Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің 2009 - 2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 23 желтоқсандағы N 1217 Қаулысы
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 62-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің 2009 - 2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                   К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 1217 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің
2009 - 2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспары
Ескерту. Стратегиялық жоспар жаңа редакцияда - Қ Р Үкіметінің 2009.12.31 № 2337 Қаулысымен.
Астана
Мазмұны
1. Миссия және пайымдау
2. Ағымдағы ахуалды талдау
3. Стратегиялық бағыттар, мақсаттар мен міндеттер
4. Министрліктің функционалдық мүмкіндіктері мен ықтимал қатерлер
5. Нормативтік құқықтық актілер
6. Бюджеттік бағдарламалар
I. Миссия және пайымдау
Миссия: ішкі және сыртқы нарықтардағы отандық тауарлардың бәсекеге қабілеттігін үдемелі индустриялық-инновациялық саясат арқылы қамтамасыз ету және отандық тұтынушыны сапасыз өнімнен қорғау.
Пайымдау: өнеркәсіптің өңдеуші салаларындағы қазақстандық өнімге деген отандық және шетелдік тұтынушылар сұранысының айтарлықтай ұлғаюымен сипатталатын экономиканы тиімді әртараптандыру.
2. Ағымдағы ахуалды талдау
1. Индустриялық даму Инвестициялық қамтамасыз ету Инвестициялар тарту және инвестициялық жобалар мониторингі
1993 жылдан бастап 2008 жылға дейінгі кезеңде ел экономикасына 69 млрд. АҚШ долл.-нан астам тікелей шетелдік инвестициялар1 тартылған. Негізгі инвестор елдер: АҚШ - (Қазақстанға тікелей шетелдік инвестициялардың жалпы ағынының жалпы көлемінен 23,2 %), Нидерланды - (15,8 %), Ұлыбритания - (8,6 %), Италия - (5,2 %), Франция - (4,7 %). ШИТ-тің салалық құрылымында көрсетілген кезеңде тау-кен өндіру өнеркәсібіне (56,3 %) және геологиялық барлау мен іздестіруге (22,7 %) инвестициялар басым болды. Экономиканың шикізаттық емес секторына тікелей шетелдік инвестициялар 13,6 млрд. АҚШ долл. (19,8 %) құрады, оның ішінде өңдеуші өнеркәсіпке 6,6 млрд. АҚШ долл. (9,5 %).
2007 жылы Қазақстанға салынған инвестициялар көлемі 2006 жылмен салыстырғанда 10,5%-ға ұлғайды және 27 млрд. АҚШ долл. жетті. 2007 жылы тартылған тікелей шетелдік инвестициялардың салалық құрылымында барынша қомақты үлес геологиялық барлау мен іздестіруді жүргізу қызметіне - 6,6 млрд. АҚШ долл. немесе 36 %, тау-кен өндіру өнеркәсібіне - 5,4 млрд. АҚШ долл. немесе 29,2 % тиесілі. Шикізаттық емес секторға 3 млрд. АҚШ долл. немесе шетелдік инвестициялардың жалпы көлемінің 16,2 %-ы, оның ішінде өңдеуші өнеркәсіпке 1,06 млрд. АҚШ долл. немесе 2007 жылы тартылған барлық тікелей шетелдік инвестициялардың 5,8 %-ы тартылған.

О Стратегическом плане Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан на 2009-2011 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 2008 года № 1217
В соответствии со статьей 62 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан на 2009-2011 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2009 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 декабря 2008 года № 1217
Стратегический план
Министерства индустрии и торговли Республики
Казахстан на 2009-2011 годы
Сноска. Стратегический план в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2009 № 2337.
Астана
Содержание
1. Миссия и видение
2. Анализ текущей ситуации
3. Стратегические направления, цели и задачи
4. Функциональные возможности Министерства и возможные риски
5. Нормативные правовые акты
6. Бюджетные программы
Миссия и видение
Миссия: обеспечение конкурентоспособности отечественных товаров на внутреннем и внешнем рынках через форсированную индустриально-инновационную политику и защита отечественного потребителя от некачественной продукции.
Видение: эффективная диверсификация экономики, характеризуемая существенным увеличением востребованной отечественным и зарубежным потребителем казахстанской продукции обрабатывающих отраслей промышленности.
2. Анализ текущей ситуации
1. Индустриальное развитие
Инвестиционное обеспечение
Привлечение инвестиций и мониторинг инвестиционных проектов
За период с 1993 по 2008 годы в экономику страны привлечено более 69 млрд. долл. США прямых иностранных инвестиций1. Основные страны-инвесторы: США - (23,2 % от общего объема валового притока прямых иностранных инвестиций в Казахстан), Нидерланды - (15,8 %), Великобритания - (8,6 %). Италия - (5,2 %), Франция - (4,7 %). В отраслевой структуре ПИИ за указанный период преобладают инвестиции в горнодобывающую промышленность (56,3 %) и геологическую разведку и изыскания (22,7 %). Прямые иностранные инвестиции в несырьевой сектор экономики составили 13,6 млрд. долл. США (19,8 %), в том числе в обрабатывающую промышленность 6,6 млрд. долл. США (9,5 %).
В 2007 году объем вложенных в Казахстан инвестиций увеличился по сравнению с 2006 годом на 10,5 % и достиг 27 млрд. долл. США. В отраслевой структуре прямых иностранных инвестиций, привлеченных в 2007 году, наибольшая доля приходится на деятельность по проведению геологической разведки и изысканий - 6,6 млрд. долл. или 36 %, в горнодобывающую промышленность - 5,4 млрд. долл. или 29,2 %. В несырьевой сектор привлечено 3 млрд. долл. или 16,2 % от общего объема иностранных инвестиций, в том числе в обрабатывающую промышленность 1,06 млрд. долл. или 5,8 % всех прямых иностранных инвестиций, привлеченных в 2007 году.

2007 жылдың қорытындылары бойынша Қазақстанға тікелей шетелдік инвестициялардың жалпы ағыны 2006 жылмен салыстырғанда 60,5 %-ға ұлғайып, 17,5 млрд. АҚШ долл. құрады.
Технологиялық салалардың негізгі құралдарына инвестициялар бірліктерді және шикізат саласына инвестициялардың пайыздық үлесін құрады, бұл экономиканың шикізаттық ауытқуын туғызды және шикізаттық емес салалардың жай-күйін одан әрі нашарлатты. Технологиялық өндірістердің құлауының негізгі себебі өндірілетін өнімнің ескірген технологияларға, жабдықтарға негізделген бәсекеге қабілеттілігінің төмендігі, нарық талаптарын қанағаттандырмайтын кадрлардың біліктілігінің төмендігі болды.
Ұзақ мерзімді бағдарламалық құжаттарды Қазақстан аумағында жоғарғы қосылған құны өндірістерді құру арқылы іске асыруға болады. Жаңа өндірістерді құрған кезде Қазақстанда бәсекеге қабілетті кәсіпорындарды және экономиканың шикізаттық емес секторларында, оның ішінде қазақстандық тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің экспортына ықпал ететін инфрақұрылымды және капиталды дамыту мен құруға байланысты жобаларға басымдық беріледі.
-------------------
1Бұл жерде және бұдан әрі мәтін бойынша шетелдік инвестицияларды шикізаттық емес секторға тарту қаржылық қызметті және жылжымайтын мүлікпен, жалға беру/алумен кәсіпорындар қызметтерін есепке алусыз қабылданады.
Қазақстан экономикасының басым салаларына инвестицияларды мемлекеттік қолдау
Экономиканың басым салаларына бағытталған инвестицияларды мемлекеттік қолдау «Инвестициялар туралы» Қазақстан Республикасының Заңында көзделген және инвестициялық преференцияларды беру арқылы жүзеге асырылады.
Инвестицияларды мемлекеттік қолдау шеңберінде инвестициялық преференцияларды көздейтін инвестицияларды жүзеге асыруға өтініш берілген инвестициялардың жалпы 2984,4 млрд. теңге сомасына барлығы 425 келісім-шарт жасалды. 2006 жылы - өтініш берілген инвестициялардың жалпы 163 млрд. теңге сомасына 99 келісім-шарт, 2007 жылы - өтініш берілген инвестициялардың 245,0 млрд. теңге сомасына 102 келісім-шарт, 2008 жылы - өтініш берілген инвестициялардың 2283,5 млрд. теңге сомасына 107 келісім-шарт.
Инвестицияларды мемлекеттік қолдау шаралары көрсетілген жобаларды іске асыру нәтижесінде салынған нақты инвестициялар көлемі барлығы 4437,1 млн. АҚШ долларын құрады, оның ішінде жылдар бойынша:
2006 жылы - 1166,5 млн. АҚШ доллары;
2007 жылы - 1093,2 млн. АҚШ доллары;
2008 жылы - 2177,4 млн. АҚШ доллары;
Инвестицияларды мемлекеттік қолдау саласындағы негізгі проблема инвестициялар тарту мәселесінде инвестициялық преференциялар институты рөлінің төмендеуі болып табылады. Көптеген жағдайда инвестициялық преференциялар инвестицияларды жүзеге асыру туралы шешім қабылдауға ынталандырушы әсер етпейді, тек қана оларды инвесторлар инвестициялық жобаны іске асыру кезіндегі шығындарды төмендетудің қосымша тәсілі ретінде қолданады.
Қаржы құралдарын жобаларды қаржыландыруға пайдалану үшін тарату
Қазақстандық экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттыру Қазақстан экономикасының бәсекеге қабілеттілігін арттырудың маңызды факторларының бірі болып табылады. Қаржы құралдарының кең спектрін пайдалану жобаларды қаржыландыру мүмкіндіктерін елеулі түрде кеңейтеді. Инвестицияларды, оның ішінде шетелдік реттеу саласындағы айтарлықтай өзгерістерге қарамастан, ең бірінші инвестициялар тарту, сондай-ақ инвестициялық инфрақұрылымдарды жақсарту мақсатында қаржы құралдарын (венчурлік қаржыландыру, инвестициялық қаржыландыру, стратегиялық серіктестік, қаржылық лизинг және басқалары) таңдау және оны қолдануды негіздеу проблемасының пысықталмағандығы екендігін атап кету керек.
Инвестициялар саласындағы негізгі проблемалар
Экономиканың шикізаттық емес секторының инвестициялық тартымдылығының жеткіліксіздігі (әкімшілік кедергілер, дамымаған көліктік және коммуникациялық инфрақұрылым, білікті жұмыс күшінің жеткіліксіздігі, қазақстандық нарық сыйымдылығының төмендігі);
отандық өндірушілерді қолдау мен қорғау тетігінің жеткіліксіз дамуы;
инвестициялар салудың әлеуетті нарықтары мен шетелдік компаниялар үшін осы нарықтарға шығу тәсілдері туралы жеткілікті ақпараттың болмауы.
Өңірлік индустриялық жобаларды үйлестіру
Қазақстанның Индустриялық-инновациялық дамуының 2003 - 2015 жылдарға арналған стратегиясына және Қазақстан Республикасының 2015 жылға дейінгі аумақтық дамуының стратегиясына сәйкес 2006 - 2008 жылдары елдің 7 макроөңірлерінде 7 әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорация құрылды: Сарыарқа - «Сарыарқа» ӘКК ҰК» АҚ, Жетісу - «Жетісу» ӘКК ҰК» АҚ, Ертіс - «Ертіс» ӘКК ҰК» АҚ, Солтүстік - «Тобыл» ӘКК ҰК» АҚ, Каспий - «Каспий» ӘКК ҰК» АҚ, Оңтүстік - «Оңтүстік» ӘКК ҰК» АҚ, Орал - «Батыс» ӘКК ҰК» АҚ.
ӘКК құрудың бірінші кезеңде қажетті нормативтік-құқықтық базасы, оның ішінде Өңірлік ӘКК құру тұжырымдамасы, ӘКК миссиясы, міндеттері мен функциялары айқындалған ӘКК қызметінің негізгі қағидаттары туралы меморандумдар және басқалары құрылды. Осы құжаттарға сәйкес ӘКК миссиясы мемлекеттік және жеке секторларды шоғырландыру, кластерлік тәсілдің негізінде бірыңғай экономикалық нарық құру жолымен өңірлердің экономикалық дамуына жәрдемдесу болып табылады. ӘКК - бұл жобалардың генераторының рөлін орындайтын, оларды іске асыру үшін инвестициялар тарататын игерілмеген жерлердегі учаскелері мен кен орындарын қоса алғанда берілген мемлекеттік активтерді басқаратын өңірлік даму институттары. ӘКК қызметін үйлестіру (стратегиялық жоспарларды бекіту, қызмет мониторингі және басқалар) өнеркәсіптегі шағын және орта кәсіпкерлікті дамыту үшін ӘКК-нің барлық жобалары бойынша деректерді есепке алумен, өңдеумен айналысатын арнайы ұйымдарды жұмысқа тарта отырып, корпоративтік басқарудың бірыңғай жүйесі есебінен жүргізіледі.
ӘКК-ге өз миссиясын жүзеге асыру мақсатында мына мемлекеттік активтер берілді: жер, жер қойнаулары, мемлекеттік меншіктер, ақшалай қаражат. ӘКК келісілген инвестициялық жобаларды дайындау және іске асыру арқылы индустриялық бағдарламаның жүргізушілері, сондай-ақ ШОБ дамытудың әлеуметтік жауапкершіліктің жоғары деңгейлі экономикалық және коммерциялық негізделген тәсілдерінің негізінде мемлекеттік-жеке кәсіпкерлік шеңберінде тиімді өңірлік қаржылық құрал болуы тиіс.

По итогам 2007 года валовой приток прямых иностранных инвестиций в Казахстан составил 17,5 млрд. долл. США, увеличившись по сравнению с 2006 годом на 60,5 %.
Инвестиции в основные средства технологических отраслей составили единицы и доли процентов от инвестиций в сырьевые отрасли, что вызвало сырьевой перекос экономики и еще более усугубило состояние несырьевых отраслей. Основной причиной падения технологических производств явилась низкая конкурентоспособность производимой продукции, основанной на устаревших технологиях, оборудовании, низкая квалификация кадров, неудовлетворяющая требованиям рынка.
Реализация долгосрочных программных документов возможна посредством создания на территории Казахстана производств с высокой добавленной стоимостью. При создании новых производств приоритет отдается проектам, связанным с развитием и созданием в Казахстане конкурентоспособных предприятий и инфраструктуры в несырьевых отраслях экономики, в том числе способствующих экспорту казахстанских товаров, работ, услуг и капитала.
-----------------------------
1 Здесь и далее в контексте привлечения иностранных инвестиций несырьевой сектор принимается без учета финансовой деятельности и операций с недвижимым имуществом, аренды и услуг предприятиям
Государственная поддержка инвестиций в приоритетных отраслях
экономики Казахстана
Государственная поддержка инвестиций, направляемых в приоритетные сектора экономики, предусмотрена Законом Республики Казахстан "Об инвестициях" и осуществляется посредством предоставления инвестиционных преференций.
В рамках мер государственной поддержки инвестиций всего заключено 425 контрактов на осуществление инвестиции, предусматривающих инвестиционные преференции, на общую сумму заявленных инвестиций 2984,4 млрд. тенге. В 2006 году - 99 контрактов на общую сумму заявленных инвестиций 163 млрд. тенге. В 2007 году - 102 контракта на общую сумму заявленных инвестиций 245,0 млрд. тенге, в 2008 году - 107 контрактов на общую сумму заявленных инвестиций 2283,5 млрд. тенге.
Объемы фактически вложенных инвестиций в результате реализации проектов, по которым оказаны меры государственной поддержки инвестиций, составили всего 4437,1 млн. долларов США, в том числе по годам:
в 2006 году - 1166,5 млн. долларов США;
в 2007 году - 1093,2 млн. долларов США;
в 2008 году - 2177,4 млн. долларов США.
Основной проблемой в сфере государственной поддержки инвестиций является снижение роли института инвестиционных преференций в вопросе  привлечения инвестиций. В большинстве случаев инвестиционные преференции не носят стимулирующего воздействия на принятие решения об осуществлении инвестиций, а применяются инвесторами как дополнительный способ снижения затрат при реализации инвестиционного проекта.
Распространение использования финансовых инструментов в
финансировании проектов
Одним из важных факторов повышения конкурентоспособности казахстанской экономики является конкурентоспособность финансового сектора. Использование широкого спектра финансовых инструментов существенно расширяет возможности финансирования проектов. Несмотря на значительные изменения в области регулирования инвестиций, в том числе и иностранных, следует отметить, прежде всего, непроработанность проблемы выбора и обоснования применения финансовых инструментов (венчурное финансирование, инвестиционное кредитование, стратегическое партнерство, финансовый лизинг и др.) для привлечения инвестиций, а также в целях улучшения инвестиционной инфраструктуры.
Основные проблемы в сфере инвестиций
Недостаточная инвестиционная привлекательность несырьевого сектора экономики (административные барьеры, неразвитая транспортная и коммуникационная инфраструктура, недостаток квалифицированной рабочей силы, низкая емкость казахстанского рынка);
недостаточная развитость механизма поддержки и защиты отечественных производителей;
отсутствие достаточной информации о потенциальных рынках вложения инвестиций и способах выхода на эти рынки для иностранных компаний.
Координация региональных индустриальных проектов
В соответствии со Стратегией индустриально-инновационного развития Казахстана на 2003 - 2015 годы и Стратегии территориального развития Республики Казахстан до 2015 года в 2006 - 2008 годах созданы 7 социально-предпринимательских корпораций (СПК) в семи макрорегионах страны: Сарыаркинский - АО "НК СПК "Сарырака", Жетысуйский - АО "НК СПК "Жетісу", Иртышский - АО "НК СПК "Ертіс", Северный - АО "НК СПК "Тобол", Каспийский - АО "НК СПК "Каспий", Южный - АО "НК СПК "Оңтүстік", Уральский - АО "НК СПК "Батыс".
Сформирована необходимая на первоначальном этапе нормативно-правовая база функционирования СПК, в том числе Концепция создания региональных СПК, Меморандумы об основных принципах деятельности СПК и др., которыми определена миссия СПК, задачи и функции. Согласно данным документам миссия СПК заключается в содействии экономическому развитию регионов путем консолидации государственного и частного секторов, создание единого экономического рынка на основе кластерного подхода. СПК - это региональные институты развития, управляющие переданными государственными активами, включая участки неосвоенных земель и месторождения и исполняющие роль генератора проектов, привлекающего инвестиции на их реализацию. Координация деятельности СПК (утверждение стратегических планов, мониторинг деятельности и др.) ведется за счет единой системы корпоративного управления с привлечением к работе специальной организации, которая занимается учетом, обработкой данных по всем проектам СПК для развития малого и среднего предпринимательства в промышленности.
В целях осуществления своей миссии СПК были переданы государственные активы: земля, недра, госсобственность, денежные средства. СПК должны стать проводниками индустриальной программы через подготовку и реализацию согласованных инвестиционных проектов, а также эффективным региональным финансовым инструментом развития МСБ в рамках государственно-частного партнерства, на основе экономических и коммерчески обоснованных способов, с высоким уровнем социальной ответственности.

