Эмитенттерге және олардың қор биржасында айналысқа жіберілетін бағалы қағаздарына, сондай-ақ қор биржасы ресми тізімінің жекелеген санаттарына қойылатын талаптарды бекіту және Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бағалы қағаздар нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 27 наурыздағы № 54 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 26 мамырда № 15175 болып тіркелді.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.09.2022 № 65 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.06.2017 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі, "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналар бекітілсін:
1) Осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес эмитенттерге және олардың қор биржасында айналысқа жіберілетін бағалы қағаздарына, сондай-ақ қор биржасы ресми тізімінің жекелеген санаттарына қойылатын талаптар;
2) Осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес өзгерістер енгізілетін бағалы қағаздар нарығын реттеу мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.09.2022 № 65 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актісінің құрылымдық элементінің күші жойылды деп танылсын.
3. Қаржы нарығының әдіснамасы департаменті (Әбдірахманов Н.А.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және оған енгізу үшін жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.

Об утверждении Требований к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям официального списка фондовой биржи и внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования рынка ценных бумаг
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 марта 2017 года № 54. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 мая 2017 года № 15175.
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 12.09.2022 № 65 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с законами Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг", от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить:
1) Требования к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям официального списка фондовой биржи согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования рынка ценных бумаг, в которые вносятся изменения, согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 12.09.2022 № 65 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Республики Казахстан, а также структурный элемент нормативного правового акта Республики Казахстан по перечню согласно приложению 3 к настоящему постановлению.
3. Департаменту методологии финансового рынка (Абдрахманов Н.А.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.

4. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары О.А. Смоляковқа жүктелсін.
6. Осы қаулы 2017 жылғы 1 маусымнан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д. Ақышев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
___________ Н. Айдапкелов
28 сәуір 2017 жылғы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2017 жылғы 27 наурыздағы
№ 54 қаулысына
1-қосымша
Эмитенттерге және олардың қор биржасында айналысқа жіберілетін бағалы қағаздарына, сондай-ақ қор биржасы ресми тізімінің жекелеген санаттарына қойылатын талаптар
Ескерту. Талаптардың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.09.2022 № 65 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы Эмитенттерге және олардың қор биржасында айналысқа жіберілетін бағалы қағаздарына, сондай-ақ қор биржасы тізімінің жекелеген санаттарына қойылатын талаптар (бұдан әрі - Талаптар) "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді және эмитенттерге және олардың қор биржасында айналысқа жіберілетін бағалы қағаздарына, сондай-ақ қор биржасы тізімінің жекелеген санаттарына қойылатын талаптарды айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.09.2022 № 65 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Талаптардың мақсаттары үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) алаң секторы - Талаптарға және (немесе) қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес келетін эмиссиялық бағалы қағаздар енгізілген (айналысқа жіберілген) қор биржасының ресми тізімі алаңының бөлігі;
2) борыштық бағалы қағаз - иесінің эмитенттен негізгі борыш сомасын осы бағалы қағаздар шығарылымы шарттарында алуға құқығын растайтын бағалы қағаз;
3) жергілікті атқарушы органдардың облигациялары - облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары;

4. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Смолякова О.А.
6. Настоящее постановление вводится в действие с 1 июня 2017 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
_________________ Н. Айдапкелов
28 апреля 2017 г.
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 марта 2017 года № 54
Требования к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям официального списка фондовой биржи
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 12.09.2022 № 65 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Требования к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям официального списка фондовой биржи (далее - Требования) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" (далее - Закон) и определяют требования к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям списка фондовой биржи.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 12.09.2022 № 65 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Для целей Требований используются следующие понятия:
1) сектор площадки - часть площадки официального списка фондовой биржи, в которую включены (в которой допущены к обращению) эмиссионные ценные бумаги, соответствующие Требованиям и (или) внутренним документам фондовой биржи;
2) долговая ценная бумага - ценная бумага, удостоверяющая право ее владельца на получение от эмитента суммы основного долга на условиях выпуска данных ценных бумаг;
3) облигации местных исполнительных органов - государственные ценные бумаги Республики Казахстан, выпущенные местными исполнительными органами области, города республиканского значения, столицы;

4) исламдық бағалы қағаздар - исламдық жалдау сертификаттары, исламдық қатысу сертификаттары және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес исламдық бағалы қағаздар деп танылған өзге бағалы қағаздар;
5) қор биржасының ресми тізімі - енгізілуі және болуы үшін бағалы қағаздар мен бағалы қағаздар эмитенттері Талаптарға сәйкес келетін қор биржасы тізімінің бір бөлігі;
6) қор биржасының тізімі - қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес жасалған, қор биржасының сауда жүйесінде айналысқа рұқсат етілген қаржы құралдарының тізімі;
7) листингтік компания - бағалы қағаздары қор биржасының ресми тізіміне енгізілген (қор биржасының ресми тізімінде айналысқа жіберілген) заңды тұлға;
8) ресми тізім алаңы - қор биржасының секторлардан тұратын ресми тізімінің бөлігі;
9) рұқсат беру бастамашысы - бастамасымен бағалы қағаздары қор биржасының ресми тізіміне енгізілетін (жіберілетін) эмитент, қор биржасы не қор биржасының мүшесі;
10) сауда алаңы - қор биржасының бағдарламалық-техникалық кешенінің бөлігі, ол арқылы ресми тізімге енгізілген (қор биржасында айналысқа жіберілген) қаржы құралдарының жекелеген түрлерімен мәмілелер жасалады;
11) эмитенттің міндеттемелерін қайта құрылымдау - "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен бекітілген қайта құрылымдау жоспарының негізінде эмитент іске асыратын әкімшілік, заңдық, қаржылық, ұйымдастыру-техникалық және басқа да іс-шаралар мен рәсімдердің не "Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен бекітілген сауықтыру жоспарының кешені".
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.09.2022 № 65 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Қазақстан Республикасының ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығындағы айналысқа Қазақстан Республикасынан басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының тізіміне енгізілген (тізімде айналыста болуға рұқсат берілген) бағалы қағаздарға рұқсат беріледі.
Қазақстан Республикасының ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығындағы айналысқа құны Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес қаржы құралдары немесе қаржы активтері болып табылмайтын және кімнен болмасын талап ету құқығы жоқ криптография және (немесе) компьютерлік есептеу құралдарын қолдана отырып орталықтандырылмаған ақпараттық жүйеде құрылатын және есепке алынатын шамалардың құнына (құнының өзгеруіне) байланысты болатын қаржы құралдарына рұқсат берілмейді.

4) исламские ценные бумаги - исламские арендные сертификаты, исламские сертификаты участия и иные ценные бумаги, признанные исламскими ценными бумагами в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) официальный список фондовой биржи - часть списка фондовой биржи, для включения в который и нахождения в котором ценные бумаги и эмитенты ценных бумаг соответствуют Требованиям;
6) список фондовой биржи - составленный в соответствии с внутренними документами фондовой биржи список финансовых инструментов, разрешенных к обращению в торговой системе фондовой биржи;
7) листинговая компания - юридическое лицо, ценные бумаги которого включены в официальный список фондовой биржи (допущены к обращению в официальном списке фондовой биржи);
8) площадка официального списка - часть официального списка фондовой биржи, состоящая из секторов;
9) инициатор допуска - эмитент, фондовая биржа либо член фондовой биржи, по инициативе которых ценные бумаги включаются (допускаются) в официальный список фондовой биржи;
10) торговая площадка - часть программно-технического комплекса фондовой биржи, посредством которого заключаются сделки с отдельными видами финансовых инструментов, включенных в официальный список (допущенных к обращению на фондовой бирже);
11) реструктуризация обязательств эмитента-комплекс административных, юридических, финансовых, организационно-технических и других мероприятий и процедур, реализуемых эмитентом на основании плана реструктуризации, утвержденного в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", либо плана реабилитации, утвержденного в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве".
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 12.09.2022 № 65 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. К обращению на организованном рынке ценных бумаг Республики Казахстан допускаются ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством других, помимо Республики Казахстан, государств, включенные в список (допущенные к обращению в списке) фондовой биржи.
Не допускаются к обращению на организованном рынке ценных бумаг Республики Казахстан финансовые инструменты, стоимость которых зависит от стоимости (изменения стоимости) величин, создаваемых и учитываемых в децентрализованной информационной системе с применением средств криптографии и (или) компьютерных вычислений, не являющихся в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан финансовыми инструментами или финансовыми активами, и не содержащих право требования к кому-либо.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 267 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Қор биржасының тізімі қор биржасының ресми тізімінен, "Листингтік емес бағалы қағаздар" секторынан, сондай-ақ қор биржасының ішкі құжаттарында көзделген жеке алаңдардан, секторлардан, санаттардан және шағын санаттардан тұрады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.07.2018 № 165 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Қор биржасының ресми тізіміне Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған бағалы қағаздар, соның ішінде базалық активі Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған мемлекеттік емес бағалы қағаздар болып табылатын туынды бағалы қағаздар енгізіледі (рұқсат беріледі).
6. Қор биржасының ресми тізімі мынадай оқшауланған алаңдардан тұрады:
1) "Негізгі";
2) "Баламалы";
3) "Аралас";
4) қор биржасының iшкi құжаттарына сәйкес құрылатын және жұмыс істейтін өзге алаңдар.
7. Қор биржасының ресми тізімінің алаңдары жекелеген секторларға бөлінеді.
Қор биржасының ресми тізімі алаңдарының секторлары жекелеген санаттарға және шағын санаттарға бөлінуі мүмкін.
Бағалы қағаздарды "Негізгі" және "Баламалы" алаңдарының тиісті секторларына бөлу критерийлері (талаптары) қор биржасының iшкi құжаттарында белгіленеді.
8. "Негізгі" алаңы мынадай секторлардан тұрады:
1) акциялар;
2) борыштық бағалы қағаздар;
3) банктік депозит сертификаттары;
4) қор биржасының iшкi құжаттарына сәйкес құрылатын және жұмыс істейтін өзге секторлар.
9. "Негізгі" алаңының "Акциялар" секторы екі санатқа бөлінеді: "премиум" санаты және "стандарт" санаты.
"Премиум" санаты еркін айналыстағы акцияларының саны (эмитент сатып алғандарды, ауыртпалық салынғандарды және (немесе) оқшауланғандарды қоспағанда) орналастырылған акцияларының жалпы санының кемінде 10 (он) пайызын құрайтын (орналастырғаннан кейін құрайтын) эмитенттерге арналған.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген талап еркін айналыстағы жай акцияларының жиынтық нарықтық құны кемінде 100 (жүз) миллиард теңгені құрайтын (орналастырылғаннан кейін құрайтын) және/немесе еркін айналыстағы акцияларының саны кемінде 5 (бес) миллион дана құрайтын (орналастырылғаннан кейін құрайтын) эмитенттерге қолданылмайды.

Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 267 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Список фондовой биржи состоит из официального списка фондовой биржи, сектора "Нелистинговые ценные бумаги", а также отдельных площадок, секторов, категорий и подкатегорий, предусмотренных внутренними документами фондовой биржи.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.07.2018 № 165 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. В официальный список фондовой биржи включаются (допускаются) ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, в том числе производные ценные бумаги, базовым активом которых являются негосударственные ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств.
6. Официальный список фондовой биржи состоит из следующих обособленных площадок:
1) "Основная";
2) "Альтернативная";
3) "Смешанная";
4) иные площадки, создание и функционирование которых осуществляется в соответствии с внутренними документами фондовой биржи.
7. Площадки официального списка фондовой биржи подразделяются на отдельные секторы.
Секторы площадок официального списка фондовой биржи подразделяются на отдельные категории и подкатегории.
Критерии (условия) распределения ценных бумаг в соответствующие секторы площадок "Основная" и "Альтернативная" устанавливаются внутренними документами фондовой биржи.
8. Площадка "Основная" состоит из следующих секторов:
1) акции;
2) долговые ценные бумаги;
3) банковские депозитные сертификаты;
4) иные секторы, создание и функционирование которых осуществляются в соответствии с внутренними документами фондовой биржи.
9. Сектор "акции" площадки "Основная" подразделяется на две категории: категория "премиум" и категория "стандарт".
Категория "премиум" предназначается для эмитентов, количество акций в свободном обращении которых составляет (будет составлять после размещения) не менее 10 (десяти) процентов от общего количества размещенных (за исключением выкупленных эмитентом, обремененных и (или) блокированных) акций.
Требование, установленное в части первой настоящего пункта, не распространяется на эмитентов, у которых суммарная рыночная стоимость простых акций, находящихся в свободном обращении, составляет (будет составлять после размещения) не менее 100 (ста) миллиардов тенге и/или количество акций, находящихся в свободном обращении, составляет (будет составлять после размещения) не менее 5 (пяти) миллионов штук.

