные планы финансирования по формам согласно приложениям 2-14-1 к настоящим Правилам прикрепленные к реестру по форме согласно приложению 17-1 к настоящим Правилам, подписанные ЭЦП руководителя уполномоченного органа по исполнению бюджета и руководителя структурного подразделения уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственного за составление сводных планов.
Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета обеспечивает соответствие сводного плана поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам по местному бюджету итоговой сумме расходов всех индивидуальных планов финансирования государственных учреждений, а также их своевременное представление в территориальное подразделение казначейства.
Территориальные подразделения казначейства по местонахождению администраторов республиканских бюджетных программ в течение 5-и рабочих дней после представления администраторами республиканских бюджетных программ индивидуальных планов финансирования по всем государственным учреждениям производят проверку на соответствие кодам ЕБК РК, общей суммы всех индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам сумме сводного плана поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам по каждой программе ЕБК РК, по месяцам, и вводят (загружают) в Интегрированную информационную систему казначейства (далее - ИИСК).
Территориальные подразделения казначейства в течение 5-и рабочих дней после представления местными уполномоченными органами по исполнению бюджета индивидуальных планов финансирования по всем государственным учреждениям производят проверку на соответствие кодам ЕБК РК, общей суммы всех индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам сумме сводного плана поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам по каждой программе ЕБК РК, по месяцам, соответствие сводных планов финансирования нижестоящих бюджетов сводным планам финансирования вышестоящего бюджета, сводных планов финансирования города республиканского значения и столицы  сводным планам республиканского бюджета по целевым трансфертам и кредитам в нижестоящие бюджеты или из нижестоящих бюджетов в вышестоящие бюджеты, в случае передачи функций государственных органов и вводят (загружают) в ИИСК.
При приеме на исполнение ответственные исполнители территориальных подразделений казначейства осуществляют проверку сводного плана поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам и индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам по местному бюджету на соответствие решениям маслихатов о местных бюджетах на очередной финансовый год, постановлениям местных исполнительных органов о реализации местных бюджетов на очередной финансовый год.
При невыполнении установленных требований территориальными подразделениями казначейства индивидуальные планы финансирования возвращаются для исправления с указанием причины со ссылкой на соответствующие пункты настоящих Правил (по ИС «Казначейство - клиент» отклоняются с указанием причины со ссылкой на соответствующие пункты настоящих Правил) по республиканскому бюджету - администраторам республиканских бюджетных программ, по местному бюджету - местному уполномоченному органу.

Ескерту. 25-тармақтың мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгеріссіз қалдырылды - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
26. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсі қаржыландырудың жиынтық жоспарларымен бекiтiлген айлар бойынша бөлiнген мiндеттемелер мен төлемдер бойынша бюджеттiк бағдарламаларды қаржыландырудың жылдық сомасын алғаннан кейiн 2 жұмыс күнi iшiнде бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiн қаржыландыру жоспарлары мен қаржыландырудың жеке жоспарларын бекiтедi және бір уақытта өздерiне ведомстволық бағыныстағы мемлекеттiк мекемелер бойынша бекiтiлген қаржыландырудың жеке жоспарларын:
республикалық бюджет бойынша – «Қазынашылық-клиент» ақпарат жүйесі (бұдан әрі – «Қазынашылық-клиент» АЖ) бойынша қызмет көрсеткен кезде өзiнiң орналасқан орны бойынша аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне осы Ереженің 17-қосымшасына сәйкес нысан бойынша 2 данадағы тiзiлiммен бiрге қағаз және магнит тасығыштарында – осы Ереженің 2-1,4-1-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша электрондық түрлерін, сондай-ақ бюджеттік бағдарламалар әкімшісі басшысының және жеке қаржыландыру жоспарын жасау үшін жауапты бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің құрылымдық бөлімшесі басшысының электрондық-цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойған осы Ереженің17-1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тізілімге тіркелген түпнұсқаларын;
жергiлiктi бюджет бойынша – бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкілетті органға қағаз және магнит тасығыштарда бередi.
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнің қаржыландыру жоспарлары мен қаржыландырудың жеке жоспарларын орталық атқарушы органның жауапты хатшысы (белгiленген тәртiппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкiлеттiктерi жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндайлар болмаған жағдайда - бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң басшысы бекiтедi.
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң басшысы немесе ол уәкiлеттiк берген тұлға, орталық атқарушы органның жауапты хатшысы (белгiленген тәртiппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкiлеттiктерi жүктелген лауазымды тұлға) болмаған жағдайда, бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiн қаржыландыру жоспарлары мен қаржыландырудың жеке жоспарларын бұйрыққа сәйкес олардың мiндеттерiн атқаратын тұлғалар бекiтедi.
Бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсi барлық мемлекеттiк мекемелер бойынша бекiтiлген қаржыландырудың жеке жоспарларын ұсынғаннан кейiн 5 жұмыс күнi iшiнде мiндеттемелер мен төлемдер бойынша барлық қаржыландырудың жеке жоспарларының жалпы сомасының ҚР ББС-ның әрбiр бюджеттiк бағдарламасы бойынша және айлар бойынша түсiмдердiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының сомасына сәйкес келуiн тексерудi жүргiзедi және аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне бекiтiлген қаржыландырудың жиынтық жоспарының бiр данасын бекiтiлген қаржыландырудың жеке жоспарларымен, осы Ереженiң 17-қосымшасына сәйкес нысан бойынша екi данадағы тiзiлiммен бiрге қағаз және магнит (электронды) тасығыштарда бередi. «Қазынашылық-клиент» АЖ бойынша қызмет көрсеткен кезде – осы Ереженің 13-114-115-1-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының электронды үлгілерімен 119-қосымшасына сәйкес бекітілген жоспардың электронды үлгісі және осы Ереженің 2-14-1-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша жеке қаржыландыру жоспарлары, сондай-ақ бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган басшысының және жиынтық жоспарларды жасау үшін жауапты бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі басшысының ЭЦҚ қол қойылған осы Ереженің 17-1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тізілімге тіркеліп беріледі.
Бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкілетті орган түсiмдердiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының, жергiлiктi бюджет бойынша мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының мемлекеттiк мекемелердiң барлық қаржыландырудың жеке жоспарлары шығыстарының жиынтық сомасына сәйкес келуiн, сондай-ақ олардың аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне уақтылы ұсынылуын қамтамасыз етедi.
Аумақтық қазынашылық бөлiмшелерi республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң орналасқан жері бойынша республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi барлық мемлекеттiк мекемелер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларын ұсынғаннан кейiн 5 жұмыс күнi iшiнде барлық мемлекеттiк мекемелер бойынша ҚР ББС кодтарына, мiндеттемелер мен төлемдер бойынша барлық қаржыландырудың жеке жоспарының жалпы сомасының түсiмдердiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының, әрбiр ҚР ББС бағдарламалары бойынша, айлар бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының сомасына сәйкес келуiн тексерудi жүргiзедi және Қазынашылықтың бiрiктiрiлген ақпараттық жүйесiне (бұдан әрi - ҚБАЖ) енгiзедi (жүктейді).
Аумақтық қазынашылық бөлiмшелерi бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органдар барлық мемлекеттiк мекемелер бойынша ҚР ББС кодтарына қаржыландырудың жеке жоспарларын ұсынғаннан кейiн 5 жұмыс күнi iшiнде мiндеттемелер мен төлемдер бойынша барлық қаржыландырудың жеке жоспарының жалпы сомасы түсiмдерiнiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының, әрбiр ҚР ББС бағдарламасы бойынша, айлар бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының сомасына сәйкестігін, төмен тұрған бюджеттердің жиынтық қаржыландыру жоспарларының жоғары тұрған бюджеттің жиынтық қаржыландыру жоспарларына, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жиынтық қаржыландыру жоспарларының төмен тұрған бюджеттерге немесе мемлекеттік органдардың функцияларын берген жағдайда төмен тұрған бюджеттерден жоғары тұрған бюджеттерге нысаналы трансферттер мен кредиттер бойынша республикалық бюджеттің жиынтық жоспарларына сәйкестігін тексерудi жүргiзедi және ҚБАЖ-ға енгiзедi (жүктейдi).
Орындауға қабылдаған кезде аумақтық қазынашылық бөлімшелерінің жауапты орындаушылары жергілікті бюджет бойынша түсiмдердiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын және міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларының кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттер туралы мәслихаттардың шешімдеріне, кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттерді іске асыру туралы жергілікті атқарушы органдардың қаулыларына сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.
Аумақтық қазынашылық бөлімшелері белгіленген талаптарды орындамаған кезде жеке қаржыландыру жоспарлары осы Ереженің тиісті тармақтарына сілтеме жасалып, себептері көрсетіле отырып («Қазынашылық-клиент» АЖ бойынша осы Ереженің тиісті тармақтарына сілтеме жасалып, себептері көрсетіле отырып қайтарылады), түзету үшін республикалық бюджет бойынша - республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне, жергілікті бюджет бойынша — жергілікті уәкілетті органға қайтарылады.

Сноска. Пункт 26 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 22.08.2012 № 1073; от 22.04.2014 № 385.
27. После утверждения сводного плана поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам, уполномоченный орган по исполнению нижестоящего бюджета в течение 3-х рабочих дней предоставляет уполномоченному органу по исполнению вышестоящего бюджета утвержденную помесячную разбивку плана поступлений доходов (до уровня специфик) в соответствующие бюджеты.
28. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета полученные сводные планы поступлений доходов (до уровня специфик) от местных уполномоченных органов по исполнению бюджета доводит за 2 (два) рабочих дня до государственного органа, осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет.
29. В случаях, установленных в пунктах 3 статьей 74 и 75 Бюджетного кодекса уполномоченным органом по исполнению бюджета сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам на первый квартал очередного финансового года составляется в объеме одной четвертой части прогноза республиканского и местных бюджетов на очередной финансовый год в порядке и сроки, установленные пунктами 2-28 настоящих Правил.
Глава 5. Порядок внесения изменений в индивидуальные планы
финансирования, сводный план поступлений и сводные планы
финансирования по обязательствам и платежам
30. Внесение изменений и дополнений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам, сводный план поступлений в бюджет, планы финансирования по обязательствам и платежам администраторов бюджетных программ, индивидуальные планы финансирования производится в случаях, определенных Бюджетным кодексом , а также при распределении распределяемых бюджетных программ, при возникновении факторов, требующих корректировки помесячных поступлений и расходов республиканского и местных бюджетов и корректировки сумм между подпрограммами внутри одной бюджетной программы и спецификами экономической классификации расходов в планах финансирования администраторов бюджетных программ и индивидуальных планах финансирования.
Внесение изменений и дополнений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам осуществляется справками о внесении изменений в сводный план поступлений, сводный план финансирования по платежам и сводный план финансирования по обязательствам, формируемыми уполномоченным органом по исполнению бюджета на основании полученных от администраторов бюджетных программ заявок на изменение планов финансирования по обязательствам и платежам с прилагаемыми расчетами и обоснованием изменений и на основании полученных заявок от государственных органов, осуществляющих контроль за исполнением налоговых, таможенных и других обязательных платежей в бюджет, на изменение планов поступлений доходов с прилагаемыми расчетами и обоснованием изменений. При этом, заявки на изменение планов поступлений доходов представляются не менее чем за семь рабочих дней до завершения отчетного периода.
Внесение изменений и дополнений в индивидуальные планы финансирования осуществляется справками о внесении изменений и дополнений в индивидуальные планы финансирования, составленными в соответствии с ЕБК РК, формируемыми администраторами бюджетных программ на основании полученных от государственных учреждений заявок на изменение индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам (далее - заявка государственного учреждения) с прилагаемыми расчетами и обоснованием изменений.

Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен, өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.08.22 № 1073; 22.04.2014 N 385 қаулыларымен.
27. Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары бекітілгеннен кейін төмен тұрған бюджеттерді атқару жөніндегі уәкілетті орган үш жұмыс күні ішінде жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға тиісті бюджеттерге түсетін кірістердің (ерекшеліктер деңгейіне дейін) жоспарының бекітілген айлар бойынша бөлінуін жібереді.
28. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органнан алынған кірістер түсімдерінің жиынтық жоспарларын (ерекшеліктер деңгейіне дейін) 2 (екі) жұмыс күні ішінде салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің төленуін қамтамасыз ету саласында басшылық етуді жүзеге асыратын мемлекеттік органның қаперіне жеткізеді.
29. Бюджет кодексінің 74-бабының 3-тармағында және 75-бабында белгіленген жағдайларда, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган кезекті қаржы жылының бірінші тоқсанына арналған түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын Ереженің 2-28-тармақтарында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде кезекті қаржы жылына арналған республикалық және жергілікті бюджеттер болжамының төрттен бір бөлігі көлемінде жасайды.
5-тарау. Қаржыландырудың жеке жоспарына, түсімдердің жиынтық жоспарына және міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерістер енгізу тәртібі
30. Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, бюджетке түсетін түсімдердің жиынтық жоспарына, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің міндеттемелері мен төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарына, қаржыландырудың жеке жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу Бюджет кодексінде айқындалған жағдайларда, сондай-ақ бөлінетін бюджеттік бағдарламаларды бөлген кезде, республикалық және жергілікті бюджеттердің ай сайынғы түсімдері мен шығыстарын түзетуді және бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қаржыландыру жоспарларындағы және қаржыландырудың жеке жоспарларындағы бір бюджеттік бағдарламаның ішіндегі кіші бағдарлама мен шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері арасында соманы түзетуді талап ететін факторлар пайда болған кезде жүргізіледі.
Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерінен алынған есепке және өзгерістер негіздемесіне қоса берілетін міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарын өзгертуге өтінімдер негізінде және салықтық, кедендік және бюджетке түсетін басқа да міндетті төлемдердің атқарылуын бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдардан алынған есепке және өзгерістер негіздемесіне қоса берілетін кірістер түсімдерінің жоспарларын өзгертуге өтінімдер негізінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган қалыптастыратын түсімдердің жиынтық жоспарына, төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына және міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу туралы анықтамалар арқылы жүзеге асырылады. Бұл ретте кіріс түсімдерінің жоспарларын өзгертуге арналған өтінімдер есепті кезең аяқталғанға дейін кемінде жеті жұмыс күні бұрын беріледі.
Қаржыландырудың жеке жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу мемлекеттік мекемелерден алынған есептемелер және өзгерістер негіздемесі қоса берілген міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарын өзгертуге өтінімдер (бұдан әрі - мемлекеттік мекеннің өтінімі) негізінде бюджеттік бағдарламалар әкімшілері қалыптастыратын ҚР ББС-ға сәйкес жасалған қаржыландырудың жеке жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы анықтамалар арқылы жүзеге асырылады.

Суммы изменений в заявках и справках указываются в тысячах тенге, числами с дробным остатком, не более одного знака после запятой. Заявки и справки составляются по формам, согласно приложениям 18 30 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 30 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 09.11.2009 № 1789.
31. Государственные учреждения могут вносить изменения в индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам в соответствии с экономической классификацией расходов бюджета в случае возникновения факторов, требующих уменьшения (увеличения) сумм по спецификам экономической классификации расходов в пределах утвержденных годовых сумм планов финансирования по соответствующей бюджетной программе (подпрограмме), путем формирования заявки государственного учреждения и направления ее для утверждения администратору бюджетных программ.
Сноска. Пункт 31 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
32. Внесение изменений в индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам государственных учреждений допускается не более одного раза в месяц, за исключением случаев внесения изменений в сводные планы финансирования, исполнения исполнительных документов, распределения распределяемых бюджетных программ, а также бюджетных программ по обслуживанию и погашению государственного долга.
33. Администраторы бюджетных программ самостоятельно вносят изменения в планы финансирования по обязательствам и платежам, индивидуальные планы финансирования, касающиеся специфик экономической классификации расходов и подпрограмм бюджетных программ, которые не затрагивают годовые и помесячные объемы расходов по бюджетной программе.
Для внесения изменений в индивидуальные планы финансирования администратор формирует справку в 3-х экземплярах по формам согласно приложениям 26 и 27 к настоящим Правилам.
Для внесения изменений в индивидуальные планы финансирования по ИС "Казначейство-клиент" администратор бюджетных программ формирует справки по формам согласно приложениям 26-127-1 к настоящим Правилам.
Суммы изменений в справках указываются в тысячах тенге, числами с дробным остатком, не более одного знака после запятой.
Сноска. Пункт 33 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2011 № 1654.
34. На основе заявок государственных учреждений администратор бюджетных программ формирует справку на изменение планов финансирования администратора бюджетных программ по платежам и обязательствам и справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования государственных учреждений (далее - справка о внесении изменений в индивидуальный план финансирования). До формирования справок о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования, и рассмотрения заявки государственного учреждения администратор бюджетных программ, обращается в территориальное подразделение казначейства по своему местонахождению с письмом на бумажном носителе о необходимости осуществления блокировки соответствующих расходов и предоставления формы 4-20 "Сводный отчет по расходам" согласно приложению 31 к настоящим Правилам. Территориальное подразделение казначейства приостанавливает регистрацию обязательств и проведение платежей государственного учреждения по программам, подпрограммам, спецификам, по которым планируется изменение плановых назначений, до завершения процедур по внесению изменений в планы финансирования.
При приостановлении операций по соответствующим кодам бюджетной классификации расходов администратор бюджетных программ оповещает свои подведомственные государственные учреждения о планируемом внесении изменений в индивидуальные планы финансирования. При этом государственным учреждениям запрещается проведение операций по изменяемым кодам бюджетной классификации расходов до завершения процедур по внесению изменений в индивидуальные планы финансирования.
Заявка государственного учреждения формируется с учетом следующего:
запрещается перенос сумм специфик с текущего месяца на предстоящие месяцы и наоборот;
соблюдение соответствия между суммами плановых назначений и произведенными кассовыми расходами;
сохранение соотношения между планами финансирования по обязательствам и планами финансирования по платежам, при котором сумма планов по платежам за период с начала года не должна превышать сумму планов по обязательствам за тот же период финансового года;
принятые, но не оплаченные обязательства;
наличие инкассовых распоряжений;
уменьшение плановых сумм по спецификам экономической классификации расходов может производиться на сумму плановых назначений за вычетом принятых обязательств;
увеличение (уменьшение) плановых сумм по одним спецификам экономической классификации расходов бюджета может осуществляться в пределах годовых сумм по бюджетной программе (подпрограмме) за счет уменьшения (увеличения) плановых сумм по другим спецификам, в пределах итоговой суммы месяца по бюджетной программе (подпрограмме), предусмотренной планом финансирования;
перераспределение средств между бюджетными подпрограммами в пределах одной бюджетной программы производится в пределах годовых сумм по бюджетной программе;
основанием для перераспределения бюджетных средств между бюджетными подпрограммами бюджетных программ развития, финансируемых за счет средств внешних займов и грантов, в рамках годового объема бюджетных средств по бюджетной программе развития является утвержденное постановление Правительства Республики Казахстан о внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете.
Заявка государственного учреждения подписывается руководителем или лицом им уполномоченным, руководителем структурного подразделения государственного учреждения, ответственного за их составление, а при отсутствии последних - лицами, на которых соответствующими приказами возложено исполнение обязанностей, и передается соответствующему администратору бюджетных программ с расчетами к изменениям и их обоснованием не позднее 10-го числа текущего месяца.

Өтінімдер мен анықтамалардағы өзгерістер сомасы мың теңгемен, бөлшек қалдығы бар, үтірден кейін бір белгіден аспайтын санмен көрсетіледі. Өтінімдер мен анықтамалар осы Ереженің 18-30-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша жасалады.
Ескерту. 30-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 Қаулысымен.
31. Мемлекеттiк мекемелер мемлекеттiк мекеменiң өтiнiмдерiн қалыптастыру және оны бекiту үшiн бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiне жiберу жолымен тиiстi бюджеттiк бағдарлама (кiшi бағдарлама) бойынша қаржыландыру жоспарының бекiтiлген жылдық сомасы шегiнде шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшелiктерi жөніндегі соманы кемiтудi (арттыруды) талап ететiн факторлар туындаған жағдайда, мiндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарына бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасына сәйкес өзгерiстер енгiзе алады.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
32. Мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері мен төлемдері бойынша қаржыландырудың жеке жоспарына өзгерістер енгізу қаржыландырудың жиынтық жоспарын өзгерістер енгізу, атқарушы құжаттарды орындау, бөлінетін бюджеттік бағдарламаларды, сондай-ақ мемлекеттік борышқа қызмет көрсету және өтеу жөніндегі бюджеттік бағдарламаларды бөлу жағдайларын қоспағанда, айына бір реттен артыққа жол берілмейді.
33. Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi бюджеттiк бағдарлама бойынша шығыстардың жылдық және ай сайынғы көлемдерiн қозғамайтын шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшелiктерiне және бюджеттiк бағдарламалардың кiшi бағдарламаларына қатысты мiндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына, қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерiстерді дербес енгiзедi.
Қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерiстер енгiзу үшiн әкiмшi осы Ереженiң 26 және 27-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша 3 данада анықтама қалыптастырады.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерістер енгізу үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшісі осы Ереженің 26-127-1-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша анықтамалар қалыптастырады.
Анықтамалардағы өзгерiстер сомасы үтiрден кейiн бiр белгiден аспайтын бөлшек қалдығы бар сандармен мың теңгемен көрсетiледi.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
34. Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi мемлекеттiк мекемелердiң өтiнiмдерi негiзiнде төлемдер мен мiндеттемелер бойынша бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсiн қаржыландыру жоспарларын өзгертуге анықтама және мемлекеттiк мекемелердi қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтама (бұдан әрi - қаржыландырудың жеке жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтама) қалыптастырады. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi қаржыландырудың жеке жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы қалыптастырғанға және мемлекеттiк мекеменiң өтiнiмiн қарағанға дейiн өзi орналасқан жерi бойынша аумақтық қазынашылық органына тиiстi шығыстарды оқшаулауды жүзеге асыру және осы Ереженiң 31-қосымшасына сәйкес 4-20 "Шығыстар бойынша жиынтық есеп" нысанын беру қажеттiлiгi туралы қағаз тасығышта хатпен өтiнiш жасайды. Аумақтық қазынашылық бөлімшесі қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу жөніндегі рәсiмдер аяқталғанға дейiн жоспарлы тағайындауларды өзгерту жоспарланған бағдарламалар, кiшi бағдарламалар, ерекшелiктер бойынша мемлекеттiк мекеменiң мiндеттемелерiн тiркеудi және оның төлемдерiн жүргiзудi тоқтата тұрады.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі шығыстардың бюджеттік сыныптамасының тиісті кодтары бойынша операцияларды тоқтата тұрған кезде өзінің ведомстволық бағынысындағы мемлекеттік мекемелерге қаржыландырудың жеке жоспарына жоспарланған өзгерістер енгізу туралы хабарлайды. Бұл ретте мемлекеттік мекемелерге шығыстардың бюджеттік сыныптамасының өзгертілетін кодтары бойынша операцияларды қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерістер енгізу рәсімі аяқталғанға дейін жүргізуге тыйым салынады.
Мемлекеттік мекеменің өтінімі мыналар ескеріле отырып қалыптастырылады:
ерекшелік сомаларын ағымдағы айдан алдағы айларға және керісінше аударуға тыйым салынады;
жоспарлы тағайындаулар мен жасалған кассалық шығыстардың сомалары арасындағы сәйкестікті сақтауды;
төлемдер бойынша жоспарлардың сомасы жылдың басынан басталған кезеңде сол қаржы жылының кезеңіне міндеттемелер бойынша жоспарлардың сомасынан асып кетпеуі тиіс болған кезде міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспары мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспары арасындағы арақатынастың сақталуы;
қабылданған, бірақ ақы төленбеген міндеттемелерді;
инкассолық өкімдердің болуын;
шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бойынша жоспарлы соманы қабылданған міндеттемелерді шегере отырып, жоспарлы тағайындалулардың сомасына азайту жасалуы мүмкін;
жоспарлы соманы бюджет шығыстары экономикалық сыныптамасының бiр ерекшелiктерi бойынша ұлғайту (азайту) қаржыландыру жоспарында көзделген бюджеттiк бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша айдың қорытынды сомасы шегiнде басқа ерекшелiктер бойынша жоспарлы соманы азайту (ұлғайту) есебiнен, бюджеттiк бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша жылдық сома шегiнде жүзеге асырылуы мүмкін;
бір бюджеттік бағдарлама шегінде бюджеттік кіші бағдарламалар арасындағы қаражатты қайта бөлу бюджеттік бағдарлама бойынша жылдық сомалар шегінде жүргізіледі;
Республикалық бюджет туралы заңды іске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің бекітілген қаулысы бюджеттік даму бағдарламасы бойынша бюджет қаражатының жылдық көлемі шеңберінде сыртқы қарыздар және грант қаражаты есебінен қаржыландырылатын бюджеттік даму бағдарламаларының бюджеттік кіші бағдарламалары арасында бюджет қаражатын қайта бөлу үшін негіз болып табылады.
Мемлекеттік мекеменің өтініміне басшы немесе өзі өкілеттік берген тұлға, оларды жасауға міндетті мемлекеттік мекеменің құрылымдық бөлімшесінің басшысы, ал соңғысы болмаған кезде - тиісті бұйрықтармен міндеттерді атқару жүктелген тұлғалар қол қояды және өзгерістерге есептемелер мен бірге олардың негіздемесі ағымдағы айдың 10 күнінен кешіктірілмей тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне беріледі.

Сноска. Пункт 34 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 09.11.2009 № 1789 (вводятся в действие с 01.01.2010); от 29.12.2011 № 1654; от 26.11.2012 № 1494; от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
35. Администратор бюджетных программ проверяет обоснование по предлагаемым изменениям и соблюдение условий, установленных пунктами 33-34 настоящих Правил.
36. При соблюдении условий, предусмотренных настоящими Правилами, администратор бюджетных программ утверждает справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования.
Администратор республиканских бюджетных программ утверждает справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования в 3-х экземплярах, один из которых направляет в государственное учреждение, второй - в территориальное подразделение казначейства по своему местонахождению с реестром в 2-х экземплярах, по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам, и третий оставляет у себя.
Администратор местных бюджетных программ утверждает справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования в 4-х экземплярах, один из которых направляет в государственное учреждение, второй оставляет у себя, третий и четвертый передает в территориальное подразделение казначейства, с реестром в 2-х экземплярах, по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам, где четвертый экземпляр с отметкой территориального подразделения казначейства об исполнении данной справки направляется в соответствующий местный уполномоченный орган по исполнению бюджета для использования им при проведении бюджетного мониторинга.
При обслуживании по ИС "Казначейство-клиент» администраторы бюджетных программ прикрепляют сформированные электронные образы справок о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования по формам согласно приложениям 26-127-1 к настоящим Правилам к реестру по форме согласно приложению 17-1 к настоящим Правилам, которые подписываются ЭЦП руководителя администратора бюджетных программ и руководителя структурного подразделения администратора бюджетных программ, ответственного за составление индивидуального плана финансирования.
Справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования администраторами бюджетных программ в территориальное подразделение казначейства предоставляются на бумажном и магнитном (электронном) носителях в формате, установленном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" в следующем порядке:
справка о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования, касающиеся изменений в сводные планы финансирования, предоставляются не позднее одного рабочего дня со дня утверждения справки о внесении изменений в сводные планы финансирования;
справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования, не касающиеся изменений в сводные планы финансирования, предоставляются не более одного раза в месяц, не позднее двадцатого числа текущего месяца, а в последнем месяце текущего финансового года – не позднее десятого числа текущего месяца. По администраторам местных бюджетных программ, не имеющим подведомственных государственных учреждений, справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования, не касающиеся изменений в сводные планы финансирования предоставляются не более одного раза в месяц, не позднее пятнадцатого числа текущего месяца, а в последнем месяце текущего финансового года – не позднее десятого числа текущего месяца.
При обслуживании по ИС "Казначейство-клиент", после загрузки территориальным подразделением казначейства в ИИСК справок о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования, не касающиеся изменений в сводные планы финансирования, по ИС "Казначейство-клиент" направляется уведомление о подтверждении загрузки в ИИСК данных справок администратору местных бюджетных программ, а также соответствующему местному уполномоченному органу по исполнению бюджета для проведения последним бюджетного мониторинга.
При приеме на исполнение справок на внесение изменений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам и индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам ответственные исполнители территориального подразделения казначейства осуществляют проверку кодов справок на соответствие кодам ЕБК РК, соответствие планов финансирования нижестоящих бюджетов планам финансирования вышестоящего бюджета по целевым трансфертам и кредитам, передаваемым из республиканского бюджета или в республиканский бюджет.

Ескерту. 34-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 (2010.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі), 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2012.11.26 N 1494; 24.04.2013 № 392 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
35. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі қоса берілген өзгерістер бойынша негіздемені және осы Ереженің 33-34-тармақтарында белгіленген талаптардың сақталуын тексереді.
36. Осы Ережеде көзделген талаптар сақталған кезде бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы бекiтедi.
Республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы 3 данада бекiтедi, олардың бiреуiн мемлекеттiк мекемеге, екiншiсiн өзiнiң орналасқан жері бойынша аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне осы Ереженiң 17-қосымшасына сәйкес нысан бойынша 2 данадағы тiзiлiммен бiрге жiбередi, үшiншiсiн өзiнде қалдырады.
Жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы 4 данада бекiтедi, олардың бiреуiн мемлекеттiк мекемеге жiбередi, екiншiсiн өзiнде қалдырады, үшiншiсiн және төртiншiсiн осы Ереженiң 17-қосымшасына сәйкес нысан бойынша 2 данадағы тiзiлiммен бiрге аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне жiбередi, мұнда осы анықтаманы орындауы туралы аумақтық қазынашылық бөлімшесінің белгiсi соғылған төртiншi дана бюджеттi атқару жөнiндегi тиiстi жергiлiктi уәкiлеттi органға олар бюджеттiк мониторинг жүргiзген кезде пайдалануы үшiн жiберiледi.
«Қазынашылық-клиент» АЖ бойынша қызмет көрсеткен кезде бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері осы Ереженің 26-127-1-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерістер енгізу туралы анықтамалардың қалыптастырылған, бюджеттік бағдарламалар әкімшісі басшысының және қаржыландырудың жеке жоспарын жасауға жауапты бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің құрылымдық бөлімшесі басшысының ЭЦҚ қойылған электрондық үлгілерін осы Ереженің 17-1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тізілімге тіркейді.
Қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтамаларды бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган белгiлеген пiшiмдегi қағаз және магниттiк (электрондық) тасығыштарда немесе "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электронды түрде мынадай тәртiппен бередi:
қаржыландырудың жиынтық жоспарларына енгiзiлетiн өзгерiстерге қатысты жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтама қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтама бекiтiлген күннен бастап бір жұмыс күнiнен кешiктiрілмей берiледi;
қаржыландырудың жиынтық жоспарларына енгiзiлетiн өзгерiстерге қатысты емес жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтамалар ағымдағы айдың жиырмасыншы күнiнен кешiктiрілмей айына кемiнде бiр рет, ал ағымдағы қаржы жылының соңғы айында – ағымдағы айдың оныншы күнiнен кешiктiрілмей берiледi. Ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелері жоқ жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларындағы өзгерістерге қатыссыз дербес қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу бойынша анықтамалар айына бір реттен асырмай ағымдағы айдың он бесінші күнінен кешіктірілмей, ал ағымдағы қаржы жылының соңғы айында – ағымдағы айдың оныншы күнінен кешіктірілмей беріледі.
«Қазынашылық-клиент» АЖ бойынша қызмет көрсеткен кезде аумақтық қазынашылық бөлімшесі ҚБАЖ-ға жеке қаржыландыру жоспарларына қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерістерге қатысты емес өзгерістер енгізу туралы анықтамаларды жүктегеннен кейін «Қазынашылық-клиент» АЖ бойынша жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне, сондай-ақ соңғысының бюджеттік мониторинг жүргізуі үшін тиісті жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға ҚБАЖ-ға аталған анықтамаларды жүктегенін растағаны туралы хабарлама жібереді.
Түсiмдердiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына және мiндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерiстер енгiзуге арналған анықтамаларды орындауға қабылдау кезiнде аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң жауапты орындаушылары анықтамалар кодтарының ҚР ББС кодтарына сәйкестiгiн, төмен тұрған бюджеттердің қаржыландыру жоспарларының республикалық бюджеттен немесе республикалық бюджетке берілетін нысаналы трансферттер мен кредиттер бойынша жоғары тұрған бюджеттің қаржыландыру жоспарларына сәйкестiгiн тексерудi жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 36 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2011 № 1654; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 26.03.2012 № 352; от 22.08.2012 № 1073; от 16.10.2013 № 1101.
37. При недостаточности плановых назначений по причине принятия обязательств или проведения кассовых расходов государственным учреждением в период после утверждения администратором бюджетных программ справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования и несоответствии Единой бюджетной классификации Республики Казахстан, неверном распределении плановых назначений, территориальное подразделение казначейства возвращает без исполнения (по ИС "Казначейство-клиент" отклоняют с указанием причины):
1) справки на внесение изменений в индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам – администратору бюджетной программы;
2) справки на внесение изменений в сводный план поступлений, сводный план финансирования по платежам и сводный план финансирования по обязательствам – местному уполномоченному органу по исполнению бюджета.
При отсутствии нормативного правового акта, указанного в абзаце десятом части третьей пункта 34 настоящих Правил, территориальное подразделение казначейства возвращает администратору бюджетной программы справку о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования без исполнения с указанием причины со ссылкой на соответствующие пункты настоящих Правил (по ИС «Казначейство - клиент» отклоняются с указанием причины со ссылкой на соответствующие пункты настоящих Правил).
Реестр и электронные образы планов/справок, поступившие по ИС "Казначейство-клиент", оформленные не в соответствии с требованиями руководства пользователя подлежат отклонению территориальным подразделением казначейства с указанием причины отклонения.
Сноска. Пункт 37 в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
38. В случае необходимости внесения изменений в помесячные объемы расходов по бюджетной программе администратором бюджетных программ с соблюдением условий пункта 30 настоящих Правил формируется заявка на изменение планов финансирования по обязательствам и платежам администратора бюджетных программ (далее - заявка администратора бюджетных программ), которая направляется им в уполномоченный орган по исполнению бюджета с соответствующими обоснованиями вносимых изменений.
При формировании заявки администратором бюджетных программ соблюдаются условия, изложенные в пункте 34 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 38 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 09.11.2009 № 1789 (вводятся в действие с 01.01.2010).

Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен, өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352, 2012.08.22 № 1073; 16.10.2013 N 1101 қаулыларымен.
37. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы бекiткеннен кейiнгi кезеңде мемлекеттiк мекеме мiндеттемелердi қабылдауы немесе кассалық шығыстарды жүргiзуi және Қазақстан Республикасының бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сәйкессiздiгi, жоспарлық тағайындаулардың дұрыс бөлiнбеуi себептерi бойынша жоспарлы тағайындаулар жеткiлiксiз болған кезде аумақтық қазынашылық бөлiмшесi:
1) міндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізуге анықтаманы – бюджеттік бағдарлама әкімшісіне;
2) түсімдердің жиынтық жоспарына, төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына және міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізуге анықтаманы – бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға орындаусыз қайтарады («Қазынашылық-клиент» АЖ бойынша себебін көрсете отырып қайтарады).
Осы Ереженің 34-тармағы үшінші бөлігінің оныншы абзацында көрсетілген нормативтік құқықтық акті болмаған кезде, аумақтық қазынашылық бөлімшесі осы Ереженің тиісті тармақтарына сілтеме жасалып, себептері көрсетіле отырып, («Қазынашылық-клиент» АЖ бойынша осы Ереженің тиісті тармақтарына сілтеме жасалып, себептері көрсетіле отырып қайтарылады) бюджеттік бағдарлама әкімшісіне жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу туралы анықтаманы орындамай («Қазынашылық-клиент» АЖ бойынша себебін көрсете отырып қайтарады) қайтарады.
«Қазынашылық-клиент» АЖ бойынша түскен пайдаланушы нұсқаулығының талаптарына сәйкес ресімделмеген жоспарлардың/анықтамалардың тізілімі мен электрондық үлгілерін аумақтық қазынашылық бөлімшесі қайтару себептерін көрсете отырып қайтарады.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің
16.10.2013 N 1101 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулыларымен.
38. Бюджеттік бағдарлама бойынша шығыстардың ай сайынғы көлеміне өзгерістер енгізу қажет болған жағдайда, бюджеттік бағдарламалар әкімшілері осы Ереженің 30-тармағының талаптарын сақтай отырып, бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің міндеттемелері мен төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарын өзгертуге өтінім (бұдан әрі - бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің өтінімі) қалыптастырады, оны ол енгізілетін өзгерістердің тиісті негіздемелерімен бірге бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі өтінімді қалыптастырған кезде осы Ереженің 34-тармағында жазылған ережелерді сақтайды.
Ескерту. 38-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

39. Заявка администратора бюджетных программ по внесению изменений в помесячные объемы расходов по бюджетным программам формируется администратором бюджетных программ в соответствии с заявками государственных учреждений, в пределах сумм, предусмотренной по бюджетной программе (подпрограмме).
Заявка на изменение планов финансирования администраторов бюджетных программ по платежам и обязательствам по получаемым из вышестоящего бюджета трансфертам и кредитам предоставляется соответствующему администратору бюджетных программ вышестоящего бюджета уполномоченным органом по исполнению нижестоящего бюджета, на основании которой администратор бюджетных программ вышестоящего бюджета предоставляет в порядке, установленном настоящим разделом, заявку уполномоченному органу по исполнению вышестоящего бюджета.
Сноска. Пункт 39 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 09.11.2009 № 1789 (вводятся в действие с 01.01.2010).
40. Заявка на изменение планов финансирования текущего месяца администраторами бюджетных программ предоставляется в уполномоченный орган по исполнению бюджета в следующем порядке с приложением обоснований предлагаемых изменений:
администраторами республиканских бюджетных программ, не имеющими территориальных подразделений и подведомственных государственных учреждений, предоставляется до пятого числа текущего месяца;
администраторами республиканских бюджетных программ, имеющими территориальные подразделения и подведомственные государственные учреждения, предоставляется до пятнадцатого числа текущего месяца;
администраторами местных бюджетных программ в срок до пятнадцатого числа текущего месяца, в случае внесения изменений в помесячные объемы расходов по бюджетным программам, реализуемым за счет средств целевых трансфертов и бюджетных кредитов, получаемых из вышестоящего бюджета, представляется в срок до двадцатого числа текущего месяца.
Сноска. Пункт 40 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
41. Заявка на изменение сводных планов финансирования администраторами бюджетных программ предоставляется не более одного раза в месяц, за исключением случаев внесения изменений в сводные планы финансирования бюджетных программ по обслуживанию и погашению государственного долга, исполнения исполнительных документов, распределяемых бюджетных программ.
Заявка администратора бюджетных программ на изменение сводных планов финансирования по решению Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа, а также на выделение средств по распределяемым бюджетным программам, по обслуживанию и погашению государственного долга или для исполнения исполнительных документов принимается в течение текущего месяца, а в последнем месяце - за три рабочих дня до окончания текущего финансового года.
Не допускается предоставление в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета заявки на изменение планов текущего месяца по обязательствам и платежам с переносом на предстоящие месяцы, за исключением планов, связанных с распределяемыми бюджетными программами, обслуживанием и погашением государственного долга, курсовой разницей, форс-мажорными обстоятельствами, судебными разбирательствами, уменьшением размера авансовой оплаты, остатками недоиспользованных средств, сложившихся за счет изменения цен и натурального объема потребления, экономии по текущим затратам в связи с наличием вакантных должностей, предоставлением отпусков без содержания и выплаты по листкам временной нетрудоспособности, экономии по итогам проведенных государственных закупок, а также с уменьшением фактического количества получателей бюджетных средств относительно запланированного, изменением ставки вознаграждения по кредитам, займам, изменением графика командировок, изменением плана мероприятий по прочим текущим затратам, в связи с переносом сроков выезда, проведения мероприятий.
Допускается предоставление в центральный или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета заявки на уменьшение планов по платежам предстоящих месяцев путем увеличения планов текущего и предыдущих месяцев относительно уменьшаемым месяцам, при этом данные изменения не должны затрагивать прошедший отчетный период.
Допускается предоставление в центральный или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета заявки на уменьшение планов по обязательствам предстоящих месяцев путем увеличения планов текущего месяца, при этом данные изменения не должны затрагивать прошедший отчетный период.
В случае положительного решения соответствующей бюджетной комиссии по уменьшению годовых плановых назначений бюджетных программ, администратор бюджетных программ вносит в уполномоченный орган по исполнению бюджета заявку на внесение изменений в планы финансирования по обязательствам и платежам по переносу уменьшаемых сумм с текущего или последующих месяцев на декабрь месяц текущего года.
Администратор бюджетных программ предоставляет в уполномоченный орган по исполнению бюджета заявку на внесение изменений в планы финансирования на бумажных и магнитных (электронных) носителях.
Заявка администратора бюджетных программ на изменение планов финансирования подписывается ответственным секретарем центрального исполнительного органа (должностным лицом, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых - руководителем администратора бюджетных программ и руководителем структурного подразделения администратора бюджетных программ, ответственного за составление плана финансирования, а в период их отсутствия - лицами, на которые возложено исполнение их обязанностей соответствующими приказами, и заверяется печатью администратора бюджетных программ.

39. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік бағдарламалар бойынша шығыстардың ай сайынғы көлемдеріне өзгерістер енгізу жөніндегі өтінімін бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша көзделген сомалар шегінде мемлекеттік мекемелердің өтінімдеріне сәйкес қалыптастырады.
Жоғары тұрған бюджеттен алынатын трансферттер мен кредиттер бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қаржыландыру жоспарларын өзгертуге өтінім төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жоғары тұрған бюджеттің тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне береді, оның негізінде жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшісі осы бөлімде белгіленген тәртіппен жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға өтінім ұсынады.
Ескерту. 39-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
40. Ағымдағы айдың қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізуге арналған өтінімді бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға ұсынылатын өзгерістердің негіздемелерін қоса бере отырып, мынадай тәртіппен береді:
аумақтық бөлімшелері және ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелері жоқ республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері ағымдағы айдың бесінші күніне дейін береді;
аумақтық бөлімшелері және ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелері бар республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері ағымдағы айдың он бесінші күніне дейін береді;
жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi ағымдағы айдың он бесiнші күніне дейiн ұсынады, жоғары тұрған бюджеттен алынатын нысаналы трансферттердің қаражаты және бюджеттік кредиттер есебінен іске асырылатын бюджеттік бағдарламалар жөнінде шығыстардың айлар бойынша көлеміне өзгерістер енгізілген жағдайда ағымдағы айдың жиырмасыншы күніне дейінгі мерзімде ұсынады.
Ескерту. 40-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
41. Бюджеттік бағдарламалардың жиынтық қаржыландыру жоспарларына мемлекеттік борышқа қызмет көрсету мен оны өтеу бойынша өзгерістер енгізу, атқарушылық құжаттарды орындау жағдайларын, бөлінетін бюджеттік бағдарламаларды қоспағанда, жиынтық қаржыландыру жоспарларын өзгертуге арналған өтінімді бюджеттік бағдарламалар әкімшілері айына бір реттен артық ұсынбайды.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның шешімі бойынша жиынтық қаржыландыру жоспарларын өзгертуге, сондай-ақ бөлінетін бюджеттік бағдарламалар бойынша, мемлекеттік борышқа қызмет көрсету мен оны өтеу бойынша немесе атқарушылық құжаттарды орындау үшін қаражат белуге бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің өтінімі - ағымдағы ай ішінде, ал соңғы айда - ағымдағы қаржы жылының аяқталуына үш жұмыс күні қалғанда қабылданады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға бөлінетін бюджеттік бағдарламаларға байланысты жоспарларды, мемлекеттік борышқа қызмет көрсету мен оны өтеуді, бағамдық айырманы, форс-мажорлық мән-жайларды, сот талқылауларын, аванс төлемінің мөлшерін азайтуды, бағаның өзгеруі мен заттай тұтыну көлемі есебінен пайда болған жете пайдаланылмаған қаражат қалдықтарын, бос қызмет орындарының бар болуы, ақысыз демалыстар беру және уақытша еңбекке жарамсыздық парақтары бойынша төлемдер есебінен қалыптасқан ағымдағы шығындар бойынша үнемдеуді, сондай-ақ жоспарланғанға қарағанда бюджет қаражатын алушылардың іс жүзіндегі санын азайтумен, кредиттер, қарыздар бойынша сыйақы мөлшерлемесін өзгертумен, іссапарлар кестесінің өзгеруіне, сапарға шығу, іс-шаралар өткізу мерзімдерінің ауысуына байланысты өзге де ағымдағы шығындар бойынша іс-шаралар жоспарының өзгеруімен байланысты жоспарларды қоспағанда, міндеттемелер мен төлемдер бойынша ағымдағы айдың жоспарларын өзгертуге арналған өтінімді алдағы айларға ауыстыра отырып ұсынуға жол берілмейді.
Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық немесе жергiлiктi уәкiлеттi органға азайтылатын айларға қатысты айлардың жоспарларын ұлғайту жолымен өткен айлардың жоспарларын ағымдағы және алдағы азайтуға арналған өтiнiмдер беруге жол берiледi, бұл ретте осы өзгерiстер өткен есептi кезеңдi қозғамауы тиiс.
Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық немесе жергiлiктi уәкiлеттi органға арттыру жолымен өткен айлардың жоспарларын ағымдағы айдың жоспарларын ұлғайту жолымен алдыңғы айлардың міндеттемелері бойынша жоспарларды азайтуға арналған өтiнiмдер беруге жол берiледi, бұл ретте осы өзгерiстер өткен есептi кезеңдi қозғамауы тиiс.
Бюджеттік бағдарламалардың жылдық жоспарлы тағайындауларын азайту бойынша тиісті бюджет комиссиясының оң шешімі болған жағдайда бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға азайтылатын соманы ағымдағы немесе келесі айлардан ағымдағы жылдың желтоқсан айына көшіру бойынша міндеттемелер мен төлемдер жөніндегі қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізуге өтінім енгізеді.
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органға қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзуге өтiнiмдi қағаз және магнит (электрондық) тасығыштармен бередi.
Қаржыландыру жоспарларын өзгертуге бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң өтiнiмiне орталық атқарушы органның жауапты хатшысы (белгiленген тәртiппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкiлеттiктерi жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндай болмаған жағдайда - қаржыландыру жоспарын жасауға жауапты бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң басшысы және бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысы, ал олар болмаған кезеңде - тиiстi бұйрықтармен олардың мiндеттерiн орындау жүктелген тұлғалар қол қояды және ол бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң мөрiмен куәландырылады.

Сноска. Пункт 41 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2011 № 1654; с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
42. Для внесения изменений в сводные планы финансирования по обязательствам и платежам уполномоченный орган по исполнению бюджета рассматривает заявки администраторов бюджетных программ и в случае их одобрения формирует справки о внесении изменений в сводные планы финансирования по платежам и обязательствам.
Формирование справки производится с учетом условий, предусмотренных пунктом 34 настоящих Правил, а также с учетом следующих условий:
сохранение сбалансированности сводного плана поступлений и сводного плана финансирования по платежам в соответствии с пунктом 19 настоящих Правил;
изменение объемов поступления и погашения в разделе сводного плана "Финансирование дефицита (использование профицита) бюджета" может осуществляться только при условии сохранения утвержденного (уточненного) объема финансирования дефицита (использования профицита) бюджета.
43. Заявки администраторов бюджетных программ, уполномоченных органов по исполнению нижестоящих бюджетов рассматриваются уполномоченным органом по исполнению вышестоящего бюджета в течение 3-х рабочих дней со дня их поступления.
Уполномоченный орган по исполнению бюджета проверяет обоснование по предлагаемым изменениям и соблюдение условий, установленных пунктами 34-41 настоящих Правил.
Если суммы заявки администраторов бюджетных программ приводят к превышению расходов по платежам над поступлениями в бюджет по корректируемому периоду с начала текущего финансового года, а также при этом нарушаются другие условия, определяемые пунктами 34-41 настоящих Правил, то уполномоченный орган по исполнению бюджета отклоняет заявки администраторов бюджетных программ.
При отклонении заявки администратор бюджетных программ в течение одного рабочего дня представляет откорректированную заявку с учетом замечаний уполномоченного органа по исполнению бюджета.
Сноска. Пункт 43 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013); от 16.10.2013 № 1101.
44. Уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение одного рабочего дня после утверждения справки о внесении изменений в сводные планы финансирования доводит ее до соответствующего администратора бюджетных программ на бумажном носителе.
45. Администратор бюджетных программ на основании полученной от центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета или местного уполномоченного органа по исполнению бюджета справки о внесении изменений в сводные планы финансирования по платежам и обязательствам в тот же день вносит изменения в планы финансирования администратора бюджетных программ и утверждает справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования.

Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
42. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің өтінімдерін қарайды және олар мақұлдаған жағдайда, төлемдер мен міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерістер енгізу туралы анықтама қалыптастырады.
Анықтаманы қалыптастыру осы Ереженің 34-тармағында көзделген тәртіппен, сондай-ақ мынадай шарттарды ескере отырып жүргізіледі:
осы Ереженің 19-тармағына сәйкес түсімдердің жиынтық жоспарының және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының теңгерімділігін сақтау;
жиынтық жоспардың "Республикалық және жергілікті бюджеттердің тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану)" бөлімінде түсімдер мен өтеудің көлемін өзгерту бюджет тапшылығын қаржыландырудың (профицитін пайдаланудың) бекітілген (нақтыланған) көлемін сақтау шартымен ғана жүзеге асырылады.
43. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің төмен тұрған бюджеттерді атқару жөніндегі уәкілетті органдардың өтінімдерін жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган олар түскен күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде қарайды.
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган ұсынылған өзгерістер бойынша негіздемені және осы Ереженің 34-41-тармақтарында белгіленген шарттардың сақталуын тексереді.
Егер бюджеттік бағдарламалар әкімшілері өтінімдерінің сомасы ағымдағы қаржы жылының басынан бастап түзетілетін кезең бойынша төлемдер бойынша шығыстардың бюджетке түсетін түсімдерден асып кетуіне әкеп соқтырса, сондай-ақ бұл ретте осы Ереженің 34-41-тармақтарында айқындалатын басқа да шарттар бұзылса, онда бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің өтінімін қабылдамайды.
Өтінімді қабылдамаған кезде бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бір жұмыс күні ішінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның ескертулерін есепке ала отырып, түзетілген өтінімді ұсынады.
Ескерту. 43-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); 16.10.2013 N 1101 қаулыларымен.
44. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерістер енгізу туралы анықтаманы бекіткеннен кейінгі бір жұмыс күні ішінде оны қағаз тасығышта тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қаперіне жеткізеді.
45. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органнан немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті атқарушы органнан алған төлемдер мен міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерістер енгізу туралы анықтаманың негізінде дәл сол күні бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің жиынтық қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізеді және қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерістер енгізу туралы анықтамаларды бекітеді.

46. Внесение изменений и дополнений в утвержденный сводный план поступлений за предыдущие месяцы (за состоявшийся отчетный период) не допускается, за исключением изменений, необходимых в реализацию измененных законодательных актов и в случаях корректировки бюджета, предусмотренных Бюджетным кодексом .
47. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании утвержденных справок о внесении изменений в сводный план поступлений направляет в государственные органы, осуществляющие контроль за поступления налоговых и других обязательных платежей в бюджет, план поступлений доходов республиканского бюджета.
Сноска. Пункт 47 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 09.11.2009 № 1789.
48. Внесение изменений в сводный план поступлений в бюджет налоговых и других обязательных поступлений в бюджет, неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов осуществляется уполномоченным органом по исполнению бюджета по заявкам органов, имеющих с ним взаимоотношения по названному перечню поступлений, на основании изменений в кредитные договоры, договоры займов, соглашений о реструктуризации долга и на основании изменения плана продаж финансовых активов государства в порядке, устанавливаемом пунктом 30 настоящих Правил.
Изменение годовых сумм прогноза поступлений на очередной финансовый год допускается только при уточнении бюджета на очередной финансовый год.
Внесение изменений в сводный план поступлений и планы поступлений в вышестоящий бюджет, вознаграждений по бюджетным кредитам, выданным из вышестоящего бюджета нижестоящим бюджетам, сумм погашения бюджетных кредитов, выданных из вышестоящего бюджета нижестоящим бюджетам, производится уполномоченным органом по исполнению вышестоящего бюджета по заявкам уполномоченного органа по исполнению нижестоящего бюджета на основании перевыполнения планов доходов нижестоящих бюджетов, изменений условий кредитных договоров и в целях сохранения одинаковых помесячных сумм поступлений вышестоящего бюджета и сумм соответствующих расходов нижестоящих бюджетов.
Сноска. Пункт 48 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 09.11.2009 № 1789 (вводятся в действие с 01.01.2010).
49. При отклонении заявки на изменение планов поступлений доходов, погашения кредитов, поступлений от продажи финансовых активов государства, погашения займов, уполномоченный орган по исполнению бюджета информирует государственный орган, уполномоченный орган по исполнению нижестоящего бюджета, предоставивший заявку, об отказе в изменении планов с обоснованием причин отказа.

46. Өзгертілген заңнамалық актілерді іске асыруға қажетті өзгерістерді қоспағанда және Бюджет Кодексінде көзделген бюджет түзетілген жағдайда, өткен айлардағы (қалыптасқан есепті кезең үшін) бекітілген түсімдердің жиынтық жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол берілмейді.
47. Бюджеті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган түсімдердің жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу туралы бекітілген анықтамалардың негізінде салық және бюджетке түсетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдарға республикалық бюджет кірістері түсімдерінің жоспарын жібереді.
Ескерту. 47-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 Қаулысымен.
48. Салықтық және бюджетке түсетін басқа да міндетті түсімдердің, салықтық емес түсімдердің, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдердің, трансферттердің, бюджеттік кредиттерді өтеу, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін сомасының, қарыздардың бюджетке түсетін түсімдерінің жиынтық жоспарына өзгерістер енгізуді бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган кредиттік шарттарға, қарыз шарттарына, борышты қайта құрылымдау келісіміне енгізілген өзгерістердің негізінде және осы Ереженің 30-тармағында белгіленген тәртіппен мемлекеттің қаржы активтерін сату жоспарын өзгертудің негізінде аталған түсімдер тізбесі бойынша оларға өзара қатынасы бар органдардың өтінімдері бойынша жүзеге асырады.
Түсімдердің болжамдық жылдық сомасын өзгертуге кезекті қаржы жылына арналған бюджетті нақтылаған кезде ғана жол беріледі.
Түсімдердің жиынтық жоспарына және жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджетке берілген бюджеттік кредиттер бойынша сыйақылардың, жоғары тұрған бюджеттен темен тұрған бюджетке берілетін бюджеттік кредиттерді өтеу сомасының жоғары тұрған бюджетке түсетін түсімдер жоспарына өзгерістер енгізуді төмен тұрған бюджеттер кірістерінің жоспарын асыра орындаудың, кредит шарттарының талаптарын өзгерту негізінде және жоғары тұрған бюджет түсімдерінің бірдей ай сайынғы сомасын және төмен тұрған бюджеттердің тиісті шығыстарының сомасын сақтап қалу мақсатында төмен тұрған бюджеттерді атқару жөніндегі уәкілетті органдардың өтінімі бойынша жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.
Ескерту. 48-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
49. Кірістердің түсімдері, кредиттерді өтеу, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен түсімдерді, қарыздарды өтеу жоспарларын өзгертуге өтінімдер қабылданбаған кезде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган бас тарту себептері мен негіздемесін көрсете отырып, өтінім берген мемлекеттік органға, төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға жоспарларды өзгертуден бас тартатыны туралы хабардар етеді.

50. Справка о внесении изменений в сводные планы финансирования по платежам и обязательствам по получаемым из вышестоящего бюджета трансфертам и кредитам формируется уполномоченным органом по исполнению нижестоящего бюджета в устанавливаемом настоящим разделом Правил порядке и на основании справки уполномоченного органа по исполнению вышестоящего бюджета, предоставленной администратором соответствующих бюджетных программ вышестоящего бюджета, согласно приложениям 2930 к настоящим Правилам.
Администратор бюджетных программ вышестоящего бюджета предоставляет уполномоченному органу по исполнению нижестоящего бюджета справки о внесении изменений в сводные и индивидуальные планы финансирования по получаемым из вышестоящего бюджета трансфертам и кредитам в течение трех рабочих дней после их утверждения.
Справка о внесении изменений в сводный план финансирования нижестоящего бюджета по расходам, связанным с передачей нижестоящими бюджетами трансфертов в вышестоящие бюджеты, обслуживанием долга и его погашением, формируется уполномоченным органом по исполнению нижестоящего бюджета в порядке, устанавливаемом настоящим разделом Правил и на основании справки о внесении изменений в сводный план поступлений вышестоящего бюджета, предоставленной уполномоченным органом вышестоящего бюджета.
Сноска. Пункт 50 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2011 № 1654.
51. Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета одновременно один экземпляр справки о внесении изменений в сводные планы поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам по местному бюджету представляет в течение 2-х рабочих дней после их утверждения в территориальное подразделение казначейства на бумажном и магнитном (электронном) носителях, при передаче по ИС "Казначейство - клиент" - электронные образы справок о внесении изменений в сводные планы поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам по местному бюджету согласно приложениям 19-129-130-1 к настоящим Правилам прикрепляются к реестру по форме согласно приложению 17-1 к настоящим Правилам и подписываются ЭЦП руководителя уполномоченного органа по исполнению бюджета и руководителя структурного подразделения уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственного за составление сводных планов.
В случае уточнения бюджета, при обслуживании по ИС "Казначейство-клиент", в территориальное подразделение казначейства представляются электронные образы справок о внесении изменений в сводные планы согласно приложениям 19-129-130-1 и электронный образ уточненного плана согласно приложению 120 к настоящим Правилам, прикрепленные к реестру согласно приложению 17-1 к настоящим Правилам.

50. Жоғары тұрған бюджеттен алынатын трансферттер мен кредиттер бойынша төлемдер мен мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерістер енгiзу туралы анықтаманы Ереженiң осы бөлiмiнде белгiленген тәртiппен төмен тұрған бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган осы Ереженiң 29-30-қосымшаларына сәйкес жоғары тұрған бюджеттiң тиiстi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi ұсынған жоғары тұрған бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органның анықтамасы негiзiнде қалыптастырады.
Жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшісі төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға жоғары тұрған бюджеттен алынатын трансферттер мен кредиттер бойынша жиынтық және жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу туралы анықтамалар береді.
Төмен тұрған бюджеттердiң жоғары тұрған бюджеттерге трансферттердi беруiне, борышқа қызмет көрсету мен оны өтеуге байланысты шығыстар бойынша төмен тұрған бюджеттi қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы Ереженiң осы бөлiмiнде белгiленген тәртiппен және жоғары тұрған бюджеттiң уәкiлеттi органы ұсынған жоғары тұрған бюджет түсiмдерiнiң жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтама негiзiнде төмен тұрған бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган қалыптастырады.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
51. Бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкілетті орган жергiлiктi бюджет бойынша түсiмдердiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманың бiр данасын оларды бекiтілгеннен кейiн 2 жұмыс күнi iшiнде бір мезгілде аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне қағаз және магнит (электрондық) тасығыштарда ұсынады, «Қазынашылық-клиент» АЖ бойынша берген кезде – осы Ереженің 19-129-130-1-қосымшаларына сәйкес түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына жергілікті бюджет бойынша міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу туралы анықтамалардың электрондық үлгілерін, осы Ереженің 17-1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тізілімге тіркейді және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган басшысының және жиынтық жоспарларды жасау үшін жауапты бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі басшысының ЭЦҚ қойылады.
Бюджет нақтыланған жағдайда «Қазынашылық-клиент» АЖ бойынша қызмет көрсеткен кезде аумақтық қазынашылық бөлімшесіне осы Ереженің19-129-130-1-қосымшаларына сәйкес жиынтық жоспарға өзгерістер енгізу туралы анықтамалардың электронды үлгілері және 120-қосымшасына сәйкес нақтыланған жоспардың осы Ереженің 17-1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тізілімге тіркелген электронды үлгісі ұсынылады.

Сноска. Пункт 51 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
52. Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета области, города республиканского значения, столицы предоставляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета уточненный сводный план поступлений доходов по области, городу республиканского значения, столицы в виде электронной базы данных - в срок не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным, с последующим подтверждением сопроводительного письма на бумажном носителе. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета направляет в государственный орган, обеспечивающий контроль за исполнением налоговых и других обязательных платежей в бюджет уточненный план поступлений доходов местных бюджетов.
53. При уточнении республиканского и местных бюджетов посредством внесения изменений и дополнений в закон о республиканском бюджете или решение маслихата о местном бюджете государственные учреждения уточняют индивидуальные планы финансирования, администраторы бюджетных программ - планы финансирования администратора бюджетных программ, уполномоченный орган по исполнению бюджета - сводный план поступлений в бюджет, сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам путем внесения изменений в них в порядке, устанавливаемом главой 5 и абзацем 9 пункта 26 главы 4 настоящих Правил.
Администраторы бюджетных программ в течение 5-и рабочих дней со дня принятия постановлений Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о реализации закона о республиканском бюджете или решения маслихата о местном бюджете предоставляют в уполномоченный орган по исполнению бюджета заявки на изменение планов финансирования по бюджетным программам, по которым изменились годовые плановые суммы.
По дополнительным бюджетным программам администраторы бюджетных программ предоставляют в уполномоченный орган по исполнению бюджета проекты планов финансирования бюджетных программ по обязательствам и платежам в соответствии с пунктами 2-11 настоящих Правил.
В случае уточнения бюджета, приказ уполномоченного органа по исполнению бюджета о внесении изменений и дополнений в приказ об утверждении годовых сумм прогноза поступлений в соответствии с классификацией поступлений бюджета на очередной финансовый год утверждается в течение 5-и дней со дня принятия закона о внесении изменений и дополнений в закон о республиканском бюджете на очередной финансовый год или решения маслихата о внесении изменений и дополнений в решение маслихата о местном бюджете на очередной финансовый год.

Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
52. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетін атқару жөніндегі жергілікті атқарушы орган бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға электрондық дерекқор түрінде есептіден кейінгі айдың 15 күнінен кешіктірмейтін мерзімде облыс, республикалық маңызы бар қала, астана бойынша кірістер түсімдерінің нақтыланған жиынтық жоспарын ұсынады, кейіннен ілеспе хатты қағаз тасығышта растайды. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган салық, және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің орындалуын бақылауды қамтамасыз ететін мемлекеттік органға жергілікті бюджеттердің кірістері түсімдерінің нақтыланған жоспарын жібереді.
53. Республикалық бюджет туралы заңға немесе жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттың шешiмiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу арқылы республикалық және жергiлiктi бюджеттердi нақтылау кезiнде мемлекеттiк мекемелер қаржыландырудың жеке жоспарларын, бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi - бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiн қаржыландыру жоспарларын, бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган - бюджетке түсетiн түсiмдердiң жиынтық жоспарын, түсімдер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын осы Ереженiң 5-тарауында және 4-тарауының 26-тармағының 9-абзацында белгiленген тәртiппен оларға өзгерiстер енгiзу жолымен нақтылайды.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның республикалық бюджет туралы заңын іске асыру туралы қаулысына немесе мәслихаттың жергілікті бюджет туралы шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның қаулыларын қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға жылдық жоспарлы сома өзгертілген бюджеттік бағдарламалар бойынша қаржыландыру жоспарларын өзгертуге өтінім ұсынады.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері қосымша бюджеттік бағдарламалар бойынша бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға осы Ереженің 2-11-тармақтарына сәйкес міндеттемелер мен төлемдер бойынша бюджеттік бағдарламаларды қаржыландыру жоспарларының жобаларын тапсырады.
Бюджет нақтыланған жағдайда бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның кезекті қаржы жылына арналған бюджет түсімдерінің сыныптамасына сәйкес түсімдердің жылдық болжамдық сомаларын бекіту туралы бұйрыққа өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы бұйрығы кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы заң немесе мәслихаттың кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы мәслихаттың шешімі қабылданған күннен бастап 5 күннің ішінде бекітіледі.

Сноска. Пункт 53 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 09.11.2009 № 1789 (вводятся в действие с 01.01.2010); от 22.08.2012 № 1073.
54. До уточнения бюджета посредством внесения изменений и дополнений в закон о республиканском бюджете и решение маслихата о местном бюджете на очередной финансовый год, все текущие изменения сумм поступлений и расходов, вносимые в сводные планы на основании корректировки бюджетов, а также изменения в помесячном их распределении (далее - корректировка бюджета), осуществляются на продублированной копии электронной базы утвержденного бюджета.
В результате корректировок, вносимых в продублированную копию электронной базы утвержденного бюджета, формируется скорректированный бюджет.
55. Сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам, сформированные в соответствии с законом или решением маслихата о внесении изменений и дополнений в закон о республиканском бюджете или решение маслихата о местном бюджете на очередной финансовый год, учитывающие также корректировку бюджета, произведенную до его уточнения, кроме корректировки, связанной с распределением распределяемых бюджетных программ, соответствуют уточненному бюджету на текущий финансовый год.
Формирование сводных планов по уточненному бюджету осуществляется на электронной базе скорректированного бюджета посредством ввода справок на внесение изменений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам по уточненным показателям бюджета, за исключением корректировок, связанных с распределением распределяемых бюджетных программ.
56. При принятии решений о распределении между различными администраторами бюджетных программ средств бюджетной программы, утвержденных в бюджете по одному администратору бюджетных программ согласно подпункта 2) пункта 2 и подпункта 3) пункта 3 статьи 111 Бюджетного кодекса уполномоченный орган по исполнению бюджета данные изменения отражает в скорректированном бюджете путем внесения изменений и дополнений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам на основании справок о внесении изменений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам, формируемых уполномоченным органом по исполнению бюджета, в порядке, устанавливаемом главой 5 настоящих Правил.

Ескерту. 53-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 (2010.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі), 2012.08.22 № 1073 Қаулыларымен.
54. Бюджет нақтыланғанға дейін кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңға және жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу арқылы бюджеттерді түзетулер негізінде (бұдан әpi - бюджетті түзету) жиынтық жоспарларға енгізілетін түсімдер мен шығыстар сомасының барлық ағымдағы өзгерістері, сондай-ақ оларды ай сайынғы бөлгендегі өзгерістерді бекітілген бюджеттің электрондық дерекқорының қайталама көшірмесінде жүзеге асырылады.
Бекітілген бюджеттің электрондық дерекқорының қайталама көшірмесіне енгізілетін түзетулер нәтижесінде түзетілген бюджет қалыптастырылады.
55. Кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңға немесе жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы заңға немесе мәслихаттың шешіміне сәйкес қалыптастырылған, бөлінетін бюджеттік бағдарламаларды бөлуге байланысты түзетуден басқа, сол сияқты бюджетті нақтылауға дейін жүргізілген түзетуді де ескеретін түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары ағымдағы қаржы жылына арналған нақтыланған бюджетке сәйкес келеді.
Нақтыланған бюджет бойынша жиынтық жоспарларды қалыптастыру бюджеттің нақтыланған көрсеткіштері бойынша бөлінетін бюджеттік бағдарламаларды бөлуге байланысты түзетулерді қоспағанда, түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізуге анықтамалар енгізу арқылы түзетілген бюджеттік электрондық дерекқорында жүзеге асырылады.
56. Бюджет кодексінің 111-бабының 2-тармағының 2) тармақшасына және 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес бір бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша бюджетте бекітілген бюджеттік бағдарламаның қаражатын түрлі бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері арасында бөлу туралы шешім қабылданған кезде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган осы Ереженің 5-тарауында белгіленген тәртіппен бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган қалыптастыратын түсімдердің және төлем бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу туралы анықтамалардың негізінде түсімдердің және төлем бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу жолымен түзетілген бюджетте осы өзгерістерді көрсетеді.

57. Для финансирования расходов, предусмотренных в подпункте 4) пункта 4 статьи 104 Бюджетного кодекса за счет остатков средств на начало финансового года уполномоченный орган по исполнению бюджета к 20 января текущего финансового года осуществляет подготовку следующих документов:
1) информация об остатках бюджетных средств;
2) информация в разрезе администраторов бюджетных программ об исполнении плана финансирования по платежам и обязательствам с указанием причин неполного выполнения мероприятий за истекший финансовый год, суммы принятых, но неоплаченных обязательств по бюджетным программам развития в разрезе инвестиционных проектов; текущим бюджетным программам, предусматривающим приобретение активов и других товаров со сроком изготовления и поставки более одного финансового года; услугам со сроком оказания более одного финансового года, за исключением бюджетных программ развития, реализуемых за счет средств внешних займов, грантов и бюджетных кредитов.
Сноска. Пункт 57 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
58. На основании информации, представленной соответствующим уполномоченным органом по исполнению бюджета, указанной в пункте 57 настоящих Правил центральный уполномоченный орган по государственному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию вносят в установленном порядке на рассмотрение бюджетной комиссии перечень бюджетных программ с предложением по финансированию их в текущем финансовом году в пределах имеющегося объема остатков бюджетных средств.
Сноска. Пункт 58 в редакции постановления Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
59. На основании решения бюджетной комиссии центральный уполномоченный орган по государственному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию разрабатывают проект постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа по увеличению годовых плановых назначений соответствующих бюджетных программ за счет остатков бюджетных средств и вносят его в установленном порядке в Правительство Республики Казахстан или акимат соответствующего местного исполнительного органа.
В проекте постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа по увеличению годовых плановых назначений соответствующих бюджетных программ за счет остатков бюджетных средств целевые трансферты на развитие указываются в разрезе инвестиционных проектов.

57. Бюджет кодексінің 104-бабының 4-тармағының 4) тармақшасында көзделген шығыстарды қаржы жылының басындағы қаражат қалдықтарының есебінен қаржыландыру үшін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган ағымдағы жылдың 20 қаңтарына қарай мынадай құжаттарды дайындауды жүзеге асырады:
1) бюджет қаражатының қалдықтары туралы ақпарат;
2) бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бөлінісінде өткен қаржы жылында іс-шаралардың толық орындалмау себептерін көрсете отырып, төлемдер мен міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспарының орындалуы туралы ақпарат, бюджеттік даму бағдарламалары бойынша инвестициялық жобалар бөлінісінде қабылданған, бірақ ақысы төленбеген міндеттемелер сомасы; дайындалу және жеткізу мерзімі бір қаржы жылынан асатын активтер мен басқа да тауарларды сатып алуды көздейтін ағымдағы бюджеттік бағдарламалар; сыртқы қарыздар, гранттар және бюджеттік кредиттер қаражаты есебінен іске асырылатын бюджеттік даму бағдарламаларын қоспағанда, көрсетілу мерзімі бір қаржы жылынан асатын қызметтер.
Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
58. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган бюджетті атқару жөніндегі тиісті уәкілетті орган ұсынған, осы Ереженің 57-тармағында көрсетілген ақпарат негізінде белгіленген тәртіппен бюджеттік бағдарламалар тізбесін оларды бюджет қаражатының қолда бар қалдықтары көлемінің шегінде ағымдағы қаржы жылы қаржыландыру жөніндегі ұсыныспен бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
59. Бюджет комиссиясының шешiмi негiзiнде мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган тиiстi бюджеттiк бағдарламалардың жылдық жоспарлы тағайындауларын бюджет қаражатының қалдықтары есебiнен ұлғайту жөнiндегi Қазақстан Республикасының Үкiметi немесе жергiлiктi атқарушы орган қаулысының жобасын әзiрлейдi және оны белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Үкiметiне немесе тиiстi жергiлiктi атқарушы органның әкiмдiгiне енгiзедi.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органның тиiстi бюджеттiк бағдарламалардың жылдық жоспарлы тағайындауларын бюджет қаражатының қалдықтары есебiнен ұлғайту жөнiндегi қаулысының жобасында нысаналы даму трансферттері инвестициялық жобалар бөлiнiсiнде көрсетiледi.

Сноска. Пункт 59 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
59-1. В случае образования экономии бюджетных средств по республиканским бюджетным инвестиционным проектам в рамках одной бюджетной программы администраторы республиканских бюджетных программ осуществляют перенос сумм экономии между республиканскими бюджетными инвестиционными проектами с обязательным рассмотрением в установленном порядке на Республиканской бюджетной комиссии.
В случае образования экономии бюджетных средств по местным бюджетным инвестиционным проектам в рамках одной бюджетной программы, администраторы местных бюджетных программ осуществляют перенос сумм экономии между местными бюджетными инвестиционными проектами с обязательным рассмотрением в установленном порядке на соответствующей бюджетной комиссии.
На основании решения республиканской бюджетной комиссии администраторы республиканских бюджетных программ разрабатывают проект постановления о внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете и вносят его в установленном порядке в Правительство Республики Казахстан.
На основании решения бюджетной комиссии местный уполномоченный орган по государственному планированию разрабатывает проект постановления местных исполнительных органов о реализации решений маслихатов о местных бюджетах и вносят его в установленном порядке в акимат соответствующего местного исполнительного органа.
В случае образования экономии по бюджетным инвестиционным проектам, реализуемым за счет целевых трансфертов на развитие из вышестоящего бюджета, перенос сумм между бюджетными инвестиционными проектами осуществляется в соответствии с требованиями пункта 257 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 59-1 в соответствии с  постановлением Правительства РК от 26.03.2012 № 352; в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
60. Уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании нормативных правовых актов, перечисленных в пунктах 59 и 59-1 настоящих Правил, вносит изменения в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в порядке, определенном главой 5 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 60 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
61. Корректировка бюджета нижестоящего уровня при выделении средств из резерва Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа области, а также по распределяемым бюджетным программам, осуществляется без уточнения бюджета в маслихате путем внесения изменений и дополнений в постановление местного исполнительного органа о реализации решения маслихата о местном бюджете с последующим внесением изменений и дополнений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в порядке, установленном главой 5 настоящих Правил.

Ескерту. 59-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
59-1. Бiр бюджеттiк бағдарлама шеңберiнде республикалық бюджеттiк инвестициялық жобалар бойынша бюджет қаражатын үнемдеу пайда болған жағдайда республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері белгіленген тәртіппен Республикалық бюджет комиссиясында міндеті түрде қарай отырып, республикалық бюджеттік инвестициялық жобалар арасында үнемдеу сомасын ауыстыруды жүзеге асырады.
Бiр бюджеттiк бағдарлама шеңберiнде жергілікті бюджеттiк инвестициялық жобалар бойынша бюджет қаражатын үнемдеу пайда болған жағдайда жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері белгіленген тәртіппен тиісті бюджет комиссиясында міндетті түрде қарай отырып, үнемдеу сомасын жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалар арасында ауыстыруды жүзеге асырады.
Республикалық бюджет комиссиясының шешімі негізінде республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Қазақстан Республикасы Үкіметінің республикалық бюджет туралы заңды іске асыру туралы қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы қаулы жобасын әзірлейді және оны белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізеді.
Бюджет комиссиясы шешімінің негізінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жергілікті бюджеттер туралы мәслихаттардың шешімдерін іске асыру туралы жергілікті атқарушы органдар қаулыларының жобасын әзірлейді және оны белгіленген тәртіппен тиісті жергілікті атқарушы органның әкімдігіне енгізеді.
Жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттерінің есебінен іске асырылатын бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша үнемдеу пайда болған жағдайда бюджеттік инвестициялық жобалар арасында соманы ауыстыру осы Ереженің 257-тармағының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 5-тарау 59-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
60. Бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган осы Ереженiң 59 және 59-1-тармақтарында санамаланған нормативтiк құқықтық актiлердiң негiзiнде осы Ереженiң 5-тарауында айқындалған тәртiппен түсiмдердiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзедi.
Ескерту. 60-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
61. Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе облыстың жергілікті атқарушы органның резервінен қаражат бөлу кезінде төмен тұрған бюджетті, сондай-ақ бөлінетін бюджеттік бағдарламалар бойынша түзету осы Ереженің 5-тарауында белгіленген тәртіппен кейіннен түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізе отырып, жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімін іске асыру туралы жергілікті атқарушы органның қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу арқылы мәслихатта бюджетті нақтыламастан жүзеге асырылады.

62. В течение финансового года в случаях образования, ликвидации, реорганизации, изменения функций центральных государственных органов, исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета, и подведомственных им государственных учреждений, центральный уполномоченный орган по государственному планированию на основании нормативных правовых актов, определяющих функции вновь образованных государственных органов, правопреемников ликвидированных и реорганизованных государственных органов и подведомственных им государственных учреждений вносит изменения и дополнения в Единую бюджетную классификацию Республики Казахстан.
Центральный уполномоченный орган по государственному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию разрабатывают проекты постановлений по корректировке показателей утвержденного (уточненного) бюджета, связанной с образованием, ликвидацией, реорганизацией, изменением функций государственных органов, исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета, и подведомственных им государственных учреждений, и вносит его соответственно в Правительство Республики Казахстан или акимат соответствующего местного исполнительного органа.
Уполномоченный орган по исполнению бюджета в установленном главой 5 настоящих Правил порядке вносит изменения в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в части переноса плановых назначений по передаваемым, разделяемым бюджетным программам, в пределах общих сумм данных бюджетных программ, утвержденных законом о республиканском бюджете и решениями маслихатов о местных бюджетах на очередной финансовый год.
Перенос плановых назначений и произведенных ранее кассовых расходов осуществляется территориальными подразделениями казначейства на основании письма уполномоченного органа по исполнению бюджета в следующих случаях:
1) образования, ликвидации, реорганизации, изменения функций и лимитов штатной численности центральных государственных и местных исполнительных органов и подведомственных им государственных учреждений;
2) уточнения республиканского и/или местных бюджетов;
3) внесения изменений в Единую бюджетную классификацию Республики Казахстан;
4) изменения места обслуживания государственного учреждения в территориальном подразделении казначейства;
5) внесения изменений в структуру специфик экономической классификации расходов в части изменения видов расходов;

62. Қаржы жылының ішінде орталық мемлекеттік органдарды, жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдарды және оларға ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерді құрған, таратқан, қайта ұйымдастырған, олардың функцияларын өзгерткен жағдайда мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган жаңадан құрылған мемлекеттік органдардың, таратылған және қайта ұйымдастырылған мемлекеттік органдардың құқықтық мирасқорларының және оның ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерінің функцияларын айқындайтын нормативтік құқықтық актілердің негізінде Қазақстан Республикасының бірыңғай бюджеттік сыныптамасына өзгерістер мен толықтырулар енгізеді.
Мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган мемлекеттiк органдарды, жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдарды және оларға ведомстволық бағыныстағы мемлекеттiк мекемелердi құруға, таратуға, қайта ұйымдастыруға, олардың функцияларын өзгертуге байланысты бекiтiлген (нақтыланған) бюджет көрсеткiштерiн түзету жөнiндегi қаулылардың жобаларын әзiрлейдi және оны тиісінше Қазақстан Республикасының Үкiметiне немесе тиiстi жергiлiктi атқарушы органның әкiмдiгiне енгiзедi.
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган осы Ереженің 5-тарауында белгіленген тәртіппен жоспарлы тағайындауларға көшіру бөлігінде берілетін, бөлінетін бюджеттік бағдарламалар бойынша түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда және жергілікті бюджеттер туралы мәслихаттардың шешімдерімен бекітілген аталған бюджеттік бағдарламалардың жалпы сомасы шегінде көшіру бөлігінде өзгерістер енгізеді.
Жоспарлы тағайындаулар мен бұрын жүргізілген кассалық шығыстарды көшіруді бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның хатының негізінде аумақтық қазынашылық бөлімшелері мынадай жағдайларда:
1) құрылған, таратылған, қайта ұйымдастырылған, орталық мемлекеттік және жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдардың және олардың оларға ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің штат санының функциялары мен лимиттері өзгерген;
2) республикалық және/немесе жергілікті бюджеттерді нақтылау;
3) Қазақстан Республикасының бірыңғай бюджеттік сыныптамасына өзгерістер енгізген;
4) аумақтық қазынашылық бөлімшеде мемлекеттік мекеменің қызмет көрсетілу орны өзгерген;
5) шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшеліктерінің құрылымына шығыстардың түрлерін өзгерту бөлігінде өзгерістер енген;

6) принятия решения о централизации/децентрализации бухгалтерского учета в подведомственных администратору бюджетных программ государственных учреждениях в течение текущего финансового года.
При передаче функций государственных органов из нижестоящего уровня государственного управления в вышестоящий уровень, а также из вышестоящего уровня государственного управления в нижестоящий уровень осуществляется перенос сумм неиспользованных остатков плановых назначений по целевым трансфертам.
Сноска. Пункт 62 в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
62-1. Администратор республиканских бюджетных программ не позднее 20 января текущего финансового года по приоритетным республиканским бюджетным инвестициям, включая инвестиционные проекты, а также по целевым трансфертам на развитие и кредитам, направленных на реализацию особо важных и требующих оперативной реализации задач, не прошедших этапы планирования (далее – проекты с отлагательным условием), представляет в центральный уполномоченный орган по государственному планированию следующую документацию:
1) по бюджетным инвестиционным проектам:
утвержденное в установленном порядке технико-экономическое обоснование, за исключением проектов, не требующих разработки технико-экономического обоснования с приложением к нему экономической экспертизы;
положительное экономическое заключение на инвестиционное предложение проектов, не требующих разработки технико-экономического обоснования, и по бюджетным инвестиционным проектам, подготовленное центральным или местным уполномоченным органом по государственному планированию;
2) по бюджетным инвестициям, направленным на увеличение уставных капиталов юридических лиц с участием государства:
финансово-экономическое обоснование с приложением к нему экономической экспертизы;
положительное экономическое заключение, подготовленное центральным или местным уполномоченным органом по государственному планированию;
3) по бюджетным кредитам:
технико-экономическое обоснование с приложением к нему положительного экономического заключения, подготовленного центральным или местным уполномоченным органом по государственному планированию, в случае направления бюджетных кредитов на реализацию бюджетных инвестиционных проектов и государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами.
Местные исполнительные органы не позднее 15 января текущего финансового года представляют вышеперечисленные документы соответствующему администратору республиканских бюджетных программ по инвестиционным проектам, финансируемым за счет средств целевых трансфертов на развитие и кредитов.
Центральный уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает представленную администраторами республиканских бюджетных программ документацию на соблюдение требований бюджетного и иного законодательства.
В случае наличия всей документации, центральный уполномоченный орган по государственному планированию в двухнедельный срок направляет центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета и администраторам республиканских бюджетных программ письмо-уведомление с перечнем проектов с отлагательным условием в разрезе администраторов республиканских бюджетных программ, по которым разрешаются регистрация договоров и проведение платежей.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение 3-х рабочих дней направляет в территориальные подразделения казначейства копию письма-уведомления о перечне проектов с отлагательным условием, по которым разрешаются регистрация договоров и проведение платежей.
В случае если по отдельным проектам с отлагательным условием не представлена документация, центральный уполномоченный орган по государственному планированию в двухнедельный срок направляет письмо-уведомление в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета с перечнем проектов с отлагательным условием, по которым не допускаются регистрация договоров и проведение платежей до проведения уточнения республиканского бюджета или его корректировки.
Сноска. Правила дополнены пунктом 62-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.03.2012 № 352; в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.

6) ағымдағы қаржы жылы ішінде бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепті орталықтандыру/орталықсыздандыру туралы шешім қабылдағанда жүзеге асырады.
Мемлекеттік органдар функцияларын мемлекеттік басқарудың төмен тұрған деңгейінен жоғары тұрған деңгейіне, сондай-ақ мемлекеттік басқарудың жоғары тұрған деңгейінен төмен тұрған деңгейіне беру кезінде нысаналы трансферттер бойынша жоспарлық тағайындаулардың пайдаланылмаған қалдықтарының сомаларын көшіру жүзеге асырылады.
Ескерту. 62-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
62-1. Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісі ағымдағы қаржы жылының 20 қаңтарынан кешіктірмей инвестициялық жобаларды қоса алғанда, басым республикалық бюджеттік инвестициялар бойынша, сондай-ақ нысаналы даму трансферттері және жоспарлау сатыларынан өтпеген аса маңызды және жедел іске асыруды талап ететін міндеттерді іске асыруға бағытталған кредиттер бойынша (бұдан әрі – кейінге қалдыру шарты бар жобалар) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға мынадай құжаттама ұсынады:
1) бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша:
Техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеуді талап етпейтін жобаларды қоспағанда, экономикалық сараптамасымен қоса, белгіленген тәртіппен бекітілген техникалық-экономикалық негіздеме;
техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеуді талап етпейтін жобалардың инвестициялық ұсынысына және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган дайындаған бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша оң экономикалық сараптама;
2) мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарын ұлғайтуға бағытталған бюджеттік инвестициялар бойынша:
экономикалық сараптаманы қоса бере отырып, қаржы-экономикалық негіздеме;
мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган дайындаған оң экономикалық қорытынды;
3) бюджеттік кредиттер бойынша:
қаржы агенттері бюджеттік кредиттерді, бюджеттік инвестициялық жобаларды және мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруға жіберген жағдайда оң экономикалық қорытындымен қоса, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган дайындаған техникалық-экономикалық негіздеме.
Жергілікті атқарушы органдар ағымдағы қаржы жылының 15 қаңтарынан кешіктірмей нысаналы даму трансферттерінің қаражаты және кредиттердің есебінен қаржыландырылатын инвестициялық жобалар бойынша жоғарыда санамаланған құжаттарды тиісті республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне береді.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері ұсынған құжаттаманы бюджет және өзге заңнама талаптарының сақталуы тұрғысынан қарайды.
Барлық құжаттама болған жағдайда мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган екі апта мерзімде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға және республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне шарттарды тіркеу және төлемдер жүргізу рұқсат етілетін республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бөлінісінде кейінге қалдыру шарты бар жобалардың тізбесі бар хабарлама хат жібереді.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган 3 жұмыс күні ішінде аумақтық қазынашылық бөлімшелеріне шарттарды тіркеу және төлемдерді жүргізу рұқсат етілетін кейінге қалдыру шарты бар жобалардың тізбесі туралы хабарлама-хаттың көшірмесін жібереді.
Егер кейінге қалдыру шарты бар жекелеген жобалар бойынша құжаттама берілмеген жағдайда мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган екі апта мерзімде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға республикалық бюджетті нақтылау немесе оны түзету жүргізілгенге дейін шарттарды тіркеуге және төлемдерді жүргізуге жол берілмейтін кейінге қалдыру шарты бар жобалардың тізбесімен бірге хабарлама-хат жібереді.
Ескерту. 5-тарау 62-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.

Раздел 3. Исполнение бюджета
Глава 6. Общее положение об исполнении бюджета
63. Исполнение бюджета обеспечивается полнотой и своевременностью уплаты в бюджет всех видов бюджетных поступлений, зачислением их на Единый казначейский счет (далее - ЕКС) и своевременным осуществлением платежей и переводов с ЕКС в целях реализации мероприятий, направленных на достижение целей бюджетных программ.
64. Исполнение бюджета осуществляется на кассовой основе. Операции по зачислению поступлений на ЕКС и их списанию с ЕКС учитываются в денежной форме.
Форма, порядок и сроки предоставления отчетов по поступлениям и расходам устанавливаются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
В ИС "Казначейство-клиент" государственные учреждения, администраторы бюджетных программ, уполномоченные органы по исполнению бюджета самостоятельно формируют отчеты по поступлениям и расходам в сроки, установленные центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Сноска. Пункт 64 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2011 № 1654.
64-1. Исполнение бюджетов и их кассовое обслуживание территориальными подразделениями казначейства осуществляется как с представлением государственными учреждениями, администраторами бюджетных программ, уполномоченными органами документов на бумажном и магнитном носителях, так путем формирования и отправки электронных образов документов, формирования отчетов посредством Информационной системы Электронного документооборота "Казначейство-клиент" (далее - ИС "Казначейство-клиент"). Для работы в ИС "Казначейство-клиент" государственными учреждениями, администраторами бюджетных программ, уполномоченными органами заключаются Соглашения об использовании ЭЦП между территориальным подразделением казначейства и государственным учреждением (далее - Соглашение об ЭЦП).
Сноска. Глава 6 дополнена пунктом 64-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2011 № 1654.
Раздел 4. Порядок открытия, ведения и закрытия контрольных
счетов наличности и счетов государственных учреждений
Глава 7. Контрольные счета наличности соответствующих бюджетов
65. Контрольные счета наличности (далее - КСН) предназначены для учета операций, связанных с зачислением:
1) поступлений в республиканский и местные бюджеты и проведением расходов из республиканского и местных бюджетов;
2) денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) и проведением за счет них расходов;

3-бөлім. Бюджеттің атқарылуы
6-тарау. Бюджеттің атқарылуы туралы жалпы ережелер
63. Бюджеттің атқарылуы бюджетке барлық бюджет түсімдерінің түрлерін толық және уақтылы төлеумен, оларды Бірыңғай қазынашылық шотына (бұдан әрі - БҚШ) есепке алумен және бюджеттік бағдарламалардың мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған іс-шараларды іске асыру мақсатында БҚШ-дан төлемдер мен аударымдарды уақтылы жүзеге асырумен қамтамасыз етіледі.
64. Бюджеттiң атқарылуы кассалық негiзде жүзеге асырылады. БҚШ-ға түсiмдердi есепке алу және оларды БҚШ-дан есептен шығару жөнiндегi операциялар ақша нысанында есептеледi.
Түсiмдер мен шығыстар бойынша есептердi беру нысанын, тәртiбi мен мерзiмдерiн бюджеттi атқару жөніндегі орталық уәкiлеттi орган белгiлейдi.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша мемлекеттік мекемелер, бюджеттік бағдарламалар әкімшілері, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган белгілеген мерзімде түсімдер мен шығыстар бойынша есептерді дербес қалыптастырады.
Ескерту. 64-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
64-1. Бюджеттерді атқаруды және оларға кассалық қызмет көрсетуді аумақтық қазынашылық бөлімшелері мемлекеттік мекемелердің, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің, уәкілетті органдардың құжаттарды қағаз және магнит тасығыштарда беруімен де, құжаттардың электрондық түрлерін қалыптастыру және жөнелту, "Қазынашылық-клиент" электрондық құжат айналымы ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "Қазынашылық-клиент" АЖ) арқылы есептерді қалыптастыруы арқылы да жүзеге асырады. "Қазынашылық-клиент" АЖ-де жұмыс істеу үшін мемлекеттік мекемелер, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері, уәкілетті органдар аумақтық қазынашылық бөлімшесі мен мемлекеттік мекеме арасында Электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалану туралы келісім (бұдан әрі – ЭЦҚ туралы келісім) жасасады.
Ескерту. 64-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
4-бөлім. Қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын және мемлекеттік мекемелердің шоттарын ашу, жүргізу және жабу тәртібі
7-тарау. Тиісті бюджеттердің қолма-қол ақшасын бақылау шоттары
65. Қолма-қол ақшаның бақылау шоттары (бұдан әрi – ҚБШ) мына:
1) республикалық және жергiлiктi бюджеттерге түсiмдердi есептеумен және республикалық және жергiлiктi бюджеттерден шығыстарды жүргiзумен;
2) мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) өткiзуден түсетiн ақшаны есептеуімен және олардың есебiнен шығыстарды жүргiзумен;

3) поступлений, направляемых в Национальный фонд Республики Казахстан, и их переводом на счета Правительства Республики Казахстан в Национальном Банке Республики Казахстан;
3-1) поступлений, распределенных по установленным нормативам между бюджетами государств-членов Таможенного союза, и переводом их на счета, открытые в Национальном Банке Республики Казахстан для государств-членов Таможенного союза;
4) и расходованием денег от спонсорской, благотворительной помощи для государственных учреждений, получаемой ими в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
5) денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам;
6) бюджетных денег и их использованием на проведение особых расходов;
7) денег, предусмотренных на соответствующий финансовый год в законе о республиканском бюджете либо решении маслихата о местном бюджете, на формирование или увеличение уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора и их использованием на реализацию инвестиционных проектов либо связанных с выполнением государственного задания (далее – счет субъектов квазигосударственного сектора), за исключением случаев увеличения уставных капиталов финансовых организаций, а также при формировании в минимальном размере, установленном законами Республики Казахстан, уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора;
8) поступлений, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении, и проведением расходов, направленных акимами города районного значения, поселка, села, сельского округа на реализацию функций местного самоуправления;
9) и расходованием денег правительственных внешних займов или связанных грантов, реконвертируемых в национальную валюту со специального счета внешнего займа или связанного гранта, открытого в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, в соответствии с международными договорами о государственных займах, ратифицированными Республикой Казахстан, или договорами о связанных грантах (далее - счет реконвертации внешнего займа или связанного гранта).
Сноска. Пункт 65 в редакции постановления Правительства РК от 26.06.2013 № 650; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 16.10.2013 № 1101; от 22.04.2014 № 385.

3) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына бағытталатын түсiмдердi есептеумен және оларды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шотына аударумен;
3-1) Кеден одағына мүше мемлекеттердің бюджеттері арасында белгіленген нормативтер бойынша бөлінген түсімдерді есептеумен және оларды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде Кеден одағына мүше мемлекеттер үшін ашылған шоттарға аударумен;
4) Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес мемлекеттiк мекемелер алатын демеушiлiк, қайырымдылық көмектен түсетiн ақшаны олардың есептеуімен және жұмсауымен;
5) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жеке және (немесе) заңды тұлғалар белгілі бір жағдайлар басталған кезде олардың қайтарымдылығы не тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартында мемлекеттік мекемеге беретін ақшаны есепке алумен;
6) бюджеттiк ақшаны есептеумен және оларды ерекше шығыстарды жүргiзуге пайдаланумен;
7) қаржылық ұйымдардың жарғылық капиталдарын ұлғайтуды қоспағанда, республикалық бюджет туралы заңда не жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімінде квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға көзделген не мемлекеттік тапсырманы орындауға байланысты ақшаны есепке алумен және оларды инвестициялық жобаларды іске асыруға (бұдан әрі – квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоты), сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген ең аз мөлшерде квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын қалыптастыру кезінде пайдаланылуымен;
8) Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдерді есепке алумен және аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдық округтің әкімдері жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыруға бағыттаған шығыстарды жүргізумен байланысты операцияларды есептеуге арналған;
9) және Қазақстан Республикасы ратификациялаған мемлекеттік қарыздар туралы халықаралық шарттарға немесе байланысты гранттар туралы шарттарға сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотынан (бұдан әрі - сыртқы қарыздардың немесе байланысты грантты қайтадан айырбастау шоты) қайтадан ұлттық валютаға айырбасталатын үкіметтік сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың ақшасын жұмсауға;
Ескерту. 65-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.06.2013 № 650 қаулысымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен; 22.04.2014 N 385 қаулыларымен.

66. Контрольные счета наличности для учета операций, связанных с зачислением поступлений в республиканский и местные бюджеты и проведением расходов из республиканского и местных бюджетов (далее - КСН соответствующих бюджетов), открываются центральному и местным уполномоченным органам по исполнению бюджета.
Виды КСН соответствующих бюджетов:
КСН республиканского бюджета;
КСН областных бюджетов;
КСН бюджетов городов республиканского значения, столицы;
КСН бюджетов районов (городов областного значения).
67. Операции по поступлениям и проведенным платежам и переводам денег с КСН соответствующих бюджетов, учитываются в соответствии с ЕБК РК и кодами государственных учреждений.
Глава 8. Присвоение кодов государственных учреждений
68. Государственным учреждениям, финансируемым из республиканского и/или местных бюджетов, для проведения расходов из республиканского и/или местных бюджетов центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета присваиваются семизначные коды, где первые три знака обозначают код администратора бюджетных программ в соответствии с ЕБК РК, последующие четыре знака являются индивидуальными для каждого государственного учреждения.
69. Для присвоения кодов государственным учреждениям, финансируемым из республиканского бюджета, администраторы республиканских бюджетных программ представляют в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета заявку на присвоение кодов государственным учреждениям по форме, согласно приложению 32 к настоящим Правилам, с приложением копии свидетельства/справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица с обязательным указанием бизнес-идентификационного номера государственного учреждения.
Для присвоения кодов государственным учреждениям, финансируемым из местных бюджетов, администраторы местных бюджетных программ направляют в территориальное подразделение казначейства заявку на присвоение кодов государственным учреждениям по форме согласно приложению 32 к настоящим Правилам на государственном и русском языках с приложением документов, необходимых для формирования досье, предусмотренных главой 10 настоящих Правил, за исключением документов указанных в подпунктах 3), 4), 5) пункта 91 настоящих Правил, которые представляются после открытия кода государственного учреждения.
Территориальное подразделение казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня получения заявки на присвоение кодов государственным учреждениям по форме согласно приложению 32 к настоящим Правилам направляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета заявку на присвоение кодов государственным учреждениям по форме согласно приложению 32 к настоящим Правилам.
Администраторы республиканских и местных бюджетных программ обеспечивают достоверность реквизитов, указанных в заявках на присвоение кодов государственным учреждениям.

66. Республикалық және жергілікті бюджеттердің түсімдерін есептеу мен республикалық және жергілікті бюджеттерден шығыстарды жүргізумен байланысты операцияларды есептеу үшін қолма-қол ақшаны бақылау шоттары (бұдан әрі - тиісті бюджеттердің ҚБШ) бюджетті атқару жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органдарға ашылады.
Тиісті бюджеттің ҚБШ түрлері:
республикалық бюджеттің ҚБШ;
облыстық бюджеттердің ҚБШ;
республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің ҚБШ;
аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерінің ҚБШ.
67. Тиісті бюджеттердің ҚБШ-сынан түсімдер және жүргізілген төлемдер мен ақша аударымдары бойынша операциялар ҚР ББС және мемлекеттік мекемелердің кодтарына сәйкес ескеріледі.
8-тарау. Мемлекеттік мекемелердің кодтарын беру
68. Республикалық және/немесе мемлекеттік бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге республикалық және/немесе жергілікті бюджеттерден шығыстарды жүргізу үшін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жеті мәнді кодтар беріледі. Мұнда бірінші үш белгі ҚР ББС-қа сәйкес бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің кодын білдіреді, келесі төрт белгі әр мемлекеттік мекеме үшін жеке болып табылады.
69. Республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелерге кодтар беру үшiн бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға мемлекеттік мекеменің бизнес-сәйкестендіру нөмірін міндетті түрде көрсете отырып, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлiктiң/анықтаманың көшірмесін қоса бере отырып, осы Ережеге 32-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекемелерге кодтар беруге өтінімді ұсынады.
Жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге кодтар беру үшін жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері аумақтық қазынашылық бөлімшесіне мемлекеттік мекеменің коды ашылғаннан кейін ұсынылатын осы Ереженің 91-тармағының 3)4)5) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоспағанда, осы Ереженің 10-тарауында көзделген құжаттар жинағын қалыптастыруға қажетті құжаттарды қоса бере отырып, осы Ереженің 32-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік - және орыс тілдерінде мемлекеттік мекемелерге кодтар беруге өтінім жібереді.
Аумақтық қазынашылық бөлімшесі осы Ереженің 32-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекемелерге кодтар беруге өтінім алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға осы Ереженің 32-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекемелерге кодтар беруге арналған өтінім жібереді.
Республикалық және жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мемлекеттік мекемелерге кодтар беруге арналған өтінімде көрсетілген деректемелердің шынайылығын қамтамасыз етеді.

Сноска. Пункт 69 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013); от 16.10.2013 № 1101; от 22.04.2014 № 385.
70. Центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета присваиваются коды не позднее следующего рабочего дня со дня получения от администраторов республиканских бюджетных программ и территориальных подразделений казначейства заявок на присвоение кодов государственным учреждениям по форме согласно приложению 32 к настоящим Правилам.
71. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета не позднее следующего рабочего дня со дня присвоения кодов государственным учреждениям, финансируемым из республиканского и местных бюджетов, уведомляет администраторов республиканских бюджетных программ и территориальные подразделения казначейства о присвоенных кодах письмом в электронном виде.
Территориальное подразделение казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня получения письма от центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета о присвоении кодов государственным учреждениям, финансируемым из местного бюджета, письменно уведомляет администратора местных бюджетных программ о присвоенных кодах.
72. Регистрация присвоенных кодов государственных учреждений отражается в справочнике государственных учреждений формируемом в ИИСК.
73. Территориальные подразделения казначейства письменно уведомляют соответствующие органы налоговой службы об открытии кодов государственных учреждений в течение 3-х рабочих дней после их открытия центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Глава 9. Открытие центральным уполномоченным органом по
исполнению бюджета контрольных счетов наличности, счетов в
иностранной валюте, специальных счетов внешних займов или
связанных грантов, счетов к специальным счетам внешних
займов или связанных грантов
Сноска. Заголовок главы 9 в редакции постановления Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
74. Государственные учреждения могут иметь следующие контрольные счета наличности и счета:
1) контрольный счет наличности денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении (далее – КСН платных услуг);
2) контрольный счет наличности спонсорской, благотворительной помощи (далее - КСН спонсорской, благотворительной помощи);
3) контрольный счет наличности временного размещения денег (далее – КСН временного размещения денег);
4) контрольный счет наличности целевого финансирования (далее – КСН целевого финансирования);
5) счета в иностранной валюте;

Ескерту. 69-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); 16.10.2013 N 1101; 22.04.2014 N 385 қаулыларымен.
70. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінен және аумақтық қазынашылық бөлімшелерінен осы Ереженің 32-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекемелерге кодтар беруге арналған өтінім алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей кодтар беріледі.
71. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер кодтар берген күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей электрондық түрдегі хат арқылы берілген кодтар туралы республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне және аумақтық қазынашылық бөлімшелеріне хабарлайды.
Аумақтық қазынашылық бөлімшесі жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің кодтарын беру туралы бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органнан хат алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей берілген кодтар туралы жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне хабарлайды.
72. Мемлекеттік мекемелердің берілген кодтарын тіркеу ҚБАЖ-да қалыптастырылатын мемлекеттік мекемелер анықтамалығында жазылады.
73. Аумақтық қазынашылық бөлімшелері мемлекеттік мекемелердің кодтарын ашқаны туралы тиісті салық органына салық қызметінің тиісті органдарына бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган оларды ашқаннан кейінгі үш жұмыс күні ішінде жазбаша хабарлайды.
9-тарау. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның
қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын, шетел валютасындағы
шоттарды, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың
арнайы шоттарын, сыртқы қарыздардың немесе байланысты
гранттардың арнайы шоттарына шоттар ашуы
Ескерту. 9-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
74. Мемлекеттік мекемелердің мынадай қолма-қол ақшаны бақылау шоттары және шоттары болуы мүмкін:
1) мемлекеттік мекемелер өздерінің иелік етуінде қалған тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан қалған қолма-қол ақшаны бақылау шоты (бұдан әрі – ақылы қызметтердің ҚБШ);
2) демеушілік, қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшасын бақылау шоты (бұдан әрі – демеушілік, қайырымдылық көмектің ҚБШ);
3) ақшаны уақытша орналастырудың қолма-қол ақшасын бақылау шоты (бұдан әрі – ақшаны уақытша орналастырудың ҚБШ);
4) нысаналы қаржыландырудың қолма-қол ақшасын бақылау шоты (бұдан әрі – нысаналы қаржыландырудың ҚБШ);
5) шетел валютасындағы шоттар;

6) контрольный счет наличности местного самоуправления (далее – КСН местного самоуправления);
7) контрольный счет наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта;
8) специальный счет внешнего займа или связанного гранта;
9) счет к специальному счету внешнего займа или связанного гранта.
Сноска. Пункт 74 в редакции постановления Правительства РК от 26.06.2013 № 650; с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
75. Для открытия государственным учреждениям, финансируемым из республиканского и местных бюджетов контрольных счетов наличности спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта центральным и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета выдаются письменные разрешения по форме согласно приложениям 3352 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 75 в редакции постановления Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
76. Письменные разрешения на открытие контрольных счетов наличности спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта выдаются на основании ходатайства соответствующего администратора бюджетных программ.
Ходатайство администратора бюджетных программ должно содержать:
наименование и код государственного учреждения, которому открывается КСН;
наименование КСН, который требуется открыть;
вид бюджета, из которого финансируется государственное учреждение;
юридический и фактический адрес государственного учреждения;
источники финансирования;
наименование и дату законодательного акта, допускающего иные кроме бюджетных средств источники финансирования, с указанием номеров подпункта, пункта, статьи (для контрольного счета наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта - номер и дату международного договора о государственном займе, ратифицированного Республикой Казахстан, или договора о связанном гранте, а также цели направления расходов).
Сноска. Пункт 76 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
77. Письменное разрешение на открытие государственным учреждениям контрольных счетов наличности спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег выдаются один раз и действуют до их закрытия в случаях, предусмотренных главой 12 настоящих Правил. Письменное разрешение на открытие государственным учреждениям контрольного счета наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта выдаются на срок действия займа или связанного гранта.

6) жергілікті өзін-өзі басқарудың қолма-қол ақшаны бақылау шоты (бұдан әрі – жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ);
7) сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайтадан айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шоты;
8) сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоты;
9) сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына
ашылған шот.
Ескерту. 74-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.06.2013 № 650 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
75. Республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге демеушілік, қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайтадаң айырбастау қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын ашу үшін бюджетті атқару жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органдар осы Ережеге 3352-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша жазбаша рұқсаттар береді.
Ескерту. 75-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
76. Демеушілік, қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайтадан айырбастау қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын ашуға жазбаша рұқсаттар тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшісі қолдаухатының негізінде беріледі.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қолдаухаты мынаны қамтуы тиіс:
ҚБШ ашылатын мемлекеттік мекеменің атауы мен коды;
ашу талап етілетін ҚБШ-ның атауы;
мемлекеттік мекеме қаржыландырылатын бюджет түрі;
мемлекеттік мекеменің заңды және іс жүзіндегі мекен-жайы;
қаржыландыру көздері;
баптың, тармақтың, тармақшаның нөмірлерін көрсете отырып, бюджет қаражатынан басқа өзге де қаржыландыру көздеріне жол беретін заңнамалық актінің атауы мен күнін (сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайтадан айырбастау қолма-қол ақшаны бақылау шоты үшін - Қазақстан Республикасы ратификациялаған мемлекеттік қарыз туралы халықаралық шарттың немесе байланысты грант туралы шарттың нөмірі мен күні, сондай-ақ шығыстарды бағыттау мақсаттары).
Ескерту. 76-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
77. Мемлекеттік мекемелерге демеушілік, қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастырудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын ашуға жазбаша рұқсат бір рет беріледі және осы Ереженің 12-тарауында көзделген жағдайларда олар жабылғанға дейін қолданыста болады. Мемлекеттік мекемелерге сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайтадан айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға жазбаша рұқсат қарыздың немесе байланысты гранттың қолданылу мерзіміне беріледі.

Сноска. Пункт 77 в редакции постановления Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
78. Для открытия государственным учреждениям, финансируемым из республиканского и местных бюджетов счетов в иностранной валюте, специальных счетов внешних займов или связанных грантов, счетов к специальным счетам внешних займов или связанных грантов центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета выдаются письменные разрешения по форме согласно приложениям 3452 к настоящим Правилам.
Письменные разрешения на открытие счета в иностранной валюте, специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта выдаются с указанием вида валюты и видов расходов на основании ходатайства соответствующего администратора бюджетных программ, с указанием срока действия разрешения: для счета в иностранной валюте - до конца текущего финансового года, для специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта - на срок действия займа или связанного гранта.
Ходатайство администратора бюджетной программы должно содержать:
наименование и код государственного учреждения, которому открывается счет;
БИН;
наименование счета;
вид валюты (согласно перечню видов валют, по которым Национальный Банк осуществляет операции по конвертации и реконвертации);
цели направления расходов;
основание для открытия счета.
Сноска. Пункт 78 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 09.11.2009 № 1789; от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013); от 22.04.2014 № 385.
79. Основанием представления администратором бюджетной программы ходатайства на открытие счета в иностранной валюте являются:
1) международные договоры, заключенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан о международных договорах, кроме случаев, когда из международного договора следует, что для его применения требуется издание закона;
2) нормативные правовые акты Республики Казахстан, которыми предусмотрено осуществление международного сотрудничества, внешнеэкономической деятельности или проведение операций в иностранной валюте;
3) договора о приобретении товаров (работ, услуг), заключенные с нерезидентами Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) решения международных судов, в соответствии с которыми у государственных учреждений возникли обязательства в иностранной валюте.
Основанием для представления администратором бюджетной программы ходатайства на открытие в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта является международный договор о государственном займе, ратифицированный Республикой Казахстан, или договор о связанном гранте, условиями которого предусмотрено открытие такого счета.
Администратор бюджетной программы обеспечивает обоснованность представления ходатайства на открытие счета в иностранной валюте, специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта.

Ескерту. 77-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
78. Республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге шетел валютасында шоттар, сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарын, сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына ашылатын шоттарды ашу үшін жазбаша рұқсаттарды осы Ережеге 3452-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган береді.
Шетел валютасындағы шот, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына ашылатын шотты ашуға жазбаша рұқсаттар валюта түрін және шығыстар түрлерін көрсете отырып, рұқсаттың қолданыс мерзімі: шетел валютасындағы шот үшін - ағымдағы қаржы жылының соңына дейін, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына ашылатын шот үшін - қарыздың немесе байланысты гранттың қолданылу мерзімі көрсетіле отырып, тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қолдаухаты негізінде беріледі.
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң қолдаухаты мынаны қамтуы тиiс:
шот ашылатын мемлекеттік мекеменің атауы мен коды;
БСН;
шоттың атауы;
валюта түрi (Ұлттық Банк олар бойынша айырбастау және қайта айырбастау жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын валюталар түрлерінің тізбесіне сәйкес);
шығыстарды бағыттау мақсаттары;
шот ашу үшін негіздеме.
Ескерту. 78-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789; 24.04.2013 № 392 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); 22.04.2014 N 385 қаулыларымен.
79. Мыналар:
1) халықаралық шарттан оны қолдану үшін заң шығару талап етілетін жағдайлардан басқа, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттар туралы заңнамасына сәйкес жасалған халықаралық шарттар;
2) Қазақстан Республикасының халықаралық ынтымақтастықты, сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыру немесе шетел валютасында операциялар жүргізу көзделген нормативтік құқықтық актілері;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының резидент еместерімен жасалған тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алу туралы шарт;
4) мемлекеттік мекемелерде оларға сәйкес шетел валютасында міндеттемелер туындаған халықаралық соттардың шешімдері бюджеттік бағдарлама әкімшісінің шетел валютасында шот ашуына қолдаухат беруге негіз болып табылады.
Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына ашылатын шотты ашуына қолдаухат беруге - шарттарында осындай шот ашу көзделген Қазақстан Республикасы ратификациялаған мемлекеттік қарыз туралы халықаралық шарт немесе байланысты грант туралы шарт негіз болып табылады.
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі шетел валютасында шот ашуға, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына ашылатын шотты ашуына қолдаухат беру негізділігін қамтамасыз етеді.

Сноска. Пункт 79 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013); с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
80. Письменные разрешения на открытие контрольных счетов наличности спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, счета в иностранной валюте, специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта оформляются в 3-х экземплярах, два из которых передаются администратору бюджетных программ, для последующей передачи государственному учреждению и территориальному подразделению казначейства, в котором обслуживается государственное учреждение, третий экземпляр остается в уполномоченном органе по исполнению бюджета.
Сноска. Пункт 80 в редакции постановления Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
81. Для открытия КСН платных услуг государственным учреждениям, финансируемым из республиканского бюджета, государственное учреждение представляет в территориальное подразделение казначейства заявку на открытие контрольного счета наличности платных услуг по форме согласно приложению 36 к настоящим Правилам.
Территориальное подразделение казначейства на основании полученной от государственного учреждения, финансируемого из республиканского бюджета, заявки на открытие контрольных счетов наличности формирует и направляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета заявку на открытие контрольного счета наличности платных услуг по форме согласно приложению 36 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 81 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
82. Для открытия КСН платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег государственным учреждениям, финансируемым из местного бюджета, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета представляет в территориальное подразделение казначейства заявку на открытие контрольных счетов наличности в двух экземплярах по форме, согласно приложению 36 к настоящим Правилам, которая составляется на основании:
1) планов поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) – для КСН платных услуг;
2) выданных местным уполномоченным органом по исполнению бюджета разрешений – для КСН спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег.
Сноска. Пункт 82 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).

Ескерту. 79-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
80. Демеушілік, қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайтадан айырбастау қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын, шетел валютасындағы шотты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына ашылатын шотты ашуға жазбаша рұқсат 3 данада ресімделеді, олардың екеуі оны кейіннен мемлекеттік мекемеге және мемлекеттік мекемеге қызмет көрсетілетін аумақтық қазынашылық бөлімшесіне беру үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне беріледі, үшінші данасы бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органда қалады.
Ескерту. 80-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
81. Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелерге ақылы қызметтер ҚБШ-сын ашу үшiн мемлекеттiк мекеме аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне осы Ережеге 36-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақылы қызметтердiң қолма-қол ақшасын бақылау шотын ашуға өтiнiм бередi.
Аумақтық қазынашылық бөлімшесі республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемеден алынған қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын ашуға өтінімнің негізінде осы Ережеге 36-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақылы қызметтердің қолма-қол ақшасын бақылау шотын ашуға өтінімді қалыптастырады және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға жібереді.
Ескерту. 81-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
82. Жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелерге ақылы қызметтер, демеушiлiк, қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ-сын ашу үшiн бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне осы Ережеге 36-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын ашуға өтiнiм бередi, ол:
1) ақылы қызметтердің ҚБШ үшін - мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтердi) өткiзуден түскен түсiмдер жоспарының және ақшаның жұмсалуының;
2) демеушілік, қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ үшін – бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган берген рұқсаттар негізінде жасалады.
Ескерту. 82-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).

82-1. Для открытия КСН местного самоуправления аппаратам акимов города районного значения, поселка, села, сельского округа последние представляют в территориальное подразделение казначейства заявку на открытие КСН местного самоуправления по форме согласно приложению 36 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 82-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.06.2013 № 650.
83. Территориальное подразделение казначейства на основании полученной от местного уполномоченного органа по исполнению бюджета, от аппарата акима города районного значения, поселка, села, сельского округа заявки на открытие контрольных счетов наличности формирует и направляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета заявку на открытие контрольных счетов наличности по форме согласно приложению 36 к настоящим Правилам.
Заявка на открытие контрольного счета наличности возвращается без исполнения местному уполномоченному органу по исполнению бюджета, аппарату акима города районного значения, поселка, села, сельского округа в случае несоответствия заявки установленной форме, либо отсутствия или неверного указания:
1) вида открываемого контрольного счета наличности;
2) наименования или кода государственного учреждения;
3) вида бюджета;
4) основания для открытия контрольного счета наличности.
Сноска. Пункт 83 в редакции постановления Правительства РК от 26.06.2013 № 650; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
84. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет открытие контрольных счетов наличности, счетов в иностранной валюте, специальных счетов внешних займов или связанных грантов, счетов к специальным счетам внешних займов или связанных грантов государственным учреждениям, финансируемым из:
республиканского бюджета, на основании письменного разрешения центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета на открытие контрольных счетов наличности спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, счета в иностранной валюте, специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта и заявок на открытие контрольного счета наличности платных услуг территориальных подразделений казначейства, в день выдачи письменных разрешений и поступления от территориальных подразделений казначейства заявок на открытие контрольного счета наличности платных услуг;
местных бюджетов, на основании письменного разрешения на открытие счета в иностранной валюте центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета и заявок на открытие контрольных счетов наличности территориальных подразделений казначейства, в день выдачи письменного разрешения и не позднее следующего рабочего дня после поступления от территориальных подразделений казначейства заявок на открытие контрольных счетов наличности.

82-1. Аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімдері аппараттарына жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ ашу үшін соңғылары аумақтық қазынашылық бөлімшесіне осы Ережеге 36-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ ашуға өтінім береді.
Ескерту. Ереже 82-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 26.06.2013 № 650 қаулысымен.
83. Аумақтық қазынашылық бөлімшесі бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органнан, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімі аппаратынан алған қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға арналған өтінімнің негізінде осы Ережеге 36-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға арналған өтінімді қалыптастырады және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға жібереді.
Қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға өтінім жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімінің аппаратына өтінім белгіленген нысанға сәйкес келмеген не мыналар:
1) ашылатын қолма-қол ақшаны бақылау шотының түрі;
2) мемлекеттік мекеменің атауы немесе коды;
3) бюджет түрі;
4) қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашу үшін негіз болмаған немесе дұрыс көрсетілмеген жағдайда орындаусыз қайтарылады.
Ескерту. 83-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.06.2013 № 650 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
84. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган:
бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның демеушілік, қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайтадан айырбастау қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын, шетел валютасындағы шотты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына ашылатын шотты ашуға жазбаша рұқсатының және аумақтық қазынашылық бөлімшелерден ақылы қызметтердің қолма-қол ақша шотын ашуға арналған өтінімдерінің негізінде жазбаша рұқсаттар берілген және аумақтық қазынашылық бөлімшелерден ақылы қызметтердің қолма-қол ақша шотын ашуға арналған өтінімдері түскен күні республикалық бюджеттен;
аумақтық қазынашылық бөлімшелерінен қолма-қол ақша шотын ашуға өтінім түскеннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның шетел валютасындағы шотын ашуға рұқсаттың берілген күні, аталған рұқсаттың және аумақтық бөлімшелерінің қолма-қол ақша шотын ашуға арналған өтінімдерінің негізінде жергілікті бюджеттерден мемлекеттік мекемелерге қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын, шетел валютасындағы шоттарды, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарын, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына ашылатын шоттарды ашуды жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 84 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 26.03.2012 № 352; от 22.04.2014 № 385.
84-1. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет открытие КСН местного самоуправления аппаратам акимов города районного значения, поселка, села, сельского округа не позднее следующего рабочего дня после поступления от территориальных подразделений казначейства заявок на открытие КСН местного самоуправления.
Сноска. Правила дополнены пунктом 84-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.06.2013 № 650.
85. В случае изменения наименования государственного учреждения администратором республиканских бюджетных программ представляется в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета заявка на изменение наименования государственного учреждения по форме, согласно приложению 37 к настоящим Правилам, с приложением копии свидетельства/справки о государственной перерегистрации.
Сноска. Пункт 85 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
86. В случае изменения наименования государственного учреждения, местным уполномоченным органом представляется в территориальное подразделение казначейства заявка на изменение наименования государственного учреждения по форме, согласно приложению 37 к настоящим Правилам, с приложением копии свидетельства/справки о государственной перерегистрации.
Сноска. Пункт 86 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
87. Центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета осуществляется изменение наименования государственного учреждения не позднее следующего рабочего дня со дня получения от администраторов республиканских бюджетных программ и территориальных подразделений казначейства заявок на изменение наименования государственного учреждения по форме согласно приложению 37 к настоящим Правилам.
После изменения наименования государственного учреждения ему выдается новое письменное разрешение в порядке, определенном настоящей главой, при этом ранее присвоенный контрольный счет наличности платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, счет в иностранной валюте, специальный счет внешнего займа или связанного гранта, счет к специальному счету внешнего займа или связанного гранта остается без изменения.
Сноска. Пункт 87 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 09.11.2009 № 1789; от 22.04.2014 № 385.

Ескерту. 84-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352; 22.04.2014 N 385 қаулыларымен.
84-1. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган аумақтық қазынашылық бөлімшелерінен жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ ашуға өтінімдер түскеннен кейін келесі жұмыс күнінен кешіктірмей, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімдері аппараттарына өзін-өзі басқарудың ҚБШ ашуды жүзеге асырады.
Ескерту. Ереже 84-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 26.06.2013 № 650 қаулысымен.
85. Мемлекеттiк мекеменiң атауы өзгерген жағдайда республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға мемлекеттiк қайта тiркеу туралы куәліктің/анықтаманың көшiрмесiн қоса бере отырып, осы Ережеге 37-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттiк мекеменiң атауын өзгертуге өтiнiм бередi.
Ескерту. 85-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
86. Мемлекеттiк мекеменiң атауы өзгерген жағдайда жергiлiктi уәкiлеттi орган аумақтық қазынашылық бөлімшесіне мемлекеттiк қайта тiркеу туралы куәліктің/анықтаманың көшiрмесiн қоса бере отырып, осы Ережеге 37-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттiк мекеменiң атауын өзгертуге өтiнiм бередi.
Ескерту. 86-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
87. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінен және аумақтық қазынашылық бөлімшесінен осы Ереженің 37-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекеменің атауын өзгертуге өтінім алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік мекеменің атауын өзгертуді жүзеге асырады.
Мемлекеттік мекеменің атауы өзгергеннен кейін оған осы тарауда айқындалған тәртіппен жаңа жазбаша рұқсат беріледі, бұл ретте бұрын берілген ақылы қызметтердің, демеушілік, қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайтадан айырбастау қолма-қол ақшаны бақылау шоты, шетел валютасындағы шот, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына ашылатын шот өзгеріссіз қалдырылады.
Ескерту. 87-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789; 22.04.2014 N 385 қаулыларымен.

88. Порядок открытия, ведения и закрытия КСН целевого финансирования, счетов в иностранной валюте и КСН временного размещения денег определяется с учетом особенностей некоторых законов Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 88 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 09.11.2009 № 1789; от 04.08.2010 № 793.
89. Регистрация открытых контрольных счетов наличности соответствующих бюджетов, платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта отражается во внутреннем отчете территориального подразделения казначейства по форме 5-19 «Перечень контрольных счетов наличности соответствующих бюджетов, платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта и счетов субъектов квазигосударственного сектора» согласно приложению 38 к настоящим Правилам.
Регистрация открытых счетов в иностранной валюте, специальных счетов внешних займов или связанных грантов, счетов к специальным счетам внешних займов или связанных грантов отражается во внутреннем отчете территориального подразделения казначейства по форме 8-08 «Перечень счетов в иностранной валюте, специальных счетов внешних займов или связанных грантов, счетов к специальным счетам внешних займов или связанных грантов» согласно приложению 39 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 89 в редакции постановления Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
90. Территориальные подразделения казначейства письменно уведомляют соответствующие органы налоговой службы об открытии КСН платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, местного самоуправления государственных учреждений в течение 3-х рабочих дней после их открытия центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Сноска. Пункт 90 в редакции постановления Правительства РК от 26.06.2013 № 650.
Примечание РЦПИ!
Правила предусмотрено дополнить главой 9-1 "Секретно" (не подлежит вводу в БД "Закон") в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.08.2010 № 793.
Глава 10. Формирование досье и требования, предъявляемые к
документам при формировании досье
91. Досье государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора включает следующие документы:
1) нотариально заверенную копию свидетельства или справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
2) копию положения (устава) государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора;

88. Нысаналы қаржыландыру ҚБШ-сын, шетел валютасындағы шоттарды және ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ-сын ашу, жүргізу және жабу тәртібі Қазақстан Республикасының кейбір заңдарының ерекшеліктерін ескере отырып, анықталады.
Ескерту. 88-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789, 2010.08.04 N 793 Қаулыларымен.
89. Тиісті бюджеттердің, ақылы қызметтердің, демеушілік, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, жергілікті өзін-өзі басқарудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайтадан айырбастаудың ашылған қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын тіркеу осы Ережеге 38-қосымшаға сәйкес 5-19 «Тиісті бюджеттер, ақылы қызметтер, демеушілік, қайырымдылық көмек, уақытша ақша орналастыру, жергілікті өзін-өзі басқарудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайтадан айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарының және квазимемлекеттік сектор субъектілері шоттарының тізбесі» нысаны бойынша аумақтық қазынашылық бөлімшесінің ішкі есебінде көрсетіледі.
Шетел валютасында ашылған шоттарды, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарын, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына ашылатын шоттарды тіркеу осы Ережеге 39-қосымшаға сәйкес 8-08 «Шетел валютасындағы шоттардың, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарының, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына ашылатын шоттардың тізбесі» нысаны бойынша аумақтық қазынашылық бөлімшесінің есебінде көрсетіледі.
Ескерту. 89-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
90. Аумақтық қазынашылық бөлімшелері тиісті салық қызметі органдарын оларды бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ашқаннан кейін үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік мекемелердің ақылы қызметтердің, демеушілік, қайырымдылық көмектің, жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ ашқаны туралы хабарлайды.
Ескерту. 90-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.06.2013 № 650 қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Қаулыны 9-1-тараумен "Құпия" ("Заң" ДБ-на енгізуге жатпайды) толықтыру көзделген - ҚР Үкіметінің 04.08.2010 N 793 Қаулысымен.
10-тарау. Құжаттар жинағын қалыптастыру және құжаттар жинағын қалыптастырған кезде құжаттарға қойылатын талаптар
91. Мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң құжаттар жинағы мынадай құжаттарды қамтиды:
1) заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәліктің немесе анықтаманың нотариалды расталған көшiрмесi;
2) мемлекеттiк мекеме/квазимемлекеттiк сектор субъектiсi ережесiнiң (жарғысының) көшiрмесi;

3) образцы подписей и оттиска печати;
4) копии приказов о назначении первого руководителя государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора и копии приказов о возложении права первой и второй подписи на финансовых документах;
5) разрешение на открытие КСН спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег и счетов в иностранной валюте.
При обслуживании государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора по ИС "Казначейство-клиент» дополнительно представляются:
1) оригинал Соглашения об использовании электронной цифровой подписи между казначейством и государственным учреждением/субъектом квазигосударственного сектора (далее - Соглашение об ЭЦП),
2) оригинал дополнительного Соглашения к Соглашению об использовании ЭЦП в случае истечения срока действия ключей ЭЦП.
При изменении наименования государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора представляются новые документы аналогично перечисленным выше с одновременным представлением копии нормативного правового акта либо иного документа, установленного законодательством Республики Казахстан, в соответствии с которыми изменено наименование государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора.
Сноска. Пункт 91 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013); от 16.10.2013 № 1101.
92. Территориальное подразделение казначейства на каждое государственное учреждение/субъект квазигосударственного сектора формирует одно досье.
Сноска. Пункт 92 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
93. При формировании досье государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора территориальное подразделение казначейства проверяет идентичность наименования государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора в свидетельстве/справке о государственной регистрации (перерегистрации), положении (уставе) и оттиске печати (для ГУ – гербовой), а также соответствие приказов о назначении первого руководителя, возложении права подписи и образцов подписей оттиска печати. В случае обнаружения расхождений, возвращает государственному учреждению/субъекту квазигосударственного сектора для приведения в соответствие.
Сноска. Пункт 93 в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
94. Образцы подписей и оттиска печати представляются в территориальное подразделение казначейства в 2-х экземплярах по форме согласно приложению 40 к настоящим Правилам. Один экземпляр хранится в досье государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора, другой используется территориальным подразделением казначейства для проверки достоверности подписей и оттиска печати (для ГУ-гербовой) на финансовых документах.

3) қолдардың және мөр бедерiнiң үлгiсi;
4) мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң бiрiншi басшысын тағайындау туралы бұйрықтардың көшiрмелерi және қаржылық құжаттардағы бiрiншi және екiншi қол қою құқығын жүктеу туралы бұйрықтардың көшiрмелерi;
5) демеушiлiк, қайырымдылық көмек, уақытша ақша орналастыру ҚБШ және шетел валютасындағы шоттарды ашуға рұқсат.
Мемлекеттік мекемеге/квазимемлекетік сектор субъектісіне «Қазынашылық-клиент» АЖ бойынша қызмет көрсеткен кезде қосымша мыналар:
1) қазынашылық пен мемлекеттік мекеме/квазимемлекетік сектор субъектісі арасындағы Электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалану туралы келісімнің түпнұсқасы (бұдан әрі – ЭЦҚ туралы келісім);
2) ЭЦҚ кілттерінің қолданылу мерзімі өткен жағдайда ЭЦҚ пайдалану туралы келісімге Қосымша келісімнің түпнұсқасы беріледі.
Мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттік сектор субъектісінің атауы өзгерген кезде оларға сәйкес мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттік сектор субъектісінің атауы өзгертілген нормативтік құқықтық актінің не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге құжаттың көшірмесін бір мезгілде ұсына отырып, жоғарыда санамаланғандарға ұқсас жаңа құжаттар ұсынылады.
Ескерту. 91-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352; өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); 16.10.2013 N 1101 қаулыларымен.
92. Аумақтық қазынашылық бөлiмшесi әр мемлекеттiк мекемеге/квазимемлекеттік сектор субъектісіне бiр құжаттар жинағын қалыптастырады.
Ескерту. 92-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
93. Мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң құжаттар жинағын қалыптастырған кезде аумақтық қазынашылық бөлiмшесi мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәліктегі/анықтамадағы, ережедегi (жарғыдағы) және мөр бедерiнде (ММ үшiн – елтаңбалы) мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттiк сектор субъектiсi атауының бiрдейлiгiн, сондай-ақ бірінші басшыны тағайындау туралы бұйрықтардың, қол қою құқықтарын және мөр бедері үлгілерін қоюды жүктеу туралы бұйрықтардың сәйкестігін тексередi. Алшақтықтар анықталған жағдайда сәйкестендiру үшiн мемлекеттiк мекемеге/квазимемлекеттiк сектор субъектiсiне қайтарады.
Ескерту. 93-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
94. Қолдар мен мөр бедерiнiң үлгiлерi аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне осы Ереженiң 40-қосымшасына сәйкес нысан бойынша екi данада ұсынылады. Бiр данасы мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттік сектор субъектісінің құжаттар жинағында сақталады, екiншiсiн қаржылық құжаттардағы қолдар мен мөр бедерiнiң (ММ үшін – елтаңбалы) шынайылығын тексеру үшiн аумақтық қазынашылық бөлiмшесi пайдаланады.

Сноска. Пункт 94 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
95. Правом первой подписи обладает руководитель государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора и/или другие уполномоченные им лица. Право второй подписи предоставляется руководителю структурного подразделения государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора, осуществляющему функции по ведению бухгалтерского учета, и/или другим уполномоченным руководителем государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора лицам, осуществляющим функции по ведению бухгалтерского учета.
Сноска. Пункт 95 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
96. Образец подписей и оттиска печати государственного учреждения заверяется подписью руководителя администратора бюджетных программ или лица, им уполномоченного, и скрепляется оттиском печати (для ГУ – гербовой) администратора бюджетных программ либо заверяется нотариально.
Образец подписей и оттиска печати администратора бюджетных программ/субъекта квазигосударственного сектора заверяется нотариально.
Сноска. Пункт 96 в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
97. Образец подписей и оттиска печати должен быть выполнен светостойкими чернилами, оттиск печати (для ГУ-гербовой) должен быть четким и ясным. Не допускаются подписание фломастером и авторучкой, заправленными улетучивающими чернилами, и использование средств факсимильного копирования подписи. При проставлении оттиска печати (для ГУ-гербовой) запрещается использовать мастику красного (за исключением ГУ "Администрация Президента Республики Казахстан"), черного и зеленого цветов.
Применение печатей, предназначенных для специальных целей, не допускается.
Сноска. Пункт 97 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
98. В случае временного отсутствия печати у вновь созданного государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора, изменения наименований, изношенности или утери печати, руководитель территориального подразделения казначейства предоставляет государственному учреждению/субъекту квазигосударственного сектора на основании его заявления срок (не более 10 календарных дней) для изготовления новой печати и определяет порядок оформления финансовых документов на время отсутствия печати, разрешая в зависимости от обстоятельств скреплять документы оттиском печати администратора бюджетных программ, находящегося в том же населенном пункте, либо представлять документы без оттиска печати. Образец подписей и оттиска печати оформляется без оттиска печати (для ГУ – гербовой) с отметкой в поле "Образец оттиска печати государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора" "временно без печати" с указанием срока его действия на время изготовления печати (для ГУ – гербовой).

Ескерту. 94-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
95. Бiрiншi қол қою құқығы мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттік сектор субъектісінің басшысы және/немесе ол уәкiлеттiк берген тұлғалар ие. Екiншi қол қою құқығы бухгалтерлiк есеп жүргiзу жөнiндегi функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттік сектор субъектісінің құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысына және/немесе мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттік сектор субъектісінің басшысы уәкілеттік берген бухгалтерлiк есептi жүргiзу жөнiндегi функцияларды жүзеге асыратын тұлғаларға беріледi.
Ескерту. 95-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
96. Мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолдары мен мөр бедерiнiң үлгiсi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi басшысының немесе ол уәкiлеттік берген тұлғаның қолымен расталады және бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң мөр бедерiмен (ММ үшін – елтаңбалы) бекітіледі не нотариалды куәландырылады.
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң/квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолдары мен мөр бедерiнiң үлгiлерi нотариалды куәландырылады.
Ескерту. 96-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
97. Қолдар мен мөр бедерiнiң үлгiлерi өшпейтiн төзiмдi сиялармен орындалуы тиiс, мөрдiң бедерi (ММ үшін - елтаңбалы) дәл және анық болуы тиiс. Ұшып кететiн сиялар құйылған фломастер және автоқаламмен қол қоюға және қолды факсимильдi көшiру құралдарын пайдалануға жол берiлмейдi. Мөр бедерін (ММ үшін - елтаңбалы) қойған кезде («Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгi» мемлекеттiк мекемесiн қоспағанда), қызыл, қара және жасыл түстi мастиканы пайдалануға тыйым салынады.
Арнайы мақсаттарға арналған мөрлердi қолдануға жол берiлмейдi.
Ескерту. 97-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
98. Қайта құрылған мемлекеттiк мекемеде/квазимемлекеттік сектор субъектісінде мөр уақытша болмаған, мөрдiң атауы өзгерген, ескiрген немесе жоғалған жағдайда, аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң басшысы мемлекеттiк мекемеге/квазимемлекеттік сектор субъектісіне оның өтiнiшiнiң негiзiнде жаңа мөр дайындауға уақыт (күнтiзбелiк 10 күннен аспайтын) бередi және осы жағдайға байланысты құжаттарды сол елдi мекенде орналасқан бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң мөр бедерiмен бекітуге немесе құжаттарды мөр бедерінсiз беруге рұқсат бере отырып, мөр болмаған уақытта қаржылық құжаттарды ресiмдеу тәртiбiн айқындайды. Қолдар мен мөр бедерiнiң үлгiлерi мөрдiң (ММ үшін – елтаңбалы) дайындалу уақытында оның әрекет ету мерзiмi көрсетiлiп, «Мемлекеттік мекеменің/квазимемлекеттік сектор субъектісінің мөр табанының үлігісі» ашық жолағында «уақытша мөрсіз» деген белгімен елтаңбалы мөрдiң бедерiнсiз (ММ үшін – елтаңбалы) ресiмделедi.

Сноска. Пункт 98 в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
99. В случае замены или дополнения хотя бы одной подписи или замены печати в территориальное подразделение казначейства предоставляется новый документ с образцами подписей и оттиска печати, заверенный в порядке, установленном пунктом 96 данной главы.
При временной замене подписи одного из лиц, имеющих право первой или второй подписи, оформляется временный документ, содержащий образцы подписей лиц, временно исполняющих обязанности, с указанием срока действия временного документа, с представлением в территориальное подразделение казначейства копии приказа о назначении лица и возложении права подписи на временно исполняющего обязанности. Вновь представленные документы подшиваются в досье государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора.
При временном отсутствии (отпуск или болезнь) лица, имеющего право второй подписи, платежные документы подписывают лица, также имеющие право второй подписи, указанные в документе с образцами подписей и оттиска печати. В данном случае оформление временного документа с образцами подписей и оттиска печати не требуется.
Сноска. Пункт 99 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
100. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, местные уполномоченные органы по исполнению бюджета, администраторы бюджетных программ, государственные учреждения/субъекты квазигосударственного сектора несут ответственность за достоверность данных, указанных в представляемых в территориальное подразделение казначейства документах, необходимых для формирования досье.
Территориальное подразделение казначейства после проверки представленных документов на полноту и соответствие требованиям, установленным настоящей главой, подшивает и хранит проверенные документы в досье в соответствии с законодательством о документировании.
Сноска. Пункт 100 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
Глава 11. Ведение контрольных счетов наличности, счетов в
иностранной валюте, специальных счетов внешних займов или
связанных грантов, счетов к специальным счетам внешних займов
или связанных грантов
Сноска. Заголовок главы 11 в редакции постановления Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
101. Ведение кодов, контрольных счетов наличности платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, счетов в иностранной валюте, специальных счетов внешних займов или связанных грантов, счетов к специальным счетам внешних займов или связанных грантов государственных учреждений и счетов субъектов квазигосударственного сектора территориальными подразделениями казначейства включает проведение платежей и переводов денег с контрольных счетов наличности соответствующих бюджетов, платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, счетов субъектов квазигосударственного сектора, счетов в иностранной валюте, специальных счетов внешних займов или связанных грантов, счетов к специальным счетам внешних займов или связанных грантов, формирование и представление отчетов, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Перечисление денег с кода одного государственного учреждения на код другого государственного учреждения не допускается.

Ескерту. 98-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
99. Ең болмағанда бір қол ауыстырылған немесе толықтырылған немесе мөр ауыстырылған жағдайда аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне осы тараудың 96-тармағында белгiленген тәртiппен куәландырылған қол қою және мөр бедерiнiң үлгiлерiмен жаңа құжат ұсынылады.
Бiрiншi немесе екiншi қол қою құқығы бар тұлғалардың бiрiнiң қолын уақытша ауыстырған кезде аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне тұлғаны тағайындау және уақытша мiндетiн атқарушыға қол қою құқығын жүктеу туралы бұйрықтың көшiрмесiн оның қолданылу мерзiмiн көрсете отырып, уақытша міндетін атқаратын тұлғалардың қолдарының үлгілерін қамтитын уақытша құжат ресiмделедi. Жаңадан ұсынылған құжаттар мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттік сектор субъектісінің құжат жиынына тiгiледi.
Екiншi қол қою құқығы бар тұлға уақытша болмаған (демалыс немесе науқастанған) кезде төлем құжаттарына қол қою мен мөр бедерiнiң үлгiлерi бар құжатта көрсетiлген екiншi қол қою құқығы бар тұлғалар қол қояды. Бұл жағдайда қол қою мен мөр бедерiнiң үлгiлерi бар уақытша құжат толтыру талап етiлмейдi.
Ескерту. 99-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
100. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган, бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органдар, бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi, мемлекеттiк мекемелер/квазимемлекеттік сектор субъектілері аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне құжат жиынын қалыптастыру үшiн қажеттi құжаттарда көрсетiлген деректердiң шынайлығы үшін жауап береді.
Аумақтық қазынашылық бөлiмшесi ұсынылған құжаттардың толықтығын және осы тарауда белгiленген талаптарға сәйкестiгiн тексергеннен кейiн құжаттау туралы заңнамаға сәйкес тексерiлген құжаттарды құжат жиынына тiгедi және сақтайды.
Ескерту. 100-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
11-тарау. Қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын, шетел
валютасындағы шоттарды, сыртқы қарыздардың немесе байланысты
гранттардың арнайы шоттарын, сыртқы қарыздардың немесе
байланысты гранттардың арнайы шоттарына ашылатын шоттарды
жүргізу
Ескерту. 11-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
101. Аумақтық қазынашылық бөлімшелерінің мемлекеттік мекемелердің кодтарын, ақылы қызметтердің, демеушілік, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастыру, жергілікті өзін-өзі басқару, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайтадан айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын, шетел валютасындағы шоттарды, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарын, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына ашылатын шоттарды және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарын жүргізуі тиісті бюджеттердің, ақылы қызметтердің, демеушілік, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, жергілікті өзін-өзі басқарудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайтадан айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарынан, шетел валютасындағы шоттардан, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарынан, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына ашылатын шоттардан, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарынан төлемдер жүргізуді және ақша аударуды, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген есептерді қалыптастыру мен ұсынуды қамтиды.
Бiр мемлекеттiк мекеменiң кодынан екiншi мемлекеттiк мекеменiң кодына ақша аударуға жол берiлмейдi.

На счетах в иностранной валюте по состоянию на 1 января текущего финансового года допускается наличие иностранной валюты, поступившей в виде спонсорской, благотворительной помощи в течение семи рабочих дней до окончания текущего финансового года, а также сумм, поступивших на счет 0900НП «Суммы до выяснения в иностранной валюте» в последний рабочий день текущего финансового года.
На счетах субъекта квазигосударственного сектора, специальных счетах внешних займов или связанных грантов, счетах к специальным счетам внешних займов или связанных грантов и на контрольный счет наличности местного самоуправления по состоянию на 1 января текущего финансового года допускается наличие неиспользованных остатков денег.
Сноска. Пункт 101 в редакции постановления Правительства РК от 26.06.2013 № 650; с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
102. Ведение кодов, контрольных счетов наличности соответствующих бюджетов, платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, счетов в иностранной валюте, специальных счетов внешних займов или связанных грантов, счетов к специальным счетам внешних займов или связанных грантов государственных учреждений/счетов субъекта квазигосударственного сектора осуществляется территориальными подразделениями казначейства по территориальному признаку. Ведение кодов, контрольных счетов наличности платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта счетов в иностранной валюте, специальных счетов внешних займов или связанных грантов, счетов к специальным счетам внешних займов или связанных фантов государственных учреждений/счетов субъекта квазигосударственного сектора по месторасположению находящихся ближе к территориальному подразделению казначейства, обслуживающему другую административно-территориальную единицу, допускается с письменного разрешения центрального уполномоченного органа по исполнению  бюджета, по согласованию с данным территориальным подразделением казначейства.
Сноска. Пункт 102 в редакции постановления Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
103. Распорядителями денег контрольных счетов наличности соответствующих бюджетов являются уполномоченные органы по исполнению бюджета, контрольных счетов наличности платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, счетов в иностранной валюте, специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанному гранту - руководители государственных учреждений, счетов субъекта квазигосударственного сектора - руководители субъектов квазигосударственного сектора, контрольных счетов наличности местного самоуправления - акимы городов районного значения, поселков, сел, сельских округов.

Ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша шетел валютасындағы шоттарда ағымдағы қаржы жылы аяқталғанға дейiн жетi жұмыс күнi iшiнде демеушiлiк, қайырымдылық көмек түрiнде түскен шетел валютасының бар болуына, сондай-ақ ағымдағы қаржы жылының соңғы жұмыс күні 0900НП «Анықтауға дейiнгi шетел валютасындағы сомалар» шотына түскен сомалардың бар болуына рұқсат етiледi.
Ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттарында, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарында, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына ашылатын шоттарда және жергілікті өзін-өзі басқарудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында пайдаланылмаған ақша қалдықтарының болуына жол беріледі.
Ескерту. 101-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.06.2013 № 650 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
102. Мемлекеттік мекемелердің кодтарын, тиісті бюджеттерінің, ақылы қызметтерінің, демеушілік, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, жергілікті өзін-өзі басқарудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайтадан айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын, шетел валютасындағы шоттарды, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарын, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына ашылатын шоттарды /квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттарын жүргізуді аумақтық белгісі бойынша аумақтық қазынашылық бөлімшелері жүзеге асырады. Орналасқан орны бойынша басқа әкімшілік-аумақтық бірлікке қызмет көрсететін аумақтық қазынашылық бөлімшесіне жақын тұрған мемлекеттік мекемелердің кодтарын, ақылы қызметтердің, демеушілік, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, жергілікті өзін-өзі басқарудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайтадан айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын, шетел валютасындағы шоттарды, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарын, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына ашылатын шоттарды /квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарын жүргізуге осы аумақтық қазынашылық бөлімшесімен келісім бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның жазбаша рұқсатымен жол беріледі.
Ескерту. 102-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
103. Тиісті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарының ақшасына билік етушілер бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар, ақылы қызметтердің, демеушілік, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайтадан айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын, шетел валютасындағы шоттарды, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына ашылатын шоттағы ақшасына билік етушілер - мемлекеттік мекемелердің басшылары, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарына - квазимемлекеттік сектор субъектілерінің басшылары, жергілікті өзін-өзі басқарудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына - аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері болып табылады.

Сноска. Пункт 103 в редакции постановления Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
104. Ограничение распоряжением неиспользованных остатков индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам государственных учреждений и денег, находящихся на КСН платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, местного самоуправления, счетах субъекта квазигосударственного сектора, производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 104 в редакции постановления Правительства РК от 26.06.2013 № 650.
105. Выдача отчетов по движению денег на КСН соответствующих бюджетов и по расходам в соответствии с ЕБК РК, осуществляется территориальными подразделениями казначейства ежедневно по формам:
5-34 "Отчет о состоянии КСН соответствующих бюджетов" согласно приложению 41 к настоящим Правилам на магнитном (электронном) носителе;
5-52 "Сводный отчет по расходам" согласно приложению 42 к настоящим Правилам на электронном носителе;
5-20 "Выписка с контрольного счета наличности" согласно приложению 43 к настоящим Правилам на бумажном носителе и предоставляется местным уполномоченным органам по исполнению бюджета.
Государственные учреждения и местные уполномоченные органы по исполнению бюджета, обслуживающиеся через ИС "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют указанные в настоящем пункте отчеты.
Сноска. Пункт 105 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2011 № 1654.
106. Выдача отчетов по движению денег на контрольных счетах наличности платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, счетах субъекта квазигосударственного сектора счетах в иностранной валюте, специальных счетах внешних займов или связанных грантов, счетах к специальным счетам внешних займов или связанных грантов осуществляется территориальными органами казначейства и  представляется:
государственным учреждениям:
1) по мере проведения платежей и переводов денег:
по форме 5-20 "Выписка с контрольного счета наличности" согласно приложению 43 к настоящим Правилам;
по форме 5-33 "Отчет об остатках на КСН платных услуг" согласно приложению 44 к настоящим Правилам;
по форме 8-17 «Выписка по счетам в иностранной валюте, специальным счетам внешних займов или связанных грантов, счетам к специальным счетам внешних займов или связанных грантов государственных учреждений» согласно приложению 46 к настоящим Правилам;
2) ежемесячно:
по форме 5-30 "Остаток на КСН платных услуг" согласно приложению 47 к настоящим Правилам;

Ескерту. 103-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
104. Мемлекеттiк мекемелердiң мiндеттемелерi мен төлемдерi бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларының пайдаланылмаған қалдықтарына және ақылы қызметтердің, демеушiлiк, қайырымдылық көмектің, жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ-дағы, квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттарындағы ақшаға иелік етудi шектеу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргiзiледi.
Ескерту. 104-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.06.2013 № 650 қаулысымен.
105. Тиiстi бюджеттердің ҚБШ шоттарында ақшаның қозғалысы және ҚР ББС-ға сәйкес шығыстар жөнiндегi есептердi берудi мынадай нысандар бойынша күн сайын аумақтық қазынашылық органы жүзеге асырады:
осы Ереженiң 41-қосымшасына сәйкес магниттiк (электрондық) тасығышта 5-34 "Тиiстi бюджеттердiң ҚБШ жағдайы туралы есеп";
осы Ереженiң 42-қосымшасына сәйкес электрондық тасығышта 5-52 "Шығыстар бойынша жиынтық есеп";
осы Ереженiң 43-қосымшасына сәйкес қағаз тасығышта 5-20 "Қолма-қол ақшаны бақылау шотынан көшiрме" және бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органдарға берiледi.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қызмет көрсетілетін мемлекеттік мекемелер мен бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар осы тармақта көрсетілген есептерді дербес қалыптастырады.
Ескерту. 105-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
106. Ақылы қызметтердің, демеушілік, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, жергілікті өзін-өзі басқарудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайтадан айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы, шетел валютасындағы шоттардағы, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарындағы, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына ашылатын шоттардағы ақша қозғалысы жөніндегі есептерді беруді аумақтық қазынашылық органдар жүзеге асырады және:
мемлекеттiк мекемелерге:
1) төлемдер мен ақша аударымдарының жүргiзiлуiне қарай:
осы Ережеге 43-қосымшаға сәйкес «Қолма-қол ақшаны бақылау шотынан көшiрме» 5-20-нысаны бойынша;
осы Ережеге 44-қосымшаға сәйкес «Ақылы қызметтер ҚБШ қалдықтар туралы есеп» 5-33-нысаны бойынша;
осы Ережеге 46-қосымшаға сәйкес 8-17 «Мемлекеттік мекемелердің шетел валютасындағы шоттары, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттары, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына ашылатын шоттар бойынша үзінді» нысаны бойынша;
2) ай сайын:
осы Ережеге 47-қосымшаға сәйкес «Ақылы қызметтер ҚБШ қалдық» 5-30-нысаны бойынша;

по форме 8-07 «Отчет об остатках на счетах в иностранной валюте, специальных счетах внешних займов или связанных грантов, счетах к специальным счетам внешних займов или связанных грантов» согласно приложению 48 к настоящим Правилам;
администраторам бюджетных программ и местным уполномоченным органам по исполнению бюджета и ежеквартально до 3-го числа, следующего за отчетным кварталом, и ежегодно к годовому отчету по форме 5-34 А «Отчет об остатках на КСН платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта и счетах субъекта квазигосударственного сектора» согласно приложению 49 к настоящим Правилам;
субъектам квазигосударственного сектора по мере проведения платежей и перевода денег:
по форме 5-20 "Выписка с контрольного счета наличности" согласно приложению 43 к настоящим Правилам.
Государственные учреждения и субъекты квазигосударственного сектора, обслуживающиеся по ИС "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют указанные в настоящем пункте отчеты.
Сноска. Пункт 106 в редакции постановления Правительства РК от 26.06.2013 № 650; с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
107. Для осуществления ежемесячной сверки оборотов и остатков по КСН соответствующих бюджетов по форме 5-34 "Отчет о состоянии КСН соответствующих бюджетов" между территориальным подразделением казначейства и местным уполномоченным органом по исполнению бюджета, территориальное подразделение казначейства формирует в течение 2-х рабочих дней после окончания месяца в 2-х экземплярах отчет формы 5-34 "Отчет о состоянии КСН соответствующих бюджетов", оформляет оттиском штампа ответственного исполнителя, который подписывается руководителем территориального подразделения казначейства и ответственным исполнителем, заверяется оттиском гербовой печати, и передается местному уполномоченному органу по исполнению бюджета. Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, сверив обороты и остатки по КСН соответствующего бюджета по форме 5-34 "Отчет о состоянии КСН соответствующих бюджетов" подписывает руководителем местного уполномоченного органа по исполнению бюджета и ответственным исполнителем местного уполномоченного органа по исполнению бюджета, заверяет оттиском гербовой печати, и передает один экземпляр в территориальное подразделение казначейства.
Для осуществления сверки кассовых расходов между обслуживаемым государственным учреждением и территориальным подразделением казначейства ежеквартально в 2-х экземплярах в течение 2-х рабочих дней после окончания месяца последним формируется отчет формы 4-20 "Сводный отчет по расходам" согласно приложению 31 к настоящим Правилам, который оформляется оттиском штампа ответственного исполнителя, подписывается руководителем территориального подразделения казначейства и ответственным исполнителем, заверяется оттиском гербовой печати, и передается государственному учреждению.
Государственные учреждения в течение 2-х рабочих дней после получения отчетов сверяют данные отчетов с данными своего бухгалтерского учета.

осы Ережеге 48-қосымшаға сәйкес 8-07 «Шетел валютасындағы шоттардағы, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарындағы, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына ашылатын шоттардағы қалдықтар туралы есеп» нысаны бойынша;
бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарға есепті тоқсаннан кейінгі 3-ші күнге дейін тоқсан сайын және жыл сайын жылдық есепке осы Ережеге 49-қосымшаға сәйкес 5-34А «Ақылы қызметтердің, демеушілік, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, жергілікті өзін-өзі басқарудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың ҚБШ-дағы және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарындағы қалдықтар туралы есеп» нысаны бойынша;
квазимемлекеттік сектор субъектілеріне төлемдерді жүргізу және ақшаны аудару шамасына қарай:
осы Ережеге 43-қосымшаға сәйкес «Қолма-қол ақшаны бақылау шотынан көшірме» 5-20-нысаны бойынша берiледi.
«Қазынашылық-клиент» АЖ бойынша қызмет көрсетілетін мемлекеттік мекемелер мен квазимемлекеттік сектор субъектілері осы тармақта көрсетілген есептерді дербес қалыптастырады.
Ескерту. 106-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.06.2013 № 650 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
107. 5-34 "Тиiстi бюджеттердiң ҚБШ жағдайы туралы есеп" нысаны бойынша тиiстi жергiлiктi бюджеттердiң қолма-қол ақшасын бақылау шоттары бойынша айналымдар мен қалдықтарды ай сайынғы салыстыруды жүзеге асыру үшiн аумақтық қазынашылық бөлiмшесi мен бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органның арасында аумақтық қазынашылық бөлiмшесi бiр ай аяқталғаннан кейiн 2 жұмыс күнi iшiнде 2 данада 5-34 "Тиiстi бюджеттердiң ҚБШ жағдайы туралы есеп" нысанындағы есептi қалыптастырады, жауапты атқарушының мөртабан бедерiмен ресiмдейдi, оған аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң басшысы және жауапты атқарушы қол қояды, елтаңбалы мөр бедерiмен куәландырылады және бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органға берiледi. Бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган өз кезегiнде 5-34 "Тиiстi бюджеттердiң ҚБШ жағдайы туралы есеп" нысаны бойынша тиiстi жергiлiктi бюджеттiң қолма-қол ақшасын бақылау шоты бойынша айналымдар мен қалдықтарды салыстырып, бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органның басшысына және бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органның жауапты атқарушысына қол қойдырады, елтаңбалы мөр бедерiмен куәландырады және бiр данасын аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне бередi.
Қызмет көрсетiлетiн мемлекеттiк мекеме мен аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң арасында кассалық шығыстарды салыстыруды жүзеге асыру үшiн тоқсан сайын, ай аяқталғаннан кейiн 2 жұмыс күнi iшiнде 2 данада осы Ереженiң 31-қосымшасына сәйкес 4-20 "Шығыстар бойынша жиынтық есеп" нысаны қалыптастырылады, олар жауапты атқарушының мөртабан бедерiмен ресiмделедi, аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң басшысы мен жауапты атқарушы қол қояды, елтаңбалы мөр бедерiмен куәландырылады және мемлекеттiк мекемеге берiледi.
Мемлекеттiк мекемелер есептердi алғаннан кейiнгi 2 жұмыс күнi iшiнде есептердiң деректерін өзiнiң бухгалтерлiк есебінің деректерiмен салыстырады.

При наличии расхождений данных государственного учреждения с данными отчета формы 4-20 "Сводный отчет по расходам" последний письменно обращается в территориальное подразделение казначейства для выяснения причин расхождения.
При отсутствии расхождений отчеты подписываются руководителем и главным бухгалтером государственного учреждения либо лицами, уполномоченными руководителем государственного учреждения (в случае их отсутствия), и заверяются оттиском гербовой печати государственного учреждения. Один экземпляр отчета возвращается в территориальное подразделение казначейства.
Территориальные подразделения казначейства по письменному обращению государственного учреждения и (или) местного уполномоченного органа по исполнению бюджета формируют, подписывают и выдают последним вышеуказанные отчеты для осуществления сверки.
Сноска. Пункт 107 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2011 № 1654.
107-1. При обслуживании по ИС «Казначейство-клиент» государственное учреждение для осуществления сверки кассовых расходов ежеквартально после окончания месяца самостоятельно формирует отчет по форме 4-20 «Сводный отчет по расходам» согласно приложению 31 к настоящим Правилам и сверяет данные отчета с данными своего бухгалтерского учета.
При отсутствии расхождений отчеты подписываются руководителем и главным бухгалтером государственного учреждения либо лицами, уполномоченными руководителем государственного учреждения (в случае их отсутствия), и заверяются оттиском гербовой печати государственного учреждения.
При наличии расхождений данных государственного учреждения с данными отчета формы 4-20 «Сводный отчет по расходам», государственное учреждение письменно обращается в территориальное подразделение казначейства для выяснения и устранения причин расхождения.
Сноска. Правила дополнены пунктом 107-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
Примечание РЦПИ!
Правила предусмотрено дополнить главой 11-1 "Секретно" (не подлежит вводу в БД "Закон") в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.08.2010 № 793.
Глава 12. Закрытие кодов, контрольных счетов наличности и
счетов в иностранной валюте, специальных счетов внешних займов
или связанных грантов, счетов к специальным счетам внешних
займов или связанных грантов
Сноска. Заголовок главы 12 в редакции постановления Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
108. Территориальные подразделения казначейства один раз в течение календарного года не позднее 25 января года, следующего за отчетным, проводят ревизию КСН платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, счетов субъекта квазигосударственного сектора и при отсутствии в течение 12 месяцев движения и остатков денег на них уведомляют государственные учреждения/субьектов квазигосударственного сектора о необходимости принятия мер по закрытию данных КСН.
В случае непринятия в течение 3-х рабочих дней со дня получения уведомления государственным учреждением/субъектом квазигосударственного сектора мер по закрытию, КСН платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, счетов субъекта квазигосударственного сектора закрываются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета самостоятельно на основании письма территориального подразделения казначейства с последующим уведомлением о закрытии центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета территориального подразделения казначейства и территориальным подразделением казначейства государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора.

Мемлекеттiк мекеме деректерiнiң 4-20 "Шығыстар бойынша жиынтық есеп" нысаны есебiнiң деректерiмен алшақтығы болған кезде соңғысы алшақтық себебiн анықтау үшiн аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне жазбаша өтiнiм жасайды.
Алшақтықтар болмаған кезде есептерге мемлекеттiк мекеменiң басшысы мен бас бухгалтерi не мемлекеттiк мекеменiң басшысы уәкiлеттiк берген тұлғалар (олар болмаған жағдайда) қол қояды және мемлекеттiк мекеменiң елтаңбалы мөр бедерiмен куәландырылады. Есептiң бiр данасы аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне қайтарылады.
Аумақтық қазынашылық бөлімшелері мемлекеттік мекеменің және (немесе) бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның жазбаша өтініші бойынша жоғарыда көрсетілген есептерді қалыптастырады, қол қояды және салыстыруды жүзеге асыру үшін соңғысына береді.
Ескерту. 107-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
«Қазынашылық-клиент» АЖ бойынша қызмет көрсету кезінде мемлекеттік мекеме кассалық шығыстарды салыстыруды жүзеге асыру үшін тоқсан сайын, ай аяқталғаннан кейін осы Ережеге 31-қосымшаға сәйкес 4-20 «Шығыстар бойынша жиынтық есеп» нысаны бойынша есепті дербес қалыптастырады және есептің деректерін өзінің бухгалтерлік есеп деректерімен салыстырады.
Алшақтықтар болмаған кезде есептерге мемлекеттік мекеменің басшысы мен бас бухгалтері не мемлекеттік мекеменің басшысы уәкілеттік берген тұлғалар (олар болмаған жағдайда) қол қояды және мемлекеттік мекеменің елтаңбалы мер бедерімен куәландырылады.
Мемлекеттік мекеме деректерінің 4-20 «Шығыстар бойынша жиынтық есеп» нысаны есебінің деректерінен алшақтығы болған кезде мемлекеттік мекеме алшақтық себептерін анықтау және жою үшін аумақтық қазынашылық бөлімшесіне жазбаша жүгінеді.
Ескерту. Ереже 107-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Қаулыны 11-1-тараумен "Құпия" ("Заң" ДБ-на енгізуге жатпайды) толықтыру көзделген - ҚР Үкіметінің 04.08.2010 N 793 Қаулысымен.
12-тарау. Кодтарды, қолма-қол ақшаның бақылау шоттарын және
шетел валютасындағы шоттарды, сыртқы қарыздардың немесе
байланысты гранттардың арнайы шоттарын, сыртқы қарыздардың
немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына шоттарды жабу
Ескерту. 12-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
108. Аумақтық қазынашылық бөлiмшелерi күнтізбелік бір жыл ішінде бір рет есепті жылдан кейінгі жылдың 25 қаңтарынан кешіктірмей ақылы қызметтердің, демеушiлiк, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ, квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттарын тексерудi жүргiзедi және 12 ай iшiнде оларда ақша қозғалысы мен қалдықтары болмаған кезде мемлекеттік мекемелерге/квазимемлекеттік сектор субъектілеріне осы ҚБШ жабу жөнiнде шаралар қабылдау қажеттiлiгi туралы хабарлайды.
Мемлекеттік мекеме/квазимемлекеттік сектор субъектісі хабарлама алған күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде ақылы қызметтердің, демеушілік, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ, квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттарын жабу бойынша шаралар қабылдамаған жағдайда, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган аумақтық қазынашылық бөлімшесі хатының негізінде кейіннен бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган аумақтық қазынашылық бөлімшесіне және мемлекеттік мекеменің/квазимемлекеттік сектор субъектісінің аумақтық қазынашылық бөлімшесіне жабылу туралы хабарлама бере отырып, өзі жабады.

Сноска. Пункт 108 в редакции постановления Правительства РК от 26.06.2013 № 650.
109. КСН соответствующих бюджетов закрываются при ликвидации административно-территориальной единицы.
110. Код государственного учреждения закрывается по заявке администратора бюджетных программ согласно приложению 50 к настоящим Правилам, код субъекта квазигосударственного сектора и счет субъекта квазигосударственного сектора закрываются по заявке субъекта квазигосударственного сектора согласно приложению 50-1, а контрольные счета наличности платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, счета в иностранной валюте, специальные счета внешних займов или связанных грантов, счета к специальным счетам внешних займов или связанных грантов закрываются по заявлению государственного учреждения согласно  приложению 51 к настоящим Правилам в случаях:
1) ликвидации или реорганизации государственных учреждений/субъекта квазигосударственного сектора;
2) отмены законодательного акта, определяющего право государственного учреждения на использование денег, остающихся в распоряжении государственных учреждений, полученных от реализации ими товаров (работ, услуг);
3) исключения из законодательных актов Республики Казахстан источника финансирования, являющегося основанием для выдачи разрешения на открытие соответствующего КСН и счета;
4) отмены законодательного обоснования, предоставляющего право иметь соответствующий КСН и счет;
5) отсутствия в течение календарного года операций по КСН платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, счетам субъекта квазигосударственного сектора.
6) наступления даты закрытия займа, указанной в договоре о займе или истечения срока действия договора о связанном гранте, на основании которого был открыт контрольный счет наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта, специальный счет внешнего займа или связанного гранта, счет к специальному счету внешнего займа или связанного гранта.
Сноска. Пункт 110 в редакции постановления Правительства РК от 26.06.2013 № 650; с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
111. Для прекращения действия кодов государственным учреждениям, финансируемым из республиканского бюджета, администраторы республиканских бюджетных программ предоставляют в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета заявку на прекращение действия кодов государственным учреждениям по форме согласно приложению 50 к настоящим Правилам.
Для прекращения действия кодов государственным учреждениям, финансируемым из местных бюджетов, администраторы местных бюджетных программ направляют в территориальные подразделения казначейства заявку на прекращение действия кодов государственным учреждениям по форме согласно приложению 50 к настоящим Правилам.
Территориальные подразделения казначейства направляют в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета заявку на прекращение действия кодов государственным учреждениям по форме согласно приложению 50 к настоящим Правилам.

Ескерту. 108-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.06.2013 № 650 қаулысымен.
109. Тиісті бюджеттердің ҚБШ шоттары әкімшілік-аумақтық бірлікті тарату кезінде жабылады.
110. Мемлекеттік мекеменің коды осы Ережеге 50-қосымшаға сәйкес бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің өтінімі бойынша, квазимемлекеттік сектор субъектісінің коды және квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоты осы Ережеге 50-1-қосымшаға сәйкес квазимемлекеттік сектор субъектісінің өтінімі бойынша, ал ақылы қызметтердің, демеушілік, қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, жергілікті өзін-өзі басқарудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол бақылау шоттары, шетел валютасындағы шоттар, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттары, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына ашылатын шоттар осы Ережеге 51-қосымшаға сәйкес мемлекеттік мекеменің өтініші бойынша:
1) мемлекеттiк мекеме/квазимемлекеттік сектор субъектісі таратылған немесе қайта ұйымдастырылған;
2) мемлекеттiк мекемелердiң билiгiнде қалатын олардың тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) өткiзуден түскен ақшаны мемлекеттiк мекеменiң пайдалану құқығы айқындалатын заңнамалық акті жойылған;
3) Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнен тиiстi ҚБШ мен шотты ашуға рұқсат беру үшiн негiз болып табылатын қаржыландыру көзiн алып тастаған;
4) тиiстi ҚБШ мен шотының болу құқығын беретiн заңнамалық негiздеменi жойған;
5) ақылы қызметтер, демеушiлiк, қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ, квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттары бойынша операциялар күнтізбелік жыл iшiнде болмаған;
6) қарыз туралы шартта көрсетілген қарызды жабатын күн басталған немесе оның негізінде сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол бақылау шоты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шот ашылған байланысты грант туралы шарттың қолданылу мерзімі өткен жағдайларда жабылады.
Ескерту. 110-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.06.2013 № 650 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
111. Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге берілген кодтардың қолданысын тоқтату үшін республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға осы Ереженің 50-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекемелерге берілген кодтардың қолданысын тоқтатуға өтінім береді.
Жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге берілген кодтардың қолданысын тоқтату үшін жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері аумақтық қазынашылық бөлімшелеріне осы Ереженің 50-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекемелерге берілген кодтардың қолданысын тоқтатуға өтінім береді.
Аумақтық қазынашылық бөлімшелері бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға мемлекеттік мекемелерге берілген кодтардың қолданысын тоқтату үшін осы Ереженің 50-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтінім береді.

112. Для закрытия контрольных счетов наличности платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, счета в иностранной валюте, специального счета внешнего займа или снизанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта государственное учреждение предоставляет в территориальное подразделение казначейства заявление по форме согласно приложению 51 к настоящим Правилам в 2-х экземплярах. Территориальное подразделение казначейства направляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета письменное обращение о закрытии соответствующего контрольного счета наличности платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, счета в иностранной валюте, специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта. После закрытия центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета территориальное подразделение казначейства один экземпляр заявления с отметкой о закрытии возвращает государственному учреждению.
Сноска. Пункт 112 в редакции постановления Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
112-1. Для прекращения действия кодов субъекта квазигосударственного сектора и закрытия счетов субъекта квазигосударственного сектора субъект квазигосударственного сектора направляет в территориальные подразделения казначейства заявку по форме согласно приложению 50-1 к настоящим Правилам в 2-х экземплярах.
Территориальные подразделения казначейства направляют в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета заявку на прекращение действия кодов субъекта квазигосударственного сектора и закрытие счетов субъекта квазигосударственного сектора по форме согласно приложению 50-1 к настоящим Правилам.
После закрытия центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета кода субъекта квазигосударственного сектора и счетов субъекта квазигосударственного сектора территориальное подразделение казначейства один экземпляр заявки с отметкой о закрытии возвращает субъекту квазигосударственного сектора.
Сноска. Правила дополнены пунктом 112-1 в соответствии с  постановлением Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
113. При наличии остатка денег на закрываемом контрольном счете наличности платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, счете субъекта квазигосударственного сектора, специальном счете внешнего займа или связанного гранта, счете к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, счете в иностранной валюте государственное учреждение/субъект квазигосударственного сектора представляет (в ИС «Казначейство - клиент» формирует электронный образ) счет к оплате, платежное поручение или заявку на реконвертацию иностранной валюты для перечисления остатка неиспользованных денег на закрываемом:

112. Ақылы қызметтердің, демеушілік, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, жергілікті өзін-өзі басқарудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол бақылау шоттарын, шетел валютасындағы шотты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шотты жабу үшін мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшесіне осы Ережеге 51-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 2 данада өтініш береді. Аумақтық қазынашылық бөлімшесі тиісті ақылы қызметтердің, демеушілік, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, жергілікті өзін-өзі басқарудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол бақылау шотын, шетел валютасындағы шотты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына ашылатын шотты жабу туралы жазбаша өтінішін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға жібереді. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган аумақтық қазынашылық бөлімшесін жапқаннан кейін жабылуы туралы белгісі бар өтініштің бір данасын мемлекеттік мекемеге қайтарады.
Ескерту. 112-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
112-1. Квазимемлекеттік сектор субъектісі кодтарының қолданылуын тоқтату және квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттарын жабу үшін квазимемлекеттік сектор субъектісі аумақтық қазынашылық бөлімшелеріне осы Ереженің 50-1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтінімді 2 данада жібереді.
Аумақтық қазынашылық бөлімшелері квазимемлекеттік сектор субъектісі кодтарының қолданылуын тоқтатуға және квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттарын жабуға осы Ереженің 50-1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтінімді бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға жібереді.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган квазимемлекеттік сектор субъектісінің кодын және квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттарын жапқаннан кейін, аумақтық қазынашылық бөлімшесі жабылғаны туралы белгісі бар өтінімнің бір данасын квазимемлекеттік сектор субъектісіне қайтарады.
Ескерту. 12-тарау 112-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
113. Жабылатын ақылы қызметтердің, демеушілік, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол бақылау шотында, квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотында, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотында, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына ашылатын шотта, шетел валютасындағы шотта ақша қалдығы болған кезде мемлекеттік мекеме/квазимемлекеттік сектор субъектісі жабылатын:

1) КСН платных услуг:
на КСН платных услуг правопреемника (при этом, если правопреемнику в установленном законодательством Республики Казахстан порядке предоставлено право распоряжения деньгами от реализации товаров (работ, услуг);
в доход соответствующего бюджета в случаях:
отсутствия правопреемника;
определения правопреемника, которому в установленном законодательством Республики Казахстан порядке не предоставлено право распоряжения деньгами от реализации товаров (работ, услуг);
отсутствия у правопреемника кода товаров (работ, услуг), по которому числится остаток;
2) КСН спонсорской, благотворительной помощи:
на КСН спонсорской, благотворительной помощи правопреемника;
вносителю, в случае отсутствия правопреемника;
в доход соответствующего бюджета, в случае отсутствия правопреемника и вносителя;
3) КСН временного размещения денег:
вносителю;
на КСН временного размещения денег правопреемника;
4) счете в иностранной валюте - путем осуществления процедур по реконвертации остатка иностранной валюты с последующим восстановлением произведенных кассовых расходов на код, по которому производились операции за счет бюджетных денег, и/или зачислением реконвертированной валюты на КСН спонсорской, благотворительной помощи и/или временного размещения денег в национальной валюте;
5) счете субъекта квазигосударственного сектора:
на счет субъекта квазигосударственного сектора правопреемника;
на счет учредителя субъекта квазигосударственного сектора;
6) КСН местного самоуправления:
на КСН местного самоуправления правопреемника;
7) контрольный счет наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта:
путем осуществления конвертации остатка денег с последующим восстановлением суммы в иностранной валюте на специальный счет внешнего займа или связанного гранта, с которого были реконвертированы деньги в национальную валюту;
на контрольный счет наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта правопреемника;
8) специальном счете внешнего займа или связанного гранта:
заимодателю в соответствии с условиями международного договора о государственном займе или донору в соответствии с условиями договора о связанном гранте;
на специальный счет внешнего займа или связанного гранта правопреемника;
9) счете к специальному счету внешнего займа или связанного гранта:
путем осуществления конвертации остатка денег в иностранной валюте в валюту займа с последующим восстановлением суммы на специальный счет внешнего займа или связанного гранта.

1) ақылы қызметтердің ҚБШ:
құқықтық мирасқордың ақылы қызметтердің ҚБШ (бұл ретте, егер құқықтық мирасқорға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтердi) сатудан түскен ақшаға иелiк ету құқығы берiлсе);
мынадай жағдайларда:
құқықтық мирасқор болмаған;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтердi) сатудан түскен ақшаға иелік ету құқығы берiлмеген құқықтық мирасқор анықталған;
құқықтық мирасқорда ол бойынша қалдығы есептелетiн тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердiң) коды болмаған жағдайда тиiстi бюджет кiрiсiне;
2) демеушiлiк, қайырымдылық көмектің ҚБШ:
құқықтық мирасқордың демеушiлiк, қайырымдылық көмектің ҚБШ;
құқықтық мирасқор болмаған жағдайда, салымшыға;
құқықтық мирасқор мен салымшы болмаған жағдайда, тиiстi бюджеттiң кiрiсiне;
3) уақытша ақша орналастырудың ҚБШ:
салымшыға;
құқықтық мирасқордың ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ;
4) шетел валютасындағы шотта – бюджет ақшасы есебінен операциялар жүргізілген кодқа кейін жүргізілген кассалық шығыстарды қалпына келтіре отырып, шетел валютасының қалдығын қайта айырбастау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру жолымен және/немесе айырбасталған валютаны демеушілік, қайырымдылық және/немесе ақшаны шетелдік валютада уақытша орналастыру ҚБШ есептеумен;
5) квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотына:
құқықтық мирасқордың квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотына;
квазимемлекеттiк сектор субъектiсi құрылтайшысының шотына;
6) жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ:
құқықтық мирасқордың жергілікті өзін-өзі басқарудың;
7) сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол бақылау шоты:
ақша ұлттық валютаға қайта айырбасталған сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шетел валютасындағы соманы кейіннен қалпына келтіре отырып, ақша қалдығын айырбастауды жүзеге асыру жолымен;
құқықтық мирасқордың сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол бақылау шотына;
8) сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотында:
қарыз берушіге мемлекеттік қарыз беру туралы халықаралық шарттың талаптарына сәйкес немесе донорға байланысты грант туралы шарттың талаптарына сәйкес;
құқықтық мирасқордың сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына;
9) сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын берілген шотта:
сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына соманы кейіннен қалпына келтіре отырып, шетел валютасындағы ақша қалдығын валютаға қайта айырбастауды жүзеге асыру жолымен пайдаланылмаған ақша қалдығын аудару үшін төлеуге берілетін шот («Қазынашылық-клиент» АЖ-да электрондық бейне қалыптастырады), шетел валютасын қайта айырбастауға төлем тапсырмасын немесе өтінімді ұсынады.

Сноска. Пункт 113 в редакции постановления Правительства РК от 26.06.2013 № 650; с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
113-1. В случае реорганизации государственного учреждения и отсутствия возможности предоставления счета к оплате для перечисления остатка денег, находящегося на закрываемом контрольном счете наличности платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, по направлениям расходования, предусмотренным пунктом 113 настоящих Правил, по причине уничтожения гербовой печати и отсутствия лиц, имеющих право подписи на финансовых документах реорганизованного государственного учреждения, правопреемник направляет в территориальное подразделение казначейства, в котором обслуживалось реорганизованное государственное учреждение, письмо-ходатайство о перечислении остатка денег, находящегося на закрываемом контрольном счете наличности платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, по направлениям расходования, предусмотренным пунктом 113 настоящих Правил. В случае перечисления остатка денег на контрольных счетах наличности правопреемника, к ходатайству дополнительно прилагаются документы, подтверждающие правопреемственность.
Ходатайство правопреемника должно содержать реквизиты реорганизованного государственного учреждения: наименование, БИН, код государственного учреждения, номер контрольного счета наличности, а также сумму остатка денег на контрольных счетах наличности, подлежащую перечислению, и все необходимые реквизиты для перечисления. Территориальное подразделение казначейства в течение 2-х рабочих дней со дня, следующего за днем получения ходатайства, осуществляет перечисление остатка денег, находящегося на контрольных счетах наличности платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления реорганизованного государственного учреждения, по направлениям расходования, предусмотренным пунктом 113 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 113-1 в соответствии с  постановлением Правительства РК от 26.03.2012 № 352; в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
114. Территориальные подразделения казначейства письменно уведомляют соответствующие налоговые органы о закрытии кодов государственных учреждений, кодов субъекта квазигосударственного сектора и КСН платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, местного самоуправления, счетов субъекта квазигосударственного сектора в течение трех рабочих дней со дня их закрытия центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.

Ескерту. 113-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.06.2013 № 650 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
113-1. Мемлекеттік мекеме қайта ұйымдастырылған және елтаңбалық мөр жойыған және қайта ұйымдастырылған мемлекеттік мекеменің қаржы құжаттарына қол қою құқығы бар адамдардың болмау себебімен жабылатын ақылы қызметтердің, демеушілік, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, жергілікті өзін-өзі басқарудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттары ақша қалдығын құқықтық мирасқордың тиісті қолма-қол ақшаны бақылау шотына аудару үшін төлеуге арналған шотты беру мүмкіндігі болмаған жағдайда, осы Ереженің 113-тармағында көзделген жұмсау бағыттары бойынша, құқық мирасқоры қайта ұйымдастырылған мемлекеттік мекемеге қызмет көрсеткен аумақтық қазынашылық бөлімшесіне жабылатын ақылы қызметтер, демеушілік, қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, жергілікті өзін-өзі басқарудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттары ақша қалдығын аудару туралы қолдаухат жібереді. Құқықтық мирасқордың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына ақша қалдығын аударған жағдайда қолдаухатқа құқық мирасқорлығын растайтын құжаттар қосымша қоса беріледі.
Құқықтық мирасқордың қолдаухаты қайта ұйымдастырылған мемлекеттік мекеменің деректемелерін: мемлекеттік мекеменің атауын, БСН, кодын, қолма-қол ақшаны бақылау шотының нөмірін, сондай-ақ қолма-қол ақшаны бақылау шоттары аударуға жататын ақша қалдығының сомасын және аудару үшін барлық қажетті деректемелерді қамтуы тиіс. Аумақтық қазынашылық бөлімшесі қолдаухатты алған күннен кейінгі күннен бастап 2 жұмыс күні ішінде осы Ереженің 113-тармағында көзделген жұмсау бағыттары бойынша қайта ұйымдастырылған мемлекеттік мекеменің ақылы қызметтердің, демеушілік, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы ақша қалдығын аударуды жүзеге асырады.
Ескерту. 12-тарау 113-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
114. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган оларды жапқан күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде аумақтық қазынашылық бөлiмшелерi тиiстi салық органдарына мемлекеттiк мекемелердiң кодтарын, квазимемлекеттік сектор субъектісінің кодтарын және ақылы қызметтердің, демеушiлiк, қайырымдылық көмектің, жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ, квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттарын жабу туралы жазбаша хабарлайды.

Сноска. Пункт 114 в редакции постановления Правительства РК от 26.06.2013 № 650.
Примечание РЦПИ!
Правила предусмотрено дополнить главой 12-1 "Секретно" (не подлежит вводу в БД "Закон") в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.08.2010 № 793.
Глава 13. Открытие и закрытие счетов государственных
учреждений в банках второго уровня или организациях,
осуществляющих отдельные виды банковских операций
115. Порядок открытия в банках второго уровня или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, государственным учреждениям специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, возобновляемого счета бюджетного инвестиционного проекта устанавливается банковским законодательством.
Сноска. Пункт 115 в редакции постановления Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
116. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании ходатайства администратора республиканских бюджетных программ, формирует в 3-х экземплярах разрешения на открытие специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, возобновляемого счета бюджетного инвестиционного проекта по форме согласно приложению 52 к настоящим Правилам, два из которых предоставляет администратору республиканских бюджетных программ, который, в свою очередь, один экземпляр передает государственному учреждению, другой - в банк второго уровня или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций.
Сноска. Пункт 116 в редакции постановления Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
117. Разрешения на открытие специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта выдаются на срок действия займа или связанного гранта.
Сноска. Пункт 117 в редакции постановления Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
118. Разрешения на открытие возобновляемого счета бюджетного инвестиционного проекта выдается на период реализации бюджетного инвестиционного проекта.
119. Специальный счет внешнего займа или связанного гранта ведется в иностранной валюте, определенной условиями договора о займе или о связанном гранте.
Счет к специальному счету внешнего займа или связанного гранта ведется в валюте, определенной условиями договора о займе или о связанном гранте.
Возобновляемый счет бюджетного инвестиционного проекта ведется в иностранной валюте, определенной условиями договора о займе или о связанном гранте.
Сноска. Пункт 119 в редакции постановления Правительства РК от 22.04.2014 № 385.

Ескерту. 114-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.06.2013 № 650 қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Қаулыны 12-1-тараумен "Құпия" ("Заң" ДБ-на енгізуге жатпайды) толықтыру көзделген - ҚР Үкіметінің 04.08.2010 N 793 Қаулысымен.
13-тарау. Екінші деңгейдегі банктердегі немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы мемлекеттік мекемелердің шоттарын ашу және жабу
115. Екінші деңгейдегі банктерде немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда мемлекеттік мекемелерге сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың және байланысты гранттың арнайы шотына шоттар, бюджеттік инвестициялық жобаның жаңартылған шотын ашу тәртібі банктік заңнамада белгіленеді.
Ескерту. 115-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
116. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісі қолдаухатының негізінде осы Ережеге 52-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шоттар, бюджеттік инвестициялық жобаның жаңартылған шотын ашуға 3 данада рұқсат қалыптастырады, олардың екеуін республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне, ол өз кезегінде бір данасын мемлекеттік мекемеге, екіншісін екінші деңгейдегі банкке немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға береді.
Ескерту. 116-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
117. Сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шоттарды ашуға рұқсат қарыздың немесе байланысты гранттың қолданылу мерзіміне беріледі.
Ескерту. 117-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
118. Бюджеттік инвестициялық жобаның жаңартылған шотын ашуға рұқсат бюджеттік инвестициялық жобаны іске асыру кезеңіне беріледі.
119. Сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоты қарыз туралы немесе байланысты грант туралы шарттың талаптарымен айқындалған шетел валютасында беріледі.
Сыртқы қарыздың және байланысты гранттың арнайы шотына шот қарыз туралы немесе грант туралы шарттың талаптарымен шетел валютасында беріледі.
Бюджеттік инвестициялық жобаның жаңартылған шоты қарыз туралы немесе байланысты грант туралы шарттың талаптарымен айқындалған шетел валютасында беріледі.
Ескерту. 119-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.

120. На возобновляемый счет бюджетного инвестиционного проекта зачисляются суммы платежей в счет погашения основного долга по займам.
121. Осуществление платежей со специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта производится в соответствии с условиями и целями, оговоренными в договоре о займе или о связанном гранте.
Сноска. Пункт 121 в редакции постановления Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
122. Снятие средств с возобновляемого счета бюджетного инвестиционного проекта производится на выдачу кредитных средств, предусмотренных условиями кредитного договора.
123. Приостановление и возобновление расходных операций по специальному счету внешнего займа или связанного гранта, счету к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, возобновляемому счету бюджетного инвестиционного проекта производится в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан. Банк второго уровня или организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, в трехдневный срок информирует центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета о приостановлении расходных операций.
Сноска. Пункт 123 в редакции постановления Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
124. Закрытие счетов государственных учреждений, открытых в банках второго уровня или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, производится в случае отзыва разрешения на открытие счета и в связи с истечением срока действия разрешения.
Отзыв разрешения центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета производится по форме согласно приложению 53 к настоящим Правилам.
Закрытие счетов осуществляется в порядке, предусмотренном банковским законодательством Республики Казахстан и договором банковского счета между банком второго уровня или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций и государственным учреждением.
125. Отзыв центральным (местным) уполномоченным органом по исполнению бюджета разрешения на открытие счетов государственных учреждений, открытых в банках второго уровня или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций производится в случаях:
1) письменного обращения соответствующего администратора бюджетной программы об отзыве разрешения на открытие специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта с указанием причин для отзыва;
2) исключен постановлением Правительства РК от 22.04.2014 № 385;
3) нарушения порядка осуществления платежей;

120. Бюджеттік инвестициялық жобаның жаңартылған шотына қарыздар бойынша негізгі борышты өтеу есебінен төлем сомалары есептеледі.
121. Сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотынан, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шоттан төлемдерді жүзеге асыру қарыз туралы немесе байланысты грант туралы шартта айтылған талаптар мен мақсаттарға сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 121-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
122. Бюджеттік инвестициялық жобаның жаңартылған шотынан қаражат алу кредит шартының ережелерінде көзделген кредиттік қаражатты беруге жүргізіледі.
123. Сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шот, бюджеттік инвестициялық жобаның жаңартылған шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру және оларды жаңарту Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жүргізіледі. Екінші деңгейдегі банк немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым үш күндік мерзімде шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға хабарлайды.
Ескерту. 123-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
124. Мемлекеттік мекемелердің екінші деңгейдегі банктерде немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған шоттарын жабу шотты ашуға және рұқсаттың қолданылу мерзімі аяқталуына байланысты жүргізіледі.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның рұқсатын қайтарып алу осы Ереженің 53-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жүргізіледі.
Шоттарды жабу Қазақстан Республикасының банктік заңнамасында және екінші деңгейдегі банк немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар және мемлекеттік мекеме арасындағы банктік шот шартында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
125. Бюджетті атқару орталық (жергілікті) уәкілетті орган мемлекеттік мекемелердің екінші деңгейдегі банктерде немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда шот ашуына рұқсатын қайтарып алуы:
1) тиісті бюджеттік бағдарлама әкімшісінің сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шот ашуға рұқсатты кері қайтару үшін себептерін көрсете отырып, кері қайтару туралы жазбаша жүгінген;
2) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен;
3) төлемдерді жүзеге асыру тәртібі бұзылған;

4) внесения изменений в бюджетное законодательство Республики Казахстан, регламентирующее использование корпоративных платежных карточек при расчетах;
5) отсутствия в индивидуальных планах финансирования по обязательствам и платежам текущего финансового года специфик экономической классификации расходов, по которым разрешается использование корпоративных платежных карточек;
6) установления факта использования денег, зачисленных на текущие счета, на цели, не предусмотренные разрешением на открытие текущего счета.
Сноска. Пункт 125 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
126. Отзыв разрешения направляется в банк второго уровня (организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций) в 2-х экземплярах. Банк второго уровня (организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций) после завершения процедуры по закрытию счета государственного учреждения второй экземпляр отзыва разрешения с отметкой о закрытии счета возвращает в центральный (местный) уполномоченный орган по исполнению бюджета.
127. Центральный (местный) уполномоченный орган по исполнению бюджета в случае отзыва разрешения на открытие счетов государственных учреждений, открытых в банках второго уровня или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций не позднее следующего рабочего дня со дня получения отзыва с отметкой банка второго уровня (организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций) о закрытии счетов государственных учреждений, открытых банках второго уровня или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций письменно уведомляют об этом соответствующее территориальное подразделение казначейства.
Раздел 5. Исполнение бюджета по поступлениям в национальной валюте
Глава 14. Зачисление и распределение поступлений
128. Поступления в бюджет в национальной валюте в соответствии с Бюджетным кодексомКодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)", Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", законом о республиканском бюджете и решениями маслихатов об утверждении местных бюджетов на соответствующий финансовый год и другими законодательными актами Республики Казахстан, зачисляются по кодам классификации поступлений ЕБК РК на ЕКС.
Реквизиты в поле «Коды бюджетной классификации» платежного документа заполняются в соответствии с Единой бюджетной классификацией Республики Казахстан, утвержденной приказом центрального уполномоченного органа по государственному планированию. Коды бюджетной классификации доводятся центральным уполномоченным органом по государственному планированию до центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета и Национального Банка Республики Казахстан (далее - НБ РК).
Банковские реквизиты бенефециара платежного документа для зачисления на Сборный счет поступлений доводятся органами налоговой службы через НБ РК до банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, для дальнейшего уведомления плательщиков.

4) есеп айырысу кезінде корпоративтік төлем карточкаларын пайдалануды регламенттейтін Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамасына өзгерістер енгізілген;
5) ағымдағы қаржы жылының міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларында корпоративтік төлем карточкаларын пайдалану рұқсат етілетін шығыстардың экономикалық сыныптамаларының ерекшеліктері болмаған;
6) ағымдағы шоттарды ашуға арналған рұқсатта көзделмеген мақсаттарға ағымдағы шотқа есептелген ақшаны пайдалану фактісі анықталған жағдайларда жүргізіледі.
Ескерту. 125-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
126. Рұқсатты қайтарып алу екі данада екінші деңгейдегі банкке (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға) жіберіледі. Екінші деңгейдегі банк (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым) мемлекеттік мекеменің шотын жабу жөніндегі рәсімдерді аяқтағаннан кейін шотты жабу туралы белгісі соғылған рұқсатты қайтарып алудың екінші данасын бюджетті атқару жөніндегі орталық (жергілікті) уәкілетті органға қайтарады.
127. Бюджетті атқару жөніндегі орталық (жергілікті) уәкілетті орган екінші деңгейдегі банктерде немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған мемлекеттік мекемелердің шоттарын ашуға рұқсатты қайтарып алған жағдайда екінші деңгейдегі банкте (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған мемлекеттік мекемелерде) ашылған мемлекеттік мекеме шоттарының жабылуы туралы екінші деңгейдегі банктің (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған мемлекеттік мекемелердің) белгісі соғылған қайтарып алуды алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей тиісті аумақтық қазынашылық бөлімшесіне бұл туралы жазбаша құлақдар етеді.
5-бөлім. Ұлттық валютадағы түсімдер бойынша бюджеттің атқарылуы
14-тарау. Түсімдерді есептеу және бөлу
128. Бюджет кодексіне, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі), "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне, республикалық бюджет туралы заңға және тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттерді бекіту туралы мәслихаттардың шешімдеріне және Қазақстан Республикасының басқа да заңнама актілеріне сәйкес ұлттық валютада бюджетке түсетін түсімдер ҚР ББС кірістер сыныптамасының кодтары бойынша БҚШ-ға есептеледі.
Төлем құжатының «Бюджеттік сыныптама кодтары» деген ашық жолақтағы деректемелер мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сәйкес толтырылады. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджеттік сыныптама кодтарын бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі - ҚР ҰБ) назарына жеткізеді.
Түсімдердің жинақ шотына есептеу үшін төлем құжаты бенефициарының банктік деректемелерін салық қызметі органдары Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі арқылы төлеушілерге одан әрі хабарлау үшін банктерге және банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қаперіне жеткізеді.

Сноска. Пункт 128 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п. 3); от 16.10.2013 № 1101; от 22.04.2014 № 385.
129. Сборным счетом поступлений является внутрибанковский транзитный счет, открываемый в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета для аккумулирования поступлений и дальнейшего их распределения на КСН соответствующих бюджетов. Со Сборного счета поступлений ежедневно осуществляется полное распределение зачисленных сумм между республиканским, местными бюджетами, Национальным фондом Республики Казахстан (далее - Нацфонд РК), возврат излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений в бюджет, зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм между кодами бюджетной классификации поступлений или между территориальными органами налоговой службы и уполномоченными органами по исполнению бюджетов районов (городов областного значения).
Сноска. Пункт 129 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2011 № 1654 (вводится в действие с 01.01.2012).
130. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета ежедневно:
1) осуществляет прием электронных платежных документов по поступлениям в бюджет от банков второго уровня или организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, через платежные системы Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Казахстанский центр межбанковских расчетов Национального Банка Республики Казахстан" (далее - КЦМР) в установленном законодательством порядке ;
2) осуществляет проверку правильности и полноты оформления электронных платежных документов;
3) производит зачисление поступлений на Сборный счет поступлений на основании поступивших электронных платежных документов;
4) осуществляет распределение сумм поступлений между республиканским, местными бюджетами и Нацфондом РК;
5) осуществляет перевод сумм поступлений в бюджет, направляемых в Нацфонд РК, на счета Правительства Республики Казахстан в НБ РК в соответствии с пунктом 514 настоящих Правил;
6) осуществляет перевод сумм на счета государств-членов Таможенного союза, открытые в НБ РК.
Сноска. Пункт 130 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
131. Проверка платежных документов осуществляется на наличие и соответствие ИИК, БИК, БИН, наличие кода бюджетной классификации ЕБК РК.
Проверка поступлений в Нацфонд РК прямых налогов от организаций нефтяного сектора и других поступлений от операций, осуществляемых организациями нефтяного сектора, в том числе поступлений за нарушения условий нефтяных контрактов, осуществляется на соответствие плательщика перечню организаций нефтяного сектора.
При отсутствии или неверно указанных реквизитах в электронных платежных документах, не позволяющих определить назначение и/или территориальную принадлежность платежа, недопустимости КБК для данного региона и несоответствия плательщика Перечню организаций нефтяного сектора, сумма поступлений зачисляется на счет "Суммы, перечисленные по взаимным расчетам до выяснения в национальной валюте" в день приема электронных платежных документов. Счет "Суммы, перечисленные по взаимным расчетам до выяснения в национальной валюте" - внутрибанковский счет, открываемый в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета и его территориальных подразделениях.

Ескерту. 128-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз); 16.10.2013 N 1101; 22.04.2014 N 385 қаулыларымен.
129. Түсiмдердi тиiстi ҚБШ-да жинақтап, оларды кейiннен бөлу үшiн бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органда ашылатын банкiшiлiк транзиттiк шот түсiмдердiң жинақ шоты болып табылады. Түсiмдердiң жинақ шотынан республикалық, жергiлiктi бюджеттердiң, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының (бұдан әрi - ҚР Ұлттық қоры) арасындағы есептелген соманы күн сайын толық бөлу, артық (қате) төленген бюджетке төленетiн түсiмдер сомасын қайтару, түсiмдердiң бюджеттiк сыныптамасының кодтары арасында немесе аумақтық салық қызметi органдарының және аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттерін атқару жөніндегі уәкілетті органдардың арасында артық (қате) төленген соманы есепке алу жүзеге асырылады.
Ескерту. 129-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
130. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган құн сайын:
1) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстан банкаралық есеп айырысу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының (бұдан әрі - ҚБЕО) төлем жүйесі арқылы екінші деңгейдегі банктерден немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан бюджетке түсетін түсімдер жөніндегі электрондық төлем құжаттарын заңнамада белгіленген тәртіппен қабылдауды жүзеге асырады;
2) электрондық төлем құжаттарының ресімделу дұрыстығын және толықтығын тексеруді жүзеге асырады;
3) түскен электрондық төлем құжаттары негізінде Түсімдердің жинақ шотына түсімдердің түсуін есепке алуды жүргізеді;
4) республикалық, жергілікті бюджеттер және Ұлттық қор арасындағы түсімдер сомасын бөлуді жүзеге асырады;
5) Ұлттық қорға жіберілетін бюджетке түсетін түсімдер сомасын осы Ереженің 514-тармағына сәйкес ҚР ҰБ-дағы Қазақстан Республикасы Үкіметінің шоттарына аударуды жүзеге асырады;
6) ҚР ҰБ ашылған Кеден одағына мүше мемлекеттердің шоттарына сомаларды аударуды жүзеге асырады.
Ескерту. 130-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
131. Төлем құжаттарын ЖСК, БСК, БСН бар-жоғына және сәйкестiгiне, ҚР ББС бюджеттiк сыныптама кодының бар-жоғына тексеру жүзеге асырылады.
Ұлттық қорға мұнай секторы ұйымдарынан түсетін тура салықтарды және мұнай секторы ұйымдары жүзеге асыратын операциялардан түсетін басқа да түсімдерді, оның ішінде мұнай келісім-шарттарының ережелерін бұзғаны үшін түсімдерді тексеру төлеушінің мұнай секторы ұйымының тізбесіне сәйкестігіне жүзеге асырылады.
Төлемнің мақсатын және/немесе аумақтық тиесілігін анықтауға мүмкіндік бермейтін электрондық төлем құжаттарында көрсетілген деректемелер болмаған немесе жалған болған, осы өңірге БСК қолдануға келмейтін және төлеушінің Мұнай секторы ұйымының тізбесіне сәйкес келмеген кезде түсімдер сомасы "Ұлттық валютада анықтағанға дейін өзара есеп айырысу бойынша аударылған сомалар" шотына электрондық төлем құжаттарын қабылдау күні есептеледі. "Ұлттық валютада анықтағанға дейін өзара есеп айырысу бойынша аударылған сомалар" шоты - бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда және оның аумақтық органдарында ашылатын қолма-қол ақшаның бақылау шоты.

Сноска. Пункт 131 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
132. Распределение поступлений между республиканским и местными бюджетами, Национальным фондом Республики Казахстан, и связанные с ним процедуры осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета по нормативам распределения на основании таблицы "Распределение поступлений классификации поступлений между уровнями бюджета и контрольным счетом наличности Национального фонда Республики Казахстан по Единой бюджетной классификации", утверждаемой приказом центрального уполномоченного органа по государственному планированию и перечня организаций нефтяного сектора, ежегодно утверждаемого совместным приказом центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета и государственным органом, осуществляющим государственное регулирование в области проведения нефтяных операций, заключения и исполнения контрактов (I этап распределения).
Распределение поступлений между областным бюджетом и его районными (городов областного значения) бюджетами осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета по нормативам распределения поступлений между областным бюджетом и его районными (городов областного значения) бюджетами, устанавливаемых решением маслихата области (II этап распределения).
Сноска. Пункт 132 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п. 3); от 16.10.2013 № 1101.
133. После приема всех платежных документов и распределения поступлений центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет контроль за распределением поступлений и процедуры закрытия операционного дня по поступлениям.
Глава 15. Порядок возврата из бюджета излишне (ошибочно)
уплаченных поступлений, либо их зачет в счет погашения
задолженности
134. Возврат из бюджета и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений по кодам классификации поступлений в бюджет ЕБК РК осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Возврат из бюджета и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений осуществляется на основании платежных поручений налоговых органов, предоставленных:
1) на основании заключений налоговых органов по перечню налогов и других обязательных платежей в бюджет, установленному Налоговым кодексом Республики Казахстан и Кодексом Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан", и неналоговых поступлений в пределах компетенции, установленной нормативными правовыми актами;

Ескерту. 131-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
132. Республикалық және жергілікті бюджеттердің, Ұлттық қордың арасындағы түсімдерді бөлуді және оларға байланысты рәсімдерді мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның бұйрығымен бекітілетін «Бюджет деңгейлері мен Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қолма-қол ақша бақылау шоты арасындағы түсімдер сыныптамасының түсімдерін бөлу» кестесінің және орталық уәкілетті орган мен мұнай операцияларын жүргізу, келісімшарттар жасасу мен оларды орындау саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік органның бірлескен бұйрығымен жыл сайын бекітілетін мұнай секторы ұйымы тізбесінің негізінде бөлу нормативтері бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады (бөлудің I сатысы).
Облыстық бюджеттер мен оның аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) арасындағы түсімдерді бөлу облыс мәслихатының шешімімен белгіленген облыстық бюджеттер мен оның аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттері арасындағы түсімдерді бөлу нормативтері бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады (бөлудің II сатысы).
Ескерту. 132-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз); 16.10.2013 N 1101 қаулыларымен.
133. Төлем құжаттары қабылданғаннан және түсімдерді бөлгеннен кейін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган түсімдердің бөлінуіне және түсімдер бойынша операциялық күнді жабу рәсімдеріне бақылауды жүзеге асырады.
15-тарау. Түсімдердің артық (қате) төленген сомасын бюджеттен қайтару не оларды берешекті өтеу шотына есепке жатқызу
134. ҚР ББС бюджетке түсетiн түсiмдер сыныптамасының кодтары бойынша түсiмдердiң артық (қате) төленген сомасын бюджетке қайтаруды және (немесе) есептеудi бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган жүзеге асырады.
Түсiмдердiң артық (қате) төленген сомасын бюджеттен қайтару және (немесе) есептеу салық органдарының:
1) Қазақстан Республикасының Салық кодексінде және "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде белгiленген салық және бюджетке төленетін басқа да мiндеттi төлемдердің және нормативтiк құқықтық актiлерде белгiленген құзырет шегiнде салықтық емес түсiмдердiң тiзбесi бойынша салық органдарының қорытындылары негiзiнде;

2) на основании заключения уполномоченных органов, ответственных за взимание неналоговых поступлений в бюджет, за исключением администрируемых налоговыми органами, поступлений от продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства.
Для возврата из бюджета плательщикам, зачета между кодами бюджетной классификации поступлений, между налоговыми органами излишне уплаченных, ошибочно поступивших сумм (далее - возврат и (или) зачет) налоговый орган предоставляет в территориальное подразделение казначейства в 2-х экземплярах:
1) реестр платежных поручений по форме согласно приложению 54 к настоящим Правилам;
2) заключение уполномоченного органа, ответственного за взимание поступлений в бюджет;
3) платежное поручение по форме, установленной банковским законодательством Республики Казахстан.
При передаче по ИС "Казначейство-клиент" налоговыми органами представляется электронный образ платежного поручения по форме, утвержденной Национальным Банком Республики Казахстан, с прикреплением сканированного образа заключения налогового органа или уполномоченного органа, ответственного за взимание поступлений в бюджет, подписанные ЭЦП руководителя налогового органа или уполномоченного им лица, и уполномоченного сотрудника налогового органа.
В случае отсутствия или изменения реквизитов в Справочнике получателей денег на возврат излишне (ошибочно) уплаченных сумм в бюджет налоговый орган формирует в ИС "Казначейство-клиент" электронный образ заявки на ввод получателя денег по форме, согласно приложению 62 к настоящим Правилам или заявки на внесение изменений реквизитов получателя денег по форме, согласно приложению 63 к настоящим Правилам, с приложением сканированного образа заключения налогового органа или уполномоченного органа, ответственного за взимание поступлений в бюджет согласно приложению 55 к настоящим Правилам.
Ответственность за достоверность и правильность оформления заявки на ввод получателя денег и на внесение изменений реквизитов получателя денег несет налоговый орган.
Территориальное подразделение казначейства осуществляет прием платежных поручений и заключений от налоговых органов на бумажном носителе до 16.00 часов местного времени согласно графику обслуживания государственных учреждений, утвержденному руководителем территориального подразделения казначейства и доведенному до государственных учреждений.
Территориальное подразделение казначейства осуществляет прием платежных поручений и заключений, поступивших от налоговых органов по ИС "Казначейство-клиент" в течение рабочего дня до 13.00 часов. Документы, поступившие после 13.00 часов, исполняются либо возвращаются без исполнения не позднее следующего рабочего дня.

2) салық органдары әкiмшiлiк ететiн негiзгi капиталды сатудан түсетiн түсiмдердi, трансферттердi бюджет кредиттерiн өтеу сомасын, мемлекеттiң қаржы активтерiн сатудан түсетiн түсiмдердi қоспағанда, салықтық емес түсiмдердi өндiрiп алғаны үшiн жауапты уәкiлеттi органның қорытындысы негiзiнде ұсынылған салық органдарының төлем тапсырмалары негiзiнде жүзеге асырылады.
Түсiмдердiң бюджеттiк сыныптамасының кодтары арасында, салық қызметi органдары арасында артық төленген немесе қате түскен сомаларды төлеушiлерге бюджеттен қайтару (бұдан әрi - қайтару және (немесе) есептеу) үшiн салық органы аумақтық қазынашылық органына 2 данада:
1) осы Ереженiң 54-қосымшасына сәйкес нысан бойынша төлем тапсырмаларының тiзiлiмiн;
2) бюджетке түсетiн түсiмдердi өндiрiп алуға жауапты уәкiлеттi органның қорытындысын;
3) Қазақстан Республикасының банк заңнамасында белгiленген нысан бойынша төлем тапсырмасын ұсынады.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша беру кезінде салық органдары салық органы басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның және салық органының уәкілетті қызметкерінің ЭЦҚ қол қойылған салық органының немесе бюджетке түсетін түсімдерді алуға жауапты уәкілетті органның қорытындысының сканерленген түрін тіркей отырып, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі бекіткен нысан бойынша төлем тапсырмасының электрондық түрін ұсынады.
Ақша алушылар анықтамалығында деректемелер болмаған немесе өзгерген жағдайда бюджетке артық (қате) төленген соманы қайтаруға салық органы "Қазынашылық-клиент" АЖ-да осы Ереженің 62-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ақша алушыны енгізуге арналған өтінімнің немесе осы Ереженің 55-қосымшасына сәйкес салық органы немесе бюджетке түсетін түсімдерді алуға жауапты уәкілетті орган қорытындысының сканерленген түрін қоса бере отырып, осы Ереженің 63-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ақша алушы деректемелерінің өзгерістерін енгізуге өтінімнің электрондық түрін қалыптастырады.
Ақша алушыны енгізуге және ақша алушының деректемелерін өзгертуді енгізуге өтінімді ресімдеудің дәйектілігіне және дұрыстығына салық органы жауап береді.
Аумақтық қазынашылық бөлімшесінің басшысы бекіткен және мемлекеттік мекемелерге жеткізілген мемлекеттік мекемелерге қызмет көрсету кестесіне сәйкес аумақтық қазынашылық бөлімшесі жергілікті уақыт бойынша сағат 16.00-ге дейін салық органдарынан қағаз тасығышта төлем тапсырмаларын және қорытындыларды қабылдауды жүзеге асырады.
Аумақтық қазынашылық бөлімшесі жұмыс күні ішінде сағат 13.00-ге дейін "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша салық органдарынан түскен төлем тапсырмалары мен қорытындыларды қабылдауды жүзеге асырады. Сағат
13.00-ден кейін түскен құжаттар орындалады не келесі жұмыс күнінен кешіктірілмей орындаусыз қайтарылады.

