Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне кәсiпкерлiк мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 31 қаңтардағы N 125 Заңы.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесi 1994 жылғы 27 желтоқсанда қабылдаған Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiне (Жалпы бөлiм) (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1994 ж., N 23-24 (қосымша); 1995 ж., N 15-16, 109-құжат;
N 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 2, 187-құжат; N 14, 274-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж. N 1-2, 8-құжат; N 5, 55-құжат; N 12, 183, 184-құжаттар; N 13-14, 195, 205-құжаттар; 1998 ж., N 2-3, 23-құжат; N 5-6, 50-құжат; N 11-12, 178-құжат; N 17-18, 224, 225-құжаттар; N 23, 429-құжат; 1999 ж.,
N 20, 727, 731-құжаттар; N 23, 916-құжат; 2000 ж., N 18, 336-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 1, 7-құжат; N 8, 52-құжат; N 17-18, 240-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 2, 17-құжат; N 10, 102-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 11, 56, 57, 66-құжаттар;
N 15, 139-құжат; N 19-20, 146-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 56-құжат; N 16, 91-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 10, 31-құжат; N 14, 58-құжат; 2006 жылғы 5 қаңтарда "Егемен Қазақстан" және 2005 жылғы 30 желтоқсанда "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне лицензиялау және шоғырландырылған қадағалау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2005 жылғы 23 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы ):
21-бапта:
2-тармақтағы "осы Кодекстiң 53-бабында" деген сөздер "осы баптың 4 және 5-тармақтарында көзделген ерекшелiктер ескерiле отырып, заңды тұлғалар үшiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтың бiрiншi абзацындағы "әкiмшiге," деген сөз алып тасталсын.
2. 1997 жылғы 16 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 15-16, 211-құжат; 1998 ж., N 16, 219-құжат, N 17-18, 225-құжат; 1999 ж., N 20, 721-құжат; N 21, 774-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат; 2001 ж., N 8, 53, 54-құжаттар; 2002 ж., N 4, 32, 33-құжаттар; N 10, 106-құжат; N 17, 155-құжат; N 23-24, 192-құжат; 2003 ж., N 15, 137-құжат; N 18, 142-құжат; 2004 ж., N 5, 22-құжат, N 17, 97-құжат; N 23, 139-құжат; 2005 ж., N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; 2005 жылғы 1 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және 2005 жылғы 26 қарашада "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне зияткерлiк меншiк мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2005 жылғы 22 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы ):
208-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"208-бап. Акцизделетiн тауарларды акциздiк маркалармен
және (немесе) есепке алу-бақылау маркаларымен
таңбалаудың тәртiбi мен ережелерiн бұзу, акциздiк
маркаларды және (немесе) есепке алу-бақылау
маркаларын қолдан жасау және пайдалану";
бiрiншi бөлiкте "акциздiк алым маркасымен" деген сөздер "акциздiк маркалармен және (немесе) есепке алу-бақылау маркаларымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiкте "Акциздiк алымның көрiнеу жалған маркаларын" деген сөздер "Көрiнеу жалған акциздiк маркаларды және (немесе) есепке алу-бақылау маркаларын" деген сөздермен ауыстырылсын.

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам предпринимательства
Закон Республики Казахстан от 31 января 2006 года N 125
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Общая часть), принятый Верховным Советом Республики Казахстан 27 декабря 1994 г., (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., N 23-24 (приложение); 1995 г., N 15-16, ст. 109; N 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 187; N 14, ст. 274; N 19, ст. 370; 1997 г., N 1-2, ст. 8; N 5, ст. 55; N 12, ст. 183, 184; N 13-14, ст. 195, 205; 1998 г., N 2-3, ст. 23; N 5-6, ст. 50; N 11-12, ст. 178; N 17-18, ст. 224, 225; N 23, ст. 429; 1999 г., N 20, ст. 727, 731; N 23, ст. 916; 2000 г., N 18, ст. 336; N 22, ст. 408; 2001 г., N 1, ст. 7; N 8, ст. 52; N 17-18, ст. 240; N 24, ст. 338; 2002 г., N 2, ст. 17; N 10, ст. 102; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 11, ст. 56, 57, 66; N 15, ст. 139; N 19-20, ст. 146; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 56; N 16, ст. 91; N 23, ст. 142; 2005 г., N 10, ст. 31; N 14, ст. 58; Закон Республики Казахстан от 23 декабря 2005 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам лицензирования и консолидированного надзора", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан» 5 января 2006 г. и "Казахстанская правда" 30 декабря 2005 г.):
в статье 21:
в пункте 2 слова "статьей 53 настоящего Кодекса" заменить словами "для юридических лиц с учетом особенностей, предусмотренных пунктами 4 и 5 настоящей статьи";
в абзаце первом пункта 4 слово "администратору," исключить.
2. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 16 июля 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 15-16, ст. 211; 1998 г., N 16, ст. 219; N 17-18, ст. 225; 1999 г., N 20, ст. 721; N 21, ст. 774; 2000 г., N 6, ст. 141; 2001 г., N 8, ст. 53, 54; 2002 г., N 4, ст. 32, 33; N 10, ст. 106; N 17, ст. 155; N 23-24, ст. 192; 2003 г., N 15, ст. 137; N 18, ст. 142; 2004 г., N 5, ст. 22; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139; 2005 г., N 13, ст. 53; N 14, ст. 58; Закон Республики Казахстан от 22 ноября 2005 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам прав интеллектуальной собственности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 1 декабря 2005 г. и "Казахстанская правда" 26 ноября 2005 г.):
в статье 208:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 208. Нарушение порядка и правил маркировки
подакцизных товаров акцизными марками и (или)
учетно-контрольными марками, подделка и
использование акцизных марок и (или)
учетно-контрольных марок";
в части первой слова "марками акцизного сбора" заменить словами "акцизными марками и (или) учетно-контрольными марками";
в части второй слова "марок акцизного сбора" заменить словами "акцизных марок и (или) учетно-контрольных марок".

3. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат, 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 17-18 72-құжат; 2005 жылғы 3 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және 2005 жылғы 29 қарашада "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне салық салу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2005 жылғы 22 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы ; 2005 жылғы 1 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және 2005 жылғы 26 қарашада "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне зияткерлiк меншiк мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2005 жылғы 22 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы ; 2006 жылғы 5 қаңтарда "Егемен Қазақстан" және 2005 жылғы 30 желтоқсанда "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне лицензиялау және шоғырландырылған қадағалау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2005 жылғы 23 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы ):
214-баптағы "акциздiк маркалармен" деген сөздер "акциздiк маркалармен және (немесе) есепке алу-бақылау маркаларымен" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" 2001 жылғы 12 маусымдағы Қазақстан Республикасының кодексiне (Салық кодексi) (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 11-12, 168-құжат; 2002 ж., N 6, 73, 75-құжаттар; N 19-20, 171-құжат; 2003 ж., N 1-2, 6-құжат; N 4, 25-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 133, 139-құжаттар; N 21-22, 160-құжат; N 24, 178-құжат; 2004 ж., N 5, 30-құжат; N 14, 82-құжат; N 20, 116-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; 2005 жылғы 3 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және 2005 жылғы 29 қарашада "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне салық салу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2005 жылғы 22 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы ; 2005 жылғы 1 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және 2005 жылғы 26 қарашада "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне зияткерлiк меншiк мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2005 жылғы 22 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы ; 2006 жылғы 5 қаңтарда "Егемен Қазақстан" және 2005 жылғы 30 желтоқсанда "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне лицензиялау және шоғырландырылған қадағалау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2005 жылғы 23 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы ):
(Ескерту. 4-тармақ (8), 9), 10), 11), 12), және 42) тармақшалардан басқасы), 2007 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі - осы Заңның 2-бабын қараңыз см. статью 2 ).

3. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; N 23, ст. 171; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 55; N 15, ст. 86; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139, 140; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; N 7-8, ст. 19; N 9, ст. 26; N 13, ст. 53; N 14, ст. 58; N 17-18, ст. 72; Закон Республики Казахстан от 22 ноября 2005 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 3 декабря 2005 г. и "Казахстанская правда" 29 ноября 2005 г.; Закон Республики Казахстан от 22 ноября 2005 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам прав интеллектуальной собственности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 1 декабря 2005 г. и "Казахстанская правда" 26 ноября 2005 г.; Закон Республики Казахстан от 23 декабря 2005 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам лицензирования и консолидированного надзора", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 5 января 2006 г. и "Казахстанская правда" 30 декабря 2005 г.):
в статье 214 слова "акцизными марками" заменить словами "акцизными марками и (или) учетно-контрольными марками".
4. В Кодекс Республики Казахстан от 12 июня 2001 г. "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г.,  N 11-12, ст. 168; 2002 г., N 6, ст. 73, 75; N 19-20, ст. 171; 2003 г., N 1-2, ст. 6; N 4, ст. 25; N 11, ст. 56; N 15, ст. 133, 139; N 21-22, ст. 160; N 24, ст. 178; 2004 г., N 5, ст. 30; N 14, ст. 82; N 20, ст. 116; N 23, ст. 140, 142; N 24, ст. 153; 2005 г., N 7-8, ст. 23; Закон Республики Казахстан от 22 ноября 2005 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 3 декабря 2005 г. и "Казахстанская правда" 29 ноября 2005 г.; Закон Республики Казахстан от 22 ноября 2005 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам прав интеллектуальной собственности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 1 декабря 2005 г. и "Казахстанская правда" 26 ноября 2005 г.; Закон Республики Казахстан от 23 декабря 2005 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам лицензирования и консолидированного надзора", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 5 января 2006 г. и "Казахстанская правда" 30 декабря 2005 г.):
(Сноска. Пункт 4 (кроме подпунктов 8), 9), 10), 11), 12) и 42), вводится в действие с 1 января 2007 года - см. статью 2 настоящего Закона).

1) 3-баптың 2-тармағындағы "желтоқсанынан" деген сөз "қарашасынан" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 92-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Қазақстан Республикасының жеке кәсiпкерлiк туралы заңына сәйкес салық төлеушiнiң жеке кәсiпкерлер субъектiлерi бiрлестiгiне тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда қызметкерлердiң орташа есеппен бiр жылдағы тiзiмдiк саны негiзiнде бiр қызметкерге белгiленген бiр айлық есептiк көрсеткiш шегiнде төлеген жеке кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң мүшелiк жарналары шегерiмге жатады.";
3) 147-бапта:
2-тармақтағы "15-iне" деген цифр "20-сына" деген цифрмен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Оңайлатылған декларация негiзiнде арнаулы салық режимiн қолданатын салық агенттерiнiң жеке табыс салығын төлеу тәртiбi мен мерзiмдерi осы Кодекстiң 377-1-бабында белгiленген.";
4) 148-бапта:
1-тармақтың бiрiншi бөлiгiндегi "15-iнен" деген цифр "20-сынан" деген цифрмен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай мазмұндағы жаңа абзацпен толықтырылсын:
"Оңайлатылған декларация негiзiнде арнаулы салық режимiн қолданатын салық агенттерiнiң жеке табыс салығы бойынша есептi табыс етуi осы Кодекстiң 377-1-бабына сәйкес жүргiзiледі.";
5) 223-баптың 1-тармағының 2) тармақшасында:
екiншi абзацтағы "не толық емес мерзiмдiк декларациялау рәсiмiн қолдана отырып" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы үшiншi абзацпен толықтырылсын:
"Тауарларды мерзiмдiк декларациялау рәсiмiн қолдана отырып экспорт режимiнде шығарған жағдайда, кедендiк ресiмдеудi жүргiзген кеден органының белгiсi бар толық кедендiк жүк декларациясы да экспортты растаушы болып табылады.";
6) 235-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы "тауар берушi" деген сөздердiң алдынан "шот-фактура жазылған күнге қосылған құн салығын төлеушi болып табылатын" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 247-баптың 1 және 2-тармақтарындағы "15-iнен" деген цифр "20-сынан" деген цифрмен ауыстырылсын;
8) 259-баптың 1-тармағының 7) тармақшасы "акциз маркаларының" деген сөздерден кейiн ", есепке алу-бақылау маркаларының" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 260-баптың 6-тармағы "акциз маркалары" деген сөздерден кейiн ", есепке алу-бақылау маркалары" деген сөздермен толықтырылсын;
10) 264-бапта:
тақырыбы "Акциз маркаларының" деген сөздерден кейiн ", есепке алу-бақылау маркаларының" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Егер осы баптың 2-тармағында өзгеше көзделмесе, акциз маркалары, есепке алу-бақылау маркалары бүлiнген, жоғалған кезде акциз мәлiмделген ассортимент мөлшерiнде төленедi.
Осы Кодекстiң 549-бабына сәйкес алкоголь өнiмiн таңбалауға арналған бүлiнген немесе жоғалған (оның iшiнде ұрланған) есепке алу-бақылау маркалары бойынша акциздi есептеу маркада көрсетiлген сауыттың (ыдыстың) көлемiне қолданылатын белгiленген ставкалар негiзге алынып жүргiзiледi.";
2-тармақ "акциз маркалары", "акциздiк маркаларын" деген сөздерден кейiн тиiсiнше ", есепке алу-бақылау маркалары", ", есепке алу-бақылау маркаларын" деген сөздермен толықтырылсын;

1) в пункте 2 статьи 3 слово "декабря" заменить словом "ноября";
2) статью 92 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Вычету подлежат членские взносы субъектов частного предпринимательства, уплаченные налогоплательщиком в объединения субъектов частного предпринимательства в соответствии с законом Республики Казахстан о частном предпринимательстве, в пределах одного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, на одного работника, исходя из списочной численности работников в среднем за год.";
3) в статье 147:
в пункте 2 цифры "15" заменить цифрами "20";
пункт 3 дополнить частью второй следующего содержания:
"Порядок и сроки уплаты индивидуального подоходного налога налоговыми агентами, применяющими специальный налоговый режим на основе упрощенной декларации, установлены в статье 377-1 настоящего Кодекса.";
4) в статье 148:
в части первой пункта 1 цифры "15" заменить цифрами "20";
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Налоговыми агентами, применяющими специальный налоговый режим на основе упрощенной декларации, представление расчета по индивидуальному подоходному налогу производится в соответствии со статьей 377-1 настоящего Кодекса.";
5) в подпункте 2) пункта 1 статьи 223:
в абзаце втором слова "либо с применением процедуры неполного периодического декларирования" исключить;
дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"В случае вывоза товаров в режиме экспорта с применением процедуры периодического декларирования подтверждением экспорта также является полная грузовая таможенная декларация с отметками таможенного органа, производившего таможенное оформление;";
6) подпункт 2) пункта 1 статьи 235 после слова "поставщиком" дополнить словами ", являющимся плательщиком налога на добавленную стоимость на дату выписки счета-фактуры,";
7) в пунктах 1 и 2 статьи 247 цифры "15" заменить цифрами "20";
8) подпункт 7) пункта 1 статьи 259 дополнить словами ", учетно-контрольных марок";
9) пункт 6 статьи 260 после слов "акцизных марок" дополнить словами ", учетно-контрольных марок";
10) в статье 264:
заголовок дополнить словами ", учетно-контрольных марок";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Если иное не предусмотрено пунктом 2 настоящей статьи, при порче, утрате акцизных марок, учетно-контрольных марок акциз уплачивается в размере заявленного ассортимента.
Исчисление акциза по испорченным или утерянным (в том числе похищенным) учетно-контрольным маркам, предназначенным для маркировки алкогольной продукции в соответствии со статьей 549 настоящего Кодекса, производится исходя из установленных ставок, применяемых к объему емкости (тары), указанному на марке.";
пункт 2 после слов "акцизных марок", "акцизные марки" дополнить соответственно словами ", учетно-контрольных марок", ", учетно-контрольные марки";

11) 271-бап мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:
"8. Шарап материалын қоспағанда, осы Кодекстiң 257-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында белгiленген акцизделетiн тауарларға акциз есепке алу-бақылау маркаларын алғанға дейiн немесе сол күнi төленедi.";
12) 277-баптың 2-тармағының бiрiншi бөлiгi "акциздiк маркаларын" деген сөздерден кейiн ", есепке алу-бақылау маркаларын" деген сөздермен толықтырылсын;
13) 316-баптың 1-тармағының бiрiншi абзацы "(14-17)," деген цифрлардан кейiн "22-1)," деген цифрлармен толықтырылсын;
14) 318-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Жұмыс орнын ауыстырған кезде жеке тұлға бұрынғы жұмыс орнынан аталған жеке тұлғаға кiрiстер төлеуге төлеушiнiң шығыстар сомасы туралы және осы шығыстардан төленген салық сомасы туралы есептi жаңа жұмыс орнына табыс етуге тиiс.";
15) 319 және 322-баптардың 1-тармағындағы "15-iнен" деген цифр "20-сынан" деген цифрмен ауыстырылсын;
16) 359-баптың 2-тармағының үшiншi бөлiгiндегi "3)-5)-тармақшаларында" деген сөздер "5) тармақшасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 374-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Дара кәсiпкер патент алу үшiн кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын жерi бойынша салық органына:
1) уәкілеттi мемлекеттiк орган белгiлеген нысан бойынша патент алуға өтiнiштi;
2) дара кәсiпкердi мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктi;
3) бюджетке патент құнының, жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналарының және Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына сақтандыру аударымдарының төленгенiн растайтын құжаттарды;
4) дара кәсiпкер лицензиялауға жататын қызметтi жүзеге асырған жағдайда мұндай қызметтi жүзеге асыруға құқық беретiн лицензияны табыс етедi. Бұл орайда патент лицензияның қолданылу мерзiмiнен аспайтын мерзiмге берiледi.
Патент алуға өтiнiштi электронды түрде беретiн салық төлеушiлер осы тармақтың 2) - 4) тармақшаларында тiзiп көрсетiлген құжаттарды табыс етпейдi.
Кезектi патенттi алу үшiн патент алуға өтiнiш алдыңғы патенттiң қолданылу мерзiмi аяқталғанға дейiн табыс етiледi.
Дара кәсiпкер жолаушыларды және багажды автомобильмен тасымалдау жөнiндегi қызметтi жүзеге асырған жағдайда, ол патент алуға берген өтiнiшiнде тасымалдау түрiн (тұрақты немесе тұрақты емес тасымалдаулар) көрсетуге мiндеттi. Автомобильмен тасымалдаулар түрiнiң Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгiленген талаптарға сәйкес келуiн бақылауды автомобиль көлiгi саласындағы уәкiлеттi орган жүзеге асырады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Салық органдары осы баптың 4-тармағында көрсетiлген құжаттар болған кезде патент берудi бiр күн iшiнде жүргiзедi.";

11) статью 271 дополнить пунктом 8 следующего содержания:
"8. Акциз на подакцизные товары, установленные в подпункте 2) пункта 1 статьи 257 настоящего Кодекса, за исключением виноматериала, уплачивается до или в день получения учетно-контрольных марок.";
12) часть первую пункта 2 статьи 277 дополнить словами ", учетно-контрольных марок";
13) абзац первый пункта 1 статьи 316 после цифр "14 - 17)," дополнить цифрами "22-1),";
14) пункт 1 статьи 318 дополнить частью третьей следующего содержания:
"При изменении места работы физическое лицо должно представить по новому месту работы расчет с прежнего места работы о сумме расходов плательщика на выплату доходов указанному физическому лицу и о сумме уплаченного с этих расходов налога.";
15) в пункте 1 статей 319 и 322 цифры "15" заменить цифрами "20";
16) в части третьей пункта 2 статьи 359 слова "в подпунктах 3) - 5)" заменить словами "в подпункте 5)";
17) в статье 374:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Для получения патента индивидуальный предприниматель представляет в налоговый орган по месту осуществления предпринимательской деятельности:
1) заявление на получение патента по форме, установленной уполномоченным государственным органом;
2) свидетельство о государственной регистрации индивидуального предпринимателя;
3) документы, подтверждающие уплату в бюджет стоимости патента, обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды и социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования;
4) в случае осуществления индивидуальным предпринимателем деятельности, подлежащей лицензированию, лицензию на право осуществления такой деятельности. При этом патент выдается на срок, не превышающий срока действия лицензии.
Налогоплательщики, подающие заявление на получение патента в электронном виде, не представляют документов, перечисленных в подпунктах 2) - 4) настоящего пункта.
Для получения очередного патента заявление на получение патента представляется до истечения срока действия предыдущего патента.
В случае осуществления индивидуальным предпринимателем деятельности по автомобильным перевозкам пассажиров и багажа он обязан указать в заявлении на получение патента вид перевозок (регулярные или нерегулярные перевозки). Контроль за соответствием вида автомобильных перевозок условиям, установленным законодательным актом Республики Казахстан, осуществляет уполномоченный орган в сфере автомобильного транспорта.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Выдача патента производится налоговыми органами в течение одного дня при наличии документов, указанных в пункте 4 настоящей статьи.";

18) 375-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына әлеуметтiк аударымдар сомасы әлеуметтiк салық сомасынан асып кеткен кезде әлеуметтiк салық сомасы нөлге тең болады.";
19) 377-бапта:
7-тармақтағы "тоқсан сайын, есептi салық кезеңiнен кейiнгi айдың 10-ынан" деген сөздер "есептi салық кезеңiнен кейiнгi айдың 20-сынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақта:
бiрiншi бөлiктегi "15-iнен" деген цифр "25-iнен" деген цифрмен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына әлеуметтiк аударымдар сомасы әлеуметтiк салық сомасынан асып кеткен кезде әлеуметтiк салық сомасы нөлге тең болады.";
20) мынадай мазмұндағы 377-1-баппен толықтырылсын:
"377-1-бап. Жекелеген салық түрлерiн және жинақтаушы
зейнетақы қорларына мiндетті зейнетақы
жарналарын, Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру
қорына әлеуметтiк аударымдарды төлеу
ерекшелiктерi және олар бойынша есептiлiктi табыс
ету
1. Салық төлеушi оңайлатылған декларация тапсыру үшiн белгiленген мерзiмдерде:
1) төлем көзiнен ұсталатын жеке табыс салығы бойынша есептi;
2) жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндетті зейнетақы жарналары бойынша есептiлiктi;
3) Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына әлеуметтiк аударымдар бойынша есептi табыс етедi.
2. Төлем көзiнен ұсталатын жеке табыс салығы, жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналары, Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына әлеуметтiк аударымдар сомаларын төлеу салық есептiлiгi кезеңiнен кейiнгi айдың 25-iнен кешiктiрiлмей жүргiзiледi.
3. Жалдамалы қызметкерлердiң еңбегiн пайдаланбайтын жеке кәсiпкерлер жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналары және Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына әлеуметтiк аударымдар бойынша есептердi табыс етпейді.";
21) 380-баптың 3-тармағында:
1-тармақшадағы "20" деген цифрлар "25" деген цифрлармен ауыстырылсын;
2) тармақшада:
бiрiншi абзацтағы "20" деген цифр "25" деген цифрмен ауыстырылсын;
екiншi абзацта:
бiрiншi сөйлемдегi "бiрыңғай жер салығы бойынша" деген сөздер "бiрыңғай жер салығын төлеушiлерге арналған" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi және үшiншi сөйлемдердегi "20" деген цифр "25" деген цифрмен ауыстырылсын;
22) 382-бапта:
1-тармақта:
"15" деген цифр "20" деген цифрмен ауыстырылсын;
"бiрыңғай жер салығы мен әлеуметтiк салық бойынша" деген сөздер "бiрыңғай жер салығын төлеушiлерге арналған" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың бiрiншi абзацындағы "15" деген цифр "20" деген цифрмен ауыстырылсын;
23) 383-баптың 2-тармағының 1) және 2) тармақшаларындағы "20" деген цифрлар "25" деген цифрлармен ауыстырылсын;

18) пункт 2 статьи 375 дополнить частью второй следующего содержания:
"При превышении суммы социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования над суммой социального налога сумма социального налога равна нулю.";
19) в статье 377:
в пункте 7 слова "ежеквартально не позднее 10" заменить словами "не позднее 20";
в пункте 8:
в части первой цифры "15" заменить цифрами "25";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"При превышении суммы социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования над суммой социального налога сумма социального налога равна нулю.";
20) дополнить статьей 377-1 следующего содержания:
"Статья 377-1. Особенности уплаты отдельных видов налогов
и обязательных пенсионных взносов в
накопительные пенсионные фонды, социальных
отчислений в Государственный фонд
социального страхования и представления
отчетности по ним
1. Налогоплательщик в сроки, установленные для сдачи упрощенной декларации, представляет:
1) расчет по индивидуальному подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты;
2) отчетность по обязательным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды;
3) расчет по социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования.
2. Уплата суммы индивидуального подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты, обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды, социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования производится не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным налоговым периодом.
3. Индивидуальные предприниматели, не использующие труд наемных работников, расчетов по обязательным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды и социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования не представляют.";
21) в пункте 3 статьи 380:
в подпункте 1) цифры "20" заменить цифрами "25";
в подпункте 2):
в абзаце первом цифры "20" заменить цифрами "25";
в абзаце втором:
в первом предложении слова "по единому земельному налогу" заменить словами "для плательщиков единого земельного налога";
во втором и третьем предложениях цифры "20" заменить цифрами "25";
22) в статье 382:
в пункте 1:
цифры "15" заменить цифрами "20";
слова "по единому земельному и социальному налогам" заменить словами "для плательщиков единого земельного налога";
в абзаце первом пункта 2 цифры "15" заменить цифрами "20";
23) в подпунктах 1) и 2) пункта 2 статьи 383 цифры "20" заменить цифрами "25";

24) 384-бапта:
бiрiншi абзацтағы "бiрыңғай жер салығы мен әлеуметтiк салық бойынша декларация табыс ету" деген сөздер "бiрыңғай жер салығын төлеушiлерге арналған декларацияны беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) және 5) тармақшалар алып тасталып, 4) тармақшадағы "декларацияны;" деген сөз "декларацияны табыс етедi." деген сөздермен ауыстырылсын;
25) 387-баптың 2-тармағының 7) тармақшасы мынадай мазмұндағы екiншi абзацпен толықтырылсын:
"Патент алуға өтiнiштi электронды түрде беретiн салық төлеушiлер осы тармақтың 1), 2), 5) және 6) тармақшаларында тiзiп көрсетiлген құжаттарды табыс етпейдi.";
26) 388-баптың 5-тармағындағы "15" деген цифр "20" деген цифрмен ауыстырылсын;
27) 390-баптың 3-тармағындағы, 4-тармағының 1) және 2) тармақшаларындағы "15" деген цифр "20" деген цифрмен ауыстырылсын;
28) 397-баптың 3-тармағындағы "осы өзгерiстер туындаған кезден бастап он жұмыс күнi iшiнде" деген сөздер алып тасталсын;
29) 407-баптың 2-тармағындағы "байланыс саласындағы" деген сөздер алып тасталсын;
30) 448-бапта:
4-тармақтағы "Төлемақы төлеушiлер" деген сөздер "Осы баптың 4-1 және 4-2-тармақтарында аталғандарды қоспағанда, төлемақы төлеушiлер" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1 және 4-2-тармақтармен толықтырылсын:
"4-1. Ауыл шаруашылығы өнiмдерiн өндiрушi заңды тұлғалар үшiн арнайы салық режимiн қолданатын салық төлеушiлер төлем сомаларын осы Кодекстiң 389-бабында белгiленген тәртiппен төлейдi.
4-2. Дара кәсiпкерлер болып табылмайтын жеке тұлғалар төлем сомаларын салықтың есептiлiк кезеңiнiң 20 ақпанынан кешiктiрiлмейтiн мерзiмде төлейдi.";
5-тармақтағы "Төлеудiң белгiленген" деген сөздер "Осы баптың 4-тармағында көрсетiлген төлеушiлер үшiн төлеудiң белгiленген" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Осы баптың 4-2-тармағында айқындалған төлеушiлер жер учаскесiн осы Кодекстiң 450-бабының 2-1-тармағында белгiленген мерзiмнен кейiн алған жағдайда, төлемдi уақытша өтеулi жер учаскесiн пайдалануға алған айдан кейiнгi айдың 20-сынан кешiктiрiлмейтiн мерзiмде төлейдi.";
6-тармақтағы "Мемлекет өтемiн" деген сөздер "Осы баптың 4-тармағында көрсетiлген төлеушiлер үшiн мемлекет өтемiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
31) 450-бапта:
1-тармақтағы "есебi мен" деген сөздер "есебiн және (немесе)" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "15" деген цифр "20" деген цифрмен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "декларацияны" деген сөзден кейiн ", дара кәсiпкерлер болып табылмайтын жеке тұлғаларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақ мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың ережелерi төлеушiлерге - дара кәсiпкерлер болып табылмайтын жеке тұлғаларға қолданылмайды.";

24) в статье 384:
в абзаце первом слова "представления декларации по единому земельному и социальному налогам" заменить словами "подачи декларации для плательщиков единого земельного налога";
подпункты 3) и 5) исключить;
25) подпункт 7) пункта 2 статьи 387 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Налогоплательщики, подающие заявление на получение патента в электронном виде, не представляют документов, перечисленных в подпунктах 1), 2), 5) и 6) настоящего пункта.";
26) в пункте 5 статьи 388 цифры "15" заменить цифрами "20";
27) в пункте 3, подпунктах 1) и 2) пункта 4 статьи 390 цифры "15" заменить цифрами "20";
28) в части первой пункта 3 статьи 397 слова "в течение десяти рабочих дней с момента возникновения данных изменений" исключить;
29) в пункте 2 статьи 407 слова "в области связи" исключить;
30) в статье 448:
пункт 4 после слов "Плательщики платы" дополнить словами ", за исключением указанных в пунктах 4-1 и 4-2 настоящей статьи,";
дополнить пунктами 4-1 и 4-2 следующего содержания:
"4-1. Налогоплательщики, применяющие специальный налоговый режим для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции, производят уплату суммы платы в порядке, установленном статьей 389 настоящего Кодекса.
4-2. Физические лица, не являющиеся индивидуальными предпринимателями, производят уплату суммы платы в срок не позднее 20 февраля отчетного налогового периода.";
в пункте 5 слова "В случаях" заменить словами "Для плательщиков, указанных в пункте 4 настоящей статьи, в случаях";
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Плательщиками, определенными пунктом 4-2 настоящей статьи, в случае получения земельного участка после срока, установленного пунктом 2-1 статьи 450 настоящего Кодекса, уплата платы производится в срок не позднее 20 числа месяца, следующего за месяцем получения земельного участка во временное возмездное землепользование.";
в пункте 6 слова "В случаях" заменить словами "Для плательщиков, указанных в пункте 4 настоящей статьи, в случаях";
31) в статье 450:
в пункте 1 слова "и декларацию" заменить словами "и (или) декларацию";
в пункте 2 цифры "15" заменить цифрами "20";
пункт 3 после слов "плательщиками платы" дополнить словами ", за исключением физических лиц, не являющихся индивидуальными предпринимателями,";
пункт 4 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Положения настоящего пункта не применяются к плательщикам - физическим лицам, не являющимся индивидуальными предпринимателями.";

32) 458-бапта:
2-тармақтағы "15-iнен" деген цифр "20-сынан" деген цифрмен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "су үшiн" деген сөздер алып тасталсын;
4-тармақтағы "15" деген цифр "20" деген цифрмен ауыстырылсын;
33) 459-баптың 3-тармағындағы "рұқсат бойынша ластау" деген сөздерден кейiн ", жылжымалы көздерден шығатын ластағыш заттар шығарындыларын қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
34) 463-бапта:
2-тармақтың екiншi сөйлемiндегi "рұқсат" деген сөз "рұқсат ету құжаты салықтың есептiлiк кезеңiнiң 20 наурызынан кешiктiрiлмейтiн мерзiмде" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы жаңа 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Рұқсат ету құжатын осы Кодекстiң 465-бабының 2-1-тармағында белгiленген мерзiмнен кейiн алған кезде лимиттi сатып алу қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi орган беретiн рұқсат ету құжатын алған айдан кейiнгi айдың 20-нан кешiктiрiлмейтiн мерзiмде жүргiзiледi.";
35) 465-бапта:
2-тармақтағы "4-тармағында" деген сөз "2-1 және 4-тармақтарында" деген сөздермен, "15-iнен" деген цифр "20-сынан" деген цифрмен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1 және 2-2-тармақтармен толықтырылсын:
"2-1. Төлемақы көлемi аз (жылдық жиынтық көлемде алғанда 100 айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi) ұйымдар ағымдағы төлем сомаларының есебiн салықтың есептiлiк кезеңiнiң 20 наурызынан кешiктiрiлмейтiн мерзiмде табыс етедi.
2-2. Рұқсат ету құжаты осы баптың 2-1-тармағында белгiленген мерзiмнен кейiн рәсiмделген жағдайда, аталған төлеушiлер ағымдағы төлем сомаларының есебiн қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi орган беретiн рұқсат ету құжатын алған айдан кейiнгi айдың 20-сынан кешiктiрмей табыс етедi.";
4-тармақтағы "15" деген цифр "20" деген цифрмен ауыстырылсын;
36) 484-баптың 2-тармағындағы "15" деген цифр "20" деген цифрмен ауыстырылсын;
37) 484-6-баптың 2-тармағындағы "15" деген цифр "20" деген цифрмен ауыстырылсын;
38) 517-баптың 2-тармағының 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) уәкiлеттi және жергiлiктi атқарушы органдарға бақылау жасау нысандарында жүзеге асырылады.";
39) 533-баптың 5-тармағының 3) тармақшасындағы "лицензияның," деген сөз алып тасталсын;
40) 534-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай мазмұндағы екiншi абзацпен толықтырылсын:
"Шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiн тақырыптық салықтық тексеру жылына бiр реттен артық жүргiзiлмейдi.";
41) 546-баптың 1-тармағы екiншi бөлiгiнiң 1) тармақшасының үшiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"егер дара кәсiпкердi мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктi бұрын алмаған салық төлеушi дара кәсiпкер ретiнде мемлекеттiк тiркеуден өткен кезден берi алты ай өтпеген болса;";

32) в статье 458:
в пункте 2 цифры "15" заменить цифрами "20";
в пункте 3 слова "за воду" исключить;
в пункте 4 цифры "15" заменить цифрами "20";
33) пункт 3 статьи 459 дополнить словами ", за исключением выбросов загрязняющих веществ от передвижных источников";
34) в статье 463:
во втором предложении пункта 2 слово "разрешения" заменить словами "разрешительного документа в срок не позднее 20 марта отчетного налогового периода";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. При получении разрешительного документа после срока, установленного пунктом 2-1 статьи 465 настоящего Кодекса, выкуп лимита производится в срок не позднее 20 числа месяца, следующего за месяцем получения разрешительного документа, выдаваемого уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.";
35) в статье 465:
в пункте 2 слово "пункте" заменить словами "пунктах 2-1 и", цифры "15" заменить цифрами "20";
дополнить пунктами 2-1 и 2-2 следующего содержания:
"2-1. Организации с малым объемом платежей (до 100 месячных расчетных показателей в суммарном годовом объеме) представляют расчет сумм текущих платежей в срок не позднее 20 марта отчетного налогового периода.
2-2. В случае оформления разрешительного документа после срока, установленного пунктом 2-1 настоящей статьи, указанные плательщики представляют расчет суммы текущих платежей не позднее 20 числа месяца, следующего за месяцем получения разрешительного документа, выдаваемого уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.";
в пункте 4 цифры "15" заменить цифрами "20";
36) в пункте 2 статьи 484 цифры "15" заменить цифрами "20";
37) в пункте 2 статьи 484-6 цифры "15" заменить цифрами "20";
38) подпункт 11) пункта 2 статьи 517 изложить в следующей редакции:
"11) контроля над уполномоченными и местными исполнительными органами.";
39) в подпункте 3) пункта 5 статьи 533 слово "лицензии," исключить;
40) подпункт 2) пункта 1 статьи 534 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Тематические налоговые проверки субъектов малого предпринимательства проводятся не чаще одного раза в год.";
41) абзац третий подпункта 1) части второй пункта 1 статьи 546 после слов "индивидуального предпринимателя" дополнить словами ", ранее не получившего свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя,";

42) 549-бапта:
1-тармақтағы "акциз маркаларымен және" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақтың бiрiншi және екiншi бөлiктерiндегi "Осы баптың 1-тармағында көрсетiлген акцизделетiн тауарларды акциздiк маркалармен және есепке алу-бақылау маркаларымен" деген сөздер "Осы баптың 1-тармағына сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын;
43) 550-баптың 1-тармағы "тәртiппен" деген сөзден кейiн "және мерзiмде" деген сөздермен толықтырылсын;
44) 551-бап "бақылау жасауды" деген сөздерден кейiн "уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген тәртiппен және мерзiмде" деген сөздермен толықтырылсын.
5. 2003 жылғы 5 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Кеден кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж.,
N 7-8, 40-құжат; N 15, 139-құжат; 2004 ж., N 18, 106-құжат; 2005 ж., N 11, 43-құжат; 2005 жылғы 3 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және 2005 жылғы 29 қарашада "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне салық салу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2005 жылғы 22 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы ):
1) 432-баптағы "кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiппен" деген сөздер алып тасталсын;
2) 459-баптың 1-тармағының үшiншi сөйлемi алып тасталсын.
6. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж.,
N 13, 99-құжат; N 9, 26-құжат):
1) 13-баптың 8) тармақшасы алып тасталсын;
2) 43-баптың 3-тармағының үшiншi бөлiгі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер учаскесiне құқық беру туралы өтiнiш түскен кезiнен бастап екi айға дейiнгi мерзiмде қаралады, ал шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне жер учаскесiне құқық беру туралы өтiнiш үш апталық мерзiмде қаралады.";
3) 44-баптың 7-тармағы мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi үшiн, құрылысқа арналған жер учаскесiнiң нысаналы мақсаты қызмет түрлерiне қарамастан, үй-жайларға (құрылыстар мен ғимараттарға) қызмет көрсету ретiнде белгiленедi.";
4) 145-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"145-бап. Жердi пайдалану мен қорғауды мемлекеттiк бақылауды
ұйымдастыру және оны жүзеге асыру тәртiбi
1. Жердi пайдалану мен қорғауды мемлекеттiк бақылауды жер ресурстарын пайдалану жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган мен оның аумақтық органдары, сондай-ақ өзге де уәкiлеттi органдар өз құзыретi шегiнде жүзеге асырады.
2. Жердi пайдалану мен қорғауды мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын өзге де мемлекеттiк органдар мыналар:
қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi орган;
санитарлық-эпидемиологиялық қызметтiң мемлекеттiк органдары;
сәулет, қала құрылысы және құрылыс iстерi жөнiндегi уәкiлеттi орган;
ауыл, орман, аңшылық және балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, су ресурстарын пайдалану мен қорғау саласындағы уәкiлеттi орган;
жер қойнауын пайдалану және қорғау саласындағы уәкiлеттi орган болып табылады.

42) в статье 549:
в пункте 1 слова "акцизными марками и" исключить;
в частях первой и второй пункта 2 слова "акцизными марками и учетно-контрольными марками подакцизных товаров, указанных в пункте 1 настоящей статьи," заменить словами "в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи";
43) пункт 1 статьи 550 после слов "в порядке" дополнить словами "и сроки";
44) статью 551 дополнить словами "в порядке и сроки, которые установлены уполномоченным государственным органом".
5. В Таможенный кодекс Республики Казахстан от 5 апреля 2003 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 7-8, ст. 40; N 15, ст. 139; 2004 г., N 18, ст. 106; 2005 г.,  N 11, ст. 43; Закон Республики Казахстан от 22 ноября 2005 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 3 декабря 2005 г. и "Казахстанская правда" 29 ноября 2005 г.):
1) в статье 432 слова "в порядке, установленном уполномоченным органом по вопросам таможенного дела" исключить;
2) третье предложение пункта 1 статьи 459 исключить.
6. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 13, ст. 99; 2005 г., N 9, ст. 26):
1) подпункт 8) статьи 13 исключить;
2) часть третью пункта 3 статьи 43 изложить в следующей редакции:
"Заявление о предоставлении права на земельный участок рассматривается в срок до двух месяцев с момента его поступления, а при предоставлении права на земельный участок субъектам малого предпринимательства рассматривается в трехнедельный срок.";
3) пункт 7 статьи 44 дополнить частью второй следующего содержания:
"Для субъектов малого предпринимательства целевое назначение земельного участка для строительства независимо от видов деятельности устанавливается как обслуживание зданий (строений и сооружений).";
4) статью 145 изложить в следующей редакции:
"Статья 145. Организация и порядок осуществления
государственного контроля за использованием
и охраной земель
1. Государственный контроль за использованием и охраной земель осуществляют центральный уполномоченный орган по управлению земельными ресурсами и его территориальные органы, а также иные уполномоченные органы в пределах их компетенции.
2. Иными государственными органами, осуществляющими государственный контроль за использованием и охраной земель, являются:
уполномоченный орган в области охраны окружающей среды;
государственные органы санитарно-эпидемиологической службы;
уполномоченный орган по делам архитектуры, градостроительства и строительства;
уполномоченный орган в сфере сельского, лесного, охотничьего и рыбного хозяйства, особо охраняемых природных территорий, использования и охраны водных ресурсов;
уполномоченный орган по использованию и охране недр.

3. Жер заңнамасының сақталуын мемлекеттiк бақылау тексерулер арқылы жүргiзiледi, олар жоспарлы (жер ресурстарын басқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган мен оның аумақтық органдары жоспарлаған және бекiткен) және жоспардан тыс (жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерiнiң бұзылуы туралы өтiнiштерде және өзге де ақпаратта жазылған фактiлер бойынша жеке адамдардың өмiрi мен денсаулығына, қоршаған ортаға, қоғамдық тәртiпке, ұлттық қауiпсiздiкке төнген қауiп-қатердi дереу жоюды талап ететiн қалыптасқан әлеуметтiк-экономикалық жағдайға, Қазақстан Республикасы заңнамасын бұзушылық белгiлерiнiң тiкелей анықталуына байланысты, сондай-ақ жоспарлы тексеру нәтижесiнде анықталған бұзушылықтарды жою туралы талаптардың орындалуын бақылау мақсатында тағайындалатын) болып бөлiнедi.
Мемлекеттiк бақылау жерге түгендеу жүргiзу, тексеру, жердi пайдаланумен байланысты схемалар мен жобаларды әзiрлеу, жердiң мемлекеттiк кадастрын және мониторингiн жүргiзу кезiнде де жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру рәсiмi мемлекеттiк орган шығаратын тексерудi тағайындау туралы актi және тексеру басталғанға дейiн құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы статистикалық қызметтi өз құзыретi шегiнде жүзеге асыратын уәкiлеттi органда тiркелетiн жеке кәсiпкерлiк субъектiлерi қызметiн тексеру карточкасы негiзiнде жүргiзiледi.
Минералдық шикiзатты, пайдалы қазбалар мен табиғи ресурстарды әзiрлеу, өндiру, қайта өңдеу, ауыл шаруашылық өнiмiн өндiру, тұрмыстық және өнеркәсiптiк қалдықтарды қайта өңдеу, кәдеге жарату және көму жөнiндегi қызмет, гидротехникалық, гидромелиорациялық және мелиорациялық қызмет, құрылыс жұмыстары орындалатын, минералдық шикiзатты және оны қайта өңдеу өнiмдерiн тасымалдау объектiлерi орналасқан жердiң пайдаланылуы мен қорғалуына жоспарлы тексеру жүргiзу арқылы мемлекеттiк бақылау жылына кемiнде бiр рет жүзеге асырылады.
Қызметтiң басқа түрлерi орындалатын жердiң пайдаланылуы мен қорғалуына жоспарлы тексеру жүргізу арқылы мемлекеттiк бақылау кемiнде екi жылда бiр рет жүзеге асырылады.
Жоспарлы тексеру жүргiзу мерзiмi күнтiзбелiк он күндi құрайды, арнайы зерттеулер, сынақтар, сараптамалар жүргiзу қажет болатын ерекше жағдайларда, сондай-ақ тексерудiң елеулi көлемiне байланысты мемлекеттiк бақылау органының басшысы (не оны ауыстыратын адам) тексеру жүргiзу мерзiмiн күнтiзбелiк он күнге дейiн ұзарта алады.
Жоспардан тыс тексеру жүргiзу мерзiмi жоспарлы тексеру жүргiзу мерзiмiнен аспауға тиiс.
Тексеру жүргiзудiң басталуы тексерiлетiн кәсiпкерлiк субъектiсiне тексеру тағайындау туралы актi тапсырылған кезден бастап есептеледi.

3. Государственный контроль за соблюдением земельного законодательства производится путем проверок, которые подразделяются на плановые (запланированные и утвержденные центральным уполномоченным органом по управлению земельными ресурсами и его территориальными органами и внеплановые (назначаемые в связи со сложившейся социально-экономической ситуацией, требующей немедленного устранения угрозы жизни и здоровью физических лиц, окружающей среде, общественному порядку, национальной безопасности, по фактам, изложенным в обращениях и иной информации о нарушениях прав и законных интересов физических и юридических лиц, непосредственным выявлением признаков нарушений законодательства Республики Казахстан, а также в целях контроля исполнения требований об устранении выявленных нарушений в результате плановой проверки).
Государственный контроль также осуществляется при проведении инвентаризации, обследовании земель, разработке схем и проектов, связанных с использованием земель, ведении государственных кадастров и мониторинга земель.
4. Процедура осуществления государственного контроля производится на основании издаваемого государственным органом акта о назначении проверки и карточки учета проверок деятельности субъектов частного предпринимательства, которые до начала проверки регистрируются в государственном органе, осуществляющем в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов.
Государственный контроль путем проведения плановой проверки использования и охраны земель, на которых выполняется деятельность по разработке, добыче, переработке минерального сырья, полезных ископаемых и природных ресурсов, производству сельскохозяйственной продукции, переработке, утилизации и захоронению бытовых и промышленных отходов, гидротехническая, гидромелиоративная и мелиоративная деятельность, строительство, расположены объекты транспортировки минерального сырья и продуктов его переработки, осуществляется не реже одного раза в год.
Государственный контроль путем проведения плановой проверки использования и охраны земель, на которых выполняются другие виды деятельности, осуществляется не реже одного раза в два года.
Срок проведения плановой проверки составляет десять календарных дней, в исключительных случаях при необходимости проведения специальных исследований, испытаний, экспертиз, а также в связи со значительным объемом проверки руководителем органа государственного контроля (либо лицом, его замещающим) срок проведения проверки может быть продлен на десять календарных дней.
Срок проведения внеплановой проверки не может превышать срок проведения плановой проверки.
Началом проведения проверки считается момент вручения проверяемому субъекту предпринимательства акта о назначении проверки.

5. Тексеру арқылы мемлекеттiк бақылау жер учаскелерiнiң меншiк иелерiнiң, жердi пайдаланушылардың қатысуымен, ал олар бас тартқан жағдайда олардың қатысуынсыз жүргiзiледi, бұл туралы тексеру нәтижелерi бойынша жасалған құжаттарда тиiстi белгi жасалады.
Анықталған жер заңнамасын бұзушылықтар бұл жұмыстарды жүргiзген мамандар қол қоятын далалық тексеру сызбасы қоса берiлетiн актiмен ресiмделедi және ол осы мәселенi қарау құзыретiне жататын органға берiледi.
Уәкiлеттi органдар анықталған жер заңнамасын бұзушылықтарды Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнамасында айқындалған тәртiппен өз функцияларына сәйкес қарайды.
6. Жердi пайдалану және қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлардың әкiмшiлiк жаза қолдану туралы шешiмiне осы Кодекстiң 148-бабының 3-тармағына сәйкес шағым жасауға болады.
7. Жердi пайдалану және қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлар Қазақстан Республикасының жер заңнамасын бұзушылықтардың iс жүзiнде жойылуын, сондай-ақ жердi пайдалану мен қорғауды мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлғалардың нұсқаулары мен ұйғарымдарын жер учаскелерiнiң меншiк иелерiнiң және жер пайдаланушылардың орындауын бақылауды жүзеге асырады.".
7. 2003 жылғы 8 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Орман кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж.,
N 16, 140-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
1) 4-бап мынадай мазмұндағы 57-1) тармақшамен толықтырылсын:
"57-1) орман қорын күзету, қорғау, оларды пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсiру саласындағы тексеру (бұдан әрi - тексеру) - орман қорын күзету, қорғау, оны пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсiру саласында мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын уәкiлеттi органның және оның аумақтық органдары лауазымды адамдарының, орман иеленушiлердiң, орман пайдаланушылардың және өзге де шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң Қазақстан Республикасының орман қорын күзету, қорғау, оны пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсiру саласындағы заңнамасының талаптарын сақтауын айқындау мақсатында жасайтын iс-әрекетi;";
2) 13-баптың 1-тармағының 5) тармақшасындағы және 2-тармағының 3) тармақшасындағы "өсiруге" деген сөзден кейiн "тексерулер арқылы" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 19-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Орман қорын күзету, қорғау, оны пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсiру саласындағы мемлекеттiк бақылауды уәкiлеттi орган және оның аумақтық органдары:
1) орман қорын күзету, қорғау, оларды пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсiру саласындағы келеңсiз салдарды растайтын мемлекеттiк орман қорын ғылыми зерттеулер мен мониторинг нәтижелерi бойынша;

5. Государственный контроль путем проверки производится с участием собственников земельных участков, землепользователей, а в случае их отказа - без них, о чем делается соответствующая отметка в составленных по результатам обследований документах.
Выявленные нарушения земельного законодательства оформляются актом с приложением чертежа полевого обследования, которые подписываются специалистами, проводившими эти работы, и передаются органу, в компетенции которого находится рассмотрение данного вопроса.
Уполномоченными органами выявленные нарушения земельного законодательства рассматриваются в соответствии с их функциями в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.
6. Решение государственных инспекторов по использованию и охране земель о наложении административного взыскания может быть обжаловано в соответствии с пунктом 3 статьи 148 настоящего Кодекса.
7. Государственные инспекторы по использованию и охране земель осуществляют контроль за фактическим устранением нарушений земельного законодательства Республики Казахстан, а также за выполнением собственниками земельных участков и землепользователями указаний и предписаний должностных лиц, осуществляющих государственный контроль за использованием и охраной земель.".
7. В Лесной кодекс Республики Казахстан от 8 июля 2003 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 16, ст. 140; 2004 г., N 23, ст. 142):
1) статью 4 дополнить подпунктом 57-1) следующего содержания:
"57-1) проверка в области охраны, защиты лесного фонда, пользования им, воспроизводства лесов и лесоразведения (далее - проверка) - действие должностных лиц уполномоченного органа и его территориальных органов, осуществляющих государственный контроль в области охраны, защиты лесного фонда, пользования им, воспроизводства лесов и лесоразведения, совершаемое в целях определения соблюдения лесовладельцами, лесопользователями и иными субъектами предпринимательства требований законодательства Республики Казахстан в области охраны, защиты лесного фонда, пользования им, воспроизводства лесов и лесоразведения;";
2) подпункт 5) пункта 1 и подпункт 3) пункта 2 статьи 13 после слова "контроль" дополнить словами "путем проверок";
3) статью 19 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Государственный контроль в области охраны, защиты лесного фонда, пользования им, воспроизводства лесов и лесоразведения осуществляется уполномоченным органом и его территориальными органами:
1) по результатам научных исследований и мониторинга государственного лесного фонда, подтверждающих негативные последствия в области охраны, защиты лесного фонда, пользования им, воспроизводства лесов и лесоразведения;

2) уәкiлеттi және аумақтық органдардың жұмыс жоспарына сәйкес жылына бiр реттен аспайтындай етiп;
3) мемлекеттiк орман қорындағы орман өрттерi фактiлерi бойынша;
4) жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерi бойынша;
5) жоспарлы тексеру нәтижесiнде анықталған бұзушылықтарды жою туралы талаптардың орындалуын нұсқамаларда көрсетiлген мерзiмде бақылау мақсатында жүзеге асырады.";
4) 21-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасындағы "қадағалауды" деген сөз "бақылауды" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) және 5-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) орман қорының сандық және сапалық өзгерiстерiн, орманның санитарлық жай-күйiн, ормандағы ағаштардың патологиялық жағдайын;";
"5-1) кеспеағаш аймағын бөлiп беру бойынша жұмыстарды тексерудi;";
5) мынадай мазмұндағы 21-1-баппен толықтырылсын:
"21-1-бап. Орман қорының жай-күйiне, оны күзетуге, қорғауға,
пайдалануға, ормандарды молықтыруға және орман
өсiруге мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын
уәкiлеттi органның және аумақтық органдардың
лауазымды адамдарының тексеру актiлерi
1. Қазақстан Республикасының орман қорын күзету, қорғау, оны пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсiру саласындағы заңнамасы талаптарының анықталған бұзушылықтарына байланысты жүргiзiлген мемлекеттiк бақылаудың нәтижесi бойынша орман қорының жай-күйiне, күзетуге, қорғауға, оны пайдалануға, ормандарды молықтыруға және орман өсiруге мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын уәкiлеттi орган мен аумақтық органдардың лауазымды адамдары мына актiлердi:
1) тексеру жүргiзу нәтижелерi жөнiндегi актiнi;
2) әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы хаттаманы;
3) Қазақстан Республикасының орман қорын күзету, қорғау, оны пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсiру саласындағы заңнамасының талаптарының бұзылуын жою туралы нұсқаманы;
4) мынадай:
Қазақстан Республикасының орман қорын күзету, қорғау, оны пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсiру саласындағы заңнамасы бұзылған жағдайда кiнәлi адамдарды әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тарту туралы;
сот шешімі шығарылғанға дейiн уақытша сақтау үшiн алынған орман ресурстарын, көлiк құралдарын, оларды алу құралдарын алып қою туралы қаулыларды шығарады.";
6) 110-баптың 5) тармақшасындағы "ауруларын орман патологиялық қадағалау және оларға қарсы күрес" деген сөздер "ауруларының және оларға қарсы күрестiң орман патологиялық мониторингiн" деген сөздермен ауыстырылсын.
8. 2003 жылғы 9 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Су кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж.,
N 17, 141-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 27-1) және 43-1) тармақшалармен толықтырылсын:

2) в соответствии с планом работ уполномоченного и территориальных органов не более одного раза в год;
3) по фактам лесных пожаров в государственном лесном фонде;
4) по обращениям физических и юридических лиц;
5) в целях контроля исполнения требований об устранении выявленных нарушений в результате плановой проверки в сроки, указанные в предписаниях.";
4) в статье 21:
в подпункте 1) пункта 1 слово "надзор" заменить словом "контроль";
пункт 2 дополнить подпунктами 1-1) и 5-1) следующего содержания:
"1-1) количественными и качественными изменениями лесного фонда, санитарным состоянием лесов, лесопатологической обстановкой в лесах;";
"5-1) проверкой работ по отводу лесосек;";
5) дополнить статьей 21-1 следующего содержания:
"Статья 21-1. Акты проверок должностных лиц уполномоченного
органа и территориальных органов,
осуществляющих государственный контроль за
состоянием, охраной, защитой лесного фонда,
пользованием им, воспроизводством лесов и
лесоразведением
1. По результатам проведенного государственного контроля в зависимости от установленных нарушений требований законодательства Республики Казахстан в области охраны, защиты лесного фонда, пользования им, воспроизводства лесов и лесоразведения должностными лицами уполномоченного органа и территориальных органов, осуществляющими государственный контроль за состоянием, охраной, защитой лесного фонда, пользованием им, воспроизводством лесов и лесоразведением, выносятся следующие акты:
1) акт по результатам проведения проверки;
2) протокол об административных правонарушениях;
3) предписание об устранении нарушений требований законодательства Республики Казахстан в области охраны, защиты лесного фонда, пользования им, воспроизводства лесов и лесоразведения;
4) постановление:
о привлечении виновных лиц к административной ответственности в случае нарушения законодательства Республики Казахстан в области охраны, защиты лесного фонда, пользования им, воспроизводства лесов и лесоразведения;
об изъятии добытых лесных ресурсов, средств транспорта, орудий их добывания для временного хранения до вынесения судебного решения;";
6) в подпункте 5) статьи 110 слово "надзора" заменить словом "мониторинга".
8. В Водный кодекс Республики Казахстан от 9 июля 2003 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 17, ст. 141; 2004 г., N 23, ст. 142):
1) статью 1 дополнить подпунктами 27-1) и 43-1) следующего содержания:

"27-1) мемлекеттiк бақылау - заңдылықтың сақталуын тексеру, заңнаманы бұзушылықтың себептерi мен жағдайларын анықтау және жою, жеке және заңды тұлғалардың бұзылған құқықтарын қалпына келтiру, нормативтiк құқықтық актiлердi дәл және бiркелкi қолдану және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес нормативтiк құқықтық актiлердiң мiндеттi талаптарын орындау кезiнде уәкiлеттi мемлекеттiк органдар қабылдайтын шаралар жүйесi;";
43-1) су қорын пайдалану және қорғау саласындағы тексеру - су қорын пайдалану және қорғау саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын уәкiлеттi органның және (немесе) өңiрлiк және аумақтық органдардың лауазымды тұлғасының немесе лауазымды тұлғаларының кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң су қорын пайдалану және қорғау саласындағы заңнаманың талаптарын сақтауын айқындау мақсатында жасайтын iс-әрекетi;";
2) 48-бап мынадай мазмұндағы 3 және 4-тармақтармен толықтырылсын:
"3. Уәкiлеттi органның мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру кезiндегi басты мiндеттерi:
1) өз құзыретi шегiнде мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын барлық министрлiктермен, агенттiктермен, ведомстволармен өзара iс-қимыл жасауды және қызметiн үйлестiрудi;
2) шаруашылық және өзге де қызметтiң әсерiнен судың жай-күйiн және өзгеруiн қадағалауды, сондай-ақ су қорғау iс-шараларының орындалуын тексерудi;
3) су қорын пайдалану мен оны есепке алудың белгiленген тәртiбiн;
4) суларды қорғау жөнiндегi мiндеттердiң орындалуын;
5) су объектiлерiне зиянды әсер етудiң алдын алуды және жоюды;
6) барлық жеке және заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасы су заңнамасының талаптарын сақтауын бақылауды қамтамасыз ету болып табылады.
4. Су қорын пайдалану және қорғау саласындағы мемлекеттiк бақылау мынадай түрлерге бөлiнедi:
1) су шаруашылығы құрылыстарын пайдалану ережелерiнiң, олардың жұмысының белгiленген режимiнiң сақталуын бақылау;
2) су пайдаланушылар мен кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң Қазақстан Республикасының су заңнамасын, трансшекаралық суларды пайдалану мен қорғауды регламенттейтiн Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарды сақтауын инспекторлық тексеру.
Тексерудiң түрлерi:
жоспарлы тексеру - Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген кезеңдiлiкке сәйкес жүргiзiлетiн, бақылаушы орган алдын ала жоспарлаған тексеру;
жоспардан тыс тексеру - жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерiнiң бұзылуы туралы өтiнiштерде және өзге де ақпаратта жазылған фактiлер бойынша жеке адамдардың өмiрi мен денсаулығына, қоршаған ортаға, қоғамдық тәртiпке, ұлттық қауiпсiздiкке төнген қауiп-қатердi дереу жоюды талап ететiн қалыптасқан әлеуметтiк-экономикалық жағдайға, Қазақстан Республикасы заңнамасын бұзушылық белгiлерiнiң тiкелей анықталуына байланысты, сондай-ақ жоспарлы тексеру нәтижесiнде анықталған бұзушылықтарды жою туралы талаптардың орындалуын бақылау мақсатында тағайындалатын тексеру;
кешендi тексеру - уәкiлеттi орган су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттiк органдармен бiрлесiп жүргiзетiн тексеру;
қарсы тексеру - тексеру жүргiзу кезiнде бақылаушы органдарда үшiншi тұлғаларға байланысты қосымша ақпарат алу қажеттiгi туындаған жағдайда осы тұлғаларға қатысты жүргiзiлетiн тексеру.";

"27-1) государственный контроль - система мер, принимаемых уполномоченными государственными органами при проведении проверок соблюдения законности, выявления и устранения причин и условий нарушений законодательства, восстановления нарушенных прав физических и юридических лиц, точного и единообразного применения нормативных правовых актов и выполнения обязательных требований нормативных актов в соответствии с законами Республики Казахстан;";
"43-1) проверка в области использования и охраны водного фонда - действие должностного лица или должностных лиц уполномоченного органа и (или) региональных и территориальных органов, осуществляющих государственный контроль в области использования и охраны водного фонда, совершаемое в целях определения соблюдения субъектами предпринимательства требований законодательства в области использования и охраны водного фонда;";
2) статью 48 дополнить пунктами 3 и 4 следующего содержания:
"3. Главными задачами уполномоченного органа при осуществлении государственного контроля являются обеспечение:
1) взаимодействия и координации деятельности всех министерств, агентств, ведомств, осуществляющих государственный контроль в пределах своей компетенции;
2) наблюдения за состоянием и изменением вод под влиянием хозяйственной или иной деятельности, а также проверки выполнения водоохранных мероприятий;
3) установленного порядка пользования водным фондом и его учета;
4) выполнения обязанностей по охране вод;
5) предупреждения и ликвидации вредного воздействия на водные объекты;
6) контроля по соблюдению всеми физическими и юридическими лицами требований водного законодательства Республики Казахстан.
4. Государственный контроль в области использования и охраны водного фонда подразделяется на следующие виды:
1) контроль за соблюдением правил эксплуатации водохозяйственных сооружений, установленного режима их работы;
2) инспекторские проверки за соблюдением водопользователями и субъектами предпринимательства водного законодательства Республики Казахстан, международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан, регламентирующих использование и охрану трансграничных вод.
Виды проверок:
плановая проверка - заранее запланированная контролирующим органом проверка, проводимая в соответствии с установленной законодательством Республики Казахстан периодичностью;
внеплановая проверка - проверка, назначаемая в связи со сложившейся социально-экономической ситуацией, требующей немедленного устранения угрозы жизни и здоровью физических лиц, окружающей среде, общественному порядку, национальной безопасности, по фактам, изложенным в обращениях и иной информации о нарушениях прав и законных интересов физических и юридических лиц, непосредственным выявлением признаков нарушений законодательства Республика Казахстан, а также в целях контроля исполнения требований об устранении выявленных нарушений в результате плановой проверки;
комплексная проверка - проверка, проводимая уполномоченным органом совместно с государственными органами, осуществляющими государственный контроль в области использования и охраны водного фонда;
встречная проверка - проверка, проводимая в отношении третьих лиц в случае, если при проведении проверок у контролирующих органов возникает необходимость в получении дополнительной информации, связанной с указанными лицами.";

3) 49-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкiлеттi орган және оның бассейндiк су шаруашылығы басқармасы:
1) су қорғау аймақтары мен белдеулерi шекараларын, олардағы және ерекше қорғалатын су объектiлерiндегi шаруашылық қызметiнiң белгiленген режимiнiң сақталуын;
2) трансшекаралық сулар туралы халықаралық келiсiмдердiң шарттары мен талаптарының орындалуын;
3) су объектiлерi бойынша су пайдаланудың және су бөлудiң белгiленген нормалары мен ережелерiнiң, лимиттерiнiң, сондай-ақ су пайдалану режимiнiң сақталуын;
4) су тарту құрылыстарын, су шаруашылық жүйелерiн және су қоймаларын пайдалану ережелерiнiң сақталуын;
5) су объектiлерiнен алынатын су мен оларға ағызылатын су мөлшерiне бастапқы есеп жүргiзудiң, су сапасын айқындаудың дұрыстығын, суды пайдалану мен ағызуды есепке алуға арналған жабдықтар мен аппаратуралардың болуын, жарамды жай-күйiн және мемлекеттiк аттестаттау мерзiмдерiнiң сақталуын, су пайдаланушылардың белгiленген есептiлiк мерзiмдерiн сақтауын;
6) жеке және заңды тұлғалардың арнайы су пайдалануға берiлген лицензияларды және рұқсаттарда белгiленген шарттар мен талаптарды, сондай-ақ судың зиянды әсерiне (топан су, су басу, су алу, жағалауларды бұзу және басқа да зиянды құбылыстар) қарсы күрес жөнiндегi iс-шараларды орындауын;
7) су объектiлерiн оқшау және бiрлесiп пайдалануға берудiң Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiбiнiң сақталуын;
8) су объектiлерiнiң мемлекеттiк мониторингiн жүргiзудiң және су объектiлерiн пайдалану мен қорғау бөлiгiнде жер бетi және жер асты суларын мемлекеттiк есепке алуды жүзеге асырудың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiбiнiң сақталуын;
9) белгiленген тәртiппен бекiтiлген құжаттаманың болуын және оның экономика салаларының объектiлерiн салуға, жаңғыртуға, техникалық жағынан қайта жарақтандыруға су объектiлерiн, су қорғау аймақтары мен белдеулерiн пайдалану мен қорғауға байланысты өзге де қызметiне сай келуiн;
10) су объектiлерiн өз бетiмен пайдалануға, су қорғау аймақтары мен су объектiлерi белдеулерiнiң аумақтарында өз бетiмен құрылыс салуға жол берiлмеуiн;
11) суды ұтымды пайдалану мен қорғау саласындағы ғылым мен техника жетiстiктерiнiң және озық тәжiрибенiң, су тұтынудың үлесiн азайту жөнiндегi iс-шаралардың кәсiпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда енгiзiлуiн бақылауды жүзеге асырады.
Қоршаған ортаны қорғау, өнеркәсiп қауiпсiздiгi, халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы, ветеринария саласындағы уәкiлеттi органдар, карантиндiк бақылауды жүзеге асыратын уәкiлеттi орган және жергiлiктi атқарушы органдар:

3) пункт 3 статьи 49 изложить в следующей редакции:
"3. Уполномоченный орган в области использования и охраны водного фонда и его бассейновые водохозяйственные управления осуществляют контроль за:
1) соблюдением границ водоохранных зон и полос, установленного режима хозяйственной деятельности на них и в особо охраняемых водных объектах;
2) выполнением условий и требований международных соглашений о трансграничных водах;
3) соблюдением установленных норм и правил, лимитов водопотребления и водоотведения по водным объектам, а также режима использования вод;
4) соблюдением правил эксплуатации водозаборных сооружений, водохозяйственных систем и водохранилищ;
5) правильностью ведения первичного учета количества забираемых из водных объектов и сбрасываемых в них вод, определения качества вод, наличием, исправным состоянием и соблюдением сроков государственной аттестации оборудования и аппаратуры для учета потребления и сброса вод, соблюдением установленных сроков отчетности водопользователями;
6) выполнением физическими и юридическими лицами условий и требований, установленных лицензиями и разрешениями на специальное водопользование, а также мероприятий по борьбе с вредным воздействием вод (наводнения, затопления, подтопления, разрушения берегов и других вредных явлений);
7) соблюдением установленного законодательством Республики Казахстан порядка предоставления в обособленное и совместное пользование водных объектов;
8) соблюдением установленного законодательством Республики Казахстан порядка ведения государственного мониторинга водных объектов и осуществления государственного учета поверхностных и подземных вод в части использования и охраны водных объектов;
9) наличием утвержденной в установленном порядке проектной документации и соответствием ей строительства, реконструкции, технического перевооружения объектов отраслей экономики и иной деятельности, связанной с использованием и охраной водных объектов, их водоохранных зон и полос;
10) недопущением самовольного использования водных объектов, самовольной застройки территорий водоохранных зон и полос водных объектов;
11) внедрением на предприятиях, учреждениях и в организациях достижений науки и техники и передового опыта в области рационального использования и охраны вод, мероприятий по снижению удельного водопотребления.
Уполномоченные органы в области охраны окружающей среды, промышленной безопасности, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, ветеринарии, уполномоченный орган, осуществляющий карантинный контроль, и местные исполнительные органы:

1) өз құзыретiне сәйкес су қорын пайдалану мен қорғау саласында мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырады;
2) су қорының сапалық және сандық жай-күйiнiң өзгеруiн тексерудi және сараптама жүргiзудi ұйымдастырады;
3) су заңнамасының бұзылуын жою шараларын қабылдайды;
4) су қорын пайдалану және қорғау саласындағы мәселелерге қатысты нормативтiк құқықтық құжаттар дайындауға қатысады;
5) су объектiлерiне белгiленген талаптарды бұза отырып жүргiзiлген ағынды су ағызуды тоқтата тұру және оған тыйым салу туралы, сондай-ақ су объектiлерiнiң жай-күйiне терiс әсер ететiн жекелеген өндiрiс объектiлерiнiң, цехтар мен кәсiпорындардың қызметiне тыйым салу туралы белгiленген тәртiппен ұсыныстар енгiзедi.";
4) мынадай мазмұндағы 49-1, 49-2 және 49-3-баптармен толықтырылсын:
"49-1-бап. Су қорын пайдалану және қорғау саласында
мемлекеттiк бақылауды ұйымдастырудың және
жүргiзудiң тәртiбi
1. Су қорын пайдалану мен қорғау саласында мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттiк органдардың қызметiн ұйымдастыру, жоспарлау, өзара iс-қимыл жасау және үйлестiру мақсатында осы Кодекстiң 49-бабында аталған мемлекеттiк органдардың аумақтық органдары тиiстi бассейннiң су шаруашылық басқармаларымен бiрлесiп, жыл сайын, жоспарланатын жыл алдындағы жылдың 15 желтоқсанынан бастап жеке және заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының су заңнамасын сақтауы бойынша тексерулер жүргiзудiң жылдық жоспарларын әзiрлейдi. Қажет болған кезде тексеру жүргiзудiң жоспарлары түзетiледi.
Бiр жылға арналған тексерулердiң келiсiлген жоспарлары жоғары тұрған мемлекеттiк органдарға жоспарланған жылдың 15 қаңтарына дейiн бекiтуге берiледi.
Бiр жылға арнап бекiтiлген тексерулердiң келiсiлген жоспары жоспарлы тексерулердi жүргiзуге негіз болып табылады.
2. Су қорғау iс-шараларын әзiрлеу және сақтау мәселелерi бойынша жеке және заңды тұлғалармен өзара iс-қимыл жасасуды ұйымдастыру мақсатында уәкiлеттi орган:
1) оларды бассейндiк кеңестердiң жұмысына қатысуға тартады;
2) бассейндiк кеңестердiң мәжiлiстерiнде су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы өзектi мәселелердi қарайды.
Мемлекеттiк бақылау су объектiлерiн пайдалануға, су қорының мемлекеттiк кадастры мен мониторингiн жүргiзуге байланысты схемалар мен жобаларды дайындау кезiнде де жүзеге асырылады.
3. Бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттiк органдар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен бiрлескен кешендi тексерулердi жоспарлауы мүмкiн.
4. Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiмен белгiленбеген тексерулердiң өзге де түрлерiн жүргiзуге тыйым салынады.

1) осуществляют государственный контроль в области использования и охраны водного фонда в соответствии со своей компетенцией;
2) организуют проверку и экспертизу изменения качественного и количественного состояния водного фонда;
3) принимают меры к устранению нарушений водного законодательства;
4) участвуют в подготовке нормативных правовых актов, касающихся вопросов в области использования и охраны водного фонда;
5) вносят в установленном порядке предложения о приостановлении и запрещении сброса сточных вод в водные объекты, производимого с нарушением установленных требований, а также о запрещении деятельности отдельных производственных объектов, цехов и предприятий, отрицательно влияющей на состояние вод.";
4) дополнить статьями 49-1, 49-2 и 49-3 следующего содержания:
"Статья 49-1. Порядок организации и проведения
государственного контроля в области
использования и охраны водного фонда
1. В целях организации, планирования, взаимодействия и координации деятельности государственных органов, осуществляющих государственный контроль в области использования и охраны водного фонда, территориальные органы государственных органов, указанных в статье 49 настоящего Кодекса, совместно с водохозяйственными управлениями соответствующего бассейна ежегодно, с 15 декабря года, предшествующего планируемому, разрабатывают годовые планы проведения проверок физических и юридических лиц по соблюдению водного законодательства Республики Казахстан. При необходимости планы проведения проверок корректируются.
Согласованные планы проверок на год представляются на утверждение вышестоящим государственным органам до 15 января планируемого года.
Утвержденный план проверок на год является основанием для проведения плановых проверок.
2. В целях организации взаимодействия с физическими и юридическими лицами по вопросам разработки и соблюдения водоохранных мероприятий уполномоченный орган:
1) привлекает их для участия в работе бассейновых советов;
2) рассматривает на заседаниях бассейновых советов актуальные вопросы в области использования и охраны водного фонда.
Государственный контроль также осуществляется при разработке схем и проектов, связанных с использованием водных объектов, ведении государственных кадастров и мониторинга водного фонда.
3. Государственными органами, осуществляющими контроль, в установленном законодательством Республики Казахстан порядке могут планироваться совместные комплексные проверки.
4. Запрещается проведение иных видов проверок, не установленных законами Республики Казахстан.

5. Тексеру бақылаушы орган шығаратын тексеру тағайындау туралы актiнiң негiзiнде жүргiзiледi.
Шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiн тексерудiң алдында уәкiлеттi орган шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң қызметiне тексеру тағайындау туралы актi шығарады.
6. Жеке кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң қызметiне тексерудi тағайындау туралы актiнi тексеру жүргiзушi лауазымды адам дара кәсiпкерге, заңды тұлғаның (филиалының немесе өкiлдiгiнiң) басшысына немесе өзге де лауазымды адамына, қызметтiк куәлiктi көрсете отырып табыс етедi.
Тексерудi су заңнамасының сақталуына тексерудi тағайындау туралы актiде көрсетiлген лауазымды адамдар (тұлғалар) ғана жүргiзедi.
Қазақстан Республикасының су заңнамасының сақталуына тексеру тағайындау туралы бiр актiнiң негiзiнде тек бiр ғана тексеру жүргiзуге болады.
7. Жеке және заңды тұлғаларды тексерудi уәкiлеттi орган мiндеттi түрде Қазақстан Республикасының су заңнамасының сақталуын тексеру актiсiн жасай отырып жүргiзедi.
Тексеру актiсi тексерiлетiн кәсiпкерлiк субъектiсi өкiлiнiң қатысуымен жасалуға тиiс.
Тексеру актiсiнiң кiрiспесiнде тексерiлетiн объектiнiң негiзгi сипаттамалары, шаруашылық қызметiнiң түрi, рұқсат, нормалау және өзге де құжаттарының болуы, бөлiнген лимиттер көлемi, алынған судың және ағызылған ағынды судың көлемi, су қорғау iс-шараларының бар болуы және олардың орындалу барысы, айналымдық және қайталап сумен жабдықтау жүйесiнiң болуы мен оның көлемi және басқа да қажеттi мәлiметтер көрсетiлуге тиiс.
Жоғарыда атап көрсетiлген деректер жазылғаннан кейiн тексеру актiсiнде анықталған Қазақстан Республикасының су заңнамасын бұзушылықтар тиiстi нормативтiк құқықтық актiлердiң баптарына сiлтеме жасала отырып көрсетiледi.
49-2-бап. Қазақстан Республикасының су заңнамасын
бұзушылықтарды жою бойынша шаралар қабылдау
1. Мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру кезiнде уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының су заңнамасын бұзудың алдын алу, анықтау мен жою және кiнәлiлердi жауапкершiлiкке тарту шараларын қабылдайды.
Тексеру барысында Қазақстан Республикасының су заңнамасын бұзушылық анықталған жағдайда, тексеру актiсiнiң негiзiнде мемлекеттiк инспектор (оған берiлген құқықтар шегiнде) бұзушылықтың ауырлығына қарай бұзушыға бiр немесе бiр уақытта бiрнеше ықпал ету шараларын қолдану туралы шешiм қабылдайды:
1) су ресурстарын пайдалану және оларды қорғау ережелерiнiң анықталған бұзушылықтарын жою жөнiнде нұсқама шығарады;
2) әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама жасайды;

5. Проверка проводится на основании издаваемого контролирующим органом акта о назначении проверки.
Перед проверкой субъектов малого предпринимательства уполномоченным органом составляется акт о назначении проверки деятельности субъектов малого предпринимательства.
6. Акт о назначении проверки деятельности субъектов частного предпринимательства предъявляется должностным лицом, осуществляющим проверку, индивидуальному предпринимателю, руководителю или иному должностному лицу юридического лица (филиала или представительства) одновременно со служебным удостоверением.
Проверка производится только тем должностным лицом (лицами), которое указано в акте о назначении проверки соблюдения водного законодательства Республики Казахстан.
На основании одного акта о назначении проверки соблюдения водного законодательства Республики Казахстан может проводиться только одна проверка.
7. Проверка физических и юридических лиц проводится с обязательным составлением уполномоченным органом акта проверки соблюдения водного законодательства Республики Казахстан.
Акт проверки должен составляться в присутствии представителя проверяемого субъекта предпринимательства.
В преамбуле акта проверки должны отражаться основные характеристики проверяемого объекта, вид хозяйственной деятельности, наличие разрешительных, нормируемых и иных документов, объемы выделенных лимитов, объемы забора воды и сброса сточных вод, наличие водоохранных мероприятий и ход их выполнения, наличие и объемы системы оборотного и повторного водоснабжения и другие необходимые сведения.
После изложения вышеперечисленных данных в акте проверки указываются выявленные нарушения водного законодательства Республики Казахстан со ссылкой на статьи соответствующих нормативных правовых актов.
Статья 49-2. Принятие мер по устранению нарушений водного
законодательства Республики Казахстан
1. Уполномоченный орган при осуществлении государственного контроля принимает меры по предупреждению, выявлению и устранению нарушений водного законодательства Республики Казахстан и привлечению виновных к ответственности.
В ходе проверки в случаях обнаружения нарушения водного законодательства Республики Казахстан на основании акта проверки государственный инспектор (в пределах предоставленных прав) принимает решение о применении к нарушителю одной или одновременно нескольких мер воздействия в зависимости от тяжести нарушений:
1) выносит предписание об устранении выявленных нарушений правил пользования водными ресурсами и их охране;
2) составляет протокол об административном правонарушении;

3) әкiмшiлiк жазаға тарту туралы қаулы шығарады;
4) кiнәлi тұлғаларға Қазақстан Республикасының су заңнамасын бұзудан келтiрiлген зиянды өтеу туралы талаптар қояды;
5) Қазақстан Республикасының су заңнамасын бұзғаны үшiн қылмыстық жауапкершiлiкке тарту туралы мәселенi шешу үшiн құқық қорғау органдарына тиiстi материалдарды жiбередi.
49-3-бап. Су қорын пайдалану мен қорғау саласында мемлекеттiк
бақылаудың мерзiмдерi мен кезеңдiлiгi
Тексерудiң ұзақтығы күнтiзбелiк отыз күннен аспауға тиiс. Арнайы зерттеулер (сынақтар), тексерудiң көлемдiлiгiне, сараптамалар жүргiзу қажеттiгiне байланысты ерекше жағдайларда уәкiлеттi органның басшысы немесе оны ауыстыратын адам тексеру жүргiзудiң мерзiмдерiн ұзартуы мүмкiн, бiрақ ол бiр айдан аспауға тиiс.
Құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы статистикалық қызметтi өз құзыретi шегiнде жүзеге асыратын уәкiлеттi орган хабардар етiле отырып, тексерудi тоқтата тұру туралы акт шығару арқылы тексеру белгiлi бiр уақыт кезеңiне не белгiсiз уақытқа тоқтатыла тұруы мүмкiн. Белгiсiз уақытқа уақытша тоқтатылған тексерудi уәкiлеттi орган құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы статистикалық қызметтi өз құзыретi шегiнде жүзеге асыратын уәкiлеттi органды хабардар ете отырып, тексерудi қайта бастау туралы акт шығару арқылы қайта бастайды. Тексеру жүргiзудiң мерзiмiн есептеу оны қайта бастаған күннен бастап жалғастырылады.";
5) 51-баптың 1-тармағының 7) тармақшасындағы "беруге құқығы бар." деген сөздер "беруге;" деген сөзбен ауыстырылып, тармақ мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы қатынастарды регламенттейтiн заңнамалық және өзге де нормативтiк құқықтық актiлердiң жобаларын әзiрлеу жөнiнде ұсыныстар енгiзуге құқығы бар.";
6) 53-баптың 1-тармағындағы ", ал жер асты сулары бойынша - жер қойнауын пайдалану мен қорғау жөнiндегi уәкiлеттi орган" деген сөздер алып тасталсын.
9. 2004 жылғы 24 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Бюджет кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж.,
N 8-9, 53-құжат; N 20, 116-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; 2005 ж,. N 14, 55-құжат; 2005 жылғы 1 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және 2005 жылғы 26 қарашада "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне зияткерлiк меншiк мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2005 жылғы 22 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы ):
50-баптың 1-тармағының 11) тармақшасы мынадай мазмұндағы сегізiншi абзацпен толықтырылсын:
"шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiн қолдау;".

3) выносит постановление о наложении административного взыскания;
4) предъявляет к виновным лицам иск о возмещении ущерба, причиненного нарушением водного законодательства Республики Казахстан;
5) направляет соответствующие материалы в правоохранительные органы для решения вопроса о привлечении к уголовной ответственности за нарушение водного законодательства Республики Казахстан.
Статья 49-3. Сроки и периодичность государственного
контроля в области использования и охраны
водного фонда
Продолжительность проверки не должна превышать тридцать календарных дней. В исключительных случаях, связанных с необходимостью проведения специальных исследований (испытаний), экспертиз со значительным объемом проверки, руководителем уполномоченного органа или лицом, его замещающим, срок проведения проверки может быть продлен, но не более чем на один месяц.
Проверка может быть приостановлена на определенный период времени либо на неопределенное время путем вынесения акта о приостановлении проверки с уведомлением государственного органа, осуществляющего в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов. Приостановленная на неопределенное время проверка возобновляется уполномоченным органом путем вынесения акта о возобновлении проверки с уведомлением государственного органа, осуществляющего в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов. Исчисление срока проведения проверки продолжается со дня ее возобновления.";
5) пункт 1 статьи 51 дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) вносить предложения по разработке проектов законодательных и иных нормативных правовых актов, регламентирующих отношения в области использования и охраны водного фонда.";
6) в пункте 1 статьи 53 слова ", а по подземным водам - уполномоченным органом по использованию и охране недр" исключить.
9. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 24 апреля 2004 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 8-9, ст. 53; N 20, ст. 116; N 23, ст. 140, 142; 2005 г., N 14, ст. 55; Закон Республики Казахстан от 22 ноября 2005 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам прав интеллектуальной собственности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 1 декабря 2005 г. и "Казахстанская правда" 26 ноября 2005 г.):
подпункт 11) пункта 1 статьи 50 дополнить абзацем восьмым следующего содержания:
"поддержка субъектов малого предпринимательства.".