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 06.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Эмитенттің акцияларын "Негізгі" алаңының "акциялар" секторына енгізу және олардың онда болуы үшін осы бағалы қағаздар мен олардың эмитенті мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) эмитент қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына (International Financial Reporting Standards – IFRS) (бұдан әрі – ҚЕХС) немесе Америка Құрама Штаттарында қолданылатын қаржылық есептілік стандарттарына (General Accepted Accounting Principles – GAAP) (бұдан әрі – АҚШ ҚЕС) сәйкес қаржылық есептілікті жасайды;
2) осы тармақтың 1) тармақшасының талаптарына сәйкес жасалған эмитенттің қаржылық есептілігінің аудитін қор биржасымен танылатын аудиторлық ұйымдардың тізбесіне енген аудиторлық ұйымдардың бірі жүргізеді;
3) Қазақстан Республикасының резиденттері - акционерлік қоғамдарға қатысты – эмитент акционерлерінің жалпы жиналысы бекіткен корпоративтік басқару кодексінің болуы.
Қазақстан Республикасының бейрезиденттеріне қатысты - корпоративтік басқару кодексінің немесе егер оның болуы заңды тұлға ретінде эмитентті тіркеген елдің заңнамасында көзделген жағдайда, эмитенттің заңды тұлға ретінде тіркелген елінің заңнамасында көзделген тәртіппен бекітілген, мазмұны бойынша ұқсас өзге құжаттың болуы;
4) эмитенттің құрылтай құжаттарында және (немесе) бағалы қағаздар, оның ішінде депозитарлық қолхаттар шығарылымының проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иелерінің оларды иеліктен шығару (тапсыру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалар болмайды;
5) акциялары осы секторға енгізуге болжанатын немесе енгізілген эмитенттерге, сондай-ақ осындай акцияларға қойылатын, қор биржасының ішкі құжаттарында белгіленетін талаптар.
11. "Негізгі" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторы үш санатқа бөлінеді:
1) облигациялар;
2) коммерциялық облигациялар;
3) буферлік санат.
12 (он екі) айдан аспайтын айналыс мерзімі бар облигацияларды қоспағанда, облигацияларға борыштық бағалы қағаздар жатады.
Коммерциялық облигацияларға 12 (он екі) айдан аспайтын айналыс мерзімі бар облигациялар жатады.
12. "Негізгі" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына секьюритилендірілген және инфрақұрылымдық облигацияларды қоса алғанда, борыштық бағалы қағаздарды енгізу және олардың онда болуы үшін осы бағалы қағаздар және олардың эмитенті мынадай талаптарға сәйкес келеді:

Сноска. Пункт 9 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 06.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Для включения акций эмитента в сектор "акции" площадки "Основная" и их нахождения в нем данные ценные бумаги и их эмитент соответствуют следующим требованиям:
1) эмитент составляет финансовую отчетность в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards - IFRS) (далее - МСФО) или стандартами финансовой отчетности, действующими в Соединенных Штатах Америки (General Accepted Accounting Principles - GAAP) (далее - СФО США);
2) аудит финансовой отчетности эмитента, составленной в соответствии с требованиями подпункта 1) настоящего пункта, производится одной из аудиторских организаций, входящих в перечень признаваемых фондовой биржей аудиторских организаций;
3) в отношении акционерных обществ - резидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента.
В отношении нерезидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления или иного аналогичного по своему содержанию документа, утвержденного в порядке, предусмотренном законодательством страны-регистрации эмитента в качестве юридического лица, в том случае, если его наличие предусмотрено законодательством страны-регистрации эмитента в качестве юридического лица;
4) в учредительных документах эмитента и (или) проспекте выпуска ценных бумаг, в том числе депозитарных расписок, не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу);
5) иным требованиям, предъявляемым к эмитентам, чьи акции предполагаются к включению или включены в данный сектор, а также к таким акциям, которые устанавливаются внутренними документами фондовой биржи.
11. Сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" подразделяется на три категории:
1) облигации;
2) коммерческие облигации;
3) буферная категория.
К облигациям относятся долговые ценные бумаги, за исключением облигаций со сроком обращения не более 12 (двенадцати) месяцев.
К коммерческим облигациям относятся облигации со сроком обращения не более 12 (двенадцати) месяцев.
12. Для включения долговых ценных бумаг в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" и их нахождения в нем, включая секьюритизированные и инфраструктурные облигации, данные долговые ценные бумаги и их эмитент соответствуют следующим требованиям:

1) эмитент ХҚЕС немесе АҚШ ҚЕС сәйкес қаржылық есептілікті жасайды;
2) осы тармақтың 1) тармақшасының талаптарына сәйкес жасалған эмитенттің қаржылық есептілігінің аудитін қор биржасымен танылатын аудиторлық ұйымдардың тізбесіне енген аудиторлық ұйымдардың бірі жүргізеді;
3) рұқсат беру бастамашысы аудиторлық есеппен расталған, қор биржасының ішкі құжаттарымен белгіленген кезеңдердегі эмитенттің қаржылық есептілігін немесе аралық қаржылық ақпаратқа шолу жасау бойынша аудитордың есебін (эмитенттің аралық қаржылық есептілігінің толық топтамасын) ұсынады;
4) Қазақстан Республикасының резиденттеріне қатысты - Заңының 89-бабы 5-тармағында белгіленген жағдайларды қоспағанда, эмитент акционерлерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысы бекіткен корпоративтік басқару кодексінің болуы.
Қазақстан Республикасының бейрезиденттеріне қатысты - корпоративтік басқару кодексінің немесе егер оның болуы заңды тұлға ретінде эмитентті тіркеген елдің заңнамасында көзделген жағдайда, эмитенттің заңды тұлға ретінде тіркелген елінің заңнамасында көзделген тәртіппен бекітілген, мазмұны бойынша ұқсас өзге құжаттың болуы;
5) эмитенттің құрылтай құжаттарында және (немесе) бағалы қағаздар шығарылымының шарттарында бағалы қағаздардың меншік иелерінің оларды иеліктен шығару (тапсыру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалар болмайды;
6) борыштық бағалы қағаздары осы секторға енгізуге болжанатын немесе енгізілген эмитенттерге, сондай-ақ осындай борыштық бағалы қағаздарға қойылатын, қор биржасының ішкі құжаттарында белгіленетін өзге де талаптар.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.09.2022 № 65 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. "Негізгі" алаңының "банктік депозит сертификаттары" секторына бағалы қағаздарды енгізу және олардың онда болуы үшін осы бағалы қағаздар және олардың эмитенті қор биржасының ішкі құжаттарында белгіленген талаптарға сәйкес келеді.
14. "Баламалы" алаңы мынадай секторлардан тұрады:
1) акциялар;
2) борыштық бағалы қағаздар;
3) қор биржасының iшкi құжаттарына сәйкес құрылатын және жұмыс істейтін өзге секторлар.
15. "Баламалы" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторы үш санатқа бөлінеді:
1) облигациялар;
2) коммерциялық облигациялар;
3) буферлік санат.
12 (он екі) айдан аспайтын айналыс мерзімі бар облигацияларды қоспағанда, облигацияларға борыштық бағалы қағаздар жатады.
Коммерциялық облигацияларға 12 (он екі) айдан аспайтын айналыс мерзімі бар облигациялар жатады.

1) эмитент составляет финансовую отчетность в соответствии с МСФО или СФО США;
2) аудит финансовой отчетности эмитента, составленной в соответствии с требованиями подпункта 1) настоящего пункта, производится одной из аудиторских организаций, входящих в перечень признаваемых фондовой биржей аудиторских организаций;
3) инициатор допуска представляет финансовую отчетность эмитента, подтвержденную аудиторским отчетом, или отчет аудитора по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности эмитента) за периоды, установленные внутренними документами фондовой биржи;
4) в отношении резидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров (участников) эмитента, за исключением случаев, уставленных пунктом 5 статьи 89 Закона.
В отношении нерезидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления или иного аналогичного по своему содержанию документа, утвержденного в порядке, предусмотренном законодательством страны-регистрации эмитента в качестве юридического лица, в том случае, если его наличие предусмотрено законодательством страны - регистрации эмитента в качестве юридического лица;
5) в учредительных документах эмитента и (или) условиях выпуска ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу);
6) иным требованиям, предъявляемым к эмитентам, чьи долговые ценные бумаги предполагаются к включению или включены в данный сектор, а также к таким долговым ценным бумагам, которые устанавливаются внутренними документами фондовой биржи.
Сноска. Пункт 12 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 12.09.2022 № 65 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Для включения ценных бумаг в сектор "банковские депозитные сертификаты" площадки "Основная" и их нахождения в нем данные ценные бумаги и их эмитент соответствуют требованиям, установленными внутренними документами фондовой биржи.
14. Площадка "Альтернативная" состоит из следующих секторов:
1) акции;
2) долговые ценные бумаги;
3) иные секторы, создание и функционирование которых осуществляется в соответствии с внутренними документами фондовой биржи.
15. Сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Альтернативная" подразделяется на три категории:
1) облигации;
2) коммерческие облигации;
3) буферная категория.
К облигациям относятся долговые ценные бумаги, за исключением облигаций со сроком обращения не более 12 (двенадцати) месяцев.
К коммерческим облигациям относятся облигации со сроком обращения не более 12 (двенадцати) месяцев.

16. Эмитенттің борыштық бағалы қағаздары қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" және "Баламалы" алаңдарының "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатына мынадай негіздер бойынша аударылады:
1) эмитенттің өз міндеттемелері бойынша сыйақыны (егер борыштық бағалы қағаздардың аталған шығарылымы қор биржасының ресми тізіміндегі осы эмитенттің борыштық бағалы қағаздарының жалғыз шығарылымы болып табылған жағдайда, соңғы купондық кезең бойынша сыйақыны қоспағанда) төлеу дефолты;
2) эмитенттің директорлар кеңесі (акционерлік қоғамнан бөлек, өзге ұйымдық-құқықтық нысанда құрылған эмитенттің қадағалау кеңесі) эмитенттің міндеттемелерін қайта құрылымдау туралы шешім қабылдауы.
17. Қор биржасы эмитенттің борыштық бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" және "Баламалы" алаңдарының "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатына аудару үшін негіздер туындаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде эмитентке (рұқсатнаманың бастамашысына) осындай негіздер туралы хабарлама жібереді.
18. Эмитенттің бағалы қағаздарын қор биржасының Талаптардың 16-тармағының 1) тармақшасында көзделген ресми тізімінің тиісті алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатына аудару үшін негіздер туындаған кезде эмитент (рұқсатнамасының бастамашысы) қор биржасына бағалы қағаздар шығарылымының шарттарында белгіленген борыштық бағалы қағаздар бойынша міндеттемелердің орындалмағаны туралы бағалы қағаздар шығарылымының шарттарында белгіленген орындалу күніне дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей хабарлайды.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.09.2022 № 65 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
19. Эмитент (рұқсатнаманың бастамашысы) міндеттемелерді қайта құрылымдау туралы эмитенттің директорлар кеңесі (акционерлік қоғамнан бөлек, өзге ұйымдық-құқықтық нысанда құрылған эмитенттің қадағалау кеңесі) шешім қабылдаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей қор биржасына осы факті туралы хабарлайды.
20. Эмитент (рұқсат беру бастамашысы) қор биржасының жазбаша хабарламасын алған күннен не эмитентті және оның бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізімі тиісті алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатына аудару үшін Талаптардың 16-тармағында көзделген негіздемелер туындаған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде қор биржасының атына эмитенттің директорлар кеңесі (акционерлік қоғамнан бөлек, өзге ұйымдық-құқықтық нысанда құрылған эмитенттің бақылау кеңесі) бекіткен эмитенттің бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізімі тиісті алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатына аударым жасау үшін Талаптардың 16-тармағында көзделген негіздемелерін жою жөніндегі іс-шаралардың жоспарын (бұдан әрі – іс-шаралар жоспары) жібереді.
Қор биржасы іс-шаралар жоспарын алған күні оны өзінің интернет-ресурсында орналастырады.
Іс-шаралар жоспарында:
эмитент қызметінің қысқаша сипаттамасы;
эмитенттің бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізімі тиісті алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатына аударым жасау үшін негіздемелер туындауының негізгі себептері;
қаржылық жағдайды қалпына келтіруге бағытталған, эмитенттің орындауға ұйғарылған негізгі іс-шаралары;
іс-шаралар жоспарында көзделген іс-шаралардың әрқайсысының орындалу мерзімдері;
эмитенттің негізгі қаржылық көрсеткіштерінің болжамы;
іс-шаралар жоспарында көзделген іс-шаралардың орындалуына жауапты тұлғалардың тізбесі қамтылады.
Эмитенттің іс-шаралар жоспарына қатысты қосымша талаптар қор биржасының ішкі құжаттарында белгіленеді.
Осы тармақта белгіленген талаптар қайта құрылымдау процесінде тұрған екінші деңгейдегі банктерге қолданылмайды.