Сноска. Пункт 134 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2011 № 1654.
135. Уполномоченный орган, ответственный за взимание поступлений в бюджет - орган, ответственный за полноту и своевременность поступлений, администрируемых им, и осуществляющий мониторинг за их поступлением, возвратом излишне уплаченных, ошибочно или неправильно поступивших сумм поступлений или их зачетом в счет погашения задолженностей в бюджет.
136. Для возврата и/или зачета сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, неналоговых платежей налоговым органом составляется заключение в пределах компетенции, установленной нормативными правовыми актами.
Возврат и (или) зачет налогов, уплаченных организациями нефтяного сектора в Нацфонд РК с доходов нерезидентов, полученных из источников в Республике Казахстан, осуществляется нерезиденту.
137. Для возврата и (или) зачета сумм неналоговых поступлений, за исключением администрируемых налоговыми органами, поступлений от продажи основного капитала, поступлений трансфертов, погашения бюджетных кредитов, поступлений от продажи финансовых активов государства, поступлений займов заключение составляется уполномоченным органом, ответственным за взиманием поступлений в бюджет.
В уполномоченный орган, ответственный за взимание поступлений в бюджет, по месту уплаты от плательщиков предоставляется письменное заявление с приложением копии платежного документа об уплате.
В заявлении о возврате и (или) зачете плательщика - юридического лица, физического лица (индивидуального предпринимателя) указываются следующие сведения:
1) наименование заявителя (для юридических лиц, структурных подразделений, филиалов) или фамилия, имя и отчество (для физических лиц, индивидуальных предпринимателей, адвокатов и частных нотариусов);
2) ИИН/БИН (нерезидент указывает при наличии), БИК, ИИК (при их наличии);
3) адрес заявителя;
4) номер удостоверения личности, паспорта или заменяющего их документа и кем он выдан (для физических лиц, индивидуальных предпринимателей, адвокатов и частных нотариусов);
5) наименование поступлений, администрируемых уполномоченными органами, по которому образовалась излишне (ошибочно) уплаченная сумма;
6) сумма, подлежащая возврату и (или) зачету;
7) в случае зачета – код бюджетной классификации, наименование поступления в бюджет, на который зачитывается излишне (ошибочно) уплаченная сумма, БИН и наименование налогового органа;
8) данные платежных документов об уплате в бюджет - номер платежного документа и дата;
9) фактически внесенная сумма в бюджет;

Ескерту. 134-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
135. Бюджетке түсетін түсімдерді өндіріп алуға жауапты уәкілетті орган - өздері әкімшілік ететін түсімдердің толық және уақтылы түсуіне жауапты және олардың түсуіне, артық, қате немесе дұрыс емес түскен түсімдер сомасын қайтарылуына немесе оларды бюджетке берешекті өтеу шотына есептеуіне мониторингті жүзеге асыратын орган.
136. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер сомасын қайтару және/немесе есептеу үшін нормативтік құқықтық актілерде белгіленген салық органдарының құзыреті шегінде салық органы жасайды.
Мұнай секторы ұйымдарының Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған резидент еместердің кірісінен ҚР Ұлттық қорына төлеген салықтарды қайтару және (немесе) есептеу резидент емеске жүзеге асырылады.
137. Салық органдары әкiмшiлiк ететiн негiзгi капиталды сатудан түскен түсiмдердi, трансферттер түсiмдерiн, бюджет кредиттерiн өтеудi, мемлекеттiң қаржы активтерiн сатудан түскен түсiмдердi, қарыздар түсiмдерiн қоспағанда, салықтық емес түсiмдер сомасын қайтару және (немесе) есептеу үшiн қорытындыны бюджетке түсетiн түсiмдердi өндiрiп алуға жауапты уәкiлеттi орган жасайды.
Бюджетке түсетiн түсiмдердi өндiрiп алуға жауапты уәкiлеттi органға төлеушiлерден төлеу орны бойынша төлеу туралы төлем құжатының көшiрмесi қоса берiле отырып, жазбаша өтiнiш берiледi.
Төлеушiнiң - заңды тұлғаның, жеке тұлғаның (жеке кәсiпкердiң) қайтару және (немесе) есептеу туралы өтiнiшiнде мынадай мәлiметтер көрсетiледi:
1) өтiнiш берушiнiң атауы (заңды тұлғалар, құрылымдық бөлiмшелер, филиалдар үшiн) немесе тегi, аты мен әкесiнiң аты (жеке тұлғалар, жеке кәсiпкерлерi, адвокаттар және нотариустар үшiн);
2) ЖСН/БСН (резидент емес болса көрсетедi), БСК, ЖСК (олар болған кезде);
3) өтiнiш берушiнiң мекенжайы;
4) жеке куәлiктiң, паспорттың немесе оларды алмастыратын құжаттың нөмiрi және кiмнiң бергенi (жеке тұлғалар, жеке кәсiпкерлерi, адвокаттар және жеке нотариустар үшiн);
5) уәкiлеттi органдар әкiмшiлiк ететiн түсiмдер бойынша артық (қате) төленген сома пайда болғандардың атауы;
6) қайтаруға және (немесе) есептеуге жататын сома;
7) есептеген жағдайда – бюджеттiк сыныптама коды, артық (қате) төленген сома есептелетiн бюджет түсiмдерiнiң атауы, БСН және салық органының атауы;
8) бюджетке төленетiн төлем туралы төлем құжаттарының деректерi - төлем құжатының нөмiрi және күнi;
9) бюджетке iс жүзiнде енгiзiлген сома;

10) в случае возврата на банковский счет - номер банковского счета получателя и наименование банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, БИК, ИИК.
Сноска. Пункт 137 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2011 № 1654; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
138. Уполномоченный орган, ответственный за взимание поступлений в бюджет, заключение составляет по форме согласно приложению 55 к настоящим Правилам в 4-х экземплярах два из которых предоставляет в налоговый орган нарочно, под роспись для формирования платежного поручения на возврат и/или зачет поступлений в следующие сроки:
- не позднее четырех рабочих дней со дня поступления заявления от плательщика на зачет;
- не позднее восьми рабочих дней со дня поступления заявления от плательщика на возврат.
Третий экземпляр заключения вручается плательщику, четвертый - остается в уполномоченном органе.
Уполномоченный орган, ответственный за взимание поступлений в бюджет, при составлении заключения на возврат и/или зачет обеспечивает соблюдение требований законодательства Республики Казахстан, также достоверность данных, содержащихся в заключении, и несет ответственность за их несоблюдение/несоответствие.
Заключения регистрируются уполномоченным органом в Журнале регистрации заключений на возврат и/или зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений в бюджет по форме согласно приложению 56 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 138 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
138-1. Исключен постановлением Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
139. Налоговый орган при получении от уполномоченного органа, ответственного за взимание поступлений в бюджет, заключения на возврат и (или) зачет сумм поступлений, администрируемых им, в течение 5-и рабочих дней составляет и предоставляет (по ИС "Казначейство-клиент" формирует электронный образ и направляет) платежное поручение в территориальные подразделения казначейства.
Платежные поручения регистрируются налоговым органом в Журнале регистрации платежных поручений на возврат и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений в бюджет по форме согласно приложению 57 к настоящим Правилам.
Заключения на возврат и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений уполномоченного органа, ответственного за взимание поступлений в бюджет, регистрируются налоговым органом в Журнале регистрации заключений на возврат и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений, не администрируемых налоговыми органами по форме, согласно приложению 58 к настоящим Правилам.

10) банктiк шотқа қайтарған жағдайда - банктiк шотты алушының нөмiрi және банктiк операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын банктiң немесе ұйымның атауы, БСК, ЖСК.
Ескерту. 137-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
138. Бюджетке түсетін түсімдерді өндіріп алуға жауапты уәкілетті орган қорытындыны осы Ереженің 55-қосымшасына сәйкес нысан бойынша төрт данада жасайды, оның екеуін түсімдерді қайтаруға және/немесе есептеуге төлем тапсырмасын қалыптастыру үшін қолын қойдырып, қолма-қол мынадай мерзімдерде:
- төлеушiден есептеуге өтiнiм түскен күннен бастап төрт жұмыс күнiнен кешiктiрмей;
- төлеушiден қайтаруға өтiнiм түскен күннен бастап сегiз жұмыс күнiнен кешiктiрмей салық органына ұсынады.
Қорытындының үшінші данасы төлеушіге тапсырылады, төртінші данасы уәкілетті органда қалады.
Бюджетке түсетін түсімдерді өндіріп алуға жауапты уәкілетті орган қайтаруға және/немесе есептеуге қорытынды жасаған кезде Қазақстан Республикасы заңнамасы талаптарының сақталуын, қорытындыда қамтылған деректердің шынайылығын қамтамасыз етеді және оларды сақталмағаны/сәйкессіздігі үшін жауап береді.
Қорытындыларды уәкілетті орган осы Ереженің 56-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Бюджетке түсетін түсімдердің артық (қате) төленген сомасын қайтаруға және/немесе есептеуге төлем құжаттарын тіркеу журналына тіркейді.
Ескерту. 138-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
138-1. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
139. Салық органы бюджетке түсетін түсімдерді өндіріп алуға жауапты уәкілетті органнан ол әкімшілік ететін түсімдер сомасын қайтаруға және (немесе) есептеуге қорытынды алған кезде 5 жұмыс күні ішінде төлем тапсырмасын жасайды және аумақтық қазынашылық бөлімшелеріне ұсынады ("Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрін қалыптастырады және жібереді).
Төлем тапсырмаларын салық органы осы Ереженің 57-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Бюджетке түсетін түсімдердің артық (қате) төленген сомасын қайтаруға және (немесе) есептеуге арналған төлем тапсырмаларын тіркеу журналында тіркейді.
Бюджетке түсетін түсімдерді өндіріп алуға жауапты уәкілетті орган түсімдерінің артық (қате) төленген сомаларын қайтаруға және (немесе) есептеуге қорытындыны салық органы осы Ереженің 58-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Салық органдары әкімшілік етпейтін түсімдердің артық (қате) төленген сомасын қайтару және (немесе) есептеу қорытындысын тіркеу журналында тіркейді.

Сноска. Пункт 139 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2011 № 1654.
140. После осуществления возврата и (или) зачета территориальным подразделением казначейства по одному экземпляру на бумажном носителе заключения и платежного поручения, реестра платежных поручений с отметкой об исполнении возвращаются налоговому органу. Реестр платежных поручений и по одному экземпляру заключения и платежного поручения с отметкой об исполнении остаются в территориальном подразделении казначейства.
При передаче через ИС "Казначейство-клиент" после осуществления возврата и (или) зачета территориальным подразделением казначейства налоговому органу высылается уведомление об исполнении документа. Исполненные заключения и платежные поручения в территориальном подразделении казначейства сохраняются в ИС "Казначейство-клиент" в электронном образе.
Сноска. Пункт 140 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2011 № 1654.
141. При недостаточности суммы возврата и (или) зачета поступлений с начала года по соответствующему подклассу бюджетной классификации поступлений районов (городов областного значения) возврат и/или зачет осуществляется в пределах сумм, фактически поступивших с начала года по соответствующему подклассу бюджетной классификации поступлений в целом по области. При недостаточности суммы возврата и (или) зачета поступлений с начала года по соответствующему подклассу бюджетной классификации поступлений в целом по области, городу республиканского значения, столице, возврат и/или зачет производится в пределах сумм, фактически поступивших с начала года по соответствующему подклассу бюджетной классификации поступлений в целом по республике при этом, по данному подклассу классификации поступлений бюджета по области допускаются дебетовые остатки.
141-1. При недостаточности суммы возврата и (или) зачета неналоговых поступлений с начала года по соответствующему классу бюджетной классификации поступлений районов (городов областного значения) возврат и/или зачет осуществляется в пределах сумм, фактически поступивших с начала года по соответствующему классу бюджетной классификации поступлений в целом по области. При недостаточности суммы возврата и (или) зачета неналоговых поступлений с начала года по соответствующему классу бюджетной классификации поступлений в целом по области, городу республиканского значения, столице, возврат и/или зачет производится в пределах сумм, фактически поступивших с начала года по соответствующему классу бюджетной классификации поступлений в целом по республике при этом, по данному классу классификации поступлений бюджета по области допускаются дебетовые остатки.

Ескерту. 139-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
140. Аумақтық қазынашылық бөлiмшесi қайтаруды және (немесе) есептеудi жүзеге асырғаннан кейiн қағаз тасығыштағы қорытындының және төлем тапсырмасының, атқарылуы туралы белгiсi бар төлем тапсырмалары тiзiлiмiнiң бiр-бiр данасын салық қызметi органына қайтарады. Төлем тапсырмасының тiзiлiмi және атқарылуы туралы қорытынды мен төлем тапсырмаларының бiр-бiр данасы аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде қалады.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша тапсыру кезінде аумақтық қазынашылық бөлімшесі қайтаруды және (немесе) есептеуді жүзеге асырғаннан кейін салық органына құжаттың орындалғандығы туралы хабарлама жіберіледі. Қазынашылықтың аумақтық бөлімшелеріндегі орындалған қорытындылар мен төлем тапсырмалары "Қазынашылық-клиент" АЖ-да электронды түрде сақталады.
Ескерту. 140-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
141. Қайтаруға және/немесе есептеуге құжаттар аудан (облыстық маңызы бар қала) түсімдерінің бюджет сыныптамасының кіші сыныбы бойынша жыл басынан бастап түсімдерді қайтару және (немесе) есептеу сомасы жеткіліксіз болған кезде қайтару және/немесе есептеу тұтастай алғанда облыс бойынша түсімдердің бюджеттік сыныптамасының тиісті кіші сыныбы бойынша жыл басынан бастап іс жүзінде түскен сомалар шегінде жүзеге асырылады. Тұтастай алғанда облыс, республикалық маңызы бар қала, астана бойынша түсімдердің бюджеттік сыныптамасының тиісті кіші сыныбы бойынша жыл басынан бастап түсімдері қайтару және (немесе) есептеу сомасы жеткіліксіз болған кезде қайтару және (немесе есептеу тұтастай алғанда республика бойынша түсімдердің бюджеттік сыныптамасының кіші сыныбы бойынша жыл басынан бастап іс жүзінде түскен сомасы шегінде жүргізіледі, бұл ретте облыс бойынша бюджет түсімдері сыныптамасының осы кіші сыныбы бойынша дебеттік қалдықтар жіберіледі.
141-1. Аудан (облыстық маңызы бар қала) түсімдерінің бюджет сыныптамасының тиісті сыныбы бойынша жыл басынан бастап салықтық емес түсімдерді қайтару және (немесе) есептеу сомасы жеткіліксіз болған кезде қайтару және/немесе есептеу тұтастай алғанда облыс бойынша түсімдердің бюджеттік сыныптамасының тиісті сыныбы бойынша жыл басынан бастап іс жүзінде түскен сомалар шегінде жүзеге асырылады. Тұтастай алғанда облыс, республикалық маңызы бар қала, астана бойынша түсімдердің бюджеттік сыныптамасының тиісті сыныбы бойынша жыл басынан бастап салықтық емес түсімдерді қайтару және (немесе) есептеу сомасы жеткіліксіз болған кезде қайтару және (немесе есептеу) тұтастай алғанда республика бойынша түсімдердің бюджеттік сыныптамасының тиісті сыныбы бойынша жыл басынан бастап іс жүзінде түскен сомасы шегінде жүргізіледі, бұл ретте облыс бойынша бюджет түсімдері сыныптамасының осы сыныбы бойынша дебеттік қалдықтарға рұқсат етіледі.

Сноска. Правила дополнены пунктом 141-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 09.11.2009 № 1789.
142. Исполнение документов по возврату и (или) зачету либо их возврат с указанием причины возврата осуществляется в течение 3-х рабочих дней после их поступления в территориальное подразделение казначейства.
143. Уполномоченные органы, ответственные за взимание поступлений в бюджет, для осуществления мониторинга поступлений, администрируемых ими, на основании письменного обращения получают от территориальных подразделений казначейства информацию о поступлениях по коду классификации поступлений бюджета в разрезе плательщиков.
Информация о поступлениях административных штрафов по коду классификации поступлений бюджета для осуществления уполномоченными органами соответствующего учета, контроля и мониторинга, а также возврата излишне уплаченных, ошибочно или неправильно поступивших сумм поступлений или их зачета в счет погашения задолженностей в бюджет, формируется структурным подразделением центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета ежемесячно на первое число месяца, следующего за отчетным, по формам 2-14 "Отчет по сбору поступлений за месяц", 2-43 "Поступления по коду классификации бюджета" согласно приложениям 116117 к настоящим Правилам направляется центральным государственным органам не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным для последующего доведения ими до своих территориальных и/или структурных подразделений, а также местным исполнительным органам.
Указанная информация отражается уполномоченным органом, ответственным за взимание поступлений в бюджет, в Журнале регистрации поступлений в бюджет по форме согласно приложению 59 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 143 в редакции постановления Правительства РК от 31.08.2011 № 990.
144. Для возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм в бюджет в иностранной валюте налоговый орган либо уполномоченный орган, ответственный за взимание поступлений в бюджет, предоставляет в территориальное подразделение казначейства заявку на ввод получателя денег в иностранной валюте по форме согласно приложению 60 настоящих Правил.
После присвоения уникального кода иностранного поставщика налоговый орган предоставляет в территориальное подразделение казначейства соответствующее заключение налогового органа или уполномоченного органа, платежное поручение, заявку на конвертацию иностранной валюты, заявление на перевод иностранной валюты по форме согласно приложению 61 к настоящим Правилам. Операции по конвертации и переводу иностранной валюты осуществляются в соответствии с главой 35 настоящих Правил.

Ескерту. Ереже 141-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 Қаулысымен.
142. Қайтару және (немесе) есептеу жөніндегі құжаттарды орындау не оларды қайтару себептері көрсетіліп, олар аумақтық қазынашылық бөлімшесіне түскеннен кейін үш жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
143. Бюджетке түсетiн түсiмдердi өндiрiп алуға жауапты уәкiлеттi органдар өздері әкiмшiлiк ететiн түсiмдердiң мониторингiн жүзеге асыру үшiн жазбаша өтініштің негізінде аумақтық қазынашылық бөлiмшелерінен төлеушiлер бөлінісінде түсiмдер туралы ақпаратты бюджет түсiмдерiнiң сыныптамасының коды бойынша алады.
Уәкілетті органдардың тиісті есепке алуды, бақылау мен мониторингті, сондай-ақ артық төленген, қате немесе дұрыс түспеген түсімдердің сомасын қайтаруды немесе оларды бюджетке берешекті өтеу есебіне есептеуді жүзеге асыруы үшін бюджет түсімдері сыныптамасының коды бойынша әкімшілік айыппұлдар түсімдері туралы ақпаратты бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі ай сайын, есептіден кейінгі айдың бірінші күніне осы Ереженің 116, 117-қосымшаларына сәйкес 2-14 «Бір айдағы түсімдерді жинау жөніндегі есеп», 2-43 «Бюджет сыныптамасының коды бойынша түсімдер» деген нысандар бойынша қалыптастырады, кейіннен өздерінің аумақтық және/немесе құрылымдық бөлімшелерінің назарына жеткізуі үшін есептіден кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей орталық мемлекеттік органдарға, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдарға жібереді.
Көрсетілген ақпаратты бюджетке түсетін түсімдерді өндіріп алуға жауапты уәкілетті орган осы Ереженің 59-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Бюджетке түсетін түсімдерді тіркеу журналына жазады.
Ескерту. 143-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.08.31 N 990 Қаулысымен.
144. Шетел валютасында бюджетке артық (қате) төленген соманы қайтару үшін салық органы не бюджетке түсетін түсімдерді өндіріп алуға жауапты уәкілетті орган аумақтық қазынашылық бөлімшесіне осы Ереженің 60-қосымшасына сәйкес нысан бойынша шетел валютасындағы ақшаны алушыны енгізуге өтінім береді.
Шетелдік берушінің бірегей коды берілгеннен кейін салық органы аумақтық қазынашылық бөлімшесіне салық органының немесе уәкілетті органның тиісті қорытындысын, төлем тапсырмасын, шетел валютасын айырбастауға өтінімді, шетел валютасын аударуға өтінішті осы Ереженің  61-қосымшасына сәйкес нысан бойынша береді. Шетел валютасын айырбастау және аудару бойынша операциялар осы Ереженің 35-тарауына сәйкес жүзеге асырылады.

Возврат осуществляется со Сборного счета поступлений с ее последующим зачислением на корреспондентские счета в иностранной валюте по видам валют центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета. Предоставление документов налоговым органом осуществляется до 10-00 часов времени города Астаны.
Налоговый и уполномоченный орган, ответственный за взимание поступлений в бюджет несут ответственность за достоверность и правильность оформления вышеуказанных документов на возврат поступлений в бюджет в иностранной валюте, обеспечивают своевременность предоставления в территориальное подразделение казначейства.
Исполнение документов по возврату в иностранной валюте либо их возврат с указанием причины возврата осуществляется в день их поступления в территориальное подразделение казначейства.
Глава 16. Порядок и сроки перечисления бюджетных изъятий,
целевых трансфертов из нижестоящих бюджетов
в вышестоящий бюджет
Сноска. Заголовок главы 16 в редакции постановления Правительства РК от 22.08.2012 № 1073.
145. Бюджетные изъятия передаются из нижестоящих бюджетов в вышестоящие бюджеты в пределах сумм, утвержденных законом о республиканском бюджете или решением маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год.
При передаче функций государственных органов из нижестоящих уровней государственного управления  в вышестоящий уровень целевые трансферты передаются из нижестоящего бюджета в вышестоящий бюджет в пределах сумм, предусмотренных в сводном плане поступлений и финансирования по платежам нижестоящего бюджета.
Сноска. Пункт 145 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 22.08.2012 № 1073.
146. Размер помесячных перечислений бюджетных изъятий определяется и утверждается уполномоченным органом по исполнению бюджета вышестоящего уровня в процентах, как отношение предусмотренных в законе о республиканском бюджете или решением маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год сумм бюджетных изъятий к суммам поступлений доходов (налоговых, неналоговых поступлений и поступлений от продажи основного капитала, за исключением сумм поступлений от продажи гражданам квартир) нижестоящего бюджета, утвержденных на следующий финансовый год.
Местный уполномоченный орган по исполнению нижестоящего бюджета не позднее 25 декабря предоставляет уполномоченному органу по исполнению вышестоящего бюджета прогнозные объемы доходов на следующий финансовый год и предварительную помесячную разбивку проекта сводного плана поступлений (до уровня специфик).
Уполномоченный орган по исполнению вышестоящего бюджета определяет помесячное распределение бюджетных изъятий на основании размера и помесячных прогнозных объемов доходов нижестоящих бюджетов и доводит его до соответствующих местных исполнительных органов в течение 3-х рабочих дней после утверждения сводного плана поступлений и финансирования, сводного плана финансирования по обязательствам вышестоящего бюджета.

Қайтару Түсімдердің жинақ шотынан оны кейіннен бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның валюта түрлері бойынша шетел валютасындағы корреспонденттік шоттарға есепке ала отырып, жүзеге асырылады. Құжаттарды салық органдарына беру Астана қаласының уақыты бойынша сағат 10.00-ге дейін жүзеге асырылады.
Бюджетке түсетін түсімдерді өндіріп алуға жауапты салықтық және уәкілетті орган шетел валютасында бюджетке түсетін түсімдерге қайтаруға арналған жоғарыда көрсетілген құжаттардың шынайылығына және дұрыстығына жауапты болады, аумақтық қазынашылық бөлімшелеріне уақтылы берілуін қамтамасыз етеді.
Шетел валютасында қайтару бойынша құжаттарды орындау не оларды қайтару себептерін көрсете отырып қайтару олар аумақтық қазынашылық бөлімшесіне түскен күні жүзеге асырылады.
16-тарау. Төмен тұрған бюджеттерден жоғары тұрған бюджетке
бюджеттік алуларды, нысаналы трансферттерді аудару тәртібі мен
мерзімдері
Ескерту. 16-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.08.22 № 1073 Қаулысымен.
145. Бюджеттік алып қоюлар тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен немесе жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімімен бекітілген сома шегінде төмен тұрған бюджеттерден жоғары тұрған бюджеттерге беріледі.
Мемлекеттік органдардың функцияларын мемлекеттік басқарудың төмен деңгейінен жоғары деңгейіне берген кезде нысаналы трансферттер төмен тұрған бюджеттен жоғары тұрған бюджетке түсімдер мен төмен тұрған бюджет төлемдері бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген сомалар шегінде беріледі.
Ескерту. 145-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.08.22 № 1073 Қаулысымен.
146. Бюджеттік алып қоюларды аударудың ай сайынғы мөлшерін республикалық бюджет туралы заңда немесе тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімінде көзделген, келесі қаржы жылына бекітілген төмен тұрған бюджет кірістері түсімдерінің (азаматтарға пәтерлерді сатудан түсетін соманы қоспағанда, салық, салықтық емес түсімдер және негізгі капиталды сатудан түскен түсімдер) сомасына бюджеттік алып қоюлар сомасының қатынасы ретінде пайызбен жоғары тұрған деңгейдегі бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган айқындайды және бекітеді.
Төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі жергілікті атқарушы орган 25 желтоқсаннан кешіктірмей жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі органға келесі қаржы жылына арналған кірістердің болжамдық көлемін және түсімдердің жиынтық жоспарының жобасын алдын ала айға бөлуді (ерекшеліктер деңгейіне дейін) береді.
Жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган төмен тұрған бюджеттер кірістерінің мөлшері мен ай сайынғы болжамдық көлемі негізінде бюджеттік алуларды айға сайынғы бөлуді айқындайды және жоғары тұрған бюджеттің түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары бекітілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде тиісті жергілікті атқарушы органдардың қаперіне жеткізеді.

147. Уполномоченный орган по исполнению нижестоящего бюджета перечисляет сумму бюджетных изъятий на основании счета к оплате, предоставленного в территориальное подразделение казначейства, до двадцать пятого числа текущего месяца в пределах месячных сумм, предусмотренных в сводном плане поступлений и финансирования по платежам нижестоящего бюджета с указанием соответствующего кода бюджетной классификации поступлений вышестоящего бюджета.
При невыполнении данного требования территориальное подразделение казначейства приостанавливает расходные операции по соответствующему местному бюджету до полного перечисления сумм бюджетных изъятий, предусмотренных в сводном плане поступлений и финансирования по платежам, за исключением выплаты заработной платы и других денежных выплат, в том числе заработной платы внештатного персонала, денежной компенсации, предусмотренной законодательными актами Республики Казахстан, уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет, пособий, алиментов, обязательных пенсионных взносов, добровольных пенсионных взносов, социальных отчислений, оплаты банковских услуг.
Соответствующий местный уполномоченный орган по исполнению бюджета при передаче функций государственных органов из нижестоящих уровней государственного управления в вышестоящий уровень перечисляет сумму целевых  трансфертов на основании счета к оплате, предоставленного в территориальное подразделение казначейства в пределах сумм, предусмотренных в сводном плане поступлений и финансирования по платежам нижестоящего бюджета, с указанием соответствующего кода бюджетной классификации поступлений вышестоящего бюджета.
При невыполнении данного требования территориальное подразделение казначейства приостанавливает расходные операции по соответствующему местному бюджету до полного перечисления сумм целевых трансфертов, предусмотренных в сводном плане поступлений и финансирования по платежам, за исключением выплаты заработной платы и других денежных выплат, в том числе заработной платы внештатного персонала, денежной компенсации, предусмотренной законодательными актами Республики Казахстан, уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет, пособий, алиментов, обязательных пенсионных взносов, добровольных пенсионных взносов, социальных отчислений, оплаты банковских услуг.
Сноска. Пункт 147 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 09.11.2009 № 1789; от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п. 3); от 22.08.2012 № 1073; от 16.10.2013 № 1101.
148. Контроль за полнотой перечисления бюджетных изъятий осуществляется уполномоченным органом по исполнению бюджета. Контроль за своевременностью перечисления бюджетных изъятий осуществляется территориальными органами казначейства.
При передаче функций государственных органов из нижестоящих уровней государственного управления в вышестоящий уровень  контроль за полнотой перечисления целевых  трансфертов осуществляется соответствующим местным уполномоченным органом по исполнению бюджета, а также контроль за своевременным перечислением целевых трансфертов осуществляется территориальным подразделением казначейства.

147. Төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган аумақтық қазынашылық бөлімшесіне ұсынылған төлеуге берілетін шоттың негізінде бюджеттік алулар сомасын төмен тұрған бюджеттің түсімдерінің және төлем бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген айлық сома шегінде жоғары тұрған бюджет түсімдері бюджеттік сыныптамасының тиісті кодын көрсете отырып, ағымдағы айдың жиырма бесінші күніне дейін аударады.
Осы талап орындалмаған кезде аумақтық қазынашылық бөлімшесі жалақы және басқа да ақша төлемдерін, оның ішінде штаттан тыс персоналдың жалақысын, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген ақшалай өтемақыны төлеуді, салық және бюджетке төленетін басқа да төлемдерді, жәрдемақыларды, алименттерді, міндетті зейнетақы жарналарын, ерікті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды төлеуді, банк қызметтеріне ақы төлеуді қоспағанда, түсімдер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген бюджеттік алулардың сомасын толық аударғанға дейін тиісті жергілікті бюджет бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұрады.
Тиісті бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi орган мемлекеттiк органдардың функцияларын мемлекеттiк басқарудың төмен тұрған деңгейiнен жоғары тұрған деңгейіне беру кезінде аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне ұсынылған төлеуге берiлетiн шоттың негiзiнде нысаналы трансферттер сомасын төмен тұрған бюджеттiң түсiмдерiнiң және төлем бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген сомалар шегiнде жоғары тұрған бюджет түсiмдерi бюджеттiк сыныптамасының тиiстi кодын көрсете отырып, аударады.
Осы талап орындалмаған кезде аумақтық қазынашылық бөлiмшесi жалақы және басқа да ақша төлемдерiн, оның iшiнде штаттан тыс персоналдың жалақысын, Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде көзделген ақшалай өтемақыны төлеудi, салық және бюджетке төленетiн басқа да төлемдердi, жәрдемақыларды, алименттердi, мiндеттi зейнетақы жарналарын, ерікті зейнетақы жарналарын, әлеуметтiк аударымдарды төлеудi, банк қызметтерiне ақы төлеудi қоспағанда, түсiмдер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген нысаналы трансферттердің сомасын толық аударғанға дейiн тиiстi жергiлiктi бюджет бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұрады.
Ескерту. 147-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789, 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз), 2012.08.22 № 1073; 16.10.2013 N 1101 қаулыларымен.
148. Бюджеттік алуларды аударудың толықтығын бақылауды бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады. Бюджеттік алуларды аударудың уақытылылығын бақылауды аумақтық қазынашылық органдары жүзеге асырады.
Мемлекеттік органдардың функцияларын мемлекеттік басқарудың төменгі деңгейінен жоғары тұрған деңгейге берген кезде нысаналы трансферттерді аударудың толықтығына бақылауды бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті жергілікті атқарушы орган жүзеге асырады, сондай-ақ нысаналы трансферттердің уақтылы аударылуына бақылауды аумақтық қазынашылық бөлімшесі жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 148 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 22.08.2012 № 1073.
Раздел 6. Исполнение бюджета по расходам
Глава 17. Принятие обязательств государственными учреждениями
149. Государственные учреждения принимают обязательства по спецификам экономической классификации расходов в пределах сумм утвержденных индивидуальными планами финансирования по обязательствам на текущий финансовый год.
Гражданско-правовые сделки государственных учреждений вступают в силу после их обязательной регистрации в территориальных подразделениях казначейства.
Подлежат регистрации в пределах сумм, утвержденных индивидуальным планом финансирования по обязательствам на соответствующий финансовый год, и базовых расходов бюджета второго и третьего финансовых годов планового периода гражданско-правовые сделки в течение всего срока их действия, связанные с:
1) бюджетными программами развития со сроком реализации более одного года;
2) текущими бюджетными программами, предусматривающими приобретение активов и других товаров, длительность технологического срока изготовления которых обуславливает их поставку в следующем (последующие) финансовом году (финансовые годы);
3) предоставлением услуг со сроком более одного финансового года в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан о государственных закупках ;
4) предоставлением услуг, осуществляемых без применения норм законодательства Республики Казахстан о государственных закупках, срок завершения которых наступает в следующем финансовом году;
5) проведением мероприятий за счет средств резерва Правительства Республики Казахстан, со сроком реализации более одного финансового года.
При изменении базовых расходов бюджета указанные гражданско-правовые сделки подлежат перерегистрации.
150. Обязательства принимаются как с заключением гражданско-правовых сделок в форме договора (далее - договор), так и без них.
Перечень специфик экономической классификации расходов, в том числе видов расходов, по которым регистрация заключенных договоров является обязательным в территориальном подразделении казначейства, определяется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Заключение государственным учреждениям гражданско-правовых сделок на приобретение товаров (работ, услуг) без применения норм законодательства Республики Казахстан о государственных закупках осуществляется в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
Обязательство государственного учреждения по осуществлению расходов считается принятым на основании:

Ескерту. 148-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.08.22 № 1073 Қаулысымен.
6-бөлім. Шығыстар бойынша бюджеттің атқарылуы
17-тарау. Мемлекеттік мекемелердің міндеттемелерді қабылдауы
149. Мемлекеттік мекемелер ағымдағы қаржы жылына арналған міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарымен бекітілген сомалар шегінде шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бойынша міндеттемелер қабылдайды.
Мемлекеттік мекемелердің азаматтық-құқықтық мәмілелері олар аумақтық қазынашылық бөлімшелерінде міндетті тіркелгеннен кейін күшіне енеді.
Тиісті қаржы жылына арналған міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарында бекітілген сомалар және мыналармен:
1) іске асыру мерзімі бір жылдан астам бюджеттік бағдарламалармен;
2) технологиялық дайындалу мерзімінің ұзақтығы оларды келесі (кейінгі) қаржы жылы (жылдары) беруге себепші болатын активтерді және басқа да тауарларды сатып алуды көздейтін ағымдағы бюджеттік бағдарламалармен;
3) Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында белгіленген жағдайларда мерзімі бір қаржы жылынан астам қызмет көрсетумен;
4) Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының нормаларын қолданбай жүзеге асырылатын, аяқталу мерзімі келесі қаржы жылында басталатын қызметтерді көрсетумен;
5) Қазақстан Республикасының Үкіметі резервінің қаражаты есебінен іске асыру мерзімі бір қаржы жылынан асатын іс-шараларды өткізумен байланысты азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша жоспарлы кезеңнің екінші және үшінші жылдарының базалық шығыстары шегінде олар әрекет еткен барлық мерзім ішінде тіркелуге жатады.
Бюджеттің базалық шығыстары өзгерген кезде аталған азаматтық-құқықтық мәмілелер қайта тіркеуге жатады.
150. Міндеттемелер шарт нысанындағы азаматтық-құқықтық мәмілелерді (бұдан әрі - шарт) жасасу арқылы, сол сияқты оларсыз да қабылданады.
Жасасқан шарттарды аумақтық қазынашылық бөлімшесінде тіркеу міндетті болып табылатын шығыстардың, оның ішінде шығыс түрлерінің экономикалық сыныптамасы ерекшеліктерінің тізбесін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.
Мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатып алуға азаматтық-құқықтық мәмілелердің қорытындысын Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының нормаларын қолданбай жасасуы Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Мемлекеттік мекеменің шығыстарды жүзеге асыру жөніндегі міндеттемесі мыналардың:

1) счета-фактуры, счета-извещения, счета, акта выполненных работ или другого документа, установленного законодательством Республики Казахстан, в случаях приобретения товаров, выполнения работ, оказания услуг;
2) первичных документов по заработной плате и другим денежным выплатам работникам государственных учреждений, обязательным пенсионным взносам, добровольным пенсионным взносам и социальным отчислениям, отчислениям, производимым в бюджет, стипендиям и выплатам физическим лицам;
3) плана финансирования администратора бюджетных программ по обязательствам вышестоящего бюджета в случае выделения трансфертов из бюджета;
4) инкассового распоряжения;
5) счета к оплате при проведении платежей по особым расходам и другим видам расходов, не включенным в данный перечень.
Сноска. Пункт 150 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 31.08.2011 № 990; от 16.10.2013 № 1101.
Глава 18. Требования к принятию обязательств
государственных учреждений
151. Государственное учреждение при заключении договора обеспечивает соблюдение требований законодательства Республики Казахстан, также достоверность данных, содержащихся в договоре, и несет ответственность за их несоблюдение.
152. Гражданско-правовые сделки заключаются государственными учреждениями на срок, не превышающий установленного законом Республики Казахстан о государственных закупках.
Гражданско-правовые сделки государственных учреждений в рамках международного договора о государственных займах, ратифицированного Республикой Казахстан, или о связанном гранте (далее - договор в рамках договора о займе/гранте) заключаются государственными учреждениями на срок, не превышающий срока действия международного договора о государственных займах, ратифицированного Республикой Казахстан, или о связанном гранте.
153. Заключение государственным учреждением договора, срок действия которого превышает текущий финансовый год, допускается в случаях:
заключения договора (контракта) в рамках договора о займе/гранте;
заключения договоров в рамках реализации бюджетных программ развития;
заключения договоров в рамках реализации текущих бюджетных программ, предусматривающих приобретение активов и других товаров, длительность технологического срока изготовления которых обуславливает их поставку в следующем (последующие) финансовом году (годы), услуг со сроком оказания более одного финансового года в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан о государственных закупках;
заключения договоров в рамках предоставления услуг, осуществляемых без применения норм законодательства Республики Казахстан о государственных закупках, срок завершения которых наступает в следующем (последующие) финансовом году (финансовые годы);
заключения договоров в рамках проведения мероприятий за счет средств резерва Правительства Республики Казахстан, со сроком реализации более одного финансового года;
заключения договоров на страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автотранспортных средств.

1) тауарларды сатып алған, жұмыстарды орындаған, қызметтер көрсеткен жағдайларда, орындалған жұмыстардың шот-фактурасының, хабарлама шотының, шотының, актiсiнiң немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген басқа да құжаттың;
2) мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне жалақы мен басқа да ақшалай төлемақылардың, міндетті зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары және әлеуметтік есептеулер, бюджетке жүргізілетін есептеулер, жеке тұлғаларға стипендиялар және төлемақылар бойынша бастапқы құжаттардың;
3) бюджеттен трансферттер бөлінген жағдайда, жоғары тұрған бюджеттің міндеттемелері бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшілерін қаржыландыру жоспарының;
4) инкассолық өкімнің;
5) осы тізбеге енбеген ерекше шығыстар мен басқа да шығыс түрлері бойынша төлемдер жүргізген кезде төлеуге берілетін шоттың негізінде қабылданған болып есептеледі.
Ескерту. 150-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.08.31 N 990; 16.10.2013 N 1101 қаулыларымен.
18-тарау. Мемлекеттік мекемелердің міндеттемелерді қабылдауына қойылатын талаптар
151. Мемлекеттік мекеме шарт жасасқан кезде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауды, сондай-ақ шартты келтірілген деректердің шынайылығын қамтамасыз етеді және оларды сақтамағаны үшін жауап береді.
152. Мемлекеттік мекемелер азаматтық-құқықтық мәмілелерді Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында белгіленгеннен аспайтын мерзімге жасасады.
Мемлекеттік мекемелердің Қазақстан Республикасы ратификациялаған мемлекеттік қарыздар туралы халықаралық шарттың шеңберіндегі немесе байланысқан гранттар бойынша шарттарды (бұдан әрі қарыз/грант туралы шарт шеңберіндегі шарт) қарыз/грант туралы шарт шеңберіндегі азаматтық-құқықтық мәмілелерін мемлекеттік мекемелер Қазақстан Республикасы ратификациялаған мемлекеттік қарыздар туралы немесе байланысқан грант халықаралық шарттың қолданыс мерзімінен аспайтын мерзімге жасасады.
153. Мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асатын шартты жасасуға мынадай:
мемлекеттік мекеме шартты қарыз/грант туралы шарт (келісім-шарт) шеңберінде жасасқан;
мемлекеттік мекеме бюджеттік даму бағдарламаларын іске асыру шеңберінде шарттар жасасқан;
мемлекеттік мекеме технологиялық дайындалу мерзімінің ұзақтығы оларды келесі (одан да кейінгі) қаржы жылында (жылдарында) беруге себепші болатын активтер мен басқа да тауарларды, Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында белгіленген жағдайларда көрсетілу мерзімі бір қаржы жылынан асатын қызметтерді сатып алуды көздейтін ағымдағы бюджеттік бағдарламаларды іске асыру шеңберінде шарттар жасасқан;
мемлекеттік мекеме аяқталу мерзiмi келесi (кейінгі) қаржы жылы (қаржы жылдары) басталатын Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу туралы заңнамасының нормаларын қолданбай жүзеге асырылатын қызметтерді ұсыну шеңберiнде шарттар жасасқан;
мемлекеттік мекеме іске асыру мерзімі бір қаржы жылынан аспайтын Қазақстан Республикасының Үкіметі резервінің қаражаты есебінен іс-шаралар жүргізу шеңберінде шарттар жасасқан;
мемлекеттік мекеме автокөлік құралдарын иеленушілердің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыруға шарттар жасасқан жағдайларда жол беріледі.

Сноска. Пункт 153 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
154. В договоре, срок действия которого превышает текущий финансовый год, указывается общая сумма с условной разбивкой суммы по соответствующим финансовым годам. При изменении общей суммы договора,  их разбивка по годам, корректируется путем заключения дополнительных соглашений.
Сноска. Пункт 154 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п. 3)№
155. Государственное учреждение заключает договор в рамках одной бюджетной программы в пределах индивидуального плана финансирования по обязательствам, за исключением случаев выделения средств из резерва Правительства Республики Казахстан.
В случае заключения государственным учреждением договора с одним получателем денег по нескольким бюджетным подпрограммам или спецификам экономической классификации расходов в договоре указывается общая сумма с разбивкой ее по каждой бюджетной подпрограмме или каждому коду бюджетной классификации расходов.
156. По каждому коду бюджетной классификации расходов авансовая (предварительная) оплата в размере не более 50 процентов от суммы договора на текущий финансовый год допускается по следующим спецификам экономической классификации расходов:
141 "Приобретение продуктов питания";
142 "Приобретение медикаментов и прочих средств медицинского назначения".
По спецификам экономической классификации расходов, не входящим в указанный перечень, авансовая (предварительная) оплата разрешается в размере не более 30 процентов от суммы договора на текущий финансовый год, за исключением специфик и видов расходов по спецификам экономической классификации расходов, указанных в пунктах 157-160160-2 настоящих Правил.
При финансировании государственных предприятий, находящихся в республиканской или коммунальной собственности, для приобретения основных средств и нематериальных активов государственное учреждение осуществляет авансовую (предварительную) оплату по специфике экономической классификации расходов 418 "Материально-техническое оснащение государственных предприятий" не более 30 процентов от суммы, предусмотренной на текущий финансовый год на эти цели.
Для финансирования государственных предприятий, находящихся в республиканской или коммунальной собственности, строительства новых объектов и реконструкции имеющихся объектов, кроме капитального ремонта и реставрации по вновь заключенным и ранее заключенным государственными предприятиями долгосрочным договорам, государственное учреждение осуществляет авансовую (предварительную) оплату по специфике экономической классификации расходов 435 "Строительство новых объектов и реконструкция имеющихся объектов государственных предприятий" не более 30 процентов от суммы, предусмотренной на текущий финансовый год на эти цели.

Ескерту. 153-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
154. Қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асып кететін шартта тиісті қаржы жылдары бойынша соманы шартты түрде бөле отырып жалпы сомасын көрсетеді. Шарттың жалпы сомасы, жылдар бойынша оның бөлінуі өзгерген кезде оларды түзету қосымша келісімдерді жасасу жолымен түзетіледі.
Ескерту. 154-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
155. Мемлекеттік мекеме Қазақстан Республикасының Үкіметінің резервінен қаражат бөлу жағдайларын қоспағанда міндеттемелер бойынша қаржылық жоспардың шегінде бір бюджеттік бағдарлама аясында шарт жасасады.
Мемлекеттік мекеме ақша алушының біреуімен бюджеттік кіші бағдарламалардың немесе шығыстардың экономикалық сыныптамасының бірнеше ерекшеліктері бойынша шарт жасасқан жағдайда шартта жалпы соманы әрбір бюджеттік кіші бағдарлама немесе шығыстардың бюджеттік сыныптамасының әрбір коды бойынша бөле отырып көрсетеді.
156. Шығыстардың бюджеттiк сыныптамасының әрбiр коды бойынша аванстық (алдын ала) төлемге ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасының 50 пайызынан артық емес мөлшерде шығыстардың экономикалық сыныптамасының мынадай ерекшелiктерi бойынша жол берiледi:
141 «Тамақ өнiмдерiн сатып алу»;
142 «Дәрі-дәрмектер мен өзге де медициналық мақсаттағы құралдарды сатып алу».
Осы Ереженiң 157-160160-2-тармақтарында көрсетiлген ерекшелiктер мен шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшелiктерi бойынша шығыстар түрлерiн қоспағанда, шығыстардың экономикалық сыныптамасының көрсетiлген тiзбеге енбейтiн ерекшелiктерi бойынша аванстық (алдын ала) төлемге ағымдағы қаржы жылына жасалған шарт сомасының 30 пайызынан аспайтын мөлшерде рұқсат етiледi.
Республикалық немесе коммуналдық меншiктегi мемлекеттiк кәсiпорындарды қаржыландыру кезiнде негiзгi құралдар мен материалдық емес активтердi сатып алу үшiн мемлекеттiк мекеме ағымдағы жылы осы мақсаттарға көзделген соманың 30 пайызынан аспайтын аванстық (алдын ала) төлемдi шығыстардың экономикалық сыныптамасының 418 «Мемлекеттiк мекемелердi материалдық-техникалық жарақтандыру» ерекшелiгi бойынша жүзеге асырады.
Мемлекеттiк кәсiпорындар қайта жасасқан және бұрын жасасқан ұзақ мерзiмдi шарттар бойынша күрделi жөндеу мен қалпына келтiруден басқа, жаңа объектілерді салу және қолданыстағыларын реконструкциялау үшін республикалық немесе коммуналдық меншiктегi мемлекеттiк кәсiпорындарды қаржыландыру үшiн мемлекеттiк мекеме экономикалық шығыстар сыныптамасының 435 «Мемлекеттiк кәсiпорындардың жаңа объектілерін салу және қолданыстағы объектілерін реконструкциялау» ерекшелiгi бойынша осы мақсаттарға ағымдағы қаржы жылына көзделген соманың 30 пайызынан аспайтын аванстық (алдын ала) төлем жасауды жүзеге асырады.

По специфике экономической классификации расходов бюджета 423 "Капитальный ремонт помещений, зданий, сооружений государственных предприятий" государственное учреждение осуществляет авансовую (предварительную) оплату не более 30 процентов от суммы, предусмотренной на текущий финансовый год на финансирование государственных предприятий, находящихся в республиканской или коммунальной собственности, для проведения реставрации и капитального ремонта помещений, зданий, сооружений государственных предприятий.
Сноска. Пункт 156 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
156-1. В целях организации обучения и прохождения научных стажировок стипендиатов в рамках международных программ подготовки кадров за рубежом оплата по специфике экономической классификации расходов 164 "Оплата обучения стипендиатов за рубежом" осуществляется на основании счета к оплате с приложением заявки юридического лица, которое определено Правительством Республики Казахстан поставщиком услуг по реализации международных программ подготовки и переподготовки и повышения квалификации кадров за рубежом, в том числе международной стипендии Президента Республики Казахстан "Болашак" (далее – Центр международных программ).
Центр международных программ с момента поступления денежных средств на его банковский счет в течении пятнадцати рабочих дней осуществляет перечисление денежных средств в зарубежные высшие учебные заведения (научные центры и лаборатории мира), стипендиатам для организации обучения и прохождения научных стажировок стипендиатов в рамках международных программ подготовки кадров за рубежом, а также организациям, с которыми Центром международных программ заключены договора на оказание услуг, предусмотренных постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2008 года № 573 "Об утверждении Правил отбора претендентов для присуждения международной стипендии Президента Республики Казахстан "Болашак".
Уполномоченный орган в области образования ежемесячно на первое число месяца, следующего за отчетным составляет с Центром международных программ акт сверки по использованию им выделенных денежных средств на оплату за организацию обучения и прохождения научных стажировок стипендиатов в рамках международных программ подготовки кадров за рубежом.
Сноска. Глава 18 дополнена пунктом 156-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 22.02.2011 № 165 (вводится в действие с 01.01.2011); в редакции постановления Правительства РК от 07.06.2011 № 637 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).

Мемлекеттiк мекеме бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының 423 «Мемлекеттiк кәсiпорындардың үй-жайларын, ғимараттарын, құрылыстарын күрделi жөндеу» ерекшелiгi бойынша мемлекеттiк кәсiпорындардың үй-жайларын, ғимараттарын, құрылыстарын қалпына келтiрудi және күрделi жөндеудi жүргiзу үшiн республикалық немесе коммуналдық меншiктегi мемлекеттiк кәсiпорындарды қаржыландыруға ағымдағы қаржы жылына көзделген соманың 30 пайызынан аспайтын аванстық (алдын ала) төлемдi жүзеге асырады.
Ескерту. 156-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
156-1. Шетелде кадрлар даярлаудың халықаралық бағдарламалары шеңберiнде стипендиаттардың оқуын және ғылыми тағылымдамадан өтуiн ұйымдастыру мақсатында экономикалық шығыстар сыныптамасының 164 «Стипендиаттардың шетелде оқуына төлеу» ерекшелiгi бойынша ақы төлеу Қазақстан Республикасының Үкiметi шетелде кадрлар даярлау мен қайта даярлау және бiлiктiлiгiн арттыру халықаралық бағдарламаларын, оның iшiнде Қазақстан Республикасы Президентiнiң «Болашақ» халықаралық стипендиясын iске асыру жөнiндегi қызметтердi берушi етiп айқындаған заңды тұлғаның (бұдан әрi – Халықаралық бағдарламалар орталығы) өтiнiмiн қоса бере отырып, төлеуге берiлген шоттың негiзiнде жүзеге асырылады.
Халықаралық бағдарламалар орталығы өзінің банктік шотына ақшалай қаражат түскен сәттен бастап он бес жұмыс күні ішінде шетелдің жоғары оқу орындарына (әлемнің ғылыми орталықтары мен зертханаларына), стипендиаттарға, сондай-ақ Халықаралық бағдарламалар орталығы «Қазақстан Республикасы Президентінің «Болашақ» халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 11 маусымдағы № 573 қаулысында көзделген қызметтерді көрсетуге шарт жасасқан ұйымдарға шетелде кадрлар даярлаудың халықаралық бағдарламалары шеңберінде стипендиаттардың оқуын және ғылыми тағылымдамадан өтуін ұйымдастыру үшін ақшалай қаражатты аударуды жүзеге асырады.
Білім беру саласындағы уәкілетті орган ай сайын есепті айдан кейінгі айдың бірі күніне Халықаралық бағдарламалар орталығымен шетелде кадрлар даярлаудың халықаралық бағдарламалары шеңберінде стипендиаттардың оқуын және ғылыми тағылымдамадан өтуін ұйымдастыру үшін ақы төлеуге бөлінген ақшалай қаражатты өздерінің пайдалануы жөнінде салыстыру актісін жасайды.
Ескерту. 18-тарау 156-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.02.22 № 165 (2011.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен, жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.06.07 N 637 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).

157. По специфике экономической классификации расходов 159 "Оплата прочих услуг и работ" допускается авансовая (предварительная) оплата от суммы договора на текущий финансовый год в размере не более:
70 процентов для оплаты расходов, предусматривающих лечение больных за рубежом;
50 процентов для оплаты расходов, предусматривающих оказание услуг организациями первичной медико-санитарной помощи на селе;
30 процентов для оплаты расходов, не входящих в перечень расходов, предусмотренный настоящим пунктом.
Авансовая (предварительная) оплата по специфике экономической классификации расходов 155 "Оплата услуг в рамках государственного социального заказа" в размере не более 50 процентов от суммы договора на текущий финансовый год разрешается только неправительственным организациям при выполнении ими государственного социального заказа.
Сноска. Пункт 157 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
157-1. По специфике экономической классификации расходов 431 "Строительство новых объектов и реконструкция имеющихся объектов" допускается авансовая (предварительная) оплата в размере не более 50 процентов:
1) от стоимости сложного энергетического оборудования в рамках реализации инвестиционных проектов, технологический срок изготовления которых более одного года, при условии предоставления подрядной организацией гарантии банка второго уровня на своевременное исполнение договорных обязательств по поставке оборудования на сумму оплаты;
2) для оплаты затрат на строительство новых объектов и реконструкцию имеющихся объектов военного назначения.
Авансовая (предварительная) оплата в размере не более 50 процентов от суммы договора на текущий финансовый год допускается по специфике экономической классификации расходов бюджета 149 "Приобретение прочих запасов" для оплаты затрат на приобретение предметов и материалов военного назначения.
Авансовая (предварительная) оплата в размере не более 50 процентов от суммы договора на текущий финансовый год допускается по специфике экономической классификации расходов бюджета 413 "Приобретение транспортных средств" для оплаты затрат на приобретение транспортных средств военного назначения.
Авансовая (предварительная) оплата в размере не более 50 процентов от суммы договора на текущий финансовый год допускается по специфике экономической классификации расходов бюджета 414 "Приобретение машин, оборудования, инструментов, производственного и хозяйственного инвентаря" для оплаты затрат на приобретение оборудования военного назначения.

157. Шығыстардың экономикалық сыныптамасының 159 «Өзге де қызметтер мен жұмыстарға ақы төлеу» ерекшелiгi бойынша аванстық (алдын ала) төлемге ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасының мынадай:
ауруларды шетелде емдеуді көздейтін шығыстарды төлеу үшін 70 пайыздан;
алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсететін ұйымдардың ауылда қызмет көрсетуін көздейтін шығыстарды төлеу үшін 50 пайыздан;
осы тармақта көзделген шығыстардың тізбесіне енбейтін шығыстарды төлеу үшін 30 пайыздан аспайтын мөлшерде рұқсат етіледі.
Шығыстардың экономикалық сыныптамасының 155 «Мемлекеттiк әлеуметтiк тапсырыс шеңберiндегi қызметтердi төлеу» ерекшелiгi бойынша аванстық (алдын ала) төлемге тек үкiметтiк емес ұйымдарға ғана мемлекеттiк әлеуметтiк тапсырысты орындаған кезде ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасының 50 пайызынан аспайтын мөлшерде рұқсат етiледi.
Ескерту. 157-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
157-1. Шығыстардың экономикалық сыныптамасының 431 «Жаңа объектілер салу және қолданыстағы объектілерді реконструкциялау» ерекшелiгi бойынша:
1) мердiгерлiк ұйым төлеу сомасына жабдықты жеткiзу бойынша шарттық мiндеттемелердi уақтылы орындауға екiншi деңгейдегi банктiң кепiлдiгiн берген жағдайда инвестициялық жобаларды iске асыру шеңберiнде дайындаудың технологиялық мерзiмi бiр жылдан асатын күрделi энергетикалық жабдықтар құнының 50 пайызынан аспайтын мөлшерде;
2) әскери мақсаттағы жаңа объектілерді салуға және қолданыстағы бар объектілерді реконструкциялауға жұмсалатын шығындарға ақы төлеу үшін аванстық (алдын ала) төлем жасауға рұқсат етiледi.
Әскери мақсаттағы заттар мен материалдарды сатып алуға жұмсалатын шығындарды төлеуге бюджет шығыстары экономикалық сыныптамасының 149 «Өзге қорларды сатып алу» ерекшелігі бойынша ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасының 50 пайызынан аспайтын мөлшерде аванстық (алдын ала) төлемге жол беріледі.
Әскери мақсаттағы көлік құралдарын сатып алуға жұмсалатын шығындарды төлеу үшін бюджет шығыстары экономикалық сыныптамасының 413 «Көлік құралдарын сатып алу» ерекшелігі бойынша ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасының 50 пайызынан аспайтын мөлшерде аванстық (алдын ала) төлемге жол беріледі.
Әскери мақсаттағы жабдықтарды сатып алуға жұмсалатын шығындарды төлеуге бюджет шығыстары экономикалық сыныптамасының 414 «Машиналар, жабдықтар, құралдар, өндірістік және шаруашылық мүкәммалын сатып алу» ерекшелігі бойынша ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасының 50 пайызынан аспайтын мөлшерде аванстық (алдын ала) төлемге жол беріледі.

Сноска. Глава 18 дополнена пунктом 157-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 15.09.2009 № 1382; в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
157-2. В договорах, связанных со строительством, либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, сооружений, дорог и других объектов, а также по текущим затратам, за исключением приобретения сложного энергетического оборудования в рамках реализации инвестиционных проектов, технологический срок изготовления которых более одного года, выплаты средств агенту по управлению государственными ресурсами зерна, оплаты услуг по транспортировке казахстанского зерна на экспорт, оплаты лечения больных за рубежом, оказание услуг организациями первичной медико-санитарной помощи на селе и оплаты коммунальных услуг,  необходимо наличие условия о пропорциональном удержании государственным учреждением ранее выплаченного аванса от каждой суммы принятых товаров (работ,  услуг).
Оплата работ, связанных со строительством либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, дорог и других объектов, в целом производится в пределах девяноста пяти процентов от общей суммы договора. По договорам, срок действия которых превышает текущий финансовый год, удержание пяти процентов от общей суммы договора производится государственным учреждением на последний год завершения объекта.
Удержание пяти процентов не производится по зарегистрированным в территориальном подразделении казначейства договорам на текущий финансовый год, в случаях выделения средств из резерва Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа, а также когда средства были выделены на начало строительства объекта. При этом, окончательная оплата за текущий финансовый год по объектам в указанных случаях производится на основании акта выполненных работ, представленного государственным учреждением в территориальное подразделение казначейства.
Окончательный расчет за выполненные работы между заказчиком и подрядчиком производится после завершения работ, связанных со строительством либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, дорог, других объектов, и предъявления заказчиком в территориальные подразделения казначейства подписанного акта государственной приемочной комиссии.
Сноска. Глава 18 дополнена пунктом 157-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2011 № 1654 (вводится в действие с 01.01.2012); с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 22.08.2012 № 1073; от 26.11.2012 № 1494; от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).

Ескерту. 18-тарау 157-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2009.09.15. N 1382 қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
157-2. Дайындаудың технологиялық мерзімі бір жылдан аспайтын инвестициялық жобаларды іске асыру шеңберінде күрделі энергетикалық жабдықты сатып алуды, мемлекеттік астық ресурстарын басқару жөніндегі агентке қаражат төлеуді, қазақстандық астықты экспортқа тасымалдау жөніндегі қызметтерге төлемдерді, науқастарды шетелде емдеуге арналған төлемдерді, ауылда алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсету қызметіне төлемдерді және коммуналдық қызметтерді қоспағанда, құрылыспен, не ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды реконструкциялаумен, ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды және басқа объектілерді күрделі жөндеумен, сондай-ақ ағымдағы шығындар бойынша шарттарда мемлекеттік мекемелердің қабылданған тауарлардың, (жұмыстардың, қызметтердің) әрбір сомасынан бұрын төлеген авансты тепе-тең ұстау туралы шарты болуы қажет.
Ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не қайта жаңартуға, үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, жолдар мен басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты жұмыстарға ақы төлеу тұтастай алғанда шарттың жалпы сомасының тоқсан бес пайызы шегінде жүргізіледі. Қолдану мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асатын шарттар бойынша шарттың жалпы сомасынан бес пайызды ұстауды мемлекеттік мекеме объектіні аяқтаудың соңғы жылында жүргізеді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның резервінен қаражат бөлінген жағдайда, сондай-ақ қаражат объектіні салуды бастауға бөлінгенде, ағымдағы қаржы жылына аумақтық қазынашылық бөлімшесінде тіркелген шарттар бойынша бес пайызды ұстау жүргізілмейді. Бұл ретте көрсетілген жағдайларда объектілер бойынша ағымдағы қаржы жылына түпкілікті төлем аумақтық қазынашылық бөлімшесіне мемлекеттік мекеме ұсынатын орындалған жұмыстардың актісі негізінде жүргізіледі.
Орындалған жұмыстар үшін тапсырыс беруші мен мердігер арасындағы түпкілікті есеп айырысу ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не қайта жаңартуға, үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, жолдар мен басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты жұмыстарды аяқтағаннан және тапсырыс беруші аумақтық қазынашылық бөлімшесіне мемлекеттік қабылдау комиссиясының қол қойылған актісін ұсынғаннан кейін жүргізіледі.
Ескерту. 18-тарау 157-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен, өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.08.22 № 1073 Қаулысымен, 2012.11.26 N 1494; 24.04.2013 № 392 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

158. При осуществлении формирования государственных ресурсов зерна перечисление денежных средств агенту по управлению государственными ресурсами зерна осуществляется единовременными выплатами в размерах сумм на весенне-летнее финансирование и осенний закуп зерна, определяемых ежегодным решением Правительства Республики Казахстан.
158-1. Оплата услуг по транспортировке казахстанского зерна на экспорт транзитом через территорию Российской Федерации осуществляется единовременной выплатой в размере 100 процентов от суммы договора на текущий финансовый год.
Сноска. Глава 18 дополнена пунктом 158-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 21.11.2009 № 1909.
158-2. При осуществлении формирования и использования региональных стабилизационных фондов продовольственных товаров перечисление денежных средств специализированной организации осуществляется единовременной выплатой в размере 100 (сто) процентов.
Сноска. Глава 18 дополнена пунктом 158-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 09.10.2012 № 1280 (вводится в действие с 01.01.2012).
159. Авансовая (предварительная) оплата при обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств и приобретении периодической печати допускается в размере 100 процентов от суммы договора.
159-1. Исключен постановлением Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
159-2. При перечислении средств на увеличение уставного капитала организации, осуществляющей деятельность по организации и проведению международной специализированной выставки ЭКСПО-2017 в городе Астана, допускается авансовая (предварительная) оплата в размере 100 процентов от суммы плана финансирования на текущий финансовый год.
Сноска. Глава 18 дополнена пунктом 159-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 07.12.2013 № 1323.
160. Авансовая (предварительная) оплата для специфик экономической классификации расходов 151 "Оплата коммунальных услуг" не разрешается.
Авансовая (предварительная) оплата по специфике экономической классификации расходов 154 "Оплата аренды за помещение" разрешается только для оплаты загранучреждениями Республики Казахстан суммы аренды, если в соответствии с договором аренды предусмотрено требование о предоставлении банковской гарантии об оплате депозитных сумм.
Сноска. Пункт 160 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
160-1. Авансовая (предварительная) оплата по гражданско-правовым сделкам, заключенным по итогам проведения электронных государственных закупок способом запроса ценовых предложений товаров, работ, услуг, не допускается.
Сноска. Глава 18 дополнена пунктом 160-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п. 3).

158. Мемлекеттік астық ресурстарын қалыптастыруды жүзеге асыру кезінде мемлекеттік астық ресурстарын басқару жөніндегі агентке ақша қаражатын аудару Қазақстан Республикасы Үкіметінің жыл сайынғы шешімімен анықталатын астықты көктемгі-жазғы қаржыландыруға және күзгі сатып алуға арналған сома мөлшерінде біржолғы төлемақы жасау жүзеге асырылады.
158-1. Ресей Федерациясының аумағы арқылы транзитпен экспортқа қазақстандық астықты тасымалдау жөніндегі қызметтерге ақы төлеу ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасының 100 пайызы мөлшерінде біржолғы төлеммен жүзеге асырылады.
Ескерту. 18-тарау 158-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2009.11.21 N 1909 Қаулысымен.
158-2. Азық-түлік тауарларының өңірлік тұрақтандыру қорларын қалыптастыруды және пайдалануды жүзеге асыру кезінде мамандандырылған ұйымға ақша қаражатын аудару 100 (жүз) пайыз мөлшерінде біржолғы төлеммен жүзеге асырылады.
Ескерту. 18-тарау 158-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.10.09 N 1280 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
159. Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру және мерзімді баспасөзді сатып алу кезінде шарт сомасының 100 пайызы мөлшерінде аванстық (алдын ала) төлемақы жасауға жол беріледі.
159-1. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
159-2. Қаражатты Астана қаласында ЭКСПО-2017 халықаралық мамандандырылған көрмесін ұйымдастыру және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымның жарғылық капиталын ұлғайтуға аударған кезде ағымдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру жоспары сомасының 100 пайызы мөлшерінде аванстық (алдын ала) төлем жасауға жол беріледі.
Ескерту. Ереже 159-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 07.12.2013 № 1323 қаулысымен.
160. Шығыстардың экономикалық сыныптамасының 151 «Коммуналдық қызметтерге ақы төлеу» ерекшелігі үшін аванстық (алдын ала) төлемге рұқсат етілмейді.
Егер жалға алу шартына сәйкес депозиттiк соманы төлеу туралы банк кепiлдiгiн беру туралы талап көзделсе, шығыстардың экономикалық сыныптамасының 154 «Үй-жайды жалдауға ақы төлеу» ерекшелiгi бойынша аванстық (алдын ала) ақы төлеуге Қазақстан Республикасының шетелдiк мекемелерiнiң жалға алу сомасын төлеуге ғана рұқсат етiледi.
Ескерту. 160-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
160-1. Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен электрондық мемлекеттік сатып алуды жүргізу қорытындысы бойынша жасалған азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша аванстық (алдын ала) төлемге жол берілмейді.
Ескерту. Ереже 160-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.

160-2. Авансовая (предварительная) оплата по договорам, заключенным в рамках государственного оборонного заказа Республики Казахстан, допускается в размере не более 75 процентов от суммы договора, предусмотренной на текущий финансовый год.
Сноска. Глава 18 дополнена пунктом 160-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 03.11.2011 № 1281 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
161. Исключен постановлением Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
161-1. Оплата услуг по взаимодействию с международными рейтинговыми агентствами Standard&Poor's, Moody's и Fitch Ratings (в том числе в случае их реорганизации в другое юридическое лицо) осуществляется в соответствии с условиями и сроками, обозначенными в заключенных с ними договорах или соглашениях.
Сноска. Глава 18 дополнена пунктом 161-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.11.2012 № 1494.
161-1. В договоре, заключенном в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, в обязательном порядке предусматриваются неустойка (штраф, пеня) за неисполнение либо ненадлежащее исполнение обязательств по данному договору, а также обязанность государственного учреждения по обеспечению взыскания неустойки (штрафа, пени) от полной суммы договора.
Государственное учреждение обеспечивает взыскание неустойки (штрафа, пени) в полном объеме в случае неисполнения либо ненадлежащего исполнения обязательств по договору со стороны получателя денег, включая случаи нарушения срока исполнения обязательств по договору.
Сноска. Глава 18 дополнена пунктом 161-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
161-2. Оплата услуг по взаимодействию с международными организациями и странами-донорами осуществляется в соответствии с условиями и сроками, обозначенными в заключенных с ними международных договорах в рамках связанных грантов.
Сноска. Глава 18 дополнена пунктом 161-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
162. Дополнительные соглашения к договорам, зарегистрированным в территориальном подразделении казначейства, заключаются в случаях:
уточнения, корректировки бюджета;
обеспечения бесперебойной деятельности заказчика в случае продления на первый квартал следующего года действие договора о государственных закупках товаров, работ, услуг ежедневной или еженедельной потребности по перечню, утвержденному Правительством Республики Казахстан, в объеме, не превышающем объема государственных закупок таких товаров, работ, услуг по данному договору в первом квартале текущего года;
внесения изменения в заключенный договор о государственных закупках при условии неизменности качества и других условий, явившихся основой для выбора поставщика согласно нормам законодательства Республики Казахстан о государственных закупках;
изменения суммы договора с субъектами, занимающими доминирующее (монопольное) положение на определенном рынке закупаемых товаров работ, услуг, доля которых на таком рынке равна ста процентам, либо у субъектов государственной монополии по основному предмету его деятельности;
изменения суммы на текущий финансовый год договора со сроком действия, превышающим текущий финансовый год, без изменения общей суммы договора, в случае изменения базовых расходов второго и третьего годов планового периода;
внесения изменений в ЕБК РК;
изменения реквизитов сторон;
расторжения договора в случаях и порядке, предусмотренных условиями заключенного договора и законодательством Республики Казахстан;

160-2. Қазақстан Республикасының мемлекеттік қорғаныстық тапсырысы шеңберінде жасалған шарттар бойынша аванстық (алдын ала) төлемге ағымдағы қаржы жылына көзделген шарт сомасының 75 пайызынан аспайтын мөлшерде жол беріледі.
Ескерту. Ереже 160-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.11.03 N 1281 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
161. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
161-1. Standard&Poor's, Moody's және Fitch Ratings халықаралық рейтингтік агенттіктермен (оның ішінде олар басқа заңды тұлға болып қайта ұйымдастырылған жағдайда) өзара іс-қимыл жасау жөніндегі қызметтерге ақы төлеу олармен жасалған шарттарда немесе келісімдерде көрсетілген талаптар мен мерзімдерге сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 18-тарау 161-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.11.26 N 1494 Қаулысымен.
161-1. Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жасалған шартта міндетті түрде аталған шарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны не тиісінше орындамағаны үшін тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл), сондай-ақ мемлекеттік мекеменің шарттың толық сомасынан тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсімпұл) өндіріп алуды қамтамасыз ету жөніндегі міндеті көзделеді.
Мемлекеттік мекеме шарт бойынша міндеттемелерді орындау мерзімінің бұзылу жағдайларын қоса алғанда, ақша алушы тарапынан шарт бойынша міндеттемелер орындалмаған не тиісінше орындалмаған жағдайда толық көлемде тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсімпұл) өндіріп алуды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 18-тарау 161-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
161-2. Халықаралық ұйымдармен және донор-елдермен өзара іс-қимыл бойынша қызметтерді төлеу байланыс гранттар шеңберінде олармен жасалған халықаралық шарттарда белгіленген талаптар мен мерзімдерге сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 18-тарау 161-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
162. Аумақтық қазынашылық бөлімшесінде тіркелген шарттарға қосымша келісімдер мынадай:
бюджетті нақтылаған, түзеткен;
Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тізбе бойынша күн сайынғы немесе апта сайынғы қажетті тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді, осы шарт бойынша бірінші тоқсанда осындай тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді мемлекеттік сатып алу көлемінен аспайтын мемлекеттік сатып алу туралы шарттың қолданысын келесі жылдың бірінші тоқсанына ұзартқан жағдайда тапсырыс берушінің үздіксіз қызметін қамтамасыз еткен;
Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының нормаларына сәйкес әлеуеттік өнім берушіні таңдауға негіз болып табылған сапасы мен басқа да талаптары өзгермеген жағдайда мемлекеттік сатып алу туралы жасасқан шартқа өзгеріс енгізу;
тауарлар, жұмыстар, қызметтер сатып алынатын белгілі бір нарықта үлестері жүз пайызға тең басым (монополия) жағдайға ие субъектілермен не оның қызметінің негізгі мәні бойынша мемлекеттік монополия субъектісімен шарттың сомасы өзгерген;
шарттың жалпы сомасын өзгертпей, қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асып кететін шарттың жоспарлы кезеңінің екінші және үшінші жылдарға базалық шығыстары өзгерген жағдайда ағымдағы қаржы жылына арналған сомасы өзгерген;
ББС-ке өзгерістер енгізген;
тараптардың деректемелері өзгерген;
жасасқан шарттық талаптарында және Қазақстан Республикасының     заңнамасында көзделген жағдайларда және тәртіпте шартты бұзған;

продления срока действия договора, не исполненного в прошлом году и подлежащего финансированию в текущем финансовом году за счет остатков бюджетных средств и/или не перечисленной суммы гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан по расходам, указанным в пунктах 57 и 526 настоящих Правил. Продление срока действия указанных договоров производится по предложению соответствующей бюджетной комиссии, при положительном заключении которой центральный уполномоченный орган по государственному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию вносят соответствующие проекты постановлений соответственно в Правительство Республики Казахстан или акимат соответствующего местного исполнительного органа в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
применения неустойки (штрафа, пени) при неисполнении или ненадлежащем исполнении условий обязательств по договору, при этом удержание неустойки (штрафа, пени) осуществляется путем заключения государственным учреждением с получателем денег дополнительного соглашения о перечислении государственным учреждением суммы удержанной неустойки (штрафа, пени) в доход соответствующего бюджета, либо о перечислении государственным учреждением суммы неустойки (штрафа, пени) за несвоевременную оплату коммунальных услуг получателю денег. Удержание неустойки (штрафа, пени) производится от полной суммы договора по той же специфике, по которой заключен договор.
Сноска. Пункт 162 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п. 3); от 22.02.2011 № 165; от 26.03.2012 № 352; от 16.10.2013 № 1101.
163. Правоотношения государственного учреждения с банками второго уровня и/или организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (далее - банк), оформляются в соответствии с требованиями банковского законодательства Республики Казахстан с учетом требований, установленных настоящими Правилами.
Глава 19. Перечень документов, предоставляемых государственным
учреждением для регистрации гражданско-правовых сделок
164. Регистрация гражданско-правовых сделок государственных учреждений осуществляется на основании заявки на регистрацию гражданско-правовой сделки, которая составляется и представляется (по ИС "Казначейство-клиент" формируется электронный образ и направляется) в территориальное подразделение казначейства для регистрации договора государственного учреждения или дополнительного соглашения к зарегистрированному договору.
Регистрация гражданско-правовых сделок по проектам с отлагательным условием осуществляется после представления в территориальные подразделения казначейства копии письма-уведомления с перечнем бюджетных инвестиционных проектов, по которым разрешаются регистрация договоров и проведение платежей центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
В случае если общая сумма проектов с отлагательным условием после соответствующих экспертиз превышает сумму, предусмотренную в республиканском бюджете на плановый период, то регистрация гражданско-правовых сделок осуществляется в пределах сумм, предусмотренных в республиканском бюджете на плановый период.
В случае расторжения договора по решению суда, государственное учреждение представляет на бумажном носителе в территориальное подразделение казначейства соответствующее письмо с приложением копии решения суда, вступившего в законную силу, заверенную оттиском печати суда.
В случае расторжения договора по другим основаниям, либо одностороннего отказа от исполнения договора в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан или заключенным договором, государственное учреждение представляет на бумажном носителе вместе с письмом копию документа, подтверждающего расторжение договора (в письме обязательно указание номера, даты, суммы и остатка суммы уведомления о регистрации договора), либо копию письма-уведомления об одностороннем отказе от исполнения договора, составленного не позднее чем за месяц, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан либо соглашением сторон. При этом письмо-уведомление должно содержать отметку (штамп либо соответствующую подпись) либо иное подтверждение, предусмотренное законодательством Республики Казахстан о получении уведомления другой стороной по договору.
В случае удержания неустойки (штрафа, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение условий договора, государственное учреждение представляет на бумажном носителе две заявки на регистрацию гражданско-правовой сделки (одна заявка предоставляется на сумму договора, за вычетом суммы удержанной неустойки (штрафа, пени), вторая на сумму удержанной неустойки (штрафа, пени). При этом предоставление государственным учреждением заявок осуществляется до проведения платежа со статусом "окончательный" по основному договору.
В случае удержания неустойки (штрафа, пени) за несвоевременную оплату коммунальных услуг получателю денег, государственное учреждение представляет дополнительно заявку на сумму неустойки (штрафа, пени) на бумажном носителе.
Ответственность за достоверность и правильность оформления заявки на регистрацию гражданско-правовой сделки несет государственное учреждение.

өткен жылы орындалмаған және бюджет қаражатының қалдықтары және/немесе осы Ереженiң 57 және 526-тармақтарында көрсетiлген шығыстар бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан кепiлдiк берiлген трансферттiң аударылмаған сомасы есебiнен ағымдағы қаржы жылында қаржыландыруға жататын шарттың қолданылу мерзiмi ұзартылған жағдайларда жасалады. Көрсетiлген шарттардың қолданылу мерзiмiн ұзарту тиiстi бюджет комиссиясының ұсынысы бойынша жүргiзiледi, ол оң қорытынды берген кезде бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен тиісінше Қазақстан Республикасының Үкiметiне немесе тиiстi жергiлiктi атқарушы органның әкiмдiгiне тиiстi қаулылардың жобаларын енгiзеді;
шарт бойынша міндеттемелерді орындамағанда немесе тиісінше орындамағанда тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсімақы) қолдану, егер шартта осы талап көзделген болса, бұл ретте тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсімақы) ұстап қалу, мемлекеттік мекеме ақша алушымен мемлекеттік мекеменің тиісті бюджет кірісіне тұрақсыздық айыбының (айыппұл, өсімақы) сомасын аударуы туралы немесе мемлекеттік мекеменің ақша алушыға коммуналдық төлемдерді уақытылы төлемегені үшін тұрақсыздық айыбының (айыппұл, өсімақы) сомасын аударуы туралы қосымша келісім жасасу жолымен жүзеге асырылады. Тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсімақы) ұстап қалу сол шарт жасалған ерекшелік бойынша толық сомадан жүргізіледі.
Ескерту. 162-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз),  2011.02.22 № 165, 2012.03.26 № 352; 16.10.2013 N 1101 қаулыларымен.
163. Мемлекеттік мекеменің екінші деңгейдегі банктермен және/немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдармен (бұдан әрі - банк) құқықтық қатынастары осы Ережеде белгіленген талаптарды ескере отырып, Қазақстан Республикасы банк заңнамасының талаптарына сәйкес ресімделеді.
19-тарау. Азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеу үшін мемлекеттік мекемелер ұсынатын құжаттардың тізбесі
164. Мемлекеттік мекемелердің азаматтық-құқықтық мәмілелерін тіркеу мемлекеттік мекеменің шартын немесе тіркелген шартқа қосымша келісімді тіркеу үшін жасалатын және аумақтық қазынашылық бөлімшесіне ұсынылатын («Қазынашылық-клиент» АЖ бойынша электрондық үлгісі қалыптастырылады және жіберіледі) азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінім негізінде жүзеге асырылады.
Кейінге қалдыру шарты бар жобалар бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу аумақтық қазынашылық бөлімшелеріне олар бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган шарттарды тіркеуге және төлемдерді жүргізуге рұқсат беретін бюджеттік инвестициялық жобалардың тізбесі бар хабарлама-хаттың көшірмесін бергеннен кейін жүзеге асырылады.
Егер кейінге қалдыру шарты бар жобалардың жалпы сомасы тиісті сараптамалардан кейін жоспарлы кезеңге арналған республикалық бюджетте көзделген сомадан асып кеткен жағдайда, азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу жоспарлы кезеңге арналған республикалық бюджетте көзделген сома шегінде жүзеге асырылады.
Шартты сот шешімі бойынша бұзған жағдайда, мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшесіне заңды күшіне енген, соттың мөр бедерімен куәландырылған сот шешімінің көшірмесін қоса бере отырып, аумақтық қазынашылық бөлімшесіне тиісті хатты қағаз тасығышта ұсынады.
Шартты басқа негіздер бойынша бұзған не Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе жасалған шарттарда көзделген жағдайларда шартты орындаудан біржақты бас тартқан жағдайда, мемлекеттік мекеме хатпен бірге шарттың бұзылғанын растайтын құжаттың көшірмесін қоса бере отырып, қағаз тасығышта (хатта нөмірі, күні, сомасы және шартты тіркеу туралы хабарлама сомасының қалдығы, немесе егер өзгесі Қазақстан Республикасының заңнамасында не тараптардың келісімінде көзделмеген болса, бір айдан кеш емес мерзімде жасалған шарттың орындалуынан біржақты бас тарту туралы хабарлама-хаттың көшірмесін ұсынады. Бұл ретте хабарлама-хатта шарт бойынша екінші тараптың хабарламаны алғаны туралы белгі (мөртабан не тиісті қол) не Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де растаманы қамтуы тиіс.
Шарт талаптарын орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімақы) ұсталған жағдайда, мемлекеттік мекеме азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеу үшін қағаз тасығышта екі өтінім (бір өтінімді тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімақыны) есептен шығарған шарт сомасына, екіншісін – ұсталған тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімақының) сомасына) ұсынады. Бұл ретте мемлекеттік мекеменің өтінімдерді беруі негізгі шарт бойынша «түпкілікті» мәртебесі бар төлемді жүргізгенге дейін жүзеге асырылады.
Ақша алушыға коммуналдық төлемдерді уақтылы төлемегені үшін тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімақы) ұсталған жағдайда, мемлекеттік мекеме тұрақсыздық айыбының (айыппұл, өсімақы) сомасына қосымша өтінімді қағаз тасығышта ұсынады.
Азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімнің шынайылығы және ресімделу дұрыстығы үшін жауапкершілік мемлекеттік мекемеге жүктеледі.

Сноска. Пункт 164 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
165. Заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки предоставляется в территориальное подразделение казначейства на бумажном носителе в 2-х экземплярах с приложением оригинала и копии договора (дополнительного соглашения), при этом копия зарегистрированного договора (дополнительного соглашения) на бумажном носителе остается в территориальном подразделении казначейства.
Для регистрации договора в рамках договора о займе (гранте) заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки государственным учреждением предоставляется на бумажном носителе с приложением этого договора в рамках международного договора о государственных займах, ратифицированных Республикой Казахстан, или по связанным грантам.
Для регистрации гражданско-правовой сделки по расходам, предусматривающим лечение больных за рубежом, государственное учреждение предоставляет в территориальное подразделение казначейства на бумажном носителе заявку на регистрацию гражданско-правовой сделки с приложением копии договора, заверенную оттиском оригинала печати государственного учреждения полистно. Государственное учреждение при предоставлении в территориальное подразделение казначейства окончательного платежа по обязательству одновременно предоставляет оригинал договора.
Для регистрации договора, связанного со строительством, либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, сооружений, дорог и других объектов, заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки предоставляется государственным учреждением на бумажном носителе с обязательным приложением копии положительного заключения государственной экспертизы к проектной (проектно-сметной) документации, за исключением договора, когда услуга по разработке проектной (проектно-сметной) документации, проектно-изыскательных работ и их государственная экспертиза включена в стоимость договора.
При обслуживании по ИС "Казначейство-клиент" формируется электронный образ заявки с прикреплением сканированных образов с оригинала документов, перечисленных в настоящем пункте, подписанные ЭЦП руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения.
Сноска. Пункт 165 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2011 № 1654; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
166. В случае отсутствия получателя денег в ИИСК к заявке на регистрацию гражданско-правовой сделки, кроме предусмотренных пунктом 165 настоящих Правил документов, государственным учреждением, предоставляется на бумажном носителе или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" заявка на ввод получателя денег в Справочник получателей денег согласно приложениям 6062 к настоящим Правилам с приложением (прикреплением сканированных образов, подписанных ЭЦП руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения) следующих документов получателя денег:

Ескерту. 164-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
165. Азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінім аумақтық қазынашылық бөлімшесіне шарттың (қосымша келісімнің) түпнұсқасын және көшірмесін қоса бере отырып қағаз тасығышта екі данада ұсынылады, бұл ретте тіркелген шарттың (қосымша келісімнің) қағаз тасығыштағы көшірмесі аумақтық қазынашылық бөлімшесінде қалады.
Қарыз (грант) туралы шарт шеңберінде шартты тіркеу үшін азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімді мемлекеттік мекеме Қазақстан Республикасы ратификациялаған мемлекеттік қарыз туралы халықаралық шарт шеңберіндегі немесе байланысты гранттар бойынша осы шартты қоса бере отырып, қағаз тасығышта ұсынады.
Науқастарды шетелде емдеуді көздейтін шығыстар бойынша азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеу үшін мемлекеттік мекеме азаматтық-құқықтық мәмілелерін тіркеуге өтінімді қағаз тасығышта аумақтық қазынашылық бөлімшесіне шарттың әр парағы мемлекеттік мекеме мөрі бедерінің түпнұсқасымен расталған көшірмесін қоса бере отырып ұсынады. Мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшесіне міндеттеме бойынша түпкілікті төлемді берген кезде бір мезгілде шарттың түпнұсқасын ұсынады.
Ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не қайта жаңартуға, үй-жайларды, құрылыстарды, жолдарды және басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты шартты тіркеу үшін азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімді мемлекеттік мекеме жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын, жобалау-іздестіру жұмыстарын әзірлеу жөніндегі қызмет және олардың мемлекеттік сараптамасы шарттың құнына енгізілген шартты қоспағанда, жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасына мемлекеттік сараптаманың оң қорытындысының көшірмесін міндетті түрде қоса бере отырып қағаз тасығышта ұсынады.
«Қазынашылық-клиент» АЖ бойынша қызмет көрсету кезінде мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің ЭЦҚ қол қойылған, осы тармақта санамаланған құжаттардың түпнұсқасынан құжаттардың сканерленген түрлерін тіркей отырып, өтінімнің электрондық түрі қалыптастырылады.
Ескерту. 165-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
166. ҚБАЖ-да ақша алушы болмай қалған жағдайда, азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімге осы Ереженің 165-тармағында көзделген құжаттардан басқа, "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қағаз тасығышта немесе электрондық түрде осы Ереженің 60,  62-қосымшаларына сәйкес (мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің ЭЦҚ қол қойған сканерленген түрлерін тіркей отырып) мемлекеттік мекеме ақша алушыны Ақша алушылардың анықтамалығына енгізуге арналған өтінімді мынадай құжаттарды қоса бере отырып ұсынады:

1) юридическим лицом:
копии свидетельства/справки о регистрации (перерегистрации) юридического лица;
справки банка о наличии банковского счета с указанием его номера;
письма-подтверждения государственного учреждения с указанием полных реквизитов получателя денег (в случае когда получателем денег является нерезидент);
2) физическим лицом:
копий документа, удостоверяющего личность, или свидетельства о регистрации индивидуального предпринимателя, свидетельства о постановке на регистрационный учет в качестве частного нотариуса, адвоката, частного судебного исполнителя;
справки банка о наличии банковского счета с указанием его номера;
3) в случае когда получателем денег является нерезидент:
Документ, официально подтверждающий реквизиты бенефициара и банка бенефициара, банка посредника при его наличии;
письма-подтверждения государственного учреждения с указанием полных реквизитов получателя денег.
В случае изменения (отсутствия) реквизитов получателя денег в ИИСК, государственным учреждением предоставляется на бумажном носителе или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" заявка на внесение изменений реквизитов получателя денег согласно приложениям 6364 к настоящим Правилам, с приложением (прикреплением сканированных образов, подписанных ЭЦП руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения) соответствующих документов, указанных в подпунктах 1), 2) настоящего пункта, подтверждающих реквизиты, по которым вносятся изменения.
В случае отсутствия получателя денег у государственного учреждения при создании заявки на регистрацию гражданско-правовой сделки предоставляемой электронным образом по ИС "Казначейство-клиент", государственным учреждением осуществляется проверка на наличие данного получателя денег в Справочнике получателей денег в ИИСК, при наличии необходимого получателя денег в Справочнике получателей денег в ИИСК государственным учреждением формируется заявка по форме, согласно приложению 63 к настоящим Правилам.
При заполнении заявки согласно приложениям 60626364 к настоящим Правилам для физического лица в поле "Наименование получателя денег" указывается полностью фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица и при наличии фирменное наименование.
Ответственность за достоверность, правильность оформления и составления заявки на ввод получателя денег и внесение изменений реквизитов получателя денег несет государственное учреждение.
Сноска. Пункт 166 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2011 № 1654; с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013); от 16.10.2013 № 1101.

1) заңды тұлға:
заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің/анықтаманың көшірмесі;
оның нөмірін көрсете отырып, банктік шоттың болуы туралы банктің анықтамасы;
ақшаны алушының толық деректемелерін көрсете отырып, мемлекеттік мекеменің растама хаты (ақшаны алушы резидент емес болып табылатын жағдайда);
2) жеке тұлға:
жеке басын куәландыратын құжаттың немесе дара кәсіпкерді тіркеу туралы куәліктің, жеке нотариус, адвокат, жеке сот орындаушысы ретінде тіркеу есебіне қою туралы куәліктің көшірмелерін;
нөмірін көрсете отырып, банктік шоттың болуы туралы банктің анықтамасы;
3) ақшаны алушы резидент емес болып табылған жағдайда:
ол болған кезде бенефициардың және бенефициар банктің, делдал банктің деректемелерін ресми растайтын құжат;
ақша алушының толық деректемелерін көрсете отырып, мемлекеттік мекеменің растау хаты.
ҚБАЖ-да ақша алушының деректемелері өзгерген (болмаған) жағдайда, мемлекеттік мекеме өзгерістер енгізілетін деректемелерді растайтын осы тармақтың 1)2) тармақшаларында көрсетілген тиісті құжаттарды (мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің ЭЦҚ қол қойылған сканерленген түрлерін тіркей отырып) қоса бере отырып, осы Ереженің 6364-қосымшаларына сәйкес ақша алушының деректемелеріне өзгерістер енгізуге арналған өтінімді "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қағаз тасығышта немесе электрондық түрде береді.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қағаз тасығышта немесе электрондық түрде берілетін азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімді жасау кезінде мемлекеттік мекеменің ақша алушысы болмаған жағдайда мемлекеттік мекеме ҚБАЖ-да Ақша алушылардың анықтамалығында осы ақша алушының бар-жоғын тексеруді жүзеге асырады, ҚБАЖ-да Ақша алушылардың анықтамалығында қажетті ақша алушы болған кезде мемлекеттік мекемемен осы Ереженің 63-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтінім қалыптастырылады.
Осы Ереженің 60626364-қосымшаларына сәйкес өтінімді толтырған кезде жеке тұлға үшін «Ақша алушының атауы» ашық жолағында жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) және болған кезде фирманың атауы көрсетіледі.
Ақша алушыны енгізуге және ақша алушының деректемелеріне өзгерістер енгізуге өтінімнің ресімделуі мен жасалуының шынайылығына, дұрыстығына мемлекеттік мекеме жауапты болады.
Ескерту. 166-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); 16.10.2013 N 1101 қаулыларымен.

167. Государственное учреждение для регистрации гражданско-правовой сделки при проведении заявок на бумажном носителе предоставляет в территориальное подразделение казначейства реестр заявок на регистрацию гражданско-правовой сделки государственного учреждения по форме, согласно приложению 65 к настоящим Правилам, с приложением документов, предусмотренных пунктами 165 и 166 настоящих Правил. При проведении заявок для регистрации гражданско-правовой сделки по ИС "Казначейство-клиент" реестры заявок не представляются.
При заключении договора государственным учреждением или принятии обязательств в соответствии с решениями Правительства Республики Казахстан (местных исполнительных органов) государственное учреждение дополнительно предоставляет в территориальное подразделение казначейства копии (прикрепляет сканированный образ, подписанный ЭЦП уполномоченного лица государственного учреждения) соответствующих решений Правительства Республики Казахстан (местных исполнительных органов).
Сноска. Пункт 167 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2011 № 1654.
168. Договор, срок действия которого превышает текущий финансовый год, регистрируется в территориальном подразделении казначейства на сумму текущего финансового года, утвержденных индивидуальными планами финансирования по обязательствам на текущий финансовый год, и базовых расходов второго и третьего годов планового периода.
В последующие годы перерегистрация указанного договора производится на сумму уточненных параметров базовых расходов второго и третьего годов планового периода на основании заявки на регистрацию гражданско-правовой сделки.
По договорам заключенным до 1 января 2009 года вместе с заявкой на регистрацию гражданско-правовой сделки государственное учреждение предоставляет договор с отметкой территориального подразделения казначейства с дополнительными соглашениями, в случай их заключения.
168-1. В случае если государственное учреждение располагается в арендуемом помещении, находящемся на балансе другого государственного учреждения, для оплаты коммунальных услуг государственное учреждение (арендатор) предоставляет на регистрацию трехсторонний договор по специфике 151 "Оплата коммунальных услуг", заключенный между поставщиком услуг, балансодержателем помещения и нанимателем (арендатором) помещения.
Сноска. Глава 19 дополнена пунктом 168-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
Глава 20. Оформление и предоставление заявки на регистрацию
гражданско-правовой сделки
169. Заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки государственных учреждений (далее - заявка на текущий финансовый год) по обязательствам на текущий финансовый год составляется по форме согласно приложению 66 к настоящим Правилам, по ИС "Казначейство-клиент" направляется по форме согласно приложению 66-1 к настоящим Правилам.

167. Мемлекеттік мекеме қағаз тасығыштағы өтінімдерді өткізген кезде азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеу үшін аумақтық қазынашылық бөлімшесіне осы Ереженің 165 және 166-тармақтарында көзделген құжаттарды қоса бере отырып, осы Ереженің 65-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық мәмілесін тіркеуге арналған өтінімдердің тізілімін береді. "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімдерді жүргізу кезінде өтінімдер тізілімі ұсынылмайды.
Мемлекеттік мекеме шарт жасасқан немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің (жергілікті атқарушы органдардың) шешімдеріне сәйкес міндеттеме қабылдаған кезде мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшесіне Қазақстан Республикасы Үкіметінің (жергілікті атқарушы органдардың) тиісті шешімдерінің көшірмелерін (мемлекеттік мекеменің уәкілетті тұлғасы ЭЦҚ қол қойған сканерленген түрлерін тіркейді) қосымша ұсынады.
Ескерту. 167-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
168. Қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асып кететін шарт ағымдағы қаржы жылының міндеттемелер бойынша ағымдағы қаржы жылына арналған және жоспарлы кезеңнің екінші және үшінші жылдарына базалық шығыстарының қаржыландырудың жеке жоспарларында бекітілген сомасына аумақтық қазынашылық бөлімшесінде тіркеледі.
Келесі жылдары аталған шартты қайта тіркеу азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімнің негізінде жоспарлы кезеңнің екінші және үшінші жылдарына базалық шығыстардың нақтыланған өлшемдерінің сомасына жүргізіледі.
Мемлекеттік мекеме 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін жасалған шарттар бойынша азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтініммен бірге аумақтық қазынашылық бөлімшесінің белгісі соғылған шартты қосымша келісімдермен бірге (олар жасалған жағдайда) ұсынады.
168-1. Егер мемлекеттік мекеме коммуналдық қызметтерді төлеу үшін басқа мемлекеттік мекеменің теңгерімінде жалданатын үй-жайға орналасқан жағдайда, мемлекеттік мекеме (жалға беруші) қызметтерді жеткізуші, үй-жайдың теңгерім ұстаушысы мен үй-жайды жалға алушы (жалға беруші) арасында жасалатын 151 «Коммуналдық қызметтерді төлеу» ерекшелігі бойынша үш жақты шартты тіркеуге береді.
Ескерту. 19-тарау 168-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
20-тарау. Азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімді ресімдеу және ұсыну
169. Ағымдағы қаржы жылына арналған міндеттемелер бойынша мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық мәмілесін тіркеуге арналған өтінім (бұдан әрі - ағымдағы қаржы жылына арналған өтінім) осы Ереженің 66-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалады, "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша осы Ереженің 66-1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жіберіледі.

Заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки государственных учреждений (далее — заявка на плановый период) по обязательствам на текущий финансовый год, и базовых расходов второго и третьего годов планового периода составляется по форме, согласно приложению 67 к настоящим Правилам, по ИС "Казначейство-клиент" направляется по форме, согласно приложению 67-1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 169 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2011 № 1654.
170. Заявка заполняется следующим образом:
1) в поле "Код государственного учреждения" указывается семизначный код государственного учреждения, в поле "Вид бюджета" указывается символ, обозначающий вид бюджета, за счет средств которого содержится государственное учреждение:
01 - республиканский бюджет;
02 - областной бюджет (бюджет города республиканского значения (столицы));
03 - бюджет района (города областного значения);
в ИС "Казначейство-клиент" поля "Код государственного учреждения", "Наименование государственного учреждения", "Вид бюджета", создаются автоматически при открытии формы "Заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки";
2) в поле "Источник финансирования" указывается символ, обозначающий вид источника финансирования, за счет средств которого заключен договор:
1 - за счет бюджетных средств, за исключением средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам;
2 - за счет средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам;
3 - за счет денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении;
3) в поле "Заявка №" указывается номер заявки, который состоит из семизначного кода государственного учреждения, через дробь последние две цифры текущего финансового года, в котором осуществляется регистрация, через дефис - порядковый номер, соответствующий порядковому номеру записи в журнале регистрации заявок государственного учреждения;
4) в поле "Дата" указывается дата составления заявки;
5) в поле "Наименование государственного учреждения" указывается полное наименование государственного учреждения, соответствующее свидетельству/справке о государственной регистрации (перерегистрации). Допускается сокращение наименования организационно-правовой формы и наименования государственного учреждения, не затрудняющее работу территориального подразделения казначейства и государственного учреждения;
6) в поле "Описание расхода" указывается предмет заключенного договора согласно структуре экономической классификации расходов. В ИС "Казначейство-клиент" в данном поле указываются реквизиты нерезидента Республики Казахстан;

Міндеттемелер бойынша ағымдағы қаржы жылына арналған және жоспарлы кезеңнің екінші және үшінші жылдарына арналған базалық шығыстардың азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімі (бұдан әрі - жоспарлы кезеңге арналған өтінім) осы Ереженің 67-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалады, "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша осы Ереженің 67-1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жіберіледі.
Ескерту. 169-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
170. Өтінім мынадай түрде толтырылады:
1) "Мемлекеттік мекеменің коды" ашық жолағында мемлекеттік мекеменің жеті мәннен тұратын коды көрсетіледі, "Бюджет түрі" ашық жолағында қаражаты есебінен мемлекеттік мекеме ұсталатын бюджет түрін білдіретін нышан көрсетіледі:
01 - республикалық бюджет;
02 - облыстық бюджет (республикалық маңызы бар қала (астана) бюджеті);
03 - аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджеті;
"Қазынашылық-клиент" АЖ-дағы "Мемлекеттік мекеменің коды", "Мемлекеттік мекеменің атауы", "Бюджеттің түрі" ашық жолақтары "Азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінім" нысанын ашқан кезде автоматты түрде жасалады;
2) "Қаржыландыру көзі" ашық жолағында қаражаты есебінен шарт жасасқан қаржыландыру көзінің түрін білдіретін нышан көрсетіледі:
1 - үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша ортақ қаржыландыру қаражатын қоспағанда, бюджет қаражаты есебінен;
2 - үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша ортақ қаржыландыру қаражаты есебінен;
3 - мемлекеттік мекеменің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақша есебінен;
3) "№ өтінім" ашық жолағында мемлекеттік мекеменің жеті мәннен тұратын кодынан, бөлшек арқылы тіркеу жүзеге асырылатын ағымдағы қаржы жылының соңғы екі санынан, дефис арқылы мемлекеттік мекеменің өтінімдерін тіркеу журналындағы жазбаның реттік нөміріне сәйкес келетін реттік нөмірден тұратын өтінім нөмірі көрсетіледі;
4) "Күні" ашық жолағында өтінім жасалған күн көрсетіледі;
5) «Мемлекеттiк мекеменiң атауы» ашық жолағында мемлекеттік тіркеу (қайта тiркеу) туралы куәлікке/анықтамаға сәйкес келетiн мемлекеттiк мекеменiң толық атауы көрсетiледi. Аумақтық қазынашылық бөлiмшесi мен мемлекеттiк мекеменiң жұмысын қиындатпайтын ұйымдық-құқықтық нысанның атауын және мемлекеттiк мекеменiң атауын қысқартуға жол берiледi;
6) «Шығыстың сипаттамасы» ашық жолағында шығыстардың экономикалық сыныптамасының құрылымына сәйкес жасасқан шарттың мәні көрсетіледі. Осы ашық жолақта «Қазынашылық-клиент» АЖ Қазақстан Республикасының резиденті еместің деректемелері көрсетіледі;

7) в поле "Код бюджетной классификации расходов" указываются девятизначный код ЕБК РК (обозначающий по три знака коды администратора бюджетной программы, бюджетной программы, подпрограммы) и трехзначный код специфики экономической классификации расходов для регистрации договора, заключенного за счет денег от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в распоряжении государственного учреждения, дополнительно указывается код видов товаров (работ, услуг);
8) в поле "Наименование, ИИН (БИН), ИИК получателя денег, наименование и БИК банка получателя денег" указываются полное наименование для юридического лица и полностью фамилия, имя, отчество (при наличии) и фирменное наименование (при наличии) для физического лица, индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) получателя денег и его банковские реквизиты (ИИК, наименование и БИК обслуживающего его банка); допускается сокращение наименования организационно-правовой формы и наименования государственного учреждения, получателя денег и обслуживающего банка, не затрудняющее работу территориального подразделения казначейства, государственного учреждения, получателя денег и обслуживающего банка; в случае, если получателем денег является нерезидент Республики Казахстан, в данном поле указываются реквизиты нерезидента и Национального Банка Республики Казахстан;
в ИС "Казначейство-клиент" поле "Наименование, ИИН (БИН), ИИК получателя денег, наименование и БИК банка получателя денег" выбирается из справочника получателей денег;
9) в поле "Рыночный курс обмена валют" указывается рыночный курс тенге к иностранной валюте и его соответствие к курсу, установленному согласно законодательству Республики Казахстан на дату регистрации гражданско-правовой сделки;
10) в поле "Сумма" заявки на текущий финансовый год указывается сумма цифрами договора на срок текущего финансового года;
11) в поле "Общая сумма" заявки на плановый период указывается цифрами общая сумма договора, срок действия, которого превышает текущий финансовый год;
12) в поле "сумма текущего финансового года" указывается цифрами сумма текущего финансового года;
13) в поле "сумма базовых расходов" указываются цифрами суммы базовых расходов второго и третьего годов планового периода;
14) в поле "(Сумма прописью)" заявки на текущий финансовый год указывается сумма договора прописью (по договору в иностранной валюте сумма заявки приводится в национальной валюте, рассчитанной по рыночному курсу тенге к иностранной валюте, установленному согласно законодательству Республики Казахстан на дату регистрации);

7) "Шығыстардың бюджеттік сыныптама коды" ашық жолағында тоғыз мәннен тұратын ҚР БСК шығыстардың бюджеттік сыныптамасының бірыңғай коды (бюджеттік бағдарлама әкімшісі, бюджеттік бағдарлама, кіші бағдарлама кодтарының үш мәнін білдіретін) және үш мәннен тұратын шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшелігінің коды көрсетіледі; мемлекеттік мекеменің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақша есебінен жасалған шартты тіркеу үшін тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрлерінің коды қосымша көрсетіледі;
8) «Ақша алушының атауы, ЖСН (БСН), ЖСК, ақша алушы банктің атауы және БСК» ашық жолағында заңды тұлға үшін толық атауы және жеке тұлғаның толығымен тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) және болған кезде фирманың атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) және оның банктік деректемелері (оған қызмет көрсететін банктің ЖСК, атауы және БСК) көрсетіледі; аумақтық қазынашылық бөлімшесінің, мемлекеттік мекеменің, ақша алушының және қызмет көрсетуші банктің жұмысын қиындатпайтын мемлекеттік мекеменің, ақша алушының және қызмет көрсетуші банктің атауын және ұйымдық-құқықтық нысанының атауын қысқартуға жол беріледі; егер ақша алушы Қазақстан Республикасының резиденті емес болып табылған жағдайда, осы жолақта резидент еместің және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің деректемелері көрсетіледі;
«Қазынашылық-клиент» АЖ-да «Ақша алушының атауы, ЖСН (БСН), ЖСК, ақша алушы банктің атауы және БСК» ашық жолағы Ақша алушылардың анықтамалығынан таңдалады;
9) "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамы" ашық жолағында теңгенің шетел валютасына нарықтық бағамы және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес азаматтық-құқықтық мәміленің тіркелген күніне белгіленген бағамына оның сәйкестігі көрсетіледі;
10) ағымдағы қаржы жылына арналған өтінімнің "Сомасы" ашық жолағында ағымдағы қаржы жылы мерзіміне арналған шарттың сомасы санмен көрсетіледі;
11) жоспарлы кезеңге арналған өтінімнің "Жалпы сомасы" ашық жолағында қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асатын шарттың жалпы сомасы санмен көрсетіледі;
12) "ағымдағы қаржы жылының сомасы" ашық жолағында ағымдағы қаржы жылының сомасы санмен көрсетіледі;
13) "базалық шығыстар сомасы" ашық жолағында жоспарлы кезеңнің екінші және үшінші жылдарындағы базалық шығыстарының сомасы санмен көрсетіледі;
14) жоспарлы кезеңге арналған өтінімнің "(Сомасы жазбаша)" ашық жолағында шарттың сомасы жазбаша көрсетіледі (шетел валютасындағы шарт бойынша өтінім сомасы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркеу күніне белгіленген шетел валютасына теңгенің нарықтық бағамы бойынша есептелген ұлттық валютада келтіріледі);

15) в поле "(Сумма прописью)" заявки на плановый период по договору срок действия, которого превышает текущий финансовый год, указывается прописью сумма договора текущего финансового года;
в разделе "Подписи руководителей" указываются наименование должности лица, подписавшего документ; личная подпись и расшифровка подписи (инициал имени и фамилия) уполномоченных лиц государственного учреждения, имеющих право первой и второй подписей, в соответствии с приказом ответственного секретаря центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых - руководителя государственного учреждения. Не допускается проставление предлога "За", надписи от руки "Зам." или косой черты (дроби) перед наименованием должности. Подписи проставляются в соответствии с документом с образцами подписей и оттиска печати. При проставлении подписи используются светостойкие чернила, не допускается подписание фломастером и авторучкой, заправленными улетучивающими чернилами и использование средств факсимильного копирования подписи. При проставлении оттиска гербовой печати запрещается использовать мастику красного (за исключением ГУ "Администрация Президента Республики Казахстан"), черного и зеленого цветов, изображение должно быть четким и ясным. В ИС "Казначейство-клиент" проставляется ЭЦП;
16) в поле "документ–обоснование" указываются номер и дата договора (дополнительного соглашения);
17) в поле "размер авансовой (предварительной) оплаты (%)" указывается предусмотренный условиями договора размер авансовой (предварительной) оплаты в процентном отношении;
18) в поле "сумма" указывается сумма авансовой (предварительной оплаты) цифрами.
Не допускаются какие либо корректировки и исправления реквизитов заявки от руки.
Сноска. Пункт 170 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2011 № 1654; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013); от 16.10.2013 № 1101.
171. Журнал регистрации заявок на регистрацию гражданско-правовой сделки государственного учреждения (далее - журнал) ведется государственным учреждением по форме согласно приложению 68 к настоящим Правилам. Журнал должен быть пронумерован, прошнурован и скреплен оттиском гербовой печати и подписью ответственного секретаря центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых - руководителя государственного учреждения или лицом, им уполномоченным, с указанием общего количества листов. Записи производятся в хронологическом порядке, дата составления заявки должна соответствовать дате, указанной в журнале. Журнал при наличии в нем по истечении текущего финансового года свободных листов может быть использован в следующем году, при этом нумерация записей начинается сначала.

15) қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асатын жоспарлы кезеңге арналған өтінімнің "(Сомасы жазбаша)" ашық жолағында ағымдағы қаржы жылының шарт сомасы жазбаша көрсетіледі;
"Басшылардың қолы" бөлімінде құжатқа қол қойған тұлғаның лауазымының атауы; орталық атқарушы органның жауапты хатшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлғаның), ал мұндайлар болмаған жағдайда - мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығына сәйкес мемлекеттік мекеменің бірінші және екінші қол қою құқығы бар уәкілетті тұлғаларының жеке қолы және қолының таратылып жазылуы (атының бас әрпі мен тегі) көрсетіледі. Лауазымның атауының алдында "Үшін" деген көмекші сөзді, қолдан жазылған "Орынб." деген жазу немесе қисық сызық (бөлшек) қоюға жол берілмейді. Қолдар қол мен мөр бедерінің үлгілері бар құжатқа сәйкес қойылады. Қол қойылатын кезде жарыққа төзімді сия пайдаланылады, ұшып кететін сиялар құйылған фломастермен және автоқаламмен қол қоюға және қолды факсимильді көшіру құралдарын пайдалануға жол берілмейді. Елтаңбалы мөрді қойған кезде ("Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі" ММ қоспағанда), қызыл, қара және жасыл түсті мастиканы пайдалануға тыйым салынады, кескін дәл және анық болуы тиіс. "Қазынашылық-клиент" АЖ-ға ЭЦҚ қойылады;
16) «құжат – негіздеме» ашық жолағында шарттың (қосымша келісімнің) нөмірі мен күні көрсетіледі;
17) "аванстық (алдын ала) төлем мөлшері (%)" ашық жолағында шарттың талаптарында көзделген аванстық (алдын ала) төлем мөлшерінің пайыздық арақатынасы көрсетіледі;
18) «сомасы» ашық жолағында аванстық (алдын ала төлем) сомасы цифрлармен көрсетіледі.
Өтінімнің деректемелерін қолмен қандай да бір түзетуге және дұрыстауға жол берілмейді.
Ескерту. 170-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); 16.10.2013 N 1101 қаулыларымен.
171. Мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық мәмілесін тіркеуге арналған өтінімдерін тіркеу журналын (бұдан әрі - журнал) мемлекеттік мекеме осы Ереженің 68-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жүргізеді.
Журнал беттердің жалпы санын көрсете отырып, нөмірленген, тігінделген және нықталған болуы тиіс, елтаңбалы мөр бедерімен және орталық атқарушы органның жауапты хатшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлғаның), ал мұндай болмаған жағдайда - мемлекеттік мекеме басшысының немесе өзі өкілеттік берген тұлғаның қойылған қолымен нықталады.
Жазбалар хронологиялық тәртіппен жүргізіледі, өтінімді жасау күні журналда көрсетілген күнге сәйкес келуі тиіс.
Ағымдағы қаржы жылы аяқталғанда журналда бос беттер болған кезде оны келесі жылы пайдалануға болады, бұл ретте жазбалардың нөмірлері басынан басталады.

172. При заключении договора в рамках одной бюджетной программы по нескольким бюджетным подпрограммам или по нескольким спецификам экономической классификации расходов бюджета, заявки составляются и предоставляются (по ИС "Казначейство-клиент" формируются и направляются) по каждому коду бюджетной классификации расходов бюджета (далее - КБК расходов) с указанием суммы договора по каждому КБК расходов. При этом государственное учреждение предоставляет все заявки одновременно.
Сноска. Пункт 172 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2011 № 1654.
173. Заявка действительна в течение десяти календарных дней от  указанной в ней даты.
Прием заявок территориальным подразделением казначейства осуществляется до 16.00 часов местного времени.
Заявка, поступившая электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" после 16.00 часов местного времени, исполняется либо возвращается без исполнения не позднее следующего рабочего дня.
Сноска. Пункт 173 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2011 № 1654; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
174. Заявка для регистрации дополнительного соглашения заполняется в порядке, предусмотренном настоящими Правилами, с учетом реквизитов дополнительного соглашения.
При формировании заявки в ИС "Казначейство-клиент" к электронному образу заявки, подписанному ЭЦП руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения, вместе с подтверждающими документами прикрепляется пояснительная записка государственного учреждения, в которой указываются номера заявок и уведомлений о регистрации обязательства (номер и дата договора и при наличии номер и дата дополнительного соглашения).
При изменении суммы договора, общей суммы договора (суммы по КБК расходов, разбивки по годам) или реквизитов сторон (за исключением наименования) государственное учреждение предоставляет (по ИС "Казначейство-клиент" направляет) заявку на новую сумму договора за вычетом ранее исполненных обязательств (кассовых расходов).
Для регистрации дополнительного соглашения на продление срока действия договора, неисполненного в истекшем финансовом году и подлежащего финансированию в текущем финансовом году за счет остатков бюджетных средств, заявка составляется и предоставляется (по ИС "Казначейство-клиент" формируется и направляется) на общую сумму неоплаченной части зарегистрированных обязательств истекшего финансового года по бюджетным программам развития со сроком реализации более одного года и текущим бюджетным программам, предусматривающим приобретение активов и других товаров со сроком изготовления и поставки более одного финансового года, услуг со сроком оказания более одного финансового года и суммы текущего финансового года.
Для регистрации дополнительного соглашения на продление срока действия договора, неисполненного в истекшем финансовом году и подлежащего финансированию в текущем финансовом году за счет остатков бюджетных средств расходов текущего финансового года, осуществляемых за счет целевых текущих трансфертов, выделенных из вышестоящего бюджета в истекшем финансовом году, заявка составляется и предоставляется (по ИС "Казначейство-клиент" формируется и направляется) на сумму неиспользованного их остатка на начало текущего финансового года.
Для регистрации дополнительного соглашения, увеличивающего сумму зарегистрированного договора по бюджетным программам развития, предусмотренную на текущий финансовый год, за счет неперечисленной в республиканский бюджет в истекшем финансовом году суммы гарантированного трансферта, заявка составляется и предоставляется (по ИС "Казначейство-клиент" формируется и направляется) на общую сумму текущего финансового года и сумму неоплаченной части зарегистрированных обязательств истекшего финансового года.
Для регистрации дополнительного соглашения, которым вносятся изменения в наименование сторон, заявка не составляется.

172. Шартты бір бюджеттік бағдарлама шеңберінде бірнеше бюджеттік кіші бағдарлама бойынша немесе бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының бірнеше ерекшелігі бойынша жасасқан кезде өтінімдер бюджет шығыстарының әрбір бюджеттік сыныптаманың әрбір коды (бұдан әрі - шығыстардың БСК-сі) бойынша шарт сомасын көрсете отырып, әрбір бюджеттік кіші бағдарлама бойынша немесе шығыстардың әрбір БСК-сі бойынша шарт сомасы көрсетіле отырып жасалады және беріледі ("Қазынашылық-клиент" АЖ қалыптасады және жіберіледі).
Ескерту. 172-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
173. Өтінім онда көрсетілген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде жарамды болады.
Өтінімдер қабылдауды аумақтық қазынашылық бөлімшесі жергілікті уақыт бойынша сағат 16.00-ге дейін жүзеге асырады.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электронды түрде жергілікті уақыт бойынша 16.00-ден кейін түскен өтінім келесі жұмыс күнінен кешіктірілмей орындалады не орындаусыз қайтарылады.
Ескерту. 173-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
174. Қосымша келісімді тіркеуге арналған өтінім қосымша келісімнің деректемелерін ескере отырып, осы Ережеде көзделген тәртіппен толтырылады.
«Қазынашылық-клиент» АЖ-да өтінімді қалыптастыру кезінде мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің ЭЦҚ қойылған өтінімнің электрондық түріне растау құжаттарымен бірге өтінімдердің және міндеттемені тіркеу туралы хабарламаның нөмірлері (шарттың нөмірі мен күні, болған кезде қосымша келісімнің нөмірі мен күні) көрсетілген түсіндірме жазба қоса тіркеледі.
Шарт сомасы, шарттың жалпы сомасы (жылдар бойынша бөлінген шығыстардың БСК бойынша сомасы) немесе тараптардың деректемелері (атауын қоспағанда) өзгерген кезде мемлекеттік мекеме бұрын орындалған міндеттемелерді (кассалық шығыстарды) шегере отырып, шарттың жаңа сомасына арналған өтінімді ұсынады ("Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша жібереді).
Өткен қаржы жылында орындалмаған және бюджет қаражатының қалдықтары есебінен ағымдағы қаржы жылында қаржыландыруға жататын шарттың қолданылу мерзімін ұзартуға қосымша келісімді тіркеу үшін өтінім өткен қаржы жылында тіркелген, іске асыру мерзімі бір жылдан асатын бюджеттік даму бағдарламалары және әзірлену және жеткізілу мерзімі бір қаржы жылынан асатын активтер мен басқа да тауарларды, көрсетілу мерзімі бір қаржы жылынан асатын қызметтерді сатып алуды көздейтін ағымдағы бюджеттік бағдарламалар бойынша міндеттемелердің төленбеген бөлігінің сомасына жасалады және беріледі ("Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қалыптастырылады және жіберіледі).
Өткен қаржы жылында орындалмаған және өткен қаржы жылында жоғары тұрған бюджеттен бөлінген нысаналы ағымдағы трансферттер есебінен жүзеге асырылатын ағымдағы қаржы жылындағы шығыстардың бюджет қаражаты қалдықтарының есебінен ағымдағы қаржы жылында қаржыландыруға жататын шарттың қолданылу мерзімін ұзартуға қосымша келісімді тіркеу үшін өтінім олардың ағымдағы қаржы жылының басында пайдаланылмаған қалдығының сомасына жасалады және ұсынылады ("Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қалыптастырылады және жіберіледі).
Өткен қаржы жылында республикалық бюджетке аударылмаған кепілдік берілген трансферттер сомасы есебінен ағымдағы қаржы жылында көзделген бюджеттік даму бағдарламалары бойынша тіркелген шарттың сомасын ұлғайтатын қосымша келісімді тіркеу үшін өтінім ағымдағы қаржы жылының жалпы сомасына және өткен қаржы жылында тіркелген міндеттемелердің төленбеген бөлігінің сомасына жасалады және беріледі ("Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қалыптастырылады және жіберіледі).
Тараптардың атауына өзгерістер енгізілетін қосымша келісімдерді ұсыну үшін өтінім жасалмайды.

Сноска. Пункт 174 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2011 № 1654; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
Глава 21. Порядок проверки договоров государственных
учреждений и заявок на регистрацию гражданско-правовых сделок
175. Территориальное подразделение казначейства осуществляет проверку договора (дополнительного соглашения), предоставленного на регистрацию в территориальное подразделение казначейства на бумажном носителе или электронного образа по ИС "Казначейство-клиент", на:
1) правильность указания наименования государственного учреждения;
2) наличие и правильность указания кода и наименования бюджетной программы, подпрограммы, специфики согласно ЕБК РК;
3) соответствие предмета договора направлению расходов в соответствии со Структурой специфики экономической классификации расходов;
4) не превышение процента авансовой оплаты над размером, установленным настоящими Правилами;
5) соответствие суммы прописью сумме цифрами;
6) соответствие подписей и оттиска печатей на договоре (дополнительном соглашении) на бумажном носителе документу с образцами подписей и оттиска печатей, при этом подписи должны быть проставлены светостойкими чернилами, оттиск печати государственного учреждения и получателя денег должен быть четким и ясным. Не допускается подписание фломастером и авторучкой, заправленными улетучивающими чернилами и использование государственным учреждением и получателем денег средств факсимильного копирования подписи. При проставлении оттиска гербовой печати запрещается использовать мастику красного (за исключением ГУ "Администрация Президента Республики Казахстан"), черного и зеленого цветов, изображение должно быть четким и ясным. При предоставлении электронного образа по ИС "Казначейство-клиент" проверяется на подлинность ЭЦП;
7) непревышение срока действия договора за пределы текущего финансового года, за исключением договоров, срок действия которых может превышать текущий финансовый год;
8) непревышение суммы договора над суммой непринятых обязательств;
9) заключение дополнительных соглашений, а также договоров, срок действия которых превышает текущий финансовый год, только в случаях, предусмотренных настоящими Правилами;
10) предоставление к регистрации договоров в рамках одной бюджетной программы за исключением случаев предусмотренных пунктом 155 настоящих Правил;
11) наличие условной разбивки по соответствующим финансовым годам общей суммы договора, срок действия которого превышает текущий финансовый год;

Ескерту. 174-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
21-тарау. Мемлекеттік мекемелердің шарттарын және азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеуге арналған өтінімдерді
тексеру тәртібі
175. Аумақтық қазынашылық бөлімшесі аумақтық қазынашылық бөлімшесіне тіркеуге берілген шартты (қосымша келісімді) "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қағаз тасығышта немесе электронды түрде мыналарға:
1) мемлекеттік мекеме атауының көрсетілу дұрыстығына;
2) ҚР ББС сәйкес бюджеттік бағдарлама, кіші бағдарламалар, ерекшеліктер кодының және атауының болуына және дұрыстығына;
3) шарт мәнінің Шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшелігінің құрылымына сәйкес шығыстар бағытына сәйкестігіне;
4) аванстық төлем пайызының осы Ережеде белгіленген мөлшерден асып түспеуіне;
5) жазумен көрсетілген соманың санмен көрсетілген сомаға сәйкестігіне;
6) қағаз тасығыштағы шартта (қосымша келісімде) қойылған қолдардың және мөр бедерінің қойылған қолдардың және мөр бедерінің үлгілері бар құжатқа сәйкестігіне, бұл ретте мемлекеттік мекеменің және ақша алушының қолдары жарыққа төзімді сиялармен қойылуы тиіс, елтаңбалы мөрдің бедері дәл және анық болуы тиіс. Мемлекеттік мекемелер мен ақша алушыларға ұшып кететін сиялар құйылған фломастермен және автоқаламмен қол қоюға және қолды факсимильді көшіру құралдарын пайдалануға жол берілмейді. Елтаңбалы мөрді қойған кезде («Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі» ММ қоспағанда), қызыл, қара және жасыл түсті мастиканы пайдалануға тыйым салынады, кескін дәл және анық болуы тиіс. «Қазынашылық-клиент» АЖ бойынша электрондық түрі ұсынылған кезде ЭЦҚ түпнұсқалығы тексеріледі;
7) қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асуы мүмкін шарттарды қоспағанда, шарттың қолданылу мерзімін ағымдағы қаржы жылының шегінен асып кетпеуіне;
8) шарт сомасының қабылданбаған міндеттемелер сомасынан асып кетпеуіне;
9) қолданылу мерзімі тек осы Ережеде көзделген жағдайларда ғана ағымдағы қаржы жылынан асатын қосымша келісімдердің, сондай-ақ шарттардың жасалуына;
10) осы Ереженің 155-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, бір бюджеттік бағдарлама шеңберіндегі шарттарды тіркеуге ұсынуға;
11) қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асатын шарттың және жұмыстар көлемдерінің жалпы сомасын тиісті қаржы жылдары бойынша шартты түрде бөлісудің бар-жоғына тексеруді жүзеге асырады;

17) наличие в договоре, условия вступления в силу договора после его обязательной регистрации в территориальном подразделении казначейства.
Сноска. Пункт 175 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2011 № 1654; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013); от 16.10.2013 № 1101; от 22.04.2014 № 385.
175-1. Условия пункта 175 настоящих Правил не распространяются на договора по реализации связанных грантов, заключенным с международными организациями и странами-донорами.
Сноска. Глава 21 дополнена пунктом 175-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
176. Территориальное подразделение казначейства осуществляет проверку заявки на:
соответствие установленной форме;
соответствие реквизитов заявки реквизитам договора;
соответствие наименования и кода государственного учреждения его наименованию и коду, предусмотренному в Справочнике государственных учреждений;
соответствие реквизитов получателя денег реквизитам получателя денег, предусмотренным в Справочнике получателей денег;
соответствие подписей и оттиска печати на заявке документу с образцами подписей и оттиска печатей;
наличие документов, предусмотренных пунктами 165, 167 настоящих Правил;
соответствие суммы прописью сумме цифрами;
одновременное предоставление всех заявок в случае заключения договора в рамках одной бюджетной программы по нескольким бюджетным подпрограммам или по каждому КБК расходов бюджета;
представление заявки в срок ее действия.
177. При несоответствии заявки с приложенными к ней документами либо договора требованиям, установленным пунктами 151-163175176 настоящих Правил, территориальное подразделение казначейства возвращает заявку и документы, приложенные к ней, в случаях:
1) обнаружения несоответствия в период приема, без оформления письма с отметкой о возврате в реестре заявок на регистрацию гражданско-правовой сделки государственного учреждения;
2) обнаружения несоответствия после приема, в ходе проверки, в письменном виде за подписью руководителя территориального подразделения казначейства в течение 2-х рабочих дней со дня их предоставления в территориальное подразделение казначейства, при этом второй экземпляр заявки остается со вторым экземпляром письма.
При несоответствии в ИС «Казначейство — клиент» электронного образа заявки с прикрепленными к ней документами либо договора требованиям, установленным пунктами 175176 настоящих Правил, территориальное подразделение казначейства отклоняет заявку с указанием причины отклонения, со ссылкой на соответствующие пункты настоящих Правил.
Сноска. Пункт 177 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2011 № 1654; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 16.10.2013 № 1101; от 22.04.2014 № 385.

17) шарттың, оны аумақтық қазынашылық бөлімшесінде міндетті тіркегеннен кейін күшіне ену талаптарының шартта болуы.
Ескерту. 175-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); 16.10.2013 N 1101; 22.04.2014 N 385 қаулыларымен.
175-1. Осы Ереженің 175-тармағының талаптары халықаралық ұйымдармен және донор-елдермен жасалған байланысты гранттарды іске асыру бойынша шартқа қолданылмайды.
Ескерту. 19-тарау 175-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
176. Аумақтық қазынашылық бөлімшесі өтінімді мыналарға:
белгіленген нысанға сәйкестігіне;
өтінім деректемелерінің шарт деректемелеріне сәйкестігіне;
мемлекеттік мекеме атауының және кодының оның Мемлекеттік мекемелер анықтамалығында көзделген атауына және кодына сәйкестігіне;
ақша алушы деректемелерінің Ақша алушылар анықтамалығында көзделген деректемелерге сәйкестігіне;
өтінімдегі қойылған қолдардың және мөр бедерінің қойылған қолдардың және мөр бедері үлгілері бар құжатқа сәйкестігіне;
осы Ереженің 165, 167-тармақтарында көзделген құжаттардың бар болуына;
жазылған соманың санмен берілген сомаға сәйкестігіне;
шартты бірнеше бюджеттік бағдарлама бойынша немесе бюджет шығыстарының әрбір БСК бойынша бір бюджеттік бағдарлама шеңберінде жасасқан жағдайда, барлық өтінімдердің бір уақытта берілуіне;
өтінімнің қолданылу мерзімінде берілуіне тексеруді жүзеге асырады.
177. Өтiнiм оған қоса берiлген құжаттарға не шарт осы Ереженiң 151-163175176-тармақтарында белгiленген талаптарға сәйкес келмеген кезде, аумақтық қазынашылық бөлiмшесi өтiнiм мен оған қоса берiлген құжаттарды мынадай жағдайларда:
1) қабылдау кезеңiнде сәйкессiздiк байқалса, мемлекеттiк мекеменiң азаматтық-құқықтық мәмiлесiн тiркеуге өтiнiм тiзiлiмiне қайтару туралы соғылған белгiмен хат ресiмдемей;
2) қабылдағаннан кейiн тексеру барысында сәйкессiздiк байқалса, оларды аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне берген күннен бастап 2 жұмыс күнi iшiнде аумақтық қазынашылық бөлiмшесi басшысының қойылған қолымен жазбаша түрде қайтарады, бұл ретте өтiнiмнiң екiншi данасы хаттың екiншi данасымен қалады.
«Қазынашылық-клиент» АЖ бойынша өтінімнің электрондық түрі оған тіркелген құжаттарға не осы Ереженің 175, 176-тармақтарында белгіленген шарт талаптарына сәйкес келмеген кезде, қазынашылықтың аумақтық бөлімшесі осы Ереженің тиісті тармақтарына сілтеме жасап, қабылдамау себептерін көрсете отырып, өтінімді қабылдамайды.
Ескерту. 177-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (2012.01.01. бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгерісте енгізілді - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101; 22.04.2014 N 385 қаулыларымен.

Глава 22. Формирование и выдача уведомления
о регистрации договора
178. Уведомление о регистрации договора (далее – уведомление) является документом, подтверждающим регистрацию договора (дополнительного соглашения), заключенного государственным учреждением с получателем денег.
Уведомление выдается только при регистрации в территориальном подразделении казначейства гражданско-правовых сделок в форме договора (дополнительного соглашения).
Уведомление формируется в ИИСК на основании реквизитов утвержденной в ИИСК заявки.
Сноска. Пункт 178 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
179. Уведомление выдается государственному учреждению в течение 2-х рабочих дней со дня, следующего за днем предоставления заявки в территориальное подразделение казначейства.
Уведомление при регистрации договора (дополнительного соглашения) выдается по форме согласно приложению 69 к настоящим Правилам (далее - уведомление по форме согласно приложению 69).
При использовании ИС "Казначейство-клиент" государственные учреждения могут самостоятельно сформировать уведомление по форме согласно приложению 69 на сумму, не превышающую 5 (пять) миллионов тенге.
Формирование в ИС "Казначейство-клиент" уведомлений на сумму, превышающую 5 (пять) миллионов тенге, осуществляется территориальным подразделением казначейства и передается на бумажном носителе государственному учреждению.
Сноска. Пункт 179 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
180. При регистрации договора (дополнительного соглашения) на сумму:
не превышающую 5 (пять) миллионов тенге, уведомление по форме согласно приложению 69 формируется в 3-х экземплярах;
превышающую 5 (пять) миллионов тенге, уведомление по форме согласно приложению 69 формируется в 4-х экземплярах.
181. В случае регистрации дополнительного соглашения, которым изменяется:
сумма зарегистрированного договора;
сумма зарегистрированного договора на текущий финансовый год со сроком действия договора, превышающим текущий финансовый год;
реквизиты сторон, за исключением наименования сторон,
ранее сформированное в ИИСК уведомление закрывается и формируется новое Уведомление по форме согласно приложению 69.
В случае предоставления дополнительного соглашения, которым изменяется наименования сторон уведомление по форме согласно приложению 69 корректируется без его закрытия.
При утверждении в ИИСК заявки, на основании которой регистрируется сумма договора на текущий финансовый год ранее зарегистрированного договора со сроком действия, превышающим один финансовый год, уведомление по форме согласно приложению 69 формируется на сумму текущего финансового года.
Сноска. Пункт 181 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22.02.2011 № 165 .
182. Уведомление по форме согласно приложению 69 на бумажном носителе подписывается первым руководителем территориального подразделения казначейства (или лицом, им уполномоченным), оформляется подписью, оттиском штампа и проставлением даты обработки документа ответственным исполнителем территориального подразделения казначейства, а также заверяется оттиском гербовой печати.
При этом, в случае формирования уведомления по форме, согласно приложению 69 на нескольких листах, документ оформляется подписью, оттиском штампа и проставлением даты обработки документа полистно.
Уведомление, сформированное государственным учреждением электронным образом в ИС "Казначейство-клиент" территориальным подразделением казначейства не подписывается.

22-тарау. Шартты тіркеу туралы хабарламаны қалыптастыру және беру
178. Шартты тіркеу туралы хабарлама (бұдан әрі – хабарлама) мемлекеттік мекеменің ақша алушымен жасасқан шартының (қосымша келісімінің) тіркелуін растайтын құжат болып табылады.
Хабарлама аумақтық қазынашылық бөлімшесінде шарт (қосымша келісім) нысанындағы азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеген кезде ғана беріледі.
Хабарлама ҚБАЖ-да бекітілген өтінім деректемелерінің негізінде ҚБАЖ-да қалыптастырылады.
Ескерту. 178-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
179. Хабарлама мемлекеттiк мекемеге аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне өтiнiмдi берген күннен кейін 2 жұмыс күнi iшiнде берiледi.
Ескерту. 179-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013  N 1101 қаулысымен.
180. Шартты (қосымша келісімді) тіркеу кезінде мынадай:
5 (бес) миллион теңгеден аспайтын сомаға тіркеу кезінде 69-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарлама үш данада қалыптастырылады;
5 (бес) миллион теңгеден асатын сомаға тіркеу кезінде 69-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарлама төрт данада қалыптастырылады.
181. Мыналар:
тіркелген шарттың сомасы;
шарттың қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асып кететін ағымдағы қаржы жылына арналған тіркелген шарттың сомасы;
тараптардың атауларын қоспағанда, тараптардың деректемелері;
бұрын ҚБАЖ-да қалыптастырылған хабарлама жабылатын және 69-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жаңа Хабарлама қалыптастырылатын қосымша келісім тіркелген жағдайда өзгертіледі.
Тараптардың атауы өзгертілген қосымша келісім ұсынылған жағдайда, 69-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оны жаппастан Хабарлама түзетіледі.
ҚБАЖ-да, оның негізінде қолданылу мерзімі бір қаржы жылынан асып кететін бұрын тіркелген шарттың ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасы тіркелетін өтінімді бекіткен кезде 69-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Хабарлама ағымдағы қаржы жылының сомасына қалыптастырылады.
Ескерту. 181-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің  2011.02.22 № 165 Қаулысымен.
182. Қағаз тасығыштағы 69-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламаға аумақтық қазынашылық бөлімшесінің бірінші басшысы (немесе ол уәкілеттік берген тұлға) қол қояды, аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жауапты атқарушысының қолымен, мөртабан бедерімен ресімделіп құжаттың қайта өңдеу күні қойылады, сондай-ақ елтаңбалық мөр бедерімен куәландырылады.
Бұл ретте 69-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарлама бірнеше бетте қалыптастырылған жағдайда құжаттың әр бетіне қол қойылып, мөр бедерімен ресімделіп құжаттың қайта өңделген күні қойылады.
Мемлекеттік мекеме "Қазынашылық-клиент" АЖ электрондық түрде қалыптастырылған хабарламаға аумақтық қазынашылық бөлімшесі қол қоймайды.

Сноска. Пункт 182 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2011 № 1654.
183. Один экземпляр уведомления по форме согласно приложению 69 остается в территориальном подразделении казначейства, остальные экземпляры передаются государственному учреждению вместе с проштампованным полистно оригиналом договора (дополнительного соглашения).
184. Государственное учреждение передает получателю денег, подписанный(ое) ответственным секретарем центрального исполнительного органа (должностным лицом, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых - руководителем и главным бухгалтером государственного учреждения и заверенный(ое) оттиском гербовой печати государственного учреждения:
один из двух полученных экземпляров уведомления по форме согласно приложению 69 при регистрации договора (дополнительного соглашения) на сумму, не превышающую 5 (пять) миллионов тенге;
два из трех полученных экземпляров уведомления по форме согласно приложению 69 при регистрации данного договора (дополнительного соглашения) на сумму, превышающую 5 (пять) миллионов тенге.
185. Получатель денег при получении 2-х экземпляров уведомления по форме согласно приложению 69 по зарегистрированному договору (дополнительному соглашению) на сумму, превышающую 5 (пять) миллионов тенге, один экземпляр уведомления по форме согласно приложению 69 передает в банк второго уровня или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций (далее - банк), в котором открыт ему банковский счет.
Получатель денег подписывает и заверяет четким (ясным) оттиском печати второй экземпляр уведомления по форме согласно приложению 69, который в последствие передается государственному учреждению. Не допускается подписание фломастером и авторучкой, заправленными улетучивающими чернилами и использование средств факсимильного копирования подписи. При этом подписание и заверение оттиском печати получателем денег осуществляется для проведения окончательного расчета государственным учреждением по зарегистрированному в территориальном подразделении казначейства договору (дополнительному соглашению).
В случае, если получателем денег является физическое лицо, не зарегистрированное как индивидуальный предприниматель, или индивидуальный предприниматель, не имеющий печати, уведомление по форме согласно приложению 69 содержит только его подпись.
В случае перечисления государственным учреждением в доход соответствующего бюджета суммы по зарегистрированному договору (дополнительному соглашению) уведомление по форме согласно приложению 69 получателем денег не подписывается.

Ескерту. 182-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
183. Хабарламаның 69-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бір данасы шарттың (қосымша келісімнің) көшірмесімен бірге аумақтық қазынашылық бөлімшесінде қалады, қалған даналары шарттың (қосымша келісімнің) әр беті мөртабандалған түпнұсқасымен бірге мемлекеттік мекемеге беріледі.
184. Мемлекеттік мекеме ақша алушыға орталық атқарушы органның жауапты хатшысы (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндай болмаған жағдайда - мемлекеттік мекеменің басшысы мен бас бухгалтері қол қойған және мемлекеттік мекеменің елтаңбалы мөр бедерімен куәландырылған мыналарды:
шартты (қосымша келісімді) 5 (бес) миллион теңгеден аспайтын сомаға тіркеу кезінде алынған 69-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі хабарламаның біреуін;
осы шартты (қосымша келісімді) 5 (бес) миллион теңгеден асатын сомаға тіркеу кезінде алынған 69-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үш хабарламаның екеуін береді.
185. Ақша алушы 5 (бес) миллион теңгеден асатын сомаға тіркелген шарт (қосымша келісім) бойынша алынған 69-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі хабарламаны алғаннан кейін 69-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламаның бір данасын оған ағымдағы шотты ашқан екінші деңгейдегі банкке немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға (бұдан әрі - банк) береді.
Ақша алушы 69-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламаның кейіннен мемлекеттік мекемеде қалатын екінші данасына қол қояды және дәл және анық мөр бедерімен куәландырады. Ұшып кететін сиялар құйылған фломастермен және автоқаламмен қол қоюға және қолды факсимильді көшіру құралдарын пайдалануға жол берілмейді. Бұл ретте ақша алушы қол қоюды және мөр бедерін басуды мемлекеттік мекеменің аумақтық қазынашылық бөлімшесінде тіркелген шарт (қосымша келісім) бойынша түпкілікті есеп айырысуды жүргізуі үшін жүзеге асырады.
Егер ақша алушы жеке кәсіпкер немесе мөрі жоқ жеке кәсіпкер ретінде тіркелмеген жеке тұлға болып табылатын жағдайда 69-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламада оның қойылған қолы ғана болады.
Мемлекеттік мекеме тіркелген шарт (қосымша келісім) бойынша соманы тиісті бюджет кірісіне аударған жағдайда ақша алушы 69-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламаға қол қоймайды.

Сноска. Пункт 185 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 09.11.2009 № 1789; от 16.10.2013 № 1101.
186. Государственное учреждение к счету к оплате со статусом "окончательный" предоставляет в территориальное подразделение казначейства уведомление по форме согласно приложению 69 к настоящим Правилам с подписями и оттисками печатей государственного учреждения и получателя денег.
После проведения счета к оплате, предоставленного на бумажном носителе, со статусом "окончательный" территориальное подразделение казначейства формирует в 2-х экземплярах уведомление по форме согласно приложению 70 к настоящим Правилам (далее – уведомление по форме согласно приложению 70). Уведомления по форме согласно приложению 70 подписываются ответственным исполнителем территориального подразделения казначейства и заверяются его штампом с проставлением даты обработки документа. Один экземпляр уведомления по форме согласно приложению 70 передается государственному учреждению для ведения учета выполненных и зарегистрированных обязательств, второй экземпляр остается в территориальном подразделении казначейства для закрытия принятых обязательств государственного учреждения.
При обслуживании по ИС "Казначейство-клиент" государственные учреждения самостоятельно формируют уведомление по форме согласно приложению 70.
Сноска. Пункт 186 в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
187. Для обеспечения мониторинга за расходованием бюджетных средств и получения детальной информации по принятым государственным учреждением обязательствам территориальным подразделением казначейства формируются отчет формы 4-09 "Детали периодических обязательств", согласно приложению 71 к настоящим Правилам, и отчет формы 4-12 "Детали невыполненных обязательств", согласно приложению 72 к настоящим Правилам, которые выдаются по запросу государственного учреждения, а также отчет формы 4-20 "Сводный отчет по расходам", согласно приложению 31 к настоящим Правилам, – ежемесячно и по запросу государственного учреждения и/или администратора бюджетных программ в разрезе подведомственных учреждений по состоянию на 1 и 16 число месяца.
Государственные учреждения, обслуживающиеся по ИС "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют отчеты 4-09 "Детали периодических обязательств", 4-12 "Детали невыполненных обязательств", 4-20 "Сводный отчет по расходам".
Сноска. Пункт 187 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2011 № 1654; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).

Ескерту. 185-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789; 16.10.2013 N 1101 қаулыларымен.
186. Мемлекеттік мекеме «түпкілікті» мәртебесі бар төлеуге берілетін шотқа қоса аумақтық қазынашылық бөлімшесіне ақша алушының қойылған қолдары және мөр бедерлері бар осы Ережеге 69-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламаны ұсынады.
«Түпкілікті» мәртебесі бар төлеуге берілетін қағаз тасығыштағы шотты жүргізгеннен кейін аумақтық қазынашылық бөлімшесі осы Ережеге 70-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламаны (бұдан әрі – 70-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарлама) екі данада қалыптастырады. Хабарламаға 70-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жауапты атқарушысы қол қояды және құжатты қайта өңдеу күнін қоя отырып, оның мөртабанымен куәландырады. 70-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламаның бір данасы орындалған және тіркелген міндеттемелердің есебін жүргізу үшін мемлекеттік мекемеге, екінші данасы – мемлекеттік мекеменің қабылданған міндеттемелерін жабу үшін аумақтық қазынашылық бөлімшесінде қалады.
«Қазынашылық-клиент» АЖ бойынша қызмет көрсету кезінде мемлекеттік мекеме 70-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламаны дербес қалыптастырады.
Ескерту. 186-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
187. Бюджет қаражатының жұмсалуына мониторингтi және мемлекеттiк мекеменiң қабылданған мiндеттемелерi бойынша егжей-тегжейлi ақпарат алуды қамтамасыз ету үшiн аумақтық қазынашылық бөлiмшесi осы Ережеге 71-қосымшаға сәйкес 4-09 «Мерзiмдi мiндеттемелер бөлшектерi» нысанындағы есебiн және мемлекеттiк мекеменiң сұратуы бойынша берiлетiн осы Ережеге 72-қосымшаға сәйкес 4-12 «Орындалмаған мiндеттемелердiң бөлшектерi» нысанындағы есебiн, сондай-ақ осы Ережеге 31-қосымшаға сәйкес 4-20 «Шығыстар бойынша жиынтық есеп» нысанындағы есептi ай сайын және мемлекеттік мекеменің және/немесе бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің сұратуы бойынша айдың 1 және 16 күніндегі жағдай бойынша ведомстволық бағынысты мекемелер бөлінісінде қалыптастырады.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қызмет көрсетілетін мемлекеттік мекемелер 4-09 "Кезеңді міндеттемелердің бөлшектері", 4-12 "Орындалмаған міндеттемелердің бөлшектері", 4-20 "Шығыстар бойынша жиынтық есеп" есептерін дербес қалыптастырады.
Ескерту. 187-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).

Глава 23. Порядок осуществления платежей и переводов
денег в национальной валюте
188. Платежи и переводы денег государственных учреждений проводятся в пределах остатков на контрольных счетах наличности или счетах в иностранной валюте государственных учреждений, а также согласно плановых назначений индивидуального плана финансирования по платежам и неиспользованного остатка уведомления о регистрации договора. Индивидуальные идентификационные коды контрольных счетов наличности и счетов в иностранной валюте государственных учреждений присваиваются и доводятся до соответствующих территориальных подразделений казначейства и государственных учреждений в порядке, установленными настоящими Правилами.
При отсутствии либо недостаточности плановых назначений по соответствующему коду бюджетной классификации расходов индивидуального плана по платежам счета к оплате территориальным подразделением казначейства возвращаются без исполнения.
В случае недостаточности денег на КСН соответствующих бюджетов территориальным подразделением казначейства в первоочередном порядке проводятся платежи по приоритетным направлениям расходов бюджетов, определенных решениями Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, остальные платежи проводятся в порядке очередности поступления счетов к оплате. При этом, в случае отсутствия либо недостаточности денег для исполнения введенного в ИИСК счета к оплате, поступившего на бумажном носителе или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент", счет к оплате возвращается государственному учреждению без исполнения на следующий день с обоснованием причины возврата.
В случае недостаточности денег на соответствующих контрольных счетах наличности территориальным подразделением казначейства платежные поручения на возврат налогоплательщикам сумм излишне уплаченных налогов и других обязательных платежей в бюджет, неналоговых платежей в пределах компетенции налоговых органов и (или) уполномоченных органов на исполнение не принимаются.
Списание денег с ЕКС производится на основании электронных платежных документов, отправленных центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета через платежные системы КЦМР в порядке, установленном Национальным Банком Республики Казахстан.
С даты внесения проекта закона или решения маслихата о внесении изменений и дополнений в закон о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год или решение маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год в Парламент Республики Казахстан или маслихат, территориальное подразделение казначейства приостанавливает проведение платежей по бюджетным программам (подпрограммам), спецификам, по которым планируется уменьшение плановых назначений по указанию центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета и местного уполномоченного органа по исполнению бюджета на основании данных, представленных местным уполномоченным органом по государственному планированию.

23-тарау. Төлемдер мен ақша аударымдарын ұлттық валютамен жүзеге асыру тәртібі
188. Мемлекеттiк мекемелердiң төлемдерi мен ақша аударымдары қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы немесе мемлекеттiк мекемелер шоттарындағы қалдықтар, сондай-ақ төлемдер бойынша жеке жоспардың жоспарлы тағайындаулары мен шартты тiркеу туралы хабарламаның пайдаланылмаған қалдығы шегiнде жүргiзiледi. Мемлекеттiк мекемелердiң қолма-қол ақшаны бақылау шоттарының және шетел валютасындағы шоттарының жеке сәйкестендiру кодтары осы Ережеде белгiленген тәртiппен берiледi және тиiстi аумақтық қазынашылық бөлiмшелерi мен мемлекеттiк мекемелердiң назарына жеткiзiледi.
Жеке жоспар шығыстарының бюджеттiк сыныптамасының тиiстi коды бойынша жоспарлы тағайындау болмаған не жеткiлiксiз болған жағдайда, аумақтық қазынашылық бөлiмшесi төлеуге берiлетiн шотты орындамай қайтарады.
Тиiстi бюджеттердiң ҚБШ-да ақша жеткiлiксiз болған жағдайда аумақтық қазынашылық бөлiмшесi бiрiншi кезекте Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және жергiлiктi атқарушы органдардың шешiмдерiмен айқындалған бюджет шығыстарының басым бағыттары бойынша төлемдер жүргiзедi, қалған төлемдер төлеуге берiлетiн шоттардың түсу кезектiлiгi тәртiбiмен жүргiзiледi. Бұл ретте қағаз тасығышта немесе "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде түскен ҚБАЖ-ға енгiзiлген төлеуге берiлетiн шотты орындау үшiн ақша болмаған не жеткiлiксiз болған жағдайда, төлеуге берiлетiн шот қайтару себебiн негiздей отырып, келесi күні орындалмастан мемлекеттiк мекемеге қайтарылады.
Тиiстi қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында ақша жеткiлiксiз болған жағдайда салықтың және бюджетке төленетін басқа да мiндеттi төлемдердiң, салық органдары және (немесе) уәкiлеттi органдардың құзыретi шегiндегi салықтық емес төлемдердiң артық төленген сомаларын салық төлеушiлерге қайтаруға төлем тапсырмаларын аумақтық қазынашылық бөлiмшесi орындауға қабылдамайды.
БҚШ-дан ақшаны есептен шығару бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі белгiлеген тәртiппен ҚБЕО төлем жүйелерi арқылы жiберiлген электрондық төлем құжаттары негiзiнде жүргiзiледi.
Тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңға немесе тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы мәслихат шешiмiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы заңның немесе мәслихат шешiмiнiң жобасы Қазақстан Республикасының Парламентiне немесе мәслихатқа енгiзiлген күннен бастап, бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган және мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган ұсынған деректердің негiзiнде бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органның нұсқауы бойынша аумақтық қазынашылық бөлiмшесi жоспарлы тағайындауларды азайту жоспарланатын бюджеттiк бағдарламалар (кiшi бағдарламалар), ерекшелiктер бойынша төлемдер жүргiзудi тоқтата тұрады.

До формирования государственным учреждением счетов к оплате по ИС "Казначейство-клиент" осуществляется проверка на достаточность плановых назначений по соответствующему коду бюджетной классификации расходов, индивидуального плана по платежам, согласно отчету 0_07 "Отчет по свободным остаткам государственного учреждения по бюджету" по приложению 118 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 188 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2011 № 1654; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
189. Территориальное подразделение казначейства осуществляет прием счетов к оплате от государственных учреждений на бумажном носителе до 16.00 часов местного времени согласно графику обслуживания государственных учреждений, утвержденному руководителем территориального подразделения казначейства и доведенному до государственных учреждений. При этом документы на получение наличных денег по чекам из кассы банка принимаются до 13.00 часов местного времени.
Территориальное подразделение казначейства осуществляет прием счетов к оплате, поступивших от государственных учреждений по ИС "Казначейство-клиент" электронным образом, в течение всего рабочего дня.
Счет к оплате, поступивший электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" после 16.00 часов местного времени, исполняется либо возвращается без исполнения не позднее следующего рабочего дня.
Сноска. Пункт 189 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2011 № 1654; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
190. Государственное учреждение обеспечивает:
1) соблюдение графика обслуживания государственных учреждений при предоставлении документов на бумажном и магнитном носителе;
2) правомерность и обоснованность предоставления счета к оплате;
3) достоверность указанных реквизитов в счете к оплате;
4) своевременность и полноту выполнения обязательств по осуществлению платежей в пользу получателей денег;
5) достоверность подтверждения поставки товаров, выполненных работ и (или) оказанных услуг в соответствии с заключенными гражданско-правовыми сделками;
6) представление в территориальное подразделение казначейства при приобретении либо поставке товаров - копии счета-фактуры, накладной о поставке товаров, при выполнении работ или услуг - копии акта выполненных работ или оказанных услуг, за исключением услуг, при которых акты не составляются или копии иного вида документа, установленного законодательством Республики Казахстан (далее - подтверждающие документы), при проведении платежа, за исключением суммы авансового платежа по зарегистрированной гражданско-правовой сделке. Указанные документы должны быть подписаны собственноручной подписью или ЭЦП поставщика. При этом копии указанных документов предоставляются с собственноручной подписью ответственного секретаря центрального исполнительного органа/руководителя аппарата (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), или лица, им уполномоченного, а в случаях отсутствия таковых - руководителя государственного учреждения или лица, им уполномоченного, и оттиском гербовой печати государственного учреждения;

"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша төлемге шоттарды Мемлекеттік мекеме қалыптастырғанға дейін осы Ереженің 118-қосымшасы бойынша 0_07 "Бюджет бойынша мемлекеттік мекеменің бос қалдықтары бойынша есеп" есебіне сәйкес шығыстардың бюджеттік сыныптамасының, төлемдер бойынша жеке жоспардың тиісті коды бойынша жоспарлы жұмсалымдардың жеткіліктілігін тексеру жүзеге асырылады.
Ескерту. 188-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен, өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
189. Аумақтық қазынашылық бөлімшесі мемлекеттік мекемелерден төлеуге берілетін шоттарды қағаз тасығышта қабылдауды аумақтық қазынашылық бөлімшесінің басшысы бекіткен және мемлекеттік мекемелерге берілген мемлекеттік мекемелерге қызмет көрсету кестесіне сәйкес жергілікті уақыт бойынша сағат 16.00-ге дейін жүзеге асырады. Бұл ретте банк кассасынан чек бойынша қолма-қол ақшаны алуға арналған құжаттар жергiлiктi уақыт бойынша сағат 13.00-ге дейiн қабылданады.
Аумақтық қазынашылықтың бөлімшесі бүкіл жұмыс күні ішінде электронды түрде "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша мемлекеттік мекемелерден түсетін төлем шоттарын қабылдауды жүзеге асырады.
Электронды түрде "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша мемлекеттік мекемелерден жергілікті уақытпен сағат 16.00-ден кейін түскен төлем шот келесі жұмыс күнінен кешіктірілмей орындалады не орындаусыз қайтарылады.
Ескерту. 189-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
190. Мемлекеттік мекеме мыналарды:
1) құжаттарды қағаз және магниттi тасығышта ұсынған кезде мемлекеттiк мекемелерге қызмет көрсету кестесiнiң сақталуын;
2) төлеуге берiлетiн шотты ұсыну заңдылығы мен негiздiлiгiн;
3) төлеуге берiлетiн шотта көрсетiлген деректемелердiң дұрыстығын;
4) ақша алушылардың пайдасына төлемдердi жүзеге асыру бойынша мiндеттемелердi орындаудың уақтылылығы мен толықтығын;
5) жасасқан азаматтық-құқықтық мәмiлелерге сәйкес тауарлардың, орындалған жұмыстардың және (немесе) көрсетiлген қызметтердiң жеткiзiлуiн растаудың дұрыстығын;
6) аумақтық қазынашылық бөлімшесіне тауарларды сатып алу не жеткізу кезінде шот-фактуралардың, тауарларды жеткізу туралы жүкқұжаттың көшірмелерін, актілер жасалмайтын көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, жұмыстарды немесе көрсетілетін қызметтерді орындау кезінде орындалған жұмыстар немесе көрсетілген қызметтер актісінің көшірмелерін немесе тіркелген азаматтық-құқықтық мәміле бойынша аванстық төлемнің сомасын қоспағанда, төлем жүргізген кезде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге құжат түрінің (бұдан әрі - растаушы құжаттар) көшірмесін беруді. Көрсетілген құжаттарға өнім беруші жеке қолымен немесе БЦҚ-мен қол қоюы тиіс. Бұл ретте, көрсетілген құжаттардың көшірмелері орталық атқарушы органның жауапты хатшысының/аппарат басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкілеттігі жүктелген лауазымды адамның) немесе ол уәкілеттік берген адамның, ал ондайлар болмаған жағдайда — мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның өз қолымен және мемлекеттік мекеменің елтаңбалы мөр бедерімен беріледі;

7) предоставление копии положительного заключения государственной экспертизы к проектной (проектно-сметной) документации при проведении платежа, следующего за авансовым по расходам, связанным со строительством либо с реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, дорог и других объектов, по которым стоимость изготовления проектной (проектно-сметной) документации включена в стоимость договора;
8) при обслуживании по ИС «Казначейство - клиент» — прикрепление сканированного образца с оригинала, подтверждающих документов, подписанного ЭЦП ответственного секретаря центрального исполнительного органа/руководителя аппарата (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), или лица, им уполномоченного, а в случаях отсутствия таковых - руководителя государственного учреждения или лица, им уполномоченного и главного бухгалтера;
9) достоверность ЭЦП ответственного секретаря центрального исполнительного органа/руководителя аппарата (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), или лица, им уполномоченного, а в случаях отсутствия таковых - руководителя государственного учреждения или лица, им уполномоченного и главного бухгалтера государственного учреждения данным досье юридического лица при использовании ИС «Казначейство-клиент».
При проведении платежа, за исключением суммы авансового платежа, по финансированию государственных предприятий, находящихся в республиканской или коммунальной собственности, для приобретения основных средств и нематериальных активов государственное учреждение предоставляет в территориальное подразделение казначейства копии счета-фактуры, накладной о поставке товаров или копию иного вида документа, установленного законодательством Республики Казахстан, представленного государственным предприятием государственному учреждению. При этом указанные документы заверяются оттиском оригинала печати государственного учреждения полистно и парафируются подписью заместителя первого руководителя центрального исполнительного органа (лица, им уполномоченного) или руководителя государственного учреждения (лица, им уполномоченного).
При проведении платежа, за исключением суммы авансового платежа, по финансированию государственных предприятий, находящихся в республиканской или коммунальной собственности, для строительства зданий и сооружений по вновь заключенным и по ранее заключенным государственными предприятиями долгосрочным договорам, а также для проведения реставрации и капитального ремонта помещений, зданий, сооружений государственных предприятий государственное учреждение представляет в территориальное подразделение казначейства копию акта выполненных работ или оказанных услуг либо копию иного вида документа, установленного законодательством Республики Казахстан, представленного государственным предприятием государственному учреждению.
Указанные в части третьей настоящего пункта документы заверяются оттиском оригинала печати государственного учреждения полистно и парафируются подписью заместителя первого руководителя центрального исполнительного органа (лица, им уполномоченного) или руководителя государственного учреждения (лица, им уполномоченного).
Государственное учреждение обеспечивает достоверность подтверждающих документов.

7) олар бойынша жобалау (жобалау-сметалық) құжаттаманы дайындау құны ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не қайта құруға, үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды және басқа да объектiлердi күрделi жөндеуге байланысты шығыстар бойынша аванстан кейiнгi төлемдi жүргiзу кезiнде жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамаға мемлекеттiк сараптаманың оң қорытындысын ұсынуды;
8) «Қазынашылық-клиент» АЖ бойынша қызмет көрсету кезінде - орталық атқарушы органның жауапты хатшысының/аппарат басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкілеттігі жүктелген лауазымды адамның) немесе ол уәкілеттік берген адамның, ал ондайлар болмаған жағдайда - мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның және бас бухгалтерінің ЭЦҚ қойылған растаушы құжаттардың түпнұсқадан сканерленген үлгісін тіркеуді;
9) «Қазынашылық-клиент» АЖ пайдалану кезінде заңды тұлғаның құжат топтамасында берген орталық атқарушы органның жауапты хатшысының/аппарат басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкілеттігі жүктелген лауазымды адамның) немесе ол уәкілеттік берген адамның, ал ондайлар болмаған жағдайда - мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның және мемлекеттік мекеменің бас бухгалтерінің ЭЦҚ дұрыстығын қамтамасыз етеді.
Аванстық төлемнің сомаларын қоспағанда, республикалық немесе коммуналдық меншікте тұрған мемлекеттік кәсіпорындарды қаржыландыру бойынша негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді сатып алу үшін төлемдер жүргізген кезде мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшесіне шот-фактуралардың, тауарларды жеткізу туралы жүкқұжаттың немесе мемлекеттік мекемеге мемлекеттік кәсіпорын ұсынған Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге құжат түрінің көшірмесін ұсынады. Бұл ретте көрсетілген құжаттардың әрбір парағы мемлекеттік мекеме мөрінің түпнұсқасымен куәландырылады және орталық атқарушы органның бірінші басшысы орынбасарының (ол уәкілеттік берген тұлғаның) немесе мемлекеттік мекеме басшысының (ол уәкілеттік берген тұлғаның) қолымен дәйектеледі.
Аванстық төлем сомасын қоспағанда, республикалық немесе коммуналдық меншіктегі мемлекеттік кәсіпорындарды қаржыландыру бойынша қайта жасасқан және бұрын мемлекеттік кәсіпорындар жасасқан ұзақ мерзімді шарттар бойынша ғимараттар мен құрылыстарды салу үшін, сондай-ақ мемлекеттік кәсіпорындардың үй-жайларын, ғимараттарын, құрылыстарын, қалпына келтіру және күрделі жөндеу жүргізу үшін төлем жүргізу кезінде мемлекетті мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшесіне орындалған жұмыстар немесе көрсетілген қызметтер актісінің көшірмесін не Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген, мемлекеттік кәсіпорын мемлекеттік мекемеге берген өзге құжат түрінің көшірмесін ұсынады.
Осы тармақтың үшінші бөлігінде көрсетілген құжаттардың әрбір парағы мемлекеттік мекеменің түпнұсқалық мөрінің бедерімен куәландырылады және орталық атқарушы органның бірінші басшысы орынбасарының (ол уәкілеттік берген тұлғаның) немесе мемлекеттік мекеме басшысының (ол уәкілеттік берген тұлғаның) қолымен дәйектеледі.
Мемлекеттік мекеме растаушы құжаттардың дұрыстығын қамтамасыз етеді.

Сноска. Пункт 190 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 16.04.2012 № 466 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013); от 16.10.2013 № 1101; от 22.04.2014 № 385.
191. Осуществление платежей и переводов денег в безналичной и наличной формах оплаты включает в себя формирование государственным учреждением и проведение территориальным подразделением казначейства счетов к оплате за счет:
1) бюджетных средств;
2) денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении;
3) денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления, при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам;
4) денег от спонсорской, благотворительной помощи для государственных учреждений, получаемой ими в соответствии с законодательными актами;
5) денег, поступление которых предусмотрено законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении, и направленных на реализацию акимами города районного значения, поселка, села, сельского округа функций местного самоуправления.
Сноска. Пункт 191 в редакции постановления Правительства РК от 26.06.2013 № 650.
192. Государственное учреждение до предоставления счета к оплате в территориальное подразделение казначейства регистрирует его в журнале регистрации счетов к оплате. Журнал регистрации счетов к оплате ведется по форме согласно приложению 73 к настоящим Правилам, который пронумеровывается, прошнуровывается и опечатывается оттиском гербовой печати с указанием общего количества листов в журнале и заверяется подписью ответственного секретаря центрального исполнительного органа (должностным лицом, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых - руководителя государственного учреждения или лицом, им уполномоченным. Записи в журнале регистрации счетов к оплате производятся в хронологическом порядке по мере формирования счетов к оплате. При этом дата, указанная в счете к оплате, должна соответствовать дате регистрации, указанной в журнале регистрации счетов к оплате. Журнал регистрации счетов к оплате при наличии в нем по истечении текущего финансового года свободных листов может быть использован для записей в следующем году, при этом нумерация записей начинается сначала.

Ескерту. 190-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен, өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.04.16 N 466 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 24.04.2013 № 392 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); 16.10.2013 N 1101; 22.04.2014 N 385 қаулыларымен.
191. Қолма-қол емес және қолма-қол ақша түрінде төлемдер мен ақша аударуды жүзеге асыру мыналардың:
1) бюджет қаражаты;
2) мемлекеттік мекемелер өздерінің иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін ақша;
3) мемлекеттік мекемеге Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жеке және (немесе) заңды тұлғалардың оны қайтарып алу не белгілі бір жағдайлар басталғанда тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен беретін ақша;
4) мемлекеттік мекемелер үшін демеушілік, қайырымдылық көмектен түсетін, олар заңнамалық актілерге сәйкес алатын ақша есебінен төлеуге берілетін шоттарды мемлекеттік мекеменің қалыптастыруын және аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жүргізуін;
5) түсімі Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген және аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімдерінің жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыруға бағытталған ақшаны қамтиды.
Ескерту. 191-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.06.2013 № 650 қаулысымен.
192. Мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшелеріне төлеуге берілетін шотты ұсынғанға дейін оны төлеуге берілетін шоттарды тіркеу журналына тіркейді. Төлеуге берілетін шоттарды тіркеу журналы журналдағы беттердің жалпы санын көрсете отырып, нөмірленген, тігілген және елтаңбалы мөрі қойылған және мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол өкілеттік берген тұлғаның қолымен куәландырылған осы Ереженің 73-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жүргізіледі. Төлеуге берілетін шоттарды тіркеу журналындағы жазу төлеуге берілетін шоттарды қалыптастыруға қарай хронологиялық тәртіпте жүргізіледі. Бұл ретте, төлеуге берілетін шотта көрсетілген күн төлеуге берілетін шоттарды тіркеу журналында көрсетілген тіркеу күніне сәйкес келуі тиіс. Төлеуге берілетін шоттарды тіркеу журналында ағымдағы қаржы жылы аяқталғанда бос беттер болған кезде келесі жылғы жазулар үшін пайдалануға болады, бұл ретте, жазулардың нөмірленуі басынан басталады.

193. Счет к оплате на бумажном носителе по форме согласно приложению 74 к настоящим Правилам и электронный образ счета к оплате по форме, согласно приложению 74-1 к настоящим Правилам, действительны к предоставлению в территориальное подразделение казначейства в течение десяти календарных дней от указанной в нем даты.
Счет к оплате по ИС "Казначейство-клиент" направляется по форме, согласно приложению 74-1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 193 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2011 № 1654.
194. Государственное учреждение для проведения платежей и переводов денег представляет в территориальное подразделение казначейства реестр счетов к оплате по форме, согласно приложению 75 к настоящим Правилам, счета к оплате с приложением документов, предусмотренных пунктами 208 и 211 настоящих Правил, за исключением счетов к оплате для предварительной оплаты. Реестр счетов к оплате и счета к оплате предоставляются в территориальное подразделение казначейства на бумажном носителе в 2-х экземплярах.
В реестре счетов к оплате указываются все счета к оплате, предоставляемые государственным учреждением в территориальное подразделение казначейства.
При проведении счетов к оплате по ИС "Казначейство-клиент" реестры счетов к оплате не представляются.
Сноска. Пункт 194 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2011 № 1654.
195. Ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства принимает два экземпляра реестра счетов к оплате с приложенными счетами к оплате и документами к ним на бумажном носителе в случаях, предусмотренных настоящими Правилами, проверяет их комплектность, соответствие требованиям, установленным главами 24-29 настоящих Правил. При соответствии количества счетов к оплате и документов к ним, приложенных к реестру счетов к оплате, их количеству, указанному в реестре счетов к оплате, и требованиям установленным главами 24-29 настоящих Правил, ставит подпись, дату и оттиск штампа на 2-х экземплярах реестра и на приложенных к реестру счетах к оплате. Подписанный и проштампованный экземпляр реестра счетов к оплате возвращается государственному учреждению, второй экземпляр реестра счетов к оплате с приложенными счетами к оплате и документами к ним на бумажном носителе, остаются в территориальном подразделении казначейства для дальнейшего исполнения.
При обслуживании государственного учреждения по ИС "Казначейство-клиент" ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства проверяет электронный образ счета к оплате и прикрепленные сканированные образы документов к нему на соответствие требованиям, установленным главами 24-29 настоящих Правил, и утверждает электронный образ счета к оплате.
При отсутствии получателя денег в ИИСК в случае приобретения товаров (работ, услуг) без заключения договора либо с заключением договора по КБК расходов, по которому не требуется регистрация заключенного договора в территориальных подразделениях казначейства, государственным учреждением представляется на бумажном носителе или электронным образом по ИС «Казначейство-клиент» заявка на ввод получателя денег в Справочник получателей денег согласно приложениям 6062 к настоящим Правилам с приложением (прикреплением сканированных образов, подписанных ЭЦП руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения) следующих документов получателя денег (за исключением случаев возврата гарантийных взносов участникам аукционов по продаже объектов приватизации):

193. Осы Ереженің 74-қосымшасына сәйкес нысан бойынша төлеуге берiлетiн шот және осы Ережеге 74-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шоттың электрондық бейнесі аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне онда көрсетiлген күннен бастап күнтiзбелiк он күн iшiнде ұсынуға жарамды.
"Қазынашылық-клиент" АЖ арқылы төлеуге берілетін шот осы Ереженің 74-1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жіберіледі.
Ескерту. 193-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
194. Мемлекеттiк мекеме төлемдердi жүргiзу және ақша аудару үшiн аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне осы Ереженiң 75-қосымшасына сәйкес нысан бойынша төлеуге берiлетiн шоттардың тiзiлiмiн, алдын ала төлеу үшiн төлеуге берiлетiн шоттарды қоспағанда, осы Ереженiң 208 және 211-тармақтарында көзделген құжаттарды қоса бере отырып, төлеуге берiлетiн шоттарды ұсынады. Төлеуге берiлетiн шоттардың тiзiлiмi және төлеуге берiлетiн шоттар аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне қағаз тасығышта 2 данада ұсынылады.
Төлеуге берiлетiн шоттардың тiзiлiмiнде мемлекеттiк мекеме аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне ұсынатын төлеуге берiлетiн барлық шоттар көрсетiледi.
Төлеуге берілетін шоттарды "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша өткізген кезде төлеуге берілетін шоттардың тізілімдері ұсынылмайды.
Ескерту. 194-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
195. Аумақтық қазынашылық бөлiмшенiң жауапты орындаушысы осы Ережеде көзделген жағдайларда оларға қоса берiлген төлеуге берiлетін шоттар және қағаз тасығыштағы құжаттармен бiрге төлеуге берiлетін шоттармен тiзiлiмiнiң екi данасын қабылдайды, олардың жинақтылығын, осы Ереженің 24-29-тарауларында белгiленген талаптарға сәйкестiгiн тексередi. Төлеуге берiлетiн шоттардың тiзiлiмiне қоса берiлген төлеуге берiлетiн шоттар мен құжаттардың саны төлеуге берiлетін шоттар тiзiлiмiнде көрсетiлген санына және осы Ереженің 24-29-тарауларында белгiленген талаптарға сәйкес келген кезде тiзiлiмнiң 2 данасына және тiзiлiмге қоса берiлген төлем шоттарына қолын, күнiн және мөртабан бедерiн қояды. Төлеуге берiлетiн шоттар тiзiлiмiнiң қол қойылған және мөртаңба қойылған данасы мемлекеттiк мекемеге қайтарылады, төлеуге берiлген шоттарға және құжаттарға қоса берiлген төлеуге берiлетiн шоттар тiзiлiмiнiң екiншi данасы одан әрi орындау үшiн аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде қалады.
Мемлекеттік мекемеге "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қызмет көрсетілген кезде аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жауапты орындаушысы төлеуге берілетін шоттың электрондық түрінің және оған жапсырылған сканерленген құжаттардың түрінің осы Ереженің 24-29-тарауларында белгіленген талаптарға сәйкестігін тексереді және төлеуге берілетін шоттың электрондық түрін бекітеді.
Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтердi) шарт жасаспай не жасасқан шарттың аумақтық қазынашылық бөлiмшелерiнде тiркелуiн талап етпейтiн БСК шығыстары бойынша шарт жасай отырып сатып алған жағдайда, ақша алушы ҚБАЖ-да болмаған кезде, мемлекеттiк мекеме ақша алушыны Ақша алушылардың анықтамалығына енгiзуге арналған өтiнiмдi қағаз жеткізгіште немесе «Қазынашылық-клиент» АЖ бойынша электрондық түрде осы Ережеге 6062-қосымшаларға сәйкес (мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің ЭЦҚ қойылған сканерленген бейнесін тіркей отырып) ақша алушының мынадай құжаттарын (жекешелендіру объектілерін сату бойынша аукцион қатысушыларына кепілдік жарналарды қайтару жағдайларынан басқа):

1) юридическим лицом:
копии свидетельства/справки о регистрации (перерегистрации) юридического лица;
справки банка о наличии банковского счета с указанием его номера (за исключением государственных учреждений);
письма-подтверждения государственного учреждения с указанием полных реквизитов получателя денег (в случае когда получателем денег является нерезидент);
2) физическим лицом:
копию документа, удостоверяющего личность, или свидетельства о регистрации индивидуального предпринимателя, свидетельства о постановке на регистрационный учет в качестве частного нотариуса, адвоката, частного судебного исполнителя;
справки банка о наличии банковского счета с указанием его номера.
При изменении (отсутствии) реквизитов получателя денег в ИИСК, в случае приобретения товаров (работ, услуг) без заключения договора либо с заключением договора по КБК расходов, по которому не требуется регистрация заключенного договора в территориальных подразделениях казначейства государственным учреждением предоставляется на бумажном носителе или электронном образом по ИС "Казначейство-клиент" заявка на внесение изменений реквизитов получателя денег согласно приложениям 6364 к настоящим Правилам, с приложением (прикреплением сканированных образов, подписанных ЭЦП руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения) соответствующих документов, указанных в подпунктах 1), 2) настоящего пункта, подтверждающих реквизиты, по которым вносятся изменения.
В случае отсутствия получателя денег у государственного учреждения при создании счета к оплате, предоставляемого электронным образом по ИС "Казначейство-клиент", государственным учреждением осуществляется проверка на наличие данного получателя денег в Справочнике получателей денег в ИИСК, при наличии необходимого получателя денег в Справочнике получателей денег в ИИСК государственным учреждением формируется заявка по форме, согласно приложению 63 к настоящим Правилам.
При заполнении заявки согласно приложениям 60626364 к настоящим Правилам для физического лица в поле "Наименование получателя денег" указываются полностью фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица и при наличии фирменное наименование.
Ответственность за достоверность, правильность оформления и составления заявки на ввод получателя денег и на внесение изменений реквизитов получателя денег несет государственное учреждение.
Сноска. Пункт 195 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2011 № 1654; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013); от 16.10.2013 № 1101; от 05.03.2014 № 198 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1) заңды тұлға:
заңды тұлғаны тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәліктің/анықтаманың көшiрмесiн;
оның нөмiрiн (мемлекеттік мекемелерді қоспағанда) көрсете отырып, банктiк шоттың болуы туралы банк анықтамасының;
ақша алушының толық деректемелерін көрсете отырып (ақша алушы резидент емес болып табылған жағдайда) мемлекеттік мекеменің растау хатын;
2) жеке тұлға:
жеке басын куәландыратын құжаттың немесе дара кәсіпкерді тіркеу туралы куәліктің, жеке нотариус, адвокат, жеке сот орындаушысы ретінде тіркеу есебіне қою туралы куәліктің көшірмелерін;
нөмiрiн көрсете отырып, банктiк шоттың болуы туралы банктiң анықтамасын қоса бере отырып ұсынады.
Тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) шарт жасаспай не ол бойынша аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде жасалған шартты тiркеу талап етiлмейтiн БСК шығыстары бойынша шарт жасаса отырып, сатып алған жағдайда, ҚБАЖ-да ақша алушының деректемелерi өзгерген (болмаған) кезде, мемлекеттiк мекеме нөмiрi көрсетiлген банк шотының болуы туралы банктiң анықтамасын қоса бере отырып, осы Ереженiң 63, 64-қосымшаларына сәйкес осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көрсетілген, олар бойынша өзгерістер енгізілген деректемелерді растайтын құжаттарды қоса бере отырып, (мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің ЭЦҚ қол қойылған сканерленген түрлерін тіркей отырып), ақша алушының деректемелерiне өзгерiстер енгiзуге өтiнiмді қағаз тасығышта немесе "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде бередi.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде ұсынылатын төлеуге берілетін шотты ашу кезінде мемлекеттік мекемеде Ақша алушы болмаған жағдайда мемлекеттік мекеме ҚБАЖ-дан ақша алушылар анықтамалығында ақша алушының бар болуын тексеруді жүзеге асырады, ҚБАЖ-дан Ақша алушылар анықтамалығында қажетті ақша алушы бар болған кезде мемлекеттік мекеме осы Ережеге 63-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім қалыптастырады.
Өтінімді толтырған кезде осы Ережеге 60626364-қосымшаларға сәйкес жеке тұлға үшін «Ақшаны алушының атауы» ашық жолағында жеке тұлғаның (болған жағдайда) тегі, аты, әкесінің аты және болған жағдайда фирмалық атауы толық көрсетіледі.
Ақша алушыны ақша алушылардың анықтамалығына енгiзуге және ақша алушының деректемелерiне өзгерiстер енгiзуге өтiнiмнiң ресiмделуiнiң растығы мен дұрыстығына мемлекеттiк мекеме жауапты болады.
Ескерту. 195-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); 16.10.2013 N 1101; 05.03.2014 № 198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

196. После проведения платежа второй экземпляр счета к оплате государственных учреждений и сформированный отчет по форме 5-15 "Ежедневная выписка по проведенным платежам государственного учреждения/субъект квазигосударственного сектора", согласно приложению 76 к настоящим Правилам, (далее – форма 5-15) сверяются, заверяются подписью, оттиском штампа ответственного исполнителя территориального подразделения казначейства с указанием даты проведения платежа на счете к оплате и даты осуществления сверки в форме 5-15 и передаются государственному учреждению.
Государственные учреждения/субъекты квазигосударственного сектора, обслуживающиеся по ИС "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют отчет по форме 5-15.
Сноска. Пункт 196 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
197. Счет к оплате на бумажном носителе, поступивший до 16.00 часов местного времени, исполняется либо возвращается без исполнения в течение 2-х рабочих дней со дня, следующего за днем его приема территориальным подразделением казначейства, за исключением случаев отсутствия либо недостаточности денег на соответствующих контрольных счетах наличности для исполнения счетов к оплате.
Счета к оплате, поступившие в территориальное подразделение казначейства от государственных учреждений на бумажном носителе после 16.00 часов, считаются принятыми на следующий рабочий день.
Счет к оплате, поступивший электронным образом по ИС "Казначейство-клиент", исполняется либо возвращается без исполнения не позднее следующего рабочего дня.
Счет к оплате на бумажном носителе и счет к оплате, поступивший электронным образом по ИС "Казначейство-клиент", возвращаются государственному учреждению без исполнения (отклоняется) в случаях:
1) предоставления счета к оплате на бумажном носителе по форме, не соответствующей форме, установленной настоящими Правилами;
1-1) превышения ограничения, установленного центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, по перечислению сумм для пополнения текущего счета (корпоративной платежной карточки) государственного учреждения;
1-2) несоответствия данных представленного электронного сообщения в формате МТ102 следующим данным счета к оплате:
наименование государственного учреждения и наименование получателя денег, за исключением расхождений, связанных с указанием полных и сокращенных наименований;
сумма счета к оплате и общая сумма сообщения МТ102;
направление расходов, указанное в назначении платежа;
период оплаты в счете к оплате и период, указанный в ключевом слове «PERIOD» в сообщении МТ102 (для пенсионных взносов и социальных отчислений);

196. Төлем жүргiзiлгеннен кейiн мемлекеттiк мекемелердiң төлеуге берiлетiн шотының екiншi данасы және осы Ереженiң 76-қосымшасына сәйкес 5-15 «Мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң төлемдерiн жүргiзу жөнiндегi күнделiктi көшiрмесi» нысаны бойынша қалыптастырылған есеп (бұдан әрі – 5-15-нысан) төлеуге берiлетiн шотта төлем жүргiзiлген күндi және 5-15 нысанда салыстыру жүзеге асырылған күндi көрсете отырып, салыстырылады, аумақтық қазынашылық бөлiмшенiң жауапты орындаушысының қолымен және мөртабан бедерiмен куәландырылады және мемлекеттiк мекемеге берiледi.
«Қазынашылық-клиент» АЖ бойынша қызмет көрсетілетін мемлекеттiк мекемелер/квазимемлекеттiк сектор субъектiлері 5-15-нысан бойынша есепті дербес қалыптастырады.
Ескерту. 196-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
197. Қолма-қол ақшаның тиiстi бақылау шоттарында төлеуге берiлетiн шоттарды орындау үшiн ақша болмаған не жеткiлiксiз болған жағдайларды қоспағанда, жергілікті уақытпен сағат 16.00-ге дейін түскен қағаз тасығыштағы төлеуге берiлетiн шот орындалады не орындалмай оны аумақтық қазынашылық бөлiмшесi қабылдаған күннен кейiнгi күннен бастап 2 жұмыс күнi iшiнде қайтарылады.
Аумақтық қазынашылық бөлімшесіне мемлекеттік мекемелерден сағат 16.00-ден кейін қағаз тасығышта түскен төлеуге берілетін шоттар келесі жұмыс күні түскен болып саналады.
«Қазынашылық-клиент» АЖ бойынша түскен төлеуге берілетін шот орындалады не орындалмастан келесі жұмыс күнінен кешіктірілмей қайтарылады.
Қағаз тасығыштағы төлеуге берiлетiн шот және «Қазынашылық-клиент» АЖ бойынша электронды түрде түскен шот:
1) төлеуге берiлетiн шот осы Ережеде белгiленген нысанға сәйкес келмейтін нысан бойынша ұсынылған;
1-1) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның мемлекеттік мекеменің ағымдағы шотын (корпоративтік төлем карточкасын) толықтыру үшін сомаларды аудару бойынша шектеуді арттырған;
1-2) ұсынылған МТ102 форматтағы электрондық хабарлама деректері төлеуге берілетін шоттың мынадай - деректеріне сәйкес болмаған:
атауларының толық және қысқартылып көрсетілуіне байланысты алшақтықтарды қоспағанда, мемлекеттік мекеменің атауы мен ақша алушының атауы;
төлеуге берілетін шоттың сомасы мен МТ102 хабарламасының жалпы сомасы;
төлемнің мақсатында көрсетілген шығыстардың бағыты;
төлеуге берілетін шоттағы төлеу кезеңі мен МТ102 хабарламасындағы «РЕRІOD» түйін сөзінде көрсетілген кезең (зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар үшін);

2) предоставления с исправлениями, в том числе от руки;
3) предоставления без приложения (без прикрепления сканированного образа или с прикреплением сканированного образа, не подписанного ЭЦП руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения) предусмотренных настоящими Правилами подтверждающих документов, в том числе на магнитных (электронных) носителях;
4) отсутствия подписей и (или) оттиска печати на требуемых полях;
5) несоответствия подписей и (или) оттиска печати документу с образцами подписей и оттиска печати;
5-1) отсутствия либо выявления недостоверности ЭЦП при проверке на подлинность;
6) нечеткого (неясного) проставления оттиска печати на требуемых полях на всех экземплярах документа;
7) несоответствия суммы цифрами сумме прописью;
8) несоответствия указанных в счете к оплате реквизитов, подлежащих программной проверке, реквизитам, введенным в ИИСК;
9) несоответствия назначения платежа направлению расходов в соответствии со Структурой специфики экономической классификации расходов;
10) несоответствия реквизитов счета к оплате реквизитам подтверждающих документов, приложенных к счету к оплате, за исключением банковских реквизитов (при приложении (прикреплении сканированного образа) документов в случаях, установленных настоящими Правилами);
11) превышения суммы платежа сумме неиспользованного остатка индивидуального плана финансирования по платежам в соответствующем периоде (с нарастающим итогом);
12) превышения процента авансовой оплаты над размером, предусмотренным пунктами 156-161 настоящих Правил, за исключением финансирования государственных предприятий, находящихся в республиканской или коммунальной собственности;
13) несоответствия реквизитов первого экземпляра счета к оплате реквизитам второго экземпляра счета к оплате;
14) предоставления в срок, превышающий срок действия счета к оплате;
15) несоответствия количества предоставленных счетов к оплате количеству, указанному в реестре счетов к оплате;
16) выявленных ошибок на магнитном (электронном) носителе в формате сообщений, установленном КЦМР;
17) прикрепление уведомления по ИС "Казначейство-клиент" к счету к оплате без соблюдения требований, предусмотренных абзацем вторым пункта 185 настоящих Правил.
При обнаружении несоответствия данных в счете к оплате, поступившего электронным образом по ИС «Казначейство - клиент», вышеперечисленным требованиям в период приема и дальнейшей обработки, счет к оплате возвращается государственному учреждению электронным образом с указанием причины отклонения со ссылкой на соответствующие пункты настоящих Правил.
При обнаружении несоответствия счета к оплате вышеперечисленным случаям в период приема, счет к оплате возвращается без оформления письма с отметкой о возврате в первом экземпляре реестра счетов к оплате - за подписью уполномоченного лица государственного учреждения, во втором экземпляре - за подписью ответственного исполнителя территориального подразделения казначейства. При обнаружении несоответствия после приема, в ходе проверки, то счет к оплате возвращается с письменным обоснованием за подписью руководителя территориального подразделения казначейства или лица, им уполномоченного.

2) түзетулермен, оның iшiнде қолмен түзетiлiп ұсынылған;
3) осы Ережеде көзделген растау құжаттары, оның iшiнде магниттiк (электрондық) қосымшасыз (сканерленген түрі тіркелмеген немесе мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің ЭЦҚ қойылмаған сканерленген түрі тіркелген) ұсынылған;
4) талап етiлген жолдарда қойылған қолдар және (немесе) мөр бедерi болмаған;
5) қойылған қолдар және (немесе) мөр бедерi қойылған қолдардың және мөр бедерiнiң үлгiсi бар құжатқа сәйкес келмеген;
5-1) түпнұсқалылығын тексеру кезiнде ЭЦҚ-ның болмауы немесе дұрыс еместiгi айқындалған;
6) құжаттың барлық даналарындағы талап етiлген жолдарда мөр бедерi дәл (анық) қойылмаған;
7) санмен көрсетiлген сома жазылған сомаға сәйкес келмеген;
8) төлеуге берiлетiн шоттарда көрсетiлген, бағдарламалық тексеруге жататын деректер ҚБАЖ-ға енгiзiлген деректерге сәйкес келмеген;
9) төлемнің мақсаты Шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшелiгiнiң құрылымына сәйкес шығыстардың бағытына сәйкес келмеген;
10) банктік деректемелерді қоспағанда, төлеуге берiлетiн шоттар деректемелерiнiң төлеуге берiлетiн шоттарға қоса берiлген (осы Ережеде белгiленген жағдайларда құжаттар қоса берiлген (сканерленген түрi жапсырылған) кезде) растайтын құжаттардың деректемелерiне сәйкес келмеген;
11) төлем сомасы қаржыландырудың жеке жоспарының тиiстi кезеңдегi (өспелi қорытындылармен) төлемдерi бойынша пайдаланылмаған қалдығы сомасынан асып кеткен;
12) аванстық төлем пайызы, республикалық немесе коммуналдық меншіктегі мемлекеттік кәсіпорындарды қаржыландыруды қоспағанда, осы Ереженiң 156-161-тармақтарында көзделген мөлшерiнен асып кеткен;
13) төлеуге берiлетiн шоттың бiрiншi данасының деректемелерi төлеуге берiлетiн шоттың екiншi данасының деректемелерiне сәйкес келмеген;
14) төлеуге берiлетiн шоттың қолданылу мерзiмiнен асатын мерзiмде берiлген;
15) ұсынылған төлеуге берiлетiн шоттар саны төлеуге берiлетiн шоттар тiзiлiмiнде көрсетiлген санға сәйкес келмеген;
16) ҚБЕО белгiлеген хабарламалар форматында магниттiк (электрондық) тасығышта қателер анықталған;
17) осы Ереженің 185-тармағының екінші абзацында көзделген талаптарды сақтамай, төлем шотына «Қазынашылық-клиент» АЖ бойынша хабарлама бекітілген жағдайларда орындалмай мемлекеттік мекемеге қайтарылады (қабылданбай тасталады).
«Қазынашылық-клиент» АЖ бойынша электрондық түрде келіп түскен төлеуге берілетін шоттағы деректердің қабылдау және одан әрі өңдеу кезеңінде жоғарыда санамаланған талаптарға сәйкессіздігі анықталған кезде, төлеуге берілетін шот осы Ереженің тиісті тармақтарына сілтеме жасап, қабылдамау себебін көрсете отырып, электрондық түрде мемлекеттік мекемеге қайтарылады.
Қабылдау кезеңінде төлеуге берілетін шотта жоғарыда санамаланған жағдайларға сәйкессіздік анықталған кезде хат ресімделместен, төлеуге берілетін шоттардың тізілімінің бірінші данасында мемлекеттік мекеменің уәкілетті тұлғасының қолымен қайтару туралы белгі қойыла отырып, екінші данада – аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жауапты орындаушысының қолымен қайтарылады. Қабылданғаннан кейін тексеру барысында сәйкессіздік анықталған кезде төлеуге берілетін шот аумақтық қазынашылық бөлімшесі бастығының немесе ол уәкілеттік берген тұлғаның қолымен жазбаша негіздеме бере отырып қайтарылады.

Сноска. Пункт 197 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013); от 22.04.2014 № 385.
198. Датой исполнения счета к оплате государственного учреждения на бумажном носителе и поступившего электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" является дата включения утвержденного счета к оплате в отчет формы 5-15, утвержденной центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Сноска. Пункт 198 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п. 3).
Глава 24. Порядок оформления счета к оплате
199. Счет к оплате на бумажном носителе и поступивший электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" оформляется следующим образом:
1) в поле "Счет к оплате №" указывается номер счета к оплате, состоящий из семизначного кода государственного учреждения, через дробь последние две цифры текущего финансового года, в котором осуществляется платеж и перевод денег, через дефис - порядковый номер, соответствующий порядковому номеру записи в журнале регистрации счетов к оплате;
2) в поле "Дата" указывается дата выписки счета к оплате;
3) в разделе "Государственное учреждение":
в поле "Код ГУ" указывается семизначный код государственного учреждения в соответствии со справочником государственных учреждений;
в поле "Наименование" указывается полное наименование государственного учреждения, соответствующее свидетельству/справке о государственной регистрации (перерегистрации); допускается сокращение наименования организационно-правовой формы и государственного учреждения, не затрудняющее работу территориального подразделения казначейства и государственного учреждения;
в поле БИН указывается бизнес-идентификационный номер государственного учреждения, указанный в свидетельстве/справке о государственной регистрации (перерегистрации);
в поле "ТПК" указывается наименование территориального подразделения казначейства, в котором обслуживается государственное учреждение;
в поле "БИК" указывается банковский идентификационный код центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета;
4) в поле "ИИК" указывается соответствующий индивидуальный идентификационный код:
контрольного счета наличности для учета операций по зачислению:
поступлений в республиканский бюджет (областной бюджет, бюджет города республиканского значения (столицы)), либо районный бюджет (города областного значения) в зависимости от источника финансирования государственного учреждения;
денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) и проведению за счет них расходов;
и расходованию денег от спонсорской, благотворительной помощи для государственных учреждений, получаемой ими в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам;
бюджетных денег и их использованию на проведение особых расходов;
поступлений, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении, и проведению расходов, направленных на реализацию акимами города районного значения, поселка, села, сельского округа функций местного самоуправления;

Ескерту. 197-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 қаулысымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); 22.04.2014 N 385 қаулыларымен.
198. Мемлекеттік мекеменің қағаз тасығыштағы және "Қазынашылық - клиент" АЖ арқылы электрондық түрде түскен төлеуге берілетін шотының атқарылу күні бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бекіткен 5-15 нысанындағы есепке бекітілген төлеуге берілетін шотты енгізген күні болып табылады.
Ескерту. 198-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
24-тарау. Төлеуге берілетін шотты ресімдеу тәртібі
199. Қағаз тасығыштағы және "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша түскен төлеуге берiлетiн шот былайша ресімделеді:
1) "№ төлеуге берiлетiн шот" ашық жолағында мемлекеттiк мекеменiң жетi мәндi кодынан тұратын, төлем мен ақша аудару жүзеге асырылатын ағымдағы қаржы жылының соңғы екi саны бөлшек сызығы арқылы, дефис арқылы - төлеуге берiлетiн шоттарды тiркеу журналындағы жазбаның реттiк нөмiрiне сәйкес келетiн реттiк нөмiрiнен тұратын төлеуге берiлетiн шоттың нөмiрi көрсетiледi;
2) "Күнi" ашық жолағында төлеуге берiлетiн шот үзiндiсiнiң күнi көрсетiледi;
3) «Мемлекеттiк мекеме» бөлiмiнде:
«ММ-нiң коды» ашық жолағында Мемлекеттiк мекемелердiң анықтамалығына сәйкес мемлекеттiк мекеменiң жетi белгiден тұратын коды көрсетiледi;
«Атауы» ашық жолағында мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәлікке/анықтамаға сәйкес келетiн мемлекеттiк мекеменiң толық атауы көрсетiледi; аумақтық қазынашылық бөлiмшесi мен мемлекеттiк мекеменiң жұмысын қиындатпайтын ұйымдық-құқықтық нысанының және мемлекеттiк мекеменiң атауын қысқартуға жол берiледi;
«БСН» ашық жолағында мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлікте/анықтамада көрсетілген мемлекеттік мекеменің бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
«АҚБ» ашық жолағында мемлекеттiк мекемеге қызмет көрсететiн аумақтық қазынашылық бөлімшесінің атауы көрсетiледi;
«БСК» ашық жолағында бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның банктік сәйкестендiру коды көрсетiледi;
4) «ЖСК» ашық жолағында мыналар бойынша:
мемлекеттiк мекеменiң қаржыландыру көзiне қарай республикалық бюджетке (облыстық бюджетке (республикалық маңызы бар қала (астана) бюджетiне) не аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiне) түсетiн түсiмдерді есепке алу;
мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтердi) сатуынан түсетiн ақшаны есепке алу және олардың есебiнен есеп айырысулар жүргiзу;
мемлекеттiк мекемелер үшiн демеушiлiк, қайырымдылық көмектен түсетiн, олар Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес алатын ақшаны есепке алу және жұмсау;
мемлекеттiк мекемеге қайтарымды не белгiлi бiр жағдайлар басталған кезде тиiстi бюджетке немесе үшiншi тұлғаларға аудару шартында жеке және (немесе) заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес мемлекеттiк мекемеге беретiн ақшаны есепке алу;
ерекше шығыстарды жүргiзуге арналған бюджет ақшасын есепке алу және оларды пайдалану;
Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдерді есепке жатқызу мен аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімдерінің жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыруға бағытталған шығыстарды жүргізу жөніндегі операцияларды есептеу үшiн қолма-қол ақшаны бақылау шотының тиісті жеке сәйкестендіру коды көрсетiледi;

5) в поле "Источник финансирования" указывается символ, обозначающий вид источника финансирования, за счет средств которого осуществляются платеж и перевод денег:
1 – за счет бюджетных средств, за исключением средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам;
2 – за счет средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам;
3 – за счет денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг);
4 – за счет денег от спонсорской, благотворительной помощи;
5 – за счет денег, передаваемых государственному учреждению физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности;
8 – за счет особых расходов;
R – за счет денег местного самоуправления;
6) в поле "Вид бюджета" указывается символ, обозначающий вид бюджета, за счет средств которого содержится государственное учреждение:
01 - республиканский бюджет;
02) - областной бюджет (города республиканского значения (столицы));
03) — бюджет района (города областного значения);
7) поле "КБК расходов" заполняется только при осуществлении платежей и переводов за счет бюджетных средств или за счет денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг); в нем указывается двенадцатизначный код, обозначающий последовательно по три знака, коды администратора бюджетной программы, бюджетной программы, бюджетной подпрограммы, специфики экономической классификации расходов;
8) "Код товаров (работ, услуг)" при осуществлении платежей и переводов за счет денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), указывается код товаров работ, услуг, реализуемых государственным учреждением;
9) в разделе "Получатель денег":
в поле "Наименование" – наименование получателя денег, соответствующее свидетельству/справке о государственной регистрации (перерегистрации) для юридического лица и полностью фамилия, имя, отчество (при наличии) и фирменное наименование (при наличии) для физического лица; допускается сокращение наименования организационно-правовой формы, получателя денег и обслуживающего банка, не затрудняющее работу территориального подразделения казначейства, государственного учреждения, получателя денег и обслуживающего банка;
10) в поле ИИН/БИН – индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) получателя денег;
11) в поле "Банк" указывается наименование банка, в котором обслуживается получатель денег;
12) в поле "БИК" указывается банковский идентификационный код банка получателя денег;

5) «Қаржыландыру көзi» ашық жолағында қаражаты есебiнен төлем мен ақшаны аудару жүзеге асырылатын қаржыландыру көзiнiң түрiн бiлдiретiн белгі көрсетiледi:
1 – үкiметтiк сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша бiрлесiп қаржыландыру қаражатын қоспағанда, бюджет қаражатының есебiнен;
2 – үкiметтiк сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша бiрлесiп қаржыландыру қаражатының есебiнен;
3 – мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтердi) сатуынан түсетiн ақшаның есебiнен;
4 – демеушiлiк, қайырымдылық көмектен түсетiн ақша есебiнен;
5 – жеке және (немесе) заңды тұлға қайтарымды шарттарда мемлекеттiк мекемеге беретiн ақшаның есебiнен;
8 – ерекше шығыстардың есебiнен;
R – жергілікті өзін-өзі басқарудың ақшасы есебінен;
6) "Бюджет түрi" ашық жолағында қаражатының есебiнен мемлекеттiк мекеме ұсталатын бюджет түрiн бiлдiретiн белгі көрсетiледi:
01 - республикалық бюджет;
02 - облыстық (республикалық маңызы бар қала (астана)) бюджет;
03 - аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетi;
7) "Шығыстардың БСК" ашық жолағы бюджет қаражатының немесе мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатуынан түсетiн ақшаның есебiнен төлемдер мен аударымдарды жүзеге асыру кезiнде ғана толтырылады; онда кезектiлiкпен үш мәндi бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсiнiң, бюджеттiк бағдарламаның, бюджеттік кіші бағдарламаның шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшелiгiнің кодтарын бiлдiретiн он екi мәндi код көрсетiледi;
8) "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) коды" мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) өткiзуiнен түсетiн ақшаның есебiнен төлемдер мен аударымдарды жүзеге асыру кезiнде мемлекеттiк мекемелер өткiзетiн тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) коды көрсетiледi;
9) «Ақшаны алушы» бөлiмiнде:
«Атауы» ашық жолағында – заңды тұлға үшін мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәлікке/анықтамаға сәйкес келетiн ақшаны алушының атауы және жеке тұлға үшін (болған жағдайда) тегі, аты, әкесінің аты және (болған жағдайда) фирмалық атауы толық көрсетіледі; аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң, мемлекеттiк мекеменiң, ақша алушының және оған қызмет көрсететiн банктiң жұмысын қиындатпайтын ақша алушының және оған қызмет көрсететiн банктiң ұйымдық-құқықтық нысанының және ақша алушының атауын қысқартуға жол берiледi;
10) «ЖСН/БСН» ашық жолағында ақша алушының жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) көрсетіледі;
11) "Банк" ашық жолағында ақшаны алушыға қызмет көрсететiн банктiң атауы көрсетiледi;
12) "БСК" ашық жолағында ақшаны алушы банктiң банктiк сәйкестендiру коды көрсетiледi;

13) в поле "ИИК" указывается номер банковского счета получателя денег в банке;
14) в поле "КБК поступлений" указывается код бюджетной классификации поступлений, на который зачисляется платеж по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет (заполняется только при осуществлении платежей в бюджет) или код специфики при проведении платежей на конвертацию иностранной валюты;
15) в поле "Статус платежа" указывается "текущий" либо "окончательный";
16) в поле "Назначение платежа:" указываются назначение платежа, наименование, номер и дата документа (счета-фактуры или накладная (акт) о поставке товаров, или акт выполненных работ, оказанных услуг, или другой документ, установленный законодательством Республики Казахстан, на основании которого осуществляется приобретение товаров, выполнение работ, оказание услуг) и дополнительно:
по счетам к оплате по зарегистрированным договорам (дополнительным соглашениям) - номер и дата уведомления;
по счетам к оплате по заключенным договорам, не подлежащим регистрации в территориальных подразделениях казначейства - номер и дата договора; при оплате банковских услуг размер процентной выплаты - в соответствии с условиями заключенного договора;
период, за который осуществляется платеж (не указывается в случае проведения платежей, носящих разовый характер и не требующих указания периода);
наименование и БИН структурных подразделений государственного учреждения, являющихся юридическими лицами, при уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет, за которые осуществляются данные перечисления;
17) в поле "Сумма" указывается сумма цифрами счета к оплате в тенге и тиынах;
18) в поле "Сумма прописью:" указывается сумма счета к оплате прописью с заглавной буквы - суммы тенге, цифрами - суммы тиын;
19) в поле "М.П." счета к оплате на бумажном носителе проставляется оттиск гербовой печати государственного учреждения, при проставлении оттиска гербовой печати запрещается использовать мастику красного (за исключением ГУ "Администрация Президента Республики Казахстан"), черного и зеленого цветов, изображение должно быть четким и ясным.
В случае временного отсутствия печати документы представляются в территориальное подразделение казначейства без оттиска печати с отметкой в поле "М.П." "временно без печати";
20) в поле "Ф.И.О. руководителя Подпись" счета к оплате на бумажном носителе указывается наименование должности лица, подписавшего документ, личная подпись и расшифровка подписи (инициал имени и (или) отчества и фамилия) уполномоченного лица государственного учреждения, имеющего право первой подписи, в соответствии с приказом ответственного секретаря центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых - руководителя государственного учреждения, согласно документу с образцами подписей и оттиска печати;

13) "ЖСК" ашық жолағында банктен ақша алушының банктiк ағымдағы шотының нөмiрi көрсетiледi;
14) "Түсiмдер БСК" ашық жолағында – салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi төлеу бойынша төлем есепке алынатын түсiмдердiң бюджеттiк сыныптамасының коды (бюджетке төлемдердi жүзеге асыру кезiнде ғана толтырылады) немесе шетел валютасына айырбастауға арналған төлемдерді жүргізу кезіндегі ерекшелік коды көрсетіледі;
15) "Төлем мәртебесi" ашық жолағында "ағымдағы" не "түпкiлiктi" деп көрсетiледi;
16) "Төлемнiң мақсаты" ашық жолағында: төлемнiң мақсаты, құжаттың, тауарларды беру туралы құжаттың атауы (шот немесе хабарлама-шот немесе шот-фактура), нөмiрi мен күнi немесе орындалған жұмыстардың, көрсетiлген қызметтердiң актiсi немесе осының негiзiнде тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатып алу жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген басқа құжат) және қосымша:
тiркелген шарттар (қосымша келiсiмдер) жөнiндегi төлеуге берiлетiн шоттар бойынша - хабарламаның нөмiрi мен күнi;
жасасқан аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде тiркеуге жатпайтын шарттар жөнiндегi төлеуге берiлетiн шоттар бойынша – шарттың нөмiрi мен күнi; банк қызметтерiн төлеу кезiнде – жасалған шарттың талаптарына сәйкес пайыздық төлемнiң мөлшерi;
төлем жүзеге асырылатын кезең (бiр жолғы сипаттағы және кезеңiнің көрсетiлуiн талап етпейтiн төлемдердi жүргiзу кезiнде көрсетiлмейдi);
осы аударымдар жүзеге асырылатын салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi төлеу кезiнде мемлекеттiк мекеменiң заңды тұлға болып табылатын құрылымдық бөлiмшелерiнiң атауы мен БСН-i;
17) "Сомасы" ашық жолағында төлеуге берiлетiн шоттағы теңге және тиын сомасы санмен көрсетiледi;
18) "Жазбаша сомасы" ашық жолағында - төлеуге берiлетiн шоттың теңгедегi сомасы жазбаша бас әрiппен көрсетiледi, тиын сомасы - санмен көрсетiледi;
19) "М.О." ашық жолағында мемлекеттiк мекеменiң елтаңбалы мөрiнiң бедерi қойылады, елтаңбалы мөрдi қойған кезде ("Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгi" ММ қоспағанда), қызыл, қара және жасыл түстi мастиканы пайдалануға тыйым салынады, кескiн дәл және анық болуы тиiс;
Мөр уақытша болмаған жағдайда құжаттар аумақтық қазынашылық бөлімшесіне «М.О.» ашық жолағында «уақытша мөрсіз» деген белгімен мөрдің бедерісіз беріледі;
20) "Басшының тегi, аты-жөнi, қолы" ашық жолағында - құжатқа қол қойған лауазымды тұлғаның атауы, орталық атқарушы органның жауапты хатшысының (белгiленген тәртiппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкiлеттiктерi жүктелген лауазымды тұлғаның) бұйрығына сәйкес бiрiншi қол қою құқығы бар мемлекеттiк мекеменiң уәкiлеттi тұлғасының, ал мұндай болмаған жағдайда - қолдар мен мөр бедерiнiң үлгiлерi бар құжатқа сәйкес мемлекеттiк мекеме басшысының қойылған жеке қолы және қолының таратып жазылуы (атының және (немесе) әкесінің атының басқы әрiптерi) көрсетiледi;

21) в поле "Ф.И.О. главного бухгалтера Подпись" счета к оплате на бумажном носителе указывается наименование должности лица, подписавшего документ, личная подпись и расшифровка подписи (инициал имени и фамилия) уполномоченного лица государственного учреждения, имеющего право второй подписи, в соответствии с приказом ответственного секретаря центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых - руководителя государственного учреждения, согласно документу с образцами подписей и оттиска печати.
Счет к оплате по ИС "Казначейство-клиент" подписывается ЭЦП руководителя государственного учреждения, уполномоченного лица государственного учреждения, имеющего право первой подписи, в соответствии с приказом ответственного секретаря центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых - руководителя государственного учреждения, согласно документу с образцами подписей и оттиска печати и ЭЦП главного бухгалтера либо уполномоченного лица государственного учреждения, имеющего право второй подписи, в соответствии с приказом ответственного секретаря центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых - руководителя государственного учреждения, согласно документу с образцами подписей и оттиска печати.
При проставлении подписи используются светостойкие чернила, не допускается подписание фломастером и авторучкой, заправленными улетучивающими чернилами и использование средств факсимильного копирования подписи.
Заполнение полей "Код", "КБе", "КНП" осуществляется в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 199 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2011 № 1654; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 26.03.2012 № 352; от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013); от 26.06.2013 № 650; от 16.10.2013 № 1101; от 22.04.2014 № 385.
199-1. При создании электронных счетов к оплате в соответствующих электронных полях необходимо указывать тип платежа:
1 - обычный платеж;
2 - сводный 10 % пенсионный платеж с приложением;
3 - перечисление заработной платы и дивидендов;
4 - социальные отчисления с приложением.