Елдің орнықты экономикалық өсімін және бәсекеге қабілеттігін қамтамасыз ететін теңгерімді экономикалық құрылымға өтудің стратегиялық міндетін өнеркәсіпті белсенді құрылымдық қайта құру және экономикалық дамуға жаңа сапа беру жолымен шешуге болады. Сондықтан мемлекет өз күшін экономиканы одан әрі әртараптандыру және әлемдік шаруашылық жүйесіне үйлесімді ықпалдасу үшін жағдай жасауға шоғырландырды. Бұл саясаттың негізгі құралы өңдеуші сектордың дамуын ілгерілетуге және осының негізінде бір жақты шикізаттық бағдарды бірте-бірте еңсеруге бағытталған 2003 - 2015 жылдарға арналған Индустриялық-инновациялық даму стратегиясы (бұдан әрі — Стратегия) болып табылады.
Өңдеуші өнеркәсіпте 2000 жылмен салыстырғанда 2015 жылы еңбек өнімділігін км дегенде 3 есе ұлғайту және ЖІӨ-нің энергияны қажетсінуін 2 есе азайту Стратегияны іске асрудың тірек көрсеткіштері ретінде таңдалып алынды. Жүргізілген талдау бұл мақсаттарға қол жеткізуге болатынын көрсетеді және ағымдағы сәтте болжамды көрсеткіштерді басып озу байқалып отыр.
Стратегияның 1-кезеңінде (2003 - 2005 жылдар) одан әрі технологиялық дамудың жүйелік мәселелері шешілді. Жасалған талдау ұмтылған жоспарлардың және бағдарламалық құжаттың болжамды сандық көрсеткіштерінің орындалғанын сипаттайды:
заңнамалық және нормативтік база дайындалды (30-ға таяу заң), салаларды дамытудың негізгі бағдарламалары қалыптасты (30-дан астам бағдарлама) және өндірістер факторларды дамытудың жүйелік мәселелері шешілді;
жаңа институционалдық негіз қалыптасты (даму институттары, ӘКК, холдингтер, Ғылым қоры және тағы басқалары);
пилоттық жобаларды іске асыру және қамтамасыз етуші инфрақұрылымды (кластерлер, технопарктер, АЭА, индустриялық аймақтар) салу басталды.
Стратегияны іске асырудың 2-кезеңінде немесе «белсенді іске асыру сатысы» (2006 - 2010 жылдар) кезеңінде өнеркәсіпті жаңғырту және экономиканы әртараптандыру жөніндегі жобаларды іске асыру бойынша нақты міндеттер қойылады. Сондықтан ағымдық қызметтің өзекті бағыты басым салаларда өңдеуші технологиялық өндірістер құру болып табылады.
Әлемдік тәжірибе көрсетіп отырғандай, бизнесті дамытуға арналған, атап айтқанда салық жеңілдіктері мен кедендік преференциялар берілетін қолайлы жағдайлар құрылатын аумақтар — арнайы экономикалық аймақтарды ұйымдастыру барынша тиімді ынталандыру тетіктерінің бірі болып табылады. Осыған байланысты арнайы салықтық және кедендік режимі бар АЭА құру және қажетті инфрақұрылымдық ресурстармен қамтамасыз ету отандық экспорт тауарларын қайта бөлуді тереңдету, қосылған құны жоғары өндірістер мен Қазақстанның көліктік әлеуетін дамыту көзқарасы бойынша перспективалық болып табылады.
Шекара маңы өңірлерінде арнайы экономикалық аймақтар құру айрықша тартымды болып табылады, өйткені бұл жағдайда аймақ шегінде трансшекаралық аумақтың барлық ерекше проблемаларын іс жүзінде шешуге болады.
Стратегияда көзделген мақсаттарға қол жеткізу, инвестициялық және инновациялық жобалардың тиімділігін арттыру әрі оларды жедел жылжыту үшін өнеркәсіпте жаңа активтер құру, жаңа технологиялар мен инновациялар енгізу, сондай-ақ өнеркәсіптегі шағын және орта кәсіпорындар үлесін ұлғайту үшін даму институттары қарастыратын жобаларды қолдау жөніндегі жұмысты үйлестіру қажет.
Қазіргі уақытта Қазақстан аумағында 6 арнайы экономикалық аймақ жұмыс істейді.
«Ақтау» теңіз порты» мен «Астана - Жаңа қала» АЭА ойдағыдай жұмыс істеуде. «Ақпараттық технологиялар паркі» мен «Оңтүстік» АЭА - қалыптасу процесі үстінде. «Ұлттық индустриялық мұнай-химия технопаркі» және «Бурабай» АЭА-ның қызметін қамтамасыз ету үшін АЭА-ның әкімшілігі, кеден және салық органдарының аумақтық бөлімшелері сияқты қажетті жағдайлар қалыптастырылуда.
Бұл АЭА-лар алдында ауқымды және нақты міндеттер қойылған. Оларды шешу өңірлердің экономикалық әлеуетін іске асыруға, инвестициялық және бизнес-ахуалды жақсартуға ықпал ететін болады. Сондай-ақ 2 жаңа: Қорғас -Шығыс қақпасы, Достық АЭА құру болжануда.
Жасалған талдау бұл аймақтардың жұмыс істеуінің оң тиімділігін көрсетіп отыр. Мысалы, салық пен кедендік жеңілдіктер беру және инфрақұрылым мен қамтамасыз ету есебінен:

Стратегическую задачу перехода к сбалансированной экономической структуре, обеспечивающей устойчивый экономический рост и конкурентоспособность страны, можно решить только путем активной структурной перестройки промышленности и придания нового качества индустриальному развитию. Поэтому государство сконцентрировало свои усилия на создании условий для дальнейшей диверсификации экономики и гармоничной интеграции в мирохозяйственную систему. Основным инструментом данной политики является Стратегия индустриально-инновационного развития на 2003 - 2015 годы (далее - Стратегия), направленная на опережающее развитие обрабатывающего сектора и на этой основе постепенного преодоления однобокой сырьевой ориентации.
Опорными показателями реализации Стратегии были избраны повышение производительности труда в обрабатывающей промышленности к 2015 году не менее, чем в 3 раза по сравнению с 2000 годом и снижение энергоемкости ВВП в 2 раза. Проведенный анализ показывает, что эти цели достижимы и на текущий момент наблюдается опережение прогнозных показателей.
На 1-м этапе Стратегии (2003 - 2005 годы) решены системные вопросы дальнейшего технологического развития. Проведенный анализ характеризует исполнение намеченных планов и прогнозных количественных показателей программного документа:
подготовлена законодательная и нормативная правовая база (около 30 законов), сформированы основные программы развития отраслей (более 30 программ) и решены системные вопросы развития факторов производства;
сформирована новая институциональная основа (институты развития, СПК, холдинги, Фонд науки и другие);
начата реализация пилотных проектов и строительство обеспечивающей инфраструктуры (кластеры, технопарки, СЭЗ, индустриальные зоны).
2-й этап реализации Стратегии (2006 - 2010 годы) или "фаза активной реализации" ставит конкретную задачу по реализации проектов по модернизации промышленности и диверсификации экономики. Поэтому ключевым направлением текущей деятельности является создание обрабатывающих технологичных производств в приоритетных отраслях.
Как свидетельствует мировой опыт, одним из наиболее эффективных стимулирующих механизмов является организация специальных экономических зон - территорий, на которых создаются благоприятные условия для развития бизнеса, в частности, предоставляются налоговые льготы и таможенные преференции. В этой связи создание СЭЗ со специальным налоговым и таможенным режимом и обеспечение необходимыми инфраструктурными ресурсами является перспективным с позиции углубления передела товаров отечественного экспорта, развития производств с высокой добавленной стоимостью и транспортного потенциала Казахстана.
Особенно привлекательным является создание специальных экономических зон в приграничных регионах, так как в этом случае в пределах зоны можно также успешно решить практически все специфические проблемы трансграничных территорий.
Для достижения целей, предусмотренных Стратегией индустриально-инновационного развития, повышения эффективности и ускоренного продвижения инвестиционных и инновационных проектов, необходима координация работы по поддержке проектов, рассматриваемых институтами развития для создания новых активов в промышленности, внедрения новых технологий и инноваций, а также увеличения доли малых и средних предприятий в промышленности.
В настоящее время на территории Казахстана функционируют 6 специальных экономических зон.
СЭЗ "Морпорт Актау" и "Астана - Новый город" успешно функционируют. СЭЗ "Парк информационных технологий" и "Оңтүстік" - находятся в процессе становления. Для обеспечения деятельности СЭЗ "Национальный индустриальный нефтехимический технопарк" и "Бурабай" формируются необходимые условия, такие как администрация СЭЗ, территориальные подразделения таможенного и налогового органов.
Перед данными СЭЗ поставлены масштабные и конкретные задачи. Их решение будет способствовать реализации экономического потенциала регионов, улучшению инвестиционного и бизнес-климата. Также предполагается создание 2 новых СЭЗ: Хоргос - Восточные ворота, Достык.
Проведенный анализ характеризуют положительную эффективность функционирования этих зон. К примеру, за счет предоставления налоговых и таможенных льгот и обеспечения инфраструктурой:

«Астана - жаңа қала» АЭА-де қазіргі кезде 857 млрд. теңге (6,8 млрд. АҚШ доллары) тартылып, оның ішінде 60 %-ы жеке инвестициялар, 136 объекті пайдалануға берілді;
«Ақпараттық технологиялар паркі» АЭА-де қазірдің өзінде 29 компания жұмыс істейді, ал өндірілетін өнімнің жалпы көлемі шамамен 1 млрд. теңгені құрайды.
«Ақтау» теңіз порты» АЭА-де 348 млн. АҚШ доллары сомасына үш зауыт салынып, 1163 жұмыс орны құрылған, сондай-ақ 10 инвестициялық жоба іске асырылуда.
«Оңтүстік» АЭА-де АЭА аумағында 5 инвестициялық жобаны іске асыру басталды, олар: «Мақта өнеркәсіп целлюлоза» ЖШС, «Ютекс - KZ» ЖШС, «Oxy Textile» ЖШС, «Есенжол-Назар» ЖШС, «Орта Азия Тоқыма Санаи» ЖШС.
Сонымен қатар, АЭА-ның тиімді жұмыс істеуі бөлігінде АЭА құру және жұмыс істеуі саласында нақты мемлекеттік саясаттың болмауына және АЭА аумағына салықтық жеңілдіктерді беру бөлігінде салықтық заңнаманың жетілдірілмеуіне байланысты проблемалар бар.
Экономиканың өңдеуші салаларын дамыту
2007 жылы отандық өнеркәсіп өнімдерінің көлемі 2006 жылмен салыстырғанда 4,5 %-ға өсті және шамамен 64 млрд. АҚШ долл. жетті.
Өңдеуші өнеркәсіпте екінші жыл қатарынан (2006 - 2007 жылдар) өңдеуші өнеркәсіптегі өсу қарқыны тау-кен өндіру өнеркәсібіне қарағанда айтарлықтай жоғары болды. 2007 жылы өңдеуші өнеркәсіптегі өндіріс көлемі 6,7 %-ға ұлғайды, бұл ретте тау-кен өндіру өнеркәсібінде бұл көрсеткіш - тек қана 2,6 %-ды құрады.
Құрылыс индустриясында және құрылыс материалдары өндірісінде:
2007 жылы құрылыс материалдары өндірісінің өсімі 2006 жылғы осыған ұқсас кезеңмен салыстырғанда орташа есеппен 26,7 %-ды құрады, ақшалай көріністе құрылыс индустриясы кәсіпорындары 321,4 млрд. теңге сомасына өнім шығарды.
Құрылыс материалдарын отандық өндірушілер өнімнің көлемі, номенклатурасы бойынша құрылыс саласының қажеттілігін толық мөлшерде қанағаттандырып отырмағанын атап кету қажет. Құрылыс материалдарына қажеттілік көлемі 2007 жылы - 565 млрд. теңгені құрады. Бұл ретте, отандық өндіріс 57 %-ды құрады. 2007 жылы 2,2 млрд. АҚШ долларына құрылыс материалдары импортталды.
Жеңіл және ағаш өңдеу өнеркәсібінде.
2007 жылы 2006 жылдың осыған ұқсас кезеңімен салыстарғанда тері, теріден жасалған бұйымдар өндірісінде және аяқ киім өндірісінде - 47,6 %-ға, сурек өңдеу және ағаштан жасалған бұйымдар өндірісінде - 12,3 %-ға, целлюлозалық-қағаз өнеркәсібі және баспахана ісінде - 4,5 %-ға, жиһаз өндірісі кіретін өнеркәсіптің өзге салаларында - 18,4 %-ға өсім байқалды. Өндірістің 15,3 %-ға құлдырауы тоқыма және тігін өнеркәсіптерінде болды.

