Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бизнес жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2024 жылғы 6 сәуірдегі № 71-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне:
1) 33-баптың 1-тармағы алтыншы бөлігінің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) кепiлге беру кезінде, сондай-ақ кепіл беруші (борышкер) өз міндеттемелерін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәсілдермен орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда кепіл нысанасын өткізген кезде немесе ол кепіл ұстаушы – екінші деңгейдегі банкке өткен кезде, оның ішінде кепіл беруші кепілмен қамтамасыз етілген міндеттемені орындау мақсатында кепіл нысанасын өткізген кезде, кепіл ұстаушы – екінші деңгейдегі банк өзіне өткен кепіл нысанасын өз талаптарын қанағаттандыру есебіне кейіннен өткізген кезде, Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасында көзделген тәртіппен банкроттық немесе оңалту рәсімдерін жүргізу барысында кредиторға, оның ішінде кепілді кредиторға оның талаптарын қанағаттандыру немесе уақытша өтеулі жер пайдалану (жалға алу) құқығын іске асыру есебіне, сондай-ақ шаруашылық серiктестiктiң жарғылық капиталына салым ретiнде, акционерлiк қоғамның акцияларын төлеуге немесе өндiрiстiк кооперативке жарна ретiнде беру кезiнде;";
2) 44-баптың 8-тармағының бірінші бөлігі "жерлерін" деген сөзден кейін ", балық өсіру шаруашылықтарын орналастыруға және оларға қызмет көрсетуге арналған жерлерді" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 48-баптың 1-тармағында:
мынадай мазмұндағы 5-3) тармақшамен толықтырылсын:
"5-3) күрделі құрылыссыз балық шаруашылығын жүргізу мақсатында, бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдынына және (немесе) учаскеге іргелес жатқан жер учаскелерінде балық өсіру объектілерін және оларға қызмет көрсету жөніндегі коммуникацияларды орналастыру үшін жеке және заңды тұлғаларға;";
14-1) тармақша алып тасталсын;
4) 49-2-баптың 1-тармағы "егу мақсатында," деген сөздерден кейін "балық шаруашылығын жүргізу," деген сөздермен толықтырылсын;
5) 64-баптың 1-тармағының 5) тармақшасында:
"жердi аймақтарға" деген сөздер "жер учаскесіне тиісті құқықтар тоқтатылғанға, оның ішінде "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-тарауына сәйкес тиісті құқықтар тоқтатылғанға дейін жерді аймақтарға" деген сөздермен ауыстырылсын;
"үйлер (құрылыстар, ғимараттар) салу" деген сөздер "ғимараттар, (құрылыстар, құрылысжайлар) салу, ғимараттарды (құрылыстарды, құрылысжайларды) кеңейтуді немесе реконструкциялауды жүргізу" деген сөздермен ауыстырылсын;

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам ведения бизнеса
Закон Республики Казахстан от 6 апреля 2024 года № 71-VIII ЗРК
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года:
1) подпункт 1) части шестой пункта 1 статьи 33 изложить в следующей редакции:
"1) при передаче в залог, а также при реализации предмета залога или переходе его к залогодержателю – банку второго уровня в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения залогодателем (должником) своих обязательств способами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан, в том числе при реализации предмета залога залогодателем в целях исполнения обеспеченного залогом обязательства, при последующей реализации залогодержателем – банком второго уровня перешедшего к нему предмета залога в счет удовлетворения его требований, при передаче кредитору, в том числе залоговому, в счет удовлетворения его требований или реализации права временного возмездного землепользования (аренды) в ходе проведения процедур банкротства или реабилитации в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве, а также в качестве вклада в уставный капитал хозяйственного товарищества, в оплату акций акционерного общества или в качестве взноса в производственный кооператив;";
2) часть первую пункта 8 статьи 44 дополнить словами ", земель для размещения и обслуживания рыбоводных хозяйств";
3) в пункте 1 статьи 48:
дополнить подпунктом 5-3) следующего содержания:
"5-3) физическим и юридическим лицам для размещения рыбоводных объектов и коммуникаций по их обслуживанию на земельных участках, прилегающих к закрепленному рыбохозяйственному водоему и (или) участку, с целью ведения рыбного хозяйства без капитального строительства;";
подпункт 14-1) исключить;
4) в пункте 1 статьи 49-2 слова "для использования" заменить словами "для ведения рыбного хозяйства, использования";
5) подпункт 5) пункта 1 статьи 64:
после слов "(строения, сооружения)" дополнить словами ", производить расширение или реконструкцию зданий (строений, сооружений)";
дополнить словами "до прекращения соответствующих прав на земельный участок, в том числе прекращения соответствующих прав в соответствии с главой 6 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе";

6) 97-баптың 3-тармағында:
екінші бөлікте:
"қоспағанда," деген сөзден кейін "аквашаруашылықпен қоса," деген сөздермен толықтырылсын;
"мал шаруашылығы кешендерін салуға, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерде маусымдық жұмыстар мен шалғайдағы мал шаруашылығына арналған уақытша құрылыстарға және шаруашылық-тұрмыстық құрылыстарға" деген сөздер "мал шаруашылығы кешендерін, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерде маусымдық жұмыстар мен шалғайдағы мал шаруашылығына арналған уақытша құрылыстар мен шаруашылық-тұрмыстық қора-жайлар, сондай-ақ аквашаруашылық объектілерін салуға" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлік "жер учаскелерінде" деген сөздерден кейін "аквашаруашылықты қоса алғанда," деген сөздермен толықтырылсын;
7) 98-бапта:
7-тармақта:
"ауданның", "аудан" деген сөздерден кейін тиісінше "(облыстық маңызы бар қаланың)", "(облыстық маңызы бар қала)" деген сөздермен толықтырылсын;
"ауыл және су шаруашылығының аудандық органдарымен" деген сөздер "аудандық ауыл шарашылығы органымен (облыстық маңызы бар қаланың ауыл шаруашылығы органымен)" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақта:
бірінші абзацта:
"Ауданның" деген сөзден кейін "(облыстық маңызы бар қаланың)" деген сөздермен толықтырылсын;
"санамаланған органдардың" деген сөздер "көрсетілген органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзац "(облыстық маңызы бар қаланың атқарушы органына)" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші абзацтағы "облыстық ауыл және су шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау органдарымен" деген сөздер "облыстық ауыл шаруашылығы органымен және су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі тиісті бассейндік инспекциямен" деген сөздермен ауыстырылсын;
10-тармақтағы "ауыл шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау жөнiндегi" деген сөздер "агроөнеркәсіптік кешенді дамыту, су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 127-баптың 1-тармағының үшінші бөлігіндегі "өзге де" деген сөздер алып тасталсын;
9) 145-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жердің пайдаланылуы мен қорғалуын мемлекеттік бақылау:
Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес тексеру және бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау;
осы Кодекске және Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асырылады.".
2. 2003 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Орман кодексіне:
1) 3-баптың 7) тармақшасы алып тасталсын;
2) 13-баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде:
5) тармақшадағы "тексерулер арқылы" деген сөздер алып тасталсын;
5-1) тармақшада:
бірінші абзацтағы "тексерулер арқылы" деген сөздер алып тасталсын;
он бірінші абзацтағы "коммуникациялар тарту" деген сөздер "коммуникацияларды, электр беру желілерін, байланыс желілерін тарту" деген сөздермен ауыстырылсын;
18-5) тармақшадағы "мемлекеттік орман қоры аумағында ағаш кесудің" деген сөздер "мемлекеттік орман қоры учаскелерінде табиғи-климаттық факторлар, ормандардың зиянкестермен және аурулармен зақымдануы салдарынан болған зардаптарды жою кезінде орман орналастыру материалдарында айқындалмаған санитариялық және өзгедей ағаш кесудің" деген сөздермен ауыстырылсын;
18-13) тармақша алып тасталсын;

6) в пункте 3 статьи 97:
часть вторую:
после слов "сельского хозяйства" дополнить словами ", включая аквакультуру";
после слов "отгонного животноводства" дополнить словами ", а также объектов аквакультуры";
часть третью после слов "сельского хозяйства" дополнить словами ", включая аквакультуру";
7) в статье 98:
в пункте 7:
после слов "района", "району" дополнить соответственно словами "(города областного значения)", "(городу областного значения)";
слова "районными органами сельского и водного хозяйства" заменить словами "районным органом сельского хозяйства (органом сельского хозяйства города областного значения)";
в пункте 8:
в абзаце первом:
после слова "района" дополнить словами "(города областного значения)";
слова "органов, перечисленных" заменить словами "органа, указанного";
абзац второй после слов "в районный исполнительный орган" дополнить словами "(города областного значения)";
в абзаце третьем слова "областными органами сельского и водного хозяйства, охраны окружающей среды" заменить словами "областным органом сельского хозяйства и соответствующей бассейновой инспекцией по регулированию использования и охране водных ресурсов";
в пункте 10 слова "по сельскому хозяйству, охране окружающей среды" заменить словами "в области развития агропромышленного комплекса, использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения";
8) в части третьей пункта 1 статьи 127 слово "иную" исключить;
9) пункт 3 статьи 145 изложить в следующей редакции:
"3. Государственный контроль за использованием и охраной земель осуществляется в форме:
проверки и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора в соответствии с настоящим Кодексом и Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.".
2. В Лесной кодекс Республики Казахстан от 8 июля 2003 года:
1) подпункт 7) статьи 3 исключить;
2) в части первой пункта 1 статьи 13:
в подпункте 5) слова "путем проверок" исключить;
в подпункте 5-1):
в абзаце первом слова "путем проверок" исключить;
абзац одиннадцатый после слов "прокладке коммуникаций" дополнить словами ", линий электропередачи, линий связи";
в подпункте 18-5) слова "рубок леса на территории государственного лесного фонда" заменить словами "санитарных и прочих рубок леса на участках государственного лесного фонда, не определенные лесоустроительными материалами, при ликвидации последствий, сложившихся в результате природно-климатических факторов, поражения лесов вредителями и болезнями";
подпункт 18-13) исключить;

3) 14-баптың 2) тармақшасындағы "аумақтық бөлімшелермен" деген сөздер "уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерімен (бұдан әрі – аумақтық бөлімшелер)" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 18-бапта:
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) орман орналастыру материалдарына сәйкес, орман иелену құқығымен берілген мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесудің жыл сайынғы көлемін қалыптастырады және бекітеді.
Орман мекемесі аумақтық бөлімшемен келісу бойынша ағаш кесудің жыл сайынғы көлемін бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 16) тармақшамен толықтырылсын:
"16) орман иелену құқығымен берілген, орман ресурстары сауықтыру, рекреациялық, тарихи-мәдени, туристік және спорттық мақсаттар; аңшылық шаруашылығының мұқтажы; жанама орман пайдалану үшін ұзақ мерзімді орман пайдалануға берілген мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман пайдаланушыларға құрылыс объектілері үшін учаскелер береді.";
5) 19-1-баптың 7-тармағында:
"қоршаған орта мен жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне" деген сөздер "қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің құқықтары мен заңды мүдделеріне" деген сөздермен ауыстырылсын;
"прокуратура органдары мен өзге де құқық қорғау органдарының тапсырмалары" деген сөздер "прокурордың және өзге де құқық қорғау органдарының талаптары" деген сөздермен ауыстырылсын;
"мемлекеттік органдардың өтініштері" деген сөздерден кейін ", жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын бұзушылықтардың жойылуын бақылау" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 19-2-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"19-2-бап. Жедел ден қою шаралары және оларды қолдану тәртібі";
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсіру саласындағы тексеру шеңберінде Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және осы Кодекске сәйкес жедел ден қою шаралары қолданылуы мүмкін.";
2-тармақтағы "Тексерілетін субъектілердің" деген сөздер "Бақылау мен қадағалау субъектілерінің (объектілерінің)" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 және 15-тармақтармен толықтырылсын:
"4. Осы Кодекстің 19-1-бабының 5-тармағында көрсетілген талаптардың бұзылуы жедел ден қою шаралары мен олардың түрлерін қолдануға негіз болып табылады.
5. Уәкілетті орган ведомствосының, аумақтық бөлімшелердің лауазымды адамы жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын бұзушылық анықталған кезде бұзушылық жасалған жерде қадағалау актісін ресімдейді және Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 153-бабына сәйкес бақылау мен қадағалау субъектісіне табыс етеді.

3) подпункт 2) статьи 14 дополнить словами "ведомства уполномоченного органа (далее – территориальные подразделения)";
4) в статье 18:
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) формирует и утверждает ежегодный объем рубок леса на участках государственного лесного фонда, предоставленных на праве лесовладения, в соответствии с материалами лесоустройства.
Ежегодный объем рубок леса утверждается лесным учреждением по согласованию с территориальным подразделением;";
дополнить подпунктом 16) следующего содержания:
"16) предоставляет лесопользователям участки под объекты строительства на участках государственного лесного фонда, предоставленные на праве лесовладения, где лесные ресурсы предоставлены в долгосрочное лесопользование для оздоровительных, рекреационных, историко-культурных, туристских и спортивных целей; нужд охотничьего хозяйства; побочного лесного пользования.";
5) в пункте 7 статьи 19-1:
слова "и законным интересам" заменить словами ", правам и законным интересам";
слова "поручениям органов прокуратуры" заменить словами "требованиям прокурора";
после слов "государственных органов" дополнить словами ", контролю устранения нарушений, являющихся основаниями для применения мер оперативного реагирования";
6) в статье 19-2:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 19-2. Меры оперативного реагирования и порядок их применения";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. В рамках проверки в области охраны, защиты, пользования лесным фондом, воспроизводства лесов и лесоразведения с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора могут применяться меры оперативного реагирования в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и настоящим Кодексом.";
в пункте 2 слова "проверяемых субъектов" заменить словами "субъектов (объектов) контроля и надзора";
дополнить пунктами 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 и 15 следующего содержания:
"4. Основаниями для применения мер оперативного реагирования и их видов являются нарушения требований, указанных в пункте 5 статьи 19-1 настоящего Кодекса.
5. При обнаружении нарушения, являющегося основанием для применения мер оперативного реагирования, должностным лицом ведомства уполномоченного органа, территориальных подразделений на месте совершения нарушения оформляется акт надзора и вручается субъекту контроля и надзора в соответствии со статьей 153 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.

6. Уәкілетті орган ведомствосының, аумақтық бөлімшелердің лауазымды адамы қадағалау актісін ресімдегеннен кейін жедел ден қою шарасын тікелей қолдануды жүзеге асырады.
7. Қадағалау актісін алудан бас тарту оны орындамауға негіз болып табылмайды.
8. Бақылау мен қадағалау субъектісі жедел ден қою шарасын қолдануға негіз болып табылатын анықталған бұзушылықтарды қадағалау актісінде көрсетілген мерзімдерде жоюға міндетті.
9. Уәкілетті орган ведомствосының, аумақтық бөлімшелердің лауазымды адамдары жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын анықталған бұзушылықтар жойылмаған жағдайда, бұзушылықтарға жол берген адамдарды Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа тарту бойынша шаралар қабылдайды.
10. Тексеру нәтижелері туралы актілерде және анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада көрсетілген талаптарды бұзушылықтарды жою мерзімдері өткеннен кейін жедел ден қою шарасын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды анықталған бұзушылықтардың жойылуын бақылау бойынша жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
11. Уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі жедел ден қою шарасын қолдануға негіз болып табылатын анықталған бұзушылықтардың жойылғанын осы Кодекстің 19-1-бабына сәйкес жоспардан тыс тексеру нәтижелері туралы актінің негізінде растаған жағдайда қадағалау актісінің қолданысы тоқтатылады.
12. Бақылау мен қадағалау субъектісі анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада көзделген мерзімдер өткенге дейін анықталған бұзушылықтардың жойылғаны туралы ақпаратты бұзушылықтардың жойылу фактісін дәлелдейтін материалдармен (қажет болған кезде) қоса беруге міндетті.
13. Бақылау мен қадағалау субъектісі жедел ден қою шараларын қолдануға алып келген тексеру нәтижелерімен келіспеген жағдайда, қадағалау актісін жарамсыз деп тану және оның күшін жою туралы шағым бере алады.
Шағым Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 29-тарауында көзделген тәртіппен жоғары тұрған мемлекеттік органға не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа беріледі.
Шағым беру қадағалау актісінің орындалуын тоқтата тұрмайды.
14. Қадағалау актісін жарамсыз деп тану және оның күшін жою үшін мыналар:
1) жедел ден қою шараларын қолдануға негіздің болмауы;
2) жедел ден қою шараларын осы шараға сәйкес келмейтін негіз бойынша қолдану;
3) уәкілетті орган ведомствосының, аумақтық бөлімшенің өз құзыретіне кірмейтін мәселелер бойынша жедел ден қою шараларын қолдануы негіз болып табылады.

6. После оформления акта надзора должностное лицо ведомства уполномоченного органа, территориальных подразделений осуществляет непосредственно применение меры оперативного реагирования.
7. Отказ от получения акта надзора не является основанием для его неисполнения.
8. Субъект контроля и надзора обязан устранить выявленные нарушения, являющиеся основанием для применения меры оперативного реагирования, в сроки, указанные в акте надзора.
9. В случае неустранения выявленных нарушений, являющихся основанием для применения мер оперативного реагирования, должностные лица ведомства уполномоченного органа, территориальных подразделений принимают меры по привлечению лиц, допустивших нарушения, к ответственности, установленной законами Республики Казахстан.
10. По истечении сроков устранения нарушений требований, указанных в актах о результатах проверки и предписании об устранении выявленных нарушений, проводится внеплановая проверка по контролю за устранением выявленных нарушений требований, являющихся основанием для применения меры оперативного реагирования.
11. Действие акта надзора прекращается в случае подтверждения территориальным подразделением ведомства уполномоченного органа устранения выявленных нарушений, являющихся основанием для применения меры оперативного реагирования, на основании акта о результатах внеплановой проверки согласно статье 19-1 настоящего Кодекса.
12. До истечения сроков, предусмотренных предписанием об устранении выявленных нарушений, субъект контроля и надзора обязан предоставить информацию об устранении выявленных нарушений с приложением материалов (при необходимости), доказывающих факт устранения нарушения.
13. Субъект контроля и надзора в случае несогласия с результатами проверки, повлекшими применение мер оперативного реагирования, может подать жалобу о признании акта надзора недействительным и его отмене.
Жалоба подается в вышестоящий государственный орган в порядке, предусмотренном главой 29 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, либо в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Подача жалобы не приостанавливает исполнение акта надзора.
14. Основаниями для признания недействительным акта надзора и его отмены являются:
1) отсутствие оснований для применения мер оперативного реагирования;
2) применение мер оперативного реагирования по основанию, не соответствующему данной мере;
3) применение ведомством уполномоченного органа, территориальным подразделением мер оперативного реагирования по вопросам, не входящим в их компетенцию.

15. Жедел ден қою шараларын қолдану туралы ақпарат мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын мемлекеттік органға Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы айқындаған тәртіппен жіберіледі.";
7) 21-бапта:
1-тармақта:
1) тармақшада:
"барлық түрлерiн тексерудi" деген сөздер "барлық түрін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бақылауды" деген сөз "мемлекеттік бақылауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-2) тармақшаның үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен және негіздер бойынша уақытша сақтау үшін алынған орман ресурстарын, көлік құралдарын, оларды алу құралдарын алып қою туралы қаулылар шығару;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен және негіздер бойынша заңсыз алынған орман ресурстарын, көлік құралдарын және құқық бұзушылық жасау құралы болып табылған өзге де заттарды алып қою, олардың сақталуын қамтамасыз ету құқығы бар.";
2-тармақтың 9) тармақшасы "коммуникацияларды" деген сөзден кейін ", электр беру желілерін, байланыс желілерін" деген сөздермен толықтырылсын;
8) 24-бап мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен балық шаруашылығын жүргізу;";
9) 27-бапта:
3) тармақшада:
"уәкiлеттi органға орман қорының мемлекеттiк есебiн" деген сөздер "орман қорын мемлекеттiк есепке алуды" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жүргiзу үшiн қажеттi материалдарды табыс етуге" деген сөздер ", ормандардың мемлекеттік мониторингін жүргізуге қажетті ақпаратты беруге" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы "қолдануға;" деген сөз "қабылдауға міндетті." деген сөздермен ауыстырылып, 5) тармақша алып тасталсын;
10) 31-бапта:
1-1-тармақ:
"аңшылық шаруашылығының мұқтажы үшін" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ балық шаруашылығын жүргізу, оның ішінде мемлекеттік орман қоры учаскелеріндегі су объектілерінде жүргізу үшін" деген сөздермен толықтырылсын;
"аңшылық шаруашылығын" деген сөздерден кейін "және балық шаруашылығын" деген сөздермен толықтырылсын;
1-2-тармақтың 3) тармақшасы "аңшылық шаруашылығының мұқтажы үшін" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ балық шаруашылығын жүргізу, оның ішінде мемлекеттік орман қоры учаскелеріндегі су объектілерінде жүргізу үшін" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiндегi орман ресурстары орман пайдалануды жүзеге асыру үшiн қаражаты, өндiрiстiк қуаттары және тиiстi бiлiктiлiкке ие мамандары бар орман пайдаланушыларға 10 жылдан 49 жылға дейiнгi мерзiмге ұзақ мерзiмдi орман пайдалануға мынадай мақсатта:
басты мақсатта пайдаланылатын ағаш кесу (сүрек дайындау) үшін – 10 жылдан 15 жылға дейін;
сауықтыру, рекреациялық, тарихи-мәдени, туристік және спорттық мақсат үшін – 10 жылдан 49 жылға дейін;
жанама орман пайдалану, шайыр мен ағаш шырындарын дайындау үшін – 10 жылдан 15 жылға дейін;
аңшылық шаруашылығының мұқтажы үшін – 10 жылдан 49 жылға дейін;
ғылыми-зерттеу мақсаттары үшін – 10 жылдан 49 жылға дейін;
ағаш және бұта тұқымдас көшеттік материалдар мен арнаулы мақсаттағы плантациялық екпелерді өсіру үшін 10 жылдан 49 жылға дейін беріледі.";

15. Информация о применении мер оперативного реагирования направляется в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, в порядке, определенном Генеральной прокуратурой Республики Казахстан.";
7) в статье 21:
в пункте 1:
в подпункте 1):
слова "проверку всех видов" заменить словами "государственный контроль за всеми видами";
слово "контроль" исключить;
абзац третий подпункта 3-2) изложить в следующей редакции:
"в порядке и по основаниям, которые предусмотрены законами Республики Казахстан об изъятии добытых лесных ресурсов, средств транспорта, орудий их добывания для временного хранения;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) в порядке и по основаниям, которые предусмотрены законами Республики Казахстан, изымать незаконно добытые лесные ресурсы, транспортные средства и иные предметы, явившиеся орудиями совершения правонарушения, обеспечивать их сохранность.";
подпункт 9) пункта 2 после слов "прокладке коммуникаций" дополнить словами ", линий электропередачи, линий связи";
8) статью 24 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) на ведение рыбного хозяйства в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;";
9) в статье 27:
в подпункте 3):
слова "уполномоченному органу материалы, необходимые" заменить словами "информацию, необходимую";
после слов "лесного кадастра" дополнить словами ", государственного мониторинга лесов";
подпункт 5) исключить;
10) в статье 31:
пункт 1-1:
после слов "нужд охотничьего хозяйства" дополнить словами ", а также для ведения рыбного хозяйства, в том числе на водных объектах, находящихся на участках государственного лесного фонда,";
после слов "ведение охотничьего хозяйства" дополнить словами "и рыбного хозяйства";
подпункт 3) пункта 1-2 дополнить словами ", а также для ведения рыбного хозяйства, в том числе на водных объектах, находящихся на участках государственного лесного фонда";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Лесные ресурсы на участках государственного лесного фонда предоставляются в долгосрочное лесопользование на срок от 10 до 49 лет лесопользователям, имеющим средства, производственные мощности для осуществления лесопользования и специалистов соответствующей квалификации, для следующих целей:
рубок главного пользования (заготовка древесины) – от 10 до 15 лет;
оздоровительных, рекреационных, историко-культурных, туристских и спортивных – от 10 до 49 лет;
побочного лесопользования, заготовки живицы и древесных соков – от 10 до 15 лет;
нужд охотничьего хозяйства – от 10 до 49 лет;
научно-исследовательских целей – от 10 до 49 лет;
выращивания посадочного материала древесных и кустарниковых пород и плантационных насаждений специального назначения – от 10 до 49 лет.";

11) 36-баптың 2-тармағының 1) тармақшасындағы "уәкілетті орган бекіткен" деген сөздер "осы Кодекске сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 40-баптың 1-тармағының 4) және 6) тармақшаларындағы "(екi және одан да көп рет)" деген сөздер "(күнтізбелік жыл ішінде екi және одан да көп рет)" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 47-баптың 3-тармағындағы ", қажетiне қарай уәкiлеттi орган айқындаған тәртiппен белгiленуi мүмкiн" деген сөздер "уәкiлеттi орган айқындаған тәртiппен белгiленеді" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 51-баптың 1-1-тармағының бірінші бөлігінде:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) халықаралық, республикалық, облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдары мен теміржолдарды, магистральдық құбыржолдарды салуға;";
6) тармақшадағы "жайластыруға байланысты ғана жол беріледі." деген сөздер "жайластыруға;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) ерекше стратегиялық маңызы бар су шаруашылығы құрылысжайларын орналастырудың мүмкін болатын басқа нұсқалары болмаған кезде осындай құрылысжайларды салуға және олардың жұмыс істеуіне байланысты ғана жол беріледі.";
15) 54-баптың 1-тармағында:
"коммуникациялар" деген сөз "коммуникацияларды, электр беру желілерін, байланыс желілерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"уәкiлеттi органмен" деген сөздер "аумақтық бөлімшемен" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 88-баптың 1-тармағының 5) тармақшасындағы "аңшылық шаруашылығының қажетi үшін" деген сөздер "аңшылық шаруашылығының мұқтажы үшін, сондай-ақ балық шаруашылығын жүргізу, оның ішінде мемлекеттік орман қоры учаскелеріндегі су объектілерінде жүргізу үшін" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 93-бапта:
2-тармақтағы "уәкiлеттi органның рұқсаты бойынша ғана" деген сөздер "осы Кодекске сәйкес айқындалған тәртіппен" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
бірінші бөлікте:
"Мемлекеттiк" деген сөзден кейін "өңірлік" деген сөзбен толықтырылсын және "өңiрлiк табиғи парктердің" деген сөздер "табиғи парктердің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"мемлекеттiк табиғи резерваттардың" деген сөздер "мемлекеттiк өңірлік табиғи резерваттардың, мемлекеттік табиғи қаумалдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "мемлекеттiк экологиялық сараптаманың оң қорытындысы болған кезде уәкiлеттi органның рұқсатымен" деген сөздер "осы Кодекске сәйкес айқындалған тәртіппен" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 94-баптың 2 және 3-тармақтарындағы "оны уәкiлеттi орган бекiтедi" деген сөздер "осы Кодекске сәйкес айқындалған тәртіппен бекiтіледi" деген сөздермен ауыстырылсын;

11) в подпункте 1) пункта 2 статьи 36 слова "утвержденный уполномоченным органом" заменить словами "в соответствии с настоящим Кодексом;";
12) подпункты 4) и 6) пункта 1 статьи 40 после слов "более раз" дополнить словами "в течение календарного года";
13) в пункте 3 статьи 47 слова "при необходимости может устанавливаться" заменить словом "устанавливается";
14) в части первой пункта 1-1 статьи 51:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) строительством автомобильных и железных дорог международного, республиканского, областного и районного значения, магистральных трубопроводов;";
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) строительством и функционированием водохозяйственных сооружений, имеющих особое стратегическое значение, при отсутствии других вариантов возможного их размещения.";
15) в пункте 1 статьи 54:
после слов "прокладка коммуникаций" дополнить словами ", линий электропередачи, линий связи";
слова "уполномоченным органом" заменить словами "территориальным подразделением";
16) подпункт 5) пункта 1 статьи 88 дополнить словами ", а также для ведения рыбного хозяйства, в том числе на водных объектах, находящихся на участках государственного лесного фонда";
17) в статье 93:
в пункте 2 слова "только по разрешению уполномоченного органа" заменить словами "в порядке, определенном в соответствии с настоящим Кодексом";
в пункте 3:
в части первой:
слова "региональных природных парков" заменить словами "природных парков";
после слов "региональных природных резерватов" дополнить словами ", государственных природных заказников";
в части второй слова "с разрешения уполномоченного органа при положительном заключении государственной экологической экспертизы" заменить словами "в порядке, определенном в соответствии с настоящим Кодексом";
18) в пунктах 2 и 3 статьи 94 слова "уполномоченным органом" заменить словами "в порядке, определенном в соответствии с настоящим Кодексом";

19) 95-баптың 2-тармағындағы "уәкiлеттi орган бекiтедi" деген сөздер "осы Кодекске сәйкес айқындалған тәртіппен бекiтіледi" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 102-2-баптың 1, 2, 3 және 4-тармақтарындағы "аңшылық шаруашылығы мұқтаждықтары;", "аңшылық шаруашылығы мұқтаждары;" деген сөздер тиісінше "аңшылық шаруашылығының мұқтажы; балық шаруашылығын жүргізу;", "аңшылық шаруашылығының мұқтажы; балық шаруашылығын жүргізу;" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. 2003 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Су кодексіне:
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 3-3) тармақшамен толықтырылсын:
"3-3) балық өсіру объектілері – техникалық персоналдың болуына және уылдырықты инкубациялау жабдықтарына және балық жіберу үшін балық шабақтарын өсіру жабдықтарына, балық өсіру шаруашылығын күзетуге, балық азықтарын, кәсіпшілік және кәсіпшілік емес құрал-сайман түрлерін, сондай-ақ тор қоршамаларды сақтауға арналған күрделі емес құрылысжайлар (мобильді кешен, бір шатыр астындағы немесе жеке тұрған контейнер тәріздес құрылыстар);";
2) 48-баптың 4-тармағы "тексеру және" деген сөздерден кейін "мемлекеттік бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 125-баптың 1-тармағының 2) тармақшасындағы "кәсіпшілік балық өсіру, балық шаруашылығы технологиялық су айдындары объектілерін," деген сөздер "кәсіпшілік балық өсіру объектілерін, балық өсіру шаруашылықтары мен олардың коммуникацияларын орналастыруға және қызмет көрсетуге байланысты балық өсіру объектілерін, балық шаруашылығы технологиялық су айдындарын," деген сөздермен ауыстырылсын.
4. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне:
209-баптың 1-тармағындағы "тұрғын үй құрылысын қаржыландыру үшін" деген сөздер "тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу объектілерінде тұрғын үй және (немесе) пәтерлер салуды және (немесе) алуды, сатып алуды қаржыландыру үшін, сондай-ақ кәріздік тазарту құрылысжайларын салу мен реконструкциялауды қаржыландыру үшін" деген сөздермен ауыстырылсын.
5. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне:
1) 98-баптың бесінші және алтыншы бөліктері алып тасталсын;
2) 202-бап алып тасталсын;
3) 281-баптың 2-1-бөлігінің бірінші абзацындағы ", темекі бұйымдарының дербес" деген сөздер "дербес" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 283-1-бапта:
тақырыптағы және үшінші бөліктің бірінші абзацындағы "темекі бұйымдарының," деген сөздер алып тасталсын;
бесінші бөліктегі және алтыншы бөліктің екінші абзацындағы "темекі бұйымдарының," және "темекі бұйымдары," деген сөздер алып тасталсын;

19) в пункте 2 статьи 95 слова "уполномоченным органом" заменить словами "в порядке, определенном в соответствии с настоящим Кодексом";
20) пункты 1, 2, 3 и 4 статьи 102-2 после слов "нужд охотничьего хозяйства;" дополнить словами "ведения рыбного хозяйства;".
3. В Водный кодекс Республики Казахстан от 9 июля 2003 года:
1) статью 1 дополнить подпунктом 3-3) следующего содержания:
"3-3) рыбоводные объекты – некапитальные сооружения (мобильный комплекс, строения контейнерного исполнения, взятые под одну крышу или отдельно стоящие), предназначенные для нахождения технического персонала и оборудований для инкубации икры и подращивания рыбопосадочного материала для зарыбления, охраны рыбоводного хозяйства, хранения кормов для рыб, промысловых и непромысловых видов орудий, а также садков;";
2) пункт 4 статьи 48 после слов "профилактического контроля" дополнить словами "с посещением субъекта (объекта) государственного контроля и надзора";
3) подпункт 2) пункта 1 статьи 125 после слов "промыслового рыболовства" дополнить словами ", рыбоводных объектов, связанных с размещением и обслуживанием рыбоводных хозяйств и коммуникаций к ним".
4. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года:
в пункте 1 статьи 209 слова "финансирования строительства жилья" заменить словами "финансирования строительства и (или) приобретения, выкупа жилья и (или) квартир в объектах долевого участия в жилищном строительстве, а также для финансирования строительства и реконструкции канализационных очистных сооружений".
5. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года:
1) части пятую и шестую статьи 98 исключить;
2) статью 202 исключить;
3) в абзаце первом части 2-1 статьи 281 слова ", на табачные изделия в декларациях" заменить словами "в декларациях";
4) в статье 283-1:
в заголовке и абзаце первом части третьей слова "табачные изделия," исключить;
в части пятой и абзаце втором части шестой слова "табачных изделий," исключить;

5) 733-баптың бірінші бөлігіндегі "202," деген цифрлар алып тасталсын;
6) 741-баптың бірінші бөлігінің 9) тармақшасы "кеден заңнамасында" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінде" деген сөздермен толықтырылсын.
6. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне:
1) 19-бап "Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарының жобаларын" деген сөздерден кейін ", мемлекеттік жоспарлау жүйесі саласындағы құқықтық актілердің жобаларын" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 25-баптың 3-тармағындағы "электрондық анықтама нысанында" деген сөздер "электрондық нысанда" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 61-баптың 3-тармағының 1) тармақшасы "нормативтік құқықтық актілердің жобаларын" деген сөздерден кейін ", мемлекеттік жоспарлау жүйесі саласындағы құқықтық актілердің жобаларын" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 64-бапта:
1-тармақтың төртінші абзацы және 6-тармақ "нормативтік құқықтық актілердің жобаларына", "нормативтiк құқықтық актілердің жобалары" деген сөздерден кейін тиісінше ", мемлекеттік жоспарлау жүйесі саласындағы құқықтық актілердің жобаларына", ", мемлекеттік жоспарлау жүйесі саласындағы құқықтық актілердің жобалары" деген сөздермен толықтырылсын;
7-тармақта:
бірінші бөлік "нормативтік құқықтық актінің жобасын" деген сөздерден кейін ", мемлекеттік жоспарлау жүйесі саласындағы құқықтық актілердің жобаларын" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің бірінші сөйлемі алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Егер сараптама кеңесі мүшелерінің бірі сараптама кеңесінің отырысын өткізуді талап ететін болса, мұндай отырысты өткізу міндетті болып табылады. Сараптама кеңесі отырысының қорытындысы кәсіпкерлік қызметті реттеу мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның қарауына сараптама кеңестері туралы үлгілік ережеде айқындалған тәртіппен жіберілуі мүмкін.";
5) 79-3-баптың 1) тармақшасында:
алтыншы абзацтағы "он екі" деген сөздер "алпыс" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы жетінші абзацпен толықтырылсын:
"қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінде жазасын өтеп жүрген және пробация қызметінде есепте тұрған адамдарды;";
6) 79-4-баптың 1-тармағының үшінші бөлігіндегі "1 ақпаннан" деген сөздер "1 наурыздан" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 80-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы тараудың күші Қазақстан Республикасының қаржы, салық және кеден заңнамасы саласындағы кәсіпкерлікті мемлекеттік реттеуге, қаржыұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының және сақтандыру топтары мен банк конгломераттарының құрамына кіретін тұлғалардың қызметіне, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінің жобаларына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға және реттегіш құралдарға және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасына имплементтелген немесе имплементтеу жоспарланатын халықаралық шарттардың талаптарына қолданылмайды.";

5) в части первой статьи 733 цифры "202," исключить;
6) подпункт 9) части первой статьи 741 дополнить словами ", а также Предпринимательским кодексом Республики Казахстан".
6. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года:
1) статью 19 после слов "международных договоров Республики Казахстан" дополнить словами ", проектов правовых актов в области системы государственного планирования";
2) в пункте 3 статьи 25 слова "форме электронной справки" заменить словами "электронной форме";
3) подпункт 1) пункта 3 статьи 61 после слов "правовых актов" дополнить словами ", проектов правовых актов в области системы государственного планирования";
4) в статье 64:
абзац четвертый пункта 1 и пункт 6 после слов "правовых актов" дополнить словами ", проектов правовых актов в области системы государственного планирования";
в пункте 7:
часть первую после слов "правового акта" дополнить словами ", проектов правовых актов в области системы государственного планирования";
предложение первое части второй исключить;
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"В случае, если один из членов экспертного совета требует проведения заседания экспертного совета, проведение такого заседания является обязательным. Итоги заседания экспертного совета могут быть направлены на рассмотрение межведомственной комиссии по вопросам регулирования предпринимательской деятельности в порядке, определенном типовым положением об экспертных советах.";
5) в подпункте 1) статьи 79-3:
в абзаце шестом слово "двенадцати" заменить словом "шестидесяти";
дополнить абзацем седьмым следующего содержания:
"лица, отбывающие наказание в учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы и состоящие на учете в службе пробации;";
6) в части третьей пункта 1 статьи 79-4 слова "1 февраля" заменить словами "1 марта";
7) пункт 4 статьи 80 изложить в следующей редакции:
"4. Действие настоящей главы не распространяется на государственное регулирование предпринимательства в области финансового, налогового и таможенного законодательства Республики Казахстан, деятельности финансовых организаций, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан и лиц, входящих в состав страховых групп и банковских конгломератов, на проекты нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, а также на международные договоры, ратифицированные Республикой Казахстан, и на регуляторные инструменты и (или) требования международных договоров, имплементированные или планируемые к имплементированию в законодательство Республики Казахстан.";

8) 81-1-бапта:
3-тармақтың бірінші бөлігіндегі "қолданыстағыларын" деген сөз "қолданыстағы реттегіш құралдарды, талаптарды және (немесе) реттеушілік актілерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
"қолданыстағы реттегіш құралдардың және (немесе) талаптардың" деген сөздер "қолданыстағы реттегіш құралдардың және (немесе) талаптардың, сондай-ақ қолданыстағы реттеушілік актілердің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"реттегіш құралдардың және (немесе) талаптардың реттеушілік әсеріне талдауды жүргізу және пайдалану қағидаларына" деген сөздер "реттеушілік әсерге талдауды жүргізу және пайдалану қағидаларына" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 82-бапта:
2-тармақтың бірінші бөлігіндегі "реттегіш құралдардың және (немесе) талаптардың реттеушілік әсеріне талдауды жүргізу және пайдалану қағидаларында" деген сөздер "реттеушілік әсерге талдауды жүргізу және пайдалану қағидаларында" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың екінші бөлігінің 4) тармақшасындағы "арнаулы валюталық режим" деген сөздер "төлем балансын қорғау жөніндегі шараларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 83-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Реттеушілік әсерді талдау реттегіш құрал және (немесе) талап енгізілгенге, реттеу қатаңдатылғанға дейін, сондай-ақ қолданыстағы реттеушілік актілер бойынша жүргізіледі.
Қолданыстағы реттеушілік актілерді талдау кәсіпкерлік саласындағы міндетті талаптар тізілімінде белгіленген мерзімдерге сәйкес жүзеге асырылады.
Мемлекеттік органдардың осы Кодекстің 83-1-бабының қолданыстағы реттеушілік актілерді қайта қарау бөлігіндегі ережелерін орындамауы туралы ақпарат кәсіпкерлік қызметті реттеу мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның қарауына шығарылады.";
11) 83-1-бапта:
1, 2, 3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Кәсіпкерлік саласындағы міндетті талаптар тізілімі (бұдан әрі – талаптар тізілімі) деп экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышы бойынша кәсіпкерлік қызмет түрлері бөлінісінде реттеушілік актілердің жалпыға бірдей қолжетімді дерекқоры түсініледі.
Осы баптың мақсаттары үшін реттеушілік актілер деп қолданыстағы нормативтік құқықтық актілер, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кәсіпкерлік субъектілерінің орындауы үшін міндетті талаптар қамтылатын өзге де құжаттар түсініледі.
Егер реттеушілік актіде кәсіпкерлік қызметтің саналуан түріне қойылатын орындалуы міндетті талаптар қамтылатын болса, мұндай акт қызметтің әрбір түріне арналған талаптар тізіліміне енгізілуге жатады.
Осы тармақтың үшінші бөлігінің ережелері кәсіпкерлік саласындағы міндетті талаптардың тізілімін жүргізу қағидаларында енгізудің өзге тәртібі көзделген реттеушілік актілерге қолданылмайды.
Талаптар тізілімі:

8) в статье 81-1:
часть первую пункта 3 после слова "действующих" дополнить словами "регуляторных инструментов, требований и (или) регуляторных актов";
в пункте 4:
слова "действующих регуляторных инструментов и (или) требований" заменить словами "действующих регуляторных инструментов и (или) требований, а также действующих регуляторных актов";
слова "правилами проведения и использования анализа регуляторного воздействия регуляторных инструментов и (или) требований" заменить словами "правилами проведения и использования анализа регуляторного воздействия";
9) в статье 82:
в части первой пункта 2 слова "правилами проведения и использования анализа регуляторного воздействия регуляторных инструментов и (или) требований" заменить словами "правилами проведения и использования анализа регуляторного воздействия";
в подпункте 4) части второй пункта 3 слова "специального валютного режима" заменить словами "мер по защите платежного баланса";
10) пункт 2 статьи 83 изложить в следующей редакции:
"2. Анализ регуляторного воздействия проводится до введения регуляторного инструмента и (или) требования, ужесточения регулирования, а также по действующим регуляторным актам.
Анализ действующих регуляторных актов осуществляется в соответствии со сроками, установленными в реестре обязательных требований в сфере предпринимательства.
Информация о неисполнении государственными органами положений статьи 83-1 настоящего Кодекса в части пересмотра действующих регуляторных актов выносится на рассмотрение межведомственной комиссии по вопросам регулирования предпринимательской деятельности.";
11) в статье 83-1:
пункты 1, 2, 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"1. Под реестром обязательных требований в сфере предпринимательства (далее – реестр требований) понимается общедоступная база данных регуляторных актов в разрезе видов предпринимательской деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности.
Под регуляторными актами для целей настоящей статьи понимаются действующие нормативные правовые акты, а также иные документы, содержащие в соответствии с законодательством Республики Казахстан требования, обязательные для исполнения субъектами предпринимательства.
В случае, если регуляторный акт содержит обязательные для исполнения требования к разным видам предпринимательской деятельности, такой акт подлежит включению в реестр требований для каждого вида деятельности.
Положения части третьей настоящего пункта не распространяются на регуляторные акты, по которым правилами ведения реестра обязательных требований в сфере предпринимательства предусмотрен иной порядок включения.
Реестр требований решает следующие задачи:

1) талаптардың осы Кодексте көзделген оларды қалыптастыру шарттарына және кәсіпкерлік субъектілері мен мемлекеттің өзара іс-қимыл жасау қағидаттарына сәйкестігін қамтамасыз ету;
2) кәсіпкерлік субъектілерінің қызметті жүзеге асыруы үшін міндетті талаптардың түбегейлі тізбесі туралы хабардар болуын қамтамасыз ету міндеттерін шешеді.
2. Талаптар тізіліміне Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын қоспағанда, экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышына сәйкес қызметті жүзеге асыруы кезінде кәсіпкерлік субъектілерінің орындауы үшін міндетті талаптар қамтылатын реттеушілік актілер енгізіледі.
Талаптар тізіліміне реттеушілік актілер олардың тиімділігін бағалау, оның ішінде мемлекеттік реттеудің мәлімделген мақсаттарына қол жеткізу және осы Кодексте көзделген міндетті талаптарды қалыптастыру шарттарына және кәсіпкерлік субъектілері мен мемлекеттің өзара іс-қимыл жасау қағидаттарына сәйкестігі тұрғысынан оларға кейіннен талдау жүргізу үшін енгізіледі.
3. Реттеушілік актілер оларды кәсіпкерлік қызметтің тиісті түрлерін реттеу кезінде қолданатын реттеуші мемлекеттік органдардың кәсіпкерлік саласындағы міндетті талаптардың тізілімін жүргізу қағидаларына сәйкес кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға берілетін ұсынуы бойынша талаптар тізіліміне енгізіледі.
Реттеуші мемлекеттік органдар ұсынуда кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша реттеушілік актілерге кейіннен талдау жүргізу мерзімдерін айқындайды.
4. Реттеушілік актілерді талдау реттеушілік әсерге талдауды жүргізу және пайдалану қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.";
6-тармақтың үшінші бөлігіндегі "тартуға негіз болып табылмайды" деген сөздер "тартуды болғызбауға негіз болып табылады" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 85-баптың 2-тармағының 7) тармақшасындағы "реттегіш құралдардың және (немесе) талаптардың реттеушілік әсерін талдауды жүргізу және пайдалану қағидаларын" деген сөздер "реттеушілік әсерге талдауды жүргізу және пайдалану қағидаларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) мынадай мазмұндағы 85-1 және 85-2-баптармен толықтырылсын:
"85-1-бап. Кәсіпкерлік субъектілерін қолдау және қорғау саласындағы мемлекеттік бақылау
1. Кәсiпкерлiк субъектілерін қолдау және қорғау саласындағы мемлекеттiк бақылау кәсiпкерлiктi мемлекеттiк реттеудiң заңдылығы мен тиiмдiлiгiн қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылады.
2. Кәсiпкерлiк жөнiндегi уәкiлеттi орган:

1) обеспечение соответствия требований условиям их формирования, предусмотренным настоящим Кодексом, и принципам взаимодействия субъектов предпринимательства и государства;
2) обеспечение информированности субъектов предпринимательства об исчерпывающем перечне требований, обязательных для осуществления ими деятельности.
2. В реестр требований включаются регуляторные акты, содержащие требования, обязательные для исполнения субъектами предпринимательства при осуществлении ими деятельности согласно общему классификатору видов экономической деятельности, за исключением международных договоров Республики Казахстан.
В реестр требований включаются регуляторные акты для последующего проведения их анализа на предмет оценки их эффективности, в том числе достижения заявленных целей государственного регулирования и соответствия условиям формирования обязательных требований, предусмотренных настоящим Кодексом, и принципам взаимодействия субъектов предпринимательства и государства.
3. Регуляторные акты включаются в реестр требований по представлению регулирующих государственных органов, применяющих их при регулировании соответствующих видов предпринимательской деятельности, подаваемому в уполномоченный орган по предпринимательству в соответствии с правилами ведения реестра обязательных требований в сфере предпринимательства.
В представлении регулирующие государственные органы определяют по согласованию с уполномоченным органом по предпринимательству сроки проведения последующего анализа регуляторных актов.
4. Анализ регуляторных актов осуществляется в соответствии с правилами проведения и использования анализа регуляторного воздействия.";
в части третьей пункта 6 слова "не может являться основанием" заменить словами "является основанием исключения";
12) в подпункте 7) пункта 2 статьи 85 слова "правила проведения и использования анализа регуляторного воздействия регуляторных инструментов и (или) требований" заменить словами "правила проведения и использования анализа регуляторного воздействия";
13) дополнить статьями 85-1 и 85-2 следующего содержания:
"Статья 85-1. Государственный контроль в области поддержки и защиты субъектов предпринимательства
1. Государственный контроль в области поддержки и защиты субъектов предпринимательства осуществляется в целях обеспечения законности и эффективности государственного регулирования предпринимательства.
2. Государственный контроль в области защиты субъектов предпринимательства осуществляется в соответствии со статьей 85-2 настоящего Кодекса уполномоченным органом по предпринимательству в отношении государственных органов, осуществляющих:

осы Кодекстiң 138 және 139-баптарында көзделген кәсіпкерлік субъектілерінің қызметі салаларындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттiк органдарға қатысты кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң қызметi салаларында мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру тәртібін сақтау тұрғысынан;
"Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес рұқсаттар беруді, қызметті немесе әрекетті жүзеге асырудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаны қабылдауды жүзеге асыратын мемлекеттiк органдарға қатысты "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес рұқсаттар беру, қызметті немесе әрекетті жүзеге асырудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаны қабылдау тәртібін сақтау тұрғысынан;
талаптар тізіліміне кәсіпкерлік субъектілерінің орындауы үшін міндетті талаптарды қамтитын реттеушілік актілерді енгізуді жүзеге асыратын мемлекеттiк органдарға қатысты осы Кодекстiң 85-2-бабына сәйкес кәсiпкерлiк субъектiлерiн қорғау саласындағы мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырады.
3. Кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган жеке кәсіпкерлік субъектілеріне мемлекеттік қолдау көрсету кезінде талаптардың сақталуы тұрғысынан жеке кәсіпкерлік субъектілерін қолдау саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады.
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін мемлекеттік қолдауды жүзеге асыратын ұйымдарға қатысты осы Кодекстің 13-тарауының талаптарына сәйкес жоспардан тыс тексерулер жүргізіледі.
4. Осы баптың талаптары Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарына, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне және оның құрылымына кіретін ұйымдарға және дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі немесе оның сенімгерлік басқаруында болатын заңды тұлғаларға қолданылмайды.
85-2-бап. Кәсіпкерлік субъектілерін қорғау саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру тәртібі
1. Кәсiпкерлiк субъектiлерiн қорғау саласындағы мемлекеттiк бақылау осы бапқа сәйкес мерзiмдiк, жоспардан тыс тексерулер және қашықтан бақылау нысанында жүзеге асырылады.
2. Мерзімдік тексеру кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның бірінші басшысы бекіткен мерзімдік тексерулер жүргізудің жартыжылдық жоспарлары негізінде тексеру жүргізілетін жылдың алдындағы жылдың 10 желтоқсанынан кешіктірілмей және ағымдағы күнтізбелік жылдың 10 маусымына дейін жүргізіледі.
Мерзімдік тексерулер жүргізудің жартыжылдық жоспарында:

государственный контроль и надзор в сферах деятельности субъектов предпринимательства, предусмотренных статьями 138 и 139 настоящего Кодекса, на предмет соблюдения порядка осуществления государственного контроля и надзора в сферах деятельности субъектов предпринимательства;
выдачу разрешений, прием уведомления о начале или прекращении осуществления деятельности или действия в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" на предмет соблюдения порядка выдачи разрешений, приема уведомления о начале или прекращении осуществления деятельности или действия в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях";
включение в реестр требований регуляторных актов, содержащих требования, обязательные для исполнения субъектами предпринимательства.
3. Государственный контроль в области поддержки субъектов частного предпринимательства осуществляется уполномоченным органом по предпринимательству на предмет соблюдения требований при оказании государственной поддержки субъектам частного предпринимательства.
В отношении организаций, осуществляющих государственную поддержку субъектам частного предпринимательства, проводятся внеплановые проверки в соответствии с требованиями главы 13 настоящего Кодекса.
4. Требования настоящей статьи не распространяются на органы национальной безопасности Республики Казахстан, уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, Национальный Банк Республики Казахстан и организации, входящие в его структуру, и юридических лиц, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан или находятся в его доверительном управлении.
Статья 85-2. Порядок осуществления государственного контроля в области защиты субъектов предпринимательства
1. Государственный контроль в области защиты субъектов предпринимательства осуществляется в форме периодических, внеплановых проверок и дистанционного контроля в соответствии с настоящей статьей.
2. Периодическая проверка проводится на основании полугодовых планов проведения периодических проверок, утвержденных первым руководителем уполномоченного органа по предпринимательству не позднее 10 декабря года, предшествующего году проверки, и до 10 июня текущего календарного года.
Полугодовой план проведения периодических проверок включает:

1) жоспардың бекітілген күні мен нөмірі;
2) мемлекеттік органның атауы;
3) тексерілетін мемлекеттік органның атауы, оның тұрған жері;
4) тексеру нысанасы;
5) тексеруді жүргізу мерзімдері;
6) жоспарға қол қоюға уәкілеттік берілген адамның қолтаңбасы қамтылады.
Мерзімдік тексерулер жүргізудің жартыжылдық жоспары мерзімдік тексеруді жүргізу туралы хабарлама болып табылады және кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның интернет-ресурсында тексеру жүргізілетін жылдың алдындағы жылдың 20 желтоқсанынан және ағымдағы күнтізбелік жылдың 20 маусымынан кешіктірілмей орналастырылады.
Мерзімдік тексерулер жүргізудің жартыжылдық жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу тексерілетін мемлекеттік орган таратылған, қайта ұйымдастырылған, оның атауы өзгертілген, мемлекеттік органдар арасында өкілеттіктер қайта бөлінген, сондай-ақ табиғи, техногендік және әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған, төтенше жағдай режимі енгізілген, эпидемияның, карантиндік объектілер мен аса қауіпті зиянды организмдер ошақтарының, инфекциялық, паразиттік аурулардың таралуы, уланулар, радиациялық авариялар мен оларға байланысты шектеулер туындаған немесе олардың туындау қатері төнген жағдайларда жүзеге асырылады.
Осы тармақтың төртінші бөлігінде көрсетілген жағдайлар басталған кезде тексеру ұзартылуы не тоқтатыла тұруы мүмкін.
Мерзімдік тексерулер жүргізу мерзімдері алдағы жұмыстардың көлемі, сондай-ақ алға қойылған міндеттер ескеріліп белгіленеді және он бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартыла отырып, он бес жұмыс күнінен аспауға тиіс. Мерзімдік тексеруді жүргізу тоқтатыла тұрған кезде мерзімдік тексеруді жүргізу мерзімі үзіледі және мерзімдік тексеру қайта басталған кезден бастап жалғасады.
Мерзімдік тексеруді жүргізу мерзімі тек бір рет ұзартылуы мүмкін. Ұзарту кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның уәкілетті лауазымды адамының шешімімен жүзеге асырылады. Мерзімдік тексеруді жүргізу мерзімін ұзарту тексерілетін мемлекеттік органды хабардар ете отырып, мерзімдік тексеру мерзімін ұзарту туралы қосымша актімен ресімделеді, онда тексеруді тағайындау туралы алдыңғы актінің күні мен нөмірі және ұзарту себептері көрсетіледі. Кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган мерзімдік тексерудің мерзімін ұзарту туралы хабарламаны тексерілетін мемлекеттік органға табыс ету туралы хабарламамен бірге мерзімі ұзартылардан бір жұмыс күні бұрын табыс етеді.
3. Тексеру бару арқылы, тексеруді тағайындау туралы актінің негізінде жүзеге асырылады, онда:
1) актінің нөмірі мен күні;
2) мемлекеттік органның атауы;

1) номер и дату утверждения плана;
2) наименование государственного органа;
3) наименование проверяемого государственного органа, его место нахождения;
4) предмет проверки;
5) сроки проведения проверки;
6) подпись лица, уполномоченного подписывать план.
Полугодовой план проведения периодических проверок является уведомлением о проведении периодической проверки и размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа по предпринимательству не позднее 20 декабря года, предшествующего году проверки, и 20 июня текущего календарного года.
Внесение изменений и дополнений в полугодовой план проведения периодических проверок осуществляется в случаях ликвидации, реорганизации проверяемого государственного органа, изменения его наименования, перераспределения полномочий между государственными органами, а также возникновения чрезвычайной ситуации природного, техногенного и социального характера, введения режима чрезвычайного положения, возникновения или угрозы возникновения распространения эпидемии, очагов карантинных объектов и особо опасных вредных организмов, инфекционных, паразитарных заболеваний, отравлений, радиационных аварий и связанных с ними ограничений.
При наступлении случаев, указанных в части четвертой настоящего пункта, проверка может быть продлена либо приостановлена.
Сроки проведения периодических проверок устанавливаются с учетом объема предстоящих работ, а также поставленных задач и не должны превышать пятнадцать рабочих дней с продлением на срок не более пятнадцати рабочих дней. Срок проведения периодической проверки прерывается при приостановлении проведения периодической проверки и продолжается с момента возобновления периодической проверки.
Срок проведения периодической проверки может быть продлен только один раз. Продление осуществляется решением уполномоченного должностного лица уполномоченного органа по предпринимательству. Продление срока проведения периодической проверки оформляется дополнительным актом о продлении срока периодической проверки с уведомлением проверяемого государственного органа, в котором указываются дата и номер предыдущего акта о назначении проверки и причины продления. Уведомление о продлении срока периодической проверки вручается проверяемому государственному органу уполномоченным органом по предпринимательству за один рабочий день до продления с уведомлением о вручении.
3. Проверка проводится путем посещения на основании акта о назначении проверки, в котором указываются:
1) номер и дата акта;
2) наименование государственного органа;

3) тексеруді жүргізуге уәкілеттік берілген адамның (адамдардың) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;
4) тексеруді жүргізуге тартылатын мамандар, консультанттар мен сарапшылар туралы мәліметтер;
5) тексерілетін мемлекеттік органның атауы, оның тұрған жері;
6) тағайындалған тексерудің нысанасы;
7) тексеру түрі;
8) тексеруді жүргізу мерзімі;
9) тексеруді жүргізу негіздері;
10) тексерілетін кезең;
11) тексерлетін мемлекеттік органның осы баптың 22-тармағында көзделген құқықтары мен міндеттері;
12) тексерілетін мемлекеттік орган басшысының не оның уәкілетті адамының актіні алғаны немесе алудан бас тартқаны туралы қолтаңбасы;
13) актіге қол қоюға уәкілеттік берілген адамның қолтаңбасы көрсетіледі.
Кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның уәкілетті лауазымды адамы тексерулерді тағайындау, ұзарту, тоқтата тұру және қайта бастау туралы актілерге қол қояды.
Тексеруді тағайындау туралы актіні мемлекеттік органға табыс ету күні тексеру жүргізудің басталуы деп есептеледі.
4. Мемлекеттік органдарды мерзімдік тексерулер жүргізудің жартыжылдық жоспарларына қосу үшін мынадай ақпарат көздерінің бірі пайдаланылады:
1) мемлекеттік органдар ұсынатын, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингтеу нәтижелері;
2) мемлекеттік органдарды алдыңғы тексерулердің нәтижелері;
3) қашықтан бақылаудың нәтижелері;
4) расталған жолданымдардың болуы;
5) Қазақстан Республикасының заңдарында осы Кодекстің 129, 136 және 137-баптарына сәйкес мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру тәртібі болмаған кезде мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру нәтижелері.
Мерзімдік тексерулер жүргізудің жартыжылдық жоспарларын қалыптастыру үшін мемлекеттік органдарды талдау және іріктеу кезінде алдыңғы жылдың осыған ұқсас кезеңімен салыстырғандағы деректер пайдаланылуы мүмкін.
5. Кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң қызметi салаларында мемлекеттiк бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру тәртiбiнің сақталуы тұрғысынан тексеру кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң осы Кодекстің 138 және 139-баптарында көзделген қызметi салаларында мемлекеттiк бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын:
бұзушылық орын алған кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты тексерулердің және бару арқылы профилактикалық бақылаудың неғұрлым көп саны бар;
бұзушылық орын алмаған кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты тексерулердің және бару арқылы профилактикалық бақылаудың неғұрлым көп саны бар;
өздеріне қатысты бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес берілген рұқсаттар бойынша біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына, жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне жүргізілетін тексеру жүзеге асырылатын бақылау мен қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) ең аз жол берілетін шекті саны мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың белгілі бір саласында осындай бақылау мен қадағалау субъектілері (объектілері) жалпы санының бес пайызынан аспауға тиіс болатын, автоматты режимде тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйесі болмаған жағдайда, мемлекеттік органдарға қатысты жүзеге асырылады.

3) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность лица (лиц), уполномоченного (уполномоченных) на проведение проверки;
4) сведения о специалистах, консультантах и экспертах, привлекаемых для проведения проверки;
5) наименование проверяемого государственного органа, его место нахождения;
6) предмет назначенной проверки;
7) вид проверки;
8) срок проведения проверки;
9) основания проведения проверки;
10) проверяемый период;
11) права и обязанности проверяемого государственного органа, предусмотренные пунктом 22 настоящей статьи;
12) подпись руководителя проверяемого государственного органа либо его уполномоченного лица о получении или об отказе от получения акта;
13) подпись лица, уполномоченного подписывать акт.
Акты о назначении, продлении, приостановлении и возобновлении проверок подписываются уполномоченным должностным лицом уполномоченного органа по предпринимательству.
Началом проведения проверки считается дата вручения государственному органу акта о назначении проверки.
4. Для включения государственных органов в полугодовые планы проведения периодических проверок используется один из следующих источников информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых государственными органами, в том числе посредством автоматизированных информационных систем;
2) результаты предыдущих проверок государственных органов;
3) результаты дистанционного контроля;
4) наличие подтвержденных обращений;
5) результаты осуществления государственного контроля и надзора при отсутствии в законах Республики Казахстан порядка осуществления государственного контроля и надзора в соответствии со статьями 129, 136 и 137 настоящего Кодекса.
При анализе и отборе государственных органов для формирования полугодовых планов проведения периодических проверок могут использоваться данные в сравнении с аналогичным периодом предыдущего года.
5. Проверка на предмет соблюдения порядка осуществления государственного контроля и надзора в сферах деятельности субъектов предпринимательства осуществляется в отношении государственных органов, осуществляющих государственный контроль и надзор в сферах деятельности субъектов предпринимательства, предусмотренных статьями 138 и 139 настоящего Кодекса:
с наибольшим количеством проверок и профилактического контроля с посещением в отношении субъектов предпринимательства с нарушением;
с наибольшим количеством проверок и профилактического контроля с посещением в отношении субъектов предпринимательства без нарушений;
в случае отсутствия информационной системы оценки и управления рисками в автоматическом режиме, при котором минимально допустимый порог количества субъектов (объектов) контроля и надзора, в отношении которых осуществляются профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверка, проводимая на соответствие квалификационным или разрешительным требованиям по выданным разрешениям, требованиям по направленным уведомлениям в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", не должен превышать пять процентов от общего количества таких субъектов (объектов) контроля и надзора в определенной сфере государственного контроля и надзора.

6. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес рұқсаттарды беру, қызметтi немесе әрекеттi жүзеге асырудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаларды қабылдау тәртiбiнің сақталуы тұрғысынан тексеру рұқсаттарды беруді, қызметтi немесе әрекеттi жүзеге асырудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаларды қабылдауды жүзеге асыратын:
кәсіпкерлік субъектілеріне рұқсаттарды беруден бас тартудың неғұрлым көп саны бар;
рұқсаттар беруді, қызметтi немесе әрекеттi жүзеге асырудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламалар қабылдауды жүзеге асыруы кезінде мемлекеттік органдарға кәсіпкерлік субъектілері жолданымдарының неғұрлым көп саны бар мемлекеттiк органдарға қатысты жүргiзiледi.
7. Талаптар тізіліміне реттеушілік актілерді енгізу жөніндегі талаптардың сақталуы тұрғысынан тексеру осы Кодекстің 83-1-бабында көзделген талаптар бұзылған кезде мемлекеттік органдарға қатысты жүргізіледі.
8. Жоспардан тыс тексеруге:
1) тексерудің және (немесе) қашықтан бақылаудың нәтижелері туралы қорытындыда көрсетілген анықталған бұзушылықтарды жою туралы талаптардың орындалуын бақылау;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген кәсіпкерлік субъектілерін қорғау саласындағы талаптарды бұзудың нақты фактілері бойынша жеке және заңды тұлғалардың жолданымдары;
3) адамның өміріне, денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің құқықтары мен заңды мүдделеріне зиян келтірілгені не зиян келтіру қатері туралы нақты фактілер бойынша прокурордың талаптары;
4) кәсіпкерлік субъектілерін қорғау саласында жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерін бұзудың нақты фактілері бойынша мемлекеттік органдардың жолданымдары;
5) Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексiнде көзделген негіздер бойынша қылмыстық қудалау органының тапсырмасы негіз болып табылады.
Кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган тексерілетін мемлекеттік органға тексеруді жүргізу нысанасын көрсете отырып, жоспардан тыс тексеруді жүргізудің басталғаны туралы тексеру басталардан кемінде бір тәулік бұрын хабар беруге міндетті.
9. Жоспардан тыс тексеруді жүргізу мерзімі он жұмыс күніне дейін ұзартыла отырып, он жұмыс күнінен аспауға тиіс.
Жоспардан тыс тексеруді жүргізу мерзімі тек бір рет ұзартылуы мүмкін. Ұзарту кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның уәкілетті лауазымды адамының шешімімен жүзеге асырылады. Жоспардан тыс тексеруді жүргізу мерзімін ұзарту тексерілетін мемлекеттік органды хабардар ете отырып, жоспардан тыс тексеру мерзімін ұзарту туралы қосымша актімен ресімделеді, онда тексеруді тағайындау туралы алдыңғы актінің күні мен нөмірі және ұзарту себептері көрсетіледі. Кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган жоспардан тыс тексерудің мерзімін ұзарту туралы хабарламаны тексерілетін мемлекеттік органға табыс ету туралы хабарламамен бірге мерзімі ұзартылардан бір жұмыс күні бұрын табыс етеді.

6. Проверка на предмет соблюдения порядка выдачи разрешений, приема уведомления о начале или прекращении осуществления деятельности или действия в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" проводится в отношении государственных органов, осуществляющих выдачу разрешений, прием уведомления о начале или прекращении осуществления деятельности или действия:
с наибольшим количеством отказов в выдаче разрешений субъектам предпринимательства;
с наибольшим количеством обращений субъектов предпринимательства на государственные органы при осуществлении ими выдачи разрешений, приема уведомления о начале или прекращении осуществления деятельности или действия.
7. Проверка на предмет соблюдения требований по включению в реестр требований регуляторных актов проводится в отношении государственных органов при нарушении требований, предусмотренных статьей 83-1 настоящего Кодекса.
8. Основаниями внеплановой проверки являются:
1) контроль исполнения требований об устранении выявленных нарушений, указанных в заключении о результатах проверки и (или) дистанционного контроля;
2) обращения физических и юридических лиц по конкретным фактам нарушений требований в области защиты субъектов предпринимательства, установленных законодательством Республики Казахстан;
3) требования прокурора по конкретным фактам причинения либо об угрозе причинения вреда жизни, здоровью человека, окружающей среде, правам и законным интересам физических и юридических лиц, государства;
4) обращения государственных органов по конкретным фактам нарушений прав и законных интересов физических и юридических лиц в области защиты субъектов предпринимательства;
5) поручение органа уголовного преследования по основаниям, предусмотренным Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
Уполномоченный орган по предпринимательству обязан известить проверяемый государственный орган о начале проведения внеплановой проверки не менее чем за сутки до ее начала с указанием предмета проведения проверки.
9. Срок проведения внеплановой проверки должен составлять не более десяти рабочих дней с продлением до десяти рабочих дней.
Срок проведения внеплановой проверки может быть продлен только один раз. Продление осуществляется решением уполномоченного должностного лица уполномоченного органа по предпринимательству. Продление срока проведения внеплановой проверки оформляется дополнительным актом о продлении срока внеплановой проверки с уведомлением проверяемого государственного органа, в котором указываются дата и номер предыдущего акта о назначении проверки и причины продления. Уведомление о продлении срока внеплановой проверки вручается проверяемому государственному органу уполномоченным органом по предпринимательству за один рабочий день до продления с уведомлением о вручении.

10. Анонимді жолданымдар берілген жағдайда, жоспардан тыс тексерулер жүргізілмейді. Тексерілетін мемлекеттік органдарға қатысты анықталған және жоспардан тыс тексеруді тағайындауға негіз болған фактілер мен мән-жайлар жоспардан тыс тексеруге жатады.
11. Қашықтан бақылау:
1) тексерілетін мемлекеттік органның қызметін мониторингтеу;
2) қашықтан бақылау нысанасына қатысты қажетті ақпаратты беру туралы сұрау салу;
3) қашықтан бақылау нысанасына қатысты қажетті ақпаратты алу мақсатында тексерілетін мемлекеттік органның басшысын не оның уәкілетті адамын шақыру арқылы жүргізіледі.
12. Қашықтан бақылау:
кәсіпкерлік субъектілерінің осы Кодекстің 138 және 139-баптарында көзделген қызметі салаларында мемлекеттік бақылау мен қадағалауды;
рұқсаттар беруді, қызметтi немесе әрекеттi жүзеге асырудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламалар қабылдауды;
талаптар тізілімін қалыптастыру және жүргізу талаптарын сақтауды жүзеге асыратын тексерілетін мемлекеттік органдардың қызметін мониторингтеу арқылы жылына бір рет жүргізіледі.
Қашықтан бақылауды жүргізу мерзімі он жұмыс күнінен аспауға тиіс. Қашықтан бақылауды жүргізу аяқталған күні тексерілетін мемлекеттік органға қашықтан бақылаудың нәтижелері туралы қорытынды жіберіледі (бұзушылықтар болған кезде).
13. Қашықтан бақылау бармай жүргізіледі, қажет болған кезде әкімшілік құқық бұзушылық құрамының белгілерін көрсететін жеткілікті деректерді жинау үшін кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган қажетті ақпаратты беру туралы сұрау салу жібереді не қажетті ақпаратты алу мақсатында тексерілетін мемлекеттік органның басшысын не оның уәкілетті адамын шақыруды жүзеге асырады.
Қашықтан бақылаудың нәтижелері бойынша бұзушылықтар анықталған жағдайда, қашықтан бақылаудың нәтижелері туралы қорытынды жасалады, онда:
1) қорытындының жасалған күні, нөмірі мен орны;
2) мемлекеттік органның атауы;
3) тексерілетін мемлекеттік органның атауы, оның тұрған жері;
4) қашықтан бақылауды жүргізу негізі мен нысанасы;
5) қашықтан бақылауды жүргізу кезеңі мен мерзімдері;
6) анықталған бұзушылықтар және талаптарды орындау мен бұзушылықтарға жол берген тұлғаларға қатысты шаралар қабылдау мерзімін көрсете отырып, оларды жою туралы талаптар көрсетіледі.
Бұл ретте анықталған бұзушылықтарды жою туралы талаптарды орындау мерзімі қорытынды табыс етілген күннен бастап кемінде он жұмыс күнін құрайды;
7) қашықтан бақылауды жүргізген лауазымды адамның қолтаңбасы көрсетіледі.
Қашықтан бақылаудың нәтижелері бойынша қорытындының бір данасы тексерілетін мемлекеттік органға табыс етілгені туралы хабарламасы бар тапсырысты пошта жөнелтілімі нысанында не тексерілетін мемлекеттік органның электрондық пошта мекенжайы бойынша электрондық құжат арқылы немесе өзге де қолжетімді тәсілмен жіберіледі. Екінші данасы кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органда қалады, үшінші данасы мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын мемлекеттік органға электрондық нысанда тапсырылады.
Тексерілетін мемлекеттік орган қашықтан бақылаудың нәтижелері бойынша ескертулері және (немесе) қарсылықтары болған жағдайда, оларды жазбаша түрде баяндайды және қашықтан бақылаудың нәтижелері бойынша қорытынды табыс етілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
Кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган тексерілетін мемлекеттік органның ескертулерін және (немесе) қарсылықтарын қарауға және он жұмыс күні ішінде уәжді жауап беруге тиіс.

10. Внеплановые проверки не проводятся в случаях анонимных обращений. Внеплановой проверке подлежат факты и обстоятельства, выявленные в отношении проверяемых государственных органов и послужившие основанием для назначения внеплановой проверки.
11. Дистанционный контроль проводится путем:
1) мониторинга деятельности проверяемого государственного органа;
2) запроса о предоставлении необходимой информации, касающейся предмета дистанционного контроля;
3) вызова руководителя проверяемого государственного органа либо его уполномоченного лица с целью получения необходимой информации, касающейся предмета дистанционного контроля.
12. Дистанционный контроль проводится один раз в год путем мониторинга деятельности проверяемых государственных органов, осуществляющих:
государственный контроль и надзор в сферах деятельности субъектов предпринимательства, предусмотренных статьями 138 и 139 настоящего Кодекса;
выдачу разрешений, прием уведомлений о начале или прекращении осуществления деятельности или действия;
соблюдение требований формирования и ведения реестра требований.
Срок проведения дистанционного контроля не должен превышать десять рабочих дней. В день окончания проведения дистанционного контроля проверяемому государственному органу направляется заключение о результатах дистанционного контроля (при наличии нарушений).
13. Дистанционный контроль проводится без посещения при необходимости для сбора достаточных данных, указывающих на признаки состава административного правонарушения, уполномоченным органом по предпринимательству направляется запрос о предоставлении необходимой информации либо осуществляется вызов руководителя проверяемого государственного органа либо его уполномоченного лица с целью получения необходимой информации.
В случае выявления нарушений по результатам дистанционного контроля составляется заключение о результатах дистанционного контроля, в котором указываются:
1) номер, дата и место составления заключения;
2) наименование государственного органа;
3) наименование проверяемого государственного органа, его место нахождения;
4) основание и предмет проведения дистанционного контроля;
5) период и сроки проведения дистанционного контроля;
6) выявленные нарушения и требования об их устранении с указанием срока исполнения требований и принятия мер в отношении лиц, допустивших нарушения.
При этом срок исполнения требований об устранении выявленных нарушений составляет не менее десяти рабочих дней со дня вручения заключения;
7) подпись должностного лица, проводившего дистанционный контроль.
Один экземпляр заключения по результатам дистанционного контроля направляется проверяемому государственному органу в форме заказного почтового отправления с уведомлением о вручении либо посредством электронного документа по адресу электронной почты проверяемого государственного органа или иным доступным способом. Второй экземпляр остается у уполномоченного органа по предпринимательству, третий экземпляр в электронной форме сдается в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов.
В случае наличия замечаний и (или) возражений по результатам дистанционного контроля проверяемый государственный орган излагает их в письменном виде и направляет в уполномоченный орган по предпринимательству в течение трех рабочих дней со дня вручения заключения по результатам дистанционного контроля.
Уполномоченный орган по предпринимательству должен рассмотреть замечания и (или) возражения проверяемого государственного органа и в течение десяти рабочих дней дать мотивированный ответ.

14. Тексерудің нәтижелері бойынша тексеру нәтижелері туралы қорытынды жасалады, онда:
1) қорытындының жасалған күні, нөмірі мен орны;
2) мемлекеттік органның атауы;
3) тексеруді тағайындау туралы актінің (бар болса, мерзімін ұзарту туралы қосымша актінің) күні мен нөмірі;
4) тексеруді жүргізген адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (егер олар жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе) және лауазымдары;
5) тексеруді жүргізуге тартылатын мамандар, консультанттар мен сарапшылар туралы мәліметтер;
6) тексерілетін мемлекеттік органның атауы, оның тұрған жері;
7) тексеру нысанасы;
8) тексеру түрі;
9) тексеруді жүргізу мерзімі және кезеңі;
10) тексерудiң нәтижелерi, оның iшiнде анықталған бұзушылықтар, олардың сипаты туралы мәлiметтер;
11) талаптарды орындау және бұзушылықтарға жол берген тұлғаларға қатысты шаралар қабылдау мерзімін көрсете отырып, анықталған бұзушылықтарды жою туралы талаптар;
12) тексерілетін мемлекеттік орган басшысының не оның уәкілетті адамының, сондай-ақ тексеруді жүргізу кезiнде болған адамдардың қорытындымен танысқаны немесе танысудан бас тартқаны туралы мәлiметтер, олардың қолтаңбасы немесе қол қоюдан бас тартуы туралы жазба;
13) тексеруді жүргізген лауазымды адамдардың қолтаңбасы көрсетіледі.
Тексеру нәтижелері туралы қорытындыға, бар болса, тексерудің нәтижелеріне байланысты құжаттар немесе олардың көшірмелері қоса беріледі.
Анықталған бұзушылықтарды жою туралы талаптарды орындау мерзімі тексеру нәтижелері туралы қорытынды табыс етілген күннен бастап кемінде он жұмыс күнін құрайды.
15. Тексеру нәтижелері туралы қорытындының бірінші данасы мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын мемлекеттік органға электрондық нысанда тапсырылады, екінші данасы тексерілетін мемлекеттік органға (басшысына не оның уәкілетті адамына) танысу және анықталған бұзушылықтарды жою бойынша шаралар қабылдау және басқа да әрекеттер жасау үшін қолын қойғызып қағаз жеткізгіште немесе электрондық нысанда табыс етіледі, үшінші данасы кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органда қалады.
Тексерілетін мемлекеттік орган тексерудің нәтижелері бойынша ескертулері және (немесе) қарсылықтары болған жағдайда, оларды жазбаша түрде баяндайды және тексеру нәтижелері туралы қорытынды табыс етілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға жібереді. Тексеруді жүргізген лауазымды адам тексеру нәтижелері туралы қорытындыға тиісті жазба жасайды.
Кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган тексерілетін мемлекеттік органның ескертулерін және (немесе) қарсылықтарын қарауға және он жұмыс күн ішінде уәжді жауап беруге тиіс.

14. По результатам проверки составляется заключение о результатах проверки, в котором указываются:
1) номер, дата и место составления заключения;
2) наименование государственного органа;
3) номер и дата акта о назначении проверки (дополнительного акта о продлении срока при его наличии);
4) фамилии, имена, отчества (если они указаны в документах, удостоверяющих личность) и должности лиц, проводивших проверку;
5) сведения о специалистах, консультантах и экспертах, привлеченных для проведения проверки;
6) наименование проверяемого государственного органа, его место нахождения;
7) предмет проверки;
8) вид проверки;
9) срок и период проведения проверки;
10) сведения о результатах проверки, в том числе о выявленных нарушениях, их характере;
11) требования об устранении выявленных нарушений с указанием срока исполнения требований и принятия мер в отношении лиц, допустивших нарушения;
12) сведения об ознакомлении или отказе в ознакомлении с заключением руководителя проверяемого государственного органа либо его уполномоченного лица, а также лиц, присутствовавших при проведении проверки, их подписи или запись об отказе от подписи;
13) подписи должностных лиц, проводивших проверку.
К заключению о результатах проверки прилагаются при их наличии документы, связанные с результатами проверки, или их копии.
Срок исполнения требований об устранении выявленных нарушений составляет не менее десяти рабочих дней со дня вручения заключения о результатах проверки.
15. Первый экземпляр заключения о результатах проверки в электронной форме сдается в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, второй экземпляр на бумажном носителе под роспись или в электронной форме вручается проверяемому государственному органу (руководителю либо его уполномоченному лицу) для ознакомления и принятия мер по устранению выявленных нарушений и других действий, третий экземпляр остается у уполномоченного органа по предпринимательству.
В случае наличия замечаний и (или) возражений по результатам проверки проверяемый государственный орган излагает их в письменном виде и направляет в уполномоченный орган по предпринимательству в течение трех рабочих дней со дня вручения заключения о результатах проверки. Должностным лицом, проводившим проверку, делается соответствующая запись в заключении о результатах проверки.
Уполномоченный орган по предпринимательству должен рассмотреть замечания и (или) возражения проверяемого государственного органа и в течение десяти рабочих дней дать мотивированный ответ.

16. Тексеруді жүргізу кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды бұзушылық болмаған жағдайда, тексеру нәтижелері туралы қорытындыға тиісті жазба жасалады.
17. Тексерілетін мемлекеттік органға тексерудi тағайындау туралы актiде (бар болса, мерзімін ұзарту туралы қосымша актіде) көрсетiлген тексерудi аяқтау мерзiмiнен кешiктiрмей, тексеру нәтижелерi туралы қорытынды табыс етілген күн тексеру мерзiмiнiң аяқталуы деп есептеледi.
18. Тексерудің немесе қашықтан бақылаудың нәтижелері туралы қорытындыда көрсетілген анықталған бұзушылықтарды жою туралы талаптар тексерілетін мемлекеттік органдардың орындауы үшін міндетті болып табылады.
Тексерілетін мемлекеттік орган тексерудің немесе қашықтан бақылаудың нәтижелері туралы қорытындыда көрсетілген анықталған бұзушылықтарды жою мерзімі өткеннен кейін тексерудің немесе қашықтан бақылаудың нәтижелері туралы қорытындыда көрсетілген мерзім ішінде кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға анықталған бұзушылықтарды жою туралы ақпаратты ұсынуға міндетті.
Тексерілетін мемлекеттік орган тексерудің немесе қашықтан бақылаудың нәтижелері туралы қорытындыда көрсетілген анықталған бұзушылықтарды жою туралы ақпаратты белгіленген мерзімде ұсынбаған немесе толық ұсынбаған жағдайда, кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган осы баптың 8-тармағы бірінші бөлігінің 1) тармақшасына сәйкес жоспардан тыс тексеруді тағайындайды.
Тексерілетін мемлекеттік орган анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынылған ақпаратқа бұзушылықты жою фактісін дәлелдейтін материалдарды қоса береді. Мұндай жағдайда жоспардан тыс тексеруді жүргізу талап етілмейді.
19. Егер тексерулер немесе қашықтан бақылау осы бапта белгіленген тексерулерді немесе қашықтан бақылауды жүргізу жөніндегі талаптарды бұза отырып жүргізілсе, олар жарамсыз деп танылады.
20. Тексеруді немесе қашықтан бақылауды жүзеге асыру кезінде тексерілетін мемлекеттік органның құқықтары мен заңды мүдделері бұзылған жағдайда, тексерілетін мемлекеттік орган кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттерiне (әрекетсiздiгiне) жоғары тұрған лауазымды адамға не сотқа Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағым жасауға құқылы.
21. Кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның лауазымды адамдарының тексеруді немесе қашықтан бақылауды жүргізу кезінде:
1) тексерілетін мемлекеттік орган белгілеген рұқсаттамалық және объектішілік режим талаптарын сақтай отырып, тексеру нысанасына сәйкес тексерілетін мемлекеттік органның аумағына және үй-жайларына кедергісіз кіруге;

16. В случае отсутствия нарушения требований, установленных законодательством Республики Казахстан, при проведении проверки в заключении о результатах проверки производится соответствующая запись.
17. Завершением срока проверки считается день вручения проверяемому государственному органу заключения о результатах проверки не позднее срока завершения проверки, указанного в акте о назначении проверки (дополнительном акте о продлении срока при его наличии).
18. Требования об устранении выявленных нарушений, указанные в заключении о результатах проверки или дистанционного контроля, являются обязательными для исполнения проверяемыми государственными органами.
По истечении срока устранения выявленных нарушений, указанных в заключении о результатах проверки или дистанционного контроля, проверяемый государственный орган в течение срока, указанного в заключении о результатах проверки или дистанционного контроля, обязан предоставить в уполномоченный орган по предпринимательству информацию об устранении выявленных нарушений.
В случаях непредоставления или неполного предоставления проверяемым государственным органом в установленный срок информации об устранении выявленных нарушений, указанных в заключении о результатах проверки или дистанционного контроля, уполномоченный орган по предпринимательству назначает внеплановую проверку в соответствии с подпунктом 1) части первой пункта 8 настоящей статьи.
К предоставленной информации об устранении выявленных нарушений проверяемый государственный орган прилагает материалы, доказывающие факт устранения нарушения. В этом случае проведение внеплановой проверки не требуется.
19. Проверки или дистанционный контроль признаются недействительными, если они проведены с нарушением требований по проведению проверок или дистанционного контроля, установленных настоящей статьей.
20. В случае нарушения прав и законных интересов проверяемого государственного органа при осуществлении проверки или дистанционного контроля проверяемый государственный орган вправе обжаловать решения, действия (бездействие) должностных лиц уполномоченного органа по предпринимательству вышестоящему должностному лицу либо в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
21. Должностные лица уполномоченного органа по предпринимательству при проведении проверки или дистанционного контроля имеют право:
1) беспрепятственного доступа на территорию и в помещения проверяемого государственного органа в соответствии с предметом проверки с соблюдением требований пропускного и внутриобъектового режима, установленных проверяемым государственным органом;

2) Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар және заңмен қорғалатын өзге де құпия туралы заңнамасының талаптарын сақтай отырып, тексерудің немесе қашықтан бақылаудың нәтижелерi туралы қорытындыға қоса тігу үшiн қағаз және электрондық жеткiзгiштердегі құжаттарды (мәліметтерді) не олардың көшiрмелерiн алуға, сондай-ақ тексерудің немесе қашықтан бақылаудың нысанасына сәйкес автоматтандырылған дерекқорларға (ақпараттық жүйелерге) қол жеткiзуге;
3) мемлекеттік органдардың, ведомстволық бағынысты және өзге де ұйымдардың мамандарын, консультанттары мен сарапшыларын тартуға;
4) аудио-, фото- және бейнетүсiрiлiмді жүзеге асыруға құқығы бар.
Кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның лауазымды адамдары тексеруді немесе қашықтан бақылауды жүргізу кезінде:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасын, тексерілетін мемлекеттік органның құқықтары мен заңды мүдделерiн сақтауға;
2) тексеруді немесе қашықтан бақылауды осы бапта белгіленген тәртіп негізінде және соған қатаң сәйкестікте жүргізуге;
3) тексеруді жүргізу кезеңінде тексерілетін мемлекеттік органның белгіленген жұмыс режиміне кедергі келтірмеуге;
4) тексерілетін мемлекеттік органның не оның уәкілетті өкілінің тексеруді жүргізу кезінде болуына кедергі келтірмеуге, тексерудің немесе қашықтан бақылаудың нысанасына жататын мәселелер бойынша түсіндірме беруге;
5) тексерілетін мемлекеттік органға тексерудің немесе қашықтан бақылаудың нысанасына жататын қажетті ақпаратты беруге;
6) тексерілетін мемлекеттік органға тексеруді тағайындау туралы актіде (бар болса, мерзімін ұзарту туралы қосымша актіде) немесе қашықтан бақылаудың нәтижелері туралы қорытындыда (болған кезде) көрсетілген тексеру немесе қашықтан бақылау аяқталған мерзімнен кешіктірмей, тексерудің немесе қашықтан бақылаудың нәтижелері туралы қорытындыны табыс етуге;
7) тексеруді немесе қашықтан бақылауды жүргізу нәтижесінде алынған құжаттар мен мәліметтердің сақталуын қамтамасыз етуге;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды бұзушылықтардың алдын алу, анықтау және жолын кесу бойынша Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес берілген өкілеттіктерді уақтылы әрі толық көлемде орындауға міндетті.
Кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның тексеруді жүргізу үшін келген лауазымды адамдары тексерілетін мемлекеттік органға:
1) тексеруді тағайындау туралы актіні;
2) қызметтік куәлікті (сәйкестендіру картасын) көрсетуге міндетті.
22. Тексерілетін мемлекеттік органдар не олардың уәкілетті өкілдері тексеруді немесе қашықтан бақылауды жүргізу кезінде:

2) получать документы (сведения) на бумажных и электронных носителях либо их копии для приобщения к заключению о результатах проверки или дистанционного контроля, а также доступ к автоматизированным базам данных (информационным системам) в соответствии с предметом проверки или дистанционного контроля с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан о государственных секретах и иной охраняемой законом тайне;
3) привлекать специалистов, консультантов и экспертов государственных органов, подведомственных и иных организаций;
4) осуществлять аудио-, фото- и видеосъемку.
Должностные лица уполномоченного органа по предпринимательству при проведении проверки или дистанционного контроля обязаны:
1) соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и законные интересы проверяемого государственного органа;
2) проводить проверку или дистанционный контроль на основании и в строгом соответствии с порядком, установленным настоящей статьей;
3) не препятствовать установленному режиму работы проверяемого государственного органа в период проведения проверки;
4) не препятствовать проверяемому государственному органу либо его уполномоченному представителю присутствовать при проведении проверки, давать разъяснения по вопросам, относящимся к предмету проверки или дистанционного контроля;
5) предоставлять проверяемому государственному органу необходимую информацию, относящуюся к предмету проверки или дистанционного контроля;
6) вручить проверяемому государственному органу заключение о результатах проверки или дистанционного контроля не позднее срока завершения проверки или дистанционного контроля, указанного в акте о назначении проверки (дополнительном акте о продлении срока при его наличии) или заключении о результатах дистанционного контроля (при наличии);
7) обеспечить сохранность документов и сведений, полученных в результате проведения проверки или дистанционного контроля;
8) своевременно и в полной мере исполнять предоставленные в соответствии с законами Республики Казахстан полномочия по предупреждению, выявлению и пресечению нарушений требований, установленных законодательством Республики Казахстан.
Должностные лица уполномоченного органа по предпринимательству, прибывшие для проведения проверки, обязаны предъявить проверяемому государственному органу:
1) акт о назначении проверки;
2) служебное удостоверение (идентификационную карту).
22. Проверяемые государственные органы либо их уполномоченные представители при проведении проверки или дистанционного контроля вправе:

1) кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның тексеруді жүргізу үшін келген лауазымды адамдарын:
тексеруді тағайындау туралы актіде (бар болса, мерзімін ұзарту туралы қосымша актіде) көрсетілген, осы бапта белгіленген мерзімдерге сәйкес келмейтін мерзімдер асып кеткен не өтіп кеткен;
осы баптың 21-тармағының үшінші бөлігінде көзделген құжаттар болмаған жағдайларда тексеруге жібермеуге;
2) егер құжаттар мен мәліметтер жүргізілетін тексерудің немесе қашықтан бақылаудың нысанасына жатпаса, оларды ұсынбауға;
3) тексерудің немесе қашықтан бақылаудың нәтижесінде анықталған бұзушылықтар бойынша қосымша уақыт және (немесе) қаржы шығындары қажет болған жағдайда, үш жұмыс күнінен кешіктірмей кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға бұзушылықтарды жою мерзімдерін ұзарту туралы өтінішпен жүгінуге;
4) тексерудің немесе қашықтан бақылаудың нәтижелері туралы қорытындыға, сондай-ақ кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның лауазымды адамдарының әрекеттерiне (әрекетсiздiгiне) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағым жасауға;
5) кәсiпкерлiк жөнiндегi уәкiлеттi органның лауазымды адамдарының заңға негізделмеген, тексерілетін мемлекеттік органның қызметін шектейтін тыйымдарын орындамауға;
6) тексеруді немесе қашықтан бақылауды жүзеге асыру процесін, сондай-ақ кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның лауазымды адамының тексеру немесе қашықтан бақылау шеңберінде жасайтын жекелеген әрекеттерін лауазымды адамның қызметіне кедергі келтірмей, аудио- және бейнетехника құралдарының көмегімен тіркеп-белгілеуге құқылы.
Тексерілетін мемлекеттік органдар не олардың уәкілетті өкілдері тексеруді немесе қашықтан бақылауды жүргізу кезінде:
1) кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның лауазымды адамдарының тексерілетін мемлекеттік органның аумағына және үй-жайларына кедергісіз кіруін қамтамасыз етуге;
2) Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар туралы, коммерциялық, салықтық не заңмен қорғалатын өзге де құпияны қорғау жөніндегі заңнамасының талаптарын сақтай отырып, кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның лауазымды адамдарына қағаз және электрондық жеткізгіштердегі құжаттарды (мәліметтерді) не олардың көшірмелерін тексерудің немесе қашықтан бақылаудың нәтижелері туралы қорытындыға қоса тігу үшін ұсынуға, сондай-ақ тексерудің немесе қашықтан бақылаудың нысанасына сәйкес автоматтандырылған дерекқорларға (ақпараттық жүйелерге) қолжетімділік беруге;
3) тексеру басталған күні тексеруді тағайындау туралы актіні және тексеру немесе қашықтан бақылау аяқталған күні жүргізілген тексерудің немесе қашықтан бақылаудың нәтижелері туралы қорытындыны алғаны туралы белгі қоюға;

1) не допускать к проверке должностных лиц уполномоченного органа по предпринимательству, прибывших для проведения проверки, в случаях:
превышения либо истечения указанных в акте о назначении проверки (дополнительном акте о продлении срока при его наличии) сроков, не соответствующих срокам, установленным настоящей статьей;
отсутствия документов, предусмотренных частью третьей пункта 21 настоящей статьи;
2) не представлять документы и сведения, если они не относятся к предмету проводимой проверки или дистанционного контроля;
3) по выявленным в результате проверки или дистанционного контроля нарушениям в случае необходимости дополнительных временных и (или) финансовых затрат не позднее трех рабочих дней обратиться в уполномоченный орган по предпринимательству с заявлением о продлении сроков устранения нарушений;
4) обжаловать заключение о результатах проверки или дистанционного контроля, а также действия (бездействие) должностных лиц уполномоченного органа по предпринимательству в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
5) не исполнять не основанные на законе запреты должностных лиц уполномоченного органа по предпринимательству, ограничивающие деятельность проверяемого государственного органа;
6) фиксировать процесс осуществления проверки или дистанционного контроля, а также отдельные действия должностного лица уполномоченного органа по предпринимательству, проводимые им в рамках проверки или дистанционного контроля, с помощью средств аудио- и видеотехники, не создавая препятствий деятельности должностного лица.
Проверяемые государственные органы либо их уполномоченные представители при проведении проверки или дистанционного контроля обязаны:
1) обеспечить беспрепятственный доступ должностных лиц уполномоченного органа по предпринимательству на территорию и в помещения проверяемого государственного органа;
2) с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан о государственных секретах, по охране коммерческой, налоговой либо иной охраняемой законом тайны представлять должностным лицам уполномоченного органа по предпринимательству документы (сведения) на бумажных и электронных носителях либо их копии для приобщения к заключению о результатах проверки или дистанционного контроля, а также доступ к автоматизированным базам данных (информационным системам) в соответствии с предметом проверки или дистанционного контроля;
3) сделать отметку о получении акта о назначении проверки в день начала проверки и заключения о результатах проведенной проверки или дистанционного контроля в день их завершения;

4) егер осы Кодексте не Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында өзгеше көзделмесе, тексеруді немесе қашықтан бақылауды жүргізу кезеңінде тексерілетін құжаттарға өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол бермеуге;
5) басшының не оның уәкілетті адамының тексеру тағайындалған мерзімдерде тексерілетін мемлекеттік орган тұрған жерде болуын қамтамасыз етуге міндетті.
23. Егер тексеруді және (немесе) қашықтан бақылауды жүргізу нәтижесінде тексерілетін мемлекеттік органның осы Кодекстің 7, 13, 29 және 30-тарауларында белгіленген талаптарды және Қазақстан Республикасы заңнамасының басқа да талаптарын бұзу фактісі анықталатын болса, әкiмшiлiк құқық бұзушылық құрамының белгiлерiн көрсететiн жеткiлiктi деректер болған кезде кәсiпкерлiк жөнiндегi уәкiлеттi органның лауазымды адамдары өкілеттіктері шегiнде, бұзушылықтарға жол берген тұлғаларды Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген жауаптылыққа тарту бойынша шаралар қабылдайды.
24. Кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган кәсіпкерлік субъектілерін қорғау саласындағы мемлекеттік бақылаудың қорытындылары бойынша кәсіпкерлікті мемлекеттік реттеудің заңдылығы мен тиімділігін қамтамасыз ету мақсатында:
кәсіпкерлік субъектілерінің осы Кодекстің 138 және 139-баптарында көзделген қызметі салаларында мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру;
рұқсаттарды беру, қызметтi немесе әрекеттi жүзеге асырудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаны қабылдау;
талаптар тізілімін жүргізу кезінде кәсіпкерлік қызметті реттеу бөлігінде Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру бойынша ұсынымдарды қажет болған кезде тұжырымдайды.";
14) 86-баптың 2-тармағының 2) тармақшасындағы "тексерулер жүргізудің жартыжылдық кестелерін" деген сөздер "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес берілген рұқсаттар бойынша біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына, жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне жүргізілетін тексерулер жүргізу графиктерін және бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың жартыжылдық тізімдерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 90-баптың 1) тармақшасы алып тасталсын;
16) 90-6-баптың 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"12) конгломераттар қызметін талдауды және мониторингтеуді жүзеге асырады;";
17) 93-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) қаржылай емес қолдау.";
18) 94-бапта:
1-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) мемлекеттік және инвестициялық гранттар беру;";
мынадай мазмұндағы 8-1) және 8-2) тармақшалармен толықтырылсын:

4) не допускать внесения изменений и дополнений в проверяемые документы в период проведения проверки или дистанционного контроля, если иное не предусмотрено настоящим Кодексом либо иными законами Республики Казахстан;
5) обеспечить пребывание руководителя либо его уполномоченного лица по месту нахождения проверяемого государственного органа в назначенные сроки проверки.
23. Если в результате проведения проверки и (или) дистанционного контроля будет выявлен факт нарушения проверяемым государственным органом требований, установленных главами 7, 13, 29 и 30 настоящего Кодекса, и других требований законодательства Республики Казахстан при наличии достаточных данных, указывающих на признаки состава административного правонарушения, должностные лица уполномоченного органа по предпринимательству в пределах полномочий принимают меры по привлечению лиц, допустивших нарушения, к ответственности, установленной законами Республики Казахстан.
24. По итогам государственного контроля в области защиты субъектов предпринимательства уполномоченным органом по предпринимательству в целях обеспечения законности и эффективности государственного регулирования предпринимательства при необходимости вырабатываются рекомендации по совершенствованию законодательства Республики Казахстан в части:
осуществления государственного контроля и надзора в сферах деятельности субъектов предпринимательства, предусмотренных статьями 138 и 139 настоящего Кодекса;
выдачи разрешений, приема уведомления о начале или прекращении осуществления деятельности или действия;
регулирования предпринимательской деятельности при ведении реестра требований.";
14) в подпункте 2) пункта 2 статьи 86 слова "полугодовых графиков проведения проверок" заменить словами "графиков проведения проверок, проводимых на соответствие квалификационным или разрешительным требованиям по выданным разрешениям, требованиям по направленным уведомлениям в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" и полугодовых списков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора";
15) подпункт 1) статьи 90 исключить;
16) подпункт 12) статьи 90-6 изложить в следующей редакции:
"12) осуществляет анализ и мониторинг деятельности конгломератов;";
17) подпункт 4) пункта 1 статьи 93 изложить в следующей редакции:
"4) нефинансовая поддержка.";
18) в статье 94:
в пункте 1:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) выдачи государственных и инвестиционных грантов;";
дополнить подпунктами 8-1) и 8-2) следующего содержания:

"8-1) жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қаржы лизингіне ішінара кепілдік беру;
8-2) эмитенттердің облигациялары, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын қор биржасының тізіміне және "Астана" халықаралық қаржы орталығы қор биржасының ресми тізіміне енгізілген "жасыл" облигациялар бойынша ішінара кепілдік беру;";
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Жеке кәсіпкерлік субъектілерін бірнеше салалық мемлекеттік органның құзыретіне жататын экономиканың әртүрлі салаларында ұсынылатын мемлекеттік қаржылай және мүліктік қолдау тәртібін, нысандарын, мөлшерін және оларға қолдау көрсетуге қажетті басқа да шарттарды Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.";
19) 95-баптың 1-тармағы үшінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жеке кәсіпкерлік субъектілері екінші деңгейдегі банктерден және өзге де заңды тұлғалардан кредиттер, микрокредиттер, лизинг алған кезде олардың міндеттемелеріне кепілдік беру жүйесін, сондай-ақ эмитенттердің облигациялары, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын қор биржасының тізіміне және "Астана" халықаралық қаржы орталығы қор биржасының ресми тізіміне енгізілген "жасыл" облигациялар бойынша кепілдік беру жүйесін құру;";
20) 96-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"96-бап. Қаржылай емес қолдау
1. Қаржылай емес қолдау жеке кәсіпкерлік субъектілері мен олардың жұмыскерлерінің бәсекеге қабілетті тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) шығаруына және еңбек өнімділігін арттыруына мүмкіндік беретін кәсіби деңгейін арттыру, қолайлы және бәсекелес кәсіпкерлік орта құру, кәсіпкерлік бастама мен кәсіпкерлікті дамытуды ынталандыру мақсатында жүзеге асырылады.
2. Жеке кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халықты қаржылай емес қолдау кәсіпкерлікті қолдауға бағытталған мемлекеттік және өзге де бағдарламалар шеңберінде бюджет қаражаты мен Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен:
1) жеке кәсіпкерлікті дамыту бойынша оқу семинар-тренингтері мен ғылыми-практикалық конференциялар ұйымдастыру;
2) шетелдік тағылымдамаларды ұйымдастыру;
3) жеке кәсіпкерлікті жүзеге асыру практикасы, жаңа технологиялар нарығы туралы әдістемелік оқу құралдарын, ақпараттық бюллетеньдерді тарату;
4) кәсіби деңгейде түсіндірмелер, ұсынымдар және консультациялардың өзге де нысандарын ұсыну;
5) басқарушылық, қаржылық, заңдық, кадрлық, технологиялық және өзге де мәселелерді шешу үшін түрлі сала мамандарынан, оның ішінде тәлімгерлік форматында сараптамалық практикалық көмек көрсету;

"8-1) частичного гарантирования финансового лизинга субъектов частного предпринимательства;
8-2) частичного гарантирования по облигациям эмитентов, в том числе "зеленым" облигациям, включенным в список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан, и в официальный список фондовой биржи Международного финансового центра "Астана";";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Порядок, формы, размеры поддержки и другие условия, необходимые для оказания государственной финансовой и имущественной поддержки субъектам частного предпринимательства, предоставляемой в различных отраслях экономики, которые относятся к компетенциям нескольких отраслевых государственных органов, утверждаются Правительством Республики Казахстан.";
19) подпункт 2) части третьей пункта 1 статьи 95 изложить в следующей редакции:
"2) создание системы гарантирования обязательств субъектов частного предпринимательства при получении ими кредитов, микрокредитов, лизинга в банках второго уровня и иных юридических лицах, а также системы гарантирования по облигациям эмитентов, в том числе "зеленым" облигациям, включенным в список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан, и официальный список фондовой биржи Международного финансового центра "Астана";";
20) статью 96 изложить в следующей редакции:
"Статья 96. Нефинансовая поддержка
1. Нефинансовая поддержка осуществляется в целях повышения профессионального уровня субъектов частного предпринимательства и их работников, позволяющего производить конкурентоспособные товары (работы, услуги) и повысить производительность труда, создания благоприятной и конкурентной предпринимательской среды, стимулирования развития предпринимательской инициативы и предпринимательства.
2. Нефинансовая поддержка субъектов частного предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой осуществляется за счет бюджетных средств в рамках государственных и иных программ, направленных на поддержку предпринимательства, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан, путем:
1) организации учебных семинаров-тренингов и научно-практических конференций по развитию частного предпринимательства;
2) организации зарубежных стажировок;
3) распространения методических пособий, информационных бюллетеней о практике осуществления частного предпринимательства, рынке новых технологий;
4) предоставления разъяснений, рекомендаций и иных форм консультаций профессионального уровня;
5) оказания экспертной практической помощи от специалистов различных сфер для разрешения управленческих, финансовых, юридических, кадровых, технологических и иных вопросов, в том числе в формате наставничества;

6) шетелдік озық технологиялардың трансфертіне жәрдемдесу;
7) отандық тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) экспортқа ілгерілету кезінде сервистік-ақпараттық қолдау;
8) жеке кәсіпкерлік субъектілерін оқытуды ұйымдастыру үшін мамандарды даярлау;
9) жеке кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халықтың жұмыста пайдалануы үшін талдамалық ақпаратты (анықтамалықтарды, статистикалық жинақтарды, анықтамаларды, ақпараттық хаттарды, есептерді, баяндамаларды және өзге де материалдарды) дайындау және тарату;
10) жергілікті және оқшау ресурстардан алынған тауарларды (өнімді) айқындау және оларды ішкі және (немесе) сыртқы нарықтарға одан әрі ілгерілетуге жәрдемдесу;
11) кәсіпкерлікті танымал ету жөніндегі іс-шараларды жүргізу;
12) кәсіпкерлер, сондай-ақ мүдделі тұлғалар арасындағы ынтымақтастықты жолға қоюға жәрдем көрсету арқылы жүзеге асырылады.
3. Кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган қаржылай емес қолдауды жүзеге асыру мақсатында өзінің интернет-ресурсында мынадай ақпаратты:
1) жеке кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халықты қолдауға бағытталған мемлекеттік және өзге де бағдарламалар және олардың іске асырылуы туралы;
2) экономикалық қызмет түрлері бойынша сыныптай отырып, жеке кәсіпкерлік субъектілерінің саны туралы;
3) жеке кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халықты қолдау инфрақұрылымын құратын ұйымдар туралы, осындай ұйымдардың жеке кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа қолдау көрсету шарттары мен тәртібі туралы;
4) жеке кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халықты қаржылай және қаржылай емес қолдау шаралары туралы;
5) кәсіпкерлік ортаға, инвестициялық ахуалға және жеке кәсіпкерлікті дамыту инфрақұрылымына жүргізілген талдау нәтижелері туралы;
6) жеке кәсіпкерліктің дамуы мен кәсіпкерлік бастамасы бар халықты қолдауды қамтамасыз етуге бағытталған реттеушілік саясаттың консультативтік құжаттары, нормативтік құқықтық актілер мен мемлекеттік жоспарлау жүйесі саласындағы құқықтық актілердің жобалары туралы;
7) жеке кәсіпкерлік субъектілерін дамытуға және кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа қажетті, осы Кодексте, Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де ақпаратты орналастырады.
4. Мемлекеттік қаржылай емес қолдау тәртібін, нысандарын, мемлекеттік қаржылай емес қолдауға жататын жеке кәсіпкерлік субъектілері қызметін жүзеге асыратын экономика саласын (салаларын), мемлекеттік қаржылай емес қолдау көрсету үшін тартылатын заңды тұлғаны (тұлғаларды) және мемлекеттік қаржылай емес қолдау көрсетуге қажетті басқа да шарттарды тиісті салалардың уәкілетті органдары кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша бекітеді.

6) содействия трансферту передовых зарубежных технологий;
7) сервисно-информационной поддержки при продвижении отечественных товаров (работ, услуг) на экспорт;
8) подготовки специалистов для организации обучения субъектов частного предпринимательства;
9) подготовки и распространения аналитической информации (справочников, статистических сборников, справок, информационных писем, отчетов, докладов и иных материалов) для использования в работе субъектами частного предпринимательства и населением с предпринимательской инициативой;
10) определения товаров (продукции) из местных и локальных ресурсов и содействия в их дальнейшем продвижении на внутренний и (или) внешние рынки;
11) проведения мероприятий по популяризации предпринимательства;
12) оказания содействия в налаживании сотрудничества между предпринимателями, а также заинтересованными лицами.
3. Уполномоченный орган по предпринимательству в целях осуществления нефинансовой поддержки на своем интернет-ресурсе размещает следующую информацию:
1) о государственных и иных программах, направленных на поддержку субъектов частного предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой, и их реализации;
2) о количестве субъектов частного предпринимательства с классификацией по видам экономической деятельности;
3) об организациях, образующих инфраструктуру поддержки субъектов частного предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой, условиях и о порядке оказания такими организациями поддержки субъектам частного предпринимательства и населению с предпринимательской инициативой;
4) о мерах финансовой и нефинансовой поддержки субъектов частного предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой;
5) о результатах проведенного анализа предпринимательской среды, инвестиционного климата и инфраструктуры развития частного предпринимательства;
6) о консультативных документах регуляторной политики, проектах нормативных правовых актов и правовых актов в области системы государственного планирования, направленных на обеспечение поддержки развития частного предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой;
7) иную необходимую для развития субъектов частного предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой информацию, предусмотренную настоящим Кодексом, законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
4. Порядок, формы государственной нефинансовой поддержки, отрасль (отрасли) экономики, в которой (которых) осуществляют деятельность субъекты частного предпринимательства, подлежащие государственной нефинансовой поддержке, юридическое (юридические) лицо (лица), привлекаемое (привлекаемые) для оказания государственной нефинансовой поддержки, и другие условия, необходимые для оказания государственной нефинансовой поддержки, утверждаются уполномоченными органами соответствующих отраслей по согласованию с уполномоченным органом по предпринимательству.

5. Жеке кәсіпкерлік субъектілерін бірнеше салалық мемлекеттік органның құзыретіне жататын экономиканың әртүрлі салаларында ұсынылатын мемлекеттік қаржылай емес қолдау тәртібін, нысандарын және оларға қолдау көрсетуге қажетті басқа да шарттарды Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.";
21) 97-бапта:
бірінші бөлікте:
"жеке кəсіпкерлікті" деген сөздер "жеке кəсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халықты" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жеке кəсіпкерліктің" деген сөздер "жеке кəсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халықтың" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлікте:
"Жеке кәсіпкерлікті" деген сөздер "Жеке кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халықты" деген сөздермен ауыстырылсын;
"кәсіпкерлікті қолдау" деген сөздер "кәсіпкерлерге қызмет көрсету" деген сөздермен ауыстырылсын;
22) 99-баптың 2-2) тармақшасы "Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының жобаларын" деген сөздерден кейін ", мемлекеттік жоспарлау жүйесі саласындағы құқықтық актілердің жобаларын" деген сөздермен толықтырылсын;
23) 117-бапта:
1-тармақтың екінші, үшінші және төртінші бөліктері алып тасталсын;
2-тармақта:
"шарттар жасасу кезінде" деген сөздер "жасалған шартта" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Шекті сауда үстемеақысын қолдану тәртібін сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган айқындайды.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Сауда қызметін реттеу саласындағы, агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті органдар әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаларды тұрақтандыру тетіктерін іске асыру кезінде халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушыларға қолдау көрсетуді көздейді.";
24) 129-бапта:
2-тармақтағы "және 14" деген сөздер ", 13, 14 және 16" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) жолаушылар пойыздарында, оның ішінде жолаушылар пойыздарын қалыптастыру пункттерінде жолаушыларды, багажды, жүк-багажын және пошта жөнелтілімдерін тасымалдау қағидаларының сақталуын мемлекеттік бақылауға;";
9-тармақтың бірінші абзацы және 2) тармақшасы "мемлекеттік бақылау", "мемлекеттік бақылауды" деген сөздерден кейін тиісінше ", санитариялық-карантиндік бақылау", ", санитариялық-карантиндік бақылауды" деген сөздермен толықтырылсын;
10-тармақтағы "бақылау мен қадағалауды" деген сөздер "бақылауды" деген сөзбен ауыстырылсын;
15-тармақта:
бірінші және екінші бөліктердегі "11) тармақшасында" деген сөздер "10) және 11) тармақшаларында" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлік алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бақылау және қадағалау органдары мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын мемлекеттік органды осы баптың 16-тармағында көзделген жүргізілген мемлекеттік бақылау нәтижелері туралы Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы айқындаған тәртіппен хабардар етеді.";
17-тармақта:

5. Порядок, формы поддержки и другие условия, необходимые для оказания государственной нефинансовой поддержки субъектам частного предпринимательства, предоставляемой в различных отраслях экономики, которые относятся к компетенциям нескольких отраслевых государственных органов, утверждаются Правительством Республики Казахстан.";
21) в статье 97:
в части первой:
слова "поддержки частного предпринимательства" заменить словами "поддержки субъектов частного предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой";
слова "развития частного предпринимательства" заменить словами "развития субъектов частного предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой";
в части второй:
слова "частного предпринимательства" заменить словами "субъектов частного предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой";
слова "поддержки предпринимательства" заменить словами "обслуживания предпринимателей";
22) подпункт 2-2) статьи 99 после слов "международных договоров Республики Казахстан" дополнить словами ", проектов правовых актов в области системы государственного планирования";
23) в статье 117:
части вторую, третью и четвертую пункта 1 исключить;
в пункте 2:
слова "При заключении договоров" заменить словами "В заключенном договоре";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Порядок применения предельной торговой надбавки определяется уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Уполномоченные органы в области регулирования торговой деятельности, в области развития агропромышленного комплекса по согласованию с уполномоченным органом в сфере социальной защиты населения при реализации механизмов стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары предусматривают поддержку получателям государственной адресной социальной помощи.";
24) в статье 129:
в пункте 2 слова "и 14" заменить словами ", 13, 14 и 16";
подпункт 8) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"8) государственным контролем за соблюдением правил перевозок пассажиров, багажа, грузобагажа и почтовых отправлений в пассажирских поездах, в том числе в пунктах формирования пассажирских поездов;";
абзац первый и подпункт 2) пункта 9 после слова "растений" дополнить словами ", санитарно-карантинного контроля";
в пункте 10 слова "и надзора" исключить;
в пункте 15:
в частях первой и второй слова "подпункте 11)" заменить словами "подпунктах 10) и 11)";
часть третью исключить;
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Органы контроля и надзора уведомляют государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, о результатах проведенного государственного контроля, предусмотренного пунктом 16 настоящей статьи, в порядке, определенном Генеральной прокуратурой Республики Казахстан.";
в пункте 17:

бірінші бөліктегі "және 14" деген сөздер ", 13, 14 және 16" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Егер Қазақстан Республикасының заңдарында осы баптың 16-тармағының 2) тармақшасында көзделген мемлекеттік бақылау регламенттелмеген болса, онда бұл жағдайда мемлекеттік бақылау осы тарауда белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 18-1-тармақпен толықтырылсын:
"18-1. Осы бап шеңберінде мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру кезінде бұзушылықтар анықталған жағдайда, осы Кодекстің 135, 136 және 153-баптарына сәйкес жедел ден қою шаралары қолданылуы мүмкін.
Осы баптың 4-тармағының 3), 4), 5), 6) және 7) тармақшаларына сәйкес мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру кезінде анықталған бұзушылықтар бойынша бұзылуы жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын талаптардың тізбесіне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес енгізілген талаптарға қатысты осындай шаралар қолданылуы мүмкін.";
19-тармақтың бірінші бөлігіндегі "және 14" деген сөздер ", 13, 14 және 16" деген сөздермен ауыстырылсын және "болмаса" деген сөзден кейін "(осы баптың 17-тармағының үшінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда)" деген сөздермен толықтырылсын;
21-тармақ "енгізу үшін" деген сөздерден кейін "және бақылау мақсатында сатып алу мен тергеп-тексеру енгізілген жағдайларда," деген сөздермен толықтырылсын;
25) 136-бапта:
1-тармақтағы "бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру барысында және оның нәтижелерi бойынша" деген сөздер "мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру барысында және (немесе) оның нәтижелерi бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
бірінші бөліктің 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) бұзушылық (бұзушылықтар) жойылған жағдайда қадағалау актісінің (нұсқаманың, актінің, қаулының) қолданысын тоқтату, сондай-ақ көрсетілген актіні жарамсыз деп тану негіздерін қамтиды.";
мынадай мазмұндағы екінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Бұл ретте қадағалау актісін ресімдеу тәртібі осы Кодекстің 153-бабында белгіленеді.";
"Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында бақылауды жүзеге асыру кезінде тексеру парағын қалыптастыру көзделмесе, жедел ден қою шараларын қолдану мақсатында талаптардың тізбесі Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалады.";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Қадағалау актісін (нұсқаманы, актіні, қаулыны) ресімдеу кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасында оның қолданылу мерзімі белгіленеді (қажет болған кезде).
Қадағалау актісінің қолданылу мерзімі бақылауды жүзеге асыру барысында және (немесе) оның нәтижелері бойынша анықталған талапты әрбір нақты бұзушылық бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленеді.
Жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болған талаптарды бірнеше бұзушылық анықталған жағдайда, нормативтік құқықтық актілердің талаптарын анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада, өнімді (тауарды) бақылау мақсатында сатып алудың және (немесе) тергеп-тексерудің нәтижесі туралы актіде осындай бұзушылықтарды жоюдың жалпы мерзімі көрсетіледі, ол ресімделген қадағалау актісіне сәйкес жедел ден қою шарасын қолданудың неғұрлым көп мерзіміне сәйкес келеді.";
4-тармақ "органдары" деген сөзден кейін "сотқа жүгінбей қадағалау актісін (нұсқаманы, актіні, қаулыны) ресімдеу арқылы" деген сөздермен толықтырылсын;

в части первой слова "и 14" заменить словами ", 13, 14 и 16";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Если законами Республики Казахстан не регламентирован государственный контроль, предусмотренный подпунктом 2) пункта 16 настоящей статьи, то в этом случае государственный контроль осуществляется в порядке, установленном настоящей главой.";
дополнить пунктом 18-1 следующего содержания:
"18-1. В случае выявления нарушений при осуществлении государственного контроля и надзора в рамках настоящей статьи могут применяться меры оперативного реагирования в соответствии со статьями 135, 136 и 153 настоящего Кодекса.
По выявленным нарушениям при осуществлении государственного контроля и надзора согласно подпунктам 3), 4), 5), 6) и 7) пункта 4 настоящей статьи могут применяться меры оперативного реагирования в отношении требований, включенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан в перечень требований, нарушение которых является основанием для применения данных мер.";
в части первой пункта 19 слова "и 14 настоящей статьи" заменить словами ", 13, 14 и 16 настоящей статьи (за исключением случаев, предусмотренных частью третьей пункта 17 настоящей статьи)";
пункт 21 после слов "сфер деятельности" дополнить словами "и в случаях введения контрольного закупа и расследования";
25) в статье 136:
в пункте 1 слова "по результатам контроля и надзора" заменить словами "(или) по результатам государственного контроля";
в пункте 3:
подпункт 3) части первой изложить в следующей редакции:
"3) основания прекращения действия акта надзора (предписания, акта, постановления) в случае устранения нарушения (нарушений), а также признания указанного акта недействительным.";
дополнить частями второй и четвертой следующего содержания:
"При этом порядок оформления акта надзора устанавливается статьей 153 настоящего Кодекса.";
"В целях применения мер оперативного реагирования в случае, если законодательством Республики Казахстан не предусмотрено формирование проверочного листа при осуществлении контроля, перечень требований определяется законодательством Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. При оформлении акта надзора (предписания, акта, постановления) законодательством Республики Казахстан устанавливается срок его действия (при необходимости).
Срок действия акта надзора устанавливается законодательством Республики Казахстан по каждому конкретному нарушению требования, выявленному в ходе осуществления и (или) по результатам контроля.
В случае выявления нескольких нарушений требований, ставших основанием для применения мер оперативного реагирования, в предписании об устранении выявленных нарушений требований нормативных правовых актов, акте о результате контрольного закупа продукции (товара) и (или) расследования указывается общий срок устранения таких нарушений, соответствующий наибольшему сроку действия меры оперативного реагирования согласно оформленному акту надзора.";
пункт 4 дополнить словами ", путем оформления акта надзора (предписание, акт, постановление) без обращения в суд";

26) 137-баптың 7-тармағында:
бірінші бөліктегі "Профилактикалық бақылау немесе тексеру" деген сөздер "Бақылау" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Бақылау және қадағалау органы бақылау жүргізу барысында жедел ден қою шарасын (шараларын) қолдануға негіз болып табылатын талапты бұзу фактісін анықтаған кезде жедел ден қою шарасын (шараларын) қолдану туралы қадағалау актісін (нұсқаманы, актіні, қаулыны) ресімдейді.";
27) 138-баптың 69), 86), 107) және 116) тармақшалары алып тасталсын;
28) 141-бапта:
6-тармақ "қағидалары" деген сөзден кейін ", тексеру парақтарының нысаны" деген сөздермен толықтырылсын;
7-тармақтың үшінші бөлігі "қағидаларына" деген сөзден кейін ", тексеру парақтарының нысанына" деген сөздермен толықтырылсын;
8-тармақтың үшінші бөлігі "қағидаларына" деген сөзден кейін ", тексеру парақтарының нысанына" деген сөздермен толықтырылсын;
29) 144-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігіндегі "141-бабының 4-тармағында" деген сөздер "141-бабында" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
екінші бөлік алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы бесінші, алтыншы және жетінші бөліктермен толықтырылсын:
"Талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізу графигі тексерулер жүргізілген жылдың алдындағы жылдың 10 желтоқсанына дейінгі мерзімде "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектісінде жариялау үшін жіберіледі.
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында тексерулер жүргізу графигі "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектісінде тексерулер жүргізілген жылдың алдындағы жылдың 10 желтоқсанына дейінгі және ағымдағы күнтізбелік жылдың 10 мамырына дейінгі мерзімде жарияланады.
Тәуекелдерді бағалау мен басқарудың автоматтандырылған ақпараттық жүйесі болмаған кезде графикті реттеуші мемлекеттік органның немесе жергілікті атқарушы органның бірінші басшысы бекітеді.";
5-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) тергеп-тексеру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтардың жойылуын бақылау;";
2) тармақшадағы "талаптарға сәйкестігін тексеру және бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижесінде тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында айқындалған, анықталған елеулі және болмашы бұзушылықтарды" деген сөздер "тексеру және бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижесінде анықталған бұзушылықтарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын бұзушылықтардың жойылуын бақылау;";
4) тармақшада:
"қоршаған ортаға және жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің" деген сөздер "қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің құқықтары мен" деген сөздермен ауыстырылсын;
"прокуратура органдарының тапсырмалары" деген сөздер "прокурордың талаптары" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшадағы "қоршаған ортаға және жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің" деген сөздер "қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің құқықтары мен" деген сөздермен ауыстырылсын;

26) в пункте 7 статьи 137:
в части первой слова "профилактического контроля или проверки" заменить словом "контроля";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Орган контроля и надзора в ходе проведения контроля при обнаружении факта нарушения требования, являющегося основанием для применения меры (мер) оперативного реагирования, оформляет акт надзора (предписание, акт, постановление) о применении меры (мер) оперативного реагирования.";
27) подпункты 69), 86), 107) и 116) статьи 138 исключить;
28) в статье 141:
пункт 6 дополнить словами ", формы проверочных листов";
в части третьей пункта 7 слова "рисками с учетом" заменить словами "рисками, формой проверочных листов с учетом";
часть третью пункта 8 дополнить словами ", формой проверочных листов";
29) в статье 144:
в части первой пункта 1 слова "пунктом 4 статьи 141" заменить словами "статьей 141";
в пункте 2:
часть вторую исключить;
дополнить частями пятой, шестой и седьмой следующего содержания:
"График проведения проверок на соответствие требованиям в срок до 10 декабря года, предшествующего году проведения проверок, направляется для опубликования на объекте информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства".
График проведения проверок в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения опубликовывается на объекте информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" в срок до 10 декабря года, предшествующего году проведения проверок, и до 10 мая текущего календарного года.
При отсутствии автоматизированной информационной системы оценки и управления рисками график утверждается первым руководителем регулирующего государственного органа или местного исполнительного органа.";
в пункте 5:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) контроль устранения нарушений, выявленных по результатам расследования;";
в подпункте 2) слова "значительных и незначительных нарушений, определенных в критериях оценки степени риска, в результате проверки на соответствие требованиям" заменить словами "нарушений в результате проверки";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) контроль устранения нарушений, являющихся основаниями для применения мер оперативного реагирования;";
в подпункте 4):
слова "поручения органов прокуратуры" заменить словами "требования прокурора";
слова "и законным интересам" заменить словами ", правам и законным интересам";
в подпункте 5) слова "и законным интересам" заменить словами ", правам и законным интересам";

30) 144-1-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бақылау және қадағалау органында автоматты режимде тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйесі болған кезде бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылауды талдау нәтижелері осы ақпараттық жүйеде ескеріледі.";
31) 144-2-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бақылау және қадағалау органында тәуекелдерді бағалау мен басқарудың автоматтандырылған жүйесі қамтылған ақпараттық жүйе болған кезде бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің жартыжылдық тізімдері міндетті түрде "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектісінде орналастырылады.";
3-тармақтағы "реттеуші мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында және өзге де цифрлық платформаларда қауіпсіздік режимін қамтамасыз ете отырып" деген сөздер "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектісінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтың екінші бөлігіндегі "бақылау қорытындылары бойынша" деген сөздер "бақылауды жүзеге асыру барысында және (немесе) оның қорытындылары бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақта:
"ережелері" деген сөзден кейін "осы баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің және 5-тармағының талаптарын қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
"шекті жол берілетін бөлшек сауда бағалары" деген сөздер "шекті сауда үстемеақысы" деген сөздермен ауыстырылсын;
32) 144-3-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бақылау мақсатында сатып алуды өткізу тәртібі:
1) бақылау мақсатында сатып алуды өткізу туралы шешім қабылдау негіздерін;
2) мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын мемлекеттік органды хабардар ете отырып, бақылау және қадағалау органы басшысының бақылау мақсатында сатып алуды өткізу туралы шешімін;
3) бақылау мақсатында сатып алуды өткізу қажет болатын өнім атауын, сондай-ақ оны өткізу мерзімдерін айқындауды;
4) сатып алынған өнімге зерттеу жүргізу тәртібін;
5) бақылау мақсатында сатып алуды өткізу нәтижелерін ресімдеуді қамтиды.";
2 және 4-тармақтардағы "нормативтік техникалық құжаттарда" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құжаттарда" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Бақылау және қадағалау органдары мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын мемлекеттік органды бақылау мақсатында сатып алудың қорытындылары туралы Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы айқындаған тәртіппен хабардар етеді.";
5-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бақылау мақсатында сатып алуды өткізу кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген талаптар бақылау нысанасы болып табылады. Бұл ретте жедел ден қою шаралары тексеру парақтарында белгіленген талаптарды бұзушылықтарға қатысты ғана қолданылады.";

30) пункт 4 статьи 144-1 дополнить частью второй следующего содержания:
"При наличии у органа контроля и надзора информационной системы оценки и управления рисками в автоматическом режиме результаты анализа профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора учитываются в данной информационной системе.";
31) в статье 144-2:
пункт 1 дополнить частью третьей следующего содержания:
"При наличии у органа контроля и надзора информационной системы, содержащей автоматизированную систему оценки и управления рисками, полугодовые списки проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора в обязательном порядке размещаются на объекте информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства".";
в пункте 3 слова "размещаются на интернет-ресурсах регулирующих государственных органов и иных цифровых платформах с обеспечением режима безопасности" заменить словами "размещаются на объекте информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства";
в части второй пункта 5 слова "По итогам" заменить словами "В ходе осуществления и (или) по итогам";
в пункте 6:
слова "предельно допустимых розничных цен" заменить словами "предельной торговой надбавки";
дополнить словами ", за исключением требований части первой пункта 1 и пункта 5 настоящей статьи";
32) в статье 144-3:
пункт 1 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Порядок проведения контрольного закупа включает:
1) основания для принятия решения о проведении контрольного закупа;
2) решение руководителя органа контроля и надзора о проведении контрольного закупа с уведомлением государственного органа, осуществляющего в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов;
3) определение наименования продукции, в отношении которой необходимо проведение контрольного закупа, а также сроков его проведения;
4) порядок проведения исследования закупленной продукции;
5) оформление результатов проведения контрольного закупа.";
в пунктах 2 и 4 слова "нормативными техническими документами" заменить словами "иными документами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Органы контроля и надзора уведомляют государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, об итогах контрольного закупа в порядке, определенном Генеральной прокуратурой Республики Казахстан.";
пункт 5 дополнить частью второй следующего содержания:
"При проведении контрольного закупа предметом контроля являются требования, предусмотренные законодательством Республики Казахстан. При этом меры оперативного реагирования применяются только в отношении нарушений требований, установленных в проверочных листах.";

33) 144-4-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бақылау және қадағалау органдарының Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзу себептері мен шарттарын анықтау, оларға жол берген бақылау мен қадағалау субъектілерін (объектілерін) айқындау жөніндегі қызметі, сол сияқты Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шаралар қабылдауы тергеп-тексеру деп түсініледі.
Тергеп-тексеру бақылаудың дербес нысаны болып табылады, оны жүзеге асыру осы бапта және Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған.";
3-тармақтың 6) тармақшасындағы "нормативтік техникалық құжаттарда" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құжаттарда" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтың екінші бөлігі мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) тергеп-тексеруді жүргізу туралы шешімді ресімдеу тәртібі мен мыналар:
шешімнің шығарылған күні, уақыты мен орны;
шешім шығарған адам көрсетілетін мазмұнын;";
7-тармақ мынадай мазмұндағы төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:
"Бақылау және қадағалау органдары мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын мемлекеттік органды тергеп-тексеру қорытындылары туралы Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы айқындаған тәртіппен хабардар етеді.
Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзу себептерін анықтау және көрсетілген талаптарды бұзуға жол берген бақылау мен қадағалау субъектілерін (объектілерін) айқындау үшін тергеп-тексеруді жүргізу кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген талаптар бақылау нысанасы болып табылады. Бұл ретте жедел ден қою шаралары тексеру парақтарында белгіленген талаптарды бұзушылықтарға қатысты ғана қолданылады.";
34) 146-баптың 2-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Кодекстің 129-бабының 15-тармағына, 144-бабының 8-тармағына, 146-бабының 3-тармағына сәйкес жоспардан тыс тексеруді тағайындау туралы акт оны бақылау субъектісі (объектісі) тұрған жердегі мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын мемлекеттік органның аумақтық органына ұсыну, оның ішінде электрондық нысанда ұсыну арқылы жоспардан тыс тексеру басталған күннен кейінгі келесі жұмыс күні ішінде мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын мемлекеттік органда тіркеледі.";
35) 149-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігі "тексеру" деген сөзден кейін ", тергеп-тексеру" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

33) в статье 144-4:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Под расследованием понимается деятельность органов контроля и надзора по установлению причин и условий нарушения требований законодательства Республики Казахстан, определению субъектов (объектов) контроля и надзора, их допустивших, а равно принятие мер в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Расследование является самостоятельной формой контроля, осуществление которого определено настоящей статьей и законодательством Республики Казахстан.";
в подпункте 6) пункта 3 слова "нормативными техническими документами" заменить словами "иными документами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан";
часть вторую пункта 5 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) порядок оформления и содержание решения о проведении расследования с указанием:
даты, времени и места вынесения решения;
лица, вынесшего решение;";
пункт 7 дополнить частями четвертой и пятой следующего содержания:
"Органы контроля и надзора уведомляют государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, об итогах расследования в порядке, определенном Генеральной прокуратурой Республики Казахстан.
При проведении расследования для установления причин нарушения требований законодательства Республики Казахстан и определения субъектов (объектов) контроля и надзора, допустивших нарушения указанных требований, предметом контроля являются требования, предусмотренные законодательством Республики Казахстан. При этом меры оперативного реагирования применяются только в отношении нарушений требований, установленных в проверочных листах.";
34) часть вторую пункта 2 статьи 146 изложить в следующей редакции:
"Акт о назначении внеплановой проверки в соответствии с пунктом 15 статьи 129, пунктом 8 статьи 144, пунктом 3 статьи 146 настоящего Кодекса регистрируется в государственном органе, осуществляющем в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, путем его представления, в том числе в электронной форме, территориальному органу государственного органа, осуществляющему в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, по месту нахождения субъекта (объекта) контроля в течение следующего рабочего дня после дня начала внеплановой проверки.";
35) в статье 149:
часть первую пункта 1 дополнить словом ", расследовании";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. Бақылау және қадағалау органының лауазымды адамдары іріктеп алған өнім үлгілерін зертханалық зерттеуге жұмсалатын шығыстар бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылады.";
36) 151-баптың 6) тармақшасындағы "3)" деген цифр "2-1), 3)" деген цифрлармен ауыстырылсын;
37) 152-бапта:
7-тармақтың төртінші бөлігі "қадағалау органына" деген сөздерден кейін "жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын талаптарды бұзушылықтарды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
13-тармақта:
"мерзімі өткеннен кейін" деген сөздер "мерзімі ішінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
"осы нұсқамада белгіленген мерзім ішінде," деген сөздер алып тасталсын;
14-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бақылау және қадағалау органы осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманың орындалуы жөніндегі ақпарат ұсынылмаған немесе бұзушылықтар жойылмаған жағдайда, осы Кодекстің 144-бабы 5-тармағының 2) тармақшасына сәйкес жоспардан тыс тексеруді тағайындауға құқылы.";
15-тармақта:
бірінші бөлікте:
"нұсқамада көрсетілген" деген сөздерден кейін "мерзімдерде" деген сөзбен толықтырылсын;
"мерзімінен бұрын" деген сөздер алып тасталсын;
"анықталған бұзушылықтарды жою туралы ақпаратты" деген сөздер "бұзушылықтарды жою тәртібі мен тәсілдерін мұқият сипаттап, анықталған бұзушылықтарды жою туралы түбегейлі ақпаратты" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктегі "1) және 2) тармақшаларына" деген сөздер "2) тармақшасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
38) 153-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"153-бап. Бақылау және қадағалау органдары лауазымды адамдарының бақылауды жүзеге асыру кезiнде анықталған бұзушылық фактiлерi бойынша қолданатын шаралары
1. Егер бақылау мен қадағалауды жүргізу нәтижесінде бақылау мен қадағалау субъектісінің (объектісінің) осы Кодекстің 132-бабының 2-тармағына және 143-бабының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген талаптарды бұзу фактiсi анықталатын болса, бақылау және қадағалау органының лауазымды адамы (лауазымды адамдары) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өкiлеттiктері шегiнде анықталған бұзушылықтарды жою, олардың алдын алу, адамдардың өмiрiне, денсаулығына және қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерiне ықтимал зиян келтiрудi болғызбау бойынша Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген шараларды қабылдауға, сондай-ақ бұзушылыққа жол берген адамдарды Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген жауаптылыққа тарту жөнiндегі шараларды қабылдауға мiндеттi.
Бақылау және қадағалау органы бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) қатысты осы Кодекстің 136-бабына сәйкес жедел ден қою шараларын қабылдау кезінде қадағалау актісін ресімдейді.

"4. Расходы на лабораторные исследования образцов продукции, отобранных должностными лицами органа контроля и надзора, финансируются за счет бюджетных средств.";
36) в подпункте 6) статьи 151 слова "подпунктами 3)" заменить словами "подпунктами 2-1), 3)";
37) в статье 152:
часть четвертую пункта 7 дополнить словами ", за исключением нарушений требований, являющихся основанием для применения мер оперативного реагирования";
в пункте 13:
слова "По истечении" заменить словами "В течение";
слова "в течение срока, установленного в этом предписании," исключить;
часть вторую пункта 14 изложить в следующей редакции:
"В случае непредоставления информации об исполнении предписания об устранении выявленных нарушений в соответствии с частью первой настоящего пункта или неустранения нарушений орган контроля и надзора вправе назначить внеплановую проверку в соответствии с подпунктом 2) пункта 5 статьи 144 настоящего Кодекса.";
в пункте 15:
в части первой:
слово "досрочного" исключить;
слова "нарушений, указанных" заменить словами "нарушений в сроки, указанные";
слова "информацию об устранении выявленных нарушений" заменить словами "исчерпывающую информацию об устранении выявленных нарушений с подробным описанием порядка и способов устранения нарушений";
в части третьей слова "подпунктами 1) и" заменить словом "подпунктом";
38) статью 153 изложить в следующей редакции:
"Статья 153. Меры, принимаемые должностными лицами органов контроля и надзора по фактам нарушений, выявленных при осуществлении контроля
1. Если в результате проведения контроля и надзора будет выявлен факт нарушений субъектом (объектом) контроля и надзора требований, установленных законодательством Республики Казахстан в соответствии с пунктом 2 статьи 132 и пунктом 3 статьи 143 настоящего Кодекса, должностное лицо (должностные лица) органа контроля и надзора в пределах полномочий, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, обязано (обязаны) принять предусмотренные законами Республики Казахстан меры по устранению выявленных нарушений, их предупреждению, предотвращению возможного причинения вреда жизни, здоровью людей и окружающей среде, правам и законным интересам физических и юридических лиц, а также меры по привлечению лиц, допустивших нарушения, к ответственности, установленной законами Республики Казахстан.
При принятии мер оперативного реагирования согласно статье 136 настоящего Кодекса в отношении субъекта (объекта) контроля и надзора орган контроля и надзора оформляет акт надзора.