16. Перевод долговых ценных бумаг эмитента в категорию "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" площадок "Основная" и "Альтернативная" официального списка фондовой биржи осуществляется по следующим основаниям:
1) дефолт эмитента по выплате вознаграждения по своим обязательствам (за исключением вознаграждения за последний купонный период в случае, если данный выпуск долговых ценных бумаг является единственным выпуском долговых ценных бумаг данного эмитента в официальном списке фондовой биржи);
2) принятие советом директоров эмитента (наблюдательным советом эмитента, созданного в иной, помимо акционерного общества, организационно-правовой форме) решения о реструктуризации обязательств эмитента.
17. Фондовая биржа в течение 3 (трех) рабочих дней с даты возникновения оснований для перевода долговых ценных бумаг эмитента в категорию "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" площадок "Основная" и "Альтернативная" официального списка фондовой биржи направляет эмитенту (инициатору допуска) уведомление о наличии таких оснований.
18. При возникновении основания для перевода ценных бумаг эмитента в категорию "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" соответствующей площадки официального списка фондовой биржи, предусмотренного в подпункте 1) пункта 16 Требований, эмитент (инициатор допуска) уведомляет фондовую биржу о неисполнении обязательств по долговым ценным бумагам, установленных условиями выпуска ценных бумаг, не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до установленной условиями выпуска ценных бумаг даты исполнения обязательств.
Сноска. Пункт 18 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 12.09.2022 № 65 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Эмитент (инициатор допуска) не позднее 3 (трех) рабочих дней с даты принятия решения советом директоров эмитента (наблюдательным советом эмитента, созданного в иной, помимо акционерного общества, организационно-правовой форме) о реструктуризации обязательств уведомляет фондовую биржу о данном факте.
20. Эмитент (инициатор допуска) в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня получения письменного уведомления фондовой биржи либо возникновения оснований для перевода эмитента и его ценных бумаг в категорию "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" соответствующей площадки официального списка фондовой биржи, предусмотренных в пункте 16 Требований, направляет в адрес фондовой биржи план мероприятий, утвержденный советом директоров эмитента (наблюдательным советом эмитента, созданного в иной, помимо акционерного общества, организационно-правовой форме), по устранению оснований для перевода ценных бумаг эмитента в категорию "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" соответствующей площадки официального списка фондовой биржи, предусмотренных пунктом 16 Требований (далее - план мероприятий).
Фондовая биржа в день получения плана мероприятий размещает его на своем интернет-ресурсе.
План мероприятий содержит:
краткую характеристику деятельности эмитента;
основные причины возникновения оснований для перевода ценных бумаг эмитента в категорию "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" соответствующей площадки официального списка фондовой биржи;
основные мероприятия, предполагаемые к выполнению эмитентом, направленные на оздоровление финансового положения;
сроки выполнения каждого из мероприятий, предусмотренных планом мероприятий;
прогноз основных финансовых показателей эмитента;
перечень лиц, ответственных за выполнение мероприятий, предусмотренных планом мероприятий.
Дополнительные требования в отношении плана мероприятий эмитента устанавливаются внутренними документами фондовой биржи.
Требования, установленные в настоящем пункте, не распространяются на банки второго уровня, находящиеся в процессе реструктуризации.

21. Қайта құрылымдау процесінде тұрған екінші деңгейдегі банктің бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізімі тиісті алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатына аударым жасау екінші деңгейдегі банктің атқарушы органының бірінші басшысы не аталған екінші деңгейдегі банктің атқарушы органының басшысының міндетін атқаратын тұлға қол қойған өтініштің негізінде, осы аударым жасауды қор биржасының құзыретіне листинг, делистинг немесе бағалы қағаздар тізімінің санатын ауыстыру мәселелерін қарау кіретін органы (бұдан әрі – листингтік комиссия) мақұлдаған жағдайда жүргізіледі.
22. Қор биржасы іс-шаралар жоспарын алған күннен кейінгі 15 (он бес) жұмыс күні ішінде іс-шаралар жоспарын қарайды және оны қабылдау не қабылдамау туралы шешім қабылдайды.
23. Іс-шаралар жоспарын қабылдау не қабылдамау туралы шешімді листингтік комиссия қабылдайды.
24. Листингтік комиссия іс-шаралар жоспарын қабылдаған жағдайда эмитенттің борыштық бағалы қағаздарының барлық шығарылымы қор биржасының ресми тізімінің тиісті алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатына, листингтік комиссия іс-шаралар жоспарын қабылдамаған жағдайда – делистингке аударым жасауға жатады.
25. Эмитенттің бағалы қағаздары қор биржасының ресми тізімі тиісті алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатында болған кезеңде эмитенттің директорлар кеңесі (акционерлік қоғамнан бөлек, өзге ұйымдық-құқықтық нысанда құрылған эмитенттің бақылау кеңесі) бекітетін іс-шаралар жоспарына эмитенттің өзгерістер енгізуіне рұқсат етіледі.
26. Листингтік комиссия іс-шаралар жоспарына өзгерістерді алған күннен кейінгі 10 (он) жұмыс күні ішінде іс-шаралар жоспарына өзгерістерді қабылдау не қабылдамау туралы шешім қабылдайды.
27. Листингтік комиссияның іс-шаралар жоспарына өзгерістерді қабылдамау туралы шешімінде эмитенттің бағалы қағаздары қор биржасының ресми тізімі тиісті алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатына оларды Талаптардың 35-тармағына сәйкес делистингке негіздер жоқ болған жағдайда "буферлік санат" санатында қалатыны туралы ақпарат болады.
28. Эмитент өзінің бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізіміне "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатына аударым жасауға не делистингке негіздерді жойған және бағалы қағаздарды қор биржасының ресми тізіміне "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатына аударым жасау не делистинг туралы шешім қабылдаған сәтке дейін қор биржасына растайтын құжаттарды ұсынған жағдайда осы бағалы қағаздар эмитенттің борыштық бағалы қағаздарын Талаптардың 16-тармағында көзделген қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" және "Баламалы" алаңдарының "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатына аударым жасау үшін негіздер туындау сәтінде болған қор биржасының ресми тізімінің санатында қалады.

21. Перевод ценных бумаг банка второго уровня, находящегося в процессе реструктуризации, в категорию "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" соответствующей площадки официального списка фондовой биржи производится на основании заявления банка второго уровня, подписанного руководителем исполнительного органа либо лицом, который исполняет обязанности руководителя исполнительного органа банка второго уровня, при одобрении данного перевода органом фондовой биржи, в компетенцию которого входит рассмотрение вопросов листинга, делистинга или смены категории списка ценных бумаг (далее - листинговая комиссия).
22. Фондовая биржа в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней, следующих за датой получения плана мероприятий, рассматривает план мероприятий и принимает решение о его принятии либо отклонении.
23. Решение о принятии либо отклонении плана мероприятий принимается листинговой комиссией.
24. Все выпуски долговых ценных бумаг эмитента в случае принятия листинговой комиссией плана мероприятий подлежат переводу в категорию "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" соответствующей площадки официального списка фондовой биржи, а в случае отклонения листинговой комиссией плана мероприятий - делистингу.
25. В период нахождения ценных бумаг эмитента в категории "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" соответствующей площадки официального списка фондовой биржи эмитенту разрешается вносить изменения в план мероприятий, которые утверждаются советом директоров эмитента (наблюдательным советом эмитента, созданного в иной, помимо акционерного общества, организационно-правовой форме).
26. Решение о принятии либо отклонении изменений в план мероприятий принимается листинговой комиссией в течение 10 (десяти) рабочих дней, следующих за датой получения изменений в план мероприятий.
27. Решение листинговой комиссии об отклонении изменений в план мероприятий содержит информацию о том, что ценные бумаги эмитента остаются в категории "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" соответствующей площадки официального списка фондовой биржи в случае отсутствия оснований для их делистинга в соответствии с пунктом 35 Требований.
28. В случае устранения эмитентом оснований для перевода его ценных бумаг в категорию "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" соответствующей площадки официального списка фондовой биржи либо делистинга и представления подтверждающих документов фондовой бирже до момента принятия решения о переводе в категорию "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" официального списка фондовой биржи либо делистинге ценных бумаг, данные ценные бумаги остаются в категории официального списка фондовой биржи, в которой они находились на момент возникновения оснований для перевода долговых ценных бумаг эмитента в категорию "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" площадок "Основная" и "Альтернативная" официального списка фондовой биржи, предусмотренных в пункте 16 Требований.

29. Бағалы қағаздардың қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңы үшін "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатында болуының ең жоғары мерзімі эмитенттің бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізімінің осы алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторының"буферлік санат" санатына аударым жасау туралы шешім қабылданған күннен бастап 12 (он екі) айды, "Баламалы" алаңы үшін – көрсетілген күннен бастап 24 (жиырма төрт) айды құрайды.
30. Бағалы қағаздардың қор биржасының ресми тізімі тиісті алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатында болған кезеңде эмитент (рұқсат беру бастамашысы) тоқсан сайынғы негізде және қор биржасының ресми сұрау салуы бойынша қор биржасына мыналарды береді:
1) тізбесі қор биржасының ішкі құжаттарымен және эмитенттің қызметіндегі маңызды оқиғалар туралы мәліметтер бар листингтік шартпен айқындалатын есептілік пен ақпарат;
2) іс-шаралар жоспарында көзделген іс-шараларды орындау туралы ақпарат.
31. Эмитенттің бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатына Талаптардың 29-тармағында белгіленген мерзімде аударым жасауға негіздер жойылған жағдайда, осы бағалы қағаздар листингтік комиссия шешімінің негізінде қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатынан қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторының олар бұдан бұрын болған тиісті санатына аударым жасалады, ал осы санаттың талаптарына сәйкес келмесе қор биржасының ресми тізімінің "Баламалы" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторының тиісті санатына аударым жасалады.
32. Эмитенттің бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатына Талаптардың 29-тармағында белгіленген мерзімде аударым жасауға негіздер жойылған жағдайда, осы бағалы қағаздар листингтік комиссия шешімінің негізінде қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатынан қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторының олар бұдан бұрын болған тиісті санатына аударым жасалады, ал осы санаттың талаптарына сәйкес келмесе олар делистингке ұшырайды.
33. Эмитенттің міндеттемелерін қайта құрылымдау жүргізілген жағдайда оның бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізімінің тиісті алаңының бұрын болған "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатына аударым жасауға эмитенттің міндеттемелерін қайта құрылымдаудың аяқталуын және эмитенттің және оның бағалы қағаздарының қор биржасының ресми тізімінің "борыштық бағалы қағаздар" секторының осы санатының талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттардың негізінде қабылданған листингтік комиссияның шешімі негіз болып табылады.