21) "Бас бухгалтердiң тегi, аты-жөнi, қолы" ашық жолағында - құжатқа қол қойған лауазымды тұлғаның атауы, орталық атқарушы органның жауапты хатшысының (белгiленген тәртiппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкiлеттiктерi жүктелген лауазымды тұлғаның) бұйрығына сәйкес екiншi қол қою құқығы бар мемлекеттiк мекеменiң уәкiлеттi тұлғасының, ал ондайлар болмаған жағдайда - қолдар мен мөр бедерiнiң үлгiлерi бар құжатқа сәйкес мемлекеттiк мекеме басшысының жеке қолы және қолының таратып жазылуы (атының бас әрпі және тегі) көрсетiледi.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша төлем шотына орталық атқарушы органның жауапты хатшысының (белгiленген тәртiппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкiлеттiктерi жүктелген лауазымды тұлғаның) бұйрығына сәйкес бiрiншi қол қою құқығы бар мемлекеттік мекеме басшысының, мемлекеттiк мекеменiң уәкiлеттi тұлғасының ЭЦҚ қолы қойылады, ал ондайлар болмаған жағдайда - қолдар мен мөр бедерiнiң үлгiлерi бар құжатқа сәйкес мемлекеттiк мекеме басшысының және орталық атқарушы органның жауапты хатшысының (белгiленген тәртiппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкiлеттiктерi жүктелген лауазымды тұлғаның) бұйрығына сәйкес екінші қол қою құқығы бар мемлекеттік мекеменің уәкілетті тұлғасының не бас бухгалтерінің ЭЦҚ, ал ондайлар болмаған жағдайда - қолдар мен мөр бедерiнiң үлгiлерi бар құжатқа сәйкес мемлекеттiк мекеме басшысының қолы қойылады.
Қол қою кезінде өшпейтін төзімді сиялар пайдаланылады, ұшып кететін сиялар құйылған фломастер және автоқаламмен қол қоюға және қолды факсимильді көшіру құралдарын пайдалануға жол берілмейді.
"Код", "КБе", "ТМК" ашық жолақтарын толтыру Қазақстан Республикасының Банктiк заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 199-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен, өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352; 24.04.2013 № 392 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); 26.06.2013 № 650; 16.10.2013 N 1101; 22.04.2014 N 385 қаулыларымен.
199-1. Электрондық төлеуге берілетін шоттарды жасау кезінде тиісті электрондық ашық жолақтарда төлем түрін көрсету қажет:
1 - қарапайым төлем;
2 - қосымшасы бар жиынтық 10% зейнетақы төлемі;
3 - еңбекақыны және дивидендтерді аудару;
4 - қосымшасы бар әлеуметтік аударымдар.

С целью не допущения искажения сведений, содержащихся в выходных формах отчетности, счета к оплате созданные государственным учреждением, но не подписанные руководителем государственного учреждения, по состоянию на 16.00 часов последнего числа месяца, а в декабре текущего финансового года эта дата может быть раньше, удаляются казначейством из Системы.
Сноска. Правила дополнены пунктом 199-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п.3).
200. В счетах к оплате на проведение платежей по заработной плате, другим денежным выплатам работникам государственных учреждений, стипендиям и выплатам физическим лицам путем зачисления их суммы на текущие счета или сберегательные счета получателей денег в разделе "Получатель денег" указываются реквизиты банка, в котором открыт получателем денег текущий счет или сберегательный счет получателя денег.
В счете к оплате на восстановление выданных сумм банком по чекам на выплату заработной платы, других денежных выплат работникам государственных учреждений, стипендиям и выплатам физическим лицам в разделе "Получатель денег" указываются реквизиты банка, с которым государственное учреждение, территориальное подразделение казначейства заключили договор.
201. Для проведения авансовой (предварительной) оплаты в поле "Назначение платежа" дополнительно указывается текст: "Авансовая (предварительная) оплата в размере ___ % от суммы договора № ____ от ____, дата и № ____ уведомления".
202. В счете к оплате указывается статус платежа "текущий" либо "окончательный".
Счет к оплате со статусом "текущий" - это счет к оплате, предоставляемый (в ИС "Казначейство-клиент" формируемый) государственным учреждением для осуществления промежуточной оплаты на поставку товаров (выполненные работы, оказанные услуги) в соответствии с условиями зарегистрированного договора.
Счет к оплате со статусом "окончательный" - это счет к оплате, предоставляемый (в ИС "Казначейство-клиент" формируемый) государственным учреждением для осуществления окончательной оплаты за поставленные товары (выполненные работы, оказанные услуги) в соответствии с условиями зарегистрированного договора с приложением (прикреплением) подтверждающих документов.
В счете к оплате по видам расходов экономической классификации расходов, по которым не требуется заключение договора, и не требуется регистрация в территориальном подразделении казначейства, указывается статус "окончательный".
Исключение составляет проведение авансовых платежей по заработной плате, где в счете к оплате указывается статус платежа "текущий", а при проведении платежей по заработной плате за отработанный период - статус "окончательный".
В счете к оплате при проведении платежей за счет средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам в течение финансового года указывается статус "текущий", а при проведении счета к оплате на окончательную сумму текущего финансового года - статус "окончательный".
В счетах к оплате при проведении государственным учреждением платежей и переводов денег с КСН спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления указывается статус "окончательный".

Шығыс есептілік нысандарында қамтылған мәліметтерді бұрмалауға жол бермеу мақсатында мемлекеттік мекеме жасаған, бірақ мемлекеттік мекеменің басшысы қол қоймаған төлеуге берілетін шоттарды айдың соңғы күнінің сағат 16.00-дегі жағдай бойынша, ал ағымдағы қаржы жылының желтоқсанында бұл күн ерте болуы мүмкін, қазынашылық Жүйеден алып тастайды.
Ескерту. Ереже 199-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
200. Мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне жалақы, басқа да ақшалай төлемдер, жеке тұлғаларға стипендиялар мен төлемақы бойынша төлемдерді жүргізуге арналған төлеуге берілетін шоттарда олардың сомасын ағымдағы шоттарға немесе ақша алушылардың жинақ ақша шоттарына есептеу жолымен "Ақшаны алушы" бөлімінде ақша алушы ағымдағы шот немесе ақша алушының жинақ ақша шотын ашқан банктің деректемелері көрсетіледі.
"Ақшаны алушы" бөлімінде мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне жалақыны, басқа да ақшалай төлемақыны, жеке тұлғаларға стипендияларды және төлемақыны төлеуге арналған чектер бойынша банкте берілген сомасын қалпына келтіруге арналған төлеуге берілетін шоттағы мемлекеттік мекеме, аумақтық қазынашылық бөлімшесі шарт жасасқан банктің деректемелері көрсетіледі.
201. Аванстық (алдын ала) төлемді жүргізген кезде төлеуге берілетін шотта "Төлемнің мақсаты" ашық жолағында: "_____N_____шарт сомасының ______% мөлшерінде аванстық (алдын ала) төлем, N____, хабарламаның күні және N____" мәтін қосымша көрсетіледі.
202. Төлеуге берiлетiн шотта "ағымдағы" не "түпкiлiктi" төлемiнiң мәртебесi көрсетiледi.
"Ағымдағы" мәртебесi бар төлеуге берiлетiн шот - тiркелген шарттың талаптарына сәйкес тауарларды беруге (орындалған жұмыстарға, көрсетiлген қызметтерге) аралық төлемдi жүзеге асыру үшiн мемлекеттiк мекеме ұсынатын ("Қазынашылық-клиент" АЖ қалыптастырылатын) төлеуге берiлетiн шот.
"Түпкiлiктi" мәртебесi бар төлеуге берiлетiн шот - растайтын құжаттар қоса берiле отырып (тіркеліп), тiркелген шарттың талаптарына сәйкес берiлген тауарларға (орындалған жұмыстарға, көрсетiлген қызметтерге) түпкiлiктi төлемдi жүзеге асыру үшiн мемлекеттiк мекеме ұсынатын ("Қазынашылық-клиент" АЖ қалыптастырылатын) төлеуге берiлетiн шот.
Шарт жасау талап етiлмейтiн және аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде тiркеу талап етiлмейтiн шығыстар бойынша экономикалық сыныптама шығыстарының түрлерi бойынша төлеуге берiлетiн шотта "түпкiлiктi" мәртебесi көрсетiледi.
Төлеуге берiлетiн шотта төлемнiң "ағымдағы" мәртебесi көрсетiлетін жалақы бойынша аванстық төлемдердi жүргiзу айырықша жағдай болып табылады, ал орындалған кезең үшiн жалақы бойынша төлемдердi жүргiзген кезде – "түпкiлiктi" мәртебесi көрсетiледi.
Үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша төлемдер бірлесіп қаржыландыру қаражаты есебінен жүргізілген кезде қаржы жылының ішінде төлеуге берілетін шотта "ағымдағы" мәртебесі, ал ағымдағы қаржы жылының түпкілікті сомасына төлеуге берілетін шотты өткізу кезінде "түпкілікті" мәртебесі көрсетіледі.
Мемлекеттiк мекеме демеушiлiк, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, жергілікті өзін-өзі басқарудың және мақсатты қаржыландырудың ҚБШ төлемдер мен ақша аударымын жүргiзген кезде төлеуге берiлетiн шоттарда «түпкiлiктi» мәртебесi көрсетiледi.

Сноска. Пункт 202 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2011 № 1654; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013); от 26.06.2013 № 650.
Глава 25. Порядок осуществления платежей по выплате заработной
платы и других денежных выплат работникам государственных
учреждений, стипендий и других выплат физическим лицам,
перечисления обязательных пенсионных взносов, добровольных
пенсионных взносов и социальных отчислений
Сноска. Заголовок главы 25 в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
203. Все выплаты работникам государственного учреждения осуществляются в безналичной форме, при этом выплата заработной платы и других денежных выплат работникам государственных учреждений, а также стипендий и других выплат физическим лицам осуществляются путем зачисления их сумм на текущие счета или на сберегательный счет, открытые в банке по выбору получателя денег. При этом выплата заработной платы и других денежных выплат работникам государственных учреждений, а также стипендий и других выплат физическим лицам осуществляются через кассу государственного учреждения в случаях:
изготовления платежной карточки вновь принятым работникам, в связи с истечением срока действия платежной карточки либо при утере платежной карточки;
отсутствия по месту расположения государственного учреждения банка их пунктов и устройств по обслуживанию платежных карточек;
отсутствия текущего счета или сберегательного счета у членов избирательных комиссий, консультантов, экспертов, членов экспертной лингвистической комиссии и других лиц, участвующих в соответствии с законодательством Республики Казахстан о выборах и республиканском референдуме, в проведении выборов и республиканского референдума, также у кандидатов, депутатов маслихата по их основному месту работы для возмещения заработной платы, предусмотренным законодательством Республики Казахстан по выборам.
Сноска. Пункт 203 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22.02.2011 № 165.
204. Получатель денег самостоятельно заключает с банком договор сберегательного счета физического лица по форме согласно приложению 77 или договор о выдаче работнику государственного учреждения банковской карточки и ее обслуживании по форме согласно приложению 78 к настоящим Правилам (далее - договоры вклада).
205. Получатель денег предоставляет государственному учреждению заявление на перечисление причитающихся сумм денежных выплат с указанием номера текущего счета или сберегательного счета, открытого в банке, номера и даты договора вклада и реквизитов банка.

Ескерту. 202-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); 26.06.2013 № 650 қаулыларымен.
25-тарау. Мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне жалақы және басқа ақшалай төлемақыларды, жеке тұлғаларға стипендияларды және басқа да төлемақыларды төлеу жөніндегі төлемдерді жүзеге асыру, міндетті зейнетақы жарналарын, ерікті зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды аудару тәртібі
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
203. Мемлекеттік мекеменің қызметкерлеріне барлық төлем қолма-қол ақшалай емес нысанда жүзеге асырылады, бұл ретте мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне жалақы мен басқа да ақшалай төлемақыларды, сондай-ақ жеке тұлғаларға стипендиялар, төлемақыларды төлеу олардың сомасын ақша алушының таңдауы бойынша банкте ашылған ағымдағы шоттарға немесе жинақ ақша шотына есептеу жолымен жүзеге асырылады. Бұл ретте мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне жалақы мен басқа да ақшалай төлемақыларды, сондай-ақ жеке тұлғаларға стипендиялар, төлемақыларды төлеу:
төлем карточкаларының қолданылу мерзімі бітуіне не төлем карточкаларын жоғалтқан кезде жұмысқа қайта қабылданған қызметкерлерге төлем карточкасын дайындаған;
мемлекеттік мекеменің орналасқан жері бойынша банктің және олардың пункттарының немесе төлем карточкаларына қызмет көрсету бойынша құрылғылардың жоқ болған;
сайлау комиссиялары мүшелерінің, консультанттардың, сарапшылардың, сараптамалық лингвистикалық комиссия мүшелерінің және Қазақстан Республикасының сайлау мен республикалық референдум туралы заңнамасына сәйкес сайлауды және референдумды өткізуге қатысатын басқа тұлғалардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының сайлау жөніндегі заңнамасында көзделген жалақыны өтеу үшін олардың негізгі жұмыс орны бойынша мәслихат кандидаттарының, депутаттарының ағымдағы шоты немесе жинақ ақша шоты болмаған жағдайларда мемлекеттік мекеменің кассасы арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 203-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.02.22 № 165 Қаулысымен.
204. Ақша алушы банкпен осы Ереженің 77-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жеке тұлғаның жинақ ақша шоты шартын немесе 78-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекеменің қызметкеріне банк карточкасын беру және оған қызмет көрсету туралы шартты (бұдан әрі - салым шарты) дербес жасасады.
205. Ақша алушы мемлекеттік мекемеге банкте ашылған салымдар бойынша қарт-шоттың немесе жинақ ақша шотының нөмірін, салым шартының нөмірі мен күнін және банк деректемелерін көрсете отырып, ақша төлемінің тиесілі сомасын аударуға өтініш береді.

206. Государственное учреждение заключает договор банковского обслуживания с каждым банком по форме согласно приложению 79 к настоящим Правилам, с которым получатели денег заключили договор вклада, и предоставляет им документ с образцами подписей и оттиска печати.
Документ с образцами подписей и оттиска печати предоставляется государственным учреждением по форме и в порядке, установленном НБ РК .
207. Государственные учреждения предоставляют в территориальные подразделения казначейства счета к оплате на бумажном носителе, в случае заключения Соглашения с территориальным подразделением казначейства - электронным образом по ИС "Казначейство-клиент", на выплату заработной платы ежемесячно до 28 числа, а в последнем месяце текущего финансового года - до двадцатого декабря.
Предоставление счетов к оплате на выплату заработной платы в территориальное подразделение казначейства осуществляется государственным учреждением в соответствии со сроками и периодичностью ее выплаты, устанавливаемой приказом ответственного секретаря центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых - руководителя государственного учреждения.
Сноска. Пункт 207 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п. 3).
208. Для проведения платежей по перечислению заработной платы и других денежных выплат работникам государственных учреждений, а также стипендий и других выплат физическим лицам на их текущие счета или сберегательные счета, открытые в банке, обязательных пенсионных взносов, добровольных пенсионных взносов и социальных отчислений вместе со счетами к оплате на бумажном носителе государственное учреждение представляет в территориальное подразделение казначейства списки получателей денег в формате сообщений, установленном КЦМР. При передаче по ИС "Казначейство-клиент" к электронному образу счета к оплате прикрепляются списки получателей денег в электронном формате сообщений, установленном КЦМР, и подписываются ЭЦП бухгалтера и/или руководителя государственного учреждения.
Государственное учреждение обеспечивает формирование достоверного списка получателей денег по проведенным платежам на соответствующие счета получателей денег по форме 5-15А "Выписка по проведенным платежам на соответствующие счета получателей денег (по перечислению заработной платы и других денежных выплат работникам государственных учреждений, стипендий, выплат физическим лицам на текущие счета или сберегательные счета получателей денег и социальных отчислений)" согласно приложению 80 к настоящим Правилам.

206. Мемлекеттік мекеме ақша алушылар салым шартын жасасқан әрбір банкпен осы Ереженің 79-қосымшасына сәйкес нысан бойынша банктік қызмет көрсету шартын жасасады және оларға қойылған қолдар мен мөр бедері үлгілері бар құжатты ұсынады.
Қойылған қолдар мен мөр бедерінің үлгілері бар құжатты мемлекеттік мекеме ҚР ҰБ белгілеген нысан бойынша және тәртіппен ұсынады.
207. Мемлекеттік мекемелер жалақыны төлеуге арналған төлеуге берілетін шоттарды қағаз тасығышта, аумақтық қазынашылық бөлімшесімен Келісім жасасқан жағдайда «Қазынашылық - клиент» АЖ арқылы электрондық түрде ай сайын 28-і күніне дейін, ал ағымдағы қаржы жылының соңғы айында - жиырмасыншы желтоқсанға дейін аумақтық қазынашылық органдарына береді.
Аумақтық қазынашылық бөлімшесіне жалақыны төлеуге арналған төлеуге берілетін шоттарды ұсынуды мемлекеттік мекеме орталық атқарушы органның жауапты хатшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлғаның), ал мұндай болмаған жағдайда - мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығымен белгіленетін оларды төлеу мерзіміне және кезеңділігіне сәйкес жүзеге асырады. Жалақыны төлеу мерзімі мен кезеңділігін аумақтық қазынашылық бөлімшесі мемлекеттік мекемелерге қызмет көрсету кестесін әзірлеу кезінде ескеруі тиіс.
Ескерту. 207-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
208. Мемлекеттiк мекемелердiң қызметкерлерiне жалақы және басқа да ақшалай төлемдерді, сондай-ақ жеке тұлғаларға стипендиялар мен басқа да төлемдерді олардың ағымдағы шоттарына немесе салымдар, мiндеттi зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары және әлеуметтiк аударымдар бойынша банкте ашылған жинақ ақша шоттарына аудару жөнiндегi төлемдердi жүргiзу үшiн төлеуге қағаз тасығышта берiлетiн шоттармен бiрге мемлекеттiк мекеме аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне ҚБЕО белгiлеген хабарламалар пiшiмінде ақшаны алушылардың тізімін ұсынады. «Қазынашылық-клиент» АЖ бойынша электрондыққ түрге төлем шоттарын беру кезінде ҚБЕО белгiлеген хабарламалардың электрондыққ пішімінде ақша алушылардың тізімі қоса тіркеледі және мемлекеттік мекеме бухгалтерінің және/немесе басшысының ЭЦҚ қойылады.
Мемлекеттік мекеме осы Ережеге 80-қосымшаға сәйкес 5-15 А «Ақша алушылардың тиiстi шоттарына жүргiзiлген төлемдер бойынша үзiндi көшiрме (мемлекеттiк мекемелердiң қызметкерлерiне жалақы және басқа да ақшалай төлемдер, стипендиялар, жеке тұлғалардың ағымдағы шоттарына немесе ақша алушылардың жинақ шоттарына төлемдер және әлеуметтiк аударымдар бойынша)» нысаны бойынша ақша алушының тиісті шотына жүргізілген төлемдер бойынша ақша алушылардың тізімін қалыптастыруды қамтамасыз етеді.

Сноска. Пункт 208 в редакции постановления Правительства РК от 26.06.2013 № 650; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
209. После проведения платежей по перечислению заработной платы и других денежных выплат работникам государственных учреждений, стипендий и других выплат физическим лицам на текущие счета или сберегательные счета, обязательных пенсионных взносов, добровольных пенсионных взносов и социальных отчислений ответственным исполнителем территориального подразделения казначейства формируется выписка по проведенным платежам на соответствующие счета получателей денег по форме 5-15а "Выписка по проведенным платежам на соответствующие счета получателей денег (по перечислению заработной платы и других денежных выплат работникам государственных учреждений, стипендий, выплат физическим лицам на текущие счета или сберегательные счета получателей денег и социальных отчислений)" согласно приложению 80 к настоящим Правилам (далее – выписка). Выписка формируется после закрытия операционного дня. Каждая страница выписки заверяется подписью, оттиском штампа ответственного исполнителя с указанием даты обработки документа и передается государственному учреждению вместе с документами, предусмотренными пунктом 196 настоящих Правил.
Государственные учреждения, заключившие соглашение с территориальным подразделением казначейства для работы в ИС "Казначейство-клиент", формируют выписки по проведенным платежам на соответствующие счета получателей денег по форме 5-15А "Выписка по проведенным платежам на соответствующие счета получателей денег (по перечислению заработной платы и других денежных выплат работникам государственных учреждений, стипендий, выплат физическим лицам на карт-счета или сберегательные счета получателей денег и социальных отчислений)" согласно приложению 80 к настоящим Правилам (далее - выписка).
Сноска. Пункт 209 в редакции постановления Правительства РК от 26.06.2013 № 650; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
210. Выписки являются документами, на основании которых государственное учреждение осуществляет построчную сверку списков получателей денег и соответственно сумм, перечисленных на текущие счета или сберегательные счета получателей денег, в Государственный центр по выплате пенсий, Государственный фонд социального страхования с данными первичных документов по заработной плате и другим денежным выплатам работникам государственных учреждений, обязательным пенсионным взносам, добровольным пенсионным взносам и социальным отчислениям, стипендиям и другим выплатам физическим лицам. Выписки подшиваются государственным учреждением с первичными документами по заработной плате и другим денежным выплатам, обязательным пенсионным взносам, добровольным пенсионным взносам и социальным отчислениям, стипендиям и другим выплатам физическим лицам и хранятся в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан.

Ескерту. 208-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.06.2013 № 650 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
209. Мемлекеттiк мекемелердiң қызметкерлерiне жалақы мен басқа да ақшалай төлемдердi, жеке тұлғаларға стипендиялар мен басқа да төлемдердi ағымдағы шоттарға немесе мiндеттi зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары мен әлеуметтiк аударымдарды ақша алушылардың жинақ шоттарына аудару жөнiндегi төлемдердi жүргiзгеннен кейiн аумақтық қазынашылық бөлiмшесінiң жауапты орындаушысы осы Ережеге 80-қосымшаға сәйкес 5-15а «Ақша алушылардың тиiстi шоттарына жүргiзiлген төлемдер бойынша үзiндi көшiрме (мемлекеттiк мекемелердiң қызметкерлерiне жалақы және басқа да ақшалай төлемақы, стипендиялар, жеке тұлғалардың ағымдағы шоттарына немесе ақша алушылардың жинақ шоттарына төлемдер және әлеуметтiк аударымдар бойынша)» нысаны бойынша ақша алушылардың тиiстi шоттарына жүргiзiлген төлемдер бойынша үзiндi көшiрмені (бұдан әрi – үзiндi көшiрме) қалыптастырады. Үзiндi көшiрме операциялық күн жабылғаннан кейiн қалыптастырылады. Үзiндi көшiрменiң әрбiр бетi төлем жүргiзу күнiн көрсете отырып, жауапты орындаушының қойылған қолымен және мөртабан бедерiмен куәландырылады және осы Ереженің 196-тармағында көзделген құжаттармен бiрге мемлекеттiк мекемеге берiледi.
«Қазынашылық-клиент» АЖ жұмысы үшін аумақтық қазынашылық бөлімшелерімен Келісім жасасқан мемлекеттік мекемелер «ақша алушылардың тиісті шоттарына арналған жүргізілген төлемдер бойынша үзінді көшірмелер (бұдан әрі – үзінді көшірме) (мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне жалақы мен басқа да ақшалай төлемдер, жеке тұлғалардың карта-шотына немесе ақша алушылардың жинақтаушы шотына стипендиялар, төлемдер және әлеуметтік аударымдар)» 5-15А нысаны бойынша ақша алушылардың тиісті шотына арналған жүргізілген төлемдер бойынша үзінді көшірмелерді осы Ережеге 80-қосымшаға сәйкес қалыптастырады.
Ескерту. 209-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.06.2013 № 650 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
210. Үзінді көшірмелер мемлекеттік мекеме олардың негізінде ақша алушылардың тізімін және тиісінше ақша алушылардың ағымдағы шоттарға немесе жинақ ақша шоттарына, Мемлекеттік зейнетақы төлеу жөніндегі орталыққа, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры аударылған соманы мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне жалақы және басқа да ақшалай төлемақылар, міндетті зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар, жеке тұлғаларға стипендиялар, төлемақылар бойынша бастапқы құжаттардың деректерімен жолма-жол салыстырып тексеруді жүзеге асыратын құжаттар болып табылады. Үзінді көшірмелерді мемлекеттік мекеме мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне жалақы және басқа ақшалай төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар, жеке тұлғаларға стипендиялар, төлемдер бойынша бастапқы құжаттармен бірге тігеді және олар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімде сақталады.

Сноска. Пункт 210 в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
210-1. Суммы возврата платежей по заработной плате отражаются в отчете формы 5-56 "Отчет по возвратам платежей по заработной плате" согласно приложению 80-1 к настоящим Правилам, суммы возврата пенсионных платежей отражаются в отчете формы 5-57 "Отчет по возвратам пенсионных платежей" согласно приложению 80-2 к настоящим Правилам.
Государственные учреждения, обслуживающиеся по ИС "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют указанные отчеты.
Сноска. Глава 25 дополнена пунктом 210-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2011 № 1654.
Глава 26. Порядок предоставления и исполнения счетов к оплате
на проведение платежей согласно условиям зарегистрированного
в территориальном подразделении казначейства договора
211. Для проведения платежей согласно условиям договора, зарегистрированного в территориальном подразделении казначейства государственное учреждение предоставляет на бумажном носителе реестр счетов к оплате, счета к оплате и:
при приобретении либо поставки товаров - копии счета-фактуры, накладной о поставке товаров, при выполнении работ и услуг - копию акта выполненных работ или оказанных услуг, за исключением услуг при которых акты не составляются или копию иного вида документа, установленного законодательством Республики Казахстан (далее - подтверждающие документы), а также по расходам, связанным со строительством либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, дорог и других объектов, по которым стоимость изготовления проектной (проектно-сметной) документации включена в стоимость договора, дополнительно представляет копию положительного заключения государственной экспертизы к проектной (проектно-сметной) документации, при проведении платежа, следующего за авансовым;
заявку на конвертацию иностранной валюты при предоставлении счета к оплате для покупки иностранной валюты при проведении платежей в иностранной валюте;
заявку на снятие средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам при расходовании средств софинансирования или связанных грантов по форме согласно приложению 81 к настоящим Правилам.
При проведении платежа согласно условиям зарегистрированного договора в ИС "Казначейство - клиент" государственное учреждение заполняет электронный образ счета к оплате с прикреплением файлов, содержащих сканированные документы, перечисленные в части первой настоящего пункта, подписанные электронной цифровой подписью руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения.
При проведении платежей в иностранной валюте согласно условиям зарегистрированного договора в ИС "Казначейство - клиент" государственное учреждение формирует электронный образ счета к оплате с заявкой на конвертацию иностранной валюты с прикреплением документов, указанных в настоящем пункте Правил.

Ескерту. 210-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
210-1. Жалақы бойынша төлемдерді қайтару сомасы осы Ереженің 80-1-қосымшасына сәйкес 5-56 "Жалақы бойынша төлемдерді қайтару жөніндегі есеп" нысанындағы есепте көрсетіледі, зейнетақы төлемдерін қайтару сомасы осы Ереженің 80-2-қосымшасына сәйкес 5-57 "Зейнетақы төлемдерін қайтару жөніндегі есеп" нысанындағы есепте көрсетіледі.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қызмет көрсетілетін мемлекеттік мекемелер көрсетілген есептерді дербес жасайды.
Ескерту. 210-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
26-тарау. Аумақтық қазынашылық бөлімшесінде тіркелген шарт талаптарына сәйкес төлемдерді жүргізуге арналған төлеуге берілетін шоттарды ұсынудың және орындаудың тәртібі
211. Аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде тiркелген шарт талаптарына сәйкес төлемдердi жүргiзу үшiн мемлекеттiк мекеме қағаз тасығышта төлеуге берілетін шоттардың тізілімін, төлеуге берілетін шоттарды және:
тауарларды сатып алу не жеткізу кезінде – шот-фактураның, тауарларды жеткізу туралы жүкқұжаттың көшірмелерін, жұмыстарды орындау және қызметтер көрсету кезінде – акт жасалмайтын қызметтерді қоспағанда, орындалған жұмыстар немесе көрсетілген қызметтер актісінің көшірмесін немесе Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген өзге құжат түрінің (бұдан әрі – растаушы құжаттар) көшірмесін, сондай-ақ шарт құнына ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не қайта жаңартуға, үй-жайлардың, ғимараттардың, құрылыстардың, жолдардың және басқа да объектілердің күрделі жөнделуіне байланысты жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын даярлау құны енген шығыстар бойынша аванстық төлемнен кейiнгi төлемдi жүргiзу кезiнде қосымша жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасына мемлекеттiк сараптаманың оң қорытындысының көшірмесін;
шетел валютасында төлемдер жүргiзу кезінде шетел валютасын сатып алу үшiн төлеуге берiлетiн шоттарды ұсыну кезінде шетел валютасын айырбастауға өтiнiмді;
осы Ереженiң 81-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қоса қаржыландыру қаражатын немесе байланысқан гранттарды жұмсаған кезде үкiметтiк сыртқы қарыздар немесе байланысқан гранттар бойынша қоса қаржыландыру қаражатын алуға өтiнiмді ұсынады.
Төлем жүргізу кезінде «Қазынашылық - клиент» АЖ тіркелген шарт талаптарына сәйкес мемлекеттік мекеме осы тармақтың бірінші бөлігінде санамаланған, мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің цифрлық қолтаңбасы қойылған сканерленген құжаттарды қамтитын файлдарды қоса бере отырып, төлеуге берілетін шоттың электрондық үлгісін толтырады.
Шетел валютасында төлемдер жүргізген кезде «Қазынашылық - клиент» АЖ тіркелген шарт талаптарына сәйкес мемлекеттік мекеме Ереженің осы тармағында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, шетел валютасына айырбастауға арналған өтініммен төлеуге берілетін шоттың электрондық үлгісін қалыптастырады.

Сноска. Пункт 211 в редакции постановления Правительства РК от 31.08.2011 № 990.
212. Для проверки наличия подтверждающего документа при проведении платежа на бумажном носителе, за исключением предварительной (авансовой) оплаты, по зарегистрированной гражданско-правовой сделке и в целях оплаты поставленных товаров (работ, услуг) к счету к оплате прилагается копия подтверждающего документа, заверенный подписью руководителя государственного учреждения или лица, им уполномоченного, и оттиском гербовой печати государственного учреждения, в случае заключения Соглашения с территориальным подразделением казначейства – электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" прикрепляется сканированный образ с оригинала подтверждающего документа, подписанного ЭЦП руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения.
Сноска. Пункт 212 в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
213. Для проведения авансовой (предварительной) оплаты государственное учреждение предоставляет реестр счетов к оплате (в случае предоставления в территориальное подразделение казначейства счетов к оплате на бумажном носителе) и счета к оплате.
Для проведения авансовой (предварительной) оплаты в размере 100 % от суммы договора счет к оплате предоставляется со статусом "окончательный" без уведомления.
Погашение суммы авансовой (предварительной) оплаты подтверждается в течение финансового года объемами поставок товаров (работ, услуг) и документами об их поставке, предусмотренными условиями гражданско-правовой сделки, заключенной государственным учреждением в текущем финансовом году.
Последующая оплата товаров (работ, услуг) производится в соответствии с порядком, определенным в договоре на поставку товаров (выполнение работ, оказание услуг) и устанавливающим размеры последующих оплат таким образом, чтобы обеспечить до конца текущего финансового года подтверждение суммы предоплаты полученными объемами поставок (работ, услуг).
Сноска. Пункт 213 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п. 3).
214. В случае, если риск ответственности получателя по договору был застрахован (получателем заключен договор добровольного страхования гражданско-правовой ответственности за нарушение договора), то при необходимости расторжения государственным учреждением договора с получателем денег в связи с его несостоятельностью, возврат сумм остатка либо всей суммы авансовой (предварительной) оплаты осуществляется юридическим лицом-страховщиком.

Ескерту. 211-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.08.31 N 990 Қаулысымен.
212. Тіркелген азаматтық-құқықтық мәміле бойынша алдын ала (аванстық) төлеуді қоспағанда, жүргізген кезде растайтын құжаттың барғандығын тексеру үшін және төлеуге берілетін шотқа берілген тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) төлеу мақсатында мемлекеттік мекеме басшысының немесе оларға уәкілетті тұлғаның қойған қолымен және мемлекеттік мекеменің елтаңбалы мөр бедерімен куәландырылған растайтын құжаттың көшірмесі қоса беріледі, аумақтық қазынашылық бөлімшелерімен Келісім жасалған жағдайда – «Қазынашылық-клиент» АЖ бойынша электрондыққ түрде мемлекеттік мекеменің басшысының және бас бухгалтерінің ЭЦҚ қол қойылған құжатты растайтын түпнұсқадан сканерлеген бейне қоса тіркеледі.
Ескерту. 212-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
213. Аванстық (алдын ала) төлемді жүргізу үшін мемлекеттік мекеме төлеуге берілетін шоттардың тізілімін (аумақтық қазынашылық бөлімшелеріне төлеуге берілетін шоттарды қағаз тасығышта берген жағдайда) және төлеуге берілетін шоттарды береді.
Шарт сомасының 100% мөлшерінде аванстық (алдын ала) төлемді жүргізу үшін төлеуге берілетін шот "түпкілікті" мәртебесімен хабарлама жасалмай беріледі.
Аванстық (алдын ала) төлем сомасын өтеу ағымдағы қаржы жылында мемлекеттік мекеме жасаған азаматтық-құқықтық мәміле шарттарында көзделген тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) жеткізу көлемдерімен және оларды жеткізу құжаттарымен қаржы жылының ішінде расталады.
Тауарларға (жұмыстарға, қызметтерге) келесі ақы төлеу тауарларды беруге (жұмыстарды орындауға, қызметтер көрсетуге) арналған шартта анықталған және ағымдағы қаржы жылының соңына дейін алдын ала ақы төлеу сомасын алынған жеткізулер (жұмыстар, қызметтер) көлемімен растауды қамтамасыз ету үшін келесі ақы төлеудің мөлшерін белгілейтін тәртіпке сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 213-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
214. Егер шарт бойынша алушының жауапкершілік тәуекелі сақтандырылса (шартты бұзғаны үшін алушы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін ерікті сақтандыру шартын жасасқан) онда мемлекеттік мекеменің ақша алушының дәрменсіздігіне байланысты онымен шарт бұзу қажеттілігі болған кезде аванстық (алдын ала) төлем сомасының қалдығын немесе барлық сомасын қайтаруды сақтандырушы заңды тұлға жүзеге асырады.

Глава 27. Порядок предоставления и исполнения счетов к
оплате на проведение платежей без заключения договора
215. Основанием для формирования и предоставления государственным учреждением счета к оплате для проведения платежей по видам расходов без заключения договоров, за исключением расходов, предусмотренных пунктом 208 настоящих Правил, либо с заключением договоров по КБК расходов, по которым не требуется регистрация заключенных договоров в территориальных подразделениях казначейства, является:
при приобретении либо поставки товаров - копии счета-фактуры, накладной о поставке товаров, при выполнении работ и услуг - копия акта выполненных работ или оказанных услуг, за исключением услуг, при которых акты не составляются или копия иного вида документа, установленного законодательством Республики Казахстан (далее - подтверждающие документы);
заявка на получение наличных денег и чек;
вступившее в законную силу решение либо определение, либо постановление, либо судебный приказ, заверенный оттиском печати суда;
инкассовое распоряжение;
положительное заключение государственной экспертизы к проектной (проектно-сметной) документации.
В случае оформления на несколько видов товаров (работ, услуг) одного подтверждающего документа при приобретении товаров (работ, услуг) без заключения договора, приобретение которых классифицируются по нескольким КБК расходов, составление счета к оплате осуществляется по каждому КБК расходов. При этом итоговая сумма документа должна соответствовать итоговым суммам всех счетов к оплате.
В документе, на основании которого осуществляется приобретение государственным учреждением товаров (работ, услуг) без заключения договора, обязательно наличие следующей информации:
наименование государственного учреждения, на имя которого оформлен документ (допускается сокращение наименования организационно-правовой формы и наименования государственного учреждения, не затрудняющее работу территориального подразделения казначейства и государственного учреждения);
реквизитов получателя денег, в том числе банка-получателя;
даты оформления, которое должно быть осуществлено в текущем финансовом году (день, месяц, текущий финансовый год);
указания наименования товара (работы, услуги), количества и суммы (с обязательным указанием суммы НДС либо отсутствия НДС);
наличие подписей получателя денег и оттиска печати (при его наличии).
Сноска. Пункт 215 с изменениями, внесенными постановлениями  Правительства РК от 20.06.2011 № 667; от 31.08.2011 № 990; от 16.10.2013 № 1101.
216. Для проведения платежей государственное учреждение предоставляет в территориальное подразделение казначейства счет к оплате без приложения подтверждающих документов, перечисленных в пункте 215 настоящих Правил на бумажном носителе, в случае заключения Соглашения с территориальным подразделением казначейства - электронным образом по ИС "Казначейство-клиент", за исключением заявки на получение наличных денег и чека, предоставляемых со счетами к оплате на восстановление полученных наличных денег в банке и оплату банковских услуг.

27-тарау. Шарт жасамай-ақ төлемдерді жүргізуге арналған төлеуге берілетін шоттарды ұсыну және орындау тәртібі
215. Мемлекеттік мекеменің Осы Ереженің 208-тармағында көзделген шығыстарды қоспағанда шарт жасамастан не аумақтық қазынашылық бөлімшесінде тіркелуді талап етпейтін БСК шығыстары бойынша шарт жасаса отырып, шығыстардың түрлері бойынша төлемдер жүргізуі үшін негіздеме:
тауарларды сатып алу не жеткізу кезінде – шот-фактуралардың, тауарларды жеткізу туралы жүкқұжаттың көшірмелері, жұмыстарды орындау және қызметтер көрсету кезінде – акт жасалмайтын қызметтерді қоспағанда, орындалған жұмыстар немесе көрсетілген қызметтер актісінің көшірмесі немесе Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген өзге құжат түрі (бұдан әрі – растаушы құжаттар);
қолма-қол ақшаны және чекті алуға арналған өтінім;
сот мөрінің бедерімен расталған заң күшіне енген шешім не ұйғарым не қаулы не сот бұйрығы;
инкассолық өкім;
жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамаға мемлекеттік сараптаманың оң қорытындысы болып табылады.
Сатып алынуы бірнеше шығыстардың БСК бойынша жіктелетін шарт жасамай-ақ тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатып алу кезінде тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) бірнеше түрлеріне бір құжатты ресімдеген жағдайда төлеуге берілетін шотты жасау әрбір шығыстардың БСК бойынша жүзеге асырылады. Бұл ретте құжаттың қорытынды сомасы барлық төлеуге берілетін шоттардың қорытынды сомасына сәйкес келуі тиіс.
Шарт жасаусыз негізінде мемлекеттік мекеме тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатып алуды жүзеге асыратын құжатта мынадай ақпараттың болуы міндетті:
мемлекеттік мекеменің атына құжат ресімделген атауы (аумақтық қазынашылық бөлімшесінің және мемлекеттік мекеменің жұмысын қиындатпайтын ұйымдастыру-құқықтық нысанының атауын және мемлекеттік мекеменің атауын қысқартуға жол беріледі);
ақша алушының, оның ішінде алушы банктің деректемелері,
ағымдағы қаржы жылында жүзеге асырылуы тиіс ресімдеу күні (күн, ай, ағымдағы қаржы жылы);
тауардың (жұмыстың, қызметтің) атаы, саны мен (ҚҚС сомасын не ҚҚС болмауын міндетті түрде көрсете отырып) сомасы.
Ескерту. 215-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.06.20 N 667, 2011.08.31 N 990; 16.10.2013 N 1101 қаулыларымен.
216. Төлемдер жүргізу үшін мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшесіне банкте алынған қолма-қол ақшаны қалпына келтіруге және банк қызметтерін өтеуге төлеуге берілетін шоттармен бірге ұсынылатын қолма-қол ақшаны және чекті алуға өтінімдерді қоспағанда, аумақтық қазынашылық бөлімшесімен Келісім - «Қазынашылық-клиент» АЖ арқылы электрондық түрде жасалған жағдайда, осы Ереженің 215-тармағында санамаланған құжаттарды растайтын қағаз тасығыштағы қосымшасыз төлеуге берілетін шотты ұсынады.

Сноска. Пункт 216 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п. 3).
216-1. Финансирование бюджетных программ, направленных на вложение целевого вклада, осуществляется администратором бюджетных программ на основании счета к оплате без заключения договора.
Соответствующий администратор бюджетных программ направляет в территориальное подразделение казначейства реестр счетов к оплате в 2-х экземплярах по форме согласно приложению 75 к настоящим Правилам и счета к оплате для финансирования бюджетных программ, направленных на вложение целевого вклада.
Сноска. Правила дополнены пунктом 216-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
Глава 28. Порядок перечисления денег субъектам
квазигосударственного сектора на формирование или увеличение
уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора и их
использованием на реализацию инвестиционных проектов, а также
перечисления денег субъектам квазигосударственного сектора на
выполнение государственного задания
Сноска. Заголовок главы 28 в редакции постановления Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
217. Перечисление денег на увеличение уставных капиталов юридических лиц с участием государства в уставном капитале и на увеличение уставного капитала их дочерних организаций в оплату объявленных акций юридических лиц осуществляется после государственной регистрации выпуска объявленных акций (ценных бумаг), подтверждаемой соответствующим свидетельством государственного органа, осуществляющего регулирование и надзор за рынком ценных бумаг.
Предоставление администратором бюджетных программ в территориальное подразделение казначейства счета к оплате в оплату объявленных акций юридических лиц без государственной регистрации выпуска объявленных акций (ценных бумаг) не допускается. Администратор бюджетных программ обеспечивает обоснованность и правомерность предоставления счета к оплате в оплату объявленных акций юридических лиц.
После перечисления денег в счет оплаты объявленных акций (ценных бумаг) юридическое лицо обеспечивает зачисление оплаченных акций на счет уполномоченного органа по распоряжению государственной собственностью в сроки, установленные законодательством о рынке ценных бумаг.
При осуществлении бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале национальных холдингов и национального управляющего холдинга администраторы бюджетных программ, не имеющие права владения и пользования государственным пакетом акций указанных юридических лиц, в соответствии с решением Правительства Республики Казахстан могут оплачивать эмиссию акций национальных холдингов и национального управляющего холдинга.
Перечисление денег на увеличение уставных капиталов юридических лиц с участием государства в уставном капитале и на увеличение уставного капитала их дочерних организаций в оплату объявленных акций юридических лиц в рамках реализации проектов с отлагательным условием осуществляется после представления центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в территориальное подразделение казначейства копии письма-уведомления с перечнем бюджетных инвестиций, по которым разрешается принятие обязательств по оплате акций или долей участия в уставном капитале юридических лиц и проведение платежей.

Ескерту. 216-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2010.07.03  N 688(қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
216-1. Нысаналы салым салуға бағытталған бюджеттік бағдарламаларды қаржыландыруды бюджеттік бағдарламалар әкімшісі шарт жасаспай, төлеуге берілетін шот негізінде жүзеге асырады.
Бюджеттік бағдарламалардың тиісті әкімшісі, осы Ережеге 75-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төлеуге берілетін шоттардың тізілімін және нысаналы салым салуға бағытталған бюджеттік бағдарламаларды қаржыландыру үшін төлеуге берілетін шоттарды 2 данада аумақтық қазынашылық бөлімшесіне жібереді.
Ескерту. 27-тару 216-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
28-тарау. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық
капиталын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға квазимемлекеттік
сектор субъектілеріне ақша аудару тәртібі және инвестициялық
жобаларды іске асыруға оларды пайдалану, сондай-ақ мемлекеттік
тапсырманы орындауға квазимемлекеттік сектор субъектілеріне
ақша аудару
Ескерту. 28-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
217. Жарғылық капиталында мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың жарғылық капиталын арттыруға және заңды тұлғалардың жарияланған акцияларын төлеу үшiн олардың еншiлес ұйымдарының жарғылық капиталын арттыруға ақша аудару, бағалы қағаздар нарығын реттеудi және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттiк органның тиiстi куәлiгiмен расталатын жарияланған акциялар (бағалы қағаздар) шығарылымын мемлекеттiк тiркегеннен кейiн жүзеге асырылады.
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсінiң заңды тұлғалардың жарияланған акцияларына ақы төлеуге берiлетiн шотты аумақтық қазынашылық бөлiмшелерiне жарияланған акциялардың (бағалы қағаздардың) шығарылымын мемлекеттiк тiркеусiз ұсынуға жол берiлмейдi. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi заңды тұлғалардың жарияланған акцияларына ақы төлеуге берiлетiн шоттың негiздiлiгi мен заңдылығын қамтамасыз етедi.
Жарияланған акцияларға (бағалы қағаздарға) ақы төлеу шотына ақша аударылғаннан кейiн заңды тұлға бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамада белгiленген мерзiмде мемлекеттiк меншiкке иелiк ету жөнiндегi уәкiлеттi органның шотына төленген акцияларды есептеудi қамтамасыз етедi.
Бюджеттiк инвестицияларды ұлттық холдингтердің және ұлттық басқарушы холдингiнiң жарғылық капиталында мемлекеттiң қатысуы арқылы жүзеге асырылған кезде, көрсетiлген заңды тұлғалардың акцияларының мемлекеттiк пакетiне иелiк ету және пайдалану құқығы жоқ бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiне сәйкес ұлттық холдингтердiң және ұлттық басқарушы холдингiнiң акцияларының эмиссиясын төлей алады.
Жарғылық капиталында мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарын ұлғайтуға және кейінге қалдыру шарты бар жобаларды іске асыру шеңберінде заңды тұлғалардың жарияланған акцияларын төлеуге олардың еншілес ұйымдарының жарғылық капиталын ұлғайтуға ақша аудару бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган, олар бойынша акцияларды немесе заңды тұлғалардың жарғылық капиталында қатысу үлестерін төлеу жөніндегі міндеттемелерді қабылдау және төлемдер жасау рұқсат етілетін бюджеттік инвестициялардың тізбесімен хабарлама-хаттың көшірмесін аумақтық қазынашылық бөлімшесіне ұсынғаннан кейін жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 217 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
217-1. При проведении платежа на формирование или увеличение уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора, администратор бюджетных программ предоставляет в территориальное подразделение казначейства (в ИС «Казначейство - клиент» - формирует) счет к оплате и копии (в ИС «Казначейство-клиент» - прикрепляет сканированный образ) документов (счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров, при выполнении работ или услуг - копии акта выполненных работ или оказанных услуг), подтверждающих обоснованность платежа в соответствии с финансово-экономическим обоснованием или технико-экономическим обоснованием (проектно-сметной документацией), свидетельство о государственной регистрации выпуска объявленных акций (ценных бумаг) и соответствующее решение органов управления, представленных субъектом квазигосударственного сектора администратору бюджетных программ.
При этом копии финансово-экономического обоснования с приложением копии положительного экономического заключения уполномоченного органа по государственному планированию, представляются в территориальное подразделение казначейства один раз, на каждый инвестиционный проект, с последующим представлением финансово-экономического обоснования с учетом дополнений и изменений с приложением копии положительного экономического заключения уполномоченного органа по государственному планированию.
При проведении платежа, за исключением суммы авансового платежа на выполнение государственного задания, администратор бюджетных программ предоставляет в территориальное подразделение казначейства (в ИС «Казначейство-клиент» - формирует) счет к оплате и копии (в ИС «Казначейство - клиент» — прикрепляет сканированный образ) документов (счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров, при выполнении работ или услуг - копии акта выполненных работ или оказанных услуг), подтверждающих обоснованность платежа, в случае реализации бюджетных инвестиционных проектов технико-экономическое обоснование (проектно-сметную документацию), представленных субъектом квазигосударственного сектора администратору бюджетных программ.
Указанные документы заверяются оттиском печати государственного учреждения полистно и парафируются подписью заместителя первого руководителя центрального исполнительного органа (лица, им уполномоченного) или руководителя государственного учреждения (лица, им уполномоченного).
Сноска. Правила дополнены пунктом 217-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 22.04.2014 № 385.

Ескерту. 217-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
217-1. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталын қалыптастыруға немесе арттыруға төлем жүргізген кезде бюджеттік бағдарлама әкімшісі аумақтық қазынашылық бөлімшеге төлемге шотты («Қазынашылық-клиент» АҚ - қалыптастырады) және қаржылық-экономикалық негіздемесіне немесе техникалық-экономикалық негіздемесіне (жобалау-сметалық құжаттама) сәйкес төлемнің негізділігін растайтын құжаттардың (шот-фактуралар немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжат (акт), жұмыстарды немесе көрсетілетін қызметтерді орындаған кезде - орындалған жұмыстар немесе көрсетілген қызметтер актісінің көшірмелерін) көшірмесін («Қазынашылық-клиент» АҚ - сканерленген бейнесін тіркейді), жарияланған акциялар (бағалы қағаздар) шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті және бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне квазимемлекеттік сектор субъектісі ұсынатын басқару органдарының тиісті шешімін ұсынады.
Бұл ретте, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның оң экономикалық қорытындысының көшірмелерін қоса бере отырып, қаржылық-экономикалық негіздеменің көшірмелері мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның оң экономикалық қорытындысының көшірмелерін қоса бере отырып, кейіннен толықтырулар мен өзгерістерді ескере отырып, қаржылық-экономикалық негіздемені беру арқылы әрбір инвестициялық жобаға аумақтық қазынашылық бөлімшесіне бір рет беріледі.
Мемлекеттік тапсырманы орындауға арналған аванстық төлемдердің сомаларын қоспағанда, төлемдерді жүргізген кезде бюджеттік бағдарламалар әкімшісі аумақтық қазынашылық бөлімшесіне төлемге шотты («Қазынашылық-клиент» АҚ - қалыптастырады) және техникалық-экономикалық негіздемесіне (жобалау-сметалық құжаттамаға) сәйкес төлем негізділігін растайтын құжаттардың (шот-фактуралар немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжат (акт), жұмыстарды немесе көрсетілетін қызметтерді орындау кезінде - орындалған жұмыстардың немесе көрсетілген қызметтер актісінің көшірмелері) көшірмесін («Қазынашылық-клиент» АҚ — сканерленген бейнесін тіркейді) ұсынады.
Көрсетілген құжаттардың әрбір парағы мемлекеттік мекеме мөрінің бедерімен расталады және орталық атқарушы органның бірінші басшысының орынбасары (ол уәкілеттік берген адам) немесе мемлекеттік мекеме басшысы (ол уәкілеттік берген адам) дәйектейді.
Ескерту. Ереже 217-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.

218. Администратор бюджетной программы по истечении одного месяца после перечисления денег в счет оплаты объявленных акций (ценных бумаг) предоставляет уполномоченному органу по исполнению бюджета информацию о мероприятиях, направленных на своевременное достижение целей бюджетных программ (подпрограмм), связанных с увеличением уставных капиталов, в пределах сумм, выделенных в соответствии с планом финансирования по платежам.
Администраторы бюджетной программы, реализующие бюджетные программы, направленные на увеличение уставных капиталов юридических лиц с участием государства в уставном капитале с целью реализации инвестиционных проектов и решений задач, предусмотренных программными документами ежегодно, к 20 января, а также в случае уточнения республиканского и местных бюджетов в течение 30 дней, предоставляют уполномоченному органу по исполнению бюджета информацию по реализации мероприятий, направленных на своевременное достижение целей бюджетных программ (подпрограмм), по форме согласно приложению 82 к настоящим Правилам.
Глава 29. Порядок осуществления операций с наличным деньгами
219. Получение наличных денег государственными учреждениями осуществляется по чекам банка и (или) с применением корпоративной платежной карточки и допускается по спецификам экономической классификации расходов, перечень которых и размеры определяются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета .
Для получения наличных денег по чекам с кассы банка с последующей выплатой с кассы государственного учреждения денег, предусмотренных пунктом 203 настоящих Правил, государственное учреждение самостоятельно выбирает банк. Государственным учреждением, банком и территориальным подразделением казначейства заключается договор на кассовое обслуживание по форме согласно приложению 83 к настоящим Правилам.
Дополнительно государственным учреждением заключается с банком договор об использовании чеков в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан .
220. Чековые книжки закупаются в банке уполномоченным лицом государственного учреждения под роспись на основании доверенности, выданной руководителем государственного учреждения или лицом, им уполномоченным.
Приобретенные чековые книжки предоставляются уполномоченным лицом государственного учреждения в территориальное подразделение казначейства для их регистрации.
221. Банк для ведения учета выданных наличных денег государственному учреждению по чекам открывает внутрибанковские счета на соответствующем балансовом счете для государственных учреждений, содержащихся за счет республиканского бюджета, и отдельно для государственных учреждений, содержащихся за счет средств местных бюджетов.
Особенностью внутрибанковских счетов, открытых в банке, является то, что в конце каждого операционного дня остатки внутрибанковских счетов должны быть нулевыми.

218. Бюджеттік бағдарлама әкімшісі жарияланған акцияларға (бағалы қағаздарға) төлеуге арналған ақша аударылғаннан кейін бір ай өткен соң бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарына сәйкес бөлінген сомалар шегінде жарғылық капиталды арттыруға байланысты бюджеттік бағдарламалардың мақсаттарына уақтылы қол жеткізуге бағытталған іс-шаралардың іске асырылуы туралы ақпарат береді.
Инвестициялық жобаларды іске асыру және мемлекеттік бағдарламаларда көзделген міндеттерді орындау мақсатында заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарын арттыруға бағытталған бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) жүзеге асыратын бюджеттік бағдарлама әкімшілері жыл сайын 20 қаңтарға, сондай-ақ республикалық және жергілікті бюджеттер нақтыланған жағдайда 30 күннің ішінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға бюджеттік бағдарлама, (кіші бағдарлама) мақсатына уақтылы қол жеткізу бағытындағы іс-шараларды іске асыру жөніндегі ақпаратты осы Ереженің 82-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ұсынады.
29-тарау. Қолма-қол ақшамен жасалатын операцияларды жүзеге асыру тәртібі
219. Қолма-қол ақшаны алуды мемлекеттік мекемелер банктің чектері бойынша және (немесе) корпоративтік төлем карточкаларын қолдана отырып жүзеге асырады және тізілімі мен мөлшерін бюджеттік атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган анықтайтын шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бойынша жол беріледі.
Осы Ереженің 203-тармағында көзделген ақшаны банк кассасынан чектер бойынша қолма-қол ақша алу үшін мемлекеттік мекеме банкті өзі дербес таңдайды. Мемлекеттік мекеме, аумақтық қазынашылық бөлімшесі және банк кассалық қызмет көрсетуге осы Ереженің 83-қосымшасына сәйкес нысан бойынша шарт жасасады.
Қосымша аумақтық қазынашылық бөлімшесі және банк Қазақстан Республикасының банктік заңнамасына сәйкес чектерді пайдалану туралы шарт жасасады.
220. Чек кітапшаларын банкте мемлекеттік мекеменің уәкілетті тұлғасы мемлекеттік мекеменің басшысы немесе ол өкілеттік берген тұлғаның сенімхаты негізінде қол қою арқылы сатып алады.
Сатып алынған чек кітапшаларын мемлекеттік мекеменің уәкілетті тұлғасы оларды аумақтық қазынашылық бөлімшесіне тіркеу үшін ұсынады.
221. Банк чектер бойынша мемлекеттік мекемеге берілген қолма-қол ақшаны есепке алуды жүргізу үшін республикалық бюджеттің есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелер үшін және жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелер үшін жеке тиісті баланс шотында банкішілік шоттар ашады.
Банкте ашылған банкішілік шоттардың ерекшелігі әрбір операциялық күннің аяғында банкішілік шоттардың қалдықтары нөл болуы тиіс.

222. На получение наличных денег государственными учреждениями из кассы банка территориальное подразделение казначейства предоставляет в банк документ с образцами подписей и оттиска печати в 2-х экземплярах. Документ с образцами подписей и оттиска печати оформляется по форме и в порядке, установленном НБ РК.
223. Государственное учреждение предварительно за один рабочий день до получения наличных денег по чекам предоставляет в территориальное подразделение казначейства реестр счетов к оплате с приложением счетов к оплате на восстановление полученных наличных денег в банке и оплату банковских услуг, чек, заявку на получение наличных денег по форме согласно приложению 84 к настоящим Правилам.
Счета к оплате предоставляются в отдельности по каждой специфике экономической классификации расходов.
Чек оформляется на уполномоченное лицо государственного учреждения и на общую сумму счетов к оплате на получение наличных денег из кассы банка. Чек предоставляется без подписей и оттиска печати государственного учреждения.
224. Чеки государственных учреждений, подписанные уполномоченными лицами территориального подразделения казначейства и скрепленные оттиском гербовой печати, предоставляются в банк в сроки, установленные договором на кассовое обслуживание.
Чеки предоставляются в банк вместе с реестром чеков на получение наличных денег государственными учреждениями по форме 5-55 "Реестр чеков на получение наличных денег государственными учреждениями" согласно приложению 85 к настоящим Правилам отдельно по государственным учреждениям, содержащимся за счет республиканского бюджета, и отдельно за счет местных бюджетов.
225. Выдача наличных денег производится банком на следующий рабочий день после поступления реестра чеков на получение наличных денег государственными учреждениями и чеков непосредственно уполномоченному лицу государственного учреждения, на имя которого выписан чек.
226. Банк, в сроки установленные договором на кассовое обслуживание, предоставляет в территориальное подразделение казначейства реестр оплаченных чеков по форме согласно приложению 86 к настоящим Правилам.
227. Для осуществления расчетов за счет бюджетных денег с применением корпоративной платежной карточки государственное учреждение открывает текущий счет, при этом, администратор республиканских бюджетных программ предоставляет ходатайство в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, администратор местных бюджетных программ - в местный уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Ходатайство администратора бюджетных программ должно содержать наименование и код государственного учреждения, вид бюджета и цели направления расходов, нормативный правовой акт, в соответствии с которым оно образовано или реорганизовано.
Уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение 5-и рабочих дней со дня поступления ходатайства администратора бюджетных программ выдает государственному учреждению разрешение на открытие текущего счета в 2-х экземплярах по форме согласно приложению 87 к настоящим Правилам.
В случае отказа в выдаче разрешения администратору бюджетных программ направляется письменное уведомление с указанием причины отказа.

222. Мемлекеттік мекемелер банк кассасынан қолма-қол ақша алуына аумақтық қазынашылық бөлімшесі банкке қойылған қолдар мен мөр бедері үлгілері бар құжатты екі данада банкке береді. Қойылған қолдар мен мөр бедерінің үлгілері бар құжат Қазақстан Республикасы Ұлттық банкі белгілеген нысан бойынша және тәртіппен ресімделеді.
223. Мемлекеттік мекеме чектер бойынша қолма-қол ақша алғанға дейін бір жұмыс күні бұрын аумақтық қазынашылық бөлімшесіне осы Ереженің 84-қосымшасына сәйкес нысан бойынша банкте алған қолма-қол ақшаны қалпына келтіруге арналған төлеуге берілетін шотты, банк қызметтеріне төлемді, чекті, қолма-қол ақша алуға арналған өтінімді қоса бере отырып, төлеуге берілетін шоттардың тізілімін береді.
Төлеуге берілетін шоттар шығыстардың экономикалық сыныптамасының әрбір ерекшелігі бойынша жеке беріледі.
Чек мемлекеттік мекеменің лауазымды тұлғасына және банктің кассасынан қолма-қол ақша алуға арналған төлеуге берілетін шоттардың жалпы сомасына ресімделеді. Чек мемлекеттік мекеменің қолдарын қоймай-ақ және мөр бедерінсіз беріледі.
224. Аумақтық қазынашылық бөлімшелерінің лауазымды тұлғалары қол қойған және елтаңбалы мөрдің таңбасымен бекітілген мемлекеттік мекемелердің чектері кассалық қызмет көрсетуге арналған шартта белгіленген мерзімде банкке беріледі.
Чектер банкке осы Ереженің 85-қосымшасына сәйкес 5-55 нысан бойынша мемлекеттік мекемелердің қолма-қол ақшаны алуға арналған чектердің тізілімімен бірге республикалық бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелер бойынша жеке және жергілікті бюджеттердің есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелер бойынша жеке беріледі.
225. Қолма-қол ақшаны беруді банк мемлекеттік мекемелердің қолма-қол ақша алуға арналған чектердің тізілімі және атына чек берілген мемлекеттік мекеменің уәкілетті тұлғаға тікелей чек түскеннен кейін келесі жұмыс күніне банк жүргізеді.
226. Банк кассалық қызмет көрсетуге арналған шартта белгіленген мерзімде аумақтық қазынашылық бөлімшесіне осы Ереженің 86-қосымшасына сәйкес нысанда төленген чектердің тізілімін береді.
227. Корпоративтік төлем карточкаларын қолдана отырып, бюджет ақшасы есебінен есептесулерді жүзеге асыру үшін мемлекеттік мекеме ағымдағы шот ашады, бұл ретте республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға, жергілікті бюджетті бағдарламалар әкімшісі - бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға қолдаухат береді.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қолдаухаты мемлекеттік мекеменің атауы мен кодын, бюджет түрін және шығыстар бағының мақсаттарын, оған сәйкес ол қалыптасқан немесе қайта ұйымдастырлған нормативтік құқықтық актіні қамтуы тиіс.
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қолдаухаты келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күннің ішінде мемлекеттік мекемеге ағымдағы шотты ашуға осы Ереженің 87-қосымшасына сәйкес нысан бойынша екі данада рұқсат береді.
Рұқсат беруден бас тартқан жағдайда, бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне бас тарту себебі көрсетіле отырып, жазбаша хабарлама жіберіледі.

228. Государственное учреждение заключает с банком Договор на открытие текущего счета, о выдаче и обслуживании корпоративной платежной карточки по форме согласно приложению 88 к настоящим Правилам и предоставляет документы, установленные нормативными правовыми актами НБ РК.
229. Полученная корпоративная платежная карточка регистрируется в государственном учреждении в журнале регистрации по форме согласно приложению 89 к настоящим Правилам и выдается под роспись уполномоченному лицу, определенному приказом ответственного секретаря центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых - руководителя государственного учреждения (далее - уполномоченное лицо государственного учреждения).
230. Платежи с использованием корпоративной платежной карточки осуществляются в пределах суммы денег на текущем счете.
Пополнение текущего счета осуществляется на основании счета к оплате в пределах сумм, утвержденных индивидуальными планами финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по обязательствам и платежам.
231. Уполномоченное лицо государственного учреждения предоставляет в сроки и в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан , авансовый отчет об использовании денег по чеку и (или) с текущего счета с приложением торговых чеков, слипов и других документов, являющихся подтверждением произведенных платежей с применением чеков и (или) корпоративной платежной карточки.
232. До конца текущего финансового года неиспользованные наличные деньги, снятые уполномоченным лицом с использованием чека и (или) корпоративной платежной карточки и (или) неиспользованные остатки денег на текущем счете должны быть восстановлены на соответствующий счет государственного учреждения. При этом, если бюджетные деньги не были восстановлены до конца текущего финансового года, в первые три рабочих дня следующего финансового года суммы возврата бюджетных денег должны быть перечислены государственным учреждением (уполномоченным лицом государственного учреждения) в доход соответствующего бюджета. Суммы возврата неиспользованных остатков денег с других источников финансирования, не перечисленные на соответствующий счет до конца текущего финансового года, должны быть восстановлены на соответствующий счет в первые три рабочих дня следующего финансового года.
233. Порядок ведения кассовых операций, определения лимита остатка наличных денег в кассах и на текущем счете государственных учреждений определяется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.

228. Мемлекеттік мекеме банкпен ағымдағы шот ашуға осы Ереженің 88-қосымшасына сәйкес нысан бойынша корпоративтік төлем карточкаларын беру және оларға қызмет көрсету туралы шарт жасасады және ҚР ҰБ-нің нормативтік құқықтық актілерімен белгіленген құжаттарды береді.
229. Алынған корпоративтік төлем карточкалары осы Ереженің 89-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекемеде тіркеу журналында тіркеледі және орталық атқарушы органның жауапты хатшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлғаның), ал мұндай болмаған жағдайда - мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығымен анықталған уәкілетті тұлғаларға (бұдан әрі - есеп беретін тұлға) қол қойып беріледі.
230. Корпоративтік төлем карточкасын пайдалана отырып жүргізілетін төлемдер ағымдағы шоттағы ақша сомасы шегінде жүзеге асырылады.
Ағымдағы шотты толықтыру міндеттемелер мен төлемдер бойынша бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландырудың жеке жоспарларымен бекітілген сомалар шегінде төлеуге берілетін шот негізінде жүзеге асырылады.
231. Мемлекеттік мекеменің уәкілетті тұлғасы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген мерзімде және тәртіппен сауда чектерін, слиптерді және чектерді және (немесе) корпоративтік төлем карточкасын пайдалана отырып жүргізілген төлемдерді растау болып табылатын басқа да құжаттарды қоса бере отырып, чек бойынша және (немесе) ағымдағы шоттан ақшаны пайдаланғаны туралы аванстық есеп береді.
232. Ағымдағы қаржы жылының аяғына дейін ағымдағы шоттағы ақшаның пайдаланылмаған қалдықтары және/немесе есеп беретін тұлға корпоративтік төлем карточкасын пайдалана отырып алған пайдаланылмаған қолма-қол ақша мемлекеттік мекеменің тиісті шотына тиісінше қалпына келтірілуге тиіс. Бұл ретте егер бюджет ақшасы ағымдағы қаржы жылының аяғына дейін қалпына келтірілмеген болса, келесі қаржы жылының бірінші үш жұмыс күнінде бюджет ақшасының қайтарылатын сомасын мемлекеттік мекеме (мемлекеттік мекеменің есеп беруші тұлғасы) тиісті бюджет кірісіне аударуы тиіс. Басқа қаржы көздерінен ағымдағы қаржы жылының аяғына дейін тиісті шотқа аударылмаған ақшаларының пайдаланылмаған қалдықтарының қайтарылатын сомасы келесі қаржы жылының бірінші үш жұмыс күнінде тиісті шотқа қалпына келтірілуге тиіс.
233. Кассалық операциялар жүргізу, мемлекеттік мекемелердің кассаларындағы қолма-қол ақша қалдығының лимитін анықтау тәртібін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган анықтайды.

Глава 30. Возврат сумм произведенных платежей
и переводов денег государственного учреждения
234. При возврате платежей, произведенных в текущем финансовом году, территориальное подразделение казначейства:
1) осуществляет восстановление кассовых расходов государственного учреждения путем увеличения суммы невыполненных обязательств и уменьшения кассовых расходов по соответствующим кодам бюджетной классификации расходов;
2) предоставляет государственному учреждению отчет формы 2-38 "Платежное поручение" по форме, согласно приложению 90 к настоящим Правилам (далее - платежное поручение по форме 2-38) и отчет формы 5-17 "Реестр восстановлений и переносов" по форме, согласно приложению 91 к настоящим Правилам.
Государственные учреждения, обслуживающиеся по ИС "Казначейство-клиент" самостоятельно формируют отчеты формы 2-38 "Платежное поручение", 5-17 "Реестр восстановлений и переносов", 5-56 "Отчет по возвратам платежей по заработной плате", 5-57 "Отчет по возвратам пенсионных платежей".
Сноска. Пункт 234 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2011 № 1654.
235. В случае возврата платежей текущего года с неверно указанными реквизитами или платежей прошлых лет, территориальное подразделение казначейства зачисляет такие платежи на 902 счет "Суммы, перечисленные по взаимным расчетам, до выяснения в национальной валюте" (далее - 902 счет). Не позднее следующего рабочего дня ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства предоставляет государственному учреждению платежное поручение по форме 2-38.
Территориальное подразделение казначейства в течение семи рабочих дней обеспечивает выяснение причин зачисления сумм на 902 счет со дня их зачисления, в случае ошибочно перечисленных платежей, суммы возвращаются назад отправителю денег.
Сноска. Пункт 235 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п. 3); от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
236. Государственное учреждение в течение 3-х рабочих дней со дня получения платежного поручения направляет в территориальное подразделение казначейства письмо с указанием уточненных реквизитов для последующего зачисления территориальным подразделением казначейства суммы возврата получателю денег либо при подтверждении дебиторской задолженности прошлых лет для последующего перечисления суммы возврата в доход соответствующего бюджета.
Платежное поручение по форме 2-38 территориального подразделения казначейства на перечисление в доход соответствующего бюджета суммы возврата дебиторской задолженности прошлых лет является основанием для списания государственным учреждением числящейся суммы дебиторской задолженности.

30-тарау. Мемлекеттік мекеменің жасалған төлемдер сомасын және ақша аударымдарын қайтару
234. Ағымдағы қаржы жылында жасалған төлемдердi қайтару кезiнде аумақтық қазынашылық бөлiмшесі:
1) орындалмаған мiндеттемелер сомасын арттыру және шығыстардың бюджеттiк сыныптамасының тиiстi кодтары бойынша кассалық шығыстарды азайту арқылы мемлекеттiк мекеменiң кассалық шығыстарын қалпына келтiрудi жүзеге асырады;
2) мемлекеттiк мекемеге осы 2-38 "Төлем тапсырмасы" нысанындағы есептi Ереженiң 90-қосымшасына сәйкес нысан бойынша (бұдан әрi – 2-38-нысан бойынша төлем тапсырмасы) және 5-17 "Қалпына келтiру және ауыстырулар тiзiлiмi" нысанындағы есептi осы Ереженiң 91-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бередi.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қызмет көрсетілетін мемлекеттік мекемелер 2-38 "Төлем тапсырмасы", 5-17 "Қалпына келтiру және ауыстырулар тiзiлiмi", 5-56 "Жалақы бойынша төлемдерді қайтару жөніндегі есеп", 5-57 "Зейнетақы төлемдерін қайтару жөніндегі есеп" нысанындағы есептерді дербес қалыптастырады.
Ескерту. 234-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
235. Ағымдағы жылдың деректемелері дұрыс көрсетілмеген төлемдері немесе өткен жылдардың төлемдерін қайтарған жағдайда, аумақтық қазынашылық бөлімшесі мұндай төлемдерді 902 "Өзара есеп айырысулар бойынша айқындалғанға дейінгі сомалар" шотына (бұдан әрі - 902-шот) есептейді. Аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жауапты орындаушысы келесі жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік мекемеге 2-38 нысан бойынша төлем тапсырмасын береді.
Аумақтық қазынашылық бөлiмшесi жетi жұмыс күнi iшiнде олардың есептелген күнінен бастап сомалардың 902-шотқа есептелу себебiн анықтауды қамтамасыз етедi, төлемдер қате аударылған жағдайда, сома ақшаны жөнелтушiге керi қайтарылады.
Ескерту. 235-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз); 24.04.2013 № 392 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
236. Мемлекеттік мекеме төлем тапсырмасын алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде аумақтық қазынашылық бөлімшесіне аумақтық қазынашылық бөлімшесі ақша алушыға қайтарылған төлем құжатының сомасын кейін аудару үшін нақтыланған деректемелерді көрсете отырып не аумақтық қазынашылық бөлімшесі қайтарылған төлем құжатының сомасын тиісті бюджеттің кірісіне кейін аудару үшін өткен жылдардың дебиторлық берешегін растайтын хат жібереді.
Тиісті бюджеттің кірісіне өткен жылдардың дебиторлық берешегін қайтару сомасын аударуға аумақтық қазынашылық бөлімшесінің 2-38-нысаны бойынша көлем тапсырмасы мемлекеттік мекеменің есебіндегі дебиторлық берешекті есептен шығару үшін негіз болып табылады.
Ескерту. 236-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 Қаулысымен.

237. В течение текущего финансового года возвраты платежей прошлых лет по пенсионным, социальным отчислениям, заработной плате, алиментам, стипендиям зачисляются на 902 счет, для дальнейшего перечисления территориальным подразделением казначейства, на основании письма государственного учреждения и приложенного к нему свифт-файла отправителю денег.
При зачислении сумм поступлений по доходам на 902 счет (при отсутствии или неверно указанных реквизитах в платежных поручениях по форме 2-38 документах) территориальное подразделение казначейства возвращает сумму отправителю денег либо на основании письма государственного учреждения при уточнении реквизитов может быть зачислена в доход соответствующего бюджета.
Зачисленные суммы на 902 счет по поступлениям на КСН платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег государственных учреждений и местного самоуправления при отсутствии или неверно указанных реквизитах в платежных поручениях по форме 2-38 территориальным подразделением казначейства на основании письма государственного учреждения при уточнении реквизитов зачисляются получателю денег.
В конце текущего финансового года возвраты платежей по пенсионным, социальным отчислениям, заработной плате, алиментам, стипендиям зачисляются на 902 счет для дальнейшего перечисления на основании письма государственного учреждения и приложенного к нему свифт-файла отправителю денег.
Сноска. Пункт 237 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 26.06.2013 № 650.
Глава 30-1. Использование аккредитивной формы расчета
Сноска. Правила дополнены главой 30-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 09.11.2009 № 1789.
237-1. По договорам, заключенным в иностранной валюте, допускается использование формы расчета с применением документарного аккредитива (далее - аккредитив) при осуществлении платежей и переводов денег в иностранной валюте в пользу нерезидентов Республики Казахстан.
237-2. Аккредитив открывается в пределах суммы договора, предусмотренной на текущий финансовый год, и на срок действия договора в иностранной валюте. При этом в случае заключения договора со сроком действия до 31 декабря текущего финансового года или превышающим текущий финансовый год срок действия аккредитива устанавливается не позднее 15 декабря финансового года, в котором открывается аккредитив.
Сноска. Пункт 237-2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п.3).
237-3. Для открытия аккредитива в иностранной валюте государственное учреждение представляет в территориальное подразделение казначейства заявление, которое оформляется и представляется в порядке, установленном НБ РК. Основанием для оформления заявления является договор, которым предусмотрено использование аккредитива, зарегистрированный в порядке, установленном настоящими Правилами.

237. Ағымдағы қаржы жылы ішінде зейнетақылық, әлеуметтік аударымдар, жалақы, алименттер, стипендиялар бойынша өткен жылдардың төлемдерін қайтару мемлекеттік мекеменің хаты мен оған қоса берілген свифт-файлдың негізінде аумақтық қазынашылық бөлімшесі ақшаны жөнелтушіге одан әрі аударуы үшін 902-шотқа есептеледі.
Кірістері бойынша түсімдер сомасын есептеу кезінде 902-шотқа (құжаттарда 2-28-нысан бойынша төлем тапсырмаларындағы көрсетілген деректемелер болмаған немесе дұрыс болмаған кезде) аумақтық қазынашылық органы соманы ақшаны жөнелтушіге не мемлекеттік мекеменің хаты негізінде деректемелерді нақтылаған кезде тиісті бюджеттің кірісіне есептелуі мүмкін.
Мемлекеттік мекеменің және жергілікті өзін-өзі басқарудың ақылы қызметтердің, демеушілік, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың ҚБШ түсімдер бойынша 902-шотына есептелген сомалар 2-38-нысан бойынша төлем тапсырмаларында көрсетілген деректемелер болмаған немесе қате көрсетілген кезде аумақтық қазынашылық бөлімшесі мемлекеттік мекеме хатының негізінде деректемелерді нақтылаған кезде ақшаны алушыға есептейді.
Ағымдағы қаржы жылының соңында зейнетақылық, әлеуметтік аударымдар, жалақы, алименттер, стипендиялар бойынша төлемдерді қайтару өткен жылдардың төлемдерін қайтару мемлекеттік мекеменің хаты мен оған қоса берілген свифт-файлдың негізінде аумақтық қазынашылық бөлімшесі ақшаны жөнелтушіге одан әрі аударуы үшін 902-шотқа есептеледі.
Ескерту. 237-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 26.06.2013 № 650 қаулысымен.
30-1-Тарау. Есептеудің аккредитивті нысанын пайдалану
Ескерту. Ереже 30-1-Тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 Қаулысымен.
237-1. Шетел валютасында жасалған шарттар бойынша Қазақстан Республикасының резидент еместерінің пайдасына шетел валютасында төлемдер және ақша аударуды жүзеге асыру кезінде құжаттық аккредитивті (бұдан әрі - аккредитив) қолдана отырып, есеп айырысу нысанын пайдалануға жол беріледі.
237-2. Аккредитив ағымдағы қаржы жылына көзделген шарт сомасының шегінде және шетел валютасындағы шарттың қолданылу мерзіміне ашылады. Бұл ретте шартты ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанына дейінгі немесе ағымдағы қаржы жылынан асатын қолданылу мерзімімен шарт жасасқан жағдайда аккредитивтің қолданылу мерзімі аккредитив ашылатын қаржы жылының 15 желтоқсанынан кешіктірмей белгіленеді.
Ескерту. 237-2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
237-3. Аккредитивті шетел валютасында ашу үшін мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшесіне ҚР ҰБ белгіленген тәртіппен ресімделетін және ұсынылатын өтінімді ұсынады. Осы Ережеде белгіленген тәртіппен тіркелген аккредитивті пайдалану көзделген шарт өтінімді ресімдеу үшін негіз болып табылады.

237-4. Аккредитив должен быть нетрансфертабельным (непереводным).
237-5. Аккредитив открывается в НБ РК. В условиях договора с применением аккредитивной формы расчета предусматривается нахождение возмещения по аккредитиву в банке-эмитенте (НБ РК) до надлежащего представления документов, предусмотренных аккредитивом.
237-6. Аккредитив в иностранной валюте закрывается в связи с досрочным исполнением условий аккредитива либо истечением срока действия аккредитива.
237-7. Неиспользованные суммы аккредитива в иностранной валюте по истечении срока действия аккредитива, после осуществления процедур по реконвертации, зачисляются путем восстановления кассовых расходов текущего финансового года по КБК расходов, с которого конвертирована иностранная валюта.
Сноска. Пункт 237-7 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п.3).
237-8. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета ведет учет сумм аккредитивов государственных учреждений.
Глава 31. Исполнение инкассовых распоряжений
238. Инкассовое распоряжение представляет собой документ, являющийся основанием для принудительного исполнения государственным учреждением/субъектом квазигосударственного сектора исполнительных документов, выданных согласно вступившим в законную силу решениям, определениям, постановлениям, приказам судов, а также связанных с погашением образовавшейся налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам или социальным отчислениям, задолженности перед таможенными органами. Инкассовое распоряжение является документом, подтверждающим обоснованность платежа государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора.
Инкассовое распоряжение составляется на основании исполнительного листа или приказа, выданного по решению (приговору, определению, постановлению) суда, или судебного приказа о взыскании денег и другим основаниям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан, за исключением инкассовых распоряжений органов налоговой службы и таможенных органов.
Инкассовое распоряжение представляется в территориальное подразделение казначейства, в котором обслуживается государственное учреждение/субъект квазигосударственного сектора, в 2-х экземплярах по форме, установленной банковским законодательством Республики Казахстан, с приложением оригинала исполнительного документа, являющегося основанием для его составления, либо копии этого документа, заверенной постранично оттиском гербовой печати суда.
Инкассовое распоряжение подлежит к принятию территориальным подразделением казначейства к исполнению в течение 10 (десяти) календарных дней от даты выписки инкассового распоряжения.
При приеме инкассовых распоряжений ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства осуществляет визуальную проверку на наличие подписей и оттиска печати в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

237-4. Аккредитив трансферленбейтін (аударылмайтын) болуы тиіс.
237-5. Аккредитив ҚР ҰБ-да ашылады. Есептеудің аккредитивті нысанын қолдана отырып жасалған шарттың талаптарында аккредитивпен көзделген құжаттарды тиісті ұсынуға дейін банк-эмитентте (ҚР ҰБ) аккредитив бойынша жабудың болуы көзделеді.
237-6. Аккредитивтің талаптарының мерзімнен бұрын орындалуына не аккредитивті қолдану мерзімінің аяқталуына байланысты шетел валютасындағы аккредитив жабылады.
237-7. Шетел валютасындағы аккредитивтің пайдаланылмаған сомасы аккредитивтің қолданылу мерзімі аяқталған соң, қайта айырбастау жөніндегі рәсімдерді жүзеге асырғаннан кейін шетел валютасы айырбасталған шығыстар БСК бойынша ағымдағы қаржы жылының кассалық шығыстарын қалпына келтіру жолымен есепке алынады.
Ескерту. 237-7-тармақтың мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгеріссіз қалдырылды - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
237-8. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекеттік мекемелердің аккредитив сомаларының есебін жүргізеді.
31-тарау. Инкассолық өкімдерді орындау тәртібі
238. Инкассолық өкiм соттардың заңды күшiне енген шешiмдерiне, ұйғарымдарына, қаулыларына, бұйрықтарына сәйкес берiлген, сондай-ақ пайда болған салық берешегiн, мiндеттi зейнетақы жарналары немесе әлеуметтiк аударымдар бойынша берешектi, кеден органдары алдындағы берешектi өтеуге байланысты атқарушылық құжаттарды мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттік сектор субъектісінің мәжбүрлi түрде орындауына негiз болып табылатын құжатты бiлдiредi. Инкассолық өкiм мемлекеттiк мекеме/квазимемлекеттік сектор субъектісі төлемiнiң негiздiлiгiн растайтын құжат болып табылады.
Салық қызметi органдары мен кеден органдарының инкассолық өкiмдерiн қоспағанда, инкассолық өкiм атқару парағы немесе сот шешiмi (үкiмi, ұйғарымы, қаулысы) немесе ақшаны өндiрiп алу туралы сот бұйрығы негiзiнде және Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде көзделген басқа да негiздер бойынша берiлген бұйрықтың негізінде жасалады.
Инкассолық өкiм оны жасау үшiн негiз болып табылатын атқарушылық құжаттың түпнұсқасын не әрбiр бетi соттың елтаңбалық мөрiмен куәландырылған осы құжаттың көшiрмесiн қоса, Қазақстан Республикасының банктiк заңнамасында белгiленген нысан бойынша 2 данада мемлекеттiк мекемеге/квазимемлекеттік сектор субъектісіне қызмет көрсетiлетiн аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне берiледi.
Инкассолық өкiмдi аумақтық қазынашылық бөлiмшесi инкассолық өкiм есептен шыққан күннен 10 (он) күнтiзбелiк күн iшiнде орындауға қабылдауы тиіс.
Инкассолық өкiмдердi қабылдау кезiнде аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң жауапты орындаушысы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен қолдардың және мөр бедерiнiң болуына көзбен тексерудi жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 238 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
239. Инкассовое распоряжение при соответствии требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан, в том числе пункта 238 настоящих Правил, регистрируется в журнале учета инкассовых распоряжений по форме согласно приложениям 92 и 92-1, который должен быть пронумерован, прошнурован и скреплен оттиском гербовой печати и подписью руководителя территориального подразделения казначейства, с указанием общего количества листов.
Записи производятся в хронологическом порядке, дата поступления инкассового распоряжения должна соответствовать дате указанной в журнале. Журнал учета инкассовых распоряжений ведется по видам бюджетов и источникам финансирования.
При несоответствии инкассового распоряжения требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан и требованиям пункта 238 настоящих Правил инкассовое распоряжение в течение 2-х рабочих дней подлежит возврату без исполнения с письменным обоснованием причин возврата.
Сноска. Пункт 239 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
240. При одновременном поступлении в территориальное подразделение казначейства на государственное учреждение/субъект квазигосударственного сектора инкассовых распоряжений по исполнительным документам, налоговых и таможенных органов, исполнение их осуществляется в порядке, установленном Гражданским кодексом.
При одновременном поступлении на государственное учреждение/субъект квазигосударственного сектора инкассовых распоряжений налоговых и таможенных органов, инкассовое распоряжение на взыскание сумм налоговой задолженности исполняется в первоочередном порядке.
Сноска. Пункт 240 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
241. Исполнение инкассового распоряжения производится за счет:
1) сумм плановых назначений по непринятым обязательствам текущего финансового года, в случае выставления инкассового распоряжения на код государственного учреждения. Также на исполнение инкассового распоряжения направляется имеющаяся экономия бюджетных средств по бюджетной программе, включая экономию по государственным закупкам;
2) сумм плановых назначений по непринятым обязательствам и денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), в случае выставления его на КСН, предназначенный для учета операций, связанных с зачислением денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, и проведением за счет них расходов;

Ескерту. 238-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
239. Инкассолық өкiм Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген талаптарға, оның iшiнде осы Ереженiң 238-тармағына сәйкес болған кезде 92 және 92-1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша, инкассолық өкiмдердi есепке алу журналында тiркеледi, ол беттердiң жалпы санын көрсете отырып, нөмiрленген, тiгiнделген және елтаңбалы мөр бедерiмен және аумақтық қазынашылық бөлiмшесi басшысының қойылған қолымен нықталған болуы тиiс.
Жазбалар хронологиялық тәртіппен жүргізіледі, инкассолық өкімнің түскен күні журналда көрсетілген күнге сәйкес келуі тиіс.
Инкассолық өкімдерді есепке алу журналы бюджет түрлері және қаржыландыру көздері бойынша жүргізіледі.
Инкассолық өкім Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген және атқарушы құжаттарды ұсыну үшін, оның ішінде осы Ереженің 238-тармағында белгіленген мерзімі өтіп кеткен кезде инкассолық өкім екі жұмыс күні ішінде қайтару себептерін жазбаша негіздеумен орындалмай қайтаруға жатады.
Ескерту. 239-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
240. Салық және кеден органдарының атқарушы құжаттары бойынша мемлекеттiк мекемеге/квазимемлекеттік сектор субъектісіне қойған инкассолық өкiмдерi аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне бiр мезгілде түскен кезде, оларды орындау Азаматтық кодексте белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
Салық және кеден органдарының инкассолық өкiмдерi мемлекеттiк мекемеге/квазимемлекеттік сектор субъектісіне бiр мезгілде түскен кезде, салық берешегi сомаларын өндiрiп алуға қойылған инкассолық өкiмдер бiрiншi кезекте орындалады.
Ескерту. 240-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
241. Инкассолық өкiмдi орындау:
1) инкассолық өкім мемлекеттiк мекеменiң кодына қойылған жағдайда, ағымдағы қаржы жылының қабылданбаған мiндеттемелерi бойынша жоспарлы тағайындау сомасы. Сондай-ақ мемлекеттiк сатып алу бойынша үнемдеудi қоса алғанда, бюджеттiк бағдарлама бойынша бюджет қаражатының қолда бар үнемi инкассолық өкiмдi орындауға жiберiледi;
2) қабылданбаған мiндеттемелер бойынша жоспарлы тағайындау сомасы және оны мемлекеттiк мекемелердiң олардың иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) сатуынан түсетiн ақшаны есептеумен және олардың есебінен шығыстарды жүргізумен байланысты операцияларды есепке алуға арналған ҚБШ қойған жағдайда, мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) сатуынан түсетiн ақша;

3) остатка денег спонсорской, благотворительной помощи, в случае выставления его на КСН, предназначенный для учета операций, связанных с зачислением и расходованием денег от спонсорской, благотворительной помощи для государственных учреждений, получаемых ими в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
4) остатка денег на счете субъекта квазигосударственного сектора и в соответствии с банковским законодательством;
5) остатка денег на КСН местного самоуправления, в случае выставления его на КСН местного самоуправления.
Сноска. Пункт 241 в редакции постановления Правительства РК от 26.06.2013 № 650.
241-1. Исполнение инкассового распоряжения выставленного на основании исполнительных документов производится по соответствующей специфике экономической классификации расходов. При недостаточности либо отсутствии средств по специфике экономической классификации расходов, предназначенной для исполнения исполнительных документов, судебных актов, исполнение инкассового распоряжения осуществляется путем внесения изменений в индивидуальные планы финансирования.
Сноска. Правила дополнены пунктом 241-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 09.11.2009 № 1789.
242. Получив инкассовое распоряжение, ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства:
1) направляет государственному учреждению не позднее следующего рабочего дня за днем регистрации инкассового распоряжения письменное уведомление о выставлении инкассового распоряжения и приостановлении операций (далее - письмо-уведомление):
по бюджетной программе (подпрограмме), по которой осуществляется содержание деятельности государственных учреждений;
по регистрации обязательств и проведению платежей по КСН платных услуг государственного учреждения;
по проведению платежей по КСН спонсорской, благотворительной помощи и местного самоуправления государственного учреждения;
с приложением первого экземпляра инкассового распоряжения и копии исполнительного документа в случае, предусмотренном пунктом 238 настоящих Правил. В территориальном подразделении казначейства остается второй экземпляр инкассового распоряжения, в случае выставления его на основании исполнительного документа - вместе со вторым экземпляром инкассового распоряжения остается оригинал (копия) исполнительного документа;
2) в тот же день осуществляет приостановление операций по неиспользованным остаткам бюджетной программы (подпрограммы), по которой осуществляется содержание деятельности государственных учреждений, за исключением КБК расходов, по которым осуществляются платежи и переводы денег по:
заработной плате и другим денежным выплатам, в том числе заработной плате внештатного персонала;
денежной компенсации, предусмотренной законодательными актами Республики Казахстан;
налогам и другим обязательным платежам в бюджет;
пособиям, алиментам;
обязательным пенсионным взносам;
социальным отчислениям;
оплате банковских услуг.

3) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес оны мемлекеттік мекемелер үшін алатын демеушілік, қайырымдылық көмектен түскен ақшаны есептеумен және жұмсаумен байланысты операцияларды есепке алуға арналған ҚБШ қойылған жағдайда демеушілік, қайырымдылық көмек ақшасының қалдығы;
4) квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотындағы ақша қалдығы және банктік заңнамаға сәйкес;
5) жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ шығарған жағдайда, жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ-дағы ақша қалдығы есебінен жүргiзiледi.
Ескерту. 241-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.06.2013 № 650 қаулысымен.
241-1. Атқару құжаттарының негізінде ұсынылған инкассалық өкімді орындау шығыстардың экономикалық сыныптамасының тиісті ерекшелігі бойынша жасалады. Атқару құжаттарын, сот актілерін орындауға арналған шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бойынша қаражат жетіспеген не жоқ болған жағдайда инкассалық өкімді орындау жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу жолымен жүзеге асырылады.
Ескерту. Ереже 241-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 Қаулысымен.
242. Инкассолық өкімді алғаннан кейін аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жауапты орындаушысы:
1) мемлекеттік мекемеге инкассолық өкімді тіркеген күннен кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей инкассолық өкімді қою және мына:
мемлекеттік мекемелердің қызметін ұстау жүзеге асырылатын бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша;
міндеттемелерді тіркеу және мемлекеттік мекемелердің ақылы қызметтер ҚБШ бойынша төлем жүргізу жөнінде;
мемлекеттік мекемелердің демеушілік, қайырымдылық көмектің және жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ бойынша төлем жүргізу жөнінде;
осы Ережеге 238-тармақта көзделген жағдайларда инкассолық өкімнің бірінші данасы мен атқарушы құжаттың көшірмесі қоса беріле отырып, операцияларды тоқтата тұру туралы жазбаша хабарлама (бұдан әрі – хабарлама хат) жібереді. Аумақтық қазынашылық бөлімшесінде инкассолық өкімнің екінші данасы, оны атқарушы құжаттар негізінде қойған жағдайда - инкассолық өкімнің көшірмесімен бірге атқарушы құжаттың түпнұсқасы (көшірмесі) қалады;
2) сол күні мыналар бойынша:
жалақы және басқа да ақша, оның ішінде штаттан тыс қызметкерлердің төлемдері;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген ақшалай өтемақы;
салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер;
жәрдемақы, алимент;
міндетті зейнетақы жарналары;
әлеуметтік аударымдар;
банк қызметтеріне ақы төлеу бойынша төлемдер мен ақша аударымдары жүзеге асырылатын шығыстардың ҚБШ-ны қоспағанда, қызметтерін қамтамасыз ету жүзеге асырылатын бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) пайдаланылмаған қалдықтары бойынша операцияларды тоқтата тұру жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 242 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 26.06.2013 № 650.
242-1. Получив инкассовое распоряжение, ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства осуществляет безакцептное изъятие денег в пределах остатков на счете субъекта квазигосударственного сектора в пользу получателя, указанного в инкассовом распоряжении. На следующий рабочий день формирует и распечатывает форму 2-38 согласно приложению 90 и форму 5-15 согласно приложению 76 к настоящим Правилам. Форма 2-38 заверяется штампом и подписывается ответственным исполнителем территориального подразделения казначейства и передается субъекту квазигосударственного сектора как подтверждающий изъятие денег документ.
Сноска. Правила дополнены пунктом 242-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
243. При выставлении инкассового распоряжения по исполнительным документам о взыскании средств из резерва Правительства Республики Казахстан приостановление операций по бюджетной программе (подпрограмме), по которой осуществляется содержание деятельности государственных учреждений не производится.
244. Приостановление операций предусматривает приостановление принятия и исполнения территориальным подразделением казначейства документов государственного учреждения, за счет неиспользованных остатков бюджетной программы (подпрограммы), по которой осуществляется содержание деятельности государственных учреждений, за исключением КБК расходов предусмотренных абзацем вторым - восьмым подпункта 2) пункта 242 настоящих Правил.
245. Государственное учреждение, получив письмо-уведомление, не позднее следующего рабочего дня со дня поступления инкассового распоряжения обеспечивает исполнение инкассовых распоряжений, путем формирования на основании данных инкассового распоряжения счета к оплате и предоставления в территориальное подразделение казначейства.
В случае недостаточности либо отсутствии сумм плановых назначений по непринятым обязательствам и экономии расходов по бюджетной программе, включая экономию по государственным закупкам, государственное учреждение уведомляет администратора бюджетных программ о выставлении инкассового распоряжения и обеспечивает исполнение инкассовых распоряжений в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня его регистрации в территориальном подразделении казначейства.
Администратор бюджетных программ в установленном настоящими Правилами порядке осуществляет процедуры увеличения плановых назначений государственного учреждения, которому выставлено инкассовое распоряжение, за счет уменьшения неиспользованных плановых назначений других подведомственных государственных учреждений.

Ескерту. 242-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 26.06.2013 № 650 қаулысымен.
242-1. Аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнің жауапты орындаушысы инкассолық өкiмді алып, квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотындағы қалдықтар шегінде инкассолық өкімде көрсетілген алушының пайдасына акцептсіз ақша алуды жүзеге асырады. Келесі жұмыс күні осы Ереженің 90-қосымшасына сәйкес 2-38-нысанды және 76-қосымшасына сәйкес 5-15-нысанды қалыптастырады және басып шығарады. 2-38-нысан мөртабанмен расталады және оған аумақтық қазынашылық бөлiмшенің жауапты орындаушысының қолы қойылады да ақшаның алынғанын растайтын құжат ретінде квазимемлекеттік сектор субъектісіне беріледі.
Ескерту. 31-тарау 242-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
243. Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен қаражат өндіріп алу туралы атқарушы құжаттар бойынша инкассолық өкімдер қойылған кезде мемлекеттік мекемелерді ұстау жүзеге асырылатын бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша операцияларды тоқтата тұру жүргізілмейді.
244. Операцияларды тоқтата тұру, осы Ереженің 242-тармағының 2) тармақшасының екінші - сегізінші абзацында көзделген шығыстардың БСК қоспағанда, аумақтық қазынашылық бөлімшесінің мемлекеттік мекемелерді ұстау жүзеге асырылатын бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша пайдаланылмаған қалдықтары есебінен мемлекеттік мекемелердің құжаттарын қабылдауды және орындауды тоқтата тұруды көздейді.
245. Мемлекеттік мекеме хабарлама хатты алып, инкассолық өкім түскен күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей инкассолық өкім деректері негізінде төлеуге берілетін шотты қалыптастыру және аумақтық қазынашылық бөлімшесіне ұсыну жолымен инкассолық өкімнің орындалуын қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік мекеме мемлекеттік сатып алу бойынша үнемдеуді қоса алғанда, қабылданбаған міндеттемелер мен бюджеттік бағдарлама шығыстарын үнемдеу бойынша жоспарлы тағайындау сомасы жетіспеген немесе болмаған жағдайда бюджеттік бағдарламалардың әкiмшiлерiн инкассолық өкім қойылғаны туралы хабардар етеді және инкассолық өкiмдi орындауды аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде инкассолық өкім тіркелген күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні iшiнде жүзеге асырады.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі осы Ережеде белгіленген тәртіппен басқа ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің пайдаланылмаған жоспарлы тағайындауларын азайту есебінен инкассолық өкім шығарылған мемлекеттік мекеменің жоспарлы тағайындауларын арттыру рәсімдерін жүзеге асырады.

В случае необеспечения исполнения в течение 20 (двадцать) рабочих дней инкассовых распоряжений, территориальное подразделение казначейства осуществляет приостановление проведения платежей по всем бюджетным программам (подпрограммам), за исключением КБК расходов, предусмотренных абзацами вторым – восьмым подпункта 2) пункта 242 настоящих Правил, и бюджетных программ, направленных на предоставление трансфертов физическим лицам, а также на исполнение обязательств по решениям судов.
Сноска. Пункт 245 в редакции постановления Правительства РК от 31.08.2011 № 990; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 26.03.2012 № 352; от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
246. При получении инкассового распоряжения и отсутствии сумм плановых назначений по непринятым обязательствам, и экономии расходов по бюджетной программе, включая экономию по государственным закупкам у государственного учреждения, территориальное подразделение казначейства обязано принять и хранить его в течение текущего финансового года, если иное не предусмотрено законодательными актами.
Если по истечении срока, представленное инкассовое распоряжение не было исполнено из-за отсутствия плановых назначений у государственного учреждения, то территориальное подразделение казначейства обязано вернуть инкассовое распоряжение взыскателю денег без исполнения.
Данная норма не распространяется на инкассовые распоряжения налоговых и таможенных органов о принудительном взимании налогов и других обязательных платежей в бюджет, взыскании обязательных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд, обязательных социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, не уплаченных в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан, штрафов и пени, начисленных за неуплату либо несвоевременную уплату налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, обязательных социальных отчислений.
Сноска. Пункт 246 с изменениями, внесенными постановлениями  Правительства РК от 09.11.2009 № 1789; от 31.08.2011 № 990; от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013); от 16.10.2013 № 1101.
247. После внесения изменений в индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам текущего финансового года на сумму, достаточную для исполнения инкассового распоряжения и предоставления оформленного счета к оплате, ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства осуществляет возобновление операций по бюджетной программе (подпрограмме), по которой осуществляется содержание деятельности государственных учреждений.
Возобновление операций по государственному учреждению производится также в случае отзыва инкассового распоряжения.
Возобновление операций предусматривает возобновление принятия и исполнения территориальным подразделением казначейства документов государственного учреждения, за счет неиспользованных остатков бюджетной программы (подпрограммы), по которой осуществляется содержание деятельности государственных учреждений.

Инкассолық өкiмдi орындау 20 (жиырма) жұмыс күнi iшiнде қамтамасыз етiлмеген жағдайда, аумақтық қазынашылық бөлiмшесi осы Ереженiң 242-тармағы 2) тармақшасының екiншi – сегiзiншi абзацтарында көзделген шығыстар БСК және жеке тұлғаларға трансферттер беруге, сондай-ақ соттардың шешiмдерi бойынша мiндеттемелердi орындауға бағытталған бюджеттiк бағдарламаларды қоспағанда, барлық бюджеттiк бағдарламалар (кiшi бағдарламалар) бойынша төлемдер жүргізуді тоқтата тұруды жүзеге асырады.
Ескерту. 245-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.08.31 N 990 қаулысымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352; 24.04.2013 № 392 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
246. Инкассолық өкiмдi алған және мемлекеттiк мекемеде мемлекеттiк сатып алу бойынша үнемдеудi қоса алғанда, қабылданбаған мiндеттемелер мен бюджеттiк бағдарлама шығыстарын үнемдеу бойынша жоспарлы жұмсалым сомасы болмаған кезде аумақтық қазынашылық бөлiмшесi, егер заңнамалық актiлерде өзгеше көзделмесе, алынған инкассолық өкiмдердi алуға және ағымдағы қаржы жылы бойы сақтауға мiндеттi.
Егер мерзімі өткеннен кейін ұсынылған инкассолық өкім мемлекеттік мекемеде жоспарлы тағайындаулар болмауына байланысты орындалмаған болса, онда аумақтық қазынашылық бөлімшесі ақшаны өндіріп алушыларға инкассолық өкімді орындамастан қайтаруға міндетті.
Бұл норма салық қызметі органдары мен кеден органдарының салықты және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді мәжбүрлеп өндіріп алуға, біріңғай зейнетақы жинақ қорларына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімінде төленбеген міндетті зейнетақы жарналарын, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік аударымдарды, салықты және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті әлеуметтік аударымдарды төлемегені немесе уақытында төлемегені үшін есептелген айыппұлдар мен өсімақыларды не өндіріп алу туралы инкассолық өкімдеріне қолданылмайды.
Ескерту. 246-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789, 2011.08.31 N 990; 24.04.2013 № 392 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); 16.10.2013 N 1101 қаулыларымен.
247. Ағымдағы қаржы жылының міндеттемелері мен төлемдері бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларына инкассолық өкімді орындау және төлемге берілген шоттарды рәсімдеу үшін жеткілікті сомаға өзгерістер енгізілгеннен кейін аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жауапты орындаушысы мемлекеттік мекемелердің қызметін қамтамасыз ету жүзеге асырылатын бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша операцияларды қайтадан жаңартуды жүзеге асырады.
Инкассолық өкімді қайтарып алынған жағдайда да мемлекеттік мекеме бойынша операцияларды қайта жаңарту жүргізіледі.
Операцияларды қайта жаңарту аумақтық қазынашылық бөлімшесінің мемлекеттік мекемелердің қызметін қамтамасыз ету жүзеге асырылатын бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) пайдаланылмаған қалдықтары есебінен мемлекеттік мекеменің құжаттарын қабылдауды және орындауды қайта жаңартуды көздейді.

При отзыве судебным исполнителем инкассового распоряжения территориальное подразделение казначейства возвращает инкассовое распоряжение в случаях, установленных статьей 59 Закона Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года «Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей».
Сноска. Пункт 247 в редакции постановления Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
248. Государственное учреждение в течение 2-х рабочих дней со дня регистрации в территориальном подразделении казначейства инкассового распоряжения выставленного на КСН платных услуг:
при наличии остатков неиспользованных плановых назначений и денег на КСН платных услуг предоставляет счет к оплате;
при отсутствии либо недостаточности плановых назначений и/или денег на КСН платных услуг представляет письмо с указанием КБК расходов и кода товаров (работ, услуг), по которым территориальное подразделение казначейства осуществляет приостановление операций и уведомляет администратора бюджетных программ о выставлении инкассового распоряжения.
249. Администратор бюджетных программ в установленном настоящими Правилами порядке осуществляет процедуры внесений изменений в план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) государственного учреждения, которому выставлено инкассовое распоряжение.
250. После внесения изменений в план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) текущего финансового года на сумму, достаточную для исполнения инкассового распоряжения, ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства осуществляет возобновление операций по КБК расходов и коду товаров (работ, услуг).
Государственное учреждение не позднее следующего рабочего дня, после внесения изменений в план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) предоставляет в территориальное подразделение казначейства счет к оплате.
251. Государственное учреждение в течение 2-х рабочих дней со дня регистрации инкассового распоряжения, выставленного на КСН спонсорской, благотворительной помощи, местного самоуправления:
при наличии остатка денег на КСН спонсорской, благотворительной помощи, местного самоуправления представляет счет к оплате;
при недостаточности или отсутствии денег на КСН спонсорской, благотворительной помощи, местного самоуправления, достаточных для исполнения инкассового распоряжения, территориальным подразделением казначейства инкассовое распоряжение исполняется в порядке и очередности, установленных Гражданским кодексом Республики Казахстан.

Сот орындаушысы инкассолық өкімді кері қайтарып алған кезде аумақтық қазынашылық бөлімшесі «Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы» 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 59-бабында белгіленген жағдайларда инкассолық өкімді қайтарады.
Ескерту. 247-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.08.31 N 990 Қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
248. Мемлекеттік мекеме ақылы қызметтер ҚБШ-сына қойылған инкассолық өкімнің аумақтық қазынашылық бөлімшесінде тіркелген күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде:
ақылы қызметтер ҚБШ-сында пайдаланылмаған жоспарлы тағайындаулар қалдықтары және ақша болған кезде төлеуге берілетін шотты береді;
ақылы қызметтер ҚБШ-сында жоспарлы тағайындаулар қалдықтары және/немесе ақша болмаған не жеткіліксіз болған кезде аумақтық қазынашылық бөлімшесі олар бойынша операцияларды тоқтата тұруды жүзеге асыратын шығыстардың БСК-сін және тауарлар (жұмыс, қызмет) кодтарын көрсете отырып, хатты ұсынады.
249. Бюджеттік бағдарлама әкімшілері осы Ережеде белгіленген тәртіппен инкассолық өкім қойылған мемлекеттік мекемелердің жоспарларына мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түскен ақша түсімдері мен шығыстары жоспары өзгерістер енгізу рәсімдерін жүзеге асырады.
250. Мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түскен ақша түсімдері мен шығыстарының ағымдағы қаржы жылының жоспарларына инкассолық өкімді орындау үшін жеткілікті сомаға өзгерістер енгізілгеннен кейін аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жауапты орындаушысы шығыстардың БСК-сін және тауарлар (жұмыс, қызмет) кодтары бойынша операцияларды қайта жасауды жүзеге асырады.
Мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түскен ақша түсімдері мен шығыстарының ағымдағы қаржы жылының жоспарына өзгерістер енгізілгеннен кейін келесі жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшесіне төлеуге берілетін шотты ұсынады.
251. Мемлекеттік мекеме демеушілік, қайырымдылық көмектің, жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ-сында қойылған инкассолық өкім аумақтық қазынашылық бөлімшесінде тіркелген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде:
демеушілік, қайырымдылық көмектің, жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ-сында ақша қалдығы болған кезде төлеуге берілетін шот ұсынады;
демеушілік, қайырымдылық көмектің, жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ-сында инкассолық өкімді орындау үшін жеткілікті ақша болмаған не жеткіліксіз болған кезде аумақтық қазынашылық бөлімшесі инкассолық өкімді Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінде белгіленген тәртіппен және кезектілікпен орындайды.

Сноска. Пункт 251 в редакции постановления Правительства РК от 26.06.2013 № 650.
252. Возобновление операций по КСН платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи либо местного самоуправления осуществляется после исполнения инкассового распоряжения либо отзыва инкассового распоряжения.
При отзыве судебным исполнителем инкассового распоряжения территориальное подразделение казначейства возвращает инкассовое распоряжение в случаях, установленных статьей 59 Закона Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года «Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей».
Сноска. Пункт 252 в редакции постановления Правительства РК от 31.08.2011 № 990; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 26.06.2013 № 650; от 22.04.2014 № 385.
253. При исполнении инкассового распоряжения в журнале учета инкассовых распоряжений производится отметка о его исполнении.
После полного исполнения инкассового распоряжения территориальное подразделение казначейства в течение 2-х рабочих дней возвращает оригинал исполнительного документа с приложением копии счета к оплате уполномоченному государственному органу по обеспечению исполнения исполнительных документов сопроводительным письмом.
254. При поступлении в территориальное подразделение казначейства судебных актов, постановлений органов дознания и предварительного следствия, постановлений органов исполнительного производства, санкционированных прокурором, постановлений органов исполнительного производства санкционированных судом о наложении ареста на определенную денежную сумму, ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства блокирует проведение расходных операций в случаях:
1) выставления на код государственного учреждения:
по бюджетной программе (подпрограмме), по которой осуществляется содержание деятельности государственных учреждений, за исключением КБК расходов, по которым осуществляются платежи и переводы денег по:
заработной плате и другим денежным выплатам, в том числе заработной плате по внештатному персоналу;
денежной компенсации, предусмотренной законодательными актами Республики Казахстан;
налогам и другим обязательным платежам в бюджет;
пособиям, алиментам;
обязательным пенсионным взносам;
социальным отчислениям;
оплате банковских услуг;
2) выставления инкассового распоряжения на КСН платных услуг, КСН спонсорской, благотворительной помощи, КСН местного самоуправления на сумму исполнительного документа;
3) выставления инкассового распоряжения на счет субъекта квазигосударственного сектора на сумму исполнительного документа.
При наложении ареста в обеспечение исковых требований сумма денег, на которые налагается арест, не должна превышать суммы иска и размера государственной пошлины и расходов, связанных с исполнением решений, приговоров, определений и постановлений суда. При наложении ареста органами исполнительного производства в обеспечение исполнения исполнительного документа сумма денег и стоимости имущества, на которую налагается арест, не должна превышать сумму, необходимую для погашения присужденной взыскателю суммы, а также штрафов, наложенных на должника в процессе исполнения исполнительного документа, и расходов по исполнению исполнительного документа.

Ескерту. 251-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.06.2013 № 650 қаулысымен.
252. Ақылы қызметтердің не демеушілік, қайырымдылық көмектің, жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ бойынша операцияларды қайта жаңғырту инкассолық өкім орындалғаннан не инкассолық өкім кері қайтарып алынғаннан кейін жүзеге асырылады.
Сот орындаушысы инкассолық өкімді кері қайтарып алған кезде қазынашылықтың аумақтық бөлімшесі «Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы» 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 59-бабында белгіленген жағдайларда инкассолық өкімді қайтарады.
Ескерту. 252-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.08.31 N 990 қаулысымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 26.06.2013 № 650; 22.04.2014 N 385 қаулыларымен.
253. Инкассолық өкімді орындаған кезде инкассолық өкімдерді есепке алу журналында оның орындалғаны туралы белгі соғылады.
Инкассолық өкім толық орындалғаннан кейін аумақтық қазынашылық бөлімшесі атқарушы құжаттың түпнұсқасын төлеуге берілетін шоттың көшірмесін қоса бере отырып, екі жұмыс күні ішінде атқарушы құжаттарды орындау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органға ілеспе хатпен қайтарады.
254. Аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне сот актiлерi, анықтау және алдын ала тергеу органдарының қаулылары, белгiлi бiр ақша сомасына тыйым салуды қолдану туралы прокурор санкциялаған атқару өндiрiсi органдарының қаулылары, сот санкциялаған атқару өндiрiсi органдарының қаулылары түскен кезде аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жауапты орындаушысы:
1) мемлекеттiк мекеменiң кодына:
мемлекеттiк мекеменiң қызметiн ұстау жүзеге асырылатын бюджеттiк бағдарлама (кiшi бағдарлама) бойынша, мыналар:
жалақы және басқа да ақша төлемдері, оның iшiнде штаттан тыс қызметкерлер бойынша жалақы төлемдерi;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде көзделген ақшалай өтемақы;
салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер;
жәрдемақылар, алименттер;
мiндеттi зейнетақы жарналары;
әлеуметтiк аударымдар;
банк қызметтерiне ақы төлеу бойынша төлемдер мен ақша аударымдары жүзеге асырылатын шығыстар БСК-сiн қоспаған жағдайда;
2) ақылы қызметтер ҚБШ-ына немесе демеушiлiк, қайырымдылық көмектің ҚБШ-ына, жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ-ына атқарушы құжаттың сомасына инкассолық өкiм қойылған жағдайда;
3) квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотына инкассолық өкім атқарушылық құжат сомасында қойылған жағдайда шығыс операцияларын жүргізуді тоқтатады.
Талап-арыздар талаптарын қамтамасыз етуге тыйым салынған кезде тыйым салынатын ақшаның сомасы мемлекеттiк баж және сот шешiмдерiн, үкiмдерiн, анықтамалары мен қаулыларын орындаумен байланысты шығыстардың мөлшерiнен аспауы тиiс. Атқарушы өндiрiсi органдары атқару құжатын орындалуын қамтамасыз етуге тыйым салған кезде ақшаның және тыйым салынған мүлiк құнының сомасы өндiрiп алушыға берiлетiн соманы, сондай-ақ атқару құжатын орындау процесiнде борышкерге салынған айыппұлдар сомасынан және атқару құжатын орындау бойынша шығыстардың сомасынан аспауы тиiс.

Сноска. Пункт 254 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 26.06.2013 № 650; от 16.10.2013 № 1101.
255. При поступлении в территориальное подразделение казначейства распоряжений налогового (таможенного) органа о приостановлении расходных операций, подписанных первым руководителем, заверенных гербовой печатью налоговых (таможенных) органов, ответственный исполнитель казначейства приостанавливает проведение всех платежей и переводов денег государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора, по указанным в распоряжении КСН, за исключением расходов, предусмотренных налоговым и таможенным законодательством.
Сноска. Пункт 255 в редакции постановления Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
256. Добровольное исполнение исполнительного документа государственным учреждением до предъявления инкассового распоряжения в территориальное подразделение казначейства осуществляется по специфике экономической классификации расходов бюджета 165 "Исполнение исполнительных документов, судебных актов" на основании счета к оплате в сроки, установленные им.
При добровольном исполнении исполнительного документа оплата за услуги привлекаемых юристов, консультантов, уплата государственной пошлины осуществляются по соответствующим спецификам экономической классификации расходов бюджета Единой бюджетной классификации Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 256 в редакции постановления Правительства РК от 31.08.2011 № 990; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
Глава 32. Порядок перечисления трансфертов
нижестоящим бюджетам
257. Трансферты нижестоящим бюджетам, включая трансферты за счет средств резерва Правительства Республики Казахстан и местного исполнительного органа области, перечисляются в доходы нижестоящих бюджетов администратором бюджетных программ на основании утвержденного в установленном порядке индивидуального плана финансирования соответствующей бюджетной программы (подпрограммы) по платежам, соглашения о результатах по целевым трансфертам.
Целевые трансферты на развитие перечисляются из вышестоящего бюджета в нижестоящие бюджеты одной суммой без пообъектного ее распределения на основании соглашения о результатах по целевым трансфертам и индивидуального плана финансирования соответствующей бюджетной программы (подпрограммы) по платежам, утвержденного в установленном порядке.
Местные исполнительные органы областей, города республиканского значения, столицы в двух недельный срок после принятия соответствующих постановлений местных исполнительных органов о реализации решений маслихатов о местных бюджетах направляют сводную информацию о местных бюджетных инвестиционных проектах в разрезе объектов, на реализацию которых предусмотрены средства в соответствующих местных бюджетах с указанием годовых сумм на текущий финансовый год и на плановый период в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и соответствующему администратору республиканских бюджетных программ.
Местным исполнительным органам запрещается перераспределять суммы местных бюджетных инвестиционных проектов, финансируемых за счет целевых трансфертов на развитие из вышестоящего бюджета, в пределах одной бюджетной программы на расходы, связанные с увеличением сметной стоимости бюджетного инвестиционного проекта, а также на финансирование новых бюджетных инвестиционных проектов, за исключением случаев, когда введение новых бюджетных инвестиционных проектов обусловлено предупреждением или ликвидацией чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера регионального и глобального масштаба, а также проведением мероприятий по обеспечению правового режима чрезвычайного положения на основании положительного решения Республиканской бюджетной комиссии.
Бюджетные субвенции передаются из вышестоящих бюджетов в нижестоящие в пределах сумм, утвержденных законом о республиканском бюджете или решением маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год, перечисление осуществляется уполномоченным органом по исполнению вышестоящего бюджета в течение первой декады месяца, в пределах сумм, предусмотренных в сводном плане поступлений и финансирования по платежам вышестоящего бюджета.

Ескерту. 254-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 қаулысымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 26.06.2013 № 650; 16.10.2013 N 1101 қаулыларымен.
255. Аумақтық қазынашылық бөлімшесіне салық (кеден) органының салық (кеден) органдарының бірінші басшының қолы қойылған, елтаңбалық мөрімен расталған шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы аумақтық қазынашылық бөлімшесінің өкімі келіп түскен кезде, қазынашылықтың жауапты орындаушысы салық және кеден заңнамасында көзделген шығыстарды қоспағанда, ҚБШ өкімінде көрсетілуі бойынша мемлекеттік мекеменің/квазимемлекеттік сектор субъектісінің барлық төлемдері мен аудармаларын жүргізуді тоқтатады.
Ескерту. 255-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
256. Аумақтық қазынашылық органына инкассолық өкiм ұсынылғанға дейiн мемлекеттiк мекеменiң атқарушы құжатты өздiгiнен орындауы ол белгiлеген мерзiмдерде төлеуге берiлген шоттың негiзiнде бюджет шығыстары экономикалық сыныптамасының 165 «Атқарушы құжаттарды, сот актiлерiн орындау» ерекшелiгi бойынша жүзеге асырылады.
Атқарушы құжатты өздiгiнен орындау кезінде тартылатын заңгерлердің, консультанттардың қызметтеріне ақы төлеу, мемлекеттік баж төлеу Қазақстан Республикасы Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының бюджет шығыстары экономикалық сыныптамасының тиісті ерекшеліктері бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 256-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.08.31 N 990 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
32-тарау. Трансферттерді төмен тұрған бюджеттерге аудару тәртібі
257. Қазақстан Республикасының Үкіметі және облыстың жергілікті атқарушы органы резервінің қаражаты есебінен трансферттерді қоса алғанда, төмен тұрған бюджеттерге трансферттерді белгіленген тәртіппен бекітілген төлемдер бойынша тиісті бюджеттік бағдарламаны (кіші бағдарламаны) қаржыландырудың жеке жоспарының, нысаналы трансферттер бойынша нәтижелер туралы келісімнің негізінде бюджеттік бағдарлама әкімшісі төмен тұрған бюджеттердің кірісіне аударады.
Нысаналы даму трансферттері жоғарғы тұрған бюджеттен төменгі тұрған бюджеттерге нысаналы трансферттер бойынша нәтижелер туралы келісімнің және белгіленген тәртіппен бекітілген төлемдер бойынша тиісті бюджеттік бағдарламаны (кіші бағдарламаны) қаржыландырудың жеке жоспарының негізінде оларды объектілер бойынша бөлместен, бір сомамен аударылады.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары жергілікті бюджеттер туралы мәслихаттардың шешімдерін іске асыру туралы жергілікті атқарушы органдардың тиісті қаулылары қабылданғаннан кейін екі апта мерзімде іске асырылуына тиісті жергілікті бюджеттерде қаражаты көзделген жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалар туралы жиынтық ақпаратты ағымдағы жылға және жоспарлы кезеңге арналған жылдық сомаларды объектілер бөлігінде көрсете отырып, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға және тиісті республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне жібереді.
Республикалық бюджет комиссиясының оң шешімі негізінде жергілікті атқарушы органдарға жаңа бюджеттік инвестициялық жобаларды енгізу өңірлік және жаһандық сипаттағы әлеуметтік, табиғи және техногендік төтенше жағдайлардың алдын алуға немесе оларды жоюға, сондай-ақ төтенше жағдайдың құқықтық режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды өткізуге байланысты жаңа бюджеттік инвестициялық жобаларды енгізу жағдайларын қоспағанда, бір бюджеттік бағдарлама шегінде жоғары тұрған бюджеттен нысаналы даму трансферттерінің есебінен қаржыландырылатын жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалардың сомасын бюджеттік инвестициялық жобаның сметалық құнын арттырумен байланысты шығыстарға, сондай-ақ жаңа бюджеттік инвестициялық жобаларды қаржыландыруға қайта бөлуге тыйым салынады.
Бюджеттік субвенциялар жоғары тұрған бюджеттерден төмен тұрғандарға республикалық бюджет туралы заңмен және тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімімен бекітілген сомалар шегінде беріледі. Аударуды жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жоғары тұрған бюджеттің түсімдерін және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген сомалар шегінде айдың бірінші он күндігі ішінде жүзеге асырылады.

Перечисление трансфертов производится уполномоченным органом по исполнению вышестоящего бюджета, администратором бюджетных программ вышестоящего бюджета на основании счета к оплате с применением для обозначения назначения платежа кодов поступлений ЕБК РК категории 4, класса 02 "Трансферты из вышестоящих органов государственного управления" и доведением до уполномоченного органа по исполнению соответствующего нижестоящего бюджета копии счета к оплате по каждому перечислению трансфертов.
Администратор бюджетных программ вышестоящего бюджета в течение десяти дней после заключения Соглашения о результатах по целевым трансфертам, а также в течение десяти дней после внесения в них изменений и (или) дополнений направляет их копии в уполномоченный орган по исполнению бюджета в целях использования ими при проведении бюджетного мониторинга.
В случае образования экономии бюджетных средств в текущем финансовом году по местным бюджетным инвестиционным проектам в рамках одной бюджетной программы (подпрограммы) и в пределах одной области, города республиканского значения, столицы, одного района (города областного значения), местным исполнительным органам областей, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения), за исключением части четвертой настоящего пункта, разрешается направлять данную сумму на реализацию местных бюджетных инвестиционных проектов, предусмотренных в плановом периоде трехлетнего бюджета, а также осуществлять перенос сумм между местными бюджетными инвестиционными проектами в текущем финансовом году:
местными исполнительными органами областей, города республиканского значения и столицы по согласованию с администраторами республиканских бюджетных программ с обязательным рассмотрением в установленном порядке бюджетной комиссией области, города республиканского значения и столицы;
местными исполнительными органами районов (города областного значения) по согласованию с местным исполнительным органом области с обязательным рассмотрением в установленном порядке соответствующей бюджетной комиссией.
В указанных случаях администраторы бюджетных программ вышестоящего бюджета согласовывают изменения и дополнения, вносимые в Соглашения о результатах по целевым трансфертам на развитие в течение 10 рабочих дней. После внесения изменений и дополнений в Соглашения о результатах по целевым трансфертам на развитие соответствующие местные исполнительные органы вносят изменения и дополнения в постановления местных исполнительных органов о реализации решений маслихатов о местных бюджетах в установленном порядке.

Трансферттерді аударуды жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшісі төлем мақсатын көрсету үшін 02 "Мемлекеттік басқарудың жоғары тұрған органдарынан түсетін трансферттер" сыныбының 4-санатының ҚР ББС-нің түсімдер кодтарын қолдана және дамуға арналған нысаналы ағымдағы трансферттерді және нысаналы трансферттерді әрбір аудару бойынша төлеуге берілетін шоттар көшірмесін тиісті төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның қаперіне жеткізе отырып, төлеуге берілетін шот негізінде жүргізеді.
Жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламаларының әкімшісі Нысаналы трансферттер бойынша нәтижелер туралы келісім жасасқаннан кейінгі он күннің ішінде, сондай-ақ оларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілгеннен кейінгі он күннің ішінде олардың көшірмелерін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға олар бюджеттік мониторинг жүргізген кезде пайдалану мақсатында жібереді.
Ағымдағы қаржы жылында бiр бюджеттiк бағдарлама (кiшi бағдарлама) шеңберiнде және бір облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, бір ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) шегінде жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша бюджет қаражатын үнемдеу пайда болған жағдайда жергiлiктi атқарушы органдарға осы тармақтың төртiншi бөлiгiн қоспағанда, аталған соманы үш жылдық бюджеттің жоспарлы кезеңінде көзделген жергілікті бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға бағыттауға, сондай-ақ:
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың бюджет комиссиясының белгіленген тәртіппен міндетті түрде қарауымен республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiмен келiсiм бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергiлiктi атқарушы органдарының;
тиісті бюджет комиссиясының белгіленген тәртіппен міндетті түрде қарауымен облыстың жергiлiктi атқарушы органымен келiсiм бойынша аудандардың (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органдарының соманы ағымдағы қаржы жылында жергiлiктi бюджеттiк инвестициялық жобалар арасында ауыстыруды жүзеге асыруына рұқсат берiледi.
Көрсетілген жағдайларда жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшілері Нысаналы даму трансферттері жөніндегі нәтижелер туралы келісімдерге енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларды 10 жұмыс күні ішінде келіседі. Нысаналы даму трансферттері жөніндегі нәтижелер туралы келісімдерге өзгерістер мен толықтырулар енгізілгеннен кейін тиісті жергілікті атқарушы органдар белгіленген тәртіппен жергілікті бюджеттер туралы мәслихаттардың шешімдерін іске асыру туралы жергілікті атқарушы органдардың қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізеді.

Сноска. Пункт 257 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 09.11.2009 № 1789; от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п. 3); от 08.12.2010 № 1321; от 31.08.2011 № 990; от 26.11.2012 № 1494; от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013); от 14.11.2013 № 1227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
258. Перечисление целевых трансфертов производится с соблюдением норм предусмотренных абзацем первым пункта 257 настоящих Правил на основании предоставленного администратором программ вышестоящего бюджета счета к оплате.
Администратор бюджетных программ обеспечивает обоснованность и правомерность предоставления в территориальное подразделение казначейства счета к оплате на перечисление целевых трансфертов.
Расходы администраторов программ нижестоящего бюджета по местным бюджетным программам, реализуемым за счет трансфертов из вышестоящего бюджета, осуществляются в установленном настоящими Правилами порядке в зависимости от используемой специфики экономической классификации расходов.
259. Исключен постановлением Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
260. В случае компенсации потерь вышестоящих бюджетов, вытекающих из принятия законодательных актов, актов Президента Республики Казахстан, влекущих увеличение расходов в связи с передачей функций государственных органов из нижестоящих уровней государственного управления в вышестоящие в период действия трехлетних объемов трансфертов общего характера, перечисление целевых текущих трансфертов из нижестоящего бюджета осуществляется администратором бюджетных программ нижестоящего бюджета на основании индивидуального плана финансирования соответствующей бюджетной программы по платежам, утвержденного в установленном порядке.
В случае компенсации потерь нижестоящих бюджетов, вытекающих из принятия законодательных актов, актов Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, представительных и исполнительных органов области, влекущих увеличение расходов и (или) сокращение доходов местных бюджетов в период действия трехлетних объемов трансфертов общего характера, перечисление целевых текущих трансфертов из вышестоящего бюджета осуществляется администратором бюджетных программ вышестоящего бюджета на основании индивидуального плана финансирования соответствующей бюджетной программы по платежам, утвержденного в установленном порядке.
Перечисление трансфертов производится уполномоченным органом по исполнению нижестоящего бюджета, администратором бюджетных программ нижестоящего бюджета на основании счета к оплате с применением для обозначения назначения платежа кодов поступлений ЕБК РК категории 4, класса 01 "Трансферты из нижестоящих органов государственного управления" и доведением до уполномоченного органа по исполнению соответствующего вышестоящего бюджета копии счета к оплате по каждому перечислению трансфертов.

Ескерту. 257-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789, 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз), 2010.12.08 N 1321, 2011.08.31 N 990, 2012.11.26 N 1494; 24.04.2013 № 392 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); 14.11.2013 N 1227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
258. Нысаналы трансферттерді аудару осы Ереженің 257-тармағының бірінші абзацында көзделген нормаларды сақтай отырып, жоғары тұрған бюджет бағдарламасы әкімшісі төлеуге берілетін шотты ұсыну негізінде жүргізіледі.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі нысаналы трансферттерді аумақтық қазынашылық бөлімшесіне аударуға төлеуге берілетін шотты беру негізділігі мен заңдылығын қамтамасыз етеді.
Жоғары тұрған бюджеттен берілетін трансферттердің есебінен іске асырылатын жергілікті бюджеттік бағдарламалар бойынша төмен тұрған бюджет бағдарламалары әкімшілерінің шығыстары шығыстардың экономикалық сыныптамасының пайдаланылатын ерекшелігіне байланысты осы Ережеде белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
259. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
260. Жалпы сипаттағы трансферттердің үш жылдық көлемін қолдану кезеңінде мемлекеттік органдардың функцияларын мемлекеттік басқарудың төмен тұрған деңгейінен жоғары тұрғанға беруге байланысты шығыстарды арттыруға әкеп соқтыратын заңнамалық актілерді, Қазақстан Республикасы Президентінің актілерін қабылдаудан туындайтын жоғары тұрған бюджеттердің залалын өтеген жағдайда, төмен тұрған бюджеттен нысаналы ағымдағы трансферттерді аударуды белгіленген тәртіппен бекітілген төлемдер бойынша тиісті бюджеттік бағдарламаны қаржыландырудың жеке жоспары негізінде төмен тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшісі жүзеге асырады.
Жалпы сипаттағы трансферттердiң үш жылдық көлемiн қолдану кезеңiнде жергілікті бюджеттердің шығыстарын арттыруға және (немесе) кірістерін азайтуға әкелетін заңнамалық актiлердi, Қазақстан Республикасы Президентiнiң және Қазақстан Республикасы Үкіметінің, облыстың өкілдік және атқарушы органдарының актiлерiн қабылдаудан туындайтын төмен тұрған бюджеттердiң шығыны өтеген жағдайда, жоғары тұрған бюджеттен нысаналы ағымдағы трансферттердi аударуды белгiленген тәртiппен бекiтiлген төлемдер бойынша тиiстi бюджеттiк бағдарламаны жеке қаржыландыру жоспары негiзiнде жоғары тұрған бюджеттiң бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi жүзеге асырады.
Трансферттерді аударуды төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органы төмен тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшісі төлем мақсатын көрсету үшін 01 "Мемлекеттік басқарудың төмен тұрған органдарынан түсетін трансферттер" сыныбының 4-санатының ҚР ББС-нің түсімдер кодтарын қолдана және дамуға арналған нысаналы ағымдағы трансферттерді және нысаналы трансферттерді әрбір аудару бойынша төлеуге берілетін шоттар көшірмесін тиісті төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның қаперіне жеткізе отырып, төлеуге берілетін шот негізінде жүргізеді.

Сноска. Пункт 260 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п. 3); от 26.03.2012 № 352.
261. Использованные не по целевому назначению суммы целевых трансфертов подлежат обязательному возврату в вышестоящий бюджет, выделивший данные трансферты не позднее трех месяцев после подписания акта государственного финансового контроля.
Возмещение нижестоящими бюджетами сумм нецелевого использования целевых трансфертов, полученных из вышестоящего бюджета, как по целевым трансфертам текущего года, так и целевым трансфертам прошлых лет осуществляется местными исполнительными органами при уточнении местных бюджетов на соответствующий финансовый год за счет средств соответствующих местных бюджетов.
Эти суммы являются для вышестоящего бюджета суммами возмещения целевых трансфертов, а для нижестоящего бюджета - суммами расходов по возмещению целевых трансфертов.
Перечисление средств производится уполномоченным органом по исполнению нижестоящего бюджета по соответствующей бюджетной программе функциональной классификации расходов бюджета ЕБК РК на основании счета к оплате и представления органа государственного финансового контроля.
При этом уполномоченный орган по исполнению нижестоящего бюджета в трехдневный срок доводит до уполномоченного органа по исполнению вышестоящего бюджета копии счета к оплате по каждому возврату средств нецелевого использования и письмо-обоснование, содержащего коды бюджетной классификации расходов, по которым было допущено нецелевое использование.
Сноска. Пункт 261 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013); от 22.04.2014 № 385.
262. Неиспользованные (недоиспользованные) в течение финансового года суммы целевых трансфертов на развитие, выделенные из республиканского бюджета и областного бюджета, за исключением выделенных из резерва Правительства Республики Казахстан и из резерва местного исполнительного органа области, могут быть использованы (доиспользованы) в следующем финансовом году с соблюдением их целевого назначения.
Сумма неиспользованных (недоиспользованных) в истекшем финансовом году целевых трансфертов на развитие и разрешенных использовать (доиспользовать) по решению Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов в текущем финансовом году за счет остатков бюджетных средств вышестоящего бюджета и, в случае ее неиспользования в текущем финансовом году, подлежит возврату не позднее 20 декабря текущего финансового года, путем восстановления кассовых расходов администратора бюджетной программы вышестоящего бюджета по соответствующей бюджетной программе.
Сумма неиспользованных (недоиспользованных) в истекшем финансовом году целевых трансфертов на развитие и разрешенных использовать (доиспользовать) по решению Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов в текущем финансовом году за счет остатков бюджетных средств местных бюджетов и, в случае ее неиспользования в текущем финансовом году, подлежит возврату в доход вышестоящего бюджета не позднее 20 декабря текущего финансового года, путем корректировки соответствующего бюджета и перечисления соответствующим местным уполномоченным органом по исполнению бюджета на код поступлений "Возврат неиспользованных (недоиспользованных) целевых трансфертов".
Возврат неиспользованных (недоиспользованных) в истекшем финансовом году сумм целевых трансфертов, выделенных из республиканского или областного бюджета, по которым Правительством Республики Казахстан или местным исполнительным органом области не было принято решение о дальнейшем использовании (доиспользовании) в текущем финансовом году за счет остатков бюджетных средств на начало года производится до 1 марта текущего финансового года путем корректировки соответствующего бюджета и перечисления местным уполномоченным органом по исполнению бюджета в доход соответствующего вышестоящего бюджета, выделившего их, на код классификации поступлений ЕБК РК.
Расходы нижестоящего бюджета по восстановлению кассовых расходов администратора бюджетной программы вышестоящего бюджета являются расходами по возврату целевых трансфертов, которые осуществляются в соответствии с внесенными в сводные планы финансирования по платежам изменениями на основании корректировки местного бюджета.
Восстановление и перечисление средств производятся администратором бюджетной программы нижестоящего бюджета по соответствующей бюджетной программе функциональной классификации расходов бюджета ЕБК РК на основании счета к оплате и с доведением до вышестоящего бюджета копии счета к оплате по каждому возврату целевых трансфертов и копии письма-обоснования.
Для возврата сумм целевых трансфертов, полученных из вышестоящего бюджета в текущем финансовом году, уменьшенных (исключенных) при уточнении (корректировке) или секвестре вышестоящего бюджета, нижестоящие бюджеты осуществляют в установленном порядке уточнение (корректировку) соответствующего бюджета. Нижестоящие бюджеты обеспечивают возврат сумм целевых трансфертов, подлежащих к уменьшению или исключению, в вышестоящий бюджет, выделивший их в течение 5-и рабочих дней со дня принятия постановлений Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о реализации закона о республиканском бюджете или решения маслихата о местном бюджете, с соответствующего кода классификаций поступлений бюджета путем восстановления кассовых расходов администратора вышестоящего бюджета.

Ескерту. 260-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз),  2012.03.26 № 352 Қаулыларымен.
261. Мақсатқа сай пайдаланылмаған нысаналы трансферттер сомасы осы трансферттерді бөлген жоғары тұрған бюджетке мемлекеттік қаржылық бақылау актісіне қол қойылғаннан кейін үш айдан кешіктірілмей міндетті түрде қайтаруға жатады.
Төмен тұрған бюджеттердiң ағымдағы жылдың нысаналы трансферттерi бойынша да, өткен жылдардың нысаналы трансферттерi бойынша да жоғары тұрған бюджеттен алынған нысаналы трансферттердiң мақсатқа сай пайдаланылмаған сомаларын өтеуді тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджетті нақтылау кезінде жергілікті атқарушы органдар тиісті жергілікті бюджеттің қаражаты есебінен жүзеге асырады.
Бұл сомалар жоғары тұрған бюджет үшін нысаналы трансферттерді өтеу сомалары, ал төмен тұрған бюджет үшін - нысаналы трансферттерді өтеу жөніндегі шығыстардың сомалары болып табылады.
Қаражат аударуды төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган ҚР ББС бюджет шығыстары функционалдық сыныптамасының тиісті бюджеттік бағдарламасы бойынша төлеуге берілетін шот және мемлекеттік қаржы бақылау органының ұсынымы негізінде жүргізеді. Бұл ретте төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган мақсатқа сай пайдаланылмаған қаражатты әрбір қайтару бойынша төлеуге берілетін шоттың көшірмесін және мақсатқа сай пайдаланбауға жол берілген шығыстардың бюджеттік сыныптамасының кодтарын қамтитын негіздеме хаттың көшірмесін үш күндік мерзімде жоғары тұрған бюджетке жеткізеді.
Ескерту. 261-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); 22.04.2014 N 385 қаулыларымен.
262. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң резервiнен және облыстың жергiлiктi атқарушы органы резервiнен бөлiнген нысаналы трансферттердi қоспағанда, қаржы жылы iшiнде пайдаланылмаған (жете пайдаланылмаған) республикалық бюджеттен және облыстық бюджеттен бөлiнген нысаналы даму трансферттерінiң сомалары келесi қаржы жылында оларды мақсатқа сай сақтай отырып пайдаланылуы (түгел пайдаланылуы) мүмкiн.
Өткен қаржы жылында пайдаланылмаған (түгел пайдаланылмаған) және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органдардың шешiмi бойынша ағымдағы қаржы жылы iшiнде жоғары тұрған бюджеттiң бюджет қаражатының қалдығы есебiнен пайдалануға (жете пайдалануға) рұқсат етiлген нысаналы даму трансферттерінiң сомасы және ол ағымдағы қаржы жылы iшiнде пайдаланылмаған жағдайда тиiстi бюджеттiк бағдарлама бойынша жоғары тұрған бюджеттiң бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсiнiң кассалық шығыстарын қалпына келтiру жолымен ағымдағы қаржы жылының 20 желтоқсанына дейiн қайтаруға жатады.
Өткен қаржы жылында пайдаланылмаған (түгел пайдаланылмаған) және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органдардың шешiмi бойынша ағымдағы қаржы жылы iшiнде жергiлiктi бюджеттердiң бюджет қаражатының қалдығы есебiнен пайдалануға (түгел пайдалануға) рұқсат етiлген нысаналы даму трансферттердiң сомасы және ол ағымдағы қаржы жылы iшiнде пайдаланылмаған жағдайда тиiстi бюджеттi түзету және бюджеттi атқару жөнiндегi тиiстi жергiлiктi уәкiлеттi органның «Пайдаланылмаған (түгел пайдаланылмаған) нысаналы трансферттердi қайтару» түсiмдер кодына аудару жолымен ағымдағы қаржы жылының 20 желтоқсанынан кешiктiрмей жоғары тұрған бюджеттiң кiрiсiне қайтаруға жатады.
Олар бойынша Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе облыстың жергiлiктi атқарушы органының жылдың басындағы бюджет қаражаты қалдықтары есебiнен қаржы жылында одан әрi пайдалану (түгел пайдалану) туралы шешiмi қабылданбаған, республикалық немесе облыстық бюджеттен бөлiнген өткен қаржы жылында пайдаланылмаған (түгел пайдаланылмаған) нысаналы трансферттердiң сомаларын қайтару тиiстi бюджеттi түзету және бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органның ҚР ББС түсiмдердiң сыныптама кодына оларды бөлген жоғары тұрған бюджеттiң кiрiсiне аудару жолымен ағымдағы қаржы жылының 1 наурызына дейiн жүргiзiледi.
Жоғары тұрған бюджеттiң бюджеттiк бағдарламасы әкiмшiсiнiң кассалық шығыстарын қалпына келтiру жөнiндегi төмен тұрған бюджеттiң шығыстары жергілікті бюджетті түзету негiзiнде қаржыландырудың жиынтық жоспарларына енгiзiлген өзгерiстерге сәйкес жүзеге асырылатын нысаналы трансферттердi қайтару жөнiндегi шығыстары болып табылады.
Қаражатты қалпына келтiруді және аударуды төмен тұрған бюджеттiң бюджеттiк бағдарламасының әкiмшiсi нысаналы трансферттердi әрбiр қайтару бойынша төлеуге берiлетiн шоттың көшiрмесiн және негiздеме хаттың көшiрмесiн жоғары тұрған бюджетке дейiн жеткiзе отырып, ҚР ББС бюджет шығыстары функционалдық сыныптамасының тиiстi бюджеттiк бағдарламасы бойынша төлеуге берiлетiн шот негiзiнде жүргiзедi.
Ағымдағы қаржы жылы жоғары тұрған бюджеттен алынған, жоғары тұрған бюджеттi нақтылау (түзету) немесе секвестрлеу кезiнде азайтылған (шығарып тасталған) нысаналы трансферттер сомасын қайтару үшiн төмен тұрған бюджеттер белгiленген тәртiппен тиiстi бюджеттi нақтылауды (түзетудi) жүзеге асырады. Төмен тұрған бюджеттер жоғары тұрған бюджет әкiмшiсiнiң кассалық шығыстарын қалпына келтiру жолымен бюджетке түсетiн түсiмдер сыныптамасының тиiстi кодынан Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органның республикалық бюджет туралы заңды iске асыру туралы қаулысына немесе мәслихаттың жергiлiктi бюджет туралы шешiмiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органның қаулылары қабылданған күннен бастап 5 жұмыс күнi iшiнде оларды бөлген жоғары тұрған бюджетке азайтуға немесе алып тастауға жататын нысаналы трансферттер сомасын қайтаруды қамтамасыз етедi.

Сноска. Пункт 262 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
262-1. Возврат суммы разницы между установленной и оплаченной суммой по итогам истекшего финансового года местными исполнительными органами отдельных направлений расходов установленных законом (решением областного маслихата) об объемах трансфертов общего характера производится не позднее 1 марта текущего финансового года путем корректировки соответствующего бюджета и перечисления местным уполномоченным органом по исполнению бюджета в доход соответствующего вышестоящего бюджета, выделившего их, на код классификации поступлений Единой бюджетной классификации Республики Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 262-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
263. Исключен постановлением Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
264. Исключен постановлением Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
Глава 33. Порядок разработки Соглашения
о результатах по целевым трансфертам
265. Порядок разработан в соответствии с Бюджетным кодексом, для обеспечения единого подхода к разработке Соглашений о результатах по целевым трансфертам (далее - Соглашение).
266. Соглашение представляет собой документ, содержащий:
цели и задачи, на решение которых выделяются целевые трансферты;
прямые и конечные результаты, которые должны быть достигнуты за счет использования целевых трансфертов;
обязательство о предоставлении администратору бюджетных программ вышестоящего бюджета соответствующим местным исполнительным органом отчета о достигнутых прямых и конечных результатах;
другие условия, определяемые по решению сторон.
Сноска. Пункт 266 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п. 3).
267. Соглашение заключается на один финансовый год не позднее 20 января текущего финансового года согласно приложению 93 к настоящим Правилам между:
руководителем администратора бюджетных программ вышестоящего бюджета и акимом области (города республиканского значения, столицы);
руководителем администратора областных бюджетных программ и акимом района (города областного значения) в случае дальнейшего распределения целевых трансфертов, предоставляемых из республиканского бюджета областным бюджетам, между бюджетами районов (городов областного значения).
Сноска. Пункт 267 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п.3).

Ескерту. 262-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392  қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
262-1. Жергілікті атқарушы органдардың өткен қаржы жылының қорытындылары бойынша жалпы сипаттаға трансферттердің көлемдері туралы заңмен (облыстық мәслихаттың шешімімен) белгіленген шығыстардың жекелеген бағыттарының белгіленген және төленген сомасының арасындағы айырма соманы қайтару тиісті бюджеттің түзету және оларды бөлген тиісті жоғары тұрған бюджеттің кірісіне бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына түсімдер сыныптамасының кодына аудару жолымен ағымдағы қаржы жылының 1 наурызынан кешіктірмей жүргізіледі.
Ескерту. Ереже 262-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
263. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
264. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
33-тарау. Нысаналы трансферттер бойынша нәтижелер туралы келісімді әзірлеу тәртібі
265. Тәртіп Бюджет кодексіне сәйкес Нысаналы трансферттер бойынша нәтижелер туралы келісімді (бұдан әрі - Келісім) әзірлеуге бірыңғай амалды қамтамасыз ету үшін әзірленді.
266. Келісім:
шешіміне нысаналы трансферттер бөлінетін мақсат пен міндеттерді;
нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізілуге тиіс тура және түпкілікті нәтижелер;
жергілікті атқарушы органның қол жеткізілген тура және түпкілікті нәтижелері туралы есепті тиісті жоғарғы тұрған бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне ұсынуы туралы міндеттемені;
тараптардың шешімі бойынша анықталатын басқа да талаптар.
Ескерту. 266-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
267. Келісім бір қаржы жылына осы Ереженің 93-қосымшасына сәйкес ағымдағы қаржы жылының 20 қаңтарынан кешіктірмей:
жоғары тұрған бюджеттік бағдарламалар әкімшісі мен облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) әкімінің.
Республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге берілген нысаналы трансферттерді одан әрі бөлген жағдайда, аудандар бюджеттері арасында (облыстық маңызы бар қалалар) облыстық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің басшысы мен аудан әкімі (облыстық маңызы бар қала) арасында жасалады.
Ескерту. 267-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.

268. Соглашение заключается отдельно по каждому целевому трансферту:
в случае наличия нескольких инвестиционных проектов по целевым трансфертам на развитие, приложения 2 и 3 заполняются в разрезе инвестиционных проектов.
Допускается заключение одного Соглашения по нескольким целевым трансфертам.
Администратор бюджетной программы вышестоящего бюджета заключает Соглашение о результатах по целевым трансфертам, предоставляемым из вышестоящего бюджета нижестоящему бюджету, с соответствующим местным исполнительным органом по целевым трансфертам на развитие, направленным на реализацию особо важных и требующих оперативной реализации задач, в течение 10-и рабочих дней после получения от центрального уполномоченного органа по государственному планированию копии письма-уведомления с перечнем проектов с отлагательным условием, по которым разрешаются регистрация договоров и проведение платежей.
Сноска. Пункт 268 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013); от 16.10.2013 № 1101.
269. Основные моменты при составлении Соглашения:
1) при заключении Соглашения следует учитывать цели, задачи, прямые и конечные результаты, где:
в пункте 2.2 "Цели" указываются цели, направленные на достижение конечного результата в соответствии со стратегическим планом государственного органа;
в пункте 2.3 "Задачи" указываются задачи, направленные на достижение цели в соответствии со стратегическим планом государственного органа;
в пункте 2.4 "Прямые результаты" указывается объем выполняемых государственных функций, оказываемых услуг, мероприятий (в том числе количественная характеристика), которые должны быть достигнуты Акимом за счет использования целевых трансфертов. По целевым трансфертам на развитие предусматривается поименный перечень инвестиционных проектов, реализуемых в рамках целевых трансфертов на развитие в соответствии с бюджетной заявкой, представленной администратором бюджетных программ вышестоящего бюджета на текущий финансовый год. При этом, в случае реализации объектов продолжительного характера указывается объем выполняемых работ и услуг на текущий финансовый год, а в случае их завершения указываются наименования инвестиционных проектов, завершенных в текущем финансовом году.
в пункте 2.5 "Конечные результаты" указывается уровень (степень) влияния достигнутого прямого результата на достижение цели бюджетной программы и отрасли (сферы) курируемой государственным органом.
При определении конечного результата следует отразить решение проблемы в отрасли (сфере деятельности), связанной с реализацией бюджетной программы.

268. Келiсiм әрбiр нысаналы трансферт бойынша жеке жасалады:
нысаналы даму трансферттерi бойынша бiрнеше инвестициялық жобалар болған жағдайда, 2 және 3-қосымшалар инвестициялық жобалар бөлiнiсiнде толтырылады.
Бiрнеше нысаналы трансферттер бойынша бiр Келiсiмдi жасауға жол берiледi.
Жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарлама әкімшісі мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органнан шарттарды тіркеу және төлем жүргізу рұқсат берілетін кейінге қалдыру шарты бар жобалардың тізбесімен хабарландыру хатының көшірмесін алғаннан кейін, 10 жұмыс күні ішінде аса маңызды және жедел іске асыруды талап ететін міндеттерді іске асыруға бағытталған нысаналы даму трансферттері бойынша тиісті жергілікті атқарушы орган жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджетке берілетін нысаналы трансферттер бойынша нәтижелер туралы келісім жасайды.
Ескерту. 268-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 қаулысымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); 16.10.2013 N 1101 қаулыларымен.
269. Келісім жасасу кезіндегі негізгі сәттер:
1) Келісім жасасу кезінде мақсаттарды, міндеттерді, тікелей және соңғы нәтижелерді ескерген жөн, онда:
«Мақсаттары» деген 2.2-тармақта мемлекеттік органның стратегиялық жоспарына сәйкес түпкілікті нәтижеге қол жеткізуге бағытталған мақсаттары көрсетіледі;
«Міндеттері» деген 2.3-тармақта мемлекеттік органның стратегиялық жоспарына сәйкес мақсатқа қол жеткізуге бағытталған міндеттері көрсетіледі;
«Тікелей нәтижелер» деген 2.4-тармақта Әкімнің нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізуі тиіс орындалатын мемлекеттік функциялардың, көрсетілетін қызметтердің, іс-шаралардың (оның ішінде сандық сипаттамасының) көлемі көрсетіледі. Нысаналы даму трансферттері бойынша жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшісі ағымдағы қаржы жылына ұсынған бюджеттік өтінімге сәйкес нысаналы даму трансферттері шеңберінде іске асырылатын инвестициялық жобалардың атауы бойынша тізбесі көзделеді. Бұл ретте жалғаспалы сипаттағы объектілерді іске асырған жағдайда ағымдағы қаржы жылында орындалатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің көлемі көрсетіледі, ал олар аяқталған жағдайда ағымдағы қаржы жылында аяқталған инвестициялық жобалардың атаулары көрсетіледі.
«Түпкілікті нәтижелер» деген 2.5-тармақта бюджеттік бағдарламаның және мемлекеттік орган қадағалайтын саланың (жүйенің) мақсатына қол жеткізуге тура нәтиженің әсер ету деңгейі (дәрежесі) көрсетіледі.
Түпкілікті нәтижені айқындау кезінде саладағы (қызмет аясындағы) бюджеттік бағдарламаларды іске асыруға байланысты проблемалардың шешілуін көрсеткен жөн.

по целевым текущим трансфертам или по целевым трансфертам на развитие в пункте 3.2 (срок перечисления) следует учитывать вид целевого трансферта;
2) исключен постановлением Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013);
3) по заполнению приложения 2 к Соглашению:
В промежуточном отчете о достижении показателей результатов приводятся данные о фактическом достижении прямых результатов, об освоении сумм целевых трансфертов за определенный период времени с указанием причин недостижения запланированных на данный период показателей результатов;
приложение 2 к Соглашению составляется в следующем порядке:
в строке "Наименование государственного органа" указывается местный исполнительный орган, с которым заключено Соглашение;
в строке "Наименование целевого трансферта" указывается наименование бюджетной программы вышестоящего бюджета;
в строке "Период отчета" указывается полугодие отчетного финансового года;
в строке "Полученная сумма средств из вышестоящего бюджета" указывается сумма целевых трансфертов, полученная из вышестоящего бюджета по состоянию на 1 июля;
в строках "(наименование бюджетной программы)" и "(код бюджетной программы (подпрограммы)" заполняются наименования и код бюджетной программы (подпрограммы) нижестоящего бюджета, по которым реализуются целевые трансферты, выделенные из вышестоящего бюджета;
по строке "Прямой результат":
в графе "Наименование показателей (планируемые мероприятия)" указываются планируемые (выполняемые) мероприятия, предусмотренные в заключенном Соглашении, которые должны быть достигнуты за счет использования целевых трансфертов, выделенных из вышестоящего бюджета. По целевым трансфертам на развитие в данной графе мероприятия указываются по каждому бюджетному инвестиционному проекту;
в графе "Фактическое выполнение мероприятий, стадия достижения результатов" указывается фактическое выполнение мероприятий, то есть на сколько процентов выполнены работы и представлены услуги по итогам полугодия, соблюдается ли график выполнения работ и услуг, описывается стадия выполнения работ и услуг (приобретение товаров) за полугодие. По целевым трансфертам на развитие прямые результаты заполняются по каждому бюджетному инвестиционному проекту;
в графе "Причины недостижения результатов" подробно описываются причины недостижения запланированных показателей прямых результатов по целевым трансфертам, связанных с суммой неисполнения. В случае отставания от графика запланированных мероприятий указываются причины отставания;

3.2-тармақта (аудару мерзімі) нысаналы ағымдағы трансферттер бойынша немесе нысаналы даму трансферттері бойынша нысаналы трансферттің түрін ескерген жөн;
2) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2010.12.08 N 1321; 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі);
3) Келісімнің 2-қосымшасын толтыру бойынша:
Нәтиже көрсеткіштеріне қол жеткізулер туралы аралық есепте тікелей нәтижелерге нақты қол жеткізу туралы, осы кезеңге жоспарланған нәтиже көрсеткіштеріне қол жеткізбеу себептерін көрсете отырып, нысаналы трансферттер сомасының белгілі бір уақыт кезеңіндегі игерілуі туралы деректер келтіріледі.
Келісімнің 2-қосымшасы мынадай тәртіппен жасалады:
«Мемлекеттік органның атауы» деген жолда Келісім жасасқан жергілікті атқарушы орган көрсетіледі;
«Нысаналы трансферттің атауы» деген жолда жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламасының атауы көрсетіледі;
«Есеп кезеңі» деген жолда есепті қаржы жылының жарты жылдығы көрсетіледі;
«Жоғары тұрған бюджеттен алынған қаражаттар сомасы» деген жолда 1 шілдедегі жағдай бойынша жоғары тұрған бюджеттен алынған нысаналы трансферттердің сомасы көрсетіледі;
«(бюджеттік бағдарламаның атауы)» және «(бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) коды» деген жолдарда жоғары тұрған бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттер іске асырылатын төмен тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламасының (кіші бағдарламасының) атаулары мен коды толтырылады;
«Тікелей нәтиже» деген жол бойынша:
«Көрсеткіштер атауы (жоспардағы іс-шаралар)» деген бағанда жасасқан Келісімде көзделген, жоғары тұрған бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізілуі тиіс жоспарланатын (орындалатын) іс-шаралар көрсетіледі. Нысаналы даму трансферттері бойынша бұл бағанда іс-шаралар әрбір бюджеттік инвестициялық жоба бойынша көрсетіледі;
«Іс-шаралардың нақты орындалуы, нәтижелерге қол жеткізу сатысы» деген бағанда іс-шаралардың нақты орындалуы, яғни жартыжылдық қорытындылары бойынша жұмыстар неше пайызға орындалғаны және қызметтер көрсетілгені, жұмыстар мен қызметтердің орындалу кестесінің сақталуы көрсетіледі, жұмыстар мен қызметтердің жартыжылдықтағы орындалу (тауарларды сатып алу) сатысы сипатталады. Нысаналы даму трансферттері бойынша тікелей нәтижелер әрбір бюджеттік инвестициялық жоба бойынша толтырылады;
«Нәтижелерге қол жеткізбеу себептері» деген бағанда атқарылмау сомасына байланысты нысаналы трансферттер бойынша тікелей нәтижелердің жоспарланған көрсеткіштеріне қол жеткізбеу себептері егжей-тегжейлі сипатталады. Жоспарланған іс-шаралар кестеден кешіккен жағдайда кешігу себептері көрсетіледі;

в графах "План тыс.тенге" и "Факт тыс.тенге" указываются суммы целевых трансфертов, выделенных из вышестоящего бюджета на 1 июля отчетного финансового года и их фактическое исполнение по состоянию на 1 июля отчетного финансового года;
в графе "Отклонение тыс.тенге" указывается разница между суммами целевых трансфертов, выделенных из вышестоящего бюджета и фактического их исполнения по состоянию на 1 июля отчетного финансового года;
4) по заполнению приложения 3 к Соглашению:
В итоговом отчете о достижении показателей результатов приводятся данные о фактическом достижении прямых и конечных результатов, об освоении сумм целевых трансфертов за текущий финансовый год с указанием причин недостижения запланированных показателей результатов;
Приложение 3 к Соглашению составляется в следующем порядке:
в строке "Наименование государственного органа" указывается местный исполнительный орган, с которым заключено Соглашение;
в строке "Наименование целевого трансферта" указывается наименование бюджетной программы вышестоящего бюджета;
в строке "Период отчета" указывается отчетный финансовый год;
в строке "Полученная сумма средств из вышестоящего бюджета" указывается сумма целевых трансфертов, полученная из вышестоящего бюджета по состоянию на 1 января текущего финансового года;
в строках "(наименование бюджетной программы)" и "(код бюджетной программы (подпрограммы)" заполняются наименования и код бюджетной программы (подпрограммы) нижестоящего бюджета, по которым реализуются целевые трансферты, выделенные из вышестоящего бюджета;
по строке "Прямой результат":
в графе "Наименование показателей (планируемые мероприятия)" указываются планируемые (выполняемые) мероприятия, предусмотренные в заключенном Соглашении, которые должны быть достигнуты за счет использования целевых трансфертов, выделенных из вышестоящего бюджета. По целевым трансфертам на развитие в данной графе мероприятия указываются по каждому бюджетному инвестиционному проекту;
в графе "Фактическое выполнение мероприятий, стадия достижения результатов" указывается фактическое выполнение мероприятий, то есть на сколько процентов выполнены работы и представлены услуги по итогам года, описывается стадия выполнения работ и услуг (приобретение товаров) за отчетный год. По целевым трансфертам на развитие прямые результаты заполняются по каждому бюджетному инвестиционному проекту;
в графе "Причины недостижения результатов" подробно описываются причины недостижения запланированных показателей прямых результатов по целевым трансфертам, связанных с суммой неисполнения. В случае отставания от графика запланированных мероприятий указываются причины отставания;

«Жоспар мың теңгемен» және «Факті мың теңгемен» деген бағандарда есепті қаржы жылының 1 шілдесіндегі жағдай бойынша жоғарғы тұрған бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттердің сомасы мен олардың есепті қаржы жылының 1 шілдесіндегі жағдай бойынша нақты атқарылуы көрсетіледі;
«Ауытқуы мың теңгемен» деген бағанда жоғары тұрған бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттердің сомасы мен олардың есепті қаржы жылының 1 шілдесіндегі жағдай бойынша нақты атқарылу сомасы арасындағы айырма көрсетіледі;
4) Келісімнің 3-қосымшасын толтыру бойынша:
Нәтиже көрсеткіштеріне қол жеткізулер туралы қорытынды есепте тікелей және түпкілікті нәтижелерге нақты қол жеткізу туралы, нәтижелердің жоспарланған көрсеткіштеріне қол жеткізбеу себептері көрсетіле отырып, ағымдағы қаржы жылының нысаналы трансферттер сомасының игерілуі туралы деректер келтіріледі.
Келісімнің 3-қосымшасы мынадай тәртіппен жасалады:
«Мемлекеттік органның атауы» деген жолда Келісім жасасқан жергілікті атқарушы орган көрсетіледі;
«Нысаналы трансферттің атауы» деген жолда жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламасының атауы көрсетіледі;
«Есеп кезеңі» деген жолда есепті қаржы жылы көрсетіледі;
«Жоғары тұрған бюджеттен алынған қаражаттар сомасы» деген жолда ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша жоғары тұрған бюджеттен алынған нысаналы трансферттердің сомасы көрсетіледі;
«(бюджеттік бағдарламаның атауы)» және «(бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) коды» деген жолдарда жоғары тұрған бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттер іске асырылатын төмен тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламасының (кіші бағдарламасының) атаулары мен коды толтырылады;
«Тікелей нәтиже» деген жол бойынша:
«Көрсеткіштер атауы (жоспардағы іс-шаралар)» деген бағанда жасасқан Келісімде көзделген, жоғары тұрған бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізілуі тиіс жоспарланатын (орындалатын) іс-шаралар көрсетіледі. Нысаналы даму трансферттері бойынша бұл бағанда іс-шаралар әрбір бюджеттік инвестициялық жоба бойынша көрсетіледі;
«Іс-шаралардың нақты орындалуы, нәтижелерге кол жеткізу сатысы» деген бағанда іс-шаралардың нақты орындалуы, яғни, жыл қорытындылары бойынша жұмыстар неше пайызға орындалғаны және қызметтер ұсынылғаны, жұмыстар мен қызметтердің орындалу сатысы көрсетіледі, жұмыстар мен қызметтердің есепті жылдағы орындалу (тауарларды сатып алу) сатысы сипатталады. Нысаналы даму трансферттері бойынша тікелей нәтижелер әрбір бюджеттік инвестициялық жоба бойынша толтырылады;
«Нәтижелерге қол жеткізбеу себептері» деген бағанда атқарылмау сомасына байланысты нысаналы трансферттер бойынша тікелей нәтижелердің жоспарланған көрсеткіштеріне қол жеткізбеу себептері егжей-тегжейлі сипатталады. Жоспарланған іс-шаралар кестеден кешіккен жағдайда кешігу себептері көрсетіледі;

в графах "План тыс.тенге" и "Факт тыс.тенге" указываются суммы целевых трансфертов, выделенных из вышестоящего бюджета на 1 января текущего финансового года и их фактическое исполнение по состоянию на 1 января текущего финансового года;
в графе "Отклонение тыс.тенге" указывается разница между суммами целевых трансфертов, выделенных из вышестоящего бюджета и фактического их исполнения по состоянию на 1 января текущего финансового года;
по строке "Конечный результат":
в графе "Запланированные показатели" (мероприятия)" указываются конечные результаты, предусмотренные в заключенном Соглашении, то есть ожидаемое влияние достигнутого прямого результата на достижение цели. По целевым трансфертам на развитие конечные результаты заполняются по каждому бюджетному инвестиционному проекту;
в графе "Фактическое достижение результатов" указывается фактическое выполнение конечных результатов, то есть какой эффект показал достигнутый прямой результат на отрасль, на сколько решилась проблема в ней. По целевым трансфертам на развитие конечные результаты заполняются по каждому бюджетному инвестиционному проекту.
в графе "Причины недостижения результатов" подробно описываются причины недостижения запланированных показателей конечных результатов;
5) к отчетам, указанным в подпунктах 3) и 4) прилагается аналитическая записка, заполняемая в произвольной форме, содержащая пояснения о решении проблем в отрасли (сфере деятельности) за счет целевых трансфертов, достигнутых целях, показателях результатов.
Аналитическая записка включает информацию об использовании акимом области (города республиканского значения, столицы) или акимом района (города областного значения) целевых трансфертов, выделенных из вышестоящего бюджета, содержит основные направления расходования их за отчетный период, анализ достигнутых целей и показателей результатов, описание освоенных или неосвоенных сумм целевых трансфертов с обоснованиями и причинами недостижения запланированных показателей результатов по целевым трансфертам;
По целевым трансфертам на развитие, в случае перераспределения сумм местных бюджетных инвестиционных проектов между объектами в течение финансового года, в аналитической записке указываются причины их перераспределения.
6) в Соглашении могут быть предусмотрены и другие специфичные условия (обязанности, права, ответственность, условия внесения изменений в Соглашение) в зависимости от вида и направления целевого трансферта, не противоречащие законодательству.

«Жоспар мың теңгемен» және «Факті мың теңгемен» деген бағандарда ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша жоғары тұрған бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттердің сомасы мен олардың ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша нақты атқарылуы көрсетіледі;
«Ауытқуы мың теңгемен» деген бағанда жоғары тұрған бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттердің сомалары мен олардың ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша нақты атқарылу сомасы арасындағы айырма көрсетіледі;
«Түпкілікті нәтиже» деген жолда:
«Жоспарланған көрсеткіштер (іс-шаралар)» деген бағанда жасасқан Келісімде көзделген түпкілікті нәтижелер, яғни, кол жеткізілген тікелей нәтиженің мақсаттарға қол жеткізуге күтілетін әсері көрсетіледі. Нысаналы даму трансферттері бойынша түпкілікті нәтижелер әрбір бюджеттік инвестициялық жоба бойынша толтырылады;
«Нәтижелерге нақты қол жеткізу» деген бағанда түпкілікті нәтижелердің нақты орындалуы, яғни, қол жеткізілген тікелей нәтиже салаға қандай әсер көрсеткені, ондағы проблема қаншалықты шешілгені көрсетіледі. Нысаналы даму трансферттері бойынша түпкілікті нәтижелер әрбір бюджеттік инвестициялық жоба бойынша толтырылады.
«Нәтижелерге қол жеткізбеу себептері» деген бағанда түпкілікті нәтижелердің жоспарланған көрсеткіштеріне қол жеткізбеу себептері егжей-тегжейлі сипатталады;
5) 3) және 4) тармақшаларда көрсетілген есептерге еркін нысанда толтырылған, нысаналы трансферттер есебінен саладағы (қызмет аясындағы) проблемалардың шешілуі, қол жеткізілген мақсаттар, нәтижелердің көрсеткіштері туралы түсіндірмелерді қамтитын талдамалық жазба қоса беріледі.
Талдамалық жазба облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) әкімінің немесе аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің жоғары тұрған бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттерді пайдалануы туралы ақпаратты қамтиды, олардың есепті кезеңдегі жұмсалуының негізгі бағыттарын, қол жеткізілген мақсаттар мен нәтиже көрсеткіштерінің талдауын, нысаналы трансферттер бойынша нәтижелердің жоспарланған көрсеткіштеріне қол жеткізбеу негіздемелері және себептерімен бірге нысаналы трансферттердің игерілген және игерілмеген сомаларының сипаттамасы қамтылады;
Нысаналы даму трансферттері бойынша қаржы жылы ішінде жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалардың сомасын объектілер арасында қайта бөлген жағдайда талдамалық жазбада оларды қайта бөлу себептері көрсетіледі.
6) Нысаналы трансферттердің түріне және бағытына қарай Келісімде басқа да ерекше, заңнамаға қайшы келмейтін (міндеттер, құқықтар, жауапкершілік, Келісімге өзгерістер енгізу шарттары) шарттар көзделуі мүмкін.

Сноска. Пункт 269 в редакции постановления Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п. 3); с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 08.12.2010 № 1321; от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
Глава 34. Порядок выплаты бюджетных субсидий из
республиканского и местных бюджетов
270. Бюджетные субсидии предоставляются в пределах сумм, определенных законом о республиканском бюджете или решениями маслихатов о местных бюджетах на соответствующий финансовый год, постановлением Правительства Республики Казахстан и местного исполнительного органа о реализации закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год или решения маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год.
270-1. В случае, если законодательными актами Республики Казахстан предусмотрено выделение бюджетных субсидий, порядок их выделения определяется Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Глава 34 дополнена пунктом 270-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 27.10.2011 № 1211 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
271. Для выплаты бюджетных субсидий их получатели представляют администратору бюджетной программы документы, подтверждающие осуществление ими затрат, требующих возмещения из бюджета. Администратор бюджетной программы после их рассмотрения формирует заключение на выплату бюджетных субсидий в порядке и форме, предусмотренными решениями Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов по каждой бюджетной программе (подпрограмме), по которой осуществляется бюджетное субсидирование, и счета к оплате. .P101255
272. Администратор бюджетной программы для перечисления причитающихся бюджетных субсидий их непосредственным получателям предоставляет в территориальное подразделение казначейства реестр счетов к оплате в 2-х экземплярах по форме согласно приложению 75 к настоящим Правилам и счета к оплате. Администратор бюджетной программы обеспечивает обоснованность выплаты бюджетных субсидий, правильность исчисления причитающихся сумм получателям бюджетных субсидий, достоверность и полноту заполнения предоставленных в территориальное подразделение казначейства счетов к оплате для перечисления бюджетных субсидий.
Глава 35. Порядок конвертации и перевода иностранной валюты
273. Для проведения государственными учреждениями платежей и переводов денег в иностранной валюте в пользу нерезидентов Республики Казахстан осуществляются операции по конвертации и переводу иностранной валюты.

Ескерту. 269-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) қаулысымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.12.08 N 1321; 24.04.2013 № 392 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
34-тарау. Республикалық және жергілікті бюджеттерден
бюджеттік субсидиялар төлеу тәртібі
270. Бюджеттік субсидиялар тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда және жергілікті атқарушы органның немесе жергілікті бюджет туралы мәслихаттар шешімінде, Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңын немесе тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімін іске асыру туралы қаулысымен анықталған сомалар шеңберінде беріледі.
270-1. Егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде бюджеттік субсидиялар бөлу көзделген болса, оларды бөлу тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
Ескерту. 34-тарау 270-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.10.27 № 1211 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
271. Бюджеттік субсидиялар төлеу үшін оларды алушылар бюджеттік бағдарлама әкімшісіне олардың бюджеттен өтеуді талап ететін шығындарды жүзеге асырғанын растайтын қаражаттар ұсынады. Бюджеттік бағдарлама әкімшісі оларды қарағаннан кейін Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органдардың шешімдерінде көзделген тәртіппен және нысанда бюджеттік субсидия беру жүзеге асырылған әр бюджеттік бағдарлама бойынша бюджеттік субсидиялардың жүзеге асырылуы тиіс бюджеттік бағдарлама бойынша бюджеттік субсидияларды төлеуге арналған қорытындыны және төлеуге берілетін шоттарды қалыптастырады. .P101255
272. Бюджеттік бағдарлама әкімшісі тиесілі бюджеттік субсидияларды олардың тікелей алушыларына аудару үшін аумақтық қазынашылық бөлімшесіне осы Ереженің 75-қосымшасына сәйкес нысан бойынша төлеуге берілетін шоттардың тізілімін және төлеуге берілетін шоттарды екі данада ұсынады. Бюджеттік бағдарлама әкімшісі бюджеттік субсидияларды төлеудің негізділігін, бюджеттік субсидия алушыларға тиесілі соманы есептеудің дұрыстығын, бюджеттік субсидияларды аудару үшін аумақтық қазынашылық бөлімшесіне ұсынылған төлеуге берілетін шоттарды толтырудың растығын және толықтығын қамтамасыз етеді.
35-тарау. Шетел валютасын айырбастау және аудару тәртібі
273. Мемлекеттік мекемелер Қазақстан Республикасының резиденттері еместердің пайдасына шетел валютасында төлемдер мен ақша аударуды жүргізу үшін шетел валютасын айырбастау және аудару жөніндегі операцияларды жүзеге асырылады.

274. Операция по конвертации иностранной валюты по видам валют на сумму, не превышающую установленный НБ РК лимит по видам валют, осуществляется без предоставления предварительных сведений.
275. Конвертация иностранной валюты по видам валют на сумму, превышающую установленный НБ РК лимит иностранной валюты по видам валют, осуществляется после представления государственным учреждением в территориальное подразделение казначейства письма о необходимости приобретения иностранной валюты с указанием суммы и вида валюты, в следующие сроки до даты конвертации:
доллары США, евро, английские фунты стерлинги, швейцарские франки, российские рубли - за три дня;
японские йены - за пять дней.
276. Территориальное подразделение казначейства в тот же день направляет письмо в электронном виде в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, который, в свою очередь, доводит его до НБ РК.
277. Для осуществления платежей и переводов денег в иностранной валюте государственное учреждение предоставляет (направляет) в территориальное подразделение казначейства счет к оплате и заявку на конвертацию иностранной валюты на бумажном носителе или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" согласно приложению 94 к настоящим Правилам до 10-00 часов.
Заявка на конвертацию иностранной валюты на бумажном носителе составляется и предоставляется государственным учреждением в 2-х экземплярах.
Сноска. Пункт 277 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2011 № 1654.
278. При наличии ошибок и исправлений в счете к оплате и (или) заявке на конвертацию иностранной валюты на бумажном носителе, отсутствии каких-либо необходимых реквизитов в них, несоответствии подписей и (или) оттиска печати документу с образцами подписей и (или) оттиска печати, несоответствии сумм счета к оплате сумме заявки на конвертацию иностранной валюты, счет к оплате и заявка на конвертацию иностранной валюты возвращаются государственному учреждению без исполнения с указанием причины возврата.
При наличии ошибок в электронном образе счета к оплате и (или) заявке на конвертацию иностранной валюты, отсутствии каких-либо необходимых реквизитов в них, ошибочности ЭЦП, отсутствия резервирования иностранной валюты, превышающей установленный НБ РК лимит по видам валют, счет к оплате и заявка на конвертацию иностранной валюты отклоняются в ИС "Казначейство-клиент" без исполнения с указанием причины отклонения.
Сноска. Пункт 278 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2011 № 1654.
279. В случае превышения необходимой суммы оплаты над суммой зарегистрированной гражданско-правовой сделки в связи с возникновением курсовой разницы, территориальное подразделение казначейства введенные в казначейскую систему счет к оплате и заявку на конвертацию иностранной валюты не утверждает, о чем извещает государственное учреждение.

274. Валюта түрлері бойынша ҚР ҰБ белгілеген лимиттен асып түспейтін сомаға валюта түрлері бойынша шетел валютасын сатып алу жөніндегі операция алдын ала мәлімет ұсынбастан жүзеге асырылады.
275. Валюта түрлері бойынша ҚР ҰБ белгілеген шетел валютасының лимитінен артатын сомаға валюта түрлері бойынша шетел валюталарын қайта айырбастау аумақтық бөлімшелеріне мемлекеттік мекеме қайта айырбастау күніне дейінгі келесі мерзімде:
валюта түрі мен сомасын көрсете отырып, шетел валютасын сатып алу қажеттілігі туралы хатты ұсынғаннан кейін;
АҚШ доллары, еуро, ағылшын фунт стерлингі, швейцария франкісі, ресей рублі - үш күн ішінде;
жапония иенасы - бес күн ішінде жүзеге асырылады.
276. Аумақтық бөлімшесі сол күні бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға электрондық түрде хат жібереді, ол, өз кезегінде, оларды Ұлттық Банкке дейін жеткізеді.
277. Төлемдер мен ақша аударымдарын шетел валютасында жүзеге асыру үшiн мемлекеттiк мекеме осы Ереженiң 94-қосымшасына сәйкес аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне төлеуге берiлетiн шотты және шетел валютасын айырбастауға арналған өтiнiмдi қағаз тасығышта немесе "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде сағат 10-00-ге дейiн ұсынады (жібереді).
Шетел валютасын айырбастауға арналған өтiнiмдi мемлекеттiк мекеме қағаз тасығышта 2 данада жасайды және бередi.
Ескерту. 277-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
278. Төлеуге берілетін шотта және (немесе) шетел валютасын айырбастауға арналған қағаз тасығыштағы өтінімде қандай да бір қажетті деректемелер болмаған, қолдар және (немесе) мөр бедері қолдардың және (немесе) мөр бедерлері бар құжатқа сәйкес келмеген, шот сомасы шетел валютасын айырбастауға арналған өтінім сомасына сәйкес келмеген кезде орындалмастан мемлекеттiк мекемеге қайтару себептерi көрсетiле отырып, қайтарылады.
Электрондық түрдегі төлеуге берiлетiн шотта және (немесе) шетел валютасын айырбастауға арналған өтiнiмде қателер бар болған, оларда қандай да бiр қажеттi деректемелер болмаған, ЭЦҚ қате болған, валюта түрлері бойынша ҚР ҰБ белгілеген лимиттен асатын шетел валютасын резервтеу болмаған кезде, төлеуге берiлетiн шоттан және шетел валютасын айырбастауға арналған өтiнiмді қабылдамау себептерi көрсетiле отырып, "Қазынашылық-клиент" АЖ-да орындалмастан қайтарылады.
Ескерту. 278-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
279. Бағамдық айырмашылыққа байланысты қажетті төлем сомасы тіркелген азаматтық-құқықтық мәміле сомасынан асып түскен жағдайда, аумақтық бөлімшесі қазынашылық жүйеге енгізілген төлеуге берілетін шотты және шетел валютасын айырбастауға арналған өтінімді бекітпейді, ол туралы мемлекеттік мекемені хабардар етеді.

280. Государственное учреждение предоставляет в тот же день в территориальное подразделение казначейства на бумажном носителе или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" на сумму курсовой разницы: заявку на регистрацию обязательств, заявку на конвертацию иностранной валюты и счет к оплате.
Сноска. Пункт 280 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2011 № 1654.
281. При наличии сумм непринятых обязательств по индивидуальному плану финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по обязательствам по соответствующему коду бюджетной классификации расходов территориального подразделения казначейства осуществляет ввод в ИИСК данных заявки на регистрацию обязательств на сумму курсовой разницы и формирование уведомления.
282. В случае отсутствия неиспользованных остатков плана финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по платежам на сумму курсовой разницы, ранее введенные в казначейскую систему счет к оплате и заявка на конвертацию иностранной валюты отменяются и возвращаются государственному учреждению вместе со счетом к оплате, заявкой на конвертацию иностранной валюты и заявкой на регистрацию обязательств на сумму курсовой разницы без исполнения.
283. После получения выписок по корсчетам в иностранной валюте и платежных документов в электронном виде из НБ РК центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в день получения выписок проводит зачисление иностранной валюты по ее видам на соответствующие счета в иностранной валюте государственного учреждения.
284. В день зачисления центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета иностранной валюты по ее видам на соответствующие счета в иностранной валюте государственного учреждения территориальное подразделение казначейства формирует и выдает государственному учреждению выписку по счетам в иностранной валюте государственного учреждения на бумажном носителе для дальнейшего представления государственным учреждением заявления на перевод денег в иностранной валюте, а также возвращает один экземпляр заявки на конвертацию иностранной валюты, представленный на бумажном носителе, с отметкой ответственного исполнителя территориального подразделения казначейства и указанием даты зачисления денег на счета в иностранной валюте. Второй экземпляр заявки на конвертацию иностранной валюты, представленный на бумажном носителе, остается в территориальном подразделении казначейства.
Государственные учреждения, обслуживающиеся по ИС "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют выписку по счетам в иностранной валюте после получения уведомления о возможности формирования отчета 8-17.

280. Мемлекеттік мекеме сол күнi аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне бағамдық айырма сомасына қағаз тасығышта немесе "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде: мiндеттемелердi тiркеуге арналған өтiнiм, шетел валютасын айырбастауға арналған өтiнiм және төлеуге берiлетiн шот бередi.
Ескерту. 280-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
281. Шығыстардың бюджеттік сыныптамасының тиісті коды бойынша міндеттемелер жөніндегі бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландырудың жеке жоспары бойынша қабылданбаған міндеттемелер сомасы болған жағдайда аумақтық қазынашылық бөлімшесі бағамдық айырма сомасына міндеттемелерді тіркеуге арналған өтінім деректерін ҚБАЖ-ға енгізуді және хабарлама қалыптастыруды жүзеге асырады.
282. Бағамдық айырма сомасына төлемдер бойынша берілген бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарының пайдаланылмаған қалдықтары болмаған жағдайда - бұрын қазынашылық жүйеге енгізілген төлеуге берілетін шот пен шетел валютасын айырбастауға арналған өтінім қабылданбайды және төлеуге берілетін шотпен, шетел валютасын айырбастауға арналған өтінім мен және бағамдық айырма сомасына арналған міндеттемелермен бірге орындамай мемлекеттік мекемеге қайтарылады.
283. ҚР ҰБ-дан электрондық түрдегі төлем құжаттары мен шетел валютасындағы корреспонденттік шоттары бойынша үзінді алғаннан кейін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган үзіндіні алған күні мемлекеттік мекеменің шетел валютасындағы тиісті шоттарына шетел валютасының түрлері бойынша оны есептеу жүргізеді.
284. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган шетел валютасын түрлерi бойынша мемлекеттiк мекеменiң шетелдiк валютадағы тиiстi шоттарына есептеген күнi аумақтық қазынашылық бөлiмшесi мемлекеттiк мекеменiң шетел валютасындағы шоттары бойынша үзiндi көшірмелерді қалыптастырады және мемлекеттiк мекемеге шетел валютасындағы ақшаны аударуға арналған өтiнiштi мемлекеттiк мекеменiң одан әрi ұсынуы үшiн қағаз тасығышта бередi, сондай-ақ аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң жауапты орындаушысының белгiсi соғылған және шетел валютасындағы шоттарға ақша есептелген күнiн көрсетiп, қағаз тасығышта ұсынылған шетел валютасын айырбастауға арналған өтiнiмнiң бiр данасын қайтарады. Қағаз тасығышта ұсынылған шетел валютасын айырбастауға арналған өтiнiмнiң екiншi данасы аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде қалады.
«Қазынашылық-клиент» АЖ бойынша қызмет көрсетiлетiн мемлекеттiк мекемелер 8-17 есебiн қалыптастыру мүмкiндiгi туралы хабарламаны алғаннан кейiн шетел валютасындағы шоттар бойынша үзiндi көшiрменi дербес жасайды.

Сноска. Пункт 284 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
285. Для осуществления перевода денег в иностранной валюте государственное учреждение предоставляет (направляет) в территориальное подразделение казначейства заявление на перевод денег в иностранной валюте на бумажном носителе или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" по форме согласно приложению 61 к настоящим Правилам до 16.00 часов. Заявление на перевод денег в иностранной валюте на бумажном носителе предоставляется в 2-х экземплярах.
Сноска. Пункт 285 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2011 № 1654.
286. Территориальное подразделение казначейства после проверки заявления на перевод денег в иностранной валюте вводит данные в ИИСК.
287. При наличии исправлений в заявлении на перевод денег в иностранной валюте, предоставленном на бумажном носителе, отсутствии или несоответствии каких-либо необходимых реквизитов, назначения платежа, подписей и (или) оттиска печати документу с образцами подписей и оттиска печати, недостаточности либо отсутствии необходимой суммы на счете в иностранной валюте (по видам валют) заявление на перевод денег в иностранной валюте возвращается государственному учреждению без исполнения с указанием причины возврата.
При наличии ошибок в электронном образе заявления на перевод денег в иностранной валюте, отсутствии или несоответствии каких-либо необходимых реквизитов, назначения платежа, ошибочности ЭЦП, недостаточности либо отсутствии необходимой суммы на счете в иностранной валюте (по видам валют), заявление на перевод денег в иностранной валюте отклоняется в ИС "Казначейство-клиент" с указанием причины отклонения.
Сноска. Пункт 287 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2011 № 1654.
288. После получения выписок по счетам в иностранной валюте и платежных документов в электронном виде из НБ РК, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в день получения выписок проводит операции по списанию денег в иностранной валюте со счетов в иностранной валюте государственного учреждения.
289. После формирования выписки по счетам в иностранной валюте государственного учреждения ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства представляет их на бумажном носителе государственному учреждению и возвращает один экземпляр заявления на перевод денег в иностранной валюте, представленный на бумажном носителе, с отметкой ответственного исполнителя и указанием даты списания денег со счета в иностранной валюте. Второй экземпляр заявления на перевод денег в иностранной валюте, представленный на бумажном носителе, остается в территориальном подразделении казначейства.

Ескерту. 284-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
285. Мемлекеттiк мекеме шетел валютасындағы ақшаны аударуды жүзеге асыру үшiн аумақтық қазынашылық бөлімшесіне шетел валютасындағы ақшаны аударуға арналған өтінішті осы Ереженiң 61-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қағаз тасығышта немесе "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде сағат 16.00-ге дейін ұсынады (жібереді). Қағаз тасығышта шетел валютасындағы ақшаны аударуға арналған өтініш 2 данада ұсынылады.
Ескерту. 285-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
286. Аумақтық бөлімшесі шетел валютасында ақшаны аударуға арналған өтінішті тексергеннен кейін деректерді ҚБАЖ-ға енгізеді.
287. Қағаз тасығышта шетел валютасындағы ақшаны аударуға арналған өтiнiште түзетулер болған, төлем мақсаты, қойылатын қолдар және (немесе) мөр басқан құжатқа қойылатын қолдар мен мөр бедерiнiң үлгiлерiне, шетел валютасындағы шотта қажетті сома (валютаның түрлері бойынша) жетпеген не жоқ болған жағдайда шетел валютасындағы ақшаны аударуға арналған өтiнiш қайтару себептерi көрсетiлiп орындалмастан, мемлекеттік мекемеге қайтарылады.
Шетел валютасындағы ақшаны аударуға арналған өтініштің электрондық түрінде қате болған, қандай да қажеттi деректемелер, төлем мақсаты болмаған немесе сәйкес келмеген, ЭЦҚ қате болған, шетел валютасындағы шотта қажетті сома (валютаның түрлері бойынша) жетпеген не жоқ болған кезде Шетел валютасындағы ақшаны аударуға арналған өтініштен бас тарту себептерін көрсете отырып, "Қазынашылық-клиент" АЖ-да бас тартылады.
Ескерту. 287-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
288. Ұлттық Банктен шетел валютасындағы шоттар бойынша үзінді және электрондық түрдегі төлем құжаттарын алғаннан кейін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган үзіндіні алған күні мемлекеттік мекеменің шетел валютасындағы шоттарынан шетел валютасындағы ақшаны есептен шығару жөнінде операция жүргізеді.
289. Мемлекеттiк мекеменiң шетел валютасындағы шоттары бойынша үзiндi көшірме қалыптастырылғаннан кейiн аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң жауапты орындаушысы оларды қағаз тасығышта мемлекеттiк мекемеге бередi және қағаз тасығышта ұсынылған жауапты орындаушының белгiсi соғылған, шетел валютасындағы шоттан ақшаны есептен шығарған күнi көрсетiлген шетел валютасындағы ақшаны аударуға арналған өтiнiштiң бiр данасын қайтарады. Қағаз тасығышта ұсынылған шетел валютасындағы ақшаны аударуға арналған өтiнiштiң екiншi данасы аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде қалады.

Государственные учреждения, обслуживающиеся по ИС "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют выписку по счетам в иностранной валюте после получения уведомления о возможности формирования отчета 8-17.
Сноска. Пункт 289 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
290. Сконвертированная иностранная валюта в течение десяти календарных дней со дня ее зачисления на счет в иностранной валюте должна быть использована государственным учреждением по назначению. В случае неиспользования либо недоиспользования иностранной валюты не позднее следующего рабочего дня по окончании этого срока территориальное подразделение казначейства письменно уведомляет государственное учреждение о необходимости предоставления заявки на реконвертацию иностранной валюты.
291. На основании заявки на реконвертацию иностранной валюты, предоставленной государственным учреждением, осуществляется операция по реконвертации иностранной валюты с последующим восстановлением ее суммы в тенге на КБК расходов государственного учреждения, с которого была конвертирована иностранная валюта, КБК поступлений (в доход бюджета), КСН спонсорской, благотворительной помощи государственного учреждения.
Сноска. Пункт 291 в редакции постановления Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п.3).
Глава 36. Порядок реконвертации иностранной валюты
292. Реконвертация иностранной валюты осуществляется на основании заявки на реконвертацию государственного учреждения предоставленном (направленном) на бумажном носителе или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" по форме, согласно приложению 95 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 292 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2011 № 1654.
293. Заявка на реконвертацию иностранной валюты составляется и предоставляется государственным учреждением в территориальное подразделение казначейства на бумажном носителе или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" до 10-00 часов. Заявка на реконвертацию иностранной валюты на бумажном носителе предоставляется в 2-х экземплярах.
Сноска. Пункт 293 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2011 № 1654.
294. Реконвертация иностранной валюты по видам валют, предназначенной для зачисления в соответствующий бюджет и/или Нацфонд РК, осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в течение 3-х рабочих дней со дня получения из НБ РК выписок по счетам в инвалюте с приложением платежных документов в электронном виде.

«Қазынашылық-клиент» АЖ бойынша қызмет көрсетiлетiн мемлекеттiк мекемелер 8-17 есебiн қалыптастыру мүмкiндiгi туралы хабарламаны алғаннан кейiн шетел валютасындағы шоттар бойынша үзiндi көшiрменi дербес қалыптастырады.
Ескерту. 289-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
290. Айырбасталған шетел валютасын мемлекеттік мекеме шетел валютасындағы шотқа есептелген күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде мақсатқа сай пайдалануы тиіс. Шетел валютасын пайдаланбаған не жете пайдаланбаған жағдайда осы мерзім аяқталғаннан соң келесі жұмыс күнінен кешіктірмей аумақтық қазынашылық бөлімшесі шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтінім беру қажеттілігі туралы мемлекеттік мекемеге жазбаша хабар береді.
291. Мемлекеттік мекеме берген шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтінім негізінде шетел валютасы айырбасталған мемлекеттік мекеменің шығыстардың БСК-ға түсімдердің БСК-ға, мемлекеттік мекеменің демеушілік, қайырымдылық көмек ҚБШ-ға, кейіннен оның сомасын теңгеде қалпына келтіре отырып, шетел валютасын қайта айырбастау жөніндегі операция жүзеге асырылады.
Ескерту. 291-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
36-тарау. Шетел валютасын қайта айырбастау тәртібі
292. Шетел валютасын қайта айырбастау осы Ереженiң 95-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттiк мекеменiң қағаз тасығышта немесе "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде ұсынған (жіберген) қайта айырбастауға арналған өтiнiмі негiзiнде жүзеге асырылады.
Ескерту. 292-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
293. Шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтiнiмдi мемлекеттiк мекеме аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне қағаз тасығышта немесе "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде сағат 10-00-ге дейiн ұсынады. Шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтiнiм қағаз тасығышта 2 данада ұсынылады.
Ескерту. 293-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
294. Тиісті бюджетке және/немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына есептеуге арналған валюта түрлері бойынша шетел валютасын қайта айырбастауды бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган электрондық түрде төлем құжаттары қоса берілген шетел валютасындағы шоттар бойынша Ұлттық Банктен үзінді алған күннен бастап үш күн ішінде жүзеге асырады.

295. При недостаточности или неверном указании реквизитов в платежных документах, поступивших в электронном виде из НБ РК, не позволяющих определить назначение платежа в иностранной валюте, ответственный исполнитель центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета зачисляет сумму поступлений в иностранной валюте на код специфики 0900НП "Суммы до выяснения в иностранной валюте" соответствующего территориального подразделения казначейства.
В случае отсутствия возможности определить территориальную принадлежность поступлений в иностранной валюте ответственный исполнитель центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета зачисляет сумму поступлений в иностранной валюте на код специфики 0900НП "Суммы до выяснения в иностранной валюте" центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета.
Сноска. Пункт 295 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 09.11.2009 № 1789.
296. Территориальное подразделение казначейства и/или центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, на код специфики 0900 НП "Суммы до выяснения в иностранной валюте" которых произведено зачисление сумм поступлений в иностранной валюте, не позднее следующего рабочего дня письменно уведомляет налоговый орган и/или государственное учреждение (в случаях указания в платежных документах получателем поступлений в иностранной валюте - государственное учреждение) о поступлениях в иностранной валюте, в электронных платежных документах которых нельзя определить назначение платежа в результате не полного или неверного указания реквизитов.
Сноска. Пункт 296 в редакции постановления Правительства РК от 09.11.2009 № 1789.
297. Налоговый орган проводит работу по выяснению реквизитов платежа и в течение семи рабочих дней со дня получения уведомления предоставляет в территориальное подразделение казначейства и/или центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета сведения о назначении платежа и реквизитах. Налоговый орган обеспечивает своевременность предоставления реквизитов и их достоверность.
Сноска. Пункт 297 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 09.11.2009 № 1789.
298. Государственное учреждение проводит работу по выяснению реквизитов платежа и в течение семи рабочих дней со дня получения уведомления предоставляет в территориальное подразделение казначейства сведения о назначении платежа и реквизитах. На основании предоставленных данных территориальное подразделение казначейства направляет письмо в электронном виде в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета для проведения операции по списанию с кода специфики 0900НП "Суммы до выяснения в иностранной валюте" соответствующего территориального подразделения казначейства и зачислению на счет государственного учреждения сумм поступлений в иностранной валюте.

295. Шетел валютасындағы төлем мақсатын анықтауға мүмкіндік бермейтін Ұлттық Банктен электрондық түрде түскен төлем құжаттарында деректемелерді толық немесе дұрыс көрсетпеген жағдайда бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның жауапты орындаушысы бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган тиісті аумақтық қазынашылық бөлімшесінің шетел валютасындағы төлемдер сомасын "Шетел валютасындағы анықталғанға дейінгі сома" 0900НП ерекшелік кодына есепке алады.
Шетел валютасында түсімдердің аумақтық тиесілігін анықтау мүмкіндігі болмаған жағдайда бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның жауапты орындаушысы шетел валютасындағы түсімдер сомасын бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның 0900НП "Анықтауға дейінгі шетел валютасындағы сомалар" ерекшелік кодына есепке алады.
Ескерту. 295-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 Қаулысымен.
296. Аумақтық қазынашылық бөлімше және/немесе бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган шетел валютасында түскен сома аударылған, электрондық төлем құжаттарында деректемелердің толық немесе дұрыс көрсетілмеуі нәтижесінде төлемнің мақсатын анықтауға болмайтын 0900НП "Анықтауға дейінгі шетел валютасындағы сомалар" ерекшелік кодына келесі жұмыс күнінен кешіктірмей жазбаша түрде салық  қызметі органын және/немесе мемлекеттік мекемені (шетел валютасындағы түсімдерді алушылардың төлем құжаттарында - мемлекеттік мекеме көрсетілген жағдайда) шетел валютасындағы түсімдер туралы хабардар етеді.
Ескерту. 296-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 Қаулысымен.
297. Салық органы төлемдердің деректемелерін анықтау бойынша жұмысты жүргізеді және хабарламаны алғаннан кейін жеті күн ішінде төлемнің мақсаты және деректемелері туралы мәліметтерді қазынашылық бөлімшесіне және/немесе бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға береді. Салық қызметі органы деректемелердің уақтылы ұсынылуын және растығын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 297-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 Қаулысымен.
298. Мемлекеттік мекеме төлем деректемелерін анықтау жөнінде жұмыс жүргізеді және хабар берілген күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде төлем мақсаты және деректемелер туралы мәліметтерді аумақтық қазынашылық бөлімшесіне береді. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі берілген деректер негізінде шетел валютасындағы түсімдер сомасын аумақтық бөлімшесінің 0900НП "Шетел валютасында анықтағанға дейінгі сома" ерекшелігі кодынан есептен шығару мемлекеттік мекеменің шотына шетелдік валютасында түсімдер сомасын есептеу жөніндегі операцияны жүргізу үшін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға электрондық түрде хат жібереді.

299. Государственное учреждение обеспечивает своевременность предоставления реквизитов и их достоверность.
300. Реконвертация сумм поступлений в иностранной валюте осуществляется территориальным подразделением казначейства на основании заявки на реконвертацию государственного учреждения. Государственное учреждение предоставляет заявку на реконвертацию иностранной валюты в территориальное подразделение казначейства в течение 3-х рабочих дней со дня получения выписок по счетам в иностранной валюте.
301. Территориальное подразделение казначейства после проверки осуществляет ввод данных заявки на реконвертацию иностранной валюты в ИИСК.
302. При наличии ошибок или исправлений в заявке на реконвертацию иностранной валюты на бумажном носителе, отсутствии каких-либо требуемых реквизитов, недостаточности либо отсутствии необходимой суммы на счете в иностранной валюте (по видам валют), курса на день реконвертации, несоответствии подписей и (или) оттиска печати документу с образцами подписей и оттиска печати, заявка на реконвертацию иностранной валюты возвращается государственному учреждению без исполнения с указанием причины возврата.
При наличии ошибок в электронном образе заявки на реконвертацию иностранной валюты, отсутствии каких-либо требуемых реквизитов, ошибочности ЭЦП, недостаточности либо отсутствии необходимой суммы на счете в иностранной валюте (по видам валют) электронный образ заявки на реконвертацию иностранной валюты отклоняется в ИС "Казначейство-клиент" без исполнения с указанием причины отклонения.
Сноска. Пункт 302 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2011 № 1654.
303. После получения выписок по корсчетам в инвалюте и платежных документов в электронном виде из НБ РК центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета проводит списание денег со счетов в иностранной валюте государственных учреждений.
304. В день списания центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета денег со счетов в иностранной валюте государственного учреждения территориальное подразделение казначейства формирует и выдает государственному учреждению выписку по счетам в иностранной валюте государственного учреждения на бумажном носителе, а также возвращает один экземпляр заявки на реконвертацию иностранной валюты, представленной на бумажном носителе, с отметкой ответственного исполнителя и указанием даты списания денег со счета в иностранной валюте. Второй экземпляр заявки на реконвертацию иностранной валюты, представленной на бумажном носителе, остается в территориальном подразделении казначейства.

299. Мемлекеттік мекеме деректемелерді ұсынудың уақтылығын және олардың растығын қамтамасыз етеді.
300. Аумақтық бөлімшесі шетел валютасындағы түсімдер сомасын қайта айырбастауды мемлекеттік мекеменің қайта айырбастауға арналған өтінімі негізінде жүзеге асырады. Мемлекеттік мекеме шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтінімді шетел валютасындағы шоттар бойынша үзінді алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде аумақтық қазынашылық бөлімшесіне береді.
301. Аумақтық қазынашылық бөлімшесі тексеруден кейін шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтінім деректерін ҚБАЖ-ға енгізуді жүзеге асырады.
302. Қағаз тасығышта шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтiнiмде қате болған немесе түзету болған, қандай да бiр талап етiлетiн деректемелер болмаған, шетел валютасындағы шотта қажет сома (валюта түрлерi бойынша), қайта айырбастау күнiне бағам жеткiлiксiз не жоқ болған, қолдар және (немесе) мөр бедерi қолдар мен мөр бедерiнiң үлгiлерi бар құжатқа сәйкес келмеген жағдайда, шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтiнiм қайтару себептерi көрсетiлiп орындалмастан, мемлекеттiк мекемеге қайтарылады.
Шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтінімнің электрондық түрінде қате болған, қандай да қажеттi деректемелер болмаған немесе сәйкес келмеген, ЭЦҚ қате болған, шетел валютасындағы шотта қажетті сома (валютаның түрлері бойынша) жетпеген не жоқ болған кезде Шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтінімнен бас тарту себептерін көрсете отырып, "Қазынашылық-клиент" АЖ-да орындаусыз қайтарылады.
Ескерту. 302-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
303. ҚР ҰБ-дан шетел валютасындағы корреспондентік шоттары бойынша үзінді және электрондық түрдегі төлем құжаттары алынғаннан кейін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекеттік мекемелердің шетел валютасындағы шоттарынан ақшаны есептен шығаруды жүргізеді.
304. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган мемлекеттiк мекемелердiң шетел валютасындағы шоттарынан ақшаны есептен шығарған күнi шетел валютасындағы шоттары жөнiндегi үзiндi көшірмені мемлекеттiк мекеменiң аумақтық қазынашылық бөлiмшесi қалыптастырады және мемлекеттiк мекемеге қағаз тасығышта бередi, сондай-ақ жауапты орындаушының белгiсi соғылған шетел валютасындағы шоттардан ақшаны есептен шығару күнiн көрсете отырып, қағаз тасығышта ұсынылған мемлекеттiк мекеменiң шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтiнiмнiң бiр данасын қайтарады. Қағаз тасығышта ұсынылған шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтiнiмнiң екiншi данасы аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде қалады.

Государственные учреждения, обслуживающиеся по ИС "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют выписку по счетам в иностранной валюте после получения уведомления о возможности формирования отчета 8-17.
Сноска. Пункт 304 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
Раздел 6-1. Порядок обслуживания субъектов
квазигосударственного сектора
Сноска. Правила дополнены разделом 6-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
Глава 36-1. Общие положения по обслуживанию субъектов квазигосударственного сектора
304-1. Обслуживание субъектов квазигосударственного сектора обеспечивается полнотой и своевременностью зачисления поступлений на счета субъектов квазигосударственного сектора, открытые в территориальных подразделениях центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, и своевременным осуществлением платежей и переводов денег в целях реализации мероприятий, направленных на формирование или увеличение уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора и их использованием на реализацию инвестиционных проектов, либо связанных с выполнением государственного задания.
Сноска. Пункт 304-1 в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
304-2. Обслуживание субъектов квазигосударственного сектора осуществляется на кассовой основе. Операции по зачислению поступлений на счета субъектов квазигосударственного сектора и их списанию учитываются в денежной форме.
Глава 36-2. Счета субъектов квазигосударственного сектора
304-3. Счета субъектов квазигосударственного сектора предназначены для учета операций, связанных с зачислением денег, предусмотренных на соответствующий финансовый год в законе о республиканском бюджете либо в решении маслихата о местном бюджете, на формирование или увеличение уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора и их использованием на реализацию инвестиционных проектов, либо связанных с выполнением государственного задания, за исключением случаев увеличения уставных капиталов финансовых организаций, а также при формировании в минимальном размере, установленном законами Республики Казахстан, уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора.
Сноска. Пункт 304-3 в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
304-4. Перечисление денег, предусмотренных на соответствующий финансовый год в законе о республиканском бюджете либо в решении маслихата о местном бюджете, на формирование или увеличение уставных капиталов дочерних, зависимых и аффилиированных с ним организаций в оплату объявленных акций (ценных бумаг), либо связанных с выполнением государственного задания, а также платежи и переводы в пределах этих денег на реализацию инвестиционных проектов либо на выполнение государственного задания осуществляются субъектом квазигосударственного сектора через счет субъектов квазигосударственного сектора, открытый в территориальном подразделении казначейства.

«Қазынашылық-клиент» АЖ бойынша қызмет көрсетiлетiн мемлекеттiк мекемелер 8-17 есебiн қалыптастыру мүмкiндiгi туралы хабарламаны алғаннан кейiн шетел валютасындағы шоттар бойынша үзiндi көшiрменi дербес қалыптастырады.
Ескерту. 304-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
6-1-бөлім. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне қызмет көрсету тәртібі
Ескерту. Ереже 6-1-бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
36-1-тарау. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне қызмет көрсетудің жалпы ережелері
304-1. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне қызмет көрсету бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінде ашылған квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарына түсімдердің толық және уақтылы есептелуімен және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға бағытталған іс-шараларды іске асыру мақсатында төлемдер мен ақша аударымдарын уақтылы жүзеге асырылуымен және оларды инвестициялық, не мемлекеттік тапсырманы орындауға байланысты жобаларды іске асыруға пайдаланумен қамтамасыз етіледі.
Ескерту. 304-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
304-2. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне қызмет көрсету кассалық негізде жүзеге асырылады. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарына түсімдерді есептеу және оларды есептен шығару жөніндегі операциялар ақша нысанында есепке алынады.
36-2-тарау. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттары
304-3. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттары қаржы ұйымдарының жарғылық капиталдарын ұлғайту жағдайларын қоспағанда, тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда не жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімінде квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға көзделген ақшаны есептеумен және оларды инвестициялық, не мемлекеттік тапсырманы орындауға байланысты жобаларды іске асыруға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын ең аз мөлшерінде қалыптастыру кезінде пайдалануға байланысты операцияларды есепке алуға арналған.
Ескерту. 304-3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
304-4. Тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда не жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімінде еншілес, бағынысты және аффилиирленген ұйымдардың жарияланған акцияларын (бағалы қағаздарын) төлеуге арналған жарғылық капиталдарын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға көзделген ақшаны аудару, сондай-ақ осы ақшаның шегіндегі инвестициялық, не мемлекеттік тапсырманы орындауға байланысты жобаларды іске асыруға арналған төлемдер мен аударымдарды квазимемлекеттік сектор субъектілерінің аумақтық қазынашылық бөлімшесінде ашылған шоттар арқылы квазимемлекеттік сектор субъектілері жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 304-4 в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
304-5. Операции по поступлениям и проведенным платежам и переводам денег со счетов субъектов квазигосударственного сектора учитываются в соответствии с кодами субъектов квазигосударственного сектора.
Глава 36-3. Присвоение кодов субъектов квазигосударственного
сектора, открытие, ведение и закрытие центральным
уполномоченным органом по исполнению бюджета счетов субъектов
квазигосударственного сектора
304-6. Субъектам квазигосударственного сектора для проведения расходов по формированию или увеличению их уставных капиталов и использованием на реализацию инвестиционных проектов, либо связанных с выполнением государственного задания, за исключением случаев увеличения уставных капиталов финансовых организаций, а также при формировании в минимальном размере, установленном законами Республики Казахстан, уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора, центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета присваиваются семизначные коды в ИИСК.
Сноска. Пункт 304-6 в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
304-7. Для присвоения кодов и открытия счетов субъектам квазигосударственного сектора субъекты квазигосударственного сектора представляют в территориальные подразделения центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета заявку на присвоение кодов и открытие счетов субъектов квазигосударственного сектора по форме согласно приложению 32-1 к настоящим Правилам с приложением документов, необходимых для формирования досье, предусмотренных настоящими Правилами.
Территориальное подразделение казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня получения заявки на присвоение кодов субъектам квазигосударственного сектора и открытие счетов субъектов квазигосударственного сектора направляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета заявку на присвоение кодов субъектам квазигосударственного сектора и открытие счетов субъектов квазигосударственного сектора по форме согласно приложению 32-1 к настоящим Правилам.
Субъекты квазигосударственного сектора обеспечивают достоверность реквизитов, указанных в заявках на присвоение кодов и открытие счетов субъектов квазигосударственного сектора.
304-8. Центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета присваиваются коды не позднее следующего рабочего дня со дня получения от территориальных подразделений казначейства заявок на присвоение кодов субъектам квазигосударственного сектора по форме согласно приложению 32-1 к настоящим Правилам, а открытие счетов субъектов квазигосударственного сектора осуществляется не позднее следующего дня после присвоения кода субъекту квазигосударственного сектора.

Ескерту. 304-4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
304-5. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарынан түсімдер және өткізілген төлемдер мен ақша аударымдары бойынша операциялар квазимемлекеттік сектор субъектілерінің кодтарына сәйкес есепке алынады.
36-3-тарау. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің кодтарын беру, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарын ашуы, жүргізуі және жабуы
304-6. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне қаржы ұйымдарының жарғылық капиталдарын қалыптастыру немесе ұлғайту жағдайларын қоспағанда, олардың жарғылық капиталдарын ұлғайтуға және инвестициялық, не мемлекеттік тапсырманы орындауға байланысты жобаларды іске асыруға пайдалану үшін шығыстарды жүргізуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын ұлғайтудың ең аз мөлшерін қалыптастыру кезінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ҚБАЖ-ға жеті мәнді код береді.
Ескерту. 304-6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
304-7. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне кодтар беру және шоттар ашу үшін квазимемлекеттік сектор субъектілері бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне осы Ережеде көзделген құжат жиынын қалыптастыру үшін қажетті құжаттарды қоса, осы Ережеге 32-1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша код беруге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарын ашуға өтінім береді.
Аумақтық қазынашылық бөлімшесі квазимемлекеттік сектор субъектілеріне кодтар беру және шоттар ашуға арналған өтінімді алған күннен бастап, келесі жұмыс күнінен кешіктірмей бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға осы Ереженің 32-1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша код беруге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарын ашуға өтінімді жібереді.
Квазимемлекеттік сектор субъектілері квазимемлекеттік сектор субъектілеріне код беруге және шоттарын ашуға өтінімде көрсетілген деректемелердің дұрыстығын қамтамасыз етеді.
304-8. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган кодтарды аумақтық қазынашылық бөлімшелерінен осы Ереженің 32-1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша квазимемлекеттік сектор субъектілеріне кодтар беруге өтінімдерді алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей береді, ал квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарын ашу квазимемлекеттік сектор субъектісіне код берілгеннен кейінгі күннен кешіктірмей жүзеге асырылады.