2. Қадағалау актісінде мыналар көрсетіледі:
1) жедел ден қою шарасының түрі;
2) актінінің жасалған күні, уақыты мен орны;
3) мемлекеттік органның атауы;
4) актіні жасайтын адамның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;
5) бақылау мен қадағалау субъектісінің атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), оның басшысының тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), сондай-ақ бақылау мен қадағалау субъектісінің актіні ресімдеу кезінде болған өкілінің лауазымы;
6) жедел ден қою шарасын қолдану негізі;
7) жедел ден қою шарасының қолданылу мерзімі (қажет болған кезде);
8) актіні алғаны немесе алудан бас тартқаны туралы мәліметтер (күні және бақылау мен қадағалау субъектісі басшысының немесе бақылау мен қадағалау субъектісі өкілінің қолтаңбасы);
9) актіні ресімдеген лауазымды адамның қолтаңбасы;
10) бақылау және қадағалау органы басшысының лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және қолтаңбасы.
3. Қадағалау актісі бақылау мен қадағалау субъектісіне мынадай тәсілдердің бірімен:
1) қолын қойғызу арқылы қолма-қол;
2) табыс етілгені туралы хабарламасы бар тапсырысты хатпен;
3) бақылау мен қадағалау субъектісінің электрондық мекенжайына электрондық тәсілмен табыс етіледі.
Қадағалау актісіне жедел ден қою шараларының нысанасына жататын техникалық бақылау құралдарының, байқау және тіркеп-белгілеу аспаптарының, фото- және бейнеаппаратураның жазбалары (олар болған кезде) қоса берілуі мүмкін.";
39) 155-баптың 1-тармағы 1) тармақшасының бесінші абзацы алып тасталсын;
40) 169-1-бапта:
4-тармақта:
бірінші абзац "сұрау салу бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
1) тармақшадағы "жыл сайынғы сатып алу жоспарын тиісті интернет-ресурста орналастыру жағдайын қоспағанда, оны бекітілген күнінен бастап бір айдан кешіктірмей" деген сөздер "тиісті интернет-ресурста орналастыру жағдайын қоспағанда, жыл сайынғы сатып алу жоспарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы "есептік тоқсаннан кейінгі айдың оныншы күнінен кешіктірмей тоқсан сайын" деген сөздер алып тасталсын;
5-тармақтағы "өткізілген сатып алу туралы ақпаратты монополияға қарсы орган бекіткен нысан бойынша есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын" деген сөздер "монополияға қарсы органның сұрау салуы бойынша және ол бекітетін нысан бойынша өткізілген сатып алу туралы ақпаратты" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтағы "өткізілген сауда-саттық туралы ақпаратты есептік тоқсаннан кейінгі айдың оныншы күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын" деген сөздер "сұрау салу бойынша өткізілген сауда-саттық туралы ақпаратты" деген сөздермен ауыстырылсын;

2. В акте надзора указываются:
1) вид меры оперативного реагирования;
2) дата, время и место составления акта;
3) наименование государственного органа;
4) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность лица, составляющего акт;
5) наименование или фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) субъекта контроля и надзора, фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) его руководителя, а также должность представителя субъекта контроля и надзора, присутствовавшего при оформлении акта;
6) основание применения меры оперативного реагирования;
7) срок действия меры оперативного реагирования (при необходимости);
8) сведения о получении или отказе от получения акта (дата и подпись руководителя субъекта контроля и надзора или представителя субъекта контроля и надзора);
9) подпись должностного лица, оформившего акт;
10) должность, фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и подпись руководителя органа контроля и надзора.
3. Акт надзора вручается субъекту контроля и надзора одним из следующих способов:
1) нарочно под роспись;
2) заказным письмом с уведомлением о его вручении;
3) электронным способом – на электронный адрес субъекта контроля и надзора.
К акту надзора могут прилагаться записи технических средств контроля, приборов наблюдения и фиксации, фото- и видеоаппаратуры (при их наличии), относящиеся к предмету меры оперативного реагирования.";
39) абзац пятый подпункта 1) пункта 1 статьи 155 исключить;
40) в статье 169-1:
в пункте 4:
абзац первый дополнить словами "по запросу";
в подпункте 1) слова "не позднее месяца со дня его утверждения" исключить;
в подпункте 2) слова ", ежеквартально не позднее десятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом" исключить;
в пункте 5 слова "форме, утвержденной антимонопольным органом, ежеквартально не позднее десятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом" заменить словами "запросу антимонопольного органа и по утверждаемой им форме";
в пункте 6 слова "информацию о проведенных торгах ежеквартально не позднее десятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом" заменить словами "по запросу информацию о проведенных торгах";

41) мынадай мазмұндағы 172-1-баппен толықтырылсын:
"172-1-бап. Конгломерат
1. Банк холдингтерін, банктерді және олардың еншілес ұйымдарын, сондай-ақ электр энергиясын бірыңғай сатып алушыны және теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығын қоспағанда, тиісті және сабақтас тауар нарықтарында үстем немесе монополиялық жағдайға ие нарық субъектісі (тұлғалар тобы) осы Кодекстің мақсаттары үшін конгломерат деп түсініледі.
Тиісті тауар нарығында өткізілетін басқа тауарды пайдаланбай тауарды өткізу мүмкін болмайтын тауар нарығы сабақтас тауар нарығы болып табылады.
2. Монополияға қарсы орган конгломераттардың мемлекеттік тізілімін жүргізеді.
3. Конгломераттардың қызметіне талдау және мониторинг жүргізу қағидаларын монополияға қарсы орган бекітеді.";
42) 191-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"191-1-бап. Тауар сатушыны (берушіні) ауыстыруға кедергі жасау
Шартты бұзу кезінде тұтынушыға шарт жасасу кезінде бұрын көзделмеген немесе болған талаптардан артық талаптар қою тауар сатушыны (берушіні) ауыстыруға кедергі жасау болып табылады.";
43) 194-баптың 7-тармағының төртінші бөлігі алып тасталсын;
44) 199-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Хабарламаға Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгіленген тәртіппен шағым жасау осы баптың 2-1-тармағында көзделген мерзімнің өтуін тоқтата тұрмайды.";
45) 201-бапта:
1-тармақтың 3) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"3) нарық субъектiсiнiң (тұлғалар тобының) нарықтың басқа субъектiсiнiң Қазақстан Республикасының аумағындағы негiзгi өндiрiстiк құралдарын (өнеркәсіптік мақсаты жоқ жер учаскелері мен ғимараттарды (құрылыстарды, құрылысжайларды) және олардың кешендерін, үй-жайларын, құрылысы аяқталмаған объектілерін қоспағанда) және (немесе) материалдық емес активтерiн, егер мәмiленiң (өзара байланысты мәмiлелердiң) нысанасын құрайтын осындай мүлiктiң баланстық құны мүлiктi иелiктен шығаратын немесе беретiн нарық субъектiсiнiң негiзгi өндiрiстiк құралдары мен материалдық емес активтерiнiң баланстық құнының жиырма пайызынан асатын болса, меншiкке алуы, иеленуi және пайдалануы, оның iшiнде жарғылық капиталды төлеу (беру) есебiне меншiкке алуы, иеленуi және пайдалануы.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген талап нарық субъектісі (тұлғалар тобы) өзінің бастапқы жарғылық капиталына құрылтайшылардың салымдары нәтижесінде негізгі өндірістік құралдарды және (немесе) материалдық емес активтерді меншігіне, иеленуге және пайдалануға алатын жағдайларға, сондай-ақ нәтижесінде құрылатын нарық субъектісі беру актісі, бөлу балансы негізінде осындай мүлікті алатын нарық субъектілері қайта ұйымдастырылған жағдайда қолданылмайды;

41) дополнить статьей 172-1 следующего содержания:
"Статья 172-1. Конгломерат
1. Для целей настоящего Кодекса под конгломератом понимается субъект рынка (группа лиц), занимающий (занимающая) доминирующее или монопольное положение на соответствующем и смежном товарном рынках, за исключением банковских холдингов, банков и их дочерних организаций, а также единого закупщика электрической энергии и расчетного центра балансирующего рынка.
Смежным товарным рынком является товарный рынок, на котором реализация товара невозможна без использования другого товара, реализуемого на соответствующем товарном рынке.
2. Антимонопольный орган ведет государственный реестр конгломератов.
3. Правила проведения анализа и мониторинга деятельности конгломератов утверждаются антимонопольным органом.";
42) статью 191-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 191-1. Создание барьеров смены продавца (поставщика) товара
Созданием барьеров смены продавца (поставщика) товара является предъявление потребителю требований при расторжении договора, не предусмотренных ранее или превышающих требования при заключении договора.";
43) часть четвертую пункта 7 статьи 194 исключить;
44) статью 199 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Обжалование уведомления в порядке, установленном Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан, не приостанавливает течение срока, предусмотренного пунктом 2-1 настоящей статьи.";
45) в статье 201:
подпункты 3) и 4) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"3) получение в собственность, владение и пользование, в том числе в счет оплаты (передачи) уставного капитала, субъектом рынка (группой лиц) основных производственных средств (за исключением земельных участков и зданий (строений, сооружений), не имеющих промышленного назначения и их комплексов, помещений, объектов незавершенного строительства), находящихся на территории Республики Казахстан, и (или) нематериальных активов другого субъекта рынка, если балансовая стоимость такого имущества, составляющего предмет сделки (взаимосвязанных сделок), превышает двадцать процентов балансовой стоимости основных производственных средств и нематериальных активов субъекта рынка, отчуждающего или передающего имущество.
Требование, указанное в части первой настоящего подпункта, не распространяется на случаи получения субъектом рынка (группой лиц) в собственность, владение и пользование основных производственных средств и (или) нематериальных активов в результате вкладов учредителей в его первоначальный уставный капитал, а также в случае реорганизации субъектов рынка, в результате которых создаваемый субъект рынка получает такое имущество на основании передаточного акта, разделительного баланса;

4) нарық субъектiсiнiң өзі кәсiпкерлiк қызметтi жүргiзген кезде нарықтың басқа субъектiсiне орындалуы мiндеттi нұсқаулар беруіне мүмкiндiк беретiн (оның iшiнде сенiмгерлiк басқару туралы шарт, бiрлескен қызмет туралы шарт, тапсырма шарты негiзiнде) құқықтарды иемденуі.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген талап жеке-дара шешім қабылдауға, қабылданатын шешімдерге шешуші әсер етуге, қабылданатын шешімдерді артықшылықпен бақылауға мүмкіндік беретін құқықтарды (кәсіпкерлік қызметтің басым, негізгі шарттарын, бағыттарын, түрлерін, даму стратегиясын және ағымдағы операциялық қызметке жатпайтын өзге де мәселелерді айқындау құқықтарын қоса алғанда) иемдену жағдайларына, сондай-ақ осындай құқықтары бар өзге де тұлғалар болмаған кездегі осыған ұқсас жағдайларға қолданылады
Осы тармақша нарық субъектісінің басқару және (немесе) бақылау органдарының шешімдер қабылдауына кедергі келтіруге, нарық субъектісінің басқару және (немесе) бақылау органдарына кандидаттарды жеке-дара тағайындауға (номинациялауға) мүмкіндік беретін иемденілетін құқықтарға (оның ішінде құрылтай құжаттарында тікелей көрсетілген вето, бұғаттау құқығына) да қолданылады, бұл ретте өзге тұлғаларда аталған құқықтардың болмауы шарт;";
2-тармақтың 1) тармақшасындағы "дауыс беруге қатыспауы шартымен жүзеге асырылатын болса, нарық субъектiсiнiң акцияларын (жарғылық капиталға қатысу үлестерiн, пайларын) қаржы ұйымдарының сатып алуы" деген сөздер "дауыс беру құқығына ие болмауы шартымен жүзеге асырылатын болса, нарық субъектiсiнiң акцияларын (жарғылық капиталға қатысу үлестерiн, пайларын) қаржы ұйымдарының сатып алуы, нарық субъектісінің акцияларын (жарғылық капиталға қатысу үлестерін, пайларын) дауыс беру құқығынсыз қаржы ұйымдарының пайдасына (кепіл ұстаушылар ретінде) кепілге беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақта:
бірінші бөліктегі ", 2) және 3)" деген сөздер "және 2)" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "4) және" деген сөздер "3), 4) және" деген сөздермен ауыстырылсын;
46) 203-бапта:
2-тармақтағы "Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен куәландырылған" деген сөздер алып тасталсын;
3-тармақ алып тасталсын;
47) 204-бапта:
1-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) бекітілген жарғы немесе оның жобасы;";
5) тармақшаның бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) тікелей қайта ұйымдастырылатын нарық субъектілерінің әрқайсысы бойынша мыналар көрсетіледі:";
6) тармақша алып тасталсын;
2-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мәміле жасалғанын растайтын шарттың (өзге де құжаттың) нысанасы, тараптар, мәміле жасау үшін негізгі шарттар, сондай-ақ мәміленің құны (бағасы) туралы сатып алушы немесе сатып алушының уәкілетті адамы қол қойған еркін нысандағы хат түрінде ұсынылатын мәліметтер;";
2) тармақшада:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

4) приобретение субъектом рынка прав (в том числе на основании договора о доверительном управлении, договора о совместной деятельности, договора поручения), позволяющих давать обязательные для исполнения указания другому субъекту рынка при ведении им предпринимательской деятельности.
Требование, указанное в части первой настоящего подпункта, распространяется на случаи приобретения прав, которые предоставляют возможность принимать решения единолично, оказывать решающее влияние на принимаемые решения, преимущественно контролировать принимаемые решения (включая права определения приоритетных, основных условий, направлений, видов предпринимательской деятельности, стратегии развития и иных вопросов, не относящихся к текущей операционной деятельности), а также на аналогичные случаи, при условии отсутствия иных лиц с подобными правами.
Настоящий подпункт также применяется к приобретаемым правам, позволяющим препятствовать принятию решений органами управления и (или) контроля субъекта рынка (в том числе к прямо указанному в учредительных документах праву вето, блокирования), назначать (номинировать) единолично кандидатов в органы управления и (или) контроля субъекта рынка, при условии отсутствия указанных прав у иных лиц;";
в подпункте 1) пункта 2 слова "не принимает участия в голосовании в органах управления субъекта рынка" заменить словами "не получает права голоса в органах управления субъекта рынка, передача в залог акций (долей участия в уставном капитале, паев) субъекта рынка в пользу финансовых организаций (в качестве залогодержателей) без права голоса";
в пункте 8:
в части первой слова ", 2) и 3)" заменить словами "и 2)";
в части второй слова "4) и" заменить словами "3), 4) и";
46) в статье 203:
в пункте 2 слова ", заверенных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке" исключить;
пункт 3 исключить;
47) в статье 204:
в пункте 1:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) утвержденный устав или его проект;";
абзац первый подпункта 5) изложить в следующей редакции:
"5) по каждому из непосредственно реорганизуемых субъектов рынка указываются:";
подпункт 6) исключить;
в пункте 2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) сведения о предмете договора (иного документа), подтверждающего совершение сделки, сторонах, основных условиях для совершения сделки, а также стоимости (цене) сделки, представляемые в виде письма в произвольной форме, подписанного приобретателем или уполномоченным лицом приобретателя;";
в подпункте 2):
абзац первый изложить в следующей редакции:

"2) өзiне қатысты осы Кодекстің 201-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген әрекеттер жасалатын нарық субъектiсi және оның тікелей немесе жанама бақылауында болатын нарық субъектілері өндiретiн, өткiзетiн, экспорттайтын және импорттайтын тауарларға немесе өзара алмастырылатын тауарларға ұқсас тауарларды өндіруді, өткізуді, экспорттауды және Қазақстан Республикасына импорттауды жүзеге асыратын сатып алушы бойынша және сатып алушымен бiр тұлғалар тобына кiретiн әрбiр нарық субъектiсi бойынша мыналар көрсетіледі:";
алтыншы абзацта:
"нарық субъектiсi" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ оның тікелей немесе жанама бақылауында болатын нарық субъектілері" деген сөздермен толықтырылсын;
"немесе өткiзетiн" деген сөздер ", өткiзетiн, экспорттайтын және импорттайтын" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақша алып тасталсын;
5) тармақшадағы "немесе өткiзетiн" деген сөздер ", өткiзетiн, экспорттайтын және импорттайтын" деген сөздермен ауыстырылсын;
3 және 4-тармақтар алып тасталсын;
48) 205-бапта:
1-тармақтағы "күнтiзбелiк он күн" деген сөздер "бес жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Экономикалық шоғырлануға келiсім беру туралы өтінішхатты қарау мерзiмi өтінішхат қарауға қабылданған кезден бастап он бес жұмыс күнінен аспауға тиiс.
Бұл ретте осы баптың 3-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, тоқтатыла тұру мерзімдері ескеріле отырып, экономикалық шоғырлануға келісім беру туралы өтінішхатты қараудың жалпы мерзімі он екі айдан аспауға тиіс.";
5-тармақтың екінші бөлігінде:
"тауарларды" деген сөзден кейін "не сабақтас тауар нарықтарындағы тауарларды" деген сөздермен толықтырылсын;
"жүзеге асырған және (немесе) бәсекелестікті шектеу белгілері болған жағдайда" деген сөздер "жүзеге асырса және (немесе) бәсекелестікті шектеу белгілері болса" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтың бірінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Нарық субъектісі және (немесе) мемлекеттік органдар қосымша мәліметтерді және (немесе) құжаттарды ұсынғаннан кейін экономикалық шоғырлануға келiсім беру туралы өтiнiшхатты қарау автоматты түрде қайта басталады, бұл туралы монополияға қарсы орган өтiнiшхат берген тұлғаны үш жұмыс күнi iшiнде жазбаша түрде хабардар етуге мiндеттi.";
49) 206-баптың бірінші бөлігіндегі "4) және" деген сөздер "3), 4) және" деген сөздермен ауыстырылсын;
50) 207-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мәміле жасалғанын растайтын шарттың (өзге де құжаттың) нысанасы, тараптар, мәміле жасау үшін негізгі шарттар, сондай-ақ мәміленің құны (бағасы) туралы сатып алушы немесе сатып алушының уәкілетті адамы қол қойған еркін нысандағы хат түрінде ұсынылатын мәліметтер;";
2) тармақшада:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

"2) по приобретателю и по каждому субъекту рынка, входящему с приобретателем в одну группу лиц, осуществляющему производство, реализацию, экспорт и импорт в Республику Казахстан товаров, аналогичных товарам или взаимозаменяемым товарам, производимым, реализуемым, экспортируемым и импортируемым субъектом рынка, в отношении которого совершаются действия, предусмотренные подпунктом 2) пункта 1 статьи 201 настоящего Кодекса, и субъектами рынка, находящимися под его прямым или косвенным контролем, указываются:";
в абзаце шестом:
слова "или реализуемым" заменить словами ", реализуемым, экспортируемым и импортируемым";
дополнить словами ", а также субъектами рынка, находящимися под его прямым или косвенным контролем";
подпункт 3) исключить;
в подпункте 5) слова "или реализуемых" заменить словами ", реализуемых, экспортируемых и импортируемых";
пункты 3 и 4 исключить;
48) в статье 205:
в пункте 1 слова "десяти календарных" заменить словами "пяти рабочих";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Срок рассмотрения ходатайства о даче согласия на экономическую концентрацию не должен превышать пятнадцать рабочих дней с момента принятия ходатайства к рассмотрению.
При этом общий срок рассмотрения ходатайства о даче согласия на экономическую концентрацию с учетом приостановлений, за исключением случаев, указанных в пункте 3 настоящей статьи, не должен превышать двенадцать месяцев.";
в части второй пункта 5:
слова "в случае" исключить;
после слова "товаров" дополнить словами "либо товаров на смежных товарных рынках";
предложение первое пункта 6 изложить в следующей редакции:
"6. Рассмотрение ходатайства о даче согласия на экономическую концентрацию автоматически возобновляется после представления дополнительных сведений и (или) документов субъектом рынка и (или) государственными органами, о чем антимонопольный орган обязан в течение трех рабочих дней в письменном виде уведомить лицо, подавшее ходатайство.";
49) в части первой статьи 206 слова "4) и" заменить словами "3), 4) и";
50) в статье 207:
в пункте 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) сведения о предмете договора (иного документа), подтверждающего совершение сделки, сторонах, основных условиях для совершения сделки, а также стоимости (цене) сделки, представляемые в виде письма в произвольной форме, подписанного приобретателем или уполномоченным лицом приобретателя;";
в подпункте 2):
абзац первый изложить в следующей редакции:

"2) өзiне қатысты осы Кодекстің 201-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында көзделген әрекеттер жасалатын нарық субъектiсi және оның тікелей немесе жанама бақылауында болатын нарық субъектілері өндiретiн, өткiзетiн, экспорттайтын және импорттайтын тауарларға немесе өзара алмастырылатын тауарларға ұқсас тауарларды өндіруді, өткізуді, экспорттауды және Қазақстан Республикасына импорттауды жүзеге асыратын сатып алушы бойынша және сатып алушымен бiр тұлғалар тобына кiретiн әрбiр нарық субъектiсi бойынша мыналар көрсетіледі:";
алтыншы абзацта:
"нарық субъектiсi" деген сөздерден кейін "және оның тікелей немесе жанама бақылауында болатын нарық субъектілері" деген сөздермен толықтырылсын;
"немесе өткiзетiн" деген сөздер ", өткiзетiн, экспорттайтын және импорттайтын" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақша алып тасталсын;
5) тармақшадағы "немесе өткiзетiн" деген сөздер ", өткiзетiн, экспорттайтын және импорттайтын" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
5) тармақшаның бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) хабарламаны (өтінішхатты) жіберуші (беруші) тұлға кәсіпкерлік қызметті жүргізу шарттарын айқындайтын әрбір нарық субъектісі бойынша айрықша мыналар көрсетіледі:";
6) тармақшада:
бірінші абзацтағы "осы тұлға кiретiн тұлғалар тобы" деген сөздер "осындай нарық субъектісінің тікелей немесе жанама бақылауында болатын нарық субъектілері" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзацтағы "нарық субъектiсi мен тұлғалар тобы өндiретiн және өткiзетiн" деген сөздер "нарық субъектiсi (субъектілері) өндіретін, өткізетін, экспорттайтын және Қазақстан Республикасына импорттайтын" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Монополияға қарсы органға осы Кодекстің 201-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында көзделген жасалған (жоспарланып отырған) экономикалық шоғырлану туралы хабарламаны (өтінішхатты) жіберу (беру) үшін қажетті құжаттар мен мәліметтер тізбесі:
1) мәміле жасалғанын растайтын шарттың (өзге де құжаттың) нысанасы, тараптар, мәміле жасау үшін негізгі шарттар, сондай-ақ мәміленің құны (бағасы) туралы сатып алушы немесе сатып алушының уәкілетті адамы қол қойған еркін нысандағы хат түрінде ұсынылатын мәліметтер;
2) өзіне қатысты осы Кодекстің 201-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында көзделген әрекеттер жасалатын нарық субъектісі шығару үшін сатып алынатын мүлікті пайдаланған тауарларға немесе өзара алмастырылатын тауарларға ұқсас тауарларды өндіруді, өткізуді, экспорттауды және Қазақстан Республикасына импорттауды жүзеге асыратын сатып алушы бойынша және сатып алушымен бір тұлғалар тобына кіретін әрбір нарық субъектісі бойынша мыналар көрсетіледі:
жеке тұлға үшiн – жеке басын куәландыратын құжаттың деректерi, азаматтығы туралы мәліметтер, сондай-ақ тұрғылықты жері мен заңды мекенжайы;
атауы, заңды және нақты мекенжайлары;
жарғылық капиталының мөлшері және жарғылық капиталға қатысу үлесi;
акцияларының түрлерi;
сатып алынатын мүлік пайдаланыла отырып өндірілетін сол бір немесе өзара алмастырылатын тауарларды өндіру және өткізу, экспорттау және Қазақстан Республикасына импорттау көлемі;

"2) по приобретателю и каждому субъекту рынка, входящему с приобретателем в одну группу лиц, осуществляющих производство, реализацию, экспорт и импорт в Республику Казахстан товаров, аналогичных товарам или взаимозаменяемым товарам, производимым, реализуемым, экспортируемым и импортируемым субъектом рынка, в отношении которого совершаются действия, предусмотренные подпунктом 4) пункта 1 статьи 201 настоящего Кодекса, и субъектами рынка, находящимися под его прямым или косвенным контролем, указываются:";
в абзаце шестом:
слова "или реализуемым" заменить словами ", реализуемым, экспортируемым и импортируемым";
дополнить словами ", и субъектами рынка, находящимися под его прямым или косвенным контролем";
подпункт 3) исключить;
в подпункте 5) слова "или реализуемых" заменить словами ", реализуемых, экспортируемых и импортируемых";
в пункте 2:
абзац первый подпункта 5) изложить в следующей редакции:
"5) исключительно по каждому субъекту рынка, в котором лицо, направляющее (подающее) уведомление (ходатайство), определяет условия ведения предпринимательской деятельности, указываются:";
в подпункте 6):
в абзаце первом слова "группе лиц, в которую входит данное лицо" заменить словами "по субъектам рынка, находящимся под прямым или косвенным контролем такого субъекта рынка";
в абзаце третьем слова "и реализуемых субъектом рынка и группой лиц, в которых" заменить словами ", реализуемых, экспортируемых и импортируемых в Республику Казахстан субъектом (субъектами) рынка, в котором (которых)";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Перечень документов и сведений, необходимых для направления (подачи) уведомления (ходатайства) в антимонопольный орган о совершенной (планируемой) экономической концентрации, предусмотренной подпунктом 3) пункта 1 статьи 201 настоящего Кодекса:
1) сведения о предмете договора (иного документа), подтверждающего совершение сделки, сторонах, основных условиях для совершения сделки, а также стоимости (цене) сделки, представляемые в виде письма в произвольной форме, подписанного приобретателем или уполномоченным лицом приобретателя;
2) по приобретателю и по каждому субъекту рынка, входящему с приобретателем в одну группу лиц, осуществляющим производство, реализацию, экспорт и импорт в Республику Казахстан товаров, аналогичных товарам или взаимозаменяемым товарам, для выпуска которых приобретаемое имущество использовалось субъектом рынка, в отношении которого совершаются действия, предусмотренные подпунктом 3) пункта 1 статьи 201 настоящего Кодекса, указываются:
для физического лица – данные документа, удостоверяющего его личность, сведения о гражданстве, а также место жительства и юридический адрес;
наименование, юридический и фактический адреса;
размер уставного капитала и доля участия в уставном капитале;
виды акций;
объем производства и реализации, экспорта и импорта в Республику Казахстан тех же или взаимозаменяемых товаров, которые будут производиться с использованием приобретаемого имущества;

3) баланстық құнын көрсете отырып, мәміле нысанасын құрайтын мүліктің тізбесі;
4) тауар түрлерiн көрсете отырып, алынатын мүлiктің қандай тауарларды шығару үшiн пайдаланылғаны және пайдаланылатыны туралы мәлiметтер.";
51) 216-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Тергеп-тексеруді жүргізу туралы бұйрыққа Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгіленген тәртіппен шағым жасау оның қолданылуын тоқтата тұрмайды.";
52) 221-бапта:
үшінші бөлік "барлық құқығы" деген сөздерден кейін "жұмыс күндері" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Монополияға қарсы органның лауазымды адамдарының осы бапта көзделген әрекеттеріне Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгіленген тәртіппен шағым жасау олардың орындалуын тоқтата тұрмайды.";
53) 224-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Осы баптың 1-1 және 2-тармақтарында көрсетілген ережелер монополиялық жоғары (төмен) немесе монопсониялық төмен бағаларды белгілеу, ұстап тұру белгілері бойынша, сондай-ақ бағаларды (тарифтерді), жеңілдіктерді, үстемеақыларды (қосымша ақыларды) және (немесе) үстеме бағаларды белгілеу немесе ұстап тұру, сауда-саттықта бағаларды көтеру, төмендету немесе ұстап тұру бөлігінде картель белгілері бойынша Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылықтарға тергеп-тексеруді жүргізу жағдайларында қолданылмайды.";
4-тармақ алып тасталсын;
5-тармақтың бірінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Тергеп-тексеру нәтижелерi бойынша қорытындыға қол қойылған күнінен бастап үш жұмыс күнiнен кешiктiрiлмей оның көшірмесі тергеп-тексеру объектiсiне табыс етіледі немесе хабарламасы бар хатпен жiберiледi.";
5-1-тармақ алып тасталсын;
6-тармақтағы "Тергеп-тексеру нәтижелері бойынша қорытындыны бекіту туралы бұйрық күшіне енген" деген сөздер "Монополияға қарсы органның лауазымды адамы (лауазымды адамдары) тергеп-тексеру нәтижелері бойынша қорытындыға қол қойған" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақ алып тасталсын;
54) 284-бапта:
бірінші бөліктегі "құрылған, кеңейтілген және (немесе) жаңартылған өндірістерді қоса алғанда, жаңа өндiрiстер" деген сөздер "тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің құрылған, кеңейтілген және (немесе) жаңартылған өндірістерін қоса алғанда, тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің жаңа өндірістерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлікте:
екінші абзацта:
"жаңа өндірістерді" деген сөздер "егер осы Кодексте өзгеше көзделмесе, тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің жаңа өндірістерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
үшінші абзацта:
"жұмыс істеп тұрған өндірістерді" деген сөздер "егер осы Кодексте өзгеше көзделмесе, тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің жұмыс істеп тұрған өндірістерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
үшінші бөліктегі "жаңа өндірістерді", "жұмыс істеп тұрған өндірістерді" деген сөздер тиісінше "тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің жаңа өндірістерін", "тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің жұмыс істеп тұрған өндірістерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
55) 286-баптың 5-тармағының 2) тармақшасында:
үшінші бөлік "инвестицияларының мөлшері" деген сөздерден кейін ", егер осы тармақшаның төртінші бөлігінде өзгеше көзделмесе," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жаңа қонақүйлер салу, жұмыс істеп тұрған қонақүйлерді кеңейту және (немесе) жаңарту (реконструкциялау) кезінде заңды тұлға инвестицияларының мөлшері республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және инвестициялық преференциялар беруге өтінім берілген күнге қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің кемінде бір миллион еселенген мөлшерін құрауға тиіс. Бұл ретте осы бөліктің талабы, егер жаңа қонақүйлер салу, жұмыс істеп тұрған қонақүйлерді кеңейту және (немесе) жаңарту (реконструкциялау) бір мезгілде мынадай шарттарға сәйкес келсе:
жоба республикалық маңызы бар қалалар мен астанадан тыс жерде іске асырылса;
ұсынылатын қызметтер халықаралық стандарттарға сәйкес "үш", "төрт", "бес" жұлдыз санаттарына сай келсе;
он және одан да көп шет елде кем дегенде мың қонақ үйі бар халықаралық қонақ үй желісімен кешенді кәсіпкерлік лицензия (франчайзинг) немесе франшиза шарты жасалса, қолданылады.".

3) перечень имущества, составляющего предмет сделки, с указанием балансовой стоимости;
4) сведения о том, для выпуска каких товаров использовалось и будет использоваться получаемое имущество, с указанием видов товаров.";
51) статью 216 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Обжалование приказа о проведении расследования в порядке, установленном Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан, не приостанавливает его действие.";
52) в статье 221:
часть третью после слова "осуществляются" дополнить словами "в рабочие дни";
дополнить частью пятой следующего содержания:
"Обжалование действий должностных лиц антимонопольного органа, предусмотренных настоящей статьей, в порядке, установленном Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан, не приостанавливает их исполнения.";
53) в статье 224:
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Положения, указанные в пунктах 1-1 и 2 настоящей статьи, не применяются в случаях проведения расследования нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции по признакам установления, поддержания монопольно высоких (низких) или монопсонически низких цен, а также по признакам картеля в части установления или поддержания цен (тарифов), скидок, надбавок (доплат) и (или) наценок, повышения, снижения или поддержания цен на торгах.";
пункт 4 исключить;
предложение первое пункта 5 изложить в следующей редакции:
"5. Копия заключения по результатам расследования не позднее трех рабочих дней со дня его подписания вручается или направляется письмом с уведомлением объекту расследования.";
пункт 5-1 исключить;
в пункте 6 слова "вступления в силу приказа об утверждении" заменить словами "подписания должностным лицом (должностными лицами) антимонопольного органа";
пункт 7 исключить;
54) в статье 284:
в части первой слова ", включая производства, созданные, расширенные и (или) обновленные" заменить словами "товаров, работ и услуг, включая производство товаров, работ и услуг, созданных, расширенных и (или) обновленных";
в части второй:
абзац второй:
после слова "производств" дополнить словами "товаров, работ и услуг";
дополнить словами ", если иное не предусмотрено настоящим Кодексом";
абзац третий:
после слова "производств" дополнить словами "товаров, работ и услуг";
дополнить словами ", если иное не предусмотрено настоящим Кодексом";
часть третью после слова "производств" дополнить словами "товаров, работ и услуг";
55) в подпункте 2) пункта 5 статьи 286:
часть третью дополнить словами ", если иное не предусмотрено частью четвертой настоящего подпункта";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"При создании новых гостиниц, расширении и (или) обновлении (реконструкции) действующих гостиниц размер инвестиций юридического лица должен составлять не менее миллионнократного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на дату подачи заявки на предоставление инвестиционных преференций. При этом требование настоящей части применяется, если создание новых гостиниц, расширение и (или) обновление (реконструкция) действующих гостиниц соответствуют одновременно следующим условиям:
реализация проекта вне городов республиканского значения и столицы;
соответствие предоставляемых услуг категории "три", "четыре", "пять" звезд в соответствии с международными стандартами;
заключение договора комплексной предпринимательской лицензии (франчайзинг) или франшизы с международной гостиничной сетью, имеющей не менее тысячи гостиниц в десяти и более зарубежных странах.".

7. 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне:
1) 16-бапта:
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) қызметтің барлық салалары үшін еңбек жөніндегі бірыңғай салааралық немесе салааралық үлгілік немесе үлгілік нормалар мен нормативтерді немесе ұйымдардың еңбек жөніндегі үлгілік нормалары мен нормативтерін әзірлеу, бекіту, ауыстыру және қайта қарау тәртібін белгілейді;";
мынадай мазмұндағы 41-10) тармақшамен толықтырылсын:
"41-10) қызметтің тиісті салаларындағы мемлекеттік органдармен келісу бойынша қызметтің барлық салалары үшін еңбек жөніндегі бірыңғай салааралық немесе салааралық үлгілік немесе үлгілік нормалар мен нормативтерді әзірлейді және бекітеді;";
2) 23-баптың 2-тармағының 23) тармақшасы алып тасталсын;
3) 101-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Еңбекті нормалауды ұйымдастыру саласындағы мемлекеттік кепілдік:
еңбек жөніндегі үлгілік нормалар мен нормативтерді;
мемлекеттік органдардың техникалық (ғылыми) тұрғыдан негізделген, қызметтің барлық салалары үшін еңбек жөніндегі бірыңғай салааралық немесе салааралық үлгілік немесе үлгілік нормалар мен нормативтерді немесе ұйымдардың еңбек жөніндегі үлгілік нормалары мен нормативтерін әзірлеуді және бекітуді қамтамасыз етуін;
жұмыс берушілердің еңбек нормаларын әзірлеуді, енгізуді, ауыстыруды және қайта қарауды қамтамасыз етуін мемлекеттік бақылауды қамтиды.";
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Еңбек (уақыт, өндірім, еңбек сыйымдылығы, қызмет көрсету, сан) нормалары еңбек шығындарының өлшемі болып табылады және тиісті біліктілігі бар жұмыскер үшін техниканың, технологияның, өндіріс пен еңбекті ұйымдастырудың қол жеткізілген деңгейіне сәйкес белгіленеді.";
2 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жұмыс беруші жаңа еңбек нормаларын әзірлеуді, енгізуді, қолданыстағыларын ауыстыруды және қайта қарауды еңбек жөніндегі үлгілік нормалар мен нормативтерді ескере отырып, жұмыскерлер өкілдерімен келісу бойынша жүргізеді.";
"7. Қызметтің тиісті салаларындағы уәкілетті мемлекеттік органдар ұйымдардың еңбек жөніндегі үлгілік нормалары мен нормативтерін еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген тәртіппен, онымен келісу бойынша бекітеді.";
мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Ұйымдардың еңбек жөніндегі үлгілік нормалары мен нормативтерін ауыстыруды және қайта қарауды еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган айқындаған тәртіппен оларды бекіткен мемлекеттік органдар жүзеге асырады.";
4) 123-баптың 6-тармағының бірінші бөлігіндегі "қалыпты жұмыс істеу және оларға сеніп тапсырылған мүліктің толық сақталуын қамтамасыз ету үшін" деген сөздер "сеніп тапсырылған мүліктің толық сақталуын қамтамасыз ету үшін оларға" деген сөздермен ауыстырылсын;

7. В Трудовой кодекс Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года:
1) в статье 16:
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) устанавливает порядок разработки, утверждения, замены и пересмотра единых межотраслевых или межотраслевых типовых или типовых норм и нормативов по труду для всех сфер деятельности, или типовых норм и нормативов по труду организаций;";
дополнить подпунктом 41-10) следующего содержания:
"41-10) разрабатывает и утверждает единые межотраслевые или межотраслевые типовые или типовые нормы и нормативы по труду для всех сфер деятельности по согласованию с государственными органами соответствующих сфер деятельности;";
2) подпункт 23) пункта 2 статьи 23 исключить;
3) в статье 101:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Государственная гарантия в области организации нормирования труда включает:
типовые нормы и нормативы по труду;
обеспечение государственными органами разработки и утверждения технически (научно) обоснованных единых межотраслевых или межотраслевых типовых или типовых норм и нормативов по труду для всех сфер деятельности, или типовых норм и нормативов по труду организации;
государственный контроль за обеспечением работодателями разработки, введения, замены и пересмотра норм труда.";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Нормы труда (времени, выработки, трудоемкости, обслуживания, численности) являются мерой затрат труда и устанавливаются для работника соответствующей квалификации в соответствии с достигнутым уровнем техники, технологии, организации производства и труда.";
пункты 2 и 7 изложить в следующей редакции:
"2. Разработка, введение новых, замена и пересмотр действующих норм труда производятся работодателем по согласованию с представителями работников с учетом типовых норм и нормативов по труду.";
"7. Типовые нормы и нормативы по труду организаций утверждаются уполномоченными государственными органами соответствующих сфер деятельности по согласованию с уполномоченным государственным органом по труду в установленном им порядке.";
дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Замена и пересмотр типовых норм и нормативов по труду организаций осуществляются государственными органами, утвердившими их в порядке, определенном уполномоченным государственным органом по труду.";
4) в части первой пункта 6 статьи 123 слова "условия, необходимые для нормальной работы и" заменить словами "необходимые условия для";

5) 182-баптың 2-тармағының 13) тармақшасы алып тасталсын;
6) 183-баптың 7-тармағындағы "оның нәтижелері" деген сөздер "өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша аттестаттау нәтижелері" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 190-бапта:
8-тармақтың үшінші бөлігі алып тасталсын;
13-тармақ "байланысты жазатайым оқиғаны тергеп-тексеру материалдары" деген сөздерден кейін "электрондық түрде немесе қағаз түрінде" деген сөздермен толықтырылсын.
8. 2017 жылғы 26 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне:
1) 10-баптың 5-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Кеден органдарының жұмыскерлері погонсыз нысанды киіммен қамтамасыз етіледі.";
2) 40-баптың 5-тармағында:
"кеден органдары" деген сөздерден кейін ", декларанттар және өзге де тұлғалар" деген сөздермен толықтырылсын;
", егер декларант оларды ұсына алатын жағдайда," деген сөздер алып тасталсын;
"декларант және өзге тұлғалар ұсынған" деген сөздер алып тасталсын және "көшірмесін" деген сөзден кейін "(олар болған кезде)" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 44-баптың 5-тармағының бірінші бөлігіндегі "бес" деген сөз "үш" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 66-баптың 10-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына ақпаратты өңдеу жабдықтарына арналған бағдарламалық қамтылымды қамтитын ақпарат жеткізгіштерді әкелу кезінде кедендік құнды айқындау Еуразиялық экономикалық комиссияның шешімінде айқындалатын тәртіппен жүзеге асырылады.
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына өзге де ақпарат жеткізгіштерді (қағаз, электрондық немесе басқа) оларда қамтылған ақпаратпен бірге әкелген кезде кедендік құнға ақпараттың құны кірмеуге тиіс, бұл орайда оның нақты төленген немесе төленуге жататын бағадан бөлек болуы және құжаттамамен расталуы шарт.
Бұл ретте тауарлардың осындай санатының кедендік құнын айқындау осы Кодекстің 67-бабы 1-тармағы бірінші бөлігінің 7) тармақшасына сәйкес жүзеге асырылады.";
5) 73-баптың 3-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) әкетілетін тауарларды тиеуге, түсіруге немесе қайта тиеуге арналған шығыстар;";
6) 89-баптың 4-тармағының 1) тармақшасындағы "тауарларды кедендік декларациялау және шығару аяқталған" деген сөздер "кедендік декларация тіркелген" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 98-баптың 5-тармағында:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Кеден органы:
осы Кодекстің 195-бабында көзделген жағдайларда – өтініш тіркелген күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей;
өзге жағдайларда көрсетілген өтініш тіркелген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз етуді тіркейді немесе оны тіркеуден бас тартады.";
екінші бөлік алып тасталсын;

5) подпункт 13) пункта 2 статьи 182 исключить;
6) в пункте 7 статьи 183 слова "ее результатах" заменить словами "результатах аттестации производственных объектов по условиям труда";
7) в статье 190:
часть третью пункта 8 исключить;
пункт 13 после слов "трудовой деятельностью," дополнить словами "в электронном или бумажном виде".
8. В Кодекс Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан":
1) часть первую пункта 5 статьи 10 изложить в следующей редакции:
"5. Работники таможенных органов обеспечиваются форменной одеждой без погон.";
2) в пункте 5 статьи 40:
после слов "таможенные органы" дополнить словами ", декларанты и иные лица";
слова "представленные декларантом и иными лицами" исключить;
слова "в случае, если декларант может их представить" заменить словами "(при их наличии)";
3) в части первой пункта 5 статьи 44 слово "пяти" заменить словом "трех";
4) пункт 10 статьи 66 изложить в следующей редакции:
"10. При ввозе на таможенную территорию Евразийского экономического союза носителей информации, содержащих программное обеспечение, предназначенное для оборудования обработки информации, определение таможенной стоимости осуществляется в порядке, определяемом решением Евразийской экономической комиссии.
При ввозе на таможенную территорию Евразийского экономического союза иных носителей информации (бумажный, электронный или другой) с содержащейся на них информацией таможенная стоимость не должна включать в себя стоимость информации при условии, что она выделена из цены, фактически уплаченной или подлежащей уплате, и подтверждена документально.
При этом определение таможенной стоимости такой категории товаров осуществляется в соответствии с подпунктом 7) части первой пункта 1 статьи 67 настоящего Кодекса.";
5) подпункт 2) пункта 3 статьи 73 изложить в следующей редакции:
"2) расходы на погрузку, разгрузку или перегрузку вывозимых товаров;";
6) в подпункте 1) пункта 4 статьи 89 слова "завершения таможенного декларирования и выпуска товаров" заменить словами "регистрации таможенной декларации";
7) в пункте 5 статьи 98:
часть первую изложить в следующей редакции:
"5. Таможенный орган регистрирует обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов или отказывает в его регистрации:
в случаях, предусмотренных статьей 195 настоящего Кодекса, – не позднее одного рабочего дня, следующего за днем регистрации заявления;
в иных случаях – не позднее трех рабочих дней со дня регистрации указанного заявления.";
часть вторую исключить;

8) 99-баптың 1-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Кеден органы:
осы Кодекстің 195-бабында көзделген жағдайларда – өтініш тіркелген күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей;
өзге жағдайларда көрсетілген өтініш тіркелген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету ретінде банктік кепілдік шартын тіркейді немесе оны тіркеуден бас тартады.";
9) 100-баптың 1-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Кеден органы:
осы Кодекстің 195-бабында көзделген жағдайларда – өтініш тіркелген күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей;
өзге жағдайларда көрсетілген өтініш тіркелген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету ретінде кепілгерлік шартын тіркейді немесе оны тіркеуден бас тартады.";
10) 114-баптың 2-тармағында:
бірінші бөліктегі "Ақшаны алдағы кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу есебіне бюджетке аудару және (немесе) кеден органының ақшаны уақытша орналастыру шотынан төлеушінің банктік шотына қайтару" деген сөздер "Ақшаны кеден органының ақшаны уақытша орналастыру шотынан төлеушінің банктік шотына алдағы кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу есебіне бюджетке аудару" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Ақшаны уақытша орналастыру шотынан кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету сомасын қайтару кеден ісі саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен, төлеушінің қамтамасыз ету сомасын қайтару жөніндегі өтініші алынған күннен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірілмей жүргізіледі.";
11) 143-баптың 3-тармағының 1) тармақшасындағы "тауарларды кедендік декларациялау және шығару аяқталған" деген сөздер "кедендік декларация тіркелген" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 167-баптың 2) және 6) тармақшалары алып тасталсын;
13) 169-баптың 1-тармағының 1) тармақшасындағы "бірнеше рет бұзу" деген сөздер "екі және одан да көп рет бұзу" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 189-баптың 1-тармағы 2) тармақшасындағы "мүмкін болмайтын жағдайларда тауарларға арналған уақытша декларация беру арқылы уақытша кедендік декларациялауға жол беріледі." деген сөздер "мүмкін болмайтын;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) тауарларды құбыржол көлігімен өткізу кезінде олар бір еркін қоймадан әкетілген және осы тауарлар басқа еркін қоймаға одан әрі әкелінген жағдайларда, тауарларға арналған уақытша декларация беру арқылы уақытша кедендік декларациялауға жол беріледі.";
15) 198-баптың 8-тармағының екінші бөлігі алып тасталсын;
16) 248-баптың 2-тармағының 15) тармақшасы алып тасталсын;
17) 261-баптың 2-тармағының 13) тармақшасы алып тасталсын;
18) 273-баптың 2-тармағының 14) тармақшасы алып тасталсын;
19) 287-баптың 10-тармағының 1) тармақшасында:
бірінші бөлікте:
"мүмкіндігі туралы мемлекеттік экологиялық сараптама" деген сөздер "мәселесі құзыретіне кіретін уәкілетті органдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші сөйлем алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бұл ретте осы тармақшаның мақсаттары үшін тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге тәсілмен жою мәселесі құзыретіне кіретін уәкілетті органдар берген құжат қорытынды болып табылады. Мұндай құжатты беру осы Кодекстің 330-бабының 1) тармақшасында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.";
екінші бөліктегі "Мемлекеттік экологиялық сараптаманың" деген сөздер "Тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге тәсілмен жою мәселесі құзыретіне кіретін уәкілетті органдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлікте:
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
"мүмкіндігі туралы мемлекеттік экологиялық сараптама" деген сөздер "мәселесі құзыретіне кіретін уәкілетті органдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші бөліктегі "қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің өкілдерінен құратын комиссияның қатысуымен және декларанттың қатысуымен" деген сөздер "тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге тәсілмен жою мәселесі құзыретіне кіретін уәкілетті органдардың өкілдерінен құратын комиссияның қатысуымен, декларанттың және (немесе) кеден органының басшысы немесе оны алмастыратын адам айқындайтын өзге де тұлғалардың қатысуымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
жетінші бөліктегі "қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне" деген сөздер "тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге тәсілмен жою мүмкіндігі туралы мәселе құзыретіне кіретін уәкілетті органға немесе оның аумақтық бөлімшесіне" деген сөздермен ауыстырылсын;

8) часть третью пункта 1 статьи 99 изложить в следующей редакции:
"Таможенный орган регистрирует договор банковской гарантии в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов или отказывает в его регистрации:
в случаях, предусмотренных статьей 195 настоящего Кодекса, – не позднее одного рабочего дня, следующего за днем регистрации заявления;
в иных случаях – не позднее трех рабочих дней со дня регистрации указанного заявления.";
9) часть третью пункта 1 статьи 100 изложить в следующей редакции:
"Таможенный орган регистрирует договор поручительства в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов или отказывает в его регистрации:
в случаях, предусмотренных статьей 195 настоящего Кодекса, – не позднее одного рабочего дня, следующего за днем регистрации заявления;
в иных случаях – не позднее трех рабочих дней со дня регистрации указанного заявления.";
10) в пункте 2 статьи 114:
в части первой слова "и (или) возврат" исключить;
дополнить частью второй следующего содержания:
"Возврат суммы обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов со счета временного размещения денег производится в порядке, определяемом уполномоченным органом в сфере таможенного дела, не позднее десяти календарных дней со дня получения заявления плательщика на возврат суммы обеспечения.";
11) в подпункте 1) пункта 3 статьи 143 слова "завершения таможенного декларирования и выпуска товаров" заменить словами "регистрации таможенной декларации";
12) подпункты 2) и 6) статьи 167 исключить;
13) в подпункте 1) пункта 1 статьи 169 слова "неоднократные нарушения" заменить словами "два и более раза нарушений";
14) пункт 1 статьи 189 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) вывоза товаров с одного свободного склада и дальнейшего ввоза этих товаров на другой свободный склад при перемещении их трубопроводным транспортом.";
15) часть вторую пункта 8 статьи 198 исключить;
16) подпункт 15) пункта 2 статьи 248 исключить;
17) подпункт 13) пункта 2 статьи 261 исключить;
18) подпункт 14) пункта 2 статьи 273 исключить;
19) в подпункте 1) пункта 10 статьи 287:
в части первой:
слова "государственной экологической экспертизы о возможности" заменить словами "уполномоченных органов, в компетенцию которых входит вопрос";
предложение второе исключить;
дополнить частью второй следующего содержания:
"При этом в целях настоящего подпункта заключением является документ, выданный уполномоченными органами, в компетенцию которых входит вопрос захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения товаров иным способом. Выдача такого документа осуществляется в порядке, определенном подпунктом 1) статьи 330 настоящего Кодекса.";
в части второй слова "государственной экологической экспертизы" заменить словами "уполномоченных органов, в компетенцию которых входит вопрос захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения товаров иным способом";
в части третьей:
слова "государственной экологической экспертизы о возможности" заменить словами "уполномоченных органов, в компетенцию которых входит вопрос";
слова "иным способом товаров" заменить словами "товаров иным способом";
в части пятой слова "территориального подразделения уполномоченного органа в области охраны окружающей среды и с участием декларанта" заменить словами "уполномоченных органов, в компетенцию которых входит вопрос захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения товаров иным способом, с участием декларанта и (или) иных лиц, определяемых руководителем таможенного органа или лицом, его замещающим";
в части седьмой слова "территориальному подразделению уполномоченного органа в области охраны окружающей среды" заменить словами "уполномоченному органу, в компетенцию которого входит вопрос о возможности захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения товаров иным способом, или его территориальному подразделению";

20) 296-баптың 7-тармағының 1) тармақшасында:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар және еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлар өздерінің тұтынушылық қасиеттерін жоғалтса және өздері арналғандай түрде пайдалануға жарамсыз болса, оның ішінде қалдықтар тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге де тәсілмен жою мүмкіндігі туралы мәселе құзыретіне кіретін уәкілетті органдардың қорытындысы болған жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осылай көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге де тәсілмен жою үшін еркін қойма аумағынан әкетілсе немесе еркін қойма аумағында қалдырылса, кедендік рәсімдермен орналастырылмай аяқталады. Бұл ретте еркін қойма кедендік рәсімінің қолданысы көмілген, залалсыздандырылған, кәдеге жаратылған немесе өзге де тәсілдермен жойылған тауарлардың көлеміне сәйкес келетін және тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге де тәсілмен жою мәселесі құзыретіне кіретін уәкілетті органдардың көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге тәсілмен жою тәсілі мен орны көрсетілетін қорытындысын беру жолымен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалатын, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың бір бөлігіне қатысты аяқталады. Бұл ретте осы тармақшаның мақсаттары үшін тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге тәсілмен жою мәселесі құзыретіне кіретін уәкілетті органдар берген құжат қорытынды болып табылады. Мұндай құжатты беру осы Кодекстің 330-бабының 1) тармақшасында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.";
екінші бөліктегі "Мемлекеттік экологиялық сараптаманың" деген сөздер "Тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге де тәсілмен жою мүмкіндігі туралы мәселе құзыретіне кіретін уәкілетті органдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлікте:
"көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге де тәсілмен жою мүмкіндігі туралы мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысында осындай мерзімдер болса, онда" деген сөздер "егер қорытындыда осындай мерзімдер көрсетілген болса, тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге де тәсілмен жою мүмкіндігі туралы мәселе құзыретіне кіретін уәкілетті органдардың қорытындысында" деген сөздермен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
бесінші бөліктегі "қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің өкілдерінен құратын комиссияның және декларанттың қатысуымен" деген сөздер "тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге тәсілмен жою мүмкіндігі туралы мәселе құзыретіне кіретін уәкілетті органның өкілдерінен құратын комиссияның қатысуымен және декларанттың және (немесе) кеден органының басшысы немесе оны алмастыратын адам айқындайтын өзге де тұлғалардың қатысуымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
жетінші бөліктегі "қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне" деген сөздер "тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге тәсілмен жою мәселесі құзыретіне кіретін уәкілетті органға немесе оның аумақтық бөлімшесіне" деген сөздермен ауыстырылсын;

20) в подпункте 1) пункта 7 статьи 296:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1) товары, помещенные под таможенную процедуру свободного склада, и товары, изготовленные (полученные) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, утратили свои потребительские свойства и стали непригодны для использования в том качестве, для которого они предназначены, в том числе отходы, которые вывозятся с территории свободного склада или остаются на территории свободного склада для захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения иным способом в соответствии с законодательством Республики Казахстан в случае наличия заключения уполномоченных органов, в компетенцию которых входит вопрос о возможности такого захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения товаров иным способом. При этом действие таможенной процедуры свободного склада завершается в отношении части товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, соответствующей количеству товаров, захороненных, обезвреженных, утилизированных или уничтоженных иным способом, и определяемой в соответствии с законодательством Республики Казахстан путем предоставления заключения уполномоченных органов, в компетенцию которых входит вопрос захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения товаров иным способом, в котором указываются способ и место захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения иным способом. При этом в целях настоящего подпункта заключением является документ, выданный уполномоченными органами, в компетенцию которых входит вопрос захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения товаров иным способом. Выдача такого документа осуществляется в порядке, определенном подпунктом 1) статьи 330 настоящего Кодекса.";
в части второй слова "государственной экологической экспертизы" заменить словами "уполномоченных органов, в компетенцию которых входит вопрос о возможности захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения товаров иным способом,";
в части третьей:
слова "государственной экологической экспертизы" заменить словами "уполномоченных органов, в компетенцию которых входит вопрос";
слова "иным способом товаров" заменить словами "товаров иным способом";
в части пятой слова "территориального подразделения уполномоченного органа в области охраны окружающей среды и с участием декларанта" заменить словами "уполномоченного органа, в компетенцию которого входит вопрос о возможности захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения товаров иным способом, и с участием декларанта и (или) иных лиц, определяемых руководителем таможенного органа или лицом, его замещающим";
в части седьмой слова "территориальному подразделению уполномоченного органа в области охраны окружающей среды" заменить словами "уполномоченному органу, в компетенцию которого входит вопрос захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения товаров иным способом, или его территориальному подразделению";

21) 330-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге тәсілмен жою мүмкіндігі туралы мәселе құзыретіне кіретін уәкілетті органдардың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес берілетін қорытындысының болуы, онда жою тәсілі мен орны көрсетіледі. Кедендік жою рәсімімен орналастырылатын тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге тәсілмен жою мүмкіндігі туралы мәселе құзыретіне кіретін уәкілетті органдардың қорытындысын беру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Тауарлар авария немесе еңсерілмейтін күш әсері салдарынан қайтарымсыз жоғалған жағдайларда, тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге тәсілмен жою мүмкіндігі туралы мәселе құзыретіне кіретін уәкілетті органдардың қорытындысы талап етілмейді. Мұндай тауарларды кедендік жою рәсімімен орналастыру үшін авария немесе еңсерілмейтін күштің әсерінен тауарлардың қайтарымсыз жоғалу фактісін растайтын құжаттар ұсынылуға тиіс.
Уәкілетті орган мұндай қорытындыны беру тәртібін тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге тәсілмен жою мүмкіндігі туралы шешім қабылдау құзыретіне кіретін уәкілетті органдармен келісу бойынша бекітеді;";
22) 331-баптың 1-тармағындағы "тауарларды жою мүмкіндігі туралы мемлекеттік экологиялық сараптаманың" деген сөздер "тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге тәсілмен жою мүмкіндігі туралы мәселе құзыретіне кіретін уәкілетті органдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
23) 418-баптың 21-тармағының бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Көшпелі кедендік тексеру актісінің нысанын уәкілетті орган бекітеді.";
24) 509-баптың 4-тармағының төртінші бөлігінде:
"Ашық типтегі кеден қоймасы үй-жайының" деген сөздер "Ашық типтегі кеден қоймасы аумағының (үй-жайының)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Кеден қоймасы үй-жайының" деген сөздер "Ашық типтегі кеден қоймасы аумағының (үй-жайының)" деген сөздермен ауыстырылсын.
9. 2017 жылғы 27 желтоқсандағы "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне:
1) 67-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген салалардағы мемлекеттік бақылау тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Тексеру және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.";

21) подпункт 1) статьи 330 изложить в следующей редакции:
"1) наличие выдаваемого в соответствии с законодательством Республики Казахстан заключения уполномоченных органов, в компетенцию которых входит вопрос о возможности захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения товаров иным способом, в котором указываются способ и место уничтожения. Выдача заключения уполномоченных органов, в компетенцию которых входит вопрос о возможности захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения товаров иным способом, помещаемых под таможенную процедуру уничтожения, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Заключение уполномоченных органов, в компетенцию которых входит вопрос о возможности захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения товаров иным способом, не требуется в случаях, когда товары безвозвратно утрачены вследствие аварии или действия непреодолимой силы. Для помещения таких товаров под таможенную процедуру уничтожения должны быть представлены документы, подтверждающие факт безвозвратной утери товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы.
Порядок выдачи такого заключения утверждается уполномоченным органом по согласованию с уполномоченными органами, в компетенцию которых входит принятие решения о возможности захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения товаров иным способом;";
22) в пункте 1 статьи 331 слова "государственной экологической экспертизы о возможности уничтожения товаров" заменить словами "уполномоченных органов, в компетенцию которых входит вопрос о возможности захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения товаров иным способом";
23) часть первую пункта 21 статьи 418 дополнить предложением вторым следующего содержания:
"Форма акта выездной таможенной проверки утверждается уполномоченным органом.";
24) в части четвертой пункта 4 статьи 509:
слова "Часть помещения" заменить словами "Часть территории (помещения)";
слова "части помещения таможенного склада" заменить словами "части территории (помещения) таможенного склада открытого типа".
9. В Кодекс Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании":
1) в статье 67:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Государственный контроль в областях, указанных в пункте 1 настоящей статьи, осуществляется в форме проверки, профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Проверка и профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля осуществляются в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.";

2) 72-бап мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:
"8. Пайдалы қатты қазбаларды өндіру кезінде ысырапты есепке алу тау-кен жұмыстарының жоспарына қосымша болып табылатын кен орындарын әзірлеудің техникалық жобаларында көзделген нормаланатын ысыраптар туралы деректер негізінде жүзеге асырылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген кен орындарын әзірлеудің техникалық жобалары жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен оның бекітуіне жатады.
Жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган нормаланатын ысыраптар туралы деректері бар кен орнын әзірлеудің техникалық жобасы және негіздеуші құжаттар ұсынылғаннан кейін он бес жұмыс күні ішінде жер қойнауын пайдаланушыға нормаланатын ысыраптар мөлшері бойынша негізделген қарсылық жіберуге құқылы. Осындай қарсылық көрсетілген мерзімде жіберілген жағдайда нормаланатын ысыраптарды жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган ұқсас жобалар бойынша нормаланатын ысыраптар туралы қолда бар деректер негізінде не бұрын ұсынылған мәліметтерге сүйене отырып, дербес айқындайды.";
3) 96-баптың 3-тармағының 4-1) тармақшасындағы "нотариус куәландырған" деген сөздер алып тасталсын;
4) 147-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жер қойнауын пайдаланушылар шикі газды ұтымды пайдалану және қоршаған ортаға зиянды әсерді төмендету мақсатында көмірсутектер саласындағы уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша шикі газды қайта өңдеуді дамыту бағдарламаларын әзірлеуге міндетті. Шикі газды қайта өңдеуді дамыту бағдарламасы жер қойнауын пайдаланушы бекіткен және осы Кодекс пен Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген оң қорытынды алынған базалық жобалау құжатының сараптамалары немесе әзірлеменің талдауы негізінде әзірленеді.
Шикі газды қайта өңдеуді дамыту бағдарламалары шикі газды қайта өңдеуді дамыту мәселелері жөніндегі жұмыс тобының ұсынымдарын ескере отырып, көмірсутектер саласындағы уәкілетті органның бекітуіне жатады және олар әр үш жыл сайын жаңартылып отыруға тиіс.
Шикі газды қайта өңдеуді дамыту мәселелері жөніндегі жұмыс тобының құрамын және ол туралы ережені көмірсутектер саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
Жер қойнауын пайдаланушы шикі газды қайта өңдеуді дамыту бағдарламаларының орындалуы туралы есептерді көмірсутектер саласындағы уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша және мерзімдерде осы органға жыл сайын жіберуге тиіс.".
10. 2020 жылғы 7 шілдедегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне:
1) 1-баптың 1-тармағында:
182) тармақша алып тасталсын;
200) тармақшадағы "медициналық бұйымдардың" деген сөздер "медициналық мақсаттағы бұйымдардың, Бірыңғай дистрибьютормен жасалған ұзақ мерзімді беру шарттары шеңберінде Қазақстан Республикасының аумағында жасалатын, тірі организмнен тыс (in vitro) диагностикалауға арналған медициналық бұйымдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
245) тармақшадағы "медициналық бұйымның" деген сөздер "медициналық мақсаттағы бұйымның, Бірыңғай дистрибьютормен жасалған ұзақ мерзімді беру шарттары шеңберінде Қазақстан Республикасының аумағында жасалатын, тірі организмнен тыс (in vitro) диагностикалауға арналған медициналық бұйымдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
246) тармақшадағы "медициналық бұйымның" деген сөздер "медициналық мақсаттағы бұйымның, Бірыңғай дистрибьютормен жасалған ұзақ мерзімді беру шарттары шеңберінде Қазақстан Республикасының аумағында жасалатын, тірі организмнен тыс (in vitro) диагностикалауға арналған медициналық бұйымдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) статью 72 дополнить пунктом 8 следующего содержания:
"8. Учет потерь при добыче твердых полезных ископаемых осуществляется на основании данных о нормируемых потерях, предусмотренных техническими проектами разработки месторождений, являющимися приложением к планам горных работ.
Технические проекты разработки месторождений, указанные в части первой настоящего пункта, подлежат утверждению уполномоченным органом по изучению недр в определяемом им порядке.
Уполномоченный орган по изучению недр в течение пятнадцати рабочих дней после представления технического проекта разработки месторождения с данными о нормируемых потерях и обосновывающих документов вправе направить недропользователю обоснованное возражение по размеру нормируемых потерь. В случае направления такого возражения в указанный срок нормируемые потери определяются уполномоченным органом по изучению недр самостоятельно на основании имеющихся данных о нормируемых потерях по аналогичным проектам либо исходя из ранее представленных сведений.";
3) в подпункте 4-1) пункта 3 статьи 96 слова "удостоверенное нотариусом" исключить;
4) пункт 3 статьи 147 изложить в следующей редакции:
"3. Недропользователи в целях рационального использования сырого газа и снижения вредного воздействия на окружающую среду обязаны разрабатывать по утверждаемой уполномоченным органом в области углеводородов форме программы развития переработки сырого газа. Программа развития переработки сырого газа разрабатывается на основании утвержденного недропользователем и получившего положительное заключение предусмотренных настоящим Кодексом и иными законами Республики Казахстан экспертиз базового проектного документа или анализа разработки.
Программы развития переработки сырого газа подлежат утверждению уполномоченным органом в области углеводородов с учетом рекомендаций рабочей группы по вопросам развития переработки сырого газа и должны обновляться каждые три года.
Состав рабочей группы по вопросам развития переработки сырого газа и положение о ней утверждаются уполномоченным органом в области углеводородов.
Отчеты о выполнении программ развития переработки сырого газа должны направляться недропользователем ежегодно в уполномоченный орган в области углеводородов по форме и срокам, которые утверждены таким органом.".
10. В Кодекс Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения":
1) в пункте 1 статьи 1:
подпункт 182) исключить;
в подпункте 200) слова "медицинские изделия" заменить словами "изделия медицинского назначения, медицинские изделия для диагностики вне живого организма (in vitro), производимые на территории Республики Казахстан в рамках долгосрочных договоров поставки, заключенных с Единым дистрибьютором,";
в подпункте 245) слова "медицинского изделия" заменить словами "изделия медицинского назначения, медицинских изделий для диагностики вне живого организма (in vitro), производимых на территории Республики Казахстан в рамках долгосрочных договоров поставки, заключенных с Единым дистрибьютором,";
в подпункте 246) слова "медицинского изделия" заменить словами "изделия медицинского назначения, медицинских изделий для диагностики вне живого организма (in vitro), производимых на территории Республики Казахстан в рамках долгосрочных договоров поставки, заключенных с Единым дистрибьютором,";

2) 7-баптың 14) тармақшасындағы "медициналық бұйымдарға" деген сөздер "медициналық мақсаттағы бұйымдарға, Бірыңғай дистрибьютормен жасалған ұзақ мерзімді беру шарттары шеңберінде Қазақстан Республикасының аумағында жасалатын, тірі организмнен тыс (in vitro) диагностикалауға арналған медициналық бұйымдарға" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 8-бапта:
11) және 15) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"11) медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасына сараптама жүргізу үшін тәуелсіз сарапшылардың көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
"15) медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасына сараптама жүргізу үшін тәуелсіз сарапшылар мен бейінді мамандарды тарту қағидаларын, сондай-ақ оларға қойылатын біліктілік талаптарын әзірлейді және бекітеді;";
16) тармақшадағы "көрсетілетін қызметтерге (көмекке) тәуелсіз сараптама жүргізу бойынша қызметтер көрсетуге" деген сөздер "көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасына сараптама жүргізу бойынша тәуелсіз сарапшылар қызметтерін көрсетуге" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 22-1) тармақшамен толықтырылсын:
"22-1) медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында тергеп-тексеруді жүргізу тәртібін әзірлейді және бекітеді;";
2) 9-бап мынадай мазмұндағы 5-1), 5-2), 5-3), 5-4), 18-1) және 24-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"5-1) бұзылуы жедел ден қою шараларын қолдануға алып келетін талаптар тізбесін айқындайды, сондай-ақ талаптарды нақты бұзушылықтарға қатысты жедел ден қою шарасының нақты түрін, оның қолданылу шарттарын және осы шараның қолданылу мерзімін айқындайды (қажет болған кезде).
Бұзылуы жедел ден қою шараларын қолдануға алып келетін талаптар тізбесіне Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 143-бабына сәйкес мемлекеттік бақылау нысанасы болып табылатын талаптар енгізіледі;
5-2) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында бақылау мақсатында сатып алуды жүзеге асыру тәртібін әзірлейді және бекітеді;
5-3) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында тергеп-тексерулерді жүргізу тәртібін әзірлейді және бекітеді;
5-4) мемлекеттік тіркеуге жататын, мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылау мен қадағалаудың бақылауындағы өнімнің (тауарлардың) жарнамасын орналастыруға қойылатын талаптардың сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;";
"18-1) халықаралық медициналық-санитариялық қағидаларға сәйкес теңіз кемесін санитариялық бақылаудан босату туралы не теңіз кемесінің санитариялық бақылаудан өтуі туралы куәлік береді;";

2) в подпункте 14) статьи 7 слова "медицинские изделия" заменить словами "изделия медицинского назначения, медицинские изделия для диагностики вне живого организма (in vitro), производимые на территории Республики Казахстан в рамках долгосрочных договоров поставки, заключенных с Единым дистрибьютором,";
3) в статье 8:
подпункты 11) и 15) изложить в следующей редакции:
"11) разрабатывает и утверждает правила оплаты услуг независимых экспертов за экспертизу качества медицинских услуг (помощи);";
"15) разрабатывает и утверждает правила привлечения независимых экспертов и профильных специалистов для проведения экспертизы качества медицинских услуг (помощи), а также квалификационные требования к ним;";
в подпункте 16) слова "по проведению независимой экспертизы" заменить словами "независимых экспертов по экспертизе";
дополнить подпунктом 22-1) следующего содержания:
"22-1) разрабатывает и утверждает порядок проведения расследования в сфере оказания медицинских услуг (помощи);";
4) статью 9 дополнить подпунктами 5-1), 5-2), 5-3), 5-4), 18-1) и 24-1) следующего содержания:
"5-1) определяет перечень требований, нарушение которых влечет применение мер оперативного реагирования, а также определяет в отношении конкретных нарушений требований конкретный вид меры оперативного реагирования, условия ее применения и срок действия данной меры (при необходимости).
В перечень требований, нарушение которых влечет применение мер оперативного реагирования, включаются требования, являющиеся предметом государственного контроля в соответствии со статьей 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;
5-2) разрабатывает и утверждает порядок осуществления контрольного закупа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
5-3) разрабатывает и утверждает порядок проведения расследований в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
5-4) осуществляет государственный контроль за соблюдением требований к размещению рекламы подконтрольной государственному санитарно-эпидемиологическому контролю и надзору продукции (товаров), подлежащей (подлежащих) государственной регистрации;";
"18-1) выдает свидетельство об освобождении морского судна от санитарного контроля либо о прохождении морским судном санитарного контроля в соответствии с международными медико-санитарными правилами;";

"24-1) техникалық регламенттердің талаптарына және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптарына сәйкес келмейтін өнімді (тауарды) алып қоюды және кері қайтарып алуды жүзеге асыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
5) 10-баптың 2) тармақшасындағы "бақылау мен қадағалауды" деген сөздер "бақылауды" деген сөзбен ауыстырылсын;
6) 20-баптың 5) тармақшасындағы "профилактикалық бақылау" деген сөздер "рұқсат және (немесе) рұқсатқа қосымша берілгенге дейін өтініш берушінің біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкестігін рұқсаттық бақылау" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 28-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік бақылау осы Кодекске және Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында және дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласында көзделеді.
Денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау осы Кодекске және Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында көзделеді.";
8) 30-бапта:
3-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы мемлекеттік бақылау субъектілері (объектілері) үш топқа бөлінеді:
1) тәуекелі жоғары;
2) тәуекелі орташа;
3) тәуекелі төмен.";
екінші бөліктегі "мәні жоғары және болмашы объектілердің тізбесін" деген сөздер "тәуекелі жоғары, орташа және төмен субъектілердің (объектілердің) тізбесін" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы мемлекеттік бақылау объектілеріне қатысты бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес тексеру және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асырылады.
Медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және тергеп-тексеру Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және осы Кодекске сәйкес жүзеге асырылады.";
9) 32-баптың 1-тармағында:
1) тармақша "сарапшыларды" деген сөзден кейін "және (немесе) бейінді мамандарды" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақша "сарапшыларды" деген сөзден кейін "және (немесе) бейінді мамандарды" деген сөздермен толықтырылсын;
10) 34-баптың 1-тармағындағы "камералдық бақылау түрінде" деген сөздер алып тасталсын;
11) мынадай мазмұндағы 34-1-баппен толықтырылсын:
"34-1-бап. Медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы тергеп-тексеру

"24-1) разрабатывает и утверждает правила осуществления изъятия и отзыва продукции (товара), не соответствующей (не соответствующего) требованиям технических регламентов и (или) единым санитарно-эпидемиологическим и гигиеническим требованиям Евразийского экономического союза;";
5) в подпункте 2) статьи 10 слова "и надзор" исключить;
6) в абзаце первом статьи 20 слова "профилактического контроля" заменить словами "разрешительного контроля соответствия заявителя квалификационным или разрешительным требованиям до выдачи разрешения и (или) приложения к разрешению";
7) пункт 3 статьи 28 изложить в следующей редакции:
"3. В области здравоохранения государственный контроль предусматривается в сфере оказания медицинских услуг (помощи) и сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий в соответствии с настоящим Кодексом и Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
В области здравоохранения государственный контроль и надзор предусматриваются в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в соответствии с настоящим Кодексом и Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.";
8) в статье 30:
в пункте 3:
часть первую изложить в следующей редакции:
"3. Субъекты (объекты) государственного контроля в сфере оказания медицинских услуг (помощи) делятся на три группы:
1) высокого риска;
2) среднего риска;
3) низкого риска.";
в части второй слова "Перечень объектов высокой и незначительной значимости" заменить словами "Перечень субъектов (объектов) высокого, среднего и низкого риска";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. В отношении объектов государственного контроля в сфере оказания медицинских услуг (помощи) контроль осуществляется в форме проверки и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
Профилактический контроль в сфере оказания медицинских услуг (помощи) без посещения субъекта (объекта) контроля и расследование осуществляются в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и настоящим Кодексом.";
9) в пункте 1 статьи 32:
подпункт 1) после слова "экспертов" дополнить словами "и (или) профильных специалистов";
подпункт 4) после слова "экспертов" дополнить словами "и (или) профильных специалистов";
10) в пункте 1 статьи 34 слова "в виде камерального контроля" исключить;
11) дополнить статьей 34-1 следующего содержания:
"Статья 34-1. Расследование в сфере оказания медицинских услуг (помощи)

1. Тергеп-тексеру Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 144-4-бабы 3-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша жүргізіледі.
2. Осы Кодекстің 31-бабының 1-тармағында көзделген лауазымды адамдар тергеп-тексеруді осы Кодекске, Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында тергеп-тексеруді жүргізу тәртібіне сәйкес жүргізеді.
3. Арнаулы ғылыми білімі мен дағдылары бар тәуелсіз сарапшылар мен бейінді мамандар, басқа мемлекеттік органдар мен ведомстволық бағынысты ұйымдардың мамандары, консультанттары мен сарапшылары дәлелдемелерді жинауға, зерттеуге және бағалауға жәрдем көрсету үшін тергеп-тексеруді жүргізуге тартылуы мүмкін.
4. Бақылау субъектілері тергеп-тексеру шеңберінде мыналарды:
1) тергеп-тексеру жағдайына қатысты құжаттарды және (немесе) материалдарды, оның ішінде архивтік құжаттарды және (немесе) материалдарды, түсініктемелерді жазбаша түрде және электрондық нысанда ұсынуды, сондай-ақ автоматтандырылған дерекқорларға (ақпараттық жүйелерге) қолжетімділік беруді;
2) медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдардың немесе комиссия мүшелерінің тергеп-тексеру нысанасына жататын объектінің аумағына (әкімшілік ғимараттарға, құрылысқа, құрылысжайға, үй-жайға және басқа да объектілерге) кедергісіз кіруін қамтамасыз етуге міндетті.
5. Тергеп-тексеруді жүргізу барысында Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзу себептері анықталады, тергеп-тексеруді жүргізуге негіз болған Қазақстан Республикасы заңнамасы талаптарының бұзылуына жол берген бақылау субъектілері (объектілері) айқындалады.
6. Тергеп-тексеру нәтижелері бойынша тергеп-тексерудің нәтижелері туралы акт жасалады, онда анықталған бұзушылықтар, оларды жою жөніндегі нұсқаулар, анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдері көрсетіледі.
Анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдері оларды орындаудың нақты мүмкіндігіне әсер ететін мән-жайлар ескеріле отырып айқындалады, бірақ ол тергеп-тексерудің нәтижелері туралы акт табыс етілген күннен бастап күнтізбелік он күннен кем болмауға тиіс.
7. Бақылау субъектісі анықталған бұзушылықтарды жою үшін қосымша уақыт және (немесе) қаржы шығындары қажет болған жағдайда, өзіне тергеп-тексерудің нәтижелері туралы акт табыс етілген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы мемлекеттік органға анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдерін ұзарту туралы өтінішпен жүгінуге құқылы.
8. Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзуға жол берген бақылау субъектісі анықталған жағдайда, Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен адамдарды жауаптылыққа тарту жөніндегі шаралар қабылданады.

1. Расследования проводятся по основаниям, предусмотренным подпунктами 1) и 2) пункта 3 статьи 144-4 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
2. Расследования проводятся должностными лицами, предусмотренными пунктом 1 статьи 31 настоящего Кодекса, в соответствии с настоящим Кодексом, Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и порядком проведения расследований в сфере оказания медицинских услуг (помощи).
3. К проведению расследования могут быть привлечены независимые эксперты и профильные специалисты, обладающие специальными научными знаниями и навыками, специалисты, консультанты и эксперты других государственных органов и подведомственных организаций для оказания содействия в собирании, исследовании и оценке доказательств.
4. Субъекты контроля в рамках расследования обязаны обеспечить:
1) представление документов и (или) материалов, в том числе архивных, объяснений в письменном виде и электронной форме, относящихся к случаю расследования, а также предоставлять доступ к автоматизированным базам данных (информационным системам);
2) беспрепятственный допуск должностным лицам, осуществляющим государственный контроль в сфере оказания медицинских услуг (помощи), или членам комиссии на территорию объекта, относящегося к предмету расследования (в административные здания, строение, сооружение, помещение и другие объекты).
5. В ходе проведения расследования устанавливаются причины нарушения требований законодательства Республики Казахстан, определяются субъекты (объекты) контроля, допустившие нарушения требований законодательства Республики Казахстан, ставшие основанием для проведения расследования.
6. По результатам расследования составляется акт о результатах расследования, в котором в том числе отражаются выявленные нарушения, указания по их устранению, сроки устранения выявленных нарушений.
Сроки устранения выявленных нарушений определяются с учетом обстоятельств, оказывающих влияние на реальную возможность их исполнения, но не менее десяти календарных дней со дня вручения акта о результатах расследования.
7. В случае необходимости дополнительных временных и (или) финансовых затрат для устранения выявленных нарушений субъект контроля не позднее трех рабочих дней со дня вручения ему акта о результатах расследования вправе обратиться в государственный орган в сфере оказания медицинских услуг (помощи) с заявлением о продлении сроков устранения выявленных нарушений.
8. В случае установления субъекта контроля, допустившего нарушения требований законодательства Республики Казахстан, принимаются меры по привлечению лиц к ответственности в порядке, установленном законами Республики Казахстан.

9. Бақылау субъектісі тергеп-тексерудің нәтижелері туралы актіде көрсетілген анықталған бұзушылықтарды мерзімінен бұрын жойған жағдайда, анықталған бұзушылықтарды жою туралы ақпаратты ұсынуға міндетті.
Бақылау субъектісі анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынылған ақпаратқа бұзушылықтарды жою фактісін дәлелдейтін материалдарды қоса береді.
Анықталған бұзушылықтарды жою туралы ақпарат ұсынылған жағдайда, сондай-ақ ол тергеп-тексеру нәтижелері туралы актіде белгіленген мерзімдерде ұсынылмаған жағдайда, жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
10. Тергеп-тексеруді жүргізу негіздерінің болмауы және лауазымды адамның немесе комиссия мүшелерінің медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында тергеп-тексеруді жүргізу тәртібін сақтамауы жоғары тұрған бас мемлекеттік медициналық инспектордың тергеп-тексеруді тағайындау, оның мерзімдерін ұзарту және нәтижелері туралы актіні жарамсыз деп тануы және (немесе) оның күшін жоюы үшін негіз болып табылады.
11. Мемлекеттік құпияларды не Қазақстан Республикасының заңдарымен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда, тергеп-тексеруді жүргізу қорытындылары тергеп-тексеру аяқталған күннен кейін он жұмыс күні ішінде медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурсында жарияланады.
12. Тергеп-тексерудің нәтижелері туралы актіге шағым жасау тергеп-тексеру актісінің және онда көрсетілген іс-шаралардың орындалуын тоқтата тұрмайды.";
12) 35-баптың 4-тармағының бірінші бөлігінде:
1) тармақша "сарапшыларды" деген сөзден кейін "және (немесе) бейінді мамандарды" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақша "сарапшылар" деген сөзден кейін "және (немесе) бейінді мамандар" деген сөздермен толықтырылсын;
13) 36-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес тексеру және бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асырылады.
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау, өнімді (тауарды) бақылау мақсатында сатып алу және тергеп-тексеру нысанындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау осы Кодекске және Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 4-2 және 4-3-тармақтармен толықтырылсын:
"4-2. Мемлекеттік тіркеуге жататын, мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылау мен қадағалаудың бақылауындағы өнімнің (тауарлардың) жарнамасын орналастыруға қойылатын талаптардың сақталуын мемлекеттік бақылау:

9. В случае досрочного устранения выявленных нарушений, указанных в акте о результатах расследования, субъект контроля обязан предоставить информацию об устранении выявленных нарушений.
К предоставленной информации об устранении выявленных нарушений субъект контроля прилагает материалы, доказывающие факт устранения нарушения.
В случае предоставления информации об устранении выявленных нарушений, а также в случае ее непредоставления в сроки, установленные в акте о результатах расследования, проводится внеплановая проверка.
10. Основаниями для признания вышестоящим главным государственным медицинским инспектором недействительным акта о назначении, продлении сроков и результатах расследования и (или) его отмены являются отсутствие оснований проведения расследования и несоблюдение должностным лицом или членами комиссии порядка проведения расследований в сфере оказания медицинских услуг (помощи).
11. Итоги проведения расследования, за исключением сведений, составляющих государственные секреты либо иную охраняемую законами Республики Казахстан тайну, публикуются в течение десяти рабочих дней после дня окончания расследования на интернет-ресурсе уполномоченного органа в сфере оказания медицинских услуг (помощи).
12. Обжалование акта о результатах расследования не приостанавливает исполнение акта расследования и указанных в нем мероприятий.";
12) в части первой пункта 4 статьи 35:
подпункт 1) после слова "экспертов" дополнить словами "и (или) профильных специалистов";
подпункт 3) после слова "экспертами" дополнить словами "и (или) профильными специалистами";
13) в статье 36:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Государственный контроль и надзор в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения осуществляются в форме проверки и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
Государственный контроль и надзор в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в форме профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора, контрольного закупа продукции (товара) и расследования осуществляются в соответствии с настоящим Кодексом и Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.";
дополнить пунктами 4-2 и 4-3 следующего содержания:
"4-2. Государственный контроль за соблюдением требований к размещению рекламы подконтрольной государственному санитарно-эпидемиологическому контролю и надзору продукции (товаров), подлежащей (подлежащих) государственной регистрации, осуществляется в форме:

1) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, жоспардан тыс тексеру;
2) осы Кодекске, Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және "Жарнама туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асырылады.
4-3. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру барысында және оның нәтижелері бойынша қоғамдық қауіпті зардаптардың басталуын болғызбау мақсатында осы Кодексте және Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде көзделген тәртіппен жедел ден қою шаралары қолданылуы мүмкін.";
14) 38-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"38-бап. Лауазымды адамдардың халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру кезіндегі құқықтары
1. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын лауазымды адамдардың Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 154-бабының 1-тармағында және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген құқықтарынан бөлек, мыналарға:
1) осы Кодекске сәйкес жедел ден қою шараларын қолдануға;
2) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерде (жекелеген объектілерде) шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантин белгілеуге;
3) санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шараларды жүргізуді талап етуге;
4) санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу үшін сараптама объектісінің қоршаған орта мен халықтың денсаулығына әсерін бағалауды зерделеуге қажетті материалдарды сұратуға, табиғи орта құрамдастарының сынамаларын іріктеуді, өлшеуді жүргізуге, сондай-ақ халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы өнімді (тауарды) бақылау мақсатында сатып алу шеңберінде өнімді (тауарды) сатып алуды қоспағанда, осы өнімнің (тауардың) құнын өтеместен, сараптама жүргізуге жеткілікті және оған қажетті көлемнен аспайтын мөлшерде өнімнің (тауардың), шикізаттың сынамаларын (үлгілерін) іріктеуді жүргізуге;
5) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы мәселелерін қозғайтын құқықтық актілерді халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкес келтіру туралы талап қоюға;
6) Қазақстан Республикасының аумағында халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы радиациялық бақылауды жүзеге асыруға;
7) санитариялық-қорғаныш аймақтарын: жұмыс істеп тұрған объектілер үшін алдын ала (есептік) санитариялық-қорғаныш аймақтарын, белгіленген (түбегейлі) өлшемдерін белгілеуге және олардың өлшемдерін өзгертуге;

1) профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, внеплановой проверки в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
2) профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора в соответствии с настоящим Кодексом, Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О рекламе".
4-3. В ходе осуществления и по результатам государственного контроля в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в целях предотвращения наступления общественно опасных последствий могут применяться меры оперативного реагирования в порядке, предусмотренном настоящим Кодексом и Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.";
14) статью 38 изложить в следующей редакции:
"Статья 38. Права должностных лиц при осуществлении государственного контроля и надзора в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
1. Должностные лица, осуществляющие государственный контроль и надзор в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, помимо прав, предусмотренных пунктом 1 статьи 154 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан и иными законами Республики Казахстан, имеют право:
1) применять меры оперативного реагирования в соответствии с настоящим Кодексом;
2) устанавливать ограничительные мероприятия, в том числе карантин, на соответствующих административно-территориальных единицах (на отдельных объектах);
3) требовать проведение санитарно-противоэпидемических и санитарно-профилактических мероприятий;
4) для проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы запрашивать материалы, производить отбор проб компонентов природной среды, замеры, необходимые для изучения оценки влияния объекта экспертизы на окружающую среду и здоровье населения, а также производить отбор проб (образцов) продукции (товара), сырья в количествах, достаточных и не превышающих необходимых объемов для ее проведения, без компенсации стоимости этой продукции (товара), за исключением покупки продукции (товара) в рамках контрольного закупа продукции (товара) в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
5) предъявлять требования о приведении правовых актов, затрагивающих вопросы санитарно-эпидемиологического благополучия населения, в соответствие с нормативными правовыми актами в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
6) осуществлять радиационный контроль в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на территории Республики Казахстан;
7) устанавливать санитарно-защитные зоны: предварительные (расчетные) для действующих объектов, установленные (окончательные) размеры, и изменять их размеры;

8) жеке немесе заңды тұлғалар халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын лауазымды адамдардың актілерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған кезде сотқа жүгінуге;
9) халықтың инфекциялық, паразиттік және кәсіптік аурулары, уланулары кезінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган бекіткен мамандарды тарту қағидаларына сәйкес денсаулық сақтау ұйымдарының мамандарын санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шараларды жүзеге асыруға тартуға;
10) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында тергеп-тексеруді жүзеге асыруға;
11) мемлекеттік бақылау шеңберінде сыртқы орта объектілерінен сынамалар іріктеуді және зертханалық және аспаптық зерттеулер мен өлшеулер, адамдарға зерттеп-қарау жүргізуді ұйымдастыруға;
12) мемлекеттік бақылау нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзуға жол берген бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) қатысты Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген шараларды қабылдауға;
13) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында бақылау мақсатында сатып алуды жүзеге асыруға;
14) халықаралық медициналық-санитариялық қағидаларға сәйкес теңіз кемесін санитариялық бақылаудан босату не теңіз кемесінің санитариялық бақылаудан өтуі туралы куәлік беруге;
15) уақытша санитарлық шараларды енгізуге құқығы бар.
2. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын лауазымды адамдар халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру кезінде шешімдер қабылдау үшін халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің анықталған бұзушылықтарына қарай мынадай актілерді шығарады:
1) бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды, тексеруді және (немесе) тергеп-тексеруді тағайындау, олардың мерзімдерін ұзарту және нәтижелері туралы актілер;
2) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілер талаптарының анықталған бұзушылықтарын жою туралы нұсқама;
3) бас мемлекеттік санитариялық дәрігерлердің:
санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шараларды жүргізу;
осы Кодекстің 19-бабында және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен денсаулық сақтау саласындағы рұқсат беру құжатының қолданысын тоқтата тұру;
тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерде (жекелеген объектілерде) шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантин енгізу туралы қаулылары;

8) обращаться в суд при невыполнении или ненадлежащем выполнении физическими или юридическими лицами актов должностных лиц, осуществляющих государственный контроль и надзор в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
9) привлекать специалистов организаций здравоохранения к осуществлению санитарно-противоэпидемических и санитарно-профилактических мероприятий при инфекционных, паразитарных и профессиональных заболеваниях, отравлениях населения в соответствии с правилами привлечения специалистов, утвержденными государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
10) осуществлять расследования в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
11) организовывать отбор проб с объектов внешней среды и проведение лабораторных и инструментальных исследований и замеров, обследований лиц в рамках государственного контроля;
12) по результатам государственного контроля принимать меры, предусмотренные законами Республики Казахстан, в отношении субъекта (объекта) контроля и надзора, допустившего нарушение требований законодательства Республики Казахстан;
13) осуществлять контрольный закуп в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
14) выдавать свидетельство об освобождении морского судна от санитарного контроля либо о прохождении морским судном санитарного контроля в соответствии с международными медико-санитарными правилами;
15) вводить временные санитарные меры.
2. Для принятия решения при осуществлении государственного контроля и надзора в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в зависимости от установленных нарушений нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения должностными лицами, осуществляющими государственный контроль и надзор в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, издаются следующие акты:
1) акты о назначении, продлении сроков и результатах профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, проверки и (или) расследования;
2) предписание об устранении выявленных нарушений требований нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
3) постановления главных государственных санитарных врачей о:
проведении санитарно-противоэпидемических и санитарно-профилактических мероприятий;
приостановлении действия разрешительного документа в области здравоохранения в порядке, предусмотренном статьей 19 настоящего Кодекса и законами Республики Казахстан;
введении ограничительных мероприятий, в том числе карантина, на соответствующих административно-территориальных единицах (на отдельных объектах);

4) бас мемлекеттік санитариялық дәрігерлердің:
бақылау мен қадағалау субъектісінің (объектісінің) өнімді (тауарды) өндіру, қызметтер көрсету, жұмыстарды орындау жөніндегі қызметіне немесе оның жекелеген түрлеріне (процестерге, әрекеттерге) тыйым салу;
техникалық регламенттердің талаптарына және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптарына сәйкес келмейтін өнімді (тауарды) өткізуден алып қою және кері қайтарып алу;
бақылау мен қадағалау субъектісінің (объектісінің) өнімді (тауарды) өндіру, өткізу, қызметтер көрсету, жұмыстарды орындау жөніндегі қызметін немесе оның жекелеген түрлерін (процестерді, әрекеттерді) тоқтата тұру;
адамдарды жұмыстан уақытша шеттету;
адамдарды емдеуге жатқызуға жіберуді ұйымдастыру туралы жедел ден қою шараларын қолдану туралы қаулылары;
5) Қазақстан Республикасының бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің уақытша санитариялық шараларды енгізу туралы қаулысы;
6) өнімді (тауарды) сатып алу актісі;
7) өнімді (тауарды) бақылау мақсатында сатып алуды тағайындау және оның нәтижелері туралы актілер;
8) халықаралық медициналық-санитариялық қағидаларға сәйкес теңіз кемесін санитариялық бақылаудан босату не теңіз кемесінің санитариялық бақылаудан өтуі туралы куәлік.
3. Техникалық регламенттердің талаптарына және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптарына сәйкес келмейтін өнімді (тауарды) әкелуге тыйым салу уақытша санитариялық шара болып табылады.
Уақытша санитарлық шара мынадай:
1) тиісті халықаралық ұйымдардан, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерден немесе үшінші елдерден адамның өмірі, денсаулығы және мекендеу ортасы үшін қауіпті, мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылау мен қадағалаудың бақылауындағы өнімнің (тауарлардың) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінуіне және айналымына жол бермеу бойынша қабылданатын санитариялық шаралар туралы ақпарат алынған;
2) техникалық регламенттердің талаптарына және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптарына сәйкес келмейтін өнім (тауар) анықталған жағдайларда қолданылады.";
15) мынадай мазмұндағы 42-1-баппен толықтырылсын:
"42-1-бап. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы жедел ден қою шаралары және оларды қолдану тәртібі
1. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы бақылау және қадағалау органдарының мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруы барысында және (немесе) оның нәтижелері бойынша бақылау мен қадағалау субъектісінің (объектісінің) жеке және (немесе) заңды тұлғалардың конституциялық құқықтарына, бостандықтары мен заңды мүдделеріне, адамдардың өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігіне тікелей қатер төндіретін қызметі, өнімі (тауары), жұмысы, көрсетілетін қызметі анықталған жағдайларда, жедел ден қою шаралары қолданылады.

4) постановления главных государственных санитарных врачей о применении мер оперативного реагирования о (об):
запрещении деятельности по производству продукции (товара), оказанию услуг, выполнению работ субъекта (объекта) контроля и надзора или отдельных ее видов (процессов, действия);
изъятии и отзыве с реализации продукции (товара), не соответствующей (не соответствующего) требованиям технических регламентов и (или) Единым санитарно-эпидемиологическим и гигиеническим требованиям Евразийского экономического союза;
приостановлении деятельности по производству, реализации продукции (товара), оказанию услуг, выполнению работ субъекта (объекта) контроля и надзора или отдельных ее видов (процессов, действий);
временном отстранении лиц от работы;
организации направления лиц на госпитализацию;
5) постановление главного государственного санитарного врача Республики Казахстан о введении временных санитарных мер;
6) акт покупки продукции (товара);
7) акты о назначении и результатах контрольного закупа продукции (товара);
8) свидетельство об освобождении морского судна от санитарного контроля либо о прохождении морским судном санитарного контроля в соответствии с международными медико-санитарными правилами.
3. Временной санитарной мерой является запрет ввоза продукции (товара), не соответствующей (не соответствующего) требованиям технических регламентов и (или) единым санитарно-эпидемиологическим и гигиеническим требованиям Евразийского экономического союза.
Временная санитарная мера применяется в случаях:
1) получения информации от соответствующих международных организаций, государств – членов Евразийского экономического союза или третьих стран о применяемых санитарных мерах по недопущению ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза и оборота опасной для жизни, здоровья человека и среды его обитания подконтрольной государственному санитарно-эпидемиологическому контролю и надзору продукции (товаров);
2) выявления продукции (товара), не соответствующей (не соответствующего) требованиям технических регламентов и (или) единым санитарно-эпидемиологическим и гигиеническим требованиям Евразийского экономического союза.";
15) дополнить статьей 42-1 следующего содержания:
"Статья 42-1. Меры оперативного реагирования и порядок их применения в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
1. В ходе осуществления и (или) по результатам государственного контроля органами контроля и надзора в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения применяются меры оперативного реагирования в случаях выявления деятельности, продукции (товара), работы, услуги субъекта (объекта) контроля и надзора, которые представляют непосредственную угрозу конституционным правам, свободам и законным интересам физических и (или) юридических лиц, жизни и здоровью людей, окружающей среде, национальной безопасности Республики Казахстан.

2. Тексеруді, профилактикалық бақылауды, тергеп-тексеруді жүзеге асыру барысында және (немесе) оларды жүргізу нәтижелері бойынша қолданылатын, бақылау мен қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) әсер етудің осы бапта көзделген тәсілдері жедел ден қою шаралары болып табылады.
Тексеруді, тергеп-тексеруді жүзеге асыру барысында және (немесе) оларды жүргізу нәтижелері бойынша жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды бұзушылықтар анықталған жағдайда, әкімшілік іс жүргізуді қозғамай, жедел ден қою шаралары қолданылады.
3. Жедел ден қою шаралары мынадай түрлерді:
1) бақылау мен қадағалау субъектісінің (объектісінің) өнімді (тауарды) өндіру, өткізу, қызметтер көрсету, жұмыстарды орындау жөніндегі қызметін немесе оның жекелеген түрлерін (процестерді, әрекеттерді) тоқтата тұруды;
2) бақылау мен қадағалау субъектісінің (объектісінің) өнімді (тауарды) өндіру, қызметтер көрсету, жұмыстарды орындау жөніндегі қызметіне немесе оның жекелеген түрлеріне (процестерге, әрекеттерге) тыйым салуды;
3) техникалық регламенттердің талаптарына және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптарына сәйкес келмейтін өнімді (тауарды) өткізуден алып қоюды және кері қайтарып алуды;
4) адамдарды жұмыстан уақытша шеттетуді;
5) адамдарды емдеуге жатқызуға жіберуді ұйымдастыруды қамтиды.
4. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген, Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 143-бабына сәйкес мемлекеттік бақылау нысанасы болып табылатын талаптарды бұзу жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылады.
Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзу себептерін анықтау және көрсетілген талаптардың бұзылуына жол берген бақылау мен қадағалау субъектілерін (объектілерін) айқындау үшін тергеп-тексеруді жүргізу кезінде, сондай-ақ бақылау мақсатында сатып алу кезінде жедел ден қою шаралары тексеру парақтарында белгіленген талаптарды бұзушылықтарға қатысты ғана қолданылады.
5. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы бақылау және қадағалау органы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру барысында және (немесе) оның нәтижелері бойынша жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын талаптарды бұзу фактісі анықталған кезде осы Кодекстің 38-бабы 2-тармағының 4) тармақшасында көзделген қаулы нысанында қадағалау актісін ресімдейді.
Қадағалау актісі Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 153-бабына сәйкес ресімделеді және бақылау мен қадағалау субъектісіне табыс етіледі.
6. Қадағалау актісін қолма-қол табыс ету кезінде оны қабылдаудан бас тартылған жағдайда, оған тиісті жазба енгізіледі және актіні қабылдаудан бас тарту фактісін тіркейтін бейнежазба жүзеге асырылады. Қадағалау актісі бақылау мен қадағалау субъектісінің заңды мекенжайы, тұрған жері немесе нақты мекенжайы бойынша табыс етілгені туралы хабарламасы бар тапсырысты хатпен жіберіледі.

2. Мерами оперативного реагирования являются предусмотренные настоящей статьей способы воздействия на субъекты (объекты) контроля и надзора, применяемые в ходе осуществления и (или) по результатам проведения проверки, профилактического контроля, расследования.
В случае выявления нарушений требований, являющихся основанием применения мер оперативного реагирования, в ходе осуществления и (или) по результатам проведения проверки, расследования применяются меры оперативного реагирования без возбуждения административного производства.
3. Меры оперативного реагирования включают следующие виды:
1) приостановление деятельности по производству, реализации продукции (товара), оказанию услуг, выполнению работ субъекта (объекта) контроля и надзора или отдельных ее видов (процессов, действий);
2) запрещение деятельности по производству продукции (товара), оказанию услуг, выполнению работ субъекта (объекта) контроля и надзора или отдельных ее видов (процессов, действий);
3) изъятие и отзыв с реализации продукции (товара), не соответствующей (не соответствующего) требованиям технических регламентов и (или) единым санитарно-эпидемиологическим и гигиеническим требованиям Евразийского экономического союза;
4) временное отстранение лиц от работы;
5) организация направления лиц на госпитализацию.
4. Основаниями для применения мер оперативного реагирования являются нарушения установленных законодательством Республики Казахстан требований, являющихся предметом государственного контроля в соответствии со статьей 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
При проведении расследования для установления причин нарушения требований законодательства Республики Казахстан и определения субъектов (объектов) контроля и надзора, допустивших нарушения указанных требований, а также при контрольном закупе меры оперативного реагирования применяются только в отношении нарушений требований, установленных в проверочных листах.
5. Орган контроля и надзора в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в ходе осуществления и (или) по результатам государственного контроля при обнаружении факта нарушения требований, являющегося основанием для применения мер оперативного реагирования, оформляет акт надзора в форме постановления, предусмотренного подпунктом 4) пункта 2 статьи 38 настоящего Кодекса.
Акт надзора оформляется и вручается субъекту контроля и надзора в соответствии со статьей 153 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
6. В случае отказа в принятии акта надзора при его вручении нарочно в него вносится соответствующая запись и осуществляется видеозапись, фиксирующая факт отказа в принятии акта. Акт надзора направляется по юридическому адресу, месту нахождения или фактическому адресу субъекта контроля и надзора заказным письмом с уведомлением о его вручении.

7. Қадағалау актісін алудан бас тарту оны орындамауға негіз болып табылмайды.
8. Мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру барысында және (немесе) оның нәтижелері бойынша анықталған, жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын талаптарды бұзушылық бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру, өнімді (тауарды) бақылау мақсатында сатып алу, тергеп-тексеру нәтижелері туралы актілерде, анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымдарда, сондай-ақ халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілер талаптарының анықталған бұзушылықтарын жою туралы нұсқамада көрсетіледі.
9. Бақылау мен қадағалау субъектісі жедел ден қою шарасын қолдануға негіз болып табылатын анықталған бұзушылықтарды өнімді (тауарды) бақылау мақсатында сатып алу, тергеп-тексеру нәтижелері туралы актілерде, анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымдарда, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілер талаптарының анықталған бұзушылықтарын жою туралы нұсқамада көрсетілген мерзімдерде жоюға міндетті.
10. Бақылау мен қадағалау субъектісі анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада, өнімді (тауарды) бақылау мақсатында сатып алу, тергеп-тексеру нәтижелері туралы актілерде, анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымдарда көзделген мерзімдер өткенге дейін бұзушылықтарды жою фактісін дәлелдейтін материалдарды қоса бере отырып (қажет болған кезде), анықталған бұзушылықтарды жою туралы ақпаратты ұсынуға міндетті.
11. Осы баптың 10-тармағына сәйкес, жедел ден қою шарасын қолдануға негіз болып табылатын анықталған бұзушылықтарды жою туралы ақпарат ұсынылған жағдайда немесе профилактикалық бақылауды, тексеруді немесе тергеп-тексеруді жүзеге асыру барысында және (немесе) олардың нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдері өткеннен кейін олардың жойылуын бақылау бойынша жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы бақылау және қадағалау органы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 144-бабы 5-тармағының 2-1) тармақшасына сәйкес жоспардан тыс тексеру нәтижелері туралы актінің негізінде жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын, талаптардың анықталған бұзушылықтарының жойылғанын растаған жағдайда, қадағалау актісінің қолданысы тоқтатылады.
12. Жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын анықталған бұзушылықтар жойылмаған жағдайда, жоспардан тыс тексеру нәтижелері бойынша бұзушылықтарға жол берген тұлғаларды Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жауаптылыққа тарту жөнінде шаралар қабылданады.

7. Отказ от получения акта надзора не является основанием для его неисполнения.
8. Выявленные в ходе осуществления и (или) по результатам государственного контроля нарушения требований, являющиеся основанием для применения мер оперативного реагирования, отражаются в актах о результатах профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, контрольного закупа продукции (товара), расследования, рекомендациях об устранении выявленных нарушений, а также в предписании об устранении выявленных нарушений требований нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
9. Субъект контроля и надзора обязан устранить выявленные нарушения, являющиеся основанием для применения меры оперативного реагирования, в сроки, указанные в актах о результатах контрольного закупа продукции (товара), расследования, рекомендациях об устранении выявленных нарушений, предписании об устранении выявленных нарушений требований нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
10. До истечения сроков, предусмотренных предписанием об устранении выявленных нарушений, актами о результатах контрольного закупа продукции (товара), расследования, рекомендациями об устранении выявленных нарушений, субъект контроля и надзора обязан предоставить информацию об устранении выявленных нарушений с приложением (при необходимости) материалов, доказывающих факт устранения нарушения.
11. В случае предоставления информации об устранении выявленных нарушений, являющихся основанием для применения меры оперативного реагирования, в соответствии с пунктом 10 настоящей статьи или по истечении сроков устранения нарушений, выявленных в ходе осуществления и (или) по результатам профилактического контроля, проверки или расследования, проводится внеплановая проверка по контролю их устранения.
Действие акта надзора прекращается в случае подтверждения органом контроля и надзора в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения устранения выявленных нарушений требований, являющихся основанием для применения мер оперативного реагирования, на основании акта о результатах внеплановой проверки согласно подпункту 2-1) пункта 5 статьи 144 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
12. В случае неустранения выявленных нарушений, являющихся основанием для применения мер оперативного реагирования, по результатам внеплановой проверки принимаются меры по привлечению лиц, допустивших нарушения, к ответственности в порядке, установленном законами Республики Казахстан.

13. Бақылау мен қадағалау субъектісі жедел ден қою шараларын қолдануға алып келген мемлекеттік бақылау нәтижелерімен келіспеген жағдайда, қадағалау актісін жарамсыз деп тану және оның күшін жою туралы шағым бере алады.
Шағым Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 29-тарауында көзделген тәртіппен жоғары тұрған мемлекеттік органға не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа беріледі.
Шағым беру қадағалау актісінің орындалуын тоқтата тұрмайды.
14. Жоғары тұрған органның немесе лауазымды адамның қадағалау актілерін жарамсыз деп тануы және олардың күшін жоюы үшін мыналар негіз болып табылады:
1) жедел ден қою шараларын қолдануға негіздің болмауы;
2) жедел ден қою шарасын осы шараға сәйкес келмейтін негіз бойынша қолдану;
3) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы бақылау және қадағалау органдарының өздерінің құзыретіне кірмейтін мәселелер бойынша жедел ден қою шараларын қолдануы.
15. Жедел ден қою шараларын қолдану туралы ақпарат мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын мемлекеттік органға Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы айқындаған тәртіппен жіберіледі.";
16) 43-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"43-бап. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы бақылау мақсатында сатып алу
1. Өнімді (тауарды) бақылау мақсатында сатып алу техникалық регламенттердің талаптарына және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптарына сәйкес келмейтін өнімді (тауарды) өткізуді анықтау және оның жолын кесу мақсатында, бақылау мен қадағалау субъектісін алдын ала хабардар етпестен жүзеге асырылады.
Өнімді (тауарды) бақылау мақсатында сатып алу осы Кодекске, Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында бақылау мақсатында сатып алуды жүзеге асыру тәртібіне сәйкес жүргізіледі.
2. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган бекітетін, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауға жататын өнімдер тізбесіне енгізілген өнім (тауар) бақылау мақсатында сатып алуға жатады.
3. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдары өнімді (тауарды) бақылау мақсатында сатып алуды жүргізеді және ол сатып алынған өнімнің (тауардың) тізбесі және бақылау мен қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы туралы ақпаратты қамтитын төлем құжатымен (бақылау-касса машинасының чегімен немесе тауар чегімен), тауарларға ілеспе жүкқұжатпен және өнімді (тауарды) сатып алу актісімен расталады.
Бақылау мақсатында сатып алу барысында сатып алынған өнім (тауар) санитариялық-эпидемиологиялық сараптамаға жіберіледі.

13. Субъект контроля и надзора в случае несогласия с результатами государственного контроля, повлекшими применение мер оперативного реагирования, может подать жалобу о признании акта надзора недействительным и его отмене.
Жалоба подается в вышестоящий государственный орган в порядке, предусмотренном главой 29 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, либо в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Подача жалобы не приостанавливает исполнение акта надзора.
14. Основаниями для признания вышестоящим органом или должностным лицом недействительными актов надзора и их отмены являются:
1) отсутствие оснований для применения мер оперативного реагирования;
2) применение меры оперативного реагирования по основанию, не соответствующему данной мере;
3) применение органами контроля и надзора в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения мер оперативного реагирования по вопросам, не входящим в их компетенцию.
15. Информация о применении мер оперативного реагирования направляется в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, в порядке, определенном Генеральной прокуратурой Республики Казахстан.";
16) статью 43 изложить в следующей редакции:
"Статья 43. Контрольный закуп в сфере санитарно- эпидемиологического благополучия населения
1. Контрольный закуп продукции (товара) осуществляется в целях выявления и пресечения реализации продукции (товара), не соответствующей (не соответствующего) требованиям технических регламентов и (или) единым санитарно-эпидемиологическим и гигиеническим требованиям Евразийского экономического союза, без предварительного уведомления субъекта контроля и надзора.
Контрольный закуп продукции (товара) проводится в соответствии с настоящим Кодексом, Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и порядком осуществления контрольного закупа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Контрольному закупу подлежит продукция (товар), включенная (включенный) в перечень продукции, подлежащей государственному контролю и надзору в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, утверждаемый государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
3. Контрольный закуп продукции (товара) проводится должностными лицами территориальных подразделений государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и подтверждается платежным документом (чеком контрольно-кассовой машины или товарным чеком), сопроводительной накладной на товары и актом покупки продукции (товара), содержащим информацию о перечне закупленной продукции (товара) и наименовании субъекта (объекта) контроля и надзора.
Продукция (товар), закупленная (закупленный) в ходе контрольного закупа, направляется на санитарно-эпидемиологическую экспертизу.

4. Өнімді (тауарды) бақылау мақсатында сатып алу нәтижелері бойынша өнімді (тауарды) бақылау мақсатында сатып алу нәтижелері туралы акт жасалады, онда анықталған бұзушылықтар (олар болған кезде), оларды жою жөніндегі нұсқаулар, анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдері көрсетіледі.
Өнімді (тауарды) бақылау мақсатында сатып алуды жүргізу кезінде бұзушылықтар болмаған жағдайда, оның нәтижелері туралы актіде тиісті жазба жасалады.
5. Өнімді (тауарды) бақылау мақсатында сатып алуды жүзеге асыру барысында және оның нәтижелері бойынша техникалық регламенттердің талаптарына және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптарына сәйкес келмейтін өнім (тауар) анықталған кезде өнімді (тауарды) өткізуден алып қою және кері қайтарып алу түріндегі жедел ден қою шарасы қолданылады.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 144-4-бабы 3-тармағының 6) тармақшасында көзделген негіз болған кезде тергеп-тексеру жүргізіледі.
6. Осы баптың ережелерін және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында бақылау мақсатында сатып алуды жүзеге асыру тәртібін сақтамау өнімді (тауарды) бақылау мақсатында сатып алуды тағайындау және оның нәтижелері туралы актілерді жарамсыз деп тану және олардың күшін жою үшін негіз болып табылады.
7. Техникалық регламенттердің талаптарына және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптарына сәйкес келмейтін өнімді (тауарды) тұтынуға және өткізуге байланысты ықтимал тәуекелдер туралы халықты хабардар ету үшін халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның интернет-ресурсында сәйкес келмейтін өнімнің (тауардың) тізілімі орналастырылады.";
17) 44-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы профилактикалық бақылау ақпараттық жүйелерден алынған деректерді, сондай-ақ бақылау мен қадағалау субъектісінің (объектісінің) қызметі туралы басқа да мәліметтерді камералдық бақылау және мониторингтеу арқылы оларды талдау және салыстыру негізінде жүргізіледі.";
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Бақылау мен қадағалау субъектісі осы баптың 6-тармағында көрсетілген мерзім өткен күннен бастап үш жұмыс күні өткен соң анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымда көрсетілген анықталған бұзушылықтарды жою туралы ақпаратты ұсынуға міндетті.";
8-тармақ "орындамау" деген сөзден кейін "және анықталған бұзушылықтарды жою туралы ақпаратты белгіленген мерзімде ұсынбау" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 10-тармақпен толықтырылсын:

4. По результатам контрольного закупа продукции (товара) составляется акт о результатах контрольного закупа продукции (товара), в котором отражаются выявленные нарушения (при их наличии), указания по их устранению, сроки устранения выявленных нарушений.
В случае отсутствия нарушений при проведении контрольного закупа продукции (товара) в акте о его результатах производится соответствующая запись.
5. В ходе осуществления и по результатам контрольного закупа продукции (товара) при выявлении продукции (товара), не соответствующей (не соответствующего) требованиям технических регламентов и (или) единым санитарно-эпидемиологическим и гигиеническим требованиям Евразийского экономического союза, применяется мера оперативного реагирования в виде изъятия и отзыва с реализации продукции (товара).
При наличии основания, предусмотренного подпунктом 6) пункта 3 статьи 144-4 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, проводится расследование.
6. Основаниями для признания недействительными актов о назначении и результатах контрольного закупа продукции (товара) и их отмены являются несоблюдение положений настоящей статьи и порядка осуществления контрольного закупа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
7. Для информирования населения о возможных рисках, связанных с потреблением и реализацией продукции (товара), не соответствующей (не соответствующего) требованиям технических регламентов и (или) единым санитарно-эпидемиологическим и гигиеническим требованиям Евразийского экономического союза, на интернет-ресурсе государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения размещается реестр несоответствующей продукции (товара).";
17) в статье 44:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Профилактический контроль в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора проводится путем камерального контроля и мониторинга данных из информационных систем, а также других сведений о деятельности субъекта (объекта) контроля и надзора на основании их анализа и сопоставления.";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. По истечении трех рабочих дней со дня истечения срока, указанного в пункте 6 настоящей статьи, субъект контроля и надзора обязан предоставить информацию об устранении выявленных нарушений, указанных в рекомендации об устранении выявленных нарушений.";
в пункте 8 слова "контроля и надзора является основанием" заменить словами "контроля и надзора и непредоставление в установленный срок информации об устранении выявленных нарушений являются основаниями";
дополнить пунктом 10 следующего содержания:

"10. Мемлекеттік тіркеуге жататын, мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылау мен қадағалаудың бақылауындағы өнімнің (тауарлардың) жарнамасы туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуына бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы профилактикалық бақылау "Жарнама туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізіледі.";
18) 45-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"45-бап. Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы профилактикалық бақылауды жүргізу тәсілдері
1. Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы профилактикалық бақылауды жүргізу тәсілдері мыналар болып табылады:
1) камералдық бақылау;
2) санитариялық-эпидемиологиялық аудит нәтижелерінің мониторингі;
3) өндірістік бақылау нәтижелерінің мониторингі;
4) хабарламалар мен рұқсаттардың мониторингі;
5) мемлекеттік тіркеуге жататын, мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылау мен қадағалаудың бақылауындағы өнім (тауарлар) жарнамасының мониторингі;
6) есепке алу мен есептік құжаттаманың мониторингі;
7) санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг.
2. Камералдық бақылау сыртқы экономикалық қызметке қатысушылар, олар әкелетін өнім және әкелінетін өнімнің сәйкестігін растау жөніндегі құжаттар туралы, өнімге сынақ жүргізуге, оның сәйкестігін растауға немесе өнімнің сәйкестігі туралы декларацияны тіркеуге, сәйкестікті растау нәтижелерін тануға жүгінген кәсіпкерлік субъектілері туралы, сынақ нәтижелері, сәйкестікті растау жөніндегі органдар туралы, сондай-ақ кеден органдары, техникалық реттеу саласындағы уәкілетті орган халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органға ұсынатын, өнім сәйкестігінің дәлелдемелері ретінде ұсынылған өзге де құжаттарда қамтылған мәліметтерді зерделеу мен талдау негізінде жүзеге асырылады.
Камералдық бақылауды жүзеге асыруға қажетті мәліметтер тізбесін, сондай-ақ оларды кеден органдарының, техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органның ұсыну тәртібін халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган айқындайды.
Кеден органдары сыртқы экономикалық қызметке қатысушылар, олар әкелетін өнім және әкелінетін өнімнің сәйкестігін растау жөніндегі құжаттар туралы мәліметтерді ұсынады.
Техникалық реттеу саласындағы уәкілетті орган өнімге сынақ жүргізуге, оның сәйкестігін растауға немесе өнімнің сәйкестігі туралы декларацияны тіркеуге, сәйкестікті растау нәтижелерін тануға жүгінген кәсіпкерлік субъектілері туралы, сынақ нәтижелері туралы, сондай-ақ өнім сәйкестігінің дәлелдемелері ретінде ұсынылған өзге де құжаттарда қамтылған, сәйкестікті растау жөніндегі органдар туралы мәліметтерді ұсынады.
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган камералдық бақылау нәтижелері бойынша халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, гигиеналық нормативтердің және (немесе) техникалық регламенттердің талаптарын бұзушылық анықталған кезде, оның ішінде әкелінген өнім (тауар) мен әкелінген өнімге (тауарға) сәйкестікті растау жөнінде берілген, тіркелген, танылған құжаттар арасындағы мәліметтерді салыстырып талдау негізінде камералдық бақылау субъектілеріне қатысты мынадай шаралар қабылдайды:

"10. Профилактический контроль в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора за соблюдением законодательства Республики Казахстан о рекламе подконтрольной государственному санитарно-эпидемиологическому контролю и надзору продукции (товаров), подлежащей (подлежащих) государственной регистрации, проводится в соответствии с Законом Республики Казахстан "О рекламе".".
18) статью 45 изложить в следующей редакции:
"Статья 45. Способы проведения профилактического контроля в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора
1. Способами проведения профилактического контроля в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора являются:
1) камеральный контроль;
2) мониторинг результатов санитарно-эпидемиологического аудита;
3) мониторинг результатов производственного контроля;
4) мониторинг уведомлений и разрешений;
5) мониторинг рекламы подконтрольной государственному санитарно-эпидемиологическому контролю и надзору продукции (товаров), подлежащей (подлежащих) государственной регистрации;
6) мониторинг учетной и отчетной документации;
7) санитарно-эпидемиологический мониторинг.
2. Камеральный контроль осуществляется на основе изучения и анализа сведений об участниках внешней экономической деятельности, ввозимой ими продукции и документах по подтверждению соответствия ввозимой продукции, о субъектах предпринимательства, обратившихся за проведением испытания, подтверждением соответствия продукции или регистрацией декларации о соответствии продукции, за признанием результатов подтверждения соответствия, о результатах испытаний, органах по подтверждению соответствия, а также содержащихся в иных документах, представленных в качестве доказательств соответствия продукции, представляемых в государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения таможенными органами, уполномоченным органом в области технического регулирования.
Перечень сведений, необходимых для осуществления камерального контроля, а также порядок их представления таможенными органами, уполномоченным органом в области технического регулирования определяются государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Сведения об участниках внешней экономической деятельности, ввозимой ими продукции и документах по подтверждению соответствия ввозимой продукции, представляются таможенными органами.
Сведения о субъектах предпринимательства, обратившихся за проведением испытания, подтверждением соответствия продукции или регистрацией декларации о соответствии продукции, за признанием результатов подтверждения соответствия, о результатах испытаний, а также содержащиеся в иных документах, представленных в качестве доказательств соответствия продукции, органах по подтверждению соответствия, представляются уполномоченным органом в области технического регулирования.
Государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения по результатам камерального контроля при выявлении нарушения требований нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, гигиенических нормативов и (или) технических регламентов, в том числе на основе анализа сопоставления сведений между ввезенной продукцией (товаром) и выданными, зарегистрированными, признанными документами по подтверждению соответствия на ввезенную продукцию (товар), в отношении субъектов камерального контроля принимает следующие меры:

1) сыртқы экономикалық қызметке қатысушыларға және өнімге сынақ жүргізуге, оның сәйкестігін растауға немесе өнімнің сәйкестігі туралы декларацияны тіркеуге, сәйкестікті растау нәтижелерін тануға жүгінген, өнімді (тауарды) Қазақстан Республикасының аумағына әкелумен және (немесе) өткізумен айналысатын кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты – халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарын анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсыным жібереді, бұл ретте оларды жою тәртібі міндетті түрде түсіндіріледі;
2) сәйкестікті растау жөніндегі органдарға, сынақ зертханаларына (орталықтарына) қатысты – техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органға Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасы талаптарының бұзылуы фактілері көрсетілген ақпарат оларды жою бойынша шаралар қабылдау үшін жіберіледі;
3) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзған сыртқы экономикалық қызметке қатысушыларға қатысты – мемлекеттік кірістер органдарына Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес шаралар қабылдау туралы хабарлама жіберіледі.
3. Санитариялық-эпидемиологиялық аудит нәтижелерінің мониторингі:
1) жүргізілген санитариялық-эпидемиологиялық аудит туралы берілген ақпаратқа;
2) объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы ұсынылған аудиторлық қорытындыларға жүргізіледі.
Санитариялық-эпидемиологиялық аудит нәтижелерінің мониторингі шеңберінде объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы аудиторлық қорытындының толық толтырылуына талдау жүргізіледі.
Санитариялық-эпидемиологиялық аудит нәтижелерінің мониторингі жарты жылда бір рет жүргізіледі.
4. Өндірістік бақылау нәтижелерінің мониторингі эпидемиялық мәні бар объектілерде жүргізілген өндірістік бақылау нәтижелері туралы және тексерулердің, бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың қорытындылары бойынша берілетін мәліметтерге негізделеді.
Бақылау мен қадағалау субъектісі (объектісі) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкес өндірістік бақылау нәтижелері бойынша ішкі есепке алуды жүргізеді, мерзімдік есептерді қалыптастырады және ұсынады.
Өндірістік бақылау нәтижелерінің мониторингі жарты жылда бір рет жүргізіледі.
5. Хабарламалар мен рұқсаттардың мониторингі рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімін, сондай-ақ жеке немесе заңды тұлғалардың келіп түскен жолданымдарын, тексерулердің және бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың, тергеп-тексерулердің нәтижелерін талдау негізінде жүргізіледі.
Хабарламалар мен рұқсаттардың мониторингі жарты жылда кемінде бір рет жүргізіледі.
Бақылау мен қадағалау субъектісіне рұқсаттың немесе хабарламаның болмауы анықталған жағдайда, бақылау мен қадағалау субъектісінің (объектісінің) өнімді (тауарды) өндіру, қызметтер көрсету, жұмыстарды орындау жөніндегі қызметіне немесе оның жекелеген түрлеріне (процестерге, әрекеттерге) тыйым салу түрінде жедел ден қою шарасы қолданылады.

1) в отношении участников внешней экономической деятельности и субъектов предпринимательства, обратившихся за проведением испытания, подтверждением соответствия продукции или регистрацией декларации о соответствии продукции, за признанием результатов подтверждения соответствия, занимающихся ввозом и (или) реализацией продукции (товара) на территории Республики Казахстан, – направляется рекомендация об устранении выявленных нарушений требований нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения с обязательным разъяснением порядка их устранения;
2) в отношении органов по подтверждению соответствия, испытательных лабораторий (центров) – в уполномоченный орган в области технического регулирования направляется информация с указанием на факты нарушения требований законодательства Республики Казахстан в области технического регулирования для принятия мер по их устранению;
3) в отношении участников внешней экономической деятельности, нарушивших требования законодательства Республики Казахстан, – в органы государственных доходов направляется уведомление о принятии мер в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан.
3. Мониторинг результатов санитарно-эпидемиологического аудита проводится за:
1) предоставленной информацией о проведенном санитарно-эпидемиологическом аудите;
2) представленными аудиторскими заключениями о соответствии объекта нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
В рамках мониторинга результатов санитарно-эпидемиологического аудита проводится анализ полноты заполнения аудиторского заключения о соответствии объекта нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Мониторинг результатов санитарно-эпидемиологического аудита проводится один раз в полугодие.
4. Мониторинг результатов производственного контроля основывается на передаваемых сведениях о результатах проведенного производственного контроля на эпидемически значимых объектах и по итогам проверок, профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора.
Субъект (объект) контроля и надзора ведет внутренний учет, формирует и представляет периодические отчеты по результатам производственного контроля в соответствии с нормативными правовыми актами в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Мониторинг результатов производственного контроля проводится один раз в полугодие.
5. Мониторинг уведомлений и разрешений проводится на основании анализа государственного электронного реестра разрешений и уведомлений, а также поступивших обращений физических или юридических лиц, результатов проверок и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, расследований.
Мониторинг уведомлений и разрешений проводится не реже одного раза в полугодие.
В случае выявления отсутствия разрешения или уведомления к субъекту контроля и надзора применяется мера оперативного реагирования в виде запрещения деятельности по производству продукции (товара), оказания услуг, выполнения работ субъекта (объекта) контроля и надзора или отдельных видов (процессов, действий).

6. Санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг халықтың денсаулығы мен мекендеу ортасының жай-күйін байқаудың, оларды талдаудың, бағалау мен болжаудың, сондай-ақ халықтың денсаулық жағдайы мен мекендеу ортасы факторларының әсер етуі арасындағы себеп-салдарлық байланыстарды айқындаудың мемлекеттік жүйесі болып табылады.
Талдау, бағалау мен болжау – инфекциялық, инфекциялық емес және паразиттік ауруларды қоздырғыштардың немесе таратушылардың ену және таралу ықтималдығын, сондай-ақ қоршаған орта факторларының халықтың денсаулық жағлайына жағымсыз әсерін және осыған байланысты ықтимал медициналық-биологиялық және экономикалық салдарларды негіздеп бағалау.
Санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг шеңберінде табиғи орта құрамдастарындағы (су, топырақ, атмосфералық ауа) сынамаларды іріктеу тоқсанына кемінде бір рет жүргізіледі.
7. Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылау мен қадағалаудың бақылауындағы өнім (тауарлар) жарнамасының мониторингі мемлекеттік тіркеуге жататын өнімге қатысты жүргізіледі.
Жарнама мониторингінің объектісі:
1) теле-, радиоарналар;
2) мерзімді баспа басылымдары;
3) интернет-ресурстар мен желілік басылымдар;
4) сыртқы (көрнекі) жарнама болып табылады.
Жарнама мониторингін жүргізу мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылау мен қадағалаудың бақылауындағы өнімнің (тауарлардың) жарнамасын орналастыруға қойылатын талаптардың сақталуын, сондай-ақ оның Өнімді мемлекеттік тіркеу туралы куәліктердің бірыңғай тізілімінде мемлекеттік тіркелуі туралы мәліметтердің болуын тексеруден тұрады.
Қазақстан Республикасының жарнама саласындағы заңнамасы талаптарының бұзылуы анықталған жағдайда:
1) жарнама берушіге және (немесе) жарнама таратушыға осы Кодекстің 44-бабына сәйкес анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсыным жіберіледі;
2) бақылау мен қадағалау субъектісіне өнімді (тауарды) өткізуден алып қою және кері қайтарып алу түріндегі жедел ден қою шарасы қолданылады;
3) бұзушы туралы ақпарат бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкілетті органға Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен жіберіледі.
8. Бақылау мен қадағалау субъектісі ұсынған халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы есепке алу мен есептік құжаттаманың мониторингі олардың уақтылы ұсынылуын және (немесе) анықтығын салыстыруды және талдауды қамтиды.
9. Мемлекеттік органдар мен ұйымдардың ақпараттық жүйелерінен алынған, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауға жататын субъектінің (объектінің) қызметі туралы мәліметтерді қамтитын мәліметтер бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы профилактикалық бақылауды жүргізу үшін ақпарат көзі болып табылады.";

6. Санитарно-эпидемиологический мониторинг является государственной системой наблюдения за состоянием здоровья населения и средой обитания, их анализа, оценки и прогноза, а также определения причинно-следственных связей между состоянием здоровья населения и воздействием факторов среды обитания.
Анализ, оценка и прогноз – обоснованная оценка вероятности проникновения и распространения возбудителей или переносчиков инфекционных, неинфекционных и паразитарных заболеваний, а также негативного воздействия факторов окружающей среды на состояние здоровья населения и связанных с этим потенциальных медико-биологических и экономических последствий.
Отбор проб в компонентах природной среды (вода, почва, атмосферный воздух) в рамках санитарно-эпидемиологического мониторинга проводится не реже одного раза в квартал.
7. Мониторинг рекламы подконтрольной государственному санитарно-эпидемиологическому контролю и надзору продукции (товаров) проводится в отношении продукции, подлежащей государственной регистрации.
Объектом мониторинга рекламы являются:
1) теле-, радиоканалы;
2) периодические печатные издания;
3) интернет-ресурсы и сетевые издания;
4) наружная (визуальная) реклама.
Проведение мониторинга рекламы заключается в проверке соблюдения требований к размещению рекламы подконтрольной государственному санитарно-эпидемиологическому контролю и надзору продукции (товаров), а также наличия сведений о ее государственной регистрации в Едином реестре свидетельств о государственной регистрации продукции.
В случае выявления нарушения требований законодательства Республики Казахстан в области рекламы:
1) рекламодателю и (или) рекламораспространителю направляется рекомендация об устранении выявленных нарушений в соответствии со статьей 44 настоящего Кодекса;
2) к субъекту контроля и надзора применяется мера оперативного реагирования в виде изъятия и отзыва с реализации продукции (товара);
3) информация о нарушителе направляется в уполномоченный орган в области средств массовой информации в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
8. Мониторинг представленных субъектом контроля и надзора учетной и отчетной документации в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения включает в себя сверку и анализ их своевременного представления и (или) достоверности.
9. Источником информации для проведения профилактического контроля в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора являются сведения из информационных систем государственных органов и организаций, содержащих сведения о деятельности субъекта (объекта), подлежащего государственному контролю и надзору в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.";

19) мынадай мазмұндағы 45-1-баппен толықтырылсын:
"45-1-бап. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы тергеп-тексерулер
1. Тергеп-тексерулер Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 144-4-бабы 3-тармағының 1)4) және 6) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша жүргізіледі.
2. Осы Кодекстің 37-бабының 1-тармағында көзделген лауазымды адамдар тергеп-тексерулерді осы Кодекске, Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында тергеп-тексерулерді жүргізу тәртібіне сәйкес жүргізеді.
3. Бақылау мен қадағалау субъектілері тергеп-тексеру шеңберінде мыналарды:
1) талап етілуі бақылау мен қадағалау субъектісінің ішкі құжаттарында көзделген арнаулы киім мен жеке-дара қорғану құралдарын лауазымды адамға немесе комиссия мүшелеріне, тартылған сарапшылар мен мамандарға беруді;
2) тергеп-тексеруге қатысты құжаттарды және (немесе) материалдарды, оның ішінде архивтік құжаттарды және (немесе) материалдарды, түсініктемелерді жазбаша және (немесе) ауызша нысанда беруді;
3) объектіге зерттеп-қарау; өнімнің (тауардың), шикізаттың, табиғи орта құрамдастарының сынамаларын (үлгілерін) іріктеу; тұлғаларды зерттеп-қарау жүргізу; зертханалық және аспаптық зерттеулер, өлшеуді жүргізу үшін кедергісіз мүмкіндік беруді;
4) лауазымды адамдардың, комиссия мүшелерінің, тартылған сарапшылар мен мамандардың тергеп-тексеру нысанасына жататын объектінің аумағына (тұрғын және әкімшілік ғимараттарға, құрылыстарға, құрылысжайларға, үй-жайларға және басқа да объектілерге) кедергісіз кіруін қамтамасыз етуге міндетті.
4. Тергеп-тексеру шеңберінде санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу үшін өнімнің (тауардың), шикізаттың, табиғи орта құрамдастарының сынамаларын (үлгілерін) іріктеу; тұлғаларды зерттеп-қарау; зертханалық және аспаптық зерттеулер, өлшеу жүргізу жүзеге асырылуы мүмкін.
5. Тергеп-тексеруді жүзеге асыру барысында және оның нәтижелері бойынша осы Кодекстің 42-1-бабында көзделген негіздер болған кезде жедел ден қою шаралары қолданылады, сондай-ақ санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шаралар жүргізілуі, осы Кодекске сәйкес шектеу іс-шаралары енгізілуі мүмкін.
6. Тергеп-тексеруді жүргізу барысында Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзушылық себептері анықталады, тергеп-тексеруді жүргізуге негіз болған Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзушылыққа жол берген бақылау мен қадағалау субъектілері (объектілері) айқындалады.
7. Тергеп-тексеру нәтижелері бойынша тергеп-тексеру нәтижелері туралы акт жасалады, онда анықталған бұзушылықтар, оларды жою жөніндегі нұсқаулар, анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдері көрсетіледі.
Анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдері оны орындаудың нақты мүмкіндігіне әсер ететін мән-жайлар ескеріле отырып айқындалады, бірақ ол тергеп-тексеру нәтижелері туралы акт табыс етілген күннен бастап күнтізбелік он күннен кем болмауы керек.

19) дополнить статьей 45-1 следующего содержания:
"Статья 45-1. Расследования в сфере санитарно- эпидемиологического благополучия населения
1. Расследования проводятся по основаниям, предусмотренным подпунктами 1)4) и 6) пункта 3 статьи 144-4 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
2. Расследования проводятся должностными лицами, предусмотренными пунктом 1 статьи 37 настоящего Кодекса, в соответствии с настоящим Кодексом, Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и порядком проведения расследований в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
3. Субъекты контроля и надзора в рамках расследования обязаны обеспечить:
1) предоставление должностному лицу или членам комиссии, привлеченным экспертам и специалистам специальной одежды и средств индивидуальной защиты, требование которых предусмотрено внутренними документами субъекта контроля и надзора;
2) представление документов и (или) материалов, в том числе архивных, объяснений в письменной и (или) устной форме, относящихся к расследованию;
3) беспрепятственную возможность для проведения обследования объекта; отбора проб (образцов) продукции (товара), сырья, компонентов природной среды; обследования лиц; проведения лабораторных и инструментальных исследований, замеров;
4) беспрепятственный допуск должностным лицам, членам комиссии, привлеченным экспертам и специалистам на территорию объекта, относящегося к предмету расследования (к жилым и административным зданиям, строениям, сооружениям, помещениям и другим объектам).
4. В рамках расследования для проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы может осуществляться отбор проб (образцов) продукции (товара), сырья, компонентов природной среды; обследование лиц; проведение лабораторных и инструментальных исследований, замеров.
5. В ходе осуществления и по результатам расследования при наличии оснований, предусмотренных статьей 42-1 настоящего Кодекса, применяются меры оперативного реагирования, а также могут быть проведены санитарно-противоэпидемические и санитарно-профилактические мероприятия, введены ограничительные мероприятия в соответствии с настоящим Кодексом.
6. В ходе проведения расследования устанавливаются причины нарушения требований законодательства Республики Казахстан, определяются субъекты (объекты) контроля и надзора, допустившие нарушения требований законодательства Республики Казахстан, ставшие основанием для проведения расследования.
7. По результатам расследования составляется акт о результатах расследования, в котором в том числе отражаются выявленные нарушения, указания по их устранению, сроки устранения выявленных нарушений.
Сроки устранения выявленных нарушений определяются с учетом обстоятельств, оказывающих влияние на реальную возможность его исполнения, но не менее десяти календарных дней со дня вручения акта о результатах расследования.