29. Максимальный срок нахождения ценных бумаг в категории "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" для площадки "Основная" официального списка фондовой биржи составляет 12 (двенадцать) месяцев с даты принятия решения о переводе ценных бумаг эмитента в категорию "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" данной площадки официального списка фондовой биржи, для площадки "Альтернативная" – 24 (двадцать четыре) месяца с указанной даты.
30. В период нахождения ценных бумаг в категории "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" соответствующей площадки официального списка фондовой биржи эмитент (инициатор допуска) на ежеквартальной основе и по официальному запросу фондовой биржи представляет фондовой бирже:
1) отчетность и информацию, перечень которых определяется внутренними документами фондовой биржи и листинговым договором, содержащими в том числе сведения о существенных событиях в деятельности эмитента;
2) сведения о выполнении мероприятий, предусмотренных планом мероприятий.
31. В случае устранения оснований для перевода ценных бумаг эмитента в категорию "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи в срок, установленный пунктом 29 Требований, данные ценные бумаги на основании решения листинговой комиссии переводятся из категории "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи в соответствующую категорию сектора "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи, в которой они находились ранее, а при несоответствии требованиям данной категории, переводятся в соответствующую категорию сектора "долговые ценные бумаги" площадки "Альтернативная" официального списка фондовой биржи.
32. В случае устранения оснований для перевода ценных бумаг эмитента в категорию "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" площадки "Альтернативная" официального списка фондовой биржи в срок, установленный пунктом 29 Требований, данные ценные бумаги на основании решения листинговой комиссии переводятся из категории "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" площадки "Альтернативная" официального списка фондовой биржи в соответствующую категорию сектора "долговые ценные бумаги" площадки "Альтернативная" официального списка фондовой биржи, в которой они находились ранее, а при несоответствии требованиям данной категории подвергаются делистингу.
33. В случае проведения реструктуризации обязательств эмитента основанием для перевода его ценных бумаг из категории "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" соответствующей площадки официального списка фондовой биржи в категорию, в которой они находились ранее, является решение листинговой комиссии, принятое на основании документов, которые подтверждают завершение реструктуризации обязательств эмитента и соответствие этого эмитента и его ценных бумаг требованиям данной категории сектора "долговые ценные бумаги" официального списка фондовой биржи.

34. Егер эмитент өзінің бағалы қағаздары қор биржасының ресми тізімі тиісті алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатында болған уақытта міндеттемелерді қайта құрылымдау туралы жарияласа, оның бағалы қағаздары қор биржасының ресми тізіміне "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатында қалады.
35. Эмитенттің бағалы қағаздары мынадай жағдайларда делистингке жатады:
1) қайта ұйымдастырылу немесе таратылу нәтижесінде эмитенттің қызметі тоқтатылғанда не эмитент мәжбүрлеп таратылу процесінде болғанда;
2) эмитенттің өз міндеттемелері бойынша сыйақыны (соңғы купондық кезеңдегі сыйақыны қоспағанда) төлеу бойынша дефолт және эмитент Талаптардың 20-тармағында көзделген іс-шаралар жоспарын ұсынбағанда;
3) Талаптардың 16-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген негіз туындағанда кезде эмитент Талаптардың 20-тармағында көзделген іс-шаралар жоспарын не Талаптардың 21-тармағында көзделген екінші деңгейдегі банктің өтінішінұсынбағанда;
4) листингтік комиссия Талаптардың 20-тармағында көрсетілген іс-шаралар жоспарын қабылдамағанда;
5) эмитенттің директорлар кеңесі (акционерлік қоғамнан бөлек, өзге ұйымдық-құқықтық нысанда құрылған эмитенттің бақылау кеңесі) осы эмитенттің міндеттемелерін қайта құрылымдау туралы шешім қабылдамағанда эмитенттің бағалы қағаздары қор биржасының ресми тізімі тиісті алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатында болғанда міндеттемелері бойынша дефолтында;
6) Талаптардың 16-тармағында көзделген қор биржасының ресми тізімі тиісті алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатына аударым жасау үшін негіздемені жою мүмкін еместігі фактісін қор биржасының анықтауы;
7) Талаптардың 29-тармағымен белгіленген мерзімде Талаптардың 16-тармағында көрсетілген қор биржасының ресми тізімі "Негізгі" және "Баламалы" алаңдарының "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатына эмитенттің борыштық бағалы қағаздарын аударым жасау үшін негіздемелерді жоймау;
8) соттың эмитентті банкрот деп тануы;
9) эмитенттің мүлкін осы эмитенттің активтерінің 50 (елу) пайызынан асатын мөлшерде тыйым салу;
10) эмитенттің (рұқсат беру бастамашысының) эмитенттің болған кезінде және оның бағалы қағаздары осы Талаптардың 30-тармағында көрсетілген тізбеде қор биржасының ресми тізімінің "борыштық бағалы қағаздар" секторындағы "буферлік санат" санатындағы ақпаратты ұсынбауы;
11) іс-шаралар жоспарымен көзделген іс-шаралардың орындалмауы;

34. Если эмитент во время нахождения его ценных бумаг в категории "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" соответствующей площадки официального списка фондовой биржи объявил о реструктуризации обязательств, его ценные бумаги остаются в категории "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" официального списка фондовой биржи.
35. Ценные бумаги эмитента подлежат делистингу в следующих случаях:
1) прекращение деятельности эмитента в результате реорганизации или ликвидации либо нахождение эмитента в процессе принудительной ликвидации;
2) дефолт эмитента по выплате вознаграждения по своим обязательствам (за исключением вознаграждения за последний купонный период) и непредставления эмитентом плана мероприятий, предусмотренного в пункте 20 Требований;
3) непредставление эмитентом плана мероприятий предусмотренного в пункте 20 Требований либо заявления банка второго уровня, предусмотренного в пункте 21 Требований, при возникновении основания, указанного в подпункте 2) пункта 16 Требований;
4) отклонение листинговой комиссией плана мероприятий, указанного в пункте 20 Требований;
5) дефолт эмитента по своим обязательствам во время нахождения его ценных бумаг в категории "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" соответствующей площадки официального списка фондовой биржи в случае, если советом директоров эмитента (наблюдательным советом эмитента, созданного в иной помимо акционерного общества, организационно-правовой форме) не принято решение о реструктуризации обязательств;
6) установление фондовой биржей факта невозможности устранения оснований для перевода в категорию "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" соответствующей площадки официального списка фондовой биржи, предусмотренных в пункте 16 Требований;
7) неустранение оснований для перевода долговых ценных бумаг эмитента в категорию "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" площадок "Основная" и "Альтернативная" официального списка фондовой биржи, предусмотренных в пункте 16 Требований, в срок, установленный пунктом 29 Требований;
8) признание судом эмитента банкротом;
9) арест имущества эмитента в размере, превышающем 50 (пятьдесят) процентов активов данного эмитента;
10) непредставление эмитентом (инициатором допуска) информации во время нахождения эмитента и его ценных бумаг в категории "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" соответствующей площадки официального списка фондовой биржи, перечень которой указан в пункте 30 Требований;
11) невыполнение мероприятий, предусмотренных планом мероприятий;

1) егер бұл бағалы қағаздар айналыс мерзімі 12 (он екі) айдан аспайтын облигациялар болып табылса;
2) егер бұл бағалы қағаздар "халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары" секторында "Аралас" алаңында айналысқа жіберілетін халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары болып табылса.
Эмиссиялық бағалы қағаздары қор биржасының сауда жүйесінде айналысқа жіберілетін халықаралық қаржы ұйымдарының тізбесі қор биржасының iшкi құжаттарында белгіленеді;
3) "мемлекеттік бағалы қағаздар" секторында "Аралас" алаңында айналысқа жіберілетін жергілікті атқарушы органдардың облигацияларын қоса алғанда, егер бұл бағалы қағаздар мемлекеттік бағалы қағаздар болып табылса;
4) егер бұл бағалы қағаздар Талаптардың 8-тармағының 4) тармақшасына, 14-тармағының 3) тармақшасына және 36-тармағының 6) тармақшасына сәйкес құрылған және жұмыс істейтін қандай да бір секторларға айналысқа жіберілетін бағалы қағаздар болып табылса;
5) егер бұл бағалы қағаздардың эмитенті қор биржасы болып табылса;
6) егер бұл бағалы қағаздардың эмитенті кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес жеке тұлғалардың ипотекалық қарыздарын сатып алуды жүзеге асыратын, акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі заңды тұлға болып табылса.
7) егер Қазақстан Республикасының резидент-ұйымының бағалы қағаздарын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген нормаларды орындау мақсатында қор биржасының ресми тізіміне енгізуге қор биржасының келісімі талап етілсе.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 21.09.2020 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
40. Бағалы қағаздарды секторлардың жекелеген санатына (шағын санатына) ықшамдалған рәсім бойынша жатқызу қор биржасының iшкi құжаттарына сәйкес жүзеге асырылады, бұл ретте қор биржасының iшкi құжаттарында Талаптардан ресми тізімге осы эмитенттерді заңды тұлға ретінде тіркейтін елдің заңнамасына негізделген ықшамдалған рәсім бойынша енгізілетін (ресми тізімдегі) бағалы қағаздардың эмитенттері үшін алып тастауға жол беріледі.
41. Қор биржасының iшкi құжаттары және бағдарламалық-техникалық құралдары мен өзге жабдықтары Талаптардың қолданысқа енгізілген күнінен бастап бір айлық мерзімде Талаптарға сәйкес келтіріледі.
Қор биржасының iшкi құжаттарымен Талаптардан басқа меншікті капиталдың, таза пайданың мөлшеріне, негізгі қызмет бойынша сату көлеміне, листингтік компанияға (қаржылық емес ұйымдар мен лизингтік компаниялар үшін), бағалы қағаздар бойынша маркет-мейкердің болуына, еркін айналыстағы акциялардың санына қойылатын талаптарды қоса, бағалы қағаздарға, рұқсат беру бастамашыларына және листингтік компанияларға қойылатын қосымша талаптар және өзге де талаптар жол беріледі.

1) если данные ценные бумаги являются облигациями, срок обращения которых составляет не более 12 (двенадцати) месяцев;
2) если данные ценные бумаги являются ценными бумагами международных финансовых организаций, которые допускаются к обращению на площадке "Смешанная" в секторе "ценные бумаги международных финансовых организаций".
Перечень международных финансовых организаций, чьи эмиссионные ценные бумаги допускаются к обращению в торговой системе фондовой биржи, устанавливается внутренними документами фондовой биржи;
3) если данные ценные бумаги являются государственными ценными бумагами, включая облигации местных исполнительных органов, которые допускаются к обращению на площадке "Смешанная" в секторе "государственные ценные бумаги";
4) если данные ценные бумаги являются ценными бумагами, которые допускаются к обращению в какой-либо из секторов, созданных и функционирующих в соответствии с подпунктом 4) пункта 8, подпунктом 3) пункта 14 и подпунктом 6) пункта 36 Требований;
5) если эмитентом данных ценных бумаг является фондовая биржа;
6) если эмитентом данных ценных бумаг является юридическое лицо, осуществляющее выкуп ипотечных займов физических лиц, не связанных с предпринимательской деятельностью, сто процентов акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан;
7) если требуется получение согласия фондовой биржи на включение ценных бумаг организации-резидента Республики Казахстан в официальный список фондовой биржи с целью выполнения норм, установленных законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 39 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 21.09.2020 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Отнесение ценных бумаг в отдельные категории (подкатегории) секторов по упрощенной процедуре осуществляется в соответствии с внутренними документами фондовой биржи, при этом внутренними документами фондовой биржи допускаются исключения из Требований для эмитентов ценных бумаг, которые включаются в официальный список (находятся в официальном списке) по упрощенной процедуре, основанные на законодательстве стран регистрации данных эмитентов в качестве юридических лиц.
41. Внутренние документы и программно-технические средства и иное оборудование фондовой биржи приводятся в соответствие с Требованиями в месячный срок со дня введения в действие Требований.
Внутренними документами фондовой биржи помимо Требований допускаются дополнительные требования к ценным бумагам, инициаторам допуска и листинговым компаниям, включая требования к размеру собственного капитала, чистой прибыли, объему продаж по основной деятельности листинговой компании (для нефинансовых организаций и лизинговых компаний), наличию маркет-мейкера по ценным бумагам, количеству акций в свободном обращении и иные требования.