304-9. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета не позднее следующего рабочего дня со дня присвоения кодов субъектам квазигосударственного сектора уведомляет территориальные подразделения казначейства о присвоенных кодах письмом в электронном виде.
Территориальное подразделение казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня получения письма от центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета о присвоении кодов письменно уведомляет субъектов квазигосударственного сектора о присвоенных кодах и открытых счетах субъектов квазигосударственного сектора.
304-10. Регистрация присвоенных кодов субъектов квазигосударственного сектора отражается в соответствующем справочнике, формируемом в ИИСК.
304-11. Регистрация открытых счетов субъектов квазигосударственного сектора отражается во внутреннем отчете территориального подразделения казначейства по форме 5-19 "Перечень контрольных счетов наличности соответствующих бюджетов, платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, счетов субъектов квазигосударственного сектора" согласно приложению 38 к настоящим Правилам.
304-12. Территориальные подразделения казначейства письменно уведомляют соответствующие органы налоговой службы об открытии кодов субъектам квазигосударственного сектора и счетов субъектов квазигосударственного сектора в течение 3-х рабочих дней после их открытия центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
304-13. В случае изменения наименования субъекта квазигосударственного сектора, субъектом квазигосударственного сектора представляется в территориальное подразделение казначейства заявка на изменение наименования субъекта квазигосударственного сектора по форме, согласно приложению 37-1 к настоящим Правилам, с приложением копии свидетельства/справки о государственной перерегистрации.
Сноска. Пункт 304-13 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
304-14. Формирование досье субъекта квазигосударственного сектора по открытым счетам субъекта квазигосударственного сектора осуществляется в соответствии с требованиями главы 10 настоящих Правил.
304-15. Ведение счетов субъектов квазигосударственного сектора осуществляется в соответствии с требованиями главы 11 настоящих Правил.
304-16. Закрытие счетов субъектов квазигосударственного сектора осуществляется в соответствии с требованиями главы 12 настоящих Правил.
Глава 36-4. Порядок осуществления платежей и переводов денег
субъектов квазигосударственного сектора в национальной валюте

304-9. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган квазимемлекеттік сектор субъектілеріне кодтар берілген күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей берілген кодтар туралы аумақтық қазынашылық бөлімшелеріне электронды түрдегі хатпен хабарлайды.
Аумақтық қазынашылық бөлімшелері бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органнан кодтар беру туралы хатты алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей квазимемлекеттік сектор субъектілеріне берілген кодтар және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің ашылған шоттары туралы жазбаша хабарлайды.
304-10. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне берілген кодтардың тіркелуі ҚБАЖ қалыптастырылған тиісті анықтамалықта көрсетіледі.
304-11. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің ашылған шоттарын тіркеу аумақтық қазынашылық бөлімшесінің ішкі есебінде, осы Ереженің 38-қосымшаға сәйкес 5-19 «Тиісті бюджеттердің, ақылы қызметтердің, демеушілік, қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастырудың қолма-қол ақшасын бақылау шоттарының, квазимемлекеттік сектор субъектілері шоттарының тізбесі» нысаны бойынша көрсетіледі.
304-12. Аумақтық қазынашылық бөлімшелері салық қызметінің тиісті органдарына квазимемлекеттік сектор субъектілерінің кодтары мен квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттары ашылғандығы туралы бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган оларды ашқан күннен кейінгі 3 жұмыс күні ішінде жазбаша хабарлайды.
304-13. Квазимемлекеттік сектор субъектісінің атауы өзгерген жағдайда квазимемлекеттік сектор субъектісі аумақтық қазынашылық бөлімшесіне мемлекеттік қайта тіркеу туралы куәліктің/анықтаманың көшірмесін қоса бере отырып, осы Ережеге 37-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша квазимемлекеттік сектор субъектісінің атауын өзгертуге өтінім береді.
Ескерту. 304-13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
304-14. Квазимемлекеттік сектор субъектісінің ашылған шоттары бойынша квазимемлекеттік сектор субъектісінің құжат жиынын қалыптастыру осы Ереженің 10-тарауының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
304-15. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарын жүргізу Ереженің 11-тарауының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
304-16. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарын жабу Ереженің 12-тарауының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
36-4-тарау. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің төлемдері мен ақша аударымдарын ұлттық валютада жүзеге асыру тәртібі

304-17. Платежи и переводы денег субъектов квазигосударственного сектора проводятся в пределах остатков денег на открытых счетах субъектов квазигосударственного сектора путем формирования субъектами квазигосударственного сектора платежного поручения по форме, установленной банковским законодательством Республики Казахстан.
При заполнении платежного поручения в поле "Платежное поручение №" указывается номер, состоящий из семизначного кода субъекта квазигосударственного сектора, через дробь последние две цифры текущего финансового года, в котором осуществляются платеж и перевод денег, через дефис - порядковый номер, соответствующий порядковому номеру записи в журнале регистрации платежных поручений.
При создании электронных платежных поручений посредством ИС "Казначейство-клиент" в соответствующих электронных полях необходимо указывать тип платежа:
- обычный платеж;
- сводный 10 % пенсионный платеж с приложением;
- перечисление заработной платы и дивидендов;
- социальные отчисления с приложением.
Сноска. Пункт 304-17 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
304-18. Субъект квазигосударственного сектора обеспечивает:
1) правомерность и обоснованность представления платежных поручений;
2) достоверность указанных реквизитов в платежных поручениях;
своевременность и полноту выполнения обязательств по осуществлению платежей в пользу получателя денег;
3) достоверность совершенных операций;
4) представление в территориальное подразделение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета документов, подтверждающих обоснованность платежа: копии счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров или акта выполненных работ, оказанных услуг или иного вида документа, установленного законодательством Республики Казахстан, а при обслуживании по ИС «Казначейство - клиент» - прикрепление сканированного образа, подписанного ЭЦП руководителя субъекта квазигосударственного сектора и главного бухгалтера субъекта квазигосударственного сектора;
5) достоверность ЭЦП руководителя и главного бухгалтера субъекта квазигосударственного сектора данным досье юридического лица при использовании ИС "Казначейство-клиент".

304-17. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің төлемдері мен ақша аударымдары квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарында қалған ақша қалдықтарының шегінде квазимемлекеттік сектор субъектілері Қазақстан Республикасының банк заңнамасында белгіленген нысан бойынша төлем тапсырмасын қалыптастыру жолымен жүргізіледі.
Төлем тапсырмасын толтыру кезінде «№ төлем тапсырмасы» алаңында квазимемлекеттік сектор субъектісінің жеті мәнді кодынан тұратын нөмірі, бөлшек арқылы төлем және ақша аударымы жүзеге асырылатын қаржы жылының соңғы екі саны, дефис арқылы – төлем тапсырмаларын тіркеу журналындағы жазбаның реттік санына сәйкес келетін реттік саны көрсетіледі.
«Қазынашылық-клиент» АЖ арқылы электрондық төлем тапсырмаларын жасау кезінде тиісті электрондық жолда төлем түрін көрсету қажет:
– қарапайым төлем;
– қосымшасы бар жиынтық 10 %-дық зейнетақы төлемі;
– еңбекақыны және дивидендтерді аудару;
– қосымшасы бар әлеуметтік аударымдар;
Ескерту. 304-17-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
304-18. Квазимемлекеттiк сектор субъектiсi:
1) төлем тапсырмаларын ұсынудың заңдылығы мен негiздiлiгiн;
2) төлем тапсырмаларында көрсетiлген деректемелердiң дұрыстығын;
3) ақша алушының пайдасына төлемдердi жүзеге асыру жөнiндегi мiндеттемелердiң уақтылы және толық орындалуын;
4) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне төлемнің негізділігін растайтын мынадай құжаттарды: шот-фактураның немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжаттың (акт) немесе орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің актісі немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де құжат түрінің көшірмелерін ұсынуын, ал «Қазынашылық-клиент» АЖ бойынша қызмет көрсеткен кезде - квазимемлекеттік сектор субъектісінің басшысы мен квазимемлекеттік сектор субъектісінің бас бухгалтері ЭЦҚ қойған сканерленген бейнесі қоса тіркелуін;
5) бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшесiне төлемнiң негiздiлiгiн растайтын құжаттарды және мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органның оң экономикалық қорытындысының көшірмесін қоса бере отырып, қаржы-экономикалық негіздемені ұсынуды, ал «Қазынашылық-клиент» АЖ бойынша қызмет көрсетілетін болса – квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң басшысы мен квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң бас бухгалтері ЭЦҚ қойған сканерленген түрінің қоса тіркелуін;
6) «Қазынашылық-клиент» АЖ-ны пайдалану кезінде заңды тұлғаның құжаттар жинағындағы деректерге квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң басшысы мен квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң бас бухгалтерінің ЭЦҚ-ларының дұрыстығын қамтамасыз етедi.

Сноска. Пункт 304-18 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013); с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 16.10.2013 № 1101; от 22.04.2014 № 385.
304-19. Для проведения платежей и переводов субъект квазигосударственного сектора на бумажном носителе или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" представляет в территориальное подразделение казначейства:
1) при увеличении/формировании уставного капитала – свидетельство уполномоченного органа, осуществляющего регулирование и надзор за рынком ценных бумаг, либо соответствующее решение органов управления в случае перечисления денег на увеличение уставного капитала субъекта квазигосударственного сектора;
2) при реализации инвестиционного проекта - копии счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров или акта выполненных работ, оказанных услуг или иного вида документа, установленного законодательством Республики Казахстан.
В случае, когда инвестиционный проект реализуется организацией, осуществляющей деятельность по организации и проведению международной специализированной выставки ЭКСПО-2017 в городе Астана, в территориальное подразделение казначейства представляется письменная заявка, подписанная уполномоченным лицом указанной организации;
3) исключен постановлением Правительства РК от 22.04.2014 № 385;
4) при выполнении государственного задания - копии счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров или акта выполненных работ, оказанных услуг или иного вида документа, установленного законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 304-19 в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 07.12.2013 № 1323; от 22.04.2014 № 385.
304-20. При отсутствии получателя денег в ИИСК субъектом квазигосударственного сектора представляется на бумажном носителе или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" заявка на ввод получателя денег в справочник получателей денег согласно приложению 62 к настоящим Правилам.
При отсутствии реквизитов получателя денег в ИИСК субъектом квазигосударственного сектора представляется на бумажном носителе или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" заявка на внесение изменений реквизитов получателя денег в справочник получателей денег согласно приложению 63 к настоящим Правилам.
Субъект квазигосударственного сектора обеспечивает достоверность, правильность оформления и составления заявки на ввод получателя денег и на внесение изменений реквизитов получателя денег.
В случае отсутствия получателя денег у субъекта квазигосударственного сектора при создании платежного поручения, предоставляемого электронным образом по ИС "Казначейство-клиент", субъектом квазигосударственного сектора осуществляется проверка на наличие данного получателя денег в справочнике получателей денег в ИИСК, при наличии необходимого получателя денег в справочнике получателей денег в ИИСК субъектом квазигосударственного сектора формируется заявка по форме согласно приложению 63 к настоящим Правилам.

Ескерту. 304-18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен; 22.04.2014 N 385 қаулыларымен.
304-19. Төлемдер мен аударымдарды жүргiзу үшiн квазимемлекеттiк сектор субъектiсi аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне мыналарды қағаз тасығышта немесе «Қазынашылық-клиент» АЖ бойынша электрондық түрде:
1) жарғылық капиталын ұлғайту/қалыптастыру кезiнде – бағалы қағаздар нарығын қадағалау мен реттеудi жүзеге асыратын уәкiлеттi органның куәлiгiн не квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң жарғылық капиталын ұлғайтуға ақша аударылған жағдайда басқару органдарының тиiстi шешiмiн;
2) инвестициялық жобаны іске асыру кезінде – шот-фактураның немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжаттың (актінің) немесе орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер актісінің немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге құжат түрінің көшірмелері.
Инвестициялық жобаны Астана қаласында ЭКСПО-2017 халықаралық мамандандырылған көрмесін ұйымдастыру және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйым жүзеге асырған жағдайда, қазынашылықтың аумақтық бөлімшесіне көрсетілген ұйымның уәкілетті адамы қол қойған жазбаша өтінім беріледі;
3) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен;
4) мемлекеттік тапсырысты орындау кезінде - шот-фактураның немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжаттың (акт) немесе орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің актісі немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де құжат түрінің көшірмелерін ұсынады.
Квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнің қызметкерлеріне еңбекақы мен басқа да ақшалай төлемдерді аудару, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары мен әлеуметтік төлемдер бойынша төлемдерді жүргізу үшін квазимемлекеттiк сектор субъектiсi аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне қағаз тасығыштағы төлем тапсырмаларымен бірге ақшаны алушылардың тізімін ҚБЕО-да белгіленген хабарламалар форматында магниттік (электрондық) тасығышта береді. «Қазынашылық-клиент» АЖ бойынша беру кезінде төлем тапсырмасының электрондық түріне ҚБЕО-да белгіленген хабарламалардың электрондық форматында ақшаны алушылардың тізімі қоса тіркеледі және бухгалтердің және/немесе мемлекеттік мекеме басшысының ЭЦҚ-сымен қол қойылады.
Ескерту. 304-19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 07.12.2013 № 1323; 22.04.2014 N 385 қаулыларымен.
304-20. ҚБАЖ-да ақша алушы болмаған кезде, квазимемлекеттiк сектор субъектiсi ақша алушыны осы Ережеге 62-қосымшаға сәйкес ақша алушылардың анықтамалығына енгiзуге өтiнiмдi қағаз тасығышта немесе «Қазынашылық-клиент» АЖ бойынша электронды түрде ұсынады.
ҚБАЖ-да ақша алушының деректемелерi болмаған кезде квазимемлекеттiк сектор субъектiсi ақша алушы деректемелерiнiң өзгерiстерiн ақша алушылардың анықтамалығына енгiзуге осы Ережеге 63-қосымшаға сәйкес өтiнiмдi қағаз тасығышта немесе «Қазынашылық-клиент» АЖ бойынша электронды түрде ұсынады.
Квазимемлекеттiк сектор субъектiсi ақша алушыны енгізуге берілетін және ақша алушының деректемелеріне өзгерістер енгізуге берілетін өтінімнің ресімделуі мен жасалуының шынайылығын, дұрыстығын қамтамасыз етеді.
Квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнде ақша алушы болмаған кезде «Қазынашылық-клиент» АЖ бойынша электронды түрде берілетін төлем тапсырмасын жасау кезінде квазимемлекеттiк сектор субъектiсi осы ақша алушының ҚБАЖ-дағы Ақша алушылардың анықтамалығында бар-жоғын тексеруді жүзеге асырады, қажетті ақша алушы ҚБАЖ-дағы Ақша алушылардың анықтамалығында болған кезде квазимемлекеттiк сектор субъектiсi осы Ережеге 63-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтiнiмдi қалыптастырады.

Сноска. Пункт 304-20 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
304-21. Территориальное подразделение казначейства осуществляет прием платежных поручений от субъектов квазигосударственного сектора на бумажном носителе и электронным образом по ИС "Казначейство-клиент".
Прием платежных поручений от субъектов квазигосударственного сектора на бумажном носителе осуществляется до 16.00 часов местного времени согласно установленному графику обслуживания.
Платежное поручение, поступившее электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" после 16.00 часов местного времени, исполняется либо возвращается без исполнения не позднее следующего рабочего дня.
Сноска. Пункт 304-21 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
304-22. Платежное поручение на бумажном носителе и платежное поручение, поступившее электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" исполняются либо возвращаются без исполнения в течение одного рабочего дня со дня, следующего за днем его приема территориальным подразделением казначейства.
Платежное поручение на бумажном носителе и платежное поручение, поступившее электронным образом по ИС "Казначейство-клиент", возвращаются субъекту квазигосударственного сектора без исполнения в случаях:
отсутствия либо недостаточности денежных средств на соответствующих счетах субъектов квазигосударственного сектора;
представления платежного поручения на бумажном носителе по форме, не соответствующей форме, установленной банковским законодательством;
представления с исправлениями, в том числе от руки;
представления без приложения (без прикрепления сканированного образа или с прикреплением сканированного образа, не подписанного ЭЦП руководителя и главного бухгалтера субъекта квазигосударственного сектора), предусмотренных настоящими Правилами подтверждающих документов;
отсутствия подписей и/или оттиска печати на требуемых полях;
несоответствия подписей и/или оттиска печати документу с образцами подписей и оттиска печати;
выявления отсутствия либо недостоверности ЭЦП при проверке на подлинность;
нечеткого (неясного) проставления оттиска печати на требуемых полях на всех экземплярах документа;
несоответствия суммы цифрами сумме прописью;
несоответствия указанных в платежном поручении реквизитов, подлежащих программной проверке, реквизитам, введенным в ИИСК;
несоответствия реквизитов платежного поручения (за исключением ИИК, БИК, наименования банка получателя денег) реквизитам подтверждающих документов, приложенных к платежному поручению (при приложении документов в случаях, установленных настоящими Правилами);
несоответствия реквизитов первого экземпляра платежного поручения реквизитам второго экземпляра платежного поручения;
представления в срок, превышающий срок действия платежного поручения;
выявленных ошибок на магнитном (электронном) носителе в формате сообщений, установленном КЦМР;
несоответствия назначения платежа, указанного в платежном поручении, планируемым мероприятиям, указанным в финансово-экономическом обосновании.
Сноска. Пункт 304-22 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013); от 22.04.2014 № 385.

Ескерту. 304-20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
304-21. Аумақтық қазынашылық бөлiмшесi квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнен төлем тапсырмаларды қағаз тасығышта және «Қазынашылық-клиент» АЖ бойынша электронды түрде қабылдауды жүзеге асырады.
Қағаз тасығышта квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнен төлем тапсырмаларын қабылдау белгіленген қызмет көрсету кестесіне сәйкес жергілікті уақытпен сағат 16.00-ге дейін жүзеге асырылады.
«Қазынашылық-клиент» АЖ бойынша электрондық түрде жергілікті уақытпен сағат 16.00-ден кейiн түскен төлем тапсырмасы орындалады не орындалмай келесi жұмыс күнiнен кешiктiрiлмей қайтарылады.
Ескерту. 304-21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
304-22. Қағаз тасығыштағы төлем тапсырмасы және «Қазынашылық-клиент» АЖ арқылы түскен электрондық түрде төлем тапсырмасы орындалады не оны аумақтық қазынашылық бөлімшесі қабылдаған күннен кейінгі күні бір жұмыс күні ішінде орындалмай қайтарылады.
Қағаз тасығыштағы төлем тапсырмасы және «Қазынашылық-клиент» АЖ бойынша электрондық түрде түскен төлем тапсырмасы квазимемлекеттік сектор субъектісіне:
квазимемлекеттік сектор субъектілерінің тиісті шоттарында ақша қаражаты болмағанда не жеткіліксіз болған;
қағаз тасығыштағы төлем тапсырмасын банктік заңнамада белгіленген нысанға сәйкес келмейтін нысанда берілген;
түзетулермен, оның ішінде қолмен түзетулермен ұсынылған;
осы Ережеде көзделген растау құжаттарын қосымшаларсыз ұсынған (сканерленген түрі қоса тіркелмеген немесе қоса тіркелген сканерленген түріне квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң басшысы мен бас бухгалтерінің ЭЦҚ қойылмаған);
талап етілетін алаңдарда қолдар және/немесе мөр бедері болмаған;
қолдар және/немесе мөр белгісі қолдар және мөр бедерінің үлгілері бар құжатқа сәйкес келмеген;
түпнұсқалығын тексеру кезінде ЭЦҚ болмауы не дұрыс болмауы айқындалған;
құжаттың барлық даналарында талап етілген алаңдарында мөр бедері анық (айқын) қойылмаған;
цифрмен жазылған сома жазумен жазылған сомаға сәйкес келмеген;
төлем тапсырмасында көрсетілген, бағдарламалық тексеруге жататын деректемелер ҚБАЖ-ға енгізілген деректемелерге сәйкес келмеген;
төлем тапсырмасы деректемелері (ЖСК, БСК, ақша алушының банкінің атауын қоспағанда) төлем тапсырмасына қоса берілген (осы Ережемен белгіленген жағдайларда құжаттар қоса берілген кезде) растау құжаттарының деректемелеріне сәйкес келмеген;
төлем тапсырмасының бірінші данасының деректемелері төлем тапсырмасының екінші данасының деректемелеріне сәйкес келмеген;
төлем тапсырмасының қолданылу мерзімінен асқан мерзімде ұсынылған;
ҚБЕО белгіленген хабарламалар форматындағы магниттік (электрондық) тасығышта қателер анықталған;
төлем тапсырмасында көрсетілген мақсаты қаржылық-экономикалық негіздемеде көрсетілген жоспарланған іс-шараларға сәйкес келмеген жағдайларда орындалмай қайтарылады.
Ескерту. 304-22-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).

304-23. После проведения платежа второй экземпляр платежного поручения и сформированный отчет по форме 5-15 согласно приложению 76 к настоящим Правилам сверяются, заверяются подписью, оттиском штампа ответственного исполнителя территориального подразделения казначейства с указанием даты проведения платежа на платежном поручении и даты осуществления сверки в форме 5-15 и передаются субъектам квазигосударственного сектора.
304-24. При проведении платежей по договорам в иностранной валюте, заключенным с нерезидентами Республики Казахстан, субъект квазигосударственного сектора в порядке, предусмотренном настоящими Правилами, представляет на бумажном носителе или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" в территориальное подразделение казначейства платежное поручение для перечисления денег со счета субъекта квазигосударственного сектора на счет, открытый в банке второго уровня, для покупки в тот же день иностранной валюты.
В платежном поручении на конвертацию иностранной валюты в поле "Назначение платежа" указываются:
1) вид и сумма приобретаемой иностранной валюты;
2) курс, по которому приобретается иностранная валюта;
3) дата и номер договора с нерезидентом;
4) предмет договора;
5) наименование, номер и дата документа (счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров, или акта выполненных работ, оказанных услуг, или другой документ, установленный законодательством Республики Казахстан, на основании которого осуществляется приобретение товаров, выполнение работ, оказание услуг).
Прием платежных поручений от субъектов квазигосударственного сектора для покупки иностранной валюты осуществляется до 10.00 часов местного времени.
Иностранная валюта, сконвертированная со счета субъекта квазигосударственного сектора, в течение десяти календарных дней со дня ее зачисления на его счет в иностранной валюте в банке второго уровня по видам валют должна быть использована по назначению.
Неиспользованная либо недоиспользованная иностранная валюта должна быть реконвертирована по истечении указанного срока с последующим восстановлением суммы в национальной валюте на счет субъекта квазигосударственного сектора, с которого была осуществлена конвертация иностранной валюты.
Субъекты квазигосударственного сектора, на увеличение (формирование) уставных капиталов которых предусмотрены средства на соответствующий финансовый год в законе о республиканском бюджете либо решении маслихата о местном бюджете, обеспечивают своевременность реконвертации и возврата неиспользованной либо недоиспользованной иностранной валюты на счет, с которого была осуществлена конвертация иностранной валюты.
Для проведения платежа в национальной валюте за пределы Республики Казахстан по договору, заключенному с нерезидентом Республики Казахстан, субъект квазигосударственного сектора представляет в территориальное подразделение казначейства платежное поручение для перечисления денег со счета субъекта квазигосударственного сектора на его счет, открытый в банке второго уровня. При этом в платежном поручении в поле "Назначение платежа" субъект квазигосударственного сектора дополнительно указывает реквизиты конечного бенефициара-нерезидента.
Деньги, перечисленные со счета субъекта квазигосударственного сектора на его счет в банке второго уровня, в течение десяти календарных дней со дня их зачисления должны быть перечислены по назначению конечному бенефициару-нерезиденту.
Субъекты квазигосударственного сектора обеспечивают своевременный возврат неиспользованных либо недоиспользованных денег до истечения указанного срока на счет субъекта квазигосударственного сектора, с которого они были перечислены.

304-23. Төлем жүргізілгеннен кейін төлем тасырмасының екінші данасы мен осы Ереженің 76-қосымшасына сәйкес 5-15-нысан бойынша қалыптастырылған есеп салыстырылып тексеріледі, төлем тапсырмасында төлем жүргізу күні және 5-15-нысанында салыстырып тексеруді жүзеге асыру күні көрсетіле отырып, аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жауапты орындаушысының қолымен, мөртабан бедерімен куәландырылады және квазимемлекеттік сектор субъектілеріне беріледі.
304-24. Қазақстан Республикасының резидент еместерiмен шетел валютасында жасалған шарттар бойынша төлемдер жүргiзiлген кезде квазимемлекеттiк сектор субъектiсi осы Ережеде көзделген тәртiпте аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң шотынан сол күнi шетел валютасын сатып алу үшiн екiншi деңгейдегі банкте ашылған шотқа ақша аудару үшiн төлем тапсырмасын қағаз тасығышта немесе «Қазынашылық-клиент» АЖ бойынша электронды түрде ұсынады.
Шетел валютасын айырбастауға арналған төлем тапсырмасында «Төлем мақсаттары» ашық жолағында:
1) сатып алынатын валютаның түрi мен сомасы;
2) ол бойынша шетел валютасы сатып алынатын бағам;
3) резидент емеспен жасалған шарттың күнi мен нөмiрi;
4) шарттың мәнi;
5) құжаттың (тауарларды жеткізгені туралы шот-фактураның немесе жүкқұжаттың (актінің), не орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің актісінің немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген, оның негізінде тауарларды сатып алу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету жүзеге асырылатын басқа да құжаттың) атауы, нөмірі мен күні көрсетiледi.
Шетел валютасын сатып алу үшін квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнен төлем тапсырмаларын қабылдау жергілікті уақытпен сағат 10.00-ге дейін жүзеге асырылады.
Квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң шотынан айырбасталған шетел валютасы оның екiншi деңгейдегі банкте шетел валютасындағы шотына валюталардың түрлерi бойынша есептелген күннен бастап күнтiзбелiк он күн iшiнде мақсаты бойынша пайдаланылуы тиiс.
Пайдаланылмаған не түгел пайдаланылмаған шетел валютасы көрсетiлген мерзiмi өткеннен кейiн шетел валютасын айырбастау жүзеге асырылған квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң шотына сомасын ұлттық валютада қалпына келтiре отырып, қайта айырбасталуы тиiс.
Республикалық бюджет туралы заңда не жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттың шешiмiнде тиiстi қаржы жылына жарғылық капиталдарын ұлғайтуға (қалыптастыруға) қаражат көзделген квазимемлекеттiк сектор субъектiлерi пайдаланылмаған не түгел пайдаланылмаған шетел валютасын қайта айырбастауды және шетел валютасын айырбастау жүзеге асырылған шотқа уақтылы қайтаруды қамтамасыз етедi.
Қазақстан Республикасының резиденті емеспен жасалған шарт бойынша Қазақстан Республикасынан тыс жерге төлемді ұлттық валютада жүргізу үшін квазимемлекеттiк сектор субъектiсi аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне оның екінші деңгейдегі банкте ашқан шотына квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң шотынан ақша аудару үшін төлем тапсырмасын ұсынады. Бұл ретте төлем тапсырмасындағы «Төлемнің мақсаты» ашық жолағында квазимемлекеттiк сектор субъектiсi түпкі бенефициар-резидент еместің деректемелерін қосымша көрсетеді.
Квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнің шотынан оның екінші деңгейдегі банктегі шотына аударылған ақша, ол есепке жатқызылған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде тағайындалуы бойынша түпкі бенефициар-резидент емеске аударылуы тиіс.
Квазимемлекеттiк сектор субъектiлері пайдаланылмаған не түгел пайдаланылмаған ақшаны олар аударылған квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнің шотына көрсетілген мерзім өткенге дейін уақтылы қайтаруды қамтамасыз етеді.

Сноска. Пункт 304-24 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
304-25. При заключении субъектом квазигосударственного сектора договора в иностранной валюте с нерезидентом Республики Казахстан, предусматривающего форму расчета с применением документарного аккредитива, субъект квазигосударственного сектора представляет на бумажном носителе или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" в территориальное подразделение казначейства платежное поручение для перечисления денег со счета субъекта квазигосударственного сектора на счет, открытый в банке второго уровня, для покупки в тот же день иностранной валюты в порядке, определенном в пункте 304-24 данных Правил.
При этом субъект квазигосударственного сектора представляет в качестве подтверждающего документа договор, предусматривающий открытие аккредитива и содержащий условие о возврате банком-эмитентом неисполненной суммы аккредитива, в случаях истечения срока действия аккредитива или его досрочного закрытия, на счет субъекта квазигосударственного сектора, с которого была перечислена сумма.
Субъект квазигосударственного сектора обеспечивает перечисление купленной иностранной валюты на аккредитивный счет в течение трех рабочих дней.
В случае, если деньги в иностранной валюте не были зачислены на аккредитивный счет в течение установленного срока, субъект квазигосударственного сектора обеспечивает их реконвертацию и возврат на свой счет в территориальном подразделении казначейства не позднее следующего рабочего дня после истечения трехдневного срока.
Сноска. Пункт 304-25 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
304-26. Исполнение инкассовых распоряжений, выставленных на счета субъектов квазигосударственного сектора, осуществляется в соответствии с требованиями главы 31 настоящих Правил.
Раздел 7. Порядок управления бюджетными деньгами
Глава 37. Порядок управления бюджетными деньгами
305. Управление бюджетными деньгами осуществляется уполномоченным органом по исполнению бюджета.
306. Для обеспечения своевременности и полноты проведения платежей уполномоченный орган по исполнению бюджета составляет прогноз потоков наличности (далее - прогноз), который является процессом по определению ожидаемых объемов поступлений и ожидаемого исполнения расходов бюджета на планируемый период, с целью прогнозирования объема наличности для эффективного управления бюджетными деньгами.
307. Прогноз составляется в соответствии с Бюджетным кодексом на основании следующих данных:
утвержденного, уточненного (скорректированного) бюджета на соответствующий финансовый год;
сводного плана поступлений и финансирования по платежам и сводного плана по обязательствам;
остатка средств на контрольном счете наличности соответствующего бюджета;
ожидаемого объема поступлений денег в соответствующие бюджеты с учетом динамики поступлений предыдущих месяцев текущего года (сроков уплаты) и проведения сравнительного анализа поступлений за аналогичный период прошлого финансового года;
реализации бюджетных программ в соответствии с планами финансирования по платежам и проведения сравнительного анализа реализации бюджетных программ за аналогичный период прошлого финансового года и с учетом принятых обязательств по бюджетным программам, в соответствии со сводным планом финансирования по обязательствам.

Ескерту. 304-24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
304-25. Квазимемлекеттiк сектор субъектiсi Қазақстан Республикасының резиденті емеспен шетел валютасында, құжаттық аккредитивтi қолдана отырып, есеп айырысу нысанын көздейтiн шарт жасасқан кезде квазимемлекеттiк сектор субъектiсi төлем тапсырмасын аумақтың қазынашылық бөлiмшесiне екiншi деңгейдегі банкте ашылған шотқа квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң шотынан ақша аудару үшiн және осы Ереженің 304-24-тармағында айқындалған тәртіппен дәл сол күн шетел валютасын сатып алу үшін қағаз тасығышта немесе «Қазынашылық-клиент» АЖ бойынша электронды түрде ұсынады.
Бұл ретте квазимемлекеттiк сектор субъектiсi растайтын құжат ретінде аккредитивтiң ашылуын және акредитивтiң қолданылу мерзiмi өткен немесе ол мерзiмiнен бұрын жабылған жағдайда аккредитивтiң орындалмаған сомасын банк-эмитенттің квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң сома аударылған шотына қайтаруы туралы талапты қамтитын шартты ұсынады.
Квазимемлекеттiк сектор субъектiсi сатып алынған шетел валютасын аккредитивтік шотқа аударуды үш жұмыс күні ішінде қамтамасыз етеді.
Егер шетел валютасындағы ақша аккредитивтік шотқа белгіленген мерзімде есепке жатқызылмаған болса, квазимемлекеттiк сектор субъектiсi оларды қайта айырбастауды және үш күндік мерзім өткеннен кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей өзінің аумақтық қазынашылық бөлiмшесiндегі шотына қайтаруды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 304-25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
304-26. Квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттарына қойылған инкассолық өкімдерді орындау осы Ереженің 31-тарауының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
7-бөлім. Бюджет ақшасын басқару тәртібі
37-тарау. Бюджет ақшасын басқару тәртібі
305. Бюджет ақшасын басқаруды бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
306. Төлемді уақтылы және толық жүргізуді қамтамасыз ету үшін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган бюджет ақшасын тиімді басқару үшін қолма-қол ақша көлемін болжамдау мақсатында бюджетке түсетін түсімдер көлемін және жоспарлы кезеңге арналған шығыстардың күтіліп отырған атқарыуын анықтау жөніндегі үдерісі болып табылатын қолма-қол ақша тасқынның болжамын (бұдан әрі - болжам) жасайды.
307. Болжам Бюджет кодексіне сәйкес мынадай деректер:
тиісті қаржы жылына арналған бекітілген, нақтыланған (түзетілген) бюджет;
түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары және міндеттемелер бойынша жиынтық жоспары және міндеттемелер бойынша жиынтық жоспары;
тиісті бюджеттің қолма-қол ақшасының бақылау шотындағы қаражат қалдықтары;
ағымдағы жылдың өткен айларының түсімдер серпінін (төлеу мерзімдерін) және өткен қаржы жылының ұқсас кезеңіндегі түсімдерге салыстырмалы талдау жүргізуді есепке ала отырып, тиісті бюджеттерге түсетін ақша түсімдерінің күтілетін көлемі;
төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарына сәйкес бюджеттік бағдарламаны жүзеге асыру және өткен қаржы жылының ұқсас кезеңіне және міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына сәйкес бюджеттік бағдарламалар бойынша қабылданған міндеттемелерді ескере отырып, бюджеттік бағдарламаны жүзеге асырудың салыстырып талдауды жүргізу негізінде жасалады.

308. Уполномоченный орган по исполнению бюджета совместно с заинтересованными государственными органами:
ежемесячно уточняют ожидаемые объемы поступлений денег в бюджет;
в конце текущего месяца уточняют объемы проводимых платежей в следующем месяце.
309. Уполномоченный орган по исполнению бюджета:
проводит мониторинг движения денег на контрольном счете наличности соответствующего бюджета;
осуществляет контроль и управление текущими остатками денег на контрольном счете наличности соответствующего бюджета;
определяет сумму временно свободных бюджетных денег.
310. Уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании прогноза, остатка денег на контрольном счете наличности соответствующего бюджета ежемесячно проводит анализ ожидаемого исполнения бюджета на предстоящий месяц и определяет ожидаемый остаток денег на контрольном счете наличности соответствующего бюджета на конец прогнозируемого периода.
311. По результатам проведенного анализа может прогнозироваться на конец периода как положительное, так и отрицательное сальдо на контрольном счете наличности соответствующего бюджета.
312. В случае прогноза отрицательного сальдо на контрольном счете наличности соответствующего бюджета или образования текущего дефицита наличности в течение месяца, уполномоченный орган по исполнению бюджета инициирует необходимость проведения дополнительного заимствования или переноса плановой эмиссии государственных ценных бумаг.
313. В случае превышения прогнозных объемов производимых платежей над объемом прогноза поступлений в республиканский и местные бюджеты и остатков бюджетных средств на контрольном счете наличности соответствующих бюджетов (дефицит наличности) и невозможности организации процесса привлечения денег в предстоящем месяце путем выпуска государственных ценных бумаг или осуществления заимствования у вышестоящего бюджета, уполномоченный орган по исполнению бюджета вносит изменения в помесячный график осуществления выплат по бюджетным программам в сводном плане финансирования в порядке, установленном главой 5 раздела 2 настоящих Правил.
Глава 38. Порядок размещения временно
свободных бюджетных денег
314. Уполномоченные органы по исполнению бюджетов определяют объемы временно свободных бюджетных денег для размещения во вклады (депозиты) в НБ РК (далее - вклады в НБ РК).
Сноска. Пункт 314 в редакции постановления Правительства РК от 09.11.2009 № 1789.
315. Размещение временно свободных бюджетных денег во вклады НБ РК осуществляется с целью рационального их использования и получения доходов в соответствующий бюджет.

308. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп:
бюджетке түсетін ақшаның күтілетін көлемін ай сайын нақтылайды;
ағымдағы айдың аяғында келесі айда жүргізілетін төлемдер көлемін нақтылайды.
309. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган:
бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотында ақша қозғалысының мониторингін жүргізеді;
бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотында ақшаның ағымдағы қалдықтарын бақылауды және басқаруды жүзеге асырады;
уақытша бос бюджет ақшасының сомасын анықтайды.
310. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган болжамның, тиісті бюджеттің қолма-қол ақшасын бақылау шотындағы ақша қалдығының негізінде алдағы айға күтілетін бюджеттің атқарылуына ай сайын талдау жүргізеді және болжамды кезеңнің соңына қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы күтілетін ақша қалдығын анықтайды.
311. Жүргізілген талдау нәтижелері бойынша кезең соңына тиісті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотында оң да, теріс те сальдо болжамдала алады.
312. Қолма-қол ақшаның бақылау шотында теріс сальдо болжамы немесе бір ай ішінде қолма-қол ақшаның ағымдағы тапшылығы пайда болған жағдайда, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган қосымша қарыз алуды жүргізу немесе мемлекеттік бағалы қағаздардың жоспарлы шығарылымын көшіру қажеттілігіне бастамашылық етеді.
313. Жүргізілген төлемдердің болжамдық көлемі республикалық және жергілікті бюджеттерге түсетін түсімдер болжамдау көлемі мен тиісті бюджеттің шотындағы бюджет қаражатының қалдығынан (қолма-қол ақша тапшылығы) артып кеткен және мемлекеттік бағалы қағаздар шығару немесе жоғары тұрған бюджеттен қарыз алуды жүзеге асыру арқылы алдағы айда ақша тарту үдерісін ұйымдастыру мүмкін болмаған жағдайда, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган бюджеттік бағдарламалар бойынша осы Ереженің 2-бөлімінің 5-тарауында белгіленген тәртіппен қаржыландырудың жиынтық жоспарында бюджеттік бағдарламалар бойынша төлемді жүзеге асырудың ай сайынғы кестесіне өзгеріс енгізеді.
38-тарау. Уақытша бос бюджет ақшасын орналастыру тәртібі
314. Бюджеттерді атқару жөніндегі уәкілетті органдар ҚР ҰБ-дағы салымдарға (депозиттерге) (бұдан әрі - ҚР ҰБ-дағы салымдар) орналастыру үшін уақытша бос бюджет ақшасының көлемін анықтайды.
Ескерту. 314-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 Қаулысымен.
315. Уақытша бос бюджет ақшасын ҚР ҰБ-ның салымдарына орналастыру оларды ұтымды пайдалану және тиісті бюджетке кіріс түсіру мақсатында жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 315 в редакции постановления Правительства РК от 09.11.2009 № 1789.
316. Размещение и возврат осуществляется на основании Генерального соглашения о стандартных условиях, используемых при осуществлении вкладных операций, заключенного между центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и НБ РК.
317. Для размещения временно свободных бюджетных денег во вклады НБ РК между центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и уполномоченным органом по исполнению местного бюджета заключается Генеральное соглашение на перевод временно свободных бюджетных денег (далее - Соглашение).
Форма Соглашения, приложения к нему, устанавливаются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
318. Каждая операция по размещению (переводу) во вклады НБ РК временно свободных бюджетных денег оформляется паспортом сделки, который должен содержать все данные по размещению вклада: сумму, срок размещения, дату начала и окончания размещения, ставку вознаграждения, сумму вознаграждения, сумму возвращаемого вклада и начисленного вознаграждения, ставку вознаграждения, применяемую при досрочном востребовании вклада. Ставка вознаграждения устанавливается НБ РК.
319. Для перевода в НБ РК временно свободных бюджетных денег центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании паспорта сделки готовит заключение по форме согласно приложению 110 к настоящим Правилам и платежный документ, оформленный в соответствии с банковским законодательством, подписанный уполномоченными лицами, имеющие право подписи на платежных документах.
Сноска. Пункт 319 в редакции постановления Правительства РК от 09.11.2009 № 1789.
320. По размещенным временно свободным бюджетным деньгам во вклады НБ РК центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета ведет аналитический учет по форме согласно приложению 111 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 320 в редакции постановления Правительства РК от 09.11.2009 № 1789.
321. Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета согласно условиям Соглашения и в сроки, указанные в паспорте сделки, производит перевод временно свободных бюджетных денег на счет центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета. После поступления денег от местного уполномоченного органа по исполнению бюджета на счет центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета не позднее следующего дня размещает деньги во вклады НБ РК.
322. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в сроки, предусмотренные Соглашением либо требованием, производит перевод сумму вклада на реквизиты, указанные в Соглашении, а начисленное вознаграждение (интерес) за фактическое пребывание денег НБ РК в полном объеме перечисляет в доход соответствующего местного бюджета.

Ескерту. 315-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 Қаулысымен.
316. Орналастыру және қайтару бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мен ҚР ҰБ арасында жасалған салым операцияларын жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын Стандарт шарттары туралы Бас келісім негізінде жүзеге асырылады.
317. Уақытша бос бюджет ақшасын ҚР ҰБ салымдарына орналастыру үшін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мен жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган арасында уақытша бос бюджет ақшасын аударуға арналған Бас келісім (бұдан әрі - Келісім) жасалады.
Келісім нысанын, оған қосымшаларды бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган белгілейді.
318. Уақытша бос бюджет ақшасын ҚР ҰБ салымдарына орналастыру (аудару) жөніндегі әрбір операция мәміле паспортымен ресімделеді, ол салымды орналастыру жөніндегі барлық деректерді: орналастыру сомасының мерзімін, орналастыруды бастау және аяқтау күнін, сыйақы ставкасын, сыйақы сомасын, қайтарылатын салым және есептелген сыйақы сомасын, салымды мерзімінен бұрын талап ету кезінде қолданылатын сыйақы ставкасын қамтуы тиіс. Сыйақы ставкасын ҚР ҰБ белгілейді.
319. Уақытша бос бюджет ақшасын ҚР ҰБ-ға аудару үшін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мәміле паспортының негізінде осы Ережеге 110-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытындыны және төлем құжаттарына қол қою құқығы бар уәкілетті тұлғалар қол қойған банк заңнамасына сәйкес ресімделген төлем құжатын дайындайды.
Ескерту. 319-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 Қаулысымен.
320. ҚР ҰБ-ның салымдарына орналастырылған уақытша бос бюджет ақшасы бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган осы Ережеге 111-қосымшаға сәйкес нысан бойынша талдамалы есеп жүргізеді.
Ескерту. 320-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 Қаулысымен.
321. Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган Келісім талаптарына сәйкес және мәміле паспортында көрсетілген мерзімде бюджетті атқару бойынша орталық уәкілетті органын шотына уақытша бос бюджет ақшасын аударуды жүргізеді. Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органнан шотқа ақша түскеннен кейін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган келесі күннен кешіктірмей ақшаны ҚР ҰБ салымдарына орналастырады.
322. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Келісімінде талапта көзделген мерзімде Келісімде көрсетілген деректерге салым сомасын аударуды жүргізеді, ал ҚР ҰБ ақшасының нақты тұрғыны үшін есептелген сыйақыны (мүддені) толық көлемде тиісті жергілікті бюджеттің кірісіне аударады.

323. По поступившим и размещенным временно свободным бюджетным деньгам местных бюджетов во вклады НБ РК центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета ведет аналитический учет по форме согласно приложению 112 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 323 в редакции постановления Правительства РК от 09.11.2009 № 1789.
Глава 39. Процедуры принятия и регистрации обязательств
и проведения платежей, осуществление учета операций по
исполнению бюджета с грифом секретности
324. Принятие и регистрация обязательств и осуществление платежей государственных органов, для которых определен особый порядок финансирования, производится в соответствии с порядком, определяемым соответствующими государственными органами совместно с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
При этом авансовая (предварительная) оплата по заключаемым гражданско-правовым сделкам в форме договора допускается в порядке и размерах, установленных пунктами 156-161 настоящих Правил.
325. Предоставление информации, учет и отчетность операций по исполнению бюджета государственными органами, для которых определен особый порядок финансирования, производится в соответствии с порядком, определяемым соответствующими государственными органами совместно с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Раздел 8. Использование денег, получаемых государственными
учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в
их распоряжении, поступлений от спонсорской и благотворительной
помощи, денег, передаваемых физическими и (или) юридическими
лицами на условиях их возвратности либо перечисления при
наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или
третьим лицам, денег, направленных на реализацию акимами города
районного значения, села, поселка, сельского округа функций
местного самоуправления
Сноска. Заголовок раздела 8 в редакции постановления Правительства РК от 26.06.2013 № 650.
Глава 40. Общие положения
326. Поступления от спонсорской, благотворительной помощи, денег передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам могут поступать как в национальной, так и в иностранной валюте.
326-1. Поступления от спонсорской, благотворительной помощи, денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам, поступившие в иностранной валюте, подлежат реконвертации и зачислению в национальной валюте на соответствующий КСН спонсорской, благотворительной помощи или КСН временного размещения денег в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
Сноска. Правила дополнены пунктом 326-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.03.2012 № 352.

323. ҚР ҰБ-ның салымдарына түскен және орналастырылған жергілікті бюджеттердің уақытша бос бюджет ақшасы бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган осы Ережеге 112-қосымшаға сәйкес нысан бойынша талдамалы есеп жүргізеді.
Ескерту. 323-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 Қаулысымен.
39-тарау. Міндеттемелерді қабылдау мен тіркеу және төлемдер жүргізу рәсімдері, құпиялық белгісі соғылған бюджеттің атқарылуы жөніндегі операцияларды есепке алуды жүзеге асыру
324. Өздеріне қаржыландырудың ерекше тәртібі белгіленген мемлекеттік органдардың міндеттемелерін қабылдау мен тіркеу және төлемдерді жүзеге асыру тиісті мемлекеттік органдар бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен бірлесе отырып анықтайтын тәртіпке сәйкес жүргізіледі.
Бұл ретте, шарт нысанындағы азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша аванстық (алдын ала) төлемге осы Ереженің 156-161-тармақтарында белгіленген тәртіппен және мөлшерде жол беріледі.
325. Өздеріне қаржыландырудың ерекше тәртібі белгіленген мемлекеттік органдардың ақпарат ұсынуы және бюджетті атқару жөніндегі операцияларды есепке алуы мен есеп беруі тиісті мемлекеттік органдар бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен бірлесе отырып анықтайтын тәртіпке сәйкес жүргізіледі.
8-бөлім. Мемлекеттік мекемелер өздерінің иелігінде қалатын
тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден
алатын ақшаны, демеушілік және қайырымдылық көмектен түсетін
түсімдерді, жеке немесе заңды тұлғалар оны қайтарып алу
шартымен мемлекеттік мекемеге беретін ақшаны пайдалану не нақты
жағдайлар туындаған кезде аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент,
ауылдық округ әкімдерінің жергілікті өзін-өзі басқару
функцияларын іске асыруына бағытталған ақшаны тиісті бюджетке
немесе үшінші тұлғаларға аудару
Ескерту. 8-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.06.2013 № 650 қаулысымен.
40-тарау. Жалпы ережелер
326. Демеушілік, қайырымдылық көмектен түсетін түсімдер, Қазақстан Республикасы заңнамалық актілеріне сәйкес оларды мемлекеттік мекемеге жеке және (немесе) заңды тұлғалар қайтарып алу немесе белгілі бір жағдайлар туған, кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен берген ақша ұлттық та және шетел валютасында да түсуі мүмкін.
326-1. Демеушілік, қайырымдылық көмектен түсетін түсімдер, оларды қайтару не белгілі бір жағдайлар туындаған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартында жеке және (немесе) заңды тұлғалар заңнамалық актілерге сәйкес мемлекеттік мекемеге беретін, шетел валютасында түскен ақша қайта айырбастауға және осы Ережеде көзделген тәртіппен тиісті демеушілік, қайырымдылық ҚБШ-ға немесе ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ-ға ұлттық валютада есептеуге жатады.
Ескерту. 40-тарау 326-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.

327. Принятые государственным учреждением в кассу наличные деньги должны быть не позднее 3-х рабочих дней со дня их приема зачислены на КСН платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления. Государственное учреждение обеспечивает своевременную и полную сдачу поступивших государственному учреждению наличных денег на соответствующий КСН.
Сноска. Пункт 327 в редакции постановления Правительства РК от 26.06.2013 № 650.
Глава 41. Деньги, получаемые государственными учреждениями от
реализации товаров (работ, услуг), остающиеся в их распоряжении
328. Операции по КСН платных услуг осуществляются государственными учреждениями на основании порядка оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг), определенного Правительством Республики Казахстан, Классификатора перечня товаров (работ, услуг) государственных учреждений, содержащихся за счет республиканского или местного бюджета, деньги от реализации которых остаются в их распоряжении.
Сноска. Пункт 328 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
329. Классификатор перечня товаров (работ, услуг) государственных учреждений, содержащихся за счет республиканского или местного бюджета, деньги от реализации которых остаются в их распоряжении (далее - классификатор) утверждается центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и содержит коды функциональной классификации расходов, видов товаров (работ, услуг), источники образования и направления использования поступлений, разрешенных в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 329 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
330. Учет операций по КСН платных услуг осуществляется в соответствии с ЕБК РК и кодами государственных учреждений.
331. Для проведения операций по КСН платных услуг государственное учреждение предоставляет в территориальное подразделение казначейства план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжений , документ с образцами подписей и оттиска печати.
Глава 42. Формирование и утверждение планов поступлений и
расходов денег, получаемых государственными учреждениями от
реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении
332. Государственное учреждение для проведения операций за счет денег получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, ежегодно составляет план поступлений и расходов денег, получаемых государственным учреждением от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в его распоряжении (далее - план).

327. Мемлекеттік мекеменің кассаға қабылданған қолма-қол ақшасы оларды қабылдаған күннен бастап 3 жұмыс күнінен кешіктірмей ақылы қызметтердің, демеушілік, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ-ларына есептелуі тиіс. Мемлекеттік мекеме мемлекеттік мекемеге түскен қолма-қол ақшаны тиісті шотқа уақтылы және толық тапсыруды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 327-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.06.2013 № 650 қаулысымен.
41-тарау. Мемлекеттік мекемелердің өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түсетін ақша
328. Ақылы қызмет ҚБШ-сы бойынша операцияларды Қазақстан Республикасы Үкiметiнің қаулысымен бекiтiлген тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) өткiзу бойынша ақылы қызмет түрлерiн көрсету тәртiбi негiзiнде, республикалық және жергілікті бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттiк мекемелердiң өздерiнiң билiгiнде қалатын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) тiзбесiнiң сыныптаушысы негiзiнде мемлекеттiк мекемелер жүзеге асырады.
Ескерту. 328-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
329. Республикалық немесе жергілікті бюджеттiң есебiнен ұсталатын, өздерi сатудан түсетiн ақша өздерiнiң билiгiнде қалатын мемлекеттiк мекемелердiң тауарлары (жұмыстары, қызметтерi) тiзбесiнiң сыныптаушысын (бұдан әрi - сыныптауыш) бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның бұйрығымен бекiтiледi және шығыстардың функционалдық сыныптамасының, тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрлерiнiң кодтарын, пайда болу көздерi мен Қазақстан Республикасының  заңнамалық актiлерiне сәйкес рұқсат етiлген түсiмдердi пайдалану бағыттарын қамтиды.
Ескерту. 329-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
330. Ақылы қызметтер бойынша есепке алу ББС-шы және мемлекеттік мекемелер кодтарына сәйкес жүзеге асырылады.
331. Ақылы қызметтер шоты бойынша операциялар жүргізу үшін мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшесіне мемлекеттік мекеме өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түскен ақшаның түсімі мен жұмсалу жоспарын, қойылған қол және мер бедерінің үлгілері бар құжатты ұсынады.
42-тарау. Мемлекеттік мекеменің өз билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түсетін ақшаның түсімдері мен шығыстарының жоспарларын қалыптастыру және бекіту
332. Мемлекеттік мекеменің өз билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түсетін ақшаның есебінен операция жүргізу үшін жыл сайын мемлекеттік мекеменің өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түсетін ақшаның түсімі мен жұмсалу жоспарын (бұдан әрі - жоспар) жасайды.

333. План составляется по каждому виду товаров (работ, услуг).
334. План составляется государственным учреждением по форме, согласно приложению 96 к настоящим Правилам, в следующем порядке:
Доходная часть:
по строке 010 "Всего доходы" отражается общая сумма доходов, которая включает в себя остаток денег, сложившийся по состоянию на 1 января финансового года, следующего за отчетным, и планируемая сумма поступления денег в новом финансовом году (строка 011 + строка 012),
по строке 011 "Остаток средств на начало финансового года" отражается остаток денег, сложившийся по состоянию на 1 января финансового года, следующего за отчетным,
по строке 012 "Поступления текущего года" отражается планируемая сумма поступления денег от реализации товаров (работ, услуг) в новом финансовом году;
Расходная часть:
по строке 020 "Всего расходы, в том числе по спецификам" отражается общая сумма планируемых расходов по всем спецификам экономической классификации расходов и с указанием сумм планируемых расходов в разрезе специфик экономической классификации расходов,
по строке 021 "из них, подлежит перечислению в доход бюджета" справочно отражается сумма, подлежащая перечислению в доход соответствующего бюджета и предусмотренная по соответствующей специфике расходов строки 020.
Доходная и расходная части плана должны быть сбалансированы по каждому кварталу и в целом по году. При этом показатель строки 010 должен равняться показателю строки 020. Поквартальная сумма специфик расходов должна равняться сумме поступлений по строкам 011 и 012.
Сноска. Пункт 334 с изменениями, внесенным постановлением Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
335. Государственные учреждения предоставляют на утверждение администратору бюджетных программ планы в 3-х экземплярах с приложением пояснительной записки и обоснованных расчетов по доходам и расходам по каждой специфике экономической классификации расходов бюджета, подписанных Ответственным секретарем центрального исполнительного органа (должностным лицом, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых - руководителем государственного учреждения и руководителем соответствующего структурного подразделения государственного учреждения.
336. Администратор бюджетных программ на основании предоставленных государственными учреждениями планов составляет сводный план поступлений и расходов денег получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении (далее - сводный план по государственным учреждениям).
Сводный план по государственным учреждениям утверждается администратором бюджетных программ и в срок до 15 февраля следующего финансового года предоставляется на согласование в уполномоченный орган по исполнению бюджета вместе с планами по каждому государственному учреждению.

333. Жоспар тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) әрбір түрі бойынша жасалады.
334. Мемлекеттік мекеме жоспарды осы Ереженің 96-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мынадай тәртіппен жасайды:
Кіріс белігі:
010 "Барлық кірістер" жолында кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі, ол есептіден кейінгі қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша қалыптасқан ақша қалдығын және жаңа қаржы жылында түсетін ақшаның жоспарланған сомасын қамтиды (011-жол+012-жол),
011 "Қаржы жылының басындағы қаражат қалдығы" жолында есептіден кейінгі қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша қалыптасқан ақша қалдығы көрсетіледі,
012 "Ағымдағы жыл түсімдері" жолында жаңа қаржы жылы тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақша түсімдерінің жоспарланған сомасы көрсетіледі;
Шығыс бөлігі:
020 "Барлық шығыстар, оның ішінде ерекшеліктер бойынша" жолында шығыстардың экономикалық сыныптамасының барлық ерекшеліктері бойынша және шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бөлігіндегі жоспарланған шығыстар сомасын көрсете отырып, шығыстардың жоспарланған жалпы сомасы көрсетіледі,
021 «олардың ішінде, бюджет кірісіне аударуға жататын» деген жол бойынша анықтамалық түрде, тиісті бюджет кірісіне аударуға жататын және 020-жол шығыстарының тиісті ерекшелігі бойынша көзделген сома көрсетіледі.
Жоспардың кіріс және шығыс бөліктері әрбір тоқсан бойынша және тұтастай жыл бойынша теңдестірілуі тиіс. Бұл ретте, 010-жолдың көрсеткіші 020-жолдың көрсеткішіне теңестірілуі тиіс. Шығыстардың ерекшеліктерінің тоқсан сайынғы сомасы 011 және 012-жолдардың түсімдер сомасына тең болуға тиіс.
Ескерту. 334-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
335. Мемлекеттік мекемелер бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне Орталық атқарушы органның жауапты хатшысы (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның өкілеттігі жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндайлар болмаған жағдайда - мемлекеттік мекеменің басшысы және мемлекеттік мекеменің тиісті құрылымдық бөлімшесінің басшысы қол қойған түсіндірме жазбаны және бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының әрбір ерекшелігі бойынша кірістер мен шығыстар жөнінде негізделген есептерді қоса бере отырып, жоспарды 3 (үш) данада бекітуге береді.
336. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі мемлекеттік мекемелер ұсынған жоспарлар негізінде мемлекеттік мекеме өздерінің иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақшаның түсімдер мен шығыстарның жиынтық жоспарын (бұдан әрі - мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспар) жасайды.
Мемлекеттік мекеме бойынша Жиынтық жоспарды бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бекітеді және келесі қаржы жылының 15 ақпанына дейінгі мерзімде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға әрбір мемлекеттік мекеме жөніндегі жоспарлармен бірге келісуге береді.

Сводный план по государственным учреждениям формируется и утверждается в 2-х экземплярах по форме согласно приложению 97 к настоящим Правилам по каждому виду товаров (работ, услуг).
К сводному плану по государственным учреждениям прилагаются пояснительная записка и обоснованные расчеты по каждому виду поступлений и расходов по каждой специфике экономической классификации расходов бюджета, подписанные руководителем соответствующего структурного подразделения администратора бюджетных программ.
337. План и сводный план по государственным учреждениям формируются в тысячах тенге с дробным остатком, с одним знаком после запятой.
338. Общая сумма планов должна равняться сумме сводного плана по каждому виду реализуемых товаров (работ, услуг) и по каждому показателю плана.
339. Администратор бюджетных программ обеспечивает правильность составления плана по государственным учреждениям, расчетов к нему.
340. Уполномоченным органом по исполнению бюджета предоставленные на согласование сводные планы по государственным учреждениям проверяются на соответствие настоящим Правилам, порядку оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг), определенному Правительством Республики Казахстан, классификатору, на правильность исчисления доходов и расходов по каждой специфике экономической классификации расходов, согласовываются с руководителем уполномоченного органа по исполнению бюджета и заверяются оттиском гербовой печати.
341. Один экземпляр согласованного Сводного плана по государственным учреждениям остается в уполномоченном органе по исполнению бюджета, другой - передается администратору бюджетных программ.
342. После согласования уполномоченным органом по исполнению бюджета сводного плана по государственным учреждениям администратор бюджетных программ утверждает план по каждому государственному учреждению в 3-х экземплярах, один из которых остается у администратора бюджетных программ, два - передаются государственному учреждению.
Государственное учреждение один экземпляр утвержденного плана оставляет у себя, другой – предоставляет в территориальное подразделение казначейства по своему местонахождению с реестром в 2-х экземплярах, по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам.
При передаче в территориальное подразделение казначейства по ИС "Казначейство-клиент" государственное учреждение прикрепляет сформированный электронный образ плана по форме, согласно приложению 96-1 к настоящим Правилам, а также сканированный утвержденный план к реестру по форме согласно приложению 17-1 к настоящим Правилам, подписанные ЭЦП руководителя государственного учреждения и руководителя соответствующего структурного подразделения государственного учреждения.
При невыполнении установленных требований территориальные подразделение казначейства возвращает справку государственному учреждению без исполнения (по ИС "Казначейство-клиент" отклоняют с указанием причины).

Мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспар осы Ереженің 97-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады және 2 (екі) данада бекітіледі.
Мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспарға түсіндірме жазба мен бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің тиісті құрылымдық бөлімшесінің басшысы қол қойған бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының әрбір ерекшелігі бойынша түсімдер мен шығыстардың әрбір түрі жөнінде негізделген есептер қоса бекітіледі.
337. Жоспар және Мемлекеттік мекемелер жөніндегі жиынтық жоспар бөлшек қалдығымен, үтірден кейін бір белгімен мың теңгеде қалыптастырылады.
338. Жоспарлардың жалпы сомасы сатылатын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) әрбір түрі бойынша және жоспардың әрбір көрсеткіші бойынша жиынтық жоспардың сомасына теңестірілуі тиіс.
339. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі мемлекеттік мекемелер жөніндегі жоспардың, оған есептердің жасалу дұрыстығын қамтамасыз етеді.
340. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган келісуге ұсынған мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспарларға мемлекеттік мекемелер жөніндегі жоспарлар осы Ережеге, Қазақстан Республикасы Үкіметі анықтаған тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізу жөнінде ақылы қызмет көрсету тәртібі Сыныптаушыға, шығыстардың экономикалық сыныптамасының әрбір ерекшелігі бойынша кірістер мен шығыстарды дұрыс есептеу тұрғысынан сәйкес келуге тексеріледі, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган басшысымен келісіледі және елтаңбалы мөр бедерімен куәландырылады.
341. Мемлекеттік мекемелер бойынша келісілген Жиынтық жоспардың бір данасы бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органда қалады, екіншісі - бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне беріледі.
342. Бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган мемлекеттiк мекемелер бойынша жоспарды келiскеннен кейiн бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi әрбiр мемлекеттiк мекеме бойынша жиынтық жоспарды 3 данада бекiтедi, оның бiрi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнде қалады, екеуi - мемлекеттiк мекемеге берiледi.
Мемлекеттік мекеме бекітілген жоспардың бір данасын өзінде қалдырады, екіншісін – осы Ережеге 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 2 данадағы тізіліммен бірге өзі тұрған жердегі аумақтық қазынашылық бөлімшесіне береді.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша аумақтық қазынашылық бөлімшесіне мемлекеттік мекеме осы Ереженің 96-1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жоспардың қалыптастырылған электрондық түрін, сондай-ақ мемлекеттік мекеме басшысының және мемлекеттік мекеменің тиісті құрылымдық бөлімшесі басшысының ЭЦҚ қолы қойылған осы Ереженің 17-1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тізілімге сканерленіп бекітілген жоспарды тіркейді.
Белгіленген талаптарды орындамаған жағдайда аумақтық қазынашылық бөлімшесі мемлекеттік мекемеге анықтаманы өзгеріссіз («Қазынашылық-клиент» АЖ бойынша себебін көрсете отырып кері қайтарады) қайтарады.

Сноска. Пункт 342 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2011 № 1654; с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
343. В случае неутверждения плана по государственным учреждениям до 15 января финансового года, государственные учреждения в срок до 1 февраля текущего финансового года в пределах остатков денег от реализации товаров (работ, услуг) на 1 января нового финансового года могут производить расходы с обязательным включением сумм произведенных расходов в план текущего финансового года.
344. Если сводный план по государственным учреждениям не предоставлен для согласования в уполномоченный орган по исполнению бюджета до 15 февраля и не согласован до 1 марта, то деньги, поступившие с 1 января по 1 марта финансового года, и остатки средств, сложившиеся по состоянию на 1 января финансового года, следующего за отчетным, и неиспользованные по состоянию на 1 февраля подлежат перечислению в течение 3-х рабочих дней после 1 марта в доход соответствующего бюджета.
В случае непредоставления государственным учреждением в территориальное подразделение казначейства в установленный срок счета к оплате на перечисление в доход соответствующего бюджета остатка денег на КСН платных услуг на 1 марта текущего года, территориальное подразделение казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня истечения установленного срока приостанавливает осуществление платежей и переводов денег государственного учреждения за счет бюджетных средств.
345. Оплата банковских услуг по операциям с наличными деньгами по КСН платных услуг производится государственными учреждениями за счет денег, получаемых от реализации товаров (работ, услуг), на основе договора на кассовое обслуживание между государственным учреждением и банком. Затраты на оплату банковских услуг отражаются в расходной части плана по соответствующей специфике экономической классификации расходов бюджета по коду товаров (работ, услуг), по которому проводятся операции с наличными деньгами.
346. Действие утвержденных и согласованных планов прекращается 31 декабря финансового года.
Глава 43. Внесение изменений в планы поступлений и расходов
денег, получаемых государственными учреждениями от реализации
товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении
347. Доходы, поступившие в течение финансового года сверх сумм, предусмотренных в плане, могут расходоваться в текущем году при условии уточнения плана и сводного плана по государственным учреждениям путем внесения изменений в них.
Внесение изменений в план и сводный план по государственным учреждениям при поступлении доходов сверх сумм, предусмотренных в плане, изменений между спецификами и кварталами в пределах годовой суммы по каждому виду платных услуг осуществляется в следующем порядке:
государственное учреждение предоставляет администратору бюджетных программ справку о внесении изменений в план по форме согласно приложению 98 к настоящим Правилам с приложением обоснований и расчетов по вносимым изменениям;
администратор бюджетных программ в течение десяти рабочих дней со дня их поступления проверяет обоснование и расчеты по вносимым изменениям, составляет и утверждает справку о внесении изменений в Сводный план по форме, согласно приложению 99 к настоящим Правилам, и предоставляет на согласование в уполномоченный орган по исполнению бюджета.

Ескерту. 342-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
343. Қаржы жылының 15 қаңтарына дейін мемлекеттік мекемелер бойынша жоспар бекітілмеген жағдайда, мемлекеттік мекемелер ағымдағы қаржы жылының 1 ақпанына дейінгі мерзімде жаңа қаржы жылының 1 қаңтарындағы тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақша қалдығы шеңберінде жасалған шығыстардың сомасын ағымдағы қаржы жылының жоспарына міндетті түрде қосу арқылы шығыстар жасауы мүмкін.
344. Егер мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспар 15 ақпанға дейін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға келісуге ұсынылмаса және 1 наурызға дейін келісілмесе, онда қаржы жылының 1 қаңтарынан бастап 1 наурызына дейін түскен ақша және есептіден кейінгі қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша қалыптасқан және 1 ақпандағы жағдай бойынша пайдаланылмаған қаражат қалдығы 1 наурыздан кейін үш жұмыс күні ішінде тиісті бюджет кірісіне аударуға жатады.
Мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшесіне белгіленген мерзімде ағымдағы жылдың 1 наурызындағы қолма-қол ақша бақылау шотындағы ақша қалдығын тиісті бюджеттің кірісіне аударуға тиісті төлеуге берілетін шотты ұсынбаған жағдайда аумақтық қазынашылық бөлімшесі белгіленген мерзім аяқталған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей бюджет қаражаты есебінен мемлекеттік мекеменің төлемдері мен ақша аударымын жүзеге асыруды тоқтатады.
345. Шот бойынша қолма-қол ақшамен жасалатын операциялар жөніндегі банктік қызметтерге ақы төлеуді мемлекеттік мекеме тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақша есебінен, мемлекеттік мекеме мен банк арасындағы кассалық қызмет көрсетуге арналған шарт негізінде жүргізеді. Банктік қызметтерге ақы төлеуге арналған шығындар қолма-қол ақшамен операциялар жүргізілетін тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) коды бойынша бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының тиісті ерекшелігі бойынша жоспардың шығыстар бөлігінде көрсетіледі.
346. Бекітілген және келісілген жоспарлардың қолданылуы қаржы жылының 31 желтоқсанында тоқтатылады.
43-тарау. Өз билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан мемлекеттік мекемелер алатын ақшаның түсімдері мен шығыстары жоспарларына өзгерістер енгізу
347. Қаржы жылы ішінде жоспарда көзделген сомадан тыс түскен кірістер жоспарды және мемлекеттік мекемелер бойынша Жиынтық жоспарды нақтылау шартымен оларға өзгерістер енгізу арқылы ағымдағы жылы жұмсалуы мүмкін.
Жоспарда көзделген сомадан тыс кіріс түскен кезде жоспарға және мемлекеттік мекемелер бойынша Жиынтық жоспарға өзгерістер, әрбір ақылы қызмет түрлері бойынша жылдық сома шеңберінде ерекшеліктер мен тоқсандар арасында өзгерістер енгізу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
мемлекеттік мекеме бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне енгізілетін өзгерістер бойынша негіздемелер мен есептерді қоса бере отырып, осы Ереженің 98-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жоспарға өзгерістер енгізу туралы анықтама ұсынады;
бюджеттік бағдарламалар әкімшісі олар түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде енгізілетін өзгерістер бойынша негіздемелер мен есептерді тексереді, осы Ереженің 99-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекемелер жөніндегі жоспарға өзгерістер енгізу туралы анықтаманы бекітеді және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға келісуге береді.

348. Уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение 5-и рабочих дней со дня их поступления рассматривает предоставленную справку о внесении изменений в сводный план по государственным учреждениям, проверяет обоснование и расчеты по вносимым изменениям.
349. Справка о внесении изменений в сводный план по государственным учреждениям утверждается и согласовывается в 2-х экземплярах.
350. Один экземпляр справки остается в уполномоченном органе по исполнению бюджета, другой экземпляр передается администратору бюджетных программ.
351. На основании утвержденной и согласованной справки о внесении изменений в сводный план по государственным учреждениям администратор бюджетных программ утверждает справку о внесении изменений в план в 3-х экземплярах.
Один экземпляр утвержденной справки остается у администратора бюджетной программы, два экземпляра передается государственному учреждению.
Государственное учреждение один экземпляр утвержденной справки о внесении изменений в план оставляет у себя, другой предоставляет в территориальное подразделение казначейства по своему местонахождению с реестром в 2-х экземплярах, по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам.
При передаче в территориальное подразделение казначейства по ИС "Казначейство-клиент" государственное учреждение прикрепляет сформированный электронный образ справки о внесении изменений в план по форме, согласно приложению 98-1 к настоящим Правилам, а также сканированную утвержденную справку о внесении изменений в план к реестру по форме, согласно приложению 17-1 к настоящим Правилам, подписанные ЭЦП руководителя государственного учреждения и руководителя соответствующего структурного подразделения государственного учреждения.
При невыполнении установленных требований территориальное подразделение казначейства возвращают справку государственному учреждению без исполнения с указанием причины со ссылкой на соответствующие пункты настоящих Правил (по ИС «Казначейство - клиент» отклоняют с указанием причины со ссылкой на соответствующие пункты настоящих Правил).
Сноска. Пункт 351 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2011 № 1654; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 16.10.2013 № 1101; от 22.04.2014 № 385.
352. Регистрация сводных планов по государственным учреждениям и справок о внесении изменений в сводный план по государственным учреждениям, утвержденных администраторами бюджетных программ и согласованных с уполномоченным органом по исполнению бюджета, осуществляется уполномоченным органом по исполнению бюджета, а регистрация планов и справок о внесении изменений в план, утвержденных администраторами бюджетных программ, осуществляется администраторами бюджетных программ. Регистрация производится в журнале произвольной формы с присвоением планам и сводным планам по государственным учреждениям, справкам о внесении изменений в сводные планы и планы по государственным учреждениям номеров в хронологическом порядке.

348. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган олар түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік мекемелер жөніндегі Жиынтық жоспарға өзгерістер енгізу туралы ұсынылған анықтаманы қарайды, енгізілетін өзгерістер бойынша негіздемелер мен есептерді тексереді.
349. Мемлекеттік мекемелер бойынша Жиынтық жоспарға өзгерістер енгізу туралы анықтама екі данада бекітіледі және келісіледі.
350. Анықтаманың бір данасы бюджетті атқару бойынша уәкілетті органда қалады, екінші данасы бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне беріледі.
351. Мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспарға өзгерістер енгізу туралы бекітілген және келісілген анықтаманың негізінде бюджеттік бағдарламалар әкімшісі жоспарға өзгерістер енгізу туралы анықтаманы 3 данада бекітеді.
Бекітілген анықтаманың бір данасы бюджеттік бағдарлама әкімшісінде қалады, екі данасы мемлекеттік мекемеге беріледі.
Мемлекеттік мекеме жоспарға өзгерістер енгізу туралы бекітілген анықтаманың бір данасын өзіне қалдырады, екіншісін осы Ережеге 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 2 данадағы тізіліммен бірге өзі тұрған жердегі аумақтық қазынашылық бөлімшесіне береді.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша аумақтық қазынашылық бөлімшесіне мемлекеттік мекеме осы Ереженің 98-1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жоспарға өзгерістер енгізу туралы анықтаманың электронды түрін, сондай-ақ мемлекеттік мекеме басшысының және мемлекеттік мекеменің тиісті құрылымдық бөлімшесі басшысының ЭЦҚ қолы қойылған осы Ереженің 17-1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тізілімнің жоспарына өзгерістер енгізу туралы сканерленіп бекітілген анықтаманы тіркейді.
Белгіленген талаптарды орындамаған жағдайда, аумақтық қазынашылық бөлімшесі мемлекеттік мекемеге анықтаманы осы Ереженің тиісті тармақтарына сілтеме жасап, себептерін көрсете отырып («Қазынашылық-клиент» АЖ бойынша осы Ереженің тиісті тармақтарына сілтеме жасап, себебін көрсете отырып кері қайтарады), орындамай қайтарады.
Ескерту. 351-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101; 22.04.2014 N 385 қаулыларымен.
352. Мемлекеттік мекемелер бойынша Жиынтық жоспарларды және бюджеттік бағдарламалар әкімшілерімен бекітілген және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органмен келісілген мемлекеттік мекемелер бойынша Жиынтық жоспарға өзгерістер енгізу туралы анықтаманы тіркеуді бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады, ал жоспарлар мен бюджеттік бағдарламалар әкімшілерімен бекітілген жоспарға өзгерістер енгізу туралы анықтамаларды тіркеуді бюджеттік бағдарламалар әкімшілері жүзеге асырады. Тіркеу жоспарларға және мемлекеттік мекемелер бойынша Жиынтық жоспарларға, жоспарларға және мемлекеттік мекемелер бойынша Жиынтық жоспарларға өзгерістер енгізу туралы анықтамаларға хронологиялық тәртіппен нөмір бере отырып еркін түрде журналда жүргізіледі.

353. В случае изменения кодов функциональной классификации расходов бюджета ЕБК РК в течение финансового года после утверждения и согласования сводных планов по государственным учреждениям и утверждении планов, при сохранении вида реализуемых товаров (работ, услуг), планы и сводные планы по государственным учреждениям переутверждаются и пересогласовываются в порядке, установленном настоящими Правилами, в течение месяца после внесения соответствующих изменений в классификатор.
В случае введения новых кодов в функциональную классификацию расходов бюджета ЕБК РК в течение финансового года, планы и планы по государственным учреждениям утверждаются и согласовываются по новым кодам в порядке, установленном настоящими Правилами.
354. В случае внесения в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан в классификатор нового вида товаров (работ, услуг) составляются, согласовываются и утверждаются в установленном настоящими Правилами порядке новые планы и сводный план по государственным учреждениям.
355. В случае создания в течение финансового года, после утверждения и согласования планов и сводных планов по государственным учреждениям, нового государственного учреждения или реорганизации государственных учреждений путем слияния или разделения в установленном законодательством Республики Казахстан порядке и предоставления таким государственным учреждениям права на реализацию товаров (работ, услуг), деньги, от реализации которых остаются в их распоряжении (далее - созданное или реорганизованное государственное учреждение), осуществляются следующие действия:
созданное или реорганизованное государственное учреждение предоставляет администратору бюджетных программ план по форме и в порядке, установленном пунктом 334 настоящих Правил;
администратор бюджетных программ в течение десяти рабочих дней со дня их поступления проверяет обоснование и расчеты по доходам и расходам, на основании плана составляет и утверждает справку о внесении соответствующих изменений в сводный план по государственным учреждениям по форме согласно приложению 99 к настоящим Правилам и предоставляет на согласование в уполномоченный орган по исполнению бюджета вместе с планом созданного или реорганизованного государственного учреждения;
уполномоченный орган по исполнению бюджета в порядке, установленном настоящими Правилами рассматривает и согласовывает предоставленную справку о внесении изменений в сводный план по государственным учреждениям;
на основании утвержденной и согласованной справки администратор бюджетных программ утверждает и передает план по каждому созданному или реорганизованному государственному учреждению.

353. Қаржы жылы ішінде мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспарларды бекіткеннен және келіскеннен кейін және сатылатын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) түрлерін сақтаған кезде жоспарларды бекіткеннен кейін ББС-нің бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасының кодтарын өзгерткен жағдайда, Сыныптауышқа тиісті өзгерістер енгізілгеннен кейін бір ай ішінде осы Ережеде белгіленген тәртіппен мекемелер бойынша Жиынтық жоспарлар қайта бекітіледі және қайта келісіледі.
Қаржы жылы ішінде ББС-нің бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасының жаңа кодтары енгізілген жағдайда жоспарлар мен мемлекеттік мекемелер жөніндегі жоспарлар осы Ережеде белгіленген тәртіппен жаңа кодтар бойынша бекітіледі және келісіледі.
354. Қазақстан Республикасы заңнамалық актілеріне сәйкес Сыныптауышқа тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) жаңа түрлері енгізілген жағдайда, осы ережеде белгіленген тәртіпте жаңа жоспарлар және Мемлекеттік мекемелер жөнінде жиынтық жоспар жасалады, келісіледі және бекітіледі.
355. Жоспар мен Мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспар бекітілгеннен және келісілгеннен кейін қаржы жылы ішінде жаңа мемлекеттік мекеме құрылған немесе Қазақстан Республикасының     заңнамасында белгіленген тәртіппен қосу немесе бөлу арқылы мемлекеттік мекемелерді қайта ұйымдастырған және мұндай мемлекеттік мекемелерге тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуге арналған құқық берілген оларды сатқаннан түсетін ақша өздерінің билігінде қалатын жағдайда (бұдан әрі - құрылған немесе қайта ұйымдастырылған мемлекеттік мекеме), мынадай іс-әрекеттер жүзеге асырылады:
құрылған немесе қайта ұйымдастырылған мемлекеттік мекеме бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне осы Ереженің 334-тармағында белгіленген нысан бойынша және тәртіппен жоспар ұсынады;
бюджеттік бағдарламалар әкімшісі олар түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде кірістер мен шығыстар бойынша негіздеме мен есептерді тексереді, жоспардың негізінде осы Ереженің 99-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспарға тиісті өзгерістер енгізу туралы анықтаманы жасайды және бекітеді және құрылған немесе қайта ұйымдастырылған мемлекеттік мекеменің жоспарына  сәйкес бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға келісуге ұсынады;
бюджетті атқару бойынша уәкілетті орган осы Ережеде белгіленген тәртіппен мемлекеттік мекемелер бойынша Жиынтық жоспарға өзгерістер енгізу туралы ұсынылған анықтаманы қарайды және келіседі;
бекітілген және келісілген анықтаманың негізінде бюджеттік бағдарламалар әкімшісі әрбір құрылған немесе қайта ұйымдастырылған мемлекеттік мекеме бойынша жоспарды бекітеді және береді.

355-1. Перенос плановых назначений и произведенных ранее кассовых расходов, а также остатков на начало года и поступлений текущего года осуществляется территориальными подразделениями казначейства на основании письма государственного учреждения в следующих случаях:
1) изменения кодов функциональной классификации расходов бюджета ЕБК РК в течение финансового года после утверждения и согласования сводных планов по государственным учреждениям и утверждении планов, при сохранении вида реализуемых товаров (работ, услуг);
2) введения новых кодов в функциональную классификацию расходов бюджета ЕБК РК в течение финансового года;
3) внесения в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан в классификатор нового вида товаров (работ, услуг);
4) создания в течение финансового года, после утверждения и согласования планов и сводных планов по государственным учреждениям, нового государственного учреждения или реорганизации государственных учреждений путем слияния или разделения в установленном законодательством Республики Казахстан порядке и предоставления таким государственным учреждениям права на реализацию товаров (работ, услуг), деньги, от реализации которых остаются в их распоряжении.
Вместе с письмом на перенос государственным учреждением представляются в территориальное подразделение казначейства следующие документы:
1) план поступлений и расходов денег по новым кодам;
2) справка о внесении изменений в план поступлений и расходов денег на уменьшение плановых назначений по старым кодам.
При этом, в справке на уменьшение плановых назначений по старым кодам, суммы плана с начала года указывается общей суммой в текущем квартале.
Сноска. Глава 43 дополнена пунктом 355-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
Глава 44. Учет и контроль денег получаемых государственными
учреждениями от реализации товаров (работ, услуг),
остающихся в их распоряжении
356. Приобретение товаров (работ, услуг) за счет денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан с учетом требований законодательства Республики Казахстан по государственным закупкам.
Договор за счет денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении заключается в пределах суммы, предусмотренной по соответствующему коду бюджетной классификации расходов по виду товаров (работ, услуг).
При этом договора государственных учреждений, заключенные по спецификам экономической классификации расходов, включенные в перечень специфик экономической классификации расходов, в том числе видов расходов, по которым регистрация заключенных гражданско-правовых сделок, является обязательной, утверждаемый центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, в соответствии с абзацем вторым пункта 150 настоящих Правил, подлежат регистрации в территориальном подразделении казначейства.

355-1. Жоспарлы тағайындаулар мен бұрын жүргізілген кассалық шығыстарды, сондай-ақ жыл басындағы қалдықтар мен ағымдағы жылдың түсімдерін көшіруді мемлекеттік мекеменің хаты негізінде аумақтық қазынашылық бөлімшелері мынадай:
1) ҚР ББС бюджет шығыстарының функционалдық сыныптауышының кодтарын қаржы жылы ішінде, өткізілетін тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) түрі сақталған кезде мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспарлар бекітілгеннен және келісілгеннен және жоспарлар бекітілгеннен кейін өзгерген;
2) ҚР ББС бюджет шығыстарының функционалдық сыныптауышына жаңа кодтар енгізілген;
3) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес сыныптауышқа тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) жаңа түрі енгізілген;
4) қаржы жылы ішінде, мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспарлар бекітілгеннен және келісілгеннен кейін жаңа мемлекеттік мекеме құрылған немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қосылу немесе бөліну жолымен мемлекеттік мекемелер қайта ұйымдастырылған және мұндай мемлекеттік мекемелерге оларды өткізгеннен түсетін ақша өз биліктерінде қалатын етіп тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуге құқық берілген жағдайларда жүзеге асырады.
Көшіруге берілген хатпен бірге мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшесіне мынадай құжаттарды:
1) жаңа кодтары бойынша ақша түсімдері мен шығыстарының жоспарын;
2) ескі кодтар бойынша жоспарлы тағайындауларды азайтуға ақша түсімдері мен шығыстарының жоспарына өзгерістер енгізу туралы анықтаманы ұсынады.
Бұл ретте ескі кодтар бойынша жоспарлы тағайындауларды азайтуға арналған анықтамада жылдың басынан бастап жоспардың сомасы ағымдағы тоқсандағы жалпы сомамен көрсетіледі.
Ескерту. 43-тарау 355-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
44-тарау. Өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден мемлекеттік мекемелер алатын ақшаны есепке алу және бақылау
356. Өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақшаның есебінен тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатып алу Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу жөніндегі заңнамасының талаптарын ескере отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Мемлекеттік мекемелер өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден алатын ақша есебінен жасалатын шарт тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) түрлері бойынша шығыстардың бюджеттік сыныптамасының тиісті коды бойынша көзделген сома шегінде жасалады.
Бұл ретте, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітетін ерекшеліктер тізбесіне енгізілген шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері, оның ішінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітетін жасасқан азаматтық-құқық мәмілелерді тіркеу міндетті болып табылатын шығыстардың түрлері бойынша жасалған мемлекеттік мекемелердің шарттары осы Ереженің 150-тармағының екінші абзацына сәйкес аумақтық қазынашылық бөлімшесінде тіркеуге жатады.

Регистрация договора, заключенного государственным учреждением за счет денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, осуществляется на основании заявки на регистрацию обязательств, оформленной и предоставленной в порядке, установленном главами 20-25 настоящих Правил.
357. Деньги, получаемые государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающиеся в их распоряжении могут поступать от плательщиков в безналичной форме либо наличными деньгами непосредственно в кассу государственного учреждения.
358. Государственное учреждение обеспечивает целевое использование денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении.
Платежи за счет денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, осуществляются:
по видам расходов, по которым заключены и зарегистрированы договора - в пределах фактического наличия денег на КСН платных услуг по виду товаров (работ, услуг) и суммы договора по коду бюджетной классификации расходов по виду товаров (работ, услуг);
по остальным видам расходов - в пределах фактического наличия денег на КСН платных услуг по виду товаров (работ, услуг) и утвержденной суммы по соответствующему коду бюджетной классификации расходов по виду товаров (работ, услуг).
Расходование поступлений за счет денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении осуществляется на основании счета к оплате, оформленного и предоставленного в порядке, установленном настоящими Правилами.
359. Поступления денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении сверх сумм утвержденных планом при их поступлении зачисляются на счет платных услуг без права расходования государственным учреждением до уточнения плана путем внесения изменений в него.
В случае непредставления в территориальное подразделение казначейства справки на внесение изменений в план до конца текущего финансового года в течение десяти календарных дней нового финансового года государственным учреждением предоставляется счет к оплате на перечисление их в доход соответствующего бюджета.
В случае непредставления государственным учреждением в территориальное подразделение казначейства в установленный срок письма территориальное подразделение казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня истечения установленного срока приостанавливает осуществление платежей и переводов денег государственного учреждения за счет денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении.

Мемлекеттік мекемелер өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден алатын ақша есебінен жасасқан шартты тіркеу осы Ереженің 20-25-тарауларында белгіленген тәртіппен ресімделген және ұсынылған міндеттемелерді тіркеуге арналған өтінім негізінде жүзеге асырылады.
357. Мемлекеттік мекемелердің өздерінің билігінде қалатын (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақша төлеушілерден қолма-қол емес не қолма-қол ақша түрінде тікелей мемлекеттік мекеменің кассасына түсуі мүмкін.
358. Мемлекеттік мекеме өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақшаның нысаналы пайдаланылуын қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік мекеменің өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақша есебінен жасалатын төлемдер:
шарттар жасалған және тіркелген шығыстар түрлері бойынша - тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрлері бойынша ақылы қызмет шотына нақты қолма-қол ақшаның және тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрлері бойынша шығыстардың бюджеттік сыныптамасының коды бойынша шарт сомасы шеңберінде;
қалған шығыстар түрлері бойынша - тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрлері бойынша ақылы қызмет шотына нақты қолма-қол ақшаның және тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрлері бойынша шығыстардың бюджеттік сыныптамасының тиісті коды бойынша бекітілген сома шеңберінде жүзеге асырылады.
Өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін түсімдерді жұмсау осы Ережеде белгіленген тәртіппен ресімделген және ұсынылған төлеуге берілетін шот негізінде жүзеге асырылады.
359. Мемлекеттік мекемелердің өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін түсімдер жоспармен бекітілген сомадан тыс алатын ақша түсімдері, олар түскен кезде мемлекеттік мекеме жоспарды оған өзгерістер енгізу арқылы нақтылағанға дейін жұмсау құқығынсыз ақылы қызметтер шотына есептеледі.
Ағымдағы қаржы жылының аяғына дейін аумақтық қазынашылық бөлімшесіне жоспарға өзгерістер енгізуге арналған анықтаманы ұсынбаған жағдайда, мемлекеттік мекеме жаңа қаржы жылының он күнтізбелік күні ішінде оларды тиісті бюджеттің кірісіне аударуға төлеуге берілетін шотты ұсынады.
Мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшесіне белгіленген мерзімде хатты ұсынбаған жағдайда, аумақтық қазынашылық бөлімшесі белгіленген мерзім өткен күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түсетін ақша есебінен мемлекеттік мекемелер алатын мемлекеттік мекеменің төлемдері мен ақша аударымын жүзеге асыруды тоқтата тұрады.

360. При поступлении денег по видам товаров (работ, услуг), не предусмотренных утвержденным планом, суммы поступлений зачисляются на 902 счет. Не позднее следующего рабочего дня за днем зачисления сумм поступлений на 902 счет ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства распечатывает в 2-х экземплярах платежное поручение по форме 2-38, утвержденной центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, и направляет государственному учреждению, указанному получателем денег, один его экземпляр с подписью руководителя структурного подразделения территориального подразделения казначейства и оттиском своего штампа и подписью.
361. Государственное учреждение в течение 3-х рабочих дней со дня получения копии платежного документа проводит работу по выяснению обоснованности поступления и выяснению вида товаров (работ, услуг), по которому должна быть зачислена сумма поступления и предоставлению письма в территориальное подразделение казначейства. В письме государственное учреждение подтверждает о необходимости зачисления суммы на КСН платных услуг и указанием кода вида товаров (работ, услуг) либо перечисления их в доход бюджета.
На основании письма государственного учреждения ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства формирует и утверждает в ИИСК счет к оплате:
для проведения операции по списанию с 902 счета территориального подразделения казначейства суммы поступлений, не предусмотренные планом, и зачислению ее на КСН платных услуг по коду вида товаров (работ, услуг), указанного в письме;
для перечисления суммы поступлений, не предусмотренных планом, в доход соответствующего бюджета.
Государственное учреждение обеспечивает своевременность предоставления письма и достоверность данных письма.
В случае непредставления государственным учреждением в территориальное подразделение казначейства в установленный срок письма территориальное подразделение казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня истечения установленного срока приостанавливает осуществление платежей и переводов денег государственного учреждения за счет денег от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в его распоряжении.
362. Государственное учреждение может осуществлять реализацию товаров (работ, услуг) другим государственным учреждениям в соответствии с Классификатором перечня товаров (работ, услуг) государственных учреждений, содержащихся за счет республиканского или местного бюджета, деньги от реализации которых остаются в их распоряжении.
Сноска. Пункт 362 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352.

360. Бекітілген жоспарда көзделмеген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрлері бойынша ақша түскен кезде түсімдер сомасы 902 "Анықталғанға дейін өзара есеп айырысу бойынша ұлттық валютада аударылған сома" деген шотта (бұдан әрі - 902-шот) есептеледі. Түсімдерді 902-шотқа есептеген күннен кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жауапты орындаушысы бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бекіткен 2-38 нысан бойынша төлем тапсырмасын екі данада басып шығарады және ақша алушы болып көрсетілген мемлекеттік мекемеге аумақтық қазынашылық бөлімшесінің құрылымдық бөлімшесі басшысының қойылған қолы және өз мөртабанының бедері және қойылған қолы бар бір дананы жібереді.
361. Мемлекеттік мекеме төлем құжатының көшірмесін алған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде түсімнің негізділігін анықтау және ол бойынша түсімдер сомасы есептелуі тиіс тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) түрлерін анықтау және хатты аумақтық қазынашылық бөлімшесіне ұсыну жөніндегі жұмыстарды жүргізеді. Мемлекеттік мекеме хатта соманы шотқа есептеу және тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрлерінің кодын көрсете отырып не оларды бюджет кірісіне аудару қажеттілігі туралы растайды.
Мемлекеттік мекеменің хаты негізінде аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жауапты орындаушысы:
аумақтық қазынашылық бөлімшесінің 902-шотынан жоспарда көзделмеген түсімдер сомасын есептен шығару, және хатта көрсетілген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрлерінің коды бойынша оны шотқа есептеу жөнінде операция жүргізу үшін;
жоспарда көзделмеген түсімдер сомасын тиісті бюджет кірісіне аудару үшін төлеуге берілетін шотты ҚБАЖ-да қалыптастырады және бекітеді.
Мемлекеттік мекеме хатты уақтылы беруді және хат деректерінің растылығын қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшесіне белгіленген мерзімде хат ұсынбаған жағдайда аумақтық қазынашылық бөлімшесі белгіленген мерзім өткен күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей өзінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түсетін ақша есебінен мемлекеттік мекеменің төлемдері мен ақша аударымын жүзеге асыруды тоқтата тұрады.
362. Мемлекеттiк мекеме республикалық немесе жергілікті бюджеттiң есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелердiң тауарлары (жұмыстары, қызметтерi) сыныптауышына сәйкес өткiзуден ақша билiгiнде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) басқа мемлекеттiк мекемелерге өткiзудi жүзеге асыра алады.
Ескерту. 362-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.

363. Запрещается государственному учреждению перечисление бюджетных средств или средств со счетов, открываемых ему в соответствии с законодательством Республики Казахстан, на его КСН платных услуг.
Сноска. Пункт 363 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 09.11.2009 № 1789.
364. Государственные учреждения и администраторы бюджетных программ составляют отчет об исполнении планов поступлений и расходов денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, в порядкеформе и сроки, определяемые центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Глава 45. Осуществление операций по поступлениям от
спонсорской, благотворительной помощи
365. Операции по КСН спонсорской, благотворительной помощи осуществляются на основании законодательных актов Республики Казахстан.
366. Учет операций по КСН спонсорской, благотворительной помощи осуществляется по кодам государственных учреждений.
Сноска. Пункт 366 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 09.11.2009 № 1789.
367. КСН по спонсорской, благотворительной помощи открываются в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета.
368. Для учета операций по КСН спонсорской, благотворительной помощи осуществляется выдача разрешения:
центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета государственным учреждениям, финансируемым из республиканского бюджета, на основании ходатайства администратора республиканских бюджетных программ;
местным уполномоченным органом по исполнению бюджета государственным учреждениям, финансируемым из местных бюджетов, на основании их заявлений, и ходатайства администратора местных бюджетных программ.
Сноска. Пункт 368 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 09.11.2009 № 1789.
369. Для проведения операций по КСН спонсорской, благотворительной помощи государственное учреждение предоставляет в территориальное подразделение казначейства разрешение и документ с образцами подписей и оттиска печати.
370. Поступления от спонсорской, благотворительной помощи государственным учреждением не планируются.
Поступления от спонсорской, благотворительной помощи, носящие целевой характер, расходуются государственным учреждением по целевому назначению.
Государственное учреждение обеспечивает целевое использование поступлений от спонсорской, благотворительной помощи.
371. Государственное учреждение, не использовавшее спонсорскую, благотворительную помощь по назначению в текущем году, может использовать ее по назначению в следующем году.
В случае недоиспользования денег спонсорской, благотворительной помощи в текущем финансовом году лицо, внесшее эти деньги, имеет право на их возврат.

363. Мемлекеттік мекемеге бюджет қаражатын немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оған ашылатын шоттардан қаражатты оның ақылы қызмет шотына аударуға тыйым салынады.
Ескерту. 363-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 Қаулысымен.
364. Мемлекеттік мекемелер мен бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган анықтаған тәртіппеннысанда және мерзімде тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден мемлекеттік мекемелер алатын, өздерінің билігінде қалатын ақша түсімдері мен жұмсалу жоспарларының орындалуы туралы есеп жасайды.
45-тарау. Демеушілік, қайырымдылық көмектен түсетін түсімдер бойынша операцияларды жүзеге асыру
365. Демеушілік, қайырымдылық көмек шоты бойынша операциялар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілері негізінде жүзеге асырылады.
366. Демеушілік, қайырымдылық көмек ҚБШ бойынша операцияларды есепке алу мемлекеттік мекемелердің кодтары бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 366-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 Қаулысымен.
367. Демеушілік, қайырымдылық көмек бойынша шоттар бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылады.
368. Демеушілік, қайырымдылық көмек шоты бойынша операцияларды есепке алу үшін:
республикалық бюджеттік бағдарламалары әкімшісінің қолдау хаты негізінде республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган;
олардың өтініштері және жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қолдаухаты негізінде жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган рұқсат беруді жүзеге асырады.
Ескерту. 368-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 Қаулысымен.
369. Демеушілік, қайырымдылық көмек шоты бойынша операцияларды жүргізу үшін мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшеге рұқсатты және қолдар мен мөр бедерінің үлгілері бар құжатты береді.
370. Мемлекеттік мекеме демеушілік, қайырымдылық көмектен түсетін түсімдерді жоспарламайды.
Нысаналы сипатқа ие демеушілік, қайырымдылық көмектен түсетін түсімдерді мемлекеттік мекеме мақсатқа сай жұмсайды.
Мемлекеттік мекеме демеушілік, қайырымдылық көмектен түсетін түсімдердің нысаналы пайдаланылуын қамтамасыз етеді.
371. Демеушілік, қайырымдылық көмекті ағымдағы жылы мақсатқа сай пайдаланбаған мемлекеттік мекеме оны келесі жылы мақсатқа сай пайдалана алады.
Демеушілік, қайырымдылық көмек ақшасын ағымдағы қаржы жылы жете пайдаланбаған жағдайда осы ақшаны салған тұлға оны қайтарып алуға құқығы бар.

372. Расходование поступлений от спонсорской, благотворительной помощи осуществляется в пределах остатков денег на соответствующем КСН спонсорской, благотворительной помощи на основании счета к оплате, оформленного и представленного в порядке, установленном настоящими Правилами.
373. Оплата банковских услуг по операциям с наличными деньгами по поступлениям от спонсорской, благотворительной помощи производится государственным учреждением за счет денег спонсорской и благотворительной помощи на основе договора на кассовое обслуживание между ним и банком.
374. Государственное учреждение составляет и предоставляет отчет о поступлении и расходовании поступлений от спонсорской, благотворительной помощи в порядкеформе и сроки, определенные центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета .
Глава 46. Осуществление операций по деньгам, передаваемым
государственному учреждению в соответствии с законодательными
актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими
лицами на условиях их возвратности, либо перечисления при
наступлении определенных условий в соответствующий бюджет
или третьим лицам
375. Операции по КСН временного размещения денег осуществляются в случаях, когда законодательными актами Республики Казахстан предусмотрены передача денег физическими или юридическими лицами государственным учреждениям на условиях возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам.
Сноска. Пункт 375 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 09.11.2009 № 1789.
376. Учет операций по КСН временного размещения денег осуществляется по кодам государственных учреждений.
Сноска. Пункт 376 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п.3).
377. КСН временного размещения денег открываются в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета.
Сноска. Пункт 377 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п.3).
378. Для учета операций по КСН временного размещения денег осуществляется выдача разрешения:
центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета государственным учреждениям, финансируемым из республиканского бюджета, на основании ходатайства администратора республиканских бюджетных программ;
местным уполномоченным органом по исполнению бюджета государственным учреждениям, финансируемым из местных бюджетов, на основании их заявлений и ходатайства администратора местных бюджетных программ.

372. Демеушілік, қайырымдылық көмектен түсетін түсімдерді жұмсау осы Ережеде белгіленген тәртіппен ресімделген және ұсынылған төлеуге берілетін шот негізінде демеушілік, қайырымдылық көмектің тиісті шоттағы ақша қалдығының шеңберінде жүзеге асырылады.
373. Демеушілік, қайырымдылық көмектен түсетін түсімдер бойынша қолма-қол ақшамен жасалатын операциялар жөніндегі банктік қызметтерге ақы төлеуді мемлекеттік мекеме өзі және банк арасындағы кассалық қызмет көрсетуге арналған шарт негізінде демеушілік және қайырымдылық көмек ақшасы есебінен жүргізеді.
374. Мемлекеттік мекеме бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган анықтайтын тәртіппеннысанда және мерзімде демеушілік және қайырымдылық көмектен түскен түсімдер және оларды жұмсау туралы есеп жасайды және ұсынады.
46-тарау. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жеке және/немесе заңды тұлғалардың оларды қайтару немесе белгілі бір жағдайлар туындаған кезде бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен мемлекеттік мекемеге берілетін ақша бойынша операцияларды жүзеге асыру
375. Ақшаны уақытша орналастырудың ҚБШ бойынша операциялары жеке немесе заңды тұлғалардың ақшаны мемлекеттік мекемелерге қайтару шартымен не белгілі бір жағдайлар туындаған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару Қазақстан Республикасы заңнамалық актілерінде көзделген жағдайда іске асырылады.
Ескерту. 375-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 Қаулысымен.
376. Ақшаны уақытша орналастырудың ҚБШ бойынша операцияларды есепке алу мемлекеттік мекемелердің кодтары бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 376-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
377. Ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ-сы бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылады.
Ескерту. 377-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
378. Ақшаны уақытша орналастырудың ҚБШ-сы бойынша операцияларды есепке алу үшін:
бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық бюджеттік бағдарламалары әкімшісінің қолдау хаты негізінде республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге;
бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган олардың өтініштері және жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қолдаухаты негізінде жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге рұқсат беруді жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 378 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 09.11.2009 № 1789; от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п.3).
379. Для проведения операций по КСН временного размещения денег  государственное учреждение предоставляет в территориальное подразделение казначейства разрешение и документ с образцами подписей и оттиска печати.
Сноска. Пункт 379 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п.3).
380. Планы государственным учреждением по деньгам, передаваемым государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам, не составляются.
381. Деньги, передаваемые государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам, должны быть возвращены лицам, внесшим их, либо перечислены в соответствующий бюджет в течение 3-х рабочих дней со дня наступления условий, определенных законодательством Республики Казахстан.
Государственное учреждение обеспечивает своевременность возврата денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам, либо перечисления их в соответствующий бюджет (далее - возврат/перечисление).
382. Возврат/перечисление осуществляется в пределах остатков денег на КСН временного размещения денег на основании счета к оплате, оформленного и представленного в порядке, установленном настоящими Правилами.
Возврат/перечисление денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам, лицам, внесшим их, либо в доход соответствующего бюджета без зачисления их на КСН временного размещения денег не допускается.
Оплата банковских услуг за операции с наличными деньгами по их зачислению и получению с КСН временного размещения денег для возврата производится на основании договора на кассовое обслуживание между государственным учреждением и банком за счет лица, внесшего деньги, за исключением случая:
зачисления на КСН временного размещения денег, вырученных денег от реализации вещественных доказательств, подвергающихся быстрой порчи и хранение которых требует значительных материальных затрат имущества, где оплата банковских услуг производится за счет индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам органов уполномоченных в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.

Ескерту. 378-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789, 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулыларымен.
379. Ақшаны уақытша орналастырудың ҚБШ-сы бойынша операциялар жүргізу үшін мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшесіне рұқсат және қойылған қол және мөр бедерінің үлгілері бар құжатты береді.
Ескерту. 379-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
380. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жеке және/немесе заңды тұлғалардың оларды қайтару немесе белгілі бір жағдайлар туындаған кезде бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен мемлекеттік мекемеге берілетін ақша бойынша жоспарлар жасалмайды.
381. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жеке және/немесе заңды тұлғалардың оларды қайтару немесе белгілі бір жағдайлар туындаған кезде бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен мемлекеттік мекемеге берілетін ақша Қазақстан Республикасының заңнамасында анықталған жағдай туындаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оларды салған тұлғаларға қайтарылуы не тиісті бюджетке аударылуы тиіс.
Мемлекеттік мекеме Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жеке және (немесе) заңды тұлғалардың оларды қайтару немесе белгілі бір жағдайлар туындаған кезде бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен мемлекеттік мекемеге берілген ақшаны уақтылы қайтаруды не оларды тиісті бюджетке аударуды (бұдан әрі - қайтару/аудару) қамтамасыз етеді.
382. Қайтару/аудару осы Ережеде белгіленген тәртіппен ресімделген және ұсынылған төлеуге берілетін шот негізінде уақытша орналастыру шотындағы ақша қалдықтары шеңберінде жүзеге асырылады.
Жеке және (немесе) заңды тұлғалардың белгілі бір жағдайлар туындаған кезде Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес оларды қайтару немесе аудару шартымен мемлекеттік мекемелерге берілетін ақшаны тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға, оларды енгізген тұлғаларға, немесе тиісті бюджет кірісіне қайтаруға/аударуға оларды ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ-сын есепке алусыз рұқсат берілмейді.
Қолма-қол ақшаны есептеу және қайтарып алу үшін уақытша ақша орналастыру ҚБШ-сы бойынша қолма-қол ақшамен жасалатын операциялар үшін банктік қызметтерге ақы төлеу ақшаны салған тұлға есебінен мемлекеттік мекеме мен банк арасындағы кассалық қызмет көрсетуге арналған шарт негізінде жүргізіледі, оған:
тез бұзылуға ұшырайтын және оларды сақтау елеулі материалдық мүлік шығынын талап ететін заттай айғақты сатудан алынған ақшадан түсетін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес өкілеттік берілген органдардың міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспары есебінен жүргізілетін уақытша ақша орналастыру ҚБШ-сын есептеу жағдайлары қосылмайды.

383. Государственные учреждения, администраторы бюджетных программ составляют и предоставляют отчеты по деньгам, передаваемым государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам, в порядке, форме и сроки, определенные центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Глава 46-1. Порядок поступления и расходования денег,
направленных на реализацию акимами города районного значения,
села, поселка, сельского округа функций местного самоуправления
Сноска. Правила дополнены главой 46-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.06.2013 № 650.
383-1. Операции по счетам местного самоуправления осуществляются на основании законодательства Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении.
383-2. Учет операций по счетам местного самоуправления осуществляется по кодам государственных учреждений.
383-3. Для использования средств от поступлений, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении, акимами города районного значения, поселка, села, сельского округа, ежегодно до 20 января финансового года составляется план поступлений и расходов денег, направляемых на реализацию акимом города районного значения, поселка, села, сельского округа функций местного самоуправлениям, согласно приложению 121 к настоящим Правилам.
383-4. План поступлений и расходов денег, направленных на реализацию акимом города районного значения, поселка, села, сельского округа функций местного самоуправления, утверждается до 1 февраля финансового года акимом соответствующего села, поселка, города районного значения после его согласования с собранием местного сообщества.
Действие утвержденного плана поступлений и расходов денег, направленных на реализацию акимом города районного значения, поселка, села, сельского округа функций местного самоуправления, прекращается 31 декабря текущего финансового года.
383-5. Утвержденные планы поступлений и расходов денег, направленных на реализацию акимом города районного значения, поселка, села, сельского округа функций местного самоуправления, в территориальные подразделения казначейства не представляются.
383-6. Доходы, поступившие в течение финансового года сверх сумм, предусмотренных планом поступлений и расходов денег, направленных на реализацию акимом города районного значения, поселка, села, сельского округа функций местного самоуправления, расходуются в текущем финансовом году при условии уточнения и согласования с собранием местного сообщества плана поступлений и расходов денег, направленных на реализацию акимом города районного значения, поселка, села, сельского округа функций местного самоуправления до конца текущего финансового года.

383. Мемлекеттік мекеме, бюджеттік бағдарламалар әкімшілері Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жеке және (немесе) заңды тұлғалардың оларды қайтару немесе белгілі бір жағдайлар туындаған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен мемлекеттік мекемеге берілетін ақша бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган анықтаған тәртіппен, нысанда және мерзімде есеп жасайды және ұсынады.
46-1-тарау. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдерінің жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыруына бағытталған ақшаның түсу және жұмсалу тәртібі
Ескерту. Ереже 46-1-тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 26.06.2013 № 650 қаулысымен.
383-1. Жергілікті өзін-өзі басқару шоттары бойынша операциялар Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасының негізінде жүзеге асырылады.
383-2. Жергілікті өзін-өзі басқару шоттары бойынша операцияларды есепке алу мемлекеттік мекемелердің кодтары бойынша жүзеге асырылады.
383-3. Аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің әкімдері Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдерден түскен қаражатты пайдалану үшін жыл сайын, қаржы жылының 20 қаңтарына дейін аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдерінің жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыруына бағытталған ақшаның түсімдері мен шығыстарының жоспарын осы Ережеге 121-қосымшаға сәйкес жасайды.
383-4. Аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдың округі әкімдерінің жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыруына бағытталған ақшаның түсу және жұмсалу жоспарын тиісті аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің әкімі оны қаржы жылының 1 ақпанына дейін жергілікті қоғамдастықтың жиналысында келісілгеннен кейін бекітеді.
Бекітілген аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдерінің жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыруына бағытталған ақшаның түсу және жұмсалу жоспарының қолданылуы ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанында тоқтатылады.
383-5. Бекітілген аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімдерінің жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыруына бағытталған ақшаның түсу және жұмсалу жоспары аумақтық қазынашылық бөлімшелеріне ұсынылмайды.
383-6. Аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімдерінің жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыруына бағытталған ақшаның түсу және жұмсалу жоспарында көзделген сомалардан тыс қаржы жылы ішінде түскен кірістер аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімдерінің жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыруына бағытталған ақшаның түсімдері мен шығыстарының жоспары жергілікті қоғамдастықтың жиналысында нақтыланған және келісілген жағдайда ағымдағы қаржы жылы жұмсалуы мүмкін.

383-7. Платежи за счет денег от поступлений, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении, осуществляются на основании счета к оплате и проводятся в пределах остатков на контрольном счете наличности местного самоуправления.
383-8. Остатки средств от поступлений, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении, оставшиеся на счете местного самоуправления не использованными на конец отчетного финансового года, направляются на финансирование расходов текущего года посредством уточнения и согласования с собранием местного сообщества плана поступлений и расходов.
Раздел 9. Порядок финансирования выборов, республиканского референдума и распределения распределяемых бюджетных программ
Сноска. Заголовок раздела 9 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22.02.2011 № 165 .
Глава 47. Государственное финансирование выборов, республиканского референдума
Сноска. Заголовок главы 47 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22.02.2011 № 165
384. Выборы Президента, депутатов Парламента, за исключением депутатов Мажилиса Парламента, избираемых на основе партийных списков, маслихатов, членов органов местного самоуправления, республиканский референдум финансируются из средств республиканского бюджета через специальные счета, открытые местным исполнительным органам, для этих целей.
Выборы акимов городов районного значения, поселков, сел, сельских округов финансируются из областного бюджета через специальные счета, открытые соответствующим администраторам бюджетных программ для этих целей.
Сноска. Пункт 384 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 22.02.2011 № 165; от 26.06.2013 № 650.
385. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет открытие местным исполнительным органам:
1) специальных счетов, предназначенных для учета операций по расходам на проведение избирательных мероприятий при выборах Президента, депутатов Парламента Республики Казахстан, маслихатов, членов органов местного самоуправления, а также при проведении республиканского референдума (далее – счета для финансирования выборов, республиканского референдума);
2) специальных счетов, предназначенных для учета операций по расходам на проведение избирательных мероприятий при выборах акимов городов районного значения, поселков, сел, сельских округов (далее – счета для финансирования выборов акимов городов районного значения, поселков, сел, сельских округов).
Счета для финансирования выборов, республиканского референдума открываются на основании ходатайства Центральной избирательной комиссии.
Счета для финансирования выборов акимов городов районного значения, поселков, сел, сельских округов открываются на основании ходатайства соответствующего администратора бюджетных программ.
Счета для финансирования выборов, республиканского референдума и счета для финансирования выборов акимов городов районного значения, поселков, сел, сельских округов открываются на срок до завершения финансирования выборных мероприятий, республиканского референдума.
После открытия центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета счетов для финансирования выборов, республиканского референдума Центральная избирательная комиссия письменно уведомляет о номере и дате открытия счета для финансирования выборов, республиканского референдума каждую территориальную избирательную комиссию.
После открытия центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета счетов для финансирования выборов акимов городов районного значения, поселков, сел, сельских округов соответствующие администраторы бюджетных программ письменно уведомляют о номере и дате открытия счета для финансирования выборов акимов городов районного значения, поселков, сел, сельских округов каждую областную, районную территориальную избирательную комиссию.
Для проведения операций по счету для финансирования выборов, республиканского референдума и по счету для финансирования выборов акимов городов районного значения, поселков, сел, сельских округов территориальная избирательная комиссия представляет в территориальное подразделение казначейства копию решения избирательной комиссии о назначении председателя избирательной комиссии и документ с образцами подписей и оттиска печати, заверенный нотариально.

383-7. Төлемдер Қазақстан Республикасының жергілікті басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдерден түсетін ақша есебінен төлемге арналған шот негізінде жүзеге асырылады және жергілікті өзін-өзі басқарудың қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы қалдықтар шегінде жүргізіледі.
383-8. Есепті қаржы жылының аяғында пайдаланылмаған жергілікті өзін-өзі басқарудың шотында қалған Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдерден түсетін қаражат қалдықтары түсімдер мен шығыстар жоспары жергілікті қоғамдастықтық жиналысында нақтылануы және келісілуі арқылы ағымдағы жылдың шығыстарын қаржыландыруға бағытталуы мүмкін.
9-бөлім. Сайлауларды, республикалық референдумды қаржыландыру және бөлінетін бюджеттік бағдарламаларды бөлу тәртібі
Ескерту. 9-бөлімнің тақырыбына өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.02.22 № 165 Қаулысымен.
47-тарау. Сайлауларды, республикалық референдумды мемлекеттік қаржыландыру
Ескерту. 47-тараудың тақырыбына өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.02.22 № 165 Қаулысымен.
384. Партиялық тізімдер негізінде сайланатын Парламент Мәжілісінің депутаттарын қоспағанда, Президентті, Парламент, мәслихаттардың депутаттарын, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының мүшелерін сайлау, республикалық референдум осы мақсаттар үшін ашылатын арнайы шот арқылы қаржыландырылады.
Аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерін сайлау облыстық бюджеттен осы мақсаттар үшін жергілікті атқарушы органдарға ашылған арнайы шоттар арқылы қаржыландырылады.
Ескерту. 384-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.02.22 № 165; 26.06.2013 № 650 қаулыларымен.
385. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жергілікті атқарушы органдарға:
1) Қазақстан Республикасының Президентін, Парламент, мәслихаттар депутаттарын, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының мүшелерін сайлау, сондай-ақ республикалық референдум кезінде сайлау іс-шараларын жүргізуге арналған шығыстар жөніндегі операцияларды есепке алуға арналған жергілікті атқарушы органның арнайы шоттарын (бұдан әрі – сайлауларды, республикалық референдумды қаржыландыру үшін шоттар);
2) аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерін сайлау кезінде сайлау іс-шараларын өткізуге арналған шығыстар бойынша операцияларды есепке алуға арналған арнайы шоттарды (бұдан әрі – аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерін сайлауды қаржыландыруға арналған шоттар) ашуды жүзеге асырады.
Сайлауды, республикалық референдумды қаржыландыру үшін шоттар Орталық сайлау комиссиясының қолдаухаты негізінде ашылады.
Аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерін сайлауды қаржыландыру үшін шоттар облыстардың жергілікті атқарушы органдарының қолдаухаты негізінде ашылады.
Сайлауды, республикалық референдумды қаржыландыру үшін шоттар және аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерін сайлауларды қаржыландыру үшін шоттар сайлау іс-шараларын, республикалық референдумды қаржыландыру аяқталғанға дейінгі мерзімге ашылады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган сайлауды, республикалық референдумды қаржыландыру үшін шоттарды ашқаннан кейін Орталық сайлау комиссиясы сайлауды, республикалық референдумды қаржыландыру үшін ашылған шоттардың нөмірі мен күні туралы әрбір аумақтық сайлау комиссиясына жазбаша хабарлама береді.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерін сайлауды қаржыландыру үшін шоттарды ашқаннан кейін жергілікті атқарушы органдар аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерін сайлауларды қаржыландыру үшін ашылған шоттардың нөмірі мен күні туралы әрбір облыстық, аудандық аумақтық сайлау комиссиясына жазбаша хабарлама береді.
Сайлауды, республикалық референдумды қаржыландыру үшін шот бойынша және аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерін сайлауды қаржыландыру үшін шот бойынша операциялар жүргізу үшін аумақтық сайлау комиссиясы аумақтық қазынашылық органына сайлау комиссиясының төрағасын тағайындау туралы сайлау комиссиясы шешімінің көшірмесі мен нотариалды куәландырылған қолдар мен мер бедерінің үлгілері бар құжатты ұсынады.

Сноска. Пункт 385 в редакции постановления Правительства РК от 26.06.2013 № 650; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
386. Государственное финансирование выборов, республиканского референдума осуществляется Центральной избирательной комиссией в соответствии с индивидуальными планами финансирования по обязательствам и платежам в соответствии с функциональной и экономической классификацией расходов.
Государственное финансирование выборов акимов городов районного значения, поселков, сел, сельских округов осуществляется соответствующими администраторами областных бюджетных программ в соответствии с индивидуальными планами финансирования по обязательствам и платежам и функциональной и экономической классификацией расходов.
Администраторы областных бюджетных программ, бюджетных программ города республиканского значения, столицы, а также администраторы районных (городских) бюджетных программ индивидуальные планы финансирования территориальных избирательных комиссий областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения представляют в соответствующие территориальные подразделения казначейства по областям, городов Астаны и Алматы, районов, городов областного значения.
Сноска. Пункт 386 в редакции постановления Правительства РК от 26.06.2013 № 650.
387. Распорядителями бюджетных средств, выделяемых для проведения избирательной кампании, республиканского референдума в пределах утвержденного индивидуального плана финансирования, являются председатели соответствующих избирательных комиссий. Расходование бюджетных средств на проведение выборов, за исключением выборов акимов городов районного значения, поселков, сел, сельских округов, республиканского референдума производится со специальных счетов местных исполнительных органов, открытых для учета операций, осуществляемых за счет средств республиканского бюджета. Расходование бюджетных средств на проведение выборов акимов городов районного значения, поселков, сел, сельских округов производится со специальных счетов соответствующих администраторов бюджетных программ, открытых для учета операций, осуществляемых за счет средств областного бюджета. Соответствующие администраторы бюджетных программ доводят до председателей соответствующих избирательных комиссий индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам для совершения гражданско-правовых сделок и осуществления платежей. Договора на поставку товаров (работ, услуг) заключаются председателями соответствующих избирательных комиссий с получателями денег в пределах сумм, предусмотренных индивидуальными планами финансирования по обязательствам на соответствующий финансовый год, за исключением случаев, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года "О выборах в Республике Казахстан".

Ескерту. 385-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.06.2013 № 650 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
386. Сайлауды, республикалық референдумды мемлекеттік қаржыландыруды шығыстардың функционалдық және экономикалық сыныптамасына сәйкес міндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке жоспарларға сәйкес Орталық сайлау комиссиясы жүзеге асырады.
Аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерін сайлауды мемлекеттік қаржыландыруды міндеттемелер мен төлемдер және шығыстардың функционалдық және экономикалық сыныптамасы бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларына сәйкес облыстардың жергілікті атқарушы органдары жүзеге асырады.
Облыстық бюджеттік бағдарламалардың, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттік бағдарламаларының әкімшілері, сондай-ақ аудандық (қалалық) бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың аумақтық сайлау комиссияларын қаржыландырудың жеке жоспарларын облыстар, Астана және Алматы қалалары, аудандар, облыстық маңызы бар қалалар бойынша тиісті аумақтық қазынашылық бөлімшелеріне ұсынады.
Ескерту. 386-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.06.2013 № 650 қаулысымен.
387. Бекітілген қаржыландырудың жеке жоспары шеңберінде сайлау науқанын, республикалық референдумды жүргізу үшін бөлінетін бюджет қаражатына иелік етушілер тиісті сайлау комиссиясының төрағалары болып табылады. Сайлау, республикалық референдум өткізуге арналған бюджет қаражатын жұмсау, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерін сайлауды қоспағанда, республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын операцияларды есепке алу үшін ашылған жергілікті атқарушы органдардың қолма-қол ақшаны бақылау шотынан жүргізіледі. Аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерін сайлауды өткізуге арналған бюджет қаражатын жұмсау облыстық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын операцияларды есепке алу үшін ашылған жергілікті атқарушы органдардың қолма-қол ақшаны бақылау шотынан жүргізіледі. Тиісті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері тиісті сайлау комиссиясы төрағаларының назарына азаматтық-құқықтық мәмілелер жасауға және төлемдерді жүзеге асыруға берілген рұқсаттарды жеткізеді. Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) беруге арналған шарттарды тиісті сайлау комиссиясының төрағалары ақша алушылармен «Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы» 1995 жылғы 28 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында көзделген жағдайларды қоспағанда, тиісті қаржы жылында міндеттемелер бойынша қаржыландыруды жеке жоспарларында көзделген сома шеңберінде жасасады.

Сноска. Пункт 387 в редакции постановления Правительства РК от 26.06.2013 № 650.
388. На время проведения выборов, республиканского референдума местными исполнительными органами в соответствующие территориальные подразделения казначейства представляется документ с образцами подписей и оттиска печати. При этом право первой подписи предоставляется председателю территориальной избирательной комиссии, право второй подписи принадлежит главному бухгалтеру (руководителю финансовой службы) соответствующего аппарата акима.
Документ должен быть оформлен с указанием образца гербовой печати местного исполнительного органа, номера и даты решения соответствующего маслихата об избрании территориальной избирательной комиссии (решения вышестоящей избирательной комиссии о назначении члена территориальной избирательной комиссии – председателя территориальной избирательной комиссии вместо выбывшего до его избрания маслихатом). Полномочия председателя территориальной комиссии на расходование средств со счета для финансирования выборов, республиканского референдума и со счета для финансирования выборов акимов городов районного значения, поселков, сел, сельских округов устанавливаются только на срок проведения выборов, республиканского референдума, выборов акимов городов районного значения, поселков, сел, сельских округов, повторного голосования либо повторных выборов и до тридцати календарных дней после их окончания.
Сноска. Пункт 388 в редакции постановления Правительства РК от 26.06.2013 № 650.
389. В случаях, когда срок полномочий председателя территориальной избирательной комиссии на расходование средств выпадает на конец финансового года, проведение платежей по выборам осуществляется в сроки, установленные постановлением Правления НБ РК и подразделениями казначейства по завершению финансового года для организации работы платежных систем КЦМР.
390. Председатели территориальных избирательных комиссий распоряжаются денежными средствами и несут ответственность за соответствие финансовых документов решениям избирательных комиссий по финансовым вопросам.
391. Из средств республиканского бюджета покрываются расходы на:
1) организацию и деятельность избирательных комиссий:
заработная плата освобожденных членов избирательных комиссий;
дополнительная оплата труда членов избирательных комиссий;
начисление на заработную плату;
техническое обеспечение (приобретение компьютеров, оргтехники, аренда оборудования и техническое обслуживание оборудования, а также приобретение и изготовление инвентаря для голосования);
транспортные расходы;
публикация в средствах массовой информации;
услуги связи, почтово-телеграфные расходы;
работы, выполняемые внештатными работниками на основании трудовых соглашений;
полиграфические расходы;
приобретение канцелярских и хозяйственных товаров, материалов для лозунгов, плакатов, государственной символики;

Ескерту. 387-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.06.2013 № 650 қаулысымен.
388. Сайлау, республикалық референдум өткізу уақытында жергілікті атқарушы органдар тиісті аумақтық қазынашылық бөлімшелеріне қойылған қол мен мөр бедерінің үлгілері бар құжатты ұсынады. Бұл ретте бірінші қол қою құқығы аумақтық сайлау комиссиясының төрағасына беріледі, екінші қол қою құқығы тиісті аппарат әкімінің бас бухгалтеріне (қаржы қызметінің басшысына) тиесілі болады.
Құжат жергілікті атқарушы органның елтаңбалы мөрінің үлгісін, аумақтық сайлау комиссиясын сайлау туралы тиісті мәслихат шешімінің (жоғары тұрған сайлау комиссиясының аумақтық сайлау комиссиясының мүшесін – оны мәслихат сайлағанға дейін шығып кеткеннің орнына аумақтық сайлау комиссиясының төрағасын тағайындау туралы шешімінің) нөмірі мен күнін көрсете отырып ресімделуге тиіс. Сайлауды, республикалық референдумды қаржыландыруға арналған шоттан және аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерін сайлауды қаржыландыруға арналған шоттан қаражатты жұмсауға аумақтық сайлау комиссиясы төрағасының өкілеттілігі сайлауларды, республикалық референдумды, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерін сайлауды өткізу мерзіміне, қайта дауыс беру не қайта сайлау мерзіміне және олар аяқталғаннан кейін отыз күнтізбелік күнге дейін ғана белгіленеді.
Ескерту. 388-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.06.2013 № 650 қаулысымен.
389. Аумақтық сайлау комиссиясы төрағасының қаражатты жұмсауға арналған өкілеттік мерзімі қаржы жылының соңына келген жағдайда, сайлау бойынша төлемдер жүргізу Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысымен және қазынашылық бөлімшелері белгілеген мерзімде ҚБЕО төлем жүйесінің жұмысын ұйымдастыру үшін қаржы жылы аяқталған соң жүзеге асырылады.
390. Аумақтық сайлау комиссияларының төрағалары ақша қаражатына билік етеді және қаржылық құжаттардың қаржы мәселелері бойынша сайлау комиссияларының шешімдеріне сәйкес келуіне жауап береді.
391. Республикалық бюджет қаражатынан мыналарға жұмсалған:
1) сайлау комиссияларын ұйымдастыруға және қызметіне:
сайлау комиссияларының босатылған мүшелерінің жалақысына;
сайлау комиссиялары мүшелерінің қосымша еңбек ақысына;
жалақыға есептеуге;
техникалық қамтамасыз етуге (компьютерлер, ұйымдастыру техникаларын сатып алуға, жабдықтарды жалға алуға және жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуге, сондай-ақ дауыс беруге арналған құрал-жабдықты сатып алуға және жасауға);
көлік шығыстарына;
бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға;
байланыс қызметтеріне, почта-телеграф шығыстарына;
еңбек келісімдері негізінде штаттан тыс қызметкерлер орындалатын жұмыстарға;
полиграфиялық шығыстарға;
кеңсе және шаруашылық тауарларын, ұрандар, плакаттар, мемлекеттік рәміздер үшін материалдар сатып алуға;

2) аренду помещений;
3) командировочные расходы;
4) оплату труда консультантов, экспертов, членов лингвистической комиссий;
5) выступления кандидатов, кроме кандидатов, баллотирующихся по партийным спискам, в средствах массовой информации в соответствии с пунктом 3 статьи 28 Конституционного закона Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года "О выборах в Республике Казахстан";
6) проведение публичных предвыборных мероприятий кандидатов и выпуск агитационных материалов кандидатов, кроме кандидатов, баллотирующихся по партийным спискам, в соответствии с пунктами 4 и 5 статьи 28 Конституционного закона Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года "О выборах в Республике Казахстан";
7) транспортные расходы кандидатов, кроме кандидатов, баллотирующихся по партийным спискам, в размерах, устанавливаемых Центральной избирательной комиссией;
8) изготовление размещаемых в помещении избирательной комиссии и помещении для голосования информационных плакатов о кандидатах в Президенты, депутаты Сената Парламента и маслихатов, члены иных органов местного самоуправления, о политических партиях, выдвинувших партийные списки, а также о республиканском референдуме.
Из средств областного бюджета покрываются расходы на:
1) организацию и деятельность избирательных комиссий:
заработная плата освобожденных членов избирательных комиссий;
начисление на заработную плату;
техническое обеспечение (приобретение компьютеров, оргтехники, аренда оборудования и техническое обслуживание оборудования, а также приобретение и изготовление инвентаря для голосования);
транспортные расходы;
публикация в средствах массовой информации;
услуги связи, почтово-телеграфные расходы;
полиграфические расходы;
приобретение канцелярских и хозяйственных товаров, материалов для лозунгов, плакатов, государственной символики;
2) аренду помещений;
3) командировочные расходы;
4) проведение публичных предвыборных мероприятий кандидатов и выпуск агитационных печатных материалов кандидатов;
5) транспортные расходы кандидатов;
6) изготовление размещаемых в помещении избирательной комиссии и пункте для голосования информационных плакатов о кандидатах в акимы.
Сноска. Пункт 391 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 22.02.2011 № 165; от 26.06.2013 № 650.
392. Возмещение командировочных расходов по найму жилого помещения председателям территориальных и окружных избирательных комиссий осуществляется в размере, установленном для руководителей и заместителей руководителей государственных учреждений, а председателям участковых избирательных комиссий и членам избирательных комиссий - в размере, установленном для работников государственных учреждений Правилами о служебных командировках в пределах Республики Казахстан работников государственных учреждений, содержащиеся за счет средств государственного бюджета, а также депутатов Парламента Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 сентября 2000 года № 1428.

2) үй-жайларды жалға алуға;
3) іссапар шығыстарына;
4) консультанттардың, сарапшылардың, лингвистикалық комиссия мүшелерінің еңбегіне ақы төлеуге;
5) "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 қыркүйектегі Конституциялық заңының 28-бабының 3-тармағына сәйкес партиялық тізімдер бойынша дауысқа түсетін кандидаттардан басқа, кандидаттардың бұқаралық ақпарат құралдарында сөйлейтін сөздеріне;
6) "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 қыркүйектегі Конституциялық заңының 28-бабының 4 және 5-тармақтарына сәйкес кандидаттардың көпшілікке сайлау алдында іс-шаралар өткізуге және партиялық тізімдер бойынша дауысқа түсетін кандидаттардан басқа, кандидаттардың үгіт материалдарын шығаруға;
7) партиялық тізімдер бойынша дауысқа түсетін кандидаттардан басқа, кандидаттардың Орталық сайлау комиссиясы белгілеген мөлшерде көлік шығыстарына.
8) сайлау комиссиясы үй-жайында және дауыс беруге арналған үй-жайда орналастырылатын Президентке, Парламент Сенатының, мәслихаттардың депутаттарына, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының мүшелеріне кандидаттар туралы, партия тізімін берген саяси партиялар туралы, сондай-ақ республикалық референдум туралы ақпараттық плакаттар дайындауға жұмсалатын шығыстар өтеледі.
Облыстық бюджет қаражатынан:
1) сайлау комиссияларын ұйымдастыруға және олардың қызметіне:
сайлау комиссияларының босатылған мүшелерінің жалақысына;
жалақыға үстемеақыға;
техникалық қамтамасыз етуге (компьютерлер, ұйымдастыру техникасын сатып алуға, жабдықтарды жалға алу және жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, сондай-ақ дауыс беруге арналған құрал-жабдықтарды сатып алу және жасау);
көлік шығыстарына;
бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға;
байланыс қызметтеріне, почта-телеграф шығыстарына;
полиграфиялық шығыстарға;
кеңсе және шаруашылық тауарларын, ұрандар, плакаттар, мемлекеттік рәміздер үшін материалдар сатып алуға;
2) үй-жайларды жалға алуға;
3) iссапар шығыстарына;
4) кандидаттардың сайлау алдындағы жария іс-шараларын өткiзуге және кандидаттардың үгiт баспа материалдарын шығаруға;
5) кандидаттардың көлік шығыстарына;
6) сайлау комиссиясының үй-жайы мен дауыс беру пунктінде орналастырылатын әкімдікке кандидаттар туралы ақпараттық плакаттарды дайындауға арналған шығыстар жабылады.
Ескерту. 391-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.02.22 № 165; 26.06.2013 № 650 қаулыларымен.
392. Аумақтық және округтік сайлау комиссияларының төрағаларына тұрғын үй-жайды жалға алу бойынша іссапар шығыстарын өтеу мемлекеттік мекемелердің басшылары және басшыларының орынбасарларына белгіленген мөлшерде, ал учаскелік сайлау комиссияларының төрағалары мен сайлау комиссияларының мүшелеріне - мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне белгіленген мөлшерде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 22 қыркүйектегі N 1428 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік бюджеттің есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелер қызметкерлерінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Парламенті депутаттарының Қазақстан Республикасының шегіндегі қызметтік іссапарлары туралы ережемен жүзеге асырылады.

393. Расходование средств со счета для финансирования выборов, республиканского референдума и со счета для финансирования выборов акимов городов районного значения, поселков, сел, сельских округов на проведение выборов производится по решению председателя территориальной избирательной комиссии в следующем порядке:
1) в пределах индивидуальных планов финансирования территориальных избирательных комиссий выдаются деньги под отчет председателям территориальных избирательных комиссий, оплачиваются расходы за выполненные работы и материальные ценности, приобретенные для избирательных участков. Остаток неиспользованных подотчетных сумм в трехдневный срок по окончании выборов, республиканского референдума сдается председателями территориальных избирательных комиссий в кассу аппарата акима для зачисления на счет для финансирования выборов, республиканского референдума или на счет для финансирования выборов акимов городов районного значения, поселков, сел, сельских округов по соответствующим спецификам экономической классификации расходов;
2) расходы территориальных избирательных комиссий оплачиваются после предъявления соответствующих документов, на основании которых осуществляется приобретение товаров (работ, услуг), утвержденных председателями территориальных избирательных комиссий в пределах их плана финансирования, утвержденного Центральной избирательной комиссией/соответствующими администраторами бюджетных программ при проведении выборов акимов городов районного значения, поселков, сел, сельских округов. Выдача наличных денег на расходы территориальной избирательной комиссии производится по распоряжению председателя этой комиссии. По получении авансового отчета главный бухгалтер (руководитель финансовой службы) аппарата акима проверяет правильность оформления и достоверность документов, на основании которых осуществлялось приобретение товаров (работ, услуг), и передает их на утверждение председателю этой комиссии.
Остаток неиспользованных подотчетных сумм в трехдневный срок по окончании выборов, республиканского референдума сдается председателями территориальных избирательных комиссий в кассу аппарата акима для зачисления на счет для финансирования выборов, республиканского референдума или на счет для финансирования выборов акимов городов районного значения, поселков, сел, сельских округов по соответствующим спецификам экономической классификации расходов.
Сноска. Пункт 393 в редакции постановления Правительства РК от 26.06.2013 № 650.
394. Контроль за расходованием средств республиканского и местных бюджетов, выделенных на избирательные кампании, в том числе кандидатам, на республиканский референдум, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

393. Сайлауды, республикалық референдумды қаржыландыру шотынан және аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерін сайлауды қаржыландыру шотынан сайлаулар өткізуге қаражатты жұмсау аумақтық сайлау комиссиясы төрағасының шешімі бойынша мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) аумақтық сайлау комиссияларын қаржыландыру жоспарларының шегінде ақша аумақтық сайлау комиссияларының төрағалары есеп беретіндей етіп беріледі, орындалған жұмыстар және сайлау учаскелеріне сатып алынған материалдық құндылықтар үшін шығыстар төленеді. Пайдаланылмаған есеп берілетін сомалардың қалдығын сайлаулар, республикалық референдум аяқталғаннан кейін үш күн мерзімде аумақтық сайлау комиссияларының төрағалары шығыстардың экономикалық сыныптамасының тиісті ерекшеліктері бойынша сайлауды, республикалық референдумды қаржыландыру шотына немесе аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерін сайлауды қаржыландыру шотына есепке алу үшін әкім аппаратының кассасына тапсырады;
2) аумақтық сайлау комиссияларының шығыстары Орталық сайлау комиссиясы/аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерін сайлауды өткізу кезінде жергілікті атқарушы орган бекіткен олардың қаржыландыру жоспары шегінде аумақтық сайлау комиссияларының төрағалары бекіткен, оның негізінде тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алу жүзеге асырылатын құжат ұсынылғаннан кейін төленеді. Аумақтық сайлау комиссиясының шығыстарына арналған қолма-қол ақшаны беру осы комиссияның төрағасының өкімі бойынша жүргізіледі. Аванстық есепті алғаннан кейін әкім аппаратының бас бухгалтері (қаржы қызметінің басшысы) растайтын, оның негізінде тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алу жүзеге асырылатын құжаттардың ресімделу дұрыстығын тексереді және оларды осы комиссия төрағасының бекітуіне береді.
Есеп берілетін соманың пайдаланылмаған қалдығын аумақтық сайлау комиссиясының төрағалары сайлау, республикалық референдум аяқталғаннан кейін үш күндік мерзімде шығыстардың экономикалық сыныптамасының тиісті ерекшеліктері бойынша сайлауды, республикалық референдумды қаржыландыру шотына немесе аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерін сайлауды қаржыландыру шотына есептеу үшін әкім аппаратының кассасына тапсырады.
Ескерту. 393-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.06.2013 № 650 қаулысымен.
394. Сайлау науқандарына, оның ішінде кандидаттарға, республикалық референдумға бөлінген республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражатын жұмсауды бақылау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 394 в редакции постановления Правительства РК от 26.06.2013 № 650.
395. В связи со снятием кандидатуры или отменой решения о выдвижении кандидата, и при наличии решения избирательной комиссии об отнесении части понесенных из средств республиканского бюджета расходов на проведение избирательной кампании на счет кандидата, выдвинувшего его маслихата или общественного объединения, последними перечисляются средства на специальные счета местных исполнительных органов для восстановления кассовых расходов по проведению выборов, республиканского референдума, если расходы из республиканского бюджета и восстановление средств производятся в одном финансовом году. В случае осуществления расходов из республиканского бюджета в одном, а восстановление средств в следующем финансовом году, эти средства кандидатом перечисляются в доход республиканского бюджета по коду "Прочие неналоговые поступления в республиканский бюджет". При этом указанное решение принимают: при выборах Президента - Центральная избирательная комиссия, при выборах депутатов Сената - территориальные избирательные комиссии, при выборах депутатов Мажилиса и Маслихата - окружные избирательные комиссии.
Сноска. Пункт 395 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22.02.2011 № 165.
396. Ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности по использованию бюджетных средств, выделенных на проведение выборов Президента, депутатов Парламента, за исключением депутатов Мажилиса Парламента, избираемых на основе партийных списков, маслихатов, акимов городов районного значения, поселков, сел, сельских округов и членов органов местного самоуправления, а также республиканского референдума, осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 396 в редакции постановления Правительства РК от 26.06.2013 № 650.
Глава 47-1. Порядок выделения условно финансируемых расходов
Сноска. Раздел 9 дополнен главой 47-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
396-1. Условно финансируемые расходы распределяются дополнительно к утвержденным бюджетным программам при наступлении условий, когда исполнение доходов бюджета по итогам первого квартала превышает утвержденные плановые показатели на отчетный период, а также при условии прогнозирования улучшения параметров социально-экономического развития на текущий финансовый год.
396-2. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию по итогам первого квартала и в последующем на ежеквартальной основе до конца текущего финансового года определяет прогноз поступлений доходов республиканского бюджета на текущий финансовый год с учетом ежеквартальной оценки достижимости прогнозных макроэкономических показателей на текущий год, проводимой на основании отчетных статистических данных.

Ескерту. 394-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.06.2013 № 650 қаулысымен.
395. Кандидатурасын алып тастауға немесе кандидатты ұсыну туралы шешімнің күшін жоюға байланысты және сайлау комиссиясының республикалық бюджет қаражатынан сайлау науқанын өткізуге жұмсалған шығыстар бөлігін кандидаттың, оны ұсынған мәслихаттың немесе қоғамдық бірлестіктің шотына жатқызу туралы шешімі болған кезде, егер республикалық бюджеттен шығыстар және қаражатты қалпына келтіру бір қаржы жылында жүргізілсе, соңғысы жергілікті атқарушы органдардың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына сайлауларды, республикалық референдумды өткізу жөніндегі кассалық шығыстарды қалпына келтіруге қаражат аударады. Республикалық бюджеттен шығыстарды бір, ал қаражатты қалпына келтіру келесі қаржы жылында жүзеге асырылған жағдайда, бұл қаражатты кандидат "Республикалық бюджетке түсетін өзге салықтық емес түсімдер" коды бойынша республикалық бюджеттің кірісіне аударады. Бұл ретте көрсетілген шешімді: Президентті сайлау кезінде - Орталық сайлау комиссиясы, Сенат депутаттарын сайлау кезінде - аумақтық сайлау комиссиялары, Мәжіліс және Мәслихат депутаттарын сайлау кезінде округтік сайлау комиссиялары қабылдайды.
Ескерту. 395-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.02.22 № 165 Қаулысымен.
396. Президентті, партиялық тізімдер негізінде сайланатын Парламент Мәжілісінің депутаттарын қоспағанда, Парламент, мәслихаттар депутаттарын, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерін және жергілікті өзін-өзі басқару органдары мүшелерін сайлауды, сондай-ақ республикалық референдумды өткізуге бөлінген бюджет қаражатын пайдалану жөніндегі бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есеп беруді жасау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 396-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.06.2013 № 650 қаулысымен.
47-1. Шартты түрде қаржыландырылатын шығыстарды бөлу тәртібі
Ескерту. 9-бөлім 47-1-тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
396-1. Шартты түрде қаржыландырылатын шығыстар бірінші тоқсанның қорытындылары бойынша бюджет кірістерін орындау есепті кезеңге бекітілген жоспарлы көрсеткіштерден артқан жағдай туындаған кезде, сондай-ақ ағымдағы қаржы жылына әлеуметтік-экономикалық даму өлшемдерін жақсартуды болжамдаған жағдайда бекітілген бюджеттік бағдарламаларға қосымша бөлінеді.
396-2. Мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган бірінші тоқсанның қорытындылары бойынша және кейіннен, ағымдағы қаржы жылының аяғына дейін тоқсан сайынғы негізде есептік статистикалық деректер негізінде өткізілген ағымдағы жылға арналған болжамды макроэкономикалық көрсеткіштерге қол жеткізуді тоқсан сайынғы бағалауды есепке ала отырып, ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджет кірістері түсімдерінің болжамын айқындайды.

Сноска. Пункт 396-2 в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
396-3. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета по итогам первого квартала и в последующем на ежеквартальной основе до конца текущего финансового года представляет в центральный уполномоченный орган по государственному планированию:
1) оценку исполнения доходов республиканского бюджета на текущий финансовый год;
2) аналитический отчет об исполнении расходной части республиканского бюджета и реализации целевых текущих трансфертов, целевых трансфертов на развитие и кредитов, выделенных из республиканского бюджета бюджетам областей, городов Астаны и Алматы;
3) информацию об остатках бюджетных средств на счетах субъектов квазигосударственного сектора, открытых в территориальных подразделениях казначейства, по ранее полученным средствам.
Сноска. Пункт 396-3 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
396-4. На основании указанной в пунктах 396-2 и 396-3 настоящих Правил информации центральный уполномоченный орган по государственному планированию ежеквартально определяет общий объем условно финансируемых расходов, подлежащих выделению дополнительно к утвержденным бюджетным программам в разрезе администраторов бюджетных программ и бюджетных программ.
Сноска. Пункт 396-4 в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
396-5. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию при принятии решения о дополнительном выделении к утвержденным бюджетным программам условно финансируемых расходов осуществляет их анализ на предмет соответствия критериям, предусмотренным статьей 41-1 Бюджетного кодекса:
1) освоения администраторами республиканских бюджетных программ и местными исполнительными органами бюджетных средств на основании данных аналитического отчета о реализации бюджетных программ за отчетный период. При проведении анализа реализации бюджетных программ учитывается полнота принятых обязательств по бюджетным программам в соответствии с индивидуальным планом финансирования по обязательствам и выполнение принятых обязательств в соответствии с индивидуальным планом финансирования по платежам;
2) сроков завершения принятых обязательств по утвержденным бюджетным программам. При этом учитываются сроки завершения реализации проектов (мероприятий) до конца текущего финансового года, ранее начатых и продолжающихся объектов, по которым обязательства зарегистрированы в территориальных подразделениях казначейства;

Ескерту. 396-2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
396-3. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бірінші тоқсанның қорытындысы бойынша және кейіннен ағымдағы қаржы жылының аяғына дейін тоқсан сайынғы негізде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға:
1) ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджет кірісінің атқарылуын бағалауды;
2) республикалық бюджеттің шығыс бөлігінің атқарылуы туралы және облыстардың, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне республикалық бюджеттен бөлінген нысаналы ағымдағы трансферттерді, нысаналы даму трансферттері мен кредиттерді іске асыру туралы талдамалы есепті;
3) аумақтық қазынашылық бөлімшелерінде ашылған квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарындағы бұрын алынған қаражат бойынша бюджет қаражатының қалдықтары туралы ақпаратты ұсынады.
Ескерту. 396-3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
396-4. Осы Ереженің 396-2 және 396-3-тармақтарында көрсетілген ақпарат негізінде мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi орталық уәкілетті орган бюджеттік бағдарламалар және бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бөлінісінде бекітілген бюджеттік бағдарламаларға қосымша бөлуге жататын тоқсан сайын шартты түрде қаржыландырылатын шығыстардың жалпы көлемін тоқсан сайын айқындайды.
Ескерту. 396-4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
396-5. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітілген бюджеттік бағдарламаларға шартты түрде қаржыландырылатын шығыстарды қосымша бөлу туралы шешімді қабылдаған кезде Бюджет кодексінің 41-1-бабында көзделген критерийлерге сәйкестігі тұрғысынан:
1) республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерімен және жергілікті атқарушы органдармен есепті кезеңде бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуы туралы талдамалы есептің деректері негізінде бюджет қаражатын игеру. Бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуына талдау жүргізу кезінде міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарына сәйкес бюджеттік бағдарламалар бойынша қабылданған міндеттемелердің толықтығы мен төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес қабылданған міндеттемелердің орындалуы ескеріледі;
2) бекітілген бюджеттік бағдарламалар бойынша қабылданған міндеттемелердің аяқталу мерзімдері. Бұл ретте міндеттемелері аумақтық қазынашылық бөлімшелерінде тіркелген бұрын басталған және жалғастырылып жатқан объектілердің ағымдағы қаржы жылының аяғына дейінгі жобаларының (іс-шараларының) іске асырылуының аяқталу мерзімдері ескеріледі;

3) социальной направленности условно финансируемых расходов для мероприятий (проектов), направленных на решение социально значимых задач.
Бюджетные программы, включенные в перечень условно финансируемых расходов, но по которым не запланированы бюджетные средства в текущем финансовом году, а предусмотрены в базовых расходах бюджета второго и третьего финансовых годов планового периода, будут финансироваться с соблюдением критериев социальной направленности расходов и/или сроков завершения принятых обязательств по бюджетным программам в текущем финансовом году.
Выделение условно финансируемых расходов не производится по бюджетным программам:
1) по которым обязательства не приняты на отчетную дату;
2) направленным на осуществление бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, по которым имеются на отчетную дату остатки бюджетных средств на счетах субъектов квазигосударственного сектора, открытых в территориальных подразделениях казначейства, по ранее полученным средствам.
Сноска. Пункт 396-5 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
396-6. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию на основании проведенного анализа формирует заключение по выделению условно финансируемых расходов в разрезе администраторов бюджетных программ и бюджетных программ и выносит на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии.
Сноска. Пункт 396-6 в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
396-7. Администраторы республиканских бюджетных программ, которым за счет условно финансируемых расходов выделены средства в меньшем объеме, чем предусмотрено в перечне условно финансируемых расходов, утвержденном постановлением Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете, представляют в центральный уполномоченный орган по государственному планированию уточненные расчеты к предложениям по условно финансируемым расходам.
Сноска. Пункт 396-7 в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
396-8. На основании решения Республиканской бюджетной комиссии о выделении условно финансируемых расходов центральный уполномоченный орган по государственному планированию готовит проект решения Правительства Республики Казахстан по увеличению годового планового назначения соответствующих бюджетных программ на текущий финансовый год за счет условно финансируемых расходов и вносит в установленном порядке в Правительство Республики Казахстан.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и местный уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании решения Правительства Республики Казахстан вносят изменения в сводный план поступлений и сводные планы финансирования по обязательствам и платежам в соответствии с главой 5 настоящих Правил.

3) әлеуметтік маңызы бар міндеттерді шешуге бағытталған іс-шаралар (жобалар) үшін шартты түрде қаржыландырылатын шығыстардың әлеуметтік бағыттылығын талдауды жүзеге асырады.
Шартты түрде қаржыландырылатын шығыстардың тізбесіне енгізілген, бірақ олар бойынша ағымдағы қаржы жылында бюджеттік қаражат жоспарланбай, жоспарлы кезеңнің екінші және үшінші қаржы жылдарында базалық шығыстарда көзделген бюджеттік бағдарламалар шығыстардың әлеуметтік бағыттылығының критерийлерін және/немесе ағымдағы қаржы жылында бюджеттік бағдарламалар бойынша қабылданған міндеттемелердің аяқталу мерзімдерін сақтай отырып, қаржыландырылатын болады.
Мынадай:
1) есепті кезеңге міндеттемелер қабылданбаған;
2) бұрын алынған қаражат бойынша аумақтық қазынашылық бөлімшелерінде ашылған квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарында есепті күнге бюджет қаражатының қалдықтары бар заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыруға бағытталған бюджеттік бағдарламалар бойынша шартты түрде қаржыландырылатын шығыстарды бөлу жүргізілмейді.
Ескерту. 396-5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
396-6. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган жүргізілген талдау негізінде бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде шартты түрде қаржыландырылатын шығыстарды бөлу бойынша қорытындыны қалыптастырады және Республикалық бюджет комиссиясының қарауына шығарады.
Ескерту. 396-6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
396-7. Республикалық бюджет туралы заңды іске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген Шартты түрде қаржыландырылатын шығыстардың тізбесінде көзделгеннен аз көлемде қаражат бөлінген шартты түрде қаржыландырылатын шығыстардың есебінен қаржы бөлінген республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға шартты түрде қаржыландырылатын шығыстар бойынша ұсыныстарға нақтыланған есеп айырысуларды ұсынады.
Ескерту. 396-7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
396-8. Шартты түрде қаржыландырылатын шығыстарды бөлу туралы Республикалық бюджет комиссиясының шешімі негізінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган шартты түрде қаржыландырылатын шығыстардың есебінен ағымдағы қаржы жылына тиісті бюджеттік бағдарламалардың жылдық жоспарлық мақсаттарын ұлғайту бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі шешімінің жобасын дайындайды және белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізеді.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде осы Қағидалардың 5-тарауына сәйкес түсімдердің жиынтық жоспарына және міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізеді.

Сноска. Пункт 396-8 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
396-9. В случае реализации отдельных бюджетных инвестиционных проектов и/или мероприятий в опережающем темпе, администраторам республиканских бюджетных программ разрешается перераспределение бюджетных средств между бюджетными инвестиционными проектами и регионами в рамках утвержденного бюджета в соответствии с пунктом 59-1 настоящих Правил.
396-10. Использование средств за счет условно финансируемых расходов по соответствующим бюджетным программам осуществляется в соответствии с требованиями настоящих Правил, а также соответствующими нормативными правовыми актами принятых в реализацию бюджетных программ.
Глава 48. Порядок использования средств, предусмотренных
в республиканском бюджете по программе
"Представительские затраты"
397. Представительские затраты - средства, предусмотренные в республиканском бюджете на очередной финансовый год и выделяемые администраторам республиканских бюджетных программ на прием иностранных делегаций, проведение совещаний, семинаров, торжественных и официальных мероприятий, а также на представительские цели во время зарубежных визитов Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, Государственного секретаря Республики Казахстан, Министра иностранных дел Республики Казахстан, должностных лиц государственных органов, содержащихся за счет республиканского бюджета, направляемых наблюдателями от Республики Казахстан на выборы в иностранных государствах в составе международных миссий наблюдения.
К представительским затратам относятся затраты на:
1) оплату проживания и транспортных затрат до пункта назначения лиц, приглашаемых в Республику Казахстан для участия в мероприятиях;
2) официальные обеды, ужины, кофе-брейки, фуршеты;
3) музыкальное сопровождение официальных приемов;
4) приобретение сувениров, памятных подарков;
5) автотранспортное обслуживание;
6) оплату услуг переводчиков;
7) аренду зала;
8) иные расходы, разрешенные центральным уполномоченным органом в области внешнеполитической деятельности.
К представительским затратам должностных лиц государственных органов, содержащихся за счет республиканского бюджета, направляемых наблюдателями от Республики Казахстан на выборы в иностранных государствах в составе международных миссий наблюдения, относятся:
1) автотранспортное обслуживание;
2) оплата услуг переводчиков;
3) оплата проживания и питания водителя и/или переводчика в случае, если они не проживают постоянно по месту проведения наблюдения наблюдателем от Республики Казахстан;

Ескерту. 396-8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
396-9. Жекелеген бюджеттік инвестициялық жобалар және/немесе іс-шаралар қарқынды іске асырылған жағдайда республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне бюджеттік инвестициялық жобалар мен өңірлер арасында осы Ереженің 59-1-тармағына сәйкес бекітілген бюджет шеңберінде бюджет қаражаттарын қайта бөлуге рұқсат етіледі.
396-10. Тиісті бюджеттік бағдарламалар бойынша шартты түрде қаржыландырылатын шығыстардың есебінен қаражатты пайдалану осы Ереженің талаптарына, сондай-ақ бюджеттік бағдарламаларды іске асыруға қабылданған тиісті нормативтік құқықтық актілерге сәйкес жүзеге асырылады.
48-тарау. "Өкілдік шығындар" бағдарламасы бойынша республикалық бюджетте көзделген қаражатты пайдалану тәртібі
397. Өкілдік шығындар - тиісті қаржы жылына арналған және республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне шетел делегацияларын қабылдауға, кеңестер, семинарлар, салтанатты және ресми іс-шаралар өткізуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік хатшысының, Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің, республикалық бюджет есебінен ұсталатын, халықаралық байқау миссияларының құрамында шет мемлекеттердегі сайлауларға Қазақстан Республикасынан қадағалаушы ретінде жіберілетін мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғалардың шетелге іссапарлары уақытында өкілдік мақсаттарға бөлінетін қаражат.
Өкілдік шығындарға:
1) Қазақстан Республикасына іс-шараларға қатысу үшін шақырылатын тұлғалардың өмір сүруіне және белгіленген пунктіне дейінгі көлік шығындарына ақы төлеуге;
2) ресми түскі ас, кешкі ас, кофе-брейк, фуршеттерге;
3) ресми қабылдауларды музыкалық сүйемелдеуге;
4) сувенирлер, естелік сыйлықтар сатып алуға;
5) автокөліктік қызмет көрсетуге;
6) аудармашылардың қызметтеріне ақы төлеуге;
7) залды жалға алуға;
8) сыртқы саяси қызмет саласындағы орталық уәкілетті орган рұқсат берген өзге де шығыстарға арналған шығындар жатады.
Республикалық бюджет есебінен ұсталатын, халықаралық байқау миссияларының құрамында шет мемлекеттердегі сайлауларға Қазақстан Республикасынан қадағалаушы ретінде жіберілетін мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғалардың өкілдік шығындарына:
1)автокөліктік қызмет көрсету;
2) аудармашылардың қызметтеріне ақы төлеу;
3) автокөлік жүргізушінің және/немесе аудармашының қонақ үйде тұруына және тамақтануына, егер олар Қазақстан Республикасының атынан байқаушы ретінде байқау жүргізілетін жерде тұрақты тұрмаса, ақы төлеу;

4) оплата расходов по выставляемым Министерству иностранных дел Республики Казахстан счетам-фактурам Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе по итогам работы миссий по наблюдению за выборами:
трансфер из аэропорта в гостиницу/из гостиницы в аэропорт;
поездки внутри города (перевозка наблюдателей к месту проведения встречи/обратно);
поездки внутри страны (к месту/с места размещения наблюдателя);
расходы на связь (СИМ-карты/использование мобильных телефонов);
расходы на брифинги (проведение брифингов, дебрифингов, подготовка материалов к брифингу, кофе-брейки).
Сноска. Пункт 397 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2124.
398. Центральный уполномоченный орган в области внешнеполитической деятельности на основании предложений государственных органов и исходя из объемов средств, предусмотренных в республиканском бюджете на очередной финансовый год на представительские затраты, составляет годовой План мероприятий (далее - План), которые требуют представительских затрат.
В течение года на основании предложений государственных органов, План может корректироваться центральным уполномоченным органам в области внешнеполитической деятельности с учетом политической значимости проведения непредвиденного мероприятия и объема выделенных средств.
399. Обращения администраторов республиканских бюджетных программ о выделении средств, предусмотренных в республиканском бюджете на представительские затраты, рассматриваются центральным уполномоченным органам в области внешнеполитической деятельности при наличии:
1) обоснования необходимости проведения мероприятия;
2) программы пребывания делегации по уровню и формату;
3) рабочего плана подготовки и проведения мероприятий;
4) документов, подтверждающих фактическое количество участников мероприятия;
5) планов финансирования с обоснованием каждой специфики экономической классификации расходов;
6) соответствующего мероприятия в Плане согласно пункту 398 настоящих Правил.
При обращении администраторов бюджетных программ о выделении средств на компенсацию представительских расходов также предоставляются документы, подтверждающие фактические расходы (квитанции, счета-фактуры, накладные).
400. По представительским затратам, предусмотренным в подпунктах 3), 4), 7) пункта 397 настоящих Правил, администраторами республиканских бюджетных программ предоставляются подтверждающие соблюдение установленного законодательством порядка документы с указанием стоимости товаров, работ и услуг, а также реквизитов организации, предлагающей указанные товары, работы и услуги.

4) Еуропадағы қауіпсіздік және ынтымақтастық ұйымының Демократиялық институттар мен адам құқықтары жөніндегі бюросының сайлауды байқау жөніндегі миссиялар жұмысының қорытындылары бойынша Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігіне ұсынатын шот-фактуралары бойынша шығыстарға:
әуежайдан қонақ үйге/қонақ үйден әуежайға трансферге;
қала ішінде жол жүрулерге (байқаушыларды кездесу өтетін жерге/кері тасымалдау);
ел ішіндегі сапарларға (байқаушы орналасқан жерге/жерден);
байланысқа арналған шығыстарға (СИМ-карталар/ұялы телефондарды пайдалану);
брифингке арналған шығыстарға (брифингтер, дебрифингтер өткізу, брифингке материалдар дайындау, кофе-брейктер) ақы төлеу жатады.
Ескерту. 397-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009 жылғы 15 желтоқсандағы N 2124 Қаулысымен.
398. Сыртқы саяси қызмет саласындағы орталық уәкілетті орган мемлекеттік органдардың ұсынысы негізінде және тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетте өкілдік шығындарға көзделген қаражат көлемінен шыға отырып, өкілдік шығындарды талап ететін жылдық Іс-шаралар жоспарын (бұдан әрі - жоспар) жасайды.
Бір жыл ішінде мемлекеттік органдардың ұсынысы негізінде сыртқы саяси қызмет саласындағы орталық уәкілетті орган болжамдалмаған іс-шаралар өткізудің саяси маңыздылығын және бөлінген қаражат көлемін ескере отырып Жоспарды түзете алады.
399. Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің республикалық бюджетте өкілдік шығындарға көзделген қаражатты бөлу туралы өтініштерін сыртқы саяси қызмет саласындағы орталық уәкілетті орган мыналар болған жағдайда қарайды:
1) іс-шаралар өткізу қажеттілігінің негізділігі;
2) деңгейі мен форматы бойынша делегацияның келу бағдарламалары;
3) іс-шаралар дайындау мен өткізудің жұмыс жоспары;
4) іс-шараларға қатысушылардың нақты санын растайтын құжаттар;
5) шығыстардың әрбір ерекшелігін негіздей отырып қаржыландыру жоспарлары;
6) осы Ереженің 398-тармағына сәйкес жоспарда тиісті іс-шаралардың болуы кезінде.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері өкілдік шығыстарды өтеуге қаражат бөлу туралы өтініш жасаған кезде нақты шығыстарды растайтын құжаттарды да (түбіртектер, шот-фактура, жөнелтпе құжат) ұсыну қажет.
400. Осы Ереженің 397-тармағының 3), 4), 7) тармақшаларында көзделген өкілдік шығындар бойынша республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері тауарлар мен қызметтер құнын, сондай-ақ көрсетілген тауарлар мен қызметтерді ұсынатын ұйымның деректемелерін көрсете отырып, заңнамада белгіленген тәртіптің сақталуын растайтын құжаттарды береді.

401. На основании Плана и обращения администраторов республиканских бюджетных программ центральным уполномоченным органом в области внешнеполитической деятельности осуществляется выделение средств на представительские затраты администраторам республиканских бюджетных программ в соответствии с нормами представительских затрат, согласно приложению 100 к настоящим Правилам, за исключением представительских затрат, связанных с вопросами, касающимися делимитации и демаркации Государственной границы Республики Казахстан, правового статуса Каспийского моря и рационального использования водных ресурсов трансграничных рек, финансирование которых осуществляется за счет средств, предусмотренных в республиканском бюджете центральному уполномоченному органу в области внешнеполитической деятельности по соответствующим бюджетным программам.
В случае неиспользования или частичного использования в течение финансового года денег, выделенных на представительские затраты, администратор бюджетной программы направляет сведения в центральный уполномоченный орган в области внешнеполитической деятельности о суммах неиспользования или частичного использования денег, выделенных на представительские затраты для своевременного внесения им изменений в решение центрального уполномоченного органа в области внешнеполитической деятельности о выделении средств на представительские затраты с последующим внесением изменений в Сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам.
Сноска. Пункт 401 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 09.11.2009 № 1789.
402. Выделение средств на представительские затраты оформляется решением центрального уполномоченного органа в области внешнеполитической деятельности.
В случаях выделения средств на оплату проживания и транспортных затрат до пункта назначения лиц, приглашаемых в Республику Казахстан для участия в мероприятиях, представительские цели во время зарубежных визитов Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, Государственного секретаря Республики Казахстан, Министра иностранных дел Республики Казахстан, а также выделения средств должностным лицам государственных органов, содержащихся за счет республиканского бюджета, направляемым наблюдателями от Республики Казахстан на выборы в иностранных государствах в составе международных миссий наблюдения, на автотранспортной обслуживание и оплату услуг переводчиков, решение центрального уполномоченного органа в области внешнеполитической деятельности оформляется на основании резолюции Премьер-Министра Республики Казахстан.
Решения центрального уполномоченного органа в области внешнеполитической деятельности о выделении средств на представительские затраты принимаются до наступления планируемого мероприятия.
В исключительных случаях, когда в силу объективных причин, принятие решения центрального уполномоченного органа в области внешнеполитической деятельности невозможно до наступления планируемого мероприятия, в установленном порядке могут приниматься решения центральным уполномоченным органом в области внешнеполитической деятельности о компенсации представительских расходов.

401. Жоспардың және республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің өтініштері негізінде сыртқы саяси қызмет саласындағы орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын межелеу және демаркациялауға Каспий теңізінің құқықтық мәртебесін және тиісті бюджеттік бағдарламалар бойынша республикалық бюджетте сыртқы саяси қызмет саласындағы орталық уәкілетті органға көзделген қаражат есебінен қаржыландыру жүзеге асырылатын трансшекаралық өзендердің су ресурстарын тиімді пайдалануға қатысты мәселелермен байланысты өкілдік шығындарды, қоспағанда, осы Ереженің 100-қосымшасына сәйкес өкілдік шығындардың нормаларына сәйкес республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне өкілдік шығындарға қаражат бөлуді жүзеге асырады.
Өкілдік шығыстарға бөлінген ақша қаржы жылы ішінде пайдаланылмаған немесе ішінара пайдаланылған жағдайда бюджеттік бағдарламаның әкімшісі сыртқы саяси қызмет саласындағы орталық уәкілетті органға Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына кейіннен өзгерістер енгізе отырып, өкілдік шығындарға қаражат бөлу туралы сыртқы саяси қызмет саласындағы орталық уәкілетті органның шешіміне оның өзгерісті уақтылы енгізуі үшін өкілдік шығындарға бөлінген ақшаның пайдаланылмаған немесе ішінара пайдаланылған сомалары туралы мәліметті жібереді.
Ескерту. 401-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 Қаулысымен.
402. Өкілдік шығындарға арналған қаражатты бөлу сыртқы саяси қызмет саласындағы орталық уәкілетті органның шешімімен ресімделеді.
Іс-шараларға қатысу үшін Қазақстан Республикасына шақырылатын тұлғалардың қонақ үйде тұруына және баратын пунктіне дейінгі көліктік шығындарына ақы төлеуге, Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік хатшысының, Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің шетелдік сапарлары кезіндегі өкілдік мақсаттарға қаражат бөлу, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің шешімімен ресімделетін халықаралық байқау миссияларының құрамында шет мемлекеттердегі сайлауларға Қазақстан Республикасының атынан байқаушылар ретінде жіберілетін, республикалық бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғаларына автокөліктік қызмет көрсетуге және аудармашылардың қызметтеріне ақы төлеуге қаражат бөлу жағдайларын қоспағанда, сыртқы саяси қызмет саласындағы орталық уәкілетті органның шешімімен ресімделеді.
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің және сыртқы саяси қызмет саласындағы орталық уәкілетті органның өкілдік шығындарға қаражат бөлу туралы шешімдері жоспарланған іс-шаралар басталғанға дейін қабылданады.
Егер объективтік себептерге байланысты ерекше жағдайларда сыртқы саяси қызмет саласындағы орталық уәкілетті органның шешімін жоспарланған іс-шара басталғанға дейін қабылдау мүмкін болмағанда, белгіленген тәртіппен сыртқы саяси қызмет саласындағы орталық уәкілетті органның өкілдік шығыстарды өтеу туралы шешімі қабылдана алады.

403. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании решения центрального уполномоченного органа в области внешнеполитической деятельности в установленном законодательством порядке вносит изменения в Сводный план финансирования по платежам и обязательствам республиканского бюджета.
404. Выделение наличной иностранной валюты на представительские затраты при зарубежных визитах Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, Государственного секретаря Республики Казахстан, Министра иностранных дел Республики Казахстан, а также направлении наблюдателями от Республики Казахстан на выборы в иностранных государствах в составе международных миссий наблюдения должностных лиц государственных органов, содержащихся за счет республиканского бюджета, осуществляется в следующем порядке:
для конвертации выделенных средств центральный уполномоченный орган в области внешнеполитической деятельности открывает счет в иностранной валюте в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета;
центральный филиал НБ РК по заявлению центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета производит конвертацию иностранной валюты и зачисляет на его счет в иностранной валюте;
центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании выписки центрального филиала НБ РК производит зачисление иностранной валюты на счет в иностранной валюте центрального уполномоченного органа в области внешнеполитической деятельности;
ежемесячно до 10-го числа центральный уполномоченный орган в области внешнеполитической деятельности направляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета заявку на получение наличной иностранной валюты на следующий календарный месяц в сумме, эквивалентной плановым назначениям на соответствующий месяц;
на основании принятого решения о выделении средств на представительские затраты центральный уполномоченный орган в области внешнеполитической деятельности предоставляет в территориальное подразделение казначейства доверенность на получение наличной иностранной валюты с указанием уполномоченного лица. Территориальное подразделение казначейства выдает уполномоченному лицу формы 8-25 "Платежное поручение на получение наличной иностранной валюты" и 8-24 "Заявление и Доверенность на получение наличной иностранной валюты" для получения наличной иностранной валюты в Центральном филиале НБ РК по городу Астане.
Сноска. Пункт 404 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
405. Центральный уполномоченный орган в области внешнеполитической деятельности осуществляет контроль за расходованием средств, выделяемых на представительские затраты.

403. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган сыртқы саяси қызмет саласындағы орталық уәкілетті органның шешімі негізінде заңнамада белгіленген тәртіппен республикалық бюджетті қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізеді.
404. Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік хатшысының, Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің шетелдік сапарлары, сондай-ақ республикалық бюджет есебінен ұсталатын, халықаралық қадағалау миссиясының құрамында шет мемлекеттердегі сайлауларға Қазақстан Республикасынан қадағалаушы ретінде жіберілетін мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғаларын жіберу кезінде өкілдік шығындарға қолма-қол шетел валютасын бөлу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
бөлінген қаражатты айырбастау үшін сыртқы саяси қызмет саласындағы орталық уәкілетті орган Астана қаласының Қазынашылық департаментінде шетел валютасында шот ашады;
ҚР ҰБ орталық филиалы Астана қаласы Қазынашылық департаментінің өтініші бойынша шетел валютасын айырбастауды жүргізеді және оны шетел валютасындағы шотқа есептейді;
Астана қаласының Қазынашылық департаменті ҚР ҰБ-ның орталық филиалының үзіндісі негізінде сыртқы саяси қызмет саласындағы орталық уәкілетті органның шетел валютасындағы шотына шетел валютасын есептеуді жүргізеді;
ай сайын 10-күніне дейін сыртқы саяси қызмет саласындағы орталық уәкілетті орган Астана қаласының Қазынашылық департаментіне келесі күнтізбелік айда тиісті айдағы жоспарлы тағайындалымдарға барабар сомада қолма-қол шетел валютасын алуға арналған өтінім жібереді;
өкілдік шығындарға қаражат бөлу туралы қабылданған шешімнің негізінде сыртқы саяси қызмет саласындағы орталық уәкілетті орган уәкілетті тұлғаны көрсете отырып, аумақтық қазынашылық бөлімшесіне қолма-қол шетел валютасын алуға арналған сенімхат береді. Аумақтық қазынашылық бөлімшесі уәкілетті тұлғаға Ұлттық Банктің Астана қаласындағы орталық филиалында қолма-қол шетел валютасын алу үшін 8-25 «Қолма-қол шетел валютасын алуға төлем тапсырмасы» мен 8-24 «Қолма-қол шетел валютасын алуға өтініш пен Сенімхат» нысандарын береді.
Ескерту. 404-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
405. Сыртқы саяси қызмет саласындағы орталық уәкілетті орган өкілдік шығындарға бөлінетін қаражаттың жұмсалуына бақылауды жүзеге асырады.

406. Администраторы республиканских бюджетных программ, получившие средства на представительские затраты, должны предоставлять в центральный уполномоченный орган в области внешнеполитической деятельности ежеквартально отчет об использовании указанных средств, а лица, получившие средства на представительские затраты, в течение 15 календарных дней после проведения мероприятия - подтверждающие документы (квитанции, счета-фактуры, накладные) с указанием стоимости и объема приобретенных товаров, работ и услуг, заверенные печатью организации, реализовавшей соответствующие товары, работы и услуги.
Лицо, подотчетное по средствам, выделяемым в порядке, определенном пунктом 404 настоящих Правил, в течение 30 календарных дней после проведения мероприятия возвращает на валютный счет центрального уполномоченного органа в области внешнеполитической деятельности сумму неиспользованных денег и предоставляет ему акт по затратам на представительские цели, утвержденный Начальником Канцелярии Президента Республики Казахстан при зарубежных визитах Президента Республики Казахстан и Государственного секретаря Республики Казахстан или заместителем Руководителя Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан при зарубежных визитах Премьер-Министра Республики Казахстан, ответственным секретарем Министерства иностранных дел Республики Казахстан (должностным лицом, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря Министерства иностранных дел Республики Казахстан) при зарубежных визитах Министра иностранных дел Республики Казахстан, Председателем Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан или лицом, им уполномоченным при направлении должностных лиц государственных органов, содержащихся за счет республиканского бюджета, наблюдателями от Республики Казахстан на выборы в иностранных государствах в составе международных миссий наблюдения, заверенный гербовой печатью, а также квитанцию о возврате наличных средств и приходный ордер центрального филиала НБ РК.
407. Ответственность за конечный результат использования средств, выделенных на представительские затраты, возлагается на администраторов республиканских бюджетных программ.
Глава 49. Порядок использования резервов Правительства
Республики Казахстан и местных исполнительных органов
408. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
Комиссия по вопросам международной гуманитарной помощи (далее - комиссия) - консультативно-совещательный орган при Правительстве Республики Казахстан по вопросам международной гуманитарной помощи, образованный для выработки предложений по вопросам, отнесенным к компетенции Правительства Республики Казахстан;
непредвиденные затраты - затраты, незапланированные при разработке республиканского и местных бюджетов на текущий финансовый год в силу их непредвиденности, и требующие безотлагательного финансирования в текущем финансовом году;
официальная гуманитарная помощь Республики Казахстан - помощь, безвозмездно оказываемая Республикой Казахстан в целях ликвидации чрезвычайных ситуаций военного, экологического, природного и техногенного характера на территории других государств.

406. Өкілдік шығындарға қаражат алған республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері сыртқы саяси қызмет саласындағы орталық уәкілетті органға тоқсан сайын көрсетілген қаражатты пайдаланғаны туралы есеп, ал өкілдік шығындарға қаражат алған тұлғалар іс-шараны өткізгеннен кейін 15 күнтізбелік күн ішінде - тиісті тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатқан ұйымның мөрімен расталған сатып алынған тауарлардың, жұмыстардың және қызметтердің құны мен көлемін көрсете отырып, растайтын құжаттарды (түбіртектерді, шот-фактураларды, жөнелтпе құжаттарды) беруі тиіс.
Осы Ереженің 404-тармағында анықталған тәртіппен бөлінетін қаражат бойынша есеп беретін тұлға іс-шаралар жүргізілгеннен кейін 30 күнтізбелік күннің ішінде сыртқы экономикалық қызмет саласындағы орталық уәкілетті органның валюталық шотына пайдаланылмаған ақшаның сомасын қайтарады және оған гербтік мөрмен расталған Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік хатшысының шетелдік сапарлары кезінде Қазақстан Республикасының Президенті Кеңсесінің Бастығы немесе Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің шетелдік сапарлары кезінде Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі Басшысының орынбасары, Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрінің шетелдік сапарлары кезінде Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің жауапты хатшысы (Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі жауапты хатшысының өкілеттігі белгіленген тәртіппен жүктелген лауазымды тұлға), Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының төрағасы немесе ол өкілеттік берген тұлға республикалық бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғаларын халықаралық қадағалау миссиясының құрамында шет мемлекеттердегі сайлауларға Қазақстан Республикасынан қадағалаушы ретінде жіберу кезінде бекіткен өкілдік мақсаттарға арналған шығындар бойынша актіні, сондай-ақ қолма-қол қаражатты қайтару туралы түбіртекті және ҚР ҰБ орталық филиалының кіріс ордерін қайтарады.
407. Өкілдік шығындарға бөлінген қаражаттың мақсатты және тиімді пайдаланылуына жауапкершілік республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне жүктеледі.
49-тарау. Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану тәртібі
408. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
Халықаралық гуманитарлық көмек мәселелері жөніндегі комиссия (бұдан әрі - Комиссия) - Қазақстан Республикасы Үкіметінің құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша ұсыныстар әзірлеу үшін құрылған Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы халықаралық гуманитарлық көмек мәселелері жөніндегі консультативтік-кеңесу органы;
көзделмеген шығындар - көзделмегендігіне байланысты ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық және жергілікті бюджеттерді әзірлеу кезінде жоспарланбаған және ағымдағы қаржы жылында кезек күттірмей қаржыландыруды талап ететін шығындар;
Қазақстан Республикасының ресми гуманитарлық көмегі - басқа мемлекеттердің аумағында әскери, экологиялық, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою мақсатында Қазақстан Республикасы қайтарусыз көрсететін көмек.

409. Резерв Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов имеет строго целевое назначение и не может быть использован на нужды, не предусмотренные настоящими Правилами и решением Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов о выделении денег из резерва.
410. Подготовка решения Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов о выделении денег соответственно из резерва Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов осуществляется в случаях:
1) отсутствия денег в республиканском и местном бюджетах на текущий финансовый год на данные цели;
2) когда потребность в деньгах резерва Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов возникла в текущем финансовом году и необходимость в них не связана с прошлыми обязательствами администратора бюджетной программы, за исключением случаев погашения обязательств Правительства Республики Казахстан, центральных государственных органов, местных исполнительных органов по решениям судов;
3) наличия положительной рекомендации Комиссии в случае использования чрезвычайного резерва на оказание официальной гуманитарной помощи Республикой Казахстан.
Ходатайство и сводные расчеты о выделении денег соответственно из резерва Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов подписываются соответственно заместителем первого руководителя центрального исполнительного органа или руководителем местного исполнительного органа (лицом, им уполномоченным). Если ходатайство предоставляется по запросу местных исполнительных органов, то обоснование и расчеты подписываются также или руководителем местного исполнительного органа или лицом, им уполномоченным.
Сноска. Пункт 410 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013); от 22.04.2014 № 385.
411. В случае неиспользования или частичного использования в течение финансового года денег, выделенных из резерва Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов, администратор бюджетной программы обеспечивает возврат неиспользованной части выделенных денег путем восстановления соответствующего резерва Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа на основании разработанного в установленном порядке и принятого постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о выделении средств из соответствующего резерва до 20 декабря текущего финансового года. После принятия соответствующего постановления вносятся изменения в соответствующие планы финансирования в порядке, определяемом главой 5 настоящих Правил.
При неиспользовании или частичном использовании нижестоящими бюджетами денег, полученных из резерва Правительства Республики Казахстан и местного исполнительного органа области в течение текущего финансового года, соответствующий местный исполнительный орган уведомляет об этом администратора вышестоящего бюджета, выделившего средства.
Администратор бюджетных программ вышестоящего бюджета разрабатывает в установленном порядке постановление Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа области о внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа области о выделении средств из соответствующего резерва. После принятия соответствующего постановления вносятся изменения в соответствующие планы финансирования вышестоящего бюджета в порядке, определенном главой 5 настоящих Правил.
Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета нижестоящего бюджета после принятия постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа области о внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа области о выделении средств из соответствующего резерва осуществляет корректировку соответствующего местного бюджета в установленном порядке.
Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета нижестоящего бюджета осуществляет возврат неиспользованных средств, полученных из резерва вышестоящего бюджета, с соответствующего кода классификации поступлений бюджета путем восстановления кассовых расходов администратора бюджетной программы вышестоящего бюджета.

409. Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдар резервінің қатаң нысаналы мақсаты бар әрі осы Ережеде және Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың резервтен ақша бөлу туралы шешімінде көзделмеген қажеттіліктерге пайдаланылмайды.
410. Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың тиісінше Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервінен ақша бөлу туралы шешімдерін дайындау мынадай:
1) ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық және жергілікті бюджеттерде осы мақсаттарға ақша болмаған;
2) Қазақстан Республикасының Үкіметі және жергілікті атқарушы органдар резервінің ақшасына қажеттілік ағымдағы қаржы жылында туындаса және оларға қажеттілік міндеттемелерді тиісінше Қазақстан Республикасы Үкіметінің, орталық мемлекеттік органдардың жергілікті атқарушы органдардың соттардың шешімдері бойынша өтеу жағдайларын қоспағанда, бюджеттік бағдарлама әкімшісінің өткен міндеттемелеріне байланысты болмаған;
3) Қазақстан Республикасының ресми гуманитарлық көмек көрсетуге арналған төтенше резервін пайдаланған жағдайда Комиссияның оң қорытындысы болған жағдайларда жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың тиісінше резервінен ақша бөлу туралы қолдаухатқа және жиынтық есеп айырысуларға тиісінше орталық атқарушы органның бірінші басшысының орынбасары немесе жергілікті атқарушы органның басшысы (ол уәкілеттік берген адам) қол қояды. Егер қолдаухат жергілікті атқарушы органдардың сұрауы бойынша берілсе, онда негіздемелер мен есеп айырысуларға, сондай-ақ жергілікті атқарушы органның басшысы немесе өзі уәкілеттік берген адам да қол қояды.
Ескерту. 410-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); 22.04.2014 N 385 қаулыларымен.
411. Қаржы жылы iшiнде Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органдардың резервiнен бөлiнген ақшаны пайдаланбаған немесе iшiнара пайдаланған жағдайда, бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органның тиiстi резервiне жiберу жолымен бөлiнген ақшаның пайдаланылмаған бөлiгiн қайтаруды ағымдағы қаржы жылының 20 желтоқсанына дейiн Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органның тиiстi резервтен қаражат бөлу туралы қаулысына өзгерiстер енгiзу туралы Қазақстан Республикасының Үкiметi немесе жергiлiктi атқарушы орган белгiленген тәртiппен әзiрленген және қабылданған негiзде қамтамасыз етедi. Тиiстi қаулы қабылданғаннан кейiн осы Ереженiң 5-тарауында айқындалатын тәртiппен тиiстi қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің және облыстың жергілікті атқарушы органының резервінен алынған ақшаны төмен тұрған бюджет ағымдағы қаржы жылының ішінде толық пайдаланбаған немесе ішінара пайдаланған кезде тиісті жергілікті атқарушы орган ол туралы қаражат бөлген жоғары тұрған бюджет әкімшісіне хабарлайды.
Жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшісі тиісті резервтен қаражат бөлу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе облыстың жергілікті атқарушы органының қаулысына өзгерістер енгізу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе облыстың жергілікті атқарушы органының қаулысын белгіленген тәртіппен әзірлейді. Тиісті қаулы қабылданғаннан кейін осы Ереженің 5-тарауында айқындалған тәртіппен жоғары тұрған бюджеттің тиісті қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізіледі.
Төмен тұрған бюджеттің бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органы тиісті резервтен қаражат бөлу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе облыстың жергілікті атқарушы органының қаулысына өзгерістер енгізу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе облыстың жергілікті атқарушы органының қаулысы қабылданғаннан кейін тиісті жергілікті бюджетті белгіленген тәртіппен түзетуді жүзеге асырады.
Төмен тұрған бюджеттің бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органы жоғары тұрған бюджеттің резервінен алынған, толық пайдаланылмаған қаражатты жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің кассалық шығыстарын қалпына келтіру жолымен бюджетке түсетін түсімдер сыныптамасының тиісті кодынан қайтаруды жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 411 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
411-1. В случае неиспользования или частичного использования в течение финансового года денег, выделенных из резерва Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов в иностранной валюте, администратор бюджетной программы обеспечивает возврат неиспользованной части выделенных денег иностранной валюты по тому рыночному курсу обмена валюты, по которому было произведено первоначальное выделение средств из резерва.
Сноска. Правила дополнены пунктом 411-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п.3).
412. В случае возникновения на территории Республики Казахстан чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, а также проведения мероприятий по обеспечению правового режима чрезвычайного положения центральный уполномоченный орган в области соответствующего вида чрезвычайной ситуации в соответствии с законодательством представляет на рассмотрение в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета ходатайства о выделении денег из резерва Правительства Республики Казахстан с соответствующими обоснованиями и расчетами. При этом возникшая чрезвычайная ситуация социального, природного и техногенного характера должна иметь региональный или глобальный масштаб.
Сноска. Пункт 412 в редакции постановления Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
413. В случае возникновения чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера местного масштаба, а также проведения мероприятий по обеспечению правового режима чрезвычайного положения ходатайства о выделении денег из резерва соответствующего местного исполнительного органа рассматривает уполномоченый орган по исполнению бюджета области, города республиканского значения, столицы, района и города областного значения.
Сноска. Пункт 413 в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2013 № 1227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
414. Порядок и перечень предоставления материалов, обосновывающих наличие чрезвычайной ситуации социального, природного и техногенного характера, мероприятий по ее локализации и ликвидации, необходимость проведения мероприятий по обеспечению правового режима чрезвычайного положения, соответствующих обоснований и расчетов материально-технических, финансовых и людских ресурсов определяются центральным уполномоченым органом в области соответствующего вида чрезвычайной ситуации.
В случае выделения денег из чрезвычайного резерва на строительство или капитальный ремонт разрушенных объектов в числе документов предоставляется также положительное заключение уполномоченного органа по строительству.

Ескерту. 411-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
411-1. Қаржы жылы ішінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органдардың резервінен шетел валютасында бөлінген ақшаны пайдаланбаған немесе ішінара пайдаланған жағдайда бюджеттік бағдарлама әкімшісі шетел валютасында бөлінген пайдаланылмаған ақшаның бөлігін резервтен қаражаттың бастапқы жүргізілген шетел валютасын айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайтарылуын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 49-тарау 411-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
412. Қазақстан Республикасының аумағында әлеуметтік, табиғи  және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған, сондай-ақ төтенше жағдайдың құқықтық режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар өткізілген жағдайда, төтенше жағдайдың тиісті түрі саласындағы орталық уәкілетті орган заңнамаға сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға тиісті негіздемелері мен есеп айырысулары бар Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен ақша бөлу туралы қолдаухатты ұсынады. Бұл ретте пайда болған әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай өңірлік немесе жаһандық ауқым алуға тиіс.
Ескерту. 412-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
413. Жергiлiктi ауқымдағы әлеуметтік, табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған, сондай-ақ төтенше жағдайдың құқықтық режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар өткізілген жағдайда тиiстi жергiлiктi атқарушы органның резервiнен ақша бөлу туралы қолдаухаттарды облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның және облыстық маңызы бар қаланың бюджетті атқару жөніндегі уәкiлеттi органы қарайды.
Ескерту. 413-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.11.2013 N 1227 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
414. Әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың, оларды оқшаулау және жою жөніндегі іс-шаралардың орын алғанын, төтенше жағдайдың құқықтық режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды өткізу қажеттілігін негіздейтін материалдарды, материалдық-техникалық, қаржылық және адами ресурстардың тиісті негіздемелері мен есептеулерін ұсыну тәртібі мен тізбесін төтенше жағдайдың тиісті түрі саласындағы уәкiлеттi орган анықтайды.
Төтенше резервтен бұзылған объектілерді салуға немесе күрделі жөндеуге ақша бөлінген жағдайда құжаттармен қатар, сол сияқты құрылыс  жөніндегі уәкілетті органның оң қорытындысы беріледі.

Сноска. Пункт 414 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 14.11.2013 № 1227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
415. При необходимости ликвидации чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера регионального и глобального масштаба, а также проведения мероприятий по обеспечению правового режима чрезвычайного положения центральный уполномоченый орган в области соответствующего вида чрезвычайной ситуации в установленном законодательством порядке вносит в Правительство Республики Казахстан проект решения о выделении денег на ликвидацию чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера и/или на проведение мероприятий по обеспечению правового режима чрезвычайного положения.
Сноска. Пункт 415 в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2013 № 1227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
416. При необходимости ликвидации чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера местного масштаба, а также проведения мероприятий по обеспечению правового режима чрезвычайного положения уполномоченый орган по исполнению бюджета области, города республиканского значения, столицы, района и города областного значения в установленном законодательством порядке вносит в местный исполнительный орган проект решения о выделении денег на ликвидацию чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера и/или на проведение мероприятий по обеспечению правового режима чрезвычайного положения.
Сноска. Пункт 416 в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2013 № 1227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
417. Деньги чрезвычайного резерва направляются на мероприятия по ликвидации чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, предусмотренные законами Республики Казахстан  «О чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера» и «О чрезвычайном положении».
Сноска. Пункт 417 в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2013 № 1227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
418. В целях ликвидации чрезвычайных ситуаций социального, военного, экологического, природного и техногенного характера на территории других государств соответствующий центральный государственный орган на основании рекомендации Комиссии разрабатывает проект решения Правительства Республики Казахстан на оказание официальной гуманитарной помощи Республикой Казахстан и в установленном законодательством порядке вносит его в Правительство Республики Казахстан.

Ескерту. 414-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 14.11.2013 N 1227 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
415. Өңiрлiк және жаhандық ауқымдағы әлеуметтік, табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайларды жою, сондай-ақ төтенше жағдайдың құқықтық режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар өткізу қажет болған кезде төтенше жағдайдың тиісті түрі саласындағы уәкiлеттi мемлекеттік орган заңнамада белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Yкіметіне әлеуметтік, табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайларды жоюға және/немесе төтенше жағдайдың құқықтық режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды өткізуге ақша бөлу туралы шешiм жобасын енгiзедi.
Ескерту. 415-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.11.2013 N 1227 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
416. Жергiлiктi ауқымдағы әлеуметтік, табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайларды жою, сондай-ақ төтенше жағдайдың құқықтық режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар өткізу қажет болған кезде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, облыстық маңызы бар ауданның және қаланың бюджетті атқару жөніндегі уәкiлеттi органы заңнамада белгiленген тәртiппен жергiлiктi атқарушы органға әлеуметтік, табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайларды жоюға және/немесе төтенше жағдайдың құқықтық режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды өткізуге ақша бөлу туралы шешiмнің жобасын енгiзедi.
Ескерту. 416-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.11.2013 N 1227 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
417. Төтенше резерв ақшасы Қазақстан Республикасының «Табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар туралы» және «Төтенше жағдай туралы» заңдарында көзделген әлеуметтік, табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайларды жою жөніндегі iс-шараларға бағытталады.
Ескерту. 417-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.11.2013 N 1227 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
418. Басқа мемлекеттердiң аумағындағы әлеуметтік, әскери, экологиялық, табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайларды жою мақсатында тиiстi орталық мемлекеттік орган Комиссия ұсынымдарының негiзiнде Қазақстан Республикасының ресми гуманитарлық көмек көрсетуіне арналған Қазақстан Республикасының Үкіметі шешiмiнiң жобасын әзiрлейдi және заңнамада белгiленген тәртiппен оны Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгiзедi.

Сноска. Пункт 418 в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2013 № 1227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
419. Официальная гуманитарная помощь Республикой Казахстан предоставляется в денежной или товарной форме.
420. При оказании официальной гуманитарной помощи Республикой Казахстан в денежной форме перечисление денежных средств осуществляется после официального предоставления страной-получателем реквизитов счета на основании решения Правительства Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 420 в редакции постановления Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
421. Возмещение стоимости товаров, предоставленных для оказания официальной гуманитарной помощи Республикой Казахстан в товарной форме и расходов транспортных организаций по их перевозке, осуществляется из чрезвычайного резерва на основании решения Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 421 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22.02.2011 № 165.
421-1. Возмещение затрат за материальные ценности, выпущенные из государственного материального резерва для ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера осуществляется из чрезвычайного резерва Правительства Республики Казахстан на основании решения Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Глава 49 дополнена пунктом 421-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
421-2. Возмещение затрат за материальные ценности, выпущенные из государственного материального резерва для предупреждения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и оказания регулирующего воздействия на рынок, осуществляется из резерва Правительства Республики Казахстан на неотложные затраты на основании решения Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Глава 49 дополнена пунктом 421-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 02.04.2014 № 306 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
421-3. Возмещение затрат за выпущенные материальные ценности государственного материального резерва в порядке разбронирования осуществляется в течение двенадцати месяцев со дня принятия Правительством Республики Казахстан решения о разбронировании материальных ценностей государственного материального резерва.
Сноска. Глава 49 дополнена пунктом 421-3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 02.04.2014 № 306 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 418-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.11.2013 N 1227 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
419. Қазақстан Республикасының ресми гуманитарлық көмегі ақшалай немесе тауар нысанында ұсынылады.
420. Қазақстан Республикасы ресми ізгілік көмекті ақшалай нысанда көрсеткен жағдайда, ақша қаражатын аудару Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде алушы ел шот деректемелерін ресми ұсынғаннан кейін жүзеге асырылады.
Ескерту. 420-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
421. Қазақстан Республикасының тауар нысанында ресми гуманитарлық көмек көрсетуі үшін ұсынылған тауарлардың құнын және оларды тасымалдау бойынша көліктік ұйымдардың шығыстарын өтеу Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде төтенше резервтен жүзеге асырылады.
Ескерту. 421-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.02.22 № 165 Қаулысымен.
421-1. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың салдарларын жою үшін мемлекеттік материалдық резервтен шығарылған материалдық құндылықтар үшін шығындарды өтеу Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің төтенше резервінен жүзеге асырылады.
Ескерту. 49-тарау 421-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
421-2. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және нарыққа реттеушілік ықпал ету үшін мемлекеттік материалдық резервтен шығарылған материалдық құндылықтар үшін шығындарды өтеу Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде шұғыл шығындарға арналған Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен жүзеге асырылады.
Ескерту. 49-тарау 421-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 02.04.2014 № 306 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
421-3. Броннан шығару тәртібімен мемлекеттік материалдық резервтен шығарылған материалдық құндылықтар үшін шығындарды өтеу Қазақстан Республикасының Үкіметі мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын броннан шығару туралы шешім қабылдаған күнінен бастап он екі ай ішінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 49-тарау 421-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 02.04.2014 № 306 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

422. В случаях возникновения ситуаций, угрожающих политической, экономической и социальной стабильности Республики Казахстан или ее административно-территориальной единице, жизни и здоровью людей, а также наличия потребности в деньгах на иные непредвиденные затраты из резерва Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа, соответствующий государственный орган представляет в уполномоченный орган по исполнению бюджета ходатайство о выделении денег с соответствующими обоснованиями и расчетами. При этом обосновывается стоимость единицы товаров (работ, услуг), а по капитальному (восстановительному) ремонту и на реализацию бюджетных инвестиционных проектов необходимо обязательное наличие:
1) положительного заключения государственной экспертизы к проектной (проектно-сметной) документации;
2) приказа центрального исполнительного органа, осуществляющего руководство в области архитектуры, градостроительства и строительства, жилищно-коммунального хозяйства, об утверждении заключения государственной экспертизы к проектной (проектно-сметной) документации, в случае превышения сметной стоимости 1300000 (один миллион триста тысяч) месячных расчетных показателей и выше в текущих ценах;
3) сводные сметные расчеты, локальные сметы по видам работ, утвержденные заказчиком и подписанные проектировщиком;
4) и других документов, установленных законодательством Республики Казахстан.
В случае выделения денег из резерва Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов на увеличение (формирование) уставного капитала юридических лиц, соответствующий государственный орган представляет в уполномоченный орган по исполнению бюджета ходатайство о выделении денег с соответствующими обоснованиями, а также утвержденными финансово-экономическими обоснованиями и положительным экономическим заключением уполномоченного органа по государственному планированию.
Средства из резерва Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов по ходатайству акимов нижестоящего уровня выделяются через соответствующих администраторов бюджетных программ вышестоящего бюджета, как в форме текущих целевых трансфертов, так и целевых трансфертов на развитие.
В случае принятия Правительством Республики Казахстан решения в последующих финансовых годах о выделении дополнительных средств из резерва Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа для проведения аварийно-восстановительных работ и иных мероприятий, связанных с ликвидацией последствий чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, а также ситуаций, угрожающих политической, экономической и социальной стабильности, жизни и здоровью людей, со сроком реализации более одного финансового года соответствующий государственный орган представляет в уполномоченный орган по исполнению бюджета ходатайство о выделении дополнительных денег с соответствующими обоснованиями и расчетами, указанными в абзаце первом данного пункта, а также представляет отчет об использовании выделенных средств из резерва за предыдущие финансовые годы с указанием объемов выполненных работ, услуг (товаров).
В случае отсутствия указанных выше обоснований и расчетов, уполномоченный орган по исполнению бюджета возвращает ходатайство без рассмотрения.

422. Қазақстан Республикасының немесе оның әкімшілік-аумақтық бірлігінің саяси, экономикалық және әлеуметтік тұрақтылығына, адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін жағдайлар туындаған жағдайда, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның резервінен өзге көзделмеген шығындарға ақша қажеттілігі болған жағдайда тиісті мемлекеттік орган бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға тиісті негіздемелер мен және есептеулермен бірге ақша бөлу туралы қолдаухат ұсынады. Бұл ретте тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) бірлігінің құны негізделеді, ал күрделі (қалпына келтіру) жөндеу бойынша және бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға мыналар:
1) жобалық (жобалық-сметалық) құжаттамаға мемлекеттік сараптаманың оң қорытындысы;
2) сметалық құн 1300000 (бір миллион үш жүз мың) айлық есептік көрсеткіштен және ағымдағы бағадан көп болған жағдайда жобалық (жобалық-сметалық) құжаттамаға мемлекеттік сараптаманың қорытындысын бекіту туралы сәулет, қала құрылысы және құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы органның бұйрығы;
3) тапсырыс беруші бекіткен және жобалаушы қол қойған жиынтық сметалық есептеулер, жұмыс түрлері бойынша желілік есептеулер;
4) және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген басқа да құжаттар міндетті түрде болуы қажет.
Заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарын ұлғайтуға (қалыптастыруға) ақша Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның резервінен бөлінген жағдайда тиісті мемлекеттік орган бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға тиісті негіздемелермен, есептеулермен, сондай-ақ бекітілген қаржы-экономикалық негіздемелер мен мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның оң экономикалық қорытындысымен бірге ақша бөлу туралы қолдаухатты ұсынады.
Төмен тұрған деңгейдегі әкімдердің қолдаухаты бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органдардың резервінен қаражат ағымдағы нысаналы трансферттер нысанында да, нысаналы даму трансферттері нысанында да жоғары тұрған бюджеттің тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері арқылы бөлінеді.
Қазақстан Республикасының Үкіметі іске асыру мерзімі бір қаржы жылынан астам мерзіммен Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның резервінен апаттық-қалпына келтіру жұмыстарын және әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың, сондай-ақ саяси, экономикалық және әлеуметтік тұрақтылыққа, адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін жағдайлардың салдарларын жоюмен байланысты өзге іс-шаралар жүргізу үшін қосымша қаражат бөлу туралы келесі қаржы жылдарында шешім қабылдаған жағдайда, тиісті мемлекеттік орган бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген тиісті негіздемелермен және есептеулермен бірге қосымша ақша бөлу туралы қолдаухатты ұсынады, сондай-ақ орындалған жұмыстардың, қызметтердің (тауарлардың) көлемін көрсете отырып, өткен қаржы жылы үшін резервтен бөлінген қаражатты пайдалану туралы есеп береді.
Жоғарыда көрсетілген негіздемелер мен есептеулер болмаған жағдайда бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган қолдаухатты қараусыз қайтарады.

Сноска. Пункт 422 в редакции постановления Правительства РК от 26.06.2013 № 650; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 14.11.2013 № 1227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
422-1. Расходы центрального государственного органа, произведенные в целях устранения ситуаций, угрожающих политической, экономической и социальной стабильности Республики Казахстан или ее административно-территориальной единицы, а также жизни и здоровью людей, связанные с привлечением транспортных средств, и/или понесенные расходы центрального государственного органа по предоставлению находящихся на его балансе транспортных средств иному государственному органу в последующем возмещаются из средств резерва на неотложные затраты на основании решения Правительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке.
Сноска. Правила дополнены пунктом 422-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 27.07.2011 № 866.
423. Уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании представленного ходатайства дает заключение о возможности либо невозможности выделения денег в пределах средств, предусмотренных в резервах на неотложные затраты Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов.
424. При положительном заключении на ходатайство государственного органа проект решения Правительства Республики Казахстан или соответствующего местного исполнительного органа о выделении денег соответственно из резерва Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа на неотложные затраты подготавливается данным государственным органом в установленном законодательством порядке.
При этом к проекту решения Правительства Республики Казахстан или соответствующего местного исполнительного органа о выделении денег соответственно из резерва Правительства Республики Казахстан или соответствующего местного исполнительного органа на неотложные затраты данный государственный орган прилагает копию положительного заключения уполномоченного органа по исполнению бюджета о выделении денег.
За использование выделенных средств из резерва Правительства Республики Казахстан или соответствующего местного исполнительного органа на неотложные затраты на цели указанные в соответствующих постановлениях, а также за достижение конечных результатов ответственность несет государственный орган которому выделены средства в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа.

Ескерту. 422-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.06.2013 № 650 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 14.11.2013 N 1227 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
422-1. Қазақстан Республикасының немесе оның әкімшілік-аумақтық бірлігінің саяси, экономикалық және әлеуметтік тұрақтылығына, сондай-ақ адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін жағдайларды жою мақсатында жүргізілген, көлік құралдарын тартумен байланысты орталық мемлекеттік органның шығыстары және/немесе орталық мемлекеттік органның өзінің теңгеріміндегі көлік құралдарын өзге мемлекеттік органға беру жөнінде келтірілген шығыстары кейіннен Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде заңнамада белгіленген тәртіппен шұғыл шығындарға арналған резервтің қаражатынан өтеледі.
Ескерту. 422-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.07.27 N 866 Қаулысымен.
423. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган ұсынылған қолдаухаттың негізінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың шұғыл шығындарға арналған резервтерінде көзделген шекте ақшаны бөлу қажеттілігі немесе бөлу мүмкін еместігі туралы қорытынды береді.
424. Мемлекеттік органның қолдаухатына оң қорытынды болған кезде Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе тиісті жергілікті атқарушы органның тиісінше Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның шұғыл шығындарға арналған резервінен ақша бөлу туралы шешімінің жобасын заңнамада белгіленген тәртіппен осы мемлекеттік орган дайындайды.
Бұл ретте Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе тиісті жергілікті атқарушы органның тиісінше Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе тиісті жергілікті атқарушы органның шұғыл шығындарға арналған резервінен ақша бөлу туралы шешімінің жобасына осы мемлекеттік орган ақша бөлу туралы оң қорытындының көшірмесін қоса береді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе тиісті жергілікті атқарушы органның резервінен шұғыл шығындарға бөлінген қаражатты тиісті қаулыларда көрсетілген мақсаттарға пайдалану үшін, сондай-ақ түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның қаулысына сәйкес қаражат бөлінген мемлекеттік орган жауап береді.

Сноска. Пункт 424 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 09.11.2009 № 1789.
425. Исполнение обязательств Правительства Республики Казахстан, центральных государственных органов, их ведомств и территориальных подразделений по решениям судов обеспечивается из резерва Правительства Республики Казахстан на исполнение обязательств по решениям судов при наличии судебных исполнительных документов на основании решения Правительства Республики Казахстан.
426. Государственные органы (ведомства), причинившие вред, обязанные по решениям судов производить выплаты, в случае наличия оснований, предусмотренных действующим законодательством Республики Казахстан, должны обжаловать указанные решения во всех судебных инстанциях.
В случае отсутствия оснований для дальнейшего обжалования при поступлении исполнительного документа, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в установленном законодательством Республики Казахстан порядке разрабатывает проект постановления о выделении средств из резерва Правительства Республики Казахстан на исполнение обязательств по решениям судов.
Разработанный проект постановления о выделении средств из резерва Правительства Республики Казахстан на исполнение обязательств по решениям судов направляется в установленном законодательством Республики Казахстан порядке на согласование соответствующим государственным органам. При этом к проекту постановления прилагаются копии исполнительных документов и судебных актов всех инстанций.
Сноска. Пункт 426 в редакции постановления Правительства РК от 20.12.2013 № 1360.
427. Государственные органы (ведомства), причинившие вред за свои неправомерно принятые акты, а также за неправомерные действия своих должностных лиц в области административного управления отвечают деньгами, выделенными им на их содержание.
428. Государственные органы (ведомства), причинившие вред, после возмещения вреда, причиненного должностными лицами органов, ведущих уголовный процесс, когда вина таких лиц установлена приговором суда, вступившим в законную силу принимают в установленном законодательством порядке меры по возмещению средств, отвлеченных из резерва Правительства Республики Казахстан в порядке регресса.
429. Исполнение обязательств соответствующих местных исполнительных органов по решениям судов обеспечивается из резервов исполнительных органов областного или районного уровней на исполнение обязательств соответствующего местного исполнительного органа по решениям судов при наличии судебных исполнительных документов.
Местные исполнительные органы, обязанные по решениям судов производить выплаты, в случае наличия оснований, предусмотренных действующим законодательством , должны обжаловать указанные решения во всех судебных инстанциях.

Ескерту. 424-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 Қаулысымен.
425. Қазақстан Республикасы Үкіметінің, орталық мемлекеттік органдардың, олардың ведомстволарының және аумақтық бөлімшелерінің Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде соттардың шешімдері бойынша міндеттемелерін орындау сот атқарушы құжаттары болған кезде Қазақстан Республикасы Үкіметінің соттардың шешімдері бойынша міндеттемелерін орындауға арналған резервінен қамтамасыз етіледі.
426. Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген негіздемелер болған жағдайда, зиян келтірген, соттардың шешімдері бойынша төлемдер жасауға міндетті мемлекеттік органдар (ведомстволар) көрсетілген шешімдерге барлық сот инстанцияларында шағымдануы тиіс.
Атқару құжаты түскен кезде одан әрі шағымдану үшін негіздемелер болмаған жағдайда, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сот шешімдері бойынша міндеттемелерді орындауға Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен қаражат бөлу туралы қаулы жобасын әзірлейді.
Сот шешімдері бойынша міндеттемелерді орындауға Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен қаражат бөлу туралы әзірленген қаулы жобасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тиісті мемлекеттік органдарға келісуге жіберіледі. Бұл ретте, қаулы жобасына атқару құжаттарының және барлық инстанциялардағы сот актілерінің көшірмелері қоса беріледі.
Ескерту. 426-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.12.2013 № 1360 қаулысымен.
427. Зиян келтірген мемлекеттік органдар (ведомстволар) заңсыз қабылдаған актілеріне, сондай-ақ, өздерінің лауазымы адамдарының заңсыз іс-әрекеттеріне әкімшілік басқару саласында оларға өздерін ұстауға бөлінген ақшамен жауап береді.
428. Зиян келтірген мемлекеттік органдар (ведомстволар) қылмыстық іс жүргізетін органдардың лауазымды тұлғалары келтірген зиянды өтегеннен кейін, мұндай тұлғалардың кінәсі соттың заңды күшіне енген үкімімен белгіленсе, Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен оқшауландырылған қаражатты өтеу бойынша шегеру тәртібімен заңнамада белгіленген тәртіппен шаралар қолданады.
429. Соттардың шешімдері бойынша тиісті жергілікті атқарушы органдардың міндеттемелерін орындау сот атқарушы құжаттары болған кезде соттардың шешімдері бойынша тиісті жергілікті атқарушы органның міндеттемелерін орындауға арналған облыстық немесе аудандық деңгейлердегі атқарушы органдардың резервтерінен қамтамасыз етіледі.
Соттардың шешімдері бойынша төлемдер жүргізуге міндетті жергілікті атқарушы органдар төлемдерді жүргізеді, ал қолданыстағы заңнамада көзделген негіздемелер болған жағдайда көрсетілген шешімдерді барлық сот инстанцияларында шағымдануы тиіс.

