Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 31 желтоқсандағы № 2335 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 10 тамыздағы № 813 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігінің 2010 - 2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 31 желтоқсандағы № 2335 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 5, 72-құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігінің 2010 - 2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы»;
1-тармақтағы «Экономика және бюджеттік жоспарлау» деген сөздер «Экономикалық даму және сауда» деген сөздермен ауыстырылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігінің 2010 - 2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 10 тамыздағы
№ 813 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 2335 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда
министрлігінің 2010 - 2014 жылдарға арналған
стратегиялық жоспары 1. Миссиясы және пайымдауы
Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) миссиясы - бұл Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму стратегиясын қалыптастыру және оны іске асыруды үйлестіру.
Пайымдауы - 2020 жылға қарай қазақстандық экономиканың 2009 жылғы деңгейге қатысты нақты мәнде үштен бірінен жоғары сапалы өсуі.
2. Ағымдағы жағдайды талдау
2.1. Экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттыру
және жаңғырту
Өткен онжылдықта қазақстандық экономиканың жай-күйі көбінесе энергия ресурстары мен минералдық шикізаттың басқа да түрлеріне сыртқы конъюнктурамен айқындалды. 2000 - 2007 жылдары тауарлар экспорты орташа есеппен ЖІӨ-нің 45 %-ын құрады. 2008 жылы мұнай бағасы рекордтық тарихи деңгейге бір баррель үшін 147 АҚШ долларына дейін жеткен кезде экспорт ЖІӨ-ге 53,9 %-ға дейін өсті. Жаһандық экономикалық дағдарыс салдарынан энергия ресурстарының әлемдік бағасының төмендеуі кезінде 2009 жылы экспорт көлемі ЖІӨ-ге 40,3%-ға дейін төмендеді.
2008 жылы басталған әлемдік экономиканың тежелуі, ресурстарды пайдаланудың қысқаруы, Қазақстанның тауар экспортының негізгі құраушысы болып табылатын мұнай, металл, металл илемдеуге әлемдік бағалардың төмендеуі Қазақстан экономикасының өсу қарқынының баяулауына алып келді. 2008 жылдың қорытындысы бойынша ЖІӨ-нің нақты өсімі 2007 жылғы 8,9 %-бен салыстырғанда 3,3 %-ды құрады. Ауыл шаруашылығы өнімінің көлемі қысқарып, өнеркәсіптегі, құрылыстағы, сондай-ақ қызмет көрсету саласындағы өсу қарқыны төмендеді.

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2009 года № 2335
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 августа 2010 года № 813
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2009 года № 2335 "О Стратегическом плане Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан на 2010-2014 годы" (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 5, ст. 72) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"О Стратегическом плане Министерства экономического развития и торговли Республики Казахстан";
в пункте 1 слова "экономики и бюджетного планирования" заменить словами "экономического развития и торговли";
Стратегический план Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан на 2010-2014 годы, утвержденный указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 10 августа 2010 года № 813
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2009 года № 2335
Стратегический план
Министерства экономического развития и торговли
Республики Казахстан на 2010 - 2014 годы
1. Миссия и видение
Миссия Министерства экономического развития и торговли Республики Казахстан (далее - Министерство) - это формирование стратегии социально-экономического развития Республики Казахстан и координация ее реализации.
Видение - качественный рост казахстанской экономики к 2020 году в реальном выражении более чем на треть по отношению к уровню 2009 года.
2. Анализ текущей ситуации
2.1. Повышение конкурентоспособности и модернизация экономики
За прошедшее десятилетие состояние казахстанской экономики во многом определялось внешней конъюнктурой на энергоресурсы и другие виды минерального сырья. В 2000-2007 годах экспорт товаров в среднем составлял 45 % к ВВП. В 2008 году, когда цена на нефть доходила до рекордного исторического уровня 147 долларов США за баррель экспорт вырос до 53,9 % к ВВП. При падении мировых цен на энергоресурсы вследствие глобального экономического кризиса объем экспорта в 2009 году снизился до 40,3 % к ВВП.
Начавшееся в 2008 году замедление мировой экономики, сокращение потребления ресурсов, снижение мировых цен на нефть, металлы, металлопрокат, являющиеся основными составляющими товарного экспорта Казахстана, способствовало замедлению темпов роста казахстанской экономики. По итогам 2008 года реальный рост ВВП составил 3,3 %, по сравнению с 8,9 % в 2007 году. Сократился объем продукции сельского хозяйства, снизились темпы роста в промышленности, строительстве, а также сфере услуг.

2009 жылы Қазақстан экономикасының дамуы терең әлемдік экономикалық дағдарысқа бейімделу жағдайында өтті. 2009 жылдың қорытындысы бойынша нақты ЖІӨ-нің өсу қарқыны 1,2 %-ға дейін төмендеді. Экономиканың оң өсімі 2009 жылы ауыл шаруашылығының жалпы өнімінің 13,8 %-ға артуымен, мұнай өндіру көлемінің 8,1 %-ға артуымен, сондай-ақ экономика секторларындағы белсенділікпен сұранысты ынталандыру жөніндегі мемлекеттің дағдарысқа қарсы шараларымен қамтамасыз етілді.
Ағымдағы жылдың басынан бастап экономика салаларында оң серпін байқалды, бұл белгілі бір дәрежеде әлемдік экономиканың жандануына негізделді.
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің жедел деректері бойынша 2010 жылғы қаңтар-наурызда нақты ЖІӨ өткен жылдың тиісті кезеңіне қарағанда 7,1 %-ға өсті.
Сыртқы нарықтардағы конъюнктураның жақсаруы негізінде өнеркәсіп өнімдерін өндіру көлемі 2010 жылғы қаңтар-сәуірде 11,8 %-ға, оның ішінде тау-кен өнеркәсібі мен карьерлерді дайындауда өсім есебінен - 7,5 %-ға, өңдеу өнеркәсібінде 20,4 %-ға өсу есебінен ұлғайды.
Тауарлар өндіру мен қызмет көрсету көлемінің ұлғаюымен сипатталатын экономика салаларының дамуы жұмыспен қамтудың өсуіне ықпал етті. Жұмыссыздық деңгейі 2010 жылғы мамырда экономикалық белсенді халық санының 6,1 %-ын құрады, бұл 2009 жылғы мамырға қарағанда 0,6 пайыздық тармаққа төмен.
Сонымен қатар, әлемдік экономиканың қалпына келуі мен әлемдік тауар нарықтарындағы бағалар деңгейінің өсуі аясында отандық экономиканың өсуі ішкі бағалардың артуына ықпал етеді. 2010 жылғы мамырда инфляция деңгейі
2009 жылғы желтоқсанға қарағанда 4,2 %-ды құрады, бұл өткен жылдың осындай кезеңімен 0,7 пайыздық тармаққа жоғары.
Отандық экономика жай-күйінің сыртқы бағалар факторларына тәуелділігі оған тән құрылымдық поляризация салдарынан сақталып отыр. Бір полюсте - бұл тез дамитын табыстылығы жоғары шикізат салалары және табыстары әлемдік экономиканың жай-күйі мен сыртқы нарықтардағы конъюнктураға толығымен тәуелді, толығымен әлемдік нарыққа жұмыс істейтін металлургия салалары. Мұнда ауыл шаруашылығын да жатқызуға болады. Екінші полюсте - рентабельділігі мен қосылған құны төмен басымды түрде ішкі нарыққа бағдарланған өңдеу секторының салалары.
Осылайша, экономиканың жай-күйі көбінесе шикізаттық экспортқа бағдарланған салалардың дамуымен айқындалады. Экономиканың мұндай құрылымы оның тұрақты өсуін қамтамасыз етуге мүмкіндік бермейді. Сондықтан экономиканың тұрақты өсу қарқындары болашақта басымды түрде шикізаттық емес секторды дамытумен қамтамасыз етілуі тиіс.
Қалыптасқан жағдайда кәсіпкерлікті қолдаудың, сауданы дамытудың қаржылық және қаржылық емес саясатын қайта қарау қажет. Бизнес-орта халық шаруашылығын дамытуға, әлеуметтік мәселелерді шешуге, жұмыспен қамтылған жұмысшылар санын арттыруға қатты ықпал етеді.

В 2009 году развитие экономики Казахстана проходило в условиях адаптации к глубокому мировому экономическому кризису. По итогам 2009 года темпы роста реального ВВП снизились до 1,2 %. Положительный рост экономики в 2009 году был обеспечен увеличением валовой продукции сельского хозяйства на 13,8 %, увеличением объемов добычи нефти на 8,1 %, а также антикризисными мерами государства по стимулированию спроса и активности в секторах экономики.
С начала текущего года наметилась положительная динамика в отраслях экономики, что в определенной степени обусловлено оживлением мировой экономики.
По оперативным данным Агентства Республики Казахстан по статистике в январе-марте 2010 года реальный ВВП вырос на 7,1 % к соответствующему периоду прошлого года.
На фоне улучшения конъюнктуры на внешних рынках объем производства промышленной продукции в январе-апреле 2010 года увеличился на 11,8 %, в том числе за счет роста в горнодобывающей промышленности и разработке карьеров - на 7,5 %, обрабатывающей промышленности - на 20,4 %.
Развитие отраслей экономики, характеризующееся увеличением объемов производства товаров и предоставления услуг, способствовал росту занятости. Уровень безработицы в мае 2010 года составил 6,1 % к численности экономически активного населения, что на 0,6 процентных пункта меньше, чем в мае 2009 года.
Вместе с тем, рост отечественной экономики на фоне восстановления мировой экономики и роста уровня цен на мировых товарных рынках способствует повышению внутренних цен. Уровень инфляции в мае 2010 года составил 4,2 % к декабрю 2009 года, что на 0,7 процентных пунктах выше аналогичного периода прошлого года.
Зависимость состояния отечественной экономики от внешних ценовых факторов сохраняется, вследствие присущей для нее структурной поляризации. На одном полюсе - это быстро развивающиеся, высокодоходные сырьевые отрасли и отрасли металлургии, работающие почти полностью на мировой рынок, доходы которых целиком зависят от ситуации в мировой экономике и конъюнктуры внешних рынков. Сюда также можно отнести и сельское хозяйство. На другом полюсе - отрасли обрабатывающего сектора, ориентированные преимущественно на внутренний рынок, с низкой рентабельностью и добавленной стоимостью.
Таким образом, состояние экономики во многом определяется развитием сырьевых экспортоориентированных отраслей. Такая структура экономики не позволяет обеспечивать ее стабильный рост. Поэтому, в перспективе устойчивые темпы роста экономики должны обеспечиваться преимущественно развитием несырьевого сектора.
В сложившейся ситуации требуется пересмотр политики финансовой и нефинансовой поддержки предпринимательства, развития торговли. Бизнес-среда оказывает серьезное влияние на развитие народного хозяйства, решение социальных проблем, увеличение численности занятых работников.

Осылайша, 2009 жылы елдің ЖІӨ-дегі шағын және орта бизнес субъектілерінің үлесі 30,4 %-ды құрады (2008 жылы - 31,2 %), бөлшек тауар айналымы 2 525,2 млрд. теңгені құрап, өткен жылдың тиісті кезеңімен салыстырғанда 3,9 %-ға төмендеді. Көтерме тауар айналымы 2009 жылы 6 496,2 млрд. теңгені құрап, өткен жылмен салыстырғанда 1,1 %-ға төмендеді (2008 жылы - 6 538,4 млрд.теңге).
2009 жылы Қазақстан Республикасында 9 тауар биржасы жұмыс істеді, оларда 398 сауда-саттық өткізіліп, спот-тауарлармен 1 119 мәміле жасалды. Есепті жылдың ішінде бірде-бір фьючерлік мәміле жасалған жоқ.
Есепті жылда сауда-саттыққа шығарылған спот-тауарлардың көлемі 94,5 млрд. теңгені құрады, жасалған мәмілелер бойынша биржалар айналымының сомасы 55,1 млрд. теңгені құрады.
Министрлік дамушы елдерде кеңінен қолданыс тапқан «Кэш энд Кэрри» - «қойма-жаймалар» қағидаты бойынша шағын көтерме сауданы қолдану тәжірибесін Қазақстанда дамытуға және құруға ерекше назар аударып отыр. Қазақстанда қазірдің өзінде «РАМСТОР», «АСТЫҚЖАН», «АРЗАН» және т.б. сияқты «қойма-жаймалар» қағидаты бойынша жұмыс істейтін компаниялар бар.
Ішкі сауданы дамытудың оң үрдістері бірқатар проблемалардың сақталуымен бірге жүреді.
Биржалық сауда, сауданың қазіргі заманғы форматтары дамымаған. Сауда нарықтарында көлеңкелі айналымның едәуір көлемі, контрабандалық және контрафактілік өнім өткізілуінің жоғары деңгейі; өткізілетін тауарларға жасанды сапа сертификаттарының кең пайдаланылуы орныққан.
Қазақстанда да, көптеген елдердегідей, олардың даму деңгейлеріне қарамастан, экономикалық қызметті шамадан асыра реттеу проблемасы бар. Кәсіпкерлердің бизнесті құру және жүргізу кезінде ұстануға тиісті күрделі және ашық емес рәсімдері экономикалық өсуге барынша елеулі кедергі болып отыр. Осы рәсімдер өндіріске жұмсалатын шығындар мен кәсіпкерлердің шығыстарын үлғайтады, олардың нарықтарға қол жетімділігін шектеп, бизнестің дамуын тежейді, бизнес-ортаны нашарлатады және сыбайлас жемқорлыққа жол береді. Әкімшілік кедергілер экономиканың көлеңкелі секторының пайда болу себептерінің бірі болып табылады.
Осыған байланысты, біріншіден, рұқсат беру жүйесін жетілдіру бойынша жұмысты жалғастыру қажет. Бүгінгі күні рұқсат беру рәсімдерінің 1015 түрі айқындалды, 2008 жылы олар бойынша 29 млн. астам рұқсат беру құжаты берілген. 1015 рәсімнің 348-ін алып тастау ұсынылды. Осының нәтижесінде лицензиялық-рұқсат беру құжат айналымының жылына шамамен 881 мың бірлікке азаюы күтіліп отыр.
Екіншіден, тексерілетін субъектілерге қойылатын талаптар жекелеген мемлекеттік органдардың бұйрықтарымен емес (қазіргі уақытта 10 мыңнан астам), тек заң, Мемлекет басшысының жарлықтары және Үкіметтің қаулылары деңгейінде ғана белгіленуі тиіс. Мемлекеттік органдардың осы жұмыстын, маңызды бағыттарының бірі ескірген нормаларды алып тастау мақсатында осы заңнаманы бір мезгілде сүзгіден өткізу болады.

Так, за 2009 год доля субъектов малого и среднего бизнеса в ВВП страны составила 30,4 % (в 2008 году - 31,2 %), розничный товарооборот составил 2 525,2 млрд. тенге и уменьшился по сравнению с соответствующим периодом прошлого года на 3,9 %. Оптовый товарооборот в 2009 году составил - 6 496,2 млрд. тенге и уменьшился по сравнению с прошлым годом на 1,1 % (в 2008 году - 6 538,4 млрд. тенге).
В 2009 году в Республике Казахстан действовало 9 товарных бирж, на которых было проведено 398 торгов, заключено 1 119 сделок со спот-товаром. В течение отчетного года не было заключено ни одной фьючерсной сделки.
За отчетный год объем выставляемых на торги спот-товаров составил 94,5 млрд. тенге, оборот бирж по совершенным сделкам составил в сумме 55,1 млрд. тенге.
Министерство акцентирует внимание на развитии и создании в Казахстане практики применения мелкооптовой торговли по принципу "Кэш энд Кэрри" - "склад-прилавок", данный вид торговли нашел широкое распространение в развитых странах. В Казахстане уже существуют компании, работающие по принципу "склад-прилавок", такие как "РАМСТОР", "АСТЫК ЖАН", "АРЗАН" и др.
Позитивные тенденции развития внутренней торговли сопровождаются сохранением ряда проблем.
Не развита биржевая торговля, современные форматы торговли. На торговых рынках сосредоточен значительный объем теневого оборота, высокий уровень реализации контрабандной и контрафактной продукции; широкое использование поддельных сертификатов качества на реализуемые товары.
В Казахстане, как и во многих странах, независимо от уровня их развития, существует проблема чрезмерного регулирования экономической деятельности. Сложные и непрозрачные процедуры, которым должны следовать предприниматели при создании и ведении бизнеса, служат самым серьезным препятствием экономическому росту. Эти процедуры увеличивают затраты на производство и издержки предпринимателей, ограничивают их доступ на рынок, сдерживают развитие бизнеса, ухудшают бизнес-среду и способствуют коррупции. Административные барьеры являются одной из причин появления теневого сектора экономики.
В этой связи необходимо, во-первых, продолжить работу по совершенствованию разрешительной системы. На сегодняшний день выявлено 1015 видов разрешительных процедур, по которым в 2008 году было выдано свыше 29 млн. разрешительных документов. Рекомендована отмена 348 процедур из 1015. В результате, можно ожидать, что лицензионно-разрешительный документооборот уменьшится примерно на 881 тысяч единиц в год.
Во-вторых, требования к проверяемым субъектам должны устанавливаться только на уровне законов, указов Главы государства и постановлений Правительства, но не приказов отдельных государственных органов (которых в настоящее время свыше 10 тысяч). Одним из важных направлений данной работы государственных органов станет одновременная фильтрация этого законодательства с целью исключения устаревших норм.