10. "Қазақстан Республикасындағы көлiк туралы" 1994 жылғы 21 қыркүйектегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1994 ж., N 15, 201-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 2, 186-құжат; 1998 ж., N 24, 447-құжат; 2001 ж., N 23, 309, 321-құжаттар; N 24, 338-құжат; 2003 ж., N 10, 54-құжат; 2004 ж., N 18, 110-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 15, 63-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы жетiншi және сегiзiншi бөлiктермен толықтырылсын:
"Мемлекеттiк көлiктiк бақылау (бұдан әрi - көлiктiк бақылау) - жеке және заңды тұлғалардың көлiк қызметтерi нарығының жұмыс iстеуiн, олардың сапасын, жеке адамдардың өмiрi мен денсаулығының, көлiк процестерiнiң қауiпсiздiгiн қамтамасыз етудi реттейтiн Қазақстан Республикасының көлiк заңнамасын сақтауын тексеру мақсатында уәкiлеттi мемлекеттiк орган және өзге де мемлекеттiк органдар жүргiзетiн iс-шаралар жиынтығы.
Тексеру - бақылау функцияларын жүзеге асыратын уәкiлеттi мемлекеттiк органдардың кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң Қазақстан Республикасының көлiк туралы заңнамасын сақтауын айқындау мақсатында жасайтын iс-әрекетi.";
2) 25-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"25-бап. Көлiктiк бақылау
Көлiк құралдарын пайдалану кезiнде Қазақстан Республикасының көлiк туралы заңнамасының, қозғалыс қауiпсiздiгi мен экология жөнiндегi талаптардың сақталуына көлiктiк бақылауды уәкiлеттi орган және өзге де мемлекеттiк органдар Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген өз құзыретi шегiнде жүзеге асырады.
Уәкiлеттi мемлекеттiк орган жүзеге асыратын көлiктiк бақылау:
1) жолаушылар мен жүктердi, оның iшiнде қауiптi жүктердi тасымалдау ережелерiнiң сақталуын бақылауды;
2) темiр жол көлiгiндегi, оның iшiнде магистральдық, стансалық және кiре берiс темiр жолдарындағы қозғалыс қауiпсiздiгінiң қамтамасыз етiлуiн бақылауды;
3) темiр жол қозғалыс құрамының мемлекеттiк тiркелуiн бақылауды;
4) кеме қатынасы және теңiзде жүзу қауiпсiздiгiнiң қамтамасыз етiлуiн бақылауды;
5) халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыру кезiнде рұқсат беру жүйесi талаптарының сақталуын бақылауды;
6) көлiктiк қызмет көрсету саласында лицензиялық ережелер мен нормалардың сақталуын бақылауды;
7) сауда мақсатында теңiзде жүзу үшiн пайдаланылатын кемелердiң мемлекеттiк тiркелуiн бақылауды;
8) теңiз кемелерi мен олардың сыныптамасына техникалық бақылауды;
9) лоцмандық қызметтiң және iшкi су көлiгiндегi өзге де қызметтердiң iшкi су жолдарында жүзу ережелерiн сақтауын бақылауды;
10) техникалық пайдалану ережелерi мен кемелердегi қызмет жарғысының сақталуын бақылауды;

10. В Закон Республики Казахстан от 21 сентября 1994 г. "О транспорте в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., N 15, ст. 201; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 186; 1998 г., N 24, ст. 447; 2001 г., N 23, ст. 309, 321; N 24, ст. 338; 2003 г., N 10, ст. 54; 2004 г., N 18, ст. 110; N 23, ст. 142; 2005 г., N 15, ст. 63):
1) статью 1 дополнить частями седьмой и восьмой следующего содержания:
"Государственный транспортный контроль (далее - транспортный контроль) - совокупность мероприятий, проводимых уполномоченным государственным органом и иными государственными органами в целях проверки соблюдения физическими и юридическими лицами законодательства Республики Казахстан, регламентирующего функционирование рынка транспортных услуг, их качество, обеспечение безопасности жизни и здоровья физических лиц, транспортных процессов.
Проверка - действие государственных органов, осуществляющих контрольные функции, совершаемое в целях определения соблюдения субъектами предпринимательства законодательства Республики Казахстан о транспорте.";
2) статью 25 изложить в следующей редакции:
"Статья 25. Транспортный контроль
Транспортный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о транспорте, требований по безопасности движения и экологии при эксплуатации транспортных средств осуществляется уполномоченным органом и иными государственными органами в пределах их компетенции, установленной законами Республики Казахстан.
Транспортный контроль, осуществляемый уполномоченным государственным органом, включает в себя:
1) контроль за соблюдением правил перевозок пассажиров и грузов, в том числе опасных грузов;
2) контроль за обеспечением безопасности движения на железнодорожном транспорте, в том числе на магистральных, станционных и подъездных железнодорожных путях;
3) контроль за государственной регистрацией железнодорожного подвижного состава;
4) контроль за обеспечением безопасности судоходства и мореплавания;
5) контроль за соблюдением требований разрешительной системы при осуществлении международных автомобильных перевозок;
6) контроль за соблюдением лицензионных правил и норм в сфере оказания транспортных услуг;
7) контроль за государственной регистрацией судов, используемых в целях торгового мореплавания;
8) технический контроль за морскими судами и их классификацией;
9) контроль за соблюдением правил плавания на внутренних водных путях лоцманской службой и иными службами на внутреннем водном транспорте;
10) контроль за соблюдением правил технической эксплуатации и устава службы на судах;

11) теңiз жолдарының, лоцмандық қызметтiң және өзге де теңiз қызметтерiнiң жай-күйiн бақылауды;
12) тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасуын бақылауды;
13) Қазақстан Республикасының кеме қатынасы су жолдарын жеке және заңды тұлғалардың пайдалану мерзiмiн бақылауды;
14) Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлiк құралдарының өтуiн бақылауды;
15) автокөлiк құралдарын жүргiзушiлердiң жолаушылар мен жүктердi, оның iшiнде қауiптi жүктердi тасымалдауды жүзеге асыру кезiнде белгiленген еңбек және демалыс режимiн сақтауын бақылауды;
16) автокөлiк құралдарының Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарымен жүруге арналып рұқсат етiлген параметрлерiнiң сақталуын бақылауды;
17) жолаушылар мен жүктердi, оның iшiнде қауiптi жүктердi тасымалдау саласында автокөлiк құралдарын пайдалану кезiнде шығарындыдағы ластаушы заттар құрамы нормативтерiнiң сақталуын бақылауды қамтиды.
Уәкiлеттi органның лауазымды адамдары көлiктiк бақылауды жүзеге асыру кезiнде нысандық киiм киiп, талап ету бойынша қызметтiк куәлiгiн көрсетуге тиiс.
Уәкiлеттi мемлекеттiк орган орталық және жергiлiктi атқарушы органдармен өзара iс-қимыл жасайды, бiрлескен бақылау шараларын қабылдайды, өзара ақпарат алмасуды қамтамасыз етедi.
Мемлекеттiк органдар уәкiлеттi мемлекеттiк органға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көлiк саласындағы қауiпсiздiктiң қамтамасыз етiлуiне көлiктiк бақылауды жүзеге асыру жөнiндегi мiндеттердi орындауда жәрдем көрсетуге мiндеттi;
18) Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiнде ұшудың негiзгi ережелерiне сәйкес азаматтық авиация саласына жататын жеке және заңды тұлғалардың әуе кемелерiмен ұшуларды орындауын бақылауды;
19) азаматтық авиация ұйымдарының авиация қызметкерлерiнiң кәсiби дайындығы және денсаулық жағдайы мәселелерi бойынша белгiленген талаптар мен нормаларды қамтамасыз етуiн бақылауды;
20) азаматтық авиация ұйымдарының азаматтық әуе кемелерiнiң ұшу жарамдығы нормаларын қадағалап отыруын бақылауды;
21) авиациялық техниканың және оған жерде қызмет көрсететiн құралдардың ұшу және техникалық пайдалану талаптарына сәйкес болуын бақылауды;
22) аэродромдар (вертодромдар) объектiлерiнiң және ұшу-қону алаңдарының күтiп ұсталуын бақылауды;
23) азаматтық авиация аэродромы ауданында объектiлердi таңбалаудың жүзеге асырылуын бақылауды;
24) халықаралық әуе тасымалының жүзеге асырылуын бақылауды;
25) авиациялық қауiпсiздiктiң қамтамасыз етiлуiн бақылауды;
26) тасымалдаушылардың магистральды темiржол желiсiнiң қызмет көрсетулерiне кемсiтiлмеген қол жетiмдiлiгiн қамтамасыз етуге бақылауды;

11) контроль за состоянием морских путей, лоцманской службой и иными морскими службами;
12) контроль за заключением перевозчиком договора обязательного страхования гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами;
13) контроль за сроками пользования судоходными водными путями Республики Казахстан физическими и юридическими лицами;
14) контроль за проездом автотранспортных средств по территории Республики Казахстан;
15) контроль за соблюдением водителями автотранспортных средств установленного режима труда и отдыха при осуществлении перевозок пассажиров и грузов, в том числе опасных грузов;
16) контроль за соблюдением допустимых параметров автотранспортных средств, предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан;
17) контроль за соблюдением нормативов содержания загрязняющих веществ в выбросах при эксплуатации автотранспортных средств в сфере перевозок пассажиров и грузов, в том числе опасных грузов.
Должностные лица уполномоченного органа при осуществлении транспортного контроля должны носить форменную одежду и предъявлять по требованию служебные удостоверения.
Уполномоченный государственный орган взаимодействует с центральными и местными исполнительными органами, принимает совместные меры контроля, обеспечивает взаимный обмен информацией.
Государственные органы обязаны оказывать содействие уполномоченному государственному органу в выполнении задач по осуществлению транспортного контроля за обеспечением безопасности в области транспорта в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
18) контроль за выполнением полетов воздушными судами физических и юридических лиц, относящихся к сфере гражданской авиации, в соответствии с основными правилами полетов в воздушном пространстве Республики Казахстан;
19) контроль за обеспечением организациями гражданской авиации установленных требований и норм по вопросам профессиональной подготовки и состояния здоровья авиационного персонала;
20) контроль за поддержанием норм летной годности гражданских воздушных судов организациями гражданской авиации;
21) контроль за соответствием требованиям летной и технической эксплуатации авиационной техники и средств ее наземного обслуживания;
22) контроль за содержанием объектов аэродромов (вертодромов) и взлетно-посадочных площадок;
23) контроль за осуществлением маркировки объектов в районе аэродрома гражданской авиации;
24) контроль за осуществлением международных воздушных перевозок;
25) контроль за обеспечением авиационной безопасности;
26) контроль за обеспечением недискриминационного доступа перевозчиков к услугам магистральной железнодорожной сети;

27) тасымалдаушылардың, жүк жөнелтушiлердiң, контрагенттердiң және басқа да тұлғалардың бәсеке кiрме жолдары жоқ кiрме жолдардың қызмет көрсетулерiне кемсiтiлмеген қол жетiмдiлiгiн қамтамасыз етуге бақылауды;
28) жеке және заңды тұлғалардың темiржол көлiгiнiң жұмыс iстеу тәртiбiн айқындайтын нормативтiк құқықтық актiлердi, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын сақтауын, оларды бұзушылықтарды анықтау және жолын кесу жөнiнде шаралар қолданылуын бақылауды қамтиды.";
3) мынадай мазмұндағы 25-1 және 25-2-баптармен толықтырылсын:
"25-1-бап. Тексерудi жүзеге асырудың кезеңдiлiгi мен түрлерi
1. Тексерудiң түрлерi:
жоспарлы - алдыңғы тексерулерге қатысты Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген уақыт аралығы ескерiлiп жүргiзiлетiн, уәкiлеттi мемлекеттiк орган алдын ала жоспарлаған тексеру;
жоспардан тыс - жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерiнiң бұзылуы туралы өтiнiштерде және өзге де ақпаратта жазылған фактiлер бойынша жеке адамдардың өмiрi мен денсаулығына, қоршаған ортаға, қоғамдық тәртiпке, ұлттық қауiпсiздiкке төнген қауiп-қатердi дереу жоюды талап ететiн қалыптасқан әлеуметтiк-экономикалық жағдайға, Қазақстан Республикасы заңнамасын бұзушылық белгiлерiнiң тiкелей анықталуына байланысты, сондай-ақ жоспарлы тексеру нәтижесiнде анықталған бұзушылықтарды жою туралы талаптардың орындалуын бақылау мақсатында тағайындалатын тексеру;
қарсы - егер тексеру жүргiзген кезде мемлекеттiк органдарда үшiншi тұлғаларға байланысты қосымша ақпарат алу қажеттiгi туындаған жағдайда осы тұлғаларға қатысты жүргiзiлетiн тексеру;
рейдтiк - көлiк қозғалысының қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету және лицензия, тiркеу және өзге де рұқсат құжаттарының болуы, сондай-ақ мемлекеттiк органның бақылау объектiсi болып табылатын бақылау құралдарын қолданудың дұрыстығы нысанасына жүргiзiлетiн тексеру.
2. Тексеру жүргiзу Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген жағдайларды қоспағанда, тасымалдаушының және көлiк кәсiпорнының қызметiн кiдiртпеуге тиiс.
Уәкiлеттi мемлекеттiк орган заңды тұлғаның өзiне тексеру жүргiзiлу-жүргiзiлмеуiне қарамастан, заңды тұлғаның құрылымдық бөлiмшелерiн тексеруге құқылы.
25-2-бап. Тексеру жүргiзудiң мерзiмдерi
1. Тексерулер жүргiзу мерзiмi, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгiленбесе, акт табыс етiлген кезден бастан күнтiзбелiк отыз күннен аспауға тиiс.
2. Құрылымдық бөлiмшесi бар заңды тұлғаға тексеру жүргiзу кезiнде уәкiлеттi мемлекеттiк орган тексеру жүргiзу мерзiмiн күнтiзбелiк он бес күнге дейiн ұзартуы мүмкiн.

27) контроль за обеспечением недискриминационного доступа перевозчиков, грузоотправителей, контрагентов и других лиц к услугам подъездных путей, не имеющих конкурентного подъездного пути;
28) контроль за соблюдением физическими и юридическими лицами нормативных правовых актов, международных договоров Республики Казахстан, определяющих порядок функционирования железнодорожного транспорта, выявление и принятие мер по пресечению их нарушений.";
3) дополнить статьями 25-1 и 25-2 следующего содержания:
"Статья 25-1. Периодичность и виды осуществления проверок
1. Виды проверок:
плановая - проверка, запланированная уполномоченным государственным органом, проводимая с учетом установленных законами Республики Казахстан временных интервалов по отношению к предшествующим проверкам;
внеплановая - проверка, назначаемая в связи со сложившейся социально-экономической ситуацией, требующей немедленного устранения угрозы жизни и здоровью физических лиц, окружающей среде, общественному порядку, национальной безопасности, по фактам, изложенным в обращениях и иной информации о нарушениях прав и законных интересов физических и юридических лиц, непосредственным выявлением признаков нарушений законодательства Республики Казахстан, а также в целях контроля исполнения требований об устранении выявленных нарушений в результате плановой проверки;
встречная - проверка, проводимая в отношении третьих лиц в случае, если при проведении проверки у государственных органов возникает необходимость в получении дополнительной информации, связанной с указанными лицами;
рейдовая - проверка на предмет обеспечения безопасности движения транспорта и наличия лицензии, регистрационных и иных разрешительных документов, а также правильности применения контрольного оборудования, являющегося объектом контроля государственного органа.
2. Проведение проверки не должно приостанавливать деятельность перевозчика и транспортного предприятия, за исключением случаев, установленных законами Республики Казахстан.
Уполномоченный государственный орган вправе проверять структурные подразделения юридического лица независимо от проведения проверки самого юридического лица.
Статья 25-2. Сроки проведения проверок
1. Срок проведения проверок не должен превышать тридцать календарных дней с момента вручения акта, если иное не установлено законами Республики Казахстан.
2. При проведении проверки юридического лица, имеющего структурное подразделение, срок проведения проверки может быть продлен уполномоченным государственным органом до пятнадцати календарных дней.

3. Арнайы зерттеулер, сынақтар, сараптамалар жүргiзу қажет болған ерекше жағдайларда, сондай-ақ тексерудiң елеулi көлемiне байланысты мемлекеттiк бақылау органының басшысы (не оны ауыстыратын адам) тексеру жүргiзу мерзiмiн құрылымдық бөлiмшесi жоқ заңды тұлғалар үшiн күнтiзбелiк жиырма күнге дейiн және құрылымдық бөлiмшесi бар заңды тұлғалар үшiн күнтiзбелiк отыз күнге дейiн ұзартуы мүмкiн.
4. Тексеру жүргiзу мерзiмiн мемлекеттiк орган тасымалдаушыға уәкiлеттi органның құжаттарды ұсыну туралы талаптарын табыс ету мен тасымалдаушының тексеру жүргiзу кезiнде сұратылған құжаттарды ұсыну кездерi уақыт кезеңiнде, сондай-ақ уәкiлеттi мемлекеттiк органның сауалы бойынша мәлiметтер мен құжаттар алу кезiнде құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы статистикалық есептiлiктi өз құзыретi шегiнде жүзеге асыратын уәкiлеттi мемлекеттiк органды хабардар ете отырып, тексеру жүргiзу мерзiмiн тоқтата тұру немесе жаңғырту туралы акт шығару арқылы тоқтата тұрады немесе жаңғыртады.
5. Көлiк саласындағы шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, жылына бiр реттен жиi тексерiлуге жатпайды.".
11. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 2, 184-құжат; N 15, 281-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 5, 58-құжат; N 13-14, 205-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж.,
N 11-12, 176-құжат; N 17-18, 224-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 9, 86-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 5, 31-құжат;
N 10, 51-құжат; N 11, 56, 67-құжаттар; N 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; N 15, 86-құжат; N 16, 91-құжат; N 23, 140-құжат; 2005 ж., N 7-8, 24-құжат; N 14, 58-құжат):
1) 41-баптың бiрiншi бөлiгiнiң төртiншi абзацындағы "инспекциялау (тексеру)" деген сөздер "тексеру" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 44-бапта:
атауындағы "инспекциялау (тексеру)" деген сөздер "тексеру" деген сөзбен ауыстырылсын;
мәтiндегi "инспекциялауды", "инспекция", "инспекциялаушы органға", "инспекциялау", "Инспекциялауды" деген сөздер тиiсiнше "тексерудi", "тексеру", "тексерушi органға", "тексеру", "тексерудi" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақтың екiншi бөлiгiндегi "уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес" деген сөздер алып тасталсын;
3) 48-баптың 1-тармағының н) тармақшасындағы "инспекция" деген сөз "тексеру" деген сөзбен ауыстырылсын;

3. В исключительных случаях при необходимости проведения специальных исследований, испытаний, экспертиз, а также в связи со значительным объемом проверки руководителем органа государственного контроля (либо лицом, его замещающим) срок проведения проверки может быть увеличен до двадцати календарных дней для юридического лица, не имеющего структурного подразделения, и до тридцати календарных дней для юридического лица, имеющего структурное подразделение.
4. Срок проведения проверки приостанавливается или возобновляется государственным органом путем вынесения акта о приостановлении или возобновлении срока проведения проверки с уведомлением государственного органа, осуществляющего в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов, на период времени между моментами вручения перевозчику требований уполномоченного органа о представлении документов и представления перевозчиком запрашиваемых при проведении проверки документов, а также на момент получения сведений и документов по запросу уполномоченного органа.
5. Субъекты малого предпринимательства в сфере транспорта подлежат проверке не чаще одного раза в год, если иное не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан.".
11. В Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 г. "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 15-16, ст. 106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 184; N 15, ст. 281; N 19, ст. 370; 1997 г., N 5, ст. 58; N 13-14, ст. 205; N 22, ст. 333; 1998 г., N 11-12, ст. 176; N 17-18, ст. 224; 1999 г., N 20, ст. 727; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 22, ст. 408; 2001 г., N 8, ст. 52; N 9, ст. 86; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 5, ст. 31; N 10, ст. 51; N 11, ст. 56, 67; N 15, ст. 138, 139; 2004 г., N 11-12, ст. 66; N 15, ст. 86; N 16, ст. 91; N 23, ст. 140; 2005 г., N 7-8, ст. 24; N 14, ст. 55, 58):
1) в абзаце четвертом части первой статьи 41 слова "инспектирования (проверок)" заменить словом "проверок";
2) в статье 44:
в заголовке слова "Инспектирование (проверка)" заменить словом "Проверка";
в тексте слова "Инспектирование", "инспектирования", "инспектирующему органу", "инспектирование" заменить соответственно словами "Проверка", "проверки", "проверяющему органу", "проверку";
в части второй пункта 1 слова "в соответствии с нормативными правовыми актами уполномоченного органа" исключить;
3) в подпункте н) пункта 1 статьи 48 слово "инспектирования" заменить словом "проверки";

4) 74-4-баптың 1-тармағының 3) тармақшасындағы "тарату комиссияларының" деген сөздердiң алдынан "Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен" деген сөздермен толықтырылсын.
12. "Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары туралы" 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 23, 154-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж,.
N 7, 79-құжат; N 12, 184-құжат; 1998 ж., N 17-18, 225-құжат; N 23, 416-құжат; N 24, 436-құжат; 1999 ж., N 8, 233, 247-құжаттар; N 23, 920-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; 2001 ж., N 13-14, 174-құжат;
N 17-18, 245-құжат; N 20, 257-құжат; N 23, 309-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 12, 82-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат;
N 24, 155-құжат):
1) 2-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 8-1), 8-2) және 8-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"8-1) есiрткi құралдарының, психотроптық заттардың, прекурсорлардың айналымын мемлекеттiк бақылау;
8-2) азаматтық және қызметтiк қаруды және оның оқ-дәрiлерiн мемлекеттiк бақылау;
8-3) күзет қызметiн, сондай-ақ күзет дабылы құралдарын монтаждауды, орнатуды және техникалық қызмет көрсетудi жүзеге асыратын субъектiлердiң қызметiн мемлекеттiк бақылау;";
2) мынадай мазмұндағы 11-1 және 11-2-баптармен толықтырылсын:
"11-1-бап. Iшкi iстер органдарының жеке және заңды
тұлғалардың қызметiн мемлекеттiк бақылауы
1. Жеке және заңды тұлғалардың қызметiн мемлекеттiк бақылау Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тексеру жүргiзу арқылы жүзеге асырылады.
2. Iшкi iстер органдарының лауазымды адамдары тексерудi жеке және заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауы мақсатында жүзеге асырады.
3. Тексерулер мынадай түрлерге бөлiнедi:
жоспарлы - алдыңғы тексерулерге қатысты Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген уақыт аралығы ескерiлiп жүргiзiлетiн, уәкiлеттi орган алдын ала жоспарлаған тексеру;
жоспардан тыс - жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерiнiң бұзылуы туралы өтiнiштерде және өзге де ақпаратта жазылған фактiлер бойынша жеке адамдардың өмiрi мен денсаулығына, қоршаған ортаға, қоғамдық тәртiпке, ұлттық қауiпсiздiкке төнген қауiп-қатердi дереу жоюды талап ететiн қалыптасқан әлеуметтiк-экономикалық жағдайға, Қазақстан Республикасы заңнамасын бұзушылық белгiлерiнiң тiкелей анықталуына байланысты, сондай-ақ жоспарлы тексеру нәтижесiнде анықталған бұзушылықтарды жою туралы талаптардың орындалуын бақылау мақсатында тағайындалатын тексеру;
қарсы - тексерiлетiн кәсiпкерлiк субъектiсi шарттық мiндеттемелерi не өзге де құқықтық қатынастары болған жеке немесе заңды тұлғаға қатысты ұсынылған ақпараттың дұрыстығын қайта тексеру не қосымша ақпарат алу мақсатында iшкi iстер органы жоспардан тыс тәртiппен жүргiзетiн тексеру;
рейдтiк - iшкi iстер органдары айналымын бақылауды жүзеге асыратын құралдар мен заттардың айналымы саласында нормативтiк құқықтық актiлердiң жекелеген талаптарын кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң сақтауы мәселелерi бойынша бiрнеше субъектiлердiң қызметiн бiр мезгiлде қамтитын тексеру.

4) подпункт 3) пункта 1 статьи 74-4 дополнить словами "в порядке, установленном законами Республики Казахстан".
12. В Закон Республики Казахстан от 21 декабря 1995 г. "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 23, ст. 154; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 7, ст. 79; N 12, ст. 184; 1998 г., N 17-18, ст. 225; N 23, ст. 416; N 24, ст. 436; 1999 г., N 8, ст. 233, 247; N 23, ст. 920; 2000 г., N 3-4, ст. 66; 2001 г., N 13-14, ст. 174; N 17-18, ст. 245; N 20, ст. 257; N 23, ст. 309; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 12, ст. 82; 2004 г., N 23, ст. 142; N 24, ст. 155):
1) пункт 1 статьи 2 дополнить подпунктами 8-1), 8-2) и 8-3) следующего содержания:
"8-1) государственный контроль за оборотом наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров;
8-2) государственный контроль гражданского и служебного оружия и боеприпасов к нему;
8-3) государственный контроль за деятельностью субъектов, осуществляющих охранную деятельность, а также монтаж, наладку и техническое обслуживание средств охранной сигнализации;";
2) дополнить статьями 11-1 и 11-2 следующего содержания:
"Статья 11-1. Государственный контроль органов внутренних
дел за деятельностью физических и юридических лиц
1. Государственный контроль за деятельностью физических и юридических лиц осуществляется путем проведения проверок в соответствии с законами Республики Казахстан.
2. Должностные лица органов внутренних дел осуществляют проверки физических и юридических лиц в целях соблюдения ими требований законодательства Республики Казахстан.
3. Проверки подразделяются на следующие виды:
плановая - проверка, заранее запланированная органом внутренних дел, проводимая с учетом установленных законами Республики Казахстан временных интервалов;
внеплановая - проверка, назначаемая в связи со сложившейся социально-экономической ситуацией, требующей немедленного устранения угрозы жизни и здоровью физических лиц, окружающей среде, общественному порядку, национальной безопасности, по фактам, изложенным в обращениях и иной информации о нарушениях прав и законных интересов физических и юридических лиц, непосредственным выявлением признаков нарушений законодательства Республики Казахстан, а также в целях контроля исполнения требований об устранении выявленных нарушений в результате плановой проверки;
встречная - проверка, проводимая органом внутренних дел во внеплановом порядке в целях перепроверки достоверности предоставленной либо получения дополнительной информации в отношении физического или юридического лица, с которым проверяемый субъект предпринимательства имел договорные обязательства либо иные правовые отношения;
рейдовая - проверка, охватывающая одновременно деятельность нескольких субъектов предпринимательства по вопросам соблюдения ими отдельных требований нормативных правовых актов в области оборота предметов и веществ, контроль за оборотом которых осуществляют органы внутренних дел.

4. Тексерулердi жүргiзу үшiн негiздемелер:
1) басқа мемлекеттiк органдардан келiп түскен материалдар;
2) азаматтық және қызметтiк қару-жарақ пен оның патрондарының, азаматтық пиротехникалық заттар мен оларды қолдана отырып жасалған бұйымдардың, жарылғыш заттардың, түрлi-түстi бейнелеудегi көбейту-көшiру техникасының, улы, радиоактивтi, психотроптық заттардың, есiрткi құралдары мен прекурсорлардың айналымы саласында жұмыс iстейтiн жеке және заңды тұлғалардың, сондай-ақ штемпель-граверлiк кәсiпорындардың қызметiн мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру жөнiндегi iшкi iстер органдарының жұмыс жоспары болып табылады.
5. Күзет қызметiн, күзет дабылы құралдарын жобалауды, монтаждауды, жөнге келтiрудi және оларға техникалық қызмет көрсетудi, азаматтық және қызметтiк қару-жарақ пен оның патрондарының, азаматтық пиротехникалық заттар мен оларды қолдана отырып жасалған бұйымдардың, жарылғыш заттардың, түрлi-түстi бейнелеудегi көбейту-көшiру техникасының, улы, радиоактивтiк, психотроптық заттардың, есiрткi құралдары мен прекурсорлардың айналымымен байланысты қызметтi жүзеге асыратын кәсiпкерлiк субъектiлерi, сондай-ақ штемпель-граверлiк кәсiпорындар жедел-алдын алу iс-шараларын жүргiзу кезеңiнде iшкi iстер органы жүргiзетiн тексерулердi қоспағанда, әрi кеткенде үш айда бiр рет тексерiледi.
6. Тексерулер iшкi iстер органының тексеру тағайындау туралы актiсiнiң негiзiнде жүргiзiледi.
Тексеру тағайындау туралы актiде:
1) актiнiң нөмiрi мен күнi;
2) мемлекеттiк органның атауы;
3) тексеру жүргiзуге уәкiлеттi адамның (адамдардың) тегi, аты, әкесiнiң аты және лауазымы;
4) тексерiлетiн кәсiпкерлiк субъектiсiнiң атауы немесе тексеру жүргiзу тағайындалған жеке кәсiпкердiң тегi, аты, әкесiнiң аты, оның орналасқан жерi, салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi;
5) тағайындалған тексерудiң нысанасы;
6) тексеру басталған және аяқталған күн;
7) тексеру жүргiзудiң құқықтық негiздерi, оның iшiнде мiндеттi талаптары тексерiлуге тиiс нормативтiк құқықтық актiлер;
8) тексерiлетiн кезең;
9) актiге қол қоюға уәкiлеттi адамның қолы және мемлекеттiк органның мөрi көрсетiледi.
7. Тексеру тағайындау туралы акт құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласында өз құзыретi шегiнде статистикалық қызметтi жүзеге асыратын мемлекеттiк органда мiндеттi түрде тiркеледi.
8. Кәсiпкерлiк субъектiлерi шетелдiк жұмыс күшiн тарту ережелерiнiң сақталуы бөлiгiнде алдағы тексеру туралы хабардар етiлмейдi.
9. Тексеру үшiн объектiге келген iшкi iстер органдарының қызметкерлерi:

4. Основаниями для проведения проверок являются:
1) материалы, поступившие из других государственных органов;
2) план работы органов внутренних дел по осуществлению государственного контроля за деятельностью физических и юридических лиц, занятых в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением, взрывчатых веществ, множительно-копировальной техники цветного изображения, ядовитых радиоактивных, психотропных веществ, наркотических средств и прекурсоров, а также штемпельно-граверных предприятий.
5. Субъекты предпринимательства, осуществляющие охранную деятельность, проектирование, монтаж, наладку и техническое обслуживание средств охранной сигнализации, деятельность, связанную с оборотом гражданского и служебного оружия и патронов к нему, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением, взрывчатых веществ, множительно-копировальной техники цветного изображения, ядовитых, радиоактивных, психотропных веществ, наркотических средств и прекурсоров, а также штемпельно-граверные предприятия проверяются не чаще одного раза в три месяца, за исключением проверок, проводимых органами внутренних дел в период проведения оперативно-профилактических мероприятий.
6. Проверка проводится на основании акта о назначении проверки органом внутренних дел.
В акте о назначении проверки указываются:
1) номер и дата акта;
2) наименование государственного органа;
3) фамилия, имя, отчество и должность лица (лиц), уполномоченного на проведение проверки;
4) наименование проверяемого субъекта предпринимательства или фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя, в отношении которого назначено проведение проверки, его место нахождения, регистрационный номер налогоплательщика;
5) предмет назначенной проверки;
6) дата начала и окончания проверки;
7) правовые основания проведения проверки, в том числе нормативные правовые акты, обязательные требования которых подлежат проверке;
8) проверяемый период;
9) подпись лица, уполномоченного подписывать акты, и печать государственного органа.
7. Акт о назначении проверки в обязательном порядке регистрируется в государственном органе, осуществляющем в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов.
8. Субъекты предпринимательства не уведомляются о предстоящей проверке в части соблюдения правил привлечения иностранной рабочей силы.
9. Сотрудники органов внутренних дел, прибывшие для проверки на объект, обязаны предъявить:

1) құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласында өз құзыретi шегiнде статистикалық қызметтi жүзеге асыратын мемлекеттiк басқару органында тiркелгенi туралы белгiсi бар, тексеру тағайындау туралы актiнi;
2) қызметтiк куәлiктi;
3) қажет болған жағдайда, құзыреттi органның режимдiк объектiлерге кiруге рұқсатын;
4) iшкi iстер органының басшысы бекiткен тексеру жоспарын;
5) объектiге кiру үшiн қажет болатын медициналық рұқсатты көрсетуге мiндеттi.
10. Тексерiлетiн жеке кәсiпкерлiк субъектiсiне тексеру тағайындау туралы актiнi тапсырған кез тексерудiң басталуы болып есептеледi.
11. Тексеру тағайындау туралы актiнi қабылдаудан бас тартылған немесе iшкi iстер органдары қызметкерлерiнiң тексеру жүргiзуге қажеттi материалдарды пайдалануына кедергi келтiрiлген жағдайда хаттама жасалады. Хаттамаға iшкi iстер органының қызметкерi және кәсiпкерлiк субъектiсiнiң басшысы не өзге лауазымды адамы қол қояды.
Тексеру тағайындау туралы актiнi алудан бас тарту тексерудiң күшiн жою үшiн негiз болып табылмайды.
12. Тексерудi тексеру тағайындау туралы актiде көрсетiлген iшкi iстер органының қызметкерi (қызметкерлерi) ғана жүргізе алады.
13. Тексеру жүргiзу мерзiмi күнтiзбелiк отыз күннен аспауға тиiс, арнайы зерттеулер (сынаулар) мен сараптамалар жүргізу қажет болған ерекше жағдайларда, сондай-ақ тексерудiң көлемi елеулi болуына байланысты iшкi iстер органының басшысы (не оны ауыстыратын адам) тексеру жүргiзу мерзiмiн ұзартуы мүмкiн, бiрақ бұл күнтiзбелiк отыз күннен аспауға тиiс.
Тексеру жүргiзу мерзiмiнiң барысы тоқтата тұру туралы акт шығару арқылы, құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы статистикалық қызметтi өз құзыретi шегiнде жүзеге асыратын уәкiлеттi органды хабардар ете отырып, белгiлi уақыт кезеңiне не белгiсiз уақытқа тоқтатыла тұруы мүмкiн.
Белгiсiз уақытқа тоқтатыла тұрған тексеру, құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы статистикалық қызметтi өз құзыретi шегiнде жүзеге асыратын уәкiлеттi органды хабардар ете отырып, тексеру жүргiзу мерзiмiн қайта бастау туралы акт шығару арқылы қайта басталады. Тексеру жүргiзу мерзiмiнiң барысы тексерудi қайта бастау туралы акт шығарылған күннен бастап жалғасады.
Тексеру тағайындау туралы бiр акт негiзiнде бiр ғана тексеру жүргізіледі.
14. Тексеру тағайындау туралы акт тек қана бiр жеке кәсiпкерлiк субъектiсiне ресiмделедi.
15. Зерттеулер (сынаулар), сараптамалар жүргiзу үшiн өнiм үлгiлерiн (сынамалар) iрiктеп алу Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүргiзiледi.

1) акт о назначении проверки с отметкой о регистрации в государственном органе, осуществляющем в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов;
2) служебное удостоверение;
3) при необходимости разрешение компетентного органа на посещение режимных объектов;
4) план проверки, утвержденный руководителем органа внутренних дел;
5) медицинский допуск, наличие которого необходимо для посещения объектов.
10. Началом проведения проверки считается момент вручения проверяемому субъекту предпринимательства акта о назначении проверки.
11. В случае отказа в принятии акта о назначении проверки или воспрепятствования доступу сотрудников органов внутренних дел к материалам, необходимым для проведения проверки, составляется протокол. Протокол подписывается сотрудником органа внутренних дел и руководителем либо иным должностным лицом субъекта предпринимательства.
Отказ от получения акта о назначении проверки не является основанием для отмены проверки.
12. Проверка может проводиться только тем сотрудником (сотрудниками) органа внутренних дел, который указан (которые указаны) в акте о назначении проверки.
13. Срок проведения проверки не должен превышать тридцать календарных дней, в исключительных случаях, при необходимости проведения специальных исследований (испытаний) и экспертиз, а также в связи со значительным объемом проверки руководителем органа внутренних дел (либо лицом, его замещающим), срок проведения проверки может быть продлен, но не более чем на тридцать календарных дней.
Течение срока проведения проверки может приостанавливаться на период времени либо на неопределенное время путем вынесения акта о приостановлении срока с уведомлением государственного органа, осуществляющего в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов.
Приостановленная на неопределенное время проверка возобновляется путем вынесения акта о возобновлении срока проведения проверки с уведомлением государственного органа, осуществляющего в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов. Течение срока проведения проверки продолжается со дня вынесения акта о ее возобновлении.
На основании одного акта о назначении проверки может проводиться только одна проверка.
14. Акт о назначении проверки оформляется на одного субъекта частного предпринимательства.
15. Отборы образцов (проб) продукции для проведения исследований (испытаний), экспертизы проводятся в соответствии с законами Республики Казахстан.

16. Тексеру нәтижелерi бойынша тексеру жүргiзген iшкi iстер органының қызметкерi екi дана етiп тексеру нәтижелерi туралы акт жасайды.
Тексеру нәтижелерi туралы актiде:
1) актiнiң жасалған күнi, уақыты және орны;
2) тексеру жүргiзген iшкi iстер органы бөлiмшесiнiң атауы;
3) тексеру жүргiзуге негіз болған тексеру тағайындау туралы актiнiң күнi мен нөмiрi;
4) тексеру жүргiзген адамның (адамдардың) тегi, аты, әкесiнiң аты және лауазымы;
5) тексерiлетiн кәсiпкерлiк субъектiсiнiң атауы немесе тексеру жүргiзу кезiнде қатысқан дара кәсiпкердiң тегi, аты, әкесiнiң аты, заңды тұлға өкiлiнiң немесе дара кәсiпкер өкiлiнiң тегi, аты, әкесiнiң аты, лауазымы;
6) тексеру жүргiзу күнi, орны және мерзiмi;
7) тексеру нәтижелерi туралы, оның iшiнде анықталған бұзушылықтар, олардың сипаты туралы мәлiметтер;
8) дара кәсiпкердiң немесе заңды тұлға өкiлiнiң, сондай-ақ тексеру жүргiзу кезiнде қатысқан адамдардың актiмен танысқаны немесе танысудан бас тартқаны, олардың қолы немесе қол қоюдан бас тартуы туралы мәлiметтер;
9) тексеру жүргiзген лауазымды адамның (адамдардың) қолы көрсетiледi.
Тексеру нәтижелерi туралы актiге өнiмнiң үлгiлерiн (сынамаларын) iрiктеп алу, қоршаған орта объектiлерiн зерттеу туралы актiлер, жүргiзiлген зерттеулер (сынаулар) мен сараптамалардың хаттамалары (қорытындылары) және тексеру нәтижелерiмен байланысты басқа да құжаттар немесе олардың көшiрмелерi қоса берiлуi мүмкiн.
17. Тексеру жүргiзу нәтижелерi туралы актiнiң нысанын Iшкi iстер министрлiгi белгiлейдi.
18. Тексеру нәтижелерi бойынша ескертпелер және (немесе) қарсылықтар болған жағдайда кәсiпкерлiк субъектiсiнiң басшысы немесе дара кәсiпкер немесе олардың өкiлдерi оларды жазбаша түрде жазып көрсетедi.
Ескертпелер және (немесе) қарсылықтар тексеру нәтижелерi туралы актiге қоса тiркелуi мүмкiн, ол туралы тиiстi белгi жасалады.
19. Кәсiпкерлiк субъектiсiндегi құжаттардың түпнұсқасын қоспағанда, тексеру нәтижелерi туралы актiнiң бiр данасы қосымшаларының көшiрмелерiмен қоса танысу және анықталған кемшiлiктердi жою жөнiнде шаралар қабылдау және өзге де iс-әрекеттер жасау үшiн кәсiпкерлiк субъектiсiнiң басшысына немесе дара кәсiпкерге немесе олардың өкiлдерiне тапсырылады.
11-2-бап. Жоспардан тыс тексерулер
Уәкiлеттi лауазымды адам бұзушылық жасалған кезде оны тiкелей анықтаған және дәлелдердi бекiту үшiн шұғыл iс-қимылдар жүргiзу қажет болған жағдайда тексеру тағайындау туралы акт келесi жұмыс күнiнен кешiктiрiлмей құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы статистикалық есептiлiктi өз құзыретi шегiнде жүзеге асыратын мемлекеттiк органның аумақтық органдарына табыс етiледi.".

16. По результатам проверки сотрудником органа внутренних дел, осуществляющим проверку, составляется акт о результатах проверки в двух экземплярах.
В акте о результатах проверки указываются:
1) дата, время и место составления акта;
2) наименование подразделения органа внутренних дел, проводившего проверку;
3) дата и номер акта о назначении проверки, на основании которого проведена проверка;
4) фамилия, имя, отчество и должность лица (лиц), проводившего проверку;
5) наименование проверяемого субъекта предпринимательства или фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя, фамилия, имя, отчество, должность представителя юридического лица или представителя индивидуального предпринимателя, присутствовавших при проведении проверки;
6) дата, место и период проведения проверки;
7) сведения о результатах проверки, в том числе о выявленных нарушениях, об их характере;
8) сведения об ознакомлении или отказе в ознакомлении с актом индивидуального предпринимателя или представителя юридического лица, а также лиц, присутствовавших при проведении проверки, их подписи или отказе от подписи;
9) подпись должностного лица (лиц), проводившего проверку.
К акту о результатах проверки могут прилагаться акты об отборе образцов (проб) продукции, обследовании объектов окружающей среды, протоколы (заключения) проведенных исследований (испытаний) и экспертиз и другие документы или их копии, связанные с результатами проверки.
17. Форма акта результата проведения проверок устанавливается Министерством внутренних дел.
18. В случае наличия замечаний и (или) возражений по результатам проверки руководитель субъекта предпринимательства или индивидуальный предприниматель, или их представители излагают их в письменном виде.
Замечания и (или) возражения могут прилагаться к акту о результатах проведения проверки, о чем делается соответствующая отметка.
19. Один экземпляр акта о результатах проверки с копиями приложений, за исключением копий документов, имеющихся в оригинале у субъекта предпринимательства, вручается руководителю субъекта предпринимательства или индивидуальному предпринимателю, или их представителям для ознакомления и принятия мер по устранению выявленных нарушений и других действий.
Статья 11-2. Внеплановые проверки
В случаях обнаружения уполномоченным должностным лицом нарушения непосредственно в момент его совершения и необходимости проведения неотложных действий для закрепления доказательств акт о назначении проверки представляется в территориальные органы государственного органа, осуществляющего в пределах своей компетенции статистическую отчетность в области правовой статистики и специальных учетов, не позднее следующего рабочего дня.".

13. "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 1996 жылғы 27 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 2, 182-құжат; 1999 ж., N 11, 357-құжат; N 21, 787-құжат; 2003 ж., N 11, 56-құжат; 2004 ж., N 22, 131-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 16, 70-құжат):
мынадай мазмұндағы 70-2-баппен толықтырылсын:
"70-2-бап. Жер қойнауын пайдаланушылардың келiсiм-шарт
талаптарын сақтау мәселелерi бойынша тексерулер
Құзыреттi орган жер қойнауын пайдаланушыны алдын ала хабардар ете отырып, жер қойнауын пайдаланушының келiсiм-шарт талаптарын сақтауын бақылау мақсатында тексеру жүргiзуге құқылы.
Жер қойнауын пайдаланушыларды тексерудi құзыреттi орган жеке немесе басқа мемлекеттiк органдарды тарта отырып жүргiзуi мүмкiн.".
14. "Өрт қауiпсiздiгi туралы" 1996 жылғы 22 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 18, 368-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; 1999 ж., N 20, 728-құжат; N 23, 931-құжат; 2000 ж., N 6, 142-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 14, 112-құжат; N 24, 177-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
1) 1-бапта:
1) төртiншi абзац жаңа редакцияда жазылсын:
"мемлекеттiк өрт бақылау - өрт қауiпсiздiгi талаптарының сақталуын бақылау және оларды бұзушылықтың алдын алу мақсатында өртке қарсы қызмет органдарының лауазымды тұлғалары жүзеге асыратын қызмет түрi;";
тоғызыншы абзацтағы "күштер мен құралдардың" деген сөздер "өрт сөндiру органының және оның облыстардағы (республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы) филиалдарының күштерi мен құралдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы он бесiншi абзацпен толықтырылсын:
"уәкiлеттi орган - өрт қауiпсiздiгi саласында мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын мемлекеттiк орган (бұдан әрi - уәкiлеттi орган).";
2) 4-баптың екiншi бөлiгiндегi "және бақылайтын" деген сөздер алып тасталсын;
3) 2-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттiк органдардың өрт қауiпсiздiгi саласындағы құзыретi";
4) 5-бапта:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-бап. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң құзыретi";
екiншi абзацтағы "бiрыңғай" деген сөз алып тасталып, "әзiрлейдi" деген сөзден кейiн "және оларды iске асыруды қамтамасыз етедi;" деген сөздермен толықтырылсын;
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"өрттi және оның салдарын мемлекеттiк есепке алу тәртiбiн айқындайды;";
мынадай мазмұндағы он бiрiншi абзацпен толықтырылсын:
"өртке қарсы қызмет мiндетті түрде құрылатын ұйымдар мен объектiлердiң тiзбесiн бекiтедi.";
5) 6-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:

13. В Закон Республики Казахстан от 27 января 1996 г. "О недрах и недропользовании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 182; 1999 г., N 11, ст. 357; N 21, ст. 787; 2003 г., N 11, ст. 56; 2004 г., N 22, ст. 131; N 23, ст. 142; 2005 г., N 16, ст. 70):
дополнить статьей 70-2 следующего содержания:
"Статья 70-2. Проверки по вопросам соблюдения
недропользователями условий контракта
Компетентный орган вправе с предварительным уведомлением недропользователя проводить проверки в целях контроля за соблюдением недропользователем условий контрактов.
Проверки недропользователей могут проводиться компетентным органом самостоятельно либо с привлечением других государственных органов.".
14. В Закон Республики Казахстан от 22 ноября 1996 г. "О пожарной безопасности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 18, ст. 368; 1998 г., N 23, ст. 416; 1999 г., N 20, ст. 728; N 23, ст. 931; 2000 г., N 6, ст. 142; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 14, ст. 112; N 24, ст. 177; 2004 г., N 23, ст. 142):
1) в статье 1:
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"государственный пожарный контроль - вид деятельности, осуществляемый должностными лицами органов противопожарной службы в целях контроля за соблюдением требований пожарной безопасности и пресечения их нарушений";
абзац девятый после слов "сил и средств" дополнить словами "органа пожаротушения и его филиалов в областях (городе республиканского значения, столице)";
дополнить абзацем пятнадцатым следующего содержания:
"уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области пожарной безопасности (далее - уполномоченный орган).";
2) в части второй статьи 4 слова "и контролирующие" исключить;
3) заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Компетенция государственных органов в области пожарной безопасности";
4) в статье 5:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 5. Компетенция Правительства Республики Казахстан";
в абзаце втором слова "основные направления единой" заменить словами "и обеспечивает реализацию основных направлений";
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"определяет порядок государственного учета пожаров и их последствий;";
дополнить абзацем одиннадцатым следующего содержания:
"утверждает перечень организаций и объектов, на которых в обязательном порядке создается противопожарная служба.";
5) в статье 6:
заголовок изложить в следующей редакции:

"6-бап. Уәкiлеттi органның құзыретi";
бiрiншi бөлiк алып тасталсын;
екiншi бөлiкте:
3) тармақшадағы "қадағалауын" деген сөз "бақылауын" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) өрт қауiпсiздiгi саласындағы сертификаттауды жүзеге асырады;";
мынадай мазмұндағы 10) және 11) тармақшалармен толықтырылсын:
"10) әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзудi жүзеге асыруды бақылайды;
11) объектiлер құрылысына өрт қауiпсiздiгiнiң талаптарын белгiлейтiн стандарттардың, нормалар мен ережелердiң жобаларын келiседi.";
6) 9 және 9-1-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"9-бап. Өртке қарсы қызмет органдарының мәртебесi және
олардың мiндеттерi
Өртке қарсы қызмет органдары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өрттiң алдын алуды, өрт қауiпсiздiгi жағдайын бақылауды және өрт сөндiрудi жүзеге асыратын арнайы мемлекеттiк орган болып табылады.
Өртке қарсы қызмет органдарының құрамына: басқару органы, күштер мен құралдар, оның iшiнде өрттiң алдын алуды және оны сөндiрудi ұйымдастыруға, бiрiншi кезектегi авариялық-құтқару жұмыстарын жүргiзуге арналған өртке қарсы құрамалар, сондай-ақ белгiленген тәртiппен құрылған өрт-техникалық оқу орындары мен ғылыми-зерттеу мекемелерi кiредi.
Өртке қарсы қызмет органдарының тулары болады, олардың сипаттамасын Қазақстан Республикасының Президентi бекiтедi.
9-1-бап. Өртке қарсы қызмет органдарының құзыретi
Өртке қарсы қызмет органдары:
1) мемлекеттiк органдарда, ұйымдарда, кәсiпорындарда және тұрғын үйлерде өрт қауiпсiздiгi мәселелерi жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлердiң орындалуын бақылауды жүзеге асырады;
2) өрт қауiпсiздiгi ережелерiн әзiрлейдi және бекiтедi;
3) жеке және заңды тұлғаларға өрт қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге байланысты жұмыстар жүргiзуге және қызметтер көрсетуге лицензиялар бередi;
4) өрт және өрт қауiпсiздiгi ережелерiн бұзу туралы iстер бойынша анықтауды жүзеге асырады;
5) Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген құзыреттер шегiнде әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзудi жүзеге асырады;
6) өртке қарсы қызмет бөлiмшелерiн жұмылдыру дайындығы және бейбiт және соғыс уақытында төтенше жағдайлар туындаған кезде жұмылдыру, олардың жұмысының орнықтылығын арттыру жөнiнде шаралар әзiрлейдi, өртке қарсы қызмет органдарының жұмылдыруға ұдайы дайын болуын қамтамасыз етедi;
7) азаматтарға, кәсiпорындардың басшыларына анықталған бұзушылықтарды жою және өрттi болдырмау жөнiндегi iс-шараларды жүргiзу туралы нұсқамалар бередi;
8) елдi мекендерде және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан объектiлерде өрт сөндiру бөлiмшелерiнiң өртке қарсы күреске дайындығын бақылауды жүзеге асырады;

"Статья 6. Компетенция уполномоченного органа";
часть первую исключить;
в части второй:
в подпункте 3) слово "надзор" заменить словом "контроль";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) осуществляет сертификацию в области пожарной безопасности;";
дополнить подпунктами 10) и 11) следующего содержания:
"10) контролирует осуществление производства об административных правонарушениях;
11) согласовывает проекты стандартов, норм и правил, устанавливающих требования пожарной безопасности на строительство объектов.";
6) статьи 9 и 9-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 9. Статус органов противопожарной службы и их задачи
Органы противопожарной службы являются специальными государственными органами, осуществляющими в соответствии с законодательством Республики Казахстан предупреждение пожаров, контроль за состоянием пожарной безопасности и тушение пожаров.
В состав органов противопожарной службы входят: орган управления, силы и средства, в том числе противопожарные формирования, предназначенные для организации предупреждения пожаров и их тушения, проведения первоочередных аварийно-спасательных работ, а также пожарно-технические учебные заведения и научно-исследовательские учреждения, созданные в установленном порядке.
Органы противопожарной службы имеют знамена, описание которых утверждается Президентом Республики Казахстан.
Статья 9-1. Компетенция органов противопожарной службы
Органы противопожарной службы:
1) осуществляют в государственных органах, организациях, на предприятиях и в жилых домах контроль за исполнением нормативных правовых актов по вопросам пожарной безопасности;
2) разрабатывают и утверждают правила пожарной безопасности;
3) выдают физическим и юридическим лицам лицензии на проведение работ и услуг, связанных с обеспечением пожарной безопасности;
4) осуществляют дознание по делам о пожарах и нарушениях правил пожарной безопасности;
5) осуществляют производство об административных правонарушениях в пределах компетенции, установленной законами Республики Казахстан;
6) разрабатывают меры по мобилизационной подготовке и мобилизации подразделений противопожарной службы, повышению устойчивости их работы при возникновении чрезвычайных ситуаций в мирное и военное время, обеспечивают постоянную готовность к мобилизации органов противопожарной службы;
7) выдают гражданам, руководителям предприятий предписания об устранении выявленных нарушений и проведении мероприятий по предотвращению пожаров;
8) осуществляют контроль за готовностью пожарных подразделений в населенных пунктах и на объектах независимо от их ведомственной принадлежности к борьбе с пожарами;

9) Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын стратегиялық, аса маңызды мемлекеттiк объектiлердi, мемлекет меншiгiндегi тiршiлiктi қамтамасыз ету объектiлерiн өрттен қорғау жөнiндегi қызметтi қамтамасыз етедi.
Ұйымдардың, жекелеген өндiрiстердiң, өндiрiстiк учаскелердiң, агрегаттардың жұмысын iшiнара немесе толық тоқтата тұруды, субъектiлер өрт қауiпсiздiгiнiң нормалары мен ережелерiн бұза отырып жүзеге асыратын, сондай-ақ ұйымдарды, объектiнi, құрылыстарды, ғимараттарды салу, қайта жаңарту, кеңейту немесе техникалық қайта жарақтандыру кезiнде жобаларда көзделген өрт қауiпсiздiгiнiң талаптары орындалмағанда ғимараттарды, құрылыстарды, электр желiлерiн, жылыту аспаптарын пайдалануға және өрт шығу қаупi бар жұмыстарды жүргiзуге тыйым салуды уәкiлеттi органның және облыстардағы (республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы) аумақтық өртке қарсы қызмет органдарының өтiнiшi бойынша сот жүргiзедi.
Субъектiнiң жұмысын iшiнара немесе толық тоқтату немесе оған тыйым салу туралы талап-арызды уәкiлеттi орган және облыстардағы (республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы) аумақтық өртке қарсы қызмет органдары Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен және негiздерде сотқа жiбередi.
Қазақстан Республикасының дипломатиялық мекемелерiнiң, сондай-ақ Қазақстан Республикасының шетелдегi өкiлдiктерiнiң өрт қауiпсiздiгiн қамтамасыз етiлуiн бақылау, егер Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.";
7) 9-2 және 9-3-баптар алып тасталсын;
8) мынадай мазмұндағы 9-5, 9-6 және 9-7-баптармен толықтырылсын:
"9-5-бап. Өрт қауiпсiздiгi саласындағы мемлекеттiк бақылау
Уәкiлеттi орган өрт қауiпсiздігі саласында жүзеге асыратын мемлекеттiк бақылау Қазақстан Республикасының өрт қауiпсiздiгi саласындағы заңнамасының талаптарын кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң сақтауын айқындау мақсатында жүргiзiлетiн тексерулер түрiнде орындалады.
Мемлекеттiк мекемелердiң және басқа да кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң қызметiн тексеру үшiн негiздеме болып табылатын өртке қарсы қызмет органының құжаты тексеру тағайындау туралы нұсқама болып табылады.
Тексерулер мынадай түрлерге бөлiнедi:
жоспарлы - алдыңғы тексерулерге қатысты Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген уақыт аралығы ескерiлiп өткiзiлетiн, өртке қарсы қызмет органы жоспарлаған тексеру;
жоспардан тыс - жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерiнiң бұзылуы туралы өтiнiштерде және өзге де ақпаратта жазылған фактiлер бойынша жеке адамдардың өмiрi мен денсаулығына, қоршаған ортаға, қоғамдық тәртiпке, ұлттық қауiпсiздiкке төнген қауіп-қатердi дереу жоюды талап ететiн қалыптасқан әлеуметтiк-экономикалық жағдайға, Қазақстан Республикасы заңнамасын бұзушылық белгiлерiнiң тiкелей анықталуына байланысты, сондай-ақ жоспарлы тексеру нәтижесiнде анықталған бұзушылықтарды жою туралы талаптардың орындалуын бақылау мақсатында тағайындалатын тексеру;
қарсы - тексерiлетiн кәсiпкерлiк субъектiсiнiң шарттық мiндеттемелерi не өзге де құқықтық қатынастары болған жеке немесе заңды тұлғаға қатысты ұсынылған ақпараттың дұрыстығын қайта тексеру не қосымша ақпарат алу мақсатында өртке қарсы орган жоспардан тыс тәртiппен жүргiзетiн тексеру;
рейдтiк - бiрнеше кәсiпкерлiк субъектiсiнiң өрт қауiпсiздiгi саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердiң жекелеген талаптарын сақтауы мәселелерi бойынша олардың қызметiн бiр уақытта қамтитын тексеру.

9) обеспечивают деятельность по охране от пожаров стратегических, особо важных государственных объектов и объектов жизнеобеспечения государственной собственности, определяемых Правительством Республики Казахстан.
Приостановление частично или полностью работы организаций, отдельных производств, производственных участков, агрегатов, запрещение эксплуатации зданий, сооружений, электрических сетей, приборов отопления и ведения пожароопасных работ, осуществляемых субъектами с нарушением норм и правил пожарной безопасности, а также при невыполнении предусмотренных проектами требований пожарной безопасности при строительстве, реконструкции, расширении или техническом перевооружении организаций, объекта, сооружения, здания, производятся судом по заявлению уполномоченного органа и территориальных органов противопожарной службы в областях (городе республиканского значения, столице).
Исковое заявление о приостановлении или запрещении частично или полностью работы субъекта направляется уполномоченным органом и территориальными органами противопожарной службы в областях (городе республиканского значения, столице) в суд в порядке и на основаниях, установленных законами Республики Казахстан.
Контроль за обеспечением пожарной безопасности дипломатических учреждений Республики Казахстан, а также представительств Республики Казахстан за рубежом осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если иное не предусмотрено международными договорами Республики Казахстан.";
7) статьи 9-2 и 9-3 исключить;
8) дополнить статьями 9-5, 9-6 и 9-7 следующего содержания:
"Статья 9-5. Государственный контроль в области пожарной
безопасности
Государственный контроль в области пожарной безопасности, осуществляемый уполномоченным органом, выполняется в виде проверок, проводимых в целях определения соблюдения субъектами предпринимательства требований законодательства Республики Казахстан в области пожарной безопасности.
Документом органа противопожарной службы, являющимся основанием для проведения проверки деятельности государственных учреждений и других субъектов предпринимательства, является предписание о назначении проверки.
Проверки подразделяются на следующие виды:
плановая - проверка, запланированная органом противопожарной службы, проводимая с учетом установленных законами Республики Казахстан временных интервалов по отношению к предшествующим проверкам;
внеплановая - проверка, назначаемая в связи со сложившейся социально-экономической ситуацией, требующей немедленного устранения угрозы жизни и здоровью физических лиц, окружающей среде, общественному порядку, национальной безопасности, по фактам, изложенным в обращениях и иной информации о нарушении прав и законных интересов физических и юридических лиц, непосредственным выявлением признаков нарушений законодательства Республики Казахстан, а также в целях контроля исполнения требований об устранений выявленных нарушений в результате плановой проверки;
встречная - проверка, проводимая органом противопожарной службы во внеплановом порядке в целях перепроверки достоверности предоставленной либо получения дополнительной информации в отношении физического или юридического лица, с которым проверяемый субъект предпринимательства имел договорные обязательства либо иные правовые отношения;
рейдовая - проверка, охватывающая одновременно деятельность нескольких субъектов предпринимательства по вопросам соблюдения ими отдельных требований нормативных правовых актов в области пожарной безопасности.

9-6-бап. Өрт қауiпсiздiгi саласындағы нормативтiк құқықтық
актiлердiң орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртiбi
1. Елдi мекендердiң, сондай-ақ меншiк нысандарына қарамастан,
барлық ұйымдардың өрт қауiпсiздiгi саласындағы нормаларды, ережелер мен стандарттарды сақтауы бақылануға жатады.
2. Өртке қарсы қызмет органдары құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкiлеттi органға жоспарлы тексеру жүргiзудiң жылдық жоспарын ұсынады. Әр айдың соңында меншiк нысандарына қарамастан барлық ұйымдардың қызметiне тексерулер тағайындау туралы актiлерiне және тексерудi есепке алу карточкаларына салыстыру жүргiзiледi.
3. Жоспардан тыс, қарсы, рейдтiк тексерулер жүргiзу кезiнде тексеру тағайындау туралы акт шығарылып, тексерулердi есепке алу карточкасы жасалады және ол шығарылған күнi тексерiлетiн субъектiнiң орналасқан жерi бойынша немесе кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыру орны бойынша құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы статистикалық есептiлiктi өз құзыретi шегiнде жүзеге асыратын уәкiлеттi органға тiркеу үшiн табыс етiледi.
Тексеру азаматтардың денсаулығы мен өмiрiне және Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделерiне төнген қауiп-қатердi дереу жоюды талап ететiн қалыптасқан әлеуметтiк-экономикалық жағдайға байланысты туындаған ерекше жағдайларда, мезгiлiнен тыс уақытта тексеру жүргiзу кезiнде, сондай-ақ бұзушылықтардың жасалуы бiрден байқалған және дәлелдердi бекiту үшiн жедел iс-әрекеттер жүргiзу қажет болған жағдайларда тексерудi тағайындау туралы актi мен ақпараттық есеп құжаттары тексеру жүргiзу басталғаннан кейiнгi келесi жұмыс күнi iшiнде құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкiлеттi органға ұсынылады.
4. Ұйымдар өздерiнiң өрт қауiпсiздiгi деңгейi бойынша 1, 2, 3 және 4-топтар объектiлерiне бөлiнедi. Аудандағы объектiлер есебiн өртке қарсы қызмет органы жүргiзедi.
5. 1-топтағы объектiлерге: жалпы құрылыс алаңы 3500 шаршы метрден асатын iрi өнеркәсiп орындары және республикалық ғылыми-зерттеу ұйымдары; электр станциялары; әуежайлар; теңiз сауда порттары; театрлар, спорт сарайлары, басқа да мәдени-ойын-сауық ұйымдары, медицина ұйымдары мен сыйымдылығы 800 және одан да көп орынды қонақ үйлер; жалпы алаңы 2500 шаршы метрден асатын сауда объектiлерi; мұражайлар, сурет галереялары; жалпы алаңы 2500 шаршы метрден асатын кiтапханалар; мұнай базалары мен жалпы сыйымдылығы 2000 текше метрден асатын мұнай өнiмдерiнiң қоймалары; газ қоймалары мен сыйымдылығы 1000 текше метрден асатын газ құю станциялары жатады.
Бұл объектiлердi өртке қарсы қызмет органдары кемiнде бес жылда бiр рет кешендi тексередi және жыл сайын кешендi тексеру кезеңiнде айқындалған өрт қауiпсiздiгі саласындағы нормаларды, ережелер мен стандарттарды бұзушылықтарды жоюдың орындалуын бақылауды жүзеге асырады.

Статья 9-6. Порядок осуществления контроля за исполнением
нормативных правовых актов в области пожарной
безопасности
1. Контролю за соблюдением норм, правил и стандартов в области пожарной безопасности подлежат населенные пункты, а также все организации независимо от их форм собственности.
2. Органами противопожарной службы в уполномоченный орган в области правовой статистики и специальных учетов представляется годовой план проведения плановых проверок. В конце каждого месяца проводится сверка актов о назначении проверок и составлении карточек учета проверки деятельности всех организаций независимо от их форм собственности.
3. При проведении внеплановых, встречных, рейдовых проверок выносится акт о назначении проверки, составляется карточка учета проверок, которая представляется для регистрации в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов, по месту нахождения проверяемого субъекта или по месту осуществления предпринимательской деятельности в день его вынесения.
В исключительных случаях, когда проверка вызвана сложившейся социально-экономической ситуацией, требующей немедленного устранения угрозы здоровью и жизни граждан и национальным интересам Республики Казахстан, при проведении проверки в неурочное время, а также в случаях обнаружения нарушений непосредственно в момент их совершения и необходимости проведения неотложных действий для закрепления доказательств акт о назначении проверки и информационные учетные документы представляются в уполномоченный орган в области правовой статистики и специальных учетов в течение следующего рабочего дня после начала проведения проверки.
4. Организации по степени их пожарной опасности подразделяются на объекты 1, 2, 3 и 4 групп. Учет объектов в районе ведется органом противопожарной службы.
5. К объектам 1 группы относятся: крупные промышленные предприятия с общей площадью строений более 3500 квадратных метров и республиканские научно-исследовательские организации; электростанции; аэропорты; морские торговые порты; театры, дворцы спорта, другие культурно-зрелищные организации, медицинские организации и гостиницы вместимостью 800 и более человек; объекты торговли общей площадью более 2500 квадратных метров; музеи, картинные галереи; библиотеки общей площадью свыше 2500 квадратных метров; нефтебазы и склады нефтепродуктов общей емкостью более 2000 кубических метров; газохранилища и газгольдерные станции емкостью более 1000 кубических метров.
Эти объекты проверяются комплексно органами противопожарной службы не менее одного раза в пять лет, и ежегодно осуществляется контроль за исполнением выявленных в период комплексных проверок нарушений норм, правил и стандартов в области пожарной безопасности.

6. 2-топтағы объектiлерге: бiрiншi топқа енбеген өнеркәсiп орындары мен ғылыми-зерттеу ұйымдары; балық және өзен порттары; 50 бiрлiктен астам техникасы бар автокәсiпорындар; темiр жол станциялары, локомотивтiк, вагон, вагон жөндеу, рефрижератор, жөндеу-жабдықтау деполары; атқарушы және өкiлдi органдардың ғимараттары; Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi мен екiншi деңгейдегi банктер; ауысымда 800 және одан да көп оқушылар, студенттер, тыңдаушылар саны бар оқу мекемелерi; бiрiншi топқа енбеген театрлар, спорт сарайлары, басқа да мәдени-ойын-сауық ұйымдары; алаңының көлемiне қарамастан дiни мекемелер; жалпы алаңы 1000-нан 2500 шаршы метрге дейiнгi сауда объектiлерi; мұражайлар, сурет галереялары және жалпы алаңы 1000-нан 2500 шаршы метрге дейiнгi кiтапханалар, сыйымдылығы 400-ден 800 адамға дейiнгi медицина ұйымдары мен қонақ үйлер; құрылыстары 1500 шаршы метрден астам жалпы алаңы бар ауыл шаруашылығы, мал шаруашылығы объектiлерi мен құс фабрикалары жатады.
Бұл объектiлердi өртке қарсы қызмет органдары екi жылда бiр рет кешендi тексередi және жыл сайын кешендi тексеру кезеңiнде айқындалған өрт қауiпсiздiгi саласындағы нормаларды, ережелер мен стандарттарды бұзушылықтарды жоюдың орындалуын бақылауды жүзеге асырады.
7. 3-топтағы объектiлерге: екiншi топқа енбеген бiлiм беру ұйымдары; ғылыми-зерттеу және жобалау институттары; кемiнде 50 бiрлiк техника саны бар автокәсiпорындар; жалпы алаңы 1500 шаршы метрден аз ауыл шаруашылығы, мал шаруашылығы объектiлерi мен құс фабрикалары; балалар, әкiмшiлiк ғимараттары, жатақханалар, байланыс ұйымдары, коммуналдық және тұрмыстық қызмет көрсету кәсiпорындары; түтiн тарту жүйесi көзделген тұрғын үйлер, тамақтану мекемелерi, ойын мекемелерi, дәрiханалар, почталар, байланыстың сөйлесу пункттерi, телеграфтар, банк бөлiмдерi, көркемсурет шеберханалары, 150 шаршы метрден астам алаңы бар салтанат залдары; бiрiншi және екiншi топтарға енбеген мұражайлар мен сурет галереялары, медицина ұйымдары мен қонақ үйлер, сауда объектiлерi, кiтапханалар жатады.
Бұл топтың объектiлерiн өртке қарсы қызмет органдары жылына бiр рет тексередi.
8. 4-топтағы объектiлерге: ашық автотұрақтар мен жеке гараждар; бiр қабатты жер үстi және жер асты гараждары; автомобильдерге май құю стансалары, саяжай және бау-бақша шаруашылығы қоғамдары; оқшау тұрған, дара және топтастырылған үйлер; сауда павильондары, жөндеу шеберханалары, дүңгiршiктер, қабылдау пункттерi мен валюта айырбастау пункттерi, тауарларды сатуға арналған, оның iшiнде базарлар аумақтарында орналасқан контейнерлер; жеке тұрған және тұрғын үйлер мен құрылыстарға жапсарлас (қабаттас) салынған 150 шаршы метрге дейiнгi алаңы бар сауда, тұрмыстық қызмет көрсету, тамақтандыру кәсiпорындары, ойын орындары, дене шынықтыру-сауықтыру кешендерi, дәрiханалар, медициналық кабинеттер, банк бөлiмдерi, көркемсурет шеберханалары, салтанат залдары, мұражайлар, көрме залдары, офистер, аудио-бейне жазба және прокат пункттерi, диспетчерлiк пункттер мен басқа да шағын объектiлер жатады.
Бұл топтағы объектiлердi өртке қарсы қызмет объектiлерi жылына бiр рет тексередi.

6. К объектам 2 группы относятся: промышленные предприятия и научно-исследовательские организации, не вошедшие в первую группу; рыбные и речные порты; автопредприятия с количеством техники более 50 единиц; железнодорожные станции, локомотивные, вагонные, вагоноремонтные, рефрижераторные, ремонтно-экипировочные депо; здания исполнительных и представительных органов; Национальный Банк Республики Казахстан и банки второго уровня; учебные учреждения с количеством учащихся, студентов, слушателей в смену 800 и более человек; театры, дворцы спорта, другие культурно-зрелищные организации, не вошедшие в первую группу; культовые учреждения независимо от площади; объекты торговли общей площадью от 1000 до 2500 квадратных метров; музеи, картинные галереи и библиотеки общей площадью от 1000 до 2500 квадратных метров, медицинские организации и гостиницы вместимостью от 400 до 800 человек; сельскохозяйственные, животноводческие объекты и птицефабрики общей площадью строений более 1500 квадратных метров.
Эти объекты проверяются комплексно органами противопожарной службы один раз в два года, и ежегодно осуществляется контроль за исполнением выявленных в период комплексных проверок нарушений норм, правил и стандартов в области пожарной безопасности.
7. К объектам 3 группы относятся: организации образования, не вошедшие во вторую группу; научно-исследовательские и проектные институты; автопредприятия с количеством техники менее 50 единиц; сельскохозяйственные, животноводческие объекты и птицефабрики общей площадью менее 1500 квадратных метров; детские, административные здания, общежития, организации связи, предприятия коммунального и бытового обслуживания; жилые дома с предусмотренной системой дымоудаления, питания, игорные заведения, аптеки, почты, переговорные пункты связи, телеграфы, отделы банков, художественные мастерские, залы торжеств площадью более 150 квадратных метров; музеи и картинные галереи, медицинские организации и гостиницы, объекты торговли, библиотеки, не вошедшие в первую и вторую группы.
Объекты этой группы проверяются органами противопожарной службы один раз в год.
8. К объектам 4 группы относятся: открытые автостоянки и индивидуальные гаражи; одноэтажные наземные и подземные гаражи; автозаправочные станции, дачные и садоводческие общества; жилые дома: отдельно стоящие, одиночные и сблокированные; торговые павильоны, ремонтные мастерские, киоски, приемные пункты и пункты обмена валюты, контейнеры для реализации товаров, в том числе расположенные на территориях рынков; отдельно стоящие и пристроенные (встроенные) к жилым домам и сооружениям площадью до 150 квадратных метров предприятия торговли, бытового обслуживания, питания, игорные заведения, физкультурно-оздоровительные комплексы, аптеки, медицинские кабинеты, отделы банков, художественные мастерские, залы торжеств, музеи, выставочные залы, офисы, пункты аудио-,  видеозаписи и проката, диспетчерские пункты и другие мелкие объекты.
Объекты этой группы проверяются органами противопожарной службы один раз в год.