430. Местные исполнительные органы за свои неправомерно принятые акты, а также за неправомерные действия своих должностных лиц в области административного управления отвечают деньгами, выделенными им на их содержание.
431. Проект решения соответствующего местного исполнительного органа о выделении денег из резерва исполнительных органов областного или районного уровней на исполнение обязательств соответствующего местного исполнительного органа по решениям судов подготавливается соответствующим исполнительным органом в установленном законодательством порядке .
При этом к проекту решения о выделении денег из резерва исполнительных органов областного или районного уровней на исполнение обязательств соответствующего местного исполнительного органа по решениям судов должны быть приложены копии судебных актов и исполнительных документов в установленном законодательством порядке .
432. Резерв на покрытие дефицита наличности областных бюджетов, бюджетов города республиканского значения, столицы в случае прогноза его в текущем финансовом году предусматривается в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год для кредитования областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы в случае прогноза в текущем финансовом году дефицита наличности их бюджетов.
Для выделения денег из резерва Правительства Республики Казахстан на покрытие дефицита наличности областных бюджетов, бюджетов города республиканского значения, столицы в случае прогноза его в текущем финансовом году акимы областей, городов республиканского значения, столицы предоставляют в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета ходатайства о выделении денег из резерва Правительства Республики Казахстан с соответствующими обоснованиями и расчетами.
433. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании предоставленного ходатайства, а также, исходя из ранее принятых Правительством Республики Казахстан решений по аналогичным вопросам и данных о ранее выданных областным бюджетам, бюджетам городов республиканского значения, столицы кредитах, дает заключение о возможности либо невозможности выделения денег из резерва Правительства Республики Казахстан на покрытие дефицита наличности областных бюджетов, бюджетов города республиканского значения, столицы в случае прогноза его в текущем финансовом году.
Обязательными условиями для выделения денег из резерва Правительства Республики Казахстан на покрытие дефицита наличности областных бюджетов, бюджетов города республиканского значения, столицы в случае прогноза его в текущем финансовом году являются:

430. Жергілікті атқарушы органдар өздерінің заңсыз қабылданған актілері үшін, сондай-ақ әкімшілік басқару саласындағы лауазымды тұлғаларының заңсыз іс-әрекеттері үшін оларды ұстауға бөлінген ақшамен жауап береді.
431. Соттардың шешімдері бойынша тиісті жергілікті атқарушы органның міндеттемелерін орындауға арналған облыстық немесе аудандық деңгейлердегі атқарушы органдардың резервінен ақша бөлу туралы тиісті жергілікті атқарушы орган шешімінің жобасын заңнамада белгіленген тәртіппен тиісті атқарушы орган дайындайды.
Бұл ретте соттардың шешімдері бойынша тиісті жергілікті атқарушы органның міндеттемелерін орындауға арналған облыстық немесе аудандық деңгейлердегі атқарушы органдардың резервінен ақша бөлу туралы тиісті жергілікті атқарушы орган шешімінің жобасына заңнамада белгіленген тәртіпте сот актілері мен атқару құжаттарының көшірмелерін қоса берілуі тиіс.
432. Ағымдағы қаржы жылында қолма-қол ақша тапшылығы болжамдалған жағдайда оны жабуға арналған облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттерінің резерві республикалық бюджетте тиісті қаржы жылына, тиісті қаржы жылында облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттерінің қолма-қол ақша тапшылығы болжамдалған жағдайда оларды кредиттеу үшін көзделеді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен ағымдағы қаржы жылында болжамдалған жағдайда облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттерінің қолма-қол ақша тапшылығын жабуға ақша бөлу үшін облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімдері бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға тиісті негіздемелермен және есептеулермен бірге Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен ақша бөлу туралы қолдаухатты ұсынады.
433. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ұсынылған қолдаухаттың негізінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің осыған ұқсас мәселелері бойынша бұрын қабылданған шешімдеріне және бұрын облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттеріне берілген кредиттер туралы деректерге сүйене отырып, егер ағымдағы қаржы жылында облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттерінің қолма-қол ақша тапшылығы болжамдалған жағдайда олардың қолма-қол ақша тапшылығын жабуға Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен ақша бөлу мүмкіндігі немесе мүмкін еместігі туралы қорытынды береді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттерінің қолма-қол ақша тапшылығын жабуға ақша бөлу үшін мыналар:

1) наличие сумм, предусмотренных в республиканском бюджете на текущий финансовый год, для кредитования областных бюджетов, бюджетов города республиканского значения, столицы;
2) направление выделяемых денег на финансирование расходов областных бюджетов, бюджетов города республиканского значения, столицы, утвержденных решениями маслихатов и не обеспеченных текущими поступлениями в областной бюджет, бюджеты города республиканского значения, столицы и финансированием дефицита областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы за определенный отчетный период;
3) отсутствие задолженности местных исполнительных органов по ранее выданным кредитам из республиканского бюджета;
4) сумма выделяемого кредита не должна приводить к превышению лимита долга местного исполнительного органа, установленного Правительством Республики Казахстан на соответствующий финансовый год.
434. Бюджетное кредитование из резерва Правительства Республики Казахстан на покрытие дефицита наличности областным бюджетам, бюджетам городов республиканского значения, столицы в случае прогноза его в текущем финансовом году осуществляется на срок до шести месяцев в пределах финансового года и не требует уточнения республиканского бюджета.
435. При положительном заключении по ходатайству акима области, города республиканского значения, столицы проект решения Правительства Республики Казахстан о выделении денег из резерва Правительства Республики Казахстан на покрытие дефицита наличности областных бюджетов, бюджетов города республиканского значения, столицы вносит на рассмотрение Правительства Республики Казахстан центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета.
436. Резерв на покрытие дефицита наличности бюджетов районов (городов областного значения) предусматривается в областном бюджете для кредитования бюджета района (города областного значения) в случае прогноза в текущем финансовом году дефицита наличности их бюджетов.
Для выделения денег из резерва исполнительных органов областного уровня на покрытие дефицита наличности бюджетов районов (городов областного значения) в случае прогноза его в текущем финансовом году акимы районов (городов областного значения) предоставляют в областной уполномоченный орган по исполнению бюджета ходатайства о выделении денег из резерва исполнительного органа областного уровня с соответствующими обоснованиями и расчетами.
437. Областной уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании предоставленного ходатайства, а также исходя из ранее принятых решений акимата области по аналогичным вопросам и данных о ранее выданных нижестоящим бюджетам кредитах, дает заключение о возможности либо невозможности выделения денег из резерва исполнительных органов областного уровня на покрытие дефицита наличности бюджетов районов (городов областного значения) в случае прогноза его в текущем финансовом году.
Обязательными условиями для выделения денег из резерва исполнительных органов областного уровня на покрытие дефицита наличности бюджетов районов (городов областного значения) в случае прогноза его в текущем финансовом году являются:

1) облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттеріне кредит беру үшін ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджетте көзделген соманың бар болуы;
2) бөлінетін ақшаның мәслихаттардың шешімдерімен бекітілген және облыстық бюджетке, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетіне ағымдағы түсімдермен қамтамасыз етілмеген облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қаланың, астананың шығыстарын қаржыландыруға және белгілі бір есепті кезеңде аудандар (республикалық маңызы бар қалалар) бюджеттерінің тапшылығын қаржыландыруға жіберілуі;
3) жергілікті атқарушы органдардың республикалық бюджеттен бұрын берілген кредиттер бойынша берешегінің болмауы;
4) бөлінетін кредит сомасы тиісті қаржы жылына арналған Қазақстан Республикасы Үкіметі белгілеген жергілікті атқарушы органның берешегінің лимитінен аспауға әкеп соқтырмауы тиіс.
434. Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттерінің қолма-қол ақша тапшылығын, егер ағымдағы қаржы жылында ол болжамдалған жағдайда жабуға бюджеттік кредит беру қаржы жылының шегінде алты айға дейінгі мерзімге жүзеге асырылады және республикалық бюджетті нақтылауды талап етпейді.
435. Облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімінің қолдаухаты бойынша оң қорытынды болған кезде Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінің қолма-қол ақша тапшылығын жабуға ақша бөлу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметі шешімінің жобасын бюджетті атқару жөніндегі облыстық уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарауына енгізеді.
436. Ағымдағы қаржы жылында болжамдалған жағдайда аудандар (республикалық маңызы бар қалалар) бюджеттерінің қолма-қол ақша тапшылығын жабуға арналған резерві ағымдағы қаржы жылында аудандар (республикалық маңызы бар қалалар) бюджеттеріне кредит беру үшін тиісті қаржы жылына арналған облыстық бюджетте көзделеді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен ағымдағы қаржы жылында болжамдалған жағдайда аудандар (республикалық маңызы бар қалалар) бюджеттердің қолма-қол ақша тапшылығын жабуға ақша бөлу үшін аудандар (республикалық маңызы бар қалалар) әкімдері бюджетті атқару жөніндегі облыстық уәкілетті органға тиісті негіздемелермен және есептеулермен Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен ақша бөлу туралы қолдаухатты береді.
437. Бюджетті атқару жөніндегі облыстық уәкілетті орган ұсынылған қолдаухаттың негізінде, сондай-ақ облыс әкімінің осыған ұқсас мәселелері бойынша бұрын қабылданған шешімдеріне және төменде тұрған бюджеттерге бұрын берілген кредиттер туралы деректерге сүйене отырып, егер ағымдағы қаржы жылында аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерінің қолма-қол ақша тапшылығы болжамдалған жағдайда олардың қолма-қол ақша тапшылығын жабуға облыстық деңгейдегі атқарушы органдар резервінен ақша бөлу мүмкіндігі немесе мүмкін еместігі туралы қорытынды береді.
Облыстық деңгейдегі атқарушы органдар резервінен аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерінің қолма-қол ақша тапшылығын жабуға ақша бөлу үшін мыналар:

1) наличие сумм, предусмотренных в областном бюджете на текущий финансовый год, для кредитования бюджетов районов (городов областного значения);
2) направление выделяемых денег на финансирование расходов бюджетов районов (городов областного значения), утвержденных решениями маслихатов, и, не обеспеченных текущими поступлениями в бюджеты районов (городов областного значения) и финансированием дефицита бюджетов районов (городов областного значения) за определенный отчетный период;
3) отсутствие задолженности местных исполнительных органов районов (городов областного значения) по ранее выданным кредитам из областного бюджета.
438. Бюджетное кредитование из резерва исполнительных органов областного уровня на покрытие дефицита наличности бюджетов районов (городов областного значения) в случае прогноза его в текущем финансовом году осуществляется на срок до шести месяцев в пределах финансового года и не требует уточнения местных бюджетов.
439. При положительном заключении по ходатайству акима района (города областного значения) проект решения о выделении денег из резерва исполнительных органов областного уровня на покрытие дефицита наличности бюджетов районов (городов областного значения) в случае прогноза его в текущем финансовом году вносит на рассмотрение акимата области областной уполномоченный орган по исполнению бюджета.
440. Администраторы бюджетных программ, получающие деньги, выделенные из резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, должны предоставлять отчет об их использовании, объемах и стоимости выполненных работ в порядке и сроки, установленные центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
441. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета ежемесячно предоставляет в Правительство Республики Казахстан информацию об использовании денег резерва Правительства Республики Казахстан и его остатках на соответствующий период.
442. Центральный уполномоченный орган по внешнеполитической деятельности предоставляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета соответствующую информацию о получении страной-получателем оказанной Республикой Казахстан официальной гуманитарной помощи.
443. Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета ежемесячно предоставляет в соответствующий акимат соответствующего местного исполнительного органа информацию об использовании денег резерва местного исполнительного органа и его остатках на соответствующий период.
444. Ответственность за соблюдение требований бюджетного и иного законодательства по использованию выделяемых денег резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов несет администратор бюджетной программы, получивший деньги из резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.

1) аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттеріне кредит беру үшін ағымдағы қаржы жылына арналған облыстық бюджетте көзделген соманың бар болуы;
2) бөлінетін ақшаның мәслихаттардың шешімдерімен бекітілген аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттеріне ағымдағы түсімдермен қамтамасыз етілмеген шығыстарын қаржыландыруға және белгілі бір есепті кезеңде аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерінің тапшылығын қаржыландыруға жіберілуі;
3) облыстық бюджеттен бұрын берілген кредиттер бойынша аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) жергілікті атқарушы органдар берешегінің болмауы міндетті шарттар болып табылады.
438. Облыстық деңгейдегі атқарушы органдар резервінен аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерінің қолма-қол ақша тапшылығын, егер ағымдағы қаржы жылында ол болжамдалған жағдайда жабуға бюджеттік кредит беру қаржы жылының шегінде алты айға дейінгі мерзімге жүзеге асырылады және жергілікті бюджетті нақтылауды талап етпейді.
439. Аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) әкімінің қолдаухаты бойынша оң қорытынды болған кезде аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерінің қолма-қол ақша тапшылығын, егер ағымдағы қаржы жылы ол болжамданған жағдайда жабуға облыстық деңгейдегі атқарушы органдар резервінен ақша бөлу туралы шешімінің жобасын облыс әкімдігінің қарауына бюджетті атқару жөніндегі облыстық уәкілетті орган енгізеді.
440. Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерінен бөлінген ақшаны алушы бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері олардың пайдаланылуы, орындалған жұмыстардың көлемі мен құны туралы есепті бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган белгілеген тәртіппен және мерзімде беруі тиіс.
441. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ай сайын Қазақстан Республикасының Үкіметіне Қазақстан Республикасының Үкіметі резервінің ақшасын пайдалану және тиісті кезеңге оның қалдығы туралы ақпаратты ұсынады.
442. Сыртқы саяси қызмет жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға алушы елдің Қазақстан Республикасы көрсеткен ресми гуманитарлық көмекті алғаны туралы тиісті ақпаратты береді.
443. Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган тиісті жергілікті атқарушы органның тиісті өкілдігіне резервінің ақшасын пайдалану және тиісті кезеңге оның қалдығы туралы ақпаратты ұсынады.
444. Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдарының резервтерінен бөлінетін ақшаның бюджеттік және басқа да заңнамалар талаптарына сәйкес пайдаланғаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерінен ақша алған бюджеттік бағдарламаның әкімшісі жауап береді.

445. Контроль за соблюдением требований бюджетного и иного законодательства по использованию резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов осуществляется в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан .
Глава 50. Порядок распределения средств на финансирование
разработки или корректировки, а также проведения необходимых
экспертиз технико-экономических обоснований бюджетных
инвестиционных проектов, конкурсных документаций концессионных
проектов, консультативного сопровождения концессионных проектов
Сноска. Глава 50 в редакции постановления Правительства РК от 30.04.2014 № 427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
446. Настоящая глава определяет порядок распределения средств распределяемых бюджетных программ на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз технико-экономического обоснования (далее – ТЭО) бюджетных инвестиционных проектов (далее – БИП), конкурсной документации концессионных проектов, включающих разработку или корректировку ТЭО концессионных проектов, являющихся неотъемлемой частью конкурсной документации концессионного проекта, консультативного сопровождения концессионных проектов и процедур их финансирования.
В случаях, установленных законодательством Республики Казахстан, в рамках разработки или корректировки ТЭО БИП, конкурсной документации концессионных проектов, консультативного сопровождения концессионных проектов финансируется проведение соответствующих необходимых экспертиз, за исключением экономической экспертизы.
Финансирование и проведение экспертиз ТЭО БИП, конкурсной документации концессионных проектов, консультативного сопровождения концессионных проектов осуществляются за счет средств распределяемой бюджетной программы центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию.
Средства распределяемой бюджетной программы подлежат распределению в течение финансового года между различными администраторами бюджетных программ на основании утвержденного Перечня БИП, финансирование разработки или корректировки, а также проведение необходимых экспертиз ТЭО, конкурсной документации концессионных проектов, консультативного сопровождения концессионных проектов, которых осуществляются за счет средств распределяемой бюджетной программы центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию.
В случае если финансирование местного БИП осуществляется за счет средств целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета в местный бюджет, финансирование разработки ТЭО осуществляется за счет распределяемой бюджетной программы местного уполномоченного органа по государственному планированию.
В случае если реализация государственного инвестиционного проекта предлагается за счет средств республиканского бюджета, отраслевая экспертиза инвестиционного предложения проводится отраслевым центральным государственным органом.
В случае если реализация государственного инвестиционного проекта предлагается за счет средств местного бюджета, а также проектов, планируемых к финансированию за счет целевых трансфертов на развитие и кредитов из республиканского бюджета, отраслевая экспертиза инвестиционного предложения проводится отраслевым исполнительным органом, финансируемым из местного бюджета.

445. Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдары резервтерінің бюджеттік және басқа да заңнамалар талаптарына сәйкес пайдаланылуын бақылау Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
50-тарау. Бюджеттік инвестициялық жобалардың
техникалық-экономикалық негіздемелерін, концессиялық жобалардың
конкурстық құжаттамасын әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ
оған қажетті сараптамалар жүргізуді, концессиялық жобаларды
консультациялық қолдауды қаржыландыруға қаражат бөлу тәртібі
Ескерту. 50-тарау жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.04.2014 № 427 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
446. Осы тарау бюджеттік инвестициялық жобалардың (бұдан әрi – БИЖ) техникалық-экономикалық негіздемелерін (бұдан әрi – ТЭН), концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасының ажырамас бөлігі болып табылатын концессиялық жобалардың ТЭН әзірлеуді немесе түзетуді қамтитын, концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ оларға қажетті сараптамалар жүргізуді, концессиялық жобаларды консультациялық қолдауды қаржыландыруға бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламалар қаражатын бөлу тәртібін және оларды қаржыландыру рәсімдерін айқындайды.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген жағдайларда БИЖ ТЭН-ін, концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын әзiрлеу немесе түзету, концессиялық жобаларды консультациялық қолдау шеңберінде, экономикалық сараптаманы қоспағанда, тиісті қажеттi сараптамаларды жүргiзу қаржыландырылады.
БИЖ ТЭН-інің, концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасының, сараптамаларын, концессиялық жобаларды консультациялық қолдауды қаржыландыру және өткізу мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергілікті уәкiлеттi органның бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламасының қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.
Бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламаның қаражаты, ТЭН-ді, концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ оған қажеттi сараптамаларды жүргiзуді, концессиялық жобаларды консультациялық қолдауды қаржыландыру мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергілікті уәкiлеттi органның бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламасы қаражаты есебiнен жүзеге асырылатын, бекiтiлген БИЖ тiзбесiнiң негiзiнде әртүрлi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшілерi арасында қаржы жылы iшiнде бөлуге жатады.
Егер жергiлiктi БИЖ-ды қаржыландыру жергiлiктi бюджетке республикалық бюджеттен нысаналы даму трансферттерiнiң қаражаты есебiнен жүзеге асырылса, ТЭН әзiрлеудi қаржыландыру мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органның бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламасы есебiнен жүзеге асырылады.
Егер мемлекеттік инвестициялық жобаны республикалық бюджет қаражаты есебiнен іске асыру ұсынылған жағдайда, инвестициялық ұсыныстың салалық сараптамасын салалық орталық мемлекеттiк орган жүргiзедi.
Егер мемлекеттік инвестициялық жобаны жергiлiктi бюджет қаражаты есебiнен, сондай-ақ қаржыландыру жоспарланып отырған жобаларды нысаналы даму трансферттерi мен кредиттер есебiнен республикалық бюджеттен іске асыру ұсынылған жағдайда, инвестициялық ұсыныстың салалық сараптамасын жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын салалық атқарушы орган жүргiзедi.

447. Процесс финансирования разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП, конкурсной документации концессионных проектов, консультативного сопровождения концессионных проектов за счет средств распределяемых бюджетных программ представляет собой комплекс мероприятий, содержащий следующие основные этапы:
1) предоставление администраторами бюджетных программ заявок на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП, конкурсной документации концессионных проектов, консультативного сопровождения концессионных проектов;
2) формирование и утверждение Перечней финансирования разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП, конкурсной документации концессионных проектов, консультативного сопровождения концессионных проектов, которых осуществляются за счет средств соответствующих распределяемых бюджетных программ;
3) финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП, конкурсной документации концессионных проектов, консультативного сопровождения концессионных проектов.
448. Администраторы бюджетных программ представляют заявки на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП, конкурсной документации концессионных проектов, консультативного сопровождения концессионных проектов в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
449. Заявка на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП может составлять более одного года, но не более срока, определенного в предложении соответствующей бюджетной комиссии и предоставляется в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
450. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию формирует заключения по инвестиционным предложениям государственных инвестиционных проектов (далее – ГИП) на основании положительного экономического заключения на разработку или корректировку, а также на проведение необходимых экспертиз ТЭО БИП, письма на финансирование администраторов бюджетных программ, технического задания и вносит на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии.
Местный уполномоченный орган по государственному планированию по итогам рассмотрения инвестиционных предложений формирует по ним заключения и направляет их на рассмотрение бюджетной комиссии на основании положительного экономического заключения на разработку или корректировку, а также на проведение необходимых экспертиз ТЭО БИП, письма на финансирование администраторов бюджетных программ, технического задания.

447. Бөлінетін бюджеттік бағдарламалар қаражаты есебінен БИЖ ТЭН-ін, концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуді, концессиялық жобаларды консультациялық қолдауды қаржыландыру процесі мынадай негізгі кезеңдерді:
1) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің БИЖ ТЭН-ін, концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуді, концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеуді қаржыландыруға өтінімдер беруін;
2) БИЖ ТЭН-ін, концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуді, концессиялық жобаларды консультациялық қолдауды қаржыландыру бөлінетін тиісті бюджеттік бағдарламалардың қаражаты есебінен жүзеге асырылатын Тізбелерді қалыптастыруды және бекітуді;
3) БИЖ ТЭН-ін, концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуді, концессиялық жобаларды консультациялық қолдауды қаржыландыруды қамтитын іс-шаралар кешенін білдіреді.
448. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшілерi мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергілікті уәкiлеттi органға БИЖ ТЭН-ін, концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажеттi сараптамалар жүргiзудi, концессиялық жобаларды консультациялық қолдауды қаржыландыруға өтiнiмдер бередi.
449. БИЖ ТЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуді қаржыландыруға арналған өтінім бір жылдан астам уақытты құрауы мүмкін, бірақ тиісті бюджет комиссиясының ұсынысында айқындалған мерзімнен аспайды және Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес ұсынылады.
450. Мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган БИЖ ТЭН-ін әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуге берілген оң экономикалық қорытынды, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерін қаржыландыру жөніндегі хаты, техникалық тапсырма негізінде мемлекеттік инвестициялық жобалардың (бұдан әрі – МИЖ) инвестициялық ұсыныстары бойынша қорытындылар қалыптастырады және Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
Мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi орган инвестициялық ұсыныстарды қарау нәтижелері бойынша БИЖ ТЭН-ін әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуге берілген оң экономикалық қорытынды, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерін қаржыландыру жөніндегі хат, техникалық тапсырма негізінде олар бойынша қорытындылар қалыптастырады және оларды бюджет комиссиясының қарауына жібереді.

451. По БИП, отобранным бюджетными комиссиями, содержащимся в инвестиционных предложениях, центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию формирует перечень БИП, разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз ТЭО по которым осуществляется за счет средств соответствующей распределяемой бюджетной программы центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию.
452. Соответствующая бюджетная комиссия по результатам рассмотрения определяет Перечень БИП, разработка или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО которых осуществляется за счет средств соответствующей распределяемой бюджетной программы, а также сумму финансирования по каждому проекту.
453. Перечень БИП, разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз ТЭО БИП, содержащий название и сумму финансирования по каждому проекту, утверждаются приказом центрального уполномоченного органа по государственному планированию или нормативным правовым актом местного исполнительного органа, подготовку которых осуществляет центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
454. В случае изменения установленных технико-экономических параметров БИП, влекущих за собой изменение технических решений и дополнительные расходы, проводится корректировка ТЭО БИП с последующим проведением необходимых экспертиз в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
455. Администраторы бюджетных программ формируют концессионные предложения, в том числе, с учетом предложений физических и юридических лиц.
456. Заявка на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз конкурсной документации концессионных проектов, за исключением концессионных проектов, по которым приняты решения о проведении конкурсов по выбору концессионера с использованием двухэтапных процедур, должна включать концессионное предложение с приложением:
1) положительного заключения отраслевой экспертизы;
2) проекта технического задания на разработку или корректировку, а также проведение необходимых экспертиз ТЭО;
3) расчета стоимости разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз конкурсной документации концессионного проекта.
Период освоения средств, выделенных на разработку или корректировку конкурсных документаций концессионных проектов по распределяемой бюджетной программе центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию, может составлять более одного года, но не более срока, определенного в предложении соответствующей бюджетной комиссии.

451. Бюджет комиссиялары іріктеген инвестициялық ұсыныстарда қамтылған БИЖ бойынша мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергілікті уәкiлеттi орган, олар бойынша ТЭН-ді әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізу мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергілікті уәкiлеттi органның тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламасы есебінен жүзеге асырылатын БИЖ тізбесін қалыптастырады.
452. Тиісті бюджет комиссиясы қарау нәтижелері бойынша ТЭН-ді әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізу тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламаның қаражаты есебінен жүзеге асырылатын БИЖ тізбесін, сондай-ақ әрбір жоба бойынша қаржыландыру сомасын айқындайды.
453. БИЖ ТЭН-ін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ оларға қажетті сараптамалар жүргізу әрбір жоба бойынша атауын және қаржыландыру сомасын қамтитын БИЖ тізбесі мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның бұйрығымен немесе жергілікті атқарушы органның нормативтік құқықтық актісімен бекітіледі, оларды дайындауды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган жүзеге асырады.
454. Техникалық шешімдердің өзгеруіне және қосымша шығыстарға алып келетін БИЖ-дің белгіленген техникалық-экономикалық параметрлері өзгерген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кейіннен қажетті сараптамалар жүргізіле отырып, БИЖ ТЭН-іне түзету жүргізіледі.
455. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері концессиялық ұсыныстарды, оның ішінде жеке және заңды тұлғалардың ұсыныстарын ескере отырып қалыптастырады.
456. Екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып, концессионерді таңдау бойынша конкурстар өткізу туралы шешімдер қабылданған концессиялық жобаларды қоспағанда, концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуді қаржыландыруға арналған өтінім мыналар:
1) салалық сараптаманың оң қорытындысы;
2) ТЭН әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуге техникалық тапсырманың жобасы;
3) концессиялық жобаның конкурстық құжаттамасын әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамаларын жүргізу құнының есептемесі қоса берілген концессиялық ұсынысты қамтуы тиіс.
Мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергілікті уәкiлеттi органның бөлінетін бюджеттік бағдарламасы бойынша концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын әзірлеуге немесе түзетуге бөлінген қаражатты игеру кезеңі бір жылдан астам уақытты құрауы мүмкін, бірақ тиісті бюджет комиссиясының ұсынысында айқындалған мерзімнен аспауы тиіс.

457. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию привлекает специализированную организацию по вопросам концессии для проведения экспертизы концессионных предложений.
458. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию направляет заключение экспертизы концессионных предложений уполномоченному государственному органу соответствующей отрасли, если проект республиканский, а также местным исполнительным органам областей, городов республиканского значения, столицы, если проект местный.
459. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию на основании положительного заключения экспертизы концессионных предложений, и с учетом установленных законом о республиканском бюджете лимитов государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан, формирует заключения по концессионным предложениям на разработку или корректировку конкурсной документации концессионных проектов, за исключением концессионных проектов, по которым приняты решения о проведении конкурсов по выбору концессионера с использованием двухэтапных процедур, а также проведение необходимых экспертиз ТЭО концессионных проектов, и вносит на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии.
Местный уполномоченный орган по государственному планированию на основании положительного заключения экспертизы концессионных предложений и с учетом установленных Правительством Республики Казахстан лимитов концессионных обязательств местных исполнительных органов, формирует заключения по концессионным предложениям на разработку или корректировку конкурсной документации концессионных проектов, за исключением концессионных проектов, по которым приняты решения о проведении конкурсов по выбору концессионера с использованием двухэтапных процедур, а также проведение необходимых экспертиз ТЭО концессионных проектов и вносит на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии.
460. По концессионным проектам, одобренным бюджетными комиссиями, содержащимся в концессионных предложениях, центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию, формирует перечень концессионных проектов, разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз конкурсной документации концессионных проектов, которые осуществляются за счет средств соответствующей распределяемой бюджетной программы центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию.
461. Соответствующая бюджетная комиссия по результатам рассмотрения определяет Перечень концессионных проектов, разработка или корректировка, а также проведения необходимых экспертиз конкурсной документации концессионных проектов, которых осуществляется за счет средств соответствующей распределяемой бюджетной программы, а также сумму финансирования по каждому проекту.

457. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган концессиялық ұсыныстарды сараптаудан өткізу үшін концессия мәселелері жөніндегі мамандандырылған ұйымды тартады.
458. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган концессиялық ұсыныстардың сараптама қорытындысын, егер жоба республикалық болса, тиісті саладағы уәкілетті мемлекеттік органға, сондай-ақ егер жоба жергілікті болса, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарына жібереді.
459. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган концессиялық ұсыныстар сараптамасының оң қорытындысы негізінде және республикалық бюджет туралы заңда белгіленген Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің лимиттерін ескере отырып, екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып, концессионерді таңдау бойынша конкурстар өткізу туралы шешімдер қабылданған концессиялық жобаларды қоспағанда, концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ концессиялық жобалар ТЭН-інің қажетті сараптамаларын жүргізуге концессиялық ұсыныстар бойынша қорытындылар қалыптастырады және Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган концессиялық ұсыныстар сараптамасының оң қорытындысы негізінде және Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген жергілікті атқарушы органдардың концессиялық міндеттемелерінің лимиттерін ескере отырып, екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып, концессионерді таңдау бойынша конкурстар өткізу туралы шешімдер қабылданған концессиялық жобаларды қоспағанда, концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ концессиялық жобалар ТЭН-інің қажетті сараптамаларын жүргізуге концессиялық ұсыныстар бойынша қорытындылар қалыптастырады және тиісті бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
460. Бюджет комиссиялары мақұлдаған концессиялық ұсыныстарда қамтылған концессиялық жобалар бойынша мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергілікті уәкiлеттi орган концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын әзiрлеу немесе түзету, сондай-ақ қажеттi сараптамаларын жүргізу мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергілікті уәкiлеттi органның тиiстi бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламасының қаражаты есебiнен жүзеге асырылатын концессиялық жобалардың тiзбесiн қалыптастырады.
461. Тиісті бюджет комиссиясы қарау нәтижелері бойынша концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамаларын жүргізу тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламаның қаражаты есебінен жүзеге асырылатын концессиялық жобалардың тізбесін, сондай-ақ әрбір жоба бойынша қаржыландыру сомасын айқындайды.

462. Перечень концессионных проектов, разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз конкурсной документации концессионных проектов, содержащий название и сумму финансирования по каждому проекту, утверждаются приказом центрального уполномоченного органа по государственному планированию или нормативным правовым актом местного исполнительного органа, подготовку которых осуществляет центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
463. Исполнительный орган, осуществляющий руководство соответствующей отраслью (сферой) государственного управления, направляет заявку на финансирование услуг по консультативному сопровождению концессионных проектов в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
464. Заявка на финансирование услуг по консультативному сопровождению концессионных проектов содержит следующие основные сведения:
1) наименование концессионного проекта;
2) информация об администраторе бюджетных программ;
3) виды услуг и их заявляемая стоимость.
К заявке также прилагаются:
1) проект технического задания по предоставлению услуг, в котором должны быть отражены следующие основные сведения:
цель и задачи привлечения услуг;
общие требования к предоставлению услуг;
сроки предоставления услуг;
показатели (индикаторы) прямых результатов предоставления услуг;
2) обоснование заявляемой общей стоимости услуг;
3) иные сведения, обосновывающие необходимость привлечения услуг.
465. Центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию вносят заключение на оказание услуг по консультативному сопровождению концессионных проектов на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии.
По объемам финансирования услуг по консультативному сопровождению каждого концессионного проекта, одобренного бюджетными комиссиями, центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию формируют перечень услуг по консультативному сопровождению концессионных проектов, которое осуществляется за счет средств соответствующей распределяемой бюджетной программы центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию.
466. Соответствующая бюджетная комиссия по результатам рассмотрения определяет Перечень услуг по консультативному сопровождению концессионных проектов, которое осуществляется за счет средств соответствующей распределяемой бюджетной программы центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию, а также виды и объемы финансирования по каждому проекту.

462. Концессиялық жобалардың тізбесі, әрбір жоба бойынша атауын және қаржыландыру сомасын қамтитын концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізу мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның бұйрығымен немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті атқарушы органның нормативтік құқықтық актісімен бекітіледі, оларды дайындауды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган жүзеге асырады.
463. Мемлекеттiк басқарудың тиiстi саласына (аясына) басшылықты жүзеге асыратын атқарушы орган концессиялық жобаларды консультациялық қолдау жөнiндегi көрсетілетін қызметтердi қаржыландыруға арналған өтiнiмдi мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергілікті уәкiлеттi органға жiбередi.
464. Концессиялық жобаларды консультациялық қолдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді қаржыландыруға арналған өтінім мынадай негізгі мәліметтерді қамтиды:
1) концессиялық жобаның атауы;
2) бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі туралы ақпарат;
3) көрсетілетін қызметтердің түрлері және мәлімделетін құны.
Өтінімге, сондай-ақ мыналар қоса беріледі:
1) мынадай негізгі мәліметтер көрсетілуі тиіс қызметтер көрсету жөніндегі техникалық тапсырманың жобасы:
көрсетілетін қызметтерді тартудың мақсаты мен міндеттері;
қызметтер ұсынуға қойылатын жалпы талаптар;
қызметтер ұсыну мерзімдері;
қызметтер ұсынудың тікелей нәтижелерінің көрсеткіштері (индикаторлары);
2) көрсетілетін қызметтердің мәлімделген жалпы құнының негіздемесі;
3) көрсетілетін қызметтер тарту қажеттілігін негіздейтін өзге де мәліметтер.
465. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган концессиялық жобаларды консультациялық қолдау бойынша қызметтер көрсетуге арналған қорытындыны тиісті бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
Бюджет комиссиялары мақұлдаған әрбір концессиялық жобаны консультациялық қолдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді қаржыландыру көлемі бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган концессиялық жобаларды консультациялық қолдау жөніндегі көрсетілетін қызметтердің тізбесін қалыптастырады, ол мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламасының қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
466. Тиiстi бюджет комиссиясы қарау нәтижелерi бойынша мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергілікті уәкiлеттi органның тиiстi бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламасының қаражаты есебiнен жүзеге асырылатын концессиялық жобаларды консультациялық қолдау жөнiндегi көрсетілетін қызметтердiң тiзбесiн, сондай-ақ әрбiр жоба бойынша қаржыландырудың түрлерi мен көлемдерiн айқындайды.

467. Консультативное сопровождение концессионных проектов - услуги, оказываемые юридическими лицами по сопровождению концессионных проектов, определяемые Правительством Республики Казахстан или местными исполнительными органами, включающие в себя разработку концессионных предложений, конкурсных документаций, проектов договоров концессии, оказание консультационных услуг в переговорном процессе комиссии с участником конкурса.
468. Перечень услуг по консультативному сопровождению концессионных проектов, содержащий название и сумму финансирования по каждому проекту, утверждается приказом центрального уполномоченного органа по государственному планированию или нормативным правовым актом местного исполнительного органа, подготовку которых осуществляет центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
469. Формирование, внесение на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии и утверждение дополнений и изменений в перечни на оставшуюся сумму средств соответствующих распределяемых бюджетных программ осуществляются в порядке, установленном настоящими Правилами.
В случаях неиспользования или частичного использования в течение финансового года бюджетных средств, выделенных по соответствующим распределяемым бюджетным программам на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП, конкурсной документации концессионных проектов, включающих разработку или корректировку ТЭО концессионных проектов, являющихся неотъемлемой частью конкурсной документации концессионного проекта, консультативного сопровождения концессионных проектов, администраторы бюджетных программ обеспечивают возврат неиспользованной части выделенных бюджетных средств до последнего уточнения соответствующего бюджета.
Возврат неиспользованных или частичного использованных бюджетных средств осуществляется путем восстановления соответствующих бюджетных программ центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию без соответствующего решения республиканской бюджетной комиссии на основании разработанного в установленном порядке и принятого приказа центрального уполномоченного органа по государственному планированию или нормативного правового акта местного исполнительного органа о внесении изменений в приказ центрального уполномоченного органа по государственному планированию или нормативный правовой акт местного исполнительного органа о распределении соответствующих распределяемых бюджетных программ с последующим внесением изменений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам.
Не допускается возврат администратором бюджетной программы неиспользованной части выделенных бюджетных средств соответствующему уполномоченному органу по государственному планированию в четвертом квартале текущего года в случаях неиспользования или частичного использования в течение финансового года бюджетных средств, выделенных по соответствующим распределяемым бюджетным программам на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП, конкурсной документации концессионных проектов, консультативного сопровождения концессионных проектов.
Ответственность за неиспользование либо частичное использование бюджетных средств, выделенных по соответствующим распределяемым бюджетным программам на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП, конкурсной документации концессионных проектов, консультативного сопровождения концессионных проектов несет первый руководитель администратора бюджетных программ, получившего данные средства.

467. Концессиялық жобаларды консультациялық қолдау – концессиялық ұсыныстарды, конкурстық құжаттамаларды, концессия шарттарының жобаларын әзiрлеудi, комиссияның конкурсқа қатысушымен келiссөздер жүргiзу процесiнде консультациялық қызметтер көрсетудi қамтитын, Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе жергілікті атқарушы органдар айқындайтын концессиялық жобаларды қолдау бойынша заңды тұлғалар көрсететiн қызметтер.
468. Әрбір жоба бойынша атауын және қаржыландыру сомасын қамтитын концессиялық жобаларды консультациялық қолдау жөніндегі көрсетілетін қызметтердің тізбесі мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның бұйрығымен немесе жергілікті атқарушы органның нормативтік құқықтық актісімен бекітіледі, оларды дайындауды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган жүзеге асырады.
469. Тиісті бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламалар қаражатының қалған сомасына Тiзбелерге толықтырулар мен өзгерістерді қалыптастыру, тиiстi бюджет комиссиясының қарауына енгiзу және бекiту осы Қағидаларда белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
Тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламалар бойынша БИЖ ТЭН-ін, концессиялық жобаның конкурстық құжаттамасының ажырамас бөлігі болып табылатын концессиялық жобалардың ТЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді қамтитын концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажеттi сараптамаларын жүргізуді, концессиялық жобаларды консультациялық қолдауды қаржыландыруға бөлінген бюджет қаражаты қаржы жылы ішінде пайдаланылмаған немесе ішінара пайдаланылған жағдайларда, бюджеттік бағдарламалар әкімшілері тиісті бюджетті соңғы нақтылауға дейін бөлінген бюджет қаражатының пайдаланылмаған бөлігін қайтаруды қамтамасыз етеді.
Пайдаланылған немесе ішінара пайдаланылған бюджет қаражатын қайтару кейіннен түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізе отырып, белгіленген тәртіппен әзірленген және қабылданған тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламаларды бөлу туралы мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның бұйрығына немесе жергілікті атқарушы органның нормативтік құқықтық актісіне өзгерістер енгізу туралы мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның бұйрығы немесе жергілікті атқарушы органның нормативтік құқықтық актісі негізінде республикалық бюджет комиссиясының тиісті шешімінсіз мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның тиісті бюджеттік бағдарламаларын қалпына келтіру арқылы жүзеге асырылады.
БИЖ ТЭН-ін, концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажеттi сараптамалар жүргізуді, концессиялық жобаларды консультациялық қолдауды қаржыландыруға тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламалар бойынша бөлінген бюджет қаражаты қаржы жылы ішінде пайдаланылмаған немесе ішінара пайдаланылған жағдайларда, бюджеттік бағдарлама әкімшісінің ағымдағы жылдың төртінші тоқсанында тиісті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға бөлінген бюджет қаражатының пайдаланылмаған бөлігін қайтаруына жол берілмейді.
БИЖ ТЭН-ін, концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажеттi сараптамалар жүргізуді, концессиялық жобаларды консультациялық қолдауды қаржыландыруға тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламалар бойынша бөлінген бюджет қаражатын пайдаланбағаны не ішінара пайдаланғаны үшін осы қаражатты алған бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бірінші басшысы жауапты болады.

470. Администраторы бюджетных программ на основании Перечней обеспечивают разработку или корректировку, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП, конкурсной документации концессионных проектов, включающих разработку или корректировку ТЭО концессионных проектов, являющихся неотъемлемой частью конкурсной документации концессионного проекта, консультативное сопровождение концессионных проектов.
471. Финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП, конкурсной документации концессионных проектов, консультативного сопровождения концессионных проектов, осуществляется в порядке, установленном бюджетным законодательством Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан о концессиях.
472. В обязательствах поставщика по договору на разработку или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП, конкурсной документации концессионных проектов, включающих разработку или корректировку ТЭО концессионных проектов, являющихся неотъемлемой частью конкурсной документации концессионного проекта, консультативного сопровождения концессионных проектов, должно содержаться требование об обязательной доработке ТЭО БИП, конкурсной документации концессионных проектов, услуг по консультативному сопровождению концессионных проектов, поставщиком, в случае возникновения замечаний и предложений по результатам проведения соответствующих экспертиз, в том числе возвращении проекта на доработку при проведении экономической экспертизы проекта, администратором бюджетных программ в пределах общей стоимости договора в течение тридцати календарных дней.
473. Администраторы бюджетных программ представляют в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию информацию о ходе реализации мероприятий по разработке или корректировке ТЭО БИП, конкурсной документации концессионных проектов, консультативного сопровождения концессионных проектов ежеквартально до 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
Глава 51. Порядок распределения средств на финансирование
экспертизы и оценки документации по вопросам бюджетных
инвестиций и концессии
Сноска. Заголовок главы 51 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
474. Под финансированием экспертизы и оценки документации по вопросам бюджетных инвестиций и концессии следует понимать:
1) финансирование экспертизы концессионных предложений;
2) экономической экспертизы ТЭО республиканских БИП, в том числе при их корректировке;
3) экспертизы конкурсной документации концессионных проектов, включающих разработку или корректировку ТЭО концессионных проектов, являющихся неотъемлемой частью конкурсной документации концессионного проекта, в том числе при внесении в нее изменений и дополнений;

470. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері Тізбелер негізінде БИЖ ТЭН-ін, концессиялық жобаның конкурстық құжаттамасының ажырамас бөлігі болып табылатын концессиялық жобалардың ТЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді қамтитын концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажеттi сараптамаларын жүргізуді, концессиялық жобаларды консультациялық қолдауды қамтамасыз етеді.
471. БИЖ ТЭН-ін, концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажеттi сараптамалар жүргізуді, концессиялық жобаларды консультациялық қолдауды қаржыландыру Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында және Қазақстан Республикасының концессиялар туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
472. БИЖ ТЭН-ін, концессиялық жобаның конкурстық құжаттамасының ажырамас бөлігі болып табылатын концессиялық жобалардың ТЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді қамтитын концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ қажеттi сараптамаларын жүргізуге, концессиялық жобаларды консультациялық қолдауға арналған шарт бойынша өнім берушінің міндеттемелерінде тиісті сараптамалар өткізу нәтижелері бойынша ескертулер мен ұсыныстар туындаған, оның ішінде жобаға экономикалық сараптама жүргізген кезде жобаны бюджеттік бағдарламалар әкімшісі пысықтауға қайтарған жағдайда, күнтізбелік отыз күн ішінде шарттың жалпы құны шегінде өнім берушінің БИЖ ТЭН-ін, концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын, концессиялық жобаларды консультациялық қолдау бойынша көрсетілетін қызметтерді міндетті пысықтауы туралы талапты қамтуы тиіс.
473. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергілікті уәкiлеттi органға БИЖ ТЭН-ін, концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын әзірлеу немесе түзету бойынша, концессиялық жобаларды консультациялық қолдау iс-шараларын iске асыру барысы туралы ақпаратты, тоқсан сайын, есептi тоқсаннан кейiнгi айдың 10-күнiне дейiн ұсынады.
51-тарау. Бюджеттік инвестициялар және концессия мәселелері бойынша құжаттаманы сараптамадан өткiзудi және бағалауды қаржыландыруға қаражат бөлу тәртiбi
Ескерту. 51-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
474. Мыналарды:
1) концессиялық ұсыныстардың сараптамасын қаржыландыруды;
2) республикалық БИЖ ТЭН-нің экономикалық сараптамасын, оның ішінде оларды түзету кезінде;
3) концессиялық жобаның конкурстық құжаттамасының ажырамас бөлігі болып табылатын концессиялық жобалардың ТЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді қамтитын концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасының сараптамасын, оның iшiнде оған өзгерiстер мен толықтырулар енгiзген кезде;

4) экспертизы концессионных заявок, представленных участниками конкурса при проведении конкурса по выбору концессионера;
5) экспертизы проектов договоров концессии, в том числе при внесении в договоры концессии изменений и дополнений;
6) экспертизы предложений концессионера на получение поручительства государства;
7) экономической экспертизы инвестиционных проектов для предоставления государственных гарантий;
8) экономической экспертизы бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц за счет средств республиканского бюджета, в том числе при их корректировке;
9) оценки реализации концессионных проектов;
10) оценки реализации БИП;
11) оценки реализации бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц;
12) экспертизы бюджетного кредитования БИП, требующих разработки ТЭО, и реализации государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами за счет средств республиканского бюджета.
Сноска. Пункт 474 в редакции постановления Правительства РК от 30.04.2014 № 427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
475. Процесс финансирования экспертиз и оценки документации по вопросам бюджетных инвестиций и концессии за счет средств бюджетной программы центрального уполномоченного органа по государственному планированию предоставляет собой комплекс мероприятий, содержащий следующие основные этапы:
1) предоставление администраторами бюджетных программ заявок на финансирование экспертиз и оценки документации по вопросам бюджетных инвестиций и концессии;
2) привлечение специализированной организации по вопросам концессии для проведения экспертиз и оценки документации по вопросам бюджетных инвестиций и концессии;
3) финансирование экспертиз и оценки документации по вопросам бюджетных инвестиций и концессии.
Сноска. Пункт 475 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п.3).
476. Администраторы бюджетных программ предоставляют Заявки на финансирование экспертиз и оценки документации по вопросам бюджетных инвестиций и концессии в центральный уполномоченный орган по государственному планированию.
Сноска. Пункт 476 в редакции постановления Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п.3).

4) концессионердi таңдау жөніндегі конкурсты өткiзу кезiнде конкурсқа қатысушылар ұсынған концессиялық өтiнiмдер сараптамасын;
5) концессия шарттары жобаларының сараптамасын, оның iшiнде концессия шарттарына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзген кезде;
6) мемлекет кепілгерлігін алуға концессионер ұсыныстарының сараптамасын;
7) мемлекеттiк кепiлдiктердi ұсыну үшiн инвестициялық жобалардың экономикалық сараптамасын;
8) республикалық бюджет қаражаты есебiнен заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттiң қатысуы арқылы іске асыру жоспарланып отырған бюджеттiк инвестициялардың экономикалық сараптамасын, оның ішінде оларды түзету кезінде;
9) концессиялық жобалардың iске асырылуын бағалауды;
10) БИЖ-дің іске асырылуын бағалауды;
11) заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялардың іске асырылуын бағалауды;
12) ТЭН-ді әзірлеуді және қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық саясатты республикалық бюджет қаражаты есебінен іске асыруын талап ететін БИЖ-дерді бюджеттік кредиттеу сараптамасын бюджеттiк инвестициялар мен концессия мәселелерi бойынша құжаттама сараптамасын және бағалауды қаржыландыру деп түсiну қажет.
Ескерту. 474-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.04.2014 № 427 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
475. Сараптамаларды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі және орталық уәкілетті органның бюджеттік бағдарламасының қаражаттары есебінен бюджеттік инвестициялар мен концессия мәселелері бойынша құжаттаманы бағалау қаржыландыру процесі мынадай:
1) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік инвестициялар мен концессия мәселелері бойынша құжаттамаға сараптаманы және бағалауды қаржыландыру өтінімдерін беруі;
2) сараптамаларды өткізу үшін концессия мәселелері жөніндегі мамандандырылған ұйымдарды тарту және бюджеттік инвестициялар мен концессия мәселелері бойынша құжаттаманы бағалау;
3) сараптамаларды қаржыландыру және бюджеттік инвестициялар мен концессия мәселелері бойынша құжаттаманы бағалау сияқты негізгі кезеңдерді қамтитын іс-шаралар кешенін білдіреді.
Ескерту. 475-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
476. Бюджеттік бағдарламаның әкімшілері мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға бюджеттік инвестициялар мен концессия мәселелері бойынша құжаттаманың сараптамасы мен бағалауын қаржыландыруға Өтінімдер береді.
Ескерту. 476-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.

477. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию привлекает специализированную организацию по вопросам концессии для проведения экспертиз и оценки документации по вопросам бюджетных инвестиций и концессии в сроки установленные концессионным законодательством.
Сноска. Пункт 477 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п.3).
478. По итогам экспертиз по вопросам бюджетных инвестиций и концессии выносится положительное или отрицательное заключение, или отправляется на доработку, которое направляется в центральный уполномоченный орган по государственному планированию.
Сноска. Пункт 478 в редакции постановления Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п.3).
479. На основании предоставленных экспертиз и оценки документации по вопросам бюджетных инвестиций и концессии центральным уполномоченным органом по государственному планированию подписывается акт выполненных работ специализированной организацией по вопросам концессии.
Сноска. Пункт 479 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п.3).
480. Финансирование и организационное обеспечение между центральным уполномоченным органом по государственному планированию и специализированной организацией по вопросам концессии осуществляется посредством заключения договоров в порядке, установленном бюджетным законодательством и законодательством о государственных закупках .
Глава 52. Порядок предоставления компенсации
инвестиционных затрат по концессионным проектам
481. Компенсация инвестиционных затрат по концессионному проекту (далее - компенсация) - это возмещение определенного объема инвестиционных затрат концессионера из республиканского или местного бюджета.
482. Формирование тарифов на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественных монополий, осуществляющего свою деятельность по договорам концессии, по которым предусмотрена выплата компенсации, производится в порядке, определяемом законодательством в области естественных монополий.
483. Инвестиционные затраты концессионера это расходы концессионера на создание (строительство) или реконструкцию объекта концессии.
484. Решение о предоставлении компенсации принимается соответствующей бюджетной комиссией с учетом установленных лимитов концессионных обязательств.
Сноска. Пункт 484 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1305 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).

477. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган  бюджеттік инвестициялар мен концессия мәселелері бойынша құжаттамаға сараптамалар мен бағалау өткізу үшін концессиялық заңнамада белгіленген мерзімде концессия мәселелері жөніндегі мамандандырылған ұйымдарды тартады.
Ескерту. 477-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
478. Бюджеттік инвестициялар мен концессия мәселелері бойынша сараптамалар қорытындылары бойынша оң немесе теріс қорытынды шығарылады немесе пысықтауға жіберіледі, ол мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға жіберіледі.
Ескерту. 478-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
479. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган ұсынған бюджеттік инвестициялар мен концессия мәселелері бойынша құжаттамаға сараптамалар және бағалау негізінде концессия мәселелері жөніндегі мамандандырылған ұйым орындалған жұмыстар актісіне қол қояды.
Ескерту. 479-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
480. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган мен концессия мәселелері жөніндегі мамандандырылған ұйым арасындағы қаржыландыру және ұйымдастырушылық қамтамасыз ету бюджеттік заңнамада және мемлекеттік сатып алу туралы заңнамада белгіленген тәртіппен шарттар жасасу арқылы жүзеге асырылады.
52-тарау. Концессиялық жобалар бойынша инвестициялық шығындардың өтемақысын беру тәртібі
481. Концессиялық жоба бойынша инвестициялық шығындардың өтемақысы (бұдан әрі - өтемақы) - бұл концессионердің инвестициялық шығындарының белгілі бір көлемін республикалық немесе жергілікті бюджеттен өтеу.
482. Өз қызметін ол бойынша өтемақы төлеу көзделген концессиялық шарт бойынша жүзеге асыратын табиғи монополиялар субъектісінің реттелетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді қалыптастыру табиғи монополиялар саласындағы заңнамада айқындалған тәртіппен жүргізіледі.
483. Концессионердің инвестициялық шығындары - бұл концессионердің концессия объектісін салуға (құрылысы) немесе қайта құруға кеткен шығыстары.
484. Өтемақы беру туралы шешімді концессиялық міндеттемелердің белгіленген лимиттерін ескере отырып, тиісті бюджет комиссиясы қабылдайды.
Ескерту. 484-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 N 1305 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

485. Государственные концессионные обязательства – совокупность прав и обязанностей концедента по сумме на определенную дату принятых и не исполненных концедентом финансовых обязательств по заключенным договорам концессии.
Государственные концессионные обязательства подразделяются на:
государственные концессионные обязательства Правительства Республики Казахстан;
государственные концессионные обязательства местных исполнительных органов.
Сноска. Пункт 485 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1305 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
486. Принятие государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета на основании решения Правительства Республики Казахстан по каждому отдельному концессионному проекту.
Сноска. Пункт 486 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1305 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
487. Принятие государственных концессионных обязательств местными исполнительными органами осуществляется местными уполномоченными органами по исполнению бюджета на основании решения маслихата области, города республиканского значения, столицы по каждому отдельному концессионному проекту.
Сноска. Пункт 487 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1305 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
488. Уполномоченный орган по государственному планированию с учетом положительного заключения экспертизы конкурсной документации, предусматривающее в качестве источника возмещения затрат компенсацию инвестиционных затрат, формирует заключение и выносит на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии.
Сноска. Пункт 488 в редакции постановления Правительства РК от 30.04.2014 № 427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
489. Суммарная стоимость государственных концессионных обязательств в соответствии с подпунктом 3 статьи 14 Закона Республики Казахстан «О концессиях» не должна превышать стоимость создания (реконструкции) объекта концессии за счет средств концессионера в рамках договора концессии. В расчет суммарной стоимости государственных обязательств не включается стоимость земельных участков, предоставляемых концессионеру для создания объекта концессии, либо земельных участков, расположенных под реконструируемым объектом концессии в рамках договора концессии.

485. Мемлекеттік концессиялық міндеттемелер – жасалған концессия шарттары бойынша концеденттің белгілі бір күнге қабылдаған және орындамаған қаржы міндеттемелерінің сомасы бойынша концеденттің құқықтары мен міндеттерінің жиынтығы.
Мемлекеттік концессиялық міндеттемелер мыналарға:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік концессиялық міндеттемелері;
жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелері болып бөлінеді.
Ескерту. 485-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 N 1305 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
486. Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік концессиялық міндеттемелер қабылдауын әрбір жеке концессиялық жоба бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады.
Ескерту. 486-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 N 1305 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
487. Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелер қабылдауын әрбір жеке концессиялық жоба бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мәслихатының шешімі негізінде бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар жүзеге асырады.
Ескерту. 487-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 N 1305 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
488. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган шығындарды өтеу көзі ретінде инвестициялық шығындар өтемақысын көздейтін концессиялық құжаттама сараптамасының оң қорытындысын ескере отырып, қорытындыны қалыптастырады және тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығарады.
Ескерту. 488-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.04.2014 № 427 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
489. Мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің жиынтық құны «Концессиялар туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабының 3) тармақшасына сәйкес концессия шартының шеңберінде концессионер қаражаты есебінен концессия объектісін құру (реконструкциялау) құнынан аспауы тиіс. Мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің жиынтық құнын есептеуге концессионерге концессия объектісін құру үшін берілетін жер учаскелерінің немесе концессия шарты шеңберінде реконструкцияланып жатқан концессия объектісі орналасқан жер учаскелерінің құны кірмейді.

Сноска. Пункт 489 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1305 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
490. Исключен постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1305 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
491. Исключен постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1305 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
492. Выплата компенсации осуществляется после ввода объекта концессии в эксплуатацию.
493. Выплата компенсации производится концедентом в пределах сумм, установленных законами Республики Казахстан о республиканском бюджете или решениями маслихатов от утверждении местных бюджетов на соответствующие финансовые годы.
Сноска. Пункт 493 в редакции постановления Правительства РК от 30.04.2014 № 427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
494. Выплата компенсации производится в соответствии с порядком и графиком установленным договором концессии.
Сноска. Пункт 494 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1305 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
494-1. В случае, если стоимость объекта концессии при принятии построенного объекта в эксплуатацию после подписания акта о приемке ее государственной приемочной комиссией, будет ниже запланированной ранее стоимости, то размер компенсации, подлежащих к выплате снижается.
Сноска. Правила дополнены пунктом 494-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1305 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
494-2. Максимальный объем выплат компенсации устанавливается договором концессии. Фактический объем выплаты компенсации инвестиционных затрат уменьшается по сравнению с максимальным объемом выплаты, установленным договором концессии, в случае ненадлежащего исполнения концессионером условий договора концессии на основании критериев оценки выполнения концессионером обязательств, содержащихся в договоре концессии, в том числе по качеству оказываемых услуг (выполняемых работ).
Размер к удержанию за ненадлежащее исполнение своих обязательств определяется договором концессии.
Обеспечение концессионером технических и эксплуатационных характеристик объекта концессии подтверждается актом, подписываемым между концессионером и концедентом, ежегодно до 30 марта следующего за отчетным периодом.
В случае отсутствия нарушений концессионером условий договора концессии, в том числе по качеству оказываемых услуг (выполняемых работ), концессионеру выплачивается максимальный объем выплат компенсации.

Ескерту. 489-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 N 1305 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
490. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 N 1305 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
491. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 N 1305 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
492. Өтемақыны төлеу концессия объектісі пайдалануға енгізілгеннен кейін жүзеге асырылады.
493. Өтемақыны төлеуді Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңдарында немесе мәслихаттардың тиісті қаржы жылдарына арналған жергілікті бюджеттерді бекіту туралы шешімдерінде белгіленген сомалар шегінде концедент жүргізеді.
Ескерту. 493-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.04.2014 № 427 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
494. Өтемақы төлеу концессия шартында белгіленген тәртіпке және кестеге сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 494-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 N 1305 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
494-1. Егер концессия объектісінің құны оны мемлекеттік қабылдау комиссиясы қабылдап алғаны туралы актіге қол қойылғаннан кейін салынған объектіні пайдалануға қабылдау кезінде бұрын жоспарланған құннан төмен болған жағдайда, төлеуге жататын өтемақы мөлшері төмендейді.
Ескерту. Ереже 494-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 N 1305 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
494-2. Өтемақы төлеудің ең жоғары көлемі концессия шартымен белгіленеді. Концессионер концессия шартының талаптарын тиісінше орындамаған жағдайда, инвестициялық шығындар өтемақысын төлеудің нақты көлемі концессия шартында қамтылған, оның ішінде көрсетілетін қызметтердің (орындалатын жұмыстардың) сапасы бойынша міндеттемелерді концессионердің орындауын бағалау критерийлерінің негізінде концессия шартында белгіленген төлемнің ең жоғары көлемімен салыстырғанда төмендейді.
Өз міндеттемелерін тиісінше орындамағаны үшін ұстап қалу мөлшері концессия шартымен айқындалады.
Концессионердің концессия объектісінің техникалық және пайдалану сипаттамаларын қамтамасыз етуі жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 30 наурызына дейін концессионер мен концедент арасында қол қойылатын актімен расталады.
Концессионердің концессия шартының талаптарын, оның ішінде көрсетілетін қызметтердің (орындалатын жұмыстардың) сапасы бойынша бұзушылықтары болмаған жағдайда, концессионерге өтемақы төлеудің ең жоғары көлемі төленеді.

Сноска. Правила дополнены пунктом 494-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1305 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
495. Выделение средств из республиканского и местных бюджетов на выплату компенсации осуществляется согласно планам финансирования по платежам соответствующих бюджетных программ.
496. Планы финансирования по платежам формируются концедентом с учетом условий договоров концессии в порядке и сроки, установленные бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 496 в редакции постановления Правительства РК от 30.04.2014 № 427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
497. Для получения средств из бюджета в сроки, установленные планами финансирования по платежам, концессионеры предоставляют концеденту заявки на выделение бюджетных средств.
Сноска. Пункт 497 в редакции постановления Правительства РК от 30.04.2014 № 427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
498. Исключен постановлением Правительства РК от 30.04.2014 № 427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
499. Удовлетворение заявок концессионера на выплату компенсации за счет средств республиканского и местных бюджетов осуществляется в пределах сумм, предусмотренных сводным планом финансирования по платежам, концедента.
Сноска. Пункт 499 в редакции постановления Правительства РК от 30.04.2014 № 427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 52-1. Порядок компенсации эксплуатационных затрат
концессионера в пределах объемов расходов на содержание
объектов социальной инфраструктуры и жизнеобеспечения в
соответствующей отрасли (сфере) экономики
Сноска. Правила дополнены главой 52-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 16.04.2012 № 466 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1305 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
499-1. Компенсацией эксплуатационных затрат концессионера является возмещение определенного объема эксплуатационных затрат концессионера из республиканского или местных бюджетов в период эксплуатации объекта концессии.
499-2. К эксплуатационным затратам концессионера относятся расходы концессионера, которые возникают в пределах объемов расходов на содержание объектов социальной инфраструктуры и жизнеобеспечения в соответствующей отрасли (сфере) экономики, в рамках договора концессии.

Ескерту. Ереже 494-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 N 1305 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
495. Өтемақыны төлеуге республикалық және жергілікті бюджеттерден қаражат бөлу тиісті бюджеттік бағдарламалардың төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына сәйкес жүзеге асырылады.
496. Төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларын Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде концессия шарттарының талаптарын ескере отырып, концедент қалыптастырады.
Ескерту. 496-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.04.2014 № 427 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
497. Бюджеттен қаражатты төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларында белгіленген мерзімде алу үшін концессионерлер концедентке бюджет қаражатын бөлуге өтінімдер ұсынады.
Ескерту. 497-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.04.2014 № 427 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
498. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 30.04.2014 № 427 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
499. Концессионердің республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен өтемақы төлеуге өтінімдерін қанағаттандыру концеденттің төлемдері бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген сомалар шегінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 499-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.04.2014 № 427 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
52-1 тарау. Экономиканың тиісті саласындағы (аясындағы)
әлеуметтік инфрақұрылым және тіршілікті қамтамасыз ету
объектілерін ұстауға арналған шығыстар көлемінің шегіндегі
концессионердің пайдалану шығындары өтемақысының тәртібі
Ескерту. Ереже 52-1-тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.04.16 N 466 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 N 1305 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
499-1. Концессионердің пайдалану шығындарының өтемақысы концессия объектісін пайдалану кезеңінде концессионердің пайдалану шығындарының белгілі бір көлемін республикалық немесе жергілікті бюджеттерден өтеу болып табылады.
499-2. Концессионердің пайдалану шығындарына концессия шарты шеңберінде экономиканың тиісті саласындағы (аясындағы) әлеуметтік инфрақұрылым және тіршілікті қамтамасыз ету объектілерін ұстауға арналған шығыстар көлемдері шегінде туындайтын концессионердің шығыстары жатады.

499-3. Уполномоченный орган по государственному планированию с учетом положительного заключения экспертизы конкурсной документации, предусматривающее в качестве источника возмещения затрат компенсацию эксплуатационных затрат, формирует заключение и выносит на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии.
Сноска. Пункт 499-3 в редакции постановления Правительства РК от 30.04.2014 № 427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
499-4. Решение о предоставлении компенсации эксплуатационных затрат концессионеру принимается соответствующей бюджетной комиссией с учетом установленных лимитов концессионных обязательств.
499-5. Выплата компенсации эксплуатационных затрат производится в соответствии с порядком и графиком, установленными договором концессии.
Максимальный объем выплат компенсации эксплуатационных затрат концессионера устанавливается договором концессии. Фактический объем выплаты компенсации эксплуатационных затрат снижается по сравнению с максимальным объемом выплаты, установленным договором концессии, в случае нарушения концессионером условий договора концессии, в том числе по качеству оказываемых услуг (выполняемых работ).
Отсутствие или наличие нарушений концессионером условий договора концессии, в том числе по качеству оказываемых услуг (выполняемых работ), должны подтверждаться соответствующим актом (актами).
Акты, подтверждающие оказание услуг (выполнение работ) и наличие или отсутствие нарушений концессионером условий договора концессии, в том числе по качеству оказываемых услуг (выполняемых работ), подписываются между концедентом и концессионером.
В случае отсутствия нарушений концессионером условий договора концессии, в том числе по качеству оказываемых услуг (выполняемых работ), концессионеру выплачивается максимальный объем выплат компенсации эксплуатационных затрат.
499-6. Ежегодный размер компенсации эксплуатационных затрат концессионера не должен превышать ежегодные выплаты из государственного бюджета на эксплуатацию (в том числе субсидий) аналогичных объектов, с учетом натуральных норм утверждаемых Правительством Республики Казахстан, согласно статье 69 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
Ежегодный размер компенсации эксплуатационных затрат может индексироваться пропорционально изменению ежегодных выплат из государственного бюджета на эксплуатацию (в том числе субсидий) аналогичных объектов, с учетом натуральных норм утверждаемых Правительством Республики Казахстан, согласно статье 69 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.

499-3. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган шығындарды өтеу көзі ретінде пайдалану шығындарының өтемақысын көздейтін концессиялық құжаттама сараптамасының оң қорытындысын ескере отырып, қорытындыны қалыптастырады және тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығарады.
Ескерту. 499-3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.04.2014 № 427 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
499-4. Концессионерге пайдалану шығындарының өтемақысын беру туралы шешімді концессия міндеттемелерінің белгіленген лимиттерін ескере отырып, тиісті бюджет комиссиясы қабылдайды.
499-5. Пайдалану шығындарының өтемақысын төлеу концессия шартында белгіленген тәртіпке және кестеге сәйкес жүргізіледі.
Концессионердің пайдалану шығындарының өтемақысын төлеудің ең жоғары көлемі концессия шартында белгіленеді. Концессионер концессия шартының талаптарын, оның ішінде көрсетілетін қызметтердің (орындалатын жұмыстардың) сапасын бұзған жағдайда, пайдалану шығындарының өтемақысын төлеудің нақты көлемі концессия шартында белгіленген төлемнің ең жоғарғы көлемімен салыстырғанда төмендейді.
Концессионердің концессия шартының, оның ішінде көрсетілетін қызметтер (орындалатын жұмыстар) сапасы бойынша талаптарын бұзушылықтарының болмауы немесе болуы тиісті актімен (актілермен) расталуы тиіс.
Көрсетілетін қызметтердің (орындалатын жұмыстардың) және концессионердің концессия шартының талаптарын, оның ішінде көрсетілетін қызметтердің (орындалатын жұмыстардың) сапасы бойынша бұзушылықтарының болуын немесе болмауын растайтын актілерге концедент пен концессионер арасында қол қойылады.
Концессионердің концессия шартының, оның ішінде көрсетілетін қызметтердің (орындалатын жұмыстардың) сапасы бойынша талаптарын бұзушылықтары болмаған жағдайда, концессионерге пайдалану шығындарының өтемақысы төлемдерінің ең жоғары көлемі төленеді.
499-6. Концессионердің пайдалану шығындары өтемақысының жыл сайынғы мөлшері Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 69-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен заттай нормаларды ескере отырып, ұқсас объектілерді пайдалануға арналған мемлекеттік бюджеттен бөлінетін жыл сайынғы төлемдерден (оның ішінде субсидиялар) аспауы тиіс.
Пайдалану шығындары өтемақысының жыл сайынғы мөлшері Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 69-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен заттай нормаларды ескере отырып, ұқсас объектілердi пайдалануға арналған мемлекеттiк бюджеттен жыл сайын төлемдердің (оның iшiнде субсидиялар) теңбе-тең өзгерiсіне индекстелуі мүмкін.

499-7. Выплата компенсации эксплуатационных затрат производится концедентом в пределах сумм, установленных законами Республики Казахстан о республиканском бюджете или решениями маслихатов об утверждении местных бюджетов на соответствующие финансовые годы.
Сноска. Пункт 499-7 в редакции постановления Правительства РК от 30.04.2014 № 427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
499-8. Выделение средств из республиканского и местных бюджетов на выплату компенсации эксплуатационных затрат осуществляется согласно планам финансирования по платежам соответствующих бюджетных программ.
499-9. Планы финансирования по платежам формируются концедентом с учетом условий договора концессии в порядке и сроки, установленные бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 499-9 в редакции постановления Правительства РК от 30.04.2014 № 427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
499-10. Удовлетворение заявок концессионера на компенсацию эксплуатационных затрат за счет средств республиканского и местных бюджетов осуществляется в пределах сумм, предусмотренных сводным планом финансирования по платежам, утвержденным концедентом.
Сноска. Пункт 499-10 в редакции постановления Правительства РК от 30.04.2014 № 427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 52-2. Порядок выплаты вознаграждения за осуществление
управления объектом концессии, находящимся в государственной
собственности
Сноска. Правила дополнены главой 52-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1305 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
499-11. Вознаграждение за осуществление управления объектом концессии, находящимся в государственной собственности
(далее – вознаграждение) является источником получения доходов концессионера, который производится в виде единых платежей за счет бюджетных средств определенными долями от общей суммы выплат в течение всего срока реализации концессионного проекта, с учетом обеспечения концессионером технических и эксплуатационных характеристик объекта концессии.
499-12. Выплата вознаграждения за осуществление управления объектом концессии осуществляется по объектам находящимся в государственной собственности в период эксплуатации объекта концессии.
499-12-1. Выплата вознаграждения за осуществление управления объектом концессии также применяется как дополнительный источник получения доходов концессионера, в случае существенного изменения курса национальной валюты, установленного Национальным Банком Республики Казахстан, при реализации концессионного проекта особой значимости в соответствии с условиями договора концессии.

499-7. Пайдалану шығындары өтемақысының төлемін концедент Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңдарында немесе мәслихаттардың тиісті қаржы жылдарына арналған жергілікті бюджеттерді бекіту туралы шешімдерінде белгіленген сомалар шегінде жүргізеді.
Ескерту. 499-7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.04.2014 № 427 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
499-8. Пайдалану шығындарының өтемақысын төлеуге республикалық және жергілікті бюджеттерден қаражат бөлу тиісті бюджеттік бағдарламалардың төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарларына сәйкес жүзеге асырылады.
499-9. Төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларын Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімде концессия шартының талаптарын ескере отырып, концедент қалыптастырады.
Ескерту. 499-9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.04.2014 № 427 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
499-10. Концессионердің республикалық және жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен пайдалану шығындарының өтемақысына арналған өтінімдерін қанағаттандыру концедент бекіткен төлемдер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспарында көзделген сомалар шегінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 499-10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.04.2014 № 427 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
52-2-тарау. Мемлекет меншігіндегі концессия объектісін
басқаруды жүзеге асырғаны үшін сыйақы төлеу тәртібі
Ескерту. Ереже 52-2-тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 N 1305 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
499-11. Мемлекет меншігіндегі концессия объектісін басқаруды жүзеге асырғаны үшін сыйақы (бұдан әрі – сыйақы) концессионердің концессия объектісінің техникалық және пайдалану сипаттамаларын қамтамасыз етуін ескере отырып, концессиялық жобаны іске асырудың бүкіл мерзімі ішінде төлемдердің жалпы сомасынан айқындалған үлестермен бірыңғай төлемдер түрінде бюджет қаражаты есебінен жүргізілетін концессионердің табыс алу көзі болып табылады.
499-12. Концессия объектісін басқаруды жүзеге асырғаны үшін сыйақы төлеу концессия объектісін пайдалану кезеңінде мемлекет меншігіндегі объектілер бойынша жүзеге асырылады.
499-12-1. Концессия шартының талаптарына сәйкес маңыздылығы ерекше концессиялық жобаны іске асыру кезінде Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі белгілеген ұлттық валюта бағамы айтарлықтай өзгерген жағдайда, концессия объектісін басқаруды жүзеге асырғаны үшін сыйақы төлеу концессионердің қосымша табыс алу көзі ретінде де қолданылады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 499-12-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 09.10.2014 № 1072 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
499-13. Уполномоченный орган по государственному планированию с учетом положительного заключения экспертизы конкурсной документации, предусматривающего в качестве источника возмещения затрат выплату вознаграждения за осуществление управления объектом концессии, формирует заключения по концессионным проектам и выносит на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии.
Сноска. Пункт 499-13 в редакции постановления Правительства РК от 30.04.2014 № 427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
499-14. Решение о возможности предоставить вознаграждение принимается соответствующей бюджетной комиссией с учетом установленных лимитов концессионных обязательств.
499-14-1. Установленный лимит государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан подлежит пересмотру при уточнении республиканского бюджета на основании решения республиканской бюджетной комиссии, в случае применения пункта 499-12-1.
Сноска. Правила дополнены пунктом 499-14-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 09.10.2014 № 1072 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
499-15. Выплата вознаграждения осуществляется в период эксплуатации объекта концессии.
499-16. Выплата вознаграждения производится концедентом в пределах сумм, установленных законами Республики Казахстан о республиканском бюджете или решениями маслихатов об утверждении местных бюджетов на соответствующие финансовые годы.
Сноска. Пункт 499-16 в редакции постановления Правительства РК от 30.04.2014 № 427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
499-17. Выплата вознаграждения производится в соответствии с порядком и графиком, установленными договором концессии.
499-18. Максимальный объем выплат вознаграждения устанавливается договором концессии. Фактический объем выплаты вознаграждения снижается по сравнению с максимальным объемом выплаты, в случае нарушения концессионером условий договора концессии, в том числе по качеству оказываемых услуг (выполняемых работ).
Размер к удержанию за ненадлежащее исполнение своих обязательств определяется договором концессии.
Обеспечение концессионером технических и эксплуатационных характеристик объекта концессии подтверждается актом, подписываемым между концессионером и концедентом, ежегодно до 30 марта следующего за отчетным периодом.
В случае отсутствия нарушений концессионером условий договора концессии, в том числе по качеству оказываемых услуг (выполняемых работ), концессионеру выплачивается максимальный объем выплат вознаграждения.

Ескерту. Ереже 499-12-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 09.10.2014 № 1072 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
499-13. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган шығындарды өтеу көзі ретінде концессия объектісін басқаруды жүзеге асырғаны үшін сыйақы төлеуді көздейтін концессиялық құжаттама сараптамасының оң қорытындысын ескере отырып, концессиялық жобалар бойынша қорытындыны қалыптастырады және тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығарады.
Ескерту. 499-13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.04.2014 № 427 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
499-14. Сыйақы беру мүмкіндігі туралы шешімді концессиялық міндеттемелердің белгіленген лимиттерін ескере отырып, тиісті бюджет комиссиясы қабылдайды.
499-14-1. 499-12-1-тармақ қолданылған жағдайда, Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің белгіленген лимиті республикалық бюджет комиссиясының шешімі негізінде республикалық бюджетті нақтылау кезінде қайта қарауға жатады.
Ескерту. Ереже 499-14-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 09.10.2014 № 1072 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
499-15. Сыйақы төлеу концессия объектісін пайдалану кезеңінде жүзеге асырылады.
499-16. Сыйақыны төлеуді Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңдарында немесе мәслихаттардың тиісті қаржы жылдарына арналған жергілікті бюджеттерді бекіту туралы шешімдерінде белгіленген сомалар шегінде концедент жүргізеді.
Ескерту. 499-16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.04.2014 № 427 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
499-17. Сыйақы төлеу концессия шартында белгіленген тәртіпке және кестеге сәйкес жүргізіледі.
499-18. Сыйақы төлеудің ең жоғары көлемі концессия шартымен белгіленеді. Егер концессионер концессия шартының талаптарын, оның ішінде көрсетілетін қызметтердің (орындалатын жұмыстардың) сапасы бойынша бұзған жағдайда, сыйақы төлеудің нақты көлемі төлемнің ең жоғары көлемімен салыстырғанда төмендейді.
Өз міндеттемелерін тиісінше орындамағаны үшін ұстап қалу мөлшері концессия шартымен айқындалады.
Концессионердің концессия объектісінің техникалық және пайдалану сипаттамаларын қамтамасыз етуі жыл сайын, есепті кезеңнен кейінгі жылдың 30 наурызына дейін, концессионер мен концедент арасында қол қойылатын актімен расталады.
Концессионердің концессия шартының талаптарын, оның ішінде көрсетілетін қызметтердің (орындалатын жұмыстардың) сапасы бойынша бұзушылықтары болмаған жағдайда, концессионерге сыйақы төлеудің ең жоғары көлемі төленеді.

499-19. Выделение средств из республиканского и местных бюджетов на выплату вознаграждения осуществляется согласно планам финансирования по платежам соответствующих бюджетных программ.
499-20. Планы финансирования по платежам формируются концедентом с учетом условий договоров концессии в порядке и сроки, установленные бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 499-20 в редакции постановления Правительства РК от 30.04.2014 № 427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
499-21. Удовлетворение заявок концессионера на выплату вознаграждения за счет средств республиканского и местных бюджетов осуществляется в пределах сумм, предусмотренных сводным планом финансирования по платежам, концедента.
Сноска. Пункт 499-21 в редакции постановления Правительства РК от 30.04.2014 № 427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 52-3 Порядок выплаты платы за доступность объекта концессии
Сноска. Правила дополнены главой 52-3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1305 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); в редакции постановления Правительства РК от 30.04.2014 № 427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
499-22. Плата за доступность объекта концессии (далее – плата за доступность) является источником возмещения затрат и получения доходов концессионером, которая производится за счет бюджетных средств, в виде единых платежей определенными долями от общей суммы выплат в течение всего срока реализации концессионного проекта, с учетом обеспечения концессионером технических и эксплуатационных характеристик объекта концессии.
Плата за доступность состоит из:
1) компенсации инвестиционных затрат концессионера;
2) компенсации эксплуатационных затрат концессионера;
3) вознаграждения за осуществление управления объектом концессии, находящимся в государственной собственности, а также арендной платы за пользование объектом концессии, находящимся в собственности концессионера, в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
499-23. Выплата платы за доступность может применяться только в отношении концессионных проектов, относимых к категории социально значимых.
Критерии отнесения концессионных проектов к категории социально значимых утверждаются Правительством Республики Казахстан.

499-19. Сыйақы төлеуге республикалық және жергілікті бюджеттерден қаражат бөлу тиісті бюджеттік бағдарламалардың төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарларына сәйкес жүзеге асырылады.
499-20. Төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларын концессия шарттарының талаптарын ескере отырып, Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде концедент қалыптастырады.
Ескерту. 499-20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.04.2014 № 427 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
499-21. Концессионердің республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен сыйақы төлеуге өтінімдерін қанағаттандыру концеденттің төлемдері бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген сомалар шегінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 499-21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.04.2014 № 427 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
52-3-тарау. Концессия объектісінің қолжетімділігі үшін төлемақы төлеу тәртібі
Ескерту. Ереже 52-3-тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 N 1305 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.04.2014 № 427 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
499-22. Концессия объектісінің қолжетімділігі үшін төлемақы (бұдан әрі – қолжетімділік үшін төлемақы) шығындарды өтеу және концессионердің концессия объектісінің техникалық және пайдалану сипаттамаларын қамтамасыз етуін ескере отырып, концессиялық жобаны іске асырудың бүкіл мерзімі ішінде төлемдердің жалпы сомасынан белгілі бір үлестермен бірыңғай төлемдер түрінде бюджет қаражаты есебінен жүргізілетін концессионердің табыс алу көзі болып табылады.
Қолжетімділік үшін төлемақы:
1) концессионердің инвестициялық шығындарының өтемақысынан;
2) концессионердің пайдалану шығындарының өтемақысынан;
3) мемлекет меншігіндегі концессия объектісін басқаруды жүзеге асырғаны үшін сыйақыдан, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес концессионер меншігіндегі концессия объектісін пайдаланғаны үшін жалдау төлемақысынан тұрады.
499-23. Қолжетімділік үшін төлемақы төлеуді әлеуметтік маңызы бар санатқа жататын концессиялық жобаларға ғана қатысты қолдануға болады.
Концессиялық жобаларды әлеуметтік маңызы бар санатқа жатқызу критерийлерін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.

499-24. Уполномоченный орган по государственному планированию с учетом положительного заключения экспертизы конкурсной документации, предусматривающий в качестве источника возмещения затрат выплату платы за доступность концессионеру, формирует заключения по концессионным проектам и выносит на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии.
499-25. Решение о возможной выплате платы за доступность принимается соответствующей бюджетной комиссией с учетом установленных лимитов концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов.
499-26. Выплаты платы за доступность осуществляются в порядке определенными главами 52 (компенсация инвестиционных затрат), 52-1 (компенсация эксплуатационных затрат), 52-2 (вознаграждение за осуществление управления объектом концессии), а также 52-4 (выплаты арендной платы за пользование объектом концессии), настоящего постановления.
Глава 52-4. Порядок выплаты арендной платы за пользование объектом концессии
Сноска. Правила дополнены главой 52-4 в соответствии с постановлением Правительства РК от 30.04.2014 № 427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
499-38. Выплата арендной платы за пользование объектом концессии является источником получения доходов концессионера, который производится в виде единых платежей за счет бюджетных средств определенными долями от общей суммы выплат в течение всего срока реализации концессионного проекта, с учетом обеспечения концессионером технических и эксплуатационных характеристик объекта концессии.
499-39. Выплата арендной платы за пользование объектом концессии (далее – арендная плата) осуществляется только по объектам находящимся в частной собственности (в собственности концессионера) в период эксплуатации объекта концессии.
499-40. Уполномоченный орган по государственному планированию с учетом положительного заключения экспертизы конкурсной документации, предусматривающий в качестве источника возмещения затрат выплату арендной платы за пользование объектом концессии, формирует заключения по концессионным проектам и выносит на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии.
499-41. Решение о возможной выплате арендной платы концессионеру принимается соответствующей бюджетной комиссией с учетом установленных лимитов концессионных обязательств.
499-42. Выплата арендной платы осуществляется в период эксплуатации объекта концессии, находящегося в собственности концессионера.
499-43. Выплата арендной платы производится концедентом в пределах сумм, установленных законами Республики Казахстан о республиканском бюджете или решениями маслихатов об утверждении местных бюджетов на соответствующие финансовые годы.

499-24. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган шығындарды өтеу көзі ретінде концессионерге қолжетімділік үшін төлемақы төлеуді көздейтін концессиялық құжаттама сараптамасының оң қорытындысын ескере отырып, концессиялық жобалар бойынша қорытындылар қалыптастырады және тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығарады.
499-25. Қолжетімділік үшін төлемақы төлеу мүмкіндігі туралы шешімді Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың концессиялық міндеттемелерінің белгіленген лимиттерін ескере отырып, тиісті бюджет комиссиясы қабылдайды.
499-26. Қолжетімділік үшін төлемақы төлеу осы қаулының 52 (инвестициялық шығындар өтемақысы), 52-1 (пайдалану шығындарының өтемақысы), 52-2 (концессия объектісін басқаруды жүзеге асырғаны үшін сыйақы), сондай-ақ 52-4 (концессия объектісін пайдаланғаны үшін жалдау төлемақысын төлеу) тарауларында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
52-4-тарау. Концессия объектісін пайдаланғаны үшін жалдау төлемақысын төлеу тәртібі
Ескерту. Ереже 52-4-тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 30.04.2014 № 427 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
499-38. Концессия объектісін пайдаланғаны үшін жалдау төлемақысын төлеу концессионердің концессия объектісінің техникалық және пайдалану сипаттамаларын қамтамасыз етуін ескере отырып, концессиялық жобаны іске асырудың бүкіл мерзімі ішінде төлемдердің жалпы сомасынан белгілі бір үлестермен бірыңғай төлемдер түрінде бюджет қаражаты есебінен жүргізілетін концессионердің табыс алу көзі болып табылады.
499-39. Концессия объектісін пайдаланғаны үшін жалдау төлемақысын (бұдан әрі – жалдау төлемақысы) төлеу концессия объектісін пайдалану кезеңінде жеке меншіктегі (концессионер меншігіндегі) объектілер бойынша ғана жүзеге асырылады.
499-40. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган шығындарды өтеу көзі ретінде концессия объектісін пайдаланғаны үшін жалдау төлемақысын төлеуді көздейтін конкурстық құжаттама сараптамасының оң қорытындысын ескере отырып, концессиялық жобалар бойынша қорытындылар қалыптастырады және тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығарады.
499-41. Концессионерге жалдау төлемақысын төлеу мүмкіндігі туралы шешімді концессиялық міндеттемелердің белгіленген лимиттерін ескере отырып, тиісті бюджет комиссиясы қабылдайды.
499-42. Жалдау төлемақысын төлеу концессионер меншігіндегі концессия объектісін пайдалану кезеңінде жүзеге асырылады.
499-43. Жалдау төлемақысын төлеуді Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңдарында немесе мәслихаттардың тиісті қаржы жылдарына арналған жергілікті бюджеттерді бекіту туралы шешімдерінде белгіленген сомалар шегінде концедент жүргізеді.

499-44. Выплата арендной платы производится в соответствии с порядком и графиком, установленными договором концессии.
499-45. Максимальный объем выплаты по арендной плате устанавливается договором концессии. Фактический объем выплаты по арендной плате снижается по сравнению с максимальным объемом выплаты, в случае нарушения концессионером условий договора концессии, в том числе по качеству предоставляемого в аренду помещения и оказываемых услуг.
Размер к удержанию за ненадлежащее исполнение своих обязательств определяется договором концессии.
Обеспечение концессионером технических и эксплуатационных характеристик объекта концессии подтверждается актом, подписываемым между концессионером и концедентом, ежегодно по итогам года в первом квартале следующего года.
В случае отсутствия нарушений концессионером условий договора концессии, в том числе по качеству оказываемых услуг (выполняемых работ), концессионеру выплачивается максимальный объем выплат арендных платежей.
499-46. Выделение средств из республиканского и местных бюджетов на выплату арендных платежей осуществляется согласно планам финансирования по платежам соответствующих бюджетных программ.
499-47. Планы финансирования по платежам формируются концедентом с учетом условий договоров концессии в порядке и сроки, установленные бюджетным законодательством Республики Казахстан.
499-48. Удовлетворение заявок концессионера на выплату арендных платежей за счет средств республиканского и местных бюджетов осуществляется в пределах сумм, предусмотренных сводным планом финансирования по платежам, концедентом.
Глава 53. Порядок софинансирования концессионных проектов
500. Софинансирование концессионных проектов - это выделение бюджетных средств для финансирования определенного объема затрат для создания (строительства) и реконструкции объектов концессии.
501. Софинансирование концессионных проектов осуществляется администратором соответствующей бюджетной программы в период создания (строительства) и реконструкции объекта концессии.
502. Общие объемы софинансирования концессионных проектов определяются соответствующими договорами концессии, которые заключаются с учетом перечня концессионных проектов, требующих софинансирования.
503. Годовые объемы софинансирования концессионных проектов определяются законами Республики Казахстан о республиканском бюджете и решениями маслихатов об утверждении местных бюджетов на соответствующие финансовые годы.

499-44. Жалдау төлемақысын төлеу концессия шартында белгіленген тәртіпке және кестеге сәйкес жүргізіледі.
499-45. Жалдау төлемақысы бойынша төлемнің ең жоғары көлемі концессия шартында белгіленеді. Концессионер концессия шартының, оның ішінде жалға берілетін үй-жай мен көрсетілетін қызметтердің сапасы бойынша талаптарын бұзған жағдайда, жалдау төлемақысы бойынша төлемнің нақты көлемі төлемнің ең жоғары көлемімен салыстырғанда төмендейді.
Өз міндеттемелерін тиісінше орындамағаны үшін ұстап қалу мөлшері концессия шартында айқындалады.
Концессионердің концессия объектісінің техникалық және пайдалану сипаттамаларын қамтамасыз етуі жыл сайын жыл қорытындылары бойынша, келесі жылдың бірінші тоқсанында концессионер мен концедент арасында қол қойылатын актімен расталады.
Концессионердің концессия шартының талаптарын, оның ішінде көрсетілетін қызметтердің (орындалатын жұмыстардың) сапасы бойынша бұзушылықтары болмаған жағдайда, концессионерге жалдау төлемақыларын төлеудің ең жоғары көлемі төленеді.
499-46. Жалдау төлемақыларын төлеуге республикалық және жергілікті бюджеттерден қаражат бөлу тиісті бюджеттік бағдарламалардың төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына сәйкес жүзеге асырылады.
499-47. Төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларын концессия шарттарының талаптарын ескере отырып, Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімде концедент қалыптастырады.
499-48. Концессионердің жалдау төлемақыларын төлеуге өтінімдерін қанағаттандыруды республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген сомалар шегінде концедент жүзеге асырады.
53-тарау. Концессиялық жобаларды қоса қаржыландыру тәртібі
500. Концессиялық жобаларды қоса қаржыландыру - бұл концессия объектісін салу (құрылысы) немесе қайта құру үшін шығындардың белгілі бір көлемін қаржыландыру үшін бюджет қаражатын бөлу.
501. Концессиялық жобаларды қоса қаржыландыруды концессия объектісін салу (құрылысы) немесе қайта құру кезеңінде тиісті бюджеттік бағдарламаның әкімшісі жүзеге асырады.
502. Концессиялық жобаларды қоса қаржыландырудың жалпы көлемдерін қоса қаржыландыруды талап ететін концессиялық жобалардың тізбесін ескере отырып, тиісті концессия шарттары анықтайды.
503. Концессиялық жобаларды қоса қаржыландырудың жылдық көлемдерін Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңдарында немесе мәслихаттардың тиісті қаржы жылына жергілікті бюджеттерді бекіту туралы шешімдерінде белгіленген сомалары шегінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.

504. Выделение средств из республиканского и местных бюджетов на софинансирование концессионных проектов осуществляется согласно планам финансирования по платежам соответствующих бюджетных программ.
505. Планы финансирования по платежам формируются администраторами соответствующих бюджетных программ с учетом условий договоров концессии в порядке и сроки, установленные бюджетным законодательством .
506. Концессионеры для получения средств из бюджета в сроки, установленные планами финансирования по платежам, предоставляют соответствующим администраторам бюджетных программ заявки на выделение бюджетных средств и отчеты об освоении средств, полученных ранее.
507. Заявки предоставляются в сроки не позднее, чем за 15 дней до начала месяца, в котором предполагается выделение средств из бюджета согласно планам финансирования по платежам соответствующих администраторов бюджетных программ.
508. Удовлетворение заявок концессионера на софинансирование концессионного проекта за счет средств республиканского и местных бюджетов осуществляется в пределах сумм, предусмотренных годовым планом финансирования по платежам, соответствующего администратора бюджетной программы.
509. Администратор бюджетной программы несет ответственность за эффективную, результативную и целевую реализацию бюджетной программы, в рамках которой осуществляется софинансирование концессионных проектов.
Раздел 10. Активы и отчетность Национального фонда
Республики Казахстан
Глава 54. Порядок зачисления активов в Национальный фонд
Республики Казахстан
510. Нацфонд РК формируется за счет поступлений, установленных Бюджетным кодексом .
511. НБ РК открывает Правительству Республики Казахстан для учета средств Нацфонда РК и его расходования тенговый счет и соответствующий счет в тенге для учета тенгового эквивалента средств, поступающих в иностранной валюте.
512. Перечень организаций нефтяного сектора на очередной финансовый год утверждается к 20 декабря текущего финансового года совместно центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и государственным органом, осуществляющим государственное регулирование в области проведения нефтяных операций, заключения и исполнения контрактов.
513. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета предоставляет в НБ РК прогноз сумм поступлений, направляемых в Нацфонд РК, и переводимых на счета Правительства Республики Казахстан в НБ РК на предстоящий месяц не позднее, чем за пять рабочих дней до начала месяца.
514. Поступления в Нацфонд РК в национальной валюте зачисляются на контрольный счет наличности Нацфонда РК. Суммы поступлений за текущий рабочий день, зачисленные на контрольный счет наличности Нацфонда РК, подлежат переводу центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета не позднее следующего рабочего дня на тенговый счет Правительства в НБ РК. Перечисление сумм поступлений в Нацфонд РК осуществляется ежедневно на основании платежного поручения по форме, установленной нормативными правовыми актами НБ РК.

504. Концессиялық жобаларды қоса қаржыландыруға республикалық және жергілікті бюджеттерден қаражат бөлу тиісті бюджеттік бағдарламалардың төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына сәйкес жүзеге асырылады.
505. Төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларын концессия шарттарының талаптарын есепке ала отырып, бюджеттік заңнамада белгіленген тәртіппен және мерзімде тиісті бюджеттік бағдарламаның әкімшісі қалыптастырады.
506. Концессионерлер бюджеттен қаражатты төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларында белгіленген мерзімде алу үшін тиісті бюджеттік бағдарламаның әкімшілеріне бюджет қаражатын белуге өтінімдер мен бұрын алынған қаражаттардың игерілуі туралы есепті ұсынады.
507. Өтінімдер тиісті бюджеттік бағдарламаның әкімшілерінің төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына сәйкес бюджеттен қаражат бөлу болжамдалып отырған ай басталғанға дейінгі 15 күннен кешіктірмейтін мерзімде ұсынылады.
508. Концессионердің қоса қаржыландыруға өтінімдерін қанағаттандыру республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаттары есебінен, тиісті бюджеттік бағдарламаның әкімшілерінің төлемдер бойынша қаржыландырудың жылдық жоспарында көзделген сомалар шегінде жүзеге асырылады.
509. Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі оның аясында концессиялық жобаларды қоса қаржыландыру жүзеге асырылып жатқан бюджеттік бағдарламаның тиімді, нәтижелі және мақсатқа сай іске асырылуына жауапты болады.
10-бөлім. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтері мен есептілігі
54-тарау. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына активтерді есептеу тәртібі
510. Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры Бюджет кодексінде белгіленген түсімдердің есебінен қалыптастырылады.
511. ҚР ҰБ Қазақстан Республикасының Үкіметіне Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын есепке алу және оны жұмсау үшін теңгелік шот және шетелдік валютада түсетін қаражаттың теңгелік баламасын есепке алу үшін теңгемен тиісті шот ашады.
512. Кезекті қаржы жылына мұнай секторының ұйымдарының тізбесін бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті орган мен мұнай операцияларын жүргізу саласында мемлекеттік реттеуді, келісім-шарттарды жасасуды және орындауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган бірлесіп ағымдағы қаржы жылының 20 желтоқсанына бекітеді.
513. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айдың басына дейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жіберілетін және Қазақстан Республикасы Үкіметінің ҚР ҰБ-дағы шоттарына аударылатын түсімдер сомасының алдағы айға арналған болжамын ұсынады.
514. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына түсімдер ұлттық валютада Ұлттық қордың қолма-қол ақша бақылау шотына енгізіледі. Ұлттық қордың қолма-қол ақша бақылау шотына ағымдағы жұмыс күнінде енгізілген түсімдер сомасын бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган келесі жұмыс күнінен кешіктірмей ҚР ҰБ-дағы Үкіметтің теңгелік шотына аударуы тиіс. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына түсімдер сомасын аудару күн сайын Қазақстан Республикасы ҰБ нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген нысан бойынша төлем тапсырмасы негізінде жүзеге асырылады.

515. Возврат плательщикам, зачет между кодами бюджетной классификации поступлений, между налоговыми органами излишне уплаченных, ошибочно или неправильно поступивших сумм в бюджет, направляемых в Нацфонд РК осуществляется с контрольного счета наличности Нацфонда РК в соответствии с пунктами 134-144 настоящих Правил без списания со счетов Правительства РК, открытых в НБ РК. При этом на контрольном счете наличности Нацфонда РК допускается дебетовое сальдо.
516. После накопления суммы на тенговом счете Правительства в НБ РК, достаточной для изъятия, осуществляемого в рамках перечисления следующего ежемесячного гарантированного трансферта, передаваемого из Нацфонда РК в республиканский бюджет согласно сводного плана поступлений и финансирования по платежам, с тенгового счета средства конвертируются и поступают на счет Правительства в тенге для учета тенгового эквивалента средств, поступающих в иностранной валюте.
Сноска. Пункт 516 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
517. Поступления в иностранной валюте зачисляются НБ РК на корреспондентские счета в иностранной валюте центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета.
После реконвертации иностранной валюты в соответствии с главой 36 настоящих Правил, сумма, полученная в тенге, центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан , зачисляется на контрольный счет наличности Нацфонда РК, и в тот же рабочий день перечисляется на соответствующий счет Правительства в тенге для учета тенгового эквивалента средств, поступающих в иностранной валюте.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета соблюдает установленный НБ РК График предоставления сообщений, заявлений и зачисления суммы в тенге для операции последовательной реконвертации и конвертации иностранной валюты, зачисляемой на счета Правительства Республики Казахстан.
518. НБ РК ведет учет инвестиционных доходов от управления Нацфондом РК методом начислений на основании информации от кастодианов. Суммы инвестиционных доходов отражаются в составе активов Нацфонда РК на счетах кастодиана Нацфонда РК.
519. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета ежемесячно на первое число месяца, следующего за отчетным представляет в Правительство Республики Казахстан отчет о поступлениях в Национальный фонд Республики Казахстан и переводах на счета Правительства Республики Казахстан в Национальном Банке Республики Казахстан по форме 2-26 "Отчет о движении денег на контрольном счете наличности Национального фонда Республики Казахстан" согласно приложению 101 к настоящим Правилам.

515. Түсімдердің бюджеттік сыныптамасының кодтары арасында артық төленген бюджетке қате немесе жаңылыс түскен Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына жіберілетін сомаларды салық қызметі органдары арасында есепке алу, төлеушілерге қайтару ҚР ҰБ ашылған Қазақстан Республикасы Үкіметінің шоттарынан есептен шығармай осы Ереженің 134-144-тармақтарына сәйкес Ұлттық қордың қолма-қол ақшасын бақылау шотынан жүзеге асырылады.
516. Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына сәйкес ҚР Ұлттық қорынан республикалық бюджетке берілетін ай сайынғы кепілдік берілген трансферттің аударымы шеңберінде жүзеге асырылатын ҚР ҰБ-інде Үкіметінің теңгелік шотында алу үшін жеткілікті сома жиналғаннан кейін теңгелік шоттағы қаражат айырбасталады және шетел валютасында түсетін қаражаттың теңгелік баламасын есепке алу үшін Үкіметтің шотына теңгемен түседі.
Ескерту. 516-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
517. Шетелдік валютадағы түсімдер бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның шетелдік валютадағы корреспонденттік шоттарға ҚР ҰБ есептеледі.
Шетел валютасы қайта айырбасталғаннан кейін осы Ереженің 36-тарауына сәйкес теңгемен алынған сома Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ҚР Ұлттық қорының қолма-қол ақша бақылау шотына есепке алынады және сол жұмыс күні шетелдік валютада түсетін қаражаттың теңгелік баламасын есепке алу үшін Үкіметтің тиісті шотына теңгемен аударылады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ҚР ҰБ белгілеген Қазақстан Республикасы Үкіметінің шоттарына есептелетін шетелдік валютаны дәйекті түрде қайта айырбастау және айырбастау операциясы үшін хабарламалар, өтініштер беру және соманы теңгемен есептеу кестесін сақтайды.
518. ҚР ҰБ кастодиандардан алынған ақпараттың негізінде есепке алу әдісімен Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқарудан алынған инвестициялық кірістерді есепке алуды жүргізеді. Инвестициялық кірістердің сомасы Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры кастодианының шоттарында Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры активтерінің құрамында көрсетіледі.
519. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган осы Ережеге 101-қосымшаға сәйкес ай сайын, есептi айдан кейiнгi айдың бiрiншi күнiне Қазақстан Республикасының Үкiметiне Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түсiмдер және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шоттарына аударымдар туралы есептi 2-26 «Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша қозғалысы туралы есеп» нысаны бойынша ұсынады.

Сноска. Пункт 519 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
520. Иные поступления и доходы не запрещенные законодательством Республики Казахстан, поступающие в Нацфонд РК перечисляются юридическими и физическими лицами на счета Правительства Республики Казахстан в НБ РК.
Глава 55. Порядок использования средств Национального фонда
Республики Казахстан
521. Использование средств Национального фонда Республики Казахстан осуществляется только на цели, предусмотренные Бюджетным кодексом.
Расходование средств Национального фонда Республики Казахстан в виде гарантированного трансферта, передаваемого из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет, в виде целевых трансфертов, передаваемых из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет на цели, определяемые Президентом Республики Казахстан, осуществляется в объеме не более чем, утвержденном в сводном плане поступлений и финансирования по платежам на соответствующий период в течение финансового года.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение 3-х рабочих дней со дня утверждения сводного плана поступлений и финансирования по платежам республиканского бюджета доводит до Национального банка Республики Казахстан утвержденный объем гарантированного трансферта в республиканский бюджет из Национального фонда Республики Казахстан, утвержденный объем целевых трансфертов, передаваемых из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет на цели, определяемые Президентом Республики Казахстан, с разбивкой по месяцам и уведомляет о реквизитах, по которым Национальный банк Республики Казахстан осуществляет перечисление.
Сноска. Пункт 521 в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
522. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета ежемесячно прогнозирует объем потребности республиканского бюджета в гарантированном трансферте из Нацфонда РК.
Прогноз объема потребности республиканского бюджета в гарантированном трансферте из Нацфонда РК на предстоящий месяц информации, представляемой ежемесячно в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета администраторами республиканских бюджетных программ, определяется с учетом остатка бюджетных средств на контрольном счете наличности республиканского бюджета и прогноза ожидаемого объема поступлений в республиканский бюджет на предстоящий месяц информации, представляемой ежемесячно в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета администраторами республиканских бюджетных программ и об ожидаемом исполнении расходов республиканского бюджета.

Ескерту. 519-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
520. Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түсетін өзге түсімдер мен кірістерді заңды және жеке тұлғалар Қазақстан Республикасы Үкіметінің шоттарына аударады.
55-тарау. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын пайдалану тәртібі
521. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын пайдалану Бюджет кодексінде көзделген мақсаттарға ғана жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан республикалық бюджетке кепілдік берілген трансферт түрінде берілетін, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан республикалық бюджетке Қазақстан Республикасының Президенті анықтайтын мақсаттарға арналған нысаналы трансферттер түрінде берілетін Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын жұмсау қаржы жылы ішінде тиісті кезеңге арналған түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында бекітілгеннен артық емес көлемде жүзеге асырылады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық бюджеттің төлемдері бойынша түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары бекітілген күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде айлар бойынша бөлінген Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан республикалық бюджетке кепілдік берілген трансферттердің бекітілген көлемін, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан республикалық бюджетке Қазақстан Республикасының Президенті анықтайтын мақсаттарға арналған нысаналы трансферттердің бекітілген көлемін Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің назарына жеткізеді және Қазақстан Республикасы Ұлттық банкі аударуды жүзеге асыратын деректемелер туралы хабарлайды.
Ескерту. 521-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
522. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық бюджеттің Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан кепілдік берілген трансфертте және нысаны трансфертте қажеттілік көлемін ай сайын болжамдайды.
Алдағы айға арналған Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан кепілдік берілген трансферттегі республикалық бюджет қажеттілігінің көлемін болжамдау республикалық бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы бюджет қаражатының қалдығын және республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға ай сайын ұсынатын және республикалық бюджет шығыстарының күтілетін атқарылуы туралы алдағы айда республикалық бюджетке түсетін түсімдердің күтілетін көлемі болжамының ақпаратын ескере отырып анықтайды.

Сноска. Пункт 522 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 09.11.2009 № 1789.
523. Перечисление необходимого объема потребности денег гарантированного трансферта из Нацфонда РК в республиканский бюджет осуществляется на основании заявки, направляемой ежемесячно в НБ РК.
Заявка на выделение гарантированного трансферта из Нацфонда РК (далее - заявка) составляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета на 25 число каждого месяца по форме 2-37 "Заявка на выделение трансферта из Национального фонда Республики Казахстан" согласно приложению 102 к настоящим Правилам, подписанное первым руководителем центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета или лицом, уполномоченным первым руководителем центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета и направляется не позднее следующего рабочего дня в НБ РК. НБ РК на основании заявки центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета перечисляет заявленную сумму гарантированного трансферта на контрольный счет наличности республиканского бюджета в течение пятнадцати календарных дней со дня ее получения.
В случае отсутствия или недостаточности денег на счете Правительства для учета средств Нацфонда РК в тенге, необходимых для исполнения заявки, НБ РК производит реконвертацию части денег или активов в иностранной валюте со счета Правительства Республики Казахстан для учета активов Нацфонда РК в порядке, установленном Правлением НБ РК.
524. При достаточности бюджетных денег республиканского бюджета на предстоящий месяц, определенной на основании прогноза, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета до 25 числа каждого месяца направляет письмо в НБ РК, в котором сообщает, что на предстоящий месяц перечисление денег гарантированного трансферта из Нацфонда РК не требуется.
525. При возникновении факторов, требующих корректировки (уменьшения либо увеличения) объемов гарантированного трансферта в определенном месяце с соответствующей корректировкой в последующих месяцах, могут вноситься дополнения и изменения в сводный план поступлений и финансирования республиканского бюджета.
526. Для финансирования республиканских бюджетных программ развития предыдущего года в объеме не более суммы неоплаченных зарегистрированных обязательств на начало текущего финансового года за счет не перечисленной за истекший финансовый год суммы гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в срок до 20 января текущего финансового года предоставляет в центральный уполномоченный орган по государственному планированию информацию о сумме гарантированного трансферта, не перечисленного за истекший финансовый год из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет, исполнении планов финансирования по текущим бюджетным программам, бюджетным программам развития в разрезе администраторов бюджетных программ и инвестиционных проектов с указанием причин неполного выполнения мероприятий за прошедший финансовый год, а также перечень неисполненных договоров по инвестиционным проектам в разрезе республиканских бюджетных программ развития и администраторов республиканских бюджетных программ, за исключением бюджетных программ развития, реализуемых за счет средств внешних займов, грантов и бюджетных кредитов.

Ескерту. 522-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 Қаулысымен.
523. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан республикалық бюджетке кепілдік берілген трансферттің ақша қажеттілігінің қажет көлемін аудару ай сайын ҚР ҰБ-ға жіберілетін өтінімнің негізінде жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан кепілдік берілген трансферт белуге арналған өтінімді (бұдан әрі - өтінім) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның бірінші басшысы немесе бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның бірінші басшысы өкілеттік берген тұлға қол қойған республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің осы Ереженің 102-қосымшасына сәйкес "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен трансфертті белуге өтінім" 2-37 нысаны бойынша әрбір айдың 25-күніне бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жасайды. ҚР ҰБ бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның өтінімі негізінде кепілдік берілген трансферттің өтінім жасалған сомасын оны алған күннен бастап он бес күнтізбелік күн ішінде республикалық бюджеттің қолма-қол ақша бақылау шотына аударады.
Өтінімді орындауға қажет Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының теңгедегі қаражатын есепке алу үшін Үкімет шотында ақша болмаған немесе жеткіліксіз болған жағдайда, ҚР ҰБ Басқармасы белгілеген тәртіппен ҚР ҰБ Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін есепке алу үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шотынан шетел валютасындағы ақшаның немесе активтердің бөлігін қайта айырбастауды жүргізеді.
524. Республикалық бюджеттің болжамның негізінде анықталған бюджет ақшасы алдағы айға жеткілікті болған кезде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган әрбір айдың 25-і күніне ҚР ҰБ-ға хат жібереді, онда алдағы айға Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан кепілдік берілген трансферттің ақшасын аудару талап етілмейтіндігін хабарлайды.
525. Келесі айларда тиісті түзетумен белгілі бір айда кепілдік берілген трансферттің көлемін түзетуді (азайтуды не арттыруды) талап ететін факторлар туындаған кезде республикалық бюджет түсімдерінің және оны қаржыландырудың жиынтық жоспарына толықтырулар мен өзгерістер енгізілуі мүмкін.
526. Өткен қаржы жылында аударылмаған Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан кепілдік берілген трансферт сомасының есебінен ағымдағы қаржы жылының басында пайдаланылмаған сомадан артық емес көлемде өткен жылдың республикалық бюджеттік даму бағдарламаларын қаржыландыру үшін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ағымдағы қаржы жылының 20 қаңтарына дейінгі мерзімде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бойынша республикалық бюджеттік бағдарламалар бойынша орындалмаған шарттардың тізбесін; өткен қаржы жылында Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке аударылмаған кепілдік берілген трансферттің сомасы, өткен қаржы жылы іс-шараларды толық орындамау себептерін көрсете отырып бюджеттік бағдарламалар әкімшілері және инвестициялық жобалар бөлігінде даму бюджеттік бағдарламалары бойынша қаржыландыру жоспарларының орындалуы туралы ағымдағы бюджеттік бағдарламалар ақпаратты, сондай-ақ сыртқы қарыз қаражаты, гранттар және бюджеттік кредиттер есебінен іске асырылатын даму бюджеттік бағдарламаларын қоспағанда, республикалық даму бюджеттік бағдарламалары және республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бөлігінде инвестициялық жобалар бойынша орындалмаған шарттар тізбесін береді.

Сноска. Пункт 526 в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
527. На основании информации, полученной из центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета центральный уполномоченный орган по государственному планированию вносит в установленном порядке на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии:
1) перечень республиканских бюджетных программ развития, по которым имеется неоплаченные обязательства по зарегистрированным договорам за истекший финансовый год;
2) информацию о сумме гарантированного трансферта, не перечисленного за истекший финансовый год из Нацфонда РК в республиканский бюджет;
3) предложение по финансированию в текущем финансовом году республиканских бюджетных программ развития в части неоплаченных обязательств путем корректировки республиканского бюджета на текущий финансовый год.
Сноска. Пункт 527 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п. 3); от 16.10.2013 № 1101.
528. На основании решения Республиканской бюджетной комиссии центральный уполномоченный орган по государственному планированию разрабатывает проект постановления Правительства Республики Казахстан по увеличению годовых плановых назначений соответствующих текущих бюджетных программ и бюджетных программ развития за счет не перечисленной суммы гарантированного трансферта за истекший финансовый год из Национального фонда Республики Казахстан и вносит его в установленном порядке в Правительство Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 528 в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
529. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании нормативных правовых актов, перечисленных в пунктах 526-528 настоящих Правил вносит изменения в сводный план поступлений и финансировании по платежам и в сводный план финансирования по обязательствам в порядке, определенной главой 6 настоящих Правил.
530. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета измененные суммы сводного плана поступлений и финансирования по платежам республиканского бюджета в течение 3-х рабочих дней со дня внесения изменений в них доводит до НБ РК.
531. Исключен постановлением Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
531. Перечисление целевых трансфертов, передаваемых из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет на цели, определяемые Президентом Республики Казахстан осуществляется Национальным банком Республики Казахстан на основании заявки центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета в объеме не более чем, утвержденном в сводном плане поступлений и финансирования по платежам на соответствующий период, по мере накопления денег на тенговом счете Правительства Республики Казахстан в Национальном банке Республики Казахстан.

Ескерту. 526-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
527. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органнан алынған ақпараттың негізінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган белгіленген тәртіппен Республикалық бюджет комиссиясының қарауына:
1) өткен қаржы жылында жасалған шарттар бойынша төленбеген міндеттемелері бар республикалық бюджеттік даму бағдарламалардың тізбесін;
2) өткен қаржы жылында Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке аударылмаған кепілдік берілген трансферттің сомасы туралы ақпаратты;
3) ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджетті түзету жолымен төленбеген міндеттемелер бөлігінде республикалық бюджеттік даму бағдарламаларын ағымдағы қаржы жылында қаржыландыру жөніндегі ұсынысты береді.
Ескерту. 527-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз); 16.10.2013 N 1101 қаулыларымен.
528. Республикалық бюджет комиссиясының шешімі негізінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган тиісті ағымдағы бюджеттік бағдарламалардың және қаржы жылы ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының кепілдендірілген трансферттер сомасы есебінен Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысының тиісті бюджеттік бағдарламалардың жылдық жоспарын тағайындаулар арасындағы жобасын әзірлейді және белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізеді.
Ескерту. 528-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
529. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган осы Ереженің 526-528-тармақтарында санамаланған нормативтік құқықтық актілердің негізінде осы Ереженің 6-тарауында анықталған тәртіппен түсімдердің және төлем бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына және міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізеді.
530. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық бюджет түсімдерінің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының өзгерген сомасын оған өзгерістер енгізілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ҚР ҰБ-ның қаперіне жеткізеді.
531. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
531. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке берілетін Қазақстан Республикасының Президенті анықтайтын мақсаттарға арналған нысаналы трансферттердің аударылуын Қазақстан Республикасының Ұлттық банкінде Үкіметінің теңгелік шотында ақша жиналуына қарай, тиісті қаржы жылына арналған түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында бекітілгеннен аспайтын көлемде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның өтінімі негізінде Қазақстан Республикасының Ұлттық банкінде жүзеге асырады.

Заявка на выделение целевого трансферта из Национального фонда Республики Казахстан составляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета по форме 2-37 согласно приложению 102 к настоящим Правилам, подписанное первым руководителем центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета или лицом, им уполномоченным, и направляется не позднее следующего рабочего дня в Национальном банке Республики Казахстан. Национальный банк Республики Казахстан на основании заявки на выделение целевого трансферта центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета перечисляет заявленную сумму целевого трансферта на контрольный счет наличности республиканского бюджета в течение 5-и календарных дней со дня ее получения.
В случае отсутствия или недостаточности денег на счете Правительства Республики Казахстан для учета средств Национального фонда Республики Казахстан в тенге, необходимых для исполнения заявки на выделение целевого трансферта, Национальный банк Республики Казахстан производит реконвертацию части денег или активов в иностранной валюте со счета Правительства Республики Казахстан для учета активов Национального фонда Республики Казахстан в порядке, установленном правлением Национального банка Республики Казахстан.
Сноска. Глава 55 дополнена пунктом 531 в соответствии с постановлением Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
532. Для осуществления расходов, связанных с управлением Нацфондом РК НБ РК направляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета счет-фактуры для оплаты.
533. Для осуществлений расходов, связанных с проведением ежегодного аудита, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета направляет в НБ РК копию счета-фактуры, выставленного внешним аудитором, и уведомление о подтверждении расходов.
534. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в сроки, установленные договором о доверительном управлении, заключенным между НБ РК и Правительством Республики Казахстан (далее - Договор о доверительном управлении), направляет в НБ РК уведомление о подтверждении расходов Нацфонда РК по форме 2-36 "Уведомление о подтверждении расходов Национального фонда Республики Казахстан", согласно приложению 103 к настоящим Правилам, подписанное первым руководителем центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета или лицом, уполномоченным первым руководителем центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета.
НБ РК на основании уведомления о подтверждении расходов Нацфонда РК списывает с тенгового счета Правительства сумму для покрытия расходов, связанных с управлением Нацфонда РК и проведением ежегодного внешнего аудита.
В случае отсутствия или недостаточности денег на счете Правительства для учета средств Нацфонда РК в тенге, необходимых для исполнения уведомления, НБ РК производит реконвертацию части денег или активов в иностранной валюте со счета Правительства Республики Казахстан для учета активов Нацфонда РК в порядке, установленном Правлением НБ РК.

Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан нысаналы трансферт беруге арналған өтінімді бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның бірінші басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға қол қойған өтінім осы Ереженің 102-қосымшасына сәйкес 2-37-нысан бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жасайды және келесі жұмыс күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Ұлттық банкіне жібереді. Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның өтінімі негізінде, оны алған күннен бастап күнтізбелік 5 күн ішінде республикалық бюджеттің қолма-қол ақша бақылау шотына нысаналы трансферттің мәлімделген сомасын аударады.
Өтінімді орындау үшін қажетті ақша Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының теңгедегі қаражатын есепке алу үшін Үкімет шотында болмаған немесе жеткіліксіз болған жағдайда, Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің Басқармасы белгілеген тәртіппен Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін есепке алу үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шотынан шетел валютасындағы ақшаның немесе активтердің бөлігін қайта айырбастауды жүргізеді.
Ескерту. 55-тарау 531-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
532. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқаруға байланысты шығыстарды жүзеге асыру үшін ҚР ҰБ бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға ақы төлеу үшін шот-фактура жібереді.
533. Шығыстарды жүзеге асыру үшін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ҚР ҰБ-ға сыртқы аудитор ұсынған шот-фактураның көшірмесін және шығыстарды растау туралы хабарлама жібереді.
534. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ҚР ҰБ мен Қазақстан Республикасының Үкіметі арасында жасалған сенімгерлік басқару туралы шартта (бұдан әрі - Сенімгерлік басқару туралы шарт) белгіленген мерзімде ҚР ҰБ-ға бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның бірінші басшысы немесе бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның бірінші басшысы өкілеттік берген тұлға қол қойған осы Ереженің 103-қосымшасына сәйкес "Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының шығыстарын растау туралы хабарлама" 2-36-нысаны бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының шығыстарын растау туралы хабарлама жібереді.
ҚР ҰБ ҚР Ұлттық қорының шығыстарын растау туралы хабарламаның негізінде ҚР ҰҚ басқаруға және жыл сайынғы сыртқы аудитті жүргізуге байланысты шығыстарды жабуға арналған соманы Үкіметтің теңгелік шотынан есептен шығарады.
Хабарламаны орындау үшін қажет ҚР Ұлттық қорының теңгедегі қаражатын есепке алу үшін Үкіметтің шотында ақша болмаған немесе жеткіліксіз болған жағдайда ҚР ҰБ Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін есепке алу үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шотынан шетелдік валютадағы ақшаның немесе активтердің бөлігін ҚР ҰБ Басқармасы белгілеген тәртіппен қайта айырбастауды жүргізеді.

535. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и НБ РК осуществляют ежемесячно сверку движения денег по тенговому счету Правительства и соответствующему счету Правительства в тенге для учета тенгового эквивалента средств, поступающих в иностранной валюте, по форме, согласно приложению 104 к настоящим Правилам.
Глава 56. Порядок и формы составления годового отчета о
формировании и использовании Национального фонда
Республики Казахстан
536. Отчетность о формировании и использовании Нацфонда РК ведется в соответствии с Бюджетным кодексом .
537. Отчет о поступлениях и использовании Нацфонда РК составляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета 5-го и 20-го числа месяца, следующего за отчетным, по состоянию на 1-е и 15-е числа соответственно.
538. Годовой отчет о формировании и использовании Нацфонда РК составляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета совместно с НБ РК ежегодно до 1 апреля года, следующего за отчетным, с включением результатов аудита Нацфонда РК.
539. Годовой отчет о формировании и использовании Нацфонда РК содержит:
1) отчет о поступлениях и использовании Нацфонда РК по форме согласно приложению 105 к настоящим Правилам;
2) отчет о деятельности НБ РК по доверительному управлению Нацфондом РК, состоящий из баланса и отчетов по формам, утвержденным постановлением Правления НБ РК:
баланс НБ РК по доверительному управлению активами Нацфонда РК;
отчет о доходах и расходах НБ РК по доверительному управлению активами Нацфонда РК;
отчеты о движении денег НБ РК по доверительному управлению активами Нацфонда РК;
отчеты об изменениях в чистых активах НБ РК по доверительному управлению активами Нацфонда РК;
3) иные данные по управлению Нацфондом РК.
Отчет о формировании и использовании средств Нацфонда РК может включать строку, по которой отражается сумма расхождений по отчету, связанных с применением НБ РК и центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета разных методов учета (начисления и кассовый), также за счет округлений.
Правительство Республики Казахстан не позднее 1 мая текущего года вносит на утверждение Президенту Республики Казахстан годовой отчет с приложением результатов проведенного внешнего аудита.
540. НБ РК и центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета обеспечивают исполнение обязательств, предусмотренных договором о доверительном управлении Нацфондом РК.

535. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган және ҚР ҰБ осы Ереженің 104-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ай сайын шетел валютасында түсетін қаражаттың теңгелік баламасын есепке алу үшін Үкіметтің теңгелік шоты және Үкіметтің тиісті шоты бойынша ақша қозғалысын салыстырып тексеруді жүзеге асырады.
56-тарау. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорым қалыптастыру және оны пайдалану туралы жылдық есепті жасаудың тәртібі мен нысандары
536. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру және оны пайдалану туралы есептілік Бюджет кодексіне сәйкес жүргізіледі.
537. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының түсімдері мен оның пайдаланылуы туралы есепті, тиісінше 1-ші және 15-ші күннің жағдайы бойынша, есептіден кейінгі айдың 5-ші және 20-шы күні бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жасайды.
538. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру және оны пайдалану туралы жылдық есепті бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры аудитінің нәтижелерін енгізе отырып есептіден кейінгі жылдың 1 сәуіріне дейін жыл сайын ҚР ҰБ-мен бірлесіп жасайды.
539. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру және оны пайдалану туралы жылдық есеп мыналарды қамтиды:
1) осы Ереженің 105-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ҚР Ұлттық қорының түсімдері мен оның пайдаланылуы туралы есеп;
2) ҚР ҰБ Басқармасының қаулысымен бекітілген нысандар бойынша теңгерім мен есептерден тұратын ҚР Ұлттық қорын сенімді басқару жөніндегі ҚР ҮБ қызметі туралы есеп:
ҚР Ұлттық қорының активтерін сенімгерлік басқару жөніндегі ҚР ҰБ теңгерімін;
ҚР Ұлттық қорының активтерін сенімді басқару жөніндегі ҚР ҰБ кірістері мен шығыстары туралы есепті;
ҚР Ұлттық қорының активтерін сенімгерлік басқару жөніндегі ҚР ҰБ ақша қозғалысы туралы есептерді;
ҚР ҰҚ-ның активтерін сенімгерлік басқару жөніндегі ҚР ҰБ таза активтеріндегі өзгерістер туралы есептерді;
3) ҚР Ұлттық қорын басқару жөніндегі өзге де деректер.
ҚР Ұлттық қорының қаражатын қалыптастыру және пайдалану туралы есеп ҚР ҰБ-ның және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның есепке алудың түрлі әдістерін (есептеу және кассалық) қолдануға байланысты, сондай-ақ дөңгелектеу есебінен есеп бойынша алшақтық сомасының айырмасы көрсетілетін жолды қамти алады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ағымдағы жылдың 1 мамырынан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Президентіне сыртқы аудитті жүргізудің нәтижелерін қоса беріп жылдық есепті бекітуге енгізеді.
540. ҚР ҰБ және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ҚР Ұлттық қорын сенімгерлік басқару туралы шартта көзделген тәртіппен міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етеді.

Раздел 11. Порядок бюджетного кредитования
Глава 57. Финансовые процедуры по предоставлению
бюджетных кредитов в том числе перечень документов, необходимых при их предоставлении
Сноска. Заголовок главы 57 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 28.08.2009 N 1280 .
541. В настоящем разделе используются следующие понятия:
Специализированные организации - банки, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также организации, контрольный пакет акций которых принадлежит государству либо национальному холдингу, либо национальному управляющему холдингу, являющиеся резидентами Республики Казахстан.
Бюджетное кредитование является составной частью исполнения Правительством Республики Казахстан и местными исполнительными органами республиканского и местных бюджетов соответственно и осуществляется путем предоставления бюджетных кредитов из соответствующих бюджетов заемщикам, в том числе для последующего кредитования конечных заемщиков.
542. Бюджетные кредиты предоставляются на цели и в пределах сумм, предусмотренных соответствующими бюджетными программами:
в утвержденном республиканском бюджете на текущий финансовый год;
в утвержденных решениями маслихатов местных бюджетах на текущий финансовый год.
543. Кредитный договор должен содержать основные условия, предъявляемые законодательством . Также кредитный договор может содержать иные положения, связанные с предоставлением, использованием, обслуживанием и погашением бюджетного кредита.
Погашение основного долга по бюджетным кредитам осуществляется в соответствии с кредитным договором и законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 543 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
544. В течение 3-х месяцев со дня подписания кредитного договора заемщик должен подписать соответствующие договора, обеспечивающие исполнение заемщиком обязательств по бюджетному кредиту.
545. Кредитный договор заключается как в национальной, так и в иностранной валютах. Бюджетные кредиты могут предоставляться как с плавающей, так и с фиксированной ставкой вознаграждения.
546. Продолжительность льготного периода по выплате основного долга бюджетного кредита подтверждается соответствующими расчетами заемщика и администратора бюджетной программы.
Продолжительность льготного периода по выплате основного долга бюджетного кредита для финансовых агентств определяется решением Правительства Республики Казахстан. При этом продолжительность льготного периода не должна превышать одной трети продолжительности срока кредита.

11-бөлім. Бюджеттік кредит беру тәртібі
57-тарау. Бюджеттік кредит беру жөніндегі қаржылық рәсімдер, оның ішінде оларды беру кезінде қажетті құжаттардың тізбесі
Ескерту. 57-тараудың тақырыбына өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.08.28. N 1280 Қаулысымен.
541. Осы бөлімде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
Мамандандырылған ұйымдар - банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктер, ұйымдар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын акцияларының бақылау пакеті мемлекетке не ұлттық холдингке не Ұлттық басқару компаниясына тиесілі ұйымдар.
Бюджеттік кредит беру Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың тиісінше республикалық және жергілікті бюджеттерді атқаруының құрамдас бөлігі болып табылады және тиісті бюджеттерден қарыз алушыларға бюджеттік кредит беру жолымен, оның ішінде түпкі қарыз алушыларға кейіннен кредит беру үшін жүзеге асырылады.
542. Бюджеттік кредиттер:
ағымдағы қаржы жылына арнап бекітілген республикалық бюджетте;
жергілікті бюджеттер мәслихаттарының шешімдерімен ағымдағы қаржы жылына арнап бекітілген жергілікті бюджеттерде тиісті бюджеттік бағдарламаларда көзделген мақсаттарға және сомалар шегінде беріледі.
543. Кредиттік шарт заңнамада талап етілетін негізгі шарттарды қамтуы тиіс. Сондай-ақ кредиттік шарт бюджеттік кредитті беруге, оны пайдалануға, оған қызмет көрсетуге және өтеуге байланысты өзге де ережелерді қамтуы мүмкін.
Бюджеттік кредит бойынша негізгі борышты өтеу кредиттік шартқа және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 543-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
544. Кредиттік шартқа қол қойған күннен бастап үш айдың ішінде қарыз алушы бюджеттік кредит бойынша қарыз алушының міндеттемелерін орындауын қамтамасыз ететін тиісті шартқа қол қоюы тиіс.
545. Кредиттік шарт ұлттық та, шетелдік валютада да жасалады. Бюджеттік кредиттер өзгермелі де, тіркелген де сыйақы ставкасымен берілуі мүмкін.
546. Бюджеттік кредиттің негізгі борышын өтеу бойынша жеңілдікті кезеңнің ұзақтығы қарыз алушы мен бюджеттік бағдарлама әкімшісінің тиісті есептеулерімен расталады.
Қаржы агенттіктері үшін бюджеттік кредиттің негізгі борышын өтеу бойынша жеңілдікті кезең ұзақтығы Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен анықталады. Бұл ретте жеңілдікті кезеңнің ұзақтығы кредит мерзімінің үштен бірінен аспауы тиіс.

547. Ставка вознаграждения по бюджетным кредитам, за исключением ставок вознаграждения по бюджетным кредитам местным исполнительным органам областей (города республиканского значения, столицы), финансовым агентствам устанавливается не ниже сложившейся в предыдущем квартале по результатам операций на организованном вторичном рынке ценных бумаг средневзвешенной ставке доходности по соответствующим государственным эмиссионным ценным бумагам, эмитированным центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета со сроком обращения, соответствующим сроку бюджетного кредита.
Порядок определения средневзвешенной ставки доходности по государственным эмиссионным ценным бумагам осуществляется в соответствии с настоящими Правилами.
548. Начисление вознаграждения за пользование бюджетным кредитом, осуществляется с даты перечисления средств бюджетного кредита со счета кредитора на счет заемщика, при реструктуризации бюджетного кредита с даты подписания соответствующего договора. Осуществление выплаты вознаграждения по бюджетному кредиту начинается не позднее первого календарного года. Начисление вознаграждения осуществляется на остаток основного долга по бюджетному кредиту. При этом при досрочном погашении основного долга осуществляется перерасчет вознаграждения.
В соответствии с кредитным договором заемщик выплачивает сумму вознаграждения по бюджетному кредиту в доход соответствующего бюджета.
Сноска. Пункт 548 в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
549. Размер ставки вознаграждения для конечного заемщика, устанавливаемый специализированной организацией не должен превышать двукратной ставки вознаграждения, устанавливаемой в соответствии с пунктом 547 настоящих Правил, за исключением ставки вознаграждения по кредитам, предоставляемым субъектам агропромышленного комплекса.
Сноска. Пункт 549 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 23.02.2010 № 119.
550. В случае если операции на организованном вторичном рынке ценных бумаг, эмитированных центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, в текущем периоде не производились, ставка вознаграждения устанавливается равной ставке вознаграждения в предыдущем периоде в соответствующей валюте.
551. Заключенные кредитные договора в течение 3-х дней со дня заключения подлежат регистрации:
Центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета по бюджетным кредитам за счет средств республиканского бюджета;
местными исполнительными органами по бюджетным кредитам за счет средств местных бюджетов.

547. Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдарының бюджеттік кредиттері, бойынша сыйақы ставкаларын қоспағанда, қаржы агенттіктері бюджеттік кредиттер бойынша сыйақы ставкалары айналыс мерзімі бюджеттік кредит мерзіміне сәйкес келетін бюджетті атқару жөніндегі орталық атқарушы орган эмитенттеген, бағалы қағаздардың ұйымдасқан қайталама нарығындағы операциялардың нәтижелері бойынша өткен тоқсанда қалыптасқан тиісті мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша кірістің орта мөлшерлік ставкасымен төмен болмай белгіленеді.
Мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша кірістің орта мөлшерлік ставкасын анықтау тәртібі осы Ережеге сәйкес жүзеге асырылады.
548. Бюджеттік кредитті пайдаланғаны үшін сыйақы есептеу тиісті шартқа қол қойылған күннен бастап бюджеттік кредит қайта құрылымдалған кезде бюджеттік кредит қаражатын кредит берушінің шотынан қарыз алушының шотына аударған күннен бастап жүзеге асырылады. Бюджеттік кредит бойынша сыйақы төлеуді жүзеге асыру бірінші күнтізбелік жылдан кешіктірмей басталады. Сыйақыны есептеу бюджеттік кредит бойынша негізгі борыштың қалдығына жүзеге асырылады. Бұл ретте негізгі борыш мерзімінен бұрын өтелген жағдайда сыйақыны қайта есептеу жүзеге асырылады.
Кредиттік шартқа сәйкес Қарыз алушы бюджеттік кредит бойынша сыйақының сомасын тиісті бюджеттің кірісіне төлейді.
Ескерту. 548-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
549. Қарыз алушы банк белгілеген түпкі қарыз алушыға арналған сыйақы ставкасының мөлшері агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне берілетін кредиттер бойынша сыйақы ставкасын қоспағанда, осы Ереженің 547-тармағына сәйкес белгіленген екі еселенген сыйақы ставкасынан аспауы тиіс.
Ескерту. 549-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.02.23 № 119 Қаулысымен.
550. Егер бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган эмитенттеген бағалы қағаздардың ұйымдасқан қайталама нарығындағы операциялар ағымдағы кезеңде жүргізілмеген жағдайда, сыйақы ставкасы өткен кезеңнің тиісті валютасындағы сыйақы ставкасына тең белгіленеді.
551. Жасалған кредит шарттары жасасқан күннен бастап үш күннің ішінде:
республикалық бюджеттің қаражаты есебінен бюджеттік кредиттер бойынша Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның;
жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен бюджеттік кредиттер бойынша жергілікті атқарушы органдардың тіркеуіне жатады.

552. Бюджетное кредитование местных исполнительных органов осуществляется только при наличии решения соответствующих маслихатов. Кредитный договор заключается между центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и местным исполнительным органом.
553. При бюджетном кредитовании физических лиц кредитный договор заключается между поверенным (агентом), по поручению кредитора, и физическим лицом.
Оплата поверенному (агенту) вознаграждения за исполнение поручения осуществляется администратором бюджетной программы за счет средств соответствующего бюджета.
554. Прекращение требований по государственным образовательным и студенческим кредитам в случае смерти заемщика либо объявления его умершим осуществляется поверенным (агентом) при предоставлении нотариально заверенной копии свидетельства о смерти заемщика.
555. Бюджетный кредит, выданный за счет денег республиканского и местных бюджетов, считается погашенным при возврате заемщиком суммы основного долга и уплате в полном объеме вознаграждения и других сопутствующих платежей, связанных с бюджетным кредитом.
При наступлении срока погашения кредита кредитор направляет заемщику письмо о наступлении срока погашения кредита. Письмо заемщику направляется до даты выплаты в сроки, указанные в кредитном договоре. В письме указываются суммы подлежащие оплате, банковские реквизиты кредитора, коды классификации поступлений ЕБК.
Кредитор может осуществить досрочное расторжение кредитного договора и возврат фактически предоставленных сумм бюджетного кредита, начисленного вознаграждения и иных причитающихся платежей в случае нарушения заемщиком условий использования и погашения бюджетного кредита.
Сноска. Пункт 555 в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
556. При выявлении фактов нецелевого использования бюджетного кредита кредитор или поверенный (агент) взыскивает с заемщика неправомерно использованную сумму кредита, с взиманием штрафа в размере, установленном в кредитном договоре. К сумме кредита, использованной не по целевому назначению, также относится сумма, используемая заемщиком после периода освоения бюджетного кредита, определенного в кредитном договоре.
557. Сумма кредита, неиспользованная заемщиком за период освоения бюджетного кредита, определенного в кредитном договоре, подлежит возврату в соответствующий бюджет в течение 3-х дней со дня окончания периода освоения на соответствующий код классификации поступлений ЕБК. При этом, заемщик не позднее чем за 10 календарных дней уведомляет кредитора о планируемом возврате суммы кредита.

552. Жергілікті атқарушы органдарға бюджеттік кредит беру тиісті мәслихаттардың шешімі болған кезде ғана жүзеге асырылады. Кредиттік шарт бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мен жергілікті атқарушы органның арасында жасалады.
553. Жеке тұлғаларға бюджеттік кредит берген кезде кредиттік шарт кредит берушінің тапсырмасы бойынша сенім білдірілген өкіл (агент) мен жеке тұлғаның арасында жасалады.
Сенім білдірілген өкілге (агентке) тапсырманы орындағаны үшін сыйақы төлеуді тиісті бюджеттің қаражаты есебінен бюджеттік бағдарламаның әкімшісі жүзеге асырады.
554. Қарыз алушы қайтыс болған не оны қаза болған деп жариялаған жағдайда, мемлекеттік білім беру және студенттік кредиттер бойынша талаптарды тоқтатуды нотариалды расталған қарыз алушының қайтыс болуы туралы куәліктің көшірмесін ұсынған кезде сенім білдірілген өкіл (агент) жүзеге асырады.
555. Республикалық және жергілікті бюджеттердің ақшасы есебінен берілген бюджеттік кредит қарыз алушы негізгі борыш сомасын қайтарған және толық көлемде сыйақыны және басқа да бюджеттік кредитпен байланысты ілеспе төлемдерді төлеген кезде өтелген болып саналады.
Кредитті өтеу мерзімі басталған кезде кредит беруші қарыз алушыға кредитті өтеу мерзімі басталғаны туралы хат жібереді. Хат қарыз алушыға кредиттік шартта көрсетілген мерзімде, төлеу күніне дейін жіберіледі. Хатта төлеуге жататын сома, кредит берушінің банктік деректемелері, ББС түсімдер сыныптауышының коды көрсетіледі.
Қарыз алушы бюджеттік кредитті пайдалану мен өтеу шартын бұзған жағдайда, Кредит беруші кредиттік шартты мерзімінен бұрын бұзуды және бюджеттік кредиттің іс жүзінде ұсынылған сомасын, есептелген сыйақыны және өзге де тиесілі төлемдерді қайтаруды жүзеге асыра алады.
Ескерту. 555-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
556. Бюджеттік кредитті мақсатсыз пайдалану фактілері анықталған кезде кредит беруші немесе сенім білдірілген өкіл (агент) қарыз алушыдан кредиттік шартта белгіленген мөлшерде айыппұлды өндіре отырып, заңсыз пайдаланылған кредит сомасын өндіріп алады. Мақсатқа сай пайдаланылмаған кредит сомасына сол сияқты кредиттік шартта анықталған бюджеттік кредитті игеру кезеңінен кейін қарыз алушы пайдаланған сома жатады.
557. Кредиттік шартта анықталған бюджеттік кредитті игеру кезеңінде қарыз алушы пайдаланбаған кредит сомасы ББС-ның түсімдер ыныптамасының тиісті кодына игеру кезеңі аяқталған күннен бастап 3 күннің ішінде тиісті бюджетке қайтаруға жатады. Бұл ретте, Қарыз алушы кредит сомасын қайтаруды жоспарлап отырғаны туралы Кредит берушіні кемінде күнтізбелік 10 күн бұрын хабардар етеді.

Сноска. Пункт 557 в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
557-1. При возврате суммы кредита в случаях, предусмотренных пунктами 556 и 557 настоящих Правил, досрочном погашении кредита между кредитором, администратором бюджетной программы и заемщиком заключается дополнительное соглашение к кредитному договору. По согласованию с кредитором или поверенным (агентом) в график погашения основного долга вносятся соответствующие изменения.
Сноска. Правила дополнены пунктом 557-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.06.2013 № 650; в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
558. При образовании у заемщика задолженности по бюджетному кредиту и ее непогашении в течение срока, определенного условиями кредитного договора, кредитором начисляется пеня в размере ноль целых одной десятой процентов от суммы, подлежащей возврату, за каждый день просрочки.
559. Реструктуризация бюджетных кредитов осуществляется на основании решений Правительства Республики Казахстан или акиматов соответственно.
560. Решение о реструктуризации бюджетного кредита, предоставленного за счет средств республиканского бюджета, принимается Правительством Республики Казахстан на основании положительного заключения Межведомственной комиссии по возврату и реструктуризации кредитов, выданных из республиканского бюджета, а также средств, отвлеченных из республиканского бюджета в рамках гарантированных Государством займов, созданной в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 июня 1999 года № 813.
561. Решение о реструктуризации бюджетного кредита, предоставленного за счет средств местного бюджета, принимается местным исполнительным органом на основании положительного заключения консультативно-совещательного органа при местном исполнительном органе.
562. При реструктуризации бюджетного кредита между кредитором, администратором программы и заемщиком заключается дополнительное соглашение к кредитному договору.
563. При реструктуризации бюджетного кредита кредитором производится начисление вознаграждения. При этом изменение сроков погашения бюджетного кредита или очередного платежа, валюты кредита, а также ставки вознаграждения не должно влиять на размер доходной части бюджета, утвержденного в республиканском бюджете на текущий финансовый год или решением маслихата о местном бюджете на текущий финансовый год.
564. Учет правительственных требований по кредитам, выданным из средств республиканского бюджета и средств, привлеченных за счет внешних займов, осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета. Учет требований по кредитам, выданным из средств местных бюджетов, осуществляется местным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет регистрацию, учет и мониторинг бюджетных кредитов, контролирует реализацию проектов на основании информации, предоставляемой в обязательном порядке заемщиками, поверенными (агентами), конечными заемщиками. Формы и сроки предоставления информации устанавливаются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.

Ескерту. 557-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
557-1. Осы Ереженің 556 және 557-тармақтарында көзделген жағдайларда кредит сомасын қайтару, кредитті мерзімінен бұрын өтеу кезінде кредитор, бюджеттік бағдарламаның әкімшісі және қарыз алушы арасында кредиттік шартқа қосымша келісім жасалады. Кредит берушімен немесе оның сенім білдірілген адамымен (агентімен) келісу бойынша Негізгі борышты өтеу кестесіне тиісті өзгерістерді енгізеді.
Ескерту. 57-тарау 557-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 26.06.2013 № 650 қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
558. Қарыз алушыда бюджеттік кредит бойынша берешек қалыптасқан және кредиттік шарттың ережелерінде анықталған мерзім ішінде оны өтемеген кезде кредит беруші әрбір мерзімі өткен күн үшін қайтаруға жататын соманың оннан бір бүтін пайызы мөлшерінде өсімақы есептейді.
559. Бюджеттік кредиттерді қайта құрылымдау тиісінше Қазақстан Республикасы Үкіметі немесе әкімдіктер шешімінің негізінде жүзеге асырылады.
560. Республикалық бюджет қаражаты есебінен берілген бюджеттік кредитті қайта құрылымдау туралы шешімді Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 21 маусымдағы N 813 қаулысына сәйкес құрылған Республикалық бюджеттен берілген несиелерді, сондай-ақ мемлекеттік кепілдік берілген қарыздардың шеңберінде республикалық бюджеттен оқшауландырылған қаражатты қайтару және қайта құрылымдау жөніндегі ведомствоаралық комиссияның оң қорытындысы негізінде Қазақстан Республикасының Үкіметі қабылдайды.
561. Жергілікті бюджеттің қаражаты есебінен берілген бюджеттік кредитті қайта құрылымдау туралы шешімді жергілікті атқарушы органның жанындағы консультативтік-кеңес органының оң қорытындысы негізінде жергілікті атқарушы орган қабылдайды.
562. Бюджеттік кредитті қайта құрылымдаған кезде кредит берушінің, бағдарлама әкімшісінің және қарыз алушының арасында қайта құрылымдау туралы кредиттік шартқа қосымша келісім жасалады.
563. Бюджеттік кредитті қайта құрылымдау кезінде кредит беруші сыйақы есептеуді жүргізеді. Бұл ретте бюджеттік кредитті немесе кезекті төлемдерді өтеу мерзімдерінің, кредит валютасының өзгеруі, сондай-ақ сыйақы ставкалары тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетте немесе тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімімен бекітілген бюджеттің кіріс бөлігінің мөлшеріне әсер етпеуі тиіс.
564. Республикалық бюджет қаражатынан берілген кредиттер бойынша Үкімет талаптарын және сыртқы қарыздар есебінен тартылған қаражатты есепке алуды бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады. Жергілікті бюджет қаражатынан берілген кредиттер бойынша талаптарды есепке алуды бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жүзеге асырады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджеттік кредиттерді тіркеуді, есепке алуды және мониторингін жүзеге асырады, қарыз алушылар, сенім білдірілген өкілдер (агенттер), түпкі қарыз алушылар міндетті тәртіппен берген ақпараттың негізінде жобалардың іске асырылуын бақылайды. Ақпарат беру нысандары мен мерзімдерін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган белгілейді.

565. Контроль за целевым использованием бюджетного кредита осуществляется органом государственного финансового контроля, администратором бюджетной программы, кредитором и (или) поверенным (агентом).
565-1. При предоставлении бюджетного кредита заемщику - физическому лицу требуется представить следующие документы:
1) нотариально заверенную копию документа, удостоверяющего личность;
2) копию свидетельства налогоплательщика;
3) документ об отсутствии задолженности по ранее предоставленным бюджетным кредитам;
4) документ, подтверждающий право собственности на предполагаемое залоговое обеспечение и отсутствие иных обременении на залоговое имущество.
Сноска. Глава 57 дополнена пунктом 565-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 28.08.2009 N 1280 .
565-2. При предоставлении бюджетного кредита заемщику - специализированным организациям требуется представить следующие документы:
1) бухгалтерский баланс за предыдущий финансовый год и по состоянию на последний отчетный период с приложением расшифровки, в том числе дебиторской и кредиторской задолженности;
2) отчет о движении денежных средств за предыдущий финансовый год и по состоянию на последний отчетный период;
3) отчет о прибылях и убытках за предыдущий финансовый год и по состоянию на последний отчетный период;
4) заключение независимого аудитора за предыдущий финансовый год;
5) документ, подтверждающий право собственности на предполагаемое залоговое обеспечение и отсутствие иных обременении на залоговое имущество;
6) оригинал справки установленной формы соответствующего налогового органа об отсутствии (наличии) налоговой задолженности и других обязательных платежей в бюджет;
7) документ о марже, взимаемой при бюджетном кредитовании конечного заемщика;
8) учредительные документы;
9) документ о кредитной политике.
Сноска. Глава 57 дополнена пунктом 565-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 28.08.2009 N 1280 .
Глава 58. Критерии кредитоспособности заемщика
566. Основными критериями кредитоспособности специализированной организации являются:
отсутствие просроченной задолженности по кредитам, полученным ранее за счет денег республиканского и/или местных бюджетов;
отсутствие налоговой задолженности;
соблюдение пруденциальных нормативов, установленных банковским законодательством , в течение 3-х последних месяцев, предшествующих дате проведения конкурса;
собственный капитал должен превышать сумму бюджетного кредита не менее чем в два раза;
наличие обеспечения по своевременному возврату бюджетных кредитов; при необходимости наличие филиальной сети и/или корреспондентской сети.

565. Бюджет кредитінің нысаналы пайдаланылуын бақылауды мемлекеттік қаржылық бақылау органы, бюджеттік бағдарламаның әкімшісі, кредит беруші және/немесе сенім білдірілген өкіл (агент) жүзеге асырады.
565-1. Бюджеттік кредит беру кезінде қарыз алушы жеке тұлғаның мынадай құжаттарды беруі талап етіледі:
1) жеке басын куәландыратын құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесі;
2) салық төлеуші куәлігінің көшірмесі;
3) бұрын берілген бюджеттік кредиттер бойынша берешегінің жоқ екендігі туралы құжат;
4) ұйғарылатын кепілді қамтамасыз етуге меншік құқығын және кепіл мүлкіне өзге ауыртпалықтарының жоқтығын растайтын құжат.
Ескерту. 565-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2009.08.28. N 1280 Қаулысымен.
565-2. Бюджеттік кредит беру кезінде қарыз алушы мамандандырылған ұйымдардың мынадай құжаттарды беруі талап етіледі:
1) таратып жазуды, оның ішінде дебиторлық және кредиторлық берешекті таратып жазуды қоса бере отырып, алдыңғы қаржы жылындағы және соңғы есепті кезеңдегі жағдай бойынша бухгалтерлік теңгерім;
2) алдыңғы қаржы жылындағы және соңғы есепті кезеңдегі жағдай бойынша ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп;
3) алдыңғы қаржы жылындағы және соңғы есепті кезеңдегі жағдай бойынша табыстар мен шығындар туралы есеп;
4) тәуелсіз аудитордың алдыңғы қаржы жылындағы қорытындысы;
5) ұйғарылатын кепілді қамтамасыз етуге меншік құқығын және кепіл мүлкіне өзге ауыртпалықтарының жоқтығын растайтын құжат;
6) тиісті салық органының салық берешегінің және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің жоқ (бар) екендігі туралы белгіленген нысандағы анықтамасының түпнұсқасы;
7) түпкілікті қарыз алушыға бюджеттік кредит беру кезінде алынатын маржа туралы құжат;
8) құрылтай құжаттары;
9) кредит саясаты туралы құжат.
Ескерту. 565-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2009.08.28. N 1280 Қаулысымен.
58-тарау. Қарыз алушының кредиттік қабілетінің өлшемдері
566. Қарыз алушы банктің кредиттік қабілетінің негізгі өлшемдері:
бұрын республикалық және/немесе жергілікті бюджеттердің ақшасы есебінен алынған кредиттер бойынша мерзімі өткен берешектің болмауы;
салықтық берешектің болмауы;
конкурсты өткізу күнінің алдындағы соңғы үш айдың ішінде банк заңнамасында белгіленген пруденциялық нормативтерді сақтауы;
меншік капиталы бюджеттік кредит сомасынан кемінде екі есе аспауы тиіс;
бюджеттік кредиттерді уақтылы қайтару бойынша қамтамасыз етудің болуы; қажет болған кезде филиалдық желінің және/немесе корреспонденттік желінің болуы болып табылады.

567. Основным критерием кредитоспособности местных исполнительных органов является отсутствие просроченной задолженности по ранее полученным кредитам.
568. Кредитоспособность при бюджетном кредитовании физических лиц определяется поверенным (агентом).
569. Кредитоспособность иностранного государства, претендующего на получение бюджетного кредита, определяется в соответствии с присвоенными рейтингами ведущих международных рейтинговых агентств.
570. Также кредитором могут быть установлены дополнительные требования для определения кредитоспособности заемщика.
Глава 59. Порядок отбора специализированных организаций
571. После принятия соответствующих бюджетов администраторами бюджетных программ в срок не более одного месяца определяются требования к претендентам на определение специализированных организаций (далее - претенденты).
572. После выполнения пункта 571 настоящих Правил администратор бюджетной программы в течение 3-х рабочих дней направляет на согласование с кредитором конкурсную документацию.
Уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение десяти рабочих дней согласовывает конкурсную документацию и письменно информируют об этом администратора бюджетной программы.
573. Администраторы бюджетных программ объявляют конкурс на получение кредитов в рамках реализации бюджетных программ с указанием срока предоставления заявок.
574. Претенденты в определенные администраторами бюджетных программ сроки проведения конкурса подают заявки на участие в конкурсе с приложением документов, подтверждающих их соответствие условиям конкурса и содержащих предложения по условиям получения бюджетных кредитов и осуществления ими кредитования конечных заемщиков в рамках реализации конкретных бюджетных программ.
575. Администраторы бюджетных программ направляют запросы:
в уполномоченный орган по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций с целью получения информации о соблюдении претендентами соответствующих требований с приложением основных требований на получение бюджетных кредитов;
в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и/или местные исполнительные органы с целью получения информации о наличии просроченной задолженности претендентов по ранее полученным бюджетным кредитам за счет средств республиканского и/или местных бюджетов.
576. Уполномоченный орган по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций в течение 5-и дней согласно запросам направляет администраторам бюджетных программ информацию о соблюдении претендентами требований для участия в конкурсе.

567. Жергілікті атқарушы органдардың кредиттік қабілетінің негізгі өлшемі бұрын алынған кредиттер бойынша мерзімі өткен берешектің болмауы болып табылады.
568. Жеке тұлғаларға бюджеттік кредит берген кезде кредиттік қабілетін сенім білдірілген өкіл (агент) анықтайды.
569. Бюджеттік кредитті алуға үміткер шетел мемлекетінің кредиттік қабілетін жетекші халықаралық рейтингтік агенттіктер берген рейтингтерге сәйкес анықталады.
570. Сол сияқты кредит беруші қарыз алушының кредиттік қабілетін анықтау үшін қосымша талаптар белгілеуі мүмкін.
59-тарау. Мамандандырылған ұйымдарды іріктеу тәртібі
571. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері тиісті бюджеттерді қабылдағаннан кейін бір айдан аспайтын мерзімде мамандандырылған ұйымдарды анықтауға үміткерлерге (бұдан әрі - үміткерлер) қойылатын талаптар анықталады.
572. Осы Ереженің 571-тармағын орындағаннан кейін бағдарламаның әкімшісі үш жұмыс күні ішінде кредит берушімен келісуге конкурстық құжаттаманы жібереді.
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган он жұмыс күні ішінде конкурстық құжаттаманы келіседі және жазбаша түрде ол туралы бюджеттік бағдарламаның әкімшісін хабардар етеді.
573. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері өтінім беру мерзімін көрсете отырып, бюджеттік бағдарламаларды іске асыру шеңберінде кредиттерді алуға конкурс жариялайды.
574. Үміткерлер бюджеттік бағдарламалар әкімшілері анықтаған конкурс өткізу мерзімдерінде олардың конкурс талаптарына сәйкес келуін растайтын және бюджеттік кредиттерді алу шарттары бойынша ұсыныстарды және олардың нақты бюджеттік бағдарламаларды іске асыру шеңберінде түпкі қарыз алушыларға кредит беруін жүзеге асыруды қамтитын құжаттарды қоса бере отырып, конкурсқа қатысуға өтінімдер береді.
575. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері:
бюджеттік кредиттер алуға қойылатын негізгі талаптарды қоса бере отырып, үміткерлердің тиісті талаптарды сақтауы туралы ақпаратты алу мақсатында қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға;
республикалық және/немесе жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен бұрын алынған бюджеттік кредиттер бойынша үміткерлердің мерзімі өткен берешегінің бар-жоғы туралы ақпарат алу мақсатында бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға және/немесе жергілікті атқарушы органдарға сұрау салулар жібереді.
576. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган бес күннің ішінде сұрау салуларға сәйкес бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне үміткерлердің конкурсқа қатысуына қойылатын талаптарды сақтауы туралы ақпаратты жібереді.

577. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и/или местные исполнительные органы в течение 5-и дней согласно запросам администраторов бюджетных программ направляют информацию о наличии просроченной задолженности претендентов по кредитам, полученным ранее за счет средств республиканского и/или местных бюджетов.
578. К конкурсу допускаются претенденты, имеющие положительное заключение уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций и центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета и/или местных исполнительных органов.
579. Для рассмотрения документов и отбора заемщиков из числа допущенных к участию в конкурсе претендентов администраторами бюджетных программ создаются конкурсные комиссии.
Конкурсная комиссия должна состоять из представителей уполномоченного органа по исполнению бюджета и администратора бюджетных программ.
Конкурсная комиссия в целях надлежащего кредитования, обеспечивающего выполнение бюджетных программ, производит рассмотрение заявок претендентов и осуществляет их отбор исходя из:
наименьшего уровня расходов, связанных с бюджетным кредитованием конечных заемщиков;
качества обеспечения (объем, форма, ликвидность);
качества ссудного портфеля;
объема собственного капитала;
опыта работы в области кредитования.
580. Администраторы бюджетных программ определяют на конкурсной основе специализированных организаций и поверенных (агентов), за исключением финансовых агентств, приоритет в отборе которых осуществляется в соответствии с условиями бюджетного кредитования.
581. Уполномоченный орган по исполнению бюджета совместно с администратором бюджетной программы и со специализированной организацией, определенной на конкурсной основе заключают кредитный договор (соглашение) на основании принятых решений Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов о предоставлении кредитов.
582. Все споры и разногласия сторон, возникающие при бюджетном кредитовании, разрешаются на условиях заключенных кредитных договоров (соглашений) и в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 59-1. Порядок и критерии включения
финансовых агентств в перечень финансовых агентств,
получающих бюджетные кредиты из республиканского
бюджета без обеспечения исполнения обязательств.
Сноска. Раздел 11 дополнен главой 59-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 28.08.2009 N 1280 .
582-1. Для включения в перечень финансовых агентств, получающих бюджетные кредиты из республиканского бюджета без обеспечения исполнения обязательств, агентство направляет администратору бюджетной программы следующие документы:

577. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган және/немесе жергілікті атқарушы органдар бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің сұрау салуларына сәйкес бес күннің ішінде бұрын республикалық және/немесе жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен алынған бюджеттік кредиттер бойынша үміткерлердің мерзімі өткен берешегінің бар-жоғы туралы ақпарат жібереді.
578. Конкурсқа қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның және/немесе жергілікті атқарушы органдардың оң қорытындысын алған үміткерлер жіберіледі.
579. Құжаттарды қарау және конкурсқа қатысуға жіберілген үміткерлердің қатарынан қарыз алушыларды іріктеу үшін бағдарламалардың әкімшілері конкурстық комиссия құрады.
Конкурстық комиссия бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар мен бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің өкілдерінен тұруы тиіс.
Конкурстық комиссия бюджеттік бағдарламалардың орындалуын қамтамасыз ететін тиісінше кредит беру мақсатында үміткерлердің өтінімдерін қарауды жүргізеді және мыналарды:
түпкі қарыз алушыларға бюджеттік кредит берумен байланысты шығыстардың ең аз деңгейін;
қамтамасыз ету сапасын (көлемін, нысанын, өтімділігін);
несие қоржынының сапасын;
меншік капиталының көлемін;
кредит беру саласындағы жұмыс тәжірибесін негізге ала отырып, оларды іріктеуді жүзеге асырады.
580. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мамандандырылған ұйымдар мен сенім білдірілген өкілдер (агенттер), бюджеттік кредит беру шартына сәйкес іріктеуде артықшылығы жүзеге асырылатын қаржы агенттігін қоспағанда, конкурстық негізде қарыз алушыны анықтайды.
581. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган бюджеттік бағдарламалар әкімшісімен және конкурстық негізде анықталған мамандандырылған ұйыммен бірлесіп Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органдардың кредиттер беру туралы қабылданған шешімдерінің негізінде кредиттік шарт (келісім) жасасады.
582. Бюджеттік кредит беру кезінде туындаған барлық даулар мен келіспеушіліктер жасасқан кредиттік шарттар (келісімдер) талаптарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешіледі.
59-1-тарау. Қаржы агенттіктерін республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттерді міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етпей алатын қаржы агенттіктерінің тізбесіне енгізу тәртібі мен өлшемдері
Ескерту. 59-1-тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2009.08.28.  N 1280 Қаулысымен.
582-1. Республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттерді міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етпей алатын қаржы агенттіктерінің тізбесіне енгізу үшін агенттік бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне мынадай құжаттарды жібереді:

1) заявление на включение в перечень;
2) нотариально заверенную копию Устава;
3) финансовую отчетность (бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, отчет о движении денежных средств, отчет об изменениях в капитале, пояснительную записку) за последний финансовый год;
4) оригинал справки установленной формы соответствующего налогового органа об отсутствии (наличии) налоговой задолженности и других обязательных платежей в бюджет.
582-2. Администратор бюджетной программы в течение 5 (пяти) рабочих дней направляет документы, указанные в пункте 582-1 настоящих Правил, уполномоченному органу по исполнению бюджета.
582-3. Критерии включения в перечень финансовых агентств, получающих бюджетные кредиты из республиканского бюджета без обеспечения исполнения обязательств, для банков и организаций со стопроцентным участием государства, осуществляющих отдельные виды банковских операций, устанавливаются согласно приложению 110 к настоящим Правилам, для прочих финансовых агентств, согласно приложению 111 к настоящим Правилам.
582-4. Уполномоченный орган по исполнению бюджета, в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты получения от администратора бюджетной программы документов, указанных в пункте 582-1 настоящих Правил, вносит предложение администратору бюджетной программы о включении финансового агентства в перечень в соответствии с приложениями 110 и 111 к настоящим Правилам
Глава 60. Порядок определения средневзвешенной ставки
доходности по государственным эмиссионным ценным
бумагам Правительства Республики Казахстан
583. Средневзвешенная ставка доходности определяется по результатам операций в соответствующем квартале на вторичном рынке ценных бумаг с соответствующими государственными среднесрочными неиндексируемыми ценными бумагами, эмитированными центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
584. По результатам операций, по соответствующим государственным ценным бумагам, акционерное общество "Казахстанская фондовая биржа" (по согласованию) не позднее пятого числа, следующего за отчетным кварталом, направляет информацию в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета о размерах сложившейся средневзвешенной ставки доходности в результате операций на вторичном рынке ценных бумаг с соответствующими государственными среднесрочными неиндексируемыми ценными бумагами, эмитированными центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Глава 61. Процедуры по взысканию суммы задолженности по
бюджетному кредиту у местного исполнительного органа
и/или суммы бюджетного кредита, использованной
не по целевому назначению

1) тізбеге енгізуге арналған өтініш;
2) Жарғының нотариалды куәландырылған көшірмесі;
3) соңғы қаржы жылындағы қаржылық есептілік (бухгалтерлік теңгерім, табыстар мен шығындар туралы есеп, ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп, капиталдағы өзгерістер туралы есеп, түсіндірме жазба);
4) тиісті салық органының салық берешегінің және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің жоқ (бар) екендігі туралы белгіленген нысандағы анықтамасының түпнұсқасы.
582-2. Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі 5 (бес) жұмыс күнінің ішінде осы Ереженің 582-1-тармағында көрсетілген құжаттарды бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
582-3. Банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын, мемлекеттің жүз пайыз қатысуы бар банктер мен ұйымдар үшін республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттерді міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етпей алатын қаржы агенттіктерінің тізбесіне енгізу өлшемдері осы Ереженің 110-қосымшасына сәйкес, өзге қаржы агенттіктері үшін осы Ереженің 111-қосымшасына сәйкес белгіленеді.
582-4. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган бюджеттік бағдарламаның әкімшісінен осы Ереженің 582-1-тармағында көрсетілген құжаттарды алған күнінен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне осы Ереженің 110 және 111-қосымшаларына сәйкес қаржы агенттігін тізбеге енгізу туралы ұсыныс енгізеді.
60-тарау. Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздары бойынша кірістіліктің
орта мөлшерлі ставкасын анықтау тәртібі
583. Кірістіліктің орта мөлшерлі ставкасы бағалы қағаздардың қайталама нарығында бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган эмитенттеген тиісті мемлекеттік орта мерзімді индекстелмейтін бағалы қағаздармен жасалған тиісті тоқсандағы операциялардың нәтижелері бойынша анықталады.
584. Тиісті мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша жасалатын операциялардың нәтижелері бойынша "Қазақстан қор биржасы" акционерлік қоғамы (келісім бойынша) есепті тоқсаннан кейінгі айдың бес күнінен кешіктірмей бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган эмитенттеген тиісті мемлекеттік орта мерзімді индекстелмейтін бағалы қағаздармен бағалы қағаздардың қайталама нарығындағы операциялардың нәтижесіндегі кірістіліктің қалыптасқан орта мөлшерлі ставкасының көлемі туралы ақпаратты бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға жібереді.
61-тарау. Жергілікті атқарушы органнан бюджеттік кредит бойынша берешек сомасын және/немесе мақсатқа сай пайдаланылмаған бюджеттік кредит сомасын өндіріп алу жөніндегі рәсімдер

585. Мероприятия по взысканию сумм задолженности по бюджетному кредиту и/или сумм бюджетного кредита, использованных не по целевому назначению местным исполнительным органом, осуществляет центральный или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета.
586. Центральный или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета к концу текущего финансового года направляет Акиму соответствующего местного исполнительного органа напоминание о необходимости погашения задолженности по бюджетному кредиту и/или возврата сумм бюджетного кредита, использованных не по целевому назначению, с указанием срока погашения.
587. В случае невозврата местным исполнительным органом сумм задолженности по бюджетному кредиту по состоянию на 31 декабря текущего финансового года, центральный или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета направляет в соответствующее территориальное подразделение казначейства письменное указание о приостановлении операции по регистрации гражданско-правовых сделок и провидению платежей по бюджетной программе, обеспечивающей деятельность аппарата Акима соответствующего местного исполнительного органа.
В случае невозврата местным исполнительным органом в течение месяца после подписания акта государственного финансового контроля, суммы бюджетного кредита, использованной не по целевому назначению, выделенных из вышестоящего бюджета, центральный или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета направляет в соответствующее территориальное подразделение казначейства письменное указание о приостановлении операции по регистрации гражданско-правовых сделок и проведению платежей по бюджетной программе, обеспечивающей деятельность аппарата Акима соответствующего местного исполнительного органа.
588. На следующий рабочий день после получения указания от центрального или местного уполномоченного органа по исполнению бюджета территориальное подразделение казначейства осуществляет приостановление операций по бюджетной программе, обеспечивающей деятельность аппарата Акима соответствующего местного исполнительного органа, за исключением операций по:
1) заработной плате и другим денежным выплатам работникам аппарата Акима соответствующего местного исполнительного органа;
2) налогам и другим обязательным платежам в бюджет;
3) командировочным расходам;
4) обязательным пенсионным взносам;
5) добровольным пенсионным взносам;
6) социальным отчислениям;
7) оплате банковских услуг.
Сноска. Пункт 588 в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
589. Если в течение семи рабочих дней со дня письменного уведомления о приостановлении осуществления операций по бюджетной программе, обеспечивающей деятельность аппарата акима соответствующего местного исполнительного органа, соответствующим уполномоченным органом по исполнению бюджета не произведена корректировка местного бюджета за счет остатков бюджетных средств и не предоставлены в территориальное подразделение казначейства счета к оплате по погашению всех сумм задолженности, то центральным или местным уполномоченным органом по исполнению бюджета осуществляется приостановление операций (регистрация гражданско-правовых сделок и проведение платежей) по бюджетной программе, обеспечивающей деятельность аппарата акима соответствующего местного исполнительного органа, за исключением операций по:

585. Жергілікті атқарушы органның мақсатқа сай пайдаланбаған бюджеттік кредит бойынша берешек сомасын және/немесе бюджеттік кредит сомасын өндіріп алу жөніндегі іс-шараларды бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган жүзеге асырады.
586. Бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган ағымдағы қаржы жылының соңына қарай тиісті жергілікті органның Әкіміне өтеу мерзімін көрсете отырып, мақсатқа сай пайдаланылмаған бюджеттік кредит бойынша берешекті өтеу және/немесе бюджеттік кредит сомасын қайтару қажеттігі туралы ескерту жібереді.
587. Жергілікті атқарушы орган ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша бюджеттік кредит бойынша берешек сомасын қайтармаған жағдайда, бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган қазынашылықтың тиісті аумақтық бөлімшелеріне тиісті жергілікті атқарушы орган Әкімі аппаратының қызметін қамтамасыз ететін азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу және бюджеттік бағдарлама бойынша төлемдерді жүргізу жөніндегі операцияларды тоқтата тұру туралы жазбаша хабарлама жібереді.
Жергілікті атқарушы орган мемлекеттік қаржылық бақылау актісіне қол қойғаннан кейін бір ай ішінде жоғары тұрған бюджеттен бөлінген мақсатсыз пайдаланған бюджеттік кредит сомасын қайтармаған жағдайда бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган қазынашылықтың тиісті аумақтық бөлімшелеріне тиісті жергілікті атқарушы орган Әкімі аппаратының қызметін қамтамасыз ететін азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу және бюджеттік бағдарлама бойынша төлемдерді жүргізу жөніндегі операцияларды тоқтата тұрылуы туралы жазбаша хабарлама жібереді
588. Бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органнан нұсқау алғаннан кейін келесі жұмыс күні аумақтық қазынашылық бөлімшесі мыналар:
1) тиісті жергілікті атқарушы орган Әкімі аппаратының қызметкерлеріне төленетін жалақы және басқа да ақшалай төлемдер;
2) салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер;
3) іссапар шығыстары;
4) міндетті зейнетақы жарналары;
5) ерікті зейнетақы жарналары;
6) әлеуметтік аударымдар;
7) банктің көрсеткен қызметіне ақы төлеу жөніндегі операцияларды қоспағанда, тиісті жергілікті атқарушы органның Әкімі аппаратының қызметін қамтамасыз ететін бюджеттік бағдарлама бойынша операцияларды тоқтата тұруды жүзеге асырады.
Ескерту. 588-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
589. Егер тиісті жергілікті атқарушы орган әкімі аппаратының қызметін қамтамасыз ететін бюджеттік бағдарлама бойынша операцияларды жүзеге асыруды тоқтата тұру туралы жазбаша хабарлама алынған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде бюджетті атқару жөніндегі тиісті уәкілетті орган бюджет қаражатының бос қалдықтары есебінен жергілікті бюджетке түзету жүргізбесе және аумақтық қазынашылық органдарына берешектің барлық сомасын өтеу бойынша төлеуге берілетін шоттарын ұсынбаса, бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган, мыналарды:

1) заработной плате и другим денежным выплатам работникам аппарата акима соответствующего местного исполнительного органа;
2) налогам и другим обязательным платежам в бюджет, обязательным пенсионным взносам;
3) добровольным пенсионным взносам;
4) социальным отчислениям;
5) оплате банковских услуг.
Сноска. Пункт 589 в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
590. Возобновление операций по бюджетной программе, обеспечивающей деятельность аппарата Акима соответствующего местного исполнительного органа, производится по письменному обращению руководителя территориального подразделения казначейства в центральный или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета после предоставления счетов к оплате по погашению всех сумм задолженности.
Глава 62. Порядок реализации и (или) обращения в
государственную собственность имущества, взысканного
в счет погашения задолженности по бюджетному кредиту, а также прекращения требований кредитора по погашению бюджетного кредита
Сноска. Заголовок главы 62 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п.3).
591. Имущество, взысканное в счет погашения задолженности по бюджетному кредиту, подлежит реализации через поверенных (агентов) и/или уполномоченный орган по обеспечению исполнения исполнительных документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.см.U101039
Поверенные (агенты) реализуют имущество на открытом аукционе путем привлечения организаций, имеющих соответствующие лицензии, на конкурсной основе и перечисляют средства от продажи в доход республиканского бюджета. Оплата поверенному (агенту) расходов за исполнение поручения осуществляется администратором бюджетной программы за счет средств соответствующего бюджета.
При реализации имущества размер требований кредитора уменьшается на сумму средств, поступивших в доход республиканского бюджета.
592. В отдельных случаях имущество, взыскиваемое в счет погашения задолженности по бюджетному кредиту, подлежит обращению в государственную собственность на основании решения Правительства Республики Казахстан.
593. При обращении имущества в государственную собственность центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании подтверждающих документов заключает соглашение с поверенным (агентом) и/или судебным исполнителем, конкурсным управляющим, заемщиком, предполагающее принятие имущества в государственную собственность в счет погашения задолженности по бюджетным кредитам.

1) тиісті жергілікті атқарушы орган әкімі аппаратының қызметкерлеріне айлық жалақы және басқа да ақшалай төлемдер;
2) салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары;
3) ерікті зейнетақы жарналары;
4) әлеуметтік аударымдар;
5) банктің көрсеткен қызметіне ақы төлеу жөніндегі операцияларды қоспағанда, тиісті жергілікті атқарушы орган әкімі аппаратының қызметін қамтамасыз ететін бюджеттік бағдарлама бойынша барлық операцияларды (азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу және төлемдерді жүргізуді) тоқтата тұруды жүзеге асырады.
Ескерту. 589-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
590. Тиісті жергілікті атқарушы орган Әкімі аппаратының қызметін қамтамасыз ететін бюджеттік бағдарлама бойынша операцияларды жаңарту берешектің барлық сомасын өтеу жөніндегі төлеуге шоттар ұсынылғаннан кейін аумақтық қазынашылық бөлімшесі басшысының бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға жазбаша өтінімі бойынша жүргізіледі.
62-тарау. Бюджеттік кредит бойынша берешекті өндіріп алу есебінен өндіріп алынған мүлікті сату және (немесе) мемлекеттік меншікке айналдыру тәртібі, сондай-ақ бюджеттік кредитті өтеу бойынша кредит берушінің талаптарын тоқтату тәртібі
Ескерту. 62-тараудың атауына өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
591. Бюджеттік кредит бойынша берешекті өтеу есебіне өндіріп алынған мүлік сенім білдірілген өкілдер (агенттер) және/немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес атқару құжаттарының орындалуын қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті орган арқылы сатылуға жатады. U10001039
Сенім білдірілген өкілдер (агенттер) конкурстық негізде мамандандырылған ұйымдарды немесе тиісті лицензиялары бар өзге ұйымдарды тарту жолымен мүлікті ашық аукционда конкурстық негізде сатады және сатудан түскен қаражатты республикалық бюджеттің кірісіне аударады. Сенім білдірілген өкілге (агентке) тапсырманы орындағаны үшін шығыстарды төлеуді бюджеттік бағдарлама әкімшісі тиісті бюджеттің қаражаты есебінен жүзеге асырады.
Мүлікті сату кезінде кредит беруші талаптарының мөлшері республикалық бюджет кірісіне түскен қаражат сомасына азаяды.
592. Жекелеген жағдайларда бюджеттік кредит бойынша берешекті өтеу есебіне өндіріп алынған мүлік Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде мемлекеттік меншікке айналдыруға жатады.
593. Мүлікті мемлекеттік меншікке айналдыру кезінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган растайтын құжаттардың негізінде сенім білдірілген өкілмен (агентпен) және/немесе сот орындаушысымен, конкурстық басқарушымен, бюджеттік кредиттер бойынша берешекті өтеу есебіне мүлікті мемлекеттік меншікке қабылдауды ұйғаратын қарыз алушымен келісім жасасады.

594. Представитель уполномоченного органа по исполнению бюджета, действующий на основании доверенности, принимает имущество согласно заключенному соглашению, определенному в пункте 593 настоящих Правил, по акту приема-передачи и регистрирует право собственности на имущество.
595. При обращении имущества в государственную собственность в счет погашения задолженности по бюджетному кредиту, размер требований кредитора уменьшается на сумму стоимости имущества. Оценка имущества, обращаемого в государственную собственность в счет погашения задолженности по бюджетному кредиту, осуществляется за счет средств соответствующего бюджета.
595-1. Прекращение требований кредитора по погашению бюджетного кредита осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в соответствии с Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий год на основании решения Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Глава 62 дополнена пунктом 595-1 в соответствии  с постановлением Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п.3).
595-2. Задолженность заемщиков, по которым требования прекращены на основании судебных решений, подлежит списанию кредитором в соответствии с Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий год на основании решения Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Глава 62 дополнена пунктом 595-2 в соответствии  с постановлением Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п.3).
Раздел 12. Государственные и гарантированные государством
займы и займы, привлекаемые под поручительства государства
Глава 63. Порядок заимствования Правительством
Республики Казахстан
596. В настоящем разделе используются следующие понятия:
Банк - банк или организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, уполномоченные на обслуживание гарантированных государством займов, займов, привлекаемых под поручительство государства, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
банк-гарант - банк второго уровня Республики Казахстан или иностранный банк. Банк второго уровня Республики Казахстан, предоставляющий гарантию, определяется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета из перечня, предоставляемого уполномоченным государственным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, содержащего наименование банков второго уровня, имеющих действующую лицензию на выдачу банковских гарантий, предусматривающих исполнение в денежной форме;
бизнес-план - документ, разрабатываемый заемщиком, на предстоящий финансовый год, где содержится план предпринимательской деятельности, в том числе график о предстоящих платежах по займу и виды источников доходов;
заемщик - сторона договора займа получающая средства займа, которая несет обязательства по погашению основного долга и выплате вознаграждения, а также других платежей в соответствии с кредитным договором. При правительственном заимствовании заемщиком выступает центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета. При негосударственном заимствовании под государственные гарантии, поручительства государства заемщиком выступает юридическое лицо - резидент Республики Казахстан;
договор поручительства - письменное соглашение между уполномоченным органом по исполнению бюджета и представителем держателей облигаций по негосударственному займу, привлекаемому под поручительство государства, устанавливающее правоотношения, обязательства и ответственность сторон о предоставлении поручительства, государства;
представитель держателей облигаций - организация, действующая в интересах заимодателей на основании договора, заключенного с эмитентом, в процессе обращения инфраструктурных облигаций на вторичном рынке ценных бумаг, выплаты вознаграждения по облигациям и их погашения;
местный исполнительный орган - местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы, городов областного значения, городов районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа;
система обеспечения предстоящих платежей по гарантированным государством займам - открытие заемщиком по согласованию с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета специального счета условного вклада (счета обслуживания), а также предоставление заемщиком гарантии банка перед центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета о погашении задолженности по гарантированному государством займу в случае неуплаты заемщиком причитающейся суммы в установленный срок;
специальный счет условного вклада (счет обслуживания) - обязательное накопление заемщиком посредством периодических платежей части денег на специальном счете условного вклада (счете обслуживания), открытом в Банке Развития Казахстана и предназначенном исключительно для обеспечения погашения предстоящих выплат по гарантированному государством займу, займу, привлекаемому под поручительство государства;
средства на счете условного вклада (счет обслуживания) устанавливаются в размере ста процентов от предстоящей выплаты основного долга, начисленных процентов (вознаграждения), а также иных платежей в соответствии с договором (соглашением) займа за тридцать пять дней до даты предстоящей выплаты;
специальный ссудный счет - обязательное накопление заемщиком посредством периодических платежей части денег на специальном ссудном счете, открытом в Банке для зачисления средств от размещения инфраструктурных облигаций, которые могут использоваться только для создания объекта концессии;
соглашение о предоставлении государственной гарантии - соглашение между центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, поверенным (агентом) и заемщиком по гарантированному государством займу, устанавливающее правоотношения сторон о предоставлении государственной гарантии, обеспечению выполнения обязательств согласно договору займа, гарантированного государством по возврату средств республиканского бюджета, отвлеченных в случае исполнения обязательств по государственной гарантии;
специализированная организация по вопросам концессии - организация, созданная Правительством Республики Казахстан для оказания услуг по вопросам концессии;
конечный заемщик - конечный получатель средств займа на условиях, определенных заемщиком, являющийся резидентом Республики Казахстан;
Программный внешний заем - вид внешнего правительственного займа, привлекаемого на финансирование мероприятий по реформированию и институциональному развитию отрасли, в том числе и путем покрытия текущих затрат бюджета на указанные цели.

594. Сенімхат негізінде әрекет ететін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның өкілі осы Ереженің 593-тармағында анықталған жасасқан келісімге сәйкес қабылдап алу-беру актісі бойынша мүлікті қабылдайды және мүлікке меншік құқығын тіркейді.
595. Бюджеттік кредит бойынша берешекті өтеу есебіне мүлікті мемлекеттік меншікке айналдыру кезінде кредит беруші талаптарының мөлшері мүлік құнының сомасына азайтылады. Бюджеттік кредиттер бойынша берешекті өтеу есебіне мемлекеттік меншікке айналдырылатын мүлікті бағалау тиісті бюджеттің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
595-1. Бюджеттік кредитті өтеу бойынша кредит берушінің талаптарын тоқтатуды Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде тиісті жылға арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады.
Ескерту. 62-тарау 595-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
595-2. Олар бойынша талаптар сот шешімдері негізінде тоқтатылған қарыз алушылардың берешектері Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде тиісті жылға арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кредит берушінің есептен шығаруына жатады.
Ескерту. 62-тарау 595-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
12-бөлім. Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздар және мемлекет кепілгерлігімен тартылатын қарыздар
63-тарау. Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарыз алу тәртібі
596. Осы бөлімде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
Банк - Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекет кепілдік берген қарыздарға, мемлекет кепілгерлігімен тартылған қарыздарға қызмет көрсетуге өкілеттік берілген банк немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым;
банк-кепілгер - Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі немесе шетелдік банк. Қазақстан Республикасының кепілдік беретін екінші деңгейдегі банкін қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган ұсынатын ақшалай нысанда атқаруды көздейтін банктік кепілдемелер беруге заңды лицензиясы бар екінші деңгейдегі банктердің атауын қамтитын тізбеден бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган анықтайды;
бизнес-жоспар - алдағы қарыз жылындағы төлемдер мен кіріс көздерінің түрлері туралы кесте қамтылатын алдағы қаржы жылына арналған қарыз алушы әзірлейтін құжат;
қарыз алушы - негізгі борышты өтеу және сыйақыларды, сондай-ақ кредиттік шартқа сәйкес басқа да төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелер жүктелген қарыз қаражатын алған қарыз шартының тарабы. Қазақстан Республикасы Үкіметінің атынан қарыз алушы болып бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган әрекет етеді;
кепілгерлік шарты - тараптардың мемлекет кепілгерлігін беру туралы құқық қатынастарын, міндеттемелері мен жауапкершілігін белгілейтін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган мен мемлекет кепілгерлігімен тартылатын мемлекеттік емес қарыз бойынша облигациялар ұстаушылардың өкілі арасындағы жазбаша келісім;
облигациялар ұстаушылардың өкілі - бағалы қағаздардың қайталама нарығында инфрақұрылымдық облигацияларды айналдыру, облигациялар бойынша сыйақылар төлеу және оларды өтеу үстінде эмитентпен жасалған шарт негізінде қарыз берушілер мүддесінде әрекет ететін ұйым;
жергілікті атқарушы орган - облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, облыстық маңызы бар қалалардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттің, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтің жергілікті атқарушы органы;
мемлекет кепілдік берген қарыздар бойынша алдағы төлемдерді қамтамасыз ету жүйесі - қарыз алушының бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органмен келісім бойынша арнайы шарты салым шотын ашуы, сондай-ақ қарыз алушы тиесілі соманы белгіленген мерзімде төлемеген жағдайда, мемлекет кепілдік берген қарыз бойынша берешекті өтеу туралы қарыз алушының бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның алдында банктің кепілдігін беруі;
шартты салымның арнайы шоты (қызмет көрсету шоты) - қарыз алушының Қазақстанның Даму Банкінде ашылған және тек қана мемлекет кепілдік берген қарыз, мемлекет кепілгерлігімен тартылған қарыз бойынша алдағы төлемдерді өтеуді қамтамасыз етуге ғана арналған арнайы шартты салым шотында ақшаның бөлігін мерзімді төлеу арқылы міндетті жинақтамасы;
шартты салымның арнайы шотындағы (қызмет көрсету шоты) қаражат қарыз туралы шартқа (келісімге) сәйкес алдағы төлем күніне дейінгі отыз бес күн бұрын негізгі борыштың, есептелген пайыздардың (сыйақының), сондай-ақ өзге де төлемдердің алдағы төлемдерінің жүз пайызы мөлшерінде белгіленеді;
арнайы несие шоты - Банкте тек концессия объектісін құру үшін пайдалана алынатын инфрақұрылымдық облигацияларды орналастырудан түскен қаражатты есепке алу үшін ашылған арнайы несие шотында ақша бөлігінің кезеңді төлемдері арқылы қарыз алушының міндетті жинағы.
мемлекеттік кепілдік беру туралы келісім - бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның, сенім білдірілген өкілдің (агенттің) және қарыз алушының арасындағы мемлекеттік кепілдік беру туралы тараптардың құқықтық қатынастарын белгілейтін мемлекет кепілдік берген қарыз, мемлекеттік кепілдік бойынша міндеттемелерді атқарған жағдайда оқшауландырылған республикалық бюджеттің қаражатын қайтару бойынша мемлекет кепілдік берген қарыз шартына сәйкес міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету жөніндегі келісім;
концессия мәселелері бойынша мамандандырылған ұйым - концессия мәселелері бойынша қызмет көрсету үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі құрған ұйым;
түпкі қарыз алушы - Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын қарыз алушы анықтаған шарттарда қарыз қаражатын түпкі алушы;
Бағдарламалық сыртқы қарыз - саланы, оның ішінде көрсетілген мақсаттарға жұмсалған бюджеттің ағымдағы шығындарын жабу жолымен де реформалау және институционалдық дамыту жөніндегі іс-шараларды қаржыландыруға тартылатын сыртқы үкіметтік қарыз түрі.

Сноска. Пункт 596 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 04.12.2009 № 2011; от 26.03.2012 № 352.
596-1. Программные внешние займы реализуются по одобренным мероприятиям программного документа, предоставленного администратором в составе бюджетной заявки в финансовом году, предшествующем первому году начала реализаций мероприятий, и содержащего перечень мероприятий и расчеты на весь период реализации проекта, а также результаты изучения осуществимости и эффективности мероприятий, с представлением экспертиз, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, и экономического заключения центрального уполномоченного органа по государственному планированию.
Сноска. Правила дополнены пунктом 596-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.12.2009 № 2011; с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п.3).
597. Исходя из принятых макроэкономических показателей, центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета совместно с Национальным банком Республики Казахстан и центральным уполномоченным органом по государственному планированию на основе прогноза социально-экономического развития и бюджетных параметров республики на предстоящий трехлетний период, объемов и структуры накопленного государственного и гарантированного государством долга, долга по поручительствам государства производится ежегодная оценка состояния и прогноза на предстоящий прогнозный период правительственного заимствования и долга.
Сноска. Пункт 597 в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
598. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета определяет объемы, формы и условия заимствования Правительством Республики Казахстан, объемы погашения и обслуживания правительственного долга, утверждаемых в республиканском бюджете на текущий финансовый год.
599. Прогнозные данные на очередной финансовый год по правительственным займам, привлекаемым для финансирования дефицита республиканского бюджета, включают определение центральным уполномоченным органом по государственному планированию совместно с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета:
1) прогноза освоения средств действующих и предполагаемых к привлечению внешних правительственных займов;
2) предполагаемых правительственных займов, путем формирования перечня предполагаемых программных и инвестиционных правительственных внешних займов, с учетом уровня накопленного остатка внешнего долга Правительства Республики Казахстан и перспектив взаимодействия с международными финансовыми организациями и правительствами стран-заимодателей, другими внешними заимодателями;

Ескерту. 596-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.04 N 2011, 2012.03.26 № 352 Қаулыларымен.
596-1. Бағдарламалық сыртқы қарыздар әкімші іс-шараларды іске асыру басталатын бірінші жылдың алдындағы қаржы жылында бюджеттік өтінімнің құрамында берген және жобаны іске асырудың бүкіл кезеңіндегі іс-шаралардың тізбесі мен есептеулерін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген сараптамаларды және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның экономикалық қорытындысын ұсына отырып, іс-шаралардың жүзеге асырылуын және тиімділігін зерделеу нәтижелерін қамтитын бағдарламалық құжатының іс-шаралары бойынша іске асырылады.
Ескерту. Ереже 596-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2009.12.04 N 2011 Қаулысымен, өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
597. Қабылданған макроэкономикалық көрсеткіштерге сүйене отырып, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Ұлттық банкімен және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен бірлесіп, әлеуметтік-экономикалық даму болжамы мен республиканың алдағы үш жылдық кезеңге арналған бюджеттік өлшемдері, жинақталған мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген борыштың көлемі мен құрылымының негізінде үкіметтік қарыз алу мен борыштың алдағы орта мерзімді кезеңіне арналған жыл сайынғы жай-күйін бағалау және болжауды жүргізеді.
Ескерту. 597-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
598. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарыз алу көлемдерін, нысандарын және шарттарын, ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджетте бекітілетін үкіметтік борышты өтеу және қызмет көрсету көлемдерін анықтайды
599. Республикалық бюджеттің тапшылығын қаржыландыру үшін тартылатын үкіметтік қарыздар бойынша кезекті қаржы жылына арналған болжамды деректер мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның бюджеті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен бірлесіп:
1) қолданыстағы және тартылуы болжанған сыртқы үкіметтік қарыз қаражатын игеру болжамын;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің сыртқы борышының жинақталған қалдық деңгейін және халықаралық қаржы ұйымдары мен қарыз беруші елдердің үкіметтерімен, басқа да сыртқы қарыз берушілермен өзара іс-қимылдың перспективаларын ескере отырып, болжанған бағдарламалық және инвестициялық үкіметтік сыртқы қарыздардың тізбесін қалыптастыру жолымен болжанатын үкіметтік қарыздарды;

3) иных предполагаемых источников и инструментов заимствования для финансирования не покрытой вышеперечисленными источниками части дефицита бюджета, включая размещение государственных эмиссионных ценных бумаг на внутренних и международных рынках капиталов.
Сноска. Пункт 599 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2009 № 2011; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п. 3); от 26.03.2012 № 352; от 16.10.2013 № 1101.
Глава 64. Заимствование Правительства Республики Казахстан
путем выпуска государственных эмиссионных ценных бумаг
600. Правительство Республики Казахстан принимает решение о выпуске государственных эмиссионных ценных бумаг на внутренних и международных рынках капитала.
601. Для выпуска государственных эмиссионных ценных бумаг на международные рынки капиталов осуществляется:
1) организация и проведение мероприятий по обновлению кредитного рейтинга страны, определению рынков и партнеров выпуска государственных ценных бумаг с целью привлечения инвесторов;
2) подготовка необходимой документации в соответствии с установленными для такой сделки требованиями.
Глава 65. Заимствование Правительства Республики Казахстан
путем заключения договоров займа
602. Привлечение внешнего займа от имени Правительства Республики Казахстан осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета на основании положительного решения республиканской бюджетной комиссии по каждому бюджетному инвестиционному проекту и/или бюджетной программе, направленной на реализацию проекта (мероприятий проектного документа) (далее - проект), в рамках перечня предполагаемых программных и инвестиционных правительственных внешних займов.
В решении республиканской бюджетной комиссии устанавливаются источники и механизм финансирования проекта, предполагаемого к финансированию за счет правительственных внешних займов.
Сноска. Пункт 602 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
603. Для привлечения определенного займа, в рамках перечня предполагаемых программных и инвестиционных правительственных внешних займов на соответствующий период, центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета с привлечением заинтересованных министерств и организаций осуществляется:
1) изучение конъюнктуры рынка ссудного капитала и оценка возможностей заимствования;
2) анализ финансовых характеристик проекта, предполагаемого к финансированию за счет новых правительственных займов на текущий год;
3) подготовка альтернативных предложений по финансированию проекта в рамках существующих возможностей;

3) ішкі және халықаралық капитал нарықтарында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыруды қоса алғанда, бюджет тапшылығының жоғарыда санамаланған көздер жаппаған бөлігін қаржыландыру үшін өзге де болжанған қарыз алу көздері мен құралдарын анықтауды қамтиды.
Ескерту. 599-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2009.12.04 N 2011 қаулысымен, өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз), 2012.03.26 № 352; 16.10.2013 N 1101 қаулыларымен.
64-тарау. Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару жолымен қарыз алуы
600. Қазақстан Республикасының Үкіметі ішкі және халықаралық капитал нарықтарында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар шығару туралы шешім қабылдайды.
601. Халықаралық капиталдар нарықтарына мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар шығару үшін:
1) елдің кредиттік рейтингін жаңарту, инвесторларды тарту мақсатында мемлекеттік бағалы қағаздар шығару нарығы мен әріптестерін анықтау жөнінде іс-шаралар ұйымдастыру және өткізу;
2) осындай мәміле үшін белгіленген талаптарға сәйкес қажетті құжаттамалар дайындау жүзеге асырылады.
65-тарау. Қарыз шарттарын жасасу жолымен Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарыз алуы
602. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң атынан сыртқы қарыз тартуды болжанған бағдарламалық және инвестициялық үкiметтiк сыртқы қарыздар тiзбесiнiң шеңберiнде жобаны (жобалық құжаттың іс-шараларын) (бұдан әрі - жоба) iске асыруға бағытталған әрбiр бюджеттiк инвестициялық жоба және/немесе бюджеттiк бағдарлама бойынша республикалық бюджет комиссиясының оң шешiмi негiзiнде бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган жүзеге асырады.
Республикалық бюджет комиссиясының шешімінде үкіметтік сыртқы қарыз есебінен қаржыландыруға болжанған жобаны қаржыландырудың көздері мен тетігі белгіленеді.
Ескерту. 602-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
603. Бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган тиiстi кезеңге арналған болжанған бағдарламалық және инвестициялық үкiметтiк сыртқы қарыздар тiзбесiнiң шеңберiнде белгiлi бiр қарызды тарту туралы мүдделi министрлiктер мен ұйымдарды тарта отырып:
1) қарыз капиталының конъюнктурасын зерделеуді және қарыз алу мүмкіндігін бағалауды;
2) ағымдағы қаржы жылына арналған жаңа үкіметтік қарыздар есебінен қаржыландыру ұйғарылатын жобаның қаржылық сипаттамасын талдауды;
3) орын алып отырған мүмкіндіктер шеңберінде жобаны қаржыландыру бойынша баламалы ұсыныстарды дайындауды;

4) подготовка предложений по схеме финансирования проекта с привлечением внешнего займа путем заключения договоров займа (форма, заемщики, заимодатели, ограничения);
5) подготовка предложений для Правительства Республики Казахстан по финансированию проекта.
Сноска. Пункт 603 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 04.12.2009 № 2011; от 26.03.2012 № 352.
604. При заимствовании Правительством Республики Казахстан в форме заключения договора займа центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета осуществляется подготовка, которая включает в себя:
1) организацию и проведение переговоров с заимодателями по предлагаемому к финансированию проекту, предполагаемым условиям займа;
2) оценку приемлемости условий и соответствия их технико-экономическому обоснованию проекта, а также финансовым (бюджетным) ограничениям;
3) подготовку проекта договора займа и сопутствующих документов;
4) подготовку и оформление документов, регулирующих отношения использования средств займа, обеспечения его погашения и обслуживания, взаимоотношения центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета с конечными заемщиками, организациями, осуществляющими учет и обслуживание конечными заемщиками обязательств по займу поверенными (агентами).
Сноска. Пункт 604 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
605. Согласование документации по правительственному займу осуществляется заинтересованными государственными органами. На основании подготовленной документации осуществляется проведение органом юстиции правовой экспертизы документов по займу, результаты которой оформляются соответствующим заключением.
606. Исключен постановлением Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
607. Исключен постановлением Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
608. Подписание оформленного договора займа осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 608 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
609. Договор займа, подписанный с международными финансовыми организациями и правительствами стран-заимодателей, подлежит ратификации Парламентом Республики Казахстан в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан .
610. Подписанные договоры займа подлежат регистрации в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета.
611. Средства, полученные по внешним правительственным займам/связанным грантам, отражаются в республиканском бюджете и используются в порядке его исполнения в соответствии с Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на плановый год.

4) қарыз шарттарын (нысаны, қарыз алушылар, кредит алушылар, шектеулер) жасасу жолымен сыртқы қарызды тарта отырып жобаны қаржыландыру сызбасы бойынша ұсыныстар дайындауды;
5) жобаны қаржыландыру бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі үшін ұсыныстар дайындауды жүзеге асырады.
Ескерту. 603-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.04 N 2011, 2012.03.26 № 352 Қаулыларымен.
604. Қазақстан Республикасының Үкіметі қарыз шартын жасасу нысанында қарыз алу кезінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мыналарды:
1) қаржыландыруға ұсынылған жоба, күтілетін қарыз шарттары бойынша кредит берушілермен келіссөздер ұйымдастыруды және өткізуді;
2) шарттардың қолайлылығын және жобаның техникалық-экономикалық негіздемесіне, сондай-ақ олардың қаржылық (бюджеттік) шектеулерге сәйкестігін бағалауды;
3) қарыз шарты мен ілеспе құжаттардың жобаларын дайындауды;
4) қарыз қаражатын пайдалану қатынастарын, оны өтеу мен оған қызмет көрсетуді қамтамасыз ету, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның түпкілікті қарыз алушылармен, қарыз алушылардың агенттермен қарыз бойынша міндеттемелерінің есебін жүргізетін және қызмет көрсететін ұйымдармен қатынастарды реттейтін құжаттарды дайындауды және ресімдеуді қамтитын дайындықтарды жүзеге асырады.
Ескерту. 604-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
605. Үкіметтік қарыз бойынша құжаттамаларды келісуді мүдделі мемлекеттік органдар жүзеге асырады. Дайындалған құжаттамалар негізінде әділет органының қарыз бойынша құжаттамаға құқықтық сараптама жүргізуі жүзеге асырылады, нәтижесі тиісті қорытындымен ресімделеді.
606. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
607. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
608. Ресімделген қарыз шартына қол қою Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 608-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
609. Халықаралық қаржылық ұйымдар және қарыз беруші елдердің үкіметтері қол қойған Қарыз шарты Қазақстан Республикасының     заңнамалық актілеріне сәйкес Қазақстан Республикасы Парламентінің ратификациялануына жатады.
610. Қол қойылған қарыз шарттары бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда тіркеуге жатады.
611. Сыртқы үкіметтік қарыздар/байланысқан гранттар бойынша алынған қаражат республикалық бюджетте көрсетіледі және Қазақстан Республикасының жоспарлы жылға арналған республикалық бюджет туралы Заңына сәйкес оның атқарылу ретіне қарай пайдаланылады.

612. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет учет средств внешних займов на основании информации, представляемой в обязательном порядке исполнительными агентствами по займам (конечными заемщиками, банками, администраторами бюджетных программ), а также получаемой от заимодателей или доноров.
Сноска. Пункт 608 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
613. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет мониторинг реализации проектов на основании информации, предоставляемой в обязательном порядке исполнительными агентствами по займам (конечными заемщиками, банками, администраторами бюджетных программ), а также получаемой от заимодателей или доноров. Формы и сроки предоставления информации исполнительными агентствами устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 613 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
Глава 66. Реализация проектов, финансируемых за счет
правительственных внешних займов
Сноска. Заголовок главы 66 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2009 № 2011.
614. Исключен постановлением Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
615. Администратор бюджетных программ:
1) в пределах установленной штатной численности определяет структурное подразделение, ответственное за реализацию проекта;
2) при формировании проекта республиканского бюджета на очередной финансовый год в установленном порядке планирует объемы финансирования проекта;
3) осуществляет реализацию проекта путем проведения закупок товаров, работ и услуг в соответствии с процедурами, предусмотренными в договоре займа;
4) на основании решения конкурсной комиссии, согласованного с заимодателем, заключает контракты на закуп товаров, работ и услуг;
5) обеспечивает мониторинг заключенных контрактов, а также целевое использование средств внешнего займа и средств софинансирования казахстанской стороной;
6) согласовывает с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета внесение изменений и дополнений в договор займа, в том числе в части перераспределения средств по категориям займа, продления сроков доступности средств займа.
Сноска. Пункт 615 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
616. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, в качестве заемщика от имени Правительства Республики Казахстан:
1) осуществляет отбор казахстанских банков второго уровня или других организаций для участия в реализации проекта в случае, если таковое предусмотрено договором займа или схемой финансирования проекта, который регламентируется главой 59 настоящих Правил;

612. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган қарыздар жөніндегі атқарушы агенттердің (түпкі қарыз алушылардың, банктердің, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің) міндетті түрде ұсынған, сондай-ақ кредит берушілерден немесе донорлардан алынған ақпараттар негізінде сыртқы қарыздардың қаражатын есепке алуды жүзеге асырады.
Ескерту. 612-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
613. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган қарыздар жөнiндегi атқарушы агенттердiң (түпкi қарыз алушылардың, банктердiң, бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң) мiндеттi түрде ұсынған, сондай-ақ қарыз берушiлерден немесе донорлардан алынған ақпараттар негiзiнде жобалардың iске асырылуына мониторинг жасауды жүзеге асырады. Атқарушы агенттердiң ақпараттарды ұсыну нысаны мен мерзiмiн Қазақстан Республикасының Үкіметі белгiлейдi.
Ескерту. 613-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
66-тарау. Үкіметтік сыртқы қарыздар есебінен қаржыландырылатын жобаларды іске асыру
Ескерту. 66-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2009.12.04 N 2011 Қаулысымен.
614. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
615. Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi:
1) белгiленген штат саны шегiнде жобаны iске асыруға жауапты құрылымдық бөлiмшенi анықтайды;
2) кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет жобасын қалыптастыру кезiнде жобаны қаржыландыру көлемiн белгiленген тәртiппен жоспарлайды;
3) қарыз шартында көзделген рәсiмдерге сәйкес тауарларды, жұмыстар мен қызметтердi сатып алу жолымен жобаны iске асыруды жүзеге асырады;
4) қарыз берушiмен келiсiлген конкурстық комиссияның шешiмi негiзiнде тауарларды, жұмыстарды және көрсететiн қызметтердi сатып алуға келiсiм-шарттар жасасады;
5) жасасқан келiсiмшарттардың мониторингiн, сондай-ақ сыртқы қарыз қаражатының және қазақстандық тарапының бiрлесiп қаржыландырған қаражатының мақсатты пайдаланылуын қамтамасыз етедi;
6) бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органмен қарыз шартына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзудi, оның iшiнде қарыз санаттары бойынша қаражатты қайта бөлу, қарыздың қаражатына қол жеткiзу мерзiмiн ұзартуды келiседi.
Ескерту. 615-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
616. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң атынан қарыз алушы ретiнде бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган:
1) осы Ереженiң 59-тарауымен регламенттелетiн егер ол қарыз шартында немесе жобаларды қаржыландыру схемасында көзделген жағдайда жобаны iске асыруға қатысу үшiн қазақстандық екiншi деңгейдегi банктердi немесе басқа ұйымдарды iрiктеудi жүзеге асырады;

2) по согласованию с банками разрабатывает и подписывает с конечными заемщиками кредитные договоры о возврате средств правительственных внешних займов и средств софинансирования Правительства Республики Казахстан в республиканский бюджет;
3) осуществляет мониторинг использования средств внешних займов;
4) согласовывает внесение изменений и дополнений в договор займа.
Сноска. Пункт 616 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
Глава 67. Проведение конкурсов по закупкам за счет средств
займов товаров, работ и услуг
Сноска. Заголовок главы 67 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
617. При проведении конкурса по закупкам товаров, работ и услуг администратор бюджетной программы:
1) разрабатывает и согласовывает с заимодателем технические спецификации закупаемых товаров, технического задания для консультантов, а также техническую документацию для подрядчиков;
2) для оценки конкурсных предложений участников конкурса создает конкурсную комиссию. Общее количество членов конкурсной комиссии должно составлять нечетное число и быть не менее трех человек, включая председателя;
3) руководствуется процедурами и правилами заимодателя;
4) контролирует исполнение заключенных в рамках проекта контрактов.
Сноска. Пункт 617 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.12.2009 № 2011.
618. При разработке требований к квалификации участников конкурса, технических спецификаций закупаемых товаров, конкурсной документации для подрядных организаций, а также технических заданий для консультантов исполнительного агентства должна учитываться возможность участия отечественных компаний в конкурсе по предварительному согласованию с заимодателем.
619. Устанавливаемая степень квалификационных требований не должна создавать угроз для своевременного и качественного исполнения контрактов, а должна исключить наличие неоправданно завышенных требований, которые, в свою очередь, могут являться причиной неучастия в конкурсе отечественных компаний.
620. В случае наличия в правилах заимодателя по закупкам товаров, работ и услуг положений, предусматривающих льготы отечественным подрядчикам, производителям (поставщикам) товаров и консультантам, исполнительное агентство должно предусматривать в конкурсных документах соответствующие статьи, в которых описана процедура оценки и сравнения поступивших конкурсных предложений с учетом предусмотренных льгот.
621. Закуп товаров, работ и услуг из средств софинансирования Республикой Казахстан в целях реализации проекта, финансируемого в рамках правительственного внешнего займа, проводится в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если иное не предусмотрено международным договором.

2) Банктермен келiсiм бойынша үкiметтiк сыртқы қарыздардың қаражатын және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң бiрлесiп қаржыландыру қаражатын республикалық бюджетке қайтару туралы түпкi қарыз алушымен кредиттiк шарт әзiрлейдi және оған қол қояды;
3) қарыз шартты пайдалану мониторингiн жүзеге асырады;
4) қарыз шартына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзудi келiседi.
Ескерту. 616-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
67-тарау. Қарыз қаражаты есебінен тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алу бойынша конкурстар өткізу
Ескерту. 67-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
617. Тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алу бойынша конкурстар өткізу кезінде бюджеттік бағдарламаның әкімшісі:
1) қарыз берушімен сатып алынатын тауарлардың, консультанттар үшін техникалық тапсырмалардың, сондай-ақ мердігерлер үшін техникалық құжаттамалардың техникалық ерекшеліктерін әзірлейді және келіседі;
2) конкурсқа қатысушылардың конкурстық ұсыныстарын бағалау үшін конкурстық комиссия құрады. Төрағаны қоса алғанда, конкурстық комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ санды құрауы және кемі үш адам болуы тиіс;
3) қарыз берушінің рәсімдерін және тәртібін басшылыққа алады;
4) жоба шеңберінде жасалған келісім-шарттардың орындалуын бақылайды.
Ескерту. 617-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.04 N 2011 Қаулысымен.
618. Конкурсқа қатысушылардың біліктіліктеріне, сатып алынатын тауарлардың, мердігерлер үшін конкурстық құжаттамалардың, сондай-ақ атқарушы агенттердің консультанттары үшін техникалық тапсырмалардың техникалық ерекшеліктеріне қойылатын талаптарды әзірлеу кезінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мен қарыз берушінің алдын ала келісімі бойынша отандық компаниялардың қатысу мүмкіндіктері ескерілуі тиіс.
619. Белгіленетін біліктілік талаптарының дәрежесі келісім-шарттардың уақытылы және сапалы атқарылуына ешқандай қауіп төндірмеуі тиіс, өз кезегінде отандық компаниялардың конкурсқа қатыспай қалуына себеп болуы мүмкін негізсіз жоғары талаптардың орын алуын жою қажет.
620. Тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатып алу бойынша қарыз берушінің ережелерінде отандық мердігерлерге, тауарлар өндірушілерге (берушілерге) және консультанттарға көзделген жеңілдіктер орын алған жағдайда атқарушы агент конкурстық құжаттарда көзделген жеңілдіктерді ескере отырып түскен конкурстық ұсыныстарды бағалау және салыстыру рәсімдері сипатталған тиісті баптарды көздеуі тиіс.
621. Егер, халықаралық шартта өзгеше көзделмесе, үкіметтік сыртқы қарыз шеңберінде қаржыландырылатын жобаны іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының бірлесіп қаржыландыру қаражатынан тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатып алу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізіледі.