Дүниежүзілік банкінің «Doing Business» бизнесті жүргізу жеңілдігінің рейтингінде республика ұстанымын жақсарту бойынша жұмыс жалғастырылатын болады. Қазіргі уақытта республиканың Дүниежүзілік банкінің «Doing Business» есебіндегі позициясы 2010 жылы өткен жылмен салыстырғанда жақсарды - Қазақстан 63-орынға ие болды (өткен жылы 64-орын).
Елде инвестициялық жобаларды жоспарлаудың және іске асырудың тұтастай көрінісінің болмауы олардың тиімсіз іске асырылуына, экономика салаларындағы теңсіздікке және жобаларды пайдалануға бергеннен кейін ресурстық қамтамасыз етудің болмауына алып келетінін атап көрсету керек.
Күш-жігер экономиканың шикізаттық емес секторларын, оның ішінде өңірлік кәсіпкерліктің дамуының орнықты және теңгерімді өсуін қамтамасыз ету арқылы дамытуға, жаңа қаржылық бастамалардың, тәуекелдерді мемлекет, концессионер және инвестор арасында әділетті бөлуді қамтамасыз ететін инвестицияларды мемлекеттік-жеке меншік әріптестікке тарту бойынша құралдарды жетілдірудің қағидаларын енгізуге бағытталатын болады.
Мемлекет басшысы Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Шетелдік инвесторлар кеңесінің 21-пленарлық отырысында атап өткендей, мемлекеттік қолдау шараларын жүйелендіру, жергілікті деңгейде жобаларды іске асыру кезінде, әсіресе әлеуметтік және тұрғын-үй коммуналдық сала объектілерінің құрылысы кезінде мемлекеттік-жеке меншіктік әріптестік құралдарын жылжыту маңызды болып табылады.
Экономиканың шикізаттық емес секторларын дамыту үшін Үкімет қабылдайтын «тікелей» шаралардан басқа Министрлік құзыреті шегінде қазақстандық экономиканы әлемдік сауда жүйесіне одан әрі кіріктіру жүргізілетін болады.
Атап айтқанда, Еуразиялық экономикалық қоғамдастық шеңберінде кіріктіру бастамаларын іске асыру және экономикалық пайдалы жағдайда Қазақстанның Дүниежүзілік сауда ұйымына (ДСҰ) кіруі жөніндегі келіссөздер процесін аяқтау жөніндегі жұмыстар жалғастырылуда.
Бүгінгі таңда ЕурАзЭҚ-тің маңызды кіріктірудің ілгерілеуінің бірі бірыңғай кеден тарифін және Кеден одағына кірмейтін үшінші елдерге қатысты бірыңғай кеден саясатын қолдана отырып тауарлардың еркін сауда аймағының режимін іске асыруды көздейтін 2010 жылдың 1 қаңтарынан бастап Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының Кеден одағының іс жүзінде іске асырылуы болып табылады.
Кеден одағының жұмыс істеуі ықпалдасудың барынша тереңдетілген нысаны - тауарлардың, қызметтердің, капитал мен жұмыс күшінің еркін қозғалысын көздейтін Бірыңғай экономикалық кеңістікті қалыптастыруға етуге арналған алаңға айналады. Көлік инфрақұрылымына тең қол жетімділік қазақстандық тауарлардың алыс шетелдердің өткізу нарықтарына қозғалысы кезіндегі шығындар мен уақытты қысқартуға мүмкіндік береді.
Тұтастай алғанда ЕурАзЭҚ шеңберіндегі ықпалдасу процестері елдің экономикалық әлеуетін ашудың бірлескен, бірін бірі толықтыратын өндірістерді құру жолымен бәсекелестік қабілеті жоғары әлемдік нарыққа шығудың, сондай-ақ барынша пайдалы жағдайларда өзара сауда жасаудың жаңа мүмкіндіктерін ашады.
Тиісінше үйлестіру және ЕурАзЭҚ шеңберінде ықпалдастық процестерін мазмұнды пысықтау Қазақстан Республикасының кіріктіру бастамаларын тиімді іске асыруға қол жеткізудегі ұлттық мүдделерін кешенді ескеруді қамтамасыз етудің маңызды құралы болып табылады.
Қазақстандық заңнамаларды ДСҰ-ның міндетті келісімдерінің ережелерімен толық сәйкестікке келтіру, іскерлік қоғамдастықтарға ДСҰ-ның құралдары туралы ақпарат беру бойынша жұмыстар жалғасуда.
Кеден одағын іске асырудың іс жүзінде басталуы ДСҰ-ға кіру процесіне түзетулер енгізді. Кеден одағы ДСҰ жағдайында жұмыс істеуі үшін Кеден одағына мүше елдердің осы халықаралық ұйымға үйлестірілген негізде бірмезгілде кіруі туралы шешім қабылданды.
Осы мақсатта бірыңғай келіссөз командасы құрылды, ол ДСҰ-ға мүше елдермен одан әрі келіссөздер жүргізу бойынша ұсыныстар әзірлеу мақсатында жеке келіссөздер нәтижелері бойынша біздің елдер қабылдаған міндеттемелерге талдау жүргізді.
Министрліктің сауданы дамытуға бағытталған белсенді іс-әрекеттеріне қарамастан қорғаныс және елдің экономикалық мүддесін жылжытудың сенімді жүйесін қалыптастыру, отандық тауарлар мен қызметтерге сыртқы нарықтарға қол жетімділікті құру, отандық өндірушілердің өскен, демпингтік және субсидияланған тауарлар импортынан қорғану мүмкіндігі, халықаралық нарықтардың талаптары туралы жеткіліксіз ақпараттандырылуы мәселесін шешу бойынша жұмыс жүргізілетін болады.
Жоғарыда көрсетілгеннің негізінде алдағы кезеңде макроэкономикалық саясат макроэкономикалық болжамдау мен талдауды жетілдіру, әкімшілік кедергілерді азайту, кәсіпкерлікті дамыту, инвестицияларды тарту және әлемдік тауарлық-экономикалық жүйеге интеграциялану арқылы экономиканың шикізаттық емес секторларын дамытуға бағытталатынын айтуға болады.

Продолжится работа по улучшению позиции республики в рейтинге легкости ведения бизнеса Всемирного банка "Doing business". В настоящее время позиция республики в отчете "Doing business" Всемирного банка 2010 по сравнению с прошлым годом улучшилась - Казахстан занял 63 место (64 место в прошлом году).
Следует отметить, что отсутствие в стране целостной картины по планированию и реализации инвестиционных проектов приводит к неэффективной их реализации, дисбалансу в отраслях экономики и отсутствию ресурсного обеспечения проектов после ввода в эксплуатацию.
Усилия будут направлены и на развитие несырьевых секторов экономики, в том числе и посредством обеспечения устойчивого и сбалансированного роста развития регионального предпринимательства, внедрение принципов новой финансовой инициативы, совершенствования инструментов по привлечению инвестиций в государственно-частное партнерство, обеспечивающих справедливое распределение рисков между государством, концессионером и инвестором.
Как отметил Глава государства на 21-м пленарном заседании Совета иностранных инвесторов при Президенте Республике Казахстан, важно систематизировать меры государственной поддержки, продвигать инструменты государственно-частного партнерства при реализации проектов на местном уровне, особенно при строительстве объектов социальной и жилищно-коммунальной сфер.
Для развития несырьевых секторов экономики помимо "прямых" мер, принимаемых Правительством, в рамках компетенции Министерства будет проводиться дальнейшая интеграция казахстанской экономики в мировую торговую систему.
В частности, продолжается работа по реализации интеграционных инициатив в рамках Евразийского экономического сообщества и завершению переговорного процесса по вступлению Казахстана во Всемирную торговую организацию (ВТО) на экономически выгодных условиях.
На сегодня одним из значимых интеграционных прорывов ЕврАзЭС является практическая реализация с 1 января 2010 года Таможенного союза Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации, которая представляет собой реализацию режима зоны свободной торговли товарами с применением единого таможенного тарифа и единой торговой политики в отношении третьих стран, не входящих в Таможенный союз.
Функционирование Таможенного союза станет площадкой для перехода к более углубленной форме интеграции - формированию Единого экономического пространства, предполагающего свободное перемещение товаров, услуг, капитала и рабочей силы. Равный доступ к транспортной инфраструктуре позволит сократить издержки и время при движении казахстанских товаров до рынков сбыта дальнего зарубежья.
В целом, интеграционные процессы в рамках ЕврАзЭС открывают новые возможности для раскрытия экономического потенциала страны, выхода на мировой рынок с высокой конкурентоспособностью путем создания совместных, взаимодополняемых производств, а также осуществления взаимной торговли на более выгодных условиях.
Надлежащая координация и содержательная проработка интеграционных процессов в рамках ЕврАзЭС является важным средством, обеспечивающим комплексный учет национальных интересов Республики Казахстан в достижении эффективной реализации интеграционных инициатив.
Продолжается работа по приведению казахстанского законодательства в полное соответствие с положениями обязательных соглашений ВТО, информированию делового сообщества об инструментах ВТО.
Начало практической реализации Таможенного союза внесло коррективы в процесс вступления в ВТО. Для того чтобы Таможенный союз состоялся в условиях ВТО, принято решение о единовременном вступлении стран-членов Таможенного союза в данную международную организацию на гармонизированных условиях.
В этих целях создана единая переговорная команда, которой проведен анализ обязательств, принятых нашими странами по результатам индивидуальных переговоров с целью выработки предложений по проведению дальнейших переговоров со странами-членами ВТО.
Несмотря на активные действия Министерства, направленные на развитие торговли, будет осуществляться работа по формированию надежной системы защиты и продвижения экономических интересов страны, созданию для отечественных товаров и услуг доступа к внешним рынкам, решению проблемы недостаточной информированности отечественных производителей о возможности защиты от возросшего, демпингового и субсидированного импорта товаров, требованиях международных рынков.
На основании вышеизложенного можно сказать, что макроэкономическая политика в предстоящий период будет направлена на развитие несырьевых секторов экономики, путем совершенствования макроэкономического прогнозирования и анализа, снижения административных барьеров, развития предпринимательства, привлечения инвестиций и интеграции в мировую торгово-экономическую систему.

2.2. Нәтижелі мемлекеттік секторды құру
Қолданыстағы мемлекеттік басқару жүйесі халықтың мемлекеттік қызметтер көрсетуге қолжетімділігін толық қамтамасыз етпейді, мемлекеттік органдардың халықпен жедел кері байланысы жоқ, көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің төмен тиімділігі мен сапасы байқалады, себебі барлық мемлекеттік қызметтер бойынша оларды көрсетудің нақты стандарттары мен регламенттері әзірленбеген.
Осыған байланысты, көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің сапасын одан әрі арттыру және оларды көрсету процестерін жетілдіру талап етіледі, нәтижесінде бұл сапалы қызметтер алуға азаматтардың өзінің конституциялық құқықтарын іске асыру мүмкіндігін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Бұған қоса мемлекеттік қызметтерді стандарттау процесінің негізі болып табылатын қолданыстағы Басқару салалары (аялары) бойынша мемлекеттік қызметтердің тізілімін кезеңімен кеңейту бойынша жұмысты жалғастыру қажет.
Орталық мемлекеттік органдарға 2009 жылы жүргізілген функционалдық талдау мемлекеттік органдардағы қайталанатын және оларға тән емес функциялардың болуын, сондай-ақ көмекші құрылымдық бөлімшелердің негізгілерге әртүрлі қатынасын және мемлекеттік органдардың басшылық құрамының мемлекеттік органның жалпы санына әртүрлі қатынасын көрсетті.
Орталық және жергілікті атқарушы органдар арасында, сондай-ақ Үкімет пен оның құрылымына кіретін орталық мемлекеттік органдардың арасында функцияларды жеткілікті нақты бөлу отандық әкімшілік реформаның бұған дейінгі кезеңінің оң нәтижелерінің бірі болып табылатындығына қарамастан, деңгейлес және сатылас үйлестіру және бірлесе жүргізу функцияларын нақты бөлу мәселелері әлі күнге дейін ден қоюды талап етеді.
Мемлекеттік органдар мен мемлекеттік басқару деңгейлерінің өкілеттіктерін барынша нақты айқындау, сондай-ақ функцияларды жүзеге асыру процестерін жетілдіру үшін мемлекеттік басқарудың тиісті саларында (аясында) саясаттың тиімділігін бағалау арқылы мемлекеттік органдардың қызметіне жүйелі негізде функционалдық шолулар жүргізуді қамтамасыз ету қажет.
Қазіргі заманғы Қазақстанның жылдам өзгеріп отырған әлеуметтік-экономикалық жағдайлары мемлекеттік билік органдарының алдына жаңа мақсаттар мен міндеттер қояды, осыған байланысты мемлекеттік басқару жүйесі басқарудың үйреншікті, дәстүрлі әдістерін ғана қайта қарауға мәжбүр болып қана қоймай, өз қызметінің тиімділігін тұрақты арттырып отыруы тиіс.
«Орталық мемлекеттік және облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурызда қабылданған Жарлығының міндеті мемлекеттік басқарудың тиімділігін арттыру болып табылады.

2.2. Создание результативного государственного сектора
Действующая система государственного управления не в полной степени обеспечивает доступ населения к государственным услугам, отсутствует оперативная обратная связь государственных органов с населением, отмечается низкая эффективность и качество предоставляемых государственных услуг, поскольку не по всем государственным услугам разработаны четкие стандарты и регламенты их оказания.
В этой связи, требуется дальнейшее повышение качества оказываемых государственных услуг и совершенствованию процессов их предоставления, что в итоге позволит обеспечить возможность реализации гражданами своих конституционных прав на получение качественных услуг.
Кроме того, необходимо продолжить работу по поэтапному расширению действующего Реестра государственных услуг по сферам (отраслям) управления, который является основой процесса стандартизации государственных услуг.
Проведенный в 2009 году функциональный анализ центральных государственных органов показал наличие дублирующих и несвойственных функций в государственных органах, а также различное соотношение вспомогательных структурных подразделений к основным и разное соотношение руководящего состава государственных органов к общей численности государственного органа.
Несмотря на то, что одним из положительных результатов предыдущих этапов отечественной административной реформы является достаточно четкое разделение функций между центральным и местными исполнительными органами, а также между Правительством и центральными государственными органами, входящими в его структуру, все еще требуют внимания вопросы четкого распределения функций горизонтальной и вертикальной координации и совместного ведения.
Для более четкого определения полномочий государственных органов и уровней государственного управления, а также совершенствования процессов осуществления функций необходимо обеспечить проведение на системной основе функциональных обзоров деятельности государственных органов через оценку эффективности политики в соответствующих отраслях (сферах) государственного управления.
Быстро меняющиеся социально-экономические условия современного Казахстана ставят перед органами государственной власти новые цели и задачи, в связи с этим система государственного управления вынуждена пересматривать не только привычные, традиционные методы управления, но и постоянно повышать эффективность своей деятельности.
Задачей принятого 19 марта 2010 года Указа Президента Республики Казахстан "О Системе ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы" является повышение эффективности государственного управления.

Осыған байланысты 2011 жылдан бастап жүйелі негізде 26 орталық мемлекеттік орган мен 16 жергілікті атқарушы орган қызметінің тиімділігін жыл сайын бағалау көзделіп отыр.
Республикада қазіргі уақытта қолданыстағы стратегиялық және бағдарламалық құжаттар мемлекеттің стратегиялық мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізуін және мемлекет қаражатын тиімді басқаруды қамтамасыз етпейді және бағдарламалық құжаттарды іске асыру мен бюджет қаражатының пайдалану тиімділігін бағалауға мүмкіндік бермейді.
Көптеген бағдарламалардың мақсаттары мен күтілетін нәтижелері бағдарламаларды іске асырудың нақты критерийлерінсіз мен нәтижелік индикаторларынсыз, олардың тиімділігін бағалаудың нақты тетігінсіз, стратегиялық, экономикалық және бюджеттік жоспарлау арасында өзара байланысы жоқ бұлыңғыр қалыптастырылған, бағдарламаларды іске асыру тиімділігіне сапалы бақылауды жүзеге асыру мүмкін емес, іске асыру мерзімдері айрықшаланған.
Мемлекеттік жоспарлау жүйесіндегі мұндай жағдай экономика мен жалпы мемлекеттік басқару жүйесінің дамуына кедергі болады.
2009 жылы айқындалған Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің одан әрі жұмыс істеуі үшін Президенттің 2010 жылғы 4 наурыздағы № 931 Жарлығымен оның процесіне: көрсетілген жүйенің құжаттарын әзірлеуге, іске асыруға, мониторинг жүргізуге, бағалауға және бақылауға арналған әдістемелік тәсілдер бекітілді.
Бұған қоса, қазіргі уақытта жергілікті өзін-өзі басқару институттарын дамытудың алдағы негіздері айқындалмаған.
Жергілікті өзін-өзі басқарудың орнығуы азаматтық қоғамның орнығуы мен дамуымен, ел дамуының әлеуметтік-экономикалық жалпы деңгейімен, жергілікті қоғамдастықтың өміріне тікелей әсер ететін басқа да факторлар мен және жағдайлармен байланысты ұзақ, көп кезеңді және динамикалық процесс болып табылады.
Мемлекеттік басқару негіздерін одан әрі демократияландыру бағытын негізге ала отырып, өкілдік биліктің маңызы арта түсуде және ең жақсы халықаралық стандарттарға сәйкес келетін жергілікті өзін-өзі басқарудың және азаматтық қоғамның тиімді институттарын құру бойынша жұмыс жүргізу қажет.
Осы күнге дейін биліктің ауылдық, кенттік, қалалық (аудандық маңызы бар) деңгейлерінде басқарудың нақты тетіктері қалыптастырылмаған, жеке табыс көздері жоқ және меншік мәселелері шешілмеген, оларсыз шынайы жергілікті өзін-өзі басқару туралы айтуға болмайды.
Атап айтқанда, жиналған тәжірибені ескере отырып, мемлекеттік басқару мен жергілікті өзін-өзі басқару функцияларының ара жігін ажыратып қана қоймай, сонымен бірге жергілікті маңызы бар мемлекеттік функцияларды іске асыруға қатысуға жергілікті өзін-өзі басқару органдарын кеңінен тарту қажет.
Нәтижесінде демократиялық институттар және азаматтық қоғам құрылымдары егеменді Қазақстанның әлеуметтік-саяси жүйесінің шектеулі элементтері болып қалады.
Тиісінше Министрлік қызметі тұтастай және тиімді Мемлекеттік жоспарлау жүйесін қалыптастыру, мемлекеттік орган қызметінің елдің, саланың, аяның, өңірдің даму параметрлеріне әсер ету деңгейін анықтау арқылы мемлекеттік қызметтер корсету сапасын арттыруға, мемлекеттік орган қызметін ұйымдастыру жүйесін бағалауға, мемлекеттік органның алға қойған міндеттері мен мақсаттарына қол жеткізудегі проблемаларды айқындауға және мемлекеттік орган қызметінің тиімділігін арттыру бойынша шаралар қолдануға бағытталатын болады.
Министрлік таяудағы уақытта жоғарыда көрсетілген міндеттер мен проблемаларды әлемдік экономиканың даму үрдісін есепке ала отырып шешуді басшылыққа алатын болады.

В этой связи, с 2011 года предусматривается проведение на системной основе ежегодной оценки эффективности деятельности 26 центральных государственных и 16 местных исполнительных органов.
Действующие в республике в настоящее время стратегические и программные документы не обеспечивают достижение стратегических целей и задач государства и эффективного управления государственными финансами и не позволяют оценить эффективность реализации программных документов и использования бюджетных средств.
Цели и ожидаемые результаты многих программ сформулированы размыто, без четких критериев и индикаторов результативности реализации программ, конкретного механизма оценки их эффективности, взаимосвязи между стратегическим, экономическим и бюджетным планированием, невозможно осуществлять качественный контроль за эффективностью реализации программ, сроки реализации разрознены.
Такое положение в системе государственного планирования препятствует развитию экономики и системы государственного управления в целом.
Для дальнейшего функционирования определенной в 2009 году Системы государственного планирования в Республике Казахстан, Указом Президента от 4 марта 2010 года № 931 утверждены методологические подходы к ее процессу: разработке, реализации, проведению мониторинга, оценки и контроля документов указанной системы.
Кроме того, в настоящее время не определены дальнейшие основы развития институтов местного самоуправления.
Становление местного самоуправления является длительным, многоэтапным и динамичным процессом, связанным со становлением и развитием гражданского общества, общим уровнем социально-экономического развития страны, другими факторами и условиями, которые непосредственно влияют на жизнь местного сообщества.
Исходя из курса на дальнейшую демократизацию основ государственного управления все больше возрастает значение представительной власти и необходимо проводить работу по созданию эффективных институтов местного самоуправления и гражданского общества, соответствующим лучшим международным стандартам.
До настоящего времени на сельском, поселковом, городском (районного значения) уровнях власти не сформированы четкие механизмы управления, отсутствуют собственные доходные источники и не решены вопросы собственности, без которых говорить о реальном местном самоуправлении преждевременно.
В частности, необходимо с учетом накопленного опыта проводить не только разграничение функций государственного управления и местного самоуправления, но и широко привлекать органы местного самоуправления к участию в реализации государственных функций, имеющих местное значение.
В результате демократические институты и структуры гражданского общества станут органичными элементами социально-политической системы суверенного Казахстана.
Соответственно деятельность Министерства будет направлена на повышение качества оказания государственных услуг посредством формирования целостной и эффективной Системы государственного планирования, определения степени влияния деятельности государственного органа на параметры развития страны, отрасли, сферы, региона, оценку системы организации деятельности государственного органа, выявление проблем в достижении государственным органом поставленных задач и целей и принятие мер по повышению эффективности деятельности государственного органа.
Министерство в ближайшее время будет руководствоваться решением вышеуказанных задач и проблем с учетом тенденций развития мировой экономики.

