Об утверждении Правил исполнения республиканского и местных бюджетов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 2005 года N 110. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2007 года N 225
Сноска. Постановление Правительства РК от 5 февраля 2005 года N 110 утратило силу постановлением Правительства РК от 20 марта 2007 года N  225  (порядок введения в действие см.  п. 3 ).
В соответствии с  Бюджетным кодексом  Республики Казахстан от 24 апреля 2004 года Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила исполнения республиканского и местных бюджетов.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 февраля 2005 года N 110
Правила
исполнения республиканского и местных бюджетов
<*>
Сноска. По тексту слова "официальных трансфертов", "официальным трансфертам", "официальными трансфертами", "официальные трансферты" заменены словами "трансфертов", "трансфертам", "трансфертами", "трансферты" - постановлением Правительства РК от 22 августа 2006 года N  795  (вводится в действие с 1 июля 2006 года).
Раздел 1. Общие положения
1. Настоящие Правила исполнения республиканского и местных бюджетов (далее - Правила) определяют порядок исполнения республиканского и местных бюджетов.
2. Порядок исполнения республиканского и местных бюджетов - действия государственных учреждений, осуществляемые ими в пределах их компетенции, и направленные на исполнение утвержденных республиканского и местных бюджетов в соответствии с действующими законодательными актами.
Раздел 2. Разработка и изменение планов финансирования бюджетных
программ (подпрограмм), государственное финансирование выборов  <*>
Сноска. В заголовок внесены изменения - постановлением Правительства РК от 15 сентября 2005 г.  N 921  .
Глава 1. Порядок разработки годового плана финансирования
3. Годовой план финансирования разрабатывается в соответствии с законом о республиканском бюджете и решениями маслихатов о местных бюджетах на соответствующий финансовый год, постановлением Правительства Республики Казахстан и местного исполнительного органа о реализации закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год или решения маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год, и утверждается в течение пяти календарных дней после принятия постановления Правительства Республики Казахстан и местного исполнительного органа о реализации закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год или решения маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год.

Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң атқарылу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 5 ақпандағы N 110 қаулысы. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2007.03.20. N 225 (2007 жылғы 1 сәуiрден бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 24 сәуiрдегi Бюджет  кодексiне  сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң атқарылу ережесi бекiтiлсiн.
2. Қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiнiң күші жойылды дeп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнің
2005 жылғы 5 ақпандағы
N 110 қаулысымен
бекiтiлген
Республикалық және жергiлiкті бюджеттердiң атқарылу
ережесi
Ескерту. Бүкiл мәтiн бойынша "ресми трансферттер", "ресми трансферттерi", "ресми трансферттердi", "ресми трансферттердiң", "ресми трансферттерге" деген сөздер "трансферттер", "трансферттерi", "трансферттердi", "трансферттердiң", "трансферттерге" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 2006.08.22.   795  (2006 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
1-бөлiм. Жалпы ережелер
1. Осы Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң атқарылу ережесi (бұдан әрi - Ереже) республикалық және жергілiктi бюджеттердiң атқарылу тәртiбiн анықтайды.
2. Республикалық және жергілiктi бюджеттердiң атқарылу тәртiбi - олардың құзыретінде олар жүзеге асыратын және қолданыстағы заңнама актілерiне сәйкес бекiтiлген республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң атқарылуына бағытталған мемлекеттiк мекемелердің iс-әрекетi.
2-бөлiм. Бюджеттік бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды)
қаржыландыру жоспарларын әзiрлеу және оларды өзгерту, сайлауларды мемлекеттiк қаржыландыру
Ескерту. Тақырыпқа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.09.15. N  921  қаулысымен.
1-тарау. Жылдық қаржыландыру жоспарын әзiрлеу тәртiбi
3. Жылдық қаржыландыру жоспары тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңға және жергілiктi бюджеттер туралы мәслихаттардың шешiмдерiне, тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды немесе тиісті қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы мәслихат шешімін iске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және жергілікті атқарушы органның қаулысына сәйкес әзiрленедi және тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды немесе тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы мәслихат шешiмiн iске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкiметінің және жергілікті атқарушы органның қаулысы қабылданғаннан кейiн бес күнтiзбелiк күн iшiнде бекітіледі.

4. Годовой план финансирования составляется на основании расчетов расходов по бюджетной программе (подпрограмме), представляемых в составе бюджетной заявки администраторами бюджетных программ, одобренной бюджетной комиссией и доработанной с учетом решений, принятых при утверждении (уточнении, корректировке) бюджета.
5. Годовой план финансирования бюджетных программ на соответствующий финансовый год утверждается уполномоченным органом по бюджетному планированию и передается уполномоченному органу по исполнению бюджета, а также направляется администраторам бюджетных программ не позднее двадцать пятого декабря года, предшествующего планируемому.
6. В процессе исполнения бюджета уполномоченный орган по исполнению бюджета может вносить изменения в годовые объемы финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по экономической классификации расходов бюджета путем внесения соответствующих изменений в порядке, установленном настоящими Правилами, сводный план поступлений и финансирования, план финансировании бюджетных программ (подпрограмм) по обязательствам и платежам, при соответствующем изменении паспорта бюджетных программ, распределении постановлением Правительства Республики Казахстан или решением местного исполнительного органа распределяемых бюджетных программ, а также при возникновении других правомерных факторов, требующих корректировки расходов бюджета по экономическим характеристикам.
7. В случае уточнения, корректировки бюджета уполномоченный орган по бюджетному планированию утверждает и представляет в уполномоченный орган по исполнению бюджета изменения в годовые планы финансирования, а также направляет администраторам бюджетных программ в течение пяти рабочих дней после утверждения Правительством Республики Казахстан или местным исполнительным органом соответствующих изменений паспортов бюджетных программ.
Администраторы бюджетных программ обеспечивают соответствие специфик годовых планов финансирования видам операций, проводимых государственными учреждениями, отраженных в мероприятиях паспортов бюджетных программ.
Глава 2. Порядок составления сводного плана поступлений
и финансирования, сводного плана финансирования по обязательствам
8. Для исполнения бюджета составляются следующие виды планов:
индивидуальные планы финансирования государственных учреждений (далее - индивидуальные планы финансирования);
планы финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по обязательствам и платежам (далее - планы финансирования администраторов бюджетных программ);
сводный план поступлений и финансирования, сводный план финансирования по обязательствам.

4. Жылдық қаржыландыру жоспары бюджет комиссиясы мақұлдаған және бюджетті бекiту (нақтылау, түзету) кезiнде қабылданған шешiмдердi ескере отырып, жетілдiрілген бюджеттік бағдарламалардың әкiмшілерiнiң бюджеттiк өтiнiмдерi құрамында ұсынылатын бюджеттік бағдарлама (кiшi бағдарлама) бойынша шығыстардың есебi негiзiнде жасалады.
5. Tиiсті қаржы жылына арналған бюджеттiк бағдарламаларды жылдық қаржыландыру жоспарын бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкілетті органдар бекiтедi және оны бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкілеттi органға бередi, сондай-ақ оны бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсiне алдағы жоспарланған жылдың жиырма бесiншi желтоқсанынан кешiктiрмей жiбередi.
6. Бюджетті атқару процесiнде бюджетті атқару жөнiндегi уәкiлетті орган бюджеттік бағдарламалардың паспорттары тиiсiнше өзгерген, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысымен немесе жергілiктi атқарушы органның шешiмiмен бөлiнетiн бюджеттік бағдарламалар бөлiнген кезiнде, сондай-ақ экономикалық сипаттамасы бойынша бюджеттің шығыстарын түзетудi талап ететiн басқа да құқыққа сәйкес факторлар пайда болған кезде осы Ережемен белгіленген тәртiппен тиісті өзгерiстер енгiзу арқылы бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасы бойынша бюджеттік бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландырудың жылдық көлемiне, түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарына, мiндеттемелер мен төлемдер бойынша бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) қаржыландыру жоспарына өзгерiстер енгiзе алады.
7. Бюджетті нақтылаған, түзеткен жағдайда, жылдық қаржыландыру жоспарына өзгерiстердi бюджетті жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган бекiтедi және оны бюджеттi атқару жөніндегі уәкiлеттi органға бередi, сондай-ақ бюджеттік бағдарламалардың әкiмшiлерiне паспорттардың тиiстi өзгерiстерiн Қазақстан Республикасының Үкiметi немесе жергiлiктi атқарушы орган бекiткеннен кейiн бес жұмыс күнi iшiнде жiбередi.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жылдық қаржыландыру жоспарлары ерекшелiктерiнiң мемлекеттік мекемелер өткiзетін бюджеттiк бағдарламалардың паспорттарындағы iс-шараларда көрсетiлген операциялардың түрлерiне сәйкес келуiн қамтамасыз етедi.
2-тарау. Түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық
жоспарын, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың
жиынтық жоспарын жасау тәртiбi
8. Бюджетті атқару үшін мынадай жоспарлардың түрлерi жасалады:
мемлекеттік мекемелердi дербес қаржыландыру жоспарлары (бұдан әрi - дербес қаржыландыру жоспарлары);
мiндеттемелер мен төлемдер бойынша бюджеттік бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарлары (бұдан әрi - бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерін қаржыландыру жоспарлары);
түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспары, мiндеттемелер бойынша жиынтық жоспар.

9. Индивидуальные планы финансирования, планы финансирования администраторов бюджетных программ, сводный план поступлений и финансирования, сводный план финансирования по обязательствам разрабатываются в соответствии с законом о республиканском бюджете и решениями маслихатов о местных бюджетах на соответствующий финансовый год, постановлениями Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов о реализации республиканского и местных бюджетов на соответствующий финансовый год, утвержденными паспортами бюджетных программ, годовым планом финансирования, бюджетной заявкой администраторов бюджетных программ,  Единой  бюджетной классификацией Республики Казахстан (далее - ЕБК РК), и в порядке, установленном настоящими Правилами.
10. Индивидуальные планы финансирования формируются в тысячах тенге числами с дробным остатком, с одним знаком после запятой, планы финансирования администраторов бюджетных программ, сводный план поступлений и финансирования, сводный план финансирования по обязательствам формируются в тысячах тенге, целыми числами без дробного остатка, по формам, согласно приложениям 1-15 к настоящим Правилам.
11. Индивидуальный план финансирования является основным документом государственного учреждения по исполнению бюджета, который формируется в форме: индивидуального плана финансирования государственного учреждения по обязательствам (далее - индивидуальный план по обязательствам) и индивидуального плана финансирования государственного учреждения по платежам (далее - индивидуальный план по платежам).
12. Индивидуальный план по обязательствам определяет объемы средств, в пределах которых государственное учреждение принимает обязательства для реализации мероприятий, предусмотренных паспортами бюджетных программ.
Распределение по месяцам годовых сумм индивидуального плана по обязательствам должно соответствовать срокам принятия обязательств, согласно срокам реализации мероприятий в течение соответствующего финансового года по каждой бюджетной программе и подпрограмме, предусмотренных ее паспортом.
13. Индивидуальный план по платежам определяет объемы средств, в пределах которых государственное учреждение проводит платежи по принятым обязательствам.
Распределение по месяцам годовых сумм индивидуального плана по платежам должно соответствовать срокам осуществления платежей по получаемым товарам (работам, услугам), согласно срокам реализации мероприятий в течение соответствующего финансового года по каждой бюджетной программе и подпрограмме, предусмотренных паспортом.

9. Дербес қаржыландыру жоспарлары, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерін қаржыландыру жоспарлары, түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспары, мiндеттемелер бойынша жиынтық жоспар тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңға және жергiлiктi бюджеттер туралы мәслихаттардың шешiмдерiне, тиісті қаржы жылына арналған республикалық және жергілiктi бюджеттердi iске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және жергiлiктi атқарушы органдардың қаулыларына, бюджеттік бағдарламалардың бекiтiлген паспорттарына, жылдық қаржыландыру жоспарына, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік өтiнiшiне, Қазақстан Республикасының Бiрыңғай бюджеттік сыныптамасына (бұдан әрі - ҚР ББС) сәйкес және осы Ережемен белгiленген тәртiппен әзiрленедi.
10. Дербес қаржыландыру жоспарлары Ережеге 1-15-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша бөлшек қалдықтары бар, үтiрiн кейiн бiр белгiсi бар санмен мың теңгемен қалыптастырылады, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерін қаржыландыру жоспарлары, түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспары, мiндеттемелер бойынша жиынтық жоспар осы бөлшек қалдығынсыз бүтiн санмен мың теңгемен қалыптастырылады.
11. Дербес қаржыландыру жоспары мынадай: мiндеттемелер бойынша мемлекеттік мекеменi дербес қаржыландыру жоспары (бұдан әрі  - мiндеттемелер бойынша дербес жоспар) және төлемдер бойынша мемлекеттiк мекеменi дербес қаржыландыру жоспары (бұдан әрі - төлемдер бойынша дербес қаржыландыру жоспары) нысанында қалыптасатын бюджетті атқару жөнiндегi мемлекеттік мекеменiң негiзгi құжаты болып табылады.
12. Мiндеттемелер бойынша дербес жоспар қаражаттардың көлемiн анықтайды, оның шегінде мемлекеттік мекеме бюджеттік бағдарламалардың паспорттарында көзделген іс-шараларды iске асыру үшін мiндеттемелер қабылдауға құқылы.
Мiндеттемелер бойынша дербес жоспардың жылдық сомасын ай бойынша бөлу паспортта көзделген әрбiр бюджеттік бағдарлама және кiшi бағдарлама бойынша тиісті қаржы жылы iшiнде іс-шараларды iске асыру мерзiмiне сәйкес мiндеттемелердi қабылдау мерзiмiне сәйкес келуi қажет.
13. Төлемдер бойынша дербес қаржыландыру жоспары қаражаттардың көлемiн анықтайды, оның шегінде мемлекеттік мекеме қабылданған мiндеттемелер бойынша төлемдер жүргiзуге құқылы.
Төлемдер бойынша дербес жоспардың жылдық сомасын ай бойынша бөлу паспортта көзделген әрбiр бюджеттiк бағдарлама және кiшi бағдарлама бойынша тиісті қаржы жылы iшiнде іс-шараларды iске асыру мерзiмiне сәйкес алынатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша төлемдердi жүзеге асыру мерзiмiне сәйкес келуi қажет.

14. Проекты индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам разрабатываются государственным учреждением на основании:
расчетов расходов по бюджетным программам, представленных в бюджетной заявке администраторов бюджетных программ, одобренной бюджетной комиссией и доработанной с учетом решений, принятых при утверждении или уточнении бюджета (далее - бюджетная заявка);
показателей паспортов, таких, как мероприятия по подпрограммам бюджетных программ и сроки их реализации;
сроков проведения конкурсов по государственным закупкам товаров (работ, услуг) в соответствии с  Законом  Республики Казахстан от 16 мая 2002 года "О государственных закупках" (далее - Закон о государственных закупках), и заключения договоров с поставщиком товаров (работ, услуг) или получателем бюджетных средств, учета сезонности проведения работ в реализацию бюджетных программ (подпрограмм) и сроков исполнения планов финансирования бюджетных программ (подпрограмм) в предыдущие финансовые годы;
нормативных правовых актов по бюджетным программам (подпрограммам);
других нормативных правовых актов;
ЕБК РК (с учетом функциональных, ведомственных и экономических характеристик расходов);
справочника государственных учреждений, финансируемых в соответствующем финансовом году из бюджета;
структуры специфики экономической классификации расходов.
15. Проекты индивидуальных планов финансирования, расчеты к ним и обоснование помесячной разбивки планов подписываются руководителем или лицом, им уполномоченным, и руководителем структурного подразделения государственного учреждения, ответственного за их составление, а при отсутствии последних - лицами, на которые соответствующими приказами возложено исполнение их обязанностей, заверяются его печатью и передаются администратору бюджетных программ в установленные им сроки.
16. Проекты индивидуальных планов финансирования государственным учреждением представляются администратору бюджетных программ в установленные им сроки.
Государственное учреждение обеспечивает правильность составления проектов индивидуальных планов финансирования и своевременное представление их соответствующему администратору бюджетных программ.
17. Планы финансирования администраторов бюджетных программ формируются путем свода индивидуальных планов финансирования.
Годовые суммы Планов финансирования администратора бюджетных программ по бюджетным программам (подпрограммам) должны соответствовать суммам, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан и местного исполнительного органа о реализации закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год или решения маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год (далее - постановление Правительства Республики Казахстан и местного исполнительного органа), а в разрезе специфик экономической классификации расходов бюджета - годовому плану финансирования и бюджетной заявке.
Планы финансирования администраторов бюджетных программ составляются с учетом следующих требований:

14. Мiндеттемелер мен төлемдер бойынша дербес қаржыландыру жоспарларының жобаларын мыналардың негізінде мемлекеттiк мекемелер әзiрлейдi:
бюджет комиссиясы мақұлдаған және бюджетті бекiту (нақтылау, түзету) кезiнде қабылданған шешiмдердi ескере отырып, жетілдiрiлген бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерінің бюджеттік өтінiмiнде ұсынылатын бюджеттік бағдарламалар бойынша шығыстардың есептерi (бұдан әрі - бюджеттiк өтінім);
бюджеттік бағдарламалардың кiшi бағдарламалары бойынша іс-шаралар және оларды iске асыру мерзiмi сияқты паспорттардың көрсеткiштерi;
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 16 мамырдағы  Заңына  (бұдан әрі - Мемлекеттік сатып алу туралы заң) сәйкес тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) мемлекеттік сатып алу жөніндегі конкурстарды өткізу мерзімі және тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) берушімен немесе бюджеттік бағдарламаларды алушымен шарттар жасасу, бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарлама) іске асырудағы жұмыстарды өткізудің маусымдылығының есебі және өткен қаржы жылдарына бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларын орындау мерзімі;
бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бойынша нормативтік құқықтық актілер;
басқа да нормативтік құқықтық актілер;
ҚР ББС (шығыстардың функционалдық, ведомстволық және экономикалық сипаттамаларын ескере отырып);
тиiстi қаржы жылында бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелердiң анықтамалығы;
шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшелiгiнiң құрылымы.
15. Дербес қаржыландыру жоспарларының жобаларына, оларға есептерге және жоспарларды айға бөлу негіздемесiне бiрiншi басшысы немесе уәкілеттік берiлген тұлға және олардың жасалуына жауапты мемлекеттік мекеменiң құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысы қол қояды, ал тиiсті бұйрықтармен олардың мiндеттерi жүктелген соңғы тұлға болмаған кезде оның мөртабанымен расталады және оны мемлекеттiк мекеме оларға белгiленген мерзiмде бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсiне бередi.
16. Дербес қаржыландыру жоспарларының жобаларын мемлекеттік мекемелер оларға белгіленген мерзiмде бюджеттiк бағдарламалардың әкімшісіне ұсынады.
Мемлекеттік мекеме дербес қаржыландыру жоспарлары жобаларының жасалу дұрыстығы мен олардың тиiстi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсiне уақтылы берiлуiн қамтамасыз етедi.
17. Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшілерiн қаржыландыру жоспарлары дербес қаржыландыру жоспарларын жинақтау арқылы қалыптастырылады.
Бюджеттiк бағдарламалар (кiшi бағдарламалар) бойынша бюджеттiк бағдарламалардың әкімшісін қаржыландыру жоспарларының жылдық сомасы тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды iске асыру туралы бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының ерекшелiктерi - жылдық қаржыландыру жоспары және бюджеттік өтiнiм бөлiнiсiнде, Қазақстан Республикасы Yкiметінің және жергілікті атқарушы органның қаулысымен немесе тиісті қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттың шешiмiмен (бұдан әрi - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және жергілікті атқарушы органның қаулысы) бекiтiлген сомаға сәйкес келуi тиiс.
Бюджеттік бағдарламаларды әкiмшілерiн қаржыландыру жоспарлары мынадай талаптарды ескере отырып жасалады:

1) соответствие плану мероприятий по реализации бюджетной программы утвержденного паспорта;
2) обеспечение своевременного принятия и выполнения обязательств;
3) недопущение образования кредиторской и дебиторской задолженностей;
4) сохранение сбалансированности бюджета по месяцам с учетом ожидаемого объема поступлений в бюджет.
При помесячном распределении годовых сумм по бюджетным программам (подпрограммам) в разрезе специфик экономической классификации учитываются установленные законодательством о государственных закупках сроки проведения конкурсных процедур, сезонность проведения работ в реализацию бюджетных программ (подпрограмм), а также предполагаемые сроки оплаты государственными учреждениями принятых обязательств.
18. Проекты планов финансирования администраторов бюджетных программ по платежам используются для формирования сводного плана поступлений и финансирования, проекты планов финансирования администраторов бюджетных программ по обязательствам используются для формирования сводного плана финансирования по обязательствам.
19. Администратор бюджетных программ в течение пяти рабочих дней после утверждения годового плана финансирования представляет в уполномоченный орган по исполнению бюджета проекты планов финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по обязательствам и платежам на соответствующий финансовый год, соответствующие годовому плану финансирования, расчеты к ним и обоснование помесячной разбивки планов, а также проекты индивидуальных планов финансирования.
Проекты планов финансирования администраторов бюджетных программ по целевым текущим трансфертам и целевым трансфертам на развитие, а также по бюджетным кредитам администраторами бюджетных программ представляются уполномоченному органу по исполнению бюджета, как в целом по бюджетной программе, так и в разрезе нижестоящих бюджетов.
Проекты планов финансирования администраторов бюджетных программ представляются администратором бюджетных программ на бумажных и на магнитных носителях в формате, установленном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, проекты индивидуальных планов финансирования - только на магнитных носителях.
Администратор бюджетной программы обеспечивает достоверность, правильность оформления и своевременность представления проектов планов финансирования администраторов бюджетных программ в уполномоченные органы по исполнению бюджетов.
20. Проекты планов поступлений составляются уполномоченным органом по исполнению бюджета в течение восьми рабочих дней после принятия постановления Правительства Республики Казахстан и местного исполнительного органа.

1) бекiтiлген паспорттың бюджеттік бағдарламасын iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспарына сәйкес келу;
2) мiндеттемелердiң уақытылы қабылдануы мен орындалуын қамтамасыз ету;
3) кредиторлық және дебиторлық берешектердiң пайда болуына жол бермеу;
4) бюджетке түсетін түсiмдердiң күтілген көлемiн ескере отырып, ай бойынша бюджеттің теңгерiмділігін сақтау.
Экономикалық сыныптамасының ерекшелiктерi бөлінісiнде бюджеттік бағдарламалар (кiшi бағдарламалар) бойынша жылдық соманы ай бойынша бөлу кезiнде мемлекеттiк сатып алу туралы заңнамамен белгіленген конкурстық рәсімдерді өткiзудiң мерзiмi, бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) iске асыруда жұмыстар жүргiзудiң маусымдылығы, сондай-ақ міндеттемелер қабылдаған мемлекеттік мекемелердiң болжамдалған ақы төлеу мерзiмi ескеріледi.
18. Төлемдер бойынша бюджеттік бағдарламалардың әкiмшілерiн қаржыландыру жоспарларының жобалары түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарын қалыптастыру үшін пайдаланылады, мiндеттемелер бойынша бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшілерiн қаржыландыру жоспарларының жобалары мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын қалыптастыру үшін пайдаланылады.
19. Бюджеттік бағдарламалардың әкiмшісi жылдық қаржыландыру жоспарын бекiткеннен кейiн бюджетті атқару жөнiндегi уәкілетті органға жылдық қаржыландыру жоспарына сәйкес келетiн тиісті қаржы жылына арналған міндеттемелер мен төлемдер бойынша бюджеттік бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларының жобаларын, оларға есептердi және жоспарларды айға бөлу негіздемесін, сондай-ақ дербес қаржыландыру жоспарларының жобаларын бередi.
Дамуға мақсатты ағымдағы трансферттер және мақсатты трансферттер бойынша, сондай-ақ бюджеттiк кредиттер бойынша бюджеттiк бағдарламалардың әкімшілерін қаржыландыру жоспарларының жобаларын бюджеттік бағдарлама бойынша тұтастай болатындай төмен тұрған бюджеттер бөлiнiсiнде бюджеттік бағдарламалардың әкiмшілерi бюджеттi атқару жөнiндегi уәкілетті органға бередi.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерін қаржыландыру жоспарларының жобалары бюджеттік бағдарламалардың әкiмшiсiне бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкілеттi орган белгiлеген форматта қағаз түрiнде және магниттік тасығыштармен, дербес қаржыландыру жоспарларының жобалары - тек магниттік тасығыштармен беріледі.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшілерін қаржыландыру жоспарлары жобаларының растығын, ресімделу дұрыстығын және бюджеттердi атқару жөнiндегi уәкілеттi органдарға уақтылы берiлуiн қамтамасыз етедi.
20. Бюджеттi атқару жөнiндегi уәкілетті орган түсімдер жоспарларының жобаларын Қазақстан Республикасының Yкiметі және жергілікті атқарушы орган қаулы қабылдағаннан кейiн сегiз жұмыс күні iшiнде жасайды.