8. Бақылау мен қадағалау субъектісі анықталған бұзушылықтарды жою үшін қосымша уақыт және (немесе) қаржы шығындары қажет болған жағдайда, өзіне тергеп-тексеру нәтижелері туралы акт табыс етілген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей, тергеп-тексеруді жүргізген бақылау және қадағалау органына анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдерін ұзарту туралы өтінішпен жүгінуге құқылы.
9. Тергеп-тексеру қорытындыларына шағым жасау тергеп-тексеру нәтижелері туралы актінің орындалуын тоқта тұрмайды.
10. Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзуға жол берген бақылау мен қадағалау субъектісі анықталған жағдайда, Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен адамдарды жауаптылыққа тарту жөнінде шаралар қабылданады.
11. Бақылау мен қадағалау субъектісі тергеп-тексеру нәтижелері туралы актіде көрсетілген анықталған бұзушылықтарды мерзімінен бұрын немесе тергеп-тексеру нәтижелері туралы актіде көрсетілген мерзімдерде жойылған жағдайда, тергеп-тексеруді жүргізген бақылау және қадағалау органына анықталған бұзушылықтарды жою туралы ақпарат беруге міндетті.
Бақылау мен қадағалау субъектісі анықталған бұзушылықтарды жою туралы берілген ақпаратқа бұзушылықты жою фактісін дәлелдейтін материалдарды қоса береді (қажет болған кезде).
Анықталған бұзушылықтарды жою туралы ақпарат ұсынылған жағдайда, сондай-ақ ол тергеп-тексеру нәтижелері туралы актіде белгіленген мерзімдерде ұсынылмаған жағдайда, жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
12. Осы баптың ережелерін және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында тергеп-тексеруді жүргізу тәртібін сақтамау тергеп-тексеруді тағайындау, оның мерзімдерін ұзарту және нәтижелері туралы актілерді жарамсыз деп тану және (немесе) олардың күшін жою үшін негіз болып табылады.
13. Мемлекеттік құпияларды не Қазақстан Республикасының заңдарымен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда, тергеп-тексеруді жүргізу қорытындылары тергеп-тексеруді жүргізген бақылау және қадағалау органының интернет-ресурсында тергеп-тексеру аяқталған күннен кейін он жұмыс күні ішінде жарияланады.";
20) 46-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Осы Кодекстің 37-бабының 1-тармағында көзделген лауазымды адамдар санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу үшін өнімнің (тауардың) сынамаларын (үлгілерін) іріктеуді халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган айқындайтын тәртіппен жүргізеді.";
21) 52-баптың 3-тармағының 3) тармақшасы "осы Кодекске" деген сөздерден кейін "және Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне" деген сөздермен толықтырылсын;

8. В случае необходимости дополнительных временных и (или) финансовых затрат для устранения выявленных нарушений субъект контроля и надзора не позднее трех рабочих дней со дня вручения ему акта о результатах расследования вправе обратиться в орган контроля и надзора, проводивший расследование, с заявлением о продлении сроков устранения выявленных нарушений.
9. Обжалование итогов расследования не приостанавливает исполнение акта о результатах расследования.
10. В случае установления субъекта контроля и надзора, допустившего нарушения требований законодательства Республики Казахстан, принимаются меры по привлечению лиц к ответственности в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
11. В случае досрочного устранения выявленных нарушений, указанных в акте о результатах расследования, или в сроки, указанные в акте о результатах расследования, субъект контроля и надзора обязан предоставить в орган контроля и надзора, проводивший расследование, информацию об устранении выявленных нарушений.
К предоставленной информации об устранении выявленных нарушений субъект контроля и надзора прилагает материалы, доказывающие факт устранения нарушения (при необходимости).
В случае предоставления информации об устранении выявленных нарушений, а также в случае ее непредоставления в сроки, установленные в акте о результатах расследования, проводится внеплановая проверка.
12. Основаниями для признания недействительными актов о назначении, продлении сроков и результатах расследования и (или) их отмены является несоблюдение положений настоящей статьи и порядка проведения расследований в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
13. Итоги проведения расследования, за исключением сведений, составляющих государственные секреты либо иную охраняемую законами Республики Казахстан тайну, публикуются в течение десяти рабочих дней после дня окончания расследования на интернет-ресурсе органа контроля и надзора, проводившего расследование.";
20) статью 46 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Отбор проб (образцов) продукции (товара) для проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы производится должностными лицами, предусмотренными пунктом 1 статьи 37 настоящего Кодекса, в порядке, определяемом государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.";
21) подпункт 3) пункта 3 статьи 52 дополнить словами "и Предпринимательским кодексом Республики Казахстан";

22) 55-баптың 10-тармағының 2) тармақшасындағы "дәрілік затқа" деген сөздер "дәрілік зат пен медициналық бұйымға" деген сөздермен ауыстырылсын;
23) 56-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік тіркеуге жататын, мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылау мен қадағалаудың бақылауындағы өнімнің (тауарлардың) жарнамасы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.";
2-тармақтағы "тағамға биологиялық белсенді қоспалардың", "тағамға биологиялық белсенді қоспалармен" деген сөздер тиісінше "мемлекеттік тіркеуге жататын, мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылау мен қадағалаудың бақылауындағы өнімнің (тауарлардың)", "мемлекеттік тіркеуге жататын, мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылау мен қадағалаудың бақылауындағы өніммен (тауарлармен)" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
1) тармақшадағы "тағамға биологиялық белсенді қоспалардың" деген сөздер "мемлекеттік тіркеуге жататын, мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылау мен қадағалаудың бақылауындағы өнімнің (тауарлардың)" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшадағы "тағамға биологиялық белсенді қоспалардың" деген сөздер "мемлекеттік тіркеуге жататын, мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылау мен қадағалаудың бақылауындағы өнімнің (тауарлардың)" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) тармақшадағы "тағамға биологиялық белсенді қоспаларды" деген сөздер "мемлекеттік тіркеуге жататын, мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылау мен қадағалаудың бақылауындағы өнімді (тауарларды)" деген сөздермен ауыстырылсын;
24) 77-баптың 1-тармағының 15) тармақшасы "сарапшыларды" деген сөзден кейін "және (немесе) бейінді мамандарды" деген сөздермен толықтырылсын;
25) 85-баптың 10-тармағындағы "мен тергеп-тексеру" деген сөздер ", есепке алу мен есептілігін жүргізу" деген сөздермен ауыстырылсын;
26) 95-баптың 1-тармағында:
28) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"28) халыққа профилактикалық екпелерді ұйымдастыруға және жүргізуге;";
29) тармақшадағы "жүргізуге қойылатын талаптарды қамтиды." деген сөздер "жүргізуге;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 30) тармақшамен толықтырылсын:
"30) көпшілікті тамақтандыру объектілерінде жекелеген тағамдардың, азық-түлік пен өнімнің (тауарлардың) дайындалуы мен өткізілуіне тыйым салуға қойылатын талаптарды қамтиды.";
27) 102-баптың 3-тармағындағы "Инфекциялық" деген сөз "Айналасындағыларға қауіп төндіретін инфекциялық" деген сөздермен ауыстырылсын;
28) 104-баптың 6-1-тармағының сегізінші бөлігі алып тасталсын;

22) подпункт 2) пункта 10 статьи 55 дополнить словами "и медицинских изделий";
23) в статье 56:
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Реклама подконтрольной государственному санитарно-эпидемиологическому контролю и надзору продукции (товаров), подлежащей (подлежащих) государственной регистрации, осуществляется в порядке, определяемом государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.";
в пункте 2 слова "биологически активных добавок к пище", "биологически активными добавками к пище" заменить соответственно словами "подконтрольной государственному санитарно-эпидемиологическому контролю и надзору продукции (товаров), подлежащей (подлежащих) государственной регистрации,", "подконтрольной государственному санитарно-эпидемиологическому контролю и надзору продукцией (товарами), подлежащей (подлежащими) государственной регистрации";
в пункте 3:
в подпункте 1) слова "биологически активных добавок к пище" заменить словами "подконтрольной государственному санитарно-эпидемиологическому контролю и надзору продукции (товаров), подлежащей (подлежащих) государственной регистрации";
в подпункте 5) слова "биологически активных добавок к пище" заменить словами "подконтрольной государственному санитарно-эпидемиологическому контролю и надзору продукции (товаров), подлежащей (подлежащих) государственной регистрации,";
в подпункте 13) слова "биологически активные добавки к пище" заменить словами "подконтрольную государственному санитарно-эпидемиологическому контролю и надзору продукцию (товары), подлежащую (подлежащие) государственной регистрации,";
24) подпункт 15) пункта 1 статьи 77 после слова "экспертов" дополнить словами "и (или) профильных специалистов";
25) в пункте 10 статьи 85 слова "и расследования" заменить словами ", ведения учета и отчетности";
26) в пункте 1 статьи 95:
подпункт 28) изложить в следующей редакции:
"28) организации и проведению профилактических прививок населению;";
дополнить подпунктом 30) следующего содержания:
"30) запрету на изготовление и реализацию отдельных блюд, продуктов и продукции (товаров) на объектах общественного питания.";
27) пункт 3 статьи 102 после слова "бактерионосители" дополнить словами ", представляющие опасность для окружающих,";
28) часть восьмую пункта 6-1 статьи 104 исключить;

29) 105-бапта:
тақырыпта:
"улану" деген сөзден кейін ", иммундаудан кейінгі қолайсыз көріністер" деген сөздермен толықтырылсын;
"және тергеп-тексеру" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Инфекциялық және паразиттік аурулар және (немесе) улану, халықты иммундаудан кейінгі қолайсыз көріністер оқиғалары тергеп-тексеруге жатады.";
3-тармақта:
"және тергеп-тексеру" деген сөздер алып тасталсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
5 және 6-тармақтар алып тасталсын;
30) 106-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"106-бап. Кәсіптік аурулар және (немесе) улану оқиғаларын тіркеу";
1-тармақ:
"оқиғалары" деген сөзден кейін ", оның ішінде жұмыс берушімен еңбек қатынастары тоқтатылғаннан кейін" деген сөздермен толықтырылсын;
"жері бойынша" деген сөздерден кейін "кәсіптік патология және сараптама саласында мамандандырылған медициналық көмек көрсететін" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
"оқиғалары" деген сөзден кейін "уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен" деген сөздермен толықтырылсын;
"мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарында" деген сөздер "денсаулық сақтау ұйымында" деген сөздермен ауыстырылсын;
"және санитариялық-эпидемиологиялық" деген сөздер ", сондай-ақ санитариялық-эпидемиологиялық" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ "оқиғалары" деген сөзден кейін ", оның ішінде жұмыс берушімен еңбек қатынастары тоқтатылғаннан кейін" деген сөздермен толықтырылсын;
5, 6, 7, 8, 9 және 10-тармақтар алып тасталсын;
31) 114-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг объектіге бару арқылы (үлгілерді іріктеу, зертханалық және аспаптық зерттеулер (өлшеулер) жүргізу үшін) және бармай жүргізілуі мүмкін.";
32) 221-бапта:
6-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Медициналық мамандықтар бойынша қосымша білім беруді жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары, ұлттық және ғылыми орталықтар, ғылыми-зерттеу институттары, жоғары медициналық колледждер аккредиттелген медициналық ұйымдар базасында жүзеге асырады. Медициналық мамандықтар бойынша қосымша білім беру ұйымдарының тізбесін уәкілетті орган бекітеді.";
7-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекет жүз пайыз қатысатын денсаулық сақтау ұйымдарының және олардың еншілес ұйымдарының медицина, ғылыми және педагог кадрларының мемлекеттік білім беру тапсырысы есебінен біліктілігін арттыруға құқығы бар.";
33) 234-бап алып тасталсын;
34) 245-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

29) в статье 105:
в заголовке:
слова "и расследование" исключить;
дополнить словами ", неблагоприятных проявлений после иммунизации";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Случаи инфекционных и паразитарных заболеваний и (или) отравлений, неблагоприятных проявлений после иммунизации населения подлежат расследованию.";
в пункте 3:
слова "и расследование" исключить;
слово "производятся" заменить словом "проводятся";
пункты 5 и 6 исключить;
30) в статье 106:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 106. Регистрация случаев профессиональных заболеваний и (или) отравлений";
пункт 1:
после слова "работодателя" дополнить словами ", в том числе после прекращения трудовых отношений с работодателем";
после слова "здравоохранения" дополнить словами ", оказывающими специализированную медицинскую помощь в области профессиональной патологии и экспертизы,";
в пункте 2:
слова "государственных организациях здравоохранения, оказывающих" заменить словами "организации здравоохранения, оказывающей";
слова "и государственному" заменить словами "а также государственному";
дополнить словами "в порядке, определяемом уполномоченным органом";
пункт 3 после слова "работодателя" дополнить словами ", в том числе после прекращения трудовых отношений с работодателем";
пункты 5, 6, 7, 8, 9 и 10 исключить;
31) пункт 6 статьи 114 изложить в следующей редакции:
"6. Санитарно-эпидемиологический мониторинг может проводиться с посещением (для отбора образцов, проведения лабораторных и инструментальных исследований (замеров) и без посещения объекта.";
32) в статье 221:
часть четвертую пункта 6 изложить в следующей редакции:
"Дополнительное образование по медицинским специальностям осуществляется организациями высшего и (или) послевузовского образования, национальными и научными центрами, научно-исследовательскими институтами, высшими медицинскими колледжами на базе аккредитованных медицинских организаций. Перечень организаций дополнительного образования по медицинским специальностям утверждается уполномоченным органом.";
часть вторую пункта 7 изложить в следующей редакции:
"Медицинские, научные и педагогические кадры организаций здравоохранения со стопроцентным участием государства и их дочерних организаций имеют право на повышение квалификации за счет государственного образовательного заказа.";
33) статью 234 исключить;
34) в статье 245:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Бағаларды мемлекеттік реттеу уәкілетті орган айқындаған тәртіппен:
1) бағалық реттеуге жататын дәрілік заттардың тізбесіне енгізілген, Қазақстан Республикасында тіркелген және айналыстағы көтерме және бөлшек саудада өткізуге арналған дәрілік заттарға;
2) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде тіркелген дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарға;
3) Бірыңғай дистрибьютормен жасалған ұзақ мерзімді беру шарттары шеңберінде Қазақстан Республикасының аумағында жасалатын, тірі организмнен тыс (in vitro) диагностикалауға арналған медициналық бұйымдарға жүзеге асырылады.
Көтерме және бөлшек саудада өткізуге арналған бағалық реттеуге жататын дәрілік заттардың тізбесін уәкілетті орган монополияға қарсы органмен келісу бойынша жартыжылдықта бір реттен жиілетпей, жартыжылдықтың үшінші айының онынан кешіктірмей бекітеді.";
3-тармақта:
"немесе медициналық бұйымның" деген сөздер ", медициналық мақсаттағы бұйымның, сондай-ақ Бірыңғай дистрибьютормен жасалған ұзақ мерзімді беру шарты шеңберінде Қазақстан Республикасының аумағында жасалатын, тірі организмнен тыс (in vitro) диагностикалауға арналған медициналық бұйымның" деген сөздермен ауыстырылсын;
"медициналық бұйымның техникалық" деген сөздер "медициналық мақсаттағы бұйымның техникалық" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтағы "Шекті" деген сөз "Дәрілік заттардың шекті" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтағы "мониторингті және" деген сөздер алып тасталсын;
35) 276-баптың 1-тармағының 6) тармақшасындағы "2023" деген цифрлар "2026" деген цифрлармен ауыстырылсын.
11. 2021 жылғы 2 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экология кодексіне:
1) 41-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"I және II санаттардағы объектілерге жатқызылған қалдықтарды сұрыптау, өңдеу жөніндегі, оның ішінде залалсыздандыру, қалпына келтіру және (немесе) жою жөніндегі қызмет үшін қалдықтардың жинақталу лимиттері жабдықтың жобалық қуаты негізінде немесе қалдықтардың әрбір нақты жинақтау орны үшін белгіленеді.";
2) 43-баптың 3-тармағының бірінші бөлігіндегі "күкіртті жер бетінде ашық сақтау үшін жабдықталған әрбір арнаулы алаң (күкірт картасы)" деген сөздер "бірыңғай инфрақұрылыммен біріктірілген және күкіртті жер бетінде ашық сақтау үшін жабдықталған арнаулы алаң – күкірт карталары" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 109-баптың 2-тармағындағы "алған кезде" деген сөздер "алған күннен бастап" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 165-баптың 6-тармағы "тексеру және" деген сөздерден кейін "бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы" деген сөздермен толықтырылсын;

"1. Государственное регулирование цен осуществляется в порядке, определенном уполномоченным органом, на:
1) зарегистрированные и находящиеся в обращении в Республике Казахстан лекарственные средства для оптовой и розничной реализации, включенные в перечень лекарственных средств, подлежащих ценовому регулированию;
2) зарегистрированные лекарственные средства и изделия медицинского назначения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования;
3) медицинские изделия для диагностики вне живого организма (in vitro), производимые на территории Республики Казахстан в рамках долгосрочных договоров поставки, заключенных с Единым дистрибьютором.
Перечень лекарственных средств, подлежащих ценовому регулированию для оптовой и розничной реализации, утверждается уполномоченным органом не чаще одного раза в полугодие не позднее десятого числа третьего месяца полугодия по согласованию с антимонопольным органом.";
в пункте 3:
слова "или медицинского изделия" заменить словами ", изделия медицинского назначения, а также медицинского изделия для диагностики вне живого организма (in vitro), производимого на территории Республики Казахстан в рамках долгосрочного договора поставки, заключенного с Единым дистрибьютором,";
слова "характеристику медицинского изделия" заменить словами "характеристику изделия медицинского назначения";
пункт 5 после слова "цена" дополнить словами "лекарственных средств";
в пункте 6 слова "мониторинг и" исключить;
35) в подпункте 6) пункта 1 статьи 276 цифры "2023" заменить цифрами "2026".
11. В Экологический кодекс Республики Казахстан от 2 января 2021 года:
1) пункт 2 статьи 41 дополнить частью второй следующего содержания:
"Для деятельности по сортировке, обработке, в том числе по обезвреживанию, восстановлению и (или) уничтожению отходов, отнесенной к объектам I и II категорий, лимиты накопления отходов устанавливаются на основании проектной мощности оборудования или для каждого конкретного места накопления отходов.";
2) в части первой пункта 3 статьи 43 слова "каждой специальной площадки (серной карты), оборудованной" заменить словами "специальной площадки – серных карт, объединенных единой инфраструктурой и оборудованных";
3) в пункте 2 статьи 109 слова "при получении" заменить словами "со дня получения";
4) пункт 6 статьи 165 после слов "профилактического контроля" дополнить словами "с посещением субъекта (объекта) контроля";

5) 174-баптың 3-тармағының екінші бөлігіндегі "және қадағалау", "мен қадағалау" деген сөздер алып тасталсын;
6) 206-баптың 3-тармағындағы "Жекелеген" деген сөз "Тиісті" деген сөзбен ауыстырылып, "атмосфералық ауаны қорғау саласында" деген сөздерден кейін "автомобиль көлігін пайдаланудың жекелеген мәселелерін реттеуді көздейтін атмосфералық ауаны қорғау қағидаларын және III санаттағы объектілерге қойылатын экологиялық талаптарды, сондай-ақ шығарындылар деңгейі төмен аймақтарды ұйымдастыру мәселелерін, арнайы экологиялық талаптардың бұзылуын анықтауды қамтитын" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 207-баптың 4-тармағындағы "Газ тазарту" деген сөздер "Тиісті экологиялық рұқсаттардың шарттарында көзделген газ тазарту" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 222-баптың 9-тармағының бірінші бөлігіндегі "есепке алу журналдарын" деген сөздер "есепке алуды" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 259-бапта:
3-тармақтағы ", сондай-ақ жануарлар түрлері бойынша дара нұсқаларының ең көп саны" деген сөздер алып тасталсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Сирек кездесетін және жойылып кету қатері төнген түрлерге жатқызылған жануарларды еріксіз немесе жартылай ерікті жағдайларда ұстайтын жеке және заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының шегінде осы жануарларды сатып алуға, өткізуге және айырбастауға құқығы бар.
Мәміле жасалған жағдайда жеке және заңды тұлғалар бес жұмыс күні ішінде жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті мемлекеттік органға жасалған мәміле туралы хабарлама жіберуге міндетті.
Хабарлама тиісті мәміленің күні мен нөмірі көрсетіле отырып, жазбаша түрде жіберіледі.";
10) 291-бапта:
4-тармақтағы "квоталау субъектісі" деген сөздер "көміртегі бірліктерінің сауда жүйесінің операторы" деген сөздермен ауыстырылып, "мемлекеттік тізілімінде" деген сөздерден кейін "автоматты түрде" деген сөздермен толықтырылсын;
8-тармақтағы "соңғы есепті жылы бойынша есептілікті ұсыну мерзімі аяқталған күннен кейінгі тоқсан жұмыс күнімен шектеледі" деген сөздер "соңғы есепті жылынан кейінгі жылдың бірінші қазанында аяқталады" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 293-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Квоталау субъектісі Көміртегі квоталарының ұлттық жоспары қолданылған бірінші жылдың он бесінші сәуіріне дейін парниктік газдардың шығарылуы мен сіңірілуі саласындағы мемлекеттік реттеу қағидаларына сәйкес мемлекеттік көміртегі кадастрындағы мониторинг жоспарының валидацияланған электрондық нысанын толтырады.
Мониторинг жоспарының электрондық нысаны осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген мерзімде толтырылмаған жағдайда, көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізіліміндегі квоталау субъектісінің шоты бес жұмыс күні ішінде көрсетілген талаптар орындалғанға дейін бұғаттауға жатады.";

5) в части второй пункта 3 статьи 174 слова "и надзора" исключить;
6) в пункте 3 статьи 206 слова "отдельных административно-территориальных единиц" заменить словами "соответствующих административно-территориальных единиц, включающих правила охраны атмосферного воздуха, предусматривающие регулирование отдельных вопросов эксплуатации автомобильного транспорта и экологических требований к объектам III категории, а также вопросов организации зон с низким уровнем выбросов, выявления нарушений специальных экологических требований,";
7) пункт 4 статьи 207 после слов "случае, если" дополнить словами "предусмотренные условиями соответствующих экологических разрешений";
8) в части первой пункта 9 статьи 222 слова "журналы учета" заменить словом "учет";
9) в статье 259:
в пункте 3 слова ", а также максимальное количество особей по видам животных" исключить;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Физические и юридические лица, которые содержат в неволе или полувольных условиях животных, отнесенных к редким и находящимся под угрозой исчезновения видам животных, имеют право приобретать, сбывать и обменивать этих животных в пределах Республики Казахстан.
В случае совершения сделки физические и юридические лица обязаны направить в течение пяти рабочих дней уведомление в уполномоченный государственный орган в области охраны, воспроизводства и использования животного мира о совершенной сделке.
Уведомление направляется в письменном виде с указанием номера и даты соответствующей сделки.";
10) в статье 291:
в пункте 4 слова "субъект квотирования" заменить словами "оператор системы торговли углеродными единицами автоматически";
в пункте 8 слова "ограничивается девяноста рабочими днями после даты окончания срока представления отчетности по последнему отчетному году" заменить словами "заканчивается первого октября года, следующего за последним отчетным годом,";
11) пункт 2 статьи 293 изложить в следующей редакции:
"2. Субъект квотирования до пятнадцатого апреля первого года действия Национального плана углеродных квот заполняет валидированную электронную форму плана мониторинга в государственном углеродном кадастре в соответствии с правилами государственного регулирования в сфере выбросов и поглощений парниковых газов.
В случае незаполнения электронной формы плана мониторинга в установленный частью первой настоящего пункта срок счет субъекта квотирования в государственном реестре углеродных единиц в течение пяти рабочих дней подлежит блокированию до исполнения указанных требований.";

12) 294-баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде:
"бірінші" деген сөз "он бесінші" деген сөздермен ауыстырылсын;
"есептің" деген сөзден кейін "верификацияланған" деген сөзбен толықтырылсын;
13) 295-бапта:
2-тармақта:
бірінші бөліктегі "1 сәуірінен ерте емес, бірақ 1 қазанынан" деген сөздер "он бесінші сәуірінен ерте емес, бірақ бірінші тамызынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "1 сәуірінен ерте емес, бірақ 1 маусымынан" деген сөздер "он бесінші сәуірінен ерте емес, бірақ бірінші шілдесінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган есепті жылдан кейінгі жылдың бірінші қыркүйегіне дейін қосымша көміртегі квотасын алу үшін квоталау субъектісі ұсынған құжаттарды қарайды.";
6-тармақта:
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Квоталау субъектісі бес жұмыс күні ішінде пысықталған құжаттарды ұсынады.";
екінші бөліктегі "осы баптың 4-тармағында көрсетілген мерзімдерде" деген сөздер "алған кезден бастап он бес жұмыс күні ішінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 319-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті өкілді органдары тиісті облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың аумақтарында қалдықтардың пайда болуын болғызбау, оларды бөлек жинау, қайтадан пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, кәдеге жарату және жою (құрту және (немесе) көму) жөніндегі қызметті реттеу және ұйымдастыру ерекшеліктерін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша белгілеуі мүмкін.";
15) 333-баптың 2-тармағындағы "жоғалтуы мүмкін" деген сөздер "жоғалтатын" деген сөзбен ауыстырылсын;
16) 337-баптың 6-тармағы "сұрыптау" деген сөзден кейін "; меншікті қауіпті емес қалдықтарын қалпына келтіру және (немесе) жою" деген сөздермен толықтырылсын;
17) 353-баптың 3-тармағы "пайдалану" деген сөзден кейін "қоқыс газын түзуге қабілетті емес қауіпті қалдықтарды көму жүргізілетін полигондарды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
18) 359-баптың 1-тармағының екінші бөлігіндегі "Қоршаған" деген сөз "Экологиялық рұқсатта лимиттер белгілеу және қоршаған" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 360-баптың 1-тармағы "операторы" деген сөзден кейін "осы Кодекстің 335-бабының 1-тармағында көзделген қағидаларға сәйкес" деген сөздермен толықтырылсын;
20) 368-бапта:
тақырыптағы, 1, 2 және 3-тармақтардағы "Тұрмыстық қатты" деген сөздер "Коммуналдық" деген сөзбен ауыстырылсын;
4-тармақта:
бірінші абзацтағы және 1) тармақшадағы "Тұрмыстық қатты", "тұрмыстық қатты" деген сөздер тиісінше "Коммуналдық", "коммуналдық" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшада:
"тұрмыстық қатты қалдықтармен жұмыс істеу" деген сөздер "коммуналдық қалдықтарды басқару" деген сөздермен ауыстырылсын;
"тұрмыстық қатты" деген сөздер "коммуналдық" деген сөзбен ауыстырылсын;
5-тармақтағы "Тұрмыстық қатты" деген сөздер "Коммуналдық" деген сөзбен ауыстырылсын;

12) в части первой пункта 2 статьи 294:
слово "первого" заменить словом "пятнадцатого";
после слова "кадастре" дополнить словом "верифицированную";
13) в статье 295:
в пункте 2:
в части первой слова "1 апреля, но не позднее 1 октября" заменить словами "пятнадцатого апреля, но не позднее первого августа";
в части второй слова "1 апреля, но не позднее 1 июня" заменить словами "пятнадцатого апреля, но не позднее первого июля";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды до первого сентября года, следующего за отчетным, рассматривает документы, представленные субъектом квотирования для получения дополнительной углеродной квоты.";
в пункте 6:
дополнить частью второй следующего содержания:
"Субъект квотирования в течение пяти рабочих дней представляет доработанные документы.";
в части второй слова "сроки, указанные в пункте 4 настоящей статьи" заменить словами "течение пятнадцати рабочих дней с момента их получения";
14) статью 319 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Особенности регулирования и организации деятельности по предотвращению образования, раздельному сбору, подготовке к повторному использованию, переработке, утилизации и удалению (уничтожению и (или) захоронению) отходов могут устанавливаться местными представительными органами областей, городов республиканского значения и столицы по согласованию с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды на территориях соответствующих областей, городов республиканского значения и столицы.";
15) в пункте 2 статьи 333 слова ", которые могут утратить" заменить словом "утрачивают";
16) пункт 6 статьи 337 дополнить словами "; восстановлению и (или) уничтожению собственных неопасных отходов";
17) пункт 3 статьи 353 дополнить словами ", за исключением тех полигонов, на которых проводится захоронение опасных отходов, не способных образовывать свалочный газ";
18) часть вторую пункта 1 статьи 359 после слова "целей" дополнить словами "установления лимитов в экологическом разрешении и";
19) пункт 1 статьи 360 дополнить словами "в соответствии с правилами, предусмотренными пунктом 1 статьи 335 настоящего Кодекса";
20) в статье 368:
в заголовке, в пунктах 1, 2 и 3 слова "твердых бытовых" заменить словом "коммунальных";
в пункте 4:
в абзаце первом и подпункте 1) слова "твердых бытовых" заменить словом "коммунальных";
в подпункте 3):
слова "твердых бытовых" заменить словом "коммунальных";
слова "обращения с твердыми бытовыми" заменить словами "управления коммунальными";
в пункте 5 слова "твердых бытовых" заменить словом "коммунальных";

21) 369-баптың 7-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік бақылауды және қадағалауды атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес тексеру және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асырады.";
22) 418-бап мынадай мазмұндағы 20-тармақпен толықтырылсын:
"20. Осы Кодекстің 319-бабының 5-тармағы 2027 жылғы 1 қаңтарға дейін Алматы және Астана қалаларының аумағында ғана қолданылады деп белгіленсін.";
23) 1-қосымшада:
1-бөлімнің 2.5-тармағы "бүлінген жерлерді" деген сөздер "осы бөлімде көрсетілген бүлінген жерлерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-бөлімнің 2.10-тармағы "бүлінген жерлерді" деген сөздер "осы бөлімде көрсетілген бүлінген жерлерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
24) 2-қосымшаның 1-бөлімінің 2.2-тармағы "шойын" деген сөзден кейін ", ферроқорытпалар" деген сөзбен толықтырылсын.
12. 2023 жылғы 20 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне:
1) 251-баптың 3-тармағының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2024 жылғы 1 қаңтардан бастап – 6,95 пайызды;";
2) 258-баптың 4-тармағында:
"және бармай" деген сөздер алып тасталсын;
"жоспардан тыс" деген сөздер алып тасталсын.
13. "Жаппай саяси қуғын-сүргiндер құрбандарын ақтау туралы" 1993 жылғы 14 сәуiрдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
11-баптың бірінші бөлігіндегі "прокуратура органдарының тапсырмалары" деген сөздер "прокурордың талаптары" деген сөздермен ауыстырылсын.
14. "Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" 1994 жылғы 21 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Заңына:
25-1-бап алып тасталсын.
15. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
56-баптың бірінші бөлігінің 8) тармақшасындағы "арнайы валюталық режим" деген сөздер "төлем балансын қорғау жөніндегі шаралар" деген сөздермен ауыстырылсын.
16. "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" 1995 жылғы 17 сәуiрдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 5-2-бапта:
1-тармақ "кодексіне сәйкес" деген сөздерден кейін "жоспардан тыс тексеру және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау нысанында" деген сөздермен толықтырылсын;
2 және 3-тармақтар алып тасталсын;
2) 6-баптың бірінші бөлігіндегі "қазақ және орыс тiлдерiнде жасалған және екі данада" деген сөздер "қазақ және орыс тiлдерiнде электрондық нұсқада" деген сөздермен ауыстырылсын;

21) пункт 7 статьи 369 дополнить частью второй следующего содержания:
"Государственный контроль и надзор в области обеспечения радиационной безопасности осуществляются уполномоченным органом в области использования атомной энергии в форме проверки и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.";
22) статью 418 дополнить пунктом 20 следующего содержания:
"20. Установить, что пункт 5 статьи 319 настоящего Кодекса до 1 января 2027 года действует только на территории городов Алматы и Астаны.";
23) в приложении 1:
пункт 2.5 раздела 1 дополнить словами ", указанных в настоящем разделе";
пункт 2.10 раздела 2 дополнить словами ", указанных в настоящем разделе";
24) пункт 2.2 раздела 1 приложения 2 после слова "чугуна" дополнить словом ", ферросплавов".
12. В Социальный кодекс Республики Казахстан от 20 апреля 2023 года:
1) абзац второй пункта 3 статьи 251 изложить в следующей редакции:
"с 1 января 2024 года – 6,95 процента;";
2) в пункте 4 статьи 258:
слова "и без посещения" исключить;
слово "внеплановой" исключить.
13. В Закон Республики Казахстан от 14 апреля 1993 года "О реабилитации жертв массовых политических репрессий":
в части первой статьи 11 слова "поручениям органов прокуратуры" заменить словами "требованиям прокурора".
14. В Закон Республики Казахстан от 21 сентября 1994 года "О транспорте в Республике Казахстан":
статью 25-1 исключить.
15. В Закон Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан":
в подпункте 8) части первой статьи 56 слова "специального валютного режима" заменить словами "мер по защите платежного баланса".
16. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств":
1) в статье 5-2:
пункт 1 после слов "органами юстиции" дополнить словами "в форме внеплановой проверки и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля";
пункты 2 и 3 исключить;
2) в части первой статьи 6 слова "составленных на казахском и русском языках и представляемых в двух экземплярах" заменить словами "представляемых в электронном варианте на казахском и русском языках";

3) 6-2-баптың төртінші бөлігіндегі "екі данада" деген сөздер "электрондық нұсқада" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 14-баптың үшінші бөлігінің 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жеке кәсіпкерлік субъектісіне жатпайтын заңды тұлғаның, филиалдың (өкілдіктің) енгізілген өзгерістер мен толықтырулар бар электрондық нұсқадағы құрылтай құжаты не құрылтай құжаттарына енгізілген өзгерістер мен толықтырулардың мәтіні ұсынылады.
Саяси партиялар мен діни бірлестіктер енгізілген өзгерістер мен толықтырулар бар құрылтай құжаттарының екі данасын не саяси партиялар мен діни бірлестіктердің құрылтай құжаттарына енгізілген өзгерістер мен толықтырулардың мәтінін ұсынады;";
5) 14-1-баптың бесінші бөлігінің 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) заңды тұлғаның мөрімен бекемделген, жеке кәсіпкерлік субъектісіне жатпайтын заңды тұлғаның, филиалдың (өкілдіктің) енгізілген өзгерістер мен толықтырулар бар электрондық нұсқадағы құрылтай құжаты не құрылтай құжаттарына енгізілген өзгерістер мен толықтырулардың мәтіні ұсынылады.
Саяси партиялар мен діни бірлестіктер енгізілген өзгерістер мен толықтырулар бар құрылтай құжаттарының екі данасын не саяси партиялар мен діни бірлестіктердің құрылтай құжаттарына енгізілген өзгерістер мен толықтырулардың мәтінін ұсынады;";
6) 16-баптың бірінші бөлігінің 5) тармақшасы алып тасталсын.
17. "Шаруашылық серіктестіктері туралы" 1995 жылғы 2 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
4-баптың 8-тармағының үшінші бөлігіндегі "бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы" деген сөздер "орталық депозитарий" деген сөздермен ауыстырылсын.
18. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 20-бапта:
6-тармақта:
жетінші бөлік "банктің атқарушы органының мүшесіне" деген сөздерден кейін "не банктің бас бухгалтерінің міндеттерін атқару банктің бас бухгалтерінің орынбасарына" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы сегізінші бөлікпен толықтырылсын:
"Уәкілетті органмен келісілген кандидатураның болмауына байланысты осы тармақтың жетінші бөлігінде аталған тұлғаларға банктің атқарушы органы басшысының не банктің бас бухгалтерінің міндеттерін атқаруды (уақытша болмаған адамды алмастыруды) жиынтығында қатарынан он екі ай ішінде күнтізбелік бір жүз сексен күннен артық жүктеуге жол берілмейді.";
мынадай мазмұндағы 16-тармақпен толықтырылсын:
"16. Осы баптың 3-тармағының 3), 4), 5) және 6) тармақшаларын қоспағанда, осы баптың талаптары банктің акцияларын тікелей иеленетін (дауыс беру, шешімді айқындау және (немесе) қабылдайтын шешімдерге шарттың күшіне қарай немесе өзгеше түрде ықпал ету мүмкіндігі бар) Қазақстан Республикасының резиденті-банк холдингінің акцияларын немесе жарғылық капиталына қатысу үлестерін иелену (дауыс беру, шешімді айқындау және (немесе) қабылдайтын шешімдерге шарттың күшіне қарай немесе өзгеше түрде ықпал ету мүмкіндігінің болуы) арқылы аталған банктің акцияларын жанама иеленетін (дауыс беру, шешімді айқындау және (немесе) қабылдайтын шешімдерге шарттың күшіне қарай немесе өзгеше түрде ықпал ету мүмкіндігі болатын) банк холдингтеріне қолданылмайды.";

3) в части четвертой статьи 6-2 слова "в двух экземплярах" заменить словами "в электронном варианте";
4) подпункт 3) части третьей статьи 14 изложить в следующей редакции:
"3) учредительный документ в электронном варианте с внесенными изменениями и дополнениями либо текст внесенных изменений и дополнений в учредительные документы юридического лица, не относящегося к субъекту частного предпринимательства, филиала (представительства).
Политические партии и религиозные объединения представляют два экземпляра учредительных документов с внесенными изменениями и дополнениями либо текст внесенных изменений и дополнений в учредительные документы политических партий и религиозных объединений;";
5) подпункт 3) части пятой статьи 14-1 изложить в следующей редакции:
"3) учредительный документ в электронном варианте с внесенными изменениями и дополнениями либо текст внесенных изменений и дополнений в учредительные документы юридического лица, не относящегося к субъекту частного предпринимательства, филиала (представительства), скрепленный печатью юридического лица.
Политические партии и религиозные объединения представляют два экземпляра учредительных документов с внесенными изменениями и дополнениями либо текст внесенных изменений и дополнений в учредительные документы политических партий и религиозных объединений;";
6) подпункт 5) части первой статьи 16 исключить.
17. В Закон Республики Казахстан от 2 мая 1995 года "О хозяйственных товариществах":
в части третьей пункта 8 статьи 4 слова "профессиональным участником рынка ценных бумаг, осуществляющим деятельность по ведению системы реестров держателей ценных бумаг" заменить словами "центральным депозитарием".
18. В Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан":
1) в статье 20:
в пункте 6:
часть седьмую после слов "члена исполнительного органа банка" дополнить словами "либо обязанностей главного бухгалтера банка на заместителя главного бухгалтера банка";
дополнить частью восьмой следующего содержания:
"Не допускается возложение исполнения обязанностей (замещение временно отсутствующего) руководителя исполнительного органа банка либо главного бухгалтера банка на лиц, указанных в части седьмой настоящего пункта, в связи с отсутствием кандидатуры, согласованной с уполномоченным органом, в совокупности более ста восьмидесяти календарных дней в течение двенадцати последовательных месяцев.";
дополнить пунктом 16 следующего содержания:
"16. Требования настоящей статьи, за исключением подпунктов 3), 4), 5) и 6) пункта 3 настоящей статьи, не распространяются на банковские холдинги, косвенно владеющие (имеющие возможность голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями банка через владение (наличие возможности голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями или долями участия в уставном капитале банковского холдинга – резидента Республики Казахстан, прямо владеющего (имеющего возможность голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями указанного банка.";

2) 48-баптың 1-тармағында:
12) тармақша "заңды тұлғаның" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялауға арналған лицензиясы негізінде банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаның" деген сөздермен толықтырылсын;
13) тармақшада:
"заңды тұлғаның" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялауға арналған лицензиясы негізінде банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаның" деген сөздермен толықтырылсын;
"жүзеге асыру" деген сөздерден кейін "және банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 13-1) тармақшамен толықтырылсын:
"13-1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаның, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға арналған лицензиясы негізінде банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаның Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі тарапынан бақылау мен қадағалау жүргізуге кедергі келтіруі;";
3) 50-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Егер банктік шоттың иесі жеке тұлға болса, осы жеке тұлғаның банктік шоттарының бар-жоғы және нөмірлері туралы анықтамалар оның бар, соның ішінде кәсіпкерлік қызметке байланысты шоттары бойынша банкке беріледі.".
19. "Жылжымайтын мүлiк ипотекасы туралы" 1995 жылғы 23 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
24-баптың 3-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасындағы "өзге де" деген сөздер алып тасталсын.
20. "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" 1996 жылғы 10 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
33-баптың 2-тармағының бірінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Тапсырыстың авторлық шартында тапсырыс берушінің авторға аванс төлеуі көзделуі мүмкін.".
21. "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 10-3-баптың 2-тармағының 4) тармақшасындағы "қадағалау", "қадағалауды" деген сөздер тиісінше "бақылау және қадағалау", "бақылауды және қадағалауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 41-1-бапта:
тақырыптағы "қадағалау" деген сөз "бақылау және қадағалау" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
бірінші бөлікте:
"қадағалау" деген сөз "бақылау және қадағалау" деген сөздермен ауыстырылсын;
"тексерулер және профилактикалық бақылау" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жоспардан тыс тексерулер және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлік алып тасталсын;
2-тармақ алып тасталсын;

2) в пункте 1 статьи 48:
подпункт 12) после слов "иностранной валютой" дополнить словами ", юридическим лицом, исключительной деятельностью которого является инкассация банкнот, монет и ценностей на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на инкассацию банкнот, монет и ценностей,";
в подпункте 13):
слово "квалификационным" заменить словами "юридического лица, исключительной деятельностью которого является инкассация банкнот, монет и ценностей на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на инкассацию банкнот, монет и ценностей, квалификационным";
дополнить словами "и инкассации банкнот, монет и ценностей";
дополнить подпунктом 13-1) следующего содержания:
"13-1) воспрепятствование юридическим лицом, осуществляющим деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, юридическим лицом, исключительной деятельностью которого является инкассация банкнот, монет и ценностей на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на инкассацию банкнот, монет и ценностей, в проведении контроля и надзора со стороны Национального Банка Республики Казахстан;";
3) пункт 5 статьи 50 дополнить предложением вторым следующего содержания:
"В случае, если владельцем банковского счета является физическое лицо, справки о наличии и номерах банковских счетов данного физического лица выдаются банку по имеющимся его счетам, в том числе связанным с предпринимательской деятельностью.".
19. В Закон Республики Казахстан от 23 декабря 1995 года "Об ипотеке недвижимого имущества":
в подпункте 2) части первой пункта 3 статьи 24 слово "иную" исключить.
20. В Закон Республики Казахстан от 10 июня 1996 года "Об авторском праве и смежных правах":
предложение первое пункта 2 статьи 33 изложить в следующей редакции:
"2. Авторским договором заказа может быть предусмотрена выплата заказчиком автору аванса.".
21. В Закон Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях":
1) в подпункте 4) пункта 2 статьи 10-3 слово "надзора" заменить словами "контроля и надзора";
2) в статье 41-1:
в заголовке слово "надзор" заменить словами "контроль и надзор";
в пункте 1:
в части первой:
слова "надзор", "надзора" заменить соответственно словами "контроль и надзор", "контроля и надзора";
слова "проверок и профилактического контроля" заменить словами "внеплановых проверок и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан";
часть вторую исключить;
пункт 2 исключить;

3) 41-2-бапта:
тақырыптағы "қадағалауды" деген сөз "бақылауды және қадағалауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
6) тармақшадағы "бар-жоғына тексеру" деген сөздер "бар-жоғы бойынша бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақшадағы "тағайындау жөніндегі өкілеттіктерді жүзеге асырады." деген сөздер "тағайындау;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) жоспардан тыс тексерулер жүргізу жөніндегі өкілеттіктерді жүзеге асырады.".
22. "Қазақстан Республикасындағы тiл туралы" 1997 жылғы 11 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 25-бапта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) орталық мемлекеттік органдарда және олардың ведомстволарында, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарында Қазақстан Республикасының тіл туралы заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;";
4) тармақша алып тасталсын;
2) 25-2-бапта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) орталық мемлекеттік органдардың және олардың ведомстволарының аумақтық бөлімшелерінің, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органдарының және қаладағы аудан әкімі аппараттарының, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппараттарының Қазақстан Республикасының тіл туралы заңнамасын сақтауына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;";
3) тармақша алып тасталсын;
3) 25-4-бап алып тасталсын;
4) 5-тарау мынадай мазмұндағы 25-6-баппен толықтырылсын:
"25-6-бап. Тілдерді дамыту саласындағы мемлекеттік бақылауды жүргізу тәртібі
1. Тексерулер нысанындағы мемлекеттік бақылауды тілдерді дамыту саласындағы уәкілетті орган және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы жүргізеді.
Осы Заңның 25-бабының 3) тармақшасында және 25-2-бабының 2) тармақшасында көрсетілген мемлекеттік органдар тілдерді дамыту саласындағы мемлекеттік бақылау субъектілері (бұдан әрі – тексерілетін субъектілер) болып табылады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қатысты тексеру "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген талаптар сақталған кезде жүзеге асырылады.
Тексерулер мерзімді және жоспардан тыс болып бөлінеді.
Тексерулер тексерілетін субъектіге бару арқылы жүргізіледі.
2. Тілдерді дамыту саласындағы уәкілетті орган бекіткен өлшемшарт, сондай-ақ мынадай ақпарат көздері:
1) алдыңғы тексерулердің нәтижелері;
2) есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері;

3) в статье 41-2:
в заголовке слово "надзор" заменить словами "контроль и надзор";
в пункте 1:
в подпункте 6) слова "проверки наличия" заменить словами "профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля по наличию";
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) проведению внеплановых проверок.".
22. В Закон Республики Казахстан от 11 июля 1997 года "О языках в Республике Казахстан":
1) в статье 25:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) осуществляет государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о языках в центральных государственных органах и их ведомствах, местных исполнительных органах областей, городов республиканского значения, столицы;";
подпункт 4) исключить;
2) в статье 25-2:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) осуществляет государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о языках территориальными подразделениями центральных государственных органов и их ведомств, местными исполнительными органами области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения и аппаратами акима района в городе, аппаратами акима села, поселка, сельского округа;";
подпункт 3) исключить;
3) статью 25-4 исключить;
4) главу 5 дополнить статьей 25-6 следующего содержания:
"Статья 25-6. Порядок проведения государственного контроля в сфере развития языков
1. Государственный контроль в форме проверок проводят уполномоченный орган в сфере развития языков и местный исполнительный орган области, города республиканского значения и столицы.
Субъектами государственного контроля в сфере развития языков являются государственные органы, указанные в подпункте 3) статьи 25 и подпункте 2) статьи 25-2 настоящего Закона (далее – проверяемые субъекты).
Проверка в отношении Национального Банка Республики Казахстан осуществляется при соблюдении требований, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
Проверки делятся на периодические и внеплановые.
Проверки проводятся с посещением проверяемого субъекта.
2. Основанием для включения проверяемого субъекта в полугодовой план проведения периодической проверки является критерий, утвержденный уполномоченным органом в сфере развития языков, а также следующие источники информации:
1) результаты предыдущих проверок;
2) результаты мониторинга отчетности и сведений;

3) мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарын талдау нәтижелері тексерілетін субъектіні мерзімді тексеру жүргізудің жартыжылдық жоспарына енгізуге негіз болып табылады.
Мерзімді тексерулер тілдерді дамыту саласындағы уәкілетті органның бірінші басшысы және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың әкімі бекіткен мерзімді тексерулер жүргізудің жартыжылдық жоспарына сәйкес жылына бір реттен жиілетпей жүргізіледі.
Мерзімді тексерулер жүргізудің жартыжылдық жоспары мерзімді тексеру жүргізілетін жылдың алдындағы жылдың 1 желтоқсанынан кешіктірілмей және ағымдағы күнтізбелік жылдың 1 маусымынан кешіктірілмей бекітіледі және мерзімді тексеру жүргізілетін жылдың алдындағы жылдың 20 желтоқсанына дейінгі және ағымдағы күнтізбелік жылдың 20 маусымына дейінгі мерзімде интернет-ресурстарда орналастырылады.
Мерзімді тексеру жүргізудің жартыжылдық жоспары мыналарды қамтиды:
1) жоспардың бекітілген күні мен нөмірі;
2) мемлекеттік органның атауы;
3) тексерілетін субъектінің атауы;
4) тексерілетін субъектінің (объектінің) тұрған жері;
5) тексеру жүргізу мерзімдері;
6) жоспарға қол қоюға уәкілетті адамның қолтаңбасы.
Бақылау субъектісі таратылған, қайта ұйымдастырылған, оның атауы өзгерген немесе бақылау субъектілері арасындағы өкілеттіктер қайта бөлінген жағдайларда, сондай-ақ табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай туындаған, эпидемияның, карантиндік объектілер мен аса қауіпті зиянды организмдер ошақтарының, инфекциялық, паразиттік аурулардың таралуы, уланулар, радиациялық авариялар және соларға байланысты шектеулер туындаған немесе олардың туындау қатері төнген жағдайларда төтенше жағдай режимі енгізілген жағдайда мерзімді тексерулер жүргізудің жартыжылдық жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу жүзеге асырылады.
Осы тармақтың бесінші бөлігінде көрсетілген жағдайлар басталған кезде мерзімді тексеру ұзартылуы не тоқтатыла тұруы мүмкін.
3. Жоспардан тыс тексеру:
1) жеке және заңды тұлғалардан келіп түскен, Қазақстан Республикасының тіл туралы заңнамасының талаптарын бұзу туралы расталған жолданымдар болған кезде;
2) тексеру нәтижелері туралы актіде көрсетілген анықталған бұзушылықтарды жою туралы талаптардың орындалуына бақылау жүргізу мақсатында;
3) прокурордың тапсырмасы бойынша жүргізіледі.
Анонимді жолданымдар болған жағдайларда жоспардан тыс тексерулер жүргізілмейді. Жоспардан тыс тексеруге тексерілетін субъектілерге қатысты анықталған және жоспардан тыс тексеруді тағайындауға негіз болған фактілер мен мән-жайлар жатады.
4. Тілдерді дамыту саласындағы уәкілетті органның және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының лауазымды адамының тексеру жүргізу кезінде:

3) результаты анализа интернет-ресурсов государственных органов.
Периодические проверки проводятся не чаще одного раза в год в соответствии с полугодовым планом проведения периодических проверок, утвержденным первым руководителем уполномоченного органа в сфере развития языков и акимом области, города республиканского значения и столицы.
Полугодовой план проведения периодических проверок утверждается не позднее 1 декабря года, предшествующего году проведения периодической проверки, и не позднее 1 июня текущего календарного года и размещается на интернет-ресурсах в срок до 20 декабря года, предшествующего году проведения периодической проверки, и до 20 июня текущего календарного года.
Полугодовой план проведения периодической проверки включает:
1) номер и дату утверждения плана;
2) наименование государственного органа;
3) наименование проверяемого субъекта;
4) место нахождения проверяемого субъекта (объекта);
5) сроки проведения проверки;
6) подпись лица, уполномоченного подписывать план.
Внесение изменений и дополнений в полугодовой план проведения периодических проверок осуществляется в случаях ликвидации, реорганизации субъекта контроля, изменения его наименования или перераспределения полномочий между субъектами контроля, а также в случае возникновения чрезвычайной ситуации природного и техногенного характера, введения режима чрезвычайного положения в случаях возникновения или угрозы возникновения распространения эпидемии, очагов карантинных объектов и особо опасных вредных организмов, инфекционных, паразитарных заболеваний, отравлений, радиационных аварий и связанных с ними ограничений.
При наступлении случаев, указанных в части пятой настоящего пункта, периодическая проверка может быть продлена либо приостановлена.
3. Внеплановая проверка проводится:
1) при наличии подтвержденных обращений, поступивших от физических и юридических лиц, о нарушении требований законодательства Республики Казахстан о языках;
2) в целях проведения контроля исполнения требований об устранении выявленных нарушений, указанных в акте о результатах проверки;
3) по поручению прокурора.
Внеплановые проверки не проводятся в случаях анонимных обращений. Внеплановой проверке подлежат факты и обстоятельства, выявленные в отношении проверяемых субъектов и послужившие основанием для назначения внеплановой проверки.
4. Должностное лицо уполномоченного органа в сфере развития языков и местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы при проведении проверки имеет право:

1) осы баптың 8-тармағында көрсетілген құжаттарды көрсеткен кезде тексеру нысанасына сәйкес тексерілетін субъектінің (объектінің) аумағына және үй-жайларына кедергісіз кіруге;
2) құжаттарды (мәліметтерді) тексеру нәтижелері туралы актіге қоса тіркеу үшін қағаз және электрондық жеткізгіштерде не олардың көшірмелерін алуға, сондай-ақ тексеру нысанасына сәйкес автоматтандырылған дерекқорларға (ақпараттық жүйелерге) қол жеткізуге;
3) аудио-, фото- және бейнетүсірілімді жүзеге асыруға;
4) мемлекеттік органдар мен ведомстволық бағынысты ұйымдардың және өзге де ұйымдардың мамандарын, консультанттары мен сарапшыларын тартуға құқығы бар.
5. Тексерілетін субъектілер не олардың уәкілетті өкілдері тексеру жүргізу кезінде:
1) мынадай:
тексеруді тағайындау туралы актіде (мерзімді ұзарту туралы қосымша акт болған кезде онда) көрсетілген, осы бапта белгіленген мерзімдерге сәйкес келмейтін мерзімдерден асып кеткен не олар өтіп кеткен;
осы баптың 8-тармағында көзделген құжаттар болмаған жағдайларда, тілдерді дамыту саласындағы уәкілетті органның және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының тексеру жүргізу үшін келген лауазымды адамын тексеруге жібермеуге;
2) тексеру нәтижелері туралы актіге Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағым жасауға құқылы.
6. Тексерілетін субъектілер не олардың уәкілетті өкілдері тексеру жүргізу кезінде:
1) тілдерді дамыту саласындағы уәкілетті органның және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының лауазымды адамының тексерілетін субъектінің (объектінің) аумағына және үй-жайларына кедергісіз кіруін қамтамасыз етуге;
2) тілдерді дамыту саласындағы уәкілетті органның және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының лауазымды адамына құжаттарды (мәліметтерді) тексеру нәтижелері туралы актіге қоса тіркеу үшін қағаз және электрондық жеткізгіштерде не олардың көшірмелерін ұсынуға, сондай-ақ тексеру нысанасына сәйкес автоматтандырылған дерекқорларға (ақпараттық жүйелерге) қолжетімділік беруге;
3) тексеруді тағайындау туралы, тексеру аяқталған күні тексеру нәтижелері туралы актіні алғаны туралы белгі қоюға міндетті.
7. Тексеруді тағайындау туралы актінің негізінде тексеру жүргізіледі.
Тексеруді тағайындау туралы актіде мыналар көрсетіледі:
1) актінің күні мен нөмірі;
2) мемлекеттік органның атауы;
3) тексеру жүргізуге уәкілетті адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;

1) беспрепятственного доступа на территорию и в помещения проверяемого субъекта (объекта) в соответствии с предметом проверки при предъявлении документов, указанных в пункте 8 настоящей статьи;
2) получать документы (сведения) на бумажных и электронных носителях либо их копии для приобщения к акту о результатах проверки, а также доступ к автоматизированным базам данных (информационным системам) в соответствии с предметом проверки;
3) осуществлять аудио-, фото- и видеосъемку;
4) привлекать специалистов, консультантов и экспертов государственных органов и подведомственных организаций и иных организаций.
5. Проверяемые субъекты либо их уполномоченные представители при проведении проверки вправе:
1) не допускать к проверке должностное лицо уполномоченного органа в сфере развития языков и местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, прибывшее для проведения проверки, в случаях:
превышения либо истечения указанных в акте о назначении проверки (дополнительном акте о продлении срока при его наличии) сроков, не соответствующих срокам, установленным настоящей статьей;
отсутствия документов, предусмотренных пунктом 8 настоящей статьи;
2) обжаловать акт о результатах проверки в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
6. Проверяемые субъекты либо их уполномоченные представители при проведении проверки обязаны:
1) обеспечить беспрепятственный доступ должностного лица уполномоченного органа в сфере развития языков и местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы на территорию и в помещения проверяемого субъекта (объекта);
2) представлять должностному лицу уполномоченного органа в сфере развития языков и местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы документы (сведения) на бумажных и электронных носителях либо их копии для приобщения к акту о результатах проверки, а также доступ к автоматизированным базам данных (информационным системам) в соответствии с предметом проверки;
3) сделать отметку о получении акта о назначении проверки, о результатах проверки в день окончания проверки.
7. Проверка проводится на основании акта о назначении проверки.
В акте о назначении проверки указываются:
1) дата и номер акта;
2) наименование государственного органа;
3) фамилии, имена, отчества (если они указаны в документах, удостоверяющих личность) и должности лиц, уполномоченных на проведение проверки;

4) мемлекеттік органдардың, ведомстволық бағынысты және өзге де ұйымдардың тексеру жүргізу үшін тартылатын мамандары, консультанттары мен сарапшылары туралы мәліметтер;
5) тексерілетін субъектінің атауы, оның тұрған жері;
6) тексеру нысанасы;
7) тексеру түрі;
8) тексеру жүргізу мерзімі;
9) тексеру жүргізу негіздері;
10) тексерілетін кезең;
11) тексерілетін субъект басшысының не оның уәкілетті адамының актіні алғаны немесе алудан бас тартқаны туралы қолтаңбасы;
12) актіге қол қоюға уәкілетті адамның қолтаңбасы.
Тексеру жүргізу кезінде тілдерді дамыту саласындағы уәкілетті орган және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы тексерілетін субъектіге тексеру жүргізу басталғанға дейін кемінде бір тәулік бұрын тексеру жүргізудің нысанасын көрсете отырып, тексеру жүргізудің басталатыны туралы хабарлауға міндетті.
Тексерілетін субъектіге тексеруді тағайындау туралы актіні табыс ету күні тексеру жүргізудің басталуы болып есептеледі.
8. Тілдерді дамыту саласындағы уәкілетті органның және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының тексеруге келген лауазымды адамдары тексерілетін субъектіге:
1) тексеруді тағайындау туралы актіні;
2) қызметтік куәлікті (сәйкестендіру картасын);
3) қажет болған жағдайда құзыретті органның режимдік объектілерге баруға рұқсатын көрсетуге міндетті.
9. Тексеру жүргізу мерзімі тексеру нысанасын, сондай-ақ алдағы жұмыстардың көлемін ескере отырып белгіленеді және он жұмыс күнінен аспауға тиіс.
Тексеру жүргізу мерзімі тек бір рет он бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін. Ұзарту тілдерді дамыту саласындағы уәкілетті орган немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы басшылығының шешімімен жүзеге асырылады.
Тексеру жүргізу мерзімдерін ұзарту тексерілетін субъектіні хабардар ете отырып, тексеру мерзімдерін ұзарту туралы қосымша актімен ресімделеді, онда тексеруді тағайындау туралы алдыңғы актінің күні мен нөмірі және ұзарту себептері көрсетіледі.
Тексеру мерзімдерін ұзарту туралы хабарлама мерзімін ұзартудан бір жұмыс күні бұрын тексерілетін субъектіге табыс етілгені туралы хабарламамен бірге табыс етіледі.
10. Тексеруді жүзеге асыратын лауазымды адамдар тексеру нәтижелері бойынша тексеру нәтижелері туралы акт жасайды.
Тексеру нәтижелері туралы актінің электрондық нысандағы бірінші данасы өз құзыреті шегінде мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органға жіберіледі, екінші данасы танысу және анықталған бұзушылықтарды жою жөнінде шаралар қабылдау және басқа да әрекеттер жасау үшін тексерілетін субъектіге (басшыға не оның уәкілетті адамына) қағаз жеткізгіште қолын қойғызып немесе электрондық нысанда табыс етіледі, үшінші данасы тілдерді дамыту саласындағы уәкілетті органда немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органында қалады.

4) сведения о специалистах, консультантах и экспертах государственных органов, подведомственных и иных организаций, привлекаемых для проведения проверки;
5) наименование проверяемого субъекта, его место нахождения;
6) предмет проверки;
7) вид проверки;
8) срок проведения проверки;
9) основания проведения проверки;
10) проверяемый период;
11) подпись руководителя проверяемого субъекта либо его уполномоченного лица о получении или об отказе от получения акта;
12) подпись лица, уполномоченного подписывать акт.
При проведении проверки уполномоченный орган в сфере развития языков и местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы обязаны известить проверяемого субъекта о начале проведения проверки не менее чем за сутки до ее начала с указанием предмета проведения проверки.
Началом проведения проверки считается дата вручения проверяемому субъекту акта о назначении проверки.
8. Должностные лица уполномоченного органа в сфере развития языков и местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, прибывшие на проверку, обязаны предъявить проверяемому субъекту:
1) акт о назначении проверки;
2) служебное удостоверение (идентификационную карту);
3) при необходимости – разрешение компетентного органа на посещение режимных объектов.
9. Срок проведения проверки устанавливается с учетом предмета проверки, а также объема предстоящих работ и не должен превышать десять рабочих дней.
Срок проведения проверки может быть продлен только один раз не более чем на пятнадцать рабочих дней. Продление осуществляется решением руководства уполномоченного органа в сфере развития языков или местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы.
Продление сроков проведения проверки оформляется дополнительным актом о продлении сроков проверки с уведомлением проверяемого субъекта, в котором указываются дата и номер предыдущего акта о назначении проверки и причины продления.
Уведомление о продлении сроков проверки вручается проверяемому субъекту за один рабочий день до продления с уведомлением о вручении.
10. По результатам проверки должностными лицами, осуществляющими проверку, составляется акт о результатах проверки.
Первый экземпляр акта о результатах проверки в электронной форме направляется в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, второй экземпляр на бумажном носителе под роспись или в электронной форме вручается проверяемому субъекту (руководителю либо его уполномоченному лицу) для ознакомления и принятия мер по устранению выявленных нарушений и других действий, третий экземпляр остается у уполномоченного органа в сфере развития языков или местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы.

11. Тексеру нәтижелері туралы актіде мыналар көрсетіледі:
1) актінің жасалған күні, уақыты және орны;
2) мемлекеттік органның атауы;
3) соның негізінде тексеру жүргізілген тексеруді тағайындау туралы актінің (бар болса, мерзімді ұзарту туралы қосымша актінің) күні мен нөмірі;
4) тексеруді жүргізген адамның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;
5) мемлекеттік органдардың, ведомстволық бағынысты және өзге де ұйымдардың тексеру жүргізу үшін тартылатын мамандары, консультанттары мен сарапшылары туралы мәліметтер;
6) тексерілетін субъектінің атауы, оның тұрған жері;
7) тексеру жүргізу мерзімі мен кезеңі;
8) тексерудің түрі мен нысанасы;
9) тексеру нәтижелері туралы, оның ішінде анықталған бұзушылықтар және олардың сипаты туралы мәліметтер;
10) Қазақстан Республикасының тіл туралы заңнамасы талаптарының анықталған бұзушылықтарын жою туралы ұсынымдар;
11) актімен танысу немесе танысудан бас тарту туралы, сондай-ақ тексеру жүргізу кезінде қатысқан адамдар туралы мәліметтер, олардың қолтаңбалары немесе қол қоюдан бас тарту туралы жазба;
12) тексеруді жүргізген лауазымды адамның қолтаңбасы.
Тексеру нәтижелері туралы актіге олар болған кезде тексеру нәтижелеріне байланысты құжаттар және олардың көшірмелері қоса беріледі.
12. Тексеру нәтижелері бойынша ескертулер және (немесе) қарсылықтар болған жағдайда тексерілетін субъект оларды тексеру нәтижелері туралы актіні алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жазбаша түрде баяндайды. Ескертулер және (немесе) қарсылықтар тексеру нәтижелері туралы актіге қоса беріледі, бұл туралы тиісті белгі қойылады.
Тілдерді дамыту саласындағы уәкілетті орган немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы тексерілетін субъектінің тексеру нәтижелері туралы ескертулерін және (немесе) қарсылықтарын қарауға және он бес жұмыс күні ішінде уәжді жауап беруге тиіс.
Тексеру нәтижелері туралы актіні қабылдаудан бас тартылған жағдайда акт жасалады, оған тексеруді жүзеге асыратын лауазымды адам және тексерілетін субъектінің басшысы не оның уәкілетті өкілі қол қояды.
Тексерілетін субъект бас тарту себебі туралы жазбаша түсініктеме бере отырып, актіге қол қоюдан бас тартуға құқылы.
13. Тексерілетін субъектіге тексеру нәтижелері туралы актіні тексеруді тағайындау туралы актіде (бар болса, мерзімді ұзарту туралы қосымша актіде) көрсетілген тексерудің аяқталу мерзімінен кешіктірмей табыс етілген күн тексеру жүргізу мерзімінің аяқталуы болып есептеледі.
14. Тексеру нәтижелері туралы актіні орындау мерзімдері оны орындаудың нақты мүмкіндігіне әсер ететін мән-жайлар ескеріле отырып, бірақ тексеру нәтижелері туралы акт табыс етілген күннен бастап күнтізбелік отыз күннен асырылмай айқындалады.

11. В акте о результатах проверки указываются:
1) дата, время и место составления акта;
2) наименование государственного органа;
3) номер и дата акта о назначении проверки (дополнительного акта о продлении срока при его наличии), на основании которого проведена проверка;
4) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность лица, проводившего проверку;
5) сведения о специалистах, консультантах и экспертах государственных органов, подведомственных и иных организаций, привлекаемых для проведения проверки;
6) наименование проверяемого субъекта, его место нахождения;
7) срок и период проведения проверки;
8) вид и предмет проверки;
9) сведения о результатах проверки, в том числе о выявленных нарушениях и их характере;
10) рекомендации об устранении выявленных нарушений требований законодательства Республики Казахстан о языках;
11) сведения об ознакомлении или отказе в ознакомлении с актом, а также о лицах, присутствовавших при проведении проверки, их подписи или запись об отказе от подписи;
12) подпись должностного лица, проводившего проверку.
К акту о результатах проверки прилагаются при их наличии документы, связанные с результатами проверки, и их копии.
12. В случае наличия замечаний и (или) возражений по результатам проверки проверяемый субъект излагает их в письменном виде в течение трех рабочих дней со дня получения акта о результатах проверки. Замечания и (или) возражения прилагаются к акту о результатах проверки, о чем делается соответствующая отметка.
Уполномоченный орган в сфере развития языков или местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы должен рассмотреть замечания и (или) возражения проверяемого субъекта о результатах проверки и в течение пятнадцати рабочих дней дать мотивированный ответ.
В случае отказа в принятии акта о результатах проверки составляется акт, который подписывается должностным лицом, осуществляющим проверку, и руководителем проверяемого субъекта либо его уполномоченным представителем.
Проверяемый субъект вправе отказаться от подписания акта, дав письменное объяснение о причине отказа.
13. Завершением срока проведения проверки считается день вручения проверяемому субъекту акта о результатах проверки не позднее срока окончания проверки, указанного в акте о назначении проверки (дополнительном акте о продлении срока при его наличии).
14. Сроки исполнения акта о результатах проверки определяются с учетом обстоятельств, оказывающих влияние на реальную возможность его исполнения, но не более тридцати календарных дней со дня вручения акта о результатах проверки.

15. Тексеру нәтижелері туралы актіні орындау мерзімдерін айқындау кезінде:
1) тексерілетін субъектіде бұзушылықтарды жою бойынша ұйымдастырушылық, техникалық мүмкіндіктердің бар-жоғы;
2) мемлекеттік органдардан міндетті қорытындылар, келісулер және Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген басқа да құжаттар алу мерзімдері көрсетіледі.
16. Тексеру нәтижелері туралы актіде белгіленген бұзушылықтарды жою мерзімі өткеннен кейін тексерілетін субъект тексеру нәтижелері туралы актіде белгіленген мерзім ішінде тілдерді дамыту саласындағы уәкілетті органға немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына анықталған бұзушылықтардың жойылғаны туралы ақпаратты беруге міндетті.
Анықталған бұзушылықтардың жойылғаны туралы ақпарат берілмеген немесе толық ұсынылмаған жағдайда тілдерді дамыту саласындағы уәкілетті орган немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы осы баптың 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес жоспардан тыс тексеруді тағайындайды.
Анықталған бұзушылықтардың жойылғаны туралы ұсынылған ақпаратқа тексерілетін субъект бұзушылықтардың жойылу фактісін дәлелдейтін материалдарды қоса береді (егер тексеру нәтижелері туралы актіде материалды беру туралы көрсетілсе). Бұл жағдайда жоспардан тыс тексеру жүргізу талап етілмейді.
17. Тексеруді жүзеге асыру кезінде тексерілетін субъектінің құқықтары мен заңды мүдделері бұзылған жағдайда тексерілетін субъект тілдерді дамыту саласындағы уәкілетті органның немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) жоғары тұрған лауазымды адамға не сотқа Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағым жасауға құқылы.
18. Егер тексеру жүргізу нәтижесінде тексерілетін субъектінің Қазақстан Республикасының тіл туралы заңнамасында белгіленген талаптарды бұзу фактісі анықталса, әкімшілік құқық бұзушылық құрамының белгілерін көрсететін жеткілікті деректер болған кезде тілдерді дамыту саласындағы уәкілетті органның немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының лауазымды адамдары өкілеттіктері шегінде бұзушылықтарға жол берген адамдарды Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа тарту жөнінде шаралар қабылдайды.".
23. "Жылжымалы мүлiк кепiлiн тiркеу туралы" 1998 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
6-баптың 2-тармағындағы "өзге де" деген сөз алып тасталсын.
24. "Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" 1998 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
4-бап мынадай мазмұндағы 9-38) тармақшамен толықтырылсын:

15. При определении сроков исполнения акта о результатах проверки указываются:
1) наличие у проверяемого субъекта организационных, технических возможностей по устранению нарушений;
2) сроки получения в государственных органах обязательных заключений, согласований и других документов, установленных законами Республики Казахстан.
16. По истечении срока устранения нарушений, установленного в акте о результатах проверки, проверяемый субъект в течение срока, установленного в акте о результатах проверки, обязан предоставить информацию об устранении выявленных нарушений в уполномоченный орган в сфере развития языков или местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы.
В случае непредоставления или неполного предоставления информации об устранении выявленных нарушений уполномоченный орган в сфере развития языков или местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы назначает внеплановую проверку в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 настоящей статьи.
К предоставленной информации об устранении выявленных нарушений проверяемый субъект прилагает материалы, доказывающие факт устранения нарушения (если указано в акте о результатах проверки о предоставлении материала). В этом случае проведение внеплановой проверки не требуется.
17. В случае нарушения прав и законных интересов проверяемого субъекта при осуществлении проверки проверяемый субъект вправе обжаловать решения, действия (бездействие) должностных лиц уполномоченного органа в сфере развития языков или местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы вышестоящему должностному лицу либо в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
18. Если в результате проведения проверки будет выявлен факт нарушения проверяемым субъектом требований, установленных законодательством Республики Казахстан о языках, при наличии достаточных данных, указывающих на признаки состава административного правонарушения, должностные лица уполномоченного органа в сфере развития языков или местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы в пределах полномочий принимают меры по привлечению лиц, допустивших нарушения, к ответственности, установленной законами Республики Казахстан.".
23. В Закон Республики Казахстан от 30 июня 1998 года "О регистрации залога движимого имущества":
в пункте 2 статьи 6 слово "иную" исключить.
24. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 1998 года "Об особом статусе города Алматы":
статью 4 дополнить подпунктом 9-38) следующего содержания:

"9-38) жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын, Алматы қаласында экологиялық ахуалды, атмосфералық ауаның сапасын жақсартуды және қалдықтарды басқаруды қамтамасыз ететін заңды тұлғаны айқындайды;".
25. "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" 1998 жылғы 9 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 16-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы мемлекеттік бақылау тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асырылады.
Тексеру және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және осы Заңға сәйкес жүзеге асырылады.";
2) 16-2-бапта:
4-тармақта:
бірінші бөліктің 1) тармақшасы "базаға" деген сөзден кейін "(асыл тұқымды тұқымдық жануарларды күтіп-ұстауға арналған үй-жайға, асыл тұқымды тұқымдық жануарлардың ұрығын төменгi температурада мұздатуға және сақтауға арналған зертханаға, ветеринариялық-санитариялық тексеру өткізетін орынға, карантиндік үй-жайға, изоляторға, зертханалық және криогендiк жабдыққа)" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлікте:
3) тармақша алып тасталсын;
5) тармақша "криогендiк жабдықтардың" деген сөздерден кейін "(Дьюар ыдысының), еріткіш термостаттың, су моншасының, микроскоптың, жылыту үстелінің, мұздатқыштың, асыл тұқымды материалды буып-түюге және таңбалауға арналған жабдықтардың" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақта:
1) тармақша "базаға" деген сөзден кейін "(стационарлық биоқоймалары бар өндiрiстiк үй-жайларға, зертханалық және криогендiк жабдыққа)" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлікте:
3) тармақша алып тасталсын;
4) тармақша "базаның" деген сөзден кейін "(Дьюар ыдысының), еріткіш термостаттың, су моншасының, микроскоптың, жылыту үстелінің)" деген сөздермен толықтырылсын;
7-тармақтың 4) тармақшасы "криогендiк жабдықтардың" деген сөздерден кейін "(Дьюар ыдысының), еріткіш термостаттың, су моншасының, микроскоптың, жылыту үстелінің, шприц-катетердің" деген сөздермен толықтырылсын;
8-тармақтың 4) тармақшасы "технологиялық жабдықтардың" деген сөздерден кейін "(Дьюар ыдысының), еріткіш термостаттың, жылыту үстелінің, микроскоптың, шприцтің" деген сөздермен толықтырылсын.
26. "Есiрткi, психотроптық заттар, сол тектестер мен прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен терiс пайдаланылуына қарсы iс-қимыл шаралары туралы" 1998 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:

"9-38) определяет юридическое лицо со стопроцентным участием государства в уставном капитале, обеспечивающее улучшение экологической обстановки, качества атмосферного воздуха и управления отходами в городе Алматы;".
25. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О племенном животноводстве":
1) пункт 2 статьи 16 изложить в следующей редакции:
"2. Государственный контроль в области племенного животноводства осуществляется в форме проверки, профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля.
Проверка и профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля осуществляются в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
Профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля осуществляется в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и настоящим Законом.";
2) в статье 16-2:
в пункте 4:
подпункт 1) части первой дополнить словами "(помещение для содержания племенных животных-производителей, лаборатория для низкотемпературного замораживания и хранения семени племенных животных-производителей, ветеринарно-санитарный пропускник, карантинное помещение, изолятор, лабораторное и криогенное оборудование)";
в части второй:
подпункт 3) исключить;
подпункт 5) после слов "криогенного оборудования" дополнить словами "(сосуда Дьюара), термостата-оттаивателя, водяной бани, микроскопов, нагревательного столика, замораживателя, оборудований для фасовки и маркировки племенного материала";
в пункте 5:
подпункт 1) части первой дополнить словами "(производственные помещения со стационарными биохранилищами, лабораторное и криогенное оборудование)";
в части второй:
подпункт 3) исключить;
подпункт 4) после слов "криогенное оборудование" дополнить словами "(сосуды Дьюара), термостат-оттаиватель, водяная баня, микроскопы, нагревательный столик)";
подпункт 4) пункта 7 после слов "криогенного оборудования" дополнить словами "(сосуда Дьюара), термостата-оттаивателя, водяной бани, микроскопа, нагревательного столика, шприца-катетера";
подпункт 4) пункта 8 после слов "технологического оборудования" дополнить словами "(сосуда Дьюара), термостата-оттаивателя, нагревательного столика, микроскопа, шприцов".
26. В Закон Республики Казахстан от 10 июля 1998 года "О наркотических средствах, психотропных веществах, их аналогах и прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими":

1) 6-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымын мемлекеттік бақылауды Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қызметкері (қызметкерлері) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру нысанында жүзеге асырады.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру жүргізу тәртібі осы Заңның 6-1-бабына сәйкес жүзеге асырылады.";
2-тармақта:
6) тармақшадағы "кемшіліктерді" деген сөз "бұзушылықтарды" деген сөзбен ауыстырылсын;
7) тармақша алып тасталсын;
2) мынадай мазмұндағы 6-1-баппен толықтырылсын:
"6-1-бап. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру жүргізу тәртібі
1. Есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымын тексеру бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы жүргізіледі.
2. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру:
1) Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары жүргізетін жедел-профилактикалық іс-шаралар;
2) өтініш берушінің берілген лицензия және (немесе) лицензияға қосымша бойынша біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкестігін бақылау (бұдан әрі – өтініш берушінің біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексеру);
3) өтініш берушінің біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексеру қорытындылары бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамалардың орындалуын бақылау;
4) мемлекеттік органдардың, жеке және заңды тұлғалардың есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласында белгіленген талаптарды нақты бұзушылық фактілері бойынша жолданымдары негізінде жүзеге асырылады.
3. Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары қызметкерінің (қызметкерлерінің) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру жүргізу кезінде:
1) осы баптың 9-тармағында көрсетілген құжаттарды көрсеткен кезде тексеру нысанасына сәйкес бақылау субъектісінің (объектісінің) аумағына және үй-жайларына кедергісіз кіруге;
2) құжаттарды (мәліметтерді) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру нәтижелері туралы актіге қоса тіркеу үшін қағаз және электрондық жеткізгіштерде не олардың көшірмелерін және анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманы алуға, сондай-ақ мемлекеттік құпияларды және Қазақстан Республикасының заңдарымен қорғалатын құпияны құрайтын ақпаратты қоспағанда, тексеру нысанасына сәйкес автоматтандырылған дерекқорларға (ақпараттық жүйелерге) қол жеткізуге;
3) аудио-, фото- және бейнетүсірілімді жүзеге асыруға;
4) мемлекеттік органдардың, ведомстволық бағынысты және өзге де ұйымдардың мамандарын, консультанттары мен сарапшыларын тартуға құқығы бар.

1) в статье 6:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Государственный контроль за оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров осуществляется сотрудником (сотрудниками) органов внутренних дел Республики Казахстан в форме проверки с посещением субъекта (объекта) контроля.
Порядок проведения проверки с посещением субъекта (объекта) контроля осуществляется в соответствии со статьей 6-1 настоящего Закона.";
в пункте 2:
в подпункте 6) слово "недостатков" заменить словом "нарушений";
подпункт 7) исключить;
2) дополнить статьей 6-1 следующего содержания:
"Статья 6-1. Порядок проведения проверки с посещением субъекта (объекта) контроля
1. Проверка за оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров проводится путем посещения субъектов (объектов) контроля.
2. Проверка с посещением субъекта (объекта) контроля осуществляется на основании:
1) проводимых органами внутренних дел Республики Казахстан оперативно-профилактических мероприятий;
2) контроля на соответствие заявителя квалификационным или разрешительным требованиям по выданной лицензии и (или) приложению к лицензии (далее – проверка на соответствие заявителя квалификационным или разрешительным требованиям);
3) контроля исполнения предписаний об устранении выявленных нарушений по итогам проверки на соответствие заявителя квалификационным или разрешительным требованиям;
4) обращения государственных органов, физических и юридических лиц по конкретным фактам нарушений требований, установленных в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.
3. Сотрудник (сотрудники) органов внутренних дел Республики Казахстан при проведении проверки с посещением субъекта (объекта) контроля имеет (имеют) право:
1) беспрепятственного доступа на территорию и в помещения субъекта (объекта) контроля в соответствии с предметом проверки при предъявлении документов, указанных в пункте 9 настоящей статьи;
2) получать документы (сведения) на бумажных и электронных носителях либо их копии для приобщения к акту о результатах проверки с посещением субъекта (объекта) контроля и предписанию об устранении выявленных нарушений, а также доступ к автоматизированным базам данных (информационным системам) в соответствии с предметом проверки, за исключением информации, составляющей государственные секреты и охраняемую законами Республики Казахстан тайну;
3) осуществлять аудио-, фото- и видеосъемку;
4) привлекать специалистов, консультантов и экспертов государственных органов, подведомственных и иных организаций.

4. Бақылау субъектілері бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру жүргізу кезінде:
1) Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының тексеру жүргізу үшін келген қызметкерін (қызметкерлерін) мынадай:
осы баптың 9-тармағында көзделген құжаттар болмаған;
бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді тағайындау туралы актіде көрсетілген, осы бапта белгіленген мерзімдерге сәйкес келмейтін мерзімдер асып кеткен не өтіп кеткен жағдайларда тексеруге жібермеуге;
өздерінің мүдделері мен құқықтарын білдіру, сондай-ақ үшінші тұлғалардың тексеруді жүзеге асыру процесін, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары қызметкерінің (қызметкерлерінің) тексеру шеңберінде жүргізетін жекелеген әрекеттерін ішкі істер органдары қызметкерінің (қызметкерлерінің) қызметіне кедергі келтірмей аудио- және бейнетехника құралдарының көмегімен тіркеп-белгілеуді жүзеге асыруы мақсатында үшінші тұлғаларды тексеруге қатысу үшін тартуға;
2) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру нәтижелері туралы актіге, анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамаға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағым жасауға құқылы.
5. Бақылау субъектілері бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру жүргізу кезінде:
1) Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары қызметкерінің (қызметкерлерінің) бақылау субъектісінің (объектісінің) аумағына және үй-жайларына кедергісіз кіруін қамтамасыз етуге;
2) құжаттарды (мәліметтерді) Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қызметкеріне (қызметкерлеріне) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру нәтижелері туралы актіге қоса тіркеу үшін қағаз және электрондық жеткізгіштерде не олардың көшірмелерін және мемлекеттік құпиялар және Қазақстан Республикасының заңымен қорғалатын өзге де құпия туралы талаптарды сақтай отырып, анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманы ұсынуға;
3) тексеру аяқталған күні бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру нәтижелері туралы актінің және анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманың екінші данасына алғаны туралы белгі қоюға;
4) тексеру жүргізу кезеңінде бақылау субъектілерінің (объектілерінің) тексерілетін құжаттарына (мәліметтеріне) өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол бермеуге;
5) тексеру жүргізуге келген адамдардың осы объект үшін белгіленген нормативтерге сәйкес зиянды және қауіпті өндірістік әсер ету факторларынан қауіпсіздігін қамтамасыз етуге міндетті.
6. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді тағайындау туралы актінің негізінде жүзеге асырылады.

4. Субъекты контроля при проведении проверки с посещением субъекта (объекта) контроля вправе:
1) не допускать к проверке сотрудника (сотрудников) органов внутренних дел Республики Казахстан, прибывших для проведения проверки, в случаях:
отсутствия документов, предусмотренных пунктом 9 настоящей статьи;
превышения либо истечения указанных в акте о назначении проверки с посещением субъекта (объекта) контроля сроков, не соответствующих срокам, установленным настоящей статьей;
привлекать третьих лиц к участию в проверке в целях представления своих интересов и прав, а также осуществления третьими лицами фиксирования процесса осуществления проверки, а также отдельных действий сотрудника (сотрудников) органов внутренних дел Республики Казахстан, проводимых им в рамках проверки, с помощью средств аудио- и видеотехники, не создавая препятствий деятельности сотруднику (сотрудникам) органов внутренних дел;
2) обжаловать акт о результатах проверки с посещением субъекта (объекта) контроля, предписание об устранении выявленных нарушений в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
5. Субъекты контроля при проведении проверки с посещением субъекта (объекта) контроля обязаны:
1) обеспечить беспрепятственный доступ сотрудника (сотрудников) органов внутренних дел Республики Казахстан на территорию и в помещения субъекта (объекта) контроля;
2) представлять сотруднику (сотрудникам) органов внутренних дел Республики Казахстан документы (сведения) на бумажных и электронных носителях либо их копии для приобщения к акту о результатах проверки с посещением субъекта (объекта) контроля и предписанию об устранении выявленных нарушений с соблюдением требований о государственных секретах и иной охраняемой законом Республики Казахстан тайне;
3) сделать отметку о получении на втором экземпляре акта о результатах проверки с посещением субъекта (объекта) контроля и предписания об устранении выявленных нарушений в день окончания проверки;
4) не допускать внесения изменений и дополнений в проверяемые документы (сведения) субъектов (объектов) контроля в период проведения проверки;
5) обеспечить безопасность лиц, прибывших для проведения проверки, от вредных и опасных производственных факторов воздействия в соответствии с установленными для данного объекта нормативами.
6. Проверка с посещением субъекта (объекта) контроля осуществляется на основании акта о назначении проверки с посещением субъекта (объекта) контроля.

7. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру осы баптың 8-тармағында өзгеше көзделмесе, бақылау субъектілерін алдын ала хабардар етпестен және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді тағайындау туралы актіні тіркеместен, оны кейіннен келесі жұмыс күні ішінде өз құзыреті шегінде мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органға ұсына отырып жүргізіледі.
8. Өтініш берушінің біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкестігін бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру бақылау субъектілерін алдын ала хабардар етпестен және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді тағайындау туралы актіні өз құзыреті шегінде мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органда тіркеместен жүргізіледі.
9. Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қызметкері (қызметкерлері) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру кезінде:
1) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді тағайындау туралы актіні;
2) қызметтік куәлігін көрсетуге міндетті.
10. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді тағайындау туралы актіде мыналар көрсетіледі:
1) актінің күні мен нөмірі;
2) мемлекеттік органның атауы;
3) Қазақстан Республикасы ішкі істер органының тексеру жүргізуге уәкілеттік берілген қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;
4) болған жағдайда, мемлекеттік органдар мен ұйымдардың тексеру жүргізу үшін тартылатын мамандары, консультанттары мен сарапшылары туралы мәліметтер;
5) өзіне қатысты тексеру жүргізу тағайындалған бақылау субъектісінің атауы, оның тұрған жері, сәйкестендіру нөмірі, объектілердің тізбесі, аумақтың учаскесі;
6) тағайындалған тексерудің нысанасы;
7) тексеру жүргізу мерзімі;
8) тексеру жүргізу негіздері, оның ішінде Қазақстан Республикасының міндетті талаптары тексерілуге жататын нормативтік құқықтық актілері;
9) тексерілетін кезең;
10) бақылау субъектісінің осы бапта көзделген құқықтары мен міндеттері;
11) Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының актілерге қол қоюға уәкілеттік берілген қызметкерінің қолтаңбасы, Қазақстан Республикасының ішкі істер органының мөрі;
12) заңды тұлға басшысының не оның уәкілетті адамының бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді тағайындау туралы актіні алғаны туралы немесе алудан бас тартқаны туралы қолтаңбасы.
11. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді тағайындау туралы акт тексеруді тағайындаған Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексерулерді тіркеу журналында тіркеледі.

7. Проверка с посещением субъекта (объекта) контроля проводится без предварительного уведомления субъектов контроля и регистрации акта о назначении проверки с посещением субъекта (объекта) контроля с последующим его представлением в течение следующего рабочего дня в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, если иное не предусмотрено пунктом 8 настоящей статьи.
8. Проверка с посещением субъекта (объекта) контроля на соответствие заявителя квалификационным или разрешительным требованиям проводится без предварительного уведомления субъектов контроля и регистрации акта о назначении проверки с посещением субъекта (объекта) контроля в государственном органе, осуществляющем в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов.
9. Сотрудник (сотрудники) органов внутренних дел Республики Казахстан при проверке с посещением субъекта (объекта) контроля обязан (обязаны) предъявить:
1) акт о назначении проверки с посещением субъекта (объекта) контроля;
2) служебное удостоверение.
10. В акте о назначении проверки с посещением субъекта (объекта) контроля указываются:
1) номер и дата акта;
2) наименование государственного органа;
3) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность сотрудника органа внутренних дел Республики Казахстан, уполномоченного на проведение проверки;
4) сведения о специалистах, консультантах и экспертах государственных органов и организаций, привлекаемых для проведения проверки, при их наличии;
5) наименование субъекта контроля, в отношении которого назначено проведение проверки, его место нахождения, идентификационный номер, перечень объектов, участок территории;
6) предмет назначенной проверки;
7) срок проведения проверки;
8) основания проведения проверки, в том числе нормативные правовые акты Республики Казахстан, обязательные требования которых подлежат проверке;
9) проверяемый период;
10) права и обязанности субъекта контроля, предусмотренные настоящей статьей;
11) подпись сотрудника органов внутренних дел Республики Казахстан, уполномоченного подписывать акты, печать органа внутренних дел Республики Казахстан;
12) подпись руководителя юридического лица либо его уполномоченного лица о получении или об отказе в получении акта о назначении проверки с посещением субъекта (объекта) контроля.
11. Акт о назначении проверки с посещением субъекта (объекта) контроля регистрируется в журнале регистрации проверок с посещением субъекта (объекта) контроля органов внутренних дел Республики Казахстан, назначивших проверку.

12. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру жүргізу мерзімі алдағы жұмыстардың көлемі, қойылған міндеттер ескеріле отырып белгіленеді және бес жұмыс күнінен аспауға тиіс.
13. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру жүргізу мерзімін Қазақстан Республикасы ішкі істер органының басшысы не оны алмастыратын адам күрделі және (немесе) ұзақ сараптамалар жүргізу қажет болған жағдайда ғана тек бір рет ұзарта алады.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді ұзарту мерзімі сараптама нәтижелері алынған күннен бастап үш жұмыс күнінен аспауға тиіс.
14. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру жүргізу мерзімін ұзарту тексеруді ұзарту туралы қосымша актімен ресімделеді.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру мерзімін ұзарту туралы қосымша актіде бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді тағайындау туралы алдыңғы актінің тіркелген күні, нөмірі және ұзартудың себебі көрсетіледі.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру мерзімін ұзарту туралы хабарлама бақылау субъектісіне мерзім ұзартылардан бір жұмыс күні бұрын табыс ету туралы хабарламамен бірге табыс етіледі.
15. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді тағайындау туралы акт бақылау субъектісіне не оның уәкілетті адамына табыс етілген күн бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру жүргізудің басталуы деп есептеледі.
16. Бақылау субъектісінің не оның уәкілетті адамының бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді тағайындау туралы актіні қабылдаудан бас тартуы не бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру жүргізуге қажетті материалдар мен мәліметтерді ұсынбауы Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары қызметкерінің (қызметкерлерінің) бақылау объектісіне кіруіне кедергі болмайды.
17. Қазақстан Республикасы ішкі істер органының тексеруді жүзеге асыратын қызметкері (қызметкерлері) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру нәтижелері бойынша бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру нәтижелері туралы акт және анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқама жасайды.
Тексеру нәтижелері туралы актінің және анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманың бірінші данасы электрондық нысанда өз құзыреті шегінде мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органға және оның аумақтық органдарына тапсырылады, екінші данасы бақылау субъектісінде (объектісінде) түпнұсқада болатын құжаттардың көшірмелерін қоспағанда, қосымшалардың көшірмелерімен бірге қағаз жеткізгіште қолын қойғызып немесе электрондық нысанда бақылау субъектісіне (заңды тұлғаның басшысына не оның уәкілетті адамына) танысу және анықталған бұзушылықтарды жою жөнінде шаралар қабылдау және басқа да әрекеттер жасау үшін беріледі, үшінші данасы Қазақстан Республикасының тексеру жүргізген ішкі істер органдарында қалады.

12. Срок проведения проверки с посещением субъекта (объекта) контроля устанавливается с учетом объема предстоящих работ, поставленных задач и не должен превышать пять рабочих дней.
13. Срок проведения проверки с посещением субъекта (объекта) контроля может быть продлен только один раз руководителем органа внутренних дел Республики Казахстан либо лицом, его замещающим, только в случае необходимости проведения сложных и (или) длительных экспертиз.
Срок продления проверки с посещением субъекта (объекта) контроля не должен превышать три рабочих дня со дня получения результатов экспертизы.
14. Продление срока проведения проверки с посещением субъекта (объекта) контроля оформляется дополнительным актом о продлении проверки.
В дополнительном акте о продлении срока проверки с посещением субъекта (объекта) контроля указываются номер, дата регистрации предыдущего акта о назначении проверки с посещением субъекта (объекта) контроля и причина продления.
Уведомление о продлении срока проверки с посещением субъекта (объекта) контроля вручается субъекту контроля за один рабочий день до продления с уведомлением о вручении.
15. Началом проведения проверки с посещением субъекта (объекта) контроля считается дата вручения субъекту контроля либо его уполномоченному лицу акта о назначении проверки с посещением субъекта (объекта) контроля.
16. Отказ субъекта контроля либо его уполномоченного лица в принятии акта о назначении проверки с посещением субъекта (объекта) контроля либо непредставление материалов и сведений, необходимых для проведения проверки с посещением субъекта (объекта) контроля, не являются препятствием к доступу сотрудника (сотрудников) органов внутренних дел Республики Казахстан на объект контроля.
17. По результатам проверки с посещением субъекта (объекта) контроля сотрудником (сотрудниками) органа внутренних дел Республики Казахстан, осуществляющим (осуществляющими) проверку, составляются акт о результатах проверки с посещением субъекта (объекта) контроля и предписание об устранении выявленных нарушений.
Первый экземпляр акта о результатах проверки и предписания об устранении выявленных нарушений в электронной форме сдается в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, и его территориальные органы, второй экземпляр с копиями приложений, за исключением копий документов, имеющихся в оригинале у субъекта (объекта) контроля, на бумажном носителе под роспись или в электронной форме передается субъекту контроля (руководителю юридического лица либо его уполномоченному лицу) для ознакомления и принятия мер по устранению выявленных нарушений и других действий, третий экземпляр остается в органах внутренних дел Республики Казахстан, проводивших проверку.

18. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру нәтижелері туралы актіде мыналар көрсетіледі:
1) актінің жасалған күні, нөмірі, уақыты және орны;
2) мемлекеттік органның атауы;
3) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді тағайындау туралы актінің күні мен нөмірі;
4) Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының тексеру жүргізген қызметкерінің (қызметкерлерінің) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;
5) мемлекеттік органдар мен ұйымдардың тексеру жүргізу үшін тартылатын мамандары, консультанттары мен сарапшылары туралы мәліметтер;
6) өзіне қатысты тексеру жүргізу тағайындалған бақылау субъектісінің атауы, оның тұрған жері, сәйкестендіру нөмірі, объектілердің тізбесі, аумақтың учаскесі;
7) тексеру жүргізілген күн, орын және кезең;
8) тексеру нәтижелері туралы, оның ішінде анықталған бұзушылықтар, олардың сипаты туралы мәліметтер;
9) бақылау субъектісінің немесе оның уәкілетті адамының актімен танысқаны немесе танысудан бас тартқаны туралы мәліметтер, олардың қолтаңбалары немесе қол қоюдан бас тартуы, сондай-ақ жүргізілген тексеру нәтижелері бойынша ескертулердің және (немесе) қарсылықтардың бар-жоғы туралы белгі;
10) Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының тексеру жүргізген қызметкерінің (қызметкерлерінің) қолтаңбасы.
19. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру жүргізу кезінде есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымы саласында белгіленген талаптарды бұзушылықтар болмаған жағдайда, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру нәтижелері туралы актіде тиісті жазба жасалады.
20. Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары өткізілетін жедел-профилактикалық іс-шаралар шеңберінде бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру қорытындылары бойынша бақылау субъектісінің (объектісінің) есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымы саласында белгіленген міндеттерді орындамау және (немесе) тиісінше орындамау фактілерін анықтаған жағдайларда Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қызметкері (қызметкерлері) өкілеттіктері шегінде бақылау субъектісін (объектісін) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа тарту бойынша шаралар қабылдайды.
21. Өтініш берушінің біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу кезінде бұзушылықтар анықталған жағдайда, тексеру аяқталғаннан кейін бақылау субъектісіне анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқама табыс етіледі.
22. Анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада көрсетілген анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдері оны орындаудың нақты мүмкіндігіне әсер ететін мән-жайлар ескеріле отырып, бірақ анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқама табыс етілген күннен бастап күнтізбелік отыз күннен асырылмай айқындалады.
Бақылау субъектісі анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада айқындалған мерзім аяқталғаннан кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының нұсқаманы берген ішкі істер органына бұзушылықтың жойылу фактісін дәлелдейтін материалдарды қоса бере отырып (қажет болған кезде), анықталған бұзушылықтардың жойылғаны туралы ақпаратты жіберуге міндетті.

18. В акте о результатах проверки с посещением субъекта (объекта) контроля указываются:
1) номер, дата, время и место составления акта;
2) наименование государственного органа;
3) дата и номер акта о назначении проверки с посещением субъекта (объекта) контроля;
4) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность сотрудника (сотрудников) органов внутренних дел Республики Казахстан, проводившего (проводивших) проверку;
5) сведения о специалистах, консультантах и экспертах государственных органов и организаций, привлекаемых для проведения проверки;
6) наименование субъекта контроля, в отношении которого назначено проведение проверки, его место нахождения, идентификационный номер, перечень объектов, участок территории;
7) дата, место и период проведения проверки;
8) сведения о результатах проверки, в том числе о выявленных нарушениях, их характере;
9) сведения об ознакомлении или отказе в ознакомлении с актом субъекта контроля или его уполномоченного лица, их подписи или отказ от подписи, а также отметка о наличии замечаний и (или) возражений по результатам проведенной проверки;
10) подпись сотрудника (сотрудников) органов внутренних дел Республики Казахстан, проводившего (проводивших) проверку.
19. В случае отсутствия нарушений требований, установленных в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, при проведении проверки с посещением субъекта (объекта) контроля в акте о результатах проверки с посещением субъекта (объекта) контроля производится соответствующая запись.
20. В случаях выявления по итогам проверки с посещением субъекта (объекта) контроля органами внутренних дел Республики Казахстан в рамках проводимых оперативно-профилактических мероприятий фактов неисполнения и (или) ненадлежащего исполнения субъектом (объектом) контроля обязанностей, установленных в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, сотрудник (сотрудники) органов внутренних дел Республики Казахстан в пределах полномочий принимает (принимают) меры по привлечению субъекта (объекта) контроля к ответственности, установленной законами Республики Казахстан.
21. В случае выявления нарушений при проведении проверки на соответствие заявителя квалификационным или разрешительным требованиям после окончания проверки субъекту контроля вручается предписание об устранении выявленных нарушений.
22. Сроки устранения выявленных нарушений, указанных в предписании об устранении выявленных нарушений, определяются с учетом обстоятельств, оказывающих влияние на реальную возможность его исполнения, но не более тридцати календарных дней со дня вручения предписания об устранении выявленных нарушений.
Субъект контроля в течение десяти рабочих дней после окончания срока, определенного в предписании об устранении выявленных нарушений, обязан направить информацию об устранении выявленных нарушений с приложением (при необходимости) материалов, доказывающих факт устранения нарушения, в орган внутренних дел Республики Казахстан, выдавший предписание.

23. Егер анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамалардың орындалуы бойынша бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру жүргізу нәтижесінде бақылау субъектісінің (объектісінің) есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымы саласында белгіленген міндеттерді орындамау және (немесе) тиісінше орындамау фактілері анықталса, Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қызметкері (қызметкерлері) өкілеттіктері шегінде бақылау субъектісін (объектісін) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жауаптылыққа тарту бойынша шаралар қабылдайды.
24. Анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада мыналар көрсетіледі:
1) нұсқаманың жасалған күні, уақыты және орны;
2) Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының тексеруді жүргізген қызметкерінің (қызметкерлерінің) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;
3) өзіне қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру жүргізу тағайындалған бақылау субъектісінің атауы, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру жүргізу кезінде қатысқан уәкілетті адамның лауазымы (бар болған кезде);
4) тұрған жері көрсетіле отырып, бақылау объектісі;
5) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру нәтижелері туралы актінің күні мен нөмірі;
6) анықталған бұзушылықтардың тізбесі және анықталған бұзушылықтарды жою мерзімі көрсетіле отырып, оларды жою туралы талаптар;
7) бақылау субъектісінің немесе оның уәкілетті адамының нұсқамамен танысқаны немесе танысудан бас тартқаны туралы мәліметтер, олардың қолтаңбалары немесе қол қоюдан бас тартуы;
8) Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының тексеру жүргізген қызметкерінің (қызметкерлерінің) қолтаңбасы.
25. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру нәтижелері бойынша ескертулер және (немесе) қарсылықтар болған жағдайда, бақылау субъектісі оларды жазбаша түрде баяндайды және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру нәтижелері туралы актіні және анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманы алған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының тексеруді жүргізген ішкі істер органына жібереді.
26. Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары бақылау субъектісінің бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру нәтижелері туралы актіге және анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамаға, әкімшілік ықпал ету шараларына ескертулерін және (немесе) қарсылықтарын қарауға және отыз жұмыс күні ішінде қабылданған шаралар туралы уәжді жауап беруге тиіс.

23. Если в результате проведения проверки с посещением субъекта (объекта) контроля по исполнению предписаний об устранении выявленных нарушений будут выявлены факты неисполнения и (или) ненадлежащего исполнения субъектом (объектом) контроля обязанностей, установленных в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, сотрудник (сотрудники) органов внутренних дел Республики Казахстан в пределах полномочий принимает (принимают) меры по привлечению субъекта (объекта) контроля к ответственности в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
24. В предписании об устранении выявленных нарушений указываются:
1) дата, время и место составления предписания;
2) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность сотрудника (сотрудников) органов внутренних дел Республики Казахстан, проводившего (проводивших) проверку;
3) наименование субъекта контроля, в отношении которого назначено проведение проверки с посещением субъекта (объекта) контроля, должность (при наличии) уполномоченного лица, присутствовавшего при проведении проверки с посещением субъекта (объекта) контроля;
4) объект контроля с указанием места нахождения;
5) номер и дата акта о результатах проверки с посещением субъекта (объекта) контроля;
6) перечень выявленных нарушений и требования об устранении выявленных нарушений с указанием срока их устранения;
7) сведения об ознакомлении или отказе в ознакомлении с предписанием субъекта контроля или его уполномоченного лица, их подписи или отказ от подписи;
8) подпись сотрудника (сотрудников) органов внутренних дел Республики Казахстан, проводившего (проводивших) проверку.
25. В случае наличия замечаний и (или) возражений по результатам проверки с посещением субъекта (объекта) контроля субъект контроля излагает их в письменном виде и не позднее трех рабочих дней со дня получения акта о результатах проверки с посещением субъекта (объекта) контроля и предписания об устранении выявленных нарушений направляет в орган внутренних дел Республики Казахстан, проводивший проверку.
26. Органы внутренних дел Республики Казахстан должны рассмотреть замечания и (или) возражения субъекта контроля к акту о результатах проверки с посещением субъекта (объекта) контроля и предписанию об устранении выявленных нарушений, мерам административного воздействия и в течение тридцати рабочих дней дать мотивированный ответ о принятых мерах.

27. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру нәтижелері туралы актіні және анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманы қабылдаудан бас тартылған жағдайда хаттама жасалады, оған Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының тексеруді жүзеге асырған қызметкері, бақылау субъектісінің басшысы не оның уәкілетті өкілі қол қояды.
28. Бақылау субъектісі бас тарту себебі туралы жазбаша түсініктеме бере отырып, хаттамаға қол қоюдан бас тартуға құқылы.
29. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру нәтижелері туралы актіні және анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманы бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді тағайындау туралы актіде (бар болса, тексеру мерзімін ұзарту туралы қосымша актіде) көрсетілген тексерудің аяқталу мерзімінен кешіктірмей бақылау субъектісіне табыс ету күні бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру және өтініш берушінің біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексеру мерзімінің аяқталуы болып есептеледі.
30. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру нәтижелері туралы актіге және (немесе) анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамаға Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгіленген тәртіппен жоғары тұрған әкімшілік органға, лауазымды адамға шағым жасалуы мүмкін.
31. Жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам немесе сот жарамсыз деп таныған бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру нәтижелері туралы акт және (немесе) анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқама бақылау субъектісінің (объектісінің) есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымы саласында белгіленген талаптарды бұзуының дәлелі бола алмайды.
32. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексерулерді ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын талаптарды бұзушылықтарға:
1) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру жүргізу негіздерінің болмауы;
2) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді тағайындау туралы актінің болмауы;
3) Қазақстан Республикасы ішкі істер органының құзыретіне кірмейтін мәселелер бойынша бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді тағайындау;
4) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру жүргізудің осы бапта көзделген мерзімін бұзу жатады.".
27. "Аудиторлық қызмет туралы" 1998 жылғы 20 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 3-баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің бірінші абзацындағы "аудиттен басқа" деген сөздер алып тасталсын;
2) 7-1-баптың 2-тармағы "тексеру және" деген сөздерден кейін "бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы" деген сөздермен толықтырылсын;

27. В случае отказа в принятии акта о результатах проверки с посещением субъекта (объекта) контроля и предписания об устранении выявленных нарушений составляется протокол, который подписывается сотрудником органов внутренних дел Республики Казахстан, осуществляющим проверку, руководителем субъекта контроля либо его уполномоченным представителем.
28. Субъект контроля вправе отказаться от подписания протокола, дав письменное объяснение о причине отказа.
29. Завершением срока проверки с посещением субъекта (объекта) контроля и проверки на соответствие заявителя квалификационным или разрешительным требованиям считается день вручения субъекту контроля акта о результатах проверки с посещением субъекта (объекта) контроля и предписания об устранении выявленных нарушений не позднее срока окончания проверки, указанного в акте о назначении проверки с посещением субъекта (объекта) контроля (дополнительном акте о продлении срока проверки при его наличии).
30. Акт о результатах проверки с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) предписание об устранении выявленных нарушений могут быть обжалованы в вышестоящий административный орган, должностному лицу в порядке, установленном Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
31. Акт о результатах проверки с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) предписание об устранении выявленных нарушений, признанные вышестоящим административным органом, должностным лицом или судом недействительными, не могут являться доказательством нарушения субъектом (объектом) контроля требований, установленных в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.
32. К нарушениям требований к организации и проведению проверок с посещением субъекта (объекта) контроля относятся:
1) отсутствие оснований проведения проверки с посещением субъекта (объекта) контроля;
2) отсутствие акта о назначении проверки с посещением субъекта (объекта) контроля;
3) назначение проверки с посещением субъекта (объекта) контроля по вопросам, не входящим в компетенцию органа внутренних дел Республики Казахстан;
4) нарушение срока проведения проверки с посещением субъекта (объекта) контроля, предусмотренного настоящей статьей.".
27. В Закон Республики Казахстан от 20 ноября 1998 года "Об аудиторской деятельности":
1) в абзаце первом части первой пункта 2 статьи 3 слова ", помимо аудита," исключить;
2) пункт 2 статьи 7-1 после слова "контроля" дополнить словами "с посещением субъекта (объекта) контроля";

3) 11-баптың 2-тармағының 8) тармақшасы "осы өзгерiстер туралы" деген сөздерден кейін "он бес жұмыс күні ішінде" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 13-баптың 3-тармағындағы "Аттестаттаудан" деген сөз "Аттестаттау бойынша емтиханнан" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 13-1-бапта:
6-тармақтағы "үштен бірін" деген сөздер "үштен бірінен аспайтынын" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақтың бірінші бөлігінде:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) кәсіби кеңестің атқарушы органдарына ұсынылған кандидатураларды бекіту;";
8) тармақшадағы "сапаны бақылау жөніндегі комитет" деген сөздер "кәсіби кеңестің сапаны бақылау жөніндегі комитеті" деген сөздермен ауыстырылсын;
10-тармақта:
"Сапаны бақылау жөніндегі комитет" деген сөздер "Кәсіби кеңестің сапаны бақылау жөніндегі комитеті" деген сөздермен ауыстырылсын;
"алқалы орган" деген сөздерден кейін ", басқарма бекіткен өзге де органдар" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 13-2-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"13-2-бап. Кәсіби кеңестің сапаны бақылау жөніндегі комитеті";
1-тармақта:
"Сапаны бақылау жөніндегі комитеттің" деген сөздер "Кәсіби кеңестің сапаны бақылау жөніндегі комитетінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
", сондай-ақ" деген сөз "және/немесе" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
бірінші абзац "Сапаны бақылау жөніндегі комитеттің" деген сөздер "Кәсіби кеңестің сапаны бақылау жөніндегі комитетінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақша алып тасталсын;
7) 14-баптың 4-тармағындағы "бекіткен" деген сөз "шығарған" деген сөзбен ауыстырылсын;
8) 16-баптың 4-тармағының бірінші бөлігі "уәкілетті органға" деген сөздерден кейін "лицензияны электрондық нысанда ресімдеу жағдайларын қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
9) 19-баптың 2-тармағының бесінші бөлігінде:
"сапаны бақылау жөніндегі комитетте" деген сөздер "кәсіби кеңестің сапаны бақылау жөніндегі комитетінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
"кәсіби ұйымдарда" деген сөздер "кәсіби ұйымның жұмыс органында" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 21-баптың 2-тармағының 2) тармақшасындағы "жүргізілуіне," деген сөз "жүргізілуіне немесе" деген сөздермен ауыстырылсын.
28. "Ұлттық архив қоры және архивтер туралы" 1998 жылғы 22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 18-1-баптағы "тексеру және" деген сөздер "жоспардан тыс тексеру және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 22-баптың 3-тармағы "сатып алу," деген сөздерден кейін "уақытша және" деген сөздермен толықтырылсын.
29. "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" 1998 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:

3) в подпункте 8) пункта 2 статьи 11 слова "уполномоченному органу" заменить словами "в течение пятнадцати рабочих дней в уполномоченный орган";
4) в пункте 3 статьи 13 слова "аттестацию, допускаются к ее" заменить словами "экзамен по аттестации, допускаются к его";
5) в статье 13-1:
в пункте 6 слова "одну треть" заменить словами "не более одной трети";
в части первой пункта 8:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) утверждение выдвинутых кандидатур в исполнительные органы профессионального совета;";
подпункт 8) после слова "качества" дополнить словами "профессионального совета";
пункт 10:
после слова "качества" дополнить словами "профессионального совета";
дополнить словами ", иные органы, утвержденные правлением";
6) в статье 13-2:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 13-2. Комитет по контролю качества профессионального совета";
в пункте 1:
после слова "качества" дополнить словами "профессионального совета";
слова "а также могут" заменить словами "и (или) могут";
в пункте 2:
абзац первый после слова "качества" дополнить словами "профессионального совета";
подпункт 6) исключить;
7) в пункте 4 статьи 14 слово "утвержденным" заменить словом "выпущенным";
8) часть первую пункта 4 статьи 16 дополнить словами ", за исключением случаев оформления лицензии в электронной форме";
9) в части пятой пункта 2 статьи 19:
после слов "контролю качества" дополнить словами "профессионального совета";
слова "профессиональных организациях" заменить словами "рабочем органе профессиональной организации";
10) в подпункте 2) пункта 2 статьи 21 слово ", проверкам" заменить словами "или проверкам".
28. В Закон Республики Казахстан от 22 декабря 1998 года "О Национальном архивном фонде и архивах":
1) в статье 18-1 слова "проверки и профилактического контроля" заменить словами "внеплановой проверки и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля";
2) пункт 3 статьи 22 после слова "приобретения" дополнить словами ", временного и".
29. В Закон Республики Казахстан от 30 декабря 1998 года "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия":

1) 29-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасы "қару" деген сөзден кейін "мен оның патрондарының" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
"қызметтік қару" деген сөздерден кейін "мен оның патрондарының" деген сөздермен толықтырылсын;
"бақылау" деген сөз "мемлекеттік бақылау" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 30-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөліктегі "ішкі істер органдары жүзеге асырады" деген сөздер "ішкі істер органдары тексерулер нысанында жүргізеді" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Тексеру жүргізу тәртібі осы Заңның 30-1-бабына сәйкес жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Тексеру:
1) тексеруді тағайындау туралы акт;
2) анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамалардың орындалуын бақылау негізінде жүзеге асырылады.";
2-тармақта:
бірінші абзацтағы "Азаматтық және қызметтік қару айналымына мемлекеттік бақылау жасауды жүзеге асыруға уәкілеттік берілген органдардың" деген сөздер "Ішкі істер органдарының тексеру жүргізуге уәкілетті" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы Заңның 30-1-бабы 2-тармағы бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды көрсеткен кезде тексеру нысанасына сәйкес бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) аумағына және үй-жайларына кедергісіз кіруге;";
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) Қазақстан Республикасының аумағында қаруды әзірлеу, жасау, жөндеу, оның саудасы, коллекциялау, экспонатқа қою, сақтау, пайдалану және жою орындарында оны қарап-тексеруді жүргізуге;";
2) тармақша "қоспағанда," деген сөзден кейін "осы Заңның 7-бабына сәйкес" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) құжаттарды (мәліметтерді) тексеру нәтижелері туралы актіге және анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамаға қоса тіркеу үшін қағаз және электрондық жеткізгіштерде не олардың көшірмелерін алуға, сондай-ақ тексеру нысанасына сәйкес және мемлекеттік құпиялар және Қазақстан Республикасының заңымен қорғалатын өзге де құпия туралы талаптарды сақтай отырып, автоматтандырылған дерекқорларға (ақпараттық жүйелерге) қол жеткізуге;";
мынадай мазмұндағы 6-1) және 6-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"6-1) аудио-, фото- және бейнетүсіруді жүзеге асыруға;
6-2) мемлекеттік органдардың, ведомстволық бағынысты және өзге де ұйымдардың мамандарын, консультанттары мен сарапшыларын тартуға;";
3-тармақ "қару" деген сөзден кейін "мен оның патрондарының" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақтағы "айналымына мемлекеттік бақылау жасауды жүзеге асыруға уәкілеттік берілген органдардың лауазымды адамдары ведомстволық есепке алуды жүргізуге және тексеруді тағайындау және оның нәтижелері туралы актілерді толтыруға міндетті" деген сөздер "мен оның патрондарының айналымына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруға уәкілетті органдардың лауазымды адамдары тексеруді тағайындау және оның нәтижелері туралы жасалған актілерді ведомстволық есепке алуды жүргізеді" деген сөздермен ауыстырылсын;

1) в статье 29:
подпункт 2) пункта 1 дополнить словами "и патронов к нему";
в пункте 2:
слово "контроль" заменить словами "государственный контроль";
после слов "служебного оружия" дополнить словами "и патронов к нему";
2) в статье 30:
в пункте 1:
в части первой слова "осуществляют органы внутренних дел" заменить словами "проводят органы внутренних дел в форме проверок";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Порядок проведения проверки осуществляется в соответствии со статьей 30-1 настоящего Закона.";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Проверка осуществляется на основании:
1) акта о назначении проверки;
2) контроля исполнения предписаний об устранении выявленных нарушений.";
в пункте 2:
в абзаце первом слова "органов, уполномоченных осуществлять государственный контроль за оборотом гражданского и служебного оружия" заменить словами "органов внутренних дел, уполномоченных на проведение проверки";
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) беспрепятственного доступа на территорию и в помещения субъекта (объекта) контроля и надзора в соответствии с предметом проверки при предъявлении документов, указанных в подпунктах 1) и 2) части первой пункта 2 статьи 30-1 настоящего Закона;";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) производить осмотр оружия на территории Республики Казахстан в местах его разработки, производства, ремонта, торговли, коллекционирования, экспонирования, хранения, использования и уничтожения;";
подпункт 2) после слов "Республики Казахстан" дополнить словами "в соответствии со статьей 7 настоящего Закона";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) получать документы (сведения) на бумажных и электронных носителях либо их копии для приобщения к акту о результатах проверки и предписанию об устранении выявленных нарушений, а также доступ к автоматизированным базам данных (информационным системам) в соответствии с предметом проверки и соблюдением требований о государственных секретах и иной охраняемой законом Республики Казахстан тайне;";
дополнить подпунктами 6-1) и 6-2) следующего содержания:
"6-1) осуществлять аудио-, фото- и видеосъемку;
6-2) привлекать специалистов, консультантов и экспертов государственных органов, подведомственных и иных организаций;";
пункт 3 после слов "служебного оружия" дополнить словами "и патронов к нему";
в пункте 5 слова "оружия, обязаны вести ведомственный учет и составлять акты" заменить словами "оружия и патронов к нему, ведут ведомственный учет составленных актов";

мынадай мазмұндағы 6 және 7-тармақтармен толықтырылсын:
"6. Бақылау субъектілері не олардың уәкілетті өкілдері тексеру жүргізу кезінде:
1) мынадай:
осы Заңның 30-1-бабы 2-тармағы бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында көзделген құжаттар болмаған;
осы Заңның 30-1-бабында белгіленген мерзімдерге сәйкес келмейтін тексеруді тағайындау туралы актіде көрсетілген мерзімдерден асып кеткен не өтіп кеткен жағдайларда тексеру жүргізу үшін келген азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруға уәкілетті органдардың лауазымды адамдарын тексеруге жібермеуге;
2) өздерінің мүдделері мен құқықтарын білдіру, сондай-ақ үшінші тұлғалардың тексеруді жүзеге асыру процесін, сондай-ақ мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруға уәкілетті органның лауазымды адамының тексеру шеңберінде жүргізілетін жекелеген әрекеттерін азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруға уәкілетті орган лауазымды адамының қызметіне кедергі келтірмей аудио- және бейнетехника құралдарының көмегімен тіркеп-белгілеуді жүзеге асыруы мақсатында үшінші тұлғаларды тексеруге қатысу үшін тартуға;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тексеру нәтижелері туралы актіге шағым жасауға құқылы.
7. Бақылау субъектісі тексеру жүргізу кезінде:
1) азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруға уәкілетті органдардың лауазымды адамдарының бақылау субъектісінің (объектісінің) аумағына және үй-жайларына кедергісіз кіруін қамтамасыз етуге;
2) азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруға уәкілетті органдардың лауазымды адамына тексеру нәтижелері туралы актіге және анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамаға қоса тіркеу үшін мемлекеттік құпиялар және Қазақстан Республикасының заңымен қорғалатын өзге де құпия туралы талаптарды сақтай отырып қағаз және электрондық жеткізгіштерде құжаттарды (мәліметтерді) не олардың көшірмелерін ұсынуға;
3) тексеру аяқталған күні тексеру нәтижелері туралы актінің және анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманың алынғаны туралы белгі қоюға;
4) тексеру жүргізу кезеңінде бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) тексерілетін құжаттарына (мәліметтеріне) өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол бермеуге;
5) тексеру жүргізу үшін келген адамдардың осы объект үшін белгіленген нормативтерге сәйкес зиянды және қауіпті өндірістік әсер ету факторларынан қауіпсіздігін қамтамасыз етуге міндетті.";

дополнить пунктами 6 и 7 следующего содержания:
"6. Субъекты контроля либо их уполномоченные представители при проведении проверки вправе:
1) не допускать к проверке должностных лиц органов, уполномоченных осуществлять государственный контроль за оборотом гражданского и служебного оружия и патронов к нему, прибывших для проведения проверки, в случаях:
отсутствия документов, предусмотренных подпунктами 1) и 2) части первой пункта 2 статьи 30-1 настоящего Закона;
превышения либо истечения указанных в акте о назначении проверки сроков, не соответствующих срокам, установленным статьей 30-1 настоящего Закона;
2) привлекать третьих лиц к участию в проверке в целях представления своих интересов и прав, а также осуществления третьими лицами фиксирования процесса осуществления проверки, а также отдельных действий должностного лица органа, уполномоченного осуществлять государственный контроль, проводимых в рамках проверки, с помощью средств аудио- и видеотехники, не создавая препятствий деятельности должностного лица органа, уполномоченного осуществлять государственный контроль за оборотом гражданского и служебного оружия и патронов к нему.
3) обжаловать акт о результатах проверки в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
7. Субъект контроля при проведении проверки обязан:
1) обеспечить беспрепятственный доступ должностных лиц органов, уполномоченных осуществлять государственный контроль за оборотом гражданского и служебного оружия и патронов к нему, на территорию и в помещения субъекта (объекта) контроля;
2) представлять должностному лицу органов, уполномоченных осуществлять государственный контроль за оборотом гражданского и служебного оружия и патронов к нему, документы (сведения) на бумажных и электронных носителях либо их копии для приобщения к акту о результатах проверки и предписанию об устранении выявленных нарушений с соблюдением требований о государственных секретах и иной охраняемой законом Республики Казахстан тайне;
3) сделать отметку о получении акта о результатах проверки и предписания об устранении выявленных нарушений в день окончания проверки;
4) не допускать внесения изменений и дополнений в проверяемые документы (сведения) субъектов (объектов) контроля и надзора в период проведения проверки;
5) обеспечить безопасность лиц, прибывших для проведения проверки, от вредных и опасных производственных факторов воздействия в соответствии с установленными для данного объекта нормативами.";

3) мынадай мазмұндағы 30-1-баппен толықтырылсын:
"30-1-бап. Тексеру жүргізу тәртібі
1. Тексеру тексеруді тағайындау туралы актінің негізінде және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы жүзеге асырылады.
2. Ішкі істер органдарының тексеру жүргізуге уәкілетті лауазымды адамдары азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымы саласындағы қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілерін (объектілерін) тексерген кезде:
1) тексеруді тағайындау туралы актіні;
2) қызметтік куәлігін ұсынады.
Тексеруді тағайындау туралы актіде мыналар көрсетіледі:
1) актінің нөмірі мен күні;
2) мемлекеттік органның атауы;
3) ішкі істер органдарының тексеру жүргізуге уәкілетті адамының тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;
4) мемлекеттік органдардың, ведомстволық бағынысты және өзге де ұйымдардың тексеру жүргізу үшін тартылатын мамандары, консультанттары мен сарапшылары туралы мәліметтер;
5) бақылау субъектісінің атауы немесе өзіне қатысты тексеру жүргізу тағайындалған жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), оның тұрған жері, сәйкестендіру нөмірі, объектілердің тізбесі, аумақтың учаскесі;
6) тағайындалған тексерудің нысанасы;
7) тексеру жүргізу мерзімі;
8) тексеру жүргізу негіздері, оның ішінде міндетті талаптары тексеруге жататын Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері;
9) тексерілетін кезең;
10) бақылау субъектісінің осы Заңның 30-бабының 6 және 7-тармақтарында көзделген құқықтары мен міндеттері;
11) ішкі істер органдарының актілерге қол қоюға уәкілеттік берілген лауазымды адамының қолтаңбасы, ішкі істер органының мөрі;
12) заңды тұлға басшысының не оның уәкілетті адамының, жеке тұлғаның тексеруді тағайындау туралы актіні алғаны немесе алудан бас тартқаны туралы қолтаңбасы.
3. Тексеру жүргізу мерзімі алдағы жұмыстардың көлемін, қойылған міндеттерді ескере отырып белгіленеді және бес жұмыс күнінен аспауға тиіс.
4. Тексеру жүргізу мерзімін Қазақстан Республикасы ішкі істер органының басшысы не оны алмастыратын адам күрделі және (немесе) ұзақ мерзімді сараптамалар жүргізу, халықаралық шарттар шеңберінде шетелдік мемлекеттік органдардан ақпарат алу және өзіне қатысты тексеру жүргізілетін адамның тұрған жерін анықтау қажет болған жағдайда ғана тек бір рет ұзарта алады.
Тексеруді ұзарту мерзімі сараптама нәтижелерін, шетелдік мемлекеттік органдардан ақпаратты алған және адамның тұрған жері анықталған күннен бастап үш жұмыс күнінен аспауға тиіс.
Тексеру жүргізу мерзімін ұзарту бақылау субъектісін хабардар ете отырып, тексеру мерзімін ұзарту туралы қосымша актімен ресімделеді, онда тексеруді тағайындау туралы алдыңғы актінің тіркелген күні, нөмірі және ұзартудың себебі көрсетіледі.
Уәкілетті орган тексеру мерзімдерін ұзарту туралы хабарламаны тапсырғаны туралы хабарламамен бірге ұзартуға дейін бір жұмыс күні бұрын бақылау субъектісіне табыс етеді.

3) дополнить статьей 30-1 следующего содержания:
"Статья 30-1. Порядок проведения проверки
1. Проверка осуществляется на основании акта о назначении проверки и с посещением субъекта (объекта) контроля.
2. Должностные лица органов внутренних дел, уполномоченные на проведение проверки, при проверке субъектов (объектов) контроля, осуществляющих деятельность в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, представляют:
1) акт о назначении проверки;
2) служебное удостоверение.
В акте о назначении проверки указываются:
1) номер и дата акта;
2) наименование государственного органа;
3) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность должностного лица органов внутренних дел, уполномоченного на проведение проверки;
4) сведения о специалистах, консультантах и экспертах государственных органов, подведомственных и иных организаций, привлекаемых для проведения проверки;
5) наименование субъекта контроля или фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) физического лица, в отношении которого назначено проведение проверки, его место нахождения, идентификационный номер, перечень объектов, участок территории;
6) предмет назначенной проверки;
7) срок проведения проверки;
8) основания проведения проверки, в том числе нормативные правовые акты Республики Казахстан, обязательные требования которых подлежат проверке;
9) проверяемый период;
10) права и обязанности субъекта контроля, предусмотренные пунктами 6 и 7 статьи 30 настоящего Закона;
11) подпись должностного лица органов внутренних дел, уполномоченного подписывать акты, печать органа внутренних дел;
12) подпись руководителя юридического лица либо его уполномоченного лица, физического лица о получении или об отказе от получения акта о назначении проверки.
3. Срок проведения проверки устанавливается с учетом объема предстоящих работ, поставленных задач и не должен превышать пять рабочих дней.
4. Срок проведения проверки может быть продлен только один раз руководителем органа внутренних дел Республики Казахстан либо лицом, его замещающим, только в случае необходимости проведения сложных и (или) длительных экспертиз, получения информации от иностранных государственных органов в рамках международных договоров и установления места нахождения лица, в отношении которого проводится проверка.
Срок продления проверки не должен превышать три рабочих дня со дня получения результатов экспертизы, информации от иностранных государственных органов и установления места нахождения лица.
Продление срока проведения проверки оформляется дополнительным актом о продлении срока проверки с уведомлением субъекта контроля, в котором указываются номер, дата регистрации предыдущего акта о назначении проверки и причина продления.
Уведомление о продлении сроков проверки вручается субъекту контроля уполномоченным органом за один рабочий день до продления с уведомлением о вручении.

5. Бақылау субъектісіне не оның уәкілетті адамына тексеруді тағайындау туралы акті табыс етілген күн тексеру жүргізудің басталуы деп есептеледі.
6. Тексеруді тағайындау туралы актіні қабылдаудан бас тартылған не ішкі істер органының азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруға уәкілетті лауазымды адамының бақылау объектісіне кіруіне кедергі келтірілген, тексеру жүргізу үшін қажетті материалдар мен мәліметтер ұсынылмаған жағдайларда Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес шаралар қабылданады.
7. Тексеру нәтижелері бойынша ішкі істер органының тексеруді жүзеге асыратын қызметкері (қызметкерлері) тексеру нәтижелері туралы акт және анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқама жасайды.
Бақылау субъектісінде (объектісінде) түпнұсқада бар құжаттардың көшірмелерін қоспағанда, тексеру нәтижелері туралы актінің және анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманың бірінші данасы қосымшаларының көшірмелерімен бірге қағаз жеткізгіште қолын қойғызып немесе электрондық нысанда бақылау субъектісіне (заңды тұлғаның басшысына не оның уәкілетті адамына) танысу және анықталған бұзушылықтарды жою жөнінде шаралар қабылдау және басқа да әрекеттер жасау үшін беріледі, екінші данасы ішкі істер органдарында қалады.
8. Тексеру нәтижелері туралы актіде мыналар көрсетіледі:
1) актінің күні, нөмірі, уақыты және жасалған орны;
2) мемлекеттік органның атауы;
3) тексеруді тағайындау туралы актінің күні мен нөмірі;
4) ішкі істер органының тексеруді жүргізген лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;
5) мемлекеттік органдардың, ведмостволық бағынысты және өзге де ұйымдардың тексеру жүргізу үшін тартылатын мамандары, консультанттары мен сарапшылары туралы мәліметтер;
6) бақылау субъектісінің атауы немесе өзіне қатысты тексеру жүргізу тағайындалған жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), оның тұрған жері, сәйкестендіру нөмірі, объектілердің тізбесі, аумақтың учаскесі;
7) тексеруді жүргізу күні, орны және кезеңі;
8) тексеру нәтижелері туралы, оның ішінде анықталған бұзушылықтар, олардың сипаты туралы мәліметтер;
9) бақылау субъектісінің немесе оның уәкілетті адамының тексеру нәтижелері туралы актімен танысқаны немесе танысудан бас тартқаны туралы мәліметтер, олардың қолтаңбалары немесе қол қоюдан бас тартуы, сондай-ақ жүргізілген тексеру нәтижелері бойынша ескертулердің және (немесе) қарсылықтардың бар-жоғы туралы белгі;
10) ішкі істер органының тексеруді жүргізген лауазымды адамының қолтаңбасы.

5. Началом проведения проверки считается дата вручения субъекту контроля либо его уполномоченному лицу акта о назначении проверки.
6. В случаях отказа в принятии акта о назначении проверки либо воспрепятствования доступу должностного лица органа внутренних дел, уполномоченного осуществлять государственный контроль за оборотом гражданского и служебного оружия и патронов к нему, к объекту контроля, непредставления материалов и сведений, необходимых для проведения проверки, принимаются меры в соответствии с законами Республики Казахстан.
7. По результатам проверки сотрудником (сотрудниками) органа внутренних дел, осуществляющим (осуществляющими) проверку, составляются акт о результатах проверки и предписание об устранении выявленных нарушений.
Первый экземпляр акта о результатах проверки и предписания об устранении выявленных нарушений с копиями приложений, за исключением копий документов, имеющихся в оригинале у субъекта (объекта) контроля, на бумажном носителе под роспись или в электронной форме передается субъекту контроля (руководителю юридического лица либо его уполномоченному лицу) для ознакомления и принятия мер по устранению выявленных нарушений и других действий, второй экземпляр остается в органах внутренних дел.
8. В акте о результатах проверки указываются:
1) номер, дата, время и место составления акта;
2) наименование государственного органа;
3) дата и номер акта о назначении проверки;
4) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность должностного лица органа внутренних дел, проводившего проверку;
5) сведения о специалистах, консультантах и экспертах государственных органов, подведомственных и иных организаций, привлекаемых для проведения проверки;
6) наименование субъекта контроля или фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) физического лица, в отношении которого назначено проведение проверки, его место нахождения, идентификационный номер, перечень объектов, участок территории;
7) дата, место и период проведения проверки;
8) сведения о результатах проверки, в том числе о выявленных нарушениях, их характере;
9) сведения об ознакомлении или отказе в ознакомлении с актом о результатах проверки субъекта контроля или его уполномоченного лица, их подписи или отказ от подписи, а также отметка о наличии замечаний и (или) возражений по результатам проведенной проверки;
10) подпись должностного лица органа внутренних дел, проводившего проверку.

9. Тексеру жүргізу кезінде азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымы саласындағы белгіленген талаптарды бұзушылықтар болмаған жағдайда тексеру нәтижелері туралы актіде тиісті жазба жасалады.
10. Тексеру қорытындысы бойынша бақылау субъектісінің азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымы саласындағы белгіленген міндеттерді орындамау және (немесе) тиісінше орындамау фактілері анықталған жағдайларда, ішкі істер органының тексеру жүргізуге уәкілетті лауазымды адамы өкілеттіктері шегінде Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген анықталған бұзушылықтарды жою, олардың алдын алу, адамдардың өміріне, денсаулығына және қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделеріне ықтимал зиян келтіруді болғызбау жөніндегі шараларды, сондай-ақ бұзушылықтарға жол берген адамдарды Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа тарту жөніндегі шараларды қабылдайды.
11. Анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада мыналар көрсетіледі:
1) нұсқаманың күні, уақыты және жасалған орны;
2) ішкі істер органының тексеруді жүргізген лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;
3) бақылау субъектісінің атауы немесе өзіне қатысты тексеру жүргізу тағайындалған жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тексеру жүргізу кезінде қатысқан бақылау субъектісі өкілінің лауазымы (бар болған кезде);
4) тұрған жерін көрсете отырып, бақылау объектісі;
5) тексеру нәтижелері туралы актінің күні мен нөмірі;
6) анықталған бұзушылықтардың тізбесі және анықталған бұзушылықтарды жою мерзімі көрсетіле отырып, оларды жою туралы талаптар;
7) бақылау субъектісінің немесе оның уәкілетті өкілінің нұсқамамен танысқаны немесе танысудан бас тартқаны туралы мәліметтер, олардың қолтаңбалары немесе қол қоюдан бас тартуы;
8) ішкі істер органының тексеруді жүргізген лауазымды адамының қолтаңбасы.
12. Тексеру нәтижелері туралы актіні және анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманы қабылдаудан бас тартылған жағдайда акт жасалады, оған ішкі істер органдарының тексеру жүргізуге уәкілетті лауазымды адамы және бақылау субъектісі (заңды тұлғаның басшысы) не оның уәкілетті өкілі қол қояды. Бақылау субъектісі не оның уәкілетті өкілі бас тарту себебі туралы жазбаша түсініктеме бере отырып, актіге қол қоюдан бас тартуға құқылы.
13. Тексеру нәтижелері туралы акті бақылау субъектісіне тексеруді тағайындау туралы актіде немесе тексеру мерзімдерін ұзарту туралы қосымша актіде көрсетілген тексерудің аяқталу мерзімінен кешіктірілмей табыс етілген күн тексеру мерзімінің аяқталуы болып есептеледі.

9. В случае отсутствия нарушения требований, установленных в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, при проведении проверки в акте о результатах проверки производится соответствующая запись.
10. В случаях выявления по итогам проверки фактов неисполнения и (или) ненадлежащего исполнения субъектом контроля обязанностей, установленных в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, должностное лицо органа внутренних дел, уполномоченного на проведение проверки, в пределах полномочий принимает предусмотренные законами Республики Казахстан меры по устранению выявленных нарушений, их предупреждению, предотвращению возможного причинения вреда жизни, здоровью людей и окружающей среде, правам и законным интересам физических и юридических лиц, а также меры по привлечению лиц, допустивших нарушения, к ответственности, установленной законами Республики Казахстан.
11. В предписании об устранении выявленных нарушений указываются:
1) дата, время и место составления предписания;
2) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность должностного лица органа внутренних дел, проводившего проверку;
3) наименование субъекта контроля или фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) физического лица, в отношении которого назначено проведение проверки, должность представителя субъекта контроля, присутствовавшего при проведении проверки (при наличии);
4) объект контроля с указанием места нахождения;
5) номер и дата акта о результатах проверки;
6) перечень выявленных нарушений и требования об устранении выявленных нарушений с указанием срока их устранения;
7) сведения об ознакомлении или отказе в ознакомлении с предписанием субъекта контроля или его уполномоченного представителя, их подписи или отказ от подписи;
8) подпись должностного лица органа внутренних дел, проводившего проверку.
12. В случае отказа в принятии акта о результатах проверки и предписания об устранении выявленных нарушений составляется акт, который подписывается должностным лицом органов внутренних дел, уполномоченным на проведение проверки, и субъектом контроля (руководителем юридического лица) либо его уполномоченным представителем. Субъект контроля либо его уполномоченный представитель вправе отказаться от подписания акта, дав письменное объяснение о причине отказа.
13. Завершением срока проверки считается день вручения субъекту контроля акта о результатах проверки не позднее срока окончания проверки, указанного в акте о назначении проверки или дополнительном акте о продлении сроков проверки.

14. Анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада көрсетілген анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдері оны орындаудың нақты мүмкіндігіне ықпал ететін мән-жайлар ескеріле отырып, бірақ анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқама табыс етілген күннен бастап күнтізбелік отыз күннен асырылмай айқындалады.
Анықталған бұзушылықтардың жойылғаны туралы ақпарат берілмеген жағдайда ішкі істер органының азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруға уәкілетті лауазымды адамы қайтадан тексеру тағайындайды.
15. Егер қайтадан тексеру жүргізу нәтижесінде бақылау субъектісінің азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымы саласында белгіленген міндеттерді орындамау және (немесе) тиісінше орындамау фактілері анықталатын болса, ішкі істер органының тексеру жүргізуге уәкілетті лауазымды адамы өкілеттіктері шегінде бақылау субъектісін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа тарту жөнінде шаралар қабылдайды.
16. Тексеру нәтижелері бойынша ескертулер және (немесе) қарсылықтар болған жағдайда бақылау субъектісі не оның өкілі оларды жазбаша түрде баяндайды. Ескертулер және (немесе) қарсылықтар тексеру нәтижелері туралы актіге немесе анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамаға қоса беріледі, ол туралы тиісті белгі жасалады.
Ішкі істер органдары тексеру нәтижелері туралы актіге немесе анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамаға, әкімшілік әсер ету шараларына ескертулерді және (немесе) қарсылықтарды қарауға және он бес жұмыс күні ішінде қабылданған шаралар туралы уәжді жауап беруге тиіс.
17. Тексеру нәтижелері туралы актіге және (немесе) анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамаға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағым жасалуы мүмкін.
18. Жоғары тұрған мемлекеттік орган не сот жарамсыз деп таныған тексеру нәтижелері туралы акт және (немесе) анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқама бақылау субъектісінің азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымы саласында белгіленген талаптарды бұзуының дәлелі бола алмайды.
19. Тексерулерді ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын талаптарды өрескел бұзуларға:
1) тексеру жүргізуге негіздердің болмауы;
2) тексеруді тағайындау туралы актінің болмауы;
3) ішкі істер органының құзыретіне кірмейтін мәселелер бойынша тексеруді тағайындау;
4) осы бапта көзделген тексеру жүргізу мерзімін бұзу жатады.".
30. "Өсімдіктер карантині туралы" 1999 жылғы 11 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 8) тармақшасы алып тасталсын;

14. Сроки устранения выявленных нарушений, указанных в предписании об устранении выявленных нарушений, определяются с учетом обстоятельств, оказывающих влияние на реальную возможность его исполнения, но не более тридцати календарных дней со дня вручения предписания об устранении выявленных нарушений.
В случае непредоставления информации об устранении выявленных нарушений должностное лицо органа внутренних дел, уполномоченного осуществлять государственный контроль за оборотом гражданского и служебного оружия и патронов к нему, назначает повторную проверку.
15. Если в результате проведения повторной проверки будут выявлены факты неисполнения и (или) ненадлежащего исполнения субъектом контроля обязанностей, установленных в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, должностное лицо органа внутренних дел, уполномоченного на проведение проверки, в пределах полномочий принимает меры по привлечению субъекта контроля к ответственности, установленной законами Республики Казахстан.
16. В случае наличия замечаний и (или) возражений по результатам проверки субъект контроля либо его представитель излагает их в письменном виде. Замечания и (или) возражения прилагаются к акту о результатах проверки или предписанию об устранении выявленных нарушений, о чем делается соответствующая отметка.
Органы внутренних дел должны рассмотреть замечания и (или) возражения к акту о результатах проверки или предписанию об устранении выявленных нарушений, мерам административного воздействия и в течение пятнадцати рабочих дней дать мотивированный ответ о принятых мерах.
17. Акт о результатах проверки и (или) предписание об устранении выявленных нарушений могут быть обжалованы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
18. Акт о результатах проверки и (или) предписание об устранении выявленных нарушений, признанные вышестоящим государственным органом либо судом недействительными, не могут являться доказательством нарушения субъектом контроля требований, установленных в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему.
19. К грубым нарушениям требований к организации и проведению проверок относятся:
1) отсутствие оснований проведения проверки;
2) отсутствие акта о назначении проверки;
3) назначение проверки по вопросам, не входящим в компетенцию органа внутренних дел;
4) нарушение срока проведения проверки, предусмотренного настоящей статьей.".
30. В Закон Республики Казахстан от 11 февраля 1999 года "О карантине растений":
1) подпункт 8) статьи 1 исключить;

2) 7-баптың 1-тармағында:
мынадай мазмұндағы 5-1) және 5-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"5-1) бұзылуы жедел ден қою шараларын қолдануға алып келетін талаптардың тізбесін айқындайды, сондай-ақ талаптарды нақты бұзуға қатысты осы шараның қолданыс мерзімін көрсете отырып, жедел ден қою шарасының нақты түрін (қажет болған кезде) айқындайды.
Бұзылуы жедел ден қою шараларын қолдануға алып келетін талаптардың тізбесіне Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 143-бабына сәйкес мемлекеттік бақылау нысанасы болып табылатын талаптар енгізіледі;
5-2) өсімдіктер карантині саласында тергеп-тексеру жүргізу тәртібін әзірлейді және бекітеді;";
32) тармақшадағы "және карантиндік" деген сөздер алып тасталсын;
3) 7-4-баптың 1-тармағында:
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) мыналар:
көлік құралын тоқтату және карантинге жатқызылған өнімді және мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау объектілерін ұстау;
карантинге жатқызылған өнімді (оның ішінде пошта жөнелтілімдерінен, қол жүгінен және багаждан) алып қою немесе карантинге жатқызылған өнімді қайтару;
қызметті немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру;
қызметке немесе оның жекелеген түрлеріне тыйым салу туралы қаулы шығару;";
6) тармақшадағы "карантиндік не" деген сөздер алып тасталсын;
4) 8-бапта:
1) тармақшадағы "не карантиндік" деген сөздер алып тасталсын;
5) тармақшадағы "тартуға;" деген сөз "тартуға құқығы бар." деген сөздермен ауыстырылып, 6) тармақша алып тасталсын;
5) 9-2-бапта:
1-тармақтағы "мен қадағалау" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақта:
"мен қадағалау" деген сөздерден кейін ", тергеп-тексеру" деген сөзбен толықтырылсын;
"мен қадағалау" деген сөздер алып тасталсын;
6) 10-бапта:
3-1-тармақ алып тасталсын;
4-тармақта:
бірінші бөліктің бірінші абзацында:
"бақылау мен қадағалауды" деген сөздер "бақылауды" деген сөзбен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
екінші, үшінші, төртінші және жетінші бөліктердегі "және қадағалау", "мен қадағалаудың", "мен қадағалау" деген сөздер алып тасталсын;
тоғызыншы бөліктегі "мен қадағалау", "мен қадағалауды" деген сөздер алып тасталсын;
оныншы бөліктегі "бақылау мен қадағалаудың" деген сөздер "бақылаудың" деген сөзбен ауыстырылсын;
7) мынадай мазмұндағы 10-1-баппен толықтырылсын:
"10-1-бап. Өсімдіктер карантині саласындағы жедел ден қою шаралары және оларды қолдану тәртібі
1. Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторлар мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылауды жүзеге асыру барысында және (немесе) оның нәтижелері бойынша карантиндік объектілер мен карантинге жатқызылған өнімдегі бөтен текті түрлер анықталған жағдайларда Қазақстан Республикасының өсімдік ресурстарына және өсімдіктен алынатын өнімге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азық-түлік қауіпсіздігіне тікелей қатер төндіретін жедел ден қою шараларын қолданады.

2) в пункте 1 статьи 7:
дополнить подпунктами 5-1) и 5-2) следующего содержания:
"5-1) определяет перечень требований, нарушение которых влечет применение мер оперативного реагирования, а также определяет в отношении конкретных нарушений требований конкретный вид меры оперативного реагирования с указанием срока действия данной меры (при необходимости).
В перечень требований, нарушение которых влечет применение мер оперативного реагирования, включаются требования, являющиеся предметом государственного контроля в соответствии со статьей 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;
5-2) разрабатывает и утверждает порядок проведения расследования в области карантина растений;";
в подпункте 32) слова "и карантинные" исключить;
3) в пункте 1 статьи 7-4:
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) вынесение постановления о (об):
остановке транспортного средства и задержании подкарантинной продукции и объектов государственного карантинного фитосанитарного контроля и надзора;
изъятии подкарантинной продукции (в том числе из почтовых отправлений, ручной клади и багажа) или возврате подкарантинной продукции;
приостановлении деятельности или отдельных ее видов;
запрещении деятельности или отдельных ее видов;";
в подпункте 6) слова "карантинного либо" исключить;
4) в статье 8:
в подпункте 1) слова "либо карантинного" исключить;
подпункт 6) исключить;
5) в статье 9-2:
в пункте 1 слова "и надзора с посещением" заменить словами "с посещением";
в пункте 2:
слова "и надзор" исключить;
после слов "и надзора" дополнить словом ", расследование";
6) в статье 10:
пункт 3-1 исключить;
в пункте 4:
в абзаце первом части первой:
слова "и надзор без посещения" заменить словами "без посещения";
слово "проводятся" заменить словом "проводится";
в частях второй, третьей, четвертой и седьмой слова "и надзора без посещения" заменить словами "без посещения";
в части девятой слова "и надзора без посещения", "и надзора с посещением" заменить соответственно словами "без посещения", "с посещением";
в части десятой слова "и надзора без посещения" заменить словами "без посещения";
7) дополнить статьей 10-1 следующего содержания:
"Статья 10-1. Меры оперативного реагирования и порядок их применения в области карантина растений
1. В ходе осуществления и (или) по результатам государственного карантинного фитосанитарного контроля государственными инспекторами по карантину растений применяются меры оперативного реагирования в случаях выявления карантинных объектов и чужеродных видов в подкарантинной продукции, которые представляют непосредственную угрозу растительным ресурсам Республики Казахстан и продукции растительного происхождения, а также продовольственной безопасности Республики Казахстан.

2. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 129-бабы 4-тармағының 4) және 7) тармақшаларына, 9-тармағының 2) тармақшасына сәйкес мемлекеттік бақылау және қадағалау;
2) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, жоспардан тыс тексеру, тергеп-тексеру шеңберінде қолданылатын осы бапта көзделген бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) әсер ету тәсілдері жедел ден қою шаралары болып табылады.
3. Жедел ден қою шараларына мыналар жатады:
көлік құралын тоқтату және карантинге жатқызылған өнімді және мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау объектілерін ұстау;
карантинге жатқызылған өнімді (оның ішінде пошта жөнелтілімдерінен, қол жүгінен және багаждан) алып қою немесе карантинге жатқызылған өнімді қайтару;
қызметті немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру;
қызметке немесе оның жекелеген түрлеріне тыйым салу.
4. Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 129-бабы 4-тармағының 4) және 7) тармақшаларына, 9-тармағының 2) тармақшасына және 143-бабына сәйкес мемлекеттік бақылау нысанасы болып табылатын, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды бұзу жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылады.
5. Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторлар жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын талаптарды бұзу фактісі анықталған кезде осы Заңның 7-4-бабы 1-тармағының 5-1) тармақшасында көзделген қаулы нысанында қадағалау актісін ресімдейді.
Қадағалау актісі Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 153-бабына сәйкес ресімделіп, бақылау және қадағалау субъектісіне табыс етіледі.
6. Мемлекеттік бақылау нәтижелері бойынша қадағалау актісі ресімделгеннен кейін Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 129-бабы 4-тармағы 4) және 7) тармақшаларының, 9-тармағы 2) тармақшасының негізінде өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор жедел ден қою шарасын тікелей қолдануды жүзеге асырады.
7. Қадағалау актісі қолма-қол табыс етілген кезде оны қабылдаудан бас тартылған жағдайда оған тиісті жазба жасалады және қадағалау актісін қабылдаудан бас тарту фактісін тіркейтін бейнежазу жүзеге асырылады.
Қадағалау актісі бақылау және қадағалау субъектісінің заңды мекенжайы, тұрған жері немесе нақты мекенжайы бойынша оның тапсырылғаны туралы хабарламасы бар тапсырысты хатпен жіберіледі.
8. Қадағалау актісін алудан бас тарту оны орындамауға негіз болып табылмайды.
9. Мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру барысында және (немесе) оның нәтижелері бойынша анықталған, жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын талаптарды бұзушылық бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) жоспардан тыс тексеру, тергеп-тексеру нәтижелері туралы актілерде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині саласындағы заңнамасының анықталған бұзушылықтарын жою туралы нұсқамада көрсетіледі.

2. Мерами оперативного реагирования являются предусмотренные настоящей статьей способы воздействия на субъектов (объектов) контроля и надзора, применяемые в рамках:
1) государственного контроля и надзора в соответствии с подпунктами 4) и 7) пункта 4, подпунктом 2) пункта 9 статьи 129 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;
2) профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, внеплановой проверки, расследования.
3. К мерам оперативного реагирования относятся:
остановка транспортного средства и задержание подкарантинной продукции и объектов государственного карантинного фитосанитарного контроля и надзора;
изъятие подкарантинной продукции (в том числе из почтовых отправлений, ручной клади и багажа) или возврат подкарантинной продукции;
приостановление деятельности или отдельных ее видов;
запрещение деятельности или отдельных ее видов.
4. Основаниями для применения мер оперативного реагирования являются нарушения установленных законодательством Республики Казахстан требований, являющихся предметом государственного контроля в соответствии с подпунктами 4) и 7) пункта 4, подпунктом 2) пункта 9 статьи 129 и со статьей 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
5. При обнаружении факта нарушения требований, являющегося основанием для применения мер оперативного реагирования, государственными инспекторами по карантину растений оформляется акт надзора в форме постановления, предусмотренного подпунктом 5-1) пункта 1 статьи 7-4 настоящего Закона.
Акт надзора оформляется и вручается субъекту контроля и надзора в соответствии со статьей 153 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
6. После оформления акта надзора по результатам государственного контроля на основании подпунктов 4) и 7) пункта 4, подпункта 2) пункта 9 статьи 129 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан государственный инспектор по карантину растений осуществляет непосредственно применение меры оперативного реагирования.
7. В случае отказа в принятии акта надзора при его вручении нарочно в него вносится соответствующая запись и осуществляется видеозапись, фиксирующая факт отказа в принятии акта надзора.
Акт надзора направляется по юридическому адресу, месту нахождения или фактическому адресу субъекта контроля и надзора заказным письмом с уведомлением о его вручении.
8. Отказ от получения акта надзора не является основанием для его неисполнения.
9. Выявленные в ходе осуществления и (или) по результатам государственного контроля нарушения требований, являющиеся основанием для применения мер оперативного реагирования, отражаются в актах о результатах профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) внеплановой проверки, расследования, а также в предписании об устранении выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан в области карантина растений.