3. Мемлекеттік орган қызметінің стратегиялық бағыттары,
мақсаттары, міндеттері мен көрсеткіштері
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1-стратегиялық бағыт. Экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттыру және жаңғырту
1-мақсат. 2020 жылға карай қазақстандық экономиканың 2009 жылғы деңгейге қатысты нақты мәнде үштен бірінен аса артуын қамтамасыз ету
Нысаналы индикаторлар
1. Алдыңғы жылға қарағанда %-дағы ЖІӨ ФКИ, 2009 жылы - 101,2 %; 2010 жылы - 104,1 %; 2011 жылы - 103,0 %; 2012 жылы - 103,1 %; 2013 жылы - 103,3 %; 2014 жылы - 104,1 %.
2. Алдыңғы жылға қарағанда негізгі капиталға инвестициялар көлемінің %-дағы өсуі, 2009 жылы - 102,1 %; 2010 жылы - 102,9 %; 2011 жылы - 103,0 %; 2012 жылы - 103,5 %; 2013 жылы - 103,8 %; 2014 жылы - 104,7 %.
3. 2020 жылға қарай Дүниежүзілік Банктің «Бизнесті жүргізу жеңілдігі» («Doing Business») рейтингі бойынша көрсеткіштерді жақсарту, рейтингтегі орны - 2009 жылы - 64; 2010 жылы - 63; 2011 жылы - 62; 2012 жылы - 60; 2013 жылы - 59; 2014 жылы - 58.
4. Көлеңкелі экономиканың ЖІӨ-ге шаққандағы %-дағы мөлшері, 2009 жылы - 19 % (2008 жылдың бағалауы); 2010 - 2014 жылдары - 20 %-дан жоғары емес.
1.1-міндет. ЖІӨ-нің жыл сайынғы нақты өсімін қамтамасыз ету
Шикізаттық емес сектордың ФКИ
Алдыңғы жылға қарағанда %-бен

3. Стратегические направления, цели, задачи и
показатели деятельности государственного органа
Наименование
Ед. изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008 год
2009 год
2010 год
2011 год
2012 год
2013 год
2014 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Стратегическое направление 1. Повышение конкурентоспособности и модернизация экономики
Цель 1. Обеспечение увеличения казахстанской экономики к 2020 году более чем на
треть в реальном выражении по отношению к уровню 2009 года
Целевые индикаторы
1. ИФО ВВП в % к предыдущему году, в 2009 году - 101,2 %; в 2010 году - 104,0 %;
в 2011 году - 103,0 %; в 2012 году - 103,1 %; в 2013 году - 103,3 %; в 2014 году -
104,1 %
2. Рост объема инвестиций в основной капитал в % к предыдущему году, в 2009 году -
102,1 %; в 2010 году - 102,9 %; в 2011 году - 103,0 %; в 2012 году - 103,5 %; в
2013 году - 103,8 %; в 2014 году - 104,7 %.
3. Улучшение показателей по рейтингу Всемирного Банка "Легкость ведения бизнеса"
("Doing business") к 2020 году место в рейтинге - в 2009 году - 64; в 2010 году -
63; в 2011 году - 62; в 2012 году - 60; в 2013 году - 59; в 2014 году - 58.
4. Размер теневой экономики в % к ВВП, в 2009 году - 19,5 % (оценка 2008 года);
в 2010-2014 годах - не выше 20 %
Задача 1.1. Обеспечение ежегодного реального роста ВВП
ИФО несырьевого
сектора
в % к
предыду-
щему году

1.2-міндет. Нәтижеге бағдарланған мемлекеттік басқару жүйесінің толық жұмыс істеуі үшін қажетті элементтерді енгізу
Стратегия-2020 нысаналы индикаторларын орындауды растау үшін қажетті статистикалық деректер тізбесін қалыптастыру
%
50
50
Стратегия-2020 нысаналы индикаторларының төменде көрсетілген мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына кірігуі
%
50
4. Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен
мақсаттарының мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына
сәйкестігі
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттары
Мемлекеттік органның мемлекеттің стратегиялық мақсаттарын іске асыруға бағытталған қызметі
Стратегиялық құжаттың, нормативтік құқықтық актінің атауы
1
2
3
1-стратегиялық бағыт. Экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттыру және жаңғырту
1-мақсат. 2020 жылға карай қазақстандық экономиканың 2009 жылғы деңгейге қатысты нақты мәнде үштен бірінен аса артуын қамтамасыз ету
2020 жылға қарай Қазақстан экономикасы нақты мәнде алғанда 2009 жылғы деңгейінің үштен бірінен жоғары өсімге қол жеткізеді.
Экономиканы әртараптандыру экономикалық әлеуеттің ұтымды аумақтық ұйымдастырылуын құру мен халықтың тыныс-тіршілігі үшін қолайлы жағдайлар жасау мақсатында экономикалық өсу орталықтарын қалыптастыру жөніндегі жоспарлармен үйлестіріледі.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары
Әкімшілік реформа аясында Үкіметке бизнеске түсетін әкімшілік салмақты батыл азайтуды, рұқсат беру жүйесін, ең алдымен лицензиялауды, сертификаттауды, аккредиттеуді одан әрі оңайлатуды тапсырамын.
Мемлекет басшысының 2008 жылғы 6 ақпандағы «Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты» атты Қазақстан халқына Жолдауы
2011 жылға карай: жаңа нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу мен қабылдау үшін реттеушілік әсер етуді талдау әдістемесі (РӘТ) әзірленетін болады;
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары
Екінші - экономиканың негізгі секторларын озық инфрақұрылымдық қамтамасыз ету.
Концессиялық жобаларды тартымды ету және жандандыру үшін Үкімет қолданыстағы заңнамалық және нормативтік базаны жетілдіруі тиіс.
Мемлекет басшысының 2008 жылғы 6 ақпандағы «Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру-мемлекеттік саясаттың басты мақсаты» атты Қазақстан халқына Жолдауы
2015 жылға қарай қаржы секторында мемлекеттік-жеке меншік әріптестік тетіктерінің рөлі мен маңыздылығын арттыру жөніндегі шаралар кешенінің іске асырылуы қамтамасыз етіледі.
2020 жылға қарай Қазақстан ел экономикасының шикізаттық емес секторларына елеулі шетелдік инвестициялар тартуға мүмкіндік беретін қолайлы іскерлік климат қалыптасқан әлемнің бәсекеге барынша қабілетті елу елінің қатарында болады.
Елдің экономикалық мүдделерін қорғау мен жылжытудың сенімді жүйесін қалыптастыру, отандық тауарлар мен қызмет көрсетулер үшін сыртқы рыноктарға қолжетімділік жасау және жосықсыз бәсекелестікті жою мақсатында тиімді сауда саясаты жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары
2-мақсат. Әлемдік сауда - экономикалық жүйеге интеграциялау арқылы республиканың экономикалық мүдделерін жылжыту мен қорғаудың тиімді және жедел жүйесін құру
Өзара сауданы дамыту, отандық өнімдердің бәсекеге қабілеттілігін арттыру мен инвестициялардың өсуіне жәрдемдесу мақсатында Қазақстан ТМД-дағы ықпалдастыру процестерінің белсенді қатысушысы болады. Үш елдің ықпалдасуының келесі кезеңі 2012 жылға дейін Бірыңғай экономикалық кеңістікті қалыптастыру болады.
ТМД-дағы өңірлік экономикалық бірлестіктерді қолдай отырып, республика Дүниежүзілік сауда ұйымына елдің экономикалық даму басымдықтарына жауап беретін шарттарда кіру процесін жеделдетеді.
Қазақстан халқына Жолдауы Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары
2-стратегиялық бағыт. Нәтижелі мемлекеттік сектор құру
1-мақсат. 2015 жылға қарай корпоративтік басқару, нәтижелілік, транспаренттілік және қоғамға есеп беру қағидаларында мемлекеттік басқарудың жаңа моделін енгізу
Біз мыналарға шақырамыз.
барлық деңгейдегі атқарушы органдар қызметтерінің ашықтығын арттыру, мемлекеттік органдар қызметінің қорытындылары бойынша жыл сайынғы есептерді жариялау тәжірибесін енгізу.
Біз басқарудың бюрократиялануын төмендетуге, мемлекеттік аппарат құрылымын оңтайландыруға ұмтыламыз.
2011 жылға қарай:
барлық мемлекеттік органдар мемлекеттік саясатты әзірлеу мен іске асыруды кешенді стратегиялық тұрғыдан қамтамасыз ету үшін Стратегиялық жоспар-2020-ға негізделген бесжылдық стратегиялық жоспарларды қабылдайтын болады;
барлық мемлекеттік органдар ішкі мониторинг, бақылау және бағалау жүйесін кезең-кезеңмен енгізу басталады.

Задача 1.2. Внедрение элементов, необходимых для полноценного функционирования
системы государственного управления, ориентированного на результат
Формирование
перечня
статистических
данных, необходимых
для подтверждения
исполнения целевых
индикаторов
Стратегии - 2020
%
50
50
Интегрирование
целевых индикаторов
Стратегии - 2020 в
нижестоящие
документы системы
государственного
планирования
%
50
4. Соответствие стратегических направлений и целей
государственного органа стратегическим целям государства
Стратегические
направления и цели
государственного органа
Стратегические
цели государства, на
реализацию которых
направлена деятельность
государственного органа
Наименование
стратегического документа,
нормативного правового
акта
1
2
3
Стратегическое направление 1. Повышение конкурентоспособности и модернизация
экономики
Цель 1. Обеспечение
увеличения казахстанской
экономики к 2020 году
более чем на треть в
реальном выражении по
отношению к уровню 2009
года
К 2020 году казахстанская
экономика в реальном выражении
возрастет более чем на треть
по отношению к уровню 2009
года.
Диверсификация экономики будет
увязана с планами по
формированию центров
экономического роста с целью
создания рациональной
территориальной организации
экономического потенциала и
благоприятных условий для
жизнедеятельности населения.
Стратегический план развития
Республики Казахстан до 2020
года, утвержденный Указом
Президента Республики
Казахстан от 1 февраля 2010
года № 922
В рамках административной
реформы поручаю Правительству
решительно снизить
административную нагрузку на
бизнес, провести дальнейшее
упрощение разрешительной
системы, прежде всего
лицензирования, сертификации,
аккредитации.
К 2011 году:
будет разработана методика
анализа регуляторного
воздействия (АРВ) для
разработки и принятия новых
нормативных правовых актов;
Второе - опережающее
инфраструктурное обеспечение
основных секторов экономики.
Для привлекательности и
активизации концессионных
проектов Правительству
необходимо усовершенствовать
действующую законодательную и
нормативную базу.
К 2015 году в финансовом
секторе будет обеспечена
реализация комплекса мер по
повышению роли и значимости
механизмов государственно-
частного партнерства.
К 2020 году Казахстан уже
будет в числе пятидесяти
наиболее конкурентоспособных
стран мира с благоприятным
деловым климатом, позволяющим
привлекать значительные
иностранные инвестиции в
несырьевые секторы экономики
страны.
Послание Главы государства
народу Казахстана от 6
февраля 2008 года "Повышение
благосостояния граждан
Казахстана - главная цель
государственной политики"
Стратегический план развития
Республики Казахстан до 2020
года, утвержденный Указом
Президента Республики
Казахстан от 1 февраля 2010
года № 922
Послание Главы государства
народу Казахстана от 6
февраля 2008 года "Повышение
благосостояния граждан
Казахстана - главная цель
государственной политики"
Стратегический план развития
Республики Казахстан до 2020
года, утвержденный Указом
Президента Республики
Казахстан от 1 февраля 2010
года № 922
Будет проводиться эффективная
торговая политика в целях
формирования надежной системы
защиты и продвижения
экономических интересов
страны, создания для
отечественных товаров и услуг
доступа к внешним рынкам и
устранения недобросовестной
конкуренции.
Цель 2. Создание
эффективной и оперативной
системы продвижения и
защиты экономических
интересов республики путем
интеграции в мировую
торгово-экономическую
систему
С целью развития взаимной
торговли, повышения
конкурентоспособности
отечественной продукции и
содействия росту инвестиций
Казахстан будет являться
активным участником
интеграционных процессов в
СНГ. Следующим этапом
интеграции трех стран станет
формирование до 2012 года
Единого экономического
пространства.
Поддерживая региональные
экономические объединения в
СНГ, республика ускорит
процессы вступления во
Всемирную торговую организацию
на условиях, отвечающих
приоритетам экономического
развития страны.
Стратегический план развития
Республики Казахстан до 2020
года, утвержденный Указом
Президента Республики
Казахстан от 1 февраля 2010
года № 922
Стратегическое направление 2. Создание результативного государственного сектора
Цель 1. Внедрение новой
модели государственного
управления на принципах
корпоративного управления,
результативности,
транспарентности и
подотчетности обществу к
2015 году
Мы выступаем за:
повышение прозрачности
деятельности исполнительных
органов всех уровней, введение
практики публикации ежегодных
отчетов по итогам деятельности
госорганов.
Мы будем стремиться
снизить бюрократизацию
управления, оптимизировать
структуры государственного
аппарата.
К 2011 году:
все государственные органы
примут пятилетние
стратегические планы,
основанные на Стратегическом
плане - 2020, для
обеспечения комплексного
стратегического подхода к
разработке и реализации
государственной политики;
во всех государственных
органах будет начато поэтапное
внедрение системы внутреннего
мониторинга, контроля и
оценки.
Предвыборная платформа
Народно-демократической
партии "Нур Отан", принятая

«Нұр Отан» халықтық демократиялық партиясының 2007 жылғы 4 шілдедегі кезектен тыс XI съезінде қабылданған «Нұр Отан» халықтық демократиялық партиясының сайлау алдындағы платформасы
2011 жылдан бастап жүйелі негізде мемлекеттік органдар қызметінің функционалдық шолулары жүргізіледі, оның мақсаты — мемлекеттік басқарудың тиісті салаларындағы (аясындағы) саясаттың тиімділігін бағалау. Әрбір нақты мемлекеттік органда өкілеттіктердің оңтайлы көлемін айқындау тұтастай алғанда, мемлекеттің жеке секторларында, сондай-ақ мемлекеттік басқарудың әртүрлі деңгейлеріндегі артық функцияларды жою, қайталанатын өкілеттіктерді алып тастау, жеткіліксіз функцияларды бекіту мен нарықтық тетіктерді пайдалануды ұлғайту арқылы тұтастай мемлекеттің баламалы рөлін белгілеуге мүмкіндік береді.
2011 жылға қарай мемлекеттік қызметтердің тізілімі кеңейтіледі және тізілімге енгізілген мемлекеттік қызметтердің әрбір түрі бойынша стандарттар әзірленетін болады.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары
5. Функционалдық мүмкіндіктер мен ықтимал тәуекелдер
Тұтастай осы Стратегиялық жоспарды іске асыру үшін әлеуетті дамыту және қызметтің тиімділігін арттыру бойынша түбегейлі шаралар қабылданатын болады:
1) адами ресурстарды дамытудың тиімді жүйесін құру және жұмыс істеуін қамтамасыз ету - Министрлік жүйесінің ішінде міндеттер мен өкілеттіктерді нақты бөлу мақсатында Министрліктің ұйымдастырушылық құрылымын өзгерту, кадрлық әлеуетті сапалы және тиімді жұмысқа ынталандыру тетіктерінің кеңейтілген спектрін енгізу мәселелерін көздейтін кадрлық әлеуетті қалыптастыру, дамыту және сақтау, сондай-ақ кадрлардың тұрақтамауын тұрақты азайтуға және Министрлік қызметкерлерінің кәсіби және әлеуметтік оң көңіл-күйін өсіруге бағытталған корпоративтік мәдениеттің элементтерін енгізу жөнінде шаралар қабылдау;
2) Министрліктің құзыретіне кіретін нормативтік құқықтық актілерді үнемі өзектендіру;
3) Министрлік қызметкерлерінің ақпараттық қажеттіліктерін
қанағаттандырудың сапасы мен мүмкіндіктерін арттыру.
Атап айтқанда, ақпараттарды жинау және пайдалану жүйесінің жұмысты көп қажет ететінін тәртіпке келтіру және қысқартуға, Министрлік қызметкерлерінің Интернетке, заң базасына, ақпараттық деректер базасына қол жеткізуін 100% қамтуға (қазіргі кезде қол жеткізу - 60%), сондай-ақ Министрлік қызметкерлерінің күнделікті жұмыстарында ақпараттық ресурстармен тиімді жұмыс істеу және оларды қолдану дағдыларын дамытуға бағытталған шаралар қабылданатын болады;

4 июля 2007 года на
внеочередном XI съезде
Народно-демократической
партии "Нур Отан"
С 2011 года будут
проводиться на системной
основе функциональные обзоры
деятельности государственных
органов, целью которых станет
оценка эффективности политики
в соответствующих отраслях
(сферах) государственного
управления. Определение
оптимального объема полномочий
в каждом конкретном
государственном органе
позволит установить в целом
адекватную роль государства
как в отдельных секторах, так
и на разных уровнях
государственного управления
путем ликвидации излишних
функций, исключения
дублирующих полномочий,
закрепления недостающих
функций и расширения
использования рыночных
механизмов.
К 2011 году будет расширен
реестр государственных услуг и
разработаны стандарты по
каждому виду государственных
услуг, включенных в реестр.
Стратегический план развития
Республики Казахстан до 2020
года, утвержденный Указом
Президента Республики
Казахстан от 1 февраля 2010
года № 922
5. Функциональные возможности и возможные риски
В целом для реализации настоящего Стратегического плана будут приняты исчерпывающие меры по развитию потенциала и повышению эффективности деятельности:
1) создание и обеспечение функционирования эффективной системы развития человеческих ресурсов - изменение организационной структуры Министерства с целью четкого распределения обязанностей и полномочий внутри системы Министерства, формирование, развитие и сохранение кадрового потенциала, предусматривающие вопросы внедрения расширенного спектра механизмов мотивации кадрового потенциала к качественной и эффективной работе, а также принятие мер по внедрению элементов корпоративной культуры, направленной на устойчивое снижение текучести кадров и на рост позитивного профессионального и социального самочувствия сотрудников Министерства;
2) постоянная актуализация нормативных правовых актов, входящих в компетенцию Министерства;
3) повышение качества и возможностей удовлетворения информационных потребностей сотрудников Министерства.
В частности, будут приняты меры, направленные на упорядочение и сокращение трудоемкости системы сбора и использования информации, на 100 % охват сотрудников Министерства доступом в Интернет, юридическую базу, информационные базы данных (в настоящее время обеспеченность - 60 %), а также на развитие навыков эффективной работы с информационными ресурсами и их применением в каждодневной работе сотрудниками Министерства;