21. Уполномоченные органы по исполнению бюджетов областей, города республиканского значения, столицы в срок не позднее 25 декабря представляют центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета предварительную помесячную разбивку проекта сводного плана поступлений (до уровня специфик).
22. Планы поступлений в бюджет должны соответствовать суммам поступлений по категориям, классам, подклассам и спецификам поступлений, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан и местного исполнительного органа, и состоять из планов поступлений доходов, погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства и займов.
23. Планы поступлений доходов республиканского бюджета формируются уполномоченным органом по исполнению республиканского бюджета с учетом проектов планов поступлений доходов, представляемых в течение пяти рабочих дней после принятия постановления Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год государственными органами, обеспечивающими контроль за исполнением налоговых и других обязательных платежей в бюджет, по формам, согласно приложениям 9-11, и расчетов к ним.
24. Распределение по месяцам поступлений доходов, погашения бюджетных кредитов, поступлений от продажи финансовых активов и займов производится уполномоченным органом по исполнению бюджета, исходя из установленных сроков уплаты платежей в бюджет в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, динамики поступлений в бюджет в предыдущие годы, анализа динамики доходности государственных ценных бумаг и уровня спроса и предложения на рынке ценных бумаг, условий заключенных кредитных договоров, договоров займа, соглашений о грантах.
Проекты планов по вознаграждениям (интересам) по бюджетным кредитам, выданным из вышестоящего бюджета нижестоящим бюджетам, по погашению бюджетных кредитов, выданных из вышестоящего бюджета нижестоящим бюджетам, уполномоченным органом по исполнению бюджета составляются и представляются как в целом по коду названных поступлений, так и в разрезе нижестоящих бюджетов.
25. Сводный план поступлений в бюджет составляется и утверждается по структуре, соответствующей  статье 12  Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 24 апреля 2004 года (далее - Бюджетный кодекс) по форме, согласно приложениям 13-15:
Сводный план поступлений в бюджет (далее - сводный план поступлений) имеет следующую структуру:
поступления, всего
в том числе:

21. Облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерiн атқару жөнiндегi уәкілетті органдар 25 желтоқсаннан кешіктірмейтiн мерзiмде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілеттi органға алдын ала айға бөлiнген (ерекшеліктер деңгейіне дейін) түсiмдердiң жиынтық жоспарының жобасын ұсынады.
22. Бюджетке түсетiн түсiмдер жоспарлары Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және жергіліктi атқарушы органның қаулысымен бекiтiлген түсiмдердiң санаттары, сыныптары, iшкi сыныптары және ерекшелiктерi бойынша түсiмдердiң сомасына сәйкес келуi қажет және кiрiстердiң түсiмi, бюджеттік кредиттердi өтеу, мемлекеттің қаржылық активтерiн сатудан және қарыздар жоспарларынан тұрады.
23. Республикалық бюджеттiң кiрiстерi түсiмдерiнiң жоспарлары тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды және оларға есептердi iске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы қабылданғаннан кейiн бес жұмыс күнi ішінде 9-11-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша салық және бюджетке төленетін басқа да мiндетті төлемдердiң атқарылуын бақылауды қамтамасыз ететiн мемлекеттiк органдар беретiн кiрiстердiң түсiмдерi жоспарларының жобаларын ескере отырып, республикалық бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган қалыптастырады.
24. Кiрiстердiң түсiмдерiн, бюджеттік кредиттердi өтеудi, қаржылық активтердi сатудан түскен түсiмдердi және қарыздарды айға бөлудi Қазақстан Республикасының заңнама актілерiне сәйкес бюджетке төленетін төлемдердi төлеудiң белгiленген мерзiмдерiн, өткен жылдарға бюджетке түсетiн түсiмдердiң серпiнiн, мемлекеттiк бағалы қағаздардың кiрістілiк серпiнiн және бағалы қағаздар рыногіндегi сұраныстар мен ұсыныстар деңгейiн талдауды, жасалған кредиттік шарттар, қарыз шарттары, гранттар туралы келiсiмдер талаптарын ескере отырып, бюджетті атқару жөнiндегi уәкілетті орган жүргізедi.
Жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджетке берiлген бюджеттік кредиттер бойынша, жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджетке берiлген бюджеттiк кредиттердi өтеу бойынша сыйақылар (мүдделер) жөніндегі жоспарлардың жобаларын бюджеттi атқару жөнiндегi уәкілетті орган жасайды және аталған түсiмдердiң коды бойынша тұтастай және де төмен тұрған бюджеттер бөлiнiсiнде ұсынылады.
25. Бюджетке түсетiн түсiмдердiң жиынтық жоспары 13-15-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 24 сәуiрдегi Бюджет кодексiнiң (бұдан әрi - Бюджет кодексi) тиісті 12-бабындағы құрылым бойынша жасалады және ол бекiтiледi:
Бюджетке түсетiн түсiмдердiң жиынтық жоспарының (бұдан әрi - түсiмдердiң жиынтық жоспары) мынадай құрылымы болады:
түсiмдер, жиыны
оның ішінде:

1) доходы:
налоговые поступления;
неналоговые поступления;
поступления от продажи основного капитала;
поступления трансфертов;
2) погашение бюджетных кредитов;
3) поступления от продажи финансовых активов государства;
4) поступление основного долга по займам.
Сводные планы финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по обязательствам и платежам (далее - сводные планы финансирования) имеют следующую структуру:
расходы, всего
в том числе:
5) затраты;
6) бюджетные кредиты;
7) приобретение финансовых активов;
8) погашение займов.
26. В соответствии со  статьей 13  Бюджетного кодекса сводный план поступлений и финансирования, сводный план финансирования по обязательствам имеет следующую структуру:
1)доходы:
налоговые поступления;
неналоговые поступления;
поступления от продажи основного капитала;
поступления трансфертов;
2)затраты;
3) операционное сальдо;
4) чистое бюджетное кредитование:
бюджетные кредиты;
погашение бюджетных кредитов;
5) сальдо по операциям с финансовыми активами:
приобретение финансовых активов;
поступления от продажи финансовых активов государства;
6) дефицит (профицит) бюджета;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета:
поступление займов;
погашение займов;
движение остатков бюджетных средств.
27. Уполномоченный орган по исполнению бюджета составляет и утверждает сводный план поступлений и финансирования, сводный план финансирования по обязательствам в течение двух недель после утверждения годового плана финансирования.
28. Сводный план поступлений формируется путем свода проектов планов поступлений по доходам, погашению бюджетных кредитов, поступлений от продажи финансовых активов государства, займов, принятых уполномоченным органом по исполнению бюджета для включения в сводный план поступлений и финансирования.
29. Сводные планы финансирования формируются с учетом следующих условий:
сводные планы финансирования формируются путем свода проектов планов финансирования администраторов бюджетных программ, принятых уполномоченным органом по исполнению бюджета для включения в сводный план поступлений и финансирования, сводный план финансирования по обязательствам;
годовые суммы бюджетных программ и подпрограмм сводных планов финансирования должны соответствовать принятому постановлению Правительства Республики Казахстан и местного исполнительного органа, а по экономической характеристике - годовому плану финансирования;
суммы трансфертов и кредитов, передаваемых из вышестоящего бюджета нижестоящему бюджету, учитываются в сводных планах финансирования вышестоящего бюджета в таких же объемах и в те же месяцы, как в сводном плане поступлений и финансирования, сводном плане финансирования по обязательствам нижестоящего бюджета;
суммы трансфертов, возврата кредитов, передаваемых из нижестоящего бюджета в вышестоящий бюджет, и суммы выплаты нижестоящим бюджетом вознаграждений (интересов) по кредитам, полученным из вышестоящего бюджета, учитываются в сводных планах финансирования нижестоящего бюджета в таких же объемах и в те же месяцы, как и в сводном плане по поступлениям вышестоящего бюджета;
годовой и помесячный планы поступлений в бюджет нарастающим итогом за период с начала финансового года и финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по платежам нарастающим итогом за период с начала финансового года в сводном плане поступлений в бюджет и сводном плане финансирования по платежам должны быть сбалансированы.

1) кiрiстер:
салық түсiмдерi;
салықтан тыс түсiмдер;
негiзгi капиталды сатудан түскен түсiмдер;
трансферттердiң түсiмдерi;
2) бюджеттік кредиттердi өтеу;
3) мемлекеттiң қаржылық активтерiн сатудан түскен түсiмдер;
4) қарыздар бойынша негiзгі борыштың түсiмi.
Мiндеттемелер мен төлемдер бойынша бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландырудың жиынтық жоспарларының (бұдан әрi - қаржыландырудың жиынтық жоспарлары) мынадай құрылымы болады:
шығыстар, жиыны
оның iшiнде:
5) шығындар;
6) бюджеттік кредиттер;
7) қаржылық активтердi сатып алу;
8) қарыздарды өтеу.
26. Түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарының, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының Бюджет кодексiнiң 13-бабына сәйкес мынадай құрылымы болады:
1) кiрiстер:
салық түсiмдерi;
салықтан тыс түсiмдер;
негiзгi капиталды сатудан түскен түсiмдер;
трансферттердiң түсiмдерi;
2) шығындар;
3) операциялық сальдо;
4) таза бюджеттік кредит беру:
бюджеттік кредиттер;
бюджеттік кредиттердi өтеу;
5) қаржылық активтермен болатын операциялар бойынша сальдо;
қаржылық активтердi сатып алу;
мемлекеттің қаржылық активтерiн сатудан түскен түсiмдер;
6) бюджеттің тапшылығы (профицитi);
7) бюджеттiң тапшылығын қаржыландыру (профицитiн пайдалану);
қарыздардың түсiмi;
қарыздарды өтеу;
бюджет қаражаттары қалдықтарының қозғалысы.
27. Бюджеттi атқару жөнiндегi уәкілетті орган түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарын, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын жылдық қаржыландыру жоспары бекiтiлгеннен кейiн екi апта iшінде жасайды және оны бекiтедi.
28. Түсiмдердiң жиынтық жоспары түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарына енгізу үшiн бюджеттi атқару жөнiндегi уәкілеттi орган қабылдаған кiрiстер бойынша түсiмдер, бюджеттік кредиттердi өтеу, мемлекеттің қаржылық активтерiн сатудан түскен түсiмдер, қарыздар жоспарлары жобаларын жиынтықтау арқылы қалыптастырылады.
29. Қаржыландырудың жиынтық жоспарлары мынадай шарттарды ескере отырып қалыптасады:
қаржыландырудың жиынтық жоспарлары түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарына, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына енгiзу үшiн бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлетті орган қабылданған бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерін қаржыландыру жоспарлары жобаларын жиынтықтау арқылы қалыптастырылады;
қаржыландырудың жиынтық жоспарларының бюджеттiк бағдарламаларының және кiшi бағдарламаларының жылдық сомасы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және жергiлiктi атқарушы органның қабылдаған қаулысына, ал экономикалық сипаты бойынша - жылдық қаржыландыру жоспарына сәйкес келуi тиiс;
жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджетке берілетiн трансферттер мен кредиттердiң сомасы төмен тұрған бюджеттің түсiмдер мен мiндеттемелердiң жиынтық жоспары, мiндеттемелер бойынша жиынтық жоспары ретінде сондай көлемде және сол айларда жоғары тұрған бюджеттiң қаржыландыру жиынтық жоспарында ескерiледi;
трансферттер, төмен тұрған бюджеттен жоғары тұрған бюджетке берілетін кредиттердi қайтару сомасы және жоғары тұрған бюджеттен алынған кредиттер бойынша төмен тұрған бюджетке сыйақылар (мүдделер) төлеу сомасы жоғары тұрған бюджеттің түсiмдер бойынша жиынтық жоспарындағыдай сол көлемде және сол айларда төмен тұрған бюджеттiң қаржыландыру жиынтық жоспарларында ескеріледi;
қаржы жылының басынан басталған кезеңге өсу қорытындысымен бюджетке түсетiн түсiмдердiң және қаржы жылының басынан басталған кезеңге өсу қорытындысымен төлемдер бойынша бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландырудың жылдық және айлық жоспарлары бюджетке түсетiн түсiмдердiң жиынтық жоспары мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында теңгерiмделуi қажет.

30. Уполномоченные органы по исполнению бюджетов областей, города республиканского значения, столицы в течение пяти рабочих дней после утверждения республиканского бюджета на соответствующий финансовый год передают центральному исполнительному органу, администрирующему бюджетные программы, связанные с выделением трансфертов и бюджетных кредитов нижестоящим бюджетам, распределение по месяцам предусмотренных им законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год сумм трансфертов и сумм бюджетных кредитов.
31. Уполномоченные органы по исполнению бюджетов районов (городов областного значения) в течение пяти рабочих дней после утверждения областных бюджетов передают в местный исполнительный орган, администрирующий бюджетные программы, связанные с выделением трансфертов и бюджетных кредитов нижестоящим бюджетам, распределение по месяцам сумм трансфертов и бюджетных кредитов, передаваемых из областного бюджета бюджетам районов (городов областного значения).
32. Сводный план поступлений и финансирования, сводный план финансирования по обязательствам утверждаются руководителем уполномоченного органа по исполнению бюджета, подписываются руководителем подразделения, ответственного за их разработку, и заверяются печатью уполномоченного органа по исполнению бюджета.
В случае отсутствия руководителя уполномоченного органа по исполнению бюджета или лица, им уполномоченного, сводный план поступлений и финансирования, сводный план финансирования по обязательствам утверждается лицами, исполняющими их обязанности в соответствии с приказом.
33. Уполномоченный орган по исполнению вышестоящего бюджета в течение трех рабочих дней после утверждения сводного плана поступлений и финансирования, сводного плана финансирования по обязательствам доводит до уполномоченного органа по исполнению нижестоящего бюджета распределение по месяцам сумм бюджетных изъятий, вознаграждений (интересов) по кредитам и возврата кредитов, выданных из вышестоящего бюджета нижестоящему бюджету, до администраторов бюджетных программ утвержденную сводными планами финансирования разбивку по месяцам годовых сумм финансирования бюджетных программ по обязательствам и платежам.
34. Администраторы бюджетных программ в течение трех рабочих дней после получения утвержденной сводными планами финансирования разбивки по месяцам годовых сумм финансирования бюджетных программ по обязательствам и платежам утверждают планы финансирования администраторов бюджетных программ и индивидуальные планы финансирования.
Планы финансирования администраторов бюджетных программ и индивидуальные планы финансирования утверждаются руководителем администратора бюджетных программ.
В случае отсутствия руководителя администратора бюджетных программ или лица, им уполномоченного, планы финансирования администраторов бюджетных программ и индивидуальные планы финансирования утверждаются лицами, исполняющими их обязанности в соответствии с приказом.
Утвержденные индивидуальные планы финансирования в течение трех рабочих дней доводятся администратором бюджетных программ до государственных учреждений.

30. Облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерiн атқару жөнiндегi уәкiлеттi органдар тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетті бекiткеннен кейiн бес жұмыс күнi iшiнде төмен тұрған бюджеттерге трансферттер мен бюджеттiк кредиттердi бөлуге байланысты бюджеттiк бағдарламаларға әкiмшiлiк ететiн орталық атқарушы органға трансферттер сомасы мен бюджеттік кредиттер сомасын оған тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен көзделген ай бойынша бөлудi бередi.
31. Аудандардың (облыстық мәнi бар қалалардың) бюджеттерiн атқару жөнiндегi уәкiлетті органдар облыстық бюджеттердi бекiткеннен кейiн бес жұмыс күнi iшiнде төмен тұрған бюджеттерге трансферттер мен бюджеттiк кредиттердi бөлуге байланысты бюджеттік бағдарламаларға әкiмшiлiк ететiн жергiлiктi атқарушы органға облыстық бюджеттен аудандардың бюджеттерiне (облыстық мәнi бар қалалар) берілетін трансферттер мен бюджеттік кредиттер сомасын ай бойынша бөлудi бередi.
32. Түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлетті органның басшысы бекiтедi, оның әзiрленуiне жауапты бөлiмшенiң басшысы қол қояды және бюджеттi атқару жөнiндегi уәкілеттi органның мөртабанымен расталады.
Бюджеттi атқару жөніндегі уәкілетті органның басшысы немесе уәкілеттік берiлген тұлға болмаған жағдайда, түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарын, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын бұйрыққа сәйкес олардың мiндеттерiн орындаушы тұлғалар бекiтедi.
33. Жоғары тұрған бюджеттi атқару жөнiндегi уәкілетті орган түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспары, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары бекiтілгеннен кейiн үш жұмыс күнi iшiнде бюджеттік алулар, жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджетке берiлген кредиттер мен кредиттердi қайтару бойынша сыйақылар (мүдделер) сомасын ай бойынша бөлудi төмен тұрған бюджетті атқару жөнiндегi уәкілетті органға, қаржыландырудың жиынтық жоспарларымен бекiтілген мiндеттемелер мен төлемдер бойынша бюджеттік бағдарламаларды қаржыландырудың жылдық сомасын ай бойынша бөлудi - бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшілерiне жеткiзедi.
34. Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшілерi қаржыландырудың жиынтық жоспарларымен бекiтiлген мiндеттемелер мен төлемдер бойынша бюджеттiк бағдарламаларды қаржыландырудың жылдық сомасын ай бойынша бөлудi алғаннан кейiн үш жұмыс күнi iшiнде бюджеттік бағдарламалардың әкiмшілерiн қаржыландырудың жоспарлары мен дербес қаржыландыру жоспарларын бекiтедi.
Бюджеттік бағдарламалардың әкiмшілерiн қаржыландыру жоспарлары мен дербес қаржыландыру жоспарларын бюджеттік бағдарламалар әкiмшісiнiң басшылары бекiтедi.
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшісiнiң басшысы немесе уәкiлеттік берiлген тұлға болмаған жағдайда, бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшілерiн қаржыландырудың жоспарлары мен дербес қаржыландыру жоспарларын бұйрыққа сәйкес олардың мiндеттерiн орындаушы тұлғалар бекiтедi.
Бекiтiлген дербес қаржыландыру жоспарларын бюджеттік бағдарламалардың әкiмшiсi үш жұмыс күнi iшiнде мемлекеттiк мекемелерге жеткiзедi.

35. Уполномоченный орган по исполнению местного бюджета один экземпляр утвержденного сводного плана поступлений и финансирования, сводного плана финансирования по обязательствам по местному бюджету представляет в течение двух рабочих дней после его утверждения в территориальный орган казначейства на бумажном и электронном носителях.
Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета обеспечивает своевременное представление сводного плана поступлений и финансирования, сводного плана финансирования по обязательствам по местному бюджету в территориальный орган казначейства.
36. После утверждения сводного плана поступлений и финансирования, сводного плана финансирования по обязательствам уполномоченный орган по исполнению республиканского бюджета в течение трех рабочих дней утверждает планы поступлений и направляет в государственные органы, обеспечивающие контроль за исполнением налоговых и других обязательных платежей в бюджет, утвержденную сводным планом финансирования разбивку по месяцам плана поступлений доходов в республиканский бюджет.
37. После утверждения сводного плана поступлений и финансирования, сводного плана финансирования по обязательствам, уполномоченные органы по исполнению нижестоящих бюджетов в течение трех рабочих дней представляют уполномоченному органу по исполнению вышестоящего бюджета утвержденную помесячную разбивку сводного плана поступлений (до уровня специфик) в соответствующие бюджеты.
38. Администратор бюджетной программы в течение трех рабочих дней после утверждения сводных планов поступлений и финансирования, сводного плана финансирования по обязательствам представляет в территориальный орган казначейства (по месту нахождения администратора бюджетной программы) утвержденные индивидуальные планы финансирования по подведомственным ему государственным учреждениям на бумажном и электронном носителях.
Администратор бюджетной программы обеспечивает своевременное представление в территориальный орган казначейства утвержденных индивидуальных планов финансирования.
Территориальный орган казначейства в течение восьми рабочих дней после представления администратором бюджетной программы утвержденных индивидуальных планов финансирования по всем подведомственным данному администратору государственным учреждениям производит проверку выполнения следующих требований:
соответствия индивидуальных планов финансирования по обязательствам ЕБК РК;
соответствия сумм плановых назначений всех индивидуальных планов финансирования по обязательствам сводному плану финансирования по обязательствам по каждой программе, подпрограмме и специфике ЕБК РК.
При невыполнении установленных требований индивидуальные планы финансирования возвращаются администратору бюджетной программы для исправления.
Государственное учреждение в течение одиннадцати рабочих дней после утверждения сводных планов финансирования представляет в территориальный орган казначейства утвержденные индивидуальные планы финансирования на бумажном носителях.

35. Жергілiктi бюджеттi атқару жөнiндегi уәкілеттi орган жергілікті бюджет бойынша бекiтілген түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспары мен мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының бiр данасын бекiтiлгеннен кейiн екi жұмыс күнi iшiнде аумақтық қазынашылық органына қағаз түрiнде және электрондық тасығыштармен бередi.
Бюджетті атқару жөнiндегi жергілікті уәкілетті орган жергiлiктi бюджет бойынша түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарының, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының аумақтық қазынашылық органына уақтылы берiлуiн қамтамасыз етедi.
36. Түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспары, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары бекiтілгеннен кейiн республикалық бюджеттi атқару жөнiндегi уәкілетті орган үш жұмыс күнi iшiнде түсiмдер жоспарларын бекiтедi және қаржыландырудың жиынтық жоспарымен бекiтілген республикалық бюджетке кiрiстердiң түсiмдерi жоспарын ай бойынша бөлудi салық және бюджетке төленетін басқа да мiндеттi төлемдердiң атқарылуын бақылауды қамтамасыз ететiн мемлекеттiк органдарға жiбередi.
37. Түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспары, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары бекiтілгеннен кейiн төмен тұрған бюджеттердi атқару жөнiндегi уәкілетті органдар үш жұмыс күнi iшiнде бекiтiлген тиісті бюджеттерге түсiмдердiң жиынтық жоспарын айға бөлудi (ерекшелiктердiң деңгейiне дейiн) жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға жiбередi.
38. Бюджеттік бағдарламаның әкiмшiсi аумақтық қазынашылық органына (бюджеттiк бағдарлама әкiмшісiнiң орналасқан орны бойынша) оған ведомстволық бағыныстағы мемлекеттiк мекемелер бойынша бекiтiлген дербес қаржыландыру жоспарларын түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарлары, мiндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспары бекiтілгеннен кейiн үш жұмыс күнi iшiнде қағаз түрiнде және электрондық тасығыштармен тапсырады.
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi бекiтiлген дербес қаржыландыру жоспарларының аумақтық қазынашылық органына уақтылы берiлуiн қамтамасыз етедi.
Аумақтық қазынашылық органы бюджеттік бағдарламаның әкiмшiсiне бекiтiлген дербес қаржыландыру жоспарлары берiлгеннен кейiн сегіз жұмыс күнi iшінде осы әкiмшiге барлық ведомстволық бағыныстағы мемлекеттiк мекемелер бойынша мынадай:
ҚР ББС-ның мiндеттемелерi бойынша дербес қаржыландыру жоспарларының сәйкес келуi;
ҚР ББС-ның әрбiр бағдарламасы, кiшi бағдарламасы және ерекшелiгі бойынша мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың барлық дербес жоспарларының жоспарлы мақсаттары сомасының сәйкес келуi талаптарының орындалуына тексеру жүргiзедi.
Белгіленген талаптар орындалмаған кезде дербес қаржыландыру жоспарлары түзету үшiн бюджеттік бағдарламаның әкiмшiсiне қайтарылады.
Мемлекеттiк мекеме қаржыландырудың жиынтық жоспарлары бекiтiлгеннен кейiн он бiр жұмыс күнi iшінде аумақтық қазынашылық органына бекiтiлген дербес қаржыландыру жоспарларын қағаз тасығыштармен бередi.

39. При уточнении бюджетов посредством внесения изменений и дополнений в закон о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год или решение маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год государственные учреждения уточняют индивидуальные планы финансирования, администраторы бюджетных программ - планы финансирования бюджетных программ, уполномоченный орган по исполнению бюджета - сводный план поступлений и финансирования, сводный план по обязательствам путем внесения изменений в них в порядке, устанавливаемом главой 3 настоящих Правил.
Администраторы бюджетных программ в течение пяти рабочих дней после утверждения годового плана финансирования по дополнительным и измененным бюджетным программам представляют в уполномоченный орган по исполнению бюджета заявки на изменение планов финансирования по бюджетным программам (подпрограммам), по которым изменились годовые плановые суммы.
По дополнительным бюджетным программам (подпрограммам) администраторы бюджетных программ представляют в уполномоченный орган по исполнению бюджета проекты планов финансирования бюджетных программ по обязательствам и платежам в соответствии с пунктами 8-20 настоящих Правил.
40. При корректировке бюджетов посредством внесения изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о реализации закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год или решение маслихата о реализации местного бюджета на соответствующий финансовый год без уточнения в Парламенте Республики Казахстан или маслихате, изменение и дополнение сводного плана поступлений и финансирования, сводного плана финансирования по обязательствам осуществляется посредством справок о внесении изменений в сводный план поступлений и финансирования, сводный план финансирования по обязательствам, формируемых уполномоченным органом по исполнению бюджета, в порядке, устанавливаемом главой 3 настоящих Правил.
При направлении в текущем финансовом году свободных остатков бюджетных средств на завершение финансирования бюджетного инвестиционного проекта, утвержденного в бюджете прошлого года, на сумму не более десяти процентов от его утвержденного годового объема и на погашение основного долга по полученным займам, внесение изменений в сводный план поступлений, сводные планы финансирования по обязательствам осуществляется справками о внесении изменений в сводный план поступлений и финансирования, сводный план финансирования по платежам и обязательствам, сформированными на основании соответствующего постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа в порядке, устанавливаемом главой 3 настоящих Правил.
Корректировка бюджета нижестоящего уровня при выделении средств из резерва вышестоящего бюджета постановлением Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа осуществляется местным исполнительным органом без уточнения бюджета в маслихате путем внесения изменений в сводный план поступлений и финансирования, сводный план финансирования по обязательствам справками, сформированными на основании соответствующего постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа, в порядке, установленном главой 3 настоящих Правил.
Представление администраторами бюджетных программ в уполномоченные органы по исполнению бюджетов заявок на изменение планов финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по обязательствам и платежам производится в течение пяти рабочих дней после принятия постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о внесении изменений и дополнений в постановления Правительства или местного исполнительного органа о реализации республиканского или местного бюджета на соответствующий финансовый год.
Внесение изменений и дополнений в сводный план поступлений и финансирования, сводный план финансирования по обязательствам осуществляется уполномоченным органом по исполнению бюджета в течение двух недель после принятия постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан и местного исполнительного органа.

39. Тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңға немесе тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттың шешiмiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу арқылы бюджеттердi нақтылау кезiнде мемлекеттік мекемелер дербес қаржыландыру жоспарларын, бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшілерi - бюджеттік бағдарламаларды қаржыландыру жоспарларын, бюджеттi атқару жөніндегі уәкілеттi орган - қаржыландырудың жиынтық жоспарын, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын осы Ереженiң 3-тарауында белгiленген тәртiппен оларға өзгерiстер енгiзу арқылы нақтылайды.
Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшілерi жылдық қаржыландыру жоспарын бекiткеннен кейiн бес жұмыс күнi ішінде қосымша және өзгертiлген бюджеттiк бағдарламалар бойынша бюджеттi атқару жөнiндегі уәкілеттi органға жылдық жоспарлы сома өзгертілген бюджеттiк бағдарламалар (кiшi бағдарламалар) бойынша қаржыландыру жоспарларын өзгертуге өтiнiм ұсынады.
Бюджеттік бағдарламалардың әкiмшiлерi қосымша бюджеттiк бағдарламалар (кiшi бағдарламалар) бойынша бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға осы Ереженiң 8-20-тармақтарына сәйкес мiндеттемелер мен төлемдер бойынша бюджеттiк бағдарламаларды қаржыландыру жоспарларының жобаларын тапсырады.
40. Қазақстан Республикасының Парламентiнде немесе мәслихатта нақтыланбаған тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды iске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкiметінiң немесе жергiлiктi атқарушы органның қаулысына немесе тиiстi қаржы жылына арналған жергілікті бюджетте iске асыру туралы мәслихаттың шешiмiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу арқылы бюджеттердi түзету кезiнде түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарына, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiс пен толықтыру осы Ереженiң 3-тарауында белгiленген тәртiппен бюджетті атқару жөнiндегi уәкілетті орган қалыптастыратын түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарына, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер енгізу туралы анықтама арқылы жүзеге асырылады.
Бюджет қаражаттарының еркiн қалдықтарын ағымдағы қаржы жылында өткен жылғы бюджетте оның бекiтілген жылдық көлемiнен он пайыздан аспайтын сомаға бекiтiлген бюджеттік инвестициялық жобаны қаржыландыруды аяқтауға және алынған қарыздар бойынша негізгі борышты өтеуге жiберу кезiнде түсiмдердiң жиынтық жоспарына, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерiстер енгiзу осы Ереженiң 3-тарауында белгіленген тәртiппен Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органның тиiстi қаулысының негiзiнде қалыптастырылған Төлемдер мен мiндеттемелер бойынша түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарына, қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтамалармен жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органның қаулысымен жоғары тұрған бюджеттiң резервiнен қаражат бөлу кезiнде төмен тұрған бюджетті түзету осы Ереженiң 3-тарауында белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасы Үкiметінiң немесе жергiлiктi атқарушы органның тиiстi қаулысының негiзiнде қалыптастырылған анықтамалармен түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарына, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер енгізу арқылы мәслихатта бюджеттi нақтыламастан жергілiкті атқарушы орган жүзеге асырады.
Бюджеттiк бағдарламалар әкімшілерiнiң бюджеттердi атқару жөнiндегі уәкілетті органдарға мiндеттемелер мен төлемдер бойынша бюджеттік бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларын өзгертуге өтiнiм беруi тиісті қаржы жылына арналған республикалық немесе жергілікті бюджеттi iске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергіліктi атқарушы органның қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергілікті атқарушы органның қаулысы қабылданғаннан кейiн бес жұмыс күнi iшiнде жүргiзiледi.
Түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарына мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзудi бюджетті атқару жөнiндегі уәкілеттi орган Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және жергiлiктi атқарушы органның қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы Қазақстан Республикасы Үкiметінiң немесе жергiлiктi атқарушы органның қаулысын қабылдағаннан кейiн екi апта iшiнде жүзеге асырады.