9. Салынып жатқан объектiлердi өртке қарсы қызмет органдары олардың жобалау-сметалық құжаттамасының және орындалған құрылыс-монтаждау жұмыстарының өрт қауiпсiздiгi талаптарына сәйкестiгiне жалпы негiздерде тексередi, бiрақ ол жылына бiр реттен кем болмауға тиiс.
9-7-бап. Шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң өрт қауiпсiздiгi
саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердi орындауын
бақылауды жүзеге асыру тәртiбi
Тексеру тағайындау туралы акт өртке қарсы қызмет органының шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң қызметiне тексеру жүргiзу үшiн негiз болатын құжат болып табылады.
Өртке қарсы қызмет органдары шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiн тексерудi, олардың қандай объектiлер тобына жататынына қарай, басқа объектiлердегi сияқты кезеңдiлiкте жүргiзедi.
Шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiн тексерудiң ұзақтығы бес тәулiктен аспауға тиiс.
Тексеру жүргiзу кезiнде өртке қарсы қызмет органдарының қызметкерлерi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шағын кәсiпкерлiк субъектiсiне тексеру жүргiзу туралы негiздеменi көрсетуге мiндеттi.
Өртке қарсы қызмет органдары лауазымды тұлғаларының еркiн кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асырудың мүмкiн болмауына әкеп соғатын iс-әрекеттерi Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген жауаптылыққа әкеп соғады.";
9) 16-бапта:
мынадай мазмұндағы екiншi және үшiншi бөлiктермен толықтырылсын:
"Ел қоныстанған аумақтарда, стратегиялық, аса маңызды мемлекеттiк объектiлерде және мемлекеттiк меншiктегi тiршiлiктi қамтамасыз ету объектiлерiнде өрт сөндiрудi мемлекеттiк өрт сөндiру мекемелерi және оның облыстардағы (республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы) филиалдары жүзеге асырады.
Басқа объектiлердегi өрттi сөндiрудi меншiк нысандарына қарамастан салалық өрт сөндiру қызметтерi немесе ерiктi өртке қарсы құрамалар жүзеге асырады.";
үшiншi бөлiктiң екiншi сөйлемi алып тасталсын;
жетiншi бөлiктегi "Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан аумақтық" және ", мемлекеттiк өрт сөндiру мекемелерiнiң" деген сөздер алып тасталсын;
сегiзiншi бөлiктегi "мемлекеттiк өрт сөндiру мекемелерiнiң" деген сөздер "мемлекеттiк өрт сөндiру мекемелерi филиалдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы он екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Өрт сөндiру кезiнде өртке қарсы қызмет қызметкерлерiнiң:
1) өрт сөндiру үшiн өртке қарсы қызметтiң күштерi мен құралдарын, көлiк және басқа да материалдық-техникалық құралдарды тартуға;
2) өрттi сөндiру және жою жөнiндегi жұмыстарды жүргiзу кезiнде цехтар мен объектiлердiң жұмысын тоқтатуға, қажет болғанда қауiптi аймақтан адамдарды және материалдық бағалы заттарды көшiруге нұсқау беруге;

9. Строящиеся объекты проверяются органами противопожарной службы на соответствие их проектно-сметной документации и выполненных строительно-монтажных работ требованиям пожарной безопасности на общих основаниях, но не реже одного раза в год.
Статья 9-7. Порядок осуществления контроля за исполнением
нормативных правовых актов в области пожарной
безопасности субъектами малого предпринимательства
Документом органа противопожарной службы, являющимся основанием для проведения проверки деятельности субъектов малого предпринимательства, является акт о назначении проверки.
Проверки субъектов малого предпринимательства проводятся органами противопожарной службы с той же периодичностью, как и другие объекты, в зависимости от того, к какой группе объектов они относятся.
Продолжительность проверки субъектов малого предпринимательства не должна превышать пять суток.
При проведении проверок сотрудники органов противопожарной службы обязаны предъявить основание о проведении проверки субъекта малого предпринимательства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Действия должностных лиц органов противопожарной службы, ведущие к невозможности осуществления свободной предпринимательской деятельности, влекут ответственность, установленную законами Республики Казахстан.";
9) в статье 16:
дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Тушение пожаров на селитебных территориях, на стратегических, особо важных государственных объектах и объектах жизнеобеспечения государственной собственности осуществляется государственным учреждением пожаротушения и его филиалами в областях (городе республиканского значения, столице).
Тушение пожаров на других объектах независимо от форм собственности осуществляется отраслевыми противопожарными службами или добровольными противопожарными формированиями.";
второе предложение части третьей исключить;
в части седьмой слова "территориальных" и ", государственных учреждений пожаротушения, расположенных на территории Республики Казахстан" исключить;
в части восьмой слова "государственных учреждений пожаротушений" заменить словами "филиалов государственного учреждения пожаротушения";
дополнить частью двенадцатой следующего содержания:
"При тушении пожаров сотрудники противопожарной службы имеют право:
1) привлекать для тушения пожаров силы и средства противопожарных служб, транспортные и другие материально-технические средства;
2) приостанавливать работу цехов и объектов на период проведения работ по тушению и ликвидации пожаров, при необходимости отдавать распоряжение на эвакуацию людей, материальных ценностей из опасной зоны;

3) өрт кезiнде азаматтардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мақсатында олардың жекелеген учаскелерге, аумақтарға, ғимараттардың үй-жайларына кiрулерiн шектеуге немесе оған уақытша тыйым салуға;
4) өрт кезiнде азаматтардың жеке қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мақсатында және азаматтарды құтқаруға, оттың таралуын болдырмауға және өрттi жоюға бағытталған шараларды қабылдау үшiн азаматтардың тұрғын үй және өзге де үй-жайларына, ұйымдарына, оларға тиесiлi жер учаскелерiне, дипломатиялық иммунитетi бар шет мемлекеттердiң және халықаралық ұйымдардың өкiлдiктерiнен басқа аумақтар мен үй-жайларға кедергісiз кiруге;
5) қажет болған жағдайларда жабық есiктер мен терезелердi, сондай-ақ адамдарды құтқару мен өрт сөндiруде кедергi болатын құрылыстарды бұзып ашуға;
6) адамдарды құтқару үшiн және аса қажет болған жағдайда өрттi сөндiру және жою кезiнде Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен, меншiк нысанына қарамастан ұйымдардың байланыс құралдарын, мүлкiн және өзге де материалдық құралдарын, көлiктi, егер залал келтiрiлген болса, оны иелерiне өтеу арқылы пайдалануға құқылы.";
10) 21-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "атқарушы" деген сөз "уәкiлеттi" деген сөзбен ауыстырылсын;
11) 22-баптың екiншi бөлiгiндегi екiншi сөйлем алып тасталсын.
15. "Банкроттық туралы" 1997 жылғы 21 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 1-2, 7-құжат; N 13-14, 205-құжат; 1998 ж.,
N 14, 198-құжат; N 17-18, 225-құжат; 2000 ж., N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 17-18, 240-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж.,
N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 4, 26-құжат; N 11, 67-құжат; 2004 ж.,
N 6, 42-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 14, 57-құжат):
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 15-1) тармақшамен толықтырылсын:
"15-1) дәрменсiз борышкердi оңалту, заңды тұлғаны банкрот деп тану және оны тарату рәсiмдерiнiң, сондай-ақ таратудың соттан тыс рәсiмдерiнiң мониторингі (бұдан әрi - мониторинг) - кредиторлардың мүдделерiн қорғау, экономикадағы шаруашылық тәуекелдердiң деңгейiн тиiмсiз өндiрiстердi жою немесе қалпына келтiру арқылы азайту мақсатында төлем қабiлетi жоқ ұйымдардың қаржылық-экономикалық жай-күйiн жүйелi түрде талдау, қаржылық-экономикалық сауықтыру шараларын уақытында қолдану процесi;";
26) тармақшадағы "(банктер мен сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын қоспағанда)" деген сөздер "(банктердi, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын және жинақтаушы зейнетақы қорларын қоспағанда)" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) мынадай мазмұндағы 10-2 және 10-3-баптармен толықтырылсын:

3) ограничивать или временно запрещать доступ граждан на отдельные участки, территории, в помещения зданий в целях обеспечения их безопасности при пожарах;
4) беспрепятственно проходить в жилые и иные помещения, организации граждан, на принадлежащие им земельные участки, на территорию и в помещения, кроме представительств иностранных государств и международных организаций, обладающих дипломатическим иммунитетом, в целях обеспечения личной безопасности граждан при пожарах для принятия мер, направленных на спасение граждан, предотвращение распространения огня и ликвидацию пожара;
5) вскрывать в необходимых случаях закрытые двери и окна, а также ограждающие конструкции для спасения людей и тушения пожаров;
6) использовать для спасения людей и в случае крайней необходимости в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан, средства связи, имущество и иные материальные средства организаций, транспорт независимо от формы их собственности при тушении и ликвидации пожаров с возмещением ущерба владельцам в случае его причинения.";
10) в части первой статьи 21 слово "исполнительным" заменить словом "уполномоченным";
11) второе предложение части второй статьи 22 исключить.
15. В Закон Республики Казахстан от 21 января 1997 г. "О банкротстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 1-2, ст. 7; N 13-14, ст. 205; 1998 г., N 14, ст. 198; N 17-18, ст. 225; 2000 г., N 22, ст. 408; 2001 г., N 8, ст. 52; N 17-18, ст. 240; N 24, ст. 338; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 4, ст. 26; N 11, ст. 67; 2004 г., N 6, ст. 42; N 23, ст. 142; 2005 г., N 14, ст. 57):
1) в статье 1:
дополнить подпунктом 15-1) следующего содержания:
"15-1) мониторинг процедур реабилитации несостоятельного должника, признания юридического лица банкротом и его ликвидации, а также внесудебной процедуры ликвидации (далее - мониторинг) - процесс систематического анализа финансово-экономического состояния неплатежеспособных организаций в целях защиты интересов кредиторов, снижения уровня хозяйственных рисков в экономике путем ликвидации или реабилитации неэффективных производств, своевременности применения мер финансово-экономического оздоровления;";
в подпункте 26) слова "(за исключением банков и страховых (перестраховочных) организаций)" заменить словами "(за исключением банков, страховых (перестраховочных) организаций и накопительных пенсионных фондов)";
2) дополнить статьями 10-2 и 10-3 следующего содержания:

"10-2-бап. Банкроттық рәсiмдерiнiң жүргiзiлуiн және дәрменсiз
борышкердiң соттан тыс таратылуын бақылау
1. Уәкiлеттi органның банкроттық рәсiмiнiң жүргiзiлуiн, сондай-ақ дәрменсiз борышкердi таратудың соттан тыс рәсiмiн бақылауының нысанасы тараптардың Қазақстан Республикасының банкроттық туралы заңнамасын сақтауы болып табылады.
2. Бақылаудың мақсаттары осы Заңда белгiленген құқықтарды қорғау және тараптардың банкроттық рәсiмдерiнiң, сондай-ақ дәрменсiз борышкердi таратудың соттан тыс рәсiмiнiң мiндеттерiн орындауын қамтамасыз ету болып табылады.
3. Осы баптың мақсаттары үшiн банкроттық рәсiмiнiң тараптары, сондай-ақ дәрменсiз борышкердi таратудың соттан тыс рәсiмi деп кредиторлар, борышкер, мүлiк иесi немесе ол уәкiлеттiк берген орган, кредиторлар комитетi, конкурстық және оңалтушы басқарушылар түсiнiледi.
4. Банкроттық рәсiмдерiнiң жүргiзiлуiн, сондай-ақ дәрменсiз борышкердi таратудың соттан тыс рәсiмiн бақылау мынадай нысандарда жүзеге асырылады:
1) төлем қабiлетi жоқ борышкерлердiң мүлкi мен iстерiн басқаруға лицензиясы бар тұлғалардың банкроттық рәсiмдерiнде тiркелу есебi;
2) төлем қабiлетi жоқ және дәрменсiз ұйымдардың мониторингi;
3) камералдық бақылау;
4) банкроттық рәсiмiнде, сондай-ақ дәрменсiз борышкердi таратудың соттан тыс рәсiмiнде тараптардың Қазақстан Республикасының банкроттық саласындағы заңнамасын сақтауын бақылау;
5) оңалтушы және конкурстық басқарушылардың Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгiленген банкроттық рәсiмiн, сондай-ақ дәрменсiз борышкердi таратудың соттан тыс рәсiмiн сақтауын тексеру.
Оңалтушы және конкурстық басқарушылардың банкроттық рәсiмiн, сондай-ақ дәрменсiз борышкердi таратудың соттан тыс рәсiмiн сақтауын тексеру шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiн бақылау болып табылмайды;
6) борышкердiң конкурстық массасын конкурстық сауда-саттықта сату кезiнде жариялылықтың, бәсекелестiктiң сақталуын бақылау.
10-3-бап. Оңалтушы және конкурстық басқарушылардың
банкроттық рәсiмiн, сондай-ақ дәрменсiз борышкердi
таратудың соттан тыс рәсiмiн сақтауын тексеру
1. Тексеру уәкiлеттi органның немесе оның аумақтық органдарының нұсқамасы негiзiнде үш ай мерзiмдiк тексерiлетiн кезеңде бiр реттен жиi жүргiзiлмейдi.
2. Тексеру жүргiзу үшiн мынадай деректемелер жазылған нұсқама негiздеме болып табылады:
1) уәкiлеттi органда тiркелген күнi мен нөмiрi;
2) нұсқаманы берген уәкiлеттi органның атауы;
3) борышкердiң толық атауы және тiркеу нөмiрi;

"Статья 10-2. Контроль за проведением процедур банкротства
и внесудебной ликвидации несостоятельного
должника
1. Предметом контроля уполномоченного органа за проведением процедур банкротства, а также во внесудебной процедуре ликвидации несостоятельного должника является соблюдение сторонами законодательства Республики Казахстан о банкротстве.
2. Целями контроля являются защита установленных настоящим Законом прав и обеспечение выполнения обязанностей сторонами процедуры банкротства, а также внесудебной процедуры ликвидации несостоятельного должника.
3. Для целей настоящей статьи под сторонами процедуры банкротства, а также внесудебной процедуры ликвидации несостоятельного должника понимаются кредиторы, должник, собственник имущества или уполномоченный им орган, комитет кредиторов, конкурсный и реабилитационный управляющие.
4. Контроль за проведением процедур банкротства, а также во внесудебной процедуре ликвидации несостоятельного должника осуществляется в следующих формах:
1) регистрационный учет лиц, имеющих лицензии на управление имуществом и делами неплатежеспособных должников, в процедурах банкротства;
2) мониторинг неплатежеспособных и несостоятельных организаций;
3) камеральный контроль;
4) контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан в сфере банкротства сторонами процедуры банкротства, а также внесудебной процедуры ликвидации несостоятельного должника;
5) проверка соблюдения реабилитационными и конкурсными управляющими установленных действующим законодательством Республики Казахстан процедур банкротства, а также внесудебной процедуры ликвидации несостоятельного должника.
Проверка соблюдения реабилитационными и конкурсными управляющими процедур банкротства, а также внесудебной процедуры ликвидации несостоятельного должника не является контролем субъектов малого предпринимательства;
6) контроль за соблюдением гласности, конкурентности при реализации конкурсной массы должника на конкурсных торгах.
Статья 10-3. Проверка соблюдения реабилитационными и
конкурсными управляющими процедур
банкротства, а также внесудебной процедуры
ликвидации несостоятельного должника
1. Проверка проводится на основании предписания уполномоченного органа или его территориальных органов не чаще одного раза в проверяемый период сроком в три месяца.
2. Основанием проведения проверки является предписание, содержащее следующие реквизиты:
1) дату и номер регистрации в уполномоченном органе;
2) наименование уполномоченного органа, выдавшего предписание;
3) полное наименование и регистрационный номер должника;

4) тексерушi адамдардың лауазымы, тегi, аты, әкесiнiң аты.
Нұсқамаға уәкiлеттi органның немесе оның аумақтық органының бiрiншi басшысы не оны ауыстыратын адам қол қоюға және елтаңбалы мөрмен куәландыруға тиiс.
3. Бiр нұсқаманың негiзiнде бiр тексеру ғана жүргiзiле алады.
4. Оңалтушы және конкурстық басқарушылар борышкердiң аумағына немесе үй-жайына зерттеу жүргiзу үшiн тексерушi адамдарды жiберуге, сондай-ақ кез келген сұратылған ақпаратты беруге мiндеттi.
5. Уәкiлеттi органның тексерулерге басқа да мемлекеттiк органдардың қызметкерлерiн тартуға құқығы бар.
6. Тексеру аяқталғаннан кейiн тексерудiң нәтижелерi туралы акт жасалады, ол нөмiрленiп, тiгiлiп және уәкiлеттi органның немесе оның аумақтық органының мөрi басылып тексеру актiлерiн тiркеудiң арнайы журналында тiркеледi.
7. Тексеру актiсiнде көрсетiлген нәтижелер негiзiнде, банкроттық саласындағы құқықтық актiлердi бұзушылықтар анықталған жағдайда, уәкiлеттiк орган қолданыстағы Қазақстан Республикасының банкроттық саласындағы заңнамасын бұзылушылықтарды жою мерзiмiн көрсете отырып, нұсқама шығарады.".
16. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 1997 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 2, 186-құжат; 1998 ж., N 24, 437-құжат; 1999 ж., N 8, 237-құжат; N 23, 925-құжат; 2001 ж., N 17-18, 245-құжат; N 20, 257-құжат; 2002 ж.,
N 1, 1-құжат; N 23-24, 198-құжат; 2003 ж., N 1-2, 9-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 139-құжат; N 21-22, 160-құжат; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; 2005 ж., N 7-8, 19-құжат; N 11, 39-құжат; N 14, 55, 58-құжаттар):
45-3-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы "қызметiне" деген сөзден кейiн "Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен" деген сөздермен толықтырылсын.
17. "Қоршаған ортаны қорғау туралы" 1997 жылғы 15 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 17-18, 213-құжат; 1998 ж., N 24, 443-құжат; 1999 ж., N 11, 357-құжат; N 23, 931-құжат; 2001 ж.,
N 13-14, 171-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2004 ж., N 10, 57-құжат; N 23, 137, 142-құжаттар; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; N 14, 57-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы қырық төртiншi, қырық бесiншi, қырық алтыншы абзацтармен толықтырылсын:
"қоршаған ортаны қорғау саласындағы мемлекеттiк бақылау - қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi органның табиғат пайдаланушылардың Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау заңнамасын, қоршаған орта сапасының нормативтерiн және экологиялық талаптарды сақтауын бақылау жөнiндегі қызметi;
өндiрiстiк экологиялық бақылау - табиғат пайдаланушының қоршаған ортаны қорғау саласындағы мониторинг, есеп, есептiлiк және өзге де iшкi әкiмшiлiк шараларды қамтитын нормативтiк-құқықтық талаптарды сақталуын бақылау үшiн қабылдайтын шаралар жүйесi;
табиғат пайдаланушы - қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi орган берген табиғат пайдалануға рұқсаттың негiзiнде қоршаған ортаға ластайтын заттарды шығаруға және тастауға, өндiрiс пен тұтыну қалдықтарын орналастыруға құқығы бар субъект.";

4) должности, фамилии, имена, отчества проверяющих лиц.
Предписание должно быть подписано первым руководителем уполномоченного органа или его территориального органа либо лицом, его замещающим, и заверено гербовой печатью.
3. На основании одного предписания может проводиться только одна проверка.
4. Реабилитационный и конкурсный управляющие обязаны допустить проверяющих лиц на территорию или в помещение должника для обследования, а также предоставить любую запрашиваемую информацию.
5. Уполномоченный орган имеет право привлекать к проверкам работников других государственных органов.
6. При завершении проверки составляется акт о результатах проверки, который регистрируется в специальном журнале регистрации актов проверки, пронумерованном, прошнурованном и скрепленном печатью уполномоченного органа или его территориального органа.
7. На основе отраженных результатов в акте проверки при наличии выявленных нарушений правовых актов в сфере банкротства уполномоченным органом выносится представление с указанием срока устранения нарушений действующего законодательства Республики Казахстан в сфере банкротства.".
16. В Закон Республики Казахстан от 20 июня 1997 г. "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 186; 1998 г., N 24, ст. 437; 1999 г., N 8, ст. 237; N 23, ст. 925; 2001 г., N 17-18, ст. 245; N 20, ст. 257; 2002 г., N 1, ст. 1; N 23-24, ст. 198; 2003 г., N 1-2, ст. 9; N 11, ст. 56; N 15, ст. 139; N 21-22, ст. 160; 2004 г., N 11-12, ст. 66; N 23, ст. 140, 142; 2005 г., N 7-8, ст. 19; N 11, ст. 39; N 14, ст. 55, 58):
подпункт 3) пункта 1 статьи 45-3 дополнить словами "в порядке, установленном законами Республики Казахстан".
17. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 1997 г. "Об охране окружающей среды" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 17-18, ст. 213; 1998 г., N 24, ст. 443; 1999 г., N 11, ст. 357; N 23, ст. 931; 2001 г., N 13-14, ст. 171; N 24, ст. 338; 2002 г., N 17, ст. 155; 2004 г., N 10, ст. 57; N 23, ст. 137, 142; 2005 г., N 7-8, ст. 23; N 14, ст. 57):
1) статью 1 дополнить абзацами сорок четвертым, сорок пятым и сорок шестым следующего содержания:
"государственный контроль в области охраны окружающей среды - деятельность уполномоченного органа в области охраны окружающей среды по контролю за соблюдением природопользователями законодательства Республики Казахстан об охране окружающей среды, нормативов качества окружающей среды и экологических требований;
производственный экологический контроль - система мер, принимаемых природопользователем для контроля за соблюдением нормативно-правовых требований в области охраны окружающей среды, включающих мониторинг, учет, отчетность и иные внутренние административные меры;
природопользователь - субъект, который на основании разрешения на природопользование, выдаваемого уполномоченным органом в области охраны окружающей среды, имеет право на выбросы и сбросы загрязняющих веществ в окружающую среду, размещение отходов производства и потребления.";

2) 3-бап мынадай мазмұндағы сегізiншi және тоғызыншы абзацтармен толықтырылсын:
"мемлекеттiк органдардың қоршаған ортаны қорғау және табиғи ресурстарды пайдалану саласындағы мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру кезiндегi өзара iс-қимылы, қызметiнiң үйлестiрiлуi, заңдылығы және жариялылығы;
шаруашылық қызметтiң экологиялық қауiптi түрлерi жағдайында өндiрiстiк экологиялық бақылауды жүзеге асырудың мiндеттiлiгi;";
3) 8-бап мынадай мазмұндағы 8-1), 8-2), 8-3), 8-4), 12-1) және 12-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"8-1) қоршаған ортаны қорғау саласындағы мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру жөнiндегi өзге де мемлекеттiк органдардың қызметiн үйлестiредi;
8-2) қоршаған ортаны қорғау саласындағы мемлекеттiк бақылауды ұйымдастыру мен жүргiзуге қатысты құжаттардың (тексерудi тағайындау туралы акт, хаттама, нұсқама) нысандарын әзiрлейдi және бекiтедi;
8-3) қоршаған ортаны қорғау саласындағы мемлекеттiк бақылау органдары жүйесiнде зертханалық-талдамалық бақылау жұмысының қызметiн жетiлдiредi;
8-4) қоршаған ортаның жай-күйiне әсер ететiн қызмет туралы ақпаратты, соның iшiнде зертханалық-талдамалық деректердi жинау мен талдауды жүзеге асырады;";
"12-1) жер қойнауын қорғау жөнiндегi экологиялық талаптардың, ережелер мен нормалардың сақталуына, жер қойнауын пайдаланудың барлық кезеңдерiнде келiсiм-шарт талаптарының орындалуына мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырады;
12-2) өндiрiстiк экологиялық бақылау туралы үлгi ереженi бекiтедi.";
4) 77-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы мемлекеттiк бақылауды қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi орган өз құзыретi шегiнде қоршаған ортаны қорғау және табиғи ресурстарды пайдалану туралы заңнаманы бұзушылықтың алдын алу, анықтау, жою, сондай-ақ заң бұзушы адамдарды Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген жауаптылыққа тарту мақсатында жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 1-1, 1-2, 1-3, 1-4 және 1-5-тармақтармен толықтырылсын:
"1-1. Мемлекеттiк бақылауды ұйымдастыру мемлекеттiк органдармен, табиғат пайдаланушылармен және жұртшылықпен тығыз өзара iс-қимыл, оның iшiнде:
1) баға өлшемдерiн қолдану мен бақылау және құқық қолдану жұмыстарын жетiлдiру;
2) табиғат пайдаланушылардың қоршаған ортаға интенсивтi әсер ететiн қызметiнiң экологиялық нәтижелiлiгiн бағалау;
3) тексерiлетiн объектiлер бойынша перспективалық, жылдық, жедел жұмыс жоспарларын әзiрлеу және зертханалық-талдау деректерiн және қоршаған ортаның жай-күйi, оның шаруашылық қызметiнiң ықпалынан өзгеруi туралы өзге де ақпаратты жинау арқылы жүзеге асырылатын қоршаған ортаға терiс әсердi азайту және жою жөнiндегi шаралар кешенiн қамтиды. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi органның зертханалық-талдамалық бақылау қызметiнiң деректерi қоршаған ортаны ластау көздерiнiң сапасын анықтау үшiн Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес олардан сынамалар алу жолымен алынуы мүмкiн.

2) статью 3 дополнить абзацами восьмым и девятым следующего содержания:
"взаимодействия, координации, законности и гласности деятельности государственных органов при осуществлении государственного контроля в области охраны окружающей среды и использования природных ресурсов;
обязательности осуществления производственного экологического контроля при экологически опасных видах хозяйственной деятельности;";
3) статью 8 дополнить подпунктами 8-1), 8-2), 8-3), 8-4), 12-1) и 12-2) следующего содержания:
"8-1) координирует деятельность иных государственных органов по осуществлению государственного контроля в области охраны окружающей среды;
8-2) разрабатывает и утверждает формы документов (акта о назначении проверок, протокола, предписания), касающихся организации и проведения государственного контроля в области охраны окружающей среды;
8-3) совершенствует деятельность служб лабораторно-аналитического контроля в системе органов государственного контроля в области охраны окружающей среды;
8-4) осуществляет сбор и анализ информации, в том числе лабораторно-аналитических данных, о деятельности, влияющей на состояние окружающей среды;";
"12-1) осуществляет государственный контроль за соблюдением экологических требований, правил и норм по охране недр, выполнением контрактных условий на всех стадиях недропользования по вопросам охраны окружающей среды;
12-2) утверждает типовое положение о производственном экологическом контроле;";
4) в статье 77:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Государственный контроль осуществляется в пределах своей компетенции уполномоченным органом в области охраны окружающей среды в целях предупреждения, выявления, устранения нарушений законодательства об охране окружающей среды и использования природных ресурсов, а также привлечения нарушителей к ответственности, установленной законами Республики Казахстан.";
дополнить пунктами 1-1, 1-2, 1-3, 1-4 и 1-5 следующего содержания:
"1-1. Организация государственного контроля включает в себя комплекс мер по снижению и ликвидации негативного воздействия на окружающую среду, осуществляемых при тесном взаимодействии между государственными органами, природопользователями и общественностью, в том числе путем:
1) применения критериев оценки и совершенствования контрольной и правоприменительной работы;
2) оценки экологической результативности деятельности природопользователей, оказывающих интенсивное воздействие на окружающую среду;
3) разработки перспективных, годовых, оперативных планов работ по проверяемым объектам и сбора лабораторно-аналитических данных и иной информации о состоянии окружающей среды, ее изменениях под влиянием хозяйственной деятельности. Данные служб лабораторно-аналитического контроля уполномоченного органа в области охраны окружающей среды могут быть получены путем отбора проб на источниках загрязнения окружающей среды для определения их качества в соответствии с законами Республики Казахстан.

1-2. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы мемлекеттiк бақылау:
1) мемлекеттiк және ведомстволық статистикалық есептiлiк және табиғи ресурстарды есепке алудың материалдарын, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi органның зертханалық-талдамалық бақылау қызметiнiң табиғатты пайдалану объектiлерiнiң жай-күйi туралы деректерiн, сондай-ақ шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң табиғат қорғау қызметi және тексеру барысында анықталған бұзушылықтар туралы деректерiн талдау;
2) тексерудi ұйымдастыру және жүргiзу;
3) экологиялық құқық бұзушылықтардың туындауын болғызбауға бағытталған шараларды қоса алғанда, заңнаманың сақталуын қамтамасыз ету үшiн құқықтық құралдарды пайдалануға негiзделген құқық қолдану арқылы жүзеге асырылады.
1-3. Тексерудiң түрлерi:
жоспарлы - қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi орган жоспарлаған және алдыңғы тексерулерге қатысты Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген уақыт аралығы ескерiлiп жүргiзiлетiн тексеру;
жоспардан тыс - жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерiнiң бұзылуы туралы өтiнiштерде және өзге де ақпаратта жазылған фактiлер бойынша жеке адамдардың өмiрi мен денсаулығына, қоршаған ортаға, қоғамдық тәртiпке, ұлттық қауiпсiздiкке төнген қауiп-қатердi дереу жоюды талап ететiн қалыптасқан әлеуметтiк-экономикалық жағдайға, Қазақстан Республикасы заңнамасын бұзушылық белгiлерiнiң тiкелей анықталуына байланысты, сондай-ақ жоспарлы тексеру нәтижесiнде анықталған бұзушылықтарды жою туралы талаптардың орындалуын бақылау мақсатында тағайындалатын тексеру;
қарсы - тексеру жүргізу кезiнде үшiншi тұлғаларға қатысты қосымша ақпарат алу қажеттiгi туындаған жағдайда осы тұлғаларға қатысты жүргiзiлетiн тексеру;
рейдтiк - қоршаған ортаны және табиғи ресурстарды қорғау саласындағы жекелеген нормативтiк құқықтық талаптарды сақтау мәселелерi бойынша бiрнеше шаруашылық жүргiзушi субъектiнi бiр мезгiлде тексеру;
кешендi - қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi орган қоршаған ортаны қорғау және табиғи ресурстарды пайдалану саласындағы реттеу, бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын басқа мемлекеттiк органдармен бiрлесе отырып жүргiзетiн тексеру.
Өзге тексеру түрлерiн жүргiзуге тыйым салынады.
1-4. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi орган шығаратын тексерудi тағайындау туралы акт құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы статистикалық қызметтi өз құзыретi шегiнде жүзеге асыратын мемлекеттiк органда мiндеттi түрде тiркеледi. Төтенше экологиялық жағдайларға дереу назар аудару қажет болған жағдайда тексеру тағайындау туралы акт негiзiнде тексеру басталады, ол кейiннен белгiленген тәртiппен тiркелуге тиiс.

1-2. Государственный контроль в области охраны окружающей среды осуществляется путем:
1) анализа материалов государственной и ведомственной статистической отчетности и учета природных ресурсов, данных служб лабораторно-аналитического контроля уполномоченного органа в области охраны окружающей среды о состоянии объектов природопользования, а также сведений о природоохранной деятельности субъектов предпринимательства и устранении выявленных в ходе проверок нарушений;
2) организации и проведения проверок;
3) правоприменения, основанного на использовании правовых инструментов для обеспечения соблюдения законодательства, включая меры, направленные на предотвращение возникновения экологических правонарушений.
1-3. Виды проверок:
плановая - проверка, запланированная уполномоченным органом в области охраны окружающей среды и проводимая с учетом установленных законами Республики Казахстан временных интервалов по отношению к предшествующим проверкам;
внеплановая - проверка, назначаемая в связи со сложившейся социально-экономической ситуацией, требующей немедленного устранения угрозы жизни и здоровью физических лиц, окружающей среде, общественному порядку, национальной безопасности, по фактам, изложенным в обращениях и иной информации о нарушениях прав и законных интересов физических и юридических лиц, непосредственным выявлением признаков нарушений законодательства Республики Казахстан, а также в целях контроля исполнения требований об устранении выявленных нарушений в результате плановой проверки;
встречная - проверка, проводимая в отношении третьих лиц в случае, если при проведении проверок возникает необходимость в получении дополнительной информации, связанной с указанными лицами;
рейдовая - одновременная проверка нескольких субъектов предпринимательства по вопросам соблюдения ими отдельных нормативно-правовых требований в области охраны окружающей среды и природных ресурсов;
комплексная - проверка, проводимая уполномоченным органом в области охраны окружающей среды совместно с другими государственными органами, осуществляющими регулирующие, контрольные и надзорные функции в области охраны окружающей среды и использования природных ресурсов.
Запрещается проведение иных видов проверок.
1-4. Акт о назначении проверки, издаваемый уполномоченным органом в области охраны окружающей среды, в обязательном порядке регистрируется в государственном органе, осуществляющем в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов. В случаях необходимости немедленного реагирования на чрезвычайные экологические ситуации проверка начинается на основании акта о назначении проверки, который в последующем подлежит регистрации в установленном порядке.

1-5. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi органның лауазымды адамдары өз құзыретi шегiнде тексеру нәтижелерi бойынша мынадай актiлер шығарады:
1) Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны және табиғи ресурстарды қорғау саласындағы заңнамасының сақталуын тексеру актiсi;
2) әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама;
3) нұсқама;
4) әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулы.
Кәсiпкерлiк субъектiсiнiң басшысы қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi органға Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзушылықтарды жою жөнiндегi нұсқаманың орындалуы туралы ақпаратты нұсқаманы орындау мерзiмi аяқталған соң жетi күннен кешiктiрмей беруге тиiс.";
2-тармақта:
үшiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"табиғи ресурстарды қорғау, молықтыру және тиiмдi пайдалану жөнiндегi бағдарламалардың, жоспарлар мен шаралардың орындалуын, қоршаған ортаны қорғау туралы заңнаманың, оның сапа нормативтерi мен экологиялық талаптарының орындалуын, тазарту құрылыстары мен басқа да залалсыздандыратын құрылғылардың жұмысын, оларды бақылау құралдарын тексеруге;";
төртiншi абзац "табиғи ресурстарды пайдалану" деген сөздердiң алдынан "қызметтiң экологиялық қауiптi түрлерiн жүзеге асыруға арналған лицензияның, жергiлiктi атқарушы органдардың табиғи ресурстарды пайдалануға беру туралы шешiмдерiнiң, мемлекеттiк экологиялық сараптама қорытындыларының болуын," деген сөздермен толықтырылсын.
18. "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" 1997 жылғы 15 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 17-18, 215-құжат; 1999 ж., N 11, 357-құжат; 2001 ж., N 3, 20-құжат; N 24, 338-құжат; 2004 ж., N 10, 57-құжат; N 23, 142-құжат):
1) 7-баптың 1-тармағының жетiншi абзацы алып тасталсын;
2) 10-баптың жетiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"мынадай жағдайларда:
қарауында ерекше қорғалатын табиғи аумақтар бар өзге де мемлекеттiк органдар бекiткен тексерулердiң жоспарларына сәйкес;
жоғары тұрған мемлекеттiк органдардың тапсырмасы бойынша;
жеке және заңды тұлғалардың жолданымдарында жазылған расталған фактiлер бойынша;
жоспарлы тексеру нәтижесiнде анықталған бұзушылықтарды жою туралы талаптардың орындалуын бақылау мақсатында ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы күзет қызметiн құрады және мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырады;";
3) 11-баптың 2-тармағының екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"мынадай жағдайларда:
облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атқарушы органдарының тексеру жоспарларына сәйкес;
жоғары тұрған мемлекеттiк органдардың тапсырмасы бойынша;
жеке және заңды тұлғалардың жолданымдарында жазылған расталған фактiлер бойынша;
жоспарлы iс-шаралар жүргiзу нәтижесiнде анықталған бұзушылықтарды жою туралы талаптардың орындалуын бақылау мақсатында ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;";

1-5. Должностные лица уполномоченного органа в области охраны окружающей среды в пределах своей компетенции по результатам проверок выносят следующие акты:
1) акт проверки соблюдения законодательства Республики Казахстан в области охраны окружающей среды и природных ресурсов;
2) протокол об административном правонарушении;
3) предписание;
4) постановление о наложении административного взыскания.
Руководитель субъекта предпринимательства должен предоставить уполномоченному органу в области охраны окружающей среды информацию о выполнении предписания об устранении нарушений законодательства Республики Казахстан не позднее семи дней по истечении срока выполнения предписания.";
в пункте 2:
абзац третий изложить в следующей редакции:
"проверять выполнение программ, планов и мероприятий по охране, воспроизводству и рациональному использованию природных ресурсов, соблюдение законодательства об охране окружающей среды, нормативов ее качества и экологических требований, работу очистных сооружений и других обезвреживающих устройств, средств их контроля;";
абзац четвертый после слова "проверять" дополнить словами "наличие лицензий на осуществление экологически опасных видов деятельности, решений местных исполнительных органов о предоставлении природных ресурсов в природопользование, заключений государственной экологической экспертизы,".
18. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 1997 г. "Об особо охраняемых природных территориях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 17-18, ст. 215; 1999 г., N 11, ст. 357; 2001 г., N 3, ст. 20; N 24, ст. 338; 2004 г., N 10, ст. 57; N 23, ст. 142):
1) абзац седьмой пункта 1 статьи 7 исключить;
2) абзац седьмой статьи 10 изложить в следующей редакции:
"создают службы охраны и осуществляют государственный контроль в области особо охраняемых природных территорий в следующих случаях:
в соответствии с утвержденными планами проверок иных государственных органов, в ведении которых находятся особо охраняемые природные территории;
по поручению вышестоящих государственных органов;
по подтвержденным фактам, изложенным в обращениях физических и юридических лиц;
в целях контроля исполнения требований об устранении выявленных нарушений в результате планового мероприятия;";
3) абзац второй пункта 2 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"осуществляют государственный контроль в области особо охраняемых природных территорий в следующих случаях:
в соответствии с планами проверок исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы);
по поручению вышестоящих государственных органов;
по подтвержденным фактам, изложенным в обращениях физических и юридических лиц;
в целях контроля исполнения требований об устранении выявленных нарушений в результате планового мероприятия;";

4) 25-баптың 1-тармағының бесiншi абзацындағы "қадағалауды" деген сөз "мониторингiн" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) 22-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"22-тарау. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы
мемлекеттiк бақылау";
6) 81-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"81-бап. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы
мемлекеттiк бақылау
1. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы мемлекеттiк бақылауды өз құзыретi шегiнде:
ерекше қорғалатын аумақтар саласындағы уәкiлеттi орган;
облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдары;
қарамағында ерекше қорғалатын табиғи аумақтар бар өзге де орталық атқарушы органдар жүргiзедi.
2. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласында мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлғалар Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы заңнамасына сәйкес ерекше қорғалатын аумақтар саласындағы мемлекеттiк инспекторлар құқығын иеленедi.
3. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы мемлекеттiк бақылау тексерулер жүргiзу арқылы жүзеге асырылады.
4. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы тексеру - ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлғалардың осы аумақтардың мемлекеттiк табиғи-қорық қорын пайдаланушылардың Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы заңнамасының талаптарын сақтауын айқындау мақсатында жасайтын iс-әрекетi.
5. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттiк органдар өздерiнiң құзыретiне жататын мәселелер бойынша басқа да мемлекеттiк органдармен өзара iс-қимыл жасайды.";
7) 82-бап алып тасталсын.
19. "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" 1998 жылғы 24 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 2-3, 25-құжат; 2001 ж., N 20, 258-құжат; 2002 ж., N 5, 50-құжат; 2004 ж., N 5, 29-құжат; N 13, 74-құжат; 2005 ж., N 20, 258-құжат; 2002 ж., N 5, 50-құжат; 2004 ж., N 5, 29-құжат; N 13, 74-құжат; 2005 ж., N 17-18, 73-құжат):
(Ескерту. 1-баптың 19-тармағы 2006 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі - осы Заңның 2-бабын қараңыз).
1) 14-баптың 3-тармағында:
екiншi бөлiктегi "нормативтiк" деген сөзден кейiн "құқықтық" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы төртiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Заңнан туындайтын нормативтiк құқықтық актiлердi ресiмдеу мен келiсудiң тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды.";
2) мынадай мазмұндағы 14-1-баппен толықтырылсын:

4) в абзаце пятом пункта 1 статьи 25 слово "надзора" заменить словом "мониторинга";
5) заголовок главы 22 изложить в следующей редакции:
"Глава 22. Государственный контроль в области особо
охраняемых природных территорий";
6) статью 81 изложить в следующей редакции:
"Статья 81. Государственный контроль в области особо
охраняемых природных территорий
1. Государственный контроль в области особо охраняемых природных территорий в пределах своей компетенции осуществляют:
уполномоченный орган в области особо охраняемых территорий;
местные представительные и исполнительные органы областей (города республиканского значения, столицы);
иные центральные исполнительные органы, в ведении которых находятся особо охраняемые природные территории.
2. Должностные лица, осуществляющие государственный контроль в области особо охраняемых природных территорий, в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области особо охраняемых природных территорий имеют права государственных инспекторов в области охраны окружающей среды.
3. Государственный контроль в области особо охраняемых природных территорий осуществляется путем проведения проверок.
4. Проверка в области особо охраняемых природных территорий - действие должностных лиц, осуществляющих государственный контроль в области особо охраняемых природных территорий, совершаемое в целях определения соблюдения требований законодательства Республики Казахстан в области особо охраняемых природных территорий пользователями государственного природно-заповедного фонда этих территорий.
5. Государственные органы, осуществляющие государственный контроль в области особо охраняемых природных территорий, взаимодействуют с другими государственными органами по вопросам, входящим в их компетенцию.";
7) статью 82 исключить.
19. В Закон Республики Казахстан от 24 марта 1998 г. "О нормативных правовых актах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 2-3, ст. 25; 2001 г., N 20, ст. 258; 2002 г., N 5, ст. 50; 2004 г., N 5, ст. 29; N 13, ст. 74; 2005 г., N 17-18, ст. 73):
(Сноска. Пункт 19 статьи 1 вводится в действие с 1 июля 2006 года - см. статью 2 настоящего Закона).
1) в пункте 3 статьи 14:
часть вторую после слова "нормативные" дополнить словом "правовые";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Порядок оформления и согласования проектов подзаконных нормативных правовых актов определяется Правительством Республики Казахстан.";
2) дополнить статьей 14-1 следующего содержания:

"14-1-бап. Жеке кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң мүдделерiн
қозғайтын нормативтiк құқықтық актiлердi
әзiрлеудiң және қабылдаудың ерекшелiктерi
1. Орталық және жергiлiктi атқарушы органдар жеке кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң мүдделерiн қозғайтын нормативтiк құқықтық актiлердiң жобаларын сараптамалық қорытынды алу үшiн сараптама кеңестерi арқылы жеке кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң аккредиттелген бiрлестiктерiне жiбередi.
2. Жеке кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң мүдделерiн қозғайтын нормативтiк құқықтық актiнiң жобасына түсiндiрме жазбада нормативтiк құқықтық актiнiң қолданысқа енгiзiлуiне байланысты жеке кәсiпкерлiк субъектiлерi шығындарының азайғанын және (немесе) ұлғайғанын растайтын есеп нәтижелерi қамтылуға тиiс.
3. Сараптамалық қорытынды жеке кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң аккредиттелген бiрлестiктерi мүшелерiнiң ортақ пiкiрiн бiлдiредi, ұсыныс сипатында болады және нормативтiк құқықтық актiнiң жобасына оны мемлекеттiк орган қабылдағанға дейiн мiндеттi қосымша болып табылады.
4. Мемлекеттiк орган сараптамалық қорытындымен келiскен ретте нормативтiк құқықтық актiнiң жобасына тиiстi өзгерiстер мен толықтырулар енгiзедi.
Мемлекеттiк орган сараптамалық қорытындымен келiспеген жағдайда жеке кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң бiрлестiгiне сараптамалық қорытындымен келiспеу себептерiн негiздеп, жауап жiбередi.
5. Жеке кәсiпкердiң мүддесiн қозғайтын нормативтiк құқықтық актiнi қолданысқа енгiзудiң мерзiмдерi жеке кәсiпкерлiк субъектiсiне қызметiн Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген талаптарға байланысты жүзеге асыруға дайындалуы үшiн қажеттi мерзiмдердi негiзге ала отырып белгiленуге тиiс.
Нормативтiк құқықтық актiнi қолданысқа енгiзудiң тәртiбi мен мерзiмдерi жеке кәсiпкерлiк субъектiлерiне залал келтiрмеуге тиiс.
6. Осы бапта көзделген рәсiмдер жеке кәсiпкердiң мүддесiн қозғайтын нормативтiк құқықтық актiнi қабылдаудың мiндеттi шарты болып табылады.
7. Жеке кәсiпкердiң мүддесiне қатысты нормативтiк құқықтық актiнiң жобалары оларды тиiстi органда немесе Сараптама кеңесiнiң отырысында қарағанға дейiн, көпшiлiктiң қолы жетiмдi телекоммуникациялық жүйелердегi WEB-сайттарды қоса алғанда, бұқаралық ақпарат құралдарында мiндеттi түрде жариялануға (таратылуға) тиiс.";
3) 27-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Жоғары деңгейдегi нормативтiк құқықтық актiнiң күшi жойылды деп танылған кезде, оны iске асыру үшiн қабылданған төменгi деңгейдегi нормативтiк құқықтық актiлердiң де күшi жойылды деп танылуға тиiс.
Бұл талап жоғары деңгейдегi нормативтiк құқықтық актiден төменгi деңгейдегi нормативтiк құқықтық актiлердi iске асыру үшiн қабылданған жекелеген нормалар алып тасталған жағдайларда да қолданылады.";

"Статья 14-1. Особенности разработки и принятия
нормативных правовых актов, затрагивающих
интересы субъектов частного
предпринимательства
1. Центральные государственные и местные исполнительные органы через экспертные советы направляют проекты нормативных правовых актов, затрагивающих интересы субъектов частного предпринимательства, в аккредитованные объединения субъектов частного предпринимательства для получения экспертного заключения.
2. Пояснительная записка к проекту нормативного правового акта, затрагивающего интересы субъектов частного предпринимательства, должна содержать результаты расчетов, подтверждающих снижение и (или) увеличение затрат субъектов частного предпринимательства в связи с введением в действие нормативного правового акта.
3. Экспертное заключение представляет собой консолидированное мнение членов аккредитованных объединений субъектов частного предпринимательства, носит рекомендательный характер и является обязательным приложением к проекту нормативного правового акта до его принятия государственным органом.
4. Государственный орган при согласии с экспертным заключением вносит в проект нормативного правового акта соответствующие изменения и дополнения.
В случае несогласия с экспертным заключением государственный орган направляет в объединение субъектов частного предпринимательства ответ с обоснованием причин несогласия с экспертным заключением.
5. Сроки введения в действие нормативного правового акта, затрагивающего интересы частного предпринимательства, должны устанавливаться исходя из сроков, необходимых субъекту частного предпринимательства для подготовки к осуществлению деятельности в связи с устанавливаемыми законами Республики Казахстан требованиями.
Порядок и сроки введения в действие нормативных правовых актов не должны наносить ущерб субъектам частного предпринимательства.
6. Процедуры, предусмотренные настоящей статьей, являются обязательными условиями принятия нормативных актов, затрагивающих интересы субъектов частного предпринимательства.
7. Проекты нормативных правовых актов, затрагивающих интересы субъектов частного предпринимательства, подлежат обязательному опубликованию (распространению) в средствах массовой информации, включая WEB-сайты в общедоступных телекоммуникационных сетях до их рассмотрения соответствующим органом или на заседании экспертного совета.";
3) статью 27 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. При признании утратившим силу нормативного правового акта вышестоящего уровня подлежат признанию утратившими силу нормативные правовые акты нижестоящего уровня, принятые в его реализацию.
Данное требование также распространяется на случаи, когда из нормативного правового акта вышестоящего уровня исключаются отдельные нормы, в реализацию которых приняты нормативные правовые акты нижестоящего уровня.";

4) 30-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Нормативтiк құқықтық актiлер мәтiндерiнiң кейiннен ресми жариялануының белгiленген тәртiбiнiң сақталуын бақылауды әдiлет органдары жүзеге асырады.";
5) 36-бапта:
2-тармақта:
4) тармақшадағы ", ал әдiлет органдарында мемлекеттiк тiркелуге тиiстiлерi - мемлекеттiк тiркеуден кейiн" деген сөздер алып тасталсын;
5) тармақшадағы "азаматтардың құқықтарына, бостандықтары мен мiндеттерiне қатысты" деген сөздер "әдiлет органдарында мемлекеттiк тiркелуге тиiстi," деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 38-бапта:
1-тармақтың бiрiншi бөлiгiндегi "ведомствоаралық сипаттағы немесе" деген сөздер алып тасталсын;
7) 40-бапта:
3-тармақтағы "мемлекеттiк тiркеу және (немесе) жариялау" деген сөздер "жариялау" деген сөзбен ауыстырылсын;
8) 43-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) заңнан туындайтын нормативтiк құқықтық актiлердiң тұрақты мониторингiн жүргiзу;";
2-тармақ мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) өздерi қабылдаған және (немесе) әзiрлеушi болып табылатын заңнан туындайтын нормативтiк құқықтық актiлерге қатысты - заңнан туындайтын тәуелдi нормативтiк құқықтық актiлердi қабылдаған және (немесе) оларды әзiрлеушiлер болып табылатын уәкiлетті органдар.";
9) 43-1-баппен толықтырылсын:
"43-1-бап. Заңнан туындайтын нормативтiк құқықтық актiлердiң
мониторингi
1. Уәкiлеттi органдар өздерi қабылдаған және (немесе) әзiрлеушi болып табылатын заңнан туындайтын нормативтiк құқықтық актiлердiң Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келетiн және ескiрген құқықтық нормаларын анықтау, оларды iске асырудың тиiмдiлiгін бағалау үшiн олардың тұрақты мониторингiн жүзеге асыруға және оларға өзгерiстер және (немесе) толықтырулар енгiзу және олардың күшi жойылды деп тану жөнiндегi шараларды уақтылы қабылдауға мiндеттi.
2. Заңға тәуелдi нормативтiк құқықтық актiлердiң мониторингiн жүргiзу ережесiн Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiтедi.";
10) 44-баптың 4-тармағы "нормативтiк" деген сөзден кейiн "құқықтық" деген сөзбен толықтырылсын.
20. "Жауапкершiлiгі шектеулi және қосымша жауапкершiлiгi бар серiктестiктер туралы" 1998 жылғы 22 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 5-6; 49-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2002 ж., N 10, 102-құжат; 2003 ж., N 11, 56-құжат; N 24, 178-құжат; 2004 ж., N 5, 30-құжат; 2005 ж., N 14, 58-құжат) өзгерiс пен толықтыру енгiзiлсiн:
43-баптың 2-тармағының 10) тармақшасындағы "бiр ауыздан қабылданатын" деген сөздер алып тасталсын.

4) пункт 2 статьи 30 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Контроль за соблюдением установленного порядка последующего официального опубликования текстов нормативных правовых актов осуществляют органы юстиции.";
5) в статье 36:
в пункте 2:
в подпункте 4) слова ", а подлежащие государственной регистрации в органах юстиции - не ранее государственной регистрации" исключить;
в подпункте 5) слова "касающиеся прав, свобод и обязанностей граждан" заменить словами "подлежащие государственной регистрации в органах юстиции";
6) в статье 38:
в части первой пункта 1 слова "межведомственный характер или" исключить;
7) в статье 40:
в пункте 3 слова "Государственная регистрация и (или) опубликование" заменить словом "Опубликование";
8) в статье 43:
пункт 1 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) проведением постоянного мониторинга подзаконных нормативных правовых актов;";
пункт 2 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) уполномоченные органы, принявшие подзаконные нормативные правовые акты и (или) являющиеся их разработчиками, - в отношении подзаконных нормативных правовых актов, принятых ими и (или) разработчиками которых они являлись.";
9) дополнить статьей 43-1:
"Статья 43-1. Мониторинг подзаконных нормативных правовых
актов
1. Уполномоченные органы обязаны осуществлять постоянный мониторинг подзаконных нормативных правовых актов, принятых ими и (или) разработчиками которых они являлись, для выявления противоречащих законодательству Республики Казахстан и устаревших норм права, оценки эффективности их реализации и своевременно принимать меры по внесению в них изменений и (или) дополнений или признанию их утратившими силу.
2. Правила проведения мониторинга подзаконных нормативных правовых актов утверждаются Правительством Республики Казахстан.";
10) пункт 4 статьи 44 после слова "нормативных" дополнить словом "правовых".
20. В Закон Республики Казахстан от 22 апреля 1998 г. "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 5-6, ст. 49; 1999 г., N 20, ст. 727; 2002 г., N 10, ст. 102; 2003 г., N 11, ст. 56; N 24, ст. 178; 2004 г., N 5, ст. 30; 2005 г., N 14, ст. 58):
в подпункте 10) пункта 2 статьи 43 слова ", принимаемое единогласно" исключить.

21. "Жосықсыз бәсеке туралы" 1998 жылғы 9 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 9-10, 84-құжат; 2000 ж., N 21, 397-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
мынадай мазмұндағы 5-1-баппен толықтырылсын:
"5-1-бап. Қазақстан Республикасының жосықсыз бәсеке туралы
заңнамасының сақталуына тексеру жүргiзу
1. Нарық субъектiлерiнiң, мемлекеттiк органдардың (бұдан әрi - тексерiлетiн субъектiлер) Қазақстан Республикасының жосықсыз бәсеке туралы заңнамасын сақтауы монополияға қарсы орган жүргiзетiн тексерудiң нысанасы болып табылады.
2. Монополияға қарсы орган жүзеге асыратын тексеру жоспарлы және жоспардан тыс болып бөлiнуi мүмкiн.
Жоспарлы тексерулер тексерiлетiн субъектiлердiң Қазақстан Республикасының жосықсыз бәсеке туралы заңнамасын сақтауына байланысты мәселелердiң барлық кешенiн қамтиды және жылына бiр реттен жиi жүргiзiлмейдi.
Жоспарлы тексерулер тексерiлетiн субъектiнiң орналасқан жерi бойынша немесе оның құрылымдық бөлiмшесiнiң орналасқан жерi бойынша жүргiзiлуi мүмкiн.
Монополияға қарсы органның басшысы жыл сайын бекiтетiн органның жұмыс жоспары жоспарлы тексеру жүргiзуге негiз болып табылады. Жоспарда тексеру жүргiзiлуi мүмкiн субъектiлердiң тiзбесi және тексеру жүргізiлетiн кезең қамтылуға тиiс.
Жоспардан тыс тексеру - монополияға қарсы органның жоспарында көзделмеген тексеру және Қазақстан Республикасының жосықсыз бәсеке туралы заңнамасының бұзылуы туралы монополияға қарсы органға келiп түскен не жеке анықталған ақпаратты растау үшiн жүргiзiледi.
3. Жоспардан тыс тексеру жүргiзуге мыналар негiз болып табылады:
жеке және заңды тұлғалардың жосықсыз бәсекенiң нәтижесiнде өздерiнiң құқықтары бұзылғандығы туралы өтiнiшi;
Қазақстан Республикасының жосықсыз бәсеке туралы заңнамасының бұзылуы туралы басқа да мемлекеттiк органдардан келiп түскен материалдар;
монополияға қарсы органның тауар нарығын талдау, бұқаралық ақпарат құралдарының хабарламалары және өзге де мәлiметтер негiзiндегi жеке бастамасы;
монополияға қарсы органның Қазақстан Республикасының жосықсыз бәсеке туралы заңнамасының бұзылуы мәселелерi бойынша зерттеу жүргiзуiнiң нәтижесi.
4. Тексеру жүргiзу үшiн монополияға қарсы орган монополияға қарсы органның басшысы қол қойған, мөрмен куәландырған және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы статистикалық есептiлiктi өз құзыретi шегiнде жүзеге асыратын уәкiлеттi органда тiркелген қатаң есептiлiк бланкiсiндегi нұсқаманы қабылдап, тексерудi тағайындау туралы бұйрық шығарады және тексеру жүргiзу бағдарламасын бекiтедi.
Тексеру жүргiзу туралы нұсқама екi данада жасалып, олар тiркеу үшiн құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы статистикалық есептiліктi өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын уәкiлетті органға табыс етiледi. Тiркеу туралы белгiсi бар бiр данасы iстiң материалдарына тiркеледi.
Нұсқаманың құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы статистикалық есептiлiктi өз құзыретi шегiнде жүзеге асыратын уәкiлеттi органда тiркелгенi туралы белгiсi бар көшiрмесi, сондай-ақ тексеру бағдарламасы тексеру жүргiзiлетiн күнi тексерiлетiн субъектiнiң басшысына тапсырылады.
Құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы статистикалық есептiлiктi өз құзыретi шегiнде жүзеге асыратын уәкiлеттi органда тiркелгенi туралы белгiсi жоқ тексерiлетiн субъектiге тапсырылатын тексеру жүргiзiлгенi туралы нұсқаманың көшiрмесi жарамсыз болып табылады.
Тексеру тағайындау туралы нұсқамада көрсетiлген лауазымды адам (адамдар) ғана тексеру жүргiзе алады.

21. В Закон Республики Казахстан от 9 июня 1998 г. "О недобросовестной конкуренции" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 9-10, ст. 84; 2000 г., N 21, ст. 397; 2004 г., N 23, ст. 142):
дополнить статьей 5-1 следующего содержания:
"Статья 5-1. Порядок проведения проверок на предмет
соблюдения законодательства Республики
Казахстан о недобросовестной конкуренции
1. Предметом проверок, проводимых антимонопольным органом, является соблюдение субъектами рынка, государственными органами (далее - проверяемые субъекты) законодательства Республики Казахстан о недобросовестной конкуренции.
2. Осуществляемые антимонопольным органом проверки могут быть плановыми и внеплановыми.
Плановые проверки охватывают весь комплекс вопросов, связанных с соблюдением проверяемыми субъектами законодательства Республики Казахстан о недобросовестной конкуренции, и проводятся не чаще одного раза в год.
Плановые проверки могут проводиться по месту нахождения проверяемого субъекта или по месту нахождения его структурного подразделения.
Основанием для проведения плановой проверки является план работы антимонопольного органа, ежегодно утверждаемый его руководителем. План должен содержать перечень проверяемых субъектов, в отношении которых предполагаются проведение проверки и период проведения проверки.
Внеплановая проверка - проверка, которая не предусмотрена планом работы антимонопольного органа и проводится для подтверждения поступившей в антимонопольный орган либо самостоятельно обнаруженной информации о нарушении законодательства Республики Казахстан о недобросовестной конкуренции.
3. Основаниями для проведения внеплановой проверки служат:
обращения физических и юридических лиц о нарушении их прав в результате недобросовестной конкуренции;
материалы о нарушении законодательства Республики Казахстан о недобросовестной конкуренции, поступившие из других государственных органов;
собственная инициатива антимонопольного органа на основании анализа товарных рынков, сообщений средств массовой информации и иных сведений;
результат расследования антимонопольного органа по вопросам нарушения законодательства Республики Казахстан о недобросовестной конкуренции.
4. Для проведения проверки антимонопольным органом принимается предписание на бланке строгой отчетности, подписываемое руководителем антимонопольного органа, заверенное печатью и зарегистрированное в государственном органе, осуществляющем в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, и приказ о назначении проверки и утверждается программа проведения проверки.
Предписание о проведении проверки составляется в двух экземплярах, которые представляются в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов для регистрации. Один экземпляр с отметкой о регистрации приобщается к материалам дела.
Копия предписания с отметкой о регистрации в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов, а также программа проверки в день проведения проверки вручаются руководителю проверяемого субъекта.
Копия предписания о проведении проверки, вручаемая проверяемому субъекту без отметки о регистрации в государственном органе, осуществляющем в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов, является недействительной.
Проверка может производиться только тем должностным лицом (лицами), которое указано в предписании о назначении проверки.

5. Тексеру жүргiзудiң бағдарламасы мен мерзiмдерi
тексеру жүргiзудiң мерзiмдерiн;
тексеру жүргiзудiң негiзгi мiндеттерi мен мақсаттарын, оларды iске асырудың рәсiмiн;
тексеру барысында анықталуға тиiстi мәселелердiң тiзбесi мен мән-жайлардың ауқымын;
тексеру жүргiзу кестесiн;
тексерiлетiн субъектiнiң ерекшелiгiне сәйкес өзге де ақпаратты қамтуға тиiс.
6. Тексеру жүргiзудiң мерзiмi алда тұрған жұмыстардың ауқымы мен қойылған мiндеттер ескерiле отырып белгiленедi және ол тексеру жүргiзу туралы нұсқаманы құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы статистикалық есептiлiктi өз құзыретi шегiнде жүзеге асыратын уәкiлеттi органда тiркеген кезден бастап күнтiзбелiк отыз күннен аспауға тиiс.
Тексерiлетін субъект қызметiнiң ерекшелiктеріне және тексеру жұмысының ауқымдылығына байланысты тексеру заңда белгiленген мерзiмде аяқталмайтын жағдайларда, монополияға қарсы органның тексеру жүргiзуге жауапты лауазымды адамы монополияға қарсы органның басшысына жасалған жұмыстың нәтижелерi жазылған қызметтiк жазбаны және тексерудi ұзарту қажеттiгi туралы негiздеменi ұсынады.
Монополияға қарсы органның басшысы тексеру жүргiзудiң мерзiмiн ұзарту туралы бұйрық шығаруға құқылы. Монополияға қарсы органның басшысы тексеру жүргiзу туралы нұсқамаға және тексеру бағдарламасына тексерудi ұзарту туралы белгi қояды.
Тексеру жүргiзу мерзiмiн ұзарту күнтiзбелiк отыз күннен аспауға тиiс.
Тексеру жүргiзу мерзiмiн ұзарту туралы бұйрықтың көшiрмесi тiркелген күнi тексерiлетiн субъектiнiң басшысына тапсырылады.
Тексеру нәтижелерi туралы анықтаманы тексерiлетiн субъектiге тапсырған күн тексеру жүргiзудiң мерзiмi аяқталған күн деп есептеледi, бiрақ ол тексеру жүргiзу туралы нұсқамада көрсетiлген тексерудi аяқтау мерзiмiнен кешiктiрiлмеуге тиiс.
7. Монополияға қарсы органның лауазымды адамының тексеру жүргiзген кезде:
1) тексерiлетiн субъектiнiң аумағына және үй-жайына кедергiсiз кiруге;
2) тексеру нысанына сәйкес тексерiлетiн субъектiнiң автоматтандырылған деректер базасына (ақпараттық жүйесiне) қол жеткiзуге;
3) тексерiлетiн субъектiнiң басшыларынан, лауазымды адамдарынан және басқа да қызметкерлерiнен тексеруге қатысты қажеттi ақпаратты, құжаттар мен олардың көшiрмелерiн, тексеру барысында туындайтын мәселелер бойынша ауызша және жазбаша түрде түсiнiктемелердi сұратуға және алуға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасын бұзушылықтарға куә адамдар болған жағдайда олардан ауызша және жазбаша түрде түсiнiктемелер алуға құқығы бар.
Тексерiлетiн субъектiнiң басшысы және лауазымды адамдары тексеру жүргiзуге жауапты монополияға қарсы органның лауазымды адамының ауызша сауалы бойынша ақпаратты, құжаттарды немесе олардың көшiрмелерiн беруден бас тартқан жағдайда, оған тиiсiнше жазбаша сауал табыс етiледi. Жазбаша сауалды тексерiлетiн субъектiнiң басшысына тапсыру мүмкiн болмаған жағдайда, ол тексерiлетiн субъектi басшысының атына жеткiзiлгенi туралы хабардар ететiн тапсырыс хатпен почта байланысы арқылы жiберiледi.

5. Программа и сроки проведения проверки должны содержать:
сроки проведения проверки;
основные задачи и цели проведения проверки, процедуру их реализации;
перечень вопросов и круг обстоятельств, подлежащих установлению в ходе проверки;
график проведения проверки;
иную информацию в соответствии со спецификой деятельности проверяемого субъекта.
6. Срок проведения проверки устанавливается с учетом объема предстоящих работ и поставленных задач и не должен превышать тридцать календарных дней с момента регистрации предписания о проведении проверки в государственном органе, осуществляющем в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов.
В случаях, когда в связи со спецификой деятельности проверяемого субъекта и значительным объемом работ проверка не может быть завершена в установленный законом срок, должностное лицо антимонопольного органа, ответственное за проведение проверки, представляет руководителю антимонопольного органа служебную записку с изложением результатов проделанной работы и обоснований необходимости продления срока проведения проверки.
Руководитель антимонопольного органа вправе издать приказ о продлении срока проведения проверки. Руководителем антимонопольного органа вносится отметка о продлении срока проверки в предписание о проведении проверки и в программу проверки.
Продление срока проведения проверки не может превышать тридцать календарных дней.
Копия приказа о продлении срока проведения проверки в день регистрации вручается руководителю проверяемого субъекта.
Завершением срока проверки считается день вручения проверяемому субъекту справки о результатах проверки, но не позднее срока окончания проверки, указанного в предписании о проведении проверки.
7. Должностные лица антимонопольного органа при проведении проверки имеют право:
1) на беспрепятственный доступ на территорию и в помещения проверяемого субъекта;
2) на доступ к автоматизированным базам данных (информационным системам) проверяемого субъекта в соответствии с предметом проверки;
3) запрашивать и получать от руководителей, должностных лиц и других работников проверяемого субъекта необходимую информацию, документы или их копии, относящиеся к предмету проверки, объяснения в устном и письменном виде по вопросам, возникшим в ходе проверки, а также при наличии свидетелей нарушений антимонопольного законодательства Республики Казахстан получать от них письменные и устные пояснения.
В случае отказа руководителя и должностных лиц проверяемого субъекта по устному запросу должностного лица антимонопольного органа, ответственного за проведение проверки, предоставлять информацию, документы или их копии ему вручается соответствующий письменный запрос. В случае невозможности вручения письменного запроса руководителю проверяемого субъекта он направляется почтовой связью на имя руководителя проверяемого субъекта заказным письмом с уведомлением.

8. Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес ақпаратты басқа мемлекеттiк органға беру жағдайларын қоспағанда, тексеру барысында монополияға қарсы орган алған тексерiлетiн субъект туралы кез келген ақпарат таратылуға жатпайды.
9. Тексеру жүргiзу кезiнде Қазақстан Республикасының жосықсыз бәсеке туралы заңнамасының бұзылғандығы анықталған жағдайда монополияға қарсы органның лауазымды адамы осы Заңға және Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес тексерiлетiн субъектiге қатысты тиiстi тексеру аяқталғанға дейiн шаралар қолдануға құқылы.
10. Тексеру нәтижелерi анықтамамен рәсiмделедi, онда барлық тексерiлетiн мәселелер бойынша талдау, тұжырымдар мен ұсыныстар жазылуға тиiс және ол екi данада жасалып, оның бiреуi тексерiлетiн субъектiнiң басшысына тапсырылады.
Тексеру нәтижелерi тексерiлген деректер мен фактiлердiң негiзiнде анықтамаға жазылады, олар тиiстi құжаттармен расталады. Құжаттармен расталмаған тұжырымдарды, ұсыныстар мен деректердi анықтамаға енгiзуге жол берiлмейдi.
Тексеру нәтижелерi бойынша Қазақстан Республикасының жосықсыз бәсеке туралы заңнамасы бұзылмаған жағдайда анықтамаға тиiсiнше жазба жасалады.
Тексеру нәтижелерi бойынша ескертпелер және (немесе) қарсылықтар болған жағдайда тексерiлетiн субъектiнiң басшысы оларды жазбаша түрде жазып көрсетедi.
Ескертпелер және (немесе) қарсылықтар тексеру жүргiзудiң нәтижелерi туралы анықтамаға қоса берiледi, ол туралы тиiсiнше белгi соғылады.
Тексерiлетiн субъектiнiң басшысы тексерудiң нәтижелерi туралы анықтамаға қол қоюдан бас тартқан жағдайда, монополияға қарсы органның тексеру жүргiзуге жауапты лауазымды адамы анықтамаға тиiстi жазба жасайды.
Тексеру жүргiзу аяқталғаннан кейiн монополияға қарсы органның тексеру жүргiзуге жауапты лауазымды адамы анықтаманың екiншi данасын тексерiлетiн субъектiнiң басшысына тапсырады.
Анықтаманы тексерiлетiн субъектiнiң басшысына тапсыру мүмкiн болмаған жағдайда, анықтама тексерiлетiн субъектiнiң басшының атына почта арқылы тапсырылғандығы хабарланатын тапсырыс хатпен жiберiледi.
11. Тексеру жүргiзу кезiнде тексерiлетiн субъектiнiң құқықтары мен заңды мүдделерi бұзылған жағдайда, тексерiлетiн субъектi монополияға қарсы органның әрекетiне (әрекетсiздiгіне) Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде белгiленген тәртiппен шағым жасауға құқылы.
12. Монополияға қарсы органның лауазымды адамының тексеру жүргiзу кезiндегi заңсыз әрекетi (әрекетсiздiгi) Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген жауаптылыққа әкеп соғады.".

8. Любая информация о проверяемом субъекте, полученная антимонопольным органом в ходе проверки, не подлежит распространению, за исключением случаев передачи информации другому государственному органу в соответствии с законами Республики Казахстан.
9. В случае выявления во время проведения проверки нарушений законодательства Республики Казахстан о недобросовестной конкуренции должностное лицо антимонопольного органа вправе до окончания проверки применить по отношению к проверяемому субъекту необходимые меры антимонопольного реагирования в соответствии с настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.
10. Результаты проверки оформляются справкой, которая должна содержать анализ, выводы и предложения по всем проверяемым вопросам и составляться в двух экземплярах, один из которых вручается руководителю проверяемого субъекта.
Результаты проверки излагаются в справке на основании проверенных данных и фактов, которые подтверждаются соответствующими документами. Включение в справку выводов, предложений и данных, не подтвержденных документами, не допускается.
В случае отсутствия нарушений законодательства Республики Казахстан о недобросовестной конкуренции по результатам проверки в справке производится соответствующая запись.
В случае наличия замечаний и (или) возражений по результатам проверки руководитель проверяемого субъекта излагает их в письменном виде.
Замечания и (или) возражения могут прилагаться к справке о результатах проведения проверки, о чем делается соответствующая отметка.
В случае отказа руководителя проверяемого субъекта от подписания справки о результатах проведения проверки должностным лицом антимонопольного органа, ответственным за проведение проверки, в справку вносится соответствующая запись.
Второй экземпляр справки после окончания проверки должностным лицом антимонопольного органа, ответственным за проведение проверки, вручается руководителю проверяемого субъекта.
В случае невозможности вручения справки руководителю проверяемого субъекта справка направляется почтовой связью на имя руководителя проверяемого субъекта заказным письмом с уведомлением.
11. В случае нарушения прав и законных интересов проверяемых субъектов при проведении проверки проверяемый субъект вправе обжаловать действия (бездействие) антимонопольного органа в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
12. Неправомерные действия (бездействие) должностных лиц антимонопольного органа при проведении проверок влекут ответственность, установленную законами Республики Казахстан.".

22. "Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 16, 214-құжат; 1999 ж., N 19, 646-құжат, 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; 2001 ж., N 23, 309-құжат; 2002 ж., N 23-24, 193-құжат; 2004 ж., N 14, 82-құжат; N 23, 142-құжат):
мынадай мазмұндағы 18-5 - 18-7-баптармен толықтырылсын:
"18-5-бап. Табиғи монополиялар субъектiлерiн тексеру
1. Уәкiлеттi орган жүзеге асыратын табиғи монополиялар субъектiлерiн тексеру жоспарлы және жоспардан тыс болуы мүмкiн.
2. Табиғи монополиялар субъектiлерiнiң қаржы-шаруашылық қызметiн жоспарлы тексерудi уәкiлеттi мемлекеттiк орган жылына бiр реттен жиi жүргiзбейдi. Шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылмайтын табиғи монополиялар субъектiлерiнiң қаржы-шаруашылық қызметiн жоспарлы тексерудi уәкiлеттi орган үш жылда бiр реттен жиi жүргiзбейдi.
3. Жыл сайын уәкiлеттi органның басшысы бекiтетiн уәкiлеттi органның жұмыс жоспары жоспарлы тексеру жүргiзуге негiз болып табылады. Жоспарда тексерулер жүргiзiлетiн табиғи монополиялар субъектiлерiнiң тiзбесi және оларды жүргiзу кезеңi қамтылуға тиiс.
4. Уәкiлеттi органның табиғи монополия субъектiлерiне жоспардан тыс тексерулер жүргiзуге мыналар негiз болады:
1) жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жолданымдарында жазылған расталған фактiлер;
2) мемлекеттiк органдардың ақпараты;
3) құқық қорғау органдарының хабарламалары;
4) басқа мемлекеттiк органдармен бiрлескен тексерулер;
5) уәкiлеттi органның өз бастамасы;
6) бұқаралық ақпарат құралдарының хабарламалары.
5. Осы баптың 4-тармағында көзделген негiздер туындаған күннен бастап күнтiзбелiк он күннен кешiктiрмей, уәкiлеттi орган:
1) Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасын бұзушылық фактiлерiне тексеру жүргiзу туралы шешiм қабылдайды;
2) Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасын бұзушылық фактiлерiне тексеру жүргiзуден бас тартады.
18-6-бап. Табиғи монополиялар субъектiлерiне тексеру
жүргiзудiң тәртiбi
1. Табиғи монополиялар субъектiлерiн тексеру уәкiлеттi орган тексеру жүргiзу туралы шешiм қабылдағаннан кейiн жүргiзiледi. Уәкiлеттi органның тексеру жүргiзу туралы шешiмiнде:
1) уәкiлеттi органның атауы, тексеру тағайындау жөнiнде өкiлеттiгi бар адамның тегi, аты, әкесiнiң аты және лауазымы мен оның қолы;
2) тексерулер тағайындау туралы актiнiң шығарылған күнi мен уәкiлеттi органның журналы бойынша тiркеу нөмiрi;

22. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 1998 г. "О естественных монополиях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 16, ст. 214; 1999 г., N 19, ст. 646; 2000 г., N 3-4, ст. 66; 2001 г., N 23, ст. 309; 2002 г., N 23-24, ст. 193; 2004 г., N 14, ст. 82; N 23, ст. 142):
дополнить статьями 18-5 - 18-7 следующего содержания:
"Статья 18-5. Проверки субъектов естественных монополий
1. Осуществляемые уполномоченным органом проверки субъектов естественных монополий могут быть плановыми и внеплановыми.
2. Плановые проверки финансово-хозяйственной деятельности субъектов естественных монополий проводятся уполномоченным органом не чаще одного раза в год. Плановые проверки финансово-хозяйственной деятельности субъектов естественных монополий, являющихся субъектами малого предпринимательства, проводятся уполномоченным органом не чаще одного раза в три года.
3. Основанием для проведения плановой проверки является план работы уполномоченного органа, ежегодно утверждаемый руководителем уполномоченного органа. План должен содержать перечень субъектов естественных монополий, в отношении которых предполагаются проведение проверок и период их проведения.
4. Основаниями для проведения уполномоченным органом внеплановой проверки субъектов естественных монополий являются:
1) подтвержденные факты, изложенные в обращениях физических и (или) юридических лиц;
2) информация государственных органов;
3) сообщения правоохранительных органов;
4) совместные проверки с другими государственными органами;
5) собственная инициатива уполномоченного органа;
6) сообщения средств массовой информации.
5. Не позднее десяти календарных дней со дня возникновения оснований, предусмотренных пунктом 4 настоящей статьи, уполномоченный орган:
1) принимает решение о проведении проверки фактов нарушения законодательства Республики Казахстан о естественных монополиях;
2) отказывает в проведении проверки фактов нарушения законодательства Республики Казахстан о естественных монополиях ввиду отсутствия оснований.
Статья 18-6. Порядок проведения проверок субъектов
естественных монополий
1. Проверка субъектов естественных монополий проводится после принятия решения уполномоченного органа о проведении проверки. Решение уполномоченного органа о проведении проверки должно содержать:
1) наименование уполномоченного органа, фамилию и инициалы, занимаемую должность лица, обладающего полномочием по назначению проверки, и его подпись;
2) дату и регистрационный номер акта о назначении проверки по журналу уполномоченного органа;

3) тексерудi жүзеге асыратын лауазымды адамның тегi мен аты-жөнi;
4) салық төлеушi - табиғи монополия субъектiсiнiң атауы, тұрған жерi және тiркеу нөмiрi;
5) тексеру түрi;
6) тексеру мәселесi;
7) тексеру жүргізу мерзiмi;
8) тексеру тағайындаудың негiздемесi;
9) табиғи монополия субъектiсiнiң құжаттарын белгiлi бiр уақыт мерзiмiнде зерделеу қажет болған жағдайда тексерiлетiн кезеңi;
10) табиғи монополиялар субъектiлерiнiң қызметiн өткен жылғы (өткен жыл деп тексеру жүргiзу кезiндегi күнтiзбелiк жыл түсiнiледi) жүргiзiлген тексерулерi туралы ақпарат;
11) табиғи монополия субъектiсiне тексеру жүргiзудiң негiзгi мiндеттерi мен мақсаттары көрсетiлген тексеру бағдарламасы, табиғи монополия субъектiсiн тексеру барысында анықталуға тиiстi мәселелер тiзбесi мен жағдаяттар аясы қамтылуға тиiс.
2. Уәкiлеттi органның тексеру жүргiзу туралы шешiмiне басшы қол қояды және ол уәкiлеттi органның мөрiмен расталады.
3. Табиғи монополиялар субъектiлерiне тексеру жүргiзу кезiнде уәкiлеттi органның лауазымды тұлғасы табиғи монополиялар субъектiсiнiң басшысына немесе оны ауыстырушыға уәкiлеттi органның тексеру жүргiзу туралы шешiмiн және қызметтiк куәлiгiн көрсетуге мiндеттi.
4. Тексеру жүргiзу туралы шешiмдi және қызметтiк куәлiктi көрсеткен кезде табиғи монополиялар субъектiсi уәкiлеттi органның лауазымды адамын өздерiне тиесiлi аумаққа немесе үй-жайға жiберуге және тексерiлетiн табиғи монополиялар субъектiсiнiң лауазымды адамдарынан, басшылары мен басқа да қызметкерлерiнен тексеру жүргiзу үшiн қажеттi ақпаратты, құжаттарды сұрату және оларды алу мен тексеру барысында пайда болатын мәселелер бойынша ауызша және жазбаша түрде түсiндiрмелер алу мүмкiндiгiмен қамтамасыз етуге мiндеттi.
5. Табиғи монополиялар субъектiлерiне тексеру жүргiзетiн уәкiлетті органның лауазымды тұлғасының тиiстi аумаққа немесе үй-жайға енуiне кедергi жасалған және ақпараттарды, құжаттар мен түсiнiктемелердi бермеген кезде Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнамасында белгiленген тәртiппен әкiмшiлiк iс қозғалады.
6. Табиғи монополия субъектiсiне тексеру жүргізу мерзiмi алда тұрған жұмыстардың және қойылған мiндеттердiң көлемiн ескере отырып белгiленедi, бiрақ күнтiзбелiк отыз күннен аспауға тиiс.
Мән-жайларды қосымша тексеру қажет болған жағдайда, тексеру мерзiмi уәкiлеттi органның шешiмiмен күнтiзбелiк отыз күнге ұзартылуы мүмкін.
Табиғи монополия субъектiсiн тексеру мерзiмiн ұзартуды тексеру жүргiзетiн уәкiлеттi органның басшысы жүргiзедi.

3) фамилию и инициалы должностного лица, осуществляющего проверку;
4) наименование, место нахождения и регистрационный номер налогоплательщика - субъекта естественной монополии;
5) вид проверки;
6) вопрос проверки;
7) срок проведения проверки;
8) основания назначения проверки;
9) проверяемый период в случае, если требуется изучение документов субъекта естественной монополии за определенный временной период;
10) информацию о проведенных проверках деятельности субъектов естественной монополии в истекшем году (под истекшим годом подразумевается календарный год на момент проведения проверки);
11) программу проверки с указанием основных задач и целей проведения проверки субъекта естественной монополии, перечень вопросов и круг обстоятельств, подлежащих установлению в ходе проверки субъекта естественной монополии.
2. Решение уполномоченного органа о проведении проверки подписывается руководителем и заверяется печатью уполномоченного органа.
3. При проведении проверки субъекта естественной монополии должностное лицо уполномоченного органа обязано предъявить руководителю субъекта естественной монополии или лицу, его замещающему, решение уполномоченного органа о проведении проверки и служебное удостоверение.
4. При предъявлении решения о проведении проверки и служебного удостоверения субъекты естественных монополий обязаны допустить должностное лицо уполномоченного органа на территорию или в помещение, принадлежащие им, и обеспечить возможность запроса и получения от должностных лиц, руководителей и других работников проверяемых субъектов естественных монополий необходимой для проведения проверки информации, документов и объяснений в устном и письменном виде по вопросам, возникшим в ходе проверки.
5. При воспрепятствовании доступа должностного лица уполномоченного органа, проводящего проверку субъектов естественных монополий, на соответствующую территорию или в помещения и непредоставлении информации, документов и объяснений возбуждается административное производство в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.
6. Срок проведения проверки субъекта естественной монополии устанавливается с учетом объема предстоящих работ и поставленных задач, но не должен превышать тридцать календарных дней.
В случае необходимости дополнительной проверки обстоятельств срок может быть продлен решением уполномоченного органа на тридцать календарных дней.
Продление срока проверки субъекта естественной монополии производится руководителем уполномоченного органа, осуществляющего проверку.

7. Тексеру табиғи монополия субъектiсiн тексеру қорытындылары туралы анықтаманы жасаумен аяқталады.
Тексеру қорытындылары туралы анықтамаға табиғи монополия субъектiсiн тексерудi жүзеге асыратын лауазымды адам және тексерiлетiн табиғи монополия субъектiсiнiң басшысы немесе оны ауыстыратын адам қол қояды.
8. Тексерiлетiн табиғи монополия субъектiсiнiң басшы немесе оны ауыстыратын адам ерекше пiкiрлерiн жазбаша түрде бiлдiруге құқылы, ол тексеру қорытындысы туралы анықтамаға қоса берiледi.
9. Тексерiлетiн табиғи монополия субъектiсiнiң басшысы немесе оны ауыстыратын адам тексеру қорытындылары туралы анықтамаға қол қоюдан бас тартқан жағдайда, табиғи монополия субъектiсiн тексерудi жүзеге асыратын лауазымды тұлға тексеру қорытындысы туралы анықтамаға тиiстi жазба енгiзедi.
10. Тексеру қорытындылары туралы анықтаманың екiншi данасы табиғи монополия субъектiсiн тексеру аяқталған соң қол қойғызып алу арқылы табиғи монополия субъектiсiнiң басшысына немесе оны ауыстыратын адамға, ал олар болмаған жағдайда - тексерiлетiн табиғи монополия субъектiсiнiң кеңсесiне, анықтаманы қабылдап алған табиғи монополия субъектiсi қызметкерiнiң тегiн және лауазымын көрсете отырып, қол қойғызу арқылы тапсырылады. Тексеру қорытындылары туралы анықтаманы беру не кеңсеге тапсыру мүмкiн болмаған жағдайда тексеру қорытындылары туралы анықтама табиғи монополия субъектiсiне почта арқылы тапсырылғандығы хабарланатын тапсырыс хатпен жiберiледi.
11. Табиғи монополия субъектiсiн тексерудiң нәтижелерi Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен шағым жасалуы мүмкiн.
18-7-бап. Табиғи монополия субъектiсiн тексеру нәтижелерi
бойынша уәкiлеттi органның шешiмi
Уәкiлеттi орган табиғи монополия субъектiсiн тексеру қорытындылары туралы анықтаманы қарау нәтижелерi бойынша:
1) әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс қозғауға негiздердiң жоқтығы туралы қорытынды жасайды;
2) әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс қозғайды;
3) табиғи монополия субъектiсiне Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасын бұзушылықтардың анықталған фактiлерiн жою туралы нұсқама шығарады;
4) материалдарды қылмыстық iс қозғау туралы мәселенi қарау үшiн құқық қорғау органдарына бередi;
5) материалдарды қарау және тиiстi шаралар қабылдау үшiн өзге де мемлекеттiк органдарға бередi.".
23. "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" 1998 жылғы 9 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 16, 220-құжат; 2001 ж., N 23, 318-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
11-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"11-бап. Уәкiлеттi органның асыл тұқымды мал шаруашылығы
жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлары";
1 және 2-тармақтардағы "асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы", "мемлекеттiк" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:

7. Проверка завершается составлением справки об итогах проверки субъекта естественной монополии.
Справка об итогах проверки подписывается должностным лицом, осуществляющим проверку субъекта естественной монополии, и руководителем проверяемого субъекта естественной монополии или лицом, его замещающим.
8. Руководитель проверяемого субъекта естественной монополии или лицо, его замещающее, вправе изложить в письменном виде особое мнение, которое прилагается к справке об итогах проверки.
9. В случае отказа руководителя проверяемого субъекта естественной монополии или лица, его замещающего, от подписания справки об итогах проверки должностным лицом, осуществляющим проверку субъекта естественной монополии, в справку об итогах проверки вносится соответствующая запись.
10. Второй экземпляр справки об итогах проверки после окончания проверки субъекта естественной монополии вручается под роспись руководителю субъекта естественной монополии или лицу, его замещающему, а в случае его отсутствия сдается в канцелярию проверяемого субъекта естественной монополии под роспись с указанием фамилии и должности работника субъекта естественной монополии, принявшего справку. При отсутствии возможности вручения либо сдачи справки об итогах проверки в канцелярию справка об итогах проверки направляется субъекту естественной монополии заказным письмом с почтовым подтверждением о ее вручении.
11. Результаты проверки субъекта естественной монополии могут быть обжалованы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Статья 18-7. Решение уполномоченного органа по результатам
проверки субъекта естественной монополии
По результатам рассмотрения справки об итогах проверки субъекта естественной монополии уполномоченный орган:
1) составляет заключение об отсутствии оснований в возбуждении дела об административном правонарушении;
2) возбуждает дело об административном правонарушении;
3) выносит предписание субъекту естественной монополии об устранении выявленных фактов нарушения законодательства Республики Казахстан о естественных монополиях;
4) передает материалы в правоохранительные органы для рассмотрения вопроса о возбуждении уголовного дела;
5) передает материалы в иные государственные органы для рассмотрения и принятия соответствующих мер.".
23. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 1998 г. "О племенном животноводстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 16, ст. 220; 2001 г., N 23, ст. 318; 2004 г., N 23, ст. 142):
в статье 11:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 11. Государственные инспекторы по племенному
животноводству уполномоченного органа";
в пунктах 1 и 2 слова "государственного", "в области племенного животноводства" исключить;
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:

"2-1. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласында тексеру жүргiзу мерзiмi жиырмаға дейiн күнтiзбелiк күндi құрайды, қажет болған жағдайда тексеру мерзiмi тағы да күнтiзбелiк он күнге ұзартылуы мүмкiн.".
24. "Ұлттық мұрағат қоры және мұрағаттар туралы" 1998 жылғы 22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 24, 435-құжат; 2001 ж., N 21-22, 286-құжат; 2003 ж., N 10, 53-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
1) 18-баптың 1-тармағының 8) тармақшасындағы "сақтауы жөнiнде мемлекеттiк инспекция" деген сөздер "сақтауына тексеру" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) мынадай мазмұндағы 18-1-баппен толықтырылсын:
"18-1-бап. Мемлекеттiк бақылау
1. Мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырудың нысаны тексеру болып табылады.
2. Тексерудiң түрлерi:
жоспарлы - уәкiлеттi орган алдын ала жоспарлаған, үш жылда бiр рет жүргiзiлетiн тексеру;
жоспардан тыс - уәкiлеттi орган жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерi бойынша жүргiзетiн тексеру.
3. Тексеру жүргiзу мерзiмi нұсқама берiлген кезден бастап күнтiзбелiк он бес күннен аспауға тиiс.
4. Уәкiлеттi органның басқа мемлекеттiк органдардың қызметкерлерiн тексерулерге тартуға құқығы бар.".
25. "Тауарлардың импорты жағдайында iшкi рынокты қорғау шаралары туралы" 1998 жылғы 28 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 24, 446-құжат; 1999 ж., N 21, 763-құжат; 2005 ж., N 11, 40-құжат):
5-баптың 1-тармағындағы "бақылауды" деген сөз "мониторингтi" деген сөзбен ауыстырылсын.
26. "Өсiмдiктердiң карантинi туралы" 1999 жылғы 11 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 2-3, 34-құжат; N 23, 931-құжат; 2002 ж., N 4, 30-құжат, 2003 ж., N 15, 121-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
1) 1-бапта:
9-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9-2) өсiмдiктер карантинi жөнiндегi уәкiлеттi орган (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) - Қазақстан Республикасының аумағында өсiмдiктер карантинi саласындағы мемлекеттiк реттеудi және мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттiк орган және шекаралық пункттері мен шекарадағы постылары бар оның аумақтық органдары;";
2) 4-баптың 1) тармақшасы "сақтап тұру" деген сөздерден кейiн "және мүлiктi сақтау" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 7-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"7-бап. Уәкiлеттi органның құзыретi
1. Уәкiлетті орган:
1) өсiмдiктер карантинi саласындағы мемлекеттiк саясатты әзiрлеп, iске асырады;
2) өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк iс-шаралар белгiленiп, жүзеге асырылатын карантиндiк объектiлер тiзбесiн айқындайды;

"2-1. Срок проведения проверки в области племенного животноводства составляет до двадцати календарных дней, при необходимости срок проверки может быть увеличен не более чем на десять календарных дней.".
24. В Закон Республики Казахстан от 22 декабря 1998 г. "О национальном архивном фонде и архивах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 24, ст. 435; 2001 г., N 21-22, ст. 286; 2003 г., N 10, ст. 53; 2004 г., N 23, ст. 142):
1) в подпункте 8) пункта 1 статьи 18 слова "государственного инспектирования за соблюдением" заменить словами "проверки соблюдения";
2) дополнить статьей 18-1 следующего содержания:
"Статья 18-1. Государственный контроль
1. Формой осуществления государственного контроля является проверка.
2. Виды проверок:
плановая - проверка, заранее запланированная уполномоченным органом, проводимая один раз в три года;
внеплановая - проверка, проводимая уполномоченным органом, по обращениям физических и юридических лиц.
3. Срок проведения проверок не должен превышать пятнадцать календарных дней с момента вручения предписания.
4. Уполномоченный орган имеет право привлекать к проверкам работников других государственных органов.".
25. В Закон Республики Казахстан от 28 декабря 1998 г. "О мерах защиты внутреннего рынка при импорте товаров" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 24, ст. 446; 1999 г., N 21, ст. 763; 2005 г., N 11, ст. 40):
в пункте 1 статьи 5 слово "контроль" заменить словом "мониторинг".
26. В Закон Республики Казахстан от 11 февраля 1999 г. "О карантине растений" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 2-3, ст. 34; N 23, ст. 931; 2002 г., N 4, ст. 30; 2003 г., N 15, ст. 121; 2004 г., N 23, ст. 142):
1) в статье 1:
подпункт 9-2) изложить в следующей редакции:
"9-2) уполномоченный орган по карантину растений (далее - уполномоченный орган) - государственный орган и его территориальные органы с пограничными пунктами и постами на границе, осуществляющие государственное регулирование и государственный контроль в области карантина растений на территории Республики Казахстан;";
2) подпункт 1) статьи 4 дополнить словами "и сохранности имущества";
3) статью 7 изложить в следующей редакции:
"Статья 7. Компетенция уполномоченного органа
1. Уполномоченный орган:
1) разрабатывает и реализует государственную политику в области карантина растений;
2) определяет перечень карантинных объектов, по отношению к которым устанавливаются и осуществляются государственные мероприятия по карантину растений;

3) Қазақстан Республикасында және басқа да елдерде карантиндi объектiлердiң болуы мен таралуы, оларға қарсы күрес жөнiндегi шаралар мен iс-шаралар туралы деректер базасын құрады және мүдделi тұлғаларға ақпарат бередi;
4) өсiмдiктер карантинi саласында қолданбалы ғылыми зерттеулер жүргiзудi ұйымдастырады, үйлестiредi және бақылайды;
5) өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлар туралы ереженi бекiтедi;
6) карантиндi объектiлер залалдаған залалсыздандыруға немесе қайта өңдеуге жатпайтын карантинге жатқызылған өнiмдердi (жүктердi) алып қою және жою жөнiндегi ережелердi бекiтедi;
7) өз құзыретi шегiнде өсiмдiктер карантинi жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлердi бекiтедi;
8) карантиндiк iс-шараларды жүзеге асырудың тәртiбi мен тәсiлдерiн регламенттейтiн әдiстердi, әдiстеменi, ұсынымдарды бекiтедi;
9) ғылыми-зерттеу ұйымдарымен бiрлесiп, халықаралық нормалар талаптары мен ұсынымдарды ескере отырып, фитосанитарлық тәуекелдi бағалаудың ғылыми принциптерi негiзiнде карантиндiк шараларды әзiрлейдi және оларды жеке және заңды тұлғалардың орындауын тұрақты бақылауды жүзеге асырады;
10) Өсiмдiктер карантинi жөнiндегi бас мемлекеттiк инспектор лауазымына орналасуға бiлiктiлiк талаптарын белгiлейдi;
11) карантиндi объектiлердiң таралу ошақтарын анықтау, оқшаулау, жою және карантинге жатқызылған өнiмдердi залалсыздандыру жөнiндегi iс-шаралардың жүргiзiлуiн ұйымдастырады;
12) карантинге жатқызылған өнiмдер транзитiнiң шарттарын айқындайды;
13) Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен пестицидтердi (улы химикаттарды) мемлекеттiк сатып алуды, оларды сақтау, тасымалдау, карантиндiк объектiлердiң таралу ошақтарын оқшаулау мен жою үшiн қолдану жөнiндегi жұмыстар мен қызмет көрсетудi ұйымдастырады және жүргiзедi;
14) карантиндiк объектiлердiң таралу ошақтарын оқшаулау және жою үшiн Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен пестицидтердiң (улы химикаттардың) қорын құрады;
15) карантиндiк объектiлердiң таралу ошақтарын оқшаулау және жою үшiн бюджет қаражаты есебiнен сатып алынған пестицидтердi (улы химикаттарды) Қазақстан Республикасының аумағы бойынша бөледi;
16) өсiмдiктер карантинi жөнiндегi шекаралық пункттер мен постыларда карантинге жатқызылған әкелiнетiн өнiмдi тұрақты бастапқы карантиндiк тексерудi, қажет болғанда үлгiлерiн, көлiк құралдарын, қол жүгi мен багажды iрiктеу арқылы олардың зертханалық сараптамасын, әкелiнетiн және транзиттiк карантинге жатқызылған өнiмге карантиндiк құжаттарды тексеруді жүргiзеді;
17) карантинге жатқызылған әкелiнетiн өнiм келiп түсетiн соңғы пункттерде осы өнiмдi тұрақты қайтадан карантиндiк тексерудi, қажет болғанда аумақтың фитосанитариялық сипаттамасы мен оның шыққан жерiн, баратын пунктiн, сондай-ақ карантиндi объектiлерден бос жатқан немесе олар аз таралған аймақтарды ескере отырып, үлгiлерiн iрiктеу арқылы оның зертханалық сараптамасын, карантиндiк құжаттарды тексерудi жүргiзедi;

3) создает базу данных о наличии и распространении карантинных объектов в Республике Казахстан и других странах, мерах и мероприятиях по борьбе с ними и предоставляет информацию заинтересованным лицам;
4) организует, координирует и контролирует проведение прикладных научных исследований в области карантина растений;
5) утверждает положение о государственных инспекторах по карантину растений;
6) утверждает правила по изъятию и уничтожению подкарантинной продукции (грузов), зараженной карантинными объектами, не подлежащей обеззараживанию или переработке;
7) утверждает в пределах своей компетенции нормативные правовые акты по карантину растений;
8) утверждает методы, методики, рекомендации, регламентирующие порядок и способы осуществления карантинных мероприятий;
9) разрабатывает совместно с научно-исследовательскими организациями карантинные меры на основе научных принципов оценки фитосанитарного риска с учетом требований международных норм и рекомендаций и осуществляет постоянный контроль за их выполнением физическими и юридическими лицами;
10) устанавливает квалификационные требования на занятие должности Главного государственного инспектора по карантину растений;
11) организует проведение мероприятий по выявлению, локализации, ликвидации очагов распространения карантинных объектов и обеззараживанию подкарантинной продукции;
12) определяет условия транзита подкарантинной продукции;
13) организует и проводит государственные закупки пестицидов (ядохимикатов), работ и услуг по их хранению, транспортировке, применению для локализации и ликвидации очагов распространения карантинных объектов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
14) создает запас пестицидов (ядохимикатов) для локализации и ликвидации очагов распространения карантинных объектов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
15) распределяет по территории Республики Казахстан пестициды (ядохимикаты) для локализации и ликвидации очагов распространения карантинных объектов, приобретенные за счет бюджетных средств;
16) проводит на пограничных пунктах и постах по карантину растений постоянный первичный карантинный досмотр ввозимой подкарантинной продукции, при необходимости - их лабораторную экспертизу с отбором образцов, транспортных средств, ручной клади и багажа, проверку карантинных документов на ввозимую и транзитную подкарантинную продукцию;
17) проводит в конечных пунктах поступления ввозимой подкарантинной продукции постоянный вторичный карантинный досмотр этой продукции, при необходимости - ее лабораторную экспертизу с отбором образцов, с учетом фитосанитарной характеристики территории и места ее происхождения, пункта назначения, а также зон, свободных от карантинных объектов или с незначительной их распространенностью, проверку карантинных документов;

18) карантинге жатқызылған әкетiлетiн өнiмдi тиеп-жөнелту орындарында тұрақты карантиндiк тексерудi, қажет болғанда үлгiлерiн iрiктеу арқылы зертханалық сараптамасын және фитосанитариялық сертификаттауды жүргiзедi;
19) өсiмдiктер карантинi жөнiндегi шекаралық пункттер мен постыларда әкетiлетiн және транзиттiк карантинге жатқызылған өнiмнiң карантиндiк құжаттарының болуын және дұрыс ресiмделуiн тұрақты тексерудi жүргiзедi;
20) республика базарлары мен кәсiпорындарында карантинге жатқызылған өнiмдердi тұрақты тексерудi, қажет болғанда үлгiлерiн iрiктеу арқылы оның зертханалық сараптамасын, карантиндiк құжаттарды тексерудi жүргiзедi;
21) өсiмдiк тектi өнiмдердi өсiретiн, дайындайтын, жинайтын, өңдейтiн және өткiзетiн ұйымдардың, базарлардың, шаруа (фермер), үй жанындағы және саяжай қожалықтарының аумағы мен үй-жайларына, ведомстволық бағыныстылығы мен меншiк нысанына қарамастан, ауыл шаруашылығына, орманға, суға және басқа да мақсатқа арналған жерлерге тұрақты талғамалы бақылау тексерулерiн жүргiзедi;
22) карантиндi объектiлердiң таралу ошақтарын анықтау, оқшаулау және жою жөнiндегі іс-шараларды уақтылы және тиiмдi жүргiзу жөнiндегi жұмыс барысына тұрақты бақылау жүргiзедi;
23) анықталған Қазақстан Республикасының өсiмдiктер карантинi жөнiндегi заңнамасын бұзушылықтарды жою, карантинге жатқызылған өнiмдердi, сондай-ақ көлiк құралдарын залалсыздандыру жөнiндегi iс-шараларды орындау туралы нұсқама бередi және олардың орындалуын бақылайды;
24) жерсiндiру-карантиндiк көшеттiктерде импорттық себу материалдары мен отырғызылатын материалдардың карантиндi объектiлерден және бөтен тектi түрлерден жасырын залалданған-залалданбағанын тексеру жөнiндегi iс-шараларды ұйымдастырады және бақылайды;
25) карантинге жатқызылған өнiмге фитосанитариялық, карантиндiк сертификаттар және импорттық карантиндiк рұқсаттар бередi;
26) Қазақстан Республикасының Үкiметiне және жергілiктi атқарушы органдарға карантиндiк режимдi енгiзе отырып, карантиндi аймақты белгiлеу немесе оның күшiн жою туралы ұсыныстар енгiзедi, сондай-ақ осы аймақтарда мiндеттi iс-шараларды жүргiзу тәртiбiн әзiрлейдi;
27) карантиндi аймақтарда мiндеттi iс-шаралардың орындалуына тұрақты бақылау жүргiзедi;
28) халықаралық нормалар мен талаптардың өсiмдiктер карантинi саласында жасалған келiсiмдерге сәйкес орындалуын қамтамасыз етедi;
29) халықаралық ұйымдарда өсiмдiктер карантинi мәселелерi бойынша Қазақстан Республикасының мүдделерiн бiлдiредi.
2. Тиiстi уәкiлеттi органның басшысы Қазақстан Республикасының Өсiмдiктер карантинi жөнiндегi бас мемлекеттiк инспекторы, ал оның орынбасары - Қазақстан Республикасының Өсiмдiктер карантинi жөнiндегi бас мемлекеттiк инспекторының орынбасары болып табылады.
Уәкiлеттi органның облыстық, (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) аумақтық органдарының басшылары тиiстi облыстар мен қалалардың өсiмдiктер карантинi жөнiндегi бас мемлекеттiк инспекторлары болып табылады.
Уәкiлеттi органның және оның аумақтық органдарының өсiмдiктер карантинi бойынша бақылауды тiкелей жүзеге асыратын өзге де лауазымды адамдары өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлар болып табылады.