Сноска. Пункт 621 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
Глава 68. Порядок получения и использования
гарантированных государством займов
622. Настоящая глава определяет порядок отбора инвестиционных проектов, предлагаемых к финансированию за счет негосударственных займов под государственные гарантии, (далее инвестиционные проекты) и процедуру предоставления Правительством Республики Казахстан государственных гарантий по негосударственным займам (далее - государственные гарантии).
Сноска. Пункт 622 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 09.11.2009 № 1789.
623. Процесс предоставления государственных гарантий включает комплекс мероприятий, содержащий следующие основные этапы:
1) отбор инвестиционных проектов;
2) формирование, рассмотрение и утверждение перечня приоритетных бюджетных инвестиционных проектов ;
3) предоставление государственной гарантии.
624. Основными участниками процесса предоставления государственных (правительственных, суверенных) (далее - государственные гарантии) гарантий являются заемщики, отраслевые уполномоченные органы, центральный уполномоченный орган по государственному планированию, по исполнению бюджетаохраны окружающей средыпо трудуорган юстицииРеспубликанская бюджетная комиссияБанк Развития Казахстана.
625. Заемщики:
1) осуществляют подготовку технико-экономического обоснования (далее - ТЭО) и бизнес-планы инвестиционных проектов;
2) обеспечивают предоставление документации, требуемой для рассмотрения инвестиционных проектов в соответствии с настоящим порядком и требованиями участников процесса предоставления государственных гарантий.
626. Отраслевые уполномоченные органы:
1) проводят отраслевую экспертизу инвестиционных проектов;
2) предоставляют соответствующее заключение по результатам отраслевой экспертизы.
627. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета:
1) осуществляет финансовую экспертизу инвестиционных проектов;
2) проводит переговоры с потенциальными заимодателями по условиям предоставления негосударственных займов под государственные гарантии;
3) заключает соглашение о предоставлении государственной гарантии;
4) предоставляет государственные гарантии.
Сноска. Пункт 627 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
628. Центральный уполномоченный орган в области охраны окружающей среды осуществляет государственную экологическую экспертизу инвестиционного проекта в целях предотвращения возможных негативных последствий, связанных с реализацией планируемой деятельности, оценкой соответствия экологическим требованиям планируемой деятельности на стадиях, предшествующих принятию решения об их реализации и обеспечения экспертной оценки прогнозируемых изменений экологической обстановки вследствие размещения и развития производственных сил.

Ескерту. 621-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
68-тарау. Мемлекет кепілдік берген қарыздарды алу және пайдалану тәртібі
622. Осы тарау мемлекеттік кепілдіктермен мемлекеттік емес қарыздардың есебінен қаржыландырылуға ұсынылатын инвестициялық жобаларды (бұдан әрі - инвестициялық жобалар) іріктеу тәртібін және Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік емес қарыздар бойынша мемлекеттік кепілдіктер (бұдан әрі - мемлекеттік кепілдіктер) беру рәсімдерін анықтайды.
Ескерту. 622-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 Қаулысымен.
623. Мемлекеттік кепілдіктер беру процесі мынадай негізгі кезеңдерді:
1) инвестициялық жобаларды іріктеуді;
2) басым бюджеттік инвестициялық жобалар тізбесін қалыптастыруды, қарау мен бекітуді;
3) мемлекеттік кепілдікті беруді қамтитын іс-шаралар кешенінен тұрады.
624. Мемлекеттік (үкіметтік, тәуелсіз) (бұдан әрі - мемлекеттік кепілдіктер) кепілдіктер беру процесінің негізгі қатысушылары қарыз алушылар, салалық уәкілетті органдар, экономикалық жоспарлау жөніндегі, бюджетті атқару жөніндегі, қоршаған ортаны қорғауеңбек жөніндегі уәкілетті орган, әділет органыРеспубликалық бюджет комиссиясыҚазақстанның Даму Банкі болып табылады.
625. Қарыз алушылар:
1) техникалық-экономикалық негіздемені (бұдан әрі - ТЭН) және инвестициялық жобалардың бизнес-жоспарларын даярлауды жүзеге асырады;
2) осы Тәртіпке және мемлекеттік кепілдіктер беру процесіне қатысушылардың талаптарына сәйкес инвестициялық жобаларды қарау үшін талап етілетін құжаттамаларды ұсынуды қамтамасыз етеді.
626. Салалық уәкілетті органдар:
1) инвестициялық жобаларға салалық сараптама жүргізеді;
2) салалық сараптаманың нәтижелері бойынша тиісті қорытындыларды ұсынады.
627. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган:
1) инвестициялық жобалардың қаржылық сараптамасын жүзеге асырады;
2) мемлекеттік кепілдіктермен мемлекеттік емес қарыздарды беру шарттары бойынша ықтимал кредиторлармен келіссөздер жүргізеді;
3) мемлекеттік кепілдіктер беру туралы келісім жасасады;
4) мемлекеттік кепілдіктер береді.
Ескерту. 627-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
628. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық уәкілетті орган жоспарланған қызметті іске асыруға, оларды іске асыру туралы шешім қабылдау алдындағы кезеңдегі жоспарланған қызметтің экологиялық талаптарына сәйкестігін бағалауға байланысты ықтимал теріс салдарларын алдын алу және өндірістік күштерді орналастыру және дамыту салдарынан экологиялық жағдайдың болжамданған өзгеруін сараптамалық қамтамасыз ету мақсатында инвестициялық жобаның мемлекеттік экологиялық сараптамасын жүзеге асырады.

629. Центральный уполномоченный государственный орган по труду осуществляет экспертизу проектов инвестиционных контрактов с целью защиты внутреннего рынка труда.
630. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию:
1) обеспечивает организационное руководство процессом рассмотрения инвестиционных проектов;
2) осуществляет экономическое заключение инвестиционных проектов;
3) определяет рынки ссудного капитала (внешний или внутренний) для привлечения гарантированных государством займов;
4) формирует и вносит на рассмотрение республиканской бюджетной комиссии предложение по лимиту предоставления государственных гарантий на планируемый период, проект перечня инвестиционных проектов.
Сноска. Пункт 630 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
631. Орган юстиции проводит юридическую экспертизу договоров займа, заключаемых под государственные гарантии.
632. Банк Развития Казахстана:
1) осуществляет банковскую экспертизу;
2) выполняет функции поверенного (банка-агента) по обслуживанию инвестиционных проектов, включенных в перечень инвестиционных проектов.
633. Республиканская бюджетная комиссия:
1) определяет лимит предоставления государственных гарантий на планируемый период;
2) определяет перечень инвестиционных проектов;
3) определяет для каждого инвестиционного проекта размер государственной гарантии в пределах лимита предоставления государственных гарантий на планируемый период.
634. В процессе предоставления государственных гарантий участвуют другие государственные органы и иные организации, уполномоченные в соответствии с законодательством на проведение оценки (экспертизы) инвестиционных проектов в части своей компетенции.
Глава 69. Отбор инвестиционных проектов для финансирования
за счет средств негосударственных займов под
государственные гарантии Республики Казахстан
635. Юридические лица, претендующие на получение государственной гарантии, предоставляют заявку в центральный уполномоченный орган по государственному планированию в срок не позднее 1 марта текущего финансового года с приложением следующих документов:
ТЭО;
положительные заключения отраслевой экспертизы, банковской экспертизы Банка Развития Казахстана и других экспертиз, необходимых в соответствии с законодательством.
636. Заявки, предоставленные с неполным составом документов в соответствии с вышеуказанными требованиями, центральным уполномоченным органом по государственному планированию не рассматриваются.
Заявки, предоставленные после вышеуказанного срока, не рассматриваются на предмет предоставления государственных гарантий в очередном году.

629. Еңбек жөніндегі орталық уәкілетті орган ішкі еңбек нарығын қорғау мақсатында инвестициялық келісім-шарттар жобаларының сараптамасын жүзеге асырады.
630. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган:
1) инвестициялық жобаларды қарау процесінде ұйымдық басшылықты қамтамасыз етеді;
2) инвестициялық жобалардың экономикалық қорытындысын жүзеге асырады;
3) мемлекет кепілдік берген қарыздарды тарту үшін несие капиталының нарықтарын (ішкі және сыртқы) айқындайды;
4) жоспарланып отырған мерзімге мемлекеттік кепілдіктер беру лимиті бойынша ұсынысты, инвестициялық жобалардың тізімінің жобасын қалыптастырады және республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
Ескерту. 630-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
631. Әділет органы мемлекеттік кепілдіктермен жасалатын қарыз шарттарына заң сараптамасын жүргізеді.
632. Қазақстан Даму Банкі :
1) банк сараптамасын жүзеге асырады;
2) инвестициялық жобалардың тізбесіне енгізілген инвестициялық жобаларға қызмет көрсету жөніндегі агенттің функциясын орындайды.
633. Республикалық бюджет комиссиясы :
1) жоспарланған кезеңге мемлекеттік кепілдіктер беру лимитін анықтайды;
2) инвестициялық жобалардың тізілімін анықтайды;
3) әр инвестициялық жоба үшін жоспарланған жылға мемлекеттік кепілдіктерді беру шегінде мемлекеттік кепілдік мөлшерін анықтайды.
634. Мемлекеттік кепілдіктер беру үстінде өз құзыретінің бөлігінде заңнамаға сәйкес инвестициялық жобаларды бағалауды (сараптаманы) жүргізуге өкілеттік берілген уәкілетті басқа мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдар қатысады.
69-тарау. Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдіктерімен мемлекеттік емес қарыздар қаражатының есебінен қаржыландыру
үшін инвестициялық жобаларды іріктеу
635. Мемлекеттік кепілдік алуға үміткер заңды тұлғалар мынадай құжаттарды:
ТЭН;
салалық сараптаманың, Қазақстан Даму Банкінің банктік сараптамасының және заңнамаға сәйкес қажетті басқа да сараптамалардың оң қорытындыларын қоса бере отырып, ағымдағы қаржы жылының 1 наурызынан кешіктірілмеген мерзімде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға өтінімді ұсынады.
636. Жоғарыда көрсетілген талаптарға сәйкес толық емес құрамдағы құжаттармен ұсынылған өтінімдерді мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган қарамайды.
Жоғарыда көрсетілген мерзімнен кейін ұсынылған өтінімдер кезекті жылы мемлекеттік кепілдіктер беру тұрғысынан қаралмайды.

637. После предоставления заявки в соответствии с пунктом 639 настоящих Правил, уполномоченный орган по государственному планированию организует проведение экономической экспертизы инвестиционного проекта и в течение 2-х месяцев готовит экономическое заключение.
Сноска. Пункт 637 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п.3).
638. Экономическая экспертиза инвестиционного проекта - комплексная оценка экономического анализа инвестиционного проекта, проведенного в рамках разработки ТЭО проекта, на основании заключений по экспертизам, предусмотренных настоящими Правилами, включающая:
оценку соответствия целей проекта приоритетам государственных инвестиций;
оценку экономического анализа;
анализ потоков налоговых поступлений в республиканский и местные бюджеты в случае реализации инвестиционного проекта.
638-1. Требования к разработке или корректировке и экономической экспертизе ТЭО по инвестиционным проектам для предоставления государственных гарантий устанавливаются центральным уполномоченным органом по государственному планированию.
Экономическая экспертиза инвестиционных проектов для предоставления государственных гарантий осуществляется юридическим лицом, определяемым Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Глава 69 дополнена пунктом 638-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п.3).
639. Перечень документов, необходимых для проведения указанных в настоящей главе экспертиз, определяется соответствующими государственными органами и иными организациями.
639-1. Уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает ТЭО по инвестиционным проектам для предоставления государственных гарантий с учетом экономической экспертизы и направляет экономическое заключение по ним юридическим лицам, претендующим на получение государственной гарантии.
Сноска. Глава 69 дополнена пунктом 639-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п.3).
639-2. Юридические лица, претендующие на получение государственной гарантии, представляют в уполномоченный орган по государственному планированию утвержденное ТЭО по инвестиционным проектам для предоставления государственных гарантий, положительное экономическое заключение по нему и другие заключения, необходимые в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Глава 69 дополнена пунктом 639-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п. 3); в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.

637. Осы Ереженің 639-тармағына сәйкес өтінімді ұсынғаннан кейін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган инвестициялық жобаның экономикалық сараптамасын жүргізуді ұйымдастырады және екі ай ішінде экономикалық сараптамасын әзірлейді.
Ескерту. 637-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
638. Инвестициялық жобаның экономикалық сараптамасы - жоба ТЭН әзірлеу шеңберінде, осы Ережеде көзделген сараптамалар бойынша қорытындылар негізінде жүргізілген инвестициялық жобаны экономикалық талдауды кешенді бағалау, ол мыналарды:
жоба Мақсаттарының басым мемлекеттік инвестицияларға сәйкестігін бағалауды;
экономикалық талдауды бағалауды;
инвестициялық жоба іске асырылған жағдайда республикалық және жергілікті бюджеттерге салық түсімдерінің ағынын талдауды қамтиды.
638-1. Мемлекеттік кепілдіктерді беру үшін инвестициялық жобалар бойынша ТЭН әзірлеуге немесе түзетуге және экономикалық сараптамаға талаптарды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган анықтайды.
Мемлекеттік кепілдіктерді беру үшін инвестициялық жобаларға экономикалық сараптаманы Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтаған заңды тұлға жүзеге асырады.
Ескерту. 69-тарау 638-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
639. Осы тарауда көрсетілген сараптамаларды жүргізу үшін қажетті құжаттардың тізбесін тиісті мемлекеттік органдар мен өзге ұйымдар анықтайды.
639-1. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік кепілдіктерді беру үшін инвестициялық жобалар бойынша ТЭН экономикалық сараптаманы есепке ала отырып қарайды және олар бойынша экономикалық қорытындыны мемлекеттік кепілдікті алуға үміткер заңды тұлғаларға жібереді.
Ескерту. 69-тарау 639-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
639-2. Мемлекеттік кепілдікті алуға үміткер заңды тұлғалар мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға мемлекеттік кепілдіктерді беру үшін инвестициялық жобалар бойынша бекітілген ТЭН-ді, ол бойынша оң экономикалық қорытындыны және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қажет басқа да қорытындыларды ұсынады.
Ескерту. 69-тарау 639-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.

639-3. Уполномоченный орган по государственному планированию осуществляет отбор инвестиционных проектов для предоставления государственных гарантий.
Сноска. Глава 69 дополнена пунктом 639-3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п.3); в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
640. Наличие положительных заключений экспертиз, указанных в пункте 635 настоящих Правил, является условием для включения инвестиционного проекта в перечень инвестиционных проектов, предлагаемых к финансированию за счет средств негосударственных займов под государственные гарантии.
Глава 70. Формирование, рассмотрение и утверждение перечня
инвестиционных проектов для финансирования за счет средств
негосударственных займов под государственные гарантии
Республики Казахстан
641. Республиканская бюджетная комиссия определяет лимит предоставления государственных гарантий на планируемой трехлетний период в срок до 1 мая года, предшествующего планируемому.
642. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию в срок не позднее 20 июля текущего финансового года формирует на основании экономических заключений и вносит на рассмотрение республиканской бюджетной комиссии проект перечня инвестиционных проектов, предлагаемых к финансированию за счет средств негосударственных займов под государственные гарантии, с приложением экономических заключений по проектам.
Сноска. Пункт 642 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
643. Республиканская бюджетная комиссия при рассмотрении проекта перечня инвестиционных проектов, предоставленного центральным уполномоченным органом по государственному планированию, определяет перечень инвестиционных проектов на год, входящих в лимит предоставления государственных гарантий на очередной год.
Сноска. Пункт 643 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
644. В ходе формирования проекта республиканского бюджета центральный уполномоченный орган по государственному планированию по решению республиканской бюджетной комиссии дорабатывает перечень инвестиционных проектов и пересматривает суммы государственных гарантий по каждому инвестиционному проекту.
Сноска. Пункт 644 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
645. По результатам рассмотрения республиканской бюджетной комиссией перечень инвестиционных проектов, предлагаемых к финансированию за счет средств негосударственных займов под государственные гарантии, утверждается отдельным решением Правительства Республики Казахстан и подлежит опубликованию.

639-3. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік кепілдіктерді беру үшін инвестициялық жобаларды іріктеуді жүзеге асырады.
Ескерту. 69-тарау 639-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен, жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
640. Осы Ереженің 635-тармағында көрсетілген сараптамаларға оң қорытындылардың бары-жоғы мемлекеттік кепілдіктермен мемлекеттік емес қарыздардың қаражаты есебінен қаржыландыруға ұсынылатын инвестициялық жобалардың тізбесіне инвестициялық жобаны енгізу үшін шарт болып табылады.
70-тарау. Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдіктерімен мемлекеттік емес қарыздардың қаражаты есебінен қаржыландыруға арналған инвестициялық жобалардың тізбесін қалыптастыру, қарау және бекіту
641. Республикалық бюджет комиссиясы жоспарланып отырған жылдың алдындағы жылдың 1 мамырына дейінгі мерзімде жоспарланып отырған үш жылдық кезеңге мемлекеттік кепілдіктерді беру лимитін анықтайды.
642. Мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган ағымдағы қаржы жылының 20 шiлдесiнен кешiктiрмейтін мерзiмде экономикалық қорытындылар негiзiнде жобалар бойынша экономикалық қорытындыларын қоса, мемлекеттiк кепiлдiктермен мемлекеттiк емес қарыздардың қаражаты есебiнен қаржыландыруға ұсынылатын инвестициялық жобалар тiзбесiнiң жобасын қалыптастырады және республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгiзедi.
Ескерту. 642-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
643. Республикалық бюджет комиссиясы мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган ұсынған инвестициялық жобалар тiзбесiнiң жобасын қарау кезiнде кезектi жылға арналған мемлекеттiк кепiлдiктердi беру лимитiне енетiн, бiр жылға арналған инвестициялық жобалардың тiзбесiн айқындайды.
Ескерту. 643-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
644. Республикалық бюджет жобасын қалыптастыру барысында мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган республикалық бюджет комиссиясының шешiмi бойынша инвестициялық жобалардың тiзбесiн пысықтайды және әрбiр инвестициялық жоба бойынша мемлекеттiк кепiлдiктердiң сомасын қайта қарайды.
Ескерту. 644-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
645. Республикалық бюджет комиссиясының қарау нәтижелері бойынша мемлекеттік кепілдіктермен мемлекеттік емес қарыздардың қаражаты есебінен қаржыландыруға ұсынылатын инвестициялық жобалардың тізбесі Қазақстан Республикасы Үкіметінің жеке шешімімен бекітіледі және жариялануға тиіс.

Глава 71. Процедура предоставления государственных гарантий
по негосударственным займам
646. После утверждения перечня инвестиционных проектов для финансирования за счет средств негосударственных займов под государственные гарантии Республики Казахстан Правительством Республики Казахстан и при наличии проекта договора займа, согласованного с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета заключает с заемщиками и Банком Развития Казахстана соглашение о предоставлении государственной гарантии.
647. После предоставления заемщиками ТЭО проекта, положительного заключения отраслевой экспертизы, экономической экспертизы, банковской экспертизы Банка Развития Казахстана и других экспертиз, необходимых в соответствии с законодательством, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета организует проведение экспертизы инвестиционного проекта и в течение 2-х месяцев готовит соответствующее заключение.
648. Заключение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета по экспертизе инвестиционного проекта включает оценку:
финансовых условий негосударственного займа под государственную гарантию;
финансового состояния и юридического статуса заемщика за период не менее трех лет до обращения о получении государственной гарантии;
обеспечения по государственной гарантии, предоставляемой заемщиком;
финансовых и технических рисков;
соответствия заемщика требованиям Бюджетного кодекса, предъявляемым к лицам, претендующим на получение государственной гарантии.
649. Государственная гарантия предоставляется заимодателю после заключения договора займа, соглашения о предоставлении государственной гарантии, а также оплаты заемщиком предварительной единовременной платы (сбора) за предоставление государственной гарантии, при наличии положительного заключения центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета.
650. Соглашение о предоставлении государственной гарантии включает:
1) требования к заемщикам:
а) проводить накопление суммы денег на специальном счете условного вклада (счете обслуживания) в размере предстоящих платежей, необходимой для обеспечения текущих обязательств по займу;
б) предоставлять сведения центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета и Банку Развития Казахстана об имеющихся банковских счетах, в том числе, в НБ Республики Казахстан, банках второго уровня, иностранных банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций в установленном законом порядке;
в) предоставлять поверенному (банку-агенту) ежегодный бизнес-план до полного использования займа;
г) ежемесячно предоставлять Банку Развития Казахстана типовые формы финансовой отчетности (бухгалтерский баланс, отчет о результатах финансово-хозяйственной деятельности) и другие необходимые документы, определяющие финансовое состояние;
д) иметь гарантию банка, либо договор страхования, удовлетворяющие требованиям обеспечения возвратности займов, устанавливаемым центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций.
Гарантия банка предоставляется один раз на весь срок действия договора займа и покрывает сумму основного долга, а также все суммы вознаграждений, комиссий, неустоек (пеня, штраф) и иные платежи, осуществляемые заемщиком в соответствии с договором займа.
Договор страхования должен обеспечивать страхование рисков по проекту, которые могут привести к дефолту заемщика и выполнению государством обязательств по государственной гарантии.
При этом сроки и условия предоставления банковской гарантии и/или договора страхования и требования к банковской гарантии и/или договору страхования по обеспечению возвратности займа устанавливаются уполномоченным органом по исполнению бюджета в соглашении о предоставлении государственной гарантии.

71-тарау. Мемлекеттік емес қарыздар бойынша мемлекеттік кепілдіктер беру рәсімі
646. Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен мемлекеттік емес қарыздардың қаражаты есебінен қаржыландыру үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі инвестициялық жобалардың тізбесін бекіткеннен кейін және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісілген қарыз шартының жобасы бар болған кезде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган қарыз алушылармен және Қазақстанның Даму Банкімен мемлекеттік кепілдіктер беру туралы келісім жасасады.
647. Қарыз алушылар ТЭН жобасын, салалық сараптаманың, экономикалық сараптаманың, Қазақстан Даму Банкінің банктік сараптамасының және заңнамаға сәйкес қажетті басқа да сараптамалардың оң қорытындыларын ұсынғаннан кейін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган инвестициялық жобаның сараптамасын жүргізуді ұйымдастырады және екі ай ішінде тиісті қорытындыны әзірлейді.
648. Инвестициялық жобаның сараптамасы бойынша бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның қорытындысы мыналарды:
мемлекеттік кепілдікпен берілген мемлекеттік емес қарыздың қаржылық шарттарын;
мемлекеттік кепілдіктерді алғаны туралы өтініш білдіргенге дейін үш жылдан кем емес кезеңде қарыз алушының қаржылық жай-күйін және заңды мәртебесін;
қарыз алушы беретін мемлекеттік кепілдіктер бойынша қамтамасыз етуді;
қаржылық және техникалық тәуекелдерді;
мемлекеттік кепілдікті алуға үміткер тұлғаларға қойылатын Бюджет кодексінің талаптарына қарыз алушының сәйкестігін бағалауды қамтиды.
649. Мемлекеттік кепілдік қарыз берушіге қарыз шартын, мемлекеттік кепілдіктер беру туралы келісімді жасасқаннан, сондай-ақ бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның оң қорытындысы болған кезде қарыз алушының мемлекеттік кепілдікті бергені үшін алдын ала біржолғы төлемді (алымды) төлегенінен кейін беріледі.
650. Мемлекеттік кепілдікті беру туралы келісім мыналарды:
1) қарыз алушыға қойылатын талаптарды:
а) қарыз бойынша ағымдағы міндеттемелерді қамтамасыз ету үшін қажетті алдағы төлемдер мөлшерінде шартты салымның (қызмет көрсету шотының) арнайы шотында ақша сомасын жинауды жүргізуді;
б) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға және Қазақстан Даму Банкіне бар, оның ішінде Қазақстан Республикасының ҰБ-дағы, екінші деңгейдегі банктердегі, шетелдік банктер мен заңнамада белгіленген тәртіппен банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы банктік шоттар туралы мәліметтерді ұсынуды;
в) қарыз толық өтелгенге дейін сенім білдірілген өкілге (банк-агентке) жыл сайынғы бизнес-жоспарды ұсынуды;
г) ай сайын қаржылық есептіліктің үлгілік нысанын (бухгалтерлік балансты, қаржы-шаруашылық қызметтің нәтижелері туралы есепті) және қаржылық жай-күйді анықтайтын басқа да қажетті құжаттарды Қазақстан Даму Банкіне ұсынуды;
д) банк кепілдігінің не қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеуді және қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісім бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган белгілейтін қарыздарды қайтаруды қамтамасыз ету талаптарын қанағаттандыратын сақтандыру шартының болуын.
Банк кепілдігі қарыз шарты қолданылатын тұтас мерзімге бір рет беріледі және негізгі борыштың сомасын, сондай-ақ қарыз шартына сәйкес қарыз алушы жүзеге асыратын сыйақылардың, комиссиялардың, тұрақсыздық айыптарының (өсімпұл, айыппұл) және өзге де төлемдердің барлық сомаларын жабады.
Сақтандыру шарты қарыз алушыны дефолтқа және мемлекеттік кепілдіктер бойынша міндеттемелерді мемлекеттің орындауына әкеп соқтыруы мүмкін жобалар бойынша тәуекелдерді сақтандыруды қамтамасыз етуге тиіс.
Бұл ретте банк кепілдігін беру және/немесе сақтандыру шартының және банк кепілдігіне және/немесе қарызды қайтаруды қамтамасыз ету жөніндегі сақтандыру шартына талаптарды беру мерзімі мен талаптарын бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік кепілдікті беру туралы келісімде белгілейді.

2) требование к центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета осуществлять учет средств специального счета условного вклада (счета обслуживания), а также проводить периодические сверки предоставляемой документации с составлением акта.
3) требования к Банку Развития Казахстана по осуществлению:
а) анализа финансово-экономического состояния заемщика и предоставления информации об итогах соответствующего анализа центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета;
б) периодического аккумулирования денег на специальном счете условного вклада (счете обслуживания).
4) норму и периодичность (график) перечисления денег на специальный счет условного вклада (счета обслуживания), определяемые центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета совместно с заемщиком и поверенным (банком-агентом).
Деньги перечисляются заемщиком на специальный счет условного вклада (счет обслуживания) путем регулярного отчисления соответствующих сумм согласно соглашению.
В случае нарушения сроков накопления и восстановления средств специального счета условного вклада (счет обслуживания), заемщик за каждый случай нарушения уплачивает штраф в размере ноль целых одной десятой процентов за каждый день просрочки от суммы предстоящего платежа.
Сноска. Пункт 650 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п.3).
651. Лица, претендующие на получение государственной гарантии, должны соответствовать требованиям, определенным законодательством Республики Казахстан .
Государственные гарантии предоставляются на основании постановлений Правительства Республики Казахстан по каждому инвестиционному проекту.
652. Государственная гарантия, предоставленная в форме гарантийного обязательства, оформляется на специальных бланках государственной гарантии в одном экземпляре.
Бланки государственной гарантии являются бланками строгой отчетности.
653. Государственная гарантия в форме договора о гарантии оформляется в 2-х экземплярах.
654. Сроки и условия предоставления банковской гарантии и/или договора страхования и требования к банковской гарантии и/или договору страхования устанавливаются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в зависимости от условий негосударственного займа под государственную гарантию.
655. Форма и содержание банковской гарантии и договора страхования определяются банком-гарантом и/или страховой организацией по согласованию с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
656. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета по согласованию с заимодателем определяет содержание и форму государственной гарантии.

2) шартты салымның арнайы шотындағы (қызмет көрсету шотындағы) қаражаттың есебін жүзеге асыруды, сондай-ақ акт жасай отырып ұсынылатын құжаттамаларға кезең-кезеңде салыстыру жүргізуді бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органнан талап етуді;
3) Қазақстанның Даму Банкіне:
а) қарыз алушының қаржы-экономикалық жай-күйін талдауды және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға тиісті талдау нәтижелері туралы ақпаратты ұсынуды;
б) шартты салымның арнайы шотында ақшаны мерзімді шоғырландыруды;
4) қарыз алушымен және сенім білдірілген өкілмен (банк-агентпен) бірлесе отырып бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган анықтайтын шартты салымның арнайы шотына ақша аударудың нормасы мен кезеңділігін (кестесін) жүзеге асыру жөнінде қойылатын талаптарды қамтиды.
Ақшаны қарыз алушы шартты салымның арнайы шотына салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлегеннен кейін келісімге сай тиісті соманы тұрақты аударым жасау жолымен аударады.
Шартты салымның арнайы шотының (қызмет көрсету шотының) қаражатын жинау мен қалпына келтіру мерзімдерін бұзған жағдайда қарыз алушы әрбір жолсыздық жағдайы үшін алдағы төлемдер сомасынан мерзімі өткен әрбір күн үшін нөл бүтін оннан бір пайыз мөлшерінде айыппұл төлейді.
Ескерту. 650-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
651. Мемлекеттік кепілдіктер алуға үміткер тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамасында анықталған талаптарға сай болуы тиіс.
Мемлекеттік кепілдіктер әрбір инвестициялық жоба бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулылары негізінде беріледі.
652. Кепілдік міндеттемелер нысанында берілген мемлекеттік кепілдіктер бір данада мемлекеттік кепілдіктердің арнайы бланкілерінде ресімделеді.
Мемлекеттік кепілдіктердің бланкісі қатаң есептілік бланкісі болып табылады.
653. Кепілдік туралы шарт нысанындағы мемлекеттік кепілдік екі данада ресімделеді.
654. Банк кепілдігін беру және/немесе сақтандыру шартының мерзімі мен беру шарттарын және банк кепілдігіне және/немесе сақтандыру шартына қойылатын талаптарды мемлекеттік кепілдікпен берілген мемлекеттік емес қарыздың шарттарына байланысты бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган белгілейді.
655. Банк кепілдігінің және сақтандыру шартының нысаны мен мазмұнын бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісім бойынша банк-кепілгер және/немесе сақтандыру ұйымы анықтайды.
656. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган қарыз берушімен келісім бойынша мемлекеттік кепілдіктің мазмұны мен нысанын анықтайды.

657. Вопросы обеспечения обязательств заемщиков с государственным участием в уставном капитале по гарантированным государством займам регулируются бюджетным законодательством Республики Казахстан .
658. По требованию заимодателя орган юстиции предоставляет юридическое заключение договоров займа, заключаемых под гарантии Республики Казахстан.
Глава 72. Порядок заимствования местными исполнительными
органами Республики Казахстан
659. Заимствование местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы осуществляется в виде получения займов от Правительства Республики Казахстан на покрытие дефицита наличности за счет специального резерва Правительства Республики Казахстан на очередной финансовый год и выпуска местными исполнительными органами города республиканского значения, столицы государственных ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке для финансирования дефицита бюджета города республиканского значения, столицы.
Заимствование местными исполнительными органами районов (городов областного значения) осуществляется в виде получения займов от местного исполнительного органа области для финансирования дефицита наличности района (города областного значения).
660. Заимствование местными исполнительными органами осуществляется согласно законодательству Республики Казахстан на основе:
1) установления ограничения заимствования в пределах лимита долга на очередной финансовый год и объема средств местного бюджета, направляемых на погашение и обслуживание долга соответствующего местного исполнительного органа;
2) определения инвестиционных приоритетов заимствования;
3) формирования перечня приоритетных (республиканских или местных) бюджетных инвестиционных проектов (программ).
661. Местный уполномоченный орган по государственному планированию города республиканского значения, столицы с учетом лимита долга местного исполнительного органа города республиканского значения, столицы и перечня приоритетных (республиканских или местных) бюджетных инвестиционных проектов (программ) на основе прогноза социально-экономического развития и бюджетных параметров республики направляет на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии предложения по заимствованию местным исполнительным органом города республиканского значения, столицы путем выпуска государственных ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке, определяет прогнозные объемы на обслуживание и погашение, предусматриваемые на планируемые годы.
После одобрения предложений соответствующей бюджетной комиссией местный уполномоченный орган по государственному планированию города республиканского значения, столицы составляет проект решения о внесении изменений и дополнений в решение маслихата о бюджете города республиканского значения, столицы на очередной финансовый год в установленном порядке.

657. Мемлекет кепілдік берген қарыздар бойынша жарғылық капиталында мемлекеттің қатысуы бар қарыз алушылардың міндеттемелерін қамтамасыз ету мәселелері Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында реттеледі.
658. Қарыз берушінің талабы бойынша әділет органы Қазақстан Республикасының кепілдігімен жасалатын қарыз шарттарының заңды қорытындысын ұсынады.
72-тарау. Қазақстан Республикасы жергілікті атқарушы органдарының қарыз алу тәртібі
659. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының қарыз алуы кезекті қаржы жылына арналған Қазақстан Республикасы Үкіметінің арнайы резерві есебінен қолма-қол ақшаның тапшылығын жабуға Қазақстан Республикасының Үкіметінен қарыз алу және республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетінің тапшылығын қаржыландыруға ішкі нарықта айналысы үшін мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару түрінде жүзеге асырылады.
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарының қарыз алуы ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) қолма-қол ақшасының тапшылығын қаржыландыру үшін облыстың жергілікті атқарушы органынан қарыз алу түрінде жүзеге асырылады.
660. Жергілікті атқарушы органдардың қарыз алуы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес:
1) кезекті қаржы жылына арналған борыш лимитінің және тиісті жергілікті органның борышын өтеуге және қызмет көрсетуге жіберілетін жергілікті бюджет қаражаты көлемінің шегінде қарыз алуды шектеуді белгілеу;
2) қарыз алудың басым инвестициялық бағыттарын анықтау;
3) басым (республикалық немесе жергілікті) бюджеттік инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) тізбесін қалыптастыру негізінде жүзеге асырылады.
661. Республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органы республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органының борыш лимитiн және басым (республикалық немесе жергiлiктi) бюджеттiк инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) тiзбесiн ескере отырып, әлеуметтiк-экономикалық даму болжамы мен республиканың бюджеттiк өлшемдерi негiзiнде тиiстi бюджет комиссиясының қарауына iшкi нарықта айналысы үшiн мемлекеттiк бағалы қағаздарды шығару жолымен республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органының қарыз алуы жөнiндегi ұсыныстарын жiбередi, жоспарланған жылдарға көзделетiн қызмет көрсетуге және өтеуге арналған болжамдық көлемiн айқындайды.
Тиiстi бюджет комиссиясы ұсыныстарды мақұлдағаннан кейiн республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органы белгіленген тәртіппен республикалық маңызы бар қаланың, астананың кезектi қаржы жылына арналған бюджетi туралы мәслихаттың шешiмiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы шешiмнiң жобасын белгiленген тәртiппен жасайды.

Сноска. Пункт 661 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
662. Заимствование местными исполнительными органами осуществляется в форме договора займа, выпуска государственных ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке местными исполнительными органами города республиканского значения, столицы.
663. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию с учетом лимита долга местного исполнительного органа и перечня приоритетных (республиканских или местных) бюджетных инвестиционных проектов (программ) осуществляет прогнозные расчеты финансирования запланированного дефицита бюджета местных исполнительных органов, лимит долга местных исполнительных органов на планируемый год и направляет эти предложения в Республиканскую бюджетную комиссию по формированию проекта бюджета местных исполнительных органов.
Сноска. Пункт 663 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
664. На основе прогноза социально-экономического развития и бюджетных параметров республики Республиканская бюджетная комиссия определяет основные прогнозные показатели государственного бюджета на трехлетний период, а также определяет лимит долга местных исполнительных органов на конец очередного финансового года.
Сноска. Пункт 664 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п.3).
665. Уполномоченный орган по государственному планированию с учетом лимита долга местных исполнительных органов и перечня приоритетных (республиканских или местных) бюджетных инвестиционных проектов (программ) осуществляет прогнозные расчеты финансирования запланированного дефицита местных бюджетов и направляет их для рассмотрения соответствующей Бюджетной комиссией.
Сноска. Пункт 665 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
666. На основании решения Бюджетной комиссии и утвержденных параметров дефицита местных бюджетов уполномоченный орган по исполнению бюджета определяет и согласовывает с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета объемы и условия заимствования, а также размеры погашения и обслуживания долга, утверждаемых в местных бюджетах на очередной финансовый год.
667. Подписание оформленного договора займа осуществляется в соответствии с решением заимодателя принимаемым согласно статьи 187 Бюджетного кодекса.
668. Подписанные договоры займа вместе с графиками погашения, выплаты вознаграждения и другими приложениями подлежат регистрации центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета. При этом договор займа вступает в силу только после его регистрации.

Ескерту. 661-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
662. Жергілікті атқарушы органдардың қарыз алуы қарыз шарты, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының ішкі нарықта айналысы үшін мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару нысанында жүзеге асырылады.
663. Мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган жергiлiктi атқарушы органның борыш лимитiн және басым (республикалық немесе жергiлiктi) бюджеттiк инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) тiзбесiн ескере отырып, жергiлiктi атқарушы органдардың жоспарланған бюджет тапшылығын, жоспарланған жылға арналған жергiлiктi атқарушы органдардың борыш лимитiн қаржыландырудың болжамдық есептемелерiн жүзеге асырады және осы ұсыныстарды жергiлiктi атқарушы органдардың бюджет жобаларын қалыптастыру жөнiндегi Республикалық бюджет комиссиясына жiбередi.
Ескерту. 663-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
664. Әлеуметтік-экономикалық даму болжамы мен республиканың алдағы үш жылдық кезеңге арналған бюджеттік өлшемдері негізінде Республикалық бюджет комиссиясы үш жылдық кезеңге арналған мемлекеттік бюджеттің негізгі болжамдық көрсеткіштерін айқындайды, сондай-ақ кезекті қаржы жылының соңына арналған жергілікті атқарушы органдардың борыш лимитін айқындайды.
Ескерту. 664-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
665. Мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган жергiлiктi атқарушы органдардың борыш лимитiн және басым (республикалық немесе жергiлiктi) бюджеттiк инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) тiзбесiн ескере отырып, жергiлiктi бюджеттердiң жоспарланған бюджеттiк тапшылығын қаржыландырудың болжамдық есептемелерiн жүзеге асырады және оларды қарау үшiн тиiстi Бюджет комиссиясына жiбередi.
Ескерту. 665-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
666. Бюджет комиссиясының шешімі және бекітілген жергілікті бюджеттер тапшылығы өлшемдерінің негізінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен қарыз алудың көлемі мен шарттарын, сондай-ақ кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттерде бекітілетін борышты өтеу мен оған қызмет көрсетудің мөлшерін анықтайды және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен келіседі.
667. Ресімделген қарыз шартына қол қою Бюджет кодексінің 187-бабына сай қабылданатын қарыз берушінің шешіміне сәйкес жүзеге асырылады.
668. Қол қойылған қарыз шарттары өтеу, сыйақыларды төлеу кестесімен және басқа да қосымшалармен бірге бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның тіркеуіне жатады. Бұл ретте қарыз алу шарты тіркелгеннен кейін ғана күшіне енеді.

669. Местные исполнительные органы предоставляют в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета отчет по погашению и обслуживанию долгов по кредитным средствам ежеквартально, до 10-го числа месяца, следующего за отчетным периодом, по формам согласно приложениям 106 107 к настоящим Правилам.
Глава 73. Порядок мониторинга финансового состояния
заемщика, получившего гарантированный государством заем
670. Настоящая глава определяет процедуры мониторинга финансового состояния заемщиков, получивших, гарантированные государством займы, определяет информационное обеспечение мониторинга и порядок осуществления мониторинга финансового состояния заемщиков, получивших гарантированные государством займы.
671. Финансовые коэффициенты рассчитываются поверенным (банком-агентом) два раза в год на основании финансовой отчетности заемщика, получившего гарантированный государством заем. Заемщик, получивший гарантированный государством заем, предоставляет Банку финансовую отчетность, а также при необходимости соответствующие приложения и расшифровки к ней.
672. Мониторингу подлежат заемщики, получившие гарантированные государством займы и имеющие долг перед заимодателем, либо республиканским бюджетом.
673. Мониторинг включает в себя анализ финансового состояния заемщиков, состоящий из анализа базовой (информация о руководстве юридического лица, видах деятельности, отрасли, конкурентах и рынках, нормативно-правовой среде) и финансовой информации (анализ финансовых отчетов, бизнес-плана).
674. При осуществлении мониторинга применяются следующие финансовые коэффициенты:
коэффициент ликвидности - отношение денежных средств и краткосрочной дебиторской задолженности к величине краткосрочных обязательств;
коэффициент покрытия - отношение текущих активов к краткосрочным обязательствам;
соотношение заемных и собственных средств - отношение текущих обязательств к величине собственного капитала;
коэффициент привлечения - отношение обязательств к сумме текущих и долгосрочных активов;
норма прибыли - отношение совокупного дохода до налогообложения к объему реализации;
коэффициент рентабельности собственного капитала - отношение совокупного дохода до налогообложения к величине собственного капитала;
коэффициент оборачиваемости кредиторской задолженности - отношение объема реализации к кредиторской задолженности.
Для проведения мониторинга Банк также может использовать другие финансовые коэффициенты в зависимости от условий гарантированного государством займа и риска инвестиционного проекта.
675. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета ежегодно направляет Банку список заемщиков, подлежащих мониторингу.

669. Жергілікті атқарушы органдар бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға кредит қаражаты бойынша борыштарды өтеу және оларға қызмет көрсету жөніндегі есепті осы Ереженің 106, 107-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша тоқсан сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 күніне дейін табыс етеді.
73-тарау. Мемлекет кепілдік берген қарызды алған қарыз алушының қаржылық жай-күйі мониторингінің тәртібі
670. Осы тарау мемлекеттік кепілдіктермен қарыз алған заңды тұлғаның қаржылық жай-күйі мониторингінің рәсімдерін анықтайды, мемлекет кепілдігімен қарыз алған қарыз алушының ақпараттық қамтамасыз ету мониторингін және қаржылық жай-күйінің мониторингін жүзеге асыру тәртібін анықтайды.
671. Қаржылық коэффициенттерді сенім білдірілген (банк-агент) мемлекет кепілдігімен қарыз алған қарыз алушының қаржылық есептілігінің негізінде жылына екі рет есептейді. Мемлекет кепілдігімен қарыз алған қарыз алушы Банкке қаржылық есептілікті, ал қажет болған кезде тиісті қосымшалар мен оның таратылып жазылуын ұсынады.
672. Мониторингке мемлекет кепілдігімен қарыз алған және қарыз беруші не республикалық бюджет алдында борышы бар қарыз алушылар жатады.
673. Мониторинг базалық (заңды тұлғаның басшылығы, қызметінің, саласының түрлері, бәсекелестері мен нарықтары, нормативтік құқықтық ортасы туралы ақпарат) және қаржылық ақпаратты талдаудан (қаржылық есептіліктің, бизнес-жоспардың талдамасы) тұратын қарыз алушылардың қаржылық жай-күйін талдауды қамтиды.
674. Мониторингті жүзеге асыру кезінде мынадай қаржылық коэффициенттер:
өтімділік коэффициенті - ақша қаражаты мен қысқа мерзімді дебиторлық берешектердің қысқа мерзімді міндеттемелердің мөлшеріне қатынасы;
өтеу коэффициенті - ағымдағы активтердің қысқа мерзімді міндеттемелерге қатынасы;
қарыз және меншікті қаражаттың арақатынасы - ағымдағы міндеттемелердің меншік капиталының мөлшеріне қатынасы;
тарту коэффициенті - міндеттемелердің ағымдағы және ұзақ мерзімді активтерге қатынасы;
пайда нормасы - салық салғанға дейінгі жиынтық кірістің сату көлеміне қатынасы;
меншік капиталының пайдалылық коэффициенті - салық салғанға дейінгі жиынтық кірістің меншік капиталының мөлшеріне қатынасы;
кредиттік берешектің айналымдылық коэффициенті - іске асыру көлемінің кредиттік берешекке қатынасы қолданылады.
Мониторингті жүргізу үшін Банк мемлекет кепілдік берген қарыздың және инвестициялық жобалар тәуекелінің шарттарына байланысты басқа да қаржы коэффициенттерін пайдалануы мүмкін.
675. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жыл сайын мониторинг жүргізуге жататын қарыз алушылардың тізімін Банкке жібереді.

676. В случае необходимости центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета может в установленном порядке запрашивать у заемщиков, получивших гарантированные государством займы, дополнительную информацию об их финансовых показателях.
677. Банк проводит мониторинг финансового состояния юридических лиц путем сравнения финансовых коэффициентов, определенных на основании предоставленных показателей, с аналогичными коэффициентами этих заемщиков за предыдущие периоды, других заемщиков, получивших гарантированные государством займы, с аналогичным профилем деятельности и общепринятыми нормами данных коэффициентов.
678. Банк ежеквартально предоставляет результаты мониторинга финансового состояния заемщиков в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета.
679. В случае определения потенциально неплатежеспособного заемщика центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета уведомляет об этом Правительство Республики Казахстан и вносит предложение о принятии мер для предотвращения отвлечения средств республиканского бюджета, предусмотренных на погашение гарантированного государством займа.
680. В случае отсутствия Банка по обслуживанию гарантированного государством займа, предоставление отчета о финансовом состоянии заемщика осуществляется самим заемщиком.
Глава 74. Порядок мониторинга финансового состояния заемщика,
получившего заем под поручительство государства
681. Настоящая глава определяет процедуры мониторинга финансового состояния юридических лиц, получивших займы под поручительство государства, определяет информационное обеспечение мониторинга и порядок осуществления мониторинга финансового состояния юридических лиц, получивших займы под поручительство государства.
682. Финансовые коэффициенты рассчитываются представителем держателей облигаций ежеквартально на основании финансовой отчетности заемщика, получившего заем под поручительство государства. Заемщик, получивший заем под поручительство государства, предоставляет представителю держателей облигаций финансовую отчетность, а также при необходимости соответствующие приложения и расшифровки к ней.
683. Мониторингу подлежат юридические лица, получившие займы под поручительство государства и имеющие долг перед заимодателем либо республиканским бюджетом.
684. Мониторинг включает в себя анализ финансового-экономического состояния заемщиков, состоящий из анализа базовой (информация о руководстве юридического лица, видах деятельности, отрасли, конкурентах и рынках, нормативно-правовой среде) и финансовой информации (анализ финансовых отчетов, бизнес-плана), выполнение эмитентом обязательств по целевому использованию средств от размещения инфраструктурных облигаций, накоплению средств на счете условного вклада (счете обслуживания).

676. Қажет болған жағдайда бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган белгіленген тәртіппен мемлекет кепілдік берген қарыздар алған қарыз алушылардан олардың қаржылық көрсеткіштері туралы қосымша ақпаратты сұрата алады.
677. Банк осы ұсынылған көрсеткіштер негізінде анықталған қаржылық коэффициенттерді, заңды тұлғалардың өткен кезеңдегі ұқсас коэффициентімен мемлекет кепілдік берген қарыз алған басқа қарыз алушылардың, ұқсас қызметінің ұқсас бейінімен және осы коэффициенттердің жалпы қабылданған нормаларымен салыстыру арқылы заңды тұлғаның қаржылық жай-күйіне мониторинг жүргізеді.
678. Банк тоқсан сайын қарыз алушылардың қаржылық жағдайы мониторингінің нәтижелерін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынады.
679. Әлеуетті төлем қабілеті жоқ қарыз алушы анықталған жағдайда бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бұл туралы Қазақстан Республикасының Үкіметіне хабарлайды және мемлекет кепілдік берген қарызды өтеу үшін көзделген республикалық бюджет қаражатын оқшаулаудың алдын алу үшін шаралар қабылдау туралы ұсыныс енгізеді.
680. Мемлекет кепілдік берген қарызға қызмет көрсету жөніндегі Банк болмаған жағдайда қарыз алушының қаржылық жай-күйі туралы есепті қарыз алушының өзі жүзеге асырады.
74-тарау. Мемлекет кепілгерлігімен қарыз алған қарыз
алушының қаржылық жай-күйі мониторингінің тәртібі
681. Осы тарау мемлекет кепілгерлігімен қарыз алған заңды тұлғаның қаржылық жай-күйі мониторингінің рәсімдерін анықтайды, мемлекеттік кепілгерлігімен қарыз алған қарыз алушының ақпараттық қамтамасыз ету мониторингін және қаржылық жай-күйінің мониторингін жүзеге асыру тәртібін анықтайды.
682. Қаржылық коэффициенттерді мемлекет кепілгерлігімен қарыз алған қарыз алушының қаржылық есебінің негізінде облигацияларды ұстаушылардың өкілі тоқсан сайын есептейді. Мемлекет кепілгерлігімен қарыз алған қарыз алушы облигацияларды ұстаушылардың өкіліне қаржылық есептілікті, сондай-ақ тиісті қосымшалар мен оның таратылып жазылуын ұсынады.
683. Мониторингке мемлекет кепілгерлігімен қарыз алған және қарыз берушінің не республикалық бюджеттің алдында борышы бар заңды тұлғалар жатады.
684. Мониторинг базалық (заңды тұлғаның басшылығы, қызметінің, саласының түрлері, бәсекелестері мен нарықтары, нормативтік құқықтық ортасы туралы ақпарат) және қаржылық ақпаратты талдаудан (қаржылық есептіліктің, бизнес-жоспардың талдамасы) тұратын қарыз алушылардың қаржылық-экономикалық жай-күйін талдауды, эмитенттің инфрақұрылымдық орналастырудан түскен қаражатты нысаналы пайдалану, шартты салым шотында (қызмет көрсету шотында) қаражатты жинау жөніндегі міндеттемелерін орындауын қамтиды.

685. При осуществлении мониторинга применяются следующие финансовые коэффициенты:
коэффициент ликвидности - отношение денежных средств и краткосрочной дебиторской задолженности к величине краткосрочных обязательств;
коэффициент покрытия - отношение текущих активов к краткосрочным, обязательствам;
соотношение заемных и собственных средств - отношение текущих обязательств к величине собственного капитала;
коэффициент привлечения - отношение обязательств к сумме текущих и долгосрочных активов;
норма прибыли - отношение совокупного дохода до налогообложения к объему реализации;
коэффициент рентабельности собственного капитала - отношение совокупного дохода до налогообложения к величине собственного капитала;
коэффициент оборачиваемости кредиторской задолженности - отношение объема реализации к кредиторской задолженности.
Для проведения мониторинга представитель держателей облигаций также может использовать другие финансовые коэффициенты в зависимости от условий займа и риска концессионного проекта.
686. В случае необходимости центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета может в установленном порядке запрашивать у заемщиков, получивших займы под поручительство государства, дополнительную информацию об их финансовых показателях.
687. Представитель держателей облигаций проводит мониторинг финансового состояния заемщиков путем сравнения финансовых коэффициентов, определенных на основании предоставленных показателей, с аналогичными коэффициентами этих юридических лиц за предыдущие периоды других заемщиков, получивших займы под поручительство государства, с аналогичным профилем деятельности и общепринятыми нормами данных коэффициентов.
688. Представитель держателей облигаций ежеквартально предоставляет результаты мониторинга финансового состояния заемщиков в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета.
В случае определения потенциально неплатежеспособного заемщика центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета уведомляет об этом Правительство Республики Казахстан и вносит предложение о принятии мер для предотвращения отвлечения средств республиканского бюджета, предусмотренных на выплату вознаграждения и погашение займа, привлеченного под поручительство государства.
Глава 75. Порядок погашения, обслуживания, планирования
платежей по погашению и обслуживанию правительственных займов,
займов местных исполнительных органов и негосударственных
займов, обеспеченных государственными гарантиями,
поручительствами государства, покупки выпущенных центральным
уполномоченным органом по исполнению бюджета государственных
ценных бумаг на организованном рынке ценных бумаг, а также
платежей по сделкам по хеджированию правительственных займов

685. Мониторингті жүзеге асыру кезінде мынадай қаржылық коэффициенттер:
өтімділік коэффициенті - ақша қаражаты мен қысқа мерзімді дебиторлық берешектердің қысқа мерзімді міндеттемелердің мөлшеріне қатынасы;
өтеу коэффициенті - ағымдағы активтердің қысқа мерзімді міндеттемелерге қатынасы;
қарыз және меншік қаражатының арақатынасы - ағымдағы міндеттемелердің меншік капиталының мөлшеріне қатынасы;
тарту коэффициенті - міндеттемелердің ағымдағы және ұзақ мерзімді активтерге қатынасы;
пайда нормасы - салық салғанға дейінгі жиынтық кірістің сату көлеміне қатынасы;
меншік капиталының пайдалылық коэффициенті - салық салғанға дейінгі жиынтық кірістің меншік капиталының мөлшеріне қатынасы;
кредиттік берешектің айналымдылық коэффициенті - іске асыру көлемінің кредиттік берешекке қатынасы қолданылады.
Мониторингті жүргізу үшін облигацияларды ұстаушылардың өкілі сол сияқты қарыз және концессиялық жобаның тәуекел шарттарына байланысты басқа да қаржы коэффициенттерін пайдалануы мүмкін.
686. Қажет болған жағдайда бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган белгіленген тәртіппен мемлекет кепілгерлігімен қарыздар алған қарыз алушылардан олардың қаржылық көрсеткіштері туралы қосымша ақпаратты сұрата алады.
687. Облигацияларды ұстаушылардың өкілі осы ұсынылған көрсеткіштер негізінде анықталған қаржылық коэффициенттерді, заңды тұлғалардың өткен кезеңдегі ұқсас коэффициентімен мемлекет кепілгерлігімен қарыз алған басқа қарыз алушылардың, ұқсас қызметінің ұқсас бейінімен және осы коэффициенттердің жалпы қабылданған нормаларымен салыстыру арқылы заңды тұлғаның қаржылық жай-күйіне мониторинг жүргізеді.
688. Облигацияларды ұстаушылардың өкілі тоқсан сайын қарыз алушылардың қаржылық жағдайы мониторингінің нәтижелерін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынады.
Әлеуетті төлем қабілеті жоқ қарыз алушы анықталған жағдайда бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бұл туралы Қазақстан Республикасының Үкіметіне хабарлайды және мемлекет кепілгерлігімен тартылған сыйақы төлеу және қарызды өтеу үшін көзделген республикалық бюджет қаражатын оқшаулаудың алдын алу үшін шаралар қабылдау туралы ұсыныс енгізеді.
75-тарау. Үкіметтік қарыздарды, жергілікті атқарушы органдардың қарыздарын және мемлекеттік кепілдіктермен, мемлекеттің кепілгерлігімен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздарды өтеу және оларға қызмет көрсету жөніндегі төлемдерді, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган шығарған мемлекеттік бағалы қағаздарды бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында сатып алуды, сондай-ақ үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша төлемдерді өтеу, оларға қызмет көрсету, жоспарлау тәртібі

689. Настоящая глава устанавливает процедуры планирования, осуществления платежей по погашению и обслуживанию займов Правительства Республики Казахстан (далее - правительственные займы), местных исполнительных органов Республики Казахстан (далее - займы местных исполнительных органов) и негосударственных займов, обеспеченных государственными гарантиями (далее - гарантированные государством займы), поручительствами государства (далее - займы под поручительство государства) из республиканского и местных бюджетов, а также платежей по сделкам по хеджированию правительственных займов.
690. Процедуры планирования, осуществления платежей по погашению и обслуживанию правительственных займов едины для займов, привлеченных путем заимствования на внутреннем и внешнем рынках ссудного капитала в форме заключения договоров займа, либо размещений государственных эмиссионных ценных бумаг.
691. Покупка выпущенных центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета государственных ценных бумаг на организованном рынке ценных бумаг осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета за счет бюджетных средств, предусмотренных в республиканском бюджете на очередной финансовый год, через НБ РК на основании договора, заключенного с НБ РК.
692. Планирование объемов предстоящего погашения и обслуживания правительственных займов, платежей по сделкам по хеджированию правительственных займов производится центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета ежегодно в рамках разработки проекта республиканского бюджета на очередной финансовый год на основе прогнозных расчетов предстоящих объемов погашения и обслуживания правительственных займов, платежей по сделкам по хеджированию правительственных займов.
693. Производимые расчеты базируются на данных мониторинга правительственного долга по состоянию на конец предшествующего расчетам квартала, прогнозе освоения средств действующих и предполагаемых к привлечению в текущем и планируемом году правительственных займов, прогнозах макроэкономических показателей.
694. Прогноз освоения средств действующих и предполагаемых к привлечению в текущем и планируемом году правительственных внешних займов определяется центральным уполномоченным органом по государственному планированию исходя из графиков реализации инвестиционных проектов, прогноз поступления правительственных внутренних займов - центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета исходя из прогноза объемов финансирования дефицита республиканского бюджета в планируемом году.

689. Осы тарау Қазақстан Республикасы Үкіметінің (бұдан әрі - үкіметтік қарыздар), Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарының қарыздары (бұдан әрі - жергілікті атқарушы органдардың қарыздары) және мемлекеттік кепілдіктермен (бұдан әрі - мемлекет кепілдік берген қарыздар), республикалық және жергілікті бюджеттерден мемлекеттің кепілгерлігімен (бұдан әрі - мемлекеттің кепілгерлігімен қарыздар) қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздарды өтеу және қызмет көрсету бойынша төлемдерді, сондай-ақ үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша төлемдерді жоспарлау, жүзеге асыру рәсімдерін белгілейді.
690. Үкіметтік қарыздарды өтеу және оларға қызмет көрсету бойынша төлемдерді жоспарлау, жүзеге асыру рәсімдері қарыз шарттарын жасасу не мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру нысанында несие капиталының ішкі және сыртқы нарықтарындағы қарыз алу арқылы тартылған қарыздар үшін ортақ.
691. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында шығарған бағалы қағаздарын сатып алуды бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда көзделген бюджет қаражатының есебінен ҚР ҰБ-мен жасасқан шарт негізінде ҚР ҰБ арқылы жүзеге асырады.
692. Үкіметтік қарыздарды, алдағы өтеу және оларға қызмет көрсету үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша төлемдерді көлемін жоспарлауды бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган, үкіметтік қарыздарды өтеу және қызмет көрсету үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша төлемдерді алдағы көлемінің болжамдық есептері негізінде ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджет жобасын әзірлеу шеңберінде жыл сайын жүргізеді.
693. Жүргізілетін есептеулер есептеулерінің алдағы тоқсанның соңындағы жәй-күй бойынша үкіметтік борыш мониторингінің деректеріне, үкіметтік қарыздардың қолданыстағы және ағымдағы жыл мен жоспарланған жылы тартуға көзделіп отырған қаражатты игеру болжамына, макроэкономикалық көрсеткіштер болжамына негізделеді.
694. Үкіметтік сыртқы қарыздардың қолданыстағы және ағымдағы жыл мен жоспарланған жылы тартуға көзделіп отырған қаражатын игеру болжамын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган инвестициялық жобаларды іске асыру кестесіне, үкіметтік ішкі қарыздардың түсу болжамын-бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жоспарланған жылы республикалық бюджет тапшылығын қаржыландыру көлемінің болжамына негіздей отырып анықтайды.

695. Объем дефицита республиканского бюджета, основные макроэкономические показатели, курс национальной валюты в планируемом году определяются утверждаемыми Правительством Республики Казахстан параметрами прогноза социально-экономического развития и бюджетных параметров республики.
696. Расчеты объемов погашения и обслуживания правительственных внутренних и внешних займов в планируемом году производятся центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета следующим образом:
1) по каждому действующему правительственному займу производится прогнозное распределение по годам объемов освоения неосвоенных средств займа;
2) на основе условий договора займа, размещения государственных эмиссионных ценных бумаг, определяются сроки и объемы погашения долга по правительственному займу;
3) производится расчет динамики изменения суммы долга по правительственному займу;
4) на основе условий договора займа, размещения государственных эмиссионных ценных бумаг, производится расчет сроков и объемов платежей по выплате вознаграждения, комиссионных и прочих платежей. Расчеты, указанные в подпунктах 1)-4) настоящего пункта, осуществляются в валюте предоставления займа, если иное не установлено договором займа;
5) объемы погашения и обслуживания правительственных займов, привлеченных в иностранной валюте, пересчитываются в тенговом эквиваленте. При этом используются рыночные курсы обмена валют, определенные в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, на конец предшествующего расчетам квартала и прогнозный среднегодовой курс доллара США к тенге на планируемый год;
6) на основе прогноза объемов освоения средств, предполагаемых к привлечению правительственных займов, используя средние условия предоставления займов и ставки вознаграждения производится расчет сроков и объемов погашения и обслуживания предполагаемых к привлечению правительственных займов.
697. Расчеты сроков и объемов платежей по сделкам по хеджированию правительственных займов в планируемом году производятся центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета на основании условий сделки по хеджированию правительственных займов.
698. На основании расчетов, произведенных согласно пунктам 696 и 697, определяется общий объем погашения и обслуживания правительственных займов, а также платежей по хеджированию правительственных займов в планируемом году.
699. Общий объем обслуживания правительственных займов и платежей по сделкам по хеджированию правительственных займов в планируемом году отражается в республиканском бюджете на очередной финансовый год по отдельной бюджетной программе. Общий объем погашения правительственных займов отражается в республиканском бюджете по разделу "Финансирование дефицита (использование профицита) бюджета".

695. Республикалық бюджет тапшылығының көлемі, негізгі макроэкономикалық көрсеткіштер, Ұлттық валюта бағамы жоспарланған жылы Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамы мен республиканың алдағы үш жылдық кезеңге арналған бюджеттік өлшемдерімен анықталады.
696. Жоспарланып отырған жылы үкіметтік ішкі қарыздарды өтеу мен оларға қызмет көрсету көлемдерін есептеуді бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мынадай түрде жүргізеді:
1) әрбір қолданыстағы үкіметтік қарыз бойынша қарыз қаражатының игерілмеген көлемдерін жылдар бойынша болжамдық бөлуді жүргізеді;
2) қарыз шартының, мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру талаптары негізінде үкіметтік қарыз бойынша борышты өтеу мерзімі мен көлемі анықталады;
3) үкіметтік қарыз бойынша борыш сомасының өзгеру серпінінің есептеулері жүргізіледі;
4) қарыз шартының, мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру талаптары негізінде сыйақыларды, комиссиялық төлемдер мен өзге да төлемдерді төлеу бойынша төлемдердің мерзімдері мен көлемінің есептеулер жүргізіледі. Егер, қаржы шартында өзгеше белгіленбесе, осы тармақтың 1)-4) тармақшаларында көрсетілген есептеулер қарыз беру валютасында жүзеге асырылады;
5) шетелдік валютада тартылған үкіметтік қарыздарды өтеу мен қызмет көрсету теңгелік баламада қайта есептеледі. Бұл ретте жоспарланған жылға арналған теңгеге есептеулері алдындағы тоқсанның соңында және АҚШ долларының болжамды орташа жылдық бағамында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен айқындалған валюта айырбастаудың нарықты бағамдары пайдаланылады;
6) үкіметтік қарыздарды тартуды көздейтін қаражатты игеру көлемінің болжамы негізінде қарыз беру мен сыйақы ставкасының орта шарттарын пайдалана отырып, үкіметтік қарыздарды тартуды көздейтін өтеу мен қызмет көрсету мерзімінің және көлемінің есептеулері жүргізіледі.
697. Жоспарланған жылы үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша төлемдердің мерзімі мен көлемін есептеуді үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер шарттарының негізінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жүргізеді.
698. Үкіметтік қарыздарды өтеудің және оған қызмет көрсетудің, сондай-ақ жоспарланып отырған жылғы үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі төлемдердің жалпы көлемі 696 және 697-тармақтарға сәйкес жүргізілген есептеулер негізінде анықталады.
699. Жоспарланып отырған жылғы үкіметтік қарыздарға қызмет көрсетудің және үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша төлемдерін жалпы көлемі жеке бюджеттік бағдарлама бойынша кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджетте көзделеді. Үкіметтік қарыздарды өтеудің жалпы көлемі "Бюджет тапшылығын қаржыландыру (профиңитті пайдалану)" бөлімі бойынша республикалық бюджетте көрсетіледі.

700. Планирование объемов предстоящего погашения и обслуживания займов местных исполнительных органов производится местными исполнительными органами ежегодно в рамках разработки проектов местных бюджетов на очередной финансовый год на основе прогнозных расчетов предстоящих объемов погашения и обслуживания займов местных исполнительных органов.
701. Производимые расчеты базируются на данных мониторинга долга местных исполнительных органов по состоянию на конец предшествующего расчетам квартала, прогнозе освоения средств действующих и предполагаемых к привлечению в текущем и планируемом году займов местных исполнительных органов, прогнозных показателях местного бюджета.
702. Прогнозные показатели местного бюджета на предстоящий финансовый год определяются параметрами экономических и социальных программ развития территории, утверждаемых местными представительными органами. Курс национальной валюты в планируемом году определяется с учетом параметров принятого Правительством Республики Казахстан прогноза социально-экономического развития и бюджетных параметров республики.
703. Расчеты объемов погашения и обслуживания займов местных исполнительных органов в планируемом году производятся следующим образом:
1) по каждому действующему займу местного исполнительного органа производится прогнозное распределение по годам объемов освоения неосвоенных средств займа;
2) на основе условий договора займа, размещения государственных ценных бумаг определяются сроки и объемы погашения долга по займу местного исполнительного органа;
3) производится расчет динамики изменения суммы долга по займу местного исполнительного органа;
4) на основе условий договора займа, размещения государственных ценных бумаг производится расчет сроков и объемов платежей по выплате вознаграждения, комиссионных и прочих платежей. Расчеты, указанные в подпунктах 1)-4) настоящего пункта, осуществляются в валюте предоставления займа, если иное не установлено договором займа;
5) объемы погашения и обслуживания займов местных исполнительных органов, привлеченных в иностранной валюте, пересчитываются в тенговом эквиваленте. При этом используются рыночные курсы обмена валют, определенные в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан , на конец предшествующего расчетам квартала и прогнозный среднегодовой курс доллара США к тенге на планируемый год;
6) на основе прогноза объемов освоения средств, предполагаемых к привлечению займов местных исполнительных органов, используя средние условия предоставления займов и ставки вознаграждения производится расчет сроков и объемов погашения и обслуживания предполагаемых к привлечению займов местных исполнительных органов.

700. Жергілікті атқарушы органдардың қарыздарын алдағы өтеу мен қызмет көрсету көлемін жоспарлауды жергілікті атқарушы органдардың қарыздарын алдағы өтеу мен қызмет көрсету көлемінің болжамдық есептеулері негізінде кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттердің жобасын әзірлеу шеңберінде жергілікті атқарушы органдар жүргізеді.
701. Жүргізілетін есептеулер тоқсанның алдындағы есептеулерді соңындағы жәй-күй бойынша жергілікті атқарушы органдар борышы мониторингінің, жергілікті атқарушы органдардың ағымдағы және жоспарланатын жылы қолданылатын және тартуға көзделетін қаражатты игеру болжамының, жергілікті бюджеттердің болжамдық көрсеткіштерінің деректеріне негізделеді.
702. Алдағы қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттердің болжамдық көрсеткіштері жергілікті өкілетті органдар бекіткен аумақтардың экономикалық және әлеуметтік бағдарламаларының өлшемдерімен анықталады. Жоспарланып отырған жылғы ұлттық валюта бағамы Қазақстан Республикасының Үкіметі қабылдаған кезекті жылға арналған Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамы мен республиканың алдағы үш жылдық кезеңге арналған бюджеттік өлшемдері ескеріле отырып анықталады.
703. Жоспарланып отырған жылы жергілікті атқарушы органдардың қарыздарын өтеу мен қызмет көрсету көлемдерінің есептеулері мынадай түрде жүргізіледі:
1) жергілікті атқарушы органның әрбір қолданыстағы қарызы бойынша игерілмеген қарыз қаражатын игеру көлемдерін жылдар бойынша болжамдық бөлу жүргізіледі;
2) қарыз шартының мемлекеттік бағалы қағаздарды орналастыру талаптары негізінде жергілікті атқарушы органның қарызы бойынша борышты өтеу мерзімдері мен көлемі анықталады;
3) жергілікті атқарушы органның қарызы бойынша борыш сомасының серпінін есептеу жүргізіледі;
4) қарыз шартының мемлекеттік бағалы қағаздарды орналастыру талаптары негізінде сыйақыларды, комиссиялық төлемдер мен өзге де төлемдерді төлеу бойынша төлемдердің мерзімдері мен көлемінің есептеулері жүргізіледі. Егер, қарыз шартында өзгеше белгіленбесе, осы тармақтың 1)-4) тармақшаларында көрсетілген есептеулер қарыз берілген валютада жүзеге асырылады;
5) шетелдік валютада тартылған жергілікті атқарушы органдардың қарыздарын өтеу мен қызмет көрсету көлемі теңгелік баламада қайта есептеледі. Бұл ретте жоспарланған жылға арналған теңгеге есептеулердің алдындағы тоқсанның соңында және болжамды жылдық орта АҚШ долларының бағамында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен анықталған валюталардың нарықтық айырбас бағамы пайдаланылады;
6) қарыздарды берудің орташа шарттарын және сыйақы ставкасын пайдалана отырып, жергілікті атқарушы органдардың қарыздарын тартуға ұйғарылып отырған қаражатты игерудің көлемінің болжамы негізінде тартуға ұйғарылып отырған жергілікті атқарушы органдардың қарыздарын өтеу және оларға қызмет көрсету мерзімі мен көлемін есептеу жүргізіледі.

704. На основе сроков и объемов погашения и обслуживания займов местных исполнительных органов, определяется общий объем погашения и обслуживания займов местных исполнительных органов в планируемом году.
705. Общий объем обслуживания займов местных исполнительных органов в планируемом году отражается в местных бюджетах на очередный финансовый год в отдельной бюджетной программе. Общий объем погашения займов местных исполнительных органов отражается в местных бюджетах в разделе "Финансирование дефицита (использование профицита) бюджета".
706. Планирование объемов предстоящего погашения и обслуживания гарантированных государством займов из республиканского бюджета производится центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета ежегодно в рамках разработки проекта республиканского бюджета на очередный финансовый год на основе прогнозных расчетов предстоящих объемов погашения и обслуживания из республиканского бюджета гарантированных государством займов.
707. Производимые расчеты базируются на данных мониторинга гарантированного государством долга по состоянию на конец предшествующего расчетам квартала, прогнозе освоения средств действующих гарантированных государством займов, оценке вероятности выполнения обязательств по государственным гарантиям.
708. Расчеты объемов погашения и обслуживания гарантированных государством займов из республиканского бюджета в планируемом году производятся центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета следующим образом:
1) на основе информации поверенных (банков-агентов) по каждому действующему гарантированному государством займу производится прогнозное распределение по годам объемов освоения средств займа;
2) на основе условий договора займа определяются сроки и объемы погашения долга по гарантированному государством займу;
3) производится расчет динамики изменения суммы долга по гарантированному государством займу и займу под поручительство государства;
4) на основе условий договора займа, производится расчет сроков и объемов платежей по выплате вознаграждения комиссионных и прочих платежей. Расчеты, указанные в подпунктах 1) - 4) настоящего пункта осуществляются в валюте предоставления займа, если иное не установлено договором займа;
5) объемы погашения и обслуживания гарантированных государством займов, привлеченных в иностранной валюте, пересчитываются в тенговом эквиваленте. При этом используются рыночные курсы обмена валют, определенные в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан , на конец предшествующего расчетам квартала и прогнозный среднегодовой курс доллара США к тенге на планируемый год.

704. Жергілікті атқарушы органдардың қарыздарды өтеу мен оларға қызмет көрсету мерзімі және көлемі негізінде жоспарланып отырған жылғы жергілікті атқарушы органдардың қарыздарын өтеу мен қызмет көрсетудің жалпы көлемі анықталады.
705. Жоспарланып отырған жылғы жергілікті атқарушы органдардың қарыздарына қызмет көрсетудің жалпы көлемі кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттерде жеке бюджеттік бағдарламада көрсетіледі. Жергілікті атқарушы органдардың қарыздарын өтеудің жалпы көлемі "Бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитті пайдалану)" бөлімі бойынша жергілікті бюджеттерде көрсетіледі.
706. Республикалық бюджеттен мемлекет кепілдік берген қарызды алдағы өтеу мен қызмет көрсету көлемін жоспарлауды мемлекет кепілдік берген қарыздарды республикалық бюджеттен алдағы өтеу мен қызмет көрсету көлемін болжамды есептеулер негізінде кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет жобасын әзірлеу шеңберінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жүргізеді.
707. Жүргізілетін есептемелер есептеулердің алдындағы тоқсанның соңындағы жәй-күй бойынша мемлекет кепілдік берген борыш мониторингінің, қолданыстағы мемлекет кепілдік берген қарыз қаражатын игеру болжамының, мемлекеттік кепілдіктер бойынша міндеттемелердің орындалу мүмкіндігін бағалау деректеріне негізделеді.
708. Жоспарланып отырған жылы республикалық бюджеттен мемлекет кепілдік берген қарызды өтеу мен қызмет көрсету көлемдерінің есептеулерін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мынадай түрде жүргізеді:
1) сенім білдірілген өкілдің (банк-агенттердің) әрбір қолданыстағы мемлекет кепілдік берген қарыз жөніндегі ақпаратының негізінде қарыз қаражатын игеру көлемін жылдар бойынша болжамдық бөлу жүргізіледі;
2) қарыз шартының талаптары негізінде мемлекет кепілдік берген қарыз бойынша борышты өтеу мерзімі мен көлемдері анықталады;
3) мемлекет кепілдік берген қарыз және мемлекет кепілгерлігімен берілетін қарыз бойынша борыш сомасының серпінін есептеу жүргізіледі;
4) қарыз шартының талаптары негізінде сыйақыны, комиссиялық және өзге да төлемдерді төлеу бойынша төлемдердің мерзімдері мен көлемінің есептеулер жүргізіледі. Егер, қарыз шартында өзгеше белгіленбесе, осы тармақтың 1)-4) тармақшаларында көрсетілген есептеулер қарыз берілген валютада жүзеге асырылады;
5) шетелдік валютада тартылған мемлекет кепілдік берген қарыздарды өтеу мен қызмет көрсету теңгелік баламада қайта есептеледі. Бұл ретте, жоспарланған жылға арналған теңгеге есептеулердің алдындағы тоқсанның соңында және болжамды жылдық орта АҚШ долларының бағамында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен анықталған валюталардың нарықтық айырбас бағамы пайдаланылады.

709. На основе полученных сроков и объемов, оценки вероятности выполнения обязательств по государственным гарантиям центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета определяется годовой объем расходов из республиканского бюджета на погашение и обслуживание в планируемом году гарантированных государством займов.
710. Годовой объем расходов республиканского бюджета на выполнение обязательств по государственным гарантиям в планируемом году отражается в республиканском бюджете на очередной финансовый год в отдельной бюджетной программе.
711. Планирование объемов предстоящей выплаты вознаграждения и погашения займов под поручительство государства из республиканского бюджета производится центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета ежегодно в рамках разработки проекта республиканского бюджета на очередной финансовый год на основе прогнозных расчетов предстоящих объемов выплаты вознаграждения и погашения из республиканского бюджета займов под поручительство государства.
712. Производимые расчеты базируются на данных мониторинга долга по поручительствам государства по состоянию на конец предшествующего расчетам квартала, прогнозе освоения средств действующих займов под поручительство государства, оценке вероятности выполнения обязательств по поручительствам государства.
713. Расчеты объемов выплаты вознаграждения и погашения займов под поручительство государства из республиканского бюджета в планируемом году производятся центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета следующим образом:
1) на основе информации представителей держателей облигаций по каждому действующему займу под поручительство государства производится прогнозное распределение по годам объемов освоения средств займа;
2) на основе условий размещения инфраструктурных облигаций определяются сроки и объемы погашения долга по займу под поручительство государства;
3) производится расчет динамики изменения суммы долга по займу под поручительство государства;
4) на основе условий размещения инфраструктурных облигаций производится расчет сроков и объемов платежей по выплате вознаграждения.
714. На основе полученной информации о сроках и объемах, оценки вероятности выполнения обязательств по поручительствам государства центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета определяется годовой объем расходов из республиканского бюджета на выплату вознаграждения и погашение в планируемом году займов под поручительство государства.
715. Годовой объем расходов республиканского бюджета на выполнение обязательств по поручительствам государства в планируемом году отражается в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год в отдельной бюджетной программе.

709. Мемлекеттік кепілдіктер бойынша алынған міндеттемелерді орындаудың мерзімі мен көлемінің, ықтимал бағалаудың негізінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекет кепілдік берген қарыздарды жоспарланып отырған жылы өтеу мен қызмет көрсетуге арналып республикалық бюджеттен жұмсалатын шығыстардың жылдық көлемін анықтайды.
710. Жоспарланып отырған жылы мемлекеттік кепілдіктер бойынша міндеттемелерді орындауға арналған республикалық бюджет шығыстарының жылдық көлемі кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджетте жеке бюджеттік бағдарламада көрсетіледі.
711. Республикалық бюджеттен мемлекеттің кепілгерлігімен сыйақы төлеу және қарызды өтеу көлемін жоспарлауды мемлекеттің кепілгерлігімен қарыздарды республикалық бюджеттен алдағы өтеу көлемін болжамды есептеу негізінде кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет жобасын әзірлеу шеңберінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жүргізеді.
712. Жүргізілетін есептеулер есептеулердің алдындағы тоқсанның соңындағы жәй-күй бойынша мемлекет кепілгерлігімен борыш мониторингі деректерінде, қолданыстағы қарыз қаражатын игеру болжамының, мемлекеттік кепілдіктер бойынша міндеттемелердің орындалуы ықтимал бағалауда негізделеді.
713. Жоспарланып отырған жылы республикалық бюджеттен мемлекет кепілгерлігімен сыйақы төлеу мен оны өтеу көлемінің есептеулерін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мынадай түрде жүргізеді:
1) мемлекет кепілгерлігімен заем бойынша әрбір қолданыстағы облигацияларды ұстаушылардың өкілдері қарыз қаражатын игеру көлемін жылдар бойынша болжамдық бөлу жүргізіледі;
2) мемлекет кепілдік берген заем бойынша борышты өтеу мерзімі мен көлемі инфрақұрылымдық облигацияларды орналастыру талаптары негізінде анықталады;
3) мемлекет кепілгерлігімен заем бойынша борыш сомасының серпінін есептеу жүргізіледі;
4) инфрақұрылымдық облигацияларды орналастыру негізінде сыйақыны төлеу бойынша төлемдердің мерзімдері мен көлемінің есептеулер жүргізіледі.
714. Мемлекеттік кепілгерліктер бойынша міндеттемелерді орындаудың мерзімі мен көлемін, ықтималдылығын бағалау туралы алынған ақпараттың негізінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекет кепілгерлігімен қарыздарға сыйақы төлеуге және өтеуге республикалық бюджеттен шығыстардың жылдық көлемін анықтайды.
715. Жоспарланып отырған жылы мемлекеттік кепілгерліктер бойынша міндеттемелерді орындауға арналған республикалық бюджет шығыстарының жылдық көлемі тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетте жеке бюджеттік бағдарламада көрсетіледі.

Глава 76. Порядок осуществления платежей по погашению и
обслуживанию правительственных займов, займов местных
исполнительных органов и негосударственных займов,
обеспеченных государственными гарантиями, поручительствами
государства, а также по сделкам по хеджированию
правительственных займов
716. Платежи по погашению и обслуживанию правительственных займов, а также по сделкам по хеджированию правительственных займов осуществляются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета за счет средств, предусмотренных в республиканском бюджете на очередной финансовый год через НБ РК.
717. Центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета ежемесячно, до двадцать пятого числа текущего месяца, составляется и утверждается график обслуживания, погашения правительственного и гарантированного государством долга Республики Казахстан, долга по поручительствам государства, а также платежей по сделкам по хеджированию правительственных займов из средств республиканского бюджета на предстоящий месяц по установленной форме согласно приложению 108 к настоящим Правилам (далее - график), в соответствии с которым осуществляется расходование денег республиканского бюджета. График составляется исходя из уточненных сроков и объемов погашения и обслуживания правительственных займов, платежей по сделкам по хеджированию правительственных займов и содержит прогноз платежей по каждому займу и сделке по хеджированию правительственных займов по датам с указанием вида, валюты платежа и получателей платежа.
718. Центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета проверяется соответствие объемов предстоящих платежей по погашению и обслуживанию правительственных займов, а также по сделкам по хеджированию правительственных займов в соответствующем месяце сводному плану поступлений и финансирования по платежам республиканского бюджета. В случае несоответствия утвержденным планом объемам, центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета вносятся соответствующие изменения в сводный план поступлений и финансирования по платежам республиканского бюджета.
719. В целях обеспечения подготовки и осуществления платежей по погашению и обслуживанию правительственных займов, а также по сделкам по хеджированию правительственных займов в установленные сроки и в необходимых объемах, центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета проводится работа по организации своевременного поступления счетов к оплате от заимодателей, контрагентов, платежных ведомостей и других необходимых для проведения платежей документов.

76-тарау. Үкіметтік қарыздарды, жергілікті атқарушы органдардың қарыздарын және мемлекеттік кепілдіктермен, мемлекет кепілгерлігімен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздарды өтеу және оларға қызмет көрсету, сондай-ақ үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша төлемдерді жүзеге асыру тәртібі
716. Үкіметтік қарыздарды өтеуді және оларға қызмет көрсету бойынша, сондай-ақ үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджетте көзделген қаражат есебінен ҚР ҰБ арқылы бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады.
717. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган ағымдағы айдың жиырма бесіне дейін үкіметтік және Қазақстан Республикасының мемлекет кепілдік берген борышын, мемлекет кепілгерлігі бойынша борышты, сондай-ақ оларға сәйкес республикалық бюджеттің ақша жұмсауы жүзеге асырылатын, республикалық бюджет қаражатынан хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша үкіметтік қарыздардың төлемдеріне қызмет көрсету және өтеу кестесін (бұдан әрі - кесте) алдағы тұрған айға осы Ереженің 108-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасайды және бекітеді. Кесте үкіметтік қарыздардың, хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша үкіметтік қарыздардың төлемдеріне қызмет көрсету және өтеудің нақтыланған мерзімдері мен көлемдеріне сүйеніп жасалады және әрбір қарыз бен хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша үкіметтік қарыздардың бойынша төлемдердің күндері бойынша төлемнің түрін, валютасын және төлемді алушыларды көрсете отырып, болжамын қамтиды.
718. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық бюджет түсімдерінің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының тиісті айында үкіметтік қарыздарды өтеу және оған қызмет көрсету бойынша, сондай-ақ үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша алдағы төлемдер көлемінің сәйкестігін тексереді. Жоспармен бекітілген көлемге сәйкес келмеген жағдайда бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық бюджеттің түсімдерінің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына тиісті өзгерістер енгізеді.
719. Белгіленген мерзімде және қажетті көлемде үкіметтік қарыздарды өтеу мен оларға қызмет көрсету бойынша, сондай-ақ үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша даярлықты қамтамасыз ету және төлемді жүзеге асыру мақсатында бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган қарыз берушілерден, контрагенттерден төлеуге берілген шоттардың, төлем ведомісін және төлем жасау үшін басқа да қажетті құжаттардың уақытылы түсуін ұйымдастыру бойынша жұмыстарды жүргізеді.

720. Центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета осуществляется проверка соответствия указанных в предъявленных заимодателями, контрагентами счетах и платежных ведомостях дат, сумм, видов, валют платежей, получателей платежа условиям договоров займа, сделок по хеджированию правительственных займов, результатам размещений государственных эмиссионных ценных бумаг.
721. В случае выявления несоответствия указанных в предъявленных счетах к оплате и платежных ведомостях дат, сумм, видов, валют платежей, получателей платежа условиям договоров займа, сделок по хеджированию правительственных займов, результатам размещений государственных эмиссионных ценных бумаг, центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета во взаимодействии с заимодателями, контрагентами организуется работа по уточнению предоставленных заимодателями, контрагентами счетов к оплате и платежных ведомостей.
722. В определенные договорами займа и условиями сделок по хеджированию правительственных займов, размещений государственных эмиссионных ценных бумаг сроки платежей по погашению и обслуживанию правительственных займов, а также по сделкам по хеджированию правительственных займов центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета оформляются и передаются в НБ РК платежные документы, где указываются идентификационный номер правительственного займа, сделки по хеджированию правительственных займов, бенефициар, платежные реквизиты, вид, сумма, валюта, дата платежа в соответствии с условиями договоров займа, сделок по хеджированию правительственных займов, результатов размещений государственных эмиссионных ценных бумаг.
723. На основании предоставленных платежных документов, НБ РК производит перевод денег в требуемых объемах и валютах с банковского счета центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета на банковские счета заимодателей, а также контрагентов и предоставляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета письменное уведомление о факте проведения платежа.
724. Операции по погашению и обслуживанию правительственных займов, сделкам по хеджированию правительственных займов отражаются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в отчетности об исполнении республиканского и местных бюджетов в Национальной валюте. При этом, в случае осуществления платежей по погашению и обслуживанию правительственных займов, сделкам по хеджированию правительственных займов в иностранной валюте, отражение производится в тенге по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, на дату закупки валют, необходимых для осуществления данных операций.

720. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган қарыз берушілер, контрагентгер ұсынған шоттар мен төлем ведомосіндегі көрсетілген төлем күнінің, сомасының, түрінің, валютасының, қарыз шартының, үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелердің талаптарымен төлемдерді алушылардың мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру нәтижелеріне сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.
721. Төлеуге ұсынылған шоттар мен төлем ведомісінде көрсетілген төлем күнінің, сомасының, түрінің, валютасының, қарыз шартының, үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелердің талаптарымен төлемдерді алушылардың, мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру нәтижелерінің сәйкес келмеуі анықталған жағдайда, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган қарыз берушілермен, контрагенттермен өзара әрекет ете отырып, кредит берушілердің төлемге ұсынылған шоттар мен төлем ведомосін нақтылау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастырады.
722. Қарыз шарттарында және үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелердің, мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру талаптарында анықталған мерзімдерде үкіметтік қарыздарды өтеу мен оларға қызмет көрсету бойынша, сондай-ақ үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша төлемдерді бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ресімдейді және төлем құжаттарын ҚР ҰБ-га береді, онда үкіметтік қарыздың, үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәміленің бірегейлендіру нөмірі, бенефициар, төлем деректемелері, түрі, сомасы, валютасы, қарыз шартының, үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелердің талаптарына сәйкес төлем күні, мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру нәтижелері көрсетіледі.
723. Ұсынылған төлем құжаттарының негізінде ҚР ҰБ бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның банктік шотынан қарыз берушінің, сондай-ақ контрагенттердің банктік шотына талап етілетін көлемде және валютада ақша аударады және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға төлем жасалған факті туралы жазбаша хабарламаны ұсынады.
724. Үкіметтік қарыздарды өтеу мен оларға қызмет көрсету, үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша операцияларды бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық бюджеттің орындалуы туралы есептілікте Ұлттық валютада көрсетеді. Бұл ретте, үкіметтік қарыздарды өтеу мен оларға қызмет көрсетуді, үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша төлемдерді шетелдік валютада жүзеге асырған жағдайда, осы операцияларды жүзеге асыру үшін қажетті валютаны сатып алу күніне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен анықталған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен жүргізіледі.

725. Погашение и обслуживание займов местных исполнительных органов осуществляется ими за счет средств, предусмотренных в местных бюджетах на очередной год.
726. В целях обеспечения подготовки и осуществления платежей по погашению и обслуживанию займов местных исполнительных органов в установленные сроки и в необходимых объемах, местными исполнительными органами проводится работа по организации своевременного поступления счетов к оплате от заимодателей, платежных ведомостей и других необходимых для проведения платежей документов.
727. Местными исполнительными органами осуществляется контроль соответствия указанных в предъявленных счетах и платежных ведомостях дат, сумм, видов, валют платежей, получателей платежа условиям договоров займа.
728. В случае выявления несоответствия указанных в предъявленных счетах и платежных ведомостях дат, сумм, видов, валют платежей, получателей платежа условиям договоров займа, местными исполнительными органами во взаимодействии с заимодателями организуется работа по уточнению предоставленных счетов и платежных ведомостей.
729. В определенные договорами займа сроки платежей, местными исполнительными органами обеспечивается перевод денег в требуемых объемах на счета заимодателя.
730. Данные операции отражаются местными исполнительными органами в отчетности об исполнении республиканского и местных бюджетов в национальной валюте. При этом, в случае осуществления платежей в иностранной валюте, отражение производится в тенге по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, на дату закупки валют, необходимых для осуществления операций.
731. Местными исполнительными органами в рамках осуществления мониторинга долга местных исполнительных органов ведется учет произведенных платежей по погашению и обслуживанию займов местных исполнительных органов.
732. Погашение и обслуживание гарантированных государством займов, займов под поручительство государства, в том числе досрочное, из республиканского бюджета осуществляется при наличии постановления Правительства Республики Казахстан.
733. После вступления в силу закона Республики Казахстан о республиканском бюджете на очередной финансовый год центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета разрабатывается и вносится в установленном порядке проект постановления Правительства Республики Казахстан об утверждении перечня заемщиков по негосударственным займам, обеспеченным государственными гарантиями, поручительствами государства. Погашение и обслуживание за заемщиков по гарантированным государством займам, займам под поручительство государства, вошедших в указанный перечень, осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в течение очередного финансового года из республиканского бюджета, на основании счетов к оплате от заимодателей, в сроки и в объемах, установленных договором займа, условиями размещения инфраструктурных облигаций.
Решение о выплатах из республиканского бюджета за заемщиков по гарантированным государством займам, займам под поручительство государства, не вошедших в указанный перечень, принимается в следующем порядке:

725. Жергілікті атқарушы органдардың қарыздарын өтеу мен оларға қызмет көрсетуді олар кезекті жылға арналған жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат есебінен жүзеге асырады.
726. Белгіленген мерзімде және қажетті көлемде жергілікті атқарушы органдардың қарыздарын өтеу мен оларға қызмет көрсету бойынша даярлықты қамтамасыз ету және төлемдерді жүзеге асыру мақсатында жергілікті атқарушы органдар қарыз берушілерден төлеуге берілген шоттардың, төлем ведомосінің және төлемдерді жүргізу үшін қажетті басқа да құжаттардың уақытылы түсуін ұйымдастыру бойынша жұмыстарды жүргізеді.
727. Жергілікті атқарушы органдар ұсынылған шоттар мен төлем ведомостарында көрсетілген төлем күнінің, сомасының, түрінің, төлем валютасының, төлем алушылардың қарыз шартының талаптарына сәйкес келуін бақылауды жүзеге асырады.
728. Ұсынылған шоттар мен төлем ведомосінде көрсетілген төлем күнінің, сомасының, түрінің, төлем валютасының, төлем алушылардың қарыз шартының талаптарына сәйкес келмеуі анықталған жағдайда, жергілікті атқарушы органдар кредит берушілермен өзара іс-қимыл жасай отырып, ұсынылған шоттар мен төлем ведомостарын нақтылау бойынша жұмыстарды ұйымдастырады.
729. Қарыз шарттарында анықталған төлем мерзімінде жергілікті атқарушы органдар қарыз берушінің шоттарына талап етілетін көлемде ақша аударуды қамтамасыз етеді.
730. Осы операцияларды жергілікті атқарушы органдар республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы есептілікте теңгемен көрсетеді. Бұл ретте, төлемдерді шетел валютасында жүзеге асырған жағдайда операцияларды жүзеге асыру үшін қажетті валютаны сатып алу күніне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен анықталған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен жүргізіледі.
731. Жергілікті атқарушы органдар жергілікті атқарушы органдар борышының мониторингін жүзеге асыру шеңберінде жергілікті атқарушы органдардың қарыздарын өтеу мен оларға қызмет көрсету бойынша жүргізілген төлемдердің есебін жүргізеді.
732. Республикалық бюджеттен мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекеттің кепілгерлігімен берілген қарыздарды, оның ішінде мерзімінен бұрын өтеу мен оларға қызмет көрсету Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы бар болған кезде жүзеге асырылады.
733. Кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының заңы күшіне енгеннен кейін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік кепілдіктермен, мемлекеттің кепілгерлігімен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздар бойынша қарыз алушылардың тізбесін бекіту туралы қаулысының жобасын белгіленген тәртіппен әзірлейді және енгізеді. Көрсетілген тізбеге енген мемлекет кепілдік берген қарыз, мемлекеттің кепілгерлігімен алынған қарыз бойынша қарыз алушылар үшін өтеу мен қызмет көрсетуді бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган қарыз шартында белгіленген мерзім мен көлемде, инфрақұрылымдық облигацияларды орналастыру талаптарымен қарыз берушілердің төлем шоттарының негізінде республикалық бюджеттен кезекті қаржы жылының ішінде жүзеге асырады.
Көрсетілген тізбеге енбеген, мемлекет кепілдік берген қарыз, мемлекеттің кепілгерлігімен алынған қарыздар бойынша қарыз алушылар үшін республикалық бюджеттен төлеу туралы шешім мынадай тәртіппен қабылданады:

1) Банком предоставляется в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета заключение о необходимости проведения очередных платежей по гарантированным государством займам, займам под поручительство государства из республиканского бюджета не позднее чем за тридцать дней до даты наступления таких платежей;
2) на основе предоставленных заключений в течение пятнадцати дней центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета разрабатывается и вносится на рассмотрение в установленном порядке проект постановления Правительства Республики Казахстан, предусматривающий проведение выплат из республиканского бюджета платежей за указанных заемщиков по гарантированным государством займам, займам под поручительство государства;
3) между центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, поверенным (банком-агентом), представителем держателем инфраструктурных облигаций, заемщиками по гарантированным государством займам, займам под поручительство государства заключаются соответствующие, дополнительные соглашения, в которых определяются (уточняются) условия, сроки, порядок возврата отвлеченных из республиканского бюджета денег.
734. Центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета проверяется соответствие объемов предстоящих платежей по выполнению обязательств по государственным гарантиям, поручительствам государства в соответствующем месяце сводному плану поступлений и финансирования по платежам республиканского бюджета и, в случае несоответствия утвержденным планом объемам, вносятся соответствующие изменения в сводный план поступлений и финансирования по платежам республиканского бюджета.
735. При наличии постановления Правительства Республики Казахстан, на основании предоставленных заимодателями, представителями держателей инфраструктурных облигаций, и проверенных центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета счетов к оплате, центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета оформляются и передаются в НБ РК платежные документы, где указываются идентификационный номер гарантированного государством займа, займа под поручительство государства, бенефициар, платежные реквизиты, вид, сумма, валюта, дата платежа в соответствии с условиями договоров займа, размещения инфраструктурных облигаций.
736. На основании предоставленных платежных документов, НБ РК производит перевод денег в требуемых объемах и валютах с банковского счета центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета на банковские счета заимодателей, представителей держателей инфраструктурных облигаций и предоставляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета письменное уведомление о факте проведения платежа.

1) Банк республикалық бюджеттен мемлекет кепілдік берген қарыз, мемлекеттің кепілгерлігімен алынған қарыздар бойынша кезекті төлемдерді жүргізу қажеттілігі туралы қорытындыларды осындай төлемдер басталатын күнге дейін отыз күннен кешіктірмей бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынады;
2) ұсынылған қорытындылардың негізінде он бес күн ішінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекет кепілдік берген қарыз, мемлекеттің кепілгерлігімен алынған қарыз бойынша көрсетілген қарыз алушылар үшін төлемдерді республикалық бюджеттен төлемдер жүргізуді көздейтін Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасын белгіленген тәртіппен әзірлейді және енгізеді;
3) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның, сенім білдірілген өкілдің (банк-агенттің), инфрақұрылымдық облигацияларды ұстаушы өкілдің мемлекет кепілдік берген қарыз, мемлекеттің кепілгерлігімен алынған қарыз бойынша қарыз алушылардың арасында республикалық бюджеттен оқшауландырылған ақшаны қайтару шарттары, мерзімі, тәртібі анықталған (нақтыланған) тиісті қосымша келісімдер жасалады.
734. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган тиісті айда мемлекеттік кепілдіктер бойынша міндеттемелерді орындау жөнінде алдағы төлемдер көлемін республикалық бюджеттің түсімдерінің және төлемдері бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына сәйкестігін тексереді және жоспармен бекітілген көлемге сәйкес келмеген жағдайда республикалық бюджеттің түсімдері және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына тиісті өзгерістер енгізіледі.
735. Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы болған кезде қарыз берушілер, инфрақұрылымдық облигацияларды ұстаушы өкілдер және ұсынған және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган тексерген төлеуге берілген шоттар негізінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган төлем құжаттарын ресімдейді және ҚР ҰБ-ға жібереді, онда талаптарына сәйкес мемлекет кепілдік берген қарыздың сәйкестендіру нөмірі, бенефициар, төлем деректемелері, қарыз шарттарының инфрақұрылымдық облигацияларын орналастыру төлем түрі, сомасы, валютасы, күні көрсетіледі.
736. Ұсынылған төлем құжаттарының негізінде ҚР ҰБ бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның банк шотынан кредит берушілердің банк шоттарына талап етілетін көлемде және валютада ақша аударуды жүргізеді және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға төлем жүргізу фактісі туралы жазбаша хабарлама ұсынады.

737. Операции по погашению и обслуживанию гарантированных государством займов, займов под поручительство государства отражаются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в отчетности об исполнении республиканского и местных бюджетов в национальной валюте. В случае осуществления платежей по погашению и обслуживанию гарантированных государством займов, займов под поручительство государства в иностранной валюте, отражение производится в тенге по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, на дату закупки валют, необходимых для осуществления операций.
Глава 77. Порядок мониторинга государственного
и гарантированного государством долга, долга
по поручительствам государства
738. Мониторинг государственного и гарантированного государством долга, а также долга по поручительствам государства (далее - мониторинг долга) представляет собой деятельность государства в лице центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета по учету, анализу и контролю процесса формирования, изменения и обслуживания государственного и гарантированного государством долга, а также долга по поручительствам государства.
739. Объектами мониторинга долга являются все государственные и гарантированные государством займы, займы под поручительство государства, в том числе:
1) займы Правительства Республики Казахстан;
2) займы НБ РК;
3) займы местных исполнительных органов;
4) негосударственные займы, обеспеченные государственными гарантиями;
5) негосударственные займы, обеспеченные поручительствами государства.
740. Мониторинг долга включает работы по:
1) регистрации и учету государственных и гарантированных государством займов, займов под поручительство государства;
2) обеспечению и контролю осуществления платежей в счет погашения и обслуживания долга в соответствии с установленным договором займа графиком, с условиями размещения государственных ценных бумаг и инфраструктурных облигаций;
3) учету всех операций по каждому займу в валюте займа, включая: отслеживание и учет поступления средств займов; учет платежей по погашению и обслуживанию долга; учет изменения объема долга; а также, при необходимости, учет просроченных платежей;
4) учету рыночных курсов обмена валют, определенных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;

737. Мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекеттің кепілгерлігімен алынған қарыздарды өтеу және оларға қызмет көрсету жөніндегі операцияларды бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы есептілікте ұлттық валютада көрсетеді. Мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекеттің кепілгерлігімен алынған қарыздарды өтеу және оларға қызмет көрсету жөніндегі төлемдерді шетел валютасында жүзеге асырған жағдайда, көрсету операцияларды жүзеге асыру үшін қажетті валютаны сатып алу күніне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен анықталған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен жүргізіледі.
77-тарау. Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген борыш, мемлекеттің кепілгерлігі бойынша борыш мониторингінің тәртібі
738. Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген борыш, сондай-ақ мемлекеттің кепілгерлігі бойынша борыш мониторингі (бұдан әрі - борыш мониторингі) мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген борышты, сондай-ақ мемлекеттің кепілгерлігі бойынша борышты қалыптастыру, өзгерту және оған қызмет көрсету процесін есепке алу, талдау және бақылау бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган атынан жасалатын мемлекеттік қызметі болып табылады.
739. Барлық мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздар, мемлекеттің кепілгерлігімен қарыздар борыш мониторингінің объектілері болып табылады, оның ішінде:
1) Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарыздары;
2) ҚР ҰБ қарыздары;
3) жергілікті атқарушы органдардың қарыздары;
4) мемлекеттік кепілдіктермен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздар;
5) мемлекеттің кепілгерлігімен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздар.
740. Борыш мониторингі:
1) мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекеттің кепілгерлігімен алынған қарыздарды тіркеу және есепке алу;
2) қарыз шартымен белгіленген кестеге, мемлекеттік бағалы қағаздар мен инфрақұрылымдық облигацияларын орналастыру талаптарына сәйкес борышты өтеу және қызмет көрсету есебіне төлемдерді жүзеге асыруды қамтамасыз ету және бақылау;
3) қарыздар қаражатының түсімдерін қадағалау және есепке алу; борышты өтеу және оған қызмет көрсету жөніндегі төлемдерді есепке алу; борыш көлемінің өзгеруін есепке алу; сондай-ақ қажет болған жағдайда, мерзімі өткен төлемдерді есепке алуды қоса алғанда әрбір қарыз бойынша қарыз валютасында барлық операцияларды есепке алу;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен анықталған валютаны айырбастаудың нарықтық бағамын есепке алу;

5) учету изменения плавающих ставок заимствования.
741. Для учета операций по государственным и гарантированным государством займам, займам под поручительство государства, используются следующие документы:
выписка иностранного заимодателя, подтверждающая снятие средств со ссудного счета;
платежный документ по погашению основной суммы долга и выплате вознаграждений по нему;
отчетность НБ РК о получении, обслуживании и погашении своих займов по форме, утвержденной Агентством Республики Казахстан по статистике;
отчетность банков о получении, обслуживании и погашении гарантированных государством займов и займов под поручительство государства по формам, утвержденным Агентством Республики Казахстан по статистике;
отчетность местных исполнительных органов о получении, обслуживании и погашении своих займов по формам, указанным в пункте 669 настоящих Правил.
742. Для проведения мониторинга долга осуществляется сбор информации по государственным и гарантированным государством займам, займам под поручительство государства для текущего обновления данных о состоянии государственного и гарантированного государством долга, долга под поручительство государства.
Глава 78. Порядок управления рисками государственного
долга, гарантированного государством долга, долга по
поручительствам государства
743. Настоящая глава устанавливает процедуры выявления, идентификации, оценки и минимизации рисков с использованием центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета методов регламентации процедур и операций, соблюдения установленных лимитов и требований, диверсификации инструментов и рынков, применения различных производных финансовых инструментов (опционы, свопы, форвардные, фьючерсные и другие сделки, используемые на рынке для целей управления рисками), а также своевременное реагирование и принятие необходимых мер в управлении долгом юридических лиц, чьи долговые обязательства перед третьими лицами обеспечены государственными гарантиями или поручительствами государства.
744. К основным элементам управления рисками относятся:
1) мониторинг текущего состояния долга;
2) анализ риска: выявление, идентификация и оценка;
3) изучение конъюнктуры рынка ссудного капитала и оценка возможностей применения производных финансовых инструментов;
4) выбор производного финансового инструмента;
5) осуществление операций с производными финансовыми инструментами.

5) қарыз алудың өзгермелі ставкаларының өзгеруін есепке алу жөніндегі жұмыстарды қамтиды.
741. Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздар, мемлекеттің кепілгерлігімен алынған қарыздар бойынша операцияларды есепке алу үшін мынадай құжаттар:
несие шотынан қаражатты алуды растайтын шетел қарыз берушісінің үзіндісі;
борыштың негізгі сомасын өтеу және ол бойынша сыйақы төлеу жөніндегі төлем құжаты;
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі бекіткен нысан бойынша ҚР ҰБ өз қарыздарын алу, қызмет көрсету және өтеу туралы есептілігі;
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі бекіткен нысан бойынша мемлекет кепілдік берген қарыздарды және мемлекеттің кепілгерлігімен алынған қарыздарды алу, қызмет көрсету және өтеу туралы банктердің есептілігі;
осы Ереженің 669-тармағында көрсетілген нысандар бойынша өз қарыздарын алғаны, оларға қызмет көрсеткені және өтегені туралы жергілікті атқарушы органдардың есептілігі пайдаланылады.
742. Борыш мониторингін жүргізу үшін мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген борыш, мемлекеттің кепілгерлігімен алынған борыштың жәй-күйі туралы деректерді ағымдағы жаңарту үшін мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздар, мемлекеттің кепілгерлігімен алынған қарыздар бойынша ақпараттар жинау жүзеге асырылады.
78-тарау. Мемлекеттік борышты және мемлекет кепілдік берген борыш, мемлекеттің кепілгерлігі бойынша борыш тәуекелдерін басқару
743. Мемлекеттік борыштың, мемлекет кепілдік берген борыштың, мемлекет кепілгерліктері бойынша борыштың және мемлекет алдындағы борыштың тәуекелдерін басқару өзіне бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган рәсімдер мен операцияларды регламенттеу, белгіленген лимиттер мен талаптарды сақтау, құралдар мен нарықтарды әртараптандыру, әртүрлі туынды қаржы құралдарын (тәуекелді басқару мақсаттары үшін нарықта пайдаланылатын опциондар, своптар, форвардық, фьючерлік және басқа да мәмілелер) қолдану әдістерін пайдаланып, оларды анықтауды, сәйкестендіруді, бағалау мен барынша азайтуды, үшінші тұлғалардың алдындағы борыштық міндеттемелері мемлекеттік кепілдіктермен қамтамасыз етілген заңды тұлғалардың борышын басқаруда уақтылы ден қою мен қажетті шараларды қабылдауды қамтиды.
744. Тәуекелді басқарудың негізгі элементтеріне мыналар жатады:
1) борыштың ағымдағы жай-күйі мониторингі;
2) тәуекелді талдау: анықтау, сәйкестендіру және бағалау;
3) несиелік капитал рыногының конъюнктурасын зерделеу және туынды қаржылық аспаптарды қолдану мүмкіндіктерін бағалау;
4) туынды қаржылық аспапты таңдау;
5) туынды қаржылық аспаппен операцияларды жүзеге асыру.

745. Мониторинг долга осуществляется в соответствии с Главой 77 настоящих Правил.
746. В процессе управления государственным долгом возникают следующие виды рисков:
1) процентные и валютные риски;
2) инвестиционный риск актуален в процессе принятия заявок на первичном аукционе государственных ценных бумаг, выпускаемых центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета;
3) операционный риск, включающий операционные ошибки на различных этапах проведения или регистрации операций; недостатки; риск репутации; юридический риск; человеческий фактор; нарушение профессиональной тайны или стихийные бедствия.
В процессе управления гарантированным государством долгом и долгом по поручительствам государства возникают следующие виды рисков:
1) процентные и валютные риски;
2) расчетный риск подразумевает собой потенциальные потери, которые может понести Правительство Республики Казахстан в результате того, что заемщик не произведет платежи по гарантированным государством займам или займам, привлеченным под поручительство государства, по любой причине кроме дефолта;
3) кредитный риск представляет собой риск невыполнения обязательств заемщиками по гарантированным государством займам и займам, привлекаемых под поручительство государства;
4) операционный риск.
747. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета проводит анализ риска следующим образом:
1) прогнозирует расходы по погашению и обслуживанию долга на среднесрочный период, основываясь на допущениях следующих факторов: новые потребности в финансировании, структура сроков погашения долга, характеристики условий предполагаемых долговых обязательств, процентные ставки и обменные курсы валют;
2) составляет долговую характеристику, включающую ключевые показатели риска по действующему и прогнозируемому портфелю долговых обязательств на охватываемый прогнозом период. Характеристика долга охватывает следующие показатели:
отношение краткосрочного долга к долгосрочному;
отношение долга в иностранной валюте к долгу в национальной валюте;
валютная структура долга в иностранной валюте;
плавающие или фиксированные ставки вознаграждения;
средний срок долговых обязательств и график наступления сроков погашения обязательств.
3) сопоставляет произведенные прогнозные расчеты с макроэкономическими показателями и параметрами республиканского бюджета на аналогичный период;
4) осуществляет оценку риска, которая измеряется потенциальным ростом расходов по обслуживанию долга в вариантах риска, соотнесенных с ожидаемыми расходами.
748. Для подготовки решения о применении производных финансовых инструментов центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета совместно с НБ РК изучает конъюнктуру рынка ссудного капитала и осуществляет оценку возможностей применения производных финансовых инструментов.

745. Борыш мониторингі осы Ережеге сәйкес жүзеге асырылады.
746. Мемлекеттік борышты басқару үстінде мынадай тәуекел түрлері туындайды:
1) пайыздық және валюталық тәуекелдер;
2) инвестициялық тәуекел бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган шығаратын бағалы қағаздардың бастапқы аукционында өтінімдерді қабылдау үдерісінде өзекті;
3) операцияларды жүргізу мен тіркеудің түрлі сатыларында операциялық қателіктерді қамтитын операциялық тәуекел; кемшіліктер; абырой тәуекелі; заң тәуекелі; адам факторы; кәсіби құпияның бұзылуы немесе табиғи зілзала.
Мемлекет кепілдік берген борышты және мемлекет кепілгерлігі бойынша борышты басқару үстінде тәуекелдердің мынадай түрлері туындайды:
1) пайыздық және валюталық тәуекелдер;
2) есептесу тәуекелі қарыз алушы дефолттан басқа кез келген себеп бойынша мемлекет кепілдік берген қарыздар немесе мемлекеттің кепілгерлігімен тартылған қарыздар бойынша төлемдер жүргізбеуі нәтижесінде Қазақстан Республикасының үкіметі ұшырауы мүмкін ықтимал шығындарды білдіреді;
3) кредиттік тәуекел қарыз алушының мемлекет кепілдік берген қарыздары және мемлекеттің кепілгерлігімен тартылған қарыздар бойынша міндеттемелерін орындамау тәуекелін білдіреді;
4) операциялық тәуекел.
747. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган талдауды мынадай түрде жасайды:
1) жол берілген мынадай факторларға: қаржыландыруға деген жаңадан мұқтаждық, борышты өтеу мерзімдерінің құрылымы, ұйғарылған борыштық міндеттемелер талаптарының сипаттамалары, пайыздық ставкалар және валютаның айырбас бағамдарын негіздей отырып орта мерзімді кезеңге борышты өтеу және оған қызмет көрсету жөніндегі шығыстарды болжамдайды;
2) болжаммен қамтылған кезеңге борыштық міндеттемелердің қолданыстағы және болжанған портфелі бойынша тәуекелдің негізгі көрсеткіштерін қамтитын борыштық сипаттаманы түзеді. Борыш сипаттамасы мынадай көрсеткіштерді қамтиды:
қысқа мерзімді борыштың ұзақ мерзімдіге қатынасы;
шетел валютасындағы борыштың Ұлттық валютадағы борышқа қатынасы;
шетел валютасыдағы борыштың валюталық құрылымы;
сыйақының өзгермелі немесе бекітілген ставкалары;
борыштық міндеттемелердің орта мерзімі және міндеттемелерді өтеу мерзімдерінің басталу кестесі.
3) ұқсас кезеңге макроэкономикалық көрсеткіштермен және республикалық бюджеттің көрсеткіштерімен жүргізілген болжамдық есептеулерді салыстырады;
4) күтіліп отырған шығыстармен астастырылған тәуекел нұсқаларында борышқа қызмет көрсету жөніндегі шығыстардың ықтимал өсуімен өлшенетін тәуекелді бағалауды жүзеге асырады.
748. Туынды қаржы аспаптарын қолдану туралы шешім дайындау үшін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ҚР ҰБ-мен бірлесіп несие капиталы нарығының конъюнктурасын зерделейді және туынды қаржы аспаптарын қолдану мүмкіндіктерін бағалауды жүзеге асырады.

749. На основании результатов проведенного анализа рисков и оценки возможностей применения производных финансовых инструментов, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета принимает решение по поводу применения производных финансовых инструментов.
750. Для целей управления рисками долга применяются различные производные финансовые инструменты, в том числе свопы, форвардные сделки, фьючерсные сделки, конверсии по внешним договорам займов, заключенным с международными финансовыми организациями и другие сделки.
Под свопом понимается сделка, предусматривающая обмен денежными потоками между двумя сторонами. Различают три обычных видов свопов - свопы процентных ставок, валютные и товарные свопы.
Форвардные сделки заключаются в отношении процентных ставок. Такая сделка рассматривается как процентный своп на один период.
Фьючерсные сделки заключаются в отношении валют.
Существуют три вида конверсии - конверсия валюты, конверсия процентной ставки и установление предела повышения либо коридора процентной ставки.
Глава 79. Порядок управления рисками долга перед государством
751. Настоящая глава устанавливает процедуры выявления и оценки с использованием центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета методов соблюдения установленных требований, своевременное реагирование и принятие необходимых мер в управлении долгом перед государством.
752. К основным элементам управления рисками долга перед государством относятся:
мониторинг текущего состояния долга перед государством;
анализ риска.
753. На основании результатов проведенного анализа рисков долга перед государством центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в установленном порядке принимает решение по возврату долга перед государством.
754. В процессе управления долгом перед государством возникают следующие виды рисков:
1) валютный риск - это вероятность финансовых потерь в результате изменения курса валют, которое может произойти в период между заключением кредитных договоров и фактическим исполнением обязательств по ним.
2) кредитный риск - возможность возникновения убытков вследствие неоплаты или просроченной оплаты заемщиками своих финансовых обязательств.
3) риск платежеспособности - риск, обусловленный тем, что в силу неблагоприятных внешних обстоятельств у заемщика возникают затруднения с погашением долговых обязательств.
4) процентный риск - риск, связанный с возможным изменением процентных ставок по бюджетным кредитам.
755. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета проводит анализ риска долга перед государством следующим образом:

749. Туынды қаржы аспаптарын қолдану мүмкіндіктерінің жүргізілген тәуекелін талдау мен бағалау нәтижелерінің негізінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган туынды қаржы аспаптарын қолдануға байланысты шешім қабылдайды.
750. Борыш тәуекелдерін басқару мақсаттары үшін түрлі туынды қаржы аспаптары, оның ішінде қарыз шарттары бойынша халықаралық қаржы ұйымдарымен жасалған сыртқы своптар, форвардтық мәмілелер, фьючерлік мәмілелер, конверсиялар және басқа да мәліметтер қолданылады.
Своп деп екі тарап арасындағы ақша тасқыны айырбасын көздейтін мәміле ұғыналады. Үш түрлі своп болады - пайыздық ставкалар своптары, валюталық және тауар своптары.
Форвардтық мәмілелер пайыздық ставкаларға қатысты жасалады.
Фьючерстік мәмілелер валютаға қатысты жасалады.
Үш түрлі конверсия - валюта конверсиясы, проценттік ставка конверсиясы және пайыздық ставканың арту шегін не дәлізін белгілеу болады.
79-тарау. Мемлекет алдындағы борыш тәуекелдерін басқару тәртібі
751. Осы тарау бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның белгіленген талаптарды сақтау тәсілдерін анықтау мен бағалау, уақыты ден қою және мемлекет алдында борышты басқаруға қажетті шаралар қабылдау рәсімдерін белгілейді.
752. Мемлекет алдында тәуекелді басқарудың негізгі элементтеріне:
мемлекет алдындағы борыштың ағымдағы жағдайының мониторингі;
тәуекелді талдау жатады.
753. Мемлекет алдындағы борыш тәуекелдерін талдау нәтижесінің негізінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекет алдындағы борышты қайтару бойынша шешім қабылдайды.
754. Мемлекет алдындағы борышты басқару процесінде тәуекелдің мынадай түрлері туындайды:
1) валюталық тәуекел - кредит шарттарын жасасу және ол бойынша міндеттемелерді іс жүзінде орындау арасындағы кезеңде орын алатын валюта бағамының өзгеруі нәтижесінде ықтимал қаржылық зияндар.
2) кредит тәуекелі-қарыз алушылар өздерінің қаржылық міндеттемелерін төлемеу немесе мерзімін өткізіп төлеу салдарынан туындауы мүмкін залалдар.
3) төлем қабілетітілігі тәуекелі - қолайсыз сыртқы мән жайлардың салдарынан қарыз алушыда борыштық міндеттемелерді өтеуге кездесетін қиындықтарға байланысты тәуекел.
4) пайыздық тәуекел - бюджеттік кредиттер жөнінде пайыздық ставканы өзгерту мүмкіндігіне байланысты тәуекел.
755. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекет алдында мынадай түрде қарыз тәуекеліне талдау жүргізеді:

1) прогнозирует объемы подлежащих возврату в республиканский бюджет сумма долга перед государством на среднесрочный период, основываясь на условия кредитных договоров (сроки погашения долга, процентные ставки, обменные курсы);
2) сопоставляет произведенные прогнозные расчеты с макроэкономическими показателями и параметрами республиканского бюджета на аналогичный период;
3) осуществляет оценку риска долга перед государством путем выявления и описания рисков, характеризующих их предполагаемое влияние.
Глава 80. Порядок осуществления финансовых операций за
счет средств правительственных внешних займов,
связанных грантов и средств софинансирования
756. Ссудный счет - текущий счет, открытый у заимодателя- нерезидента или донора, на котором размещается сумма правительственного внешнего займа или связанного гранта, из которого осуществляются платежи напрямую поставщику товаров (работ, услуг), а также на пополнение специального счета.
757. Финансовые операции за счет правительственных внешних займов или связанных грантов, за исключением связанных грантов с софинансированием, не предусматривающих дальнейшее заимствование Правительством Республики Казахстан, и если иное не оговаривается в договоре о гранте, осуществляются администратором бюджетной программы со ссудного счета на основании заявок на снятие средств, направляемых в адрес иностранного заимодателя или донора по форме в соответствии с договором займа или о связанном гранте, а также в соответствии с настоящими Правилами. При этом средства правительственных внешних займов или связанных грантов не могут быть сняты администратором бюджетной программы на цели, не предусмотренные соответствующим договором займа или о связанном гранте.
Сноска. Пункт 757 в редакции постановления Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
758. Заявки на снятие средств со ссудного счета визируются двумя группами подписей, где первая группа подписей закреплена за центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, вторая группа подписей за администратором бюджетной программы. При этом статус обладателей подписей первой группы определяется регулированием использования средств правительственного внешнего займа или связанного гранта в рамках бюджетных программ, и контролем за их целевым использованием, статус обладателей подписей второй группы - полной ответственностью за их целевое использование в соответствии с законодательством Республики Казахстан , а также за правильность и достоверность реквизитов получателя платежа - получателя денег.
759. Для получения подписи первой группы в заявке на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта со счета, специального счета внешнего займа или связанного гранта, открытого в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, и софинансирования, администратор бюджетной программы вместе с заявкой на снятие средств предоставляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета:
сопроводительное письмо с указанием назначения платежа;
при проведении финансовых операций по софинансированию, договор, зарегистрированный в территориальном подразделении казначейства и уведомление о регистрации договора;
в случае проведения платежей по заключенным в рамках договора займа или соглашения о связанном гранте контрактам, копии документов, на основании которых в соответствии с этими контрактами производится оплата (сертификаты выполненных работ и/или инвойсы о предоставлении тех или иных услуг, в том числе копии банковских гарантий, в случаях, если это предусмотрено условиями контракта), копии этих контрактов при проведении первоначального платежа по ним, включая копии с любыми дальнейшими изменениями и дополнениями, а также копии официальных одобрений иностранного заимодателя или донора на заключение контрактов, если это предусмотрено процедурами по договору займа или соглашением о связанном гранте;
в случае проведения разовых платежей по расходам, производимым без заключения контрактов, копии первичных документов (счета-фактуры, накладные, приходные кассовые ордера, квитанций, расписки и иные документы);
копии документов, необходимых к предоставлению иностранному заимодателю или донору согласно принятым финансовым процедурам по договору займа или по соглашению о связанном гранте, за исключением финансовых операций по софинансированию правительственных внешних займов и связанных грантов;
дополнительную информацию по подотчетным суммам по запросу центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, в том числе электронные версии контрактов, ведомостей объемов работ, инвойсов, сертификатов;
решение конкурсной комиссии по закупу товаров, работ и услуг.

1) мемлекет алдында орта мерзімді кезеңге берешек сома кредит шарттарының талаптарын (берешекті өтеу мерзімі, пайыздық ставкалар, айырбастау бағамы) негізге ала отырып, республикалық бюджетке қайтарылуы тиіс көлемді болжамдайды;
2) жүргізілген болжамды есептеулерді дәл осындай кезеңдегі макроэкономикалық көрсеткіштермен және республикалық бюджеттің өлшемдерімен салыстырады;
3) мемлекет алдындағы борыш тәуекелін олардың болжамданған ықпалын сипаттайтын тәуекелдерді айқындау және сипаттау жолымен бағалауды жүзеге асырады.
80-тарау. Үкіметтік сыртқы қарыздар, байланысты гранттар қаражаты және бірлесіп қаржыландыру қаражаты есебінен қаржы операцияларын жүзеге асыру тәртібі
756. Несие шоты - қарыз беруші-бейрезидентте ашылған ағымдағы шот, онда тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) берушіге, сондай-ақ арнайы шотты толықтыруға тікелей төлемдер жүзеге асырылатын үкіметтік сыртқы қарыз немесе грант сомасы орналастырылады.
757. Қазақстан Республикасы Үкіметінің одан әрі қарыз алуын көздемейтін бірлесіп қаржыландырумен байланысты гранттарды қоспағанда, және грант туралы шартта өзгеше айтылмаған болса, үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар есебінен қаржылық операциялар бюджеттік бағдарлама әкімшісі қаражатты алуға арналған өтінімдердің негізінде шетел қарыз берушісінің немесе донордың атына жіберілетін нысан бойынша және қарыз шартына немесе байланысты грант туралы шартқа сәйкес, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады. Бұл ретте, үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар қаражатын бюджеттік бағдарлама әкімшісі тиісті қарыз немесе байланысты грант туралы шартта көзделмеген мақсаттарға ала алмайды.
Ескерту. 757-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
758. Несие шотынан қаражатты алуға арналған өтінімдерге екі қойылатын қолдар тобы бұрыштама соғады, онда қойылатын қолдың бірінші тобы бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға қойылған қолдың екінші тобы бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне бекітілген. Бұл ретте, қойылған қолдың бірінші тобы мәртебесіне ие болу бюджеттік бағдарламалар шеңберінде үкіметтік сыртқы қарыз қаражатын немесе байланысты грантты пайдалануды реттеумен және олардың мақсатты пайдаланылуын бақылаумен, екінші қойылатын қолдар тобы иегерлерінің мәртебесі - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес олардың мақсатты пайдаланылуына, сондай-ақ төлемді алушы - ақшаны алушы деректемелерің дұрыстығына және растығына толық жауапкершілікпен анықталады.
759. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған шоттан сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотынан үкіметтік сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың қаражатын алуға арналған өтінімде бірінші топтың қолын алу және бірлесіп қаржыландыру үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшісі қаражат алуға арналған өтініммен бірге бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға мыналарды:
төлемнің мақсаты көрсетілген ілеспе хатты;
бірлесіп қаржыландыру бойынша қаржылық операциялар жүргізген кезде аумақтың қазынашылық бөлімшесінде тіркелген шарт және келісімді тіркеу туралы хабарлама;
қарыз алу шарты немесе байланысты грант туралы келісімнің шеңберінде жасасқан келісімшарттарға төлемдер жүргізілген жағдайда осы келісімшарттарға сәйкес төлем жүргізілетін құжаттардың (орындалған жұмыстардың сертификаттары және/немесе сол немесе өзге қызметтердің берілгені туралы инвойстар, оның ішінде келісімшарттың талаптарында бұл көзделген жағдайларда, банктік кепілдіктердің көшірмелері) көшірмелері, олар бойынша бастапқы төлемдер жүргізу кезінде, одан кейінгі кез келген өзгерістер мен толықтырулары бар көшірмелерін қоса алғанда, осы келісімшарттардың көшірмелері, сондай-ақ егер, бұл қарыз алу шарты және байланысты грант туралы келісім бойынша рәсімдермен көзделген болса, келісімшарттар жасасуға арналған шетелдік қарыз берушінің ресми мақұлдамалар көшірмелерін;
келісім-шарт жасалмай жүргізілетін шығыстар бойынша біржолғы төлемдер жасалған жағдайда бастапқы құжаттардың көшірмесін (шот-фактураларды, жөнелтпе құжаттарды, кіріс кассалық ордерлерді, түбіртектерді, қолхаттарды және өзге де құжаттарды);
үкіметтік сыртқы қарыздарды және байланысты гранттарды бірлесіп қаржыландыру жөніндегі қаржылық операцияларды қоспағанда, қарыз шарты бойынша немесе байланысты грант туралы келісім бойынша қабылданған қаржы рәсімдеріне сәйкес шетел қарыз берушісіне немесе донорға ұсынуға қажет құжаттардың көшірмесін;
бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның сұрау салуы бойынша есеп беретін сомалар жөнінде қосымша ақпаратты, оның ішінде келісімшарттардың, жұмыс көлемі ведомостарының, инвойстердің, сертификаттардың электрондық нұсқасын;
тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу бойынша конкурстық комиссияның шешімін ұсынады.

Сноска. Пункт 759 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 09.11.2009 № 1789; от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п.3); от 22.04.2014 № 385.
760. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение десяти рабочих дней проверяет заявку на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта со счета на соответствие контрактам, заключенным в рамках правительственных внешних займов и связанных грантов и условиям договоров займов или соглашениям о связанных грантах, подписывает и возвращает ее администратору бюджетной программы для передачи иностранному заимодателю или донору.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в последнем месяце текущего финансового года принимает заявки на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта до 15 декабря текущего финансового года.
Сноска. Пункт 760 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п.3); от 22.04.2014 № 385.
761. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета может отклонить заявки на снятие средств со ссудного счета, специального счета, открытого в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, и софинансирования, предоставленные администратором бюджетной программы для рассмотрения согласно пунктам 757-759 настоящих Правил в случае:
если проводимая финансовая операция противоречит условиям договора займа или соглашения о связанном гранте или заключенного в рамках договора займа или соглашения о связанном гранте контракта;
отсутствия или недостаточности плановых назначений, предусмотренных планом финансирования администратора республиканской или местной бюджетной программы;
нарушения администратором бюджетной программы соответствующих правил и процедур, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, договором займа или соглашением о связанном гранте;
наличия несоответствий и ошибок в документах по проводимой финансовой операции до устранения их администратором бюджетной программы.
Сноска. Пункт 761 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
762. Снятие средств правительственных внешних займов или связанных грантов со ссудного счета учитывается при исполнении бюджета следующим образом:
при перечислении на специальный счет внешнего займа или связанного гранта как поступление в соответствии с бюджетной классификацией поступлений Единой бюджетной классификации Республики Казахстан;
при перечислении средств напрямую поставщику товаров (работ, услуг) как поступление и расходы (одновременно) в соответствии с классификацией поступлений ЕБК РК.
Перечисление средств на специальный счет внешнего займа или связанного гранта, предусмотренный настоящими Правилами, производится иностранным заимодателем или донором, предоставляющим заемные средства или связанные гранты Правительству Республики Казахстан, на основании заявки администратора бюджетных программ на снятие средств со счета в соответствии с условиями договора займа или о связанном гранте.

Ескерту. 759-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789, 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз); 22.04.2014 N 385 қаулыларымен.
760. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган он жұмыс күні ішінде шоттан үкіметтік сыртқы қарыз қаражатын немесе байланысты грантты алуға арналған өтінімнің үкіметтік сыртқы қарыздар және байланысты гранттар шеңберінде жасасқан келісімшарттарға және қарыз шартының талаптарына немесе байланысты гранттар туралы келісімге сәйкестігін тексереді, қол қояды және оны шетелдік қарыз берушіге немесе донорға беру үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне қайтарады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ағымдағы қаржы жылының соңғы айында үкіметтік сыртқы қарыз қаражаттарын немесе байланысты грантты алуға арналған өтінімдерді ағымдағы қаржы жылының 15 желтоқсанына дейін қабылдайды.
Ескерту. 760-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз); 22.04.2014 N 385 қаулыларымен.
761. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган осы Ереженің 757-759-тармақтарына сәйкес қарау үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшісі ұсынған несие шотынан, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған арнайы шоттан және бірлесіп қаржыландыру шотынан қаражат алуға арналған өтінімді мынадай:
егер жүргізілетін қаржы операциясы қарыз шартының немесе байланысты грант туралы келісімнің талаптарына немесе қарыз шартының немесе байланысты грант туралы келісімнің шеңберінде жасалған келісім-шартқа қайшы келген;
республикалық немесе жергілікті бюджеттік бағдарлама әкімшісін қаржыландыру жоспарында көзделген жоспарлы тағайындаулар жоқ немесе жеткіліксіз болған;
бюджеттік бағдарлама әкімшісі Қазақстан Республикасының заңнамасында, қарыз шартында немесе байланысты грант туралы келісімде көзделген тиісті ережелер мен рәсімдерді бұзған;
жүргізілетін қаржы операциялары бойынша құжаттарда сәйкессіздік және қателік орын алған жағдайда оларды бюджеттік бағдарлама әкімшісі жойғанға дейін қабылдамауы мүмкін.
Ескерту. 761-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
762. Үкіметтік сыртқы қарыздар қаражатын немесе байланысты гранттарды несие шотынан алу бюджетті атқару кезінде мынадай түрде:
Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасы түсімдерінің бюджеттік сыныптамасына сәйкес түсімдер ретінде сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына аударған кезде;
ҚР ББС кірістер сыныптамасына сәйкес түсімдер мен шығыстар (бір мезгілде) ретінде тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) тікелей берушілерге аударған кезде ескеріледі.
Осы Ережеде көзделген сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шотына қаражат аудару шетел қарыз берушілерінің немесе Қазақстан Республикасы Үкіметіне қарыз қаражатын немесе байланысты грантты беретін донорлар қарыз немесе байланысты грант туралы шарт талаптарына сәйкес шоттардан қаражат алуға бюджеттік бағдарламалардың әкімшісінің өтінімі негізінде жүргізіледі.

Сноска. Пункт 762 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
763. На специальный счет внешнего займа или связанного гранта не могут быть зачислены иные средства, кроме средств правительственного внешнего займа или связанного гранта, предназначенных для пополнения указанного счета в соответствии с условиями договора займа или о связанном гранте, за исключением случаев возврата средств по ранее проведенным расходным операциям с этого счета.
Сноска. Пункт 763 в редакции постановления Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
764. Со специальных счетов внешних займов или связанных грантов финансируются бюджетные программы, связанные с реализацией проектов, в национальной или иностранной валютах.
Сноска. Пункт 764 в редакции постановления Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
765. На счета к специальному счету бюджетного инвестиционного проекта или программы зачисляются только средства, конвертированные со специального счета инвестиционного проекта.
Сноска. Пункт 765 в редакции постановления Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
766. Начисляемые банком второго уровня в соответствии с договором, заключенным между банком второго уровня и администратором бюджетной программы, вознаграждения на остаток на специальном счете внешнего займа или связанного гранта или на счете к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, а также пени, уплачиваемые банком второго уровня, подлежат зачислению в республиканский бюджет по соответствующим кодам бюджетной классификации поступлений.
Сноска. Пункт 766 в редакции постановления Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
767. Администраторам бюджетных программ при заключении договора с банками второго уровня Республики Казахстан на открытие специального счета внешнего займа или связанного гранта необходимо предусмотреть следующие пункты:
право получения центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета выписок о движении средств на специальном счете внешнего займа или связанного гранта, открытого в соответствии с международным договором займа или о связанном гранте;
обязательство банка проводить платежи со специального счета, рыночному курсу обмена валют, установленному в соответствии с законодательством Республики Казахстан на дату платежа.
Порядок открытия, ведения и закрытия счетов государственных учреждений в банках второго уровня или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, осуществляются в порядке, установленном банковским законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 767 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22.04.2014 № 385.

Ескерту. 762-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
763. Сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына осы шоттан бұрын жүргізілген шығыс операциялары бойынша қаражатты қайтару жағдайларын қоспағанда, қарыз немесе байланысты грант туралы шарттың талаптарына сәйкес көрсетілген шотты толықтыруға арналған үкіметтік сыртқы қарыз қаражаттарынан немесе байланысты гранттан басқа өзге де қаражаттар есепке алынбайды.
Ескерту. 763-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
764. Сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарынан жобаларды іске асыруға байланысты бюджеттік бағдарламалар ұлттық немесе шетел валюталарында қаржыландырылады.
Ескерту. 764-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
765. Сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына арналған шоттарға сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотынан айырбасталған қаражат қана есепке алынады.
Ескерту. 765-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
766. Екінші деңгейдегі банк пен бюджеттік бағдарлама әкімшісі арасында жасалған шартқа сәйкес екінші деңгейдегі банк есептейтін сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шотындағы немесе сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шотының шотындағы қалдыққа есептелген сыйақылар, сондай-ақ екінші деңгейдегі банк төлейтін өсімақылар түсімдердің бюджеттік сыныптамасының тиісті кодтары бойынша республикалық бюджетке есептеуге жатады.
Ескерту. 766-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
767. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерімен сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шоттарын ашуға шарттар жасасқан кезде мынадай тармақтарды:
бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның қарыз немесе байланысты грант туралы халықаралық шарттарына сәйкес ашылған сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шотындағы қаражаттың қозғалысы туралы үзінді көшірмелерді алу құқығын;
банктің төлем күніне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленген валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша арнайы шоттан төлемдер жүргізу міндеттемесін көздеуі қажет.
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелердің екінші деңгейдегі банктердегі шоттарын ашу, жүргізу және жабу тәртібі Қазақстан Республикасының банктік заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Ескерту. 767-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.

768. Расходование средств софинансирования правительственных займов и связанных грантов производится администратором бюджетной программы на основании счета к оплате и заявки на снятие средств софинансирования по форме согласно приложению 81 к настоящим Правилам, предоставляемых в территориальное подразделение казначейства. Заявка на снятие средств софинансирования заверяется двумя группами подписей, где первая группа подписывается центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, а вторая группа - администратором бюджетной программы, ответственным за реализацию проекта.
Заявка на снятие средств софинансирования рассматривается центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в течение десяти рабочих дней на соответствие условиям контрактов, плановым назначениям на принятие обязательств администратора бюджетных программ на текущий финансовый год, и после процедуры согласования, подписывает и возвращает ее администратору бюджетной программы для предоставления в территориальное подразделение казначейства.
Процедура согласования заявки на снятие средств софинансирования подтверждается подписью уполномоченного лица центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета и оттиском штампа ответственного исполнителя.
Заявка на снятие средств софинансирования действует в течение пятнадцати календарных дней после согласования с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Сноска. Пункт 768 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 09.11.2009 № 1789; от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
768-1. Для расходования средств правительственного внешнего займа или связанного гранта со специального счета внешнего займа или связанного гранта, открытого в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, администратор бюджетной программы предоставляет в территориальное подразделение казначейства заявление на перевод денег в иностранной валюте и заявку на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта со специального счета внешнего займа или связанного гранта по форме согласно приложению 81-1 к настоящим Правилам.
Заявка на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта со специального счета внешнего займа или связанного гранта заверяется двумя группами подписей, где первая группа подписывается центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, а вторая группа - администратором бюджетной программы, ответственным за реализацию проекта.
Заявка на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта со специального счета внешнего займа или связанного гранта, открытого в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, рассматривается центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в течение пяти рабочих дней на соответствие условиям договоров и контрактов, и после процедуры согласования подписывается и возвращается администратору бюджетной программы для предоставления в территориальное подразделение казначейства.
Процедура согласования заявки на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта со специального счета внешнего займа или связанного гранта, открытого в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, подтверждается подписью уполномоченного лица центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета и оттиском штампа ответственного исполнителя.

768. Үкіметтік қарыздарды және байланысты гранттарды бірлесіп қаржыландыру қаражатын жұмсау бюджеттік бағдарлама әкімшісі төлеуге берілген шоттың және аумақтық қазынашылық бөлімшесіне ұсынылатын осы Ереженің 81-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бірлесіп қаржыландыру қаражатын алуға арналған өтінімнің негізінде жүргізіледі. Бірлесіп қаржыландыру қаражатын алуға арналған өтінім екі қойылған қол тобымен куәландырылады, онда бірінші топқа бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган, ал екінші топқа - жобаны іске асыруға жауапты бюджеттік бағдарламаның әкімшісі қол қояды.
Бірлесіп қаржыландыру қаражатын алуға өтінімді он жұмыс күні ішінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ағымдағы қаржы жылына және келісілу рәсімінен кейін бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің міндеттемелерін қабылдауға жоспарлы тағайындаулардың келісім-шарттар талаптарына сәйкестігін қарайды, қол қояды және аумақтық қазынашылық бөлімшесіне ұсыну үшін оны бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне қайтарып береді.
Бірлесіп қаржыландыру қаражатын алуға өтінімді келісу рәсімі бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның уәкілетті тұлғасының қолымен және жауапты орындаушы мөртабанының бедерімен расталады.
Бiрлесiп қаржыландыру қаражатын алуға арналған өтінім бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органмен келісуден кейінгі күнтізбелік он бес күн ішінде жарамды болады.
Ескерту. 768-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789; 24.04.2013 № 392 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
768-1. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған Үкіметтік сыртқы қарыздың немесе байланысты грант қаражатын жұмсау үшін бюджеттік бағдарлама әкімшісі аумақтық қазынашылық бөлімшесіне шетел валютасында ақша аударуға арналған өтінішті және осы Ереженің 81-1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотынан үкіметтік сыртқы қарыз немесе байланысты грант қаражатын алуға арналған өтінімді ұсынады.
Сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шотынан үкіметтік сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың қаражатын алуға арналған өтінім қойылған қолдардың екі тобымен куәландырылады, онда бірінші топқа бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган, ал екінші топқа - жобаны іске асыруға жауапты бюджеттік бағдарламаның әкімшісі қол қояды.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шотынан үкіметтік сыртқы қарыз немесе байланысты грант қаражатын алуға арналған өтінімді бес жұмыс күні ішінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган шарттар мен келісімшарттардың талаптарына сәйкестігін қарайды және келісілу рәсімінен кейін қол қояды және аумақтық қазынашылық бөлімшесіне ұсыну үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне қайтарып береді.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шотынан үкіметтік сыртқы қарыз немесе байланысты грант қаражатын алуға өтінімді келісу рәсімі бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның уәкілетті тұлғасының қолымен және жауапты орындаушы мөртабанының бедерімен расталады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 768-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
768-2. В случае необходимости расходования средств внешнего займа или связанного гранта в национальной валюте, администратор бюджетной программы вместе с заявкой на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта со специального счета внешнего займа или связанного гранта предоставляет в территориальное подразделение казначейства до 10-00 часов заявку на реконвертацию иностранной валюты со специального счета внешнего займа или связанного гранта, открытого в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, на контрольном счете наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта. Расходование средств внешнего займа или связанного гранта с контрольного счета наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта осуществляется на основании счета к оплате и заявки на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта со специального счета внешнего займа или связанного гранта, предоставляемых администратором бюджетной программы в территориальное подразделение казначейства.
В случае необходимости расходования средств внешнего займа или связанного гранта в иностранной валюте, отличной от валюты займа или связанного гранта, администратор бюджетной программы вместе с заявкой на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта со специального счета внешнего займа или связанного гранта предоставляет в территориальное подразделение казначейства до 10-00 часов заявку на реконвертацию иностранной валюты со специального счета внешнего займа или связанного гранта на контрольном счете наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта. Одновременно предоставляется счет к оплате и заявка на конвертацию иностранной валюты с контрольного счета наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта на счет к специальному счету внешнего займа или связанного гранта в иностранной валюте, отличной от валюты займа или связанного гранта.
Расходование средств внешнего займа или связанного гранта со счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта осуществляется на основании заявления на перевод денег в иностранной валюте и заявки на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта со специального счета внешнего займа или связанного гранта, предоставляемых администратором бюджетной программы в территориальное подразделение казначейства.
Сноска. Правила дополнены пунктом 768-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 22.04.2014 № 385.

Ескерту. Ереже 768-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
768-2. Ұлттық валютада сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың қаражатын жұмсау қажет болған жағдайда, бюджеттік бағдарламаның әкімшісі сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотынан үкіметтік сыртқы қарыз қаражатын немесе байланысты грантты алуға өтінімімен бірге бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қолма-қол ақшаны қайта айырбастаудың бақылау шотында ашылған сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотынан шетелдік валютаны қайта айырбастауға арналған өтінімді сағат 10-00-ге дейін қазынашылықтың аумақтық бөлімшесіне береді. Сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қолма-қол ақшаны қайта айырбастаудың бақылау шотынан сыртқы қарыз немесе байланысты грант қаражатының жұмсалуы қазынашылықтың аумақтық бөлімшесіне бюджеттік бағдарлама әкімшісі беретін сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотынан үкіметтік сыртқы қарыз немесе байланысты грант қаражатын алуға төлем шотының және өтінімнің негізінде жүзеге асырылады.
Қарыз немесе байланысты грант валютасынан өзгеше ұлттық валютада сыртқы қарыз немесе байланысты грант қаражатын жұмсау қажет болған жағдайда, бюджеттік бағдарламаның әкімшісі сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотынан үкіметтің сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шотынан үкіметтің сыртқы қарыз немесе байланысты грант қаражатын алуға өтінімімен бірге аумақтың қазынашылықтың бөлімшесіне сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қолма-қол ақшаны қайта айырбастаудың бақылау шотындағы сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотынан шетелдік валютада қайта айырбастаудың өтінімін сағат 10-00-ге дейін қазынашылықтың аумақтық бөлімшесіне береді. Қарыз немесе байланысты грант валютасынан өзгеше шетел валютасында сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шотына сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қолма-қол ақшаны қайта айырбастаудың бақылау шотынан шетелдік валютада қайта айырбастаудың төлеміне шот пен өтінімі бір мезгілде беріледі.
Сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына арналған шоттан сыртқы қарыз немесе байланысты грант қаражатын жұмсау шетел валютасындағы ақшаны аударуға арналған өтініш және аумақтық қазынашылық бөлімшесіне бюджеттік бағдарламалар әкімшісі ұсынатын сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шотынан үкіметтік сыртқы қарыз немесе байланысты грант қаражатын алу өтінімі негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. Ереже 768-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.

768-3. Деньги в национальной (иностранной) валюте, реконвертированные со специального счета внешнего займа или связанного гранта, открытого в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, на контрольном счете наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта (на счет к специальному счету внешнего займа или связанного гранта), должны быть использованы администратором бюджетной программы по назначению в течение пяти рабочих дней.
В случае неиспользования либо недоиспользования денег в национальной (иностранной) валюте в течение указанного срока, администратор бюджетной программы предоставляет в территориальное подразделение казначейства документы для их конвертации с последующим восстановлением суммы в иностранной валюте на специальный счет внешнего займа или связанного гранта, с которого были реконвертированы (конвертированы) деньги в национальную (иностранную) валюту.
Администратор бюджетной программы обеспечивает своевременность предоставления указанных в настоящем пункте документов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 768-3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
Глава 81. Порядок получения и использования займов под поручительства государства, а также возврата средств республиканского бюджета, выделенных на исполнение обязательств по поручительству государства
Сноска. Заголовок главы 81 в редакции постановления Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п.3).
769. Настоящая глава получения и использования поручительств государства (далее - глава) определяет процедуру предоставления Правительством Республики Казахстан поручительства государства по негосударственным займам (далее - поручительства государства).
770. Процесс предоставления поручительств государства включает комплекс мероприятий, содержащий следующие основные этапы:
отбор концессионных проектов;
формирование, рассмотрение и утверждение перечня концессионных проектов;
предоставление поручительства государства.
771. Основными участниками процесса предоставления поручительств государства являются заемщики, отраслевые уполномоченные органы, уполномоченный орган по государственному планированию, по исполнению бюджетаохраны окружающей средыРеспубликанская бюджетная комиссия, Банк, специализированная организация по вопросам концессии, заимодатель.
772. Заемщики:
1) подготовку технико-экономического обоснования (ТЭО) и проекта проспекта выпуска облигаций в составе конкурсной заявки;
2) обеспечивают предоставление документации, требуемой для рассмотрения концессионных проектов в соответствии с настоящими Правилами и требованиями участников процесса предоставления поручительств государства;

768-3. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шотында (сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шотындағы шотта) ашылған сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шотынан қайта айырбасталған ұлттық (шетел) валютасындағы ақшаларды бюджеттік бағдарлама әкімшісі мақсаттылығы бойынша 5 жұмыс күні ішінде пайдалануы тиіс.
Көрсетілген мерзім ішінде ұлттық (шетел) валютасындағы ақшаны пайдаланбаған не түгел пайдаланбаған жағдайда, бюджеттік бағдарлама әкімшісі ұлттық (шетел) валютасындағы қайта айырбасталған (айырбасталған) сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шотындағы шетел валютасындағы соманы кейіннен қалпына келтіре отырып, оларды айырбастау үшін құжаттарды аумақтық қазынашылық бөлімшесіне береді.
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі осы тармақта көрсетілген құжаттардың уақтылы ұсынылуын қамтамасыз етеді.
Ескерту. Ереже 768-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
81-тарау. Мемлекет кепілгерлігімен қарыздар алу және оларды пайдалану, сондай-ақ мемлекет кепілгерлігі бойынша міндеттемелерді орындауға бөлінген республикалық бюджет қаражатын қайтару тәртібі
Ескерту. 81-тараудың атауы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
769. Мемлекет кепілгерлігін алудың және пайдаланудың осы тарауы (бұдан әрі - тарау) мемлекеттік емес қарыздар бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекет кепілгерлігін беру рәсімін (бұдан әрі - мемлекет кепілгерлігі) анықтайды.
770. Мемлекет кепілгерлігін беру процесі мынадай негізгі кезеңдерінен тұратын іс-шаралар кешенін қамтиды:
инвестициялық жобаларды іріктеу;
концессиялық жобалар тізбесін қалыптастыру, қарау және бекіту;
мемлекет кепілгерлігін беру.
771. Мемлекет кепілгерлігін беру процесінің негізгі қатысушылары қарыз алушылар, салалық уәкілетті органдар, экономикалық жоспарлау жөніндегі, бюджетті атқаруқоршаған ортаны қорғауРеспубликалық бюджет комиссиясы, Банк, Концессиясы мәселелері жөніндегі мамандандырылған ұйым немесе қарыз беруші болып табылады.
772. Қарыз алушылар:
1) техникалық-экономикалық негіздемені (ТЭН) және облигацияларды шығару проспектісінің жобасын конкурстық өтінімдер құрамында дайындауды;
2) осы Ережеге және мемлекет кепілгерлігін беру процесіне қатысушылардың талаптарына сәйкес концессиялық жобаларды қарау үшін талап етілетін құжаттама беруді қамтамасыз етеді;

3) ежегодно предоставляют заимодателю и уполномоченному органу по исполнению бюджета договор страхования не позднее одного месяца до истечения срока, предыдущего договора страхования;
4) заключают договор концессии;
5) заключают договор о предоставлении интересов держателей облигаций с представителем держателей облигаций.
Сноска. Пункт 772 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1305 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
773. Отраслевые уполномоченные органы:
1) осуществляют подготовку ТЭО и концессионного предложения;
2) проводят отраслевую экспертизу концессионных проектов;
3) предоставляют соответствующее заключение по результатам отраслевой экспертизы;
4) направляют документацию, включающую в себя технико-экономическое обоснование концессионного проекта, представленного на конкурс потенциальным концессионером, претендующим на получение поручительства государства, проекта проспекта выпуска инфраструктурных облигаций, положительного заключения экспертизы концессионной заявки уполномоченного органа по государственному планированию и других экспертиз, необходимых в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5) заключают договор концессии.
Сноска. Пункт 773 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1305 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
774. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета:
1) осуществляет финансовую экспертизу концессионных проектов;
2) заключает договор поручительства;
3) предоставляет поручительства государства.
Сноска. Пункт 774 в редакции постановления Правительства РК от 30.04.2014 № 427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
775. Центральный уполномоченный орган в области охраны окружающей среды осуществляет государственную экологическую экспертизу концессионного проекта в целях предотвращения возможных негативных последствий, связанных с реализацией планируемой деятельности, оценкой соответствия экологическим требованиям планируемой деятельности на стадиях, предшествующих принятию решения об их реализации и обеспечения экспертной оценки прогнозируемых изменений экологической обстановки вследствие размещения и развития производственных сил.
776. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию:
привлекает специализированную организацию по вопросам проведения экспертизы и оценки документации по вопросам бюджетных инвестиций и концессии;
согласовывает конкурсную документацию и договор концессии;
формирует и вносит на рассмотрение республиканской бюджетной комиссии предложение по лимиту предоставления или увеличения объема лимита поручительств государства на планируемый период, проект перечня концессионных проектов, по которым возможно предоставление или увеличение объема лимита поручительства государства в пределах лимита очередного финансового года.

3) жыл сайын қарыз берушіге және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға алдыңғы сақтандыру шартының мерзімі өткенге дейін кемінде бір ай қалғанда сақтандыру шартын береді;
4) концессия шартын жасасады;
5) облигацияларды ұстаушылардың өкілімен облигацияларды ұстаушылардың мүдделерін білдіру туралы шарт жасасады.
Ескерту. 772-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 N 1305 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
773. Салалық уәкілетті органдар:
1) ТЭН мен концессиялық ұсыныс дайындауды жүзеге асырады;
2) концессиялық жобалардың салалық сараптамасын жүргізеді;
3) салалық сараптама нәтижелері бойынша тиісті қорытынды береді;
4) мемлекет кепілгерлігін, инфрақұрылымдық облигациялар шығару проспектісінің жобасын, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның концессиялық өтінімі сараптамасының оң қорытындысын алуға үміткер әлеуетті концессионер конкурсқа ұсынған концессиялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесін және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қажетті сараптамалардың басқа да қорытындыларын қамтитын құжаттаманы жібереді;
5) концессия шартын жасасады.
Ескерту. 773-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 N 1305 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
774. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган:
1) концессиялық жобалардың қаржылық сараптамасын жүзеге асырады;
2) кепілгерлік шартын жасайды;
3) мемлекет кепілгерліктерін ұсынады.
Ескерту. 774-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.04.2014 № 427 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
775. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық уәкілетті орган жоспарланған қызметті іске асыруға, оларды іске асыру туралы шешім қабылдау алдындағы кезеңдегі жоспарланған қызметтің экологиялық талаптарына сәйкестігін бағалауға байланысты ықтимал теріс салдарлардың алдын алу және өндіргіш күштерді орналастыру және дамыту салдарынан экологиялық жағдайдың болжамданған өзгеруін сараптамалық қамтамасыз ету мақсатында концессиялық жобаның мемлекеттік экологиялық сараптамасын жүзеге асырады.
776. Мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган: бюджеттiк инвестициялар мен концессия мәселелерi бойынша құжаттамаға сараптама жүргiзу және бағалау мәселелерi жөнiндегi мамандандырылған ұйымды тартады;
конкурстық құжаттаманы және концессия шартын келiседi;
жоспарланған кезеңге мемлекет лимитiн беру немесе кепiлгерлiгiнiң лимит көлемiнiң ұлғаюы бойынша ұсынысты, кезекті қаржы жылының лимитi шегiнде олар бойынша мемлекет кепілгерлігі лимитiнiң берiлуi немесе көлемiнiң ұлғаюы мүмкiн концессиялық жобалар тiзбесінің жобасын қалыптастырады және республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгiзедi.

Сноска. Пункт 776 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
777. Представитель держателей облигаций:
1) контролирует исполнение эмитентом обязательств, установленных проспектом выпуска облигаций, перед заимодателями;
2) осуществляет мониторинг накопления эмитентом средств на специальном счете условного вклада (счете обслуживания);
3) информирует центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета о выполнении эмитентом обязательств по накоплению средств на специальном счете условного вклада (счете обслуживания);
4) принимает меры, направленные на защиту прав и интересов заимодателей;
5) информирует заимодателей о своих действиях в соответствии с подпунктами 1)-3) настоящего пункта и о результатах таких действий;
6) заключает договор поручительства с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета;
7) заключает договор о представлении интересов держателей облигаций с заемщиком;
8) предоставляют договор о представлении интересов держателей облигаций в уполномоченный орган по исполнению бюджета.
778. Республиканская бюджетная комиссия:
определяет лимит предоставления или увеличения объема лимита поручительств государства на планируемый период;
определяет перечень концессионных проектов;
определяет для каждого концессионного проекта размер поручительства государства в пределах лимита предоставления или увеличения объема лимита поручительства государства на планируемый период.
Сноска. Пункт 778 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п.3).
779. В процессе предоставления поручительства государства участвуют другие государственные органы и иные организации, уполномоченные в соответствии с законодательством на проведение оценки (экспертизы) концессионных проектов в части своей компетенции.
779-1. В случае исполнения государством обязательств по поручительству, восполнение выделенных средств из республиканского бюджета производится на основании договора страхования.
Сноска. Глава 81 дополнена пунктом 779-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п.3).
779-2. Возврат средств республиканского бюджета, выделенных на исполнение обязательств по поручительству государства осуществляется Банком на основании договора поручения, заключенном между центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и Банком в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Глава 81 дополнена пунктом 779-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п.3).

Ескерту. 776-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
777. Облигацияларды ұстаушылардың өкілі:
1) қарыз берушілер алдында облигацияларды шығару проспектісімен белгіленген міндеттемелерді эмитенттердің орындауын бақылайды;
2) шартты салымның арнайы шотында (қызмет көрсету шоты) эмитенттің қаражат жинау мониторингін жүзеге асырады;
3) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға шартты салымның арнайы шотында (қызмет көрсету шоты) эмитенттің қаражат жинау бойынша міндеттемелерін орындауы туралы ақпарат береді;
4) қарыз берушінің құқығы мен мүддесін қорғауға бағытталған шараларды қолданады;
5) осы тармақтың 1)-3) тармақшаларына сәйкес өз іс-әрекеттері туралы және осындай іс-әрекеттердің нәтижелері туралы қарыз берушіге ақпарат береді;
6) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен кепілдік беру шартын жасасады;
7) қарыз алушымен облигацияларды ұстаушылардың мүдделерін білдіру туралы шарт жасасады;
8) облигацияларды ұстаушылардың мүдделерін білдіру туралы шартты бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға береді.
778. Республикалық бюджет комиссиясы :
жоспарланған кезеңге мемлекет кепілгерлігін беру немесе лимит көлемінің ұлғаюы лимитін;
концессиялық жобалардың тізбесін;
әрбір концессиялық жоба үшін жоспарланған кезеңге мемлекет кепілгерлігін беру немесе лимит көлемінің ұлғаюы лимиті шегінде мемлекет кепілгерлігінің мөлшерін анықтайды.
Ескерту. 778-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
779. Мемлекеттің кепілгерлігін беру процесінде басқа мемлекеттік органдар және заңнамаға сәйкес концессиялық жобаларды бағалауды (сараптауды) жүргізуге өкілеттік берілген өзге ұйымдар өз құзыреті бөлігінде қатысады.
779-1. Кепілгерлік бойынша міндеттемелерді мемлекет орындаған жағдайда республикалық бюджеттен оқшауландырылған қаражатты орындау сақтандыру шарты негізінде жүргізіледі.
Ескерту. 81-тарау 779-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
779-2. Мемлекет кепілгерлігі бойынша міндеттемелерді орындауға бөлінген республикалық бюджет қаражатын қайтаруды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мен Банк арасында жасасқан тапсырма шарты негізінде Банк жүзеге асырады.
Ескерту. 81-тарау 779-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.

Глава 82. Процедура предоставления поручительства
государства Республики Казахстан
780. После утверждения Правительством Республики Казахстан перечня концессионных проектов, предлагаемых к финансированию за счет негосударственных займов, привлекаемых под поручительство государства, отраслевой уполномоченный орган заключает с заемщиком договор концессии.
781. После предоставления отраслевым уполномоченным органом (организатором конкурса по выбору концессионера) ТЭО концессионного проекта, представленного на конкурс заемщиком, претендующим на получение поручительства государства, проекта проспекта выпуска инфраструктурных облигаций, положительного заключения отраслевой экспертизы, и экономической экспертизы концессионной заявки уполномоченного органа по государственному планированию и других экспертиз, необходимых в соответствии с законодательством Республики Казахстан, уполномоченный орган по исполнению бюджета организует проведение финансовой экспертизы концессионного проекта и в течение двух месяцев готовит соответствующее заключение, которое направляет организатору конкурса по выбору концессионера.
Сноска. Пункт 781 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1305 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
781-1. Организатор конкурса по выбору концессионера на основании положительного заключения финансовой экспертизы концессионного проекта уполномоченного органа по исполнению бюджета подготавливает и направляет информацию о предоставлении поручительства государства по концессионному проекту в пределах лимита предоставления поручительства государства на планируемый период в центральный уполномоченный орган по государственному планированию.
Сноска. Правила дополнены пунктом 781-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1305 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
781-2. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию выносит на Республиканскую бюджетную комиссию вопрос о предоставлении поручительства государства по концессионному проекту. Республиканская бюджетная комиссия в пределах лимита предоставления поручительства государства на планируемый период определяет размер поручительства государства по концессионному проекту.
Центральный уполномоченный орган по государственному планированию направляет организатору конкурса выписку из протокола решения Республиканской бюджетной комиссии в течение 5 (пять) рабочих дней с момента получения.

82-тарау. Қазақстан Республикасының мемлекет кепілгерлігін беру рәсімі
780. Қазақстан Республикасының Үкіметі мемлекет кепілгерлігімен тартылатын мемлекетті емес қарыз есебінен қаржыландыруға ұсынылатын концессиялық жобалардың тізбесін бекіткеннен кейін салалық уәкілетті орган қарыз алушымен концессия шартын жасасады.
781. Салалық уәкілетті орган (концессионер таңдау жөніндегі конкурсты ұйымдастырушы) мемлекет кепілгерлігін, инфрақұрылымдық облигацияларды шығару проспектісінің жобасын, салалық сараптаманың және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның концессиялық өтінімінің экономикалық сараптамасының және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қажет басқа да сараптамалардың оң қорытындыларын алуға үміткер қарыз алушы конкурсқа ұсынған концессиялық жоба ТЭН-ін ұсынғаннан кейін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган концессиялық жобаның қаржылық сараптамасын жүргізуді ұйымдастырады және екі ай ішінде концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты ұйымдастырушыға жіберетін тиісті қорытындыны дайындайды.
Ескерту. 781-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 N 1305 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
781-1. Концессионер таңдау жөніндегі конкурстың ұйымдастырушысы бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның концессиялық жобасының қаржылық сараптамасының оң қорытындысы негізінде жоспарланған кезеңге мемлекет кепілгерлігін ұсыну лимитінің шегінде концессиялық жоба бойынша мемлекет кепілгерлігін беру туралы ақпаратты дайындайды және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға жібереді.
Ескерту. Ереже 781-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 N 1305 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
781-2. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган концессиялық жоба бойынша мемлекет кепілгерлігін беру туралы мәселені Республикалық бюджет комиссиясына шығарады. Республикалық бюджет комиссиясы жоспарланған кезеңге мемлекет кепілгерлігін ұсыну лимитінің шегінде концессиялық жоба бойынша мемлекет кепілгерлігінің мөлшерін айқындайды.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган конкурс ұйымдастырушысына Республикалық бюджет комиссиясы шешімінің хаттамасынан үзінді көшірмені алған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жібереді.

Сноска. Правила дополнены пунктом 781-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1305 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
781-3. После предоставления заемщиком ТЭО увеличения стоимости строительства концессионного проекта, проекта изменений в проспект выпуска инфраструктурных облигаций, положительного заключения экспертизы уполномоченного органа по государственному планированию и других заключений экспертиз, необходимых в соответствии с законодательством Республики Казахстан, уполномоченный орган по исполнению бюджета организует проведение финансовой экспертизы увеличения объема поручительства государства по концессионному проекту и в течение 30 (тридцать) рабочих дней готовит соответствующее заключение.
Сноска. Правила дополнены пунктом 781-3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1305 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
781-4. Увеличение объема поручительства государства осуществляется в соответствии с требованиями бюджетного законодательства Республики Казахстан в случаях необходимости увеличения объема финансирования концессионного проекта:
1) если в проектно-сметную документацию, прошедшую государственную экспертизу, внесены изменения или дополнения, не учтенные при проведении конкурса и принято совместное решение сторон договора концессии о дополнительном финансировании на сумму такого изменения или дополнения;
2) если увеличение связано с долгосрочностью строительных работ и влиянием объективных, независящих от концессионера причин (форс-мажорных обстоятельств, инфляции, кризиса, изменение налоговой политики и других) на стоимость строительства объекта концессии, не учтенных в проектно сметной документации.
Сноска. Правила дополнены пунктом 781-4 в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1305 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
782. Заключение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета по финансовой экспертизе концессионного проекта включает оценку:
финансовых условий негосударственного займа, привлекаемых под поручительство государства;
финансового состояния и юридического статуса заемщика за период не менее одного года до обращения о получении поручительства государства;
обеспечения по поручительству государства, предоставляемого заемщиком;
финансовых и технических рисков;
соответствия заемщика требованиям Бюджетного кодекса, предъявляемым к лицам, претендующим на получение поручительства государства.

Ескерту. Ереже 781-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 N 1305 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
781-3. Қарыз алушы концессиялық жоба құрылысының құнын ұлғайту ТЭН-ін, инфрақұрылымдық облигацияларды шығару проспектісіне енгізілетін өзгерістер жобасын, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган сараптамасының және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қажет басқа да сараптамалардың оң қорытындыларын ұсынғаннан кейін, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган концессиялық жоба бойынша мемлекет кепілгерлігінің мөлшерін ұлғайтуға қаржылық сараптама жүргізуді ұйымдастырады және 30 (отыз) жұмыс күні ішінде тиісті қорытынды дайындайды.
Ескерту. Ереже 781-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 N 1305 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
781-4. Мемлекет кепілгерлігінің көлемін ұлғайту:
1) егер мемлекеттік сараптамадан өткен жобалау-сметалық құжаттамаға өзгерістер немесе конкурс өткізу кезінде ескерілмеген толықтырулар енгізілсе және осындай өзгеріс немесе толықтыру сомасын қосымша қаржыландыру туралы концессия шарты тараптарының бірлескен шешімі қабылданса;
2) егер ұлғайту құрылыс жұмыстарының ұзақ мерзімділігіне және жобалау-сметалық құжаттамада ескерілмеген концессия объектісінің құрылысы құнына концессионерге тәуелді емес объективті себептердің (форс-мажорлық жағдайлар, инфляция, дағдарыс, салық саясатының өзгеруі және басқалары) ықпал етуіне байланысты болса, концессиялық жобаны қаржыландыру көлемін ұлғайту қажет болған жағдайларда, Қазақстан Республикасы бюджет заңнамасының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. Ереже 781-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 N 1305 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
782. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның концессиялық жобаның қаржылық сараптамасы бойынша қорытындысы мыналарды:
мемлекет кепілгерлігімен тартылатын мемлекеттік емес қарыздың қаржылық шарттарын;
мемлекет кепілгерлігін алғаны туралы өтінім білдіргенге дейін үш жылдан кем емес кезең ішіндегі қарыз алушының қаржылық жай-күйін және заңды мәртебесін;
қарыз алушы берген мемлекет кепілгерлігі бойынша қамтамасыз етілуін;
қаржылық және техникалық тәуекелдерді;
мемлекет кепілгерлігін алуға үміткер тұлғаларға қойылатын Бюджет кодексінің талаптарына қарыз алушының сәйкес келуін бағалауды қамтиды.

Сноска. Пункт 782 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п.3).
782-1. Обязательными условиями увеличения объема выданного поручительства государства являются:
1) наличие общего лимита поручительств государства на планируемый период;
2) сохранение экономических параметров окупаемости концессионного проекта (в том числе отсутствие прогнозных кассовых разрывов, наличие положительного показателя чистой приведенной стоимости, сохранение внутренней нормы доходности концессионного проекта) и выполнения финансовых ковенант (обязательств заемщика поддерживать некоторые финансовые показатели на определенном уровне), предусмотренных в договоре концессии;
3) пропорциональное увеличение размера собственных средств, вкладываемых концессионером в строительство/реконструкцию объекта концессии, до размера составляющего не менее 20 (двадцать) процентов увеличиваемой стоимости строительства объекта концессии;
4) увеличение суммы договора страхования удовлетворяющего требованиям обеспечения возвратности средств республиканского бюджета, отвлеченных на исполнение обязательств по поручительству государства на сумму увеличения объема поручительства государства, за исключением случаев, когда поручительство государства предоставлено без предоставления договора страхования.
Сноска. Правила дополнены пунктом 782-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1305 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
782-2. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию формирует и вносит на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии вопрос об увеличении объема поручительства государства по концессионному проекту в пределах лимита очередного финансового года.
Сноска. Правила дополнены пунктом 782-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1305 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
782-3. Уполномоченный орган по государственному планированию в течение 5 (пять) рабочих дней со дня получения решения Республиканской бюджетной комиссии направляет выписку из протокола решения бюджетной комиссии и копию заключение финансовой экспертизы отраслевому уполномоченному органу (концеденту).
Сноска. Правила дополнены пунктом 782-3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1305 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).

Ескерту. 782-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
782-1. Мемлекеттің берілген кепілгерлігінің көлемін ұлғайтудың міндетті шарттары мыналар:
1) мемлекет кепілгерліктерінің жоспарланған кезеңге арналған жалпы лимитінің болуы;
2) концессиялық жобаның экономикалық өзін-өзі өтеу параметрлерінің сақталуы (оның ішінде болжамды кассалық айырмашылықтардың болмауы, таза келтірілген құнның оң көрсеткішінің болуы, концессиялық жоба кірістілігінің ішкі нормасын сақтау) және концессия шартында көзделген қаржы ковенанттарын орындау (қарыз алушының кейбір қаржылық көрсеткіштерді белгілі бір деңгейде ұстау міндеттемелері);
3) концессия объектісі құрылысының ұлғаю құны кемінде 20 (жиырма) пайыз құрайтын мөлшерге дейін концессия объектісінің құрылысына/реконструкциясына концессионер салатын жеке қаражат мөлшерін теңбе-тең ұлғайту;
4) сақтандыру шарты ұсынылмай мемлекет кепілгерлігі берілген жағдайларды қоспағанда, мемлекет кепілгерлігінің көлемін ұлғайту сомасына мемлекет кепілгерлігі жөніндегі міндеттемелерді орындауға алынған республикалық бюджет қаражатының қайтарымдылығын қамтамасыз ету талаптарын қанағаттандыратын сақтандыру шартының сомасын ұлғайту болып табылады.
Ескерту. Ереже 782-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 N 1305 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
782-2. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган кезекті қаржы жылының лимиті шегінде концессиялық жоба бойынша мемлекет кепілгерлігін ұлғайту туралы мәселені қалыптастырады және Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
Ескерту. Ереже 782-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 N 1305 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
782-3. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган Республикалық бюджет комиссиясының шешімін алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде бюджет комиссиясының шешімі хаттамасынан үзінді көшірмені және қаржылық сараптама қорытындысының көшірмесін салалық уәкілетті органға (концедентке) жолдайды.
Ескерту. Ереже 782-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 N 1305 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

783. Поручительство государства предоставляется путем заключения договора поручительства после оформления и предоставления договора страхования удовлетворяющего требованиям обеспечения возвратности средств республиканского бюджета, отвлеченных на исполнение обязательств по поручительству государства, за исключением случаев, установленных бюджетным законодательством, оплаты заемщиком предварительной единовременной платы (сбора) за предоставление поручительства государства, при удовлетворении всех необходимых требований, предусмотренных бюджетным законодательством Республики Казахстан.
При этом, сроки и условия предоставления договора страхования и требования к договору страхования по обеспечению возвратности займа предусматриваются в договоре поручительства.
Срок договора поручительства не должен превышать срок действия договора концессии.
Заемщик должен заключить договор страхования в течение 60 (шестьдесят) календарных дней с момента заключения договора концессии.
Сноска. Пункт 783 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1305 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
783-1. На основании решения республиканской бюджетной комиссии отраслевой уполномоченный орган (концедент) разрабатывает и согласовывает с заинтересованными государственными органами и вносит в Правительство Республики Казахстан проект постановления для принятия соответствующего решения.
Сноска. Правила дополнены пунктом 783-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1305 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
783-2. После получения согласования проекта изменений и дополнений в договор концессии уполномоченного органа по государственному планированию, уполномоченного органа по исполнению бюджета и в случае если концессионный проект реализуется в сферах естественных монополий уполномоченного органа, осуществляющего регулирование в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках заключается дополнительное соглашение к договору концессии. Дополнительное соглашение к договору концессии подлежит регистрации в установленном законодательством порядке.
Сноска. Правила дополнены пунктом 783-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1305 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
783-3. Увеличение объема поручительства государства производится на основании решения Правительства Республики Казахстан, путем заключения дополнительного соглашения к договору поручительства, при условии заключения дополнительного соглашения к договору концессии, после оформления и предоставления договора страхования удовлетворяющего требованиям обеспечения возвратности средств республиканского бюджета, отвлеченных на исполнение обязательств по поручительству государства на сумму увеличения поручительства государства, оплаты заемщиком предварительной единовременной платы (сбора) за увеличенную часть поручительства государства, при удовлетворении всех необходимых требований, предусмотренных бюджетным законодательством Республики Казахстан.

783. Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында көзделген барлық қажетті талаптар қанағаттандырылған кезде, бюджет заңнамасында белгіленген жағдайларды қоспағанда, мемлекет кепілгерлігі бойынша міндеттемелерді орындауға алынған республикалық бюджет қаражатының қайтарымдылығын қамтамасыз ету талаптарын қанағаттандыратын сақтандыру шарты ресімделген және берілген, қарыз алушы мемлекет кепілгерлігін ұсынғаны үшін біржолғы төлемді (алымды) алдын ала төлеген соң, мемлекет кепілгерлігі кепілгерлік шартын жасау арқылы беріледі.
Бұл ретте, сақтандыру шартын беру мерзімдері мен шарттары және қарыз қайтарымын қамтамасыз ету жөніндегі сақтандыру шартына қойылатын талаптар кепілгерлік шартында көзделеді.
Кепілгерлік шартының мерзімі концессия шартын қолдану мерзімінен аспауы тиіс.
Концессия шарты жасалған сәттен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде қарыз алушы сақтандыру шартын жасауы тиіс.
Ескерту. 783-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 N 1305 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
783-1. Республикалық бюджет комиссиясының шешімі негізінде салалық уәкілетті орган (концедент) тиісті шешім қабылдау үшін қаулы жобасын әзірлейді және оны мүдделі мемлекеттік органдармен келіседі және Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізеді.
Ескерту. Ереже 783-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 N 1305 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
783-2. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның концессия шартына өзгерістер мен толықтырулар жобасына келісім алынғаннан кейін және егер концессиялық жоба табиғи монополиялар салаларында және реттелетін нарықтарда реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органның табиғи монополия салаларында іске асырылған жағдайда, концессия шартына қосымша келісім жасалады. Концессия шартына қосымша келісім заңнамада белгіленген тәртіппен тіркеуге жатады.
Ескерту. Ереже 783-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 N 1305 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
783-3. Мемлекет кепілгерлігінің көлемін ұлғайту Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында көзделген барлық қажетті талаптар қанағаттандырылған кезде, концессия шартына қосымша келісім жасалған, мемлекет кепілгерлігін ұлғайту сомасына мемлекет кепілгерлігі бойынша міндеттемелерді орындауға алынған республикалық бюджет қаражатының қайтарымдылығын қамтамасыз ету талаптарын қанағаттандыратын сақтандыру шарты ресімделген және берілген, қарыз алушы мемлекет кепілгерлігінің ұлғайған бөлігі үшін біржолғы төлемді (алымды) алдын ала төлеген соң, кепілгерлік шартына қосымша келісім шарт жасау арқылы Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде жүргізіледі.

Сноска. Правила дополнены пунктом 783-3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1305 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
784. Договор о представлении интересов держателей облигаций включает:
требования к заемщикам:
а) проводить накопление суммы денег на специальном счете условного вклада (счете обслуживания) в размере предстоящих платежей, необходимой для обеспечения текущих обязательств по инфраструктурным облигациям;
б) проводить накопление суммы денег на специальном ссудном счете от размещения инфраструктурных облигаций, которые могут использоваться только для создания объекта концессии;
в) предоставлять сведения уполномоченному органу по исполнению бюджета и представителю держателей облигаций об имеющихся банковских счетах, в том числе, в НБ РК и банках второго уровня в установленном законом порядке;
г) предоставлять представителю держателей облигаций ежегодный бизнес-план до полного погашения негосударственного займа;
д) ежемесячно предоставлять представителю держателей облигаций типовые формы финансовой отчетности (бухгалтерский баланс, отчет о результатах финансово-хозяйственной деятельности) и другие необходимые документы, определяющие финансовое состояние.
Представителю держателей облигаций необходимо проводить анализ финансово-экономического состояния заемщика и предоставления информации об итогах соответствующего анализа уполномоченному органу по исполнению бюджета.
Норму и периодичность (график) перечисления денег на специальный счет условного вклада (счет обслуживания), определяемые уполномоченным органом по исполнению бюджета совместно с заемщиком и представителем держателей облигаций.
Деньги перечисляются заемщиком на специальный счет условного вклада (счет обслуживания) путем регулярного отчисления соответствующих сумм согласно соглашению.
В случае нарушения сроков накопления и восстановления средств специального счета условного вклада (счет обслуживания), заемщик за каждый случай нарушения уплачивает штраф в размере ноль целых одной десятой процентов за каждый календарный день просрочки от суммы предстоящего платежа.
Сноска. Пункт 784 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 09.11.2009 № 1789.
785. Лица, претендующие на получение поручительства государства, должны соответствовать требованиям, определенным законодательством Республики Казахстан.
786. Поручительства государства предоставляются на основании постановлений Правительства Республики Казахстан по каждому концессионному проекту.

Ескерту. Ереже 783-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 N 1305 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
784. Облигацияларды ұстаушыларының мүдделерін білдіру туралы шарт мыналарды қамтиды:
Қарыз алушыларға қойылатын талаптарды:
а) инфрақұрылымдық облигациялар бойынша ағымдағы міндеттемелерді қамтамасыз ету үшін қажетті алдағы төлемдер мөлшерінде шартты салымның (қызмет көрсету шотының) арнайы шотында ақша сомасын жинауды жүргізу;
б) концессия объектісін құру үшін ғана пайдаланыла алатын инфрақұрылымдық облигацияларын орналастырудан арнайы несие шотына ақша сомасын жинауды жүргізу;
в) банктік шоттардың, оның ішінде ҚР ҰБ және екінші деңгейдегі банктердегі бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган мен облигацияларды ұстаушының өкіліне бар-жоғы туралы мәліметтерді заңнамада белгіленген тәртіппен ұсыну;
г) облигацияларды ұстаушының өкіліне мемлекеттік емес қарыз толық өтелгенге дейін жыл сайынғы бизнес-жоспарды ұсыну;
д) қаржылық есептіліктің үлгілік нысанын (бухгалтерлік балансты, қаржы-шаруашылық қызметтің нәтижелері туралы есепте) және қаржылық жай-күйін анықтайтын басқа да қажетті құжаттарды облигацияларды ұстаушының өкіліне ай сайын ұсыну;
Облигацияларды ұстаушының өкілі қарыз алушының қаржы-экономикалық жай-күйіне талдау жүргізуі және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға тиісті талдау қорытындылары туралы ақпараты ұсынуы қажет.
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган қарыз алушымен және облигацияларды ұстаушының өкілімен бірлесіп анықтайтын шартты салымның арнайы шотына (қызмет көрсету шоты) ақша аударудың нормасы мен кезеңділігін (кестесін) қамтиды.
Ақшаны қарыз алушы шартты салымның арнайы шотына (қызмет көрсету шоты) келісімге сәйкес тиісті соманы тұрақты аудару арқылы аударады.
Шартты салымның арнайы шотының (қызмет көрсету шотының) қаражатын жинау мен қалпына келтіру мерзімін бұзған жағдайда қарыз алушы жолсыздықтың әрбір жағдайы үшін алдағы төлемдер сомасынан мерзімі өткен әрбір күн үшін нөл бүтін оннан бір пайыз мөлшерінде айыппұл төлейді.
Ескерту. 784-тармақта орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілген, мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгерілмейді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 Қаулысымен.
785. Мемлекет кепілгерлігін алуға үміткер тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамасында анықталған талаптарға сәйкес болуы тиіс.
786. Мемлекет кепілгерлігі әрбір концессиялық жоба бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулылары негізінде беріледі.

786-1. На основании решения республиканской бюджетной комиссии, после согласования проекта договора концессии с центральными уполномоченными органами по государственному планированию и исполнению бюджета отраслевой уполномоченный орган (организатор конкурса) разрабатывает, согласовывает с заинтересованными государственными органами и вносит в Правительство Республики Казахстан проект постановления для принятия соответствующего решения.
Сноска. Правила дополнены пунктом 786-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1305 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
787. Поручительство государства в форме договора поручительства оформляется не менее чем в 2-х экземплярах.
Раздел 13. Учет и мониторинг концессионных обязательств
Глава 83. Порядок регистрации и учета государственных
концессионных обязательств
Сноска. Глава 83 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1305 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
788. Регистрация и учет государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов осуществляются уполномоченным органом по исполнению бюджета.
789. Регистрации и учету подлежат:
1) государственные концессионные обязательства Правительства Республики Казахстан;
2) государственные концессионные обязательства местных исполнительных органов.
790. Учет государственных концессионных обязательств ведется в целях осуществления мониторинга государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов.
Для ведения учета государственных концессионных обязательств осуществляется регистрация государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов путем внесения сведений в соответствующий реестр.
791. Реестр ведется в журнале регистрации и базе данных. Пронумерованный и прошнурованный журнал регистрации, скрепленный печатью и подписью руководителя структурного подразделения центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственного за ведение реестра, содержит следующую информацию:
1) дату регистрации;
2) регистрационный номер;
3) наименование и номер договора концессии;
4) концессионные обязательства Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов по договору концессии;
5) фамилию, имя, отчество и подпись ответственного лица.
База данных представляет собой автоматизированную информационную систему сбора, обработки и хранения информации.

786-1. Республикалық бюджет комиссиясының шешімі негізінде концессия шартының жобасы мемлекеттік жоспарлау және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органдармен келісілгеннен кейін салалық уәкілетті орган (конкурсты ұйымдастырушы) қаулы жобасын әзірлейді, мүдделі мемлекеттік органдармен келіседі және тиісті шешім қабылдау үшін оны Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізеді.
Ескерту. Ереже 786-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 N 1305 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
787. Кепілгерлік шарты нысанындағы мемлекет кепілгерлігі екі данада ресімделеді.
13. Концессиялық міндеттемелерді есепке алу және мониторингі
83-тарау. Мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді тіркеу және
есепке алу тәртібі
Ескерту. 83-тарау жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 N 1305 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
788. Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелерін тіркеуді және есепке алуды бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
789. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік концессиялық міндеттемелері;
2) жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелері тіркеуге және есепке алуға жатады.
790. Мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді есепке алу Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің мониторингін жүзеге асыру мақсатында жүргізіледі.
Мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді есепке алуды жүргізу үшін тиісті тізілімге мәліметтерді енгізу арқылы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелерін тіркеу жүзеге асырылады.
791. Тізілім тіркеу журналы мен дерекқорда жүргізіледі. Нөмірленген және тігілген, тізілімді жүргізуге жауапты бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі басшысының мөрімен және қолымен куәландырылған тіркеу журналы мынадай ақпаратты:
1) тіркеу күнін;
2) тіркеу нөмірін;
3) концессия шартының атауы мен нөмірін;
4) концессия шарты бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органдардың концессиялық міндеттемелерін;
5) жауапты тұлғаның тегін, атын, әкесінің аты мен қолын қамтиды.
Дерекқор ақпаратты жинау, өңдеу мен сақтаудың автоматтандырылған ақпараттық жүйесін білдіреді.

792. Регистрация государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан осуществляется на основании соответствующих договоров концессии путем присвоения государственному концессионному обязательству регистрационного номера и внесения в реестр государственных концессионных обязательств.
793. Учет государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан производится путем внесения в базу данных основных учетных характеристик договора концессии (номер и дата договора концессии, концессионер, предмет и срок исполнения договора концессии, государственные концессионные обязательства Правительства, включая график ежегодных платежей по компенсации инвестиционных затрат, компенсации эксплуатационных затрат, вознаграждения за осуществление управления объектом концессии, а также арендной платы за пользование объектом концессии и платы за доступность с учетом инфляции, условия осуществления выплаты государственных концессионных обязательств), а также при необходимости – отдельных показателей технико-экономического обоснования концессионного проекта и его проектно-сметной документации или рабочего проекта (при их наличии).
794. Регистрация государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан осуществляется в течение
15 (пятнадцать) рабочих дней после подписания договора концессии.
795. После завершения строительства объекта концессии производится уточнение государственных концессионных обязательств Правительства на основании нотариально заверенной копии акта о государственной приемке объекта концессии в эксплуатацию путем внесения соответствующих изменений в базу данных в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней после принятия объекта концессии в эксплуатацию.
796. Регистрация и учет государственных концессионных обязательств местных исполнительных органов осуществляются на основании соответствующих договоров концессии местными исполнительными органами по исполнению бюджета.
797. Регистрация государственных концессионных обязательств местных исполнительных органов осуществляется путем присвоения государственному концессионному обязательству регистрационного номера и внесения его в реестр государственных концессионных обязательств.
798. Учет государственных концессионных обязательств местных исполнительных органов производится путем внесения в базу данных основных учетных характеристик договора концессии (номер и дата договора концессии, концессионер, предмет и срок исполнения договора концессии, государственные концессионные обязательства местных исполнительных органов, включая график ежегодных платежей по компенсации инвестиционных затрат, компенсации эксплуатационных затрат, вознаграждения за осуществление управления объектом концессии, а также арендной платы за пользование объектом концессии и платы за доступность концессионера с учетом инфляции, условия осуществления выплаты концессионных обязательств), а также при необходимости – отдельных показателей технико-экономического обоснования концессионного проекта и его проектно-сметной документации или рабочего проекта (при их наличии).

792. Қазақстан Республикасы Yкіметінің концессиялық міндеттемелерін тіркеу тиісті концессия шарттары негізінде мемлекеттік концессиялық міндеттемеге тіркеу нөмірін беру және мемлекеттік концессиялық міндеттемелер тізіліміне енгізу жолымен жүзеге асырылады.
793. Қазақстан Республикасы Yкіметінің концессиялық міндеттемелерін есепке алу концессия шартының негізгі есепке алу сипаттамаларын (концессия шартының нөмірі мен күні, концессионер, концессия шартының орындалу нысанасы мен мерзімі, инвестициялық шығындарды өтеу бойынша жыл сайынғы төлемақыларды қоса алғанда, Үкіметтiң мемлекеттік концессиялық міндеттемелері, пайдалану шығындарының өтемақылары, концессия объектісін басқаруды жүзеге асырғаны үшін сыйақылар, сондай-ақ инфляцияны ескере отырып, концессия объектісін пайдаланғаны үшін жалдау төлемі мен қолжетімділік төлемі, мемлекеттік концессиялық міндеттемелер төлеуді жүзеге асыру шарттары), сондай-ақ қажет болған кезде – концессиялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесінің жекелеген көрсеткіштерін және оның жобалау-сметалық құжаттамасының немесе жұмыс жобасы (олар болған кезде) дерекқорға енгізу жолымен жүргізіледі.
794. Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік концессиялық міндеттемелерін тіркеу концессия шартына қол қойылғаннан кейін 15 (он бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
795. Концессия объектісінің құрылысы аяқталғаннан кейін, концессия объектісін пайдалануға мемлекеттік қабылдау актісінің нотариалды куәландырылған көшірмесі негізінде концессия объектісі пайдалануға қабылданғаннан кейін 15 (он бес) жұмыс күн ішінде дерекқорға тиісті өзгерістер енгізу жолымен Үкіметтің мемлекеттік концессиялық міндеттемелерін нақтылау жүргізіледі.
796. Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелерін тіркеу мен есепке алуды тиісті концессия шарттары негізінде бюджетті атқару жөніндегі жергілікті атқарушы органдар жүзеге асырады.
797. Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелерін тіркеу мемлекеттік концессиялық міндеттемеге тіркеу нөмірін беру және оны мемлекеттік концессиялық міндеттемелер тізіліміне енгізу арқылы жүзеге асырылады.
798. Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелерін есепке алу концессия шартының негізгі есепке алу сипаттамаларын (концессия шартының нөмірі мен күні, концессионер, концессия шартының орындалу нысанасы мен мерзімі, инвестициялық шығындарды өтеу бойынша жыл сайынғы төлемақыларды қоса алғанда, жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелері, пайдалану шығындарының өтемақылары, концессия объектісін басқаруды жүзеге асырғаны үшін сыйақылар, сондай-ақ инфляцияны ескере отырып, концессия объектісін пайдаланғаны үшін жалдау төлемі мен қолжетімділік төлемі, концессиялық міндеттемелер төлеуді жүзеге асыру шарттары), сондай-ақ қажет болған кезде – концессиялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесінің жекелеген көрсеткіштерін және оның жобалау-сметалық құжаттамасының немесе жұмыс жобасының (олар болған кезде) дерекқорға енгізу жолымен жүргізіледі.

799. Регистрация государственных концессионных обязательств местных исполнительных органов осуществляется в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней после подписания договора концессии.
800. После завершения строительства объекта концессии производится уточнение государственных концессионных обязательств местных исполнительных органов на основании нотариально заверенной копии акта о государственной приемке объекта концессии в эксплуатацию путем внесения соответствующих изменений в базу данных в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней после принятия объекта концессии в эксплуатацию.
Глава 84. Мониторинг государственных концессионных обязательств
Сноска. Глава 84 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1305 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
801. Мониторинг государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов представляет собой деятельность государства в лице центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета и местного уполномоченного органа по исполнению бюджета, соответственно, по учету, анализу и контролю процесса формирования, изменения и исполнения концессионных обязательств.
802. Объектами мониторинга государственных концессионных обязательств являются:
1) государственные концессионные обязательства Правительства Республики Казахстан;
2) государственные концессионные обязательства местных исполнительных органов.
803. Мониторинг государственных концессионных обязательств включает работы по:
1) регистрации и учету государственных концессионных обязательств;
2) обеспечению и контролю осуществления исполнения государственных концессионных обязательств в соответствии с договором концессии;
3) учету показателей, влияющих на условия исполнения государственных концессионных обязательств.
804. Для проведения мониторинга государственных концессионных обязательств осуществляется сбор информации по исполнению сторонами договоров концессии своих обязательств для текущего обновления данных о состоянии выполнения государственных концессионных обязательств на основании следующих документов:
1) аудированных отчетов о финансово-хозяйственной деятельности концессионеров за отчетный период;
2) копий актов о государственной приемке объектов концессии в эксплуатацию;
3) отчетов концессионеров о доходах, полученных от реализации произведенных товаров (работ, услуг) и от эксплуатации объектов концессии в отчетном периоде;
4) штрафных ведомостей.

799. Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелерін тіркеу концессия шартына қол қойылғаннан кейін 15 (он бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
800. Концессия объектісінің құрылысы аяқталғаннан кейін концессия объектісін пайдалануға мемлекеттік қабылдау актісінің нотариалды куәландырылған көшірмесі негізінде, концессия объектісі пайдалануға қабылданғаннан кейін 15 (он бес) жұмыс күні ішінде дерекқорға тиісті өзгерістер енгізу жолымен жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелерін нақтылау жүргізіледі.
84-тарау. Мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің мониторингі
Ескерту. 84-тарау жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 N 1305 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
801. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның атынан тиісінше концессиялық міндеттемелерді есепке алу, талдау және қалыптастыру, өзгерту және орындау процесін бақылау жөніндегі мемлекет қызметі Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің мониторингін білдіреді.
802. Мемлекеттік концессиялық міндеттемелер мониторингінің объектілері:
1) Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік концессиялық міндеттемелері;
2) жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелері болып табылады.
803. Мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің мониторингі:
1) мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді тіркеу және есепке алу;
2) мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің концессия шартына сәйкес орындалуын жүзеге асыруды қамтамасыз ету және бақылау;
3) мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің орындалу жағдайларына ықпал ететін көрсеткіштерді есепке алу жөніндегі жұмыстарды қамтиды.
804. Мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің мониторингін жүргізу үшін мынадай құжаттар:
1) концессионерлердің есепті кезеңдегі қаржы-шаруашылық қызметі туралы аудиттелген есептері;
2) концессия объектілерін пайдалануға мемлекеттік қабылдау актілерінің көшірмелері;
3) концессионерлердің өндірілген тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден және есепті кезеңдегі концессия объектілерін пайдаланудан алынған табыстары туралы есептері;
4) айыппұл ведомостілері негізінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің орындалу жай-күйі туралы деректерді ағымдағы жаңарту үшін концессия шарттары тараптарының өз міндеттемелерін орындау жөнінде ақпарат жинау жүзеге асырылады.