41. При издании в соответствии с пунктами 3 статей  79_  и  80_  Бюджетного Кодекса, Указа Президента Республики Казахстан или решения местного исполнительного органа о республиканском или местном финансовом плане на первый квартал предстоящего финансового года, уполномоченным органом по исполнению бюджета составляется в порядке и сроки, установленные пунктами 9-39 настоящих Правил, сводный план поступлений и финансирования, сводный план финансирования по обязательствам на первый квартал соответствующего финансового года, в объеме одной четвертой части проекта бюджета на предстоящий финансовый год.
Глава 3. Порядок внесения изменений и дополнений в сводный план
поступлений и финансирования, сводный план финансирования по
обязательствам, включая годовые суммы
42. Внесение изменений и дополнений в сводный план поступлений и финансирования, сводный план финансирования по обязательствам, планы финансирования администраторов бюджетных программ, индивидуальные планы финансирования производится в случаях, определенных статьями  114  и  117  Бюджетного кодекса Республики Казахстан, а также при распределении постановлением Правительства Республики Казахстан или нормативным правовым актом местного исполнительного органа распределяемых бюджетных программ, при выделении средств на представительские расходы, при возникновении факторов, требующих корректировки помесячных поступлений и расходов бюджета и корректировки сумм между спецификами экономической классификации расходов.
43. Внесение изменений и дополнений в сводный план поступлений и финансирования,     сводный план финансирования по обязательствам осуществляется справками о внесении изменений в сводный план поступлений, сводный план финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по платежам и сводный план финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по обязательствам, формируемыми уполномоченным органом по исполнению бюджета на основании полученных от администраторов бюджетных программ заявок на изменение планов поступлений в бюджет, планов финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по платежам и обязательствам с прилагаемыми расчетами и обоснованием изменений.
Суммы изменений в заявках и справках указываются в тысячах тенге, числами с дробным остатком, не более одного знака после запятой. Заявки и справки составляются по формам, согласно приложениям 16-24 к настоящим Правилам.
Внесение изменений в сводный план поступлений и финансирования, сводный план финансирования по обязательствам производится уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Внесение изменений и дополнений в утвержденный сводный план поступлений за предыдущие месяцы (за состоявшийся отчетный период) не допускается, за исключением изменений, необходимых в реализацию измененных законодательных актов, постановлений Правительства Республики Казахстан.

41. Бюджет кодексiнiң  79 және   80-баптарының  3-тармақтарына сәйкес Қазақстан Республикасының Президентi немесе жергілікті атқарушы орган алдағы қаржы жылының бiрiншi тоқсанына арналған республикалық немесе жергiлiктi қаржы жоспары туралы жарлық немесе шешiм шығарған кезде бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлетті орган осы Ереженiң 9-39-тармақтарында белгіленген тәртіппен және мерзiмде алдағы қаржы жылына арналған бюджеттiң жобасының төрттен бiр бөлiгi көлемiнде тиiстi қаржы жылының бiрiншi тоқсанына түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарын, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын жасайды.
3-тарау. Жылдық соманы қоса алғанда түсімдер мен
қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер
бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына
өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу тәртiбi
42. Қазақстан Республикасы Бюджет кодексiнің  114  және   117-баптарында  анықталған жағдайларда, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысымен немесе бюджеттiк бағдарламаларды бөлетiн жергiлiктi атқарушы органның нормативтік құқықтық актiсiмен бөлген кезде, бюджеттiң ай сайынғы түсiмдерi мен шығыстарын түзетуді және шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшелiктерi арасында сомаларды түзетудi талап ететiн факторлар пайда болған кезiнде түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарына, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерін қаржыландыру жоспарларына, дербес қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу жүргiзіледi.
43. Түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарына, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшілерiнен алынған есепке және өзгерiстер негiздемесiне қоса берілетiн бюджетке түсетiн түсiмдер жоспарларын, төлемдер мен мiндеттемелер бойынша бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларын өзгертуге өтiнiш негізінде бюджеттi атқару жөніндегi уәкiлеттi орган қалыптастыратын түсiмдердiң жиынтық жоспарына, төлемдер бойынша бюджеттік бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландырудың жиынтық жоспарына және мiндеттемелер бойынша бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзу анықтамалары арқылы жүзеге асырылады.
Өтінiмдер мен анықтамаларда өзгерiстер сомасы мың теңгемен, бөлшек қалдықты, бiрақ үтiрден кейiн бiр белгiден аспайтын санмен көрсетiледi. Өтінiмдер мен анықтамалар осы Ережелерге 16-24-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша жасалады.
Түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарына, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзудi бюджетте атқару жөніндегі уәкілетті орган жүргізедi.
Өзгертiлген заңнама актілерiн, Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң қаулыларын iске асыруға қажетті өзгерiстердi қоспағанда, өткен айларға (өткен есептi кезеңге) бекiтілген түсiмдердiң жиынтық жоспарына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге болмайды.

44. Государственные органы, осуществляющие контроль за исполнением налоговых и других обязательных платежей в бюджет, подают заявку на изменение планов поступлений доходов в уполномоченный орган по исполнению бюджета с обоснованием и расчетами предлагаемых изменений. При правомерности и обоснованности предлагаемых изменений не менее, чем за пять рабочих дней до завершения отчетного периода уполномоченный орган по исполнению бюджета формирует справку о внесении изменений в план поступлений по доходам, которая утверждается руководителем, курирующим вопросы бюджетных поступлений, и на ее основании вносит изменения в Сводный план поступлений.
45. Внесение изменений в сводный план поступлений и планы поступлений кредитов, займов, поступлений от продажи финансовых активов государства осуществляется уполномоченным органом по исполнению бюджета по заявкам органов, имеющих с ним взаимоотношения по названному перечню поступлений, на основании изменений в кредитные договоры, договоры займов, соглашений о реструктуризации долга и на основании изменения плана продаж финансовых активов государства в порядке, устанавливаемом пунктом 43 настоящих Правил.
46. При отклонении заявки на изменение планов поступлений доходов, погашения кредитов, поступлений от продажи финансовых активов государства, погашения займов, уполномоченный орган по исполнению бюджета информирует об отказе в изменении планов государственный орган, представивший заявку, с указанием причин и основания отказа.
47. При внесении изменений в сводный план поступлений доходов местного бюджета уполномоченный орган по исполнению бюджета района (города областного значения) не менее, чем за семь дней до завершения отчетного периода, представляет уполномоченному органу по исполнению областного бюджета измененный сводный план поступлений доходов, а уполномоченный орган по исполнению областного бюджета не менее, чем за пять дней до завершения отчетного периода представляет уполномоченному органу по исполнению республиканского бюджета измененный план поступлений доходов по области.
48. Работа, связанная с внесением изменений в сводные планы финансирования, начинается с формирования государственным учреждением заявки на изменение индивидуального плана финансирования (далее - заявка государственного учреждения). На основе заявки государственного учреждения администратор бюджетных программ формирует заявку на изменение планов финансирования администратора бюджетных программ по платежам и обязательствам (далее - заявка администратора бюджетных программ). До формирования заявки на внесение изменений в сводный план поступлений и финансирования, сводный план финансирования по обязательствам или рассмотрения заявки государственного учреждения на внесение изменений в индивидуальный планы финансирования без изменения сводного плана поступлений и финансирования, сводного плана финансирования по обязательствам администратор бюджетных программ обращается в территориальный орган казначейства по своему местонахождению. Для получения формы 4-20 "Сводный отчет по расходам" согласно приложению 35, территориальный орган казначейства приостанавливает регистрацию обязательств и проведение платежей государственного учреждения по программам, подпрограммам, спецификам, по которым планируется уменьшение плановых назначений до окончания рассмотрения заявки государственного учреждения.
Заявка государственного учреждения формируется с учетом следующего:
соблюдение соответствия между суммами плановых назначений, разрешениями и кассовыми расходами;
соответствие годовых плановых назначений в разрезе специфик экономической классификации расходов бюджета между планами финансирования по обязательствам и планами финансирования по платежам, а также сохранение соотношения между планами финансирования по обязательствам и планами финансирования по платежам, при котором сумма планов по платежам за период с начала года не должна превышать сумму планов по обязательствам за тот же период финансового года;
принятые, но не выполненные обязательства;
наличие инкассовых распоряжений;
уменьшение плановых сумм и выданных разрешений по спецификам экономической классификации расходов может производиться на сумму плановых назначений за вычетом принятых обязательств;
увеличение (уменьшение) плановых сумм по одним спецификам экономической классификации расходов бюджета может осуществляться в пределах годовых сумм по бюджетной программе (подпрограмме), принятой постановлением Правительства Республики Казахстан и местного исполнительного органа (уточненной или скорректированной постановлением Правительства Республики Казахстан и местного исполнительного органа), за счет уменьшения (увеличения) плановых сумм по другим спецификам.
Заявка государственного учреждения подписывается его руководителем или лицом, им уполномоченным, и передается соответствующему администратору бюджетных программ с расчетами к изменениям и их обоснованием.

44. Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндетті төлемдердiң атқарылуын бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелер бюджеттi атқару жөнiндегi уәкілетті органға ұсынылған өзгерiстердiң негiздемесi мен есептерi бар түсiмдердiң жоспарларын өзгертуге өтiнiм бередi. Ұсынылған өзгерiстердiң құқыққа сәйкестігі және негiздiлiгi кезiнде есептi кезең аяқталғанға дейiн кем дегенде бес жұмыс күнде бюджетті атқару жөнiндегi уәкілеттi орган бюджеттік түсiмдер мәселелерiне жетекшілік ететін басшы бекiтетiн және оның негiзiнде Түсiмдердiң жиынтық жоспарына өзгерiстер енгізiлетін кiрiстер бойынша түсiмдер жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы қалыптастырады .
45. Түсiмдердiң жиынтық жоспарына және кредиттер, қарыздар түсiмдерiнің, мемлекеттiң қаржылық активтерiн сатудан түскен түсiмдердiң жоспарларына өзгерiстер енгiзудi бюджетті атқару жөнiндегi уәкілетті орган кредит шарттарына, қарыздардың шарттарына, борышты қайта құрылымдау туралы келiсiмдерге өзгерiстер негізінде және осы Ереженің 43-тармағында белгiленген тәртiппен мемлекеттің қаржылық активтерiн сату жоспарының өзгерiстерi негізінде аталған түсiмдердiң тiзбесi бойынша оларға өзара қатынасы бар органдардың өтiнiмдерi бойынша жүзеге асырады.
46. Кiрiстердiң түсiмдерi, кредиттердi өтеу, мемлекеттiң қаржылық активтерiн сатудан түскен кiрiстер, қарыздарды өтеу жоспарларын өзгертуге өтінiмдер қабылданбаған кезде бюджеттi атқару жөніндегі уәкілеттi орган бас тарту себептерi мен негiздемесiн көрсете отырып, өтінiм берген мемлекеттік органды жоспарларды өзгертуден бас тартатыны туралы хабарландырады.
47. Жергілiкті бюджеттің кiрiс түсiмдерінің жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзу кезiнде аудан (облыстық мәнi бар қала) бюджетiн атқару жөнiндегi уәкілетті орган есептi кезең аяқталғанға дейiн кем дегенде жетi күнде облыстық бюджетті атқару жөнiндегi уәкiлетті органға өзгертiлген кiрiстер түсiмдерiнiң жиынтық жоспарын бередi, ал облыстық бюджетті атқару жөнiндегi уәкiлетті орган есептi кезең аяқталғанға дейiн кем дегенде бес күнде республикалық бюджетті атқару жөніндегі уәкiлетті органға өзгертілген облыс бойынша кiрiстер түсiмдерiнiң жоспарын бередi.
48. Қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерiстер енгiзуге байланысты жұмыс мемлекеттік мекеме дербес қаржыландыру жоспарын өзгертуге өтiнiм (бұдан әрi - мемлекеттiк мекеменiң өтiнiмi) қалыптастырғаннан басталады. Мемлекеттiк мекеменiң өтiнiмi негізінде бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi төлемдер мен мiндеттемелер бойынша бюджеттік бағдарламалардың әкiмшiсiн қаржыландырудың жоспарларын өзгертуге өтiнiм (бұдан әрi - бюджеттiк бағдарламалар әкiмшісiнiң өтiнiмi) қалыптастырады. Түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарына, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзуге өтінiм қалыптастырғанға дейiн немесе түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарын, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын өзгертпестен дербес қаржыландыру жоспарына өзгерiстер енгізуге мемлекеттiк мекеменiң өтiнiмiн қарағанға дейiн бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшісi өзi орналасқан орны бойынша аумақтық қазынашылық органына өтiнiш жасайды. 35-қосымшаға сәйкес 4-20 "Шығыстар бойынша жиынтық есеп" нысанын алу үшін аумақтық қазынашылық органы мемлекеттік мекеменiң өтiнiмiн қарау аяқталғанға дейiн жоспарлы мақсаттарды азайту жоспарланған бағдарламалар, Кiші бағдарламалар, ерекшелiктер бойынша мемлекеттік мекеменiң мiндеттемелерiн тiркеудi және оның төлемдерiн жүргізудi тоқтата тұрады.
Мемлекеттік мекеменiң өтiнiмi мыналар ескерiле отырып қалыптастырылады:
жоспарлы мақсаттар, рұқсаттар мен кассалық шығыстардың сомалары арасындағы сәйкестіктi сақтау;
мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары арасындағы бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының ерекшелiктерi бөлiнiсiнде жылдық жоспарлы мақсаттардың сәйкестiгi, сондай-ақ төлемдер бойынша жоспарлардың сомасы жылдың басынан басталған кезеңде сол қаржы жылының кезеңiне мiндеттемелер бойынша жоспарлардың сомасынан асып кетпеуi қажет мiндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспары мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспары арасындағы ара салмақты сақтау;
қабылданған, бiрақ орындалмаған міндеттемелердi;
инкассалық өкiмдердің болуы;
жоспарлы соманы және шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшелiктерi бойынша берiлген рұқсаттарды кемiту қабылданған мiндеттемелердi шегере отырып, жоспарлы мақсаттардың сомасына жүргiзiлуi мүмкін;
жоспарлы сомаларды бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының бiр-бiр ерекшелiктерi бойынша арттыру (кемiту) басқа ерекшелiктер бойынша жоспарлы соманы кемiту (арттыру) есебiнен Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және жергілікті атқарушы органның қаулысымен қабылданған (Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және жергілікті атқарушы органның қаулысымен нақтыланған немесе түзетілген) бюджеттiк бағдарлама бойынша жылдық сома шегінде жүзеге асырылуы мүмкiн.
Мемлекеттік мекеменiң өтiнiмiне оның басшысы немесе уәкiлеттiк берiлген тұлға қол қояды және өзгерiстерге есептер мен олардың негіздемесi қоса тиісті бюджеттік бағдарламаның әкiмшiсiне беріледi.

49. Заявка администратора бюджетных программ формируется администратором бюджетных программ в соответствии с заявками государственных учреждений, в пределах сумм по бюджетной программе (подпрограмме).
Заявка на изменение планов финансирования администраторов бюджетных программ по платежам и обязательствам по получаемым из вышестоящего бюджета трансфертам и кредитам представляется соответствующему администратору бюджетных программ вышестоящего бюджета уполномоченным органом по исполнению нижестоящего бюджета, на основании которой администратор бюджетных программ вышестоящего бюджета представляет в устанавливаемом настоящим разделом Правил порядке заявку уполномоченному органу по исполнению вышестоящего бюджета.
При формировании заявки администратором бюджетных программ соблюдаются условия, изложенные в пункте 48 настоящих Правил.
Заявка администратора бюджетных программ на изменение планов финансирования текущего месяца (уменьшение) и предстоящего месяца (увеличение или уменьшение) представляется в уполномоченный орган по исполнению бюджета в срок до двадцатого числа текущего месяца, а в последнем месяце текущего финансового года - в срок до пятнадцатого декабря, с приложением расчетов и обоснований предлагаемых изменений. Администраторы бюджетных программ и государственные учреждения могут вносить изменения в соответствующие планы финансирования не более одного раза в месяц. Не допускается уменьшение суммы текущего месяца с увеличением суммы предстоящих месяцев плана финансирования по одной специфике экономической классификации расходов. Заявка администратора бюджетных программ на изменение планов финансирования по решению Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа, а также на выделение средств на представительские затраты или для исполнения исполнительных листов принимается без ограничений, а в последнем месяце - не позднее тридцатого декабря текущего финансового года.
Заявка администратора бюджетных программ на изменение плана предстоящего месяца (увеличение) без изменения плана текущего месяца по бюджетным программам развития может представляться после двадцатого числа текущего месяца до начала предстоящего месяца.
Администратор бюджетных программ представляет в уполномоченный орган по исполнению бюджета заявку на внесение изменений в планы финансирования администратора бюджетных программ на бумажных и магнитных носителях.
Заявка администратора бюджетных программ на изменение планов финансирования подписывается руководителем администратора бюджетных программ и руководителем структурного подразделения администратора бюджетных программ, ответственного за составление плана финансирования, а в период их отсутствия - лицами, на которые возложено исполнение их обязанностей соответствующими приказами, и заверяется печатью администратора бюджетных программ.

49. Бюджеттік бағдарламалар әкiмшiсiнiң өтiнiмiн бюджеттік бағдарлама (кiшi бағдарлама) бойынша сома шегiнде мемлекеттiк мекеменiң өтiнiмдерiне сәйкес бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi қалыптастырады.
Жоғары тұрған бюджеттен трансферттер мен кредиттер алатын төлемдер мен мiндеттемелер бойынша бюджеттiк бағдарламалардың әкімшілерін қаржыландырудың жоспарларын өзгертуге өтiнiмдi төмен тұрған бюджетті атқару жөнiндегi уәкілетті орган жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламаларының тиiстi әкiмшiсiне бередi, оның негiзiнде жоғары тұрған бюджеттiң бюджеттiк бағдарламаларының әкiмшісi Ереженiң осы бөлiмiмен белгiлеген тәртiппен жоғары тұрған бюджетті атқару жөнiндегi уәкілетті органға өтiнiм бередi.
Өтінім қалыптастыру кезiнде бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшілерi осы Ереженiң 48-тармағында айтылған шарттарды сақтайды.
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң ағымдағы айда (кемiту) және алдағы айда (арттыру немесе кемiту) қаржыландыру жоспарларын өзгертуге өтiнiмi ұсынылған өзгерiстердiң есептерi мен негіздемелерiн қоса бере отырып, ағымдағы айдың жиырмасы күнiне дейiнгi мерзiмде, ал ағымдағы қаржы жылының соңғы айында-желтоқсанның он бесiне дейiнгі мерзiмде бюджетті атқару жөнiндегi уәкілетті органға беріледi. Бюджеттік бағдарламалардың әкiмшілерi және мемлекеттік мекемелер тиiстi қаржыландыру жоспарларына айына бiр реттен артық емес өзгерiстер енгiзе алады. Шығыстардың экономикалық сыныптамасының бiр ерекшелігі бойынша алдағы айлардағы қаржыландыру жоспарының сомасын арттыра отырып, ағымдағы айдың сомасын кемiтуге болмайды. Қаржыландырудың жоспарларын өзгертуге бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң өтінiмi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органның шешімi бойынша, сондай-ақ өкiлдiк шығындарға қаражат бөлуге немесе атқарушы парақтарды орындау үшiн - шектеусiз, ал соңғы айда - ағымдағы қаржы жылының отызыншы желтоқсанынан кешіктiрмей қабылданады.
Бюджеттік бағдарламаларды дамыту бойынша ағымдағы айдың жоспарында өзгерiс болмаған алдағы айдың жоспарын өзгертуге (арттыру) бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң өтiнiмi алдағы ай басталғанға дейiн ағымдағы айдың жиырмасы күнiнен кейiн берiлуi мүмкiн.
Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi бюджеттi атқару жөнiндегi уәкілетті органға бюджеттік бағдарламалардың әкiмшісiн қаржыландырудың жоспарларына өзгерiстер енгiзуге өтiнiмдi қағаз түрiнде және магниттiк тасығыштармен бередi.
Қаржыландыру жоспарларын өзгертуге бюджеттiк бағдарламалар әкiмшісiнің өтінiмiне қаржыландыру жоспарын жасауға жауапты бюджеттік бағдарламалар әкімшiсінің басшысы және бюджеттік бағдарламалар әкiмшісінiң құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысы, ал олар болмаған кезеңде - тиiстi бұйрықтармен олардың мiндеттерiн орындау жүктелген тұлғалар қол қояды және ол бюджеттік бағдарламалар әкiмшiсiнiң мөртабанымен расталады.

50. Для внесения изменений в сводные планы финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по обязательствам и платежам уполномоченный орган по исполнению бюджета рассматривает заявки администраторов бюджетных программ и в случае их одобрения формирует справки о внесении изменений в сводные планы финансирования по платежам и обязательствам.
Формирование справки производится с учетом пунктов 48-49 настоящих Правил, а также с учетом следующих условий:
сохранение сбалансированности сводного плана поступлений и сводного плана финансирования по платежам по году и по месяцам в соответствии с пунктом 29 настоящих Правил;
изменение объемов поступления и погашения в разделе сводного плана "Финансирование дефицита (использование профицита) бюджета" может осуществляться только при условии сохранения утвержденного (уточненного) объема финансирования дефицита (использования профицита) бюджета.
51. Заявки администраторов бюджетных программ, государственных органов по контролю за исполнением налоговых и других обязательных платежей в бюджет, местных исполнительных органов и других государственных органов уполномоченным органом по исполнению бюджета рассматриваются в течение пяти рабочих дней со дня их поступления.
Уполномоченный орган по исполнению бюджета проверяет обоснование по предлагаемым изменениям и соблюдение условий, установленных пунктами 48-50 настоящих Правил.
Если суммы заявки администраторов бюджетных программ приводят к превышению расходов по платежам над поступлениями в бюджет по корректируемому периоду с начала текущего финансового года, а также при этом нарушаются другие условия, определяемые пунктами 48-49 настоящих Правил, то уполномоченный орган по исполнению бюджета сообщает администраторам бюджетных программ об отклонении заявок.
52. Оформленные в соответствии с пунктами 48-50 настоящих Правил, справки утверждаются руководителем уполномоченного органа по исполнению бюджета и доводятся в течение двух рабочих дней до соответствующего администратора бюджетных программ. Последний утверждает справку на изменение индивидуальных планов финансирования государственного учреждения по платежам и обязательствам, представляет ее в территориальный орган казначейства до проведения переводных (расходных) операций в реализацию измененных индивидуальных планов финансирования по платежам и обязательствам и доводит ее до подведомственного государственного учреждения в течение двух рабочих дней после получения справки о внесении изменений в сводные планы финансирования по платежам и обязательствам.
Справки на изменение индивидуальных планов финансирования государственного учреждения по платежам и обязательствам, которые не требуют изменения сводного плана финансирования по платежам и обязательствам, представляются администратором бюджетной программы в территориальный орган казначейства в срок до двадцать пятого числа текущего месяца, а в последнем месяце текущего финансового года - в срок до пятнадцатого декабря.
При недостаточности плановых назначений по причине принятия обязательств или проведения кассовых расходов государственным учреждением в период после утверждения администратором бюджетных программ справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования и до ее представления в территориальный орган казначейства, территориальный орган казначейства возвращает справку администратору бюджетной программы без исполнения.

50. Мiндеттемелер мен төлемдер бойынша бюджеттік бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзу үшiн бюджетті атқару жөнiндегi уәкілетті орган бюджеттік бағдарламалар әкімшілерiнiң өтiнiмдерiн қарайды және олар мақұлдаған жағдайда, төлемдер мен мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтама қалыптастырады.
Анықтаманы қалыптастыру осы Ереженiң 48-49-тармақтарын ескере отырып, сондай-ақ мынадай шарттар ескеріле отырып жүргiзіледi:
осы Ереженiң 29-тармағына сәйкес жыл бойынша және ай бойынша түсiмдердің жиынтық жоспарының және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының теңгерiмділігін сақтау;
жиынтық жоспардың "Бюджеттiң тапшылығын қаржыландыру (профицитiн пайдалану)" бөлiмiнде түсiмдер мен өтеудiң көлемдерiн өзгерту бюджеттiң тапшылығын қаржыландырудың (профицитін пайдаланудың) бекiтiлген (нақтыланған) көлемiн сақтау шартымен ғана жүзеге асырылады.
51. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінiң, салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердiң атқарылуын бақылау жөнiндегі мемлекеттiк органдардың, жергілікті атқарушы органдардың және басқа да мемлекеттiк органдардың өтінiмдерiн бюджетті атқару жөніндегі уәкілеттi орган ол түскен күннен бастап бес жұмыс күнi iшiнде қарайды.
Бюджеттi атқару жөнiндегi уәкілетті орган ұсынылған өзгерiстер бойынша негiздеменi және осы Ереженiң 48-49-тармақтарында белгiленген шарттардың сақталуын тексередi.
Егер бюджеттiк бағдарламалардың әкімшілері өтiнiмдерiнiң сомасы ағымдағы қаржы жылының басынан бастап түзетушi кезең бойынша бюджетке түсiмдерден жасалатын төлемдер бойынша шығыстарды арттыруға әкелсе, сондай-ақ бұл ретте осы Ереженiң 48-49-тармақтарында анықталатын басқа да шарттар бұзылса, онда бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсiне өтiнімнiң қабылданбауы туралы хабарлайды.
52. Осы Ереженiң 48-50-тармақтарына сәйкес ресiмделген анықтаманы бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органның басшысы бекiтедi және тиісті бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшісiне екi жұмыс күнi ішінде жеткiзіледi. Соңында төлемдер мен мiндеттемелер бойынша мемлекеттiк мекеменің дербес қаржыландыру жоспарларын өзгертуге анықтама бекiтiледi, оны өзгертілген төлемдер мен мiндеттемелер бойынша дербес қаржыландыру жоспарларын iске асыруға аудару (шығыс) операцияларын жүргiзгенге дейiн аумақтық қазынашылық органына бередi және оны төлемдер мен міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерiстер енгізу туралы анықтама алғаннан кейiн екi жұмыс күнi iшiнде ведомстволық бағыныстағы мемлекеттiк мекемеге жеткiзедi.
Төлемдер мен мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын өзгертудi талап етпейтiн төлемдер мен мiндеттемелер бойынша мемлекеттiк мекеменi дербес қаржыландыру жоспарларын өзгертуге анықтамаларды бюджеттік бағдарламаның әкiмшiсi ағымдағы айдың жиырма бесi күнiне дейiнгі мерзiмде, ал ағымдағы қаржы жылының соңғы айында - он бесiншi желтоқсанға дейiнгi мерзiмде аумақтық қазынашылық органына ұсынады.
Мемлекеттік мекемелер дербес қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгізу туралы анықтаманы бюджеттік бағдарламалардың әкiмшiсi бекiтілгеннен кейiнгі және аумақтық қазынашылық органына бергенге дейiнгi кезеңде мiндеттемелердi қабылдау немесе кассалық шығыстардың жүргiзу себебi бойынша жоспарлы мақсаттар жетiспеген кезде аумақтық қазынашылық органы орындамай анықтаманы бюджеттік бағдарламаның әкiмшiсiне қайтарады.