18) проводит в местах отгрузки вывозимой подкарантинной продукции постоянный карантинный досмотр, при необходимости - лабораторную экспертизу с отбором образцов и фитосанитарную сертификацию;
19) проводит постоянную проверку наличия и правильности оформления карантинных документов на пограничных пунктах и постах по карантину растений, вывозимой и транзитной подкарантинной продукции;
20) проводит постоянный досмотр подкарантинной продукции, при необходимости - ее лабораторную экспертизу с отбором образцов, проверку карантинных документов на рынках и предприятиях республики;
21) проводит постоянные контрольные выборочные обследования территорий и помещений организаций, рынков, крестьянских (фермерских), приусадебных и дачных хозяйств, выращивающих, заготавливающих, складирующих, перерабатывающих и реализующих продукцию растительного происхождения, земель сельскохозяйственного, лесного, водного и другого назначения вне зависимости от ведомственной принадлежности и форм собственности;
22) проводит постоянный контроль за ходом работ по своевременному и эффективному проведению мероприятий по выявлению, локализации и ликвидации очагов распространения карантинных объектов;
23) выдает предписание об устранении выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан по карантину растений, выполнении мероприятий по обеззараживанию подкарантинной продукции, а также транспортных средств и контролирует их исполнение;
24) организует и контролирует мероприятия по проверке импортного посевного и посадочного материала в интродукционно-карантинных питомниках на наличие скрытой зараженности карантинными объектами и чужеродными видами;
25) выдает фитосанитарные, карантинные сертификаты и импортные карантинные разрешения на подкарантинную продукцию;
26) вносит предложения Правительству Республики Казахстан и местным исполнительным органам об установлении карантинной зоны с введением карантинного режима или его отмене, а также разрабатывает порядок проведения обязательных мероприятий в этих зонах;
27) проводит постоянный контроль за выполнением обязательных мероприятий в карантинных зонах;
28) обеспечивает выполнение международных норм и требований в соответствии с заключенными соглашениями в области карантина растений;
29) представляет интересы Республики Казахстан по вопросам карантина растений в международных организациях.
2. Руководитель соответствующего уполномоченного органа является Главным государственным инспектором по карантину растений Республики Казахстан, а его заместитель - заместителем Главного государственного инспектора по карантину растений Республики Казахстан.
Руководители областных (города республиканского значения, столицы) территориальных органов уполномоченного органа являются главными государственными инспекторами по карантину растений соответствующих областей и городов.
Иные должностные лица уполномоченного органа и его территориальных органов, непосредственно осуществляющие контроль по карантину растений, являются государственными инспекторами по карантину растений.

3. Уәкiлеттi орган өз қызметiн шекаралық, кедендiк, құқық қорғау және басқа да мемлекеттiк органдармен өзара iс-қимылда жүзеге асырады.
4. Уәкiлеттi органның өз өкiлеттiктерi шегiнде қабылдаған шешiмi лауазымды тұлғалардың, жеке және заңды тұлғалардың орындауы үшiн мiндеттi болып табылады.
5. Мемлекеттiк органдар мен олардың лауазымды адамдары уәкiлеттi органның өзiне жүктелген мiндеттердi шешуiне жәрдемдесуге мiндеттi.";
4) 7-1-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) тексеруге келiп түсетiн импорттық, себу материалдары мен отырғызылатын материалдардағы жасырын залалдануды анықтайды.";
2-тармақта:
бiрiншi абзацтағы "Республикалық мемлекеттiк кәсiпорындар" деген сөздер "Өсiмдiктер карантинiн қамтамасыз ету жөнiндегi республикалық мемлекеттiк кәсiпорындар" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) карантиндi объектiлердiң ошақтарын анықтайды және олардың таралу шекараларын айқындайды;";
5) 9-1-бап мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) уәкiлеттi органның ұсынуы бойынша тиiстi аумақтарда карантиндiк режимдi енгiзе отырып, карантиндi аймақты белгiлеу немесе оның күшiн жою туралы шешiм қабылдайды.";
6) 10-бап мынадай мазмұндағы екiншi және үшiншi бөлiктермен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының аумағына карантиндi объектiлердi әкелудiң алдын алу, олардың таралу қаупi бар ошақтарын уақтылы анықтау, оқшаулау және жою мақсатында карантинге жатқызылған өнiмдердi тұрақты карантиндiк тексерудi, үлгiлерiн iрiктей отырып, оның зертханалық сараптамасын, iрiктеу арқылы бақылау тексерулерiн, карантин құжаттарын тексеруді жүргiзу және карантиндік іс-шаралардың орындалуына бақылауды жүзеге асыру өсiмдiк және азық-түлiк ресурстарын қорғауға, карантиндi объектiлерге қарсы күреске арналған бюджет қаражатының болжанбаған шығыстарын болдырмауға, сондай-ақ отандық өнiмнiң бәсекеге қабiлеттiгiн арттыруға бағытталған.
Өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк бақылау мен карантиндiк шараларды жүргiзу адамдардың өсiмдiктер карантинi бойынша бақылау объектiлерiне жатқызылған мүлкiн сақтауға бағытталған және тексеру белгiлеу туралы актi шығарусыз жүзеге асырылады.";
7) 13-бапта:
тақырыбындағы "әкелу мен әкету" деген сөздер "әкелу, әкету, транзиттеу, iшкi мемлекеттiк тасымалдау, тексеру және залалсыздандыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай мазмұндағы төртiншi, бесiншi, алтыншы және жетiншi бөлiктермен толықтырылсын:
"Жеке және заңды тұлғалар импорттық карантиндiк рұқсаттар алу үшiн карантинге жатқызылған өнiмдi әкелуге дейiн күнтiзбелiк отыз күннен кешiктiрмей немесе оның Қазақстан Республикасы арқылы транзитiн жүзеге асыруға дейiн күнтiзбелiк бес күн iшiнде уәкiлеттi органға мынадай мәлiметтер:

3. Уполномоченный орган осуществляет свою деятельность во взаимодействии с пограничными, таможенными, правоохранительными и другими государственными органами.
4. Решение уполномоченного органа, принятое в пределах его полномочий, является обязательным для исполнения должностными лицами, физическими и юридическими лицами.
5. Государственные органы и их должностные лица обязаны оказывать содействие уполномоченному органу в решении возложенных на него задач.";
4) в статье 7-1:
подпункт 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) выявляют скрытую зараженность в импортном, посевном и посадочном материалах, поступающих на проверку.";
в пункте 2:
абзац первый дополнить словами "по обеспечению карантина растений";
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) выявляют очаги карантинных объектов и определяют границы их распространения;";
5) статью 9-1 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) принимают решение об установлении карантинной зоны с введением карантинного режима или его отмене на соответствующих территориях по представлению уполномоченного органа.";
6) статью 10 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Проведение постоянных карантинных досмотров подкарантинной продукции, ее лабораторная экспертиза с отбором образцов, контрольных выборочных обследований, проверок карантинных документов и осуществление контроля за выполнением карантинных мероприятий в целях предотвращения ввоза на территорию Республики Казахстан карантинных объектов, своевременного выявления, локализации и ликвидации имеющихся очагов их распространения направлены на охрану растительных и продовольственных ресурсов, недопущение непредвиденных затрат бюджетных средств на борьбу с карантинными объектами, а также повышение конкурентоспособности отечественной продукции.
Государственный контроль по карантину растений и проведение карантинных мер направлены на сохранность имущества людей, относящегося к объектам контроля по карантину растений, и осуществляются без вынесения акта о назначении проверки.";
7) в статье 13:
в заголовке слова "ввоза и вывоза" заменить словами "ввоза, вывоза, транзита, внутригосударственной перевозки, досмотра и обеззараживания";
пункт 2 дополнить частями четвертой, пятой, шестой и седьмой следующего содержания:
"Физические и юридические лица для получения импортных карантинных разрешений не позднее чем за тридцать календарных дней до ввоза или в течение пяти календарных дней до осуществления транзита через Республику Казахстан подкарантинной продукции представляют в уполномоченный орган заявку со следующими сведениями:

1) карантинге жатқызылған өнiмдi Қазақстан Республикасына әкелудiң (транзиттеу) мақсаты және әкелiнетiн жүктi өлшеп орау тәсiлi мен буып-түю түрiн көрсете отырып, жекелеген әрбiр түрi бойынша оның саны;
2) өнiмнiң пайдаланылу мақсаты мен орны (мекен-жайы, ал транзиттiк жүктер үшiн - бағыты мен баратын елi);
3) карантинге жатқызылған өнiмдер импорты немесе транзитi болжанатын экспорттаушы елдердiң атауы, сондай-ақ карантинге жатқызылған өнiмдер шыққан елдiң атауы;
4) карантинге жатқызылған өнiмнiң болжамды жету мерзiмдерi немесе транзиттiк тасымал мерзiмдерi;
5) карантинге жатқызылған өнiм сол арқылы Қазақстан Республикасына әкелiнетiн шекаралық пункттiң (постының) атауы көрсетiлген өтiнiм бередi.
Өтiнiш берушi карантинге жатқызылған өнiмдi әкелуге (транзиттеуге) импорттық карантиндiк рұқсат алуға өтiнiмде өз есебiнен карантиндiк шараларды орындауға кепiлдiк бередi.
Импорттық карантинге жатқызылған өнiм Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жабық немесе изотермиялық, ақаусыз және пломбаланған контейнерлерде, герметикалық орамаларда, вагондарда, автофургондарда, авторефрижераторларда және басқа да көлiк құралдарында тасымалданады.
Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан шетелдiк дипломатиялық өкiлдiктердiң, консульдық мекемелердiң, халықаралық ұйымдар өкiлдiктерiнiң, сондай-ақ артықшылықтар мен иммунитеттi пайдаланушы тұлғалардың карантинге жатқызылған өнiмдi әкелуi Қазақстан Республикасының заңдарына немесе Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарға сәйкес жүргiзiледi.";
4-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктермен толықтырылсын:
"Жеке және заңды тұлғалар фитосанитариялық сертификат алу үшiн өсiмдiктер карантинi жөнiндегi аумақтық органдарға жүктi тиеп-жөнелтудiң болжамды мерзiмiнен он бес тәулiк бұрын мынадай мәлiметтердi:
1) карантинге жатқызылған өнiмнiң атауы мен санын;
2) импортқа шығарушы елдiң атауын және карантинге жатқызылған өнiм баратын мекен-жайды;
3) импорттық карантиндiк рұқсатта немесе экспортталатын карантинге жатқызылған өнiмге арналған шартта көрсетiлген импортқа шығарушы елдiң өсiмдiктер карантинi бойынша ұлттық қызметiнiң өсiмдiктер карантинi саласындағы талабын;
4) карантинге жатқызылған өнiмдi тиеп-жөнелту мерзiмi мен орнын;
5) сол арқылы жүктi әкелу болжанатын импортқа шығарушы елдiң шекаралық пунктiнiң атауын көрсетiп өтiнiм бередi.
Өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлар карантинге жатқызылған әкелiнетiн өнiмнiң карантиндiк жай-күйiн жүктi тиеп-жөнелтудiң бастапқы орындарында және экспорттық партияларды қайта тиеу (қалыптастыру) кезiнде теңiз және өзен порттарында (айлақтарында), әуежайларда, темiржол станцияларында, почта байланысы кәсiпорындарында, базарларда, автовокзалдарда (автостанцияларда) және өзге де объектiлерде қайтадан белгiлейдi. Қайта тиеусiз әкету кезiнде шекаралық пунктте және постыда тиеп-жөнелту орнында берiлген фитосанитариялық сертификаттың дұрыс ресiмделуiн бақылау ғана жүзеге асырылады.
Фитосанитариялық сертификатты карантинге жатқызылған өнiмде карантиндiк объектiлердiң бар-жоғын тексерген өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспектор бередi және өзiнiң жеке қолымен және белгiленген үлгiдегi мөрмен (мөртабанмен) куәландырады. Фитосанитариялық сертификат карантинге жатқызылған өнiмнiң әрбiр партиясына берiледi және оның карантиндiк жай-күйiн куәландыруға, жүргiзiлген залалсыздандыру, осы өнiмдi жеткiзу жөнiндегi басқа да қосымша карантиндiк талаптарды орындау туралы мәлiметтерi болуға тиiс.";

1) цель ввоза подкарантинной продукции в Республику Казахстан (транзит) и ее количество отдельно по каждому виду с указанием способа расфасовки и вида упаковки ввозимого груза;
2) назначение и место использования продукции (адрес, а для транзитных грузов - маршрут и страна назначения);
3) наименование стран-экспортеров, из которых предполагается импорт подкарантинной продукции или транзит, а также наименование страны происхождения подкарантинной продукции;
4) ориентировочные сроки прибытия подкарантинной продукции или сроки транзитной перевозки;
5) наименование пограничного пункта (поста), через который будет ввозиться в Республику Казахстан подкарантинная продукция.
В заявке на получение импортного карантинного разрешения на ввоз (транзит) подкарантинной продукции заявитель гарантирует выполнение за свой счет карантинных мер.
Импортная подкарантинная продукция перевозится по территории Республики Казахстан в крытых или изотермических, исправных и опломбированных контейнерах, герметичных упаковках, вагонах, автофургонах, авторефрижераторах и на других транспортных средствах.
Ввоз подкарантинной продукции иностранными дипломатическими представительствами, консульскими учреждениями, представительствами международных организаций, находящимися на территории Республики Казахстан, а также лицами, пользующимися привилегиями и иммунитетом, производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан или международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.";
пункт 4 дополнить частями второй, третьей и четвертой следующего содержания:
"Физические и юридические лица для получения фитосанитарного сертификата подают в территориальные органы по карантину растений заявку за пятнадцать суток до предполагаемого срока отгрузки груза с указанием следующих сведений:
1) наименование подкарантинной продукции и ее количество;
2) название страны-импортера и адрес назначения подкарантинной продукции;
3) требование в области карантина растений национальной службы по карантину растений страны-импортера, указанное в импортном карантинном разрешении или договоре на экспортируемую подкарантинную продукцию;
4) срок и место отгрузки подкарантинной продукции;
5) название пограничного пункта страны-импортера, через который предполагается ввоз груза.
Карантинное состояние вывозимой подкарантинной продукции устанавливается государственными инспекторами по карантину растений в местах первоначальной отгрузки и вторично - в морских и речных портах (пристанях), аэропортах, на железнодорожных станциях, предприятиях почтовой связи, рынках, автовокзалах (автостанциях) и иных объектах при перегрузке (формировании) экспортных партий. При вывозе без перегрузки на пограничном пункте и посте осуществляется контроль только за правильным оформлением фитосанитарного сертификата, выданного с места отгрузки.
Фитосанитарный сертификат выдается и заверяется личной подписью и печатью (штампом) установленного образца государственным инспектором по карантину растений, проверившим подкарантинную продукцию на наличие карантинных объектов. Фитосанитарный сертификат выдается на каждую партию подкарантинной продукции и должен удостоверять ее карантинное состояние, иметь сведения о проведенном обеззараживании, выполнении других дополнительных карантинных требований по поставке этой продукции.";

мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Карантинге жатқызылған өнiмдi облысаралық тасымалдау аумақтық органның өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспекторы беретiн карантиндiк сертификаттар болған кезде жүзеге асырылады.
Карантиндiк сертификатты алу үшiн жеке және заңды тұлғалар өсiмдiктер карантинi жөнiндегi аумақтық органға өтiнiм бередi, сондай-ақ карантиндiк жай-күйдi айқындау үшiн өнiмдi өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспекторға жүктi жөнелтудiң болжамды мерзiмiнен бес күн бұрын бередi.
Өтiнiмде карантинге жатқызылған өнiмнiң атауы, баратын пунктi және пайдалану мақсаты көрсетiледi.
Карантинге жатқызылған өнiмдi жүретiн жолында немесе баратын пунктiнде басқа мекен-жайға жiберу осы операциялар аумағында жүзеге асырылатын өсiмдiктер карантинi жөнiндегi аумақтық органның рұқсаты бойынша жүргiзiледi.
Қазақстан Республикасының карантиндi аймағынан әкетiлетiн карантинге жатқызылған өнiмдi жүру жолында басқа мекен-жайға жiберуге тыйым салынады.
Әкелiнетiн карантинге жатқызылған өнiм жүктiң баратын пунктiнде қайтадан карантиндiк тексеруге жатады.";
5-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi - он бiрiншi бөлiктермен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнетiн карантинге жатқызылған өнiм, карантинге жатқызылған өнiм тасымалданатын көлiк өсiмдiктер карантинi бойынша бақылауға және қажет болғанда Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы шекаралық өткiзу пункттерiнде карантиндiк тексеруге, сондай-ақ тиiстi актiлер ресiмделе отырып, жүк баратын жерде карантиндiк тексеруге жатады.
Шекаралық пункттiң және постының өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспекторы жүк иелерiне Қазақстан Республикасының өсiмдiктер карантинi туралы заңнамасын түсiндiредi, импорттық карантиндiк рұқсаттың және экспорттаушы елдiң ұлттық карантиндiк қызметiнiң фитосанитариялық сертификатының болуын тексередi, көлiкке, карантинге жатқызылған өнiмге (жүкке), ыдысқа сырттай тексеру жүргiзедi. Карантиндiк зиянкестердi, өсiмдiк аурулары мен арамшөптердi анықтау мақсатында карантинге жатқызылған өнiмнен үлгiлердi iрiктеп алып, оларға сол жерде тексеру жүргiзедi. Қажет болғанда үлгiлер мен объектiлер Республикалық карантиндiк зертханаға объектiлердiң карантиндiк түрлерге жататынын растау үшiн берiледi.
Егер жүк тасымалдаушы карантинге жатқызылған өнiмдi карантиндiк бақылауға көрсетуден бас тартқан жағдайда бұл өнiм оның иесiнiң қаражаты есебiнен экспорттаушы елге қайтаруға жатады, ол туралы өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспектор Қазақстан Республикасының аумақтық, шекара және кеден органдарын хабардар етедi.
Карантиндi объектiлер табылған карантинге жатқызылған өнiм қайтаруға, карантиндiк арамшөптерден залалсыздандыруға, тазартуға немесе техникалық қайта өңдеуге жатады. Карантинге жатқызылған өнiмдi залалсыздандыруға, тазартуға немесе қайта өңдеуге байланысты шығыстарды жүк иелерi төлейдi.
Ерекше ғылыми немесе өзге де құндылығы бар карантиндi объектiлер залалдаған тұқымдар мен отырғызылатын материал солардың иелерiнiң өтiнiштерi бойынша жерсiндiру-карантиндiк көшеттiктерге тексеру үшiн берiлуi мүмкiн. Карантиндi объектiлерден залалдануы жойылғаннан кейiн тұқымдар мен отырғызылатын материал иесiне қайтарылады.
Карантинге жатқызылған өнiмдi алып қоюды (оның iшiнде, почталық жөнелтiлiмдерден, қол жүгiнен және багаждан) өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспектор жүзеге асырады, ол туралы алып қою актiсi жасалады.
Карантинге жатқызылған өнiм карантиндiк тексеруден өткiзiлгеннен кейiн және қажеттi карантиндiк iс-шаралар жүргiзiлген соң өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспектор баратын пунктiне әкелуге немесе транзиттеуге рұқсат бере отырып, iлеспе тауар-көлiк құжаттарына карантиндiк бақылаудан өткенi туралы белгіленген үлгiдегi мөртабан басады және жүк иесiне карантиндiк тексеру актiсiн бередi.
Шекарада карантинге жатқызылған өнiммен (жүктермен) жүк операцияларын (әкелiнген жүктi басқа көлiк құралдарына қайта тиеудi) жүк иелерi өсiмдiктер карантинi жөнiндегi бақылау және мiндеттi карантиндiк тексеру жүргiзiлгеннен кейiн өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспектордың рұқсаты бойынша жүргiзедi.
Өсiмдiктер карантинi жөнiндегі шекаралық пункттер мен постыларда карантиндiк тексеруден өткiзiлген әкелiнетiн карантинге жатқызылған өнiмдер (жүктер), сондай-ақ көлiк құралдары карантинге жатқызылған өнiм жеткiзiлетiн соңғы пунктте карантиндiк тексеруге жатады.
Карантинге жатқызылған өнiмдердi және көлiк құралдарын тексерудi, жүктi баратын пунктiнде талдау мен сараптама жасау үшiн үлгiлердi iрiктеп алуды кейiннен зиянкестердiң түрлiк құрамын, өсiмдiк аурулары мен арамшөптердi анықтау үшiн сараптама жүргiзе отырып, аумақтық органның өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлары жүзеге асырады, олардың нәтижелерi бойынша осы өнiмдердi пайдаланудың шарттары туралы жазбасы бар тексеру актiсi жасалады. Қажет болғанда карантинге жатқызылған өнiмге талдау жасау және объектiлердiң түрлiк құрамына сараптама жүргiзу үшiн жабдықталған зертханасы бар ұйымдар мен өсiмдiктер карантинi жөнiндегi бiлiктi кадрлар тартылуы мүмкiн.";
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:

дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Межобластные перевозки подкарантинной продукции осуществляются при наличии карантинных сертификатов, выдаваемых государственным инспектором по карантину растений территориального органа.
Для получения карантинного сертификата физические и юридические лица подают заявки в территориальный орган по карантину растений, а также за пять дней до предполагаемого срока отправки груза предъявляют государственному инспектору по карантину растений продукцию для определения карантинного состояния.
В заявке указываются наименование подкарантинной продукции, пункт назначения и цель использования.
Переадресовка подкарантинной продукции в пути следования или пункте назначения производится с разрешения территориального органа по карантину растений, на территории которого осуществляется эта операция.
Переадресовка подкарантинной продукции, вывезенной из карантинной зоны Республики Казахстан, в пути следования запрещается.
Ввозимая подкарантинная продукция вторично подлежит карантинному досмотру в пункте назначения груза.";
пункт 5 дополнить частями второй - одиннадцатой следующего содержания:
"Ввозимая на территорию Республики Казахстан подкарантинная продукция, транспорт, на котором перемещается подкарантинная продукция, подлежат контролю по карантину растений, и, при необходимости, - карантинному досмотру в пограничных пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, а также карантинному досмотру по месту назначения груза с оформлением соответствующих актов.
Государственный инспектор по карантину растений пограничного пункта и поста разъясняет владельцам грузов законодательство Республики Казахстан о карантине растений, проверяет наличие импортного карантинного разрешения и фитосанитарного сертификата национальной карантинной службы страны-экспортера, проводит внешний осмотр транспорта, подкарантинной продукции (груза), тары. С подкарантинной продукции производит отбор образцов, исследование их на месте в целях выявления карантинных вредителей, болезней растений и сорняков. При необходимости образцы и объекты передаются в Республиканскую карантинную лабораторию на подтверждение видовой принадлежности объектов к карантинным видам.
В случае, если перевозчик груза отказывается предъявлять подкарантинную продукцию для карантинного контроля, то данная продукция подлежит возврату в страну-экспортер за счет средств ее владельца, о чем государственный инспектор по карантину растений ставит в известность территориальные, пограничные и таможенные органы Республики Казахстан.
Подкарантинная продукция, в которой обнаружены карантинные объекты, подлежит возврату, обеззараживанию, очистке от карантинных сорняков или технической переработке. Расходы, связанные с обеззараживанием, очисткой или переработкой подкарантинной продукции, оплачивают владельцы грузов.
Семена и посадочный материал, зараженные карантинными объектами, представляющие особую научную или иную ценность, по обращении их владельцев могут быть переданы для проверки в интродукционно-карантинные питомники. После устранения зараженности карантинными объектами семена и посадочный материал возвращаются их владельцу.
Изъятие подкарантинной продукции (в том числе из почтовых отправлений, ручной клади и багажа) осуществляется государственным инспектором по карантину растений, о чем составляется акт изъятия.
После прохождения карантинного досмотра подкарантинной продукции и проведения необходимых карантинных мероприятий государственный инспектор по карантину растений ставит на сопроводительных товаротранспортных документах штамп установленного образца о прохождении карантинного контроля с разрешением на ввоз в пункт назначения или транзит и выдает грузовладельцу акт карантинного досмотра.
Грузовые операции (перегрузка ввезенного груза на другие транспортные средства) с подкарантинной продукцией (грузами) на границе производятся владельцами грузов по разрешению государственного инспектора по карантину растений после проведения контроля по карантину растений и обязательного карантинного досмотра.
Ввозимая подкарантинная продукция (грузы), а также транспортные средства, прошедшие карантинный досмотр в пограничных пунктах и постах по карантину растений, подвергаются карантинному досмотру в конечном пункте назначения подкарантинной продукции.
Досмотр подкарантинной продукции и транспортных средств, отбор образцов на анализ и экспертизу в пункте назначения груза осуществляются государственными инспекторами по карантину растений территориального органа с последующей экспертизой на установление видового состава вредителей, болезней растений и сорняков, по результатам которых составляется акт досмотра с записью об условиях использования этой продукции. При необходимости к анализу подкарантинной продукции и экспертизе видового состава объектов могут привлекаться организации, имеющие оборудованные лаборатории и квалифицированные кадры по карантину растений.";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:

"6. Карантиндi объектiлерден залалданған көлiк құралдары мен карантинге жатқызылған өнiмдер, импорттық карантиндiк рұқсат бойынша залалсыздандыру көзделген өнiмдер, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Өсiмдiктер карантинi жөнiндегi бас мемлекеттiк инспекторының ұйғарымы бойынша карантиндiк тұрғыдан ықтимал қаупi бар көлiк құралдары мен карантинге жатқызылған өнiмдер залалсыздандыруға жатады.
Импорттық карантиндiк рұқсат бойынша, сондай-ақ уәкiлеттi органның және шекаралық пункттерi мен шекарадағы постылары бар оның аумақтық органдарының өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспекторларының нұсқамалары бойынша, карантиндiк тексерудiң нәтижелерi бойынша көзделген карантинге жатқызылған өнiмдердi залалсыздандыруды жүк иелерi өсiмдiктер карантинiн қамтамасыз ету жөнiндегi республикалық мемлекеттiк кәсiпорындардың фумигациялық отрядтарымен шарт жасасу негiзiнде жүргiзедi.
Шекаралық пункттер мен шекарадағы постыларда карантинге жатқызылған өнiмдерде карантиндiк объектiлер анықталған кезде Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiнде фумигациялық камераларда, штабельдерде, кемелер мен баржалардың трюмдерiнде, вагондарда, контейнерлерде және көлiктiң басқа да түрлерiнде залалсыздандыру жөнiндегi жұмыстар жүргiзiледi.
Көлiк құралдарының барлық түрлерi импорттық карантинге жатқызылған өнiмдердi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының карантиндi аймақтарынан әкелiнетiн өнiмдердi тасымалдаудан кейiн өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлар белгiлеген жерлерде өнiмдердiң қалдықтары жойыла отырып, мiндеттi тазартуға, ал қажет болған жағдайда фумигациялауға жатады.
Көлiк құралдары мен жүктердi фумигациялауға дайындауды фумигациялық отрядтар мамандарының басқаруымен жүк иелерi немесе көлiк ұйымдары орындайды.
Карантинге жатқызылған өнiмдi залалсыздандыру шетел мемлекеттерiнде жүргiзiлген кезде фумигациялық отрядтардың мамандары әкелiнетiн өнiмде фумиганттар қалдықтарының бар-жоғын тексередi.";
8) мынадай мазмұндағы 13-1-баппен толықтырылсын:
"13-1-бап. Карантиндi объектiлердi анықтау тәртiбi
1. Карантиндi объектiлердi уақтылы анықтау, олардың таралу ошақтарының шекараларын айқындау мақсатында жер және орман алқаптары, ауыл шаруашылығы, әсемдiк, дәрiлiк және басқа да дақылдардың егiстiктерi мен көшеттерi, үйлер, ғимараттар, контейнерлер, қоймалар, өзге де объектiлер және карантинге жатқызылған өнiмдi шығарумен, өңдеумен, сақтаумен, тасымалдаумен және өткiзумен байланысты кәсiпорындардың аумақтары және карантиндi объектiлердi жұқтыру мен тарату көзi болуы мүмкiн өзге де объектiлер жүйелi түрде тексеруге жатады.
Бұл жұмыстарды орындауды уәкiлеттi органның және оның аумақтық органдарының өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспекторларының нұсқамалары бойынша жеке және заңды тұлғалар, сондай-ақ шарт жасасу негiзiнде өсiмдiктер карантинiн қамтамасыз ету жөнiндегi республикалық мемлекеттiк кәсiпорындар қамтамасыз етедi.

"6. Обеззараживанию подлежат транспортные средства и подкарантинная продукция, зараженные карантинными объектами, продукция, обеззараживание которой предусмотрено импортным карантинным разрешением, а также транспортные средства и подкарантинная продукция, потенциально опасные в карантинном отношении, по предписанию Главного государственного инспектора по карантину растений Республики Казахстан.
Обеззараживание подкарантинной продукции, предусмотренное импортным карантинным разрешением, а также по предписаниям государственных инспекторов по карантину растений уполномоченного органа и его территориальных органов с пограничными пунктами и постами на границе по результатам карантинного досмотра проводится владельцами грузов на договорной основе с фумигационными отрядами республиканских государственных предприятий по обеспечению карантина растений.
При выявлении карантинных объектов в подкарантинной продукции на пограничных пунктах и постах работы по обеззараживанию проводятся в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан в фумигационных камерах, штабелях, трюмах судов и барж, вагонах, контейнерах и на других видах транспорта.
Все виды транспортных средств после перевозки импортной подкарантинной продукции, а также продукции из карантинных зон Республики Казахстан подлежат обязательной очистке с уничтожением отходов, а в случае необходимости - фумигации в местах, определенных государственными инспекторами по карантину растений.
Подготовка транспортных средств и грузов к фумигации выполняется владельцами грузов или транспортных организаций под руководством специалистов фумигационных отрядов.
При проведении обеззараживания подкарантинной продукции в зарубежных государствах ввозимая продукция проверяется специалистами фумигационных отрядов на содержание остаточного количества фумигантов.";
8) дополнить статьей 13-1 следующего содержания:
"Статья 13-1. Порядок выявления карантинных объектов
1. В целях своевременного выявления карантинных объектов, определения границ очагов их распространения систематическому обследованию подлежат земельные и лесные угодья, посевы и насаждения сельскохозяйственных, декоративных, лекарственных и других культур, здания, строения, контейнеры, склады, иные объекты и территории предприятий, связанных с производством, переработкой, хранением, транспортировкой и реализацией подкарантинной продукции, и иные объекты, которые могут быть источником заражения и распространения карантинных объектов.
Выполнение этих работ обеспечивается физическими и юридическими лицами по предписаниям государственных инспекторов по карантину растений уполномоченного органа и его территориальных органов, а также республиканскими государственными предприятиями по обеспечению карантина растений на договорной основе.

2. Зерттеу нәтижелерi, сондай-ақ бұл ретте, анықталған зиянкестер, өсiмдiк ауруларының қоздырғыштары мен арамшөптер осы объектiлердiң карантиндiк түрлерге тиiстiлiгiн айқындау және растау үшiн өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспекторларға жiберiледi. Объектiлер анықталмаған жағдайда өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлар карантиндiк түрлерге тиiстiлiгiн растау үшiн оларды республикалық карантиндiк зертханаға жiбередi.
Аумақтық органдардың өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлары аталған объектiлерге бақылау тексерулерiн жүргiзедi. Тексеру нәтижелерi өсiмдiктер карантинi бойынша бақылау жүргiзiлгенi туралы актiмен ресiмделедi.";
9) 14-баптың 2-тармағының екiншi бөлiгiндегi "қайтарылуға," деген сөзден кейiн "тазартуға," деген сөзбен толықтырылсын.
27. "Бiлiм туралы" 1999 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 13, 429-құжат; N 23, 927-құжат; 2001 ж.,
N 13-14, 173-құжат; N 24, 338-құжат; 2004 ж., N 18, 111-құжат;
N 23, 142-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 28-3) тармақшамен толықтырылсын:
"28-3) тексеру - бiлiм беру ұйымдарының Қазақстан Республикасының бiлiм беру саласындағы заңнамасын сақтауын анықтау мақсатында жасалатын бақылау функцияларын жүзеге асыратын уәкiлеттi органның iс-әрекетi;";
2) 35-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"35-1-бап. Қазақстан Республикасының бiлiм туралы
заңнамасының сақталуын бақылау
1. Бiлiм беру ұйымдарының Қазақстан Республикасының бiлiм туралы заңнамасын сақтауын бақылау уәкiлеттi органдардың тексерулерi нысанында жүзеге асырылады.
2. Тексерулер мынадай түрлерге бөлiнедi:
жоспарлы - алдыңғы тексерулерге қатысты Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген уақыт аралықтары ескерiлiп жүргiзiлетiн уәкiлеттi орган жоспарлаған тексеру;
жоспардан тыс - жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiне дереу ден қою мақсатында тағайындалатын тексеру;
қарсы - тексеру жүргiзу кезiнде бақылаушы органдарда үшiншi тұлғаларға байланысты қосымша ақпарат алу қажеттiгi туындаған жағдайда осы тұлғаларға қатысты жүргiзiлетiн тексеру.
3. Жоспарлы тексеру мемлекеттiк аттестаттаулар аралығында бiр рет жүргізіледі.
4. Қазақстан Республикасының аумағында құрылған халықаралық және шетелдiк бiлiм беру ұйымдары мен олардың филиалдары Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тексерiледi.
5. Бiлiм беру ұйымдарын тексеру уәкiлеттi органның тексеру жүргiзу туралы шешiмiнiң негiзiнде жүргiзiледi.

2. Результаты обследования, а также выявленные при этом вредители, возбудители болезней растений и сорняки направляются государственным инспекторам по карантину растений для определения и подтверждения принадлежности этих объектов к карантинным видам. В случае, когда объекты не могут быть определены, государственные инспекторы по карантину растений направляют их на подтверждение принадлежности к карантинным видам в республиканскую карантинную лабораторию.
Государственные инспекторы по карантину растений территориальных органов проводят контрольные обследования указанных объектов. Результаты обследования оформляются актом о проведении контроля по карантину растений.";
9) часть вторую пункта 2 статьи 14 после слова "возврату," дополнить словом "очистке,".
27. В Закон Республики Казахстан от 7 июня 1999 г. "Об образовании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 13, ст. 429; N 23, ст. 927; 2001 г., N 13-14, ст. 173; N 24, ст. 338; 2004 г., N 18, ст. 111;  N 23, ст. 142):
1) статью 1 дополнить подпунктом 28-3) следующего содержания:
"28-3) проверка - действие уполномоченного органа, осуществляющего контрольные функции, совершаемое в целях определения соблюдения организациями образования законодательства Республики Казахстан в области образования;";
2) статью 35-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 35-1. Контроль за соблюдением законодательства
Республики Казахстан об образовании
1. Контроль за соблюдением организациями образования законодательства Республики Казахстан об образовании осуществляется в форме проверок уполномоченными органами.
2. Проверки подразделяются на следующие виды:
плановая - запланированная уполномоченным органом проверка, проводимая с учетом установленных законодательством Республики Казахстан временных интервалов по отношению к предшествующим проверкам;
внеплановая - проверка, назначаемая в целях немедленного реагирования на обращения физических и юридических лиц;
встречная - проверка, проводимая в отношении третьих лиц в случае, если при проведении проверок у контролирующих органов возникает необходимость в получении дополнительной информации, связанной с указанными лицами.
3. Плановая проверка проводится один раз в промежутке между государственными аттестациями.
4. Международные и иностранные организации образования и их филиалы, созданные на территории Республики Казахстан, проверяются в соответствии с законами Республики Казахстан.
5. Проверка организаций образования проводится на основании решения уполномоченного органа о проведении проверки.

6. Тексеру жүргiзу үшiн комиссия құрылады. Комиссияның құрамын, тексеру жүргiзу мерзiмiн, объектiсiн, тексерудiң нысанасын уәкiлеттi орган бекiтедi. Тексеруге бiлiм беру және ғылыми ұйымдардың мамандары тартылуы мүмкiн.
7. Тексеру ұзақтығы жетi күннен аспауға тиiс. Негiздi себептер болған кезде тексеру мерзiмдерi ұзартылуы мүмкiн, бiрақ ол он күннен аспауға тиiс.
8. Тексерушi адамдар тексеру жүргiзу кезiнде кез келген қажеттi ақпарат сұратуға, тексеру нысанасына қатысы бар құжаттардың түпнұсқаларымен танысуға құқылы.
9. Тексеру жүргiзу тексеру қорытындылары туралы анықтама жазумен аяқталады. Тексеру қорытындылары туралы анықтамаға жазылған фактiлердiң дұрыстығын растайтын құжаттар қоса берiледi.
10. Комиссия әзiрлеген тексеру қорытындылары туралы анықтамамен тексерiлген ұйымның басшысы танысуға, оған өз қолын қойып, ұйымның мөрiн басуға тиiс. Бұл ретте ол тексеру нәтижелерiмен тұтастай немесе жекелеген позициялар бойынша келiспейтiнi туралы жазба жасауға құқылы.
Бiлiм беру ұйымының басшысы немесе басшының мiндетiн атқарушы адам анықтамаға қол қоюдан бас тартқан немесе басшының немесе оның мiндетiн атқарушы адамның қолын қойғызу мүмкiндiгi болмаған жағдайда комиссия төрағасы анықтамада тиiстi жазба жасайды.
Анықтаманың бiр данасы тексерiлген ұйымда қалады.".
28. "Демпингке қарсы шаралар туралы" 1999 жылғы 13 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 19, 654-құжат):
5-баптың тақырыбындағы "бақылауды" деген сөз "реттеудi" деген сөзбен ауыстырылсын.
29. "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" 1999 жылғы 23 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 21, 771-құжат; 2001 ж., N 10, 122-құжат; 2003 ж., N 24, 175-құжат; 2005 ж., N 13, 53-құжат):
мынадай мазмұндағы 4-5-баппен толықтырылсын:
"4-5-бап. Мемлекеттiк бақылау
1. Мемлекеттiк бақылаудың мақсаты жеке және заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдары туралы заңнамасын сақтауын қамтамасыз ету болып табылады.
2. Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдары жүзеге асыратын бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы мемлекеттiк бақылау мыналарды:
1) осы Заңда көзделген талаптарды сақтау жөнiндегi бақылауды;
2) бұқаралық ақпарат құралдары арқылы таратылатын жарнамаға қатысты бақылауды қамтиды.
3. Уәкiлеттi орган, облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдары жүзеге асыратын бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы мемлекеттiк бақылау тексеру нысанында орындалады.

6. Для проведения проверки создается комиссия. Состав комиссии, срок проведения, объект, предмет проверки утверждаются уполномоченным органом. К проверке могут быть привлечены специалисты организаций образования и науки.
7. Продолжительность проверок не должна превышать семь дней. При наличии обоснованных причин сроки проведения проверок могут быть продлены, но не более чем на десять дней.
8. Проверяющие лица во время проведения проверки имеют право запросить любую необходимую информацию, ознакомиться с оригиналами документов, относящихся к предмету проверки.
9. Проверка завершается составлением справки об итогах проверки. К справке об итогах проверки прилагаются копии документов, подтверждающие достоверность изложенных фактов.
10. Со справкой об итогах проверки, подготовленной комиссией, должен ознакомиться руководитель проверяемой организации, который ставит свою подпись и печать организации. При этом он вправе сделать запись о несогласии с результатами проверки в целом или по отдельным позициям.
В случаях, когда руководитель организации образования или лицо, исполняющее обязанности руководителя, отказывается подписывать справку или отсутствует возможность получить подпись руководителя или лица, исполняющего его обязанности, председатель комиссии производит в справке соответствующую запись.
Один экземпляр справки остается в проверяемой организации.".
28. В Закон Республики Казахстан от 13 июля 1999 г. "Об антидемпинговых мерах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 19, ст. 654):
в заголовке статьи 5 слово "контроля" заменить словом "регулирования".
29. В Закон Республики Казахстан от 23 июля 1999 г. "О средствах массовой информации" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 21, ст. 771; 2001 г., N 10, ст. 122; 2003 г., N 24, ст. 175; 2005 г., N 13, ст. 53):
дополнить статьей 4-5 следующего содержания:
"Статья 4-5. Государственный контроль
1. Целью государственного контроля является обеспечение соблюдения физическими и юридическими лицами законодательства Республики Казахстан о средствах массовой информации.
2. Государственный контроль в области средств массовой информации осуществляется местными исполнительными органами областей (города республиканского значения, столицы), включает в себя:
1) контроль по соблюдению требований, предусмотренных настоящим Законом;
2) контроль в отношении рекламы, распространяемой через средства массовой информации.
3. Государственный контроль в области средств массовой информации, осуществляемый уполномоченным органом, местными исполнительными органами областей (города республиканского значения, столицы), выполняется в форме проверок.

4. Тексерудiң түрлерi:
жоспарлы - алдыңғы тексерулерге қатысты Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген уақыт аралықтары ескерiлiп жүргiзiлетiн мемлекеттiк орган жоспарлаған тексеру;
жоспардан тыс - жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiне дереу ден қоюды талап ететiн қалыптасқан әлеуметтiк-экономикалық жағдайға байланысты тағайындалатын тексеру;
рейдтiк - лицензияның, тiркеу және өзге де рұқсат ету құжаттарының болуын, сондай-ақ мемлекеттiк органның бақылау объектiсi болып табылатын бақылау жабдығының дұрыс қолданылуын тексеру.
5. Тексеру жүргiзудiң мерзiмi нұсқама берiлген кезден бастап күнтiзбелiк он бес күннен аспауға тиiс.".
30. "Дене шынықтыру және спорт туралы" 1999 жылғы 2 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 24, 1065-құжат; 2003 ж., N 15, 129-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
мынадай мазмұндағы 24-2-баппен толықтырылсын:
"24-2-бап. Мемлекеттiк бақылау
1. Мемлекеттiк бақылауды дене шынықтыру және спорт жөнiндегi уәкiлеттi орган спорт объектiлерiн пайдалану, оларға техникалық қызмет көрсету жөнiндегi стандарттардың, ережелер мен нормалардың сақталу нысанасына тексеру жүргiзу арқылы жүзеге асырады.
2. Мемлекеттiк бақылауды жүргiзуге анонимдi өтiнiштердi қоспағанда, жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерi немесе ресми хабарламалардың басқа да нысандары, сондай-ақ заң бұзушылықты жоюға және дене шынықтыру және спорт жөнiндегi уәкiлеттi органның лауазымды адамдары берген нұсқамаларды орындауға бағытталған iс-шараларды жүргiзу негiз болып табылады.
3. Шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiн тексеру жылына бiр реттен жиi болмайтындай етiп жүргiзiледi.".
31. "Қазақстан Республикасындағы еңбек туралы" 1999 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 24, 1068-құжат; 2001 ж., N 23, 309-құжат; 2003 ж., N 18, 142-құжат; 2004 ж., N 24, 149-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы жиырма жетiншi абзацпен толықтырылсын:
"еңбек туралы заңнаманың сақталуын тексеру (бұдан әрi - тексеру) - еңбек жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган немесе оның аумақтық бөлiмшелерi жүзеге асыратын жұмыс берушiнiң немесе қызметкердiң Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңнамасын орындауын тексеру;";
2) мынадай мазмұндағы 102-1-баппен толықтырылсын:
"102-1-бап. Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңнамасын
сақтау жөнiндегi тексеру, олардың түрлерi мен
нысандары
1. Тексерулер жоспарлы және жоспардан тыс болып бөлiнедi.
Жоспарлы - алдыңғы тексерулерге қатысты Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген уақыт аралықтары ескерiлiп жүргiзiлетiн мемлекеттiк орган жоспарлаған тексеру.

4. Виды проверок:
плановая - запланированная государственным органом проверка, проводимая с учетом установленных законами Республики Казахстан временных интервалов по отношению к предшествующим проверкам;
внеплановая - проверка, назначаемая в связи со сложившейся социально-экономической ситуацией, требующей немедленного реагирования на обращения физических и юридических лиц;
рейдовая - проверка на предмет наличия лицензии, регистрационных и иных разрешительных документов, а также правильности применения контрольного оборудования, являющегося объектом контроля государственного органа.
5. Срок проведения проверок не должен превышать пятнадцать календарных дней с момента вручения предписания.".
30. В Закон Республики Казахстан от 2 декабря 1999 г. "О физической культуре и спорте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 24, ст. 1065; 2003 г., N 15, ст. 129; 2004 г., N 23, ст. 142):
дополнить статьей 24-2 следующего содержания:
"Статья 24-2. Государственный контроль
1. Государственный контроль осуществляет уполномоченный орган по физической культуре и спорту путем проведения проверок на предмет соблюдения стандартов, правил и норм по эксплуатации, техническому обслуживанию спортивных объектов.
2. Основаниями проведения государственного контроля являются обращения физических и юридических лиц или другие формы официальных сообщений, за исключением анонимных обращений, а также проведение мероприятий, направленных на устранение нарушений и исполнение предписания, выданного должностными лицами уполномоченного органа по физической культуре и спорту.
3. Проверки субъектов малого предпринимательства проводятся не чаще одного раза в год.".
31. В Закон Республики Казахстан от 10 декабря 1999 г. "О труде в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 24, ст. 1068; 2001 г., N 23, ст. 309; 2003 г., N 18, ст. 142; 2004 г., N 24, ст. 149):
1) статью 1 дополнить абзацем двадцать седьмым следующего содержания:
"проверки по соблюдению законодательства о труде (далее - проверки) - проверки исполнения работодателем или работником законодательства Республики Казахстан о труде, осуществляемые уполномоченным государственным органом по труду или его территориальными подразделениями.";
2) дополнить статьей 102-1 следующего содержания:
"Статья 102-1. Проверки по соблюдению законодательства
Республики Казахстан о труде, их виды и
формы
1. Проверки подразделяются на плановые и внеплановые.
Плановая - запланированная государственным органом проверка, проводимая с учетом установленных законами Республики Казахстан временных интервалов по отношению к предшествующим проверкам.

2. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, жоспарлы тексеру бiр жеке немесе заңды тұлғаға қатысты жылына бiр реттен аспайтындай, ал шағын кәсiпкерлiк субъектiсiне қатысты үш жылда бiр реттен жиi болмайтындай етiп жүргiзiлуi мүмкiн.
3. Жоспардан тыс тексерулердi еңбек жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган немесе оның аумақтық бөлiмшесi жеке немесе заңды тұлғалар, мемлекеттiк органдар жеке немесе заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңнамасының мiндеттi талаптарын бұзғаны туралы өтiнiштер жасаған, сондай-ақ осындай бұзушылық белгiлерiнiң болуы туралы куәландыратын құжаттармен және өзге де дәлелдемелермен расталатын өзге ақпарат алынған жағдайда жүргiзедi.
Анонимдi өтiнiштер жоспардан тыс тексеру жүргiзуге негiз бола алмайды.
4. Тексеру ұзақтығы күнтiзбелiк отыз күннен аспауға тиiс. Арнайы зерттеулер, сынақтар, сараптамалар жүргiзу қажет болған ерекше жағдайларда, сондай-ақ тексеру көлемi ауқымды болған кезде мемлекеттiк бақылау органының басшысы (не оны ауыстыратын адам) тексеру жүргiзу мерзiмiн құрылымдық бөлiмшесi жоқ заңды тұлғалар үшiн күнтiзбелiк жиырма күнге дейiн, ал құрылымдық бөлiмшесi бар заңды тұлғалар үшiн күнтiзбелiк отыз күнге дейiн ұзартуы мүмкiн.".
32. "Өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету туралы" 2000 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2000 ж., N 7, 165-құжат; 2004 ж., N 11-12, 62-құжат; N 23, 142-құжат):
24-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi мемлекеттiк бақылау:
жылына бiр реттен жиi болмайтын жоспарлы тексеру;
Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген негiздер бойынша, сондай-ақ бұрын анықталған бұзушылықтарды жою нысанасындағы жоспардан тыс тексеру түрiнде жүзеге асырылады.
Өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi мемлекеттiк бақылау Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қарсы, рейдтiк тексерулер түрiнде де жүзеге асырылады.".
33. "Сақтандыру қызметi туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2000 ж., N 22, 406-құжат; 2003 ж., N 11, 56-құжат; N 12, 85-құжат; N 15, 139-құжат; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; 2005 ж., N 14, 55, 58-құжаттар):
1) 43-баптың 14) тармақшасындағы "инспекциялау (тексеру)" деген сөздер "тексеру" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 44-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"44-бап. Тексеру";
1-тармақта:
"инспекциялауды (тексерудi)" деген сөздер "тексерудi" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен" деген сөздер алып тасталсын;

2. В отношении одного физического или юридического лица плановая проверка может быть проведена не более чем один раз в год, а субъекта малого предпринимательства - не чаще одного раза в три года, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
3. Внеплановые проверки проводятся уполномоченным государственным органом по труду или его территориальным подразделением в случаях обращения физических или юридических лиц, государственных органов о нарушении физическими или юридическими лицами обязательных требований законодательства Республики Казахстан о труде, а также получения иной информации, подтверждаемой документами и иными доказательствами, свидетельствующими о наличии признаков таких нарушений.
Анонимные обращения не могут служить основанием для проведения внеплановой проверки.
4. Продолжительность проверки не должна превышать тридцать календарных дней. В исключительных случаях при необходимости проведения специальных исследований, испытаний, экспертиз, а также при значительном объеме проверки руководителем органа государственного контроля (либо лицом, его замещающим) срок проведения проверки может быть увеличен до двадцати календарных дней для юридического лица, не имеющего структурного подразделения, и до тридцати календарных дней для юридического лица, имеющего структурное подразделение.".
32. В Закон Республики Казахстан от 7 июня 2000 г. "Об обеспечении единства измерений" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., N 7, ст. 165; 2004 г., N 11-12, ст. 62;  N 23, ст. 142):
пункт 2 статьи 24 изложить в следующей редакции:
"2. Государственный контроль по обеспечению единства измерений осуществляется в виде:
плановой проверки не чаще одного раза в год;
внеплановой проверки по основаниям, предусмотренным законами Республики Казахстан, а также на предмет устранения ранее выявленных нарушений.
Государственный контроль по обеспечению единства измерений осуществляется также в виде встречной, рейдовой проверок в соответствии с законами Республики Казахстан.".
33. В Закон Республики Казахстан от 18 декабря 2000 г. "О страховой деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., N 22, ст. 406; 2003 г., N 11, ст. 56; N 12, ст. 85; N 15, ст. 139; 2004 г., N 11-12, ст. 66; 2005 г., N 14, ст. 55, 58):
1) в подпункте 14) статьи 43 слова "инспектирование (проверки)" заменить словом "проверки";
2) в статье 44:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 44. Проверка";
в пункте 1:
слова "Инспектирование (проверка)" заменить словом "Проверка",
слова "в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан" исключить;

3) 73-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы "тарату комиссияларының" деген сөздердiң алдынан "Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен" деген сөздермен толықтырылсын.
34. "Бәсекелестiк және монополистiк қызметтi шектеу туралы" 2001 жылғы 19 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 2, 13-құжат):
мынадай мазмұндағы 2-1-тараумен толықтырылсын:
"2-1-тарау. Қазақстан Республикасының бәсекелестiк және
монополиялық қызметтi шектеу туралы заңнамасының
сақталуы нысанасына тексеру жүргiзу
16-1-бап. Қазақстан Республикасының бәсекелестiк және
монополиялық қызметтi шектеу туралы заңнамасының
сақталуын тексерулердiң түрлерi мен нысанасы
1. Монополияға қарсы орган жүргiзетiн тексерулердiң нысанасы нарық субъектiлерiнiң, мемлекеттiк органдардың (бұдан әрi - тексерiлетiн субъектiлер) Қазақстан Республикасының бәсекелестiк және монополиялық қызметтi шектеу туралы заңнамасын сақтауы болып табылады.
2. Қазақстан Республикасының бәсекелестiк және монополиялық қызметтi шектеу туралы заңнамасының сақталуы нысанасына монополияға қарсы орган жүзеге асыратын тексеру жоспарлы және жоспардан тыс болуы мүмкiн.
16-2-бап. Жоспарлы тексеру
1. Жоспарлы тексеру тексерiлетiн субъектiлердiң Қазақстан Республикасының бәсекелестiк және монополиялық қызметтi шектеу туралы заңнамасын сақтауына байланысты мәселелердiң бүкiл кешенiн қамтиды.
2. Жоспарлы тексеру жылына бiр реттен жиi болмайтындай етiп жүргiзiледi.
3. Жоспарлы тексеру тексерiлетiн субъектiнiң орналасқан жерi бойынша немесе оның құрылымдық бөлiмшесiнiң орналасқан жерi бойынша жүргiзiлуi мүмкiн.
4. Монополияға қарсы органның басшысы жыл сайын бекiтетiн жұмыс жоспары жоспарлы тексеру жүргiзуге негiз болып табылады. Жоспарда өздерiне қатысты тексеру жүргiзiлу көзделiп отырған тексерiлетiн субъектiлердiң тiзбесi және тексеру жүргiзiлетiн кезең қамтылуға тиiс.
16-3-бап. Жоспардан тыс тексеру
1. Монополияға қарсы органның жоспарында көзделмеген және Қазақстан Республикасының бәсекелестiк және монополиялық қызметті шектеу туралы заңнамасын бұзушылық туралы монополияға қарсы органға келiп түскен не дербес анықталған ақпаратты тексеру немесе анықтау үшiн жүргiзiлетiн тексеру жоспардан тыс тексеру болып табылады.
2. Жоспардан тыс тексеру жүргiзуге:
1) жеке және заңды тұлғалардың монополиялық қызметiнiң нәтижесiнде өз құқықтарының бұзылғаны туралы өтiнiштерi;
2) Қазақстан Республикасының бәсекелестiк және монополиялық қызметтi шектеу туралы заңнамасын бұзушылық туралы басқа мемлекеттiк органдардан келiп түскен материалдар;

3) подпункт 3) пункта 1 статьи 73 дополнить словами "в порядке, установленном законами Республики Казахстан".
34. В Закон Республики Казахстан от 19 января 2001 г. "О конкуренции и ограничении монополистической деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 2, ст. 13):
дополнить главой 2-1 следующего содержания:
"Глава 2-1. Проведение проверок на предмет соблюдения
законодательства Республики Казахстан о
конкуренции и ограничении монополистической
деятельности
Статья 16-1. Виды и предмет проверок соблюдения
законодательства Республики Казахстан о
конкуренции и ограничении монополистической
деятельности
1. Предметом проверок, проводимых антимонопольным органом, является соблюдение субъектами рынка, государственными органами (далее - проверяемые субъекты) законодательства Республики Казахстан о конкуренции и ограничении монополистической деятельности.
2. Осуществляемые антимонопольным органом проверки на предмет соблюдения законодательства Республики Казахстан о конкуренции и ограничении монополистической деятельности могут быть плановыми и внеплановыми.
Статья 16-2. Плановые проверки
1. Плановые проверки охватывают весь комплекс вопросов, связанных с соблюдением проверяемыми субъектами законодательства Республики Казахстан о конкуренции и ограничении монополистической деятельности.
2. Плановые проверки проводятся не чаще одного раза в год.
3. Плановые проверки могут проводиться по месту нахождения проверяемого субъекта или по месту нахождения его структурного подразделения.
4. Основанием для проведения плановой проверки является план работы антимонопольного органа, ежегодно утверждаемый его руководителем. План должен содержать перечень проверяемых субъектов, в отношении которых предполагаются проведение проверки и период проведения проверки.
Статья 16-3. Внеплановые проверки
1. Внеплановой проверкой является проверка, которая не предусмотрена планом работы антимонопольного органа и проводится для подтверждения поступившей в антимонопольный орган либо самостоятельно обнаруженной информации о нарушении законодательства Республики Казахстан о конкуренции и ограничении монополистической деятельности.
2. Основаниями для проведения внеплановой проверки служат:
1) обращения физических и юридических лиц о нарушении их прав в результате монополистической деятельности;
2) материалы о нарушении законодательства Республики Казахстан о конкуренции и ограничении монополистической деятельности, поступившие из других государственных органов;

3) монополияға қарсы органның тауар нарықтарын талдау, бұқаралық ақпарат құралдарының хабарламалары және өзге де мәлiметтер негiзiндегi жеке бастамасы;
4) Қазақстан Республикасының бәсекелестiк және монополиялық қызметтi шектеу туралы заңнамасын бұзушылық мәселелерi бойынша монополияға қарсы органның тексеру жүргiзуiнiң нәтижесi негiз болады.
16-4-бап. Тексерудi ұйымдастырудың және жүргiзудiң
ерекшелiктерi
1. Тексеру жүргiзу үшiн монополияға қарсы орган монополияға қарсы органның басшысы қол қойған, мөрмен куәландырылған және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы статистикалық қызметтi өз құзыретi шегiнде жүзеге асыратын мемлекеттiк органда тiркелген қатаң есептiлiк бланкiсiндегi нұсқаманы қабылдап, тексерудi тағайындау туралы бұйрық шығарады және тексеру жүргiзу бағдарламасын бекiтедi.
2. Тексеру жүргізу туралы нұсқама екi данада жасалып, олар тiркеу үшiн құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы статистикалық қызметті өз құзыретi шегiнде жүзеге асыратын мемлекеттiк органға берiледi. Тiркеу туралы белгiсi бар бiр данасы iстiң материалдарына қоса тiркеледi.
3. Нұсқаманың құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы статистикалық қызметтi өз құзыретi шегiнде жүзеге асыратын мемлекеттiк органда тiркелгенi туралы белгiсi бар көшiрмесi, сондай-ақ тексеру бағдарламасы тексеру жүргiзiлетiн күнi тексерiлетiн субъектiнiң басшысына берiледi.
Құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы статистикалық қызметтi өз құзыретi шегiнде жүзеге асыратын мемлекеттiк органда тiркелгенi туралы белгiсi жоқ тексерiлетiн субъектiге берiлген тексеру жүргiзу туралы нұсқаманың көшiрмесi жарамсыз болып табылады.
Тексерудi тағайындау туралы нұсқамада көрсетiлген лауазымды адам (адамдар) ғана тексеру жүргiзе алады.
16-5-бап. Тексеру жүргiзудiң бағдарламасы мен мерзiмдерi
1. Тексеру бағдарламасында:
1) тексеру жүргiзудiң мерзiмi;
2) тексеру жүргiзудiң негiзгi мiндеттерi мен мақсаттары, оларды iске асыру рәсiмi;
3) тексеру барысында анықталуға тиiс мәселелер тiзбесi мен мән-жайлар ауқымы;
4) тексеру жүргiзудiң кестесi;
5) тексерiлетiн субъектi қызметiнiң ерекшелiгiне сәйкес өзге де ақпарат қамтылуға тиiс.
2. Тексеру жүргiзудiң мерзiмi алдағы жұмыстардың көлемi мен алға қойылған мiндеттер ескерiлiп белгiленедi және тексеру жүргiзу туралы нұсқама құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы статистикалық қызметті өз құзыреті шегiнде жүзеге асыратын мемлекеттiк органда тiркелген кезден бастап күнтiзбелiк отыз күннен аспауға тиiс.

3) собственная инициатива антимонопольного органа на основании анализа товарных рынков, сообщений средств массовой информации и иных сведений;
4) результат расследования антимонопольного органа по вопросам нарушения законодательства Республики Казахстан о конкуренции и ограничении монополистической деятельности.
Статья 16-4. Особенности порядка организации и проведения
проверок
1. Для проведения проверки антимонопольным органом принимается предписание на бланке строгой отчетности, подписываемое руководителем антимонопольного органа, заверенное печатью и зарегистрированное в государственном органе, осуществляющем в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов, в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, издается приказ о назначении проверки и утверждается программа проведения проверки.
2. Предписание о проведении проверки составляется в двух экземплярах, которые представляются государственному органу, осуществляющему в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов, для регистрации. Один экземпляр с отметкой о регистрации приобщается к материалам дела.
3. Копия предписания с отметкой о регистрации в государственном органе, осуществляющем в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов, а также программа проверки в день проведения проверки вручаются руководителю проверяемого субъекта.
Копия предписания о проведении поверки, вручаемая проверяемому субъекту без отметки о регистрации в государственном органе, осуществляющем в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов, является недействительной.
Проверка может проводиться только тем должностным лицом (лицами), которое указано в предписании о назначении проверки.
Статья 16-5. Программа и сроки проведения проверки
1. Программа проверки должна содержать:
1) срок проведения проверки;
2) основные задачи и цели проведения проверки, процедуру их реализации;
3) перечень вопросов и круг обстоятельств, подлежащих установлению в ходе проверки;
4) график проведения проверки;
5) иную информацию в соответствии со спецификой деятельности проверяемого субъекта.
2. Срок проведения проверки устанавливается с учетом объема предстоящих работ и поставленных задач и не должен превышать тридцать календарных дней с момента регистрации предписания о проведении проверки в государственном органе, осуществляющем в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов.

3. Тексерiлетiн субъектi қызметiнiң ерекшелiгіне және жұмыс көлемiнiң ауқымдылығына байланысты тексерудiң заңда белгiленген мерзiмде аяқталуы мүмкiн болмаған жағдайларда монополияға қарсы органның тексеру жүргiзуге жауапты лауазымды адамы монополияға қарсы органның басшысына атқарылған жұмыстың нәтижелерi және тексеру жүргiзудiң мерзiмiн ұзарту қажеттiгi туралы негiздемелер жазылған қызметтiк жазбаны табыс етедi.
4. Монополияға қарсы органның басшысы тексеру жүргiзудiң мерзiмiн ұзарту туралы бұйрық шығаруға құқылы. Монополияға қарсы органның басшысы тексеру жүргiзу туралы нұсқамаға және тексеру бағдарламасына тексеру мерзiмiн ұзарту туралы белгiнi енгізедi.
Тексеру жүргiзу мерзiмiн ұзарту күнтiзбелiк отыз күннен аспауға тиiс.
5. Тексеру жүргiзу мерзiмiн ұзарту туралы бұйрықтың көшiрмесi тiркелген күнi тексерiлетiн субъектiнiң басшысына берiледi.
6. Тексерiлетiн субъектiге тексеру нәтижелерi туралы анықтама тапсырылған күн тексеру мерзiмiнiң аяқталуы болып есептеледi, бiрақ ол тексеру жүргiзу туралы нұсқамада көрсетiлген тексерудi аяқтау мерзiмiнен кешiктiрiлмеуге тиiс.
16-6-бап. Монополияға қарсы органның тексеру жүргiзу кезiндегi
құқықтары
1. Монополияға қарсы органның лауазымды адамының тексеру жүргiзген кезде:
1) тексерiлетiн субъектiнiң аумағына және үй-жайына кедергiсiз кiруге;
2) тексеру нысанасына сәйкес тексерiлетiн субъектiнiң автоматтандырылған деректер базасына (ақпараттық жүйесiне) қол жеткiзуге;
3) тексерiлетiн субъектiнiң басшыларынан, лауазымды адамдарынан және басқа да қызметкерлерiнен тексеруге қатысты қажеттi ақпаратты, құжаттар мен олардың көшiрмелерiн, тексеру барысында туындайтын мәселелер бойынша ауызша және жазбаша түрде түсiнiктемелердi сұратуға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасын бұзушылықтарға куә адамдар болған жағдайда олардан ауызша және жазбаша түрде түсiндiрмелер алуға құқылы.
2. Тексерiлетiн субъектiнiң басшысы және лауазымды адамдары тексеру жүргiзуге жауапты монополияға қарсы органның лауазымды адамының ауызша сауалы бойынша ақпаратты, құжаттарды немесе олардың көшiрмелерiн беруден бас тартқан жағдайда оған тиiсiнше жазбаша сауал табыс етiледi. Жазбаша сауалды тексерiлетiн субъектiнiң басшысына табыс ету мүмкiн болмаған жағдайда ол тексерiлетiн субъектi басшысының атына жеткiзiлгенi туралы хабар берiлетiн тапсырыс хатпен пошта байланысы арқылы жiберiледi.
3. Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес ақпаратты басқа мемлекеттiк органға беру жағдайларын қоспағанда, тексеру барысында монополияға қарсы орган алған тексерiлетiн субъектi туралы ақпарат таратуға жатпайды.

3. В случаях, когда в связи со спецификой деятельности проверяемого субъекта и значительным объемом работ проверка не может быть завершена в установленный законом срок, должностное лицо антимонопольного органа, ответственное за проведение проверки, представляет руководителю антимонопольного органа служебную записку с изложением результатов проделанной работы и обоснований необходимости продления срока проведения проверки.
4. Руководитель антимонопольного органа вправе издать приказ о продлении срока проведения проверки. Руководителем антимонопольного органа вносится отметка о продлении срока проверки в предписание о проведении проверки и в программу проверки.
Продление срока проведения проверки не может превышать тридцать календарных дней.
5. Копия приказа о продлении срока проведения проверки в день регистрации вручается руководителю проверяемого субъекта.
6. Завершением срока проверки считается день вручения проверяемому субъекту справки о результатах проверки, но не позднее срока окончания проверки, указанного в предписании о проведении проверки.
Статья 16-6. Права антимонопольного органа при проведении
проверки
1. Должностные лица антимонопольного органа при проведении проверки имеют право:
1) на беспрепятственный доступ на территорию и в помещения проверяемого субъекта;
2) на доступ к автоматизированным базам данных (информационным системам) проверяемого субъекта в соответствии с предметом проверки;
3) запрашивать и получать от руководителей, должностных лиц и других работников проверяемого субъекта необходимую информацию, документы или их копии, относящиеся к предмету проверки, объяснения в устном и письменном виде по вопросам, возникшим в ходе проверки, а также при наличии свидетелей нарушений антимонопольного законодательства Республики Казахстан получать от них письменные и устные пояснения.
2. В случае отказа руководителя и должностных лиц проверяемого субъекта по устному запросу должностного лица антимонопольного органа, ответственного за проведение проверки, предоставлять информацию, документы или их копии ему вручается соответствующий письменный запрос. В случае невозможности вручения письменного запроса руководителю проверяемого субъекта он направляется почтовой связью на имя руководителя проверяемого субъекта заказным письмом с уведомлением.
3. Информация о проверяемом субъекте, полученная антимонопольным органом в ходе проверки, не подлежит распространению, за исключением случаев передачи информации другому государственному органу в соответствии с законами Республики Казахстан.

4. Тексерудi жүзеге асыратын монополияға қарсы органның лауазымды адамдарына тексеру нысанасына жатпайтын талаптар қоюға және өтiнiш жасауға тыйым салынады.
16-7-бап. Тексеру нәтижелерi
1. Тексеру жүргiзу кезiнде Қазақстан Республикасының бәсекелестiк және монополиялық қызметтi шектеу туралы заңнамасын бұзушылық анықталған жағдайда монополияға қарсы органның лауазымды адамы тексеру аяқталғанға дейiн тексерiлетiн субъектiге қатысты осы Заңға және Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес монополияға қарсы ден қоюдың қажеттi шараларын қолдануға құқылы.
2. Тексеру нәтижелерi анықтамамен ресiмделедi, онда барлық тексерiлетiн мәселелер бойынша талдау, қорытындылар мен ұсыныстар қамтылуға тиiс және ол екi данада жасалып, бiреуi тексерiлетiн субъектiнiң басшысына берiледi.
3. Тексеру нәтижелерi тексерiлген деректер мен фактiлердiң негiзiнде анықтамаға жазылады, олар тиiстi құжаттармен расталады. Құжаттармен расталмаған қорытындылардың, ұсыныстардың және деректердiң анықтамаға енгiзiлуiне жол берiлмейдi.
4. Қазақстан Республикасының бәсекелестiк және монополиялық қызметтi шектеу туралы заңнамасын бұзушылық болмаған жағдайда тексеру нәтижелерi бойынша анықтамаға тиiстi жазба жасалады.
5. Тексеру нәтижелерi бойынша ескертпелер және (немесе) қарсылықтар болған жағдайда тексерiлетiн субъектiнiң басшысы оларды жазбаша түрде жазып көрсетедi.
Ескертпелер және (немесе) қарсылықтар тексеру жүргiзудiң нәтижелерi туралы анықтамаға қоса берiледi, ол туралы тиiстi белгi жасалады.
6. Тексерiлетiн субъектiнiң басшысы тексеру жүргiзудiң нәтижелерi туралы анықтамаға қол қоюдан бас тартқан жағдайда монополияға қарсы органның тексеру жүргiзуге жауапты лауазымды адамы анықтамаға тиiстi жазба енгiзедi.
7. Монополияға қарсы органның тексеру жүргiзуге жауапты лауазымды адамы анықтаманың екiншi данасын тексеру жүргiзу аяқталғаннан кейiн тексерiлетiн субъектiнiң басшысына тапсырады.
Анықтаманы тексерiлетiн субъектiнiң басшысына тапсыру мүмкiн болмаған жағдайда анықтама тексерiлетiн субъектi басшысының атына жеткiзiлгенi туралы хабар берiлетiн тапсырыс хатпен пошта байланысы арқылы жiберiледi.
16-8-бап. Тексерудi жүзеге асыратын монополияға қарсы
органның лауазымды адамдарының әрекеттерiне
(әрекетсiздiктерiне) шағым жасаудың тәртiбi
1. Тексеру жүргiзу кезiнде тексерiлетiн субъектiлердiң құқықтары мен заңды мүдделерi бұзылған жағдайда тексерiлетiн субъект монополияға қарсы органның әрекеттерiне (әрекетсiздiктерiне) Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен шағым жасауға құқылы.

4. Должностным лицам антимонопольного органа, осуществляющим проверку, запрещается предъявлять требования и обращаться с просьбами, не относящимися к предмету проверки.
Статья 16-7. Результаты проверок
1. В случае выявления во время проведения проверки нарушений законодательства Республики Казахстан о конкуренции и ограничении монополистической деятельности должностное лицо антимонопольного органа вправе до окончания проверки применить по отношению к проверяемому субъекту необходимые меры антимонопольного реагирования в соответствии с настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.
2. Результаты проверки оформляются справкой, которая должна содержать анализ, выводы и предложения по всем проверяемым вопросам и составляться в двух экземплярах, один из которых вручается руководителю проверяемого субъекта.
3. Результаты проверки излагаются в справке на основании проверенных данных и фактов, которые подтверждаются соответствующими документами. Включение в справку выводов, предложений и данных, не подтвержденных документами, не допускается.
4. В случае отсутствия нарушений законодательства Республики Казахстан о конкуренции и ограничении монополистической деятельности по результатам проверки в справке производится соответствующая запись.
5. В случае наличия замечаний и (или) возражений по результатам проверки руководитель проверяемого субъекта излагает их в письменном виде.
Замечания и (или) возражения могут прилагаться к справке о результатах проведения проверки, о чем делается соответствующая отметка.
6. В случае отказа руководителя проверяемого субъекта от подписания справки о результатах проведения проверки должностным лицом антимонопольного органа, ответственным за проведение проверки, в справку вносится соответствующая запись.
7. Второй экземпляр справки после окончания проверки должностным лицом антимонопольного органа, ответственным за проведение проверки, вручается руководителю проверяемого субъекта.
В случае невозможности вручения справки руководителю проверяемого субъекта она направляется почтовой связью на имя руководителя проверяемого субъекта заказным письмом с уведомлением.
Статья 16-8. Порядок обжалования действий (бездействия)
должностных лиц антимонопольного органа,
осуществляющих проверку
1. В случае нарушения прав и законных интересов проверяемых субъектов при проведении проверки проверяемый субъект вправе обжаловать действия (бездействие) антимонопольного органа в порядке, установленном законами Республики Казахстан.

2. Монополияға қарсы органның лауазымды адамдарының тексеру жүргiзу кезiндегi заңсыз әрекеттерi (әрекетсiздiктерi) Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген жауаптылыққа әкеп соқтырады.".
35. "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 3, 18-құжат; 2004 ж., N 2, 10-құжат; 2005 ж., N 7-8, 19-құжат; N 17-18, 76-құжат):
мынадай мазмұндағы 22-1-баппен толықтырылсын:
"22-1-бап. Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту
туралы заңнамасының сақталуын тексерулер жолымен
бақылау, олардың түрлерi мен нысандары
1. Тексерулер мынадай түрлерге бөлiнедi:
жоспарлы - алдыңғы тексерулерге қатысты Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген уақыт аралықтары ескерiлiп жүргiзiлетiн мемлекеттiк орган жоспарлаған тексеру;
жоспардан тыс - қоғамдық тәртiпке, халықтың денсаулығына, қоршаған ортаға, ұлттық қауiпсiздiкке төнген қауiп-қатердi дереу жоюды талап ететiн, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiне дереу ден қоюды талап ететiн қалыптасқан әлеуметтiк-экономикалық жағдайға байланысты тағайындалатын тексеру.
2. Жоспарлы тексеру бiр жеке немесе заңды тұлғаға қатысты жылына бiр реттен аспайтындай етiп, ал шағын кәсiпкерлiк субъектiсiне қатысты - шетелдiк жұмыс күшiн тарту рұқсаттарында айтылған шарттарды орындау жөнiндегi тексерудi қоспағанда, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, үш жылда бiр реттен жиi болмайтындай етiп жүргiзiлуi мүмкiн.
3. Жоспардан тыс тексерулердi орталық атқарушы орган немесе оның аумақтық бөлiмшесi жеке немесе заңды тұлғалар, мемлекеттiк органдар жеке немесе заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасының мiндеттi талаптарын бұзғаны туралы өтiнiштер жасаған, сондай-ақ осындай бұзушылық белгiлерiнiң болуы туралы куәландыратын құжаттармен және өзге де дәлелдемелермен расталатын өзге де ақпарат алынған жағдайда жүргiзедi.
Анонимдi өтiнiштер жоспардан тыс тексеру жүргiзу үшiн негiз бола алмайды.
4. Тексеру ұзақтығы күнтiзбелiк отыз күннен аспауға тиiс. Арнайы зерттеулер, сынақтар, сараптамалар жүргiзу қажет болған ерекше жағдайларда, сондай-ақ тексеру көлемi ауқымды болуына байланысты мемлекеттiк органның басшысы (не оны ауыстыратын адам) тексеру жүргiзу мерзiмiн құрылымдық бөлiмшесi жоқ заңды тұлғалар үшiн күнтiзбелiк жиырма күнге дейiнгi мерзiмге және құрылымдық бөлiмшесi бар заңды тұлғалар үшiн күнтiзбелiк отыз күнге дейiнгi мерзiмге ұзартуы мүмкiн.".

2. Неправомерные действия (бездействие) должностных лиц антимонопольного органа при проведении проверок влекут ответственность, установленную законами Республики Казахстан.".
35. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 г. "О занятости населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 3, ст. 18; 2004 г., N 2, ст. 10; 2005 г., N 7-8, ст. 19; N 17-18, ст. 76):
дополнить статьей 22-1 следующего содержания:
"Статья 22-1. Контроль за соблюдением законодательства
Республики Казахстан о занятости населения,
их виды и формы проверок
1. Проверки подразделяются на следующие виды:
плановая - запланированная государственным органом проверка, проводимая с учетом установленных законами Республики Казахстан временных интервалов по отношению к предшествующим проверкам;
внеплановая - проверка, назначаемая в связи со сложившейся социально-экономической ситуацией, требующей немедленного устранения угрозы общественному порядку, здоровью населения, окружающей среде, национальной безопасности, а также немедленного реагирования на обращения физических и юридических лиц.
2. В отношении одного физического или юридического лица плановая проверка может быть проведена не более чем один раз в год, а субъекта малого предпринимательства - не чаще одного раза в три года, за исключением проверки по выполнению условий, оговоренных в разрешениях на привлечение иностранной рабочей силы, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
3. Внеплановые проверки проводятся центральным исполнительным органом или его территориальным подразделением в случаях обращения физических или юридических лиц, государственных органов о нарушении физическими или юридическими лицами обязательных требований законодательства Республики Казахстан о занятости населения, а также получения иной информации, подтверждаемой документами и иными доказательствами, свидетельствующими о наличии признаков таких нарушений.
Анонимные обращения не могут служить основанием для проведения внеплановой проверки.
4. Продолжительность проверки не должна превышать тридцать календарных дней. В исключительных случаях при необходимости проведения специальных исследований, испытаний, экспертиз, а также в связи со значительным объемом проверки руководителем государственного органа (либо лицом, его замещающим) срок проведения проверки может быть увеличен до двадцати календарных дней для юридического лица, не имеющего структурного подразделения, и до тридцати календарных дней для юридического лица, имеющего структурное подразделение.".