4. "Қаржы құралдарын және инвестициялық қор активтерінің құрамына кіретін өзге де мүлікті инвестициялау қағидаларын және акционерлік және инвестициялық пай қорлары активтерінің құрамына кіруі мүмкін қаржы құралдарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 60 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7540 тіркелген, 2012 жылғы 4 шілдеде "Егемен Қазақстан" газетінде № 369-374 (27448) жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулының 2-қосымшасына сәйкес Акционерлік және инвестициялық пай қорларының активтерінің құрамына кіруі мүмкін қаржы құралдары тізбесі Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
5. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 08.04.2019 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.09.2019 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 07.06.2023 № 41 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 07.06.2023 № 42 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.04.2018 № 79 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. "Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 3 ақпандағы № 9 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9249 тіркелген, 2014 жылғы 16 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыру қағидаларында:
26-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қағидалардың осы тармағының 3) тармақшасында көрсетілген құжаттарды клиент Қазақстан Республикасы заңнамасының немесе Қазақстан Республикасында ратификацияланған халықаралық шарттардың талаптарына сәйкес заңдастырылған немесе апостильденген түрінде ұсынады.";

4. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 60 "Об утверждении Правил инвестирования финансовых инструментов и иного имущества, входящего в состав активов инвестиционного фонда, и перечня финансовых инструментов, которые могут входить в состав активов акционерных и паевых инвестиционных фондов" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7540, опубликованное 4 июля 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 211-212 (27030-27031) следующее изменение:
Перечень финансовых инструментов, которые могут входить в состав активов акционерных и паевых инвестиционных фондов согласно приложению 2 к указанному постановлению изложить в редакции согласно приложению 3 к Перечню.
5. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 08.04.2019 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 19.08.2019 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 07.06.2023 № 41 (вводится в действие с 01.07.2023).
8. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 07.06.2023 № 42 (вводится в действие с 01.07.2023).
9. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27.04.2018 № 79 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 февраля 2014 года № 9 "Об утверждении Правил осуществления брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9249, опубликованное 16 апреля 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
в Правилах осуществления брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, утвержденных указанным постановлением:
часть вторую пункта 26 изложить в следующей редакции:
"Документы, указанные в подпункте 3) настоящего пункта Правил, представляются клиентом легализованными или апостилированными в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан или международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан.";

75-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізімі "Негізгі" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген Қазақстан Республикасының резиденттері заңды тұлғалардың мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары;";
81-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"81. Брокер және (немесе) дилер клиентке тиесілі қамтамасыз етуді құрайтын бағалы қағаздарды сатуды немесе клиенттің қамтамасыз етуді құрайтын ақшасы есебінен бағалы қағаздарды сатып алуды клиент не брокерлік шартта айқындалған брокердің және (немесе) дилердің уәкілетті тұлғалары қол қойған клиенттік тапсырыстың негізінде жүзеге асырады.".
11. "Инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметті жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 3 ақпандағы № 10 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9248 тіркелген, 2014 жылғы 16 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметті жүзеге асыру қағидаларында:
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің алтынвалюта активтерін және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық басқаруға берілген активтерін есепке алу мен сақтауды қоспағанда, Инвестициялық портфельді басқарушының клиенттеріне тиесілі ақшаны есепке алу және сақтау Инвестициялық портфельді басқарушы өзімен үлестес емес, бағалы қағаздар нарығында кастодиандық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар банктерде ашқан банк шоттарында жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің алтынвалюта активтерін және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының Инвестициялық портфельді басқарушыға басқаруға берілген активтерін есепке алу және сақтау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің шетелдік кастодиан-банктерде ашылған шоттарында жүзеге асырылады.".
12. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 26.06.2023 № 58 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.04.2018 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.12.2018 № 319 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Өзгерістер енгізілетін
Қазақстан Республикасының
бағалы қағаздар нарығын реттеу
мәселелері бойынша
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
1-қосымша
Инвестициялық қор
активтерiнiң, инвестициялық
қордың таза активтерiнiң құнын,
инвестициялық пай қоры
пайының есептiк құнын және
акционерлiк инвестициялық
қор акциясын сатып алу бағасын
айқындау қағидаларына
1-қосымша
Бағалы қағаздар құнының құнсыздануын немесе азаюын тану критерийлері
Өлшемнің атауы
Балл саны
1
2
3
1
Қаржылық жай-күйі:
1.1
Тұрақты
+0
1.2
Қанағаттанарлық
+1
1.3
Тұрақсыз
+2
1.4
Күрделі
+7
2
Кез келген төлемді өтеу мерзімін өткізіп алу:
2.1
Мерзімін өткізіп алудың болмауы
-1
2.2
7 (жеті) күнге дейін мерзімін өткізіп алу
+0
2.3

подпункт 4) пункта 75 изложить в следующей редакции:
"4) негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц - резидентов Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг и других государств, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи;";
пункт 81 изложить в следующей редакции:
"81. Брокер и (или) дилер осуществляет реализацию принадлежащих клиенту ценных бумаг, составляющих обеспечение, или покупку ценных бумаг за счет денег клиента, составляющих обеспечение, на основании клиентского заказа, подписанного клиентом либо уполномоченными лицами брокера и (или) дилера, определенными в брокерском договоре.".
11. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 февраля 2014 года № 10 "Об утверждении Правил осуществления деятельности по управлению инвестиционным портфелем" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9248, опубликованное 16 апреля 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
в Правилах осуществления деятельности по управлению инвестиционным портфелем, утвержденных указанным постановлением:
пункт 41 изложить в следующей редакции:
"41. Учет и хранение денег, принадлежащих клиентам Управляющего инвестиционным портфелем, за исключением учета и хранения золотовалютных активов Национального Банка Республики Казахстан и активов Национального фонда Республики Казахстан, переданных в инвестиционное управление, осуществляется на банковских счетах, открытых Управляющим инвестиционным портфелем в неаффилированных с ним банках, обладающих лицензией на осуществление кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг.
Учет и хранение золотовалютных активов Национального Банка Республики Казахстан и активов Национального фонда Республики Казахстан, переданных в управление Управляющему инвестиционным портфелем, осуществляются на счетах Национального Банка Республики Казахстан, открытых в иностранных банках-кастодианах.".
12. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 26.06.2023 № 58 (вводится в действие с 01.07.2023).
13. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27.04.2018 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 28.12.2018 № 319 (вводится в действие с 01.01.2019).
Приложение 1
к Перечню нормативных
правовых актов
Республики Казахстан
по вопросам регулирования
рынка ценных бумаг, в которые
вносятся изменения
Приложение 1
к Правилам определения
стоимости активов
инвестиционного фонда,
чистых активов
инвестиционного фонда,
расчетной стоимости пая
паевого инвестиционного фонда
и цены выкупа
акции акционерного
инвестиционного фонда
Критерии признания обесценения или уменьшения стоимости ценных бумаг
Наименование критерия
Количество баллов
1
2
3
1
Финансовое состояние:
1.1
Стабильное
+0
1.2
Удовлетворительное
+1
1.3
Нестабильное
+2
1.4
Критическое
+7
2
Просрочка погашения любого из платежей:
2.1
Отсутствие просрочки
-1
2.2
Просрочка до 7 (семь) дней
+0
2.3

1) борыштық бағалы қағаздар эмитенті қаржылық есептілікті ҚЕХС немесе АҚШ ҚЕС сәйкес жасайды;
2) осы жолдың 1) тармақшысының талаптарына сәйкес жасалған борыштық бағалы қағаздар эмитентінің қаржылық есептілігінің аудитін қор биржасымен танылатын аудиторлық ұйымдар тізбесіне кіретін аудиторлық ұйымдардың бірі жүргізеді;
3) борыштық бағалы қағаздар эмитенті аудиторлық есеппен расталған, қор биржасының ішкі құжаттарымен белгіленген кезеңдердегі эмитенттің қаржылық есептілігін немесе аралық қаржылық ақпаратқа шолу жасау бойынша аудитордың есебін (эмитенттің аралық қаржылық есептілігінің толық топтамасын) ұсынған;
4) борыштық бағалы қағаздар эмитенті акционерлерінің жалпы жиналысында бекітілген корпоративтік басқару кодексінің болуы;
5) борыштық бағалы қағаздар эмитентінің құрылтай құжаттарында және (немесе) бағалы қағаздар шығарылымының проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иелерінің оларды иеліктен шығару (тапсыру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалар болмайды
100
71.
Басқа қаржы құралдары
100
Барлығы:
x
Бiрiншi басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға
_________________________________________________ _________________________
(тегi, аты, әкесінің аты (ол бар болса))                        (қолы)
Бас бухгалтер ___________________________________ __________________________
(тегi, аты, әкесінің аты (ол бар болса))                        (қолы)
Орындаушы: _______________________________________ ______ _________________
(тегi, аты, әкесінің аты (ол бар болса))            (қолы)            (телефон нөмiрi)
Есепке қол қойылған күн 20__ жылғы "____" __________
Мөр орны (бар болса)
Ескерту:
Шет мемлекеттер тізбесі:
1) Андорра Княздығы;
2) Антигуа және Барбуда Мемлекеті;
3) Багам аралдары Достастығы;
4) Барбадос Мемлекеті;
5) Бахрейн Мемлекеті;
6) Белиз Мемлекеті;
7) Бруней Даруссалам Мемлекеті;
8) Вануату Республикасы;
9) Гватемала Республикасы;
10) Гренада Мемлекеті;
11) Джибути Республикасы;
12) Доминика Республикасы;
13) Индонезия Республикасы;
14) Испания (Канар аралдарының аумағы бөлігінде ғана);
15) Кипр Республикасы;
16) Қытай Халық Республикасы (Аомынь (Макао) және Сянган (Гонконг) арнайы әкімшілік аудандарының аумақтары бөлігінде ғана);
17) Ислам Федеральдық Республикасы Комор аралдары;
18) Коста-Рика Республикасы;
19) Малайзия (Лабуан анклавының аумағы бөлігінде ғана);
20) Либерия Республикасы;
21) Лихтенштейн Княздығы;
22) Маврикий Республикасы;
23) Португалия (Мадейра аралдарының аумағы бөлігінде ғана);

1) эмитент долговых ценных бумаг составляет финансовую отчетность в соответствии с МСФО или СФО США;
2) аудит финансовой отчетности эмитента долговых ценных бумаг, составленной в соответствии с требованиями подпункта 1 настоящей строки, производится одной из аудиторских организаций, входящих в перечень признаваемых фондовой биржей аудиторских организаций;
3) эмитентом долговых ценных бумаг представлялась фондовой бирже финансовая отчетность эмитента, подтвержденная аудиторским отчетом, или отчет аудитора по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности эмитента) за периоды, установленные внутренними документами фондовой биржи;
4) наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента долговых ценных бумаг;
5) в учредительных документах эмитента долговых ценных бумаг и (или) проспекте выпуска ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу).
100
71.
Прочие финансовые инструменты
100
Итого:
х
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
__________________________________________________ __________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))                   (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________ __________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))                   (подпись)
Исполнитель:____________________________________ _________ ______________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" ___________________ 20___ года
Место для печати (при наличии)
Примечание:
Перечень иностранных государств:
1) Княжество Андорра;
2) Государство Антигуа и Барбуда;
3) Содружество Багамских островов;
4) Государство Барбадос;
5) Государство Бахрейн;
6) Государство Белиз;
7) Государство Бруней Даруссалам;
8) Республика Вануату;
9) Республика Гватемала;
10) Государство Гренада;
11) Республика Джибути;
12) Доминиканская Республика;
13) Республика Индонезия;
14) Испания (только в части территории Канарских островов);
15) Республика Кипр;
16) Китайская Народная Республика (только в части территорий специальных административных районов Аомынь (Макао) и Сянган (Гонконг);
17) Федеральная Исламская Республика Коморские Острова;
18) Республика Коста-Рика;
19) Малайзия (только в части территории анклава Лабуан);
20) Республика Либерия;
21) Княжество Лихтенштейн;
22) Республика Маврикий;
23) Португалия (только в части территории островов Мадейра);