10. Бақылау және қадағалау субъектісі тергеп-тексеру нәтижелері туралы актіде, Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині саласындағы заңнамасының анықталған бұзушылықтарын жою туралы нұсқамада көрсетілген мерзімдерде жедел ден қою шарасын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды анықталған бұзушылықтарды жоюға міндетті.
11. Тергеп-тексеру нәтижелері туралы актіде, анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада көзделген мерзімдер өткенге дейін бақылау және қадағалау субъектісі бұзушылықтардың жойылу фактісін дәлелдейтін материалдарды (қажет болған кезде) қоса бере отырып, анықталған бұзушылықтардың жойылғаны туралы ақпаратты ұсынуға міндетті.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген ақпарат ұсынылған жағдайда, осы баптың 12-тармағының екінші бөлігіне сәйкес жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
12. Жедел ден қою шарасын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды анықталған бұзушылықтар жойылмаған жағдайда, бұзушылықтарға жол берген адамдарды Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жауаптылыққа тарту жөнінде шаралар қабылданады.
13. Тергеп-тексеру нәтижелері туралы актіде, анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада көрсетілген Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині саласындағы заңнамасының талаптарын бұзушылықтарды жою мерзімдері өткеннен кейін жедел ден қою шарасын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды анықталған бұзушылықтарды жоюды бақылау бойынша жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Қадағалау актісінің қолданылуы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 144-бабы 5-тармағының 2-1) тармақшасына сәйкес жоспардан тыс тексеру нәтижелері туралы актінің негізінде жедел ден қою шарасын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды анықталған бұзушылықтардың жойылғанын растаған жағдайда тоқтатылады.
14. Бақылау және қадағалау субъектісі жедел ден қою шараларын қолдануға алып келген мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылау нәтижелерімен келіспеген жағдайда, қадағалау актісін жарамсыз деп тану және оның күшін жою туралы шағым бере алады.
Шағым Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 29-тарауында көзделген тәртіппен жоғары тұрған мемлекеттік органға не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа беріледі.
Шағым беру қадағалау актісінің орындалуын тоқтата тұрмайды.
15. Қадағалау актісін жарамсыз деп тану және оның күшін жою үшін мыналар негіз болып табылады:
1) жедел ден қою шараларын қолдануға негіздің болмауы;
2) осы шараға сәйкес келмейтін негіз бойынша жедел ден қою шараларын қолдану;

10. Субъект контроля и надзора обязан устранить выявленные нарушения требований, являющиеся основанием для применения меры оперативного реагирования, в сроки, указанные в акте о результатах расследования, предписании об устранении выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан в области карантина растений.
11. До истечения сроков, предусмотренных актом о результатах расследования, предписанием об устранении выявленных нарушений, субъект контроля и надзора обязан предоставить информацию об устранении выявленных нарушений с приложением (при необходимости) материалов, доказывающих факт устранения нарушения.
В случае предоставления информации, предусмотренной частью первой настоящего пункта, проводится внеплановая проверка в соответствии с частью второй пункта 12 настоящей статьи.
12. В случае неустранения выявленных нарушений требований, являющихся основанием для применения меры оперативного реагирования, принимаются меры по привлечению лиц, допустивших нарушения, к ответственности в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
13. По истечении сроков устранения нарушений требований, указанных в акте о результатах расследования, предписании об устранении выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан в области карантина растений, проводится внеплановая проверка по контролю устранения выявленных нарушений требований, являющихся основанием для применения меры оперативного реагирования.
Действие акта надзора прекращается в случае подтверждения территориальным подразделением уполномоченного органа устранения выявленных нарушений требований, являющихся основанием для применения меры оперативного реагирования, на основании акта о результатах внеплановой проверки согласно подпункту 2-1) пункта 5 статьи 144 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
14. Субъект контроля и надзора в случае несогласия с результатами государственного карантинного фитосанитарного контроля, повлекшими применение мер оперативного реагирования, может подать жалобу о признании акта надзора недействительным и его отмене.
Жалоба подается в вышестоящий государственный орган в порядке, предусмотренном главой 29 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, либо в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Подача жалобы не приостанавливает исполнение акта надзора.
15. Основаниями для признания недействительным акта надзора и его отмены являются:
1) отсутствие оснований для применения мер оперативного реагирования;
2) применение мер оперативного реагирования по основанию, не соответствующему данной мере;

3) өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектордың өз құзыретіне кірмейтін мәселелер бойынша жедел ден қою шараларын қолдануы.
16. Жедел ден қою шараларын қолдану туралы ақпарат өз құзыреті шегінде мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органға Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы айқындаған тәртіппен жіберіледі.";
8) 12-1-бапта:
1-тармақтың үшінші бөлігі алып тасталсын;
2-тармақта:
бірінші және екінші бөліктер алып тасталсын;
үшінші бөлік алып тасталсын;
төртінші бөлік алып тасталсын;
3-тармақтың бесінші бөлігі алып тасталсын;
4-тармақтың төртінші бөлігі алып тасталсын;
9) 13-бапта:
4-тармақтың бірінші бөлігінде:
бірінші абзацтағы "немесе карантиндік" деген сөздер алып тасталсын;
2) тармақшадағы ", фитосанитариялық тәуекелі жоғары карантинге жатқызылған өнімге арналған карантиндік сертификаттары болған" деген сөздер алып тасталсын;
4-1-тармақ алып тасталсын;
5-тармақтың үшінші бөлігіндегі ", карантиндік сертификаттың" деген сөздер алып тасталсын.
31. "Мемлекеттік құпиялар туралы" 1999 жылғы 15 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 12-баптың 33) тармақшасында:
"300 мың адамнан астам тұрғындары бар қалаларды сумен жабдықтаудың," деген сөздер алып тасталсын;
"және (немесе) оларды сумен жабдықтайтын су құбырларының бас ғимараттарының орналасу" деген сөздер алып тасталсын;
2) 26-баптың тақырыбындағы және мәтініндегі "Бірлескен және басқа да", "бірлескен және басқа да" деген сөздер тиісінше "Бірлескен құпия", "бірлескен құпия" деген сөздермен ауыстырылсын.
32. "Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы" 1999 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) есепке алатын бақылау аспаптары – электр энергиясының іркіліссіз қоректендіру көздерімен жарақтандырылған, уәкілетті органға және оның аумақтық бөлімшелеріне этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірісі саласындағы есепке алатын бақылау аспаптары деректерінің операторы арқылы нақты уақыт режимінде этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілу көлемдері туралы, ондағы этил спиртінің (шарап ашыту өнімінен басқа) шоғырлануы туралы, этил спиртінің (сыра қайнату өнімінен басқа) қалдықтары және есепке алу-бақылау маркаларымен таңбалануға жататын өндірілген алкоголь өнімінің есепке алу-бақылау маркаларын сәйкестендіру және арақтарды, айрықша арақтарды және тауардың шығарылған жерінің атауы қорғалған арақтарды өндіру кезінде тұтынылатын электр энергиясының көлемдері туралы деректердің автоматтандырылған берілуін қамтамасыз ететін аспаптар;";
11) тармақшадағы "тек қана" деген сөздер алып тасталсын;
25) тармақшадағы "Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған" деген сөздер "конкурстық негізде Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында көзделген тәртіппен айқындалған" деген сөздермен ауыстырылсын;

3) применение государственным инспектором по карантину растений мер оперативного реагирования по вопросам, не входящим в его компетенцию.
16. Информация о применении мер оперативного реагирования направляется в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, в порядке, определенном Генеральной прокуратурой Республики Казахстан.";
8) в статье 12-1:
часть третью пункта 1 исключить;
в пункте 2:
части первую и вторую исключить;
часть третью исключить;
часть четвертую исключить;
часть пятую пункта 3 исключить;
часть четвертую пункта 4 исключить;
9) в статье 13:
в части первой пункта 4:
в абзаце первом слова "или карантинных" исключить;
в подпункте 2) слова ", наличии карантинных сертификатов на подкарантинную продукцию высокого фитосанитарного риска" исключить;
пункт 4-1 исключить;
в части третьей пункта 5 слова ", карантинного сертификата" исключить.
31. В Закон Республики Казахстан от 15 марта 1999 года "О государственных секретах":
1) в подпункте 33) статьи 12:
слова "водоснабжения городов с населением более 300 тысяч человек," исключить;
слова ", и (или) расположение головных сооружений водопровода, их питающих" исключить;
2) в заголовке и тексте статьи 26 слова "совместных и других" заменить словами "совместных секретных".
32. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 1999 года "О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции":
1) в статье 1:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) контрольные приборы учета – приборы, оснащенные источниками бесперебойного питания электроэнергией, обеспечивающие автоматизированную передачу через оператора данных контрольных приборов учета в сфере производства этилового спирта и алкогольной продукции уполномоченному органу и его территориальным подразделениям в режиме реального времени данных об объемах производства этилового спирта и алкогольной продукции, концентрации в ней этилового спирта (кроме винодельческой продукции), остатках этилового спирта (кроме пивоваренной продукции), идентификации учетно-контрольных марок и объемах потребляемой электроэнергии при производстве водок, водок особых и водок с защищенным наименованием места происхождения товара произведенной алкогольной продукции, подлежащей маркировке учетно-контрольными марками, и объемах потребляемой электроэнергии при производстве водок, водок особых и водок с защищенным наименованием места происхождения товара;";
в подпункте 11) слово "исключительно" исключить;
в подпункте 25) слова "Правительством Республики Казахстан" заменить словами "на конкурсной основе в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан о государственных закупках";

2) 4-баптың 2-тармағының 1-2) тармақшасындағы "этил спирті" деген сөздер "конкурстық негізде Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында көзделген тәртіппен этил спирті" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 10-баптың 3-тармағындағы "Еркін" деген сөз "Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес құрылатын еркін" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 15-баптың 3-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Лицензия құжаттармен бірге өтініш берілген күннен бастап он бес жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде беріледі.".
33. "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" 1999 жылғы 23 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
18-1-баптың 2-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) мемлекеттік бақылау нәтижелері бойынша шешім қабылданғанға дейін;".
34. "Тауар белгілері, қызмет көрсету белгілері, географиялық нұсқамалар және тауарлар шығарылған жерлердің атаулары туралы" 1999 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
29-баптың 3-тармағы "өтінімге" деген сөзден кейін "уәкілетті орган бекіткен қағидаларға сәйкес мемлекеттік органдар берген" деген сөздермен толықтырылсын.
35. "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" 2000 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 12-бап мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенттеріне стандарттар тізбесіне енгізілген өлшемдерді орындау әдістемелері метрологиялық аттестаттауға және өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркеуге жатпайды.";
2) 21-баптағы "тексеру" деген сөз "қамтамасыз ету" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 24-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Заңның 22-бабының 1-тармағында көрсетілген объектілерді мемлекеттік метрологиялық бақылау жоспардан тыс тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асырылады.
Жоспардан тыс тексеру және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.";
2-тармақта:
бірінші бөліктегі "Осы Заңның 22-бабының 1-тармағында көрсетілген объектілерге" деген сөздер "Бақылау субъектісіне (объектісіне)" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші, үшінші, төртінші, жетінші, тоғызыншы және оныншы бөліктердегі "бақылау субъектісіне", "Бақылау субъектісіне" деген сөздер тиісінше "бақылау субъектісіне (объектісіне)", "Бақылау субъектісіне (объектісіне)" деген сөздермен ауыстырылсын.

2) подпункт 1-2) пункта 2 статьи 4 дополнить словами "на конкурсной основе в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан о государственных закупках";
3) пункт 3 статьи 10 дополнить словами ", учреждаемые в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан";
4) часть вторую пункта 3 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"Лицензия выдается в срок не позднее пятнадцати рабочих дней со дня представления заявления с документами.".
33. В Закон Республики Казахстан от 23 июля 1999 года "О средствах массовой информации":
подпункт 4) пункта 2 статьи 18-1 изложить в следующей редакции:
"4) до принятия решения по результатам государственного контроля;".
34. В Закон Республики Казахстан от 26 июля 1999 года "О товарных знаках, знаках обслуживания, географических указаниях и наименованиях мест происхождения товаров":
пункт 3 статьи 29 дополнить словами ", выданные государственными органами в соответствии с правилами, утвержденными уполномоченным органом".
35. В Закон Республики Казахстан от 7 июня 2000 года "Об обеспечении единства измерений":
1) статью 12 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Методики выполнения измерений, включенные в перечень стандартов к техническим регламентам Евразийского экономического союза, не подлежат метрологической аттестации и регистрации в реестре государственной системы обеспечения единства измерений.";
2) в статье 21 слово "проверки" заменить словом "обеспечения";
3) в статье 24:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Государственный метрологический контроль за объектами, указанными в пункте 1 статьи 22 настоящего Закона, осуществляется в форме внеплановой проверки, профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля.
Внеплановая проверка и профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля осуществляются в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.";
в пункте 2:
в части первой слова "за объектами, указанными в пункте 1 статьи 22 настоящего Закона," заменить словами "субъекта (объекта) контроля";
в частях второй, третьей, четвертой, седьмой, девятой и десятой слова "субъекта контроля" заменить словами "субъекта (объекта) контроля".

36. "Күзет қызметі туралы" 2000 жылғы 19 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
10-1-баптың 1-1-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) меншік құқығында не жалға алу шартымен атыс даярлығы бойынша сабақтар жүргізу үшін атыс тирінің;".
37. "Астық туралы" 2001 жылғы 19 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 6-3-бап "тексеру және" деген сөздерден кейін "бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 9-5-бап алып тасталсын;
3) 14-бап 3) тармақшадағы "өтеуге міндетті." деген сөздер "өтеуге;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) астықты қабылдауды кезек тәртібімен жүзеге асыруға міндетті, бұл ретте басымдыққа тыйым салынады.";
4) 19-баптың 2-тармағының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Астық қабылдау кәсiпорындарының:";
5) 33-1-бап алып тасталсын.
38. "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
31-баптың 1-тармағының 30-1) тармақшасындағы "қадағалау" деген сөз "бақылау мен қадағалау" деген сөздермен ауыстырылсын.
39. "Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" 2001 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
28-1-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының туристік қызмет туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылау тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асырылады.
2. Тексеру және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және осы Заңға сәйкес жүзеге асырылады.".
40. "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
4-1) тармақшаның төртінші абзацы "берушінің атынан" деген сөздерден кейін "жобаларды басқару," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 32-1) тармақшамен толықтырылсын:
"32-1) құрылыс объектісі – құрылыс қызметінің түпкі нәтижесі болып табылатын ғимарат, құрылыс және олардың кешендері, коммуникациялары;";
47-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"47-1) сараптама қорытындысы – мемлекеттік сараптама ұйымының, сараптама ұйымының немесе айрықша индустриялық аймақтың аккредиттелген сараптама ұйымының объектілерді салу жобасының Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жобалау үшін бастапқы құжаттардың және рұқсат беру құжаттарының (материалдардың, деректердің) шарттарына қабылданған шешімдердің сәйкестігіне (сәйкессіздігіне) ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу, сондай-ақ қабылданған шешімдер мен есеп-қисаптарда қала құрылысы регламенттерінің және техникалық регламенттердің талаптарын, сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік және мемлекетаралық нормативтік құжаттардың сметалық нормалары мен ережелерін сақтау нәтижесі болып табылатын құжаты;";

36. В Закон Республики Казахстан от 19 октября 2000 года "Об охранной деятельности":
подпункт 2) части первой пункта 1-1 статьи 10-1 изложить в следующей редакции:
"2) стрелкового тира для проведения занятий по огневой подготовке на праве собственности либо договора аренды;".
37. В Закон Республики Казахстан от 19 января 2001 года "О зерне":
1) статью 6-3 после слов "профилактического контроля" дополнить словами "с посещением субъекта (объекта) контроля";
2) статью 9-5 исключить;
3) статью 14 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) осуществлять приемку зерна в порядке очереди, при этом запрещается приоритетность.";
4) абзац первый пункта 2 статьи 19 изложить в следующей редакции:
"2. Хлебоприемным предприятиям запрещаются:";
5) статью 33-1 исключить.
38. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан":
в подпункте 30-1) пункта 1 статьи 31 слова "субъектов надзора" заменить словами "субъектов контроля и надзора".
39. В Закон Республики Казахстан от 13 июня 2001 года "О туристской деятельности в Республике Казахстан":
пункты 1 и 2 статьи 28-1 изложить в следующей редакции:
"1. Государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о туристской деятельности осуществляется в форме проверки, профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля.
2. Проверка и профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля осуществляются в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
Профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля осуществляется в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и настоящим Законом.".
40. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан":
1) в статье 1:
абзац четвертый подпункта 4-1) после слов "услуг по" дополнить словами "управлению проектами,";
дополнить подпунктом 32-1) следующего содержания:
"32-1) строительный объект – здание, сооружение и их комплексы, коммуникации, являющиеся конечным результатом строительной деятельности;";
подпункт 47-1) изложить в следующей редакции:
"47-1) экспертное заключение – документ государственной экспертной организации, экспертной организации или аккредитованной экспертной организации особой индустриальной зоны, являющийся результатом проведения комплексной вневедомственной экспертизы проекта строительства объектов на соответствие (несоответствие) принятых решений условиям исходных и разрешительных документов (материалов, данных) для проектирования, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, а также соблюдение в принятых решениях и расчетах требований градостроительных и технических регламентов, сметных норм и положений государственных и межгосударственных нормативных документов в области архитектуры, градостроительства и строительства;";

мынадай мазмұндағы 47-2) тармақшамен толықтырылсын:
"47-2) сараптама ұйымдарының палатасы (бұдан әрі – палата) – мемлекеттік сараптама ұйымын қоспағанда, құрылыс объектілерін жобалау саласында сараптама қызметін жүзеге асыратын, аккредиттелген сараптама ұйымдарының кемінде үшеуінен заңды тұлғалар құратын бірыңғай коммерциялық емес ұйым;";
2) 12-бапта:
"қоса алғанда)" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ ғимараттарды (құрылыстарды, құрылысжайларды) кеңейту және реконструкциялау үшін" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Егер жер учаскесі елді мекендердің жаңа бас жоспарын бекітуге немесе бекітілген бас жоспарға не егжей-тегжейлі жоспарлау немесе оларды дамыту мен салу схемасының жобасына өзгерістер енгізуге байланысты мемлекет мұқтажы үшін иеліктен шығаруға жататын болса, меншік иесі немесе жер пайдаланушы осы жер учаскесін жер учаскелері мемлекет мұқтажы үшін алып қойылғанға дейін елді мекендердің жаңа бас жоспары бекітілгенге немесе бекітілген бас жоспарға не егжей-тегжейлі жоспарлау немесе оларды дамыту мен салу схемасының жобасына өзгерістер енгізілгенге дейін қолданыста болған қала құрылысы талаптарына сәйкес нысаналы мақсаты бойынша пайдаланады.";
3) 17-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай мазмұндағы 2-1) және 4-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-1) егжей-тегжейлі жоспарлау жобасының немесе құрылыс салу жобаларының елді мекеннің бекітілген бас жоспарынан ауытқуы және оған сәйкес келмеуі;";
"4-2) құрылыс-монтаждау жұмыстары барысында бекітілген жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасынан ауытқу;";
4-тармақта:
бірінші бөліктегі "нормалар мен талаптардың" деген сөздер "Қазақстан Республикасы заңнамасы, сондай-ақ қала құрылысы регламенттері мен техникалық регламенттер талаптарының, сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік және мемлекетаралық нормативтік құжаттардың нормалары мен ережелерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлік "әсер ететін" деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасы заңнамасының, сондай-ақ қала құрылысы регламенттері мен техникалық регламенттердің талаптарын, сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік және мемлекетаралық нормативтік құжаттардың нормалары мен ережелерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы алтыншы және жетінші бөліктермен толықтырылсын:
"Азаматтық істер, әкімшілік істер, қылмыстық істер, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізу кезінде құрылыстың есептік немесе сметалық құнының негізділігін және (немесе) дұрыстығын бұзу тиісінше Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексінде, Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде, Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексінде не Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінде белгіленген тәртіппен сот сараптамасымен расталады.
Сот сараптамасы құрылыстың есептік немесе сметалық құнының негізсіз көтерілгендігін растаған жағдайда жобалау құжаттамасын (жобалау-сметалық құжаттаманы) әзірлеген және жобаға ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізген адамдар Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.";
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:

дополнить подпунктом 47-2) следующего содержания:
"47-2) палата экспертных организаций (далее – палата) – единая некоммерческая организация, создаваемая юридическими лицами в количестве не менее трех аккредитованных экспертных организаций, осуществляющих экспертную деятельность в области проектирования объектов строительства, за исключением государственной экспертной организации;";
2) статью 12:
после слов "обустройства участка)" дополнить словами ", а также для расширения или реконструкции зданий (строений, сооружений)";
дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае, если земельный участок подпадает под отчуждение для государственных нужд в связи с утверждением нового или внесением изменений в утвержденный генеральный план либо проект детальной планировки или схемы развития и застройки населенных пунктов, собственник или землепользователь использует данный земельный участок по целевому назначению в соответствии с градостроительными требованиями, действовавшими до утверждения нового или внесения изменений в утвержденный генеральный план либо проект детальной планировки или схемы развития и застройки населенных пунктов, до изъятия земельных участков для государственных нужд.";
3) в статье 17:
часть вторую пункта 1 дополнить подпунктами 2-1) и 4-2) следующего содержания:
"2-1) отклонение и несоответствие проекта детальной планировки или проектов застройки утвержденному генеральному плану населенного пункта;";
"4-2) отклонение от утвержденной проектной (проектно-сметной) документации в ходе строительно-монтажных работ;";
в пункте 4:
в части первой слова "норм и требований" заменить словами "требований законодательства Республики Казахстан, а также градостроительных и технических регламентов, норм и положений государственных и межгосударственных нормативных документов в области архитектуры, градостроительства и строительства";
часть третью после слова "нарушений" дополнить словами "требований законодательства Республики Казахстан, а также градостроительных и технических регламентов, норм и положений государственных и межгосударственных нормативных документов в области архитектуры, градостроительства и строительства";
дополнить частями шестой и седьмой следующего содержания:
"Нарушение обоснованности и (или) достоверности расчетной или сметной стоимости строительства при производстве по гражданским делам, административным делам, уголовным делам, а также делам об административных правонарушениях подтверждается судебной экспертизой в порядке, установленном соответственно Гражданским процессуальным кодексом Республики Казахстан, Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан, Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан либо Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях.
В случае подтверждения судебной экспертизой необоснованного завышения расчетной или сметной стоимости строительства лица, разработавшие проектную (проектно-сметную) документацию и проводившие комплексную вневедомственную экспертизу проекта, несут ответственность, установленную законами Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:

"5. Қазақстан Республикасы заңнамасының, сондай-ақ қала құрылысы регламенттерінің және техникалық регламенттердің талаптары, мемлекеттік және мемлекетаралық нормативтік құжаттардың нормалары мен ережелері бұзылып келісілген және берілген сәулет-жоспарлау тапсырмасы, келісілген эскиздік жоба, сондай-ақ жобалардың ведомстводан тыс кешенді сараптамасының оң қорытындысы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен кері қайтарып алынуға не күшін жоюға жатады.";
4) 20-бапта:
12-3) тармақша "органдарға" деген сөзден кейін "және палатаға" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 12-5) және 23-31) тармақшалармен толықтырылсын:
"12-5) мемлекеттік инспекторлардың құрылыс саласындағы қызметті тоқтата тұру туралы актісінің нысанын бекіту;";
"23-31) бұзылуы жедел ден қою шараларын қолдануға алып келетін талаптардың тізбесін айқындау, сондай-ақ талаптарды нақты бұзушылықтарға қатысты жедел ден қою шарасының нақты түрін осы шараның қолданылу мерзімін көрсете отырып айқындау (қажет болған кезде) жатады.
Оларды бұзу жедел ден қою шараларын қолдануға алып келетін талаптардың тізбесіне Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 143-бабына сәйкес мемлекеттік бақылау нысанасы болып табылатын талаптар енгізіледі;";
5) 27-4-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Сараптама ұйымдары құрылыс жобаларының сапасына талдау және бағалау жүргізген кезде инженерлік ізденістердің өзектілігін және осы нәтижелерді жасаудың қолданыстағы нормаларға, оның ішінде инженерлік-геологиялық ізденістер өндірісінің толықтығына, құрамына, көлеміне, әдістері мен технологияларына сәйкестігін тексеруге міндетті.";
6) 31-бапта:
1-тармақта:
1) тармақшадағы "және мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауы істері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың қызметін бақылау" деген сөздер "істері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың қызметін бақылау және қадағалау және мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-1) тармақша "бақылау" деген сөзден кейін "және қадағалау" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы мемлекеттік қадағалау мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау органының осы Заңның 31-3-бабында көзделген жедел ден қою шараларын қолдану құқығымен Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасының талаптарын қадағалау субъектілерінің сақтауын әкімшілік іс жүргізуді қозғамай тексеру жөніндегі қызметі болып табылады.
Мыналар:

"5. Архитектурно-планировочное задание, согласованный эскизный проект, а также положительное заключение комплексной вневедомственной экспертизы проектов, согласованные и выданные с нарушениями требований законодательства Республики Казахстан, а также градостроительных и технических регламентов, норм и положений государственных и межгосударственных нормативных документов, подлежат отзыву либо отмене в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
4) в статье 20:
подпункт 12-3) дополнить словами "и палате";
дополнить подпунктами 12-5) и 23-31) следующего содержания:
"12-5) утверждение формы акта государственных инспекторов о приостановлении деятельности в сфере строительства;";
"23-31) определение перечня требований, нарушение которых влечет применение мер оперативного реагирования, а также определение в отношении конкретных нарушений требований конкретного вида меры оперативного реагирования с указанием срока действия данной меры (при необходимости).
В перечень требований, нарушение которых влечет применение мер оперативного реагирования, включаются требования, являющиеся предметом государственного контроля, в соответствии со статьей 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;";
5) пункт 1 статьи 27-4 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Экспертные организации при проведении анализа и оценки качества проектов строительства обязаны проверить актуальность инженерных изысканий и соответствие составления этих результатов действующим нормам, в том числе полноте, составу, объему, методам и технологиям производства инженерно-геологических изысканий.";
6) в статье 31:
в пункте 1:
подпункт 1) после слова "контроля" дополнить словами "и надзора";
подпункт 1-1) после слова "контрольных" дополнить словами "и надзорных";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Государственный надзор в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности является деятельностью государственного органа архитектурно-строительного контроля и надзора по проверке за соблюдением субъектами надзора требований законодательства Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности с правом применения мер оперативного реагирования, предусмотренных статьей 31-3 настоящего Закона, без возбуждения административного производства.
Субъектами надзора являются:

1) сәулет, қала құрылысы, құрылыс және мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау істері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың қызметі;
2) Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасының талаптарын сақтауға міндетті жеке және заңды тұлғалар қадағалау субъектілері болып табылады.";
7) 31-1-бапта:
4-тармақта:
1) тармақшадағы "ұлттық стандарттар мен техникалық талаптарға" деген сөздер "ұлттық стандарттарға, техникалық регламенттер мен басқа да нормативтік техникалық құжаттардың талаптарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген нұсқамалар орындалмаған жағдайда құрылыс-монтаждау жұмыстарын тоқтата тұру туралы шешім қабылдайды (нұсқама береді).";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Сәулет-құрылыс бақылауы мен қадағалауы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес тексеру және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асырылады.";
8 және 9-тармақтар алып тасталсын;
8) 31-2-бапта:
тақырыптағы "мен қадағалау" деген сөздер алып тасталсын;
1-тармақта:
"мен қадағалау" деген сөздер алып тасталсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
2-тармақта:
бірінші бөліктің бірінші абзацында:
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
"мен қадағалау" деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөлікте орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
3-тармақта:
бірінші бөліктегі "мен қадағалау" деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөлік алып тасталсын;
9) мынадай мазмұндағы 31-3-баппен толықтырылсын:
"31-3-бап. Жедел ден қою шаралары және оларды қолдану тәртібі
1. Мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру және (немесе) оның нәтижелері бойынша бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) жеке және (немесе) заңды тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделеріне, адамдардың өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігіне тікелей қатер төндіретін қызметі, жұмысы, көрсететін қызметтері анықталған жағдайларда мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауының жергілікті атқарушы органы жедел ден қою шараларын қолданады.
2. Осы бапта түрлері көзделген тексеру және (немесе) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалау жүргізу барысында және (немесе) нәтижелері бойынша қолданылатын бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) әсер ету тәсілдері жедел ден қою шаралары болып табылады.

1) деятельность местных исполнительных органов по делам архитектуры, градостроительства, строительства и государственного архитектурно-строительного контроля;
2) физические и юридические лица, которые обязаны соблюдать требования законодательства Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.";
7) в статье 31-1:
в пункте 4:
в подпункте 1) слова "и техническим условиям" заменить словами ", требованиям технических регламентов и других нормативных технических документов";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) о приостановлении строительно-монтажных работ в случае невыполнения предписаний, указанных в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Архитектурно-строительный контроль и надзор осуществляются в форме проверки и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.";
пункты 8 и 9 исключить;
8) в статье 31-2:
в заголовке слова "и надзор" исключить;
в пункте 1:
слова "и надзор" исключить;
слова "осуществляемые органами государственного" заменить словами "осуществляемый государственными органами";
слово "носят" заменить словом "носит";
в пункте 2:
в абзаце первом части первой:
слова "Органы государственного" заменить словами "Государственные органы";
слова "и надзор" исключить;
в части третьей слова "органы государственного" заменить словами "государственные органы";
в пункте 3:
в части первой слова "и надзора с посещением" заменить словами "с посещением";
часть вторую исключить;
9) дополнить статьей 31-3 следующего содержания:
"Статья 31-3. Меры оперативного реагирования и порядок их применения
1. В ходе осуществления и (или) по результатам государственного контроля местным исполнительным органом государственного архитектурно-строительного контроля применяются меры оперативного реагирования в случаях выявления деятельности, работы, услуги субъекта (объекта) контроля и надзора, которые представляют непосредственную угрозу правам и законным интересам физических и (или) юридических лиц, жизни и здоровью людей, окружающей среде, национальной безопасности Республики Казахстан.
2. Мерами оперативного реагирования являются способы воздействия на субъектов (объектов) контроля и надзора, применяемые в ходе и (или) по результатам проведения проверки и (или) профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, виды которых предусмотрены настоящей статьей.

3. Жедел ден қою шарасы мынадай түрлерді қамтиды:
1) құрылыс-монтаждау жұмыстарын тоқтата тұру;
2) қызметті немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру;
3) Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасын және (немесе) мемлекеттік нормативтерді бұза отырып жүзеге асырылатын қызметке немесе оның жекелеген түрлеріне тыйым салу.
4. Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 143-бабына сәйкес мемлекеттік бақылау нысанасы болып табылатын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды бұзу жедел ден қою шарасын қолдануға негіз болып табылады.
5. Мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауының жергілікті атқарушы органы құрылысты "бір терезе" қағидаты бойынша жүргізуді ұйымдастыру үшін ақпараттық жүйе арқылы мемлекеттік нормативтердің жол берілген бұзушылықтарын және (немесе) бекітілген жобалардан (жобалық шешімдерден) ауытқуларды белгілеу кезінде де жедел ден қою шараларын қолданады.
6. Мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауының жергілікті атқарушы органы тексеруді және (немесе) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүзеге асыру барысында және (немесе) оның нәтижелері бойынша жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын талаптарды бұзу фактісін анықтаған кезде сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша жедел ден қою шараларын қолдану туралы қаулыны ресімдейді.
Жедел ден қою шараларын қолдану туралы қаулы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 153-бабына сәйкес ресімделіп, бақылау және қадағалау субъектісіне табыс етіледі.
7. Жедел ден қою шараларын қолдану туралы қаулы қолма-қол табыс етілген кезде оны қабылдаудан бас тартылған жағдайда, оған тиісті жазба жасалады және жедел ден қою шараларын қолдану туралы қаулыны қабылдаудан бас тарту фактісін тіркейтін бейнежазба жүзеге асырылады. Жедел ден қою шараларын қолдану туралы қаулы бақылау және қадағалау субъектісінің заңды мекенжайы, тұрған жері немесе нақты мекенжайы бойынша табыс етілгені туралы хабарламасы бар тапсырысты хатпен жіберіледі.
8. Жедел ден қою шараларын қолдану туралы қаулыны алудан бас тарту оны орындамауға негіз болып табылмайды.
9. Тексеруді және (немесе) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүзеге асыру барысында және (немесе) оның нәтижелері бойынша анықталған, жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын талаптардың бұзылуы тексеру және (немесе) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері туралы актіде, сондай-ақ анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада көрсетіледі.

3. Меры оперативного реагирования включают следующие виды:
1) приостановление строительно-монтажных работ;
2) приостановление деятельности или отдельных ее видов;
3) запрещение деятельности или отдельных ее видов, осуществляемых с нарушением законодательства Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности и (или) государственных нормативов.
4. Основанием для применения меры оперативного реагирования являются нарушения установленных законодательством Республики Казахстан требований, являющихся предметом государственного контроля в соответствии со статьей 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
5. Местный исполнительный орган государственного архитектурно-строительного контроля также применяет меры оперативного реагирования при установлении посредством информационной системы для организации проведения строительства по принципу "одного окна" допущенных нарушений государственных нормативов и (или) отклонений от утвержденных проектов (проектных решений).
6. Местный исполнительный орган государственного архитектурно-строительного контроля в ходе осуществления и (или) по результатам проверки и (или) профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора при обнаружении факта нарушений требований, являющихся основанием для применения мер оперативного реагирования, оформляет постановление о применении мер оперативного реагирования по форме, утвержденной уполномоченным органом в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
Постановление о применении мер оперативного реагирования оформляется и вручается субъекту контроля и надзора в соответствии со статьей 153 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
7. В случае отказа в принятии постановления о применении мер оперативного реагирования при его вручении нарочно в него вносится соответствующая запись и осуществляется видеозапись, фиксирующая факт отказа в принятии постановления о применении мер оперативного реагирования. Постановление о применении мер оперативного реагирования направляется по юридическому адресу, месту нахождения или фактическому адресу субъекта контроля и надзора заказным письмом с уведомлением о его вручении.
8. Отказ от получения постановления о применении мер оперативного реагирования не является основанием для его неисполнения.
9. Выявленные в ходе осуществления и (или) по результатам проверки и (или) профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора нарушения требований, являющиеся основанием для применения мер оперативного реагирования, отражаются в акте о результатах проверки и (или) профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, а также в предписании об устранении выявленных нарушений.

10. Бақылау және қадағалау субъектісі анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада көрсетілген мерзімдерде жедел ден қою шарасын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды анықталған бұзушылықтарды жоюға міндетті.
11. Тексеру және (немесе) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша талаптарды анықталған бұзушылықты жою мерзімдері өткеннен кейін жедел ден қою шарасын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды анықталған бұзушылықтарды жоюды бақылау бойынша жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Жедел ден қою шараларын қолдану туралы қаулының қолданылуы мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауының жергілікті атқарушы органы жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды анықталған бұзушылықтардың жойылғанын растаған жағдайда, Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 144-бабы 5-тармағының 2-1) тармақшасына сәйкес жоспардан тыс тексеру нәтижелері туралы актінің негізінде тоқтатылады.
12. Жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды анықталған бұзушылықтар жойылмаған жағдайда, жоспардан тыс тексеру нәтижелері бойынша бұзушылықтарға жол берген адамдарды Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жауаптылыққа тарту жөнінде шаралар қабылданады.
13. Анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада көзделген мерзімдер өткенге дейін бақылау және қадағалау субъектісі бұзушылықтардың жойылу фактісін дәлелдейтін материалдарды қоса бере отырып, талаптарды анықталған бұзушылықтардың жойылғаны туралы ақпаратты ұсынуға міндетті.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген ақпарат ұсынылған жағдайда, осы баптың 10-тармағының екінші бөлігіне сәйкес жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
14. Бақылау және қадағалау субъектісі жедел ден қою шараларын қолдануға алып келген тексеру және (немесе) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелерімен келіспеген жағдайда, жедел ден қою шараларын қолдану туралы қаулыны жарамсыз деп тану және оның күшін жою туралы шағым бере алады.
Шағым Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 29-тарауында көзделген тәртіппен жоғары тұрған мемлекеттік органға не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа беріледі.
Шағым беру жедел ден қою шараларын қолдану туралы қаулының орындалуын тоқтата тұрмайды.
15. Жедел ден қою шараларын қолдану және оның күшін жою туралы қаулыны жарамсыз деп тану үшін мыналар негіз болып табылады:

10. Субъект контроля и надзора обязан устранить выявленные нарушения требований, являющиеся основанием для применения меры оперативного реагирования, в сроки, указанные в предписании об устранении выявленных нарушений.
11. По истечении сроков устранения нарушений требований, выявленных по результатам проверки и (или) профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, проводится внеплановая проверка по контролю устранения выявленных нарушений требований, являющихся основанием для применения меры оперативного реагирования.
Действие постановления о применении мер оперативного реагирования прекращается в случае подтверждения местным исполнительным органом государственного архитектурно-строительного контроля устранения выявленных нарушений требований, являющихся основанием для применения мер оперативного реагирования, на основании акта о результатах внеплановой проверки согласно подпункту 2-1) пункта 5 статьи 144 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
12. В случае неустранения выявленных нарушений требований, являющихся основанием для применения мер оперативного реагирования, по результатам внеплановой проверки принимаются меры по привлечению лиц, допустивших нарушения, к ответственности в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
13. До истечения сроков, предусмотренных предписанием об устранении выявленных нарушений, субъект контроля и надзора обязан предоставить информацию об устранении выявленных нарушений требований с приложением материалов, доказывающих факт устранения нарушений.
В случае предоставления информации, предусмотренной частью первой настоящего пункта, проводится внеплановая проверка в соответствии с частью второй пункта 10 настоящей статьи.
14. Субъект контроля и надзора в случае несогласия с результатами проверки и (или) профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, повлекшими применение мер оперативного реагирования, может подать жалобу о признании постановления о применении мер оперативного реагирования недействительным и его отмене.
Жалоба подается в вышестоящий государственный орган в порядке, предусмотренном главой 29 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, либо в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Подача жалобы не приостанавливает исполнение постановления о применении мер оперативного реагирования.
15. Основаниями для признания недействительным постановления о применении мер оперативного реагирования и его отмены являются:

1) жедел ден қою шараларын қолдануға негіздің болмауы;
2) осы шараға сәйкес келмейтін негіз бойынша жедел ден қою шарасын қолдану;
3) мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауының жергілікті атқарушы органының өздерінің құзыретіне кірмейтін мәселелер бойынша жедел ден қою шараларын қолдануы.
16. Жедел ден қою шарасын қолдану туралы ақпарат өз құзыреті шегінде мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органға Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы айқындаған тәртіппен жіберіледі.";
10) 32-баптың 2-1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жобалау және құрылыс процесіне қатысатын аттестатталған инженерлік-техникалық жұмыскерлерге аталған қызмет түрлерін жүзеге асыратын басқа ұйымдарда қоса атқаратын жұмыс істеуге жол берілмейді.";
11) 33-бапта:
3-тармақтың 5) және 6) тармақшалары "бақылауды" деген сөзден кейін "және қадағалауды" деген сөздермен толықтырылсын;
7-тармақтың бірінші бөлігі "бақылауды" деген сөзден кейін "және қадағалауды" деген сөздермен толықтырылсын;
12) 34-1-баптың 5-тармағының 7) тармақшасы:
"нұсқауды" деген сөзден кейін "белгіленген мерзімдерде" деген сөздермен толықтырылсын;
"сондай-ақ" деген сөзден кейін "Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген шараларды қабылдау үшін" деген сөздермен толықтырылсын;
13) 53-баптың 1-тармағындағы "Ерекше жағдайларда" деген сөздер "Қауіпті өндірістік объектілер болмаған кезде" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 60-баптың 2-тармағында:
4-1) тармақша ", балық шаруашылығын жүргізу үшін балық өсіру объектілерін салуды" деген сөздермен толықтырылсын;
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"16) реконструкциядан кейін екі қабаттан аспайтын, қосымша жер учаскесін бөлуді (аумақтан телім беруді) талап етпейтін, екі қабаттан аспайтын жеке тұрғын үйлерді реконструкциялауды;";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қосымша жер учаскесін бөлуді (аумақтан телім беруді) талап етпейтін, тірек конструкциялары мен қоршау (сыртқы), инженерлік жүйелер мен коммуникациялардың қандай да бір өзгерістерімен байланысты емес, сәулет-эстетикалық, өртке қарсы, жарылысқа қарсы және санитариялық сапаны нашарлатпайтын, пайдалану кезінде қоршаған ортаға зиянды әсер етпейтін тұрғын үйлердегі (тұрғын ғимараттардағы) тұрғын және тұрғын емес үй-жайларды реконструкциялау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) кезінде эскиздік жобаларды республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарымен келісу талап етілмейді.";

1) отсутствие оснований для применения мер оперативного реагирования;
2) применение меры оперативного реагирования по основанию, не соответствующему данной мере;
3) применение местным исполнительным органом государственного архитектурно-строительного контроля мер оперативного реагирования по вопросам, не входящим в их компетенцию.
16. Информация о применении меры оперативного реагирования направляется в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, в порядке, определенном Генеральной прокуратурой Республики Казахстан.";
10) часть вторую пункта 2-1 статьи 32 изложить в следующей редакции:
"Аттестованным инженерно-техническим работникам, участвующим в процессе проектирования и строительства, не допускается работать по совместительству в других организациях, осуществляющих указанные виды деятельности.";
11) в статье 33:
подпункты 5) и 6) пункта 3 после слова "контроля" дополнить словами "и надзора";
часть первую пункта 7 после слов "осуществление контроля" дополнить словами "и надзора";
12) в подпункте 7) пункта 5 статьи 34-1:
слова "указания довести" заменить словами "указания в установленные сроки довести";
дополнить словами "для принятия мер, предусмотренных законами Республики Казахстан";
13) в пункте 1 статьи 53 слова "В особых случаях в промышленной зоне" заменить словами "В промышленной зоне при отсутствии опасных производственных объектов";
14) в пункте 2 статьи 60:
подпункт 4-1) дополнить словами ", возведение рыбоводных объектов для ведения рыбного хозяйства";
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
"16) реконструкцию индивидуальных жилых домов не выше двух этажей, не требующую отвода дополнительного земельного участка (прирезки территории), не превышающую двух этажей после реконструкции;";
дополнить частью второй следующего содержания:
"При реконструкции (перепланировке, переоборудовании) жилых и нежилых помещений в жилых домах (жилых зданиях), не требующей отвода дополнительного земельного участка (прирезки территории), не связанной с какими-либо изменениями несущих конструкций и ограждающих (наружных) инженерных систем и коммуникаций, не ухудшающей архитектурно-эстетические, противопожарные, противовзрывные и санитарные качества, не оказывающей вредного воздействия на окружающую среду при эксплуатации, согласование эскизных проектов с местными исполнительными органами городов республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения) не требуется.";

15) 74-баптың 5-тармағының екінші бөлігіндегі "2-тармағының" деген сөздер "2-тармағы бірінші бөлігінің, екінші бөлігінің" деген сөздермен ауыстырылсын.
41. "Автомобиль жолдары туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
5-2-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы тоғызыншы абзацтағы "концессионердің арнаулы автокөлік құралдары;" деген сөздер "концессионердің;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы оныншы абзацпен толықтырылсын:
"жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті органның арнаулы автокөлік құралдары;".
42. "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 4-баптың 3-тармағында:
мынадай мазмұндағы 23-1), 23-2) және 42-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"23-1) бұзылуы жедел ден қою шараларын қолдануға алып келетін талаптардың тізбесін айқындау, сондай-ақ талаптарды нақты бұзушылықтарға қатысты осы шараның қолданылу мерзімін (қажет болған кезде) көрсете отырып, жедел ден қою шарасының нақты түрін айқындау жатады.
Бұзылуы жедел ден қою шараларын қолдануға алып келетін талаптардың тізбесіне Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 143-бабына сәйкес мемлекеттік бақылау нысанасы болып табылатын талаптар енгізіледі;
23-2) сауда мақсатында теңізде жүзу саласындағы қадағалау актілерінің нысандарын бекіту;";
"42-1) жүзу қауіпсіздігіне, адамдардың өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жүктердің сақталуына төнген қатер болған кезде шағын көлемді кемелердің қозғалысын (оларды пайдалануды) тоқтата тұру және оған тыйым салу;";
55-32), 55-33) және 55-34) тармақшалар алып тасталсын;
2) 8-6-бапта:
2-тармақта:
екінші бөліктегі "шағын көлемді кемені пайдалану қауіпсіздігіне қатер төндіретін жағдайларда, уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамы шағын көлемді кеменің (құрамның) жүзуіне тыйым салады, бұл туралы кеме жүргізуші кеме иесіне хабар береді" деген сөздер "жүзу қауіпсіздігіне, адамдардың өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жүктердің сақталуына қатер төндіретін жағдайларда, уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамы осы баптың 3-тармағында көзделген жедел ден қою шараларын қабылдайды" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Жедел ден қою шарасы қолданылған кезде қадағалау актісі ресімделеді.
Аумақтық бөлімшенің шағын көлемді кемені қарап-тексеруді жүргізген лауазымды адамдары шағын көлемді кемені қарап-тексеру актісіндегі, нұсқамадағы және қадағалау актісіндегі жазбалардың дұрыстығына жауапты болады.";

15) часть вторую пункта 5 статьи 74 после слов "и 19)" дополнить словами "части первой, части второй".
41. В Закон Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах":
подпункт 1) пункта 1 статьи 5-2 дополнить абзацем десятым следующего содержания:
"уполномоченного органа в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;".
42. В Закон Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании":
1) в пункте 3 статьи 4:
дополнить подпунктами 23-1), 23-2) и 42-1) следующего содержания:
"23-1) определение перечня требований, нарушение которых влечет применение мер оперативного реагирования, а также определение в отношении конкретных нарушений требований конкретного вида меры оперативного реагирования с указанием срока действия данной меры (при необходимости).
В перечень требований, нарушение которых влечет применение мер оперативного реагирования, включаются требования, являющиеся предметом государственного контроля в соответствии со статьей 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;
23-2) утверждение форм актов надзора в сфере торгового мореплавания;";
"42-1) приостановление и запрещение движения (эксплуатации) маломерных судов при наличии угрозы безопасности плавания, жизни и здоровью людей, окружающей среде, сохранности грузов;";
подпункты 55-32), 55-33) и 55-34) исключить;
2) в статье 8-6:
в пункте 2:
в части второй слова "эксплуатации маломерного судна, должностное лицо территориального подразделения уполномоченного органа запрещает движение маломерного судна (состава), о чем судоводитель информирует судовладельца" заменить словами "плавания, жизни и здоровью людей, окружающей среде, сохранности грузов, должностное лицо территориального подразделения уполномоченного органа принимает меры оперативного реагирования, предусмотренные пунктом 3 настоящей статьи";
дополнить частями третьей и четвертой следующего содержания:
"При применении меры оперативного реагирования оформляется акт надзора.
Должностные лица территориального подразделения, проводившие осмотр маломерного судна, несут ответственность за достоверность записей в акте осмотра маломерного судна, предписании и акте надзора.";

мынадай мазмұндағы 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 және 15-тармақтармен толықтырылсын:
"3. Жүзу қауіпсіздігіне, адамдардың өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жүктердің сақталуына төнген қатер болған кезде шағын көлемді кемелердің қозғалысын (оларды пайдалануды) тоқтата тұру және оған тыйым салу осы бапта көзделген жедел ден қою шараларына жатады.
4. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген, осы бапқа сәйкес мемлекеттік бақылау нысанасы болып табылатын талаптарды бұзу жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылады.
5. Уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды бұзушылықтар анықталған кезде шағын көлемді кемені қарап-тексеруді жүзеге асыру барысында және (немесе) оның нәтижелері бойынша қадағалау актісін ресімдейді.
Қадағалау актісі Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 153-бабына сәйкес ресімделіп, бақылау және қадағалау субъектісіне табыс етіледі.
6. Қадағалау актісі қолма-қол табыс етілген кезде оны қабылдаудан бас тартылған жағдайда, оған тиісті жазба жасалады және қадағалау актісін қабылдаудан бас тарту фактісін тіркейтін бейнежазу жүзеге асырылады.
Қадағалау актісі бақылау және қадағалау субъектісінің заңды мекенжайы, тұрған жері немесе нақты мекенжайы бойынша оның табыс етілгені туралы хабарламасы бар тапсырысты хатпен жіберіледі.
7. Қадағалау актісін алудан бас тарту оны орындамауға негіз болып табылмайды.
8. Шағын көлемді кемені қарап-тексеруді жүзеге асыру барысында және (немесе) оның нәтижелері бойынша анықталған, жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды бұзушылықтар шағын көлемді кемені қарап-тексеру актісінде, сондай-ақ бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада көрсетіледі.
9. Бақылау және қадағалау субъектісі бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада көрсетілген мерзімдерде жедел ден қою шарасын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды анықталған бұзушылықтарды жоюға міндетті.
10. Шағын көлемді кемені қарап-тексеру нәтижелері бойынша талаптарды анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдері өткеннен кейін жедел ден қою шарасын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды анықталған бұзушылықтарды жоюды бақылау бойынша шағын көлемді кемені жоспардан тыс қарап-тексеру жүргізіледі.
Уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 144-бабы 5-тармағының 2-1) тармақшасына сәйкес шағын көлемді кемені жоспардан тыс қарап-тексеру нәтижелері туралы актінің негізінде жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды анықталған бұзушылықтардың жойылғанын растаған жағдайда қадағалау актісінің қолданылуы тоқтатылады.

дополнить пунктами 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 и 15 следующего содержания:
"3. К мерам оперативного реагирования, предусмотренным настоящей статьей, относятся приостановление и запрещение движения (эксплуатации) маломерных судов при наличии угрозы безопасности плавания, жизни и здоровью людей, окружающей среде, сохранности грузов.
4. Основаниями для применения мер оперативного реагирования являются нарушения установленных законодательством Республики Казахстан требований, являющихся предметом государственного контроля, в соответствии с настоящей статьей.
5. Территориальное подразделение уполномоченного органа в ходе осуществления и (или) по результатам осмотра маломерного судна при обнаружении нарушений требований, являющихся основанием для применения мер оперативного реагирования, оформляет акт надзора.
Акт надзора оформляется и вручается субъекту контроля и надзора в соответствии со статьей 153 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
6. В случае отказа в принятии акта надзора при его вручении нарочно в него вносится соответствующая запись и осуществляется видеозапись, фиксирующая факт отказа в принятии акта надзора.
Акт надзора направляется по юридическому адресу, месту нахождения или фактическому адресу субъекта контроля и надзора заказным письмом с уведомлением о его вручении.
7. Отказ от получения акта надзора не является основанием для его неисполнения.
8. Выявленные в ходе осуществления и (или) по результатам осмотра маломерного судна нарушения требований, являющиеся основанием для применения мер оперативного реагирования, отражаются в акте осмотра маломерного судна, а также в предписании об устранении нарушений.
9. Субъект контроля и надзора обязан устранить выявленные нарушения требований, являющиеся основанием для применения меры оперативного реагирования, в сроки, указанные в предписании об устранении нарушений.
10. По истечении сроков устранения нарушений требований, выявленных по результатам осмотра маломерного судна, проводится внеплановый осмотр маломерного судна по контролю устранения выявленных нарушений требований, являющихся основанием для применения меры оперативного реагирования.
Действие акта надзора прекращается в случае подтверждения территориальным подразделением уполномоченного органа устранения выявленных нарушений требований, являющихся основанием для применения мер оперативного реагирования, на основании акта о результатах внепланового осмотра маломерного судна согласно подпункту 2-1) пункта 5 статьи 144 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.

11. Жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды анықталған бұзушылықтар жойылмаған жағдайда, шағын көлемді кемені жоспардан тыс қарап-тексеру нәтижелері бойынша бұзушылықтарға жол берген адамдарды Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жауаптылыққа тарту жөнінде шаралар қабылданады.
12. Анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада көзделген мерзімдер өткенге дейін бақылау және қадағалау субъектісі бұзушылықтардың жойылу фактісін дәлелдейтін материалдарды (қажет болған кезде) қоса бере отырып, талаптарды анықталған бұзушылықтардың жойылғаны туралы ақпаратты ұсынуға міндетті.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген ақпарат ұсынылған жағдайда, осы баптың 10-тармағының екінші бөлігіне сәйкес шағын көлемді кемені жоспардан тыс қарап-тексеру жүргізіледі.
13. Бақылау және қадағалау субъектісі жедел ден қою шараларын қолдануға алып келген шағын көлемді кемені қарап-тексеру нәтижелерімен келіспеген жағдайда, қадағалау актісін жарамсыз деп тану және оның күшін жою туралы шағым бере алады.
Шағым Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 29-тарауында көзделген тәртіппен жоғары тұрған лауазымды адамға, мемлекеттік органға не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа беріледі.
Шағым беру қадағалау актісінің орындалуын тоқтата тұрмайды.
14. Қадағалау актісін жарамсыз деп тану және оның күшін жою үшін мыналар негіз болып табылады:
1) жедел ден қою шараларын қолдануға негіздің болмауы;
2) осы шараға сай келмейтін негіз бойынша жедел ден қою шарасын қолдану;
3) уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің өздерінің құзыретіне кірмейтін мәселелер бойынша жедел ден қою шараларын қолдануы.
15. Жедел ден қою шараларын қолдану туралы ақпарат өз құзыреті шегінде мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органға Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы айқындаған тәртіппен жіберіледі.";
3) 13-баптың 2 және 3-тармақтары алып тасталсын;
4) 39-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші, үшінші, төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:
"Порттың теңіз әкімшілігі мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асырады.
Мемлекеттік бақылау мен қадағалау Кәсіпкерлік кодекске және осы Заңға сәйкес бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, жоспардан тыс тексеру нысанында жүзеге асырылады.
Порттың теңіз әкімшілігі мемлекеттік бақылау мен қадағалауды іске асыру барысында осы Заңға сәйкес жедел ден қою шараларын қолдана алады.

11. В случае неустранения выявленных нарушений требований, являющихся основанием для применения мер оперативного реагирования, по результатам внепланового осмотра маломерного судна принимаются меры по привлечению лиц, допустивших нарушения, к ответственности в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
12. До истечения сроков, предусмотренных предписанием об устранении выявленных нарушений, субъект контроля и надзора обязан предоставить информацию об устранении выявленных нарушений требований с приложением материалов (при необходимости), доказывающих факт устранения нарушения.
В случае предоставления информации, предусмотренной частью первой настоящего пункта, проводится внеплановый осмотр маломерного судна в соответствии с частью второй пункта 10 настоящей статьи.
13. Субъект контроля и надзора в случае несогласия с результатами осмотра маломерного судна, повлекшими применение мер оперативного реагирования, может подать жалобу о признании акта надзора недействительным и его отмене.
Жалоба подается вышестоящему должностному лицу, государственному органу в порядке, предусмотренном главой 29 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, либо в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Подача жалобы не приостанавливает исполнение акта надзора.
14. Основаниями для признания недействительным акта надзора и его отмены являются:
1) отсутствие оснований для применения мер оперативного реагирования;
2) применение меры оперативного реагирования по основанию, не соответствующему данной мере;
3) применение территориальными подразделениями уполномоченного органа мер оперативного реагирования по вопросам, не входящим в их компетенцию.
15. Информация о применении мер оперативного реагирования направляется в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, в порядке, определенном Генеральной прокуратурой Республики Казахстан.";
3) пункты 2 и 3 статьи 13 исключить;
4) в статье 39:
пункт 1 дополнить частями второй, третьей, четвертой и пятой следующего содержания:
"Морской администрацией порта осуществляются государственный контроль и надзор.
Государственный контроль и надзор осуществляются в форме профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, внеплановой проверки в соответствии с Предпринимательским кодексом и настоящим Законом.
В ходе реализации государственного контроля и надзора морской администрацией порта могут применяться меры оперативного реагирования в соответствии с настоящим Законом.

Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 129-бабы 4-тармағының 3) тармақшасында көзделген мемлекеттік бақылау кемені осы Заңның 41 және 41-1-баптарына сәйкес қарап-тексеру арқылы жүзеге асырылады.";
2-тармақтың 15) тармақшасындағы "жүргізуді жүзеге асырады." деген сөздер "жүргізуді;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 16) тармақшамен толықтырылсын:
"16) осы Заңда көзделген жағдайларда және негіздер бойынша жедел ден қою шараларын қолдануды жүзеге асырады.";
5) 41-бапта:
тақырып "кемелерді" деген сөзден кейін "мемлекеттік" деген сөзбен толықтырылсын;
1-тармақтың бірінші абзацы "кемелерге" деген сөзден кейін "мемлекеттік" деген сөзбен толықтырылсын;
6) 41-1-бапта:
тақырып "портында" деген сөзден кейін "мемлекеттік" деген сөзбен толықтырылсын;
1-тармақтың бірінші абзацы "кемелерге" деген сөзден кейін "мемлекеттік" деген сөзбен толықтырылсын;
7) мынадай мазмұндағы 41-2-баппен толықтырылсын:
"41-2-бап. Жедел ден қою шаралары және оларды қолдану тәртібі
1. Егер бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) қызметі теңізде жүзу қауіпсіздігіне, адамдардың өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жүктердің сақталуына тікелей қатер төндірсе, порттың теңіз әкімшілігінің лауазымды адамдары жедел ден қою шараларын қолданады.
2. Тексеру жүргізуді, бақылау және қадағалау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды жүзеге асыру барысында және (немесе) оның нәтижелері бойынша қолданылатын бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) әсер ету тәсілдері жедел ден қою шаралары болып табылады, олардың түрлері осы бапта көзделген.
3. Жедел ден қою шараларына порт құрылысжайын (айлағын) пайдалануды тоқтата тұру жатады.
4. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген, Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 143-бабына сәйкес мемлекеттік бақылау нысанасы болып табылатын талаптарды бұзу жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылады.
5. Порттың теңіз әкімшілігі мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру барысында және (немесе) оның нәтижелері бойынша жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын талаптардың бұзылуын анықтаған кезде қадағалау актісін ресімдейді.
Қадағалау актісі Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 153-бабына сәйкес ресімделіп, бақылау және қадағалау субъектісіне табыс етіледі.
6. Қадағалау актісі қолма-қол табыс етілген кезде оны қабылдаудан бас тартылған жағдайда оған тиісті жазба жасалады және қадағалау актісін қабылдаудан бас тарту фактісін тіркейтін бейнежазу жүзеге асырылады.
Қадағалау актісі бақылау және қадағалау субъектісінің заңды мекенжайы, тұрған жері немесе нақты мекенжайы бойынша оның табыс етілгені туралы хабарламасы бар тапсырысты хатпен жіберіледі.

Государственный контроль, предусмотренный подпунктом 3) пункта 4 статьи 129 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, осуществляется путем осмотра судна в соответствии со статьями 41 и 41-1 настоящего Закона.";
пункт 2 дополнить подпунктом 16) следующего содержания:
"16) применение мер оперативного реагирования в случаях и по основаниям, предусмотренным настоящим Законом.";
5) в статье 41:
в заголовке слово "Контроль" заменить словами "Государственный контроль";
в абзаце первом пункта 1 слово "контроля" заменить словами "государственного контроля";
6) в статье 41-1:
в заголовке слово "Контроль" заменить словами "Государственный контроль";
в абзаце первом пункта 1 слово "контроля" заменить словами "государственного контроля";
7) дополнить статьей 41-2 следующего содержания:
"Статья 41-2. Меры оперативного реагирования и порядок их применения
1. Меры оперативного реагирования применяются должностными лицами морской администрации порта в случае, если деятельность субъектов (объектов) контроля и надзора представляет непосредственную угрозу безопасности мореплавания, жизни и здоровью людей, окружающей среде, сохранности грузов.
2. Мерами оперативного реагирования являются способы воздействия на субъектов (объектов) контроля и надзора, применяемые в ходе осуществления и (или) по результатам проведения проверки, профилактического контроля с посещением субъекта контроля и надзора, виды которых предусмотрены настоящей статьей.
3. К мере оперативного реагирования относится приостановление эксплуатации портового сооружения (причала).
4. Основаниями для применения мер оперативного реагирования являются нарушения установленных законодательством Республики Казахстан требований, являющихся предметом государственного контроля в соответствии со статьей 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
5. Морская администрация порта в ходе осуществления и (или) по результатам государственного контроля при обнаружении нарушений требований, являющихся основанием для применения мер оперативного реагирования, оформляет акт надзора.
Акт надзора оформляется и вручается субъекту контроля и надзора в соответствии со статьей 153 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
6. В случае отказа в принятии акта надзора при его вручении нарочно в него вносится соответствующая запись и осуществляется видеозапись, фиксирующая факт отказа в принятии акта надзора.
Акт надзора направляется по юридическому адресу, месту нахождения или фактическому адресу субъекта контроля и надзора заказным письмом с уведомлением о его вручении.

7. Қадағалау актісін алудан бас тарту оны орындамауға негіз болып табылмайды.
8. Мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру барысында және (немесе) оның нәтижелері бойынша анықталған, жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды бұзушылықтар бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру нәтижелері туралы актіде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының сауда мақсатында теңізде жүзу туралы заңнамасының анықталған бұзушылықтарын жою туралы нұсқамада көрсетіледі.
9. Бақылау және қадағалау субъектісі Қазақстан Республикасының сауда мақсатында теңізде жүзу туралы заңнамасының анықталған бұзушылықтарын жою туралы нұсқамада көрсетілген мерзімдерде жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды анықталған бұзушылықтарды жоюға міндетті.
10. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру нәтижелері бойынша талаптарды анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдері өткеннен кейін жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды анықталған бұзушылықтарды жоюды бақылау бойынша жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Порттың теңіз әкімшілігі Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 144-бабы 5-тармағының 2-1) тармақшасына сәйкес жоспардан тыс тексеру нәтижелері туралы актінің негізінде жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды анықталған бұзушылықтардың жойылғанын растаған жағдайда, қадағалау актісінің қолданылуы тоқтатылады.
11. Жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды анықталған бұзушылықтар жойылмаған жағдайда, жоспардан тыс тексеру нәтижелері бойынша бұзушылықтарға жол берген адамдарды Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жауаптылыққа тарту жөнінде шаралар қабылданады.
12. Қазақстан Республикасының сауда мақсатында теңізде жүзу туралы заңнамасының анықталған бұзушылықтарын жою туралы нұсқамада көзделген мерзімдер өткенге дейін бақылау және қадағалау субъектісі бұзушылықтың жойылу фактісін дәлелдейтін материалдарды қоса бере отырып (қажет болған кезде), талаптарды анықталған бұзушылықтардың жойылғаны туралы ақпаратты ұсынуға міндетті.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген ақпарат ұсынылған жағдайда, осы баптың 10-тармағының екінші бөлігіне сәйкес жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
13. Бақылау және қадағалау субъектісі жедел ден қою шараларын қолдануға алып келген мемлекеттік бақылау нәтижелерімен келіспеген жағдайда, қадағалау актісін жарамсыз деп тану және оның күшін жою туралы шағым бере алады.
Шағым Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 29-тарауында көзделген тәртіппен жоғары тұрған мемлекеттік органға не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа беріледі.
Шағым беру қадағалау актісінің орындалуын тоқтата тұрмайды.

7. Отказ от получения акта надзора не является основанием для его неисполнения.
8. Выявленные в ходе осуществления и (или) по результатам государственного контроля нарушения требований, являющиеся основанием для применения мер оперативного реагирования, отражаются в акте о результатах профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, а также в предписании об устранении выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан о торговом мореплавании.
9. Субъект контроля и надзора обязан устранить выявленные нарушения требований, являющиеся основанием для применения мер оперативного реагирования, в сроки, указанные в предписании об устранении выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан о торговом мореплавании.
10. По истечении сроков устранения нарушений требований, выявленных по результатам профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, проводится внеплановая проверка по контролю устранения выявленных нарушений требований, являющихся основанием для применения мер оперативного реагирования.
Действие акта надзора прекращается в случае подтверждения морской администрацией порта устранения выявленных нарушений требований, являющихся основанием для применения мер оперативного реагирования, на основании акта о результатах внеплановой проверки согласно подпункту 2-1) пункта 5 статьи 144 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
11. В случае неустранения выявленных нарушений требований, являющихся основанием для применения мер оперативного реагирования, по результатам внеплановой проверки принимаются меры по привлечению лиц, допустивших нарушения, к ответственности в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
12. До истечения сроков, предусмотренных предписанием об устранении выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан о торговом мореплавании, субъект контроля и надзора обязан предоставить информацию об устранении выявленных нарушений требований с приложением материалов (при необходимости), доказывающих факт устранения нарушения.
В случае предоставления информации, предусмотренной частью первой настоящего пункта, проводится внеплановая проверка в соответствии с частью второй пункта 10 настоящей статьи.
13. Субъект контроля и надзора в случае несогласия с результатами государственного контроля, повлекшими применение мер оперативного реагирования, может подать жалобу о признании акта надзора недействительным и его отмене.
Жалоба подается в вышестоящий государственный орган в порядке, предусмотренном главой 29 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, либо в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Подача жалобы не приостанавливает исполнение акта надзора.

14. Қадағалау актісін жарамсыз деп тану және оның күшін жою үшін мыналар негіз болып табылады:
1) жедел ден қою шараларын қолдануға негіздің болмауы;
2) осы шараға сай келмейтін негіз бойынша жедел ден қою шарасын қолдану;
3) порттың теңіз әкімшілігінің өзінің құзыретіне кірмейтін мәселелер бойынша жедел ден қою шараларын қолдануы.
15. Жедел ден қою шараларын қолдану туралы ақпарат Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы айқындаған тәртіппен өз құзыреті шегінде мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органға жіберіледі.";
8) 43-1-бапта:
тақырыптағы "бақылау мен қадағалауды" деген сөздер "бақылауды" деген сөзбен ауыстырылсын;
1-тармақта:
"бақылау мен қадағалауды" деген сөздер "бақылауды" деген сөзбен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
3-тармақтағы "бақылау мен қадағалаудың", "бақылау мен қадағалау" деген сөздер тиісінше "бақылаудың", "бақылау" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
"бақылау мен қадағалау" деген сөздер "бақылау" деген сөзбен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
5 және 8-тармақтардағы "бақылау мен қадағалау" деген сөздер "бақылау" деген сөзбен ауыстырылсын;
10-тармақта:
"бақылау мен қадағалау", "бақылау мен қадағалауды" деген сөздер тиісінше "бақылау", "бақылауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
"тоқсандық" деген сөз "жартыжылдық" деген сөзбен ауыстырылсын;
11-тармақтағы "бақылау мен қадағалау" деген сөздер "бақылау" деген сөзбен ауыстырылсын.
43. "Әділет органдары туралы" 2002 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 18-баптың 1-1) тармақшасында:
"шығаруды, мемлекеттік тіркеуді және олардың күшін жоюды" деген сөздер "шығару, мемлекеттік тіркеу және олардың күшін жою мәселелерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бақылау жасау" деген сөздер "мемлекеттік бақылау" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 22-1-баптағы "тексеру және профилактикалық бақылау" деген сөздер "жоспардан тыс тексеру және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) мынадай мазмұндағы 22-2 және 23-1-баптармен толықтырылсын:
"22-2-бап. Әділет органдарында мемлекеттік тіркелуге жататын нормативтік құқықтық актілерді шығару, мемлекеттік тіркеу және олардың күшін жою мәселелерін реттейтін Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуы саласындағы мемлекеттік бақылау
Әділет органдарында мемлекеттік тіркелуге жататын нормативтік құқықтық актілерді шығару, мемлекеттік тіркеу және олардың күшін жою мәселелерін реттейтін Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуы саласындағы мемлекеттік бақылау (бұдан әрі – мемлекеттік бақылау) Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдары лауазымды адамдарының әділет органдарында мемлекеттік тіркелуге жататын нормативтік құқықтық актілерді шығару, мемлекеттік тіркеу және олардың күшін жою мәселелерін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасын (бұдан әрі – Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу саласындағы заңнамасы) бұзушылықтарға жол бермеуі мақсатында жүзеге асырылады.

14. Основаниями для признания недействительным акта надзора и его отмены являются:
1) отсутствие оснований для применения мер оперативного реагирования;
2) применение меры оперативного реагирования по основанию, не соответствующему данной мере;
3) применение морской администрацией порта мер оперативного реагирования по вопросам, не входящим в его компетенцию.
15. Информация о применении мер оперативного реагирования направляется в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, в порядке, определенном Генеральной прокуратурой Республики Казахстан.";
8) в статье 43-1:
в заголовке слова "и надзора без посещения" заменить словами "без посещения";
в пункте 1:
слова "и надзор без посещения" заменить словами "без посещения";
слово "осуществляются" заменить словом "осуществляется";
в пункте 3 слова "и надзора без посещения" заменить словами "без посещения";
в пункте 4:
слова "и надзор без посещения" заменить словами "без посещения";
слово "проводятся" заменить словом "проводится";
в пунктах 5 и 8 слова "и надзора без посещения" заменить словами "без посещения";
в пункте 10:
слова "и надзора без посещения", "и надзора с посещением" заменить соответственно словами "без посещения", "с посещением";
слово "квартальный" заменить словом "полугодовой";
в пункте 11 слова "и надзор без посещения" заменить словами "без посещения".
43. В Закон Республики Казахстан от 18 марта 2002 года "Об органах юстиции":
1) в подпункте 1-1) статьи 18:
слово "контроль" заменить словами "государственный контроль";
слова "регулирующего издание, государственную регистрацию и отмену" заменить словами "регулирующего вопросы издания, государственной регистрации и отмены";
2) в статье 22-1 слова "проверки и профилактического контроля" заменить словами "внеплановой проверки и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля";
3) дополнить статьями 22-2 и 23-1 следующего содержания:
"Статья 22-2. Государственный контроль в сфере соблюдения законодательства Республики Казахстан, регулирующего вопросы издания, государственной регистрации и отмены нормативных правовых актов, подлежащих государственной регистрации в органах юстиции
Государственный контроль в сфере соблюдения законодательства Республики Казахстан, регулирующего вопросы издания, государственной регистрации и отмены нормативных правовых актов, подлежащих государственной регистрации в органах юстиции (далее – государственный контроль), осуществляется в целях недопущения должностными лицами государственных органов Республики Казахстан нарушений законодательства Республики Казахстан, регулирующего вопросы издания, государственной регистрации и отмены нормативных правовых актов, подлежащих государственной регистрации в органах юстиции (далее – законодательство Республики Казахстан в сфере государственной регистрации нормативных правовых актов).

Осы Заңның 18-бабының 1-1) тармақшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу саласындағы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылау субъектілері (бұдан әрі – бақылау субъектілері) болып табылады.
Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарына қатысты мемлекеттік бақылау жүргізілмейді.";
"23-1-бап. Мемлекеттік бақылауды жүргізу тәртібі
1. Мемлекеттік бақылауды әділет органдары жоспарлы және жоспардан тыс тексерулер нысанында жүргізеді. Жоспарлы және жоспардан тыс тексерулер бару арқылы жүргізіледі.
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі осы Заңның 18-бабының 1-1) тармақшасында көрсетілген мемлекеттік органдарда, аумақтық әділет органдары – жергілікті атқарушы және өкілді органдарда, сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссияларында жоспарлы және жоспардан тыс тексерулерді жүзеге асырады.
2. Бақылау субъектілерін жоспарлы тексерулердің кезеңділігі әділет органының бірінші басшысы (не оның міндетін атқарушы адам) бекітетін жоспарлы тексерулер жүргізу жоспарына сәйкес үш жылда бір реттен аспауға тиіс.
Жоспардан тыс тексерулер әділет органдарының бастамасы бойынша Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу саласындағы заңнамасын бұзушылықтар тікелей анықталған, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардан, бұқаралық ақпарат құралдарынан осындай бұзушылықтар туралы ақпарат алынған кезде немесе жоғары тұрған мемлекеттік органдардың тапсырмалары бойынша жүргізіледі.
Әділет органы бақылау субъектісіне жоспардан тыс тексеру жүргізудің басталғаны туралы ол басталғанға дейін кемінде бір тәулік бұрын тексеру жүргізу нысанасын көрсете отырып хабарлайды.
3. Әділет органының бірінші басшысы (не оның міндетін атқарушы адам) тексеру жылының алдындағы жылдың 1 желтоқсанынан кешіктірмей бақылау субъектілеріне жоспарлы тексерулер жүргізу жоспарларын бекітеді.
Жоспарлы тексерулер жүргізу жоспарлары мыналарды қамтиды:
жоспарды бекіту туралы актінің күні мен нөмірі;
бақылау субъектілерінің атауы, олардың тұрған жері;
тексеру нысанасы;
тексерулер жүргізу мерзімдері;
жоспарға қол қоюға уәкілетті адамның қолтаңбасы.
Жоспарлы тексерулер жүргізу жоспары жоспарлы тексеру жүргізу туралы хабарлама болып табылады және тексеру жүргізу жылының алдындағы жылдың 20 желтоқсанынан кешіктірілмей Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылады.
4. Жоспарлы тексерулер жүргізу жоспарларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу бақылау субъектісі қайта ұйымдастырылған, оның атауы өзгерген немесе бақылау субъектілері арасындағы өкілеттіктер қайта бөлінген жағдайларда жүзеге асырылады.

Субъектами государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан в сфере государственной регистрации нормативных правовых актов (далее – субъекты контроля) являются государственные органы Республики Казахстан, указанные в подпункте 1-1) статьи 18 настоящего Закона.
Государственный контроль в отношении специальных государственных органов Республики Казахстан не проводится.";
"Статья 23-1. Порядок проведения государственного контроля
1. Государственный контроль проводят органы юстиции в форме плановых и внеплановых проверок. Плановые и внеплановые проверки проводятся путем посещения.
Министерство юстиции Республики Казахстан осуществляет плановые и внеплановые проверки в государственных органах, указанных в подпункте 1-1) статьи 18 настоящего Закона, территориальные органы юстиции – в местных исполнительных и представительных органах, а также ревизионных комиссиях областей, городов республиканского значения, столицы.
2. Периодичность плановых проверок субъектов контроля не должна превышать одного раза в три года в соответствии с планом проведения плановых проверок, утверждаемым первым руководителем органа юстиции (либо лицом, исполняющим его обязанности).
Внеплановые проверки проводятся по инициативе органов юстиции при непосредственном обнаружении нарушений законодательства Республики Казахстан в сфере государственной регистрации нормативных правовых актов, а также получении информации о таких нарушениях от физических и юридических лиц, средств массовой информации или по поручениям вышестоящих государственных органов.
Орган юстиции извещает субъект контроля о начале проведения внеплановой проверки не менее чем за сутки до ее начала с указанием предмета проведения проверки.
3. Первый руководитель органа юстиции (либо лицо, исполняющее его обязанности) не позднее 1 декабря года, предшествующего году проверки, утверждает планы проведения плановых проверок субъектов контроля.
Планы проведения плановых проверок включают:
номер и дату акта об утверждении плана;
наименование субъектов контроля, их место нахождения;
предмет проверки;
сроки проведения проверок;
подпись лица, уполномоченного подписывать план.
План проведения плановых проверок является уведомлением о проведении плановой проверки и размещается на интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан не позднее 20 декабря года, предшествующего году проведения проверки.
4. Внесение изменений и дополнений в планы проведения плановых проверок осуществляется в случаях реорганизации субъекта контроля, изменения его наименования или перераспределения полномочий между субъектами контроля.

5. Тексерулер жүргізу кезінде тексеру жүргізуге уәкілетті лауазымды адам Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексін, осы Заңды және "Құқықтық актілер туралы", "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін басшылыққа алады.
6. Тексеру:
1) лауазымды адамның "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 35-1-бабына сәйкес мемлекеттік тіркеуге жататын нормативтік құқықтық актіні Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде осындай тіркеуге ұсынбау фактілерін анықтау және болғызбау;
2) осы Заңның 18-бабының 1-1) тармақшасында көрсетілген мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының күші жойылған, сот жарамсыз деп таныған не қолданысы тоқтатыла тұрған, сондай-ақ әділет органдарында мемлекеттік тіркеуден өтпеген не белгіленген тәртіппен жарияланбаған нормативтік құқықтық актілерді заңсыз қолдану фактілерін анықтау және болғызбау;
3) нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу саласында сапаны қамтамасыз ету және заңдылық режимін күшейту бойынша әдістемелік көмек көрсету мақсаттарында жүргізіледі.
7. Тексеруді тағайындау туралы актінің негізінде тексеру жүргізіледі. Тексеруді тағайындау туралы актіге әділет органының бірінші басшысы (не оның міндетін атқарушы адам) қол қояды.
8. Тексеруді тағайындау туралы актіде мыналар көрсетіледі:
1) актінің күні мен нөмірі;
2) мемлекеттік органның атауы;
3) тексеру жүргізуге уәкілетті адамның (адамдардың) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;
4) бақылау субъектісінің атауы, оның тұрған жері;
5) тағайындалған тексерудің нысанасы;
6) тексерудің түрі;
7) тексеру жүргізу мерзімі;
8) тексеру жүргізу негіздері;
9) тексерілетін кезең;
10) бақылау субъектісі басшысының не оның уәкілетті адамының актіні алғаны немесе алудан бас тартқаны туралы қолтаңбасы;
11) актілерге қол қоюға уәкілетті адамның қолтаңбасы және әділет органының мөрі.
9. Бақылау субъектісіне тексеруді тағайындау туралы акті табыс етілген күн тексеру жүргізудің басталуы болып есептеледі.
Әділет органының тексеру жүргізу үшін келген лауазымды адамы бақылау субъектісіне тексеруді тағайындау туралы актіні, қызметтік куәлігін не сәйкестендіру картасын көрсетеді.
10. Тексеру мерзімі алдағы жұмыстардың көлемі, қойылған міндеттер және тексеру жүргізуге уәкілетті лауазымды адамдардың құрамы ескеріле отырып белгіленеді, бірақ отыз жұмыс күнінен аспайды.

5. При проведении проверок должностное лицо, уполномоченное на проведение проверки, руководствуется Конституцией Республики Казахстан, Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях, настоящим Законом и законами Республики Казахстан "О правовых актах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
6. Проверка проводится в целях:
1) выявления и предотвращения фактов непредставления должностным лицом на государственную регистрацию нормативного правового акта, подлежащего такой регистрации в соответствии со статьей 35-1 Закона Республики Казахстан "О правовых актах", в порядке и сроки, которые установлены законодательством Республики Казахстан;
2) выявления и предотвращения фактов незаконного применения должностными лицами государственных органов, указанных в подпункте 1-1) статьи 18 настоящего Закона, нормативных правовых актов, утративших силу, признанных судом недействительными, либо действие которых приостановлено, а также не прошедших государственную регистрацию в органах юстиции либо не опубликованных в установленном порядке;
3) оказания методической помощи по обеспечению качества и усилению режима законности в сфере государственной регистрации нормативных правовых актов.
7. Проверка проводится на основании акта о назначении проверки. Акт о назначении проверки подписывается первым руководителем органа юстиции (либо лицом, исполняющим его обязанности).
8. В акте о назначении проверки указываются:
1) номер и дата акта;
2) наименование государственного органа;
3) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность лица (лиц), уполномоченного (уполномоченных) на проведение проверки;
4) наименование субъекта контроля, его место нахождения;
5) предмет назначенной проверки;
6) вид проверки;
7) срок проведения проверки;
8) основания проведения проверки;
9) проверяемый период;
10) подпись руководителя субъекта контроля либо его уполномоченного лица о получении или об отказе в получении акта;
11) подпись лица, уполномоченного подписывать акты, и печать органа юстиции.
9. Началом проведения проверки считается дата вручения субъекту контроля акта о назначении проверки.
Должностное лицо органа юстиции, прибывшее для проведения проверки, предъявляет субъекту контроля акт о назначении проверки, служебное удостоверение либо идентификационную карту.
10. Срок проверки устанавливается с учетом объема предстоящих работ, поставленных задач и состава должностных лиц, уполномоченных на проведение проверки, но не более тридцати рабочих дней.

11. Тексеру жүргізуге уәкілетті лауазымды адам бақылау субъектісінің бірінші басшысына (не оның міндетін атқарушы адамға) танысу үшін тексеруді тағайындау туралы актіні көрсетеді.
Олар болмаған жағдайда тексеруді тағайындау туралы актімен бақылау субъектісінің бірінші басшысының орынбасары не аппарат басшысы (бар болған кезде) танысады.
12. Бақылау субъектісінің лауазымды адамының тексеру жүргізуге кедергі келтіруі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінде көзделген жауаптылыққа алып келеді.
13. Мемлекеттік құпияларды құрайтын актілерді қоспағанда, тексеруді тағайындау туралы актіде көрсетілген кезеңде шығарылған актілер тексеруге жатады.
14. Тексеру жүргізуге уәкілетті лауазымды адамның:
тексеруді тағайындау туралы актіге сәйкес бақылау субъектісінің (объектісінің) аумағына және үй-жайларына кедергісіз кіруге;
тексеру нәтижелері туралы актіге қоса тіркеу үшін қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштердегі құжаттарды (мәліметтерді) не олардың көшірмелерін алуға;
бақылау субъектілерінен тексерулерді жүзеге асыру үшін қажетті материалдар мен ақпаратты сұратуға;
бақылау субъектісінің әкімшілік жауаптылыққа тартылатын лауазымды адамының әділет органы бірінші басшысының (не оның міндетін атқарушы адамның) атына түсініктемелерін сұратуға құқығы бар.
15. Тексеру жүргізу кезінде тексеру жүргізуге уәкілетті лауазымды адам:
1) бақылау субъектісіне қатысты объективті емес және біржақты түсінікке жол бермейді;
2) мемлекеттік тіркеуге жататын актілерді іріктеуді жүзеге асырады;
3) актілерді мемлекеттік тіркеу қажеттілігі немесе қажеттілігінің жоқтығы туралы мәселелерді шешеді.
16. Бақылау субъектілері не олардың уәкілетті өкілдері тексеру жүргізу кезінде:
1) тексеру жүргізуге уәкілетті лауазымды адамды мынадай:
тексеруді тағайындау туралы актіде көрсетілген, осы баптың 10-тармағында белгіленген мерзімдерге сәйкес келмейтін мерзімдер асып кеткен не өтіп кеткен;
тексеру мерзімдерін осы баптың 18-тармағында белгіленген мерзімнен артық ұзартқан;
осы баптың 9-тармағының екінші бөлігінде көзделген құжаттар болмаған жағдайларда тексеруге жібермеуге;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тексеру нәтижелері туралы актіге шағым жасауға құқылы.
17. Бақылау субъектілері не олардың уәкілетті өкілдері тексеру жүргізу кезінде:
1) тексеру жүргізуге уәкілетті лауазымды адамның бақылау субъектісінің (объектісінің) аумағына және үй-жайларына кедергісіз кіруін қамтамасыз етуге;
2) тексеру жүргізуге уәкілетті лауазымды адамның жұмыс істеуі үшін қажетті жағдайларды қамтамасыз етуге;

11. Должностное лицо, уполномоченное на проведение проверки, предъявляет акт о назначении проверки для ознакомления первому руководителю субъекта контроля (либо лицу, исполняющему его обязанности).
В случае их отсутствия с актом о назначении проверки ознакомляется заместитель первого руководителя субъекта контроля либо руководитель аппарата (при наличии).
12. Препятствование проведению проверки должностным лицом субъекта контроля влечет ответственность, предусмотренную Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях.
13. Проверке подлежат акты, изданные в период, указанный в акте о назначении проверки, за исключением актов, содержащих государственные секреты.
14. Должностное лицо, уполномоченное на проведение проверки, имеет право:
беспрепятственного доступа на территорию и в помещения субъекта (объекта) контроля в соответствии с актом о назначении проверки;
получать документы (сведения) на бумажных и (или) электронных носителях либо их копии для приобщения к акту о результатах проверки;
запрашивать у субъектов контроля необходимые для осуществления проверок материалы и информацию;
запрашивать объяснения должностного лица субъекта контроля, привлекаемого к административной ответственности, на имя первого руководителя органа юстиции (либо лица, исполняющего его обязанности).
15. При проведении проверки должностное лицо, уполномоченное на проведение проверки:
1) не допускает необъективность и предвзятость по отношению к субъекту контроля;
2) осуществляет выборку актов, подлежащих государственной регистрации;
3) решает вопросы о необходимости или об отсутствии необходимости государственной регистрации актов.
16. Субъекты контроля либо их уполномоченные представители при проведении проверки вправе:
1) не допускать к проверке должностное лицо, уполномоченное на проведение проверки, в случаях:
превышения либо истечения указанных в акте о назначении проверки сроков, не соответствующих срокам, установленным пунктом 10 настоящей статьи;
продления сроков проверки свыше срока, установленного пунктом 18 настоящей статьи;
отсутствия документов, предусмотренных частью второй пункта 9 настоящей статьи;
2) обжаловать акт о результатах проверки в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
17. Субъекты контроля либо их уполномоченные представители при проведении проверки обязаны:
1) обеспечить беспрепятственный доступ должностного лица, уполномоченного на проведение проверки, на территорию и в помещения субъекта (объекта) контроля;
2) обеспечить необходимые условия для работы должностного лица, уполномоченного на проведение проверки;

3) тексеру жүргізуге уәкілетті лауазымды адамдарға тексеруді тағайындау туралы актіде көрсетілген кезең ішінде бақылау субъектісі шығарған актілерді және тексеру нысанасына сәйкес өзге де құжаттарды (мәліметтерді) ұсынуға міндетті.
18. Тексерілетін кезеңнің көлемі едәуір болған кезде тексеру бір рет күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін.
19. Тексеру жүргізу мерзімдерін ұзарту тексеруді тағайындау туралы актіде көрсетілген тексерудің аяқталу мерзімінен кешіктірілмей, ұзарту себептері көрсетіле отырып, әділет органы бірінші басшысының (не оның міндетін атқарушы адамның) актісімен жүзеге асырылады.
20. Тексеру жүргізуге уәкілетті лауазымды адам бақылау субъектісінің бірінші басшысына (не оның міндетін атқарушы адамға) танысу үшін тексеру жүргізу мерзімдерін ұзарту туралы актіні көрсетеді.
Бақылау субъектісін тексеру мерзімін ұзарту туралы хабардар ету тексеруді тағайындау туралы актіде көрсетілген тексеру жүргізу мерзімі аяқталғанға дейін бір күннен кешіктірілмей жүргізіледі.
21. Тексеру нәтижелері бойынша тексеру жүргізуге уәкілетті лауазымды адам тексеруді тағайындау туралы актіде (не тексеру жүргізу мерзімдерін ұзарту туралы актіде) көрсетілген тексеру мерзімі аяқталған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей тексеру нәтижелері туралы актіні анықталған бұзушылықтар болған жағдайда оларды жою және жұмысты жақсарту бойынша нұсқаулармен бірге үш данада жасайды.
Тексеру нәтижелері туралы актіде әртүрлі кестелер мен анықтамалық деректер болмауға тиіс, бұл мәліметтер жеке қосымшамен ресімделеді.
Тексеру нәтижелері туралы акт болған кезде оған тексеру нәтижелерімен байланысты құжаттар немесе олардың көшірмелері, сондай-ақ бақылау субъектілерінің лауазымды адамдарының анықталған бұзушылықтарға қатысты түсініктемелері қоса беріледі.
22. Тексеру нәтижелері туралы актінің бірінші данасы электрондық нысанда өз құзыреті шегінде мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органға тапсырылады, екінші данасы қолын қойғызып қағаз жеткізгіште немесе электрондық нысанда бақылау субъектісінің бірінші басшысына не оның уәкілетті адамына танысу және қол қою үшін беріледі, үшінші данасы әділет органында қалады.
23. Тексеру нәтижелері туралы актілерде мыналар көрсетіледі:
1) актінің жасалған күні мен орны;
2) мемлекеттік органның атауы;
3) тексеру жүргізуге негіз болған тексеруді тағайындау туралы актінің күні мен нөмірі;
4) тексеру жүргізген адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (егер олар жеке басты куәландыратын құжаттарда көрсетілсе) және лауазымы;

3) представлять должностным лицам, уполномоченным на проведение проверки, акты, изданные субъектом контроля за период, указанный в акте о назначении проверки, и иные документы (сведения) в соответствии с предметом проверки.
18. При значительном объеме проверяемого периода проверка может быть продлена один раз на срок не более тридцати календарных дней.
19. Продление сроков проведения проверки осуществляется актом первого руководителя органа юстиции (либо лицом, исполняющим его обязанности) не позднее срока окончания проверки, указанного в акте о назначении проверки, с указанием причин продления.
20. Должностное лицо, уполномоченное на проведение проверки, предъявляет акт о продлении сроков проведения проверки для ознакомления первому руководителю субъекта контроля (либо лицу, исполняющему его обязанности).
Уведомление субъекта контроля о продлении срока проверки производится не позднее чем за один день до окончания срока проведения проверки, указанного в акте о назначении проверки.
21. По результатам проверки должностное лицо, уполномоченное на проведение проверки, не позднее трех рабочих дней со дня окончания срока проверки, указанного в акте о назначении проверки (либо в акте о продлении сроков проведения проверки), составляет акт о результатах проверки в трех экземплярах с указаниями по устранению выявленных нарушений при их наличии и улучшению работы.
Акт о результатах проверки не должен содержать различные таблицы и справочные данные, эти сведения оформляются отдельным приложением.
К акту о результатах проверки прилагаются при их наличии документы, связанные с результатами проверки, или их копии, а также объяснения должностных лиц субъектов контроля в отношении выявленных нарушений.
22. Первый экземпляр акта о результатах проверки в электронной форме сдается в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, второй экземпляр на бумажном носителе под роспись или в электронной форме передается первому руководителю субъекта контроля либо его уполномоченному лицу для ознакомления и подписания, третий экземпляр остается у органа юстиции.
23. В актах о результатах проверки указываются:
1) дата и место составления акта;
2) наименование государственного органа;
3) номер и дата акта о назначении проверки, на основании которого проведена проверка;
4) фамилии, имена, отчества (если они указаны в документах, удостоверяющих личность) и должности лиц, проводивших проверку;

5) бақылау субъектісінің атауы, оның тұрған жері;
6) тағайындалған тексерудің нысанасы;
7) тексерудің түрі;
8) тексеру жүргізу кезеңі;
9) тексеру нәтижелері, оның ішінде анықталған бұзушылықтар туралы мәліметтер;
10) талаптарды орындау мерзімі көрсетіле отырып, анықталған бұзушылықтарды жою туралы талаптар;
11) бақылау субъектісінің бірінші басшысының (не оның міндетін атқарушы адамның) актімен танысқаны немесе танысудан бас тартқаны туралы мәліметтер;
12) тексеруді жүргізген лауазымды адамның қолтаңбасы.
24. Тексеру нәтижелері туралы актіге бақылау субъектісінің бірінші басшысы (не оның міндетін атқарушы адам) тарапынан қарсылықтар немесе ескертулер болған кезде оларға ескертпе жасалады және дәлелді жазбаша түсініктемелер мен ескертулер қоса беріледі.
Бақылау субъектісі тексеру нәтижелері туралы актіде көрсетілген бұзушылықтармен келіспеген жағдайда, акт табыс етілген күннен бастап күнтізбелік үш күн ішінде қарсылықты жіберуге құқылы.
25. Әділет органының лауазымды адамы бақылау субъектісінің тексеру нәтижелері туралы актіге ескертулерін және (немесе) қарсылықтарын қарауға және отыз жұмыс күні ішінде уәжді жауап беруге тиіс.
26. Тексеру нәтижелері туралы актіні қабылдаудан бас тартылған жағдайда хаттама жасалады, оған тексеруді жүзеге асыратын лауазымды адам және бақылау субъектісінің бірінші басшысы (не оның міндетін атқаратын адам) қол қояды.
Бақылау субъектісінің бірінші басшысы (не оның міндетін атқарушы адам) бас тарту себебі туралы жазбаша түсініктеме бере отырып, хаттамаға қол қоюдан бас тартуға құқылы.
27. Тексеру барысында жасалғаны үшін әкімшілік жауаптылық көзделген бұзушылықтар анықталған жағдайда, тексеру жүргізуге уәкілетті лауазымды адам Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінде белгіленген тәртіппен әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасайды.
28. Бақылау субъектісінің бірінші басшысы (не оның міндетін атқарушы адам) тексеру нәтижелері туралы актіге қол қойған күннен бастап он жұмыс күні ішінде бақылау субъектісі тексеру нәтижелері туралы актіде көрсетілген бұзушылықтарды жоюға тиіс.
Тексеру нәтижелері туралы актіде көрсетілген анықталған бұзушылықтарды жою мерзімі өткеннен кейін бақылау субъектісі тексеру нәтижелері туралы актіде белгіленген мерзім ішінде әділет органына анықталған бұзушылықтарды жою туралы ақпаратты ұсынуға міндетті. Бақылау субъектісі анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынылған ақпаратқа бұзушылықтардың жойылу фактісін дәлелдейтін материалдарды қоса береді.
29. Бақылау субъектісі тексеру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды осы баптың 28-тармағының бірінші бөлігінде белгіленген мерзімде жоймаған жағдайда, әділет органы осы Заңның 14-бабына сәйкес бұзушылықтарды жою туралы ұсыныс енгізеді.

5) наименование субъекта контроля, его место нахождения;
6) предмет назначенной проверки;
7) вид проверки;
8) период проведения проверки;
9) сведения о результатах проверки, в том числе выявленных нарушениях;
10) требования об устранении выявленных нарушений с указанием срока исполнения требований;
11) сведения об ознакомлении или отказе в ознакомлении с актом первого руководителя субъекта контроля (либо лица, исполняющего его обязанности);
12) подпись должностного лица, проводившего проверку.
24. При наличии возражений или замечаний к акту о результатах проверки со стороны первого руководителя субъекта контроля (либо лица, исполняющего его обязанности) им делается оговорка и прилагаются мотивированные письменные объяснения и замечания.
Субъект контроля в случае несогласия с нарушениями, указанными в акте о результатах проверки, вправе направить возражение в течение трех календарных дней со дня вручения акта.
25. Должностное лицо органа юстиции должно рассмотреть замечания и (или) возражения субъекта контроля к акту о результатах проверки и в течение тридцати рабочих дней дать мотивированный ответ.
26. В случае отказа в принятии акта о результатах проверки составляется протокол, который подписывается должностным лицом, осуществляющим проверку, и первым руководителем субъекта контроля (либо лица, исполняющего его обязанности).
Первый руководитель субъекта контроля (либо лицо, исполняющее его обязанности) вправе отказаться от подписания протокола, дав письменное объяснение о причине отказа.
27. В случае выявления в ходе проверки нарушений, за совершение которых предусмотрена административная ответственность, должностным лицом, уполномоченным на проведение проверки, составляется протокол об административном правонарушении в порядке, установленном Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях.
28. Нарушения, указанные в акте о результатах проверки, должны быть устранены субъектом контроля в течение десяти рабочих дней со дня подписания первым руководителем субъекта контроля (либо лицом, исполняющим его обязанности) акта о результатах проверки.
По истечении срока устранения выявленных нарушений, указанных в акте о результатах проверки, субъект контроля в течение срока, установленного в акте о результатах проверки, обязан предоставить в орган юстиции информацию об устранении выявленных нарушений. К предоставленной информации об устранении выявленных нарушений субъект контроля прилагает материалы, доказывающие факт устранения нарушения.
29. В случае неустранения субъектом контроля выявленных по результатам проверки нарушений в срок, установленный частью первой пункта 28 настоящей статьи, органом юстиции вносится представление об устранении нарушений в соответствии со статьей 14 настоящего Закона.

30. Егер тексерулерді әділет органы осы бапта белгіленген тексерулер жүргізу жөніндегі талаптарды бұза отырып жүргізсе, олар жарамсыз деп танылады.".
44. "Өсімдіктерді қорғау туралы" 2002 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) өсімдіктерді қорғау саласындағы мемлекеттік бақылау (бұдан әрі – мемлекеттік фитосанитариялық бақылау) – уәкілетті орган ведомствосының және оның аумақтық бөлімшелерінің жеке және заңды тұлғалар, сондай-ақ лауазымды адамдар қызметін Қазақстан Республикасының өсімдіктерді қорғау туралы заңнамасының талаптарына сәйкестігі тұрғысынан тексеру және байқау жөніндегі қызметі;";
2) 6-бап мынадай мазмұндағы 5-3) тармақшамен толықтырылсын:
"5-3) өсімдіктерді қорғау саласындағы тергеп-тексеру жүргізу тәртібін әзірлеу және бекіту;";
3) 14-1-баптың 2-тармағы "сақтау орындары (көмiндiлер)" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ оларды кәдеге жаратуға және жоюға арналған арнаулы техникалық ғимараттар" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 15-баптың 3) тармақшасы "пестицидтер" деген сөзден кейін "мен олардың ыдыстары, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстары" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 15-1-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік фитосанитариялық бақылау тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және тергеп-тексеру нысанында жүзеге асырылады.
Тексеру және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.";
2-тармақ "профилактикалық бақылау" деген сөздерден кейін "және тергеп-тексеру" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 19-6-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"19-6-бап. Пестицидтердің қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
Пестицидтерді сақтау, өткізу, қолдану, залалсыздандыру және орамасын таңбалау кезінде олардың қауіпсіздігіне қойылатын міндетті талаптар өсімдіктерді (пестицидтерді) қорғау құралдарының қауіпсіздігі туралы техникалық регламентте белгіленеді.";
7) 19-7, 19-8 және 19-9-баптар алып тасталсын.
45. "Ветеринария туралы" 2002 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
9) тармақшадағы "тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік аумағындағы эпизоотиялық ахуал туралы," деген сөздер алып тасталсын;
29-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"29-1) жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты бірыңғай технологиялық циклде өсіріп-өндіруді, дайындауды (мал союды), сақтауды, қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілері – өндірудің (жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты өндірудің, дайындаудың (мал союдың), сақтаудың, қайта өңдеудің) технологиялық циклінің екі және одан да көп процесін (сатысын) жүзеге асыру қызметіне кіретін өндіріс объектілері (ұйымдары);";

30. Проверки признаются недействительными, если они проведены органом юстиции с нарушением требований по проведению проверок, установленных настоящей статьей.".
44. В Закон Республики Казахстан от 3 июля 2002 года "О защите растений":
1) подпункт 7) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"7) государственный контроль в области защиты растений (далее – государственный фитосанитарный контроль) – деятельность ведомства уполномоченного органа и его территориальных подразделений по проверке и наблюдению на предмет соответствия деятельности физических и юридических лиц, а также должностных лиц требованиям законодательства Республики Казахстан о защите растений;";
2) статью 6 дополнить подпунктом 5-3) следующего содержания:
"5-3) разработка и утверждение порядка проведения расследования в области защиты растений;";
3) пункт 2 статьи 14-1 дополнить словами ", а также специальные технические сооружения для их утилизации и уничтожения";
4) подпункт 3) статьи 15 после слова "пестициды" дополнить словами "и тара из под них, а также тара из-под использованных пестицидов";
5) в статье 15-1:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Государственный фитосанитарный контроль осуществляется в форме проверки, профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и расследования.
Проверка и профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля осуществляются в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.";
в пункте 2 слова "контроля осуществляется" заменить словами "контроля и расследование осуществляются";
6) статью 19-6 изложить в следующей редакции:
"Статья 19-6. Требования к безопасности пестицидов
Обязательные требования к безопасности пестицидов при их хранении, реализации, применении, обезвреживании и маркировке упаковки устанавливаются техническим регламентом о безопасности средств защиты растений (пестицидов).";
7) статьи 19-7, 19-8 и 19-9 исключить.
45. В Закон Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии":
1) в статье 1:
в подпункте 9) слова "об эпизоотической ситуации на территории соответствующей административно-территориальной единицы," исключить;
подпункт 29-1) изложить в следующей редакции:
"29-1) объекты производства, осуществляющие производство, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения в едином технологическом цикле, – объекты (организации) производства, деятельность которых включает в себя осуществление двух и более процессов (стадии) технологического цикла (производство, заготовка (убой), хранение, переработка животных, продукции и сырья животного происхождения);";

мынадай мазмұндағы 29-2) тармақшамен толықтырылсын:
"29-2) жануарларды карантиндеу – диагностикалық зерттеулер мен ветеринариялық дауалау жүргізу мақсатында жаңадан келіп түскен, әкелінген, сатып алынған, әкетілетін, орны ауыстырылатын жануарларды оқшаулап ұстау;";
38-1) және 42-2) тармақшалар алып тасталсын;
2) 8-бап мынадай мазмұндағы 46-32) және 46-33) тармақшалармен толықтырылсын:
"46-32) ветеринария саласындағы тергеп-тексеру жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
46-33) бұзылуы жедел ден қою шараларын қолдануға алып келетін талаптар тізбесін айқындау, сондай-ақ талаптарды нақты бұзушылықтарға қатысты осы шараның қолданылу мерзімін көрсете отырып, жедел ден қою шарасының нақты түрін (қажет болған кезде) айқындау кіреді.
Бұзылуы жедел ден қою шараларын қолдануға алып келетін талаптардың тізбесіне Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 143-бабына сәйкес мемлекеттік бақылау нысанасы болып табылатын талаптар енгізіледі;";
3) 14-бапта:
1-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1. Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау тексеру, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және тергеп-тексеру нысанында жүзеге асырылады.
Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық қадағалау осы Заңға және Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.";
1-2-тармақта:
"мен қадағалау" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Тергеп-тексеру Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне, осы Заңға және Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.";
4) 14-1-бапта:
3-тармақтағы "тексеру және профилактикалық бақылау мен қадағалау" деген сөздер "тергеп-тексеру, тексеру және профилактикалық бақылау" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-1-тармақтың бірінші абзацындағы "мен қадағалау" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3-2-тармақпен толықтырылсын:
"3-2. Тергеп-тексеру жүргізу туралы шешімді тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің уәкілетті органы ведомствосының аумақтық бөлімшесінің басшысы қабылдайды.
Облыс аумағында орналасқан екі және одан да көп аудандарда (облыстық маңызы бар қалаларда) тергеп-тексеру жүргізілген жағдайда тергеп-тексеру жүргізу туралы шешімді уәкілетті орган ведомствосының облыстық аумақтық бөлімшесінің басшысы қабылдайды.
Екі және одан да көп облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) аумағын қамтитын тергеп-тексеру жүргізілген жағдайда тергеп-тексеру жүргізу туралы шешімді тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің уәкілетті органы ведомствосының аумақтық бөлімшелерінің басшылары қабылдайды.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить подпунктом 29-2) следующего содержания:
"29-2) карантинирование животных – обособленное содержание вновь прибывших, ввезенных, приобретенных, вывозимых, перемещаемых животных с целью проведения диагностических исследований и ветеринарных обработок;";
подпункты 38-1) и 42-2) исключить;
2) статью 8 дополнить подпунктами 46-32) и 46-33) следующего содержания:
"46-32) разработка и утверждение правил проведения расследования в области ветеринарии;
46-33) определение перечня требований, нарушение которых влечет применение мер оперативного реагирования, а также определение в отношении конкретных нарушений требований конкретного вида мер оперативного реагирования с указанием срока действия данной меры (при необходимости).
В перечень требований, нарушение которых влечет применение мер оперативного реагирования, включаются требования, являющиеся предметом государственного контроля в соответствии со статьей 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;";
3) в статье 14:
пункт 1-1 изложить в следующей редакции:
"1-1. Государственный ветеринарно-санитарный контроль осуществляется в форме проверки, профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора и расследования.
Государственный ветеринарно-санитарный надзор осуществляется в соответствии с настоящим Законом и Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.";
в пункте 1-2:
слова "и надзор с посещением", "и надзор без посещения" заменить соответственно словами "с посещением", "без посещения";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Расследование осуществляется в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан, настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии.";
4) в статье 14-1:
в пункте 3 слова "проверки и профилактического контроля и надзора" заменить словами "расследования, проверки и профилактического контроля";
в абзаце первом пункта 3-1 слова "и надзора с посещением" заменить словами "с посещением";
дополнить пунктом 3-2 следующего содержания:
"3-2. Решение о проведении расследования принимается руководителем территориального подразделения ведомства уполномоченного органа соответствующей административно-территориальной единицы.
В случае проведения расследования в двух и более районах (городах областного значения), расположенных на территории области, решение о проведении расследования принимается руководителем областного территориального подразделения ведомства уполномоченного органа.
В случае проведения расследования с охватом территории двух и более областей (города республиканского значения, столицы) решение о проведении расследования принимается руководителями территориальных подразделений ведомства уполномоченного органа соответствующих административно-территориальных единиц.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

"5. Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасы, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары және Еуразиялық экономикалық одақтың жануарлардың жұқпалы ауруларының өршуіне, таралуына жол бермеу, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету және Қазақстан Республикасының аумағын жануарлардың жұқпалы және экзотикалық ауруларының басқа мемлекеттерден әкелінуі мен таралуынан қорғау жөніндегі құқығын құрайтын актілер талаптарының сақталуы тұрғысынан мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау осы Заңға сәйкес:
1) тірі жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты өткізетін сауда базарларында;
2) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасын және (немесе) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өткен кезде және (немесе) жеткізу орындарында, кедендік тазартуды аяқтау орындарында, сондай-ақ ветеринариялық бақылау бекеттерінде;
3) карантиндік аймақтарда және қолайсыз пункттерде, жануарлардың аса қауіпті аурулары бойынша ошақтарда күн сайын жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты бірыңғай технологиялық циклде өсіріп-өндіруді, дайындауды (мал союды), сақтауды, қайта өңдеуді жүзеге асыратын өндіріс объектілерінде Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасы талаптарының сақталуы тұрғысынан мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау олардың аумағында жануарлардың аса қауіпті аурулары пайда болған және (немесе) оны қолайсыз аймаққа жатқызған жағдайларды қоспағанда, жылына кемінде екі рет жүзеге асырылады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Жергілікті атқарушы органдардың және олардың ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшелерінің функцияларын орындауды мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау осы Заңда айқындалған тәртіппен жылына кемінде екі рет бару арқылы жүргізіледі.";
7-тармақтың екінші бөлігінде:
"өзге де нысандарының" деген сөздер алып тасталсын;
"жеке кәсіпкерлік" деген сөздер "бақылау және қадағалау" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-1-тармақта:
бірінші бөліктің бірінші абзацында:
"бақылау мен қадағалауды" деген сөздер "бақылауды" деген сөзбен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
екінші бөліктегі "бармай профилактикалық бақылау және қадағалау" деген сөздер "бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктегі "бақылау мен қадағалаудың", "бақылау мен қадағалау" деген сөздер тиісінше "бақылаудың", "бақылау" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөлікте:
"бақылау мен қадағалауды" деген сөздер "бақылауды" деген сөзбен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
"тоқсан сайын" деген сөздер "ай сайын" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші және жетінші бөліктердегі "мен қадағалау" деген сөздер алып тасталсын;
тоғызыншы бөліктегі "бақылау мен қадағалауды" деген сөздер "бақылауды" деген сөзбен ауыстырылсын;
оныншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелерін уәкілетті органның ведомствосы және оның аумақтық бөлімшелері есепке алуға тиіс.";
мынадай мазмұндағы 11-тармақпен толықтырылсын:

"5. Государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор на предмет соблюдения требований законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии, международных договоров Республики Казахстан и актов, составляющих право Евразийского экономического союза по недопущению вспышек, распространения заразных болезней животных, обеспечению ветеринарно-санитарной безопасности продукции и сырья животного происхождения и охране территории Республики Казахстан от заноса и распространения заразных и экзотических болезней животных из других государств, осуществляются в соответствии с настоящим Законом ежедневно:
1) на торговых рынках, реализующих живых животных, продукцию и сырье животного происхождения;
2) при пересечении таможенной границы Евразийского экономического союза и (или) Государственной границы Республики Казахстан и (или) в местах доставки, местах завершения таможенной очистки, а также на ветеринарных контрольных постах;
3) в карантинных зонах и неблагополучных пунктах, очагах по особо опасным болезням животных.";
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Государственный ветеринарно-санитарный контроль на объектах производства, осуществляющих производство, заготовку (убой), хранение, переработку животных, продукции и сырья животного происхождения в едином технологическом цикле, на предмет соблюдения требований законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии осуществляется не реже двух раз в год, за исключением случаев возникновения особо опасных болезней животных на их территории и (или) отнесения ее к неблагополучной зоне.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор за выполнением функций местных исполнительных органов и их подразделений, осуществляющих деятельность в области ветеринарии, проводятся с посещением не реже двух раз в год в порядке, определенном настоящим Законом.";
в части второй пункта 7:
слова "иных форм" исключить;
слова "частного предпринимательства" заменить словами "контроля и надзора";
в пункте 7-1:
в абзаце первом части первой:
слова "и надзор без посещения" заменить словами "без посещения";
слово "проводятся" заменить словом "проводится";
в части второй слова "и надзора без посещения" заменить словами "без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора";
в части третьей слова "и надзора без посещения" заменить словами "без посещения";
в части четвертой:
слова "и надзор без посещения" заменить словами "без посещения";
слово "осуществляются" заменить словом "осуществляется";
слово "ежеквартально" заменить словом "ежемесячно";
в частях пятой и седьмой слова "и надзора без посещения" заменить словами "без посещения";
в части девятой слова "и надзора с посещением" заменить словами "с посещением";
часть десятую изложить в следующей редакции:
"Результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора подлежат учету ведомством уполномоченного органа и его территориальными подразделениями.";
дополнить пунктом 11 следующего содержания:

"11. Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық қадағалау уәкілетті орган ведомствосының, уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерінің осы Заңға және Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жедел ден қою шараларын қолдануға бағытталған қызметі болып табылады.";
5) мынадай мазмұндағы 14-2-баппен толықтырылсын:
"14-2-бап. Ветеринария саласындағы жедел ден қою шаралары және оларды қолдану тәртібі
1. Мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру барысында және (немесе) оның нәтижелері бойынша мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлар адамдардың өмірі мен денсаулығына, жануарлардың өмірі мен саулығына, қоршаған ортаға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азық-түлік қауіпсіздігіне тікелей қатер төндіретін талаптарды бұзушылықтар анықталған жағдайларда жедел ден қою шараларын қолданады.
2. Осы бапта көзделген, тексеруді, бақылау және қадағалау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды және тергеп-тексеруді, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 129-бабы 4-тармағының 4) және 7) тармақшаларына, 9-тармағының 2) тармақшасына сәйкес мемлекеттік бақылауды жүргізуді жүзеге асыру барысында және (немесе) оның нәтижелері бойынша қолданылатын бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) әсер ету тәсілдері жедел ден қою шаралары болып табылады.
3. Жедел ден қою шараларына мыналар жатады:
1) Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасының талаптарына, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына және Еуразиялық экономикалық одақ құқығын құрайтын актілерге сәйкес келмейтін орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді әкелуге, әкетуге, транзиттеуге, тасымалдауға, (орын ауыстыруға), өндіруге, қолдануға және өткізуге тыйым салу, орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді қайтару;
2) ветеринария саласындағы рұқсат беру құжатының қолданысын тоқтата тұру, одан айыру (оны кері қайтарып алу), тоқтату;
3) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу, оларды тоқтата тұру;
4) жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты алып қою және жою;
5) көлік құралын тоқтату және орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді ұстау.
4. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген, Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 129-бабы 4-тармағының 4) және 7) тармақшаларына, 9-тармағының 2) тармақшасына және 143-бабына сәйкес мемлекеттік бақылау нысанасы болып табылатын талаптарды бұзу жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылады.
Қазақстан Республикасы заңнамасы талаптарының бұзылу себептерін анықтау және көрсетілген талаптардың бұзылуына жол берген бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) айқындау үшін тергеп-тексеру жүргізу кезінде жедел ден қою шаралары тексеру парақтарында белгіленген талаптардың бұзылуына қатысты ғана қолданылады.

"11. Государственный ветеринарно-санитарный надзор является деятельностью ведомства уполномоченного органа, территориальных подразделений ведомства уполномоченного органа, направленной на применение мер оперативного реагирования в соответствии с настоящим Законом и Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.";
5) дополнить статьей 14-2 следующего содержания:
"Статья 14-2. Меры оперативного реагирования и порядок их применения в области ветеринарии
1. В ходе осуществления и (или) по результатам государственного контроля государственными ветеринарно-санитарными инспекторами применяются меры оперативного реагирования в случаях выявления нарушений требований, которые представляют непосредственную угрозу жизни и здоровью людей, животных, окружающей среде, а также продовольственной безопасности Республики Казахстан.
2. Мерами оперативного реагирования являются предусмотренные настоящей статьей способы воздействия на субъекты (объекты) контроля и надзора, применяемые в ходе осуществления и (или) по результатам проведения проверки, профилактического контроля с посещением субъекта контроля и надзора и расследования, а также государственного контроля в соответствии с подпунктами 4) и 7) пункта 4, подпункта 2) пункта 9 статьи 129 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
3. К мерам оперативного реагирования относятся:
1) запрещение ввоза, вывоза, транзита, транспортировки (перемещения), производства, применения и реализации перемещаемых (перевозимых) объектов, возврат перемещаемых (перевозимых) объектов, не соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии, международным договорам Республики Казахстан и актам, составляющим право Евразийского экономического союза;
2) приостановление, лишение (отзыв), прекращение действия разрешительного документа в области ветеринарии;
3) запрещение, приостановление деятельности или отдельных видов деятельности в соответствии с законами Республики Казахстан;
4) изъятие и уничтожение животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека;
5) остановка транспортного средства и задержание перемещаемых (перевозимых) объектов.
4. Основаниями для применения мер оперативного реагирования являются нарушения установленных законодательством Республики Казахстан требований, являющихся предметом государственного контроля в соответствии с подпунктами 4) и 7) пункта 4, подпунктом 2) пункта 9 статьи 129 и со статьей 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
При проведении расследования для установления причин нарушения требований законодательства Республики Казахстан и определения субъектов (объектов) контроля и надзора, допустивших нарушения указанных требований, меры оперативного реагирования применяются только в отношении нарушений требований, установленных в проверочных листах.

5. Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлар жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды бұзушылықтар анықталған кезде уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша қадағалау актісін ресімдейді.
Қадағалау актісі Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 153-бабына сәйкес ресімделіп, бақылау және қадағалау субъектісіне табыс етіледі.
6. Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 129-бабы 4-тармағы 4) және 7) тармақшаларының, 9-тармағы 2) тармақшасының негізінде мемлекеттік бақылау нәтижелері бойынша қадағалау актісі ресімделгеннен кейін ветеринариялық-санитариялық инспектор жедел ден қою шарасын қолдануды тікелей жүзеге асырады.
7. Қадағалау актісі қолма-қол табыс етілген кезде оны қабылдаудан бас тартылған жағдайда, оған тиісті жазба жасалады және қадағалау актісін қабылдаудан бас тарту фактісін тіркейтін бейнежазу жүзеге асырылады.
Қадағалау актісі бақылау және қадағалау субъектісінің заңды мекенжайы, тұрған жері немесе нақты мекенжайы бойынша табыс етілгені туралы хабарламасы бар тапсырысты хатпен жіберіледі.
8. Қадағалау актісін алудан бас тарту оны орындамауға негіз болып табылмайды.
9. Мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру барысында және (немесе) оның нәтижелері бойынша анықталған, жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды бұзушылықтар бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру, тергеп-тексеру нәтижелері туралы актілерде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасы талаптарының анықталған бұзушылықтарын жою туралы нұсқамада көрсетіледі.
10. Бақылау және қадағалау субъектісі жедел ден қою шарасын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды анықталған бұзушылықтарды тергеп-тексеру актісінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасының анықталған бұзушылықтарын жою туралы нұсқамада көрсетілген мерзімдерде жоюға міндетті.
11. Тергеп-тексеру актісінде, Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасының анықталған бұзушылықтарын жою туралы нұсқамада көрсетілген талаптарды бұзушылықтарды жою мерзімдері өткеннен кейін жедел ден қою шарасын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды анықталған бұзушылықтарды жоюды бақылау бойынша жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Қадағалау актісінің қолданысы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 144-бабы 5-тармағының 2-1) тармақшасына сәйкес жоспардан тыс тексеру нәтижелері туралы актінің негізінде жедел ден қою шарасын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды анықталған бұзушылықтардың жойылғанын растаған жағдайда тоқтатылады.

5. При обнаружении нарушений требований, являющихся основанием для применения мер оперативного реагирования, государственными ветеринарно-санитарными инспекторами оформляется акт надзора по форме, утвержденной уполномоченным органом.
Акт надзора оформляется и вручается субъекту контроля и надзора в соответствии со статьей 153 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
6. После оформления акта надзора по результатам государственного контроля на основании подпунктов 4) и 7) пункта 4, подпункта 2) пункта 9 статьи 129 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ветеринарно-санитарный инспектор осуществляет непосредственно применение меры оперативного реагирования.
7. В случае отказа в принятии акта надзора при его вручении нарочно в него вносится соответствующая запись и осуществляется видеозапись, фиксирующая факт отказа в принятии акта надзора.
Акт надзора направляется по юридическому адресу, месту нахождения или фактическому адресу субъекта контроля и надзора заказным письмом с уведомлением о его вручении.
8. Отказ от получения акта надзора не является основанием для его неисполнения.
9. Выявленные в ходе осуществления и (или) по результатам государственного контроля нарушения требований, являющиеся основанием для применения мер оперативного реагирования, отражаются в актах о результатах профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, расследования, а также в предписании об устранении выявленных нарушений требований законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии.
10. Субъект контроля и надзора обязан устранить выявленные нарушения требований, являющиеся основанием для применения меры оперативного реагирования, в сроки, указанные в акте расследования, а также в предписании об устранении выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии.
11. По истечении сроков устранения нарушений требований, указанных в акте расследования, предписании об устранении выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии проводится внеплановая проверка по контролю устранения выявленных нарушений требований, являющихся основанием для применения меры оперативного реагирования.
Действие акта надзора прекращается в случае подтверждения территориальным подразделением ведомства уполномоченного органа устранения выявленных нарушений требований, являющихся основанием для применения меры оперативного реагирования, на основании акта о результатах внеплановой проверки согласно подпункту 2-1) пункта 5 статьи 144 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.

12. Жедел ден қою шарасын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды анықталған бұзушылықтар жойылмаған жағдайда, бұзушылықтарға жол берген адамдарды Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жауаптылыққа тарту жөнінде шаралар қабылданады.
13. Анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада, тергеп-тексеру актісінде көзделген мерзімдер өткенге дейін бақылау және қадағалау субъектісі бұзушылықтың жойылу фактісін дәлелдейтін материалдарды (қажет болған кезде) қоса бере отырып, анықталған бұзушылықтардың жойылғаны туралы ақпаратты ұсынуға міндетті.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген ақпарат ұсынылған жағдайда, осы баптың 10-тармағының екінші бөлігіне сәйкес жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
14. Жедел ден қою шараларын қолдануға алып келген мемлекеттік бақылау нәтижелерімен келіспеген жағдайда бақылау және қадағалау субъектісі қадағалау актісін жарамсыз деп тану және оның күшін жою туралы шағым бере алады.
Шағым Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 29-тарауында көзделген тәртіппен жоғары тұрған мемлекеттік органға не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа беріледі.
Шағым беру қадағалау актісінің орындалуын тоқтата тұрмайды.
15. Қадағалау актісін жарамсыз деп тану және оның күшін жою үшін мыналар негіз болып табылады:
1) жедел ден қою шараларын қолдануға негіздің болмауы;
2) осы шараға сәйкес келмейтін негіз бойынша жедел ден қою шараларын қолдану;
3) мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлардың өздерінің құзыретіне кірмейтін мәселелер бойынша жедел ден қою шараларын қолдануы.
16. Жедел ден қою шараларын қолдану туралы ақпарат өз құзыреті шегінде мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органға Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы айқындаған тәртіппен жіберіледі.";
6) 20-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілер Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасын және (немесе) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өткен кезде және (немесе) жеткізу орындарында, кедендік тазартуды аяқтау орындарында, сондай-ақ ветеринариялық бақылау бекеттерінде міндетті мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауға және қадағалауға жатады.";
2-тармақ "қағидалар" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары және Еуразиялық экономикалық одақтың құқығын құрайтын актілер" деген сөздермен толықтырылсын;
8-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Ветеринариялық бақылау бекеттерінде мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру тәртібі Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына және Еуразиялық экономикалық одақ құқығын құрайтын актілерге сәйкес жүзеге асырылады.";

12. В случае неустранения выявленных нарушений требований, являющихся основанием для применения меры оперативного реагирования, принимаются меры по привлечению лиц, допустивших нарушения, к ответственности в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
13. До истечения сроков, предусмотренных предписанием об устранении выявленных нарушений, актом расследования, субъект контроля и надзора обязан предоставить информацию об устранении выявленных нарушений с приложением материалов (при необходимости), доказывающих факт устранения нарушения.
В случае предоставления информации, предусмотренной частью первой настоящего пункта, проводится внеплановая проверка в соответствии с частью второй пункта 10 настоящей статьи.
14. Субъект контроля и надзора в случае несогласия с результатами государственного контроля, повлекшими применение мер оперативного реагирования, может подать жалобу о признании акта надзора недействительным и его отмене.
Жалоба подается в вышестоящий государственный орган в порядке, предусмотренном главой 29 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, либо в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Подача жалобы не приостанавливает исполнение акта надзора.
15. Основаниями для признания недействительным акта надзора и его отмены являются:
1) отсутствие оснований для применения мер оперативного реагирования;
2) применение мер оперативного реагирования по основанию, не соответствующему данной мере;
3) применение государственными ветеринарно-санитарными инспекторами мер оперативного реагирования по вопросам, не входящим в их компетенцию.
16. Информация о применении мер оперативного реагирования направляется в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, в порядке, определенном Генеральной прокуратурой Республики Казахстан.";
6) в статье 20:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Перемещаемые (перевозимые) объекты при пересечении таможенной границы Евразийского экономического союза и (или) Государственной границы Республики Казахстан и (или) в местах доставки, местах завершения таможенной очистки, а также на ветеринарных контрольных постах подлежат обязательному государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору.";
пункт 2 дополнить словами ", международных договоров Республики Казахстан и актов, составляющих право Евразийского экономического союза";
часть первую пункта 8 изложить в следующей редакции:
"8. Порядок осуществления государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора на ветеринарных контрольных постах осуществляется в соответствии с законами Республики Казахстан, международными договорами Республики Казахстан и актами, составляющими право Евразийского экономического союза.";

мынадай мазмұндағы 9 және 10-тармақтармен толықтырылсын:
"9. Құжаттық бақылау орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің қауіпсіздігін; орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді әкелуге (әкетуге) немесе транзиттеуге рұқсаттардың болуын; ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптар мен қағидаларға сәйкестігін, шектеулер мен тыйымдардың болмауын растайтын құжаттарды тексеруден тұрады.
Физикалық бақылау орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді жете тексеруді (қарап-тексеруді); орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптар мен қағидаларға, ашып көрсетілген құжаттарда көрсетілген деректерге сәйкестігін, оның ішінде ілеспе құжаттарда көрсетілмеген орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің болуын жоққа шығару және үйлеспейтін орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің бірлесіп орын ауыстыруын болғызбау мақсатында тексеруді; көлік құралының орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді тасымалдау үшін қажетті белгіленген ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға сәйкестігін бақылауды; орын ауыстыру (тасымалдау) шарттары мен режимін бақылауды; ораманың және таңбалаудың белгіленген талаптарға сәйкестігін бақылауды қамтиды. Жете тексеру (қарап-тексеру) нәтижелері бойынша тиісті акт жасалады.
Зертханалық бақылау орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді жете тексеру (қарап-тексеру) кезінде көрінетін органолептикалық өзгерістер анықталған және жануарлардың жұқпалы ауруларын жоққа шығару жағдайларында зерттеулер жүргізу жолымен жүзеге асырылады.
Көрсетілген бақылау түрлерін жүзеге асыру нәтижелері бойынша орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерге қатысты: рұқсат беру (өткізу) туралы; қозғалысты тоқтата тұру туралы; әкелуге тыйым салу туралы; қайтару туралы шешімдердің бірі қабылданады.
10. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше елдерден әкелу кезін қоса алғанда, орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің импорты кезінде оның түпкілікті межелі пунктінде сынамалар алуды және ветеринариялық-санитариялық сараптаманы қоса алғанда, орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіні толық жете тексере отырып, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау жүргізіледі.";
7) 23-бапта:
4-тармақ алып тасталсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Экспорттаушыларды (импорттаушыларды) қоса алғанда, жануарларды өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты дайындауды (мал союды), сақтауды, қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілеріндегі мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасының, Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарының және Еуразиялық экономикалық одақтың, Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексін, осы Заңды, Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасын сақтай отырып, импорттаушы елдердің құқығын құрайтын актілердің талаптарын сақтау тұрғысынан жүзеге асырылады.";

дополнить пунктами 9 и 10 следующего содержания:
"9. Документарный контроль заключается в проверке документов, подтверждающих безопасность перемещаемых (перевозимых) объектов; наличия разрешений на ввоз (вывоз) или транзит перемещаемых (перевозимых) объектов; соответствия ветеринарным (ветеринарно-санитарным) требованиям и правилам, отсутствия ограничений и запретов.
Физический контроль включает в себя досмотр (осмотр) перемещаемых (перевозимых) объектов; проверку соответствия перемещаемых (перевозимых) объектов ветеринарным (ветеринарно-санитарным) требованиям и правилам, данным, указанным в предъявленных документах, в том числе с целью исключения наличия перемещаемых (перевозимых) объектов, не указанных в сопроводительных документах, и исключения совместного перемещения несовместимых перемещаемых (перевозимых) объектов; контроль соответствия транспортного средства установленным ветеринарным (ветеринарно-санитарным) требованиям, необходимым для перевозки перемещаемых (перевозимых) объектов; контроль условий и режима перемещения (перевозки); контроль соответствия упаковки и маркировки установленным требованиям. По результатам досмотра (осмотра) составляется соответствующий акт.
Лабораторный контроль осуществляется путем проведения исследований в случаях выявления видимых органолептических изменений при досмотре (осмотре) перемещаемых (перевозимых) объектов и исключения заразных болезней животных.
По результатам осуществления указанных видов контроля принимается одно из следующих решений в отношении перемещаемых (перевозимых) объектов: о допуске (пропуске); о приостановке движения; о запрете ввоза; о возврате.
10. При импорте перемещаемого (перевозимого) объекта, включая при ввозе из стран – членов Евразийского экономического союза, в конечном пункте его назначения проводятся государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор с полным досмотром перемещаемого (перевозимого) объекта, включая отбор проб и ветеринарно-санитарную экспертизу.";
7) в статье 23:
пункт 4 исключить;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор на объектах производства, осуществляющих выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, включая экспортеров (импортеров), осуществляются на предмет соблюдения требований законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии, международных договоров Республики Казахстан и актов, составляющих право Евразийского экономического союза, стран-импортеров, с соблюдением Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, настоящего Закона, законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии.";

мынадай мазмұндағы 7 және 8-тармақтармен толықтырылсын:
"7. Жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты бірыңғай технологиялық циклде өсіріп-өндіруді, дайындауды (мал союды), сақтауды, қайта өңдеуді жүзеге асыратын өндіріс объектілеріндегі мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың қауіпсіздігін, жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты өсіріп-өндіруді, дайындауды (мал союды), сақтауды, қайта өңдеуді жүзеге асыратын өндіріс объектісінің ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптар мен қағидаларға сәйкестігін; экспорттаушыларды (импорттаушыларды) қоса алғанда, жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты өсіріп-өндіруді, дайындауды (мал союды), сақтауды, қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектісінің ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға және қағидаларға сәйкестігін; Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен ветеринарлық есепке алу есебін жүргізуді және ұсынуды; ветеринариялық іс-шаралар жүргізуді; дезинфекция, дератизация, дезинсекция жүргізуді ұйымдастыруды; жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты өндіріп-өсіру, дайындау (мал сою), сақтау, қайта өңдеу және өткізу кезінде ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптар мен қағидаларды, техникалық регламенттерді сақтауды; биологиялық қалдықтарды кәдеге жаратуды және (немесе) жоюды растайтын құжаттарды тексеруден тұрады.
Жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты бірыңғай технологиялық циклде өсіріп-өндіруді, дайындауды (мал союды), сақтауды, қайта өңдеуді жүзеге асыратын өндіріс объектілерінде мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау жүргізу туралы шешімді осы Заңның 14-1-бабының 5-1-тармағына сәйкес тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің уәкілетті органы ведомствосының аумақтық бөлімшесінің басшысы қабылдайды.
Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау нәтижелері бойынша осы Заңға, Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес құжаттар жасалады, сондай-ақ осы Заңға сәйкес жедел ден қою шаралары қабылданады.
Бақылау және қадағалау субъектілері құжаттарда көрсетілген бұзушылықтармен келіспеген жағдайда, табыс етілген күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің уәкілетті органы ведомствосының аумақтық бөлімшесіне қарсылық жіберуге құқылы.
8. Экспорттаушыларды мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау импорттаушы елдің ветеринариялық заңнамасының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Экспорттаушылар болып табылатын, жануарларды өсіруді, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты өсіріп-өндіруді, дайындауды (мал союды), сақтауды, қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілері импорттаушы елдердің талаптарын сақтау тұрғысынан оларды алдын ала хабардар етпестен, жылына кемінде екі рет инспекциялауға, осы объектінің орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерінің қауіпсіздігін мониторингтеуге жатады. Мониторинг Қазақстан Республикасының заңнамасына және импорттаушы елдердің талаптарына сәйкес жүргізіледі және зертханалық мониторингті, клиникалық мониторингті (тек жануарларды әкеткен кезде), ветеринариялық құжаттарды ресімдеудің дұрыстығына және айналымдағы орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді таңбалаудың дұрыстығына мониторингті қамтуға тиіс.
Инспекциялау аяқталғаннан кейін экспорттаушы болып табылатын, жануарларды өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты дайындауды (мал союды), сақтауды, қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектісінің басшылығына анықталған сәйкессіздіктер туралы мәліметтер және мерзімдерін көрсете отырып, оларды түзету жөнінде шаралар қабылдау бойынша ұсынымдар беріледі.
Субъектілер ұсынымда көрсетілген бұзушылықтармен келіспеген жағдайда, ұсыным табыс етілген күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік ведомствосының аумақтық бөлімшесіне қарсылық жіберуге құқылы.
Инспекциялауды жүзеге асырған мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор инспекциялау аяқталғаннан кейін жүргізілген инспекциялау туралы есепті қалыптастырады.";

дополнить пунктами 7 и 8 следующего содержания:
"7. Государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор на объектах производства, осуществляющих производство, заготовку (убой), хранение, переработку животных, продукции и сырья животного происхождения в едином технологическом цикле, заключаются в проверке документов, подтверждающих безопасность животных, продукции и сырья животного происхождения, соответствие объекта производства, осуществляющего производство, заготовку (убой), хранение, переработку животных, продукции и сырья животного происхождения, ветеринарным (ветеринарно-санитарным) требованиям и правилам; соответствия объекта производства, осуществляющего производство, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, включая экспортеров (импортеров), ветеринарным (ветеринарно-санитарным) требованиям и правилам; ведения и представления ветеринарного учета отчетности в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии; проведения ветеринарных мероприятий; организации проведения дезинфекции, дератизации, дезинсекции; соблюдения ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований и правил, технических регламентов при производстве, заготовке (убое), хранении, переработке и реализации животных, продукции и сырья животного происхождения; утилизации и (или) уничтожения биологических отходов.
Решение о проведении государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора на объектах производства, осуществляющих производство, заготовку (убой), хранение, переработку животных, продукции и сырья животного происхождения в едином технологическом цикле, принимается руководителем территориального подразделения ведомства уполномоченного органа соответствующей административно-территориальной единицы в соответствии с пунктом 5-1 статьи 14-1 настоящего Закона.
По результатам государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора составляются документы в соответствии с настоящим Законом, Предпринимательским кодексом Республики Казахстан, а также принимаются меры оперативного реагирования в соответствии с настоящим Законом.
Субъекты контроля и надзора в случае несогласия с нарушениями, указанными в документах, вправе направить возражение в территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа соответствующей административно-территориальной единицы в течение пяти календарных дней со дня вручения.
8. Государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор экспортеров осуществляются в соответствии с требованиями ветеринарного законодательства страны-импортера.
Объекты производства, осуществляющие выращивание животных, производство, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, являющиеся экспортерами, подлежат инспектированию не реже двух раз в год на предмет соблюдения требований стран-импортеров без их предварительного уведомления, мониторингу безопасности перемещаемых (перевозимых) объектов данного объекта. Мониторинг проводится в соответствии с законодательством Республики Казахстан, требованиями стран-импортеров и должен включать в себя лабораторный мониторинг, клинический мониторинг (только при вывозе животных), мониторинг правильности оформления ветеринарных документов и правильности маркировки перемещаемых (перевозимых) объектов, находящихся в обороте.
По завершении инспектирования руководству объекта производства, осуществляющего выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, являющегося экспортером, представляются сведения о выявленных несоответствиях и рекомендации по принятию мер по их исправлению с указанием сроков.
Субъекты в случае несогласия с нарушениями, указанными в рекомендации, вправе направить в территориальное подразделение ведомства соответствующей административно-территориальной единицы возражение в течение пяти календарных дней со дня вручения рекомендации.
После завершения инспектирования государственным ветеринарно-санитарным инспектором, осуществившим инспектирование, формируется отчет о проведенном инспектировании.";

8) 24-2-баптың 1-тармағы "жағдайларда" деген сөзден кейін "техникалық регламенттердің, Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасының, Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарының және Еуразиялық экономикалық одақ құқығын құрайтын актілердің талаптарын сақтай отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
9) 24-4-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын пайдалану кезінде техникалық регламенттерге, Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасына, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына және Еуразиялық экономикалық одақ құқығын құрайтын актілерге сәйкес оларды қолдану технологиясының талаптары ескерілуге тиіс.
2-тармақтағы "қалдықтары және ветеринариялық препараттардың құрамдас бөлiктерi Қазақстан Республикасының заңнамасында" деген сөздер "және ветеринариялық препараттар құрамдас бөлiктерiнің қалдықтары техникалық регламенттерде, Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында және Еуразиялық экономикалық одақ құқығын құрайтын актілерде" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 24-5-баптың 2-тармағының 1) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы Заңның, техникалық регламенттердің, Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасының, Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарының және Еуразиялық экономикалық одақ құқығын құрайтын актілердің талаптарына сәйкес келмейтін;";
"6) ветеринария саласындағы техникалық регламенттерде, Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында және Еуразиялық экономикалық одақ құқығын құрайтын актілерде көзделген мәлiметтермен таңбаланбаған не оларға қатысты осындай ақпараты жоқ ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын ішкі сауда объектісіне шығаруға болмайды.".
46. "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" 2002 жылғы 8 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) мынадай мазмұндағы 39-1-баппен толықтырылсын:
39-1-бап. Балаларға, он сегіз жасқа дейінгі адамдарға тыйым салынған ақпаратты қамтитын ақпараттық өнімнің таратылуын, сондай-ақ кәмелетке толмағандардың ойын-сауық мекемелерінде болу тәртібін мемлекеттік бақылау
1. Балаларға, он сегіз жасқа дейінгі адамдарға тыйым салынған ақпаратты қамтитын ақпараттық өнімнің таратылуын, сондай-ақ кәмелетке толмағандардың ойын-сауық мекемелерінде болу тәртібін мемлекеттік бақылау бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру нысанында жүзеге асырылады.

8) пункт 1 статьи 24-2 дополнить словами "с соблюдением требований технических регламентов, законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии, международных договоров Республики Казахстан и актов, составляющих право Евразийского экономического союза";
9) в статье 24-4:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. При использовании ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок должны учитываться требования технологии их применения в соответствии с техническими регламентами, законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии, международными договорами Республики Казахстан и актами, составляющими право Евразийского экономического союза.";
в пункте 2 слова "законодательством Республики Казахстан" заменить словами "техническими регламентами, законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии, международными договорами Республики Казахстан и актами, составляющими право Евразийского экономического союза";
10) подпункты 1) и 6) пункта 2 статьи 24-5 изложить в следующей редакции:
"1) не соответствуют требованиям настоящего Закона, технических регламентов, законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии, международных договоров Республики Казахстан и актов, составляющих право Евразийского экономического союза;";
"6) не имеют маркировки, содержащей сведения, предусмотренные техническими регламентами в области ветеринарии, законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии, международными договорами Республики Казахстан и актами, составляющими право Евразийского экономического союза, либо в отношении которых не имеется такой информации.".
46. В Закон Республики Казахстан от 8 августа 2002 года "О правах ребенка в Республике Казахстан":
1) дополнить статьей 39-1 следующего содержания:
"Статья 39-1. Государственный контроль за распространением информационной продукции, содержащей информацию, запрещенную для детей, лиц в возрасте до восемнадцати лет, а также порядок нахождения несовершеннолетних в развлекательных заведениях
1. Государственный контроль за распространением информационной продукции, содержащей информацию, запрещенную для детей, лиц в возрасте до восемнадцати лет, а также порядком нахождения несовершеннолетних в развлекательных заведениях осуществляется в форме проверки с посещением субъекта (объекта) контроля.

2. Балаларға, он сегіз жасқа дейінгі адамдарға тыйым салынған ақпаратты қамтитын ақпараттық өнімнің таратылуын, сондай-ақ кәмелетке толмағандардың ойын-сауық мекемелерінде болу тәртібін мемлекеттік бақылауды Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының (бұдан әрі – ішкі істер органдары) лауазымды адамдары бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы жүзеге асырады.
3. Тексеру бұзушылықтардың жолын кесу және (немесе) олардың жасалу мән-жайларын анықтау қажеттілігімен (демалыс, мереке күндері немесе тәуліктің түнгі уақытында) байланысты болатын жағдайларды қоспағанда, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру бақылау субъектісінің (объектісінің) ішкі еңбек тәртібі қағидаларында белгіленген жұмыс уақытында жүзеге асырылады.
4. Балаларға, он сегіз жасқа дейінгі адамдарға тыйым салынған ақпаратты қамтитын ақпараттық өнімді тарату фактілері бойынша, сондай-ақ кәмелетке толмағандардың ойын-сауық мекемелерінде болу тәртібі бойынша бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру жүргізу:
1) жеке және заңды тұлғалардың жолданымдарынан белгілі болған бұқаралық ақпарат құралдарындағы жарияланымдар;
2) ішкі істер органдары жүргізетін жедел-профилактикалық іс-шаралар;
3) ішкі істер органдары қызметкерлерінің бұзушылықты тікелей көріп-білуі негізінде жүзеге асырылады.
5. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру бақылау субъектілерін (объектілерін) алдын ала хабардар етпестен және тексеруді тағайындау туралы актіні тіркеместен жүргізіледі.
6. Ішкі істер органдары лауазымды адамдарының бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру жүргізу кезінде:
1) бақылау субъектісінің (объектісінің) аумағына және үй-жайларына кедергісіз кіруге;
2) Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар және заңмен қорғалатын өзге де құпия туралы талаптарын сақтай отырып, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру материалдарына қоса тіркеу үшін қағаз және электрондық жеткізгіштердегі құжаттарды (мәліметтерді) не олардың көшірмелерін алуға;
3) аудио-, фото- және бейнетүсірілімді жүзеге асыруға;
4) мемлекеттік органдардың, ведомстволық бағыныстағы және өзге де ұйымдардың мамандарын, консультанттарын және сарапшыларын тартуға құқығы бар.
7. Ішкі істер органдарының лауазымды адамдары бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру жүргізу кезінде:
1) қызметтік куәлікті көрсетуге;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасын, бақылау субъектілерінің құқықтары мен заңды мүдделерін сақтауға;
3) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру жүргізу кезеңінде бақылау субъектілерінің (объектілерінің) белгіленген жұмыс режиміне кедергі келтірмеуге;

2. Государственный контроль за распространением информационной продукции, содержащей информацию, запрещенную для детей, лиц в возрасте до восемнадцати лет, а также порядком нахождения несовершеннолетних в развлекательных заведениях осуществляется путем посещения субъектов (объектов) контроля должностными лицами органов внутренних дел Республики Казахстан (далее – органы внутренних дел).
3. Проверка с посещением субъекта (объекта) контроля осуществляется в рабочее время субъекта (объекта) контроля, установленное правилами внутреннего трудового распорядка, за исключением случаев, когда проверка связана с необходимостью пресечения нарушений и (или) установления обстоятельств их совершения (выходные, праздничные дни или в ночное время суток).
4. Проведение проверки с посещением субъекта (объекта) контроля по фактам распространения информационной продукции, содержащей информацию, запрещенную для детей, лиц в возрасте до восемнадцати лет, а также по порядку нахождения несовершеннолетних в развлекательных заведениях осуществляется на основании:
1) ставших известными из обращений физических и юридических лиц публикаций в средствах массовой информации;
2) проводимых органами внутренних дел оперативно-профилактических мероприятий;
3) при непосредственном обнаружении нарушения сотрудниками органов внутренних дел.
5. Проверка с посещением субъекта (объекта) контроля проводится без предварительного уведомления субъектов (объектов) контроля и регистрации акта о назначении проверки.
6. Должностные лица органов внутренних дел при проведении проверки с посещением субъекта (объекта) контроля имеют право:
1) беспрепятственного доступа на территорию и в помещения субъекта (объекта) контроля;
2) получать документы (сведения) на бумажных и электронных носителях либо их копии для приобщения к материалам проверки с посещением субъекта (объекта) контроля с соблюдением требований о государственных секретах и иной охраняемой законом Республики Казахстан тайне;
3) осуществлять аудио-, фото- и видеосъемку;
4) привлекать специалистов, консультантов и экспертов государственных органов, подведомственных и иных организаций.
7. Должностные лица органов внутренних дел при проведении проверки с посещением субъекта (объекта) контроля обязаны:
1) предъявить служебное удостоверение;
2) соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и законные интересы субъектов контроля;
3) не препятствовать установленному режиму работы субъектов (объектов) контроля в период проведения проверки с посещением субъекта (объекта) контроля;

4) бақылау субъектісіне не оның уәкілетті өкіліне бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру жүргізу кезінде қатысуға кедергі келтірмеуге, тексеру нысанына жататын мәселелер бойынша түсініктемелер беруге;
5) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру жүргізу кезінде бақылау субъектісіне тексеру нысанасына қатысты қажетті ақпаратты ұсынуға міндетті.
8. Бақылау субъектілері:
1) егер мәліметтер жүргізілетін бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру нысанасына немесе тексеруді тағайындау туралы актіде көрсетілген кезеңдерге жатпаса, оларды ұсынбауға;
2) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру нәтижелері туралы актіге Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағым жасауға;
3) қызметтік куәлігі болмаған жағдайда, тексеру жүргізу үшін келген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қызметкерін (қызметкерлерін) тексеруге жібермеуге;
4) өз құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау, сондай-ақ оның қызметіне кедергі келтірместен ішкі істер органдары лауазымды адамының жекелеген іс-әрекеттерін аудио-, фото- және бейнетүсіруді жүзеге асыруы мақсатында тексеруге қатысуға үшінші тұлғаларды тартуға құқылы.
9. Бақылау субъектілері:
1) ішкі істер органдары лауазымды адамдарының бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру жүргізу үшін өз аумағына және үй-жайларға кедергісіз кіруін қамтамасыз етуге;
2) Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар және заңмен қорғалатын өзге де құпия туралы талаптарын сақтай отырып, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру материалдарына қоса тіркеу үшін ішкі істер органдарының лауазымды адамдарына қағаз және электрондық жеткізгіштердегі құжаттарды (мәліметтерді) не олардың көшірмелерін ұсынуға;
3) тексеру аяқталған күні тексеру нәтижелері туралы актіні алғандығы туралы белгі қоюға міндетті.
10. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру нәтижелері бойынша балаларға, он сегіз жасқа дейінгі адамдарға тыйым салынған ақпаратты қамтитын ақпараттық өнімнің таралу, сондай-ақ кәмелетке толмағандардың ойын-сауық мекемелерінде болу тәртібін бұзу фактісі расталған кезде бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру нәтижелері туралы акт жасалады, бақылау субъектісіне қатысты Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне сәйкес әкімшілік жауаптылыққа тарту жөнінде шаралар қабылданады.
11. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру нәтижелері туралы актінің бірінші данасы электрондық нысанда өз құзыреті шегінде мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органға тапсырылады, екінші данасы танысу және анықталған бұзушылықтарды жою жөнінде шаралар қабылдау үшін бақылау субъектісіне (заңды тұлғаның басшысына не оның уәкілетті адамына, жеке тұлғаға) қолын қойғыза отырып қағаз жеткізгіште немесе электрондық нысанда беріледі, үшіншісі ішкі істер органдарында қалады. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру нәтижелері туралы акті табыс етілген күннен бастап бұзушылықты жою мерзімі есептеледі.

4) не препятствовать субъекту контроля либо его уполномоченному представителю присутствовать при проведении проверки с посещением субъекта (объекта) контроля, давать разъяснения по вопросам, относящимся к предмету проверки;
5) предоставлять субъекту контроля необходимую информацию, относящуюся к предмету проверки с посещением субъекта (объекта) контроля при ее проведении.
8. Субъекты контроля вправе:
1) не представлять сведения, если они не относятся к предмету проводимой проверки с посещением субъекта (объекта) контроля или к периодам, указанным в акте о назначении проверки;
2) обжаловать акт о результатах проверки с посещением субъекта (объекта) контроля в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
3) не допускать к проверке сотрудника (сотрудников) органов внутренних дел Республики Казахстан, прибывших для проведения проверки, в случае отсутствия служебного удостоверения;
4) привлекать третьих лиц к участию в проверке в целях защиты своих прав и законных интересов, а также осуществления ими аудио-, фото- и видеосъемки отдельных действий должностного лица органов внутренних дел, не создавая препятствий для его деятельности.
9. Субъекты контроля обязаны:
1) обеспечить беспрепятственный доступ должностных лиц органов внутренних дел для проведения проверки с посещением субъекта (объекта) контроля на свою территорию и в помещения;
2) представлять должностным лицам органов внутренних дел документы (сведения) на бумажных и электронных носителях либо их копии для приобщения к материалам проверки с посещением субъекта (объекта) контроля с соблюдением требований о государственных секретах и иной охраняемой законом Республики Казахстан тайне;
3) сделать отметку о получении акта о результатах проверки в день окончания проверки.
10. По результатам проверки с посещением субъекта (объекта) контроля при подтверждении факта распространения информационной продукции, содержащей информацию, запрещенную для детей, лиц в возрасте до восемнадцати лет, а также нарушения порядка нахождения несовершеннолетних в развлекательных заведениях составляется акт о результатах проверки с посещением субъекта (объекта) контроля, в отношении субъекта контроля принимаются меры по привлечению к административной ответственности в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях.
11. Первый экземпляр акта о результатах проверки с посещением субъекта (объекта) контроля в электронной форме сдается в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, второй экземпляр на бумажном носителе под роспись или в электронной форме передается субъекту контроля (руководителю юридического лица либо его уполномоченному лицу, физическому лицу) для ознакомления и принятия мер по устранению выявленных нарушений, третий – остается в органах внутренних дел. Со дня вручения акта о результатах проверки с посещением субъекта (объекта) контроля исчисляется срок устранения нарушения.