36. "Қазақстан Республикасындағы туристiк қызмет туралы" 2001 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 13-14, 175-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; 2003 ж., N 23, 168-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
1) 11-баптың 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"12) туристiк қызмет субъектiлерiне және облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атқарушы органдарына туристiк қызмет субъектiлерiнiң жұмысын ұйымдастыруға байланысты мәселелерде әдiстемелiк және консультациялық көмек көрсетедi;";
2) мынадай мазмұндағы 28-1-баппен толықтырылсын:
"28-1-бап. Қазақстан Республикасының туристiк қызмет туралы
заңнамасының орындалуын бақылау
1. Уәкiлеттi орган тексерулер және (немесе) құжаттар сұрату арқылы туризм саласында кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасының туристiк қызмет саласындағы заңнамасын орындауына бақылауды жүзеге асырады.
2. Туристiк қызмет субъектiлерiн тексеру жоспарлы (жоспарланған және уәкiлеттi орган бекiткен) және жоспардан тыс (өтiнiштерде жазылған расталған фактiлер бойынша дереу ден қоюды талап ететiн қалыптасқан жағдайға сәйкес тағайындалатын) болып бөлiнедi.
3. Жоспарлы тексерулер жылына бiр реттен жиi болмайтындай етiп жүргiзiледi.".
37. "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi туралы" 2001 жылғы 16 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 17-18, 243-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 6, 10-құжат; N 7-8, 19-құжат):
1) 19-баптың 6) тармақшасындағы "сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асырудың," деген сөздер алып тасталсын;
2) 31-бапта:
2-тармақтың 3) тармақшасындағы "азаматтардың денсаулығын сақтау саласындағы уәкiлеттi орталық атқарушы орган" деген сөздер "халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттығы саласындағы уәкiлеттi орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ алып тасталсын;
3) мынадай мазмұндағы 31-1-баппен толықтырылсын:
"31-1-бап. Сәулет-құрылыс бақылауы
1. Белгiленген тексеру мерзiмi туралы хабарлама тапсырысшыға (меншiк иесiне), авторлық қадағалау тобына және осы құрылыс объектiсi бойынша мердiгерге (бас мердiгерге) тексеру басталғанға дейiн бес күннен кешiктiрiлмей жiберiледi.
2. Тапсырысшы (меншiк иесi) және мердiгер (бас мердiгер) мемлекеттiк сәулет-құрылыс бақылау органы немесе мемлекеттiк құрылыс инспекторы сұратқан осы объект жөнiндегi жобалау және атқару техникалық құжаттамасын, сондай-ақ тиiстi жобалар бойынша сараптама қорытындысын ұсынады.

36. В Закон Республики Казахстан от 13 июня 2001 г. "О туристской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 13-14, ст. 175; 2002 г., N 4, ст. 33; 2003 г., N 23, ст. 168; 2004 г., N 23, ст. 142):
1) подпункт 12) статьи 11 изложить в следующей редакции:
"12) оказывает субъектам туристской деятельности и областным (города республиканского значения, столицы) исполнительным органам методическую и консультативную помощь в вопросах, связанных с организацией деятельности субъектов туристской деятельности;";
2) дополнить статьей 28-1 следующего содержания:
"Статья 28-1. Контроль за исполнением законодательства
Республики Казахстан о туристской деятельности
1. Уполномоченный орган осуществляет контроль за исполнением законодательства Республики Казахстан в области туристской деятельности физическими и юридическими лицами, осуществляющими предпринимательскую деятельность в области туризма, путем осуществления проверок и (или) запроса документов.
2. Проверки субъектов туристской деятельности подразделяются на плановые (запланированные и утвержденные уполномоченным органом) и внеплановые (назначаемые в соответствии с создавшейся ситуацией, требующей немедленного реагирования по подтвержденным фактам, изложенным в обращениях).
3. Плановые проверки проводятся не чаще одного раза в год.".
37. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 2001 г. "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 17-18, ст. 243; 2004 г., N 23, ст. 142; 2005 г., N 6, ст. 10; N 7-8, ст. 19):
1) в подпункте 6) статьи 19 слова "осуществления архитектурно-строительного контроля," исключить;
2) в статье 31:
в подпункте 3) пункта 2 слова "уполномоченного центрального исполнительного органа в области охраны здоровья граждан" заменить словами "уполномоченного органа в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения";
пункт 4 исключить;
3) дополнить статьей 31-1 следующего содержания:
"Статья 31-1. Архитектурно-строительный контроль
1. Извещения о сроке намеченной проверки направляются заказчику (собственнику), группе авторского надзора и подрядчику (генподрядчику) по данному объекту строительства не позже чем за пять дней до начала проверки.
2. Заказчик (собственник) и подрядчик (генподрядчик) представляют запрашиваемую государственным органом архитектурно-строительного контроля или государственным строительным инспектором проектную и исполнительную техническую документацию по данному объекту, а также заключение экспертизы по соответствующим проектам.

3. Мемлекеттiк сәулет-құрылыс бақылау органы (мемлекеттiк құрылыс инспекторы) объектiлердi тексеру барысында:
1) бекiтiлген жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамаларының, жобалар сараптамасының оң қорытындысының, сондай-ақ құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргiзуге тиiстi рұқсаттың болуын;
2) лицензияланатын сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметiнiң тиiстi түрлерiн жүзеге асыру құқығына лицензияның болуын;
3) орындалған (орындалатын) құрылыс-монтаж жұмыстарының, қолданылатын құрылыс материалдары (бұйымдары, конструкциялары) мен жабдықтардың бекiтiлген жобалау шешiмдерiне және мемлекеттiк (мемлекетаралық), оның iшiнде тiреу және қоршау конструкцияларының берiктiгін, орнықтылығын, сенiмдiлiгiн және ғимараттарды (құрылыстарды) пайдалану сапасын қамтамасыз ету жөнiндегi нормативтерге сәйкестiгiн;
4) мердiгердiң (бас мердiгердiң) құрылыс сапасын өзiндiк өндiрiстiк бақылаудың барлық түрлерi мен нысандарын (кiру, операциялық, қабылдау, зертханалық, геодезиялық және тағы басқа) ұйымдастыруын және жүзеге асыруын;
5) атқару құжаттамаларының уақтылы және дұрыс ресiмделуiн;
6) мемлекеттiк қабылдау комиссиялары пайдалануға қабылдайтын объектiлер құрылысы кезiнде тапсырыс берушiлердiң (меншiк иелерiнiң) техникалық қадағалауды ұйымдастыруы мен жүзеге асыруын анықтайды.
4. Құрылыс сапасына жүргiзiлген тексерудiң нәтижелерi бойынша сәулет, қала құрылысы және құрылыс iстерi жөнiндегi уәкiлеттi орган белгiлеген нысандағы анықталған ақаулар жазылған анықтама және объектiлер ведомосы жасалып, олар жұмысы тексерiлген мердiгерге (бас мердiгерге), сондай-ақ тапсырысшыға (меншiк иесiне) берiледi.
5. Сәулет-құрылыс бақылауының мемлекеттiк органдарының немесе мемлекеттiк құрылыс инспекторларының нұсқамаларына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен шағым жасалуы мүмкін.
6. Шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiн тексеру объектiнi пайдалануға берудi, төтенше жағдайлардың туындауын, қылмыстық iс қозғалуын, шағын кәсiпкерлiк субъектiсiнiң өзi өтiнiш беруiн, жеке және (немесе) заңды тұлғалардың өтiнiштерiнде жазылған, анонимдi өтiнiштерден басқа, расталған фактiлердi қоспағанда, үш жылда бiр реттен жиi болмайтындай етiп жүзеге асырылады.";
4) 32-баптың 4-тармағында:
2) тармақшадағы "жобалау-iздену" деген сөздердiң алдынан "осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетiлгендердi қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақшадағы "жеке тұлғалар" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне жататын заңды тұлғалар" деген сөздермен толықтырылсын.

3. В ходе проверки объектов государственным органом архитектурно-строительного контроля (государственным строительным инспектором) устанавливаются:
1) наличие утвержденной проектной (проектно-сметной) документации, положительного заключения экспертизы проектов, а также соответствующего разрешения на производство строительно-монтажных работ;
2) наличие лицензии на право осуществления соответствующих видов лицензируемой архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
3) соответствие выполненных (выполняемых) строительно-монтажных работ, применяемых строительных материалов (изделий, конструкций) и оборудования утвержденным проектным решениям и государственным (межгосударственным) нормативам, в том числе по обеспечению прочности, устойчивости, надежности несущих и ограждающих конструкций и эксплуатационных качеств зданий (сооружений);
4) организация и осуществление подрядчиком (генподрядчиком) всех видов и форм собственного производственного контроля качества строительства (входного, операционного, приемочного, лабораторного, геодезического и других);
5) своевременность и правильность оформления исполнительной документации;
6) организация и осуществление заказчиком (собственником) технического надзора при строительстве объектов, подлежащих приемке в эксплуатацию государственными приемочными комиссиями.
4. По результатам проведенной проверки качества строительства составляются справка и ведомость объектов с описанием выявленных дефектов по установленной уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства форме, которая выдается подрядчику (генподрядчику), работа которого проверялась, а также заказчику (собственнику).
5. Предписания государственных органов архитектурно-строительного контроля или государственных строительных инспекторов могут быть обжалованы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
6. Проверки субъектов малого предпринимательства осуществляются не чаще одного раза в три года, за исключением ввода объекта в эксплуатацию, возникновения чрезвычайной ситуации, возбуждения уголовного дела, заявления самого субъекта малого предпринимательства, подтвержденных фактов, изложенных в обращениях физических и (или) юридических лиц, за исключением анонимных.";
4) в пункте 4 статьи 32:
подпункт 2) после слов "юридическими лицами," дополнить словами "за исключением указанных в подпункте 3) настоящего пункта,";
подпункт 3) после слов "физическими лицами" дополнить словами ", а также юридическими лицами, относящимися к субъектам малого предпринимательства,".

38. "Темiр жол көлiгi туралы" 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 23, 315-құжат; 2003 ж., N 10, 54-құжат; 2004 ж., N 18, 110-құжат; N 23, 142-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 2-1) және 28-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-1) мемлекеттiк көлiктiк бақылау (бұдан әрi - көлiктiк бақылау) - жеке және заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының темiр жол көлiгі саласындағы заңнамасының талаптарын сақтауын тексеру мақсатында уәкiлеттi орган жүргiзетiн iс-шаралар жиынтығы;";
"28-1) тексеру - кәсiпкерлiк субъектiлерінің Қазақстан Республикасының темiр жол саласындағы заңнамасының талаптарын сақтауын анықтау мақсатында жасалатын бақылау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттiк органдардың iс-әрекетi;";
2) 14-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 26-1) және 26-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"26-1) жеке және заңды тұлғалардың темiр жол көлiгiнiң жұмыс iстеу тәртiбiн айқындайтын нормативтiк құқықтық актiлердi, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын сақтауын мемлекеттiк бақылау және оларды бұзушылықты анықтау мен жолын кесу жөнiндегi шараларды қолдану;
26-2) көлiк қызметтерiн көрсету саласындағы лицензиялық ережелердiң сақталуын мемлекеттiк бақылау;";
3) мынадай мазмұндағы 66-1 және 66-2-баптармен толықтырылсын:
"66-1-бап. Тасымалдаушылардың жолаушылар, багаж және
жүк-багаж тасымалдау ережелерiн сақтауын бақылауды
жүзеге асыру ережелерi
Тасымалдаушылардың уәкiлеттi орган белгiлеген жолаушылар, багаж және жүк-багаж тасымалдау ережелерiн сақтауын бақылауды жүзеге асыру ережелерiнде:
1) жолаушылардың поездарда жол жүру ережелерiн сақтауы;
2) қол жүгiн және багажды алып жүру тәртiбi мен шарттарын сақтау;
3) тасымалдаушылардың жүк-багажды алып жүру тәртiбiн сақтауы;
4) жол жүру құжаттарын (билеттердi) сату, олардың қолданылу мерзiмiн ұзарту және билет кассаларының жұмысын ұйымдастыру тәртiбiн сақтау;
5) тасымалдаушылардың жолаушылар вагонының белгiленген санатын, оның iшiнде жайлылық деңгейi бойынша санатын сақтауы;
6) жолаушылар поездары мен вокзалдарда жолаушыларға шұғыл медициналық көмек көрсетудi қоса алғанда, мiндеттi түрде көрсетiлетiн қызметтер тiзбесiн сақтау;
7) жолаушының жол жүру жағдайының өзгеру, поездарда төсек-орын жабдықтарын беру және басқа қызметтер көрсету тәртiбiн сақтауы;
8) тасымалдаушылардың багажды, жүк-багажды қабылдау және беру шарттары мен тәртiбiн сақтауы;
9) тасымалдау құжаттарының белгiленген нысандарының және оларды ресiмдеу тәртiбiнiң сақталуы;
10) тасымалдаушылардың тасымалдауға рұқсат етiлетiн жануарларды алып жүру тәртiбiн, оларды тасымалдау шарттарын сақтауы;

38. В Закон Республики Казахстан от 8 декабря 2001 г. "О железнодорожном транспорте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 23, ст. 315; 2003 г., N 10, ст. 54; 2004 г., N 18, ст. 110; N 23, ст. 142):
1) статью 1 дополнить подпунктами 2-1) и 28-1) следующего содержания:
"2-1) государственный транспортный контроль (далее - транспортный контроль) - совокупность мероприятий, проводимых уполномоченным органом в целях проверки соблюдения физическими и юридическими лицами требований законодательства Республики Казахстан в области железнодорожного транспорта;";
"28-1) проверка - действие государственных органов, осуществляющих контрольные функции, совершаемое в целях определения соблюдения субъектами предпринимательства требований законодательства Республики Казахстан в области железнодорожного транспорта;";
2) пункт 2 статьи 14 дополнить подпунктами 26-1) и 26-2) следующего содержания:
"26-1) государственный контроль за соблюдением физическими и юридическими лицами нормативных правовых актов, международных договоров Республики Казахстан, определяющих порядок функционирования железнодорожного транспорта, выявление и принятие мер по пресечению их нарушений;
26-2) государственный контроль за соблюдением лицензионных правил в сфере оказания транспортных услуг.";
3) дополнить статьями 66-1 и 66-2 следующего содержания:
"Статья 66-1. Правила осуществления контроля за соблюдением
перевозчиками правил перевозок пассажиров,
багажа и грузобагажа
Правилами осуществления контроля за соблюдением перевозчиками правил перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа, установленных уполномоченным органом, определяются:
1) соблюдение правил проезда пассажиров в поездах;
2) соблюдение порядка и условий провоза ручной клади и багажа;
3) соблюдение порядка провоза перевозчиками грузобагажа;
4) соблюдение порядка организации продажи, продления срока действия проездных документов (билетов) и работы билетных касс;
5) соблюдение перевозчиками установленных категорий пассажирского вагона, в том числе по уровню комфортности;
6) соблюдение перечня обязательных услуг, включая оказание неотложной медицинской помощи, оказываемых пассажирам в пассажирских поездах и на вокзалах;
7) соблюдение порядка изменения условий проезда пассажира, предоставления постельных принадлежностей и других услуг в поездах;
8) условия и порядок приема и выдачи багажа, грузобагажа перевозчиками;
9) соблюдение установленных форм перевозочных документов и порядка их оформления;
10) соблюдение перевозчиками порядка провоза животных, допускаемых к перевозке, условий их перевозки;

11) тасымалдаушылардың жол бойында багажды және жүк-багажды беру тәртiбiн сақтауы;
12) тасымалдаушылардың багажды және жүк-багажды сақтау, ұстап қалу, беру тәртiбiн сақтауы;
13) тасымалдаушылардың қауiптi заттарды тасымалдау шарттарын сақтауы;
14) пайдаланылмаған жол жүру құжаттары үшiн төлемдердi қайтару тәртiбiнiң сақталуы;
15) кәмелетке толмаған балалардың жол жүру ережелерiн сақтауы;
16) бақылаушы органның лауазымды адамдарының әкiмшiлiк құқық бұзушылықты анықтауы және олардың жолын кесу;
17) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де шарттардың сақталуы айқындалады.
66-2-бап. Жолаушыларды, багажды және жүк-багажды тасымалдау
ережелерiн тексерудi жүргiзудiң тәртiбi
1. Жолаушыларды, багажды және жүк-багажды тасымалдау ережелерiнiң сақталуы бойынша тасымалдаушыларды тексерудi қызметтiк куәлiктерiн және тексеру жүргiзу үшiн берiлген нұсқаманы көрсете отырып, уәкiлеттi органның лауазымды адамдары жүзеге асырады.
2. Тексеру аяқталғаннан кейiн тексеру актiсi жасалады, бұзушылық анықталған жағдайда оларды жою туралы нұсқама берiледi.";
4) мынадай мазмұндағы 10-1-тараумен толықтырылсын:
"10-1-тарау. Темiр жол көлiгi саласындағы көлiктiк бақылауды
жүзеге асыру
88-1-бап. Көлiктiк бақылауды жүргiзудiң нысанасы мен мақсаты
1. Көлiктiк бақылау жеке және заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының темiр жол көлiгi саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын қызметiне жүргiзiледi.
2. Көлiктiк бақылауды жүргiзудiң мақсаты Қазақстан Республикасының темiр жол көлiгi саласындағы заңнамасының темiр жол көлiгiн қауiпсiз пайдалану және оның тиiмдi жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету жөнiндегi талаптарын сақтау болып табылады.
3. Уәкiлеттi орган орталық және жергiлiктi атқарушы органдармен өзара iс-қимыл жасасады, бiрлескен бақылау шараларын қабылдайды, өзара ақпарат алмасуды қамтамасыз етедi.
Мемлекеттiк органдар уәкiлеттi органға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес темiр жол көлiгi саласында қауiпсiздiктiң қамтамасыз етiлуiне көлiктiк бақылауды жүзеге асыру жөнiндегi мiндеттердi орындауда жәрдемдесуге мiндеттi.
88-2-бап. Тексерулердi жүзеге асырудың кезеңдiлiгі мен түрлерi
1. Тексерудiң түрлерi:
жоспарлы - алдыңғы тексерулерге қатысты Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген уақыт аралықтары ескерiлiп жүргiзiлетiн, мемлекеттiк орган жоспарлаған тексеру;
жоспардан тыс - жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерiн бұзушылық туралы өтiнiштерде және өзге де ақпараттарда жазылған фактiлер бойынша жеке тұлғалардың өмiрi мен денсаулығына, қоршаған ортаға, қоғамдық тәртiпке, ұлттық қауiпсiздiкке төнген қауiп-қатердi дереу жоюды талап ететiн қалыптасқан әлеуметтiк-экономикалық жағдайға, Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылық белгiлерiнiң тiкелей анықталуына байланысты, сондай-ақ жоспарлы тексеру нәтижесiнде анықталған бұзушылықтарды жою туралы талаптардың орындалуын бақылау мақсатында тағайындалатын тексеру;
қарсы - тексеру жүргiзу кезiнде мемлекеттiк органдарда үшiншi тұлғаларға байланысты қосымша ақпарат алу қажеттiгi туындаған жағдайда осы тұлғаларға қатысты жүргiзiлетiн тексеру;
рейдтiк - көлiк жүрiсi қауiпсiздiгiнiң қамтамасыз етiлуi немесе жеке және заңды тұлғалардың нормативтiк құқықтық актiлер талаптарын сақтауы нысанасында тексеру.
Тексерудi тағайындау туралы актiнiң негiзiнде тексеру жүргiзiлiп, оның нәтижелерi тексеру жүргiзу туралы актiмен, қажет болғанда анықталған бұзушылықтарды жоюға нұсқама берумен ресiмделедi.

11) соблюдение перевозчиками порядка выдачи багажа и грузобагажа в пути следования;
12) соблюдение перевозчиками порядка хранения, удержания, передачи багажа и грузобагажа;
13) соблюдение перевозчиками условий перевозки опасных веществ;
14) соблюдение порядка возврата платежей за неиспользованные проездные документы;
15) соблюдение правил проезда несовершеннолетних детей;
16) выявление и пресечение должностными лицами контролирующего органа административных правонарушений;
17) соблюдение иных условий в соответствии с законами Республики Казахстан.
Статья 66-2. Порядок проведения проверок правил перевозок
пассажиров, багажа и грузобагажа
1. Проверки перевозчиков по соблюдению правил перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа осуществляются должностными лицами уполномоченного органа по предъявлении служебного удостоверения и предписания на проведение проверки.
2. По окончании проверки составляется акт проверки, при выявлении нарушений выдается предписание об их устранении.";
4) дополнить главой 10-1 следующего содержания:
"Глава 10-1. Осуществление транспортного контроля в сфере
железнодорожного транспорта
Статья 88-1. Предмет и цель проведения транспортного контроля
1. Транспортный контроль проводится за деятельностью, осуществляемой физическими и юридическими лицами в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области железнодорожного транспорта.
2. Целью проведения транспортного контроля является соблюдение требований законодательства Республики Казахстан в области железнодорожного транспорта по обеспечению безопасной эксплуатации и эффективной деятельности на железнодорожном транспорте.
3. Уполномоченный орган взаимодействует с центральными и местными исполнительными органами, принимает совместные меры контроля, обеспечивает взаимный обмен информацией.
Государственные органы обязаны оказывать содействие уполномоченному органу в выполнении задач по осуществлению транспортного контроля за обеспечением безопасности в области железнодорожного транспорта в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 88-2. Периодичность и виды осуществления проверок
1. Виды проверок:
плановая - проверка, запланированная уполномоченным органом, проводимая с учетом установленных законами Республики Казахстан временных интервалов по отношению к предшествующим проверкам;
внеплановая - проверка, назначаемая в связи со сложившейся социально-экономической ситуацией, требующей немедленного устранения угрозы жизни и здоровью физических лиц, окружающей среде, общественному порядку, национальной безопасности, по фактам, изложенным в обращениях и иной информации о нарушениях прав и законных интересов физических и юридических лиц, непосредственным выявлением признаков нарушений законодательства Республики Казахстан, а также в целях контроля исполнения требований об устранении выявленных нарушений в результате плановой проверки;
встречная - проверка, проводимая в отношении третьих лиц в случае, если при проведении проверок у государственных органов возникает необходимость в получении дополнительной информации, связанной с указанными лицами;
рейдовая - проверка на предмет обеспечения безопасности движения транспорта или соблюдения требований нормативных правовых актов физическими и юридическими лицами.
Проверка производится на основании акта о назначении проверки, и результаты оформляются актом о проведении проверки, при необходимости, - выдачей предписания на устранение выявленных нарушений.

2. Тексеру жүргiзу Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген жағдайларды қоспағанда, тасымалдаушының және көлiк кәсiпорнының қызметiн тоқтатпауға тиiс.
Уәкiлеттi орган заңды тұлғаның өзiн тексерудi жүргiзуге қарамастан, заңды тұлғаның құрылымдық бөлiмшелерiн тексеруге құқылы.
88-3-бап. Тексеру жүргiзу мерзiмдерi
1. Тексеру жүргiзу мерзiмi актi тапсырылған кезден бастап күнтiзбелiк отыз күннен аспауға тиiс.
2. Құрылымдық бөлiмшесi бар заңды тұлғаны тексерудi жүргiзу кезiнде уәкiлеттi орган тексеру жүргiзу мерзiмiн күнтiзбелiк он күнге дейiн ұзартуы мүмкiн.
3. Арнайы зерттеулер, сынақтар, сараптамалар жүргiзу қажет болған ерекше жағдайларда, сондай-ақ тексеру көлемi ауқымды болуына байланысты мемлекеттiк органның басшысы (не оны ауыстыратын адам) тексеру жүргiзу мерзiмiн құрылымдық бөлiмшесi жоқ заңды тұлғалар үшiн күнтiзбелiк жиырма күнге дейiн және құрылымдық бөлiмшесi бар заңды тұлғалар үшiн күнтiзбелiк отыз күнге дейiн ұзартуы мүмкiн.
4. Тексеру жүргiзу мерзiмiн мемлекеттiк орган тасымалдаушыға уәкiлеттi органның құжаттарды ұсыну туралы талаптарын табыс ету мен тасымалдаушының тексеру жүргiзу кезiнде сұратылған құжаттарды ұсыну кездерi аралығындағы уақыт кезеңiнде, сондай-ақ уәкiлеттi органның сауалы бойынша мәлiметтер мен құжаттар алу кезiнде құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы статистикалық қызметтi өз құзыретi шегiнде жүзеге асыратын мемлекеттiк органды хабардар ете отырып, тексеру жүргiзу мерзiмiн тоқтата тұру немесе жаңғырту туралы актi шығару арқылы тоқтата тұрады немесе жаңғыртады.
5. Темiр жол саласындағы шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, жылына бiр реттен жиi болмайтындай етiп тексерiлуге тиiс.
88-4-бап. Уәкiлеттi органның құқықтары
Уәкiлеттi орган алға қойылған мiндеттердi iске асыру үшiн:
1) жеке және заңды тұлғалардан уәкiлеттi органның құзыретiне кiретiн барлық мәселелер бойынша қажеттi ақпараттар, материалдар, анықтамалық деректер сұратуға;
2) темiр жол көлiгiнде тасымалдау және басқа да қызметтi жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың қызметiн олардың:
темiр жол желiсiнiң станциялық және магистралдық жолдар мен темiр жолдағы кiрме жолдарды күтiп-ұстауды;
жылжымалы құрамды күтiп-ұстауды, пайдалануды және жөндеудi;
жолаушыларды, багажды және жүк-багажды тасымалдаудың белгiленген ережелерiн, сондай-ақ жүктердi тасымалдау ережелерiн;
темiр жол көлiгiнде жүру қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге бағытталған техникалық құралдарды күтiп-ұстауды, пайдалануды және жөндеудi;
жасанды құрылыстарды, сондай-ақ темір жол өткелдерiн күтіп-ұстауды, пайдалануды және жөндеудi сақтау бөлiгiнде тексеруге;

2. Проведение проверки не должно приостанавливать деятельность перевозчика и транспортного предприятия, за исключением случаев, установленных законами Республики Казахстан.
Уполномоченный орган вправе проверять структурные подразделения юридического лица независимо от проведения проверки самого юридического лица.
Статья 88-3. Сроки проведения проверок
1. Срок проведения проверок не должен превышать тридцать рабочих дней с момента вручения акта.
2. При проведении проверки юридического лица, имеющего структурное подразделение, срок проведения проверки может быть продлен уполномоченным органом до десяти календарных дней.
3. В исключительных случаях при необходимости проведения специальных исследований, испытаний, экспертиз, а также в связи со значительным объемом проверки руководителем государственного органа (либо лицом, его замещающим) срок проведения проверки может быть увеличен до двадцати календарных дней для юридического лица, не имеющего структурное подразделение, и до тридцати календарных дней для юридического лица, имеющего структурное подразделение.
4. Срок проведения проверки приостанавливается или возобновляется государственным органом путем вынесения акта о приостановлении или возобновлении срока проведения проверки с уведомлением государственного органа, осуществляющего в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов, на периоды времени между моментами вручения перевозчику требований уполномоченного органа о представлении документов и представления перевозчиком запрашиваемых при проведении проверки документов, а также на момент получения сведений и документов по запросу уполномоченного органа.
5. Субъекты малого предпринимательства в сфере железнодорожного транспорта подлежат проверке не чаще одного раза в год, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Статья 88-4. Права уполномоченного органа
Для реализации поставленных задач уполномоченный орган вправе:
1) запрашивать у физических и юридических лиц необходимую информацию, материалы, справочные данные по всем вопросам, входящим в компетенцию уполномоченного органа;
2) проверять деятельность физических и юридических лиц, осуществляющих перевозочную и другую деятельность на железнодорожном транспорте, в части соблюдения ими:
содержания станционных и магистральных путей железнодорожной сети и железнодорожных подъездных путей;
содержания, эксплуатации и ремонта подвижного состава;
установленных правил перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа, а также правил перевозок грузов;
содержания, эксплуатации и ремонта технических средств, направленных на обеспечение безопасности движения на железнодорожном транспорте;
содержания, эксплуатации и ремонта искусственных сооружений, а также железнодорожных переездов;

3) бiлiктiлiк талаптарының және лицензиялаудың белгiленген нормалары мен ережелерiнiң сақталуын тексеруге;
4) өз құзыретi шегiнде тексеру нәтижелерi бойынша актi жасауға және көлiктiң жұмыс iстеу тәртiбiн айқындайтын Қазақстан Республикасы заңдарының және өзге де нормативтiк құқықтық актiлердiң, стандарттардың және нормалардың талаптарын бұзушылық анықталғанда оларды жою туралы нұсқамалар енгiзуге;
5) хаттамалар толтыруға, Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер бойынша iс жүргiзудi жүзеге асыруға;
6) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртiппен және жағдайларда жеке тұлғаны әкiмшiлiк ұстауды, көлiк құралын ұстап-кiдiртудi жүзеге асыруға, жеке тексерудi және жеке тұлғаның өзiмен бiрге алып жүретiн заттарын тексерiп қарауды, көлiк құралдарын тексерiп қарауды жүргiзуге;
7) өз құзыретi шегiнде заңды тұлғаға тиесiлi аумақты, үй-жайларды, тауарларды, өзге де мүлiктi қарап шығуға, сондай-ақ тиiстi құжаттарды тексеруге;
8) уәкiлеттi органның құзыретiне жатқызылған мәселелер бойынша сараптамаларға қатысу үшiн тиiстi мамандарды тартуға;
9) мемлекеттiк органдарға көлiк оқиғаларының, көлiктi пайдалану ережелерiн бұзушылықтың алдын алу жөнiндегi шаралар туралы ұсыныстар енгiзуге;
10) жүру қауiпсiздiгi мен қоршаған ортаны қорғаудың белгiленген талаптарына жай-күйi сай келмейтiн магистралдық темiр жол желiсiнiң, темiр жолдар мен жылжымалы құрамның объектiлерiн, сондай-ақ жолаушыларды, жүктердi және қауiптi жүктердi тасымалдау кезiнде пайдалануды тоқтата тұруға және тоқтатуға құқылы.
88-5-бап. Актiлердiң нысандары
Тексеру жүргiзуге, жүргiзiлген тексеру нәтижелерiн ресiмдеуге арналған актiлердiң, жүру қауiпсiздiгiн бұзушылық жағдайларын есепке алу жөнiндегi қажеттi есеп құжаттарының, анықталған бұзушылықты жоюға нұсқамалардың нысандарын уәкiлеттi орган белгiлейдi.".
39. "Сауда мақсатында теңiзде жүзу туралы" 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 2, 16-құжат; 2004 ж., N 20, 116-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 11, 36-құжат):
1) 4-баптың 3-тармағының 15) тармақшасындағы "жүзеге асыру жатады." деген сөздер "жүзеге асыру;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 16) - 47) тармақшалармен толықтырылсын:
"16) порттың теңiз әкiмшiлiгi арқылы жүзеге асырылатын теңiзде жүзу қауiпсiздiгiнiң қамтамасыз етiлуiн бақылау;
17) шет мемлекеттiң туын көтерiп жүзетiн кемелердiң каботажды жүзеге асыруына рұқсаттар беру;
18) уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшелерiнiң пайдаланудағы, қысқы тоқтап тұрудағы, жөндеудегi теңiз кемелерiн, сондай-ақ жасалып жатқан кемелердi тексерiп қарауды жүргiзуiн бақылау;

3) проверять соблюдение квалификационных требований и установленных норм и правил лицензирования;
4) в пределах своей компетенции составлять акты по результатам проверок и вносить предписания об устранении выявленных нарушений требований законов Республики Казахстан и иных нормативных правовых актов, стандартов и норм, определяющих порядок функционирования транспорта;
5) составлять протоколы, осуществлять производство по делам об административных правонарушениях в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
6) осуществлять в порядке и случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, административное задержание физического лица, задержание транспортного средства, производить личный досмотр и досмотр вещей, находящихся при физическом лице, досмотр транспортных средств;
7) в пределах своей компетенции проводить осмотр территорий, помещений, товаров, иного имущества, принадлежащих юридическому лицу, а также проверку соответствующих документов;
8) привлекать соответствующих специалистов для участия в экспертизах по вопросам, отнесенным к компетенции уполномоченного органа;
9) вносить в государственные органы предложения о мерах по предупреждению транспортных происшествий, нарушений правил эксплуатации транспорта;
10) приостанавливать и прекращать эксплуатацию объектов магистральной железнодорожной сети, железнодорожных путей и подвижного состава, а также при перевозке пассажиров, грузов и опасных грузов, состояние которых не отвечает установленным требованиям безопасности движения и охраны окружающей среды.
Статья 88-5. Формы актов
Формы актов на проведение проверок, оформление результатов проведенной проверки, необходимых учетных документов по учету случаев нарушений безопасности движения, предписаний на устранение выявленных нарушений устанавливаются уполномоченным органом.".
39. В Закон Республики Казахстан от 17 января 2002 г. "О торговом мореплавании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 2, ст. 16; 2004 г., N 20, ст. 116; N 23, ст. 142; 2005 г., N 11, ст. 36):
1) пункт 3 статьи 4 дополнить подпунктами 16) - 47) следующего содержания:
"16) контроль за обеспечением мореплавания, осуществляемый через морскую администрацию порта;
17) выдача разрешений на осуществление каботажа судами, плавающими под флагом иностранного государства;
18) контроль за проведением осмотров территориальными подразделениями уполномоченного органа морских судов, находящихся в эксплуатации, на зимнем отстое, на ремонте, а также за строящимися судами;

19) порттың теңiз әкiмшiлiгi жүргiзетiн, теңiз кемелерiнiң қатысуымен болған авариялық жағдайларды сыныптауды, тексеру жүргiзудi және есепке алуды бақылау;
20) кеме экипажын жинақтауға қойылатын талаптардың сақталуын бақылау;
21) кеменiң атауы (немесе оған атау беруден бас тарту) туралы шешiм қабылдау;
22) Қазақстан Республикасының кеме құрылысы және кеме жөндеу ұйымдарын техникалық қадағалау мен куәландыруды жүргiзу;
23) теңiз порттарының, жағалаудағы объектiлердiң, гидротехникалық құрылыстардың, жасанды аралдардың қызметiн бақылау;
24) Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнiң, бербоут-чартер тiзiлiмiнiң және кеме кiтабының жүргiзiлуiн бақылау;
25) Қазақстан Республикасының теңiз порттарының арасындағы қатынастардағы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңды иелiгiндегi жүк тиеу портынан (пунктiнен) жүк түсiру портына (пунктiне) дейiнгi тасымалдаулар мен сүйретулердi бақылау;
26) су көлiгiндегi қауiпсiздiктi қамтамасыз ету мәселелерi бойынша Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдарымен өзара iс-қимыл жасасу;
27) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен теңiз порттарын жобалауға, салуға және қайта жаңартуға келiсiм беру;
28) кемеде кеме құжаттарының болуын тексеру;
29) кемелерге кеме құжаттарын және мемлекеттiк борт нөмiрлерiн беру;
30) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнде немесе кеме кiтабында мемлекеттiк тiркеуге жататын кемелердiң командалық құрамындағы адамдарды дипломдауды бақылау, сондай-ақ теңiзшi паспорттарын беру;
31) шағын көлемдi кемелердi басқару құқығын беретiн куәлiктер беру;
32) жеке және заңды тұлғалардың су көлiгiнiң жұмыс iстеу тәртiбiн айқындайтын нормативтiк құқықтық актiлердi, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын сақтауын мемлекеттiк бақылау, оларды бұзушылықты анықтау және жолын кесу жөнiндегі шараларды қабылдау;
33) уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшелерi сауда мақсатында теңiзде жүзуге пайдаланатын кемелердiң мемлекеттiк тiркелуiне мемлекеттiк бақылау;
34) тасымалдаушы тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасуын мемлекеттiк бақылау;
35) сыныптау органдарының теңiз кемелерiне техникалық қадағалау жүргiзуiн және оларды сыныптауын мемлекеттiк бақылау;
36) кемелер iшкi су жолдарында пайдаланатын байланыс саласындағы ережелердiң, нормалар мен стандарттардың орындалуын мемлекеттiк бақылау;
37) жеке және заңды тұлғалардан уәкiлеттi органның құзыретiне кiретiн барлық мәселелер бойынша қажеттi ақпарат, материалдар, анықтамалық деректер сұрату;

19) контроль за классификацией, расследованием и учетом аварийных случаев с морскими судами, проводимый морской администрацией порта;
20) контроль за соблюдением требований, предъявляемых к комплектованию экипажа судна;
21) принятие решения о названии (или отказе в названии) судна;
22) проведение технического надзора и освидетельствования судостроительных и судоремонтных организаций Республики Казахстан;
23) контроль за деятельностью морских портов, береговых объектов, гидротехнических сооружений, искусственных островов;
24) контроль за ведением Государственного судового реестра, бербоут-чартерного реестра и судовой книги;
25) контроль за перевозками и буксировками в сообщении между морскими портами Республики Казахстан, а также из порта (пункта) погрузки до порта (пункта) разгрузки, находящимися в юрисдикции Республики Казахстан;
26) взаимодействие с государственными органами Республики Казахстан по вопросам обеспечения безопасности на водном транспорте;
27) выдача согласия на проектирование, строительство и реконструкцию морских портов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
28) проверка наличия судовых документов на судне;
29) выдача судовых документов и государственных бортовых номеров судам;
30) контроль за дипломированием лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан или судовой книге, а также выдача паспортов моряка;
31) выдача удостоверений на право управления маломерными судами;
32) государственный контроль за соблюдением физическими и юридическими лицами нормативных правовых актов, международных договоров Республики Казахстан, определяющих порядок функционирования водного транспорта, выявление и принятие мер по пресечению их нарушений;
33) государственный контроль за государственной регистрацией судов, используемых в целях торгового мореплавания территориальными подразделениями уполномоченного органа;
34) государственный контроль за заключением перевозчиком договора обязательного страхования гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами;
35) государственный контроль за ведением технического надзора за морскими судами и их классификацией классификационными органами;
36) государственный контроль за выполнением правил, норм и стандартов в области связи, используемой судами на внутренних водных путях;
37) запрос у физических и юридических лиц необходимой информации, материалов, справочных данных по всем вопросам, входящим в компетенцию уполномоченного органа;

38) су көлiгiнде тасымалдау және басқа да қызметтi жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың қызметiн олардың Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтауына қатысты тексеру;
39) лицензиялаудың бiлiктiлiк талаптарының сақталуын тексеру;
40) тексеру нәтижелерi бойынша өз құзыретi шегiнде актiлер жасау және су көлiгiнiң жұмыс iстеу тәртiбiн айқындайтын Қазақстан Республикасының заңнамасын, стандарттар мен нормаларды бұзушылық анықталғанда оларды жою туралы нұсқамалар енгiзу;
41) хаттамалар жасау, Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер бойынша iс жүргiзудi жүзеге асыру;
42) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртiппен және жағдайларда теңiз және шағын көлемдi кемелердi әкiмшiлiк ұстауды жүзеге асыру, теңiз және шағын көлемдi кемелердi тексерiп қарауды жүргізу;
43) заңды тұлғаға тиесiлi, әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаудың құралы немесе тiкелей объектiсi болған, әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалған жерде не заңды тұлғаға тиесiлi аумақты, үй-жайларды, көлiк құралдарын, тауарларды, өзге мүлiктер мен заттарды тексерiп қарауды жүргiзу кезiнде табылған құжаттарды, тауарларды, өзге де мүлiктер мен заттарды алып қоюды жүзеге асыру;
44) өз құзыретi шегiнде заңды тұлғаға тиесiлi аумақты, тауарларды, өзге де мүлiктердi қарап шығу, сондай-ақ тиiстi құжаттарды тексеру;
45) уәкiлеттi органның құзыретiне жатқызылған мәселелер бойынша сараптамаларға қатыстыру үшiн тиiстi мамандарды тарту;
46) мемлекеттiк органдарға көлiк оқиғаларының, су көлiгiн пайдалану ережелерiн бұзушылықтың алдын алу жөнiндегi шаралар туралы ұсыныстар енгiзу;
47) кеме жүргiзушiлерiн даярлау жөнiндегi курстарды ұйымдастыру, оларды аттестаттауды жүзеге асыру жатады.";
2) 14-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Кеме құжаттары нысандарының тiзбесiн, оларды жүргiзу тәртiбiн уәкiлеттi орган айқындайды.
Кемеде мынадай кеме құжаттары:
1) теңiз кемесiнiң Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтерiп жүзу құқығы туралы куәлiк;
2) кемеге меншiк құқығы туралы куәлiк;
3) жүзуге жарамдылығы туралы куәлiк;
4) жолаушы куәлiгi (жолаушы кемелерi үшiн);
5) өлшем куәлiгi;
6) жүк маркасы туралы куәлiк;
7) мұнаймен ластануды болдырмау туралы куәлiк;
8) ағынды сулармен ластануды болдырмау туралы куәлiк;
9) қоқыспен ластануды болдырмау туралы куәлiк;
10) сыныптау куәлiгi;

38) проверка деятельности физических и юридических лиц, осуществляющих перевозочную и другую деятельность на водном транспорте, в части соблюдения ими законодательства Республики Казахстан;
39) проверка соблюдения квалификационных требований лицензирования;
40) в пределах своей компетенции составление актов по результатам проверок и внесение предписаний об устранении выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан, стандартов и норм, определяющих порядок функционирования водного транспорта;
41) составление протоколов, осуществление производства по делам об административных правонарушениях в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
42) осуществление в порядке и случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, административного задержания морских и маломерных судов, произведение досмотра морских и маломерных судов;
43) изъятие документов, товаров, иного имущества и предметов, принадлежащих юридическому лицу, явившихся орудием совершения или непосредственным объектом административного правонарушения, обнаруженных на месте совершения административного правонарушения либо при проведении осмотра территорий, помещений, транспортных средств, товаров, иного имущества и предметов, принадлежащих юридическому лицу;
44) в пределах своей компетенции проведение осмотра территорий, помещений, товаров, иного имущества, принадлежащего юридическому лицу, а также проверки соответствующих документов;
45) привлечение соответствующих специалистов для участия в экспертизах по вопросам, отнесенным к компетенции уполномоченного органа;
46) внесение в государственные органы предложений о мерах по предупреждению транспортных происшествий, нарушений правил эксплуатации водного транспорта;
47) организация курсов по подготовке судоводителей, проведение их аттестации.";
2) пункт 1 статьи 14 изложить в следующей редакции:
"1. Перечень, порядок ведения форм судовых документов определяются уполномоченным органом.
Судно должно иметь следующие судовые документы:
1) свидетельство о праве плавания морского судна под Государственным флагом Республики Казахстан;
2) свидетельство о праве собственности на судно;
3) свидетельство о годности к плаванию;
4) пассажирское свидетельство (для пассажирских судов);
5) мерительное свидетельство;
6) свидетельство о грузовой марке;
7) свидетельство о предотвращении загрязнения нефтью;
8) свидетельство о предотвращении загрязнения сточными водами;
9) свидетельство о предотвращении загрязнения мусором;
10) классификационное свидетельство;

11) кеме рөлi;
12) кеме журналы;
13) машина журналы (механикалық двигателi бар кемелер үшiн);
14) санитарлық журнал;
15) ағынды суларға қатысты операциялар журналы;
16) қоқысқа қатысты операциялар журналы;
17) мұнай танкерлерi болып табылмайтын кемелер үшiн мұнай операциялары журналы;
18) мұнай танкерлерi үшiн мұнай операциялары журналы;
19) жүзу құқығы туралы кеме санитарлық куәлiгi;
20) кеме билетi (кемелердiң кейбiр санаттары үшiн);
21) бербоут-чартер шарттарында жалға алынған шетелдiк теңiз кемесiне Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтерiп жүзу құқығын уақытша беру туралы куәлiк;
22) кемеге (жасалып жатқан кемеге) құқықты мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк;
23) кеменiң Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтерiп жүзу құқығы туралы уақытша куәлiк;
24) кеме тiзiлiмiнiң сауалнамасы;
25) қысқы тоқтап тұрудағы кемелердi орналастыру жоспары және бекiту тәсiлдерi;
26) авариялық жағдайды тексеру туралы актi (авариялық жағдайды тексеру кезiнде);
27) кеменi куәландыру актiлерi;
28) кеме құрылысы және кеме жөндеу зауыттарын тану туралы куәлiк;
29) кемелердi және порттық құрылыстарды күзету жөнiндегi халықаралық талаптарға сәйкес кемелердi күзету жөнiндегi құжаттар;
30) кеме жүргiзушiлерiнiң, кеме электромеханиктерiнiң, кеме радиомамандарының және кеме механиктерiнiң дипломдары;
31) кеме командасы адамдарының бiлiктiлiк куәлiктерi;
32) теңiзге батқан мүлiктi көтерiп шығаруға, портта құрылыс, гидротехникалық және өзге де жұмыстарды жүргiзуге рұқсат ету құжатының нысаны болуға тиiс.".
40. "Атмосфералық ауаны қорғау туралы" 2002 жылғы 11 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 5, 54-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
1) 22-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттiк бақылауды ұйымдастыру:
1) атмосфералық ауаға қарқынды әсер ететiн табиғат пайдаланушылар қызметiнiң экологиялық нәтижелiлiгiн бағалау;
2) тексерiлетiн объектiлер бойынша перспективалық, жылдық, жедел жұмыс жоспарларын әзiрлеу және зертханалық-талдау деректерiн және атмосфералық ауаға әсер ету, шаруашылық қызметi ықпалынан оның өзгеруi туралы өзге де ақпараттар жинау жолымен мемлекеттiк органдардың, табиғат пайдаланушылардың арасындағы өзара тығыз қарым-қатынаста жүзеге асырылатын атмосфералық ауаға терiс әсер етудi азайту мен жою жөнiндегi шаралар кешенiн қамтиды.
Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органының, оның аумақтық бөлiмшелерiнiң зертханалық-талдау бақылауы қызметтерiнiң деректерi атмосфералық ауаның сапасын айқындау үшiн Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес оны ластайтын көздерден сынамалар алу жолымен алынуы мүмкін.";

11) судовую роль;
12) судовой журнал;
13) машинный журнал (для судов с механическим двигателем);
14) санитарный журнал;
15) журнал операций со сточными водами;
16) журнал операций с мусором;
17) журнал нефтяных операций для судов, не являющихся нефтяными танкерами;
18) журнал нефтяных операций для нефтяных танкеров;
19) судовое санитарное свидетельство о праве плавания;
20) судовой билет (для некоторых категорий судов);
21) свидетельство о временном предоставлении права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан иностранному морскому судну, зафрахтованному на условиях бербоут-чартера;
22) свидетельство о государственной регистрации прав на судно (строящееся судно);
23) временное свидетельство о праве плавания судна под Государственным флагом Республики Казахстан;
24) анкету судового реестра;
25) план расстановки и способы крепления судов, находящихся на зимнем отстое;
26) акт о расследовании аварийного случая (при расследовании аварийного случая);
27) акты освидетельствования судна;
28) свидетельство о признании судостроительных и судоремонтных заводов;
29) документы по охране судов в соответствии с международными требованиями по охране судов и портовых сооружений;
30) дипломы судоводителей, судовых электромехаников, судовых радиоспециалистов и судовых механиков;
31) квалификационные свидетельства для лиц судовой команды;
32) разрешительный документ на подъем затонувшего в море имущества, проведение в порту строительных, гидротехнических и иных работ.".
40. В Закон Республики Казахстан от 11 марта 2002 г. "Об охране атмосферного воздуха" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 5, ст. 54; 2004 г., N 23, ст. 142):
1) в статье 22:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Организация государственного контроля включает в себя комплекс мер по снижению и ликвидации негативного воздействия на атмосферный воздух, осуществляемых при взаимодействии между государственными органами, природопользователями путем:
1) оценки экологической результативности деятельности природопользователей, оказывающей интенсивное воздействие на атмосферный воздух;
2) разработки перспективных, годовых, оперативных планов работ по проверяемым объектам и сбора лабораторно-аналитических данных и иной информации о воздействии на атмосферный воздух, его изменениях под влиянием хозяйственной деятельности.
Данные служб лабораторно-аналитического контроля центрального исполнительного органа Республики Казахстан в области охраны окружающей среды, его территориальных подразделений могут быть получены путем отбора проб на источниках загрязнения атмосферного воздуха для определения его качества в соответствии с законами Республики Казахстан.";

мынадай мазмұндағы 3 - 6-тармақтармен толықтырылсын:
"3. Атмосфералық ауаны қорғау саласындағы мемлекеттiк бақылау:
1) мемлекеттiк және ведомстволық статистикалық есептiлiк материалдарын, Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органының, оның аумақтық бөлiмшелерiнiң зертханалық-талдау бақылауы қызметiнiң атмосфералық ауаға әсер ету туралы деректерiн, сондай-ақ кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң табиғат қорғау қызметi және тексерулер барысында анықталған бұзушылықтарды жоюы туралы мәлiметтердi талдау;
2) тексерулердi ұйымдастыру мен жүргiзу жолымен жүзеге асырылады.
4. Тексерудiң түрлерi:
жоспарлы - Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органы, оның аумақтық бөлiмшелерi жоспарлаған және алдыңғы тексерулерге қатысты Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген уақыт аралықтары ескерiлiп жүргiзiлетiн тексеру;
жоспардан тыс - жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерiн бұзушылық туралы өтiнiштерде және өзге де ақпараттарда жазылған фактiлер бойынша жеке тұлғалардың өмiрi мен денсаулығына, қоршаған ортаға, қоғамдық тәртiпке, ұлттық қауiпсiздiкке төнген қауiп-қатердi дереу жоюды талап ететiн қалыптасқан әлеуметтiк-экономикалық жағдайға, Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылық белгiлерiнiң тiкелей анықталуына байланысты, сондай-ақ жоспарлы тексеру нәтижесiнде анықталған бұзушылықтарды жою туралы талаптардың орындалуын бақылау мақсатында тағайындалатын тексеру;
қарсы - тексеру жүргiзу кезiнде үшiншi тұлғаларға байланысты қосымша ақпарат алу қажеттiгi туындаған жағдайда осы тұлғаларға қатысты жүргiзiлетiн тексеру;
рейдтiк - атмосфералық ауаны қорғау саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердiң жекелеген талаптарын сақтау мәселелерi бойынша бiрмезгiлде бiрнеше субъектiлердi тексеру;
кешендi - Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органы, оның аумақтық бөлiмшелерi қоршаған ортаны және табиғи ресурстарды қорғау саласындағы бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын басқа да мемлекеттiк органдармен бiрлесiп жүргiзетiн тексеру.
Тексерулердiң өзге түрлерiн жүргiзуге тыйым салынады.
5. Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органы, оның аумақтық бөлiмшелерi шығаратын тексеру тағайындау туралы акт құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы статистикалық қызметтi өз құзыретi шегiнде жүзеге асыратын мемлекеттiк органда мiндеттi түрде тiркеледi.

дополнить пунктами 3 - 6 следующего содержания:
"3. Государственный контроль в области охраны атмосферного воздуха осуществляется путем:
1) анализа материалов государственной и ведомственной статистической отчетности, данных служб лабораторно-аналитического контроля центрального исполнительного органа Республики Казахстан в области охраны окружающей среды, его территориальных подразделений о воздействии на атмосферный воздух, а также сведений о природоохранной деятельности субъектов предпринимательства и устранении выявленных в ходе проверок нарушений;
2) организации и проведения проверок.
4. Виды проверок:
плановая - проверка, запланированная центральным исполнительным органом Республики Казахстан в области охраны окружающей среды, его территориальными подразделениями и проводимая с учетом установленных законами Республики Казахстан временных интервалов по отношению к предшествующим проверкам;
внеплановая - проверка, назначаемая в связи со сложившейся социально-экономической ситуацией, требующей немедленного устранения угрозы жизни и здоровью физических лиц, окружающей среде, общественному порядку, национальной безопасности, по фактам, изложенным в обращениях и иной информации о нарушениях прав и законных интересов физических и юридических лиц, непосредственным выявлением признаков нарушений законодательства Республики Казахстан, а также в целях контроля исполнения требований об устранении выявленных нарушений в результате плановой проверки;
встречная - проверка, проводимая в отношении третьих лиц в случае, если при проведении проверок возникает необходимость в получении дополнительной информации, связанной с указанными лицами;
рейдовая - одновременная проверка нескольких субъектов по вопросам соблюдения ими отдельных требований нормативно-правовых актов в области охраны атмосферного воздуха;
комплексная - проверка, проводимая центральным исполнительным органом Республики Казахстан в области охраны окружающей среды, его территориальными подразделениями совместно с другими государственными органами, осуществляющими контрольные и надзорные функции в области охраны окружающей среды и природных ресурсов.
Запрещается проведение иных видов проверок.
5. Акт о назначении проверки, издаваемый центральным исполнительным органом Республики Казахстан в области охраны окружающей среды, его территориальными подразделениями, в обязательном порядке регистрируется в государственном органе, осуществляющем в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов.

6. Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органының, оның аумақтық бөлiмшелерiнiң лауазымды адамдары тексеру нәтижелерi бойынша өз құзыретi шегiнде мынадай актiлердi:
1) Қазақстан Республикасының атмосфералық ауаны қорғау саласындағы заңнамасының сақталуын тексеру актiсiн;
2) әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттаманы;
3) нұсқаманы;
4) әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулыны шығарады.
Кәсiпкерлiк субъектiнiң басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықты жою туралы нұсқаманың орындалғаны туралы ақпаратты нұсқаманы орындау мерзiмi өткеннен кейiн жетi күннен кешiктiрмей Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органына, оның аумақтық бөлiмшелерiне табыс етуге тиiс.";
2) 24-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы "табиғи" деген сөздiң алдынан "Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы заңдарына сәйкес қажеттi лицензиялардың, мемлекеттiк экологиялық сараптама қорытындысының бар-жоғын," деген сөздермен толықтырылсын.
41. "Әдiлет органдары туралы" 2002 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 6, 67-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; N 24, 154-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат):
1) мынадай мазмұндағы 22-1-баппен толықтырылсын:
"22-1-бап. Зияткерлiк меншiк құқықтарын қорғау саласындағы
тексерулердi ұйымдастыру тәртiбi
1. Зияткерлiк меншiк құқықтарын қорғау саласында тексерулер жүргiзудi ұйымдастыру осы Заңға сәйкес жүзеге асырылады.
2. Тексерулер жүргiзудiң тәртiбi мен мерзiмдерi Қазақстан Республикасының жеке кәсiпкерлiк туралы заңымен реттеледi.
3. Тексерудiң түрлерi:
жоспарлы - алдыңғы тексерулерге қатысты Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген уақыт аралықтары ескерiлiп жүргiзiлетiн әдiлет органдары алдын-ала жоспарлаған тексеру;
жоспардан тыс - жеке, заңды тұлғалардың және мемлекеттiң құқықтары мен заңды мүдделерiн бұзушылық туралы өтiнiштер және өзге де ақпараттар, Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылық белгiлерiнiң тiкелей анықталуымен байланысты, сондай-ақ жоспарлы тексеру нәтижесiнде анықталған бұзушылықты жою туралы талаптардың орындалуын бақылау мақсатында әдiлет органдары жүргiзетiн тексеру;
рейдтiк - зияткерлiк меншiк құқықтарын қорғау саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердiң жекелеген талаптарын сақтау мәселелерi бойынша бiрмезгiлде бiрнеше кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң қызметiн қамтитын тексеру;
қарсы - тексерiлетiн субъектiнiң шарттық мiндеттемелерi не өзге де құқықтық қатынастары болған жеке немесе заңды тұлғаға қатысты ұсынылған ақпараттың дұрыстығын қайта тексеру не қосымша ақпарат алу мақсатында әдiлет органдары жоспардан тыс тәртiппен жүргізетiн тексеру.
Осы Заңда белгiленбеген өзге де тексеру түрлерiн жүргiзуге тыйым салынады.

6. Должностные лица центрального исполнительного органа Республики Казахстан в области охраны окружающей среды, его территориальных подразделений в пределах своей компетенции по результатам проверки выносят следующие акты:
1) акт проверки соблюдения законодательства Республики Казахстан в области охраны атмосферного воздуха;
2) протокол об административном правонарушении;
3) предписание;
4) постановление о наложении административного взыскания.
Руководитель субъекта предпринимательства должен предоставить центральному исполнительному органу Республики Казахстан в области охраны окружающей среды, его территориальным подразделениям информацию о выполнении предписания об устранении нарушений законодательства Республики Казахстан не позднее семи дней по истечении срока выполнения предписания.";
2) подпункт 4) пункта 1 статьи 24 после слова "проверять" дополнить словами "наличие лицензий, необходимых в соответствии с законами Республики Казахстан о лицензировании, заключения государственной экологической экспертизы,".
41. В Закон Республики Казахстан от 18 марта 2002 г. "Об органах юстиции" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 6, ст. 67; 2004 г., N 23, ст. 142; N 24, ст. 154; 2005 г., N 7-8, ст. 23):
1) дополнить статьей 22-1 следующего содержания:
"Статья 22-1. Порядок организации проверок в области
защиты прав интеллектуальной собственности
1. Организация проведения проверок в области защиты прав интеллектуальной собственности осуществляется в соответствии с настоящим Законом.
2. Порядок проведения и сроки проверок регулируются законом Республики Казахстан о частном предпринимательстве.
3. Виды проверок:
плановая - заранее запланированная органами юстиции проверка, проводимая с учетом установленных законодательством Республики Казахстан временных интервалов по отношению к предшествующим проверкам;
внеплановая - проверка, проводимая органами юстиции по обращениям и иной информации о нарушениях прав и законных интересов физических, юридических лиц и государства, в связи с непосредственным выявлением признаков нарушений законодательства Республики Казахстан, а также в целях контроля исполнения требований об устранении выявленных нарушений в результате плановой проверки;
рейдовая - проверка, охватывающая одновременно деятельность нескольких субъектов предпринимательства по вопросам соблюдения ими отдельных требований нормативных правовых актов в области защиты прав интеллектуальной собственности;
встречная - проверка, проводимая органами юстиции во внеплановом порядке в целях перепроверки достоверности предоставленной либо получения дополнительной информации в отношении физического или юридического лица, с которым проверяемый субъект имел договорные обязательства либо иные правовые отношения.
Запрещается проведение иных видов проверок, не установленных настоящим Законом.

4. Тексерулер жүргiзуге:
1) әдiлет органдарының уәкiлеттi лауазымды адамының құқық бұзушылық жасау фактiсiн тiкелей анықтауы;
2) құқық қорғау органдарынан, сондай-ақ басқа да мемлекеттiк органдардан келiп түскен материалдар;
3) жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерi, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарындағы хабарламалар;
4) әдiлет органдарының зияткерлiк меншiк құқықтарын қорғау саласындағы жұмыс жоспары негiз болып табылады.
5. Уәкiлеттi лауазымды адам бұзушылықты тiкелей оны жасау кезiнде анықтаған және дәлелдемелердi бекiту үшiн шұғыл iс-әрекеттер жүргiзу қажет болған жағдайларда тексеру тағайындау туралы акт құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы статистикалық қызметтi өз құзыретi шегiнде жүзеге асыратын мемлекеттiк органға келесi жұмыс күнi iшiнде табыс етiледi.";
2) 23-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) нормативтiк құқықтық актiлердiң мәтiндерiн кейiннен ресми жариялау саласында Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуы бойынша нормативтiк құқықтық актiлердiң мәтiндерiн кейiннен жариялауды жүзеге асыратын тұлғалардың қызметiн тексерудi жүзеге асыру.";
3) мынадай мазмұндағы 24-2-баппен толықтырылсын:
"24-2-бап. Нормативтiк құқықтық актiлердiң ресми мәтiндерiн
кейiннен жариялау саласында мемлекеттiк бақылауды
жүзеге асырудың түрлерi мен тәртiбi
1. Нормативтiк құқықтық актiлердiң ресми мәтiндерiн кейiннен жариялау саласында Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуын бақылауды әдiлет органдары нормативтiк құқықтық актiлердiң ресми мәтiндерiн кейiннен жариялауды жүзеге асыратын тұлғалардың қызметiн тексерудi жүргiзу жолымен жүзеге асырады.
2. Жеке кәсiпкерлiк субъектiлерiн тексерулердi жүргiзудiң тәртiбi мен мерзiмдерi Қазақстан Республикасының заңдарымен реттеледi.
3. Тексерудiң түрлерi:
жоспарлы - алдыңғы тексерулерге қатысты Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген уақыт аралықтары ескерiлiп жүргiзiлетiн әдiлет органдары алдын-ала жоспарлаған тексеру;
жоспардан тыс - нормативтiк құқықтық актiлердiң ресми мәтiндерiн кейiннен жариялау саласында Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылық туралы өтiнiштер және өзге де ақпараттар, Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылық белгiлерiнiң тiкелей анықталуымен байланысты, сондай-ақ жоспарлы тексеру нәтижесiнде анықталған бұзушылықтарды жою туралы талаптардың орындалуын бақылау мақсатында әдiлет органдары жүргiзетiн тексеру.
4. Тексерiлетiн бiр субъектiге қатысты жоспарлы тексеру жылына бiр реттен аспайтындай етiп жүргiзiлуi тиiс.
Әдiлет органдарының жоспарлы тексерулер жүргiзу жөнiндегi жұмыс жоспарларын Әдiлет министрi бекiтедi. Жоспарда тексеру жүргiзу көзделiп отырған нормативтiк құқықтық актiлердiң ресми мәтiндерiн кейiннен жариялауды жүзеге асыратын тұлғалардың тiзбесi және тексеру жүргiзудiң кезеңi қамтылуға тиiс.

4. Основаниями для проведения проверок являются:
1) непосредственное обнаружение уполномоченным должностным лицом органов юстиции факта совершения правонарушения;
2) материалы, поступившие из правоохранительных органов, а также других государственных органов;
3) обращения физических и юридических лиц, а также сообщения в средствах массовой информации;
4) план работы органов юстиции в области защиты прав интеллектуальной собственности.
5. В случаях обнаружения уполномоченным должностным лицом нарушений непосредственно в момент их совершения и необходимости проведения неотложных действий для закрепления доказательств акт о назначении проверки представляется в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов, в течение следующего рабочего дня.";
2) пункт 1 статьи 23 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) осуществление проверки деятельности лиц, осуществляющих последующее опубликование текстов нормативных правовых актов, на предмет соблюдения законодательства Республики Казахстан в области последующего официального опубликования текстов нормативных правовых актов.";
3) дополнить статьей 24-2 следующего содержания:
"Статья 24-2. Виды и порядок осуществления
государственного контроля в области
последующего опубликования официальных
текстов нормативных правовых актов
1. Контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан в области последующего опубликования официальных текстов нормативных правовых актов осуществляется органами юстиции путем проведения проверок деятельности лиц, осуществляющих последующее опубликование официальных текстов нормативных правовых актов.
2. Порядок проведения и сроки проверок субъектов частного предпринимательства регулируются законами Республики Казахстан.
3. Виды проверок:
плановая - заранее запланированная органами юстиции проверка, проводимая с учетом установленных законами Республики Казахстан временных интервалов по отношению к предшествующим проверкам;
внеплановая - проверка, проводимая органами юстиции по обращениям и иной информации о нарушениях законодательства Республики Казахстан в области последующего опубликования официальных текстов нормативных правовых актов, в связи с непосредственным выявлением признаков нарушений законодательства Республики Казахстан, а также в целях контроля исполнения требований об устранении выявленных нарушений в результате плановой проверки.
4. В отношении одного проверяемого субъекта плановая проверка может быть проведена не более чем один раз в год.
Планы работ органов юстиции по проведению плановых проверок утверждаются Министром юстиции. План должен содержать перечень лиц, осуществляющих последующее опубликование официальных текстов нормативных правовых актов, в отношении которых предполагаются проведение проверок и период их проведения.

5. Нормативтiк құқықтық актiлердiң ресми мәтiндерiн кейiннен жариялау саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылық анықталған жағдайда әдiлет органдары әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс қозғайды.".
42. "Қауiптi өндiрiстiк объектiлердегi өнеркәсiптiк қауiпсiздiк туралы" 2002 жылғы 3 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 7-8, 77-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
1) мәтiндегi "мен қадағалау" деген сөздер алып тасталып, "бақылау мен қадағалауды" деген сөздер "бақылауды" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 1-баптың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы уәкiлеттi орган - өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын мемлекеттiк орган (бұдан әрi - уәкiлеттi орган).";
3) 4-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"өнеркәсiптiк қауiпсiздiк талаптарының сақталуын мемлекеттiк бақылауды, сондай-ақ өндiрiстiк қадағалауды Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен жүргiзумен қамтамасыз етiледi.";
4) 6-бапта:
тақырыбындағы "өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы" деген сөздер алып тасталсын;
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы мемлекеттiк саясаттың негiзгi бағыттарын әзiрлейдi және iске асыруды қамтамасыз етедi;";
2) тармақшадағы "қабылдайды" деген сөз "бекiтедi" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) уәкiлеттi органның ведомстволары жанында екi немесе бiрнеше әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктерде арнайы бақылау функцияларын жүзеге асыратын аумақтық бөлiмшелер құрады.";
5) 7-бапта:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Уәкiлеттi орган:";
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асыруды қамтамасыз етедi;";
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) орталық және жергiлiктi атқарушы органдарының қызметiн үйлестiредi;";
2) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) меншiк нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан барлық ұйымдардағы қауiптi объектiлерде төтенше жағдайлардың алдын алу және жою жөнiндегi мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырады;
3) өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы, оның iшiнде мамандандырылған мемлекеттiк ғылыми-зерттеу ұйымдарын тарту арқылы салааралық нормативтiк құқықтық актiлердi әзiрлейдi, аталған нормативтiк құқықтық актiлердi бекiтедi немесе келiседi;";

5. В случае выявления нарушения законодательства Республики Казахстан в области последующего опубликования официальных текстов нормативных правовых актов органы юстиции возбуждают дело об административном правонарушении.".
42. В Закон Республики Казахстан от 3 апреля 2002 г. "О промышленной безопасности на опасных производственных объектах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 7-8, ст. 77; 2004 г., N 23, ст. 142):
1) в тексте слова "и надзора", "и надзор" исключить;
2) подпункт 6) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"6) уполномоченный орган в области промышленной безопасности - государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области промышленной безопасности (далее - уполномоченный орган).";
3) подпункт 4) пункта 1 статьи 4 изложить в следующей редакции:
"государственного контроля, а также производственного надзора за соблюдением требований промышленной безопасности.";
4) в статье 6:
в заголовке слова "в области промышленной безопасности" исключить;
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) разрабатывает и обеспечивает реализацию основных направлений государственной политики в области промышленной безопасности;";
в подпункте 2) слово "принимает" заменить словом "утверждает";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) создает территориальные подразделения при ведомствах уполномоченного органа, осуществляющие специальные контрольные функции в двух или нескольких административно-территориальных единицах.";
5) в статье 7:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Уполномоченный орган:";
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) обеспечивает реализацию государственной политики в области промышленной безопасности;";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) координирует деятельность центральных и местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы) в области промышленной безопасности;";
подпункты 2) и 3) изложить в следующей редакции:
"2) осуществляет государственный контроль по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций на опасных объектах во всех организациях независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности;
3) разрабатывает межотраслевые нормативные правовые акты в области промышленной безопасности, в том числе с привлечением специализированных государственных научно-исследовательских организаций, утверждает или согласовывает указанные нормативные правовые акты;";

мынадай мазмұндағы 15) және 16) тармақшалармен толықтырылсын:
"15) мүдделi орталық атқарушы органдармен бiрлесе отырып, олардың құзыретi шегiнде авариялардың себептерiн тексерудi жүргiзедi;
16) халықты және ұйымдарды өнеркәсiптiк қауiпсiздiктiң жай-күйi туралы хабарландырудың тәртiбiн белгiлейдi.";
6) 11-баптың 9), 11), 13) және 15) тармақшаларындағы "мемлекеттiк", "өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы" деген сөздер алып тасталсын;
7) 12-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"12-бап. Қауiптi өндiрiстiк объектiлердiң қызметкерлерiн
өнеркәсiптiк қауiпсiздiк мәселелерi бойынша кәсiби
даярлау, қайта даярлау, олардың бiлiктiлiгiн арттыру
1. Қауiптi өндiрiстiк объектiлердiң қызметкерлерiн өнеркәсiптiк қауiпсiздiк мәселелерi бойынша кәсiби даярлау, қайта даярлау, олардың бiлiктiлiгiн арттыру қауiптi өндiрiстiк объектiлерi бар қауiптi өндiрiстiк объектiлердiң иелерiне жүктеледi.
2. Даярлау, қайта даярлау, бiлiктiлiгiн арттыру бағдарламалары уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшесiмен келiсiлуге тиiс.
3. Емтихан комиссиясын:
жоғары және орта кәсiптiк бiлiмi бар мамандар үшiн - уәкiлеттi органның өкiлi;
жұмысшы мамандықтары үшiн - уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшесiнiң өкiлi басқарады.
4. Жұмысты қауiпсiз орындау ережелерiн оқытудың жыл сайынғы бағдарламасының ұзақтығы қырық сағаттан аз болмауға және оны уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшесi бекiтуге тиiс.
5. Қауiптi өндiрiстiк объектiлерде жұмыспен қамтылған барлық адамдардың бiлiмi тексерiлуге тиiс.
6. Емтихан қабылдау жөнiндегi комиссия бiлiмi тексерiлуден өткен адамдардан құралуға тиiс. Комиссияның құрамын қауiптi объектiнiң иесi айқындайды, ол уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшесiмен келiсiледi.
7. Қауiптi өндiрiстiк объектiлердiң қызметкерлерiн оқыту және олардан емтихан қабылдау уәкiлеттi орган аккредиттеген оқу ұйымында жүргiзiлуi мүмкiн.
8. Комиссия құрамы үш адамнан артық болуы керек.
9. Емтихан билеттерiн уәкiлеттi орган бекiтедi.
10. Бiлiмдi тексеру нәтижелерi хаттамамен ресiмделедi. Бiлiмдi тексеру хаттамасы үш жыл бойы сақталады.
11. Емтихан тапсырған адамдарға емтихан комиссиясының төрағасы қол қойған куәлiк берiледi.
12. Куәлiк онда көрсетiлген мерзiм iшiнде Қазақстан Республикасының бүкiл аумағында қолданылады.
13. Емтиханды қайтадан тапсыра алмаған адамдар жұмысқа жiберiлмейдi.
14. Мерзiмi өткен куәлiгі бар адамдар жұмысқа жiберiлгеннен кейiн бiр ай iшiнде емтихан тапсыруға тиiс.

дополнить подпунктами 15) и 16) следующего содержания:
"15) проводит расследование причин аварий совместно с заинтересованными центральными исполнительными органами в пределах их компетенции;
16) устанавливает порядок информирования населения и организаций о состоянии промышленной безопасности.";
6) в подпунктах 9), 11), 13) и 15) статьи 11 слова "государственный", "государственного", "государственным", "в области промышленной безопасности" исключить;
7) статью 12 изложить в следующей редакции:
"Статья 12. Профессиональная подготовка, переподготовка,
повышение квалификации работников опасных
производственных объектов по вопросам
промышленной безопасности
1. Профессиональная подготовка, переподготовка, повышение квалификации работников опасных производственных объектов по вопросам промышленной безопасности возлагаются на владельцев опасных производственных объектов, имеющих опасные производственные объекты.
2. Программы подготовки, переподготовки, повышения квалификации должны быть согласованы с территориальным подразделением уполномоченного органа.
3. Экзаменационную комиссию возглавляет:
для специалистов с высшим и средним профессиональным образованием - представитель уполномоченного органа;
для рабочих профессий - представитель территориального подразделения уполномоченного органа.
4. Программа ежегодного обучения правилам безопасного выполнения работ должна быть продолжительностью не менее сорока часов и утверждена территориальным подразделением уполномоченного органа.
5. Проверке знаний подлежат все лица, занятые на опасных производственных объектах.
6. Комиссия по приему экзаменов должна состоять из лиц, прошедших проверку знаний. Состав комиссии определяется владельцем опасного объекта, согласовывается с территориальным подразделением уполномоченного органа.
7. Обучение работников опасных производственных объектов и прием экзаменов могут производиться в учебной организации, аккредитованной уполномоченным органом.
8. В состав комиссии должны входить более трех человек.
9. Экзаменационные билеты утверждаются уполномоченным органом.
10. Результаты проверки знаний оформляются протоколами. Протоколы проверки знаний хранятся три года.
11. Лицам, сдавшим экзамены, выдаются удостоверения, подписанные председателем экзаменационной комиссии.
12. Удостоверение действительно на всей территории Республики Казахстан на период указанных в нем сроков.
13. Лица, не сдавшие экзамен повторно, к работе не допускаются.
14. Лица, имеющие просроченные удостоверения, должны сдать экзамен в течение одного месяца после допуска к работе.

15. Оқытуды ұйымдастыру жөнiндегi, соның iшiнде емтихан комиссиясы мүшелерiнiң еңбегiне ақы төлеу жөнiндегi барлық шығыстар қауiптi өндiрiстiк объектiнiң иесiне жүктеледi.";
8) мынадай мазмұндағы 4-1-тараумен толықтырылсын:
"4-1-тарау. Инциденттердiң, авариялардың себептерiн тексеру және
есепке алу
14-1-бап. Қауiптi өндiрiстiк объектi иесiнiң iс-әрекетi
1. Қауiптi өндiрiстiк объектiнiң иесi қауiптi өндiрiстiк объектiде қолданылатын техникалық құрылғылар жұмыс iстемей қалған немесе олар зақымданған, технологиялық процесс режимiнен ауытқыған (бұдан әрi - инцидент) кезде:
үш тәулiк iшiнде уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшесiн хабардар етедi;
инциденттi тексерудi жүргiзедi;
инциденттердi болғызбау жөнiндегi iс-шараларды әзiрлейдi және жүзеге асырады;
болған инциденттердiң есебiн жүргiзедi.
2. Авария болған кезде:
болған авария туралы уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшесiне, жергiлiктi атқарушы органға дереу хабарлайды;
хабарлама алған орган инстанция бойынша жоғары тұрған органдарды болған авария туралы хабардар етедi;
аварияның себептерiн тексеру жөнiндегi комиссияға аталған комиссияның өз өкiлеттiктерiн жүзеге асыруы үшiн қажеттi барлық ақпаратты табыс етедi;
комиссия жұмысының қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiн iс-шараларды жүзеге асырады.
14-2-бап. Аварияларды тексеру жөнiндегi комиссия
1. Қауiптілігi декларациялануға тиiс объектiлердегi аварияны уәкiлеттi орган басшысының бұйрығымен тағайындалатын комиссия тексередi.
2. Қалған аварияларды уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшесi басшысының бұйрығымен тағайындалатын комиссия тексередi.
3. Уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшесiнiң өкiлi аварияларды тексеру жөнiндегi комиссияның төрағасы болып тағайындалады.
4. Комиссияның құрамына қауiптi өндiрiстiк объектi иесiнiң өкiлi кiредi.
14-3-бап. Комиссияның құқықтары
1. Комиссия төрағасы аварияны тексеруге қатысты мәселелер бойынша сараптама тағайындауға құқылы.
2. Сараптама комиссиясы аварияны тексеру жөнiндегi комиссия төрағасының өкiмiмен тағайындалады. Сараптамалық қорытындыны қажет ететiн мәселелер жазбаша нысанда қойылады. Сараптама комиссиясының барлық мүшелерi қол қойған материалдар аварияны тексеру жөнiндегi комиссияға комиссия төрағасы белгiлеген мерзiмде табыс етiледi.
3. Тексеру барысында аварияны тексеру жөнiндегi комиссияның болған оқиғаны көрген адамдардан, лауазымды адамдардан және басқа да адамдардан жазбаша және ауызша түсiнiктеме алуға құқығы бар.
14-4-бап. Тексерудiң мiндеттерi
Комиссия тексеру барысында аварияның алдында болған мән-жайларды анықтайды, оның себептерiн, техникалық құрылғыларды пайдалану талаптарын, технологиялық процестердi бұзудың сипатын, өнеркәсiптiк қауiпсiздiк жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлердi бұзушылықтарды айқындайды, олардың салдарларын жою және мұндай авариялардың алдын алу жөнiндегi iс-шараларды белгiлейдi, материалдық залалды анықтайды.

15. Все расходы по организации обучения, в том числе по оплате труда членов экзаменационной комиссии, возлагаются на владельца опасного производственного объекта.";
8) дополнить главой 4-1 следующего содержания:
"Глава 4-1. Расследование и учет причин инцидентов, аварий
Статья 14-1. Действия владельца опасного производственного
объекта
1. Владелец опасного производственного объекта при отказе или повреждении технических устройств, применяемых на опасном производственном объекте, отклонении от режима технологического процесса (далее - инцидент):
информирует в течение трех суток территориальное подразделение уполномоченного органа;
проводит расследование инцидента;
разрабатывает и осуществляет мероприятия по предотвращению инцидентов;
ведет учет происшедших инцидентов.
2. При аварии:
немедленно сообщает о происшедшей аварии территориальному подразделению уполномоченного органа, местному исполнительному органу;
орган, получивший сообщение, информирует по инстанции вышестоящие органы о происшедшей аварии;
предоставляет комиссии по расследованию причин аварии всю информацию, необходимую указанной комиссии для осуществления своих полномочий;
осуществляет мероприятия, обеспечивающие безопасность работы комиссии.
Статья 14-2. Комиссия по расследованию аварий
1. Аварию на объектах, подлежащих декларированию опасности, расследует комиссия, назначаемая приказом руководителя уполномоченного органа.
2. Остальные аварии расследует комиссия, назначаемая приказом руководителя территориального подразделения уполномоченного органа.
3. Председателем комиссии по расследованию аварий назначается представитель территориального подразделения уполномоченного органа.
4. В состав комиссии включается представитель владельца опасного производственного объекта.
Статья 14-3. Права комиссии
1. Председатель комиссии имеет право назначать экспертизу по вопросам, касающимся расследования аварии.
2. Экспертная комиссия назначается распоряжением председателя комиссии по расследованию аварии. Вопросы, требующие экспертного заключения, ставятся в письменной форме. Материалы экспертной комиссии, подписанные всеми членами, представляются комиссии по расследованию аварии в установленные председателем комиссии сроки.
3. Комиссия по расследованию аварии имеет право получать в ходе расследования письменные и устные объяснения от очевидцев происшедшего, должностных и других лиц.
Статья 14-4. Задачи расследования
Комиссия в ходе расследования выясняет обстоятельства, предшествовавшие аварии, устанавливает ее причины, характер нарушений условий эксплуатации технических устройств, технологических процессов, нарушений нормативных правовых актов по промышленной безопасности, намечает мероприятия по ликвидации последствий и предотвращению подобных аварий, определяет материальный ущерб.