24) Мальдив Республикасы;
25) Мальта Республикасы;
26) Маршалл аралдары Республикасы;
27) Монако Княздығы;
28) Мьянма Одағы;
29) Науру Республикасы;
30) Нидерланды (Аруба аралының аумағы және Антиль аралдарының тәуелді аумақтары бөлігінде ғана);
31) Нигерия Федеративтік Республикасы;
32) Жаңа Зеландия (Кук және Ниуэ аралдарының аумақтары бөлігінде ғана);
33) Біріккен Араб Әмірлігі (Дубай қаласының аумағы бөлігінде ғана);
34) Палау Республикасы;
35) Панама Республикасы;
36) Самоа Тәуелсіз Мемлекеті;
37) Сейшель аралдары Республикасы;
38) Сент-Винсент және Гренадины Мемлекеті;
39) Сент-Китс және Невис Федерациясы;
40) Сент-Люсия Мемлекеті;
41) Ұлыбритания мен Солтүстік Ирландияның Біріккен Корольдігі (мынадай аумақтары бөлігінде ғана):
Ангилья аралдары; Бермуд аралдары;
Британдық Виргин аралдары;
Гибралтар;
Кайман аралдары;
Монтсеррат аралы;
Теркс және Кайкос аралдары;
Мэн аралы;
Норманд аралдары (Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни аралдары);
42) Америка Құрама Штаттары (Американдық Виргин аралдарының, Гуам аралының және Пуэрто-Рико Достастығы аумақтары бөлігінде ғана);
43) Тонга Корольдігі;
44) Филиппин Республикасы;
45) Шри-Ланка Демократиялық Республикасы.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада берілген.
Салымдардың кредиттік
тәуекел дәрежесі бойынша
мөлшерленген сауда-саттықты
ұйымдастырушы активтерiнiң
кестесі нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Салымдардың кредиттiк тәуекел дәрежесi бойынша мөлшерленген сауда-саттықты ұйымдастырушының активтерiнiң кестесi
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) "Салымдардың кредиттiк тәуекел дәрежесi бойынша мөлшерленген сауда-саттықты ұйымдастырушының активтерiнiң кестесi" нысанын толтыру бойынша бірыңғай талаптарды белгілейді.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды тоқсан сайын есепті кезеңнің соңына сауда-саттықты ұйымдастырушы толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша Түсіндірме
6. Сауда-саттықты ұйымдастырушыда осы тармаққа сәйкес түзетiлген қамтамасыз ету құнын анықтауға мүмкiндiк беретiн осыған ұқсас есепке алу жүйесi болғанда, сауда-саттықты ұйымдастырушыда түзетiлген құны аталған активтер мөлшерінің 50 (елу) пайызынан кем емес болатын қамтамасыз етуi бар (Нысанның 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 10, 11, 12-жолдарында көрсетiлген активтер түрiндегi) салымдар, дебиторлық берешек, сатып алынған бағалы қағаздар түзетiлген қамтамасыз ету құнын шегергенде, тәуекел дәрежесi бойынша мөлшерленген активтер есебiне енгiзiлуi мүмкiн.

24) Мальдивская Республика;
25) Республика Мальта;
26) Республика Маршалловы острова;
27) Княжество Монако;
28) Союз Мьянма;
29) Республика Науру;
30) Нидерланды (только в части территории острова Аруба и зависимых территорий Антильских островов);
31) Федеративная Республика Нигерия;
32) Новая Зеландия (только в части территории островов Кука и Ниуэ);
33) Объединенные Арабские Эмираты (только в части территории города Дубай);
34) Республика Палау;
35) Республика Панама;
36) Независимое Государство Самоа;
37) Республика Сейшельские острова;
38) Государство Сент-Винсент и Гренадины;
39) Федерация Сент-Китс и Невис;
40) Государство Сент-Люсия;
41) Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (только в части следующих территорий):
Острова Ангилья; Бермудские острова;
Британские Виргинские острова;
Гибралтар;
Каймановы острова;
Остров Монтсеррат;
Острова Теркс и Кайкос;
Остров Мэн;
Нормандские острова (острова Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни);
42) Соединенные Штаты Америки (только в части территорий Американских Виргинских островов, острова Гуам и содружества Пуэрто-Рико);
43) Королевство Тонга;
44) Республика Филиппины;
45) Демократическая Республика Шри-Ланка.
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме таблицы активов
организатора торгов,
взвешенных по степени
кредитного риска вложений
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Таблица активов организатора торгов, взвешенных по степени кредитного риска вложений
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Таблица активов организатора торгов, взвешенных по степени кредитного риска вложений" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма заполняется ежеквартально на конец отчетного периода организатором торгов.
4. Единица измерения, используемая при заполнении Формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
5. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. Вклады, дебиторская задолженность, приобретенные ценные бумаги, по которым у организатора торгов имеется обеспечение (в виде активов, указанных в строках 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 10, 11, 12 Формы), скорректированная стоимость которого составляет не менее 50 (пятидесяти) процентов объема указанных активов, при наличии у организатора торгов адекватных систем учета, позволяющих определить скорректированную стоимость обеспечения в соответствии с настоящим пунктом, могут включаться в расчет активов, взвешенных по степени риска за минусом скорректированной стоимости обеспечения.

Қамтамасыз етудің түзетiлген құны (Нысанның 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 10, 11, 12-жолдарында көрсетiлген активтер түрiндегi) мыналарға:
қамтамасыз ету ретiнде ұсынылған салымдардың 100 (жүз) пайыздық сомасына;
қамтамасыз етуге берiлген бағалы қағаздардың нарықтық құнының 95 (тоқсан бес) пайызына;
қамтамасыз етуге берiлген тазартылған қымбат металдардың нарықтық құнының 85 (сексен бес) пайызына тең болады.
Жоғарыда аталған салымдардың, дебиторлық берешектiң, сатып алынған бағалы қағаздардың қамтамасыз етiлмеген бөлiгi салымдарға, дебиторлық берешекке, сатып алынған бағалы қағаздарға сәйкес келетін Тәуекел дәрежесi бойынша Нысанға сай мөлшерленеді.
7. Қарсы агенттен төмен тәуекел дәрежесi бар ұйымдар кепiлдiк берген (сақтандырылған) сауда-саттықты ұйымдастырушының инвестицияларының есебiне енгiзiлмеген салымдар, дебиторлық берешек, сатып алынған бағалы қағаздар, заемдар, инвестициялар тәуекел дәрежесi бойынша (сауда-саттықты ұйымдастырушының инвестицияларының есебiне енгiзiлмеген салымдардың, дебиторлық берешектiң, сатып алынған бағалы қағаздардың, заемдардың, инвестициялардың кепiлдiк берілген (сақтандырылған) сомасын шегергендегi) сараланған активтердiң есебiне борышкердің тәуекелi бойынша енгiзiлуi мүмкiн.
Сауда-саттықты ұйымдастырушының инвестицияларының есебiне енгiзiлмеген салымдардың, дебиторлық берешектiң, сатып алынған бағалы қағаздардың, заемдардың, инвестициялардың кепiлдiк берілген (сақтандырылған) сомасы тиiстi кепiлгердiң (сақтандырылушының) дебиторлық берешегiнiң тәуекел дәрежесi бойынша мөлшерленеді.
8. Қазақстан Республикасының мынадай:
1) оффшорлық аймақтың аумағында заңды тұлға ретiнде тiркелген;
2) жекелей алғанда жарғылық капиталға қатысу үлесінің 5 (бес) пайызынан астамын иеленушi оффшорлық аймақ аумағында тiркелген заңды тұлғаларға тәуелді немесе оффшорлық аймақ аумағында тiркелген заңды тұлғаға қатысты еншiлес болып табылатын;
3) оффшорлық аймақ азаматтары болып табылатын бейрезиденттерiне ұсынылған, Түсiндiрменiң 6-тармағында көрсетiлген салымдар, дебиторлық берешек, сатып алынған бағалы қағаздар Түсiндiрменiң 6-тармағында көрсетiлген қамтамасыз ету болуына қарамастан, Нысанға сәйкес тәуекел дәрежесi бойынша мөлшерленеді.
9. Қазақстан Республикасының мынадай:
1) оффшорлық аймақ аумағында заңды тұлға ретiнде тiркелген, бiрақ Standard & Poor's агенттiгiнiң "AA-" төмен емес борыштық рейтингi бар немесе басқа рейтингілік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар немесе мiндеттемелердің барлық сомасын қамтамасыз ету үшін, аталған деңгейден төмен емес борыштық рейтингi бар бас ұйымның тиiстi кепiлі бар;

Скорректированная стоимость обеспечения (в виде активов, указанных в строках 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 10, 11, 12 Формы) равняется:
100 (ста) процентам суммы вкладов, предоставленных в качестве обеспечения;
95 (девяноста пяти) процентам рыночной стоимости ценных бумаг, переданных в обеспечение;
85 (восьмидесяти пяти) процентам рыночной стоимости аффинированных драгоценных металлов, переданных в обеспечение.
Необеспеченная часть вышеуказанных вкладов, дебиторской задолженности, приобретенных ценных бумаг, взвешивается согласно Форме по степени риска, соответствующей вкладам, дебиторской задолженности, приобретенным ценным бумагам.
7. Вклады, дебиторская задолженность, приобретенные ценные бумаги, инвестиции, не включенные в расчет инвестиций организатора торгов, гарантированные (застрахованные) организациями, имеющими степень риска ниже контрагента, могут включаться в расчет активов, взвешенных по степени кредитного риска (за минусом гарантированной (застрахованной) суммы вкладов, дебиторской задолженности, приобретенных ценных бумаг, инвестиции, не включенных в расчет инвестиций организатора торгов) по степени риска должника.
Гарантированная (застрахованная) сумма вкладов, дебиторской задолженности, приобретенных ценных бумаг, инвестиции, не включенных в расчет инвестиций организатора торгов взвешивается по степени риска дебиторской задолженности соответствующего гаранта (страховщика).
8. Вклады, дебиторская задолженность, приобретенные ценные бумаги, указанные в пункте 6 Пояснения, предоставленные нерезидентам Республики Казахстан:
1) зарегистрированным в качестве юридического лица на территории оффшорных зон;
2) являющимся зависимыми от юридических лиц, зарегистрированных на территории оффшорных зон и владеющих в отдельности более чем 5 (пятью) процентами долей участия в уставном капитале, или дочерними по отношению к юридическому лицу, зарегистрированному на территории оффшорной зоны;
3) являющимся гражданами оффшорных зон, взвешиваются по степени риска согласно Форме, независимо от наличия обеспечения, указанного в пункте 6 Пояснения.
9. Вклады, дебиторская задолженность, приобретенные ценные бумаги, указанные в пункте 6 Пояснения, предоставленные нерезидентам Республики Казахстан:
1) зарегистрированным в качестве юридического лица на территории оффшорных зон, но имеющим долговой рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или соответствующую гарантию головной организации, долговой рейтинг которой не ниже указанного уровня, в обеспечение всей суммы обязательств;