12. Төменде санамаланған тәсілдердің бірімен жіберілген бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру нәтижелері туралы акт мынадай жағдайларда:
1) қолма-қол – актіде алынғандығы туралы белгі қойылған күннен бастап;
2) поштамен – хабарламасы бар тапсырысты хатпен;
3) электрондық тәсілмен – ішкі істер органы, егер бақылау субъектісі бұрын мұндай мекенжайды ұсынған болса, бақылау субъектісінің электрондық мекенжайына жіберген күннен бастап табыс етілді деп есептеледі.
13. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру жүргізу мерзімі алдағы жұмыстардың көлемін, қойылған міндеттерді ескере отырып белгіленеді және бес жұмыс күнінен аспауға тиіс.
14. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру нәтижелері туралы актіде көрсетілген анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдері оны орындаудың нақты мүмкіндігіне ықпал ететін мән-жайларды ескере отырып, бірақ табыс етілген күнінен бастап күнтізбелік отыз күннен асырылмай айқындалады.
15. Бақылау субъектісі қабылдаған шаралар туралы хабарламаған және (немесе) анықталған бузушылықтарды жою жөнінде шаралар қабылдамаған жағдайда, ішкі істер органдарының лауазымды адамы өкілеттіктері шегінде бақылау субъектісін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа тарту жөнінде шаралар қабылдайды.
16. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру нәтижелері туралы актіде мыналар көрсетіледі:
1) актінің жасалған күні, уақыты және орны;
2) ішкі істер органдарының бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру жүргізген лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;
3) бақылау субъектісінің атауы немесе өзіне қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру жүргізу тағайындалған жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру жүргізу кезінде қатысқан уәкілетті адамның лауазымы (бар болған кезде);
4) тұрған жері көрсетілген бақылау объектісі;
5) анықталған бұзушылықтардың тізбесі және анықталған бұзушылықтарды жою мерзімін көрсете отырып, оларды жою туралы талаптар;
6) бақылау субъектісінің немесе оның уәкілетті адамының актімен танысқаны немесе танысудан бас тартқаны туралы мәліметтер, олардың қолтаңбалары немесе қол қоюдан бас тартуы;
7) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру жүргізген ішкі істер органдарының лауазымды адамының қолтаңбасы.
17. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру нәтижелері туралы актінің бақылау субъектісіне табыс етілген күні бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру мерзімінің аяқталуы болып есептеледі.";

12. Акт о результатах проверки с посещением субъекта (объекта) контроля, направленный одним из нижеперечисленных способов, считается врученным в следующих случаях:
1) нарочно – с даты отметки в акте о получении;
2) почтой – заказным письмом с уведомлением;
3) электронным способом – с даты отправки органом внутренних дел на электронный адрес субъекта контроля, если такой адрес ранее был представлен субъектом контроля.
13. Срок проведения проверки с посещением субъекта (объекта) контроля устанавливается с учетом объема предстоящих работ, поставленных задач и не должен превышать пять рабочих дней.
14. Сроки устранения выявленных нарушений, указанных в акте о результатах проверки с посещением субъекта (объекта) контроля, определяются с учетом обстоятельств, оказывающих влияние на реальную возможность его исполнения, но не более тридцати календарных дней со дня вручения.
15. В случаях несообщения о принятых мерах и (или) непринятия мер по устранению выявленных нарушений субъектом контроля должностное лицо органов внутренних дел в пределах полномочий принимает меры по привлечению субъекта контроля к ответственности, установленной законами Республики Казахстан.
16. В акте о результатах проверки с посещением субъекта (объекта) контроля указываются:
1) дата, время и место составления акта;
2) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность должностного лица органов внутренних дел, проводившего проверку с посещением субъекта (объекта) контроля;
3) наименование субъекта контроля или фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) физического лица, в отношении которого назначено проведение проверки с посещением субъекта (объекта) контроля, должность (при наличии) уполномоченного лица, присутствовавшего при проведении проверки с посещением субъекта (объекта) контроля;
4) объект контроля с указанием места нахождения;
5) перечень выявленных нарушений и требования об устранении выявленных нарушений с указанием срока их устранения;
6) сведения об ознакомлении или отказе в ознакомлении с актом субъекта контроля или его уполномоченного лица, их подписи или отказ от подписи;
7) подпись должностного лица органов внутренних дел, проводившего проверку с посещением субъекта (объекта) контроля.
17. Завершением срока проверки с посещением субъекта (объекта) контроля считается день вручения субъекту контроля акта о результатах проверки с посещением субъекта (объекта) контроля.";

2) 52-бапта:
3-тармақтағы "тексеру" деген сөз "жоспардан тыс тексеру" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақтағы "түрлі ақпарат көздерінен" деген сөздер "бұқаралық ақпарат құралдарынан және өзге де ашық дереккөздерден, жеке және заңды тұлғалардың жолданымдарынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
8 және 13-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша бақылау субъектісіне бұзушылықтарды жою тәсілін міндетті түрде түсіндіре отырып, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғамай, бұзушылықтар анықталған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсыным (бұдан әрі – ұсыным) жасалады.";
"13. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау жүргізудің еселілігі – ай сайын, 25-і күнінен кешіктірмей, айына бір реттен асырылмайды.".
47. "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 5-1-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Егер осы тармақтың екінші бөлігінде өзгеше белгіленбесе, электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба саласындағы мемлекеттік бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жоспардан тыс тексеру және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асырылады.
Мемлекеттік органдарға қатысты Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасын сақтауына мемлекеттік бақылау осы Заңға сәйкес жүзеге асырылады.
Осы тармақтың талабы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен оның құрылымына кіретін ұйымдарға және дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі немесе оның сенімгерлік басқаруындағы заңды тұлғаларға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарына қолданылмайды.";
2-тармақ алып тасталсын;
2) 2-тарау мынадай мазмұндағы 5-4-баппен толықтырылсын:
"5-4-бап. Мемлекеттік органдарға қатысты Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылау жүргізу тәртібі
1. Мемлекеттік органдарға (бұдан әрі – бақылау субъектілері) қатысты Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылауды ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган тексеру нысанында жүргізеді.
Тексерулер мерзімдік және жоспардан тыс деп бөлінеді.
Бақылау субъектілеріне қатысты мерзімдік тексеру мынадай ақпарат көздеріне сәйкес жүзеге асырылады:

2) в статье 52:
в пункте 3 слово "проверки" заменить словами "внеплановой проверки";
в пункте 7 слова "из различных источников информации" заменить словами "из средств массовой информации и иных открытых источников, обращений физических и юридических лиц";
пункты 8 и 13 изложить в следующей редакции:
"8. По итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля составляется рекомендация об устранении выявленных нарушений (далее – рекомендация) в срок не позднее пяти рабочих дней со дня выявления нарушений без возбуждения дела об административном правонарушении с обязательным разъяснением субъекту контроля способа устранения нарушений.";
"13. Кратность проведения профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля – ежемесячно, не позднее 25 числа, не более одного раза в месяц.".
47. В Закон Республики Казахстан от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи":
1) в статье 5-1:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Государственный контроль в сфере электронного документа и электронной цифровой подписи осуществляется в форме внеплановой проверки и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан, если иное не установлено частью второй настоящего пункта.
В отношении государственных органов осуществляется государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи в соответствии с настоящим Законом.
Требование настоящего пункта не распространяется на Национальный Банк Республики Казахстан и организации, входящие в его структуру, и юридических лиц, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан или находятся в его доверительном управлении, а также специальные государственные органы Республики Казахстан.";
пункт 2 исключить;
2) главу 2 дополнить статьей 5-4 следующего содержания:
"Статья 5-4. Порядок проведения государственного контроля в отношении государственных органов за соблюдением законодательства Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи
1. Государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи в отношении государственных органов (далее – субъекты контроля) проводится уполномоченным органом в сфере обеспечения информационной безопасности в форме проверок.
Проверки делятся на периодические и внеплановые.
Периодические проверки в отношении субъектов контроля осуществляются согласно следующим источникам информации:

1) алдыңғы тексерулердің нәтижелері;
2) есептілік пен мәліметтерді мониторингтеудің нәтижелері;
3) мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарын талдаудың нәтижелері;
4) "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы операторының мәліметтері.
2. Мерзімдік тексерулер ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органның бірінші басшысы бекіткен мерзімдік тексерулер жүргізу жоспарына сәйкес жылына бір реттен жиі емес кезеңділікпен жүргізіледі.
Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган тексеру жылының алдындағы жылдың 1 желтоқсанынан кешіктірмей мерзімдік тексерулер жүргізу жоспарын бекітеді.
Мерзімдік тексерулер жүргізу жоспары ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурсында тексерулер жылының алдындағы жылдың 20 желтоқсанынан кешіктірілмей орналастырылады.
Мерзімдік тексерулер жүргізу жоспарында мыналар қамтылады:
1) жоспардың бекітілген күні мен нөмірі;
2) мемлекеттік органның атауы;
3) бақылау субъектісінің атауы;
4) бақылау субъектісінің (объектісінің) тұрған жері;
5) тексеру жүргізу мерзімдері;
6) тексерудің нысанасы;
7) жоспарға қол қоюға уәкілеттік берілген адамның қолтаңбасы.
Мерзімдік тексерулер жүргізу жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу бақылау субъектісі таратылған, қайта ұйымдастырылған, оның атауы өзгерген немесе өкілеттіктері бақылау субъектілері арасында қайта бөлінген жағдайларда жүзеге асырылады.
3. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган тағайындайтын тексеру:
1) бақылау субъектісіне Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасы талаптарының бұзылуы туралы жеке және заңды тұлғалардан келіп түскен, расталған жолданымдар болған;
2) құқықтары мен заңды мүдделері бұзылған жеке және заңды тұлғалар жүгінген;
3) жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің құқықтары мен заңды мүдделеріне нұқсан келтірудің нақты фактілері бойынша не нұқсан келтіру қатері туралы прокурор талап еткен;
4) жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің құқықтары мен заңды мүдделеріне нұқсан келтірудің нақты фактілері бойынша, сондай-ақ жойылмауы жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделеріне нұқсан келтіруге алып келетін Қазақстан Республикасы заңнамасы талаптарының бұзылуының нақты фактілері бойынша мемлекеттік органдар жүгінген;
5) қылмыстық қудалау органының Қазақстан Республикасының қылмыстық-процестік кодексінде көзделген негіздер бойынша тапсырмасы болған;
6) тексеру нәтижелері туралы актінің орындалуына бақылау жүргізу қажет болған жағдайларда жоспардан тыс тексеру болып табылады.

1) результатам предыдущих проверок;
2) результатам мониторинга отчетности и сведений;
3) результатам анализа интернет-ресурсов государственных органов;
4) сведениям оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства".
2. Периодические проверки проводятся с периодичностью не чаще одного раза в год в соответствии с планом проведения периодических проверок, утвержденным первым руководителем уполномоченного органа в сфере обеспечения информационной безопасности.
Уполномоченный орган в сфере обеспечения информационной безопасности не позднее 1 декабря года, предшествующего году проверок, утверждает план проведения периодических проверок.
План проведения периодических проверок размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа в сфере обеспечения информационной безопасности не позднее 20 декабря года, предшествующего году проверок.
План проведения периодических проверок включает:
1) номер и дату утверждения плана;
2) наименование государственного органа;
3) наименование субъекта контроля;
4) место нахождения субъекта (объекта) контроля;
5) сроки проведения проверки;
6) предмет проверки;
7) подпись лица, уполномоченного подписывать план.
Внесение изменений и дополнений в план проведения периодических проверок осуществляется в случаях ликвидации, реорганизации субъекта контроля, изменения его наименования или перераспределения полномочий между субъектами контроля.
3. Внеплановой проверкой является проверка, назначаемая уполномоченным органом в сфере обеспечения информационной безопасности, в случаях:
1) наличия подтвержденных обращений на субъект контроля, поступивших от физических и юридических лиц, о нарушении требований законодательства Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи;
2) обращения физических и юридических лиц, права и законные интересы которых нарушены;
3) требования прокурора по конкретным фактам причинения либо об угрозе причинения вреда правам и законным интересам физических и юридических лиц, государства;
4) обращения государственных органов по конкретным фактам причинения вреда правам и законным интересам физических и юридических лиц, государства, а также по конкретным фактам нарушений требований законодательства Республики Казахстан, неустранение которых влечет причинение вреда правам и законным интересам физических и юридических лиц;
5) поручения органа уголовного преследования по основаниям, предусмотренным Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;
6) необходимости проведения контроля исполнения акта о результатах проверки.

4. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органның лауазымды адамдарының тексеру жүргізу кезінде:
1) осы баптың 8-тармағында көрсетілген құжаттарды көрсеткен кезде тексерудің нысанасына сәйкес бақылау субъектісінің (объектісінің) аумағына және үй-жайларына кедергісіз кіруге;
2) тексеру нәтижелері туралы актіге қоса тіркеу үшін қағаз және электрондық жеткізгіштердегі құжаттарды (мәліметтерді) не олардың көшірмелерін, сондай-ақ тексерудің нысанасына сәйкес автоматтандырылған дерекқорға (ақпараттық жүйелерге) қолжетімділікті алуға;
3) аудио-, фото- және бейнетүсірілімді жүзеге асыруға;
4) мемлекеттік органдардың, ведомстволық бағынысты және өзге де ұйымдардың мамандарын, консультанттары мен сарапшыларын тартуға құқығы бар.
5. Бақылау субъектілері не олардың уәкілетті өкілдері тексеру жүргізілген кезде:
1) ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органның тексеру жүргізуге келген лауазымды адамдарын:
осы бапта белгіленген мерзімдерге сәйкес келмейтін, тексеруді тағайындау туралы актіде (бар болған кезде мерзімдерді ұзарту туралы қосымша актіде) көрсетілген мерзімдер асып кеткен не өтіп кеткен;
осы баптың 8-тармағында көзделген құжаттар болмаған жағдайларда тексеруге жібермеуге;
2) тексеру нәтижелері туралы актіге Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағым жасауға құқылы.
6. Бақылау субъектілері не олардың уәкілетті өкілдері тексеру жүргізілген кезде:
1) ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органның лауазымды адамдарының бақылау субъектісінің (объектісінің) аумағына және үй-жайларына кедергісіз кіруін қамтамасыз етуге;
2) ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органның лауазымды адамдарына тексеру нәтижелері туралы актіге қоса тіркеу үшін қағаз және электрондық жеткізгіштердегі құжаттарды (мәліметтерді) не олардың көшірмелерін, сондай-ақ тексерудің нысанасына сәйкес автоматтандырылған дерекқорға (ақпараттық жүйелерге) қолжетімділікті ұсынуға;
3) тексеруді тағайындау туралы актінің және тексеру нәтижелері туралы актінің екінші данасына ол аяқталған күні белгі жасауға міндетті.
7. Тексеру тексеруді тағайындау туралы актінің негізінде жүргізіледі.
Тексеруді тағайындау туралы актіде мыналар көрсетіледі:
1) актінің күні мен нөмірі;
2) мемлекеттік органның атауы;
3) тексеру жүргізуге уәкілеттік берілген адамның (адамдардың) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;
4) мемлекеттік органдардың, ведомстволық бағынысты және өзге де ұйымдардың тексеру жүргізуге тартылатын мамандары, консультанттары мен сарапшылары туралы мәліметтер;

4. Должностные лица уполномоченного органа в сфере обеспечения информационной безопасности при проведении проверки имеют право:
1) беспрепятственного доступа на территорию и в помещения субъекта (объекта) контроля в соответствии с предметом проверки при предъявлении документов, указанных в пункте 8 настоящей статьи;
2) получать документы (сведения) на бумажных и электронных носителях либо их копии для приобщения к акту о результатах проверки, а также доступ к автоматизированным базам данных (информационным системам) в соответствии с предметом проверки;
3) осуществлять аудио-, фото- и видеосъемку;
4) привлекать специалистов, консультантов и экспертов государственных органов, подведомственных и иных организаций.
5. Субъекты контроля либо их уполномоченные представители при проведении проверки вправе:
1) не допускать к проверке должностных лиц уполномоченного органа в сфере обеспечения информационной безопасности, прибывших для проведения проверки, в случаях:
превышения либо истечения указанных в акте о назначении проверки сроков (дополнительном акте о продлении срока при его наличии), не соответствующих срокам, установленным настоящей статьей;
отсутствия документов, предусмотренных пунктом 8 настоящей статьи;
2) обжаловать акт о результатах проверки в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
6. Субъекты контроля либо их уполномоченные представители при проведении проверки обязаны:
1) обеспечить беспрепятственный доступ должностных лиц уполномоченного органа в сфере обеспечения информационной безопасности на территорию и в помещения субъекта (объекта) контроля;
2) представлять должностным лицам уполномоченного органа в сфере обеспечения информационной безопасности документы (сведения) на бумажных и электронных носителях либо их копии для приобщения к акту о результатах проверки, а также доступ к автоматизированным базам данных (информационным системам) в соответствии с предметом проверки;
3) сделать отметку на втором экземпляре акта о назначении проверки и акта о результатах проверки в день ее окончания.
7. Проверка проводится на основании акта о назначении проверки.
В акте о назначении проверки указываются:
1) дата и номер акта;
2) наименование государственного органа;
3) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность лица (лиц), уполномоченного (уполномоченных) на проведение проверки;
4) сведения о специалистах, консультантах и экспертах государственных органов, подведомственных и иных организаций, привлекаемых для проведения проверки;

5) бақылау субъектісінің атауы, оның тұрған жері.
Мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесі тексерілген жағдайда тексеруді тағайындау туралы актіде оның атауы мен тұрған жері көрсетіледі;
6) тексерудің нысанасы;
7) тексеру түрі;
8) тексеру жүргізу мерзімі;
9) тексеру жүргізу негіздері;
10) тексерілетін кезең;
11) бақылау субъектісінің құқықтары мен міндеттері;
12) бақылау субъектісі басшысының не оның уәкілетті адамының актіні алғаны немесе алудан бас тартқаны туралы қолтаңбасы;
13) актіге қол қоюға уәкілеттік берілген адамның қолтаңбасы.
Тексеру жүргізу кезінде ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган тексеру жүргізу нысанасын көрсете отырып, ол басталғанға дейін кемінде бір тәулік бұрын бақылау субъектісін тексеру жүргізудің басталатыны туралы хабардар етуге міндетті.
Бақылау субъектісіне тексеруді тағайындау туралы акт табыс етілген күн тексеру жүргізудің басталуы деп есептеледі.
8. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органның объектіге тексеруге келген лауазымды адамдары бақылау субъектісіне:
1) тексеруді тағайындау туралы актіні;
2) қызметтік куәлігін не сәйкестендіру картасын;
3) қажет болған кезде – құзыретті органның режимдік объектілерге баруға рұқсатын көрсетуге міндетті.
9. Тексеру жүргізу мерзімі тексерудің нысанасы, сондай-ақ алдағы жұмыстардың көлемі ескеріле отырып белгіленеді және он жұмыс күнінен аспауға тиіс.
Тексеру жүргізу мерзімі тек бір рет он бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін. Ұзарту ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган басшысының шешімімен жүзеге асырылады.
Тексеру жүргізу мерзімдерін ұзарту бақылау субъектісін хабардар ете отырып, тексеру мерзімдерін ұзарту туралы қосымша актімен ресімделеді, онда тексеруді тағайындау туралы алдыңғы акт бұйрығының күні мен нөмірі және ұзарту себептері көрсетіледі.
Тексеру мерзімдерін ұзарту туралы хабарламаны ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган табыс етілгені туралы хабарламамен бақылау субъектісіне ұзартылғанға дейін бір жұмыс күні бұрын табыс етеді.
10. Тексеру нәтижелері бойынша ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органның тексеруді жүзеге асыратын лауазымды адамдары тексеру нәтижелері туралы акт жасайды.
Тексеру нәтижелері туралы актінің бірінші данасы электрондық нысанда өз құзыретi шегiнде мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласында қызметті жүзеге асыратын мемлекеттiк органға, екінші данасы, бақылау субъектісінде түпнұсқасы бар құжаттардың көшірмелерін қоспағанда, қосымшалардың көшірмелерімен қағаз жеткізгіште қол қойғыза отырып немесе электрондық нысанда анықталған бұзушылықтармен танысу және оларды жою жөнінде шаралар қабылдау және басқа да әрекеттер үшін бақылау субъектісіне (басшыға не оның уәкілетті адамына) табыс етіледі, үшінші данасы ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органда қалады.

5) наименование субъекта контроля, его место нахождения.
В случае проверки структурного подразделения государственного органа в акте о назначении проверки указываются его наименование и место нахождения;
6) предмет проверки;
7) вид проверки;
8) срок проведения проверки;
9) основания проведения проверки;
10) проверяемый период;
11) права и обязанности субъекта контроля;
12) подпись руководителя субъекта контроля либо его уполномоченного лица о получении или об отказе в получении акта;
13) подпись лица, уполномоченного подписывать акт.
При проведении проверки уполномоченный орган в сфере обеспечения информационной безопасности обязан известить субъект контроля о начале проведения проверки не менее чем за сутки до ее начала с указанием предмета проведения проверки.
Началом проведения проверки считается дата вручения субъекту контроля акта о назначении проверки.
8. Должностные лица уполномоченного органа в сфере обеспечения информационной безопасности, прибывшие на объект для проверки, обязаны предъявить субъекту контроля:
1) акт о назначении проверки;
2) служебное удостоверение либо идентификационную карту;
3) при необходимости – разрешение компетентного органа на посещение режимных объектов.
9. Срок проведения проверки устанавливается с учетом предмета проверки, а также объема предстоящих работ и не должен превышать десять рабочих дней.
Срок проведения проверки может быть продлен только один раз не более чем на пятнадцать рабочих дней. Продление осуществляется решением руководителя уполномоченного органа в сфере обеспечения информационной безопасности.
Продление сроков проведения проверки оформляется дополнительным актом о продлении сроков проверки с уведомлением субъекта контроля, в котором указываются дата и номер приказа предыдущего акта о назначении проверки и причины продления.
Уведомление о продлении сроков проверки вручается субъекту контроля уполномоченным органом в сфере обеспечения информационной безопасности за один рабочий день до продления с уведомлением о вручении.
10. По результатам проверки должностными лицами уполномоченного органа в сфере обеспечения информационной безопасности, осуществляющими проверку, составляется акт о результатах проверки.
Первый экземпляр акта о результатах проверки в электронной форме сдается в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, второй экземпляр с копиями приложений, за исключением копий документов, имеющихся в оригинале у субъекта контроля, на бумажном носителе под роспись или в электронной форме вручается субъекту контроля (руководителю либо его уполномоченному лицу) для ознакомления и принятия мер по устранению выявленных нарушений и других действий, третий экземпляр остается у уполномоченного органа в сфере обеспечения информационной безопасности.

11. Тексеру нәтижелері туралы актіде мыналар көрсетіледі:
1) актінің жасалған күні, уақыты және орны;
2) мемлекеттік органның атауы;
3) тексеруді тағайындау туралы актінің (мерзімді ұзарту туралы қосымша акт болған кезде оның) күні мен нөмірі;
4) тексеру жүргізген адамның (адамдардың) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;
5) мемлекеттік органдардың, ведомстволық бағынысты және өзге де ұйымдардың тексеру жүргізуге тартылатын мамандары, консультанттары мен сарапшылары туралы мәліметтер;
6) бақылау субъектісінің атауы, оның тұрған жері;
7) тексерудің нысанасы;
8) тексеру түрі;
9) тексеруді жүргізу мерзімі мен кезеңі;
10) тексеру нәтижелері туралы, оның ішінде анықталған бұзушылықтар және олардың сипаты туралы мәліметтер;
11) орындалу мерзімі көрсетілген Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасының талаптарын анықталған бұзушылықтарды жою туралы талаптар;
12) бақылау субъектісі басшысының не оның уәкілетті адамының, сондай-ақ тексеру жүргізу кезінде қатысқан адамдардың актімен танысқаны немесе танысудан бас тартқаны туралы мәліметтер, олардың қолтаңбалары немесе қол қоюдан бас тарту туралы жазба;
13) тексеру жүргізген лауазымды адамдардың қолтаңбасы.
Тексеру нәтижелері туралы актіге тексеру нәтижелеріне байланысты құжаттар (олар болған кезде) және олардың көшірмелері қоса беріледі.
12. Тексеру нәтижелері бойынша ескертулер және (немесе) қарсылықтар болған жағдайда, бақылау субъектісі оларды жазбаша түрде жазады. Ескертулер және (немесе) қарсылықтар тексеру нәтижелері туралы актіге қоса беріледі, бұл туралы тиісті белгі жасалады.
Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган бақылау субъектісінің тексеру нәтижелері туралы актіге ескертулерін және (немесе) қарсылықтарын он бес жұмыс күні ішінде қарауға және уәжді жауап беруге тиіс.
Тексеру нәтижелері туралы актіні қабылдаудан бас тартылған жағдайда акт жасалады, оған тексеруді жүзеге асыратын лауазымды адамдар және бақылау субъектісінің басшысы не оның уәкілетті өкілі қол қояды.
Бақылау субъектісі бас тарту себебі туралы жазбаша түсіндірме бере отырып, актіге қол қоюдан бас тартуға құқылы.
13. Тексеру нәтижелері туралы акт бақылау субъектісіне тексеруді тағайындау туралы актіде немесе тексеру мерзімдерін ұзарту туралы қосымша актіде көрсетілген тексерудің аяқталу мерзімінен кешіктірілмей табыс етілген күн тексеру мерзімінің аяқталуы деп есептеледі.
14. Тексеру нәтижелері туралы актіні орындау мерзімдері оны орындаудың нақты мүмкіндігіне әсер ететін мән-жайлар ескеріле отырып, бірақ тексеру нәтижелері туралы акт табыс етілген күннен бастап кемінде күнтізбелік он күн болып айқындалады.

11. В акте о результатах проверки указываются:
1) дата, время и место составления акта;
2) наименование государственного органа;
3) номер и дата акта о назначении проверки (дополнительного акта о продлении срока при его наличии);
4) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность лица (лиц), проводившего (проводивших) проверку;
5) сведения о специалистах, консультантах и экспертах государственных органов, подведомственных и иных организаций, привлекаемых для проведения проверки;
6) наименование субъекта контроля, его место нахождения;
7) предмет проверки;
8) вид проверки;
9) срок и период проведения проверки;
10) сведения о результатах проверки, в том числе о выявленных нарушениях и их характере;
11) требования об устранении выявленных нарушений требований законодательства Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи с указанием срока их исполнения;
12) сведения об ознакомлении или отказе в ознакомлении с актом руководителя субъекта контроля либо его уполномоченного лица, а также лиц, присутствовавших при проведении проверки, их подписи или запись об отказе от подписи;
13) подпись должностных лиц, проводивших проверку.
К акту о результатах проверки прилагаются документы, связанные с результатами проверки (при их наличии), и их копии.
12. В случае наличия замечаний и (или) возражений по результатам проверки субъект контроля излагает их в письменном виде. Замечания и (или) возражения прилагаются к акту о результатах проверки, о чем делается соответствующая отметка.
Уполномоченный орган в сфере обеспечения информационной безопасности должен рассмотреть замечания и (или) возражения субъекта контроля к акту о результатах проверки и в течение пятнадцати рабочих дней дать мотивированный ответ.
В случае отказа от принятия акта о результатах проверки составляется акт, который подписывается должностными лицами, осуществляющими проверку, и руководителем субъекта контроля либо его уполномоченным представителем.
Субъект контроля вправе отказаться от подписания акта, дав письменное объяснение о причине отказа.
13. Завершением срока проверки считается день вручения субъекту контроля акта о результатах проверки не позднее срока окончания проверки, указанного в акте о назначении проверки или дополнительном акте о продлении сроков проверки.
14. Сроки исполнения акта о результатах проверки определяются с учетом обстоятельств, оказывающих влияние на реальную возможность его исполнения, но не менее десяти календарных дней со дня вручения акта о результатах проверки.

15. Тексеру нәтижелері туралы актінің орындалу мерзімдерін айқындау кезінде:
1) бақылау субъектісінде бұзушылықтарды жою бойынша ұйымдастырушылық, техникалық мүмкіндіктердің болуы;
2) мемлекеттік органдарда Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген міндетті қорытындыларды, келісулерді және басқа да құжаттарды алу мерзімдері ескеріледі.
16. Тексеру нәтижелері туралы актіде белгіленген анықталған бұзушылықтарды жою мерзімі өткеннен кейін бақылау субъектісі тексеру нәтижелері туралы актіде белгіленген мерзім ішінде ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органға растайтын құжаттармен бірге анықталған бұзушылықтардың жойылғаны туралы ақпаратты ұсынуға міндетті.
Анықталған бұзушылықтардың жойылғаны туралы ақпарат ұсынылмаған жағдайда, ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган осы баптың 3-тармағының 6) тармақшасына сәйкес жоспардан тыс тексеру тағайындауға құқылы.
17. Тексеруді жүзеге асыру кезінде бақылау субъектісінің құқықтары мен заңды мүдделері бұзылған жағдайда бақылау субъектісі ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) жоғары тұрған лауазымды адамға не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа шағым жасауға құқылы.";
3) 10-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Заңды тұлғаның басшысы немесе оны алмастыратын адам осы заңды тұлғаның жұмыскеріне немесе өзі тағайындаған адамға электрондық құжатқа қол қоюға өкілеттіктер беруге құқылы. Бұл ретте әрбір қызметкер тіркеу куәлігін және өз атына алынған электрондық цифрлық қолтаңбаның өзіне сәйкес келетін жабық кілтін пайдаланады.";
4) 17-баптың 2-тармағының 4) тармақшасындағы "ашық кiлттердi Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен сақтауға" деген сөздер "электрондық құжатпен бірге электрондық цифрлық қолтаңбаны тексеру үшін ашық кілтті сақтауға және беруге" деген сөздермен ауыстырылсын.
48. "Тұқым шаруашылығы туралы" 2003 жылғы 8 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 9-бапта:
2-тармақтың 3) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасының Үкіметі" деген сөздер "уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ "тексеру және" деген сөздерден кейін "бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 13-баптың 2-1-тармағындағы "Техникалық регламенттердiң" деген сөздер "Тұқым шаруашылығы саласындағы ұлттық стандарттардың және стандарттау жөніндегі өзге де құжаттардың" деген сөздермен ауыстырылсын.

15. При определении сроков исполнения акта о результатах проверки учитываются:
1) наличие у субъекта контроля организационных, технических возможностей по устранению нарушений;
2) сроки получения в государственных органах обязательных заключений, согласований и других документов, установленных законами Республики Казахстан.
16. По истечении срока устранения выявленных нарушений, установленного в акте о результатах проверки, субъект контроля обязан в течение срока, установленного в акте о результатах проверки, предоставить в уполномоченный орган в сфере обеспечения информационной безопасности информацию об устранении выявленных нарушений с подтверждающими документами.
В случае непредоставления информации об устранении выявленных нарушений уполномоченный орган в сфере обеспечения информационной безопасности вправе назначить внеплановую проверку в соответствии с подпунктом 6) пункта 3 настоящей статьи.
17. В случае нарушения прав и законных интересов субъекта контроля при осуществлении проверки субъект контроля вправе обжаловать решения, действия (бездействие) должностных лиц уполномоченного органа в сфере обеспечения информационной безопасности вышестоящему должностному лицу либо в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
3) пункт 3 статьи 10 изложить в следующей редакции:
"3. Руководитель юридического лица или лицо, его замещающее, вправе наделять полномочиями работника данного юридического лица или назначенного им лица на подписание электронного документа. При этом каждый сотрудник использует регистрационное свидетельство и соответствующий ему закрытый ключ электронной цифровой подписи, полученный на свое имя.";
4) в подпункте 4) пункта 2 статьи 17 слова "открытые ключи в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан" заменить словами "и передавать открытый ключ для проверки электронной цифровой подписи вместе с электронным документом".
48. В Закон Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года "О семеноводстве":
1) в статье 9:
в подпункте 3) пункта 2 слова "Правительством Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом";
пункт 4 после слов "профилактического контроля" дополнить словами "с посещением субъекта (объекта) контроля";
2) в пункте 2-1 статьи 13 слова "технических регламентов" заменить словами "национальных стандартов и иных документов по стандартизации в области семеноводства".

49. "Автомобиль көлігі туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
19-2-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) бақылау субъектілері (объектілері) қызметінің автомобиль көлігінің жұмыс істеу тәртібін айқындайтын Қазақстан Республикасының автомобиль көлігі саласындағы нормативтік құқықтық актілерінің, Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттардың талаптарына сәйкестігі тұрғысынан бақылау.".
50. "Темекі өнімдерінің өндірілуі мен айналымын мемлекеттік реттеу туралы" 2003 жылғы 12 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 1-1) және 5-1) тармақшалары алып тасталсын;
2) 5-баптың 5-5) тармақшасы алып тасталсын;
3) 11-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Темекі өнімдерінің айналымы кезінде міндетті түрде тауарларды әкелу туралы хабарлама және қабылдау (беру) актісі ресімделеді.
Тауарларды әкелу туралы хабарламаны және қабылдау (беру) актісін ресімдеу тәртібін уәкілетті орган белгілейді.
Тауарларды әкелу туралы хабарламасы және қабылдау (беру) актісі жоқ, сондай-ақ темекі өнімдерін сәйкестендіру құралдарымен таңбалау және олардың қадағалану қағидалары бұзылған темекі өнімдерінің айналымына және орнын ауыстыруына тыйым салынады.";
3-тармақ алып тасталсын.
51. "Жарнама туралы" 2003 жылғы 19 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 6-баптың 1-тармағындағы "арнаулы білімсіз немесе арнайы құралдарды қолданбай" деген сөздер алып тасталсын;
2) 8-баптың 1-тармағының бесінші бөлігі алып тасталсын;
3) 11-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігіндегі ", оның ішінде нұсқағыштарды" деген сөздер алып тасталсын;
1-1-тармақта:
3) тармақшадағы "арнайы бөлінген орындарда орналастырылатын" деген сөздер алып тасталсын;
4) тармақша алып тасталсын;
5), 7) және 8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"5) автожанармай құю станцияларына, автогаз құю станцияларына, газ толтыру пункттеріне, газ толтыру станцияларына, автогаз толтыру компрессорлық станцияларына кірген жерде орналастырылатын мұнай өнімдері мен сұйытылған мұнай газының түрлері, мұнай өнімдерінің және сұйытылған мұнай газының бағалары, сатушының атауы мен логотипі туралы ақпарат;";
"7) ғимаратқа кірер жолдардың саны бойынша оған кірер жолдың шегінде және (немесе) алып жатқан аумақтың қоршауына кірер жолда, сондай-ақ айырбастау пункттері ғимараттарының, оларға жапсарлас құрылыстарының және уақытша құрылысжайларының шегіндегі шатырларда және қасбеттерде орналастырылатын, қолма-қол шетел валютасын және алтынды теңгемен сатып алу және (немесе) сату бағамдары туралы мәліметтер бар ақпарат;

49. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте":
подпункт 2) пункта 1 статьи 19-2 изложить в следующей редакции:
"2) контроль на предмет соответствия деятельности субъектов (объектов) контроля требованиям нормативных правовых актов Республики Казахстан в области автомобильного транспорта, международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан, определяющих порядок функционирования автомобильного транспорта.".
50. В Закон Республики Казахстан от 12 июня 2003 года "О государственном регулировании производства и оборота табачных изделий":
1) подпункты 1-1) и 5-1) статьи 1 исключить;
2) подпункт 5-5) статьи 5 исключить;
3) в статье 11:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. При обороте табачных изделий в обязательном порядке оформляются уведомление о ввозе товаров и акт приема (передачи).
Порядок оформления уведомления о ввозе товаров и акта приема (передачи) устанавливается уполномоченным органом.
Запрещаются оборот и перемещение табачных изделий без наличия уведомления о ввозе товаров и акта приема (передачи), а также с нарушением правил маркировки и прослеживаемости табачных изделий средствами идентификации.";
пункт 3 исключить.
51. В Закон Республики Казахстан от 19 декабря 2003 года "О рекламе":
1) в пункте 1 статьи 6 слова "без специальных знаний или применения специальных средств" исключить;
2) часть пятую пункта 1 статьи 8 исключить;
3) в статье 11:
в части второй пункта 1 слова ", в том числе указателей," исключить;
в пункте 1-1:
в подпункте 3) слова ", размещаемые в специально отведенных местах" исключить;
подпункт 4) исключить;
подпункты 5), 7) и 8) изложить в следующей редакции:
"5) информация о видах нефтепродуктов и сжиженного нефтяного газа, ценах на нефтепродукты и на сжиженный нефтяной газ, наименовании и логотипе продавца, размещаемая при въезде на автозаправочные станции, автогазозаправочные станции, газонаполнительные пункты, газонаполнительные станции, автогазонаполнительные компрессорные станции;";
"7) информация, содержащая сведения о курсах покупки и (или) продажи наличной иностранной валюты и золота за тенге, размещаемая в пределах входа в здание по числу входов в него и (или) на входе ограждения занимаемой территории, а также крышах и фасадах в пределах зданий, пристроек к ним и временных сооружений обменных пунктов;

8) сырттан көзбен көру үшін сөрелер мен терезелерді ішкі безендіру жатпайды.";
4) 13-баптың 3-тармағындағы "тағамға биологиялық активті қоспаларды" деген сөздер "мемлекеттік тіркеуге жататын, мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылаудың және қадағалаудың бақылауындағы өнімді (тауарларды)" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 17-бапта:
2-тармақ 3) тармақшадағы "қорғау болып табылады." деген сөздер "қорғау;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
4) адамдардың өмірі мен денсаулығының және қоршаған ортаның қауіпсіздігін қамтамасыз ету болып табылады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасының жарнама туралы заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылау тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асырылады.
Тексеру және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.";
4-тармақтың бірінші бөлігі "Заңға" деген сөзден кейін "және Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 18-бапта:
бірінші бөлікте:
", жарнама жасаушы және жарнама таратушы" деген сөздер алып тасталсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
екінші бөлік алып тасталсын;
7) 19-бапта:
1-тармақ "дереу" деген сөзден кейін ", бірақ күнтізбелік үш күннен кешіктірмей" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жөнсіз сыртқы (көрнекі) жарнаманы теріске шығару сыртқы (көрнекі) жарнаманың сол объектісінде сол сипаттамалар мен ұзақтық өлшемдерін пайдалана отырып, бірақ күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімде жүзеге асырылады.";
3-тармақ "уәкiлетті органның" деген сөздер "мемлекеттік бақылау және қадағалау органының" деген сөздермен ауыстырылсын.
52. "Сауда қызметін реттеу туралы" 2004 жылғы 12 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 5) және 6) тармақшалары алып тасталсын;
2) 7-бапта:
12) тармақшадағы "беретін" деген сөз "интернет-ресурста орналастыратын" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) және 15) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 15-11) тармақшамен толықтырылсын:
"15-11) өз құзыреті шегінде ішкі сауда субъектілеріне жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын көрсету тәртібін бекітеді және оларды көрсетеді;";
3) 8-баптың екінші бөлігі алып тасталсын;
4) 9-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігіндегі "Осы баптың 2-тармағында көзделген жағдайды және тауар берушінің талап етуі бойынша тараптардың келісімімен шекті сауда үстемесінің мөлшері белгіленетін азық-түлік тауарларын беру шарты жасалатын жағдайларды" деген сөздер "Тауар берушінің талап етуі бойынша тараптардың келісімімен шекті сауда үстемесінің мөлшері белгіленетін азық-түлік тауарларын беру шарты жасалатын жағдайды" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ алып тасталсын;

8) внутреннее оформление витрин и окон для внешнего визуального восприятия.";
4) в пункте 3 статьи 13 слова "биологически активных добавок к пище" заменить словами "подконтрольной государственному санитарно-эпидемиологическому контролю и надзору продукции (товаров), подлежащей (подлежащих) государственной регистрации,";
5) в статье 17:
пункт 2 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) обеспечение безопасности жизни и здоровья людей и окружающей среды.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о рекламе осуществляется в форме проверки, профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля.
Проверка и профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля осуществляются в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.";
часть первую пункта 4 дополнить словами "и Предпринимательским кодексом Республики Казахстан";
6) в статье 18:
в части первой:
слова ", рекламопроизводитель и рекламораспространитель" исключить;
слово "обязаны" заменить словом "обязан";
часть вторую исключить;
7) в статье 19:
пункт 1 после слова "немедленно" дополнить словами ", но не позднее трех календарных дней";
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Опровержение ненадлежащей наружной (визуальной) рекламы осуществляется на том же объекте наружной (визуальной) рекламы с использованием тех же характеристик и параметров продолжительности, но не более тридцати календарных дней.";
в пункте 3 слова "уполномоченного органа" заменить словами "органа государственного контроля и надзора".
52. В Закон Республики Казахстан от 12 апреля 2004 года "О регулировании торговой деятельности":
1) подпункты 5) и 6) статьи 1 исключить;
2) в статье 7:
в подпункте 12) слова "предоставляемой ежеквартально" заменить словами "размещаемой ежеквартально на интернет-ресурсе";
подпункты 13) и 15) исключить;
дополнить подпунктом 15-11) следующего содержания:
"15-11) утверждает порядок и оказывает субъектам внутренней торговли меры государственной поддержки частного предпринимательства в пределах своей компетенции;";
3) часть вторую статьи 8 исключить;
4) в статье 9:
в части первой пункта 1 слова "предусмотренного пунктом 2 настоящей статьи, и случаев," исключить;
пункт 2 исключить;

5) 10-бапта:
2-7-тармақтың 4) тармақшасы алып тасталсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Сауда объектісінің мамандандырылуын оның меншік иесі айқындайды.";
6) 13-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қоғамдық тамақтандыру объектiлерiнiң қызметiн жүзеге асыруға қойылатын жалпы талаптар Қазақстан Республикасының сауда қызметін реттеу туралы заңнамасында айқындалады.";
7) 3-1-тарау мынадай мазмұндағы 14-3-баппен толықтырылсын:
"14-3-бап. Ішкі сауда субъектілерін мемлекеттік қолдау
Ішкі сауда субъектілері Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын пайдалануға құқылы.";
8) 31-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Өндіруші немесе өткізуші Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сай келмейтін өнімді анықтаған және оны өткізуден өз еркімен қайтарып алған жағдайларда, бақылау және қадағалау органдары мұндай өндірушілерге немесе өткізушілерге қатысты шаралар қолданбайды.";
3-тармақ алып тасталсын;
4-тармақтағы "2 және 3-тармақтарын" деген сөздер "2-тармағын" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 33-2-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігіндегі "жол берілетін шекті бөлшек сауда бағалары" деген сөздер "шекті сауда үстемесі" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының шекті сауда үстемесі мөлшерінің сақталуын мемлекеттік бақылауды уәкілетті орган және оның лауазымды адамдары өздеріне қатысты әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының шекті сауда үстемесі мөлшерінің сақталуына мемлекеттік бақылау жүргізілетін мемлекеттік бақылау субъектілерінің бекітілген тізімі негізінде жүзеге асырады.";
5-тармақтағы "жол берілетін шекті бөлшек сауда бағалары" деген сөздер "шекті сауда үстемесі" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Уәкілетті орган мемлекеттік кіріс органдарынан алынған мәліметтер негізінде өздеріне қатысты әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының шекті сауда үстемесі мөлшерінің сақталуына мемлекеттік бақылау жүргізілетін мемлекеттік бақылау субъектілерінің тізімін қалыптастырады.";
екінші бөліктегі "жол берілетін шекті бөлшек сауда бағалары" деген сөздер "шекті сауда үстемесі" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақтағы "жол берілетін шекті бөлшек сауда бағалары" деген сөздер "шекті сауда үстемесі" деген сөздермен ауыстырылсын.
53. "Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
28-1-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

5) в статье 10:
подпункт 4) пункта 2-7 исключить;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Специализация торгового объекта определяется его собственником.";
6) пункт 3 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"3. Общие требования к осуществлению деятельности объектов общественного питания определяются законодательством Республики Казахстан о регулировании торговой деятельности.";
7) главу 3-1 дополнить статьей 14-3 следующего содержания:
"Статья 14-3. Государственная поддержка субъектов внутренней торговли
Субъекты внутренней торговли вправе пользоваться мерами государственной поддержки частного предпринимательства в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан.";
8) в статье 31:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. В случаях выявления производителем или реализатором продукции, не соответствующей требованиям нормативных правовых актов Республики Казахстан, и добровольного ее отзыва с реализации, органами контроля и надзора не принимаются меры в отношении таких производителей или реализаторов.";
пункт 3 исключить;
в пункте 4 слова "пунктов 2 и 3" заменить словами "пункта 2";
9) в статье 33-2:
в части второй пункта 1 слова "предельно допустимых розничных цен" заменить словами "предельной торговой надбавки";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Государственный контроль за соблюдением размера предельной торговой надбавки на социально значимые продовольственные товары осуществляется уполномоченным органом и его должностными лицами на основании утвержденного списка субъектов государственного контроля, в отношении которых будет проводиться государственный контроль за соблюдением размера предельной торговой надбавки на социально значимые продовольственные товары.";
в пункте 5 слова "предельно допустимых розничных цен" заменить словами "предельной торговой надбавки";
в пункте 6:
часть первую изложить в следующей редакции:
"6. Уполномоченный орган на основании сведений, полученных от органов государственных доходов, формирует список субъектов государственного контроля, в отношении которых будет проводиться государственный контроль за соблюдением размера предельной торговой надбавки на социально значимые продовольственные товары.";
в части второй слова "предельно допустимых розничных цен" заменить словами "предельной торговой надбавки";
в пункте 7 слова "предельно допустимых розничных цен" заменить словами "предельной торговой надбавки".
53. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи":
в статье 28-1:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Байланыс саласындағы мемлекеттік бақылау тексеру, радиобақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және радиобақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Тексеру және радиобақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Радиобақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және осы Заңға сәйкес жүзеге асырылады.".
54. "Ішкі су көлігі туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 6-баптың 5) тармақшасындағы "жасау" деген сөз "мен қадағалауды жүзеге асыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 7-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Ішкі су көлігі саласындағы мемлекеттік бақылау тексеру, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асырылады.
Тексеру және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және осы Заңға сәйкес жүзеге асырылады.
Мемлекеттік бақылауды іске асыру барысында уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері осы Заңға сәйкес жедел ден қою шараларын қолдануы мүмкін.";
3) мынадай мазмұндағы 7-1-баппен толықтырылсын:
"7-1-бап. Жедел ден қою шаралары және оларды қолдану тәртібі
1. Егер бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) қызметі кемелерді (оның ішінде шағын көлемді кемелерді) қауіпсіз пайдалануға, адамдардың өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жүктердің сақталуына тікелей қатер төндірсе, уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің жұмыскерлері жедел ден қою шараларын қолданады.
2. Бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) қарап-тексеруді (тексеруді), бақылау және қадағалау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды жүзеге асыру барысында және (немесе) оларды жүргізу нәтижелері бойынша қолданылатын әсер ету тәсілдері жедел ден қою шаралары болып табылады, олардың түрлері осы бапта көзделген.
3. Жедел ден қою шараларына кемені (оның ішінде шағын көлемді кемені) пайдалану қауіпсіздігіне, адамдардың өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жүктердің сақталуына төнген қатер болған кезде кемелердің (оның ішінде шағын көлемді кемелердің), салдардың және өзге де жүзу объектілерінің қозғалысын (пайдаланылуын) тоқтата тұру және оған тыйым салу жатады.

"1. Государственный контроль в области связи осуществляется в форме проверки, профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) радиоконтроля и профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) радиоконтроля.";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Проверка и профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) радиоконтроля осуществляются в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) радиоконтроля осуществляется в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и настоящим Законом.".
54. В Закон Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте":
1) подпункт 5) статьи 6 после слова "контроля" дополнить словами "и надзора";
2) пункт 3 статьи 7 изложить в следующей редакции:
"3. Государственный контроль в области внутреннего водного транспорта осуществляется в форме проверки, профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора.
Проверка и профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора осуществляются в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
Профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора осуществляется в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и настоящим Законом.
В ходе реализации государственного контроля территориальными подразделениями уполномоченного органа могут применяться меры оперативного реагирования в соответствии с настоящим Законом.";
3) дополнить статьей 7-1 следующего содержания:
"Статья 7-1. Меры оперативного реагирования и порядок их применения
1. Меры оперативного реагирования применяются работниками территориальных подразделений уполномоченного органа в случае, если деятельность субъектов (объектов) контроля и надзора представляет непосредственную угрозу безопасной эксплуатации судов (в том числе маломерных), жизни и здоровью людей, окружающей среде, сохранности грузов.
2. Мерами оперативного реагирования являются способы воздействия на субъектов (объектов) контроля и надзора, применяемые в ходе осуществления и (или) по результатам проведения осмотра (проверки), профилактического контроля с посещением субъекта контроля и надзора, виды которых предусмотрены настоящей статьей.
3. К мерам оперативного реагирования относятся приостановление и запрещение движения (эксплуатации) судов (в том числе маломерных), плотов и иных плавучих объектов при наличии угрозы безопасности эксплуатации судна (в том числе маломерного), жизни и здоровью людей, окружающей среде, сохранности грузов.

4. Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 143-бабына және (немесе) осы Заңның 17-1-бабына сәйкес мемлекеттік бақылау нысанасы болып табылатын, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды бұзу жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылады.
5. Уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру барысында және (немесе) оның нәтижелері бойынша жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды бұзушылықтар анықталған кезде уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша қадағалау актісін ресімдейді.
Қадағалау актісі Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 153-бабына сәйкес ресімделіп, бақылау және қадағалау субъектісіне табыс етіледі.
6. Қадағалау актісі қолма-қол табыс етілен кезде оны қабылдаудан бас тартылған жағдайда, оған тиісті жазба енгізіледі және қадағалау актісін қабылдаудан бас тарту фактісін тіркейтін бейнежазу жүзеге асырылады.
Қадағалау актісі бақылау және қадағалау субъектісінің заңды мекенжайына, тұрған жеріне немесе нақты мекенжайына оның табыс етілгені туралы хабарламасы бар хатпен жіберіледі.
7. Қадағалау актісін алудан бас тарту оны орындамауға негіз болып табылмайды.
8. Мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру барысында және (немесе) оның нәтижелері бойынша анықталған, жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды бұзушылықтар бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері туралы актіде және (немесе) кемені (шағын көлемді кемені) қарап-тексеру актісінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының ішкі су көлігі туралы заңнамасын бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада көрсетіледі.
9. Бақылау және қадағалау субъектісі жедел ден қою шарасын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды анықталған бұзушылықтарды Қазақстан Республикасының ішкі су көлігі туралы заңнамасын бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада көрсетілген мерзімдерде жоюға міндетті.
10. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) кемені (шағын көлемді кемені) қарап-тексеру нәтижелері бойынша талаптарды анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдері өткеннен кейін жедел ден қою шарасын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды анықталған бұзушылықтардың жойылғанын бақылау бойынша жоспардан тыс тексеру (қарап-тексеру) жүргізіледі.
Қадағалау актісінің қолданысы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 144-бабы 5-тармағының 2-1) тармақшасына сәйкес жоспардан тыс тексеру (қарап-тексеру) нәтижелері туралы актінің негізінде жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды анықталған бұзушылықтардың жойылғанын растаған жағдайда тоқтатылады.

4. Основаниями для применения мер оперативного реагирования являются нарушения установленных законодательством Республики Казахстан требований, являющихся предметом государственного контроля в соответствии со статьей 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан и (или) со статьей 17-1 настоящего Закона.
5. Территориальные подразделения уполномоченного органа в ходе осуществления и (или) по результатам государственного контроля при обнаружении нарушений требований, являющихся основанием для применения мер оперативного реагирования, оформляют акт надзора по форме, утвержденной уполномоченным органом.
Акт надзора оформляется и вручается субъекту контроля и надзора в соответствии со статьей 153 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
6. В случае отказа в принятии акта надзора при его вручении нарочно в него вносится соответствующая запись и осуществляется видеозапись, фиксирующая факт отказа в принятии акта надзора.
Акт надзора направляется по юридическому адресу, месту нахождения или фактическому адресу субъекта контроля и надзора письмом с уведомлением о его вручении.
7. Отказ от получения акта надзора не является основанием для его неисполнения.
8. Выявленные в ходе осуществления и (или) по результатам государственного контроля нарушения требований, являющиеся основанием для применения мер оперативного реагирования, отражаются в акте о результатах профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) акте осмотра судна (маломерного судна), а также в предписании об устранении нарушений законодательства Республики Казахстан о внутреннем водном транспорте.
9. Субъект контроля и надзора обязан устранить выявленные нарушения требований, являющиеся основанием для применения меры оперативного реагирования, в сроки, указанные в предписании об устранении нарушений законодательства Республики Казахстан о внутреннем водном транспорте.
10. По истечении сроков устранения нарушений требований, выявленных по результатам профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) осмотра судна (маломерного судна), проводится внеплановая проверка (осмотр) по контролю устранения выявленных нарушений требований, являющихся основанием для применения меры оперативного реагирования.
Действие акта надзора прекращается в случае подтверждения территориальным подразделением уполномоченного органа устранения выявленных нарушений требований, являющихся основанием для применения мер оперативного реагирования, на основании акта о результатах внеплановой проверки (осмотра) согласно подпункту 2-1) пункта 5 статьи 144 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.

11. Жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды анықталған бұзушылықтар жойылмаған жағдайда, жоспардан тыс тексеру (қарап-текеру) нәтижелері бойынша бұзушылықтарға жол берген адамдарды Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жауаптылыққа тарту жөнінде шаралар қабылданады.
12. Қазақстан Республикасының ішкі су көлігі туралы заңнамасын бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада көзделген мерзімдер өткенге дейін бақылау және қадағалау субъектісі бұзушылықтардың жойылу фактісін дәлелдейтін материалдарды (қажет болған кезде) қоса бере отырып, талаптарды анықталған бұзушылықтардың жойылғаны туралы ақпаратты ұсынуға міндетті.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген ақпарат ұсынылған жағдайда, осы баптың 10-тармағының екінші бөлігіне сәйкес жоспардан тыс тексеру (қарап-тексеру) жүргізіледі.
13. Бақылау және қадағалау субъектісі жедел ден қою шараларын қолдануға алып келген мемлекеттік бақылау нәтижелерімен келіспеген жағдайда, қадағалау актісін жарамсыз деп тану және оның күшін жою туралы шағым бере алады.
Шағым Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 29-тарауында көзделген тәртіппен жоғары тұрған мемлекеттік органға не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа беріледі.
Шағым беру қадағалау актісінің орындалуын тоқтата тұрмайды.
14. Қадағалау актісін жарамсыз деп тануға және оның күшін жоюға мыналар негіз болып табылады:
1) жедел ден қою шараларын қолдануға негіздің болмауы;
2) осы шараға сай келмейтін негіз бойынша жедел ден қою шарасын қолдану;
3) уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің өз құзыретіне кірмейтін мәселелер бойынша жедел ден қою шараларын қолдануы.
15. Жедел ден қою шараларын қолдану туралы ақпарат өз құзыреті шегінде мемлекеттік құқықтық статистика және арнайлы есепке алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органға Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы айқындаған тәртіппен жіберіледі.";
4) 9-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) тексеру парағына енгізілген талаптар арасынан бұзылуы жедел ден қою шараларын қолдануға алып келетін талаптар тізбесін айқындау, сондай-ақ нақты бұзушылықтарға қатысты осы шараның қолданылу мерзімін көрсете отырып, жедел ден қою шарасының нақты түрін (қажет болған кезде) айқындау жатады.
Бұзылуы жедел ден қою шараларын қолдануға алып келетін талаптардың тізбесіне Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 143-бабына сәйкес мемлекеттік бақылау нысанасы болып табылатын талаптар енгізіледі;";
2-тармақта:
3) тармақша "кемелердi" деген сөзден кейін "(оның ішінде шағын көлемді кемелерді)" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақша "кемелердiң" деген сөзден кейін "(оның ішінде шағын көлемді кемелердің)" деген сөздермен толықтырылсын;

11. В случае неустранения выявленных нарушений требований, являющихся основанием для применения мер оперативного реагирования, по результатам внеплановой проверки (осмотра) принимаются меры по привлечению лиц, допустивших нарушения, к ответственности в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
12. До истечения сроков, предусмотренных предписанием об устранении нарушений законодательства Республики Казахстан о внутреннем водном транспорте, субъект контроля и надзора обязан предоставить информацию об устранении выявленных нарушений требований с приложением материалов (при необходимости), доказывающих факт устранения нарушения.
В случае предоставления информации, предусмотренной частью первой настоящего пункта, проводится внеплановая проверка (осмотр) в соответствии с частью второй пункта 10 настоящей статьи.
13. Субъект контроля и надзора в случае несогласия с результатами государственного контроля, повлекшими применение мер оперативного реагирования, может подать жалобу о признании акта надзора недействительным и его отмене.
Жалоба подается в вышестоящий государственный орган в порядке, предусмотренном главой 29 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, либо в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Подача жалобы не приостанавливает исполнение акта надзора.
14. Основаниями для признания недействительным акта надзора и его отмены являются:
1) отсутствие оснований для применения мер оперативного реагирования;
2) применение меры оперативного реагирования по основанию, не соответствующему данной мере;
3) применение территориальными подразделениями уполномоченного органа мер оперативного реагирования по вопросам, не входящим в их компетенцию.
15. Информация о применении мер оперативного реагирования направляется в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, в порядке, определенном Генеральной прокуратурой Республики Казахстан.";
4) в статье 9:
пункт 1 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) определение перечня требований из числа включенных в проверочный лист, нарушение которых влечет применение мер оперативного реагирования, а также определение в отношении конкретных нарушений конкретного вида меры оперативного реагирования с указанием срока действия данной меры (при необходимости).
В перечень требований, нарушение которых влечет применение мер оперативного реагирования, включаются требования, являющиеся предметом государственного контроля в соответствии со статьей 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;";
в пункте 2:
подпункт 3) после слов "задержание судов" дополнить словами "(в том числе маломерных)";
подпункт 4) после слов "движения судов" дополнить словами "(в том числе маломерных)";

мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
"11-1) кемелердің командалық құрамының адамдарын Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беру және оларды аттестаттау қағидаларына сәйкес жүргізілетін аттестаттау;";
5) 13-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) кеме қатынасының қауiпсiздiгiн, оның iшiнде навигациялық жабдықтар құралдарының көрiнiп тұруын қамтамасыз ету, навигациялық жабдықтардың жағалау құралдарын орнату және олардың көрiнiп тұруын қамтамасыз ету үшiн ағаштарды кесу жұмыстарын жүргiзу үшiн, сондай-ақ өзен арналары учаскелерiн суретке түсiру кезiнде геодезиялық негiздеме үшiн жағалау белдеуiнде және оның шегiнен тысқары жерлерде өскен ағаштар мен бұталарды кесiп тастауға;";
6) 15-2-бап алып тасталсын;
7) 15-3-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
8) 15-4-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
9) 17-баптың 7), 8) және 9) тармақшалары алып тасталсын;
10) 17-1-бапта:
2-тармақта:
4) тармақшаның алтыншы, жетінші, сегізінші және тоғызыншы абзацтары алып тасталсын;
14) тармақша алып тасталсын;
3-тармақта:
бірінші бөліктегі "кеменің (құрамның) қозғалысына тыйым салу туралы шешім қабылдайды, бұл жөнінде кеменің капитаны кеме иесіне хабарлайды" деген сөздер "осы Заңның 7-1-бабының 3-тармағында көзделген жедел ден қою шараларын қабылдайды" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші, төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:
"Жедел ден қою шарасы қолданылған кезде осы шараның қолданылу мерзімі (қажет болған жағдайда) көрсетілген қадағалау актісі ресімделеді, оның нысанын уәкілетті орган айқындайды.";
"Қадағалау актісі екі данада жасалады, оған аумақтық бөлімшенің жұмыскері мен капитан (бірінші штурман немесе капитанның аға көмекшісі) қол қояды. Капитан (бірінші штурман немесе капитанның аға көмекшісі) қол қоюдан бас тартқан жағдайда, қадағалау актісінде бас тартудың мәлімделген уәждері көрсетіле отырып, жазба жасалады.
Қадағалау актісінің бірінші данасы – кемеде, екінші данасы аумақтық бөлімшеде кеме ісінде сақталады.";
төртінші бөлік "актісіндегі" деген сөзден кейін ", нұсқамадағы және қадағалау актісіндегі" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақта:
бірінші бөліктегі "шағын көлемді кемені пайдалану қауіпсіздігіне қатер төнетін жағдайларда аумақтық бөлімшенің лауазымды адамы шағын көлемді кеменің (құрамның) жүзуіне тыйым салады, бұл туралы кеме жүргізуші кеме иесіне хабар береді" деген сөздер "жүзу қауіпсіздігіне қатер төнетін жағдайларда аумақтық бөлімшенің жұмыскері осы Заңның 7-1-бабының 2-тармағында көзделген жедел ден қою шараларын қабылдайды" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші, төртінші, бесінші және алтыншы бөліктермен толықтырылсын:
"Жедел ден қою шаралары қолданылған кезде осы шараның қолданылу мерзімі (қажет болған жағдайда) көрсетілген қадағалау актісі ресімделеді, оның нысанын уәкілетті орган айқындайды.";
"Қадағалау актісі екі данада жасалады, оған аумақтық бөлімшенің жұмыскері мен кеме жүргізуші қол қояды. Кеме жүргізуші қадағалау актісіне қол қоюдан бас тартқан жағдайда, бас тартудың мәлімделген уәждері көрсетіле отырып, жазба жасалады.
Қадағалау актісінің бірінші данасы – кеме иесінде, екінші данасы аумақтық бөлімшеде сақталады.
Шағын көлемді кемеге қарап-тексеру жүргізген аумақтық бөлімшенің жұмыскерлері шағын көлемді кемені қарап-тексеру актісіндегі, нұсқамадағы және қадағалау актісіндегі жазбалардың анықтығына жауапты болады.";

дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) аттестация лиц командного состава судов, проводимая в соответствии с правилами дипломирования и аттестации лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан;";
5) подпункт 3) пункта 2 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"3) осуществлять рубку произрастающих на береговой полосе и за ее пределами деревьев и кустарников для обеспечения безопасности судоходства, в том числе для видимости средств навигационного оборудования, установки береговых средств навигационного оборудования и прокладки просек для обеспечения их видимости, а также для геодезического обоснования при съемках участков русел рек;";
6) статью 15-2 исключить;
7) пункт 2 статьи 15-3 исключить;
8) пункт 2 статьи 15-4 исключить;
9) подпункты 7), 8) и 9) статьи 17 исключить;
10) в статье 17-1:
в пункте 2:
абзацы шестой, седьмой, восьмой и девятый подпункта 4) исключить;
подпункт 14) исключить;
в пункте 3:
в части первой слова "решение о запрещении движения судна (состава), о чем капитан судна информирует судовладельца" заменить словами "меры оперативного реагирования, предусмотренные пунктом 3 статьи 7-1 настоящего Закона";
дополнить частями второй, четвертой и пятой следующего содержания:
"При применении меры оперативного реагирования оформляется акт надзора, форма которого определяется уполномоченным органом, с указанием срока действия данной меры (при необходимости).";
"Акт надзора составляется в двух экземплярах, подписывается работником территориального подразделения и капитаном (первым штурманом или старшим помощником капитана). В случае отказа капитана (первого штурмана или старшего помощника капитана) от подписи в акте надзора делается запись с указанием заявленных мотивов отказа.
Первый экземпляр акта надзора хранится на судне, второй экземпляр – в территориальном подразделении в судовом деле.";
часть четвертую дополнить словами ", предписании и акте надзора";
в пункте 5:
в части первой слова "эксплуатации маломерного судна, должностное лицо территориального подразделения запрещает движение маломерного судна (состава), о чем судоводитель информирует судовладельца" заменить словами "плавания, работник территориального подразделения принимает меры оперативного реагирования, предусмотренные пунктом 3 статьи 7-1 настоящего Закона";
дополнить частями второй, четвертой, пятой и шестой следующего содержания:
"При применении меры оперативного реагирования оформляется акт надзора, форма которого определяется уполномоченным органом, с указанием срока действия данной меры (при необходимости).";
"Акт надзора составляется в двух экземплярах, подписывается работником территориального подразделения и судоводителем. В случае отказа судоводителем от подписи в акте надзора делается запись с указанием заявленных мотивов отказа.
Первый экземпляр акта надзора хранится у судовладельца, второй экземпляр – в территориальном подразделении.
Работники территориального подразделения, проводившие осмотр маломерного судна, несут ответственность за достоверность записей в акте осмотра маломерного судна, предписании и акте надзора.";

11) 17-2-бапта:
тақырыптағы "мен қадағалауды" деген сөздер алып тасталсын;
1-тармақта:
"бақылау мен қадағалауды" деген сөздер "бақылауды" деген сөзбен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
3-тармақтағы "бақылау мен қадағалаудың" деген сөздер "бақылаудың" деген сөзбен ауыстырылып, "мен қадағалау" деген сөздер алып тасталсын;
4-тармақта:
"мен қадағалау" деген сөздер алып тасталсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
5 және 8-тармақтардағы "мен қадағалау" деген сөздер алып тасталсын;
10-тармақта:
"мен қадағалау нәтижелері" деген сөздер "нәтижелері" деген сөзбен ауыстырылсын;
"тоқсандық" деген сөз "жартыжылдық" деген сөзбен ауыстырылсын;
11-тармақта:
"мен қадағалау" деген сөздер алып тасталсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
12) 22-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Меншік иесі кемеге атау береді және оны өзгертеді.
Тұйық бассейнде, аралас бассейндерде және аралас "өзен-теңіз" жүзу бассейндерінде пайдаланылатын кемелерге бірдей атау беруге жол берілмейді.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Меншік иесі тіркелген кеме кепілдерінің кепіл ұстаушыларын кеме атауының өзгергені туралы дереу хабардар етеді.";
13) 23-бапта:
1-тармақтың 9) тармақшасы алып тасталсын;
1-1-тармақтың 1) тармақшасындағы "билеті;" деген сөз "билеті болуға тиіс." деген сөздермен ауыстырылып, 2) тармақшасы алып тасталсын;
14) 25-баптың 6-тармағы алып тасталсын;
15) 34-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Кемелердiң командалық құрамының адамдарын аттестаттау әрбiр келесі бес жыл өткен соң жүргiзiледi. Тиiстi мамандық бойынша оқу орнын кезектi аттестаттау жылында бітірген, сондай-ақ сол жылы диплом алған адамдар аттестаттаудан босатылады.";
16) 59-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қауіпті жүкті жөнелтуші (жүк жөнелтуші) жүкті қозғалыс қауіпсіздігі, жүк пен кеменің сақталуы қамтамасыз етілетіндей етіп тасымалдауға дайындауға міндетті, қауіпті жүктерді тасымалдауды орындайтын тасымалдаушы оларды тасымалдаудың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге, өзінде авариялық жағдайлар мен олардың зардаптарын жою үшін қажетті құралдары мен мобильді бөлімшелері (оның ішінде шарт бойынша) болуға міндетті.
Қауiптi жүктердi тасымалдау процесінде авариялық жағдай туындаған кезде тасымалдаушы көрсетілген бөлiмшелердiң оқиға болған жерге дереу жiберiлуiн қамтамасыз етуге мiндеттi.".
55. "Қызметi үшiншi тұлғаларға зиян келтiру қаупiмен байланысты объектiлер иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру туралы" 2004 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
7-1-баптағы "мемлекеттік қадағалауды" деген сөздер "мемлекеттік бақылау мен қадағалауды" деген сөздермен ауыстырылсын.

11) в статье 17-2:
в заголовке слова "и надзора без посещения" заменить словами "без посещения";
в пункте 1:
слова "и надзор" исключить;
слово "осуществляются" заменить словом "осуществляется";
в пункте 3 слова "и надзора без посещения" заменить словами "без посещения";
в пункте 4:
слова "и надзор" исключить;
слово "проводятся" заменить словом "проводится";
в пунктах 5 и 8 слова "и надзора без посещения" заменить словами "без посещения";
в пункте 10:
слова "и надзора без посещения" заменить словами "без посещения";
слово "квартальный" заменить словом "полугодовой";
в пункте 11:
слова "и надзор" исключить;
слово "проводятся" заменить словом "проводится";
12) в статье 22:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Собственник присваивает и изменяет название судна.
Не допускается присвоение одинаковых названий судам, эксплуатирующимся в замкнутом бассейне, смежных бассейнах и бассейнах смешанного "река-море" плавания.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Об изменении названия судна собственник незамедлительно уведомляет залогодержателей зарегистрированных залогов судна.";
13) в статье 23:
подпункт 9) пункта 1 исключить;
подпункт 2) пункта 1-1 исключить;
14) пункт 6 статьи 25 исключить;
15) пункт 1 статьи 34 дополнить частью второй следующего содержания:
"Аттестация лиц командного состава судов проводится по истечении каждых последующих пяти лет. Лица, окончившие учебные заведения по соответствующей специальности в год очередной аттестации, а также прошедшие в том же году дипломирование, от аттестации освобождаются.";
16) пункт 3 статьи 59 изложить в следующей редакции:
"3. Отправитель (грузоотправитель) опасного груза обязан подготовить груз к перевозке таким образом, чтобы обеспечивались безопасность движения, сохранность груза и судна, перевозчик, выполняющий перевозку опасных грузов, обязан обеспечить безопасность их перевозки, иметь средства и мобильные подразделения, необходимые для ликвидации аварийных ситуаций и их последствий (в том числе по договору).
При возникновении аварийной ситуации в процессе перевозки опасных грузов перевозчик обязан обеспечить немедленную отправку указанных подразделений на место происшествия.".
55. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2004 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам":
в статье 7-1 слова "государственный надзор" заменить словами "государственный контроль и надзор".

56. "Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 5-бап мынадай мазмұндағы 70-48) тармақшамен толықтырылсын:
"70-48) Қазақстан Республикасының электр энергетикасы туралы заңнамасының талаптарына сәйкес энергия беруші ұйымдардың электрмен жабдықтауының сенімділік көрсеткіштері туралы ақпаратты өзінің интернет-ресурсында орналастырады;";
2) 6-1-баптың 3-тармағында:
бірінші абзацтың орыс тіліндегі мәтініне түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
1) тармақшадағы "ай сайынғы" деген сөздер алып тасталсын;
3) тармақшадағы "материалдарды талдау жолымен жүргізіледі." деген сөздер "материалдарды;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) уәкілетті мемлекеттік органдардың мәліметтерін, сондай-ақ мемлекеттік ақпараттық жүйелерден, электрондық ақпараттық ресурстардан алынған ақпаратты, электр энергетикасы саласындағы бақылау субъектісінің (объектісінің) қызметі туралы басқа да құжаттар мен мәліметтерді зерделеу және талдау арқылы жүргізіледі.";
3) 12-баптың 7-тармағы "асырмауға" деген сөзден кейін ", сондай-ақ Қазақстан Республикасының электр энергетикасы туралы заңнамасының талаптарына сәйкес электрмен жабдықтаудың сенімділік көрсеткіштері туралы ақпаратты өзінің интернет-ресурсында орналастыруға" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 13-бап мынадай мазмұндағы 6-3 және 15-тармақтармен толықтырылсын:
"6-3. Электр желілеріне технологиялық қосуды жүзеге асыру үшін энергия беруші ұйымдар кәсіпкерлік субъектілерінің белгіленген қуаты 200 кВт-қа дейінгі электр қондырғыларын энергия беруші ұйымдардың электр желілеріне технологиялық қосу шарттарын жасасуға міндетті. Шарт энергия беруші ұйымның электр желілеріне технологиялық қосылу құнына (шығындар тізбесі) ақы төлеу жүргізілгеннен кейін жасалған деп есептеледі.";
"15. Энергия беруші ұйымның энергиямен жабдықтаушы ұйымды таңдауда тұтынушыға кедергі жасауына және шектеуіне тыйым салынады.";
5) 15-1-баптың 3-тармағында:
екінші бөлік алып тасталсын;
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Сараптама қорытындылары мемлекеттік тілде және қажет болған кезде орыс тілінде ұсынылады.".
57. "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
74) тармақшадағы "шаруашылықішілік аңшылықты ұйымдастыру қызметі" деген сөздер "аңшылық шаруашылығы субъектісі" деген сөздермен ауыстырылсын;
80) тармақша алып тасталсын;
2) 9-баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде:
мынадай мазмұндағы 5-1) және 26-1) тармақшалармен толықтырылсын:

56. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике":
1) статью 5 дополнить подпунктом 70-48) следующего содержания:
"70-48) размещает на своем интернет-ресурсе информацию о показателях надежности электроснабжения энергопередающих организаций в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан об электроэнергетике;";
2) в пункте 3 статьи 6-1:
абзац первый после слова "путем" дополнить словами "изучения и";
в подпункте 1) слово "ежемесячной" исключить;
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) сведений уполномоченных государственных органов, а также информации, полученной из государственных информационных систем, электронных информационных ресурсов, других документов и сведений о деятельности субъекта (объекта) контроля в области электроэнергетики.";
3) пункт 7 статьи 12 дополнить словами ", также размещать на своем интернет-ресурсе информацию о показателях надежности электроснабжения в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан об электроэнергетике";
4) статью 13 дополнить пунктами 6-3 и 15 следующего содержания:
"6-3. Для осуществления технологического присоединения к электрическим сетям энергопередающие организации обязаны заключать договоры технологического присоединения электрических установок с установленной мощностью до 200 кВт субъектов предпринимательства к электрическим сетям энергопередающих организаций. Договор считается заключенным после производства оплаты стоимости (перечень затрат) за технологическое присоединение к электрическим сетям энергопередающей организации.";
"15. Энергопередающей организации запрещается препятствовать и ограничивать потребителя в выборе энергоснабжающей организации.";
5) в пункте 3 статьи 15-1:
часть вторую исключить;
часть третью изложить в следующей редакции:
"Экспертные заключения представляются на государственном языке и, при необходимости, на русском языке.".
57. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира":
1) в статье 1:
в подпункте 74) слова "внутрихозяйственным охотоустройством" заменить словами "субъектом охотничьего хозяйства";
подпункт 80) исключить;
2) в части первой пункта 1 статьи 9:
дополнить подпунктами 5-1) и 26-1) следующего содержания:

"5-1) бұзылуы жедел ден қою шараларын қолдануға алып келетін талаптар тізбесін айқындайды, сондай-ақ талаптарды нақты бұзушылықтарға қатысты осы шараның қолданылу мерзімін көрсете отырып, жедел ден қою шарасының нақты түрін (қажет болған кезде) айқындайды.
Бұзылуы жедел ден қою шараларын қолдануға алып келетін талаптардың тізбесіне Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 143-бабына сәйкес мемлекеттік бақылау нысанасы болып табылатын талаптар енгізіледі;";
"26-1) жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану мәселелері бойынша сотқа талап қою дайындайды және ұсынады;";
30-1) және 36) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 47-3) және 47-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"47-3) балық өнімдерін қайта өңдеуді субсидиялау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
47-4) балық шаруашылығы субъектілеріне кредит беру кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
62) тармақшадағы ", мемлекеттік экологиялық сараптамадан өткізілуге тиіс" деген сөздер алып тасталсын;
65-1) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 65-2) тармақшамен толықтырылсын:
"65-2) балық шаруашылығы саласындағы инвестициялық жобаларды іске асыру мақсатында балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру қағидаларын, инвесторға қойылатын біліктілік талаптарын әзірлейді және бекітеді;";
77-5) және 77-7) тармақшалар алып тасталсын;
77-10) тармақшадағы "кәсіпшілік" деген сөз алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 77-16), 77-17) және 77-18) тармақшалармен толықтырылсын:
"77-16) балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру және (немесе) қайта бекітіп беру жөнінде шешімдер қабылдайды;
77-17) балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (аквашаруашылықты) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру жөнінде шешімдер қабылдайды;
77-18) балық шаруашылығы саласындағы инвестициялық жобаларды іске асыру үшін балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру туралы шешімдер қабылдайды;";
3) 10-баптың 2-тармағында:
3) тармақша алып тасталсын;
3-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1) жергiлiктi маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тiзбесiн бекiтедi;".
4) тармақшада:
"алқаптар мен балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерiн" деген сөздер "алқаптарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
"және балық шаруашылықтарының" деген сөздер "шаруашылығының" деген сөзбен ауыстырылсын;
4-1) тармақша алып тасталсын;

"5-1) определяет перечень требований, нарушение которых влечет применение мер оперативного реагирования, а также определяет в отношении конкретных нарушений требований конкретный вид меры оперативного реагирования с указанием срока действия данной меры (при необходимости).
В перечень требований, нарушение которых влечет применение мер оперативного реагирования, включаются требования, являющиеся предметом государственного контроля в соответствии со статьей 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;";
"26-1) подготавливает и предъявляет иск в суд по вопросам охраны, воспроизводства и использования животного мира;";
подпункты 30-1) и 36) исключить;
дополнить подпунктами 47-3) и 47-4) следующего содержания:
"47-3) разрабатывает и утверждает правила субсидирования переработки рыбной продукции;
47-4) разрабатывает и утверждает правила субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов рыбного хозяйства;";
в подпункте 62) слова ", подлежащего государственной экологической экспертизе" исключить;
подпункт 65-1) исключить;
дополнить подпунктом 65-2) следующего содержания:
"65-2) разрабатывает и утверждает правила закрепления рыбохозяйственных водоемов и (или) участков в целях реализации инвестиционных проектов в сфере рыбного хозяйства и квалификационные требования к инвестору;";
подпункты 77-5) и 77-7) исключить;
в подпункте 77-10) слово "промыслового" исключить;
дополнить подпунктами 77-16), 77-17) и 77-18) следующего содержания:
"77-16) принимает решения по закреплению и (или) перезакреплению рыбохозяйственных водоемов и (или) участков;
77-17) принимает решения по переводу рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры);
77-18) принимает решения о закреплении рыбохозяйственных водоемов и (или) участков для реализации инвестиционных проектов в сфере рыбного хозяйства;";
3) в пункте 2 статьи 10:
подпункт 3) исключить;
подпункт 3-1) изложить в следующей редакции:
"3-1) утверждают перечень рыбохозяйственных водоемов и (или) участков местного значения;";
в подпункте 4):
слова "и рыбохозяйственных водоемов и (или) участков" исключить;
слова "и рыбного хозяйств" заменить словом "хозяйства";
подпункт 4-1) исключить;

мынадай мазмұндағы 5-15) және 5-16) тармақшалармен толықтырылсын:
"5-15) балық өнімдерін қайта өңдеуді субсидиялауды жүзеге асырады;
5-16) балық шаруашылығы субъектілеріне кредит беру кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялауды жүзеге асырады;";
4) 14-баптың 3-тармағының 8) тармақшасындағы "аймақтарында" деген сөз "аймақтары мен өсімді молайту учаскелерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 19-бап мынадай мазмұндағы 2-3-тармақпен толықтырылсын:
"2-3. Мемлекеттік тапсырысты орындайтын өсімді молайту кешенінің мемлекеттік кәсіпорындары балық шаруашылығы субъектілерімен өсімді молайту мақсатында аулау жөнінде қызметтер көрсетуге шарттар жасасуға құқылы.";
6) 21-баптың 1-тармағы "субъектілері" деген сөзден кейін "және Қазақстан Республикасының жергiлiктi атқарушы органдары" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 22-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасындағы "жыл сайын" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақ "есебінен" деген сөзден кейін "жыл сайын" деген сөзбен толықтырылсын;
3-тармақта:
"алқаптар мен балық шаруашылығы жергілікті маңызы бар су айдындарындағы және (немесе) учаскелерiндегi" деген сөздер "алқаптардағы" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бекітіп берілген жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарындағы және (немесе) учаскелеріндегі балық ресурстары мен басқа да су жануарларының жай-күйін бағалау олар бекітіліп берілген жеке және заңды тұлғалардың қаражаты есебінен үш жылда бір рет жүзеге асырылады.";
8) 27-бапта:
1-тармақта:
8) тармақшадағы "кәсіпшілік" деген сөз алып тасталсын;
9) тармақшадағы "мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысымен бірге", "кәсіпшілік" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақтың бірінші бөлігінде:
3) тармақша алып тасталсын;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) дүлей зілзалалардың еңсерілмейтін салдарынан ластану жағдайларын қоспағанда, Қазақстан Республикасының Экология кодексінде көзделген экологиялық талаптарды сақтау арқылы жануарлар мекендейтін ортаның нашарлауына жол бермеуге;";
7) тармақшадағы "жануарлар дүниесiнің" деген сөздер "аңшылық шаруашылығы субъектілері үшін жануарлар дүниесiнің" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) уәкілетті органға мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша бекітілген әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарға сәйкес әкімшілік деректерді ұсынуға;";
8) тармақша "санының" деген сөзден кейін "табиғи ауытқудан тыс" деген сөздермен толықтырылсын;
9) тармақшада:
"шаруашылықішілік аңшылық ісін ұйымдастыруға" деген сөздер "аңшылық" деген сөзбен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
"шаруашылығы" деген сөз "шаруашылықтары" деген сөзбен ауыстырылсын;
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) ғылыми ұсынымдар негізінде бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдынында және (немесе) учаскесінде ағымдағы балық шаруашылығы мелиорациясын жүргізуге;"
20) тармақшада:
"адамдарға олардың ауызша және жазбаша" деген сөздер "тұлғаларға олардың ауызша, жазбаша немесе электрондық" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бойынша" деген сөзден кейін "қағаз немесе электрондық түрде" деген сөздермен толықтырылсын;
24) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"24) бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдынына және (немесе) учаскесіне ғылыми ұйымның ұсынымдары негізінде балық шаруашылығы субъектілерін дамыту жоспарларына сәйкес балық жіберуді жүргізуге міндетті.".
25) тармақша алып тасталсын;

дополнить подпунктами 5-15) и 5-16) следующего содержания:
"5-15) осуществляют субсидирование переработки рыбной продукции;
5-16) осуществляют субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании субъектов рыбного хозяйства;";
4) подпункт 8) пункта 3 статьи 14 дополнить словами "и воспроизводственных участках";
5) статью 19 дополнить пунктом 2-3 следующего содержания:
"2-3. Государственные предприятия воспроизводственного комплекса, выполняющие государственный заказ, вправе заключать с субъектами рыбного хозяйства договоры на оказание услуг по лову в воспроизводственных целях.";
6) пункт 1 статьи 21 после слов "рыбных хозяйств" дополнить словами "и местными исполнительными органами Республики Казахстан";
7) в статье 22:
в подпункте 1) пункта 1 слово "ежегодной" исключить;
пункт 2 после слова "осуществляются" дополнить словом "ежегодно";
в пункте 3:
слова "и рыбохозяйственных водоемах и (или) участках местного значения" исключить;
дополнить частью второй следующего содержания:
"Оценка состояния рыбных ресурсов и других водных животных на закрепленных рыбохозяйственных водоемах и (или) участках местного значения осуществляется один раз в три года за счет средств физических и юридических лиц, за которыми они закреплены.";
8) в статье 27:
в пункте 1:
в подпункте 8) слово "промыслового" исключить;
в подпункте 9) слова "промыслового", "с положительным заключением государственной экологической экспертизы" исключить;
в части первой пункта 2:
подпункт 3) исключить;
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) не допускать ухудшения среды обитания животных посредством соблюдения экологических требований, предусмотренных Экологическим кодексом Республики Казахстан, кроме случаев загрязнений от непреодолимых последствий стихийных бедствий;";
подпункт 7) после слов "животного мира" дополнить словами "для субъектов охотничьего хозяйства";
дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) представлять в уполномоченный орган административные данные согласно утвержденным по согласованию с уполномоченным органом в области государственной статистики формам, предназначенным для сбора административных данных;";
подпункт 8) дополнить словами "за пределы ее естественных колебаний";
в подпункте 9):
слова "внутрихозяйственным охотоустройством и" исключить;
после слова "субъектов" дополнить словами "охотничьего и";
слово "хозяйства" заменить словом "хозяйств";
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) производить рыбохозяйственную текущую мелиорацию на закрепленном рыбохозяйственном водоеме и (или) участке на основании научных рекомендаций;";
в подпункте 20):
после слова "лицам" дополнить словами "в бумажном или электронном виде";
слова "и письменному" заменить словами ", письменному или электронному";
подпункт 24) изложить в следующей редакции:
"24) производить зарыбление закрепленного рыбохозяйственного водоема и (или) участка в соответствии с планами развития субъектов рыбного хозяйства на основании рекомендаций научной организации;";
подпункт 25) исключить;

4-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) дүлей зілзалалардың еңсерілмейтін салдарынан ластану жағдайларын қоспағанда, Қазақстан Республикасының Экология кодексінде көзделген экологиялық талаптарды сақтау арқылы жануарлар мекендейтiн ортаның нашарлауына жол бермеуге;".
9) 29-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігіндегі "мемлекеттiк экологиялық сараптаманың оң қорытындысы болған жағдайда" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақтың екінші бөлігі "ретінде" деген сөзден кейін "немесе көлде тауарлы балық өсіру шаруашылығында ихтиофаунаны алмастыру үшін" деген сөздермен толықтырылсын;
10) 30-бапта:
4) тармақшадағы "Қазақстан Республикасының", "заңдарының" деген сөздер тиісінше "аңшылық шаруашылығын жүргізу кезінде Қазақстан Республикасының", "заңнамасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) балық шаруашылығын жүргізу кезінде Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасының талаптары жүйелі түрде өрескел бұзылған жағдайларда тоқтатылады.
Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасының талаптарын өрескел бұзуға республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің он еселенген мөлшерінен асатын мөлшерде балық ресурстарына залал келтірген бұзушылықтар жатады;";
11) 34-баптың 6-тармағының екінші бөлігі "мақсаттары үшін" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ көлде тауарлы балық өсіру шаруашылығын жүргізу кезінде ғылыми ұсынымдар негізінде ихтиофаунаны алмастыру мақсатында" деген сөздермен толықтырылсын;
12) 37-бапта:
1-тармақтағы "алқаптар мен балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерiн" деген сөздер "алқаптарды бекітіп беру туралы шешімі және уәкілетті орган ведомствосының және (немесе) аумақтық бөлімшенің балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-1-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) осы баптың 4-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, аңшылық, балық шаруашылықтары субъектілерінің қызметі тоқтатылған;";
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Балық шаруашылығын жүргізуге арналған шарт жасалған жеке тұлға қайтыс болған жағдайда, балық шаруашылығы су айдынын және (немесе) учаскесін пайдалану құқығы Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген тәртіппен мұраға қалады.";
13) 38-баптың 5-тармағының 3) тармақшасы "құстарды" деген сөзден кейін "және аңшы иттерді" деген сөздермен толықтырылсын;

подпункт 2) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"2) не допускать ухудшения среды обитания животных посредством соблюдения экологических требований, предусмотренных Экологическим кодексом Республики Казахстан, кроме случаев загрязнений от непреодолимых последствий стихийных бедствий;";
9) в статье 29:
в части второй пункта 1 слова "при наличии положительного заключения государственной экологической экспертизы" исключить;
в части второй пункта 2 слово "мероприятие" заменить словами "мероприятие или для замены ихтиофауны в озерно-товарном рыбоводном хозяйстве";
10) в статье 30:
подпункт 4) после слов "животного мира" дополнить словами "при ведении охотничьего хозяйства";
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) систематического грубого нарушения требований законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира при ведении рыбного хозяйства.
К грубым нарушениям требований законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира относятся нарушения, повлекшие ущерб рыбным ресурсам в размере, превышающем десятикратный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года;";
11) часть вторую пункта 6 статьи 34 дополнить словами ", а также в целях замены ихтиофауны на основании научных рекомендаций при ведении озерно-товарного рыбоводного хозяйства";
12) в статье 37:
пункт 1 после слов "угодий и" дополнить словами "решения ведомства уполномоченного органа и (или) территориального подразделения о закреплении";
подпункт 3) пункта 2-1 изложить в следующей редакции:
"3) прекращения деятельности субъектов охотничьего, рыбного хозяйств, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 4 настоящей статьи;";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. В случае смерти физического лица, с которым заключен договор на ведение рыбного хозяйства, право пользования рыбохозяйственным водоемом и (или) участком наследуется в порядке, предусмотренном гражданским законодательством Республики Казахстан.";
13) подпункт 3) пункта 5 статьи 38 после слова "птицами" дополнить словами "и охотничьими собаками";

14) 39-бапта:
3-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1. Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық шаруашылығы субъектілері биологиялық негіздемеде айқындалатын су айдынының жобалық қуатына және балық шаруашылығы су айдындарында балық өсіру қағидаларына сәйкес көлде тауарлы балық өсіру және (немесе) тор қоршамада балық өсіру шаруашылықтары үшін пайдалануы мүмкін.
Көлде тауарлы балық өсіру шаруашылығын жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде биологиялық негіздемеге сәйкес балық өсіруге арналған тор қоршамалар орнатуға жол беріледі.";
4-тармақтың бірінші бөлігінде:
3) тармақша алып тасталсын;
9) тармақшадағы "немесе "басқа" және "майда" деген атаумен" деген сөздер алып тасталсын;
5-тармақтың 3) және 13) тармақшаларындағы ", мемлекеттік экологиялық сараптамаға жататын" деген сөздер алып тасталсын;
15) 39-2-баптың 4-тармағындағы "тұлғалар", "жасасады" деген сөздер тиісінше "тұлғалардың", "жасасуға құқығы бар" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 40-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Аңшылық алқаптар конкурс қорытындысы бойынша облыстың жергілікті атқарушы органының шешімімен бекітіп беріледі.
Балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері бассейндік қағидат ескеріле отырып, конкурс қорытындысы бойынша уәкілетті орган ведомствосының және (немесе) аумақтық бөлімшенің шешімімен бекітіп беріледі.
Аңшылық алқаптарды бекітіп беру жөніндегі конкурсты конкурс өткізу қағидаларына сәйкес құрылған, құрамына уәкілетті органның немесе аумақтық бөлімшелерімен бірге ведомствоның, облыстың жергілікті атқарушы органының, ғылыми ұйымдардың және аңшылар мен аңшылық шаруашылығы субъектілерінің қоғамдық бірлестіктері республикалық қауымдастықтарының өкілдері енгізілетін комиссия мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталын пайдалана отырып, конкурс өткізу қағидаларында айқындалған тәртіппен электрондық нысанда өткізеді.
Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру жөніндегі конкурс мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталы пайдаланыла отырып, конкурс өткізу қағидаларында айқындалған тәртіппен электрондық нысанда өткізіледі.
Конкурсқа шаруашылықаралық аңшылықты ұйымдастыру мен балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін паспорттау негiзiнде бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын, аңшылық және балық шаруашылықтарын жүргізу үшін перспективасы бар деп танылатын резервтік қордың аңшылық алқаптары мен балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері қойылады. Пайдаланушының аңшылық алқаптар мен балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беруге конкурсқа қатысқан кезде берген міндеттемелері аңшылық, балық шаруашылықтарын жүргізуге арналған шарттардың міндетті талаптары болып табылады.
Жеке және мемлекеттiк емес заңды тұлғалардың жеке меншігіндегі немесе уақытша жер пайдалануындағы жер учаскелерiнде толық орналасқан жергілікті маңызы бар аңшылық алқаптар белгiленген бiлiктiлiк талаптарына сәйкес келген жағдайда олардың өтiнiмi бойынша облыстың жергілікті атқарушы органының шешiмiмен конкурс өткiзiлместен оларға бекiтiп берiледi.
Жеке және мемлекеттік емес заңды тұлғалардың жеке меншігіндегі немесе уақытша жер пайдалануындағы жер учаскелерінде толық орналасқан жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келген жағдайда олардың өтінімі бойынша ведомствоның аумақтық бөлімшесінің шешімімен конкурс өткізілместен оларға бекітіп беріледі.
Бекітіп беру мерзімі өтіп бара жатқан аңшылық алқаптар мен балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері біліктілік талаптарына сәйкес келген және шарт міндеттемелерін орындаған жағдайда, бұрын шартты ұзарту арқылы бекітіп берілген тұлғалардың өтінімі бойынша конкурс өткізілместен беріледі.
Жергілікті маңызы бар, балықтың қырылу қаупі бар су айдындары және (немесе) учаскелері өздері бекітіліп берілген тұлғалар қабылдаған шаралардың нәтижесінде қырылу қаупі белгілерін жоғалтса, бекітіп берілу мерзімі өткен соң бiлiктiлiк талаптарына сәйкес келген жағдайда олардың өтінімі бойынша конкурс өткізілместен бес жылдан қырық тоғыз жылға дейінгі мерзімге беріледі.
Мемлекеттік тапсырыс шеңберінде өсімді молайту мақсаттары үшін өсімді молайту кешенінің мемлекеттік кәсіпорындарына балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері, ұйықтар (ұйықтық учаскелер) қырық тоғыз жылға дейінгі мерзімге бекітіп берілуі мүмкін.";
2-тармақта:
2) тармақшадағы "балық шаруашылығы" деген сөздер "балық өсіру үшін балық шаруашылығын жүргізуді қоспағанда, балық шаруашылығы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшадағы "дейінгі мерзімді құрайды." деген сөздер "дейінгі;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:

14) в статье 39:
пункт 3-1 изложить в следующей редакции:
"3-1. Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки могут быть использованы субъектами рыбного хозяйства для озерно-товарного рыбоводного и (или) садкового рыбоводного хозяйств в соответствии с проектной мощностью водоема, определяемой биологическим обоснованием и правилами рыбоводства на рыбохозяйственных водоемах.
На рыбохозяйственных водоемах и (или) участках, закрепленных для ведения озерно-товарного рыбоводного хозяйства, допускается установка садков для выращивания рыб в соответствии с биологическим обоснованием.";
в части первой пункта 4:
подпункт 3) исключить;
в подпункте 9) слова "или под названием "прочая" и "мелочь" исключить;
в подпунктах 3) и 13) пункта 5 слова ", подлежащего государственной экологической экспертизе" исключить;
15) в пункте 4 статьи 39-2 слово "заключают" заменить словами "имеют право заключать";
16) в статье 40:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Охотничьи угодья закрепляются решением местного исполнительного органа области по итогам конкурса.
Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки закрепляются с учетом бассейнового принципа решением ведомства уполномоченного органа и (или) территориального подразделения по итогам конкурса.
Конкурс по закреплению охотничьих угодий проводится комиссией, созданной в соответствии с правилами проведения конкурса, в состав которой включаются представители уполномоченного органа или ведомства с его территориальными подразделениями, местного исполнительного органа области, научных организаций и республиканских ассоциаций общественных объединений охотников и субъектов охотничьего хозяйства, с использованием веб-портала реестра государственного имущества в электронной форме в порядке, определенном правилами проведения конкурса.
Конкурс по закреплению рыбохозяйственных водоемов и (или) участков проводится с использованием веб-портала реестра государственного имущества в электронной форме в порядке, определенном правилами проведения конкурса.
На конкурс выставляются охотничьи угодья и рыбохозяйственные водоемы и (или) участки резервного фонда, которые на основании межхозяйственного охотоустройства и паспортизации рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, осуществляемых за счет бюджетных средств, признаются перспективными для ведения охотничьего и рыбного хозяйств. Обязательства, данные пользователем при участии в конкурсе на закрепление охотничьих угодий и рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, являются обязательными условиями договоров на ведение охотничьего, рыбного хозяйств.
Охотничьи угодья местного значения, полностью расположенные на земельных участках, находящихся в частной собственности или во временном землепользовании физических и негосударственных юридических лиц, закрепляются за ними без проведения конкурса по их заявке решением местного исполнительного органа области при условии их соответствия установленным квалификационным требованиям.
Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки местного значения, полностью расположенные на земельных участках, находящихся в частной собственности или во временном землепользовании физических и негосударственных юридических лиц, закрепляются за ними без проведения конкурса по их заявке решением территориального подразделения ведомства при условии их соответствия установленным квалификационным требованиям.
Охотничьи угодья и рыбохозяйственные водоемы и (или) участки, срок закрепления по которым истекает, предоставляются без проведения конкурса по заявке лиц, за которыми они ранее были закреплены посредством продления договора, при условии соответствия квалификационным требованиям и выполнения договорных обязательств.
Замороопасные водоемы и (или) участки местного значения, которые вследствие мер, предпринятых лицами, за которыми они закреплены, утратили признаки замороопасных, предоставляются по их заявке по истечении срока закрепления на срок от пяти до сорока девяти лет без проведения конкурса при условии соответствия квалификационным требованиям.
Для целей воспроизводства в рамках государственного заказа за государственными предприятиями воспроизводственного комплекса рыбохозяйственные водоемы и (или) участки, тони (тоневые участки) могут закрепляться сроком до сорока девяти лет.";
в пункте 2:
подпункт 2) после слов "рыбного хозяйства" дополнить словами ", за исключением ведения рыбного хозяйства для выращивания рыбы,";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:

"4) балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері үшін балық өсіруге арналған балық шаруашылығын жүргізу мақсатында – қырық тоғыз жылға дейінгі мерзімді құрайды.";
3-тармақтағы "қайта бекiтілiп" деген сөздер алып тасталсын;
5-тармақтағы "кәсіпшілік балық аулау үшін" деген сөздер алып тасталсын;
17) мынадай мазмұндағы 40-1-баппен толықтырылсын:
"40-1-бап. Балық шаруашылығы саласындағы инвестициялық жобаларды іске асыру мақсатында балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру тәртібі
1. Балық шаруашылығы саласындағы инвестициялық жобаны іске асыру мақсатында балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері уәкілетті орган ведомствосының шешімімен бекітіп беріледі.
Балық шаруашылығы саласындағы инвестициялық жобаларды іске асыру мақсатында балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері уәкілетті орган айқындаған тәртіпке сәйкес инвесторларға бекітіп беріледі.
Балық шаруашылығы саласындағы инвестициялық жобаларды уәкілетті орган ведомствосының шешімі бойынша құрылған инвестициялық комиссиялар қарайды және айқындайды.
Балық шаруашылығы саласындағы инвестициялық жоба деп инвестордың балық шаруашылығының жаңа өндірістік объектілерін құруға республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің бір жүз елу мың еселенген мөлшерінен кем емес мөлшерде инвестицияларды жүзеге асыруын көздейтін жаңа өндірістер құру жөніндегі инвестициялық жоба түсініледі.
2. Балық шаруашылығы саласындағы инвестициялық жобаны іске асыру мақсатында балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тізбесін уәкілетті органның ведомствосы қалыптастырады және ол тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органымен келісіледі.
Балық шаруашылығын жүргізу үшін бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдынына және (немесе) учаскесіне іргелес жатқан жер учаскелерінде балық өсіру объектілерін орналастыру үшін жер учаскелері мен оларға коммуникацияларды беру жер заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Балық шаруашылығы саласындағы инвестициялық жобаны іске асыру мақсатында балық шаруашылығы су айдыны және (немесе) учаскесі инвестордың өтінімі бойынша және ол уәкілетті орган бекіткен талаптарға сәйкес келген жағдайда беріледі.";
18) 7-тарау мынадай мазмұндағы 43-2-баппен толықтырылсын:
"43-2-бап. Балық шаруашылығын субсидиялау
1. Балық шаруашылығын субсидиялау балық шаруашылығын дамытуды экономикалық ынталандыру ретінде:
1) балық шаруашылығын дамытуға бағытталған субсидиялаудың экономикалық тиімділігі болған;

"4) для рыбохозяйственных водоемов и (или) участков с целью ведения рыбного хозяйства для выращивания рыбы – на сорок девять лет.";
в пункте 3 слово "перезакрепляются" заменить словом "предоставляются";
в пункте 5 слова "для промыслового рыболовства" исключить;
17) дополнить статьей 40-1 следующего содержания:
"Статья 40-1. Порядок закрепления рыбохозяйственных водоемов и (или) участков в целях реализации инвестиционных проектов в сфере рыбного хозяйства
1. Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки в целях реализации инвестиционного проекта в сфере рыбного хозяйства закрепляются решением ведомства уполномоченного органа.
В целях реализации инвестиционных проектов в сфере рыбного хозяйства рыбохозяйственные водоемы и (или) участки закрепляются за инвесторами в соответствии с порядком, определенным уполномоченным органом.
Инвестиционные проекты в сфере рыбного хозяйства рассматриваются и определяются инвестиционными комиссиями, созданными по решению ведомства уполномоченного органа.
Под инвестиционным проектом в сфере рыбного хозяйства понимается инвестиционный проект по созданию новых производств, предусматривающий осуществление инвестором инвестиций в создание новых производственных объектов рыбного хозяйства, в размере не менее ста пятидесятитысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года.
2. Перечень рыбохозяйственных водоемов и (или) участков в целях реализации инвестиционного проекта в сфере рыбного хозяйства формируется ведомством уполномоченного органа и согласовывается с местным исполнительным органом соответствующей области, города республиканского значения.
Предоставление земельных участков для размещения рыбоводных объектов на земельных участках, прилегающих к закрепленному рыбохозяйственному водоему и (или) участку для ведения рыбного хозяйства, и коммуникаций к ним осуществляется в соответствии с земельным законодательством.
Рыбохозяйственный водоем и (или) участок в целях реализации инвестиционного проекта в сфере рыбного хозяйства предоставляются по заявке инвестора и в случае соответствия его требованиям, утвержденным уполномоченным органом.";
18) главу 7 дополнить статьей 43-2 следующего содержания:
"Статья 43-2. Субсидирование рыбного хозяйства
1. Субсидирование рыбного хозяйства осуществляется в качестве экономического стимулирования развития рыбного хозяйства при условиях:
1) экономической эффективности субсидирования, направленного на развитие рыбного хозяйства;

2) өндірілетін балық өнімдерінің сапасы мен бәсекеге қабілеттілігін арттырған жағдайда жүзеге асырылады.
2. Балық шаруашылығын субсидиялау уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен мынадай бағыттар бойынша жүзеге асырылады:
1) аквашаруашылық (балық өсіру) өнімінің өнімділігі мен сапасын арттыру, сондай-ақ асыл тұқымды балық өсіруді дамыту;
2) инвестициялық салымдар кезінде балық шаруашылығы субъектісі шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеу;
3) балық өнімдерін қайта өңдеу;
4) балық шаруашылығы субъектілеріне кредит беру кезінде сыйақы мөлшерлемелерін арзандату.
3. Балық шаруашылығын субсидиялау субсидияларды алушы өндіріс көлемін ұлғайту, жұмыс орындарын құру және (немесе) көбейту және жалақыны арттыру бойынша қарсы міндеттемелерді қабылдаған жағдайда субсидиялау қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.";
19) 49-бапта:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асырылады.
2. Тексеру мен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.";
3-тармақта:
"мен қадағалау" деген сөздер алып тасталсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
4-тармақта:
"бақылау мен қадағалауды" деген сөздер "бақылауды" деген сөзбен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
6-тармақтағы "бақылау мен қадағалаудың", "мен қадағалау нәтижелері" деген сөздер тиісінше "бақылаудың", "нәтижелері" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақта:
"мен қадағалау" деген сөздер алып тасталсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
8-тармақтағы "мен қадағалау" деген сөздер алып тасталсын;
11-тармақта:
"мен қадағалау" деген сөздер алып тасталсын;
"он" деген сөз "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
13-тармақтағы "мен қадағалау нәтижелері", "мен қадағалау жүргізудің", "бақылау мен қадағалауды" деген сөздер тиісінше "нәтижелері", "жүргізудің", "бақылауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
14-тармақта:
"мен қадағалау" деген сөздер алып тасталсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
20) мынадай мазмұндағы 49-1, 49-2 және 49-3-баптармен толықтырылсын:
"49-1-бап. Жануарлар дүниесі объектілерін санкцияланбаған алып қоюды болғызбау бөлігінде жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылау

2) повышения качества и конкурентоспособности производимой рыбной продукции.
2. Субсидирование рыбного хозяйства осуществляется в порядке, определяемом уполномоченным органом, по следующим направлениям:
1) повышение продуктивности и качества продукции аквакультуры (рыбоводства), а также развитие племенного рыбоводства;
2) возмещение части расходов, понесенных субъектом рыбного хозяйства, при инвестиционных вложениях;
3) переработка рыбной продукции;
4) удешевление ставок вознаграждения при кредитовании субъектов рыбного хозяйства.
3. Субсидирование рыбного хозяйства осуществляется в соответствии с правилами субсидирования при условии принятия получателем субсидий встречных обязательств по увеличению объемов производства, созданию и (или) увеличению рабочих мест и повышению заработной платы.";
19) в статье 49:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Государственный контроль и надзор в области охраны, воспроизводства и использования животного мира осуществляются в форме проверки, профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля.
2. Проверка и профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора осуществляются в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.";
в пункте 3:
слова "и надзор" исключить;
слово "осуществляются" заменить словом "осуществляется";
в пункте 4:
слова "и надзор" исключить;
слово "проводятся" заменить словом "проводится";
в пункте 6 слова "и надзора без посещения" заменить словами "без посещения";
в пункте 7:
слова "и надзор" исключить;
слово "проводятся" заменить словом "проводится";
в пункте 8 слова "и надзора без посещения" заменить словами "без посещения";
в пункте 11:
слова "и надзора без посещения" заменить словами "без посещения";
слово "десяти" заменить словом "тридцати";
в пункте 13 слова "и надзора без посещения", "и надзора с посещением" заменить соответственно словами "без посещения", "с посещением";
в пункте 14;
слова "и надзор" исключить;
слово "проводятся" заменить словом "проводится";
20) дополнить статьями 49-1, 49-2 и 49-3 следующего содержания:
"Статья 49-1. Государственный контроль в области охраны, воспроизводства и использования животного мира в части предотвращения несанкционированного изъятия объектов животного мира

1. Жануарлар дүниесі объектілерін санкцияланбаған алып қоюды болғызбау бөлігінде жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылау бақылау және қадағалау субъектілерін хабардар етпей тексеру нысанында жүзеге асырылады.
2. Тексеру жануарлар дүниесі объектілерін санкцияланбаған алып қоюды болғызбау мақсатында бақылау және қадағалау субъектілерінің қызметін зерттеп-қарау арқылы Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасының сақталуы тұрғысынан жүргізіледі.
Тексеруді:
балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде – балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшелері;
аңшылық алқаптарда – орман шаруашылығы, жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшелері жүргізеді.
3. Уәкілетті орган ведомствосының немесе оның аумақтық бөлімшесінің балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде тексеруді жүзеге асыратын лауазымды адамы:
1) балықшы куәлігінің бар-жоғын;
2) жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсаттың бар-жоғын, сондай-ақ ауланған балықтың саны мен түрінің құрамының жануарлар дүниесін пайдалануға арналған рұқсатқа сәйкестігін;
3) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулауды есепке алу журналының (кәсіпшілік журналының) бар-жоғын және оған енгізілген деректердің балықтардың көлемі мен түрінің құрамы бойынша сәйкестігін;
4) аулау құралдары мен балық аулау тәсілдерін қолдануға рұқсат етілген кәсіпшілік және кәсіпшілік емес балық аулау құралдарының түрлері мен тәсілдерінің тізбесіне, балық аулау қағидаларына және жануарлар дүниесін пайдалануға арналған рұқсатқа сәйкестігі тұрғысынан;
5) жануарлар дүниесі объектілерін, олардың бөліктері мен дериваттарын пайдалануға шектеулер мен тыйымдардың сақталуын;
6) балықтардың кәсіпшілік өлшемінің және балық түрлері бойынша кездейсоқ аулаудың сақталуын;
7) жолдаманың бар-жоғын тексереді.
4. Уәкілетті орган ведомствосының немесе оның аумақтық бөлімшесінің аңшылық алқаптарда тексеруді жүзеге асыратын лауазымды адамы:
1) аңшы куәлігінің бар-жоғын;
2) жануарлар дүниесін пайдалануға арналған рұқсаттың және жолдаманың бар-жоғын;
3) азаматтық қару мен оның патрондарын сақтауға, сақтау мен алып жүруге рұқсаттың бар-жоғын;
4) аушы жыртқыш құс немесе аңшы иттер паспортының бар-жоғын;
5) аңшылық шаруашылығы субъектісімен жануарлар дүниесін пайдалануға арналған шарттың бар-жоғын;

1. Государственный контроль в области охраны, воспроизводства и использования животного мира в части предотвращения несанкционированного изъятия объектов животного мира осуществляется в форме проверок без уведомления субъектов контроля и надзора.
2. Проверка проводится на предмет соблюдения законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира путем обследования деятельности субъектов контроля и надзора с целью предотвращения несанкционированного изъятия объектов животного мира.
Проверка проводится на:
рыбохозяйственных водоемах и (или) участках – ведомством уполномоченного органа или его территориальными подразделениями в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных;
охотничьих угодьях – ведомством уполномоченного органа или его территориальными подразделениями в области лесного хозяйства, охраны, воспроизводства и использования животного мира и особо охраняемых природных территорий.
3. Должностное лицо ведомства уполномоченного органа или его территориального подразделения, осуществляющее проверку на рыбохозяйственных водоемах и (или) участках, проверяет:
1) наличие удостоверения рыбака;
2) наличие разрешения на пользование животным миром, а также соответствие количества и видового состава выловленной рыбы разрешению на пользование животным миром;
3) наличие журнала учета вылова рыбных ресурсов и других водных животных (промыслового журнала) и соответствие занесенных данных по объему и видовому составу рыб;
4) орудия лова и способы рыболовства на предмет соответствия перечню разрешенных к применению промысловых и непромысловых видов орудий и способов рыболовства, правилам рыболовства и разрешению на пользование животным миром;
5) соблюдение ограничений и запретов на пользование объектами животного мира, их частей и дериватов;
6) соблюдение промысловой меры рыб и прилова по видам рыб;
7) наличие путевки.
4. Должностное лицо ведомства уполномоченного органа или его территориального подразделения, осуществляющее проверку на охотничьих угодьях, проверяет:
1) наличие удостоверения охотника;
2) наличие разрешения на пользование животным миром и путевки;
3) наличие разрешения на хранение, хранение и ношение гражданского оружия и патронов к нему;
4) наличие паспорта ловчей хищной птицы или охотничьей собаки;
5) наличие договора на пользование животным миром с субъектом охотничьего хозяйства;

6) жануарларды аулауды есепке алу журналының (кәсіпшілік журналының) бар-жоғын;
7) саны реттелуге жататын жануарлар түрлерін алып қоюға арналған рұқсаттардың бар-жоғын;
8) жануарларды аулау құралдарын, әдістері мен тәсілдерін, олардың жыныстық-жас құрамын аң аулау қағидаларына сәйкестігі тұрғысынан;
9) жануарлар дүниесі объектілерін, олардың бөліктері мен дериваттарын пайдалануға шектеулер мен тыйымдардың сақталуын тексереді.
5. Тексеру жүргізуге келген лауазымды адам бақылау және қадағалау субъектісіне қызметтік куәлігін не сәйкестендіру картасын көрсетеді.
6. Бақылау және қадағалау субъектісіне қатысты тексеру жүргізу мерзімі жиырма төрт сағаттан аспауға тиіс.
7. Тексеруді жүзеге асыру барысында және (немесе) оның нәтижелері бойынша әкімшілік құқық бұзушылық құрамы бар бұзушылық фактілері анықталған кезде бақылау және қадағалау субъектісі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне сәйкес әкімшілік жауаптылыққа тартылады.
8. Тексеру жүргізу кезінде лауазымды адамдардың:
1) осы баптың 5-тармағында көрсетілген құжаттарды көрсеткен кезде бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) аумағына және үй-жайларына кедергісіз кіруге;
2) аудио, фото- және бейнетүсірілімді жүзеге асыруға құқығы бар.
9. Тексеру жүргізу кезінде лауазымды адам:
1) егер құжаттар мен мәліметтер тексеру объектілері болып табылмаса немесе тексерудің нысанасына жатпаса, оларды беруді талап етуге;
2) тексеру жүргізу нәтижесінде алынған ақпаратты жария етуге және (немесе) таратуға;
3) тексерудің нысанасына жатпайтын талаптар қоюға және өтініштер жасауға құқылы емес.
10. Лауазымды адамдар тексеру жүргізу кезінде:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасын, бақылау және қадағалау субъектілерінің құқықтары мен заңды мүдделерін сақтауға;
2) тексеруді осы бапта белгіленген тәртіп негізінде және оған қатаң сәйкестікте жүргізуге;
3) осы Заңға сәйкес жедел ден қою шараларын қолдануға;
4) Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасы талаптарын бұзушылықтардың алдын алу, анықтау және жолын кесу жөніндегі Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес берілген өкілеттіктерді уақтылы және толық көлемде орындауға;
5) бақылау және қадағалау субъектісінің не оның уәкілетті өкілінің тексеру жүргізу кезінде қатысуына кедергі жасамауға, тексерудің нысанасына қатысты мәселелер бойынша түсіндірмелер беруге;
6) бақылау және қадағалау субъектісіне тексерудің нысанасына қатысты қажетті ақпаратты беруге;
7) тексеру жүргізу нәтижесінде алынған құжаттар мен мәліметтердің сақталуын қамтамасыз етуге міндетті.

6) наличие журнала учета добычи животных (промыслового журнала);
7) наличие разрешения на изъятие видов животных, численность которых подлежит регулированию;
8) орудия, методы и способы добывания животных, их половозрастной состав на предмет соответствия правилам охоты;
9) соблюдение ограничений и запретов на пользование объектами животного мира, их частей и дериватов.
5. Должностное лицо, прибывшее для проведения проверки, предъявляет субъекту контроля и надзора служебное удостоверение либо идентификационную карту.
6. Срок проведения проверки в отношении субъекта контроля и надзора не должен превышать двадцать четыре часа.
7. При выявлении в ходе осуществления и (или) по результатам проверки фактов нарушения с наличием состава административного правонарушения субъект контроля и надзора привлекается к административной ответственности в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях.
8. Должностные лица при проведении проверки имеют право:
1) беспрепятственного доступа на территорию и в помещения субъекта (объекта) контроля и надзора при предъявлении документов, указанных в пункте 5 настоящей статьи;
2) осуществлять аудио-, фото- и видеосъемку.
9. При проведении проверки должностное лицо не вправе:
1) требовать предоставления документов и сведений, если они не являются объектами проверки или не относятся к предмету проверки;
2) разглашать и (или) распространять информацию, полученную в результате проведения проверки;
3) предъявлять требования и обращаться с просьбами, не относящимися к предмету проверки.
10. Должностные лица при проведении проверки обязаны:
1) соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и законные интересы субъектов контроля и надзора;
2) проводить проверку на основании и в строгом соответствии с порядком, установленным настоящей статьей;
3) применять меры оперативного реагирования в соответствии с настоящим Законом;
4) своевременно и в полной мере исполнять предоставленные в соответствии с законами Республики Казахстан полномочия по предупреждению, выявлению и пресечению нарушений требований законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
5) не препятствовать субъекту контроля и надзора либо его уполномоченному представителю присутствовать при проведении проверки, давать разъяснения по вопросам, относящимся к предмету проверки;
6) предоставлять субъекту контроля и надзора необходимую информацию, относящуюся к предмету проверки;
7) обеспечить сохранность документов и сведений, полученных в результате проведения проверки.

11. Бақылау және қадағалау субъектілері тексерудің жүзеге асырылуы кезінде:
1) осы баптың 5-тармағында көзделген құжаттар болмаған жағдайда, тексеру жүргізуге келген лауазымды адамдарды тексеруге жібермеуге;
2) егер құжаттар мен мәліметтер тексерудің нысанасына жатпаса, оларды ұсынбауға;
3) тексеруді жүзеге асыру процесін, сондай-ақ лауазымды адамның тексеру шеңберінде жүргізетін жекелеген әрекеттерін лауазымды адамның қызметіне кедергі келтірмей, аудио- және бейнетехника құралдарының көмегімен тіркеп-белгілеуге;
4) лауазымды адамдардың шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) жоғары тұрған лауазымды адамға не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа шағым жасауға құқылы.
12. Бақылау және қадағалау субъектілері:
1) осы бапқа сәйкес жүргізілетін жануарлар дүниесі объектілерін санкцияланбаған алып қоюды болғызбау жөніндегі тексерулерді жүзеге асыруға кедергі жасамауға;
2) осы баптың 5-тармағының талаптары сақталған кезде тексеруді жүзеге асыратын лауазымды адамдардың бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) аумағына және үй-жайларына кедергісіз кіруін қамтамасыз етуге міндетті.
49-2-бап. Жедел ден қою шаралары және оларды қолдану тәртібі
1. Мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру барысында және (немесе) оның нәтижелері бойынша жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы лауазымды адамдар бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) жеке және (немесе) заңды тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделеріне, адамдардың өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға тікелей қатер төндіретін қызметін немесе оның жекелеген түрлерін, өнімін (тауарын), көрсетілетін қызметін анықтаған жағдайларда жедел ден қою шараларын қолданады.
2. Бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) тексеруді, бақылау және қадағалау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды жүзеге асыру барысында және (немесе) оларды жүргізу нәтижелері бойынша қолданылатын әсер ету тәсілдері жедел ден қою шаралары болып табылады, олардың түрлері осы Заңда көзделген.
3. Жедел ден қою шараларына мыналар жатады:
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 129-бабы 4-тармағының 6) тармақшасына сәйкес мемлекеттік бақылау және қадағалау шеңберінде:
1) қылмыс құрамы не қылмыстық теріс қылық белгілері бар, жануарлар дүниесі объектілерін санкцияланбаған алып қоюды жасаған адамдарды ұстау, құқық қорғау органдарына жеткізу;
2) жеке және заңды тұлғалардан заңсыз ауланған жануарлар дүниесі объектілерін, оларды аулау құралдарын, сондай-ақ жүзу және көлік құралдарын құқық қорғау органдарына беру үшін алып қою;
бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру шеңберінде – бақылау және қадағалау субъектісінің қызметін немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру.

11. Субъекты контроля и надзора при осуществлении проверки вправе:
1) не допускать к проверке должностных лиц, прибывших для проведения проверки, в случае отсутствия документов, предусмотренных пунктом 5 настоящей статьи;
2) не представлять документы и сведения, если они не относятся к предмету проверки;
3) фиксировать процесс осуществления проверки, а также отдельные действия должностного лица, проводимые им в рамках проверки, с помощью средств аудио- и видеотехники, не создавая препятствий деятельности должностного лица;
4) обжаловать решения, действия (бездействие) должностных лиц вышестоящему должностному лицу либо в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
12. Субъекты контроля и надзора обязаны:
1) не препятствовать осуществлению проверок по предотвращению несанкционированного изъятия объектов животного мира, проводимых в соответствии с настоящей статьей;
2) обеспечить беспрепятственный доступ должностных лиц, осуществляющих проверку, на территорию и в помещения субъекта (объекта) контроля и надзора при соблюдении требований пункта 5 настоящей статьи.
Статья 49-2. Меры оперативного реагирования и порядок их применения
1. В ходе осуществления и (или) по результатам государственного контроля должностными лицами в области охраны, воспроизводства и использования животного мира применяются меры оперативного реагирования в случаях выявления деятельности или ее отдельных видов, продукции (товара), услуги субъекта (объекта) контроля и надзора, которые представляют непосредственную угрозу правам и законным интересам физических и (или) юридических лиц, жизни и здоровью людей, окружающей среде.
2. Мерами оперативного реагирования являются способы воздействия на субъектов (объектов) контроля и надзора, применяемые в ходе осуществления и (или) по результатам проведения проверки, профилактического контроля с посещением субъекта контроля и надзора, виды которых предусмотрены настоящим Законом.
3. К мерам оперативного реагирования относятся:
в рамках государственного контроля и надзора согласно подпункту 6) пункта 4 статьи 129 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан:
1) задержание, доставление в правоохранительные органы лиц, совершивших несанкционированное изъятие объектов животного мира, с признаками состава преступления либо уголовного проступка;
2) изъятие у физических и юридических лиц незаконно добытых объектов животного мира, орудия их добывания, а также плавательных и транспортных средств для передачи в правоохранительные органы.
в рамках профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки – приостановление деятельности субъекта контроля и надзора или отдельных ее видов.

4. Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 129 және 143-баптарына сәйкес мемлекеттік бақылау нысанасы болып табылатын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды бұзу жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылады.
5. Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы лауазымды адамдар мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру барысында және (немесе) оның нәтижелері бойынша жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды бұзушылықтар анықталған кезде уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша жедел ден қою шараларын қолдану туралы қаулы ресімдейді.
Жедел ден қою шараларын қолдану туралы қаулы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 153-бабына сәйкес ресімделеді және бақылау және қадағалау субъектісіне табыс етіледі.
Мемлекеттік бақылау нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 129-бабы 4-тармағының 6) тармақшасы негізінде қадағалау актісі ресімделгеннен кейін жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы лауазымды адам жедел ден қою шарасын тікелей қолдануды жүзеге асырады.
6. Жедел ден қою шараларын қолдану туралы қаулы қолма-қол табыс етілген кезде оны қабылдаудан бас тартылған жағдайда, оған тиісті жазба енгізіледі және жедел ден қою шараларын қолдану туралы қаулыны қабылдаудан бас тарту фактісін тіркейтін бейнежазу жүзеге асырылады.
Жедел ден қою шараларын қолдану туралы қаулы бақылау және қадағалау субъектісінің заңды мекенжайына, тұрған жеріне немесе нақты мекенжайына оның табыс етілгені туралы хабарламасы бар хатпен жіберіледі.
7. Жедел ден қою шараларын қолдану туралы қаулыны алудан бас тарту оны орындамауға негіз болып табылмайды.
8. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді жүзеге асыру барысында және (немесе) олардың нәтижелері бойынша анықталған, жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды бұзушылықтар тексеру нәтижелері туралы актіде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасының талаптарын бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада көрсетіледі.
9. Бақылау және қадағалау субъектісі жедел ден қою шарасын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды анықталған бұзушылықтарды Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасының талаптарын бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада көрсетілген мерзімде жоюға міндетті.

4. Основаниями для применения мер оперативного реагирования являются нарушения установленных законодательством Республики Казахстан требований, являющихся предметом государственного контроля в соответствии со статьями 129 и 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
5. Должностными лицами в области охраны, воспроизводства и использования животного мира в ходе осуществления и (или) по результатам государственного контроля при обнаружении нарушений требований, являющихся основанием для применения мер оперативного реагирования, оформляется постановление о применении мер оперативного реагирования по форме, утвержденной уполномоченным органом.
Постановление о применении мер оперативного реагирования оформляется и вручается субъекту контроля и надзора в соответствии со статьей 153 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
После оформления акта надзора по результатам государственного контроля на основании подпункта 6) пункта 4 статьи 129 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан должностное лицо в области охраны, воспроизводства и использования животного мира осуществляет непосредственно применение меры оперативного реагирования.
6. В случае отказа в принятии постановления о применении мер оперативного реагирования при его вручении нарочно в него вносится соответствующая запись и осуществляется видеозапись, фиксирующая факт отказа в принятии постановления о применении мер оперативного реагирования.
Постановление о применении мер оперативного реагирования направляется по юридическому адресу, месту нахождения или фактическому адресу субъекта контроля и надзора письмом с уведомлением о его вручении.
7. Отказ от получения постановления о применении мер оперативного реагирования не является основанием для его неисполнения.
8. Выявленные в ходе осуществления и (или) по результатам профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки нарушения требований, являющиеся основанием для применения мер оперативного реагирования, отражаются в акте о результатах проверки, а также в предписании об устранении нарушений требований законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира.
9. Субъект контроля и надзора обязан устранить выявленные нарушения требований, являющиеся основанием для применения меры оперативного реагирования в сроки, указанные в предписании об устранении нарушений требований законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира.

10. Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасының талаптарын бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада көрсетілген талаптарды бұзушылықтардың жойылу мерзімдері өткеннен кейін жедел ден қою шарасын қолдануға негіз болып табылатын, талаптардың анықталған бұзушылықтарының жойылғанын бақылау бойынша жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Жедел ден қою шараларын қолдану туралы қаулының қолданысы бақылау және қадағалау органы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 144-бабы 5-тармағының 2-1) тармақшасына сәйкес жоспардан тыс тексеру нәтижелері туралы актінің негізінде, жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды анықталған бұзушылықтардың жойылғанын растаған жағдайда тоқтатылады.
11. Жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды анықталған бұзушылықтар жойылмаған жағдайда, бұзушылықтарға жол берген адамдарды Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жауаптылыққа тарту жөнінде шаралар қабылданады.
12. Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасының талаптарын бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада көзделген мерзімдер өткенге дейін бақылау және қадағалау субъектісі бұзушылықтың жойылу фактісін дәлелдейтін материалдарды қоса бере отырып, талаптарды анықталған бұзушылықтардың жойылғаны туралы ақпаратты ұсынуға міндетті.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген ақпарат ұсынылған жағдайда осы баптың 10-тармағының екінші бөлігіне сәйкес жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
13. Бақылау және қадағалау субъектісі жедел ден қою шараларын қолдануға алып келген мемлекеттік бақылау нәтижелерімен келіспеген жағдайда, жедел ден қою шараларын қолдану туралы қаулыны жарамсыз деп тану және оның күшін жою туралы шағым бере алады.
Шағым Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 29-тарауында көзделген тәртіппен жоғары тұрған мемлекеттік органға не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа беріледі.
Шағым беру жедел ден қою шараларын қолдану туралы қаулының орындалуын тоқтата тұрмайды.
14. Жедел ден қою шараларын қолдану туралы қаулыны жарамсыз деп тануға және оның күшін жоюға мыналар негіз болып табылады:
1) жедел ден қою шараларын қолдануға негіздің болмауы;
2) осы шараға сәйкес келмейтін негіз бойынша жедел ден қою шарасын қолдану;
3) уәкілетті орган ведомствосының немесе оның аумақтық бөлімшелерінің өз құзыретіне кірмейтін мәселелер бойынша жедел ден қою шараларын қолдануы.

10. По истечении сроков устранения нарушений требований, указанных в предписании об устранении нарушений требований законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, проводится внеплановая проверка по контролю устранения выявленных нарушений требований, являющихся основанием для применения меры оперативного реагирования.
Действие постановления о применении мер оперативного реагирования прекращается в случае подтверждения органом контроля и надзора устранения выявленных нарушений требований, являющихся основанием для применения мер оперативного реагирования, на основании акта о результатах внеплановой проверки согласно подпункту 2-1) пункта 5 статьи 144 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
11. В случае неустранения выявленных нарушений требований, являющихся основанием для применения мер оперативного реагирования, принимаются меры по привлечению лиц, допустивших нарушения, к ответственности в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
12. До истечения сроков, предусмотренных предписанием об устранении нарушений требований законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, субъект контроля и надзора обязан предоставить информацию об устранении выявленных нарушений требований с приложением материалов, доказывающих факт устранения нарушения.
В случае предоставления информации, предусмотренной частью первой настоящего пункта, проводится внеплановая проверка в соответствии с частью второй пункта 10 настоящей статьи.
13. Субъект контроля и надзора в случае несогласия с результатами государственного контроля, повлекшими применение мер оперативного реагирования, может подать жалобу о признании постановления о применении мер оперативного реагирования недействительным и его отмене.
Жалоба подается в вышестоящий государственный орган в порядке, предусмотренном главой 29 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, либо в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Подача жалобы не приостанавливает исполнение постановления о применении мер оперативного реагирования.
14. Основаниями для признания недействительным постановления о применении мер оперативного реагирования и его отмены являются:
1) отсутствие оснований для применения мер оперативного реагирования;
2) применение меры оперативного реагирования по основанию, не соответствующему данной мере;
3) применение мер оперативного реагирования ведомством уполномоченного органа или его территориальными подразделениями по вопросам, не входящим в их компетенцию.

15. Жедел ден қою шараларын қолдану туралы ақпарат өз құзыреті шегінде мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органға Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы айқындаған тәртіппен жіберіледі.
49-3-бап. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы қызметін мемлекеттік бақылау
1. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының (бұдан әрі – тексерілетін мемлекеттік орган) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы қызметін мемлекеттік бақылау осы бапқа сәйкес мерзімдік, жоспардан тыс тексерулер және қашықтан бақылау нысанында жүзеге асырылады.
2. Мерзімдік тексеру уәкілетті орган тексеру жүргізу жылының алдындағы жылдың 1 желтоқсанынан және ағымдағы күнтізбелік жылдың 1 маусымынан кешіктірмей әзірлеген және бекіткен жартыжылдық жоспарлар негізінде жүргізіледі.
Мерзімдік тексерулер жүргізудің жартыжылдық жоспарында мыналар қамтылады:
1) жоспардың бекітілген күні мен нөмірі;
2) мемлекеттік органның атауы;
3) тексерілетін мемлекеттік органның атауы, оның тұрған жері;
4) тексерудің нысанасы;
5) тексеру жүргізу мерзімдері;
6) жоспарға қол қоюға уәкілеттік берілген адамның қолтаңбасы.
Мерзімдік тексерулер жүргізудің жартыжылдық жоспары мерзімдік тексеру жүргізу туралы хабарлама болып табылады және тексеру жүргізу жылының алдындағы жылдың 10 желтоқсанынан және ағымдағы күнтізбелік жылдың 10 маусымынан кешіктірілмей уәкілетті органның ведомствосы мен оның аумақтық бөлімшесінің интернет-ресурсында орналастырылады.
Мерзімдік тексерулер жүргізудің жартыжылдық жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу тексерілетін мемлекеттік орган таратылған, қайта ұйымдастырылған, оның атауы өзгерген, сондай-ақ табиғи, техногендік және әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдай туындаған, төтенше жағдай режимі енгізілген, эпидемияның, карантиндік объектілер мен аса қауіпті зиянды организмдер ошақтарының, инфекциялық, паразиттік аурулардың таралуы, уланулар, радиациялық авариялар және солармен байланысты шектеулер туындаған немесе олардың туындау қатері төнген жағдайларда жүзеге асырылады.
Осы тармақтың төртінші бөлігінде көрсетілген жағдайлар бсталған кезде мерзімдік тексеру ұзартылуы не тоқтатыла тұруы мүмкін.
Мерзімдік тексерулер жүргізу мерзімдері алдағы жұмыстардың көлемі, сондай-ақ қойылған міндеттер ескеріле отырып белгіленеді және он бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартыла отырып, он бес жұмыс күнінен аспауға тиіс. Мерзімдік тексеру жүргізу мерзімі мерзімдік тексеруді жүргізу тоқтатыла тұрған кезде үзіледі және мерзімдік тексеру қайта басталған кезден бастап жалғасады.
Мерзімдік тексерулер жүргізу мерзімі бір рет қана ұзартылуы мүмкін. Ұзарту уәкілетті органның ведомствосы басшылығының немесе уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі басшысының шешімімен жүзеге асырылады. Мерзімдік тексерулерді жүргізу мерзімдерін ұзарту тексерілетін мемлекеттік орган хабардар етіле отырып, мерзімдік тексеру мерзімін ұзарту туралы қосымша бұйрықпен ресімделеді, онда тексеруді тағайындау туралы алдыңғы бұйрықтың күні мен нөмірі және ұзарту себептері көрсетіледі. Мерзімдік тексеру мерзімін ұзарту туралы хабарламаны уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшесі табыс етілгені туралы хабарламамен ұзартылғанға дейін бір жұмыс күні бұрын тексерілетін мемлекеттік органға табыс етеді.

15. Информация о применении мер оперативного реагирования направляется в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, в порядке, определенном Генеральной прокуратурой Республики Казахстан.
Статья 49-3. Государственный контроль в области охраны, воспроизводства и использования животного мира за деятельностью местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы
1. Государственный контроль в области охраны, воспроизводства и использования животного мира за деятельностью местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы (далее – проверяемый государственный орган) осуществляется в форме периодических, внеплановых проверок и дистанционного контроля в соответствии с настоящей статьей.
2. Периодическая проверка проводится на основании полугодовых планов, разработанных и утвержденных уполномоченным органом, не позднее 1 декабря года, предшествующего году проведения проверки, и 1 июня текущего календарного года.
Полугодовой план проведения периодических проверок включает:
1) номер и дату утверждения плана;
2) наименование государственного органа;
3) наименование проверяемого государственного органа, его место нахождения;
4) предмет проверки;
5) сроки проведения проверки;
6) подпись лица, уполномоченного подписывать план.
Полугодовой план проведения периодических проверок является уведомлением о проведении периодической проверки и размещается на интернет-ресурсе ведомства уполномоченного органа и его территориального подразделения не позднее 10 декабря года, предшествующего году проведения проверки, и 10 июня текущего календарного года.
Внесение изменений и дополнений в полугодовой план проведения периодических проверок осуществляется в случаях ликвидации, реорганизации проверяемого государственного органа, изменения его наименования, а также возникновения чрезвычайной ситуации природного, техногенного и социального характера, введения режима чрезвычайного положения, возникновения или угрозы возникновения распространения эпидемии, очагов карантинных объектов и особо опасных вредных организмов, инфекционных, паразитарных заболеваний, отравлений, радиационных аварий и связанных с ними ограничений.
При наступлении случаев, указанных в части четвертой настоящего пункта, периодическая проверка может быть продлена либо приостановлена.
Сроки проведения периодических проверок устанавливаются с учетом объема предстоящих работ, а также поставленных задач и не должны превышать пятнадцать рабочих дней, с продлением на срок не более пятнадцати рабочих дней. Срок проведения периодической проверки прерывается при приостановлении проведения периодической проверки и продолжается с момента возобновления периодической проверки.
Срок проведения периодических проверок может быть продлен только один раз. Продление осуществляется решением руководства ведомства уполномоченного органа или руководителем территориального подразделения ведомства уполномоченного органа. Продление сроков проведения периодических проверок оформляется дополнительным приказом о продлении срока периодической проверки с уведомлением проверяемого государственного органа, в котором указываются дата и номер предыдущего приказа о назначении проверки и причины продления. Уведомление о продлении срока периодической проверки вручается проверяемому государственному органу ведомством уполномоченного органа или его территориальным подразделением за один рабочий день до продления с уведомлением о вручении.