805. Получаемая информация обобщается и анализируется соответствующими подразделениями центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета и местного уполномоченного органа по исполнению бюджета, соответственно, накапливается и хранится в базе данных автоматизированной информационной системы.
806. Результаты мониторинга государственных концессионных обязательств оформляются в виде отчетов, таблиц, диаграмм о текущем состоянии выполнения государственных концессионных обязательств Правительством Республики Казахстан и местными исполнительными органами, как на бумажных носителях, так и с использованием электронной системы сбора, обработки и хранения информации.
Приложение 1
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Проект индивидуального плана финансирования
государственного учреждения по платежам
Регион ___________________________________
Вид бюджета ______________________________
Период ___________________________________
Ед. измерения ____________________________
Администратор бюджетных программ _________
Государственное учреждение _______________
Код
администратора
Код
государственного
учреждения
Программа
Подпрограмма
Специфика
Наименование
расходов
Финансо-
вый план
на год
План по месяцам
Я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
Ответственный секретарь центрального
исполнительного органа (должностное
лицо, на которого в установленном
порядке возложены полномочия
ответственного секретаря центрального
исполнительного органа)/руководитель
государственного учреждения          _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
М.П.
Руководитель структурного
подразделения государственного
учреждения, ответственного за
составление индивидуального
плана финансирования                 _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 2
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
"Утверждаю"
Ответственный секретарь центрального
исполнительного органа (должностное
лицо, на которого в установленном
порядке возложены полномочия
ответственного секретаря центрального
исполнительного органа)/руководитель
администратора бюджетных
программ
_____________________________________
(подпись, Ф.И.О.)
"___" _______________ 200__ г.
М.П.
Индивидуальный план финансирования
государственного учреждения по платежам
Регион ___________________________________
Вид бюджета ______________________________
Период ___________________________________
Ед. измерения ____________________________
Администратор бюджетных программ _________
Государственное учреждение _______________
Код
администратора
Код
государственного
учреждения
Программа
Подпрограмма
Специфика
Наименование
расходов
Финансо-
вый план
на год
План по месяцам
Я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
Руководитель государственного
учреждения*                          _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
М.П.
Руководитель структурного
подразделения государственного
учреждения, ответственного за
составление индивидуального плана
финансирования                       _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
* В случаях, когда государственное учреждение одновременно
является администратором бюджетных программ, данная строка не
заполняется

805. Алынатын ақпаратты бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның тиісті құрылымдық бөлімшелері жинақтайды және талдайды, тиісінше, ол автоматтандырылған ақпараттық жүйенің дерекқорында жиналады және сақталады.
806. Мемлекеттік концессиялық міндеттемелер мониторингінің нәтижелері Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді орындауларының ағымдағы жай-күйі туралы есептер, кестелер, диаграммалар түрінде, қағаз тасығыштарда, сол сияқты электрондық ақпаратты жинау, өңдеу және сақтау жүйесі пайдаланыла отырып та ресімделеді.
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
1-қосымша
Төлемдер бойынша мемлекеттік мекемені қаржыландырудың
жеке жоспарының жобасы
Өңір _______________________________
Бюджеттің түрі _____________________
Кезең ______________________________
Өлшем бірлігі ______________________
Бюджеттік бағдарламалардың
әкімшісі ___________________________
Мемлекеттік мекеме _________________
Әкімшінің коды
Мемлекеттік мекеменің  коды
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
Ерекшелік
Шығыстардың атауы
Бір жылға арналған  қаржылық жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
______________________________________________
______________________________________________
______________________________________________
Орталық атқарушы органның жауапты хатшысы (белгіленген
тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының
өкілеттіктері жүктелген лауазымды адам/
мемлекеттік мекеменің басшысы
______  ___________________
(қолы)  (қолды таратып жазу)
М.О.
Қаржыландырудың жеке жоспарын жасауға
жауапты мемлекеттік мекеменің құрылымдық
бөлімшесінің басшысы
______  ____________________
(қолы)  (қолды таратып жазу)
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
2-қосымша
"Бекітемін"
Орталық атқарушы органның
жауапты хатшысы (белгіленген
тәртіппен орталық атқарушы
органның жауапты хатшысының
өкілеттіктері жүктелген
лауазымды адам)/бюджеттік
бағдарламалар әкімшісінің
басшысы _____________________
(қолы, Т.А.Ә.)
"__" _________ 200 __ ж.
М.О.
Төлемдер бойынша мемлекеттік мекемені қаржыландырудың
жеке жоспары
Өңір ____________________________________
Бюджеттердің түрі _______________________
Кезең ___________________________________
Өлшем бірлігі ___________________________
Бюджеттік бағдарламалардың
әкімшісі ________________________________
Мемлекеттік мекеме ______________________
Әкімшінің коды
Мемлекеттік мекеменің  коды
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
Ерекшелік
Шығыстардың атауы
Бір жылға арналған  қаржылық жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
________________________________________
________________________________________
________________________________________
Мемлекеттік мекеменің басшысы *   ______    __________________
(қолы)   (қолды таратып жазу)
М.О.
Қаржыландырудың жеке жоспарын
жасауға жауапты мемлекеттік мекеменің
құрылымдық бөлімшесінің басшысы
_____   ____________________
(қолы)  (қолды таратып жазу)
* Мемлекеттік мекеме бір уақытта бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі болған жағдайда бұл жол толтырылмайды
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне

Приложение 2-1
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Индивидуальный план финансирования по платежам
от «__» _________ 20 __ г.
Сноска. Правила дополнены приложением 2-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2011 № 1654; в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
Регион ___________________________________
Вид бюджета ______________________________
Период ___________________________________
Ед. измерения ____________________________
Администратор бюджетных программ _________
Наименована кодов бюджетной классификации
Коды бюджетной классификации
Финансовый план за год
План по месяцам
я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
АБП
Код ГУ
Программа
Подпрограмма
Специфика
Итого
Ф.И.О руководителя администратора бюджетных программ:
Ф.И.О руководителя структурного подразделения администратора бюджетных программ, ответственного за составление индивидуального плана финансирования:
Приложение 3
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Проект индивидуального плана финансирования
государственного учреждения по обязательствам
Регион ___________________________________
Вид бюджета ______________________________
Период ___________________________________
Ед. измерения ____________________________
Администратор
бюджетных программ _______________________
Государственное учреждение _______________
Код
администратора
Код
государственного
учреждения
Программа
Подпрограмма
Специфика
Наименование
расходов
Финансо-
вый план
на год
План по месяцам
Я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
Ответственный секретарь центрального
исполнительного органа (должностное
лицо, на которого в установленном
порядке возложены полномочия
ответственного секретаря
центрального исполнительного
органа), а в случаях отсутствия
таковых — руководитель
государственного учреждения          _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
М.П.
Руководитель структурного
подразделения государственного
учреждения, ответственного за
составление индивидуального плана
финансирования                       _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 4
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
"Утверждаю"
Ответственный секретарь центрального
исполнительного органа (должностное
лицо, на которого в установленном
порядке возложены полномочия
ответственного секретаря центрального
исполнительного органа)/руководитель
администратора бюджетных
программ
_____________________________________
(подпись, Ф.И.О.)
"___"_______________ 200__ г.
М.П.
Индивидуальный план финансирования
государственного учреждения по обязательствам
Регион ___________________________________
Вид бюджета ______________________________
Период ___________________________________
Ед. измерения ____________________________
Администратор
бюджетных программ _______________________
Государственное учреждение _______________
Код
администратора
Код
государственного
учреждения
Программа
Подпрограмма
Специфика
Наименование
расходов
Финансо-
вый план
на год
План по месяцам
Я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
_________________________________________
_________________________________________
Руководитель государственного
учреждения*                          _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
М.П.
Руководитель структурного
подразделения государственного
учреждения, ответственного за
составление индивидуального плана
финансирования                       _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
* В случаях, когда государственное учреждение одновременно
является администратором бюджетных программ, данная строка не
заполняется

2-1-қосымша
Ескерту. 2-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
Төлемдер бойынша мемлекеттік мекемені қаржыландырудың
жеке жоспары
20__ ж. «___» __________
Өңір ________________________________________________________________
Бюджеттердің түрі ___________________________________________________
Кезең _______________________________________________________________
Өлшем бірлігі _______________________________________________________
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі _________________________________
Бюджеттік код сыныптамасының атауы
Бюджеттік кодының сыныптамасы
Бір жылға арналған қаржылық жоспар
Айлар бойынша жоспар
қ
а
ң
т
а
р
а
қ
п
а
н
н
а
у
р
ы
з
с
ә
у
і
р
м
а
м
ы
р
м
а
у
с
ы
м
ш
і
л
д
е
т
а
м
ы
з
қ
ы
р
к
ү
й
е
к
қ
а
з
а
н
қ
а
р
а
ш
а
ж
е
л
т
о
қ
с
а
н
ӘББ
ММ коды
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
Ерекшелік
Барлығы
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі басшының Т.А.Ә.:
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің жеке қаржыландыру жоспарын жасау
үшін жауапты құрылымдық бөлімшесі басшысының Т.А.Ә.:
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
3-қосымша
Мемлекеттік мекемені міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспарының жеке жобасы
Өңір ____________________________________
Бюджеттердің түрі _______________________
Кезең ___________________________________
Өлшем бірлігі ___________________________
Бюджеттік бағдарламалардың
әкімшісі ________________________________
Мемлекеттік мекеме ______________________
Әкімшінің коды
Мемлекеттік мекеменің  коды
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
Ерекшелік
Шығыстардың атауы
Бір жылға арналған  қаржылық жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
________________________________________
________________________________________
________________________________________
Орталық атқарушы органның жауапты хатшысы
(белгіленген тәртіппен орталық атқарушы
органның жауапты хатшысының өкілеттіктері
жүктелген лауазымды адам/ ал мұндай болматан
жағдайда - мемлекеттік мекеменің басшысы
______  ____________________
(қолы)  (қолды таратып жазу)
М.О.
Қаржыландырудың жеке жоспарын
жасауға жауапты мемлекеттік
мекеменің құрылымдық бөлімшесінің
басшысы                                 _____   ____________________
(қолы)  (қолды таратып жазу)
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 4-қосымша
"Бекітемін"
Орталық атқарушы органның
жауапты хатшысы (белгіленген тәртіппен
орталық атқарушы органның
жауапты хатшысының өкілеттіктері
жүктелген лауазымды адам)/бюджеттік
бағдарламалар әкімшісінің
басшысы ______________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
"___"_____________200_ж.
М.О.
Міндеттемелер бойынша мемлекеттік мекемені
қаржыландырудың жеке жоспары
Өңір_______________________________
Бюджеттердің түрі__________________
Кезең______________________________
Өлшем бірлігі______________________
Бюджеттік бағдарламалардың
әкімшісі___________________________
Мемлекеттік мекеме_________________
Әкімшінің коды
Мемлекеттік мекеменің коды
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
Ерекшелік
Шығыстардың атауы
Бір жылға арналған қаржылық жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
_________________________________________________________
_________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің басшысы* _________ _____________________
(қолы)   (қолды таратып жазу)
М.О.
Қаржыландырудың және жоспарын
жасауға жауапты мемлекеттік мекеменің
құрылымдық бөлімшесінің басшысы      ________ _____________________
(қолы)  (қолды таратып жазу)
*Мемлекеттік мекеме бір уақытта бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі болған жағдайда бұл жол толтырылмайды
Бюджеттiң атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету

Приложение 4-1
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Индивидуальный план финансирования по обязательствам
от «__» _________ 20__ г.
Сноска. Правила дополнены приложением 4-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2011 № 1654; в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
Регион ___________________________________
Вид бюджета ______________________________
Период ___________________________________
Ед. измерения ____________________________
Администратор бюджетных программ _________
Наименование
кодов бюджетной классификации
Коды бюджетной классификации
Финансовый план
за год
План по месяцам
я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
АБП
Код ГУ
Программа
Подпрограмма
Специфика
Итого
Ф.И.О руководителя администратора бюджетных программ:
Ф.И.О руководителя структурного подразделения администратора бюджетных программ, ответственного за составление индивидуального плана финансирования:
Приложение 5
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Проект плана финансирования
администратора бюджетных программ по платежам
Вид бюджета ______________________________
Период ___________________________________
Ед. измерения ____________________________
Администратор бюджетных программ _________
Функциональная
группа
Администратор
Программа
Подпрограмма
Специфика
Наименование
расходов
Финансо-
вый план
на год
План по месяцам
Я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
Ответственный секретарь центрального
исполнительного органа (должностное
лицо, на которого в установленном
порядке возложены полномочия
ответственного секретаря центрального
исполнительного органа)/руководитель
администратора бюджетных программ    _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
М.П.
Руководитель структурного
подразделения администратора
бюджетных программ, ответственного
за составление плана финансирования  _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 6
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
"Утверждаю"
Ответственный секретарь центрального
исполнительного органа (должностное
лицо, на которого в установленном
порядке возложены полномочия
ответственного секретаря центрального
исполнительного органа)/руководитель
администратора бюджетных
программ
_____________________________________
(подпись, Ф.И.О.)
"___" _______________ 200__ г.
М.П.
План финансирования
администратора бюджетных программ по платежам
Вид бюджета ______________________________
Период ___________________________________
Ед. измерения ____________________________
Администратор бюджетных программ _________
Функциональная
группа
Администратор
Программа
Подпрограмма
Специфика
Наименование
расходов
Финансо-
вый план
на год
План по месяцам
Я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
Руководитель структурного
подразделения администратора
бюджетных программ, ответственный
за составление плана финансирования  _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 7
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Проект плана финансирования
администратора бюджетных программ по обязательствам
Вид бюджета ______________________________
Период ___________________________________
Ед. измерения ____________________________
Администратор бюджетных программ _________
Функциональная
группа
Администратор
Программа
Подпрограмма
Специфика
Наименование
расходов
Финансо-
вый план
на год
План по месяцам
Я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
Ответственный секретарь центрального
исполнительного органа (должностное
лицо, на которого в установленном
порядке возложены полномочия
ответственного секретаря центрального
исполнительного органа), а в случаях
отсутствия таковых - руководитель
администратора бюджетных программ    _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
М.П.
Руководитель структурного
подразделения администратора
бюджетных программ, ответственного
за составление Плана финансирования  _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 8
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
"Утверждаю"
Ответственный секретарь центрального
исполнительного органа (должностное
лицо, на которого в установленном
порядке возложены полномочия
ответственного секретаря центрального
исполнительного органа)/руководитель
администратора бюджетных
программ
_____________________________________
(подпись, Ф.И.О.)
"___" _______________ 200__ г.
М.П.
План финансирования
администратора бюджетных программ по обязательствам
Вид бюджета ______________________________
Период ___________________________________
Ед. измерения ____________________________
Администратор
бюджетных программ _______________________
Функциональная
группа
Администратор
Программа
Подпрограмма
Специфика
Наименование
расходов
Финансо-
вый план
на год
План по месяцам
Я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
Руководитель структурного
подразделения администратора
бюджетных программ, ответственного
за составление Плана финансирования  _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 9
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Проект
плана поступлений доходов
в республиканский (местный) бюджет
на ____ год

ережесiне 4-1-қосымша
Ескерту. 4-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
Міндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру
жоспары
20__ ж. «___» __________
Өңір ________________________________________________________________
Бюджеттердің түрі ___________________________________________________
Кезең _______________________________________________________________
Өлшем бірлігі _______________________________________________________
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі _________________________________
Бюджеттік код сыныптамасының атауы
Бюджеттік кодының сыныптамасы
Бір жылға арналған қаржылық жоспар
Айлар бойынша жоспар
қ
а
ң
т
а
р
а
қ
п
а
н
н
а
у
р
ы
з
с
ә
у
і
р
м
а
м
ы
р
м
а
у
с
ы
м
ш
і
л
д
е
т
а
м
ы
з
қ
ы
р
к
ү
й
е
к
қ
а
з
а
н
қ
а
р
а
ш
а
ж
е
л
т
о
қ
с
а
н
ӘББ
ММ коды
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
Ерекшелік
Барлығы
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі басшының Т.А.Ә.:
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің жеке қаржыландыру жоспарын жасау
үшін жауапты құрылымдық бөлімшесі басшысының Т.А.Ә.:
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 5-қосымша
Төлемдер бойынша бағдарламаларды
(кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарының жобасы
Бюджеттің түрі ______________________________
Кезең________________________________________
Өлшем бірлігі________________________________
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі__________
функционалдық топ
Әкімші
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
Ерекшелік
Шығыстардың
атауы
Бір жылға
арналған қаржылық жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
________________________________________________
________________________________________________
________________________________________________
орталық атқарушы органның жауапты хатшысы (белгіленген
тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының
өкілеттіктері жүктелген лауазымды адам/
бюджеттік бағдарламалардың әкімшісінің басшысы
________  _____________________
(қолы)   (қолды таратып жазу)
М.О.
қаржыландыру жоспарын жасауға жауапты
бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің
құрылымдық бөлімшесінің басшысы
_________ ______________________
(қолы)     (қолды таратып жазу)
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 6-қосымша
"Бекітемін"
орталық атқарушы органның
жауапты хатшысы (белгіленген тәртіппен
орталық атқарушы органның
жауапты хатшысының өкілеттіктері
жүктелген лауазымды адам)/бюджеттік
бағдарламалар әкімшісінің
басшысы_______________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
"___"__________________200_ж.
М.О.
Төлемдер бойынша бюджеттік бағдарламаларды
қаржыландыру жоспары
Бюджеттің түрі___________________________
Кезең____________________________________
Өлшем бірлігі____________________________
Бюджеттік бағдарламалардың
әкімшісі_________________________________
функционалдық топ
Әкімші
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
Ерекшелік
Шығыстардың атауы
Бір жылға арналған қаржылық жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
____________________________________________________
____________________________________________________
____________________________________________________
қаржыландыру жоспарын жасауға жауапты
бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің
құрылымдық бөлімшесінің басшысы
________ _____________________________
(қолы)       (қолды таратып жазу)
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 7-қосымша
Бюджеттік бағдарламаларды міндеттемелер
бойынша қаржыландыру жоспарының жобасы
Бюджеттің түрі_______________________
Кезең________________________________
Өлшем бірлігі________________________
Бюджеттік бағдарламалардың
әкімшісі_____________________________
функционалдық топ
Әкімші
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
Ерекшелік
Шығыстардың атауы
Бір жылға арналған  қаржылық жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
орталық атқарушы органның жауапты хатшысы (белгіленген
тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының
өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндай
болмаған жағдайда - бюджеттік бағдарламалар
әкімшісінің басшысы              _______ ____________________________
(қолы)      (қолды таратып жазу)
М.О.
қаржыландыру жоспарын жасауға
жауапты бюджеттік бағдарламалар
әкімшісінің құрылымдық
бөлімшесінің басшысы             _______ ____________________________
(қолы)     (қолды таратып жазу)
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 8-қосымша
"Бекітемін"
орталық атқарушы органның
жауапты хатшысы (белгіленген тәртіппен
орталық атқарушы органның
жауапты хатшысының өкілеттіктері
жүктелген лауазымды адам) бюджеттік
бағдарламалар әкімшісінің
басшысы___________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
"___"__________________200_ж.
М.О.
Бюджеттік бағдарламаларды міндеттемелер
бойынша қаржыландыру жоспары
Бюджеттің түрі____________________
Кезең_____________________________
Өлшем бірлігі_____________________
Бюджеттік бағдарламалардың
әкімшісі__________________________
функционалдық топ
Әкімші
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
Ерекшелік
Шығыстардың атауы
Бір жылға арналған қаржылық жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
қаржыландыру жоспарын жасауға
жауапты бюджеттік бағдарламалар
әкімшісінің құрылымдық
бөлімшесінің басшысы            ________ ___________________________
(қолы)       (қолды таратып жазу)
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 9-қосымша
_____жылға арналған республикалық
(жергілікті) бюджетке кірістердің түсу жоспарының жобасы

Сноска. Приложение 9 исключено постановлением Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п.3).
Приложение 10
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Проект
плана поступлений (доходов, погашения бюджетных
кредитов, от продажи финансовых активов
государства, государственных займов) в бюджет
Вид бюджета ______________________________
Период ___________________________________
Дата _____________________________________
Ед. измерения ____________________________
Категория
Класс
Подкласс
Специфика
Наименование
поступлений
Финансовый
план на год
План по месяцам
Я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
Руководитель уполномоченного органа
по исполнению бюджета, курирующий
вопросы исполнения поступлений       _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
М.П.
Руководитель структурного
подразделения уполномоченного
органа по исполнению бюджета,
курирующий вопросы исполнения
поступлений                          _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 11
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
"Утверждаю"
Руководитель уполномоченного
органа по исполнению бюджета
____________________
(подпись, Ф.И.О.)
"___"_________ 20__ г.
М.П.
План поступлений (доходов, погашения бюджетных
кредитов, от продажи финансовых активов
государства, государственных займов) в бюджет
Вид бюджета ______________________________
Период ___________________________________
Дата _____________________________________
Ед. измерения ____________________________
Категория
Класс
Подкласс
Специфика
Наименование
поступлений
Финансовый
план на год
План по месяцам
Я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
Руководитель структурного
подразделения уполномоченного
органа по исполнению бюджета         _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 12
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
"Утверждаю"
Руководитель уполномоченного
органа по исполнению бюджета
____________________
(подпись, Ф.И.О.)
"___"_________ 20__ г.
М.П.
План поступлений погашения кредитов, вознаграждений
(интересов) по кредитам, выданным из бюджета
вышестоящего уровня бюджету нижестоящего уровня
Вид бюджета ______________________________
Период ___________________________________
Дата _____________________________________
Ед. измерения ____________________________
Категория
Класс
Подкласс
Специфика
Наименование
поступлений
Финансовый
план на год
План по месяцам
Я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
Всего
в т.ч. по
областям
Руководитель структурного
подразделения уполномоченного
органа по исполнению бюджета,
ответственного за составление
Плана поступлений                    _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 13
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
"Утверждаю"
Руководитель уполномоченного
органа по исполнению бюджета
____________________
(подпись, Ф.И.О.)
"___"_________ 20__ г.
М.П.
Сводный план поступлений в бюджет на ____ год
Вид бюджета ______________________________
Период ___________________________________
Дата _____________________________________
Ед. измерения ____________________________
Категория
Класс
Подкласс
Специфика
Наименование
поступлений
План
на год
План по месяцам
Я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
I. Доходы
налоговые
поступления
неналоговые
поступления
поступления
от продажи
основного
капитала
поступления
трансфертов
II. Погашение
бюджетных
кредитов
III. Поступ-
ления от
продажи
финансовых
активов
государства
IV. Поступле-
ние займов
V. Движение
остатков
бюджетных
средств
Всего
поступлений
Руководитель структурного
подразделения уполномоченного
органа по исполнению бюджета,
ответственного за составление
сводного плана                       _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)

Ескерту. 9-қосымша алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 10-қосымша
Бюджетке түсетін түсімдер (кірістер, кредиттерді
өтеу, қаржылық активтерді сатудан, мемлекеттік қарыздар)
жоспарының жобасы
Бюджет түрі_______________
Кезең_____________________
Күні______________________
Өлшем бірлігі_____________
Санат
Сынып
Кіші сынып
Ерекшелік
Түсімдердің атауы
Бір жылға арналған қаржылық жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
түсімдердің орындалу мәселелеріне
жетекшілік ететін, бюджетті
атқару жөніндегі уәкілетті органның
басшысы                           _________ _________________________
(қолы)     (қолды таратып жазу)
М.О.
Түсімдер жоспарын жасауға жауапты
бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті
органның құрылымдық бөлімшесінің
басшысы                           ________ __________________________
(қолы)      (қолды таратып жазу)
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 11-қосымша
"Бекітемін"
Бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның
басшысы______________________
(қолы, Т.А.Ә.)
"___"__________________20__ж.
М.О.
Бюджетке түсетін түсімдердің (кірістер, кредиттерді өтеу,
қаржылық активтерді сатудан, мемлекеттік қарыздар) жоспары
Бюджет түрі____________________
Кезең__________________________
Күні___________________________
Өлшем бірлігі__________________
Санат
Сынып
Кіші сынып
Ерекшелік
Түсімдердің
атауы
Бір жылға арналған қаржылық жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның құрылымдық
бөлімшесінің басшысы                   ________ _____________________
(қолы)  (қолды таратып жазу)
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 12-қосымша
"Бекітемін"
Бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның
басшысы______________________
(қолы, Т.А.Ә.)
"___"__________________20__ж.
М.О.
Жоғары тұрған деңгейдегі бюджеттен төмен
тұрған деңгейдегі бюджетке берілген кредиттерді өтеу,
кредит бойынша сыйақылар (мүдделер) түсімдерінің жоспары
Бюджет түрі____________________
Кезең__________________________
Күні___________________________
Өлшем бірлігі__________________
Санат
Сынып
Кіші сынып
Ерекшелік
Түсімдердің атауы
Бір жылға арналған қаржылық жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Барлығы
оның ішінде облыстар бойынша
Түсетін түсімдерді жасауға
жауапты бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның құрылымдық
бөлімшесінің басшысы                 ________ _______________________
(қолы)    (қолды таратып жазу)
Бюджеттік атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 13-қосымша
"Бекітемін"
Бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның
басшысы______________________
(қолы, Т.А.Ә.)
"___"_______________20__ж.
М.О.
_____жылға арналған бюджетке түсетін түсімдердің
жиынтық жоспары
Бюджет түрі____________________
Кезең__________________________
Күні___________________________
Өлшем бірлігі__________________
Санат
Сынып
Кіші сынып
Ерекшелік
Түсімдердің атауы
Бір жылға арналған қаржылық жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
I.Түсімдер
Салықтық түсімдер
Салықтық емес түсімдер
Негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер
Трансферттердің түсімі
II. Бюджет кредиттерін өтеу
III. Мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер
IV. Қарыздардың түсімі
V.Бюджет қаражаты қалдығының қозғалысы
Түсімдердің барлығы
Жиынтық жоспарды жасауға
жауапты бюджетті атқару жөніндегі
өкілетті органның құрылымдық
бөлімшесінің басшысы                   _______ ______________________
(қолы)   (қолды таратып жазу)
Бюджеттiң атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету

Приложение 13-1
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Сводный план поступлений в бюджет
от «__» _________ 20__ г.
Сноска. Правила дополнены приложением 13-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2011 № 1654; в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
Вид бюджета ____________________
Период _________________________
Дата ___________________________
Ед. измерения ___________________
Наименование поступления
Коды
Финансовый план на год
План по месяцам
я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
Категория
Класс
Подкласс
Специфика
Всего поступлений
Ф.И.О руководителя уполномоченного органа по исполнению бюджета:
Ф.И.О руководителя структурного подразделения уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственного за составление сводных планов:
Приложение 14
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Сноска. Приложение 14 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 09.11.2009 № 1789.
"Утверждаю"
Руководитель уполномоченного
органа по исполнению бюджета
____________________
(подпись, Ф.И.О.)
"___"_________ 20__ г.
М.П.
Сводный план финансирования по платежам
__________________________ на _____ год
(наименование бюджета)
Вид бюджета ______________________________
Период ___________________________________
Дата _____________________________________
Ед. измерения ____________________________
Функциональная
группа
Функциональная
подгруппа
Администратор
Программа
Наименование
расходов
План
на год
План по месяцам
Я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
I. Затраты
II. Бюджетные
кредиты
III. Приобре-
тение финансо-
вых активов
IV. Погашение
займов
Всего расходов
Руководитель структурного
подразделения уполномоченного
органа по исполнению бюджета,
ответственного за составление
сводного плана                       _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 14-1
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Сводный план финансирования по платежам
__________________________ на _____ год
(наименование бюджета)
Сноска. Правила дополнены приложением 14-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2011 № 1654; в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
Вид бюджета ______________________________
Период ___________________________________
Дата ____________________________
Ед. измерения _________
Наименование расходов
Коды бюджетной классификации
Финансовый план на год
План по месяцам
я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
Функциональная группа
Функциональная подгруппа
Администратор
Программа
Всего расходов
Ф.И.О руководителя уполномоченного органа по исполнению бюджета:
Ф.И.О руководителя структурного подразделения уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственного за составление сводных планов:
Приложение 15
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания

ережесiне 13-1-қосымша
Ескерту. 13-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
Бюджетке түсетін түсімдердің жиынтық
жоспары
20__ ж. «___» __________
Бюджеттің түрі ______________________________________________________
Кезең _______________________________________________________________
Күні ________________________________________________________________
Өлшем бірлігі _______________________________________________________
Түсімдердің атауы
Кодтар
Бір жылға арналған қаржылық жоспар
Айлар бойынша жоспар
қ
а
ң
т
а
р
а
қ
п
а
н
н
а
у
р
ы
з
с
ә
у
і
р
м
а
м
ы
р
м
а
у
с
ы
м
ш
і
л
д
е
т
а
м
ы
з
қ
ы
р
к
ү
й
е
к
қ
а
з
а
н
қ
а
р
а
ш
а
ж
е
л
т
о
қ
с
а
н
Санат
Сынып
Кіші сынып
Ерекшелік
Түсімдердің барлығы
Бюджеттік атқару жөніндегі уәкілетті орган басшының Т.А.Ә.:
Жиынтық жоспарларды жасау үшін жауапты бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның құрылымдық бөлімше басшысының Т.А.Ә.:
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 14-қосымша
"Бекітемін"
Бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның
басшысы______________________
(қолы, Т.А.Ә.)
"___"_____________20__ж.
М.О.
Ескерту. 14-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 Қаулысымен.
_____жылға арналған
________________төлемдер бойынша қаржыландырудың
(бюджет атауы)
жиынтық жоспары
Бюджет түрі_______________
Кезең ____________________
Күні______________________
Өлшем бірлігі_____________
функционалдық топ
функционалдық кіші топ
Әкімші
Бағдарлама
Шығыстардың атауы
Бір жылға арналған жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
I. Шығындар
II. Бюджеттік шығындар
III. Қаржы активтерін сатып алу
IV. Қарыздарды өтеу
Шығыстардың барлығы
Жиынтық жоспарды жасауға
жауапты бюджетті атқару
жөніндегі уәкілетті органның
құрылымдық бөлімшесінің
басшысы                    _______ ______________________
(қолы)   (қолды таратып жазу)
Бюджеттiң атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесiне 14-1-қосымша
Ескерту. 14-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
Төлемдер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспары
___ ж. арналған __________________
(бюджеттің атауы)
Бюджеттің түрі ______________________________________________________
Кезең _______________________________________________________________
Күні ________________________________________________________________
Өлшем бірлігі _______________________________________________________
Шығыстардың атауы
Бюджеттік кодының сыныптамасы
Бір жылға арналған қаржылық жоспар
Айлар бойынша жоспар
қ
а
ң
т
а
р
а
қ
п
а
н
н
а
у
р
ы
з
с
ә
у
і
р
м
а
м
ы
р
м
а
у
с
ы
м
ш
і
л
д
е
т
а
м
ы
з
қ
ы
р
к
ү
й
е
к
қ
а
з
а
н
қ
а
р
а
ш
а
ж
е
л
т
о
қ
с
а
н
Функционалды топ
Функционалды кіші топ
Әкімшілік
Бағдарлама
Шығыстардың барлығы
Бюджеттік атқару жөніндегі уәкілетті орган басшының Т.А.Ә.:
Жиынтық жоспарларды жасау үшін жауапты бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның құрылымдық бөлімше басшысының Т.А.Ә.:
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 15-қосымша
"Бекітемін"
Бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның
басшысы______________________
(қолы, Т.А.Ә.)
"___"_____________20__ж.
М.О.

Сноска. Приложение 15 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 09.11.2009 № 1789.
"Утверждаю"
Руководитель уполномоченного
органа по исполнению бюджета
____________________
(подпись, Ф.И.О.)
"___"_________ 20__ г.
М.П.
Сводный план финансирования по обязательствам
__________________________ на _____ год
(наименование бюджета)
Вид бюджета ______________________________
Период ___________________________________
Дата _____________________________________
Ед. измерения ____________________________
Функциональная
группа
Функциональная
подгруппа
Администратор
Программа
Наименование
расходов
План
на год
План по месяцам
Я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
I. Затраты
II. Бюджетные
кредиты
III. Приобре-
тение финансо-
вых активов
IV. Погашение
займов
Всего
обязательств
Руководитель структурного
подразделения уполномоченного
органа по исполнению бюджета,
ответственного за составление
сводного плана                       _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 15-1
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Сводный план финансирования по обязательствам
__________________________ на _____ год
(наименование бюджета)
Сноска. Правила дополнены приложением 15-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2011 № 1654; в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
Вид бюджета ______________________________
Период ___________________________________
Дата ____________________________
Ед. измерения _________
Наименована расходов
Коды бюджетной классификации
Финансовый план на год
План по месяцам
я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
Функциональная группа
Функциональная подгруппа
Администратор
Программа
Всего обязательств
Ф.И.О руководителя уполномоченного органа по исполнению бюджета:
Ф.И.О руководителя структурного подразделения уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственного за составление сводных планов:
Приложение 16
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
"Утверждаю"
Руководитель уполномоченного
органа по исполнению бюджета
____________________
(подпись, Ф.И.О.)
"___"_________ 20__ г.
М.П.
Сноска. Приложение 16 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п.3).
Сводный план поступлений и финансирования по платежам
__________________________ на _____ год
(наименование бюджета)
Вид бюджета ______________________________
Период ___________________________________
Дата _____________________________________
Ед. измерения ____________________________
(тыс. тенге)
Код
бюджетной
класси-
фикации
Наименование
Финан-
совый
план
на год
План по месяцам
Я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
I. ДОХОДЫ
Налоговые
поступления
Неналоговые
поступления
Поступления от
продажи основного
капитала
Поступления
трансфертов
II. ЗАТРАТЫ
Государственные
услуги общего
характера
Оборона
Общественный поря-
док, безопасность,
правовая, судебная,
уголовно-
исполнительная
деятельность
Образование
Здравоохранение
Социальная помощь
и социальное
обеспечение
Жилищно-
коммунальное
хозяйство
Культура, спорт,
туризм и
информационное
пространство
Топливно-
энергетический
комплекс и
недропользование
Сельское, водное,
лесное, рыбное
хозяйство, особо
охраняемые природ-
ные территории,
охрана окружающей
среды и животного
мира
Промышленность,
архитектурная,
градостроительная
и строительная
деятельность
Транспорт и
коммуникации
Прочие
Обслуживание долга
Трансферты
III. ЧИСТОЕ
БЮДЖЕТНОЕ
КРЕДИТОВАНИЕ
Бюджетные кредиты
Погашение бюджетных
кредитов
IV. САЛЬДО ПО
ОПЕРАЦИЯМ С
ФИНАНСОВЫМИ
АКТИВАМИ
Приобретение
финансовых активов
Поступления от
продажи финансовых
активов государства
V. ДЕФИЦИТ
(ПРОФИЦИТ) БЮДЖЕТА
VI. ФИНАНСИРОВАНИЕ
ДЕФИЦИТА
(ИСПОЛЬЗОВАНИЕ
ПРОФИЦИТА) БЮДЖЕТА
Поступления займов
Погашение займов
Используемые остатки бюджетных средств
Руководитель структурного
подразделения уполномоченного
органа по исполнению бюджета,
ответственного за составление
сводного плана                       _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 17
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания

Ескерту. 15-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 Қаулысымен.
______жылға арналған
____________________ міндеттемелер бойынша қаржыландырудың
(бюджет атауы)
жиынтық жоспары
Бюджет түрі_______________
Кезең ____________________
Күні______________________
Өлшем бірлігі_____________
функционалдық топ
функционалдық кіші топ
Әкімші
Бағдарлама
Шығыстардың атауы
Бір жылға арналған жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
I. Шығындар
II. Бюджеттік шығындар
III. Қаржы активтерін сатып алу
IV. Қарыздарды өтеу
Шығыстардың барлығы
Жиынтық жоспарды жасауға
жауапты бюджетті атқару
жөніндегі уәкілетті органның
құрылымдық бөлімшесінің
басшысы                    _______ ______________________
(қолы)   (қолды таратып жазу)
Бюджеттiң атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесiне 15-1-қосымша
Ескерту. 15-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
Міндеттемелер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспары
20__ ж. арналған __________________
(бюджеттің атауы)
Бюджеттің түрі ______________________________________________________
Кезең _______________________________________________________________
Күні ________________________________________________________________
Өлшем бірлігі _______________________________________________________
Шығыстардың атауы
Бюджеттік кодының сыныптамасы
Бір жылға арналған қаржылық жоспар
Айлар бойынша жоспар
қ
а
ң
т
а
р
а
қ
п
а
н
н
а
у
р
ы
з
с
ә
у
і
р
м
а
м
ы
р
м
а
у
с
ы
м
ш
і
л
д
е
т
а
м
ы
з
қ
ы
р
к
ү
й
е
к
қ
а
з
а
н
қ
а
р
а
ш
а
ж
е
л
т
о
қ
с
а
н
Функционалды топ
Функционалды кіші топ
Әкімшілік
Бағдарлама
Міндеттемелердің барлығы
Бюджеттік атқару жөніндегі уәкілетті орган басшының Т.А.Ә.:
Жиынтық жоспарларды жасау үшін жауапты бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның құрылымдық бөлімше басшысының Т.А.Ә.:
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 16-қосымша
"Бекітемін"
Бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның
басшысы______________________
(қолы, Т.А.Ә.)
"___"_____________20__ж.
М.О.
______ жылға арналған
______________________ түсімдер мен қаржыландырудың
(бюджет атауы)
жиынтық жоспары
Ескерту. 16-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 688 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
Бюджет түрі_______________
Кезең ____________________
Күні______________________
Өлшем бірлігі_____________
Бюджеттік сыныптаманың коды
Атауы
Бір жылға арналған қаржылық жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
I. КІРІСТЕР
Салықтық түсімдер
Салықтық емес түсімдер
Негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер
Трансферттер түсімдері
II. ШЫҒЫНДАР
Жалпы сипаттағы мемлекеттік қызметтер
Қорғаныс
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық атқарушылық қызмет
Білім беру
Денсаулық сақтау
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
Тұрғын-үй коммуналдық шаруашылық
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістік
Жылу-энергетикалық кешен және жер қойнауын пайдалану
Ауылшаруашылығы, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау
Өнеркәсіп, сәулет, кала құрылысы және құрылыс қызметі
Көлік және коммуникация
Өзгелер
Борышқа қызмет көрсету
Трансферттер
III. ТАЗА БЮДЖЕТТІК КРЕДИТ БЕРУ
Бюджеттік кредиттер
Бюджеттік кредиттерді өтеу
IV. ҚАРЖЫ АКТИВТЕРМЕН ЖАСАЛАТЫН ОПЕРАЦИЯЛАР БОЙЫНША САЛЬДО
қаржы активтерді сатып алу
Мемлекеттік қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер
V. БЮДЖЕТТІҢ ТАПШЫЛЫҒЫ (ПРОФИЦИТ)
VI. БЮДЖЕТ ТАПШЫЛЫҒЫН (ПРОФИЦИТІН ПАЙДАЛАНУ) ҚАРЖЫЛАНДЫРУ
қарыздар түсімі
қарыздарды өтеу
Бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары
Жиынтық жоспарды жасауға
жауапты бюджетті атқару
жөніндегі уәкілетті органның
құрылымдық бөлімшесінің
басшысы                  _________ ____________________________
(қолы)     (қолды таратып жазу)
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 17-қосымша

Сноска. Приложение 17 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 09.11.2009 № 1789.
Реестр
________________________________________________
(планов, справок о внесении изменений в планы)
Дата представления _________________________
Наименование местного уполномоченного органа
по исполнению бюджета/администратора
бюджетных программ _________________________
п/п
Код госу-
дарственного
учреждения
Наименование планов
(справок о внесении
изменений в планы)
Количество
листов
Примечание*
1
2
3
4
5
Руководитель местного уполномоченного
органа по исполнению бюджета/
администратора бюджетных программ     _______________ _____________
(Ф.И.О.)       (подпись)
Ответственный исполнитель       _______________ _____________
(Ф.И.О.)       (подпись)
М.П.
* - данное поле заполняется ответственным исполнителем
территориального подразделения казначейства
Приложение 17-1
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Сноска. Правила дополнены приложением 17-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2011 № 1654; в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
Реестр
_________________________________________________________
(планов, справок о внесении изменений в планы)
Дата реестра _____________________________
Наименование местного уполномоченного органа
по исполнению бюджета/администратора
бюджетных программ/ГУ _________________________
№ п/п
Код
государственного
учреждения
Наименование планов
(справок о внесении
изменений в планы)
Наименование
файла
Размер
Примечание
Руководитель местного уполномоченного
органа по исполнению бюджета/
администратора бюджетных программ ГУ _______________ ___________
(Ф.И.О.)     (подпись)
Ответственный исполнитель ___________________________ ___________
(Ф.И.О.)           (подпись)
Приложение 18
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Сноска. Приложение 18 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 09.11.2009 № 1789.
"___"________ 200__ г.
Уполномоченный орган по исполнению бюджета
Заявка № ___________
на изменение планов поступлений доходов
в республиканский (местный) бюджет (по коду ЕБК)
___________________ просит внести следующие изменения
в планы поступлений доходов республиканского (местного) бюджета
Наименование областей,
городов Астаны,
Алматы, районов
(городов областного
значения)
Сумма изменений
(+, -)
всего
в том числе по месяцам (в
текущем месяце - изменения
с нарастающим итогом за
период с начала года, в
последующие месяцы -
изменения помесячные)
Я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
Руководитель государственного органа
по контролю за исполнением
налоговых, таможенных и других
обязательных платежей в бюджет       _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
М.П.
Руководитель структурного
подразделения государственного
органа по контролю за исполнением
налоговых, таможенных и других
обязательных платежей в бюджет       _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 19
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
"Утверждаю"
Руководитель уполномоченного
органа по исполнению бюджета
____________________
(Подпись, Ф.И.О.)
"___"_________ 20__ г.
М.П.
СПРАВКА № __________
о внесении изменений в Сводный план поступлений ____ бюджета
на основании _______ от "__"________ 200__ г.
(тыс. тенге)
Наименование
поступления
Код бюджетной классификации
Сумма изменений
(+, -),
всего
категория
класс
подкласс
специфика
Плановые назначения
ИТОГО
продолжение таблицы
в том числе по месяцам (в текущем месяце - изменения с
нарастающим итогом за период с начала года, в последующие
месяцы - изменения помесячные)
Ян-
варь
фев-
раль
март
ап-
рель
май
июнь
июль
ав-
густ
сен-
тябрь
ок-
тябрь
ноябрь
декабрь
Плановые назначения
Руководитель структурного             Руководитель структурного
подразделения уполномоченного         подразделения уполномоченного
органа по исполнению бюджета,         органа по исполнению бюджета,
ответственного за составление         ответственного за составление
сводного плана                        плана поступлений
_______________                        _______________
(подпись)                              (подпись)
* Справка - в 2-х экземплярах.
** Справка о внесении изменений в сводный план поступлений по
вознаграждениям (интересам) по кредитам и по погашению кредитов,
выданных из бюджета вышестоящего уровня, предоставляется
уполномоченным органом по исполнению бюджета вышестоящего уровня
уполномоченному органу по исполнению бюджета нижестоящего уровня.

Ескерту. 17-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 Қаулысымен.
___________________________________________________________________
(жоспарлардың, жоспарларға өзгерістер енгізу туралы анықтамалардың)
тізілімі
Ұсынған күні________________________________
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті
уәкілетті органның атауы______________________
Р/с N
Мемлекеттік мекеменің коды
Жоспарлардың (жоспарларға өзгерістер енгізу туралы анықтамалардың) атауы
Парақ саны
*Ескертпе
1
2
3
4
5
Жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның
/бюджеттік бағдарламалардың әкімшісінің басшысы ___________ _________
(Т.А.Ә.)    (қолы)
Жауапты орындаушы                         ___________ _________
(Т.А.Ә.)    (қолы)
М.О.
Бюджеттiң атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесiне 17-1-қосымша
_____________________________________________________________________
(жоспардың, жоспарға өзгерiстер енгiзу туралы анықтамалардың)
тiзiлiмi
Ескерту. 17-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен, жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
Тізілімнің күні _________________________
Бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi
уәкiлеттi органның/бюджеттiк бағдарламалар
әкiмшiсiнiң/ММ атауы ____________________
Р/с
Мемлекеттiк мекеменiң коды
Жоспарлардың (жоспарға өзгерiстер енгiзу туралы анықтамалардың) атауы
Файлдың атауы
Мөлшері
Ескертпе
1
2
3
4
5
Бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi
уәкiлеттi органның/бюджеттiк бағдарламалар
әкiмшiсiнiң/ММ басшысы _______________ _____________
(аты-жөнi)      (қолы)
Жауапты орындаушы _______________ _____________
(аты-жөнi)       (қолы)
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 18-қосымша
Ескерту. 18-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 Қаулысымен.
"___"__________200_ж.
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган
Республикалық (жергілікті) бюджетке кірістердің түсімдері
жоспарының өзгеруіне N_____өтінім
Республикалық (жергілікті) бюджеттің кірістер түсімінің жоспарына
________________мынандай өзгерістер енгізуді сұрайды.
Облыстардың, Астана, Алматы қалаларының, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) атауы
Өзгеру сомасы (+, -), барлығы
оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда - жыл басындағы кезеңге өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда - өзгеріс ай сайын)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Салық, кедендік және бюджетке
төлейтін басқа міндетті
Төлемдерді атқаруды бақылау
жөніндегі мемлекеттік органның
басшысы                                _______ ______________________
(қолы)  (қолды таратып жазу)
Салық, кедендік жүйе бюджетке
төленетін басқа міндетті
төлемдерді атқаруды бақылау
жөніндегі мемлекеттік органның
құрылымдық бөлімшесінің
басшысы                                _______ ______________________
(қолы)   (қолды таратып жазу)
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 19-қосымша
"Бекітемін"
Бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның
басшысы______________________
(қолы, Т.А.Ә.)
"___"_____________20__ж.
М.О.
______бюджеті түсімдерінің жиынтық жоспарына өзгерістер
енгізу туралы N____анықтама
(мың теңге)
Түсімдердің атауы
Бюджеттік сыныптаманың атауы
Өзгеру сомасы (+,-), барлығы
санат
сынып
кіші сынып
ерекшелік
Жоспарлы тағайындаулар
Барлығы
кестенің жалғасы
оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда - жыл басындағы кезеңге өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда өзгеріс ай сайын)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жоспарлы тағайындау
Жиынтық жоспарды жасауға           Түсімдер жоспарын жасауға
жауапты бюджетті атқару            жауапты бюджетті атқару
жөніндегі уәкілетті органның       жөніндегі уәкілетті органның
құрылымдық бөлімшесінің            құрылымдық бөлімшесінің
басшысы____________                басшысы____________
(қолы)                            (қолы)
*Анықтама - 2 данада
** Жоғары тұрған бюджеттен берілген сыйақылар (мүдделер) бойынша, кредиттер жөніндегі және кредитті өтеу жөніндегі түсімдердің жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу туралы анықтаманы төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган береді.
Бюджеттiң атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету

Приложение 19-1
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
СПРАВКА №
о внесении изменений в сводный план поступлений _______ бюджета
на основании ________ от «__» ________ 20_ г.
от _______________
Сноска. Правила дополнены приложением 19-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2011 № 1654; в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
(тыс. тенге)
Наименование
поступления
Коды бюджетной классификации
Сумма изменений (+,-) всего
В том числе по месяцам (в текущем месяце – изменения с нарастающим итогом за период с начала года, в последующие месяцы – изменения помесячные)
я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
Категория
Класс
Подкласс
Специфика
Итого
Ф.И.О руководителя уполномоченного органа по исполнению бюджета:
Ф.И.О руководителя структурного подразделения уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственного за составление сводных планов:
Приложение 20
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
"___"________ ____ г. № _____ _______________
Администратор бюджетных программ
Заявка
на изменение индивидуального плана финансирования
государственного учреждения по обязательствам
на ________ год
__________________________________________ просит внести изменения в
(государственное учреждение, наименование)
_______________ по следующим программам, подпрограммам и спецификам:
Функциональная
группа
Администратор
Государственное
учреждение
Программа
Подпрограмма
Специфика
Наименование
расходов
Сумма
изменений
(+, -),
всего
в том числе по месяцам (в
текущем месяце - изменения
нарастающим итогом за период
с начала года, в последующие
месяцы - изменения
помесячные)
Я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
Плановые назначения
итого
Обоснование:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Руководитель государственного
учреждения*                          _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
М.П.
Руководитель структурного
подразделения государственного
учреждения, ответственного за
составление индивидуального
плана финансирования                 _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
* В случаях, когда государственное учреждение одновременно является
администратором бюджетных программ, данная строка не заполняется
Приложение 21
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
"___"________ ____ г. № _____ _______________
Администратор бюджетных программ
Заявка
на изменение индивидуального плана финансирования
государственного учреждения по платежам
на ________ год
__________________________________________ просит внести изменения в
(наименование государственного учреждения)
_______________ по следующим программам, подпрограммам:
Функциональная
группа
Администратор
Государственное
учреждение
Программа
Подпрограмма
Специфика
Наименование
расходов
Сумма
изменений
(+, -),
всего
В том числе по месяцам (в
текущем месяце - изменения с
нарастающим итогом за период
с начала года, в последующие
месяцы - изменения
помесячные)
Я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
Плановые назначения
Итого
Обоснование:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Руководитель государственного
учреждения*                          _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
М.П.
Руководитель структурного
подразделения государственного
учреждения, ответственного за
составление индивидуального
плана финансирования                 _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
В случаях, когда государственное учреждение одновременно является
администратором бюджетных программ, данная строка не заполняется
Приложение 22
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания

ережесiне 19-1-қосымша
Ескерту. 19-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
20__ ж. «___» _____________
___________ негізінде
Бюджетке түсетін түсімдердің жиынтық жоспарына өзгерістер
енгізу туралы
«___» _____________
№ __________ АНЫҚТАМА
(мың теңге)
Түсімдердің атауы
Бюджеттік кодының сыныптамасы
Өзгеру сомасы (+, -), барлығы
Оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда – жыл басындағы кезеңге өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда – өзгеріс ай сайын)
қ
а
ң
т
а
р
а
қ
п
а
н
н
а
у
р
ы
з
с
ә
у
і
р
м
а
м
ы
р
м
а
у
с
ы
м
ш
і
л
д
е
т
а
м
ы
з
қ
ы
р
к
ү
й
е
к
қ
а
з
а
н
қ
а
р
а
ш
а
ж
е
л
т
о
қ
с
а
н
Санат
Сынып
Кіші сынып
Ерекшелік
Жиыны
Бюджеттік атқару жөніндегі уәкілетті орган басшының Т.А.Ә.:
Жиынтық жоспарларды жасау үшін жауапты бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның құрылымдық бөлімше басшысының Т.А.Ә.:
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 20-қосымша
"___"___________ _____ж. N ______ ______________
бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі
_____жылға арналған міндеттемелер жөніндегі мемлекеттік
мекемелерді қаржыландырудың жеке жоспарын өзгертуге
арналған өтінім
__________________________
(мемлекеттік мекеме атауы)
______________бағдарламалар, кіші бағдарламалар және ерекшеліктер бойынша өзгеріс енгізуді сұрайды:
Функционалдық топ
Әкімші
Мемлекеттік мекеме
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
Ерекшелік
Шығыстардың атауы
Өзгеру сомасы (+,-), барлығы
оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда - жыл басындағы кезеңге өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда өзгеріс ай сайын)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жоспарлы тағайындау
барлығы
Негіздеме:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің басшысы*     ________ ____________________
(қолы)  (қолды таратып жазу)
М.О.
Қаржыландырудың жеке жоспарын жасауға
жауапты мемлекеттік мекеменің
құрылымдық бөлімшесінің басшысы    ________ ____________________
(қолы)  (қолды таратып жазу)
*Мемлекеттік мекеме бір уақытта бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі болып табылған жағдайда осы жол толтырылмайды
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 21-қосымша
"___"___________ _____ж. N ______ ______________
бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі
_________жылға арналған
төлемдер бойынша мемлекеттік мекемені қаржыландырудың
жеке жоспарының өзгеруіне өтінім
_________________________________өзгеріс енгізуді сұрайды
(мемлекеттік мекеменің атауы)
__________________мына бағдарламалар, кіші бағдарламалар бойынша:
Функционалдық топ
Әкімші
Мемлекеттік мекеме
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
Ерекшелік
Шығыстардың атауы
Өзгеру сомасы (+,-), барлығы
оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда-жыл басындағы кезеңге өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда өзгеріс ай сайын)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жоспарлы тағайындаулар
барлығы
Негіздеме:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің басшысы*     ________ ____________________
(қолы)  (қолды таратып жазу)
М.О.
Қаржыландырудың жеке жоспарын жасауға
жауапты мемлекеттік мекеменің
құрылымдық бөлімшесінің басшысы    ________ ____________________
(қолы)  (қолды таратып жазу)
*Мемлекеттік мекеме бір уақытта бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі болып табылған жағдайда осы жол толтырылмайды
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 22-қосымша

Сноска. Приложение 22 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 09.11.2009 № 1789.
"___"________ г. № _____ _____________
уполномоченный орган по исполнению бюджета
Заявка
на изменение Планов финансирования по обязательствам
администратора бюджетных программ
на ________ год
__________________________________________ просит внести изменения в
(администратор бюджетных программ - наименование)
______________ по следующим программам, подпрограммам:
Функциональная группа
Администратор
Программа
Наименование
расходов
Сумма изменений
(+, -), всего
Плановые назначения
ИТОГО
продолжение таблицы
в том числе по месяцам (в текущем месяце - изменения с
нарастающим итогом за период с начала года, в последующие
месяцы - изменения помесячные)
Ян-
варь
фев-
раль
март
ап-
рель
май
июнь
июль
ав-
густ
сен-
тябрь
ок-
тябрь
ноябрь
декабрь
Плановые назначения
Обоснование: _______________________________________________________
Ответственный секретарь центрального
исполнительного органа (должностное
лицо, на которого в установленном
порядке возложены полномочия
ответственного секретаря
центрального исполнительного
органа), а в случаях отсутствия
таковых - руководитель
администратора бюджетных программ    _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
М.П.
Руководитель структурного
подразделения администратора
бюджетных программ, ответственного
за составление плана финансирования  _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 23
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Сноска. Приложение 23 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 09.11.2009 № 1789.
"___"________ г. № _____ _____________
уполномоченный орган по исполнению бюджета
Заявка
на изменение плана финансирования по платежам
администратора бюджетных программ
на ________ год
___________ ______________________________ просит внести изменения в
(наименование администратора бюджетных программ)
______________ по следующим программам, подпрограммам:
Функциональная
группа
Администратор
Программа
Наименование
расходов
Сумма
изменений
(+, -),
всего
В том числе по месяцам (в
текущем месяце - изменения с
нарастающим итогом за период
с начала года, в последующие
месяцы - изменения
помесячные)
Я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
Плановые назначения
Итого
Обоснование: _______________________________________________________
Ответственный секретарь центрального
исполнительного органа (должностное
лицо, на которого в установленном
порядке возложены полномочия
ответственного секретаря
центрального исполнительного
органа)/руководитель администратора
бюджетных программ                   _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
М.П.
Руководитель структурного
подразделения администратора
бюджетных программ, ответственного
за составление плана финансирования  _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 24
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
"___"______ г. № _____ _________________
Администратор бюджетных программ
бюджета вышестоящего уровня
Заявка
на изменение плана финансирования по обязательствам
администратора бюджетных программ, финансируемого
из бюджета нижестоящего уровня
на __________ год
__________________________________________ просит внести изменения в
(уполномоченный орган по исполнению бюджета нижестоящего уровня -
наименование)
_______________ по следующим программам, подпрограммам и спецификам:
Функциональная
группа
Администратор
Программа
Подпрограмма
Специфика
Наименование
расходов
Сумма
изменений
(+, -),
всего
в том числе по месяцам (в
текущем месяце - изменения с
нарастающим итогом за период
с начала года, в последующие
месяцы - изменения
помесячные)
Я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
Плановые назначения
Итого
Обоснование: _______________________________
Руководитель уполномоченного органа
по исполнению бюджета нижестоящего
уровня                               _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
М.П.
Руководитель структурного
подразделения уполномоченного
органа по исполнению бюджета
нижестоящего уровня, ответственного
за составление сводного плана
финансирования                       _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 25
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
"___"______ г. № _____ _________________
Администратор бюджетных программ
бюджета вышестоящего уровня
Заявка
на изменение плана финансирования по платежам
администратора бюджетных программ, финансируемого
из бюджета нижестоящего уровня
на __________ год
__________________________________________ просит внести изменения в
(наименование уполномоченного органа по исполнению бюджета
нижестоящего уровня)
_______________ по следующим программам, подпрограммам:
Функциональная
группа
Администратор
Программа
Подпрограмма
Специфика
Наименование
расходов
Сумма
изменений
(+, -),
всего
В том числе по месяцам (в
текущем месяце - изменения с
нарастающим итогом за период
с начала года, в последующие
месяцы - изменения
помесячные)
Я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
Плановые назначения
Итого
Обоснование: _______________________________________________________
Руководитель уполномоченного органа
по исполнению бюджета нижестоящего
уровня                               _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
М.П.
Руководитель структурного
подразделения уполномоченного
органа по исполнению бюджета
нижестоящего уровня, ответственного
за составление сводного плана
финансирования                       _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 26
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
"Утверждаю"
Ответственный секретарь центрального
исполнительного органа (должностное
лицо, на которого в установленном
порядке возложены полномочия
ответственного секретаря центрального
исполнительного органа)/руководитель
администратора бюджетных
программ
_____________________________________
(подпись, Ф.И.О.)
"___"_______________ 200__ г.
М.П.
СПРАВКА № __________
о внесении изменений в индивидуальный план
финансирования __________________________________
(наименование государственного учреждения)
по обязательствам _________ бюджета
на основании _______ от "___"___________ 200__ г.
от __________________
(тыс. тенге)
Наименования
кодов
бюджетной
классификации
Коды бюджетной классификации
Сумма
изменений
(+, -),
всего
АБП
Код ГУ
программа
подпрограмма
специфика
Плановые назначения
ИТОГО
продолжение таблицы
в том числе по месяцам (в текущем месяце - изменения с
нарастающим итогом за период с начала года, в последующие
месяцы - изменения помесячные)
Ян-
варь
фев-
раль
март
ап-
рель
май
июнь
июль
ав-
густ
сен-
тябрь
ок-
тябрь
ноябрь
декабрь
Плановые назначения
Руководитель структурного
подразделения администратора
бюджетных программ, ответственного
за составление индивидуального
плана финансирования                 _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)

Ескерту. 22-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 Қаулысымен.
"___"______ж. N_______ ___________________
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган
________жылға арналған бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің
міндеттемелері жөніндегі қаржыландыру жоспарларын
өзгертуге арналған өтінім
___________________________________________
(бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі - атауы)
__________мына бағдарламалар, кіші бағдарламалар және ерекшеліктер бойынша өзгеріс енгізу сұрайды:
Функционалдық топ
Әкімші
Бағдарлама
Шығыстардың атауы
Өзгеру сомасы (+,-), барлығы
Жоспарлы тағайындаулар
БАРЛЫҒЫ
кестенің жалғасы
оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда-жыл басындағы кезеңге өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда өзгеріс ай сайын)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жоспарлы тағайындаулар
Негіздеме:_____________________________________________________
Орталық атқарушы органның жауапты хатшысы (белгіленген
тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының
өкілеттіктер жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндай
болмаған жағдайда - бюджеттік бағдарламалар
әкімшісінің басшысы                     ________ ____________________
(қолы)  (қолды таратып жазу)
М.О.
Қаржыландырудың жоспарын жасауға жауапты
бюджеттік бағдарламалардың әкімшісінің
құрылымдық бөлімшесінің басшысы         ________ ____________________
(қолы)  (қолды таратып жазу)
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 23-қосымша
Ескерту. 23-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 Қаулысымен.
"___"______ж. N_______ ___________________
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган
_______жылға арналған бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің
төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарының
өзгеруіне өтінім
___________________________________________
(бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы)
__________________мына бағдарламалар, кіші бағдарламалар бойынша өзгеріс енгізуді сұрайды:
Функционалдық топ
Әкімші
Бағдарлама
Шығыстардың атауы
Өзгеру сомасы (+,-), барлығы
оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда - жыл басындағы кезеңге өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда өзгеріс ай сайын)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жоспарлы тағайындаулар
Барлығы
Негіздеме:_____________________________________________________
Орталық атқарушы органның жауапты хатшысы (белгіленген
тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының
өкілеттіктер жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндай
болмаған жағдайда - бюджеттік бағдарламалар
әкімшісінің басшысы                     ________ ____________________
(қолы)  (қолды таратып жазу)
М.О.
Қаржыландырудың жоспарын жасауға жауапты
бюджеттік бағдарламалардың әкімшісінің
құрылымдық бөлімшесінің басшысы         ________ ____________________
(қолы)  (қолды таратып жазу)
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 24-қосымша
"___"____________ ______ж. N________________________
Жоғары тұрған бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
______жылға арналған төмен тұрған деңгейдегі бюджеттен
қаржыландырылатын бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің
міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспарларын өзгертуге
арналған өтінім
______________________________________________________________
(төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган - атауы)
__________мына бағдарламалар, кіші бағдарламалар және ерекшеліктер бойынша өзгеріс енгізуді сұрайды:
Функционалдық топ
Әкімші
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
Ерекшелік
Шығыстардың атауы
Өзгеру сомасы (+,-), барлығы
оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда - жыл басындағы кезеңге өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда өзгеріс ай сайын)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жоспарлы тғайындаулар
Барлығы
Негіздеме:____________________________________________
Төмен тұрған бюджетті атқару
жөніндегі уәкілетті органның
басшысы                        ________ ______________________
(қолы)   (қолды таратып жазу)
М.О.
Қаржыландырудың жиынтық жоспарын
жасауға жауапты төмен тұрған
бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның
құрылымдық бөлімшесінің басшысы   ________ ______________________
(қолы)   (қолды таратып жазу)
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 25-қосымша
"___"____________ ______ж. N__________________
Жоғары тұрған бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
______жылға арналған төмен тұрған деңгейдегі бюджеттен
қаржыландырылатын бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің
төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарларын өзгертуге
арналған өтінім
______________________________________________________________
(төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган - атауы)
__________мына бағдарламалар, кіші бағдарламалар бойынша өзгеріс енгізуді сұрайды:
Функционалдық топ
Әкімші
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
Ерекшелік
Шығыстардың атауы
Өзгеру сомасы (+,-), барлығы
оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда - жыл басындағы кезеңге өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда өзгеріс ай сайын)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жоспарлы тағайындаулар
Барлығы
Негіздеме:____________________________________________
Төмен тұрған бюджетті атқару
жөніндегі уәкілетті органның
басшысы                           ________ ______________________
(қолы)   (қолды таратып жазу)
М.О.
Қаржыландырудың жиынтық жоспарын
жасауға жауапты төмен тұрған
бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның
құрылымдық бөлімшесінің басшысы   ________ ______________________
(қолы)   (қолды таратып жазу)
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 26-қосымша
"Бекітемін"
орталық атқарушы органның
жауапты хатшысы (белгіленген тәртіппен
орталық атқарушы органның
жауапты хатшысының өкілеттіктері
жүктелген лауазымды адам)/бюджеттік
бағдарламалар әкімшісінің
басшысы ______________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
"___"_______________200_ж.
М.О.
__________________бюджеттің міндеттемелері бойынша
____________________________жеке қаржыландыру жоспарына
(мемлекеттік мекеменің атауы) өзгерістер енгізу туралы
N_______анықтама
200_ж. "__"_______негізінде
_________________
(мың теңге)
Бюджеттік сыныптама кодтарының атауы
Бюджеттік классификацияның кодтары
Өзгеру сомасы
(+, -),
барлығы
ББӘ
ММ коды
бағдарлама
кіші бағдарлама
ерекшелік
Жоспарлы тағайындаулар
БАРЛЫҒЫ
кестенің жалғасы
оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда - жыл басындағы кезеңге өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда өзгеріс ай сайын)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жоспарлы тағайындаулар
Қаржыландырудың жеке жоспарын жасауға жауапты
бюджеттік бағдарламалардың әкімшісінің
құрылымдық бөлімшесінің басшысы       ________ ____________________
(қолы)  (қолды таратып жазу)
Бюджеттiң атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету

Сноска. Приложение 28 исключено постановлением Правительства РК от 09.11.2009 № 1789.
Приложение 29
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Сноска. Приложение 29 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 09.11.2009 № 1789.
"Утверждаю"
Руководитель уполномоченного
органа по исполнению бюджета
____________________
(подпись, Ф.И.О.)
"___"_________ 20__ г.
М.П.
СПРАВКА № ______
о внесении изменений в сводный план
финансирования по платежам __________ бюджета
на основании _______ от "___"___________ 200__ г.***
от ___________________________
(дата формирования справки)
(тыс. тенге)
Наименование
кодов
бюджетной
классификации
Коды бюджетной классификации
Сумма изменений
(+, -), всего
ф. гр.
АБП
программа
Плановые назначения
ИТОГО
продолжение таблицы
в том числе по месяцам (в текущем месяце - изменения с
нарастающим итогом за период с начала года, в последующие
месяцы - изменения помесячные)
Ян-
варь
фев-
раль
март
ап-
рель
май
июнь
июль
ав-
густ
сен-
тябрь
ок-
тябрь
ноябрь
декабрь
Плановые назначения
Заместитель руководителя       Руководитель структурного
уполномоченного органа         подразделения уполномоченного
по исполнению бюджета          органа по исполнению бюджета,
(для местных бюджетов)         ответственного за составление
сводного плана
________________________       ________________________________
(подпись)                          (подпись)
Руководитель уполномоченного
органа по исполнению бюджета,
ответственного за исполнение
сводного плана (для
республиканского бюджета)
____________________________
(подпись)
* Справка - в 2-х экземплярах по республиканскому бюджету и в
3-х экземплярах по местному бюджету, один из которых -
администратору бюджетных программ.
** Справка о внесении изменений в сводные планы финансирования
по платежам по официальным трансфертам и кредитам, передаваемым
бюджетам нижестоящего уровня, предоставляется администратором
бюджетных программ бюджета вышестоящего уровня уполномоченному органу по исполнению бюджета нижестоящего уровня.
*** заявки администратора бюджетных программ.
Приложение 29-1
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
СПРАВКА №
о внесении изменений в сводный план
финансирования по платежам _______ бюджета
на основании ________ от «__» ________ 20 _ г.
от _______________
Сноска. Правила дополнены приложением 29-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2011 № 1654; в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
(тыс. тенге)
Наименование
кодов бюджетной классификации
Коды бюджетной классификации
Сумма изменений (+,-) всего
В том числе по месяцам (в текущем месяце – изменения с нарастающим итогом за период с начала года, в последующие
месяцы – изменения помесячные)
я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
Функциональная группа
Администратор
Программа
Итого
Ф.И.О руководителя уполномоченного органа по исполнению бюджета:
Ф.И.О руководителя структурного подразделения уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственного за составление сводных планов:
Приложение 30
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания

Ескерту. 28-қосымша алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 Қаулысымен.
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 29-қосымша
Ескерту. 29-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 Қаулысымен.
"Бекітемін"
Бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның
басшысы__________________
(қолы, Т.А.Ә.)
20__ж. "__"________
М.О.
_____бюджетінің төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық
жоспарына өзгерістер енгізу туралы
N анықтама
200_ ж. "__" ___________ ____________ негізінде***
__________________________________________________
(анықтаманы қалыптастыру күні)
мың теңге
Бюджеттік сыныптама кодтарының атауы
Бюджеттік сыныптама кодтары
Өзгеру сомасы
(+,-), барлығы
ф.т.
ББӘ
бағдарлама
Жоспарлы тағайындаулар
БАРЛЫҒЫ
кестенің жалғасы
оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда - жыл басындағы кезеңге өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда өзгеріс ай сайын)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жоспарлы тағайындаулар
Бюджетті атқару           Жиынтық жоспарды        Жиынтық жоспарды
жөніндегі уәкілетті       жасауға жауапты         жасауға жауапты
орган басшының            бюджетті атқару         бюджетті атқару
орынбасары (жергілікті    жөніндегі уәкілетті     жөніндегі уәкілетті
бюджеттер үшін)           органның құрылымдық     органның басшысы
____________________      бөлімшесінің басшысы    (республикалық
(қолы)              ___________________     бюджет үшін)
(қолы)            ________________
(қолы)
* Анықтама республикалық бюджет бойынша - 2-дана және жергілікті бюджет бойынша - 3-дана, оның біреуі бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне.
** Төмен тұрған бюджетке берілетін міндеттемелер бойынша, арнайы трансферттер және кредиттер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу туралы анықтаманы төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламаларының әкімшісі береді.
*** бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің өтінімдері.
Бюджеттiң атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесiне 29-1-қосымша
Ескерту. 29-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
20__ ж. «___» ____________
____________ негізінде төлемдер бойынша жиынтық қаржыландыру
жоспарына өзгерістер енгізу туралы
«___» _____________
№ __________ АНЫҚТАМА
Бюджет сыныптамасы кодтарының атауы
Бюджеттік кодының сыныптамасы
Өзгеру сомасы (+, -), барлығы
Оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда – жыл басындағы кезеңге өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда – өзгеріс ай сайын)
қ
а
ң
т
а
р
а
қ
п
а
н
н
а
у
р
ы
з
с
ә
у
і
р
м
а
м
ы
р
м
а
у
с
ы
м
ш
і
л
д
е
т
а
м
ы
з
қ
ы
р
к
ү
й
е
к
қ
а
з
а
н
қ
а
р
а
ш
а
ж
е
л
т
о
қ
с
а
н
Функционалдық топ
Әкімшілік
Бағдарлама
Барлығы
Бюджеттік атқару жөніндегі уәкілетті орган басшының Т.А.Ә.:
Жиынтық жоспарларды жасау үшін жауапты бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның құрылымдық бөлімше басшысының Т.А.Ә.:
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 30-қосымша

Форма 4-20
Сводный отчет по расходам
по _______________ 200__ г.
по бюджетной классификации
Вид бюджета: ______________________________________________
Месторасположение: ________________________________________
Источник финансирования: __________________________________
Администратор бюджетных программ: ________________________
Единица измерения: ________________________________________
Наименование государственного учреждения: _________________
Стр. 1
Администратор
Программа
Подпрограмма
Специфика
Наиме-
нование
План
финансирова-
ния по
обязательствам
и платежам
на год
План
финансирования с
начала года
Сумма
принятых
обязательств
с начала года
по обяза-
тельствам
по
платежам
(1)
(2)
(3)
(4)
(5)
(6)
ВСЕГО                                                        Стр. 2
Администратор
Программа
Подпрограмма
Специфика
Наиме-
нование
Оплаченные
обязательства
Неопла-
ченные
обяза-
тельства
Невыпла-
ченные
обяза-
тельства
Остаток средств от плана
с
начала
года
за
текущий
месяц
по обяза-
тельствам
по
пла-
тежам
(7)
(8)
(9)=(6)-
(7)
(10)
(11)=(4)-
(6)
(12)=
(5)-
(7)
ВСЕГО
Руководитель территориального                 Руководитель ГУ
подразделения казначейства _________________  __________________
(подпись) (Ф.И.О.)  (подпись) (Ф.И.О.)
М.П.                                          М.П.
Ответственный исполнитель                     Главный бухгалтер ГУ
____________________                        ___________________
(подпись) (Ф.И.О.)                          (подпись) (Ф.И.О.)
Приложение 32
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
В _________________________________________________________________
(центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета/
территориальное подразделение казначейства центрального
уполномоченного органа по исполнению бюджета)
___________________________________________________________________
(администратор бюджетных программ/территориальное подразделение
казначейства центрального уполномоченного органа по исполнению
бюджета)
Заявка
на присвоение кодов государственным учреждениям
от "___"_____________ _______ года
Сноска. Приложение 32 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
Наиме-
нование
госу-
дарст-
венного
учреж-
дения
Код
ведом-
ственной
принад-
лежности
(согласно
Единой
бюджет-
ной
класси-
фикации
Респуб-
лики
Казах-
стан)
Вид
бюд-
жета
Код
нало-
гового
органа
(регио-
на для
учета
нало-
говых
поступ-
лений)
Сек-
тор
эко-
но-
мики
Ф.И.О.
руково-
дителя
госу-
дарст-
венного
учреж-
дения
Ф.И.О.
глав-
ного
бухгал-
тера
госу-
дарст-
венного
учреж-
дения
БИН
госу-
дарст-
венного
учреж-
дения
Адрес
госу-
дарст-
венного
учреж-
дения,
внесен-
ный в
госу-
дарст-
венный
ре-
гистр,
теле-
фон,
факс
Осно-
вание
(норма-
тивный
право-
вой
акт, на
осно-
вании
кото-
рого
создано
госу-
дарст-
венное
учреж-
дение)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Руководитель администратора
бюджетных программ (территориального
подразделения казначейства
центрального уполномоченного органа
по исполнению бюджета)               _________ _____________________
М.П.                           (подпись) (расшифровка подписи)

4-20-нысан
Бюджеттік сыныптама бойынша
200_ж. ________ бойынша
шығыстар бойынша жиынтық есеп
Бюджет түрі:________________________________________________
Орналасқан жері:____________________________________________
Қаржыландыру көзі:__________________________________________
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі:________________________
Өлшем бірлігі:______________________________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы:________________________________
1.б
Әкімші бағдарлама
Кіші бағдарлама
Ерекшелік
Атауы
Бір жылға арналған міндеттемелер мен
төлемдер бойынша қаржыландырудың жоспары
Жыл басынан бастап қаржыландырудың жоспары
Жыл басынан бастап қабылданған  міндеттемелердің сомасы
міндеттемелер бойынша
Төлемдер бойынша
(1)
(2)
(3)
(4)
(5)
(6)
БАРЛЫҒЫ
2.б
Әкімші
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
Ерекшелік
Атауы
төленген міндеттемелер
төленбеген міндеттемелер
Өтелмеген міндеттемелер
Жоспардан қалған қаражат
жыл басынан бастап
ағымдағы айға
міндеттемелер бойынша
Төлемдер бойынша
(7)
(8)
(9)=(6)-(7)
(10)
(11)=(4)-(6)
(12)=(5)-(7)
БАРЛЫҒЫ
Аумақтық қазынашылық
бөлімшесінің басшысы _______ __________  ММ Басшысы _______ _________
(қолы)  (Т.А.Ә.)               (қолы)  (Т.А.Ә.)
М.О.                                   М.О.
Жауапты орындаушы ______ ________  ММ бас бухгалтері_______ _________
(қолы) (Т.А.Ә.)                   (қолы)  (Т.А.Ә)
Бюджеттік атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 32-қосымша
_____________________________________________________________________
(Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган/бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық қазынашылық бөлімшесі)
_____________________________________________________________________
(бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі/бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық қазынашылық бөлімшесі)
______жылғы "__"__________
мемлекеттік мекемелерге
код беруге арналған өтінім
Ескерту. 32-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392  қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
Мемлекеттік мекеменің атауы
Ведомстволық тиістілік коды (Қазақстан Республикасы Бірыңғай бюджеттік сыныптамаға сәйкес)
Бюджет түрі
Салық органының коды (Салық түсімдерін есепке алуға арналған аумақ)
Экономика секторы
Мемлекеттік мекеме басшысының Т.А.Ә.
Мемлекеттік мекеменің бас бухгалтерінің Т.А.Ә
Мемлекеттік мекеме БСН
Мемлекеттік тіркелімге енген мемлекеттік мекеменің заңды мекен-жайы, телефоны, факсі
Негіздеме (мемлекеттік мекеме құрылуына негіз болған нормативтік-құқықтық акт
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің
(бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық қазынашылық бөлімшесінің) басшысы
_______ ____________________
(қолы)  (қолды таратып жазу)
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету ережесіне

Приложение 32-1
к Правилам исполнения бюджета и
его кассового обслуживания
В ___________________________________________________________
(центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета/
территориальное подразделение казначейства центрального
уполномоченного органа по исполнению бюджета)
Заявка
на присвоение кодов и открытие счета
субъектам квазигосударственного сектора
от «__» __________ ______ года
Сноска. Приложение 32-1 в редакции постановления Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
Наиме-
нование
СКС,
код СКС
(при
наличии)
Место-
располо-
жение
Сектор
экономики
Ф.И.О.
руково-
дителя
СКС
Ф.И.О.
главного
бухгал-
тера
СКС
БИН
СКС
Адрес
СКС,
внесен-
ный в
госу-
дар-
ствен-
ный
регистр,
телефон,
факс
Основание
(норма-
тивный
правовой
акт, на
основании
которого
создан
СКС)
Основание
(норма-
тивный
правовой
акт, на
основании
которого
выделяются
денежные
средства
для СКС)
и
уровень
бюджета
из
которого
выде-
ляются
средства
Вид
счета
СКС
(для
увеличения
уставного
капитала
либо в
рамках
государ-
ствен-
ного
задания)
Руководитель субъекта
квазигосударственного
сектора (территориального подразделения казначейства
центрального уполномоченного
органа по исполнению бюджета)     ___________  ______________________
(подпись)    (расшифровка подписи)
М.П.
Отметка ответственного исполнителя
_____________________ открыт «___» _______ _________ года
(код субъекта
квазигосударственного
сектора)
_____________________ открыт «___» _______ _________ года
(счет субъекта
квазигосударственного
сектора)
Ответственный исполнитель _____________ ____________________
(подпись)  (расшифровка подписи)
Приложение 33
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
____________________________________________________________________
(центральный или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета)
Разрешение № ____
от "___"____________ _____ года
________________________________________________________________
(наименование и код государственного учреждения)
финансируемое из _______________________________________________
(вид бюджета)
разрешается открыть ____________________________________________
(наименование контрольного счета наличности)
на основании ___________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(ходатайство администратора бюджетных программ)
Руководитель центрального (местного)
уполномоченного органа по
исполнению бюджета                   _________ _____________________
М.П.     (подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель структурного
подразделения центрального
(местного) уполномоченного органа
по исполнению бюджета,
ответственного за выдачу разрешений  _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Отметки центрального уполномоченного органа
по исполнению бюджета
Контрольный счет наличности № ________
Ответственный исполнитель
центрального уполномоченного органа
по исполнению бюджета                _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Отметки территориального подразделения казначейства
центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета
Контрольный счет наличности № _________
Разрешение получено "___"__________ _____ г.
Ответственный исполнитель
территориального подразделения
казначейства центрального
уполномоченного органа по исполнению
бюджета                              _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 34
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета
_____________________________________________________________
(наименование и код администратора бюджетных программ)
Разрешение № ____
от "___"__________ _____ года
___________________________________________________________
(наименование и код государственного учреждения)
финансируемого из бюджета _________________________________
(вид бюджета)
разрешается _______________________________________________
(открыть (продлить срок действия))
_______________________________________________
(наименование счета)
в _________________________________________________________
(указывается вид валюты)
на основании ______________________________________________
(ходатайство администратора бюджетных программ)
Номер счета в иностранной валюте __________________________

32-1-қосымша
_____________________________________________________________________
(бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган/бюджетті атқару
жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық қазынашылық бөлімшесі)
__________ жылғы «__» _____________________
Квазимемлекеттiк сектор субъектілеріне код беруге және шот
ашуға арналған өтінім
Ескерту. Ереже 32-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР
Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
КСС атауы, ксс коды (болған кезде)
Орналасқан жері
Экономика секто ры
КСС басшысының Т.А.Ә.
КСС бас бухгалтерінің Т.А.Ә.
КСС БСН
Мемлеке ттік тіркелімге енгізген КСС-тың мекенжайы, телефоны, факсі
Негіздеме (КСС негіздемесі арқылы құрылған нормативтік құқықтық актісі)
Негіздеме (негізінде КСС үшін ақша қаражаты бөлінетін нормативтік құқықтық акті) және қаражат бөлінетін бюджет деңгейі
КСС шотыны ң түрі (жарғылық капиталын ұлғайтуға не мемлекеттік тапсырманың шеңберінде)
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің
(бюджетті атқару жөніндегі орталық
уәкілетті органның аумақтық қазынашылық
бөлімшесінің) басшысы            ________ _______________________
(қолы)  (қолының толық жазылуы)
М.О.
Жауапты орындаушының белгісі
____________________________ жылғы «__» _____________________ ашылды
(квазимемлекеттік сектор
субъектісінің коды)
____________________________ жылғы «__» _____________________ ашылды
(квазимемлекеттік сектор
субъектісінің коды)
Жауапты орындаушы ________________ _________________________________
(қолы)            (қолының толық жазылуы)
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 33-қосымша
_____________________________________________________________________
(бюджетті атқару жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті орган)
______жылғы "__"____________
N___рұқсат
_________________________________________бюджеттен қаржыландыратын
(бюджет түрі) ____________________________________________________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы мен коды) ____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________негізінд
(бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қолдау хаты) ____________________________________________________________________
(қолма-қол ақшаны бақылау шотының атауы) ____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
________________________ашуға рұқсат беріледі.
бюджетті атқару жөніндегі орталық
(Жергілікті) уәкілетті органның басшысы   ______ ____________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Рұқсат беруге жауапты бюджетті атқару
жөніндегі орталық (жергілікті)
уәкілетті органның құрылымдық
бөлімшесінің басшысы                      ______ ____________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның белгілері
Қолма-қол ақшаның бақылау шотының коды N _____
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті
органның жауапты орындаушысы              ______ ____________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық қазынашылық бөлімшесінің белгілері
Қолма-қол ақшаның бақылау шотының коды N _____
Рұқсат алынды_____ж. "__"_________
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның
аумақтық қазынашылық бөлімшесінің
жауапты орындаушысы                 ______ ____________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 34-қосымша
Ескерту. 34-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 Қаулысымен.
_____________________________________________________________________
(бюджетті атқару жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті орган)
______жылғы "__"____________
N___рұқсат
_________________________________________бюджеттен қаржыландыратын
(бюджет түрі)
_____________________________________________________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы мен коды)
_____________________________________________________________________
(әрекет мерзімін ұзарту)ашу)
_____________________________________________________________________
_______негізіндегі___________________________________________________
(бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қолдау хаты)
(валютаның түрі көрсетіледі)
_____________________________________________________________________
(шот атауы)
_____________________________________________________________________
шетел валютасындағы шот нөмірі_______________________________________

1) 1 провести за счет бюджетных средств конвертацию, перевод
иностранной валюты на цели направления расходов
__________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____;
2) 2 зачислить на основании __________________________________
_____________________________________________________________
(наименование и дата законодательного акта с указанием номеров
подпункта, пункта, статьи)
иностранную валюту, поступившую в виде ______________________
_____________________________________________________________
(источники финансирования)
и осуществить реконвертацию иностранной валюты с последующим
зачислением суммы в тенге на соответствующий контрольный счет
наличности
Разрешение действительно до "___"_____________ ________ года
Руководитель центрального уполномоченного
органа по исполнению бюджета              ___________ _____________
М.П.        (подпись)     (Ф.И.О.)
Руководитель структурного подразделения
казначейства Центрального уполномоченного
органа по исполнению бюджета              ___________ _____________
(подпись)     (Ф.И.О.)
Отметки центрального уполномоченного
органа по исполнению бюджета
счет в иностранной валюте № _____ "___"________ 200_ г.
___________ _____________
(подпись)     (Ф.И.О.)
Отметки территориального подразделения казначейства центрального
уполномоченного органа по исполнению бюджета
КСН, счет № ______ "___"_________ 200_ г. ___________ _____________
(подпись)     (Ф.И.О.)
1 заполняется для проведения операций в иностранной валюте за счет
бюджетных средств;
2 заполняется для проведения операций в иностранной валюте за счет
поступлений, кроме бюджетных средств
Приложение 35
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Заявка
на открытие контрольного счета наличности платных услуг
от "__"___________ ______ года
Сноска. Приложение 35 исключено постановлением Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
Приложение 36
к Правилам исполнения бюджета
и его кассового обслуживания
В _____________________________________________________________
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета
(территориальное подразделение казначейства центрального
уполномоченного органа по исполнению бюджета)
Заявка на открытие контрольных счетов наличности
от "___" ____________ ______ года

1) 1бюджет қаражатының есебінен айырбастауды, шетел валютасын аударуды жүргізуге___________________________________________________
_____________________________________________________________________
2) 2мынаның__________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________негізінде
(тармақшаның, тармақтың, баптың нөмірін көрсете отырып, заңнамалық актінің атауы мен күні)
___________________түрінде түскен шетел валютасын есепке жатқызуға
_____________________________________________________________________
(қаржыландыру көздері)
және кейіннен теңгемен алынған соманы тиісті ҚБШ-ға есепке жатқыза отырып шетел валютасын қайта айырбастауды жүзеге асыруға рұқсат 200__ жылғы "__" _______ дейін жарамды.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық
уәкілетті органның басшысы          ___________ _____________________
(қолы)          (Т.А.Ә.)
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның,
Аумақтық қазынашылық бөлімшесінің басшысы _________ _________________
(қолы)      (Т.А.Ә.)
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның белгілері
200_ж."__"____________N________шот
___________ ____________________
(қолы)         (Т.А.Ә.)
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық қазынашылық бөлімшелерінің белгілері
200_ж."__"____________N________шот
___________ ____________________
(қолы)         (Т.А.Ә.)
__________________________________
* бюджет қаражаты есебінен шетел валютасында операциялар жүргізу үшін
толтырылады;
** бюджет қаражатынан басқа түсімдер есебінен шетел валютасында операциялар жүргізу үшін толтырылады.
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 35-қосымша
____________________________________________________________________
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган (бюджетті атқару
жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық қазынашылық бөлімшесі)
"__" ___________жылғы
ақылы қызметтердің қолма-қол ақшасын бақылау шотын ашуға
арналған өтінім
Ескерту. 35-қосымша алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесiне 36-қосымша
_____________________________________________________________________
(Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган (бюджеттi атқару
жөнiндегi орталық уәкілетті органның аумақтық қазынашылық бөлiмшесi)
«___» ______________ _________ жылғы
қолма-қол ақшаның бақылау шоттарын ашуға арналған
өтiнiм

Сноска. Приложение 36 в редакции постановления Правительства РК от 26.06.2013 № 650.
п/п
Государственное
учреждение
Вид
бюджета
Месторасположение
государственного учреждения
Основание для открытия контрольного счета наличности (дата и номер разрешения, наименование и дата законодательного акта с указанием номеров подпункта, пункта, статьи)
наименование
код
1
2
3
4
5
6
I. Контрольный счет наличности платных услуг:
II. Контрольный счет наличности спонсорской, благотворительной помощи:
III. Контрольный счет наличности временного размещения денег:
IV. Контрольный счет наличности местного самоуправления:
Руководитель местного уполномоченного органа по исполнению
бюджета (территориального подразделения казначейства центрального
уполномоченного органа по исполнению бюджета)/ государственного
учреждения _________ _____________________
М.П. (подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 37
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
___________________________________________________________________
(Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета
(территориальное подразделение казначейства центрального
уполномоченного органа по исполнению бюджета)
Заявка
на изменение наименования государственного учреждения
от "___"______________ _______ года
п/п
Код
государственного
учреждения
Прежнее
наименование
государственного
учреждения
Новое наименование
государственного
учреждения
Основание
внесения
изменений
1
2
3
4
5
Руководитель администратора
республиканских бюджетных программ
(местного уполномоченного органа по
исполнению бюджета, территориального
подразделения казначейства
центрального уполномоченного органа
по исполнению бюджета)               _________ _____________________
М.П.      (подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 37-1
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
_____________________________________________________________________
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета
(территориальное подразделение казначейства центрального
уполномоченного органа по исполнению бюджета)
Сноска. Правила дополнены приложением 37-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
Заявка
на изменение наименования субъекта квазигосударственного
сектора
от "__" ___________ ______ года
п/п
Код СКС
Прежнее наименование СКС
Новое наименование
СКС
Основание внесения
изменений
1
2
3
4
5
Руководитель субъекта
квазигосударственного сектора
(территориального подразделения
казначейства центрального
уполномоченного органа по исполнению
бюджета)
М.П.                           ____________  _______________________
(подпись)    (расшифровка подписи)
Приложение 38
к Правилам исполнения бюджета и
его кассового обслуживания

Ескерту. 36-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.06.2013 № 650 қаулысымен.
Р/с
Мемлекеттiк мекеме
Бюджет түрi
Мемлекеттік мекеменің орналасқан жері
Қолма-қол ақшаның бақылау шотын ашу үшiн негiздеме (рұқсат етiлген күнi мен нөмiрi, тармақшасының, тармағының, бабының нөмірлері көрсетiлген заңнамалық актiнiң атауы мен күнi)
атауы
коды
1
2
3
4
5
6
I. Ақылы қызметтердiң қолма-қол ақшасының бақылау шоты:
II. Демеушiлiк, қайырымдылық көмектiң қолма-қол ақшасының бақылау шоты:
III. Ақшаны уақытша орналастыру қолма-қол ақшасының бақылау шоты:
IV. Жергiлiктi өзiн-өзi басқару қолма-қол ақшасының бақылау шоты:
Бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органның
(бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның
аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң)/
мемлекеттік мекеменің басшысы
_________ _______________________
М.О.        (қолы)   (қолды таратып жазу)
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 37-қосымша
_____________________________________________________________________
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган (бюджетті атқару
жөніндегі орталық органның аумақтық қазынашылық бөлімшесі)
"__"___________ _______жылғы
мемлекеттік мекеменің атауын өзгертуге арналған
өтінім
Р/с
N
Мемлекеттік мекеменің коды
Мемлекеттік мекеменің бұрынғы атауы
Мемлекеттік мекеменің жаңа атауы
Өзгеріс енгізуге негіздеме
1
2
3
4
5
Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің
(бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның,
бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның
аумақтық қазынашылық бөлімшесінің) басшысы
_______ __________________
М.О.   (қолы)  (қолды таратып жазу)
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет көрсету
ережесіне
37-1-қосымша
_____________________________________________________________________ бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган (бюджетті атқару
жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық қазынашылық бөлімшесі)
________ жылғы «___»____________________
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің атауын өзгертуге
арналған өтінім
Ескерту. Ереже 37-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
р/с
КСС коды
КСС–тың бұрынғы атауы
КСС-тың жаңа атауы
Өзгеріс енгізуге негіздеме
1
2
3
4
5
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің
(бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті
органның аумақтық қазынашылық бөлімшесінің басшысы)
_________ __________________________
(қолы)     (қолды таратып жазу)
М.О.
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету ережесіне
38-қосымша

Форма 5-19
Отчет произведен:
дата - время
Страница X из №
Перечень
контрольных счетов наличности соответствующих бюджетов,
платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи,
временного размещения денег, местного самоуправления,
реконвертации внешнего займа или связанного гранта
и счетов субъектов квазигосударственного сектора
Сноска. Приложение 38 в редакции постановления Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
Регион: ____________________________________
Источник финансирования: ___________________
п/п
ИИК
Код государственного
учреждения/субъекта
квазигосударственного
сектора
БИН
Наименование
счета
Дата
открытия
Дата
движения
Дата
действия
Дата
закрытия
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ответственный исполнитель _______________________________
(подпись)
М.Ш.
Приложение 39
к Правилам исполнения бюджета и
его кассового обслуживания
Форма 8-08
Отчет произведен:
ХХ.ХХ.ХХХХ ХХ:ХХ:ХХ
Страница X из №
Перечень
счетов в иностранной валюте, специальных счетов внешних
займов или связанных грантов, счетов к специальным
счетам внешних займов или связанных грантов в казначействе
Сноска. Приложение 39 в редакции постановления Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
Регион: _____________________________________________________
Код государственного учреждения _____________________________
Вид валюты: _________________________________________________
Источник финансирования: ____________________________________
Вид
бюджета
Регион
Код
государ-
ственного
учреж-
дения
Наиме-
нование
государ-
ственного
учреж-
дения
Код
специ-
фики
Наименование
специфики
Вид
валюты
Источник
финан-
сирова-
ния
Дата
открытия
Осно-
вание
для
Откры-
тия
счета
Дата
послед-
ней
опера-
ции
Дата
закрытия
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Ответственный исполнитель __________________________
(подпись)
М.Ш.
Приложение 40
к Правилам исполнения бюджета
и его кассового обслуживания
Образцы подписей и оттиска печати
Сноска. Приложение 40 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
Государственное учреждение/субъект
квазигосударственного сектора
(организационно-правовая форма и наименование)
Местонахождение государственного
учреждения/субъект квазигосударственного
сектора
Код государственного учреждения/субъект
квазигосударственного сектора
Индивидуальный идентификационный код
контрольного счета наличности (счета)
Наименование контрольного счета
наличности или счета
Местонахождение территориального
подразделения казначейства центрального
уполномоченного органа по исполнению бюджета
Отметка территориального подразделения
казначейства о принятии образцов подписей и
оттиска печати
"__" ________ 20 ___ г. _____
_________ (подпись) (Ф.И.О.)
Образцы, указанные в настоящем документе, считать
обязательными при осуществлении операций по контрольному
счету наличности и/или счету, требующих согласия клиента
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(указать виды операций (на подписание договоров,
заявок на регистрацию гражданско-правовых сделок,
уведомлений, счетов к оплате и других,
предусмотренных бюджетным
законодательством Республики Казахстан))
Занимаемая
должность
Фамилия, имя,
отчество
Образец
подписи
Срок действия
(при временной
замене подписи)
Образец оттиска печати
государственного учреждения/
субъект
квазигосударственного
сектора
Первая подпись:
Вторая подпись:
Наименование
администратора
бюджетных
программ
Фамилия и инициалы
руководителя
администратора бюджетных
программ или лица, им
уполномоченного,
заверяющего образцы
подписей уполномоченных
лиц государственного
учреждения
Дата удостоверения
образцов подписей и
оттиска гербовой
печати
государственного
учреждения
Подпись лица,
удостоверяющего
образцы и оттиск
гербовой печати
администратора
бюджетных программ
(подпись)
(оттиск печати)
Оборотная сторона
Удостоверительная надпись о
засвидетельствовании подлинности
подписи представителя юридического лица
"__" ___________________________ года я, ___________ нотариус
(фамилия, имя, отчество)
__________________________________________________________
наименование государственной нотариальной конторы или
номер и дата выдачи лицензии частного нотариуса)
свидетельствую подлинность подписи
__________________________________________________________
(Ф.И.О. представителя должность, наименование
юридического лица, ____________, которая сделана
в моем присутствии. Личность представителя
установлена, полномочия его и дееспособность проверены.
Зарегистрировано в реестре за № _______________________
Взыскано государственной пошлины ______________________
Нотариус _____________________________ М.П.
Приложение 41
к Правилам исполнения бюджета
и его кассового обслуживания

5-19-нысан
Есеп жүргізілді: күні - уақыты
Х-тен №-ге дейінгі парақ
Тиісті бюджеттердің, ақылы қызметтердің, демеушілік,
қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың қолма-қол
ақшасын бақылау шоттарының, жергілікті өзін-өзі басқару, сыртқы
қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау және
квазимемлекеттік сектор субъектілері шоттарының тізбесі
Ескерту. 38-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
Өңір: _______________________________________________________________
Қаржыландыру көзі:___________________________________________________
Р/с №
ЖСК
Мемлекеттік мекеменің/квазимемлекеттік сектор субъектісінің коды
БСН
Шоттың атауы
Ашылған күні
Қозғалыс күні
Қолданылу күні
Жабылу күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Жауапты орындаушы ___________________________________________________
(қолы)
М.О.
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету ережесіне
39-қосымша
8-08-нысан
Есеп жүргізілді: ХХ.ХХ.ХХХХ ХХ:ХХ:ХХ
Х-тен №-ге дейінгі парақ
Қазынашылықтағы шетел валютасындағы шоттардың, сыртқы
қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарының,
сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы
шоттарына арналған шоттардың тізбесі
Ескерту. 39-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
Өңір: ____________________________________
Мемлекеттік мекеме коды __________________
Валюта түрі: _____________________________
Қаржыландыру көзі: _______________________
Бюджет түрі
Өңір
Мемлекеттік мекеме коды
Мемлекеттік мекеменің атауы
Ерекшелік коды
Ерекшеліктің атауы
Валюта түрі
Қаржыландыру көзі
Ашылған күні
Шотты ашу үшін негіздеме
Соңғы операция күні
Жабылған күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Жауапты орындаушы ___________________________________
(қолы)
М.О.
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет көрсету
ережесiне
40-қосымша
Қолдардың және мөр бедерiнiң үлгiлерi
Ескерту. 40-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
Мемлекеттiк мекеме/квазимемлекеттiк сектор субъектiсi (ұйымдық-құқықтық нысаны мен атауы)
Мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң орналасқан жерi
Мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң коды
Қолма-қол ақшаны бақылау шотының (шоттың) жеке сәйкестендiру коды
Қолма-қол ақшаны бақылау шотының немесе шоттың атауы
Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң орналасқан жерi
Аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң қолдардың және мөр бедерiнiң үлгiлерiн қабылдағаны туралы белгiсі
20__ ж. «___» ______________________
______ _____________________________
(қолы)            (Т.А.Ә.)
Осы құжатта көрсетiлген үлгiлер клиенттiң келiсiмiн талап ететiн
қолма-қол ақшаны бақылау шоты және/немесе шот бойынша операцияларды
жүзеге асырған кезде мiндеттi деп есептелсiн
_____________________________________________________________________
(операциялардың (шарттарға, азаматтық-құқықтық мәмілелерді тiркеуге
арналған өтiнiмдерге, хабарламаларға, төлеуге берiлетiн және
Қазақстан Республикасының бюджеттiк заңнамасында көзделген басқа да
шоттарға қол қоюға арналған) түрлерi көрсетiлсiн)
Атқаратын лауазымы
Тегi, аты, әкесiнiң аты
Қолдардың үлгiлерi
Қолданылу мерзiмi (қолды уақытша ауыстыру кезiнде)
Мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң мөр бедерiнiң үлгiсi
Бiрiншi қолы:
Екiншi қолы:
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң атауы
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi басшысының немесе мемлекеттiк мекеменiң уәкiлеттi тұлғалары қолдарының үлгiлерiн растайтын оларға уәкiлеттi тұлғаның тегi және аты-жөнi
Мемлекеттiк мекеменiң қолдарының және елтаңбалы мөр бедерiнiң үлгiлерiн куәландыру күнi
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң қолдарының және елтаңбалы мөр бедерiнiң үлгiлерiн куәландыратын тұлғаның қолы
(қолы)
(мөр бедерi)
Артқы бетi
Заңды тұлға өкiлiнiң қолының түпнұсқалығын растау туралы куәландыру
жазбасы
Мен, нотариус __________________________ ____ жылғы «___» ___________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
_____________________________________________________________________
(мемлекеттiк нотариалдық кеңсенiң атауы немесе жеке нотариустың
лицензиясы берiлген нөмiрi және күнi)
________________ менiң қатысуыммен жасалған _________________________
(өкілдің Т.А.Ә. лауазымы, заңды тұлғаның атауы
________________________________ қолының түпнұсқалығын куәландырамын.
Өкiлдiң жеке басы белгiлендi, оның өкiлеттiгi және іс-әрекетке
қабілеттілігі тексерiлдi.
Тiзiлiмде № ____________________________ тiркелдi
_________________________ мемлекеттiк баж алынды.
Нотариус _________________ М.О. ________________
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет көрсету
ережесiне
41-қосымша

Форма 5-34
Отчет произведен:
Дата - Время
Страница 1 из №
Отчет
о состоянии КСН соответствующего бюджетов
Сноска. Приложение 41 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
Регион: ________________________________________
Вид бюджета: ___________________________________
Источник финансирования: _______________________
Специфика:______________________________________
Период с _______________________________________
Единица измерения: _____________________________
ИИК
Внутренний
банковский
счет
Описание
Входящий
остаток
Дебет
Кредит
Сальдо
за период
Исходящий
остаток
1
2
3
4
5
6
7
Руководитель территориального
подразделения казначейства
____________   ______________
(подпись)          (Ф.И.О)
Руководитель местного уполномоченного органа по исполнению бюджета
____________   _______________
(подпись)          (Ф.И.О)
М.П.
М.П.
Ответственный исполнитель
территориального подразделения
____________   ______________
(подпись)          (Ф.И.О)
Ответственный исполнитель местного уполномоченного органа
по казначейства исполнению бюджета
____________   ______________
(подпись)          (Ф.И.О)
М.П
Приложение 42
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма 5-52
Дата ХХ.ХХ.ХХХХ
Сводный отчет по расходам
Фонд __________________________________
Месторасположение _____________________
Источник финансирования _______________
Фонд
Администратор/
Программа/Подпрограмма
Специфика
Расходы за
период
Расходы с
начала года
Итого по АБП
Итого по АБП
Всего по отчету
Ответственный исполнитель ______________ ______________
(подпись)       (Ф.И.О.)
Приложение 43
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма 5-20
Отчет произведен:
Дата - Время
Страница X из №
Выписка с контрольного счета наличности/счета субъекта
квазигосударственного сектора
на _____________________
Сноска. Приложение 43 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
Регион:
Вид бюджета:
Источник финансирования:
Код банка (БИК):
Наименование банка:
Номер банковского счета (ИИК):
Наименование банковского счета:
Код государственного учреждения/СКС
Контрольный счет наличности:
Описание КСН:
Единицы измерения: тенге
Остаток на начало года
Входящий остаток
ДЕБЕТ
КРЕДИТ
Количество операций
№ транз
БИК
ИИК
ОБОРОТЫ ЗА ДЕНЬ
ДЕБЕТ
КРЕДИТ
Итого
Исходящий остаток
Ответственные исполнители ______________ _____________________
(подпись)           (подпись)
М.Ш.                   М.Ш.
Приложение 44
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма 5-33
Отчет произведен:
Дата - Время
Страница 1 из №
Отчет
об остатках на КСН платных услуг
Регион: __________________________________
Вид бюджета: _____________________________
Код гос. учреждения: _____________________
Наименование гос. учреждения: ____________
Период с _________________________________
Единица измерения: _______________________
Дата
Тип
опе-
рации
Номер
счета к
оплате
Счет
платных
услуг
Наименование
получателя
и/или
отправителя
платежа
Сумма
дебета
Сумма
кредита
Исходящий
остаток
1
2
3
4
5
6
7
8
Входящий
остаток
Исходящий остаток:
Ответственный исполнитель ____________________
(подпись)
М.Ш.
Приложение 45
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания

5-34-нысан
Есеп жүргiзiлдi:
Күнi-Уақыты
1-ден №-ге дейiнгi парақ
Тиiстi бюджеттердiң ҚБШ жай-күйі туралы есеп
Ескерту. 41-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
Өңiр: ___________________________
Бюджет түрi: ____________________
Қаржыландыру көзi: ______________
Ерекшелігі ______________________
Кезең ___________________________
Өлшем бiрлiгi: __________________
ЖСК Iшкi банктiк шот
Сипаттамасы
Кiрiс қалдық
Дебет
Кредит
Кезеңдегi сальдо
Шыққан қалдық
1
2
3
4
5
6
7
Аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң   Бюджеттi атқару жөнiндегi жауапты
басшысы                             жергілікті уәкілетті органның
басшысы
___________ _____________________   ___________ _____________________
(қолы)           (Т.А.Ә.)           (қолы)          (Т.А.Ә.)
М.О.                                М.О.
Аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң   Бюджеттi атқару жөнiндегi
жауапты орындаушысы                 жергілікті уәкілетті органның
жауапты орындаушысы
___________ _____________________   ___________ _____________________
(қолы)           (Т.А.Ә.)           (қолы)          (Т.А.Ә.)
М.О.
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 42-қосымша
5-52-нысан
Күні ХХ.ХХ.ХХХХ
Шығыстар бойынша жиынтық есеп
Қор ____________________________
Орналасқан жері ________________
Қаржыландыру көзі_______________
Қор
Әкімші/Бағдарлама/Кіші бағдарлама
Ерекшелік
Кезең шығыстары
Жыл басынан бастап шығыстар
ББӘ бойынша барлығы
ББӘ бойынша барлығы
Есеп бойынша барлығы
Жауапты орындаушы ___________ ___________
(қолы)     (Т.А.Ә.)
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 43-қосымша
5-20-нысан
есеп жүргізілді:
Күні - Уақыты
№ Х-беті
____________ арналған квазимемлекеттік сектор субъектіcінің
қолма-қол ақшаны бақылау шотынан/шотынан үзiндi
Ескерту. 43-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
Өңір:
Бюджет түрі:
Қаржыландыру көзі:
Банктің коды (БСК):
Банктің атауы:
Банктік шот нөмірі (ЖСК):
Банктік шоттың атауы:
Мемлекеттік мекеменің атауы/ККС
Қолма-қол ақшаның бақылау шоты:
ҚБШ сипаттамасы:
Өлшем бірлігі: теңге
Жыл басындағы қалдық
Кіріс қалдығы
ДЕБЕТ
КРЕДИТ
Операциялар саны
№ транз
БСК
ЖСК
БІР КҮНГІ АЙНАЛЫМ
ДЕБЕТ
КРЕДИТ
ЖИЫНЫ
Шыққан қалдық
Жауапты орындаушылар ______________ ______________
(қолы)         (қолы)
М.О.                      М.О.
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 44-қосымша
5-33 нысан
Есеп жүргізілді:
Күні - Уақыты
1-ден N-ге дейінгі парақ
Ақылы қызметтердің ҚБШ-сындағы қалдықтар туралы есеп
Өңір:______________________________
Бюджет түрі:_______________________
Мем.мекеме коды:___________________
Мем.мекеме атауы:__________________
Кезең______________________________
Өлшем бірлігі:_____________________
Күні
Операция типі
Төлеуге берілетін шоттың нөмірі
Ақылы қызметтер шоты
Төлемді алушының/жіберушінің атауы
Дебет сомасы
Кредит сомасы
Шыққан қалдық
1
2
3
4
5
6
7
8
түскен қалдық
Шыққан қалдық:
Жауапты орындаушы _______________
(қолы)
М.О.
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет корсету
ережесіне 45-қосымша

Форма 8-09
Отчет произведен:
Дата
Страница X из №
Сведения по лицевому счету __________________
с _______ по __________
Сноска. Приложение 45 исключено постановлением Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
Приложение 46
к Правилам исполнения бюджета и
его кассового обслуживания
Форма 8-17
Отчет произведен:
Дата - Время
Страница X из №
Выписка
по счетам в иностранной валюте, специальным счетам
внешних займов или связанных грантов, счетам к
специальным счетам внешних займов или связанных грантов
государственных учреждений
Сноска. Приложение 46 в редакции постановления Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
Регион:
Вид бюджета:
Источник финансирования:
Наименование государственного учреждения:
Специфика:
Код валюты:
Период:
Единица измерения:
Дата
б/счета
Документа
Валюта
Тенге
Назначение
операции
Наименование
нерезидента
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Входящий остаток:
Обороты:
Входящий остаток:
Всего оборотов:
Всего остатков в валюте:
Всего остатков в тенге:
Ответственный исполнитель _________________________________
(подпись)
М.П.
Приложение 47
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма 5-30
Дата - Время
Страница X из №
Период: ______________,
Дата: _________________
Остаток на КСН платных услуг
Гос. учреждение: _____________________________________
Источник финансирования - 3 (Платные услуги)
Учр\Пр\Подпр
Специфика
Место-
распо-
ложение
Гос.
учреж-
дение
План с
начала
года
Факт с
начала
года
План
на
квар-
тал
Факт
за
день
Остаток
свободных
средств
КБК
поступлений
Итого
поступлений
КБК расходов
Итого расходы
КСН
Итого на КСН
Ответственный исполнитель ___________________
(подпись)
М.Ш.
Приложение 48
к Правилам исполнения бюджета и
его кассового обслуживания
Форма 8-07
Отчет произведен;
Дата - Время Страница X из №
Отчет
об остатках на счетах в иностранной валюте, специальных
счетах внешних займов или связанных грантов, счетах к
специальным счетам внешних займов или связанных грантов
Сноска. Приложение 48 в редакции постановления Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
с ___________ по _____________________
Регион: ______________________________
Вид бюджета: _________________________
Код государственного учреждения: _____
Вид валюты: __________________________
Источник финансирования: _____________
Вид
бюджета
Регион
Вид
валют ы
Государственное
учреждение
Специфика
Источник
финан-
сирова-
ния
Входящий
остаток
Дебет
Кредит
Сальдо
за период
Исходящий
остаток
код
наименование
Руководитель территориального
подразделения казначейства ____________________  _________________
(подпись)             (Ф.И.О.)
Ответственный исполнитель ___________________ ___________________
(подпись)              (ФИО)
М.Ш.
Приложение 49
к Правилам исполнения бюджета и
его кассового обслуживания

8-09-нысан
Есеп жүргізілді:
Күні-уақыты
№-ден Х-парақ
_______бастап _____________дейінгі
дербес шот жөніндегі мәліметтер
Ескерту. 45-қосымша алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету ережесіне
46-қосымша
8-17-нысан
Есеп жүргізілді:
күні-уақыты
№-ден Х-парақ
Мемлекеттік мекемелердің шетелдік валютадағы шоттары, сыртқы
қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттары,
сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы
шоттарына арналған шоттары бойынша үзінді
Ескерту. 46-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
Өңір:
Бюджет түрі:
Қаржыландыру көзі
Мемлекеттік мекеме атауы:
Ерекшелігі:
Валюта коды:
Кезең:
Өлшем бірлігі:
Күні
б/шот №
Құжаттың №
Валютасы
Теңге
Төлем мақсаты
Резидент еместің атауы
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Кіріс қалдығы:
Айналымдар:
Кіріс қалдығы:
Айналымдардың барлығы:
Валютадағы қалдықтардың
барлығы:
Теңгедегі қалдықтардың барлығы:
Жауапты орындаушы __________________
(қолы)
М.О.
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 47-қосымша
5-30-нысан
Күні-уақыты
N-ден Х-парақ
Кезең:
Күні:
Ақылы қызметтердің ҚБШ-сындағы қалдықтар
Мем.мекеме:______________________________
Қаржыландыру көзі-3 (ақылы қызметтер)
Мек/Бғ/кіші бғ
Ерекшелік
Орналасқан жері
Мем. мекеме
Жыл басынан бастап жоспар
Жыл басынан бастап іс жүзінде
Тоқсандағы жоспар
Іс жүзінде бір күнде
Бос қаражат қалдықтары
түсімдердің БСК-сі
Түсімдер жиыны
Шығыстардың БСК-сі
Шығыстар жиыны
ҚБШ
ҚБШ-дағы жиыны
Жауапты орындаушы ____________________
(қолы)
М.О.
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету ережесіне
48-қосымша
8-07-нысан
Есеп жүргізілді
күні-уақыты
№-ден Х-парақ
Шетел валютасындағы шоттардағы, сыртқы қарыздардың немесе,
байланысты гранттардың арнайы шоттарындағы, сыртқы қарыздардың
немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына арналған
шоттардағы қалдықтар туралы есеп
_____________ бастап ___________ аралығында
Ескерту. 48-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
Өңір: ____________________________
Бюджет түрі: _____________________
Мемлекеттік мекеме коды: _________
Валюта түрі ______________________
Қаржыландыру көзі: _______________
Бюджет түрі
Өңір
Валюта түрі
Мемлекеттік мекеме
Ерекшелігі
Қаржыландыру көзі
Кіріс қалдығы
Дебет
Кредит
Кезеңдегі сальдо
Шығыс қалдығы
Коды
Атауы
Аумақтық қазынашылық
бөлімшенің басшысы ___________________ _________________________
(қолы)                (Т.А.Ә.)
М.О.
Жауапты орындаушы ___________________ ___________________________
(қолы)                 (Т.А.Ә.)
М.О.
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету ережесіне
49-қосымша

Форма 5-34А
дата - время
Страница 1 из №
Отчет
oб остатках на КСН платных услуг, спонсорской,
благотворительной помощи, временного размещения денег,
местного самоуправления, реконвертации внешнего займа
или связанного гранта и счетах субъектов
квазигосударственного сектора
Сноска. Приложение 49 в редакции постановления Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
Регион: ______________________________
Вид бюджета: _________________________
Администратор: _______________________
Источник финансирования: ________ Код ГУ/СКС __________________
Период: с _________ по __________________
Единицы измерения: тыс. тенге
Администратор/
госучреждение/
субъект
квазигосударственного
сектора
Наименование
Входящий
остаток
Дебет
Кредит
Сальдо
за период
Исходящий
остаток
1
2
3
4
5
6
7
Итого по отчету:
Руководитель территориального
подразделения казначейства
_________  ________________
(подпись)        (Ф.И.О.)
Руководитель местного
уполномоченного органа по
исполнению бюджета
____________  ________________
(подпись)         (Ф.И.О.)
М.П
Ответственный исполнитель местного
М.П. уполномоченного органа по исполнению
бюджета __________________ ______________
(подпись)        (Ф.И.О.)
Руководитель АБП
(аким города районного значения,
поселка, села, сельского округа)
_____________________ ___________________
(подпись)            (Ф.И.О.)
Ответственный исполнитель территориального
подразделения казначейства       М.П.
_____________________ ___________________
(подпись)            (Ф.И.О.)
Руководитель структурного
подразделения, ответственного за
проверку отчета
М.Ш. ______________ _____________________
(подпись)            (Ф.И.О.)
Приложение 50
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
В _________________________________________________________
(центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета/
территориальное подразделение казначейства центрального
уполномоченного органа по исполнению бюджета)
____________________________________________________________
(администратор бюджетных программ)
Заявка
на прекращение действия кодов государственным учреждениям
от "___"___________ _____ года
Сноска. Приложение 50 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
Наиме-
нование
государ-
ственного
учреж-
дения
Код
ведом-
ственной
принад-
лежности
(согласно
Единой
бюджетной
класси-
фикации
Республики
Казахстан)
Вид
бюд-
жета
Код
налогового
органа
региона
для учета
налоговых
поступле-
ний
Сектор
эконо-
мики
БИН
государ-
ственного
учреж-
дения
Адрес
государ-
ственного
учреждения,
внесенный в
юридический
регистр,
телефон,
факс
Осно-
вание
для
прекра-
щения
дейст-
вия
кода
1
2
3
4
5
6
7
8
Руководитель администратора
бюджетных программ          ___________ _______________________
М.П.   (подпись)   (расшифровка подписи)

5-34А-нысан
күні-уақыты
№ 1 беті
Ақылы қызметтердің, демеушілік және қайырымдылық көмектің,
ақшаны уақытша орналастырудың, жергілікті өзін-өзі басқарудың,
сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың
ҚБШ-сындағы және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің
шоттарындағы қалдықтар туралы есеп
Ескерту. 49-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
Өңір: _________________
Бюджет түрі: __________
Әкімші: _______________
Қаржыландыру көзі: ______________ ММ/КСС коды _________________
Кезең: ____________________ бастап _______________________ дейін
Өлшем бірлігі: мың теңге
Әкімші/мем. мекеме/квазимемлекеттік сектор субъектісі
Атауы
Кіріс қалдығы
Дебет
Кредит
Кезеңдегі сальдо
Шығыс қалдығы
1
2
3
4
5
6
7
Есеп бойынша жиыны
Аумақтық қазынашылық             Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті
бөлімшенің басшысы               уәкілетті органның басшысы
_______ _____________            __________ _________________________
(қолы)    (Т.А.Ә.)                 (қолы)            (Т.А.Ә.)
М.О.
М.О.       Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті
уәкілетті органның жауапты орындаушысы
_________ ____________________________
(қолы)           (Т.А.Ә.)
М.О.       ББӘ басшысы
(аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл,
ауылдың округ әкімі)
_________ ____________________________
(қолы)           (Т.А.Ә.)
М.О.       Аумақтық қазынашылық бөлімшесінің
жауапты орындаушысы
_________ ____________________________
(қолы)           (Т.А.Ә.)
М.О.       Есепті тексеруге жауапты құрылымдық
бөлімшенің басшысы
_________ ____________________________
(қолы)           (Т.А.Ә.)
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 50-қосымша
_____________________________________________________________________
(бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган/ бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық қазынашылық бөлімшесі)
_____________________________________________________________________
(бюджеттік бағдарламалар әкімшісі)
______жылғы "__"____________
мемлекеттік мекемелердің кодтарының әрекеттерін
тоқтатуға өтінім
Ескерту. 50-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392  қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
Мемлекеттік мекеменің атауы
Ведомствалық тиістілік коды (Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сәйкес)
Бюджет түрі
Салықтық түсімдерді есепке алу үшін өңірдің салық органының коды
Экономика секторы
Мемлекеттік мекеменің БСН
Заң тіркеліміне енгізілген мемлекеттік мекеменің мекен-жайы, телефон, факсі
Кодтың әрекетінің тоқтатылуына негіздеме
1
2
3
4
5
6
7
8
Бюджеттік бағдарламалар
әкімшісінің басшысы    _________ ___________________________
М.О.    (қолы)    (қолды таратып жазу)
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет көрсету
ережесіне

Приложение 50-1
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
В _____________________________________________________________
(центральный уполномоченный орган по исполнению
бюджета/территориальное подразделение казначейства
центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета)
_____________________________________________________________________
(субъект квазигосударственного сектора)
Заявка на прекращение действия кодов и закрытие счетов
субъектов квазигосударственного сектора
от "__" __________ ______года
Сноска. Правила дополнены приложением 50-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.03.2012 № 352; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
Наименование
СКС
Код
СКС
Код налогового
органа региона для
учета налоговых
поступлений
БИН СКС
Адрес СКС,
внесенный в
юридический
регистр, телефон,
факс
Основание для
прекращения
действия кода
1
2
3
4
5
6
Одновременно просит закрыть _________________________________________
(указывается номер КСН субъекта
квазигосударственного сектора)
Руководитель СКС/ территориального
подразделения казначейства
центрального уполномоченного органа
по исполнению бюджета _________ _____________________________________
М.П.          (подпись)        (расшифровка подписи)
Отметка территориального подразделения казначейства
центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета
______________________________ закрыт "__" ___________ ______ года
(номер кода субъекта
квазигосударственного сектора)
______________________________ закрыт "__" ___________ ______ года
(номер текущего счета субъекта
квазигосударственного сектора)
Руководитель территориального
подразделения казначейства
центрального уполномоченного органа
по исполнению бюджета _____________ _________________________________
(подпись)         (расшифровка подписи)
Приложение 51
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
В _________________________________________________________________
(наименование территориального подразделения казначейства
центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета)
___________________________________________________________________
(наименование и код администратора бюджетных программ)
Заявление
от "___"______________ ______ года
__________________________________________________________,
(наименование и код государственного учреждения)
финансируемого из бюджета ________________________________,
(вид бюджета)
просит на основании ______________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(указывается основание для закрытия КСН, счета)
Закрыть
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
__________________________________________________________________.
(ИИК и наименование КСН, счета)
Руководитель государственного
учреждения                     ___________ ________________________
М.П.   (подпись)    (расшифровка подписи)
Отметка территориального подразделения казначейства центрального
уполномоченного органа по исполнению бюджета
__________________________________ закрыт "__"__________ _____ года
(ИИК и наименование КСН, счета)
Руководитель территориального
подразделения казначейства
центрального уполномоченного
органа по исполнению бюджета   ___________ ________________________
(подпись)    (расшифровка подписи)
Приложение 52
к Правилам исполнения бюджета и
его кассового обслуживания
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета
В ______________________________________________________
(банк второго уровня Республики Казахстан
(организация, осуществляющая отдельные виды банковских
операций)/территориальное подразделение казначейства)

50-1-қосымша
_____________________________________________________________________ (бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган/бюджетті атқару
жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық қазынашылық бөлімшесі)
_____________________________________________________________________ (квазимемлекеттік сектор субъектісі)
_____ жылғы «___» ___________ _____
Квазимемлекеттік сектор субъектісі кодтарының әрекеттерін
тоқтатуға және шоттарын жабуға арналған  өтінім
Ескерту. Ереже 50-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392  қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
КСС атауы
КСС коды
Салықтық түсімдерді есепке алу үшін өңірдің салық органының коды
КСС-тің БСН
Заң тіркеліміне енгізілген КСС-тың мекен-жайы, телефоны, факсі
Кодтың әрекетінің тоқтатылуына негіздеме
1
2
3
4
5
6
Сонымен бірге _____________________________________ жабуды сұрайды
(квазимемлекеттік сектор субъектісінің
ҚБШ нөмірі көрсетіледі)
КСС/бюджетті атқару жөніндегі орталық
уәкілетті органның аумақтық қазынашылық
бөлімшесінің басшысы
_________ __________________________
(қолы)     (қолды таратып жазу)
М.О.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық
қазынашылық бөлімшесінің белгісі
_____________________________ ___ жылғы «___» __________ жабылды
(квазимемлекеттік секторы
субъектісі кодының нөмірі)
___ жылғы «___» __________ __________________________________________
(квазимемлекеттік сектор субъектісінің
ағымдағы шотының нөмірі)
жабылды
Бюджетті атқару жөніндегі орталық
уәкілетті органның аумақтық қазынашылық
бөлімшесінің басшысы
___________ ____________________________
(қолы)        (қолды таратып жазу)
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 51-қосымша
_____________________________________________________________________
(бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық
қазынашылық бөлімшесінің атауы)
_____________________________________________________________________
(бюджеттік бағдарламалардың әкімшісінің атауы мен коды)
_______жылғы "__"______________________
өтінім
__________________________________________ бюджеттен қаржыландырылатын
(бюджет түрі)
_____________________________________________________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы мен коды)
____________________________________________________________негізінде
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(ҚБШ-ны, шотты жабу үшін негіздеме көрсетіледі)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
______________________________________________________жабуды сұрайды.
(ЖСК және ҚБШ-ның, шоттың атауы)
Мемлекеттік мекеменің басшысы _________ _______________________
М.О. (қолы)     (қолды таратып жазу)
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық қазынашылық бөлімшесінің белгісі
_________________________________ ______жылғы "__"___________жабылды.
(ЖСК және ҚБШ-ның, шоттың атауы)
Бюджетті атқару жөніндегі
орталық уәкілетті органның аумақтық
қазынашылық бөлімшесінің басшысы     __________ _____________________
(қолы)     (қолды таратып жазу)
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету ережесіне
52-қосымша
Бюджеттің атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган
_____________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі (банктік
операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымы/аумақтық
қазынашылық бөлімшесі) _______ жылғы «___» _____________
№ _______ рұқсат

Сноска. Приложение 52 в редакции постановления Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
Разрешение №
от «__» __________ ________года
_____________________________________________________________
(наименование и код государственного учреждения)
финансируемого из _____________________________ бюджета
(вид бюджета)
pазрешается открыть _________________________________________
(наименование счета/контрольного счета наличности)
в ___________________________
(вид валюты)
на основании________________________________________________________
(ходатайство администратора бюджетной программы,
наименование, номер и дата договора о займе или связанном гранте)
цели направления расходов: __________________________________
Разрешение действительно до «___» _______ __________ года
Руководитель центрального уполномоченного
органа по исполнению бюджета        ________________ ___________
(подпись)        (Ф.И.О.)
М.П.
Руководитель структурного подразделения
центрального уполномоченного органа по
исполнению бюджета, ответственного за
выдачу разрешений                        _____________  _____________
(подпись)       (Ф.И.О.)
Отметки банка второго уровня (организации, осуществляющей отдельные
виды банковских операций)/центрального уполномоченного органа по
исполнению бюджета
Счет (контрольный счет наличности) № ________________________________
Ответственный исполнитель банка второго уровня (организации,
осуществляющей отдельные виды банковских операций)/центрального
уполномоченного органа по исполнению бюджета  __________  ___________
М.Ш.       (подпись) (расшифровка подписи)
Разрешение получено «__» __________ ______________ года
Приложение 53
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
В _________________________________________________________________
(наименование банка второго уровня (организации, осуществляющей
отдельные виды банковских услуг))
Отзыв разрешения № _____
от "__"____________ ________ года
Центральным (местным) уполномоченным органом по исполнению бюджета
в связи с _________________________________________________________
___________________________________________________________________
(указывается основание отзыва)
отзывает разрешение № _____ от "___"__________ __________ года,
выданное __________________________________________________________
(наименование и код государственного учреждения, которому открыт
счет в банке второго уровня или организации, осуществляющей
отдельные виды банковских операций)
Руководитель центрального (местного)
уполномоченного органа по исполнению
бюджета                                  _____________ ____________
(подпись)     (Ф.И.О.)
М.П.
Руководитель структурного подразделения
центрального (местного) уполномоченного
органа по исполнению бюджета,
ответственного за выдачу разрешений      _____________ ____________
(подпись)     (Ф.И.О.)
Отметки банка второго уровня
___________________________________________________________________
(организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций)
Счет № ___________ закрыт "___"____________ года
Остаток на счете по состоянию на дату отзыва разрешения в сумме
___________________________________________________________________
(цифрами и прописью, вид валюты)
переведен
___________________________________________________________________
(наименование и ИИК счета)
на основании платежного поручения от "___"___________ ______ года
№ ______.
Руководитель банка второго уровня
(организации, осуществляющей отдельные
виды банковских операций)                _____________ ____________
М.П.    (подпись)     (Ф.И.О.)
Приложение 54
к Правилам исполнения бюджета
и его кассового обслуживания
Реестр
платежных поручений

Ескерту. 52-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
_________________________________________ бюджеттен қаржыландырылатын
(бюджет түрі)
_____________________________________________________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы және коды)
_____________________________________________________________________
______________________________________ шығыстарды бағыттау мақсатында
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________ негізде
(бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің өтініші, қарыз немесе
байланысты грант туралы шарттың атауы, нөмірі және күні)
_____________________________________________________________________
(валюта түрі)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(шоттың/қолма-қол ақшаны бақылау шоттың атауы)
_______________________________________________ ашуға рұқсат етіледі.
Рұқсат ___________ жылғы «____» _________________ дейін әрекет етеді.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық
уәкілетті органның басшысы ____________ _____________________________
(қолы)                 (Т.А.Ә.)
М.О.
Рұқсат беруге жауапты бюджетті атқару
жөніндегі орталық уәкілетті органның
құрылымдық бөлімшесінің басшысы ______ _____________________________
(қолы)           (Т.А.Ә.)
Екінші деңгейдегі банктің (банктік операциялардың жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымның)/бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті
органның белгілері
Шот (қолма-қол ақшаны бақылау шоты) № __________________
Екінші деңгейдегі банктің
(банктік операциялардың жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын ұйымның)/бюджетті атқару жөніндегі орталық
уәкілетті органның жауапты орындаушысы ______ _______________________
(қолы)  (қолының толық жазылуы)                                     М.О.
Рұқсат ____ жылғы «__» _________ алынды.
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 53-қосымша
_____________________________________________________________________
(екінші деңгейдегі банктің немесе банктік операциялардың жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын ұйымның атауы)
______жылғы "__"____________
N_____рұқсатнаманы кері қайтару
Бюджетті атқару жөніндегі орталық (жергілікті) уәкілетті орган_______
байланысты___________________________________________________________
(кері қайтарудың негіздемесі)
_____________________________________________________________________
(екінші деңгейдегі банктің немесе банктік операциялардың жекелеген
_____________________________________________________________________
түрлерін жүзеге асыратын шот ашылған ұйымның атауы мен коды)
берілген _______жылғы "__" N______ рұқсатнаманы кері қайтарып алады.
Бюджетті атқару жөніндегі
орталық (жергілікті)
уәкілетті органның басшысы    ________ ______________________
М.О.  (қолы)   (қолды таратып жазу)
Рұқсатнаманы беруге жауапты бюджетті
атқару жөніндегі орталық (жергілікті)
уәкілетті органның құрылымдық
бөлімшесінің басшысы          ________ ______________________
(қолы)   (қолды таратып жазу)
__________________________________екінші деңгейдегі банктің белгілері
(банк операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар)
N_____шот_____жылғы "__"______________жабылды
рұқсатнаманы кері қайтару күніне
_____________________________________________сомасында шоттағы қалдық
(цифрмен және қолмен таратып жазу, валюта түрі)
______жылғы "__"_______N_______төлем тапсырмасы негізінде
_________________________________________________________ауыстырылды.
(атауы және ЖСК шоты)
Екінші деңгейдегі банктің
(банктік операциялардың жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын
ұйымның) басшысы                   ________ ____________
М.О.        (қолы)   (аты-жөні)
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет көрсету
ережесiне
54-қосымша
Төлем тапсырмаларының тiзiлiмi

Сноска. Приложение 54 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
________________________________________
(наименование органа налоговой службы)
в ____________________________________________________________
(наименование территориального подразделения казначейства)
_________________________________
(дата предоставления реестра)
п/п
Дата
платежного
поручения
Номер
платежного
поручения
Сумма
Отметка об
исполнении/
неисполнении*
Примечание*
1
2
3
4
5
6
Руководитель органа налоговой службы _________________
Руководитель структурного подразделения
органа налоговой службы ______________________________
Ответственный исполнитель ____________________________
М.П.
* данные поля заполняется ответственным исполнителем
территориального подразделения казначейства
Приложение 55
к Правилам исполнения бюджета
и его кассового обслуживания
"Утверждаю"
Руководитель уполномоченного
органа, ответственного за
взимание поступлений в бюджет
________________________
(подпись, Ф.И.О.)
"__"_________ 20 __ г.
Дата предоставления
"__" ___________ 20__ г.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ № ____
"__" ________ 20___ г. _____________________
(место составления)
Сноска. Приложение 55 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
______________________
(дата составления)
________________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа, БИН) по заявлению
________________________________________________________________
(Ф.И.О. или наименование плательщика, ИИН/БИН)
о возврате/зачете излишне (ошибочно) уплаченной
суммы в бюджет в сумме
________________________________________________________________
_________________________________________________________ тенге.
(цифрами и прописью)
Указанная сумма образовалась на счете
__________________________________________________________________
(ИИК, код и наименование поступления, наименование и БИН
налогового органа)
Подлежит перечислению
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(ИИК, код и наименование поступления, бенефициар,
его ИИН/БИН и номер счета)
_________________________________________________________________
(наименование банка бенефициара, органа казначейства)
КНП _____________________________________________
БИК, Кбе ________________________________________
Ответственный исполнитель ____________ __________
Уполномоченного органа       (подпись)   Ф.И.О.
Приложение 55-1
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
"Утверждаю"
Руководитель уполномоченного
органа ответственного за
взимание поступлений в бюджет
_________________
(подпись, Ф.И.О.)
"__"_______ 20__ г.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ № __

Ескерту. 54-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
________________________________________
(салық қызметi органының атауы)
__________________________________________________________
(аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң атауы)
_______________________________
(тiзiлiм берiлген күнi)
Р/с
Төлем тапсырмасының күнi
Төлем тапсырмасының нөмiрi
Сомасы
Орындалуы/орындалмауы туралы белгi*
Ескертпе*
1
2
3
4
5
6
Салық қызметi органының басшысы _____________
Салық қызметi органының
құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысы _____________
Жауапты орындаушы               _____________
М.О.
* осы ашық жолдарды аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң жауапты орындаушысы толтырады
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесiне
55-қосымша
«Бекiтемiн»
Бюджетке түсетiн
түсiмдердi алуға жауапты
уәкiлеттi органның басшысы
__________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
20__ ж. «___» ____________
М.О.
Ұсынылған күнi
20__ ж. «___» ____________
№ __ ҚОРЫТЫНДЫ
Ескерту. 55-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
20__ ж. «___» _______________               ___________________
(жасалған жерi)
_____________________________
(жасалған күні)
_____________________________________________________________________
(уәкiлеттi органның атауы, БСН)
өтініш бойынша
_____________________________________________________________________
(төлеушiнiң Т.А.Ә. немесе атауы, ЖСН/БСН)
теңге сомасындағы артық (қате) төлеген сомаларды бюджетке
қайтару/есептеу туралы
______________________________________________________________ теңге.
(цифрмен және қолмен таратып жазу)
Көрсетiлген сома ______________________________________ шотта жасалды
_____________________________________________________________________
(ЖСК, түсiмдердiң коды мен атауы, салық қызметiнiң атауы мен БСН-i)
_____________________________________________________ аударуға жатады
_____________________________________________________________________
(ЖСК, түсiмдердiң, коды мен атауы, бенефициар, оның ЖСН/БСН және шот
нөмiрi)
_____________________________________________________________________
(бенефициар банкiнiң, қазынашылық органының атауы)
СТК _________________________________________________________________
БСК, Кбе ____________________________________________________________
Уәкiлеттi органның  ___________       _________________________
жауапты орындаушысы    (қолы)                   (Т.А.Ә.)
Бюджеттiң атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесiне 55-1 қосымша
Нысан
"Бекiтемiн"
Бюджетке түсетiн түсiмдердi
алуға жауапты уәкiлеттi
органның басшысы
_________________
(қолы, аты-жөнi)
20__ж. "__"________
М.О.
Ұсынылған күнi 20__ж."__"________
№ ҚОРЫТЫНДЫ

Сноска. Приложение 55-1 исключено постановлением Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
Приложение 56
к Правилам исполнения бюджета
и его кассового обслуживания
"Утверждаю"
Руководитель уполномоченного
органа, ответственного за
взимание поступлений в бюджет
_____________________
(подпись, Ф.И.О.)
"__"_________ 20 ___ г.
Журнал
регистрации заключений на зачет и возврат излишне
(ошибочно) уплаченных сумм поступлений,
администрируемых уполномоченными органами
Сноска. Приложение 56 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
п/п
Наименование
уполномоченного
государственного
органа
Дата
выписки
заключения
Номер
заключения
ИИН/БИН и
наименование
плательщика,
которому
производится
зачет
(возврат)
Подлежит
зачету
с кода
классификации
доходов
бюджета
Зачесть
на код
классификации
доходов
бюджета
БИН и наименование налогового органа, куда производится
зачет
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Подлежит
возврату
на банковский
счет
Сумма
Реквизиты банковского счета
налогоплательщика
Дата
представления в
Налоговый
орган
Дата
исполнения
органами
Казначейства
наименование
банка-бенефициара
и банковский
идентификационный
код (БИК)
индивидуальный
идентификационный
код
(ИИК)
Примечание
9
10
11
12
13
14
15
Приложение 57
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
"Утверждаю"
Руководитель уполномоченного
органа ответственного за
взимание поступлений в бюджет
_____________________
(подпись, Ф.И.О.)
"__"_________ 20__ г.
(наименование уполномоченного органа)
Журнал
регистрации платежных поручений на возврат и/или зачет
излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений в бюджет
п/п
Дата
выписки
платежного
поручения
Номер
платежного
поручения
Наименование
плательщика,
которому
производится
зачет
(возврат)
Подлежит
зачету с
кода
классификации
доходов
бюджета
Зачтена
излишне
уплаченная
сумма на код
классификации
доходов
бюджета
в
сумме
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Наименование
налогового
органа, в
который
переводится
сумма
Произведен возврат плательщику
Дата
исполнения
органами
Казна-
чейства
наименование
банка-бенефициара
и банковский
идентификационный
код (БИК)
индивидуальный
идентификационный
код (ИИК)
сумма
Приме-
чание
8
9
10
11
12
13
Приложение 58
к Правилам исполнения бюджета
и его кассового обслуживания
"Утверждаю"
Руководитель налогового органа
_________________________
(подпись, Ф.И.О.)
"__"_________ 20 __ г.
Журнал
регистрации заключений на возврат и/или зачет излишне
(ошибочно) уплаченных сумм поступлений,
не администрируемых налоговыми органами
Сноска. Приложение 58 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
п/п
Наименование
уполномоченного
государственного
органа
Дата
выписки
заключения
Номер
заключения
ИИН/БИН и
наименование
плательщика,
которому
производится
зачет
(возврат)
Подлежит
зачету
с кода
классификации
доходов
бюджета
Зачесть
на код
классификации
доходов
бюджета
БИН и
наименование
налогового
органа, куда
производится
зачет
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Подлежит
возврату
на банковский
счет
Сумма
Реквизиты банковского счета
налогоплательщика
Дата вручения
уполномоченным
органом
заключения в
налоговый
орган, Ф.И.О.
должностного
лица, роспись
Дата
исполнения
органами
Казначейства
наименование
банка
бенефициара и
банковский
идентификационный код (БИК)
индивидуальный
идентификационный
код (ИИК)
Примечание
9
10
11
12
13
14
15
Приложение 59
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
"Утверждаю"
Руководитель уполномоченного
органа ответственного за
взимание поступлений в бюджет
_____________________
(подпись, Ф.И.О.)
"__"_________ 20__ г.
Журнал
регистрации поступлений в бюджет по коду ___________
п/п
Дата
поступ-
ления
Наимено-
вание
платель-
щика
сумма
Номер
платежного
поручения
Дата
платежного
поручения
Наименование
налогового
органа, в который
поступила сумма
Приме-
чание
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 60
к Правилам исполнения бюджета
и его кассового обслуживания
Заявка
на ввод получателя денег в иностранной валюте

Ескерту. 55-1-қосымша алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесiне
56-қосымша
«Бекiтемiн»
Бюджетке түсiмдердi алуға
жауапты уәкiлеттi органның
басшысы
__________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
20__ ж. «___» ____________
Уәкiлеттi органдар әкiмшiлендiретiн түсiмдердiң артық (қате)
төленген сомаларын есептеуге және қайтаруға қорытындыларды
тiркеу журналы
Ескерту. 56-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
Р/с
Уәкiлеттi мемлекеттiк органның атауы
Қорытынды шығарылған күнi
Қорытынды нөмiрi
Есептеу (қайтару) жүргiзiлетiн төлеушiнiң ЖСН/БСН мен атауы
Бюджет кiрiстерi сыныптамасының кодынан есептеуге жатады
Бюджет кiрiстерi сыныптамасының кодына есептелсiн
Есептеу жүргi iлетiн салық органының БСН мен атауы
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Банктiк шотқа қайтаруға жатады
Сомасы
Салық төлеушiнiң банктiк деректемелерi
Салық органына ұсынылған күнi
Қазынашылық органының орындаған күні
Бенифициар-банктiң атауы және банктiк сәйкестендiру коды (БСК)
Жеке сәйкестендiру коды (ЖСК)
Ескертпе
9
10
11
12
13
14
15
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 57-қосымша
"Бекітемін"
Бюджетке түсімдерді алуға
жауапты уәкілетті органның
басшысы
_______________________
(қолы, Т.А.Ә)
20__ж. "__"____________
М.О.
____________________________
(уәкілетті органның атауы)
Бюджетке түсетін түсімдердің артық (қате) төленген сомаларын
қайтаруға және/немесе есептеуге арналған төлем
тапсырмаларын тіркеу журналы
Р/с N
Төлем тапсырмасы шығарылған күні
Төлем тапсырмасының нөмірі
Есептеу (қайтару) жүргізілетін төлеушінің атауы
Бюджет кірістері сыныптамасының кодынан есептеуге жатады
Артық төленген сома бюджет кірістері сыныптамасының кодына есептеледі
Сомасында
Есептеу жүргізілетін салық органының атауы
Төлеушіге қайтару жүргізілді
Қазынашылық органының орындаған күні
Бенифициар-банктің атауы және банктік сәйкестендіру коды (БСК)
Жеке сәйкестендіру коды (ЖСК)
Сомасы
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесiне
58-қосымша
«Бекiтемiн»
Салық органының басшысы
__________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
20__ ж. «___» ____________
Салық органдары әкiмшiлендiрмейтiн түсiмдердiң артық (қате)
төленген сомаларын қайтаруға және/немесе есептеуге
қорытындыларды тiркеу журналы
Ескерту. 58-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
Р/с
Уәкiлеттi мемлекеттiк органның атауы
Қорытынды шығарылған күнi
Қорытынды нөмiрi
Есептеу (қайтару) жүргiзiлетiн төлеушiнiң ЖСН/БСН мен атауы
Бюджет кiрiстерi сыныптамасының кодына есептелсiн
Бюджет кiрiстерi сыныптамасының кодына есептелсiн
Есептеу жүргiзiлетiн салық органының БСН мен атауы
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Банктiк шотқа қайтаруға жатады
Сомасы
Салық төлеушiнiң банктiк деректемелерi
Уәкiлеттi органның қорытындыны салық органына тапсырған күнi, лауазымдық тұлғаның Т.А.Ә., қолы
Қазынашылық органының орындаған күнi
бенефициар-банктiң атауы және банктiк сәйкестендiру коды (БСК)
жеке сәйкестендiру коды (ЖСК)
ескертпе
9
10
11
12
13
14
15
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 59-қосымша
"Бекітемін"
Бюджетке түсімдерді алуға
жауапты уәкілетті органның
басшысы
_______________________
(қолы, Т.А.Ә)
20__ж."__"_____________
М.О.
_________________коды бойынша бюджетке түсетін түсімдерді
тіркеу журналы
Р/с N
Түскен күні
Төлеушінің атауы
Сомасы
Төлем тапсырысының нөмірі
Төлем тапсырысының күні
Сома түскен салық органының атауы
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесiне
60-қосымша
Шетел валютасында ақша алушыны енгiзуге өтiнiм

Сноска. Приложение 60 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
А. Общая информация о поставщике
(получателе бюджетных средств)
1. Наименование поставщика (получателя бюджетных средств)
2. ИНН * поставщика (получателя бюджетных средств)
3. Сектор экономики (КБЕ)
4. Страна
5. Область/город респ. значения
6. Район/город
7. Адрес
8. Дополнительная информация
В. Информация о банковском счете поставщика
(получателя бюджетных средств)
1. Наименование головного банка
2. БИК банка
3. Наименование отделения банка
4. БИК отделения банка
5. ИИК поставщика (получателя бюджетных средств)
6. Вид валюты
7. Дополнительная информация
8. Страна
9. Адрес/Город
С. Информация о банке–посреднике
1. Наименование банка
2. БИК банка
3. ИИК
4. Вид валюты
5. Дополнительная информация
6. Страна
7. Адрес/город
Руководитель ГУ      ________________ _________________________
(подпись)            (Ф.И.О.)
М.П.
Главный бухгалтер ГУ ________________ _________________________
(подпись)               (Ф.И.О)
Присвоен в ИИСК уникальный номер
поставщика (получателя бюджетных
средств):
_____________________________
Дата "___" ________ 20 __ г.
Ответственный исполнитель:
_____________________________
* только для перевода российских рублей в Российскую Федерацию
Приложение 61
к Правилам исполнения бюджета
и его кассового обслуживания
Заявление
на перевод денег в иностранной валюте
Дата "___"_______________ 20 __ год
Сноска. Приложение 61 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
Отправитель денег
БИН
Банк-получатель
БИК
Валюта Сумма
Бенефициар
Страна
ИНН*
Банк бенефициара
Страна БИК
Комиссии Банка получателя
За счет отправителя денег
За счет бенефициара
Номер контракта, дата
Дебетовать счет ИИК
I II КОд
I-(1) Резидент; (2) нерезидент;
II-Сектор экономики (0-9)
Дата валютирования
Сумма прописью
Кредитовать счет ИИК
III IV КБе
III-(1) Резидент; (2) нерезидент;
IV-Сектор экономики (0-9)
Банк-посредник
БИК
Комиссии Банка посредника
За счет отправителя денег
За счет бенефициара
Назначение платежа
КНП
Особые условия
Подписи отправителя денег
________________________________
________________________________
Ф.И.О руководителя _____________
М.П. подпись ___________________
Проведено банком-получателем
"___" _________________ г.
подписи ответственных
исполнителей
Ф.И.О гл. бухгалтер _____________   ________________________
подпись       М.Ш.
*только для перевода российских рублей в Российскую Федерацию
Приложение 62
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
__________________________________________________________
(территориальное подразделение казначейства центрального
уполномоченного органа по исполнению бюджета)
Заявка
на ввод получателя денег в справочник получателей денег

Ескерту. 60-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
А. Өнiм берушi (бюджет қаражатын алушы) туралы жалпы ақпарат
1. Өнiм берушiнің (бюджет қаражатын алушы) атауы
2. Өнiм берушiнің (бюджет қаражатын алушы) ССН*
3. Экономика секторы (КБЕ)
4. Ел
5. Облыс/респ. маңызы бар қала
6. Аудан/қала
7. Мекенжайы
8. Қосымша ақпарат
В. Өнiм берушiнiң (бюджет қаражатын алушы) банктiк шоты туралы ақпарат
1. Бас банктiң атауы
2. Банктiң БСК
3. Банк бөлiмшесiнiң атауы
4. Банк бөлiмшесiнiң БСК
5. Өнiм берушiнiң (бюджет қаражаттарын алушы) ЖСК
6. Валюта түрi
7. Қосымша ақпарат
8. Ел
9. Мекенжайы/Қала
С. Делдал банк туралы ақпарат
1. Банктiң атауы
2. Банктiң БСК
3. ЖСК
4. Валюта түрi
5. Қосымша ақпарат
6. Ел
7. Мекенжайы/қала
ММ басшысы        _________   ________________
М.О.   (қолы)         (Т.А.Ә.)
ММ бас бухгалтерi _________   ________________
(қолы)         (Т.А.Ә.)
Өнiм берушiнiң (бюджет қаражатын алушының) Күнi 20__ ж. «___» _______
ҚБАЖ-да бiрегей нөмiрi берiлдi: __________ Жауапты орындаушы: _______
* тек Ресей Федерациясына ресей рублін аударуға
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесiне
61-қосымша
Шетел валютасындағы ақшаны аударуға өтiнiш
Ескерту. 61-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
Күнi 20__ жылғы «___» _______________
Ақшаны жiберушi
БСН
Алушы банк
БСК
Валюта           Сомасы
Бенефициар
Елi
ССН*
Бенефициар банкі
Елi             БСК
Алушы Банк комиссиясы
Ақша жiберушi есебiнен
Бенефициар есебiнен
Келiсiмшарт нөмiрi, күнi
Шотты дебеттеу ЖСК
I II КОд
I-(1) Резидент;(2) Резидент емес;
II-экономика секторы (0-9)
Валютаға айналдыру күнi
Сомасы жазбаша
ЖСК шотын кредиттеу
III IV КБе
III-(1) Резидент; (2) Резидент емес;
IV-экономика секторы (0-9)
Делдал банк
БСК
Алушы банк комиссиясы
Ақша жiберушi есебiнен
Бенефициар есебiнен
Төлемнiң мақсаты
СТК
Ерекше шарттар
Ақша жiберушiнiң қолы _________       Алушы банк өткiздi
Басшысының Т.А.Ә. _____________       _______________________________
_______________________________       «___» ______________________ ж.
М.О. қолы _____________________       жауапты орындаушылардың қолдары
Бас бухгалтердiң Т.А.Ә ________       _______________________________
(қолы)        М.О.
* тек Ресей Федерациясына ресей рублін аударуға
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 62-қосымша
_____________________________________________________________________
(бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның аумақтық
қазынашылық бөлiмшесi)
Ақша алушыны ақша алушы анықтамасына енгізуге өтінім

Сноска. Приложение 62 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2012 № 352; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
Код государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора
____________________________________________________
Наименование государственного учреждения/субъекта
квазигосударственного сектора
____________________________________________________
п/п
Наименование
получателя денег
ИИН/БИН
получателя
денег
БИК
ИИК
Кбе (сектор экономики)
1
2
3
4
5
6
Руководитель ГУ/СКС        ______________ ____________________
(подпись)         (Ф.И.О.)
М.П.
Главный бухгалтер ГУ/СКС   ______________ ____________________
(подпись)         (Ф.И.О.)
М.Ш.
Приложение 63
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
________________________________________________________
(территориальное подразделение казначейства центрального
уполномоченного органа по исполнению бюджета)
Заявка
на внесение изменений реквизитов получателя денег
Сноска. Приложение 63 в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
Код государственного учреждения/
субъекта квазигосударственного сектора
_______________________________________
Наименование государственного учреждения/
субъекта квазигосударственного сектора
_______________________________________
п/п
Номер получателя денег
(поле не заполняется при
предоставлении на
бумажном носителе)
Информация, загруженная в ИИСК
(наименование, ИИН/БИН,
БИК, ИИК, Кбе)
Информация, которую необходимо изменить
(наименование, ИИН/БИН,
БИК, ИИК, Кбе)
1
2
3
4
Руководитель ГУ/СКС _____________ ___________________
(подпись)         (Ф.И.О.)
М.П.
Главный бухгалтер ГУ/СКС ____________ ___________________
(подпись)        (Ф.И.О.)
М.Ш.
Приложение 64
к Правилам исполнения бюджета
и его кассового обслуживания
Заявка
на внесение изменений реквизитов получателя денег
в иностранной валюте
Сноска. Приложение 64 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
п/п
Уникальный номер
поставщика
(получателя
бюджетных средств)
Информация,
загруженная в ИИСК
(наименование, ИНН*,
БИК, ИИК, Кбе и т.д.)
Информация, которую
необходимо изменить
(наименование, ИНН*,
БИК, ИИК, Кбе и т.д.)
1
2
3
4
Руководитель ГУ _____________________ _________________________
(подпись)          (Ф.И.О.)
М.П.
Главный бухгалтер ГУ ________________ _________________________
(подпись)          (Ф.И.О.)
*только для перевода российских рублей в Российскую Федерацию
Приложение 65
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Реестр
заявок на регистрацию гражданско-правовой сделки
государственного учреждения
Дата представления: _______________________________________
Код государственного учреждения: __________________________
Наименование государственного учреждения: _________________
п/п
Заявка
Номер и дата документа,
представленного вместе
с заявкой
Примечание*
номер
дата
сумма
1
2
3
4
5
6
Ответственный секретарь центрального
исполнительного органа (должностное
лицо, на которого в установленном
порядке возложены полномочия
ответственного секретаря центрального
исполнительного органа), а в случаях
отсутствия таковых - руководитель
государственного учреждения            ______________ _____________
(Ф.И.О.)      (подпись)
М.П.
Главный бухгалтер государственного
учреждения                             ______________ _____________
(Ф.И.О.)      (подпись)
* - данное поле заполняется ответственным исполнителем
территориального подразделения казначейства
Приложение 66
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
_____________________          _________
Код государственного    |                   | Заявка № |       |
учреждения              |___________________|          |_______|
Вид бюджета             |___________________|
Источник финансирования |___________________|
Заявка на регистрацию гражданско-правовой
сделки государственного учреждения
дата "___"____________ 20__ г.

Ескерту. 62-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
Мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттік сектор субъектісінің коды
_________________________________
Мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттік сектор субъектісінің атауы
_________________________________
Р/с
Ақша алушының атауы
Ақша алушының ЖСН/БСН
БСК
ЖСК
КБе (экономика секторы)
1
2
3
4
5
6
ММ/КСС басшысы ___________ ____________
(қолы)     (аты-жөнi)
М.О.
ММ/КСС бас бухгалтерi ___________ ___________
(қолы)     (аты-жөнi)
М.О.
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесiне
63-қосымша
_____________________________________________________________________
(бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның аумақтық
қазынашылық бөлiмшесi)
Ақша алушының деректемелерiне өзгерiстер енгiзуге арналған
өтiнiм
Ескерту. 63-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
Мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң коды
_____________________________________________________________________
мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң атауы
_____________________________________________________________________
Р/с
Ақша алушының нөмірі (қағаз жүзінде ұсынылған жағдайда бұл жол толтырылмайды)
ҚИАЖ-ға енгiзiлген ақпарат (атауы, ЖСН/БСН, БСК, ЖСК, Кбе)
Өзгертiлуi қажет ақпарат (атауы, ЖСН/БСН, БСК, ЖСК, Кбе)
1
2
3
4
ММ/КСС басшысы        ___________     _______________________________
(қолы)                 (аты-жөнi)
М.О.
ММ/КСС бас бухгалтерi ___________     _______________________________
(қолы)                 (аты-жөнi)
М.О.
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесiне
64-қосымша
Шетел валютасындағы
ақшаны алушының деректемелерiне өзгерiстер енгiзуге
өтiнiм
Ескерту. 64-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
Р/с
Өнім берушiнiң (бюджет қаражатын алушының) бiрегей нөмiрi
ҚБАЖ-ға енгiзiлген ақпарат (атауы, ССН*, БСК, ЖСК, Кбе және т.б.)
Өзгертудi кажет ететiн ақпарат (атауы, ССН*, БСК, ЖСК, Кбе және т.б.)
1
2
3
4
ММ басшысы        __________   _________________________
М.О.   (қолы)              (Т.А.Ә.)
ММ.бас бухгалтерi __________   _________________________
(қолы)              (Т.А.Ә.)
* тек Ресей Федерациясына ресей рублін аударуға
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 65-қосымша
Мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық мәмілесін тіркеуге өтінімдер тізілімі
Берілген күні:__________________________________
Мемлекеттік мекеме коды:________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы:____________________
Р/с
N
Өтінім
Өтініммен бірге берілген құжаттың нөмірі мен күні
Ескертпе*
нөмірі
күні
сомасы
1
2
3
4
5
6
Орталық атқарушы органның жауапты хатшысы (белгіленген
тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының
өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлға), мұндайлар болмаған
жағдайда - мемлекеттік мекеменің басшысы
_________________ _________
(аты-жөні)        (қолы)
М.О.
мемлекеттік мекеменің бас бухгалтері      _________________ _________
(аты-жөні)        (қолы)
*- осы жолды аумақтық қазынашылық бөлімшенің жауапты орындаушысы толтырады
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесiне
66-қосымша
Мемлекеттiк мекеменiң коды ____________            Өтiнiм № _________
Бюджет түрi ___________________________
Қаржыландыру көзi _____________________
Мемлекеттiк мекеменiң азаматтық-құқықтық мәмiлесiн тiркеуге
өтiнiм
Күнi 20__ ж. «___» ______________

Сноска. Приложение 66 в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
Наименование
государственного
учреждения
Наименование,
ИИН (БИН), ИИК
получателя денег,
наименование и БИК
банка, получателя
денег
Рыночный курс
обмена валют
Сумма
Описание расхода:
Код бюджетной
классификации
расходов (код
вида товаров)
(Сумма прописью)
Подписи руководителей
документ-обоснование
размер
авансовой
(предварительной)
оплаты (%)
сумма
Руководитель ГУ ___________
(должность)
_________ _________________
(Подпись) (Инициалы имени и
фамилия)
М.П.
Главный бухгалтер ГУ ______
_________ _________________
(подпись) (Инициалы имени и
фамилия)
Приложение 66-1
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
______________            _________
Код государственного учреждения |______________| Заявка № |_________|
Вид бюджета                     |______________|
Источник финансирования         |______________|
Заявка
на регистрацию гражданско-правовой сделки
государственного учреждения
Дата "__" _______ 20__ г.
Сноска. Правила дополнены приложением 66-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2011 № 1654; в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
Наименование
государственного
учреждения
Наименование, ИИН (БИН), ИИК получателя
денег, наименование и
БИК банка, получателя
денег
Рыночный
курс обмена
валют
Сумма
Описание расхода:
Код
бюджетной
классификации
расходов (код
вида товаров)
(Сумма прописью)
Подписи руководителей
документ-
обоснование
размер авансовой
(предварительной)
оплаты (%)
сумма
Ф.И.О руководителя
Ф.И.О главного
бухгалтера
Приложение 67
к Правилам исполнения бюджета
и его кассового обслуживания
Код
государственного
учреждения
Заявка №
Вид бюджета
Источник
финансирования
ЗАЯВКА
НА РЕГИСТРАЦИЮ ГРАЖДАНСКО-ПРАВОВОЙ СДЕЛКИ
ГОСУДАРСТВЕННОГО УЧРЕЖДЕНИЯ
Дата "___"____________ 20 __ г.
Сноска. Приложение 67 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
Наименование
государственного
учреждения
Наименование,
ИИН (БИН), ИИК
получателя
денег,
наименование и
БИК банка
получателя
денег
Общая
сумма
Сумма
текущего
финансового
года
Сумма базовых
расходов
второго
года
планового
периода
третьего
года
планового
периода
Описание расхода:
Код бюджетной
классификации
расходов (код
вида товаров)
(Сумма прописью)
Подписи
руководителей
документ-обоснование
размер
авансовой
(предварительной)
оплаты(%)
сумма
Руководитель ГУ _________________
(должность)
_________________
(Подпись)
_________________
(Инициал имени и фамилия)
М.П.
Главный бухгалтер
ГУ _______________
(Подпись)
__________________
(Инициал имени и
фамилия)

Ескерту. 66-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
Мемлекеттiк мекеменiң атауы
Ақша алушының атауы және ЖСН (БСН), ЖСК, ақша алушы банктiң атауы және БСК
Валюта айырбасының нарықтық бағамы*
Сомасы
Шығыс сипаттамасы:
Шығыстардың бюджеттiк сыныптамасының коды (тауар түрiнiң коды)
(сомасын жазбаша түрде)
Басшылардың қолдары
ММ басшысы ________________
(лауазымы)
______ ____________________
(қолы)  (атының бас әрпі
және тегі)
М.О.
Негiздеме-құжат
аванстық (алдын ала) төлем мөлшерi (%)
Сомасы
ММ бас бухгалтерi
______ ____________________
(қолы)(атының бас әрпi және
тегi)
Бюджеттiң атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесiне
66-1-қосымша
Мемлекеттiк мекеменiң коды ____________           Өтiнiм № __________
Бюджет түрi ___________________________
Қаржыландыру көзi _____________________
Мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық мәмілесін тіркеуге
арналған өтінім
Күнi 20__ ж. «___» ____________
Ескерту. 66-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
Мемлекеттiк мекеменiң атауы
Ақша алушының атауы, ЖСН(БСН), ЖСК, ақша алушы банкiнiң атауы мен БСК
Валюта айырбастаудың нарықтық бағамы*
Сомасы
Шығыстар сипаттамасы:
Шығыстардың бюджеттiк сыныптамасының коды (тауар түрiнiң коды)
(Сомасы жазбаша түрде)
Басшылардың қолы
Басшының Т.А.Ә.
Негiздеме-құжат
Аванстық (алдын ала) төлем мөлшерi (%)
сомасы
Бас бухгалтердiң Т.А.Ә.
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесiне
67-қосымша
_____________________               _______
Мемлекеттiк мекеме коды |                     |    Өтiнiм № |       |
|_____________________|             |_______|
Бюджет түрi             |_____________________|
Қаржыландыру көзi       |_____________________|
МЕМЛЕКЕТТІК МЕКЕМЕНІҢ АЗАМАТТЫҚ-ҚҰҚЫҚТЫҚ МӘМІЛЕСІН ТІРКЕУГЕ
АРНАЛҒАН ӨТІНІМ
Ескерту. 67-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
Күні 20__ ж. «___» _____________
Мемлекеттiк мекеменiң атауы
Ақша алушының атауы, ЖСН (БСН), ЖСК, ақша алушы банктiң атауы және БСК
Жалпы сомасы
Ағымдағы қаржы жылының сомасы
Базалық шығыстар сомасы
жоспарлы кезеңнiң екiншi жылы
жоспарлы кезеңнiң үшiншi жылы
Шығыс сипаттамасы:
Шығыстардың бюджеттiк сыныптамасының коды (тауар түрiнiң коды)
(Сомасын таратып жазу)
Басшылардың қолы
негiздеме-құжат
аванстық (алдын ала) төлем мөлшерi (%)
сомасы
ММ басшысы ________
(лауазымы)
_____ _____________
(қолы) (атының бас
әрпi және
тегi)
М.О.
ММ бас бухгалтерi
______ ____________
(қолы) (атының бас
әрпi және
тегi)
Бюджеттiң атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесiне

Приложение 67-1
к Правилам исполнения бюджета
и его кассового обслуживания
Форма
Код
государственного
учреждения
Заявка №
Вид бюджета
Источник
финансирования
ЗАЯВКА
НА РЕГИСТРАЦИЮ ГРАЖДАНСКО-ПРАВОВОЙ СДЕЛКИ
ГОСУДАРСТВЕННОГО УЧРЕЖДЕНИЯ
Дата "__" _______ 20__ г.
Сноска. Правила дополнены приложением 67-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2011 № 1654; в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
Наименование
государственного
учреждения
Наименование, ИИН (БИН), ИИК
получателя денег,
наименование и БИК
банка получателя
денег
Общая
сумма
Сумма
текущего
финансового
года
Сумма базовых
расходов
второго
года
планового
периода
третьего
года
планового
периода
Описание расхода:
Код бюджетной
классификации
расходов(код
вида товаров)
(Сумма прописью)
Подписи
руководителей
Документ-
обоснование
размер авансовой
(предварительной)
оплаты (%)
сумма
Ф.И.О руководителя
Ф.И.О главного
бухгалтера
Приложение 68
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
________________________________________________
(наименование государственного учреждения)
Журнал
регистрации заявок на регистрацию гражданско-правовой сделки
государственного учреждения
Начато ___________ г.
Окончено _______ г.
Срок хранения ___________
№ __ дела по номенклатуре __________
Продолжение
По данному образцу печатать все листы журнала
п/п
Дата
форми-
рования
заявки
Дата, номер
договора между
государственным
учреждением и
получателем денег
КБК
расходов
Сумма
Ф.И.О. сотрудника
государственного
учреждения,
сформировавшего
заявку
1
2
3
4
5
6
Приложение 69
к Правилам исполнения бюджета
и его кассового обслуживания
Форма № 4-02
Отчет произведен:
Стр. 1 из №
Уведомление
о регистрации договоров
Сноска. Приложение 69 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
№ Заявка №
Дата регистрации обязательства:
уведомление о регистрации
гражданско-правовых сделок
(обязательств) государственного
учреждения №
Получатель денег __________________________________________________
ИИН/БИН ___________________________________________________________
БИК _______________________________________________________________
ИИК _______________________________________________________________
Код получателя денег ______________________________________________
Отделение _________________________________________________________
Договор № ____ от ______ дополнительное соглашение № ____ от ______
Описание
Сумма
Код, наименование государственного учреждения _____________________
Код бюджетной классификации расходов ______________________________
Руководитель государственного
учреждения ____________________
(Ф.И.О., подпись)
М.П
Главный бухгалтер государственного
учреждения _____________________
(Ф.И.О., подпись)
Руководитель получателя
денег _____________________
(Ф.И.О., подпись)
М.П
Главный бухгалтер получателя
денег _______________________
(Ф.И.О., подпись)
ИНФОРМАЦИЯ О ПРЕДОПЛАТЕ
Общая сумма уведомления ХХ,ХХХ,ХХХ.ХХ

67-1-қосымша
Нысан
______________                    _________
Мемлекеттiк мекеме коды |______________|         Өтiнiм № |_________|
Бюджет түрi             |______________|
Қаржыландыру көзi       |______________|
МЕМЛЕКЕТТIК МЕКЕМЕНIҢ АЗАМАТТЫҚ-ҚҰҚЫҚТЫҚ МӘМIЛЕСIН ТIРКЕУГЕ
АРНАЛҒАН ӨТIНIМ
Ескерту. 67-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
Күні 20__ ж. «___» _____________
Мемлекеттiк мекеменiң атауы
Ақша алушының атауы, ЖСН (БСН), ЖСК, ақша алушы банктiң атауы және БСК
Жалпы сомасы
Ағымдағы қаржы жылының сомасы
Базалық шығыстар сомасы
жоспарлы кезеңнiң екiншi жылы
жоспарлы кезеңнiң үшiншi жылы
Шығыс сипаттамасы:
Шығыстардың бюджеттiк сыныптамасының коды (тауар түрiнiң коды)
(Сомасын таратып жазу)
Басшылардың қолы
Негiздеме-құжат
аванстық (алдын ала) төлем мөлшерi (%)
сомасы
Басшының Т.А.Ә.
Бас бухгалтердiң Т.А.Ә.
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 68-қосымша
_______________________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы)
Мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық
мәмілелерін тіркеуге арналған өтінімдерді тіркеу
журналы
____________ ж. басталды
____________ж. аяқталды
Сақтау мерзімі_________
Номенклатура бойынша істің N_________
Жалғасы
журналдың барлық парақтарын осы үлгі бойынша басу
Р/с N
Өтінім қалыптастырылған күн
Мемлекеттік мекеме мен ақша алушының арасындағы шарттың күні, нөмірі
БСК шығыстары
Сомасы
Мемлекеттік мекеменің өтінімді қалыптастырған қызметкерінің Т.А.Ә.
1
2
3
4
5
6
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесiне
69-қосымша
№ 4-02 нысаны
Есеп жүргiзiлдi:
1-ден № дейiнгi парақ
Шарттардың тiркелгенi туралы хабарлама
Ескерту. 69-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
Өтiнiм №
Мiндеттеменiң тiркелген күнi:
Мемлекеттiк мекеменiң азаматтық-құқықтық мәмiлелерi (мiндеттемелерi) тiркелгенi туралы хабарлама №
Ақша алушы __________________________________________________________
ЖСН/БСН _____________________________________________________________
БСК _________________________________________________________________
ЖСК _________________________________________________________________
Ақша алушының коды __________________________________________________
Бөлiмше _____________________________________________________________
Шарт № ______ ___________ қосымша келiсiм № _________ _______________
Сипаттамасы
Сомасы
Мемлекеттiк мекеменiң коды, атауы ___________________________________
Шығыстардың бюджеттiк сыныптамасының коды ___________________________
Мемлекеттiк мекеменiң басшысы    Ақша алушының басшысы
_____________________________    ____________________________________
(Т.А.Ә., қолы)                      (Т.А.Ә., қолы)
М.О.                             М.О.
Мемлекеттiк мекеменiң бас        Ақша алушының бас бухгалтерi
бухгалтерi                       ____________________________________
_____________________________              (Т.А.Ә., қолы)
(Т.А.Ә., қолы)
АЛДЫН АЛА ТӨЛЕМ ТУРАЛЫ АҚПАРАТ
Хабарламаның жалпы сомасы
ХХ,ХХХ,ХХХ.ХХ

Сумма предоплаты        0.00
Баланс                  ХХ,ХХХ,ХХХ.ХХ
(не более % от общей суммы уведомления)
Руководитель территориального
подразделения казначейства ________________ __________________
(Ф.И.О. подпись)
М.П.
Ответственный исполнитель _________________ __________________
(Ф.И.О. подпись)
М.Ш.
Приложение 70
к Правилам исполнения бюджета
и его кассового обслуживания
Форма № 4-02
Отчет произведен:
Стр. 1 из №
Уведомление
о регистрации договоров
Сноска. Приложение 70 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
№ Заявка №
Дата регистрации обязательства:
уведомление о регистрации
гражданско-правовых сделок
(обязательств) государственного
учреждения №
Получатель денег __________________________________________________
ИИН/БИН ___________________________________________________________
БИК _______________________________________________________________
ИИК _______________________________________________________________
Код получателя денег ______________________________________________
Отделение _________________________________________________________
Договор № ____ от ______ дополнительное соглашение № ____ от ______
Описание
Сумма
Код, наименование государственного учреждения _____________________
Код бюджетной классификации расходов ______________________________
Руководитель государственного учреждения _______________ __________
(Ф.И.О., подпись)
М.П
Главный бухгалтер государственного учреждения ___________ _________
(Ф.И.О., подпись)
ИНФОРМАЦИЯ О ПРЕДОПЛАТЕ
Общая сумма уведомления ХХ,ХХХ,ХХХ.ХХ
Сумма предоплаты        0.00
Баланс                  ХХ,ХХХ,ХХХ.ХХ
(не более % от общей суммы уведомления)
Информация о выплате
№ счета
к оплате
Дата
платежа
№ платежа
Сумма
платежа
Назначение
платежа
Остаток
невыполненных
обязательств
Ответственный исполнитель ______________________________ ___________
(Ф.И.О., подпись)
М.Ш.
Отметка о закрытии
уведомления
______________________
дата закрытия
уведомления
Приложение 71
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
форма 4-09
Отчет произведен:
Дата - Время
Страница 1 из №
Детали периодических обязательств
Период: __________________________________
Ед. измерения: ___________________________
Фонд: ____________________________________
Месторасположение: _______________________
Государственное учреждение: ______________
Дата
заявки
Наиме-
нование
постав-
щика
уведом-
ления
Назна-
чение
Сумма
обяза-
тельства
Счета
к
оплате
Дата
пла-
тежа
Оплата по
выпол-
ненным
обяза-
тельствам
Остаток
обяза-
тельства
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Итого:
Ответственный исполнитель _____________________
(подпись)
М.Ш.
Приложение 72
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания

Алдын ала төлем сомасы                     0.00
Теңгерiм                                   ХХ,ХХХ,ХХХ.ХХ
(Хабарламаның жалпы сомасының % аспайтын)
Аумақтық қазынашылық
бөлiмшесiнiң басшысы         ________________________________________
(Т.А.Ә., қолы)
М.О.
Жауапты орындаушы            ________________________________________
(Т.А.Ә., қолы)
М.О.
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесiне
70-қосымша
№ 4-02 нысаны
Есеп жүргізілді:
№-ден 1-бет
Шарттың тіркелгені туралы хабарлама
Ескерту. 70-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
Өтiнiм №
Мiндеттеменiң тiркелген күнi:
Мемлекеттiк мекеменiң азаматтық-құқықтық мәмiлелерi (мiндеттемелерi) тiркелгенi туралы хабарлама №
Ақша алушы __________________________________________________________
ЖСН/БСН _____________________________________________________________
БСК _________________________________________________________________
ЖСК _________________________________________________________________
Ақша алушының коды __________________________________________________
Бөлімше _____________________________________________________________
Шарт № ____ ______ қосымша келісім № ____ ______
Сипаттамасы
Сомасы
Мемлекеттiк мекеменiң коды, атауы ___________________________________
Шығыстардың бюджеттік сыныптамасының коды ___________________________
Мемлекеттік мекеменің басшысы _______________________________________
(Т.А.Ә., қолы)
М.О.
Мемлекеттiк мекеменiң бас бухгалтерi ________________________________
(Т.А.Ә., қолы)
АЛДЫН АЛА ТӨЛЕМ ТУРАЛЫ АҚПАРАТ
Хабарламаның жалпы сомасы                        ХХ,ХХХ,ХХХ.ХХ
Алдын ала төлем сомасы                           0.00
Теңгерім                                         ХХ,ХХХ,ХХХ.ХХ
(Хабарламаның жалпы сомасының % аспайтын)
Төлем туралы ақпарат
Төлем шоттарының №
Төлем күнi
Төлем №
Төлем сомасы
Төлемдi жүргiзу
Орындалмаған мiндеттемелердiң қалдығы
Жауапты орындаушы _____________________________
(Т.А.Ә., қолы)
М.О.
Хабарламаның жабылғаны
туралы белгi
___________________________
хабарламаның жабылған күнi
Бюджеттік атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 71-қосымша
4-09-нысан бойынша
Есеп айырысу жүргізілді:
Күні - Уақыты
N  1-бет
Мерзімді міндеттемелердің егжей-тегжейі
Кезеңі:_______________________________
Өлшем бірлігі: _______________________
Қоры:_________________________________
Орналасқан жері:______________________
Мемлекеттік мекеме:___________________
Күні
өтінім N
Өнім берушінің атауы
Хабарлама N
Тағайындау
Міндеттеме сомасы
Төлеуге берілетін шоттың N
Төлем күні
Орындалған міндеттемелер бойынша төлем
Міндеттеменің қалдығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Жиыны:
Жауапты орындаушы _________________
(қолы)
М.О.
Бюджеттік атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 72-қосымша

форма 4-12
Отчет произведен:
Дата - Время
Страница X из №
ДЕТАЛИ НЕВЫПОЛНЕННЫХ ОБЯЗАТЕЛЬСТВ
Регион __________________________________________
Вид бюджета _____________________________________
Администратор программ __________________________
Наименование государственного учреждения ________
Источник финансирования _________________________
Период __________________________________________
Единица измерения: тенге
Код
бюджет-
ной
класси-
фикации
заявки
Сумма
заявки
уведом-
ления
Назна-
чение
Сумма
уведом-
ления
счета
к
оплате
Сумма
по счету
к оплате
пла-
тежа
Дата
пла-
тежа
Сумма
пла-
тежа
1
2
3
4
5
б
7
8
9
10
11
Итого*   Невыполненные обязательства
Итого    Счета-фактуры
Итого    Неоплаченные счета-фактуры
Итого    Платежи
-------------------------------------------------------------------
Всего**  Принятые обязательства
Всего    Невыполненные обязательства
Всего    Счета-фактуры
Всего    Неоплаченные счета-фактуры
Всего    Платежи
-------------------------------------------------------------------
Всего*** Принятые обязательства
Всего    Невыполненные обязательства
Всего    Счета-фактуры
Всего    Неоплаченные счета-фактуры
Всего    Платежи
-------------------------------------------------------------------
Примечание:
* - по уведомлению
** - по КБК
*** - по ГУ
Приложение 73
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
____________________________________________________
(наименование и код государственного учреждения)
Журнал
регистрации счетов к оплате
Начато _______________ г.
Окончено __________ г.
Срок хранения ____________________
№ дела по номенклатуре ___________________
Продолжение
По данному образцу печатать все листы журнала
п/п
Дата
регис-
трации
счета к
оплате
Основание для
формирования
счета к оплате
(наименование,
дата, номер
приложенного
первичного
документа)
Источник
финансирования
(за счет каких
средств
осуществляется
платеж)
КБК
расхо-
дов
Сумма
Полу-
чатель
денег
Ф.И.О.
сотрудника
ГУ,
сформиро-
вавшего
счет к
оплате
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 74
к Правилам исполнения бюджета
и его кассового обслуживания
Поступило в территориальное
подразделение казначейства
"___"_____________ 20__ г.
ответственный исполнитель:
М.Ш
Счет к оплате № _______
Дата "___"________________ 20__ г.
Сноска. Приложение 74 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
Государственное учреждение
Получатель денег
Код ГУ
КОд
КБе
Наименование
Наименование
БИН
ИИН/БИН
Территориальное
подразделение
казначейства
Банк
БИК
ИИК
Источник
финансирования
БИК
Вид бюджета
ИИК
КБК расходов
Код товаров
(работ, услуг)
КБК
поступлений
КНП
Статус платежа
Назначение платежа
Сумма
Сумма прописью:
М.П
Ф.И.О. руководителя
Подпись
____________________________
Ф.И.О. главного бухгалтера
Подпись
Проведено территориальным
подразделением казначейства
"___"___________ 20__ г.
ответственный исполнитель
М.Ш.

4-12-нысан
Есеп жүргізілді:
Күні - Уақыты
X парақтан N
Орындалмаған міндеттемелердің егжей-тегжейі
Аумақ:_________________________________
Бюджет түрі____________________________
Бағдарлама әкімшісі____________________
Мем.мекеме атауы_______________________
Қаржыландыру көзі______________________
Кезең__________________________________
Өлшем бірлігі: теңге
Бюджеттік сыныптамасының коды
Өтінім N
Өтінім сомасы
Хабарлама N
Тағайындау
Хабарландыру сомасы
Төлеуге берілетін шоттың N
Төлеуге берілетін шот бойынша
сома
Төлем N
Төлем Күні
Төлем сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Жиыны * Орындалмаған міндеттемелер
Жиыны   Шот-фактуралар
Жиыны   Төленбеген шот-фактуралар
Жиыны   Төлемдер
---------------------------------------------------------------------
Барлығы ** Қабылданған міндеттемелер
Барлығы    Орындалмаған міндеттемелер
Барлығы    Шот-фактура
Барлығы    Төленбеген шот-фактура
Барлығы    Төлемдер
---------------------------------------------------------------------
Барлығы *** Қабылданған міндеттемелер
Барлығы     Орындалмаған міндеттемелер
Барлығы     Шот-фактуралар
Барлығы     Төленбеген шот-фактуралар
Барлығы     Төлемдер
---------------------------------------------------------------------
Ескертпе:
* - хабарландыру бойынша
** - БСК бойынша
***ММ бойынша
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 73-қосымша
_______________________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы және коды)
Төлеуге берілетін шоттарды тіркеу журналы
______________ж.басталды
______________ж.аяқталды
сақтау мерзімі__________
Номенклатура бойынша істің N____
жалғасы
Журналдың барлық парақтары осы үлгі бойынша басылсын
Р/с N
Төлеуге берілетін шотты тіркеу құны
Төлеуге берілетін шотты қалыптастыру үшін (ұсынылған бастапқы құжаттың атауы, күні, нөмірі) негіздеме
Қаржыландыру көзі (төлем қандай қаражат есебінен жүзеге асырылады)
БСК шығыстары
Сомасы
Ақша алушы
ММ-нің төлеуге берілетін шотты қалыптастырған қызметкерінің аты-жөні
1
2
3
4
5
6
7
8
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесiне
74-қосымша
20__ ж. «___» ___________
Аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне түстi.
Жауапты орындаушы:
М.О.
Төлеуге берiлетiн шот № _______
Ескерту. 74-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
Күнi 20__ ж. «___» ____________
Мемлекеттiк мекеме
Ақша алушы
ММ коды
Коды
КБе
Атауы
Атауы
БСН
ЖСН/БСН
Аумақтық қазынашылық бөлімшесі
Банк
БСК
ЖСК
Қаржыландыру көзi
БСК
Бюджет түрi
ЖСК
Шығыстар БСК
Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) коды
БСК түсiмдерi
ТТК
Төлем мәртебесi
Төлемдi тағайындау
Сомасы
Сомасын таратып жазу:
________________________________   __________________________
|      | Басшының Т.А.Ә.        | |                          |
|      | Қолы                   | | 20__ ж. «___» __________ |
| М.О. |________________________| | қазынашылықтың аумақтық  |
|      | Бас бухгалтердің Т.А.Ә.| | бөлiмшесi жүргiздi       |
|      | Қолы                   | | жауапты орындаушы        |
|_______________________________| | М.О.                     |
|__________________________|
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесiне

Приложение 74-1
к Правилам исполнения бюджета
и его кассового обслуживания
Форма
Счет к оплате № ______
Дата "__" ________ 20__ г.
Сноска. Правила дополнены приложением 74-1 в соответствии  с постановлением Правительства РК от 03.07.2010 № 688 (порядок введения в действие см. п. 3); в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
Государственное учреждение
Получатель денег
Код ГУ
Код
|КБе|
Наименование
Наименование
БИН
ИИН/БИН
ТПК
Банк
БИК
ИИК
Источник
финансирования
БИК
Вид бюджета
ИИК
КБК расходов
Код товаров
(работ, услуг)
КБК
поступлений
|КНП|
Статус платежа
Назначение платежа
Сумма
Сумма прописью:
Ф.И.О. руководителя _______________________
Ф.И.О. главного бухгалтера ________________
Тип (1-обычный, 2-сводный пенсионный, 3-Перечисление з/п и дивидендов, 4-соц.отчисления);
согласование с уведомлением (ЗП) №-.
Приложение 75
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Сноска. Приложение 75 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 09.11.2009 № 1789.
Реестр счетов к оплате
Дата представления: _____________________________
Код государственного учреждения: ________________
Наименование государственного учреждения: _______
п/п
Счет к оплате
Примечание*
номер
дата
Назначение
платежа
КБК расходов
Сумма
1
2
3
4
5
6
7
Руководитель государственного учреждения ____________ _____________
(подпись)     (Ф.И.О.)
Главный бухгалтер государственного учреждения __________ __________
(подпись)   (Ф.И.О.)
М.П.
*- данное поле заполняется ответственным исполнителем
территориального подразделения казначейства
Приложение 76
к Правилам исполнения бюджета
и его кассового обслуживания
Форма 5—15
Отчет произведен ______
Страница X из _________
Ежедневная выписка
по проведенным платежам государственного
учреждения/субъекта квазигосударственного сектора
Сноска. Приложение 76 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
Регион: _____________________________________________
Вид бюджета: ________________________________________
Источник финансирования: ____________________________
Код госучреждения / СКС: ____________________________
Наименование госучреждения / СКС: ___________________
Специфика:___________________________________________
Период: _____________________________________________
Единица измерения: __________________________________
п/п
платежа
Дата
платежа
Сумма
Уведомления
№ счета
к оплате/
платежного
поручения
Учреждение/
Программа
Подпрограмма/
Специфика
Детали получателя
ИИН/БИН
наименование
БИК
банка
ИИК
счета
ВСЕГО
Ответственный исполнитель __________________________
(подпись)
М.Ш.
Приложение 77
к Правилам исполнения бюджета
и его кассового обслуживания
Договор
сберегательного счета физического лица

74-1-қосымша
Нысан
№ төлем шоты
Ескерту. 74-1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
Күнi 20__ ж. «___» ______________
Мемлекеттiк мекеме
Ақша алушы
ММ коды
Коды
|КБе|
Атауы
Атауы
БИН
ИИН/БИН
АҚБ
Банк
БСК
ЖСК
Қаржыландыру көзі
БСК
Бюджет түрі
ЖСК
Шығыстар БСК
Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) коды
Алушының БСК
|ТМК|
Төлемнің мәртебесі
Төлемді тағайындау
Сомасы
Сомасын таратып жазу:
Басшының Т.А.Ә. ______________________________
Бас бухгалтердің Т.А.Ә. ______________________
______________________________________________
Үлгi (1-жай, 2-жиынтық зейнетақы, 3-жалақы мен дивидендтердi аудару, 4-әлеум. аударымдар);
№ хабарландырумен (ЖА) келiсу.
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 75-қосымша
Ескерту. 75-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 Қаулысымен.
Төлеуге берілетін шоттардың тізілімі
Ұсынылу күні____________________________________
Мемлекеттік мекеменің коды _____________________
Мемлекеттік мекеменің атауы:____________________
Р/с
N
Төлем шоты
Ескертпе*
Нөмірі
Күні
Төлемнің тағайындалуы
БСК шығыстары
Сомасы
1
2
3
4
5
6
7
Мемлекеттік мекеменің басшысы ______________ ________________
(аты-жөні)        (қолы)
Мемлекеттік мекеменің бас бухгалтері ____________ ___________
(аты-жөні)    (қолы)
М.О.
*Осы ашық жолды аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жауапты атқарушысы толтырады.
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесiне
76-қосымша
5-15-нысан
Есеп жүргiзiлдi ____
X-тен ___ бет
Мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң
жүргiзiлген төлемдерi бойынша күн сайынғы үзiндi
Ескерту. 76-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
Өңір: _______________________________________________________________
Бюджет түрі: ________________________________________________________
Қаржыландыру көзі: __________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің/КСС коды: _____________________________________
Мемлекеттік мекеменің/КСС атауы: ____________________________________
Ерекшелігі: _________________________________________________________
Кезең: ______________________________________________________________
Өлшем бірлігі: ______________________________________________________
Р/с
Төлем №
Төлем күнi
Сомасы
Хабарлама №
Төлем шотының нөмiрi/төлем тапсырмасының №
Мекеме/Бағдарлама/Кiшi бағдарлама/Ерекшелiк
Алушының деректері
ЖСН/БСН
атауы
Банк БСК
Шотының ЖСК
БАРЛЫҒЫ
Жауапты орындаушы _____________________
(қолы)
М.О.
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесiне
77-қосымша
Жеке тұлғаның жинақ шотының шарты

Сноска. Приложение 77 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
_____________________
"__"_________ 20__ г.
(город/село)____________________________________________________________________________________,
(наименование филиала банка или организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций) именуемые в дальнейшем "Банк" в лице _____________, действующего на основании устава и доверенности № ____ от "__"__________ 20 __ г., с одной стороны, и гражданина (ки) __________________________________, проживающего (ей) по адресу ____________________________________________________________________________________
именуемого (ой) в дальнейшем "Получатель", с другой стороны, далее именуемые "Стороны", заключили настоящий договор сберегательного счета физического лица (далее – договор) о нижеследующем:
1. Предмет договора
1.1. Банк открывает на имя получателя сберегательный счет и производит его обслуживание на условиях, предусмотренных договором.
1.2. Начисление вознаграждения производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан и действующим тарифом банка - ежемесячно по годовым процентным ставкам "до востребования".
2. Права и обязанности Банка
2.1. Банк обязан:
2.1.1. Открыть получателю сберегательный счет № ______ на основании заявления и пакета документов, установленных Инструкцией о порядке открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов в банках Республики Казахстан, утвержденной постановлением правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июня 2000 года № 266, и Правилами Банка.
2.1.2. Не позднее банковского дня, следующего за днем поступления в Банк денег, зачислять в полном объеме на сберегательный счет деньги, поступающие в пользу Получателя.
2.1.3. Обеспечить сохранность, наличие и учет денег на счете Получателя.
2.1.4. Представлять справки по счетам третьим лицам без согласия Получателя только в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
2.1.5. Зачислять на сберегательный счет деньги, вносимые самим Получателем, как в наличной, так и безналичной форме (перечислением).
2.1.6. Осуществлять все операции на счете Получателя при наличии документа, удостоверяющего его личность, вкладной книжки и идентификации подписи, а также заявления. При отсутствии вышеперечисленных документов и несоответствии подписи операции со счетом не производятся.
2.1.7. Присвоить Получателю индивидуальный идентификационный код.

Ескерту. 77-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
20__ ж. «___» ____________                 __________________________
қала/ауыл
_____________________________________________________________________
__________________, Бұдан әрi «Банк» деп аталатын, Жарғы және 20__ ж.
«___» ____________ № _______________ сенiмхат негiзiнде әрекет ететiн
_____________________________________________________________________
(Банк филиалының немесе банктiк операциялардың жекелеген
_____________________________________________________________________
түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың атауы)
______ атынан бiр тараптан, және бұдан әрi «Алушы» деп аталатын, мына
мекенжай бойынша: ___________________________________________ тұратын
___________________________________________________ азамат(ша) екiншi
тараптан, бұдан әрi «Тараптар» деп аталатындар мына төмендегiлер
туралы осы жеке тұлғаның жинақ ақшасының шотының шартын (бұдан әрi -
Шарт) жасасты:
1. Шарттың мәнi
1.1. Банк Шартта көзделген талаптарда Алушының атына жинақ шотын ашады және оған қызмет көрсетудi жүргiзедi.
1.2. Сыйақыны есептеу Қазақстан Республикасының заңнамасына және Банктiң қолданыстағы тарифiне сәйкес «талап етуге дейiн» жылдық пайыздық мөлшерлемесі бойынша ай сайын жүргiзiледi.
2. Банктiң құқықтары мен мiндеттерi
2.1. Банк:
2.1.1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi басқармасының 2000 жылғы 2 маусымдағы № 266 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының банктерiндегi клиенттiң банктiк шоттарын ашу, жүргiзу және жабу тәртiбi туралы нұсқаулықта және Банктің қағидаларында белгiленген өтiнiштер мен және құжаттар пакетi негiзiнде Алушыға № _______________ жинақ шотын ашуға.
2.1.2. Банкке ақша түскен күннен кейiнгi банктiк күннен кешiктiрмей Алушының пайдасына түсетiн ақшаны жинақ шотына толық көлемде есептеуге.
2.1.3. Алушының шотындағы ақшаны сақтауды, оның болуын және есепке алынуын қамтамасыз етуге.
2.1.4. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда ғана Алушының келiсiмiнсiз үшiншi тұлғаға шоттар бойынша анықтама беруге.
2.1.5. Алушының өзi қолма-қол және қолма-қол емес нысанда енгiзетiн ақшаны жинақ ақша шотына есептеуге (аударуға).
2.1.6. Алушының шотындағы барлық операцияларды оның жеке басын, ақша салым кiтапшасын және қолының сәйкестiгiн куәландыратын құжаты, сондай-ақ өтiнiш болған кезде жүзеге асыруға. Жоғарыда көрсетiлген құжаттары болмаса және қолы сәйкес келмесе, оның шотында операциялар жүргiзiлмейдi.
2.1.7. Алушыға жеке сәйкестендiру кодын беруге.

2.1.8. Начислять вознаграждение на остаток денег на сберегательном счете Получателя "___" числа каждого месяца из расчета ____ % годовых (не ниже тарифов Банка, действующих на момент зачисления денег на сберегательный счет по вкладам до востребования).
2.1.9. Без взимания вознаграждения осуществлять прием, зачисление и выплату заработной платы, стипендий и других денежных выплат на (с) сберегательный (го) счет (а) по вкладам Получателя.
2.2. Банк вправе:
2.2.1. Отказать в исполнении указания Получателя, если такое указание и представляемые по нему документы противоречат требованиям законодательства Республики Казахстан.
2.2.2. Требовать все необходимые документы, служащие основанием для выдачи наличных денег с сберегательного счета по вкладам Получателя.
3. Права и обязанности Получателя
3.1. Получатель обязан:
3.1.1. При получении вклада, информации о состоянии своего сберегательного счета представлять документ, удостоверяющий его личность, вкладную книжку и идентифицировать свою подпись на специальном бланке.
3.1.2. В случае утери документов, удостоверяющих его личность, уведомить о случившемся Банк и представить документ, подтверждающий личность Получателя, выданный уполномоченным органом.
3.1.3. Сообщить об изменении фамилии, имени и отчества, а также документов, удостоверяющих личность Получателя.
3.2. Получатель вправе:
3.2.1. Снимать наличные суммы денег в пределах текущего остатка суммы денег на сберегательном счете.
3.2.2. Завещать деньги на счете, а также передавать право распоряжения деньгами на счете другому лицу в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
3.2.3. Пополнять сумму денег на счете как в наличной, так и безналичной (перечислением) формах.
4. Ответственность Сторон
4.1. За несвоевременное зачисление денег перечисленных работодателем, заключившим Договор с Банком по обслуживанию его работников, на сберегательный счет Получателя Банк уплачивает штраф в пользу Получателя из расчета ___ % от несвоевременно зачисленной суммы за каждый день просрочки.
4.2. В случае неправомерного списания Банком денег с сберегательного счета Получателя, Банк возмещает неправильно списанную сумму, а также выплачивает штраф в пользу Получателя из расчета ___ % от неправомерно списанной суммы за каждый день просрочки.
4.3. За ненадлежащее выполнение или невыполнение указаний Получателя о перечислении денег либо их выдаче с сберегательного счета Банк возмещает причиненный ущерб, а также выплачивает штраф в размере ___ % от неперечисленной либо невыданной суммы.

2.1.8. Алушының жинақ ақша шотындағы ақша қалдығына әр айдың «___» күнi жылдық ___ % есеп айырысудан (талап етуге дейiн салымдар бойынша жинақ шотына ақша есептеген кезден әрекет ететiн Банк тарифiнен төмен емес) сыйақы аударуға.
2.1.9. Сыйақы алмай, Алушының салымдары бойынша жинақ ақша шотына жалақы, стипендия және басқа да ақша төлемдерiн қабылдауды, есептеудi және төлеудi жүзеге асыруға мiндеттi.
2.2. Банк:
2.2.1. Алушының нұсқауын орындаудан, егер мұндай нұсқау және ол бойынша ұсынылатын құжаттар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына қайшы келсе бас тартуға.
2.2.2. Алушының салымдары бойынша жинақ шотынан қолма-қол ақша беру үшін негіз болып табылатын барлық қажетті құжаттарды талап етуге құқылы.
3. Алушының құқықтары мен мiндеттерi
3.1. Алушы:
3.1.1. Салымды, өзiнiң жинақ шотының жай-күйi туралы ақпарат алған кезде оның жеке басын куәландыратын құжатты, ақша салымы кiтапшасын ұсынуға және арнайы бланкiде өзiнiң қолын сәйкестендiруге.
3.1.2. Оның жеке басын куәландыратын құжаттары жоғалған жағдайда ол туралы Банкке хабарлауға және уәкiлеттi орган берген Алушының жеке басын куәландыратын құжатты ұсынуға.
3.1.3. Алушының тегi, аты және әкесiнiң аты, сондай-ақ жеке басын куәландыратын құжаттары өзгергені туралы хабарлауға мiндеттi.
3.2. Алушы:
3.2.1. Жинақ шотындағы ақша сомасының ағымдағы қалдығы шегiндегi қолма-қол ақша сомасын алуға.
3.2.2. Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес шоттағы ақшаны өсиетке қалдыруға, сондай-ақ басқа адамға шоттағы ақшаны иелену құқығын беруге.
3.2.3. Қолма-қол және қолма-қол емес нысанда (аударумен) шоттағы ақша сомасын толтыруға құқылы.
4. Тараптардың жауапкершiлiгi
4.1. Банкпен оның қызметкерлерiне қызмет көрсету жөнiнде Шарт жасасқан жұмыс берушi аударған ақшаны уақытылы есептемегенi үшiн Алушының жинақ шотына Банк Алушының пайдасына уақтылы есептемеген соманың _____ %-ы есебiмен мерзiмi өткен әрбiр күн үшiн айыппұл төлейдi.
4.2. Банк Алушының жинақ шотынан ақшаны заңсыз есептен шығарған жағдайда, Банк есептен дұрыс шығарылмаған соманы өтейдi, сондай-ақ Алушының пайдасына заңсыз есептен шығарылған соманың _____ %-ы есебiмен мерзiмi өткен әрбiр күн үшiн айыппұл төлейдi.
4.3. Ақша аудару туралы не оларды жинақ шотынан беру туралы Алушының нұсқауын тиiсiнше орындамағаны немесе орындамағаны үшiн Банк келтiрген зиянды өтейдi, сондай-ақ аударылмаған не берiлмеген соманың ______ %-ы мөлшерiнде айыппұл төлейдi.

5. Срок действия Договора
5.1. Договор вступает в силу с даты его подписания и действует до закрытия сберегательного счета.
5.2. В пятидневный срок после расторжения Договора Банк закрывает сберегательный счет Получателя в установленном порядке. Остаток денег, находящихся на сберегательном счете Получателя, выдается Получателю наличными или перечисляется Банком на сберегательный счет или текущий счет, предварительно указанный Получателем.
6. Порядок рассмотрения споров
6.1. Все споры и разногласия, возникающие между сторонами по Договору, разрешаются посредством переговоров. Разногласия, по которым Стороны не достигли договоренности, разрешаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Образец подписи Получателя:
Подпись Получателя ________________________
Юридические адреса и реквизиты Сторон:
"Банк"
___________________________
(Наименование)
___________________________
(Адрес)
___________________________
БИН _______________________
БИК _______________________
Код _______________________
"Получатель"
____________________________
____________________________
Паспорт/уд. лич. ___________
ИИН ________________________
Район ______________________
Сл./дом.тел. _______________
Подписи Сторон:
"Банк"
________________________
М.П.
"Получатель"
________________________
Приложение 78
к Правилам исполнения бюджета
и его кассового обслуживания
Договор
о выдаче работнику государственного учреждения
банковской карточки и ее обслуживании
Сноска. Приложение 78 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
"__"_________ 20__ г.
(город/село) ____________________________________________________________________________________, (наименование филиала банка или организаций, осуществляющие отдельные виды банковских операций) именуемый в дальнейшем "Банк" в лице руководителя, действующего на основании устава и доверенности № ____ от "__"___________ 20 __ г. с одной стороны, и гражданина(ки) _________________________________ проживающего(ей) по адресу ________________________________________________________________________________________________________________________________________ именуемого(ой) в дальнейшем "Получатель", с другой стороны, далее именуемые "Стороны", заключили настоящий договор на выдачу банковской карточки и ее обслуживании (далее – договор) о нижеследующем:
1. Предмет договора
1.1. Банк обязуется, на основании заявления получателя на получение дебетной платежной карточки (далее – карточка) изготовить для получателя карточку, которая используется во всех местах, где установлены банкоматы, POS-терминалы, I-принтеры банка, для получения наличности, оплаты товаров и услуг на предприятиях торговли и в сфере обслуживания, уполномоченных совершать такие операции.

5. Шарттық қолданылу мерзiмi
5.1. Шарт оған қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi және жинақ шоты жабылғанға дейiн қолданылады.
5.2. Шартты бұзғаннан кейiн бес күндiк мерзiмде Банк белгiленген тәртiппен Алушының жинақ шотын жабады. Алушының жинақ шотындағы ақша қалдығы Алушыға қолма-қол ақшамен берiледi немесе оны Банк Алушы алдын ала көрсеткен жинақ шотына немесе ағымдағы шотқа аударады.
6. Дауларды қарау тәртiбi
6.1. Шарт бойынша Тараптар арасында туындайтын барлық даулар мен келiспеушiлiктер келiссөздер арқылы шешiледi. Тараптар олар бойынша уағдаластыққа келмеген келiспеушiлiктер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешiледi.
Алушының қол қою үлгiсi:
Алушының қолы ________________________
Тараптардың заңды мекенжайлары мен деректемелерi:
«Банк»                 «Алушы»
___________________    ____________________________
(Атауы)
___________________    ____________________________
(Мекенжайы)
___________________    Паспорты/жеке куәл. ________
БСН _______________    ЖСН ________________________
БСК _______________    Аудан ______________________
Коды ______________    Қызмет/үй тел. _____________
Тараптардың қолдары:
«Банк»                 «Алушы»
___________________    ____________________________
М.О.
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесiне
78-қосымша
Мемлекеттiк мекеменiң қызметкерiне банк карточкасын беру және
оған қызмет көрсету туралы шарт
Ескерту. 78-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
20__ ж. «___» _____________                            ______________
(қала/ауыл)
____________________________________________________________________,
Бұдан әрi «Банк» деп аталатын, ______________________________________
(Банк филиалының немесе банктік
_____________________________________________________________________
операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымының атауы)
Басшы атынан Жарғының және 20__ жылғы «___» ___________ № ___________
сенiмхаттың негiзiнде әрекет ететiн бiр тараптан және бұдан әрi Алушы
деп аталатын, _____________________________ мекенжайы бойынша тұратын
азамат(ша) _______________________________ екiншi тараптан, бұдан әрi
бiрлесiп «Тараптар» деп аталатындар төмендегiлер туралы банк
карточкасын беруге және оған қызмет көрсетуге арналған осы шартты
(бұдан әрi - Шарт) жасасты:
1. Шарттың мәнi
1.1. Банк Алушының дебеттiк төлем карточкасын (бұдан әрi - Карточка) алуға өтiнiшiнiң негiзiнде Алушы үшiн Банктiң банкоматтары, РОS-терминалдары, I-принтерлерi орналасқан барлық жерлерде қолма-қол ақшаны алу, мұндай операцияларды жасауға уәкiлеттiк берiлген сауда және қызмет көрсету кәсiпорындарында тауарлар мен қызметтерге ақы төлеу үшiн пайдаланылатын Карточканы жасауға мiндеттенедi.

1.2. Предметом договора являются отношения, складывающиеся между банком и получателем, по поводу использования карточки ее владельцем в качестве платежного средства, а также лицом, которому по поручению получателя текущего счета выдана карточка, обслуживаемая с текущего счета последнего (далее – владелец дополнительной карточки).
2. Права и обязанности Банка
2.1. Банк обязан:
2.1.1. Изготовить и выдать карточку в течение ____ банковских дней со дня получения заявления от получателя.
2.1.2. Присвоить получателю персональный идентификационный номер (ПИН-код).
2.1.3. Не позднее банковского дня, следующего за днем поступления в банк денег, зачислять в полном объеме на текущий счет деньги, поступившие в пользу получателя.
2.1.4. Обеспечить обслуживание карточки в соответствии с правилами банка, доведенными до сведения получателя при заключении договора.
2.1.5. Обеспечить сохранность и учет денег по текущему счету получателя.
2.1.6. Представлять справки по счетам третьим лицам без согласия получателя только в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
2.1.7. В течение ____ банковских дней со дня получения письменного запроса представлять получателю дополнительную выписку.
2.1.8. Начислять вознаграждение на остаток денег по текущему счету в сроки и по ставке, утвержденным постановлением правления банка, действующим на момент начисления.
2.1.9. Публиковать в официальных печатных изданиях Республики Казахстан объявления об изменениях в тарифах минимум за ____ банковских дней до их вступления в силу.
2.1.10. Уведомлять получателя о всех изменениях в правилах путем размещения объявлений в филиалах банка, а также в государственном учреждении по месту работы получателя.
2.1.11. Без взимания вознаграждения осуществлять прием, зачисление и выплату заработной платы, стипендий и других денежных выплат на (с) текущий счет (а) получателя.
2.2 Банк вправе:
2.2.1. Аннулировать карточку в случае неявки получателя в банк для получения карточки в срок более ___ месяцев со дня подачи заявления.
2.2.2. В одностороннем порядке изменять правила и тарифы, уведомив получателя в порядке, предусмотренном пунктом 2.1.9. договора.
2.2.3. Без согласия получателя удержать вознаграждение по установленным тарифам банка на этот период за осуществления расчетов с помощью карточки (оплаты товаров и услуг в предприятиях торговли и в сфере обслуживания, уполномоченных совершать такие операции и т.п.) за зачисленные деньги третьими лицами, за исключением работодателя.
3.Права и обязанности Получателя

1.2. Шарттың мәнi Карточка иесiнiң, сондай-ақ ағымдағы шотты Алушының тапсырмасы бойынша оның ағымдағы шотынан қызмет көрсетiлетiн Карточка берiлген тұлғаның (бұдан әрi - қосымша Карточканың иесi) Карточканы төлем құралы ретiнде пайдалануға қатысты Банк пен Алушының арасында қалыптасатын қарым-қатынастар болып табылады.
2. Банктiң құқықтары мен мiндеттерi
2.1. Банк:
2.1.1. Алушыдан өтiнiштi алған күннен бастап ___ банк күнiнiң iшiнде Карточканы жасауға және беруге.
2.1.2. Алушыға дербес сәйкестендiру нөмiрiн (ДСН-код) беруге.
2.1.3. Банкке ақша түскен күннен кейiнгi ______ банк күнiнен кешiктiрмей Алушының пайдасына түскен ақшаны ағымдағы шотқа толық көлемде есепке жатқызуға.
2.1.4. Шартты жасасу кезiнде Алушының назарына жеткiзiлген Банктiң қағидаларына сәйкес Карточкаға қызмет көрсетудi қамтамасыз етуге.
2.1.5. Алушының ағымдағы шоты бойынша ақшасының сақталуын және есепке алынуын қамтамасыз етуге.
2.1.6. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда ғана Алушының келiсiмiнсiз үшiншi тұлғаларға шоттар бойынша анықтамалар беруге.
2.1.7. Жазбаша сұрауды алған күннен бастап ____ банк күнiнiң iшiнде Алушыға қосымша үзiндi көшiрменi беруге.
2.1.8. Есептеу сәтiнде қолданылатын Банк Басқармасының қаулысымен бекiтiлген мерзiмде және ставка бойынша ағымдағы шот бойынша ақша қалдығына сыйақы есептеуге.
2.1.9. Қазақстан Республикасының ресми баспа басылымдарында тарифтердiң өзгеруi күшiне енгенге дейiн кемінде банк ____ күнiнен бұрын ол туралы хабарландыру жариялауға.
2.1.10. Банк филиалдарында, сондай-ақ Алушының жұмыс орны бойынша мемлекеттiк мекемеде хабарландыру жасау жолымен Ережедегi барлық өзгерiстер туралы Алушыны хабардар етуге.
2.1.11. Сыйақыны алмай, Алушының ағымдағы шотына(н) жалақыны, стипендияны және басқа да ақшалай төлемдердi қабылдауды, есепке жатқызуды және төлеудi жүзеге асыруға мiндеттi.
2.2 Банк:
2.2.1. Алушы өтiнiштi берген күннен бастап ___ айдан астам мерзiмде Карточканы алу үшiн Банкке келмеген жағдайда Карточканың күшiн жоюға.
2.2.2. Шарттың 2.1.9-тармағында көзделген тәртiппен Алушыны хабардар ете отырып, Ереженi және тарифтердi бiр жақты тәртiппен өзгертуге.
2.2.3. Жұмыс берушiнi қоспағанда, Карточканың көмегiмен есеп айырысулар жүзеге асырғаны үшiн сол кезеңге Банктiң белгiлеген тарифтерi бойынша үшiншi тұлғалардың есепке жатқызған ақшасы үшiн Алушының келiсiмiнсiз сыйақыны ұстап қалуға құқылы.
3. Алушының құқықтары мен мiндеттерi

3.1. Получатель обязан:
3.1.1. Оплачивать стоимость изготовления платежных карточек по договоренности с банком в момент заключения договора и подписания заявления на выпуск платежной карточки (далее – карточки).
3.1.2. Соблюдать условия договора и правила банка.
3.1.3. Обеспечить сохранность карточки.
3.1.4. В случае утери или кражи карточки немедленно обратиться в банк с устным или письменным требованием блокирования карточки в порядке, предусмотренном Правилами.
3.1.5. В течение ____ банковских дней письменно уведомить банк об изменениях данных, указанных в заявлении.
3.1.6. При получении от банка соответствующего письменного уведомления прекратить пользование карточкой и в течение ____ банковских дней со дня получения данного уведомления вернуть карточку в банк.
3.1.7. В течение ____ банковских дней со дня получения от банка письменного уведомления о расторжении договора вернуть банку все карточки, выпущенные для получателя в рамках договора.
3.2. Получатель вправе:
3.2.1. Получать выписки по текущему счету.
3.2.2. Обратиться в банк с устным или письменным требованием блокирования или разблокирования карточки в порядке, предусмотренном правилами банка.
3.2.3. Оформлять по текущему счету дополнительные карточки на доверенных лиц с установлением по ним лимита в соответствии с банковским законодательством.
3.2.4. Пополнять сумму денег на счете как в наличной, так и безналичной (перечислением) формах.
4. Ответственность Сторон
4.1. За несвоевременное зачисление денег, перечисленных работодателем, заключившим договор с банком по обслуживанию его работников, на текущий счет получателя, банк уплачивает штраф в пользу получателя из расчета ___ % от несвоевременно зачисленной суммы за каждый день просрочки.
4.2. В случае неправомерного списания банком денег с текущего счета получателя, банк восстанавливает неправильно списанную сумму, а также выплачивает штраф в пользу получателя из расчета ___ % от неправомерно списанной суммы за каждый день просрочки.
4.3. За ненадлежащее выполнение или невыполнение указаний получателя о перечислении денег с текущего счета банк возмещает причиненный ущерб, а также выплачивает штраф в размере ___ % от неперечисленной либо невыданной суммы.
5. Срок действия Договора
5.1. Договор вступает в силу с даты его подписания и действует до закрытия текущего счета.
5.2. В пятидневный срок после расторжения договора банк закрывает текущий счет получателя в установленном порядке. Остаток денег, находящихся на текущем счете получателя, выдается получателю наличными или перечисляется банком на текущий счет или сберегательный счет, предварительно указанный получателем.

3.1. Алушы:
3.1.1. Шартты жасасу және төлем карточкаларын (бұдан әрi - карточкалар) шығаруға өтiнiшке қол қою сәтiнде Банкпен уағдаластық бойынша төлем карточкаларын жасаудың құнын төлеуге.
3.1.2. Шарттың талаптарын және Банктің қағидаларын сақтауға.
3.1.3. Карточканың сақталуын қамтамасыз етуге.
3.1.4. Карточка жоғалған немесе ұрланған жағдайда Ережеде көзделген тәртiппен карточканы оқшаулау туралы ауызша немесе жазбаша талаппен Банкке дереу өтiнiш жасауға.
3.1.5. Өтiнiште көрсетiлген деректердiң өзгеруi туралы _______ банк күнi iшiнде Банктi жазбаша хабардар етуге.
3.1.6. Банктен тиiстi жазбаша хабарламаны алған кезде Карточканы пайдалануды тоқтатуға және осы хабарламаны алған күннен бастап _______ банк күнi iшiнде карточканы Банкке қайтаруға.
3.1.7. Банктен Шартты бұзу туралы жазбаша хабарламаны алған күннен бастап _____ банк күнi iшiнде Шарт шеңберiнде Алушы үшiн шығарылған барлық Карточкаларды Банкке қайтаруға мiндеттi.
3.2. Алушы:
3.2.1. Ағымдағы шот бойынша үзiндi алуға.
3.2.2. Банктің қағидаларында көзделген тәртiппен Банкке Карточканы оқшаулауды немесе ашуды ауызша немесе жазбаша талап етуге.
3.2.3. Банк заңнамасына сәйкес ағымдағы шот бойынша лимит белгiлей отырып, олар бойынша сенiм бiлдiрiлген тұлғаларға қосымша Карточкалар ресiмдеуге.
3.2.4. Шоттағы ақша сомасын қолма-қол ақша түрiнде де, қолма-қол емес ақша (аударумен) нысанда да толықтыруға құқылы.
4. Тараптардың жауапкершiлiгi
4.1. Банкпен оның қызметкерлерiне қызмет көрсету жөнiнде Шарт жасасқан жұмыс берушi аударған ақшаны уақтылы есептемегенi үшiн Алушының ағымдағы
4.2. Банк Алушының ағымдағы шотынан ақшаны заңсыз есептен шығарған жағдайда, Банк дұрыс есептен шығарылмаған соманы қалпына келтiредi, сондай-ақ мерзiмi өткен әрбiр күн үшiн уақтылы есептелмеген соманың __%-ы есебiмен, Алушының пайдасына айыппұл төлейдi.
4.3. Алушының ақшаны ағымдағы шоттан ақшаны аудару туралы нұсқауларын тиісінше орындамағаны немесе орындамағаны үшін Банк келтірілген залалды өтейді, сондай-ақ аударылмаған не берілмеген соманы мынадай ___ %-ы мөлшерінде айыппұл төлейді.
5. Шарттың қолданылу мерзiмi
5.1. Шарт оған қол қойған күннен бастап күшiне енедi және ағымдағы шот жабылғанға дейiн қолданылады.
5.2. Шартты бұзғаннан кейiн бес күн мерзiмде Банк белгiленген тәртiппен Алушының ағымдағы шотын жабады. Алушының ағымдағы шотындағы ақша қалдығы Алушыға қолма-қол ақшамен берiледi немесе Банк оны Алушы алдын ала көрсеткен ағымдағы шотқа немесе жинақтаушы шотқа аударады.

6. Порядок рассмотрения споров
6.1. Все споры и разногласия, возникающие между Сторонами по договору, разрешаются посредством переговоров. Разногласия, по которым Стороны не достигли договоренности, разрешаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Юридические адреса и реквизиты Сторон:
"Банк"
___________________________
(Наименование)
___________________________
(Адрес)
___________________________
БИН _______________________
БИК _______________________
Код _______________________
"Получатель"
____________________________
____________________________
Паспорт/уд. лич. ___________
ИИН ________________________
Район ______________________
Сл./дом.тел. _______________
Подписи Сторон:
"Банк"
________________________
М.П.
"Получатель"
________________________
Приложение 79
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Договор
банковского обслуживания
Сноска. Приложение 79 в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
_______________________
"__"_______200 __ г.
(город/село)
________________________________________________________,
(наименование государственного учреждения)
именуемое в дальнейшем "Госучреждение", в лице руководителя ______________________________________, действующего на основании Положения, утвержденного от "___"_____________ 200_ года, с одной стороны, и ___________________________________, именуемый в дальнейшем "Банк" в лице ____________________________________, действующего на основании Устава и доверенности № ___ от "___" _________ ______ г., с другой стороны, далее именуемые "Стороны", в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан, заключили настоящий Договор банковского обслуживание (далее – Договор) о нижеследующем:
1. Предмет Договора
1.1. На основании заявлений работников Госучреждение поручает, а Банк осуществляет зачисление заработной платы, стипендий и других денежных выплат, причитающихся работникам госучреждений и стипендиатам (далее – получатели), на сберегательные счета по вкладам или текущие счета в карточной базе на основании списков, представленных Госучреждением на условиях, предусмотренных Договором.
1.2. Порядок зачисления зарплаты, стипендий и других денежных выплат на сберегательные счета по вкладам или текущие счета в карточной базе, взаимодействие Госучреждения с Банком, размер и сроки оплаты финансовых услуг за фактически зачисленные деньги, их последовательность, регламентируются Договором и нормативными правовыми актами Министерства финансов Республики Казахстан.
1.3. Условия организации по осуществлению выплат Банком зарплаты, стипендий и других денежных выплат с сберегательных счетов по вкладам или текущих счетов получателям оговариваются при заключении договоров на обслуживание между Получателем и Банком.

6. Дауларды қарау тәртiбi
6.1. Шарт бойынша Тараптар арасында туындайтын барлық даулар мен келiспеушiлiктер келiссөздер арқылы шешiледi. Тараптар уағдаластыққа кол жеткiзбеген келiспеушiлiктер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешiледi.
Тараптардың заңды мекенжайлары мен деректемелерi:
«Банк»           «Алушы»
___________________    ____________________________
(Атауы)
___________________    ____________________________
(Мекенжайы)
___________________    Паспорты/жеке куәл. ________
БСН _______________    ЖСН ________________________
БСК _______________    Аудан ______________________
Коды ______________    Қызмет/үй тел. _____________
Тараптардың қолдары:
«Банк»                 «Алушы»
___________________    ____________________________
М.О.
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 79-қосымша
Банктік қызмет көрсету шарты
Ескерту. 79-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
________________ қала/ауыл               20__ ж. «___» ______________
Бұдан әрі «Мемлекеттік мекеме» деп аталатын,
_____________________________________________________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы)
атынан, 200__ ж. «___» ___________________ бекітілген Ереже негізінде
әрекет ететін ______________________ басшысы, бір тараптан және бұдан
әрі «___» ____________________________ бекітілген Жарғы және 200__ ж.
«___» ______ № _____ сенімхат негізінде әрекет ететін _______________
екінші тараптан, бұдан әрі «Тараптар» деп аталатындар Қазақстан
Республикасының қолданыстағы заңнамаға сәйкес төмендегі туралы осы
Банктік қызмет көрсету шартын (бұдан әрі - Шарт) жасасты:
1. Шарттың мәні
1.1. Шартта көзделген жағдайларда Мемлекеттік мекеме ұсынған
тізімдер негізінде Меммекеме қызметкерлері мен стипендиаттарға (бұдан
әрі - алушылар) тиесілі ақша салымдары бойынша жинақ шоттарына немесе
ағымдағы шоттарына жалақы, стипендия және басқа ақша төлемдерін
есептеуді Меммекеме өз қызметкерлерінің өтініштері негізінде
тапсырады, ал Банк жүзеге асырады.
1.2. Ақша салымдары бойынша жинақ шоттарына немесе ағымдағы
шоттарына жалақы, стипендия есептеудің тәртібі, Мемлекеттік мекеменің
Банкпен өзара іс-қимыл жасасуы, нақты есептелген ақша үшін қаржылық
қызметтер үшін ақы төлем мөлшері және мерзімі, олардың кезектілігі
Шартпен және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің нормативтік
құқықтық актілерімен реттеледі.
1.3. Алушыларға Банк ақша салымдары бойынша жинақ шоттарынан
немесе ағымдағы шоттарынан жалақы және стипендия есептеуді жүзеге
асыру жөніндегі ұйымдастыру шарттары алушы мен Банк арасында қызмет
көрсету шарттарын жасасқан кезде айтылады.

2. Обязательства Сторон
2.1. Банк обязуется:
2.1.1. Зачислять суммы зарплаты, стипендий и других денежных выплат на сберегательные счета по вкладам или текущие счета в карточной базе в пределах перечисленных Госучреждением средств на корреспондентский счет Банка не позднее следующего банковского дня и выплачивать их наличными деньгами по первому требованию получателей в сроки, установленные договором, заключенным между получателем и Банком.
2.1.2. Начислять вознаграждение на остаток денег на счетах получателей в сроки и по ставкам, согласно тарифам Банка, действующим на момент зачисления денег, на сберегательный счет по вкладам или текущий счет в карточной базе получателя.
2.1.3. Предоставлять получателю выписку в порядке, предусмотренном в договоре с получателем.
2.1.4. Гарантировать соблюдение банковской тайны по сберегательным счетам по вкладам и текущим счетам в карточной базе получателей и операциям, совершаемым по ним, независимо от срока действия договора в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2.2 Госучреждение обязуется:
2.2.1. Определить ответственных лиц, которые будут регистрировать номера сберегательных счетов по вкладам или текущих счетов в карточной базе получателей, составлять список на зачисление выплат, осуществлять с Банком текущую работу, связанную с обслуживанием получателей.
2.2.2. Осуществлять Банку перевод денег в пользу получателей в сроки, установленные в индивидуальном трудовом договоре, заключенном между Госучреждением и работником.
2.2.3. Информировать получателей о суммах денег, поступающих на их сберегательные счета по вкладам или текущие счета в карточной базе.
2.2.4. В случае увольнения получателя из Госучреждения или расторжения получателем с Госучреждением трудовых отношений, в течение пяти календарных дней письменно уведомить об этом Банк.
2.2.5. Предоставить в Банк документ с образцами подписей и оттиском печати в двух экземплярах, заверенный соответствующим администратором бюджетных программ или нотариально.
2.2.6. В случае утери печати и изменениях в документе с образцами подписей, сообщить Банку не позднее следующего дня.
2.2.7. Оплачивать Банку финансовые услуги в день перечисления из расчета ____ % от перечисляемой суммы зарплаты, стипендий и других денежных выплат, зачисляемых на сберегательные счета по вкладам или текущие счета получателей.
3. Права Сторон
3.1. Банк имеет право:
3.1.1. Отказать в совершении операций по зачислению зарплаты, стипендий и других денежных выплат на сберегательные счета по вкладам или текущие счета в карточной базе получателей при наличии фактов, свидетельствующих о нарушении Госучреждением действующего законодательства Республики Казахстан, а также в случае, если сумма, указанная в платежном документе, превышает сумму, указанную в списках.

2. Тараптардың міндеттемелері
2.1. Банк:
2.1.1. Келесі банктік күннен кешіктірмей Банктің
корреспонденттік шотына Мемлекеттік мекеме аударған қаражат шегінде
ақша салымы бойынша жинақ шоттарына және ағымдағы шоттарына жалақы,
стипендия және басқа ақша төлемдерінің сомасын есептеуді және алушы
мен Банк арасында жасалған шартта белгіленген мерзімде алушылардың
бірінші талабы бойынша оларды қолма-қол ақшамен төлеуге;
2.1.2. Алушылардың шоттарындағы ақша қалдығына сыйақыны
алушының ақша салымдары бойынша жинақ шотына және/немесе ағымдағы
шотына ақша есептеу сәтінде әрекет ететін Банк тарифтеріне сәйкес
мерзімде және ставкалар бойынша есептеуге;
2.1.3. Алушының шартында көзделген тәртіппен алушыға көшірме
ұсынуға;
2.1.4. Алушылардың ақша салымдары және ағымдағы шоттары
жөніндегі жинақ шоттары және Қазақстан Республикасының заңнамасына
сәйкес шарттың әрекет ету мерзіміне қарамастан, олар бойынша
жасалатын операциялар бойынша банктік құпияны сақтауға кепілдік
беруге міндеттенеді.
2.2. Мемлекеттік мекеме:
2.2.1. Алушылардың ақша салымдары бойынша жинақ шоттарының
немесе карточкалық базадағы ағымдағы шоттарының нөмірлерін тіркейтін,
төлемдер аударудың тізімін жасайтын, алушыларға қызмет көрсетуге
байланысты Банктің ағымдағы жұмысын жүзеге асыратын жауапты тұлғаны
айқындауға;
2.2.2. Мемлекеттік мекеме мен қызметкер арасында жасалған жеке
еңбек шартында белгіленген мерзімде алушылардың пайдасына Банкке ақша
аударуды жүзеге асыруға;
2.2.3. Алушыларды ақша салымдары бойынша жинақ шоттарына немесе
ағымдағы шоттарына түсетін ақша сомалары туралы ақпараттандыруға;
2.2.4. Алушы Мемлекеттік мекемеден жұмыстан босатылған немесе
алушы Мемлекеттік мекемемен еңбек қатынастарын бұзған жағдайда бес
күнтізбелік күн ішінде бұл туралы Банкке жазбаша хабарлауға;
2.2.5. Банкке тиісті бюджеттік бағдарламаның әкімшісімен немесе
нотариалды куәландырылған екі данада қол қою үлгілері және мөр бедері
бар құжатты беруге;
2.2.6. Мөртаңба жоғалған және құжаттардағы қол қою үлгілері
өзгерген жағдайда келесі күннен кешіктірмей Банкке хабарлауға;
2.2.7. Алушылардың ақша салымдары бойынша жинақ шотына немесе
ағымдағы шотына есептелетін жалақы, стипендия және басқа да ақша
төлемдерінің аударылатын сомасының %-ы __________ есебімен айырысудан
аударған күні Банкке қаржылық қызметтерге ақы төлеуге міндеттенеді.
3. Тараптардың құқықтары
3.1. Банк:
3.1.1. Мемлекеттік мекеме Қазақстан Республикасының
қолданыстағы заңнамасын бұзғаны туралы айғақтайтын фактілердің болуы,
сондай-ақ, егер төлем құжатында көрсетілген сома тізімде көрсетілген
сомадан асып кеткен жағдайда алушылардың ақша салымдары бойынша жинақ
шоттарына немесе ағымдағы шоттарына жалақы, стипендия және басқа ақша
төлемдерін есептеу бойынша операциялар жасаудан бас тартуға;

3.1.2. Отклонить запрос Госучреждения на отмену произведенного, согласно представленного платежного документа и списка, зачисления, на сберегательные счета по вкладам или текущие счета получателей.
3.2. Госучреждение имеет право:
3.2.1. На основании заявления об износе или утере печатей, а также в случае изменения наименования, обслуживаться платежным документом с пометкой об отсутствии печати при наличии подписей, указанных в документе с образцами подписей, до изготовления печати.
4. Ответственность Сторон
4.1. За несвоевременное зачисление зарплаты, стипендий и других денежных выплат на сберегательные счета по вкладам или текущие счета в карточной базе получателей, а также за неправомерное списание денег, ненадлежащее выполнение или невыполнение указаний получателя, Банка согласно договора уплачивает штраф в пользу получателя.
4.2. Ответственность за полноту и правильность реквизитов, указанных в платежных документах, а также достоверность информации в списках, представленных Банку в электронной и бумажной формах, несет Госучреждение, представившее их.
5. Срок действия Договора и порядок его изменения и расторжения
5.1.Договор составлен на государственном и русском языках в двух экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, по одному экземпляру на обоих языках для каждой Стороны. Договор вступает в силу с даты его подписания и действует по 31 декабря 200 _ года. Сумма обязательства по коду _ _. _ _. _ _ _. _ _. _ _. _ _ _ бюджетной классификации расходов составляет ________ тенге.
5.2. Все изменения и дополнения, вносимые в Договор, действительны при их оформлении в письменном виде и подписании уполномоченными лицами обеих Сторон, в дальнейшем являются неотъемлемой частью Договора.
5.3. Каждая из Сторон имеет право расторгнуть Договор, уведомив об этом в письменной форме другую Сторону, не менее чем за десять дней до даты его предполагаемого расторжения.
6. Разрешение споров
6.1. Все споры, возникающие между Сторонами по Договору, разрешаются посредством переговоров. Разногласия, по которым Стороны не достигли договоренности, разрешаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6.2. Стороны устанавливают, что все возможные претензии по Договору должны быть рассмотрены Сторонами в течение десяти дней с момента их получения.
7. Форс-мажор
7.1. Стороны освобождаются от ответственности за частичное или полное невыполнение обязательств по Договору, если это неисполнение явилось следствием непредвиденных обстоятельств, а именно: опасные природные явления, пожар, наводнение, землетрясение, эпидемия, военные действия, временное отсутствие электроэнергии и телекоммуникационной связи и т.п., которые непосредственно повлияли на выполнение обязательств по Договору.