2) жекелей алғанда жарғылық капиталға қатысу үлесінің 5 (бес) пайызынан астамын иеленушi, оффшорлық аймақ аумағында тiркелген заңды тұлғаға тәуелді болып табылатын немесе оффшорлық аймақ аумағында тiркелген заңды тұлғаға қатысты еншiлес болып табылатын, бiрақ аталған деңгейден төмен емес борыштық рейтингi бар немесе мiндеттемелердің барлық сомасын қамтамасыз ету үшін борыштық рейтингi осы тармақтың 1) тармақшасында аталған деңгейден төмен емес бас ұйымның тиiстi кепiлi бар, оффшорлық аймақ аумағында тiркелген заңды тұлғалар болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезиденттерiне немесе Нысанға Ескертуде белгіленген оффшорлық аумақтар тізбесіне енгізілген не Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымымен ақпарат алмасу жөнінде міндеттемелер қабылдамаған оффшорлық аймақтардың тізбесіне не жекелей алғанда жарғылық капиталға қатысу үлесінің 5 (бес) пайызынан астамын иеленушi, заңды тұлғаға қатысты тәуелді болып табылатын ұйымдарға енгізілген мемлекеттердің азаматтары не аталған оффшорлық аймақтардың аумағында тiркелген заңды тұлғаларға қатысты еншiлес болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезиденттерiне қойылатын талаптарды қоспағанда, бейрезиденттерiне ұсынылған Түсiндiрменiң 6-тармағында көрсетiлген салымдар, дебиторлық берешек, сатып алынған бағалы қағаздар тәуекелдің нөл дәрежесi бойынша мөлшерленеді.
Өзгерістер енгізілетін
Қазақстан Республикасының
бағалы қағаздар нарығын реттеу
мәселелері бойынша
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
3-қосымша
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2012 жылғы 24 ақпандағы
№ 60 қаулысына
2-қосымша
Акционерлік және инвестициялық пай қорлары активтерінің құрамына кіруі мүмкін қаржы құралдарының тізбесі

2) являющимся зависимыми от юридических лиц, зарегистрированных на территории оффшорных зон и владеющих в отдельности более чем 5 (пятью) процентами долей участия в уставном капитале, или дочерними по отношению к юридическому лицу, зарегистрированному на территории оффшорной зоны, но имеющему долговой рейтинг не ниже указанного уровня или соответствующую гарантию головной организации, долговой рейтинг которой не ниже уровня, указанного в подпункте 1) настоящего пункта в обеспечение всей суммы обязательств, за исключением требований к нерезидентам Республики Казахстан, являющимся юридическими лицами, зарегистрированными на территории оффшорных зон, или гражданами государств, включенных в перечень иностранных государств установленный в Примечании к Форме либо отнесенных Организацией Экономического Сотрудничества к перечню оффшорных территорий, не принявших обязательств по информационному обмену, или к организациям, являющимся зависимыми от юридических лиц, владеющих в отдельности более чем 5 (пятью) процентами долей участия в уставном капитале либо дочерними по отношению к юридическим лицам, зарегистрированным на территории указанных оффшорных зон, взвешиваются по нулевой степени риска.
Приложение 3
к Перечню нормативных
правовых актов
Республики Казахстан
по вопросам регулирования
рынка ценных бумаг, в которые
вносятся изменения
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 февраля 2012 года № 60
Перечень финансовых инструментов, которые могут входить в состав активов акционерных и паевых инвестиционных фондов

1. Басқарушы компания инвестициялық басқаруындағы әрбір жеке ашық не аралық инвестициялық пай қорының активтерін инвестициялайтын қаржы құралдарының тізбесі және оларға қойылатын талаптар:
Қаржы құралының атауы
1.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (оның ішінде шет мемлекеттердің заңнамасына сәйкес эмиссияланған), сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің кепілдігімен шығарылған бағалы қағаздар
2.
Қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған облигациялар
3.
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы және оның еншілес ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
4.
Мына талаптардың біріне сәйкес келгенде Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар:
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі "В-" төмен емес немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor's ұлттық шәкілі бойынша "kzB" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктер;
банктер бейрезидент бас банкі Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі "А-" төмен емес немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor's ұлттық шәкілі бойынша "kzB" төмен емес рейтингілік бағасы бар бейрезидент еншілес банктер болып табылады
5.
Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттердің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған мемлекеттік емес бағалы қағаздар:
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В-" төмен емес рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor's ұлттық шәкілі бойынша "kzB" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша ұқсас деңгейдегі рейтингі бар эмитенттердің акциялары және (немесе) қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторларының талаптарына сәйкес келетін акциялар;
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша рейтингі "В-" төмен емес немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor's ұлттық шәкілі бойынша "kzB" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша ұқсас деңгейдегі рейтингі бар борыштық бағалы қағаздар немесе қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, қор биржасының ресми тізімінің "борыштық бағалы қағаздар" секторларының талаптарына сәйкес келетін борыштық бағалы қағаздар;
қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасы ұйымдарының инфрақұрылымдық облигациялары;
басқарушы компаниясы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлға болып табылатын аралық инвестициялық пай қорларының (басқарушы компаниясы активтері есебінен осы пайлар сатып алынатын инвестициялық пай қорларының басқарушы компаниясы болып табылатын инвестициялық пай қорларын қоспағанда), қор биржасының ресми тізіміне енгізілген пайлары; осы эмитенттің бұрын шығарылған бағалы қағаздарына не өзге міндеттемелеріне айырбастау мақсатында эмитент міндеттемелерін қайта құрылымдау шеңберінде шығарылған бағалы қағаздар
6.
Standard & Poor's principal stability fund ratings "BBm-" төмен емес не Standard & Poor's Fund credit quality ratings "BBf-" төмен емес халықаралық рейтингілік бағасы бар инвестициялық қорлардың пайлары
7.

1. Перечень финансовых инструментов, в которые управляющая компания инвестирует находящиеся в инвестиционном управлении активы каждого отдельного открытого либо интервального паевого инвестиционного фонда, и требования, предъявляемые к ним:
Наименование финансового инструмента
1.
Государственные ценные бумаги Республики Казахстан (в том числе, эмитированные в соответствии с законодательством иностранных государств), выпущенные Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан, а также ценные бумаги, выпущенные под гарантию Правительства Республики Казахстан
2.
Облигации, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи
3.
Долговые ценные бумаги, выпущенные акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" и его дочерними организациями
4.
Вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, при соответствии одному из следующих условий:
банки имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's, или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzВ" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
банки являются дочерними банками-резидентами, родительский банк-нерезидент которых имеет долгосрочный кредитный рейтинг по международной шкале агентства Standard & Poor’s не ниже "А-" или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
5.
Негосударственные ценные бумаги, выпущенные организациями Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранных государств:
акции эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzB" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств и (или) акции, включенные в официальный список фондовой биржи, соответствующие требованиям секторов "акции" официального списка фондовой биржи;
долговые ценные бумаги, имеющие рейтинговую оценку не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzB" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств или долговые ценные бумаги, включенные в официальный список фондовой биржи, соответствующие требованиям секторов "долговые ценные бумаги" официального списка фондовой биржи;
инфраструктурные облигации организаций Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи;
паи интервальных паевых инвестиционных фондов, управляющая компания которых является юридическим лицом, созданным в соответствии с законодательством Республики Казахстан (за исключением паевых инвестиционных фондов, управляющей компанией которых является управляющая компания паевого инвестиционного фонда, за счет активов которого приобретаются данные паи), включенные в официальный список фондовой биржи; ценные бумаги, выпущенные в рамках реструктуризации обязательств эмитента в целях обмена на ранее выпущенные ценные бумаги либо иные обязательства данного эмитента
6.
Паи инвестиционных фондов, имеющих международную рейтинговую оценку Standard & Poor's principal stability fund ratings не ниже "BBm-" либо Standard & Poor’s Fund credit quality ratings не ниже "BBf-"
7.

Базалық активі осы тармақтың 5, 12, 13-жолдарында көрсетілген акциялар болып табылатын не базалық активі Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша рейтингісі "В-" төмен емес немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингілік бағасы бар эмитенттердің бағалы қағаздары болып табылатын депозитарлық қолхаттар
8.
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ" төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің орталық үкіметтері шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар
9.
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ" төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің шетел валютасы
10.
Лондон қымбат металдар нарығының қауымдастығы (London bullion market association) қабылдаған халықаралық сапа стандартына сәйкес келетiн және осы қауымдастықтың құжаттарында Лондондық сапалы жеткiзiлiм (London good delivery) стандарты ретiнде белгiленген тазартылған қымбат металдар мен он екі айдан аспайтын мерзiмi бар металл депозиттері, оның iшiнде Standard & Рооr's агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша "А-" төмен емес рейтингілік бағасы бар немесе басқа рейтингілік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингілiк бағасы бар Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерiндегi металл депозиттер
11.
Мынадай халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар:
Азия даму банкі;
Африка даму банкі;
Халықаралық есеп айырысу банкі;
Еуразиялық даму банкі;
Еуропа инвестициялық банкі;
Еуропа Қайта құру және даму банкі;
Ислам даму банкі;
Америкааралық даму банкі;
Халықаралық Қайта құру және даму банкі;
Халықаралық қаржы корпорациясы
12.
Шетел ұйымдары шығарған мемлекеттік емес бағалы қағаздар, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар борыштық бағалы қағаздар және (немесе) Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасымен танылатын шетел аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізіміне енгізілген борыштық бағалықағаздар;
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар шетел ұйымдары шығарған акциялар және (немесе) Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасымен танылатын шетел аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізіміне енгізілген акциялар
13.

Депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции, указанные в строках 5, 12, 13 настоящего пункта, либо базовым активом которых являются ценные бумаги эмитентов, имеющих рейтинговую оценку в иностранной валюте по международной шкале кредитного рейтинга не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
8.
Ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральными правительствами иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "ВВВ" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
9.
Иностранная валюта стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "ВВВ" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
10.
Аффинированные драгоценные металлы, соответствующие международным стандартам качества, принятым Лондонской ассоциацией рынка драгоценных металлов (London bullion market association) и обозначенным в документах данной ассоциации как стандарт "Лондонская качественная поставка" ("London good delivery") и металлические депозиты, в том числе, в банках-нерезидентах Республики Казахстан, обладающих рейтинговой оценкой не ниже "А-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, на срок не более двенадцати месяцев
11.
Ценные бумаги, выпущенные следующими международными финансовыми организациями:
Азиатским банком развития;
Африканским банком развития;
Банком международных расчетов;
Евразийским банком развития;
Европейским инвестиционным банком;
Европейским банком реконструкции и развития;
Исламским банком развития;
Межамериканским банком развития;
Международным банком реконструкции и развития;
Международной финансовой корпорацией
12.
Негосударственные ценные бумаги, выпущенные иностранными организациями:
долговые ценные бумаги, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств и (или) долговые ценные бумаги, включенные в список фондовой биржи, функционирующей на территории иностранного государства, признаваемой фондовой биржей, функционирующей на территории Республики Казахстан;
акции, выпущенные иностранными организациями, имеющими рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств и (или) акции, включенные в список фондовой биржи, функционирующей на территории иностранного государства, признаваемой фондовой биржей, функционирующей на территории Республики Казахстан
13.