4) халықаралық қаржылық ұйымдармен, рейтингтік агенттіктермен, елдермен өзара іс-қимыл жасау;
5) Министрліктің интернет-ресурстарын жетілдіруді, оның өзекті жаңаруын, сондай-ақ онда азаматтардың Министрлік басшылығымен «тікелей байланыс» жасауына мүмкіндік беретін веб-беттерді ашуды қоса алғанда, қоғаммен және жеке сектормен тиімді байланыстарды дамытуға бағытталған қосымша тетіктерді әзірлеу және енгізу.
Ведомствоаралық өзара іс-қимыл
Министрліктің таңдалған стратегиялық бағыттар бойынша алға қойған мақсаттарына қол жеткізуі көбінесе басқа да мүдделі тараптармен өзара іс-қимылының тиімділігі дәрежесіне байланысты болады.
Стратегиялық бағыттар
Салааралық үйлестіруді талап ететін іс-шаралар
1
2
Экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттыру және жаңғырту
АШМ - азық-түлік өнімі өндірісі бойынша салалар дамуының болжамды параметрлеріне қол жеткізуді қамтамасыз ету;
ИЖТМ - көмірді, металл рудаларын өндіру және мұнай өңдеуден басқа өңдеуші өнеркәсіп өнімін өндіру; электр энергиясын өндіру және бөлу бойынша салалар дамуының болжамды параметрлеріне қол жеткізуді қамтамасыз ету; тауарлық биржалар арқылы өткізілген тауарларға мониторинг жүргізу және бағалау;
МГМ - мұнай және табиғи газ өндіру; мұнайды қайта өңдеу өнімдерін өндіру бойынша салалар дамуының болжамды параметрлеріне қол жеткізуді қамтамасыз ету; тауарлық биржалар арқылы өткізілген тауарларға мониторинг жүргізу және бағалау;
ККМ - көрсетілетін көлік қызметінің көлемі бойынша салалар дамуының болжамды параметрлеріне қол жеткізуді қамтамасыз ету; тиісті ақпаратты уақтылы ұсыну;
Қаржымині - іске асырылуы республикалық бюджет есебінен көзделген іс-шараларды қаржыландыру; кедендік статистиканы ұсыну; кедендік-тарифтік және тарифтік емес реттеу мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасау; сыртқы экономикалық қызметтің Бірыңғай тауарлық номенклатурасын жүргізу; ЕурАзЭҚ шеңберінде кедендік одақты қалыптастыру жөнінде келіссөз ұстанымын қалыптастыру, екі жақты және өңірлік ынтымақтастық мәселелері жөнінде өзара іс-қимыл жасау;
СІМ - халықаралық және республикалық іс-шаралар өткізу шеңберіндегі ынтымақтастық, келіссөз жүргізуші топтың іс-сапарына қаржылық қаражаттар бөлу, визалық қолдау; сыртқы саясат мәселелері бойынша, оның ішінде Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы кедендік одағының, өңірлік тауарлық бірлестіктер шеңберінде ұстанымды әзірлеу және үйлестіру; екі жақты және көп жақты келісімшарттарды келісу, ЕурАзЭҚ шеңберінде кеден одағын қалыптастыру бойынша келіссөз ұстанымын қалыптастыру; екі жақты және өңірлік ынтымақтастық мәселелері жөнінде өзара іс-қимыл жасау;
БАМ - Кеден одағы комиссиясының қабылдаған шешімдерін және келіссөз процесінің барысын бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау; ЕурАзЭҚ шеңберінде кеден одағын қалыптастыру жөнінде келіссөз ұстанымын қалыптастыру; екі жақты және өңірлік ынтымақтастық мәселелері жөнінде өзара іс-қимыл жасау, Министрліктің өзге де шешімдері; ККМ, МГМ, Қаржымині, ИЖТМ, БҒМ, ДСМ, ҰБ, ҚТКШІА - құрылыс көлемі бойынша салалар дамуының болжамды параметрлеріне қол жеткізуді қамтамасыз ету; конкурстық рәсімдерді ұйымдастыру, концессиялық келісімдер жасау, концессиялық жобаларды іске асыру; тиісті ақпаратты уақтылы ұсыну;
СА - статистикалық деректерді беру; ЖІӨ-дегі ШОБ үлесін есептеу және әдістеме мониторингі, әзірлеу;
БҚА, АӨҚОҚРА - тауарлық биржалар арқылы өткізілген тауарларға мониторинг жүргізу және бағалау; Барлық мемлекеттік органдар, ҚҚН, ҰБ, «Даму» КДҚ» АҚ - рұқсат беру құжаттарын және рәсімдерді қайта қарау және оңтайландыру; операциялық шығындар статистикасын (есебін) жүргізу; тиісті ақпаратты, нақты ұсыныстарды ұсыну және мемлекеттік орган өзі беретін рұқсат беру құжаттарын алумен байланысты операциялық шығындарды қысқартуға бағытталған нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу; «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасын іске асыруды қамтамасыз ету; ЕурАзЭҚ шеңберінде кеден одағын қалыптастыру жөнінде келіссөз ұстанымын қалыптастыру; екі жақты және өңірлік ынтымақтастық мәселелері жөнінде өзара іс-қимыл жасау; сыртқы сауда саясатының мәселелерінде, оның ішінде Бірыңғай экономикалық кеңістіктің, Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы кеден одағының құқықтық базасын қалыптастыру шеңберінде ұстанымды әзірлеу және үйлестіру; екі жақты және көп жақты халықаралық келісімшарттарды және басқа да тиісті құжаттарды уақтылы келісуді және дайындауды қамтамасыз ету; Қазақстанның ДСҰ-ға кіруі бойынша келіссөз ұстанымын қалыптастыру; түсіндіру жұмыстарын жүргізу; ҚРҮ-нің тапсырмаларын уақтылы және сапалы орындауды қамтамасыз ету;
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері - халықтың сауда алаңдарымен қамтамасыз етілуінің ең төмен нормативтері бойынша ұсыныстар әзірлеу және шараларды іске асыру; сауда инфрақұрылымын дамытуға бағытталған инвестициялық жобаларды іске асыру үшін жағдайлар әзірлеу және жасау; сауда жұмысшыларын даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру жүйесін дамыту мен жетілдіруге, кәсіби негізде еңбек нарығын қалыптастыруға жәрдемдесу; сауда қызметінің субъектілеріне, оның ішінде отандық өндірістің азық-түлік тауарларымен сауданы жүзеге асыратындарға экономикалық ынталандыру шараларын қолдану, отандық сауда желілерін дамыту

4) взаимодействие с международными финансовыми организациями, рейтинговыми агентствами, странами;
5) разработка и внедрение дополнительных механизмов, направленных на развитие эффективных связей с общественностью и частным сектором, включая совершенствование интернет-ресурсов Министерства, его актуальное обновление, а также открытие на нем специальных веб-страниц, позволяющих "живое общение" граждан с руководством Министерства.
Межведомственное взаимодействие
Достижение поставленных целей по выбранным стратегическим направлениям Министерства во многом зависит от степени эффективности взаимодействия с другими заинтересованными сторонами.
Стратегические
направления
Мероприятия, требующие межотраслевой координации
1
2
1. Повышение
конкурентоспособности и
модернизация экономики
МСХ - обеспечение достижения прогнозных параметров
развития отраслей по производству продуктов питания;
МИНТ - обеспечение достижения прогнозных параметров развития
отраслей по добыче угля, металлических руд и производству
продукции обрабатывающей промышленности, кроме
нефтепереработки; производству и распределению
электроэнергии; проведение мониторинга и оценка товаров,
реализованных через товарные биржи;
МНГ - обеспечение достижения прогнозных параметров развития
отраслей по добыче нефти и природного газа; производству
продуктов нефтепереработки; проведение мониторинга и оценка
товаров, реализованных через товарные биржи;
МТК - обеспечение достижения прогнозных параметров развития
отраслей по объему предоставляемых услуг транспорта;
своевременное предоставление соответствующей информации;
МФ - финансирование мероприятий, реализация которых
предусмотрена за счет республиканского бюджета;
предоставление таможенной статистики; взаимодействие по
вопросам таможенно-тарифного и нетарифного регулирования;
ведение Единой товарной номенклатуры внешнеэкономической
деятельности; формирование переговорной позиции по
формированию таможенного союза в рамках ЕврАзЭС,
взаимодействие по вопросам двустороннего и регионального
сотрудничества;
МИД - сотрудничество в рамках проведения международных и
республиканских мероприятий выделение финансовых средств на
командирование переговорной команды, визовая поддержка;
выработка позиции и координация по вопросам внешней
политики, в том числе в рамках таможенного союза Республики
Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации,
региональных торговых объединений; согласование двусторонних
и многосторонних международных договоров, сотрудничество в
рамках проведения международных и республиканских
мероприятий; согласование двусторонних и многосторонних
международных договоров, формирование переговорной позиции по
формированию таможенного союза в рамках ЕврАзЭС,
взаимодействие по вопросам двустороннего и регионального
сотрудничества;
МСИ - освещение в средствах массовой информации принятых
Решений Комиссии таможенного союза и хода переговорного
процесса; формирование переговорной позиции по формированию
таможенного союза в рамках ЕврАзЭС; взаимодействие по
вопросам двустороннего и регионального сотрудничества, и
другие решения Министерства;
МТК, МНГ, МФ, МИНТ, МОН, МЗ, НБ, АДСЖКХ - обеспечение
достижения прогнозных параметров развития отраслей по
объему строительства; организация конкурсных процедур,
заключение концессионных соглашений, реализация
концессионных проектов, своевременное предоставление
соответствующей информации;
АС - предоставление статистических данных; мониторинг,
разработка методики и расчет доли МСБ в ВВП;
АЗК, АРФЦА - проведение мониторинга и оценка товаров,
реализованных через товарные биржи;
Все государственные органы, АФН, НБ, АО "ФРП "Даму" -
пересмотр и оптимизация разрешительных документов и
процедур; ведение статистики (учета) операционных издержек;
предоставление соответствующей информации, конкретных
предложений и разработка нормативных правовых актов,
направленных на сокращение операционных издержек,
связанных с получением разрешительных документов
выдаваемых самим государственным органом; обеспечение
реализации Программы "Дорожная карта бизнеса 2020";
формирование переговорной позиции по формированию
таможенного союза в рамках ЕврАзЭС; взаимодействие по
вопросам двустороннего и регионального сотрудничества;
выработка позиции и координация в вопросах внешнеторговой
политики, в том числе в рамках формирования правовой базы
Единого экономического пространства, таможенного союза
Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской
Федерации; обеспечение своевременного согласования и
подготовки двусторонних и многосторонних международных
договоров и других соответствующих документов; формирование
переговорной позиции по вступлению Казахстана в ВТО;
проведение разъяснительной работы; обеспечение своевременного
и качественного исполнения поручений ПРК;
Акиматы областей, городов Астана, Алматы - разработка
предложений и реализация мер по минимальным нормативам
обеспеченности населения торговой площадью; разработка и
создание условий для реализации инвестиционных проектов,
направленных на развитие торговой инфраструктуры; содействие
развитию и совершенствованию системы подготовки,
переподготовки и повышения квалификации работников торговли,
формированию рынка труда на профессиональной основе;
применение мер экономического стимулирования субъектов
торговой деятельности, в том числе осуществляющих торговлю
продовольственными товарами отечественного производства,
развитие отечественных торговых сетей;

2. Нәтижелі мемлекеттік секторды құру
ПӘ - Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің актілері мен тапсырмаларын орындау жөнінде мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалауды сапалы жүргізу және Министрлікке тиісті қорытындыларды ұсыну;
ҚРҮ - Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, оның орынбасарларының, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі Кеңсесінің Басшысының актілері мен тапсырмаларын орындау бойынша мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалауды сапалы жүргізу және Министрлікке тиісті қорытындыларды ұсыну;
МҚІА - мемлекеттік қызметтер көрсету, персоналды басқару бойынша мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалауды сапалы жүргізу және Министрлікке тиісті қорытындыларды ұсыну;
Қаржымині - бюджетті орындау кезінде бюджеттік бағдарламаларды іске асыру бойынша мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалауды сапалы жүргізу және Министрлікке тиісті қорытындыларды ұсыну;
БАМ - ақпараттық технологияларды қолдану бойынша мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалауды сапалы жүргізу және Министрлікке тиісті қорытындыларды ұсыну;
СА - статистикалық деректерді уақтылы және сапалы ұсыну; Мемлекеттік органдар - қызметінің тиімділігіне бағалау жүргізілетін мемлекеттік органдардың өткен жылдың қорытындылары бойынша есепті ақпаратты сапалы және уақтылы ұсынуы; Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарын уақтылы әзірлеуді қамтамасыз ету және келісу; мемлекеттік органдардың стратегиялық даму жоспарларында, жетекшілік ететін мемлекеттік және салалық бағдарламаларға, 2020 жылға дейін елдің аумақтық-кеңістікті дамуының болжамды схемасына және Аумақтарды дамыту бағдарламаларына Стратегия-2020-ның нысаналы индикаторлары мен көрсеткіштерін декомпозициялау; мемлекеттік қызметтерді оларды одан әрі Мемлекеттік қызметтер тізіліміне енгізу мақсатында мемлекеттік қызметтерді түгендеуді өткізу; мемлекеттік қызметтердің стандарттары мен регламенттерін уақтылы әзірлеу және оларды енгізу;
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері - Аумақтарды дамыту бағдарламаларына, жергілікті атқарушы органдардың стратегиялық даму жоспарларына Стратегия-2020-ның нысаналы индикаторлары мен көрсеткіштерін декомпозициялау;
Жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ҰБХ, ҰХ, ҰК - даму стратегиялары мен даму жоспарларында Стратегия-2020-ның нысаналы индикаторлары мен көрсеткіштерін декомпозициялау.
Министрлік өз қызметі процесінде бірқатар тәуекелдердің туындауымен бетпе-бет келуі мүмкін. Тәуекелдердің түрі мен пайда болу көзіне байланысты оларды басқару үшін Министрлік стандартты және жағдаяттық арнайы шараларды іске асыратын болады. Төменде негізгі тәуекелдердің тізбесі келтіріліп отыр.
Тәуекелдің атауы
Ден қоюдың алдын алу және (немесе) уақтылы шараларын қабылдамаған жағдайда болуы мүмкін салдарлар
Басқару тетіктері мен шаралары
1
2
3
Сыртқы тәуекелдер
Қазақстан экспорттайтын энергия ресурстарына әлемдік бағалардың тұрақсыздығы
Бағалардың өсуі кезінде:
1. Мұнайға әлемдік бағалардың өсуі нәтижесінде мұнай мен мұнай өнімдеріне ішкі бағалардың өсуі

2. Создание
результативного
государственного сектора
АП - качественное проведение оценки эффективности деятельности
государственных органов по исполнению актов и поручений
Президента Республики Казахстан, Администрации Президента
Республики Казахстан и представление соответствующих
заключений в Министерство;
ПРК - качественное проведение оценки эффективности
деятельности государственных органов по исполнению актов и
поручений Правительства Республики Казахстан, Премьер-
Министра Республики Казахстан, его заместителей, Руководителя
Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан и
представление соответствующих заключений в Министерство;
АГДС - качественное проведение оценки эффективности
деятельности государственных органов по оказанию
государственных услуг, управлению персоналом и представление
соответствующих заключений в Министерство;
МФ - качественное проведение оценки эффективности деятельности
государственных органов по реализации бюджетных программ при
исполнении бюджета и представление соответствующих заключений
в Министерство;
МСИ - качественное проведение оценки эффективности
деятельности государственных органов по применению
информационных технологий и представление соответствующих
заключений в Министерство;
АС - своевременное и качественное предоставление
статистических данных;
Государственные органы - качественное и своевременное
представление государственными органами, в отношении
которых проводится оценка эффективности их деятельности,
отчетной информации по итогам предыдущего года; обеспечение
своевременной разработки и согласование документов Системы
государственного планирования; декомпозиция целевых
индикаторов и показателей Стратегии - 2020 в стратегических
планах развития государственных органов, курируемые
государственные и отраслевые программы, Прогнозную схему
территориально-пространственного развития страны до 2020 года
и Программы развития территории; проведение инвентаризации
государственных услуг с целью их дальнейшего включения в
Реестр государственных услуг; своевременная разработка
стандартов и регламентов государственных услуг и их внедрение;
Акиматы областей, городов Астана, Алматы - декомпозиция
целевых индикаторов и показателей Стратегии - 2020 в Программы
развития территорий, стратегические планы местных
исполнительных органов;
НУХ, НХ, НК с участием государства в уставном капитале -
декомпозиция целевых индикаторов и показателей Стратегии -
2020 в стратегиях и планах развития.
В процессе своей деятельности Министерство может столкнуться с возникновением целого ряда рисков. В зависимости от типа и источника риска для их управления Министерством будут реализовываться стандартные и ситуативные специальные меры. Ниже следует перечень основных рисков.
Наименование риска
Возможные последствия в случае
непринятия превентивных и (или)
своевременных мер реагирования
Механизмы и меры
управления
1
2
3
Внешние риски
Волатильность мировых
цен на экспортируемые
Казахстаном
энергоресурсы
При росте цен:
1. Рост внутренних цен на нефть и
нефтепродукты в результате роста
мировых цен на нефть

2. Мұнай экспорты көлемінің ұлғаюы нәтижесінде ішкі нарықта мұнай мен мұнай өнімдеріне ұсыныстар көлемінің төмендеуі
3. Экономиканың шикізаттық бағыттылығының және оның сыртқы нарыққа тәуелділігінің күшеюі
4. Инфляция деңгейінің өсуі
5. Энергия ресурстарына бағалардың өсуінен мультипликативтік әсердің есебінен экономиканың өсу қарқынының баяулауы
1. Ұлттық қордың жұмыс істеу жүйесін жетілдіру
2. Макроэкономикалық тәуекелдер мониторингі
3. Бюджеттік бағдарламалар мен бағдарламалық құжаттарды түзету жөніндегі ұсыныстар әзірлеу
Бағалардың төмендеуі кезінде:
1. Мемлекеттік бюджет пен Ұлттық қорға түсетін түсімдердің қысқаруы
2. Инвестициялық жобаларды қаржыландыру көлемінің қысқаруы
3. Экономиканың өсу қарқынының төмендеуі
Ауыл шаруашылығы шикізатына әлемдік бағалардың тұрақсыздығы
Бағалардың өсуі кезінде:
1. Ішкі нарықта азық-түлік бағаларының өсуі
2. Ішкі нарықта азық-түлік шикізаты мен тамақ өнімдеріне ұсыныстар көлемінің төмендеуі
3. Инфляция деңгейінің өсуі
1. Макроэкономикалық тәуекелдер мониторингі
2. Инфляциялық процестерді реттеу
Бағалардың төмендеуі кезінде:
1. Ауыл шаруашылығы саласында кірістіліктің және ауыл шаруашылығында өсу қарқынның төмендеуі
2. Мемлекеттік бюджетке түсетін түсімдер көлемінің қысқаруы
Екі жақты келіссөздерге «ұйқыдағы» елдің немесе Қазақстанның ДСҰ-ға кіру жөніндегі жұмыс тобының жаңа мүшесінің бастамашылық етуі
Екі жақты деңгейде Қазақстанның ДСҰ-ға кіруі жөніндегі келіссөздер процесі аяқталуының созылуы
Тиісті келіссөздерді жүргізу, кажет болған жағдайда саяси деңгейде уағдаластыққа қол жеткізу тетігін пайдалану
2010 жылға дейінгі ЕурАзЭҚ шеңберінде кеден одағын қалыптастыру жөніндегі іс-қимылдар жоспарында көзделген іс-шаралардың уақтылы орындалмауы
Кеден одағы қалыптасуының созылуы
Кеден одағының қалыптасу процесін, тиісті келіссөздер жүргізу
2010 - 2011 жылдарға арналған Бірыңғай экономикалық кеңістікті қалыптастыру жөніндегі іс-қимылдар жоспарында көзделген іс-шаралардың уақтылы орындалмауы
Бірыңғай экономикалық кеңістіктің құқықтық базасын қалыптастырудың баяулауы
Бірыңғай экономикалық кеңістіктің құқықтық базасын қалыптастыру процесін үйлестіру, тиісті келіссөздер жүргізу
Шетелдік мемлекеттің Қазақстанға қатысты ішкі нарықтағы жағдайды айтарлықтай нашарлататын сауда шараларын қолдануы
Бағалардың тұрақсыздануы, тұтынушылардың және отандық өндірушілер жағдайының нашарлауы
Сауда шараларын қолданған Тараппен келіссөздер жүргізу, жағдайды тұрақтандыруға бағытталған шаралар кешенін әзірлеу
Нарықтардың жабылуы немесе қазақстандық компаниялар үшін шетелдерде жағдайдың айтарлықтай нашарлауы
Халықаралық ықпалдың және Қазақстан имиджінің төмендеуі
Саяси деңгейде келіссөздер жүргізу
Экспорттық тауарлар бағаларының айтарлықтай төмендеуі
Төлемдік және сыртқы сауда теңгерімінің нашарлауы, тауар экспортынан түсетін валюталық түсімдердің қысқаруы
Экспорт құрылымын әртараптандыру, әлемдік тауар нарықтарының мониторингі
Ішкі тәуекелдер
Ресурстардың экономиканың салалары арасында бірдей бөлінбеуінің салдарынан экономиканың шикізат секторына тәуелділігінің күшеюі
Елде «голланд ауруының» дамуы