в СЭЗ "Астана - новый город" на текущий момент привлечено 857 млрд. тенге (6,8 млрд. долларов США), причем 60 % из них - частные инвестиции, 136 объектов введены в эксплуатацию;
в СЭЗ "Парк информационных технологий" уже действует 29 компания, а общий объем производимой продукции составляет около 1 млрд. тенге;
в СЭЗ "Морпорт Актау" построены три завода на сумму 348 млн. долларов США, создано 1163 рабочих места, также реализуются 10 инвестиционных проектов;
в СЭЗ "Оңтүстік" начата реализация 5 инвестиционных проектов на территории СЭЗ: ТОО "Хлопкопром-целлюлоза", ТОО "Ютекс-KZ", ТОО "Оху Textile", TOO "Есенжол-Назар", ТОО "Орта Азия Текстиль Санаи".
Вместе с тем, в части эффективного функционирования СЭЗ имеются проблемы связанные с отсутствием четкой государственной политики в сфере создания и функционирования СЭЗ и несовершенства налогового законодательства в части предоставления налоговых льгот на территории СЭЗ.
Развитие обрабатывающих отраслей экономики
В 2007 году объем отечественной промышленной продукции возрос по сравнению с 2006 годом на 4,5 % и достиг около 64 млрд. долл. США.
В обрабатывающей промышленности второй год подряд (2006 - 2007 годы) темпы роста в обрабатывающей промышленности были значительно выше, чем в горнодобывающей промышленности. В 2007 году объем производства в обрабатывающей промышленности увеличился на 6,7 %, тогда как в горнодобывающей промышленности - только на 2,6 %.
В стройиндустрии и производстве строительных материалов:
Рост производства строительных материалов за 2007 год по сравнению с аналогичным периодом 2006 года составил в среднем 26,7 %, в денежном выражении предприятия строительной индустрии произвели продукции на сумму 321,4 млрд. тенге.
Следует отметить, что отечественные производители стройматериалов не в полной мере удовлетворяют потребности строительной отрасли по объему, номенклатуре продукции. Объем потребности в строительных материалах 2007 году составил - 565 млрд. тенге. При этом доля отечественного производства составила 57 %. В 2007 году импортировано строительных материалов на сумму 2,2 млрд. долл. США.
В легкой и деревообрабатывающей промышленности.
В 2007 году по сравнению с аналогичным периодом 2006 года наблюдался рост в производстве продукции в производстве кожи, изделий из кожи и производстве обуви - на 47,6 %, обработке древесины и производстве изделий из дерева - на 12,3 %, в целлюлозно-бумажной промышленности и издательском деле - на 4,5 %, в прочих отраслях промышленности, куда входит производство мебели - на 18,4 %. Спад производства произошел только в текстильной и швейной промышленности - на 15,3 %.

2008 жылы 2007 жылғы осыған ұқсас кезеңмен салыстырғанда тоқыма және тігін өнеркәсібі өнімдері өндірісінде - 13,6 %-ға; сүрек өңдеу және ағаштан жасалған бұйымдар өндірісінде - 10,2 %-ға, тері, теріден жасалған бұйымдар өндірісінде және аяқ киім өндірісінде - 63,7 %-ға өсім байқалды. Өндірістің 4,4 %-ға құлдырауы целлюлозалық-қағаз өнеркәсібі және баспахана ісінде болды.
Индустриялық даму саласындағы проблемалар
Өңдеуші сектор өнімінің бәсекеге қабілетінің төмендігі;
кәсіпорындардың технологиялық деңгейінің төмендігі, жабдықтардың мүлде тозуы мен моральдық ескіруі;
айналым қаражатының жеткіліксіздігі мен төменгі пайыздық ставкасы бар ұзақ кредиттерге қол жетпеушілік;
отандық кәсіпорындардың инновациялық белсенділік деңгейінің төмендігі;
өңдеуші өндірісті дамыту үшін салық, кеден заңнамаларындағы ынталандырудың әлсіздігі.
2. Инновациялық даму Ұлттық инновациялық жүйе қалыптастыру
Отандық өнеркәсіптің өнімділігін және бәсекеге қабілеттілігін арттыруда табыстылықтың айқындаушы факторы инновациялық қызмет, отандық және шетелдік әрі ғылыми-техникалық пен технологиялық әлеуетті пайдалану және оның негізінде бәсекеге қабілетті өндірісті құру болып табылады.
Инновациялық даму саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі міндеті ұлттық инновациялық жүйенің мынадай: ғылыми әлеует, инновациялық инфрақұрылым, қаржылық инфрақұрылым, инновациялық кәсіпкерлік сияқты негізгі элементтерін қалыптастыру және дамыту болып табылады. Министрлік инновациялық дамыту саласындағы уәкілетті орган ретінде мемлекеттің, жеке бизнес пен азаматтық қоғамның басымдықтарын инновациялық қызметті жандандыру және әлемдік экономикадағы қазіргі уақыттағы өзгерістер жағдайында елдің технологиялық деңгейін арттыру басымдықтарын уақтылы қайта бағдарлау бойынша шаралар қабылдайды.
Заңнамалық базаны жетілдіру шеңберінде «Инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау туралы» Заңға өзгерістер мен толықтырулар енгізу жүзеге асырылуда. Заң жобасы негізгі қызметі инновациялық саланы дамытуға бағытталған әртүрлі заңды тұлғалардың мүдделерін кеңейтетін нормаларды көздейді. Атап айтқанда, ол мынадай даму институттарына: «Инжиниринг және технологиялар трансферті» АҚ-ға, «Ғылым қоры» АҚ-ға және «ҚазАгроИнновация» АҚ-ға қатысты болады. Заң жобасының тағы бір сипатты ерекшелігі инновациялық қызметті мемлекеттік қолдауды Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілетін және республикалық бюджет қаражатынан қаржыландырылатын Инновациялық дамыту шараларының кешенін қалыптастыру арқылы жүзеге асырылады. Инновациялық дамыту шараларының кешенін инновациялық қызмет саласындағы уәкілетті орган қалыптастырады және инновациялық даму институттары іске асыратын болады.
Заңнамалық және атқарушылық билік органдары өкілдерінің бизнес және ғылыми ортаның мүдделі өкілдерімен тығыз ынтымақтастығы кезінде жоспарланған міндеттер мен әзірленген нормативтік-құқықтық актілерді іске асыру экономиканың нақты секторында инновациялық белсенділікті арттырады, бұл ел экономикасын инновациялық дамудың жаңа жолына шығаруға мүмкіндік береді.

В 2008 году в по сравнению с аналогичным периодом 2007 года наблюдался рост в производстве продукции в текстильной и швейной промышленности - на 13,6 %; обработке древесины и производстве изделий из дерева - на 10,2 %, производстве кожи, изделий из кожи и производстве обуви - на 63,7 %. Спад производства произошел только в целлюлозно-бумажной промышленности и издательском деле - на 4,4 %.
Проблемы в сфере индустриального развития
Низкая конкурентоспособность продукции обрабатывающего сектора;
низкий технологический уровень предприятий, физический износ и моральное устаревание оборудования;
нехватка оборотных средств и недоступность длинных кредитов с низкой процентной ставкой;
низкий уровень инновационной активности отечественных предприятий;
слабые стимулы для развития обрабатывающих производств в налоговом, таможенном законодательствах.
2. Инновационное развитие
Формирование национальной инновационной системы
Определяющим фактором успеха в повышении производительности и конкурентоспособности отечественной промышленности является инновационная деятельность, использование отечественного и зарубежного научно-технического и технологического потенциала и создание на его основе конкурентоспособного производства.
Основной задачей государственной политики в области инновационного развития является формирование и развитие ключевых элементов национальной инновационной системы: научного потенциала, инновационной инфраструктуры, финансовой инфраструктуры, инновационного предпринимательства. Министерство, как уполномоченный орган в области инновационного развития, предпринимает меры по своевременной переориентации приоритетов государства, частного бизнеса и гражданского общества на активизацию инновационной деятельности и повышение технологического уровня страны, в условиях нынешних перемен в мировой экономике.
В рамках совершенствования законодательной базы осуществляется внесение изменений и дополнений в Закон "О государственной поддержке инновационной деятельности". Законопроектом предусматриваются нормы, которые расширяют интересы различных юридических лиц, основная деятельность которых направлена на развитие инновационной сферы. В частности, это затрагивает такие институты развития, как АО "Центр инжиниринга и трансферта технологий", АО "Фонд науки" и АО "КазАгроИнновация". Еще одной характерной особенностью законопроекта является осуществление государственной поддержки инновационной деятельности посредством формирования Комплекса мер инновационного развития, который будет утверждаться постановлением Правительства Республики Казахстан и финансироваться из средств республиканского бюджета. Комплекс мер инновационного развития будет формироваться уполномоченным органом в области инновационной деятельности и реализовываться институтами инновационного развития.
Реализация запланированных задач и разработанных нормативно-правовых актов, при тесном сотрудничестве представителей органов законодательной и исполнительной власти с заинтересованными представителями бизнес- и научной среды, повысит инновационную активность в реальном секторе экономики, что позволит вывести экономику страны на новый путь инновационного развития.

Ұлттық инновациялық жүйенің негізгі элементтерін қалыптастырудың 1-кезеңінде (2005 - 2007 жылдар) Ұлттық инновациялық қорды, Ғылым қорын, Инжиниринг және технологиялар трансферті орталығын, 8 өңірлік технопарктерді, 11 отандық және шетелдік қорларды қамтитын қаржылық және инновациялық инфрақұрылым құрылды.
«Инжиниринг және технологиялар трансферті орталығы» АҚ
«ИТТО» АҚ-ға ұлттық инновациялық жүйеде инновациялық құрылымды қалыптастыру мен даму жөніндегі үйлестіруші рөлі берілді. Осыған байланысты «ИТТО» АҚ өзіне ҰАЖ және ҒЗТҚЖ нәтижелерін дайындау элементі ретінде де және арнайы экономикалық аймақ, индустриялық аймақ және әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялар негізінде инновациялық өндірісті тәжірибелік құру элементтері ретіндегі технопарктер кіретін бірыңғай ұлттық инновациялық құрылымды құру жөніндегі бағытталған жұмысты жүргізеді.
Бүгінгі күні Алматы, Қарағанды және Орал қалаларында 3 өңірлік технопарктер құрылды. Өңірлік технопарктер өңірлерде жеткілікті түрде дами қоймаған зертханалық кешен, оқыту орталықтары қызметтерін, технология трансферттері, инжиниринг және т.б. бойынша қызметтер көрсетеді. Қазіргі уақытта, ТЭН әзірленді және Солтүстік Қазақстан, Оңтүстік Қазақстан, Шығыс Қазақстан облыстары мен Астана қаласында терт өңірлік технопарктерді құру жөніндегі жұмыс басталды.
Бұдан басқа, «ИТТО» АҚ-ға берілген «Ақпараттық технология паркі» АЭА-ның және ҚАЗҒТУ технопаркі активтері республикадағы инновациялық инфрақұрылымды дамыту жөніндегі институттың басым мүмкіндіктерін кеңейтті.
«ИТТО» АҚ-да ақпараттық алмасуды кеңейту және серпінді технологиялар трансфертін жүзеге асыру мақсатында Қазақстандық технологиялар трансферттері желісі (ҚТТЖ) құрылды. Қазіргі уақытта ҚТТЖ Ресей және Белоруссияның технологиялар трансферті желілерінің сертификатталған мүшесі болып табылады және олардың сайттарында өз клиенттерінің әзірлемелерін орналастыру мүмкіндігіне ие. ҚТТЖ бұдан әрі Еуропалық технология трансферттері жүйесіне кіретіні болжанады. Құрылатын Инновация және патенттер банкі ҚТТЖ-ның басым мүмкіндіктерін кеңейтуге мүмкіндік береді.
Қаржылық даму институттары.
«Ұлттық инновация қоры» АҚ 2003 жылы негізгі мақсаты елде инновациялық белсенділікті арттыруға ықпалдасу және жоғары технологиялық әрі ғылымды қажетсінетін технологияларды дамыту болып табылатын Стратегияны іске асыру шеңберінде құрылды.
Жоғары технологиялық және ғылымды қажетсінетін технологияларды дамыту мақсатында Қор мына міндеттерді кеңейтуге бағытталған еліміздің венчурлік индустриясын қалыптастыру және дамыту бойынша қызметті жүзеге асырады:
экономиканың инновациялық секторына коммерциялық инвестицияларды тарту және тепе-тең бақылауды қамтамасыз ету;
жаңа өндірістік қуаттарды игеру, жаңа жұмыс орындарын құру;
отандық әзірлемелерді коммерциялау және нәтиже ретінде инновациялық өнімнің отандық нарығының бәсекеге қабілеттілігін арттыру.

На 1-ом этапе формирования основных элементов национальной инновационной системы (2005 - 2007 годы) создана финансовая и инновационная инфраструктура, включающая в себя Национальный инновационный фонд, Фонд науки, Центр инжиниринга и трансферта технологий, 8 региональных технопарков, 11 отечественных и зарубежных венчурных фондов.
АО "Центр инжиниринга и трансферта технологий".
АО "ЦИТТ" в национальной инновационной системе отведена роль координатора по формированию и развитию инновационной инфраструктуры. В связи с этим, АО "ЦИТТ" проводится целенаправленная работа по созданию единой национальной инновационной инфраструктуры, включающей в себя технопарки, как элементы подготовки результатов НИС и НИОКР к внедрению, так и элементы практического создания инновационных производств на основе специальных экономических зон, индустриальных зон и социально-предпринимательских корпораций.
На сегодняшний день создано 3 региональных технопарка в гг. Алматы, Караганды и Уральске. Региональные технопарки оказывают услуги лабораторного комплекса, образовательного центра, услуги по трансферту технологий, инжинирингу и др., которые недостаточно развиты в регионах. В настоящий момент разработано ТЭО и начата работа по созданию четырех региональных технопарков в Северо-Казахстанской, Южно-Казахстанской, Восточно-Казахстанской областях и г. Астане.
Кроме того, переданные АО "ЦИТТ" активы СЭЗ "Парк информационных технологий" и Технопарка КАЗНТУ расширило потенциальные возможности института по развитию инновационной инфраструктуры в республике.
АО "ЦИТТ" создана Казахстанская сеть трансферта технологий (КСТТ) с целью расширения информационного обмена и осуществления трансферта прорывных технологий. В настоящее время КСТТ является сертифицированным членом Российской и Белорусской сетей трансферта технологий и имеет возможность размещать на их сайтах разработки своих клиентов. Предполагается, что в дальнейшем КСТТ войдет в Европейскую систему трансферта технологий. Создаваемый Банк инноваций и патентов позволит расширить потенциальные возможности КСТТ.
Финансовые институты развития.
АО "Национальный инновационный фонд" создан в 2003 году в рамках реализации Стратегии, основной целью которого является содействие повышению инновационной активности в стране и развитию высокотехнологичных и наукоемких производств.
В целях развития высокотехнологичных и наукоемких производств Фондом осуществляется деятельность по формированию и развитию венчурной индустрии страны, которая направлена на решение следующих задач:
привлечение коммерческих инвестиций в инновационный сектор экономики и обеспечение адекватного контроля;
освоение новых производственных мощностей, создание новых рабочих мест;
коммерциализация отечественных разработок и, как следствие, повышение конкурентоспособности отечественного рынка инновационной продукции.

2008 жылғы 30 қарашадағы жай-күй бойынша Қорға барлығы 502 жоба түсті, оның ішінде: 147 инвестициялық жобалар, 351 ғылыми-зерттеу және тәжірибелі-конструкторлық әзірлемелер, 4 жоба жыл сайынғы NIF$50К конкурсының жеңімпаздарынікі. 2008 жылғы 30 қарашадағы жай-күй бойынша тау-кен өндіру, мұнай-газ, химия және медицина өнеркәсібі, машина жасау, ауыл және орман шаруашылығы, ақпараттық технология аясы, құрылыс, металлургия тәрізді салаларда 29 ғылыми-зерттеу және тәжірибелі-конструкторлық әзірлемелер және 5 инвестициялық жобалар аяқталды.
Қор өз қызметі уақытында 6 қазақстандық венчурлік қорларды құрды:
1. «ВФ Адвант» АҚ - фармацевтика және биотехнология;
2. «АИФРИ «Сентрас» АҚ - әртүрлі салалар;
3. «ФВТ Арекет» АҚ - старт-ап компанияларындағы инвестициялар;
4. «Glotur Technology Fund» АҚ - ақпараттық технологиялар;
5. «Almaty Venture Capital» АҚ - құрылыс материалдары және технологиялар;
6. «LogyCom» АҚ - ақпараттық технологиялар.
2008 жылғы 30 қарашадағы жай-күй бойынша жергілікті венчурлік қорлар жалпы сомасы 9,0 млрд. теңге 16 жобаны қаржыландыруда, Қор үлесі 3,7 млрд. теңгені құрайды.
Отандық венчурлік қорлардың жұмыс тиімділігін бағалау үшін кезең ішінде тартылған жобалар және инвестициялардың өсу саны бойынша Тиімділіктің басым көрсеткіштері әзірленді, келісілді және бекітілді. Отандық өндіріске қазіргі технологияларды дамыту және енгізу үшін Қор 5 шетелдік венчурлік қорлар акционері болды.
Бұдан басқа, отандық және шетел инвесторларын тартумен қазақстандық венчурлік инфрақұрылымды дамыту жөніндегі бағдарламаны іске асыру үшін инвестициялау географиясы бар, ҚР аумағында шектелмеген отандық және шетел инвесторлары бірлесіп 10 жылдық өмір сүру мерзімі мен 2010 жыл ішінде 2 венчурлік қорды құру жоспарлануда.
Сонымен қатар, жұмыс істеп тұрған жобалардан және таза пайдадан жоспарланған шығындардан қаражат бөлігі жаңа инновациялық жобаларды қаржыландыруға бағытталатын болады. 2010 жылдан бастап 2014 жылы 7 500 млн.теңге сомасына жаңа 15 жобаларды қаржыландыру жоспарлануда, жылына орташа жаңа 3 инновациялық жоба.
Аталған жобаларды іске асыру нәтижесі жаңа жұмыс орындарын құру, жаңа қызметтер мен өндірісті дамыту болып табылады.
Қазіргі уақытта Қазақстандағы кәсіпорындардың инновациялық белсенділік деңгейі 3 %-дан сәл астам, бұл ЕО елдерінен анағұрлым төмен. Бұдан басқа, проблемалық мәселе, ғылымды қаржыландыру болып табылады. Осылайша, қолдағы деректер бойынша ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерге мемлекеттің жыл сайынғы шығыстары орташа алғанда мынаны құрайды (ЖІӨ-ден): АҚШ-та және Жапонияда - 3 %-ды, Германия мен Францияда - 2-2,5 %-ды, Швецияда - 4,0 %-ды. Еуроодақ өзінің барлық мүшелеріне ғылымға деген салымдар деңгейін ЖІӨ-ден 2,5 %-ға дейін жеткізуді ұсынатынын ескеру қажет.