14-5-бап. Тексеру материалдары
Аварияны тексеру материалдарына:
1) аварияның себептерiн тексеру үшiн комиссия тағайындау (құру) туралы бұйрық;
2) аварияның себептерiн тексеру актiсi, оған:
авария болған жердi қарау хаттамасы, жоспарлар, сызбалар, фото-суреттер;
авария орнының эскизi;
комиссия төрағасының техникалық сараптама тағайындау туралы өкiмi және аварияны тексеру жөнiндегi комиссия шығарған басқа да өкiмдер;
сараптама комиссиясының аварияның себептерi туралы қорытындысы, зертханалық және басқа да зерттеулердiң, эксперименттердiң, талдаулардың нәтижелерi қоса берiледi;
3) авариялық-құтқару қызметi қызметкерлерiнiң (егер олар аварияны жою үшiн шақырылған болса) баянхаттары;
4) аварияға қатысы бар адамдарды, сондай-ақ өнеркәсiптiк қауiпсiздiктiң нормативтiк құқықтық актiлерiнiң талаптарын сақтауға жауапты лауазымды адамдардан жауап алу хаттамалары мен олардың түсiнiктемелерi;
5) қызмет көрсететiн персоналды өнеркәсiптiк қауiпсiздiк бойынша оқыту, олардың бiлiмiн тексеру, нұсқама алуы туралы анықтамалар;
6) аварияның мән-жайы мен себептерiн сипаттайтын басқа да материалдар кiредi.
Тексеру материалдарын техникалық ресiмдеу қауiптi өндiрiстiк объектiнiң иесiне жүктеледi, ол аварияны тексеру аяқталғаннан кейiн бес күннен кешiктiрмей:
1) декларацияланған объектiдегi авария жөнiндегi материалды - уәкiлеттi органға;
2) қалған авариялар жөнiндегi материалдарды - уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшесiне жiбередi.
Комиссияның шешiмi бойынша аварияның себептерiн тексеру материалдары объект орналасқан жердегi сотқа жiберiлуi мүмкiн.
14-6-бап. Тексеру қорытындылары
1. Объект иесi аварияның себептерiн тексерудiң нәтижелерi бойынша он күн iшiнде бұйрық шығарады.
Бұйрықта аварияның мән-жайы мен себептерi туралы комиссияның қорытындылары жариялануға, оның салдарын жою жөнiндегi шаралар, сондай-ақ мұндай авариялардың алдын алу жөнiндегi және кiнәлi адамдарды жауапқа тарту туралы шаралар белгiленуге тиiс.
2. Объект иесi аварияны тексеру нәтижелерi бойынша ұсынылған iс-шаралардың орындалу мерзiмi туралы жазбаша хабарламаны уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшесiне табыс етедi.
3. Егер авария техникалық құрылғылардың конструкциялық кемшiлiктерiнен болса, қауiптi объект иесi оны әзiрлеушiге рекламация, ал уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшесiне оның көшiрмесiн жiбередi.
14-7-бап. Аварияларды тексеру жөнiндегi шығыстар
Аварияны тексеруге байланысты барлық шығыстарды қауiптi өндiрiстiк объектiнiң иесi көтередi.";
9) 5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы мемлекеттiк
бақылау";

Статья 14-5. Материалы расследования
Материалы расследования аварии включают:
1) приказ о назначении (создании) комиссии для расследования причин аварии;
2) акт расследования причин аварии, к которому прилагаются:
протокол осмотра места аварии, планы, схемы, фотоснимки;
эскиз места аварии;
распоряжения председателя комиссии о назначении технических экспертиз и другие распоряжения, изданные комиссией по расследованию аварии;
заключение экспертной комиссии о причинах аварии, результаты лабораторных и других исследований, экспериментов, анализов;
3) докладные записки работников аварийно-спасательных служб (если они вызывались для ликвидации аварии);
4) протоколы опроса и объяснения лиц, причастных к аварии, а также должностных лиц, ответственных за соблюдение требований нормативных правовых актов о промышленной безопасности;
5) справки об обучении, проверке знаний, прохождении инструктажа по промышленной безопасности обслуживающего персонала;
6) другие материалы, характеризующие обстоятельства и причины аварии.
Техническое оформление материалов расследования возлагается на владельца опасного производственного объекта, который не позднее пяти дней после окончания расследования аварии направляет их:
1) по аварии на декларированном объекте - уполномоченному органу;
2) по остальным авариям - территориальному подразделению уполномоченного органа.
По решению комиссии материалы расследования причин аварии могут быть направлены в суд по месту нахождения объекта.
Статья 14-6. Итоги расследования
1. По результатам расследования причин аварии владелец объекта в течение десяти дней издает приказ.
В приказе должны быть объявлены выводы комиссии об обстоятельствах и причинах аварии, намечены меры по ликвидации ее последствий, а также меры по предупреждению подобных аварий и о привлечении виновных лиц к ответственности.
2. Владельцем объекта предоставляется письменная информация о сроках выполнения мероприятий, предложенных по результатам расследования аварий в территориальное подразделение уполномоченного органа.
3. Если авария произошла из-за конструктивных недостатков технических устройств, владелец опасного объекта направляет изготовителю рекламацию, а ее копию - территориальному подразделению уполномоченного органа.
Статья 14-7. Расходы по расследованию аварий
Все расходы, связанные с расследованием аварии, несет владелец опасного производственного объекта.";
9) заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Государственный контроль в области промышленной
безопасности";

10) 15-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"15-бап. Өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы мемлекеттiк
бақылау
1. Өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы мемлекеттiк бақылауды кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң Қазақстан Республикасы өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы заңнамасының талаптарын орындауы мақсатында уәкiлеттi орган жүзеге асырады.
Өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдарға:
Қазақстан Республикасының Өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы мемлекеттiк бақылау жөнiндегi Бас мемлекеттiк инспекторы;
Қазақстан Республикасының Өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы мемлекеттiк бақылау жөнiндегi Бас мемлекеттiк инспекторының орынбасарлары - уәкiлеттi орган басшысының орынбасарлары;
Қазақстан Республикасының өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы мемлекеттiк бақылау жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлары - уәкiлеттi органның барлық санаттағы мамандары;
облыстар мен қалалардың өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы мемлекеттiк бақылау жөнiндегi бас мемлекеттiк инспекторлары - уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшелерiнiң басшылары;
облыстар мен қалалардың өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы мемлекеттiк бақылау жөнiндегi бас мемлекеттiк инспекторларының орынбасарлары - уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшелерi басшыларының орынбасарлары;
облыстар мен қалалардың өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы мемлекеттiк бақылау жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлары - уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшелерiнiң мамандары жатады.
2. Өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдардың:
1) өнеркәсiптiк қауiпсiздiк жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлер талаптарының орындалуын тексеру үшiн қажеттi құжаттармен танысуға;
2) анықталған өнеркәсiптiк қауiпсiздiк жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлердiң талаптарын бұзушылықтарды жою туралы ұйғарымдар беруге;
3) адамдардың өмiрi мен денсаулығына нақты қауiп төндiретiн бұзушылықтар кезiндегi ерекше жағдайларда, талап арызды сотқа белгiленген мерзiмде мiндеттi түрде табыс ете отырып, үш күннен аспайтын мерзiмге субъектiнiң қызметiне тыйым салуға құқығы бар. Бұл орайда қызметке тыйым салу актiсi сот шешiмi шығарылғанға дейiн қолданылады.".
43. "Өсiмдiктердi қорғау туралы" 2002 жылғы 3 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 13-14, 140-құжат; 2004 ж., N 17, 98-құжат;
N 23, 142-құжат):
1) 6-бапта:
1-тармақтың 21) тармақшасындағы "қатысу енедi." деген сөздер "қатысу;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 23) тармақшамен толықтырылсын:

10) статью 15 изложить в следующей редакции:
"Статья 15. Государственный контроль в области
промышленной безопасности
1. Государственный контроль в области промышленной безопасности осуществляется уполномоченным органом в целях соблюдения субъектами предпринимательства требований законодательства Республики Казахстан в области промышленной безопасности.
К должностным лицам, осуществляющим государственный контроль в области промышленной безопасности, относятся:
Главный государственный инспектор Республики Казахстан по государственному контролю в области промышленной безопасности;
заместители Главного государственного инспектора Республики Казахстан по государственному контролю в области промышленной безопасности - заместители руководителя уполномоченного органа;
государственные инспекторы Республики Казахстан по государственному контролю в области промышленной безопасности - специалисты всех категорий уполномоченного органа;
главные государственные инспекторы областей и городов по государственному контролю в области промышленной безопасности - руководители территориальных подразделений уполномоченного органа;
заместители главных государственных инспекторов областей и городов по государственному контролю в области промышленной безопасности - заместители руководителей территориальных подразделений уполномоченного органа;
государственные инспекторы областей и городов по государственному контролю в области промышленной безопасности - специалисты территориальных подразделений уполномоченного органа.
2. Должностное лицо, осуществляющее государственный контроль в области промышленной безопасности, имеет право:
1) знакомиться с документами, необходимыми для проверки исполнения требований нормативных правовых актов по промышленной безопасности;
2) выдавать предписания об устранении выявленных нарушений требований нормативных правовых актов по промышленной безопасности;
3) в исключительных случаях при нарушениях, представляющих явную угрозу жизни и здоровью людей, запрещать деятельность субъекта на срок не более трех дней с обязательным предъявлением в указанный срок искового заявления в суд. При этом акт о запрещении деятельности действует до вынесения судебного решения.".
43. В Закон Республики Казахстан от 3 июля 2002 г. "О защите растений" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 13-14, ст. 140; 2004 г., N 17, ст. 98; N 23, ст. 142):
1) в статье 6:
пункт 1 дополнить подпунктом 23) следующего содержания:

"23) фитосанитариялық мониторинг пен фитосанитариялық iс-шаралардың жүргiзiлуiн;
пестицидтердi (улы химикаттарды) сақтауды, тасымалдауды және қолдануды;
фитосанитариялық есепке алу мен есептiлiктi жүргiзу және табыс етудi;
пестицидтердi (улы химикаттарды) тiркеу және өндiру сынақтарын жүргiзудi;
пестицидтердi (улы химикаттарды) залалсыздандыруды және арнаулы сақтау орындарының (көмiндiлердiң) жай-күйiн;
лицензиялық ережелердiң сақталуын бақылау енедi.";
2) 7-баптың 1-тармағының үшiншi бөлiгiнде "Өсiмдiктердi қорғау жөнiндегi функцияларды" деген сөздер "Фитосанитариялық бақылауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 3 және 4-тараулар мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Өсiмдiктердi қорғау жөнiндегi талаптар
11-бап. Фитосанитариялық мониторинг пен фитосанитариялық
iс-шаралар
Қолайлы фитосанитариялық ахуалды қамтамасыз ету мақсатында қызметi мемлекеттiк фитосанитариялық бақылау объектiлерiмен байланысты жеке және заңды тұлғалар өз аумақтарында фитосанитариялық мониторингтi жүзеге асыруға және зиян тигiзудiң экономикалық шегiнен көп зиянды және ерекше қауiптi зиянды организмдер анықталған жағдайда фитосанитариялық iс-шараларды жүргiзуге мiндеттi.
12-бап. Пестицидтердi сақтау, тасымалдау және қолдану
1. Пестицидтердi сақтау, тасымалдау және қолдану пестицидтердiң (улы химикаттардың) адам денсаулығына және қоршаған ортаға зиянды әсерiнiң болмауын қамтамасыз ететiн жағдайларда жүзеге асырылуға тиiс.
2. Пестицидтердi (улы химикаттарды) сақтау, тасымалдау және қолдану жағдайларына қойылатын мiндеттi талаптарды мемлекеттiк экологиялық, санитарлық-эпидемиологиялық және көлiктiк бақылау органдарымен келiсiм бойынша уәкiлеттi орган белгiлейдi.
13-бап. Фитосанитариялық есепке алу және есептiлiк
1. Қызметi мемлекеттiк фитосанитариялық бақылау объектiлерiмен байланысты жеке және заңды тұлғалар фитосанитариялық есепке алуды жүргiзедi және уәкiлеттi органға фитосанитариялық есептiлiктi табыс етедi.
2. Фитосанитариялық есептiлiктiң түрлерiн, нысандарын және оларды табыс ету мерзiмдерiн уәкiлеттi орган айқындайды.
14-бап. Пестицидтердi мемлекеттiк тiркеу
Пестицидтердi (улы химикаттарды) мемлекеттiк тiркеу уәкiлеттi орган тiркеу және өндiру сынақтарының қорытындылары бойынша мемлекеттiк экологиялық және санитарлық-эпидемиологиялық бақылау органдарымен келiсе отырып белгiлеген тәртiппен жүргiзiледi.
Мемлекеттiк тiркеуден өткен пестицидтердi (улы химикаттарды) қолдануға рұқсат етiледi және олар уәкiлеттi орган жүргiзетiн тiзiмге енгiзiледi.
Мемлекеттiк тiркеуден өтпеген пестицидтердi, сондай-ақ тiркеу, өндiрiстiк сынақтар мен ғылыми зерттеулер үшiн әкелiнетiн тәжiрибелiк үлгiлердi қоспағанда, тiркелмеген пестицидтердi (улы химикаттарды) өндiру үшiн бастапқы компоненттердi өндiруге (формуляциялауға), әкелуге, сақтауға, тасымалдауға, өткiзуге және қолдануға тыйым салынады. Тiркеу, өндiру сынақтары мен ғылыми зерттеулер үшiн әкелiнетiн пестицидтердiң (улы химикаттардың) мөлшерiн уәкiлеттi орган айқындайды.

"23) контроль за:
проведением фитосанитарного мониторинга и фитосанитарных мероприятий;
хранением, транспортировкой и применением пестицидов (ядохимикатов);
ведением и представлением фитосанитарных учета и отчетности;
проведением регистрационных и производственных испытаний пестицидов (ядохимикатов);
обезвреживанием пестицидов (ядохимикатов) и состоянием специальных хранилищ (могильников);
соблюдением лицензионных правил.";
2) в части третьей пункта 1 статьи 7 слова "функции по защите растений" заменить словами "фитосанитарный контроль";
3) главы 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Требования по защите растений
Статья 11. Фитосанитарный мониторинг и фитосанитарные
мероприятия
В целях обеспечения благоприятной фитосанитарной обстановки физические и юридические лица, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля, должны осуществлять на своих территориях фитосанитарный мониторинг и в случае выявления вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности проводить фитосанитарные мероприятия.
Статья 12. Хранение, транспортировка и применение пестицидов
1. Хранение, транспортировка и применение пестицидов должны осуществляться в условиях, обеспечивающих предотвращение вредного воздействия пестицидов (ядохимикатов) на здоровье человека и окружающую среду.
2. Обязательные требования к условиям хранения, транспортировки и применения пестицидов (ядохимикатов) устанавливаются уполномоченным органом по согласованию с органами государственного экологического, санитарно-эпидемиологического и транспортного контроля.
Статья 13. Фитосанитарный учет и отчетность
1. Физические и юридические лица, деятельность которых связана с объектами фитосанитарного контроля, ведут фитосанитарный учет и представляют уполномоченному органу фитосанитарную отчетность.
2. Виды фитосанитарной отчетности, формы и сроки их представления определяются уполномоченным органом.
Статья 14. Государственная регистрация пестицидов
Государственная регистрация пестицидов (ядохимикатов) проводится по итогам регистрационных и производственных испытаний в порядке, установленном уполномоченным органом, по согласованию с органами государственного экологического и санитарно-эпидемиологического контроля.
Пестициды (ядохимикаты), прошедшие государственную регистрацию, разрешаются к применению и вносятся в список, который ведется уполномоченным органом.
Производство (формуляция), ввоз, хранение, транспортировка, реализация и применение пестицидов, не прошедших государственную регистрацию, а также исходных компонентов для производства незарегистрированных пестицидов (ядохимикатов) запрещаются, за исключением опытных образцов, ввозимых для регистрационных, производственных испытаний и научных исследований. Количество пестицидов (ядохимикатов), ввозимых для регистрационных, производственных испытаний и научных исследований, определяется уполномоченным органом.

14-1-бап. Пестицидтердi (улы химикаттарды) залалсыздандыру
1. Тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтер мен олардың ыдыстары залалсыздандырылуға жатады. Пестицидтердi (улы химикаттарды) залалсыздандыру тәртiбiн уәкiлеттi орган мемлекеттiк экологиялық және санитарлық-эпидемиологиялық бақылау органдарымен келiсе отырып айқындайды.
2. Пестицидтердi (улы химикаттарды) залалсыздандыру үшiн арнаулы сақтау орындары (көмiндiлер) пайдаланылады.
3. Арнаулы сақтау орындарын (көмiндiлердi) салуға, сондай-ақ пестицидтердi (улы химикаттарды) залалсыздандыруға рұқсатты мемлекеттiк экологиялық бақылау органы бередi.
4. Аймақтарда арнаулы сақтау орындарын (көмiндiлердi) орналастырудың орындылығын және олардың санын облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдары уәкiлеттi органмен және мемлекеттiк экологиялық, санитарлық-эпидемиологиялық бақылау органдарымен келiсе отырып айқындайды.
14-2-бап. Пестицидтердiң (улы химикаттардың) запасы
1. Пестицидтердiң (улы химикаттардың) запасы дегенiмiз пестицидтердiң (улы химикаттардың) ұдайы жаңартылып отыратын белгiлi бiр көлемi және ол уәкiлеттi органның қарауындағы (билiгiндегi) мемлекеттiк меншiк болып табылады.
2. Пестицидтердiң (улы химикаттардың) запасы ерекше қауiптi зиянды организмдердiң тосыннан жаппай таралуын жоюға арналған және қалыптасқан фитосанитариялық ахуалды ескере отырып, фитосанитариялық мониторинг негiзiнде бюджет қаражаты есебiнен сатып алынған пестицидтер (улы химикаттар) көлемiнен қалыптастырылады.
3. Пестицидтердiң (улы химикаттардың) түрлерi бойынша запастың нормативiн және оларды пайдалану тәртiбiн уәкiлеттi орган белгiлейдi.
14-3-бап. Фитосанитариялық нормативтер
1. Фитосанитариялық нормативтер фитосанитариялық ахуалды өсiмдiк шаруашылығы өнiмiне, ауыл шаруашылығы мақсатындағы объектiлерге қауiпсiздiгi тұрғысынан сипаттайтын көрсеткiштердiң жол берiлетiн сандық және (немесе) сапалық мәнiн айқындайды.
2. Фитосанитариялық нормативтер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргiзiлетiн зерттеулер негiзiнде белгiленедi.
3. Фитосанитариялық нормативтер фитосанитариялық iс-шаралар көлемiн объективтi және негiздеп жоспарлауды жүргiзу, сондай-ақ зиянды және ерекше қауiптi зиянды организмдердiң жаппай көбею, таралу және оларды жою мүмкiндiгiн болжау үшiн негiз болып табылады.
4. Фитосанитариялық нормативтер өсiмдiктердi қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлардың мемлекеттiк фитосанитариялық бақылауды жүргiзуi үшiн негiз болып табылады.
14-4-бап. Өсiмдiктердi қорғау саласындағы ғылыми зерттеулердi
және өсiмдiктердi қорғау жөнiндегі мамандарды
даярлау мен олардың бiлiктiлiгiн арттыру жөнiндегi
қызметтi үйлестiру

Статья 14-1. Обезвреживание пестицидов (ядохимикатов)
1. Запрещенные, пришедшие в негодность пестициды и тара из-под пестицидов подлежат обезвреживанию. Порядок обезвреживания пестицидов (ядохимикатов) определяется уполномоченным органом по согласованию с органами государственного экологического и санитарно-эпидемиологического контроля.
2. Для обезвреживания пестицидов (ядохимикатов) используются специальные хранилища (могильники).
3. Разрешение на строительство специальных хранилищ (могильников), а также на обезвреживание пестицидов (ядохимикатов) выдается органом государственного экологического контроля.
4. Целесообразность размещения в регионах специальных хранилищ (могильников) и их количество определяются органами местного государственного управления областей (города республиканского значения, столицы) по согласованию с уполномоченным органом и органами государственного экологического и санитарно-эпидемиологического контроля.
Статья 14-2. Запас пестицидов (ядохимикатов)
1. Запас пестицидов (ядохимикатов) представляет собой определенный объем регулярно обновляемых пестицидов (ядохимикатов) и является государственной собственностью, находящейся в ведении (распоряжении) уполномоченного органа.
2. Запас пестицидов (ядохимикатов) предназначен для ликвидации непредвиденного массового распространения особо опасных вредных организмов и формируется из объема пестицидов (ядохимикатов), закупленных за счет бюджетных средств, на основе фитосанитарного мониторинга с учетом складывающейся фитосанитарной обстановки.
3. Норматив запаса по видам пестицидов (ядохимикатов) и порядок их использования устанавливаются уполномоченным органом.
Статья 14-3. Фитосанитарные нормативы
1. Фитосанитарные нормативы определяют допустимые количественное и (или) качественное значения показателей, характеризующих фитосанитарную обстановку с точки зрения ее безопасности для растениеводческой продукции, объектов сельскохозяйственного назначения.
2. Фитосанитарные нормативы устанавливаются на основе исследований, проводимых в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Фитосанитарные нормативы являются основой для проведения объективного и обоснованного планирования объема фитосанитарных мероприятий, а также прогнозирования возможности массового размножения, распространения и ликвидации вредных и особо опасных вредных организмов.
4. Фитосанитарные нормативы являются основой для проведения государственного фитосанитарного контроля государственными инспекторами по защите растений.
Статья 14-4. Координация научных исследований в области
защиты растений и деятельности по подготовке
и повышению квалификации специалистов по
защите растений

1. Уәкiлеттi орган өсiмдiктердi қорғау саласында қолданбалы ғылыми зерттеулер жүргiзудi ұйымдастырады, үйлестiредi және бақылайды, фитосанитариялық iс-шараларды жүзеге асырудың тәртiбi мен тәсiлдерiн регламенттейтiн зерттеулер нәтижесiнде әзiрленген әдiстердi, әдiстемелердi, ұсыныстарды бекiтедi.
2. Өсiмдiктердi қорғау жөнiндегi мамандарды даярлау мен олардың бiлiктiлiгiн арттыру жөнiндегi оқыту бағдарламалары (оқу бағдарламалары) уәкiлеттi органмен келiсiлуге тиiс.
14-5-бап. Қызметi мемлекеттiк фитосанитариялық бақылау
объектiлерiне байланысты жеке және заңды тұлғалардың
мiндеттерi
Қызметi мемлекеттiк фитосанитариялық бақылау объектiлерiне байланысты жеке және заңды тұлғалар:
1) фитосанитариялық мониторинг пен фитосанитариялық iс-шараларды жүргiзуге және зиянды организмдердiң зиян тигiзудiң экономикалық шегiнен көп дамуы мен таралуына жол бермеуге;
2) пестицидтердi (улы химикаттарды) сақтау, тасымалдау және қолдану ережелерiн сақтауға;
3) фитосанитариялық есепке алуды жүргiзуге және уәкiлеттi органға есептiлiктi табыс етуге;
4) пестицидтердiң (улы химикаттардың) тiркеу және өндiру сынақтарын ережелерге сәйкес жүргiзуге;
5) пестицидтердi (улы химикаттарды) залалсыздандыруға және арнаулы сақтау орындарын (көмiндiлердi) тиiстi жағдайда ұстауға;
6) қызметтiң лицензияланатын түрлерiне қойылатын талаптарды сақтауға;
7) Қазақстан Республикасының өсiмдiктердi қорғау туралы заңнамасына сәйкес өсiмдiктердi қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлардың ұйғарымдарын орындауға;
8) өсiмдiктердi қорғау жөнiндегi инспекторларға олардың Қазақстан Республикасының өсiмдiктердi қорғау туралы заңнамасын орындауына жәрдемдесуге мiндеттi.
4-тарау. Мемлекеттiк фитосанитариялық бақылау
15-бап. Мемлекеттiк фитосанитарлық бақылауға жататын
объектiлер
Мемлекеттiк фитосанитариялық бақылауға жататын объектiлер:
1) зиянды және ерекше қауiптi зиянды организмдердiң тiршiлiк ететiн орындары болып табылатын ауыл шаруашылығына арналған объектiлер, автомобиль жолдарының, темiр жолдардың бөлiнген белдеулерi мен күзет аймақтары және өзге де аумақтар, сондай-ақ өсiмдiктен алынатын өнiм;
2) зиянды және ерекше қауiптi зиянды организмдер;
3) фитосанитариялық iс-шараларды жүргiзу үшiн пайдаланылатын арнаулы техника мен пестицидтер (улы химикаттар);
4) арнаулы сақтау орындары (көмiндiлер) болып табылады.
16-бап. Мемлекеттiк фитосанитариялық бақылауды жүзеге
асыратын лауазымды адамдар
1. Мемлекеттiк фитосанитариялық бақылауды тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң өсiмдiктердi қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлары жүзеге асырады.

1. Уполномоченный орган организует, координирует и контролирует проведение прикладных научных исследований в области защиты растений, утверждает разработанные в результате исследований методы, методики, рекомендации, регламентирующие порядок и способы осуществления фитосанитарных мероприятий.
2. Программы обучения (учебные программы) по подготовке и повышению квалификации специалистов по защите растений подлежат согласованию с уполномоченным органом.
Статья 14-5. Обязанности физических и юридических лиц,
деятельность которых связана с объектами
государственного фитосанитарного контроля
Физические и юридические лица, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля, обязаны:
1) проводить фитосанитарный мониторинг и фитосанитарные мероприятия и не допускать развития и распространения вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности;
2) соблюдать правила хранения, транспортировки и применения пестицидов (ядохимикатов);
3) вести фитосанитарный учет и представлять отчетность уполномоченному органу;
4) проводить регистрационные и производственные испытания пестицидов (ядохимикатов) в соответствии с правилами;
5) обезвреживать пестициды (ядохимикаты) и содержать специальные хранилища (могильники) в надлежащем состоянии;
6) соблюдать требования, предъявляемые к лицензируемым видам деятельности;
7) выполнять предписания государственных инспекторов по защите растений в соответствии с законодательством Республики Казахстан о защите растений;
8) оказывать содействие государственным инспекторам по защите растений в выполнении ими законодательства Республики Казахстан о защите растений.
Глава 4. Государственный фитосанитарный контроль
Статья 15. Объекты, подлежащие государственному
фитосанитарному контролю
Объектами, подлежащими государственному фитосанитарному контролю, являются:
1) объекты сельскохозяйственного назначения, полосы отвода и охранные зоны автомобильных, железных дорог и иные территории, являющиеся местами обитания вредных и особо опасных вредных организмов, а также растениеводческая продукция;
2) вредные и особо опасные вредные организмы;
3) специальная техника и пестициды (ядохимикаты), используемые для проведения фитосанитарных мероприятий;
4) специальные хранилища (могильники).
Статья 16. Должностные лица, осуществляющие
государственный фитосанитарный контроль
1. Государственный фитосанитарный контроль осуществляется государственными инспекторами по защите растений соответствующих административно-территориальных единиц.

2. Өсiмдiктердi қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлардың:
1) Қазақстан Республикасының өсiмдiктердi қорғау туралы заңнамасын жеке және заңды тұлғалардың сақтауын тексеру мақсатында олардың фитосанитариялық бақылау объектiлерiне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен кедергiсiз кiруге;
2) жеке және заңды тұлғаларға анықталған Қазақстан Республикасының өсiмдiктердi қорғау туралы заңнамасын бұзушылықтарды жою туралы ұйғарымдар шығаруға;
3) айрықша жағдайларда үш күннен аспайтын мерзiмде мiндеттi түрде сотқа талап-арыз бере отырып, аталған мерзiмге жеке кәсiпкерлердiң және заңды тұлғалардың қызметiн сот шешiмiнсiз тоқтата тұруға немесе оған тыйым салуға құқығы бар. Бұл ретте, тыйым салу немесе тоқтата тұру туралы акт сот шешiмi шығарылғанға дейiн қолданылады;
4) Қазақстан Республикасының өсiмдiктердi қорғау туралы заңнамасы бұзылған жағдайда жеке және заңды тұлғаларды Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес әкiмшiлiк жауапқа тартуға құқығы бар.
3. Өсiмдiктердi қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлардың iс-әрекеттерiне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен шағым жасауға болады.
17-бап. Мемлекеттiк фитосанитариялық бақылаудың мiндеттерi
Мемлекеттiк фитосанитариялық бақылау:
1) фитосанитариялық мониторинг пен фитосанитариялық iс-шаралардың жүргiзiлуiне;
2) пестицидтердi сақтауға, тасымалдауға және қолдануға;
3) фитосанитарлық есепке алу мен есептiлiктiң жүргiзiлуiне және табыс етiлуiне;
4) пестицидтердiң (улы химикаттардың) тiркеу және өндiру сынақтарының жүргiзiлуiне;
5) пестицидтердi (улы химикаттарды) залалсыздандыру мен арнаулы сақтау орындарының (көмiндiлердiң) жай-күйiне;
6) лицензиялық ережелердiң сақталуына бақылаудан тұрады.
18-бап. Фитосанитариялық мониторинг пен фитосанитариялық
iс-шаралардың жүргiзiлуiн бақылау
1. Фитосанитариялық мониторинг пен фитосанитариялық iс-шаралардың жүргiзiлуiн бақылау зиянды және ерекше қауiптi зиянды организмдердiң тiршiлiк ететiн орындары болып табылатын ауыл шаруашылығына арналған объектiлерде, автомобиль жолдарының, темiр жолдардың бөлiнген белдеулерi мен күзет аймақтарында және өзге де аумақтарда, сондай-ақ өсiмдiктен алынатын өнiмдерде зиянды және ерекше қауiптi зиянды организмдердiң болуын анықтау мақсатында жүзеге асырылады.
2. Фитосанитариялық мониторинг пен фитосанитариялық iс-шаралардың жүргiзiлуiн бақылау жылына үш реттен аспайтын кезеңдiлiкпен және ұзақтығы екi күннен асырылмай, зиянды және ерекше қауiптi зиянды организмдердiң дамуы мен таралуының оңтайлы мерзiмдерi басталған кезеңде жүргiзiледi.

2. Государственные инспекторы по защите растений имеют право:
1) беспрепятственно посещать в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, объекты фитосанитарного контроля физических и юридических лиц в целях проверки соблюдения ими законодательства Республики Казахстан о защите растений;
2) выносить предписания физическим и юридическим лицам об устранении выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан о защите растений;
3) приостанавливать или запрещать деятельность индивидуальных предпринимателей и юридических лиц без судебного решения в исключительных случаях на срок не более трех дней с обязательным предъявлением в указанный срок искового заявления в суд. При этом акт о запрещении или приостановлении деятельности действует до вынесения судебного решения;
4) привлекать к административной ответственности физических и юридических лиц в случаях нарушения законодательства Республики Казахстан о защите растений в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.
3. Действия государственных инспекторов по защите растений могут быть обжалованы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Статья 17. Задачи государственного фитосанитарного контроля
Государственный фитосанитарный контроль включает контроль за:
1) проведением фитосанитарного мониторинга и фитосанитарных мероприятий;
2) хранением, транспортировкой и применением пестицидов;
3) ведением и представлением фитосанитарного учета и отчетности;
4) проведением регистрационных и производственных испытаний пестицидов (ядохимикатов);
5) обезвреживанием пестицидов (ядохимикатов) и состоянием специальных хранилищ (могильников);
6) соблюдением лицензионных правил.
Статья 18. Контроль за проведением фитосанитарного
мониторинга и фитосанитарных мероприятий
1. Контроль за проведением фитосанитарного мониторинга и фитосанитарных мероприятий осуществляется на предмет наличия вредных и особо опасных вредных организмов на объектах сельскохозяйственного назначения, полосах отвода и охранных зонах автомобильных, железных дорог и иных территориях, являющихся местами обитания вредных и особо опасных вредных организмов, а также растениеводческой продукции.
2. Контроль за проведением фитосанитарного мониторинга и фитосанитарных мероприятий проводится в период наступления оптимальных сроков развития и распространения вредных и особо опасных вредных организмов периодичностью не более трех раз в год и продолжительностью не более двух дней.

19-бап. Пестицидтердi (улы химикаттарды) сақтау, тасымалдау
және қолдануды бақылау
Пестицидтердi (улы химикаттарды) сақтау, тасымалдау және қолдануды бақылау пестицидтердi (улы химикаттарды) сақтау, тасымалдау және қолдану шарттарының технология мен қауiпсiздiктiң мiндеттi талаптарына сәйкестiгi нысанында тексеру жүргiзу кезеңiнде жүзеге асырылады.
19-1-бап. Фитосанитариялық есепке алу мен есептiлiктiң
жүргiзiлуiн және табыс етiлуiн бақылау
1. Фитосанитариялық есептiлiктi табыс етудiң толықтылығы мен уақтылылығы тұрғысында фитосанитариялық есепке алу мен есептiлiктiң жүргiзiлуiн және табыс етiлуiн бақылау ұдайы жүзеге асырылады.
2. Фитосанитариялық есепке алу мен есептiлiктiң жүргiзiлуiн және табыс етiлуiн бақылау есептiлiктi табыс етудiң белгiленген мерзiмдерiнде үш реттен аспайтын кезеңдiлiкпен және ұзақтығы екi күннен асырылмай жүзеге асырылады.
19-2-бап. Пестицидтердi (улы химикаттарды) тiркеу және өндiру
сынақтарының жүргiзiлуiн бақылау
1. Пестицидтердi (улы химикаттарды) тiркеу және өндiру сынақтарының жүргiзiлуiн бақылау әдiстемелiк орындылығын айқындау үшiн жүргiзiледi.
2. Тiркеу және өндiру сынақтарын жүргiзу тәртiбiн мемлекеттiк экологиялық және санитарлық-эпидемиологиялық бақылау органдарының келiсiмi бойынша уәкiлеттi орган белгiлейдi.
3. Тiркеу және өндiру сынақтарының жүргiзiлуiн бақылау оларды жүргiзу кезеңiнде екi реттен аспайтын кезеңдiлiкпен және ұзақтығы екi күннен асырылмай жүзеге асырылады.
19-3-бап. Пестицидтердi (улы химикаттарды) залалсыздандыруды
және арнаулы сақтау орындарының (көмiндiлердiң)
жай-күйiн бақылау
1. Пестицидтердi залалсыздандыруды бақылау фитосанитариялық бақылауға жататын объектiлерде тыйым салынған, жарамсыз жағдайға келген пестицидтер мен пестицидтердiң ыдыстарын, сондай-ақ арнаулы сақтау орындарының (көмiндiлердiң) жай-күйiн анықтау үшiн жүзеге асырылады.
2. Пестицидтердi (улы химикаттарды) залалсыздандыру тәртiбiн, сондай-ақ арнаулы сақтау орындарын (көмiндiлердi) тиiстi жағдайда ұстау шарттарын мемлекеттiк экологиялық және санитарлық-эпидемиологиялық бақылау органдарының келiсiмi бойынша уәкiлеттi орган анықтайды.
3. Пестицидтердi залалсыздандыруды бақылау жылына екi реттен көп емес кезеңдiлiкпен және екi күннен көп емес ұзақтылықпен дала жұмыстары аяқталғаннан соң жүзеге асырылады.
19-4-бап. Лицензиялық ережелердiң сақталуын бақылау
1. Лицензиялық ережелердiң сақталуын бақылау лицензияланатын қызметтi жүзеге асыру кезеңiнде, лицензиат пен ол жүзеге асыратын қызметтiң лицензияда көзделген бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiгі мәнiнде жүргізіледі.

Статья 19. Контроль за хранением, транспортировкой
и применением пестицидов (ядохимикатов)
Контроль за хранением, транспортировкой и применением пестицидов (ядохимикатов) осуществляется в период их проведения на предмет соответствия условий хранения, транспортировки и применения пестицидов (ядохимикатов) обязательным требованиям технологии и безопасности.
Статья 19-1. Контроль за ведением и представлением
фитосанитарного учета и отчетности
1. Контроль за ведением и представлением фитосанитарного учета и отчетности осуществляется постоянно на предмет полноты и своевременности представления фитосанитарной отчетности.
2. Контроль за ведением и представлением фитосанитарного учета и отчетности осуществляется в установленные сроки представления отчетности, периодичностью не более трех раз и продолжительностью не более двух дней.
Статья 19-2. Контроль за проведением регистрационных и
производственных испытаний пестицидов
(ядохимикатов)
1. Контроль за проведением регистрационных и производственных испытаний пестицидов (ядохимикатов) осуществляется на предмет методической выдержанности.
2. Порядок проведения регистрационных и производственных испытаний устанавливается уполномоченным органом по согласованию с органами государственного экологического и санитарно-эпидемиологического контроля.
3. Контроль за проведением регистрационных и производственных испытаний осуществляется в период их проведения периодичностью не более двух раз и продолжительностью не более двух дней.
Статья 19-3. Контроль за обезвреживанием пестицидов
(ядохимикатов) и состоянием специальных
хранилищ (могильников)
1. Контроль за обезвреживанием пестицидов осуществляется на объектах, подлежащих фитосанитарному контролю, на предмет выявления запрещенных, пришедших в негодность пестицидов и тары из-под пестицидов, подлежащих обезвреживанию, а также оценки состояния специальных хранилищ (могильников).
2. Порядок обезвреживания пестицидов (ядохимикатов), а также условия содержания специальных хранилищ (могильников) в надлежащем состоянии определяются уполномоченным органом по согласованию с органами государственного экологического и санитарно-эпидемиологического контроля.
3. Контроль за обезвреживанием пестицидов осуществляется после завершения полевых работ периодичностью не более двух раз в год и продолжительностью не более двух дней.
Статья 19-4. Контроль за соблюдением лицензионных правил
1. Контроль за соблюдением лицензионных правил проводится в период осуществления лицензируемой деятельности на предмет соответствия лицензиата и осуществляемой им деятельности квалификационным требованиям, предусмотренным в лицензии.

2. Лицензиялық ережелердiң сақталуын бақылау лицензияланатын қызметтi жүзеге асыру кезеңiнде жылына екi реттен аспайтын кезеңдiлiкпен және ұзақтығы екi күннен асырылмай жүзеге асырылады.
19-5-бап. Мемлекеттiк фитосанитариялық бақылауды аяқтау нысаны
1. Өсiмдiктердi қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспектор мемлекеттiк фитосанитариялық бақылауды жүзеге асырудың нәтижелерi бойынша тексеру актiсiн жасайды.
2. Тексеру актiсi үш (Қазақстан Республикасының өсiмдiктердi қорғау туралы заңнамасын бұзушылықтар анықталған жағдайда - төрт) данада жасалады және оған тексеру жүргiзген тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң өсiмдiктердi қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспекторы қол қояды.
Актiнiң бiрiншi данасы құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласында статистикалық қызметтi өз құзыретi шегiнде жүзеге асыратын мемлекеттiк органға және оның аумақтық органдарына тапсырылады, екiншi данасы тексерiлген жеке немесе заңды тұлғаға қол қойғызылып, берiледi, үшiншiсi тексерген өсiмдiктердi қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспекторда қалады, ал төртiншiсi мемлекеттiк инспектордың ұйғарымы орындалмаған жағдайда, сотқа талап-арыз ұсыну үшiн тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң өсiмдiктердi қорғау жөнiндегi бас мемлекеттiк инспекторға жолданады.
Тексерiлген субъектi тексеру актiсiн қабылдаудан бас тартқан жағдайда, акт хабардар етiлетiн тапсырыс хатпен жолданады.
3. Тексеру актiсi нөмiрленген, тiгiлген және уәкiлеттi органның немесе оның аумақтық бөлiмшесiнiң мөрiмен бекiтiлген болуға тиiс арнайы тiркеу журналында тiркеледi.
4. Қазақстан Республикасының өсiмдiктердi қорғау жөнiндегi заңнамасын бұзушылық анықталған жағдайда, өсiмдiктердi қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспектор өз құзыретi шегiнде тексеру нәтижесi бойынша анықталған бұзушылықтардың сипаттамасына байланысты, бұзушылықтарды жою жөнiндегi ұйғарым жасайды, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы қаулы шығарады немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама жасайды және сотқа талап жолдайды.
5. Анықталған бұзушылық болмаған жағдайда тексеру актiсiне тиiстi белгi қойылады.".
44. "Ветеринария туралы" 2002 жылғы 10 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 15, 148-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат):
1) 14-бап мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Адамдардың өмiрi мен денсаулығына және олардың мемлекеттiк ветеринариялық бақылау объектiлерiне жататын мүлкiн сақтауға бағытталған мемлекеттiк ветеринариялық бақылау тексеру тағайындау туралы актi шығарылмай жүзеге асырылады.";

2. Контроль за соблюдением лицензионных правил проводится в период осуществления лицензируемой деятельности периодичностью не более двух раз в год и продолжительностью не более двух дней.
Статья 19-5. Форма завершения государственного
фитосанитарного контроля
1. По результатам осуществления государственного фитосанитарного контроля государственным инспектором по защите растений составляется акт проверки.
2. Акт проверки составляется в трех (в случае обнаружения нарушений законодательства Республики Казахстан о защите растений - в четырех) экземплярах и подписывается государственным инспектором по защите растений соответствующей административно-территориальной единицы, проводившим проверку.
Первый экземпляр акта сдается в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов, второй экземпляр передается под роспись проверяемому физическому или юридическому лицу, третий остается у проверяющего государственного инспектора по защите растений, а четвертый направляется главному государственному инспектору по защите растений соответствующей административно-территориальной единицы для предъявления иска в суд в случае невыполнения предписаний государственного инспектора.
При отказе проверяемого субъекта от принятия акта проверки акт направляется заказным письмом с уведомлением.
3. Акт проверки регистрируется в специальном журнале регистрации, который должен быть пронумерован, прошнурован и скреплен печатью уполномоченного органа или его территориальных подразделений.
4. В случае обнаружения нарушений законодательства Республики Казахстан о защите растений государственный инспектор по защите растений по результатам проверки в пределах своей компетенции в зависимости от характера установленных нарушений составляет предписание по устранению нарушений, выносит постановление о наложении административного взыскания или составляет протокол об административном правонарушении и направляет иск в суд.
5. При отсутствии выявленных нарушений в акте проверки делается соответствующая отметка.".
44. В Закон Республики Казахстан от 10 июля 2002 г. "О ветеринарии" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 15, ст. 148; 2004 г., N 23, ст. 142; 2005 г., N 7-8, ст. 23):
1) статью 14 дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Государственный ветеринарный контроль, направленный на защиту жизни и здоровья людей и сохранность их имущества, относящегося к объектам государственного ветеринарного контроля, осуществляется без вынесения акта о назначении проверки.";

2) мынадай мазмұндағы 14-1-баппен толықтырылсын:
"14-1-бап. Қазақстан Республикасында мемлекеттiк
ветеринариялық бақылауды жүзеге асыру тәртiбi
1. Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасы талаптарының орындалуын тексеру мақсатында мемлекеттiк ветеринариялық бақылау:
1) базарларда - жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты, ветеринариялық препараттарды, жемшөптi және жемшөптiк қоспаларды сату орындарын қоса алғанда, арнайы жабдықталған сауда орындарында;
2) жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты өндiру, дайындау (сою), сақтау, өңдеу және өткiзу жөнiндегі ұйымдарда;
3) мынадай қызмет түрлерiн:
ветеринариялық емдеу-алдын алуды;
ветеринариялық мақсаттағы препараттарды өндiру мен өткiзудi;
ветеринариялық мақсаттарға арналған биологиялық препараттарды, зоогигиеналық құралдар мен зооветеринариялық мақсаттағы атрибуттарды өткiзу;
базарлардағы ветеринариялық-санитарлық сараптаманы жүзеге асыратын тұлғаларда;
4) мемлекеттiк монополияға жатқызылған қызметтi жүзеге асыру мақсатында құрылған республикалық мемлекеттiк кәсiпорындарда;
5) шекаралық және кедендiк пункттерде (Мемлекеттiк шекара арқылы өткiзу пункттерiнде) Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасы арқылы мемлекеттiк ветеринариялық бақылау бақылайтын жүктердiң орнын ауыстыру кезiнде;
6) мемлекеттiк ветеринариялық бақылау бақылайтын жүктердi тасымалдау (орнын ауыстыру), тиеу, түсiру кезiнде;
7) жануарлар ауруларының қоздырушыларын тарататын факторлар болуы мүмкiн көлiк құралдарының барлық түрлерiнде, ыдыстың, буып-түю материалдарының барлық түрлерi бойынша;
8) тасымалдау (орнын ауыстыру) маршруты өтетiн мал айдалатын жолдарда, маршруттарда, мал жайылымдары мен суаттардың аумақтарында;
9) мемлекеттiк ветеринариялық бақылау бақылайтын жүктердi өсiретiн, сақтайтын, өңдейтiн, өткiзетiн немесе пайдаланатын, сондай-ақ ветеринария саласындағы қызметтi жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың аумақтарында, өндiрiстiк үй-жайларында және қызметiне;
10) мемлекеттiк ветеринариялық бақылау бақылайтын жүктердi ұстауға, өсiруге, пайдалануға, өндiруге, дайындауға (союға), сақтауға, өңдеу мен өткiзуге байланысты мемлекеттiк ветеринариялық бақылау объектiлерiн орналастыру, салу, қайта жаңғырту және пайдалануға беру кезiнде, сондай-ақ оларды тасымалдау кезiнде зоогигиеналық және ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптардың сақталуына жүзеге асырылады.
2. Осы баптың 1-тармағының 1) - 10) тармақшаларында көрсетiлген объектiлердегi мемлекеттiк ветеринариялық бақылау тиiстi аумақтардың мемлекеттiк ветеринариялық инспекторларының мемлекеттiк ветеринариялық бақылау бақылайтын жүктердi ветеринариялық-санитариялық зерттеу жолымен, олардың iлеспе ветеринариялық құжаттарға сәйкестiгiн тексерудi қоса алғанда, тексеруi түрiнде жүзеге асырылады.

2) дополнить статьей 14-1 следующего содержания:
"Статья 14-1. Порядок осуществления государственного
ветеринарного контроля в Республике Казахстан
1. Государственный ветеринарный контроль в целях проверки выполнения требований законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии осуществляется:
1) на рынках - специально оборудованных местах торговли, включая места торговли животными, продуктами и сырьем животного происхождения, ветеринарными препаратами, кормами и кормовыми добавками;
2) в организациях по производству, заготовке (убою), хранению, переработке и реализации животных, продуктов и сырья животного происхождения;
3) у лиц, осуществляющих следующие виды деятельности:
ветеринарную лечебно-профилактическую;
производство и реализацию препаратов ветеринарного назначения;
реализацию лекарственных средств для ветеринарных целей, биологических препаратов, зоогигиенических средств и атрибутов зооветеринарного назначения;
ветеринарно-санитарную экспертизу на рынках;
4) на республиканских государственных предприятиях, созданных в целях осуществления деятельности, отнесенной к государственной монополии;
5) в пограничных и таможенных пунктах (пунктах пропуска через Государственную границу) при перемещении подконтрольных государственному ветеринарному контролю грузов через Государственную границу Республики Казахстан;
6) при транспортировке (перемещении), погрузке, выгрузке подконтрольных государственному ветеринарному контролю грузов;
7) на всех видах транспортных средств, по всем видам тары, упаковочных материалов, которые могут быть факторами передачи возбудителей болезней животных;
8) на скотопрогонных трассах, маршрутах, территориях пастбищ и водопоя животных, по которым проходят маршруты транспортировки (перемещения);
9) на территориях, в производственных помещениях и за деятельностью физических и юридических лиц, выращивающих, хранящих, перерабатывающих, реализующих или использующих подконтрольные государственному ветеринарному контролю грузы, а также осуществляющих деятельность в области ветеринарии;
10) за соблюдением зоогигиенических и ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований при размещении, строительстве, реконструкции и вводе в эксплуатацию объектов государственного ветеринарного контроля, связанных с содержанием, разведением, использованием, производством, заготовкой (убоем), хранением, переработкой и реализацией, а также при транспортировке подконтрольных государственному ветеринарному контролю грузов.
2. Государственный ветеринарный контроль на объектах, указанных в подпунктах 1) - 10) пункта 1 настоящей статьи, осуществляется государственными ветеринарными инспекторами соответствующих территорий в виде проверок путем ветеринарно-санитарного обследования подконтрольных государственному ветеринарному контролю грузов, включая проверку их соответствия сопроводительным ветеринарным документам.

3. Базарларда, жануарларды өсiру, дайындау (сою), сақтау, пайдалану, өңдеу және өткiзу жөнiндегi ұйымдарда, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты шекаралық және кедендiк пункттерде (Мемлекеттiк шекара арқылы өткiзу пункттерiнде) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы мемлекеттiк ветеринариялық бақылауға жататын жүктердiң орнын ауыстыру кезiнде жануарлардың жұқпалы ауруларының белең алуын болғызбау, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттың ветеринариялық-санитариялық қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету және Қазақстан Республикасының аумағын жануарлардың аса қауiптi және экзотикалық ауруларының әкелiнуi мен таралуынан қорғау жөнiндегi ветеринариялық-санитариялық ережелер мен нормативтер талаптарының орындалуын мемлекеттік ветеринариялық бақылау күн сайын жүзеге асырылады.
4. Жеке және заңды тұлғалардың қызметiнде Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасының сақталуы жөнiндегi тексерудi жүргiзу ветеринария саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның және оның аумақтық бөлiмшелерiнiң, ветеринария саласындағы қызметтi жүзеге асыратын мемлекеттiк органдардың ветеринариялық бөлiмшелерi басшыларының шешiмi бойынша жылына кемiнде екi рет жүзеге асырылады.
5. Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасының нормаларының сақталуын тексеру нәтижелерi бойынша тексерушi мемлекеттiк ветеринариялық инспектор, тиiстi мемлекеттiк органдардың объектiлерiн мемлекеттiк ветеринариялық бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттiк органдар бөлiмшелерiнiң ветеринариялық инспекторларын қоспағанда, тексеру актiсiн жасайды.
6. Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасын бұзушылықтар анықталған жағдайда мемлекеттiк ветеринариялық инспектор тексеру нәтижелерi бойынша өз құзыретi шегiнде айқындалған бұзушылықтардың сипатына қарай әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы ұйғарым жасайды, әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулы шығарады.
7. Тексеру аяқталғанда қандай да бiр бұзушылықтар айқындалмаған жағдайда, бұл туралы тексеру актiсiнде тиiстi жазба жасалады.
8. Тексеру актiсiне тексеру барысында алынған құжаттардың қажеттi көшiрмелерi мен басқа да материалдар қоса берiледi.
9. Тексеру актiсi үш (Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасын бұзушылықтар анықталған жағдайда - төрт) данада жасалады және оған тексеру жүргiзген тиiстi аумақтың мемлекеттік ветеринариялық инспекторы қол қояды.
Актiнiң бiрiншi данасын тексерушi мемлекеттiк ветеринариялық инспектор құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкiлеттi органға және оның аумақтық органдарына тапсырады, ал екiншi данасы тексерiлген адамға қол қойғызылып, берiледi, үшiншiсi - тексерушi мемлекеттiк ветеринариялық инспекторда қалады, ал төртiншiсi - сотқа талап-арыз беру үшiн тиiстi аумақтың ветеринариялық инспекторына берiледi. Тексерiлген адам актiнi қабылдаудан бас тартқан жағдайда актiнiң тиiстi данасы поштамен жiберiледi.

3. Государственный ветеринарный контроль на рынках, в организациях по производству, заготовке (убою), хранению, использованию, переработке и реализации животных, продуктов и сырья животного происхождения в пограничных и таможенных пунктах (пунктах пропуска через Государственную границу) при перемещении подконтрольных государственному ветеринарному контролю грузов через Государственную границу Республики Казахстан за выполнением требований ветеринарно-санитарных правил и нормативов по недопущению вспышек заразных болезней животных, обеспечению ветеринарно-санитарной безопасности продуктов и сырья животного происхождения и охране территории Республики Казахстан от заноса и распространения особо опасных и экзотических болезней животных осуществляется ежедневно.
4. Проведение проверок по соблюдению законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии в деятельности физических и юридических лиц осуществляется не реже двух раз в год по решению уполномоченного государственного органа в области ветеринарии и его территориальных подразделений, руководителей ветеринарных подразделений государственных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии.
5. По результатам проверки соблюдения норм законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии проверяющим государственным ветеринарным инспектором, за исключением ветеринарных инспекторов подразделений государственных органов, осуществляющих государственный ветеринарный контроль за объектами соответствующих государственных органов, составляется акт проверки.
6. В случае обнаружения нарушений законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии государственный ветеринарный инспектор по результатам проверки составляет предписание, выносит постановление о наложении административного взыскания в зависимости от характера установленных нарушений в пределах своей компетенции.
7. В случае если по завершении проверки не выявлены какие-либо нарушения, то об этом в акте проверки делается соответствующая отметка.
8. К акту проверки прилагаются необходимые копии документов и другие материалы, полученные в ходе проверки.
9. Акт проверки составляется в трех (в случае обнаружения нарушений законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии - в четырех) экземплярах и подписывается государственным ветеринарным инспектором соответствующей территории, проводившим проверку.
Первый экземпляр акта проверяющим государственным ветеринарным инспектором сдается в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов, и его территориальные органы, второй экземпляр передается под роспись проверяемому лицу, третий остается у проверяющего государственного ветеринарного инспектора, а четвертый передается ветеринарному инспектору соответствующей территории для предъявления иска в суд. При отказе от принятия акта проверяемым соответствующий экземпляр направляется ему почтой.

10. Тексеру актiсi нөмiрленген, тiгiлген және ветеринария саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның аумақтық бөлiмшелерiнiң, ветеринария саласындағы қызметтi жүзеге асыратын мемлекеттiк органдардың ветеринариялық бөлiмшелерiнiң мөрiмен бекiтiлген болуға тиiс арнайы тексеру актiлерiн тiркеу журналында тiркеледi.".
45. "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" 2002 жылғы 8 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 17, 154-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 7-8, 19-құжат):
52-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"52-бап. Қазақстан Республикасының бала құқықтары туралы
заңнамасының сақталуына бақылау жасау
1. Қазақстан Республикасының бала құқықтары туралы заңнамасының сақталуына бақылау жасау баланың құқықтары мен заңды мүдделерiн қамтамасыз етуге бағытталған және оны уәкiлеттi мемлекеттiк органдар Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген құзыретi шегiнде жүзеге асырады.
2. Жеке және заңды тұлғалардың баланың құқықтарын iске асыруға бағытталған қызметi бақылау объектiсi болып табылады.
3. Бақылау тексерулер (жоспарлы, жоспардан тыс) түрiнде жүзеге асырылады.
4. Жоспарлы тексерулер уәкiлеттi мемлекеттiк органдар бекiтетiн кестелерге сәйкес жылына бiр рет кезеңдiлiкпен жүзеге асырылады.
Жоспардан тыс тексерулер баланың қорғалатын құқықтары мен заңды мүдделерiн бұзу қаупiн дереу жоюды талап ететiн, сондай-ақ азаматтардың өтiнiштерiне дереу назар аударуды талап ететiн жағдайларда жүзеге асырылады.
Тексерудi жүргiзу мерзiмi бес күннен аспауға тиiс.".
46. "Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" 2002 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 21, 176-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат):
1) мынадай мазмұндағы 10-1-баппен толықтырылсын:
"10-1-бап. Санитарлық-эпидемиологиялық қызметтiң
лауазымды адамдарының мемлекеттiк
санитарлық-эпидемиологиялық бақылау
объектiлерiне тексеру жүргiзуi
1. Санитарлық-эпидемиологиялық қызметтiң лауазымды адамдары мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық бақылау объектiсiнде тексерудiң мынадай түрлерiн жүргiзедi:
1) жоспарлы - мемлекеттiк орган жоспарлаған, алдыңғы тексерулерге қатысты Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген уақыт аралығы ескерiлiп жүргiзiлетiн тексеру;
2) жоспардан тыс - жеке адамдардың өмiрi мен денсаулығына, қоршаған ортаға төнген қауiптi дереу жоюды талап ететiн қалыптасқан әлеуметтiк экономикалық жағдайға, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерiнiң бұзылуы туралы жолданымдарда және өзге де ақпараттарда жазылған фактiлер бойынша, Қазақстан Республикасы заңнамасының бұзылу белгiлерiнiң тiкелей анықталуына байланысты, сондай-ақ жоспарлы тексеру нәтижесiнде анықталған бұзушылықтарды жою туралы талаптардың орындалуына бақылау жасау мақсатында тағайындалатын тексеру;

10. Акт проверки регистрируется в специальном журнале регистрации актов проверок, который должен быть пронумерован, прошнурован и скреплен печатью территориальных подразделений уполномоченного государственного органа в области ветеринарии, ветеринарных подразделений государственных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии.".
45. В Закон Республики Казахстан от 8 августа 2002 г. "О правах ребенка в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 17, ст. 154; 2004 г., N 23, ст. 142; 2005 г., N 7-8, ст. 19):
статью 52 изложить в следующей редакции:
"Статья 52. Контроль за соблюдением законодательства
Республики Казахстан о правах ребенка
1. Контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о правах ребенка направлен на обеспечение прав и законных интересов ребенка и осуществляется уполномоченными государственными органами в пределах компетенции, определенной законами Республики Казахстан.
2. Объектом контроля является деятельность физических и юридических лиц, направленная на реализацию прав ребенка.
3. Контроль осуществляется в виде проверок (плановых, внеплановых).
4. Плановые проверки осуществляются с периодичностью один раз в год в соответствии с графиками, утверждаемыми уполномоченными государственными органами.
Внеплановые проверки осуществляются в случаях, требующих немедленного устранения угрозы нарушения охраняемых прав и законных интересов ребенка, а также требующих немедленного реагирования на обращения граждан.
Срок проведения проверок не должен превышать пять дней.".
46. В Закон Республики Казахстан от 4 декабря 2002 г. "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 21, ст. 176; 2004 г., N 23, ст. 142; 2005 г., N 7-8, ст. 23):
1) дополнить статьей 10-1 следующего содержания:
"Статья 10-1. Проведение проверок объектов государственного
санитарно-эпидемиологического контроля
должностными лицами
санитарно-эпидемиологической службы
1. Должностными лицами санитарно-эпидемиологической службы на объекте государственного санитарно-эпидемиологического контроля проводятся следующие виды проверок:
1) плановая - запланированная государственным органом проверка, проводимая с учетом установленных законами Республики Казахстан временных интервалов по отношению к предшествующим проверкам;
2) внеплановая - проверка, назначаемая в связи со сложившейся социально-экономической ситуацией, требующей немедленного устранения угрозы жизни и здоровью физических лиц, окружающей среде, по фактам, изложенным в обращениях и иной информации, о нарушениях прав и законных интересов физических и юридических лиц, непосредственным выявлением признаков нарушений законодательства Республики Казахстан, а также в целях контроля за исполнением требований об устранении выявленных нарушений в результате плановой проверки;

3) рейдтiк - Қазақстан Республикасының халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы заңнамасының талаптарын сақтау мәселелерi бойынша бiрнеше кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң қызметiн бiр мезгiлде қамтитын тексеру.
2. Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық бақылау объектiсiн тексеру жүргiзу мерзiмi, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгiленбесе, актiнi табыс еткен кезден бастап отыз күнтiзбелiк күннен аспауға тиiс.
3. Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық бақылау объектiсiн тексеруге:
1) мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органының Қазақстан Республикасының халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы заңнамасы нормаларының сақталуын тексеру жөнiндегi жұмыс жоспары;
2) Қазақстан Республикасының халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы заңнамасы талаптарын бұзушылықтарды жою және санитарлық-iндетке қарсы iс-шараларды жүргiзу туралы нұсқамалардың орындалуына бақылау жасау;
3) объектiнiң халықтың денсаулығына және санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығына қауiп төндiруi және жұқпалы, паразиттiк, кәсiби аурулар мен уланулардың пайда болуына әкеп соқтыруы мүмкiн қызметiне байланысты авариялық жағдайлар;
4) халық арасында жұқпалы, паразиттiк, кәсiби аурулар мен уланулардың туындауы және таралуы;
5) топтық және жаппай жұқпалы, паразиттiк, кәсiби аурулар мен уланулардың, оның iшiнде этиологиясы белгiсiз аурулардың туындауы мен таралуы;
6) объектiнi пайдалануға, қолайсыз санитарлық-эпидемиологиялық жағдайға және сапасы төмен өнiмдi анықтауға байланысты өтiнiштер негiздеме болуы мүмкiн.
4. Осы Заңның 10-бабы 1-тармағының екiншi және үшiншi абзацтарында көрсетiлген санитарлық-эпидемиологиялық қызметтiң лауазымды адамдары мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық бақылау объектiлерiн тексерудi осы баптың 3-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларында көзделген негiздемелер бойынша жүргiзедi.
5. Осы Заңның 10-бабы 1-тармағының төртiншi, бесiншi және алтыншы абзацтарында көрсетiлген санитарлық-эпидемиологиялық қызметтiң лауазымды адамдары мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық бақылау объектiлерiн тексерудi осы баптың 3-тармағында көзделген негiздемелер бойынша жүргiзедi.";
2) 11-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы заңнамасы нормаларының орындалуын тексеру мақсатында кәсiпкерлiк субъектiлерiн - тоқсанына бiр рет, объектiнiң эпидемиологиялық маңыздылығына қарай - айына бiр рет, сондай-ақ кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылмайтын мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық бақылау объектiлерiн денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган белгiлеген бару жиiлiгiне сәйкес кедергiсiз (қызмет куәлiгiн көрсетiп) тексеруге;";
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Халықтың денсаулығы мен өмiрiне қауiп төндiретiн iндет, жұқпалы аурулар мен тағамнан улану, сондай-ақ төтенше жағдайлар пайда болған жағдайларда алдын ала хабарландырылмай және тексеру тағайындау туралы актi құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласында статистикалық қызметтi өз құзыретi шегiнде жүзеге асыратын мемлекеттiк органда тiркелмей, кейiннен тексеру жүргiзу басталғаннан кейiнгi келесi жұмыс күнiнiң iшiнде құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласында статистикалық қызметтi өз құзыретi шегiнде жүзеге асыратын мемлекеттiк органға тексеру тағайындау туралы актiнi табыс ете отырып, объектiлерге кезектен тыс тексеру жүргiзiледi.";

3) рейдовая - проверка, охватывающая одновременно деятельность нескольких субъектов предпринимательства по вопросам соблюдения требований законодательства Республики Казахстан в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Срок проведения проверки объекта государственного санитарно- эпидемиологического контроля не должен превышать тридцать календарных дней с момента вручения акта, если иное не установлено законами Республики Казахстан.
3. Основаниями проверки объекта государственного санитарно-эпидемиологического контроля могут быть:
1) план работы государственного органа санитарно-эпидемиологической службы по проверке соблюдения норм законодательства Республики Казахстан о санитарно-эпидемиологическом благополучии населения;
2) контроль за выполнением предписаний по устранению нарушений требований законодательства Республики Казахстан о санитарно-эпидемиологическом благополучии населения и проведении санитарно-противоэпидемических мероприятий;
3) аварийные ситуации, связанные с деятельностью объекта, которые могут создать угрозу здоровью и санитарно-эпидемиологическому благополучию населения и повлечь за собой вспышку инфекционных, паразитарных, профессиональных заболеваний и отравлений;
4) возникновение и распространение инфекционных, паразитарных, профессиональных заболеваний и отравлений среди населения;
5) возникновение и распространение групповых и массовых инфекционных, паразитарных, профессиональных заболеваний и отравлений, в том числе неизвестной этиологии;
6) обращения, связанные с эксплуатацией объекта, неблагополучной санитарно-эпидемиологической ситуацией и выявлением недоброкачественной продукции.
4. Должностные лица санитарно-эпидемиологической службы, указанные в абзацах втором и третьем пункта 1 статьи 10 настоящего Закона, проводят проверки объектов государственного санитарно-эпидемиологического контроля по основаниям, предусмотренным подпунктами 3), 4) и 5) пункта 3 настоящей статьи.
5. Должностные лица санитарно-эпидемиологической службы, указанные в абзацах четвертом, пятом и шестом пункта 1 статьи 10 настоящего Закона, проводят проверки объектов государственного санитарно-эпидемиологического контроля по основаниям, предусмотренным пунктом 3 настоящей статьи.";
2) в статье 11:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) беспрепятственно проверять (по предъявлении служебного удостоверения) субъектов предпринимательства один раз в квартал, исходя из эпидемиологической значимости объекта - один раз в месяц, а также объекты государственного санитарно-эпидемиологического контроля, не являющиеся субъектами предпринимательства, в соответствии с кратностью, установленной уполномоченным органом в области здравоохранения, в целях проверки выполнения норм законодательства Республики Казахстан о санитарно-эпидемиологическом благополучии населения;";
дополнить частью второй следующего содержания:
"В случаях возникновения эпидемии, вспышек инфекционных заболеваний и пищевых отравлений, а также чрезвычайных ситуаций, создающих угрозу здоровью и жизни населения, проводится внеочередное обследование объектов без предварительного уведомления и регистрации акта о назначении проверки в государственном органе, осуществляющем в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов, с последующим представлением акта о назначении проверки в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов, в течение следующего рабочего дня после начала проведения проверки.";

3) 13-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы "тоқтата тұру" деген сөздерден кейiн ", адамдардың өмiрi мен денсаулығына қауiптi деп танылған жағдайда халықтың, сондай-ақ шаруашылық қызметiнде пайдалану мен қолдануға арналған өнiмдердi әкелуге, өндiруге, қолдануға және сатуға тыйым салу, шикiзаттың жаңа түрлерiн, өнiмдердi, технологиялық жабдықты, процестердi, аспаптарды өндiруге, қолдануға және сатуға тыйым салу" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 22-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Санитарлық-эпидемиологиялық сараптама жарамсыздығы сөзсiз тамақ өнiмдерi, азық-түлiк шикiзаты болған жағдайда жүргiзiлмейдi.
Халықтың денсаулығы мен өмiрiне қауiп төндiретiн iндет, жұқпалы аурулар мен тағамнан улану, сондай-ақ төтенше жағдайлар пайда болған жағдайда алдын ала хабарландырылмай және тексеру тағайындау туралы актi құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласында статистикалық қызметтi өз құзыретi шегiнде жүзеге асыратын мемлекеттiк органда тiркелмей, кейiннен тексеру жүргiзу басталғаннан кейiнгi келесi жұмыс күнiнiң iшiнде құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласында статистикалық қызметтi өз құзыретi шегiнде жүзеге асыратын мемлекеттiк органға тексеру тағайындау туралы актiнi табыс ете отырып, объектiлерге кезектен тыс тексеру жүргiзiледi.".
47. "Инвестициялар туралы" 2003 жылғы 8 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 1-2, 4-құжат; 2005 ж., N 9, 26-құжат):
1) 1-бапта:
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) инвестициялар жөнiндегi уәкiлеттi орган (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) - Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын, инвестициялық преференциялар беруге арналған келiсiм-шарттар жасасу және олардың орындалуын бақылау жөнiндегi мемлекеттiк орган;";
мынадай мазмұндағы 12) - 14) тармақшалармен толықтырылсын:
"12) жұмыс бағдарламасы - инвестициялық жобаны iске асыру жөнiндегi жұмыстардың күнтiзбелiк кестесiн белгiлейтiн келiсiм-шартқа қосымша;
13) жабдықтар - инвестициялық жобаның технологиялық процесiнде пайдалануға арналған және өз құнын өндiрiлген өнiмнiң (жұмыстардың, қызметтердiң) өзiндiк құнына ауыстыратын, механизмдердi, машиналарды, құрылғыларды, аспаптарды қоса алғанда, әкелiнетiн негiзгі құралдар;
14) жинақтауыштар - жабдықтың конструкциялық тұтастығын жинақтап құрайтын құрамдас бөлiктер.";
2) 7-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"7-бап. Мемлекеттiк органдардың инвесторлар қызметiн
бақылауды жүзеге асыруы
1. Инвесторлардың қызметiн бақылауды Қазақстан Республикасының заңдарымен осындай құқық берiлген мемлекеттiк органдар жүзеге асырады.

3) подпункт 4) пункта 1 статьи 13 дополнить словами ", запрещении ввоза, производства, применения и реализации продукции, предназначенной для использования и применения населением, а также в хозяйственной деятельности, запрещении производства, применения и реализации новых видов сырья, продукции, технологического оборудования, процессов, инструментария в случае признания их опасными для жизни и здоровья людей";
4) статью 22 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Санитарно-эпидемиологическая экспертиза не проводится в случаях наличия безусловно непригодных пищевых продуктов, продовольственного сырья.
В случаях возникновения эпидемии, вспышек инфекционных заболеваний и пищевых отравлений, а также чрезвычайных ситуаций, создающих угрозу здоровью и жизни населения, проводится внеочередное обследование объектов без предварительного уведомления и регистрации акта о назначении проверки в государственном органе, осуществляющем в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов, с последующим представлением акта о назначении проверки в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов, в течение следующего рабочего дня после начала проведения проверки.".
47. В Закон Республики Казахстан от 8 января 2003 года "Об инвестициях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 1-2, ст. 4; 2005 г., N 9, ст. 26):
1) в статье 1:
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) уполномоченный орган по инвестициям (далее - уполномоченный орган) - государственный орган, определяемый Правительством Республики Казахстан, по заключению контрактов на предоставление инвестиционных преференций и контролю за их исполнением;";
дополнить подпунктами 12) - 14) следующего содержания:
"12) рабочая программа - приложение к контракту, определяющее календарный график работ по реализации инвестиционного проекта;
13) оборудование - ввозимые основные средства, включая механизмы, машины, устройства, приборы, предназначенные для использования в технологическом процессе инвестиционного проекта и переносящие свою стоимость на себестоимость произведенной продукции (работ, услуг);
14) комплектующие - составные части, в совокупности составляющие конструктивную целостность оборудования.";
2) статью 7 изложить в следующей редакции:
"Статья 7. Осуществление государственными органами
контроля за деятельностью инвесторов
1. Контроль за деятельностью инвесторов осуществляется государственными органами, которым такое право предоставлено законами Республики Казахстан.

2. Инвесторлардың қызметiн бақылауды жүзеге асырудың тәртiбi мен мерзiмдерi Қазақстан Республикасының заңдарымен айқындалады.";
3) 18-баптың бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттiк заттай гранттарды осы Заңда белгiленген тәртiппен уәкiлеттi орган мемлекеттiк мүлiктi және (немесе) жер ресурстарын басқару саласындағы тиiстi мемлекеттiк органдармен, сондай-ақ жергiлiктi атқарушы органдармен келiсiм бойынша инвестициялық мiндеттемелер келiсiм-шартқа сәйкес орындалған жағдайда, кейiннен меншiкке не жер пайдалануға өтеусiз бере отырып, уақытша өтеусiз пайдалануға не уақытша өтеусiз жер пайдалану құқығымен бередi.";
4) 21-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Келiсiм-шарттың қолданыс мерзiмi инвестициялық преференциялардың қолданыс мерзiмiмен айқындалады. Жұмыс бағдарламасы бойынша жұмыстарды аяқтау мерзiмi келiсiм-шарттың қолданыс мерзiмi аяқталғанға дейiн кемiнде үш ай бұрын бiтуге тиiс.";
5) 21-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"21-1-бап. Келiсiм-шарт талаптарының сақталуын бақылау
1. Келiсiм-шарт талаптарының сақталуын бақылауды уәкiлеттi орган мынадай нысандарда:
1) камералдық бақылау - уәкiлеттi орган осы баптың 2-тармағына сәйкес ұсынылған есептерді зерделеу және талдау негiзiнде жүзеге асыратын бақылау;
2) инвестициялық қызмет объектiсiне бара отырып, оның iшiнде, жұмыс бағдарламасын және келiсiм-шарт талаптарын орындау жөнiндегi құжаттарды қарау арқылы жүзеге асырады.
2. Келiсiм-шарт жасасқаннан кейiн Қазақстан Республикасының келiсiм-шарт жасасқан заңды тұлғасы уәкiлеттi органға:
1) жұмыс бағдарламасы қолданыста болған кезде статистика жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген нысан бойынша:
жиырма бесiншi маусымнан кешiктiрмей жұмыс бағдарламасын орындау туралы аралық есептi;
жиырма бесiншi қаңтардан кешiктiрмей жұмыс бағдарламасына сәйкес сатып алынған тiркелген активтердiң таратып көрсетiлген түсiндiрiлiмiмен бiрге жұмыс бағдарламасын орындау туралы жылдық есептi;
2) тiркелген активтер пайдаланылуға берiлгеннен кейiн бiр айдың iшiнде тiркелген активтердiң пайдаланылуға берiлгенiн растайтын құжатты;
3) жұмыс бағдарламасы бойынша жұмыстарды аяқтау мерзiмi өткеннен кейiн бiр ай iшiнде аудиторлық есеппен расталған:
жұмыс бағдарламасын орындау туралы есептi;
инвестициялық қызметтiң нәтижелерi бойынша кiрiстер мен шығыстар туралы есептi;
жұмыс бағдарламасына сәйкес сатып алынған тiркелген активтердiң таратып көрсетiлген түсiндiрiлiмiн табыс етедi.
Аудиторлық есеп жұмыс бағдарламасының бүкiл қолданыс кезеңiндегi қаржы-шаруашылық қызметтiң нәтижелерiн талдауды қамтуға тиiс.

2. Порядок и сроки осуществления контроля за деятельностью инвесторов определяются законами Республики Казахстан.";
3) часть первую статьи 18 изложить в следующей редакции:
"1. Государственные натурные гранты в порядке, установленном настоящим Законом, предоставляются уполномоченным органом по согласованию с соответствующими государственными органами в сфере управления государственным имуществом и (или) земельными ресурсами, а также местными исполнительными органами во временное безвозмездное пользование либо на праве временного безвозмездного землепользования с последующей безвозмездной передачей в собственность либо в землепользование в случае выполнения инвестиционных обязательств в соответствии с контрактом.";
4) статью 21 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Срок действия контракта определяется сроком действия инвестиционных преференций. Срок окончания работ по рабочей программе должен заканчиваться не позднее, чем за три месяца до окончания срока действия контракта.";
5) статью 21-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 21-1. Контроль за соблюдением условий контрактов
1. Контроль за соблюдением условий контрактов осуществляется уполномоченным органом в следующих формах:
1) камеральный контроль - контроль, осуществляемый уполномоченным органом на основе изучения и анализа отчетов, представленных в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи;
2) с посещением объекта инвестиционной деятельности, в том числе с рассмотрением документов по исполнению рабочей программы и условий контракта.
2. После заключения контракта юридическое лицо Республики Казахстан, заключившее контракт, представляет в уполномоченный орган:
1) в течение действия рабочей программы по форме, установленной уполномоченным государственным органом по статистике:
промежуточный отчет о выполнении рабочей программы не позднее двадцать пятого июня;
годовой отчет о выполнении рабочей программы не позднее двадцать пятого января с расшифровкой по фиксированным активам, приобретенным в соответствии с рабочей программой;
2) в течение одного месяца после ввода в эксплуатацию фиксированных активов документ, подтверждающий ввод в эксплуатацию фиксированных активов;
3) в течение одного месяца после истечения срока окончания работ по рабочей программе подтвержденные аудиторским отчетом:
отчет о выполнении рабочей программы;
отчет о доходах и расходах по результатам инвестиционной деятельности;
расшифровку по фиксированным активам, приобретенным в соответствии с рабочей программой.
Аудиторский отчет должен содержать анализ результатов финансово-хозяйственной деятельности за весь период действия рабочей программы.

3. Жұмыс бағдарламасына өзгерiстер тараптардың келiсiмi бойынша жылына бiр рет енгiзiле алады.
4. Инвестициялық қызмет объектiлерiне бара отырып тексеру уәкiлеттi органның шешiмi негiзiнде жұмыс бағдарламасы бойынша жұмыстар аяқталған мерзiм өткеннен кейiн үш ай iшiнде жүргiзiледi.
Инвестициялық қызмет объектiсiне бара отырып кезектен тыс тексеру уәкiлеттi органның шешiмi бойынша:
1) камералдық бақылау нәтижелерi бойынша келiсiм-шарт талаптарының бұзылуы айқындалған жағдайларда;
2) құқық қорғау органдарының өтiнiшi бойынша жүргiзiледi.
5. Тексеру нәтижелерi бойынша уәкiлеттi органның өкiлi мен келiсiм-шарт жасасқан заңды тұлғаның басшысы келiсiм-шарттың жұмыс бағдарламасының орындалуының ағымдағы ахуалы актiсiне қол қояды.
6. Келiсiм-шарттың жұмыс бағдарламасы орындалмаған немесе дұрыс орындалмаған жағдайда уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының келiсiм-шарт жасасқан заңды тұлғасына бұзушылықтарды көрсете отырып, жазбаша түрде хабарлама жiбередi және бұзушылықтарды жою үшiн үш айдан артық емес мерзiмдi белгiлейдi.
7. Келiсiм-шарттың бұзылуы туралы ақпарат мемлекеттiң экономикалық мүдделерiн қорғауды қамтамасыз ету мақсатында мыналарға:
1) тиiстi шаралар қабылдау үшiн мемлекет алдындағы салық мiндеттемелерiнiң орындалуына салық бақылауды қамтамасыз ететiн уәкiлеттi мемлекеттiк органға және қажет болған жағдайда өзге де мемлекеттiк органдарға;
2) оларға сәйкес мемлекеттiк заттай грант берiлген келiсiм-шарттар бойынша - мемлекет алдындағы салық мiндеттемелерiнiң орындалуына салықтық бақылауды қамтамасыз ететiн уәкiлеттi мемлекеттiк органға, мемлекеттiк мүлiктi және (немесе) жер ресурстарын басқару саласындағы мемлекеттiк органдарға, сондай-ақ жергiлiктi атқарушы органдарға жiберiледi.
8. Қазақстан Республикасының келiсiм-шарт жасасқан заңды тұлғасының келiсiм-шарттың қолданысы барысында:
1) берiлген мемлекеттiк заттай гранттың, сондай-ақ жұмыс бағдарламасына сәйкес сатып алынған мүлiктiң нысаналы бағытын өзгертуге;
2) берiлген мемлекеттiк заттай грантты, сондай-ақ жұмыс бағдарламасына сәйкес сатып алынған мүлiктi оқшаулауға құқығы жоқ.".
48. "Тұқым шаруашылығы туралы" 2003 жылғы 8 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 3, 16-құжат; 2004 ж. N 23, 142-құжат):
9-бапта:
2-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) тұқым шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган бекiтетiн бiлiктiлiк талаптарына сәйкес жүргiзiлетiн тұқым шаруашылығы субъектiлерiн алғашқы аттестаттауды;
аттестаттаудың жарамдылығы мерзiмiнiң аяқталуына байланысты тұқым шаруашылығы субъектiлерiн қайта аттестаттауды:
бiрегей тұқымдарды өндiрушiлер үшiн - бес жылда бiр рет;
элиталық тұқым өсiру шаруашылықтары үшiн - екi жылда бiр рет;
тұқым өсiру шаруашылықтары үшiн - үш жылда бiр рет;
тұқым сапасын сараптау жөнiндегi зертханалар үшiн - үш жылда бiр рет;
байқаудан өткiзушiлер мен тұқым сарапшылары үшiн - үш жылда бiр рет;
тұқым шаруашылығы субъектiлерiн бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiк нысанында аттестаттаудан кейiнгi жыл сайынғы тексерудi қамтитын тұқым шаруашылығы субъектiлерiн аттестаттауды;";
3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

3. Изменения в рабочую программу могут вноситься по соглашению сторон один раз в год.
4. Проверка с посещением объекта инвестиционной деятельности проводится на основании решения уполномоченного органа в течение трех месяцев после истечения срока окончания работ по рабочей программе.
Внеочередная проверка с посещением объекта инвестиционной деятельности проводится по решению уполномоченного органа:
1) в случаях выявления по результатам камерального контроля нарушений условий контракта;
2) по обращениям правоохранительных органов.
5. По результатам проверки представитель уполномоченного органа и руководитель юридического лица, заключившего контракт, подписывают акт текущего состояния исполнения рабочей программы контракта.
6. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения рабочей программы контракта уполномоченный орган направляет юридическому лицу Республики Казахстан, заключившему контракт, уведомление в письменной форме с указанием нарушений и устанавливает срок не более трех месяцев для устранения нарушений.
7. Информация о расторжении контракта в целях обеспечения защиты экономических интересов государства направляется:
1) в уполномоченный государственный орган, обеспечивающий налоговый контроль за исполнением налоговых обязательств перед государством, и, при необходимости, в иные государственные органы для принятия соответствующих мер;
2) по контрактам, согласно которым предоставлен государственный натурный грант, в уполномоченный государственный орган, обеспечивающий налоговый контроль за исполнением налоговых обязательств перед государством, государственные органы в сфере управления государственным имуществом и (или) земельными ресурсами, а также местные исполнительные органы.
8. Юридическое лицо Республики Казахстан, заключившее контракт, в течение действия контракта не имеет права:
1) изменять целевое назначение предоставленного государственного натурного гранта, а также имущества, приобретенного в соответствии с рабочей программой;
2) отчуждать предоставленный государственный натурный грант, а также имущество, приобретенное в соответствии с рабочей программой.".
48. В Закон Республики Казахстан от 8 февраля 2003 г. "О семеноводстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 3, ст. 16; 2004 г., N 23, ст. 142):
в статье 9:
в пункте 2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) аттестацию субъектов семеноводства, включающую:
первичную аттестацию субъектов семеноводства, которая проводится в соответствии с квалификационными требованиями, утверждаемыми уполномоченным государственным органом в области семеноводства;
переаттестацию субъектов семеноводства по истечении срока действия аттестации:
производителей оригинальных семян - один раз в пять лет;
элитно-семеноводческих хозяйств - один раз в два года;
семеноводческих хозяйств - один раз в три года;
лабораторий по экспертизе качества семян - один раз в три года;
апробаторов и семенных экспертов - один раз в три года;
постаттестационное ежегодное обследование субъектов семеноводства на предмет соответствия квалификационным требованиям;";
подпункты 3) и 4) изложить в следующей редакции:

"3) аттестатталған тұқым шаруашылығы субъектiлерiнiң қызметiн олардың тұқым шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiгi нысанында бақылау;
4) тұқымды өндiрудi, дайындауды, сақтауды, өткiзудi, тасымалдауды және пайдалануды бақылау;";
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң сорттарын мемлекеттiк сынауды бақылау.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Сорттық және тұқымдық бақылау:
1) тұқымды өндiру, өңдеу, сақтау, өткiзу және пайдалану жөнiндегi iс-шаралардың жүзеге асырылуын мынадай:
тұқым себу;
ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң вегетациясы;
жинау;
тұқым құю;
тұқым сақтау;
өткiзу (тұқымдардың өткiзуге дайындалған және өткiзiлген партияларын, оның iшiнде экспорт және импорт кезiнде, олардың сапасының растаушы құжаттарға сәйкестiгiне тексеру) кезеңдерiнде тұқым шаруашылығы ережелерi мен нормаларын сақтау нысанында бақылауды қамтиды.
Белгiленген тәртiппен аттестатталған тұқым өндiрушiлердiң тұқым өндiруiн бақылау, ол мынадай кезеңдердi қамтиды:
тұқым себуге дайындалған егiстiктердi тексеру - тұқым себудiң алдында жылына бiр рет;
вегетация кезеңiнде сорттық егiстердi тексеру - жылына үш рет;
сорттық және гибридтiк егiстердi байқау және егiстiк зерттеудi бақылау - байқау кезеңiнде бiр рет;
тұқымдарды жинау (жинап алу), тасымалдау, өңдеу (тазарту) және сақтауды, тұқым қоймаларының дайындығын бақылау - бақылаудың әрбiр түрi бойынша жылына екi рет.";
2) аттестатталған тұқым сапасына сараптама жасау жөнiндегi зертханалардың тұқымдардың сорттық және себу сапасына сараптама жүргiзуiн, олардың тұқым шаруашылығы саласындағы нормативтiк құқықтық актiлер мен стандарттарды сақтауын:
тұқым сапасын сараптау кезеңiнде жылына екi рет, сондай-ақ бақылау тәртiбiмен тұқым сапасын сараптау жөнiндегi қызметтердi мемлекеттiк сатып алуды жүзеге асыру кезiнде;
тұқым өндiрушiлерге шағым жасалған, сондай-ақ аттестатталған тұқым сапасына сараптама жасау жөнiндегi зертханалар берген тұқымдарды сорттық және себу сапасына зерттеулердiң нәтижелерiмен келiспеген жағдайдағы бақылауды;
3) аттестатталған байқаудан өткiзушiлердiң жұмысын байқаудан өткiзу кезеңiнде, сондай-ақ тұқым өндiрушiлердi олардың осы Заңның 14-бабының 2-тармағының нормаларын сақтауы нысанында тексерудi;
4) тұқым шаруашылығы субъектiлерiнiң тұқым шаруашылығы саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердi, стандарттар мен өзге де нормативтiк құжаттарды сақтауын бақылауды қамтиды.".
49. "Ақпараттандыру туралы" 2003 жылғы 8 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 10, 52-құжат; 2004 ж. N 23, 142-құжат):
20-баптың 2-тармағындағы ", сондай-ақ бұл талаптардың сақталуын бақылау тәртiбiн" деген сөздер алып тасталсын.

"3) контроль за деятельностью аттестованных субъектов семеноводства на соответствие их квалификационным требованиям, установленным государственным органом в области семеноводства;
4) контроль за производством, заготовкой, хранением, реализацией, транспортировкой и использованием семян;";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) контроль за государственным испытанием сортов сельскохозяйственных растений.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Сортовой и семенной контроль включает:
1) контроль за осуществлением мероприятий по производству, обработке, хранению, реализации и использованию семян на предмет соблюдения правил и норм семеноводства в следующие периоды:
посева;
вегетации сельскохозяйственных растений;
уборки;
засыпки семян;
хранения семян;
реализации (проверка подготовленных к реализации и реализованных партий семян, в том числе при экспорте и импорте, на соответствие их качества подтверждающим документам).
Контроль производства семян у производителей семян, аттестованных в установленном порядке, включает следующие этапы:
проверку полей, подготовленных для посева семян, - один раз в год перед посевом;
проверку сортовых посевов в период вегетации - три раза в год;
контроль апробации и полевых обследований сортовых и гибридных посевов - один раз в период апробации;
контроль сбора (уборки), транспортировки, обработки (очистки) и хранения семян, готовности семенохранилищ - по два раза на каждый вид контроля в год;
2) контроль за проведением экспертизы сортовых и посевных качеств семян, аттестованных лабораториями по экспертизе качества семян, за соблюдением ими нормативных правовых актов и стандартов в области семеноводства:
два раза в год в период экспертизы качества семян, а также в порядке контроля при осуществлении государственных закупок услуг по экспертизе качества семян;
в случае предъявления претензий к производителям семян, а также несогласия с результатами исследований семян на сортовые и посевные качества, выданными аттестованными лабораториями по экспертизе качества семян;
3) проверку в период апробации работы аттестованных апробаторов, а также производителей семян на предмет соблюдения ими норм пункта 2 статьи 14 настоящего Закона;
4) контроль за соблюдением субъектами семеноводства нормативных правовых актов, стандартов и иных нормативных документов в области семеноводства.".
49. В Закон Республики Казахстан от 8 мая 2003 г. "Об информатизации" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 10, ст. 52; 2004 г., N 23, ст. 142):
в пункте 2 статьи 20 слова ", а также порядок контроля за соблюдением этих требований" исключить.