2. Снижение объемов предложений
нефти и нефтепродуктов на
внутреннем рынке в результате
увеличения объемов экспорта нефти
3. Усиление сырьевой
направленности экономики и ее
зависимости от внешнего рынка
4. Рост уровня инфляции
5. Замедление темпов роста
экономики за счет,
мультипликативного эффекта от
роста цен на энергоресурсы
1. Совершенствование
системы функционирования
Национального фонда
2. Мониторинг
макроэкономических
рисков
3. Выработка предложений
по корректировке бюджетных
программ и программных
документов
При снижении цен:
1. Сокращение поступлений в
государственный бюджет и
Национальный Фонд
2. Сокращение объема
финансирования инвестиционных
проектов
3. Снижение темпов роста экономики
Волатильность
мировых цен на
сельскохозяйственное
сырье
При увеличении цен:
1. Рост цен на продукты питания на
внутреннем рынке
2. Снижение объемов предложений
продовольственного сырья и
продуктов питания на внутреннем
рынке
3. Рост уровня инфляции
1. Мониторинг
макроэкономических
рисков
2. Регулирование
инфляционных процессов
При снижении цен:
1. Снижение прибыльности в
сельскохозяйственной отрасли и
темпов роста в сельском хозяйстве
2. Сокращение объемов поступлений
в государственный бюджет
Инициирование
двусторонних переговоров
со "спящей" страной или
новым членом Рабочей
группы по вступлению
Казахстана в ВТО
Затягивание завершения
переговорного процесса по
вступлению Казахстана в ВТО на
двустороннем уровне
Проведение соответствующих
переговоров, при
необходимости
использование механизма
достижения договоренностей
на политическом уровне
Несвоевременное
выполнение мероприятий,
предусмотренных Планом
действий по формированию
таможенного союза в
рамках ЕврАзЭС до 2010
года
Затягивание формирования
Таможенного союза
Координация процесса
формирования
Таможенного союза,
проведение соответствующих
переговоров
Несвоевременное
выполнение мероприятий,
предусмотренных Планом
действий по формированию
Единого экономического
пространства на
2010-2011 годы
Затягивание формирования правовой
базы Единого экономического
пространства
Координация процесса
формирования правовой базы
Единого экономического
пространства, проведение
соответствующих
переговоров
Применение иностранным
государством торговых
мер в отношении
Казахстана, существенно
ухудшающих положение на
внутреннем рынке
Дестабилизация цен, ухудшение
положения потребителей и
отечественных производителей
Проведение переговоров со
Стороной, применившей
торговые меры, разработка
комплекса мер,
направленных на
стабилизацию ситуации
Закрытие рынков или
существенное ухудшение
условий для деятельности
казахстанских компаний в
зарубежных странах
Снижение международного влияния и
имиджа Казахстана
Проведение переговоров на
политическом уровне
Существенное снижение
цен на экспортные товары
Ухудшение платежного и
внешнеторгового баланса,
сокращение поступлений валютной
выручки от экспорта товаров
Диверсификация структуры
экспорта, мониторинг
мировых товарных рынков
Внутренние риски
Усиление зависимости
экономики от сырьевого
сектора в следствии
неравномерного
распределения ресурсов
между отраслями
экономики
Развитие "голландской болезни" в
стране

1. Өңдеу өнеркәсібінің басымды бәсекене қабілетті экспорттағы бағдарланған салалары бойынша инвестициялық жобаларды іріктеу
2. Құрылымдық және инвестициялық саясат шараларымен үйлестірілген фискалдық, ақша-кредит саясат құралдарының үйлесімділігі
ЕДБ, зейнетақы қорларының және басқа да қаржылық ұйымдар портфелінің және активтері сапасының нашарлауы
1. Экономикаға салынатын инвестицияларды қаржыландырудың қысқаруы
2. Жүйелі банктік дағдарыс қаупі
3. Қаржы ұйымдарына халық тарапынан сенімнің жоғалуы
4. Халықтың депозит, зейнетақы жинақтары және басқа да активтер түріндегі жинақтарының жоғалуы
Банк секторын сауықтыру шараларын әзірлеу және Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының тұрақтылығын қамтамасыз ету бойынша бірінші кезектегі іс-қимылды іске асыру
Банк секторы кірістілігінің, жеткіліктілігінің және капиталының өтімділігінің төмендеуі
1. Екінші деңгейдегі банктердің проблемалы активтері мен жұмыс істемейтін қарыздарының өсуі
2. Төлемеушіліктің өсуі мен қарыз берудің қатаң шарттары
3. Қазақстандық банктердің жеткіліксіз капиталдандырылуы
4. Өтімділік тапшылығы
5. Клиенттер, инвесторлар мен кредит берушілердің тарапынан сенімнің төмендеуі
6. Активтер сапасының нашарлауы және экономикаға кредит берудің төмендеуі
7. Банктердің нарықтағы жағымсыз өзгерістерге ұшырауға бейімдігі
Институционалдық
Тиісті мемлекеттік органдардың елдің стратегиялық (бағдарламалық) құжаттарын сапасыз іске асыруы
Салалық және өңірлік дамудың белгіленген өлшемдеріне қол жеткізбеу
Стратегиялық (бағдарламалық) құжаттардың іске асырылуына тиісті мемлекеттік органдар басшыларының жеке жауапкершілігін арттыру және олардың барабар шараларды уақтылы қабылдауы
Мемлекеттік органдардың, жергілікті атқарушы органдардың, ұлттық компаниялардың ведомствоаралық өзара іс-қимыл бойынша өз міндеттерін орындамауы
6. Стратегиялық жоспарды әзірлеуге негіз болған нормативтік
құқықтық актілер мен құжаттардың тізбесі
Стратегиялық жоспарды әзірлеуге негіз болған нормативтік құқықтық актілер мен құжаттардың тізбесі:
1) Қазақстан Республикасының Конституциясы;
2) «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» 1995 жылғы 18 желтоқсандағы Конституциялық заң;
3) «Қазақстан Республикасының Кеден кодексі» Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 5 сәуірдегі кодексі;
4) «Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы кодексі;
5) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы кодексі;
6) «Мемлекеттік кәсіпорын туралы» Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 19 маусымдағы Заңы;

1. Отбор инвестиционных
проектов по приоритетным
конкурентоспособным
экспортоориентированным
отраслям обрабатывающей
промышленности
2. Согласованность
инструментов фискальной,
денежно-кредитной политики
в сочетании с мерами
структурной и
инвестиционной политики
Ухудшение портфеля и
качества активов БВУ,
пенсионных фондов и
других финансовых
организаций
1. Сокращение финансирования
инвестиций в экономику
2. Угроза системного банковского
кризиса
3. Потеря доверия к финансовым
организациям со стороны населения
4. Потеря сбережений населения в
виде депозитов, пенсионных
накоплений и других активов
Выработка мер по
оздоровлению банковского
сектора и реализация
первоочередных действий по
обеспечению стабильности
социально-экономического
развития Республики
Казахстан
Снижение прибыльности,
достаточности и
ликвидности капитала
банковского сектора
1. Рост проблемных активов и
неработающих займов банков второго
уровня
2. Рост неплатежей и жесткие
условия заимствований
3. Недостаточная капитализация
казахстанских банков
4. Дефицит ликвидности
5. Падение доверия со стороны
клиентов, инвесторов и кредиторов
6. Ухудшение качества активов и
снижение кредитования экономики
7. Подверженность банков к
неблагоприятным изменениям на
рынке
Институциональные
Некачественная
реализация
стратегических
(программных)
документов страны
соответствующими
государственными
органами
Недостижение заданных параметров
отраслевого и регионального
развития
Повышение персональной
ответственности
руководителей
соответствующих
государственных органов
за реализацию
стратегических
(программных) документов и
своевременное принятие
ими адекватных мер
Невыполнение
государственными
органами, местными
исполнительными
органами, национальными
компаниями своих
обязательств по
межведомственному
взаимодействию
6. Перечень нормативных правовых актов и документов, на
основе которых разработан Стратегический план
Перечень нормативных правовых актов и документов, на основе которых разработан Стратегический план:
1) Конституция Республики Казахстан;
2) Конституционный закон от 18 декабря 1995 года "О Правительстве Республики Казахстан";
3) Кодекс Республики Казахстан от 5 апреля 2003 года "Таможенный кодекс Республики Казахстан";
4) Кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года "Бюджетный кодекс Республики Казахстан";
5) Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);
6) Закон Республики Казахстан от 19 июня 1995 года "О государственном предприятии";

7) «Нормативтік құқықтық актілер туралы» Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 24 наурыздағы Заңы;
8) «Тауарлар импорты жағдайында ішкі рынокты қорғау шаралары туралы» Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 28 желтоқсандағы Заңы;
9) «Демпингке қарсы шаралар туралы» Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 13 шілдедегі Заңы;
10) «Субсидиялар және өтем шаралары туралы» Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 16 шілдедегі Заңы;
11) «Акционерлік қоғамдар туралы» Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 13 мамырдағы Заңы;
12) «Сауда қызметін реттеу туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 12 сәуірдегі Заңы;
13) «Халықаралық шарттар туралы» Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 30 мамырдағы Заңы;
14) «Жеке кәсіпкерлік туралы» Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 31 қаңтардағы Заңы;
15) «Концессиялар туралы» Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шілдедегі Заңы;
16) «2000 жылғы 10 қазандағы Еуразиялық экономикалық қоғамдастық құру туралы шартқа өзгерістер енгізу туралы хаттаманы ратификациялау туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 22 сәуірдегі Заңы;
17) «Бірыңғай кеден аумағын құру және кеден одағын қалыптастыру туралы шартты ратификациялау туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 24 маусымдағы Заңы;
18) «Кеден одағының комиссиясы туралы шартты ратификациялау туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 24 маусымдағы Заңы;
19) «Бірыңғай кедендік-тарифтік реттеу туралы келісімді ратификациялау туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 18 қарашадағы Заңы;
20) «Үшінші елдерге қатысты тарифтік емес реттеудің бірыңғай шаралары туралы келісімді ратификациялау туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 18 қарашадағы Заңы;
21) «Үшінші елдерге қатысты кедендік әкету баждары туралы келісімді ратификациялау туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 18 қарашадағы Заңы;
22) «Тауарлардың шығарылған елін айқындаудың бірыңғай ережесі туралы келісімді ратификациялау туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 17 ақпандағы Заңы;
23) «Кеден одағының тауарларымен сыртқы және өзара сауданың кедендік статистикасын жүргізу туралы келісімді ратификациялау туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 17 ақпандағы Заңы;
24) «Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлардың кедендік құнын айқындау туралы келісімді ратификациялау туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 23 ақпандағы Заңы;
25) «Үшінші елдерге қатысты арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақы шараларын қолдану туралы келісімді ратификациялау туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 21 наурыздағы Заңы;
26) «Кеден одағында тауарлардың экспорты мен импорты, жұмыстар орындау, қызметтер көрсету кезінде жанама салықтар алу принциптері туралы келісімді ратификациялау туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 3 сәуірдегі Заңы;

7) Закон Республики Казахстан от 24 марта 1998 года "О нормативных правовых актах";
8) Закон Республики Казахстан от 28 декабря 1998 года "О мерах защиты внутреннего рынка при импорте товаров";
9) Закон Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "Об антидемпинговых мерах";
10) Закон Республики Казахстан от 16 июля 1999 года "О субсидиях и компенсационных мерах";
11) Закон Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах";
12) Закон Республики Казахстан от 12 апреля 2004 года "О регулировании торговой деятельности";
13) Закон Республики Казахстан от 30 мая 2005 года "О международных договорах Республики Казахстан";
14) Закон Республики Казахстан от 31 января 2006 года "О частном предпринимательстве";
15) Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "О концессиях";
16) Закон Республики Казахстан от 22 апреля 2008 года "О ратификации Протокола о внесении изменений в Договор об учреждении Евразийского экономического сообщества от 10 октября 2000 года";
17) Закон Республики Казахстан от 24 июня 2008 год "О ратификации Договора о создании единой таможенной территории и формировании таможенного союза";
18) Закон Республики Казахстан от 24 июня 2008 года "О ратификации Договора о Комиссии таможенного союза";
19) Закон Республики Казахстан от 18 ноября 2008 года "О ратификации Соглашения о едином таможенно-тарифном регулировании";
20) Закон Республики Казахстан от 18 ноября 2008 года "О ратификации Соглашения о единых мерах нетарифного регулирования в отношении третьих стран";
21) Закон Республики Казахстан от 18 ноября 2008 года "О ратификации Соглашения о вывозных таможенных пошлинах в отношении третьих стран";
22) Закон Президента Республики Казахстан от 17 февраля 2009 года "О ратификации Соглашения о единых правилах определения страны происхождения товаров";
23) Закон Республики Казахстан от 17 февраля 2009 года "О ратификации Соглашения о ведении таможенной статистики внешней и взаимной торговли товарами таможенного союза";
24) Закон Республики Казахстан от 23 февраля 2009 года "О ратификации Соглашения об определении таможенной стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу таможенного союза";
25) Закон Республики Казахстан от 21 марта 2009 года "О ратификации Соглашения о применении специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер по отношению к третьим странам";
26) Закон Республики Казахстан от 3 апреля 2009 года "О ратификации Соглашения о принципах взимания косвенных налогов при экспорте и импорте товаров, выполнении работ, оказании услуг в таможенном союзе";

27) «Тауар биржалары туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 4 мамырдағы Заңы.
28) «Кеден одағының тарифтік преференцияларының бірыңғай жүйесі туралы хаттаманы ратификациялау туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 24 қарашадағы Заңы;
29) «Айрықша жағдайларда Бірыңғай кедендік тарифтің ставкаларынан ерекшеленетін кедендік әкелу баждарының ставкаларын қолдану шарттары мен тәртібі туралы хаттаманы ратификациялау туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 24 қарашадағы Заңы;
30) «Тарифтік квоталарды қолданудың шарттары мен тетігі туралы келісімді ратификациялау туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 24 қарашадағы Заңы;
31) «Тарифтік жеңілдіктер беру туралы хаттаманы ратификациялау туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 24 қарашадағы Заңы;
32) «Үшінші елдерге қатысты бірыңғай кедендік аумақта тауарлардың сыртқы саудасын қозғайтын шараларды енгізу және қолдану тәртібі туралы келісімді ратификациялау туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 24 қарашадағы Заңы;
33) «Тауарлардың сыртқы саудасы саласындағы лицензиялау ережесі туралы келісімді ратификациялау туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 24 қарашадағы Заңы;
34) «Қазақстан Республикасының 2030 жылға дейінгі стратегиялық даму жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 6 сәуірдегі № 310 Жарлығы;
35) Мемлекеттік және жалпы сыртқы борышты басқару жөніндегі тұжырымдама туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 29 желтоқсандағы № 234 Жарлығы;
36) «Мемлекеттік басқару жүйесін жаңғырту жөніндегі шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 13 қаңтардағы № 273 Жарлығы;
37) «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 Жарлығы;
38) «Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығы;
39) «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің одан әрі жұмыс істеуінің кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 4 наурыздағы № 931 Жарлығы;
40) «Нәтижелерге бағдарланған мемлекеттік жоспарлау жүйесін енгізу жөніндегі тұжырымдама туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 26 желтоқсандағы № 1297 қаулысы;
41) «Қазақстан Республикасы экономикасының бәсекеге қабілеттілігі мен экспорттық мүмкіндіктерін сапалы жаңа деңгейге жеткізудің 2008 - 2015 жылдарға арналған тұжырымдамасы туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 28 желтоқсандағы № 1332 қаулысы;

27) Закон Республики Казахстан от 4 мая 2009 года "О товарных биржах";
28) Закон Республики Казахстан от 24 ноября 2009 года "О ратификации Протокола о единой системе тарифных преференций таможенного союза";
29) Закон Республики Казахстан от 24 ноября 2009 года "О ратификации Протокола об условиях и порядке применения в исключительных случаях ставок ввозных таможенных пошлин, отличных от ставок Единого таможенного тарифа";
30) Закон Республики Казахстан от 24 ноября 2009 года "О ратификации Соглашения об условиях и механизме применения тарифных квот";
31) Закон Республики Казахстан от 24 ноября 2009 года "О ратификации Протокола о предоставлении тарифных льгот";
32) Закон Республики Казахстан от 24 ноября 2009 года "О ратификации Соглашения о порядке введения и применения мер, затрагивающих внешнюю торговлю товарами, на единой таможенной территории в отношении третьих стран";
33) Закон Республики Казахстан от 24 ноября 2009 года "О ратификации Соглашения о правилах лицензирования в сфере внешней торговли товарами";
34) Указ Президента Республики Казахстан от 6 апреля 2007 года № 310 "О дальнейших мерах по реализации Стратегии развития Казахстана до 2030 года";
35) Указ Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2006 года № 234 "О Концепции по управлению государственным и валовым внешним долгом";
36) Указ Президента Республики Казахстан от 13 января 2007 года № 273 "О мерах по модернизации системы государственного управления";
37) Указ Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827 "О Системе государственного планирования в Республике Казахстан";
38) Указ Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922 "О Стратегическом плане развития Республики Казахстан до 2020 года";
39) Указ Президента Республики Казахстан от 4 марта 2010 года № 931 "О некоторых вопросах дальнейшего функционирования Системы государственного планирования в Республике Казахстан";
40) постановление Правительства Республики Казахстан от 26 декабря 2007 года № 1297 "О Концепции по внедрению системы государственного планирования, ориентированного на результаты";
41) постановление Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года № 1332 "О Концепции достижения качественно нового уровня конкурентоспособности и экспортных возможностей экономики Республики Казахстан на 2008-2015 годы;