По состоянию на 30 ноября 2008 года, всего в Фонд поступило 502 проекта, в том числе: 147 инвестиционных проектов, 351 научно-исследовательских и опытно-конструкторских разработок, 4 проекта победителей ежегодного конкурса NIF$50K. По состоянию на 30 ноября 2008 года завершены 29 научно-исследовательских и опытно-конструкторских разработок и 5 инвестиционных проектов в таких отраслях, как горнодобывающая, нефтегазовая, химическая и медицинская промышленность, машиностроение, сельское и лесное хозяйство, сфера информационных технологий, строительство, металлургия.
За время своей деятельности Фондом создано 6 казахстанских венчурных фондов:
1. АО "ВФ Адвант" - фармацевтика и биотехнологии;
2. АО "АИФРИ "Сентрас" - различные сферы;
3. АО "ФВТ Арекет" - инвестиции в старт-ап компании;
4. АО "Glotur Technology Fund" - информационные технологии;
5. АО "Almaty Venture Capital" - строительные материалы и технологии;
6. АО "LogyCom" - информационные технологии.
По состоянию на 30 ноября 2008 года местными венчурными фондами финансируются 16 проектов на общую сумму 9,0 млрд. тенге, доля Фонда составляет 3,7 млрд. тенге.
Для оценки эффективности работы отечественных венчурных фондов разработаны, согласованы и утверждены Ключевые показатели эффективности по количеству привлеченных проектов и прироста инвестиций за период.
Для развития и внедрения современных технологий в отечественные производства Фонд стал акционером 5 зарубежных венчурных фондов.
Кроме того, для реализации программы по развитию казахстанской венчурной инфраструктуры с привлечением отечественных и иностранных инвесторов планируется создание 2 венчурных фондов в течение 2010 года со сроком жизни 10 лет совместно с отечественными и иностранными инвесторами, с географией инвестирования, не ограничивающейся территорией РК.
Вместе с тем, часть средств от планируемых выходов из существующих проектов и чистой прибыли будет направлена на финансирование новых инновационных проектов. Всего с 2010 по 2014 годы планируется профинансировать 15 новых проектов на сумму 7 500 млн. тенге, в среднем по 3 новых инновационных проекта в год.
Результатом реализации данных проектов будет создание новых рабочих мест, развитие новых услуг и производств.
В настоящее время уровень инновационной активности предприятий в Казахстане колеблется на уровне чуть более 3 %, что значительно ниже, чем в странах ЕС. Кроме того, проблемным вопросом является объем финансирования науки. Так, по имеющимся данным ежегодные расходы государств на научные исследования и разработки составляют в среднем (от ВВП): в США и Японии - 3 %, в Германии и во Франции 2 - 2,5 %, в Швеции - 4,0 %. Следует отметить, что Евросоюз рекомендует всем своим членам довести уровень вложений в науку до 2,5 % от ВВП.

Салыстыру үшін - Қазақстанда ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерге арналған жалпы шығындар 2007 жылы ЖІӨ-ден 0,26 %-ды құрады.
Инновациялық саладағы проблемалар
Қазақстанда өнертапқыштық коэффициенті төмен (Қазақстан Республикасында көрсеткіш Ресейге қарағанда 1,6 есе, АҚШ пен Германияға қарағанда 5-6 есе және Жапониямен салыстырғанда 30 есе төмен)2.
ғылыми-технологиялық тізбек аяқталуға жақындағанына қарай өнертапқыштық белсенділігі төмен (Талданатын кезең ішінде Қазақстанда өнеркәсіптік меншікке арналған қорғау құжаттарының 5 249 қолданыста болды, оның ішінде: өнертапқыштыққа - 4 744 (90,4 %), пайдалы модельдерге - 109 (2,1 %), өнеркэсіптік үлгілерге - 396 (7,7 %)3.
кәсіпорынның технологиялық деңгейі төмен, физикалық тозу және жабдықтың моральдік ескіруі4.
Осыған байланысты мыналармен байланысты жүйелік сипаттағы мәселелерді шешу алға қойылған:
ұлттық инновациялық жүйені ыдырату;
ғылым мен өндіріс арасындағы сақталатын алшақтық;
ғылым және инновацияны қаржыландырудың мемлекеттік тетігін жетілдіру және ғылыми қызмет басымдылықтарын қайта қарау.
--------------------
2 Өнертапқыштыққа резиденттер берген өтінімдер саны 1 млн. адам. Соңғы жылдардағы талдау бойынша аталған коэффициент Қазақстанда 100,5-ті құрады (салыстыру үшін Ресейде - 165, АҚШ-та - 599,6, Германияда -3141,8);
3Германияда (патенттік белсендік бойынша АҚШ-пен Жапониядан кейін 3-орында) құрылым мынадай көрініс тапты: өнертапқыштыққа сақтау құжаттары-21 %, пайдалы модельдерге-21 %, өнеркәсіптік үлгілер-58 %.
4 Мұнай өңдеу және металл өндірумен байланысты емес салаларда жабдықтардың тозу деңгейі соңғы 3 жыл ішінде 45 %-дан 62 %-ға дейін құрады. Өндіруші өнеркәсіп кәсіпорындарда толық тозған машиналар, жабдықтар мен көлік құралдарының үлес салмағы 12 %-ға дейін жетті.
3. Сауданы дамыту Ішкі сауда
Ішкі сауда халықтың өмір тіршілігін қамтамасыз етудің бір саласы ретінде республикадағы нарықтық қайта құру кезеңінде түбегейлі өзгерістерге ұшырады.
Экономиканың басқа бір де бір саласында, саудадағыдай жоғары кәсіпкерлік белсенділік қалыптасқан жоқ, бұл тұтыну нарығының дамуына әсер етті.
2007 жылы сауда нарықтарындағы айналым көлемін қамтитын бөлшек тауар айналымының көлемі 1,8 трлн. теңгені немесе 15 млрд. АҚШ долларын құрады және 2006 жылмен салыстырғанда 10 %-ға ұлғайды. 2008 жылғы қаңтар - қазан айларында бөлшек тауар айналымы көлемі 2,0 трлн. теңгені құрап, өткен жылдың тиісті кезеңімен салыстырғанда (тұрақты бағадағы) 3,3 %-ға ұлғайды.

Для сравнения - в Казахстане валовые затраты на научные исследования и разработки в 2007 году составили 0,26 % от ВВП.
Проблемы в инновационной сфере
Низкий коэффициент изобретательности в Казахстане (В Республике Казахстан в 1,6 раз ниже показатель, чем России, в 5 - 6 раз ниже, чем в США и Германии, и в 30 раз ниже по сравнению с Японией)2.
низкая изобретательная активность по мере приближения к завершению научно-технологической цепочки (В течение анализируемого периода в Казахстане действовало 5 249 охранных документов на промышленную собственность, из них: на изобретения - 4 744 (90,4 %), на полезные модели - 109 (2,1 %), на промышленные образцы - 396 (7,7 %)3.
низкий технологический уровень предприятий, физический износ и моральное устаревание оборудования4.
В этой связи предстоит решить вопросы системного характера связанные с:
дезинтеграцией национальной инновационной системы,
сохраняющимся разрывом между наукой и производством,
совершенствованием государственного механизма финансирования науки и инноваций и пересмотр приоритетов научной деятельности.
---------------------
2 Количество поданных резидентами заявок на изобретения на 1 млн. человек. По анализу последних лет данный коэффициент составил в Казахстане 100,5 (для сравнения в России 165, в США - 599,6, в Германии - 652,7 в Японии - 3141,8).
3 В Германии, (3-е место по патентной активности после США и Японии) структура выглядит следующим образом: охранные документы на изобретения - 21 %, на полезные модели - 21 %, промышленные образцы - 58 %.
4 Степень износа оборудования в отраслях, не связанных с добычей нефти и производством металлов, в последние 3 года составляет от 45 % до 62 %. Удельный вес полностью изношенных машин, оборудования и транспортных средств на предприятиях обрабатывающей промышленности достиг 12 %.
3. Развитие торговли
Внутренняя торговля
Внутренняя торговля, как одна из важнейших сфер жизнеобеспечения населения, за период рыночных преобразований в республике претерпела коренные изменения.
Как ни в одной другой отрасли экономики, в торговле сформировалась высокая предпринимательская активность, что не замедлило сказаться на развитии потребительского рынка.
В 2007 году объем розничного товарооборота, который включает объемы оборота на торговых рынках, составил 1,8 трлн. тенге, или около 15 млрд. долл. США и по сравнению с 2006 годом увеличился на 10 %. В январе-октябре 2008 года объем розничного товарооборота составил 2,0 трлн. тенге и увеличился по сравнению с соответствующим периодом прошлого года (в постоянных ценах) на 3,3 %.

Республикада 2007 жылы ЖІӨ-дегі сауда үлесі 11,8 %-ды, 2008 жылғы қаңтар - қыркүйекте 11,7 %-ды құрағанын атап кету керек, бұл ретте ЖЮ өсімі бөлшек сауда айналымының барабар өсімін қамтамасыз ете алмайды, бұл бөлшек саудадағы жүйелі проблемалардың бар екенін көрсетті.
Бөлшек тауар айналымының жалпы көлемінде сауда базарларындағы айналым үлесі 2007 жылы 23 %-ды немесе 420 млрд. теңгені құрады, бұл 2006 жылмен салыстырғанда 8,8 %-ға төмен. Сауда базарларындағы айналым көлемінің төмендеуі екі негізгі себептен туындады.
Бірінші, екінші деңгейдегі банктердің сауданы қаржыландыру көлемінің төмендеуі (айналым қаражатын толықтыруға пайыздық ставкалардың жоғарлауы салдарынан). Мәселен, 2007 жылдың аяғында екінші деңгейдегі банктердің сауданы қаржыландыру көлемі 1,5 трлн. теңгені немесе кредит берудің жалпы көлемінің 20 %-ын құрады, ал 2005 жылы сауданы қаржыландыру көлемі 25 %-дан астам болатын.
Екінші, азық-түлік тауарларына бағалардың жоғарлауы салдарынан халықтың тұтыну белсенділігінің төмендеуі.
Қазіргі кезде ресми статистика деректеріне сәйкес сауда саласында жұмыс жасайтын халықтың саны 1 млн. астам адамды құрайды, бұл еңбекке қабілетті халықтың 15 %. Көрсетілген сан ішінде: 75 %-ына таяуы зейнеткерлік жастың алдындағы адамдар, әйелдер мен жастар, ал жоғары білімі барлар саны - 48 %.
Сонымен қатар, нақты жағдай көрсетіп отырғандай сауда саласында жұмыс істейтіндер саны жоғарыда көрсетілген саннан 2 есе артық және елдің еңбекке қабілетті халқының 27 %-ын құрайды.
Осыған байланысты сауда саласы мамандарға толы және әлеуметтік жағынан әлсіз екенін түсінуге болады.
Ішкі сауданы дамытудың ілгерінді үрдістері келеңсіз көріністермен қатар өрбіп келеді.
Ішкі саудада, оның ішінде сауда базарларында көлеңкелі айналымның айтарлықтай көлемі жинақталған, олар мыналарды қамтиды: сатушы кәсіпкерлердің де, базарлардың өздерінің де салық төлеу жүйесінің ашық еместігі; контрабандалық және контрафактілік өнімді сатудың жоғары деңгейі; белсенді алып-сатарлық қызмет; сатылатын тауарларға қолдан жасалған сапа сертификаттарын кең пайдалану; бақылаушы органдар тарапынан ақша жинау.
Қазақстанда сауда алаңдарының жетіспеушілік проблемасы сол күйінде қалып отыр, бұл базар иелерінің бәсекеге қарсы әрекеттеріне және жалдау ақысының қымбаттауына әкеледі, осының бәрі сатылатын тауардың құнына әсер етеді.
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің деректеріне сәйкес халықтың, оның ішінде сауда базарларындағы сауда алаңдарымен орташа қамтылуы республика бойынша бір мың адамға 111,7 шаршы м. құрайды. Сауда алаңдарымен ең аз қамтылу Қызылорда (48,8 шаршы м.), Оңтүстік Қазақстан (40 шаршы м.) және Жамбыл (59,3 шаршы м.) облыстарында болса, ал көп қамтылу Солтүстік Қазақстан облысында (186,6 шаршы м.), Астана қаласында (198,7 шаршы м.) және Алматы қаласында (260 шаршы м.) болып отыр.

Следует отметить, что доля торговли в ВВП республики в 2007 году составила 11,8 %, в январе-сентябре 2008 года 11,7 %, при этом рост ВВП не обеспечивает адекватный рост розничного товарооборота, что свидетельствует о наличии системных проблем в розничной торговле.
Доля оборота на торговых рынках в общем объеме розничного товарооборота в 2007 году составила 23 % или 420 млрд. тенге, что по сравнению с 2006 годом меньше на 8,8 %. Снижение объема оборота на торговых рынках стала следствием двух основных причин.
Первое, снижение объемов торгового финансирования банками второго уровня (из-за повышения процентных ставок на пополнение оборотных средств). Так, на конец 2007 года объем торгового финансирования банками второго уровня составил 1,5 трлн. тенге или 20 % от общего объема кредитования, в январе-сентябре 2008 года - 22,1 %, а в 2005 году объем торгового финансирования превышал 25 %.
Второе, снижение потребительской активности населения вследствие повышения цен на продовольственные товары.
В настоящее время численность занятого населения в сфере торговли, согласно данным официальной статистики составляет более 1 млн. человек, что составляет 15 % от трудоспособного населения. Из указанной численности: около 75 % составляют люди предпенсионного возраста, женщины и молодежь, а количество занятых, имеющих высшее образование - 48 %.
Вместе с тем, реальная ситуация показывает, что число занятых в торговой сфере примерно в 2 раза превышает указанную цифру, что составляет 27 % от трудоспособного населения страны.
В связи с чем следует полагать, что отрасль торговли является трудоизбыточной и социально уязвимой.
Позитивные тенденции развития внутренней торговли сопровождаются рядом негативных проявлений.
Во внутренней торговле, главным образом, на торговых рынках сосредоточен значительный объем теневого оборота, что включает в себя: непрозрачное налогообложение как торгующих предпринимателей, так и самих рынков; высокий уровень реализации контрабандной и контрафактной продукции; активная деятельность перекупщиков; широкое использование поддельных сертификатов качества на реализуемые товары; поборы со стороны контролирующих органов.
В Казахстане остается проблема нехватки торговых площадей, что во многом приводит к антиконкурентным действиям владельцев рынка и дороговизне арендной платы, что отражается на стоимости реализуемого товара.
Согласно данным Агентства Республики Казахстан по статистике, средняя обеспеченность населения торговыми площадями, в том числе и на торговых рынках, по республике составляет 111,7 кв. м на одну тысячу человек. Наименьшая обеспеченность торговыми площадями наблюдается в Кызылординской (48,8 кв. м), Южно-Казахстанской (40 кв. м) и Жамбылской областях (59,3 кв. м), а наибольшая в Северо-Казахстанской области (186,6 кв. м), г. Астана (198,7 кв. м) и г. Алматы (260 кв. м).