53. Справка о внесении изменений в сводные планы финансирования по платежам и обязательствам по получаемым из вышестоящего бюджета трансфертам и кредитам формируется уполномоченным органом по исполнению нижестоящего бюджета в устанавливаемом настоящим разделом Правил порядке и на основании справки уполномоченного органа по исполнению вышестоящего бюджета, представленной администратором соответствующих бюджетных программ вышестоящего бюджета.
Справка о внесении изменений в сводный план финансирования нижестоящего бюджета по расходам, связанным с обслуживанием долга и его погашением, формируется уполномоченным органом по исполнению нижестоящего бюджета в порядке, устанавливаемом настоящим разделом Правил и на основании справки о внесении изменений в сводный план поступлений вышестоящего бюджета, представленной уполномоченным органом вышестоящего бюджета.
54. Справки о внесении изменений, связанных с трансфертами из резерва вышестоящего бюджета в сводный план поступлений и финансирования, сводный план финансирования по обязательствам нижестоящего бюджета формируются уполномоченным органом по исполнению бюджета нижестоящего уровня на основании справок о внесении изменений в сводный план финансирования по платежам и обязательствам уполномоченного органа по исполнению вышестоящего бюджета, которые (в одном экземпляре каждая) представляются последним уполномоченному органу по исполнению нижестоящего бюджета.
55. Уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании утвержденных справок о внесении изменений в сводный план поступлений, сводный план по платежам и сводный план по обязательствам вносит изменения в электронную базу данных сводного плана поступлений и финансирования, сводного плана финансирования по обязательствам в день утверждения справки.
Администратор бюджетных программ на основании полученной от уполномоченного органа по исполнению бюджета справки о внесении изменений в сводные планы финансирования по платежам и обязательствам в тот же день вносит изменения в электронную базу данных планов финансирования администраторов бюджетных программ и на основании заявки на изменение индивидуального плана финансирования формирует и утверждает справку о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования государственных учреждений администратора бюджетных программ.
Глава 4. Выдача разрешений на принятие обязательств
56. Выдача разрешений на принятие обязательств государственными учреждениями осуществляется в порядке, установленном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.

53. Жоғары тұрған бюджеттен трансферттер мен кредиттер алатын төлемдер мен мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгертулер енгiзу туралы анықтаманы төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілеттi орган Ереженiң осы бөлiмiнде белгiленген тәртіппен және жоғары тұрған бюджеттiң тиiстi бюджеттік бағдарламаларының әкiмшiсi ұсынған жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның анықтамасы негiзiнде қалыптастырады.
Борышқа қызмет көрсету мен оны өтеуге байланысты шығыстар бойынша төмен тұрған бюджеттi қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы төмен тұрған бюджеттi атқару жөнiндегi уәкілеттi орган Ереженiң осы бөлiмiнде белгiленген тәртiппен және жоғары тұрған бюджеттiң уәкілеттi органы ұсынған жоғары тұрған бюджеттің түсiмдердiң жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтама негiзiнде қалыптастырады.
54. Жоғары тұрған бюджеттің резервiнен трансферттерге байланысты өзгерiстер, төмен тұрған бюджеттiң түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарына, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтамаларды соңында төмен тұрған бюджеттi атқару жөнiндегi уәкілетті органға берілетін (әрқайсысынан бiр данада) жоғары тұрған бюджеттi атқару жөнiндегi уәкілеттi органның төлемдер мен мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтама негiзiнде төменгi деңгейлi бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган қалыптастырады.
55. Бюджетті атқару жөнiндегi уәкілетті орган түсiмдердiң жиынтық жоспарына, төлемдер бойынша жиынтық жоспарға және мiндеттемелер бойынша жиынтық жоспарға өзгерiстер енгiзу туралы бекiтiлген анықтама негiзiнде түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарының, мiндеттемелер бойынша қаржыландыру жиынтық жоспарының электрондық дерекқорына анықтама бекiтілген күнi өзгерiстер енгiзедi.
Бюджеттік бағдарламалардың әкiмшiсi бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органнан алған төлемдер мен мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтама негiзiнде сол күнi дербес қаржыландыру жоспарын өзгертуге өтiнiм негiзiнде бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшілерiн қаржыландыру жоспарларының электрондық дерекқорына өзгерiстер енгiзедi және мемлекеттiк мекемелердi, бюджеттік бағдарламалардың әкiмшiсiн дербес қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы бекiтедi.
4-тарау. Мiндеттемелер қабылдауға рұқсаттар беру
56. Мемлекеттік мекемелердiң міндеттемелердi қабылдауына рұқсаттар берудi бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкілеттi орган белгiлеген тәртiппен жүзеге асырылады.

Глава 4-1. Государственное финансирование выборов   <*>
Сноска. Правила дополнены главой 4-1 - постановлением Правительства РК от 15 сентября 2005 г.  N 921  .
56-1. Выборы Президента, депутатов Парламента, акимов районов, городов областного значения за исключением депутатов Мажилиса Парламента, избираемых на основе партийных списков, маслихатов, членов органов местного самоуправления финансируются из средств республиканского бюджета через контрольный счет наличности местного исполнительного органа, отличный от контрольного счета наличности местных бюджетов, открываемые для этих целей.  <*>
Сноска. В пункт 56-1 внесены изменения постановлением Правительства РК от 22 августа 2006 года N  795  (вводится в действие с 1 июля 2006 года).
56-2. Государственное финансирование выборов осуществляется путем выдачи Комитетом казначейства Министерства финансов Республики Казахстан разрешений на принятие обязательств Центральной избирательной комиссии в соответствии со сводным планом финансирования по обязательствам в двух экземплярах, один экземпляр разрешения остается в Центральной избирательной комиссии, второй экземпляр и планы финансирования по каждой территориальной избирательной комиссии области, города республиканского значения, столицы Центральная избирательная комиссия представляет в Департамент казначейства города Астаны.
Департамент казначейства города Астаны формирует разрешение на принятие обязательств в трех экземплярах по каждой области, городу республиканского значения, столице, один экземпляр остается в Департаменте казначейства города Астаны, два экземпляра передаются Центральной избирательной комиссии, один из которых последним вместе с планом финансирования территориальной избирательной комиссии области, города республиканского значения, столицы передается соответствующим местным исполнительным органам областей, города республиканского значения, столицы.
Местные исполнительные органы областей, города республиканского значения, столицы планы финансирования территориальных избирательных комиссий районов, городов представляют в соответствующие Департаменты казначейства областей, городов Астаны и Алматы.
Департаменты казначейства областей, городов Астаны и Алматы формируют разрешение на принятие обязательств в трех экземплярах по каждому району, городу, один экземпляр разрешения на принятие обязательств остается в Департаменте казначейства области, городов Астаны и Алматы, два экземпляра передаются местным исполнительным органам области, города республиканского значения, столицы, один из которых последним вместе с планом финансирования территориальных избирательных комиссий районов, городов передается соответствующим местным исполнительным органам районов, городов.

4-1-тарау. Сайлауларды мемлекеттік қаржыландыру
Ескерту. 4-1-тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2005.09.15. N  921  қаулысымен.
56-1. Партиялық тiзiмдер негiзiнде сайланатын Парламент Мәжiлiсiнiң, мәслихаттардың депутаттарын, жергілiктi өзiн-өзi басқару органдарының мүшелерiн қоспағанда, Президенттi, Парламент депутаттарын, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың әкiмдерiн сайлау осы мақсаттар үшін ашылатын жергiлiктi бюджеттердiң қолма-қол ақшаны бақылау шотынан басқа жергiлiктi атқарушы органның қолма-қол ақшаны бақылау шоты арқылы республикалық бюджет қаражатынан қаржыландырылады.
Ескерту. 56-1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.08.22.   795  (2006 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
56-2. Сайлауларды мемлекеттік қаржыландыру Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Қазынашылық комитеті мiндеттемелерi бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына сәйкес Орталық сайлау комиссиясының міндеттемелерін қабылдауға рұқсат беру жолымен екi данада жүзеге асырылады, рұқсат берудiң бір данасы Орталық сайлау комиссиясында қалады, екiншi данасын және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әрбiр аумақтық сайлау комиссиясы бойынша қаржыландыру жоспарларын Орталық сайлау комиссиясы Астана қаласының Қазынашылық департаментіне ұсынады.
Астана қаласының Қазынашылық департаменті міндеттемелердi қабылдауға рұқсат берулерді әрбiр облыс, республикалық маңызы бар қала, астана бойынша үш данада қалыптастырады, бір данасы Астана қаласының Қазынашылық департаментінде қалады, екі данасын Орталық сайлау комиссиясына тапсырады, оның бiреуiн соңғысы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумақтық сайлау комиссиясының қаржыландыру жоспарымен бiрге облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тиісті жергілiкті атқарушы органдарына тапсырады.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органдары аудандардың, қалалардың аумақтық сайлау комиссияларының қаржыландыру жоспарларын тиiсті облыстық, Астана және Алматы қалаларының Қазынашылық департаменттерiне ұсынады.
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының Қазынашылық департаменттерi мiндеттемелердi қабылдауға рұқсат берудi әрбiр аудан, қала бойынша үш данада қалыптастырады, мiндеттемелердi қабылдауға рұқсат берудiң бiр данасы облыстың, Астана және Алматы қалаларының Қазынашылық департаментiнде қалады, екi данасы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілiктi атқарушы органдарына тапсырылады, оның бiреуiн соңғысы аудандардың, қалалардың аумақтық сайлау комиссияларының қаржыландыру жоспарымен бiрге аудандардың, қалалардың тиiстi жергiлiктi атқарушы органдарына тапсырады.

56-3. Распорядителями бюджетных средств, выделяемых для проведения избирательной кампании в пределах утвержденного плана финансирования, являются председатели соответствующих избирательных комиссий. Расходование бюджетных средств на проведение выборов производится с контрольных счетов наличности местных исполнительных органов, открытых для учета операций, осуществляемых за счет средств республиканского бюджета. Местные исполнительные органы доводят до председателей соответствующих избирательных комиссий выданные разрешения для совершения гражданско-правовых сделок и осуществления платежей. Договора на поставку товаров (работ, услуг) заключаются председателями соответствующих избирательных комиссий с поставщиками товаров (работ, услуг) в пределах выданных разрешений местным исполнительным органам соответствующей административно-территориальной единицы, за исключением случаев, предусмотренных Конституционным  законом  Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года "О выборах в Республике Казахстан".  <*>
Сноска. В пункт 56-3 внесены изменения постановлением Правительства РК от 22 августа 2006 года N  795  (вводится в действие с 1 июля 2006 года).
56-4. На время проведения выборов местными исполнительными органами в соответствующие территориальные подразделения Казначейства представляется временный документ с образцами подписей и печати. При этом право первой подписи предоставляется председателю территориальной избирательной комиссии. Право второй подписи принадлежит главному бухгалтеру (руководителю финансовой службы) соответствующего аппарата акима.
Документ должен быть оформлен с указанием образца гербовой печати местного исполнительного органа, номера и даты решения соответствующего маслихата об избрании территориальной избирательной комиссии (решения вышестоящей избирательной комиссии о назначении члена территориальной избирательной комиссии - председателя территориальной избирательной комиссии вместо выбывшего до его избрания маслихатом). Полномочия председателя территориальной избирательной комиссии на расходование средств по подпрограмме 100 "Проведение выборов" программы 001 "Организация проведения выборов" с контрольного счета наличности местного исполнительного органа устанавливается только на срок проведения выборов, либо повторного голосования, либо повторных выборов и до тридцати календарных дней после их окончания.
В случаях, когда срок полномочий председателя территориальной избирательной комиссии на расходование средств выпадает на конец финансового года, проведение платежей по выборам осуществляется в сроки, установленные постановлением правления Национального Банка Республики Казахстан органам Казначейства для организации работы платежной системы Республики Казахстан по завершению финансового года.  <*>
Сноска. В пункт 56-4 внесены изменения постановлением Правительства РК от 22 августа 2006 года N  795  (вводится в действие с 1 июля 2006 года).

56-3. Бекiтілген қаржыландыру жоспарының шегiнде сайлау науқанын өткiзу үшiн бөлiнетiн бюджет қаражатына билiк етушілер тиісті сайлау комиссияларының төрағалары болып табылады. Сайлауларды өткiзуге бюджет қаражатын жұмсау республикалық бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылатын операцияларды есепке алу үшін ашылған жергiлiктi атқарушы органдардың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарынан жүргiзіледi. Жергілiктi атқарушы органдар азаматтық-құқықтық мәмілелердi жасау мен төлемдердi жүзеге асыру үшiн берiлген рұқсаттарды тиiстi сайлау комиссияларының төрағаларына дейiн жеткiзедi. Тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) беруге арналған шарттарды "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 қыркүйектегi Конституциялық  заңында   көзделген жағдайларды қоспағанда, тиiсті әкiмшілік-аумақтық бiрлiктiң жергiлiктi атқарушы органдарына берiлген рұқсаттар шегiнде тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) берушілермен тиісті сайлау комиссияларының төрағалары жасайды.
Ескерту. 56-3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.08.22.   795  (2006 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
56-4. Сайлаулар өткiзу уақытында жергілiкті атқарушы органдар тиiстi аумақтық Қазынашылық бөлiмшелерiне қолдар мен мөрдiң үлгілерi бар уақытша құжат ұсынады. Бұл ретте бiрiншi қол қою құқығы аумақтық сайлау комиссиясының төрағасына беріледi. Екiншi қол қою құқығы тиiсті әкiм аппаратының бас бухгалтерiне (қаржы қызметінiң басшысына) берiледi.
Құжат жергілiктi атқарушы органның елтаңбалық мөрiнiң үлгісi, тиiсті мәслихаттың аумақтық сайлау комиссиясын сайлау туралы шешiмінің (аумақтық сайлау комиссиясының мүшесi - аумақтық сайлау комиссиясының төрағасын оны мәслихат сайлағанға дейiн бұрынғы төрағаның орнына тағайындағаны туралы жоғары тұрған сайлау комиссиясының шешiмi) нөмiрi мен күнi көрсетiле отырып ресiмделуi тиiс. Аумақтық сайлау комиссиясы төрағасының 001 "Сайлау өткiзудi ұйымдастыру" бағдарламасының 100 "Сайлау өткiзу" кiшi бағдарламасы бойынша жергiлiктi атқарушы органның қолма-қол ақшаны бақылау шотынан қаражатты жұмсауға өкілеттілігі сайлаулар өткiзу не қайта дауыс беру не қайта сайлаулар мерзiмiне және олар аяқталғаннан кейiн отыз күнтiзбелiк күнге дейiн ғана белгiленедi.
Аумақтық сайлау комиссиясы төрағасының қаражатты жұмсауға өкiлеттiк мерзiмi қаржы жылының соңына келген жағдайда, сайлаулар бойынша төлемдер жүргiзу Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi басқармасы қаулысымен Қазынашылық органына қаржы жылы аяқталған соң Қазақстан Республикасының төлем жүйесiнiң жұмысын ұйымдастыру үшiн белгiлеген мерзiмде жүзеге асырылады.
Ескерту. 56-4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.08.22.   795  (2006 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.

56-5. Председатели территориальных избирательных комиссий распоряжаются денежными средствами и несут ответственность за соответствие финансовых документов решениям избирательных комиссий по финансовым вопросам.
56-6. Из средств республиканского бюджета покрываются расходы на:
1) организацию и деятельность избирательных комиссий:
заработная плата освобожденных членов избирательных комиссий;
дополнительная оплата труда членов избирательных комиссий;
начисление на заработную плату;
техническое обеспечение (приобретение компьютеров, оргтехники, аренда оборудования и техническое обслуживание оборудования, а также приобретение и изготовление инвентаря для голосования);
транспортные расходы;
публикация в средствах массовой информации;
услуги связи, почтово-телеграфные расходы;
работы, выполняемые внештатными работниками на основании трудовых соглашений;
полиграфические расходы;
приобретение канцелярских и хозяйственных товаров, материалов для лозунгов, плакатов, государственной символики;
приобретение расходных материалов к компьютерам и оргтехнике;
проведение социологического опроса, а также политических дебатов на телевидении;
проведение обучения и семинаров по организации и проведению выборов;
изготовление видео и аудио роликов, учебных фильмов, их размещение в средствах массовой информации;
2) аренда помещений;
3) командировочные расходы;
4) оплата труда консультантов, экспертов, членов лингвистической комиссии;
5) выступления кандидатов, кроме кандидатов, баллотирующихся по партийным спискам, в средствах массовой информации в соответствии с пунктом 3  статьи 28  Конституционного закона Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года "О выборах в Республике Казахстан";
6) проведение публичных предвыборных мероприятий кандидатов и выпуск агитационных материалов кандидатов, кроме кандидатов, баллотирующихся по партийным спискам, в соответствии с пунктами 4 и 5  статьи 28  Конституционного закона Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года "О выборах в Республике Казахстан";
7) транспортные расходы кандидатов, кроме кандидатов, баллотирующихся по партийным спискам, в размерах, устанавливаемых Центральной избирательной комиссией.  <*>
Сноска. В пункт 56-6 внесены изменения - постановлением   Правительства РК от 26 декабря 2005 года N  1286 .
56-7. Возмещение командировочных расходов по найму жилого помещения председателям территориальных и окружных избирательных комиссий осуществляется в размере, установленном для руководителей и заместителей руководителей государственных учреждений, а председателям участковых избирательных комиссий и членам избирательных комиссий - в размере, установленном для работников государственных учреждений Правилами о служебных командировках в пределах Республики Казахстан работников государственных учреждений, содержащихся за счет средств государственного бюджета, а также депутатов Парламента Республики Казахстан, утвержденными  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 22 сентября 2000 года N 1428.

56-5. Аумақтық сайлау комиссияларының төрағалары ақша қаражатына билiк етедi және қаржы мәселелерi бойынша сайлау комиссияларының шешiмдерiне қаржылық құжаттардың сәйкестігіне жауап береді.
56-6. Республикалық бюджет қаражатынан мыналарға арналған шығыстар жабылады:
1) сайлау комиссияларын ұйымдастыру мен оның қызметi:
сайлау комиссияларының босатылған мүшелерiнiң жалақысы;
сайлау комиссиялары мүшелерiнiң қосымша еңбекақысы;
жалақыға есептеу;
техникалық қамтамасыз ету (компьютерлер, ұйымдастыру техникаларын сатып алу, жабдықтарды жалға алу және жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, сондай-ақ дауыс беруге арналған мүкәммалды сатып алу және дайындау);
көліктік шығыстар;
бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау;
байланыс қызметтерi, почта-телеграф шығыстары;
еңбек келiсiмдерi негізiнде штаттан тыс қызметкерлер орындайтын жұмыстар;
полиграфиялық шығыстар;
кеңсе және шаруашылық тауарларды, ұрандар, плакаттар, мемлекеттiк рәмiздер үшін материалдар сатып алу;
компьютерлер мен ұйымдастыру техникасына шығыс материалдарын сатып алу;
теледидарда әлеуметтану сұраунама, сондай-ақ саяси пікірталастар өткізу;
сайлауды ұйымдастыру және еткізу жөнінде оқу мен семинарлар өткізу;
бейне және дыбыс роликтерді, оқу фильмдерін дайындау, оларды бұқаралық ақпарат құралдарында орналастыру;
2) үй-жайларды жалға алу;
3) iссапар шығыстары;
4) консультанттардың, сарапшылардың, лингвистикалық комиссия мүшелерiнiң еңбегiне ақы төлеу;
5) "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 қыркүйектегi Конституциялық заңының  28-бабының  3-тармағына сәйкес партиялық тізiмдер бойынша дауысқа түсетiн кандидаттардан басқа, кандидаттардың бұқаралық ақпарат құралдарында сөйлейтiн сөздерi;
6) "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 қыркүйектегі Конституциялық заңының 28-бабының 4 және 5-тармақтарына сәйкес кандидаттардың көпшілікке сайлау алдында iс-шаралар өткiзу және партиялық тiзiмдер бойынша дауысқа түсетiн кандидаттардан басқа, кандидаттардың үгіт материалдарын шығару;
7) партиялық тiзiмдер бойынша дауысқа түсетiн кандидаттардан басқа, кандидаттардың Орталық сайлау комиссиясы белгiлеген мөлшерде көлiк шығыстары.
Ескерту. 56-6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.12.26. N  1286  қаулысымен.
56-7. Аумақтық және округтiк сайлау комиссияларының төрағаларына тұрғын үй-жайды жалға алу бойынша iссапар шығыстарын өтеу мемлекеттiк мекемелердiң басшылары және басшыларының орынбасарларына белгiленген мөлшерде, ал учаскелiк сайлау комиссияларының төрағалары мен сайлау комиссияларының мүшелерiне - мемлекеттік мекемелердiң қызметкерлерiне белгiленген мөлшерде Қазақстан Республикасы Үкіметiнiң 2000 жылғы 22 қыркүйектегі N 1428  қаулысымен  бекiтiлген Мемлекеттiк бюджеттiң есебiнен ұсталатын мемлекеттік мекемелер қызметкерлерiнiң, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Парламентi депутаттарының Қазақстан Республикасының шегiндегi қызметтік iссапарлары туралы ережемен жүзеге асырылады.

56-8. Расходование средств с контрольного счета наличности местного исполнительного органа производится по решению председателя территориальной избирательной комиссии в следующем порядке:
в пределах планов финансирования территориальных избирательных комиссий выдаются деньги под отчет председателям территориальных избирательных комиссий, оплачиваются счета за выполненные работы и материальные ценности, приобретенные для избирательных участков. Остаток неиспользованных подотчетных сумм в трехдневный срок по окончании выборов сдается председателями территориальных избирательных комиссий в кассу аппарата акима для зачисления на контрольный счет наличности местного исполнительного органа по соответствующим спецификам экономической классификации расходов;
расходы территориальных избирательных комиссий оплачиваются после предъявления счетов, утвержденных председателями территориальных избирательных комиссий в пределах их плана финансирования, утвержденного Центральной избирательной комиссией. Выдача наличных денег на расходы территориальной избирательной комиссии производится по распоряжению председателя этой комиссии. По получении авансового отчета главный бухгалтер (руководитель финансовой службы) аппарата акима проверяет правильность оформления подтверждающих документов и передает их на утверждение председателю этой комиссии.  <*>
Сноска. В пункт 56-8 внесены изменения постановлением Правительства РК от 22 августа 2006 года N  795  (вводится в действие с 1 июля 2006 года).
56-9. Контроль за расходованием средств республиканского бюджета, выделенных на избирательные кампании, в том числе кандидатам, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Председатели избирательных комиссий распоряжаются денежными средствами и несут ответственность за соответствие финансовых документов решениям избирательных комиссий по финансовым вопросам.
56-10. В связи со снятием кандидатуры или отменой решения о выдвижении кандидата и при наличии решения избирательной комиссии об отнесении части понесенных из средств республиканского бюджета расходов на проведение избирательной кампании на счет кандидата, выдвинувшего его маслихата или общественного объединения, последними перечисляются средства на контрольные счета наличности местных исполнительных органов на восстановление кассовых расходов по проведению выборов, если расходы из республиканского бюджета и восстановление средств производятся в одном финансовом году. В случае осуществления расходов из республиканского бюджета в одном, а восстановление средств в следующем финансовом году, эти средства кандидатом перечисляются в доход республиканского бюджета по коду "Прочие неналоговые поступления в республиканский бюджет". При этом указанное решение принимают: при выборах Президента - Центральная избирательная комиссия, при выборах депутатов Сената - территориальные избирательные комиссии, при выборах депутатов Мажилиса и маслихата - окружные избирательные комиссии.  <*>
Сноска. В пункт 56-10 внесены изменения постановлением Правительства РК от 22 августа 2006 года N  795  (вводится в действие с 1 июля 2006 года).

56-8. Жергiлiктi атқарушы органның қолма-қол ақшаны бақылау шотынан қаражатты жұмсау аумақтық сайлау комиссиясы төрағасының шешiмi бойынша мынадай тәртiппен жүргізіледi:
аумақтық сайлау комиссияларын қаржыландыру жоспарларының шегiнде ақша аумақтық сайлау комиссияларының төрағалары есеп беретіндей етіп берiледi, орындалған жұмыстар және сайлaу учаскелерiне сатып алынған материалдық құндылықтар үшiн шоттар төленеді. Пайдаланылмаған есеп берілетiн сомалардың қалдығын сайлаулар аяқталғаннан кейiн үш күн мерзiмде аумақтық сайлау комиссияларының төрағалары шығыстардың экономикалық сыныптамасының тиiстi ерекшелiктерi бойынша жергiлiктi атқарушы органның қолма-қол ақшаны бақылау шотына есепке aлу үшiн әкiм аппаратының кассасына тапсырады;
аумақтық сайлау комиссияларының шығыстары Орталық сайлау комиссиясы бекiткен олардың қаржыландыру жоспары шегінде аумақтық сайлау комиссияларының төрағалары бекiткен шоттар ұсынылғаннан кейiн төленеді. Аумақтық сайлау комиссиясының шығыстарына арналған қолма-қол ақшаны беру осы комиссияның төрағасының өкiмi бойынша жүргiзіледi. Аванстық есептi алғаннан кейiн әкiм аппаратының бас бухгалтерi (қаржы қызметiнiң басшысы) растайтын құжаттардың ресімделу дұрыстығын тексереді және оларды осы комиссия төрағасының бекiтуiне бередi.
Ескерту. 56-8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.08.22.   795  (2006 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
56-9. Сайлау науқандарына, оның iшiнде кандидаттарға бөлiнген республикалық бюджет қаражатын жұмсауды бақылау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Сайлау комиссияларының төрағалары ақша қаражатына билiк етедi және қаржы құжаттарының сайлау комиссияларының қаржы мәселелерi бойынша шешiмдерiне сәйкес келуiне жауап бередi.
56-10. Кандидатурасын алып тастауға немесе кандидатты ұсыну туралы шешiмнiң күшін жоюға байланысты және сайлау комиссиясының республикалық бюджет қаражатынан сайлау науқанын өткiзуге жұмсалған шығыстар бөлiгiн кандидаттың, оны ұсынған мәслихаттың немесе қоғамдық бiрлестiктiң шотына жатқызу туралы шешiмi болған кезде, егер республикалық бюджеттен шығыстар және қаражатты қалпына келтiру бiр қаржы жылында жүргізілсе, соңғысы жергiлiктi атқарушы органдардың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына сайлауларды өткiзу жөнiндегi кассалық шығыстарды қалпына келтіруге қаражат аударады. Республикалық бюджеттен шығыстарды бір, ал қаражатты қалпына келтіру келесi қаржы жылында жүзеге асырылған жағдайда, бұл қаражатты кандидат "Республикалық бюджетке түсетiн өзге салықтық емес түсiмдер" коды бойынша республикалық бюджеттiң кiрiсiне аударады. Бұл ретте көрсетілген шешімдi: Президенттi сайлау кезiнде - Орталық сайлау комиссиясы, Сенат депутаттарын сайлау кезiнде - аумақтық сайлау комиссиялары, Мәжiлiс және мәслихат депутаттарын сайлау кезінде округтік сайлау комиссиялары қабылдайды.
Ескерту. 56-10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.08.22.   795  (2006 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.

56-11. Ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности по использованию бюджетных средств, выделенных на проведение выборов Президента, депутатов Парламента, за исключением депутатов Мажилиса Парламента, избираемых на основе партийных списков, маслихатов и членов органов местного самоуправления, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Раздел 3. Исполнение бюджета по поступлениям
Глава 5. Исполнение бюджета по поступлениям в национальной валюте
57. Поступления в бюджет в национальной валюте в соответствии с  Бюджетным
кодексом Кодексом  Республики Казахстан от 30 января 2001 года "Об административных правонарушениях",  Кодексом  Республики Казахстан от 12 июня 2001 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)", законом о республиканском бюджете и решениями маслихатов об утверждении местных бюджетов на соответствующий финансовый год и другими законодательными актами Республики Казахстан, зачисляются на Единый казначейский счет в соответствии с утвержденными кодами классификации доходов ЕБК РК.
Перечисление поступлений производится на Сборный счет поступлений на основании платежного документа в порядке, установленном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета. Реквизиты в поле "Коды бюджетной классификации" платежного документа доводятся центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию до центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета и Национального Банка Республики Казахстан (далее - НБ РК) для дальнейшего доведения территориальными налоговыми органами, банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, до налогоплательщиков. Банковские реквизиты бенефециара платежного документа для зачисления на Сборный счет поступлений доводятся центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета через НБ РК до банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, для дальнейшего уведомления налогоплательщиков.
58. Сборным счетом поступлений является контрольный счет наличности, открываемый в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета для аккумулирования поступлений. Со Сборного счета поступлений осуществляется полное распределение сумм между соответствующими бюджетами, возврат ошибочно и/или излишне уплаченных сумм, зачеты поступлений в республиканский и местный бюджет между кодами бюджетной классификации доходов или между территориальными налоговыми органами.  <*>
Сноска. В пункт 58 внесены изменения постановлением Правительства РК от 22 августа 2006 года N  795  (вводится в действие с 1 июля 2006 года).