42) «Қазақстан Республикасының Бюджет кодексін іске асыру жөніндегі шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2008 жылғы 29 желтоқсандағы № 292-ө өкімі;
43) «Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 Жарлығын іске асыру жөніндегі шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2009 жылғы 28 шілдедегі № 106-ө өкімі;
44) Қазақстан Республикасы Үкіметінің отырысында 2009 жылғы 27 тамыздағы № 32 хаттамамен мақұлданған Қазақстан Республикасының 2010 - 2014 жылдарға арналған әлеуметтік-экономикалық даму болжамы.
7. Бюджеттік бағдарламалар
2010 - 2012 жылдарға тұжырымдалған стратегиялық бағыттарға, мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу үшін олардың сан, сапа, нәтиже мен бюджет көрсеткіштері көрсетіле отырып 19 бюджеттік бағдарлама айқындалды. Бюджеттік бағдарламалардың орындалуының түпкілікті көрсеткіштері айқындық, салыстырмалық, экономикалық орындылық, бақыланушылық және тексерілушілік қағидаларына негізделіп тұжырымдалды.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
001 «Экономикалық және сауда саясатын, мемлекеттік жоспарлау мен басқару жүйесін қалыптастыру және дамыту жөніндегі қызметтер»
1-стратегиялық бағыт
Экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттыру және жаңғырту
1-мақсат
2020 жылға карай қазақстандық экономиканың 2009 жылғы деңгейге қатысты нақты мәнде үштен бірінен аса артуын қамтамасыз ету
1.1-міндет
ЖІӨ-нің жыл сайынғы нақты өсімін қамтамасыз ету
1.2-міндет
Ішкі сауданың тиімділігін арттыру
1.3-міндет
2020 жылға қарай Қазақстанның Дүниежүзілік Банктің «Бизнесті жүргізу жеңілдігі» («Doing Business») рейтингі бойынша көрсеткіштері ең жақсы 50 елдің қатарына кіруі
1.4-міндет
Өңірлік кәсіпкерліктің тұрақты және теңгерімді өсуін қамтамасыз ету
1.5-міндет
Мемлекеттік-жеке меншік әріптестік тетіктерінің рөлі мен маңыздылығын арттыру
2-мақсат
Әлемдік сауда-экономикалық жүйеге кіріктіру арқылы республиканың экономикалық мүдделерін жылжыту мен қорғаудың тиімді және жедел жүйесін құру
2.1-міндет
Еуразиялық экономикалық қоғамдастық шеңберінде Кеден одағын қалыптастыруды аяқтау
2.2-міндет
Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының Бірыңғай экономикалық кеңістігін қалыптастыруды аяқтау
2.3-міндет
Дүниежүзілік Сауда Ұйымына кіру
2-стратегиялық бағыт
Нәтижелі мемлекеттік секторды құру
1-мақсат
2015 жылға қарай корпоративтік басқару, нәтижелілік, транспаренттілік және қоғамға есеп беру қағидаларында мемлекеттік басқарудың жаңа моделін енгізу

42) распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года № 292-р "О мерах по реализации Бюджетного кодекса Республики Казахстан";
43) распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 28 июля 2009 года № 106-р "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 18 июня 2008 года № 827";
44) Прогноз показателей социально-экономического развития Республики Казахстан на 2010-2014 годы, одобренный протоколом заседания Правительства Республики Казахстан от 27 августа 2009 года № 32.
7. Бюджетные программы
Для достижения сформулированных стратегических направлений, целей и задач на 2010-2012 годы определены 19 бюджетных программ с указанием показателей количества, качества, результата и бюджета. Конечные показатели выполнения бюджетных программ сформулированы исходя из принципов четкости, сравнимости, экономической целесообразности, контролируемости и проверяемости.
Администратор
бюджетной
программы
Министерство экономического развития и торговли Республики
Казахстан
Бюджетная
программа
001 "Услуги по формированию и развитию экономической и торговой
политики, системы государственного планирования и управления"
Стратегическое
направление 1
Повышение конкурентоспособности и модернизация экономики
Цель 1
Обеспечение увеличения казахстанской экономики к 2020 году более
чем на треть в реальном выражении по отношению к уровню 2009 года
Задача 1.1
Обеспечение ежегодного реального роста ВВП
Задача 1.2
Повышение эффективности внутренней торговли
Задача 1.3
Вхождение Казахстана в 50-ку стран с наилучшими показателями по
рейтингу Всемирного Банка "Легкость ведения бизнеса" ("Doing
Business") к 2020 году
Задача 1.4
Обеспечение устойчивого и сбалансированного роста регионального
предпринимательства
Задача 1.5
Повышение роли и значимости механизмов государственно-частного
партнерства
Цель 2
Создание эффективной и оперативной системы продвижения и защиты
экономических интересов республики путем интеграции в мировую
торгово-экономическую систему
Задача 2.1
Завершение формирования Таможенного союза в рамках Евразийского
экономического сообщества
Задача 2.2
Завершение формирования Единого экономического пространства
Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации
Задача 2.3
Вступление во Всемирную торговую организацию
Стратегическое
направление 2
Создание результативного государственного сектора
Цель 1.
Внедрение новой модели государственного управления на принципах
корпоративного управления, результативности, транспарентности и
подотчетности обществу к 2015 году

114,7
Мемлекеттік-жеке меншік әріптестіктің жаңа нысандары бойынша әлеуметтік және тұрғын-үй коммуналдық салаларға жеке инвестициялар көлемінің өсу қарқыны
Алдыңғы жылға қарағанда %-бен
104,0
104,4
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
Концессиялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеу және оның сараптамасы, концессиялық жобаларды және мастер-жоспарларды консультациялық сүйемелдеу
Мың теңге
172 562,0
1 432 473,0
1 172 542,0
1 172 542,0
1 172 542,0
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
006 «Бюджеттік инвестициялар және концессия мәселелері бойынша құжаттаманы сараптау және бағалау»
1-стратегиялық бағыт
Экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттыру және жаңғырту
1-мақсат
2020 жылға қарай қазақстандық экономиканың 2009 жылғы деңгейге қатысты нақты мәнде үштен бірінен аса артуын қамтамасыз ету
1.5-міндет
Мемлекеттік-жеке меншік әріптестік тетіктерінің рөлі мен маңыздылығын арттыру
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
Сандық көрсеткіштері
«Қазақстандық мемлекеттік-жеке меншік әріптестік орталығы» АҚ бюджеттік инвестициялар мен концессия мәселелері бойынша сараптаманы, сондай-ақ концессиялық жобалардың, оның ішінде бюджеттен қосымша қаржыландыру шартымен, мониторингі мен іске асырылуын бағалауды дайындауы және жүргізуі
Қорытындылар саны
132
217
222
227
Сапа көрсеткіштері
Бюджеттік инвестициялар мен концессиялар мәселелеріне қатысты құжаттамаға сараптама мен бағалау жүргізу бойынша сапалы қорытындылар қалыптастыру
Сараптамаға келіп түскендердің жалпы санынан %
100
100
100
100
Тиімділік көрсеткіштері
Құжаттаманың бір сараптамасы мен бағалауын өткізудің орташа құны
Мың теңге
3 569,3
2 463,6
2 428,1
2 394,7
Нәтиже көрсеткіштері
Концессиялық жобалар шеңберіндегі жеке инвестициялар көлемінің өсу қарқыны
Алдындағы жылға қарағанда %-бен
105,1
105,1

114,7
Темп роста объема
частных
инвестиций в
социальную и
жилищно-комму-
нальную сферы по
новым формам
государственно-
частного
партнерства
% к
предыду-
щему году
104,0
104,4
Расходы на
реализацию
программы
Разработка и
экспертиза
технико-экономи-
ческих
обоснований
концессионных
проектов,
консультативное
сопровождение
концессионных
проектов и
мастер-планов
Тыс. тенге
172 562,0
1 432 473,0
1 172 542,0
1 172 542,0
1 172 542,0
Администратор
бюджетной
программы
Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан
Бюджетная программа
006 "Экспертиза и оценка документации по вопросам бюджетных инвестиций
и концессий"
Стратегичес-
кое
направление 1
Повышение конкурентоспособности и модернизация экономики
Цель 1
Обеспечение увеличения казахстанской экономики к 2020 году более чем на
треть в реальном выражении по отношению к уровню 2009 года
Задача 1.5
Повышение роли и значимости механизмов государственно-частного
партнерства
Показатели
Показатели
Наименование
показателей
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2008 год
(отчет)
2009 год
(план)
2010 год
2011 год
2012 год
Показатели
количества
Проведение и
подготовка АО
"Казахстанский
центр
государственно-
частного
партнерства"
экспертизы по
вопросам
бюджетных
инвестиций и
концессии, а
также мониторинга
и оценки
реализации
концессионных
проектов, в том
числе на условии
софинансирования
из бюджета
Кол-во
заключе-
ний
132
217
222
227
Показатели
качества
Формирование
качественных
заключений по
проведению
экспертизы и
оценки
документации по
вопросам
бюджетных
инвестиций и
концессий
% от
общего
кол-ва
поступив-
ших на
экспер-
тизу
100
100
100
100
Показатели
эффективности
Средняя стоимость
проведения одной
экспертизы и
оценки
документации
Тыс.
тенге
3 569,3
2 463,6
2 428,1
2 394,7
Показатели
результата
Темп роста объема
частных инвестиций
в рамках
концессионных
проектов
% к
предыду-
щему году
105,1
105,1

114,7
Мемлекеттік-жеке меншік әріптестіктің жаңа нысандары бойынша әлеуметтік және тұрғын-үй коммуналдық салаларға жеке инвестициялар көлемінің өсу қарқыны
Алдындағы жылға қарағанда %-бен
104,0
104,4
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
Бюджеттік инвестициялар және концессия мәселелері бойынша құжаттаманы сараптау және бағалау
Мың теңге
471 149,0
534 600,0
539 040,0
543 600,0
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
007 «Экономика, сауда және мемлекеттік басқару саласындағы қолданбалы зерттеулер жүргізу»
1-стратегиялық бағыт
Экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттыру және жаңғырту
1-мақсат
2020 жылға қарай қазақстандық экономиканың 2009 жылғы деңгейге қатысты нақты мәнде үштен бірінен аса артуын қамтамасыз ету

114,7
Темп роста объема
частных инвестиций
в социальную и
жилищно-комму-
нальную сферы по
новым формам ГЧП
% к
предыду-
щему году
104,0
104,4
Расходы на
реализацию
программы
Экспертиза и
оценка
документации по
вопросам
бюджетных
инвестиций и
концессий
Тыс.
тенге
471 149,0
534 600,0
539 040,0
543 600,0
Администратор
бюджетной
программы
Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан
Бюджетная
программа
007 "Проведение прикладных исследований в сфере экономики,
торговли и государственного управления"
Стратегическое
направление 1
Повышение конкурентоспособности и модернизация экономики
Цель 1
Обеспечение увеличения казахстанской экономики к 2020 году более чем
на треть в реальном выражении по отношению к уровню 2009 года

1.1-міндет
ЖІӨ-нің жыл сайынғы нақты өсімін қамтамасыз ету
1.2-міндет
Ішкі сауданың тиімділігін арттыру
1.3-міндет
2020 жылға қарай Қазақстанның Дүниежүзілік Банктің «Бизнесті жүргізу жеңілдігі» («Doing Business») рейтингі бойынша көрсеткіштері ең жақсы 50 елдің қатарына кіруі
1.4-міндет
Өңірлік кәсіпкерліктің тұрақты және теңгерімді өсуін қамтамасыз ету
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
Сандық көрсеткіштері
Қазақстан Республикасының егемендік кредиттік рейтингін қайта қарау немесе растау мақсатымен Standard&Poor's, Fitch және Moody's халықаралық рейтингтік агенттіктер талдамашыларының жыл сайынғы сапарларын ұйымдастыру
Сапарлар саны
3
3
3
3
3
Сапа көрсеткіштері
Талдамашылар сұраныстары бойынша халықаралық рейтингтік агенттіктерге ақпаратты уақтылы және толық ұсыну
%
100
100
100
100
100
Тиімділік көрсеткіштері
Халықаралық рейтингтік агенттіктер бойынша жарналар сомасы
Мың теңге
23 577,4
28 037,0
30 900,0
30 900,0
29 940,0
Нәтиже көрсеткіштері
Алынған елдік есептердің саны
Есеп
3
3
3
3
3
Елдің егеменді кредиттік рейтингтерін сақтау
Сынып
инвестициялық
инвестициялық
инвестициялық
инвестициялық
инвестициялық
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
Қазақстан Республикасының егемен кредиттік рейтингін қайта қарау мәселелері бойынша халықаралық рейтингтік агенттіктерімен өзара іс-әрекет
Мың теңге

Задача 1.1
Обеспечение ежегодного реального роста ВВП
Задача 1.2
Повышение эффективности внутренней торговли
Задача 1.3
Вхождение Казахстана в 50-ку стран с наилучшими показателями по
рейтингу Всемирного Банка "Легкость ведения бизнеса" ("Doing
business") к 2020 году
Задача 1.4
Обеспечение устойчивого и сбалансированного роста регионального
предпринимательства
Показатели
Показатели
Наименование показателей
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2008 год
(отчет)
2009 год
(план)
2010 год
2011 год
2012 год
Показатели
количества
Организация ежегодных
визитов аналитиков
международных рейтинговых
агентств Standard&Poor`s,
Fitсh и Moody`s
с целью пересмотра
или подтверждения
суверенного кредитного
рейтинга Республики
Казахстан
Кол-во
визитов
3
3
3
3
3
Показатели
качества
Своевременное и полное
представление информации в
международные рейтинговые
агентства по запросам
аналитиков
%
100
100
100
100
100
Показатели
эффективности
Сумма взносов по
международным рейтинговым
агентствам
Тыс.
тенге
23 577,4
28 037,0
30 900,0
30 900,0
29 940,0
Показатели
результата
Количество полученных
страновых отчетов
Отчет
3
3
3
3
3
Сохранение суверенных
кредитных рейтингов страны
Класс
инвес-
тици-
онный
инвес-
тици-
онный
инвес-
ти
цион-
ный
инвес-
ти
цион-
ный
инвес-
ти
цион-
ный
Расходы на
реализацию
программы
Взаимодействие с
международными рейтинговыми
агентствами по вопросам
пересмотра суверенного
кредитного рейтинга
Республики Казахстан
Тыс.
тенге

23 577,4
28 248,0
30 900,0
30 900,0
30 900,0
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
011 «Халықаралық ұйымдармен бірлесіп жүзеге асырылатын зерттеулерді және жобаларды іске асыруды қамтамасыз ету»
006 «Республикалық бюджеттен грантты бірлесіп қаржыландыру есебінен»
018 «Грант есебінен»
1-стратегиялық бағыт
Экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттыру және жаңғырту
1-мақсат
2020 жылға қарай қазақстандық экономиканың 2009 жылғы деңгейге қатысты нақты мәнде үштен бірінен аса артуын қамтамасыз ету

23 577,4
28 248,0
30 900,0
30 900,0
30 900,0
Администратор
бюджетной
программы
Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
011 "Обеспечение реализации исследований и проектов, осуществляемых
совместно с международными организациями"
006 "За счет софинансирования гранта из республиканского бюджета"
018 "За счет гранта"
Стратегическое
направление 1
Повышение конкурентоспособности и модернизация экономики
Цель 1
Обеспечение увеличения казахстанской экономики к 2020 году более чем
на треть в реальном выражении по отношению к уровню 2009 года

540 750,0
525 000,0
450 000,0
Грант есебінен
Мың теңге
772 910,0
920 413,0
525 750,0
510 000,0
225 000,0
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
013 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасы шеңберінде жеке кәсіпкерлікті қолдауға берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер»
1-стратегиялық бағыт
Экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттыру және жаңғырту
1-мақсат
2020 жылға қарай қазақстандық экономиканың 2009 жылғы деңгейге қатысты нақты мәнде үштен бірінен аса артуын қамтамасыз ету
1.1-міндет
ЖІӨ-нің жыл сайынғы нақты өсімін қамтамасыз ету
1.4-міндет
Өңірлік кәсіпкерліктің тұрақты және теңгерімді өсуін қамтамасыз ету
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
Сандық көрсеткіштері
«Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасы шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілері үшін екінші деңгейдегі банктердің кредиттері бойынша пайыздық ставканы төмендету
%-дық ставка
а) экономиканың шикізаттық емес секторларында жобаларды іске асыратындарға
7
б) өнімді сыртқы нарыктарға экспорттайтындарға
6
Субсидияланатын (кепілдендіретін) кредиттер саны
дана
38
Сапа көрсеткіштері
Бағдарламаға қатысушылардың өтінімдері бойынша екінші деңгейдегі банктердің кредиттері бойынша пайыздық ставканы уақтылы және жедел субсидиялау
%

540 750,0
525 000,0
450 000,0
За счет гранта
Тыс. тенге
772 910,0
920 413,0
525 750,0
510 000,0
225 000,0
Администратор
бюджетной
программы
Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан
Бюджетная
программа
013 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов
Астаны и Алматы на поддержку частного предпринимательства в рамках
программы "Дорожная карта бизнеса 2020"
Стратегическое
направление 1
Повышение конкурентоспособности и модернизация экономики
Цель 1
Обеспечение увеличения казахстанской экономики к 2020 году более чем
на треть в реальном выражении по отношению к уровню 2009 года
Задача 1.1
Обеспечение ежегодного реального роста ВВП
Задача 1.4
Обеспечение устойчивого и сбалансированного роста регионального
предпринимательства
Показатели
Показатели
Наименование
показателей
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2008 год
(отчет)
2009 год
(план)
2010 год
2011 год
2012 год
1
2
3
4
5
6
7
8
Показатели
количества
Снижение процентной
ставки по кредитам
банков второго
уровня для субъектов
предпринимательства
в рамках Программы
"Дорожная карта
бизнеса 2020":
%-ная
ставка
а) реализующих
проекты в несырьевых
секторах экономики;
7
б) экспортирующих
продукцию на внешние
рынки
6
Количество
субсидируемых
(гарантируемых)
кредитов
шт.
38
Показатели
качества
Своевременное и
оперативное
субсидирование
процентной ставки по
кредитам банков
второго уровня по
заявкам участников
Программы
%

100
Тиімділік көрсеткіштері
Екінші деңгейдегі банктердің жаңа кредиттері бойынша сыйақының пайыздық ставкасын субсидиялау
%
12-ден 5
Екінші деңгейдегі банктердің кредиттеріне ішінара кепілдік беру
100-ден 20
Экспортқа бағытталған кәсіпорындардың екінші деңгейдегі банктердің кредиттері бойынша сыйақының пайыздық ставкасын субсидиялау
%
12-ден 8
Нәтиже көрсеткіштері
Шағын және орта бизнес субъектілерінің өнім (тауарлар, қызметтер) шығаруының өсуі
Алдыңғы жылға қарағанда % -бен
100,9
ЖІӨ құрылымындағы өңдеуші өнеркәсіптің үлесі
%
11
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасы шеңберінде жеке кәсіпкерлікті қолдауға берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер»
Мың теңге

100
Показатели
эффективности
Субсидирование
процентной ставки
вознаграждения по
новым кредитам
банков второго
уровня
%
5 из 12
Частичное
гарантирование
кредитов банков
второго уровня
%
20 из 100
Субсидирование
процентной ставки
вознаграждения по
кредитам банков
второго уровня
экспортоориентиро-
ванных предприятий
%
8 из 12
Показатели
результата
Рост выпуска
продукции (товаров и
услуг) субъектами
малого и среднего
бизнеса
% к
предыду-
щему
году
100,9
Доля обрабатывающей
промышленности в
структуре ВВП
%
11
Расходы на
реализацию
программы
Целевые текущие
трансферты областным
бюджетам, бюджетам
городов Астаны и
Алматы на поддержку
частного
предпринимательства
в рамках программы
"Дорожная карта
бизнеса 2020"
Тыс.
тенге