50. "Денсаулық сақтау жүйесi туралы" 2003 жылғы 4 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 11, 70-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
мынадай мазмұндағы 7-1-баппен толықтырылсын:
"7-1-бап. Көрсетiлетiн медициналық қызметтiң сапасын
мемлекеттiк бақылау
1. Көрсетiлетiн медициналық қызметтiң сапасын мемлекеттiк бақылауды денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi органның лауазымды адамдары денсаулық сақтау субъектiлерiнiң сапалы медициналық көмек көрсету саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердi сақтауын айқындау мақсатында жүзеге асырады.
2. Сапалы медициналық көмек көрсету саласындағы мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдар:
1) Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен халыққа медициналық көмек көрсету жүзеге асырылатын объектiлерге Қазақстан Республикасының медициналық көмек көрсету туралы заңнамасы нормаларының денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган бекiтетiн белгiленген стандарттарға сәйкес орындалуын тексеру мақсатында кедергiсiз (қызмет куәлiгiн көрсетiп) баруға;
2) денсаулық сақтау субъектiлерiне Қазақстан Республикасының сапалы медициналық көмек көрсету саласындағы заңнамасын бұзушылықтарды жою туралы нұсқамалар беруге;
3) денсаулық сақтау субъектiлерiнен халыққа медициналық көмек көрсету мәселелерi жөнiндегi қажеттi ақпараттарды сұратуға және алуға;
4) көрсетiлетiн медициналық қызметтiң сапасына бақылау жүргiзу үшiн қажеттi құжаттардың көшiрмелерiн түсiруге;
5) медициналық қызметтi жүзеге асыруға арналған лицензия мен аккредиттеу туралы куәлiктi тоқтата тұру және оларды қайтарып алу туралы ұсыныстар беруге;
6) әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және Қазақстан Республикасының сапалы медициналық көмек көрсету саласындағы заңнамасын бұзғаны үшiн әкiмшiлiк жаза қолдануға құқылы.
3. Сапалы медициналық көмек көрсету саласындағы мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдар шығарған шешiмдер денсаулық сақтау субъектiлерiнiң орындауына мiндеттi және оларға жоғары тұрған органда немесе сот тәртiбiмен шағым жасалуы мүмкiн.".
51. "Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру туралы" 2003 жылғы 1 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 14, 102-құжат):
6-баптың 2-тармағының 2) тармақшасындағы "органға жүктеледi." деген сөздер "органға;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) Мемлекеттiк шекарадан өткiзу пункттерiндегi көлiктiк бақылау органдарына жүктеледi.".

50. В Закон Республики Казахстан от 4 июня 2003 г. "О системе здравоохранения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 11, ст. 70; 2004 г., N 23, ст. 142):
дополнить статьей 7-1 следующего содержания:
"Статья 7-1. Государственный контроль за качеством
предоставляемых медицинских услуг
1. Государственный контроль за качеством предоставляемых медицинских услуг осуществляют должностные лица уполномоченного органа в области здравоохранения в целях установления соблюдения субъектами здравоохранения нормативных правовых актов в области оказания качественной медицинской помощи.
2. Должностные лица, осуществляющие государственный контроль за качеством предоставляемых медицинских услуг, вправе:
1) беспрепятственно посещать (по предъявлении служебного удостоверения) в установленном законами Республики Казахстан порядке объекты, в которых осуществляется предоставление населению медицинской помощи, в целях проверки выполнения норм законодательства Республики Казахстан о предоставлении медицинской помощи согласно установленным стандартам, утверждаемым уполномоченным органом в области здравоохранения;
2) выдавать предписания субъектам здравоохранения об устранении нарушений законодательства Республики Казахстан в области оказания качественной медицинской помощи;
3) запрашивать и получать от субъектов здравоохранения необходимую информацию по вопросам оказания медицинской помощи населению;
4) снимать копии с документов, необходимых для проведения контроля за качеством предоставляемых медицинских услуг;
5) вносить предложения о приостановлении и отзыве лицензии и свидетельства об аккредитации на осуществление медицинской деятельности;
6) рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания за нарушение законодательства Республики Казахстан в области оказания качественной медицинской помощи.
3. Решения, вынесенные должностными лицами, осуществляющими государственный контроль за качеством предоставляемых медицинских услуг, обязательны для исполнения субъектами здравоохранения и могут быть обжалованы в вышестоящий орган или в судебном порядке.".
51. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 2003 г. "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 14, ст. 102):
пункт 2 статьи 6 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) органы транспортного контроля в пунктах пропуска через Государственную границу.".

52. "Көлiк құралдары иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру туралы" 2003 жылғы 1 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 14, 104-құжат):
6-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Көлiк құралдары иелерiнiң осы Заңда белгiленген көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу жөнiндегi мiндеттердi орындауын мемлекеттiк бақылауды Мемлекеттiк шекарадан өткiзу пункттерiнде көлiктiк бақылау органдары жүзеге асырады.".
53. "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 14, 119-құжат; 2004 ж., N 16, 91-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 7-8, 24-құжат; N 14, 58-құжат):
108-баптың 2-тармағы алып тасталсын.
54. "Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттiк реттеу және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 15, 132-құжат; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; N 16, 91-құжат; 2005 ж., N 14, 55-құжат):
1) 9-бапта:
1-тармақтың 8) тармақшасындағы ", тексеру жүргiзудiң тәртiбiн айқындайды" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақтың бесiншi абзацындағы "инспекциялау (тексеру)" деген сөздер "тексеру" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) мынадай мазмұндағы 13-1-баппен толықтырылсын:
"13-1-бап. Қаржылық ұйымдарды және олардың аффилиирленген
тұлғаларын, бағалы қағаздар рыногындағы қызметтi
жүзеге асыратын заңды тұлғаларды, бағалы қағаздар
эмитенттерiн, банктердiң тарату комиссияларын,
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын,
жинақтаушы зейнетақы қорларын тексерудi
ұйымдастыру және жүргiзу тәртiбiнiң ерекшелiктерi
1. Қаржылық ұйымдарды және олардың аффилиирленген тұлғаларын, бағалы қағаздар рыногындағы қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлғаларды, бағалы қағаздар эмитенттерiн, банктердiң тарату комиссияларын, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын, жинақтаушы зейнетақы қорларын (бұдан әрi - ұйымдар) тексерудi уәкiлеттi орган дербес не басқа мемлекеттiк органдар мен ұйымдарды тарту арқылы жүргiзедi.
2. Ұйымдардың қызметтерiн тексеру мынадай түрлерге бөлiнедi:
1) кешендi тексеру - уәкiлеттi органның тексеру жоспарларына сәйкес жылына бiр реттен жиi емес;
2) таңдаулы тексеру - жеке және заңды тұлғалардың өтiнiш жасауына байланысты ұйымдар қызметiнiң жекелеген мәселелерi бойынша, сондай-ақ уәкiлеттi орган бақылау және қадағалау функцияларын орындау шеңберiнде Қазақстан Республикасы заңдарының талаптарын бұзушылықтарды анықтаған жағдайда;

52. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 2003 г. "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 14, ст. 104):
статью 6 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Государственный контроль за выполнением владельцами транспортных средств обязанности по заключению договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств, установленной настоящим Законом, осуществляется в пунктах пропуска через Государственную границу органами транспортного контроля.".
53. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 2003 г. "О рынке ценных бумаг" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 14, ст. 119; 2004 г., N 16, ст. 91; N 23, ст. 142; 2005 г., N 7-8, ст. 24; N 14, ст. 58):
пункт 2 статьи 108 исключить.
54. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2003 г. "О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 15, ст. 132; 2004 г., N 11-12, ст. 66; N 16, ст. 91; 2005 г., N 14, ст. 55):
1) в статье 9:
в подпункте 8) пункта 1 слова ", определяет порядок проведения проверки" исключить;
в абзаце первом пункта 2 слова "инспектирование (проверки)" заменить словом "проверки";
2) дополнить статьей 13-1 следующего содержания:
"Статья 13-1. Особенности порядка организации и проведения
проверок финансовых организаций и их
аффилиированных лиц, юридических лиц,
осуществляющих деятельность на рынке ценных
бумаг, эмитентов ценных бумаг, ликвидационных
комиссий банков, страховых (перестраховочных)
организаций, накопительных пенсионных фондов
1. Проверка деятельности финансовых организаций, юридических лиц, осуществляющих деятельность на рынке ценных бумаг, эмитентов ценных бумаг, ликвидационных комиссий банков, страховых (перестраховочных) организаций, накопительных пенсионных фондов (далее - организация) производится уполномоченным органом самостоятельно либо с привлечением других государственных органов и организаций.
2. Проверки деятельности организаций подразделяются на следующие виды:
1) комплексная - не чаще одного раза в год в соответствии с планами проверок уполномоченного органа;
2) выборочная - по отдельным вопросам деятельности организации в связи с обращениями физических и юридических лиц, а также в случае выявления уполномоченным органом в рамках выполнения контрольных и надзорных функций нарушений требований законов Республики Казахстан;

3) рейдтiк тексеру - бiрнеше ұйымдардың қызметiн олардың Қазақстан Республикасы заңнамасының жекелеген талаптарын сақтауы мәселелерi бойынша бiр мезгiлде қамтитын тексеру.
3. Уәкiлеттi орган ұйымды алдағы тексеру туралы жазбаша хабардар етедi. Уәкiлеттi органның алдағы тексеру туралы хабарламасында тексерiлетiн ұйым тексеру жүргiзу басталарда тексеру тобына беруге мiндеттi құжаттардың тiзбесi көрсетiледi.
Хабарламаның екi данасы ұйымға берiледi, оның бiреуi ұйымның хабарламаны алғаны туралы белгi қойылып, уәкiлеттi органға қайтарылады.
Тексеру алдын ала хабарландырылмай да жүргiзiлуi мүмкiн.
4. Ұйым тексеру басталғаннан кейiнгi келесi күннен кешiктiрмей тексеру тобы жетекшiсiнiң атына мынадай:
1) тексеру жүргiзудi қамтамасыз етуге жауапты басшы туралы және оны ауыстыратын адам туралы;
2) ұйымның қажеттi құжаттарды (мәлiметтердi) әзiрлеуге, оларды уақытында тексеру тобына беруге және тексеру тобынан аралық есептердi алуға жауапты мамандары туралы деректердi қамтитын хатты табыс етедi.
5. Уәкiлеттi орган қажет болғанда тексеру жүргiзу мерзiмiн ұзартуы мүмкiн, бұл жөнiнде ұйымға жазбаша хабарлама жiберiледi.
Хабарламаның екi данасы ұйымға берiледi, оның бiреуi хабарламаны алғандығы туралы белгi қойылып уәкiлеттi органға қайтарылады.
6. Ұйым тексеру тобына уәкiлеттi орган тексеруге берген тапсырмада көрсетiлген мәселелер бойынша жәрдем көрсетуге, сондай-ақ кез келген лауазымды адамдар мен қызметкерлерден жауап алу мүмкiндiгiн және ақпаратты тексеру үшiн қажеттi кез келген көздерге қол жетiмдiлiктi қамтамасыз етуге мiндеттi.
7. Ұйым тексеру тобына жұмыс жасау үшiн жеке үй-жай және өз әкiмшiлiк ғимараттарына кiруге рұқсат бередi, өз қызметкерлерiнiң тексеру тобы мүшелерiнiң сұрақтарына түсiнiктемелер (ауызша және жазбаша) беруiн, ұйымның қызметiне қатысты ақпараттарға, оның iшiнде автоматтандырылған жүйелер мен деректер базасына қол жеткiзудi қамтамасыз етедi, тексеру тобына қажеттi құжаттардың көшiрмелерiн түсiруге мүмкiндiк бередi, сондай-ақ тексеру тобына тексерудi уақтылы аяқтауға көмек көрсетедi.
8. Тексеру тобы ұйымға қарау үшiн берiлетiн аралық есептер жасауы мүмкiн.
Аралық есептерге тексеру тобының орындаушысы мен жетекшiсi қол қояды.
9. Аралық есептiң мазмұнында ескертулер бар болған жағдайда ұйым аралық есептi алған күннен бастап төрт жұмыс күнi өткенде өздерiнiң жазбаша қарсылықтарын табыс етедi.
Аралық есептерде жазылған қорытындылар алдын ала болып табылады және ұйымнан алынған келiспеушiлiктер мен қосымша, оның iшiнде үшiншi тұлғалардан алынған ақпарат ескерiлiп, тексеру нәтижелерi туралы жиынтық есепте қайта қаралуы мүмкiн.

3) рейдовая - проверка, охватывающая одновременно деятельность нескольких организаций по вопросам соблюдения ими отдельных требований законодательства Республики Казахстан.
3. Уполномоченный орган письменно уведомляет организацию о предстоящей проверке. В уведомлении уполномоченного органа о предстоящей проверке указывается перечень документов, которые проверяемая организация обязана представить проверяющей группе к началу проведения проверки.
Два экземпляра уведомления передаются организации, один из которых с отметкой о получении организацией уведомления возвращается организацией уполномоченному органу.
Проведение проверки возможно и без предварительного уведомления.
4. Организация не позднее следующего дня после начала проверки представляет письмо на имя руководителя проверяющей группы, содержащее данные о:
1) руководителе, ответственном за обеспечение проведения проверки, и лице, его замещающем;
2) специалистах организации, ответственных за подготовку необходимых документов (сведений), своевременную их передачу проверяющей группе и получение промежуточных отчетов от проверяющей группы.
5. Уполномоченный орган, при необходимости, может продлить срок проведения проверки, о чем в организацию направляется письменное уведомление.
Два экземпляра уведомления передаются организации, один из которых с отметкой о получении организацией уведомления возвращается уполномоченному органу.
6. Организация обязана оказывать содействие проверяющей группе по вопросам, указанным в задании уполномоченного органа на проверку, а также обеспечивать возможность опроса любых должностных лиц и работников и доступ к любым источникам, необходимым для проверки информации.
7. Организация предоставляет проверяющей группе отдельное помещение для работы и разрешение на вход в свои административные здания, обеспечивает представление своими работниками объяснений (устных и письменных) на вопросы членов проверяющей группы, доступ к информации, касающейся деятельности организации, в том числе к автоматизированным системам и базам данных, предоставляет возможность проверяющей группе снятия копий необходимых документов, а также оказывает проверяющей группе содействие в своевременном завершении проверки.
8. Проверяющей группой могут составляться промежуточные отчеты, которые представляются организации для рассмотрения.
Промежуточные отчеты подписываются исполнителем и руководителем проверяющей группы.
9. В случае наличия замечаний к содержанию промежуточного отчета организация по истечении четырех рабочих дней со дня получения промежуточного отчета представляет свои письменные возражения.
Заключения, изложенные в промежуточных отчетах, являются предварительными и могут быть пересмотрены в итоговом отчете о результатах проверки с учетом полученных от организации возражений и дополнительной информации, в том числе от третьих лиц.

10. Тексеру тобы ұйымнан барлық қажеттi құжатты, оның iшiнде олардың көшiрмелерiн тексеру нәтижелерi туралы аралық және жиынтық есепке қосу үшiн алады.
Тексеру тобының жетекшiсi ұйымның басшысына көрсетiлген мерзiмдерде орындалуға тиiс жазбаша сауалдар жiбередi.
11. Тексеру тобының мүшелерi тексеру жүргiзу кезiнде ұйымнан алған құжаттардың сақталуын және олардағы ақпараттың құпиялылығын қамтамасыз етедi.
12. Тексеру аяқталғаннан кейiн отыз күнтiзбелiк күн iшiнде ұйымның бiрiншi басшысының атына тексеру жетекшiсi мен оның тiкелей басшысы қол қойған тексеру нәтижелерi туралы қорытынды есептiң екi данасы жiберiледi.
13. Басшы (орынбасар) не ұйымды тексерудi жүргiзудi қамтамасыз етуге жауапты басшы тексеру нәтижелерi туралы қорытынды есептiң бiрiншi данасын қабылдап алады, есептiң екiншi данасының әрбiр парағына қол қояды, оның соңғы парағына лауазымын, тегiн, атын, әкесiнiң атын көрсете отырып, алған күнi туралы белгi қояды және тексеру нәтижелерi туралы қорытынды есептi алғаннан кейiнгi келесi күннен кешіктiрмей оны уәкiлеттi органға жiбередi. Тексеру нәтижелерi туралы қорытынды есепте жазылған тексеру нәтижелерiн ұйым ұйымның атқарушы және басқа басқару органдарына мәлiмет үшiн жеткiзедi.
14. Тексеру нәтижелерi туралы қорытынды есепте жазылған тексеру нәтижелерi бойынша келiспеушiлiктер болған кезде ұйым тексеру нәтижелерi туралы қорытынды есептi алған күннен бастап он күнтiзбелiк күн iшiнде оларды уәкiлеттi органға жазбаша түрде табыс етедi.
15. Тексеру нәтижелерi туралы қорытынды есепте жазылған ұйымды тексерудiң нәтижелерi уәкiлеттi орган басшысының немесе оның орынбасарының, уәкiлеттi органның бөлiмшесi басшысының немесе оның орынбасарының төрағалық етуiмен өткiзiлетiн мәжiлiсте ұйым басшыларын шақыра отырып қаралуы мүмкiн.
16. Мәжiлiс нәтижелерi мәжiлiс төрағасы қол қоятын хаттамамен ресiмделедi және қол қойылған күннен бастап бес күнтiзбелiк күн iшiнде ұйым басшысына танысуға жiберiледi. Ұйым келiспеушiлiгi болған жағдайда мәжiлiс хаттамасын алған күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде оны уәкiлеттi органға жазбаша түрде бередi.
Уәкiлеттi орган ұйымның хаттамамен қарсылықтарымен келiспеген кезде соңғы шешiмдi уәкiлеттi органның басшысы немесе оның орынбасары қабылдайды.
17. Тексеру нәтижелерi тек қана уәкiлеттi органның өз функцияларын орындауы мақсатында пайдалануға жатады.

10. Проверяющая группа получает от организации все необходимые документы, в том числе их копии, для приобщения к промежуточному и итоговому отчетам о результатах проверки.
Руководитель проверяющей группы направляет письменные запросы руководителю организации, которые подлежат исполнению в указанные сроки.
11. Члены проверяющей группы при проведении проверки обеспечивают сохранность полученных от организации документов и конфиденциальность содержащейся в них информации.
12. В течение тридцати календарных дней после окончания проверки на имя первого руководителя организации направляются два экземпляра итогового отчета о результатах проверки, подписанного руководителем проверки и его непосредственным руководителем.
13. Руководитель (заместитель) либо руководитель, ответственный за обеспечение проведения проверки организации, принимает первый экземпляр итогового отчета о результатах проверки, визирует каждый лист второго экземпляра отчета, указывает на его последнем листе отметку о дате получения с указанием должности, фамилии, имени, отчества и не позднее следующего дня после получения итогового отчета о результатах проверки направляет его в уполномоченный орган. Результаты проверки, изложенные в итоговом отчете о результатах проверки, доводятся организацией до сведения исполнительного и других органов управления организации.
14. При наличии возражений по результатам проверки, изложенным в итоговом отчете о результатах проверки, организация в течение десяти календарных дней со дня получения итогового отчета о результатах проверки представляет их в уполномоченный орган в письменном виде.
15. Результаты проверки организации, изложенные в итоговом отчете о результатах проверки, могут быть рассмотрены на совещании под председательством руководителя уполномоченного органа или его заместителя, руководителя подразделения уполномоченного органа или его заместителей с приглашением руководителей организации.
16. Результаты совещания оформляются протоколом, подписанным председателем совещания, и в течение пяти календарных дней со дня подписания направляются на ознакомление руководителю организации. В случае наличия возражений организация в течение трех рабочих дней со дня получения протокола совещания представляет их в уполномоченный орган в письменном виде.
При несогласии уполномоченного органа с возражениями организации к протоколу окончательное решение принимается руководителем уполномоченного органа или его заместителем.
17. Результаты проверки подлежат использованию исключительно в целях исполнения уполномоченным органом своих функций.

18. Тексеру нәтижелерi туралы қорытынды есептi ұйым өзiнiң қаржылық дәулеттiлiгiн растау үшiн жарнамалық немесе өзге де мақсатта пайдалана алмайды, сондай-ақ ол үшiншi тұлғаларға, Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, уәкiлеттi органның келiсiмiнсiз берiлмейдi.
19. Ұйым уәкiлеттi органға табыс еткен қаржылық және өзге де есептiлiктiң құжаттық деректерi мен тексеру нәтижелерi туралы қорытынды есепте келтiрiлген мәлiметтерiнде алшақтық болған жағдайда, ұйым уәкiлеттi органның нұсқамасы бойынша өз есептiлiгiн қорытынды есептiң нәтижелерiне, оның iшiнде алдыңғы есеп күндерiне сәйкес келтiредi.
20. Ұйым жоспарланған шаралары және тексеру кезiнде анықталған бұзушылықтар мен кемшiлiктердi жою жөнiндегi жауапты орындаушылары көрсетiлген iс-шаралар жоспарын уәкiлетті орган белгiлеген мерзiмде келiсуге ұсынады.
Ұйым iс-шаралар жоспарын уәкiлеттi органмен келiскеннен кейiн бұзушылықтар мен кемшiлiктердi жою туралы есептердi не iс-шаралар жоспары бойынша өзiне алған мiндеттердiң орындалмау себептерi туралы түсiнiктердi табыс етедi.
21. Ұйым тексерудi белгiленген мерзiмдерде жүргiзуге мүмкiндiк болмауына әкеп соқтырған, құжаттарды, ақпараттарды тексеру топтарының сұрауларында көрсетiлген мерзiмдерде беруден бас тартқан, осы баптың 7 және 10-тармақтарының шарттарын орындамаған жағдайда, тексеру жетекшiсiнiң шешiмi бойынша бұл жөнiнде уәкiлеттi органның басшысы немесе оның орынбасары жазбаша хабардар етiлгеннен кейiн тексеру тоқтатылуы мүмкiн.
22. Уәкiлеттi органның қызметкерлерiне ұйымның қызметiн тексеру барысында алынған мәлiметтердi жария етуге не үшiншi тұлғаларға беруге тыйым салынады.
23. Тексерудi жүзеге асыратын тұлғалар Қазақстан Республикасының заңдарына ұйым қызметiн тексеру барысында алынған және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәлiметтердi жария еткенi үшiн жауапты болады.".
55. "Автомобиль көлiгi туралы" 2003 жылғы 4 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 15, 134-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 7-8, 19-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 9-1) және 21-1) тармақшаларымен толықтырылсын:
"9-1) мемлекеттiк көлiктiк бақылау (бұдан әрi - көлiктiк бақылау) - жеке және заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының автомобиль көлiгi саласындағы заңнамасы талаптарын сақтауын тексеру мақсатында уәкiлеттi орган жүргiзетiн iс-шаралардың жиынтығы;";
"21-1) тексеру - шаруашылық субъектiлерiнiң Қазақстан Республикасының автомобиль көлiгi саласындағы заңнамасы талаптарын сақтауын айқындау мақсатында жасалатын бақылау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттiк органдардың iс-әрекетi;";

18. Итоговый отчет о результатах проверки не может быть использован организацией для подтверждения ее финансовой состоятельности в рекламных или иных целях, а также передаваться без согласия уполномоченного органа третьим лицам, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан.
19. При расхождении документальных данных финансовой и иной отчетности, представленных организацией в уполномоченный орган со сведениями, приведенными в итоговом отчете о результатах проверки, организация по указанию уполномоченного органа приводит свою отчетность в соответствие с результатами итогового отчета, в том числе на предыдущие отчетные даты.
20. Организация в установленный уполномоченным органом срок представляет на согласование план мероприятий с запланированными мерами и ответственными исполнителями по устранению нарушений и недостатков, выявленных при проверке.
После согласования плана мероприятий с уполномоченным органом организация представляет отчеты об устранении нарушений и недостатков либо разъяснения о причинах невыполнения принятых на себя обязательств по плану мероприятий.
21. В случае отказа организации в предоставлении документов, информации в сроки, указанные в запросах проверяющей группы, невыполнения условий пунктов 7 и 10 настоящей статьи, повлекших невозможность проведения проверки в установленные сроки, проверка может быть прекращена по решению руководителя проверки после письменного уведомления об этом руководителя уполномоченного органа или его заместителя.
22. Работникам уполномоченного органа запрещается разглашение либо передача третьим лицам сведений, полученных в ходе проверки деятельности организации.
23. Лица, осуществляющие проверку, несут ответственность за разглашение сведений, полученных в ходе проверки деятельности организации и составляющих охраняемую законом тайну, в соответствии с законами Республики Казахстан.".
55. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2003 г. "Об автомобильном транспорте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 15, ст. 134; 2004 г., N 23, ст. 142; 2005 г., N 7-8, ст. 19):
1) cтатью 1 дополнить подпунктами 9-1) и 21-1) следующего содержания:
"9-1) государственный транспортный контроль (далее - транспортный контроль) - совокупность мероприятий, проводимых уполномоченным органом в целях проверки соблюдения физическими и юридическими лицами требований законодательства Республики Казахстан в области автомобильного транспорта;";
"21-1) проверка - действие государственных органов, осуществляющих контрольные функции, совершаемое в целях определения соблюдения субъектами предпринимательства требований законодательства Республики Казахстан в области автомобильного транспорта;";

2) мынадай мазмұндағы 2-1-тараумен толықтырылсын:
"2-1-тарау. Автомобиль көлiгi саласындағы көлiктiк бақылауды
жүзеге асыру
19-1-бап. Көлiктiк бақылау жүргiзудiң мәнi мен мақсаты
1. Көлiктiк бақылау жеке және заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының автомобиль көлiгі саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын қызметке жүргiзiледi.
2. Көлiктiк бақылау жүргiзудiң мақсаты Қазақстан Республикасының автомобиль көлiгi саласындағы заңнамасы талаптарының сақталуын қамтамасыз ету болып табылады.
3. Уәкiлеттi орган орталық және жергiлiктi атқарушы органдармен өзара iс-қимыл жасайды, бiрлескен бақылау шараларын қабылдайды, өзара ақпарат алмасуды қамтамасыз етедi.
19-2-бап. Автомобиль көлiгi саласындағы көлiктiк бақылаудың
түрлерi
1. Көлiктiк бақылау мына түрлерге бөлiнедi:
1) Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автокөлiк құралдарының өтуiн бақылау;
2) автомобиль көлiгiндегi шаруашылық субъектiлерiнiң Қазақстан Республикасының автомобиль көлiгi саласындағы заңнамасын, Қазақстан Республикасы ратификациялаған, автомобиль көлiгiнiң жұмыс iстеу тәртiбiн айқындайтын халықаралық шарттарды, сондай-ақ автокөлiк қызметтерiн көрсету саласындағы лицензиялық ережелердi сақтауын инспекторлық тексерулер.
Тексеру түрлерi:
жоспарлы - уәкiлеттi орган жоспарлаған, алдыңғы тексерулерге қарай Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген уақыт аралығы ескерiлiп жүргiзiлетiн тексеру;
жоспардан тыс - қоғамдық тәртiпке, халықтың денсаулығына, қоршаған ортаға, ұлттық қауiпсiздiкке төнген қауiптi жедел жоюды талап ететiн, сондай-ақ шағымдарға, өтiнiштер мен арыздарға шұғыл назар аударуды талап ететiн қалыптасқан әлеуметтiк-экономикалық ахуалға байланысты тағайындалатын тексеру;
қарсы - тексеру жүргiзген кезде мемлекеттiк органдарда көрсетiлген тұлғаларға байланысты қосымша ақпарат алу қажеттiгi туындаған жағдайда үшiншi тұлғаларға қатысты жүргiзiлетiн тексеру;
рейдтiк - бiрнеше шаруашылық субъектiлерiнiң қызметiн олардың Қазақстан Республикасы заңнамасының жекелеген талаптарын сақтауы мәселелерi бойынша бiр мезгiлде қамтитын тексеру.
2. Тексеру жүргiзу Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген жағдайларды қоспағанда, тасымалдаушының және көлiк кәсiпорнының қызметiн тоқтатпауға тиiс.
Уәкiлеттi орган заңды тұлғаның өзiне тексеру жүргiзiлу-жүргiзiлмеуiне қарамастан заңды тұлғаның құрылымдық бөлiмшелерiн тексеруге құқылы.
19-3-бап. Көлiктiк бақылау жүргiзудiң мерзiмдерi мен
кезеңдiлiгi

2) дополнить главой 2-1 следующего содержания:
"Глава 2-1. Осуществление транспортного контроля в сфере
автомобильного транспорта
Статья 19-1. Предмет и цель проведения транспортного контроля
1. Транспортный контроль проводится за деятельностью, осуществляемой физическими и юридическими лицами в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области автомобильного транспорта.
2. Целью проведения транспортного контроля является обеспечение соблюдения требований законодательства Республики Казахстан в области автомобильного транспорта.
3. Уполномоченный орган взаимодействует с центральными и местными исполнительными органами, принимает совместные меры контроля, обеспечивает взаимный обмен информацией.
Статья 19-2. Виды транспортного контроля в сфере
автомобильного транспорта
1. Транспортный контроль подразделяется на следующие виды:
1) контроль за проездом автотранспортных средств по территории Республики Казахстан;
2) инспекторские проверки за соблюдением субъектами предпринимательства на автомобильном транспорте законодательства Республики Казахстан в сфере автомобильного транспорта, международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан, определяющих порядок функционирования автомобильного транспорта, а также лицензионных правил в сфере оказания автотранспортных услуг.
Виды проверок:
плановая - запланированная уполномоченным органом проверка, проводимая с учетом установленных законами Республики Казахстан временных интервалов по отношению к предшествующим проверкам;
внеплановая - проверка, назначаемая в связи со сложившейся социально-экономической ситуацией, требующей немедленного устранения угрозы общественному порядку, здоровью населения, окружающей среде, национальной безопасности, а также требующей немедленного реагирования на обращения;
встречная - проверка, проводимая в отношении третьих лиц в случае, если при проведении проверок у государственных органов возникает необходимость в получении дополнительной информации, связанной с указанными лицами;
рейдовая - проверка, охватывающая одновременно деятельность нескольких субъектов предпринимательства по вопросу соблюдения ими отдельных требований законодательства Республики Казахстан.
2. Проведение проверки не должно приостанавливать деятельность перевозчика и транспортного предприятия, за исключением случаев, установленных законами Республики Казахстан.
Уполномоченный орган вправе проверять структурные подразделения юридического лица независимо от проведения проверки самого юридического лица.
Статья 19-3. Сроки и периодичность проведения
транспортного контроля

1. Тексерулердi жүргiзу мерзiмдерi акт табыс етiлген сәттен бастап отыз жұмыс күнiнен аспауға тиiс.
2. Құрылымдық бөлiмшесi бар заңды тұлғаға тексеру жүргiзу кезiнде уәкiлеттi мемлекеттiк орган тексеру жүргiзу мерзiмiн он жұмыс күнiне дейiн ұзартуы мүмкiн.
3. Арнайы зерттеулер, сынақтар, сараптамалар жүргiзу қажет болған, сондай-ақ тексеру көлемiнiң бiрталай болуына байланысты ерекше жағдайларда мемлекеттiк органның басшысы (немесе оны ауыстыратын адам) тексеру жүргiзу мерзiмiн құрылымдық бөлiмшесi жоқ заңды тұлға үшiн жиырма жұмыс күнiне дейiн және құрылымдық бөлiмшесi бар заңды тұлға үшiн отыз жұмыс күнiне дейiн ұзартуы мүмкiн.
4. Тексеру жүргiзу мерзiмiн мемлекеттiк орган уәкiлеттi органның құжаттарды табыс ету туралы талаптары тасымалдаушыға табыс етiлген және тасымалдаушы тексеру жүргiзу кезiнде сұратылған құжаттарды табыс еткен кездер арасындағы уақыт кезеңiнде, сондай-ақ уәкiлеттi органның сауал салуы бойынша мәлiметтер мен құжаттарды алу кезiнде құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласында статистикалық қызметтi өз құзыретi шегiнде жүзеге асыратын мемлекеттiк органды хабардар ете отырып, тексеру жүргiзу мерзiмiн тоқтату немесе жаңғырту туралы акт шығару жолымен тоқтатады және жаңғыртады.
5. Автомобиль көлiгi саласындағы шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi, егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде өзгедей көзделмесе, жылына бiр реттен жиi емес тексеруге жатады.
6. Автомобиль көлiгiндегi қызметтi жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғаларды бiрлескен рейдтiк тексерулер тексерулердiң бекiтiлген жоспарына сәйкес айына бiр реттен көп емес жүргiзiледi.
19-4-бап. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлiк
құралдарының жүрiп-тұруын көлiктiк бақылау
1. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлiк құралдарының жүрiп-тұруын көлiктiк бақылау Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы автокөлiк құралдарын өткiзу пункттерiнде және Қазақстан Республикасының аумағындағы көлiктiк бақылау посттарында жүзеге асырылады.
2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы автокөлiк құралдарын өткiзу пункттерi мен көлiктiк бақылау посттары күрделi ғимараттармен және құрылыстармен жабдықталуға, деректердi жинау, беру және шоғырландыру үшiн бақылау, байланыс техникалық құралдарымен, қазiргi заманғы телекоммуникациялық және компьютерлiк жабдықтармен жарақталуға тиiс. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы автокөлiк құралдарын өткiзу пункттерi мен Қазақстан Республикасының аумағында көлiктiк бақылау посттары қажет болған жағдайда шлагбаумдармен жабдықталады. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы автокөлiк құралдарын өткiзу пункттерi мен Қазақстан Республикасының аумағындағы көлiктiк бақылау посттарының тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.

1. Срок проведения проверок не должен превышать тридцать календарных дней с момента вручения акта.
2. При проведении проверки юридического лица, имеющего структурное подразделение, срок проведения проверки может быть продлен уполномоченным органом до десяти календарных дней.
3. В исключительных случаях при необходимости проведения специальных исследований, испытаний, экспертиз, а также в связи со значительным объемом проверки руководителем государственного органа (либо лицом, его замещающим) срок проведения проверки может быть увеличен до двадцати календарных дней для юридического лица, не имеющего структурного подразделения, и до тридцати календарных дней для юридического лица, имеющего структурное подразделение.
4. Срок проведения проверки приостанавливается или возобновляется государственным органом путем вынесения акта о приостановлении или возобновлении срока проведения проверки с уведомлением государственного органа, осуществляющего в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов, на периоды времени между моментами вручения перевозчику требований уполномоченного органа о представлении документов и представления перевозчиком запрашиваемых при проведении проверки документов, а также на момент получения сведений и документов по запросу уполномоченного органа.
5. Субъекты предпринимательства в сфере автомобильного транспорта подлежат проверке не чаще одного раза в год, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
6. Совместные рейдовые проверки физических и юридических лиц, осуществляющих деятельность на автомобильном транспорте, проводятся согласно утвержденным планам проверок не более одного раза в месяц.
Статья 19-4. Транспортный контроль за проездом
автотранспортных средств по территории
Республики Казахстан
1. Транспортный контроль за проездом автотранспортных средств по территории Республики Казахстан осуществляется в пунктах пропуска автотранспортных средств через Государственную границу Республики Казахстан и на постах транспортного контроля на территории Республики Казахстан.
2. Пункты пропуска автотранспортных средств через Государственную границу Республики Казахстан и посты транспортного контроля должны быть оборудованы капитальными зданиями и сооружениями, оснащены техническими средствами контроля, связи, современным телекоммуникационным и компьютерным оборудованием для сбора, передачи и консолидирования данных. Пункты пропуска автотранспортных средств через Государственную границу Республики Казахстан при необходимости оборудуются шлагбаумами. Перечень пунктов пропуска автотранспортных средств через Государственную границу Республики Казахстан и постов транспортного контроля на территории Республики Казахстан утверждается Правительством Республики Казахстан.

19-5-бап. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлiк
құралдарының жүрiп-тұруына көлiктiк бақылау
жүргiзудiң нысандары
1. Қазақстан Республикасында халықаралық автомобиль тасымалын жүзеге асыру кезiнде рұқсат беру жүйесiнiң талаптарын орындауды көлiктiк бақылау посттарында мыналарды:
1) Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлiк құралдарының жүрiп-тұруына рұқсат беру құжаттарының болуын;
2) Қазақстан Республикасының автомобиль жолдары бойынша бөлiнбейтiн жүктi тасымалдайтын iрi көлемдi және ауыр салмақты автокөлiк құралдарының жүруiне арнайы рұқсаттың болуын;
3) жол жүру маршрутының халықаралық қатынастары үшiн белгiленгенге сәйкестiгiн;
4) рұқсат алмай жүрiп-тұру жүйесi әрекет ететiн мемлекеттерде тiркелген автокөлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағына кiруiн тiркеу талондарының болуын;
5) автокөлiк құралдары кiрген кезде өткiзу пункттерiнде берiлетiн бақылаудан өту талондарының болуын тексеру арқылы жүргiзiледi.
2. Тасымалдаушылардың автокөлiк құралдары жүргiзушiлерiнiң еңбегi мен тынығуы режимiн сақтауын көлiктi бақылау посттарда жүргiзушiнiң еңбегi мен тынығуы режимiнiң бақылау қондырғысының (тахограф) болуын және оны пайдаланылуын тексеру, сондай-ақ экипаждың еңбегi мен тынығуы режимiн бақылаудың тiркеу парақтарын жүргiзу жолымен жүргiзiледi.
3. Iрi көлемдi және ауыр салмақты көлiк құралдарының жүрiп-тұруын көлiктiк бақылау көлiк құралдарының нақты салмақ және көлем өлшемдерiн тексеру және олардың Қазақстан Республикасының аумағында белгiленген рұқсат етiлген өлшемдерден асуы шамасын айқындау жолымен стационарлық үлгiдегi салмақ өлшеу жабдығын немесе көшпелi ұтқыр таразыны, өлшеу құралы мен көлем рамкаларын қолдана отырып жүргiзiледi.
19-6-бап. Тексеруге жататын негiзгi құжаттар
1. Шаруашылық субъектiлерiн тексерудi жүргiзу кезiнде уәкiлеттi органның лауазымды адамдары құрылтай құжаттарымен және мына:
1) мамандар мен жүргiзушiлердiң кәсiптiк бiлiктiлiгiн растайтын;
2) белгiленген маршруттар бойынша тұрақты жолаушы тасымалын жүзеге асыру үшiн қажеттi (куәлiктермен, қозғалыс кестелерiмен, маршруттар сызбаларымен, автовокзалдармен және автостанциялармен жасасқан шарттармен, паспорттармен, келiсiм-шарттармен, лицензиялармен);
3) қауiптi жүктердi тасымалдау (тиiстi уәкiлеттi орган берген нақты қауіпті жүкпен қызметтi жүзеге асыруға арналған лицензия (рұқсат), қауiптi жүктi тасымалдау маршрутының бланкiсi, авариялық карточкалар, жүргiзушiлер мен мамандарды даярлау туралы куәлiктер, жүргiзушiнi қауiптi жүктердi тасымалдауға жiберу туралы куәлiк, автокөлiк құралының қауiптi жүктi тасымалдауға рұқсаты);

Статья 19-5. Формы проведения транспортного контроля
за проездом автотранспортных средств по
территории Республики Казахстан
1. Транспортный контроль за выполнением требований разрешительной системы при осуществлении международных автомобильных перевозок в Республике Казахстан на постах производится путем проверки:
1) наличия разрешительных документов на проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан;
2) наличия специальных разрешений на движение по автомобильным дорогам Республики Казахстан крупногабаритных и тяжеловесных транспортных средств, перевозящих неделимый груз;
3) соответствия маршрута следования, установленного для международного сообщения;
4) наличия талонов регистрации въезда на территорию Республики Казахстан автотранспортных средств, зарегистрированных в государствах, с которыми действует безразрешительная система;
5) наличия талонов прохождения контроля, выдаваемых в пунктах пропуска при въезде автотранспортных средств.
2. Транспортный контроль за соблюдением перевозчиками режима труда и отдыха водителей автотранспортных средств на постах производится путем проверки наличия контрольного устройства режима труда и отдыха водителя (тахографа) и его использование, а также ведения регистрационных листов контроля режима труда и отдыха экипажа.
3. Транспортный контроль за проездом крупногабаритных и тяжеловесных транспортных средств путем проверки фактических весовых и габаритных параметров транспортных средств и определения величины их превышения над допустимыми параметрами, установленными на территории Республики Казахстан, производится с использованием весоизмерительного оборудования стационарного типа или переносных мобильных весов, измерительного инструмента и габаритных рамок.
Статья 19-6. Основные документы, подлежащие проверке
1. При проведении проверок субъектов предпринимательства должностные лица уполномоченного органа знакомятся с учредительными документами и документами:
1) подтверждающими профессиональную квалификацию специалистов и водителей;
2) необходимыми для осуществления регулярных пассажирских перевозок по установленным маршрутам (свидетельствами, расписаниями движений, схемами маршрутов, договорами с автовокзалами и автостанциями, паспортами, контрактами, лицензиями);
3) на перевозку опасных грузов (лицензией (разрешением) на осуществление деятельности с конкретным опасным грузом, выданной соответствующим уполномоченным органом, бланком маршрута перевозки опасного груза, аварийными карточками, свидетельствами о подготовке водителей и специалистов, свидетельствами о допуске водителя к перевозке опасных грузов, допуском автотранспортного средства к перевозке опасного груза);

4) тиiстi автокөлiк құралдарына арналған (белгiленген нысандардағы жол парақтары мен тауар-көлiктiк құжаттармен, билеттiк-есепке алу парақтары және оларды есепке алу журналдарымен) құжаттармен танысады.
2. Тексеру жүргiзу кезiнде қажеттi құжаттардың болуы және олардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестiгi айқындалады.
3. Автомобиль көлiгiндегi шаруашылық субъектiлерiн тексерудi жүргiзу кезiнде өз құзыретi шегiнде тексерудi жүзеге асыратын уәкiлеттi органның лауазымды адамдары:
1) жылжымалы құрамның, жөндеу және өндiрiстiк базаның, техникалық құралдардың, тиеу-түсiру тетiктерiнiң, бақылау-өлшеу аппаратураларының, жабдықталған қызметтiк үй-жайдың (меншiктi жөндеу және өндiрiстiк базасы жоқ және басқа кәсiпорындармен тиiстi жұмыс түрлерiн орындауға шарт жасасқан кәсiпорындар бұған жатпайды) болуы мен олардың жай-күйiн, сондай-ақ автомобиль көлiгiндегi шаруашылық субъектiлерiнiң экологиялық талаптар мен жол жүрiсi қауiпсiздiгi жөнiндегi талаптардың нормаларын сақтауын;
2) автокөлiк құралдарының техникалық пайдаланылуының белгiленген талаптарға сәйкестiгiн;
3) автокөлiк құралдарын рейс алдында техникалық байқауды және жүргiзушiлердi рейс алдында (ауысым алдында) медициналық байқауды жүргiзуге арналған қызметтер мен бiлiктi қызметкерлердiң не мұндай қызметтi жүзеге асыратын тиiстi ұйымдармен шарттардың болуын және олардың сәйкестiгiн;
4) жолаушыларды және багажды тасымалдауды немесе автовокзалдар (автостанциялар) жүйесiндегi жұмыстарды жүзеге асыру кезiнде автомобиль көлiгiмен жолаушыларды және багажды тасымалдау ережелерi талаптарының орындалуын;
5) автомобиль көлiгiмен жүктердi тасымалдауды жүзеге асыру кезiнде белгiленген талаптардың, оның iшiнде автокөлiк құралдарына қойылатын салмақтық және көлемдiк өлшемдерi жөнiндегi талаптардың орындалуын;
6) Қазақстан Республикасында халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыру кезiнде, жолаушылардың, багаж бен жүктердiң халықаралық автомобиль тасымалын жүзеге асыру кезiнде рұқсат беру жүйесiн қолдану жөнiндегi ережелер талаптарының орындалуын;
7) жүргiзушiлердiң белгiленген еңбек және тынығу режимiн сақтауы, оның iшiнде жүргiзушiлердiң еңбегi мен тынығуы режимiн тiркеудiң бақылау қондырғыларымен (тахографтармен) жабдықталуға жататын, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тасымал түрлерiн жүзеге асыратын автобустарда, жүк, оның iшiнде мамандандырылған (жүктердiң белгiлi бiр түрлерiн тасымалдауға арналған) автомобильдерде тахографтардың болуын;
8) автокөлiк құралдарымен қауiптi жүктердi тасымалдау ережелерi, олардың Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүрiп-тұруы талаптарының және қауiптi жүкті тасымалдайтын жүргiзушiлер мен автокөлiк құралдарына қойылатын бiлiктiлiк талаптарының орындалуын;

4) на автотранспортные средства (путевыми листами и товарно-транспортными документами установленных форм, билетно-учетными листами и журналами их учета).
2. При проведении проверки определяется наличие необходимых документов и их соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан.
3. При проведении проверок субъектов предпринимательства на автомобильном транспорте должностные лица уполномоченного органа, осуществляющие проверку в рамках своей компетенции, проверяют:
1) наличие и состояние подвижного состава, ремонтной и производственной базы, технических средств, погрузочно-разгрузочных механизмов, контрольно-измерительной аппаратуры, оборудованного служебного помещения (исключение составляют предприятия, не имеющие собственной ремонтной и производственной базы и заключившие договоры на выполнение соответствующих видов работ с другими предприятиями), а также соблюдение субъектами предпринимательства на автомобильном транспорте норм экологических требований и требований по безопасности дорожного движения;
2) соответствие технической эксплуатации автотранспортных средств установленным требованиям;
3) наличие и соответствие служб и квалифицированного персонала для проведения предрейсового технического осмотра автотранспортных средств и предрейсового (предсменного) медицинского осмотра водителей либо договоров с соответствующими организациями, осуществляющими такую деятельность;
4) исполнение требований правил перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом при осуществлении перевозок пассажиров и багажа или работы в системе автовокзалов (автостанций);
5) исполнение установленных требований при осуществлении перевозок грузов автомобильным транспортом, в том числе требований по весовым и габаритным параметрам автотранспортных средств;
6) выполнение требований правил по применению разрешительной системы при осуществлении международных автомобильных перевозок в Республике Казахстан, при осуществлении международных автомобильных перевозок пассажиров, багажа и грузов;
7) соблюдение водителями установленного режима труда и отдыха, в том числе наличие тахографов на автобусах, грузовых, в том числе специализированных (предназначенных для перевозки определенных видов грузов), автомобилях, осуществляющих установленные законодательством Республики Казахстан виды перевозок, подлежащих оборудованию контрольными устройствами регистрации режима труда и отдыха водителей (тахографами);
8) исполнение требований правил перевозки опасных грузов автотранспортными средствами, их проезда по территории Республики Казахстан, и квалификационных требований к водителям и автотранспортным средствам, перевозящим опасные грузы;

9) автокөлiк құралдарын жолаушыларды және тамақ өнiмдерiн, сондай-ақ тасымалдау кезiнде санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдарының қорытындысы талап етiлетiн жүктердi халықаралық тасымалдауға жiберу туралы аталған мемлекеттiк органдардың қорытындысы болуы жөнiндегi талаптардың орындалуын;
10) бақылау-өткiзу пункттерiнде қажеттi құжаттама мен аспаптардың болуын;
11) жүргiзушiлер құрамы үшiн жол-көлiк оқиғалары мен жол жүрiсi ережелерiн бұзу туралы ақпараттың әдiстерi және жеделдiгiн, жүргiзiлген нұсқаманы, жол-көлiк оқиғаларының алдын алу жөнiндегi iс-шаралар жоспарларын тiркеу жөнiндегi журналдардың болуын тексередi.
19-7-бап. Көлiктiк бақылауды жүзеге асыру кезiндегi
уәкiлеттi органның құзыретi
Уәкiлеттi органның лауазымды адамдары мынадай бақылау функцияларын жүзеге асырады:
1) жеке және заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының автомобиль көлігi саласындағы заңнамасын, автомобиль көлiгiнiң жұмыс iстеу тәртiбiн айқындайтын Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарды сақтауын бақылау, оларды бұзушылықтарды анықтау және олардың жолын кесу жөнiндегi шараларды қабылдау;
2) автокөлiк қызметтерiн көрсету саласындағы лицензиялық ережелердiң сақталуын бақылау;
3) Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық автомобиль тасымалын ұйымдастыру кезiнде рұқсат беру жүйесi талаптарының орындалуын бақылау;
4) тасымалдаушылардың жолаушылар мен багаж тасымалы ережесiн сақтауын бақылау, автобус салондарында жүк тасымалдауға жол бермеу;
5) тасымалдаушылардың халықаралық қатынастарда тез бұзылатын жүктердi тасымалдауды орындайтын қозғалмалы құрамға қойылатын талаптарды сақтауын бақылау;
6) Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлiк құралдарының жүрiп-тұруын, оның iшiнде отандық және шетелдiк тасымалдаушылардың Қазақстан Республикасының аумағында белгiленген автокөлiк құралдарының рұқсат етiлген көлемдiк және салмақтық өлшемдерiн сақтауын бақылау;
7) Қазақстан Республикасының тасымалдаушылары мен шетел мемлекеттерi тасымалдаушыларының Қазақстан Республикасының автомобиль көлiгi туралы заңнамасын сақтауын бақылау;
8) Қазақстан Республикасының тасымалдаушылары мен шетел мемлекеттерi тасымалдаушыларының автокөлiк құралдары жүргiзушiлерiнiң еңбегi мен тынығуы режимiн сақтауын бақылау;
9) автокөлiк құралдары жабдығының автокөлiк құралында тахографтың болуы және оның ақаусыздығы тұрғысынан халықаралық шарттар талаптарына сәйкестiгiн, сондай-ақ орнатылған жанармай бактарының жасаушы заводтың талаптарына сәйкестiгiн бақылау;
10) халықаралық және облысаралық қатынастағы жолаушыларды автомобильмен тұрақты тасымалдауға рұқсаттың болуын тексеру, жүру маршруты мен кестесiнiң сақталуын, сондай-ақ жолаушыларды және багажды автомобильмен тұрақты емес тасымалдау кезiнде жолаушылар тiзiмiнiң болуын бақылау;

9) исполнение требований по наличию заключения органов санитарно-эпидемиологического надзора о допуске автотранспортных средств к международной перевозке пассажиров и пищевых продуктов, а также грузов, при перевозке которых требуются заключения указанных государственных органов;
10) наличие необходимой документации и инструментов на контрольно-пропускном пункте;
11) методы и оперативность информации для водительского состава о дорожно-транспортных происшествиях и нарушениях правил дорожного движения, наличие журналов по регистрации проведенных инструкций, планов мероприятий по предупреждению дорожно-транспортных происшествий.
Статья 19-7. Компетенция уполномоченного органа при
осуществлении транспортного контроля
Должностные лица уполномоченного органа осуществляют следующие контрольные функции:
1) контроль за соблюдением физическими и юридическими лицами законодательства Республики Казахстан в сфере автомобильного транспорта, международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан, определяющих порядок функционирования автомобильного транспорта, выявление и принятие мер по пресечению их нарушений;
2) контроль за соблюдением лицензионных правил в сфере оказания автотранспортных услуг;
3) контроль за исполнением требований разрешительной системы при организации международных автомобильных перевозок на территории Республики Казахстан;
4) контроль за соблюдением перевозчиками правил перевозок пассажиров и багажа, недопущение перевозок грузов в салонах автобусов;
5) контроль за соблюдением перевозчиками требований к подвижному составу, выполняющему перевозки скоропортящихся грузов в международном сообщении;
6) контроль за проездом автотранспортных средств по территории Республики Казахстан, в том числе за соблюдением отечественными и иностранными перевозчиками допустимых габаритных и весовых параметров автотранспортных средств, установленных на территории Республики Казахстан;
7) контроль за соблюдением перевозчиками Республики Казахстан и перевозчиками иностранных государств законодательства Республики Казахстан об автомобильном транспорте;
8) контроль за соблюдением перевозчиками Республики Казахстан и перевозчиками иностранных государств режима труда и отдыха водителей автотранспортных средств;
9) контроль за соответствием экипировки автотранспортного средства требованиям международных договоров в части наличия и исправности на автотранспортном средстве тахографа, а также за соответствием установленных топливных баков требованиям завода-изготовителя;
10) проверку наличия разрешения на регулярные автомобильные пассажирские перевозки в международном и межобластном сообщении и контроль за соблюдением маршрута и графика движения, а также наличием списка пассажиров при нерегулярных автомобильных перевозках пассажиров и багажа;

11) шетелдiк тасымалдаушылардың Қазақстан Республикасының аумағы бойынша каботаждық тасымалды жүзеге асыруын айқындау және оның жолын кесу;
12) шетелдiк көлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағына белгiленбеген өткiзу пункттерi арқылы кiруi фактiсiн айқындау;
13) шетелдiк автокөлiк құралдарының уақытша кiруiн тiркеу және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес халықаралық автомобиль тасымалы саласындағы рұқсатсыз жүйе қолданылатын мемлекеттерде тiркелген автокөлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағына кiруiн тiркеу талондарын беру;
14) Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы заңына сәйкес лицензиялауға жататын автокөлiк қызметтерiн көрсету саласындағы жекелеген қызмет түрлерiн лицензиялау;
15) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес шет мемлекеттiң тасымалдаушыларына Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүрiп-тұруына және Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекет аумағы бойынша жүрiп-тұруына рұқсат беру;
16) Қазақстан Республикасының аумағы бойынша ауыр салмақты және iрi көлемдi көлiк құралдарының (шетелдiктердi қоса алғанда) жүрiп-тұруына арнайы рұқсат беру;
17) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы автокөлiк құралдарын өткiзу пункттерiнде Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасын кесiп өту кезiнде отандық және шетелдiк автокөлiк құралдарының бақылаудан өту талонын беру;
18) халықаралық қатынаста және Қазақстан Республикасының аумағы бойынша қауiптi жүктердi тасымалдауды жүзеге асыратын автокөлiк құралдарының жүргiзушiлерiн даярлау жөнiндегi курстарды ұйымдастыру;
19) халықаралық қатынаста және Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлiк құралдарымен қауiптi жүктердi тасымалдауға жүргiзушiнi жiберу туралы куәлiк беру;
20) транзиттiк әлеуеттi қолдану туралы ақпаратты жинау, автокөлiк құралдары жүрiсiнiң жиiлiгiн есепке алу, белгiленген нысандағы есеп беру құжаттары түрiнде жинақталған ақпаратты берудi ұйымдастыру және жүзеге асыру;
21) Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдарымен автомобиль көлiктерiнде және автожолдарда қауiпсiздiктi қамтамасыз ету мәселелерi бойынша өзара iс-қимыл жасау.
19-8-бап. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша
жүрiп-тұруға рұқсат ету құжаттарын беру тәртiбi
1. Қазақстан Республикасының аумағына (аумағынан) кiру (шығу), халықаралық қатынастағы жолаушылар мен жүктердi тасымалдауды жүзеге асыратын шетелдiк автокөлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзитi рұқсат беру құжаты - жүруге берiлген рұқсат негiзiнде жүргiзiледi.

11) выявление и пресечение осуществления иностранными перевозчиками каботажных перевозок по территории Республики Казахстан;
12) выявление фактов въезда иностранных транспортных средств на территорию Республики Казахстан через неустановленные пункты пропуска;
13) регистрацию временного въезда иностранных автотранспортных средств и выдачу талонов регистрации въезда на территорию Республики Казахстан автотранспортных средств, зарегистрированных в государствах, с которыми действует безразрешительная система в области международных автомобильных перевозок в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;
14) лицензирование отдельных видов деятельности в сфере оказания автотранспортных услуг, подлежащих лицензированию, в соответствии с законом Республики Казахстан о лицензировании;
15) выдачу разрешений на проезд по территории Республики Казахстан перевозчикам иностранного государства и разрешений на проезд по территории иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;
16) выдачу специального разрешения на проезд тяжеловесных и крупногабаритных транспортных средств (включая иностранные) по территории Республики Казахстан;
17) выдачу талона прохождения контроля отечественными и иностранными автотранспортными средствами при пересечении Государственной границы Республики Казахстан в пунктах пропуска автотранспортных средств через Государственную границу Республики Казахстан;
18) организацию курсов по подготовке водителей автотранспортных средств, осуществляющих перевозки опасных грузов в международном сообщении и по территории Республики Казахстан;
19) выдачу свидетельства о допуске водителя к перевозке опасных грузов автотранспортными средствами в международном сообщении и по территории Республики Казахстан;
20) сбор информации об использовании транзитного потенциала, учет интенсивности движения автотранспортных средств, организацию и осуществление передачи накопленной информации в виде отчетных документов установленной формы;
21) взаимодействие с государственными органами Республики Казахстан по вопросам обеспечения безопасности на автомобильном транспорте и автодорогах.
Статья 19-8. Порядок выдачи разрешительных документов
на проезд по территории Республики Казахстан
1. Въезд (выезд) на территорию (с территории) Республики Казахстан, транзит по территории Республики Казахстан иностранных автотранспортных средств, осуществляющих перевозку пассажиров и грузов в международном сообщении, производятся на основании разрешительного документа - разрешения на поездку.

2. Егер шетелдiк автокөлiк құралы тiркелген мемлекетпен Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес халықаралық автомобиль тасымалдары саласында рұқсатсыз жүйе қолданылса, осы шетелдiк автокөлiк құралының Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүрiп-тұруы Қазақстан Республикасының аумағына кiрген кезде көлiктiк бақылау посттарында берiлетiн шетелдiк автокөлiк құралының Қазақстан Республикасының аумағына кiруiн тiркеу талоны негiзiнде жүзеге асырылады.
3. Үшiншi елдiң аумағындағы шығу пунктiнен Қазақстан Республикасының аумағындағы бару пунктiне дейiн немесе Қазақстан Республикасының аумағындағы шығу пунктiнен үшiншi елдiң аумағындағы бару пунктiне дейiн жолаушыларды және (немесе) жүктердi тасымалдауды жүзеге асыратын шетелдiк автокөлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүрiп-тұруына рұқсат беру құжаты - шетелдiк тасымалдаушылардың үшiншi елден Қазақстан Республикасының аумағына немесе Қазақстан Республикасының аумағынан үшiншi елге тасымалдауды орындауға берiлген рұқсат негiзiнде жол берiледi.
4. Уәкiлеттi орган шетелдiк мемлекеттердiң құзыреттi органдарымен рұқсат беру құжаттарының бланкiлерiмен тепе-тең айырбас жүргiзуi мүмкін.
5. Халықаралық қатынаста Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзитпен тасымалдауды жүзеге асыратын шетелдiк тасымалдаушы Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүрiп-тұруға рұқсат сұраған жағдайда уәкiлеттi орган оған Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген ставкалар бойынша Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлiк құралдарының жүрiп-тұрғаны үшiн алым сомасы төленгеннен кейiн мұндай рұқсатты бередi.
Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзиттiк рейстен керi бағытта қайтып бара жатқан шетелдiк жүк автокөлiк құралы Қазақстан Республикасының аумағында жолшыбай тиелген кезде Қазақстан Республикасының аумағынан шығу құқығын куәландыру үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген ставкалар бойынша Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлiк құралдарының жүрiп-тұрғаны үшiн алым сомасы төленгеннен кейiн уәкiлеттi орган беретiн жүрiп-тұруға қосымша рұқсаттың болуы қажет.
19-9-бап. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша шетелдiк
автокөлiк құралдарының жүрiп-түру тәртiбi
1. Қазақстан Республикасы мен шетелдiк мемлекеттер арасындағы жүктердiң, жолаушылардың және багаждың халықаралық автомобиль тасымалы халықаралық автомобиль өткiзу пункттерi арқылы жүзеге асырылуға тиiс.
Қазақстан Республикасының заңнамасына және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыру үшiн қажеттi рұқсат беру және басқа да құжаттар автокөлiк құралдарының жүргiзушiлерiнде болуға және уәкiлеттi мемлекеттiк органның лауазымды адамдарының талабы бойынша көрсетiлуге тиiс.

2. Если с государством регистрации иностранного автотранспортного средства действует безразрешительная система в области международных автомобильных перевозок в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, проезд данного иностранного автотранспортного средства по территории Республики Казахстан осуществляется на основании талона регистрации въезда иностранного автотранспортного средства на территорию Республики Казахстан, выдаваемого на постах автотранспортного контроля при въезде на территорию Республики Казахстан.
3. Проезд иностранных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан, осуществляющих перевозку пассажиров и (или) грузов от пункта отправления, находящегося на территории третьего государства, до пункта назначения на территории Республики Казахстан или от пункта отправления на территории Республики Казахстан до пункта назначения на территории третьего государства допускается на основании разрешительного документа - разрешения на выполнение перевозок иностранными перевозчиками из третьих стран на территорию Республики Казахстан или с территории Республики Казахстан в третьи страны.
4. Уполномоченным органом может быть произведен паритетный обмен с компетентными органами иностранных государств бланками разрешительных документов.
5. В случаях запроса иностранным перевозчиком, осуществляющим перевозку в международном сообщении транзитом по территории Республики Казахстан, разрешения на поездку по территории Республики Казахстан уполномоченный орган выдает ему такое разрешение после уплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан по ставкам, установленным Правительством Республики Казахстан.
При попутной загрузке на территории Республики Казахстан иностранного грузового автотранспортного средства, следующего в обратном направлении из транзитного рейса по территории Республики Казахстан, необходимо наличие дополнительного разрешения на поездку для удостоверения права на выезд с территории Республики Казахстан, которое выдается уполномоченным органом после уплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан по ставкам, установленным Правительством Республики Казахстан.
Статья 19-9. Порядок проезда иностранных автотранспортных
средств по территории Республики Казахстан
1. Международные автомобильные перевозки грузов, пассажиров и багажа между Республикой Казахстан и иностранными государствами должны осуществляться через международные автомобильные пункты пропуска.
Разрешительные и другие документы, которые в соответствии с законодательством Республики Казахстан и международными договорами Республики Казахстан необходимы для осуществления международных автомобильных перевозок, должны находиться у водителей автотранспортных средств и предъявляться по требованию должностных лиц уполномоченных государственных органов.

2. Шетелдiк автокөлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан екi пункт арасында жолаушылар мен жүктердi тасуына жол берiлмейдi.
Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жолаушыларды транзиттiк тасымалдауды жүзеге асыратын шетелдiк автокөлiк құралдарына Қазақстан Республикасының аумағында жолаушыларды отырғызуды және (немесе) түсiрудi жүргiзуге тыйым салынады.
Халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыратын тасымалдаушылар өз мемлекетiнiң тiркеу және айыру белгiлерi бар автокөлiк құралдарын пайдалануы тиiс.
Бұл ретте тiркемелерде немесе жартылай тiркемелерде басқа мемлекеттiк тiркеу және айырма белгiсi болуы мүмкiн.
19-10-бап. Отандық автокөлiк құралдарының Қазақстан
Республикасының аумағынан шығу және оларға
шетелдiк рұқсаттарды беру тәртiбi
1. Отандық автокөлiк құралдары рұқсат беру бланкiлерiмен алмасу жүргiзiлген шетелдiк мемлекеттерге барған жағдайда тасымалдаушы бұрын берiлген өтiнiмдер негiзiнде Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген ставкалар бойынша Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлiк құралдарының жүрiп-тұрғаны үшiн алым сомасы төленгеннен кейiн уәкiлеттi орган беретiн тиiстi шетелдiк рұқсат беру құжаттарын ала алады.
Әрбiр автокөлiк құралына жеке рұқсат беру құжаты берiледi.
2. Пайдаланылған шетелдiк рұқсат беру құжаттары бұрын оларды берген органға қайтарылуға жатады.
3. Тасымалдаушының оған берiлген шетелдiк рұқсат беру құжаттарын басқа тасымалдаушыға беруiне жол берiлмейдi.
Егер бөлiнген шетелдiк рұқсат беру құжаттарының саны тасымалдаушылар берген өтiнiмдердiң жалпы санынан аз болған жағдайда шетелдiк рұқсат беру құжаттарының бланкiлерiн тасымалдаушылар арасында бөлу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргiзiледi.
Отандық тасымалдаушыларға мәлiмденгеннен тыс шетелдiк рұқсат беру құжаттарын беру басқа отандық тасымалдаушылар өздерi мәлiмдеген шетелдiк рұқсат беру құжаттарының осы түрiнен бас тартқан жағдайда жүргізілуі мүмкiн.
Отандық тасымалдаушылардың жолаушыларды және багажды тұрақты халықаралық тасымалдауына рұқсат беру құжаттарын беру Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
19-11-бап. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша отандық
және шетелдiк iрi көлемдi және (немесе) ауыр
салмақты автокөлiк құралдарының жүрiп-тұруына
арналған арнайы рұқсаттарды беру тәртiбi
1. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша отандық және шетелдiк iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралдарының жүрiп-тұруына рұқсат беру құжатының - ауыр салмақты және (немесе) iрi көлемдi автокөлiк құралдарының жүрiп-тұруына берiлген арнайы рұқсаттың (бұдан әрi - арнайы рұқсат) негiзiнде жүзеге асырылады.

2. Не допускается перевозка пассажиров и грузов иностранными автотранспортными средствами между двумя пунктами, расположенными на территории Республики Казахстан.
Иностранным автотранспортным средствам, осуществляющим транзитные перевозки пассажиров по территории Республики Казахстан, запрещается производить посадку и (или) высадку пассажиров на территории Республики Казахстан.
Перевозчики, осуществляющие международные автомобильные перевозки, должны использовать автотранспортные средства, имеющие регистрационные и отличительные знаки своего государства.
При этом прицепы или полуприцепы могут иметь регистрационные и отличительные знаки другого государства.
Статья 19-10. Порядок выезда с территории Республики
Казахстан отечественных автотранспортных
средств и выдачи им иностранных разрешений
1. В случаях выезда отечественных автотранспортных средств в иностранные государства, с которыми произведен обмен бланками разрешительных документов, перевозчик на основании ранее представленных заявок может получить соответствующие иностранные разрешительные документы, выдаваемые уполномоченным органом после уплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан по ставкам, установленным Правительством Республики Казахстан.
На каждое автотранспортное средство выдается отдельный разрешительный документ.
2. Использованные иностранные разрешительные документы подлежат возврату ранее выдавшему их органу.
3. Передача перевозчиком выданных ему иностранных разрешительных документов другому перевозчику не допускается.
В случае, если количество выделенных иностранных разрешительных документов меньше общего количества поданных перевозчиками заявок, распределение бланков иностранных разрешительных документов между перевозчиками производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Выдача отечественным перевозчикам сверх заявленных иностранных разрешительных документов может быть произведена в случае отказа других отечественных перевозчиков от заявленных ими иностранных разрешительных документов данного вида.
Выдача разрешительных документов на регулярные международные перевозки пассажиров и багажа отечественными перевозчиками осуществляется согласно условиям международных договоров Республики Казахстан.
Статья 19-11. Порядок выдачи специальных разрешений на
проезд отечественных и иностранных
крупногабаритных и (или) тяжеловесных
автотранспортных средств по территории
Республики Казахстан
1. Проезд отечественных и иностранных крупногабаритных и (или) тяжеловесных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан осуществляется на основании разрешительного документа - специального разрешения на проезд тяжеловесных и (или) крупногабаритных автотранспортных средств (далее - специальное разрешение).

2. Арнайы рұқсатты уәкiлеттi орган жүру маршрутын белгiлегеннен және Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген ставкалар бойынша Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлiк құралдарының жүрiп-тұрғаны үшiн алым сомасы төленгеннен кейiн бередi.
3. Егер жүгi бар немесе жүксiз автокөлiк құралы Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген Қазақстан Республикасының автомобиль жолдары бойынша жүруге арналған автокөлiк құралдарының рұқсат етiлген өлшемдерiнен көлемi, салмағы және (немесе) осьтiк жүктемесi бойынша артық болса, арнайы рұқсат осы автокөлiк құралы бөлiнбейтiн, мақсатын өзгертпей, тым көп шығындарсыз немесе олардың бұзылу қаупінсiз екi немесе одан да көп бөлiктерге бөлуге келмейтiн жүктердi тасымалдаған жағдайда ғана берiледi.
Бөлiнетiн жүгi бар iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының жүрiп-тұруы айқындалған жағдайда оны тасымалдаушы Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген Қазақстан Республикасының автомобиль жолдары бойынша қозғалуға арналған автокөлiк құралдарының рұқсат етілген өлшемдерiне сәйкес келтiру үшiн автокөлiк құралынан жүктi түсiргенде және маршруттың нақты жүрiп өтiлген бөлiгi үшiн iрi көлемдi және ауыр салмақты көлiк құралының жүрiп-тұрғаны үшiн алым сомасын төленгенде тасымал арнайы рұқсат берiлмей жаңғыртылуы мүмкiн.".
56. "Туроператордың және турагенттiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру туралы" 2003 жылғы 31 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 24, 179-құжат):
5-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Туроператордың және турагенттiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру саласындағы мемлекеттiк бақылауды туроператордың және (немесе) турагенттiң туроператордың немесе турагенттiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасуын растайтын құжаттарды сұрату жолымен облыстық (республикалық маңызы бар қала, астана) атқарушы орган жүзеге асырады. Туроператордың және (немесе) турагенттiң сұратылған құжаттарды отыз күн iшiнде бермеуi лицензияның қолданысын тоқтата тұруға негiз болып табылады және Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген жауаптылыққа әкеп соғады.".
57. "Дәрiлiк заттар туралы" 2004 жылғы 13 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж., N 2, 8-құжат; N 23, 142-құжат):
1) 14-бапта:
тақырыбындағы "қызмет түрлерiн" деген сөздер "қызметтi" деген сөзбен ауыстырылсын;
1-тармақтың бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Лицензиялауға мыналар жатады:";

2. Специальное разрешение выдается уполномоченным органом после установления маршрута движения и уплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан по ставкам, установленным Правительством Республики Казахстан.
3. Если автотранспортное средство с грузом или без груза имеет превышение по габаритам, массе и (или) осевым нагрузкам над установленными Правительством Республики Казахстан допустимыми параметрами автотранспортных средств, предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан, специальное разрешение выдается только в случае перевозки данным автотранспортным средством неделимых грузов, которые при перевозке не могут быть разделены на две или более части без изменения их назначения, чрезмерных затрат или риска их порчи.
При выявлении проезда крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства с делимым грузом перевозка может быть возобновлена без выдачи специального разрешения, когда перевозчик произведет разгрузку автотранспортного средства, чтобы привести его в соответствие с установленными Правительством Республики Казахстан допустимыми параметрами автотранспортных средств, предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан, и оплатит сумму сбора за проезд крупногабаритного и тяжеловесного транспортного средства за фактически пройденную часть маршрута.".
56. В Закон Республики Казахстан от 31 декабря 2003 г. "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности туроператора и турагента" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 24, ст. 179):
статью 5 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Государственный контроль в области обязательного страхования гражданско-правовой ответственности туроператора и турагента осуществляется областными (города республиканского значения, столицы) исполнительными органами путем запроса документов, подтверждающих заключение туроператором и (или) турагентом договора обязательного страхования гражданско-правовой ответственности туроператора или турагента. Непредставление туроператором и (или) турагентом запрашиваемых документов в течение тридцати дней является основанием для приостановления действия лицензии и влечет установленную законами Республики Казахстан ответственность.".
57. В Закон Республики Казахстан от 13 января 2004 г. "О лекарственных средствах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 2, ст. 8; N 23, ст. 142):
1) в статье 14:
в заголовке слово "видов" исключить;
абзац первый пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Лицензированию подлежат:";

2) мынадай мазмұндағы 14-1-баппен толықтырылсын:
"14-1-бап. Дәрiлiк заттар айналысы саласындағы
мемлекеттiк бақылау
1. Дәрiлiк заттар айналымы саласындағы мемлекеттiк бақылауды дәрiлiк заттар айналымы саласындағы субъектiлердiң Қазақстан Республикасында дәрiлiк заттар айналымын регламенттейтiн нормативтiк құқықтық актiлердi, ережелер мен нормаларды сақтауын белгiлеу мақсатында уәкiлеттi органның лауазымды адамдары жүзеге асырады.
2. Мемлекеттiк бақылау:
1) дәрiлiк заттардың қауiпсiздiгiн, тиiмдiлiгiн және сапасын қамтамасыз ету мақсатында, сондай-ақ анонимдiк хабарларды қоспағанда, өтiнiштерде жазылған, оның iшiнде халықтың денсаулығы мен ұлттық қауiпсiздiкке қауiптi дереу жоюды талап ететiн расталған фактiлер бойынша тексерулер;
2) бұзушылықтарды жоюға және уәкiлеттi органның лауазымды адамдары берген нұсқамаларды орындауға бағытталған iс-шараларды жүргiзу жолымен жүзеге асырылады.
Бақылаушы органның шешiм қабылдауы үшiн қажеттi қосымша ақпарат алу мақсатында үшiншi тұлғаларға қатысты тексеру жүргiзуге рұқсат етiледi.".
58. "Өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыру туралы" 2004 жылғы 10 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж., N 5, 26-құжат):
1) 5-баптың 1-тармағы "уәкiлеттi орган" деген сөздерден кейiн "мен оның аумақтық органдары" деген сөздермен толықтырылсын;
2) мынадай мазмұндағы 5-1-баппен толықтырылсын:
"5-1-бап. Өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыру
саласындағы мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру
тәртiбi
Өсiмдiк шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның аумақтық органы мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру мақсатында:
1) агенттен өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыру шартын жасасқан сақтанушылардың тиiстi аумақтағы сақтандырылған өсiмдiк шаруашылығы өнiмдерiнiң түрлерi көрсетiлген тiзбесiн сұратады;
2) өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыру шартын жасасқан сақтанушылар тiзбесiне кiрмеген өсiмдiк шаруашылығы өнiмдерiн өндiрушiлерге сақтандыру шартының жасалғанын растау қажеттiгi туралы хабарлама жолдайды;
3) өсiмдiк шаруашылығы өнiмдерiн өндiрушi бiр ай iшiнде өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыру шартының жасалғанын растамаған жағдайда, осы өндiрушiге тексеру тағайындау туралы нұсқама шығарады;
4) әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы хаттамалар жасайды және Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы заңнамасына сәйкес әкiмшiлiк жаза қолданады;";
3) 10-баптың 2-тармағында:
бiрiншi бөлiктiң үшiншi абзацы "гидрометеорологиялық" деген сөздiң алдынан "өтiнiш жасалған күннен бастап бiр күндiк мерзiмде сақтанушыға тегiн берiлетiн," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшiншi - бесiншi бөлiктермен толықтырылсын:
"Өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыру шартын жасасу нысанында жоспарлы тексеру жүргiзу арқылы мемлекеттiк бақылау жылына бiр рет жүзеге асырылады.
Жоспарлы тексерудi жүргiзу мерзiмi отыз күнтiзбелiк күндi құрайды.
Тексеру тағайындау туралы актi тексерiлетiн кәсiпкерлiк субъектiсiне берiлген сәт тексеру жүргiзудiң басталуы болып саналады.".

2) дополнить статьей 14-1 следующего содержания:
"Статья 14-1. Государственный контроль в сфере обращения
лекарственных средств
1. Государственный контроль в сфере обращения лекарственных средств осуществляют должностные лица уполномоченного органа в целях установления соблюдения субъектами в сфере обращения лекарственных средств нормативных правовых актов, правил и норм, регламентирующих обращение лекарственных средств в Республике Казахстан.
2. Государственный контроль осуществляется путем проведения:
1) проверок в целях обеспечения безопасности, эффективности и качества лекарственных средств, а также по подтвержденным фактам, изложенным в обращениях, за исключением анонимных сообщений, в том числе требующих немедленного устранения угрозы здоровью населения и национальной безопасности;
2) мероприятий, направленных на устранение нарушений и исполнение предписаний, выданных должностными лицами уполномоченного органа.
Допускается проведение проверок в отношении третьих лиц в целях получения дополнительной информации, необходимой для принятия решения контролирующим органом.".
58. В Закон Республики Казахстан от 10 марта 2004 г. "Об обязательном страховании в растениеводстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 5, ст. 26):
1) пункт 1 статьи 5 дополнить словами "и его территориальными органами";
2) дополнить статьей 5-1 следующего содержания:
"Статья 5-1. Порядок осуществления государственного
контроля в области обязательного страхования
в растениеводстве
Территориальный орган уполномоченного государственного органа в области растениеводства в целях осуществления государственного контроля:
1) запрашивает от агента перечень страхователей, заключивших договор обязательного страхования в растениеводстве, с указанием застрахованных видов продукции растениеводства на соответствующей территории;
2) направляет уведомления производителям продукции растениеводства, не вошедшим в перечень страхователей, заключивших договор обязательного страхования в растениеводстве, о необходимости подтверждения заключения договора страхования;
3) в случае неподтверждения заключения договора обязательного страхования в растениеводстве в течение одного месяца производителем продукции растениеводства издает предписание о назначении проверки данного производителя;
4) составляет протоколы об административных правонарушениях и налагает административные взыскания в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.";
3) в пункте 2 статьи 10:
абзац третий части первой дополнить словами ", предоставляемая страхователю бесплатно в однодневный срок со дня обращения";
дополнить частями третьей - пятой следующего содержания:
"Государственный контроль путем проведения плановой проверки на предмет заключения договора обязательного страхования в растениеводстве осуществляется один раз в год.
Срок проведения плановой проверки составляет тридцать календарных дней.
Началом проведения проверки считается момент вручения проверяемому субъекту предпринимательства акта о назначении проверки.".