56-11. Президентті, партиялық тiзiмдер негiзiнде сайланатын Парламент Мәжiлiсiнiң депутаттарын қоспағанда, Парламент, мәслихаттар депутаттарын және жергілікті өзін-өзі басқару органдары мүшелерiнiң сайлауын өткiзуге бөлiнген бюджет қаражатын пайдалану жөнiндегі бухгалтерлік есептi жүргiзу және қаржылық есеп берудi жасау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
3-бөлiм. Түсiмдер бойынша бюджеттің атқарылуы
5-тарау. Ұлттық валютада түсiмдер бойынша бюджеттiң атқарылуы
57. Бюджет  кодексіне , "Әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы  кодексіне , "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 маусымдағы  кодексіне  (Салық кодексi), тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңға және жергілікті бюджеттерді бекiту туралы мәслихаттардың шешiмдерiне және Қазақстан Республикасының басқа да заңнама актілерiне сәйкес ұлттық валютада бюджетке түсетiн түсiмдер ҚР ББС кiрiстер сыныптамасының бекiтiлген кодтарына сәйкес Бiрыңғай қазынашылық шотқа есептеледi.
Түсiмдердiң жинақ шотына түсімдердi аудару бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкiлетті орган белгiлеген тәртiппен төлем құжатының негiзiнде жүргізіледі. Төлем құжатының "Бюджеттік сыныптама кодтары" тор көзiндегі деректемелердi бюджетті жоспарлау жөнiндегi орталық уәкілеттi орган одан әрi аумақтық салық органдарына, банктерге және банктiк операциялардың жекелеген  түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарға жеткізу үшін бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкілетті орган мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне (бұдан әрi - ҚР ҰБ) жеткізеді. Төлем құжаты бенефециарының банктік деректемелері Түсімдердiң жинақ шотына есептеу үшін бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкілетті орган ҚР ҰБ арқылы одан әрі салық төлеушілердi хабарландыру үшін банктерге және банктік операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарға жеткiзедi.
58. Түсiмдердiң жинақ шоты түсiмдердi шоғырландыру үшiн бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкiлетті органда ашылатын қолма-қол ақшаның бақылау шоты болып табылады. Түсiмдердiң жинақ шотынан тиісті бюджеттер арасында республикалық және жергiлiктi сомаларды толық бөлу, қате (және/немесе) артық төленген соманы қайтару, кiрiстердiң бюджеттік сыныптамасының кодтары арасында немесе аумақтық салық органдарының арасында бюджетке түсетiн түсiмдердiң есептерi жүзеге асырылады.
Ескерту. 58-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.08.22.   795  (2006 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.

59. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета ежедневно:
1) принимает электронные платежные документы по поступлениям в республиканский и местный бюджет от банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, через платежные системы Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Казахстанский центр межбанковских расчетов Национального Банка Республики Казахстан" (далее - КЦМР) в установленном законодательством порядке;
2) осуществляет проверку правильности и полноты оформления электронных платежных документов;
3) производит зачисление поступлений на Сборный счет поступлений на основании электронных платежных документов;
4) осуществляет распределение сумм поступлений между республиканским, местными бюджетами и Национальным фондом Республики Казахстан по нормативам распределения доходов в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и решениями соответствующих маслихатов с последующим их зачислением на соответствующие контрольные счета наличности, и перевод сумм поступлений в бюджет, направляемых в Национальный фонд Республики Казахстан, на счета Правительства Республики Казахстан в НБ РК;
5)  (исключен - от 22 августа 2006 года N  795  (вводится в действие с 1 июля 2006 года). <*>
Сноска. В пункт 59 внесены изменения постановлением Правительства РК от 22 августа 2006 года N  795  (вводится в действие с 1 июля 2006 года).
60. При отсутствии или неверно указанных реквизитах в электронных платежных документах, не позволяющих определить назначение и/или территориальную принадлежность платежа, сумма поступлений зачисляется на счет "Суммы, перечисленные по взаимным расчетам до выяснения в национальной валюте" в день приема электронных платежных документов. Счет "Суммы, перечисленные по взаимным расчетам до выяснения в национальной валюте" - контрольный счет наличности, открываемый в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета и его территориальных органах.
Территориальному органу казначейства необходимо в течение трех рабочих дней возвратить плательщику средства, поступившие на счет "Суммы, перечисленные по взаимным расчетам до выяснения в национальной валюте".
61. Возврат излишне уплаченных, ошибочно поступивших сумм в бюджет, зачеты поступлений с одного кода классификации доходов бюджета на другой, между органами налоговой службы (далее - возврат и/или зачет) производится на основании заключения и платежного документа органа налоговой службы.
Документы на возврат и/или зачет принимаются в пределах сумм, фактически поступивших с начала года по соответствующему подклассу классификации доходов бюджета ЕБК РК по району, городу областного значения.
Если фактический объем поступлений в бюджет района (города областного значения) по соответствующей специфике (подклассу) классификации доходов бюджета не позволяет осуществить возврат или перенос, то территориальный налоговый орган представляет в соответствующий территориальный орган казначейства разрешение вышестоящего налогового органа на осуществление возврата и переноса в пределах сумм фактических поступлений в бюджет с начала года по соответствующей специфике (подклассу) классификации доходов бюджета в целом по области. Если сумма возврата и/или зачета превышает суммы фактических поступлений в бюджет с начала года по соответствующей специфике (подклассу) классификации доходов бюджета в целом по области, то возврат и/или зачет осуществляются по разрешению центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета с соответствующей специфики (подкласса) классификации доходов бюджета в целом по республике, при этом, по данной специфике (подклассу) классификации доходов бюджета по области допускаются дебетовые остатки.
Возврат и/или зачет поступивших сумм в бюджет, не администрируемых налоговыми органами, производится по заключению и платежному документу органа налоговой службы, составленных на основании заявления и подтверждения уполномоченного органа об обоснованности возврата и/или зачета.

59. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкiлетті орган күн сайын:
1) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Қазақстан банкаралық есеп айырысулар орталығы" шаруашылық жүргiзу құқығындағы республикалық мемлекеттiк кәсiпорнының (бұдан әрi - ҚБЕО) төлем жүйесi арқылы банктер мен банктiк операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардан республикалық және жергiлiктi бюджетке түсетiн түсiмдер жөнiндегi электрондық төлем құжаттарын заңнамада белгіленген тәртiппен қабылдайды;
2) электрондық төлем құжаттарының ресiмделу дұрыстығы мен толықтығын тексерудi жүзеге асырады;
3) электрондық төлем құжаттары негiзiнде Түсiмдердiң жинақ шотына түсуiн есептеудi жүргiзедi;
4) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне және тиiстi мәслихаттардың шешiмдерiне сәйкес кiрiстердi бөлу нормативтерi бойынша түсiмдер сомасын кейiннен тиiстi қолма-қол ақшаны бақылау шотына есептей отырып, республикалық, жергiлiктi бюджеттер мен Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры арасында бөлудi және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жiберiлетiн бюджетке түсетiн түсiмдер сомасын Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң ҚР ҰБ-ның шоттарына аударуды жүзеге асырады;
5)  алып тасталды
Ескерту. 59-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.08.22.   795  (2006 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
60. Мақсатын және/немесе төлемнiң аумақтық керек-жарағын анықтауға мүмкiндiк бермейтiн электрондық төлем құжаттарында деректемелер болмаған немесе қате көрсетiлген кезде түсiмдер сомасы электрондық төлем құжаттарын қабылдау күнi "Ұлттық валютада анықталғанға дейiн өзара есеп айырысулар бойынша аударылған сома" шотына есептеледi. "Ұлттық валютада анықтағанға дейiн өзара есеп айырысулар бойынша аударылған сома" шоты - бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлетті органға және оның аумақтық органдарына ашылған қолма-қол ақшаның бақылау шоты.
Аумақтық қазынашылық органы үш жұмыс күнi ішінде "Ұлттық валютада анықталғанға дейiн өзара есеп айырысулар бойынша аударылған сома" шотына түскен қаражаттарды төлеушiге қайтаруы қажет.
61. Артық төленген, бюджетке жаңылыс түскен соманы қайтару, бюджеттің кiрiстер сыныптамасының бiр кодынан екiншiсiне түсiмдердi есептеу (бұдан әрi - қайтару және/немесе есептеу) салық қызметі органдарының арасында салық қызметі органының қорытындысы мен төлем құжатының негiзiнде жүргiзiледi.
Қайтаруға және/немесе есептеуге арналған құжаттар аудан, облыстық маңызы бар қала бойынша ҚР ББС бюджет кiрiстерi сыныптамасының тиiстi кiшi сыныбы бойынша жыл басынан бастап iс жүзiнде түскен сома шегiнде қабылданады.
Егер бюджет кiрiстерi сыныптамасының тиiстi ерекшелігі (кiшi сыныбы) бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiне түсiмдердiң iс жүзiндегi көлемi қайтаруды немесе көшiрудi жүзеге асыра алмаса, онда аумақтық қазынашылық органы облыс бойынша тұтастай бюджет кiрiстерi сыныптамасының тиісті ерекшелігі (кiшi сыныбы) бойынша жыл басынан бастап бюджетке iс жүзiндегi түсiмдердiң сомасы шегiнде қайтаруды және көшiрудi жүзеге асыруға жоғары тұрған салық органының рұқсатын тиiстi аумақтық қазынашылық органына бередi. Егер қайтару және/немесе есептеу сомасы облыс бойынша тұтастай бюджет кiрiстерi сыныптамасының тиісті ерекшелiгi (кiшi сыныбы) бойынша жыл басынан бастап бюджетке түскен iс жүзiндегi түсiмдердiң сомасынан асып кетсе, онда қайтару және/немесе есептеу республика бойынша тұтастай бюджет кiрiстерi сыныптамасының тиісті ерекшелiгiмен (кiшi сыныбымен) бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкілетті органның рұқсаты бойынша жүзеге асырылады, бұл ретте облыс бойынша бюджет кiрiстерi сыныптамасының осы ерекшелiгi (кiшi сыныбы) бойынша дебет қалдықтар қамтамасыз етіледi.
Салық органдары әкiмшiлiк жүргiзбеген бюджетке түскен соманы қайтару және/немесе есептеу уәкiлеттi органның өтiнiшi мен қайтарудың және/немесе есептеудiң негiзділігі туралы растамасы негiзiнде жасалған салық қызметi органдарының қорытындысы және төлем құжаты бойынша жүргiзiледi.

62. Центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и его территориальными органами формируются ежедневные, месячные и годовые отчетные формы для налоговых и таможенных органов, местных уполномоченных органов по исполнению бюджета и другим заинтересованным государственным учреждениям в порядке, им установленном.
Глава 6. Исполнение бюджета по поступлениям в иностранной валюте
63. Поступления в бюджет от нерезидентов Республики Казахстан в иностранной валюте зачисляются на корреспондентские счета в иностранной валюте, открытые центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета в НБ РК. Корреспондентские счета центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета открываются по видам валют.
Обслуживание корреспондентских счетов центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета осуществляется НБ РК на основании договора об обслуживании   корреспондентских счетов в иностранной валюте и дополнительных соглашений к договору,    заключаемых при внесении изменений и дополнений.
64. Поступления в бюджет в иностранной валюте подлежат реконвертации в национальную валюту с последующим перечислением суммы в национальной валюте на Сборный счет поступлений в течение трех рабочих дней со дня зачисления поступлений на корреспондентский счет в иностранной валюте.
При поступлении денег в пользу органов налоговой службы центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета принимает и хранит не более ста восьмидесяти календарных дней полученные указания отправителя, до представления органом налоговой службы документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан. В случае непредставления органом налоговой службы требуемых документов в указанный срок, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета возвращает деньги отправителю.
65. При отсутствии или неверно указанных реквизитах в электронных платежных документах, полученных от нерезидентов, не позволяющих определить назначение и/или территориальную принадлежность платежа сумма поступлений зачисляется на счет "Суммы, перечисленные по взаимным расчетам до выяснения в иностранной валюте".
Счет "Суммы, перечисленные по взаимным расчетам до выяснения в иностранной валюте" - счет в иностранной валюте, открываемый центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение пятнадцати рабочих дней зачисляет поступившие средства по назначению либо возвращает их плательщику.
Расходы, связанные с оплатой комиссии при возврате излишне уплаченных, ошибочно поступивших сумм от отправителя - нерезидента производится центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.

62. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлетті орган және оның аумақтық органдары салық және кеден органдарына, бюджеттi атқару жөніндегі жергiлiктi уәкілеттi органдарға және басқа да мүдделi мемлекеттiк мекемелерге күн сайынғы, айлық және жылдық есептердің нысандарын оларға белгiленген тәртiппен қалыптастырады.
6-тарау. Шетел валютасындағы түсiмдер
бойынша бюджеттің атқарылуы
63. Қазақстан Республикасының резидент еместерiнен шетел валютасында бюджетке түскен түсiмдер ҚР ҰБ-ға бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкілетті органға ашылған шетел валютасында корреспонденттік шотқа есептеледi. Бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкілетті органның корреспонденттік шоттары валютаның түрлерi бойынша ашылады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкiлетті органның корреспонденттік шоттарына қызмет көрсетудi шетел валютасында корреспонденттік шоттарға қызмет көрсету туралы шарт пен өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу кезiнде жасасқан шартқа қосымша келiсімдер негізінде ҚР ҰҚ жүзеге асырады.
64. Шетел валютасында бюджетке түсетiн түсiмдер Түсiмдердiң жинақ шотына ұлттық валютада соманы кейiн аудара отырып, шетел валютасында корреспонденттік шотқа түсiмдердi есептеген күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде ұлттық валютаға қайта ауыстыруға жатады.
Салық қызметі органдарының пайдасына ақша түскен кезінде бюджетті аудару жөнiндегi орталық уәкілеттi орган Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құжаттарды салық органы бергенге дейiн жiберушіден алынған нұсқауларды қабылдайды және оны жүз сексен күнтiзбелiк күннен аспайтын мерзiмге сақтайды. Салық қызметiнің органы талап етілген құжаттарды көрсетiлген мерзiмде бермеген жағдайда, бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкілеттi орган ақшаны жiберушiге қайтарады.
65. Резидент еместерден алынған мақсатын және/немесе төлемнiң аумақтық керек-жарағын анықтауға мүмкiндiк бермейтiн электрондық төлем құжаттарында деректемелер болмаған немесе қате көрсетілген кезде түсiмдер сомасы "Шетел валютасында анықталғанға дейiн өзара есеп айырысулар бойынша аударылған сома" шотына есептеледi.
"Шетел валютасында анықталғанға дейiн өзара есеп айырысулар бойынша аударылған сома" шоты - бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілеттi орган ашатын шетел валютасындағы шот.
Бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкілеттi орган он бес жұмыс күнi iшiнде түскен қаражатты мақсатқа сай есептейдi не оларды төлеушiге қайтарады.
Артық төленген, жiберуші-резидент еместен қате түскен соманы қайтару кезiнде комиссия төлеуге байланысты шығыстарды бюджеттi атқару жөніндегі орталық уәкiлеттi орган жүргiзедi.

66. Возврат излишне уплаченных, ошибочно поступивших сумм от налогоплательщиков- нерезидентов производится на основании заключения, платежного документа, заявления на покупку и перевод иностранной валюты, представляемой органами налоговой службы.
Глава 7. Исполнение бюджета по поступлениям
в бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг)
67. Поступления в бюджет в форме товаров (работ, услуг) допускаются в случаях, предусмотренных  Бюджетным кодексом . Оприходование поступлений в бюджет в форме товаров (работ, услуг) и их учет осуществляются государственными учреждениями - получателями товаров (работ, услуг) по международному договору или получателями грантов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
68. Поступления в бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) учитываются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в случае их реализации и зачисления денежных средств от реализации на Сборный счет поступлений по соответствующему коду классификации доходов ЕБК РК.
Глава 8. Порядок и периодичность перечисления бюджетных изъятий
из нижестоящих бюджетов в вышестоящий бюджет и бюджетных
субвенций из вышестоящего бюджета в нижестоящие бюджеты
69. Бюджетные изъятия передаются из нижестоящих бюджетов в вышестоящие бюджеты в пределах сумм, утвержденных законом о республиканском бюджете или решением маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год.
Перечисление бюджетных изъятий из нижестоящего бюджета в вышестоящий бюджет осуществляется уполномоченным органом по исполнению нижестоящего бюджета ежедневно в пределах сумм, предусмотренных в сводном плане поступлений и финансирования нижестоящего бюджета.
70. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и местный исполнительный орган области определяют помесячное распределение бюджетных изъятий из нижестоящих бюджетов в вышестоящий бюджет, утверждают и доводят до соответствующих местных исполнительных органов в течение трех рабочих дней после утверждения сводного плана поступлений и финансирования, сводного плана финансирования по обязательствам вышестоящего бюджета.
Размер помесячных перечислений бюджетных изъятий определяется в процентах, как отношение предусмотренных законом о республиканском бюджете или решением маслихата о местном бюджете сумм бюджетных изъятий к суммам поступлений доходов (налоговых, неналоговых поступлений и поступлений от продажи основного капитала) нижестоящего бюджета.
Для определения этого размера центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию представляет центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета, а уполномоченный орган по бюджетному планированию области - местному уполномоченному органу области по исполнению бюджета в течение пяти рабочих дней после принятия постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа прогнозные объемы доходов, принятых в расчетах при определении объемов бюджетных субвенций и изъятий.

66. Салық төлеушілерден-резидент еместерден артық төленген, жаңылыс түскен соманы қайтару салық қызметiнiң органдары берген қорытынды, төлем құжаты, шетел валютасын сатып алуға және аударуға өтiнiш негiзiнде жүргiзiледi.
7-тарау. Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң)
құны түрiнде бюджетке түсетiн түсiмдер бойынша
бюджеттiң атқарылуы
67. Бюджет  кодексiнде  көзделген жағдайларда, тауарлар (жұмыстар, қызметтер) нысанында бюджетке түсетiн түсiмдерге жол беріледi. Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) нысанында бюджетке түсетiн түсiмдердi кiрiске алу мен оларды есепке алуды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттiк мекемелер - халықаралық шарт бойынша тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) алушылар немесе гранттар алушылар жүзеге асырады.
68. Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) құны түрiнде бюджетке түсетін түсiмдердi бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган оларды өткiзген және ҚР ББС кiрiстер сыныптамасының тиісті коды бойынша Түсiмдердiң жинақ шотына өткiзуден түскен ақша қаражаттарын есептеген жағдайда ескередi.
8-тарау. Төмен тұрған бюджеттерден жоғары
тұрған бюджетке бюджеттiк алуларды және жоғары
тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджеттерге бюджеттік
субвенцияларды аударудың тәртiбi мен оның кезеңдiлігі
69. Бюджеттiк алулар тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен немесе жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттың шешiмiмен бекiтiлген сома шегiнде төмен тұрған бюджеттерден жоғары тұрған бюджеттерге беріледi.
Төмен тұрған бюджеттен жоғары тұрған бюджетке бюджеттік алуларды аудару төмен тұрған бюджеттің түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген сома шегінде күн сайын төмен тұрған бюджеттi атқару жөнiндегi уәкілетті орган жүзеге асырады.
70. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлетті орган және облыстың жергiлiктi атқарушы органы төмен тұрған бюджеттерден жоғары тұрған бюджетке бюджеттік алуларды айға бөлудi анықтайды, оны бекiтедi және жоғары тұрған бюджеттiң түсiмдер мен мiндеттемелердiң жиынтық жоспары, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары бекiтiлгеннен кейiн үш жұмыс күнi iшiнде жергiлiктi атқарушы органдарға жеткiзедi.
Бюджеттік алуларды ай сайынғы аударулардың мөлшерi республикалық бюджет туралы заңмен немесе жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешiмiмен көзделген төмен тұрған бюджеттік кiрiстер  түсiмдерiнiң (салық, салықтан тыс түсiмдер және негiзгi капиталды сатудан түскен түсiмдер) сомасына бюджеттiк алулардың сомасының қатынасы ретінде пайызбен анықталады.
Осы мөлшердi анықтау үшiн бюджетті жоспарлау жөніндегі орталық уәкілеттi орган бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкiлетті органға, облыстың бюджеттi жоспарлау жөнiндегi уәкілетті органы - бюджетті атқару жөнiндегi облыстың жергілiкті уәкілеттi органға Қазақстан Республикасы Үкiметінiң немесе жергiлiктi атқарушы органның қаулысы қабылданғаннан кейiн бес жұмыс күнi iшiнде бюджеттiк субвенциялар мен алулардың көлемдерiн анықтау кезiнде есеп айырысуда қабылданған кiрiстердiң болжамды көлемдерiн ұсынады.

71. Территориальный орган казначейства ежедневно, на основании информации о ежедневных поступлениях в соответствующий бюджет, формирует справку о бюджетных изъятиях по форме, согласно приложению 25, и доводит ее до соответствующего местного уполномоченного органа по исполнению бюджета.
72. При превышении в течение месяца суммы бюджетных изъятий, подлежащей перечислению в вышестоящий бюджет, над суммой бюджетных изъятий, определенной сводными планами финансирования по платежам и обязательствам нижестоящего бюджета, в установленном настоящими Правилами порядке вносятся изменения в сводные планы поступлений и финансирования, сводные планы финансирования по обязательствам нижестоящего бюджета.
В случае невыполнения доходной части соответствующего нижестоящего местного бюджета бюджетные изъятия в вышестоящий бюджет производятся пропорционально проценту исполнения планов доходов соответствующего нижестоящего бюджета.
73. Сумма бюджетных изъятий определяется, исходя из фактических поступлений в нижестоящий бюджет (налоговых поступлений, неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала) предыдущего рабочего дня, и перечисляется уполномоченным органом по исполнению нижестоящего бюджета в первоочередном порядке, до осуществления других платежей, путем представления в территориальный орган казначейства счета к оплате для перечисления бюджетных изъятий на соответствующий код бюджетной классификации доходов вышестоящего бюджета.
При наличии средств на контрольном счете наличности нижестоящего бюджета и плановых назначений по расходам, связанным с перечислением бюджетных изъятий, определенных в сводном плане поступлений и финансирования, сводном плане финансирования по обязательствам нижестоящего бюджета, допускается досрочное перечисление бюджетных изъятий в вышестоящий бюджет в текущем месяце финансового года.
74. Комитет казначейства Министерства финансов Республики Казахстан и его территориальные органы ежемесячно определяют суммы переплаты или недоплаты бюджетных изъятий соответственно в республиканский бюджет и областной бюджет и в течение трех рабочих дней после окончания предыдущего месяца доводят их по форме согласно приложению 26: первый - до областных, вторые - до районных органов казначейства.
Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета при наличии переплаты бюджетных изъятий за предыдущие месяцы не производит их перечисление на сумму переплаты, а при наличии недоплаты бюджетных изъятий по расчетам на конец предыдущего месяца производит их перечисление сверх сумм, подлежащих перечислению по итогам предыдущего рабочего дня, до погашения размера недоплаты, в течение пятнадцати рабочих дней со дня образования недоплаты.
Территориальный орган казначейства приостанавливает расходные операции по соответствующему местному бюджету в случае недоплаты бюджетных изъятий свыше пятнадцати рабочих дней до полного перечисления начисленных бюджетных изъятий.

71. Аумақтық қазынашылық органы күн сайын тиiстi бюджетке күн сайынғы түсiмдер туралы ақпарат негізінде 25-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бюджеттік алулар туралы анықтама қалыптастырады және тиiстi бюджетте атқару жөнiндегi жергілiкті уәкілетті органға жеткiзедi.
72. Жоғары тұрған бюджетке аударуға жататын бюджеттік алулар сомасы бiр ай iшiнде төмен тұрған бюджеттiң төлемдер мен мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларымен анықталған бюджеттік алулар сомасынан асып кеткен жағдайда, төмен тұрған бюджеттiң түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарларына, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерiстер осы Ережеде белгiленген тәртiппен енгізіледi.
Тиісті төмен тұрған жергілікті бюджеттің кiрiс бөлiгi атқарылмаған жағдайда, жоғары тұрған бюджетке бюджеттiк алулар тиісті төмен тұрған бюджеттің кiрiс жоспарын атқарудың бара-бар пайызымен жүргiзіледi.
73. Бюджеттiк алулардың сомасы өткен жұмыс күнгі төмен тұрған бюджетке iс жүзiндегi түсiмдердi (салық түсiмдерi, салықтан тыс түсiмдер, негiзгi капиталды сатудан түскен түсiмдер) ескере отырып анықталады және төмен тұрған бюджетті атқару жөнiндегі уәкілетті орган жоғары тұрған бюджет кiрiстерiнiң бюджеттік сыныптамасының тиiстi кодына бюджеттiк алулар аудару үшiн төлеуге берiлген шотты аумақтық қазынашылық органына беру арқылы басқа да төлемдердi жүзеге асырғанға дейiн бiрiншi кезектегi тәртiппен аударады.
Төмен тұрған бюджеттiң қолма-қол ақшаның бақылау шотында қаражат және төмен тұрған бюджеттің түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарында, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында анықталған бюджеттік алуларды аударуға байланысты шығыстар бойынша жоспарлы мақсаттар болған кезде, қаржы жылының ағымдағы айында жоғары тұрған бюджетке бюджеттiк алуларды мерзiмiнен бұрын аударуға болады.
74. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгінiң Қазынашылық комитеті және оның аумақтық органдары ай сайын тиiсiнше республикалық бюджет пен облыстық бюджетке бюджеттiк алулардың артық төленген немесе жете төленбеген сомасын анықтайды және оларды өткен ай аяқталғаннан кейiн үш жұмыс күнi iшiнде 26-қосымшаға сәйкес нысан бойынша: бiрiншi - облыстық, екiншi - аудандық қазынашылық органдарына жеткiзедi.
Бюджетті атқару жөнiндегі жергiлiктi атқарушы орган өткен айларда бюджеттік алулар артық төленген кезде, оларды артық төленген сомаға аударуды жүргізбейдi, ал өткен айлардың соңындағы есеп айырысу бойынша бюджеттік алулар жете төленбеген кезде, оларды жете төлемеген мөлшер өтелгенге дейiн жете төлемеу қалыптасқан күннен бастап он бес жұмыс күнi iшiнде өткен жұмыс күнгi қорытынды бойынша аударуға жататын сомадан тыс аударуды жүргiзедi.
Аумақтық қазынашылық органы есептелген бюджеттік алулар толық аударылғанға дейiн он бес жұмыс күннен артық бюджеттік алулар жете төленбеген жағдайда, тиісті жергілікті бюджет бойынша шығыс операцияларды тоқтата тұрады.