9 200 000,0
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
014 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне дамытуға «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасы шеңберінде индустриялық инфрақұрылымды дамытуға берілетін нысаналы даму трансферттері»
1-стратегиялық бағыт
Экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттыру және жаңғырту
1-мақсат
2020 жылға қарай қазақстандық экономиканың 2009 жылғы деңгейге қатысты нақты мәнде үштен бірінен аса артуын қамтамасыз ету
1.1-міндет
ЖІӨ-нің жыл сайынғы нақты өсімін қамтамасыз ету
1.4-міндет
Өңірлік кәсіпкерліктің тұрақты және теңгерімді өсуін қамтамасыз ету
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сандық көрсеткіштері
Жеткіліксіз инфрақұрылыммен Қамтамасыз етілген жобалар саны
Дана
50
Сапа көрсеткіштері
Бағдарламаға қатысушылардың өтінімдері бойынша жеткіліксіз инфрақұрылымды уақтылы жасау
%
100
Тиімділік көрсеткіштері
Инфрақұрылым нысанын пайдалануға берудің орташа ұзақтығы
айлар
6
Нәтиже көрсеткіштері
Шағын және орта бизнес субъектілерінің өнім (тауарлар, қызметтер) шығаруының өсімі
Алдыңғы жылға қарағанда %-бен
100,9
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне «Бизнестің жол картасы - 2020» бағдарламасы шеңберінде индустриалдық инфрақұрылымды дамытуға берілетін нысаналы трансферттер
Мың теңге
4 800 000,0
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
015 «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасы шеңберінде жеке кәсіпкерлікті қолдау»
1-стратегиялық бағыт
Экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттыру және жаңғырту
1-мақсат
2020 жылға қарай қазақстандық экономиканың 2009 жылғы деңгейге қатысты нақты мәнде үштен бірінен аса артуын қамтамасыз ету

9 200 000,0
Администратор
бюджетной
программы
Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан
Бюджетная
программа
014 "Целевые трансферты на развитие областным бюджетам, бюджетам
городов Астаны и Алматы на развитие индустриальной инфраструктуры в
рамках программы "Дорожная карта бизнеса 2020"
Стратегическое
направление 1
Повышение конкурентоспособности и модернизация экономики
Цель 1
Обеспечение увеличения казахстанской экономики к 2020 году более чем
на треть в реальном выражении по отношению к уровню 2009 года
Задача 1.1
Обеспечение ежегодного реального роста ВВП
Задача 1.4
Обеспечение устойчивого и сбалансированного роста регионального
предпринимательства
Показатели
Показатели
Наименование
показателей
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2008 год
(отчет)
2009 год
(план)
2010 год
2011 год
2012 год
Показатель
количества
Количество проектов
обеспеченных
недостающей
инфраструктурой
шт.
50
Показатели
качества
Своевременное
подведение
недостающей
инфраструктуры по
заявкам участников
Программы
%
100
Показатели
эффективности
Средняя
продолжительность
ввода объекта
инфраструктуры в
эксплуатацию
месяцы
6
Показатели
результата
Рост выпуска
продукции (товаров
и услуг) субъектами
малого и среднего
бизнеса
% к
предыду-
щему году
100,9
Расходы на
реализацию
программы
Целевые трансферты
на развитие
областным бюджетам,
бюджетам городов
Астаны и Алматы на
развитие
индустриальной
инфраструктуры в
рамках программы
"Дорожная карта
бизнеса 2020"
Тыс. тенге
4 800 000,0
Администратор
бюджетной
программы
Министерство экономического развития и торговли Республики
Казахстан
Бюджетная
программа
015 "Поддержка частного предпринимательства в рамках программы
"Дорожная карта бизнеса 2020"
Стратегическое
направление 1
Повышение конкурентоспособности и модернизация экономики
Цель 1
Обеспечение увеличения казахстанской экономики к 2020 году более
чем на треть в реальном выражении по отношению к уровню 2009 года

1.1-міндет
ЖІӨ-нің жыл сайынғы нақты өсімін қамтамасыз ету
1.4-міндет
Өңірлік кәсіпкерліктің тұрақты және теңгерімді өсуін қамтамасыз ету
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
Сандық көрсеткіштері
Экономиканың шикізаттық емес секторларында жобаларды іске асыратын «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасы шеңберінде кәсіпкерлік субъектілері үшін екінші деңгейлі банктер кредиттері бойынша пайыздық ставканы төмендету
%-дық ставка
7
Субсидияланатын (кепілдендіретін) кредиттер саны
дана
88
Сапа көрсеткіштері
Бағдарламаға қатысушылардың өтінімдері бойынша екінші деңгейлі банктердің кредиттері бойынша пайыздық ставканы уақтылы және жедел субсидиялау
%

Задача 1.1
Обеспечение ежегодного реального роста ВВП
Задача 1.4
Обеспечение устойчивого и сбалансированного роста регионального
предпринимательства
Показатели
Показатели
Наименование
показателей
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008 год
(отчет)
2009 год
(план)
2010 год
2011 год
2012 год
Показатели
количества
Снижение процентной
ставки по кредитам
банков второго
уровня для
субъектов
предпринимательства
в рамках Программы
"Дорожная карта
бизнеса 2020"
реализующих проекты
в несырьевых
секторах экономики
%-ная
ставка
7
Количество
субсидируемых
(гарантируемых)
кредитов
шт.
88
Показатели
качества
Своевременное и
оперативное
субсидирование
процентной ставки
по кредитам банков
второго уровня по
заявкам участников
Программы
%

100
Тиімділік көрсеткіштері
Екінші деңгейлі банктердің жаңа кредиттері бойынша сыйақының пайыздық ставкасын субсидиялау
%
12-ден 5
Нәтиже көрсеткіштері
Өзінің қаржылық жағдайын сауықтырған кіші және орта бизнес субъектілерінің саны
дана
88
ЖІӨ құрылымындағы өңдеуші өнеркәсіп үлесі
%
11
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
«Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасы шеңберінде жеке кәсіпкерлікті қолдау
Мың теңге
15 634 000,0
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
016 «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасы шенберінде көрсетілетін қаржы агентінің қызметтеріне ақы төлеу»
1-стратегиялық бағыт
Экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттыру және жаңғырту
1-мақсат
2020 жылға қарай қазақстандық экономиканың 2009 жылғы деңгейге қатысты нақты мәнде үштен бірінен аса артуын қамтамасыз ету
1.1-міндет
ЖІӨ-нің жыл сайынғы нақты өсімін қамтамасыз ету
1.4-міндет
Өңірлік кәсіпкерліктің тұрақты және теңгерімді өсуін қамтамасыз ету
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сандық көрсеткіштері
Қызмет көрсетілген жобалар саны
Жобалар саны
126
Сапа көрсеткіштері
Ел өңірлерінде кәсіпкерлік субъектілерге қаржы агентінің қызметтер көрсетуі
Өңірлер саны
16
Тиімділік көрсеткіштері
Бір кредитті сүйемелдеу үшін қаржы агенті қызметінің құны
Мың теңге
2 671,0
Нәтиже көрсеткіштері
Бағдарламаға қатысушылардың өтінімдері бойынша қаржы агентінің уақтылы және жедел қызмет көрсетуі
%
100
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
«Бизнестін жол картасы 2020» бағдарламасы шеңберінде көрсетілетін қаржы агентінің қызметтеріне ақы төлеу
Мың теңге
366 000,0
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
028 «Кәсіпкерлік салада Қазақстан Республикасының мүдделеріне өкілдік етуді қамтамасыз ету, сондай-ақ Қазақстан Республикасы мен Еуропалық Одақ елдері арасында ынтымақтастықты нығайтуға жәрдемдесу»
1-стратегиялық бағыт
Экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттыру және жаңғырту
1-мақсат
2020 жылға қарай қазақстандық экономиканың 2009 жылғы деңгейге қатысты нақты мәнде үштен бірінен аса артуын қамтамасыз ету

100
Показатели
эффективности
Субсидирование
процентной ставки
вознаграждения по
новым кредитам
банков второго
уровня
%
5 из 12
Показатели
результата
Количество
субъектов малого и
среднего бизнеса,
оздоровивших свое
финансовое
положение
шт.
88
Доля обрабатывающей
промышленности в
структуре ВВП
%
11
Расходы на
реализацию
программы
Поддержка частного
предпринимательства
в рамках программы
"Дорожная карта
бизнеса 2020"
Тыс.
тенге
15 634 000,0
Администратор
бюджетной
программы
Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан
Бюджетная
программа
016 "Оплата услуг финансового агента, оказываемых в рамках программы
"Дорожная карта бизнеса 2020"
Стратегичес-
кое
направление 1
Повышение конкурентоспособности и модернизация экономики
Цель 1
Обеспечение увеличения казахстанской экономики к 2020 году более чем на
треть в реальном выражении по отношению к уровню 2009 года
Задача 1.1
Обеспечение ежегодного реального роста ВВП
Задача 1.4.
Обеспечение устойчивого и сбалансированного роста регионального
предпринимательства
Показатели
Показатели
Наименование
показателей
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2008 год
(отчет)
2009 год
(план)
2010 год
2011 год
2012 год
Показатель
количества
Количество
обслуженных
проектов
Кол-во
проектов
126
Показатели
качества
Получение
субъектами
предприниматель-
ства услуг
финансового агента
в регионах страны
Кол-во
регионов
16
Показатели
эффективности
Стоимость услуги
финансового агента
за сопровождение
одного кредита
Тыс. тенге
2 671,0
Показатели
результата
Своевременное и
оперативное
оказание услуг
финансового агента
по запросам
участников
Программы
%
100
Расходы на
реализацию
программы
Оплата услуг
финансового агента,
оказываемых в
рамках программы
"Дорожная карта
бизнеса - 2020"
Тыс. тенге
366 000,0
Администратор
бюджетной
программы
Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан
Бюджетная
программа
028 "Обеспечение представления интересов Республики Казахстан в сфере
предпринимательства, а также содействие укреплению сотрудничества
между Республикой Казахстан и странами Европейского Союза"
Стратегическое
направление 1
Повышение конкурентоспособности и модернизация экономики
Цель 1
Обеспечение увеличения казахстанской экономики к 2020 году более чем
на треть в реальном выражении по отношению к уровню 2009 года

1.1-міндет
ЖІӨ-нің жыл сайынғы нақты өсімін қамтамасыз ету
1.4-міндет
Өңірлік кәсіпкерліктің тұрақты және теңгерімді өсуін қамтамасыз ету
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
Сандық көрсеткіштері
Конференциялар өткізу
Конференциялар саны
1
Семинарлар өткізу
Семинарлар саны
3
Микроқаржыландыру бойынша халықаралық конференцияға қатысатын елдер саны
Елдер
50
Сапа көрсеткіштері
Конференциялар мен семинарлар өткізу кезінде келіспеушіліктер, ескертулер мен төтенше жағдайлардың болмауы
Сандар
-
-
0
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Келесі мәселелер бойынша ұсынымдар мен ұсыныстарды іске асыру:

Задача 1.1
Обеспечение ежегодного реального роста ВВП
Задача 1.4
Обеспечение устойчивого и сбалансированного роста регионального
предпринимательства
Показатели
Показатели
Наименование
показателей
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2008 год
(отчет)
2009 год
(план)
2010 год
2011 год
2012 год
Показатель
количества
Проведение
конференций
Кол-во
конференций
1
Проведение
семинаров
Кол-во
семинаров
3
Количество стран,
участвующих в
международной
конференции по
микрофинансированию
Страны
50
Показатели
качества
Отсутствие
нареканий,
замечаний,
чрезвычайных
ситуаций во время
проведения
конференции и
семинаров
Количество
-
-
0
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Реализация
рекомендаций и
предложений по
вопросам:
Кол-во
рекомендаций

1.1-міндет
ЖІӨ-нің жыл сайынғы нақты өсімін қамтамасыз ету
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сандық көрсеткіштері
Алдыңғы қатарлы халықаралық рейтингтік агенттіктерге тоқсан сайын ақпарат ұсыну
Ақпарат
4
4
4
Сапа көрсеткіштері
Халықаралық рейтингтік агенттіктердің елдің егеменді кредиттік рейтингтерін қайта қарау/растау мақсатында халықаралық сарапшылармен тиімді өзара іс-әрекет
Рейтингтік агенттіктердің ұсынымдары
3
3
3
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Қазақстан дамуының әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштері ұқсас егеменді кредиттік рейтингтері бар елдер тобында Қазақстанның болуын қамтамасыз ету жөніндегі шараларды даярлау
ҚР Үкіметіне ұсыныстар
1
1
1
Елдің егеменді кредиттік рейтингтерін инвестициялық сынып деңгейінде сақтау
Класс
инвестициялық
инвестициялық
инвестициялық
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
Рейтингтік агенттіктермен өзара іс-әрекетті жақсарту жөніндегі консалтингтік қызметтерді сатып алу
Мың теңге
22 500,0
375 000,0
375 000,0
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
049 «Экспорттаушы 2020» бағыты шеңберінде сыртқы нарықтарға қазақстандық тауарлардың экспортын жылжытуға жәрдемдесу»
1-стратегиялық бағыт
Экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттыру және жаңғырту
2-мақсат
Әлемдік сауда-экономикалық жүйеге интеграциялау арқылы республиканың экономикалық мүдделерін жылжыту мен қорғаудың тиімді және жедел жүйесін құру

Задача 1.1
Обеспечение ежегодного реального роста ВВП
Показатели
Показатели
Наименование
показателей
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2008 год
(отчет)
2009 год
(план)
2010 год
2011 год
2012 год
Показатели
количества
Ежеквартальное
представление
информации в
ведущие
международные
рейтинговые
агентства
Информация
4
4
4
Показатели
качества
Эффективное
взаимодействие с
международными
экспертами в целях
пересмотра/подтвер-
ждения суверенных
кредитных рейтингов
страны
международными
рейтинговыми
агентствами
Рекомен-
дации
рейтинго-
вых
агентств
3
3
3
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Выработка мер по
обеспечению
нахождения
Казахстана в группе
стран, имеющих
суверенные
кредитные рейтинги
с аналогичными
социально-
экономическими
показателями
развития Казахстана
Предложе-
ния в ПРК
1
1
1
Сохранение
суверенных
кредитных рейтингов
страны на уровне
инвестиционного
класса
Класс
инвести-
ционный
инвести-
ционный
инвести-
ционный
Расходы на
реализацию
программы
Приобретение
консалтинговых
услуг по улучшению
взаимодействия с
рейтинговыми
агентствами
Тыс. тенге
22 500,0
375 000,0
375 000,0
Администратор
бюджетной
программы
Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан
Бюджетная
программа
049 "Содействие продвижению экспорта казахстанских товаров на
внешние рынки в рамках направления "Экспортер 2020"
Стратегическое
направление 1
Повышение конкурентоспособности и модернизация экономики
Цель 2
Создание эффективной и оперативной системы продвижения и защиты
экономических интересов республики путем интеграции в мировую
торгово-экономическую систему

280
275
Нәтиже көрсеткіштері
Сыртқы сауда айналымының өсу қарқыны
Алдыңғы жылға қарағанда %-бен
110,0
106,2
105,0
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
«Экспорттаушы 2020» бағыты шеңберінде сыртқы нарықтарға қазақстандық тауарлардың экспортын жылжытуға жәрдемдесу
Мың теңге
1 495 811,0
1 039 533,0
1 044 992,0
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
005 «Жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыруды жетілдіру жөніндегі қызметтер» (құпия)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
008 «Қызылорда облысының облыстық бюджетіне «Байқоңыр» кешеніндегі Қазақстан Республикасы Президентінің арнайы өкілінің қызметін қамтамасыз егуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер»
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сандық көрсеткіштері
Арнайы өкілдің қызметін қамтамасыз ететін Қызылорда облысы әкімі аппаратының құрылымдық бөлімшесінің штаттық саны
Бірл.
6
6
6
Сапа көрсеткіштері
Қызылорда облысының облыстық бюджетіне нысаналы ағымдық трансферттерді уақтылы аудару
Мерзімі бұзылған күндер саны
0
0
0
Тиімділік көрсеткіштері
Штаттық санның бір бірлігін ұстауға орташа шығындар
Мың теңге

280
275
Показатели
результата
Темп роста
внешнеторгового оборота
% к
предыду-
щему году
110,0
106,2
105,0
Расходы на
реализацию
программы
Содействие продвижению
экспорта казахстанских
товаров на внешние рынки
в рамках направления
"Экспортер 2020"
Тыс.
тенге
1 495 811,0
1 039 533,0
1 044 992,0
Администратор
бюджетной
программы
Министерство экономического развития и торговли Республики
Казахстан
Бюджетная
программа
005 "Услуги по совершенствованию мобилизационной подготовки и
мобилизации" (секретно)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан
Бюджетная
программа
008 "Целевые текущие трансферты областному бюджету Кызылординской области
на обеспечение деятельности специального представителя Президента
Республики Казахстан на комплексе "Байконур"
Показатели
Показатели
Наименование
показателей
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008 год
(отчет)
2009 год
(план)
2010 год
2011 год
2012 год
Показатели
количества
Штатная численность
структурного
подразделения
аппарата Акима
Кызылординской
области,
обеспечивающего
деятельность
специального
представителя
ед.
6
6
6
Показатели
качества
Своевременное
перечисление целевых
текущих трансфертов
областному бюджету
Кызылординской
области
Кол-во
просро-
ченных
дней
0
0
0
Показатели
эффективности
Средние затраты на
содержание одной
единицы штатной
численности
Тыс.
тенге

2.1-міндет. Еуразиялық экономикалық қоғамдастық шеңберінде Кеден одағын қалыптастыруды аяқтау
2.2-міндет. Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының Бірыңғай экономикалық кеңістігін қалыптастыруды аяқтау
2.3-міндет. Дүниежүзілік Сауда Ұйымына кіру
2-стратегиялық бағыт. Нәтижелі мемлекеттік секторды құру
1-мақсат. 2015 жылға қарай корпоративтік басқару, нәтижелілік, транспаренттілік және қоғамға есеп беру қағидаларында мемлекеттік басқарудың жаңа моделін енгізу
1.1. міндет. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын арттыру

Задача 2.1. Завершение
формирования Таможенного союза в
рамках Евразийского
экономического сообщества
Задача 2.2. Завершение
формирования Единого
экономического пространства
Республики Беларусь, Республики
Казахстан и Российской Федерации
Задача 2.3. Вступление во
Всемирную торговую организацию
Стратегическое направление 2.
Создание результативного
государственного сектора
Цель 1. Внедрение новой модели
государственного управления на
принципах корпоративного
управления, результативности,
транспарентности и подотчетности
обществу к 2015 году
Задача 1.1. Повышение качества
оказания государственных услуг