3. Мерзімдік тексерулер жүргізудің жартыжылдық жоспарларын қалыптастыру үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) есептілік пен мәліметтер мониторингінің, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы алынған нәтижелері;
2) уәкілетті орган ведомствосының және (немесе) оның аумақтық бөлімшесінің сұрау салуы бойынша мемлекеттік органдар ұсынған мәліметтерді талдау нәтижелері;
3) алдыңғы мемлекеттік бақылау мен өзге де тексерулердің нәтижелері;
4) қашықтан бақылау нәтижелері.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарын талдау және іріктеу кезінде мерзімдік тексерулердің жартыжылдық жоспарларын қалыптастыру үшін өткен жылдың ұқсас кезеңімен салыстырғандағы деректер пайдаланылуы мүмкін.
4. Тексеруді тағайындау туралы бұйрықтың негізінде тексерілетін мемлекеттік органға бару арқылы тексеру жүргізіледі, онда мыналар көрсетіледі:
1) бұйрықтың күні мен нөмірі;
2) мемлекеттік органның атауы;
3) тексеру жүргізуге уәкілеттік берілген адамның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;
4) тексеру жүргізуге тартылатын мамандар, консультанттар және сарапшылар туралы мәліметтер;
5) тексерілетін мемлекеттік органның атауы, оның тұрған жері;
6) тағайындалған тексерудің нысанасы;
7) тексеру түрі;
8) тексеру жүргізу мерзімдері;
9) тексеру жүргізу негіздері;
10) тексерілетін кезең;
11) тексерілетін мемлекеттік органның құқықтары мен міндеттері;
12) тексерілетін мемлекеттік орган басшысының не оның уәкілетті адамының бұйрықты алғаны туралы немесе алудан бас тартқаны туралы қолтаңбасы;
13) бұйрыққа қол қоюға уәкілеттік берілген адамның қолтаңбасы.
Мерзімдік тексерулерді тағайындау, ұзарту, тоқтата тұру және қайта бастау туралы бұйрықтарға уәкілетті орган ведомствосының басшылығы немесе уәкілетті органның ведомствосы аумақтық бөлімшесінің басшысы қол қояды.
Тексерілетін мемлекеттік органға тексеруді тағайындау туралы акт табыс етілген күн тексеру жүргізудің басталуы болып есептеледі.
5. Жоспардан тыс тексеруге мыналар негіз болып табылады:
1) тексеру және (немесе) қашықтан бақылау нәтижелері бойынша қорытындыда көрсетілген анықталған бұзушылықтарды жою туралы талаптардың орындалуын бақылау;
2) Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасының талаптарын бұзушылықтардың нақты фактілері бойынша жеке және заңды тұлғалардың жолданымдары;
3) жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің құқықтары мен заңды мүдделеріне нұқсан келтірудің нақты фактілері бойынша не нұқсан келтіру қатері туралы прокуратураның талабы;

3. Для формирования полугодовых планов проведения периодических проверок используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, в том числе посредством автоматизированных информационных систем;
2) результаты анализа сведений, представленных государственными органами по запросу ведомства уполномоченного органа и (или) его территориального подразделения;
3) результаты предыдущего государственного контроля и иных проверок;
4) результаты дистанционного контроля.
При анализе и отборе местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы для формирования полугодовых планов проведения периодических проверок могут использоваться данные в сравнении с аналогичным периодом предыдущего года.
4. Проверка проводится путем посещения проверяемого государственного органа на основании приказа о назначении проверки, в котором указываются:
1) номер и дата приказа;
2) наименование государственного органа;
3) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность лица, уполномоченного на проведение проверки;
4) сведения о специалистах, консультантах и экспертах, привлекаемых для проведения проверки;
5) наименование проверяемого государственного органа, его место нахождения;
6) предмет назначенной проверки;
7) вид проверки;
8) сроки проведения проверки;
9) основание проведения проверки;
10) проверяемый период;
11) права и обязанности проверяемого государственного органа;
12) подпись руководителя проверяемого государственного органа либо его уполномоченного лица о получении или об отказе в получении приказа;
13) подпись лица, уполномоченного подписывать приказ.
Приказы о назначении, продлении, приостановлении и возобновлении периодических проверок подписываются руководством ведомства уполномоченного органа или руководителем территориального подразделения ведомства уполномоченного органа.
Началом проведения проверки считается дата вручения проверяемому государственному органу акта о назначении проверки.
5. Основаниями для внеплановой проверки являются:
1) контроль исполнения требований об устранении выявленных нарушений, указанных в заключении по результатам проверки и (или) дистанционного контроля;
2) обращения физических и юридических лиц по конкретным фактам нарушений требований законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
3) требование прокуратуры по конкретным фактам причинения либо об угрозе причинения вреда правам и законным интересам физических и юридических лиц, государства;

4) жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің құқықтары мен заңды мүдделеріне нұқсан келтірудің нақты фактілері бойынша, сондай-ақ жойылмауы жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің құқықтары мен заңды мүдделеріне нұқсан келтіруге алып келетін Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзушылықтардың нақты фактілері бойынша мемлекеттік органдардың жолданымдары.
Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшесі тексерілетін мемлекеттік органды тексеру жүргізу нысанасын көрсете отырып, жоспардан тыс тексеру жүргізудің басталатыны туралы оның басталғанынан кемінде бір тәулік бұрын хабардар етуге міндетті.
6. Жоспардан тыс тексеру жүргізу мерзімі он жұмыс күніне дейін ұзартыла отырып, он жұмыс күнінен аспайтын мерзімді құрауға тиіс.
Жоспардан тыс тексеру жүргізу мерзімі бір рет қана ұзартылуы мүмкін. Ұзарту уәкілетті органның ведомствосы басшылығының немесе уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі басшысының шешімімен жүзеге асырылады. Жоспардан тыс тексеру жүргізу мерзімдерін ұзарту тексерілетін мемлекеттік органды хабардар ете отырып, жоспардан тыс тексеру мерзімін ұзарту туралы қосымша бұйрықпен ресімделеді, онда тексеруді тағайындау туралы алдыңғы бұйрықтың күні мен нөмірі және ұзарту себептері көрсетіледі. Жоспардан тыс тексеру мерзімдерін ұзарту туралы хабарламаны уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшесі табыс етілгені туралы хабарламамен ұзартылғанға дейін бір жұмыс күні бұрын табыс етеді.
7. Жоспардан тыс тексерулер анонимдік жолданымдар болған жағдайда жүргізілмейді.
8. Қашықтан бақылау тексерілетін мемлекеттік органға бармай мынадай әрекеттер жасау арқылы жылына бір рет жүргізіледі:
1) тексерілетін мемлекеттік органның қызметін мониторингтеу;
2) тексерудің нысанасына қатысты қажетті ақпаратты беру туралы сұрау салу;
3) тексерудің нысанасына қатысты қажетті ақпаратты алу мақсатында тексерілетін мемлекеттік органның басшысын не оның уәкілетті адамын шақыру.
Қашықтан бақылау жүргізу мерзімі он жұмыс күнінен аспауға тиіс. Қашықтан бақылау жүргізу аяқталған күні тексерілетін мемлекеттік органға қашықтан бақылау нәтижелері туралы қорытынды (бұзушылықтар болған кезде) жіберіледі.
9. Қашықтан бақылау нәтижелері бойынша бұзушылықтар анықталған жағдайда үш данада қорытынды жасалады, онда мыналар көрсетіледі:
1) қорытындының жасалған күні, нөмірі мен орны;
2) мемлекеттік органның атауы;
3) тексерілетін мемлекеттік органның атауы, оның тұрған жері;

4) обращения государственных органов по конкретным фактам причинения вреда правам и законным интересам физических и юридических лиц, государства, а также по конкретным фактам нарушений требований законодательства Республики Казахстан, неустранение которых влечет причинение вреда правам и законным интересам физических и юридических лиц, государства.
Ведомство уполномоченного органа или его территориальное подразделение обязано известить проверяемый государственный орган о начале проведения внеплановой проверки не менее чем за сутки до ее начала с указанием предмета проведения проверки.
6. Срок проведения внеплановой проверки должен составлять не более десяти рабочих дней с продлением до десяти рабочих дней.
Срок проведения внеплановой проверки может быть продлен только один раз. Продление осуществляется решением руководства ведомства уполномоченного органа или руководителя территориального подразделения ведомства уполномоченного органа. Продление сроков проведения внеплановой проверки оформляется дополнительным приказом о продлении срока внеплановой проверки с уведомлением проверяемого государственного органа, в котором указываются дата и номер предыдущего приказа о назначении проверки и причины продления. Уведомление о продлении сроков внеплановой проверки проверяемому государственному органу вручается ведомством уполномоченного органа или его территориальным подразделением за один рабочий день до продления с уведомлением о вручении.
7. Внеплановые проверки не проводятся в случаях анонимных обращений.
8. Дистанционный контроль проводится один раз в год без посещения проверяемого государственного органа путем совершения следующих действий:
1) мониторинга деятельности проверяемого государственного органа;
2) запроса о предоставлении необходимой информации, касающейся предмета проверки;
3) вызова руководителя проверяемого государственного органа либо его уполномоченного лица с целью получения необходимой информации, касающейся предмета проверки.
Срок проведения дистанционного контроля не должен превышать десять рабочих дней. В день окончания проведения дистанционного контроля проверяемому государственному органу направляется заключение о результатах дистанционного контроля (при наличии нарушений).
9. В случае выявления нарушений по результатам дистанционного контроля составляется заключение в трех экземплярах, в котором указываются:
1) номер, дата и место составления заключения;
2) наименование государственного органа;
3) наименование проверяемого государственного органа, его место нахождения;

4) қашықтан бақылау жүргізудің негізі мен нысанасы;
5) қашықтан бақылау жүргізудің кезеңі мен мерзімдері;
6) анықталған бұзушылықтар және талаптарды орындау және бұзушылықтарға жол берген адамдарға қатысты шаралар қабылдау мерзімін көрсете отырып, оларды жою туралы талаптар.
Бұл ретте анықталған бұзушылықтарды жою туралы талаптарды орындау мерзімі қорытынды табыс етілген күннен бастап кемінде он жұмыс күнін құрайды;
7) қашықтан бақылау жүргізген лауазымды адамның қолтаңбасы.
Қашықтан бақылау нәтижелері бойынша қорытындының бір данасы табыс етілгені туралы хабарламасы бар тапсырысты пошта жөнелтілімі нысанында не тексерілетін мемлекеттік органның электрондық поштасының мекенжайы бойынша электрондық құжат арқылы немесе өзге де қолжетімді тәсілмен тексерілетін мемлекеттік органға жіберіледі. Екінші данасы уәкілетті органның ведомствосында немесе оның аумақтық бөлімшесінде қалады, үшінші данасы электрондық нысанда өз құзыреті шегінде мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органға тапсырылады.
Қашықтан бақылау нәтижелері бойынша ескертулер және (немесе) қарсылықтар болған жағдайда, тексерілетін мемлекеттік орган оларды жазбаша түрде жазады және оны қашықтан бақылау нәтижелері туралы қорытынды табыс етілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде уәкілетті органның ведомствосына немесе оның аумақтық бөлімшесіне жібереді.
Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшесі тексерілетін мемлекеттік органның ескертулерін және (немесе) қарсылықтарын он жұмыс күні ішінде қарауға және уәжді жауап беруге тиіс.
10. Тексеру нәтижелері бойынша үш данада қорытынды жасалады.
Тексеру нәтижелері туралы қорытындыда мыналар көрсетіледі:
1) қорытындының жасалған күні, нөмірі мен орны;
2) мемлекеттік органның атауы;
3) тексеру жүргізген адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (егер олар жеке басты куәландыратын құжаттарда көрсетілсе) және лауазымдары;
4) тексеру жүргізуге тартылатын мамандар, консультанттар мен сарапшылар туралы мәліметтер;
5) тексерілетін мемлекеттік органның атауы, оның тұрған жері;
6) тексеруді жүргізудің негізі мен нысанасы;
7) тексеру түрі;
8) тексеру жүргізу кезеңі;
9) тексеру жүргізу мерзімі;
10) анықталған бұзушылықтар және талаптарды орындау және (немесе) бұзушылықтарға жол берген адамдарға қатысты шаралар қабылдау мерзімін көрсете отырып, оларды жою туралы талаптар;
11) тексеру жүргізу кезінде қатысқан адамдардың қорытындымен танысқаны немесе танысудан бас тартқаны туралы мәліметтер, олардың қолтаңбалары немесе қол қоюдан бас тартқаны туралы жазба;

4) основание и предмет проведения дистанционного контроля;
5) период и сроки проведения дистанционного контроля;
6) выявленные нарушения и требования об их устранении с указанием срока исполнения требований и принятия мер в отношении лиц, допустивших нарушения.
При этом срок исполнения требований об устранении выявленных нарушений составляет не менее десяти рабочих дней со дня вручения заключения;
7) подпись должностного лица, проводившего дистанционный контроль.
Один экземпляр заключения по результатам дистанционного контроля направляется проверяемому государственному органу в форме заказного почтового отправления с уведомлением о вручении либо посредством электронного документа по адресу электронной почты проверяемого государственного органа или иным доступным способом. Второй экземпляр остается у ведомства уполномоченного органа или его территориального подразделения, третий экземпляр в электронной форме сдается в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов.
В случае наличия замечаний и (или) возражений по результатам дистанционного контроля проверяемый государственный орган излагает их в письменном виде и направляет в ведомство уполномоченного органа или его территориальное подразделение в течение трех рабочих дней со дня вручения заключения о результатах дистанционного контроля.
Ведомство уполномоченного органа или его территориальное подразделение должно рассмотреть замечания и (или) возражения проверяемого государственного органа и в течение десяти рабочих дней дать мотивированный ответ.
10. По результатам проверки составляется заключение в трех экземплярах.
В заключении о результатах проверки указываются:
1) номер, дата и место составления заключения;
2) наименование государственного органа;
3) фамилии, имена, отчества (если они указаны в документах, удостоверяющих личность) и должности лиц, проводивших проверку;
4) сведения о специалистах, консультантах и экспертах, привлекаемых для проведения проверки;
5) наименование проверяемого государственного органа, его место нахождения;
6) основание и предмет проведения проверки;
7) вид проверки;
8) период проведения проверки;
9) срок проведения проверки;
10) выявленные нарушения и требования об их устранении с указанием срока исполнения требований и (или) принятия мер в отношении лиц, допустивших нарушения;
11) сведения об ознакомлении или отказе в ознакомлении с заключением лиц, присутствовавших при проведении проверки, их подписи или запись об отказе от подписи;

12) тексеру жүргізген лауазымды адамдардың қолтаңбасы.
Тексеру нәтижелері туралы қорытындыға болған кезде тексеру нәтижелеріне байланысты құжаттар немесе олардың көшірмелері қоса беріледі.
11. Тексеру нәтижелері туралы қорытындының бірінші данасы электрондық нысанда өз құзыреті шегінде мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органға тапсырылады, екінші данасы анықталған бұзушылықтармен танысу және оларды жою жөнінде шаралар және басқа да әрекеттер қабылдау үшін тексерілетін мемлекеттік органға (басшыға не оның уәкілетті адамына) қағаз жеткізгіште қол қойғыза отырып немесе электрондық нысанда табыс етіледі, үшінші данасы уәкілетті органның ведомствосында немесе оның аумақтық бөлімшесінде қалады.
Тексеру нәтижелері бойынша ескертулер және (немесе) қарсылықтар болған жағдайда, тексерілетін мемлекеттік орган оларды жазбаша түрде жазады және оны тексеру нәтижелері туралы қорытынды табыс етілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде уәкілетті органның ведомствосына немесе оның аумақтық бөлімшесіне жібереді. Тексеру жүргізген лауазымды адам тексеру нәтижелері туралы қорытындыға тиісті жазба жасайды.
Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшесі тексерілетін мемлекеттік органның ескертулерін және (немесе) қарсылықтарын он жұмыс күні ішінде қарауға және уәжді жауап беруге тиіс.
12. Тексеру жүргізу кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды бұзушылықтар болмаған жағдайда, тексеру нәтижелері туралы қорытындыда тиісті жазба жасалады.
13. Тексеруді тағайындау туралы бұйрықта (тексеру мерзімін ұзарту туралы қосымша бұйрық болған кезде, сонда) көрсетілген тексерудің аяқталу мерзімінен кешіктірмей тексерілетін мемлекеттік органға тексеру нәтижелері туралы қорытынды табыс етілген күн тексеру мерзімінің аяқталуы деп есептеледі.
14. Тексеру немесе қашықтан бақылау нәтижелері туралы қорытындыда көрсетілген анықталған бұзушылықтарды жою туралы талаптар тексерілетін мемлекеттік органдардың орындауы үшін міндетті болып табылады.
Тексеру немесе қашықтан бақылау нәтижелері туралы қорытындыда көрсетілген анықталған бұзушылықтарды жою мерзімі өткеннен кейін тексерілетін мемлекеттік орган тексеру немесе қашықтан бақылау нәтижелері туралы қорытындыда белгіленген мерзім ішінде уәкілетті органның ведомствосына және (немесе) оның аумақтық бөлімшесіне анықталған бұзушылықтардың жойылғаны туралы ақпаратты ұсынуға міндетті.
Тексерілетін мемлекеттік орган анықталған бұзушылықтардың жойылғаны туралы ақпаратты белгіленген мерзімде ұсынбаған немесе толық ұсынбаған жағдайларда, уәкілетті органның ведомствосы және (немесе) оның аумақтық бөлімшесі жоспардан тыс тексеруді тағайындайды.
Тексерілетін мемлекеттік орган анықталған бұзушылықтардың жойылғаны туралы ұсынылған ақпаратқа бұзушылықтардың жойылу фактісін дәлелдейтін материалдарды қоса береді. Бұл жағдайда жоспардан тыс тексеру жүргізу талап етілмейді.

12) подпись должностных лиц, проводивших проверку.
К заключению о результатах проверки прилагаются при их наличии документы, связанные с результатами проверки, или их копии.
11. Первый экземпляр заключения о результатах проверки в электронной форме сдается в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, второй экземпляр на бумажном носителе под роспись или в электронной форме вручается проверяемому государственному органу (руководителю либо его уполномоченному лицу) для ознакомления и принятия мер по устранению выявленных нарушений и других действий, третий экземпляр остается у ведомства уполномоченного органа или его территориального подразделения.
В случае наличия замечаний и (или) возражений по результатам проверки проверяемый государственный орган излагает их в письменном виде и направляет в ведомство уполномоченного органа или его территориальное подразделение в течение трех рабочих дней со дня вручения заключения о результатах проверки. Должностным лицом, проводившим проверку, делается соответствующая запись в заключении о результатах проверки.
Ведомство уполномоченного органа или его территориальное подразделение должно рассмотреть замечания и (или) возражения проверяемого государственного органа и в течение десяти рабочих дней дать мотивированный ответ.
12. В случае отсутствия нарушений требований, установленных законодательством Республики Казахстан, при проведении проверки в заключении о результатах проверки производится соответствующая запись.
13. Завершением срока проверки считается день вручения проверяемому государственному органу заключения о результатах проверки не позднее срока завершения проверки, указанного в приказе о назначении проверки (дополнительном приказе о продлении срока проверки при его наличии).
14. Требования об устранении выявленных нарушений, указанные в заключении о результатах проверки или дистанционного контроля, являются обязательными для исполнения проверяемыми государственными органами.
По истечении срока устранения выявленных нарушений, указанных в заключении о результатах проверки или дистанционного контроля, проверяемый государственный орган в течение срока, установленного в заключении о результатах проверки или дистанционного контроля, обязан предоставить информацию в ведомство уполномоченного органа и (или) его территориальное подразделение об устранении выявленных нарушений.
В случаях непредоставления или неполного предоставления проверяемым государственным органом в установленный срок информации об устранении выявленных нарушений ведомство уполномоченного органа и (или) его территориальное подразделение назначает внеплановую проверку.
К предоставленной информации об устранении выявленных нарушений проверяемый государственный орган прилагает материалы, доказывающие факт устранения нарушения. В этом случае проведение внеплановой проверки не требуется.

15. Уәкілетті орган ведомствосының және (немесе) оның аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамдарының тексеру жүргізу кезінде:
1) тексерілетін мемлекеттік органның аумағына және үй-жайларына кедергісіз кіруге;
2) тексеру немесе қашықтан бақылау нәтижелері туралы қорытындыға қоса тіркеу үшін қағаз және электрондық жеткізгіштердегі құжаттарды (мәліметтерді) не олардың көшірмелерін, сондай-ақ тексерудің нысанасына сәйкес автоматтандырылған дерекқорларға (ақпараттық жүйелерге) қолжетімділік алуға;
3) мамандарды, консультанттар мен сарапшыларды тартуға;
4) аудио -, фото- және бейнетүсірілімді жүзеге асыруға;
5) осы бапта көрсетілген жағдайларда тексеруді ұзартуға, тоқтата тұруға және қайта бастауға құқығы бар.
16. Уәкілетті органның тексеру жүргізуге келген лауазымды адамдары тексерілетін мемлекеттік органға:
1) тексеруді тағайындау туралы бұйрықты;
2) қызметтік куәлігін (сәйкестендіру картасын) көрсетуге міндетті.
17. Тексерілетін мемлекеттік органдар не олардың уәкілетті өкілдері тексеру жүргізілген кезде:
1) егер құжаттар мен мәліметтер жүргізілетін тексерудің немесе қашықтан бақылаудың нысанасына жатпаса, оларды ұсынбауға;
2) тексеру немесе қашықтан бақылау нәтижесінде анықталған бұзушылықтар бойынша қосымша уақыт және (немесе) қаржы шығындары қажет болған жағдайда үш жұмыс күнінен кешіктірмей бұзушылықтарды жою мерзімдерін ұзарту туралы өтінішпен уәкілетті органның ведомствосына немесе оның аумақтық бөлімшесіне жүгінуге;
3) тексеру немесе қашықтан бақылау нәтижелері туралы қорытындыға, сондай-ақ уәкілетті орган ведомствосының немесе оның аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамдарының әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағым жасауға;
4) уәкілетті орган ведомствосының немесе оның аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамдарының тексерілетін мемлекеттік органның қызметін шектейтін, заңға негізделмеген тыйымдарын орындамауға;
5) тексеруді немесе қашықтан бақылауды жүзеге асыру процесін, сондай-ақ лауазымды адамның тексеру немесе қашықтан бақылау шеңберінде жүргізетін жекелеген әрекеттерін лауазымды адамның қызметіне кедергі келтірмей аудио- және бейнетехника құралдарының көмегімен тіркеп-белгілеуге құқылы.
18. Тексерілетін мемлекеттік органдар не олардың уәкілетті өкілдері тексеру жүргізілген кезде:
1) уәкілетті орган ведомствосының немесе оның аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамдарының тексерілетін мемлекеттік органның аумағына және үй-жайларына кедергісіз кіруін қамтамасыз етуге;

15. Должностные лица ведомства уполномоченного органа и (или) его территориального подразделения при проведении проверки имеют право:
1) беспрепятственного доступа на территорию и в помещения проверяемого государственного органа;
2) получать документы (сведения) на бумажных и электронных носителях либо их копии для приобщения к заключению о результатах проверки или дистанционного контроля, а также доступ к автоматизированным базам данных (информационным системам) в соответствии с предметом проверки;
3) привлекать специалистов, консультантов и экспертов;
4) осуществлять аудио-, фото- и видеосъемку;
5) продлевать, приостанавливать и возобновлять проверку в случаях, указанных в настоящей статье.
16. Должностные лица уполномоченного органа, прибывшие для проведения проверки, обязаны предъявить проверяемому государственному органу:
1) приказ о назначении проверки;
2) служебное удостоверение (идентификационную карту).
17. Проверяемые государственные органы либо их уполномоченные представители при проведении проверки вправе:
1) не представлять документы и сведения, если они не относятся к предмету проводимой проверки или дистанционного контроля;
2) по выявленным в результате проверки или дистанционного контроля нарушениям в случае необходимости дополнительных временных и (или) финансовых затрат не позднее трех рабочих дней обратиться в ведомство уполномоченного органа или его территориальное подразделение с заявлением о продлении сроков устранения нарушений;
3) обжаловать заключение о результатах проверки или дистанционного контроля, а также действия (бездействие) должностных лиц ведомства уполномоченного органа или его территориального подразделения в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
4) не исполнять не основанные на законе запреты должностных лиц ведомства уполномоченного органа или его территориального подразделения, ограничивающие деятельность проверяемого государственного органа;
5) фиксировать процесс осуществления проверки или дистанционного контроля, а также отдельные действия должностного лица, проводимые им в рамках проверки или дистанционного контроля, с помощью средств аудио- и видеотехники, не создавая препятствий деятельности должностного лица.
18. Проверяемые государственные органы либо их уполномоченные представители при проведении проверки обязаны:
1) обеспечить беспрепятственный доступ должностных лиц ведомства уполномоченного органа или его территориального подразделения на территорию и в помещения проверяемого государственного органа;

2) коммерциялық, салықтық не Қазақстан Республикасының заңымен қорғалатын өзге де құпияны қорғау жөніндегі талаптарды сақтай отырып, уәкілетті органның лауазымды адамдарына тексеру немесе қашықтан бақылау нәтижелері туралы қорытындыға қоса тіркеу үшін қағаз және электрондық жеткізгіштердегі құжаттарды (мәліметтерді) не олардың көшірмелерін, сондай-ақ тексеру немесе қашықтан бақылау нысанасына сәйкес автоматтандырылған дерекқорларға (ақпараттық жүйелерге) қолжетімділікті ұсынуға;
3) тексеруді тағайындау туралы бұйрықты тексеру басталған күні және жүргізілген тексерудің немесе қашықтан бақылаудың нәтижелері туралы қорытындыны олар аяқталған күні алғаны туралы белгі жасауға;
4) егер осы Заңда не Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында өзгеше көзделмесе, тексеру немесе қашықтан бақылау жүргізу кезеңінде тексерілетін құжаттарға өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол бермеуге;
5) басшының не оның уәкілетті адамының тексерілетін мемлекеттік органның тұрған жерінде тексерудің тағайындалған мерзімдерінде болуын қамтамасыз етуге міндетті.
19. Егер тексеру жүргізу нәтижесінде тексерілетін мемлекеттік органның жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы талаптарды бұзу фактісі анықталса, әкімшілік құқық бұзушылық құрамының белгілерін көрсететін жеткілікті деректер болған кезде уәкілетті орган ведомствосының немесе оның аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамдары өкілеттіктері шегінде бұзушылықтарға жол берген адамдарды Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа тарту жөнінде шаралар қабылдайды.
Уәкілетті орган ведомствосының немесе оның аумақтық бөлімшесінің тексеруді жүзеге асыратын лауазымды адамының тексеру жүргізу үшін қажетті материалдарға қол жеткізуіне кедергі келтірілген не анық емес ақпарат ұсынылған, бұзушылықтарды жою туралы заңды талаптар орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған жағдайларда бұзушылықтарға жол берген адамдарды Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа тарту жөнінде шаралар қабылданады.";
21) 52-баптың 1-тармағында:
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) жануарлар дүниесі объектілерін заңсыз аулау құралдарын және жүзу, көлік құралдарын сот шешім шығарғанға дейін уақытша сақтау мақсатында және (немесе) жедел ден қою шеңберінде құқық қорғау органдарына беру үшін алып қоюға;";
11) тармақшадағы "қолдануға құқығы бар." деген сөздер "қолдануға;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 12) тармақшамен толықтырылсын:
"12) жануарлар дүниесі объектілерін заңсыз алып қоюды жасаған адамдарды ұстауға, құқық қорғау органдарына жеткізуге құқығы бар.";

2) с соблюдением требований по охране коммерческой, налоговой либо иной охраняемой законом Республики Казахстан тайны представлять должностным лицам уполномоченного органа документы (сведения) на бумажных и электронных носителях либо их копии для приобщения к заключению о результатах проверки или дистанционного контроля, а также доступ к автоматизированным базам данных (информационным системам) в соответствии с предметом проверки или дистанционного контроля;
3) сделать отметку о получении приказа о назначении проверки в день начала проверки и заключения о результатах проведенной проверки или дистанционного контроля в день их завершения;
4) не допускать внесения изменений и дополнений в проверяемые документы в период проведения проверки или дистанционного контроля, если иное не предусмотрено настоящим Законом либо иными законами Республики Казахстан;
5) обеспечить пребывание руководителя либо его уполномоченного лица по месту нахождения проверяемого государственного органа в назначенные сроки проверки.
19. Если в результате проведения проверки будет выявлен факт нарушения проверяемым государственным органом требований в области охраны, воспроизводства и использования животного мира при наличии достаточных данных, указывающих на признаки состава административного правонарушения, должностные лица ведомства уполномоченного органа или его территориального подразделения в пределах полномочий принимают меры по привлечению лиц, допустивших нарушения, к ответственности, установленной законами Республики Казахстан.
В случаях воспрепятствования доступу должностного лица ведомства уполномоченного органа или его территориального подразделения, осуществляющего проверку, к материалам, необходимым для проведения проверки, либо предоставления недостоверной информации, невыполнения или ненадлежащего выполнения законных требований об устранении нарушений принимаются меры по привлечению лиц, допустивших нарушения, к ответственности, установленной законами Республики Казахстан.";
21) в пункте 1 статьи 52:
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) изымать орудия незаконного добывания объектов животного мира и плавательные, транспортные средства в целях временного хранения до вынесения решения судом и (или) для передачи в правоохранительные органы в рамках оперативного реагирования;";
дополнить подпунктом 12) следующего содержания:
"12) задерживать, доставлять в правоохранительные органы лиц, совершивших незаконное изъятие объектов животного мира.";

22) 56-бапта:
2-тармақтың 5) тармақшасы "инспекторға" деген сөзден кейін "немесе Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қызметкерлеріне" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақтың 2) тармақшасы "тыныштық аймақтарында" деген сөздерден кейін "және өсімді молайту учаскелерінде" деген сөздермен толықтырылсын.
58. "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" 2005 жылғы 7 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 8-баптың 2-тармағының 8) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасының заңнамасына" деген сөздер ""Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 22-баптағы "322-бабының" деген сөздер "186-бабының" деген сөздермен ауыстырылсын.
59. "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 13) тармақшасы "бал ара шаруашылығын" деген сөздерден кейін ", аквашаруашылықты" деген сөзбен толықтырылсын;
2) 6-баптың 1-тармағының 4-1) тармақшасындағы "әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына шекті бағаларды белгілеу жөніндегі шараларды қоспағанда," деген сөздер алып тасталсын;
3) 7-баптың 2-тармағының 17-3) тармақшасындағы "әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына шекті бағаларды белгілеу жөніндегі шараларды қоспағанда," деген сөздер алып тасталсын.
60. "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 33-баптың 1-тармағының 4) тармақшасында:
"анықталған жағдайда" деген сөздер "анықталған кезде мемлекеттік қадағалау тәртібімен жедел ден қою шараларын қабылдауға немесе жедел ден қою шараларын қолдануға байланысты" деген сөздермен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
2) 5-тарау мынадай мазмұндағы 33-1-баппен толықтырылсын:
"33-1-бап. Жедел ден қою шаралары және оларды қолдану тәртібі
1. Тексерілетін субъектілерге қоғамдық қаупі бар салдарлардың туындауын болғызбау мақсатында ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы мемлекеттік қадағалауды жүзеге асыру барысында және оның нәтижелері бойынша қолданылатын әсер ету тәсілдері жедел ден қою шаралары болып табылады.
2. Егер тексерілетін субъектілердің қызметі ормандардың биологиялық әралуандығының, мемлекеттік табиғи-қорық қоры объектілерінің, мәдени және табиғи мұраның сақталуына тікелей қатер төндірсе, уәкілетті орган ведомствосының және оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдары жедел ден қою шараларын қолданады.

22) в статье 56:
подпункт 5) пункта 2 дополнить словами "или сотрудникам органов внутренних дел Республики Казахстан";
подпункт 2) пункта 3 дополнить словами "и на воспроизводственных участках".
58. В Закон Республики Казахстан от 7 февраля 2005 года "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей":
1) в подпункте 8) пункта 2 статьи 8 слова "законодательством Республики Казахстан" заменить словами "Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения";
2) в статье 22 цифры "322" заменить цифрами "186".
59. В Закон Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий":
1) подпункт 13) статьи 1 после слова "пчеловодство" дополнить словом ", аквакультуру";
2) в подпункте 4-1) пункта 1 статьи 6 слова ", за исключением мер по установлению предельных цен на социально значимые продовольственные товары" исключить;
3) в подпункте 17-3) пункта 2 статьи 7 слова ", за исключением мер по установлению предельных цен на социально значимые продовольственные товары" исключить.
60. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях":
1) в подпункте 4) пункта 1 статьи 33:
слова "подавать исковые" заменить словами "принимать меры оперативного реагирования в порядке государственного надзора или подавать исковые";
дополнить словами "в связи с применением мер оперативного реагирования";
2) главу 5 дополнить статьей 33-1 следующего содержания:
"Статья 33-1. Меры оперативного реагирования и порядок их применения
1. Мерами оперативного реагирования являются способы воздействия на проверяемых субъектов в целях предотвращения наступления общественно опасных последствий, применяемые в ходе осуществления и по результатам государственного надзора в области особо охраняемых природных территорий.
2. Меры оперативного реагирования применяются должностными лицами ведомства уполномоченного органа и его территориальных подразделений в случае, если деятельность проверяемых субъектов представляет непосредственную угрозу сохранению биологического разнообразия лесов, объектов государственного природно-заповедного фонда, культурного и природного наследия.

3. Жедел ден қою шараларына:
1) ерекше қорғалатын табиғи аумақта, оның күзет аймағында Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын, Қазақстан Республикасының орман заңнамасын құқық бұзушылық жасаған адамдарды ұстау және құқық қорғау органдарына жеткізу;
2) Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын, Қазақстан Республикасының орман заңнамасын бұзған жеке және заңды тұлғалардан атыс қаруын, заңсыз олжаланған өнімді және оны олжалау құралдарын, көлік және жүзу құралдарын алып қою;
3) Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын, Қазақстан Республикасының орман заңнамасын бұзушылықтар анықталған кезде жеке және заңды тұлғалардың қызметін тоқтата тұру жатады.
4. Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасында, Қазақстан Республикасының орман заңнамасында айқындалған талаптарды бұзушылықтар жедел ден қою шараларын және олардың түрлерін қолдануға негіз болып табылады.
5. Бұзушылық анықталған кезде уәкілетті органның ведомствосы мен оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамы бұзушылық жасалған жерде уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 153-бабына сәйкес қадағалау актісін ресімдейді және тексерілетін субъектіге табыс етеді.
6. Қадағалау актісі ресімделгеннен кейін уәкілетті органның ведомствосы мен оның аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамы жедел ден қою шараларын тікелей қолдануды жүзеге асырады.
7. Тексерілетін субъект қадағалау актісінде көрсетілген мерзімдерде жедел ден қою шарасын қолдануға негіз болып табылатын анықталған бұзушылықтарды жоюға міндетті.
8. Жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын анықталған бұзушылықтар жойылмаған жағдайда уәкілетті органның ведомствосы мен оның аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамдары бұзушылықтарға жол берген адамдарды Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа тарту жөнінде шаралар қабылдайды.
9. Қадағалау актісінде көрсетілген талаптарды бұзушылықтарды жою мерзімдері өткеннен кейін жедел ден қою шарасын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды анықталған бұзушылықтардың жойылғанын бақылау бойынша жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.

3. К мерам оперативного реагирования относятся:
1) задержание и доставление в правоохранительные органы лиц, совершивших на особо охраняемой природной территории, в ее охранной зоне правонарушения законодательства Республики Казахстан в области особо охраняемых природных территорий, охраны, воспроизводства и использования животного мира, лесного законодательства Республики Казахстан;
2) изъятие у физических и юридических лиц, нарушивших законодательство Республики Казахстан в области особо охраняемых природных территорий, охраны, воспроизводства и использования животного мира, лесное законодательство Республики Казахстан, огнестрельного оружия, незаконно добытой продукции и орудия ее добывания, транспортных и плавучих средств;
3) приостановление деятельности физических и юридических лиц при выявлении нарушений законодательства Республики Казахстан в области особо охраняемых природных территорий, охраны, воспроизводства и использования животного мира, лесного законодательства Республики Казахстан.
4. Основаниями для применения мер оперативного реагирования и их видов являются нарушения требований, определенных законодательством Республики Казахстан в области особо охраняемых природных территорий, охраны, воспроизводства и использования животного мира, лесного законодательства Республики Казахстан.
5. При обнаружении нарушения должностным лицом ведомства уполномоченного органа и его территориального подразделения на месте совершения нарушения оформляется акт надзора по форме, утвержденной уполномоченным органом, и вручается проверяемому субъекту в соответствии со статьей 153 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
6. После оформления акта надзора должностное лицо ведомства уполномоченного органа и его территориального подразделения осуществляет непосредственно применение меры оперативного реагирования.
7. Проверяемый субъект обязан устранить выявленные нарушения, являющиеся основанием для применения меры оперативного реагирования, в сроки, указанные в акте надзора.
8. В случае неустранения выявленных нарушений, являющихся основанием для применения мер оперативного реагирования, должностные лица ведомства уполномоченного органа и его территориального подразделения принимают меры по привлечению лиц, допустивших нарушения, к ответственности, установленной законами Республики Казахстан.
9. По истечении сроков устранения нарушений требований, указанных в акте надзора, проводится внеплановая проверка по контролю устранения выявленных нарушений требований, являющихся основанием для применения меры оперативного реагирования.

10. Қадағалау актісінің қолданысы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі жоспардан тыс тексеру нәтижелері туралы актінің негізінде жедел ден қою шарасын қолдануға негіз болып табылатын анықталған бұзушылықтардың жойылғанын растаған жағдайда тоқтатылады. Актінің нысанын уәкілетті орган бекітеді.
11. Қадағалау актісінде көзделген мерзімдер өткенге дейін тексерілетін субъект бұзушылықтың жойылу фактісін дәлелдейтін материалдарды (қажет болған жағдайда) қоса бере отырып, анықталған бұзушылықтардың жойылғаны туралы ақпаратты ұсынуға міндетті.
12. Тексерілетін субъект жедел ден қою шараларын қолдануға алып келген ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы мемлекеттік қадағалау нәтижелерімен келіспеген жағдайда қадағалау актісін жарамсыз деп тану және оның күшін жою туралы шағым бере алады.
Шағым Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 29-тарауында көзделген тәртіппен жоғары тұрған мемлекеттік органға не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа беріледі.
Шағым беру қадағалау актісінің орындалуын тоқтата тұрмайды.
13. Қадағалау актісін жарамсыз деп тануға және оның күшін жоюға мыналар негіз болып табылады:
1) жедел ден қою шараларын қолдануға негіздің болмауы;
2) осы шараға сәйкес келмейтін негіз бойынша жедел ден қою шараларын қолдану;
3) уәкілетті орган ведомствосы мен оның аумақтық бөлімшесінің өз құзыретіне кірмейтін мәселелер бойынша жедел ден қою шараларын қолдануы.
14. Жедел ден қою шараларын қолдану туралы ақпарат өз құзыреті шегінде мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органға Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы айқындаған тәртіппен жіберіледі.";
3) 38-баптың 1-тармағының 1) тармақшасында:
екінші абзац "туристік базалар," деген сөздерден кейін "балық өсіру шаруашылықтары," деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші абзац "балық аулауды" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ балық өсіруді" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 43-1-баптың 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларындағы "мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы болған кезде" деген сөздер алып тасталсын;
5) 45-бапта:
4-тармақтың екінші бөлігі "орналастыруға" деген сөзден кейін ", аквашаруашылықты (балық өсіруді) жүзеге асыруға" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақ "объектiлерiн" деген сөзден кейін ", сондай-ақ балық ресурстарын және басқа да су жануарларын өсіруге арналған балық өсіру шаруашылықтарын" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 46-бапта:
1-тармақтағы "өзінде туристік операторлық қызметке арналған лицензия болған кезде" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақта:
"бес жылға дейінгі" деген сөздер "бір жылдан бес жылға дейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жиырма бес жылға дейінгі" деген сөздер "бес жылдан жиырма бес жылға дейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;

10. Действие акта надзора прекращается в случае подтверждения территориальным подразделением ведомства уполномоченного органа устранения выявленных нарушений, являющихся основанием для применения меры оперативного реагирования, на основании акта о результатах внеплановой проверки. Форма акта утверждается уполномоченным органом.
11. До истечения сроков, предусмотренных актом надзора, проверяемый субъект обязан предоставить информацию об устранении выявленных нарушений с приложением материалов (при необходимости), доказывающих факт устранения нарушения.
12. Проверяемый субъект в случае несогласия с результатами государственного надзора в области особо охраняемых природных территорий, повлекших применение мер оперативного реагирования, может подать жалобу о признании акта надзора недействительным и его отмене.
Жалоба подается в вышестоящий государственный орган в порядке, предусмотренном главой 29 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, либо в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Подача жалобы не приостанавливает исполнение акта надзора.
13. Основаниями для признания недействительным акта надзора и его отмены являются:
1) отсутствие оснований для применения мер оперативного реагирования;
2) применение мер оперативного реагирования по основанию, не соответствующему данной мере;
3) применение ведомством уполномоченного органа и его территориальным подразделением мер оперативного реагирования по вопросам, не входящим в их компетенцию.
14. Информация о применении мер оперативного реагирования направляется в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, в порядке, определенном Генеральной прокуратурой Республики Казахстан.";
3) в подпункте 1) пункта 1 статьи 38:
абзац второй после слов "туристских баз," дополнить словами "рыбоводных хозяйств,";
абзац третий дополнить словами ", а также рыбоводства";
4) в подпунктах 1) и 2) пункта 1 статьи 43-1 слова "при наличии положительного заключения государственной экологической экспертизы" исключить;
5) в статье 45:
часть вторую пункта 4 после слов "рекреационных нагрузок," дополнить словами "осуществление аквакультуры (рыбоводства),";
пункт 5 дополнить словами ", а также рыбоводных хозяйств для выращивания рыбных ресурсов и других водных животных";
6) в статье 46:
в пункте 1 слова "при наличии у него лицензии на туристскую операторскую деятельность" исключить;
в пункте 2:
слова "до пяти" заменить словами "от одного года до пяти";
слова "до двадцати" заменить словами "от пяти до двадцати";

7) 47-баптың 1-тармағының 5) тармақшасындағы "балықтың байырғы түрлерiн" деген сөздер "балықты" деген сөзбен ауыстырылсын;
8) 48-баптың 2-тармағының 5) тармақшасы "аулау" деген сөзден кейін ", сондай-ақ балық өсіру" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 52-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 13-1) тармақшамен толықтырылсын:
"13-1) балық өсіру;";
10) 69-баптың 1-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1. Кешенді мемлекеттік табиғи қаумалдарда аң аулауға және балық аулауға биологиялық негіздеме негізінде мемлекеттік табиғи-қорық қоры объектілерінің сақталуына қауіп төндірмейтін, жануарлар дүниесі объектілерін алып қоюдың жол берілетін көлемі шегінде жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган рұқсат етеді.".
61. "Мәдениет туралы" 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 25-баптың 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Қазақстан Республикасының тарихи-мәдени мұрасының сақталуын және оны кеңінен танытуды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік бюджеттен мемлекеттік музейлерге, музей-қорықтарға мәдени құндылықтардың сақталуын, қорғалуын, сақталып қалуын, жинақталуын, реставрациялануын, зерделенуін жəне көпшілікке көрсетілуін қамтамасыз етуге байланысты шығындарды жабуға субсидиялар бөлінеді.";
2) 35-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге уақытша немесе тұрақты тұруға баратынына қарамастан, автордың немесе құқық белгілейтін құжаттары болған кезде автордан мәдени құндылықты сатып алған адамның өзі жасаған немесе сатып алған мәдени құндылықтарды Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге әкетуге құқығы бар.".
62. "Ойын бизнесі туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
16-1-бапта:
1-тармақтағы "жоспардан тыс" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақтағы "Жоспардан тыс тексеру" деген сөздер "Тексеру" деген сөзбен ауыстырылсын.
63. "Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
7) тармақша "заңды тұлғаларды" деген сөздерден кейін ", "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабының 3-1-тармағында көрсетілген кепілсіз микрокредиттер бермейтін, шаруашылық серіктестігі нысанында құрылған кредиттік серіктестіктерді және ломбардтарды, сондай-ақ шаруашылық серіктестігі нысанында құрылған микроқаржы ұйымдарын" деген сөздермен толықтырылсын;
8-1) тармақша "кодексі) –" деген сөзден кейін "Халықаралық бухгалтерлер федерациясы шығарған," деген сөздермен толықтырылсын;
13) тармақшадағы "кеңес бекіткен" деген сөздер "қор шығарған" деген сөздермен ауыстырылсын;

7) в подпункте 5) пункта 1 статьи 47 слова "аборигенных видов" исключить;
8) подпункт 5) пункта 2 статьи 48 дополнить словами ", а также рыбоводство";
9) пункт 1 статьи 52 дополнить подпунктом 13-1) следующего содержания:
"13-1) рыбоводство;";
10) пункт 1-1 статьи 69 изложить в следующей редакции:
"1-1. В комплексных государственных природных заказниках охота и рыболовство разрешаются уполномоченным государственным органом в области охраны, воспроизводства и использования животного мира в пределах допустимого объема изъятия объектов животного мира, не угрожающего сохранению объектов государственного природно-заповедного фонда, на основании биологического обоснования.".
61. В Закон Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года "О культуре":
1) пункт 7 статьи 25 изложить в следующей редакции:
"7. В целях обеспечения сохранности и популяризации историко-культурного наследия Республики Казахстан из государственного бюджета государственным музеям, музеям-заповедникам выделяются субсидии на покрытие убытков, связанных с обеспечением хранения, охраны, сохранения, комплектования, реставрации, изучения и публичного представления культурных ценностей, в порядке, установленном бюджетным законодательством Республики Казахстан.";
2) пункт 3 статьи 35 изложить в следующей редакции:
"3. Автор независимо от того, выезжает он за пределы Республики Казахстан временно или на постоянное жительство, или лицо, которое приобрело культурную ценность у автора, при наличии правоустанавливающих документов имеет право вывезти созданные или приобретенные им культурные ценности за пределы Республики Казахстан.".
62. В Закон Республики Казахстан от 12 января 2007 года "Об игорном бизнесе":
в статье 16-1:
в пункте 1 слово "внеплановой" исключить;
в пункте 2 слова "Внеплановая проверка" заменить словом "Проверка".
63. В Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности":
1) в статье 1:
подпункт 7) после слов "иностранной валютой" дополнить словами ", кредитных товариществ и ломбардов, созданных в форме хозяйственного товарищества, а также микрофинансовых организаций, созданных в форме хозяйственного товарищества, не предоставляющих беззалоговые микрокредиты, указанные в пункте 3-1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности";
подпункт 8-1) дополнить словами ", выпущенный Международной федерацией бухгалтеров";
в подпункте 13) слова "утвержденные Советом" заменить словами "выпущенные Фондом";

2) 2-бапта:
3-2-тармақ "болып табылатын" деген сөздерден кейін ", жария мүдделі ұйымдарға жатпайтын" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақтың екінші бөлігі "болып табылатын," деген сөздерден кейін "жария мүдделі ұйымдарға жатпайтын," деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақтың 2) тармақшасындағы "3-1-тармағында" деген сөздер "3-1 және 3-2-тармақтарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 6-баптың 4-тармағының бірінші бөлігінде:
"белгiлеген талаптарға" деген сөздер "бекіткен бухгалтерлік есепке алу шоттарының үлгілік жоспарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
"үлгi" деген сөз алып тасталсын;
4) 8-баптың 2-тармағының бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бухгалтерлік есепке алуды жүргізу және қаржылық есептілікті жасау шарт негізінде берілген кезде осы Заңның 16-бабының 2-тармағында белгіленген талаптар сақталуға тиіс.";
5) 16-баптың 2-тармағында:
бірінші бөліктегі "қазақ және орыс тілдерінде" деген сөздер "мемлекеттік тілде және қажет болған кезде орыс тілінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлікте:
"жүзеге асырады" деген сөздер "жүзеге асыруға міндетті" деген сөздермен ауыстырылсын;
"қазақ және орыс тілдерінде" деген сөздер "мемлекеттік тілде және қажет болған кезде орыс тілінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 20-баптың 5-тармағының 12) тармақшасындағы "кәсiби бухгалтерлерге" деген сөздер "кәсiби бухгалтерлерге кандидаттарға" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 20-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"20-1-бап. Бухгалтерлік есепке алу және қаржылық есептілік саласындағы мемлекеттік бақылау
1. Бухгалтерлік есепке алу және қаржылық есептілік саласындағы мемлекеттік бақылау "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес берілген рұқсаттар бойынша біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына, жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне жүргізілетін тексеру және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асырылады.
2. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес берілген рұқсаттар бойынша біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына, жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне жүргізілетін тексерулер және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.";
8) 21-баптың 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Кәсіби ұйымның басшысы алынбаған немесе жойылмаған сотталғандығы бар адам болмауға тиіс.
Кәсiби ұйымның басшысы төрт жылдан аспайтын мерзiмге сайланады және қатарынан екi мерзiмге қайта сайлана алмайды.";

2) в статье 2:
пункт 3-2 после слова "деятельность" дополнить словами ", не относящиеся к организациям публичного интереса";
часть вторую пункта 4 после слов "среднего предпринимательства" дополнить словами ", не относящихся к организациям публичного интереса";
в подпункте 2) пункта 5 слова "пункте 3-1" заменить словами "пунктах 3-1 и 3-2";
3) в части первой пункта 4 статьи 6:
слово "типового" исключить;
слова "требованиям, установленным" заменить словами "типовому плану счетов бухгалтерского учета, утвержденному";
4) часть пятую пункта 2 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"При передаче на договорной основе ведения бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности должны соблюдаться требования, установленные пунктом 2 статьи 16 настоящего Закона.";
5) в пункте 2 статьи 16:
в части первой слова "казахском и русском языках" заменить словами "государственном языке и, при необходимости, на русском языке";
в части второй слово "осуществляют" заменить словами "обязаны осуществлять";
слова "на казахском и русском языках" заменить словами "на государственном языке и, при необходимости, на русском языке";
6) в подпункте 12) пункта 5 статьи 20 слова "профессиональным бухгалтерам" заменить словами "кандидатам в профессиональные бухгалтеры";
7) статью 20-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 20-1. Государственный контроль в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности
1. Государственный контроль в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности осуществляется в форме проверки, проводимой на соответствие квалификационным или разрешительным требованиям по выданным разрешениям, требованиям по направленным уведомлениям в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.
2. Проверки, проводимые на соответствие квалификационным или разрешительным требованиям по выданным разрешениям, требованиям по направленным уведомлениям в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", и профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля осуществляются в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.";
8) пункт 7 статьи 21 изложить в следующей редакции:
"7. Руководителем профессиональной организации не должно быть лицо, имеющее неснятую или непогашенную судимость.
Руководитель профессиональной организации избирается на срок не более четырех лет и не может быть переизбран на два срока подряд.";

9) 22-бапта:
3-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
4-тармақтағы "кәсiби бухгалтерлерге" деген сөздер "кәсіби бухгалтерлерге кандидаттарға" деген сөздермен ауыстырылсын.
64. "Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 5-баптың 5) тармақшасының төртінші абзацы алып тасталсын;
2) 8-баптың 1-тармағы "шегінде" деген сөзден кейін "Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің ережелеріне сәйкес" деген сөздермен толықтырылсын.
65. "Химиялық өнімнің қауіпсіздігі туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
9-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Химиялық өнімнің қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес тексеру, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асырылады.";
3-тармақ алып тасталсын.
66. "Машиналар мен жабдықтардың қауіпсіздігі туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
8-баптың 2-тармағында:
"тексеру" деген сөз "жоспардан тыс тексеру" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Машиналар мен жабдықтардың қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік қадағалау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.".
67. "Ойыншықтардың қауіпсіздігі туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
6-бапта:
1-тармақта:
"мен қадағалау" деген сөздер алып тасталсын;
"тексеру" деген сөз "жоспардан тыс тексеру" деген сөздермен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Ойыншықтардың қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік қадағалауды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган және техникалық реттеу саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.";
2-тармақ алып тасталсын;
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Ойыншықтардың қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау:
1) тұтынушыға арналған ақпараттың анықтығының осы Заңның, техникалық регламенттердің талаптарына сәйкестігін;
2) ойыншықтардың қауіпсіздігі саласындағы талаптарға ойыншықтардың сәйкестігін растайтын құжаттағы ақпараттың сәйкестігін бақылау арқылы жүзеге асырылады.
4. Тәуекелдерге бағалауды жүзеге асыру кезінде ойыншықтардың қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік органдар өз құзыреті шегінде ойыншықтардың іріктелген үлгілерін сынақтар (зерттеулер) жүргізу үшін аккредиттелген зертханаларға (орталықтарға) жібереді.".

9) в статье 22:
часть вторую пункта 3 исключить;
в пункте 4 слова "профессиональным бухгалтерам" заменить словами "кандидатам в профессиональные бухгалтеры".
64. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О безопасности пищевой продукции":
1) абзац четвертый подпункта 5) статьи 5 исключить;
2) пункт 1 статьи 8 дополнить словами ", в соответствии с положениями Предпринимательского кодекса Республики Казахстан".
65. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О безопасности химической продукции":
в статье 9:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Государственный контроль в области безопасности химической продукции осуществляется в форме проверки, профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.";
пункт 3 исключить.
66. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О безопасности машин и оборудования":
в пункте 2 статьи 8:
слово "проверки" заменить словами "внеплановой проверки";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Государственный надзор в области безопасности машин и оборудования осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.".
67. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О безопасности игрушек":
в статье 6:
в пункте 1:
слова "и надзор" исключить;
слово "осуществляются" заменить словом "осуществляется";
слово "проверки" заменить словами "внеплановой проверки";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Государственный надзор в области безопасности игрушек осуществляется государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и уполномоченного органа в области технического регулирования в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
пункт 2 исключить;
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Государственный контроль в области безопасности игрушек осуществляется путем контроля:
1) соответствия достоверности информации для потребителя требованиям настоящего Закона, технических регламентов;
2) соответствия информации, содержащейся в документе, подтверждающем соответствие игрушки требованиям в области безопасности игрушек.
4. При осуществлении оценки рисков государственные органы в области безопасности игрушек в пределах своей компетенции направляют отобранные образцы игрушек в аккредитованные лаборатории (центры) для проведения испытаний (исследований).".

68. "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" 2007 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 18-3-бапта:
1-тармақ "сәйкес" деген сөзден кейін "жоспардан тыс тексеру және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау нысанында" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ алып тасталсын;
2) 21-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Заңды тұлғалар осы баптың 2-тармағында көрсетілген құжаттардан басқа Қазақстан Республикасының заңдарында не құрылтай құжаттарында көзделген жағдайларда жылжымайтын мүлік объектілерін сатып алуға немесе иеліктен шығаруға құрылтайшылар (қатысушылар, директорлар кеңесі, акционерлер кеңесі) жиналыстарының хаттамаларын (олардан үзінді-көшірмелер) ұсынады. Шетелдік заңды тұлғалар сауда тізілімінен заңдастырылған үзінді-көшірмені немесе шетелдік заңды тұлға шет мемлекеттің заңнамасы бойынша заңды тұлға болып табылатындығын куәландыратын басқа да заңдастырылған құжатты мемлекеттік тілдегі және қажет болған кезде орыс тіліндегі нотариат куәландырған аудармасымен ұсынады.";
3) 43-баптың 3-тармағындағы "құрылтай шарты және" деген сөздер алып тасталсын;
4) 51-баптың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) осы Заңның 21-бабы 2-тармағының 1) және 3) тармақшаларында көзделген құжаттар ұсынылады.";
5) 53-баптың 2-тармағындағы "және оның көшірмесін" деген сөздер алып тасталсын;
6) 55-баптың 3-тармағындағы "басқарушы компанияның құрылтай құжаттарының нотариат растаған көшірмелерін, сенімгерлік басқару шарттарының, пайлық инвестициялық қор құру туралы шешімнің, пай шығаруды мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің, Қазақстан Республикасының инвестициялық және венчурлік қорлар туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелген, оларға енгізілген өзгерістері мен толықтырулары бар пайлық инвестициялық қор ережелерінің көшірмелерін", "ислам банкі жарғысының, ислам" деген сөздер тиісінше "сенімгерлік басқару шарттарының, пайлық инвестициялық қор құру туралы шешімнің, пай шығаруды мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің, Қазақстан Республикасының инвестициялық және венчурлік қорлар туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелген, оларға енгізілген өзгерістері мен толықтырулары бар пайлық инвестициялық қор ережелерінің нотариат растаған көшірмелерін", "ислам" деген сөздермен ауыстырылсын.
69. "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 57-1-бап мынадай мазмұндағы 3 және 4-тармақтармен толықтырылсын:
"3. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын iске асыратын білім беру ұйымдарының қызметі тоқтатыла тұрған кезде білім беру ұйымдары:
1) мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыруға арналған конкурсқа қатысуға;
2) бұзушылықтар жойылғанға және білім беру саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі қызметті қайта бастағанға дейін қызметін жүзеге асыруға құқылы емес.
4. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын iске асыратын білім беру ұйымдары тексеру және (немесе) мемлекеттік аттестаттау нәтижесінде анықталған бұзушылықтарды жоймаған кезде білім беру саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі білім беру ұйымын мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту және балаларға қосымша білім беру бойынша рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінен алып тастайды.";

68. В Закон Республики Казахстан от 26 июля 2007 года "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество":
1) в статье 18-3:
пункт 1 после слов "территориальными подразделениями" дополнить словами "в форме внеплановой проверки и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля";
пункт 3 исключить;
2) пункт 3 статьи 21 изложить в следующей редакции:
"3. Помимо документов, указанных в пункте 2 настоящей статьи, юридические лица представляют протоколы собраний (выписки из них) учредителей (участников, совета директоров, совета акционеров) на приобретение или отчуждение объектов недвижимости в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан либо учредительными документами. Иностранные юридические лица представляют легализованную выписку из торгового реестра или другой легализованный документ, удостоверяющий, что иностранное юридическое лицо является юридическим лицом по законодательству иностранного государства, с нотариально засвидетельствованным переводом на государственный язык и, при необходимости, на русский язык.";
3) в пункте 3 статьи 43 слова "учредительный договор и" исключить;
4) подпункт 3) статьи 51 изложить в следующей редакции:
"3) документы, предусмотренные подпунктами 1) и 3) пункта 2 статьи 21 настоящего Закона.";
5) в пункте 2 статьи 53 слова "и представляет его копию," исключить;
6) в пункте 3 статьи 55 слова "копии учредительных документов управляющей компании,", "устава исламского банка," исключить.
69. В Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании":
1) статью 57-1 дополнить пунктами 3 и 4 следующего содержания:
"3. При приостановлении деятельности организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, организации образования не вправе:
1) участвовать в конкурсе на размещение государственного образовательного заказа;
2) осуществлять деятельность до устранения нарушений и возобновления деятельности территориальным подразделением ведомства уполномоченного органа в области образования.
4. При неустранении нарушений, выявленных в результате проверки и (или) государственной аттестации, организациями образования, реализующими общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области образования исключает организацию образования из государственного электронного реестра разрешений и уведомлений по дошкольному воспитанию и обучению и дополнительному образованию для детей.";

2) 59-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөлікте:
"бiлiм беру қызметiнiң" деген сөздерден кейін "және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) білім беруді басқару органдары қызметінің" деген сөздермен толықтырылсын;
"Қазақстан Республикасының бiлiм беру саласындағы заңнамасының және Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы" деген сөздер "Қазақстан Республикасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
", жергiлiктi атқарушы органдар" деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың білім беруді басқару органдары өздерінің құрылымдық, ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік органдары мен ұйымдарының, лауазымды адамдарының мемлекеттік орган қабылдаған шешімдерді, сондай-ақ Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын орындауына жүзеге асыратын ішкі бақылау Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне сәйкес жүргізіледі.";
2-тармақта:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) тәрбиеленушілер мен білім алушылардың оқу нәтижелерін бағалау;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) білім беруді басқару органдарының қызметі болып табылады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Білім беру жүйесіндегі мемлекеттік бақылау тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асырылады.
Тексеру және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және осы Заңға сәйкес жүзеге асырылады.";
4-тармақта:
бірінші бөлік "аумақтық бөлімшелері" деген сөздерден кейін ", ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның ведомствосы" деген сөздермен толықтырылсын;
бесінші бөлік "аумақтық бөлімшелерінің," деген сөздерден кейін "ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган ведомствосының," деген сөздермен толықтырылсын;
алтыншы бөлік "білім беру," деген сөздерден кейін "ғылым және жоғары білім," деген сөздермен толықтырылсын;
4-1-тармақ "аумақтық бөлімшелеріне," деген сөздерден кейін "ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның ведомствосына," деген сөздермен толықтырылсын;
8-3 және 8-4-тармақтар алып тасталсын;

2) в статье 59:
в пункте 1:
в части первой:
после слов "образовательной деятельности" дополнить словами "и деятельности органов управления образования области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения)";
слова "в области образования и законодательства Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях" исключить;
слова ", местными исполнительными органами" исключить;
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Внутренний контроль, осуществляемый органами управления образованием области, города республиканского значения, столицы за исполнением его структурными, подведомственными государственными органами и организациями, должностными лицами принятых государственным органом решений, а также требований законодательства Республики Казахстан, проводится в соответствии с Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.";
в пункте 2:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) оценивание результатов обучения воспитанников и обучающихся;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) деятельность органов управления образования областей, городов республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения).";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Государственный контроль в системе образования осуществляется в форме проверки, профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля.
Проверка и профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля осуществляются в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
Профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля осуществляется в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и настоящим Законом.";
в пункте 4:
часть первую после слов "территориальными подразделениями" дополнить словами ", ведомством уполномоченного органа в области науки и высшего образования";
часть пятую после слов "территориальных подразделений," дополнить словами "ведомства уполномоченного органа в области науки и высшего образования,";
часть шестую после слов "области образования," дополнить словами "науки и высшего образования,";
пункт 4-1 после слов "территориальные подразделения," дополнить словами "ведомство уполномоченного органа в области науки и высшего образования,";
пункты 8-3 и 8-4 исключить;

8-7-тармақ "аумақтық бөлімшелері," деген сөздерден кейін "ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның ведомствосы," деген сөздермен толықтырылсын;
8-9-тармақ "аумақтық бөлімшелерінің," деген сөздерден кейін "ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган ведомствосының," деген сөздермен толықтырылсын;
8-11-тармақ "аумақтық бөлімшелерімен," деген сөздерден кейін "ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның ведомствосымен," деген сөздермен толықтырылсын;
8-12-тармақ "аумақтық бөлімшелеріне," деген сөздерден кейін "ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның ведомствосына," деген сөздермен толықтырылсын;
8-13-тармақтың бірінші бөлігі "аумақтық бөлімшелері," деген сөздерден кейін "ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның ведомствосы," деген сөздермен толықтырылсын;
3) мынадай мазмұндағы 59-1-баппен толықтырылсын:
"59-1-бап. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) білім беруді басқару органдарына қатысты мемлекеттік бақылау
1. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) білім беруді басқару органдарына қатысты мемлекеттік бақылау облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) білім беруді басқару органдары қызметінің Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкестігін қамтамасыз етуге бағытталған және оны білім беру саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері жүзеге асырады.
2. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың білім беруді басқару органдарының қызметіне мыналар бойынша қойылатын талаптар:
1) мамандандырылған жалпы білім беретін және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарын қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен, мектепке дейінгі тәрбие және оқыту, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және балаларға қосымша білім беру бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарын, сондай-ақ білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын, мамандандырылған жалпы білім беретін және арнаулы оқу бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарын, балалар-жасөспірімдер спорт мектептерін құру, қайта ұйымдастыру және тарату;
2) білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған қағидаларға сәйкес білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттардың бланкілеріне тапсырыс беруді және негізгі орта, жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын солармен қамтамасыз етуді ұйымдастыру және олардың пайдаланылуына бақылауды жүзеге асыру;

пункт 8-7 после слов "территориальными подразделениями," дополнить словами "ведомством уполномоченного органа в области науки и высшего образования,";
пункт 8-9 после слов "территориальных подразделений," дополнить словами "ведомства уполномоченного органа в области науки и высшего образования,";
пункт 8-11 после слов "территориальными подразделениями," дополнить словами "ведомством уполномоченного органа в области науки и высшего образования,";
пункт 8-12 после слов "территориальные подразделения," дополнить словами "ведомство уполномоченного органа в области науки и высшего образования,";
часть первую пункта 8-13 после слов "территориальные подразделения," дополнить словами "ведомство уполномоченного органа в области науки и высшего образования,";
3) дополнить статьей 59-1 следующего содержания:
"Статья 59-1. Государственный контроль в отношении органов управления образованием области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения)
1. Государственный контроль в отношении органов управления образованием области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) направлен на обеспечение соответствия деятельности органов управления образованием области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) требованиям законодательства Республики Казахстан в области образования и осуществляется территориальными подразделениями ведомства уполномоченного органа в области образования.
2. Требования, предъявляемые к деятельности органов управления образованием области, города республиканского значения, столицы, по:
1) созданию, реорганизации и ликвидации в установленном законодательством Республики Казахстан порядке государственных организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования и дополнительные образовательные программы для детей, за исключением государственных организаций образования, реализующих специализированные общеобразовательные и специальные учебные программы, а также по согласованию с уполномоченным органом в области образования государственных организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, специализированные общеобразовательные и специальные учебные программы, детско-юношеских спортивных школ;
2) организации заказа и обеспечения организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы основного среднего, общего среднего образования и образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, бланками документов государственного образца об образовании и осуществлению контроля за их использованием в соответствии с правилами, определенными уполномоченным органом в области образования;

3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес интернат үлгісіндегі білім беру ұйымдарын ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының қаражаты есебінен орта білім беру объектілерін салу, реконструкциялау қажеттілігіне өңірдің сұранысын айқындау;
5) білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған қағидаларға сәйкес еңбек нарығының қажеттілігін ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға, орта білім беруге, балаларға қосымша білім беруге және техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру;
6) білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған қағидаларға сәйкес мүмкіндіктері шектеулі балаларды арнаулы психологиялық-педагогикалық қолдауға мемлекеттік білім беру тапсырысын бекіту және орналастыру;
7) білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған қағидаларға сәйкес мектепке дейінгі және мектеп жасындағы балаларды есепке алуды ұйымдастыру, оларды орта білім алғанға дейін оқыту;
8) ерекше білім беруді қажет ететін адамдарды (балаларды) оқытуды, олардың білім беру ұйымдарында білім алуы үшін арнаулы жағдайлар жасауды, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес білім беру ұйымдарының ғимараттарына, құрылысжайлары мен үй-жайларына қолжетімділікті қамтамасыз ету;
9) білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған нормаларға сәйкес техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын, мамандандырылған жалпы білім беретін және арнаулы оқу бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарының (қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелеріндегі білім беру ұйымдарын қоспағанда) материалдық-техникалық базасын жарақтандыру;
10) білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған нормаларға сәйкес бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарын (қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелеріндегі білім беру ұйымдарын қоспағанда) материалдық-техникалық қамтамасыз етуге қолдау көрсету және жәрдемдесу;
11) мемлекеттік тапсырыс негізінде техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламаларын, сондай-ақ мамандандырылған жалпы білім беретін және арнаулы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін қағаз және электрондық жеткізгіштерде оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді жыл сайын уақтылы сатып алу және жеткізу;

3) организации и обеспечению организаций образования интернатного типа в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) определению потребности региона в необходимости строительства, реконструкции объектов среднего образования за счет средств Фонда поддержки инфраструктуры образования в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) размещению государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение, среднее образование, дополнительное образование детей и на подготовку кадров с техническим и профессиональным, послесредним образованием с учетом потребности рынка труда в соответствии с правилами, определенными уполномоченным органом в области образования;
6) утверждению и размещению государственного образовательного заказа на специальную психолого-педагогическую поддержку детей с ограниченными возможностями в соответствии с правилами, определенными уполномоченным органом в области образования;
7) организации учета детей дошкольного и школьного возраста, их обучению до получения ими среднего образования в соответствии с правилами, определенными уполномоченным органом в области образования;
8) обеспечению обучения лиц (детей) с особыми образовательными потребностями, созданию им специальных условий для получения образования в организациях образования, доступности зданий, сооружений и помещений организаций образования в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
9) оснащению материально-технической базой государственных организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, специализированные общеобразовательные и специальные учебные программы (за исключением организаций образования в исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы) в соответствии с нормами, определенными уполномоченным органом в области образования;
10) оказанию поддержки и содействия в материально-техническом обеспечении государственных организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования (за исключением организаций образования в исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы) в соответствии с нормами, определенными уполномоченным органом в области образования;
11) ежегодному своевременному приобретению и доставке учебников и учебно-методических комплексов на бумажных и электронных носителях для организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального образования, а также специализированные общеобразовательные и специальные учебные программы на основе государственного заказа;

12) аудандарда (облыстық маңызы бар қалаларда) орналасқан, мектепалды даярлықтың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына, орта білім беру ұйымдарына оқу жылына білім беру органдары болжайтын көлемде оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді уақтылы сатып алуды және жеткізуді жыл сайын ұйымдастыру;
13) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дарынды балаларды мамандандырылған білім беру ұйымдарында оқытуды қамтамасыз ету;
14) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес облыс немесе республикалық маңызы бар қала, астана деңгейінде жалпы білім беретін пәндер бойынша мектеп олимпиадалары мен ғылыми жобалар конкурстарын, орындаушылар конкурстары мен кәсіби шеберлік конкурстарын өткізу;
15) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес педагогтердің біліктілігін арттыру курстарын ұйымдастыру, өткізу тәртібін, сондай-ақ педагогтердің қызметін курстан кейін қолдауды ұйымдастыру, жүргізу тәртібін сақтау;
16) білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған қағидалар мен шарттарға сәйкес педагогтерді аттестаттауды жүргізу және педагогтерге біліктілік санаттарын беру (растау) тәртібін сақтау;
17) мемлекеттік білім беру ұйымдарының бірінші басшылары мен педагогтерін лауазымға тағайындау, лауазымнан босату тәртібін, сондай-ақ білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған қағидаларға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін сақтау;
18) Қазақстан Республикасының педагог мәртебесі туралы заңнамасын сақтау;
19) білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған қағидаларға сәйкес мемлекеттік білім беру ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялауды жүргізу тәртібін сақтау;
20) интернаттық ұйымдарға жатпайтын мектепке дейінгі ұйымдар мен орта білім беру ұйымдарын қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен білім беру ұйымдарының, оның ішінде аудандарда (облыстық маңызы бар қалаларда) орналасқан білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілеріне медициналық қызмет көрсетуді ұйымдастыру;
21) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен балалар мен жасөспірімдердің психикалық денсаулығын зерттеп-қарауды қамтамасыз ету және психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялық көмек көрсету;
22) дамуында проблемалары бар балалар мен жасөспірімдерді Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен оңалтуды және әлеуметтік бейімдеуді қамтамасыз ету;
23) жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қамсыздандыруды жүзеге асыру;

12) ежегодной организации своевременного приобретения и доставки учебников и учебно-методических комплексов организациям образования, расположенным в районах (городах областного значения), реализующим общеобразовательные учебные программы предшкольной подготовки, организациям среднего образования, в объеме, прогнозируемом органами образования на учебный год;
13) обеспечению обучения одаренных детей в специализированных организациях образования в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
14) проведению школьных олимпиад и конкурсов научных проектов по общеобразовательным предметам, конкурсов исполнителей и конкурсов профессионального мастерства на уровне области или города республиканского значения, столицы в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
15) соблюдению порядка организации, проведения курсов повышения квалификации педагогов, а также порядка организации, проведения посткурсового сопровождения деятельности педагогов в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
16) соблюдению порядка проведения аттестации педагогов и присвоения (подтверждения) квалификационных категорий педагогам в соответствии с правилами и условиями, определенными уполномоченным органом в области образования;
17) соблюдению порядка назначения на должности, освобождения от должностей первых руководителей и педагогов государственных организаций образования, а также порядка оказания государственной услуги в соответствии с правилами, определенными уполномоченным органом в области образования;
18) соблюдению законодательства Республики Казахстан о статусе педагога;
19) соблюдению порядка проведения ротации первых руководителей государственных организаций образования в соответствии с правилами, определенными уполномоченным органом в области образования;
20) организации медицинского обслуживания обучающихся и воспитанников организаций образования, в том числе расположенных в районах (городах областного значения), за исключением дошкольных организаций и организаций среднего образования, не относящихся к интернатным организациям, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
21) обеспечению обследования психического здоровья детей и подростков и оказанию психолого-медико-педагогической консультативной помощи в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
22) обеспечению реабилитации и социальной адаптации детей и подростков с проблемами в развитии в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
23) осуществлению государственного обеспечения детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

24) білім алушылар мен тәрбиеленушілердің жекелеген санаттарын Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен тегін және жеңілдікпен тамақтандыруды ұйымдастыру;
25) білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіпке және шарттарға сәйкес кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарының және арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж балаларды қолдау орталықтарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
26) білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған қағидаларға сәйкес негізгі орта, жалпы орта білім беру ұйымдарында, мамандандырылған және арнаулы жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, сондай-ақ мәдениет және өнер, дене шынықтыру және спорт мамандықтары бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын
іске асыратын білім беру ұйымдарында экстернат нысанында оқытуға рұқсат беру;
27) білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған қағидаларға сәйкес дуальды оқыту бойынша білікті жұмысшы кадрлар мен орта буын мамандар даярлауды ұйымдастыруды қамтамасыз ету;
28) білім беру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен білім беру мониторингінің болуы және жүргізілуі;
29) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ауылдық жерде орналасқан білім беру ұйымдарына жұмысқа келген жас мамандардың тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларын қамтамасыз ету бойынша жәрдем көрсету.
3. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) білім беруді басқару органдарының қызметіне мыналар бойынша қойылатын талаптар:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды міндетті түрде жұмысқа орналастыруды жүзеге асыру және тұрғын үймен қамтамасыз ету;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ауылдық жерде орналасқан білім беру ұйымдарына жұмысқа келген жас мамандардың тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларын қамтамасыз ету бойынша жәрдем көрсету;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және балаларға қосымша білім беру бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарын құру, қайта ұйымдастыру және тарату;
4) білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған қағидаларға сәйкес білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттардың бланкілеріне тапсырыс беруді және негізгі орта, жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын солармен қамтамасыз етуді ұйымдастыру және олардың пайдаланылуына бақылауды жүзеге асыру;

24) организации бесплатного и льготного питания отдельных категорий обучающихся и воспитанников в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
25) обеспечению функционирования центров адаптации несовершеннолетних и центров поддержки детей, нуждающихся в специальных социальных услугах, в соответствии с порядком и условиями, которые определены уполномоченным органом в области образования;
26) выдаче разрешения на обучение в форме экстерната в организациях основного среднего, общего среднего образования, организациях образования, реализующих специализированные и специальные общеобразовательные учебные программы, а также образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования по специальностям культуры и искусства, физической культуры и спорта, в соответствии с правилами, определенными уполномоченным органом в области образования;
27) обеспечению организации подготовки квалифицированных рабочих кадров и специалистов среднего звена по дуальному обучению в соответствии с правилами, определенными уполномоченным органом в области образования;
28) наличию и проведению образовательного мониторинга в порядке, установленном уполномоченным органом в области образования;
29) оказанию содействия по обеспечению жилищно-бытовых условий молодых специалистов, прибывших на работу в организации образования, находящиеся в сельской местности, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Требования, предъявляемые к деятельности органов управления образованием района (города областного значения), по:
1) осуществлению обязательного трудоустройства и обеспечению жильем детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) оказанию содействия по обеспечению жилищно-бытовых условий молодых специалистов, прибывших на работу в организации образования, находящиеся в сельской местности, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) созданию, реорганизации и ликвидации в установленном законодательством Республики Казахстан порядке государственных организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования и дополнительные образовательные программы для детей;
4) организации заказа и обеспечению организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы основного среднего, общего среднего образования, бланками документов государственного образца об образовании и осуществлению контроля за их использованием в соответствии с правилами, определенными уполномоченным органом в области образования;

5) білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған қағидаларға сәйкес мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға, орта білім беруге, балаларға қосымша білім беруге мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру;
6) білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған қағидаларға сәйкес мектепке дейінгі және мектеп жасындағы балаларды есепке алуды ұйымдастыру, оларды орта білім алғанға дейін оқыту;
7) ерекше білім беруді қажет ететін адамдарды (балаларды) оқытуды, олардың білім беру ұйымдарында білім алуы үшін арнаулы жағдайлар жасау, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес білім беру ұйымдарының ғимараттарына, құрылысжайлары мен үй-жайларына қолжетімділікті қамтамасыз ету;
8) білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған нормаларға сәйкес бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарының (қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелеріндегі білім беру ұйымдарын қоспағанда) материалдық-техникалық базасын жарақтандыру;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес аудан (облыстық маңызы бар қала) деңгейінде жалпы білім беретін пәндер бойынша мектеп олимпиадалары мен ғылыми жобалар конкурстарын, орындаушылар конкурстары мен кәсіби шеберлік конкурстарын өткізу;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес педагогтердің біліктілігін арттыру курстарын ұйымдастыру тәртібін, сондай-ақ педагогтердің қызметін курстан кейін қолдауды ұйымдастыру, жүргізу тәртібін сақтау;
11) білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған қағидалар мен шарттарға сәйкес педагогтерді аттестаттауды жүргізу және педагогтерге біліктілік санаттарын беру (растау) тәртібін сақтау;
12) мемлекеттік білім беру ұйымдарының бірінші басшылары мен педагогтерін лауазымға тағайындау, лауазымнан босату тәртібін, сондай-ақ білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған қағидаларға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін сақтау;
13) Қазақстан Республикасының педагог мәртебесі туралы заңнамасын сақтау;
14) білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған қағидаларға сәйкес мемлекеттік білім беру ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялауды жүргізу тәртібін сақтау;
15) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес аудандық деңгейде (облыстық маңызы бар қалаларда) жүзеге асырылатын балаларға қосымша білім беруді қамтамасыз ету;

5) размещению государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение, среднее образование, дополнительное образование детей в соответствии с правилами, определенными уполномоченным органом в области образования;
6) организации учета детей дошкольного и школьного возраста, их обучению до получения ими среднего образования в соответствии с правилами, определенными уполномоченным органом в области образования;
7) обеспечению обучения лиц (детей) с особыми образовательными потребностями, созданию им специальных условий для получения образования в организациях образования, доступности зданий, сооружений и помещений организаций образования в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
8) оснащению материально-технической базы государственных организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования (за исключением организаций образования в исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы) в соответствии с нормами, определенными уполномоченным органом в области образования;
9) проведению школьных олимпиад и конкурсов научных проектов по общеобразовательным предметам, конкурсов исполнителей и конкурсов профессионального мастерства на уровне района (города областного значения) в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
10) соблюдению порядка организации курсов повышения квалификации педагогов, а также порядка организации, проведения посткурсового сопровождения деятельности педагогов в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
11) соблюдению порядка проведения аттестации педагогов и присвоения (подтверждения) квалификационных категорий педагогам в соответствии с правилами и условиями, определенными уполномоченным органом в области образования;
12) соблюдению порядка назначения на должности, освобождения от должностей первых руководителей и педагогов государственных организаций образования, а также порядка оказания государственной услуги в соответствии с правилами, определенными уполномоченным органом в области образования;
13) соблюдению законодательства Республики Казахстан о статусе педагога;
14) соблюдению порядка проведения ротации первых руководителей государственных организаций образования в соответствии с правилами, определенными уполномоченным органом в области образования;
15) обеспечению дополнительного образования детей, осуществляемого на районном (в городах областного значения) уровне, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

16) білім алушылар мен тәрбиеленушілердің жекелеген санаттарын Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен тегін және жеңілдікпен тамақтандыруды ұйымдастыру;
17) білім беру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен білім беру мониторингінің болуы және жүргізу;
18) мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды қамтамасыз ету, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қалалардағы аудандарда, облыстық және аудандық маңызы бар қалаларда, кенттерде, ауылдарда, ауылдық округтерде мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарында медициналық қызмет көрсетуді ұйымдастыру;
19) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес облыстық және аудандық деңгейлерде (облыстық маңызы бар қалаларда) жүзеге асырылатын балаларға қосымша білім беруді қамтамасыз ету;
20) тиісті кентте, ауылда, ауылдық округте мектеп болмаған жағдайда білім алушыларды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жақын жердегі мектепке дейін тегін алып баруды және одан алып қайтуды ұйымдастыру.
4. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) білім беруді басқару органдарына (бұдан әрі – бақылау субъектілері) қатысты мемлекеттік бақылауды жоспарлы және жоспардан тыс тексерулер нысанында білім беру саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері жүзеге асырады.
5. Тексеру мынадай әрекеттердің бірін жасау арқылы жүргізіледі:
1) білім беру саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі лауазымды адамының бақылау субъектісіне баруы;
2) тексерудің нысанасына қатысты қажетті ақпаратқа сұрау салу;
3) бақылау субъектісінің Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарды сақтауы туралы ақпарат алу мақсатында оны шақыру.
6. Бақылау субъектілерінің осы баптың 2 және 3-тармақтарында белгіленген талаптарды сақтауы тексерудің нысанасы болып табылады.
7. Бақылау субъектісіне қатысты жоспарлы тексеру осы баптың 2 және 3-тармақтарында көзделген талаптарды сақтау мәселелерінің кешені бойынша үш жылда бір рет жүргізіледі.
Жоспардан тыс тексеру бақылау субъектісіне қатысты осы баптың 2 және 3-тармақтарында көзделген талаптарды сақтаудың жекелеген мәселелері бойынша жүргізіледі.
8. Білім беру саласындағы уәкілетті органның бірінші басшысы жоспарлы тексерулер жүргізу жылының алдындағы жылдың 20 желтоқсанына дейін бекіткен жыл сайынғы тізбе бақылау субъектісін жоспарлы тексеруді тағайындауға негіз болып табылады.
Білім беру саласындағы уәкілетті органның ведомствосы жоспарлы тексерулердің тізбесін білім беру саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелеріне жібереді.
Білім беру саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері жоспарлы тексерулер тізбесін жоспарлы тексерулер жүргізу жылының алдындағы жылдың 25 желтоқсанына дейінгі мерзімде өздерінің интернет-ресурстарында орналастырады.
Жоспарлы тексерулер тізбесіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу бақылау субъектісі таратылған, қайта ұйымдастырылған, сондай-ақ табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай туындаған, төтенше жағдай режимі енгізілген, эпидемияның, карантиндік объектілер мен аса қауіпті зиянды организмдер ошақтарының, инфекциялық, паразиттік аурулардың таралуы, уланулар, радиациялық авариялар және олармен байланысты шектеулер туындаған немесе олардың туындау қатері төнген жағдайларда жүзеге асырылады.
Жоғарыда көрсетілген жағдайлар басталған кезде жоспарлы тексеру ұзартылуы, тоқтатыла тұруы мүмкін.

16) организации бесплатного и льготного питания отдельных категорий обучающихся и воспитанников в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
17) наличию и проведению образовательного мониторинга в порядке, установленном уполномоченным органом в области образования;
18) обеспечению дошкольного воспитания и обучения, в том числе организации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, медицинского обслуживания в организациях дошкольного воспитания и обучения в районах городов, городах областного и районного значения, поселках, селах, сельских округах;
19) обеспечению дополнительного образования детей, осуществляемого на областном и районном (в городах областного значения) уровнях в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
20) организации бесплатного подвоза обучающихся до ближайшей школы и обратно в случае отсутствия школы в соответствующем поселке, селе, сельском округе в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
4. Государственный контроль в отношении органов управления образованием области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) (далее – субъекты контроля) осуществляется территориальными подразделениями ведомства уполномоченного органа в области образования в форме плановых и внеплановых проверок.
5. Проверка проводится путем совершения одного из следующих действий:
1) посещения субъекта контроля должностным лицом территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области образования;
2) запроса необходимой информации, касающейся предмета проверки;
3) вызова субъекта контроля с целью получения информации о соблюдении им требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области образования.
6. Предметом проверки является соблюдение субъектами контроля требований, установленных в пунктах 2 и 3 настоящей статьи.
7. Плановая проверка в отношении субъекта контроля проводится один раз в три года по комплексу вопросов соблюдения требований, предусмотренных пунктами 2 и 3 настоящей статьи.
Внеплановая проверка проводится в отношении субъекта контроля по отдельным вопросам соблюдения требований, предусмотренных пунктами 2 и 3 настоящей статьи.
8. Основанием для назначения плановой проверки субъекта контроля является ежегодный перечень, утвержденный первым руководителем уполномоченного органа в области образования до 20 декабря года, предшествующего году проведения плановых проверок.
Ведомство уполномоченного органа в области образования направляет перечень плановых проверок в территориальные подразделения ведомства уполномоченного органа в области образования.
Территориальные подразделения ведомства уполномоченного органа в области образования размещают перечень плановых проверок на своих интернет-ресурсах в срок до 25 декабря года, предшествующего году проведения плановых проверок.
Внесение изменений и дополнений в перечень плановых проверок осуществляется в случаях ликвидации, реорганизации субъекта контроля, а также возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, введения режима чрезвычайного положения, возникновения или угрозы возникновения распространения эпидемии, очагов карантинных объектов и особо опасных вредных организмов, инфекционных, паразитарных заболеваний, отравлений, радиационных аварий и связанных с ними ограничений.
При наступлении вышеуказанных случаев плановая проверка может быть продлена, приостановлена.

9. Бақылау субъектісін жоспардан тыс тексеруге мыналар негіз болып табылады:
1) білім беру саласындағы уәкілетті органның бірінші басшысының тапсырмасы;
2) прокурордың талабы мен құқық қорғау органдарының тапсырмасы;
3) тексеру нәтижесінде анықталған бұзушылықтарды жою туралы қорытындының орындалуын бақылау;
4) Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы заңнамасының талаптарын бұзушылықтардың нақты фактілері бойынша жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жолданымы мен мемлекеттік органдардың жолданымдары;
5) бақылау субъектілерінің ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарының мемлекеттік бақылау және мониторинг нәтижелері бойынша анықталған Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы заңнамасының талаптарын бұзуы;
6) Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы заңнамасын бұзушылықтар туралы бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланымдар мен хабарлар.
Анонимдік жолданымдар болған жағдайда жоспардан тыс тексерулер жүргізілмейді.
10. Тексерулерді ұйымдастыру және жүргізу тәртібі осы Занда айқындалады.
11. Тексерулер жүргізу кезінде тексерудің басталатын күнін көрсете отырып, ол басталғанға дейін кемінде бір тәулік бұрын бақылау субъектісін тексерудің тағайындалғаны туралы алдын ала хабардар ету талап етіледі.
12. Тексеру жүргізу мерзімдері мен нысанасы көрсетіле отырып, бақылау субъектісіне тексеруді тағайындау туралы акт табыс етілген күн тексеру жүргізудің басталуы деп есептеледі.
Тексеруді тағайындау туралы актіде мыналар көрсетіледі:
1) актінің күні мен нөмірі;
2) мемлекеттік органның атауы;
3) тексеру жүргізуге уәкілеттік берілген адамның (адамдардың) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;
4) тексеру жүргізуге тартылатын мамандар, консультанттар мен сарапшылар туралы мәліметтер;
5) бақылау субъектісінің атауы;
6) тағайындалған тексерудің түрі мен нысанасы;
7) тексеру жүргізу мерзімі;
8) тексеру жүргізу негіздері, оның ішінде міндетті талаптары тексерілуге жататын Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері;
9) тексеру жүргізілетін кезең;
10) осы баптың 25 және 26-тармақтарында көзделген бақылау субъектісінің құқықтары мен міндеттері;
11) бақылау субъектісі басшысының не оның уәкілетті адамының актіні алғаны немесе алудан бас тартқаны туралы қолтаңбасы;
12) актілерге қол қоюға уәкілеттік берілген адамның қолтаңбасы және мемлекеттік органның мөрі.
13. Тексеру жүргізу мерзімдері алдағы жұмыстардың көлемі, сондай-ақ қойылған міндеттер ескеріле отырып белгіленеді және олар:
1) жоспардан тыс тексерулер жүргізу кезінде бес жұмыс күнінен аспауға тиіс және бес жұмыс күніне дейін ұзартылуы мүмкін;

9. Основаниями внеплановой проверки субъекта контроля являются:
1) поручение первого руководителя уполномоченного органа в области образования;
2) требование прокурора и поручения правоохранительных органов;
3) контроль исполнения заключения об устранении выявленных нарушений в результате проверки;
4) обращение физических и (или) юридических лиц по конкретным фактам нарушений требований законодательства Республики Казахстан в области образования и обращения государственных органов;
5) нарушения подведомственными организациями образования субъектов контроля требований законодательства Республики Казахстан в области образования, выявленные по результатам государственного контроля и мониторинга;
6) публикации и сообщения в средствах массовой информации о нарушениях законодательства Республики Казахстан в области образования.
Внеплановые проверки не проводятся в случаях анонимных обращений.
10. Порядок организации и проведения проверок определяется настоящим Законом.
11. При проведении проверок требуется предварительное уведомление субъекта контроля о назначении проверки не менее чем за сутки до начала проверки с указанием даты ее начала.
12. Началом проведения проверки считается дата вручения субъекту контроля акта о назначении проверки с указанием сроков и предмета проведения проверки.
В акте о назначении проверки указываются:
1) номер и дата акта;
2) наименование государственного органа;
3) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность лица (лиц), уполномоченного (уполномоченных) на проведение проверки;
4) сведения о специалистах, консультантах и экспертах, привлекаемых для проведения проверки;
5) наименование субъекта контроля;
6) вид и предмет назначенной проверки;
7) срок проведения проверки;
8) основания проведения проверки, в том числе нормативные правовые акты Республики Казахстан, обязательные требования которых подлежат проверке;
9) период проведения проверки;
10) права и обязанности субъекта контроля, предусмотренные пунктами 25 и 26 настоящей статьи;
11) подпись руководителя субъекта контроля либо его уполномоченного лица о получении или отказе в получении акта;
12) подпись лица, уполномоченного подписывать акты, и печать государственного органа.
13. Сроки проведения проверки устанавливаются с учетом объема предстоящих работ, а также поставленных задач и не должны превышать:
1) при проведении внеплановых проверок – пять рабочих дней и с продлением до пяти рабочих дней;

2) жоспарлы тексерулер жүргізу кезінде он жұмыс күнінен аспауға тиіс және он жұмыс күніне дейін ұзартылуы мүмкін.
Мемлекеттік органдарға сұрау салуды жүргізу қажет болған кезде, сондай-ақ тексерудің елеулі көлеміне байланысты тексеру жүргізу мерзімін білім беру саласындағы уәкілетті органның ведомствосы аумақтық бөлімшесінің басшысы осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген мерзімдерге бір рет қана ұзарта алады.
Тексеру мерзімдері ұзартылған жағдайда білім беру саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі міндетті түрде тексеру мерзімін ұзарту туралы қосымша актіні ресімдейді және бұл туралы бақылау субъектісін тексеру ұзартылғанға дейін бір жұмыс күні бұрын хабардар етеді.
14. Тексерулер бақылау субъектісінің жұмыс регламентінде белгіленген бақылау субъектісінің жұмыс уақытында жүзеге асырылады.
15. Тексеру нәтижелері бойынша білім беру саласындағы уәкілетті органның ведомствосы аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамы тексеру нәтижелері туралы қорытынды жасайды.
16. Тексеру нәтижелері туралы қорытындыда мыналар көрсетіледі:
1) қорытындының жасалған күні, уақыты және орны;
2) мемлекеттік органның атауы;
3) тексеру жүргізуге негіз болған тексеруді тағайындау туралы актінің күні мен нөмірі;
4) тексеру жүргізген адамның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;
5) бақылау субъектісінің атауы;
6) тексеру жүргізу күні, орны және кезеңі;
7) тағайындалған тексерудің түрі мен нысанасы;
8) тексеру нәтижелері туралы, оның ішінде анықталған бұзушылықтар туралы, олардың сипаты туралы мәліметтер;
9) талаптарды орындау және бұзушылықтарға жол берген адамдарға қатысты шаралар қабылдау мерзімі көрсетіле отырып, анықталған бұзушылықтарды жою туралы талаптар;
10) бақылау субъектісі өкілінің, сондай-ақ тексеру жүргізу кезінде қатысқан адамдардың қорытындымен танысқаны немесе танысудан бас тартқаны туралы мәліметтер, олардың қолтаңбалары немесе қол қоюдан бас тартуы;
11) тексеру жүргізген лауазымды адамның қолтаңбасы.
17. Тексеру нәтижелері туралы қорытындыға тексеру нәтижелеріне байланысты құжаттардың көшірмелері (олар болған кезде) қоса беріледі.
18. Қосымшалардың көшірмелері бар тексеру нәтижелері туралы қорытындының бірінші данасы танысу және анықталған бұзушылықтарды жою бойынша шаралар қабылдау үшін бақылау субъектісіне (басшыға не оның уәкілетті адамына) қағаз жеткізгіште қол қойғызып немесе электрондық нысанда табыс етіледі, екінші данасы электрондық нысанда өз құзыреті шегінде мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органға және оның аумақтық органдарына тапсырылады, үшінші данасы білім беру саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінде қалады.

2) при проведении плановых проверок – десять рабочих дней и с продлением до десяти рабочих дней.
При необходимости проведения запроса в государственные органы, а также в связи со значительным объемом проверки срок проведения проверки может быть продлен только один раз руководителем территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области образования на сроки, предусмотренные частью первой настоящего пункта.
В случае продления сроков проверки территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области образования в обязательном порядке оформляет дополнительный акт о продлении срока проверки и уведомляет об этом субъект контроля за один рабочий день до продления проверки.
14. Проверки осуществляются в рабочее время субъекта контроля, установленное регламентом работы субъекта контроля.
15. По результатам проверки должностным лицом территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области образования составляется заключение о результатах проверки.
16. В заключении о результатах проверки указываются:
1) дата, время и место составления заключения;
2) наименование государственного органа;
3) дата и номер акта о назначении проверки, на основании которого проведена проверка;
4) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность лица, проводившего проверку;
5) наименование субъекта контроля;
6) дата, место и период проведения проверки;
7) вид и предмет проверки;
8) сведения о результатах проверки, в том числе о выявленных нарушениях, об их характере;
9) требования об устранении выявленных нарушений с указанием срока исполнения требований и принятия мер в отношении лиц, допустивших нарушения;
10) сведения об ознакомлении или отказе в ознакомлении с заключением представителя субъекта контроля, а также лиц, присутствовавших при проведении проверки, их подписи или отказ от подписи;
11) подпись должностного лица, проводившего проверку.
17. К заключению о результатах проверки прилагаются копии документов, связанные с результатами проверки (при их наличии).
18. Первый экземпляр заключения о результатах проверки с копиями приложений вручается на бумажном носителе под роспись или в электронной форме субъекту контроля (руководителю либо его уполномоченному лицу) для ознакомления и принятия мер по устранению выявленных нарушений, второй экземпляр в электронной форме сдается в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, и его территориальные органы, третий экземпляр остается у территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области образования.

19. Тексеру нәтижелері бойынша ескертулер және (немесе) қарсылықтар болған жағдайда бақылау субъектісінің басшысы оларды жазбаша түрде жазады.
Ескертулер және (немесе) қарсылықтар тексеру жүргізу нәтижелері туралы қорытындыға қоса беріледі, бұл туралы тиісті белгі жасалады.
Тексеру нәтижелері туралы қорытындыны қабылдаудан бас тартылған жағдайда акт жасалады, оған тексеруді жүзеге асыратын лауазымды адамдар және бақылау субъектісінің басшысы не оның уәкілетті өкілі қол қояды.
Бақылау субъектісі бас тарту себебі туралы жазбаша түсіндірме бере отырып, актіге қол қоюдан бас тартуға құқылы.
20. Бақылау субъектісі тексеру нәтижелері туралы қорытындыда көрсетілген бұзушылықтар бойынша ол табыс етілген күннен кейінгі күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде білім беру саласындағы уәкілетті органның ведомствосы аумақтық бөлімшесінің басшысымен келісілетін мерзімдерді көрсете отырып, анықталған бұзушылықтарды жою бойынша қабылданатын шаралар туралы ақпарат береді.
Тексеру нәтижелері туралы қорытындыны орындау мерзімдері оны орындаудың нақты мүмкіндігіне әсер ететін мән-жайлар ескеріле отырып айқындалады, бірақ қорытынды табыс етілген күннен бастап күнтізбелік он күннен кем болмайды.
Тексеру нәтижелері туралы қорытындыда көрсетілген анықталған бұзушылықтарды жою мерзімі өткеннен кейін бақылау субъектісі осы қорытындыда белгіленген мерзім ішінде тексеруді жүргізген білім беру саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне анықталған бұзушылықтардың жойылғаны туралы ақпарат беруге міндетті.
Анықталған бұзушылықтардың жойылғаны туралы ұсынылған ақпаратқа бақылау субъектісі (қажет болған кезде) бұзушылықтардың жойылу фактісін дәлелдейтін материалдарды қоса береді.
Бұл жағдайда осы баптың 9-тармағы бірінші бөлігінің 3) тармақшасына сәйкес жоспардан тыс тексеру жүргізу талап етілмейді.
Бақылау субъектісі тексеру нәтижелері туралы қорытындының орындалуы туралы ақпаратты белгіленген мерзімде бермеген жағдайда білім беру саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі екі жұмыс күні ішінде бақылау субъектісіне қорытындының орындалуы туралы ақпарат беру қажеттілігі туралы сұрау салу жібереді.
Тексеру нәтижелері туралы қорытындының орындалуы туралы ақпарат қайта берілмеген жағдайда білім беру саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі осы баптың 9-тармағы бірінші бөлігінің 3) тармақшасына сәйкес жоспардан тыс тексеру тағайындауға құқылы.
21. Тексеру жүргізу кезінде осы баптың 2 және 3-тармақтарында белгіленген талаптарды бұзушылықтар болмаған жағдайда тексеру нәтижелері туралы қорытындыда тиісті жазба жүргізіледі.

19. В случае наличия замечаний и (или) возражений по результатам проверки руководитель субъекта контроля излагает их в письменном виде.
Замечания и (или) возражения прилагаются к заключению о результатах проведения проверки, о чем делается соответствующая отметка.
В случае отказа от принятия заключения о результатах проверки составляется акт, который подписывается должностными лицами, осуществляющими проверку, и руководителем субъекта контроля либо его уполномоченным представителем.
Субъект контроля вправе отказаться от подписания акта, дав письменное объяснение о причине отказа.
20. Субъект контроля по нарушениям, указанным в заключении о результатах проверки, в срок не позднее трех рабочих дней со дня, следующего за днем его вручения, предоставляет информацию о мерах, которые будут приняты по устранению выявленных нарушений, с указанием сроков, которые согласовываются с руководителем территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области образования.
Сроки исполнения заключения о результатах проверки определяются с учетом обстоятельств, оказывающих влияние на реальную возможность его исполнения, но не менее десяти календарных дней со дня вручения заключения.
По истечении срока устранения выявленных нарушений, указанных в заключении о результатах проверки, субъект контроля в течение срока, установленного в этом заключении, обязан предоставить в территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области образования, проводившее проверку, информацию об устранении выявленных нарушений.
К предоставленной информации об устранении выявленных нарушений субъект контроля прилагает (при необходимости) материалы, доказывающие факт устранения нарушения.
В этом случае проведение внеплановой проверки в соответствии с подпунктом 3) части первой пункта 9 настоящей статьи не требуется.
В случае непредоставления субъектом контроля в установленный срок информации об исполнении заключения о результатах проверки территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области образования в течение двух рабочих дней направляет субъекту контроля запрос о необходимости предоставления информации об исполнении заключения.
В случае повторного непредоставления информации об исполнении заключения о результатах проверки территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области образования вправе назначить внеплановую проверку в соответствии с подпунктом 3) части первой пункта 9 настоящей статьи.
21. В случае отсутствия нарушений требований, установленных в пунктах 2 и 3 настоящей статьи, при проведении проверки в заключении о результатах проверки производится соответствующая запись.

22. Тексеру нәтижелері туралы қорытынды тексеруді тағайындау туралы актіде немесе тексеру мерзімін ұзарту туралы қосымша актіде көрсетілген тексерудің аяқталу мерзімінен кешіктірілмей бақылау субъектісіне табыс етілген күн тексеру мерзімінің аяқталуы деп есептеледі.
23. Осы бапта белгіленбеген тексерудің өзге де түрлерін жүргізуге тыйым салынады.
24. Тексеру жүргізу кезінде білім беру саласындағы уәкілетті органның ведомствосы аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамдары:
1) осы баптың 2 және 3-тармақтарында белгіленбеген талаптардың орындалуын, сондай-ақ егер мұндай талаптар білім беру саласындағы уәкілетті органның ведомствосы аумақтық бөлімшесінің құзыретіне жатпаса, тексеруге;
2) егер құжаттар, ақпарат тексеру объектілері болып табылмаса немесе тексерудің нысанасына жатпаса, оларды ұсынуды талап етуге;
3) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, тексеру жүргізу нәтижесінде алынған және коммерциялық, салықтық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты жария етуге және (немесе) таратуға;
4) тексеру жүргізудің белгіленген мерзімінен асыруға;
5) бақылау субъектілері есебінен мемлекеттік бақылау мақсатында шығынды сипаттағы іс-шараларды жүргізуге құқылы емес.
25. Бақылау субъектілері:
1) білім беру саласындағы уәкілетті органның ведомствосы аумақтық бөлімшесінің объектіге тексеру жүргізуге келген лауазымды адамдарын:
жоспарлы тексеру тағайындалған кезде алдыңғы тексеруге қатысты уақыт аралықтары сақталмаған;
осы бапта белгіленген мерзімдерге сәйкес келмейтін, тексеруді тағайындау туралы актіде (болған кезде мерзімді ұзарту туралы қосымша актіде) көрсетілген мерзімдерден асып кеткен не өтіп кеткен;
тиісті өкілеттіктері жоқ адамдарға тексеру жүргізу тапсырылған;
тексеру мерзімдері осы бапта белгіленген мерзімнен артық ұзартылған;
тексеруді тағайындау туралы акт, қызметтік куәлігі (сәйкестендіру картасы) болмаған жағдайларда тексеруге жібермеуге;
2) егер мәліметтер жүргізілетін тексерудің нысанасына жатпаса, оларды ұсынбауға;
3) білім беру саласындағы уәкілетті органның ведомствосы аумақтық бөлімшесінің тексеру нәтижелері туралы қорытындысына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағым жасауға;
4) тексеруді жүзеге асыру процесін, сондай-ақ білім беру саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі лауазымды адамының тексеру шеңберінде жүргізетін жекелеген әрекеттерін лауазымды адамның қызметіне кедергі келтірмей, аудио- және бейнетехника құралдарының көмегімен тіркеп-белгілеуге құқылы.

22. Завершением срока проверки считается день вручения субъекту контроля заключения о результатах проверки не позднее срока окончания проверки, указанного в акте о назначении проверки или дополнительном акте о продлении срока проверки.
23. Запрещается проведение иных видов проверок, не установленных настоящей статьей.
24. При проведении проверки должностные лица территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области образования не вправе:
1) проверять выполнение требований, не установленных в пунктах 2 и 3 настоящей статьи, а также если такие требования не относятся к компетенции территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области образования;
2) требовать предоставления документов, информации, если они не являются объектами проверки или не относятся к предмету проверки;
3) разглашать и (или) распространять информацию, полученную в результате проведения проверки и составляющую коммерческую, налоговую или иную охраняемую законом тайну, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан;
4) превышать установленные сроки проведения проверки;
5) проводить мероприятия, носящие затратный характер, в целях государственного контроля за счет субъектов контроля.
25. Субъекты контроля вправе:
1) не допускать к проверке должностных лиц территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области образования, прибывших для проведения проверки на объект, в случаях:
несоблюдения временных интервалов по отношению к предшествующей проверке при назначении плановой проверки;
превышения либо истечения сроков, указанных в акте о назначении сроков проверки (дополнительном акте о продлении срока при наличии), не соответствующих срокам, установленным настоящей статьей;
поручения проведения проверки лицам, не имеющим на то соответствующих полномочий;
продления сроков проверки свыше срока, установленного настоящей статьей;
отсутствия акта о назначении проверки, служебного удостоверения (идентификационной карты);
2) не представлять сведения, если они не относятся к предмету проводимой проверки;
3) обжаловать заключение о результатах проверки территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области образования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
4) фиксировать процесс осуществления проверки, а также отдельные действия должностного лица территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области образования, проводимые им в рамках проверки, с помощью средств аудио- и видеотехники, не создавая препятствий деятельности должностного лица.

26. Бақылау субъектілері:
1) білім беру саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі лауазымды адамдарының тексерілетін объектінің аумағына және үй-жайларына кедергісіз кіруін қамтамасыз етуге;
2) осы баптың 5-тармағының 3) тармақшасына сәйкес білім беру саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі лауазымды адамдарының шақыруы бойынша келуге;
3) осы баптың 5-тармағының 2) тармақшасына сәйкес білім беру саласындағы уәкілетті орган ведомствосы аумақтық бөлімшесінің сұрау салуы бойынша ақпарат беруге;
4) коммерциялық, салықтық не өзге де құпияны қорғау жөніндегі талаптарды сақтай отырып, білім беру саласындағы уәкілетті орган ведомствосы аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамдарына тексеру нәтижелері туралы қорытындыға қоса тіркеу үшін қағаз және электрондық жеткізгіштердегі құжаттарды (мәліметтерді) не олардың көшірмелерін, сондай-ақ тексерудің міндеттері мен нысанасына сәйкес автоматтандырылған дерекқорға (ақпараттық жүйелерге) қолжетімділікті ұсынуға;
5) тексеру аяқталған күні оның нәтижелері туралы қорытындыны алғаны туралы белгі жасауға;
6) егер осы Заңда не Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында өзгеше көзделмесе, тексеруді жүзеге асыру кезеңінде тексерілетін құжаттарға өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол бермеуге;
7) тексеруді тағайындау туралы актіні алған жағдайда бақылау субъектісі басшысының не оны алмастыратын адамның тексерудің тағайындалған мерзімдерінде бақылау объектісі тұрған жерде болуын қамтамасыз етуге міндетті.
27. Бақылау субъектілері білім беру саласындағы уәкілетті орган ведомствосы аумақтық бөлімшесінің және олардың лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағым жасауға құқылы.".
70. "Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы" 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 7-бапта:
1-1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) штатында әрбір қызмет бағытында аккредиттеу жөніндегі кемінде екі сарапшы-аудитордың болуы;";
2-тармақтың 2) тармақшасының тоғызыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мерзімдерде шағымдар мен апелляцияларды қарауға және олар бойынша шешімдер қабылдауға және қабылданған шешімдер туралы ақпаратты он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде интернет-ресурста орналастыруға;";
2) 10-баптың 4-тармағындағы "және "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабында көзделген салалардағы жұмыстарды" деген сөздер алып тасталсын;

26. Субъекты контроля обязаны:
1) обеспечить беспрепятственный доступ должностных лиц территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области образования на территорию и в помещения проверяемого объекта;
2) явиться по вызову должностных лиц территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области образования в соответствии с подпунктом 3) пункта 5 настоящей статьи;
3) предоставить информацию по запросу территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области образования в соответствии с подпунктом 2) пункта 5 настоящей статьи;
4) с соблюдением требований по охране коммерческой, налоговой либо иной тайны представлять должностным лицам территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области образования документы (сведения) на бумажных и электронных носителях либо их копии для приобщения к заключению о результатах проверки, а также доступ к автоматизированным базам данных (информационным системам) в соответствии с задачами и предметом проверки;
5) сделать отметку о получении заключения о результатах проверки в день ее окончания;
6) не допускать внесения изменений и дополнений в проверяемые документы в период осуществления проверки, если иное не предусмотрено настоящим Законом либо иными законами Республики Казахстан;
7) в случае получения акта о назначении проверки обеспечить пребывание руководителя субъекта контроля либо его замещающего лица на месте нахождения объекта контроля в назначенные сроки проверки.
27. Субъекты контроля вправе обжаловать решения, действия (бездействие) территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области образования и их должностных лиц в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.".
70. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "Об аккредитации в области оценки соответствия":
1) в статье 7:
подпункт 1) пункта 1-1 изложить в следующей редакции:
"1) иметь в штате не менее двух экспертов-аудиторов по аккредитации в каждом направлении деятельности;";
абзац девятый подпункта 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"рассматривать жалобы и апелляции и принимать по ним решения в сроки, установленные законами Республики Казахстан, и размещать на интернет-ресурсе информацию о принятых решениях в срок не более десяти рабочих дней;";
2) в пункте 4 статьи 10 слова "и работ в сферах, предусмотренных статьей 23 Закона Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений" исключить;

3) 30-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Аккредиттеу субъектілерінің Қазақстан Республикасының сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасын сақтауын мемлекеттік бақылау жоспардан тыс тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Жоспардан тыс тексеру және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.";
3-тармақта:
бірінші бөлік "сақтауын" деген сөзден кейін "бақылау субъектісіне (объектісіне)" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктегі, үшінші бөліктің бірінші абзацындағы, төртінші, жетінші және тоғызыншы бөліктердегі "бақылау субъектісіне", "Бақылау субъектісіне" деген сөздер тиісінше "бақылау субъектісіне (объектісіне)", "Бақылау субъектісіне (объектісіне)" деген сөздермен ауыстырылсын;
оныншы бөлікте:
"субъектісіне бармай" деген сөздер "субъектісіне (объектісіне) бармай" деген сөздермен ауыстырылсын;
"нәтижелері бармай" деген сөздер "нәтижелері бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай" деген сөздермен ауыстырылсын.
71. "Тауар биржалары туралы" 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 25-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Өзін-өзі реттейтін ұйымдардың қызметін мемлекеттік бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жоспардан тыс тексеру және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау не Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және осы Заңға сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асырылады.";
2) 28-баптағы "күнтізбелік" деген сөз "кемінде күнтізбелік он бес күнде және күнтізбелік" деген сөздермен ауыстырылсын.
72. "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
16-баптың 13-5) тармақшасындағы "кодексінде айқындалған тәртіппен" деген сөздер "кодексіне сәйкес жоспардан тыс тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау нысанында" деген сөздермен ауыстырылсын.
73. "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
12-1 және 12-2-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"12-1-бап. Әкімшілік дереккөздерге қатысты мемлекеттік статистика саласындағы мемлекеттік бақылау

3) в статье 30:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Государственный контроль за соблюдением субъектами аккредитации законодательства Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия осуществляется в форме внеплановой проверки, профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Внеплановая проверка и профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля осуществляются в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.";
в пункте 3:
часть первую после слова "посещения" дополнить словами "субъекта (объекта) контроля";
в части второй, абзаце первом части третьей, частях четвертой, седьмой и девятой слова "субъекта контроля" заменить словами "субъекта (объекта) контроля";
в части десятой:
слова "без посещения субъекта" заменить словами "без посещения субъекта (объекта)";
слова "без посещения, который" заменить словами "без посещения субъекта (объекта) контроля, который".
71. В Закон Республики Казахстан от 4 мая 2009 года "О товарных биржах":
1) пункт 2 статьи 25 изложить в следующей редакции:
"2. Государственный контроль за деятельностью саморегулируемых организаций осуществляется в форме внеплановой проверки и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан либо профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и настоящим Законом.";
2) в статье 28 слова "не позднее" заменить словами "не менее пятнадцати и не позднее".
72. В Закон Республики Казахстан от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма":
в подпункте 13-5) статьи 16 слова "порядке, определенном" заменить словами "форме внеплановой проверки, профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с".
73. В Закон Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике":
статьи 12-1 и 12-2 изложить в следующей редакции:
"Статья 12-1. Государственный контроль в области государственной статистики в отношении административных источников

1. Әкімшілік дереккөздерге қатысты мемлекеттік статистика саласындағы мемлекеттік бақылау осы бапқа сәйкес қашықтан бақылау, мерзімдік және жоспардан тыс тексеру нысанында жүзеге асырылады.
2. Әкімшілік дереккөздерге қатысты мемлекеттік статистика саласындағы мемлекеттік бақылау:
1) әкімшілік деректердің анық еместігін;
2) әкімшілік деректердің ұсынылмағанын;
3) әкімшілік деректерді жинауға арналған, келісілмеген нысандарды;
4) көрсеткіштерді есептеудің келісілмеген әдістемелерін;
5) деректер сапасының деректерді басқару жөніндегі талаптарға сәйкес келмеуін анықтау мақсатында жүргізіледі.
3. Әкімшілік дереккөздерге қатысты мемлекеттік статистика саласындағы мемлекеттік бақылауды:
1) орталық мемлекеттік органдар, олардың ведомстволары, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бойынша – уәкілетті органның ведомствосы;
2) жергілікті мемлекеттік органдар, орталық мемлекеттік органдардың және олардың ведомстволарының аумақтық бөлімшелері, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері бойынша – уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері жүзеге асырады.
4. Қашықтан бақылау уәкілетті органның ведомствосы мен оның аумақтық бөлімшелері ресми дереккөздерден алған әкімшілік деректерді мониторингтеу, талдау, сапасын бағалау және салыстыру арқылы әкімшілік дереккөзге бармай тұрақты негізде жүргізіледі.
5. Әкімшілік дереккөздің әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) бұзушылықтар анықталған кезде қашықтан бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы қорытынды ресімделеді және бұзушылықтар анықталған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде жіберіледі, онда мыналар көрсетіледі:
1) қорытындының жасалған күні, нөмірі мен орны;
2) мемлекеттік органның атауы;
3) қашықтан бақылау жүргізуге уәкілеттік берілген адамның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), лауазымы;
4) мемлекеттік органдардың, ведомстволық бағынысты және өзге де ұйымдардың қашықтан бақылау жүргізуге тартылған мамандары, консультанттары мен сарапшылары туралы мәліметтер;
5) әкімшілік дереккөздің атауы, оның тұрған жері;
6) тексерілетін кезең;
7) анықталған бұзушылықтар және орындау мерзімі көрсетіле отырып, оларды жою туралы талаптар;
8) қашықтан бақылау жүргізген лауазымды адамның қолтаңбасы.
Қашықтан бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы қорытынды ол электрондық құжат айналымы бойынша немесе ресми дереккөздерден (әкімшілік дереккөздің интернет-ресурсы) алынған электрондық мекенжай бойынша не алынғанын тіркеп-белгілеуді қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдары пайдаланыла отырып жіберілген жағдайларда тиісінше жеткізілді деп есептеледі.

1. Государственный контроль в области государственной статистики в отношении административных источников осуществляется в форме дистанционного контроля, периодической и внеплановой проверки в соответствии с настоящей статьей.
2. Государственный контроль в области государственной статистики в отношении административных источников проводится с целью выявления:
1) недостоверности административных данных;
2) непредставления административных данных;
3) несогласованных форм, предназначенных для сбора административных данных;
4) несогласованных методик расчета показателей;
5) несоответствия качества данных требованиям по управлению данными.
3. Государственный контроль в области государственной статистики в отношении административных источников осуществляется:
1) по центральным государственным органам, их ведомствам, Национальному Банку Республики Казахстан – ведомством уполномоченного органа;
2) по местным государственным органам, территориальным подразделениям центральных государственных органов и их ведомствам, акимам поселков, сел, сельских округов – территориальными подразделениями ведомства уполномоченного органа.
4. Дистанционный контроль проводится на постоянной основе без посещения административного источника путем мониторинга, анализа, оценки качества и сопоставления административных данных, полученных ведомством уполномоченного органа и его территориальными подразделениями из официальных источников.
5. При выявлении нарушений в действиях (бездействии) административного источника оформляется и направляется заключение об устранении нарушений, выявленных по результатам дистанционного контроля, в срок не позднее десяти рабочих дней со дня выявления нарушений, в котором указываются:
1) номер, дата и место составления заключения;
2) наименование государственного органа;
3) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), должность лица, уполномоченного на проведение дистанционного контроля;
4) сведения о специалистах, консультантах и экспертах государственных органов, подведомственных и иных организаций, привлеченных для проведения дистанционного контроля;
5) наименование административного источника, его место нахождения;
6) проверяемый период;
7) выявленные нарушения и требования об их устранении с указанием срока исполнения;
8) подпись должностного лица, проводившего дистанционный контроль.
Заключение об устранении нарушений, выявленных по результатам дистанционного контроля, считается надлежащим образом доставленным в случаях направления его по электронному документообороту или по электронному адресу, полученному из официальных источников (интернет-ресурс административного источника), либо с использованием иных средств связи, обеспечивающих фиксацию получения.

6. Әкімшілік дереккөз қашықтан бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы қорытындыны оны алған күннен кейінгі күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органның ведомствосына немесе оның аумақтық бөлімшесіне бұзушылықтарды жою фактісін дәлелдейтін материалдарды міндетті түрде ұсына отырып орындайды.
7. Осы баптың 2-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген қашықтан бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы қорытынды белгіленген мерзімде орындалмаған кезде Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес әкімшілік іс жүргізу қозғалады.
Осы баптың 2-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген қашықтан бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы қорытындыны белгіленген мерзімде орындамау, сондай-ақ осы бапқа сәйкес жүргізілген алдыңғы тексерулердің теріс нәтижелері әкімшілік дереккөзді мерзімдік тексерулер жүргізудің жартыжылдық жоспарына енгізуге негіз болып табылады.
8. Мерзімдік тексеру уәкілетті орган ведомствосының бірінші басшысы тексеру жылының алдындағы жылдың 10 желтоқсанынан кешіктірмей және ағымдағы күнтізбелік жылдың 10 маусымына дейін бекітетін және тексеру жылының алдындағы жылдың 20 желтоқсанынан кешіктірілмей және ағымдағы күнтізбелік жылдың 20 маусымына дейін оның интернет-ресурсында орналастырылатын мерзімдік тексеру жүргізудің жартыжылдық жоспарлары негізінде әкімшілік дереккөзге бару арқылы жүргізіледі.
Мерзімдік тексеруді жүргізудің жартыжылдық жоспарларында мыналар қамтылады:
1) жоспардың бекітілген күні мен нөмірі;
2) мемлекеттік органның атауы;
3) әкімшілік дереккөздің атауы;
4) әкімшілік дереккөздің тұрған жері;
5) тексерудің нысанасы;
6) тексеру жүргізу мерзімдері;
7) жартыжылдық жоспарға қол қоюға уәкілеттік берілген адамның қолтаңбасы.
Мерзімдік тексерулер жүргізудің жартыжылдық жоспарларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу әкімшілік дереккөз таратылған, қайта ұйымдастырылған, атауы өзгерген, табиғи, техногендік және әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдай туындаған, төтенше жағдай режимі енгізілген, эпидемияның, карантиндік объектілер және аса қауіпті зиянды организмдер ошақтарының, инфекциялық, паразиттік аурулардың таралуы, уланулар, сондай-ақ радиациялық авариялар және олармен байланысты шектеулер туындаған немесе олардың туындау қатері төнген жағдайларда жүзеге асырылады.
Мерзімдік тексерулер жүргізудің өзгертілген жартыжылдық жоспарлары өзгерістер туралы белгі қойыла отырып, уәкілетті орган ведомствосының интернет-ресурсында орналастырылады.

6. Заключение об устранении нарушений, выявленных по результатам дистанционного контроля, исполняется административным источником в течение пятнадцати рабочих дней со дня, следующего за днем его получения, с обязательным представлением в ведомство уполномоченного органа или его территориальное подразделение материалов, доказывающих факт устранения нарушений.
7. При неисполнении в установленный срок заключения об устранении нарушений, выявленных по результатам дистанционного контроля, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 2 настоящей статьи, возбуждается административное производство в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.
Неисполнение в установленный срок заключения об устранении нарушений, выявленных по результатам дистанционного контроля, указанных в подпунктах 3), 4) и 5) пункта 2 настоящей статьи, а также отрицательные результаты предыдущих проверок, проведенных в соответствии с настоящей статьей, являются основаниями для включения административного источника в полугодовой план проведения периодических проверок.
8. Периодическая проверка проводится с посещением административного источника на основании полугодовых планов проведения периодической проверки, которые утверждаются первым руководителем ведомства уполномоченного органа не позднее 10 декабря года, предшествующего году проверки, и до 10 июня текущего календарного года и размещаются на его интернет-ресурсе не позднее 20 декабря года, предшествующего году проверок, и до 20 июня текущего календарного года.
Полугодовые планы проведения периодической проверки включают:
1) номер и дату утверждения плана;
2) наименование государственного органа;
3) наименование административного источника;
4) место нахождения административного источника;
5) предмет проверки;
6) сроки проведения проверки;
7) подпись лица, уполномоченного подписывать полугодовой план.
Внесение изменений и дополнений в полугодовые планы проведения периодической проверки осуществляется в случаях ликвидации, реорганизации, изменения наименования административного источника, возникновения чрезвычайной ситуации природного, техногенного и социального характера, введения режима чрезвычайного положения, возникновения или угрозы возникновения распространения эпидемии, очагов карантинных объектов и особо опасных вредных организмов, инфекционных, паразитарных заболеваний, отравлений, а также радиационных аварий и связанных с ними ограничений.
Измененные полугодовые планы проведения периодических проверок размещаются на интернет-ресурсе ведомства уполномоченного органа с отметкой об изменениях.

9. Жоспардан тыс тексеру:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік статистика саласындағы заңнамасын бұзудың нақты фактілері бойынша прокурордың талаптары, құқық қорғау органдарынан, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардан, жергілікті өзін-өзі басқару органдарынан келіп түскен материалдар;
2) Қазақстан Республикасының мемлекеттік статистика саласындағы заңнамасын бұзудың нақты фактілері бойынша жеке немесе заңды тұлғалардың хабарлары немесе өтініштері;
3) Қазақстан Республикасының мемлекеттік статистика саласындағы заңнамасын бұзудың нақты фактілері бойынша бұқаралық ақпарат құралдарындағы хабарлар;
4) қылмыстық қудалау органының Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексінде көзделген негіздер бойынша тапсырмалары негізінде әкімшілік дереккөзге бару арқылы жүргізіледі.
Анонимдік жолданымдар болған жағдайда жоспардан тыс тексерулер жүргізілмейді.
10. Уәкілетті органның ведомствосы мен оның аумақтық бөлімшелері әкімшілік дереккөзді мерзімдік тексеру жүргізудің басталатыны туралы ол басталғанға дейін кемінде үш тәулік бұрын, жоспардан тыс тексеру жүргізудің басталатыны туралы ол басталғанға дейін кемінде бір тәулік бұрын тексеру жүргізу нысанасын көрсете отырып, электрондық құжат айналымы немесе ресми дереккөздерден (әкімшілік дереккөздің интернет-ресурсы) алынған электрондық мекенжай бойынша не алынғанын тіркеп-белгілеуді қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдарын пайдалана отырып хабардар етуге міндетті.
11. Уәкілетті органның ведомствосы мен оның аумақтық бөлімшелерінің әкімшілік дереккөзге тексеруге келген лауазымды адамдары тексеруді тағайындау туралы актіні, қызметтік куәлігін не сәйкестендіру картасын көрсетуге міндетті.
12. Әкімшілік дереккөзге тексерудің тағайындау туралы акт табыс етілген күн тексеру мерзімінің басталуы деп есептеледі, онда мыналар көрсетіледі:
1) актінің күні мен нөмірі;
2) мемлекеттік органның атауы;
3) тексеру жүргізуге уәкілеттік берілген адамның (адамдардың) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;
4) мемлекеттік органдардың, ведомстволық бағынысты және өзге де ұйымдардың тексеру жүргізуге тартылатын мамандары, консультанттары мен сарапшылары туралы мәліметтер;
5) әкімшілік дереккөздің атауы, оның тұрған жері;
6) тағайындалған тексерудің нысанасы;
7) тексерудің түрі;
8) тексеру жүргізу мерзімі;
9) тексеру жүргізу негіздері;
10) тексерілетін кезең;
11) осы бапта көзделген әкімшілік дереккөздің құқықтары мен міндеттері;
12) актіге қол қоюға уәкілеттік берілген адамның қолтаңбасы;
13) әкімшілік дереккөз басшысының немесе басшының міндетін атқарушы адамның актіні алғаны немесе алудан бас тартқаны туралы қолтаңбасы.
Тексерулерді тағайындау, тоқтата тұру, қайта бастау, тоқтату және ұзарту туралы актілерге уәкілетті орган ведомствосының басшылығы немесе уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің бірінші басшысы қол қояды және танысу үшін әкімшілік дереккөздің басшысына немесе басшының міндетін атқарушы адамға табыс етіледі.

9. Внеплановая проверка проводится с посещением административного источника на основании:
1) требования прокурора, материалов, поступивших из правоохранительных органов, а также других государственных органов, органов местного самоуправления по конкретным фактам нарушения законодательства Республики Казахстан в области государственной статистики;
2) сообщений или заявлений физических или юридических лиц по конкретным фактам нарушения законодательства Республики Казахстан в области государственной статистики;
3) сообщений в средствах массовой информации по конкретным фактам нарушения законодательства Республики Казахстан в области государственной статистики;
4) поручений органа уголовного преследования по основаниям, предусмотренным Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
Внеплановые проверки не проводятся в случаях анонимных обращений.
10. Ведомство уполномоченного органа и его территориальные подразделения обязаны уведомить административный источник о начале проведения периодической проверки не менее чем за трое суток, о начале проведения внеплановой проверки не менее чем за сутки до ее начала с указанием предмета проведения проверки по электронному документообороту или электронному адресу, полученному из официальных источников (интернет-ресурс административного источника), либо с использованием иных средств связи, обеспечивающих фиксацию получения.
11. Должностные лица ведомства уполномоченного органа и его территориальных подразделений, прибывшие на проверку к административному источнику, обязаны предъявить акт о назначении проверки, служебное удостоверение либо идентификационную карту.
12. Началом срока проверки считается день вручения административному источнику акта о назначении проверки, в котором указываются:
1) номер и дата акта;
2) наименование государственного органа;
3) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность лица (лиц), уполномоченного (уполномоченных) на проведение проверки;
4) сведения о специалистах, консультантах и экспертах государственных органов, подведомственных и иных организаций, привлекаемых для проведения проверки;
5) наименование административного источника, его место нахождения;
6) предмет назначенной проверки;
7) вид проверки;
8) срок проведения проверки;
9) основания проведения проверки;
10) проверяемый период;
11) права и обязанности административного источника, предусмотренные настоящей статьей;
12) подпись лица, уполномоченного подписывать акт;
13) подпись руководителя или лица, исполняющего обязанности руководителя административного источника, о получении или об отказе в получении акта.
Акты о назначении, приостановлении, возобновлении, прекращении и продлении проверок подписываются руководством ведомства уполномоченного органа или первым руководителем территориального подразделения ведомства уполномоченного органа и вручаются руководителю или лицу, исполняющему обязанности руководителя административного источника, для его ознакомления.

13. Тексеру мерзімінің өту барысы табиғи, техногендік және әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайдың қолданылуы, төтенше жағдай режимінің енгізілуі, эпидемияның, карантиндік объектілер мен аса қауіпті зиянды организмдер ошақтарының, инфекциялық, паразиттік аурулардың таралуының, уланулардың, сондай-ақ радиациялық авариялардың және оларға байланысты шектеулердің туындауының немесе олардың туындау қатерінің мерзіміне, сондай-ақ тексерулер жүргізуге кедергі келтіретін әкімшілік іс жүргізулер мен рәсімдер жүзеге асырылған жағдайларда тоқтатыла тұрады.
Тексеру мерзімінің өту барысы табиғи, техногендік және әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайдың қолданылуы, төтенше жағдай режимінің енгізілуі, эпидемияның, карантиндік объектілер мен аса қауіпті зиянды организмдер ошақтарының, инфекциялық, паразиттік аурулардың таралуының, уланулардың, сондай-ақ радиациялық авариялардың және оларға байланысты шектеулердің туындауы немесе олардың туындау қатері тоқтатылған, сондай-ақ тексерулер жүргізуге кедергі келтіретін әкімшілік іс жүргізулер мен рәсімдер тоқтатылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде қайта басталады.
Тексеру мерзімінің өту барысы әкімшілік дереккөз таратылған жағдайларда тоқтатылады.
Тексеру жүргізу мерзімдері алдағы жұмыстардың көлемі, сондай-ақ қойылған міндеттер ескеріле отырып белгіленеді және он бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартыла отырып, отыз жұмыс күнінен аспауға тиіс. Тексерулер жүргізу мерзімі тек бір рет ұзартылуы мүмкін.
Тексерулерді жүргізу мерзімдерін ұзарту әкімшілік дереккөзді хабардар ете отырып, тексеру мерзімдерін ұзарту туралы қосымша актімен ресімделеді, онда тексеруді тағайындау туралы алдыңғы актінің күні мен нөмірі және ұзарту себептері көрсетіледі. Уәкілетті орган ведомствосының немесе оның аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамы тексеру мерзімін ұзарту туралы хабарламаны әкімшілік дереккөзге табыс етілгені туралы хабарламамен ұзартуға дейін бір жұмыс күні бұрын табыс етеді.
14. Тексерулердің нәтижелері бойынша уәкілетті орган ведомствосының немесе оның аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамы тексеру нәтижелері туралы қорытынды жасайды, онда мыналар көрсетіледі:
1) қорытындының жасалған күні, нөмірі мен орны;
2) мемлекеттік органның атауы;
3) тексеруді тағайындау туралы актінің (болған жағдайда мерзімді ұзарту туралы қосымша актінің) күні мен нөмірі;
4) тексеру жүргізген адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (егер олар жеке басты куәландыратын құжаттарда көрсетілсе) және лауазымдары;
5) мемлекеттік органдардың, ведомстволық бағынысты және өзге де ұйымдардың тексеру жүргізуге тартылған мамандары, консультанттары мен сарапшылары туралы мәліметтер;

13. Течение срока проверок приостанавливается на срок действия чрезвычайной ситуации природного, техногенного и социального характера, введения режима чрезвычайного положения, возникновения или угрозы возникновения распространения эпидемии, очагов карантинных объектов и особо опасных вредных организмов, инфекционных, паразитарных заболеваний, отравлений, а также радиационных аварий и связанных с ними ограничений, а также в случаях осуществления административных производств и процедур, препятствующих проведению проверок.
Течение срока проверок возобновляется в течение десяти рабочих дней со дня прекращения действия чрезвычайной ситуации природного, техногенного и социального характера, введения режима чрезвычайного положения, возникновения или угрозы возникновения распространения эпидемии, очагов карантинных объектов и особо опасных вредных организмов, инфекционных, паразитарных заболеваний, отравлений, а также радиационных аварий и связанных с ними ограничений, а также прекращения административных производств и процедур, препятствующих проведению проверок.
Течение срока проверок прекращается в случаях ликвидации административного источника.
Сроки проведения проверок устанавливаются с учетом объема предстоящих работ, а также поставленных задач и не должны превышать тридцать рабочих дней с продлением на срок не более пятнадцати рабочих дней. Срок проведения проверок может быть продлен только один раз.
Продление сроков проведения проверок оформляется дополнительным актом о продлении сроков проверки с уведомлением административного источника, в котором указываются дата и номер предыдущего акта о назначении проверки и причины продления. Уведомление о продлении срока проверки вручается административному источнику должностным лицом ведомства уполномоченного органа или его территориального подразделения за один рабочий день до продления с уведомлением о вручении.
14. По результатам проверок должностным лицом ведомства уполномоченного органа или его территориального подразделения составляется заключение о результатах проверки, в котором указываются:
1) номер, дата и место составления заключения;
2) наименование государственного органа;
3) дата и номер акта о назначении проверки (дополнительного акта о продлении срока при его наличии);
4) фамилии, имена, отчества (если они указаны в документах, удостоверяющих личность) и должности лиц, проводивших проверку;
5) сведения о специалистах, консультантах и экспертах государственных органов, подведомственных и иных организаций, привлеченных для проведения проверки;

6) әкімшілік дереккөздің атауы, оның тұрған жері;
7) тексерудің түрі;
8) тексеру жүргізу мерзімі мен кезеңі;
9) тексерудің нысанасы;
10) тексеру нәтижелері туралы, оның ішінде анықталған бұзушылықтар, олардың сипаты туралы мәліметтер;
11) талаптарды орындау мерзімі көрсетіле отырып, анықталған бұзушылықтарды жою туралы талаптар;
12) тексеру жүргізген лауазымды адамдардың қолтаңбалары;
13) әкімшілік дереккөз басшысының немесе басшының міндетін атқарушы адамның, сондай-ақ тексеру жүргізу кезінде қатысқан адамдардың қорытындымен танысқаны немесе танысудан бас тартқаны туралы мәліметтер, олардың қолтаңбалары немесе қол қоюдан бас тарту туралы жазба.
Тексеру нәтижелері туралы қорытындының бірінші данасы электрондық нысанда өз құзыреті шегінде мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органға тапсырылады, екінші данасы танысу үшін қағаз жеткізгіште қол қойғызып, әкімшілік дереккөз басшысына немесе басшының міндетін атқарушы адамға табыс етіледі, үшінші данасы уәкілетті органның ведомствосында немесе оның аумақтық бөлімшесінде қалады.
15. Әкімшілік дереккөзге тексеру нәтижелері туралы қорытынды табыс етілген күн тексеру мерзімінің аяқталуы деп есептеледі.
16. Тексеру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды әкімшілік дереккөз қорытынды жасаған уәкілетті органның ведомствосына немесе оның аумақтық бөлімшесіне бұзушылықтарды жою фактісін дәлелдейтін материалдарды міндетті түрде ұсына отырып, тексеру аяқталған күннен кейінгі күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде жояды.
Тексеру жүргізу кезінде бұзушылықтар болмаған жағдайда тексеру нәтижелері туралы қорытындыда тиісті жазба жүргізіледі.
17. Тексеру немесе қашықтан бақылау нәтижелері бойынша ескертулер және (немесе) қарсылықтар болған жағдайда әкімшілік дереккөз оларды жазбаша түрде жазады және тексеру аяқталған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қорытынды жасаған уәкілетті органның ведомствосына немесе оның аумақтық бөлімшесіне электрондық құжат айналымы арқылы жібереді.
Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшесі әкімшілік дереккөздің қорытындыға ескертулерін және (немесе) қарсылықтарын олар келіп түскен күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қарайды және уәжді жауап береді.
18. Қашықтан бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы қорытындыда, сондай-ақ тексеру нәтижелері туралы қорытындыда көрсетілген анықталған бұзушылықтарды жою туралы талаптар әкімшілік дереккөздің орындауы үшін міндетті болып табылады.

6) наименование административного источника, его место нахождения;
7) вид проверки;
8) срок и период проведения проверки;
9) предмет проверки;
10) сведения о результатах проверки, в том числе о выявленных нарушениях, их характере;
11) требования об устранении выявленных нарушений с указанием срока исполнения требований;
12) подписи должностных лиц, проводивших проверку;
13) сведения об ознакомлении или отказе в ознакомлении с заключением руководителя или лица, исполняющего обязанности руководителя административного источника, а также лиц, присутствовавших при проведении проверки, их подписи или запись об отказе от подписи.
Первый экземпляр заключения о результатах проверки сдается в электронной форме в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, второй экземпляр на бумажном носителе под роспись вручается руководителю или лицу, исполняющему обязанности руководителя административного источника, для ознакомления, третий экземпляр остается у ведомства уполномоченного органа или его территориального подразделения.
15. Завершением срока проверок считается день вручения административному источнику заключения о результатах проверки.
16. Нарушения, выявленные по результатам проверки, устраняются административным источником в течение пятнадцати рабочих дней со дня, следующего за днем завершения проверки, с обязательным представлением в ведомство уполномоченного органа или его территориальное подразделение, составившее заключение материалов, доказывающих факт устранения нарушений.
В случае отсутствия нарушений при проведении проверки в заключении о результатах проверки производится соответствующая запись.
17. В случае наличия замечаний и (или) возражений по результатам проверок или дистанционного контроля административный источник излагает их в письменном виде и направляет посредством электронного документооборота в ведомство уполномоченного органа или его территориальное подразделение, составившее заключение, в течение пяти рабочих дней со дня завершения проверки.
Ведомство уполномоченного органа или его территориальное подразделение рассматривает замечания и (или) возражения административного источника к заключению в течение пятнадцати рабочих дней со дня их поступления и дает мотивированный ответ.
18. Требования об устранении выявленных нарушений, указанные в заключении об устранении нарушений, выявленных по результатам дистанционного контроля, а также в заключении о результатах проверки, являются обязательными для исполнения административным источником.

19. Тексеру нәтижелері туралы қорытынды орындалмаған кезде Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес әкімшілік іс жүргізу қозғалады.
20. Уәкілетті органның ведомствосы мен оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарының әкімшілік дереккөздерге қатысты мемлекеттік бақылауды жүргізу кезінде:
1) рұқсаттамалық және объектішілік режимнің белгіленген талаптарын сақтай отырып, әкімшілік дереккөздің аумағына және үй-жайларына кедергісіз кіруге;
2) тексеру нәтижелеріне қоса тіркеу үшін қағаз және электрондық жеткізгіштердегі құжаттарды (мәліметтерді) не олардың көшірмелерін алуға және қажет болған кезде оларды қашықтан бақылау жүргізуде пайдалануға;
3) Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар және заңмен қорғалатын өзге де құпиялар туралы заңнамасында көзделген талаптарды сақтай отырып, тексерудің нысанасына сәйкес автоматтандырылған дерекқорларға (ақпараттық жүйелерге) қолжетімділікті алуға;
4) мемлекеттік органдардың, ведомстволық бағынысты және өзге де ұйымдардың мамандарын, консультанттары мен сарапшыларын тартуға;
5) аудио-, фото- және бейнетүсірілімді жүзеге асыруға;
6) осы бапта көзделген әкімшілік дереккөздің міндеттемелерін орындаудан бас тарту фактілерін бейнетүсірілімге тіркеп-белгілеуге құқығы бар.
21. Уәкілетті органның ведомствосы мен оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдары әкімшілік дереккөздерге қатысты мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру кезінде:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасын, әкімшілік дереккөздердің құқықтары мен заңды мүдделерін сақтауға;
2) осы бапта белгіленген тәртіп негізінде және оған қатаң сәйкестікте қашықтан бақылау мен тексерулер жүргізуге;
3) тексерулер жүргізу кезеңінде әкімшілік дереккөздің белгіленген жұмыс режиміне кедергі жасамауға;
4) тексерулер жүргізу кезінде әкімшілік дереккөз басшысының немесе басшысы міндетін атқарушы адамның қатысуына кедергі жасамауға, тексерулер нысанасына қатысты мәселелер бойынша түсіндірмелер беруге;
5) әкімшілік дереккөзге тексерудің нысанасына жататын қажетті ақпаратты беруге;
6) әкімшілік дереккөзге тексеру нәтижелері туралы қорытындыны немесе қашықтан бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы қорытындыны табыс етуге;
7) қашықтан бақылау және тексеру жүргізу нәтижесінде алынған құжаттар мен мәліметтердің сақталуын және құпиялылығын қамтамасыз етуге;
8) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес берілген, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды бұзушылықтардың алдын алу, анықтау және жолын кесу жөніндегі өкілеттіктерді уақтылы және толық көлемде орындауға міндетті.

19. При неисполнении заключения о результатах проверки возбуждается административное производство в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.
20. Должностные лица ведомства уполномоченного органа и его территориальных подразделений при проведении государственного контроля в отношении административных источников имеют право:
1) беспрепятственного доступа на территорию и в помещения административного источника с соблюдением установленных требований пропускного и внутриобъектового режима;
2) получать документы (сведения) на бумажных и электронных носителях либо их копии для приобщения к результатам проверок и при необходимости использовать их в проведении дистанционного контроля;
3) получать доступ к автоматизированным базам данных (информационным системам) в соответствии с предметом проверки с соблюдением требований, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о государственных секретах и иной охраняемой законом Республики Казахстан тайне;
4) привлекать специалистов, консультантов и экспертов государственных органов, подведомственных и иных организаций;
5) осуществлять аудио-, фото- и видеосъемку;
6) фиксировать на видеосъемку факты отказа выполнения обязательств административного источника, предусмотренных настоящей статьей.
21. Должностные лица ведомства уполномоченного органа и его территориальных подразделений при осуществлении государственного контроля в отношении административных источников обязаны:
1) соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и законные интересы административных источников;
2) проводить дистанционный контроль и проверки на основании и в строгом соответствии с порядком, установленным настоящей статьей;
3) не препятствовать установленному режиму работы административного источника в период проведения проверок;
4) не препятствовать руководителю или лицу, исполняющему обязанности руководителя административного источника, присутствовать при проведении проверок, давать разъяснения по вопросам, относящимся к предмету проверок;
5) предоставлять административному источнику необходимую информацию, относящуюся к предмету проверок;
6) вручить административному источнику заключение о результатах проверки или заключение об устранении нарушений, выявленных по результатам дистанционного контроля;
7) обеспечить сохранность и конфиденциальность документов и сведений, полученных в результате проведения дистанционного контроля и проверок;
8) своевременно и в полной мере исполнять предоставленные в соответствии с законами Республики Казахстан полномочия по предупреждению, выявлению и пресечению нарушений требований, установленных законодательством Республики Казахстан.

22. Әкімшілік дереккөздер өздеріне қатысты мемлекеттік бақылау жүргізілген кезде:
1) егер құжаттар мен мәліметтер жүргізілетін қашықтан бақылау және тексерудің нысанасына жатпаса, оларды ұсынбауға;
2) қашықтан бақылау және тексерулер нәтижесінде анықталған бұзушылықтар бойынша қосымша уақытша және (немесе) қаржылық шығындар қажет болған жағдайда бұзушылықтарды жою мерзімдерін ұзарту туралы негізделген өтінішпен бес жұмыс күнінен кешіктірмей, уәкілетті органның ведомствосына немесе оның аумақтық бөлімшесіне жүгінуге;
3) қашықтан бақылау және тексеру нәтижелеріне, сондай-ақ уәкілетті орган ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшесі лауазымды адамдарының әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағым жасауға;
4) тексерулердің жүзеге асырылу процесін, сондай-ақ лауазымды адамның тексерулер шеңберінде жүргізіп жатқан жекелеген әрекеттерін аудио- және бейнетехника құралдарының көмегімен оның қызметіне кедергі жасамай тіркеп-белгілеуге құқылы.
23. Әкімшілік дереккөздер өздеріне қатысты мемлекеттік бақылау жүргізілген кезде:
1) уәкілетті органның ведомствосы мен оның аумақтық бөлімшелері лауазымды адамдарының әкімшілік дереккөздің аумағына және үй-жайларына кедергісіз кіруін қамтамасыз етуге;
2) тексеру нәтижелері туралы қорытындыға қоса тіркеу үшін қағаз және электрондық жеткізгіштердегі құжаттарды (мәліметтерді) не олардың көшірмелерін уәкілетті орган ведомствосының және оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарына ұсынуға;
3) қорғау не Қазақстан Республикасының заңымен қорғалатын өзге де құпияны қорғау жөніндегі талаптарды сақтай отырып, тексерудің нысанасына сәйкес автоматтандырылған дерекқорларға (ақпараттық жүйелерге) қолжетімділікті беруге;
4) тексеруді тағайындау туралы актіге, тексеру нәтижелері туралы қорытындыға белгі жасауға;
5) егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, тексерулер жүргізу кезеңінде тексерілетін құжаттарға өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол бермеуге;
6) тексеру жүргізудің басталуы туралы хабарламада көрсетілген тағайындалған тексеру мерзімдерінде әкімшілік дереккөз тұрған жерде болуға міндетті.
12-2-бап. Респонденттерге қатысты мемлекеттік статистика саласындағы мемлекеттік бақылау
1. Тиісті мемлекеттік статистика органдары осы Заңға сәйкес респонденттерге қатысты мемлекеттік статистика саласындағы мемлекеттік бақылауды респонденттерге бармай жүзеге асырады.
2. Респонденттерге бармай мемлекеттік бақылау респонденттердің бастапқы статистикалық деректерді респонденттердің бастапқы статистикалық деректерді ұсыну графигінде көрсетілген мерзімдерде ұсынбауын, сондай-ақ олардың анық емес бастапқы статистикалық деректерді ұсынуын анықтау түрінде жүзеге асырылады.

22. Административные источники при проведении государственного контроля в отношении их вправе:
1) не представлять документы и сведения, если они не относятся к предмету проводимого дистанционного контроля и проверок;
2) по выявленным в результате дистанционного контроля и проверок нарушениям в случае необходимости дополнительных временных и (или) финансовых затрат не позднее пяти рабочих дней обратиться в ведомство уполномоченного органа или его территориальное подразделение с обоснованным заявлением о продлении сроков устранения нарушений;
3) обжаловать результаты дистанционного контроля и проверок, а также действия (бездействие) должностных лиц ведомства уполномоченного органа или его территориального подразделения в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
4) фиксировать процесс осуществления проверок, а также отдельные действия должностного лица, проводимые им в рамках проверок, с помощью средств аудио- и видеотехники, не создавая препятствий деятельности должностного лица.
23. Административные источники при проведении государственного контроля в отношении их обязаны:
1) обеспечить беспрепятственный доступ должностных лиц ведомства уполномоченного органа и его территориальных подразделений на территорию и в помещения административного источника;
2) представлять должностным лицам ведомства уполномоченного органа и его территориальных подразделений документы (сведения) на бумажных и электронных носителях либо их копии для приобщения к заключению о результатах проверки;
3) с соблюдением требований по охране либо иной охраняемой законом Республики Казахстан тайны доступ к автоматизированным базам данных (информационным системам) в соответствии с предметом проверки;
4) делать отметки в акте о назначении проверки, заключении о результатах проверки;
5) не допускать внесения изменений и дополнений в проверяемые документы в период проведения проверок, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан;
6) находиться по месту нахождения административного источника в назначенные сроки проверки, указанные в уведомлении о начале проведения проверки.
Статья 12-2. Государственный контроль в области государственной статистики в отношении респондентов
1. Государственный контроль в области государственной статистики в отношении респондентов осуществляется соответствующими органами государственной статистики без посещения респондентов в соответствии с настоящим Законом.
2. Государственный контроль без посещения респондентов осуществляется в виде выявления непредставления респондентами первичных статистических данных в сроки, указанные в графике представления респондентами первичных статистических данных, а также представления ими недостоверных первичных статистических данных.