Салыстыру үшін, Францияда 1 мың тұрғынға 450 шаршы м. қазіргі заманғы сауда алаңдары тиесілі екен, бұл көрсеткіш Польшада - 350 шаршы м., Чехияда — 200 шаршы м. Бұған қоса әлемнің көптеген елдерінде сауда алаңдарымен қамтылудың нормативтері қабылданған. Мәселен, Белоруссияда ол 1 мың адамға 260 шаршы м., Ресейде қалалық жерлерде бұл норматив 230 шаршы м. деп белгіленген. Қазақстанда мұндай норматив жоқ.
Сыртқы сауда
2007 жылы жалпы сыртқы сауда айналымы 80,5 млрд. АҚШ долларын құраған және 2006 жылмен салыстырғанда 30 %-ға, оның ішінде экспорт - 47,8 млрд. АҚШ доллларына, 24,8 % ұлғайған, импорт - 32,8 млрд. АҚШ долларына, 38,3 %-ға ұлғайған.
2008 жылғы қаңтар - қазанда Қазақстандағы тауар айналымы 93,7 млрд. АҚШ долларын құраған және 2007 жылмен салыстырғанда 44,7 %-ға, оның ішінде экспорт 64,6 %-ға ұлғайған және 62,4 млрд. АҚШ долларын құрады, импорт 16,7 %-ға ұлғайып, 31,3 млрд. АҚШ долларын құрады.
Қазақстан Республикасы тауар айналымының жалпы көлемінде барынша басым салмаққа ие, қазақстандық өнімнің таяу және алыс шетелге экспорттау көлемі - 66,5 %. Бұл ретте импорт көлемі тауар айналымының жалпы көлемінің 33,5 %-ын құрайды.
Сыртқы сауда географиясы. 2007 жылғы жағдай бойынша Қазақстан әлемнің 188 елімен экспорттық-импорттық операциялар, оның ішінде экспорттық операцияларды әлемнің 119 елімен, импорттық операцияларды әлемнің 178 елімен жасайды.
Қазақстандық тауарлардың көпшілік бөлігі (84,4 %) алыс шетелдерге тиесілі (52,6 млрд. АҚШ доллары), 2008 жылғы қаңтар-қазан айларында ТМД елдеріне 9,7 млн. АҚШ доллары сомасына қазақстандық тауарлар әкетілген (15,6%).
Қазақстандық өнімнің негізгі сатып алушылары: Италия (экспорттың жалпы көлемінің 17,2 %), Швейцария (16,0 %), Қытай (10,3 %), Ресей Федерациясы (8,9 %), Франция (7,5 %), Нидерланды (6,4 %), Израиль (3,2 %), Иран (2,9 %).
2007 жылы алыс шетелдерден 18,2 млрд. АҚШ доллары сомасына (55,4 %), ТМД елдерінен - 14,6 млрд. АҚШ доллары сомасына (44,6 %) тауарлар әкелінген. 2008 жылғы қаңтар - қазанда тиісінше 16,7 млрд. АҚШ долларына (53,5 %), оның ішінде ТМД елдерінен - 14,6 млрд. АҚШ долларына (46,5 %) тауар әкелінген.
Импорттық өнімнің негізгі жеткізушілері: Ресей Федерациясы (импорттың жалпы көлемінің 31,7 %), Қытай (11,1 %), Германия (6,9 %), АҚШ (5,0 %), Украина (5,0 %), Италия (3,4 %), Ұлыбритания (1,8 %).
Сыртқы сауда құрылымы. 2007 жылы экспорттық негізгі үлесін шикізат тауарлары иеленді - 86,8 % (2006 жылғы қаңтар-желтоқсанда - 88 %), оның ішінде минералдық өнімдер - 69,7 % (71,9 %), асыл емес металдар мен одан жасалған бұйымдар 17,1 % (16,1 %).

Для сравнения, во Франции на 1 тыс. жителей приходится 450 кв. м современных торговых площадей, в Польше - 350 кв. м, в Чехии - 200 кв. м. Кроме того, во многих странах мира принят норматив по обеспеченности торговыми площадями. Так, например, в Белоруссии он составляет 260 кв. м на 1 тыс. человек, а в России для городской местности этот норматив установлен в 230 кв.м. В Казахстане такой норматив отсутствует.
Внешняя торговля
В 2007 году объем внешнеторгового оборота составил 80,5 млрд. долл. США и по сравнению с 2006 годом увеличился на 30 %, в том числе экспорт - 47,8 млрд. долл. США, увеличился на 24,8 %, импорт - 32,8 млрд. долл. США, увеличился на 38,3 %.
В январе-октябре 2008 года товарооборот Казахстана составил 93,7 млрд. долл. США и по сравнению с аналогичным периодом 2007 года увеличился на 44,7 %, в т.ч. экспорт - на 64,6 % и составил 62,4 млрд. долл. США, импорт - на 16,7 % и составил 31,3 млрд. долл. США.
Наибольший удельный вес в общем объеме товарооборота Республики Казахстан занимает объем экспорта казахстанской продукции в страны ближнего и дальнего зарубежья - 66,5 %. При этом объем импорта составляет 33,5 % от общего объема товарооборота.
География внешней торговли. По состоянию на 2007 год Казахстан осуществляет экспортно-импортные операции со 188 странами мира, в т.ч. экспортные операции со 119 странами мира, импортные операции со 178 странами мира.
Большая часть (84,4 %) экспорта казахстанских товаров приходится на страны дальнего зарубежья (52,6 млрд. долл. США), в страны СНГ в январе-октябре 2008 году вывезено казахстанских товаров на сумму 9,7 млрд. долл. США (15,6 %).
Основными покупателями казахстанской продукции являются: Италия (17,2 % в общем объеме экспорта), Швейцария (16,0 %), Китай (10,3 %), Российская Федерация (8,9 %), Франция (7,5 %), Нидерланды (6,4 %), Израиль (3,2 %), Иран (2,9 %).
В 2007 году из стран дальнего зарубежья завезено товаров на сумму 18,2 млрд. долл. США (55,4 %), из стран СНГ - 14,6 млрд. США (44,6 %). В январе-октябре 2008 года соответственно на сумму 16,7 млрд. долл. США (53,5 %), в т.ч. из стран СНГ - 14,6 млрд. долл. США (46,5 %).
Основными поставщиками импортной продукции являются: Российская Федерация (31,7 % от общего объема импорта), Китай (11,1 %), Германия (6,9 %), США (5,0 %), Украина (5,0 %), Италия (3,4 %), Великобритания (1,8 %).
Структура внешней торговли. Основную долю в экспорте 2007 года занимают сырьевые товары - 86,8 % (в январе-декабре 2006 года - 88 %), в том числе минеральные продукты - 69,7 % (71,9 %), неблагородные металлы и изделия из них 17,1 % (16,1 %).

2007 жылы импорттың жалпы көлемінде инвестициялық тауарлар 14,9 млрд. АҚШ долларын немесе 45,4 %-ды (2006 жылы - 11,0 млрд. АҚШ доллары немесе 46,5 %) құрады.
Экспорт құрылымында тауарлардың мынадай түрлері үлкен үлеске ие: минералдық өнімдер - 33276,1 млн. АҚШ доллары, металдар мен олардан жасалған бұйымдар - 8176,2 млн. АҚШ доллары, химия және онымен байланысты өнеркәсіп саласының өнімдері - 1839,4 млн. АҚШ доллары.
Импорт құрылымында тауарлардың мынадай түрлері ең үлкен үлеске ие: машиналар, жабдықтар, көлік құралдары - 8807,7 млн. АҚШ доллары, металдар мен одан жасалған өнімдер - 4354,4 млн. АҚШ доллары, минералдық өнімдер - 4275,6 млн. АҚШ доллары, химия және онымен байланысты өнеркәсіп саласының өнімдері - 2129,8 млн. АҚШ доллары.
Келтірілген көрсеткіштер бүгінде қалыптасқан қазақстандық экспорттық шикізаттық бағыттылығын және экономиканың қайта өңдеу деңгейі жоғары тауарлар импортына тәуелділік үрдісін көрсетеді.
Сыртқы сауда қатынастарын дамыту
Қазіргі уақытта Қазақстан сыртқы сауда қатынастарын әлемнің 191 елімен жүзеге асырады. Сауда-экономикалық келісімдер 50-ге жуық елмен жасалды, олардың көбі сауданы анағұрлым қолайлылық режимі негізінде жүзеге асырады. ТМД елдерімен еркін сауда режимі бекітілді, өңірлік ықпалдастыру процестерін тереңдету бойына жұмыстар жалғасуда.
Қазақстан экономикасын әлемдік сауда жүйесіне ойдағыдай ықпалдастыру мақсатында Үкімет Қазақстанның экономикалық пайдалы жағдайда ДСҰ-ға кіру жөніндегі келіссөздер процесін аяқтау бойынша жұмысты жалғастырып келеді.
Бүгінде Қазақстанның ДСҰ-ға кіруі жөніндегі жұмыс тобына мүше 21 елмен тауарлар және қызметтер нарығына енуі жөніндегі екі жақты келіссөздерді аяқтады, оның ішінде 2007 жылы - Израилмен, Бразилиямен және Малайзиямен, 2008 жылы - Канадамен және Австралиямен. Қазақстандық заңнаманы ДСҰ-ның міндетті келісімдерінің ережелерімен толықтай сәйкес келтіру және іскер қоғамдастыққа ДСҰ-ның құралдары туралы ақпарат беру жөніндегі жұмыстар жалғасын табуда.
Қазақстанның ДСҰ-ға әлемдік сауда жүйесінің толыққанды мүшесі ретінде қосылуы сауданы реттеудің халықаралық танылған тетіктерін және ДСҰ жүйесінің басымдықтарын, оның ішінде сауда дауларын шешу тетігін пайдалануға мүмкіндік береді.
Қазақстанның сыртқы сауда саясатының басым бағыттарының бірі Еуразия экономикалық қауымдастық жұмысына қатысу болып табылады. ЕурАзЭҚ шеңберінде Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы басқа ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттер, олардың дайындығына байланысты бұдан әрі кеден одағына қосылуды қалыптастыру бойынша белсенді жұмыстар жүргізілуде.
Кеден одағын қалыптастыру тараптар арасындағы кедендік шекаралар жойылатын, үшінші елдерге қатысты сауда режимдері бірізге түсіріліп, тауар айналымын реттеу саласындағы заңнама үйлестірілетін бірыңғай кедендік аумақты құруды болжайды.

В общем объеме импорта 2007 года инвестиционные товары составили 14,9 млрд. долл. США или 45,4 % (в 2006 году - 11,0 млрд. долл. США или 46,5 %).
В структуре экспорта наибольшую долю занимают следующие виды товаров: минеральные продукты - 33276,1 млн. долларов США, металлы и изделия из них - 8176,2 млн. долларов США, продукция химической и связанных с ней отраслей промышленности - 1839,4 млн. долларов США.
В структуре импорта наибольшую долю занимают следующие виды товаров: машины, оборудование, транспортные средства - 8807,7 млн. долларов США, металлы и изделия из них - 4354,4 млн. долларов, минеральные продукты - 4275,6 млн. долларов США, продукты химической и связанных с ней отраслей промышленности - 2129,8 млн. долларов США.
Приведенные показатели отражают складывающуюся на сегодня тенденцию сырьевой направленности казахстанского экспорта и зависимость экономики от импорта товаров с высокой степенью переработки.
Развитие внешнеторговых отношений
В настоящее время Казахстан осуществляет внешнеторговые отношения со 191 страной мира. Торгово-экономические соглашения заключены порядка с 50 странами, с большинством из которых торговля осуществляется на основе режима наибольшего благоприятствования. Со странами СНГ установлен режим свободной торговли, продолжается работа по углублению региональных интеграционных процессов.
В целях успешной интеграции казахстанской экономики в мировую торговую систему Правительством продолжается работа по завершению переговорного процесса по вступлению Казахстана в ВТО на экономически выгодных условиях.
На сегодня завершены двусторонние переговоры по доступу на рынки товаров и услуг с 21 странами-членами Рабочей группы по вступлению Казахстана в ВТО, в том числе в 2007 году - с Израилем, Бразилией и Малайзией, в 2008 году - с Канадой и Австралией. Продолжается работа по приведению казахстанского законодательства в полное соответствие с положениями обязательных соглашений ВТО, информированию делового сообщества об инструментах ВТО.
Присоединение к ВТО позволит Казахстану, в качестве полноправного члена мировой торговой системы, использовать международно-признанные механизмы регулирования торговли и преимущества системы ВТО, в том числе механизм разрешения торговых споров.
Одним из основных приоритетов внешнеторговой политики Казахстана является участие в работе Евразийского экономического сообщества. В рамках ЕврАзЭС ведется активная работа по формированию Республикой Беларусь, Республикой Казахстан и Российской Федерацией Таможенного союза с последующим присоединением других государств-членов ЕврАзЭС по мере их готовности.
Таможенный союз предполагает создание единой таможенной территории, на которой будут устранены таможенные границы между сторонами, унифицированы торговые режимы по отношению к третьим странам, гармонизировано законодательство в сфере регулирования оборота товаров.

Қазіргі уақытта 2010 жылға дейін кеден одағын қалыптастырудың іс-қимыл жоспарына сәйкес кеден одағының шартты-құқықтық базасын қалыптастыру жөніндегі жұмыстар аяқталуда, бұл ретте 2007 жылдан бастап 2008 жыл кезеңінде 27 құжат қабылданды.
Қазақстан үшін ЕурАзЭҚ кеден одағының жұмыс істеуі ЕурАзЭҚ шеңберіндегі Бірыңғай экономикалық кеңістікті одан әрі ықпалдастыру-құру кезеңі үшін алаң болып табылады. Болашақта Қазақстан ЕурАзЭҚ-ны бастамашысы Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаев болып табылатын, мемлекеттердің Еуразиялық экономикалық одағы жолындағы ықпалдастыру процестеріне үдемелі дамудағы баспалдақтарының бірі ретінде қарастырылады.
Экспорттық бақылау және лицензиялау
Отандық өндірушілердің мүдделерін қорғаудың маңызды құрушысы олардың қызметін, тауарлардың экспорты мен импортын және лицензиялауды заңнамалық реттеумен қамтамасыз ету болып табылады. Жалпы «Лицензиялау туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 11 қаңтардағы жаңа Заңын іске асыру үшін қызметтің лицензияланатын түрлері бойынша жеті жаңа қаулы қабылданды.
2002 жылдан бастап экспортты бақылаудың автоматтандырылған жүйесі (ЭБАЖ) енгізілді. ЭБАЖ лицензияларды беру жөнінде орталықтандырылған деректер қорын жүргізе, лицензияларды белгіленген үлгідегі қорғалған бланкілерде баса және статистикалық сипаттағы анықтама қалыптастыра отырып, Индустрия және сауда министрлігі деңгейінде жұмыс істейді.
Лицензияларды қорғалу деңгейі бар белгіленген үлгідегі бланкілерде беру тәртібін оңайлату, мемлекеттік органдар мен ұйымдардың сұрауларын қанағаттандыратын статистикалық сипаттағы анықтамаларды қалыптастыру, берілген, уақытша тоқтатылған, кері қайтарылып алынған лицензиялар т.б. бойынша бірыңғай деректер қорын жүргізу мақсатында қызмет түрлеріне лицензия беруді автоматтандыру қажет.
Сауда саласындағы проблемалар
Сауда қызметін реттеу саласындағы заңнамалық қамтамасыз етудің әлсіздігі (экспортты реттеу мәселесі бойынша);
отандық өндірушілердің тауарлардың өспелі, демпингтік және субсидияланған импортынан қорғану мүмкіндігі туралы ақпараттың жеткіліксіздігі;
экспорттық бақылау және лицензиялау жүйесін техникалық қамтамасыз етудің әлсіздігі;
ішкі сауда инфрақұрылымын дамыту деңгейінің төмендігі (сауда алаңдарының жетіспеушілігі, қазіргі заманғы көлік-логистикалық орталықтардың жоқтығы);
сауда базарларындағы көлеңкелі айналым деңгейінің жоғарылығы;
шикізаттық емес тауарлар экспортын сервистік қолдау деңгейінің жеткіліксіздігі (Қазақстанның шетелдердегі сауда өкілеттіктері желісінің дамымағандығы);
халықаралық нарық талаптары туралы аз харбарлануы;
экспортты тұтынуды мемлекеттік қолдаудың қолданыстағы құралдарының болмауы;
экспорт құрылымының әлсіз әртараптануы;
экспортты дамыту саласында мемлекеттік саясатының жетілмеуі;
кәсіпорындарда, сондай-ақ қазіргі маркетинг әдістемелері және экспортқа тауарларды жылжытуда экспорттық қызметті жүргізу деңгейінің әлсіздігі.