59. "Сауда қызметiн реттеу туралы" 2004 жылғы 12 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж., N 6, 44-құжат):
1) 8-баптың 2) тармақшасындағы "қызметiн бақылауды" деген сөздер "қызметiн реттеудi" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 33-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"33-бап. Сауда қызметiн жүзеге асыруды бақылау
1. Қазақстан Республикасының аумағында сауда қызметiнiң жүзеге асырылуын бақылауды республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органы сауда қызметi субъектiлерiнiң нормативтiк құқықтық актiлердi, сауда қызметi субъектiлерiне қойылатын талаптарды сақтауын анықтау мақсатында тексерулер, сауда қызметi субъектiлерiнен құжаттар сұрату жолымен жүргiзедi.
2. Сауда қызметi субъектiлерiн тексерулер жоспарлы (тиiстi мемлекеттiк орган жоспарлаған және бекiткен тексеру) және жоспардан тыс (өтiнiштерде жазылған расталған фактiлерге жедел назар аударуды талап ететiн, қалыптасқан жағдайға сәйкес тағайындалатын тексеру) болып бөлiнедi.
3. Жоспарлы тексерулер жылына бiр реттен жиi жүргiзiлмейдi.".
60. "Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж., N 14, 81-құжат):
1) 2-бап мынадай мазмұндағы 33-1) тармақшамен толықтырылсын:
"33-1) радиобақылау - радиосәуле таратуларды техникалық бақылауды орындау арқылы бөгеуiлдерiнiң деңгейi жол берiлетiндей радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғылардың пайдаланылуын, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғыларға инспекция жасауды, радиобөгеуiл көздерiнiң әсерiн, радиожиiлiктердi пайдалану тәртiбiн, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғылардың сәуле тарату өлшемдерiнiң стандарттары мен нормаларын бұзылушылықтарды анықтауды және олардың жолын кесудi қамтамасыз ететiн шаралар жүйесi;";
2) 8-бапта:
1-тармақта:
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) өз құзыретi шегiнде байланыс саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердi, оның iшiнде радиоэлектрондық құралдарды, жоғары жиiлiктi құрылғыларды тiркеу және пайдалану, сондай-ақ оларды шет елдерден әкелу тәртiбiн, байланыс қызметтерiн көрсету ережесiн және Қазақстан Республикасының бiрыңғай телекоммуникациялар желiсiн, Қазақстан Республикасының ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желiлерiн құру тұжырымдамаларын әзiрлеу және қабылдау;";
мынадай мазмұндағы 8-1) және 8-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"8-1) радиобақылауды жүзеге асыру және байланыс саласындағы қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың радиожиілік спектрiн пайдалануына және байланыс қызметтерiн көрсететiн лицензиаттардың лицензия талаптарын сақтауына тексеру жүргiзу;

59. В Закон Республики Казахстан от 12 апреля 2004 г. "О регулировании торговой деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 6, ст. 44):
1) в подпункте 2) статьи 8 слова "контроль за деятельностью" заменить словами "регулирование деятельности";
2) статью 33 изложить в следующей редакции:
"Статья 33. Контроль за осуществлением торговой
деятельности
1. Контроль за осуществлением торговой деятельности на территории Республики Казахстан проводится местным исполнительным органом города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) путем проверок, запроса документов у субъектов торговой деятельности в целях установления соблюдения субъектами торговой деятельности нормативных правовых актов, требований, предъявляемых к субъектам торговой деятельности.
2. Проверки субъектов торговой деятельности подразделяются на плановые (запланированные и утвержденные соответствующим государственным органом) и внеплановые (назначаемые в соответствии с создавшейся ситуацией, требующей немедленного реагирования на подтвержденные факты, изложенные в обращениях).
3. Плановые проверки проводятся не чаще одного раза в год.".
60. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2004 г. "О связи" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 14, ст. 81):
1) статью 2 дополнить подпунктом 33-1) следующего содержания:
"33-1) радиоконтроль - система мер, обеспечивающая эксплуатацию радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, с допустимым уровнем помех путем выполнения технического контроля за радиоизлучениями, инспекции радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, выявления и пресечения действия источников радиопомех, нарушений порядка использования радиочастот, стандартов и норм на параметры излучения радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств;";
2) в статье 8:
в пункте 1:
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) разработка и принятие в пределах своей компетенции нормативных правовых актов в области связи, в том числе порядка регистрации и эксплуатации радиоэлектронных средств, высокочастотных устройств, а также ввоза их из-за границы, правил оказания услуг связи и концепций построения единой сети телекоммуникаций Республики Казахстан, сетей телекоммуникаций общего пользования Республики Казахстан;";
дополнить подпунктами 8-1) и 8-2) следующего содержания:
"8-1) осуществление радиоконтроля и проведение проверок использования радиочастотного спектра физическими и юридическими лицами, осуществляющими деятельность в области связи, и соблюдения лицензионных условий лицензиатами, предоставляющими услуги связи;

8-2) радиобақылауды, байланыс саласындағы қызметтi жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың радиожиiлiк спектрiн пайдалануын және байланыс қызметтерiн көрсететiн лицензиаттардың лицензия талаптарын сақтауын тексерудi жүргiзуге қатысты құжаттардың (хаттаманың, нұсқаманың, тексеру тағайындау туралы актiлердiң) нысандарын әзiрлеу және бекiту;";
2-тармақ мынадай мазмұндағы 9-1), 9-2), 9-3), 9-4) және 9-5) тармақшалармен толықтырылсын:
"9-1) радиобақылауды жүзеге асыру және байланыс саласындағы қызметтi жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың радиожиiлiк спектрiн пайдалануына және байланыс қызметтерiн көрсететiн лицензиаттардың лицензия талаптарын сақтауына тексеру жүргiзу;
9-2) лицензиаттардың Қазақстан Республикасының аумағында лицензия талаптарын сақтауын бақылау;
9-3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес телекоммуникациялар желiлерi мен құрылғылары құрылыстарының және почта байланысының техникалық нормалар мен оларды техникалық пайдалануды ұйымдастыру жөнiндегi талаптарға сәйкестiгiн тексеру;
9-4) Қазақстан Республикасының байланыс саласындағы заңнамасын бұза отырып пайдаланылып жүрген радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғыларды анықтау және олардың жолын кесу;
9-5) почта желiсi объектiлерiн пайдалануды ұйымдастыру және байланыс қызметiн пайдаланушыларға қызмет көрсету жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлердiң талаптарын сақтауды қамтамасыз ету;";
3) мынадай мазмұндағы 5-1-тараумен толықтырылсын:
"5-1-тарау. Қазақстан Республикасының аумағында байланыс
және радиобақылау саласындағы қызметтi жүзеге
асыратын жеке және заңды тұлғаларға тексеру
жүргiзу тәртiбi
28-1-бап. Байланыс саласындағы қызметтi жүзеге асыратын жеке
және заңды тұлғаларды тексерудiң түрлерi
Байланыс саласындағы қызметтi жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғаларды тексеру жоспарлы, жоспардан тыс және рейдтiк болып бөлiнедi.
Жоспарлы - алдыңғы тексерулерге қатысты заңдарда белгіленген уақыт аралығы ескерiлiп жүргiзiлетiн алдын-ала жоспарлаған тексеру;
Жоспардан тыс - қоғамдық тәртiпке, халықтың денсаулығына және ұлттық қауiпсiздiкке төнген қатердi дереу жоюды талап ететiн, сондай-ақ өтiнiштерге жедел назар аударуды талап ететiн, қалыптасқан әлеуметтiк-экономикалық жағдайға байланысты тағайындалатын тексеру;
Рейдтiк - бiрнеше жеке және заңды тұлғалардың қызметiн олардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауы мәселелерi бойынша бiр мезгiлде қамтитын тексеру.
28-2-бап. Байланыс саласындағы қызметтi жүзеге асыратын
жеке және заңды тұлғаларға тексерудi
ұйымдастыру мен жүргiзу тәртiбi

8-2) разработка и утверждение форм документов (протоколов, предписаний, актов о назначении проверок), касающихся проведения радиоконтроля, проверок использования радиочастотного спектра физическими и юридическими лицами, осуществляющими деятельность в области связи, и соблюдения лицензионных условий лицензиатами, предоставляющими услуги связи;";
пункт 2 дополнить подпунктами 9-1), 9-2), 9-3), 9-4) и 9-5) следующего содержания:
"9-1) осуществление радиоконтроля и проведение проверок использования радиочастотного спектра физическими и юридическими лицами, осуществляющими деятельность в области связи, и соблюдения лицензионных условий лицензиатами, предоставляющими услуги связи;
9-2) контроль за соблюдением лицензиатами лицензионных условий на территории Республики Казахстан;
9-3) проверка устройства сетей и сооружений телекоммуникаций и почтовой связи на соответствие техническим нормам и требованиям по организации их технической эксплуатации в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
9-4) выявление и пресечение радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, действующих с нарушением законодательства Республики Казахстан в области связи;
9-5) обеспечение соблюдения требований нормативных правовых актов по организации эксплуатации объектов почтовой сети и обслуживанию пользователей услуг связи;";
3) дополнить главой 5-1 следующего содержания:
"Глава 5-1. Порядок проведения проверок физических и
юридических лиц, осуществляющих деятельность
в области связи, и радиоконтроля на
территории Республики Казахстан
Статья 28-1. Виды проверок физических и юридических лиц,
осуществляющих деятельность в области связи
Проверки физических и юридических лиц, осуществляющих деятельность в области связи, подразделяются на плановые, внеплановые и рейдовые.
Плановая - заранее запланированная проверка, проводимая с учетом установленных законами временных интервалов по отношению к предшествующим проверкам.
Внеплановая - проверка, назначаемая в связи со сложившейся социально-экономической ситуацией, требующей немедленного устранения угрозы общественному порядку, здоровью населения и национальной безопасности, а также требующей немедленного реагирования на обращения.
Рейдовая - проверка, охватывающая одновременно деятельность нескольких физических и юридических лиц по вопросам соблюдения ими отдельных требований законодательства Республики Казахстан.
Статья 28-2. Порядок организации и проведения проверок
физических и юридических лиц, осуществляющих
деятельность в области связи

1. Жоспарлы тексеру уәкiлеттi органның басшысы не оны ауыстыратын адам бекiткен тексеру жүргiзудiң жоспар-кестесiне сәйкес жүргiзiледi.
2. Уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшесiнде есепте тұрған жеке және заңды тұлғаларға тексеру жүргiзудiң жоспар-кестесiн уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшелерi жеке және заңды тұлғалардан, мемлекеттiк органдардан түскен өтiнiштердi ескере отырып, сондай-ақ лицензиаттардың лицензия талаптарын және Қазақстан Республикасының байланыс саласындағы заңнамасын бiрнеше рет бұзуын ескере отырып, әр тоқсанға жасайды және уәкiлеттi органның қарауына әрi бекiтуiне жiбередi.
3. Жоспарлы тексерудiң кезеңдiлiгi жылына бiр реттi (шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi - жеке және заңды тұлғаларға үш жылда бiр реттен жиi емес) құрайды.
4. Жоспардан тыс және рейдтiк тексерулер байланыс немесе байланыс операторларының қызметiн пайдаланушылардың өтiнiштерi бойынша, сондай-ақ лицензиясыз қызмет, радиожиiлiк спектрiн және радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғыларды рұқсат құжаттарынсыз пайдалану және радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғыларды пайдаланудың техникалық нормаларын бұзушылықтар анықталған жағдайда жүргiзiлуi мүмкiн.
28-3-бап. Байланыс саласындағы қызметтi жүзеге асыратын
жеке және заңды тұлғаларға тексеру жүргiзудi
ұйымдастыру
1. Тексеру жүргiзу үшiн тексеру тағайындау туралы актi шығарылады, онда:
1) бақылау органының атауы, тексеру тағайындау жөнiндегi өкiлеттiгi бар тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты, лауазымы және оның қолы;
2) бақылау органының журналы бойынша тексеру тағайындау туралы актiнiң күнi және тiркеу нөмiрi;
3) тексерудi жүзеге асыратын лауазымды адамның тегi, аты, әкесiнiң аты;
4) жеке және заңды тұлғаның атауы, орналасқан жерi және салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi;
5) тексерудiң түрi;
6) тексерудiң мәселесi;
7) тексеру жүргiзу мерзiмi;
8) тексеру тағайындаудың негiздемесi;
9) егер заңды тұлғаның (филиалдың немесе өкiлеттiктiң) немесе жеке кәсiпкердiң белгiлi бiр уақыт кезеңiндегi құжаттарын зерделеу қажет болған жағдайда тексерiлетiн кезең;
10) шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң қызметiне бұрын жүргiзiлген тексерулер туралы мәлiметтер қамтылуға тиiс.
2. Тексеру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тексерудi тағайындау туралы актi тiркелгеннен кейiн жүргiзiледi.
3. Тексеру тағайындау туралы актiде көрсетiлген тексеру жүргiзу мерзiмi қойылған мiндеттер мен алдағы жұмыстардың көлемi ескерiле отырып белгiленедi, бiрақ ол күнтiзбелiк отыз күннен аспауға тиiс, ал шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi үшiн Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленгеннен басқа жағдайларда, күнтiзбелiк он бес күннен аспауға тиiс.

1. Плановая проверка проводится согласно планам-графикам проведения проверок, утвержденным руководителем уполномоченного органа либо лицом, его замещающим.
2. План-график проведения проверок физических и юридических лиц, находящихся на учете в территориальном подразделении уполномоченного органа, составляется территориальными подразделениями уполномоченного органа на каждый квартал с учетом поступивших обращений физических и юридических лиц, государственных органов, а также с учетом неоднократных нарушений лицензиатами условий лицензии и законодательства Республики Казахстан в области связи и направляется в уполномоченный орган на рассмотрение и утверждение.
3. Периодичность плановых проверок составляет один раз в год (для физических и юридических лиц - субъектов малого предпринимательства не чаще одного раза в три года).
4. Внеплановые и рейдовые проверки могут проводиться по обращениям пользователей услуг связи или операторов связи, а также в случае выявления безлицензионной деятельности, использования радиочастотного спектра и радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств без разрешительных документов и нарушения технических норм эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств.
Статья 28-3. Организация проведения проверки физических и
юридических лиц, осуществляющих деятельность
в области связи
1. Для проведения проверки выносится акт о назначении проверки, который должен содержать следующие сведения:
1) наименование контролирующего органа, фамилию, имя, отчество, занимаемую должность лица, обладающего полномочием по назначению проверки, и его подпись;
2) дату и регистрационный номер акта о назначении проверки по журналу контролирующего органа;
3) фамилию, имя, отчество должностного лица, осуществляющего проверку;
4) наименование, местонахождение физического и юридического лица и регистрационный номер налогоплательщика;
5) вид проверки;
6) вопрос проверки;
7) срок проведения проверки;
8) основание назначения проверки;
9) проверяемый период в случае, если требуется изучение документов юридического лица (филиала или представительства) или индивидуального предпринимателя за определенный временной период;
10) о ранее проведенных проверках деятельности субъектов малого предпринимательства.
2. Проверка проводится после регистрации акта о назначении проверки в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Срок проведения проверки, указываемый в акте о назначении проверки, устанавливается с учетом поставленных задач и объемов предстоящих работ, но не должен превышать тридцать календарных дней, а для субъектов малого предпринимательства не должен превышать пятнадцать календарных дней, кроме случаев, установленных законами Республики Казахстан.

4. Негiздi себептерi болғанда тексеру жүргiзу мерзiмi ұзартылуы мүмкiн, бiрақ ол отыз күнтiзбелiк күннен аспауға тиiс, бұл ретте уәкiлеттi органның тексеру жүргiзетiн лауазымды адамы бұл туралы жиырма төрт сағаттың iшiнде жеке және заңды тұлғаны хабардар етедi.
5. Тексеру жүргiзу кезiнде мыналар:
1) негiзгi қорларға иелiк ету және пайдалану құқығын пайдалана отырып жүзеге асырылатын лицензияланатын қызмет;
2) техникалық байланыс құралдарына қызмет көрсететiн бiлiктi персоналдың болуы;
3) жеке және заңды тұлғаларда лицензияланатын байланыс қызметтерiн көрсетуге лицензияларының, сондай-ақ радиожиiлiк спектрiн, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғыларды пайдалануға рұқсаттарының болуы;
4) лицензияны қолдану талаптарының сақталуы;
5) тексерiлетiн тұлғалардың байланыс желiлерiн, тораптарын және объектiлерiн техникалық пайдалануды ұйымдастыру жөнiндегi нормативтiк техникалық құжаттамалардың талаптарын және техника қауiпсiздiгi талаптарын сақтауы;
6) тексерiлетiн тұлғалардың байланыс құралдарын техникалық пайдалану тәртiбiн айқындайтын нормативтiк құқықтық актiлердi сақтауы;
7) тексерiлетiн объектiлерде қолданылатын техникалық байланыс құралдарына сәйкестiк сертификаттарының болуы;
8) радиоэлектрондық құралдардың нақты санының уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшесiнде тiркелген радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғылардың санымен сәйкес келуi;
9) байланыс құралдарының, объектiлерi мен құрылыстарының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен тiркелуi және Қазақстан Республикасының аумағында радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғыларды пайдалану талаптарының орындалуы;
10) радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғылардың пайдалану-техникалық сипаттамасының радиожиiлiк спектрiн пайдалану рұқсатында көрсетiлген деректерге сәйкестiгi;
11) байланыс объектiлерi мен құрылыстарына санитарлық паспорттардың және санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау саласындағы мемлекеттiк органның қорытындысының болуы;
12) байланыс операторының коммутациялық жабдықтары құрамында арнайы жедел iздестiру iс-шараларын өткiзу үшiн құралдардың болуын тексеру анықталады.
6. Почта байланысы операторын тексеру почта байланысын пайдаланушыларға Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қызмет көрсетiлуiн тексерудi қамтиды.
28-4-бап. Байланыс саласындағы қызметтi жүзеге асыратын
жеке және заңды тұлғаларды тексерудi жүргiзу
тәртiбi
1. Материалдық залал келтiруге әкеп соқтыруы мүмкiн, технологиялық процестердегi ерiксiз тоқтап қалулар мен үзiлiстердi болғызбау мақсатында жоспарлы тексерудiң басталуынан кемiнде екi апта бұрын тексерiлетiн тұлға алдағы тексеру туралы жазбаша хабарланады. Мұндай хабарлама алған соң тексерiлетiн жеке және заңды тұлғалар алдағы тексеруге қатысу үшiн өзiнiң тексеру нәтижелерi бойынша жасалған құжаттарға қол қоюға уәкiлеттiк берiлген өкiлiн жiбередi.

4. При наличии обоснованных причин сроки проведения проверок могут быть продлены, но не более чем на тридцать календарных дней, при этом должностное лицо уполномоченного органа, проводящее проверку, в течение двадцати четырех часов ставит об этом в известность физическое и юридическое лица.
5. При проведении проверок выясняется следующее:
1) право владения и пользования основными фондами, с использованием которых осуществляется лицензируемая деятельность;
2) наличие квалифицированного персонала, обслуживающего технические средства связи;
3) наличие у физических и юридических лиц лицензий на предоставление лицензируемых услуг связи, а также разрешений на использование радиочастотного спектра, эксплуатацию радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств;
4) соблюдение условий действия лицензии;
5) соблюдение проверяемыми лицами требований нормативной технической документации по организации технической эксплуатации сетей, линий и объектов связи и требований техники безопасности;
6) соблюдение проверяемыми лицами нормативных правовых актов, определяющих порядок технической эксплуатации средств связи;
7) наличие сертификатов соответствия на технические средства связи, применяемые на проверяемых объектах;
8) соответствие фактического количества радиоэлектронных средств количеству радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, зарегистрированных в территориальном подразделении уполномоченного органа;
9) регистрация в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, средств, объектов и сооружений связи и выполнение условий эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств на территории Республики Казахстан;
10) соответствие эксплуатационно-технических характеристик радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств данным, указанным в разрешениях на использование радиочастотного спектра;
11) наличие санитарных паспортов на объекты и сооружения связи и заключений государственного органа в области санитарно-эпидемиологического надзора;
12) проверка наличия в составе коммутационного оборудования оператора связи средств для проведения специальных оперативно-розыскных мероприятий.
6. Проверка оператора почтовой связи включает в себя проверку обслуживания пользователей почтовой связи в соответствии с законами Республики Казахстан.
Статья 28-4. Порядок проведения проверок физических и
юридических лиц, осуществляющих деятельность
в области связи
1. В целях избежания вынужденных простоев и перерывов в технологических процессах, которые могут привести к нанесению материального ущерба, не позднее двух недель до начала плановой проверки проверяемое лицо письменно уведомляется о предстоящей проверке. После получения такого уведомления проверяемые физические и юридические лица для участия в предстоящей проверке направляют своего представителя, уполномоченного на подписание документов, составленных по результатам проверки.

2. Тексеру мынадай кезеңдерден тұрады:
1) iстiң мән-жайын алдын ала зерделеу;
2) тексеру жүргiзу;
3) тексеру жүргiзу кезiнде алынған нәтижелердi талдау және жинақтау, қорытындыларды шығару, тиiстi құжаттарды ресiмдеу;
4) тексерiлген тұлғаны тексеру нәтижелерi туралы хабарландыру;
5) жұмыс қорытындысын шығару;
6) егер бұзушылықтар анықталса, ондай фактiлер бойынша шаралар қабылдау.
3. Тексерудi жүзеге асырған кезде лауазымды адамдар:
1) тексерiлетiн тұлғаға қызмет куәлігі мен тексеру тағайындау туралы актiнi көрсетуге;
2) тексеру процесiнде тексерiлетiн тұлғаның құқықтары мен мiндеттерiн түсiндiруге;
3) лицензиялар мен радиожиiлiк спектрiн пайдалану талаптарын бұзуға ықпал еткен себептер мен жағдайларды анықтауға және өз өкiлеттiгi шегiнде оларды жою шараларын қабылдауға мiндеттi.
4. Тексеру жүргiзу кезiнде байланыс саласындағы лицензияланатын қызметтi жүзеге асыратын тексерiлетiн тұлғалар, уәкiлеттi органның лауазымды адамдарының талаптары бойынша лицензияның түпнұсқасын қосымшасымен немесе олардың нотариалдық куәландырылған көшiрмелерiн және радиожиiлiк спектрiн (радиожиiлiк спектрi пайдаланылған жағдайда) пайдалануға рұқсат қағазының түпнұсқасын, сондай-ақ жүзеге асырылатын қызметтiң лицензиялық талаптарға сәйкестiгiн растайтын өзге де құжаттарды көрсетедi.
5. Тексеру нәтижесi бойынша тексеру нәтижесi туралы актi жасалады, онда мыналар көрсетiледi:
1) тексеру өткiзiлген жер, акт жасалған күн;
2) тексерудiң түрi;
3) тексеру жүргiзген адамның (адамдардың) тегi, аты, әкесiнiң аты, лауазымы;
4) тексеру объектiсi;
5) тексеру тағайындау туралы актiнiң деректемелерi;
6) алдыңғы тексеру туралы және бұрын анықталған Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтарды жою бойынша қабылданған шаралар туралы мәлiметтер (тек шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi - жеке және заңды тұлғалар үшiн);
7) тексеру жүргiзiлген мерзiм;
8) тексеру нәтижелерi;
9) анықталған бұзушылықтарды жою бойынша ұсыныстар;
10) тексерiлетiн жеке және заңды тұлғалардың тексеру нәтижелерiне шағым жасау құқығы;
11) тексеру жүргiзген лауазымды адамдардың қолдары.
6. Тексеру нәтижелерi туралы акт екi данада жасалады. Бiр данасы тексеру жүргiзуге қатысқан тексерiлетiн тұлғаның өкiлiне берiледi, екiншi данасы тексеру жүргiзетiн уәкiлеттi органның лауазымды адамында қалады.
7. Тексеру нәтижелерi туралы акт жасаған кезiнде уәкiлеттi органның лауазымды тұлғасы:
1) анықталған бұзушылықтар фактiлерiн тиiстi нормативтiк құқықтық актiлерге сiлтеме жасай отырып, дәйектi, объективтi, нақты және толықтай сипаттауға;
2) тексеру нәтижелерi туралы актiнiң мәтiнiнде актiнiң қосымшаларында көрiнiс табуға тиiс, анықтамалық деректер, қосымша фактiлер, қайталанатын бiртектi бұзушылықтарды тiзбелеу болмауы керек;

2. Проверка состоит из следующих этапов:
1) предварительное изучение состояния дел;
2) проведение проверки;
3) анализ и обобщение полученных при проведении проверки результатов, формулирование выводов, оформление соответствующих документов;
4) информирование проверяемого лица о результатах проверки;
5) подведение итогов работы;
6) принятие мер по фактам нарушений, если таковые выявлены.
3. При осуществлении проверок должностные лица обязаны:
1) предъявить проверяемому лицу служебные удостоверения и акт о назначении проверки;
2) разъяснять в процессе проверки права и обязанности проверяемого лица;
3) выяснять причины и обстоятельства, способствующие нарушению условий лицензий и использования радиочастотного спектра, и в пределах своих полномочий принимать меры к их устранению.
4. При проведении проверок проверяемые лица, осуществляющие лицензируемую деятельность в области связи, по требованию должностных лиц уполномоченного органа предъявляют оригиналы лицензий с приложениями к ним или их нотариально заверенные копии и оригиналы разрешений на использование радиочастотного спектра (при использовании радиочастотного спектра), а также иные документы, подтверждающие соответствие осуществляемой деятельности лицензионным условиям.
5. По результатам проверки составляется акт о результатах проверки с указанием:
1) места проведения проверки, даты составления акта;
2) вида проверки;
3) фамилии, имени, отчества, должности лица (лиц), проводившего проверку;
4) объекта проверки;
5) реквизитов акта о назначении проверки;
6) сведений о предыдущей проверке и принятых мерах по устранению ранее выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан (только для физических и юридических лиц - субъектов малого предпринимательства);
7) срока проведения проверки;
8) результатов проверки;
9) рекомендаций по устранению выявленных нарушений;
10) прав проверяемых физических и юридических лиц на обжалование результатов проверки;
11) подписей должностных лиц, проводивших проверку.
6. Акт о результатах проверки составляется в двух экземплярах. Первый экземпляр вручается представителю проверяемого лица, участвующему в проведении проверки, второй экземпляр остается у должностного лица уполномоченного органа, производящего проверку.
7. При составлении акта о результатах проверки должностное лицо уполномоченного органа обязано:
1) последовательно, объективно, четко и подробно описывать выявленные факты нарушений со ссылкой на соответствующие нормативные правовые акты;
2) текст акта о результатах проверки не должен содержать справочные данные, второстепенные факты, перечисление повторяющихся однородных нарушений, которые должны найти отражение в приложениях к акту;

3) анықталған бұзушылықтар туралы тек қана нақты, негiзделген және құжаттамамен расталған деректердi ғана көрсетуге мiндеттi.
8. Тексеру нәтижелерi туралы актiге құжаттамамен расталмаған әртүрлi қорытындыларды, ұсыныстар мен деректердi енгiзуге жол берiлмейдi.
9. Тексеру нәтижелерi туралы актiге, тексеру аяқталғаннан кейiн бiрден тексерудi жүргiзген лауазымды адам мен тексерiлген тұлғаның осы тексерудi жүргiзуге қатысқан өкiлi қол қояды.
Тексерiлетiн тұлға өкiлiнiң тарапынан тексеру нәтижелерi туралы актi бойынша қарсылықтар немесе ескертпелер болған жағдайда ол өзi қол қояр алдында бұл туралы ескертпе жасайды және жазбаша түсiндiрменi қоса бередi. Тексерiлген тұлғаның өкiлi тексеру нәтижелерi туралы актiге қол қоюдан бас тартқан жағдайда, актiде тиiстi жазба жасалады.
10. Тексерудi жүзеге асыру барысында лицензия талаптарын және Қазақстан Республикасының байланыс саласындағы заңнамасы талаптарын бұзушылықтар анықталған жағдайда уәкiлеттi органның лауазымды адамы:
1) тексерiлетiн тұлғаға анықталған кемшiлiктердi жою мерзiмiн белгiлей отырып, оларды жою туралы нұсқама беруге;
2) Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама жасауға;
3) радиоэлектрондық құралды және жоғары жиiлiктi құрылғыны пайдалану құқығына рұқсат болмаған жағдайда, оларды ажыратып тастауға;
4) егер аталған қызмет лицензияланатын болса, онда уәкiлеттi органның алдында жабдықтардың техникалық сипаттамасы стандарттарға толығымен сәйкес келтiрiлгенге дейiн немесе радиожиiлiк спектрiн пайдаланғаны үшiн берешек өтелгенге дейiн алты айға дейiнгi мерзiмге лицензияның қолданылуын тоқтата тұру туралы өтiнiш жасауға;
5) егер лицензияның қолданылуын тоқтата тұрудың себептерi жойылмаса, уәкiлеттi органға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лицензияны керi қайтарып алу туралы өтiнiш жасауға құқылы.
11. Тексеру нәтижелерi бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманы уәкiлеттi органның тексеру жүргiзген лауазымды адамы екi данада жасайды. Нұсқаманың бiрiншi данасы тексерiлетiн тұлғаның тексеруге қатысқан өкiлiне берiледi, екiншiсi тексеру жүргiзген уәкiлеттi органда қалады.
12. Тексерiлетiн тұлға анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада көрсетiлген мерзiм iшiнде бұзушылықтарды жояды және бұл туралы тексеру жүргiзген уәкiлеттi органға жазбаша түрде хабарлайды.
13. Бұзушылықтар жойылғаны туралы жазбаша жауап алғаннан кейiн немесе ол Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзiмде берiлмеген жағдайда, уәкiлеттi органның лауазымды адамы жеке немесе заңды тұлғаны анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманы орындау нысанына тексерудi жүзеге асырады.

3) указывать только конкретные, обоснованные и документально подтвержденные данные о выявленных нарушениях.
8. Не допускается включение в акт о результатах проверки различного рода выводов, предложений и данных, не подтвержденных документально.
9. Акт о результатах проверки подписывается должностным лицом, производившим проверку, и представителем проверяемого лица, участвующим в проведении данной проверки, сразу после ее окончания.
При наличии возражений или замечаний по акту о результатах проверки со стороны представителя проверяемого лица он делает об этом оговорку перед своей подписью и прилагает письменное разъяснение. В случае отказа представителя проверяемого лица от подписания акта о результатах проверки в акте производится соответствующая запись.
10. В случаях выявления в ходе осуществления проверки нарушений лицензионных условий и требований законодательства Республики Казахстан в области связи должностное лицо уполномоченного органа вправе:
1) выдать проверяемому лицу предписание об устранении выявленных нарушений с установлением сроков их устранения;
2) составить протокол об административном нарушении в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
3) отключить радиоэлектронное средство и высокочастотное устройство в случае отсутствия разрешений на право их эксплуатации;
4) если данная деятельность лицензируется, то ходатайствовать перед уполномоченным органом о приостановлении действия лицензии на срок до шести месяцев до полного приведения технических характеристик оборудования в соответствие со стандартами или до погашения задолженности за использование радиочастотного спектра;
5) если причины, по которым действие лицензии было приостановлено, не устранены, ходатайствовать перед уполномоченным органом об отзыве лицензии в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
11. Предписание об устранении выявленных нарушений по результатам проверки составляется должностным лицом уполномоченного органа, проводившим проверку, в двух экземплярах. Первый выдается представителю проверяемого лица, участвующему в проверке, второй экземпляр предписания остается в уполномоченном органе, проводившем проверку.
12. Проверяемое лицо в течение указанного в предписании об устранении выявленных нарушений срока устраняет нарушения и письменно сообщает об этом в уполномоченный орган, проводивший проверку.
13. После получения письменного ответа об устранении нарушений или в случае его непредставления в установленный законодательством Республики Казахстан срок должностным лицом уполномоченного органа осуществляется проверка физического или юридического лица на предмет исполнения предписания об устранении выявленных нарушений.

14. Тексеру тағайындау туралы актiде көрсетiлген тексеру аяқталған мерзiмнен кешiктiрiлмей, сол тексеру жүргiзуге қатысқан тексерiлген тұлғаның өкiлiне тексеру нәтижелерi туралы акт берiлген күн тексерудiң аяқталған күнi болып есептеледi.
28-5-бап. Радиобақылауды жүргiзу тәртiбi
1. Азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғылардың сәуле таратуын радиобақылау радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғылардың техникалық құжаттамасын және өлшемдерiне рұқсаттарын (құжаттамалық бақылау) тексеру, сондай-ақ олардың жұмыс режимдерiн бақылау-өлшеу аппаратурасы мен радиотехникалық бақылау құралдарының көмегiмен тексеру (аспаптық бақылау) жолымен жүзеге асырылады.
Радиобақылауды уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшелерi уәкiлеттi органның басшысы не оны ауыстыратын адам бекiткен радиобақылау жоспар-кестелерiне сәйкес жүргiзедi.
Радиобақылаудың жоспар-кестесiн аумақтық бөлiмшелер әрбiр тоқсанға жасайды.
Радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғыларды пайдаланушылар жол берген бұзушылықтар анықталған кезде уәкiлеттi орган оларға бұзушылықтарды жою туралы нұсқама жiбередi.
Азаматтық мақсаттағы тiркелген радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғылардың жұмысында бөгеуiл туындаған жағдайда:
1) бөгеуiл жасалып отырған радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғылардың иелерi радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғылардың техникалық өлшемдерiнiң, соның iшiнде қабылдау құрылғыларының таңдау немесе қорғаныш қасиеттерiнiң нормалар мен стандарттарға сәйкестiгiне көз жеткiзуi қажет. Егер олар нормаларға сәйкес болмаса, радиоэлектрондық құралдардың иелерi сипаттамалардың нормаларға сәйкес келтiрiлуi жөнiнде шаралар қабылдауға немесе радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғыларды ауыстыруға тиiс. Басқа радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғылардың сәуле таратуы салдарынан бөгеуiл туындаған кезде бөгеуiл жасалып отырған радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғылардың иелерi уәкiлеттi органға жүгiнедi;
2) уәкiлеттi орган бөгеуiлдердiң көздерiн және сипатын, олардың туындау себептерiн анықтау жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастырады және оларды жою шараларын қабылдайды;
3) радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғылардың белгiленген өлшемдерiнiң және (немесе) жұмыс режимiнiң бұзылуы, олардың қабылдау құрылғыларының таңдау немесе қорғаныш қасиеттерінің нашарлауы қатар құрған радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғылардың өзара әсерiне негiзделген интермодуляциялық сипаттағы бөгеуiлдер салдарынан болғанда уәкiлеттi орган бөгеуiлдердi жою жөнiнде нұсқама немесе ұсыным бередi;

14. Датой завершения проверки считается дата вручения акта о результатах проверки представителю проверяемого лица, участвующему в проведении данной проверки, не позднее срока окончания проверки, указанного в акте о назначении проверки.
Статья 28-5. Порядок проведения радиоконтроля
1. Радиоконтроль за излучениями радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств гражданского назначения осуществляется путем проверки технической документации и разрешений (документального контроля), параметров радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также режимов его работы с помощью контрольно-измерительной аппаратуры и средств радиотехнического контроля (инструментального контроля).
Радиоконтроль проводится территориальными подразделениями уполномоченного органа согласно плану-графику радиоконтроля, утвержденному руководителем уполномоченного органа либо лицом, его замещающим.
Планы-графики радиоконтроля составляются территориальными подразделениями на каждый квартал.
При выявлении нарушений, допускаемых пользователями радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, уполномоченный орган направляет им предписание об устранении нарушений.
В случае возникновения помех в работе зарегистрированного радиоэлектронного средства и высокочастотного устройства гражданского назначения:
1) владельцам радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, испытывающих помехи, необходимо убедиться в соответствии нормам и стандартам технических параметров радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, в том числе избирательных и защитных свойств приемных устройств. Если они не соответствуют нормам, владельцы радиоэлектронных средств должны принять меры по приведению характеристик в соответствие с нормами или заменить радиоэлектронные средства и высокочастотные устройства. При возникновении помех вследствие излучений от других радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств владельцы радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, испытывающих помехи, обращаются в уполномоченный орган;
2) уполномоченный орган организует работы по определению источников и характера помех, причин их возникновения и принимает меры к их устранению;
3) вследствие нарушения установленных параметров и (или) режимов работы, ухудшения избирательных или защитных свойств приемного устройства радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств и помех интермодуляционного характера, обусловленных взаимным влиянием радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, находящихся рядом, уполномоченный орган выдает предписание или рекомендации по устранению помех;

4) тағайындалған жиiлiктердегi бөгеуiлдердi жою мүмкiн болмаған кезде уәкiлеттi орган радиожиiлiктердi жаңадан тағайындауды жүргiзедi;
5) қапияда болған, өнеркәсiптiк немесе технологиялық сипаттағы бөгеуiлдер болғанда уәкiлеттi орган бөгеуiл көзiн анықтау және оларды жою жөнiнде шаралар қабылдайды.
2. Шет мемлекеттердiң байланыс әкiмшiлiктерiнен Қазақстан Республикасының аумағындағы көздерден болған радиобөгеуiлдерге шағымдар түскен кезде уәкiлеттi орган халықаралық келiсiмге сәйкес осы шағымдардың құқықтық негiзiн анықтайды, егер шағымдар негiзделген болса, бөгеуiлдердiң себептерiн белгiлейдi және оларды жою жөнiнде шаралар қабылдайды.
3. Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғыларға басқа мемлекеттердiң аумағында орналасқан көздерден бөгеуiл жасалып отырған жағдайда, уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғылар иелерiнiң мүдделерiн қорғау мақсатында халықаралық келiсiмге сәйкес бөгеуiлдердi жою жөнiнде шаралар қабылдайды.
4. Радиобөгеуiлдер мен тиiстi рұқсаты жоқ радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғылардың қолданысын анықтау және олардың жолын кесу жөнiндегi iс-шараларды уәкiлеттi орган жүргiзедi.
28-6-бап. Радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi
құрылғылар иелерiнiң құқықтары
Радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғылар иелерi:
1) радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғыларға тағайындалған радиожиiлiктердi (радиожиiлiк арналарын) берiлген рұқсат талаптарына сай қызметтi жүзеге асыру үшiн пайдаланады;
2) радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғыларға тағайындалған радиожиiлiктегi (радиожиiлiк арнасындағы) бөгеулердi жою үшiн уәкiлеттi органға жүгiнедi;
3) лауазымды адамдардың, уәкiлеттi органның әрекетiне (әрекетсiздiгiне), шешiмiне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен шағым жасайды.
28-7-бап. Радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi
құрылғылар иелерiнiң мiндеттерi
Радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғылар иелерi:
1) радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғылардың техникалық сипаттамалары мен пайдалану жағдайларының рұқсатта жазылған талаптарға, сондай-ақ белгiленген ережелер мен нормаларға сай келуiн қамтамасыз етедi;
2) қызмет куәлiгiн көрсеткен кезде уәкiлеттi органның лауазымды адамдарының радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғыларға қолжетiмдiлiгiн қамтамасыз етедi;
3) уәкiлеттi органның радиоэлектрондық құралдардың радиожиiлiктерiн (радиоарналарын) пайдалануды тоқтата тұру (соның iшiнде, уақытша тыйым салуды енгiзу салдарынан) немесе тоқтату туралы, соның iшiнде радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғыларды пайдаланушыларға берiлген рұқсат талаптарын бұзушылықты жою жөнiндегi нұсқаманы орындайды.".

4) при невозможности устранения помех на присвоенных частотах уполномоченный орган производит новое присвоение радиочастот;
5) вследствие непреднамеренных помех промышленного или технологического характера уполномоченный орган принимает меры по определению источника помех и их устранению.
2. При поступлении претензий от администраций связи иностранных государств на радиопомехи, источники которых находятся на территории Республики Казахстан, уполномоченный орган в соответствии с международным соглашением определяет правовую основу этих претензий, если претензии обоснованы, устанавливает причины помех и принимает меры по их устранению.
3. В случае, если радиоэлектронные средства и высокочастотные устройства, расположенные на территории Республики Казахстан, испытывают помехи от источников, расположенных на территории других государств, уполномоченный орган в соответствии с международным соглашением принимает меры по устранению помех в целях защиты интересов владельцев радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, находящихся на территории Республики Казахстан.
4. Мероприятия по выявлению и пресечению радиопомех и действия радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств без соответствующих разрешений проводятся уполномоченным органом.
Статья 28-6. Права владельцев радиоэлектронных средств и
высокочастотных устройств
Владельцы радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств:
1) используют присвоенные радиоэлектронным средствам и высокочастотным устройствам радиочастоты (радиочастотные каналы) для осуществления деятельности, соответствующей условиям полученного разрешения;
2) обращаются в уполномоченный орган для устранения помех на присвоенной радиоэлектронному средству и высокочастотному устройству радиочастоте (радиочастотном канале);
3) обжалуют действия (бездействие), решения должностных лиц, уполномоченного органа в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Статья 28-7. Обязанности владельцев радиоэлектронных
средств и высокочастотных устройств
Владельцы радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств:
1) обеспечивают соответствие технических характеристик и условий эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств требованиям, изложенным в разрешении, а также установленным правилам и нормам;
2) обеспечивают доступ к радиоэлектронным средствам и высокочастотным устройствам должностным лицам уполномоченного органа при предъявлении служебного удостоверения;
3) выполняют предписания уполномоченного органа о приостановлении (в том числе вследствие введения временных запретов) или прекращении использования радиочастот (радиоканалов) радиоэлектронных средств, в том числе по устранению нарушений условий разрешений, выданных пользователям радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств.".

61. "Қазақстан Республикасындағы кредиттiк бюролар және кредиттiк тарихты қалыптастыру туралы" 2004 жылғы 6 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж., N 15, 87-құжат):
1) 4-баптың 2-тармағының 3) тармақшасындағы "инспекциялау (тексерулер)" деген сөздер "тексерулер" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 5-баптың 1-тармағының 4) тармақшасындағы "және инспекциялаудың" деген сөздер алып тасталсын.
62. "Iшкi су көлiгi туралы" 2004 жылғы 6 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж., N 15, 88-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 5-1), 13-1) және 18-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"5-1) мемлекеттiк көлiктiк бақылау (бұдан әрi - көлiктiк бақылау) - уәкiлеттi органның заңды және жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасының iшкi су көлiгi саласындағы заңнамасы талаптарын сақтауын тексеру мақсатында жүргiзетiн iс-шараларының жиынтығы;";
"13-1) қарап шығу - уәкiлеттi органның объектiнi қауiпсiз пайдалануды қамтамасыз етуге бағытталған Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестiгі нысанында тексеруi;";
"18-1) тексеру - бақылау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттiк органдардың, кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң Қазақстан Республикасының iшкi су көлiгi саласындағы заңнамасы талаптарын сақтауын айқындау мақсатында жасайтын iс-әрекетi;";
2) 7-бапта:
1-тармақтағы "және қадағалау" деген сөздер алып тасталсын;
3-тармақтағы "және қадағалауды" деген сөздер алып тасталсын;
3) 9-бапта:
1-тармақтың 18) тармақшасындағы "қадағалауды" деген сөз "бақылауды" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақтың 6) тармақшасындағы "қадағалауды" деген сөз "бақылауды" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 16-баптағы "қадағалау" деген сөз "бақылау" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) 17-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"17-бап. Кемелердi пайдалану қауiпсiздiгiн бақылау
Iшкi су жолдарында iшкi суда жүзiп жүрген өздiгiнен жүзетiн және өздiгiнен жүзбейтiн кемелердiң, iшкi су жолдарында пайдаланылатын жолаушылар, серуендiк, спорттық және құйып тасымалдау кемелерiнiң, паромды өткелдер мен басқа да жүзу объектiлерiнiң, оның iшiнде шағын көлемдi флоттық пайдаланылу қауiпсiздігін, олардың қозғалтқыштарының түрiне, бас қозғалтқыштарының қуатына және мұндай кемелердiң сыйымдылығына қарамастан, бақылауды уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшелерi:
1) уәкiлеттi орган бекiткен ережелерге сәйкес iшкi су жолдарында кемелер, соның iшiнде шағын көлемдi кемелер ұшыраған көлiк оқиғаларын тексеру, сыныптау және есепке алуды жүргiзу;
2) кеме қатынасының су жолдарын және навигациялық жабдықтар құралдарын тиiсiнше күтiп ұстауды бақылау;

61. В Закон Республики Казахстан от 6 июля 2004 г. "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 15, ст. 87):
1) в подпункте 3) пункта 2 статьи 4 слова "инспектирования (проверок)" заменить словом "проверок";
2) в подпункте 4) пункта 1 статьи 5 слова "и инспектирования" исключить.
62. В Закон Республики Казахстан от 6 июля 2004 г. "О внутреннем водном транспорте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 15, ст. 88):
1) статью 1 дополнить подпунктами 5-1), 13-1) и 18-1) следующего содержания:
"5-1) государственный транспортный контроль (далее - транспортный контроль) - совокупность мероприятий, проводимых уполномоченным органом в целях проверки соблюдения физическими и юридическими лицами требований законодательства Республики Казахстан в области внутреннего водного транспорта;";
"13-1) осмотр - проверка уполномоченным органом объекта на предмет соответствия требованиям законодательства Республики Казахстан, направленным на обеспечение безопасной эксплуатации;";
"18-1) проверка - действие государственных органов, осуществляющих контрольные функции, совершаемое в целях определения соблюдения субъектами предпринимательства требований законодательства Республики Казахстан в области внутреннего водного транспорта;";
2) в статье 7:
в пункте 1 слова "и надзора" исключить;
в пункте 3 слова "и надзор" исключить;
3) в статье 9:
в подпункте 18) пункта 1 слово "надзора" заменить словом "контроля";
в подпункте 6) пункта 2 слово "надзора" заменить словом "контроля";
4) в статье 16 слова "надзор", "надзору" заменить соответственно словами "контроль", "контролю";
5) статью 17 изложить в следующей редакции:
"Статья 17. Контроль за безопасностью эксплуатации судов
Контроль за безопасностью эксплуатации на внутренних водных путях самоходных и несамоходных судов внутреннего водного плавания, пассажирских, прогулочных, спортивных и наливных судов, паромных переправ и других плавучих объектов, эксплуатируемых на внутренних водных путях независимо от вида их движителей, мощности главных двигателей и вместимости таких судов, в том числе и маломерного флота, осуществляется территориальными подразделениями уполномоченного органа посредством:
1) проведения расследований, классификации и учета транспортных происшествий с судами, в том числе маломерными судами, на внутренних водных путях в соответствии с правилами, утвержденными уполномоченным органом;
2) контроля за надлежащим содержанием судоходных водных путей и средств навигационного оборудования;

3) кемелердiң (соның iшiнде шағын көлемдi кемелердiң), салдардың және iшкi су жолдарында орналасқан өзге де жүзу объектiлерi мен құрылғыларының уәкiлеттi орган белгiлеген кеме қатынасы қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету талаптарына сай болуын қарап шығуды жүргiзу;
4) кеме қатынасы қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету талаптарына сай келмейтiн кемелердi (соның iшiнде шағын көлемдi кемелердi), салдарды және өзге де жүзу объектiлерiн ұстап алу;
5) кеме қатынасы қауiпсiздiгiне, адамдардың өмiрi мен денсаулығына, жүктердiң сақталуына қауiп төнген кезде кемелердiң (соның iшiнде шағын көлемдi кемелердiң), салдардың және өзге де жүзу объектiлерiнiң қозғалысын тоқтата тұру және оған тыйым салу;
6) кеме иелерiнiң, кеме экипаждары мүшелерiнiң, iшкi су жолдарындағы кеме қатынасын жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының iшкi су көлiгi туралы заңнамасына сәйкес кемелердi пайдалану қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету талаптарын орындауын бақылау;
7) кемелердi (соның iшiнде шағын көлемдi кемелердi) мемлекеттiк тiркеу және кемелер мен оларға құқықтарды мемлекеттiк тiркеу ережелерiне сәйкес жүзеге асырылатын тиiстi құжаттарды беру;
8) уәкiлеттi орган бекiткен кемелердiң командалық құрамының адамдарын аттестаттау ережелерiне сәйкес жүргiзiлетiн кемелердiң командалық құрамының адамдарын аттестаттау. Кемелердiң командалық құрамының адамдарын аттестаттау әрбiр үш жыл аяқталғанда жүргiзiледi. Тиiстi мамандық бойынша оқу орнын кезектi аттестаттау жылында аяқтаған, сондай-ақ сол жылы диплом беруден өткен адамдар аттестаттаудан босатылады;
9) Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен кемелер экипаждары мүшелерiне диплом беру ережелерiне сәйкес жүргiзiлетiн кемелердiң командалық құрамының адамдарына диплом беру. Диплом беруге тиiстi бiлiмi бар, аумақтық бөлiмшеге мынадай құжаттарды:
еркiн нысандағы өтiнiштi;
жеке куәлiгiн немесе паспортын;
жоғары немесе орта кәсiптiк бiлiм туралы құжатты (дипломды);
жүзу өтiлiн растайтын құжат;
медициналық комиссияның кемедегi жұмысқа жарамдылығы туралы қорытындысын табыс еткен адамдар жiберiледi.
Диплом берудi жүргiзу туралы өтiнiштi уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшесi отыз күн iшiнде қарайды.
Табыс етiлген құжаттар кемелер экипаждарының мүшелерiне диплом беру ережелерiнiң талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, бұл жөнiнде құжаттар табыс етiлген күннен бастап жетi күннен кешiктiрмей құжаттарды табыс еткен адамға хабарлайды.
10) анықталған iшкi су көлiгiнiң (соның iшiнде шағын көлемдi кемелердiң) жұмыс iстеуiн айқындайтын Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтарды жою туралы нұсқамалар беру;

3) проведения осмотра судов (в том числе маломерных), плотов и иных плавучих объектов и сооружений, расположенных на внутренних водных путях, на их соответствие требованиям обеспечения безопасности судоходства, установленным уполномоченным органом;
4) задержания судов (в том числе маломерных), плотов и иных плавучих объектов, не соответствующих требованиям обеспечения безопасности судоходства;
5) приостановления и запрещения движения судов (в том числе маломерных), плотов и иных плавучих объектов при наличии угрозы безопасности судоходства, жизни и здоровью людей, сохранности грузов;
6) контроля за выполнением судовладельцами, членами экипажей судов, физическими и юридическими лицами, осуществляющими судоходство на внутренних водных путях, требований обеспечения безопасности эксплуатации судов в соответствии с законодательством Республики Казахстан о внутреннем водном транспорте;
7) государственной регистрации судов (в том числе маломерных) и выдачи соответствующих документов, осуществляемых в соответствии с правилами государственной регистрации судов и прав на них;
8) аттестации лиц командного состава судов, проводимой в соответствии с правилами аттестации лиц командного состава судов, утвержденными уполномоченным органом. Аттестация лиц командного состава судов проводится по истечении каждых последующих трех лет. Лица, окончившие учебные заведения по соответствующей специальности в год очередной аттестации, а также прошедшие в том же году дипломирование, от аттестации освобождаются;
9) дипломирования лиц командного состава судов, проводимого в соответствии с правилами дипломирования членов экипажей судов, утвержденными Правительством Республики Казахстан. К дипломированию допускаются лица, имеющие соответствующее образование с представлением в территориальное подразделение следующих документов:
заявления произвольной формы;
удостоверения личности или паспорта;
документа о высшем или среднем профессиональном образовании (диплома);
документа, подтверждающего стаж плавания;
заключения медицинской комиссии о пригодности к работе на судне.
Заявление о проведении дипломирования рассматривается территориальным подразделением уполномоченного органа в течение тридцати дней.
В случае несоответствия представленных документов требованиям правил дипломирования членов экипажей судов об этом письменно сообщается лицу, представившему документы, не позднее семи дней с момента представления документов;
10) выдачи предписаний об устранении выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан, определяющего функционирование внутреннего водного транспорта (в том числе маломерных судов);

11) Қазақстан Республикасының кеме қатынасының су жолдарын жеке және заңды тұлғалардың пайдалану мерзiмдерiн бақылау;
12) тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартын тасымалдаушының жасасуын бақылау;
13) жеке және заңды тұлғалардың iшкi су көлiгi қызметiн жүзеге асыру кезiнде лицензиялық ережелердi сақтауын бақылау;
14) кемелердi, соның iшiнде шағын көлемдi кемелердi және шағын көлемдi кемелерге арналған база-тұрақтарды техникалық бақылауды жүргiзу;
15) өз құзыретiнiң шегiнде Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттар талаптарының сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
16) шағын көлемдi кемелерге мемлекеттiк борттық нөмiрлер беру;
17) тұрақты мекен-жайы өзгерген, тиесiлiгi (иесi) өзгерген, қайта жабдықтау салдарынан кеменiң техникалық деректерi өзгерген жағдайларда шағын көлемдi кемелердi қайта тiркеудi жүргiзу;
18) шағын көлемдi кемелердiң кеме жүргiзушiлерiн даярлау жөнiндегi курстарды, оларды аттестаттауды ұйымдастыру;
19) шағын көлемдi кемелердi басқару құқығына куәлiктер беру;
20) шағын көлемдi кемелерге арналған база-тұрақтарды мемлекеттiк есепке алуды және оларды пайдалануға рұқсат берудi жүргiзу;
21) тиiстi мамандарды шағын көлемдi көлiк мәселелерi жөнiндегi сараптамаларға қатысуға тарту;
22) алкогольдiк, есiрткiлiк және уытты мас күйiнде болған шағын көлемдi кемелердiң кеме жүргiзушiлерiн басқарудан шеттету және оларды медициналық куәландыруға жiберу;
23) Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер бойынша iс жүргiзудi жүзеге асыру;
24) паромды өткелдердi мемлекеттiк тiркеудi, есепке алуды, сондай-ақ пайдалануға жарамдылығын техникалық куәландыруды жүргiзу арқылы жүзеге асырады.";
6) мынадай мазмұндағы 17-1-баппен толықтырылсын:
"17-1-бап. Уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшелерiнiң
кемелердi қарап шығуды жүргiзуi
1. Кемелердi қарап шығу кеменiң (оның мемлекеттiк тiркелген орнына қатыссыз) және экипаждың кемелердi пайдаланудың қауiпсiздiгiн регламенттейтiн Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарына сәйкестiгiн анықтау мақсатында жүргiзiледi. Кемелердi қарап шығу капитанның немесе бiрiншi штурманның (капитанның аға көмекшiсiнiң) және шағын көлемдi кеменiң кеме жүргiзушiсiнiң қатысуымен тұрақта да, қозғалыс кезiнде де жүргiзiлуi мүмкiн.
Iшкi суларда жүзетiн кемелердi қарап шығу навигацияаралық кезеңнен кейiн, ал "өзен - теңiз" жүзу кемелерiн - теңiзде пайдаланғаннан кейiн, олар iшкi су жолдарына кiрген кезде жүргiзiледi.
Кемелердi бақылап қарап шығу навигация кезеңiнде екi айда бiр реттен жиi емес немесе көлiк оқиғасы болған кезде жүргiзiледi.

11) контроля за сроками пользования судоходными водными путями Республики Казахстан физическими и юридическими лицами;
12) контроля за заключением перевозчиком договора обязательного страхования гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами;
13) контроля за соблюдением лицензионных правил физическими и юридическими лицами при осуществлении деятельности на внутреннем водном транспорте;
14) проведения технического контроля судов, в том числе маломерных, и баз-стоянок для маломерных судов;
15) осуществления в пределах своей компетенции контроля за соблюдением требований международных договоров, участником которых является Республика Казахстан;
16) присвоения маломерным судам государственных бортовых номеров;
17) проведения перерегистрации маломерных судов в случае изменения постоянного места жительства, изменения принадлежности (владельца), изменения вследствие переоборудования технических данных судна;
18) организации курсов по подготовке судоводителей маломерных судов, их аттестации;
19) выдачи удостоверений на право управления маломерными судами;
20) ведения государственного учета и выдачи разрешений на эксплуатацию баз-стоянок для маломерных судов;
21) привлечения соответствующих специалистов для участия в экспертизах по вопросам маломерного транспорта;
22) отстранения от управления судоводителей маломерных судов, находящихся в состоянии алкогольного, наркотического и токсикоманического опьянения, и направления их на медицинское освидетельствование;
23) осуществления производства по делам об административных правонарушениях в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
24) проведения государственной регистрации, учета, а также технического освидетельствования на годность эксплуатации паромных переправ.";
6) дополнить статьей 17-1 следующего содержания:
"Статья 17-1. Проведение осмотров судов территориальными
подразделениями уполномоченного органа
1. Осмотры судов проводятся в целях выявления соответствия судна (независимо от места его государственной регистрации) и экипажа требованиям законодательства Республики Казахстан, регламентирующего безопасную эксплуатацию судов. Осмотры судов могут проводиться как на стоянке, так и в ходу в присутствии капитана или первого штурмана (старшего помощника капитана) и судоводителя маломерных судов.
Осмотр судов внутреннего водного плавания проводится после межнавигационного периода, а судов плавания "река-море" - после эксплуатации в море при заходе их на внутренние водные пути.
Контрольные осмотры судов проводятся в период навигации не чаще, чем один раз в два месяца, или при совершении транспортного происшествия.

2. Өздiгiнен жүзетiн кемелердi қарап шығу кезiнде мыналар тексеруге жатады:
1) осы Заңның 23-бабында көрсетiлген кеме құжаттары (болуы, жарамдылық мерзiмдерi, оларды жүргiзу тәртiбi);
2) штат кестесi мен кеменi пайдалану режимi мен экипаждың жұмысы туралы кеме иесiнiң бұйрығы (немесе басқа құжат);
3) iшкi су жолдарының навигациялық карталары;
4) вахталық, штурмандық, жалпы кеме қызметтерiн, адамдарды құтқаруды ұйымдастыру жөнiндегi кеме iшi құжаттамасы (саны, жүргiзу сапасы):
вахталар кестесi;
дабылдар бойынша кесте және экипаж мүшелерiнiң жеке карточкалары;
ауа-райы болжамдарының журналы (тiгiнi);
жол ақпараттарының және кеме жүргiзушiлерге берiлген хабарламалар журналы (тiгiнi);
магниттiк компастың девиациясының кестесi;
кеменiң маневр элементтерiнiң кестесi;
адамның борт сыртына құлауы кезiндегi маневрлеу сызбасы;
радиолокациялық станцияның көлеңкелi секторларының сызбасы;
5) Мемлекеттiк тудың, мұржадағы марканың, кеменiң атауының (нөмiрiнiң) және борттарда тiркеу нөмiрлерiнiң, корпустағы жүк маркасының болуы мен жай-күйi;
6) кеменiң (құрамның) жүзу ауданының разряды мен жағдайына, құрамдарды қалыптастырудың және жолдар габариттерiнiң үлгілiк сызбаларына сәйкестiгi;
7) жолаушылар сыйымдылығы және жүк көтергiштiк, борттың су бетiндегi биiктiгi (жүк маркасы бойынша) нормаларын сақтау, кеменi басқару постынан көрудi қамтамасыз ету;
8) жарықтық, көрiнетiн және дыбыстық белгi берудiң болуы мен iс-әрекетi;
9) навигациялық, штурмандық және электрлi радионавигациялық приборлардың өзен кеме қатынасы нормалары бойынша болуы мен iс-әрекетi;
10) ұжымдық және жеке құтқару құралдары, пиротехникалар, авариялық жабдықтау санының кеме қатынасы тiркелiмi нормаларына сәйкестiгi, олардың маркировкаларының, орналасуы мен сақталуының дұрыстығы;
11) экипаждың штаттық кестеге және iшкi және аралас "өзен - теңiз" жүзу көлiктiк кемелерi экипажының ең аз құрамы туралы ережеге сәйкес жасақталуы;
12) командалық және қатардағы құрамда тиiстi лауазымдарға орналасу құқығына дипломдарының (бiлiктiлiк куәлiктерiнiң), дипломдарға бақылау талондарының, аттестаттау туралы анықтамаларының болуы;
13) ағымдағы және алдыңғы рейстерде (вахталық журналдағы жазбалар бойынша) құрамдарды қалыптастырудың үлгілік сызбаларын, жолаушылар сыйымдылығы мен жүк көтеру нормаларын, тiркеу құжаттарында көрсетiлген жүзу ауданы мен шарттары бойынша шектеулердi, вахталарды атқару режимiн, оқу дабылдарын және басқару құрылғысы iстен шыққандағы iс-әрекет бойынша жаттығулар жүргiзудiң кезеңдiгiн сақтауы;
14) экипаж мүшелерiнiң басқару құрылғысы iстен шыққан кезде дабыл бойынша iс-әрекет етудi бiлуi мен игеруi;

2. При осмотре самоходных судов проверке подлежат:
1) судовые документы (наличие, сроки действия, порядок их ведения), указанные в статье 23 настоящего Закона;
2) штатное расписание и приказ (или другой документ) судовладельца о режиме эксплуатации судна и работе экипажа;
3) навигационные карты внутренних водных путей;
4) внутрисудовая документация по организации вахтенной, штурманской, общесудовой службы спасания людей (наличие, качество ведения):
расписание вахт;
расписание по тревогам и личные карточки членов экипажа;
журнал (подшивка) прогнозов погоды;
журнал (подшивка) путевой информации и извещений судоводителям;
таблица девиации магнитного компаса;
таблица маневренных элементов судна;
схема маневрирования при падении человека за борт;
схема теневых секторов радиолокационной станции;
5) наличие и состояние Государственного флага, марки на трубе, наименования (номера) судна и регистрационных номеров на бортах, грузовой марки на корпусе;
6) соответствие судна (состава) разряду и условиям района плавания, типовым схемам формирования составов и габаритам пути;
7) соблюдение норм пассажировместимости и грузоподъемности, высоты надводного борта (по грузовой марке), обеспечение обзора с поста управления судном;
8) наличие и действие световой, зрительной и звуковой сигнализации;
9) наличие и действие навигационных, штурманских и электрорадионавигационных приборов по нормам речного судоходства;
10) соответствие нормам регистра судоходства количества коллективных и индивидуальных спасательных средств, пиротехники, аварийного снабжения, правильность их маркировки, расположения и хранения;
11) укомплектованность экипажа в соответствии со штатным расписанием и положением о минимальном составе экипажей транспортных судов внутреннего и смешанного "река-море" плавания;
12) наличие у командного и рядового состава дипломов (квалификационных свидетельств) на право занятия соответствующих должностей, контрольных талонов к дипломам, справок об аттестации;
13) соблюдение в текущем и предыдущих рейсах (по записям в вахтенном журнале) типовых схем формирования составов, норм пассажировместимости и грузоподъемности, ограничений по району и условиям плавания и других требований, указанных в регистровых документах, режима несения вахт, периодичности проведения учебных тревог и тренировок по действиям при отказе рулевого устройства;
14) умение членов экипажа действовать по тревоге при отказе рулевого устройства;

15) ағымдағы навигацияда аумақтық бөлiмшелер қызметкерлерiнiң ұйғарымдарының орындалуы тексерiледi.
3. Қарап шығу нәтижелерi бойынша уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшесiнiң қызметкерi анықталған Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтардың тiзбесiн және ескертулердi жою мерзiмдерiн көрсете отырып акт жасайды. Кеме құжаттары болмаған кезде және жүзу қауiпсiздiгiне қауiп төнген жағдайларда уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшесiнiң қызметкерi кеменiң (құрамның) қозғалысына тыйым салу туралы шешiм қабылдайды, бұл туралы кеменiң капитаны кеме иесiне хабарлайды.
Қарап шығу актiсi екi данада жасалады және оған уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшесiнiң қызметкерi мен капитан (немесе капитанның аға көмекшісі) қол қояды. Капитан (капитанның аға көмекшiсi) қол қоюдан бас тартқан жағдайда актiде бас тартудың мәлiмделген себептерi көрсетiле отырып жазба жасалады.
Актiнiң бiрiншi данасы кемеде, екiншiсi - уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшесiнде кеме iсiнде сақталады.
Уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшесiнiң кеменi қарап шығуды жүргiзген қызметкерлерi кеменi қарап шығу жөнiндегi актiдегi жазбалардың дұрыстығына жауапты болады.";
7) 18-баптағы "қадағалау" деген сөз "бақылау" деген сөзбен, 19-баптың 3-тармағындағы, 20-баптың 8-тармағындағы "қадағалауды" деген сөз "бақылауды" деген сөзбен ауыстырылсын;
8) 23-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнде немесе кеме кiтабында тiркелген және iшкi су жолдарымен кеме қатынасын жүзеге асыратын кемеде олардың нысандарын, оларды беру және жүргiзу тәртiбiн уәкiлеттi орган белгiлейтiн мынадай кеме құжаттары болуға тиiс:
1) кеменiң Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтерiп жүзу құқығын және кемеге меншiк құқығын растайтын кеме куәлiгi;
2) шетелдiк кемеге (жалға алынған шетел кемелерiнiң тiзiлiмiнде тiркелген кемелер үшiн) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтерiп жүзуге уақытша құқық беру туралы куәлiк;
3) кеменiң жүзуге жарамдылығы туралы, оның сыныбы немесе сыныптау куәлiгi көрсетiлген куәлiгi;
4) өздiгiнен жүзетiн кемелер үшiн кеме журналы (вахталық журнал);
5) кеме рөлi (өздiгiнен жүзетiн кемелер үшiн) - кеме капитаны жасаған кеме экипажы мүшелерiнiң тiзiмi;
6) радиожурнал (егер кемеде кеме радиостанциясы бар болса);
7) кеме станциясының рұқсаты (егер кемеде кеме радиостанциясы бар болса);
8) машина журналы (механикалық қозғағышы бар кемелер үшiн);
9) кеменi қарап шығудың бiрыңғай кiтабы;
10) санитарлық-эпидемиологиялық қорытынды және кемеге санитарлық паспорт;
11) өрт қауiпсiздiгi куәлiгi (қарап шығу актiсi);

15) выполнение предписаний работников территориальных подразделений в текущей навигации.
3. По результатам осмотра работник территориального подразделения уполномоченного органа составляет акт с указанием перечня выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан и сроков устранения замечаний. При отсутствии судовых документов и в случаях, угрожающих безопасности плавания, работник территориального подразделения уполномоченного органа принимает решение о запрещении движения судна (состава), о чем капитан судна информирует судовладельца.
Акт осмотра составляется в двух экземплярах и подписывается работником территориального подразделения уполномоченного органа и капитаном (или старшим помощником капитана). В случае отказа капитана (старшего помощника капитана) от подписи в акте делается запись с указанием заявленных мотивов отказа.
Первый экземпляр акта хранится на судне, второй - в территориальном подразделении уполномоченного органа в судовом деле.
Работники территориального подразделения уполномоченного органа, проводившие осмотр судна, несут ответственность за достоверность записей в акте по осмотру судна.";
7) в статье 18, в пункте 3 статьи 19, в пункте 8 статьи 20 слово "Надзор" заменить словом "Контроль";
8) пункт 1 статьи 23 изложить в следующей редакции:
"1. На судне, зарегистрированном в Государственном судовом реестре Республики Казахстан или судовой книге и осуществляющем судоходство по внутренним водным путям, должны находиться следующие судовые документы, формы, порядок выдачи и ведения которых устанавливаются уполномоченным органом:
1) судовое свидетельство, которое подтверждает право плавания судна под Государственным флагом Республики Казахстан и право собственности на судно;
2) свидетельство о временном предоставлении права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан иностранному судну (для судов, зарегистрированных в реестре арендованных иностранных судов);
3) свидетельство о годности судна к плаванию с указанием его класса или с классификационным свидетельством;
4) судовой журнал (вахтенный журнал) для самоходных судов;
5) судовая роль (для самоходных судов) - список членов экипажа судна, составляемый капитаном судна;
6) радиожурнал (если судно имеет судовую радиостанцию);
7) разрешение судовой станции (если судно имеет судовую радиостанцию);
8) машинный журнал (для судов с механическим двигателем);
9) единая книга осмотра судна;
10) санитарно-эпидемиологическое заключение и санитарный паспорт на судно;
11) пожарное свидетельство (акт осмотра);

12) кеменiң мұнаймен, қалдық сулармен және қоқыспен ластануын болғызбау туралы куәлiк;
13) кеме экипажының ең аз құрамы туралы куәлiк.";
9) 24-баптың 3-тармағының 2) тармақшасындағы "тұлғаларының;" деген сөз "тұлғалардың меншiгiндегi кемелерге берiледi." деген сөздермен ауыстырылып, 3) тармақшасы алып тасталсын;
10) 45-баптың 5 тармағындағы "қадағалауды" деген сөз "бақылауды" деген сөзбен, 7-тармағындағы "қадағалау" деген сөз "бақылау" деген сөзбен ауыстырылсын;
11) 46-баптың 1-тармағының екiншi бөлiгiндегi "және қадағалануға" деген сөздер алып тасталсын.
63. "Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж., N 17, 102-құжат):
1) 6-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"6-бап. Мемлекеттiк энергетикалық қадағалау мен бақылау
1. Энергетикалық қадағалау мен бақылау жөнiндегi мемлекеттiк орган электр энергетикасы саласындағы қадағалау мен бақылауды жүзеге асырады.
2. Энергетикалық қадағалау мен бақылау жөнiндегi мемлекеттiк орган:
1) Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы нормативтiк құқықтық актiлерiнiң техникалық талаптарының орындалуын;
2) электр станциялары энергетикалық жабдықтарының, электр және жылу желiлерiнiң, сондай-ақ тұтынушылардың электр мен жылу пайдалану құрылғыларының пайдаланылуы мен олардың техникалық жай-күйiн;
3) электр энергетикасы саласындағы лицензияланатын қызмет түрлерiне қойылатын талаптардың орындалуын қадағалауды жүзеге асырады.
3. Мемлекеттiк энергетикалық қадағалау мен бақылау тексеру жолымен жүзеге асырылады.
4. Электр энергетикасы объектiлерiн тексеру жоспарлы және жоспардан тыс болуы мүмкiн.
5. Уәкiлеттi орган бекiткен жұмыс жоспары тексерудiң негiзi болып табылады. Жұмыс жоспары өздерiне қатысты тексеру жүргiзу көзделiп отырған объектiлер тiзбесiн және тексеру жүргiзу кезеңiн қамтуға тиiс.
6. Жоспарлы тексеру алдыңғы тексерулерге қатысты жұмыс жоспары заңдарда белгiленген уақыт аралықтарын ескере отырып жүргiзiлетiн, алдын ала жоспарланған iс-шара болып табылады.
7. Жоспардан тыс тексеру мынадай жағдайларда:
1) электр энергетикасы объектiлерiндегi авариялық технологиялық бұзушылықтар саны өткен кезеңмен салыстырғанда өскен жағдайда;
2) мемлекеттiк энергетикалық қадағалау мен бақылау жөнiндегi органға келiп түскен жеке және заңды тұлғалардың, сондай-ақ мемлекеттiк органдардың өтiнiштерi бойынша жүргiзiледi.
8. Электр энергетикасы объектiсiнiң басшысына анықталған бұзушылықтарды жою үшiн орындау мерзiмi мен орындалуына жауапты тұлғалар көрсетiлген белгiленген үлгiдегi нұсқама берiледi немесе объект басшылығы анықталған бұзушылықтарды жою жөнiндегi iс-шаралар жоспарын оған негiздегі әзiрлейтiн акт жасайды, ол мемлекеттiк энергетикалық қадағалау мен бақылау жөнiндегi органға табыс етiледi.

12) свидетельство о предотвращении загрязнения с судна нефтью, сточными водами и мусором;
13) свидетельство о минимальном составе экипажа судна.";
9) подпункт 3) пункта 3 статьи 24 исключить;
10) в пунктах 5 и 7 статьи 45 слово "надзор" заменить словом "контроль";
11) в части второй пункта 1 статьи 46 слова "и надзору" исключить.
63. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 г. "Об электроэнергетике" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 17, ст. 102):
1) статью 6 изложить в следующей редакции:
"Статья 6. Государственный энергетический надзор и
контроль
1. Надзор и контроль в области электроэнергетики осуществляются государственным органом по государственному энергетическому надзору и контролю.
2. Орган по государственному энергетическому надзору и контролю осуществляет надзор за:
1) выполнением технических требований нормативных правовых актов Республики Казахстан в сфере электроэнергетики;
2) эксплуатацией и техническим состоянием энергетического оборудования электрических станций, электрических и тепловых сетей, а также электрических и теплоиспользующих установок потребителей;
3) выполнением требований к лицензируемым видам деятельности в сфере электроэнергетики.
3. Государственный энергетический надзор и контроль осуществляются путем проверок.
4. Проверки объектов электроэнергетики могут быть плановыми и внеплановыми.
5. Основанием проверки является план работы, утвержденный уполномоченным органом. План работы должен содержать перечень объектов, в отношении которых предполагаются проведение проверок и период их проведения.
6. Плановая проверка является заранее запланированным мероприятием, проводимым с учетом установленных законами временных интервалов по отношению к предшествующим проверкам (план работы).
7. Внеплановая проверка проводится в следующих случаях:
1) при росте числа аварийных технологических нарушений на объектах электроэнергетики по сравнению с предыдущим периодом;
2) по обращениям физических и юридических лиц, а также государственных органов, поступившим в орган по государственному энергетическому надзору и контролю.
8. Для устранения выявленных нарушений руководителю объекта электроэнергетики выдается предписание установленного образца с указанием сроков и лиц, ответственных за исполнение, или составляется акт, на основе которого руководством объекта разрабатывается план мероприятий по устранению выявленных нарушений, который представляется в орган по государственному энергетическому надзору и контролю.

9. Энергетикалық қадағалау мен бақылау:
1) электр және жылу энергиясының сапасы жөнiндегi техникалық талаптардың сақталуына;
2) өз құзыретi шегiнде электр және жылу энергиясын пайдалану ережелерiнiң сақталуына;
3) электр және жылу энергиясының ұтымды және үнемдi пайдаланылуына, оны өндiру, беру, тұтыну режимдерiн оңтайландыруға;
4) электр станцияларының, электр және жылу желiлерiнiң күзгi-қысқы жағдайлардағы жұмысқа дайындығына жүргiзiледi.
10. Энергетикалық қадағалау мен бақылау жөнiндегi мемлекеттiк орган:
1) электр энергетикасы кәсiпорындарының объектiлер мен жабдықтардың қысқы жағдайдағы жұмысқа дайындығын бағалау жөнiндегі комиссияларына қатысады;
2) электр станцияларының, жылу және электр желiлерiнiң жұмысындағы Қазақстан Республикасының бiртұтас электр энергетикасы жүйесiн бiрнеше бөлiктерге бөлуге, электр және жылу энергиясын тұтынушыларды жаппай шектеуге, iрi электр жабдығын бүлдiруге әкеп соққан iрi технологиялық бұзушылықтарды тексерудiң есебiн жүргiзедi.
11. Энергетикалық қадағалау мен бақылау жөнiндегi мемлекеттiк орган Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен:
1) электр және энергия құрылғыларына қол жеткiзуге;
2) электр станциялары энергетикалық жабдықтарының, электр және жылу желiлерiнiң, сондай-ақ тұтынушылардың электр жабдықтарының техникалық жай-күйiн кезең-кезеңмен тексерудi жүзеге асыруға;
3) электр және энергия құрылғыларының техникалық жай-күйi мен пайдалану қауiпсiздiгiне бақылауды жүзеге асыру үшiн электр және жылу энергиясын өндiрудi, беру мен бөлудi және оларды қайта сату мақсатында сатып алуды жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының техникалық пайдалану ережелерi мен қауiпсiздiк ережелерiн бiлуiне бiлiктiлiк тексерулерiн ұйымдастыруға;
4) энергетикалық объектiлерде электр және жылу энергиясын қауiпсiз және ұтымды өндiру, беру, бөлу мен пайдалану бойынша энергетикалық сараптама жүргізуді ұйымдастыруға, энергияны үнемдеу саясатының орындалуын бақылауға, заңды тұлғалардың энергетикалық тиiмдiлiгiн зерттеуге;
5) Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасын жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар әзiрлеудi жүзеге асыруға;
6) қадағалауындағы энергетикалық жабдыққа зерттеу жүргiзу, энергетикалық ұйымдарды кешендi тексеру кезiнде және электр станцияларының, электр және жылу желiлерiнiң энергетикалық жабдықтарының жұмысындағы технологиялық бұзушылықтарды тексеру кезiнде сарапшыларды тартуға;
7) энергияны үнемдеу бағдарламаларын, нормативтiк-әдiстемелiк актiлерiн, құқықтық және экономикалық тетiктерiн әзiрлеудi ұйымдастыруға;

9. Энергетический надзор и контроль осуществляются за:
1) соблюдением требований технических условий по качеству электрической и тепловой энергии;
2) соблюдением правил пользования электрической и тепловой энергией в пределах своей компетенции;
3) рациональным и экономным использованием, оптимизацией режимов производства, передачей, потреблением электрической и тепловой энергии;
4) готовностью электрических станций, электрических и тепловых сетей к работе в осенне-зимних условиях.
10. Орган по государственному энергетическому надзору и контролю:
1) участвует в работе комиссий электроэнергетических предприятий по оценке готовности объектов и оборудования к работе в зимних условиях;
2) ведет учет расследований крупных технологических нарушений в работе электростанций, тепловых и электрических сетей, приведших к разделению единой электроэнергетической системы Республики Казахстан на несколько частей, массовому ограничению потребителей по электрической и тепловой энергии, повреждению крупного энергетического оборудования.
11. Орган по государственному энергетическому надзору и контролю вправе в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан:
1) иметь доступ к электро- и энергоустановкам;
2) осуществлять периодическое обследование технического состояния энергетического оборудования электрических станций, электрических и тепловых сетей, а также энергетического оборудования потребителей;
3) организовывать квалификационные проверки знаний правил технической эксплуатации и правил безопасности руководителей организаций, осуществляющих производство, передачу и распределение электрической и тепловой энергии и их покупку в целях перепродажи, для осуществления контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электро- и энергоустановок;
4) организовывать проведение энергетических экспертиз на энергетических объектах по безопасному и рациональному производству, передаче, распределению и использованию электрической и тепловой энергии, контроль за выполнением энергосберегающей политики, обследование энергетической эффективности юридических лиц;
5) осуществлять подготовку предложений по совершенствованию законодательства Республики Казахстан в области электроэнергетики;
6) привлекать экспертов при проведении обследования поднадзорного энергетического оборудования, комплексных проверок энергетических организаций и при расследовании технологических нарушений в работе энергетического оборудования электрических станций, электрических и тепловых сетей;
7) организовывать разработку программы, нормативно-методических актов, правовых и экономических механизмов энергосбережения;

8) ұйымдардың меншiк иелерiне аварияларға, жазатайым жағдайлар мен электр энергетикасы саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердiң өзге де техникалық талаптарын өрескел бұзуға жол берген кiнәлi тұлғаларды тәртiптiк жауапқа тарту туралы ұсыныстар енгiзуге немесе Қазақстан Республикасының электр энергетикасы туралы заңнамасын бұзуға кiнәлi тұлғаларды Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әкiмшiлiк және қылмыстық жауаптылыққа тарту туралы материалдарды тиiстi мемлекеттiк органдарға жiберуге құқылы.";
2) 19-баптың 2-тармағының 5) тармақшасындағы "Мемэнергияқадағалау" деген сөз "мемлекеттiк энергетикалық қадағалау мен бақылау жөнiндегi органның" деген сөздермен ауыстырылсын.
64. "Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж., N 18, 107-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 25-1) тармақшамен толықтырылсын:
"25-1) жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы тексеру (бұдан әрi - тексеру) - жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын уәкiлеттi және (немесе) аумақтық органдардың лауазымды адамының немесе лауазымды адамдарының Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы заңнамасы талаптарының сақталуын анықтау мақсатында жасалатын iс-әрекетi;";
2) 9-баптың 1-тармағында:
13) тармақшадағы "әкелуге және әкетуге" деген сөздер "әкелу және әкету тәртiбiн айқындайды және оған" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 15-1) тармақшамен толықтырылсын:
"15-1) Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы заңнамасы талаптарының сақталуын анықтау мақсатында жануарлар дүниесiн пайдаланушылардың қызметiн тексередi;";
3) 27-баптың 2-тармағы 9) тармақшасындағы "жүргiзуге мiндеттi." деген сөздер "жүргiзуге;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
"10) осы Заңның 49-бабына сәйкес жүргiзiлетiн, Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы заңнамасы талаптарының сақталуын мемлекеттiк бақылау мақсатында тексерудi жүзеге асыруға кедергi жасамауға мiндеттi.";
4) 49-бапта:
1-тармақ "мақсатында" деген сөзден кейiн "тексеру жүргiзу жолымен" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттiк бақылауды уәкiлеттi орган және оның аумақтық органдары:

8) вносить предложения собственникам организаций о привлечении к дисциплинарной ответственности лиц, виновных в допущении аварий, несчастных случаев и иных грубых нарушений технических требований нормативных правовых актов в области электроэнергетики, или направлять материалы в соответствующие государственные органы о привлечении к административной или уголовной ответственности в соответствии с законами Республики Казахстан лиц, виновных в нарушении законодательства Республики Казахстан об электроэнергетике.";
2) в подпункте 5) пункта 2 статьи 19 слово "Госэнергонадзора" заменить словами "государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю".
64. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 г. "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 18, ст. 107):
1) статью 1 дополнить подпунктом 25-1) следующего содержания:
"25-1) проверка в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (далее - проверка) - действие должностного лица или должностных лиц уполномоченного и (или) территориальных органов, осуществляющих государственный контроль в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, совершаемое в целях определения соблюдения пользователями животным миром требований законодательства Республики Казахстан об охране, воспроизводстве и использовании животного мира;";
2) в пункте 1 статьи 9:
в подпункте 13) слова "выдает разрешения" заменить словами "определяет порядок и выдает разрешения";
дополнить подпунктом 15-1) следующего содержания:
"15-1) проверяет деятельность пользователей животным миром в целях определения соблюдения требований законодательства Республики Казахстан об охране, воспроизводстве и использовании животного мира;";
3) пункт 2 статьи 27 дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) не препятствовать осуществлению проверок в целях государственного контроля за соблюдением требований законодательства Республики Казахстан об охране, воспроизводстве и использовании животного мира, проводимых в соответствии со статьей 49 настоящего Закона.";
4) в статье 49:
пункт 1 после слова "осуществляется" дополнить словами "путем проведения проверок";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Государственный контроль в области охраны, воспроизводства и использования животного мира осуществляется уполномоченным органом и его территориальными органами:

1) тексерулердiң жылдық жоспары бойынша жылына бiр реттен көп емес;
2) Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзу фактiлерi туралы жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерi бойынша, олардың түсуiне қарай;
3) жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы келеңсiз салдарларды растайтын ғылыми зерттеулер мен жануарлар дүниесiнiң мониторингi нәтижелерi бойынша, олардың айқындалуына қарай, оларды жою жөнiндегi ұсынымдарды ескере отырып;
4) жоспарлы iс-шаралар нәтижесiнде анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамалардың нұсқамада көрсетiлген мерзiмде орындалуын бақылау мақсатында жүзеге асырады.";
5) 53-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) тексеру актiсi;".
65. "Еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау туралы" 2004 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж., N 3-4, 17-құжат):
мынадай мазмұндағы 25-1-баппен толықтырылсын:
"25-1-бап. Қазақстан Республикасының еңбек қауiпсiздiгi
және еңбектi қорғау туралы заңнамасын сақтау
жөнiндегi тексерулер, олардың түрлерi мен
нысандары
1. Тексерулер мынадай түрлерге бөлiнедi:
1) жоспарлы - мемлекеттiк орган жоспарлаған, Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген, алдыңғы тексерулерге қатысты уақыт аралығы ескерiлiп жүргiзiлетiн тексеру;
2) жоспардан тыс - қоғамдық тәртiпке, халықтың денсаулығына, қоршаған ортаға, ұлттық қауiпсiздiкке төнген қатердi дереу жоюды талап ететiн, сондай-ақ өтiнiштерге жедел назар аударуды талап ететiн, қалыптасқан әлеуметтiк-экономикалық жағдайға байланысты тағайындалатын тексеру.
2. Жоспарлы тексеру, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгедей көзделмесе, бiр жеке немесе заңды тұлғаға қатысты жылына бiр реттен, ал шағын кәсiпкерлiк субъектiсiне қатысты үш жылда бiр реттен жиi болмауға тиiс.
3. Жоспардан тыс тексерудi еңбек қауiпсiздiгi және еңбекті қорғау жөнiндегi уәкiлеттi орган немесе оның аумақтық бөлiмшесi жеке немесе заңды тұлғалардың, соның iшiнде мемлекеттiк органдардың өтiнiшi болған, сондай-ақ құжаттармен расталатын өзге де ақпарат алынған жағдайда жүргiзiледi.
Анонимдiк өтiнiштер жоспардан тыс тексеру жүргiзу үшiн негiз болмайды.
4. Тексерудiң ұзақтығы күнтiзбелiк отыз күннен аспауға тиiс. Ерекше жағдайларда, арнайы зерттеулер, сынақтар, сараптамалар жүргiзу қажет болған кезде, сондай-ақ тексеру көлемi елеулi болғанда мемлекеттiк органның басшысы (не оның орнындағы адам) тексеру жүргiзу мерзiмiн құрылымдық бөлiмшесi жоқ заңды тұлға үшiн күнтiзбелiк жиырма күнге дейiнгi мерзiмге және құрылымдық бөлiмшесi бар заңды тұлға үшiн күнтiзбелiк отыз күнге дейiнгi мерзiмге ұзартуы мүмкiн.".

1) по годовому плану проверок не более одного раза в год;
2) по обращениям физических и юридических лиц о фактах нарушений законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира по мере их поступления;
3) по результатам научных исследований и мониторинга животного мира, подтверждающих негативные последствия в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, по мере их выявления с учетом рекомендаций по их устранению;
4) в целях контроля исполнения выданных предписаний об устранении выявленных нарушений в результате планового мероприятия в сроки, указанные в предписании.";
5) пункт 1 статьи 53 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) акт проверки;".
65. В Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2004 г. "О безопасности и охране труда" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 3-4, ст. 17):
дополнить статьей 25-1 следующего содержания:
"Статья 25-1. Проверки по соблюдению законодательства
Республики Казахстан о безопасности и
охране труда, виды и формы
1. Проверки подразделяются на следующие виды:
плановая - запланированная государственным органом проверка, проводимая с учетом установленных законами Республики Казахстан временных интервалов по отношению к предшествующим проверкам;
внеплановая - проверка, назначаемая в связи со сложившейся социально-экономической ситуацией, требующей немедленного устранения угрозы общественному порядку, здоровью населения, окружающей среде, национальной безопасности, немедленного реагирования на обращения.
2. В отношении одного физического или юридического лица плановая проверка может быть проведена не более чем один раз в год, а субъекта малого предпринимательства - не чаще одного раза в три года, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
3. Внеплановые проверки проводятся уполномоченным государственным органом по безопасности и охране труда или его территориальным подразделением в случае обращения физических или юридических лиц, в том числе государственных органов, а также получения иной информации, подтверждаемой документально.
Анонимные обращения не могут служить основанием для проведения внеплановой проверки.
4. Продолжительность проверки не должна превышать тридцать календарных дней. В исключительных случаях, при необходимости проведения специальных исследований, испытаний, экспертиз, а также со значительным объемом проверки, руководителем государственного органа (либо лицом, его замещающим) срок проведения проверки может быть увеличен до двадцати календарных дней для юридического лица, не имеющего структурного подразделения, и до тридцати календарных дней для юридического лица, имеющего структурное подразделение.".

66. "Техникалық реттеу туралы" 2004 жылғы 9 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж., N 21, 124-құжат):
39-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Техникалық реттеу саласындағы мемлекеттiк бақылау:
жылына бiр реттен жиi емес жоспарлы тексеру;
Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген негiздер бойынша, сондай-ақ бұрын анықталған бұзушылықтар нысанында жоспардан тыс тексеру түрiнде жүзеге асырылады.
Техникалық реттеу саласындағы мемлекеттiк бақылау Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қарсы, рейдтiк тексерулер түрiнде де жүзеге асырылады.".
2-бап. Осы Заң, 2007 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiлетiн осы Заңның 1-бабының 4-тармағын (8), 9), 10), 11), 12) және 42) тармақшалардан басқа) және 2006 жылғы 1 шiлдеден бастан қолданысқа енгiзiлетiн 19-тармағын қоспағанда, ресми жарияланған күнiнен бастан қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

66. В Закон Республики Казахстан от 9 ноября 2004 г. "О техническом регулировании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 21, ст. 124):
статью 39 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Государственный контроль в области технического регулирования осуществляется в виде:
плановой проверки не чаще одного раза в год;
внеплановой проверки по основаниям, предусмотренным законами Республики Казахстан, а также на предмет ранее выявленных нарушений.
Государственный контроль в области технического регулирования осуществляется также в виде встречной, рейдовой проверок в соответствии с законами Республики Казахстан.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования, за исключением пункта 4 (кроме подпунктов 8), 9), 10), 11), 12) и 42), который вводится в действие с 1 января 2007 года, и пункта 19 статьи 1 настоящего Закона, который вводится в действие с 1 июля 2006 года.
Президент
Республики Казахстан