75. Территориальный орган казначейства до получения данных о суммах переплаты или недоплаты бюджетных изъятий строки 5-9 Справки по форме, согласно приложению 25, не заполняет, а заполняет их в дни, следующие за днем получения этих данных.
76. Окончательный расчет по бюджетным изъятиям за текущий финансовый год производится в срок до 31 декабря текущего финансового года, исходя из фактически поступивших доходов в соответствующий местный бюджет.
77. Контроль за полнотой перечисления бюджетных изъятий осуществляется уполномоченными органами по исполнению бюджета. Контроль за своевременностью перечисления бюджетных изъятий осуществляется территориальными органами казначейства.
78. Бюджетные субвенции передаются из вышестоящих бюджетов в нижестоящие в пределах сумм, утвержденных законом о республиканском бюджете или решением маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год.
Перечисление субвенций из вышестоящего бюджета в нижестоящие бюджеты осуществляется уполномоченным органом по исполнению вышестоящего бюджета в течение первой декады месяца, в пределах сумм, предусмотренных в сводном плане поступлений и финансирования вышестоящего бюджета.
79. Если в утвержденном (уточненном, скорректированном) местном бюджете не предусматриваются расходы, учтенные при расчете бюджетных изъятий и субвенции, то Правительством Республики Казахстан или местным исполнительным органом области принимается решение о сокращении бюджетных субвенций или увеличении бюджетных изъятий на соответствующую величину в течение финансового года.
Раздел 4. Порядок осуществления государственной
регистрации гражданско-правовых сделок, заключаемых
государственными учреждениями
Глава 9. Цели и общий порядок регистрации гражданско-
правовых сделок государственными учреждениями
80. Регистрация гражданско-правовых сделок государственных учреждений осуществляется территориальным органом казначейства в целях контроля за использованием бюджетных средств в соответствии с утвержденными паспортами бюджетных программ и недопущения возникновения обязательств бюджета сверх утвержденных сумм бюджетных программ (подпрограмм) и выданных разрешений государственным учреждениям.
81. Заключение договора государственным учреждением с соответствующим поставщиком товаров (работ, услуг) или получателем бюджетных средств осуществляется на сумму в пределах остатка выданных разрешений.
82. Регистрация гражданско-правовых сделок государственного учреждения производится после их заключения в установленном законодательством порядке. Оплата по гражданско-правовым сделкам, заключенным государственным учреждением за счет бюджетных средств, не зарегистрированных в территориальных органах казначейства, не производится.

75. Аумақтық қазынашылық органы артық төленген немесе жете төленбеген сомалар туралы деректердi алғанға дейiн 25-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Анықтаманың 4 және 9-жолдарын толтырмайды, ал оларды осы деректердi алғаннан кейiнгi күнi толтырады.
76. Ағымдағы қаржы жылы үшiн бюджеттік алулар бойынша түпкi есептеме тиiсті жергiлiктi бюджетке iс жүзiнде түсетiн кiрiстердi ескере отырып, ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанына дейiнгi мерзiмде жүргізіледi.
77. Бюджеттік алуларды аударудың толықтығын бақылауды бюджетті атқару жөнiндегі уәкілетті органдар жүзеге асырады. Бюджеттік алуларды аударудың уақытылылығын бақылауды аумақтық қазынашылық органдары жүзеге асырады.
78. Бюджеттiк субвенциялар тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен немесе жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттың шешiмiмен бекiтiлген шекте жоғары тұрған бюджеттерден төмен тұрған бюджетке беріледi.
Субвенцияларды жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджеттерге аударуды жоғары тұрған бюджетте атқару жөнiндегi уәкілетті орган айдың бiрiншi онкүндiгi iшiнде жоғары тұрған бюджеттiң түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген сома шегiнде жүзеге асырады.
79. Егер бекiтiлген (нақтыланған, түзетiлген) жергілікті бюджетте бюджеттiк алулар мен субвенциялардың есептемесi кезiнде нақтыланған шығыстар көзделмесе, онда Қазақстан Республикасының Үкiметi немесе облыстың жергiлiктi атқарушы органы қаржы жылының iшiнде тиiстi шамаға бюджеттiк субвенцияларды қысқарту немесе бюджеттiк алуларды арттыру туралы шешiм шығарады.
4-бөлiм. Мемлекеттiк мекемелер жасайтын азаматтық-құқықтық
мәмiлелердi мемлекеттік тiркеудi жүзеге асырудың тәртiбi
9-тарау. Мемлекеттiк мекемелердiң азаматтық-құқықтық
мәмiлелерiн тiркеудiң мақсаты мен оның жалпы тәртiбi
80. Мемлекеттiк мекемелердiң азаматтық-құқықтық мәмілелерiн тiркеудi бюджеттiк бағдарламалардың бекiтілген паспорттарына сәйкес бюджет қаражаттарының пайдаланылуын бақылау және бюджеттік бағдарламалардың (кiшi бағдарламалардың) және мемлекеттiк мекемелерге берiлген рұқсаттардың бекiтiлген сомасынан тыс бюджет мiндеттемелерінің пайда болуын болдырмау мақсатында аумақтық қазынашылық органы жүзеге асырады.
81. Мемлекеттiк мекеменiң тиiстi тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) берушiмен немесе бюджет қаражаттарын алушылармен шарт жасасуы берілген рұқсаттардың қалдығы шегiндегі сомаға жүзеге асырылады.
82. Мемлекеттік мекеменiң азаматтық-құқықтық мәмілелерiн және бюджеттің мiндеттемелерiн тiркеу заңнамада белгiленген тәртіппен оларды жасасқаннан кейiн жүргізіледi. Аумақтық қазынашылық органдарында тiркелмеген бюджеттік қаражаттар есебiнен мемлекеттік мекемемен жасалған азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша ақы төлеу жүргізiлмейдi.

83. До регистрации гражданско-правовых сделок государственного учреждения территориальным органом казначейства производится включение получателя бюджетных средств - резидента Республики Казахстан в справочник поставщиков на основании представленной государственным учреждением заявки на введение поставщика товаров (работ, услуг) или получателя бюджетных средств (далее - заявка на введение поставщика) по форме согласно приложению 27.
При несоответствии представленных реквизитов заявки на введение поставщика, государственному учреждению представляет в территориальный орган казначейства следующие подтверждающие документы:
для юридических лиц:
копия свидетельства о регистрации юридического лица;
копия свидетельства налогоплательщика;
справка банка о наличии расчетного счета;
для физических лиц:
копия документов, удостоверяющие личность;
копия свидетельства налогоплательщика;
справка банка о наличии счета.
84. Регистрация гражданско-правовых сделок государственного учреждения до включения поставщика товаров (работ, услуг) или получателя бюджетных средств в справочник поставщиков не производится.
Формирование справочника поставщиков и получателей бюджетных средств при осуществлении возвратов платежей из бюджета осуществляется на основании заключения и платежного документа, предоставленного органами налоговой службы.
Государственное учреждение обеспечивает правильность заполнения заявки на введение поставщика (получателя бюджетных средств).
85. Регистрация гражданско-правовых сделок государственного учреждения производится на основании заключенного договора. Регистрация гражданско-правовой сделки на сумму, не превышающую ста месячных расчетных показателей, производится на основании договора либо счета-фактуры за поставленный товар (выполненные работы, оказанные услуги).
86. Территориальный орган казначейства после проверки представленных государственным учреждением документов вводит заявку на регистрацию обязательств на основании представленных государственным учреждением заявки на регистрацию обязательств или счета к оплате. При несоблюдении требований, приведенных в настоящих Правилах, гражданско-правовые сделки, заключенные государственным учреждением, не подлежат регистрации.
Глава 10. Перечень документов, представляемых государственными
учреждениями для регистрации гражданско-правовых сделок
87. Государственное учреждение представляет в территориальный орган казначейства заявку на регистрацию обязательств (далее - заявка) по форме согласно приложению 28 с приложением двух экземпляров оригиналов договора и одного экземпляра копии договора (для территориального органа казначейства), заключенного с поставщиком товаров (работ, услуг) или получателем бюджетных средств.

83. Мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық мәмілелерін және бюджеттің мiндеттемелерiн тiркегенге дейінгі аумақтық қазынашылық органы мемлекеттiк мекеме берген 27-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) берушілердi немесе бюджет қаражаттарын алушыны енгiзуге өтiнiм негiзiнде берушілердiң анықтамалығына бюджет қаражаттарын алушыны - Қазақстан Республикасының резидентiн енгiзудi жүргiзедi.
Берушiнi енгiзуге өтiнiмнiң берiлген деректемелерi сәйкес келмеген кезде мемлекеттiк мекеме аумақтық қазынашылық органына мынадай растайтын құжаттарды бередi:
заңды тұлғалар үшін:
заңды тұлғаны тiркеу туралы куәлiктiң көшiрмесi;
салық төлеушi куәлігінiң көшiрмесi;
есеп айырысу шотының бар екенi туралы банктiң анықтамасы;
жеке тұлғалар үшін:
жеке басын куәландыратын құжаттың көшiрмесi;
салық төлеушi куәлiгiнiң көшiрмесi;
шотының бар екенi туралы банктің анықтамасы.
84. Тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) берушiнi немесе бюджет қаражаттарын алушыны берушілердiң анықтамалығына енгiзгенге дейiн мемлекеттiк мекемелердiң азаматтық-құқықтық мәмiлелерiн және бюджеттiң мiндеттемелерiн тiркеу жүргізiлмейдi.
Берушілер мен бюджет қаражаттарын алушылардың анықтамалығын қалыптастыру бюджеттен төлемдердi қайтаруды жүзеге асырған кезде салық органдары ұсынған төлем құжатының негiзiнде жүзеге асырылады.
Мемлекеттік мекеме берушiнi (бюджет қаражаттарын алушыны) енгізуге өтiнiм толтырудың дұрыстығын қамтамасыз етедi.
85. Мемлекеттiк мекеменiң азаматтық-құқықтық мәмілелерiн тiркеу жасалған шарт негізінде жүргiзiледi. Жүз айлық есептiк көрсеткiштен аспайтын сомаға азаматтық-құқықтық мәмілелердi тiркеу шарт не берiлген тауарға (орындалған жұмыстарға, көрсетілген қызметтерге) шот-фактура негiзiнде жүргізіледi.
86. Аумақтық қазынашылық органы мемлекеттік мекеме берген құжаттарды тексергеннен кейiн мемлекеттiк мекеме мiндеттемелердi тiркеуге берген өтiнiм немесе төлеуге берiлген шот негiзiнде мiндеттемелердi тiркеуге өтiнiмдi енгiзедi. Осы Ережеде келтiрiлген талаптар сақталмаған кезiнде мемлекеттiк мекеме жасасқан азаматтық құқықтық мәмілелер тiркеуге жатпайды.
10-тарау. Азаматтық-құқықтық мәмілелердi тiркеуге
мемлекеттік мекемелер беретiн құжаттардың тiзбесi
87. Мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық органына тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) берушілермен немесе бюджет қаражаттарын алушылармен жасасқан шарттың екi түпнұсқа данасын қосып бере отырып, 28-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мiндеттемелердi тiркеуге өтiнiм (бұдан әрi - өтiнім) және шарттың көшiрмесiнiң бiр данасын (аумақтық қазынашылық органына) бередi.

87-1. Государственное учреждение при регистрации гражданско-правовой сделки по расходам, предусматривающим лечение больных за рубежом, представляет в территориальный орган казначейства заявку с приложением двух копий договоров, заверенных оригиналом печати государственного учреждения полистно (один экземпляр копии договора - для территориального органа казначейства). В случае не представления государственным учреждением оригинала договора счет к оплате со статусом "окончательный" территориальным органом казначейства не принимается.  <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 87-1 - постановлением Правительства РК от 22 августа 2006 года N  795  (вводится в действие с 1 июля 2006 года).
88. Для регистрации гражданско-правовой сделки на сумму, не превышающую ста месячных расчетных показателей на основании счета-фактуры прилагается подлинник и копия счета-фактуры за поставленный товар (выполненные работы, оказанные услуги).
89. При государственных закупках товаров (работ, услуг) способом из одного источника по согласованию с уполномоченным органом по государственным закупкам, государственное учреждение представляет в территориальный орган казначейства соответствующее письменное подтверждение уполномоченного органа по государственным закупкам о согласовании способа закупок, в случае, если такое согласование требуется в соответствии с законодательством о государственных закупках.
90. При регистрации договора на строительство объектов и комплексов необходимо предоставление государственным учреждением в территориальный орган казначейства положительного заключения государственной экспертизы проектной (проектно-сметной) документации и документов, подтверждающих их утверждение в зависимости от сметной стоимости строительства, и сводного сметного расчета, за исключением строительства объектов и комплексов, находящихся за пределами территории Республики Казахстан.
91. Государственное учреждение представляет в территориальный орган казначейства счет к оплате для регистрации обязательств бюджета по следующим видам расходов:
расходы государственного учреждения, осуществляемые на основании трудовых отношений между государственным учреждением и физическим лицом - получателем бюджетных средств на безвозвратной основе;
трансферты бюджетам и бюджетные кредиты нижестоящим бюджетам;
выплата вознаграждений и погашение основной суммы внутреннего и внешнего долга;
капитальные трансферты внутри страны, капитальные трансферты за границу, приобретение финансовых активов, приобретение финансовых активов за пределами страны;
выплата особых и прочих текущих затрат;
конвертация и перевод валютных средств за пределы Республики Казахстан на содержание и материально-техническое оснащение аппаратов и представителей государственных органов для обеспечения внешнеполитической и международной деятельности;
выплата денежных компенсаций физическим лицам в пределах стоимости питания или взамен вещевого имущества, форменного и специального обмундирования, табачных изделий.

87-1. Мемлекеттiк мекеме аурулардың шетелде емделуiн көздейтін шығыстар жөнiндегi азаматтық-құқықтық мәмiленi тiркеу кезiнде аумақтық қазынашылық органына әрбiр парағы мемлекеттiк мекеме мөрiнiң түпнұсқасымен расталған шарттардың екi көшiрмесiн қоса бере отырып (шарт көшiрмесiнiң бiр данасы - аумақтық қазынашылық органы үшiн) өтiнiм бередi. Мемлекеттiк мекеме шарттың түпнұсқасын бермеген жағдайда аумақтық қазынашылық органы "түпкіліктi" деген мәртебесi бар төлеуге берiлген шотты қабылдамайды.
Ескерту. 87-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2006.08.22.   795  (2006 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
88. Шот-фактура негiзiнде жүз айлық есептiк көрсеткiштен асатын сомаға азаматтық-құқықтық мәмілелердi тiркеу үшiн берілген тауарға (орындалған жұмыстарға, көрсетiлген қызметтерге) шот-фактураның түпнұсқасы мен көшiрмесi қоса беріледi.
89. Мемлекеттiк сатып алу жөнiндегi уәкiлеттi органмен келiсiм бойынша тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) бiр көзден мемлекеттік сатып алу тәсiлi кезiнде, егер осындай келiсу мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес талап етілген жағдайда, мемлекеттiк мекеме аумақтық қазынашылық органына мемлекеттiк сатып алу жөніндегі уәкілеттi органның сатып алу тәсілiне келiсу туралы тиiсті жазбаша растауын ұсынады.
90. Объектілер мен кешендердi салуға шартты тiркеу кезiнде мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық органына Қазақстан Республикасының аумағының шегiндегі объектілер мен кешендердiң құрылысын қоспағанда, жобалау құжаттамасының (жобалау-сметалық) және құрылыстың сметалық құнына және жиынтық сметалық есеп айырысуға қатысты олардың бекітілгенін растайтын құжаттарды мемлекеттiк сараптаудың оң қорытындысын беру қажет.
91. Мемлекеттiк мекеме аумақтық қазынашылық органына мынадай шығыстардың түрлерi бойынша бюджет мiндеттемелерiн тiркеу үшiн төлеуге шот бередi:
мемлекеттік мекеме мен жеке тұлға - өтеусiз негiзде бюджет қаражаттарын алушы арасындағы еңбек қатынасы негiзiнде жүзеге асырылатын мемлекеттiк мекеменiң шығыстары;
бюджеттерге берілетiн трансферттер және төмен тұрған бюджеттерге берілетін бюджеттік кредиттер;
сыйақылар төлеу мен iшкi және сыртқы борыштың негізгі сомасын өтеу;
елдiң iшiндегi күрделi трансферттер, шет елдерге күрделi трансферттер, қаржылық активтер сатып алу, ел шегiнде қаржылық активтер сатып алу;
ерекше және өзге де ағымдағы шығындарды төлеу;
аппараттарды және сыртқы саяси және халықаралық қызметті қамтамасыз ету үшiн мемлекеттік органдардың өкілдерiн ұстауға және материалдық-техникалық жарақтандыруға Қазақстан Республикасы шегiнде валюта қаражаттарын ауыстыру және оны аудару;
жеке тұлғаларға тамақтану немесе заттай мүлiк, нысанды және арнаулы киiм-кешек, темекi өнiмдерiнiң құны шегінде ақшалай жәрдемақылар төлеу.

92. В случае заключения договора государственным учреждением или принятия обязательств в соответствии с решениями Правительства Республики Казахстан (местных исполнительных органов), государственное учреждение представляет в территориальный орган казначейства копии соответствующих решений Правительства Республики Казахстан (местных исполнительных органов).
Глава 11. Требования при регистрации гражданско-правовых сделок,
заключенных государственным учреждением
93. Перечень расходов по экономической классификации расходов, требующих регистрации заключенных договоров, устанавливается центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
94. Сумма счета к оплате, на основании которого производится регистрация обязательств, не должна превышать суммы выданных государственному учреждению разрешений за вычетом сумм зарегистрированных обязательств с начала года по соответствующим кодам бюджетной классификации расходов.
95. Сумма гражданско-правовых сделок, представленных на регистрацию в территориальный орган казначейства, не должна превышать суммы выданных государственному учреждению разрешений за вычетом зарегистрированных сумм гражданско-правовых сделок с начала года по соответствующим кодам бюджетной классификации расходов.
96. Регистрация гражданско-правовых сделок, срок исполнения которых превышает один финансовый год, осуществляется в пределах остатка выданных разрешений государственному учреждению и допускается в следующих случаях:
заключение государственным учреждением договора в рамках договора (соглашения) по правительственному внешнему займу, ратифицированному Парламентом Республики Казахстан;
заключение государственным учреждением договора на долгосрочные подрядные работы в строительстве и на сопутствующие им товары и (или) услуги, а также договора о приобретении товаров, технологический срок изготовления которых превышает один год;
возникновение правоотношений с международными финансовыми институтами и международными рейтинговыми агентствами по закупкам товаров (работ, услуг), не являющихся предметом государственных закупок.
В остальных случаях гражданско-правовые сделки заключаются государственными учреждениями на срок до конца текущего финансового года.
97. В договоре, срок исполнения которого превышает один финансовый год, указывается общая сумма договора с разбивкой сумм по соответствующим финансовым годам. Срок действия договора должен соответствовать сроку реализации мероприятий подпрограммы бюджетной программы в соответствии с утвержденным паспортом бюджетной программы. Перерегистрация гражданско-правовой сделки в последующие годы производится на основании договора или дополнительных соглашений к нему в пределах выданных разрешений на соответствующий финансовый год. Допускается перерегистрация договоров с международными финансовыми институтами и международными рейтинговыми агентствами на основании подтверждающего документа по форме, установленной международными финансовыми институтами, международными рейтинговыми агентствами.

92. Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң (жергiлiктi атқарушы органдар) шешiмдеріне сәйкес мемлекеттiк мекеме шарт жасасқан немесе мiндеттемелердi қабылдаған жағдайда, мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық органдарына Қазақстан Республикасы Үкiметінiң (жергiлiктi атқарушы органдардың) тиісті шешімдерiнiң көшірмесiн бередi.
11-тарау. Мемлекеттік мекемелер жасасқан азаматтық-құқықтық
мәмілелердi тiркеу кезiнде қойылатын талаптар
93. Жасалған шарттарды тiркеудi талап ететiн шығыстардың экономикалық сыныптамасы бойынша шығыстардың тізбесiн бюджетте атқару жөнiндегi орталық уәкілетті орган белгілейдi.
94. Мiндеттемелердi тiркеу негізінде жүргiзілетiн төлеуге берiлген шоттың сомасы шығыстардың экономикалық сыныптамасының тиiстi кодтары бойынша жыл басынан бастап тiркелген бюджет мiндеттемелерiнiң сомасын шегере отырып, мемлекеттік мекемеге берiлген рұқсаттардың сомасынан асып кетпеуi қажет.
95. Аумақтық қазынашылық органына тiркеуге берiлген азаматтық-құқықтық мәмiлелердiң сомасы шығыстардың бюджеттік сыныптамасының тиiсті кодтары бойынша жыл басынан бастап тiркелген азаматтық-құқықтық мәмілелердiң сомасын шегере отырып, мемлекеттiк мекемеге берiлген рұқсаттардың сомасынан асып кетпеуi қажет.
96. Мерзiмi бiр қаржы жылынан аспайтын азаматтық-құқықтық мәмiлелердi тiркеу мемлекеттік мекемелерге берiлген рұқсаттар шегінде жүзеге асырылады және мынадай жағдайларда болады:
Қазақстан Республикасының Парламентi бекiткен үкiметтiк сыртқы қарыз бойынша шарттың шеңберiнде мемлекеттiк мекеменiң шарт жасасуына;
құрылыста ұзақ мерзiмдi мердiгер жұмыстарға және оларға iлеспе тауарлар мен (немесе) қызметтерге мемлекеттік мекеменiң шарт, сондай-ақ дайындалу технологиялық мерзiмi бiр жылдан аспайтын тауарларды сатып алу туралы шарт жасасуына;
мемлекеттiк сатып алу мәнi болып табылмайтын тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатып алу жөніндегі халықаралық қаржылық институттар мен халықаралық рейтингтiк агенттiктермен құқықтық қатынастардың пайда болуы.
Қалған жағдайларда, азаматтық-құқықтық мәмілелердi мемлекеттік мекемелер ағымдағы қаржы жылының соңына дейiнгі мерзiмде жасасады.
97. Орындалу мерзiмi бiр қаржы жылынан асып кететiн шартта тиісті қаржы жылы бойынша сома бөлiнген шарттың жалпы сомасы көрсетіледi. Шарттың қолданылу мерзiмi бюджеттiк бағдарламаның бекiтілген паспортына сәйкес бюджеттiк бағдарламаның кiшi бағдарламасының iс-шараларын iске асыру мерзiмiне сәйкес келуi қажет. Кейiнгi жылдарда азаматтық-құқықтық мәмілелердi қайта тiркеу шарт немесе тиiстi қаржы жылына берiлген рұқсаттар шегiнде оған қосымша келiсiм негiзiнде жүргiзіледi. Халықаралық қаржылық институттар, халықаралық рейтингтік агенттіктер белгілеген нысан бойынша растаушы құжат негiзiнде Халықаралық қаржылық институттар мен халықаралық рейтингтік агенттiктермен болатын шарттарды қайта тiркеуге болады.

98. Подлежат регистрации дополнительные соглашения к заключенным договорам, содержащие изменения суммы договоров, порядка и сроков расчетов или реквизитов сторон. При регистрации дополнительного соглашения по изменению порядка и сроков расчетов не производится изменение уведомления (заказа) о регистрации обязательств. Регистрация дополнительных соглашений по изменению суммы договоров допускается в пределах остатка выданных разрешений в следующих случаях:
уменьшение суммы договора в части уменьшения цены при условии неизменности качества, объемов и других условий, явившихся основой для выбора поставщика;
изменение суммы договора с субъектами естественной или государственной монополии, а также с поставщиками, занимающими доминирующее (монопольное) положение на определенном товарном рынке, доля которых на таком рынке равна ста процентам, или заключенного при отсутствии альтернативы из одного источника;
изменение суммы договора на закуп товаров (работ, услуг), не являющихся предметом государственных закупок;
изменение суммы на текущий финансовый год договора, заключенного на срок свыше одного года, без изменения общей суммы договора.
99. Регистрация дополнительного соглашения по изменению общей суммы договора, заключенного на срок свыше одного года, допускается в случаях, перечисленных в пункте 98 настоящих Правил. Изменение сторон договора государственных закупок осуществляется в связи с реорганизацией сторон и передачей функций государственного учреждения другому государственному учреждению.
100. При изменении суммы договоров государственное учреждение представляет на регистрацию в территориальный орган казначейства дополнительное соглашение к основному договору и заявку на новую сумму договора с учетом ранее исполненных обязательств.
101. При расторжении договора государственное учреждение представляет в территориальный орган казначейства соглашение о расторжении договора или уведомление о расторжении договора и акт сверки расчетов. Не допускается регистрация расторжения договора при наличии задолженности поставщика перед государственным учреждением.
102. Для оплаты товаров (работ, услуг) по гражданско-правовой сделке, заключенной государственным учреждением с поставщиком товаров (работ, услуг) или получателем бюджетных средств, допускается авансовая (предварительная) оплата в размере не более 50 процентов от суммы договора на текущий финансовый год для следующих специфик экономической классификации расходов:
131 "Приобретение продуктов питания",
132 "Приобретение медикаментов и прочих средств медицинского назначения",
134 "Приобретение, пошив и ремонт предметов вещевого имущества и другого форменного и специального обмундирования",
135 "Приобретение особого оборудования и материалов",
139 "Приобретение прочих товаров",
149 "Прочие услуги и работы" - при заключении договора с организациями первичной медико-санитарной помощи на селе,
411 "Приобретение активов",
412 "Приобретение зданий и сооружений".

98. Шарттың сомасы, есептердiң тәртiбi мен мерзiмi немесе тараптардың деректемелерi өзгерген жасалған шартқа қосымша келiсiм тiркеуге жатады. Есептердiң тәртiбi мен мерзiмiнiң өзгеруi бойынша қосымша келiсiмдi тiркеу кезiнде мiндеттемелердi тiркеу туралы хабарламаны (тапсырысты) өзгерту жүргiзiлмейдi. Шарт сомасының өзгеруi бойынша қосымша келiсiмдердi тiркеу мынадай:
сапасы, көлемдерi өзгермеуi шарты және берушiнiң таңдауы үшін негізгi болып табылатын басқа да шарттар кезiнде бағаның кемiтiлуi бөлiнiсiнде шарттың сомасы кемiген;
табиғи немесе мемлекеттік монополия субъектілерiмен, үлесi осындай рынокта жүз пайызға тең анықталған тауар рыногінде басым (монополиялық) жағдаймен айналысатын немесе бір көзден балама болмаған кезде жасасқан берушілермен шарттың сомасы өзгерген;
мемлекеттік сатып алу мәнi болып табылмайтын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатып алуға шарттың сомасы өзгерген;
шарттың жалпы сомасы өзгермеген бір жылдан артық мерзiмге жасалған шарттың ағымдағы қаржы жылында сомасы өзгерген жағдайларда берiлген рұқсаттардың қалдығы шегiнде болады.
99. Бiр жылдан артық мерзiмге жасалған шарттың жалпы сомасының өзгеруi бойынша қосымша келiсiмдi тiркеу осы Ереженiң 98-тармағында санамаланған жағдайларда мүмкін болады. Шарт тараптарының өзгеруi тараптардың қайта ұйымдастырылуына және мемлекеттiк мекеменiң функцияларын басқа мемлекеттiк мекемеге беруге байланысты жүзеге асырылады.
100. Шарттардың сомасы өзгерген кезде мемлекеттiк мекеме аумақтық қазынашылық органына тiркеуге негiзгі шартқа қосымша келiсiм мен бұрын орындалған міндеттемелерді ескере отырып шарттың жаңа сомасына өтiнiм бередi.
101. Шарттың бұзылған жағдайда, мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық комитетiне шартты бұзу туралы келiсiм немесе шарттың бұзылуы туралы хабарлама және есептемелердi салыстыру актiсiн ұсынады. Берушiнiң мемлекеттік мекеме алдында берешегі болған кезде шартты бұзуды тiркеуге болмайды.
102. Тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) берушілермен немесе бюджет қаражаттарын алушылармен мемлекеттiк мекеме жасасқан азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) төлеу үшiн мынадай шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшелiктерi үшiн ағымдағы қаржы жылына шарттың сомасының 50 пайызынан аспайтын мөлшерде аванстық (алдын ала) төлем жасалады:
131 "Тамақ өнiмдерiн сатып алу",
132 "Дәрi-дәрмектер және өзге де медициналық мақсаттағы құралдар",
134 "Зат түрiндегi мүліктік заттарды және басқа нысандық және арнайы киім-кешектерді сатып алу, тiгу және жөндеу",
135 "Ерекше жабдықтар мен материалдар сатып алу",
139 "Өзге де тауарлар сатып алу",
149 "Өзге де қызметтер мен тауарлар" - ауылдағы медициналық-санитарлық көмек ұйымдарымен шарт жасасқан кезде,
411 "Активтер сатып алу",
412 "Ғимараттар мен құрылыстар сатып алу".