В настоящее время в соответствии с Планом действий по формированию таможенного союза до 2010 года завершается работа по формированию договорно-правовой базы таможенного союза, при этом в период с 2007 по 2008 годы принято 27 документов.
Для Казахстана функционирование Таможенного союза ЕврАзЭС послужит площадкой для последующего этапа интеграции - построения Единого экономического пространства в рамках ЕврАзЭС. В перспективе Казахстан рассматривает ЕврАзЭС, как одну их ступеней в поступательном развитии интеграционных процессов на пути к Евразийскому экономическому союзу государств, инициатором которого является Президент Республики Казахстан Н.А. Назарбаев.
Экспортный контроль и лицензирование
Важнейшей составляющей защиты интересов отечественных производителей является обеспечение законодательного регулирования их деятельности, экспорта и импорта товаров и лицензирования. В целом в реализацию нового Закона Республики Казахстан "О лицензировании" от 11 января 2007 года приняты семь новых постановлений по лицензируемым видам деятельности.
С 2002 года внедрена автоматизированная система экспортного контроля (АСЭК). АСЭК функционирует на уровне Министерства индустрии и торговли с ведением централизованной базы данных по выдаче лицензий, распечаткой лицензий на защищенных бланках установленного образца и формированием справок статистического характера.
В целях упрощения порядка выдачи лицензий на бланках установленного образца со степенью защиты, формирования справок статистического характера, удовлетворяющих запросам государственных органов и организаций, ведение единой базы данных по выданным, приостановленным, отозванным лицензиям и др. необходимо также автоматизировать выдачу лицензий на виды деятельности.
Проблемы в сфере торговли
Слабое законодательное обеспечение в сфере регулирования торговой деятельности (по вопросам регулирования экспорта);
недостаточная информированность отечественных производителей о возможности защиты от возросшего, демпингового и субсидированного импорта товаров;
слабое техническое обеспечение системы экспортного контроля и лицензирования;
низкий уровень развития инфраструктуры внутренней торговли (нехватка торговых площадей, отсутствие современных торгово-логистических центров);
высокий уровень теневого оборота на торговых рынках;
недостаточный уровень сервисной поддержки экспорта несырьевых товаров (неразвитость сети торговых представительств Казахстана за рубежом);
слабая информированность о требованиях международных рынков;
отсутствие действующих инструментов государственной поддержки сбыта экспорта;
слабая диверсификация структуры экспорта;
несовершенство государственной политики в сфере развития экспорта;
слабый уровень ведения экспортной деятельности у предприятий, а также современных методов маркетинга и продвижения товаров на экспорт.

4. Техникалық реттеу және метрология жүйесін дамыту
2007 жылдың басынан бастап «Техникалық регламенттерді әзірлеудің 2007 - 2009 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 4 мамырдағы № 361 қаулысына сәйкес республикада бірінші рет техникалық регламенттерді әзірлеу бойынша жұмыс басталды. Белгіленген техникалық регламенттердің талаптарын сақтауды мемлекеттік қадағалау және бақылау объектілері өнімдер, оның тіршілік циклінің процестері, сәйкестікті растау органдары және техникалық регламенттің күші қолданылатын сынақ зертханалары болып табылады.
Жоғарыда айтылған 2007 - 2009 жылдарға арналған техникалық регламенттерді әзірлеу жөніндегі Жоспарға сәйкес 97 техникалық регламенттерді қабылдау көзделуде, бүгінгі күнде оның 49 техникалық регламентін Үкімет қабылдады.
Техникалық реттеудің жаңа жүйесіне көшу жағдайында стандарттаудың негізгі мақсаты халықаралық талаптармен үйлесімдендірілген мемлекеттік стандарттар түріндегі техникалық регламентпен деректер базасын қалыптастыру болады.
Жыл сайын экономиканың басым салалары (текстиль өнеркәсібі, тамақ, мұнай-газ, машина жасау т.с.с.) бойынша мемлекеттік стандарттар әзірлеуді қамтитын мемлекеттік стандарттау жөніндегі Жоспар қалыптасып, іске асырылуда, сондай-ақ, экономикалық салаларға мемлекеттік стандарттарды енгізу мақсатымен қабылданған стандарттарды қарастыратын стандарттаудың салалық жоспарларын әзірлеу жөніндегі жұмыс жүргізілуде.
Соңғы 3 жылда мемлекеттік стандарттарды жаңарту қарқыны ұлғайды - 2006 жылдың басында үйлесімдендіру пайызы 53 %-ды, 2007 жылы 60,8 %-ды, 2008 жылы 62,7 %-ды құрады.
Халықаралық стандарттармен үйлесімдендіру көрсеткіштерінің жоғарғы деңгейі жол-көлік және темір жол техникаларын өндіру саласы, тамақ өнеркәсібі, мұнай және газ, құрылыс материалдары және құрылыс салаларына және төменгі деңгейі энергетика және электротехника, машина жасау салаларына тиесілі болып отыр.
Қазіргі таңда халықаралық тәжірибе есебімен стандарттарды әзірлеу үшін республикада құрамына мемлекеттік органдар, өндірушілер, тұтынушылар және т.б. бар 49 техникалық комитет, сондай-ақ стандарттау жөніндегі 2 мемлекетаралық техникалық комитет жұмыс істейді.
Мұнай-газ саласындағы стандарттау жөніндегі техникалық комитеттердің РГ 4 «Терминология» ИСО/ТК 193 «Табиғи газ» енуі бойынша процедура өткізілді. Халықаралық стандарттарды әзірлеу сатысында қазақстандық тауар өндірушілердің мүдделерінің ескерілуіне мүмкіндік беретіндіктен, қазақстандық техникалық комитеттердің халықаралық және мемлекетаралық техникалық комитеттердің қызметіне қатысуын жандандыру бойынша жұмыс жүргізілуде.

4. Развитие системы технического регулирования и метрологии
С начала 2007 года в соответствии с Планом по разработке технических регламентов на 2007 - 2009 годы, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 мая 2007 года № 361, в республике впервые начаты работы по разработке технических регламентов. Объектами государственного контроля и надзора за соблюдением требований, установленных техническими регламентами, являются продукция, процессы ее жизненного цикла, органы по подтверждению соответствия и испытательные лаборатории, на которые распространяется действие технического регламента.
В соответствии с вышеупомянутым Планом по разработке технических регламентов на 2007 - 2009 годы предусматривается разработка 97 технических регламентов, из которых на сегодня уже приняты Правительством 49 технических регламентов.
В условиях перехода на новую систему технического регулирования основной целью стандартизации становится формирование доказательной базы к техническим регламентам в виде государственных стандартов, гармонизированных с международными требованиями.
Ежегодно формируется и реализуется План работ по государственной стандартизации, который включает разработку государственных стандартов по приоритетным отраслям экономики (текстильная промышленность, пищевая, нефтегазовая, машиностроение и др.), а также с целью внедрения государственных стандартов в отраслях экономики проводится работа по разработке отраслевых планов стандартизации, предусматривающих внедрение принятых стандартов.
За последние 3 года увеличились темпы обновления государственных стандартов, так на начало 2006 года процент гармонизации составлял 53 %, в 2007 году 60,8 %, в 2008 году 62,7 %.
При этом наибольший уровень по показателю гармонизации с международными стандартами приходится на такие отрасли как производство дорожно-транспортной и железнодорожной техники, пищевая промышленность, нефть и газ и в отрасли строительных материалов и строительства, и наименьший - в отраслях энергетики и электротехники, машиностроения.
В настоящее время для разработки стандартов с учетом международной практики в республике функционируют 49 технических комитетов, в состав которых входят государственные органы, производители, потребители и др., а также 2 межгосударственных технических комитета по стандартизации.
Проведена процедура по вступлению в РГ 4 "Терминология" ИСО/ТК 193 "Природный газ" технических комитетов по стандартизации в нефтегазовой отрасли. Проводится работа по активизации участия казахстанских технических комитетов в деятельности международных и межгосударственных технических комитетов, так как это дает возможность учесть интересы казахстанских товаропроизводителей на стадии разработки международных стандартов.

Қазақстан стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымдардың (ИСО және МЭК) мүшесі ретінде ИСО 17 техникалық комитетінің мүшесі, ассоциацияланғын мүшелер сипатындағы 4 ИСО/ТК бақылаушы-мүшесі болып табылады.
Халықаралық комитеттермен өзара бірлесіп әрекет ету шеңберінде халықаралық стандарттар жобасы қаралып, республиканың мүдделі тұлғаларының қатысуымен сайлау процедурасы өткізілігі жатыр.
ДСҰ-ға мүше мүдделі елдерге Қазақстан Республикасында қолданыстағы стандарттар бойынша мағлұмат беру үшін 2005 жылы Үкімет аймақтардағы аумақтық бөлімшелермен және ауыл шаруашылығы, денсаулық сақтау министрліктері жанындағы ішкі орталықтармен Саудадағы техникалық кедергілері, санитарлық және фитосанитарлық өлшемдері жөніндегі ақпараттық орталықты құрды.
ДСҰ Хатшылығынан, ДСҰ-ға мүше елдерден түскен ТБТ және СФС мәселелері жөніндегі хабарландыруларды Ақпараттық орталығы өңдеп, www.memst.kz сайтына, ал филиалдар және кіші орталықтар аймақтардағы әкімдіктер мен жергілікті басқару органдарының сайттарына орналастырады.
Соңғы 3 жылда Дүниежүзілік сауда ұйымының саудадағы техникалық кедергілер, санитарлық және фитосанитарлық өлшемдер жөніндегі келісімінің шеңберінде ДСҰ Хатшылығы мен ДСҰ-ға мүше елдерден саудадағы техникалық кедергілер жөнінде 3 977, санитарлық және фитосанитарлық өлшемдер жөнінде 3 761 хабарландыру түсіп, өңделді.
«Техникалық реттеу туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес техникалық регламенттер мен стандарттардың Мемлекеттік қоры қалыптасып жұмыс істеуде, оның нормативтік құжаттарының жалпы саны 51 645 атаулардан тұрады, оның ішінде 2 382 мемлекеттік, 19 527 мемлекетаралық стандарттар; 19 000 мыңнан астам халықаралық стандарттар т.с.с.
Менеджмент жүйелерін әзірлеген, енгізген және сертификаттаған ел кәсіпорындарының саны мынадай түрде өзгереді: 2005 жылы - 470 кәсіпорын менеджмент жүйесін әзірледі, енгізді және сертификаттады, тағы да 160 кәсіпорын енгізу және сертификаттау үстінде; 2006 жылы 700 (263); 2007 жылы 1132 (337).
Отандық кәсіпорындардың бәсекеге қабілетті өнімдерінің өндірісін ынталандыру мақсатында Республикада Қазақстан Республикасы Президентінің «Сапа саласындағы жетістіктері үшін» сыйлығын алу үшін жыл сайын конкурстар мен «Алтын сапа» республикалық көрме-конкурсы өткізілуде.
Сонымен қатар, қазақстандық өнімнің ішкі және сыртқы нарықтардағы бәсекеге қабілетін арттыру үшін жағдайлар жасау мақсатында техникалық реттеу және менеджмент жүйесі саласында қолданбалы ғылыми-зерттеу жұмыстары жүргізілуде.

Казахстан, как член международных организаций по стандартизации (ИСО и МЭК) является полноправным членом 17 технических комитетов ИСО и членом-наблюдателем 4-х ИСО/ТК в качестве ассоциированных членов и принимает участие в их разработке.
В рамках взаимодействия с международными техническими комитетами рассматриваются проекты международных стандартов, проводится процедура голосования с участием заинтересованных лиц республики.
Для информирования заинтересованных стран-членов ВТО о стандартах действующих в Республике Казахстан в 2005 году Правительством создан Информационный центр по техническим барьерам в торговле, санитарным и фитосанитарным мерам с территориальными подразделениями в регионах и подцентрами при министерствах сельского хозяйства и здравоохранения.
Уведомления по вопросам ТБТ и СФС, поступающие из Секретариата ВТО, стран членов ВТО обрабатываются в Информационном центре и размещаются на сайте www.memst.kz, филиалами и подцентрами на сайтах органов местного управления и акиматов в регионах.
За последние 3 года в рамках Соглашений Всемирной торговой организации по техническим барьерам в торговле и санитарным и фитосанитарным мерам от Секретариата ВТО и стран-членов ВТО получены и обработаны 3 977 уведомлений по техническим барьерам в торговле, по санитарным и фитосанитарным мерам - 3 761 уведомление.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О техническом регулировании" сформирован и функционирует Государственный фонд технических регламентов и стандартов, общее количество нормативных документов которого составляет более 51 645 наименований, в том числе 2 382 государственных стандартов, 19 527 межгосударственных стандартов; более 19 000 тысяч международных стандартов и т.д.
Количество предприятий страны разработавших, внедривших и сертифицировавших системы менеджмента изменяется следующим образом: 2005 год - 470 предприятий страны разработали, внедрили и сертифицировали системы менеджмента, еще 160 предприятий на стадии внедрения и сертификации; 2006 год - 700 (263); 2007 год - 1132 (337).
С целью стимулирования отечественных предприятий на производство конкурентоспособной продукции в Республике на ежегодной основе проводятся конкурсы на соискание премии Президента Республики Казахстан "За достижения в области качества" и республиканский конкурс-выставка "Алтын сапа".
Также в целях создания условий для повышения конкурентоспособности казахстанской продукции на внутреннем и внешнем рынках проводятся прикладные научно-исследовательские работы в области технического регулирования и систем менеджмента.

Техникалық реттеу және менеджмент жүйесі саласындағы мамандарды қайта даярлау және біліктілігін арттыру шеңберінде 2008 жылы 416 адамды оқыту жүзеге асырылды.
Оқыту рәсімдерін жетілдіру мақсатында қашықтықтан оқыту мен электронды тестілеуді енгізу жөніндегі шаралар кешені (қашықтықтан оқытуды енгізудің теориялық тәжірибесін зерттеу, электронды тестілеудің деректер базасын құру үшін тестілер әзірлеу, электронды оқулық жобасын жасау) әзірленуде. Бұдан басқа, кадрларды дайындау және біліктілігін арттыру жөніндегі біртұтас орталық құру мәселелері талқылануда.
Метрологиялық қызметтің негізгі мақсаты «Өлшем бірліктерін қамтамасыз ету туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылатын өлшемдердің дұрыс емес нәтижелерінің салдарынан ел экономикасының мүдделері мен азаматтарының құқықтарын қорғау болып табылады.
Экономиканың өсуімен елдің өлшем құралдарына мен олардың дәлдігін арттыруға мұқтаждықтары өсіп келеді.
Қазіргі уақытта республиканың эталондық базасы 98 эталондық бірліктерден және эталондық жабдықтан тұрады, оның ішінде 50 бірлігі мемлекеттік эталондар, 27 бірлігі жұмыс эталондары және 21 бірлігі эталондық жабдықтар.
Техникалық реттеу және метрология саласындағы
проблемалық мәселелер
Өнеркәсіптің базалық салаларында (мұнай-газ секторы, құрылыс, тау-кен металлургиялық кешені, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, ауыл шаруашылығы) техникалық регламенттер мен стандарттарды енгізу;

В рамках переподготовки и повышения квалификации специалистов в области технического регулирования и систем менеджмента в 2008 году осуществлено обучение 416 человек.
В целях совершенствования процедур обучения разрабатывается комплекс мер по внедрению дистанционного обучения и электронного тестирования (изучение теоретического опыта внедрения дистанционного обучения, разработка тестов для создания базы данных электронного тестирования, создание проекта электронного учебника). Кроме того, прорабатывается вопрос создания единого центра по подготовке и повышению квалификации кадров.
Основной целью метрологической деятельности является защита прав граждан и интересов экономики страны от последствий недостоверных результатов измерений, которая осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений".
С развитием экономики существенно возрастает потребность страны в средствах измерений и повышении их точности.
В настоящее время, эталонная база республики состоит из 98 единиц эталонов и эталонного оборудования, в том числе 50 единиц государственных эталонов, 27 единиц рабочих эталонов и 21 единиц эталонного оборудования.
Проблемные вопросы
в области технического регулирования и метрологии
Внедрение технических регламентов и стандартов в базовых отраслях промышленности (нефтегазовый сектор, строительство, горнометаллургический комплекс, промышленная и пожарная безопасность, сельское хозяйство);

халықаралық талаптармен стандарттау саласындағы нормативтік құжаттарды үйлесімдендіру деңгейінің жеткіліксіздігі (Қазақстанның стандарттары - 2382 бірлік, үйлесімдендіру деңгейі - 62,7 %, МЕМСТ-тар - 19527 бірлік, үйлесімдендіру деңгейі - 12 %, жыл сайын қайта қабылданған үйлесімдендірудің МЕМСТ деңгейі 50 % астамды құрайды);
республикалық кәсіпорындарға сапа менеджмент жүйесін енгізу деңгейінің жеткіліксіздігі;
кәсіпкерліктің менеджмент жүйесінің халықаралық стандарттарын енгізуге қызығушылығының төмендігі (бүгінгі күні республикада статистика деректері бойынша 247 930 заңды тұлға тіркелген, олардың ішінде 2 065 кәсіпорын ИСО-9000, 14000, 18000, 22000, SА 8000 стандарттарын сертификаттады);
республикада өлшем құралдарын метрологиялық қамтамасыз етудің жеткіліксіздігі және өңірлерде сынақтық зертханалар желілерін тең емес орналастыру.