Қазақстан Республикасының резиденттері "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 22-1-бабының 3-тармағына сәйкес танитын шетел ұйымы шығарған, Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасымен танылатын шетел аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізіміне енгізілген мемлекеттік емес бағалы қағаздар
14.
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар ұйымдар шығарған Principal protected notes, ол мына талаптардың біріне сәйкес келеді:
айналыс мерзімі бес жылдан аспайды;
principal protected notes шығарылым талаптарымен қандай да бір мемлекеттің, эмитенттің өз міндеттемелері бойынша дефолт жағдайы көзделмеген
15.
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А-" төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар бейрезидент банктердегі салымдары
16.
Базалық активі ашық және аралық инвестициялық пай қорлары активтерінің құрамына кіретін қаржы құралдары, шетел валютасы, сондай-ақ мынадай есепті көрсеткіштер (индекстер) болып табылатын, хеджирлеу мақсатында жасалған туынды қаржы құралдары (фьючерстер, опциондар, своптар, форвардтар):

Негосударственные ценные бумаги, выпущенные иностранными организациями, признаваемыми резидентами Республики Казахстан в соответствии с пунктом 3 статьи 22-1 Закона Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг", включенные в официальный список фондовой биржи, функционирующей на территории Республики Казахстан
14.
Principal protected notes, выпущенные организациями, имеющими рейтинговую оценку не ниже "А-" по международной шкале агентства Standard & Poor’s или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, которые соответствуют следующим условиям:
срок обращения не превышает пяти лет;
условиями выпуска principal protected notes не предусмотрены случаи дефолта какого-либо государства, эмитента по своим обязательствам
15.
Вклады в банках-нерезидентах, имеющих долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "А-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
16.
Производные финансовые инструменты (фьючерсы, опционы, свопы, форварды), заключенные в целях хеджирования, базовым активом которых являются финансовые инструменты, которые входят в состав активов открытого и интервального паевых инвестиционных фондов, иностранная валюта, а также следующие расчетные показатели (индексы):

CAC 40 (Compagnie des Agents de Change 40 Index)
DAX (Deutscher Aktienindex)
DJIA (Dow Jones Industrial Average)
ENXT 100 (Euronext 100)
FTSE 100 (Financial Times Stock Exchange 100 Index)
KASE (Kazakhstan Stock Exchange)
MICEX (Moscow Interbank Currency Exchange Index)
MSCI World Index (Morgan Stanley Capital International
World Index)
NIKKEI - 225 (NIKKEI - 225 Index)
RTSI (Russian Trade System Index)
S&P 500 (Standard and Poor's 500 Index)
TOPIX (Tokyo Price Index)
HSI (Hang Seng Index)
17.
Жауапкершілігі шектеулі серіктестікке қатысу үлесі
18.
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ" төмен емес тәуелсіз рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі тәуелсіз рейтингілік бағасы бар шет мемлекеттердің аумағында жұмыс істейтін қор биржаларында саудаланатын Exchange Traded Fund пайлары

САС 40 (Compagnie des Agents de Change 40 Index)
DAX (Deutscher Aktienindex)
DJIA (Dow Jones Industrial Average)
ENXT 100 (Euronext 100)
FTSE 100 (Financial Times Stock Exchange 100 Index)
KASE (Kazakhstan Stock Exchange)
MICEX (Moscow Interbank Currency Exchange Index)
MSCI World Index (Morgan Stanley Capital International World Index)
NIKKEI - 225 (NIKKEI - 225 Index)
RTSI (Russian Trade System Index)
S&P 500 (Standard and Poor's 500 Index)
TOPIX (Tokyo Price Index)
HSI (Hang Seng Index)
17.
Доля участия в товариществе с ограниченной ответственностью
18.
Паи Exchange Traded Fund, торгующиеся на фондовых биржах, функционирующих на территории иностранных государств, имеющих суверенную рейтинговую оценку не ниже "ВВ" по международной шкале агентства Standard & Poor’s или суверенную рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств

2. Басқарушы компания инвестициялайтын қаржы құралдарының тізбесі, жылжымайтын мүлік әрбір жеке қорының инвестициялық басқарудағы активтері және оларға қойылатын талаптар:
Қаржы құралдарының атауы
1.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (оның ішінде басқа мемлекеттің заңнамасына сәйкес эмиссияланған), сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің кепілдігімен шығарылған бағалы қағаздар
2.
Қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған облигациялар
3
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы және оның еншілес ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
4.
Мына талаптардың біріне сәйкес келгенде Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар: Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі "В-" төмен емес немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor's ұлттық шәкілі бойынша "kzB" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктер; банктер бейрезидент бас банкі Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі "А-" төмен емес немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингілік бағасы бар бейрезидент еншілес банктер болып табылады
5.
Мәміле жасау күніне олардың Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасы индексінің өкілдік тізімінде болған жағдайдағы акциялар
6.
Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттердің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-" төмен емес рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor's ұлттық шәкілі бойынша "kzB" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша ұқсас деңгейдегі рейтингі бар борыштық бағалы қағаздар
7.
Шетел ұйымдары шығарған Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "АА-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар борыштық бағалы қағаздар
8.
Шетел ұйымдары шығарған Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "АА-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар акциялар
9.
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар мынадай халықаралық қаржы ұйымдары:
Азия даму банкі;
Америкааралық даму банкі;
Африка даму банкі;
Еуропа Даму банкі;
Еуропа инвестициялық банкі;
Еуропа Қайта құру және даму банкі;
Ислам даму банкі;
Халықаралық есеп айырысу банкі;
Халықаралық Қайта құру және даму банкі;
Халықаралық қаржы корпорациясы
10.
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ" төмен емес тәуелсіз рейтинг немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің орталық үкіметтері шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар
11.
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ" төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел валютасы
12.
Лондон қымбат металдар нарығының қауымдастығы (London bullion market association) қабылдаған халықаралық сапа стандартына сәйкес келетiн және осы қауымдастықтың құжаттарында Лондондық сапалы жеткiзiлiм (London good delivery) стандарты ретiнде белгiленген тазартылған қымбат металдар мен он екі айдан аспайтын мерзiмi бар металл депозиттері, оның iшiнде Standard & Рооr's агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша "А-" төмен емес рейтингілік бағасы бар немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингілiк бағасы бар Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерiндегi металл депозиттер
13.
Хеджирлеу мақсатында жасалған туынды қаржы құралдары осы қосымшаға сәйкес базалық активі жылжымайтын мүлік қоры активтерінің есебінен сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдары болып табылады.
14.
Жылжымайтын мүлік қорына кіретін мүлікке қызмет көрсетуді жүзеге асыратын заңды тұлғаға қатысу үлесі
Өзгерістер енгізілетін
Қазақстан Республикасының
бағалы қағаздар нарығын реттеу
мәселелері бойынша
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
4-қосымша

2. Перечень финансовых инструментов, в которые управляющая компания инвестирует находящиеся в инвестиционном управлении активы каждого отдельного фонда недвижимости, и требования, предъявляемые к ним:
Наименование финансового инструмента
1.
Государственные ценные бумаги Республики Казахстан (в том числе эмитированные в соответствии с законодательством других государств), выпущенные Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан, а также ценные бумаги, выпущенные под гарантию Правительства Республики Казахстан
2.
Облигации, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи
3.
Долговые ценные бумаги, выпущенные акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына"
4.
Вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, при соответствии одному из следующих условий:
банки имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's, или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzB" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
банки являются дочерними банками-резидентами, родительский банк-нерезидент которых имеет долгосрочный кредитный рейтинг по международной шкале агентства Standard & Poor's не ниже "А-" или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
5.
Акции при условии их нахождения на дату заключения сделки в представительском списке индекса фондовой биржи, функционирующей на территории Республики Казахстан
6.
Долговые ценные бумаги, выпущенные организациями Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранных государств, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzB" по национальной шкале Standard & Poor’s, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
7.
Долговые ценные бумаги, выпущенные иностранными организациями, имеющие рейтинговую оценку не ниже "АА-" по международной шкале агентства Standard & Poor’s или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
8.
Акции, выпущенные иностранными организациями, имеющими рейтинговую оценку не ниже "АА-" по международной шкале агентства Standard & Poor’s или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
9.
Долговые ценные бумаги, выпущенные следующими международными финансовыми организациями, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВВ" по международной шкале агентства Standard & Poor's, или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств:
Азиатским банком развития;
Африканским банком развития;
Банком международных расчетов;
Евразийским банком развития;
Европейским инвестиционным банком;
Европейским банком реконструкции и развития;
Исламским банком развития;
Межамериканским банком развития;
Международным банком реконструкции и развития;
Международной финансовой корпорацией
10.
Ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенный центральными правительствами иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "ВВВ" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
11.
Иностранная валюта стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "ВВВ" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
12.
Аффинированные драгоценные металлы, соответствующие международным стандартам качества, принятым Лондонской ассоциацией рынка драгоценных металлов (London bullion market association) и обозначенным в документах данной ассоциации как стандарт "Лондонская качественная поставка" ("London good delivery") и металлические депозиты, в том числе, в банках-нерезидентах Республики Казахстан, обладающих рейтинговой оценкой не ниже "А-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, на срок не более двенадцати месяцев
13.
Производные финансовые инструменты, заключенные в целях хеджирования, базовым активом которых являются финансовые инструменты, разрешенные к приобретению за счет активов фондов недвижимости в соответствии с настоящим Перечнем
14.
Доля участия в юридическом лице, осуществляющем обслуживание имущества, входящего в состав фонда недвижимости
Приложение 4
к Перечню нормативных
правовых актов
Республики Казахстан
по вопросам регулирования
рынка ценных бумаг, в которые
вносятся изменения

Ескерту. 5-қосымшаның күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 07.06.2023 № 42 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Өзгерістер енгізілетін
Қазақстан Республикасының
бағалы қағаздар нарығын реттеу
мәселелері бойынша
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
6-қосымша
Ескерту. 6-қосымшаның күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.04.2018 № 79 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Өзгерістер енгізілетін
Қазақстан Республикасының
бағалы қағаздар нарығын реттеу
мәселелері бойынша
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
7-қосымша
Ескерту. 7-қосымшаның күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 26.06.2023 № 58 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Өзгерістер енгізілетін
Қазақстан Республикасының
бағалы қағаздар нарығын реттеу
мәселелері бойынша
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
8-қосымша
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.04.2018 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Өзгерістер енгізілетін
Қазақстан Республикасының
бағалы қағаздар нарығын реттеу
мәселелері бойынша
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
9-қосымша
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.04.2018 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Өзгерістер енгізілетін
Қазақстан Республикасының
бағалы қағаздар нарығын реттеу
мәселелері бойынша
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
10-қосымша
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.04.2018 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2017 жылғы 27 наурыздағы
№ 54 қаулысына
3-қосымша
Күші жойылған Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актісінің құрылымдық элементінің тізбесі
1. "Эмитенттерге және олардың қор биржасында айналысқа жіберілетін (жіберілген) бағалы қағаздарына, сондай-ақ қор биржасы тізімінің жекелеген санаттарына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 22 қазандағы № 189 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9871 болып тіркелген, 2014 жылғы 3 желтоқсанда "Заң газеті" газетінде № 182 (2576) жарияланған).

Сноска. Приложение 5 утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 07.06.2023 № 42 (вводится в действие с 01.07.2023).
Приложение 6
к Перечню нормативных
правовых актов
Республики Казахстан
по вопросам регулирования
рынка ценных бумаг, в которые
вносятся изменения
Приложение
к Правилам расчета значений
пруденциального норматива
для организаций, осуществляющих управление
инвестиционным портфелем
Сноска. Приложение утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27.04.2018 № 79 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 7
к Перечню нормативных
правовых актов
Республики Казахстан
по вопросам регулирования
рынка ценных бумаг, в которые
вносятся изменения
Сноска. Приложение 7 утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 26.06.2023 № 58 (вводится в действие с 01.07.2023).
Приложение 8
к Перечню нормативных
правовых актов
Республики Казахстан
по вопросам регулирования
рынка ценных бумаг, в которые
вносятся изменения
Сноска. Приложение утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27.04.2018 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 9
к Перечню нормативных
правовых актов
Республики Казахстан
по вопросам регулирования
рынка ценных бумаг, в которые
вносятся изменения
Сноска. Приложение утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27.04.2018 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 10
к Перечню нормативных
правовых актов
Республики Казахстан
по вопросам регулирования
рынка ценных бумаг, в которые
вносятся изменения
Сноска. Приложение утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27.04.2018 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 марта 2017 года № 54
Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также структурного
элемента нормативного правового акта Республики Казахстан, признаваемых
утратившими силу
1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 189 "Об утверждении Требований к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым (допущенным) к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям списка фондовой биржи" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9871, опубликованное 3 декабря 2014 года в газете "Юридическая газета" № 182 (2750).

2. "Эмитенттерге және олардың қор биржасында айналысқа жіберілетін (жіберілген) бағалы қағаздарына, сондай-ақ қор биржасы тізімінің жекелеген санаттарына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 22 қазандағы № 189 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 17 шілдедегі № 138 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11970 болып тіркелген, 2015 жылғы 17 қыркүйекте "Заң газеті" газетінде № 138 (2724) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қазандағы № 265 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14733 болып тіркелген, 2017 жылғы 28 ақпанда Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) бекітілген Өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасының қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 13-тармағы.

2. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 июля 2015 года № 138 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 189 "Об утверждении Требований к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым (допущенным) к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям списка фондовой биржи" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11970, опубликованное 17 сентября 2015 года в газете "Юридическая газета" № 138 (2898).
3. Пункт 13 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 октября 2016 года № 265 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14733, опубликованным 28 февраля 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).