3. Респондентке бармай мемлекеттік бақылау:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік статистика саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес респонденттер ұсынатын статистикалық нысандарды;
2) бастапқы статистикалық деректердің анықтығын растау үшін ресми статистикалық ақпаратты түзу кезінде өз құзыреті шегінде мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің сұрау салуы бойынша алынған ақпаратты талдау арқылы статистикалық нысанда белгіленген мерзімдерде жүргізіледі.
4. Респонденттердің анық емес бастапқы статистикалық деректерді ұсынғаны анықталған кезде, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін қоспағанда, мемлекеттік статистика органдары статистикалық нысанды қайта ұсыну не ұсынылған бастапқы статистикалық деректердің анықтығын растайтын қосымша ақпаратты бір жұмыс күні ішінде беру арқылы бастапқы статистикалық деректерді қамтитын статистикалық нысандарға түзетулер енгізу қажеттілігі туралы бұрын ұсынылған статистикалық нысандарда көрсетілген байланыс деректері (ұялы байланыстың абоненттік нөмірі, электрондық мекенжай) бойынша респондентке хабарлайды.
Респонденттердің анық емес бастапқы статистикалық деректерді ұсынғанын көрсететін жеткілікті негіз болған кезде мемлекеттік статистика органдары Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуді қозғайды.
5. Респонденттердің бастапқы статистикалық деректерді респонденттердің бастапқы статистикалық деректерді ұсыну графигінде көрсетілген мерзімдерде ұсынбағаны анықталған кезде мемлекеттік статистика органдары әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуді қозғайды және респондент бұрын ұсынылған статистикалық нысандарда көрсеткен байланыс деректері бойынша немесе ресми дереккөздерден алынған байланыс деректеріне (ұялы байланыстың абоненттік нөмірі, электрондық мекенжай) хабар жіберу жолымен респонденттен бастапқы статистикалық деректер бар тиісті статистикалық нысандарды ұсынуды талап етеді.
74. "Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы" 2010 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 25-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Тұтынушының талап етуі бойынша оған сәйкестікті міндетті бағалауға жататын тауарға, оның ішінде импорттық тауарға сәйкестікті бағалау туралы құжат не оның тиісінше куәландырылған көшірмесі, не техникалық реттеу тізілімінен немесе Еуразиялық экономикалық одақтың сәйкестікті бағалау туралы берілген немесе қабылданған құжаттардың бірыңғай тізілімдерінен алынған осындай құжаттың бар екендігі туралы мәліметтер ұсынылуға тиіс.";

3. Государственный контроль без посещения респондента проводится в сроки, установленные в статистической форме путем анализа:
1) статистических форм, представляемых респондентами в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан в области государственной статистики;
2) информации, полученной по запросу территориальных подразделений уполномоченного органа в области государственной статистики, в пределах своей компетенции – при производстве официальной статистической информации для подтверждения достоверности первичных статистических данных.
4. При выявлении представления респондентами недостоверных первичных статистических данных органы государственной статистики, за исключением Национального Банка Республики Казахстан, извещают респондента по контактным данным, указанным респондентом в ранее представленных статистических формах (абонентский номер сотовой связи, электронный адрес), о необходимости внесения исправлений в статистические формы, содержащие первичные статистические данные, путем повторного представления статистической формы либо предоставления дополнительной информации, подтверждающей достоверность представленных первичных статистических данных, в течение одного рабочего дня.
При наличии достаточных оснований, указывающих на представление респондентами недостоверных первичных статистических данных, органы государственной статистики возбуждают производство по делу об административном правонарушении в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.
5. При выявлении непредставления респондентами первичных статистических данных в сроки, указанные в графике представления респондентами первичных статистических данных, органы государственной статистики возбуждают производство по делу об административном правонарушении и требуют от респондента представления соответствующих статистических форм с первичными статистическими данными путем направления сообщения по контактным данным, указанным респондентом в ранее представленных статистических формах, или на контактные данные, полученные из официальных источников (абонентский номер сотовой связи, электронный адрес).".
74. В Закон Республики Казахстан от 4 мая 2010 года "О защите прав потребителей":
1) пункт 6 статьи 25 изложить в следующей редакции:
"6. Потребителю на товар, в том числе импортный, подлежащий обязательной оценке соответствия, по его требованию должен быть представлен документ об оценке соответствия либо надлежаще заверенная его копия либо сведения о наличии такого документа из реестра технического регулирования или единых реестров выданных или принятых документов об оценке соответствия Евразийского экономического союза.";

2) 38-баптың 3-тармағының бірінші бөлігіндегі "азаматтық заңнамасына" деген сөздер "Азаматтық кодексіне" деген сөздермен ауыстырылсын.
75. "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 39-1) тармақшамен толықтырылсын:
"39-1) әуе кемелеріне арналған қосалқы бөлшектер – көлік құралының ажырамас құрамдастары болып табылатын, бөлшектерді жөндеу немесе ауыстыру мақсатында пайдаланылатын, ұшақтың жабдық болып табылмайтын бөлшектері, оның ішінде қозғалтқыштар және әуе бұрандалары;";
2) 65-1-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Аэровокзалдарда қызметін жүзеге асыратын адамдар Қазақстан Республикасының әуежайларында жолаушыларға қызмет көрсетуді ұйымдастыру қағидаларын, жолаушыларды, багажды және жүктерді тасымалдау қағидаларын сақтауға және әуе кемесінің ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіретін әрекеттерге жол бермеуге тиіс.".
76. "Биоотын өндірісін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы" 2010 жылғы 15 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
19-баптың 1-тармағындағы "тексеру және профилактикалық бақылау" деген сөздер "жоспардан тыс тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау" деген сөздермен ауыстырылсын.
77. "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
214-бапта:
1-тармақтағы "өзге де" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақтағы "өзге де" деген сөздер алып тасталсын.
78. "Мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін өндіруді және олардың айналымын мемлекеттік реттеу туралы" 2011 жылғы 20 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 11-бап "тексеру және" деген сөздерден кейін "бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 12-баптың 1-тармағының 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) мұнай берушілерге (қуаты аз мұнай өнімдерін өндірушілерді қоспағанда) тең қолжетімділікті қамтамасыз етуге, сондай-ақ осы Заңның 18-бабы 5-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген шикі мұнайдың, газ конденсатының, қайта өңдеу өнімдерінің шығарылған жерін растайтын құжаттар болған кезде оларды сатып алуға, қайта өңдеуге қабылдауға;";
3) 18-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Мұнай берушілер шикі мұнайдың және (немесе) газ конденсатының, және (немесе) қайта өңдеу өнімдерінің шығарылған жерін растайтын құжаттар болған кезде оларды сатып алуға және (немесе) мұнай өнімдерін өндірушілерге (қуаты аз мұнай өнімдерін өндірушілерді қоспағанда) өнім беруге құқылы.
Шығарылған жерін растайтын құжаттарға мыналар жатады:

2) в части первой пункта 3 статьи 38 слова "гражданским законодательством" заменить словами "Гражданским кодексом".
75. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации":
1) статью 1 дополнить подпунктом 39-1) следующего содержания:
"39-1) запасные части к воздушным суднам – части самолета, не являющиеся оборудованием, представляющие собой неотъемлемые компоненты транспортного средства, используемые с целью ремонта или замены детали, в том числе, двигатели и воздушные винты;";
2) пункт 6 статьи 65-1 изложить в следующей редакции:
"6. Лица, осуществляющие деятельность в аэровокзалах, должны соблюдать правила организации обслуживания пассажиров в аэропортах Республики Казахстан, правила перевозок пассажиров, багажа и грузов на воздушном транспорте и не допускать действий, создающих угрозу безопасности полета воздушного судна.".
76. В Закон Республики Казахстан от 15 ноября 2010 года "О государственном регулировании производства и оборота биотоплива":
в пункте 1 статьи 19 слова "проверки и профилактического контроля" заменить словами "внеплановой проверки, профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля".
77. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе":
в статье 214:
в пункте 1 слово "иную" исключить;
в пункте 2 слово "иным" исключить.
78. В Закон Республики Казахстан от 20 июля 2011 года "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов":
1) статью 11 после слов "профилактического контроля" дополнить словами "с посещением субъекта (объекта) контроля";
2) подпункт 10) пункта 1 статьи 12 изложить в следующей редакции:
"10) обеспечить равный доступ поставщикам нефти, а также приобретать, принимать на переработку сырую нефть, газовый конденсат, продукты переработки (за исключением производителей нефтепродуктов малой мощности) при наличии документов, подтверждающих их происхождение, указанных в части второй пункта 5 статьи 18 настоящего Закона;";
3) пункт 5 статьи 18 изложить в следующей редакции:
"5. Поставщики нефти вправе приобретать и (или) поставлять производителям нефтепродуктов сырую нефть и (или) газовый конденсат, и (или) продукты переработки (за исключением производителей нефтепродуктов малой мощности) при наличии документов, подтверждающих их происхождение.
К документам, подтверждающим происхождение, относятся:

1) шикі мұнайдың және (немесе) газ конденсатының, және (немесе) қайта өңдеу өнімдерінің сапасын растайтын құжат (сапа паспорты);
2) кен орнының атауы және қайта өңдеу үшін шикі мұнай және (немесе) газ конденсаты берілетін мұнай өнімдерін өндірушінің (мұнай өнімдерін өндірушіге өткізген жағдайда) атауы көрсетілген, шикі мұнайды және (немесе) газ конденсатын, және (немесе) қайта өңдеу өнімдерін сатып алу-сату және (немесе) беру шарты;
3) Қазақстан Республикасының автомобиль көлігі туралы, теміржол көлігі туралы, ішкі су көлігі туралы, магистральдық құбыр туралы заңнамасына және Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес берілген тасымалдау құжаттары.
Осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген құжаттар қағаз жеткізгіште және (немесе) электрондық құжат түрінде беріледі.";
4) 19-бап мынадай мазмұндағы 4-2-тармақпен толықтырылсын:
"4-2. Мұнай өнімдерін және (немесе) қайта өңдеу өнімдерін өткізуді осы баптың 2-тармағында көрсетілген субъектілер олардың шығарылған жерін растайтын мынадай құжаттар:
1) сапасын растайтын құжат (сапа паспорты);
2) мұнай өнімдерін және (немесе) қайта өңдеу өнімдерін сатып алу-сату және (немесе) өнім беру шарты;
3) Қазақстан Республикасының автомобиль көлігі туралы, теміржол көлігі туралы, ішкі су көлігі туралы, магистральдық құбыр туралы заңнамасына және Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес берілген тасымалдау құжаттары болған кезде жүзеге асырады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген құжаттар қағаз жеткізгіште және (немесе) электрондық құжат түрінде ұсынылады.".
79. "Ғарыш қызметі туралы" 2012 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
12-бап "және" деген сөзден кейін "бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы" деген сөздермен толықтырылсын.
80. "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" 2012 жылғы 13 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
7-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы мемлекеттік бақылау тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асырылады.".
81. "Телерадио хабарларын тарату туралы" 2012 жылғы 18 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
5-баптың 3-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасының телерадио хабарларын тарату туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылау тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асырылады.".

1) документ, подтверждающий качество (паспорт качества) сырой нефти и (или) газового конденсата, и (или) продуктов переработки;
2) договор купли-продажи и (или) передачи сырой нефти и (или) газового конденсата, и (или) продуктов переработки с указанием наименования месторождения и наименования производителя нефтепродуктов, которому предоставляется для переработки сырая нефть и (или) газовый конденсат (в случае реализации производителю нефтепродуктов);
3) перевозочные документы, выданные в соответствии с законодательством Республики Казахстан об автомобильном транспорте, о железнодорожном транспорте, о внутреннем водном транспорте, о магистральном трубопроводе и налоговым законодательством Республики Казахстан.
Документы, указанные в части второй настоящего пункта, предоставляются на бумажном носителе и (или) в виде электронного документа.";
4) статью 19 дополнить пунктом 4-2 следующего содержания:
"4-2. Реализация нефтепродуктов и (или) продуктов переработки осуществляется субъектами, указанными в пункте 2 настоящей статьи, при наличии следующих документов, подтверждающих их происхождение:
1) документ, подтверждающий качество (паспорт качества);
2) договор купли-продажи и (или) поставки нефтепродуктов и (или) продуктов переработки;
3) перевозочные документы, выданные в соответствии с законодательством Республики Казахстан об автомобильном транспорте, о железнодорожном транспорте, о внутреннем водном транспорте, о магистральном трубопроводе и налоговым законодательством Республики Казахстан.
Документы, указанные в части первой настоящего пункта, представляются на бумажном носителе и (или) в виде электронного документа.".
79. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2012 года "О космической деятельности":
статью 12 после слов "профилактического контроля" дополнить словами "с посещением субъекта (объекта) контроля".
80. В Закон Республики Казахстан от 13 января 2012 года "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности":
часть первую пункта 2 статьи 7 изложить в следующей редакции:
"2. Государственный контроль в области энергосбережения и повышения энергоэффективности осуществляется в форме проверки, профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля.".
81. В Закон Республики Казахстан от 18 января 2012 года "О телерадиовещании":
часть первую пункта 3 статьи 5 изложить в следующей редакции:
"3. Государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о телерадиовещании осуществляется в форме проверки, профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля.".

82. "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" 2012 жылғы 16 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
17-баптың 2-тармағы алып тасталсын.
83. "Магистральдық құбыр туралы" 2012 жылғы 22 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
7-баптың 1-тармағының 1) тармақшасындағы "мемлекеттік қадағалауды" деген сөздер "мемлекеттік бақылау мен қадағалауды" деген сөздермен ауыстырылсын.
84. "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы туралы" 2013 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
48-баптың 2-тармағындағы "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің және Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының аумақтық бөлімшелерімен" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің тиісті аумақтық бөлімшесімен үш жұмыс күні ішінде" деген сөздермен ауыстырылсын.
85. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 13) тармақшасы алып тасталсын;
2) 27-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"27-бап. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау
1. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелерінің мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау субъектілеріне қатысты Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы заңнамасының сақталуын тексеру және байқау жөніндегі қызметі мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау болып табылады.
2. Көрсетілетін қызметті берушілер мен Мемлекеттік корпорация мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау субъектілеріне жатады.
3. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау:
1) жергілікті жерге бару арқылы не лауазымды адамдарды шақырып және (немесе) материалдарды сұрата отырып, жергілікті жерге бармай тексеру;
2) ақпараттық жүйелерге қол жеткізу арқылы не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есептік ақпарат пен өзге де мәліметтер негізінде байқау жолымен жүргізіледі.
4. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау субъектілерінің Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы заңнамасының талаптарын сақтауы мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау нысанасы болып табылады.
5. Орталық мемлекеттік органдардың, олардың ведомстволары мен оларға ведомстволық бағынысты ұйымдардың, Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің қызметіне мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылауды мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның лауазымды адамдары, ал облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының, орталық мемлекеттік органдар мен ведомстволардың, оларға ведомстволық бағынысты ұйымдардың аумақтық бөлімшелерінің, қаладағы аудандар, аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдар, ауылдық округтер әкімдерінің, Мемлекеттік корпорацияның және оның филиалдарының, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсететін жеке және заңды тұлғалардың қызметіне мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылауды өз құзыреті шегінде мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдары, ал қажет болған жағдайларда, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның лауазымды адамдары жүргізеді.

82. В Закон Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года "О воинской службе и статусе военнослужащих":
пункт 2 статьи 17 исключить.
83. В Закон Республики Казахстан от 22 июня 2012 года "О магистральном трубопроводе":
в подпункте 1) пункта 1 статьи 7 слова "государственный надзор" заменить словами "государственный контроль и надзор".
84. В Закон Республики Казахстан от 16 января 2013 года "О Государственной границе Республики Казахстан":
в пункте 2 статьи 48 слова "территориальными подразделениями Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и органов внутренних дел Республики Казахстан" заменить словами "соответствующим территориальным подразделением Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в течение трех рабочих дней".
85. В Закон Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах":
1) подпункт 13) статьи 1 исключить;
2) статью 27 изложить в следующей редакции:
"Статья 27. Государственный контроль за качеством оказания государственных услуг
1. Государственным контролем за качеством оказания государственных услуг является деятельность уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг и его территориальных подразделений по проверке и наблюдению соблюдения законодательства Республики Казахстан в сфере оказания государственных услуг в отношении субъектов государственного контроля за качеством оказания государственных услуг.
2. К субъектам государственного контроля за качеством оказания государственных услуг относятся услугодатели и Государственная корпорация.
3. Государственный контроль за качеством оказания государственных услуг проводится путем:
1) проверки с выездом на место либо без выезда на место с вызовом должностных лиц и (или) запросом материалов;
2) наблюдения посредством доступа к информационным системам либо на основе отчетной информации и иных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Предметом государственного контроля за качеством оказания государственных услуг является соблюдение субъектами государственного контроля за качеством оказания государственных услуг требований законодательства Республики Казахстан в сфере оказания государственных услуг.
5. Государственный контроль за качеством оказания государственных услуг за деятельностью центральных государственных органов, их ведомств и подведомственных им организаций, загранучреждений Республики Казахстан проводится должностными лицами уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, а местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, территориальных подразделений центральных государственных органов и ведомств, подведомственных им организаций, акимов районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов, Государственной корпорации и ее филиалов, а также физических и юридических лиц, оказывающих государственные услуги в соответствии с законодательством Республики Казахстан, – должностными лицами территориальных подразделений уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в пределах их компетенции, а в случаях необходимости – и должностными лицами уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.

6. Осы баптың ережелері қарсы барлау қызметін және кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыруға, қамтамасыз етуге және жүзеге асыруға байланысты қатынастарға қолданылмайды.";
3) мынадай мазмұндағы 27-1, 27-2, 27-3 және 27-4-баптармен толықтырылсын:
"27-1-бап. Тексерудің түрлері және оларды жүргізу тәртібі
1. Тексеру мынадай түрлерге бөлінеді:
1) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау субъектілерінің Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы заңнамасының талаптарын сақтауы тұрғысынан жүргізілетін жоспарлы тексеру;
2) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау субъектілерінің оларды жүргізуге негіз болған мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы заңнамасының талаптарын сақтауы тұрғысынан жүргізілетін жоспардан тыс тексеру.
2. Тексеру жүргізу үшін мемлекеттік органдардың және ведомстволық бағынысты ұйымдардың мамандары, консультанттары мен сарапшылары тартылуы мүмкін. Тексеруді есепке алуды жүргізу мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның ақпараттық жүйесі арқылы ғана жүзеге асырылуы мүмкін.
3. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган тексеру жүргізу жылының алдындағы жылдың 10 желтоқсанына дейінгі және ағымдағы күнтізбелік жылдың 10 мамырына дейінгі мерзімде бекітетін, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган басшысының шешімімен өзгерістер енгізілуі мүмкін жартыжылдық тексеру жоспары жоспарлы тексеру тағайындауға негіз болып табылады.
Тексеруші лауазымды адамдардың құрамы мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның немесе оның аумақтық бөлімшелерінің шешімімен өзгертілуі мүмкін.
Тексеруші лауазымды адамдардың құрамы өзгерген кезде мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган немесе оның аумақтық бөлімшесі бұл туралы мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау субъектісін осындай шешім қабылданған күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей хабардар етеді.
4. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау субъектілері, егер:
1) жоспарлы тексерулер жүргізудің жартыжылдық тізімін бекіту алдындағы соңғы алты айда олар бір мыңнан астам мемлекеттік қызмет көрсеткен болса;
2) жоспарлы тексерулер жүргізудің жартыжылдық жоспарын бекіту алдындағы соңғы алты айда алдыңғы тексерулердің нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсыну шығарылған болса;

6. Положения настоящей статьи не распространяются на отношения, связанные с организацией, обеспечением и осуществлением контрразведывательной и предпринимательской деятельности.";
3) дополнить статьями 27-1, 27-2, 27-3 и 27-4 следующего содержания:
"Статья 27-1. Виды проверок и порядок их проведения
1. Проверки делятся на следующие виды:
1) плановые проверки, проводимые на предмет соблюдения субъектами государственного контроля за качеством оказания государственных услуг требований законодательства Республики Казахстан в сфере оказания государственных услуг;
2) внеплановые проверки, проводимые на предмет соблюдения субъектами государственного контроля за качеством оказания государственных услуг требований законодательства Республики Казахстан в сфере оказания государственных услуг по вопросам, послужившим основанием для их проведения.
2. Для проведения проверок могут привлекаться специалисты, консультанты и эксперты государственных органов и подведомственных организаций. Проведение учета проверок может осуществляться только посредством информационной системы уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
3. Основанием для назначения плановой проверки является полугодовой план проверок, утверждаемый уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в срок до 10 декабря года, предшествующего году проведения проверок, и до 10 мая текущего календарного года, в который могут быть внесены изменения решением руководителя уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Состав проверяющих должностных лиц может быть изменен решением уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг или его территориальными подразделениями.
При изменении состава проверяющих должностных лиц уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг или его территориальное подразделение уведомляет об этом субъект государственного контроля за качеством оказания государственных услуг не позднее одного рабочего дня со дня принятия такого решения.
4. Плановой проверке подлежат субъекты государственного контроля за качеством оказания государственных услуг в следующих случаях, если:
1) за последние шесть месяцев, предшествующих утверждению полугодового списка проведения плановых проверок, ими оказано свыше одной тысячи государственных услуг;
2) за последние шесть месяцев, предшествующих утверждению полугодового плана проведения плановых проверок, было вынесено представление об устранении выявленных нарушений по результатам предыдущих проверок;

3) жоспарлы тексерулер жүргізудің жартыжылдық жоспарын бекіту алдындағы соңғы алты айда оларға қатысты жеке және (немесе) заңды тұлғалардан жолданым келіп түссе;
4) соңғы жыл ішінде олардың лауазымды адамдары Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 465-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны үшін әкімшілік жауаптылыққа тартылса;
5) жоспарлы тексерулер жүргізудің жартыжылдық жоспарын бекіту алдындағы соңғы алты айда мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде бұзушылықтардың алдын алу және көрсетілетін қызметті алушылардың құқықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз ету бойынша талдау және мониторинг негізінде жолданған ұсыныс орындалмаса;
6) соңғы жыл ішінде оларға қатысты үш және одан көп жоспардан тыс тексерулер жүргізілсе;
7) соңғы үш жылда оларға қатысты жоспарлы тексеру жүргізілмесе, жоспарлы тексеруге жатады.
5. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау субъектісіне қатысты жоспарлы тексеру жылына бір реттен артық жүргізілмейді.
6. Жоспардан тыс тексеру тағайындауға:
1) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау субъектілерінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) жеке және заңды тұлғалардың жолданымдары;
2) Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы заңнамасының талаптарын бұзушылық фактілері жөніндегі мемлекеттік органдардың жолданымдары;
3) анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынулардың орындалуын бақылау;
4) байқау нәтижесінде анықталған Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарын бұзушылықтар;
5) бұқаралық ақпарат құралдарындағы жарияланымдар және сұрау салу арқылы зерделенген, Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы заңнамасын бұзушылықтар туралы ақпарат негіз болып табылады.
7. Анонимдік жолданымдар негізінде жоспардан тыс тексерулер жүргізілмейді.
8. Тексерулер Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған талаптарға, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау қағидаларына сәйкес жүргізіледі.
9. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелерінің тексеру жүргізу үшін объектіге келген лауазымды адамдары мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бақылау субъектісіне:
1) қызметтік куәлігін не сәйкестендіру картасын;
2) қажет болған кезде құзыретті органның режимдік объектілерге баруға рұқсатын көрсетуге міндетті.
10. Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарына қатысты тексерулер Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасымен не оны алмастыратын адаммен келісу бойынша жүргізіледі.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелерінің тексеру жүргізуге уәкілеттік берілген лауазымды адамдары Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының объектілерінде болған уақытта оларға осы органда белгіленген рұқсаттамалық және объектішілік режимдердің талаптары қолданылады.

3) за последние шесть месяцев, предшествующих утверждению полугодового плана проведения плановых проверок, в отношении их поступило обращение от физических и (или) юридических лиц;
4) в течение последнего года их должностные лица привлекались к административной ответственности за совершение административного правонарушения, предусмотренного статьей 465 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях;
5) за последние шесть месяцев, предшествующих утверждению полугодового плана проведения плановых проверок, не исполнено предложение, направленное на основе анализа и мониторинга по предупреждению нарушений при оказании государственных услуг и обеспечению прав и законных интересов услугополучателей;
6) в течение последнего года в отношении их проведены три и более внеплановых проверки;
7) за последние три года в отношении их не проводилась плановая проверка.
5. Плановая проверка в отношении субъекта государственного контроля за качеством оказания государственных услуг не может проводиться более одного раза в год.
6. Основаниями для назначения внеплановой проверки являются:
1) обращения физических и юридических лиц на решения, действия (бездействие) субъектов государственного контроля за качеством оказания государственных услуг;
2) обращения государственных органов по фактам нарушений требований законодательства Республики Казахстан в сфере оказания государственных услуг;
3) контроль исполнения представлений об устранении выявленных нарушений;
4) нарушения требований законодательства Республики Казахстан, выявленные в результате наблюдения;
5) публикации в средствах массовой информации и информация о нарушениях законодательства Республики Казахстан в сфере оказания государственных услуг, изученная путем запроса.
7. Внеплановые проверки не проводятся на основании анонимных обращений.
8. Проверки проводятся в соответствии с требованиями, определенными законами Республики Казахстан, а также правилами государственного контроля за качеством оказания государственных услуг.
9. Должностные лица уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг и его территориальных подразделений, прибывшие на объект для проведения проверки, обязаны предъявить субъекту контроля за качеством оказания государственных услуг:
1) служебное удостоверение либо идентификационную карту;
2) при необходимости – разрешение компетентного органа на посещение режимных объектов.
10. Проверки в отношении органов национальной безопасности Республики Казахстан проводятся по согласованию с Председателем Комитета национальной безопасности Республики Казахстан либо лицом, его замещающим.
Во время нахождения должностных лиц уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг и его территориальных подразделений, уполномоченных на проведение проверок, на объектах органов национальной безопасности Республики Казахстан на них распространяются требования пропускного и внутриобъектового режимов, установленные в этом органе.

27-2-бап. Тексеру жүргізу мерзімдері және ол аяқталғаннан кейін қабылданатын шаралар
1. Жоспарлы тексеруді жүргізу мерзімдері алдағы жұмыстардың көлемі, сондай-ақ қойылған міндеттер ескеріле отырып белгіленеді және тексеру басталған күннен бастап жиырма жұмыс күнінен аспауға тиіс.
Жоспардан тыс тексерулер жүргізу кезінде тексеру жүргізу мерзімдері тексеру басталған күннен бастап он жұмыс күнінен аспауға тиіс.
2. Жоспарлы тексерудің басталатыны туралы хабарлама күні көрсетіле отырып, ол басталғанға дейін кемінде үш жұмыс күні бұрын, жоспардан тыс тексеру басталғанға дейін кемінде бір тәулік бұрын жіберіледі.
3. Тексерудің басталатыны туралы хабарламада мыналар көрсетіледі:
1) тексеру жүргізуге уәкілеттік берілген адамның (адамдардың) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;
2) тексеру жүргізу үшін тартылатын мамандар, консультанттар мен сарапшылар туралы мәліметтер;
3) өзіне қатысты тексеру жүргізу тағайындалған мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау субъектісінің атауы, оның тұрған жері;
4) тағайындалған тексерудің нысанасы;
5) тексеру жүргізу мерзімі;
6) тексерілетін кезең;
7) тексеру түрі;
8) тексеру жүргізу негіздері;
9) хабарламаға қол қоюға уәкілеттік берілген адамның қолтаңбасы.
4. Тексеру жүргізу мерзімдері:
1) жүргізілетін тексеру шеңберінде елеулі маңызы бар қажетті мәліметтерді ұсыну туралы мемлекеттік органдарға, лауазымды адамдарға және өзге де субъектілерге сұрау салу жіберілген жағдайларда олар алынғанға дейін;
2) төтенше жағдай енгізілген кезде оның қолданылу кезеңіне көзделген негізгі және уақытша шектеу шаралары ескеріле отырып тоқтатыла тұрады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган немесе оның аумақтық бөлімшесі тексеру жүргізу мерзімдері тоқтатыла тұрған және қайта басталған кезде бұл туралы мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау субъектісін осындай шешім қабылданған күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей хабардар етеді.
Тексеруді жүргізу мерзімін есептеу ол қайта басталған күннен бастап жалғасады.
5. Тексеру барысында мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелерінің тексеру жүргізетін лауазымды адамы тексеру аяқталған күнге дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей тексеру нәтижелері туралы анықтаманың жобасын жасайды және мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау субъектілеріне, сондай-ақ осы Заңның 27-1-бабы 6-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген тұлғаларға жібереді.

Статья 27-2. Сроки проведения проверки и меры, принимаемые по ее окончанию
1. Сроки проведения плановой проверки устанавливаются с учетом объема предстоящих работ, а также поставленных задач и не должны превышать двадцать рабочих дней со дня начала проверки.
При проведении внеплановых проверок сроки проведения проверок не должны превышать десять рабочих дней со дня начала проверки.
2. Уведомление о начале плановой проверки направляется не менее чем за три рабочих дня до ее начала с указанием даты и не менее чем за сутки до начала внеплановой проверки.
3. В уведомлении о начале проверки указываются:
1) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность лица (лиц), уполномоченного (уполномоченных) на проведение проверки;
2) сведения о специалистах, консультантах и экспертах, привлекаемых для проведения проверки;
3) наименование субъекта государственного контроля за качеством оказания государственных услуг, в отношении которого назначено проведение проверки, его место нахождения;
4) предмет назначенной проверки;
5) срок проведения проверки;
6) проверяемый период;
7) вид проверки;
8) основания проведения проверки;
9) подпись лица, уполномоченного подписывать уведомление.
4. Сроки проведения проверки приостанавливаются:
1) в случаях направления в государственные органы, должностным лицам и иным субъектам запроса о представлении необходимых сведений, имеющих существенное значение в рамках проводимой проверки, до их получения;
2) при введении чрезвычайного положения с учетом основных и временных ограничительных мер, предусмотренных на период его действия.
При приостановлении и возобновлении сроков проведения проверки уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг или его территориальное подразделение уведомляют об этом субъект государственного контроля за качеством оказания государственных услуг не позднее одного рабочего дня со дня принятия такого решения.
Исчисление срока проведения проверки продолжается со дня ее возобновления.
5. В ходе проверки должностным лицом уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг и его территориальных подразделений, проводящим проверку, не позднее чем за три рабочих дня до даты завершения проверки составляется и направляется субъектам государственного контроля за качеством оказания государственных услуг, а также лицам, указанным в подпункте 1) пункта 6 статьи 27-1 настоящего Закона, проект справки о результатах проверки.

6. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау субъектісі, сондай-ақ осы Заңның 27-1-бабы 6-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген тұлғалар тексеру жүргізетін мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдары жүргізетін тыңдауға қатысуға және тексеру нәтижелері туралы анықтаманың жобасына оны алған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде қарсылық ұсынуға немесе айтуға құқылы.
Тексеру нәтижелері туралы анықтаманың жобасына келіп түскен қарсылықтарды қарау нәтижелері бойынша тексеру жүргізетін мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдары тексеру нәтижелері туралы анықтама жасайды не белгіленген мерзім шегінде елеулі маңызы бар мәліметтерді қосымша зерделеу жөнінде шаралар қабылдайды, оның ішінде осы баптың 4-тармағы бірінші бөлігінің 1) тармақшасына сәйкес тексеру жүргізуді тоқтата тұрады.
7. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау субъектісіне және өз құзыреті шегінде мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органға тексеру нәтижелері туралы анықтама жіберілген күн тексеру аяқталған күн деп есептеледі.
8. Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы заңнамасын бұзушылықтар тексеру нәтижелері туралы анықтамамен расталатын жағдайларда мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау субъектісінің атына тексеру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы, сондай-ақ бұзушылыққа жол берген адамдардың жауаптылығын қарау туралы қаралуы міндетті ұсыну енгізіледі.
9. Анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсыну мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау субъектісінің онда көрсетілген бұзушылықтарды күнтізбелік отыз күн ішінде жою бойынша шаралар қабылдай отырып қарауына жатады.
Көрсетілетін қызметті алушылардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға кедергі жасаған Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы заңнамасын бұзушылықтар бойынша олардың мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға қайта жүгіну қажеттілігінсіз қалпына келтіру бойынша шаралар да қабылданады.
10. Анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынуды қарау қорытындылары туралы ақпарат мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға немесе оның аумақтық бөлімшесіне ол қаралған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде жіберіледі.

6. Субъект государственного контроля за качеством оказания государственных услуг, а также лица, указанные в подпункте 1) пункта 6 статьи 27-1 настоящего Закона, вправе принять участие в заслушивании, проводимом должностными лицами уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг и его территориальных подразделений, проводящими проверку, и представить или высказать возражение к проекту справки о результатах проверки в срок не позднее двух рабочих дней со дня его получения.
По результатам рассмотрения поступивших возражений к проекту справки о результатах проверки должностные лица уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг и его территориальных подразделений, проводящих проверку, составляют справку о результатах проверки либо в пределах установленного срока принимают меры по дополнительному изучению сведений, имеющих существенное значение, в том числе приостанавливают проведение проверки согласно подпункту 1) части первой пункта 4 настоящей статьи.
7. Датой завершения проверки считается день направления субъекту государственного контроля за качеством оказания государственных услуг и государственному органу, осуществляющему в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, справки о результатах проверки.
8. В случаях, когда справкой о результатах проверки подтверждаются нарушения законодательства Республики Казахстан в сфере оказания государственных услуг, в адрес субъекта государственного контроля за качеством оказания государственных услуг вносится обязательное к рассмотрению представление об устранении нарушений, выявленных по результатам проверки, а также о рассмотрении ответственности лиц, допустивших нарушение.
9. Представление об устранении выявленных нарушений подлежит рассмотрению с принятием мер по устранению указанных в нем нарушений субъектом государственного контроля за качеством оказания государственных услуг в течение тридцати календарных дней.
По нарушениям законодательства Республики Казахстан в сфере оказания государственных услуг, которыми созданы препятствия в реализации прав, свобод и законных интересов услугополучателей, принимаются также меры по восстановлению без необходимости повторного их обращения за получением государственной услуги.
10. Информация об итогах рассмотрения представления об устранении выявленных нарушений направляется в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг или его территориальное подразделение в течение двух рабочих дней со дня его рассмотрения.

11. Тексерудің басталуы және тексеру мерзімдерін тоқтата тұру (қайта бастау) туралы, тексеруші лауазымды адамдар құрамының өзгеруі туралы хабарламалардың, тексеру нәтижелері туралы анықтаманың және анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынудың нысандарын мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган бекітеді.
27-3-бап. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау субъектісінің тексеру жүргізілген кездегі құқықтары мен міндеттері
1. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау субъектілері тексеру жүргізілген кезде:
1) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелерінің тексеру жүргізу үшін келген лауазымды адамдарын:
тексеру мерзімдері асып кеткен не өтіп кеткен;
тексеру жүргізу мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелерінің тексеру жүргізуге тиісті өкілеттіктері жоқ лауазымды адамдарына тапсырылған;
осы Заңда белгіленген тексеру жүргізу талаптары өрескел бұзылған жағдайларда тексеруге жібермеуге;
2) егер мәліметтер жүргізілетін тексерудің нысанасына жатпаса, оларды ұсынбауға;
3) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшелері лауазымды адамдарының тексеру нәтижелеріне (анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынуға) осы Заңда және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағым жасауға;
4) тексеру жүргізу процесін, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган мен оның аумақтық бөлімшелері лауазымды адамының тексеру шеңберінде жүргізіп жатқан жекелеген әрекеттерін тексеруші лауазымды адамның қызметіне кедергі жасамай, аудио- және бейнетехника құралдарының көмегімен тіркеп-белгілеуге құқылы.
2. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау субъектілері тексеру жүргізілген кезде:
1) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелерінің тексеруші лауазымды адамдарының аумаққа және үй-жайларға кедергісіз кіруін қамтамасыз етуге;
2) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган мен оның аумақтық бөлімшелерінің тексеруші лауазымды адамдарына тексеру нәтижелері туралы анықтамаға қоса тіркеу үшін қағаз және электрондық жеткізгіштердегі құжаттарды (мәліметтерді) не олардың көшірмелерін, сондай-ақ тексерудің міндеттері мен нысанасына сәйкес ақпараттық жүйелерге қолжетімділікті ұсынуға;

11. Формы уведомлений о начале проверки и приостановлении (возобновлении) сроков проверки, об изменении состава проверяющих должностных лиц, справки о результатах проверки и представления об устранении выявленных нарушений утверждаются уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Статья 27-3. Права и обязанности субъекта государственного контроля за качеством оказания государственных услуг при проведении проверки
1. Субъекты государственного контроля за качеством оказания государственных услуг при проведении проверки вправе:
1) не допускать к проверке должностных лиц уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг и его территориальных подразделений, прибывших для проведения проверки, в случаях:
превышения либо истечения сроков проверки;
поручения проведения проверки должностным лицам уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг и его территориальных подразделений, не имеющим на то соответствующих полномочий;
грубых нарушений требований проведения проверки, установленных настоящим Законом;
2) не представлять сведения, если они не относятся к предмету проводимой проверки;
3) обжаловать результаты проверки (представление об устранении выявленных нарушений) должностных лиц уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг и его территориальных подразделений в порядке, установленном настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан;
4) фиксировать процесс проведения проверки, а также отдельные действия должностного лица уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг и его территориальных подразделений, проводимые им в рамках проверки, с помощью средств аудио- и видеотехники, не создавая препятствий деятельности проверяющего должностного лица.
2. Субъекты государственного контроля за качеством оказания государственных услуг при проведении проверки обязаны:
1) обеспечить беспрепятственный доступ проверяющих должностных лиц уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг и его территориальных подразделений на территорию и в помещения;
2) представлять проверяющим должностным лицам уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг и его территориальных подразделений документы (сведения) на бумажных и электронных носителях либо их копии для приобщения к справке о результатах проверки, а также доступ к информационным системам в соответствии с задачами и предметом проверки;

3) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган мен оның аумақтық бөлімшелері тексеруші лауазымды адамдарының шақыруы бойынша келуге;
4) тексеру жүргізілген кезде тексерілетін құжаттарға өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол бермеуге міндетті.
27-4-бап. Тексерудің жарамсыздығы
1. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау субъектілері мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелерінің тексеру жүргізетін лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен шағым жасауға құқылы.
2. Жолданымды беру мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау субъектісінің анықталған бұзушылықтарды жою жөнінде шаралар қабылдауын жоққа шығармайды.
3. Егер тексеру осы Заңда белгіленген тексеру жүргізуге қойылатын талаптар өрескел бұзыла отырып жүргізілсе, ол жарамсыз деп танылады.
4. Тексеру жүргізуге қойылатын талаптарды өрескел бұзушылықтарға:
1) тексеру жүргізу негіздерінің болмауы;
2) тексерудің басталатыны туралы хабарламаның болмауы;
3) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның немесе оның аумақтық бөлімшесінің құзыретіне кірмейтін мәселелер бойынша тексерулер тағайындау жатады.
5. Тексерудің жарамсыз деп танылуы жоғары тұрған мемлекеттік органның анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынуының күшін жоюға негіз болып табылады. Жоғары тұрған мемлекеттік орган анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынудың күшін жоюдан бас тартқан жағдайда анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынудың күшін сот жояды.".
86. "Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы туралы" 2013 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 5-баптың 3-тармағының 1) тармақшасы "құқықтық актілердің жобаларын" деген сөздерден кейін ", мемлекеттік жоспарлау жүйесі саласындағы құқықтық актілердің жобаларын" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 9-баптың 2-тармағының 2) және 3) тармақшаларындағы "нормативтік құқықтық актілерді", "құқықтық актілердің жобаларына" деген сөздер тиісінше "нормативтік құқықтық актілерді, мемлекеттік жоспарлау жүйесі саласындағы құқықтық актілердің жобаларын", "құқықтық актілердің жобаларына, мемлекеттік жоспарлау жүйесі саласындағы құқықтық актілердің жобаларына" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 11-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын;
1-1-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) стандарттар мен техникалық регламенттерді әзірлеуге қатысады.";
5) тармақша алып тасталсын;

3) явиться по вызову проверяющих должностных лиц уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг и его территориальных подразделений;
4) не допускать внесения изменений и дополнений в проверяемые документы при проведении проверки.
Статья 27-4. Недействительность проверки
1. Субъекты государственного контроля за качеством оказания государственных услуг вправе обжаловать решения, действия (бездействие) должностных лиц уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг и его территориальных подразделений, проводящих проверку, в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
2. Подача обращения не исключает принятия субъектом государственного контроля за качеством оказания государственных услуг мер по устранению выявленных нарушений.
3. Проверка признается недействительной, если она проведена с грубым нарушением требований к проведению проверки, установленных настоящим Законом.
4. К грубым нарушениям требований к проведению проверки относятся:
1) отсутствие оснований проведения проверки;
2) отсутствие уведомления о начале проверки;
3) назначение проверок по вопросам, не входящим в компетенцию уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг или его территориального подразделения.
5. Признание проверки недействительной является основанием для отмены представления об устранении выявленных нарушений вышестоящим государственным органом. В случае отказа отмены представления об устранении выявленных нарушений вышестоящим государственным органом представление об устранении выявленных нарушений отменяется судом.".
86. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2013 года "О Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан":
1) подпункт 1) пункта 3 статьи 5 после слов "правовых актов" дополнить словами ", проектов правовых актов в области системы государственного планирования";
2) в подпунктах 2) и 3) пункта 2 статьи 9 слова "затрагивающих интересы" заменить словами "проектов правовых актов в области системы государственного планирования, затрагивающих интересы";
3) в статье 11:
подпункт 2) пункта 1 исключить;
в пункте 1-1:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) принимает участие в разработке стандартов и технических регламентов;";
подпункт 5) исключить;

4) 13-бапта:
1-1) тармақша алып тасталсын;
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) білікті жұмысшы кадрлар мен орта буын мамандарының кәсіптері (мамандықтары) бойынша кәсіптік даярлау, қайта даярлау, біліктілікті арттыру және біліктілік беру жөніндегі оқу орталықтарын ашуға жәрдемдеседі;";
12) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 13), 14 және 15) тармақшалармен толықтырылсын:
"13) дуальды оқыту туралы шарттар жасасуға жәрдемдеседі;
14) жасалған дуальды оқыту туралы шарттардың тізілімін жүргізеді;
15) дуальды оқытуға қатысушы кәсіпорындардан (ұйымдардан) тәлімгерлерді оқытуды жүзеге асырады.";
5) 14-баптың бірінші бөлігінде:
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) тоқсанына бір реттен сиретпей, тауардың шығу тегі туралы берілген сертификаттар жөніндегі ақпаратты Ұлттық палатаның интернет-ресурсында орналастырады;";
16) тармақша "нысандарына" деген сөзден кейін "және (немесе) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына немесе әкелу елі (одағы) біржақты тәртіппен белгілеген талаптарға" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 19-баптың 3-тармағында:
2-1) және 3) тармақшалар алып тасталсын;
6) тармақшада:
"Ұлттық палата" деген сөздер "өңірлік палаталарды қоспағанда, Ұлттық палата" деген сөздермен ауыстырылсын;
"туралы шешімдер қабылдау, олардың мақсаттарын, міндеттері мен өкілеттіктерін айқындау" деген сөздер "және тарату туралы шешімдер қабылдау" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 20-баптың 4-тармағы "кешіктірілмей" деген сөзден кейін ", кезектен тыс съезд өткізілген жағдайда съезд өтетін күнге дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірілмей" деген сөздермен толықтырылсын;
8) 21-баптың 4-тармағында:
8) тармақшадағы "Ұлттық палата құрылтайшы" деген сөздер "өңірлік палаталардың дирекциясын қоспағанда, Ұлттық палата құрылтайшы" деген сөздермен ауыстырылсын
13) тармақшадағы "бекіту жатады." деген сөздер "бекіту;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 14), 15) және 16) тармақшалармен толықтырылсын:
"14) өңірлік палаталарды құру және жабу туралы шешімдер қабылдау;
15) тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың аумағында тіркелген (есептік тіркеуден өткен) кәсіпкерлік субъектілері мен қауымдастықтардың (одақтардың) жалпы санын ескере отырып, өңірлік кеңестердің сандық құрамын бекіту;
16) өңірлік кеңестер делегаттарын сайлауды өткізу тәртібін, мерзімдерін және өңірлік кеңестерді қалыптастыру тәртібін бекіту жатады.";
9) 23-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Басқарма съезге және төралқаға есеп береді. Басқарма мүшелерінің сандық құрамын съезд белгілейді. Басқарма мүшелерінің өкілеттік мерзімі қайта сайлану құқығымен екі жылды құрайды.";

4) в статье 13:
подпункт 1-1) исключить;
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) содействует открытию учебных центров по профессиональной подготовке, переподготовке, повышению квалификации и присвоению квалификации по профессиям (специальностям) квалифицированных рабочих кадров и специалистов среднего звена;";
подпункт 12) исключить;
дополнить подпунктами 13), 14) и 15) следующего содержания:
"13) содействует заключению договоров о дуальном обучении;
14) ведет реестр заключенных договоров о дуальном обучении;
15) осуществляет обучение наставников от предприятий (организаций) – участников дуального обучения.";
5) в части первой статьи 14:
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) не реже одного раза в квартал размещает информацию по выданным сертификатам о происхождении товара на интернет-ресурсе Национальной палаты;";
подпункт 16) дополнить словами "и (или) международными договорами Республики Казахстан или требованиями, установленными в одностороннем порядке страной (союзом) ввоза";
6) в пункте 3 статьи 19:
подпункты 2-1) и 3) исключить;
в подпункте 6):
после слова "создании" дополнить словами "и ликвидации";
слова "определение их целей, задач и полномочий" заменить словами "за исключением региональных палат";
7) пункт 4 статьи 20 дополнить словами ", а в случае проведения внеочередного съезда не позднее чем за тридцать календарных дней до даты проведения съезда";
8) в пункте 4 статьи 21:
подпункт 8) дополнить словами ", за исключением назначения дирекции региональных палат";
дополнить подпунктами 14), 15) и 16) следующего содержания:
"14) принятие решений о создании и закрытии региональных палат;
15) утверждение количественного состава региональных советов с учетом общей численности субъектов предпринимательства и ассоциаций (союзов), зарегистрированных (прошедших учетную регистрацию) на территории соответствующей области, города республиканского значения и столицы;
16) утверждение порядка, сроков проведения выборов делегатов региональных советов и порядка формирования региональных советов.";
9) в статье 23:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Правление подотчетно съезду и президиуму. Количественный состав членов правления устанавливается съездом. Срок полномочий членов правления составляет два года с правом переизбрания.";

8-тармақтың 5) тармақшасындағы "басқарма мүшелері арасынан басқарма төрағасының орынбасарларын" деген сөздер "басқарма төрағасының орынбасарларын, оның ішінде басқарма мүшелері қатарынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 24-баптың 1-тармағындағы "бес" деген сөз "үш" деген сөзбен ауыстырылсын;
11) 25-бапта:
2-тармақтағы "съезд" деген сөз "төралқа" деген сөзбен ауыстырылсын;
5-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Дара кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар, сондай-ақ коммерциялық ұйымдардың атқарушы органының (алқалы атқарушы орган жанындағы) басшылары немесе мүшелері, сондай-ақ коммерциялық ұйымдардың өз меншігіндегі үлестерін, жарғылық капиталындағы акцияларын басқаруды дербес жүзеге асыратын коммерциялық ұйымдардың құрылтайшылары (қатысушылары) ғана өңірлік кеңестердің төрағалары және осы лауазымға кандидаттар бола алады.";
12) 26-баптың 3-тармағындағы "съезд белгілеген" деген сөздер "төралқа бекіткен" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 26-1-баптың 2-тармағының үшінші бөлігі "ережені" деген сөзден кейін "Басқармамен келісу бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
14) 32-бап алып тасталсын.
87. "Оңалту және банкроттық туралы" 2014 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
17-бапта:
1-тармақ "тексеру және" деген сөздерден кейін "бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Тексеру және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.";
екінші бөліктегі "субъектісіне" деген сөз "субъектісіне (объектісіне)" деген сөздермен ауыстырылсын.
88. "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 41) тармақшасында:
"бақылауды" деген сөз "бақылау мен қадағалауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
"қылмыстар" деген сөз "қылмыстық құқық бұзушылықтар" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 12-баптың 1-тармағында:
21) тармақшадағы "бақылауды" деген сөз "бақылау мен қадағалауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 21-1), 70-43), 70-44) және 70-45) тармақшалармен толықтырылсын:
"21-1) бұзылуы жедел ден қою шараларын қолдануға алып келетін талаптардың тізбесін айқындайды, сондай-ақ талаптарды нақты бұзушылықтарға қатысты жедел ден қою шарасының нақты түрін осы шараның қолданылу мерзімін көрсете отырып (қажет болған кезде) айқындайды.
Бұзылуы жедел ден қою шараларын қолдануға алып келетін талаптардың тізбесіне Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 143-бабына сәйкес мемлекеттік бақылау нысанасы болып табылатын талаптар енгізіледі;";

подпункт 5) пункта 8 после слов "председателя правления" дополнить словами ", в том числе из";
10) в пункте 1 статьи 24 слово "пяти" заменить словом "трех";
11) в статье 25:
в пункте 2 слово "съездом" заменить словом "президиумом";
пункт 5 дополнить частью второй следующего содержания:
"Председателями региональных советов и кандидатами на данную должность могут быть только физические лица, осуществляющие индивидуальную предпринимательскую деятельность, а также руководители или члены исполнительного органа (при коллегиальном исполнительном органе) коммерческих организаций, а также учредители (участники) коммерческих организаций, самостоятельно осуществляющие управление находящимися в их собственности долями, акциями в уставном капитале коммерческих организаций.";
12) в пункте 3 статьи 26 слова "установленными съездом" заменить словами "утвержденными президиумом";
13) часть третью пункта 2 статьи 26-1 дополнить словами "по согласованию с Правлением";
14) статью 32 исключить.
87. В Закон Республики Казахстан от 7 марта 2014 года "О реабилитации и банкротстве":
в статье 17:
пункт 1 дополнить словами "с посещением субъекта (объекта) контроля, профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля";
в пункте 2:
часть первую изложить в следующей редакции:
"2. Проверка и профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля осуществляются в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.";
в части второй слова "субъекта контроля" заменить словами "субъекта (объекта) контроля".
88. В Закон Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите":
1) в подпункте 41) статьи 1:
после слов "государственного контроля" дополнить словами "и надзора";
слова "о преступлениях" заменить словами "об уголовных правонарушениях";
2) в пункте 1 статьи 12:
подпункт 21) после слов "государственный контроль" дополнить словами "и надзор";
дополнить подпунктами 21-1), 70-43), 70-44) и 70-45) следующего содержания:
"21-1) определяет перечень требований, нарушение которых влечет применение мер оперативного реагирования, а также определяет в отношении конкретных нарушений требований конкретный вид меры оперативного реагирования с указанием срока действия данной меры (при необходимости).
В перечень требований, нарушение которых влечет применение мер оперативного реагирования, включаются требования, являющиеся предметом государственного контроля в соответствии со статьей 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;";

"70-43) өрт қауіпсіздігі саласындағы қызметті немесе жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру туралы актінің нысанын бекітеді;
70-44) өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру кезінде бұзушылықтардың жасалу фактілерін және азаматтық қорғау органдары қызметкерлерінің әрекеттерін тіркеп-белгілеу үшін техникалық құралдарды пайдалану нұсқаулығын бекітеді;
70-45) өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру кезінде бұзушылықтардың жасалу фактілерін және азаматтық қорғау органдары қызметкерлерінің әрекеттерін тіркеп-белгілеу үшін техникалық құралдарды пайдаланады;";
3) 12-2-бап мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) бұзылуы жедел ден қою шараларын қолдануға алып келетін талаптардың тізбесін айқындайды, сондай-ақ талаптарды нақты бұзушылықтарға қатысты жедел ден қою шарасының нақты түрін осы шараның қолданылу мерзімін көрсете отырып (қажет болған кезде) айқындайды.
Бұзылуы жедел ден қою шараларын қолдануға алып келетін талаптардың тізбесіне Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 143-бабына сәйкес мемлекеттік бақылау нысанасы болып табылатын талаптар енгізіледі;";
4) 36-бапта:
2-тармақтың 2) тармақшасы "мемлекеттік бақылауға" деген сөздерден кейін "және қадағалауға" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақта:
"мен қадағалау" деген сөздер алып тасталсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
"профилактикалық бақылау" деген сөздер "бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және тергеп-тексеру" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
"Тексерулер мен профилактикалық бақылаудың" деген сөздер "Тексерулердің, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мемлекеттік қадағалау осы Заңға сәйкес азаматтық қорғау саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау шеңберінде жедел ден қою шараларын қолдану арқылы жүзеге асырылады.";
5) 37-бапта:
1-тармақтағы "азаматтық қорғаныс бойынша санаттандырылған ұйымдардың" деген сөздер "азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған, базасында азаматтық қорғау қызметтері құрылған және табиғи және жасанды су айдындарындағы көпшілік демалатын орындар бекітіліп берілген ұйымдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3 және 4-тармақтармен толықтырылсын:
"3. Кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты азаматтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексерулер нысанында жүзеге асырылады.

"70-43) утверждает форму акта о приостановлении деятельности или отдельных видов деятельности в области пожарной безопасности;
70-44) утверждает инструкцию использования технических средств при осуществлении государственного контроля и надзора в области пожарной безопасности для фиксации фактов совершения нарушений и действий сотрудников органов гражданской защиты;
70-45) использует технические средства при осуществлении государственного контроля и надзора в области пожарной безопасности для фиксации фактов совершения нарушений и действий сотрудников органов гражданской защиты;";
3) статью 12-2 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) определяет перечень требований, нарушение которых влечет применение мер оперативного реагирования, а также определяет в отношении конкретных нарушений требований конкретный вид меры оперативного реагирования с указанием срока действия данной меры (при необходимости).
В перечень требований, нарушение которых влечет применение мер оперативного реагирования, включаются требования, являющиеся предметом государственного контроля, в соответствии со статьей 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;";
4) в статье 36:
подпункт 2) пункта 2 после слов "государственный контроль" дополнить словами "и надзор";
в пункте 3:
слова "и надзор" исключить;
слово "осуществляются" заменить словом "осуществляется";
дополнить словами "с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и расследования";
в пункте 4:
слова "и профилактического контроля" заменить словами ", профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора,";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Государственный надзор осуществляется путем применения мер оперативного реагирования в рамках государственного контроля и надзора в сфере гражданской защиты в соответствии с настоящим Законом.";
5) в статье 37:
в пункте 1 слова "категорированными организациями по гражданской обороне" заменить словами "организациями, отнесенными к категориям по гражданской обороне, на базе которых созданы службы гражданской защиты и за которыми закреплены места массового отдыха на естественных и искусственных водоемах";
дополнить пунктами 3 и 4 следующего содержания:
"3. Государственный контроль в области гражданской обороны в отношении субъектов предпринимательства осуществляется в форме профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и внеплановых проверок в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.

4. Мемлекеттік органдарға қатысты азаматтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылау осы Заңның 37-1-бабына сәйкес тексеру нысанында жүзеге асырылады.";
6) мынадай мазмұндағы 37-1-баппен толықтырылсын:
"37-1-бап. Мемлекеттік органдарға қатысты азаматтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру тәртібі
1. Мемлекеттік органдарға қатысты азаматтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылау (бұдан әрі – тексерілетін мемлекеттік органдар) осы бапқа сәйкес мерзімдік және жоспардан тыс тексеру нысанында жүзеге асырылады.
2. Мерзімдік тексеру уәкілетті органның бірінші басшысы тексеру жүргізу жылының алдындағы жылдың 10 желтоқсанынан кешіктірмей және ағымдағы күнтізбелік жылдың 10 маусымына дейін бекіткен мерзімдік тексерулер жүргізудің жартыжылдық жоспарлары негізінде жүргізіледі.
Мерзімдік тексерулер жүргізудің жартыжылдық жоспарында мыналар қамтылады:
1) жоспардың бекітілген күні мен нөмірі;
2) мемлекеттік органның атауы;
3) тексерілетін мемлекеттік органның атауы, оның тұрған жері;
4) тексерудің нысанасы;
5) тексеру жүргізу мерзімдері;
6) жоспарға қол қоюға уәкілеттік берілген адамның қолтаңбасы.
Мерзімдік тексеру жүргізу туралы хабарлама мерзімдік тексерулердің жартыжылдық жоспары болып табылады және тексеру жүргізу жылының алдындағы жылдың 20 желтоқсанынан кешіктірілмей және ағымдағы күнтізбелік жылдың 20 маусымына дейін уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.
Мерзімдік тексерулер жүргізудің жартыжылдық жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу тексерілетін мемлекеттік орган таратылған, қайта ұйымдастырылған, оның атауы өзгерген, сондай-ақ табиғи, техногендік және әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдай туындаған, төтенше жағдай режимі енгізілген, эпидемияның, карантиндік объектілер мен аса қауіпті зиянды организмдер ошақтарының, инфекциялық, паразиттік аурулардың таралуы, уланулар, радиациялық авариялар және олармен байланысты шектеулер туындаған немесе олардың туындау қатері төнген жағдайларда жүзеге асырылады.
Осы тармақтың төртінші бөлігінде көрсетілген жағдайлар басталған кезде тексеру ұзартылуы не тоқтатыла тұруы мүмкін.
Мерзімдік тексерулерді жүргізу мерзімдері алдағы жұмыстардың көлемі, сондай-ақ қойылған міндеттер ескеріле отырып белгіленеді және он бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартыла отырып, он бес жұмыс күнінен аспауға тиіс. Мерзімдік тексеруді жүргізу мерзімі мерзімдік тексеру жүргізу тоқтатыла тұрған кезде үзіледі және мерзімдік тексеру қайта басталған кезден бастап жалғасады.
Мерзімдік тексерулерді жүргізу мерзімі тек бір рет ұзартылуы мүмкін. Ұзарту уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі басшысының шешімімен жүзеге асырылады. Мерзімдік тексерулерді жүргізу мерзімдерін ұзарту тексерілетін мемлекеттік орган хабардар етіле отырып, мерзімдік тексерулер мерзімдерін ұзарту туралы қосымша актімен ресімделеді, онда тексерулерді тағайындау туралы алдыңғы актінің күні мен нөмірі және ұзарту себептері көрсетіледі. Мерзімдік тексеру мерзімдерін ұзарту туралы хабарламаны уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі табыс етілгені туралы хабарламамен ұзартылғанға дейін бір жұмыс күні бұрын тексерілетін мемлекеттік органға табыс етеді.

4. Государственный контроль в области гражданской обороны в отношении государственных органов осуществляется в форме проверки в соответствии со статьей 37-1 настоящего Закона.";
6) дополнить статьей 37-1 следующего содержания:
"Статья 37-1. Порядок осуществления государственного контроля в области гражданской обороны в отношении государственных органов
1. Государственный контроль в области гражданской обороны в отношении государственных органов (далее – проверяемые государственные органы) осуществляется в форме периодических и внеплановых проверок в соответствии с настоящей статьей.
2. Периодическая проверка проводится на основании полугодовых планов проведения периодических проверок, утвержденных первым руководителем уполномоченного органа не позднее 10 декабря года, предшествующего году проведения проверки, и до 10 июня текущего календарного года.
Полугодовой план проведения периодических проверок включает:
1) номер и дату утверждения плана;
2) наименование государственного органа;
3) наименование проверяемого государственного органа, его место нахождения;
4) предмет проверки;
5) сроки проведения проверки;
6) подпись лица, уполномоченного подписывать план.
Полугодовой план периодических проверок является уведомлением о проведении периодической проверки и размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа не позднее 20 декабря года, предшествующего году проведения проверки, и до 20 июня текущего календарного года.
Внесение изменений и дополнений в полугодовой план проведения периодических проверок осуществляется в случаях ликвидации проверяемого государственного органа, его реорганизации, изменения его наименования, а также возникновения чрезвычайной ситуации природного, техногенного и социального характера, введения режима чрезвычайного положения, возникновения или угрозы возникновения распространения эпидемии, очагов карантинных объектов и особо опасных вредных организмов, инфекционных, паразитарных заболеваний, отравлений, радиационных аварий и связанных с ними ограничений.
При наступлении случаев, указанных в части четвертой настоящего пункта, проверка может быть продлена либо приостановлена.
Сроки проведения периодических проверок устанавливаются с учетом объема предстоящих работ, а также поставленных задач и не должны превышать пятнадцать рабочих дней с продлением на срок не более пятнадцати рабочих дней. Срок проведения периодической проверки прерывается при приостановлении проведения периодической проверки и продолжается с момента возобновления периодической проверки.
Срок проведения периодических проверок может быть продлен только один раз. Продление осуществляется решением руководителя структурного подразделения уполномоченного органа. Продление сроков проведения периодических проверок оформляется дополнительным актом о продлении сроков периодических проверок с уведомлением проверяемого государственного органа, в котором указываются дата и номер предыдущего акта о назначении проверок и причины продления. Уведомление о продлении сроков периодической проверки вручается проверяемому государственному органу структурным подразделением уполномоченного органа за один рабочий день до продления с уведомлением о вручении.

3. Тексеру тексеруді тағайындау туралы актінің негізінде бару арқылы жүргізіледі, онда мыналар көрсетіледі:
1) актінің күні мен нөмірі;
2) мемлекеттік органның атауы;
3) тексеру жүргізуге уәкілеттік берілген адамның (адамдардың) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;
4) тексеру жүргізу үшін тартылатын мамандар, консультанттар мен сарапшылар туралы мәліметтер;
5) тексерілетін мемлекеттік органның атауы, оның тұрған жері;
6) тағайындалған тексерудің нысанасы;
7) тексерудің түрі;
8) тексеру жүргізу мерзімі;
9) тексеру жүргізу негіздері;
10) тексерілетін кезең;
11) тексерілетін мемлекеттік органның осы баптың 18 және 19-тармақтарында көзделген құқықтары мен міндеттері;
12) тексерілетін мемлекеттік орган басшысының не оның уәкілетті адамының актіні алғаны немесе алудан бас тартқаны туралы қолтаңбасы;
13) актіге қол қоюға уәкілеттік берілген адамның қолтаңбасы.
Тексерулерді тағайындау, ұзарту, тоқтата тұру және қайта бастау туралы актілерге уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесінің басшысы қол қояды.
Тексерудің басталатыны туралы акт тексерілетін мемлекеттік органға табыс етілген күн тексеру жүргізудің басталуы деп есептеледі.
4. Тексеруді тағайындау туралы актімен танысудан бас тартылған, тексеруді жүзеге асыратын уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі лауазымды адамының тексеру жүргізу үшін қажетті материалдарға қол жеткізуіне кедергі жасалған жағдайларда тиісті акт жасалады.
Бас тарту туралы актіге уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесінің тексеруді жүзеге асыратын лауазымды адамы және тексерілетін мемлекеттік органның басшысы не оның уәкілетті адамы қол қояды.
Тексеруді тағайындау туралы актіні алудан бас тартылған кезде уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесінің лауазымды адамы тексеру жүргізуді бастауға негіз болып табылатын тексеруді тағайындау туралы актіні хабарламасы бар тапсырысты хатпен поштамен не электрондық құжат арқылы жібереді.
Тексеруді тағайындау туралы актіні алудан бас тарту оны орындамауға негіз болып табылмайды.
5. Азаматтық қорғаныс саласындағы талаптарға сәйкестігі тұрғысынан тексерілетін мемлекеттік органдарға қатысты мерзімдік тексеру үш жылда бір рет жүзеге асырылады.
6. Жоспардан тыс тексеруге:
1) тексеру нәтижелері туралы қорытындыда көрсетілген анықталған бұзушылықтарды жою туралы талаптардың орындалуын бақылау;
2) жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік органдарға қатысты дәлелді негіздер мен растайтын дәлелдемелері болған кезде азаматтық қорғаныс саласындағы талаптарды бұзушылықтар жөніндегі жолданымдары;

3. Проверка проводится путем посещения на основании акта о назначении проверки, в котором указываются:
1) номер и дата акта;
2) наименование государственного органа;
3) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность лица (лиц), уполномоченного (уполномоченных) на проведение проверки;
4) сведения о специалистах, консультантах и экспертах, привлекаемых для проведения проверки;
5) наименование проверяемого государственного органа, его место нахождения;
6) предмет назначенной проверки;
7) вид проверки;
8) срок проведения проверки;
9) основания проведения проверки;
10) проверяемый период;
11) права и обязанности проверяемого государственного органа, предусмотренные пунктами 18 и 19 настоящей статьи;
12) подпись руководителя проверяемого государственного органа либо его уполномоченного лица о получении или об отказе в получении акта;
13) подпись лица, уполномоченного подписывать акт.
Акты о назначении, продлении, приостановлении и возобновлении проверок подписываются руководителем структурного подразделения уполномоченного органа.
Началом проведения проверки считается дата вручения проверяемому государственному органу акта о назначении проверки.
4. В случаях отказа в ознакомлении с актом о назначении проверки, воспрепятствования доступу должностного лица структурного подразделения уполномоченного органа, осуществляющего проверку, к материалам, необходимым для проведения проверки, составляется соответствующий акт.
Акт об отказе подписывается должностным лицом структурного подразделения уполномоченного органа, осуществляющим проверку, и руководителем проверяемого государственного органа либо его уполномоченным лицом.
При отказе от получения акта о назначении проверки должностное лицо структурного подразделения уполномоченного органа направляет акт о назначении проверки почтой – заказным письмом с уведомлением либо посредством электронного документа, являющегося основанием для начала проведения проверки.
Отказ от получения акта о назначении проверки не является основанием для его неисполнения.
5. Периодическая проверка в отношении проверяемых государственных органов осуществляется на соответствие требованиям в области гражданской обороны один раз в три года.
6. Основаниями внеплановой проверки являются:
1) контроль исполнения требований об устранении выявленных нарушений, указанных в заключении о результатах проверки;
2) обращения физических и юридических лиц по нарушениям требований в области гражданской обороны при наличии убедительных оснований и подтверждающих доказательств в отношении государственных органов;

3) адамның өміріне, денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің құқықтары мен заңды мүдделеріне нұқсан келтірудің не нұқсан келтірудің қатері туралы нақты фактілер бойынша прокурордың талабы;
4) жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерін бұзушылықтардың нақты фактілері бойынша мемлекеттік органдардың жолданымдары;
5) қылмыстық қудалау органының Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексінде көзделген негіздер бойынша тапсырмалары негіз болып табылады.
Уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі тексерілетін мемлекеттік органға жоспардан тыс тексеруді жүргізудің басталатыны туралы тексеру жүргізу нысанасын көрсете отырып, ол басталғанға дейін кемінде бір тәулік бұрын хабарлауға міндетті.
7. Жоспардан тыс тексеру жүргізу мерзімі он жұмыс күніне дейін ұзартыла отырып, он жұмыс күнінен аспауға тиіс.
Жоспардан тыс тексеруді жүргізу мерзімі тек бір рет ұзартылуы мүмкін. Ұзарту уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі басшысының шешімімен жүзеге асырылады. Жоспардан тыс тексеру жүргізу мерзімдерін ұзарту тексерілетін мемлекеттік орган хабардар етіле отырып, жоспардан тыс тексеру мерзімдерін ұзарту туралы қосымша актімен ресімделеді, онда тексерулерді тағайындау туралы алдыңғы актінің күні мен нөмірі және ұзарту себептері көрсетіледі. Жоспардан тыс тексеру мерзімдерін ұзарту туралы хабарламаның табыс етілуі туралы хабарламамен бірге ұзартылғанға дейін бір жұмыс күні бұрын тексерілетін мемлекеттік органға табыс етіледі.
8. Анонимдік жолданымдар болған жағдайларда жоспардан тыс тексерулер жүргізілмейді. Жоспардан тыс тексеруді тағайындауға негіз болған фактілер мен мән-жайлар жоспардан тыс тексеруге жатады.
9. Тексерулер ішкі еңбек тәртібінің қағидаларында белгіленген жұмыс уақытында жүзеге асырылады.
10. Тексеру нәтижелері бойынша тексеру нәтижелері туралы қорытынды жасалады, онда мыналар көрсетіледі:
1) қорытындының жасалған күні, нөмірі мен орны;
2) мемлекеттік органның атауы;
3) тексеруді тағайындау туралы актінің күні мен нөмірі;
4) тексеру жүргізген адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (егер олар жеке басты куәландыратын құжаттарда көрсетілсе) және лауазымдары;
5) тексеру жүргізу үшін тартылған мамандар, консультанттар мен сарапшылар туралы мәліметтер;
6) тексерілетін мемлекеттік органның атауы, оның тұрған жері;
7) тексерудің нысанасы;
8) тексерудің түрі;
9) тексеру жүргізу мерзімі мен кезеңі;
10) тексеру нәтижелері туралы, оның ішінде анықталған бұзушылықтар, олардың сипаты туралы мәліметтер;
11) талаптарды орындау және бұзушылықтарға жол берген адамдарға қатысты шаралар қабылдау мерзімі көрсетіле отырып, анықталған бұзушылықтарды жою туралы талаптар;

3) требование прокурора по конкретным фактам причинения либо об угрозе причинения вреда жизни, здоровью человека, окружающей среде, правам и законным интересам физических и юридических лиц, государства;
4) обращения государственных органов по конкретным фактам нарушений прав и законных интересов физических и юридических лиц;
5) поручения органа уголовного преследования по основаниям, предусмотренным Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
Структурное подразделение уполномоченного органа обязано известить проверяемый государственный орган о начале проведения внеплановой проверки не менее чем за сутки до ее начала с указанием предмета проведения проверки.
7. Срок проведения внеплановой проверки должен составлять не более десяти рабочих дней с продлением до десяти рабочих дней.
Срок проведения внеплановой проверки может быть продлен только один раз. Продление осуществляется решением руководителя структурного подразделения уполномоченного органа. Продление сроков проведения внеплановой проверки оформляется дополнительным актом о продлении сроков внеплановой проверки с уведомлением проверяемого государственного органа, в котором указываются дата и номер предыдущего акта о назначении проверок и причины продления. Уведомление о продлении сроков внеплановой проверки вручается проверяемому государственному органу за один рабочий день до продления с уведомлением о вручении.
8. Внеплановые проверки не проводятся в случаях анонимных обращений. Внеплановой проверке подлежат факты и обстоятельства, послужившие основанием для назначения внеплановой проверки.
9. Проверки осуществляются в рабочее время, установленное правилами внутреннего трудового распорядка.
10. По результатам проверки составляется заключение о результатах проверки, в котором указываются:
1) номер, дата и место составления заключения;
2) наименование государственного органа;
3) номер и дата акта о назначении проверки;
4) фамилии, имена, отчества (если они указаны в документах, удостоверяющих личность) и должности лиц, проводивших проверку;
5) сведения о специалистах, консультантах и экспертах, привлеченных для проведения проверки;
6) наименование проверяемого государственного органа, его место нахождения;
7) предмет проверки;
8) вид проверки;
9) срок и период проведения проверки;
10) сведения о результатах проверки, в том числе о выявленных нарушениях, их характере;
11) требования об устранении выявленных нарушений с указанием срока исполнения требований и принятия мер в отношении лиц, допустивших нарушения;

12) тексерілетін мемлекеттік орган басшысының не оның уәкілетті адамының, сондай-ақ тексеру жүргізу кезінде қатысқан адамдардың қорытындымен танысқаны немесе танысудан бас тартқаны туралы мәліметтер, олардың қолтаңбалары немесе қол қоюдан бас тарту туралы жазба;
13) тексеру жүргізген лауазымды адамдардың қолтаңбалары.
Тексеру нәтижелері туралы қорытындыға тексеру нәтижелеріне байланысты құжаттар немесе олардың көшірмелері олар болған кезде қоса беріледі.
Мерзімдік тексерудің нәтижелері бойынша әкімшілік іс жүргізу қозғалмай, тексеру нәтижелері туралы қорытынды шығарылады.
Анықталған бұзушылықтарды жою туралы талаптарды орындау мерзімі тексеру нәтижелері туралы қорытынды табыс етілген күннен бастап кемінде он жұмыс күнін құрайды.
11. Тексеру нәтижелері туралы қорытындының бірінші данасы өз құзыреті шегінде мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органға электрондық нысанда тапсырылады, екінші данасы танысу және анықталған бұзушылықтарды жою бойынша шаралар қабылдау үшін тексерілетін мемлекеттік органға (басшыға не оның уәкілетті адамына) қолын қойғызып қағаз жеткізгіште немесе электрондық нысанда табыс етіледі, үшінші данасы уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесінде қалады.
Тексеру нәтижелері бойынша ескертулер және (немесе) қарсылықтар болған жағдайда тексерілетін мемлекеттік орган оларды жазбаша түрде жазады және тексеру нәтижелері туралы қорытынды табыс етілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесіне жібереді. Тексеруді жүргізген лауазымды адам тексеру нәтижелері туралы қорытындыға тиісті жазба жасайды.
Уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі тексерілетін мемлекеттік органның ескертулерін және (немесе) қарсылықтарын он жұмыс күні ішінде қарауға және уәжді жауап беруге тиіс.
12. Тексеру жүргізу кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды бұзушылық болмаған жағдайда тексеру нәтижелері туралы қорытындыға тиісті жазба жасалады.
13. Тексерілетін мемлекеттік органға тексеру нәтижелері туралы қорытынды тексеруді тағайындау туралы актіде (мерзімді ұзарту туралы қосымша акт болған кезде онда) көрсетілген тексерудің аяқталу мерзімінен кешіктірілмей табыс етілген күн тексеру мерзімінің аяқталуы деп есептеледі.
14. Тексеру нәтижелері туралы қорытындыда көрсетілген анықталған бұзушылықтарды жою туралы талаптар тексерілетін мемлекеттік органдардың орындауы үшін міндетті болып табылады.
Тексерілетін мемлекеттік орган тексеру нәтижелері туралы қорытындыда көрсетілген анықталған бұзушылықтарды жою мерзімі өткеннен кейін тексеру нәтижелері туралы қорытындыда белгіленген мерзім ішінде уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесіне анықталған бұзушылықтардың жойылғаны туралы ақпарат беруге міндетті.
Тексерілетін мемлекеттік орган анықталған бұзушылықтардың жойылғаны туралы ақпаратты белгіленген мерзімде бермеген немесе толық бермеген жағдайларда уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі жоспардан тыс тексеру тағайындайды.
Тексерілетін мемлекеттік орган анықталған бұзушылықтардың жойылғаны туралы берілген ақпаратқа бұзушылықтардың жойылу фактісін дәлелдейтін материалдарды қоса береді. Бұл жағдайда жоспардан тыс тексеру қажет болмайды.

12) сведения об ознакомлении или отказе в ознакомлении с заключением руководителя проверяемого государственного органа либо его уполномоченного лица, а также лиц, присутствовавших при проведении проверки, их подписи или запись об отказе от подписи;
13) подписи должностных лиц, проводивших проверку.
К заключению о результатах проверки прилагаются при их наличии документы, связанные с результатами проверки, или их копии.
По результатам периодической проверки выносится заключение о результатах проверки без возбуждения административного производства.
Срок исполнения требований об устранении выявленных нарушений составляет не менее десяти рабочих дней со дня вручения заключения о результатах проверки.
11. Первый экземпляр заключения о результатах проверки в электронной форме сдается в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, второй экземпляр на бумажном носителе под роспись или в электронной форме вручается проверяемому государственному органу (руководителю либо его уполномоченному лицу) для ознакомления и принятия мер по устранению выявленных нарушений и других действий, третий экземпляр остается у структурного подразделения уполномоченного органа.
В случае наличия замечаний и (или) возражений по результатам проверки проверяемый государственный орган излагает их в письменном виде и направляет в структурное подразделение уполномоченного органа в течение трех рабочих дней со дня вручения заключения о результатах проверки. Должностным лицом, проводившим проверку, делается соответствующая запись в заключении о результатах проверки.
Структурное подразделение уполномоченного органа должно рассмотреть замечания и (или) возражения проверяемого государственного органа и в течение десяти рабочих дней дать мотивированный ответ.
12. В случае отсутствия нарушения требований, установленных законодательством Республики Казахстан, при проведении проверки в заключении о результатах проверки производится соответствующая запись.
13. Завершением срока проверки считается день вручения проверяемому государственному органу заключения о результатах проверки не позднее срока завершения проверки, указанного в акте о назначении проверки (дополнительном акте о продлении срока при его наличии).
14. Требования об устранении выявленных нарушений, указанные в заключении о результатах проверки, являются обязательными для исполнения проверяемыми государственными органами.
По истечении срока устранения выявленных нарушений, указанных в заключении о результатах проверки, проверяемый государственный орган в течение срока, установленного в заключении о результатах проверки, обязан предоставить в структурное подразделение уполномоченного органа информацию об устранении выявленных нарушений.
В случаях непредоставления или неполного предоставления проверяемым государственным органом в установленный срок информации об устранении выявленных нарушений структурное подразделение уполномоченного органа назначает внеплановую проверку.
К предоставленной информации об устранении выявленных нарушений проверяемый государственный орган прилагает материалы, доказывающие факт устранения нарушения. В этом случае проведение внеплановой проверки не требуется.

15. Егер уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі тексерулерді осы бапта белгіленген тексерулер жүргізу жөніндегі талаптарды бұза отырып жүргізсе, олар жарамсыз деп танылады.
16. Тексеруді жүзеге асыру кезінде тексерілетін мемлекеттік органның құқықтары мен заңды мүдделері бұзылған жағдайда тексерілетін мемлекеттік орган уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жоғары тұрған лауазымды тұлғаға не сотқа шағым жасауға құқылы.
17. Уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі лауазымды адамдарының тексеру жүргізу кезінде:
1) рұқсаттамалық режим мен объектішілік режимнің талаптарын сақтай отырып, тексерілетін мемлекеттік органның аумағына және үй-жайларына кедергісіз кіруге;
2) тексеру нәтижелері туралы қорытындыға қоса тіркеу үшін қағаз және электрондық жеткізгіштердегі құжаттарды (мәліметтерді) не олардың көшірмелерін, сондай-ақ тексерудің нысанасына сәйкес автоматтандырылған дерекқорларға (ақпараттық жүйелерге) қолжетімділікті алуға;
3) тексеру жүргізу үшін мамандарды, консультанттар мен сарапшыларды тартуға;
4) аудио-, фото- және бейнетүсірілімді жүзеге асыруға;
5) тексерудің нысанасына жататын техникалық байқау және тіркеп-белгілеу аспаптарының, фото- және бейнеаппаратуралардың жазбаларын пайдалануға құқығы бар.
Уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесінің лауазымды адамдары тексеру жүргізу кезінде:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасын, тексерілетін мемлекеттік органның құқықтары мен заңды мүдделерін сақтауға;
2) тексеруді осы бапта белгіленген тәртіп негізінде және оған қатаң сәйкестікте жүргізуге;
3) тексеру жүргізу кезеңінде тексерілетін мемлекеттік органның белгіленген жұмыс режиміне кедергі жасамауға;
4) тексеру жүргізу кезінде тексерілетін мемлекеттік органның не оның уәкілетті өкілінің қатысуына кедергі жасамауға, тексерудің нысанасына жататын мәселелер бойынша түсіндірмелер беруге;
5) тексерілетін мемлекеттік органдарға тексерудің нысанасына жататын қажетті ақпаратты беруге;
6) тексеру нәтижелері туралы қорытындыны тексерілетін мемлекеттік органға тексеруді тағайындау туралы актіде (мерзімді ұзарту туралы қосымша акт болған кезде онда) көрсетілген тексеруді аяқтау мерзімінен кешіктірмей табыс етуге;
7) тексеру жүргізу нәтижесінде алынған құжаттар мен мәліметтердің сақталуын қамтамасыз етуге;
8) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес берілген, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды бұзушылықтардың алдын алу, анықтау және жолын кесу жөніндегі өкілеттіктерді уақтылы және толық көлемде орындауға міндетті.
Уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесінің тексеру жүргізу үшін келген лауазымды адамдары тексерілетін мемлекеттік органға:

15. Проверки признаются недействительными, если они проведены структурным подразделением уполномоченного органа с нарушением требований по проведению проверок, установленных настоящей статьей.
16. В случае нарушения прав и законных интересов проверяемого государственного органа при осуществлении проверки проверяемый государственный орган вправе обжаловать решения, действия (бездействие) должностных лиц структурного подразделения уполномоченного органа вышестоящему должностному лицу либо в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
17. Должностные лица структурного подразделения уполномоченного органа при проведении проверки имеют право:
1) беспрепятственного доступа на территорию и в помещения проверяемого государственного органа с соблюдением требований пропускного и внутриобъектового режима;
2) получать документы (сведения) на бумажных и электронных носителях либо их копии для приобщения к заключению о результатах проверки, а также доступ к автоматизированным базам данных (информационным системам) в соответствии с предметом проверки;
3) привлекать специалистов, консультантов и экспертов для проведения проверки;
4) осуществлять аудио-, фото- и видеосъемку;
5) использовать записи технических приборов наблюдения и фиксации, фото- и видеоаппаратуры, относящиеся к предмету проверки.
Должностные лица структурного подразделения уполномоченного органа при проведении проверки обязаны:
1) соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и законные интересы проверяемого государственного органа;
2) проводить проверку на основании и в строгом соответствии с порядком, установленным настоящей статьей;
3) не препятствовать установленному режиму работы проверяемого государственного органа в период проведения проверки;
4) не препятствовать проверяемому государственному органу либо его уполномоченному представителю присутствовать при проведении проверки, давать разъяснения по вопросам, относящимся к предмету проверки;
5) предоставлять проверяемым государственным органам необходимую информацию, относящуюся к предмету проверки;
6) вручить проверяемому государственному органу заключение о результатах проверки не позднее срока завершения проверки, указанного в акте о назначении проверки (дополнительном акте о продлении срока при его наличии);
7) обеспечить сохранность документов и сведений, полученных в результате проведения проверки;
8) своевременно и в полной мере исполнять предоставленные в соответствии с законами Республики Казахстан полномочия по предупреждению, выявлению и пресечению нарушений требований, установленных законодательством Республики Казахстан.
Должностные лица структурного подразделения уполномоченного органа, прибывшие для проведения проверки, обязаны предъявить проверяемому государственному органу:

1) тексеруді тағайындау туралы актіні;
2) қызметтік куәлігін (сәйкестендіру картасын) көрсетуге міндетті.
18. Тексерілетін мемлекеттік органдар не олардың уәкілетті өкілдері тексеру жүргізілген кезде:
1) егер құжаттар мен мәліметтер жүргізілетін тексерудің нысанасына жатпаса, оларды ұсынбауға;
2) тексеру нәтижесінде анықталған бұзушылықтар бойынша қосымша уақытша және (немесе) қаржылық шығындар қажет болған жағдайда үш жұмыс күнінен кешіктірмей бұзушылықтарды жою мерзімдерін ұзарту туралы өтінішпен уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесіне жүгінуге;
3) тексеру нәтижелері туралы қорытындыға, сондай-ақ уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі лауазымды адамдарының әрекеттеріне (әрекетсіздігі) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағым жасауға;
4) уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі лауазымды адамдарының тексерілетін мемлекеттік органның қызметін шектейтін, заңға негізделмеген тыйымдарын орындамауға;
5) тексеруді жүзеге асыру процесін, сондай-ақ уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі лауазымды адамының тексеру шеңберінде жүргізіп жатқан жекелеген әрекеттерін оның қызметіне кедергі жасамай, аудио- және бейнетехника құралдарының көмегімен тіркеп-белгілеуге құқылы.
19. Тексерілетін мемлекеттік органдар не олардың уәкілетті өкілдері тексеру жүргізілген кезде:
1) уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі лауазымды адамдарының рұқсаттамалық режим мен объектішілік режимнің талаптарын сақтай отырып, тексерілетін мемлекеттік органның аумағына және үй-жайларына кедергісіз кіруін қамтамасыз етуге;
2) уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесінің лауазымды адамдарына тексеру нәтижелері туралы қорытындыға қоса тіркеу үшін қағаз және электрондық жеткізгіштердегі құжаттарды (мәліметтерді) не олардың көшірмелерін, сондай-ақ тексерудің нысанасына сәйкес автоматтандырылған дерекқорларға (ақпараттық жүйелерге) қолжетімділікті беруге;
3) тексеру басталған күні тексеруді тағайындау туралы актіні және аяқталған күні жүргізілген тексерудің нәтижелері туралы қорытындыны алғаны туралы белгі жасауға;
4) егер осы Заңда не Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында өзгеше көзделмесе, тексеру жүргізу кезеңінде тексерілетін құжаттарға өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол бермеуге;
5) басшының не оның уәкілетті адамының тексерудің белгіленген мерзімдерінде тексерілетін мемлекеттік орган тұрған жерде болуын қамтамасыз етуге міндетті.
20. Егер жоспардан тыс тексеру жүргізу нәтижесінде тексерілетін мемлекеттік органның Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзу (орындамау) фактісі анықталса, әкімшілік құқық бұзушылық құрамының белгілерін көрсететін жеткілікті деректер болған кезде уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесінің лауазымды адамдары өкілеттіктері шегінде бұзушылықтарға жол берген адамдарды Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа тарту жөнінде шаралар қабылдайды.";

1) акт о назначении проверки;
2) служебное удостоверение (идентификационную карту).
18. Проверяемые государственные органы либо их уполномоченные представители при проведении проверки вправе:
1) не представлять документы и сведения, если они не относятся к предмету проводимой проверки;
2) по выявленным в результате проверки нарушениям в случае необходимости дополнительных временных и (или) финансовых затрат не позднее трех рабочих дней обратиться в структурное подразделение уполномоченного органа с заявлением о продлении сроков устранения нарушений;
3) обжаловать заключение о результатах проверки, а также действия (бездействие) должностных лиц структурного подразделения уполномоченного органа в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
4) не исполнять не основанные на законе запреты должностных лиц структурного подразделения уполномоченного органа, ограничивающие деятельность проверяемого государственного органа;
5) фиксировать процесс осуществления проверки, а также отдельные действия должностного лица структурного подразделения уполномоченного органа, проводимые им в рамках проверки, с помощью средств аудио- и видеотехники, не создавая препятствий деятельности должностного лица.
19. Проверяемые государственные органы либо их уполномоченные представители при проведении проверки обязаны:
1) обеспечить беспрепятственный доступ должностным лицам структурного подразделения уполномоченного органа на территорию и в помещения проверяемого государственного органа с соблюдением требований пропускного и внутриобъектового режима;
2) представлять должностным лицам структурного подразделения уполномоченного органа документы (сведения) на бумажных и электронных носителях либо их копии для приобщения к заключению о результатах проверки, а также доступ к автоматизированным базам данных (информационным системам) в соответствии с предметом проверки;
3) сделать отметку о получении акта о назначении проверки в день начала проверки и заключения о результатах проведенной проверки в день завершения;
4) не допускать внесения изменений и дополнений в проверяемые документы в период проведения проверки, если иное не предусмотрено настоящим Законом либо иными законами Республики Казахстан;
5) обеспечить пребывание руководителя либо его уполномоченного лица по месту нахождения проверяемого государственного органа в назначенные сроки проверки.
20. Если в результате проведения внеплановой проверки выявлен факт нарушения (неисполнения) проверяемым государственным органом требований законодательства Республики Казахстан, при наличии достаточных данных, указывающих на признаки состава административного правонарушения, должностные лица структурного подразделения уполномоченного органа в пределах полномочий принимают меры по привлечению лиц, допустивших нарушения, к ответственности, установленной законами Республики Казахстан.";

7) 38-бапта:
тақырып "мемлекеттік бақылау" деген сөздерден кейін "және қадағалау" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақта:
"мемлекеттік өртке қарсы қызмет" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және осы Заңға сәйкес мемлекеттік өртке қарсы қызмет" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органының осы Заңның 38-1-бабында көзделген жедел ден қою шараларын қолдану құқығымен жеке және заңды тұлғалардың өрт қауіпсіздігі саласындағы талаптарды сақтауын тексеру жөніндегі қызметі өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік қадағалау болып табылады.";
2-тармақта:
бірінші бөлікте:
"мемлекеттік бақылауды" деген сөздерден кейін "және қадағалауды" деген сөздермен толықтырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
екінші бөліктегі "қадағалау" деген сөз "мемлекеттік бақылау және қадағалау" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
бірінші абзац "мемлекеттік бақылауды" деген сөздерден кейін "және қадағалауды" деген сөздермен толықтырылсын;
1) және 2) тармақшаларда:
"мемлекеттік бақылау" деген сөздерден кейін "және қадағалау" деген сөздермен толықтырылсын;
"құрылымдық бөлімшесінің" деген сөздер "ведомствосының" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) тармақшада:
"мемлекеттік бақылау" деген сөздерден кейін "және қадағалау" деген сөздермен толықтырылсын;
"уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесінің" деген сөздер "уәкілетті орган ведомствосының" деген сөздермен ауыстырылсын;
4), 5) және 6) тармақшаларда:
"мемлекеттік бақылау" деген сөздерден кейін "мен қадағалау" деген сөздермен толықтырылсын;
"орган ведомствосының" деген сөздер "органның" деген сөзбен ауыстырылсын;
4-тармақта:
бірінші бөлік "бақылау" деген сөзден кейін "және қадағалау" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлікте:
"бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау" деген сөздер "бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, тексеру" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бақылау субъектісіне" деген сөздер "бақылау және қадағалау субъектісіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлікте:
"нұсқама бақылау", "күні бақылау" деген сөздерден кейін тиісінше "және қадағалау", "және қадағалау" деген сөздермен толықтырылсын;
"және (немесе) тексеру" деген сөздер ", тексеру" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқама орындалмаған жағдайда бақылау және қадағалау субъектілері өрт қауiпсiздiгiнiң талаптарын бұза отырып жүзеге асыратын, сондай-ақ ұйымдарды, объектiнi, құрылысты, ғимаратты салу, реконструкциялау, кеңейту немесе техникалық қайта жарақтандыру кезiнде жобаларда көзделген өрт қауiпсiздiгiнiң талаптары орындалмаған кезде ұйымдардың, жекелеген өндiрiстердiң, өндiрiстiк учаскелердiң, агрегаттардың жұмысын iшiнара немесе толық тоқтата тұру, ғимараттарды, құрылыстарды, электр желiлерiн, жылыту аспаптарын пайдалануға және өрт шығу қаупi бар жұмыстарды жүргiзуге тыйым салу Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне сәйкес жүргiзіледi.";
5-тармақ алып тасталсын;
6-тармақта:
"бақылау субъектісі" деген сөздер "бақылау және қадағалау субъектісі" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан және тексерулерден" деген сөздер "бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мемлекеттік заңды тұлғаларға тиесілі объектілерде, сондай-ақ мемлекеттік емес өртке қарсы қызметте өрт қауіпсіздігі саласында аудит жүргізуге тыйым салынады.";

7) в статье 38:
заголовок после слов "Государственный контроль" дополнить словами "и надзор";
пункт 1:
после слов "противопожарной службы" дополнить словами "в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и настоящим Законом";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Государственный надзор в области пожарной безопасности является деятельностью органа государственной противопожарной службы по проверке за соблюдением физическими и юридическими лицами требований в области пожарной безопасности с правом применения мер оперативного реагирования, предусмотренных статьей 38-1 настоящего Закона.";
в пункте 2:
в части первой:
после слов "Государственный контроль" дополнить словами "и надзор";
слово "осуществляется" заменить словом "осуществляются";
в части второй слово "надзора" заменить словами "государственного контроля и надзора";
в пункте 3:
абзац первый после слов "государственный контроль" дополнить словами "и надзор";
в подпунктах 1) и 2):
после слов "государственному контролю" дополнить словами "и надзору";
слова "структурного подразделения" заменить словом "ведомства";
в подпункте 3):
после слов "государственному контролю" дополнить словами "и надзору";
слова "структурного подразделения" заменить словом "ведомства";
в подпунктах 4), 5) и 6):
после слов "государственному контролю" дополнить словами "и надзору";
слово "ведомства" исключить;
в пункте 4:
часть первую после слов "(объекта) контроля" дополнить словами "и надзора";
часть вторую:
после слов "(объекта) контроля" дополнить словами "и надзора, проверки";
после слов "субъекту контроля" дополнить словами "и надзора";
в части третьей:
после слов "субъекту контроля", "(объекта) контроля" дополнить соответственно словами "и надзора", "и надзора";
слова "и (или) проверки" заменить словом ", проверки";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"В случае неисполнения предписания об устранении выявленных нарушений приостановление частично или полностью работы организаций, отдельных производств, производственных участков, агрегатов, запрещение эксплуатации зданий, сооружений, электрических сетей, приборов отопления и ведения пожароопасных работ, осуществляемых субъектами контроля и надзора с нарушением требований пожарной безопасности, а также при невыполнении предусмотренных проектами требований пожарной безопасности при строительстве, реконструкции, расширении или техническом перевооружении организаций, объекта, сооружения, здания, производятся в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях.";
пункт 5 исключить;
в пункте 6:
после слов "субъектом контроля" дополнить словами "и надзора";
слова "и проверок" заменить словами "и надзора";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Проведение аудита в области пожарной безопасности на объектах, принадлежащих государственным юридическим лицам, а также на негосударственной противопожарной службе запрещается.";

8) мынадай мазмұндағы 38-1-баппен толықтырылсын:
"38-1-бап. Өрт қауіпсіздігі саласындағы жедел ден қою шаралары және оларды қолдану тәртібі
1. Мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру барысында және (немесе) оның нәтижелері бойынша, егер объектіні пайдалану (қызмет, жұмыс) жеке және (немесе) заңды тұлғалардың конституциялық құқықтарына, бостандықтары мен заңды мүдделеріне, адамдардың өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігіне тікелей қатер төндірсе, өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспектор жедел ден қою шараларын қолданады.
2. Тексеру жүргізуді, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүзеге асыру барысында және (немесе) оның нәтижелері бойынша бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қолданылатын түрлері осы бапта көзделген әсер ету тәсілдері жедел ден қою шаралары болып табылады. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес берілген рұқсаттар бойынша біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкестігіне жүргізілетін тексерулерді жүргізу кезінде жедел ден қою шаралары қолданылмайды.
3. Жедел ден қою шаралары бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) қызметін, жұмыстарды немесе қызметтің (жұмыстардың) жекелеген түрлерін орындауын тоқтата тұруды қамтиды.
4. Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 143-бабына сәйкес мемлекеттік бақылау нысанасы болып табылатын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды бұзу жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылады.
5. Өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспектор жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды бұзушылықтар анықталған кезде мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру барысында және (немесе) оның нәтижелері бойынша уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша өрт қауіпсіздігі саласындағы қызметті немесе жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру туралы актіні ресімдейді.
Өрт қауіпсіздігі саласындағы қызметті немесе жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру туралы акт Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 153-бабына сәйкес ресімделеді және бақылау және қадағалау субъектісіне табыс етіледі.
6. Өрт қауіпсіздігі саласындағы қызметті немесе жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру туралы актіні қолма-қол табыс ету кезінде оны қабылдаудан бас тартылған жағдайда оған тиісті жазба енгізіледі және актіні қабылдаудан бас тарту фактісін тіркейтін бейнежазба жүзеге асырылады. Өрт қауіпсіздігі саласындағы қызметті немесе жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру туралы акт оның табыс етілгені туралы хабарламасы бар хатпен бақылау және қадағалау субъектісінің заңды мекенжайына, тұрған жеріне немесе нақты мекенжайына жіберіледі.

8) дополнить статьей 38-1 следующего содержания:
"Статья 38-1. Меры оперативного реагирования и порядок их применения в области пожарной безопасности
1. В ходе осуществления и (или) по результатам государственного контроля государственным инспектором по государственному контролю и надзору в области пожарной безопасности применяются меры оперативного реагирования в случае, если эксплуатация объекта (деятельность, работа) представляет непосредственную угрозу конституционным правам, свободам и законным интересам физических и (или) юридических лиц, жизни и здоровью людей, окружающей среде, национальной безопасности Республики Казахстан.
2. Мерами оперативного реагирования являются способы воздействия на субъектов (объектов) контроля и надзора, применяемые в ходе осуществления и (или) по результатам проведения проверки, профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, виды которых предусмотрены настоящей статьей. Меры оперативного реагирования не применяются при проведении проверок, проводимых на соответствие квалификационным или разрешительным требованиям по выданным разрешениям в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
3. Меры оперативного реагирования включают приостановление деятельности, выполнения работ субъектом (объектом) контроля и надзора или отдельных видов деятельности (работ).
4. Основанием для применения мер оперативного реагирования являются нарушения установленных законодательством Республики Казахстан требований, являющихся предметом государственного контроля в соответствии со статьей 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
5. Государственный инспектор по государственному контролю и надзору в области пожарной безопасности в ходе осуществления и (или) по результатам государственного контроля при обнаружении нарушений требований, являющихся основанием для применения мер оперативного реагирования, оформляет акт о приостановлении деятельности или отдельных видов деятельности в области пожарной безопасности по форме, утвержденной уполномоченным органом.
Акт о приостановлении деятельности или отдельных видов деятельности в области пожарной безопасности оформляется и вручается субъекту контроля и надзора в соответствии со статьей 153 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
6. В случае отказа в принятии акта о приостановлении деятельности или отдельных видов деятельности в области пожарной безопасности при его вручении нарочно в него вносится соответствующая запись и осуществляется видеозапись, фиксирующая факт отказа в принятии акта. Акт о приостановлении деятельности или отдельных видов деятельности в области пожарной безопасности направляется по юридическому адресу, месту нахождения или фактическому адресу субъекта контроля и надзора письмом с уведомлением о его вручении.

7. Өрт қауіпсіздігі саласындағы қызметті немесе жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру туралы актіні алудан бас тарту оны орындамауға негіз болып табылмайды.
8. Мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру барысында және (немесе) оның нәтижелері бойынша анықталған, жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды бұзушылықтар бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, тексеру нәтижелері туралы актіде, сондай-ақ анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада көрсетіледі.
9. Бақылау және қадағалау субъектісі жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды анықталған бұзушылықтарды анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада көрсетілген мерзімдерде жоюға міндетті.
10. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, тексеру нәтижелері бойынша талаптарды анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдері өткеннен кейін жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын анықталған бұзушылықтардың жойылғанын бақылау бойынша жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Өрт қауіпсіздігі саласындағы қызметті немесе жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру туралы актінің қолданысы өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспектор Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 144-бабы 5-тармағының 2-1) тармақшасына сәйкес жоспардан тыс тексеру нәтижелері туралы актінің негізінде жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын анықталған бұзушылықтардың жойылғанын растаған жағдайда тоқтатылады.
11. Жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды анықталған бұзушылықтар жойылмаған жағдайда жоспардан тыс тексеру нәтижелері бойынша бұзушылықтарға жол берген адамдарды Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жауаптылыққа тарту жөнінде шаралар қабылданады, сондай-ақ өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспектор осы баптың 5 және 8-тармақтарына сәйкес актілер шығарады.
12. Бақылау және қадағалау субъектісі анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада көзделген мерзімдер өткенге дейін бұзушылықтардың жойылу фактісін дәлелдейтін материалдарды қоса бере отырып, талаптарды анықталған бұзушылықтардың жойылғаны туралы ақпарат беруге міндетті.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген ақпарат берілген жағдайда осы баптың 10-тармағының екінші бөлігіне сәйкес жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
13. Бақылау және қадағалау субъектісі жедел ден қою шараларын қолдануға алып келген мемлекеттік бақылау нәтижелерімен келіспеген жағдайда өрт қауіпсіздігі саласындағы қызметті немесе жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру туралы актіні жарамсыз деп тану және оның күшін жою туралы шағым бере алады.
Шағым Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 29-тарауында көзделген тәртіппен жоғары тұрған мемлекеттік органға не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа беріледі.
Шағымды беру өрт қауіпсіздігі саласындағы қызметті немесе жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру туралы актінің орындалуын тоқтата тұрмайды.

7. Отказ от получения акта о приостановлении деятельности или отдельных видов деятельности в области пожарной безопасности не является основанием для его неисполнения.
8. Выявленные в ходе осуществления и (или) по результатам государственного контроля нарушения требований, являющиеся основанием для применения мер оперативного реагирования, отражаются в акте о результатах профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, проверки, а также в предписании об устранении выявленных нарушений.
9. Субъект контроля и надзора обязан устранить выявленные нарушения требований, являющиеся основанием для применения мер оперативного реагирования, в сроки, указанные в предписании об устранении выявленных нарушений.
10. По истечении сроков устранения нарушений требований, выявленных по результатам профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, проверки, проводится внеплановая проверка по контролю устранения выявленных нарушений, являющихся основанием для применения мер оперативного реагирования.
Действие акта о приостановлении деятельности или отдельных видов деятельности в области пожарной безопасности прекращается в случае подтверждения государственным инспектором по государственному контролю и надзору в области пожарной безопасности устранения выявленных нарушений, являющихся основанием для применения мер оперативного реагирования, на основании акта о результатах внеплановой проверки согласно подпункту 2-1) пункта 5 статьи 144 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
11. В случае неустранения выявленных нарушений требований, являющихся основанием для применения мер оперативного реагирования, по результатам внеплановой проверки принимаются меры по привлечению лиц, допустивших нарушения, к ответственности в порядке, установленном законами Республики Казахстан, а также государственным инспектором по государственному контролю и надзору в области пожарной безопасности выносятся акты в соответствии с пунктами 5 и 8 настоящей статьи.
12. До истечения сроков, предусмотренных предписанием об устранении выявленных нарушений, субъект контроля и надзора обязан предоставить информацию об устранении выявленных нарушений требований с приложением материалов, доказывающих факт устранения нарушения.
В случае предоставления информации, предусмотренной частью первой настоящего пункта, проводится внеплановая проверка в соответствии с частью второй пункта 10 настоящей статьи.
13. Субъект контроля и надзора в случае несогласия с результатами государственного контроля, повлекшими применение мер оперативного реагирования, может подать жалобу о признании акта о приостановлении деятельности или отдельных видов деятельности в области пожарной безопасности недействительным и его отмене.
Жалоба подается в вышестоящий государственный орган в порядке, предусмотренном главой 29 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, либо в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Подача жалобы не приостанавливает исполнение акта о приостановлении деятельности или отдельных видов деятельности в области пожарной безопасности.

14. Өрт қауіпсіздігі саласындағы қызметті немесе жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру туралы актіні жарамсыз деп тануға және оның күшін жоюға:
1) жедел ден қою шараларын қолдануға негіздің болмауы;
2) жедел ден қою шараларының осы шараға сәйкес келмейтін негіз бойынша қолданылуы;
3) өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспекторлардың жедел ден қою шараларын өз құзыретіне кірмейтін мәселелер бойынша қолдануы негіз болып табылады.
15. Жедел ден қою шараларын қолдану туралы ақпарат өз құзыреті шегінде мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органға Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы айқындаған тәртіппен жіберіледі.";
9) 39-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"39-бап. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау";
2-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, тексеру және тергеп-тексеру нысанында жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, тексеру Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асырылады. Тергеп-тексеру Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және осы Заңға сәйкес жүзеге асырылады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру барысында және (немесе) оның нәтижелері бойынша адамдардың өміріне және (немесе) денсаулығына қатер төндіретін жағдайларда өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспектор осы бапта көзделген тәртіппен дара кәсіпкерлердің, ұйымдардың қауіпті өндірістік объектілерді және (немесе) техникалық құрылғыларды пайдалануға байланысты қызметін немесе қызметінің жекелеген түрлерін тоқтата тұру не оларға тыйым салу түріндегі жедел ден қою шараларын қолданады.";
мынадай мазмұндағы 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 және 17-тармақтармен толықтырылсын:
"5. Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 143-бабына сәйкес мемлекеттік бақылау нысанасы болып табылатын, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды бұзушылықтар жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылады.
Аварияны тергеп-тексеру жүргізу кезінде осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген талаптар бұзылған жағдайларда жедел ден қою шаралары қолданылуы мүмкін.

14. Основаниями для признания недействительным акта о приостановлении деятельности или отдельных видов деятельности в области пожарной безопасности и его отмены являются:
1) отсутствие оснований для применения мер оперативного реагирования;
2) применение мер оперативного реагирования по основанию, не соответствующему данной мере;
3) применение государственными инспекторами по государственному контролю и надзору в области пожарной безопасности мер оперативного реагирования по вопросам, не входящим в их компетенцию.
15. Информация о применении мер оперативного реагирования направляется в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, в порядке, определенном Генеральной прокуратурой Республики Казахстан.";
9) в статье 39:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 39. Государственный контроль и надзор в области промышленной безопасности";
в пункте 2:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Государственный контроль и надзор в области промышленной безопасности осуществляются в форме профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, проверки и расследования.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, проверка осуществляются в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан. Расследование осуществляется в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и настоящим Законом.".
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. В ходе осуществления и (или) по результатам государственного контроля и надзора в области промышленной безопасности в случаях, представляющих угрозу жизни и (или) здоровью людей, государственным инспектором по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности применяются меры оперативного реагирования в виде приостановления либо запрещения деятельности или отдельных видов деятельности индивидуальных предпринимателей, организаций, связанных с эксплуатацией опасных производственных объектов и (или) технических устройств, в порядке, предусмотренном настоящей статьей.";
дополнить пунктами 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 и 17 следующего содержания:
"5. Основанием для применения мер оперативного реагирования являются нарушения установленных законодательством Республики Казахстан требований, являющихся предметом государственного контроля в соответствии со статьей 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
При проведении расследования аварии могут применяться меры оперативного реагирования в случаях нарушения требований, указанных в части первой настоящего пункта.

6. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспектор жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды бұзушылықтар анықталған кезде өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қызметті немесе жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру не оларға тыйым салу туралы акт ресімдейді және қауіпті өндірістік объектіні және (немесе) техникалық құрылғыны пломбалауды жүргізеді.
7. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қызметті немесе жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру не оларға тыйым салу туралы акт Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 153-бабына сәйкес ресімделеді және қауіпті өндірістік объектілерді және (немесе) техникалық құрылғыларды пайдалануға байланысты дара кәсіпкерге, ұйымға табыс етіледі.
8. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қызметті немесе жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру не оларға тыйым салу туралы актіні қолма-қол табыс ету кезінде оны қабылдаудан бас тартылған жағдайда оған актінің қабылданбағаны туралы тиісті жазба енгізіледі. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қызметті немесе жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру не оларға тыйым салу туралы акт оның табыс етілгені туралы хабарламасы бар хатпен қауіпті өндірістік объектілерді және (немесе) техникалық құрылғыларды пайдалануға байланысты дара кәсіпкердің, ұйымның заңды мекенжайына, тұрған жеріне немесе нақты мекенжайына жіберіледі.
9. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қызметті немесе жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру не оларға тыйым салу туралы актіні алудан бас тарту оны орындамауға негіз болып табылмайды.
10. Мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру барысында және (немесе) оның нәтижелері бойынша анықталған жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды бұзушылықтар бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, тексеру, тергеп-тексеру нәтижелері туралы актіде, сондай-ақ өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарының анықталған бұзушылықтарын жою туралы нұсқамада көрсетіледі.
11. Қауіпті өндірістік объектілерді және (немесе) техникалық құрылғыларды пайдалануға байланысты дара кәсіпкер, ұйым жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды анықталған бұзушылықтарды өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарының анықталған бұзушылықтарын жою туралы нұсқамада көрсетілген мерзімдерде жоюға міндетті.
12. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, тексеру, тергеп-тексеру нәтижелері бойынша талаптарды анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдері өткеннен кейін жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болған анықталған бұзушылықтардың жойылғанын бақылау бойынша жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.

6. Государственным инспектором по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности при обнаружении нарушений требований, являющихся основанием для применения мер оперативного реагирования, оформляется акт о приостановлении либо запрещении деятельности или отдельных видов деятельности в области промышленной безопасности и производится опломбирование опасного производственного объекта и (или) технического устройства.
7. Акт о приостановлении либо запрещении деятельности или отдельных видов деятельности в области промышленной безопасности оформляется и вручается индивидуальному предпринимателю, организации, связанным с эксплуатацией опасных производственных объектов и (или) технических устройств, в соответствии со статьей 153 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
8. В случае отказа в принятии акта о приостановлении либо запрещении деятельности или отдельных видов деятельности в области промышленной безопасности при его вручении нарочно в него вносится соответствующая запись о непринятии акта. Акт о приостановлении либо запрещении деятельности или отдельных видов деятельности в области промышленной безопасности направляется по юридическому адресу, месту нахождения или фактическому адресу индивидуального предпринимателя, организации, связанных с эксплуатацией опасных производственных объектов и (или) технических устройств, письмом с уведомлением о его вручении.
9. Отказ от получения акта о приостановлении либо запрещении деятельности или отдельных видов деятельности в области промышленной безопасности не является основанием для его неисполнения.
10. Выявленные в ходе осуществления и (или) по результатам государственного контроля нарушения требований, являющиеся основанием для применения мер оперативного реагирования, отражаются в акте о результатах профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, проверки, расследования, а также в предписании об устранении выявленных нарушений требований промышленной безопасности.
11. Индивидуальный предприниматель, организация, связанные с эксплуатацией опасных производственных объектов и (или) технических устройств, обязаны устранить выявленные нарушения требований, являющиеся основанием для применения мер оперативного реагирования, в сроки, указанные в предписании об устранении выявленных нарушений требований промышленной безопасности.
12. По истечении сроков устранения нарушений требований, выявленных по результатам профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, проверки, расследования, проводится внеплановая проверка по контролю устранения выявленных нарушений, явившихся основанием для применения мер оперативного реагирования.

Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қызметті немесе жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру туралы актінің қолданысы өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспектор Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 144-бабы 5-тармағының 2-1) тармақшасына сәйкес жоспардан тыс тексеру нәтижелері туралы актінің негізінде жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болған анықталған бұзушылықтардың жойылғанын растаған жағдайда тоқтатылады.
13. Жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болған, талаптарды анықталған бұзушылықтар жойылмаған жағдайда жоспардан тыс тексеру нәтижелері бойынша бұзушылықтарға жол берген адамдарды Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жауаптылыққа тарту жөнінде шаралар қабылданады, сондай-ақ өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспектор осы баптың 6 және 10-тармақтарына сәйкес актілер шығарады.
14. Өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада көзделген мерзімдер өткенге дейін қауіпті өндірістік объектілерді және (немесе) техникалық құрылғыларды пайдалануға байланысты дара кәсіпкер, ұйым бұзушылықтардың жойылу фактісін дәлелдейтін материалдарды қоса бере отырып, талаптарды анықталған бұзушылықтардың жойылғаны туралы ақпарат беруге міндетті.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген ақпарат берілген жағдайда осы баптың 12-тармағының екінші бөлігіне сәйкес жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
15. Қауіпті өндірістік объектілерді және (немесе) техникалық құрылғыларды пайдалануға байланысты дара кәсіпкер, ұйым жедел ден қою шараларын қолдануға алып келген мемлекеттік бақылау нәтижелерімен келіспеген жағдайда өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қызметті немесе жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру не оларға тыйым салу туралы актіні жарамсыз деп тану және оның күшін жою туралы шағым бере алады.
Шағым Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 29-тарауында көзделген тәртіппен жоғары тұрған мемлекеттік органға не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа беріледі.
Шағымды беру өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қызметті немесе жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру не оларға тыйым салу туралы актінің орындалуын тоқтата тұрмайды.
16. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қызметті немесе жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру не оларға тыйым салу туралы актіні жарамсыз деп тануға және оның күшін жоюға:

Действие акта о приостановлении деятельности или отдельных видов деятельности в области промышленной безопасности прекращается в случае подтверждения государственным инспектором по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности устранения выявленных нарушений, явившихся основанием для применения мер оперативного реагирования, на основании акта о результатах внеплановой проверки согласно подпункту 2-1) пункта 5 статьи 144 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
13. В случае неустранения выявленных нарушений требований, явившихся основанием для применения мер оперативного реагирования, по результатам внеплановой проверки принимаются меры по привлечению лиц, допустивших нарушения, к ответственности в порядке, установленном законами Республики Казахстан, а также государственным инспектором по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности выносятся акты в соответствии с пунктами 6 и 10 настоящей статьи.
14. До истечения сроков, предусмотренных предписанием об устранении выявленных нарушений требований промышленной безопасности, индивидуальный предприниматель, организация, связанные с эксплуатацией опасных производственных объектов и (или) технических устройств, обязаны предоставить информацию об устранении выявленных нарушений требований с приложением материалов, доказывающих факт устранения нарушения.
В случае предоставления информации, предусмотренной частью первой настоящего пункта, проводится внеплановая проверка в соответствии с частью второй пункта 12 настоящей статьи.
15. Индивидуальный предприниматель, организация, связанные с эксплуатацией опасных производственных объектов и (или) технических устройств, в случае несогласия с результатами государственного контроля, повлекшими применение мер оперативного реагирования, могут подать жалобу о признании акта о приостановлении либо запрещении деятельности или отдельных видов деятельности в области промышленной безопасности недействительным и его отмене.
Жалоба подается в вышестоящий государственный орган в порядке, предусмотренном главой 29 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, либо в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Подача жалобы не приостанавливает исполнение акта о приостановлении либо запрещении деятельности или отдельных видов деятельности в области промышленной безопасности.
16. Основаниями для признания недействительным акта о приостановлении либо запрещении деятельности или отдельных видов деятельности в области промышленной безопасности и его отмены являются:

1) жедел ден қою шараларын қолдануға негіздің болмауы;
2) жедел ден қою шараларының осы шараға сәйкес келмейтін негіз бойынша қолданылуы;
3) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспектордың жедел ден қою шараларын өз құзыретіне кірмейтін мәселелер бойынша қолдануы негіз болып табылады.
17. Жедел ден қою шараларының қолданылуы туралы ақпарат өз құзыреті шегінде мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органға Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы айқындаған тәртіппен жіберіледі.";
10) 59-баптың 1-тармағындағы "бақылауды" деген сөз "бақылау мен қадағалауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 72-баптың 3-тармағы алып тасталсын;
12) 73-баптың 1-тармағының 5) тармақшасы алып тасталсын;
13) 84-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган немесе оның аумақтық бөлімшесі комиссия жұмысы басталғаннан кейінгі келесі жұмыс күні ішінде бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) тұрған жері бойынша өз құзыреті шегінде мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органды аварияның тергеп-тексерілгені туралы хабардар етеді.";
14) 86-баптың 1-тармағындағы "он бес жұмыс күнінен" деген сөздер "күнтізбелік отыз күннен" деген сөздермен ауыстырылсын.
89. "Жол жүрісі туралы" 2014 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 5-баптың 14) тармақшасындағы "бақылаудың және қадағалаудың жүзеге асырылуын" деген сөздер "бақылауды жүзеге асыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 10-баптың 6) тармақшасындағы "және қадағалауды" деген сөздер алып тасталсын;
3) 4-тараудың тақырыбындағы "және қадағалау" деген сөздер алып тасталсын;
4) 21-бапта:
тақырыптағы "және қадағалау" деген сөздер алып тасталсын;
1-тармақта:
"бақылау мен қадағалауды" деген сөздер "бақылауды" деген сөзбен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
"тексеру және профилактикалық бақылау" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жоспардан тыс тексеру және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 129-бабының 4-тармағында көзделген мемлекеттік бақылау осы Заңға сәйкес жүзеге асырылады.";
5) 22 және 23-баптардағы "және қадағалауды" деген сөздер алып тасталсын;
6) 31-баптың 3-тармағының 4) тармақшасындағы "және қадағалау" деген сөздер алып тасталсын;

1) отсутствие оснований для применения мер оперативного реагирования;
2) применение мер оперативного реагирования по основанию, не соответствующему данной мере;
3) применение государственным инспектором по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности мер оперативного реагирования по вопросам, не входящим в его компетенцию.
17. Информация о применении мер оперативного реагирования направляется в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, в порядке, определенном Генеральной прокуратурой Республики Казахстан.";
10) пункт 1 статьи 59 после слова "контроль" дополнить словами "и надзор";
11) пункт 3 статьи 72 исключить;
12) подпункт 5) пункта 1 статьи 73 исключить;
13) статью 84 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Уполномоченный орган в области промышленной безопасности или его территориальное подразделение уведомляют о расследовании аварии государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, по месту нахождения субъекта (объекта) контроля и надзора в течение следующего рабочего дня после начала работы комиссии.";
14) в пункте 1 статьи 86 слова "пятнадцати рабочих", "пятнадцать рабочих" заменить соответственно словами "тридцати календарных", "тридцать календарных".
89. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 2014 года "О дорожном движении":
1) в подпункте 14) статьи 5 слова "и надзора" исключить;
2) в подпункте 6) статьи 10 слова "и надзор" исключить;
3) в заголовке главы 4 слова "и надзор" исключить;
4) в статье 21:
в заголовке слова "и надзор" исключить;
в пункте 1:
слова "и надзор" исключить;
слово "осуществляются" заменить словом "осуществляется";
слова "проверки и профилактического контроля" заменить словами "внеплановой проверки и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Государственный контроль, предусмотренный пунктом 4 статьи 129 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, осуществляется в соответствии с настоящим Законом.";
5) в статьях 22 и 23 слова "и надзор" исключить;
6) в подпункте 4) пункта 3 статьи 31 слова "и надзора" исключить;

7) 92-баптағы "профилактикалық бақылау" деген сөздер "бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау" деген сөздермен ауыстырылсын.
90. "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" 2014 жылғы 23 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 5-баптың 3) тармақшасындағы "бақылау мен қадағалауды" деген сөздер "бақылауды" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 6-баптың 1-тармағының 25) тармақшасындағы "тексерулер және профилактикалық бақылау нысанында" деген сөздер алып тасталсын.
91. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-2) тармақшамен толықтырылсын:
"1-2) берілген рұқсаттар бойынша біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына, жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігі тұрғысынан жүргізілетін рұқсаттық бақылау – мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру жөніндегі рұқсат беру органдарының лицензиялар немесе екінші санаттағы рұқсаттар берілгеннен кейін лицензиаттар мен екінші санаттағы рұқсаттар иелерінің, сондай-ақ хабарлама жіберген өтініш берушілердің біліктілік немесе рұқсат беру талаптарын сақтауын, сондай-ақ рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізіліміне енгізуді қамтамасыз етуге бағытталған қызметі;";
16) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 20-1) тармақшамен толықтырылсын:
"20-1) рұқсат және (немесе) рұқсатқа қосымша берілгенге дейінгі, сондай-ақ жіберілген хабарлама бойынша рұқсаттық бақылау (бұдан әрі – рұқсаттық бақылау) – рұқсат беру органдарының рұқсат және (немесе) рұқсатқа қосымша берілгенге дейінгі, сондай-ақ жіберілген хабарлама бойынша өтініш берушінің біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкестігін анықтауға бағытталған қызметі;";
2) 3-баптың 2-тармағында:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) валюталық шарттарды есептік тіркеуге, жүргізілген валюталық операциялар туралы хабарлама жасауға, шетелдік банктердегі шоттар туралы хабарлама жасауға және "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылатын осындай шоттарды есептік тіркеуге;";
10) тармақшадағы "қызметіне қолданылмайды." деген сөздер "қызметіне;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:
"11) төлем балансын қорғау жөніндегі шаралар шеңберінде белгіленетін, "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес енгізілетін рұқсаттарға және хабарламаларға қолданылмайды.";
3) 28-баптың 2-тармағы 6) тармақшасындағы "шегінде қызметті лицензиясы болмай жүзеге асыруына жол беріледі." деген сөздер "шегінде;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:

7) в статье 92 слова "профилактического контроля" заменить словами "профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля".
90. В Закон Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года "Об органах внутренних дел Республики Казахстан":
1) в подпункте 3) статьи 5 слова "и надзор" исключить;
2) в подпункте 25) пункта 1 статьи 6 слова "в форме проверок и профилактического контроля" исключить.
91. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях":
1) в статье 1:
дополнить подпунктом 1-2) следующего содержания:
"1-2) разрешительный контроль, проводимый на соответствие квалификационным или разрешительным требованиям по выданным разрешениям, требованиям по направленным уведомлениям, – деятельность разрешительных органов по осуществлению государственного контроля, направленная на обеспечение соблюдения квалификационных или разрешительных требований лицензиатами и владельцами разрешений второй категории, а также заявителями, направившими уведомление, после выдачи лицензии или разрешения второй категории, а также включения в государственный электронный реестр разрешений и уведомлений;";
подпункт 16) исключить;
дополнить подпунктом 20-1) следующего содержания:
"20-1) разрешительный контроль до выдачи разрешения и (или) приложения к разрешению, а также по направленному уведомлению (далее разрешительный контроль) – деятельность разрешительных органов, направленная на установление соответствия заявителя квалификационным или разрешительным требованиям до выдачи разрешения и (или) приложения к разрешению, а также по направленному уведомлению;";
2) в пункте 2 статьи 3:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) учетную регистрацию валютных договоров, уведомление о проведенных валютных операциях, уведомление о счетах в иностранных банках и учетную регистрацию таких счетов, осуществляемых в соответствии с Законом Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле";
дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
"11) разрешения и уведомления, устанавливаемые в рамках мер по защите платежного баланса, вводимые в соответствии с Законом Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".";
3) пункт 2 статьи 28 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:

"7) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелерімен келісу бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары айқындаған денсаулық сақтау субъектілерінің Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы жариялаған төтенше жағдай және (немесе) пандемия кезеңінде Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тізбеге сәйкес шектеу іс-шаралары (карантин) енгізілетін инфекциялық аурулары бар пациенттерге медициналық көмек көрсетуде, оның ішінде диагностикалық және зертханалық қызметтер көрсетуде қызметті лицензиясы болмай жүзеге асыруына жол беріледі.";
4) 51-бапта:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Берілген рұқсаттар бойынша біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына, жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігі тұрғысынан жүргізілетін рұқсаттық бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тексеру нысанында жүзеге асырылады.
2. Рұқсаттық бақылау осы баптың 2-1 – 2-4-тармақтарында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Қаржы саласындағы қызмет және қаржы ресурстарын шоғырландыруға байланысты қызмет саласында рұқсаттық бақылау "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 2-1, 2-2, 2-3 және 2-4-тармақтармен толықтырылсын:
"2-1. Біліктілік және рұқсат беру талаптарын бекіту туралы Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде рұқсаттық бақылауды жүзеге асыру кезінде өтініш берушіге бару қажеттілігі болған жағдайда бару нәтижелері бойынша өтініш берушінің біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы қорытынды жасалады.
Өтініш берушінің біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы қорытындыда мыналар көрсетіледі:
1) қорытындының жасалған күні, уақыты және орны;
2) рұқсат беру органының атауы;
3) рұқсаттық бақылауды жүзеге асырған адамның (адамдардың) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;
4) өтініш берушінің атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), рұқсаттық бақылауды жүзеге асыру кезінде қатысқан жеке немесе заңды тұлға өкілінің лауазымы;

"7) субъектами здравоохранения, определенными местными органами государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы по согласованию с территориальными подразделениями государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, в период чрезвычайной ситуации и (или) пандемии, объявленной Всемирной организацией здравоохранения, на оказание медицинской помощи, в том числе диагностические и лабораторные услуги пациентам с инфекционными заболеваниями, при которых вводятся ограничительные мероприятия (карантин), в соответствии с перечнем, определяемым Правительством Республики Казахстан.";
4) в статье 51:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Разрешительный контроль, проводимый на соответствие квалификационным или разрешительным требованиям по выданным разрешениям, требованиям по направленным уведомлениям, осуществляется в форме проверки в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
2. Разрешительный контроль осуществляется в порядке, установленном пунктами 2-1 – 2-4 настоящей статьи.
В области деятельности в финансовой сфере и деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов, разрешительный контроль осуществляется в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", а также нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан.";
дополнить пунктами 2-1, 2-2, 2-3 и 2-4 следующего содержания:
"2-1. В случае наличия в нормативных правовых актах Республики Казахстан об утверждении квалификационных и разрешительных требований необходимости посещения заявителя при осуществлении разрешительного контроля по результатам посещения составляется заключение о соответствии или несоответствии заявителя квалификационным или разрешительным требованиям.
В заключении о соответствии или несоответствии заявителя квалификационным или разрешительным требованиям указываются:
1) дата, время и место составления заключения;
2) наименование разрешительного органа;
3) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность лица (лиц), осуществившего (осуществивших) разрешительный контроль;
4) наименование или фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) заявителя, должность представителя физического или юридического лица, присутствовавшего при осуществлении разрешительного контроля;

5) мемлекеттік органдар мен ведомстволық бағынысты ұйымдардың рұқсаттық бақылауды жүргізу үшін тартылатын мамандары, консультанттары және сарапшылары туралы мәліметтер;
6) рұқсаттық бақылаудың нәтижелері туралы, оның ішінде біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына анықталған сәйкессіздіктер туралы мәліметтер;
7) өтініш берушінің, өтініш беруші өкілінің, сондай-ақ рұқсаттық бақылауды жүзеге асыру кезінде қатысқан адамдардың қорытындымен танысқаны немесе танысудан бас тартқаны туралы мәліметтер, олардың қолтаңбалары немесе қол қоюдан бас тартуы;
8) рұқсаттық бақылауды жүзеге асырған лауазымды адамның (лауазымды адамдардың) қолтаңбасы.
Өтініш берушінің біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы қорытындыға өнім үлгілерін (сынамаларын) іріктеу, қоршаған орта объектілерін зерттеп-қарау туралы актілер, жүргізілген зерттеулердің (сынақтардың) және сараптамалардың хаттамалары (қорытындылары) және рұқсаттық бақылаудың нәтижелеріне байланысты басқа да құжаттар немесе олардың көшірмелері болған кезде қоса беріледі.
Рұқсаттық бақылаудың нәтижелері бойынша ескертулер және (немесе) қарсылықтар болған жағдайда өтініш беруші не оның өкілдері ескертулерді және (немесе) қарсылықтарды жазбаша түрде жазуға құқылы.
Ескертулер және (немесе) қарсылықтар өтініш берушінің біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы қорытындыға қоса беріледі, бұл туралы тиісті белгі жасалады.
Рұқсат беру органы өтініш берушінің біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы қорытындыға бақылау субъектісінің ескертулерін және (немесе) қарсылықтарын он бес жұмыс күні ішінде қарауға және уәжді жауап беруге тиіс.
Өтініш берушінің біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы қорытындыны қабылдаудан бас тартылған жағдайда акт жасалады, оған рұқсаттық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдар және өтініш берушінің басшысы не өтініш берушінің уәкілетті өкілі қол қояды.
Өтініш беруші не оның уәкілетті өкілі бас тарту себебі туралы жазбаша түсіндірме бере отырып, актіге қол қоюдан бас тартуға құқылы.
Өтініш берушінің біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы қорытынды екі данада жасалады.
Өтініш берушінің біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы қорытындының бірінші данасы рұқсат беру органында қалады, екінші данасы қағаз жеткізгіште қол қойғызып немесе электрондық нысанда өтініш берушіге (заңды тұлғаның басшысына не оның уәкілетті тұлғасына, жеке тұлғаға) беріледі.
Рұқсаттық бақылауды жүзеге асыру кезінде түпнұсқа бухгалтерлік және өзге де құжаттарды алып қоюға және алуға тыйым салынады.
Өтініш беруші біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкес келген жағдайда өтініш берушінің біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкестігі туралы қорытынды ресімделеді.

5) сведения о специалистах, консультантах и экспертах государственных органов и подведомственных организаций, привлекаемых для проведения разрешительного контроля;
6) сведения о результатах разрешительного контроля, в том числе о выявленных несоответствиях квалификационным или разрешительным требованиям;
7) сведения об ознакомлении или отказе в ознакомлении с заключением заявителя, представителя заявителя, а также лиц, присутствовавших при осуществлении разрешительного контроля, их подписи или отказ от подписи;
8) подпись должностного лица (должностных лиц), осуществившего (осуществивших) разрешительный контроль.
К заключению о соответствии или несоответствии заявителя квалификационным или разрешительным требованиям прилагаются акты об отборе образцов (проб) продукции, обследовании объектов окружающей среды, протоколы (заключения) проведенных исследований (испытаний) и экспертиз и другие документы или их копии, связанные с результатами разрешительного контроля, – при их наличии.
В случае наличия замечаний и (или) возражений по результатам разрешительного контроля заявитель либо его представители вправе изложить замечания и (или) возражения в письменном виде.
Замечания и (или) возражения прилагаются к заключению о соответствии или несоответствии заявителя квалификационным или разрешительным требованиям, о чем в нем делается соответствующая отметка.
Разрешительный орган должен рассмотреть замечания и (или) возражения субъекта контроля к заключению о соответствии или несоответствии заявителя квалификационным или разрешительным требованиям и в течение пятнадцати рабочих дней дать мотивированный ответ.
В случае отказа от принятия заключения о соответствии или несоответствии заявителя квалификационным или разрешительным требованиям составляется акт, который подписывается должностными лицами, осуществляющими разрешительный контроль, и руководителем заявителя либо его уполномоченным представителем.
Заявитель либо его уполномоченный представитель вправе отказаться от подписания акта, дав письменное объяснение о причине отказа.
Заключение о соответствии или несоответствии заявителя квалификационным или разрешительным требованиям составляется в двух экземплярах.
Первый экземпляр заключения о соответствии или несоответствии заявителя квалификационным или разрешительным требованиям остается в разрешительном органе, второй экземпляр на бумажном носителе под роспись или в электронной форме передается заявителю (руководителю юридического лица либо его уполномоченному лицу, физическому лицу).
Изъятие и выемка подлинных бухгалтерских и иных документов при осуществлении разрешительного контроля запрещаются.
В случае соответствия заявителя квалификационным или разрешительным требованиям оформляется заключение о соответствии заявителя квалификационным или разрешительным требованиям.

2-2. Рұқсаттық бақылауды жүзеге асыру кезінде рұқсат беру органының лауазымды адамдары:
1) біліктілік және рұқсат беру талаптарын бекіту туралы Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленбеген талаптардың орындалуын тексеруге;
2) егер құжаттар, ақпарат, өнім үлгілері (сынамалары), қоршаған орта объектілері мен өндірістік орта объектілерін зерттеп-қарау сынамалары рұқсаттық бақылау объектілері болып табылмаса немесе оның нысанасына жатпаса, оларды беруді талап етуге;
3) өнім үлгілеріне, қоршаған орта объектілерін және өндірістік орта объектілерін зерттеу сынамаларына зерттеу, сынау, өлшеу жүргізу үшін көрсетілген үлгілердің, сынамалардың белгіленген нысан бойынша және (немесе) ұлттық стандарттарда, үлгілерді, сынамаларды іріктеп алу қағидаларында және олардың зерттеу, сынау, өлшеу әдістерінде, техникалық регламенттерде немесе олар күшіне енетін күнге дейін қолданыста болатын өзге де нормативтік техникалық құжаттарда, зерттеу, сынау, өлшеу қағидаларында және әдістерінде белгіленген нормадан асатын санда іріктеп алынуы туралы хаттамаларды ресімдемей, оларды іріктеп алуға;
4) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, рұқсаттық бақылау нәтижесінде алынған және коммерциялық, салықтық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты жария етуге және (немесе) таратуға;
5) рұқсаттық бақылау нысанасына жатпайтын талаптар қоюға және өтініштермен жүгінуге құқылы емес.
2-3. Рұқсаттық бақылауды жүзеге асыру кезінде рұқсат беру органдары лауазымды адамдарының:
1) өтініш берушінің аумағына және үй-жайларына кедергісіз кіруге;
2) өтініш берушінің біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы қорытындыға қоса тіркеу үшін қағаз және электрондық жеткізгіштердегі құжаттарды (мәліметтерді) не олардың көшірмелерін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар және Қазақстан Республикасының заңымен қорғалатын өзге де құпиялар туралы заңнамасында көзделген талаптарды сақтай отырып, өтініш берушінің рұқсаттық бақылау нысанасына сәйкес автоматтандырылған дерекқорларға (ақпараттық жүйелерге) қолжетімділікті алуға;
3) аудио-, фото- және бейнетүсірілімді жүзеге асыруға;
4) рұқсаттық бақылау нысанасына жататын техникалық бақылау құралдарының, байқау және тіркеп-белгілеу аспаптарының, фото- және бейнеаппаратураның жазбаларын пайдалануға;
5) мемлекеттік органдар мен ведомстволық бағынысты ұйымдардың мамандарын, консультанттарын және сарапшыларын тартуға құқығы бар.
Рұқсаттық бақылауды жүзеге асыру кезінде рұқсат беру органдарының лауазымды адамдары:

2-2. При осуществлении разрешительного контроля должностные лица разрешительного органа не вправе:
1) проверять выполнение требований, не установленных в нормативных правовых актах Республики Казахстан об утверждении квалификационных и разрешительных требований;
2) требовать предоставления документов, информации, образцов (проб) продукции, проб обследования объектов окружающей среды и объектов производственной среды, если они не являются объектами разрешительного контроля или не относятся к его предмету;
3) отбирать образцы продукции, пробы обследования объектов окружающей среды и объектов производственной среды для проведения их исследований, испытаний, измерений без оформления протоколов об отборе указанных образцов, проб по установленной форме и (или) в количестве, превышающем нормы, установленные национальными стандартами, правилами отбора образцов, проб и методами их исследований, испытаний, измерений, техническими регламентами или действующими до дня их вступления в силу иными нормативными техническими документами, правилами и методами исследований, испытаний, измерений;
4) разглашать и (или) распространять информацию, полученную в результате разрешительного контроля и составляющую коммерческую, налоговую или иную охраняемую законом тайну, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан;
5) предъявлять требования и обращаться с просьбами, не относящимися к предмету разрешительного контроля.
2-3. Должностные лица разрешительных органов при осуществлении разрешительного контроля имеют право:
1) беспрепятственного доступа на территорию и в помещения заявителя;
2) получать документы (сведения) на бумажных и электронных носителях либо их копии для приобщения к заключению о соответствии или несоответствии заявителя квалификационным или разрешительным требованиям, а также доступ к автоматизированным базам данных (информационным системам) в соответствии с предметом разрешительного контроля заявителя с соблюдением требований, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о государственных секретах и иной охраняемой законом Республики Казахстан тайне;
3) осуществлять аудио-, фото- и видеосъемку;
4) использовать записи технических средств контроля, приборов наблюдения и фиксации, фото- и видеоаппаратуры, относящиеся к предмету разрешительного контроля;
5) привлекать специалистов, консультантов и экспертов государственных органов и подведомственных организаций.
Должностные лица разрешительных органов при осуществлении разрешительного контроля обязаны:

1) Қазақстан Республикасының заңнамасын, өтініш берушілердің құқықтары мен заңды мүдделерін сақтауға;
2) рұқсаттық бақылауды жүзеге асыру кезеңінде өтініш берушілердің белгіленген жұмыс режиміне кедергі жасамауға;
3) рұқсаттық бақылауды жүзеге асыру кезінде өтініш берушінің қатысуына кедергі жасамауға, рұқсаттық бақылау нысанасына жататын мәселелер бойынша түсіндірмелер беруге;
4) өтініш берушіге рұқсаттық бақылау нысанасына жататын қажетті ақпаратты беруге;
5) рұқсаттық бақылауды жүзеге асыру нәтижесінде алынған құжаттар мен мәліметтердің сақталуын қамтамасыз етуге міндетті.
2-4. Рұқсаттық бақылауды жүзеге асыру кезінде өтініш берушілер не олардың уәкілетті өкілдері:
1) егер мәліметтер рұқсаттық бақылау нысанасына жатпаса, оларды ұсынбауға;
2) өтініш берушінің біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы қорытындыға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шағым жасауға;
3) рұқсаттық бақылаудың жүзеге асырылу процесін, сондай-ақ рұқсат беру органы лауазымды адамының рұқсаттық бақылау шеңберінде жүргізіп жатқан жекелеген әрекеттерін лауазымды адамның қызметіне кедергі жасамай, аудио- және бейнетехника құралдарының көмегімен тіркеп-белгілеуге;
4) өз мүдделері мен құқықтарын білдіру мақсатында рұқсаттық бақылауға қатысуға үшінші тұлғаларды тартуға құқылы.
Рұқсаттық бақылаудың жүзеге асырылуы кезінде өтініш берушілер не олардың уәкілетті өкілдері:
1) рұқсат беру органдары лауазымды адамдарының өтініш берушінің аумағына және үй-жайларына кедергісіз кіруін қамтамасыз етуге;
2) коммерциялық, салықтық не заңмен қорғалатын өзге де құпияны қорғау жөніндегі талаптарды сақтай отырып, рұқсат беру органдарының лауазымды адамдарына өтініш берушінің біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы қорытындыға қоса тіркеу үшін қағаз және электрондық жеткізгіштердегі құжаттарды (мәліметтерді) не олардың көшірмелерін, сондай-ақ рұқсаттық бақылаудың міндеттері мен нысанасына сәйкес автоматтандырылған дерекқорларға (ақпараттық жүйелерге) қолжетімділікті беруге;
3) өтініш берушінің біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы қорытындыны алған кезде оны алғаны туралы екінші данасына белгі жасауға;
4) рұқсаттық бақылауды жүзеге асыру үшін объектіге келген адамдардың осы объект үшін белгіленген нормативтерге сәйкес зиянды және қауіпті өндірістік әсер ету факторларынан қауіпсіздігін қамтамасыз етуге;
5) алдағы рұқсаттық бақылау туралы хабарламаны алған жағдайда тағайындалған мерзімдер мен уақытта бақылау және қадағалау объектісі тұрған жерде болуға міндетті.";
3-тармақ алып тасталсын;
4-тармақтағы "бақылау мен қадағалау қызметін жүзеге асыру процесінде" деген сөздер алып тасталсын;

1) соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и законные интересы заявителей;
2) не препятствовать установленному режиму работы заявителей в период осуществления разрешительного контроля;
3) не препятствовать заявителю присутствовать при осуществлении разрешительного контроля, давать разъяснения по вопросам, относящимся к предмету разрешительного контроля;
4) предоставлять заявителю необходимую информацию, относящуюся к предмету разрешительного контроля;
5) обеспечить сохранность документов и сведений, полученных в результате осуществления разрешительного контроля.
2-4. Заявители либо их уполномоченные представители при осуществлении разрешительного контроля вправе:
1) не представлять сведения, если они не относятся к предмету разрешительного контроля;
2) обжаловать заключение о соответствии или несоответствии заявителя квалификационным или разрешительным требованиям в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) фиксировать процесс осуществления разрешительного контроля, а также отдельные действия должностного лица разрешительного органа, проводимые им в рамках разрешительного контроля, с помощью средств аудио- и видеотехники, не создавая препятствий деятельности должностного лица;
4) привлекать третьих лиц к участию в разрешительном контроле в целях представления своих интересов и прав.
Заявители либо их уполномоченные представители при осуществлении разрешительного контроля обязаны:
1) обеспечить беспрепятственный доступ должностных лиц разрешительных органов на территорию и в помещения заявителя;
2) с соблюдением требований по охране коммерческой, налоговой либо иной охраняемой законом тайны представлять должностным лицам разрешительных органов документы (сведения) на бумажных и электронных носителях либо их копии для приобщения к заключению о соответствии или несоответствии заявителя квалификационным или разрешительным требованиям, а также доступ к автоматизированным базам данных (информационным системам) в соответствии с задачами и предметом разрешительного контроля;
3) сделать отметку о получении на втором экземпляре заключения о соответствии или несоответствии заявителя квалификационным или разрешительным требованиям при его получении;
4) обеспечить безопасность лиц, прибывших для осуществления разрешительного контроля на объект, от вредных и опасных производственных факторов воздействия в соответствии с установленными для данного объекта нормативами;
5) в случае получения уведомления о предстоящем разрешительном контроле находиться на месте нахождения объекта контроля и надзора в назначенные сроки и время.";
пункт 3 исключить;
в пункте 4 слова "в процессе осуществления контрольной и надзорной деятельности" исключить;

5) 2-қосымшада:
1-сынып мынадай мазмұндағы 87-14-жолмен толықтырылсын:
"
87-14.
Заңды тұлғалардың түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинауы (дайындауы), сақтауы, қайта өңдеуі және өткізуі жөніндегі қызметті жүзеге асыруға рұқсат беру
Түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға рұқсат
Иеліктен шығарылмайтын
;";
279-жол алып тасталсын;
6) 3-қосымшаның 45-тармағы алып тасталсын.
92. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сауда қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2015 жылғы 27 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
2-бапта:
1-тармақтың 4) тармақшасындағы "2025" деген цифрлар "2026" деген цифрлармен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "2025" деген цифрлар "2026" деген цифрлармен ауыстырылсын.
93. "Өзін-өзі реттеу туралы" 2015 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 3-бап мынадай мазмұндағы 4-2-тармақпен толықтырылсын:
"4-2. Өзін-өзі реттеу осындай өзін-өзі реттеуді енгізу жоспарланып отырған тиісті салада немесе мемлекеттік басқару саласында мемлекеттік реттеу болған жағдайда ғана енгізіледі.";
2) 29-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Өзін-өзі реттейтін ұйымдардың қызметін мемлекеттік бақылау жоспардан тыс тексеру, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Жоспардан тыс тексеру мен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.".
94. "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
27-баптың 1-1-тармағының үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2024 жылғы 1 қаңтардан бастап – 13,95 пайызды;".
95. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
мынадай мазмұндағы 9-1-тараумен толықтырылсын:
"9-1-тарау. Мемлекеттік қызмет саласындағы мемлекеттік бақылау
58-1-бап. Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылау

5) в приложении 2:
класс 1 дополнить строкой 87-14 следующего содержания:
"
87-14.
Выдача разрешения на осуществление деятельности по сбору (заготовке), хранению, переработке и реализации юридическими лицами лома и отходов цветных и черных металлов
Разрешение на осуществление деятельности по сбору (заготовке), хранению, переработке и реализации лома и отходов цветных и черных металлов
Неотчуждаемое
;";
строку 279 исключить;
6) пункт 45 приложения 3 исключить.
92. В Закон Республики Казахстан от 27 октября 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования торговой деятельности":
в статье 2:
в подпункте 4) пункта 1 цифры "2025" заменить цифрами "2026";
в пункте 3 цифры "2025" заменить цифрами "2026".
93. В Закон Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О саморегулировании":
1) статью 3 дополнить пунктом 4-2 следующего содержания:
"4-2. Саморегулирование вводится только в случае наличия государственного регулирования в соответствующей отрасли или сфере государственного управления, в которой планируется введение такого саморегулирования.";
2) в статье 29:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Государственный контроль за деятельностью саморегулируемых организаций осуществляется в форме внеплановой проверки, профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора.";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Внеплановая проверка и профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора осуществляются в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
Профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора осуществляется в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и законами Республики Казахстан.".
94. В Закон Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "Об обязательном социальном медицинском страховании":
абзац третий пункта 1-1 статьи 27 изложить в следующей редакции:
"1 января 2024 года – 13,95 процента;".
95. В Закон Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан":
дополнить главой 9-1 следующего содержания:
"Глава 9-1. Государственный контроль в сфере государственной службы
Статья 58-1. Государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан в сфере государственной службы

1. Уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшесінің Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамасының талаптарын және қызметтік әдепті мемлекеттік органдардың сақтауын қамтамасыз етуге бағытталған қызметі Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылау болып табылады.
2. Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылау тексеру нысанында жүзеге асырылады.
58-2-бап. Тексерудің жалпы мәселелері
1. Уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшесі тексеруді:
1) тексерілетін мемлекеттік органға бару арқылы;
2) тексерілетін мемлекеттік органға бармай, лауазымды адамдарды шақырып және материалдарды сұрата отырып, сондай-ақ мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелері арқылы жүргізеді.
2. Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамасының және қызметтік әдептің сақталуы тексерудің нысанасы болып табылады.
3. Орталық мемлекеттік органдар мен олардың ведомстволарының қызметін тексеруді уәкілетті органның лауазымды адамдары, ал жергілікті мемлекеттік органдардың және орталық мемлекеттік органдар мен олардың ведомстволарының аумақтық бөлімшелерінің қызметін тексеруді уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің жұмыскерлері өз құзыреті шегінде, ал қажет болған жағдайда уәкілетті органның лауазымды адамдары да жүргізеді.
4. Тексерулер жоспарлы және жоспардан тыс тексерулер болып бөлінеді.
5. Уәкілетті органның бірінші басшысы жоспарлы тексерулер жүргізу жылының алдындағы жылдың 20 желтоқсанына дейін және ағымдағы күнтізбелік жылдың 20 мамырына дейін бекіткен мемлекеттік органдарды тексерудің жартыжылдық жоспары жоспарлы тексеруді тағайындауға негіз болып табылады.
Мемлекеттік органдарды тексерудің жартыжылдық жоспары уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.
Мемлекеттік органдарды тексерудің жартыжылдық жоспарына уәкілетті органның шешімімен өзгерістер енгізілуі мүмкін.
6. Мемлекеттік органдарды тексерудің жартыжылдық жоспарына енгізу үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) уәкілетті органның және (немесе) оның аумақтық бөлімшелерінің, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің алдыңғы тексерулерінің нәтижелері;
2) мемлекеттік органдар, оның ішінде ақпараттық жүйелер арқылы ұсынатын есептілік пен мәліметтерге уәкілетті орган мен оның аумақтық бөлімшелері жүргізетін мониторинг нәтижелері;
3) мемлекеттік органдардың не мемлекеттік қызметшілердің кінәсінен туындаған, қоғамдық резонанс және мемлекеттік басқару жүйесіне сын тудырған келеңсіз оқиғалардың болуы;

1. Государственным контролем за соблюдением законодательства Республики Казахстан в сфере государственной службы является деятельность уполномоченного органа и его территориального подразделения, направленная на обеспечение соблюдения государственными органами требований законодательства Республики Казахстан в сфере государственной службы и служебной этики.
2. Государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан в сфере государственной службы осуществляется в форме проверки.
Статья 58-2. Общие вопросы проверки
1. Проверка уполномоченным органом и его территориальным подразделением проводится:
1) путем посещения проверяемого государственного органа;
2) без посещения проверяемого государственного органа с вызовом должностных лиц и запросом материалов, а также посредством информационных систем государственных органов.
2. Предметом проверки является соблюдение законодательства Республики Казахстан в сфере государственной службы и служебной этики.
3. Проверки деятельности центральных государственных органов и их ведомств проводятся должностными лицами уполномоченного органа, а местных государственных органов и территориальных подразделений центральных государственных органов и их ведомств – работниками территориальных подразделений уполномоченного органа в пределах их компетенции, а в случае необходимости – и должностными лицами уполномоченного органа.
4. Проверки делятся на плановые и внеплановые проверки.
5. Основанием для назначения плановой проверки является полугодовой план проверки государственных органов, утвержденный первым руководителем уполномоченного органа до 20 декабря года, предшествующего году проведения плановых проверок, и до 20 мая текущего календарного года.
Полугодовой план проверки государственных органов размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
В полугодовой план проверки государственных органов могут быть внесены изменения решением уполномоченного органа.
6. Для включения в полугодовой план проверки государственных органов используются следующие источники информации:
1) результаты предыдущих проверок уполномоченного органа и (или) его территориальных подразделений, Администрации Президента Республики Казахстан;
2) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых государственными органами, в том числе посредством информационных систем, проводимого уполномоченным органом и его территориальными подразделениями;
3) наличие неблагоприятных происшествий, возникших по вине государственных органов либо государственных служащих, вызвавших общественный резонанс и критику системы государственного управления;

4) мемлекеттік органдарға қатысты Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамасы талаптарының бұзылуы және қызметтік әдептің сақталмауы жөніндегі жеке және заңды тұлғалар жолданымдарының болуы;
5) мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарын, бұқаралық ақпарат құралдарын халық тарапынан сын тудырған материалдардың болуы тұрғысынан талдау;
6) уәкілетті органдар мен ұйымдар ұсынатын, сондай-ақ өзге де ақпарат көздерінен алынатын мәліметтерді талдау нәтижелері.
7. Жоспардан тыс тексеруге:
1) мемлекеттік органдардың немесе лауазымды адамдардың Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамасын бұзу, сондай-ақ қызметтік әдепті сақтау мәселелері бойынша әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) және шешімдеріне жеке және заңды тұлғалардың жолданымдары;
2) Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамасының талаптарын бұзушылықтар фактілері жөніндегі мемлекеттік органдардың жолданымдары;
3) анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынулардың орындалуын бақылау;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшелері жүзеге асыратын мониторинг нәтижесінде анықталған Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамасы талаптарының бұзылуы;
5) ақпарат сұрату арқылы зерделенген бұқаралық ақпарат құралдарындағы жарияланымдар және Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамасын бұзушылықтар туралы хабарлар негіз болып табылады.
8. Анонимдік жолданымдар болған жағдайларда жоспардан тыс тексерулер жүргізілмейді.
58-3-бап. Тексеру жүргізу тәртібі
1. Тексерілетін мемлекеттік органға тексерудің басталатыны туралы хабарламаның жіберілуі тексеру жүргізудің басталуы деп есептеледі.
Уәкілетті органның немесе оның аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамдары тексерілетін мемлекеттік органға келген кезде қызметтік куәлігін не сәйкестендіру картасын көрсетуге міндетті.
2. Тексеру жүргізу мерзімдері алдағы жұмыстардың көлемі, сондай-ақ қойылған міндеттер ескеріле отырып белгіленеді және:
1) жоспарлы тексеру басталған күннен бастап жиырма жұмыс күнінен;
2) жоспардан тыс тексеру басталған күннен бастап он жұмыс күнінен аспауға тиіс.
3. Қажет болған кезде тексеру жүргізу мерзімдері уәкілетті органның немесе оның аумақтық бөлімшесі басшылығының шешімімен осы баптың 2-тармағында айқындалған мерзімнен аспайтын мерзімге бір рет қана ұзартылуы мүмкін.
Тексеру жүргізу мерзімдері ұзартылған және (немесе) тоқтатыла тұрған (қайта басталған) кезде уәкілетті орган немесе оның аумақтық бөлімшесі бұл туралы тексерілетін мемлекеттік органды осындай шешім қабылданған күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей хабардар етеді.
Уәкілетті органның немесе оның аумақтық бөлімшесінің тексеруші лауазымды адамдарының құрамы уәкілетті органның немесе оның аумақтық бөлімшесінің шешімімен өзгертілуі мүмкін.
Уәкілетті органның немесе оның аумақтық бөлімшесінің тексеруші лауазымды адамдарының құрамы өзгерген кезде уәкілетті орган немесе оның аумақтық бөлімшесі бұл туралы тексерілетін мемлекеттік органды осындай шешім қабылданған күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей хабардар етеді.