недостаточность уровня гармонизации нормативных документов в области стандартизации с международными требованиями (стандарты Казахстана - 2382 единиц, уровень гармонизации - 62,7 %, ГОСТы - 19527 единиц, уровень гармонизации - более 12 %, вновь ежегодно принятых ГОСТ уровень гармонизации составляет более 50 %);
недостаточный уровень внедрения систем менеджмента качества на предприятиях республики;
низкая заинтересованность предпринимательства во внедрении международных стандартов систем менеджмента (на сегодняшний день по данным статистики в республике зарегистрировано 247 930 юридических лиц, из них 2 065 предприятий внедрили и сертифицировали стандарты ИСО-9000, 14000, 18000, 22000, SA 8000);
недостаточная метрологическая обеспеченность средств измерений в республике и неравномерное размещение сети испытательных лабораторий в регионах.

1) білімге негізделген бәсекеге қабілетті экономиканы дамыту өндірістің шикізаттық емес саласы және экономиканы жедел әртараптандыруды дамыту, өнеркәсіп өндірісінің өсуінің орташа жылдық қарқының 8% кем емес деңгейде қамтамасыз ету.
Осы мақсатты тапсырманы орындау 1. Индустриялық дамыту Стратегиялық бағыты шеңберінде жүзеге асырылатын болады (1.3-мақсат. Экономиканың өңдеуші салаларын дамыту)
Қазақстанның индустриялық-инновациялық дамуы үшін инвестициялық ахуалды дамыту
Осы мақсаттқа қол жеткізу 4. Инвестициялық ынтымақтастықты дамыту және (1.1-мақсат. Инвестициялық қамтамасыз ету) 5. Стратегиялық бағыты шеңберінде жүзеге асырылатын болады (1.5-мақсат. Экономиканың шикізаттық емес секторына тікелей шетелдік инвестицияларды тарту);
Экономиканың нақты секторының мүддесінде отандық қаржыландыру институттарының ресурстарын тиімді пайдалану
Осы мәселе «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ -ның қарамағында;
2) дамыған ғылым — бәсекеге қабілетті экономиканың негізі
қазақстандық кәсіпорындарға отандық ғалымдарды және инженерлердің әзірлемелерін енгізу
Осы тезис бойынша нәтижеге қол жеткізу бойынша жұмыс Индустриялық дамыту 2. Стратегиялық бағыты шеңберінде жүргізілетін болады (2.1-мақсат. Экономиканың нақты секторының инновациялық дамуын қамтамасыз ету)
3) қазақстанның ұстанымын өңірде және әлемде нығайту
Қазақстан мен Ресей, Орта Азия елдерінің арасында тауарларды, қызметтерді және жұмыс күшін еркін жылжыту үшін қолайлы жағдайларды жасау
Осы міндет 3. Сауданы дамыту Стратегиялық бағыты шеңберінде іске асырылатын болады (3.1-мақсат. Әлемдік сауда жүйесіне ықпалдасу және шикізаттық емес экспортты жылжыту);
Ресеймен инновациялық секторларда екі жақты экономикалық өзара іс-қимыл саласын кеңейту
Осы тезис бойынша нәтижеге қол жеткізу бойынша жұмыс 2. Инновациялық дамыту Стратегиялық бағыты шеңберінде жүзеге асырылатын болады (2.1-мақсат. Экономиканың нақты секторының инновациялық дамуын қамтамасыз ету).
5. Нормативтік құқықтық актілер
1. Қазақстан Республикасының Конституциясы;
2. «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» 1995 жылғы 18 желтоқсандағы Конституциялық заң;
3. 1999 жылғы 1 шілдедегі Азаматтық кодекс;
4. 2003 жылғы 5 сәуірдегі Кеден кодексі;
5. 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексі;
6. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексі;
7. «Нормативтік құқықтық актілер туралы» Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 24 наурыздағы Заңы;
8. «Тауарлар импорты жағдайында ішкі рынокты қорғау шаралары туралы» Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 28 желтоқсандағы Заңы;
9. «Демпингке қарсы шаралар туралы» Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 13 шілдедегі Заңы;

1) развитие конкурентоспособной экономики, основанной на знаниях развития несырьевого сектора производства и ускоренной диверсификации экономики, обеспечения среднегодовых темпов роста обрабатывающей промышленности на уровне не менее 8 %.
Реализация данной цели будет проводиться в рамках Стратегического направления 1. Индустриальное развитие (Цель 1.3. Развитие обрабатывающих отраслей экономики).
Улучшения инвестиционного климата для индустриально-инновационного развития Казахстана.
Достижение данной цели будет проводиться в рамках Стратегического направления 4. Развитие инвестиционного сотрудничества (Цель 1.1. инвестиционное обеспечение) и 5. Развитие инвестиционного сотрудничества (Цель 1.5. Привлечение прямых иностранных инвестиций в несырьевой сектор экономики);
Эффективное использование ресурсов отечественных финансовых институтов в интересах реального сектора экономики.
Данный вопрос находится в ведении АО "ФНБ "Самрук-Казына";
2) развитая наука - основа конкурентоспособной экономики, внедрения на казахстанских предприятиях разработок отечественных ученых и инженеров.
Работа по достижению результатов по данному тезису будет проводиться в рамках Стратегического направления 2. Инновационное развитие (Цель 2.1. Обеспечение инновационного развития реального сектора экономики).
3) укрепление позиций Казахстана в регионе и мире.
создание благоприятных условий для свободного передвижения товаров, услуг и рабочей силы между Казахстаном и Россией, странами Центральной Азии.
Данная задача будет реализовываться в рамках Стратегического направления 3. Развитие торговли (Цель 3.1. Интеграция в мировую торговую систему и продвижение несырьевого экспорта);
расширению сферы двустороннего экономического взаимодействия с Россией в инновационных секторах.
Работа по достижению результатов по данному тезису будет проводиться в рамках Стратегического направления 2. Инновационное развитие (Цель 2.1. Обеспечение инновационного развития реального сектора экономики).
5. Нормативные правовые акты
1. Конституция Республики Казахстан;
2. Конституционный закон от 18 декабря 1995 года "О Правительстве Республики Казахстан";
3. Гражданский кодекс от 1 июля 1999 года;
4. Таможенный кодекс от 5 апреля 2003 года;
5. Трудовой кодекс от 15 мая 2007 года;
6. Бюджетный кодекс от 4 декабря 2008 года;
7. Закон Республики Казахстан от 24 марта 1998 года "О нормативных правовых актах";
8. Закон Республики Казахстан от 28 декабря 1998 года "О мерах защиты внутреннего рынка при импорте товаров";
9. Закон Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "Об антидемпинговых мерах";

10. «Субсидиялар және өтем шаралары туралы» Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 16 шілдедегі Заңы;
11. «Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы» Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 7 маусымдағы Заңы;
12. «Әкімшілік рәсімдер туралы» Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 27 қарашадағы Заңы;
13. «Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 19 қаңтардағы Заңы;
14. «Инвестициялар туралы» Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 қаңтардағы Заңы;
15. «Сауда қызметін реттеу туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 12 сәуірдегі Заңы;
16. «Техникалық реттеу туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 қарашадағы Заңы;
17. «Халықаралық шарттар туралы» Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 30 мамырдағы Заңы;

10. Закон Республики Казахстан от 16 июля 1999 года "О субсидиях и компенсационных мерах";
11. Закон Республики Казахстан от 7 июня 2000 года "Об обеспечении единства измерений";
12. 3акон Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года "Об административных процедурах";
13. Закон Республики Казахстан от 19 января 2001 года "О государственном оборонном заказе";
14. Закон Республики Казахстан от 8 января 2003 года "Об инвестициях";
15. Закон Республики Казахстан от 12 апреля 2004 года "О регулировании торговой деятельности";
16. Закон Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании";
17. 3акон Республики Казахстан от 30 мая 2005 года "О международных договорах";

18. «Инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау туралы» Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 23 наурыздағы Заңы;
19. «Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 6 шілдедегі Заңы;
20. «Жеке кәсіпкерлік туралы» Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 31 қаңтардағы № 124 Заңы;
21. «2000 жылғы 10 қазандағы Еуразиялық экономикалық қоғамдастық құру туралы шартқа өзгерістер енгізу туралы хаттаманы ратификациялау туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 22 сәуірдегі № 26 Заңы;

18. Закон Республики Казахстан от 23 марта 2006 года "О государственной поддержке инновационной деятельности";
19. Закон Республики Казахстан от 6 июля 2007 года "О специальных экономических зонах в Республике Казахстан";
20. Закон Республики Казахстан от 31 января 2006 года № 124 "О частном предпринимательстве";
21. Закон Республики Казахстан от 22 апреля 2008 года № 26 "О ратификации Протокола о внесении изменений в Договор об учреждении Евразийского экономического сообщества от 10 октября 2000 года";

22. «Бірыңғай кеден аумағын құру және кеден одағын қалыптастыру туралы шартты ратификациялау туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 24 маусымдағы № 44 Заңы;
23. «Кеден одағының комиссиясы туралы шартты ратификациялау туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 24 маусымдағы № 45 Заңы;
24. «Бірыңғай кедендік-тарифтік реттеу туралы келісімді ратификациялау туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 18 қарашадағы № 81 Заңы;
25. «Үшінші елдерге қатысты тарифтік емес реттеудің бірыңғай шаралары туралы келісімді ратификациялау туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 18 қарашадағы № 82 Заңы;

22. 3акон Республики Казахстан от 24 июня 2008 год № 44 "О ратификации Договора о создании единой таможенной территории и формировании таможенного союза";
23. Закон Республики Казахстан от 24 июня 2008 года № 45 "О ратификации Договора о Комиссии таможенного союза";
24. 3акон Республики Казахстан от 18 ноября 2008 года № 81 "О ратификации Соглашения о едином таможенно-тарифном регулировании";
25. Закон Республики Казахстан от 18 ноября 2008 года № 82 "О ратификации Соглашения о единых мерах нетарифного регулирования в отношении третьих стран";

6 000 000
10 000 000
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
001 «Қазақстандық экономиканың шикізаттық емес секторының бәсекеге қабілетін қамтамасыз ету және оны әлемдік шаруашылық байланыстары жүйесіне біріктіру, отандық тұтынушыны сапасыз өнімнен қорғау мен тұрғылықты жерлер мен аумақтарда орнықты дамуды қалыптастыру жөніндегі қызметтер»
Сипаттау
Мемлекеттің индустриялық даму саясатын қалыптастыру, оның ішінде:
1) барынша терең технологиялық қайта бөлулерді енгізу және шикізат ресурстарын ұтымды пайдалану негізінде елдің индустриялық дамуы үшін жағдайлар жасау;
2) елдің ғылыми-техникалық және мемлекеттік инновациялық даму саясатын қалыптастыру, оның ішінде ғылыми техникалық әзірлемелерді (ғылым мен техниканың жетістіктерін пайдалану) және жоғары технологиялық өндірістерді қалыптастыруды енгізу негізінде ел экономикасын дамыту үшін жағдайлар жасау;
3) ұлттық инновациялық жүйені қалыптастыру;
4) техникалық реттеу және өлшемдер бірлігі саласында мемлекеттік даму саясатын қалыптастыру;
5) сауда қызметін дамытудың мемлекеттік саясатын қалыптастыру, оның ішінде теңгерімді кеден-тарифтік саясатты жүргізу және тауарлардың импорты кезінде ішкі нарықты қорғау жолымен отандық өндірушіні дамыту және қолдау үшін жағдайлар жасау және ұлттық сауда режимін ырықтандыру деңгейін ұлғайту;
6) Қазақстанның сыртқы сауда-экономикалық қатынастарын дамытудың мемлекеттік саясатын қалыптастыру, оның ішінде сауда қызметін дамыту үшін жағдайлар жасау;
7) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыру, оның ішінде мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты қалыптастыру, орналастыру және орындау;
8) экономиканың шикізаттық емес секторына инвестициялар тарту үшін қолайлы жағдайлар жасау;
9) өз лауазымдық міндеттерін тиімді орындау және кәсіптік шеберлікті жетілдіру үшін қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес кәсіптік қызмет саласында теориялық және практикалық білімдері, білім бағдарламалары жөніндегі дағдыларын жаңарту;
10) қазақстандық қамту бойынша бірыңғай Интернет-портал құру және жүргізу.
Көрсеткіш атауы
Өлшем бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007
2008
2009
2010
2011
1. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі мен оның аумақтық органдарының қызметін үйлестіру
Стратегиялық бағыты
1. Индустриялық даму;
2. Инновациялық даму;
3. Сауданы дамыту;

6 000 000
10 000 000
Администратор
бюджетной
программы
Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан
Бюджетная
программа
001 «Услуги по обеспечению конкурентоспособности несырьевого сектора
казахстанской экономики и ее интеграции в систему мирохозяйственных
связей, защита отечественного потребителя от некачественной продукции
и формированию устойчивого развития населенных пунктов и территорий»
Описание
формирование государственной политики индустриального развития, в том
числе:
1) создание условий для индустриального развития страны на основе
внедрения более глубоких технологических переделов и рационального
использования сырьевых ресурсов;
2) формирование государственной политики научно-технического и
инновационного развития страны, в том числе создание условий для развития
экономики страны на основе внедрения научно-технологических разработок
(использования достижений науки и техники) и формирования
высокотехнологических производств;
3) формирование национальной инновационной системы;
4) формирование государственной политики развития в области технического
регулирования и единства измерений;
5) формирование государственной политики развития торговой деятельности,
в том числе создание условий для развития и поддержки отечественного
производства путем проведения сбалансированной таможенно-тарифной
политики и защиты внутреннего рынка при импорте товаров и увеличение
уровня либерализации национального торгового режима;
6) формирование государственной политики развития внешних торгово-
экономических отношений Казахстана, в том числе создание условий для
развития торговой деятельности;
7) формирование государственной политики в области государственного
оборонного заказа, в том числе формирование, размещение и выполнение
государственного оборонного заказа;
8) создание благоприятных условий для привлечения инвестиций в несырьевой
сектор экономики;
9) обновление теоретических и практических знаний, умений и навыков по
образовательным программам в сфере профессиональной деятельности в
соответствии с предъявляемыми квалификационными требованиями для
эффективного выполнения своих должностных обязанностей и
совершенствования профессионального мастерства;
10) создание и ведение единого Интернет-портала по казахстанскому
содержанию.
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2007
2008
2009
2010
2011
1. Координация деятельности Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан и
его территориальных органов
Стратегическое
направление
1. Индустриальное развитие;
2. Инновационное развитие;
3. Развитие торговли;