102-1. По специфике экономической классификации расходов 149 "Прочие услуги и работы" для оплаты расходов, предусматривающим лечение больных за рубежом, допускается авансовая (предварительная) оплата в размере 70 процентов от суммы договора на текущий финансовый год.  <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 102-1 - постановлением Правительства РК от 22 августа 2006 года N  795  (вводится в действие с 1 июля 2006 года).
103. По специфике экономической классификации расходов 145 "Оплата за отопление" авансовая (предварительная) оплата разрешается только в части приобретения топлива в размере не более 30 процентов от суммы договора на текущий финансовый год. По спецификам экономической классификации расходов, не входящим в перечень, указанный в пунктах 102 и 102-1 настоящих Правил разрешается авансовая (предварительная) оплата в размере не более 30 процентов от суммы договора на текущий финансовый год, в том числе по специфике 149 "Прочие услуги и работы". Авансовая (предварительная) оплата для специфик экономической классификации расходов 147 "Оплата аренды помещения", 141 "Оплата коммунальных услуг" и 144 "Оплата за электроэнергию" не разрешается.  <*>
Сноска. В пункт 103 внесены изменения постановлением Правительства РК от 22 августа 2006 года N  795  (вводится в действие с 1 июля 2006 года).
103-1. При осуществлении государственных закупок зерна для формирования государственных ресурсов зерна перечисление денежных средств Агенту по управлению государственными ресурсами зерна осуществляется единовременными выплатами в размерах сумм на весенне-летнее финансирование и осенний закуп зерна, определяемых ежегодным решением Правительства Республики Казахстан.  <*>
Сноска. Дополнены пунктом 103-1 - постановлением Правительства РК от 28 июня 2005 г.  N 639  .
104. Погашение суммы авансовой (предварительной) оплаты подтверждается в течение финансового года объемами поставок товаров (работ, услуг) и документами об их поставке, предусмотренными условиями гражданско-правовой сделки, заключенной государственным учреждением в текущем финансовом году.
Последующая оплата товаров (работ, услуг) производится в соответствии с порядком, определенным в договоре на поставку товаров (работ, услуг) и устанавливающим размеры последующих оплат таким образом, чтобы обеспечить до конца текущего финансового года подтверждение суммы предоплаты полученными объемами поставок (работ, услуг).  <*>
Сноска. Пункт 104 в редакции постановления Правительства РК от 22 августа 2006 года N  795  (вводится в действие с 1 июля 2006 года).

102-1. Аурулардың шетелде емделуiн көздейтiн шығыстарды төлеу үшiн шығыстардың экономикалық сыныптамасының 149 "Өзге де қызметтер мен жұмыстар" ерекшелiгi бойынша ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасының 70 пайызы мөлшерiнде аванстық (алдын ала) төлемге рұқсат етiледi.
Ескерту. 102-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2006.08.22.   795  (2006 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
103. 145 "Жылытқаны үшiн ақы төлеу" шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшелiктерi бойынша аванстық (алдын ала) төлемге ағымдағы қаржы жылына жасалған шарттың сомасының 30 пайызынан аспайтын мөлшерде отын сатып алу бөлігінде ғана рұқсат етіледi. Осы Ереженiң 102 және 102-1-тармақтарында көрсетілген тiзбеге енбейтiн шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшелiктерi бойынша, оның iшiнде 149 "Өзге де қызметтер мен жұмыстар" ерекшелiгі бойынша аванстық (алдын ала) төлемге ағымдағы қаржы жылына жасалған шарттың сомасының 30 пайызынан аспайтын мөлшерде рұқсат етiледi. 147 "Үй-жайды жалдауға ақы төлеу", 141 "Коммуналдық қызметтерге ақы төлеу" және 144 "Электр энергиясына ақы төлеу" шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшелiктерi үшін аванстық (алдын ала) төлемге рұқсат берiлмейдi.
Ескерту. 103-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.08.22.   795  (2006 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
103-1. Мемлекеттiк астық ресурстарын қалыптастыру үшін астықты мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезiнде Мемлекеттiк астық ресурстарын басқару агентіне ақша қаражатын аудару Қазақстан Республикасы Үкiметінiң жыл сайынғы шешiмiмен анықталатын астықты көктемгi-жазғы қаржыландыруға және күзгі сатып алуға арналған сома мөлшерiндегi бiржолғы төлемдермен жүзеге асырылады.
Ескерту. 103-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2005.06.28. N  639  қаулысымен.
104. Аванстық (алдын ала) төлем сомасын өтеу қаржы жылының iшiнде тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) беру көлемiмен және ағымдағы қаржы жылында мемлекеттiк мекеме жасаған азаматтық-құқықтық мәмiле шарттарында көзделген оларды беру туралы құжаттармен расталады.
Тауарларға (жұмыстарға, қызметтерге) келесi ақы төлеу тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) беруге арналған шартта айқындалған және ағымдағы қаржы жылының аяғына дейiн алдын ала төлем сомасын жеткiзiлiмдердiң (жұмыстардың, қызметтердiң) алынған көлемiмен растауды қамтамасыз ету үшiн келесi төлемдердiң мөлшерiн белгiлейтiн тәртiпке сәйкес жүргiзiледi.
Ескерту. 104-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2006.08.22.   795  (2006 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.

105. Регистрация гражданско-правовых сделок по бюджетному кредитованию производится после их включения в реестр государственных требований, включающий реестры требований Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов.
106. Условия бюджетного кредитования за счет средств республиканского бюджета определяются решениями Правительства Республики Казахстан, за счет средств местных бюджетов - решениями местных исполнительных органов.
107. Регистрация заключения договоров в иностранной валюте на поставку товаров (работ, услуг) с иностранными поставщиками разрешается при отсутствии возможности приобретения данных товаров (работ, услуг) в требуемом объеме и качестве в Республике Казахстан. Проведение платежей в иностранной валюте осуществляется в соответствии с мероприятиями, связанными с внешнеэкономической деятельностью государственного учреждения и описанными в паспорте бюджетной программы.
108. Для регистрации гражданско-правовой сделки в иностранной валюте государственное учреждение представляет в территориальный орган казначейства оригинал договора с указанием соответствующих реквизитов. Для регистрации гражданско-правовой сделки по импорту товаров в иностранной валюте государственное учреждение представляет паспорт сделки, оформленный в соответствующем подразделении центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета по таможенному контролю. Превышение требуемой суммы оплаты над суммой регистрации гражданско-правовой сделки в связи с курсовой разницей допускается в пределах остатка выданного разрешения по соответствующим кодам бюджетной классификации расходов ЕБК РК после представления государственным учреждением в территориальный орган казначейства дополнительной заявки на регистрацию обязательств.
Глава 12. Требования к документам, представляемым государственными учреждениями при регистрации гражданско-правовых сделок
109. Договор, заключенный государственным учреждением, должен быть подписан руководителем или лицом, им уполномоченным, и заверен печатями сторон. При осуществлении государственных закупок товаров (работ, услуг) договор должен соответствовать требованиям законодательства о государственных закупках.
Договор заключается с каждым поставщиком товаров (работ, услуг) или получателем бюджетных средств. В случае, если оплата поставщику товаров (работ, услуг) или получателю бюджетных средств производится по различным спецификам одной программы, подпрограммы бюджетной классификации расходов, допускается заключение одного договора с предоставлением заявки на регистрацию обязательств по каждому коду бюджетной классификации расходов. Договор должен содержать общую сумму с разбивкой сумм по каждому коду бюджетной классификации расходов.
Заключение договоров (соглашений) о предоставлении бюджетных кредитов за счет средств республиканского бюджета осуществляется от имени Правительства Республики Казахстан центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Заключение договоров (соглашений) о предоставлении бюджетных кредитов за счет средств местных бюджетов осуществляется от имени местного исполнительного органа - акимом или лицом, им уполномоченным.

105. Бюджеттік кредит беру жөнiндегі азаматтық-құқықтық мәмілелердi тiркеу Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және жергiлiктi атқарушы органдардың тiзiлiмдерiне енгізілген мемлекеттік талаптардың тiзiлiмiне оларды енгізгеннен кейiн жүргізіледi.
106. Республикалық бюджет қаражаты есебiнен бюджеттiк кредит беру шарттары Қазақстан Республикасы Үкiметінiң шешiмдерiмен, жергілікті бюджеттер қаражаттарының есебiнен - жергiлiктi атқарушы органдардың шешiмдерiмен анықталады.
107. Шетел берушілерiмен тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) жеткiзуге шетел валютасында шарттар жасасуды тiркеуге Қазақстан Республикасында талап етілген көлемде және сапада осы тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатып алу мүмкiндiгi болмаған кезде рұқсат етiледi. Шетел валютасында төлем жүргiзу мемлекеттiк мекеменiң сыртқы экономикалық қызметiне байланысты және бюджеттік бағдарламаның паспортында сипатталған iс-шараларға сәйкес жүзеге асырылады.
108. Шетел валютасында азаматтық-құқықтық мәмілелердi тiркеу үшiн мемлекеттiк мекеме аумақтық қазынашылық органына тиiсті деректемелердi көрсете отырып, шарттың түпнұсқасын бередi. Шетел валютасында тауарлардың импорты бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелердi тiркеу үшін мемлекеттiк мекеме бюджеттi атқару жөнiндегі орталық уәкілетті органның кедендiк бақылау бойынша тиiстi бөлiмшесi ресiмдеген мәміленiң паспортын ұсынады. Курстық бағамға байланысты азаматтық-құқықтық мәмілелердi тiркеу сомасынан талап етiлген төлеу сомасының асып түсуiне мiндеттемелердi тiркеуге қосымша өтінiмдi мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық органға бергеннен кейiн ҚР ББС шығыстардың экономикалық сыныптамасының тиiстi кодтары бойынша берiлген рұқсат қалдығының шегінде мүмкiндiк берiледi.
12-тарау. Азаматтық-құқықтық мәмілелердi тiркеу кезiнде мемлекеттік мекемелер ұсынатын құжаттарға қойылатын талаптар
109. Мемлекеттік мекеме жасасқан шартқа бiріншi басшы немесе оған уәкiлеттік берілген тұлға қол қоюы және тараптардың мөртабандарымен расталуы қажет. Тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезiнде шарт мемлекеттік сатып алу туралы заңнама талаптарына сәйкес келуi қажет.
Шарт әрбiр тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) берушi немесе бюджет қаражаттарын алушы бойынша жасалады. Егер тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) беруші немесе бюджет қаражаттарын алушыға ақы төлеу шығыстар сыныптамасының бiр бюджеттік бағдарламасының, кiшi бағдарламасының әртүрлi ерекшелiктерi бойынша жүргiзiлген жағдайда, шығыстардың бюджеттiк сыныптамасының әрбiр коды бойынша мiндеттемелердi тiркеуге өтiнiм бере отырып, бiр шарт жасауға болады. Шартта шығыстардың бюджеттік сыныптамасының әрбiр коды бойынша сома бөлiнген жалпы сома болуы қажет.
Республикалық бюджет қаражаты есебiнен бюджеттік кредит беру туралы шарт (келiсiм) жасасуды Қазақстан Республикасының Үкiметi атынан бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
Жергілiктi бюджеттердiң қаражаты есебiнен бюджеттік кредиттердi беру туралы шарттар (келiсiмдер) жасасуды жергiлiктi атқарушы органның - әкiмнiң атынан немесе уәкілеттік берiлген тұлға жүзеге асырады.

110. Договор должен содержать следующую информацию:
полное наименование сторон и сведения о лицах, уполномоченных подписать договор для юридических лиц; фамилия, имя, отчество, данные документов, удостоверяющих личность для физических лиц;
адреса сторон, регистрационный номер налогоплательщика (для резидентов Республики Казахстан);
банковские реквизиты сторон: индивидуальный идентификационный код поставщика, наименование и банковский идентификационный код обслуживающего банка для расчетов в национальной валюте. Для расчетов в иностранной валюте обязательно указание реквизитов обслуживающего банка в банке-корреспонденте;
наименование бюджетной программы, подпрограммы и специфики;
предмет договора;
сроки выполнения работ, услуг и поставки товаров;
сроки оплаты товаров (работ, услуг);
ответственность сторон за неисполнение или ненадлежащее исполнение условий договора.
Не допускается представление на регистрацию в территориальный орган казначейства договора, оформленного без учета вышеперечисленных требований, а также дописанных от руки.
Договор вступает в силу с момента его регистрации в территориальных органах казначейства.
111. Договоры на поставку товаров (работ, услуг), дополнительно к сведениям, указанным в пункте 110 настоящих Правил, должны содержать:
объем поставляемых товаров (выполняемых работ, оказываемых услуг), цену за единицу, общая стоимость договора;
порядок приема-передачи поставленных товаров (работ, услуг) с указанием документов, свидетельствующих о выполнении поставщиком товаров (работ, услуг) или получателем бюджетных средств своих обязательств по договору;
сроки и объемы поставки товаров (выполнения работ, оказания услуг) должны обеспечивать требование к равномерности исполнения обязательств поставщиком товаров (работ, услуг) или получателем бюджетных средств и в стоимостном выражении по месяцам соответствовать суммам, отраженным в индивидуальном плане финансирования по платежам государственного учреждения по соответствующей программе (подпрограмме);
порядок осуществления оплаты за поставленные товары (работы, услуги).
112. Государственное учреждение заключает Агентское соглашение в порядке, установленном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, с каждым Банком/Агентом по обслуживанию получателей и представляет ему документ с образцами подписей должностных лиц, имеющих право подписи, и оттиском печати.
Агентское соглашение должно содержать следующее:
полное наименование и адреса сторон;
наименование бюджетной программы;
предмет заключения агентского соглашения;
состав и содержание функций агента, выполняемых им работ и услуг;
стоимость выполняемых агентом работ и услуг;
сроки выполнения работ и услуг;
порядок и способы осуществления платежей и расчетов по финансированию проекта, предоставления бюджетного кредита и возврата средств в бюджет (в случае возвратного финансирования);
график перечисления бюджетных средств на счет агента;
перечень, порядок и сроки предоставления агентом документов, подтверждающих использование бюджетных средств;
источники и порядок оплаты услуг финансового агента;
взаимные обязательства сторон агентского соглашения;
ответственность сторон за невыполнение или ненадлежащее выполнение условий агентского соглашения.

110. Шартта мынадай ақпарат:
заңды тұлғалар үшiн тараптардың толық атауы және шартқа қол қоюға уәкілеттiк берiлген тұлға туралы мәлiмет; жеке тұлғалар үшiн тегі, аты, әкесiнiң аты, жеке басын куәландыратын құжаттардың деректерi;
тараптардың мекен-жайы, салық төлеушiнiң тiркелген нөмiрi (Қазақстан Республикасының резиденттерi үшiн);
тараптардың банктiк деректемелерi: берушiнiң дербес сәйкестендiру кодын, ұлттық валютада есеп айырысу үшiн қызмет көрсететiн банктiң атауы мен бiрегейлеу коды. Шетел валютасында есеп айырысу үшін банк-корреспондентте қызмет көрсететiн банктiң деректемелерi мiндетті түрде көрсетiледi;
бюджеттік бағдарламаның, кiшi бағдарлама мен ерекшелiктiң атауы;
шарттың мәнi;
жұмыстарды, қызметтердi орындау және тауарларды жеткiзу мерзiмi;
тауарларға (жұмыстарға, қызметтерге) ақы төлеу мерзiмi;
шарттың талаптарын орындамағаны және тиiсiнше орындамағаны үшiн тараптардың жауапкершілігі болуы қажет.
Жоғарыда санамаланған талаптар ескерiлмеген, сондай-ақ қолмен жазылған шартты аумақтық қазынашылық органына тiркеуге беруге болмайды.
Шарт аумақтық қазынашылық органдарында тiркелген сәттен бастап күшіне енедi.
111. Тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) беруге арналған шарттар осы Ереженiң 110-тармағында көрсетiлген мәлiметтерге қосымша мыналарды:
берiлетін тауарлардың (орындалатын жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердiң) көлемiн, бiрлiк үшiн бағаны, шарттың жалпы құнын;
тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) жеткiзушілердiң немесе бюджет қаражатын алушылардың шарт бойынша өз мiндеттемелерiн орындауы туралы куәландыратын құжаттарды көрсете отырып берiлген тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) қабылдау-тапсыру тәртiбiн;
тауарларды беру (жұмыстарды орындау, қызметтердi көрсету) мерзiмi мен көлемiн тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) берушi немесе бюджет қаражатын алушы мiндеттемелердiң орындалу бiркелкiлiгіне қойылатын талаптарды қамтамасыз етуi және айлар бойынша құндық тұрғыда тиiстi бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша мемлекеттік мекемелердiң төлемдерiмен қаржыландырудың жеке жоспарында көрсетiлген сомаға сәйкес болуы тиiс;
тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) бергенi үшiн төлемдердi жасаудың тәртiбiн қамтуы тиiс.
112. Мемлекеттік мекемелер алушыларға қызмет көрсету жөнiндегi әрбiр Банк/Агентпен бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган белгілеген тәртiппен Агенттiк келiсiм жасайды және қол қоюға құқығы бар лауазымды тұлғалардың қолының үлгісi мен мөрдiң бедерi бар құжатты оған ұсынады.
Агенттiк келiсiм мыналарды қамтуы тиiс:
тараптардың толық атауы және мекен-жайы;
бюджеттік бағдарламаның атауы;
агенттiк келiсiм жасаудың мәнi;
агенттік қызметiнiң, олар орындайтын жұмыстар мен қызметтердiң құрамы және мазмұны;
агент орындайтын жұмыстар мен қызметтердiң құны;
жұмыстар мен қызметтердi орындау мерзiмi;
төлемдердi және жобаны қаржыландыру жөнiндегi есептердi iске асырудың, бюджеттік кредитті берудiң және қаражатты бюджетке қайтарудың (қайталама қаржыландыру жағдайында) тәртiбi мен әдiстерi;
бюджет қаражаттарын агенттiң шотына аударудың кестесi;
агенттің бюджет қаражаттарының пайдаланылуын растайтын құжаттардың тiзбесi, беру тәртiбi және мерзiмi;
қаржылық агенттің қызметтерiн төлеу көздерi және тәртiбi:
агенттік келiсiм тараптарының өзара мiндеттемелерi;
агенттiк келiсiмiнiң шарттарын орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тараптардың жауапкершiлігі;

Глава 13. Оформление и представление
заявки на регистрацию обязательств, выдача уведомления
(заказа) о регистрации обязательств
113. Заявка представляется отдельно по каждому поставщику товаров (работ, услуг) или получателю бюджетных средств и по каждому коду ЕБК РК для одного и более наименований товаров (работ, услуг).
114. Заявка подписывается руководителем или лицом, им уполномоченным, главным бухгалтером государственного учреждения и заверяется печатью. Ответственность за правильное оформление заявки несут руководитель или лицо, им уполномоченное, главный бухгалтер. В случае отсутствия руководителя или лица, им уполномоченного, и главного бухгалтера заявка подписывается лицами, исполняющими их обязанности, в соответствии с приказом.
115. При регистрации гражданско-правовых сделок на приобретение товаров (работ, услуг) в рамках договора займа, ратифицированного Парламентом Республики Казахстан, государственное учреждение представляет в территориальный орган казначейства заявку на регистрацию обязательств по форме согласно приложению 29, согласованную с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
116. Государственное учреждение присваивает порядковый номер заявкам и заполняет графу "Дата". В поле "Государственное учреждение N" указывается код государственного учреждения. В графе "Наименование государственного учреждения" указывается полное наименование государственного учреждения.
В графе "Вид бюджета" указывается бюджет, за счет которого будут производиться расходы:
01 - республиканский бюджет,
02 - областной бюджет, бюджеты города республиканского значения, столицы,
03 - районный бюджет (города областного значения).
В графе "Источник финансирования" указывается тип расходов:
1 - для расходов за счет бюджета;
2 - для расходов за счет правительственных внешних займов.
В графе "Описание расхода" указывается вид расходов, соответствующий специфике расходов по экономической классификации ЕБК РК, способ закупки товаров (работ, услуг). При государственных закупках товаров (работ, услуг) в данном поле указывается номер и дата протокола итогов проведения конкурса или письма-согласования (подтверждение) соответствующего подразделения центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета на закуп из одного источника. В случае заключения договора государственными учреждениями в соответствии с решениями Правительства Республики Казахстан (местных исполнительных органов), в данном поле указываются номер и дата решения Правительства Республики Казахстан (местных исполнительных органов), ИИК поставщика товаров (работ, услуг) или получателя бюджетных средств.
В графе "Код бюджетной классификации" указываются последовательно коды администратора бюджетной программы, бюджетной программы, подпрограммы, специфики расходов. В графе "Наименование товаров (работ, услуг)" заполняется наименование поставляемых товаров (работ, услуг) в соответствии с заключенным договором. Коды бюджетной классификации и наименование товаров (работ, услуг) должны соответствовать содержанию заключенного договора.
В графе "Код, наименование и адрес поставщика товаров (работ, услуг) (получателя бюджетных средств), наименование и БИК банка поставщика (получателя бюджетных средств)" указываются код, наименование, юридический адрес, регистрационный номер налогоплательщика поставщика (получателя бюджетных средств) и его банковские реквизиты (индивидуальный идентификационный код текущего счета, наименование и банковский идентификационный код обслуживающего банка).
В графах "Количество", "Цена" и "Сумма" указываются количество, цена за единицу и общая стоимость в национальной валюте группы товаров (работ, услуг). При отсутствии единого измерителя работ или услуг допускается указание 1 (единицы) в графе "Количество". В строке "Всего" графы "Сумма" указывается общая сумма договора в национальной валюте прописью. Общая сумма заявки должна соответствовать сумме каждого кода ЕБК РК, указанного в заключенном договоре.
При регистрации гражданско-правовой сделки в иностранной валюте общая сумма заявки приводится в национальной валюте, рассчитанной по рыночному курсу на день регистрации.
В графе "Документ - обоснование" раздела "График платежей" заявки указывается наименование документа, на основании которого производится оплата. Такими документами могут быть договор между государственным учреждением и поставщиком товаров (работ, услуг) или получателем бюджетных средств, протокол государственных закупок.
В графах "Дата оплаты" и "Сумма" раздела "График платежей" заявки соответственно указываются планируемые дата и суммы платежей. В соответствии с условиями договора о поставке товаров (работ, услуг) указываются размер авансовой (предварительной) оплаты и суммы оплаты поставляемых товаров (выполняемых работ, оказываемых услуг) с учетом погашения авансовой (предварительной) оплаты. Общая сумма строк в графе "Сумма" должна соответствовать общей сумме заявки.
В графе "% Заявки" раздела "График платежей" заявки указывается процент авансовой (предварительной) Заявки и суммы оплаты согласно договора с разбивкой по месяцам.

13-тарау. Мiндеттемелердi тiркеуге арналған өтiнiмдердi
ресiмдеу және ұсыну, мiндеттемелердi тiркеу туралы
хабарлама (тапсырыс) беру
113. Өтiнiм тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) әрбiр берушіге немесе бюджет қаражаттарын алушыға және бiр немесе одан артық тауарлар (жұмыстар, қызметтер) атаулары үшін ҚР ББС әрбiр коды бойынша жеке-жеке ұсынылады.
114. Өтінiмге мемлекеттiк мекеменің бiрiнші басшысы немесе уәкiлеттік берiлген тұлға, бас бухгалтер қол қояды және мөрмен куәландырылады. Басшы немесе уәкілеттік берілген тұлға, бас бухгалтер өтiнімнің дұрыс ресiмделуi үшiн жауап бередi. Өтiнiмге басшы немесе уәкілеттік берiлген тұлға (және/немесе) бас бухгалтер болмаған жағдайда, бұйрыққа сәйкес олардың мiндеттерiн орындаушы тұлғалар қол қояды.
115. Қазақстан Республикасының Парламентi бекiткен қарыз шартының аясында тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатып алуға арналған азаматтық-құқықтық мәмілелердi тiркеген кезде мемлекеттік мекеме бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкілетті органмен келiсiлген 29-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мiндеттемелердi тiркеуге арналған өтінімді аумақтық қазынашылық органына ұсынады.
116. Мемлекеттік мекеме өтiнiмдерге рет нөмiрiн бередi және "Күнi" бағанын толтырады. "N мемлекеттік мекеме" тор көзiнде мемлекеттік мекеменiң коды көрсетiледi. "Мемлекеттік мекеменiң атауы" бағанында мемлекеттiк мекеменiң толық атауы көрсетiледi.
"Бюджеттің түрі" бағанында мыналардың есебiнен шығыстар жасалатын бюджет:
01 - республикалық бюджет,
02 - облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттерi,
03 - аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет көрсетiледi.
"Қаржыландыру көзi" бағанында:
1 - бюджет есебiнен шығыстар үшін,
2 - үкiметтік сыртқы қарыздар есебiнен шығыстар үшін шығыстардың түрлерi көрсетіледi.
"Шығыстарды сипаттау" бағанында ҚР ББС экономикалық сыныптамасы бойынша шығыстардың ерекшелiгiне сәйкес келетiн шығыстардың түрлері, тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатып алу әдiстерi көрсетіледi. Осы тор көзде тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) мемлекеттiк сатып алу кезiнде конкурсты өткiзу қорытындылары хаттамасының немесе бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкілетті органның тиiстi бөлiмшесiнiң бір көзден сатып алуға хаты-келісімінің (растама) нөмiрi және күнi көрсетіледi. Мемлекеттiк мекемелер Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң (жергiлiктi атқарушы органдардың) шешiмдерiне сәйкес шарт жасасқан жағдайда, осы тор көзде Қазақстан Республикасының Үкiметi (жергіліктi атқарушы органдар) шешiмiнiң нөмiрi және күні, тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) берушінің немесе бюджет қаражатын алушының ДСК көрсетіледi.
"Бюджеттiк сыныптама коды" бағанында дәйекті түрде бюджеттiк бағдарламаның, бюджеттік бағдарламаның, кiшi бағдарламаның әкімшісінің кодтары, шығыстардың ерекшелiктерi көрсетіледi. "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) атауы" бағанында жасасқан шартқа сәйкес берілетiн тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) атауы толтырылады. Бюджет сыныптамасының кодтары және тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) атауы жасасқан шарттардың мазмұнына сәйкес келуi тиiс.
"Тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) берушінің (бюджет қаражатын алушының атауы және мекен-жайы, беруші (бюджет қаражатын алушы) банкiнiң атауы және БСК" бағанында беруші (бюджет қаражатын алушы) коды, атауы, заңды мекен-жайы, салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi және оның банктік деректемесі (ағымдағы шотының жеке сәйкестендiрiлген коды, қызмет көрсететін банктiң атауы және банктік сәйкестендiрілген коды) көрсетiледi.
"Саны", "Баға" және "Сома" бағанында тауарлар (жұмыстар, қызметтер) тобының мөлшерi бiрлiк үшiн бағасы және ұлттық валютадағы жалпы құны көрсетіледi. Жұмыстардың және қызметтердiң бiрыңғай өлшеуiштерi болмаған жағдайда "Саны" бағанында 1 (бiрлiк) көрсетуге рұқсат етіледi. "Сома" бағанының "Барлығы" жолында шарттың жалпы сомасы ұлттық валютада жазбаша көрсетiледi. Өтінімнiң жалпы сомасы жасалған шартта көрсетiлген ҚР ББС әрбiр кодының сомасына сәйкес келуi тиiс.
Шетелдiк валютадағы азаматтық-құқықтық мәмілені тiркеу кезiнде өтiнiмнiң жалпы сомасы нарықтық бағамы бойынша тiркеу күнiне есептелген ұлттық валютада келтiрiледi.
Өтінiмнiң "Төлем кестесi" бөлiмiнің "Құжат - негiздеме" бағанында құжаттың атауы көрсетiледi, оның негiзiнде төлем жүргiзіледi. Осындай құжаттар мемлекеттiк мекеменiң және тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) берушiсi немесе бюджет қаражатын, мемлекеттiк сатып хаттамасын алушының арасындағы шарт болуы мүмкiн.
Өтінімнiң "Төлем кестесi" бөлiмiнiң "Төлем күнi" және "Сома" бағандарында тиiсiнше жоспарланатын төлем күні мен сомасы көрсетiледi. Тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) беру туралы шарттың талаптарына сәйкес аванстық (алдын ала) төлемдi өтеудi ескере отырып, аванстық (алдын ала) төлемнiң мөлшерi және жеткiзiлетiн тауарлардың (орындалатын жұмыстардың, көрсетiлетiн қызметтердің) төлем сомасы көрсетіледi. "Сома" бағанындағы жолдардың жалпы сомасы өтiнiмнiң жалпы сомасына сәйкес келуi тиiс.
Өтінiмнiң "Төлем кестесi" бөлiмiнiң "% Өтінiмдер" бағанында шартқа сәйкес айлар бойынша бөлiнген аванстық (алдын ала) өтінiмнiң процентi және төлем сомасы көрсетіледі.