3.1.2. Мемлекеттік мекеменің ұсынылған төлем құжатына және
тізіміне сәйкес жүргізілген алушылардың ақша салымдары бойынша жинақ
шоттарына немесе ағымдағы шоттарына есептеудің күшін жоюға арналған
сұрауынан бас тартуға құқылы.
3.2. Мемлекеттік мекеме:
3.2.1. Тозу немесе мөрлердің жоғалуы туралы, сондай-ақ атауы
өзгерген жағдайда өтініш негізінде мөр әзірлегенге дейін қол қою
үлгілері бар құжатта көрсетілген қолдары болған кезде мөрдің жоқтығы
туралы белгі қойып, төлем құжаты арқылы қызмет көрсетілуге құқылы.
4. Тараптардың жауапкершілігі
4.1. Алушылардың ақша салымдары бойынша жинақ шоттарына немесе
ағымдағы шоттарына уақтылы жалақы, стипендия және басқа да ақша
төлемдерін есептемегені үшін, сондай-ақ ақшаны заңсыз есептен
шығарғаны, алушының өтінішін тиісінше орындамағаны немесе
орындамағаны үшін Банк Шартқа сәйкес алушының пайдасына айыппұл
төлейді.
4.2. Төлем құжаттарында көрсетілген деректемелердің толықтығына
және дұрыстығына, сондай-ақ Банкке электронды және қағаз нысандарында
ұсынылған тізімдердегі ақпараттың анықтығы үшін оларды ұсынған
Мемлекеттік мекеме жауап береді.
5. Шарттың қолдану мерзімі және оны өзгерту және бұзу
тәртібі
5.1. Шарт әрбір Тарап үшін бір-бір данадан екі тілде
мемлекеттік және орыс тілдерінде заң күші бірдей 2 (екі) данада
жасалды. Шарт ол аумақтық қазынашылық бөлімшесінде ________ тіркелген
күннен бастап күшіне енеді және 20__ жылғы 31 желтоқсанға дейін
әрекет етеді. Бюджеттік шығыстар сыныптамасының ________________ коды
бойынша міндеттемелер сомасы _______________________ теңгені құрайды.
5.2. Шартқа енгізілетін барлық өзгерістер мен толықтырулар
жазбаша түрде ресімделген және оларға екі Тараптың да уәкілетті
тұлғалары қол қойған кезде жарамды болады, одан әрі олар Шарттың
ажырамас бөлігі болып табылады.
Шарт бойынша жұмыстардың (қызметтердің) құнына байланысты
өзгерістер олар ________________________________ аумақтық қазынашылық
бөлімшесінде тіркеген кезде күші бар.
5.3. Тараптардың әрқайсысы екінші Тарапты бұл туралы жазбаша
нысанда оны бұзу ұйғарылып отырған күнге дейін кемінде он күн ішінде
хабарлап, Шартты бұзуға құқылы.
6. Дауларды шешу
6.1. Шарт бойынша Тараптар арасында туындайтын барлық даулар
келіссөздер арқылы шешіледі. Тараптар уағдаластыққа келмеген
келіспеушіліктер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
шешіледі.
6.2. Тараптар Шарт бойынша барлық мүмкін болатын талаптарды
Тараптардың оларды алған сәттен бастап он күн ішінде қарауы тиіс деп
белгілейді.
7. Форс-мажор
7.1. Тараптар Шарт бойынша міндеттемелерді ішінара және толық
орындамағаны үшін, егер бұл орындамаушылық мынадай жағдайлардың
себебі болып табылса: Шарт бойынша міндеттемелерді орындауға тікелей
ықпал еткен қауіпті табиғи жағдайлар, өрт, су тасқыны, зілзала,
індеттер, соғыс қимылдары, уақытша электр энергиясының және
телекоммуникациялық байланыстың болмауы және т.с.с. жауапкершіліктен
босатылады.

7.2. Стороны незамедлительно извещают друг друга в случае изменения реквизитов (юридических адресов, номера счетов и т.д.).
7.3. При реорганизации одной из Сторон все права и обязанности по Договору переходят к правопреемникам Сторон.
8. Юридические адреса и реквизиты Сторон
Подписи Сторон:
Банк
Госучреждение
__________________
_______________________
__________________
_______________________
М.П.
М.П.
Приложение 80
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма 5-15 А
Отчет произведен _______
Страница ____ из _______
Выписка, по проведенным платежам на соответствующие
счета получателей денег (по перечислению заработной
платы и других денежных выплат работникам государственных
учреждений, стипендий, выплат физическим лицам на
текущие счета или сберегательные счета получателей
денег и социальных отчислений)
Сноска. Приложение 80 в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
Регион: __________________________________
Вид бюджета: _____________________________
Источник финансирования: _________________
Госучреждение: ___________________________
Тип платежа: _____________________________
Период: __________________________________
Единица измерения: _______________________
п/п
Фамилия
Имя
Отчество
ИИН
№ текущего счета
Сумма
1
2
3
4
5
6
7
Сумма
ВСЕГО
Ответственный исполнитель ________________________
(подпись)
М.Ш.
Приложение 80-1
к Правилам исполнения бюджета и
его кассового обслуживания
Сноска. Правила дополнены приложением 80-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2011 № 1654.
Форма 5-56
Отчет по возвратам платежей по заработной плате
Отчет сформирован: хх.хх.хххх
Код гос. учреждения
Наименование гос. учреждения
Дата возврата
Страница х из х
____________________________________________
Фамилия ! Имя ! Отчество ! № карточки или ! Сумма
!      !      !лицевого счета!
____________________________________________
________
Итого
Приложение 80-2
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма 5-57
Отчет по возвратам пенсионных накоплений
Отчет сформирован хх.хх.хххх
Стр. х из х
Сноска. Правила дополнены приложением 80-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2011 № 1654; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
Код гос. учреждения
Наименование гос. учреждения
Дата возврата
________________________________________________
Фамилия ! Имя ! Отчество ! ИИН ! Причины возврата ! Сумма
________________________________________________
________________________________________________
Итого
Ответисполнитель ______________________
(подпись)
Приложение 81
к Правилам исполнения бюджета и
его кассового обслуживания
Заявка на снятие средств софинансирования

7.2. Тараптар бір-біріне деректемелерінің (заңды мекенжайы: шот
нөмірі және т.б.) өзгергені туралы дереу хабарлайды.
7.3. Тараптардың бірі қайта ұйымдастырылған кезде Шарт бойынша
барлық құқықтар мен міндеттемелер Тараптардың құқықтық мирасқорларына
ауысады.
8. Тараптардың заңды мекенжайы мен деректемелері
Тараптардың қолы:
Банк                                              Мемлекеттік мекеме
_________________                                 ___________________
_________________                                 ___________________
М.О.                                              М.О.
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесiне
80-қосымша
5-15-А нысаны
Есеп жүргізілді _______
___тен ____________ бет
Aқша алушылардың тиiстi шоттарына жүргiзiлген төлемдер бойынша
үзiндi көшірме (мемлекеттiк мекеменiң қызметкерлерiне жалақы
мен басқа да ақшалай төлемдер, стипендиялар, төлемдердi жеке
тұлғалардың ағымдағы шоттарына немесе ақша алушылардың және
әлеуметтiк аударымдардың жинақ шоттарына аудару бойынша)
Ескерту. 80-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
Өңiр: _______________________________________________________________
Бюджет түрi: ________________________________________________________
Қаржыландыру көзi: __________________________________________________
Мемлекеттік мекеме: _________________________________________________
Төлем түрi: _________________________________________________________
Кезең: ______________________________________________________________
Өлшем бiрлiгi: ______________________________________________________
Тегi
Аты
Әкесiнiң аты
ЖСН
Ағымдағы шот №
Сомасы
1
2
3
4
5
6
7
Сомасы
БАРЛЫҒЫ
Жауапты орындаушы ___________________________________________________
(қолы)
М.О.
Бюджеттiң атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесiне 80-1 қосымша
Ескерту. 80-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
5-56-нысан
Жалақы бойынша төлемдерді қайтару жөніндегі есеп Есеп қалыптастырылды: хх.хх.хххх
Мем. мекеменің коды
Мем. мекеменің атауы
Қайтару күні
Беті х-тан х
---------------------------------------------------------
Тегі ! Аты ! Әкесінің аты ! Карточканың немесе ! Сомасы
!     !              ! жеке шоттың №      !
---------------------------------------------------------
-----------
Жиыны
Бюджеттiң атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесiне 80-2 қосымша
Ескерту. 80-2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
5-57-нысан
Зейнетақы төлемдерін қайтару жөніндегі есеп
Есеп қалыптастырылды: хх.хх.хххх.
Беті х–тан х
Мем. Мекеменің коды
Мем. Мекеменің атауы
Қайтару күні
Тегі ! Аты ! Әкесінің аты ! ЖСН ! Қайтару себептері ! Сомасы
------------------------------------------------------------
Жиыны
Жауапты орындаушы _______________________________
(қолы)
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету ережесіне
81-қосымша
Бірлесіп қаржыландыру қаражатын алуға өтінім

Сноска. Приложение 81 в редакции постановления Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
1. Номер счета _________________________________________
Департамент казначейства г. Астаны
2. Номер заявки ________________________________________
3. Просим выплатить
________________________________________________
(вид валюты) (сумма, подлежащая выплате, цифрами и прописью)
Обращаемся с просьбой о снятии средств софинансирования и настоящим
подтверждаем свое согласие со следующим:
А. Товары и услуги, охватываемые настоящей заявкой, закуплены или
закупаются в соответствии с условиями договора о займе (связанном гранте).
Б Расходы произведены или производятся в настоящее время лишь в связи
с товарами или услугами, оговоренными в контрактах или другими документами.
____________________________________________________________________
Описание расходов
Платежные инструкции
4. Наименование и адрес
подрядчика/поставщика
8. Наименование и адрес
получателя платежа
5. Реквизиты поставки:
1) помер и дата договора
(контракта) или заказа ни
поставку (или другие ссылки
на контрактный документ)
9. Наименование и реквизиты
банка получателя средств и
номер счета
2) дата одобрения договора
(контракта) (заполнить в
отношении договоров (контрактов),
подлежащего утверждению
центральным уполномоченным
органом по исполнению бюджета)
10. Наименование и реквизиты
банка-корреспондента
получателя платежа
3) краткое описание товаров,
работ и услуг
11. Специальные платежные
инструкции информация о
счете-фактуре
4) валюта и общая стоимость
договора (контракта)
12. ______________________
(подпись уполномоченного
лица, уполномоченного органа
по исполнению бюджета)
5) общая сумма счетов-фактур,
включенных в заявку (за вычетом
удержаний и прочего вычетов)
6. Спецификация средств,
принятых к снятию
13. ________________________
(дата подписания и оттиск
штампа ответственного
исполнителя)
7. _____________________________
М.П (должность, Ф.И.О., и
подпись уполномоченного
представителя администратора
бюджетной программы)
Приложение 81-1
к Правилам исполнения бюджета и
его кассового обслуживания
Заявка
на снятие средств правительственного внешнего займа или
связанного гранта со специального счета внешнего займа
или связанного гранта
Сноска. Правила дополнены приложением 81-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
1. Номер счета ________________________
Департамент казначейства г. Астаны
2. Номер заявки _______________________
3. Просим выплатить
____________________________________________________
(вид валюты) (сумма, подлежащая выплате, цифрами и прописью)
Обращаемся с просьбой о снятии средств правительственного внешнего
займа или связанного гранта и настоящим подтверждаем свое согласие со следующим:
А. Товары и услуги, охватываемые настоящей заявкой, закуплены или
закупаются в соответствии с условиями договора о займе (связанном гранте).
Б. Расходы произведены или производятся в настоящее время лишь в
связи с товарами или услугами, оговоренными в контрактах или другими документами.
_____________________________________________________
Описание расходов

Ескерту. 81-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
1. Шот нөмірі _______________________
Астана қаласының Қазынашылық департаменті
2. Өтінім нөмірі ______________________
3. _____________________________________________ төлеуіңізді сұраймыз
(валюта түрі) (төлеуге жататын сома санмен және жазбаша)
Бірлесіп қаржыландыру қаражатын алу туралы өтініммен жүгінеміз және
өзіміздің мыналармен келісетінімізді растаймыз:
А. Осы өтінімде қамтылатын тауарлар мен қызметтер қарыз туралы шартқа
(байланысты грантқа) сәйкес сатып алынды немесе сатып алынып жатыр.
Б. Шығыстар келісімшарттарда немесе басқа да құжаттарда аталған
тауарларға немесе қызметтерге байланысты ғана жүргізілді немесе
қазірге кезде жүргізілуде.
_____________________________________________________________________
Шығыстар сипаттамасы:
4. Мердігердің/өнім берушінің атауы және мекенжайы.
Төлем нұсқаулығы
8. Ақша алушының атауы мен мекенжайы
5. Өнім беру деректемелері: 1) шарттың (келісімшарттың) немесе жеткізуге тапсырыстың нөмірі мен күні (немесе келісімшарттық құжатқа басқа сілтемелері)
9. Қаражатты алушы банктің атауы мен деректемелері және шот нөмірі
2) Шарттың (келісімшарттың) (Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның бекітуіне жататын шарттарға (келісімшарттарға қатысты толтыру) мақұлданған күні
10. Төлемді алушы банк-корреспонденттің атауы мен деректемелері
3) тауарлардың, жұмыстардың және қызметтердің қысқаша сипаттамасы
11. Арнайы төлем нұсқаулықтары, шот-фактура туралы ақпарат
4) шарттың (келісімшарттың) валютасы және жалпы құны
12. _____________________
(бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның уәкілетті тұлғасының қолы)
5) өтінімде қамтылған шот-фактуралардың жалпы сомасы (ұстап қалулардың және басқа да ұстап қалуларды есептемегенде)
6. Алуға қабылданған қаражат ерекшелігі
13. ______________________
(қол қойылған күні және жауапты орындаушы мөртабанының бедері)
7. ______________________
М.О. (бюджеттік бағдарлама әкімшісінің уәкілетті өкілінің лауазымы, Т.А.Ә) және қолы)
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету ережесіне
81-1-қосымша
Сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоттан
Үкіметтік сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың қаражатын
алуға арналған өтінім
Ескерту. Ереже 81-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
1. Шот нөмірі ____________________________
Астана қаласының Қазынашылық департаменті
2. Өтінім нөмірі _________________________
3. ______________________________________ төлеуіңізді сұраймыз
(валюта түрі) (төлеуге жататын сома, санмен және жазбаша)
Үкіметтік сыртқы қарыз немесе байланысты грант қаражаттарын алу
туралы өтініммен жүгінеміз және осымен өзіміздің мыналармен
келісетінімізді растаймыз:
А. Осы өтінімде қамтылатын тауарлар мен қызметтер қарыз туралы шартқа
(байланысты грантқа) сәйкес сатып алынған немесе сатып алынып жатыр.
Б. Шығыстар келісімшарттарда немесе басқа да құжаттарда аталған
тауарларға немесе қызметтерге қатысты ғана жүргізілді немесе қазіргі
кезде жүргізілуде.
Шығыстар сипаттамасы:

4. Наименование и адрес
подрядчика/поставщика
Платежные инструкции
8. Наименование и адрес получателя платежа
5. Реквизиты поставки:
1) номер и дата договора
(контракта) или заказа на
поставку (или другие ссылки
на контрактный документ)
9. Наименование и реквизиты банка
получателя средств и номер счета
2) краткое описание товаров,
работ и услуг
10. Наименование и реквизиты
банка-корреспондента получателя
платежа
3) валюта и общая стоимость
договора (контракта)
11. Специальные платежные
инструкции информация о
счете-фактуре
4) общая сумма счетов-фактур,
включенных в заявку
(за вычетом удержаний и
прочих вычетов)
12. _____________________________
(подпись уполномоченного лица,
уполномоченного органа
по исполнению бюджета)
6. Спецификация средств,
принятых снятию
13. _____________________________
(дата подписания и оттиск штампа
ответственного исполнителя)
7. _________________________
M.П. (должность, Ф.И.О.,
и подписи уполномоченного
представителя
администратора бюджетной программы)
Приложение 82
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Администратор бюджетных программ
Наименование бюджетной программы
Информация
по реализации бюджетных инвестиций посредством увеличения
уставных капиталов юридических лиц с участием государства
в уставном капитале в ____ году
Наиме-
нование
инвести-
ционных
проектов
В том числе:
Дата
одобрения
проекта
уполномо-
ченным
органом в
соответствии
с уставными
документами
Место
реали-
зации
проекта
Срок
реали-
зации
проекта
Наименование
ответственного
исполнителя и
соисполнителей
(дочерние
организации,
аффилиированные
юридические
лица и т.д.)
Наименование
мероприятий,
реализуемых
в рамках
инвестицион-
ного проекта
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
В том числе:
Сумма для
реализации
мероприятий
в рамках
инвестиционного
проекта,
всего,
тыс. тенге
из него:
Примечание
Источники
финансирования
мероприятий,
реализуемых в
рамках
инвестиционного
проекта
(собственные
средства,
бюджетные
инвестиции)
Срок
реализации
мероприятий
за счет
бюджетных
инвестиций
тыс. тенге
план
факт
план
факт
план
факт
8
9
10
11
12
13
14
15
Ответственный секретарь центрального исполнительного органа
(должностное лицо, на которого в установленном порядке
возложены полномочия ответственного секретаря центрального
исполнительного органа)/руководитель государственного
учреждения                         ___________ _____________________
(подпись)  (расшифровка подписи)
М.П.
Приложение 83
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Договор
на кассовое обслуживание
_________________                             "__"_________ 200_ г.
(город/село)
__________________________________________________________________,
(Наименование государственного учреждения)
действующее на основании Положения, утвержденного от "___"_______
_____ г. № ____, именуемое в дальнейшем "Госучреждение", в лице
Руководителя ______________________________________________________
с участием _______________________________________________________,
(наименование территориального подразделения казначейства)
действующего на основании Положения, утвержденного от "__"_________
200_ г. № ____, именуемого в дальнейшем "ТПК", в лице Руководителя
___________________________________________________________________
__________________________________________________________________,
с одной стороны, и _______________________________________________,
(наименование Банка или организации,
осуществляющей отдельные виды банковских операций)
действующий на основании Устава и доверенности № ____ от
"___"_________ 200_ г., именуемый в дальнейшем "Банк", в лице
Руководителя ___________________, с другой стороны, далее именуемые
"Стороны", заключили настоящий трехсторонний Договор на кассовое
обслуживание (далее - Договор) о нижеследующем.

4. Мердігердің/өнім берушінің атауы және мекенжайы.
Төлем нұсқаулығы
8. Төлем алушының атауы мен мекенжайы
5. Өнім беру деректемелері:
1) шарттың (келісімшарттың) немесе беруге тапсырыстың нөмірі мен күні (немесе келісімшарттық құжатқа басқа сілтемелер)
9. Қаражатты алушы банктің атауы мен деректемелері және шот нөмірі
2) тауарлардың, жұмыстардың және қызметтердің қысқаша сипаттамасы
10. Төлемді алушы банк-корреспонденттің атауы мен деректемелері
3) шарттың (келісімшарттың) валютасы және жалпы құны
11. Арнайы төлем нұсқаулықтары, шот-фактура туралы ақпарат
4) өтінімде қамтылған шот-фактураның жалпы сомасы (ұстап қалулардың және басқада ұстап қалуларды есептемегенде)
12. _______________________________
(бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның уәкілетті тұлғасының қолы)
6. Алуға қабылданған қаражаттар ерекшелігі
13. _______________________________
(қол қойылған күні және жауапты орындаушы мөртабанының бедері)
7. ___________________________
М.О. ( бюджеттік бағдарлама әкімшісінің уәкілетті өкілінің лауазымы, Т.А.Ә. және қолы)
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 82-қосымша
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі
Бюджеттік бағдарламаның атауы
________ жылы жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы бар
заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарын ұлғайту арқылы
бюджеттік инвестицияларды іске асыру жөнінде ақпарат
N
Инвестициялық жобалардың атауы
Оның ішінде:
Инвестициялық жоба шеңберінде іс-шараларды іске асыруға арналған сома, барлығы, мың теңге
олардың ішінде:
Ескертпе
уәкілетті органның жобаны жарғылық құжаттарға сәйкес мақұлдаған күні
Жобаны іске асыру орны
Жобаны іске асыру мерзімі
Жауапты орындау  шының және бірлесіп орындаушылардың (еншілес ұйымдар, аффилиирленген заңды тұлғалар және т.б.) атауы
Инвестициялық жоба шеңберінде іске асырылатын іс-шаралардың атауы
Инвестициялық жоба шеңберінде іске асырылатын іс-шараларды қаржыландыру көздері (жеке қаражат, бюджеттік инвестициялар, тартылған қаражат)
Іс-шараларды іске асыру мерзімі
бюджеттік инвестициялардың есебінен, мың теңге
жоспар
іс жүзінде
жоспар
іс жүзінде
жоспар
іс жүзінде
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Орталық атқарушы органның жауапты
хатшысы (белгіленген тәртіппен
орталық атқарушы органның жауапты
хатшысының өкілеттіктері жүктелген
лауазымды тұлға)/мемлекеттік
мекеменің басшысы                    ___________ ____________________
(қолы)   (қолды таратып жазу)
М.О.
Ескерту. 82-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 83-қосымша
Кассалық қызмет көрсетуге арналған шарт
_______________                            20__ж. "__"__________
қала/ауыл
Бұдан әрі "Меммекеме" деп аталатын,___________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы)
20__ж."__"__________ бекітілген Ереже негізінде әрекет ететін
________________________________________ қатысуы бар __________ Басшы
(аумақтық қазынашылық бөлімшесінің атауы)
___________ бір тараптан, бұдан әрі "КАБ" деп аталатын,______________
атынан, 20__ж."__"__________ N____ бекітілген Ереже негізінде әрекет
ететін ____________________ екінші тараптан, және бұдан әрі "Банк"
деп аталатын, _______________________________________________________
(Банктің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымның атауы)
_________________ атынан, Жарғының және 20__ж."__"__________ N____
негізінде әрекет ететін Басшы_____________ екінші тараптан және бұдан
әрі "Тараптар" деп аталатындар кассалық қызмет көрсетуге төмендегілер
туралы осы үш жақты шартты (бұдан әрі - Шарт) жасасты:

1. Предмет Договора
1.1. На основании Договора ТПК поручает, а Банк осуществляет операции с госучреждением, финансирующимся за счет средств,
___________________________________________________________________
(республиканского или местного бюджета)
по оплате чеков и по приему наличных денег от представителя госучреждения для зачисления на счета на условиях, предусмотренных Договором.
1.2. Порядок перевода госучреждением средств для получения наличных денег, оплата чеков, оформленных на имя представителя госучреждения, порядок сдачи наличных денег представителем госучреждения для зачисления на счета, сроки оплаты банковских услуг Банка регламентируются настоящим Договором, а также нормативными правовыми актами центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета и банковским законодательством.
2. Обязательства Сторон
2.1. Госучреждение обязуется:
2.1.1. Предварительно за день до получения наличных денег предоставлять в ТПК счета к оплате по каждой специфике расходов в отдельности на ожидаемую сумму получения наличных денег с кассы банка с приложением чека, оформленного в установленном порядке и счет к оплате на оплату банковских услуг Банка из расчета ___ % от полученной суммы.
2.1.2. Производить оплату услуг Банка из расчета ___ % от сдаваемой суммы не позже дня сдачи наличных денег для зачисления на счета.
Сноска. Пункт 2.1.2. в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
2.2. Банк обязуется:
2.2.1. Для учета операций по чекам открыть внутрибанковский счет № ___________.
2.2.2. Реализовать государственному учреждению денежные чековые книжки по тенге (включая НДС) за штуку.
Сноска. Пункт 2.2.2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 09.11.2009 № 1789.
2.2.3. Принимать к исполнению реестры чеков на получение наличных денег государственными учреждениями и чеки, оформленные в установленном порядке.
Реестры чеков на получение наличных денег государственными учреждениями, представляемые к оплате, составляются в двух экземплярах и подписываются уполномоченными представителями ТПК.
2.2.4. Обеспечить оплату представленных чеков с 9.00 до 13.00 часов местного времени.
2.2.5. Обеспечить до 14.30 часов местного времени предоставление в ТПК реестров оплаченных чеков.
2.2.6. Принимать наличные деньги от представителя госучреждения для зачисления на счета с 9.00 до 13.00 часов местного времени и всю сумму принятых наличных денег перечислять в тот же день на Единый казначейский счет для зачисления на соответствующие счета.

1. Шарттың мәні
1.1. Шарт негізінде КАБ тапсырады, ал Банк Шартта көзделген жағдайларда шоттарға есептеу үшін меммекемелердің өкілдерінен чектерді төлеу бойынша және қолма-қол ақша қабылдау жөніндегі
_____________________________________________________________________
(республикалық немесе жергілікті бюджет)
қаражат есебінен қаржыландыратын меммекемемен операцияны жүзеге асырады.
1.2. Меммекеме қолма-қол ақша алу, меммекеме өкілінің атына ресімделген чектерді төлеу, шоттарға есептеу үшін меммекеме өкілінің қолма-қол ақшасын беру, Банктің банктік қызметтеріне ақы төлеу мерзімінің тәртібі осы Шартпен, сондай-ақ бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерімен және банктік заңнамамен реттеледі.
2. Тараптардың міндеттемелері
2.1. Мем.мекеме:
2.1.1. Қолма-қол ақшаны алған күнге дейін алдын ала ҚАБ банктің кассасынан қолма-қол ақша алуға күтілетін сомаға чекті белгіленген тәртіппен ресімделген және алынған соманың _____ %-ы есебімен Банктің банктік қызметтерін төлеуге арналған төлем шотын қоса бере отырып, жекелей әрбір шығыстар ерекшелігі бойынша төлем шотын ұсынуға;
2.1.2. Банктiң қызметiн төлеудi шотқа есепке жатқызу үшін қолма-қол ақшаны тапсырған күннен кешіктірмей тапсырылатын соманың _______________ % есебінде жүргізуге мiндеттенедi.
Ескерту. 2.1.2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
2.2. Банк:
2.2.1. Чек бойынша операцияларды есепке алу үшін N_____ ішкі банктік шот ашуға;
2.2.2. Мемлекеттік мекемеге бір данасы үшін ________ теңгеден бойынша (ҚҚС-ты қоса алғанда) ақша чек кітапшасын сатуға;
Ескерту. 2.2.2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 Қаулысымен.
2.2.3. Мемлекеттік мекемелердің қолма-қол ақша алуына арналған чектер және белгіленген тәртіппен ресімделген чек тізілімдерінің атқарылуын қабылдауға;
Мемлекеттік мекемелердің төлемге ұсынатын қолма-қол ақша алуға арналған чектер тізілімдері екі данада жасалады және оларға АҚБ уәкілетті өкілдері қол кояды;
2.2.4. Ұсынылған чектердің төлемін жергілікті уақыт бойынша сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін қамтамасыз етуге;
2.2.5. АҚБ төленген чектердің тізілімдерін жергілікті уақыт бойынша сағат 14.30-ға дейін қамтамасыз етуге;
2.2.6. Меммекеменің өкілінен қолма-қол ақшаны жергілікті уақыт бойынша 9.00-ден 13.00-ге дейін шотқа есептеу үшін қабылдауға және қолма-қол ақшаның қабылданған барлық сомасын сол күні тиісті шоттарға есептеу үшін Бірыңғай қазынашылық шотына аударуға міндеттенеді.

2.3. ТПК обязуется:
2.3.1. Представлять в Банк документ с образцами подписей и оттиска печати ТПК на получение наличных денег с кассы банка в двух экземплярах.
2.3.2. В случае утери печати и изменениях в документе с образцами подписей незамедлительно сообщить Банку.
2.3.3. Исключен постановлением Правительства РК от 09.11.2009 № 1789.
2.3.4. Обеспечивать представление реестров и чеков в Банк до 16.00 часов местного времени.
2.3.5. Обеспечивать в течение операционного дня восстановление выданных сумм на основании реестров оплаченных чеков, предоставленных Банком до 14.30 часов местного времени, и производить перевод денег на оплату банковских услуг Банка.
2.4. Госучреждение обязуется:
2.4.1. Заключить с банком договор об использовании чеков в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан.
2.4.2. Оплачивать стоимость денежной чековой книжки за счет собственных денег по _______ тенге (включая НДС) за штуку, согласно пункту 2.2.2 Договора.
2.4.3. Приобретенные денежные чековые книжки своевременно предоставлять в ТПК для их регистрации.
2.4.4. В случае утери чековой книжки немедленно уведомить об этом Банк с указанием номеров неиспользованных бланков чеков.
Сноска. Договор дополнен разделом 2.4. в соответствии с постановлением Правительства РК от 09.11.2009 № 1789.
3. Права Сторон
3.1. Банк имеет право:
3.1.1. Отказать в совершении кассовых операций при наличии фактов, свидетельствующих о нарушении ТПК условий пункта 2.3.4. Договора, а также отказать в оплате неправильно оформленных чеков.
3.2. ТПК имеет право:
3.2.1. В случае изменения наименования (слияние или реорганизация), износе или утере печати, на основании поданного им заявления обслуживаться по счетам к оплате с пометкой об отсутствии печати и наличием подписей, указанных в документе с образцами подписей, до изготовления печати.
3.2.2. Предъявлять штрафные санкции за каждый день задержки как по неоплаченным чекам, так и по несвоевременно перечисленным деньгам, для зачисления на Единый казначейский счет.
3.3. Госучреждение имеет право:
3.3.1. Возвратить банку неиспользованные бланки чеков, согласно условиям заключенного Договора об использовании чеков с Банком.
Сноска. Договор дополнен разделом 3.3. в соответствии с постановлением Правительства РК от 09.11.2009 № 1789.
4. Ответственность Сторон
4.1. ТПК согласно пункту 2.3.5. Договора несет ответственность за правильность заполнения реквизитов в счетах к оплате и своевременность отправления счета к оплате. В случае не поступления денег по вине ТПК на корреспондентский счет Банка, последний в конце рабочего дня относит остаток невосстановленных сумм по внутрибанковскому счету № ________ на отдельный счет Банка с начислением штрафа за каждый день задержки, в размере по ставке рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан.

2.3. АҚБ:
2.3.1. Банкке банктің кассасынан қолма-қол ақша алуға екі данада АҚБ-ның қол кою үлгілері және мөртаңбасы бар құжаттарын ұсынуға;
2.3.2. Банкке мөр жоғалған және қол қою үлгілері бар құжаттары өзгерген жағдайда тез арада хабарлауға;
2.3.3. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 Қаулысымен.
2.3.4. Банкке тізілімдер мен чектерді жергілікті уақыт бойынша сағат 16.00-ге дейін ұсынуға;
2.3.5. Банк жергілікті уақыт бойынша сағат 14.30-ға дейін ұсынған төленген чектер тізімдерінің негізінде операция күні ішінде берілген соманы қалпына келтіруді және Банктің банктік қызметтерін төлеуге ақша аударуды жүргізуді қамтамасыз етуге міндеттенеді.
2.4. Мемлекеттік мекеме:
2.4.1 Қазақстан Республикасының банк заңнамасына сәйкес банкпен чектерді пайдалану туралы шарт жасасуға;
2.4.2. Шарттың 2.2.2-тармағына сәйкес бір данасына____ теңгеден (ҚҚС қосқанда) өзінің ақшасы есебінен ақшалай чек кітапшасының құнын төлеуге;
2.4.3. Сатып алынған ақшалай чек кітапшасын тіркеу үшін оны АҚБ-ға уақтылы беруге;
2.4.4. Чек кітапшасын жоғалтқан жағдайда ол туралы чектің пайдаланылмаған бланктерінің нөмірлерін көрсете отырып, Банкі дереу хабардар етуге міндеттенеді.
Ескерту. Шарт 2.4-бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 Қаулысымен.
3. Тараптар құқықтары
3.1. Банктің:
3.1.1. АҚБ Шарттың 2.3.4-тармақтарының талаптарын бұзғаны туралы куәландыратын фактілер болған кезде кассалық операциялар жасаудан бас тартуға, сондай-ақ дұрыс ресімделмеген чектерді төлеуден бас тартуға құқығы бар.
3.2. АҚБ:
3.2.1. Атауы өзгерген (қосылуы немесе қайта ұйымдастырылуы), тозған немесе мөрі жоғалған жағдайда, ол ұсынған өтініш негізінде мөрді әзірлегенге дейін қол қою үлгісі бар көрсетілген құжатта мөрінің жоқтығы және қолының қойылғаны туралы белгісі бар төлем шоты бойынша қызмет көрсетуге;
3.2.2. Төленбеген чектер бойынша және Бірыңғай қазынашылық шотына есептеу үшін уақтылы аударылмаған ақша бойынша кідірістің әрбір күні үшін айыппұл санкцияларын ұсынуға құқылы.
3.3. Мемлекеттік мекеме:
3.3.1. Банкпен жасалған Чекті пайдалану туралы шарттың талаптарына сәйкес чектің пайдаланылмаған бланкілерін банкке қайтаруға құқылы.
Ескерту. Шарт 3.3-бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 Қаулысымен.
4. Тараптардың жауапкершілігі
4.1. АҚБ Шарттың 2.3.5-тармағына сәйкес төлем шоттарындағы деректемелердің дұрыстығы және төлем шотының уақтылы жіберілуі үшін жауапты болады. АҚБ-ның кінәсінен Банктің корреспонденттік шотына ақша түспеген жағдайда жұмыс күнінің аяғында соңғысы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қайта қаржыландыру ставкасы бойынша мөлшерде кідіртілген әрбір күн үшін айыппұл есептей отырып, Банктің жеке шотына N____банкішілік шоты бойынша қалпына келтірілмеген сома қалдығын апарады.

4.2. ТПК за несвоевременную оплату Банку банковских услуг, за исключением случаев задержки платежей в платежной системе (Система розничных платежей - СРП или Система крупных платежей - СКП) по выдаче наличных денег по чекам и по приему наличных денег от представителя госучреждения, уплачивает пеню из расчета ___ % от неоплаченной суммы за каждый день просрочки в соответствии со сроком, согласно пункту 2.3.5. Договора.
4.3. В случае не выполнения условий оплаты чеков, согласно пункту 2.2.4. Договора и за несвоевременное перечисление денег на Единый казначейский счет, согласно пункту 2.2.6. Договора, Банк уплачивает штраф в доход соответствующего бюджета из расчета ___ % за каждый день задержки от суммы неоплаченных чеков и несвоевременно перечисленных денег на Единый казначейский счет для зачисления на соответствующие счета. Каждый факт по неоплаченным чекам и несвоевременно перечисленным деньгам на Единый казначейский счет для зачисления на соответствующие счета оформляется актом произвольной формы (в двух экземплярах) и подписывается Банком и ТПК. В случае отказа от подписания акта, Банк представляет в ТПК письменное объяснение причин отказа. Оплата штрафа производится на основании акта ежемесячно не позднее 30 числа.
5. Срок действия Договора и порядок его изменения и расторжения
5.1. Договор составлен на государственном и русском языках в трех экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, по одному для каждой Стороны. Договор вступает в силу с даты его подписания и действует по 31 декабря 20__ года. Сумма обязательства по коду _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ бюджетной классификации расходов составляет тенге.
5.2. Все изменения и дополнения, вносимые в Договор, действительны при их оформлении в письменном виде и подписании уполномоченными лицами всех Сторон, в дальнейшем являются неотъемлемой частью Договора.
5.3. Каждая из Сторон имеет право расторгнуть Договор, уведомив об этом в письменной форме другую Сторону, не менее чем за месяц до даты его предполагаемого расторжения.
6. Разрешение споров
6.1. Все споры, возникающие между Сторонами по Договору, разрешаются посредством переговоров. Разногласия, по которым Стороны не достигли договоренности, разрешаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6.2. Стороны устанавливают, что все возможные претензии по Договору должны быть рассмотрены Сторонами в течение десяти дней с момента получения претензии.
7. Форс-мажор
7.1. Стороны освобождаются от ответственности за частичное или полное невыполнение обязательств по Договору, если это неисполнение явилось следствием непредвиденных обстоятельств, а именно: опасные природные явления, пожар, наводнение, землетрясение, эпидемия, военные действия, временное отсутствие электроэнергии и телекоммуникационной связи и т.п., которые непосредственно повлияли на выполнение обязательств по Договору.

4.2. АҚБ чектер бойынша қолма-қол ақшаны беру және меммекеме өкілінен қолма-қол ақшаны қабылдау бойынша төлем жүйесіндегі (әртүрлі төлемдер жүйесі - ӘТЖ немесе Ірі төлемдер жүйесі - ІТЖ) төлемдердің кідіріс жағдайын қоспағанда, Банкке банктік қызметтерді уақтылы төлемегені үшін Шарттың 2.3.5-тармағына сай мерзімге сәйкес мерзімі өткен әрбір күн үшін төленбеген соманың__%-ы есебімен айырысуынан өсімақы төлейді.
4.3. Шарттың 2.2.4-тармағына сәйкес чектер төлемінің талаптарын орындамаған және Бірыңғай қазынашылық шотқа уақтылы ақша аударылмаған жағдайда Шарттың 2.2.6-тармағына сәйкес Банк тиісті бюджет кірісіне төленбеген чектер және Бірыңғай қазынашылық шотына тиісті шоттарға есептеу үшін уақтылы аударылмаған ақша сомасынан мерзімі өткен әрбір күн үшін __%-ы есебімен айыппұл төлейді. Төленбеген чектер және Бірыңғай қазынашылық шотқа тиісті шоттарды есептеу үшін уақытылы ақша аудармау жөніндегі әрбір факт өндіріс нысанында (екі данада) актімен ресімделеді және оған Банк пен АҚБ қол қояды. Актіге қол қоюдан бас тартқан жағдайда Банк АҚБ жазбаша бас тарту себебінің түсіндірмесін ұсынады. Айыппұл төлемі ай сайын 30 күннен кешіктірмей акт негізінде жүргізіледі.
5. Шарттың әрекет ету мерзімі және оны өзгерту және бұзу тәртібі
5.1. Шарт қазақ және орыс тілдерінде заң күші бірдей үш данада, әрбір тарап үшін бір дана бойынша жасалды. Шарт оны АҚК_____________ тіркеген күннен бастап күшіне енеді және 20__жылғы 31 желтоқсанға дейін әрекет етеді. Бюджеттік шығыстар сыныптамасының ___________коды бойынша міндеттеме сомасы _____________теңгені құрайды.
5.2. Шартқа енгізілетін барлық өзгерістер мен толықтырулар оны жазбаша ресімдеген және әрбір тараптардың уәкілетті тұлғалары қол қойған кезде жарамды, одан әрі Шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
Шарт бойынша жұмыстардың (қызметтердің) құнына байланысты өзгерістер оны________________________________________
Аумақтық қазынашылық бөлімшелерінде тіркелген кезде жарамды.
5.3. Тараптардың әрқайсысы екінші Тарапты бұл туралы жазбаша нысанда оның мәлімдеген бұзылатын күнге дейін кемінде он күн ішінде хабарлап, Шартты бұзуға құқылы.
6. Дауларды шешу
6.1. Шарт бойынша Тараптар арасында туындайтын барлық даулар келіссөздер арқылы шешіледі. Тараптар уағдаластыққа келмеген келіспеушіліктер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешіледі.
6.2. Тараптар Шарт бойынша барлық ықтимал наразылықтарды Тараптар оларды алған сәттен бастап он күн ішінде қарауы тиіс деп белгілейді.
7. Форс-мажор
7.1. Тараптар Шарт бойынша міндеттемелерді ішінара немесе толық орындамағаны үшін, егер бұл орындамаушылық болжанбаған мынадай жағдайлардың, атап айтқанда: Шарт бойынша міндеттемелерді орындауға тікелей ықпал еткен қауіпті табиғи жағдайлар, өрт, су тасқыны, жер сілкінісі, эпидемия, әскери әрекет, уақытша электр энергияның және телекоммуникациялық байланыстың болмауы және т.с.с. себебі болып табылса, жауапкершіліктен босатылады.

7.2. Стороны незамедлительно извещают друг друга в случае изменения реквизитов (юридических адресов, номера счета и т.д.).
8. Юридические адреса и реквизиты Сторон
Подписи Сторон:
Государственное учреждение   ТПК:                 Банк:
_________________            _________________    _________________
_________________            _________________    _________________
М.П.                         М.П.                 М.П.
Приложение 84
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
В ________________________________________________________
(наименование территориального подразделения казначейства)
________________________________________________
(наименование и код государственного учреждения)
Заявка
на получение наличных денег № _____
"___"________________ 20__ г.
(дата выписки)
к чеку № ________
от "___"_____________ 20__ г.
(дата выписки)
п/п
Источник
финансирования
Код бюджетной
классификации
расходов
Сумма
Назначение
получения
наличных денег
1
2
3
4
5
Итого:
Итого сумма прописью ______________________________________________
___________________________________________________________________
Руководитель
государственного учреждения ______________      __________________
(Ф.И.О.)              (подпись)
Главный бухгалтер
государственного учреждения ______________      __________________
(Ф.И.О.)              (подпись)
Приложение 85
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма № 5-55
Отчет произведен: Дата -
Время
Страница 1 из №
Реестр чеков
на получение наличных денег
государственными учреждениями № _____
Дата "___"____________ 20__ г.
Регион:
Банк:
Вид бюджета:
Территориальное подразделение казначейства:
п/п
Наименование
государственного
учреждения
Код
государственного
учреждения
Номер
чека
Номер счета
к оплате
Сумма
(тенге)
1
2
3
4
5
6
ИТОГО:
По реестру представлено _____ документов на выплату наличных в
сумме __________________________________________________ тенге
(цифрами и прописью)
Руководитель территориального подразделения
казначейства                                ___________________
Ответственный исполнитель территориального
подразделения казначейства                  ___________________
М.П.
Реестр чеков на оплату принят _________________________________
(ответственный исполнитель банка
(подпись, Ф.И.О.))
Приложение 86
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
___________________________
(наименование Банка)
___________________________________________________________________
(наименование территориального подразделения казначейства)
Вид бюджета: ________________________________________________
((республиканский, местный (нужное подчеркнуть))
Реестр оплаченных чеков
Дата "___"____________ 20__ г.
п/п
Наименование
государственного
учреждения
Код
государственного
учреждения
Номер
чека
Сумма
(тенге)
Дата, № реестра
территориального
подразделения
казначейства
1
2
3
4
5
6
Итого:
По данному реестру оплачено _______________________ чеков
на сумму ________________________________________________
(цифрами и прописью)
Руководитель Банка _________________
М.П.
Ответственный исполнитель Банка ________________
Реестр оплаченных чеков принят    Перечислено счетом к оплате № __
______________________________
(ответственный исполнитель
территориального подразделения
казначейства)

7.2. Тараптар деректемелері (заңды мекен-жайы, шот нөмірі және т.б.) өзгерген жағдайда бір-бірін тез арада хабардар етеді.
8. Қатысушылардың заңды мекен-жайлары мен деректемелері
Тараптардың қолы:
Мемлекеттік мекеме      Аумақтық қазынашылық       Банк:
__________________      бөлімше:______________       ________________
__________________      ______________________       ________________
М.О.                    М.О.                         М.О.
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 84-қосымша
___________________________________________
(Аумақтық қазынашылық бөлімшесінің атауы)
___________________________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы және коды)
Қолма-қол ақша алуға арналған өтінімнің N__
20__ж. "__"_______________
(жазып алынған күні)
чекке N___
20__ж. "__"_______________
Р/с
N
Қаржыландыру көзі
Бюджеттік шығыстар сыныптамасының коды
Сомасы
Қолма-қол ақша алуды тағайындау
1
2
3
4
5
Жиыны
Жиын сомасын таратып жазу ____________________________________
______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің басшысы________________________ ________
(аты-жөні)              (қолы)
Мемлекеттік мекеменің бас бухгалтері
________________________ ________
(аты-жөні)              (қолы)
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 85-қосымша
5-55-нысан
Есеп жүргізілді:
Күні-Уақыт
N 1-бет
Мемлекеттік мекемелердің қолма-қол ақша алуға арналған чектері тізілімінің N
Күні: 20__ж. "__"_______________
Өңір:
Банк:
Бюджеттің түрі:
Аумақтық қазынашылық бөлімшесі:
Р/с N
Мемлекеттік мекеменің атауы
Мемлекеттік мекеменің коды
Чек нөмірі
Төлеуге берілетін шоттың нөмірі
Сомасы (теңге)
1
2
3
4
5
6
Жиыны:
_____________________ теңге сомасында қолма-қол ақша төлеміне тізілім
(санмен және жазумен)
бойынша______құжат ұсынылды
Аумақтық қазынашылық органының басшысы _____________________
Аумақтық қазынашылық органының жауапты
орындаушысы                            _____________________
М.О.
Төлемге арналған чектер тізілімі
қабылданды _________________________________________________
(банктің жауапты орындаушысы (қолы, аты-жөні)
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 86-қосымша
___________________________________________
(банк атауы)
______________________________________________________
(аумақтық қазынашылық бөлімшесінің атауы)
Бюджет түрі_____________________________________________________
((республикалық, жергілікті (керегінің асты сызылсын)
Төленген чектердің тізілімі
Күні 20__ж. "___"_________________
Р/с
N
Мемлекеттік мекеменің атауы
Мемлекеттік мекеменің коды
Чек нөмірі
Сомасы (теңге)
Күні, аумақтық қазынашылық бөлімшесі тізілімінің N
1
2
3
4
5
6
Жиыны:
Осы тізілім бойынша_____________________сомасына
(санмен және жазумен)
____________чектер төленді
Банк басшысы____________________________
М.О
Банктің жауапты орындаушысы_____________________
Төленген чектер тізілімі қабылданды        N төлеуге берілетін шотпен
аударылды
__________________________________
(аумақтық қазынашылық бөлімшесінің
жауапты орындаушысы)

Дата "___"_________ 20__ г.       Дата "___"_________ 20__ г.
Приложение 87
к Правилам исполнения бюджета
и его кассового обслуживания
Разрешение на открытие текущего счета
от "___"__________ _____ года
Сноска. Приложение 87 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
__________________________________________________________,
(наименование и код государственного учреждения)
финансируемого из бюджета ________________________________,
(вид бюджета)
разрешается открыть текущий счет в национальной валюте для
проведения расчетов с применением корпоративной платежной
карточки на основании ходатайства
__________________________________________________________
(наименование администратора бюджетных программ)
от "___"_________________ 20__ г.
Разрешение действительно до отзыва уполномоченным органом
по исполнению бюджета
Руководитель
уполномоченного органа
по исполнению бюджета _______________     _______________
(Ф.И.О.)           (подпись)
М.П.
Отметки банка
Счет № ______ "___"__________ г.
Приложение 88
к Правилам исполнения бюджета
и его кассового обслуживания
ДОГОВОР НА ОТКРЫТИЕ ТЕКУЩЕГО СЧЕТА, О ВЫДАЧЕ И ОБСЛУЖИВАНИИ КОРПОРАТИВНОЙ ПЛАТЕЖНОЙ КАРТОЧКИ
Сноска. Приложение 88 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
Акционерным обществом ___________________________________________, в лице ________________________________________________________________, действующего (Ф.И.О. руководителя,должность) на основании _____________________________________ № ____ от "____" _________________________ 20___г., именуемый в дальнейшем "банк", с одной стороны и ________________________________________________________, (наименование госучреждения, полностью) в лице ____________________________________________________________________, (руководителя, должность Ф.И.О.) действующего на основании _______________________________________, утвержденного __________________________________ от "___"_______________ 20___ г., именуемый в дальнейшем "госучреждение", с другой стороны, далее совместно именуемые "Стороны" заключили настоящий договор на открытие текущего счета о выдаче и обслуживании корпоративной платежной карточки (далее – договор) о нижеследующем.
1. Словарь терминов
1.1. Термины, используемые в настоящем договоре, соответствуют терминам, используемым в Правилах выпуска и использования платежных карточек в Республике Казахстан (далее – правила), утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2000 года № 331.

Күні 20__ж."___"______________             Күні 20__ж. "__"__________
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесiне
87-қосымша
Ағымдағы шот ашуға арналған рұқсат
Ескерту. 87-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
______ жылғы «___» _____________
________________________________________ бюджетінен қаржыландырылатын
(бюджет түрi)
_____________________________________________________________________
(мемлекеттiк мекеменiң атауы және коды)
_____________________________________________________________________
___ қолдаухаты негiзiнде (бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң атауы):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
корпоративтiк төлем карточкасын қолдана отырып, есеп айырысу жүргiзу
үшiн ұлттық валютада ағымдағы шот ашуға рұқсат етiледi
20__ ж. «___» _____________________________
Рұқсат бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган қайтарып
алғанға дейiн қолданыста болады.
Бюджеттi атқару жөнiндегi
уәкiлеттi органның басшысы ____________________       _______________
(Т.А.Ә.)                  (қолы)
М.О.
Банк белгiсi
_____ ж. «___» ___________ шот № ____
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесiне
88-қосымша
АҒЫМДАҒЫ ШОТ АШУҒА, КОРПОРАТИВТIК ТӨЛЕМ КАРТОЧКАСЫН БЕРУ ЖӘНЕ
ОҒАН ҚЫЗМЕТ КӨРСЕТУ ТУРАЛЫ ШАРТ
Ескерту. 88-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
Бұдан әрi «Банк» деп аталатын, ____________________ акционерлiк
қоғамының атынан, 20__ ж. «___» ___________________________ негiзiнде
әрекет ететiн, ______________________________ бiр тараптан және бұдан
(басшысының Т.А.Ә, лауазымы)
әрi «Мемлекеттiк мекеме» деп аталатын, ______________________ атынан,
(мемлекеттiк мекеменiң толық атауы)
20_ж. «___» ___________________ бекiтiлген ________________ негiзiнде
әрекет ететiн ____________________________ екiншi тараптан, бұдан әрi
(басшысының Т.А.Ә. лауазымы)
бiрлесiп «Тараптар» деп аталатындар ағымдағы шотты ашуға
корпоративтік төлем карточкасын беру және оған қызмет көрсету туралы
төмендегілер туралы осы шартты (бұдан әрi - Шарт) жасасты.
1. Терминдер сөздiгi
1.1. Осы Шартта пайдаланылған терминдер Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 24 тамыздағы № 331 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында Төлем карточкаларын шығару және пайдалану ережесiнде (бұдан әрi - Ереже) пайдаланылған терминдерге сәйкес келедi.

2. Предмет договора
2.1. В порядке и на условиях настоящего договора банк обязуется открыть для госучреждения текущий счет, выпустить уполномоченному (-ым) представителю (-ям) госучреждения корпоративную (-ые) платежную (-ые) карточку (-и) (далее – карточка) и обеспечить обслуживание текущего счета в соответствии с законодательством Республики Казахстан и внутренними правилами банка.
2.2. Госучреждение обязуется принять и использовать карточку (-и) в соответствии с правилами.
2.3. Держателем (-ями) карточки (-ек) является (-ются) уполномоченный (-ые) представитель (-и) госучреждения. Требования договора и правила распространяются и на держателя (-ей) карточки (-ек).
2.4. Текущий счет ведется в тенге.
2.5. Порядок зачисления денег на текущий счет, взаимодействие госучреждения с банком, размер и сроки оплаты финансовых услуг, их последовательность регламентируются договором и нормативными правовыми актами Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Условия открытия текущего счета, выдачи и обслуживание корпоративной платежной карточки
3.1. Банк обязуется:
3.1.1. На имя госучреждения открыть текущий счет.
3.1.2. В течение ____ банковских дней с даты получения заявления выпустить карточку (-и) уполномоченному (-ым) представителю (-ям) госучреждения, выдать карточку (-и) и ПИН-конверт держателю карточки либо ответственному работнику, уполномоченному получать в банке карточку, а также осуществлять обслуживание карточки в соответствии с условиями банковского законодательства и настоящего договора.
3.1.3. В день поступления денег на корреспондентский счет зачислять их на текущий счет госучреждения.
3.1.4. Ежемесячно вручать держателю карточки либо ответственному работнику, уполномоченному получать в банке выписки, в обслуживающем филиале банка или высылать по почте.
3.1.5. Гарантировать соблюдение банковской тайны по текущему счету и операциям, совершаемым по ним, независимо от срока действия договора в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3.1.6. Уведомлять госучреждение обо всех изменениях в правилах путем размещения объявлений в филиалах банка.
3.1.7. Письменно уведомить госучреждения в случае блокирования карточки по инициативе банка в течение ____ банковских дней с даты блокирования.
3.2. Госучреждение обязуется:
3.2.1. Для открытия текущего счета и выпуска карточки (-ек) представить банку документы, установленные нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан, Правительством Республики Казахстан и внутренними правилами банка, с одновременным указанием Ф.И.О. уполномоченного (-ых) представителя (-ей), на имя которого (-ых) необходимо выпустить карточку (-и), с обязательным приложением копии удостоверения (-ий) личности.

2. Шарттың мәнi
2.1. Осы Шарттың тәртiбiнде және талаптарында Банк Мемлекеттік мекемеге ағымдағы шот ашуға, Мемлекеттік мекеменiң уәкiлеттi өкiл(дер)iне корпоративтiк төлем карточка(лар)сын шығаруға және Қазақстан Республикасы заңнамасына және де Банктiң iшкi қағидаларына сәйкес қызмет көрсетудi қамтамасыз етуге мiндеттенеді.
2.2. Мемлекеттік мекеме Карточканы (ларды) Ережеге сәйкес қабылдауға және қолдануға мiндеттенедi.
2.3. Карточканы (ларды) Ұстаушы (лар) Мемлекеттік мекеменiң уәкiлеттi өкiлi (дері) болып табылады. Шарттың және Ереженiң талаптары карточка (лар) ұстаушыға (ларға) да қолданылады.
2.4. Ағымдағы шот теңгеде жүргiзiледi.
2.5. Ағымдағы шотқа ақшаны аудару тәртiбi, Мем.мекеме мен Банктiң өзара қатынасы, қаржылық қызметтердi төлеудiң мөлшерi мен мерзiмi, олардың ретi Шартпен және Қазақстан Республикасы қаржы министрлiгiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiмен регламенттеледі.
3. Ағымдағы шот ашу, корпоративтiк төлем карточкасын беру және
оған қызмет көрсету талаптары
3.1. Банк:
3.1.1. Мекеменiң атына ағымдағы шот ашуға.
3.1.2. Өтiнiштi алған күннен бастап ______ банктiк күн iшiнде Карточканы шығаруға, Мемлекеттiк мекеменiң уәкiлеттi өкiл(дер)iне, Карточка (лар) мен ПИН-конверттi беруге. Карточка ұстаушыға не Банкте Карточканы алуға уәкiлеттi жауапты қызметкерге, сондай-ақ Карточкаға Банк заңнамасының және осы Шарттың талаптарына сәйкес қызмет көрсетуге.
3.1.3. Хат-хабар шотына ақша түскен күнi оларды Мемлекеттік мекеменiң ағымдағы шотына аударуға.
3.1.4. Карточка ұстаушыға не Банкте, Банктiң қызмет көрсететiн филиалында үзiндi көшірмелерді алуға уәкiлеттi жауапты қызметкерге ай сайын оны берiп отыруға не почта арқылы жiберуге.
3.1.5. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Шарттың қолданылу мерзiмiне қарамастан ағымдағы шот және олар бойынша жасалатын операциялар бойынша банктiк құпияның сақталуына кепiлдiк беруге.
3.1.6. Қағидалардағы барлық өзгерiстер туралы Мемлекеттiк мекеменi Банк филиалдарына хабарландыру орналастыру жолымен хабардар етiп отыруға.
3.1.7. Банктiң бастамасымен Карточканы жабу жағдайында Мемлекеттiк мекемелердi жабылған күннен бастап ____ банктiк күн iшiнде жазбаша хабардар етуге мiндеттi.
3.2. Мемлекеттiк мекеме:
3.2.1. Ағымдағы шот ашу және карточка(лар) шығару үшiн Банкке бiр мезгiлде Карточканы оның атына шығару қажет уәкiлеттi өкiл(дер)дiң Т.А.Ә. көрсете отырып, мiндеттi түрде жеке куәлiгiнiң(тер) және СТН-нiң көшiрмелерiн қоса бере отырып, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнiң, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiнде және Банктiң iшкi Қағидаларында белгiленген құжаттарды беруге.

3.2.2. Соблюдать требования законодательства Республики Казахстан, условия настоящего договора и правила, обеспечить их соблюдение держателем (-ями) карточки (-ек).
3.2.3. Обеспечить сохранность карточки (-ек).
3.2.4. В случаях утери или хищения карточки (-ек) немедленно обратиться в банк с устным или письменным заявлением о блокировании карточки (-ек) в порядке, предусмотренном правилами.
3.2.5. В течение ____ банковских дней письменно уведомить банк об изменении реквизитов (наименование госучреждения, местонахождение, Ф.И.О. держателя (-ей) карточки (-ек), и др.).
3.2.6. При получении от банка соответствующего письменного уведомления прекратить пользование карточкой (-ами) и в течение ____ банковских дней с даты получения данного уведомления вернуть в банк все карточки, выпущенные в рамках настоящего договора.
3.2.7 При желании получить в филиале банка по карточке наличные деньги на сумму свыше ____________ тенге не позднее, чем за один банковский день представить руководителю данного филиала банка письменную заявку на получение данной суммы денег.
3.2.8. В течение ____ банковских дней с даты подачи держателем карточки заявления об увольнении либо с даты смерти держателя карточки письменно уведомить об этом банк, вернуть в банк карточку.
3.2.9. Незамедлительно и в полном объеме возвратить банку деньги, ошибочно зачисленные на текущий счет.
3.2.10. Оплачивать услугу за выпуск/замена карточки при утере/ из расчета __________ тенге за каждую карточку вида ___________ путем перечисления денег на счет ______________ банка.
3.2.11. В день перечисления денег на текущий счет оплачивать банку единую комиссию за обслуживание текущего счета в размере ___ % от зачисляемой суммы на текущий счет.
3.2.12. Единой комиссией госучреждение оплачивает стоимость следующих услуг банка:
_____________________________________,
_____________________________________,
_____________________________________,
_____________________________________,
_____________________________________,
_____________________________________.
3.2.13. Указанный размер комиссии в п. 3.2.11. оплачивается банку одновременно отдельным счетом к оплате, отдельно от зачисления денег госучреждения на текущий счет и в последующем не подлежит возврату госучреждению в случае неиспользования госучреждением денег, находящихся на текущем счете.
3.2.14. В случаях утери печати и изменениях в документе с образцами подписей сообщить банку не позднее следующего дня.

3.2.2. Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын, осы Шарттың және Ереженiң талаптарын сақтауға, оларды Карточка(лар) ұстаушының (лардың) сақтауын қамтамасыз етуге.
3.2.3. Карточканың(лар) сақталуын қамтамасыз етуге.
3.2.4. Карточка(лар) жоғалған немесе ұрланған жағдайда шұғыл түрде Банкке Ережеде көзделген тәртiппен Карточканы жабу туралы ауызша немесе жазбаша өтiнiшпен жүгiнуге.
3.2.5. Банктi деректемелерiнiң (Мемлекеттiк мекеменiң атауы, орналасқан жері, Карточканы (ларды) ұстаушының (лардың) Т.А.Ә. өзгергенi және басқалары) туралы _____ банктiк күн iшiнде жазбаша хабардар етуге.
3.2.6. Банктен тиiстi жазбаша хабарлама алған кезде Карточканы(лар) пайдалануды тоқтатуға және хабарламаны алған күннен бастап _____ банктiк күн iшiнде осы Шарт шеңберiнде шығарылған барлық Карточкаларды Банкке қайтарып беруге.
3.2.7. Қалаған кезде Банк филиалында Карточка бойынша ___________ теңге сомасынан асатын қолма-қол ақша алуға бiр банктiк күн бұрын осы Банк филиалының басшысына жазбаша өтiнiш ұсынып, осы сомадағы ақшаны ала алуға.
3.2.8. Карточка ұстаушының жұмыстан босату туралы өтiнiш берген күнiнен бастап немесе Карточка ұстаушының қайтыс болған күнiнен бастап бұл туралы ______ банктiк күн iшiнде Банктi жазбаша түрде хабардар етуге, Карточканы Банкке қайтаруға.
3.2.9. Ағымдағы шотқа қате есептелген ақшаны Банкке шұғыл түрде және толық көлемде қайтаруға.
3.2.10. Карточканы жоғалтқан жағдайда/___________ түрдегi әрбiр карточка үшiн ___________ теңге есебiнен ақшаны Банктiң ______________ шотына аудару жолымен шығаруға/ауыстыруға қызмет ақысын төлеуге.
3.2.11. Ақша ағымдағы шотқа аударылған күнi Банкке ағымдағы шотқа қызмет көрсеткенi үшiн ағымдағы шотқа есептелген соманың ____ %-ы мөлшерiнде бiрыңғай комиссияны төлеуге.
3.2.12. Мемлекеттік мекеме бiрыңғай комиссиямен Банктiң мынадай қызметтерiнiң құнын төлейдi:
______________________________________________________________,
______________________________________________________________,
______________________________________________________________,
______________________________________________________________,
______________________________________________________________,
______________________________________________________________.
3.2.13. Комиссияның 3.2.11-тармақта көрсетiлген мөлшерi Банкке жеке төлеуге берiлетiн шотпен, Мемлекеттiк мекеменiң ақшасын Ағымдағы шотқа есептеуден бөлек төленедi және кейiннен Мемлекеттік мекеме Ағымдағы шотындағы ақшаны пайдаланбаған жағдайда Мемлекеттік мекемеге қайтаруға жатпайды.
3.2.14. Мөрдi жоғалтқан және қойылған қолдардың үлгiлерi бар құжатта өзгерiс болған жағдайда Банкке келесi күннен кешiктiрмей хабарлауға мiндеттi.

4. Условия проведения расчетов посредством Системы
платежной карточки
4.1. Валютой расчетов для карточек банка системой платежных карточек являются доллары США либо евро. Сумма карточной операции, совершенной посредством системы платежных карточек, конвертируется в доллары США либо евро по установленному системой платежных карточек курсу на дату расчетов с банком по данной карточной операции. Если текущий счет ведется в тенге, то банк изымает с текущего счета сумму в тенге, эквивалентную сумме карточной операции в долларах США либо евро по курсу продажи валюты, установленному банком на дату изъятия денег с текущего счета.
5. Права и обязанности Сторон
5.1. Банк вправе:
5.1.1. В одностороннем порядке изменить (с последующим уведомлением госучреждения в порядке, предусмотренном настоящим договором) правила.
5.1.2. Без дополнительного акцепта госучреждения изъять с текущего счета путем прямого их дебетования:
- сумму карточной операции;
- вознаграждение, причитающееся банку в соответствии с тарифами;
- деньги, ошибочно зачисленные на текущий счет.
5.1.3. Не принимать к рассмотрению претензию по карточной операции, предъявленную госучреждением по истечении 45 (сорок пять) календарных дней с даты ее совершения.
5.1.4. В случае представления госучреждением в банк письменного заявления о расторжении настоящего договора, не возвращать госучреждению вознаграждение за обслуживание карточки текущего счета по истечении 30 (тридцать) календарных дней с даты списания денег с текущего счета.
5.1.5. Блокировать карточку (-и) с правом последующего ее (их) изъятия и отказа от настоящего договора в одностороннем порядке:
- в случае нарушения госучреждением и/или держателем (-ями) условий настоящего договора и/или правил;
- в случае ошибочного зачисления денег на текущий счет;
- в иных случаях по собственному усмотрению банка.
5.1.6. Уничтожить карточку (-и) и не возвращать госучреждению выплаченное им вознаграждение за выпуск, в случае неявки для получения держателя (-ей) карточки (-ек) либо ответственного работника в банк в срок более 3 (три) календарных месяцев с даты подачи заявления на получение карточки.
5.2. Госучреждение вправе:
5.1.1. Совершать карточные операции в пределах суммы денег госучреждения на текущем счете, не противоречащие действующему законодательству Республики Казахстан и правилам.
5.1.2. Получать выписки по текущему счету.
5.1.3. Обращаться в банк с устным и/или письменным заявлением о блокировании/разблокировании карточки (-ек) в порядке, предусмотренном правилами и настоящим договором.
5.1.4. Устанавливать по карточке (-ам) ограничения на отдельные виды карточных операций и максимальную сумму, доступную по карточке в течение определенного периода времени, письменно уведомив банк.
5.1.5. Инициировать закрытие карточки (-ек) по своей инициативе без участия держателя (-ей) карточки (-ек).

4. Төлем карточкасы жүйесi арқылы есеп айырысуларды жүргiзу
талаптары
4.1. Банк Карточкалары үшiн Төлем карточкасы жүйесiмен есеп айырысу валютасы АҚШ доллары немесе еуро болып табылады. Төлем карточкасы жүйесi арқылы жасалған Карточкалық операция сомасы осы Карточкалық операция бойынша Банкпен есеп айырысу күнiне белгiлеген АҚШ долларына немесе еуроға айырбасталады. Егер ағымдағы шот теңгемен жүргiзiлсе, онда Банк ағымдағы шоттан соманы валютаны сатудың ағымдағы шоттан ақша алынатын күнге белгiлеген бағамы бойынша Карточкалық операцияның АҚШ долларындағы не еуродағы сомасына балама теңгемен алады.
5. Тараптардың құқықтары мен мiндеттерi
5.1. Банк:
5.1.1. Ережені бiр жақты тәртiппен (Осы Шартта көзделген тәртiппен кейiннен Мемлекеттік мекеменi хабардар ете отырып) өзгертуге.
5.1.2. Мемлекеттік мекеменiң қосымша акцептiнсiз ағымдағы шоттан оларды тiкелей дебеттеу жолымен:
- карточкалық операция сомасын;
- тарифтерге сәйкес Банкке тиесiлi сыйақыларды;
- ағымдағы шотқа қате есептелген ақшаны ала алады.
5.1.3. Карточкалық операция жасалғаннан кейiн 45 (қырық бес) күнтiзбелiк күн өткен соң ол бойынша Мемлекеттік мекеме жасаған наразылықты қарауға қабылдамауға.
5.1.4. Мемлекеттік мекеме Банкке осы Шартты бұзу туралы жазбаша өтiнiш ұсынған жағдайда ағымдағы шоттағы ақша есептен шығарылған күннен бастап 30 (отыз) күнтiзбелiк күн өткен соң ағымдағы шотқа қызмет көрсеткенi үшiн Мемлекеттік мекемеге сыйақыны қайтармауға.
5.1.5. Карточканы (және) оны (оларды) кейiннен алу және осы Шартты бiр жақты тәртiпте бұзу құқығымен оқшаулауға:
- Мемлекеттік мекеме және/немесе Ұстаушының(лар) осы Шарттың және/немесе Ереже талаптарын бұзған жағдайда;
- ағымдағы шотқа ақша қате есептелген жағдайда;
- өзге жағдайларда Банктiң өз қарауы бойынша.
5.1.6. Карточканы(лар) Ұстаушының(лар) не жауапты қызметкердiң Карточканы алу үшiн Банкке Карточка алуға Өтiнiш берген күнiнен бастап 3 (үш) күнтiзбелiк айдан аса келмеу жағдайында Карточканы жоюға және оларға шығарғаны үшiн төленген сыйақыны Мемлекеттік мекеме қайтармауға құқылы.
5.2. Мемлекеттік мекеме:
5.2.1. Мемлекеттік мекеменiң ағымдағы шотындағы ақшасы шегiнде Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына және Ережеге қайшы келмейтiн Карточкалық операцияларды жасауға.
5.2.2. Ағымдағы шот бойынша үзiндi көшірмелер алуға.
5.2.3. Ережеде және осы Шартта көзделген тәртiпте Карточканы (лар) оқшаулау/оқшауландырудан шығару туралы Банкке ауызша немесе жазбаша өтiнiшпен жүгiнуге.
5.2.4. Банктi жазбаша хабардар ете отырып, Карточка (лар) бойынша Карточкалық операциялардың кейбiр түрлерiне шектеу және белгiлi бiр уақыт iшiнде Карточка (лар) бойынша қол жетiмдi барынша көп соманы белгiлеуге.
5.2.5. Өз бастамашылығы бойынша Карточканы (лар) жабуға Карточка(лар) ұстаушының(лар) қатысуынсыз бастамашылық жасауға құқылы.

6. Ответственность Сторон
6.1. Банк несет ответственность:
6.1.1. За надлежащее исполнение настоящего договора и не разглашение банковской тайны – в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
6.1.2. За задержку зачисления на текущий счет денег, поступивших в банк в пользу госучреждения – в размере 0,02 % от несвоевременно зачисленной суммы за каждый день просрочки.
6.1.3. За задержку выдачи наличных денег госучреждению в филиале банка, при условии соблюдения госучреждением требований настоящего договора и наличии запрошенной суммы денег с текущего счета – в размере 0,02 % от несвоевременно выданной суммы за каждый день просрочки.
6.1.4. За ошибочно произведенную по текущему счету операцию. Ответственность банка в этом случае ограничивается отменой ошибочно произведенной операции.
6.2. Банк не несет ответственности:
6.2.1. За отказ третьей стороны в обслуживании карточки.
6.2.2. За лимиты, ограничения и дополнительные вознаграждения по карточке, установленные третьей стороной, которые могут затронуть интересы госучреждения.
6.2.3. За последствия несвоевременного обращения госучреждения в банк с заявлением о блокировании утерянной/похищенной карточки.
6.2.4. За последствия несвоевременного письменного уведомления банка об увольнении либо смерти держателя карточки.
6.2.5. За задержку зачисления денег на текущий счет в случае оформления платежных документов ненадлежащим образом: неправильный расчет госучреждением стоимости услуг банка, неверное указание госучреждением номера (-ов) карточки (-ек), наименования госучреждения, фамилии, имени, отчества держателя карточки и др.
6.3. Госучреждение несет ответственность:
6.3.1. За надлежащее исполнение настоящего договора – в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6.3.2. За полноту и правильность реквизитов, указанных в счетах к оплате, а также достоверность информации в списках, представленных банку в электронной и бумажной формах.
6.3.3. За последствия несвоевременного обращения в банк с заявлением о блокировании утерянной/похищенной карточки – в полном объеме причиненного банку ущерба.
6.3.4. За невозврат в банк денег, ошибочно зачисленных на текущий счет, – в соответствии с условиями договора.
6.3.5. За недостаточное контролирование расходования денег по текущему счету, несоблюдение правил и договора – в полном объеме причиненного банку ущерба.
6.3.6. За расходы и судебные издержки, понесенные банком по вине держателя (-ей) карточки (-ек), в полном объеме ущерба, причиненного банку.
7. Срок действия Договора и порядок его изменения и расторжения

6. Тараптардың жауапкершiлiгі
6.1. Банк мыналрға жауапкершілікті көтереді:
6.1.1. Осы Шарттың тиiсiнше орындалуына және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес банктiк құпияның жария етiлмеуiне.
6.1.2. Мемлекеттік мекеменiң пайдасына Банкке түскен ақшаны ағымдағы шотқа аударуды кiдiрткенi үшiн - әрбiр мерзiмi өткен күн үшiн уақтылы аударылмаған соманың 0,02 % мөлшерiнде.
6.1.3. Мемлекеттік мекеме осы Шарттың талаптарын сақтаған және ағымдағы шоттан сұратылған сома бар болған жағдайда Банк Филиалында Мемлекеттік мекемеге қолма-қол ақша берудi кiдiрткенi үшiн әрбiр мерзiмi өткен күн үшiн уақтылы берiлмеген соманың 0,02 % мөлшерiнде.
6.1.4. Ағымдағы шот бойынша қате жүргiзiлген операция үшiн. Бұл жағдайда Банктiң жауапкершiлiгi қате жүргiзiлген операцияны жоюмен шектеледi.
6.2. Банк:
6.2.1. Үшiншi тараптың Карточкаға қызмет көрсетуден бас тартуына.
6.2.2. Карточка бойынша Мемлекеттік мекеме мүдделерiн қозғауы мүмкiн болған үшiншi тарап белгiлеген лимиттер, шектеулер және қосымша сыйақылар үшiн.
6.2.3. Мемлекеттік мекеменiң жоғалған және /немесе ұрланған Карточканы оқшаулау туралы өтiнiшпен Банкке уақтылы жүгiнбеу салдарына.
6.2.4. Карточка ұстаушысын жұмыстан босату не оның қайтыс болуы туралы Банктi уақтылы жазбаша хабардар етпеу салдарына.
6.2.5. Төлем құжаттарының тиiсiнше ресiмделмеу: Мемлекеттік мекеменiң Банк қызметтерiнiң құнын дұрыс есептемеуi, Мемлекеттік мекеменiң Карточканың(лар) нөмiрiн(лер), Мемлекеттік мекеменiң атауын, Карточка ұстаушының тегiн, атын, әкесiнiң атын дұрыс көрсетпеу және т.б. жағдайларда ағымдағы шотқа ақша аударудың кiдiруі үшін жауапты болмайды.
6.3. Мемлекеттік мекеме:
6.3.1. Осы Шарттың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тиiсiнше орындалуына.
6.3.2. Төлем шарттарында көрсетілген деректемелердің толықтығы мен дұрыстығына, сондай-ақ Банкке электронды және қағаз нұсқаларында ұсынылған тiзiмдегi ақпараттың дұрыстығына.
6.3.3. Жоғалған/ұрланған Карточканың оқшаулау туралы – уақтылы жүгінбеу салдарларына - Банкке толық көлемде келтірілген залалға.
6.3.4. Шарттың талаптарына сәйкес ағымдағы шотқа қате аударылған ақшаның қайтарылмауына.
6.3.5. Ағымдағы шот бойынша ақшаның жұмсалуына жеткіліксіз бақылау, Қағидалар мен Шарттың сақталмауы сақталмауына - Банкке толық көлемде келтірілген залалға.
6.3.6. Карточканы (ларды) ұстаушының (лардың ) кiнәсiнен Банктiң шеккен шығыстар және сот шығындары, Банкке тигізген залал толық көлемде.
7. Шарттың қолдану мерзімі және оны өзгерту және бұзу тәртібі

7.1. Договор составлен на государственном и русском языках в двух экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, по одному экземпляру на обоих языках для каждой Стороны. Договор вступает в силу с даты его подписания и действует по 31 декабря 20__ года. Сумма обязательства по коду ___.___.___.___ бюджетной классификации расходов составляет __________________ тенге.
7.2. Все изменения и дополнения, вносимые в договор, действительны при их оформлении в письменном виде и подписании уполномоченными лицами обеих Сторон, в дальнейшем являются неотъемлемой частью договора.
7.3. Каждая из Сторон имеет право расторгнуть договор, уведомив об этом в письменной форме другую Сторону, не менее чем за десять дней до даты его предполагаемого расторжения.
8. Разрешение споров
8.1. Все споры, возникающие между Сторонами по договору, разрешаются посредством переговоров. Разногласия, по которым Стороны не достигли договоренности, разрешаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8.2. Стороны устанавливают, что все возможные претензии по договору должны быть рассмотрены Сторонами в течение десяти дней с момента их получения.
9. Форс-мажор
9.1. Стороны освобождаются от ответственности за частичное или полное невыполнение обязательств по договору, если это неисполнение явилось следствием непредвиденных обстоятельств, а именно: опасные природные явления, пожар, наводнение, землетрясение, эпидемия, военные действия, временное отсутствие электроэнергии и телекоммуникационной связи и т.п., которые непосредственно повлияли на выполнение обязательств по договору.
9.2. Стороны незамедлительно извещают друг друга в случае изменения реквизитов (юридических адресов, номера счета и т.д.).
9.3. При реорганизации одной из Сторон все права и обязанности по договору переходят к правопреемникам Сторон.
10. Места нахождения, банковские реквизиты и подписи Сторон:
Банк: _________________________________,
адрес _________________________________________,
(почтовый индекс)
Телефоны банка _____________________________, почтовый адрес для
телеграмм: ________________________________________, (или, в случае
обращений из-за рубежа: ______________________________).
Телефоны и адрес областных центров авторизации можно уточнить,
обратившись в филиал банка по местонахождению.
Реквизиты для зачисления денег на текущий счет:
Получатель: _______________________________________________________
Банк получателя: __________________________________________________
Код банка: _________________________
БИК: _______________________________
БИН: _______________________________
В поле "назначение платежа" указываются: номер карточки, фамилия, имя, отчество держателя карточки.
Госучреждение: ____________________________________________________
___________________________________________________________________
ИИК ________________________________
БИН: _______________________________
БИК ________________________________
_____________________________________________________________
(наименование территориального подразделения казначейства)
___________________________________, код ______________,
телефон: __________________, факс: ___________________
Банк                              Госучреждение
________________                 __________________________
________________                 __________________________
М.П.                              М.П.
Приложение 89
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
________________________________________________________
(наименование и код государственного учреждения)
Журнал
регистрации корпоративных карточек
Начато ________________ г.
Окончено ____________ г.
Срок хранения______________________
№ дела по номенклатуре ___________________
Продолжение
По данному образцу печатать все листы журнала
п/п
Дата
получения
карточки
с банка
Владелец корпоративной платежной карточки
Приме-
чание
Ф.И.О.
основание
для выдачи
корпоративной
карточки
(дата, номер
приказа)
отметка о
получении
корпоративной
карточки
(подпись)
отметка о
возврате
корпоративной
карточки
(подпись)
Приложение 90
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания

7.1. Шарт әрбір Тарап үшін бір-бір данадан екі тілде мемлекеттік және орыс тілдерінде заң күші бірдей 2 (екі) данада жасалды. Шарт ол аумақтық қазынашылық бөлімшесінде ____ тіркелген күннен бастап күшіне енеді және 200__ жылғы 31 желтоқсанға дейін әрекет етеді. Бюджеттік шығыстар сыныптамасының _____________ коды бойынша міндеттемелер сомасы ________ теңгені құрайды.
7.2. Шартқа енгізілетін барлық өзгерістер мен толықтырулар жазбаша түрде ресімделген және оларға екі Тараптың да уәкілетті тұлғалары қол қойған кезде жарамды болады, одан әрі олар Шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
Шарт бойынша жұмыстардың (қызметтердің) құнына байланысты өзгерістер олар _____________________________ аумақтық қазынашылық бөлімшесінде тіркеген кезде күші бар.
7.3. Тараптардың әрқайсысы екінші Тарапты бұл туралы жазбаша нысанда оны бұзу ұйғарылып отырған күнге дейін кемінде он күн ішінде хабарлап, Шартты бұзуға құқылы.
8. Дауларды шешу
8.1. Шарт бойынша Тараптар арасында туындайтын барлық даулар келіссөздер арқылы шешіледі. Тараптар уағдаластыққа келмеген келіспеушіліктер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешіледі.
8.2. Тараптар Шарт бойынша барлық мүмкін болатын талаптарды Тараптардың оларды алған сәттен бастап он күн ішінде қарауы тиіс деп белгілейді.
9. Форс-мажор
9.1. Тараптар Шарт бойынша міндеттемелерді ішінара және толық орындамағаны үшін, егер бұл орындамаушылық мынадай жағдайлардың себебі болып табылса: Шарт бойынша міндеттемелерді орындауға тікелей ықпал еткен қауіпті табиғи жағдайлар, өрт, су тасқыны, зілзала, індеттер, соғыс қимылдары, уақытша электр энергиясының және телекоммуникациялық байланыстың болмауы және т.с.с. жауапкершіліктен босатылады.
9.2. Тараптар бір-біріне деректемелерінің (заңды мекен-жайы: шот нөмірі және т.б.) өзгергені туралы дереу хабарлайды.
9.3. Тараптардың бірі қайта ұйымдастырылған кезде Шарт бойынша барлық құқықтар мен міндеттемелер Тараптардың құқықтық мирасқорларына ауысады.
10. Тараптардың орналасқан жерлерi, банктiк деректемелері мен
қолдары:
Банк:___________________________, мекенжайы, ________________________
(пошталық индекс)
Банк телефондары ___________________________________________________,
телеграмма үшiн пошталық мекенжай: _________________________________,
Облыстық авторизациялық орталықтардың телефондарын Банк филиалдарының
орналасқан жерi бойынша анықтауға болады.
Ағымдағы шотқа ақшаны аудару үшiн деректемелер:
Алушы: ______________________________________________________________
Алушы банк: _________________________________________________________
Банктiң коды: _______________________________________________________
БСК: ________________________________________________________________
БСН: ________________________________________________________________
«төлемнің мақсаты» жолында: карточканың нөмiрi, карточканы ұстаушының
тегi, аты, әкесiнiң аты көрсетiледi.
Мемлекеттік мекеме: _________________________________________________
ЖСК _________________________________________________________________
БСН: ________________________________________________________________
БСК _________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(аумақтық қазынашылық бөлiмшенiң атауы)
Код: ________________________________________________________________
телефон: ____________________________________________________________
факс: _______________________________________________________________
Банк                                   Мемлекеттiк мекеме
________________________               ______________________________
________________________               ______________________________
М.О.                                   М.О.
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 89-қосымша
_______________________________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы және коды)
Корпоративтік карточкаларды тіркеу
журналы
_______________ ж. басталды
______________ж. аяқталды
сақталу мерзімі.__________
номенклатура бойынша істің N____
журналдың барлық парағы осы Үлгі бойынша басылсын
Р/с
N
Банктен карточка алған күн
Корпоративтік төлем карточкасының иесі
Ескертпе
Аты-жөні
корпоративтік карточка беру үшін негіздеме (бұйрықтың күні, нөмірі)
корпоративтік карточка алу туралы белгі (қолы)
корпоративтік карточканы қайтару туралы белгі (қолы)
1
2
3
4
5
6
7
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 90-қосымша

Форма 2-38
Платежное поручение № ____
"__"________ ______
Сноска. Приложение 90 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
Отправитель: ____________
ИИН/БИН: ____________________       КОд: 11
Банк отправителя:
ИИК
СУММА
БИК
Бенефициар: _____________
ИИН/БИН: ____________________       Кбе: 12
Банк бенефициара: ____________
Банк-посредник:
ИИК
БИК
Сумма прописью: ________________         __________________
| КНП      |_______|
| КБКД     |       |
| КБКР     |_______|
| Дата валют |_______|
Назн.платежа: __________________
Руководитель:
Гл.бухгалтер:
Приложение 91
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма 5-17
Отчет произведен:
Дата - Время
Страница 1 из №
Реестр восстановлений и переносов
Регион: __________________________________
Вид бюджета: _____________________________
Источник финансирования: _________________
Код госучреждения: _______________________
Наименование госучреждения: ______________
Период: __________________________________
Единицы измерения: тенге _________________
Код бюджетной
классификации
Тип
документа
Дата
Сумма по
дебету
Сумма по
кредиту
Заказа
№ счета
к оплате
(1)
(2)
(3)
(4)
(5)
(6)
(7)
(8)
Итого
Всего
Ответственные исполнители _________________      __________________
(подпись)               (подпись)
М.Ш.                    М.Ш.
Приложение 92
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
__________________________________________________________
(наименование территориального подразделения казначейства)
_____________________________
(вид бюджета)
_____________________________
(источник финансирования)
Журнал
учета инкассовых распоряжений
Начато ________________ г.
Окончено ________________ г.
Срок хранения _____________________
№ дела по номенклатуре _____________________
п/п
Государ-
ственное
учреждение
Инкассовое распоряжение
В
поль-
зу
кого
взыс-
кание
Дата
пре-
дъяв-
ления
Дата
блоки-
рова-
ния
Отметка об
исполнении
наиме-
нование
Код
Кем
выс-
тав-
лено
КБК
дата
номер
сумма
дата
испол-
нения
ответ-
испол-
нитель
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Приложение 92-1
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
_____________________________________________________________________
(наименование территориального подразделения казначейства)
Журнал
учета инкассовых распоряжений, выставленных на счет субъекта
квазигосударственного сектора
Сноска. Правила дополнены приложением 92-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.03.2012 № 352.
Начато _____________________________ г.
Окончено ___________________________ г.
Срок хранения ______________________
№ дела по номенклатуре _____________
п/п
СКС
Инкассовое
распоряжение
В пользу
кого
взыска-
ние
Дата
предъяв-
ления
Отметка об
исполнении
наиме-
нование
Код
Кем
выстав-
лено
дата
номер
сумма
дата
испол-
нения
сумма
ответ-
исполнитель
1
2
3
4
5
б
7
8
9
10
11
12
Приложение 93
к Правилам исполнения бюджета и
его кассового обслуживания
Типовое соглашение
о результатах по целевым трансфертам

2-38-нысан
N______ Төлем тапсырмасы
Ескерту. 90-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
____"__"_____
Жіберуші:__________________
ЖСН/БСН:________________         КОд: 11
Жіберушінің банкі:
ЖСК
Сома
БСК
Бенебициар:________________
ЖСН/БСН:_________________        Кбе:12
Бенефициардың банкі:________________
Делдал-банк:
ЖСК
БСК
сомасы жазбаша:_____________             ___________________________
|СТК         |
|____________|______________
|КБКД        |
|КБКР        |
|____________|______________
|Валюта күні.|
|____________|______________
Төлем мақсаты:_______________
Басшы:
Бас бухгалтер:
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 91-қосымша
5-17 нысаны
Есеп жүргізілді:
Күні - Уақыты
1 -ден N-ге дейін
Қалпына келтіру және көшіру тізілімі
Өңір:______________________________
Бюджет түрі:_______________________
Қаржыландыру көзі:_________________
Мем.мекеме коды:___________________
Мем.мекеме атауы:__________________
Мерзімі:___________________________
Өлшем бірлігі: теңге_______________
Бюджеттік сыныптаманың коды
түрі
құжаттың N
күні
Дебет бойынша сомасы
Кредит бойынша сомасы
Тапсырыс
N
төлеуге берілетін шоттың N
(1)
(2)
(3)
(4)
(5)
(6)
(7)
(8)
Жиыны
Барлығы
Жауапты орындаушылар_____________        ______________
(қолы)                  (қолы)
М.О.                                     М.О.
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 92-қосымша
_____________________________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы және коды)
_____________________________________________
(бюджет түрі)
_____________________________________________
(қаржыландыру кезі)
Инкассалық өкімдерді есепке алу
журналы
_______________ж.басталды
_______________ж.аяқталды
сақтау мерзімі___________
Номенклатура бойынша істің N____
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет көрсету
ережесіне
92-1-қосымша
_____________________________________________________________________
(аумақтық қазынашылық бөлімшесінің атауы)
Квазимемекеттік сектор субъектісінің шотына қойылған инкассолық
өкiмдердi есепке алу журналы
Ескерту. Ереже 92-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 Қаулысымен.
________________ ж. басталды.
________________ ж. аяқталды.
Сақтау мерзімі _____________________
Номенклатура бойынша істің № _____________________
Р/с
ККС
Инкассолық өкім
Өндіріп алу кімнің пайдасына
Берілген күні
Орындалуы туралы белгі
атауы
коды
қойған кім
дата
нөмірі
сомасы
орындалған күні
сомасы
Жауапты орындаушы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету ережесіне
93-қосымша
Нысаналы трансферттер жөніндегі нәтижелер туралы
үлгі келісім

Сноска. Приложение 93 в редакции постановления Правительства РК от 22.04.2014 № 385.
1. Определение сторон
«Наименование администратора бюджетных программ вышестоящего бюджета» в лице первого руководителя «Ф.И.О.» (далее - АБПВБ), с одной стороны, и «Аким области (города республиканского значения, столицы), аким района (города областного значения)», в лице первого руководителя «Ф.И.О.» (далее - аким), заключили настоящее Соглашение о нижеследующем.
2. Предмет, цели и задачи Соглашения
1 АБПВБ передает, а аким принимает на себя обязательство по достижению прямых и конечных результатов в пределах целевых трансфертов, предусмотренных в ______________ бюджете по бюджетной программе ___________________ на ____________________ финансовый год согласно настоящего Соглашения.
2 Цели:
1)
2)
3 Задачи:
1)
2)
4 Прямые результаты:
1)
2)
(Пример: прямыми результатами по целевым трансфертам на развитие, направленным на строительство объекта теплоэнергетической системы (магистральный газопровод) являются выполнение объема строительно-монтажных работ по строительству магистрального газопровода и его финансирование в установленном порядке, фактическое завершение строительства магистрального газопровода и введение его в эксплуатацию.
По целевым текущим трансфертам, направленным на закуп лекарственных средств, вакцин и других иммунобиологических препаратов прямыми результатами являются приобретение иммунобиологических препаратов для проведения иммунопрофилактики населения, обеспечение взрослых гематологических больных химиопрепаратами, охват вакцинацией населения и др.).
5 Конечные результаты:
1)
2)
(Пример: по объектам теплоэнергетической системы конечным результатом является стабильное газоснабжение региона, улучшение социально-экономического положения жителей, развитие производства и создание рабочих мест.
По закупу лекарственных средств, вакцин и других иммунобиологических препаратов конечным результатом является снижение показателей заболеваемости населения, увеличение ожидаемой продолжительности жизни, снижение жалоб населения на качество медицинских услуг и др.).
3. Сумма целевых трансфертов и порядок оплаты
1. Сумма целевого трансферта по бюджетной программе _______ для__________ области (города республиканского значения, столицы)/района (города областного значения) составляет ________ тыс. тенге.
2. Перечисление АБПВБ суммы целевого трансферта в доход бюджета ___________ области (города республиканского значения, столицы )/района (города областного значения) осуществляется:
1) по целевым текущим трансфертам в первые 5 рабочих дней месяца (январь не позднее 25 числа);

Ескерту. 93-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.04.2014 N 385 қаулысымен.
1. Тараптарды айқындау
«Жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалары әкімшісінің атауы» (бұдан әрі - ЖТББӘ) атынан бірінші басшысы «Т.А.Ә.» бір тараптан және «облыстың (республикалық маңызы бар қала, астананың) әкімі, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімі» атынан бірінші басшысы «Т.А.Ә.» (бұдан әрі — әкім) бірлесіп төмендегілер туралы осы Келісімді жасасты.
2. Келісім мәні, мақсаттары мен міндеттері
1 Осы Келісімге сәйкес ______ қаржы жылына арналған ________ бюджеттік бағдарлама бойынша бюджетте көзделген нысаналы трансферттер шегінде тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу бойынша міндеттемені ЖТББӘ береді, ал әкім өзіне қабылдайды.
2 Мақсаттар:
1)
2)
3 Міндеттер:
1)
2)
4 Тікелей нәтижелер:
1)
2)
(Мысал: жылу энергетикалық жүйесінің (магистральдық газ құбырының) объектісін салуға бағытталған нысаналы даму трансферттері бойынша тікелей нәтижелер магистралдық газ құбырын салу бойынша құрылыс-монтаждау жұмыстарының көлемін орындау және оны белгіленген тәртіппен қаржыландыру, магистралды газ құбырын салуды іс жүзінде аяқтау және оны пайдалануға тапсыру болып табылады.
Дәрілік заттарды, вакциналарды және басқа да иммунобиологиялық препараттарды сатып алуға бағытталған ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша тікелей нәтижелер халыққа иммунопрофилактика өткізу, ересек гемотологиялық ауруларды химиялық препараттармен қамтамасыз ету, халықты вакциналауды қамту және т.б.) болып табылады.
5 Түпкілікті нәтижелер:
1)
2)
(Мысал: жылу энергетикасы жүйесінің объектілері бойынша түпкілікті нәтиже өңірді тұрақты газбен жабдықтау, тұрғындардың әлеуметтік-экономикалық жағдайын жақсарту, өндірісті дамыту және жұмыс орындарын құру болып табылады.
Дәрілік заттарды, вакциналарды және басқа да иммунобиологиялық препараттарды сатып алу бойынша түпкілікті нәтиже халықтың ауруға шалдығу көрсеткіштерін төмендету, күтілетін өмір сүру ұзақтығын арттыру, медициналық қызметтердің сапасына халықтың шағымдарын төмендету және т.б.) болып табылады.
3. Нысаналы трансферттердің сомасы және ақы төлеу тәртібі
1. _______ облыс (республикалық маңызы бар қала, астана)/аудан (облыстық маңызы бар қала) үшін ______ бюджеттік бағдарламасы бойынша нысаналы трансферттің сомасы _______ мың теңгені құрайды.
2. ЖТББӘ-нің _________ облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)/ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттік кірісіне нысаналы трансферттің сомасын аудару:
1) ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша айдың (қаңтар, 25 күнінен кешіктірмей) бірінші 5 жұмыс күнінде;

2) по целевым трансфертам на развитие в течение первых 5 рабочих дней согласно п. 3.3 настоящего Соглашения.
3. Для перечисления в доход нижестоящего бюджета целевого трансферта из вышестоящего бюджета необходимы документы:
1) Соглашение о результатах по целевым трансфертам;
2) индивидуальные планы финансирования по платежам.
4. Права и обязанности сторон
1. Аким обязуется:
1) в полном объеме и гарантированном качестве, своевременно обеспечить достижение прямых и конечных результатов, приведенных в настоящем Соглашении;
2) в указанные в пункте 10 сроки и форме представлять отчетную информацию АБПВБ о фактическом достижении прямых и конечных результатов;
3) своевременно принимать меры по управлению рисками недостижения запланированных показателей деятельности;
4) предпринимать все необходимые меры, в том числе проведение дополнительных мероприятий, в соответствии с законодательством Республики Казахстан для наилучшего достижения запланированных показателей деятельности государственного органа;
5) своевременно, эффективно и целенаправленно использовать целевые трансферты, выделенные из вышестоящего бюджета, для достижения прямых и конечных результатов;
6) выделять из местного бюджета средства на финансирование каждого нового местного бюджетного инвестиционного проекта, финансируемого за счет целевых трансфертов на развитие из вышестоящего бюджета;
7) финансировать из местного бюджета расходы, связанные с мероприятиями, выполняемыми за счет целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета, в случаях изменения технических параметров, производственных мощностей объектов;
8) сумму неиспользованных (недоиспользованных) в истекшем финансовом году целевых трансфертов на развитие и разрешенных использовать (доиспользовать) по решению Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов в текущем финансовом году за счет остатков бюджетных средств вышестоящего бюджета и, в случае ее неиспользования в текущем финансовом году возвратить не позднее 20 декабря текущего финансового года путем восстановления кассовых расходов администратора бюджетной программы вышестоящего бюджета по соответствующей бюджетной программе;
9) сумму неиспользованных (недоиспользованных) в истекшем финансовом году целевых трансфертов на развитие и разрешенных использовать (доиспользовать) по решению Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов в текущем финансовом году за счет остатков бюджетных средств местных бюджетов и в случае ее неиспользования в текущем финансовом году возвратить в доход вышестоящего бюджета не позднее 20 декабря текущего финансового года путем корректировки соответствующего бюджета и перечисления соответствующим местным уполномоченным органом по исполнению бюджета на код поступлений «Возврат неиспользованных (недоиспользованных) целевых трансфертов»;

2) дамудың нысаналы трансферттері бойынша осы Келісімнің 3.3-тармағына сәйкес 5 жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
3. Жоғары тұрған бюджеттен нысаналы трансфертті төменгі тұрған бюджеттің кірісіне аудару үшін мынадай құжаттар қажет:
1) Нысаналы трансферттер жөніндегі нәтижелер туралы келісім;
2) төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарлары.
4. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
1. Әкім:
1) осы Келісімде келтірілген тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізуді толық көлемде және кепілдендірілген сапада, уақтылы қамтамасыз етуге;
2) 10-тармақта көрсетілген мерзімде және нысанда ЖТБНӘ-ге тікелей және түпкілікті нәтижелерге іс жүзінде қол жеткізу туралы есепті ақпарат беріп отыруға;
3) қызметтің жоспарланған көрсеткіштеріне қол жеткізбеу тәуекелдерін басқару бойынша шараларды уақтылы қабылдауға;
4) мемлекеттік орган қызметінің жоспарланған көрсеткіштеріне барынша табысты қол жеткізу үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес барлық қажетті шараларды қабылдауға, оның ішінде қосымша іс-шараларды өткізуге;
5) тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу үшін жоғары тұрған бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттерді уақтылы, тиімді және мақсатқа сай пайдалануға;
6) жоғары тұрған бюджеттен нысаналы дамуға арналған нысаналы трансферттері есебінен қаржыландырылатын әрбір жаңа жергілікті бюджеттік инвестициялық жобаны қаржыландыруға жергілікті бюджеттен қаражат бөлуге;
7) республикалық бюджеттен дамуға нысаналы трансферттер есебінен орындалатын іс-шаралармен байланысты шығыстарды, объектілердің техникалық өлшемдері, өндірістік қуаттары өзгерген жағдайларда жергілікті бюджеттен қаржыландыруға;
8) өткен қаржы жылында пайдаланылмаған (түгел пайдаланылмаған) және Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша ағымдағы қаржы жылында жоғары тұрған бюджеттің бюджет қаражатының қалдығы есебінен пайдалануға (түгел пайдалануға) рұқсат етілген дамудың нысаналы трансферттерінің сомасын  және ол ағымдағы қаржы жылы пайдаланылмаған жағдайда тиісті бюджеттік бағдарлама бойынша жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарлама әкімшісінің кассалық шығыстарын қалпына келтіру жолымен ағымдағы қаржы жылының 20 желтоқсанынан кешіктірмей қайтаруға;
9) өткен қаржы жылында пайдаланылмаған (түгел пайдаланылмаған) және Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша ағымдағы қаржы жылында жергілікті бюджеттердің бюджет қаражатының қалдығы есебінен пайдалануға (түгел пайдалануға) рұқсат етілген дамудың нысаналы трансферттерінің сомасын  және ол ағымдағы қаржы жылы ішінде пайдаланылмаған жағдайда тиісті бюджетті түзету және бюджетті атқару жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органның «Пайдаланылмаған (түгел пайдаланылмаған) нысаналы трансферттерді қайтару» түсімдер кодына аудару жолымен ағымдағы қаржы жылының 20 желтоқсанынан кешіктірмей жоғары тұрған бюджеттің кірісіне қайтаруға;

10) в случае неиспользования (недоиспользования) в истекшем финансовом году сумм целевых трансфертов, выделенных из республиканского или областного бюджета, по которым Правительством Республики Казахстан или местного исполнительного органа области не было принято решение о дальнейшем использовании (доиспользовании) в текущем финансовом году, возвратить в вышестоящий бюджет, выделивший их, до 1 марта текущего финансового года за счет остатков бюджетных средств на начало года;
11) в случае выявления органом государственного финансового контроля нецелевого использования суммы целевых трансфертов, возвратить их не позднее трех месяцев после подписания акта контроля в вышестоящий бюджет выделивший данные трансферты.
2. Аким имеет право:
1) требовать от АБПВБ своевременного перечисления целевых трансфертов;
2) в случае несвоевременного перечисления АБПВБ целевых трансфертов информировать об этом Правительство Республики Казахстан (аким района, первый руководитель - акиму области);
3) в случае образования экономии при использовании целевых трансфертов на развитие, выделенных в истекшем финансовом году из республиканского или областного бюджета, по решению Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа области, местные исполнительные органы вправе использовать до конца текущего финансового года соответствующую сумму экономии на улучшение показателей результатов бюджетных программ, по которым осуществлялось использование целевых трансфертов на развитие из вышестоящего бюджета;
4) вносить предложения по внесению изменений в Соглашение по согласию АБПВБ.
3. АБПВБ обязуется:
1) перечислить в доход бюджета _______ области (города  республиканского значения, столицы)/района (города областного значения) сумму целевого трансферта в сроки, указанные в п. 3.2 настоящего Соглашения;
2) проводить мониторинг мероприятий, выполняемых за счет целевых трансфертов из вышестоящего бюджета;
3) своевременно проводить конкурсные процедуры1.
4. АБПВБ имеет право:
1) требовать своевременного, полного, качественного достижения прямых и конечных результатов согласно приложению к Соглашению;
2) требовать оперативного устранения недостатков достижения показателей деятельности государственного органа, своевременного принятия мер по управлению рисками недостижения запланированных показателей деятельности;
3) информировать Правительство:
о не представлении акимом документов, подтверждающих выполнение обязательств согласно данному Соглашению;
о несвоевременном и ненадлежащем исполнении акимом мероприятий согласно приложению к Соглашению, для выполнения которых выделены целевые трансферты из вышестоящего бюджета;
дать предложение в Правительство о принятии административных мер акиму за нарушение обязательств данного Соглашения;
вносить изменения и дополнения в данное Соглашение по согласованию с акимом.
_____________________________
1Если конкурсные процедуры осуществляются администратором бюджетных программ вышестоящего бюджета

10) өткен қаржы жылында республикалық немесе облыстық бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттердің сомасы, ол бойынша ағымдағы қаржы жылында одан әрі пайдалану (түгел пайдалану) туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе облыстың жергілікті атқарушы органы шешім қабылдамаған жағдайда, жыл басына арналған бюджеттік қаражат  қалдықтары есебінен ағымдағы қаржы жылының 1 наурызына дейін оларды бөлген жоғары тұрған бюджетке қайтаруға;
11) мемлекеттік қаржылық бақылау органы нысаналы трансферттер сомасының мақсатқа сай пайдаланылмағанын айқындаған жағдайда, бақылау актісіне қол қойылғаннан кейін үш айдан кешіктірілмей осы трансферттерді бөлген жоғары тұрған бюджетке қайтаруға міндеттенеді.
2. Әкімнің:
1) ЖТББӘ-ден нысаналы трансферттердің уақтылы аударылуын талап етуге;
2) ЖТББӨ-ден нысаналы трансферттерді уақтылы аудармаған жағдайда бұл туралы Қазақстан Республикасының Үкіметін (аудан әкімі, бірінші басшы - облыс әкімі) хабардар етуге;
3) өткен қаржы жылында республикалық немесе облыстық бюджеттен дамытуға бөлінген нысаналы трансферттерді пайдалану кезінде үнемі пайда болған жағдайда Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе облыстың жергілікті атқарушы органының шешімі бойынша жергілікті атқарушы органдар ағымдағы қаржы жылының соңына дейін олар бойынша жоғары тұрған бюджеттен дамуға нысаналы трансферттерді пайдалану жүзеге асырылған бюджеттік бағдарламалар нәтижелерінің көрсеткіштерін жақсартуға үнемдеудің тиісті сомасын пайдалануға;
4) ЖБББӘ келісімі бойынша Келісімге өзгерістер енгізу бойынша
ұсыныстар енгізуге құқығы бар.
3. ЖТББӘ:
1) облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың/ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеті кірісіне нысаналы трансферттің сомасын осы Келісімнің 3.2-тармағында көрсетілген мерзімде аударуға;
2) жоғары тұрған бюджеттен нысаналы трансферттер есебінен орындалатын іс-шаралардың мониторингін жүргізуге;
3) конкурстық рәсімдерді уақтылы жүргізуге міндеттенеді1.
4. ЖТББӘ:
1) Келісімге қосымшаға сәйкес тікелей және түпкілікті нәтижелерге уақтылы, толық, сапалы қол жеткізуді талап етуге;
2) мемлекеттік орган қызметінің көрсеткіштеріне қол жеткізу кемшіліктерін жедел жоюды, қызметтің жоспарланған көрсеткіштеріне қол жеткізбеу тәуекелдерін басқару бойынша шараларды уақтылы қабылдауды талап етуге;
3) Үкіметті:
Әкімнің осы Келісімге сәйкес міндеттемелердің орындалғанын растайтын құжаттарды ұсынбағаны туралы;
Келісімге қосымшаға сәйкес олардың орындалуы үшін жоғары тұрған бюджеттен нысаналы трансферттер бөлінген іс-шараларды әкім уақтылы және тиісінше орындамауы туралы хабардар етуге;
осы Келісімнің міндеттемелерін бұзғаны үшін әкімге әкімшілік шаралар қолдану туралы Үкіметке ұсыныс беруге;
осы Келісімге әкіммен келісу бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізуге құқылы.
___________________________
1 Егер конкурстың рәсімдерді жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламаларының әкімшісі жүзеге асырса

5. Официальные уведомления
1. Если в период выполнения Соглашения аким столкнулся с условиями, мешающими своевременному выполнению обязательств по достижению прямых и конечных результатов в рамках целевых трансфертов, аким должен незамедлительно уведомить АБПВБ о факте задержки, ее предположительной длительности и причине.
При этом внесение изменений в Соглашение может осуществляться согласно п.7 настоящего Соглашения.
2. Любое уведомление, которое одна Сторона направляет другой Стороне в соответствии с Соглашением, может высылаться в виде письма, телеграммы или факса с последующим направлением оригинала уведомления.
6. Ответственность сторон
1. АБПВБ несет ответственность за взятые на себя обязательства в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан:
1) за несвоевременное заключение соглашения о результатах по целевым трансфертам;
2) за несвоевременное перечисление целевых трансфертов нижестоящим бюджетам в соответствии с пунктом 3.2 настоящего Соглашения;
3) за несвоевременное проведение конкурсных процедур2.
2. Аким несет ответственность за взятые на себя обязательства в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан:
1) за использование целевых трансфертов не в соответствии с настоящим Соглашением;
2) за несвоевременное заключение Соглашения;
3) за не представление или несвоевременное, неполное представление отчетной информации о фактическом достижении прямых и конечных результатов;
4) за недостижение целей, задач, прямых и конечных результатов.
___________________________
2Если конкурсные процедуры осуществляются администратором бюджетных программ вышестоящего бюджета
7. Внесение изменений в Соглашение
Внесение изменений в Соглашение производится в случаях:
1) уточнения или корректировки сумм целевого трансферта;
2) перераспределение сумм между объектами в пределах одной бюджетной программы;
3) по взаимному согласию в случае возникновения не предвиденных обстоятельств.
8. Форс-мажорные обстоятельства
При возникновении обстоятельств, которые делают полностью или частично невозможным выполнение договора одной из сторон, а именно:  пожар, стихийное бедствие, военные действия всех видов и другие возможные обстоятельства непреодолимой силы, не зависящие от сторон, сроки выполнения обязательств продлеваются на то время, в течение которого действуют эти обстоятельства.
9. Разрешение споров
1. Любой спор или разногласие, которое может возникнуть из настоящего Соглашения или связанное с ним, будут решаться путем проведения переговоров между первым руководителем АБПВБ и акимом.

5. Ресми хабарламалар
1. Егер әкім Келісімді орындау кезеңінде нысаналы трансферттер
шеңберінде тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу бойынша
міндеттемелерді уақтылы орындауға кедергі болатын жағдайларға тап болса, әкім кешіктірілу фактісі, оның болжамды ұзақтығы мен себебі туралы ЖТББӘ бірден хабардар етуі тиіс.
Бұл ретте, Келісімге өзгерістер енгізу осы Келісімнің 7-тармағына сәйкес жүзеге асырылуы мүмкін.
2. Бір Тарап екінші Тарапқа жіберетін кез келген хабарлама Келісімге сәйкес кейіннен хабарламаның түпнұсқасын жібере отырып, хат, жеделхат немесе факс түрінде жіберілуі мүмкін.
6. Тараптардың жауапкершілігі
1. ЖТББӘ өзіне алған міндеттемелер үшін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес:
1) нысаналы трансферттер бойынша нәтижелер туралы келісімді уақтылы жасамағаны үшін;
2) осы Келісімнің 3.2-тармағына сәйкес төменгі тұрған бюджеттерге нысаналы трансферттерді уақтылы аудармағаны үшін;
3) конкурстық рәсімдерді уақтылы өткізбегені үшін жауапты болады2.
2. Әкім өзіне алған міндеттемелерге Қазақстан Республикасының
қолданыстағы заңнамасына сәйкес:
1) осы Келісімге сәйкес нысаналы трансферттерді пайдаланғаны үшін;
2) Келісімді уақтылы жасаспағаны үшін;
3) тікелей және түпкілікті нәтижелерге іс жүзінде қол жеткізу туралы есептік ақпаратты ұсынбағаны немесе уақтылы, толық ұсынбағаны үшін;
4) мақсаттарға, міндеттерге, тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізбегені үшін жауапты болады.
______________________
2 Егер конкурстың рәсімдерді жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламаларының әкімшілері жүзеге асырса
7. Келісімге өзгерістер енгізу
Келісімге өзгерістер енгізу мынадай жағдайларда:
1) нысаналы трансферт сомасы анықталған немесе түзетілген;
2) бір бюджеттік бағдарлама шеңберінде объектілер арасында сомаларды қайта бөлу;
3) күтпеген мән-жайлар туындаған жағдайда өзара келісім бойынша
жүргізіледі.
8. Форс-мажорлық мән-жайлар
Тараптардың біреуі шартты толық немесе ішінара орындауды мүмкін емес ететін жағдайлар, атап айтқанда: тараптарға байланысты емес өрт, дүлей апаттар, әскери қақтығыстардың барлық түрлері және баска да тежеусіз күштік мүмкін жағдайлары туындаған кезінде міндеттемелердің орындалу мерзімдері осы жағдайлардың әрекеті ішіндегі уақытқа ұзартылады.
9. Дауларды шешу
1. Осы Келісімнен туындайтын немесе оған байланысты кез келген дау немесе келіспеушілік ЖТББӘ бірінші басшысы мен әкім арасында өзара келіссөздер жүргізу жолымен шешілетін болады.

2. АБПВБ и аким должны:
1) обеспечить обсуждение возникшего вопроса с целью поиска взаимоприемлемого решения между собой;
2) в случае не нахождения взаимоприемлемого решения между собой вносить предложение Премьер-Министру Республики Казахстан о возникшей ситуации.
10. Форма и сроки представления отчета
1. Аким представляет АБПВБ и в Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета промежуточный и итоговый отчет о фактическом достижении прямых и конечных результатов по формам согласно приложениям 2, 3.
2. Промежуточный отчет акима о фактическом достижении прямых и конечных результатов должен представляться по итогам полугодия не позднее 30 июля текущего года.
3. Итоговый отчет акима о фактическом достижении прямых и конечных результатов должен быть представлен не позднее 15 февраля следующего финансового года.*
11. Срок действия
Соглашение вступает в силу с момента его подписания и действует до 31 декабря текущего года.
12. Юридические адреса и банковские реквизиты
Указываются банковские реквизиты двух сторон.
___________________               ___________________
(подпись)                            (подпись)
Первый руководитель
Государственного
органа - администратора
бюджетных программ
вышестоящего бюджета
М.П.
Аким области (города
республиканского значения,
столицы), района (города
областного значения)
М.П.
* Администраторы бюджетных программ районов (городов областного значения) должны представлять промежуточный и итоговый отчеты о фактическом достижении прямых и конечных результатов за 10 дней до указанного срока администратору бюджетных программ вышестоящего бюджета.
Приложение 94
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Сноска. Приложение 94 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 09.11.2009 № 1789.
Заявка №
на конвертацию иностранной валюты
от "___"___________ _____ года
Наименование и код ГУ:
___________________________________________________________________
По поручению: _____________________________________________________
Почтовый адрес: ___________________________________________________
(государственное учреждение)
ФИО ответственного исполнителя, уполномоченного на решение вопросов
по сделке:
___________________________________________________________________
(государственное учреждение, либо территориальное подразделение
казначейства)
Счет в иностранной валюте государственного учреждения: ____________
Счет центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета в
Национальном Банке Республики Казахстан, БИК
___________________________________________________________________
Направление использования средств в иностранной валюте:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(указывается назначение платежа, которое должно соответствовать
назначению платежа в счете к оплате, дата, № уведомления о
регистрации гражданско-правовой сделки (соглашения, контракта)
КНП:
№ счета к оплате:
Поручаем заключить за наш счет от нашего имени сделку на конвертацию
денег в иностранной валюте на следующих условиях:
Вид
валюты
Сумма конвертации
в валюте
Курс Национального
Банка
Сумма конвертации
в тенге
Срок действия заявки по "___"____________ 20__ г.
Источники финансирования: _________________________________________
Ответственный секретарь центрального исполнительного органа
(должностное лицо, на которого в установленном порядке возложены
полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного
органа), а в случаях отсутствия таковых - руководитель
(государственного учреждения, либо территориальное подразделение
казначейства)
_______________ ________________
(Ф.И.О.)         (подпись)
М.П.
главный бухгалтер _______________ ________________
(Ф.И.О.)         (подпись)
М.Ш.
Приложение 95
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Заявка №
на реконвертацию иностранной валюты
от "__"__________ года

2. ЖТББӘ және Әкім:
1) олардың арасындағы өзара қолайлы шешімді іздеу мақсатында туындаған мәселенің талдануын қамтамасыз етуге;
2) олардың арасындағы өзара қолайлы шешімді таппаған жағдайда Қазақстан Республикасының Премьер-Министріне туындаған жағдай туралы ұсыныс енгізуге тиіс.
10. Есепті ұсыну нысаны мен мерзімі
1. Әкім 2, 3-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша тікелей және түпкілікті нәтижелерге іс жүзінде қол жеткізу туралы аралық және қорытынды есепті ЖТББӘ және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынады.
2. Әкімнің тікелей және түпкілікті нәтижелерге іс жүзінде қол жеткізу туралы аралық есебі ағымдағы жылғы 30 шілдеден кешіктірілмей жарты жылдықтың қорытындылары бойынша берілуі тиіс.
3. Әкімнің тікелей және түпкілікті нәтижелерге іс жүзінде қол жеткізу туралы қорытынды есебі келесі қаржы жылының 15 ақпанынан кешіктірілмей ұсынылуы тиіс*
11. Қолданылу мерзімі
Келісім қол қойылған сәттен бастап күшіне енеді және ағымдағы жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданылады.
12. Заңды мекенжайлары мен банктік деректемелері
Екі Тараптың банктік деректемелері көрсетіледі.
_______________________ ________________________
(қолы)                    (қолы)
Мемлекеттік органның бірінші     Облыстың (республикалық маңызы
басшысы - жоғары тұрған          бар қаланың, астананың), ауданның
бюджеттік бағдарламалар          (облыстық маңызы бар қаланың)
әкімшісі                         әкімі.
М.О.                              М.О.
*Ауданның (облыстың маңызы бар қалалардың) бюджеттік бағдарламаларының әкімшілері жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне тікелей және түпкілікті нәтижелерге іс жүзінде қол жеткізілгендігі туралы аралық және қорытынды есептерді көрсетілген мерзімге 10 күн қалғанға дейін ұсынуы тиіс.
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 94-қосымша
Ескерту. 94-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 Қаулысымен.
____ ж. "___" ______________
шетелдік валютаны айырбастауға
N өтінім
ММ атауы және коды: ______________________________________________
Тапсырыс бойынша*: _______________________________________________
Почталық мекен-жайы: _____________________________________________
(мемлекеттік мекеме)
Мемлекеттік мекеменің шетел валютасындағы шоты ___________________
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіндегі бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның шоты,
БСК ______________________________________________________________
Шетел валютасындағы қаражатты пайдалану бағыты:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(төлеуге берілетін шотта төлемнің мақсатында сәйкес келуі тиіс
төлемнің мақсаты, азаматтық-құқықтық мәмілені (келісімнің,
келісім-шарттың) тіркеу туралы хабарламаның N көрсетіледі)
СТК:
Төлеуге берілетін шоттың N
Біздің шотымыздың есебінен және біздің атымыздан төмендегідей шарттарда шетелдік валютада ақшаны айырбастауға мәміле жасасуды тапсырамыз:
Валюта түрі
Валютаны айырбастау сомасы
Ұлттық Банк бағамы
Теңгеде айырбастау сомасы
Өтінім іс-әрекетінің мерзімі 20__ж."___" ______________ дейін
Қаржыландыру көзі: _______________________________________________
Орталық атқарушы органның
жауапты хатшысы (белгіленген
тәртіппен орталық атқарушы органның
жауапты хатшысының өкілеттіктері
жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндай
болмаған жағдайда - басшы (мемлекеттік
мекеменің, немесе аумақтық қазынашылық
бөлімшесінің)                         ____________ _______________
(аты-жөні)      (қолы)
М.O
Бас бухгалтер                         ____________ _______________
(аты-жөні)       (қолы)
М.О.
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 95-қосымша

Сноска. Приложение 95 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 09.11.2009 № 1789; от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
Наименование и код ГУ: ______________________________________________
По поручению*:_______________________________________________________
Почтовый адрес:______________________________________________________
(государственное учреждение)
ФИО ответственного исполнителя, уполномоченного на решение вопросов
по сделке:
_____________________________________________________________________
(государственное учреждение, либо территориальное подразделение
казначейства)
Счет в иностранной валюте государственного учреждения:_______________
Счет центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета в
Национальном Банке Республики Казахстан, БИК
_____________________________________________________________________
Назначение платежа:
_____________________________________________________________________
КНП:
Реквизиты счета получателя в тенге (наименование, код, БИН, БИК, ИИК,
КБК или код доходов):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Поручаем заключить за наш счет и от нашего имени сделку на
реконвертацию денег в иностранной валюте на следующих условиях:
Вид
валюты
Сумма реконвертации в
валюте
Курс
Национального
Банка
Сумма
реконвертации в
тенге
Срок действия заявки по "__"____________ 20__ г.
Источники финансирования:____________________________________________
Ответственный секретарь центрального исполнительного органа
(должностное лицо, на которого в установленном порядке возложены
полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного
органа), а в случаях отсутствия таковых - руководитель
(государственного учреждения, либо территориальное подразделение
казначейства)
__________  ___________
(Ф.И.О.)    (подпись)
М.П.
главный бухгалтер       __________  ___________
(Ф.И.О.)    (подпись)
М.Ш.
_________________________
Заполняется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета
Приложение 96
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
"Утверждаю"
Ответственный секретарь центрального
исполнительного органа (должностное
лицо, на которого в установленном
порядке возложены полномочия
ответственного секретаря центрального
исполнительного органа), а в случаях
отсутствия таковых - руководитель
администратора бюджетных программ
___________________
(подпись, Ф.И.О.)
"__"_________ 200_ г.
М.П.
План
поступлений и расходов денег от реализации товаров
(работ, услуг) государственного учреждения,
остающихся в его распоряжении
Коды       Наименование
Функциональная группа        _______    _______________
Функциональная подгруппа     _______    _______________
Госучреждение                _______    _______________
Администратор
бюджетных программ           _______    _______________
Программа                    _______    _______________
Подпрограмма                 _______    _______________
Вид товаров (работ, услуг)   _______    _______________
Единица измерения           тыс. тенге
Код
строки
Показатели
Код
специфики
Сумма по кварталам
Итого
I
II
III
IV
010
Всего доходы

Ескерту. 95-қосымшаға өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789; 24.04.2013 № 392 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
___ ж."____" _____________
шетелдік валютаны қайта айырбастауға
N өтінім
ММ атауы және коды: ______________________________________________
Тапсырыс бойынша*: _______________________________________________
Почталық мекен-жайы: _____________________________________________
(мемлекеттік мекеме)
Мемлекеттік мекеменің шетел валютасындағы шоты ___________________
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіндегі Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның шоты,
БСК ______________________________________________________________
СТК:
Теңгеде алатын алушының шот деректемелері(атауы, коды, БСН,
БСК, ЖСК, БСК) ___________________________________________________
__________________________________________________________________
Біздің шотымыздың есебінен және біздің атымыздан төмендегідей шарттарда шетелдік валютада ақшаны қайта айырбастап алуға мәміле жасасуды тапсырамыз:
Валюта түрі
Валютаны қайта айырбастау сомасы
Ұлттық Банк бағамы
Теңгеде қайта айырбастау сомасы
Өтінім іс-әрекетінің мерзімі 20__ж."___" ______________ дейін
Қаржыландыру көзі: _______________________________________________
Орталық атқарушы органның
жауапты хатшысы (белгіленген
тәртіппен орталық атқарушы органның
жауапты хатшысының өкілеттіктері
жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндай
болмаған жағдайда - басшы (мемлекеттік
мекеменің, немесе аумақтық қазынашылық
бөлімшесінің)                         ____________ _______________
(аты-жөні)      (қолы)
М.O
Бас бухгалтер                         ____________ _______________
(аты-жөні)       (қолы)
М.О.
___________________________________
* Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган толтырады
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет корсету
ережесіне 96-қосымша
"Бекітемін"
Орталық атқарушы органның жауапты
хатшысы (белгіленген тәртіппен
орталық атқарушы органның жауапты
хатшысының өкілеттіктері жүктелген
лауазымды адам), мұндай жоқ болған
жағдайда - бюджеттік бағдарламалар
әкімшісінің басшысы
200__ж."___" ___________
Мемлекеттік мекеменің иелігінде қалған тауарларды
(жұмыстарды, қызметтерді) өткізуінен түскен акта түсімдері
мен шығыстарының жоспары
Кодтар            Атауы
Функционалдық топ _____________________ ____________________
Функционалдық кіші топ ________________ ____________________
Мемлекеттік мекеме ____________________ ____________________
Бюджеттік бағдарламалардың
әкімшісі ______________________________ ____________________
Бағдарлама ____________________________ ____________________
Кіші бағдарлама _______________________ ____________________
Тауарлардың (жұмыстардың,
қызметтердің) түрі ____________________ ____________________
Өлшем бірлігі            мың.теңге
Жол Коды
Көрсеткіштер
Ерекшелік коды
Тоқсан бойынша сомасы
Жиыны
I
010
Барлығы кірістер
010

011
Остаток средств
на начало
финансового года
012
Поступления
текущего года
020
Всего расходы, в
том числе по
спецификам
021
из них, подлежит
перечислению в
доход бюджета
Обслуживающее территориальное подразделение казначейства ____________
(наименование)
Ответственный секретарь центрального
исполнительного органа (должностное
лицо, на которого в установленном
порядке возложены полномочия
ответственного секретаря центрального
исполнительного органа), а в случаях
отсутствия таковых - руководитель
государственного учреждения              ____________   _____________
(подпись)      (Ф.И.О.)
М.П.
Руководитель соответствующего
структурного подразделения
государственного учреждения             _____________   _____________
(подпись)      (Ф.И.О.)
Принято и введено в систему   ______________________ 200_ г.
(дата)
Ответственный исполнитель
территориального подразделения
казначейства                           ______________   _____________
(подпись)        (Ф.И.О.)
(М.Ш.)
Приложение 96-1
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
План
поступлений и расходов денег от реализации товаров
(работ, услуг) государственного учреждения,
остающихся в его распоряжении
от "___"___________ 20__ г.
Сноска. Правила дополнены приложением 96-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2011 № 1654; в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
Коды                 Наименование
Функциональная группа _______ _______________
Функциональная подгруппа _______ _______________
Госучреждение _______ _______________
Администратор
бюджетных программ _______ _______________
Программа _______ _______________
Подпрограмма _______ _______________
Вид товаров (работ, услуг) _______ _______________
Единица измерения            тыс. тенге
Коды
строки
Показатели
Код
специфики
Сумма по кварталам
Итого
I
II
III
IV
010
Всего доходы
011
Остаток средств
на начало
финансового года
012
Поступления
текущего года
020
Всего расходы, в
том числе по
спецификам
021
из них, подлежит
перечислению в
доход бюджета
Ф.И.О руководителя государственного учреждения:
Ф.И.О руководителя соответствующего структурного подразделения государственного учреждения:
Приложение 97
к Правилам исполнения бюджета
и его кассового обслуживания
"Согласовано"
Руководитель уполномоченного
органа по исполнению бюджета
___________________________
(подпись, Ф.И.О.)
"__"_________________20__ г.
"Утверждаю"
Ответственный секретарь центрального исполнительного органа (должностное лицо, на которое в установленном порядке возложены полномочия  ответственного секретаря центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых - руководитель администратора бюджетных программ
______________________________
(подпись, Ф.И.О.)
"__" _______________ 20 __ г.
Сводный план
поступлений и расходов денег от реализации
государственным учреждением товаров (работ, услуг),
остающихся в его распоряжении

011
Қаржы жылының басындағы қаражат қалдығы
012
Ағымдағы жылдың түсімдері
020
Барлығы шығыстар, оның ішінде ерекшеліктер бойынша
021
олардың ішінде бюджет кірісіне аударуға жататыны
Қызмет көрсететін аумақтық қазынашылық бөлімшесі _________________
(атауы)
Орталық атқарушы органның жауапты хатшысы (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндай болмаған жағдайда - мемлекеттік мекеменің басшысы _________________ ___________________________
(колы)                (Т.А.Ә.)
М.О.
Мемлекеттік мекеменің тиісті құрылымдық
бөлімшесінің басшысы                    _________ __________________
(қолы)       (Т.А.Ә.)
Жүйеге енгізілген және қабылданған 200__ ж. _______
Аумақтық қазынашылық бөлімшесінің
жауапты орындаушысы                     _________ __________________
(қолы)       (Т.А.Ә.)
М.О.
Бюджеттiң атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесiне 96-1 қосымша
Ескерту. 96-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
20__ ж. «___» ___________
Мемлекеттік мекеменің тауарларын (жұмыстарын, көрсетілетін
қызметтерін) өткізуден түсетін түсімдер мен
шығыстардың жоспары
Кодтар      Атауы
Функционалдық топ _____________________ _____________________________
Функционалдық кіші топ ________________ _____________________________
Мемлекеттік мекеме ____________________ _____________________________
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі _________________________________
Бағдарлама ____________________________ _____________________________
Кіші бағдарлама _______________________ _____________________________
Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) түрі ________________________
Өлшем бірлігі мың. теңге
Жол Коды
Көрсеткіштер
Ерекшелік коды
Тоқсан бойынша сомасы
Жиыны
I
II
III
IV
010
Барлығы кірістер
011
Қаржы жылының басындағы қаражат қалдығы
012
Ағымдағы жылдың түсімдері
020
Барлығы шығыстар, оның ішінде ерекшеліктер бойынша
021
олардың ішінде бюджет кірісіне аударуға жататыны
Мемлекеттік мекеме басшының Т.А.Ә.:
Мемлекеттік мекеменің тиісті құрылымдық бөлімшесі басшысының Т.А.Ә.:
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесiне
97-қосымша
«Келiсiлдi»
Бюджеттi атқару жөнiндегi
уәкiлеттi органның басшысы
__________________________
(Т.А.Ә., қолы)
20__ ж. «___» ____________
«Бекiтемiн»
Орталық атқарушы органның
жауапты хатшысы
(белгiленген тәртiппен
орталық атқарушы органның
жауапты хатшысының
өкiлеттiктерi жүктелген
лауазымды адам), олар жоқ
болған жағдайда - бюджеттiк
бағдарламалар әкiмшiсiнiң
басшысы
___________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
20__ ж. «___» _____________
Мемлекеттiк мекеменiң иелігінде қалатын тауарларды
(жұмыстарды, көрсетілетін қызметтердi) сатудан түскен ақша түсiмдерi мен шығыстарының жиынтық жоспары

Сноска. Приложение 97 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
Коды          Наименование
Функциональная группа              ________       _____________
Функциональная подгруппа           ________       _____________
Администратор бюджетных программ   ________       _____________
Программа                          ________       _____________
Подпрограмма                       ________       _____________
Вид товаров ( работ, услуг)        ________       _____________
Единица измерения:                     тыс. тенге
Код
строки
Показатели
Код
специфики
Сумма по кварталам
Итого
I
II
III
IV
010
Всего доходы
011
Остаток средств на
начало финансового
года
012
Поступления текущего
года
020
Всего расходы, в том
числе по спецификам
021
из них, подлежит
перечислению в доход
бюджета
Руководитель                                ___________    ________
соответствующего структурного подразделения  (подпись)     (Ф.И.О.)
администратора бюджетных программ
Приложение 98
к Правилам исполнения бюджета
и его кассового обслуживания
"Утверждаю"
Ответственный секретарь центрального исполнительного органа (должностное лицо, на которое в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых – руководитель администратора бюджетных программ
___________________________
(подпись, Ф.И.О.)
"__" __________ 20 __ г.
М.П.
Справка
о внесении изменений в план поступлений и расходов
денег от реализации государственным учреждением товаров
(работ, услуг), остающихся в их распоряжении
Сноска. Приложение 98 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
Коды          Наименование
Функциональная группа              ________       _____________
Функциональная подгруппа           ________       _____________
Администратор бюджетных программ   ________       _____________
Государственное учреждение         ________     ______________
Программа                          ________       _____________
Подпрограмма                       ________       _____________
Вид товаров ( работ, услуг)        ________       _____________
Единица измерения:                      тыс. тенге
Код
строки
Показатели
Код
специфики
Сумма по кварталам
Итого
I
II
III
IV
010
Всего доходы
011
Остаток средств на
начало финансового
года
012
Поступления текущего
года
020
Всего расходы, в том
числе по спецификам
021
из них, подлежит
перечислению в доход
бюджета
Обслуживающее территориальное подразделение казначейства
________________________
(наименование)
Ответственный секретарь центрального исполнительного органа
(должностное лицо, на которое в установленном порядке возложены
полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного
органа), а в случаях отсутствия таковых - руководитель
государственного учреждения ____________ ___________
М.П.
(подпись)     (Ф.И.О.)
Руководитель соответствующего структурного подразделения
государственного учреждения ____________ ____________
(подпись)    (Ф.И.О.)
Принято и введено в систему _____________ 20__ г.
Ответственный исполнитель территориального подразделения
казначейства ___________  ___________
(подпись)    (Ф.И.О.)

Ескерту. 97-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
Кодтар           Атауы
Функционалдық топ                     _________ _____________________
Функционалдық кiшi топ                _________ _____________________
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсі      _________ _____________________
Бағдарлама                            _________ _____________________
Кiшi бағдарлама                       _________ _____________________
Тауарлардың (жұмыстардың,
көрсетілетін қызметтердiң) түрi       _________ _____________________
Өлшем бiрлiгi: мың теңге
Жол коды
Көрсеткiштер
Ерекшелiк коды
Тоқсан бойынша сомасы
Жиыны
I
II
III
IV
010
Барлығы кiрiстер
011
Қаржы жылының басындағы қаражат қалдығы
012
Ағымдағы жылдың түсiмдерi
020
Барлығы шығыстар, оның iшiнде ерекшелiктер бойынша
021
оның iшiнде, бюджет кiрiсiне аударуға жататыны
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң
тиiстi құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысы   _________ __________________
(қолы)        (Т.А.Ә.)
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесiне
98-қосымша
«Бекiтемiн»
Орталық атқарушы органның жауапты
хатшысы (белгiленген тәртiппен
орталық атқарушы органның жауапты
хатшысының өкiлеттiктерi жүктелген
лауазымды адам), олар жоқ болған
жағдайда - бюджеттiк бағдарламалар
әкiмшiсiнiң басшысы
__________________________________
(Т.А.Ә., қолы)
20__ ж. «___» ____________________
М.О
Мемлекеттiк мекемелердiң иелiгiнде қалған тауарларды
(жұмыстарды, көрсетілетін қызметтердi) сатудан түскен ақша
түсiмдерi мен шығыстарының жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы
анықтама
Ескерту. 98-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
Кодтар         Атауы
Функционалдық топ                        _________ __________________
Функционалдық кiшi топ                   _________ __________________
Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi      _________ __________________
Мемлекеттiк мекеме                       _________ __________________
Бағдарлама                               _________ __________________
Кiшi бағдарлама                          _________ __________________
Тауарлардың (жұмыстардың,
көрсетілетін қызметтердiң) түрi          _________ __________________
Өлшем бiрлiгi:                           мың теңге
Жол коды
Көрсеткiштер
Ерекшелiк коды
Тоқсан бойынша сомасы
Жиыны
I
II
III
IV
010
Барлығы кiрiстер
011
Қаржы жылының басындағы қаражат қалдығы
012
Ағымдағы жылдың түсiмдерi
020
Барлығы шығыстар, оның iшiнде ерекшелiктер бойынша
021
оның iшiнде, бюджет кiрiсiне аударуға жататыны
Қызмет көрсететiн аумақтық қазынашылық бөлiмшесi
_____________________________________________________________________
(атауы)
Орталық атқарушы органның жауапты хатшысы
(белгiленген тәртiппен орталық атқарушы органның
жауапты хатшысының өкiлеттiктерi жүктелген лауазымды тұлға),
ал олар болмаған жағдайда - мемлекеттiк мекеменiң басшысы
_________________ ___________________________________________________
(қолы)                            (Т.А.Ә.)
М.О.
Мемлекеттiк мекеменiң тиiстi құрылымдық
бөлiмшесiнiң басшысы
_________________ ___________________________________________________
(қолы)                            (Т.А.Ә.)
Қабылданған және жүйеге енгiзiлген     20__ ж. ______________________
Аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң
жауапты орындаушысы
_________________ ___________________________________________________
(қолы)                            (Т.А.Ә.)
М.О.
Бюджеттiң атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету

010
Всего доходы
011
Остаток средств на
начало финансового
года
012
Поступления текущего
года
020
Всего расходы, в том
числе по спецификам
021
из них, подлежит
перечислению в доход
бюджета
Руководитель соответствующего
структурного подразделения
администратора бюджетных программ
____________ ______________
(подпись)     (Ф.И.О.)
Приложение 100
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Нормы представительских затрат
Сноска. Приложение 100 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 15.09.2010 № 954.
п/п
Наименование расходов
Стоимость в тенге
1
Затраты на проведение официальных
обедов, ужинов производятся для
делегаций из расчета на одного
человека в день
до 6 500*
2
Затраты на проведение официальных
обедов, ужинов с участием Президента
Республики Казахстан, Премьер-Министра
Республики Казахстан, председателей
палат Парламента Республики Казахстан,
Государственного секретаря Республики
Казахстан, Заместителя
Премьер-Министра Республики Казахстан
и Министра иностранных дел Республики
Казахстан из расчета на одного
человека в день
до 30 000
3
Буфетное обслуживание во время
переговоров, мероприятий культурной
программы на одного человека в день
до 1 040*
4
Оплата труда переводчика (кроме
синхронного перевода), не состоящего в
штате государственного органа,
принимающего делегацию, из расчета
почасовой оплаты
до 700*
5
Оплата транспортных затрат на
обслуживание иностранных делегаций
автомобильным транспортом
предусматривается в планах
финансирования из расчета почасовой
оплаты
до 1 200*
Примечание:
1. Во время проведения официальных обедов, ужинов количество участников со стороны Республики Казахстан не должно превышать количество участников со стороны иностранных делегаций.
2. При составе делегаций свыше 5 человек, количество сопровождающих лиц и переводчиков, обслуживающего делегацию (кроме синхронного перевода), должно определяться из расчета 1 переводчик или сопровождающий не менее чем на 5 членов делегации.
3. При проведении мероприятий по приему иностранных делегаций, которые относятся к визитам "на высшем уровне" и "на высоком уровне", представительские затраты возмещаются по следующим нормам:
1) затраты на проведение официальных обедов, ужинов производятся для делегаций из расчета на одного человека в день - до 13000 тенге;
2) буфетное обслуживание во время переговоров, мероприятий культурной программы на одного человека в день - до 2500 тенге;
3) оплата труда переводчика (кроме синхронного перевода), не состоящего в штате государственного органа, принимающего делегацию, из расчета почасовой оплаты - до 3000 тенге;

010
Барлығы кiрiстер
011
Қаржы жылының басындағы қаражат қалдығы
012
Ағымдағы жылдың түсiмдерi
020
Барлығы шығыстар, оның iшiнде ерекшелiктер бойынша
021
Оның iшiнде бюджеттiк кiрiсiне жататыны
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң
тиiстi құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысы   _________ __________________
(қолы)        (Т.А.Ә.)
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 100-қосымша
Өкілдік шығындар нормасы
Ескерту. 100-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.09.15 № 954 Қаулысымен.
р/с N
Шығыстардың атауы
Теңгедегі құны
1
Делегациялар үшін ресми түскі астар, кешкі астарды шығындары күніне бір адамға арналған есеп айырысудан жүргізіледі
6 500* дейін
2
Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, Қазақстан Республикасы Парламенті палаталары төрағаларының, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік хатшысының, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының және Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің қатысуымен өтетін ресми түскі астар, кешкі астар шығындары күніне бір адамға арналған есеп айырысуда жүргізіледі
30 000 дейін
3
Келіссөздер, мәдени бағдарлама іс-шаралар кезінде бір күнде бір адамға буфеттік қызмет көрсету
1 040* дейін
4
Делегацияны қабылдайтын мемлекеттік органның штатында тұрмайтын аудармашының еңбекақысы (ілеспе аудармадан басқа) сағаттық төлем есебінен
700* дейін
5
Шетел делегацияларын автомобиль көлігімен қызмет көрсетуге арналған көлік шығындарын төлеу сағаттық төлем есебінен қаржыландыру жоспарында көзделген
1 200* дейін
Ескертпе:
1. Ресми түскі астар, кешкі астарды жүргізу кезінде Қазақстан Республикасы тарапынан қатысушылардың саны шетел делегациялары тарапы қатысушыларының санынан аспауы тиіс.
2. 5 адамнан артық делегация құрамы кезінде, бірге жүретін тұлға және делегацияларға қызмет көрсететін (ілеспе аудармадан баска) аудармашылар 5 делегация мүшелеріне кем легенде 1 аудармашы және бірге жүретін адамның есебінен айқындалады.
3. «Жоғарғы деңгейдегі» және «жоғары деңгейдегі» сапарларға жататын шетелдік делегацияларды қабылдау жөніндегі іс-шараларды өткізу кезінде өкілдік шығындар мынадай нормалар бойынша өтеледі:
1) делегациялар үшін ресми түскі астарды, кешкі астарды өткізуге арналған шығындар күніне бір адамға есептегенде 13000 теңгеге дейін жүргізіледі;
2) келіссөздер, мәдени бағдарлама іс-шаралары кезінде күніне бір адамға буфеттік қызмет көрсету - 2500 теңгеге дейін;
3) делегацияны қабылдайтын мемлекеттік органның штатында тұрмайтын аудармашының еңбекақысы (ілеспе аудармадан басқа) сағатына ақы төлеуді есептегенде 3000 теңгеге дейін;

4) оплата транспортных затрат на обслуживание иностранных делегаций автомобильным транспортом предусматривается из расчета почасовой оплаты - до 2000 тенге за легковые автомобили, до 2500 тенге за микроавтобусы, до 3200 тенге за автобусы.
Приложение 101
к Правилам исполнения бюджета
и его кассового обслуживания
Страница № ____
Дата формирования ____
Форма № 2-26
Отчет
о движении денег на контрольном счете наличности
Национального фонда Республики Казахстан
по состоянию на ____________
Сноска. Приложение 101 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
Единица измерения ________
Коды единой
бюджетной
классификации
Наименование
Сумма с начала года нарастающим итогом
I. Доходы:
1
Налоговые поступления
01
Подоходный налог
1
Корпоративный подоходный налог
05
Корпоративный подоходный налог с юридических
лиц организаций нефтяного сектора
06
Корпоративный подоходный налог с юридических
лиц-резидентов, удерживаемый у источника
выплаты организациями нефтяного сектора
07
Корпоративный подоходный налог с юридических
лиц-нерезидентов, удерживаемый у источника
выплаты организациями нефтяного сектора
05
Внутренние налоги на товары, работы и услуги
3
Поступления за использование природных и
других ресурсов
22
Налог на сверхприбыль от организаций нефтяного
сектора
25
Бонусы от организаций нефтяного сектора
26
Налог на добычу полезных ископаемых от
организаций нефтяного сектора
27
Рентный налог на экспорт от организаций нефтяного сектора
28
Доля Республики Казахстан по разделу продукции
по заключенным контрактам от организаций
нефтяного сектора
29
Дополнительный платеж недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции, от организаций нефтяного сектора
2
Hеналоговые поступления
04
Штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из государственного бюджета, а также содержащимися и финансируемыми из бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан
2
Штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из государственного бюджета, а также содержащимися и финансируемыми из бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан, на организации нефтяного сектора
01
Административные штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые центральными государственными органами, их территориальными подразделениями, на организации нефтяного сектора
02
Прочие штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского бюджета, на организации нефтяного сектора
03
Средства, полученные от природопользователей по искам о возмещении вреда организациями нефтяного сектора
06
Прочие неналоговые поступления
1
Прочие неналоговые поступления
11
Другие неналоговые поступления от организаций нефтяного сектора
3
Поступления от продажи основного капитала
03
Продажа земли и нематериальных активов
1
Продажа земли
02
Поступления от продажи земельных участков
сельскохозяйственного назначения
II. Поступления от продажи финансовых активов
6
Поступления от продажи финансовых активов
государства
01
Поступления от продажи финансовых активов
государства
1
Поступления от продажи финансовых активов
внутри страны
03
Поступления от приватизации государственного
имущества, находящегося в республиканской
собственности и относящегося к горнодобывающей
и обрабатывающей отраслям
III. Итого поступлений на КСН Национального фонда Республики Казахстан
IV. Переводы с КСН Национального фонда Республики Казахстан
13
Прочие
9
Прочие

4) шетелдік делегацияларға автомобиль көлігімен қызмет көрсетуге арналған көлік шығындарына ақы төлеу сағатына ақы төлеуді есептегенде жеңіл автомобильдер үшін - 2000 теңгеге дейін, шағын автобустар үшін - 2500 теңгеге дейін, автобустар үшін - 3200 теңгеге дейін көзделеді.
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесiне
101-қосымша
№ ____ бет
Қалыптастырылған күні
№ 2-26-нысан
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының қолма-қол ақшаның
бақылау шоттарындағы ақша қозғалысының _________ жағдай бойынша
есеп
Ескерту. 101-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
Өлшем бiрлiгi _______________________________________________________
Бiрыңғай бюджеттiк сыныптаманың коды
Атауы
Жыл басынан бастап өсу қорытындысының сомасы
I. Кірістер:
1
Салықтық түсiмдер
01
Табыс салығы
1
Корпоративтiк табыс салығы
05
Мұнай секторы ұйымдарының заңды тұлғаларынан алынатын корпоративтiк табыс салығы
06
Резидент заңды тұлғалардан алынатын, төлем көздерiнен мұнай секторы ұйымдары ұстайтын корпоративтік табыс салығы
07
Резидент емес заңды тұлғалардан алынатын, төлем көздерiнен мұнай секторы ұйымдары ұстайтын корпоративтік табыс салығы
05
Тауарларға, жұмыстарға және көрсетiлетiн қызметтерге арналған iшкi салықтар
3
Табиғи және басқа ресурстарды пайдаланудан түсетiн түсiмдер
22
Мұнай секторы ұйымдарынан алынатын үстеме пайдаға салынатын салық
25
Мұнай секторы ұйымдарынан түсетiн бонустар
26
Мұнай секторы ұйымдарынан түсетiн пайдалы қазбаларды өндiруге салынатын салық
27
Мұнай секторы ұйымдарынан түсетiн экспортқа салынатын рента салығы
28
Мұнай секторы ұйымдарынан жасалған келiсiмшарттар бойынша өнiмдi бөлу жөніндегі Қазақстан Республикасының үлесi
29
Мұнай секторы ұйымдарынан өнiмдi бөлу туралы келiсiмшарт бойынша қызметтi жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемi
2
Салықтық емес түсiмдер
04
Мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) ұсталатын және қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар
2
Мұнай секторы ұйымдарына мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) ұсталатын және қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар
01
Мұнай секторы ұйымдарына орталық мемлекеттiк органдар мен олардың аумақтық бөлімшелері салатын әкімшілік айыппұлдар, өсiмпұлдар, санкциялар, өндiрiп алулар
02
Мұнай секторы ұйымдарына республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелер салатын өзге де айыппұлдар, өсiмпұлдар, санкциялар, өндiрiп алулар
03
Мұнай секторы ұйымдары келтірген зиянды өтеу туралы талаптар бойынша табиғатты пайдаланушылардан алынған қаражат
06
Өзге де салықтық емес түсiмдер
1
Өзге де салықтық емес түсiмдер
11
Мұнай секторы ұйымдарынан түскен басқа да салықтық емес түсiмдер
3
Негiзгi капиталды сатудан түсетiн түсiмдер
03
Жер және материалдық емес активтер сату
1
Жер сату
02
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерiн сатудан түсетiн түсiмдер
II. Қаржы активтерiн сатудан түсетiн түсiмдер
6
Мемлекеттiң қаржы активтерiн сатудан түсетiн түсiмдер
01
Мемлекеттiң қаржы активтерiн сатудан түсетiн түсiмдер
1
Елдiң ішінде қаржы активтерiн сатудан түсетiн түсiмдер
03
Республикалық меншiктегi және кен өндiру және өңдеу салаларына жататын мемлекеттiк мүлiктi жекешелендiруден түсетiн түсiмдер
III. ҚР Ұлттық қорының ҚБШ арналған түсiмдерiнiң жиыны
IV. ҚР Ұлттық қорының ҚБШ аударымдар
13
Өзгелер
9
Өзгелер

217
Министерство финансов Республики Казахстан
005
Организация перевода средств в Национальный
фонд Республики Казахстан
349
Прочие текущие трансферты другим уровням
государственного управления
V. Сальдо поступлений и переводов
VI. Остаток денег на КСН Национального фонда Республики Казахстан на начало финансового года
VII. Остаток денег на КСН Национального фонда Республики Казахстан на конец отчетного периода
Руководитель центрального уполномоченного
органа по исполнению бюджета ______________________________
(подпись, Ф.И.О.)
Руководитель структурного подразделения,
ответственного за формирование отчета _____________________
(подпись, Ф.И.О.)
Приложение 102
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Национальный Банк Республики Казахстан
Заявка
на выделение трансферта из Национального фонда
Республики Казахстан
от "__" ___________ ______ г.
Сноска. Приложение 102 в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета
сообщает о необходимости перечисления денег из Национального фонда
Республики Казахстан по следующим реквизитам:
гарантированный/целевой
(нужное подчеркнуть)
Наименование бюджета
Наименование бенефициара
ИИК
бенефициара
БИК
банка
бенефициара
БИН
Код бюджетной классификации
Код назначения  платежа
Сумма
в
тенге
Республиканский
бюджет
Руководитель центрального уполномоченного
органа по исполнению бюджета _________________
(Ф.И.О., подпись)
Приложение 103
к Правилам исполнения бюджета
и его кассового обслуживания
Форма 2-36
Национальный Банк Республики Казахстан
Уведомление
о подтверждении расходов
Национального фонда Республики Казахстан
Сноска. Приложение 103 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
Министерство финансов Республики Казахстан, рассмотрев представленные Национальным Банком Республики Казахстан документы, обосновывающие расходы по управлению Национальным фондом Республики Казахстан и проведению ежегодного внешнего аудита, сообщает о согласии на списание со счета Правительства следующих расходов:
Виды расходов
Сумма в тенге
Комиссионное вознаграждение Национальному
Банку
Комиссионное вознаграждение внешним
управляющим
Услуги кастодианов
Услуги юридического советника
Услуги внешнего аудитора
Другие расходы
Потери, возникшие при досрочном расторжении
соглашений с внешним управляющим
Всего
Министр финансов Республики Казахстан   ________________________
(Ф.И.О., подпись)
Приложение 104
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Остаток на начало месяца _________
Ведомость
сверки движения денег Национального фонда
Республики Казахстан по состоянию
на ________ 200_  года
Проведено по данным
Центрального уполномоченного
органа по исполнению бюджета
Проведено по данным
Национального Банка Республики
Казахстан
Рас-
хожде-
ние
Дата
пла-
теж-
ного
доку-
мента
БИК
Коми-
тета
казна-
чейст-
ва
Сумма
Дата
плате-
жного
доку-
мента
БИК
Комитета
казна-
чейства
Сумма
Дебет
Кре-
дит
Дебет
Кредит
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Всего зачислено ___________
Примечание: перечислено
Остаток на конец месяца ____________
Причины расхождений:
Руководитель                  Руководитель
центрального                  уполномоченного подразделения
уполномоченного органа        Национального Банка РК
по исполнению бюджета
_____________________         ________________________
(Ф.И.О., подпись)                 (Ф.И.О., подпись)
Ответственный                 Руководитель
исполнитель центрального      отдела/управления
уполномоченного органа        уполномоченного подразделения
по исполнению бюджета
_____________________         ________________________
(Ф.И.О., подпись)                 (Ф.И.О., подпись)
Приложение 105
к Правилам исполнения бюджета
и его кассового обслуживания
ОТЧЕТ
о поступлениях и использовании Национального
фонда Республики Казахстан
дата ______________

217
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi
005
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына қаржы аудару ұйымдары
349
Мемлекеттiк басқарудың басқа деңгейiндегі өзге ағымдағы трансферттер
V. Түскен түсiмдер және аударымдар сальдосы
VI. Қаржы жылының басында ҚР Ұлттық қорының ҚБШ-сындағы ақша қалдығы
VII. Есептi кезең аяғында ҚР Ұлттық қорының ҚБШ-сындағы ақша қалдығы
Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық
уәкiлеттi органының басшысы                 _________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
Есептi қалыптастыруға жауапты
құрылымдық бөлiмшенiң басшысы               _________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 102-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан трансферт бөлуге
арналған өтінім 20__ жылғы «___» ______________
Ескерту. 102-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мынадай
деректемелер бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан ақша
аудару қажеттілігі туралы хабарлайды:
Кепілді/мақсатты
(қажеттінің астын сызу)
Бюджет тің атауы
Бенефициардың атауы
Бенефициардың ЖСК
Бенефициар банкінің БСК
БСН
Бюджеттік сыныптаманың коды
Төлемді тағайындау коды
Сомасы теңгемен
Республикалық бюджет
Бюджетті атқару жөніндегі
орталық уәкілетті органның басшысы __________________________________
(Т.А.Ә., қолы)
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесiне
103-қосымша
2-36 нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының шығыстарын растау
туралы хабарлама
Ескерту. 103-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi ұсынған Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару бойынша шығыстарды және жыл сайынғы сыртқы аудиттi өткізуді негiздейтiн құжаттарды қарап, Үкiмет шотынан мынадай шығыстарды есептен шығаруға келiсетiнi туралы хабарлайды:
Шығыстардың түрлерi
Сомасы теңгемен
Ұлттық Банкке комиссиялық сыйақы
Сыртқы басқарушыларға комиссиялық сыйақы
Кастодиандар көрсететін қызметтері
Заң кеңесшiсiнiң көрсететін қызметтері
Сыртқы аудитордың көрсететін қызметтері
Басқа шығыстар
Сыртқы басқарушымен келiсiмдi мерзiмнен бұрын бұзған кезде пайда болған шығындар
Барлығы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрi         ____________________
(Т.А.Ә., қолы)
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 104-қосымша
"Айдын басындағы қалдық ______________"
20__жылғы ___________ жағдай бойынша Қазақстан
Республикасының Ұлттық коры ақшасының қозғалысын салыстыру
ведомості
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның деректері бойынша жүргізілді
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің деректері бойынша жүргізілді
Алшақтық
Күні
N төлем құжатының N
Қазынашылық комитетінің БСК
Сомасы
Күні
Төлем құжатының
Қазынашылық комитетінің БСК
Сомасы
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
1
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Барлығы есептелгені __________________
Ескертпе: аударылды
"Айдың соңындағы қалдық ___________________"
Алшақтық себептері:
Бюджетті атқару жөніндегі орталық     ҚР Ұлттық Банкінің уәкілетті
уәкілетті органның басшысы            бөлімшесінің басшысы
___________________________           ________________________
(аты-жөні, колы)                      (аты-жөні, қолы)
Бюджетті атқару жөніндегі             Бөлімнің/уәкілетті бөлімше
орталық уәкілетті органның            басқармасының басшысы
жауапты орындаушысы
___________________________           ________________________
(аты-жөні, колы)                      (аты-жөні, қолы)
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесiне
105-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсiмдерi және оны
пайдалану туралы есеп

Сноска. Приложение 105 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
п/п
Наименование
Сумма,
тыс. тенге
1
2
3
1
Средства Национального фонда (далее – Фонд) на начало отчетного периода, ВСЕГО:
2
Поступления, ВСЕГО:
В том числе:
- прямые налоги от организаций нефтяного сектора (за
исключением налогов, зачисляемых в местные бюджеты)
в том числе:
корпоративный подоходный налог;
налог на сверхприбыль;
бонусы;
налог на добычу полезных ископаемых;
рентный налог на экспорт;
доля Республики Казахстан по разделу продукции по заключенным контрактам;
дополнительный платеж недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции, от организаций нефтяного сектора;
- другие поступления от операций, осуществляемых организациями нефтяного сектора (за исключением поступлений, зачисляемых в местные бюджеты)
в том числе:
административные штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые центральными государственными органами, их территориальными подразделениями, на организации нефтяного сектора
прочие штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского бюджета, на организации нефтяного сектора
средства полученные от природопользователей по искам о возмещении вреда организациями нефтяного сектора
другие неналоговые поступления от организаций нефтяного сектора
- поступления от приватизации государственного имущества, находящегося в республиканской собственности и относящегося к горнодобывающей и обрабатывающей отраслям;
- поступления от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения;
- инвестиционные доходы;
- иные поступления и доходы, не запрещенные законодательством Республики Казахстан
3
Использование, ВСЕГО:
В том числе:
- гарантированный трансферт;
- целевые трансферты;
покрытие расходов, связанных с управлением Фондом и проведением ежегодного внешнего аудита
4
Средства Фонда на конец отчетного периода, ВСЕГО:
Руководитель центрального уполномоченного
органа по исполнению бюджета ___________________________________
(Ф.И.О., подпись)
Ответственный исполнитель центрального уполномоченного
органа по исполнению бюджета ___________________________________
(Ф. И.О., подпись)
Приложение 106
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Отчет
местных исполнительных органов о погашении
бюджетных кредитов
п/п
Номер и
дата
подписания
кредита
Наимено-
вание
проекта
Валюта
кредита
Подпи-
санная
сумма
кредита
Остаток
основного
долга на
начало
отчетн.
периода
Освоено
(поступило)
средств
кредита
на начало
отчетного
периода
1
2
3
4
5
6
7
Раздел I. Кредиты, предоставленные из республиканского бюджета

Ескерту. 105-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
күнi ___________________
Р/с
Атауы
Сомасы, мың теңге
1
2
3
1
Ұлттық қордың (бұдан әрі – Қор) есептi кезеңiнiң басындағы қаражаты, БАРЛЫҒЫ
2
Түсiмдер, БАРЛЫҒЫ:
Оның iшiнде:
- мұнай секторы ұйымдарынан түсетiн тiкелей салықтар (жергiлiктi бюджеттерге есептелетiн салықтарды қоспағанда)
оның ішінде:
корпоративтік табыс салығы;
үстеме пайдаға салынатын салық;
бонустар;
пайдалы қазбаларды өндiруге салынатын салық;
экспортқа салынатын рента салығы;
жасалған келiсiмшарттар бойынша өнiмдi бөлу жөніндегі Қазақстан Республикасының үлесi;
мұнай секторы ұйымдарынан өнiмдi бөлу туралы келiсiмшарт бойынша қызметтi жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемi;
- мұнай секторы ұйымдарымен жүзеге асырылатын операциялардан түсетін басқа да түсімдер (жергілікті бюджетке түсетін кірістерді қоспағанда)
оның ішінде:
мұнай секторы ұйымдарына орталық мемлекеттiк органдар мен олардың аумақтық бөлімшелері салатын әкімшілік айыппұлдар, өсiмпұлдар, санкциялар, өндiрiп алулар;
мұнай секторы ұйымдарына республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелер салатын өзге де айыппұлдар, өсiмпұлдар, санкциялар, өндiрiп алулар;
табиғатты пайдаланушылардан зиянды өтеу туралы талаптар бойынша мұнай секторы ұйымдарынан түскен қаражат;
мұнай секторы ұйымдарынан түскен басқа да салықтық емес түсiмдер
- республикалық меншiктегi және тау-кен өндiру әрi қайта өңдеу салаларына жататын мемлекеттiк мүлiктi жекешелендiруден түсетiн түсiмдер;
- ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерiн сатудан түсетiн түсiмдер;
- инвестициялық кiрiстер;
- Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өзге де түсiмдер мен кiрiстер
3
Пайдаланылуы, БАРЛЫҒЫ:
Оның iшiнде:
- кепiлдiк берiлген трансферт;
- нысаналы трансферттер;
Қорды басқаруға байланысты және жыл сайынғы сыртқы аудиттi жүргiзуге байланысты шығыстарды жабу
4
Қордың есептi кезеңiнiң аяғындағы қаражаты, БАРЛЫҒЫ:
Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық
уәкiлеттi органның басшысы                     ______________________
(Т.А.Ә., қолы)
Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық
уәкiлеттi органның жауапты орындаушысы         ______________________
(Т.А.Ә., қолы)
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 106-қосымша
Бюджет кредиттерін өтеу туралы жергілікті
атқарушы органдардың есебі
р/с N
Кредитке кол қойған күні және нөмірі
Жобаның атауы
Кредит валютасы
Кредиттің кол қойылған сомасы
Есепті кезеңнің басындағы жағдай бойынша төлемнің басынан бастап барлығы
Кредит қаражатын игеру (түсу)
есепті кезеңнің басында
1
2
3
4
5
б
7
І-бөлім. Республикалық бюджеттен ұсынылатын кредиттер

1) на реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ) в
рамках среднесрочного плана социально-экономического развития;
2) в рамках правительственных внешних
займов;
3) в случае прогнозного
дефицита наличности.
Раздел II. Кредиты, ранее привлеченные местными исполнительными
органами
1) под гарантию акима;
2) с других источников.
Раздел III. Внутреннее государственное заимствование
1) эмиссия государственных ценных бумаг
продолжение таблицы
Освоено
(поступило)
Средств
кредита
Погашено основного долга
Остаток
основного долга
на конец отчетн.
периода
в отчетном
периоде
Всего с
начала
выплат по
состоянию
на начало
отчетн.
периода
в отчетном периоде
дата
сумма
Платежи
причитаю-
щиеся
Платежи
произведенные
дата
сумма
8
9
10
11
12
13
14
Руководитель местного
исполнительного органа                  ______________  ____________
(Ф.И.О.)      (подпись)
Руководитель уполномоченного
органа по исполнению местного
бюджета                                ______________  _____________
(Ф.И.О.)       (подпись)
Ответственный исполнитель
в уполномоченном органе по
исполнению местного бюджета            _____________  _____________
(Ф.И.О.)      (подпись)
МП
Примечание:
Отчет составляется ежеквартально, до 10 числа месяца, следующего за
отчетным кварталом, отдельно по каждому разделу с указанием символа и
названия раздела в разрезе кредитов в валюте кредита с подведением
итоговой строки "Всего" по всем числовым графам в валюте кредита и
итоговой строки "Итого по разделу" в тенге. Приведение показателей к
тенге производится по рыночным курсам обмена валют, определенным в
порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, на
последний календарный день отчетного периода.
Приложение 107
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Отчет
местных исполнительных органов по обслуживанию
бюджетных кредитов
п/п
Номер
и
дата
под-
писа-
ния
кре-
дита
Наиме-
нование
проекта
Валюта
кредита
Подписан-
ная сумма
кредита
Платежи вознаграждения
(интереса)
Выплачено
сопутствующих
платежей*
всего с
начала
выплат по
состоянию
на нач.
отчетн.
периода
в отчетном периоде
всего с начала
выплат по
состоянию на
начало отчетного
периода
платежи
причи-
тающиеся
платежи
произведен-
ные
дата
сумма
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Раздел I. Кредиты, предоставленные из республиканского
бюджета
1) на реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ)
в рамках среднесрочного плана социально-экономического
развития;
2) в рамках правительственных внешних займов;
3) в случае прогнозного дефицита
наличности.
Раздел II. Кредиты, ранее привлеченные местными исполнительными
органами
1) под гарантию акима;
2) с других источников
Раздел III. Внутреннее государственное
заимствование

1) әлеуметтік-экономикалық дамудың орта мерзімді жоспары шеңберінде бюджеттік инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) іске асыруға;
2) үкіметтік сыртқы қарыздар шеңберінде;
3) қолма-қол ақша тапшылығын болжамдау кезінде
ІІ-бөлім. Жергілікті атқарушы органдар бұрын тартқан кредиттер
1) әкім кепілдігімен;
2) баска көздерден.
ІІІ-бөлім. Ішкі мемлекеттік қарыз алу
1) мемлекеттік бағалы қағаздар эмиссиясы
кестенің жалғасы
Кредит қаражаты Игерілді (келіп түсті)
Негізгі борышты өтеу
Есепті кезең аяғында негізгі борыштың қалдығы
есепті кезеңде
Есепті кезеңнің басындағы жағдай бойынша төлемнің басынан, бастап барлығы
есепті кезең
күні
сомасы
Тиесілі төлемдер
Төлем жүргізілді
күні
сомасы
8
9
10
11
12
13
14
Жергілікті бюджетті атқарушы
органның басшысы               _________________ ______________
Аты-жөні         (қолы)
Жергілікті бюджетті атқару
жөніндегі уәкілетті органның басшысы _____________ ____________
Аты-жөні      (қолы)
Жергілікті бюджетті атқару
жөніндегі уәкілетті органның
жауапты орындаушысы            _________________ _____________
Аты-жөні         (қолы)
М.О
Ескертпе:
Есеп тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 күндеріне дейін, валюта кредитіндегі барлық сандық бағандары бойынша "Барлығы" деген жиынды жолды жане "Бөлімі бойынша жиыны" деген жиынды жолды корсете отырып, валюта кредитіндегі кредиттер шегіндегі бөлімнің белгісін және атауын корсете отырып, әрбір бөлім бойынша жасалады. Көрсеткіштерін теңгеде келтіру Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте айқындалған есепті кезеңнің соңғы күнтізбелік күніне арналған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша жүргізіледі.
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 107-қосымша
Жергілікті атқарушы органдардың бюджет кредиттеріне қызмет
көрсету туралы есебі
п/п N
Кредитке қол қойылған күні және нөмірі
Жоба атауы
Кредит валютасы
Кредит сомасына қол кою
Сыйақы төлемдері (мүдделері)
Ілеспе төлемдерді төлеу *
есепті кезеңнің басындағы жағдай бойынша
Есептік кезеңде
төлемнің басынан бастап барлығы
Тиесілі төлемдер
төлем жүргізілді
Күні
сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
I Бөлім. Республикалық бюджеттен ұсынылған кредиттер
1) әлеуметтік-экономикалық дамытудың орта мерзімді жоспары шеңберіндегі бюджеттік инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) іске асыруға арналған;
2) үкіметтік сыртқы қарыздар шеңберінде;
3) қолма-қол тапшылығын болжамдаған кезде
II Бөлім. Жергілікті атқарушы органмен бұрын тартылған кредиттер
1) әкім кепілділігі бойынша;
2) баска көздерден
III Бөлім. Ішкі мемлекеттік қарыздар

1) эмиссия государственных ценных
бумаг
продолжение таблицы
Выплачено сопутствующих
платежей*
Просроченные платежи
в отчетном периоде
на начало отчетного периода
на конец отчетного периода
платежи
причи-
тающиеся
произведенные
по основному
долгу
по
вознаг-
раждению
сопутст-
вующих
платежей
*
по
основ-
ному
долгу
по
вознаг-
раждению
сопутст-
вующих
платежей*
дата
сумма
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Руководитель местного
исполнительного органа                  ____________  ____________
(Ф.И.О.)      (подпись)
Руководитель уполномоченного
органа по исполнению местного бюджета   ____________  ____________
(Ф.И.О.)      (подпись)
Ответственный исполнитель
уполномоченного органа по исполнению
местного бюджета                        ____________  ____________
(Ф.И.О.)      (подпись)
МП
Примечание:
Отчет составляется ежеквартально, до 10 числа месяца, следующего за
отчетным кварталом, отдельно по каждому разделу с указанием символа и
названия раздела в "разрезе кредитов в валюте кредита с подведением
итоговой строки "Всего" по всем числовым графам в валюте кредита и
итоговой строки "Итого по разделу" в тенге. Приведение показателей к
тенге производится по рыночным курсам обмена валют, определенным в
порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, на
последний календарный день отчетного периода.
* авансовые платежи, комиссионные, штрафы, страховые взносы и иные
платежи, вытекающие из условий кредитования
Приложение 108
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
"Утверждаю"
Вице-министр финансов
Республики Казахстан
"   "              200_г.
График
обслуживания, погашения правительственного и
гарантированного государством долга Республики Казахстан, долга по поручительствам государства, а также платежей по сделкам по хеджированию правительственных займов из средств республиканского бюджета
(на предстоящие платежи в        (месяце)         года).
Функ-
цио-
наль-
ная груп-
па
Подфунк-
ция
Учреж-
дение
Про-
грам-
ма
Подпро-
грамма
Специ-
фика
Наиме-
нование
№ займа,
сделки по хеджирова-
нию прави-
тельствен-
ных займов
Пред-
приятие импортер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Валю-
та
Дата
пла-
тежа
Сумма платежа
В том числе (в валюте платежа)
Приме-
чание
в валюте платежа
в долларах
в тенге
основной долг
проценты
прочие платежи
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Руководитель структурного подразделения
центрального уполномоченного органа
по исполнению бюджета
(Ф.И.О., подпись)
Приложение 109
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Справка
о выданных разрешениях
Наименование администратора программ
Код бюджетной классификации
Наименование иностранного кредитора
Номер займа
Название проекта
Специальный счет №         Наименование банка
Вид валюты             Месяц            Год
Описание
№ заявки на снятие
Дата заявки на снятие
Сумма заявки на снятие в долл. США
Сумма заявки на снятие в тенге 1
Сумма лимита
Остаток лимита
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Остаток
выданных
разрешений за
предыдущий месяц 2
X
X
X
X
X
2.
Выданное разрешение на текущий месяц
X
X
X
X
X
3.
Итого
выданных
разрешений с
начала года
X
X
X
X
X
4.
Оплачено со специального счета на момент составления справки 3
X
5.
Оплачено в текущем
месяце по
специальным
обязательствам 4
X
6.
Заявлено на
снятие в
текущем
месяце 5
X
7.
Итого остаток выданных разрешений
X
X
X
X
X
Справка подписывается руководителем финансового подразделения администратора
1 Применяется по курсу Национального банка РК на дату заявки на снятие средств;
2 Указывается с учетом фактического списания средств со ссудного счета по курсу Национального банка РК на дату каждого списания;

1)мемлекеттік бағалы қағаздар эмиссиясы
кестенің жалғасы
Ілеспе төлемдерді төлеу*
Мерзімі өтіп кеткен төлемдер
есепті кезеңде
есепте кезең басында
есепте кезең соңында
Тиіселі төлем
толем жүргізілді
Негізгі борыш бойынша
Сыйақы бойынша
Ілеспе төлемдер*
Негізгі борыш бойынша
Сыйақы бойынша
Ілеспе төлемдер *
күні
сомасы
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Жергілікті бюджетті атқарушы
органның басшысы               _________________ ______________
Аты-жөні         (қолы)
Жергілікті бюджетті атқару
жөніндегі уәкілетті органның басшысы _____________ ____________
Аты-жөні      (қолы)
Жергілікті бюджетті атқару
жөніндегі уәкілетті органның
жауапты орындаушысы            _________________ _____________
Аты-жөні         (қолы)
М.О
Ескертпе:
Есеп тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдын 10 күндеріне дейін, валюта кредитіндегі барлық сандық бағандары бойынша "Барлығы" деген жиынды жолды жане "Бөлімі бойынша жиыны" деген жиынды жолды корсете отырып, валюта кредитіндегі кредиттер шегіндегі бөлімнің белгісін және атауын корсете отырып, әрбір бөлім бойынша жасалады.
* кредиттеудің шарттарынан туындайтын аванстық төлемдер, комиссиондық, айыппұлдар, сақтандыру жарналары және өзге төлемдер
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 108-қосымша
"Бекітемін"
Қазақстан Республикасының
Қаржы Вице-Министрі
_____________________
200__ж."___" ________
Республикалық бюджет қаражатынан Қазақстан Республикасының
үкіметтік және мемлекет кепілдік берген борышқа қызмет
көрсетуге, өтеуге арналған, сондай-ақ үкіметтік қарыздарды
хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша төлемдерге арналған
қызмет көрсету кестесі
(_______ жылдың "___" _______________ алдағы төлемдері).
Функциональдық топ
Кіші Функция
Мекеме
Бағдарлама
Кіші Бағдарлама
ерекшел
Атауы
N үкіметті қарызды,  хеджирлеу жөніндегі мәміле
Импорттаушы кәсіпорын
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Кестенің жалғасы
Валюта
Төлем күні
Төлем сомасы
Соның ішінде (төлем валютасында)
Ескертпе
Төлеу валютасымен
Доллар валютасымен
Теңге валютасымен
Негізгі борыш
Пайыздар
Өзге де төлемдер
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Бюджетті атқару жөніндегі орталық
уәкілетті органның құрылымдық
бөлімшесінің бастығы             _________________________
(Т.А.Ә., қолы)
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 109-қосымша
Рұқсат берілген анықтамалар
Бағдарламалар әкімшісінің атауы _____________________________
Бюджет түсімдерінің сыныптамасы _____________________________
Шетелдік несиелендіруші атауы _______________________________
Қарыз беруші нөмірі _________________________________________
Жобаның атауы _______________________________________________
Арнайы есепшот N __________ Банк атауы ______________________
Шет мемлекет ақшасының түрі _________ Ай _________ Жыл ______
N Сипаттама Өтінімді алу N Өтінімді алуға арналған күн Өтінімді АҚШ долл. алу сомасы Өтінімді теңгеде 1 алу сомасы Лимиттің сомасы Лимит қалдығы
1 2 3 4 5 б 7 8
1.
2 Өткен айда берілген рұқсат қалдықтары
X
X
X
X
X
2.
Ағымдағы айға берілген рұқсат
X
X
X
X
X
3.
Жылдан басынан берілген рұқсат жиыны
X
X
X
X
X
4.
Анықтаманы жасау сәтінде арнайы шоттан төленді 3
X
5.
Арнайы міндеттемелер бойынша ағымдағы айда төленді 4
X
6.
Ағымдағы жылы алуға өтінім берілді
X
7.
Берілген рұқсат қалдықтарының жиыны
X
X
X
X
X
Анықтамаға әкімшінің қаржы бөлімшесі басшысы қол қояды
_______________________________________
1 Өтінім күнінен қаражатты алуға ҚР Ұлттық Банкінің бағамы қолданылады;
2 Әрбір есептен шығару күніне ҚР Ұлттық Банкінің бағамы бойынша несие шотынан қаражатты нақты есептен шығаруды ескеріп көрсетіледі;

3 В колонках 3, 4 и 5 указываются номер, дата и сумма платежного поручения соответственно;
4 В колонках 3 и 4 указываются номер и дата заявки на получение специального обязательства, в колонке 5 указывается сумма списания со ссудного счета в этом месяце;
5 Справка заполняется с нарастающим итогом в течение отчетного периода с учетом заявки на снятие средств займа, прилагаемой к настоящей справке.
Приложение 110
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Критерии
включения финансовых агентств в перечень финансовых агентств,
получающих бюджетные кредиты из республиканского бюджета без
обеспечения исполнения обязательств для банков и организаций со
стопроцентным участием государства, осуществляющих отдельные
виды банковских операций
Сноска. Правила дополнены приложением 110 в соответствии с постановлением Правительства РК от 28.08.2009 N 1280 .
№ п/п
Наименование
Расчет
Рекомен-
дуемые
значения
Комментарии
1
2
3
4
5
1
Коэффициент
использования
собственных
средств
СК/Сзад
> 1
Коэффициент использования
собственных средств
показывает, насколько
собственный капитал
используется в работающих
операциях.
2
Излишек
(недостаток)
источников
собственных
средств
СК/ИА
> 1
Излишек (недостаток)
источников собственных
средств. Рост показателя
в динамике свидетельствует
о целенаправленной
деятельности банка в
сторону улучшения
финансового положения.
3
Коэффициент
доли прибыли
в капитале
(СК - УК)/СК
> 0,1
Коэффициент доли прибыли
в капитале показывает,
какая часть банковского
капитала сформирована за
счет прибыли.
4
Рентабельность
собственного
капитала (ROE)
Пр/СК
> 0,2
Рентабельность собственного
капитала (ROE) показывает
эффективность использования
собственного капитала.
Основные сокращения:
СК - собственный капитал
Сзад - ссудный портфель
ИА - иммобилизованные активы
УК - уставный капитал
Пр - прибыль
Приложение 111
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Критерии
включения финансовых агентств в перечень финансовых
агентств, получающих бюджетные кредиты из республиканского
бюджета без обеспечения исполнения обязательств для прочих
финансовых агентств
Сноска. Правила дополнены приложением 111 в соответствии с постановлением Правительства РК от 28.08.2009 N 1280 .
№ п/п
Наименование
Расчет
Рекомен-
дуемые
значения
Комментарии
1
2
3
4
5
1
Коэффициент
финансовой
независимости
СК/СА
0.5-0.8.
Коэффициент финансовой
независимости харак-
теризует зависимость
финансовых агентств
от займов.
Рассчитывается как
частное от деления
размера собственного
капитала на суммарный
актив. Чем ниже
значение коэффициента,
тем больше займов у
компании, тем выше
риск неплатежеспособ-
ности.
2
Коэффициент
покрытия
процентов
Доход до
налогообложения
и вознаграждения
по кредитам/сумма
начисленного
вознаграждения
> 1
Коэффициент покрытия
процентов характе-
ризует степень
защищенности
кредиторов от
невыплаты процентов
за предоставленный
кредит. Этот
показатель позволяет
определить допустимый
уровень снижения
прибыли, используемой
для выплаты процентов.
Рассчитывается путем
деления дохода до
удержания налогов и
вознаграждения по
кредитам на сумму
начисленного
вознаграждения по
кредитам.
3
Коэффициент
текущей
ликвидности
ОС/КО
1-2
Коэффициент текущей
ликвидности
рассчитывается как
частное от деления
оборотных средств на
краткосрочные
обязательства и
показывает достаточно
ли у предприятия
средств, которые могут
быть использованы
для погашения
краткосрочных
обязательств.
4
Чистый
оборотный
капитал
ОА-КО
> 0
Чистый оборотный
капитал
рассчитывается как
разность между
оборотными активами и
краткосрочными
обязательствами.
Основные сокращения:
СК - собственный капитал
СА - суммарный актив
ОС - оборотные средства
КО - краткосрочные обязательства
ОА - оборотные активы
Приложение 112
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
УТВЕРЖДАЮ
_________________
от "___" _______ 20 __г.
Руководитель
центрального уполномоченного
органа по исполнению бюджета
ЗАКЛЮЧЕНИЕ № ___

3 3,4 және 5-бағандарда тиісті тапсырма төлемнің нөмірі, күні және сомасы көрсетіледі;
4 3 және 4-бағандарда арнайы міндеттемелерді алуға арналған өтінімнің нөмірі мен күні көрсетіледі, 5 бағанда осы айдағы несие шотынан соманы есептен шығару көрсетіледі;
5 Анықтама есептік кезең ішіндегі осы анықтамаға коса берілген заем қаражатын алуға арналған өтінімді ескеріп өспелі жиынмен толтырылады
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне
110-қосымша
Қаржы агенттіктерін банктік операциялардың жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын, мемлекеттің жүз пайыз қатысуы бар банктер мен
ұйымдар үшін республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттерді
міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етпей алатын қаржы
агенттіктерінің тізбесіне енгізу өлшемдері
Ескерту. 110-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2009.08.28. N 1280 Қаулысымен.
Р/с
N
Атауы
Есеп
Ұсынылатын мәндер
Түсініктемелер
1
2
3
4
5
1
Жеке қаражатты пайдалану коэффициенті
ЖК/Нбер
>1
Жеке қаражатты пайдалану коэффициенті жеке капиталдың жұмыс операцияларында қаншалықты пайдаланылатындығын көрсетіп отыр.
2
Жеке қаражат көздерінің артығы (жетіспеуі)
ЖК/ИА
>1
Жеке қаражат көздерінің артығы (жетіспеуі). Көрсеткіштің серпіндегі өсуі қаржылық жағдайының жақсару жағына банктің нысаналы қызметі туралы куәландырады.
3
Капиталдағы пайда үлесінің коэффициенті
(ЖК-ЖарК)/ЖК
>0,1
Капиталдағы пайда үлесінің коэффициенті банк капиталының қандай бөлігі пайда есебінен қалыптасқанын көрсетеді.
4
Жеке капиталдың рентабельділігі (RОЕ)
Пд/ЖК
>0,2
Жеке капиталдың рентабельділігі (RОЕ) жеке капиталды пайдалану тиімділігін көрсетеді
Негізгі қысқартулар:
ЖК - жеке капитал
Нбер - несие портфелі
ША - шашыратылған активтер
ЖарК - жарғылық капитал
Пд - пайда
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне
111-қосымша
Қаржы агенттіктерін басқа қаржы агенттіктері үшін республикалық
бюджеттен бюджеттік кредиттерді міндеттемелердің орындалуын
қамтамасыз етпей алатын қаржы агенттіктерінің тізбесіне
енгізу өлшемдері
Ескерту. 111-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2009.08.28. N 1280 Қаулысымен.
Р/с
N
Атауы
Есеп
Ұсынылатын мәндер
Түсініктемелер
1
2
3
4
5
1
Қаржылық тәуелсіздігі коэффициенті
ЖК/ЖА
0.5-0.8
Қаржылық тәуелсіздігі коэффициенті қаржы агенттіктерінің қарыздардан тәуелділігін сипаттайды. Жеке капитал мөлшерін жиынтық активке бөлуден алынған бөлінді ретінде есептеледі. Коэффициенттің мәні қаншалықты төмен болса, компанияның қарыздары көбірек, төлем қабілетсіздігі тәуекелі де жоғары.
2
Пайыздарды жабу коэффициенті
Салық салуға дейінгі табыс және кредиттер бойынша сыйақылар/есептелген сыйақы сомасы
>1
Пайыздарды жабу коэффициенті кредит берушілердің ұсынылған кредит үшін пайыздарды төлемеуден қорғалу дәрежесін сипаттайды. Осы көрсеткіш пайыздарды төлеу үшін пайдаланылатын рұқсат етілетін пайданы төмендету деңгейін анықтауға мүмкіндік береді. Салықтарды ұстағанға дейінгі табысты және кредиттер бойынша сыйақыны кредиттер бойынша есептелген сыйақы сомасына бөлу жолымен есептеледі.
3
Ағымдағы өтімділік коэффициенті
АҚ/ҚМ
1-2
Ағымдағы өтімділік коэффициенті айналым қаражатын қысқа мерзімді міндеттемелерге бөлуден алынған бөлінді ретінде есептеледі және кәсіпорынның қысқа мерзімді міндеттемелерді өтеу үшін қаражатының жеткілікті екендігін көрсетеді.
4
Таза айналым капиталы
АА-ҚМ
>0
Таза айналым капиталы айналым активтері мен қысқа мерзімді міндеттемелер арасындағы айырма ретінде есептеледі.
Негізгі қысқартулар:
ЖК - жеке капитал
ЖА - жиынтық актив
АҚ - айналым қаражаты
ҚМ - қысқа мерзімді міндеттемелер
АА - айналым активтері
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету ережесіне
112-қосымша

Сноска. Правила дополнены приложением 112 в соответствии с постановлением Правительства РК от 09.11.2009 № 1789; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
"__" _________ 20 _г.
____________ в соответствии со статьей "__" _______ пункта Бюджетного кодекса Республики Казахстан от "__" ___________ 20 __ г. № _______ и на основании Генерального соглашения о стандартных условиях, используемых при осуществлении вкладных операций, от "__" ________ 20__ года № ___ (Паспорт депозитной сделки № __________ от "__" ________ 20 __ г.) просит перечислить с Единого казначейского счета № ____________ сумму ___________________________________ тенге
(цифрами и прописью)
по нижеуказанным реквизитам.
Срок размещения вклада: ________ дней.
Управление учета монетарных операций Национального Банка
Республики Казахстан, г. Алматы
(Наименование и местонахождение банка)
№ _________________________
КОД 103
БИН _______________________
БИК _______________________
Кбе _______________________
КНП _______________________
Руководитель структурного подразделения центрального
уполномоченного органа по исполнению бюджета ______________
Приложение 113
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Сноска. Правила дополнены приложением 113 в соответствии с постановлением Правительства РК от 09.11.2009 № 1789.
Аналитический учет о размещенных деньгах с Единого
казначейского счета во вклады (депозиты) Национального Банка
Республики Казахстан в 20 __ г.
(в тенге)
п/п
Паспорт
сделки
Нацио-
нального банка
РК
Сумма
вкла-
да
Ставка
вознаг-
раждения
Коли-
чество
дней
вклада
Дата
пере-
числе-
ния
вклада
по
пас-
порту
сделки
Дата
возв-
рата
по
пас-
порту
сделки
Дата
факти-
ческого
возв-
рата
Движение
вклада
Вознаграж-
дение
(интерес)
Источ-
ник
Воз-
врат
Оста-
ток
факти-
чески полу-
чено
ожи-
дае-
мое
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Ответственный исполнитель ______________
Приложение 114
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Сноска. Правила дополнены приложением 114 в соответствии с постановлением Правительства РК от 09.11.2009 № 1789.
Аналитический учет о размещенных деньгах
с контрольных счетов местных бюджетов во вклады (депозиты)
Национального Банка Республики Казахстан в 20__г.
(в тенге)
п/п
Наиме-
нова-
ние
области
(города)
Паспорт
сделки
Нацио-
нального
банка
РК
Паспор-
та
сделки
с
местным
испол-
нитель-
ным
органом
Сумма вклада
Ставка
возна-
граж-
дения
Коли-
чес-
тво
дней
вкла-
да
Дата
пере-
числе-
ния
вклада
согла-
сно
пас-
порту
сделки
с
мест-
ным
испол-
нитель-
ным
орга-
ном
Дата
воз-
врата
по пас-
порту
сделки
с
местным
испол-
итель-
ным
органом
Дата
факти-
ческо-
го
возв-
рата
Движе-
ние
вклада
Возна-
гражде-
ние
(интерес)
Источ-
ник
Воз-
врат
Ос-
та-
ток
фак-
ти-
чес-
ки
полу-
чено
ожи-
дае-
мое
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Ответственный исполнитель __________________
Приложение 115
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания

Ескерту. Ереже 112-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392  қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
БЕКІТЕМІН
Бюджетті атқару жөніндегі
орталық уәкілетті органның басшысы
__________________________
20_ ж. "__" ______________
N___ҚОРЫТЫНДЫ
20_ ж. "__" ______
______________ Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің "__" бабының__ тармағына сәйкес және 20__ жылғы "__" N__ Салым операцияларын жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын стандарт шарттары туралы бас келісімнің "__" _____ (депозиттік мәміле паспорты N 20 жылғы) негізінде төмендегі көрсетілген деректемелер бойынша N_______ Бірыңғай қазынашылык шоттан______________________________ теңге
(санмен және жазумен)
аударуыңызды сұрайды.
Салымды орналастыру мерзімі:____ күн.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі
Монетарлық операцияларды есепке алу басқармасы
Алматы қаласы
(Банктің атауы және мекен-жайы)
N _____________
КОДЫ 103
БСН____________
БСК____________
БКЕ___
ТБК____
Бюджетті атқару жөніндегі
орталық уәкілетті орган құрылымдық бөлімшесінің басшысы __________
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету ережесіне
113-қосымша
Ескерту. Ереже 113-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің салымдарына
(депозиттеріне) Бірыңғай қазынашылық шоттан 20__ жылы
орналастырылған ақша туралы талдамалы есеп
(теңге)
Р/с
N
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің мәміле паспорты
Салым сомасы
Сыйақы ставкасы
Салымның күндер саны
Мәміледегі паспорт бойынша салым аударылған күн
Мәміледегі паспорт бойынша салым қайтарылған күн
Нақты қайтарылған күн
Салымның қозғалысы
Сыйақы (мүдде)
Көзі
Қайтару
Қалдық
нақты алынғаны
болжамды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Жауапты орындаушы             ___________________
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету ережесіне
114-қосымша
Ескерту. Ереже 114-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2009.11.09 N 1789 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің салымдарына
(депозиттеріне) жергілікті бюджеттердің бақылау шоттарынан
20__ жылы орналастырылған ақша туралы талдамалы есеп
(теңге)
Р/с
N
Облыстың (қаланың) атауы ҚР Ұлттық Банкінің мәміле паспорты
Жергілікті атқарушы орган мен мәміле паспортының N
Салым сомасы
Сыйақы ставкасы
Салымның күндер саны
Жергілікті атқарушы органмен мәміле паспортына сәйкес салым аударылған күн
Жергілікті атқарушы орган мен мәміле паспортына сәйкес салым қайтарылған күн
Нақты қайтарылған күні
Салымның қозғалысы
Сыйақы (мүдде)
Көзі
Қай тару
Қалдық
нақты алынғаны
Болжамды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Жауапты орындаушы             _____________________
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету ережесіне
115-қосымша

Сноска. Правила дополнены приложением 115 в соответствии с постановлением Правительства РК от 22.02.2011 № 165.
План реализации инвестиционного проекта, финансируемого
за счет правительственного внешнего займа или связанного
гранта
(тыс.)
п/п
Наи-
мено-
вание
ин-
вес-
тици-
онно-
го
прое-
кта
Наи-
мено-
вание
ком-
по-
нента
Меро-
приятия
(виды
работ)
Объем финансирования
Срок
вы-
пол-
нения
При-
меча-
ние
всего
в том числе по годам
заем/грант
софинанси-
рование из
РБ
заем/грант
софинанси-
рование из
РБ
тен-
ге
долл.
США
тен-
ге
долл.
США
тен-
ге
долл.
США
тен-
ге
долл.
США
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Всего финансирование
Приложение 116
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма 2-14
Отчет произведен: XX XX ХХХХ
Страница X из X
Сноска. Правила дополнены приложением 116 в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.08.2011 № 990.
Отчет по сбору поступлений за месяц
Текущий период: XX XXX Текущая дата: XX XX ХХХХ
Валюта: KZT
Специфика:
Специфика
Поступления в бюджет
Возвраты из бюджета
Переносы
Распределено в бюджеты
Госу-
дарст-
венный
Рес-
публи-
канс-
кий
Мест-
ный
Госу-
дарст-
вен
Рес-
публи-
канс-
кий
Мест-
ный
Госу-
дарст-
венный
Рес-
публи-
канс-
кий
Мест-
ный
Госу-
дарст-
венный
Рес-
публи-
канс-
кий
Мест-
ный
Итого по республике:
Ответственный исполнитель ___________________________________
Приложение 117
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма 2-43
Отчет произведен: XX XX ХХХХ
Страница X из X
Поступления по коду классификации бюджета
Сноска. Правила дополнены приложением 117 в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.08.2011 № 990; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 24.04.2013 № 392 (вводится в действие с 01.01.2013).
Регион:
Период:
Единица измерения:
Код дохода:
Входящий остаток:
Назначение
платежа
Номер
платежного
поручения
Дата
платежного
поручения
ИИН/БИН
налогопла-
тельщика
Код банка
налогопла-
тельщика
ИИК
КБК
Сумма
Исходящий остаток:
Ответственный исполнитель ____________________________________
М.Ш.
Приложение 118
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Сноска. Правила дополнены приложением 118 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2011 № 1654.
Форма 0_07
Отчет произведен: дд.мм.гггг чч:мм:сс
Отчет по свободным остаткам государственного учреждения
по бюджету
Бюджет:
Период:
Адм/Пр/Подпр:
Специфика:
Счет
Бюджет
Резервирование
Факт
Свободные остатки
Приложение 119
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Утвержденный план на отчетный финансовый год
от "__" _________ 20 __ г.
Сноска. Правила дополнены приложением 119 в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.03.2012 № 352; в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
Вид бюджета ______________________________
Период ___________________________________
Дата ____________________________
Ед. измерения ___________________
(тыс. тенге)
Наименование расходов
Коды бюджетной классификации
Финансовый план на год
План по месяцам
я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
Функциональная группа
Функциональная подгруппа
Администратор
Программа
Ф.И.О руководителя уполномоченного органа по исполнению бюджета:
Ф.И.О руководителя структурного подразделения уполномоченного органа
по исполнению бюджета, ответственного за составление сводных планов:
Наименование  поступления
Коды
Финансовый план на год
План по месяцам
я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
Категория
Класс
Подкласс
Специфика
Ф.И.О руководителя уполномоченного органа по исполнению бюджета:
Ф.И.О руководителя структурного подразделения уполномоченного органа
по исполнению бюджета, ответственного за составление сводных планов:
Приложение 120
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Уточненный план на отчетный финансовый год
на основании _______ от "__"___________ 20 __ г.
от __________________

Ескерту. Ереже 115-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің  2011.02.22 № 165 Қаулысымен.
Үкіметтік сыртқы қарыз немесе байланысты грант есебінен
қаржыландырылатын инвестициялық жобаны іске асыру жоспары
(мың)
р/с
Инвестициялық жобаның атауы
Құрауыштың атауы
Іс-шаралар
(жұмыстар түрі)
Қаржыландыру көлемі
Орындалу мерзімі
Ескертпе
барлығы
оның ішінде жыл сайын
заем/грант
РБ-дан қоса қаржыландыру
заем/грант
РБ-дан қоса қаржыландыру
теңге
АҚШ долл.
теңге
АҚШ долл.
теңге
АҚШ долл
теңге
АҚШ долл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Қаржыландырудың барлығы
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
116-қосымша
2-14-нысан
Есеп жүргізілді: XX XX ХХХХ
Беті Х-тан X
Ескерту. Ереже 116-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.08.31 N 990 Қаулысымен.
Бір айда түскен түсімдерді жинау жөнінде есеп
Ағымдағы кезең: XX XXX   Ағымдағы күн: XX XX ХХХХ
Валютасы: KZT
Ерекшелік:
Ерекшелік
Бюджетке түсімдер
Бюджеттен қайтарылымдар
Ауыстырылымдар
Бюджетке бөлінді
Мемлекеттік
Республикалық
Жергілікті
Мемлекеттік
Республикалық
Жергілікті
Мемлекеттік
Республикалық
Жергілікті
Мемлекеттік
Республикалық
Жергілікті
Республика бойынша жиыны:
Жауапты орындаушы__________________
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
117-қосымша
2-43-нысан
Есеп жүргізілді: XX XX ХХХХ
Беті Х-тан X
Ескерту. Ереже 117-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.08.31 N 990 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 392 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
Бюджет сыныптамасының коды бойынша түсетін түсімдер
Өңір:
Кезең:
Өлшем бірлігі:
Түсімдер коды:                                          Кіріс қалдық:
Төлемнің
тағайындалуы
Төлем
тапсырмасының
нөмірі
Төлем
тапсырмасының
күні
Салық төлеушінің ЖСН/БСН
Салық
төлеуші банктің коды
ЖСК
БСК
Сомасы
Шығыс қалдық:
Жауапты орындаушы_______________
М.О.
Бюджеттiң атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесiне 118 қосымша
Ескерту. 118-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1654 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
0_07 Нысан
Есеп жүргізілді: күні.айы.жылы сағ:мин:сек
Бюджет бойынша мемлекеттік мекеменің бос қалдықтары
жөніндегі есеп
Бюджет:
Кезеңі:
Әкім/Бағд/Кіші бағд:
Ерекшелік:
Есебі
Бюджет
Резервілеу
Факті
Бос қалдықтар
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет көрсету
ережесіне
119-қосымша
Есепті беру қаржы жылына бекітілген жоспар
20__ ж. «___» __________
Ескерту. Ереже 119-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
Бюджет түрi: ________________________________________________________
Кезец: ______________________________________________________________
Күні: _______________________________________________________________
Өлшем бiрлiгi: мың теңге ____________________________________________
Шығыстардың атауы
Бюджеттік кодының сыныптамасы
Бір жылға арналған қаржылық жоспар
Айлар бойынша жоспар
қ
а
ң
т
а
р
а
қ
п
а
н
н
а
у
р
ы
з
с
ә
у
і
р
м
а
м
ы
р
м
а
у
с
ы
м
ш
і
л
д
е
т
а
м
ы
з
қ
ы
р
к
ү
й
е
к
қ
а
з
а
н
қ
а
р
а
ш
а
ж
е
л
т
о
қ
с
а
н
Функционалды топ
Функционалды кіші топ
Әкімшілік
Бағдарлама
Міндеттемелердің барлығы
Бюджеттік атқару жөніндегі уәкілетті орган басшының Т.А.Ә.:
Жиынтық жоспарларды жасау үшін жауапты бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның құрылымдық бөлімше басшысының Т.А.Ә.:
Түсімдердің атауы
Кодтар
Бір жылға арналған қаржылық жоспар
Айлар бойынша жоспар
қ
а
ң
т
а
р
а
қ
п
а
н
н
а
у
р
ы
з
с
ә
у
і
р
м
а
м
ы
р
м
а
у
с
ы
м
ш
і
л
д
е
т
а
м
ы
з
қ
ы
р
к
ү
й
е
к
қ
а
з
а
н
қ
а
р
а
ш
а
ж
е
л
т
о
қ
с
а
н
Санат
Сынып
Кіші сынып
Ерекшелік
Міндеттемелердің барлығы
Бюджеттік атқару жөніндегі уәкілетті орган басшының Т.А.Ә.:
Жиынтық жоспарларды жасау үшін жауапты бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның құрылымдық бөлімше басшысының Т.А.Ә.:
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет көрсету
ережесіне
120-қосымша
Есепті берудің қаржы жылына нақтыланған жоспары
20 ___ ж. __________ «___» негізінде
__________________ (мың теңге)

Сноска. Правила дополнены приложением 120 в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.03.2012 № 352; в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2013 № 1101.
(тыс. тенге)
Наименование
кодов бюджетной классификации
Коды бюджетной классификации
Сумма изменений (+,-) всего
В том числе по месяцам (в текущем месяце – изменения с нарастающим итогом за период с начала года, в последующие
месяцы – изменения помесячные)
я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
Функциональная группа
Администратор
Программа
Итого
Ф.И.О руководителя уполномоченного органа по исполнению бюджета:
Ф.И.О руководителя структурного подразделения уполномоченного органа
по исполнению бюджета, ответственного за составление сводных планов:
Наименование
поступления
Коды бюджетной классификации
Сумма изменений (+,-) всего
В том числе по месяцам (в текущем месяце – изменения с нарастающим итогом за период с начала года, в последующие
месяцы – изменения помесячные)
я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
Категория
Класс
Подкласс
Специфика
Итого
Ф.И.О руководителя уполномоченного органа по исполнению бюджета:
Ф.И.О руководителя структурного подразделения уполномоченного органа
по исполнению бюджета, ответственного за составление сводных планов:
Приложение 121
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
"Утверждаю"
Аким города районного значения,
села, поселка, сельского округа
___________________
(подпись, Ф.И.О.)
"__"_________ 20__ г.
М.П.
План поступлений и расходов денег, направленных
на реализацию акимами города районного значения,
села, поселка, сельского округа функций местного
самоуправления на 20 ___ год
Сноска. Правила дополнены Приложением 121 в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.06.2013 № 650.
Единица измерения тыс. тенге
№ п/п
Наименование поступлений и расходов
Сумма по кварталам
Итого на год
1-квартал
2-квартал
3-квартал
4-квартал
1
Всего поступлений:
в том числе:
доходы от имущественного найма (аренды) государственного имущества, находящегося в управлении акимов города районного значения, села, поселка, сельского округа
плата за размещение наружной (визуальной) рекламы
штрафы, взимаемые акимами города районного значения, села, поселка, сельского округа за административные правонарушения
добровольные сборы физических и юридических лиц
иные источники
2
Всего расходов:
в том числе по направлениям расходов:
........
3
Итого на год:
Руководитель аппарата акима ___________ _________________
(Ф.И.О.)      (Подпись)
Главный бухгалтер ___________ _________________
(Ф.И.О.)      (Подпись)
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 26 февраля 2009 года № 220
Перечень утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан

Ескерту. Ереже 120-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.03.26 № 352 қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.10.2013 N 1101 қаулысымен.
Бюджет сыныптамасы кодтарының атауы
Бюджеттік кодының сыныптамасы
Өзгеру сомасы (+, -), барлығы
оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда – жыл басындағы кезеңге өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда – өзгеріс ай сайын)
қ
а
ң
т
а
р
а
қ
п
а
н
н
а
у
р
ы
з
с
ә
у
і
р
м
а
м
ы
р
м
а
у
с
ы
м
ш
і
л
д
е
т
а
м
ы
з
қ
ы
р
к
ү
й
е
к
қ
а
з
а
н
қ
а
р
а
ш
а
ж
е
л
т
о
қ
с
а
н
Функционалдық топ
Әкімшілік
Бағдарлама
Барлығы
Бюджеттік атқару жөніндегі уәкілетті орган басшының Т.А.Ә.:
Жиынтық жоспарларды жасау үшін жауапты бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның құрылымдық бөлімше басшысының Т.А.Ә.:
Түсімдердің атауы
Бюджеттік кодының сыныптамасы
Өзгеру сомасы (+, -), барлығы
оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда – жыл басындағы кезеңге өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда – өзгеріс ай сайын)
қ
а
ң
т
а
р
а
қ
п
а
н
н
а
у
р
ы
з
с
ә
у
і
р
м
а
м
ы
р
м
а
у
с
ы
м
ш
і
л
д
е
т
а
м
ы
з
қ
ы
р
к
ү
й
е
к
қ
а
з
а
н
қ
а
р
а
ш
а
ж
е
л
т
о
қ
с
а
н
Санат
Сынып
Кіші сынып
Ерекшелік
Барлығы
Бюджеттік атқару жөніндегі уәкілетті орган басшының Т.А.Ә.:
Жиынтық жоспарларды жасау үшін жауапты бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның құрылымдық бөлімше басшысының Т.А.Ә.:
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 121-қосымша
«Бекітемін»
Аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың,
кенттің, ауылдық округтің әкімі
_____________________________________
(қолды таратып жазу, Т.А.Ә.)
20__ ж. «___» _______________________
М.О.
20__ жылға арналған аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент,
ауылдық округ әкімдерінің жергілікті өзін-өзі басқару
функцияларын іске асыруға бағытталған ақшаның түсімдері мен
шығыстарының жоспары
Ескерту. Ереже 121-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 26.06.2013 № 650 қаулысымен.
Өлшем бірлігі мың теңге
Р/с
Кірістер мен шығыстардың атауы
Тоқсан бойынша сомасы
Осы жылға барлығы
1-тоқсан
2-тоқсан
3-тоқсан
4-тоқсан
1
Кірістердің барлығы:
оның ішінде:
аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімдерінің иелігіндегі меншікті жалға (жалдауға) беруден түсетін кірістер
сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастырғаны үшін төлемақылар
әкімшілік құқық бұзушылық үшін аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімдері өндіріп алатын айыппұлдар
жеке және заңды тұлғалардың ерікті алымдары
өзге де көздер
2
Шығыстардың барлығы:
оның ішінде шығыстардың бағыттары бойынша:
………
3
Осы жылға барлығы:
Әкім аппаратының басшысы          ___________ _______________________
(Т.А.Ә.)    (қолды таратып жазу)
Бас бухгалтер                     ___________ _______________________
(Т.А.Ә.)    (қолды таратып жазу)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 26 ақпандағы
N 220 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі

1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2007 года № 225 "Об утверждении Правил исполнений республиканского и местных бюджетов".
2. Пункт 27 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 апреля 2007 года № 352 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 июня 2007 года № 461 "О внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2007 года № 225".
4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 августа 2007 года № 701 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2007 года № 225".
5. Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 октября 2007 года № 918 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2007 года № 225".
6. Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 октября 2007 года № 977 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2007 года № 225".
7. Пункт 6 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 марта 2008 года № 283 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 16, ст. 149).
8. Пункт 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 14 марта 2008 года № 249 "О внесении изменения и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2007 года № 225 и выделении средств из резерва Правительства Республики Казахстан".
9. Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 апреля 2008 года № 313 "О внесении дополнений и изменений в постановления Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2007 года № 225 и 12 декабря 2007 года № 1224".
10. Подпункт 1) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 16 апреля 2008 года № 347 "О внесении дополнений и изменений в постановления Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2007 года № 225 и 6 ноября 2007 года № 1039" (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 20, ст. 189).
11. Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 апреля 2008 года № 394 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2007 года № 225".

1. "Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 наурыздағы N 225 қаулысы.
2. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 30 сәуірдегі N 352 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 27-тармағы.
3. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 наурыздағы N 225 қаулысына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 5 маусымдағы N 461 қаулысы.
4. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 наурыздағы N 225 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 17 тамыздағы N 701 қаулысы.
5. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 наурыздағы N 225 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 8 қазандағы N 918 қаулысы.
6. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 наурыздағы N 225 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 22 қазандағы N 977 қаулысы.
7. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 25 наурыздағы N 283 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 6-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., N 16, 149-құжат).
8. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 наурыздағы   225 қаулысына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен қаражат бөлу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 14 наурыздағы N 249 қаулысының 1-тармағы.
9. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 наурыздағы N 225 және 2007 жылғы 12 желтоқсандағы N 1224 қаулыларына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 2 сәуірдегі N 313 қаулысы.
10. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 наурыздағы N 225 және 2007 жылғы 6 қарашадағы N 1039 қаулыларына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 16 сәуірдегі N 347 қаулысының 1-тармағының 1) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., N 20, 189-құжат).
11. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 наурыздағы N 225 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 28 сәуірдегі N 394 қаулысы.

12. Пункт 3 дополнений и изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 мая 2008 года № 451 "О создании акционерного общества "Национальный медицинский холдинг" и выделении средств из резерва Правительства Республики Казахстан".
13. Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 октября 2008 года № 944 "Об утверждении Правил предоставления компенсации инвестиционных затрат по концессионным проектам" (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 40, ст. 445).
14. Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 октября 2008 года № 945 "Об утверждении Правил софинансирования концессионных проектов" (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 40, ст. 446).
15. Подпункт 3) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 2008 года № 1206 "О внесении дополнений и изменения в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".

12. "Ұлттық медициналық холдинг" акционерлік қоғамын құру және Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен қаражат бөлу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 13 мамырдағы N 451 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін толықтырулар мен өзгерістердің 3-тармағы.
13. "Концессиялық жобалар бойынша инвестициялық шығындардың өтемақысын беру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 15 қазандағы N 944 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., N 40,445-құжат).
14. "Концессиялық жобаларды коса қаржыландыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 15 қазандағы N 945 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., N 40, 446-құжат).
15. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне толықтырулар мен өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 28 желтоқсандағы N 1206 қаулысының 1-тармағының 3) тармақшасы.