4. Техникалық реттеу жүйесі мен метрологияны дамыту.
Мақсаты
1.1. Инвестициялық қамтамасыз ету;
1.2. Индустриялық инфрақұрылымды дамыту;
1.3. Экономиканың өңдеуші саласын дамыту;
1.4. Жергілікті қамтуды дамыту;
2.1. Экономиканың нақты секторын инновациялық Дамытуды қамтамасыз ету;
3.1. Әлемдік сауда жүйесіне бірігу және шикізаттық емес экспортты жылжыту;
3.2. Ішкі сауданың институционалды және инфроқұрылымдық дамуы;
3.3. Отандық кәсіпорындарға (тауар өндірушілер мен қызмет көрсетушілер) ішкі нарықты қорғаудың механизмдері, халықаралық сауда ережелері мен Қазақстанның әлемдік сауда жүйесіне бірігуі, сауда және саудалық қаржыландыру ұйымдарының жаңа түрлерінің дамуы туралы ақпарат беру;
3.4. Экспорттық бақылаудың автоматтандырылған жүйесін одан әрі дамыту;
4.1. Өнімдер мен процестердің адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, оның ішінде өсімдік және жануарлар әлеміне қауіпсіздігін арттыру;
4.2. Отандық өнімнің сапасын арттыру үшін жағдайлар жасау;
5.1. Экономиканың шикізаттық емес секторына тікелей инвестицияларды тарту
Міндеттер
1.1.1. Халықаралық шартты-құқықтық базаны дамыту;
1.1.2. Қазақстан Республикасының оң беделін және инвестициялық мүмкіндіктерін жылжыту;
1.2.1. Арнайы экономикалық аймақтар аумағында инвестициялық жобаларды іске асыруға қолайлы жағдайлар жасау:
1.2.2. Индустриялық аймақтар аумағында инвестициялық жобаларды іске асыруға қолайлы жағдайлар жасау;
1.3.1. Тау-металлургиялық кешенін дамыту;
1.3.2. Химия және фармацевтика өнеркәсібін дамыту;
1.3.3. Құрылыс материалдары мен құрылыс индустриясын дамыту;
1.3.4. Ауыл шаруашылығы машиналарын жасауды қоса алғанда, Қазақстанның машина жасау саласын дамыту;
1.3.5. Жеңіл және ағаш өңдеу өнеркәсібін дамыту;
1.4.1. Қазақстандық қамтуды дамыту саласындағы құқықтық алаңды жетілдіру;
1.4.2. Қазақстандық қамтуды дамыту механизмдері бойынша семинарлар мен конференциялар өткізу;
1.4.3. Отандық тауар өндірушілер тауарларының көрмесін өткізу;
2.1.1. Инновациялық инфрақұрылымды дамыту;
2.1.2. Технологиялар трансфертін дамыту;
2.1.3 Тәуекелді инвестициялық ортаны дамыту: қазақстандық тәуекелді қаржыландырудың инфрақұрылымын дамыту;
3.1.1. Қазақстанның ДСҰ-ға кіруі жөніндегі келіссөздер процесін аяқтау;
3.1.2. ЕврАзЭС шеңберінде Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының кеден одағын және біртұтас экономикалық кеңістіктің құқықтық базасын қалыптастыруы;

4. Развитие системы технического регулирования и метрологии.
Цель
1.1. Инвестиционное обеспечение;
1.2. Развитие индустриальной инфраструктуры;
1.3. Развитие обрабатывающих отраслей экономики;
1.4. Развитие местного содержания;
2.1. Обеспечение инновационного развития реального сектора экономики;
3.1. Интеграция в мировую торговую систему и продвижение несырьевого
экспорта;
3.2. Институциональное и инфраструктурное развитие внутренней торговли;
3.3. Информирование отечественных предприятий (товаропроизводителей и
поставщиков услуг) о механизмах защиты внутреннего рынка, правилах
международной торговли и интеграции Казахстана в международную торговую
систему, о развитии новых форм организации торговли и торгового
финансирования;
3.4. Дальнейшее развитие автоматизированной системы экспортного
контроля;
4.1. Повышение безопасности продукции и процессов для жизни и здоровья
человека и окружающей среды, в том числе растительного и животного мира;
4.2. Создание условий для повышения качества отечественной продукции.
Задачи
1.1.1. Развитие международной договорно-правовой базы;
1.1.2. Продвижение положительного имиджа и инвестиционных возможностей
Республики Казахстан;
1.2.1. Создание благоприятных условий для реализации инвестиционных
проектов на территории специальных экономических зон;
1.2.2. Создание благоприятных условий для реализации инвестиционных
проектов на территории индустриальных зон;
1.3.1. Развитие горно-металлургического комплекса;
1.3.2. Развитие химической и фармацевтической промышленности;
1.3.3. Развитие стройиндустрии и строительных материалов;
1.3.4. Развитие машиностроительной отрасли Казахстана, включая
сельхозмашиностроение;
1.3.5. Развитие легкой и деревообрабатывающей промышленности;
1.4.1. Совершенствование правового поля в сфере развития казахстанского
содержания;
1.4.2. Проведение семинаров, конференций, выставок по вопросам развития
казахстанского содержания;
1.4.3. Создание и ведение информационной системы «Единый реестр товаров,
работ и услуг, производимых казахстанскими производителями»;
2.1.1. Развитие инновационной инфраструктуры;
2.1.2. Развитие трансферта технологий;
2.1.3. Развитие рисковой инвестиционной среды: финансирование
инфраструктуры казахстанского венчурного финансирования;
3.1.1. Завершение переговорного процесса по вступлению Казахстана в ВТО;
3.1.2. Формирование Республикой Беларусь, Республикой Казахстан и
Российской Федерацией таможенного союза и правовой базы единого
экономического пространства в рамках ЕврАзЭС;

3.1.3. Қазақстанның шетелдермен екіжақты сауда-экономикалық байланыстарын нығайту және отандық экспорттаушылардың мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету;
3.1.4 Қосылған құны жоғары дайын өнімдер экспортын сыртқы нарықтарға жылжыту (экспортты жылжыту жөніндегі жүргізілетін іс-шаралар шеңберінде);
3.1.5. Қазақстан Республикасын сыртқы нарықтарда орналастыру;
3.2.1. Ішкі сауданы дамытуды институционалды қамтамасыз ету;

3.1.3. Укрепление двусторонних торгово-экономических отношений
Казахстана с зарубежными странами и обеспечение защиты интересов
отечественных экспортеров;
3.1.4. Продвижение экспорта готовой продукции с высокой добавленной
стоимостью на внешние рынки (в рамках проводимых мероприятий по
экспортопродвижению);
3.1.5. Позиционирование Республики Казахстан на внешних рынках;
3.2.1. Институциональное обеспечение развития внутренней торговли;

3.2.2. Ішкі сауда инфрақұрылымын дамыту;
3.3.1. Нарықты тауарлардың өспелі, демпингтік және субсидияланған импортынан қорғау тетіктері, халықаралық сауда ережелері және Қазақстанның халықаралық сауда жүйесіне бірігуі жөніндегі семинарлар мен конференциялар өткізу;
3.3.2. Сауда және саудалық қаржыландыру ұйымдарының жаңа түрлерін дамыту жөніндегі семинарлар өткізу;
3.4.1. Экспорттық бақылау және лицензиялау жүйесін жетілдіру;

3.2.2. Развитие инфраструктуры внутренней торговли;
3.3.1. Проведение семинаров и конференций о механизмах защиты
внутреннего рынка от возросшего, демпингового и субсидированного импорта
товаров, правилах международной торговли и интеграции Казахстана в
международную торговую систему;
3.3.2. Проведение семинаров по развитию новых форм организации торговли
и торгового финансирования;
3.4.1. Совершенствование системы экспортного контроля и лицензирования;

3.4.2. Ұйымдарға экспорттық бақылаудың ішкі фирмалық жүйесін құруына жәрдемдесу және оларға қажетті ақпараттық-әдістемелік қолдау көрсету;
4.1.1. Техникалық реттеудің жаңа үлгісіне өту, оның ішінде халықаралық нормалармен үйлестірілген техникалық регламенттерді жасау және қабылдау;
4.1.2. Техникалық реттеу және өлшемдер бірлігін қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік реттеудің халықаралық моделіне өту;

3.4.2. Содействие организациям в создании внутрифирменных систем
экспортного контроля и оказание им необходимой информационно-
методической поддержки;
4.1.1. Переход на новую модель технического регулирования, в том числе
разработка и принятие гармонизированных с международными нормами
технических регламентов;
4.1.2. Переход на международную модель государственного контроля в
области технического регулирования и обеспечения единства измерений;

27 560
34 844
33 347
36 147
38 164
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
013 «Мемлекеттік эталондарды қамтамасыз ету, техникалық регламенттерді, халықаралық аккредиттелген сынақ зертханаларының техникалық-экономикалық ақпаратын әзірлеу жөніндегі қызметтер»
Сипаттау
Ұлттық эталондық базаны дамыту және ұстап тұру;
Мемлекеттік эталондарды сүйемелдеу және қызмет көрсету;
Техникалық регламенттерді әзірлеу және сараптау;
Техникалық-экономикалық ақпаратты жіктеу және кодтау жүйесін жүргізу;
Өлшем құралдары үшін салыстырып тексеру зертханаларын құру және салыстырып тексеру жұмыстарын ұйымдастыру;
Өлшем құралдарын салыстырып тексеру және калибрлеу нәтижелерін зертхана аралық салыстырып тексеруді жүргізуді ұйымдастыру;
Өлшем құралдарының мемлекеттік сынақ орталығын құру және дамыту;
Қазақстанның халықаралық IAF және ILAC ұйымдарына кіруі жөніндегі жұмыстар;
Зертханааралық салыстырып тексеру сынақтарын жүргізуді ұйымдастыру.
Стратегиялық бағыты

27 560
34 844
33 347
36 147
38 164
Администратор
бюджетной
программы
Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан
Бюджетная
программа
013 «Услуги по сопровождению государственных эталонов, разработки
технических регламентов, технико-экономической информации международной
аккредитации испытательных лабораторий»
Описание
Развитие и содержание национальной эталонной базы;
Сопровождение и обслуживание государственных эталонов;
Разработка и экспертиза технических регламентов;
Ведение системы классификации и кодирования технико-экономической
информации;
Создание поверочных лабораторий и организация поверочных работ для
средств измерений;
Организация проведения межлабораторных сличений результатов поверки и
калибровки средств измерений;
Создание и развитие Государственного центра испытаний средств измерений;
Работы по вступлению Казахстана в международные организации IAF и ILAC;
Организация проведения межлабораторных сравнительных испытаний.
Стратегическое
направление

4. Техникалық реттеу және метрология жүйесін дамыту
Мақсаты
4.1. Адамның өмірі мен денсаулығы және қоршаған орта үшін өнімнің және процестердің қауіпсіздігін, оның ішінде өсімдік және жануарлар әлеміне қауіпсіздігін арттыру;
4.2. Отандық өнімнің сапасын көтеру үшін жағдай жасау
Міндеттер
4.1.1. Техникалық реттеудің жаңа моделіне көшу, оның ішінде, халықаралық нормалармен үйлестірілген техникалық регламенттерді әзірлеу және қабылдау;

4. Развитие системы технического регулирования и метрологии
Цель
4.1. Повышение безопасности продукции и процессов для жизни и здоровья
человека и окружающей среды, в том числе растительного и животного мира
4.2. Создание условий для повышения качества отечественной продукции
Задачи
4.1.1. Переход на новую модель технического регулирования, в том числе
разработка и принятие гармонизированных с международными нормами
технических регламентов;

2. Инновациялық даму
4. Техникалық реттеу мен метрология жүйесін дамыту
Мақсаты
2.1. Экономиканың өңірлік секторының инновациялық дамуын қамтамасыз ету
4.1. Өнімдер мен процестердің адам өмірі мен денсаулығы және қоршаған орта, оның ішінде өсімдік және жануарлар әлемі үшін қауіпсіздігін арттыру
Міндеттер
2.1.1. Инновациялық инфрақұрылымды дамыту
2.1.2. Трансфертті технологияларды дамыту
4.1.1. Техникалық реттеудің жаңа моделіне көшу, оның ішінде халықаралық нормалармен үйлестірілген техникалық регламенттерді әзірлеу және қабылдау

2. Инновационное развитие;
4. Развитие системы технического регулирования и метрологии.
Цель
2.1. Обеспечение инновационного развития реального сектора экономики;
4.1. Повышение безопасности продукции и процессов для жизни и здоровья
человека и окружающей среды, в том числе растительного и животного
мира
Задачи
2.1.1. Развитие инновационной инфраструктуры;
2.1.2. Развитие трансферта технологий;
4.1.1. Переход на новую модель технического регулирования, в том числе
разработка и принятие гармонизированных с международными нормами
технических регламентов;

56 100
78 800
20 006
19 337
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
066 «Инновациялық-индустриялық инфрақұрылымды дамытуға заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарын ұлғайту»
Сипаттамасы
«Сарыарқа» әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясының жарғылық капиталын ұлғайту жолымен «Нұра жер асты сулары орындарының базасында Астана қаласын сумен жабдықтау» жобасының ЖСҚ әзірлеуге және оның ТЭН түзетуге қаражат бөлу.
Астана қаласын сумен қамтамасыз ету мақсатында су жолдарын салу үшін қолайлы жағдайлар ұйымдастыру.
ҚР экономикасының нақты секторын мына:
өндірістік технопарктердің зертханалық-өндірістік базасын дамыту, ШҚО-да көліктік машина жасау және мұнай-газ жабдығы мен тау-кен байыту жабдығының конструкторлық бюросын жасау;
ОҚО-да өңірлік технопарктер құру және дамыту;
ШҚО-дағы технопаркті дамыту;
Астана қаласындағы өңірлік технопаркті дамыту;
ШҚО-да Металлургия орталығын құру жолымен индустриялық-инновациялық және технологиялық дамытуға жәрдемдесу.
ОҚО-да жылыжай шаруашылығын дамыту;
Өндіріс инфрақұрылымының тұтастығын құру, ауыл шаруашылығы өндірушілерін біріктіру негізінде сервистік-дайындау орталықтарын ұйымдастыру бойынша инвестициялық жобаларды іске асыру үшін әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялардың жарғылық капиталдарын ұлғайту жолымен өнім дайындау және сату.
Қарағанды қаласындағы индустриялық паркте индустриялық-инновациялық инфрақұрылымды дамыту
Стратегиялық бағыты
1-бағыт. Индустриялық даму;
2-бағыт. Инновациялық даму.
Мақсаты

56 100
78 800
20 006
19 337
Администратор
бюджетной
программы
Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан
Бюджетная
программа
066 «Увеличение уставных капиталов юридических лиц на развитие
индустриально-инновационной инфраструктуры»
Описание
Выделение средств на разработку ПСД и корректировки ТЭО проекта
«Водоснабжение г. Астана на базе Нуринского месторождения подземных
вод» путем увеличения уставного капитала социально-предпринимательской
корпорации «Сарыарка».
Организация благоприятных условий для строительства водопровода с целью
обеспечения водоснабжения города Астаны.
Содействие индустриально-инновационному и технологическому развитию
реального сектора экономики РК путем:
развития лабораторно-производственной базы региональных технопарков,
создания конструкторского бюро транспортного машиностроения и
нефтегазового оборудования и горно-обогатительного оборудования в ВКО;
создания и развитие регионального технопарка в ЮКО;
развития технопарка в ВКО;
развития регионального технопарка в городе Астане;
создания Центра металлургии в ВКО.
Развитие тепличных хозяйств в ЮКО;
Создание целостной инфраструктуры производства, заготовки и реализации
продукции путем увеличения уставных капиталов социально-предпринима-
тельских корпораций для реализации инвестиционных проектов по
организации сервисно-заготовительных центров на основе кооперации
сельхозтоваропроизводителей. Развитие индустриально-инновационной
инфраструктуры в индустриальном парке в г. Караганде.
Стратегическое
направление
Направление 1. Индустриальное развитие
Направление 2. Инновационное развитие
Цель

1.1.-мақсат. Ивестициялық қамтамасыз ету;
1.2.-мақсат. Индустриялық инфрақұрылымды дамыту;
2.1.-мақсат. Экономиканың нақты секторын инновациялық дамытуды қамтамасыз ету
Міндеттер
1.2.2.-міндет. Индустриялық аймақтар аумағында инвестициялық жобаларды іске асыруға қолайлы жағдайлар жасау;
1.2.3.-міндет. Өңірлік индустриялық жобаларды үйлестіру;
2.1.1.-міндет. Инновациялық инфрақұрылымды дамыту;
2.1.2.-міндет. Технологиялар трансфертін дамыту
Көрсеткіш атауы
Өлшем бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең

Цель 1.1. Инвестиционное обеспечение
Цель 1.2. Развитие индустриальной инфраструктуры;
Цель 2.1. Обеспечение инновационного развития реального сектора
экономики.
Задачи
Задача 1.2.2. Создание благоприятных условий для реализации
инвестиционных проектов на территории индустриальных зон.
Задача 1.2.3. Координация региональных индустриальных проектов
Задача 2.1.1. Развитие инновационной инфраструктуры
Задача 2.1.2. Развитие трансферта технологий
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период