1.2-міндет. Нәтижеге бағытталған мемлекеттік басқару жүйесінің толық жұмыс істеуі үшін қажетті элементтерді енгізу
001 «Экономикалық және сауда саясатын, мемлекеттік жоспарлау мен басқару жүйесін қалыптастыру және дамыту жөніндегі қызметтер» бюджеттік бағдарламасы
1 018 935,5
1 037 969,2
1 429 853,0
1 475 801,0
1 598 901,0
2-стратегиялық бағыт. Нәтижелі мемлекеттік секторды құру
1-мақсат. 2015 жылға қарай корпоративтік басқару, нәтижелілік, транспаренттілік және қоғамға есеп беру қағидаларында мемлекеттік басқарудың жаңа моделін енгізу
1.2-міндет. Нәтижеге бағытталған мемлекеттік басқару жүйесінің толық жұмыс істеуі үшін қажетті әлементтерді енгізу
003 «Мемлекеттік жоспарлау саласында ақпараттық жүйені құру және дамыту» бюджеттік бағдарламасы
431 853,0
489 411,0
305 765,0
495 458,0
189 632,0
1-стратегиялық бағыт. Экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттыру және жаңғырту
1-мақсат. 2020 жылға қарай қазақстандық экономиканың 2009 жылғы деңгейге қатысты нақты мәнде үштен бірінен аса артуын қамтамасыз ету
1.5-міндет. Мемлекеттік-жеке меншік әріптестік тетіктерінің рөлі мен маңыздылығын арттыру
004 «Концессиялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеу және оның сараптамасы, концессиялық жобаларды және мастер-жоспарларды консультациялық сүйемелдеу» бюджеттік бағдарламасы
172 562,0
1 432 473,0
1 172 542,0
1 172 542,0
1 172 542,0
1-стратегиялық бағыт. Экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттыру және жаңғырту
1-мақсат. 2020 жылға қарай қазақстандық экономиканың 2009 жылғы деңгейге қатысты нақты мәнде үштен бірінен аса артуын қамтамасыз ету
1.5-міндет. Мемлекеттік-жеке меншік әріптестік тетіктерінің рөлі мен маңыздылығын арттыру
006 «Бюджеттік инвестициялар және концессия мәселелері бойынша құжаттаманы сараптау және бағалау» бюджеттік бағдарламасы
471 149,0

Задача 1.2. Внедрение элементов,
необходимых для полноценного
функционирования системы
государственного управления,
ориентированного на результат
Бюджетная программа 001 "Услуги
по формированию и развитию
экономической и торговой
политики, системы
государственного планирования
и управления"
1 018 935,5
1 037 969,2
1 429 853,0
1 475 801,0
1 598 901,0
Стратегическое направление 2.
Создание результативного
государственного сектора
Цель 1. Внедрение новой модели
государственного управления на
принципах корпоративного
управления, результативности,
транспарентности и подотчетности
обществу к 2015 году
Задача 1.2. Внедрение элементов,
необходимых для полноценного
функционирования системы
государственного управления,
ориентированного на результат
Бюджетная программа 003
"Создание и развитие
информационных систем
в сфере государственного
планирования"
431 853,0
489 411,0
305 765,0
495 458,0
189 632,0
Стратегическое направление 1.
Повышение конкурентоспособности
и модернизация экономики
Цель 1. Обеспечение увеличения
казахстанской экономики к 2020
году более чем на треть в
реальном выражении по отношению
к уровню 2009 года
Задача 1.5. Повышение роли и
значимости механизмов
государственно-частного
партнерства
Бюджетная программа 004
"Разработка и экспертиза
технико-экономических
обоснований концессионных
проектов, консультативное
сопровождение концессионных
проектов и мастер-планов"
172 562,0
1 432 473,0
1 172 542,0
1 172 542,0
1 172 542,0
Стратегическое направление 1.
Повышение конкурентоспособности
и модернизация экономики
Цель 1. Обеспечение увеличения
казахстанской экономики к 2020
году более чем на треть в
реальном выражении по отношению
к уровню 2009 года
Задача 1.5. Повышение роли и
значимости механизмов
государственно-частного
партнерства
Бюджетная программа 006
"Экспертиза и оценка
документации по вопросам
бюджетных инвестиций и
концессий"
471 149,0

534 600,0
539 040,0
543 600,0
1-стратегиялық бағыт. Экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттыру және жаңғырту
1-мақсат. 2020 жылға қарай қазақстандық экономиканың 2009 жылғы деңгейге қатысты нақты мәнде үштен бірінен аса артуын қамтамасыз ету
1.1-міндет. ЖІӨ-нің жыл сайынғы нақты өсімін қамтамасыз ету
1.2-міндет. Ішкі сауданың тиімділігін арттыру
1.3-міндет. 2020 жылға қарай Қазақстанның Дүниежүзілік Банктің «Бизнесті жүргізу жеңілдігі» («Doing Business») рейтингі бойынша көрсеткіштері ең жақсы 50 елдің қатарына кіруі
1.4-міндет. Өңірлік кәсіпкерліктің тұрақты және теңгерімді өсуін қамтамасыз ету
1.5-міндет. Мемлекеттік-жеке меншік әріптестік тетіктерінің рөлі мен маңыздылығын арттыру
2-мақсат. Әлемдік сауда-экономикалық жүйеге кіріктіру арқылы республиканың экономикалық мүдделерін жылжыту мен қорғаудың тиімді және жедел жүйесін құру

534 600,0
539 040,0
543 600,0
Стратегическое направление 1.
Повышение конкурентоспособности
и модернизация экономики
Цель 1. Обеспечение увеличения
казахстанской экономики к 2020
году более чем на треть в
реальном выражении по отношению
к уровню 2009 года
Задача 1.1. Обеспечение
ежегодного реального роста ВВП
Задача 1.2. Повышение
эффективности внутренней
торговли
Задача 1.3. Вхождение Казахстана
в 50-ку стран с наилучшими
показателями по рейтингу
Всемирного Банка "Легкость
ведения бизнеса" ("Doing
business") к 2020 оду
Задача 1.4. Обеспечение
устойчивого и сбалансированного
роста регионального
предпринимательства
Задача 1.5. Повышение роли и
значимости механизмов
государственно-частного
партнерства
Цель 2. Создание эффективной и
оперативной системы продвижения
и защиты экономических интересов
республики путем интеграции в
мировую торгово-экономическую
систему

1 385 160,4
2 405 413,0
1 066 500,0
1 035 000,0
675 000,0
1-стратегиялық бағыт. Экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттыру және жаңғырту
1-мақсат. 2020 жылға қарай қазақстандық экономиканың 2009 жылғы деңгейге қатысты нақты мәнде үштен бірінен аса артуын қамтамасыз ету
1.1-міндет. ЖІӨ-нің жыл сайынғы нақты өсімін қамтамасыз ету
1.4-міндет. Өңірлік кәсіпкерліктің тұрақты және теңгерімді өсуін қамтамасыз ету
013 «Облыстык бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасы шеңберінде жеке кәсіпкерлікті қолдауға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер» бюджеттік бағдарламасы

1 385 160,4
2 405 413,0
1 066 500,0
1 035 000,0
675 000,0
Стратегическое направление 1.
Повышение конкурентоспособности
и модернизация экономики
Цель 1. Обеспечение увеличения
казахстанской экономики к 2020
году более чем на треть в
реальном выражении по отношению
к уровню 2009 года
Задача 1.1. Обеспечение
ежегодного реального роста ВВП
Задача 1.4. Обеспечение
устойчивого и сбалансированного
роста регионального
предпринимательства
Бюджетная программа 013 "Целевые
текущие трансферты областным
бюджетам, бюджетам городов
Астаны и Алматы на поддержку
частного предпринимательства в
рамках программы "Дорожная карта
бизнеса 2020"

366 000,0
1-стратегиялық бағыт. Экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттыру және жаңғырту
1-мақсат. 2020 жылға карай қазақстандық экономиканың 2009 жылғы деңгейге қатысты нақты мәнде үштен бірінен аса артуын қамтамасыз ету
1.1-міндет. ЖІӨ-нің жыл сайынғы нақты өсімін қамтамасыз ету
1.4-міндет. Өңірлік кәсіпкерліктің тұрақты және теңгерімді өсуін қамтамасыз ету
028 «Кәсіпкерлік салада Қазақстан Республикасының мүдделеріне өкілдік етуді қамтамасыз ету, сондай-ақ Қазақстан Республикасы мен Еуропалық одақ елдері арасында ынтымақтастықты нығайтуға жәрдемдесу» бюджеттік бағдарламасы

366 000,0
Стратегическое направление 1.
Повышение конкурентоспособности
и модернизация экономики
Цель 1. Обеспечение увеличения
казахстанской экономики к 2020
году более чем на треть в
реальном выражении по отношению
к уровню 2009 года
Задача 1.1. Обеспечение
ежегодного реального роста ВВП
Задача 1.4. Обеспечение
устойчивого и сбалансированного
роста регионального
предпринимательства
Бюджетная программа 028
"Обеспечение представления
интересов Республики Казахстан в
сфере предпринимательства, а
также содействие укреплению
сотрудничества между Республикой
Казахстан и странами
Европейского Союза"

2.2-міндет. Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының Бірыңғай экономикалық кеңістігін қалыптастыруды аяқтау
2.3-міндет. Дүниежүзілік Сауда Ұйымына кіру
033 «Астана экономикалық форумын өткізуді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер» бюджеттік бағдарламасы
307 000,0
307 000,0
307 000,0
1-стратегиялық бағыт. Экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттыру және жаңғырту
1-мақсат. 2020 жылға карай қазақстандық экономиканың 2009 жылғы деңгейге қатысты нақты мәнде үштен бірінен аса артуын қамтамасыз ету
1.4-міндет. Өңірлік кәсіпкерліктің тұрақты және теңгерімді өсуін қамтамасыз ету
042 «Экономика саласындағы басшы қызметкерлер мен менеджерлердің біліктілігін арттыру» бюджеттік бағдарламасы
163 772,0
163 772,0
163 772,0
163 772,0
163 772,0
1-стратегиялық бағыт. Экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттыру және жаңғырту
1-мақсат. 2020 жылға карай қазақстандық экономиканың 2009 жылғы деңгейге қатысты нақты мәнде үштен бірінен аса артуын қамтамасыз ету
1.4-міндет. Өңірлік кәсіпкерліктің тұрақты және теңгерімді өсуін қамтамасыз ету
045 «Рейтингтік агенттіктермен өзара іс-қимылды жақсарту жөніндегі консалтингтік қызметтерді сатып алу» бюджеттік бағдарламасы
22 500,0
375 000,0
375 000,0
2-мақсат. Әлемдік сауда-экономикалық жүйеге кіріктіру арқылы республиканың экономикалық мүдделерін жылжыту мен қорғаудың тиімді және жедел жүйесін құру
2.1-міндет. Еуразиялық экономикалық қоғамдастық шеңберінде Кеден одағын қалыптастыруды аяқтау
2.2-міндет. Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының Бірыңғай экономикалық кеңістігін қалыптастыруды аяқтау
2.3-міндет. Дүниежүзілік Сауда Ұйымына кіру
049 «Экспорттаушы 2020» бағыты шеңберінде сыртқы нарықтарға қазақстандық тауарлардың экспортын жылжытуға жәрдемдесу»
1 495 811,0
1 039 533,0
1 044 992,0
005 «Жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыруды жетілдіру жөніндегі қызметтер» бюджеттік бағдарламасы (құпия)
27 192,0
29 095,0
31 132,0
33 311,0
35 976,0
008 «Қызылорда облысының облыстық бюджетіне «Байқоңыр» кешеніндегі Қазақстан Республикасы Президентінің арнайы өкілінің қызметін қамтамасыз етуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер» бюджеттік бағдарламасы
15 202,3
17 835,0
18 498,0
044 «Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігін материалдық-техникалық жарақтандыру» бюджеттік бағдарламасы
27 170,0
6 797,0
50 970,0
43 895,0
016 «Самұрық» мемлекеттік активтерді басқару жөніндегі қазақстандық холдингі» АҚ жарғылық капиталын ұлғайту» бюджеттік бағдарламасы

Задача 2.2. Завершение
формирования Единого
экономического пространства
Республики Беларусь, Республики
Казахстан и Российской Федерации
Задача 2.3. Вступление во
Всемирную торговую организацию
Бюджетная программа 033 "Услуги
по обеспечению проведения
Астанинского экономического
Форума"
307 000,0
307 000,0
307 000,0
Стратегическое направление 1.
Повышение конкурентоспособности
и модернизация экономики
Цель 1. Обеспечение увеличения
казахстанской экономики к 2020
году более чем на треть в
реальном выражении по отношению
к уровню 2009 года
Задача 1.4. Обеспечение
устойчивого и сбалансированного
роста регионального
предпринимательства
Бюджетная программа 042
"Повышение квалификации
руководящих работников и
менеджеров в сфере экономики"
163 772,0
163 772,0
163 772,0
163 772,0
163 772,0
Стратегическое направление 1.
Повышение конкурентоспособности
и модернизация экономики
Цель 1. Обеспечение увеличения
казахстанской экономики к 2020
году более чем на треть в
реальном выражении по отношению
к уровню 2009 года
Задача 1.4. Обеспечение
устойчивого и сбалансированного
роста регионального
предпринимательства
Бюджетная программа 045
"Приобретение консалтинговых
услуг по улучшению
взаимодействия с рейтинговыми
агентствами"
22 500,0
375 000,0
375 000,0
Стратегическое направление 1.
Повышение конкурентоспособности
и модернизация экономики
Цель 2. Создание эффективной и
оперативной системы продвижения
и защиты экономических интересов
республики путем интеграции в
мировую торгово-экономическую
систему
Задача 2.1. Завершение
формирования Таможенного союза в
рамках Евразийского
экономического сообщества
Задача 2.2. Завершение
формирования Единого
экономического пространства
Республики Беларусь, Республики
Казахстан и Российской Федерации
Задача 2.3. Вступление во
Всемирную торговую организацию
Бюджетная программа 049
"Содействие продвижению экспорта
казахстанских товаров на внешние
рынки в рамках направления
"Экспортер 2020"
1 495 811,0
1 039 533,0
1 044 992,0
Бюджетная программа 005 "Услуги
по совершенствованию
мобилизационной подготовки и
мобилизации" (секретно)
27 192,0
29 095,0
31 132,0
33 311,0
35 976,0
Бюджетная программа 008 "Целевые
текущие трансферты областному
бюджету Кызылординской области
на обеспечение деятельности
специального представителя
Президента Республики Казахстан
на комплексе "Байконур"
15 202,3
17 835,0
18 498,0
Бюджетная программа 044
"Материально-техническое
оснащение Министерства
экономического развития и
торговли Республики Казахстан"
27 170,0
6 797,0
50 970,0
43 895,0
Бюджетная программа 016
"Увеличение уставного капитала
АО "Казахстанский холдинг по
управлению государственными
активами "Самрук"

4 095 000,0
025 «Ұлттық экономиканың бәсекеге қабілеттілігін және тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» АҚ жарғылық капиталын ұлғайту» бюджеттік бағдарламасы
607 500 000,0
67 345 613,0
048 «Ұлттық экономиканың тұрақтылығын және бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ету үшін «Самұрық-Қазына ұлттық әл-ауқат қоры» АҚ кредит беру» бюджеттік бағдарламасы
0,0
27 277 000,0
020 «Мемлекеттік басқарудың көкейкесті мәселелерін зерделеу» бюджеттік бағдарламасы
343 055,5
024 «Қазақстандық мемлекеттік-жеке меншік әріптестік орталығы» АҚ жарғылық капиталын қалыптастыру» бюджеттік бағдарламасы

4 095 000,0
Бюджетная программа 025
"Увеличение уставного капитала
АО "Фонд национального
благосостояния "Самрук-Казына"
для обеспечения
конкурентоспособности и
устойчивости национальной
экономики"
607 500 000,0
67 345 613,0
Бюджетная программа 048
"Кредитование АО "Фонд
национального благосостояния
"Самрук-Казына" для обеспечения
конкурентоспособности и
устойчивости национальной
экономики"
0,0
27 277 000,0
Бюджетная программа 020
"Изучение актуальных проблем
государственного управления"
343 055,5
Бюджетная программа 024
"Формирование уставного капитала
АО "Казахстанский центр
государственно-частного
партнерства"

350 000,0
101 «Өкілдік шығыстарға арналған қаражат есебінен іс-шараларды өткізу» бюджеттік бағдарламасы
2 152,2
109 «Қазақстан Республикасы Үкіметінің шұғыл шығындарға арналған резерві есебінен іс-шаралар өткізу» бюджеттік бағдарламасы
6 703 200,0
Қазақстан Республикасының Экономикалық даму және сауда министрлігі бюджетінің жиыны
622 663 611,4
101 705 666,2
38 091 346,0
7 256 804,0
6 652 991,0
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ПӘ                 - Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі
ҚРҮ                - Қазақстан Республикасының Үкіметі
ДСМ                - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау
министрлігі
СІМ                - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
ИЖТМ               - Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа
технологиялар министрлігі
МГМ                - Қазақстан Республикасы Мұнай және газ
министрлігі
БҒМ                - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым
министрлігі
Қоршағанортамині   - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау
министрлігі
АШМ                - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы
министрлігі
БАМ                - Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат
министрлігі
ККМ                - Қазақстан Республикасы Көлік және
коммуникациялар министрлігі
ТСМ                - Қазақстан Республикасы Туризм және спорт
министрлігі
Еңбекмині          - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі
Қаржымині          - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
МҚА                - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері
жөніндегі агенттігі
ҚТКША              - Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын
үй-коммуналдық шаруашылық агенттігі
БҚА                - Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау
агенттігі (Монополияға қарсы агенттік)
ТМРА               - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды
реттеу агенттігі
АӨҚОРА             - Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік
қаржылық орталығының қызметін реттеу агенттігі
СА                 - Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі
ЖРБА               - Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару
агенттігі
ҚҚА                - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі
ҰҒА                - Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттігі
«Самұрық-Қазына»   - «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры»
ҰӘҚ                  акционерлік қоғамы
«ҚазАгро» АҚ       - «ҚазАгро» ұлттық басқарушы холдингі» акционерлік
қоғамы
ҰБ                 - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі
ҰК                 - ұлттық компаниялар
ҰБХ                - ұлттық басқарушы холдингтер
ҰХ                 - ұлттық холдингтер

350 000,0
Бюджетная программа 101
"Проведение мероприятий за счет
средств на представительские
расходы"
2 152,2
Бюджетная программа 109
"Проведение мероприятий за счет
резерва Правительства Республики
Казахстан на неотложные затраты"
6 703 200,0
Итого бюджет Министерства
экономического развития и
торговли Республики Казахстан
1 230 163 611,4
196 328 279,2
38 091 346,0
7 256 804,0
6 652 991,0
Примечание: расшифровка аббревиатур:
АП          - Администрация Президента Республики Казахстан
ПРК         - Правительство Республики Казахстан
МЗ          - Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МИД         - Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МИНТ        - Министерство индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
МНГ         - Министерство нефти и газа Республики Казахстан
МОН         - Министерство образования и науки Республики Казахстан
МООС        - Министерство охраны окружающей среды
Республики Казахстан
МСХ         - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МСИ         - Министерство связи и информации Республики Казахстан
МТК         - Министерство транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
МТС         - Министерство туризма и спорта Республики Казахстан
МТСЗН       - Министерство труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
МФ          - Министерство финансов Республики Казахстан
АДГС        - Агентство Республики Казахстан по делам государственной
службы
АДСЖКХ      - Агентство Республики Казахстан по делам строительства и
жилищно-коммунального хозяйства
АЗК         - Агентство Республики Казахстан по защите конкуренции
(Антимонопольное агентство)
АРЕМ        - Агентство Республики Казахстан по регулированию
естественных монополий
АРФЦА       - Агентство Республики Казахстан по регулированию
деятельности регионального финансового центра города
Алматы
АС          - Агентство Республики Казахстан по статистике
АУЗР        - Агентство Республики Казахстан по управлению земельными
ресурсами
АФН         - Агентство Республики Казахстан по регулированию и
надзору финансового рынка и финансовых организаций
НКА         - Национальное космическое агентство Республики Казахстан
АО "ФНБ     - акционерное общество "Фонд национального благосостояния
"Самрук-      "Самрук-Казына"
Казына"
СЭП         - Совет по экономической политике
АО          - акционерное общество "Национальный управляющий холдинг
"КазАгро"     "КазАгро"
НБ          - Национальный Банк Республики Казахстан
НК          - национальные компании
НУХ         - национальные управляющие холдинги
НХ          - национальные холдинги