4) наличие обращений физических и юридических лиц в отношении государственных органов на нарушение требований законодательства Республики Казахстан в сфере государственной службы и несоблюдение служебной этики;
5) анализ интернет-ресурсов государственных органов, средств массовой информации на наличие материалов, вызвавших критику со стороны населения;
6) результаты анализа сведений, представляемых уполномоченными органами и организациями, а также получаемых из иных источников информации.
7. Основаниями для внеплановой проверки являются:
1) обращения физических и юридических лиц на действия (бездействие) и решения государственных органов или должностных лиц по вопросам нарушения законодательства Республики Казахстан в сфере государственной службы, а также соблюдения служебной этики;
2) обращения государственных органов по фактам нарушений требований законодательства Республики Казахстан в сфере государственной службы;
3) контроль исполнения представлений об устранении выявленных нарушений;
4) нарушения требований законодательства Республики Казахстан в сфере государственной службы, выявленные результатами мониторинга, осуществляемого уполномоченным органом и его территориальными подразделениями в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) публикации в средствах массовой информации и сообщения о нарушениях законодательства Республики Казахстан в сфере государственной службы, изученные с запросом информации.
8. Внеплановые проверки не проводятся в случаях анонимных обращений.
Статья 58-3. Порядок проведения проверки
1. Началом проведения проверки считается направление уведомления в проверяемый государственный орган о начале проверки.
При прибытии в проверяемый государственный орган должностные лица уполномоченного органа или его территориального подразделения обязаны предъявить служебное удостоверение либо идентификационную карту.
2. Сроки проведения проверки устанавливаются с учетом объема предстоящих работ, а также поставленных задач и не должны превышать:
1) двадцать рабочих дней со дня начала плановой проверки;
2) десять рабочих дней со дня начала внеплановой проверки.
3. При необходимости сроки проведения проверки могут быть продлены только один раз на срок, не превышающий сроки, определенные пунктом 2 настоящей статьи, решением руководства уполномоченного органа или его территориального подразделения.
При продлении сроков и (или) приостановлении (возобновлении) сроков проведения проверки уполномоченный орган или его территориальное подразделение уведомляют об этом проверяемый государственный орган не позднее одного рабочего дня со дня принятия такого решения.
Состав проверяющих должностных лиц уполномоченного органа или его территориального подразделения может быть изменен решением уполномоченного органа или его территориального подразделения.
При изменении состава проверяющих должностных лиц уполномоченного органа или его территориального подразделения уполномоченный орган или его территориальное подразделение уведомляют об этом проверяемый государственный орган не позднее одного рабочего дня со дня принятия такого решения.

4. Тексеру:
1) жүргізілетін тексеру шеңберінде мемлекеттік органдарға, лауазымды адамдарға және өзге де тұлғаларға елеулі маңызы бар қажетті мәліметтерді ұсыну туралы сұрау салу жіберілген жағдайларда;
2) төтенше жағдай енгізілген кезде оның қолданылу кезеңіне көзделген негізгі және уақытша шектеу шаралары ескеріле отырып тоқтатыла тұрады.
Тоқтатыла тұрған тексеруді жүргізу мерзімін есептеу ол қайта басталған күннен бастап жалғасады.
5. Тексеру нәтижелері бойынша уәкілетті органның немесе оның аумақтық бөлімшесінің тексеруді жүзеге асыратын лауазымды адамы:
1) тексеру нәтижелері туралы анықтама;
2) тексеру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсыну жасайды.
Тексеру нәтижелері туралы анықтаманың бірінші данасы электрондық нысанда өз құзыреті шегінде мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органға тапсырылады, екінші данасы танысу үшін қағаз жеткізгіште қол қойғызып немесе электрондық нысанда тексерілетін мемлекеттік органға (басшыға не оның уәкілетті адамына) табыс етіледі, үшінші данасы уәкілетті органда немесе оның аумақтық бөлімшесінде қалады.
Тексерудің басталуы, тексеру мерзімдерін ұзарту және (немесе) тоқтата тұру туралы, уәкілетті органның немесе оның аумақтық бөлімшесінің тексеруші лауазымды адамдары құрамының өзгергені туралы хабарламалардың, тексеру нәтижелері туралы анықтаманың және тексеру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынудың нысандарын уәкілетті орган бекітеді.
6. Тексеру нәтижелері туралы анықтама тексеру мерзімінің соңғы күнінен кешіктірілмей жасалады.
7. Тексеру нәтижелері туралы анықтама тексерілетін мемлекеттік органға жіберілген күн тексерудің аяқталған күні деп есептеледі.
8. Тексеру нәтижелері бойынша ескертулер және (немесе) қарсылықтар болған жағдайда тексерілетін мемлекеттік органның басшысы тексеру нәтижелері туралы анықтама алынған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ескертулерді және (немесе) қарсылықтарды жазбаша түрде жазады.
Ескертулер және (немесе) қарсылықтар тексеру нәтижелері туралы анықтамаға қоса беріледі, бұл туралы уәкілетті органның немесе оның аумақтық бөлімшесінің тексеруші лауазымды адамы тиісті белгі жасайды.
58-4-бап. Уәкілетті органның немесе оның аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамдары тексеру жүргізу кезінде анықталған бұзушылықтар фактілері бойынша қабылдайтын шаралар
1. Тексеру нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамасын бұзушылықтар анықталған жағдайда уәкілетті орган немесе оның аумақтық бөлімшесі тексерілетін мемлекеттік органға тексеру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы қарауға міндетті ұсыну енгізеді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де шараларды қабылдайды.
Тексеру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынуды уәкілетті орган немесе оның аумақтық бөлімшесі тексерілетін мемлекеттік органға тексеру нәтижелері туралы анықтама жасалған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей енгізеді.

4. Проверка приостанавливается:
1) в случаях направления в государственные органы, должностным лицам и иным лицам запроса о представлении необходимых сведений, имеющих существенное значение в рамках проводимой проверки;
2) при введении чрезвычайного положения с учетом основных и временных ограничительных мер, предусмотренных на период его действия.
Исчисление срока проведения приостановленной проверки продолжается со дня ее возобновления.
5. По результатам проверки должностным лицом уполномоченного органа или его территориального подразделения, осуществляющим проверку, составляются:
1) справка о результатах проверки;
2) представление об устранении нарушений, выявленных по результатам проверки.
Первый экземпляр справки о результатах проверки в электронной форме сдается в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, второй экземпляр на бумажном носителе под роспись или в электронной форме вручается проверяемому государственному органу (руководителю либо его уполномоченному лицу) для ознакомления, третий экземпляр остается у уполномоченного органа или его территориального подразделения.
Формы уведомлений о начале проверки, продлении сроков и (или) приостановлении (возобновлении) сроков проверки, об изменении состава проверяющих должностных лиц уполномоченного органа или его территориального подразделения, справки о результатах проверки и представления об устранении нарушений, выявленных по результатам проверки, утверждаются уполномоченным органом.
6. Справка о результатах проверки составляется не позднее последнего дня срока проверки.
7. Датой завершения проверки считается день направления проверяемому государственному органу справки о результатах проверки.
8. В случае наличия замечаний и (или) возражений по результатам проверки руководитель проверяемого государственного органа в течение трех рабочих дней со дня получения справки о результатах проверки излагает замечания и (или) возражения в письменном виде.
Замечания и (или) возражения прилагаются к справке о результатах проверки, о чем делается соответствующая отметка проверяющим должностным лицом уполномоченного органа или его территориального подразделения.
Статья 58-4. Меры, принимаемые должностными лицами уполномоченного органа или его территориального подразделения по фактам нарушений, выявленных при проведении проверки
1. В случае выявления нарушений законодательства Республики Казахстан в сфере государственной службы по результатам проверки уполномоченным органом или его территориальным подразделением вносится в проверяемый государственный орган обязательное к рассмотрению представление об устранении нарушений, выявленных по результатам проверки, а также принимаются иные меры, предусмотренные законами Республики Казахстан.
Представление об устранении нарушений, выявленных по результатам проверки, вносится уполномоченным органом или его территориальным подразделением проверяемому государственному органу не позднее пяти рабочих дней со дня составления справки о результатах проверки.

2. Тексеру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсыну онда көрсетілген бұзушылықтарды күнтізбелік отыз күн ішінде жою жөнінде шаралар қабылдана отырып қаралуға жатады.
3. Тексерілетін мемлекеттік орган тексеру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсыну қаралған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде онда көрсетілген бұзушылықтарды жою қорытындылары туралы ақпаратты уәкілетті органға немесе оның аумақтық бөлімшесіне жібереді.
58-5-бап. Уәкілетті орган мен оның аумақтық бөлімшесі лауазымды адамдарының құқықтары
Уәкілетті орган мен оның аумақтық бөлімшесі лауазымды адамдарының тексеру жүргізу кезінде:
1) тексерілетін мемлекеттік органның аумағына және үй-жайларына кедергісіз кіруге;
2) тексеру нәтижелері туралы анықтамаға немесе тексеру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынуға қоса тіркеу үшін қағаз және электрондық жеткізгіштердегі құжаттардың (мәліметтердің) көшірмелерін, сондай-ақ тексерудің нысанасына сәйкес автоматтандырылған дерекқорларға (ақпараттық жүйелерге) қолжетімділікті алуға;
3) аудио-, фото- және бейнетүсірілімді жүзеге асыруға;
4) тексерудің нысанасына жататын техникалық бақылау құралдарының, байқау және тіркеп-белгілеу аспаптарының, фото- және бейнеаппаратураның жазбаларын пайдалануға;
5) мемлекеттік органдар мен ведомстволық бағынысты ұйымдардың мамандарын, консультанттарын және сарапшыларын тартуға құқығы бар.
58-6-бап. Тексерілетін мемлекеттік орган мен оның лауазымды адамдарының тексеруді жүзеге асыру кезіндегі құқықтары мен міндеттері
1. Тексеру жүзеге асырылған кезде тексерілетін мемлекеттік органдар мен олардың лауазымды адамдары:
1) уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшесінің тексеру жүргізу үшін келген лауазымды адамдарын:
тексеру мерзімдері асып кеткен не өтіп кеткен;
тексеруді жүргізу тиісті өкілеттіктері жоқ адамдарға тапсырылған;
тексеру мерзімдері осы Заңда белгіленген мерзімнен артық ұзартылған;
осы Заңда белгіленген тексеру жүргізу талаптары өрескел бұзылған жағдайларда тексеруге жібермеуге;
2) егер мәліметтер жүргізіліп жатқан тексерудің нысанасына жатпаса, оларды ұсынбауға;
3) осы Заңда және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тексеру нәтижелеріне (тексеру нәтижелері туралы анықтамаға, тексеру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынуға) және уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшесінің тексеруші лауазымды адамдарының әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым жасауға;
4) тексерудің жүзеге асырылу процесін, сондай-ақ уәкілетті орган мен оның аумақтық бөлімшесі лауазымды адамының тексеру шеңберінде жүргізіп жатқан жекелеген әрекеттерін лауазымды адамның қызметіне кедергі жасамай, аудио- және бейнетехника құралдарының көмегімен тіркеп-белгілеуге құқылы.

2. Представление об устранении нарушений, выявленных по результатам проверки, подлежит рассмотрению с принятием мер по устранению указанных в нем нарушений в течение тридцати календарных дней.
3. Информация об итогах устранения нарушений, указанных в представлении об устранении нарушений, выявленных по результатам проверки, проверяемым государственным органом направляется в уполномоченный орган или его территориальное подразделение в течение трех рабочих дней со дня его рассмотрения.
Статья 58-5. Права должностных лиц уполномоченного органа и его территориального подразделения
Должностные лица уполномоченного органа и его территориального подразделения при проведении проверки имеют право:
1) беспрепятственного доступа на территорию и в помещения проверяемого государственного органа;
2) получать копии документов (сведений) на бумажных и электронных носителях для приобщения к справке о результатах проверки или к представлению об устранении нарушений, выявленных по результатам проверки, а также доступ к автоматизированным базам данных (информационным системам) в соответствии с предметом проверки;
3) осуществлять аудио-, фото- и видеосъемку;
4) использовать записи технических средств контроля, приборов наблюдения и фиксации, фото- и видеоаппаратуры, относящиеся к предмету проверки;
5) привлекать специалистов, консультантов и экспертов государственных органов и подведомственных организаций.
Статья 58-6. Права и обязанности проверяемого государственного органа и его должностных лиц при осуществлении проверки
1. Проверяемые государственные органы и их должностные лица при осуществлении проверки вправе:
1) не допускать к проверке должностных лиц уполномоченного органа и его территориального подразделения, прибывших для проведения проверки, в случаях:
превышения либо истечения сроков проверки;
поручения проведения проверки лицам, не имеющим на то соответствующих полномочий;
продления сроков проверки свыше срока, установленного настоящим Законом;
грубых нарушений требований проведения проверки, установленных настоящим Законом;
2) не представлять документы (сведения), если они не относятся к предмету проводимой проверки;
3) обжаловать результаты проверки (справку о результатах проверки, представление об устранении нарушений, выявленных по результатам проверки) и действия (бездействие) проверяющих должностных лиц уполномоченного органа и его территориального подразделения в порядке, установленном настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан;
4) фиксировать процесс осуществления проверки, а также отдельные действия должностного лица уполномоченного органа и его территориального подразделения, проводимые им в рамках проверки, с помощью средств аудио- и видеотехники, не создавая препятствий деятельности должностного лица.

2. Тексерулер жүргізілген кезде тексерілетін мемлекеттік органдар мен олардың лауазымды адамдары:
1) уәкілетті орган мен оның аумақтық бөлімшесінің тексеруші лауазымды адамдарының тексерілетін мемлекеттік органның аумағына және үй-жайларына кедергісіз кіруін қамтамасыз етуге;
2) уәкілетті орган мен оның аумақтық бөлімшесі лауазымды адамдарының шақыруы бойынша келуге;
3) уәкілетті орган мен оның аумақтық бөлімшесінің тексеруші лауазымды адамдарына тексеру нәтижелері туралы анықтамаға қоса тіркеу үшін тексерудің нысанасына сәйкес қағаз және электрондық жеткізгіштердегі құжаттарды (мәліметтерді) не олардың көшірмелерін, сондай-ақ автоматтандырылған дерекқорларға (ақпараттық жүйелерге) қолжетімділікті ұсынуға;
4) тексеру жүргізілген кезде тексерілетін құжаттарға өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол бермеуге міндетті.
58-7-бап. Тексерудің жарамсыздығы
1. Егер тексеру осы бапта белгіленген, тексеру жүргізуге қойылатын талаптар өрескел бұзыла отырып жүргізілсе, ол жарамсыз деп танылады.
Тексерудің жарамсыз деп танылуы тексеру нәтижелері туралы анықтаманың, тексеру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынудың жарамсыздығына алып келеді.
2. Тексеру жүргізуге қойылатын талаптарды өрескел бұзушылықтарға:
1) тексеру жүргізуге негіздердің болмауы;
2) тексерудің басталатыны туралы хабарламаның болмауы;
3) уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшесінің өз құзыретіне кірмейтін мәселелер бойынша тексерулер тағайындауы жатады.
3. Тексерілетін мемлекеттік орган тексеру нәтижелері туралы анықтама алынған күннен бастап он жұмыс күні ішінде уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшесі жүргізген тексеруді жарамсыз деп тану туралы жолданыммен уәкілетті органға жүгінуге құқылы.
Уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшесінің тексеруін жарамсыз деп тану туралы тексерілетін мемлекеттік органның жолданымын уәкілетті органның қарауы жолданым келіп түскен күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Тексерілетін мемлекеттік органның жолданымды беруі тексеруде анықталған бұзушылықтарды жою бойынша шаралар қабылдауды жоққа шығармайды.
Уәкілетті органның жолданымды қанағаттандырудан бас тартуына сотқа шағым жасалуы мүмкін.".
96. "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 7-1-баптың 20) тармақшасы алып тасталсын;
2) 56-баптың бірінші бөлігінде:
"қамтитын электрондық ақпараттық ресурстарды алған" деген сөздер "қамтитын" деген сөзбен ауыстырылсын;
", Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасына және Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын стандарттарға" деген сөздер "және Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасына" деген сөздермен ауыстырылсын;

2. Проверяемые государственные органы и их должностные лица при проведении проверок обязаны:
1) обеспечить беспрепятственный доступ проверяющих должностных лиц уполномоченного органа и его территориального подразделения на территорию и в помещения проверяемого государственного органа;
2) явиться по вызову должностных лиц уполномоченного органа и его территориального подразделения;
3) представлять проверяющим должностным лицам уполномоченного органа и его территориального подразделения документы (сведения) на бумажных и электронных носителях либо их копии для приобщения к справке о результатах проверки, а также доступ к автоматизированным базам данных (информационным системам) в соответствии с предметом проверки;
4) не допускать внесения изменений и дополнений в проверяемые документы при проведении проверки.
Статья 58-7. Недействительность проверки
1. Проверка признается недействительной, если она проведена с грубым нарушением требований к проведению проверки, установленных настоящей статьей.
Признание проверки недействительной влечет недействительность справки о результатах проверки, представления об устранении нарушений, выявленных по результатам проверки.
2. К грубым нарушениям требований к проведению проверки относятся:
1) отсутствие оснований проведения проверки;
2) отсутствие уведомления о начале проверки;
3) назначение уполномоченным органом и его территориальным подразделением проверок по вопросам, не входящим в их компетенцию.
3. Проверяемый государственный орган в течение десяти рабочих дней со дня получения справки о результатах проверки вправе обратиться в уполномоченный орган с обращением о признании проверки, проведенной уполномоченным органом и его территориальным подразделением, недействительной.
Рассмотрение уполномоченным органом обращения проверяемого государственного органа о признании проверки уполномоченного органа и его территориального подразделения недействительной осуществляется в течение пятнадцати рабочих дней со дня поступления обращения.
Подача обращения проверяемым государственным органом не исключает принятия мер по устранению выявленных проверкой нарушений.
Отказ уполномоченного органа в удовлетворении обращения может быть обжалован в суд.".
96. В Закон Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации":
1) подпункт 20) статьи 7-1 исключить;
2) в части первой статьи 56:
слова "получившие электронные информационные ресурсы, содержащие" заменить словом "содержащих";
слова ", законодательством Республики Казахстан о персональных данных и их защите и действующими на территории Республики Казахстан стандартами" заменить словами "и законодательством Республики Казахстан о персональных данных и их защите";

3) 64-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"64-бап. Ақпараттандыру саласындағы мемлекеттік бақылау
Ақпараттандыру саласындағы мемлекеттік бақылау тексерулер, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асырылады.
Тексеру және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау осы Заңға және Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.
Мемлекеттік органдарға қатысты Қазақстан Республикасының ақпараттандыру туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылау осы Заңның 64-2-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, осы баптың талаптары Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне және оның құрылымына кіретін ұйымдарға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарына қолданылмайды.";
4) мынадай мазмұндағы 64-1 және 64-2-баптармен толықтырылсын:
"64-1-бап. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау жүргізу тәртібі
1. Бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бармай профилактикалық бақылауды ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай, талдаудың және ақпараттық жүйелер, ашық дереккөздер, бұқаралық ақпарат құралдары деректерінің, сондай-ақ бақылау субъектісінің (объектісінің) қызметі туралы басқа да мәліметтердің негізінде жүзеге асырады.
2. Бұзушылықтардың уақтылы жолын кесу және оларға жол бермеу, бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылаудың нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды дербес жою құқығын бақылау субъектісіне беру және бақылау субъектісіне әкімшілік жүктемені азайту бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылаудың мақсаттары болып табылады.
3. Бақылау субъектілеріне бұзушылықтарды дербес жою құқығын беру үшін бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес салдарын жоюға болатын бұзушылықтар бойынша ғана жүргізіледі.
4. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындысы бойынша бақылау субъектісіне анықталған бұзушылықтарды жою тәртібі міндетті түрде түсіндіріле отырып, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғалмай, оларды жою туралы ұсыным жасалады.

3) статью 64 изложить в следующей редакции:
"Статья 64. Государственный контроль в сфере информатизации
Государственный контроль в сфере информатизации осуществляется в форме проверок, профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля.
Проверка и профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля осуществляются в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
Профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля осуществляется в соответствии с настоящим Законом и Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
Государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан об информатизации в отношении государственных органов осуществляется в соответствии со статьей 64-2 настоящего Закона.
Требования настоящей статьи не распространяются на Национальный Банк Республики Казахстан и организации, входящие в его структуру, а также специальные государственные органы Республики Казахстан, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.";
4) дополнить статьями 64-1 и 64-2 следующего содержания:
"Статья 64-1. Порядок проведения профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля
1. Профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля осуществляется уполномоченным органом в сфере обеспечения информационной безопасности без посещения субъектов (объектов) контроля на основе анализа и данных информационных систем, открытых источников, средств массовой информации, а также других сведений о деятельности субъекта (объекта) контроля.
2. Целями профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля являются своевременное пресечение и недопущение нарушений, предоставление субъекту контроля права самостоятельного устранения нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля, и снижение административной нагрузки на субъект контроля.
3. Для предоставления права самостоятельного устранения нарушений субъектам контроля профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля проводится только по тем нарушениям, последствия которых возможно устранить в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. По итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля составляется рекомендация об устранении выявленных нарушений без возбуждения дела об административном правонарушении с обязательным разъяснением субъекту контроля порядка их устранения.

5. Анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсыным бақылау субъектісіне жеке қолын қойғызып немесе жөнелту және алу фактісін растайтын өзге тәсілмен табыс етілуге тиіс.
6. Төменде санамаланған тәсілдердің бірімен жіберілген, анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсыным мынадай жағдайларда:
1) қолма-қол – ұсынымда алғаны туралы белгі жасалған күннен бастап;
2) поштамен – хабарламасы бар тапсырысты хатпен;
3) электрондық тәсілмен – ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органның сұрау салуы кезінде бақылау субъектісінің хатта көрсетілген электрондық мекенжайына ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган жөнелткен күннен бастап табыс етілді деп есептеледі.
7. Анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсыным ол табыс етілген күннен кейінгі күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде орындалуға тиіс.
8. Бақылау субъектісі анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымда көрсетілген бұзушылықтармен келіспеген жағдайда анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымды жіберген ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органға ұсыным табыс етілген күннен кейінгі күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қарсылық жіберуге құқылы.
9. Анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымды белгіленген мерзімде орындамау бақылау субъектісін (объектісін) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың жартыжылдық тізіміне енгізуге алып келеді.
10. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау тоқсанына бір реттен жиілетпей жүргізіледі.
64-2-бап. Мемлекеттік органдарға қатысты Қазақстан Республикасының ақпараттандыру туралы заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылау жүргізу тәртібі
1. Мемлекеттік органдарға (бұдан әрі – тексерілетін мемлекеттік органдар) қатысты Қазақстан Республикасының ақпараттандыру туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылауды ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган тексерулер нысанында жүргізеді.
Тексерулер мерзімдік және жоспардан тыс болып бөлінеді.
Тексерілетін мемлекеттік органдарға қатысты мерзімдік тексерулер мынадай ақпарат көздеріне:
1) алдыңғы тексерулердің нәтижелеріне;
2) есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелеріне;
3) мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарын талдау нәтижелеріне;
4) мемлекеттік техникалық қызмет мәліметтеріне сәйкес жүзеге асырылады.
2. Мерзімдік тексерулер ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органның бірінші басшысы бекіткен мерзімдік тексерулер жүргізу жоспарына сәйкес жылына бір реттен жиі емес кезеңділікпен жүргізіледі.
Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган мерзімдік тексерулер жүргізу жоспарын тексерулер жүргізу жылының алдындағы жылдың 1 желтоқсанынан кешіктірмей бекітеді.
Мерзімдік тексерулер жүргізу жоспары ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурсында тексерулер жүргізу жылының алдындағы жылдың 20 желтоқсанынан кешіктірілмей орналастырылады.
Мерзімдік тексерулер жүргізу жоспарында мыналар қамтылады:

5. Рекомендация об устранении выявленных нарушений должна быть вручена субъекту контроля лично под роспись или иным способом, подтверждающим факт отправки и получения.
6. Рекомендация об устранении выявленных нарушений, направленная одним из нижеперечисленных способов, считается врученной в следующих случаях:
1) нарочно – с даты отметки в рекомендации о получении;
2) почтой – заказным письмом с уведомлением;
3) электронным способом – с даты отправки уполномоченным органом в сфере обеспечения информационной безопасности на электронный адрес субъекта контроля, указанный в письме при запросе уполномоченным органом в сфере обеспечения информационной безопасности.
7. Рекомендация об устранении выявленных нарушений должна быть исполнена в течение тридцати рабочих дней со дня, следующего за днем ее вручения.
8. Субъект контроля в случае несогласия с нарушениями, указанными в рекомендации об устранении выявленных нарушений, вправе направить в уполномоченный орган в сфере обеспечения информационной безопасности, направивший рекомендацию об устранении выявленных нарушений, возражение в течение пяти рабочих дней со дня, следующего за днем ее вручения.
9. Неисполнение в установленный срок рекомендации об устранении выявленных нарушений влечет включение субъекта (объекта) контроля в полугодовой список профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.
10. Профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля проводится не чаще одного раза в квартал.
Статья 64-2. Порядок проведения государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан об информатизации в отношении государственных органов
1. Государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан об информатизации в отношении государственных органов (далее – проверяемые государственные органы) проводится уполномоченным органом в сфере обеспечения информационной безопасности в форме проверок.
Проверки делятся на периодические и внеплановые.
Периодические проверки в отношении проверяемых государственных органов осуществляются согласно следующим источникам информации:
1) результатам предыдущих проверок;
2) результатам мониторинга отчетности и сведений;
3) результатам анализа интернет-ресурсов государственных органов;
4) сведениям государственной технической службы.
2. Периодические проверки проводятся с периодичностью не чаще одного раза в год в соответствии с планом проведения периодических проверок, утвержденным первым руководителем уполномоченного органа в сфере обеспечения информационной безопасности.
Уполномоченный орган в сфере обеспечения информационной безопасности не позднее 1 декабря года, предшествующего году проведения проверок, утверждает план проведения периодических проверок.
План проведения периодических проверок размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа в сфере обеспечения информационной безопасности не позднее 20 декабря года, предшествующего году проведения проверок.
План проведения периодических проверок включает:

1) жоспардың бекітілген күні мен нөмірі;
2) мемлекеттік органның атауы;
3) тексерілетін мемлекеттік органның атауы;
4) тексерілетін мемлекеттік органның тұрған жері;
5) тексеру жүргізу мерзімдері;
6) тексерудің нысанасы;
7) жоспарға қол қоюға уәкілеттік берілген адамның қолтаңбасы.
Мерзімдік тексерулер жүргізу жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу тексерілетін мемлекеттік орган таратылған, қайта ұйымдастырылған, оның атауы өзгерген немесе өкілеттіктері тексерілетін мемлекеттік органдар арасында қайта бөлінген жағдайларда жүзеге асырылады.
3. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган тағайындайтын тексеру:
1) тексерілетін мемлекеттік органға қатысты жеке және заңды тұлғалардан келіп түскен, Қазақстан Республикасының ақпараттандыру туралы заңнамасы талаптарының бұзылуы туралы расталған жолданымдар болған;
2) құқықтары мен заңды мүдделері бұзылған жеке және заңды тұлғалар жүгінген;
3) жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің құқықтары мен заңды мүдделеріне нұқсан келтірудің нақты фактілері бойынша не нұқсан келтіру қатері туралы прокурор талап еткен;
4) жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің құқықтары мен заңды мүдделеріне нұқсан келтірудің нақты фактілері бойынша, сондай-ақ жойылмауы жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделеріне нұқсан келтіруге алып келетін Қазақстан Республикасы заңнамасы талаптарының бұзылуының нақты фактілері бойынша мемлекеттік органдар жүгінген;
5) қылмыстық қудалау органының Қазақстан Республикасының қылмыстық-процестік кодексінде көзделген негіздер бойынша тапсырмасы болған;
6) тексеру нәтижелері туралы актінің орындалуына бақылау жүргізу қажет болған жағдайларда жоспардан тыс тексеру болып табылады.
4. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган лауазымды адамдарының тексеру жүргізу кезінде:
1) осы баптың 8-тармағында көрсетілген құжаттарды көрсеткен кезде тексерудің нысанасына сәйкес тексерілетін мемлекеттік органның аумағына және үй-жайларына кедергісіз кіруге;
2) тексеру нәтижелері туралы актіге қоса тіркеу үшін қағаз және электрондық жеткізгіштердегі құжаттарды (мәліметтерді) не олардың көшірмелерін, сондай-ақ тексерудің нысанасына сәйкес автоматтандырылған дерекқорларға (ақпараттық жүйелерге) қолжетімділікті алуға;
3) аудио-, фото- және бейнетүсірілімді жүзеге асыруға;
4) мемлекеттік органдардың, ведомстволық бағынысты және өзге де ұйымдардың мамандарын, консультанттары мен сарапшыларын тартуға құқығы бар.
5. Тексерілетін мемлекеттік орган не оның уәкілетті өкілі тексеру жүргізілген кезде:

1) номер и дату утверждения плана;
2) наименование государственного органа;
3) наименование проверяемого государственного органа;
4) место нахождения проверяемого государственного органа;
5) сроки проведения проверки;
6) предмет проверки;
7) подпись лица, уполномоченного подписывать план.
Внесение изменений и дополнений в план проведения периодических проверок осуществляется в случаях ликвидации, реорганизации проверяемого государственного органа, изменения его наименования или перераспределения полномочий между проверяемыми государственными органами.
3. Внеплановой проверкой является проверка, назначаемая уполномоченным органом в сфере обеспечения информационной безопасности, в случаях:
1) наличия подтвержденных обращений в отношении проверяемого государственного органа, поступивших от физических и юридических лиц, о нарушении требований законодательства Республики Казахстан об информатизации;
2) обращения физических и юридических лиц, права и законные интересы которых нарушены;
3) требования прокурора по конкретным фактам причинения либо об угрозе причинения вреда правам и законным интересам физических и юридических лиц, государства;
4) обращения государственных органов по конкретным фактам причинения вреда правам и законным интересам физических и юридических лиц, государства, а также по конкретным фактам нарушений требований законодательства Республики Казахстан, неустранение которых влечет причинение вреда правам и законным интересам физических и юридических лиц;
5) поручения органа уголовного преследования по основаниям, предусмотренным Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;
6) необходимости проведения контроля исполнения акта о результатах проверки.
4. Должностные лица уполномоченного органа в сфере обеспечения информационной безопасности при проведении проверки имеют право:
1) беспрепятственного доступа на территорию и в помещения проверяемого государственного органа в соответствии с предметом проверки при предъявлении документов, указанных в пункте 8 настоящей статьи;
2) получать документы (сведения) на бумажных и электронных носителях либо их копии для приобщения к акту о результатах проверки, а также доступ к автоматизированным базам данных (информационным системам) в соответствии с предметом проверки;
3) осуществлять аудио-, фото- и видеосъемку;
4) привлекать специалистов, консультантов и экспертов государственных органов, подведомственных и иных организаций.
5. Проверяемый государственный орган либо его уполномоченный представитель при проведении проверки вправе:

1) ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органның тексеру жүргізуге келген лауазымды адамдарын:
осы бапта белгіленген мерзімдерге сәйкес келмейтін, тексеруді тағайындау туралы актіде (ұзарту туралы қосымша акт болған кезде онда) көрсетілген мерзімдер асып кеткен не өтіп кеткен;
осы баптың 8-тармағында көзделген құжаттар болмаған жағдайларда тексеруге жібермеуге;
2) тексеру нәтижелері туралы актіге Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағым жасауға құқылы.
6. Тексерілетін мемлекеттік орган не оның уәкілетті өкілі тексеру жүргізілген кезде:
1) ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган лауазымды адамдарының аумаққа және үй-жайларға кедергісіз кіруін қамтамасыз етуге;
2) ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органның лауазымды адамдарына тексеру нәтижелері туралы актіге қоса тіркеу үшін қағаз және электрондық жеткізгіштердегі құжаттарды (мәліметтерді) не олардың көшірмелерін, сондай-ақ тексерудің нысанасына сәйкес автоматтандырылған дерекқорларға (ақпараттық жүйелерге) қолжетімділікті ұсынуға;
3) тексеруді тағайындау туралы актінің және тексеру нәтижелері туралы актінің екінші данасына ол аяқталған күні белгі жасауға міндетті.
7. Тексеру тексеруді тағайындау туралы акт негізінде жүргізіледі.
Тексеруді тағайындау туралы актіде мыналар көрсетіледі:
1) актінің күні мен нөмірі;
2) мемлекеттік органның атауы;
3) тексеру жүргізуге уәкілеттік берілген адамның (адамдардың) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;
4) мемлекеттік органдардың, ведомстволық бағынысты және өзге де ұйымдардың тексеру жүргізуге тартылатын мамандары, консультанттары мен сарапшылары туралы мәліметтер;
5) тексерілетін мемлекеттік органның атауы, оның тұрған жері.
Мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесі тексерілген жағдайда тексеруді тағайындау туралы актіде оның атауы мен тұрған жері көрсетіледі;
6) тексерудің нысанасы;
7) тексеру түрі;
8) тексеру жүргізу мерзімі;
9) тексеру жүргізу негіздері;
10) тексерілетін кезең;
11) тексерілетін мемлекеттік органның құқықтары мен міндеттері;
12) тексерілетін мемлекеттік орган басшысының не оның уәкілетті адамының актіні алғаны немесе алудан бас тартқаны туралы қолтаңбасы;
13) актіге қол қоюға уәкілеттік берілген адамның қолтаңбасы көрсетіледі.
Тексеру жүргізу кезінде ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган тексеру жүргізу нысанасын көрсете отырып, ол басталғанға дейін кемінде бір тәулік бұрын тексерілетін мемлекеттік органды тексеру жүргізудің басталатыны туралы хабардар етуге міндетті.
Тексерілетін мемлекеттік органға тексеруді тағайындау туралы актінің табыс етілген күні тексеру жүргізудің басталуы деп есептеледі.

1) не допускать к проверке должностных лиц уполномоченного органа в сфере обеспечения информационной безопасности, прибывших для проведения проверки, в случаях:
превышения либо истечения указанных в акте о назначении проверки (дополнительном акте о продлении при его наличии) сроков, не соответствующих срокам, установленным настоящей статьей;
отсутствия документов, предусмотренных пунктом 8 настоящей статьи;
2) обжаловать акт о результатах проверки в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
6. Проверяемый государственный орган либо его уполномоченный представитель при проведении проверки обязан:
1) обеспечить беспрепятственный доступ должностных лиц уполномоченного органа в сфере обеспечения информационной безопасности на территорию и в помещения;
2) представлять должностным лицам уполномоченного органа в сфере обеспечения информационной безопасности документы (сведения) на бумажных и электронных носителях либо их копии для приобщения к акту о результатах проверки, а также доступ к автоматизированным базам данных (информационным системам) в соответствии с предметом проверки;
3) сделать отметку на втором экземпляре акта о назначении проверки и акта о результатах проверки в день ее окончания.
7. Проверка проводится на основании акта о назначении проверки.
В акте о назначении проверки указываются:
1) дата и номер акта;
2) наименование государственного органа;
3) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность лица (лиц), уполномоченного (уполномоченных) на проведение проверки;
4) сведения о специалистах, консультантах и экспертах государственных органов, подведомственных и иных организаций, привлекаемых для проведения проверки;
5) наименование проверяемого государственного органа, его место нахождения.
В случае проверки структурного подразделения государственного органа в акте о назначении проверки указываются его наименование и место нахождения;
6) предмет проверки;
7) вид проверки;
8) срок проведения проверки;
9) основания проведения проверки;
10) проверяемый период;
11) права и обязанности проверяемого государственного органа;
12) подпись руководителя проверяемого государственного органа либо его уполномоченного лица о получении или об отказе в получении акта;
13) подпись лица, уполномоченного подписывать акт.
При проведении проверки уполномоченный орган в сфере обеспечения информационной безопасности обязан известить проверяемый государственный орган о начале проведения проверки не менее чем за сутки до ее начала с указанием предмета проведения проверки.
Началом проведения проверки считается дата вручения проверяемому государственному органу акта о назначении проверки.

8. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органның объектіге тексеруге келген лауазымды адамдары тексерілетін мемлекеттік органға:
1) тексеруді тағайындау туралы актіні;
2) қызметтік куәлігін не сәйкестендіру картасын;
3) қажет болған кезде құзыретті органның режимдік объектілерге баруға рұқсатын көрсетуге міндетті.
9. Тексеру жүргізу мерзімі тексерудің нысанасы, сондай-ақ алдағы жұмыстардың көлемі ескеріле отырып белгіленеді және он жұмыс күнінен аспауға тиіс.
Тексеру жүргізу мерзімі он бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімге тек бір рет ұзартылуы мүмкін. Ұзарту ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган басшысының шешімімен жүзеге асырылады.
Тексеру жүргізу мерзімдерін ұзарту тексерілетін мемлекеттік орган хабардар етіле отырып, тексеру мерзімдерін ұзарту туралы қосымша актімен ресімделеді, онда тексеруді тағайындау туралы алдыңғы акт бұйрығының күні мен нөмірі және ұзарту себептері көрсетіледі.
Тексеру мерзімдерін ұзарту туралы хабарламаны ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган табыс етілгені туралы хабарламамен тексерілетін мемлекеттік органға ұзартылғанға дейін бір жұмыс күні бұрын табыс етеді.
10. Тексеру нәтижелері бойынша ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органның тексеруді жүзеге асыратын лауазымды адамдары тексеру нәтижелері туралы акт жасайды.
Тексеру нәтижелері туралы актінің бірінші данасы электрондық нысанда өз құзыретi шегiнде мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласында қызметті жүзеге асыратын мемлекеттiк органға, екінші данасы тексерілетін мемлекеттік органда түпнұсқасы бар құжаттардың көшірмелерін қоспағанда, қосымшалардың көшірмелерімен қағаз жеткізгіште қол қойғызып немесе электрондық нысанда анықталған бұзушылықтармен танысу және оларды жою жөнінде шаралар мен басқа да әрекеттер қабылдау үшін тексерілетін мемлекеттік органға (басшыға не оның уәкілетті адамына) табыс етіледі, үшінші данасы ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органда қалады.
11. Тексеру нәтижелері туралы актіде мыналар көрсетіледі:
1) актінің жасалған күні, уақыты және орны;
2) мемлекеттік органның атауы;
3) тексеруді тағайындау туралы актінің (мерзімді ұзарту туралы қосымша акт болған кезде оның) күні мен нөмірі;
4) тексеру жүргізген адамның (адамдардың) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;
5) мемлекеттік органдардың, ведомстволық бағынысты және өзге де ұйымдардың тексеру жүргізуге тартылатын мамандары, консультанттары мен сарапшылары туралы мәліметтер;

8. Должностные лица уполномоченного органа в сфере обеспечения информационной безопасности, прибывшие на объект для проверки, обязаны предъявить проверяемому государственному органу:
1) акт о назначении проверки;
2) служебное удостоверение либо идентификационную карту;
3) при необходимости – разрешение компетентного органа на посещение режимных объектов.
9. Срок проведения проверки устанавливается с учетом предмета проверки, а также объема предстоящих работ и не должен превышать десять рабочих дней.
Срок проведения проверки может быть продлен только один раз не более чем на пятнадцать рабочих дней. Продление осуществляется решением руководителя уполномоченного органа в сфере обеспечения информационной безопасности.
Продление сроков проведения проверки оформляется дополнительным актом о продлении сроков проверки с уведомлением проверяемого государственного органа, в котором указываются дата и номер приказа предыдущего акта о назначении проверки и причины продления.
Уведомление о продлении сроков проверки вручается проверяемому государственному органу уполномоченным органом в сфере обеспечения информационной безопасности за один рабочий день до продления с уведомлением о вручении.
10. По результатам проверки должностными лицами уполномоченного органа в сфере обеспечения информационной безопасности, осуществляющими проверку, составляется акт о результатах проверки.
Первый экземпляр акта о результатах проверки в электронной форме сдается в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, второй экземпляр с копиями приложений, за исключением копий документов, имеющихся в оригинале у проверяемого государственного органа, на бумажном носителе под роспись или в электронной форме вручается проверяемому государственному органу (руководителю либо его уполномоченному лицу) для ознакомления и принятия мер по устранению выявленных нарушений и других действий, третий экземпляр остается у уполномоченного органа в сфере обеспечения информационной безопасности.
11. В акте о результатах проверки указываются:
1) дата, время и место составления акта;
2) наименование государственного органа;
3) номер и дата акта о назначении проверки (дополнительного акта о продлении срока при его наличии);
4) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность лица (лиц), проводившего (проводивших) проверку;
5) сведения о специалистах, консультантах и экспертах государственных органов, подведомственных и иных организаций, привлекаемых для проведения проверки;

6) тексерілетін мемлекеттік органның атауы, оның тұрған жері;
7) тексерудің нысанасы;
8) тексеру түрі;
9) тексеру жүргізу мерзімі мен кезеңі;
10) тексеру нәтижелері туралы, оның ішінде анықталған бұзушылықтар және олардың сипаты туралы мәліметтер;
11) орындалу мерзімі көрсетілген Қазақстан Республикасының ақпараттандыру туралы заңнамасы талаптарының анықталған бұзушылықтарын жою туралы талаптар;
12) тексерілетін мемлекеттік орган басшысының не оның уәкілетті адамының, сондай-ақ тексеру жүргізу кезінде қатысқан адамдардың актімен танысқаны немесе танысудан бас тартқаны туралы мәліметтер, олардың қолтаңбалары немесе қол қоюдан бас тарту туралы жазба;
13) тексеру жүргізген лауазымды адамдардың қолтаңбасы.
Тексеру нәтижелері туралы актіге тексеру нәтижелеріне байланысты құжаттар (олар болған кезде) және олардың көшірмелері қоса беріледі.
12. Тексеру нәтижелері бойынша ескертулер және (немесе) қарсылықтар болған жағдайда тексерілетін мемлекеттік орган оларды жазбаша түрде жазады. Ескертулер және (немесе) қарсылықтар тексеру нәтижелері туралы актіге қоса беріледі, бұл туралы тиісті белгі жасалады.
Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган тексерілетін мемлекеттік органның тексеру нәтижелері туралы актіге ескертулерін және (немесе) қарсылықтарын он бес жұмыс күні ішінде қарауға және уәжді жауап беруге тиіс.
Тексеру нәтижелері туралы актіні қабылдаудан бас тартылған жағдайда акт жасалады, оған тексеруді жүзеге асыратын лауазымды адамдар және тексерілетін мемлекеттік органның басшысы не оның уәкілетті өкілі қол қояды.
Тексерілетін мемлекеттік орган бас тарту себебі туралы жазбаша түсіндірме бере отырып, актіге қол қоюдан бас тартуға құқылы.
13. Тексеру нәтижелері туралы акт тексерілетін мемлекеттік органға тексеруді тағайындау туралы актіде немесе тексеру мерзімдерін ұзарту туралы қосымша актіде көрсетілген тексерудің аяқталу мерзімінен кешіктірілмей табыс етілген күн тексеру мерзімінің аяқталуы деп есептеледі.
14. Тексеру нәтижелері туралы актінің орындалу мерзімдері оны орындаудың нақты мүмкіндігіне әсер ететін мән-жайлар ескеріле отырып, бірақ тексеру нәтижелері туралы акт табыс етілген күннен бастап кемінде күнтізбелік он күн болып айқындалады.
15. Тексеру нәтижелері туралы актінің орындалу мерзімдерін айқындау кезінде:
1) тексерілетін мемлекеттік органда бұзушылықтарды жою бойынша ұйымдастырушылық, техникалық мүмкіндіктердің болуы;
2) мемлекеттік органдарда Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген міндетті қорытындыларды, келісулерді және басқа да құжаттарды алу мерзімдері ескеріледі.

6) наименование проверяемого государственного органа, его место нахождения;
7) предмет проверки;
8) вид проверки;
9) срок и период проведения проверки;
10) сведения о результатах проверки, в том числе о выявленных нарушениях и их характере;
11) требования об устранении выявленных нарушений требований законодательства Республики Казахстан об информатизации с указанием срока их исполнения;
12) сведения об ознакомлении или отказе в ознакомлении с актом руководителя проверяемого государственного органа либо его уполномоченного лица, а также лиц, присутствовавших при проведении проверки, их подписи или запись об отказе от подписи;
13) подпись должностных лиц, проводивших проверку.
К акту о результатах проверки прилагаются документы, связанные с результатами проверки (при их наличии), и их копии.
12. В случае наличия замечаний и (или) возражений по результатам проверки проверяемый государственный орган излагает их в письменном виде. Замечания и (или) возражения прилагаются к акту о результатах проверки, о чем делается соответствующая отметка.
Уполномоченный орган в сфере обеспечения информационной безопасности должен рассмотреть замечания и (или) возражения проверяемого государственного органа к акту о результатах проверки и в течение пятнадцати рабочих дней дать мотивированный ответ.
В случае отказа от принятия акта о результатах проверки составляется акт, который подписывается должностными лицами, осуществляющими проверку, и руководителем проверяемого государственного органа либо его уполномоченным представителем.
Проверяемый государственный орган вправе отказаться от подписания акта, дав письменное объяснение о причине отказа.
13. Завершением срока проверки считается день вручения проверяемому государственному органу акта о результатах проверки не позднее срока окончания проверки, указанного в акте о назначении проверки или дополнительном акте о продлении сроков проверки.
14. Сроки исполнения акта о результатах проверки определяются с учетом обстоятельств, оказывающих влияние на реальную возможность его исполнения, но не менее десяти календарных дней со дня вручения акта о результатах проверки.
15. При определении сроков исполнения акта о результатах проверки учитываются:
1) наличие у проверяемого государственного органа организационных, технических возможностей по устранению нарушений;
2) сроки получения в государственных органах обязательных заключений, согласований и других документов, установленных законами Республики Казахстан.

16. Тексеру нәтижелері туралы актіде белгіленген анықталған бұзушылықтарды жою мерзімі өткеннен кейін тексерілетін мемлекеттік орган тексеру нәтижелері туралы актіде белгіленген мерзім ішінде ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органға растайтын құжаттармен бірге анықталған бұзушылықтардың жойылғаны туралы ақпарат беруге міндетті.
Анықталған бұзушылықтардың жойылғаны туралы ақпарат берілмеген жағдайда ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган осы баптың 3-тармағының 6) тармақшасына сәйкес жоспардан тыс тексеру тағайындауға құқылы.
17. Тексеруді жүзеге асыру кезінде тексерілетін мемлекеттік органның құқықтары мен заңды мүдделері бұзылған жағдайда тексерілетін мемлекеттік орган ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігі) жоғары тұрған лауазымды адамға не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа шағым жасауға құқылы.".
97. "Органикалық өнім өндіру туралы" 2015 жылғы 27 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
15-баптағы "тексерулер және профилактикалық бақылау" деген сөздер "жоспардан тыс тексерулер, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау" деген сөздермен ауыстырылсын.
98. "Атом энергиясын пайдалану туралы" 2016 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 6-бап мынадай мазмұндағы 3-1) және 3-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-1) атом энергиясын пайдалану саласында тергеп-тексеру жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
3-2) бұзылуы жедел ден қою шараларын қолдануға алып келетін талаптар тізбесін айқындайды, сондай-ақ талаптарды нақты бұзушылықтарға қатысты жедел ден қою шарасының нақты түрін осы шараның қолданылу мерзімін (қажет болған кезде) көрсете отырып айқындайды.
Бұзылуы жедел ден қою шараларын қолдануға алып келетін талаптар тізбесіне Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 143-бабына сәйкес мемлекеттік бақылау нысанасы болып табылатын талаптар енгізіледі;";
2) 7-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Атом энергиясын пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау тексеру, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау, тергеп-тексеру нысанында жүзеге асырылады.
Тексеру және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау мен тергеп-тексеру Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және осы Заңға сәйкес жүзеге асырылады.";

16. По истечении срока устранения выявленных нарушений, установленного в акте о результатах проверки, проверяемый государственный орган обязан в течение срока, установленного в акте о результатах проверки, предоставить в уполномоченный орган в сфере обеспечения информационной безопасности информацию об устранении выявленных нарушений с подтверждающими документами.
В случае непредоставления информации об устранении выявленных нарушений уполномоченный орган в сфере обеспечения информационной безопасности вправе назначить внеплановую проверку в соответствии с подпунктом 6) пункта 3 настоящей статьи.
17. В случае нарушения прав и законных интересов проверяемого государственного органа при осуществлении проверки проверяемый государственный орган вправе обжаловать решения, действия (бездействие) должностных лиц уполномоченного органа в сфере обеспечения информационной безопасности вышестоящему должностному лицу либо в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.".
97. В Закон Республики Казахстан от 27 ноября 2015 года "О производстве органической продукции":
в статье 15 слова "проверок и профилактического контроля" заменить словами "внеплановых проверок, профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля".
98. В Закон Республики Казахстан от 12 января 2016 года "Об использовании атомной энергии":
1) статью 6 дополнить подпунктами 3-1) и 3-2) следующего содержания:
"3-1) разрабатывает и утверждает правила проведения расследования в области использования атомной энергии;
3-2) определяет перечень требований, нарушение которых влечет применение мер оперативного реагирования, а также определяет в отношении конкретных нарушений требований конкретный вид меры оперативного реагирования с указанием срока действия данной меры (при необходимости).
В перечень требований, нарушение которых влечет применение мер оперативного реагирования, включаются требования, являющиеся предметом государственного контроля в соответствии со статьей 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;";
2) в статье 7:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Государственный контроль и надзор в области использования атомной энергии осуществляются в форме проверки, профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора, расследования.
Проверка и профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора осуществляются в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
Профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора и расследование осуществляются в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и настоящим Законом.";

3) 2-тарау мынадай мазмұндағы 7-2 және 7-3-баптармен толықтырылсын:
"7-2-бап. Атом энергиясын пайдалану саласында жедел ден қою шаралары және оларды қолдану тәртібі
1. Мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру барысында және (немесе) оның нәтижелері бойынша уәкілетті орган Қазақстан Республикасының атом энергиясын пайдалану саласындағы заңнамасының талаптарын бұзушылықтар анықталған жағдайларда, егер бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) қызметі жеке және заңды тұлғалардың конституциялық құқықтарына, бостандықтары мен заңды мүдделеріне, адамдардың өмірі мен денсаулығына, мүлікке, қоршаған ортаға, Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігіне тікелей қатер төндіретін болса, жедел ден қою шараларын қолданады.
2. Тексеруді, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды, тергеп-тексеруді жүзеге асыру барысында және (немесе) жүргізу нәтижелері бойынша бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қолданылатын әсер ету тәсілдері түрлері осы бапта көзделген жедел ден қою шаралары болып табылады.
3. Жедел ден қою шараларында мынадай түрлер қамтылады:
1) бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) қызметін тоқтата тұру;
2) бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атом энергиясын пайдалану саласындағы өнім өндіру, аспаптар мен қондырғылар дайындау, қызметтер көрсету, жұмыстарды орындау жөніндегі қызметіне немесе кәсіпкерлік қызметтің жекелеген түрлеріне тыйым салу;
3) халықтың пайдалануы мен қолдануына, сондай-ақ кәсіпкерлік және (немесе) өзге де қызметте пайдалану мен қолдануға арналған өнімдерді, аспаптар мен қондырғыларды әкелуге, Қазақстан Республикасының аумағында қолдануға және өткізуге тыйым салу;
4) адамдарды жұмыстан уақытша шеттету.
4. Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 143-бабына сәйкес мемлекеттік бақылау нысанасы болып табылатын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды бұзушылықтар жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылады.
Қазақстан Республикасы заңнамасы талаптарының бұзылу себептерін анықтау және көрсетілген талаптардың бұзылуына жол берген бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) айқындау үшін тергеп-тексеру жүргізу кезінде жедел ден қою шаралары тексеру парақтарында белгіленген талаптарды бұзушылықтарға ғана қатысты қолданылады.
5. Уәкілетті орган мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру барысында және (немесе) оның нәтижелері бойынша жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды бұзушылықтар анықталған кезде уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша қадағалау актісін ресімдейді.
Қадағалау актісі Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 153-бабына сәйкес ресімделеді және бақылау және қадағалау субъектісіне табыс етіледі.

3) главу 2 дополнить статьями 7-2 и 7-3 следующего содержания:
"Статья 7-2. Меры оперативного реагирования и порядок их применения в области использования атомной энергии
1. В ходе осуществления и (или) по результатам государственного контроля уполномоченным органом применяются меры оперативного реагирования в случаях выявления нарушений требований законодательства Республики Казахстан в области использования атомной энергии, если деятельность субъекта (объекта) контроля и надзора представляет непосредственную угрозу конституционным правам, свободам и законным интересам физических и юридических лиц, жизни и здоровью людей, имуществу, окружающей среде, национальной безопасности Республики Казахстан.
2. Мерами оперативного реагирования являются способы воздействия на субъектов (объектов) контроля и надзора, применяемые в ходе осуществления и (или) по результатам проведения проверки, профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, расследования, виды которых предусмотрены настоящей статьей.
3. Меры оперативного реагирования включают следующие виды:
1) приостановление деятельности субъектов (объектов) контроля и надзора;
2) запрещение деятельности субъекта (объекта) контроля и надзора по производству продукции, изготовлению приборов и установок, оказанию услуг, выполнению работ в области использования атомной энергии или отдельных видов предпринимательской деятельности;
3) запрещение на ввоз, применение и реализацию на территории Республики Казахстан продукции, приборов и установок, предназначенных для использования и применения населением, а также в предпринимательской и (или) иной деятельности;
4) временное отстранение лиц от работы.
4. Основанием для применения мер оперативного реагирования являются нарушения установленных законодательством Республики Казахстан требований, являющихся предметом государственного контроля в соответствии со статьей 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
При проведении расследования для установления причин нарушения требований законодательства Республики Казахстан и определения субъектов (объектов) контроля и надзора, допустивших нарушения указанных требований, меры оперативного реагирования применяются только в отношении нарушений требований, установленных в проверочных листах.
5. Уполномоченный орган в ходе осуществления и (или) по результатам государственного контроля при обнаружении нарушений требований, являющихся основанием для применения мер оперативного реагирования, оформляет акт надзора по форме, утвержденной уполномоченным органом.
Акт надзора оформляется и вручается субъекту контроля и надзора в соответствии со статьей 153 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.

6. Қадағалау актісін қолма-қол табыс ету кезінде оны қабылдаудан бас тартылған жағдайда оған тиісті жазба енгізіледі және актіні қабылдаудан бас тарту фактісін тіркейтін бейнежазба жүзеге асырылады. Қадағалау актісі оның табыс етілгені туралы хабарламасы бар хатпен бақылау және қадағалау субъектісінің заңды мекенжайына, тұрған жеріне немесе нақты мекенжайына жіберіледі.
7. Қадағалау актісін алудан бас тарту оны орындамауға негіз болып табылмайды.
8. Мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру барысында және (немесе) оның нәтижелері бойынша анықталған, жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды бұзушылықтар бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру, тергеп-тексеру нәтижелері туралы актілерде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының атом энергиясын пайдалану саласындағы нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада көрсетіледі.
9. Бақылау және қадағалау субъектісі жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды анықталған бұзушылықтарды тергеп-тексеру нәтижелері туралы актіде, Қазақстан Республикасының атом энергиясын пайдалану саласындағы нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада көрсетілген мерзімдерде жоюға міндетті.
10. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру, тергеп-тексеру нәтижелері бойынша талаптарды анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдері өткеннен кейін жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын анықталған бұзушылықтардың жойылғанын бақылау бойынша жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 144-бабы 5-тармағының 2-1) тармақшасына сәйкес жоспардан тыс тексеру нәтижелері туралы актінің негізінде жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды анықталған бұзушылықтардың жойылғанын растаған жағдайда қадағалау актісінің қолданысы тоқтатылады.
11. Жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды анықталған бұзушылықтар жойылмаған жағдайда жоспардан тыс тексеру нәтижелері бойынша бұзушылықтарға жол берген адамдарды Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жауаптылыққа тарту жөнінде шаралар қабылданады.
12. Бақылау және қадағалау субъектісі тергеп-тексеру нәтижелері туралы актіде, Қазақстан Республикасының атом энергиясын пайдалану саласындағы нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада көзделген мерзімдер өткенге дейін бұзушылықтардың жойылу фактісін дәлелдейтін материалдарды қоса бере отырып, талаптарды анықталған бұзушылықтардың жойылғаны туралы ақпарат беруге міндетті.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген ақпарат берілген жағдайда осы баптың 10-тармағының екінші бөлігіне сәйкес жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.

6. В случае отказа в принятии акта надзора при его вручении нарочно в него вносится соответствующая запись и осуществляется видеозапись, фиксирующая факт отказа в принятии акта. Акт надзора направляется по юридическому адресу, месту нахождения или фактическому адресу субъекта контроля и надзора письмом с уведомлением о его вручении.
7. Отказ от получения акта надзора не является основанием для его неисполнения.
8. Выявленные в ходе осуществления и (или) по результатам государственного контроля нарушения требований, являющиеся основанием для применения мер оперативного реагирования, отражаются в актах о результатах профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, расследования, а также в предписании об устранении выявленных нарушений требований нормативных правовых актов Республики Казахстан в области использования атомной энергии.
9. Субъект контроля и надзора обязан устранить выявленные нарушения требований, являющиеся основанием для применения мер оперативного реагирования, в сроки, указанные в акте о результатах расследования, предписании об устранении выявленных нарушений требований нормативных правовых актов Республики Казахстан в области использования атомной энергии.
10. По истечении сроков устранения нарушений требований, выявленных по результатам профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, расследования, проводится внеплановая проверка по контролю устранения выявленных нарушений, являющихся основанием для применения мер оперативного реагирования.
Действие акта надзора прекращается в случае подтверждения уполномоченным органом устранения выявленных нарушений требований, являющихся основанием для применения мер оперативного реагирования, на основании акта о результатах внеплановой проверки согласно подпункту 2-1) пункта 5 статьи 144 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
11. В случае неустранения выявленных нарушений требований, являющихся основанием для применения мер оперативного реагирования, по результатам внеплановой проверки принимаются меры по привлечению лиц, допустивших нарушения, к ответственности в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
12. До истечения сроков, предусмотренных актом о результатах расследования, предписанием об устранении выявленных нарушений требований нормативных правовых актов Республики Казахстан в области использования атомной энергии, субъект контроля и надзора обязан предоставить информацию об устранении выявленных нарушений требований с приложением материалов, доказывающих факт устранения нарушений.
В случае предоставления информации, предусмотренной частью первой настоящего пункта, проводится внеплановая проверка в соответствии с частью второй пункта 10 настоящей статьи.

13. Бақылау және қадағалау субъектісі жедел ден қою шараларын қолдануға алып келген мемлекеттік бақылау нәтижелерімен келіспеген жағдайда қадағалау актісін жарамсыз деп тану және оның күшін жою туралы шағым бере алады.
Шағым Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 29-тарауында көзделген тәртіппен жоғары тұрған мемлекеттік органға не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа беріледі.
Шағым беру қадағалау актісінің орындалуын тоқтата тұрмайды.
14. Қадағалау актісін жарамсыз деп тануға және оның күшін жоюға:
1) жедел ден қою шарасын қолдануға негіздің болмауы;
2) жедел ден қою шарасының осы шараға сәйкес келмейтін негіз бойынша қолданылуы;
3) уәкілетті органның жедел ден қою шараларын өз құзыретіне кірмейтін мәселелер бойынша қолдануы негіз болып табылады.
15. Жедел ден қою шараларының қолданылуы туралы ақпарат өз құзыреті шегінде мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органға Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы айқындаған тәртіппен жіберіледі.
7-3-бап. Атом энергиясын пайдалану саласындағы тергеп-тексеру
1. Тергеп-тексеру Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 144-4-бабы 3-тармағының 1) және 5) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша жүргізіледі.
2. Уәкілетті органның лауазымды адамдары тергеп-тексеруді осы Заңға және атом энергиясын пайдалану саласында тергеп-тексеру жүргізу қағидаларына сәйкес жүргізеді.
3. Бақылау және қадағалау субъектілері тергеп-тексеру шеңберінде:
1) уәкілетті органның лауазымды адамына немесе комиссия мүшелеріне, тартылған сарапшылар мен мамандарға болуы туралы талап бақылау және қадағалау субъектісінің ішкі құжаттарында көзделген арнаулы киім мен жеке қорғану құралдарын беруді;
2) тергеп-тексеруге жататын құжаттарды және (немесе) материалдарды, оның ішінде архивтік құжаттарды, жазбаша және (немесе) ауызша нысанда түсіндірмелер ұсынуды;
3) зерттеп-қарау, қарап-тексеру жүргізу үшін кедергісіз мүмкіндікті;
4) уәкілетті органның лауазымды адамдарының, комиссия мүшелерінің, тартылған сарапшылар мен мамандардың тергеп-тексерудің нысанасына жататын объектінің аумағына (әкімшілік ғимараттарға, құрылыстарға, құрылысжайларға, үй-жайларға және басқа да объектілерге) кедергісіз кіруін қамтамасыз етуге міндетті.
4. Тергеп-тексеруді жүргізу барысында Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзу себептері анықталады, тергеп-тексеру жүргізуге негіз болған, Қазақстан Республикасы заңнамасы талаптарының бұзылуына жол берген бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) айқындалады.

13. Субъект контроля и надзора в случае несогласия с результатами государственного контроля, повлекшими применение мер оперативного реагирования, может подать жалобу о признании акта надзора недействительным и его отмене.
Жалоба подается в вышестоящий государственный орган в порядке, предусмотренном главой 29 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, либо в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Подача жалобы не приостанавливает исполнение акта надзора.
14. Основаниями для признания недействительным акта надзора и его отмены являются:
1) отсутствие оснований для применения меры оперативного реагирования;
2) применение меры оперативного реагирования по основанию, не соответствующему данной мере;
3) применение уполномоченным органом мер оперативного реагирования по вопросам, не входящим в его компетенцию.
15. Информация о применении мер оперативного реагирования направляется в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, в порядке, определенном Генеральной прокуратурой Республики Казахстан.
Статья 7-3. Расследование в области использования атомной энергии
1. Расследования проводятся по основаниям, предусмотренным подпунктами 1) и 5) пункта 3 статьи 144-4 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
2. Расследования проводятся должностными лицами уполномоченного органа в соответствии с настоящим Законом и правилами проведения расследования в области использования атомной энергии.
3. Субъекты контроля и надзора в рамках расследования обязаны обеспечить:
1) предоставление должностному лицу уполномоченного органа или членам комиссии, привлеченным экспертам и специалистам специальной одежды и средств индивидуальной защиты, требование о наличии которых предусмотрено внутренними документами субъекта контроля и надзора;
2) представление документов и (или) материалов, в том числе архивных, объяснений в письменной и (или) устной форме, относящихся к расследованию;
3) беспрепятственную возможность для проведения обследования, осмотра;
4) беспрепятственный допуск должностным лицам уполномоченного органа, членам комиссии, привлеченным экспертам и специалистам на территорию объекта, относящегося к предмету расследования (в административные здания, строения, сооружения, помещения и другие объекты).
4. В ходе проведения расследования устанавливаются причины нарушения требований законодательства Республики Казахстан, определяются субъекты (объекты) контроля и надзора, допустившие нарушения требований законодательства Республики Казахстан, ставшие основанием для проведения расследования.

5. Тергеп-тексеру нәтижелері бойынша тергеп-тексеру нәтижелері туралы акт жасалады, онда сонымен қатар анықталған бұзушылықтар, оларды жою жөніндегі нұсқаулар, анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдері көрсетіледі.
Анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдері оны орындаудың нақты мүмкіндігіне әсер ететін мән-жайлар ескеріле отырып, бірақ тергеп-тексеру нәтижелері туралы акт табыс етілген күннен бастап кемінде күнтізбелік он күн болып айқындалады.
Бақылау және қадағалау субъектісі тергеп-тексеру нәтижелері туралы актіде көзделген мерзімдер өткенге дейін бұзушылықты жою фактісін дәлелдейтін материалдарды (қажет болған кезде) қоса бере отырып, анықталған бұзушылықтардың жойылғаны туралы ақпарат беруге міндетті.
6. Анықталған бұзушылықтарды жою үшін қосымша уақытша және (немесе) қаржылық шығындар қажет болған жағдайда бақылау және қадағалау субъектісі өзіне тергеп-тексеру нәтижелері туралы акт табыс етілген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей, анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдерін ұзарту туралы өтінішпен уәкілетті органға жүгінуге құқылы.
7. Қазақстан Республикасы заңнамасы талаптарының бұзылуына жол берген бақылау және қадағалау субъектісі анықталған жағдайда адамдарды Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жауаптылыққа тарту жөнінде шаралар қабылданады.
8. Анықталған бұзушылықтардың жойылғаны туралы ақпарат берілген жағдайда немесе оларды жою мерзімдері өткеннен кейін жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
9. Атом энергиясын пайдалану саласында тергеп-тексерулерді жүргізу тәртібінің сақталмауы тергеп-тексеруді тағайындау, оның мерзімдерін ұзарту және нәтижелері туралы актілерді жарамсыз деп тануға және (немесе) олардың күшін жоюға негіз болып табылады.
10. Мемлекеттік құпияларды не Қазақстан Республикасының заңдарымен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда, тергеп-тексеруді жүргізу қорытындылары уәкілетті органның интернет-ресурсында тергеп-тексеру аяқталған күннен кейін он жұмыс күні ішінде жарияланады.
11. Тергеп-тексерудің нәтижелері туралы актіге шағым жасау актінің орындалуын тоқтата тұрмайды.".
99. "Бағалы металдар мен асыл тастар туралы" 2016 жылғы 14 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) аффинирленген бағалы металдар – бөгде қоспалардан және ілеспе құрамдастардан тазартылған, ұлттық немесе халықаралық стандартқа сәйкес келетін сапаға жеткізілген бағалы металдар;";
2) 4-баптың 8) және 9) тармақшалары алып тасталсын;
3) 6-бапта:
тақырыптағы "Бағалы" деген сөз "Аффинирленген бағалы металдардың, бағалы" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақ 3) тармақшасындағы "кезінде мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады." деген сөздер "кезінде;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:

5. По результатам расследования составляется акт о результатах расследования, в котором в том числе отражаются выявленные нарушения, указания по их устранению, сроки устранения выявленных нарушений.
Сроки устранения выявленных нарушений определяются с учетом обстоятельств, оказывающих влияние на реальную возможность его исполнения, но не менее десяти календарных дней со дня вручения акта о результатах расследования.
До истечения сроков, предусмотренных актом о результатах расследования, субъект контроля и надзора обязан предоставить информацию об устранении выявленных нарушений с приложением материалов (при необходимости), доказывающих факт устранения нарушения.
6. В случае необходимости дополнительных временных и (или) финансовых затрат для устранения выявленных нарушений субъект контроля и надзора не позднее трех рабочих дней со дня вручения ему акта о результатах расследования вправе обратиться в уполномоченный орган с заявлением о продлении сроков устранения выявленных нарушений.
7. В случае установления субъекта контроля и надзора, допустившего нарушения требований законодательства Республики Казахстан, принимаются меры по привлечению лиц к ответственности в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
8. В случае предоставления информации об устранении выявленных нарушений или по истечении сроков их устранения проводится внеплановая проверка.
9. Основанием для признания недействительными актов о назначении, продлении сроков и результатах расследования и (или) их отмены является несоблюдение порядка проведения расследований в области использования атомной энергии.
10. Итоги проведения расследования, за исключением сведений, составляющих государственные секреты либо иную охраняемую законами Республики Казахстан тайну, публикуются в течение десяти рабочих дней после дня окончания расследования на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
11. Обжалование акта о результатах расследования не приостанавливает исполнение акта.".
99. В Закон Республики Казахстан от 14 января 2016 года "О драгоценных металлах и драгоценных камнях":
1) статью 1 дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) аффинированные драгоценные металлы – драгоценные металлы, очищенные от посторонних примесей и сопутствующих компонентов, доведенные до качества, соответствующего национальному или международному стандарту;";
2) подпункты 8) и 9) статьи 4 исключить;
3) в статье 6:
заголовок после слова "обороте" дополнить словами "аффинированных драгоценных металлов,";
пункт 1 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:

"5) аффинирленген бағалы металдарды Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан осы елдерге әкету кезінде мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады.";
2-тармақтың 6) тармақшасындағы "тексеруді қамтиды" деген сөздер "бағалауды қамтиды" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-9-тармақ "орындамау" деген сөзден кейін "бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің жартыжылдық тізіміне енгізу жолымен" деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақ мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) осы баптың 1-тармағының 5) тармақшасында көзделген мемлекеттік бақылау нәтижелерін уәкілетті орган:
әкелу кезінде – тауардың әрбір партиясына берілген мемлекеттік бақылау актісі нысанында;
әкету кезінде – тауардың әрбір партиясына берілген мемлекеттік бақылау актісі және экспортқа арналған лицензия нысанында ресімдейді.";
4) 7-бапта:
тақырыпта:
"Бағалы" деген сөз "Аффинирленген бағалы металдарды, бағалы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан осы елдерге" деген сөздер "Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтың бірінші бөлігінде:
"Бағалы" деген сөз "Аффинирленген бағалы металдарды, бағалы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелуді және Қазақстан Республикасының аумағынан осы елдерге" деген сөздер "Қазақстан Республикасының аумағына әкелуді және Қазақстан Республикасының аумағынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 8-баптың 2-тармағы үшінші бөлігінің 1) тармақшасы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бағалы металдарды өндірудің уәкілетті орган бекітетін тізбеде тұрған әрбір субъектісі қайта өңдеудің және (немесе) аффинаждаудың технологиялық мүмкіндіктеріне қарай құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларындағы зиянды қоспалар мен бағалы металдар құрамының өз шекті мәндерін белгілейді;".
100. "Құқықтық актілер туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 19-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөліктегі ", оның ішінде оларды мүдделі мемлекеттік органдармен әрбір келесі келісу кезінде" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын консультативтік құжатқа, нормативтік құқықтық актінің жобасына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайда әзірлеуші орган сараптама қорытындысын алу үшін консультативтік құжатты, нормативтік құқықтық актінің жобасын Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасына және сараптама кеңесіне қайта жіберуге міндетті.";
4-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Әзірлеуші орган сараптама қорытындысымен келіспеген жағдайда сараптама қорытындысын алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасына және (немесе) осы сараптама қорытындысын ұсынған сараптама кеңесінің мүшесіне келіспеу себептерін негіздей отырып жауап жібереді.
Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының және (немесе) сараптама кеңесі мүшесінің сараптама қорытындысы сараптама кеңесінің отырысында Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде белгіленген тәртіппен қаралуы мүмкін.";

"5) при ввозе на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих в Евразийский экономический союз, и вывозе с территории Республики Казахстан в эти страны аффинированных драгоценных металлов.";
в подпункте 6) пункта 2 слова "проверку возможности" заменить словами "оценку возможности";
пункт 5-9 дополнить словами "путем включения в полугодовой список проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля";
пункт 6 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) предусмотренного подпунктом 5) пункта 1 настоящей статьи, оформляются уполномоченным органом:
при ввозе – в форме акта государственного контроля, выданного на каждую партию товара;
при вывозе – в форме акта государственного контроля, выданного на каждую партию товара, и лицензии на экспорт.";
4) в статье 7:
в заголовке:
слова "из стран, не входящих в Евразийский экономический союз," исключить;
слова "в эти страны" заменить словами "аффинированных драгоценных металлов,";
в части первой пункта 4:
слова "из стран, не входящих в Евразийский экономический союз," исключить;
слова "в эти страны" заменить словами "аффинированных драгоценных металлов,";
5) подпункт 1) части третьей пункта 2 статьи 8 дополнить частью второй следующего содержания:
"В зависимости от технологических возможностей переработки и (или) аффинажа каждый субъект производства драгоценных металлов, состоящий в перечне, утверждаемом уполномоченным органом, устанавливает свои пороговые значения содержания вредных примесей и драгоценных металлов в сырьевых товарах, содержащих драгоценные металлы;".
100. В Закон Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах":
1) в статье 19:
в пункте 1:
в части первой слова ", в том числе при каждом последующем их согласовании с заинтересованными государственными органами" исключить;
дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае внесения изменений и (или) дополнений в консультативный документ, проект нормативного правового акта, затрагивающих интересы субъектов предпринимательства, орган-разработчик обязан повторно направить консультативный документ, проект нормативного правового акта в Национальную палату предпринимателей Республики Казахстан и экспертные советы для получения экспертного заключения.";
пункт 4 дополнить частями третьей и четвертой следующего содержания:
"В случае несогласия с экспертным заключением орган-разработчик в течение десяти рабочих дней со дня получения экспертного заключения направляет в Национальную палату предпринимателей Республики Казахстан и (или) члену экспертного совета, представившему данное экспертное заключение, ответ с обоснованием причин несогласия.
Экспертное заключение Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан и (или) члена экспертного совета может быть рассмотрено на заседании экспертного совета в порядке, установленном Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.";

2) 35-1-баптың 3-тармағының 4-3) тармақшасы алып тасталсын;
3) 55-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мемлекеттік жоспарлау жүйесі саласындағы кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын құқықтық актілерді әзірлеу және қабылдау осы Заңның 19-бабында белгіленген талаптар ескеріле отырып жүзеге асырылады.".
101. "Лотереялар және лотерея қызметі туралы" 2016 жылғы 9 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
16-бапта:
1-тармақтағы "тексеру" деген сөз "Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жоспардан тыс тексеру және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ алып тасталсын.
102. "Пошта туралы" 2016 жылғы 9 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 1) тармақшасындағы "өндiрiстiк объектiлерде орнатылатын, адресаттар пошта саласындағы уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiппен пайдаланатын арнайы" деген сөздер "адресаттардың пайдалануы үшін пошта операторларының өндiрiстiк объектiлерінде орнатылатын арнаулы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 5-баптың 1-тармағының 9), 15), 19) және 20) тармақшалары алып тасталсын;
3) 9-1-баптың 3-тармағындағы "уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілеріне" деген сөздер "Ұлттық пошта операторы бекіткен нысанды киім үлгілеріне" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 23-баптың 1-тармағының 5) тармақшасында:
"қызметкерлерін" деген сөз "жұмыскерлерін" деген сөзбен ауыстырылсын;
"уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiппен" деген сөздер алып тасталсын;
5) 33-баптың 6-тармағының екінші бөлігіндегі "электрондық абоненттік пошта жәшіктерінің бірыңғай жүйесінің жұмыс істеуі және электрондық абоненттік пошта жәшіктерінің бірыңғай жүйесінде пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушыларды авторландыру қағидаларына сәйкес" деген сөздер алып тасталсын;
6) 34-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Атаулы құрылғыларды пайдалану тәртібін пошта операторлары дербес айқындайды.".
103. "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" 2018 жылғы 10 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
29-баптың 2-тармағы "және" деген сөзден кейін "бақылау субъектісіне бару арқылы" деген сөздермен толықтырылсын.
104. "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2018 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 22-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы "бұзушылықтарды" деген сөзден кейін "және (немесе) оларды жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайларды" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 6-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Төлем балансын қорғау жөніндегі шаралар

2) подпункт 4-3) пункта 3 статьи 35-1 исключить;
3) пункт 3 статьи 55 дополнить частью второй следующего содержания:
"Разработка и принятие правовых актов в области системы государственного планирования, затрагивающих интересы субъектов предпринимательства, осуществляется с учетом требований, установленных статьей 19 настоящего Закона.".
101. В Закон Республики Казахстан от 9 апреля 2016 года "О лотереях и лотерейной деятельности":
в статье 16:
в пункте 1 слово "проверки" заменить словами "внеплановой проверки и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан";
пункт 2 исключить.
102. В Закон Республики Казахстан от 9 апреля 2016 года "О почте":
1) в подпункте 1) статьи 1 слова ", используемый адресатами в порядке, установленном уполномоченным органом в области почты" заменить словами "операторов почты для использования адресатами";
2) подпункты 9), 15), 19) и 20) пункта 1 статьи 5 исключить;
3) в пункте 3 статьи 9-1 слова "нормативными правовыми актами уполномоченного органа" заменить словами "утвержденными Национальным оператором почты образцами форменной одежды";
4) в подпункте 5) пункта 1 статьи 23:
слово "сотрудников" заменить словом "работников";
слова "в порядке, установленном уполномоченным органом" исключить;
5) в части второй пункта 6 статьи 33 слова "в соответствии с правилами функционирования единой системы электронных абонентских почтовых ящиков и авторизации пользователей услуг оператора почты в единой системе электронных абонентских почтовых ящиков" исключить;
6) пункт 3 статьи 34 изложить в следующей редакции:
"3. Порядок использования именных устройств определяется операторами почты самостоятельно.".
103. В Закон Республики Казахстан от 10 января 2018 года "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан":
пункт 2 статьи 29 после слова "контроля" дополнить словами "с посещением субъекта контроля".
104. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 2018 года "О валютном регулировании и валютном контроле":
1) подпункт 1) пункта 2 статьи 22 после слова "нарушений" дополнить словами "и (или) причин и условий, способствовавших их совершению,";
2) главу 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Меры по защите платежного баланса

24-бап. Төлем балансын қорғау жөніндегі шаралар
1. Қазақстан Республикасының төлем балансының орнықтылығына, ішкі валюта нарығының тұрақтылығына және экономикалық қауіпсіздігіне елеулі қатер төнген жағдайда, егер жағдайды экономикалық саясаттың басқа шараларымен шешу мүмкін болмаса, Қазақстан Республикасы Үкіметінің актісімен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен тиісті уәкілетті органдардың бірлескен ұсынуы негізінде жекелеген валюта операцияларын жүргізудің ерекше тәртібін көздейтін шаралар енгізілуі мүмкін.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген шаралар Қазақстан Республикасы халықаралық бірлестіктерге (ұйымдарға) қатысу шеңберінде жасасқан және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес келуге тиіс.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген шаралар уақытша сипатта болады және оларды енгізуді туындатқан мән-жайлардың жойылуына қарай күшін жояды.
3. Егер осы баптың 1-тармағында көрсетілген шаралар рұқсат беру немесе хабарлама жасау тәртібін енгізуді көздейтін болса, онда мұндай рұқсаттар мен хабарламаларға "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының күші қолданылмайды.".
105. "Адвокаттық қызмет және заң көмегі туралы" 2018 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
97-баптың 2-тармағындағы "тексерулер және профилактикалық бақылау" деген сөздер "жоспардан тыс тексерулер және бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау" деген сөздермен ауыстырылсын.
106. "Табиғи монополиялар туралы" 2018 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 4-баптың 16) тармақшасының үшінші абзацындағы "электр энергиясы" деген сөздер "ысырапты өтеу үшін электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтер ескерілген электр энергиясы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 8-бапта:
9) тармақша "хабарландыруды" деген сөзден кейін "және (немесе) онлайн-трансляцияға сілтемені" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 17-1) және 20-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"17-1) энергия беруші ұйымдар күнтізбелік бір жылда бір тұтынушыға шаққанда ажырату санының орташа көрсеткішінен және күнтізбелік бір жылда бір тұтынушыға шаққанда ажырату ұзақтығының орташа көрсеткішінен асырған жағдайда тұтынушы пайдаланған электр энергиясы үшін бұрын жүргізілген соманы қайта есептеу және (немесе) қайтару арқылы электр қондырғыларының белгіленген қуаты 200 кВт-қа дейінгі кәсіпкерлік субъектілеріне автоматты түрде өтеу әдістемесін әзірлейді және бекітеді;";
"20-1) табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің әрбір түрі бойынша кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуды жүргізу әдістемесін келіседі;";

Статья 24. Меры по защите платежного баланса
1. В случае наличия серьезных угроз для устойчивости платежного баланса, стабильности внутреннего валютного рынка и экономической безопасности Республики Казахстан, если ситуация не может быть решена другими мерами экономической политики, актом Правительства Республики Казахстан на основе совместного представления Национального Банка Республики Казахстан и соответствующих уполномоченных органов могут быть введены меры, предусматривающие особый порядок проведения отдельных валютных операций.
Указанные в части первой настоящего пункта меры должны соответствовать международным договорам, заключенным Республикой Казахстан в рамках участия в международных объединениях (организациях) и ратифицированным Республикой Казахстан.
2. Меры, указанные в пункте 1 настоящей статьи, носят временный характер и отменяются по мере устранения обстоятельств, вызвавших их введение.
3. В случае если указанные в пункте 1 настоящей статьи меры предусматривают введение разрешительного или уведомительного порядка, то на такие разрешения и уведомления не распространяется действие Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".".
105. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2018 года "Об адвокатской деятельности и юридической помощи":
в пункте 2 статьи 97 слова "проверок и профилактического контроля" заменить словами "внеплановых проверок и профилактического контроля с посещением субъекта контроля".
106. В Закон Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года "О естественных монополиях":
1) в абзаце третьем подпункта 16) статьи 4 слова "электрическая энергия" заменить словами "электрическая энергия с учетом услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки для компенсации потерь";
2) в статье 8:
подпункт 9) дополнить словами "и (или) ссылки на онлайн-трансляцию";
дополнить подпунктами 17-1) и 20-1) следующего содержания:
"17-1) разрабатывает и утверждает методику автоматического возмещения субъектам предпринимательства с установленной мощностью электрических установок до 200 кВт путем перерасчета и (или) возврата ранее произведенной суммы за использованную электрическую энергию потребителем в случае превышения энергопередающими организациями среднего показателя количества отключений на одного потребителя за один календарный год и среднего показателя продолжительности отключений на одного потребителя за один календарный год;";
"20-1) согласовывает методику ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг субъектов естественных монополий;";

3) 15-баптың 7-тармағының бірінші бөлігінде:
7) тармақшаның үшінші абзацындағы "жай-күйі, жекелеген лауазымдар мен кәсіптер бойынша және еңбек бойынша жұмыскерлер жалақысының мөлшері" деген сөздер "жай-күйі туралы, еңбек бойынша жалақының құрылымы мен бөлінуі" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) тармақшадағы "материалдық, қаржылық ресурстарды, жабдықтарды және" деген сөздер алып тасталсын;
4) 22-баптың 4-тармағының екінші бөлігінде:
1) тармақшадағы ", 3) және 5)" деген сөздер "және 3)" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақша "4)," деген цифрдан кейін "5)," деген цифрмен толықтырылсын;
5) 24-1-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бұл ретте энергия беруші ұйымның электр желілеріне технологиялық қосылу құны (шығындар тізбесі) кәсіпкерлік субъектілерінің белгіленген қуаты 200 кВт-қа дейінгі электр қондырғыларын энергия беруші ұйымның электр желілеріне технологиялық қосу шығындарын айқындау қағидаларына сәйкес айқындалады.";
6) 25-бапта:
2-тармақ "құралдарында" деген сөзден кейін "және (немесе) өзінің интернет-ресурсында" деген сөздермен толықтырылсын;
9-тармақтың бірінші абзацы "бүкіл аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымында" деген сөздерден кейін "және (немесе) өзінің интернет-ресурсында" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 26-баптың 2-тармағында:
бірінші бөлікте:
9) тармақшадағы "реттеліп көрсетілетін қызметтердің" деген сөздер "уәкілетті органмен немесе уәкілетті органның ведомствосымен және оның аумақтық бөлімшелерімен келісу бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтердің" деген сөздермен ауыстырылсын;
24) тармақшадағы ", оның ішінде" деген сөздер "және (немесе)" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "10), 13), 18), 21), 24), 25) және 29)" деген сөздер "13), 18), 21), 24) және 25)" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 28-баптың 5-тармағының 7) және 8) тармақшалары алып тасталсын;
9) 30-баптың 1-тармағында:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Табиғи монополиялар салаларындағы мемлекеттік бақылау жоспардан тыс тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Жоспардан тыс тексеру және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.
Бақылау субьектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және осы Заңға сәйкес жүзеге асырылады.";

3) в части первой пункта 7 статьи 15:
в абзаце третьем подпункта 7) слова "размерах заработной платы работников по отдельным должностям и профессиям и" заменить словами "о структуре и распределении заработной платы";
в подпункте 11) слова "материальных, финансовых ресурсов, оборудования и" исключить;
4) в части второй пункта 4 статьи 22:
в подпункте 1) слова ", 3) и 5)" заменить словами "и 3)";
подпункт 2) после цифры "4)," дополнить цифрой "5),";
5) статью 24-1 дополнить частью второй следующего содержания:
"При этом стоимость (перечень затрат) за технологическое присоединение к электрическим сетям энергопередающей организации определяется согласно правилам определения затрат на технологическое присоединение электрических установок с установленной мощностью до 200 кВт субъектов предпринимательства к электрическим сетям энергопередающей организации.";
6) в статье 25:
пункт 2 после слов "административно-территориальной единицы," дополнить словами "и (или) на своем интернет-ресурсе";
абзац первый пункта 9 после слов "территории Республики Казахстан," дополнить словами "и (или) на своем интернет-ресурсе";
7) в пункте 2 статьи 26:
в части первой:
подпункт 9) после слов "разрабатывать и утверждать" дополнить словами "по согласованию с уполномоченным органом или с ведомством уполномоченного органа и его территориальными подразделениями";
в подпункте 24) слова ", в том числе" заменить словами "и (или)";
в части второй слова "10), 13), 18), 21), 24), 25) и 29)" заменить словами "13), 18), 21), 24) и 25)";
8) подпункты 7) и 8) пункта 5 статьи 28 исключить;
9) в пункте 1 статьи 30:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Государственный контроль в сферах естественных монополий осуществляется в форме внеплановой проверки, профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля.";
дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Внеплановая проверка и профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля осуществляются в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
Профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля осуществляется в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и настоящим Законом.";

10) мынадай мазмұндағы 30-1-баппен толықтырылсын:
"30-1-бап. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау
1. Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасына сәйкес тұтынушыларға реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын дара кәсіпкер немесе заңды тұлға бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау субъектілері (бұдан әрі – бақылау субъектісі) болып табылады.
2. Уәкілетті орган бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бармай профилактикалық бақылауды талдау және ақпараттық жүйелердің, ашық дереккөздердің, бұқаралық ақпарат құралдарының деректері, сондай-ақ бақылау субъектісінің (объектісінің) қызметі туралы басқа да мәліметтер негізінде жүзеге асырады.
3. Бұзушылықтардың уақтылы жолын кесу және оларға жол бермеу, бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды дербес жою құқығын бақылау субъектісіне (объектісіне) беру және бақылау субъектісіне әкімшілік жүктемені азайту бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылаудың мақсаттары болып табылады.
4. Бақылау субъектілеріне бұзушылықтарды дербес жою құқығын беру үшін бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес салдарын жоюға болатын бұзушылықтар бойынша ғана жүргізіледі.
5. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылаудың қорытындылары бойынша әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғалмай, бақылау субъектісіне анықталған бұзушылықтарды жою тәртібі міндетті түрде түсіндіріле отырып, оларды жою туралы ұсыным жасалады.
6. Анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсыным бақылау субъектісіне жеке өзіне қолын қойғызып немесе жөнелту және алу фактісін растайтын өзге тәсілмен табыс етілуге тиіс.
7. Төменде санамаланған тәсілдердің бірімен жіберілген, анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсыным мынадай жағдайларда:
1) қолма-қол – ұсынымда алғаны туралы белгі жасалған күннен бастап;
2) поштамен – хабарламасы бар тапсырысты хатпен;
3) электрондық тәсілмен – уәкілетті органның сұрау салуы кезінде бақылау субъектісінің хатта көрсетілген электрондық мекенжайына уәкілетті орган жөнелткен күннен бастап табыс етілді деп есептеледі.
8. Анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсыным табыс етілген күнінен кейінгі күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде орындалуға тиіс.
9. Бақылау субъектісі анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымда көрсетілген бұзушылықтармен келіспеген жағдайда анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымды жіберген уәкілетті органға ұсыным табыс етілген күннен кейінгі күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қарсылық жіберуге құқылы.

10) дополнить статьей 30-1 следующего содержания:
"Статья 30-1. Профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля
1. Субъектами профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (далее – субъект контроля) являются индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, предоставляющее потребителям регулируемые услуги в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях.
2. Профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля осуществляется уполномоченным органом без посещения субъекта контроля на основе анализа и данных информационных систем, открытых источников, средств массовой информации, а также других сведений о деятельности субъекта (объекта) контроля.
3. Целями профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля являются своевременное пресечение и недопущение нарушений, предоставление субъекту контроля права самостоятельного устранения нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля, и снижение административной нагрузки на субъект контроля.
4. Для предоставления права самостоятельного устранения нарушений субъектам контроля профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля проводится только по тем нарушениям, последствия которых возможно устранить в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. По итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля составляется рекомендация об устранении выявленных нарушений без возбуждения дела об административном правонарушении с обязательным разъяснением субъекту контроля порядка их устранения.
6. Рекомендация об устранении выявленных нарушений должна быть вручена субъекту контроля лично под роспись или иным способом, подтверждающим факт отправки и получения.
7. Рекомендация об устранении выявленных нарушений, направленная одним из нижеперечисленных способов, считается врученной в следующих случаях:
1) нарочно – с даты отметки в рекомендации о получении;
2) почтой – заказным письмом с уведомлением;
3) электронным способом – с даты отправки уполномоченным органом на электронный адрес субъекта контроля, указанный в письме при запросе уполномоченным органом.
8. Рекомендация об устранении выявленных нарушений должна быть исполнена в течение тридцати рабочих дней со дня, следующего за днем ее вручения.
9. Субъект контроля в случае несогласия с нарушениями, указанными в рекомендации об устранении выявленных нарушений, вправе направить в уполномоченный орган, направивший рекомендацию об устранении выявленных нарушений, возражение в течение пяти рабочих дней со дня, следующего за днем ее вручения.

10. Анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымдарды белгіленген мерзімде орындамау бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің жартыжылдық тізіміне енгізу жолымен бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау тағайындауға алып келеді.
11. Бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бармай профилактикалық бақылау тоқсанына бір реттен жиілетпей жүргізіледі.".
107. "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" 2019 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 11-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы алып тасталсын;
2) 12-баптың 3-тармағындағы "облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарымен келісу бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
3) 13-баптың 4-тармағы "тексерулер және" деген сөздерден кейін "бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 30-баптың 1-тармағының екінші бөлігіндегі "өзге де" деген сөздер алып тасталсын;
5) 32-баптың 1-тармағының 4) және 6) тармақшаларындағы "өзге де" деген сөздер алып тасталсын.
108. "Техникалық реттеу туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 3) тармақшасы "сақталғанын" деген сөзден кейін "(егер зерттелген (сыналған) өнімнің бақылау үлгілерін сақтау Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде және (немесе) нормативтік техникалық құжаттарда көзделсе)" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 7-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 16-1) және 16-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"16-1) бұзылуы жедел ден қою шараларын қолдануға алып келетін талаптар тізбесін айқындайды, сондай-ақ талаптарды нақты бұзушылықтарға қатысты жедел ден қою шарасының нақты түрін осы шараның қолданылу мерзімін көрсете отырып (қажет болған кезде) айқындайды.
Бұзылуы жедел ден қою шараларын қолдануға алып келетін талаптардың тізбесіне Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 143-бабына сәйкес мемлекеттік бақылау нысанасы болып табылатын талаптар енгізіледі;
16-2) техникалық реттеу саласында бақылау мақсатында сатып алуды ұйымдастыру және өткізу тәртібін айқындайды;";
3) 14-баптың 1-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) егер Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде және (немесе) нормативтік техникалық құжаттамаларда көзделсе, зерттелген (сыналған) өнімнің бақылау үлгілерін сақтайды;";
4) 40-баптың 5-тармағында:
бірінші және екінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Техникалық реттеу саласындағы мемлекеттік бақылау тексеру, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және бақылау мақсатында сатып алу нысанында жүзеге асырылады.
Тексеруді және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асырады.";
үшінші бөлікте:
"бақылау мен қадағалауды" деген сөздер "бақылауды" деген сөзбен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
төртінші бөлікте:
"бақылау мен қадағалауды" деген сөздер "бақылауды" деген сөзбен ауыстырылсын;
"қадағалауды" деген сөзден кейін ", бақылау мақсатында сатып алуды" деген сөздермен толықтырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;

10. Неисполнение в установленный срок рекомендации об устранении выявленных нарушений влечет назначение профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля путем включения в полугодовой список проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.
11. Профилактический контроль без посещения субъектов (объектов) контроля проводится не чаще одного раза в квартал.".
107. В Закон Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "Об охpане и использовании объектов истоpико-культуpного наследия":
1) подпункт 4) пункта 1 статьи 11 исключить;
2) в пункте 3 статьи 12 слова "по согласованию с местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы" исключить;
3) пункт 4 статьи 13 после слова "контроля" дополнить словами "с посещением субъекта (объекта) контроля";
4) в части второй пункта 1 статьи 30 слово "иную" исключить;
5) в подпунктах 4) и 6) пункта 1 статьи 32 слово "иной" исключить.
108. В Закон Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года "О техническом регулировании":
1) подпункт 3) статьи 1 после слов "контрольных образцов продукции" дополнить словами "(если сохранение контрольных образцов исследованной (испытанной) продукции предусмотрено нормативными правовыми актами Республики Казахстан и (или) нормативными техническими документами)";
2) пункт 1 статьи 7 дополнить подпунктами 16-1) и 16-2) следующего содержания:
"16-1) определяет перечень требований, нарушение которых влечет применение мер оперативного реагирования, а также определяет в отношении конкретных нарушений требований конкретный вид меры оперативного реагирования с указанием срока действия данной меры (при необходимости).
В перечень требований, нарушение которых влечет применение мер оперативного реагирования, включаются требования, являющиеся предметом государственного контроля в соответствии со статьей 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;
16-2) определяет порядок организации и проведения контрольного закупа в области технического регулирования;";
3) подпункт 5) пункта 1 статьи 14 изложить в следующей редакции:
"5) сохраняют контрольные образцы исследованной (испытанной) продукции, если это предусмотрено нормативными правовыми актами Республики Казахстан и (или) нормативной технической документацией;";
4) в пункте 5 статьи 40:
части первую и вторую изложить в следующей редакции:
"5. Государственный контроль в области технического регулирования осуществляется в форме проверки, профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора и контрольного закупа.
Проверка и профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора осуществляются территориальными подразделениями ведомства уполномоченного органа в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.";
в части третьей:
слово "осуществляются" заменить словом "осуществляется";
слова "и надзор" исключить;
в части четвертой:
слова "и надзор" исключить;
слово "осуществляются" заменить словом "осуществляется";
после слов "и надзора" дополнить словами ", контрольный закуп";

5) 41-бапта:
тақырыптағы "бақылау мен қадағалау" деген сөздер "бақылау" деген сөзбен ауыстырылсын;
1-тармақтағы "бақылау мен қадағалаудың", "бақылау және қадағалау нәтижелері" деген сөздер тиісінше "бақылаудың", "бақылау нәтижелері" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың бірінші абзацында:
"мен қадағалау" деген сөздер алып тасталсын;
"субъектісіне" деген сөзден кейін "(объектісіне)" деген сөзбен толықтырылсын;
3-тармақта:
"техникалық реттеу саласындағы қадағалау субъектісіне бармай профилактикалық қадағалау" деген сөздер "бақылау және қадағалау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау" деген сөздермен ауыстырылсын;
"қадағалау субъектісі" деген сөздер "бақылау және қадағалау субъектісі" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "субъектісіне бармай профилактикалық бақылау мен қадағалау" деген сөздер "субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтағы "Бақылау және қадағалау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау мен қадағалау нәтижелері бойынша ұсыным" деген сөздер "Ұсыным" деген сөзбен ауыстырылсын;
8-тармақтағы "субъектісіне бармай профилактикалық бақылау мен қадағалауды" деген сөздер "субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
9-тармақта:
"субъектісіне бармай профилактикалық бақылау мен қадағалау" деген сөздер "субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бармай профилактикалық бақылау мен қадағалауды" деген сөздер "бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 42-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"42-бап. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау немесе бақылау мақсатында сатып алу шеңберінде өнім үлгілерін іріктеп алу
1. Өнім үлгілерін іріктеп алу Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 144-2, 144-3 және 149-баптарына және осы Заңға сәйкес бақылау және қадағалау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау немесе бақылау мақсатында сатып алу кезінде жүргізіледі. Өнім үлгілерін іріктеп алу мұндай өнімнің техникалық регламенттердің талаптарына сәйкестігі тұрғысынан сынақтар жүргізу үшін оны айналысқа шығару сатысында жүзеге асырылады.
2. Уәкілетті орган бекіткен техникалық реттеу саласында бақылау мақсатында сатып алуды ұйымдастыру және өткізу тәртібіне сәйкес қабылданған облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі аумақтық бас мемлекеттік инспекторының немесе оның міндетін атқаратын адамның шешімі бақылау мақсатында сатып алуды жүргізуге негіз болып табылады.

5) в статье 41:
в заголовке слова "и надзор без посещения" заменить словами "без посещения";
в пункте 1 слова "и надзора без посещения" заменить словами "без посещения";
в абзаце первом пункта 2:
слова "и надзор" исключить;
слова "контроля и надзора осуществляются" заменить словами "(объекта) контроля и надзора осуществляется";
в пункте 3:
слова "надзора без посещения субъекта надзора в области технического регулирования" заменить словами "контроля без посещения субъекта контроля и надзора";
слова "субъектом надзора" заменить словами "субъектом контроля и надзора";
в пункте 4 слова "и надзора без посещения субъекта" заменить словами "без посещения субъекта (объекта)";
в пункте 6 слова "по результатам профилактического контроля и надзора без посещения субъекта контроля и надзора" исключить;
в пункте 8 слова "и надзора без посещения субъекта" заменить словами "без посещения субъекта (объекта)";
в пункте 9:
слова "и надзора без посещения субъекта" заменить словами "без посещения субъекта (объекта)";
слова "и надзора без посещения, который" заменить словами "без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора, который";".
6) статью 42 изложить в следующей редакции:
"Статья 42. Отбор образцов продукции в рамках профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора или контрольного закупа
1. Отбор образцов продукции проводится при профилактическом контроле с посещением субъекта контроля и надзора или контрольном закупе в соответствии со статьями 144-2, 144-3 и 149 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан и настоящим Законом. Отбор образцов продукции осуществляется на стадии выпуска ее в обращение для проведения испытаний на соответствие такой продукции требованиям технических регламентов.
2. Основанием для проведения контрольного закупа является решение главного территориального государственного инспектора области, города республиканского значения, столицы по государственному контролю и надзору или исполняющего его обязанности лица, принятое в соответствии с порядком организации и проведения контрольного закупа в области технического регулирования, утвержденным уполномоченным органом.

3. Осы баптың шеңберінде бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау немесе бақылау мақсатында сатып алу нәтижелері бойынша бұзушылықтар болған жағдайда Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқама жасалады.";
7) 43-бапта:
2-тармақтағы "профилактикалық бақылау мен қадағалау" деген сөздер "профилактикалық бақылау" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақ алып тасталсын;
8) 44-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"44-бап. Жедел ден қою шаралары және оларды қолдану тәртібі
1. Мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру барысында және (немесе) оның нәтижелері бойынша уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері жеке және (немесе) заңды тұлғалардың конституциялық құқықтарына, бостандықтары мен заңды мүдделеріне, адамдардың өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігіне тікелей қатер төндіретін бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) өнімі (тауары), қызметі анықталған жағдайларда жедел ден қою шараларын қолданады.
2. Тексеруді, бақылау және қадағалау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды, өнімді (тауарды) бақылау мақсатында сатып алуды жүргізу барысында және (немесе) оның қорытындылары бойынша бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қолданылатын әсер ету тәсілдері түрлері осы бапта көзделген жедел ден қою шаралары болып табылады.
3. Жедел ден қою шаралары мынадай түрлерді қамтиды:
1) өнімді айналысқа шығаруға тыйым салу;
2) өнімді алып қою.
4. Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 143-бабына сәйкес мемлекеттік бақылау нысанасы болып табылатын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды бұзушылықтар жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылады.
5. Уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру барысында және (немесе) оның нәтижелері бойынша жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды бұзушылықтар анықталған кезде уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша жедел ден қою шараларын қолдану туралы қаулы нысанындағы қадағалау актісін ресімдейді.
Жедел ден қою шараларын қолдану туралы қаулы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 153-бабына сәйкес ресімделеді және бақылау және қадағалау субъектісіне табыс етіледі.
6. Жедел ден қою шараларын қолдану туралы қаулыны қолма-қол табыс ету кезінде оны қабылдаудан бас тартылған жағдайда оған тиісті жазба енгізіледі және жедел ден қою шараларын қолдану туралы қаулы қабылдаудан бас тарту фактісін тіркейтін бейнежазба жүзеге асырылады.
Жедел ден қою шараларын қолдану туралы қаулы оның табыс етілгені туралы хабарламасы бар хатпен бақылау және қадағалау субъектісінің заңды мекенжайына, тұрған жеріне немесе нақты мекенжайына жіберіледі.

3. По результатам профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора или контрольного закупа в рамках настоящей статьи в случае наличия нарушений в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан составляется предписание об устранении выявленных нарушений.";
7) в статье 43:
в пункте 2 слова "профилактического контроля и надзора" заменить словами "профилактического контроля";
пункт 5 исключить;
8) статью 44 изложить в следующей редакции:
"Статья 44. Меры оперативного реагирования и порядок их применения
1. В ходе осуществления и (или) по результатам государственного контроля территориальными подразделениями ведомства уполномоченного органа применяются меры оперативного реагирования в случаях выявления продукции (товара), деятельности субъекта (объекта) контроля и надзора, которые представляют непосредственную угрозу конституционным правам, свободам и законным интересам физических и (или) юридических лиц, жизни и здоровью людей, окружающей среде, национальной безопасности Республики Казахстан.
2. Мерами оперативного реагирования являются способы воздействия на субъектов (объектов) контроля и надзора, применяемые в ходе и (или) по итогам проведения проверки, профилактического контроля с посещением субъекта контроля и надзора, контрольного закупа продукции (товара), виды которых предусмотрены настоящей статьей.
3. Меры оперативного реагирования включают следующие виды:
1) запрет выпуска продукции в обращение;
2) изъятие продукции.
4. Основаниями для применения мер оперативного реагирования являются нарушения установленных законодательством Республики Казахстан требований, являющихся предметом государственного контроля в соответствии со статьей 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
5. Территориальные подразделения ведомства уполномоченного органа в ходе осуществления и (или) по результатам государственного контроля при обнаружении нарушений требований, являющихся основанием для применения мер оперативного реагирования, оформляют акт надзора в форме постановления о применении мер оперативного реагирования по форме, утвержденной уполномоченным органом.
Постановление о применении мер оперативного реагирования оформляется и вручается субъекту контроля и надзора в соответствии со статьей 153 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
6. В случае отказа в принятии постановления о применении мер оперативного реагирования при его вручении нарочно в него вносится соответствующая запись и осуществляется видеозапись, фиксирующая факт отказа в принятии постановления о применении мер оперативного реагирования.
Постановление о применении мер оперативного реагирования направляется по юридическому адресу, месту нахождения или фактическому адресу субъекта контроля и надзора письмом с уведомлением о его вручении.

7. Жедел ден қою шараларын қолдану туралы қаулыны алудан бас тарту оны орындамауға негіз болып табылмайды.
8. Мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру барысында және (немесе) оның нәтижелері бойынша анықталған, жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды бұзушылықтар бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру және (немесе) өнімді (тауарды) бақылау мақсатында сатып алу нәтижелері туралы актіде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасы талаптарын бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада көрсетіледі.
9. Бақылау және қадағалау субъектісі жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды анықталған бұзушылықтарды Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасы талаптарын бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада көрсетілген мерзімдерде жоюға міндетті.
10. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, тексеру және (немесе) бақылау мақсатында сатып алу нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасы талаптарын анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада көзделген мерзімдер өткенге дейін бақылау және қадағалау субъектісі бұзушылықтың жойылу фактісін дәлелдейтін материалдарды қоса бере отырып, анықталған бұзушылықтардың жойылғаны туралы ақпарат беруге міндетті.
11. Осы баптың 10-тармағына сәйкес жедел ден қою шарасын қолдануға негіз болып табылатын анықталған бұзушылықтарды жою туралы ақпарат берілген жағдайда немесе бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды, тексеруді және (немесе) бақылау мақсатында сатып алуды жүзеге асыру барысында немесе олардың нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдері өткеннен кейін олардың жойылғанын бақылау бойынша жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 144-бабы 5-тармағының 2-1) тармақшасына сәйкес жоспардан тыс тексеру нәтижелері туралы актінің негізінде жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды анықталған бұзушылықтардың жойылғанын растаған жағдайда жедел ден қою шараларын қолдану туралы қаулының қолданысы тоқтатылады.
12. Жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын, талаптарды анықталған бұзушылықтар жойылмаған жағдайда жоспардан тыс тексеру нәтижелері бойынша бұзушылықтарға жол берген адамдарды Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жауаптылыққа тарту жөнінде шаралар қабылданады.

7. Отказ от получения постановления о применении мер оперативного реагирования не является основанием для его неисполнения.
8. Выявленные в ходе осуществления и (или) по результатам государственного контроля нарушения требований, являющиеся основанием для применения мер оперативного реагирования, отражаются в акте о результатах профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, и (или) контрольного закупа продукции (товара), а также в предписании об устранении нарушений требований законодательства Республики Казахстан в области технического регулирования.
9. Субъект контроля и надзора обязан устранить выявленные нарушения требований, являющиеся основанием для применения меры оперативного реагирования, в сроки, указанные в предписании об устранении нарушений требований законодательства Республики Казахстан в области технического регулирования.
10. До истечения сроков, предусмотренных в предписании об устранении нарушений требований законодательства Республики Казахстан в области технического регулирования, выявленных по результатам профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, проверки и (или) контрольного закупа, субъект контроля и надзора обязан предоставить информацию об устранении выявленных нарушений с приложением материалов, доказывающих факт устранения нарушения.
11. В случае предоставления информации об устранении выявленных нарушений, являющихся основанием для применения меры оперативного реагирования, в соответствии с пунктом 10 настоящей статьи или по истечении сроков устранения нарушений, выявленных в ходе осуществления или по результатам профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, проверки и (или) контрольного закупа, проводится внеплановая проверка по контролю их устранения.
Действие постановления о применении мер оперативного реагирования прекращается в случае подтверждения территориальным подразделением ведомства уполномоченного органа устранения выявленных нарушений требований, являющихся основанием для применения мер оперативного реагирования, на основании акта о результатах внеплановой проверки согласно подпункту 2-1) пункта 5 статьи 144 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
12. В случае неустранения выявленных нарушений требований, являющихся основанием для применения мер оперативного реагирования, по результатам внеплановой проверки принимаются меры по привлечению лиц, допустивших нарушения, к ответственности в порядке, установленном законами Республики Казахстан.

13. Бақылау және қадағалау субъектісі жедел ден қою шараларын қолдануға алып келген мемлекеттік бақылау нәтижелерімен келіспеген жағдайда жедел ден қою шараларын қолдану туралы қаулыны жарамсыз деп тану және оның күшін жою туралы шағым бере алады.
Шағым Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 29-тарауында көзделген тәртіппен жоғары тұрған мемлекеттік органға не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа беріледі.
Шағым беру жедел ден қою шараларын қолдану туралы қаулының орындалуын тоқтата тұрмайды.
14. Жедел ден қою шараларын қолдану туралы қаулыны жарамсыз деп тануға және оның күшін жоюға:
1) жедел ден қою шараларын қолдануға негіздің болмауы;
2) жедел ден қою шарасының осы шараға сәйкес келмейтін негіз бойынша қолданылуы;
3) уәкілетті орган ведомствосы аумақтық бөлімшелерінің жедел ден қою шараларын өз құзыретіне кірмейтін мәселелер бойынша қолдануы негіз болып табылады.
15. Жедел ден қою шараларының қолданылуы туралы ақпарат өз құзыреті шегінде мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органға Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы айқындаған тәртіппен жіберіледі.
16. Алып қойылған өнімді сақтау уәкілетті орган айқындаған тәртіппен жүзеге асырылады.
17. Техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес келмейтін және жеке және (немесе) заңды тұлғалардың конституциялық құқықтарына, бостандықтары мен заңды мүдделеріне, адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігіне тікелей қатер төндіретін алып қойылған өнім шаруашылық және өзге де қызметте қолдануға жатпайды және уәкілетті орган белгілеген, сондай-ақ Қазақстан Республикасының экология заңнамасында, Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы, азаматтық қорғау туралы заңнамасында белгіленген талаптар және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптары сақтала отырып жойылуға тиіс не кәдеге жаратылуы немесе қайта өңделуі немесе Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерге кері әкетілуі мүмкін.
Өнімді алып қою қолданылғаннан кейін уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі дайындаушыны, импорттаушыны, дайындаушы уәкілеттік берген тұлғаны техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес келмейтін өнімді айналымға шығаруға жол бермеу үшін шаралар қабылдау қажеттігі туралы хабардар етеді.

13. Субъект контроля и надзора в случае несогласия с результатами государственного контроля, повлекшими применение мер оперативного реагирования, может подать жалобу о признании постановления о применении мер оперативного реагирования недействительным и его отмене.
Жалоба подается в вышестоящий государственный орган в порядке, предусмотренном главой 29 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, либо в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Подача жалобы не приостанавливает исполнение постановления о применении мер оперативного реагирования.
14. Основаниями для признания недействительным постановления о применении мер оперативного реагирования и его отмены являются:
1) отсутствие оснований для применения мер оперативного реагирования;
2) применение меры оперативного реагирования по основанию, не соответствующему данной мере;
3) применение территориальными подразделениями ведомства уполномоченного органа мер оперативного реагирования по вопросам, не входящим в их компетенцию.
15. Информация о применении мер оперативного реагирования направляется в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, в порядке, определенном Генеральной прокуратурой Республики Казахстан.
16. Хранение изъятой продукции осуществляется в порядке, определенном уполномоченным органом.
17. Изъятая продукция, не соответствующая требованиям технических регламентов и представляющая непосредственную угрозу конституционным правам, свободам и законным интересам физических и (или) юридических лиц, жизни и здоровью людей, окружающей среде, национальной безопасности Республики Казахстан, не подлежит применению в хозяйственной и иной деятельности и должна быть уничтожена либо может быть утилизирована или переработана с соблюдением требований, установленных уполномоченным органом, а также экологическим законодательством Республики Казахстан, законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии, о гражданской защите, и требований нормативных правовых актов в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, или обратно вывезена за пределы Республики Казахстан.
После применения изъятия продукции территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа уведомляет изготовителя, импортера, уполномоченное изготовителем лицо о необходимости принятия мер для недопущения выпуска в обращение продукции, не соответствующей требованиям технических регламентов.

18. Алып қойылған өнімді тасымалдауға (тасуға), сақтауға, жоюға, кәдеге жаратуға, қайта өңдеуге немесе оны Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерге кері әкетуге байланысты шығыстарды бақылау және қадағалау субъектісі көтереді.
19. Егер өнімнің зертханалық сынақтарының қорытындысы бойынша оның техникалық регламенттер талаптарына сәйкес келмейтіні дәлелденетін болса, өнімді алып қою түріндегі жедел ден қою шараларын қолдану туралы қаулы шығарған уәкілетті орган ведомствосы аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамдары алып қойылған өнімге сәйкестікті бағалау туралы құжаттың күшін жояды.
20. Уәкілетті орган ведомствосы аумақтық бөлімшесінің техникалық реттеу саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын лауазымды адамдары белгіленген тәртіппен сәйкестікті бағалаудан өтпеген өнімге сәйкестікті бағалау туралы құжаттардың күшін жояды.
21. Техникалық реттеу саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру барысында сәйкестікті бағалау туралы қолдан жасалған құжаттар анықталған кезде бұл туралы қылмыстық қудалау органдарына хабарлануға тиіс.".
109. "Квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуы туралы" 2021 жылғы 8 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 7-баптың 1-тармағының 3) тармақшасындағы "әлеуетті өнім беруші тапсырыс беруші сатып алатын технологиялардың, өнертабыстардың, пайдалы модельдердің, өнеркәсіптік үлгілердің және оларға техникалық құжаттаманың құқық иеленушісі (патент иеленуші) болып табылатын жағдайларды қоспағанда," деген сөздер алып тасталсын;
2) 11-баптың 8-тармағы 1) тармақшасының бесінші және алтыншы абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"мұнай өнімдері мен мұнай-газ-химия өнімдерін өндірушілердің мыналарды:
технологиялық қондырғыларға арналған технологиялық жабдықтарды және қосалқы материалдарды (катализаторлар, реагенттер, арнайы қоспалар), осындай технологиялық жабдыққа дайындаушы зауыттың техникалық құжаттамасына сәйкес пайдаланылатын технологиялық жабдыққа қосалқы бөлшектер мен майлау материалдарын;
лицензиялық келісімдерге сәйкес технологиялық қондырғыларды пайдалану кезінде пайдаланылатын тауарларды сатып алу жағдайларын қоспағанда, тендерлік құжаттамада (аукциондық құжаттамада) әлеуетті өнім берушілерге сатып алуды жүзеге асыру қағидаларында көзделмеген біліктілік талаптарын белгілеуге не тендерлік құжаттамада (аукциондық құжаттамада) немесе баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру кезінде орналастырылатын ақпаратта сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің жекелеген әлеуетті өнім берушілерге тиесілілігін айқындайтын сипаттамаларға нұсқау жасауға;".

18. Расходы, связанные с перевозкой (транспортировкой), хранением, уничтожением, утилизацией, переработкой изъятой продукции или с обратным вывозом ее за пределы Республики Казахстан, несет субъект контроля и надзора.
19. Если по итогам лабораторных испытаний продукции будет доказано ее несоответствие требованиям технических регламентов, документ об оценке соответствия на изъятую продукцию отменяется должностными лицами территориального подразделения ведомства уполномоченного органа, которыми вынесено постановление о применении мер оперативного реагирования в виде изъятия продукции.
20. Документы об оценке соответствия на продукцию, не прошедшую оценку соответствия в установленном порядке, отменяются должностными лицами территориального подразделения ведомства уполномоченного органа, осуществляющими государственный контроль и надзор в области технического регулирования.
21. При обнаружении в ходе осуществления государственного контроля и надзора в области технического регулирования поддельных документов об оценке соответствия об этом должны быть извещены органы уголовного преследования.".
109. В Закон Республики Казахстан от 8 июня 2021 года "О закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора":
1) в подпункте 3) пункта 1 статьи 7 ", за исключением случаев, когда потенциальный поставщик является правообладателем (патентообладателем) технологий, изобретений, полезных моделей, промышленных образцов и технической документации к ним, приобретаемых заказчиком" исключить;
2) абзацы пятый и шестой подпункта 1) пункта 8 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"приобретения производителями нефтепродуктов и нефтегазохимической продукции следующих товаров:
технологического оборудования и вспомогательных материалов (катализаторы, реагенты, специальные добавки) для технологических установок, запасных частей и смазочных материалов к эксплуатируемому технологическому оборудованию в соответствии с технической документацией от завода-изготовителя на такое технологическое оборудование;
используемых при эксплуатации технологических установок согласно лицензионным соглашениям;".

110. "Өнеркәсіптік саясат туралы" 2021 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 45-баптың бірінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) өнеркәсіп саласындағы қызмет субъектілерін қаржылық емес қолдау.";
2) 60-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"60-бап. Өңдеу өнеркәсібінің кәсіпорындарын отандық шикізатпен қамтамасыз ету
1. Өңдеу өнеркәсібінің кәсіпорындарын отандық шикізатпен қамтамасыз ету отандық шикізат тауарын өндірушілер, өңдеу өнеркәсібінің кәсіпорындары мен өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган арасында жасалатын өңдеу өнеркәсібінің кәсіпорындарын отандық шикізатпен қамтамасыз ету жөніндегі келісімдер негізінде жүзеге асырылады.
Өңдеу өнеркәсібінің кәсіпорындарын отандық шикізатпен қамтамасыз ету жөніндегі үлгілік келісімнің нысанын өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
Өңдеу өнеркәсібінің кәсіпорындарын отандық шикізатпен қамтамасыз ету тәртібі өңдеу өнеркәсібінің кәсіпорындарын отандық шикізатпен қамтамасыз ету жөніндегі қағидалармен регламенттеледі.
Осы баптың мақсаттары үшін отандық шикізат деп Қазақстан Республикасында өндірілген, өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган бекітетін отандық шикізат тауарларының тізбесіне енгізілген тауарлар түсініледі.
Отандық шикізат тауарларының тізбесінде:
отандық шикізат тауарының;
отандық шикізат тауарын өндірушілердің атаулары қамтылады.
2. Өңдеу өнеркәсібінің кәсіпорындары отандық шикізат тауарларының тізбесін қалыптастыру үшін өңдеу өнеркәсібінің кәсіпорындарын отандық шикізатпен қамтамасыз ету жөніндегі қағидаларға сәйкес өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті органға өтінімдер береді.
3. Өңдеу өнеркәсібі кәсіпорындарының өтінімдерін қабылдаудан бас тартуға:
толық емес құжаттар топтамасы;
қажетті отандық шикізатты өндірушілердің Қазақстан Республикасында болмауы негіз болып табылады.
4. Отандық шикізат тауарын өндірушілер:
Қазақстан Республикасының аумағында қызметін үш жылдан аз жүзеге асыратын кәсіпорындар деп түсінілетін жаңа өндірістерді;
өңдеу өнеркәсібінің кәсіпорындарын отандық шикізатпен қамтамасыз ету жөніндегі қағидаларда айқындалатын шикізат тауары өндірісінің шағын көлемін өндірушілерді қоспағанда, отандық шикізат тауарларының тізбесіне енгізіледі.
5. Отандық шикізат тауарын өндірушілер өңдеу өнеркәсібінің кәсіпорындарын отандық шикізатпен қамтамасыз ету үлесін елдегі шикізат тауарын өндірудің жалпы көлеміндегі шикізат тауарын өндірушінің өндіріс көлемінің үлесін негізге ала отырып айқындайды.

110. В Закон Республики Казахстан от 27 декабря 2021 года "О промышленной политике":
1) подпункт 2) части первой статьи 45 изложить в следующей редакции:
"2) нефинансовой поддержки субъектов деятельности в сфере промышленности.";
2) статью 60 изложить в следующей редакции:
"Статья 60. Обеспечение отечественным сырьем предприятий обрабатывающей промышленности
1. Обеспечение предприятий обрабатывающей промышленности отечественным сырьем осуществляется на основании соглашений по обеспечению отечественным сырьем предприятий обрабатывающей промышленности, заключаемых между производителями отечественного сырьевого товара, предприятиями обрабатывающей промышленности и уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности.
Форма типового соглашения по обеспечению отечественным сырьем предприятий обрабатывающей промышленности утверждается уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности.
Порядок обеспечения предприятий обрабатывающей промышленности отечественным сырьем регламентируется правилами по обеспечению отечественным сырьем предприятий обрабатывающей промышленности.
Для целей настоящей статьи под отечественным сырьем понимаются товары, включенные в перечень отечественных сырьевых товаров, утверждаемый уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности, произведенные в Республике Казахстан.
Перечень отечественных сырьевых товаров содержит наименования:
отечественного сырьевого товара;
производителей отечественного сырьевого товара.
2. Для формирования перечня отечественных сырьевых товаров предприятия обрабатывающей промышленности подают заявки в уполномоченный орган в области государственного стимулирования промышленности в соответствии с правилами по обеспечению отечественным сырьем предприятий обрабатывающей промышленности.
3. Основаниями для отказа в приеме заявок предприятий обрабатывающей промышленности являются:
неполный пакет документов;
отсутствие в Республике Казахстан производителей требуемого отечественного сырья.
4. Производители отечественного сырьевого товара включаются в перечень отечественных сырьевых товаров, за исключением:
новых производств, под которыми понимаются предприятия, осуществляющие деятельность на территории Республики Казахстан менее трех лет;
производителей малого объема производства сырьевого товара, определяемого правилами по обеспечению отечественным сырьем предприятий обрабатывающей промышленности.
5. Доля обеспечения отечественным сырьем предприятий обрабатывающей промышленности производителями отечественного сырьевого товара определяется исходя из доли объема производства производителя сырьевого товара в общем объеме производства сырьевого товара в стране.

6. Өңдеу өнеркәсібінің кәсіпорындарын отандық шикізатпен қамтамасыз ету жөнінде келісімдер жасасу отандық шикізат тауарларының тізбесіне енгізілген отандық шикізат тауарын өндірушілер үшін міндетті болып табылады.
7. Өңдеу өнеркәсібінің кәсіпорындарын отандық шикізатпен қамтамасыз ету жөніндегі келісімдер ерекше бәсекеге қабілетті баға белгілеу шарттарымен жасалады, бірақ отандық шикізат тауарын нақты өндірушінің осы шикізат түрі экспортының ең төмен бағасынан жоғары болмауы керек.
8. Өңдеу өнеркәсібінің кәсіпорындары отандық шикізатпен қамтамасыз ету жөніндегі келісімдерді жасасу кезінде өңдеу өнеркәсібінің кәсіпорындарын отандық шикізатпен қамтамасыз ету жөніндегі қағидаларға сәйкес міндеттемелерді, оның ішінде:
отандық шикізатты өңдеп жасауды ұлғайту;
өндірушіден алынған отандық шикізат тауарын үшінші тұлғаларға өткізуге тыйым салу міндеттемелерін қабылдайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің екінші абзацында белгіленген міндеттемелерді орындау және мониторингтеу тәртібі өңдеу өнеркәсібінің кәсіпорындарын отандық шикізатпен қамтамасыз ету жөніндегі қағидалармен регламенттеледі.
Өңдеу өнеркәсібі кәсіпорындарының осы тармақта белгіленген тыйымды бұзуы өңдеу өнеркәсібінің кәсіпорындарын отандық шикізатпен қамтамасыз ету жөніндегі тиісті келісімді бұзуға және мұндай келісімдерге қатысуға тыйым салуға алып келеді.
9. Отандық шикізат тауарларының тізбесіне енгізілген отандық шикізатты Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган беретін лицензиялар негізінде жол беріледі.
Лицензияларды беру отандық шикізат тауарын өндіруші осы Заңға сәйкес өңдеу өнеркәсібінің кәсіпорындарын отандық шикізатпен қамтамасыз ету жөніндегі міндеттемелерді орындаған жағдайда ғана жүзеге асырылады.
Бұл ретте лицензия алудың алдындағы кезеңде өңдеу өнеркәсібінің кәсіпорындарын отандық шикізатпен қамтамасыз ету жөніндегі келісімдерді жасасу және өңдеу өнеркәсібінің кәсіпорындарын отандық шикізатпен қамтамасыз ету жөніндегі жасалған келісімдер шеңберінде міндеттемелерді орындау өңдеу өнеркәсібінің кәсіпорындарын отандық шикізатпен қамтамасыз ету жөніндегі міндеттемелердің орындалуы болып табылады.
10. Өңдеу өнеркәсібінің кәсіпорындарын отандық шикізатпен қамтамасыз ету жөніндегі келісімдердің орындалуын мониторингтеу өңдеу өнеркәсібінің кәсіпорындарын отандық шикізатпен қамтамасыз ету жөніндегі қағидаларға сәйкес жүргізіледі.".
111. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәсіпкерлік қызмет саласында жаңа реттеушілік саясатты ендіру және Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының жекелеген функцияларын қайта бөлу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2021 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
2-баптың 3-тармағы алып тасталсын.

6. Заключение соглашений по обеспечению отечественным сырьем предприятий обрабатывающей промышленности является обязательным для производителей отечественного сырьевого товара, включенных в перечень отечественных сырьевых товаров.
7. Соглашения по обеспечению отечественным сырьем предприятий обрабатывающей промышленности заключаются на условиях особого конкурентоспособного ценообразования, но не выше минимальной цены экспорта данного вида сырья конкретным производителем отечественного сырьевого товара.
8. Предприятия обрабатывающей промышленности при заключении соглашений по обеспечению отечественным сырьем принимают обязательства в соответствии с правилами по обеспечению отечественным сырьем предприятий обрабатывающей промышленности, в том числе:
увеличение передела отечественного сырья;
запрет на реализацию полученного от производителя отечественного сырьевого товара третьим лицам.
Порядок исполнения и мониторинга обязательств, установленных абзацем вторым части первой настоящего пункта, регламентируется правилами по обеспечению отечественным сырьем предприятий обрабатывающей промышленности.
Нарушение предприятиями обрабатывающей промышленности запрета, установленного настоящим пунктом, влечет расторжение соответствующего соглашения по обеспечению отечественным сырьем предприятий обрабатывающей промышленности и запрет на участие в таких соглашениях.
9. Вывоз с территории Республики Казахстан отечественного сырья, включенного в перечень отечественных сырьевых товаров, допускается на основании лицензий, выдаваемых уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности.
Выдача лицензий осуществляется только при условии исполнения производителем отечественного сырьевого товара обязательств по обеспечению отечественным сырьем предприятий обрабатывающей промышленности в соответствии с настоящим Законом.
При этом исполнением обязательств по обеспечению отечественным сырьем предприятий обрабатывающей промышленности являются заключение соглашений по обеспечению отечественным сырьем предприятий обрабатывающей промышленности и исполнение обязательств в рамках заключенных соглашений по обеспечению отечественным сырьем предприятий обрабатывающей промышленности за период, предшествующий получению лицензии.
10. Мониторинг исполнения соглашений по обеспечению отечественным сырьем предприятий обрабатывающей промышленности проводится в соответствии с правилами по обеспечению отечественным сырьем предприятий обрабатывающей промышленности.".
111. В Закон Республики Казахстан от 30 декабря 2021 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам внедрения новой регуляторной политики в сфере предпринимательской деятельности и перераспределения отдельных функций органов внутренних дел Республики Казахстан":
пункт 3 статьи 2 исключить.

112. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бәсекелестікті дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2022 жылғы 3 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
2-баптың 5) тармақшасындағы "2024" деген цифрлар "2026" деген цифрлармен ауыстырылсын.
113. "Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздігі туралы" 2022 жылғы 21 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 20-баптың 5-тармағындағы "осы Заңның 21-бабына" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 21-бап алып тасталсын.
114. "Өсімдіктер дүниесі туралы" 2023 жылғы 2 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
48-баптың 3-тармағының 2) тармақшасындағы "прокуратура органдарының тапсырмалары" деген сөздер "прокурордың талабы" деген сөздермен ауыстырылсын.
115. "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" 2023 жылғы 6 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
12-баптағы "және профилактикалық бақылау" деген сөздер алып тасталсын.
2-бап.
1. Осы Заң:
1) 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 9-тармағының 2) тармақшасын, 10-тармағының 35) тармақшасын;
2) 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 12-тармағының 1) тармақшасын, 94 және 112-тармақтарын;
3) алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 6-тармағының 17), 18), 19), 20) және 21) тармақшаларын, 29) тармақшасының бесінші, алтыншы, жетінші және сегізінші абзацтарын және 31) тармақшасының екінші, үшінші және төртінші абзацтарын;
4) алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 91-тармағы 5) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын, 6) тармақшасын және 110-тармағының 2) тармақшасын;
5) 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 7-тармағының 1) және 3) тармақшаларын, 30-тармағының 1) тармақшасын, 2) тармақшасының алтыншы абзацын, 4) тармақшасының екінші абзацын, 8) тармақшасының төртінші және алтыншы абзацтарын, 9) тармақшасын, 57-тармағы 2) тармақшасының жетінші – тоғызыншы, он екінші, он үшінші және он тоғызыншы абзацтарын, 3) тармақшасының тоғызыншы – он бірінші абзацтарын, 17) тармақшасын, 18) тармақшасының тоғызыншы – он бірінші абзацтарын және 86-тармағы 4) тармақшасының екінші абзацын;
6) 2025 жылғы 31 желтоқсаннан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 2-тармағы 2) тармақшасының бесінші абзацын, 7) тармақшасының оныншы абзацын, 15) тармақшасын, 5-тармағының 2) және 5) тармақшаларын, 6-тармағының 15) тармақшасын, 23) тармақшасын, 31) тармақшасының сегізінші абзацын, 52-тармағының 1) тармақшасын, 2) тармақшасының үшінші абзацын, 3) және 4) тармақшаларын, 5) тармақшасының екінші абзацын, 8) тармақшасының төртінші және бесінші абзацтарын және 9) тармақшасын, 59-тармағының 2) және 3) тармақшаларын және 100-тармағының 2) тармақшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.

112. В Закон Республики Казахстан от 3 января 2022 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития конкуренции":
в подпункте 5) статьи 2 цифры "2024" заменить цифрами "2026".
113. В Закон Республики Казахстан от 21 мая 2022 года "О биологической безопасности Республики Казахстан":
1) в пункте 5 статьи 20 слова "со статьей 21 настоящего Закона" заменить словами "с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан";
2) статью 21 исключить.
114. В Закон Республики Казахстан от 2 января 2023 года "О растительном мире":
в подпункте 2) пункта 3 статьи 48 слова "поручения органов прокуратуры" заменить словами "требования прокурора".
115. В Закон Республики Казахстан от 6 февраля 2023 года "О цифровых активах в Республике Казахстан":
в статье 12 слова "и профилактического контроля" исключить.
Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) подпункта 2) пункта 9, подпункта 35) пункта 10 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2023 года;
2) подпункта 1) пункта 12, пунктов 94 и 112 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2024 года;
3) подпунктов 17), 18), 19), 20) и 21), абзацев пятого, шестого, седьмого и восьмого подпункта 29) и абзацев второго, третьего и четвертого подпункта 31) пункта 6 статьи 1, которые вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования;
4) абзацев второго и третьего подпункта 5), подпункта 6) пункта 91 и подпункта 2) пункта 110 статьи 1, которые вводятся в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования;
5) подпунктов 1) и 3) пункта 7, подпункта 1), абзаца шестого подпункта 2), абзаца второго подпункта 4), абзацев четвертого и шестого подпункта 8), подпункта 9) пункта 30, абзацев седьмого – девятого, двенадцатого, тринадцатого и девятнадцатого подпункта 2), абзацев девятого – одиннадцатого подпункта 3), подпункта 17), абзацев девятого – одиннадцатого подпункта 18) пункта 57 и абзаца второго подпункта 4) пункта 86 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2025 года;
6) абзаца пятого подпункта 2), абзаца десятого подпункта 7), подпункта 15) пункта 2, подпунктов 2) и 5) пункта 5, подпункта 15), подпункта 23), абзаца седьмого подпункта 31) пункта 6, подпункта 1), абзаца третьего подпункта 2), подпунктов 3) и 4), абзаца второго подпункта 5), абзацев четвертого и пятого подпункта 8) и подпункта 9) пункта 52, подпунктов 2) и 3) пункта 59 и подпункта 2) пункта 100 статьи 1, которые вводятся в действие с 31 декабря 2025 года.

2. Қызметтің басталатыны туралы хабарлама негізінде түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар осы Заңның 1-бабының 91-тармағы 5) тармақшасының екінші және үшінші абзацтары қолданысқа енгізілген күннен бастап бір ай ішінде "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен екінші санаттағы рұқсатты алуға немесе түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және өткізу жөніндегі қызметті тоқтататыны туралы хабарламаны жіберуге міндетті.
3. Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 129-бабының 16-тармағына сәйкес мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын бақылау және қадағалау органдары бақылауды осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін бекітілген жартыжылдық тізімдер негізінде жүргізеді.
4. Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 129-бабы 4-тармағының 1), 5) және 5-1) тармақшаларында көзделген мемлекеттік бақылау және қадағалау 2022 жылғы 31 желтоқсанға қолданыста болатын тәртіпке сәйкес жүзеге асырылады.
Осы тармақ 2025 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады.
5. "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 2-3-тармағының қолданысы 2023 жылғы 1 қаңтар – 2025 жылғы 31 желтоқсан аралығында тоқтатыла тұрсын.
6. Осы Заңның 1-бабы 2-тармағының 14) тармақшасы үшінші абзацының қолданысы 2025 жылғы 31 желтоқсанға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы абзац мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"4) халықаралық, республикалық, облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдары мен теміржолдарды, электр беру желілерін, байланыс желілерін және магистральдық құбыржолдарды салуға;".
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

2. Юридические лица, осуществляющие деятельность по сбору (заготовке), хранению, переработке и реализации лома и отходов цветных и черных металлов на основании уведомления о начале деятельности, обязаны в течение месяца со дня введения в действие абзацев второго и третьего подпункта 5) пункта 91 статьи 1 настоящего Закона получить разрешение второй категории в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", или направить уведомление о прекращении деятельности по сбору (заготовке), хранению, переработке и реализации лома и отходов цветных и черных металлов.
3. Органы контроля и надзора, осуществляющие государственный контроль в соответствии с пунктом 16 статьи 129 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, проводят контроль на основании полугодовых списков, утвержденных до введения в действие настоящего Закона.
4. Государственный контроль и надзор, предусмотренные подпунктами 1), 5) и 5-1) пункта 4 статьи 129 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, осуществляются в соответствии с порядком, действующим на 31 декабря 2022 года.
Настоящий пункт действует до 1 января 2025 года.
5. Приостановить с 1 января 2023 года по 31 декабря 2025 года действие пункта 2-3 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности".
6. Приостановить до 31 декабря 2025 года действие абзаца третьего подпункта 14) пункта 2 статьи 1 настоящего Закона, установив, что в период приостановления данный абзац действует в следующей редакции:
"4) строительством автомобильных и железных дорог международного, республиканского, областного и районного значения, линий электропередачи, линий связи и магистральных трубопроводов;".
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