117. Уведомление (Заказ) о регистрации обязательств (далее - Уведомление (Заказ)) формируется на основании утвержденной заявки территориальным органом казначейства в течение трех рабочих дней со дня представления документов государственным учреждением.
118. Уведомление (Заказ) является документом, подтверждающим регистрацию гражданско- правовой сделки, заключенной государственным учреждением с поставщиком товаров (работ, услуг).
119. При регистрации гражданско-правовой сделки, заключенной государственным учреждением с поставщиком товаров (работ, услуг) или получателем бюджетных средств на сумму до трех миллионов тенге формируется Уведомление (Заказ) по формам согласно приложениям 32, 33, заверяются подписью и штампом ответственного исполнителя, подписываются первым руководителем территориального органа казначейства или лицом, им уполномоченным, заверяются печатью. Уведомление (Заказ) по форме согласно приложению 32 с приложением двух экземпляров оригинала Договора, заверенных штампом ответственного исполнителя, передается государственному учреждению, Уведомление (Заказ) по форме согласно приложению 33 с приложением копии договора, заверенного штампом ответственного исполнителя, остается в территориальном органе казначейства.
120. При проведении счета к оплате со статусом "окончательный" территориальным органом казначейства формируются дополнительные экземпляры Уведомления (Заказа) по формам согласно приложениям 32, 33. Уведомления (Заказы) по формам согласно приложениям 32, 33 заверяются подписью и штампом ответственного исполнителя, подписывается руководителем территориального органа казначейства или лицом, им уполномоченным. Уведомление (Заказ) по форме согласно приложению 32 передается государственному учреждению для ведения учета выполненных и зарегистрированных обязательств. Уведомление (Заказ) по форме согласно приложению 33 остается в территориальном органе казначейства для закрытия выполненных обязательств государственного учреждения.
121. При регистрации гражданско-правовых сделок, заключенных государственным учреждением с получателем бюджетных средств, на сумму свыше трех миллионов тенге, формируется Уведомление (Заказ) по формам согласно приложениям 30, 31, 32, 33. Все экземпляры визируются ответственным исполнителем территориального органа казначейства, подписываются его руководителем или лицом, им уполномоченным, и заверяются печатью.
В поле "Описание" Уведомления (Заказа) по форме согласно приложению 30 кроме описания назначения платежа, указывается и ИИК поставщика.

117. Мiндеттемелердi тiркеу туралы Хабарлама (Тапсырыс) (бұдан әрi - Хабарлама (Тапсырыс)) мемлекеттік мекеме құжаттарды берген күннен бастап үш жұмыс күнiнiң iшiнде қазынашылықтың аумақтық органы бекiткен өтiнiмнiң негiзiнде қалыптастырылады.
118. Хабарлама (Тапсырыс) мемлекеттік мекеменің тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) берушісімен жасаған азаматтық-құқықтық мәмілесін тiркелуiн растайтын құжат болып табылады.
119. Мемлекеттiк мекеменiң тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) берушісімен немесе үш миллион теңгеге дейiн сомаға бюджет қаражатын алушымен жасаған азаматтық-құқықтық мәмiлесiн тiркеу кезiнде 32, 33-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша Хабарлама (Тапсырыс) қалыптастырылады, жауапты орындаушының қолымен және мөртаңбасымен расталады, қазынашылықтың аумақтық органының бiрiншi басшысы немесе оған уәкілетті тұлға қол қояды, мөрмен растайды. Жауапты орындаушының мөрiмен расталған Шарттың түпнұсқасының екі данасын қоса бере отырып 32-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Хабарлама (Тапсырыс) мемлекеттік мекемеге беріледі, жауапты орындаушының мөрiмен расталған шарттың көшiрмесiн қоса бере отырып 33-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Хабарлама (Тапсырыс) қазынашылықтың аумақтық органында қалады.
120. "Түпкiлiктi" мәртебесiмен төлеуге берiлген шотты өткiзген кезде қазынашылықтың аумақтық органы 32, 33-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша Хабарламаның (Тапсырыстың) қосымша даналарын қалыптастырады. Хабарлама (Тапсырыстар) 32, 33-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша жауапты орындаушының қолымен және мөртаңбамен куәландырылады, қазынашылықтың аумақтық органының басшысы немесе оған уәкілетті тұлға қол қояды. Хабарлама (Тапсырыс) 32-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орындалған және тiркелген міндеттемелерге есеп жүргізу үшін мемлекеттік мекемеге беріледі. Хабарлама (Тапсырыс) 33-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекеменiң орындалған мiндеттемелерiн жабу үшiн қазынашылықтың аумақтық органында қалады.
121. Мемлекеттік мекеменiң бюджет қаражатын алушымен үш миллион теңгеден жоғары сомаға жасалған азаматтық-құқықтық мәмілелерiн тiркеу кезiнде 30, 31, 32, 33-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша Хабарлама (Тапсырыс) қалыптастырылады. Барлық даналарына қазынашылықтың аумақтық органының жауапты орындаушысы бұрыштама қояды, оның бiрiншi басшысы немесе оған уәкілеттi тұлға қол қояды және мөрмен куәландырылады.
"Сипаттау" алаңында Хабарлама (Тапсырыс) 30-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төлемдi тағайындауды сипаттаудан басқа берушiнiң ЖСК да көрсетiледi.

122. Уведомление (Заказ) по формам согласно приложениям 30, 31, 32 передаются государственному учреждению. Полученные экземпляры Уведомления (Заказа) подписываются руководителем государственного учреждения или лицом, им уполномоченным, главным бухгалтером и заверяются печатью.
123. Государственное учреждение передает получателю бюджетных средств Уведомление (Заказ) по формам согласно приложениям 30, 31.
124. Уведомление (Заказ) по форме согласно приложению 30 передается получателем бюджетных средств в банк второго уровня или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций, в которых открыт банковский счет получателя бюджетных средств.
125. Уведомление (Заказ) по форме согласно приложению 32 с приложением двух экземпляров оригинала договора, заверенных штампом ответственного исполнителя, передается государственному учреждению, Уведомление (Заказ) по форме согласно приложению 33 с приложением копии договора, заверенного штампом ответственного исполнителя, остается в территориальном органе казначейства.
Раздел 5. Порядок осуществления платежей
Глава 14. Проведение платежей в национальной валюте в безналичной форме
126. Платежи государственных учреждений проводятся в пределах свободных остатков на контрольных счетах наличности соответствующих бюджетов или счетах государственных учреждений. Открытие и закрытие контрольных счетов наличности соответствующих бюджетов производится центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета при создании или упразднении административно-территориальных единиц в соответствии с законодательством      Республики Казахстан. Индивидуальные идентификационные коды контрольных счетов наличности присваиваются и доводятся до уполномоченных органов по исполнению бюджета и государственных учреждений центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
127. В случае недостаточности денег на соответствующих контрольных счетах наличности территориальным органом казначейства в первоочередном порядке проводятся платежи по приоритетным направлениям расходов бюджетов, определенных решениями Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, остальные платежи проводятся в порядке очередности поступления счетов к оплате.
128. Переводы денег осуществляются на основании представленных государственным учреждением в территориальный орган казначейства счетов к оплате, являющихся указанием о выплате денег. Государственное учреждение-отправитель денег предъявляет в территориальный орган казначейства счет к оплате в двух экземплярах согласно приложению 34 с приложением к нему копий соответствующих документов, заверенных подписью руководителя или лица, им уполномоченного, и печатью государственного учреждения, подтверждающих обоснованность платежа.

122. Хабарлама (Тапсырыс) 30, 31, 32-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша мемлекеттік мекемеге беріледі. Хабарламаның (Тапсырыстың) алынған даналарына мемлекеттік мекеменiң басшысы немесе оларға уәкiлетті тұлға, бас бухгалтер қол қояды және мөрмен куәландырылады.
123. Мемлекеттік мекеме 30, 31-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша бюджет қаражатын алушыға Хабарламаны (Тапсырысты) бередi.
124. Хабарлама (Тапсырыс) 30-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бюджет қаражатын алушы екiншi деңгейдегi банкке немесе банктiк операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға беріледі, онда бюджет қаражатын алушының банктiк шоты ашылған.
125. Жауапты орындаушының мөртаңбасымен куәландырылған шарт түпнұсқасының екі данасын қоса бере отырып 32-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Хабарлама (Тапсырыс) мемлекеттік мекемеге беріледі, жауапты орындаушының мөртаңбасымен куәландырылған шарттың көшiрмесiн қоса бере отырып 33-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Хабарлама (Тапсырыс) қазынашылықтың аумақтық органында қалады.
5-бөлiм. Төлемдердi жүзеге асыру тәртібi
14-тарау. Ұлттық валютада қолма-қол емес нысанда
төлемдердi жүргiзу
126. Мемлекеттiк мекемелердiң төлемдерi тиiстi бюджеттердiң қолма-қол ақшасының бақылау шоттарындағы немесе мемлекеттік мекемелердiң шоттарындағы бос қалдықтардың шегінде жүргiзіледi. Тиiстi бюджеттердiң қолма-қол ақшасының бақылау шоттарының ашылуы және жабылуын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әкiмшілiк-аумақтық бiрлiктердi құру немесе жою кезiнде бюджеттің атқарылуы жөнiндегi орталық уәкілетті орган жүргізедi. Қолма-қол ақшаның бақылау шоттарының жеке сәйкестендiрме кодтарын бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджеттi атқару жөнiндегі уәкілетті органдарға және мемлекеттік мекемелерге тапсырады және жеткiзедi.
127. Қолма-қол ақшаның тиiстi бақылау шоттарында ақшаның жетіспеушілiгi болған жағдайда бiрiнші кезектегi тәртiппен қазынашылықтың аумақтық органы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және жергілікті атқарушы органдардың шешiмдерiнде белгіленген бюджет шығыстарының басым бағыттары бойынша төлемдердi жүргізедi, қалған төлемдер кезектi тәртiппен төлеуге берілетiн шоттардың түсуiмен жүргізіледi.
128. Ақша аудару мемлекеттік мекеменiң қазынашылықтың аумақтық органына табыс етілген ақша төлеу туралы нұсқау болып табылатын төлеуге берілетiн шоттың негiзiнде жүзеге асырылады. Мемлекеттiк мекеме - ақша аударушы қазынашылықтың аумақтық органына басшының немесе оларға уәкілетті тұлғаның қолымен және төлемнiң негiзділігін растайтын мемлекеттік мекеменiң мөрiмен куәландырған тиiстi құжаттардың көшiрмелерiн оған қоса бере отырып 34-қосымшаға сәйкес екі данада төлеуге берілетiн шотты көрсетедi.

129. Счет к оплате принимается территориальным органом казначейства в течение десяти календарных дней от указанной в нем даты.
Счет к оплате со статусом "текущий" - это счет к оплате, формируемый для осуществления промежуточной оплаты соответствующего обязательства государственного учреждения, включая предоплату.
Счет к оплате со статусом "окончательный" - это счет к оплате, формируемый для осуществления окончательной оплаты соответствующего обязательства государственного учреждения.
Государственное учреждение обеспечивает обоснованность представленного в территориальный орган казначейства счета к оплате и достоверность подтверждающих документов.
130. Территориальный орган казначейства вводит и утверждает представленные счета к оплате после проверки правильности заполнения и обоснованности счетов к оплате. Не подлежат вводу и утверждению представленные государственным учреждением счета к оплате, не соответствующие требованиям, приведенным в настоящих Правилах.
131. Территориальный орган казначейства формирует пакеты из утвержденных счетов к оплате, представленных государственными учреждениями, финансируемыми из местного бюджета. Датой проведения кассовых расходов государственным учреждением за счет бюджетных средств является дата включения утвержденного счета к оплате в форму 4-20 "Сводный отчет по расходам" согласно приложению 35.
При формировании платежного документа на сумму свыше трех миллионов тенге на основании сведений, предусмотренных в счете к оплате, в графе "назначение платежа" указываются наименование, номера и дата документа, на основании которого осуществляется перевод денег, номер и дата Уведомления (Заказа), а также статус платежа "текущий" или "окончательный".
132. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета формирует пакеты из утвержденных счетов к оплате, представленных государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского бюджета.
При формировании платежного документа на сумму свыше трех миллионов тенге на основании сведений, предусмотренных в счете к оплате, в обязательном порядке в графе "назначение платежа" указываются наименование, номера и дата документа, на основании которого осуществляется перевод денег, номер и дата уведомления (заказа), а также статус платежа "текущий" или "окончательный".
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета формирует платежные документы из сформированных пакетов. Списание денег с ЕКС производится на основании платежных документов, отправленных центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета через КЦМР в порядке, установленном НБ РК.

129. Төлеуге берілетін шотты онда көрсетілген күннен он күнтiзбелiк күннiң iшiнде қазынашылықтың аумақтық органы қабылдайды.
"Ағымдағы" мәртебесiмен төлеуге берілетiн шот - ол алдын ала төлеудi қоса алғанда мемлекеттік мекеменiң тиiсті мiндеттемесiнің аралық төлемiн жүзеге асыру үшiн қалыптастырылатын төлеуге берілетін шот.
"Түпкілiктi" мәртебесiмен төлеуге берілетiн шот - ол мемлекеттiк мекеменің тиісті мiндеттемесiнiң түпкiлiктi төлемiн жүзеге асыру үшiн қалыптастырылатын төлеуге берілетiн шот.
Мемлекеттiк мекеме қазынашылықтың аумақтық органына берiлген төлеуге берілетiн шоттардың негізділігiн және растайтын құжаттардың сенiмділiгiн қамтамасыз етедi.
130. Қазынашылықтың аумақтың органы төлеуге берілетін шоттарды толтырудың дұрыстығын және негiздiлiгiн тексергеннен кейiн ұсынылған төлеуге берiлетiн шоттарды енгiзедi және бекiтедi. Осы Ережеде келтiрiлген талаптарға сәйкес келмейтiн мемлекеттік мекеме берген төлеуге берілетін шоттар енгiзуге және бекiтуге жатпайды.
131. Қазынашылықтың аумақтық органы жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер берген бекiтілген төлеуге берілетін шоттардан пакеттердi қалыптастырады. Бюджет қаражаты есебiнен мемлекеттік мекеменiң кассалық шығыстарды жүргізу күнi 35-қосымшаға сәйкес "Мемлекеттік мекемелер бойынша төлемдер тiзiлiмi" 4-20-нысанына бекiтiлген төлеуге берілетін шотты енгiзу күнi болып табылады.
"Төлемдi тағайындау" бағанында төлеуге берілетін шотта көзделген мәлiметтердiң негізінде үш миллион теңгеден жоғары сомаға төлем құжатын қалыптастыру кезiнде құжаттың атауы, нөмiрi және күнi көрсетіледi, оның негізінде ақшаны аудару, Хабарламаның (Тапсырыстың) нөмiрi және күнi, сондай-ақ "ағымдағы" немесе "түпкілікті" төлемдерінің мәртебесi жүзеге асырылады.
132. Бюджеттi атқару жөніндегi орталық уәкілеттi орган республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелер берген бекiтiлген төлеуге берiлетiн шоттардан пакеттердi қалыптастырады.
"Төлемдi тағайындау" бағанында мiндетті түрде төлеуге берілетін шотта көзделген мәлiметтердiң негiзiнде үш миллион теңгеден жоғары сомаға төлем құжатын қалыптастыру кезiнде құжаттың атауы, нөмiрi және күнi көрсетіледi, оның негiзiнде ақшаны аудару, хабарламаның (тапсырыстың) нөмiрi және күнi, сондай-ақ "ағымдағы" немесе "түпкіліктi" төлемдерінің мәртебесi жүзеге асырылады.
Бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкілетті орган қалыптастырылған пакеттерден төлем құжаттарын қалыптастырады. БҚШ ақшаны есептен шығару ҚР ҰБ белгiлеген тәртiппен ҚХЕО арқылы бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкілетті орган жiберген төлем құжаттарының негiзiнде жүргiзіледi.

133. При проведении платежей по обязательным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды и социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования через КЦМР, вместе с платежным документом, до пятого числа, следующего за отчетным месяцем, передаются списки работников государственных учреждений в двух экземплярах на бумажном носителе, а также на магнитных носителях. Государственное учреждение обеспечивает правильность составления списков.  <*>
Сноска. В пункт 133 внесены изменения постановлением Правительства РК от 22 августа 2006 года N  795  (вводится в действие с 1 июля 2006 года).
134. Государственные учреждения представляют в территориальные органы казначейства счета к оплате на выплату заработной платы до пятого числа месяца следующего за отчетным, а в последнем месяце текущего финансового года - до двадцатого числа.  <*>
Сноска. Пункт 134 в редакции постановления Правительства РК от 22 августа 2006 года N  795  (вводится в действие с 1 июля 2006 года).
134-1. Для проведения платежей по перечислению заработной платы и иных выплат работникам на их карт-счета, открытые в банках второго уровня, вместе со счетом к оплате государственное учреждение представляет в территориальный орган казначейства список работников на электронном носителе в формате, установленном КЦМР. Счета к оплате и списки работников на электронном носителе предоставляются согласно Реестру счетов к оплате по перечислению заработной платы, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений по форме, согласно приложению 37-1 к настоящим Правилам, в котором указываются сведения по счетам к оплате для их учета и контроля.  <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 134-1 - постановлением Правительства РК от 22 августа 2006 года N  795  (вводится в действие с 1 июля 2006 года).
135. После проведения платежа второй экземпляр счета к оплате и сформированные отчеты по проведенным за день платежам заверяются подписью и штампом ответственного исполнителя территориального органа казначейства с указанием даты проведения платежа и передаются государственному учреждению.
При проведении платежей по перечислению заработной платы и иных выплат работникам государственных учреждений на их карт-счета, открытые в банках второго уровня, обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений дополнительно формируются выписки по проведенным платежам на соответствующие счета получателей денег (далее - выписки). Выписки формируются после закрытия операционного дня ответственным исполнителем территориального органа казначейства, ответственным за формирование отчетов. Каждая страница выписок заверяется его подписью и штампом с указанием даты проведения платежа и передается вместе со счетом к оплате государственному учреждению.
Выписки являются документами, на основании которых государственное учреждение осуществляет построчную сверку списков работников и соответственно сумм, перечисленных на карт-счета, накопительные пенсионные фонды, в Государственный фонд социального страхования с данными первичных документов по заработной плате, обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям. В течение трех рабочих дней со дня получения выписок при наличии несоответствия данных выписок с данными первичных документов государственное учреждение письменно обращается за разъяснениями в территориальный орган казначейства с представлением информации о расхождениях по начисленным и перечисленным суммам. Выписки подшиваются государственным учреждением с первичными документами по заработной плате, обязательным пенсионным взносам, социальным отчислениям и хранятся в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан.  <*>
Сноска. В пункт 135 внесены изменения постановлением Правительства РК от 22 августа 2006 года N  795  (вводится в действие с 1 июля 2006 года).

133. Жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналары және ҚХЕО арқылы Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына әлеуметтiк аударымдар бойынша төлемдер жүргiзу кезiнде есептi айдан кейiнгi бeci күнiне дейiн төлем құжатымен бiрге екі данада қағаз түрiмен, сондай-ақ магниттiк түрлермен мемлекеттiк мекемелер қызметкерлерінің тiзiмдерi беріледі. Мемлекеттiк мекеме тiзiмдердiң дұрыс жасалуын қамтамасыз етедi.
Ескерту. 133-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.08.22.   795  (2006 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
134. Мемлекеттiк мекемелер жалақыны төлеуге арналған төлеуге берiлген шоттарды есептiден кейiнгi айдың бесiншi күнiне дейiн, ал ағымдағы қаржы жылының соңғы айында жиырмасыншы күнiне дейiн аумақтық қазынашылық органдарына береді.
Ескерту. 134-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2006.08.22.   795  (2006 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
134-1. Жалақы мен өзге де төлемдердi қызметкерлерге екiншi деңгейдегі банктерде ашылған олардың карт-шоттарына төлеуге берiлген шотпен бiрге аудару жөнiндегi төлемдердi жүргiзу үшiн қызметкерлердiң тiзiмiн мемлекеттiк мекеме аумақтық қазынашылық органына ҚХЕО белгiлеген форматта электрондық жеткiзгіште бередi. Төлеуге берiлген шоттар және электрондық жеткiзгiштегi қызметкерлердiң тiзiмi осы Ережеге 37-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Жалақыны, мiндеттi зейнетақы жарналарын, әлеуметтiк аударымдарды аудару бойынша төлеуге берiлген шоттардың тiзiлiмiне сәйкес берiледi, онда оларды есепке алу және бақылау үшiн төлеуге берiлген шоттар бойынша мәлiметтер көрсетiледi.
Ескерту. 134-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2006.08.22.   795  (2006 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
135. Төлем жүргізгеннен кейiн төлеуге берілетін шоттың екiншi данасы және бір күн бұрын жүргiзілген төлемдер бойынша қалыптастырылған есептер төлем жүргiзу күнін көрсете отырып қазынашылықтың аумақтық органының жауапты орындаушысының қолымен және мөртаңбасымен куәландырылады және мемлекеттік мекемеге беріледі.
Мемлекеттiк мекемелердiң қызметкерлерiне екіншi деңгейдегі банктерде ашылған олардың карт-шоттарына жалақы мен өзге де төлемдердi, мiндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтiк аударымдарды аудару жөнiндегi төлемдердi жүргiзу кезiнде ақша алушылардың тиiстi шоттарына жүргiзiлген төлемдер бойынша үзiндi көшiрмелер (бұдан әрi - үзiндi көшiрмелер) қалыптастырылады. Үзiндi көшiрмелердi операциялық күндi жапқаннан кейiн есептердi қалыптастыруға жауапты аумақтық қазынашылық органының жауапты орындаушысы қалыптастырады. Үзiндi көшiрмелердiң әрбiр бетi төлемдi жүргізу күнiн көрсете отырып, оның мөрiмен және мөртабанымен расталады және төлеуге берiлген шотпен бiрге мемлекеттiк мекемеге берiледi.
Үзiндi көшiрмелер мемлекеттiк мекеме олардың негiзiнде қызметкерлердiң тiзiмiн және тиiсiнше карт-шоттарға, жинақтаушы зейнетақы қорларына, жалақы, мiндеттi зейнетақы жарналары мен әлеуметтiк аударымдар бойынша бастапқы құжаттардың деректерi бар Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына аударылған соманы әрбiр жол бойынша салыстырып тексеруге жүзеге асыратын құжаттар болып табылады. Үзiндi көшiрмелердi алған күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде үзiндi көшiрмелер деректерiнiң бастапқы құжаттардың деректерiмен сәйкес келмеуi болған кезде мемлекеттiк мекеме есептелген және аударылған сома бойынша алшақтық туралы ақпаратты бере отырып аумақтық қазынашылық органына түсiнiк алу үшiн жазбаша өтiнiш жасайды. Үзiндi көшiрмелердi мемлекеттiк мекеме жалақы, мiндеттi зейнетақы жарналары, әлеуметтiк аударымдар бойынша бастапқы құжаттармен бiрге тiгедi және олар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мерзiмде сақталады.
Ескерту. 135-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.08.22.   795  (2006 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.

136. При проведении платежей по выплате субсидий администратор бюджетных программ представляет в территориальный орган казначейства со счетом к оплате документы, подтверждающие обоснованность платежа, предусмотренные нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
137. Территориальный орган казначейства и местный уполномоченный орган по исполнению бюджета проводят ежемесячно сверку оборотов и остатков по контрольным счетам наличности соответствующих бюджетов по форме 5-34 "Отчет об остатках на счетах" согласно приложению 36.
138. Сверка кассовых расходов между территориальным органом казначейства и обслуживаемым государственным учреждением производится на первое число месяца, следующего за последним месяцем квартала, по форме 4-20 "Сводный отчет по расходам" согласно приложению 35. Форма заверяется подписями руководителей территориального органа казначейства и государственного учреждения и их печатями.
139. Территориальный орган казначейства осуществляет операции по выплате заработной платы согласно графику обслуживания государственных учреждений, утвержденному руководителем территориального органа казначейства.
Глава 15. Требования при проверке обоснованности проведения
платежей в национальной валюте в безналичной форме
140. Государственное учреждение представляет в территориальный орган казначейства счет к оплате с приложением Реестра счетов к оплате. Реестр счетов к оплате - документ по форме согласно приложению 37, в котором указываются представленные государственным учреждением в территориальный орган казначейства для проведения расходных операций счета к оплате для контроля и учета их исполнения.
141. Платежи по гражданско-правовым сделкам, заключенным государственным учреждением, осуществляются только после регистрации сделок в территориальном органе казначейства. Для проведения авансовой (предварительной) оплаты государственным учреждением представляется счет к оплате. Для оплаты поставленных товаров (работ, услуг) к счету к оплате прилагаются счета-фактуры поставщика товаров (работ, услуг) или получателя бюджетных средств, накладные (акты) о поставке товаров, акты выполненных работ, оказанных услуг в соответствии с заключенным договором. При проведении платежей по спецификам 147 "Оплата аренды помещения", 141 "Оплата коммунальных услуг", 144 "Оплата за электроэнергию", а также 145 "Оплата за отопление", кроме приобретения топлива, необходимо представление к счету к оплате дополнительно к подтверждающим документам, указанным в настоящем пункте, акта сверки с поставщиком, подтверждающего отсутствие дебиторской задолженности, на первое число месяца, следующего за отчетным кварталом, в котором производится оплата.

136. Субсидиялар төлеу бойынша төлемдер жүргiзу кезiнде бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi қазынашылықтың аумақтық органына Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық кесiмiнде көзделген төлемнің негiзділігін растайтын құжаттарды төлеуге берілетін шотпен бередi.
137. Қазынашылықтың аумақтық органы мен бюджетті атқару жөнiндегi жергілікті уәкілетті орган 36-қосымшаға сәйкес "Шоттардағы қалдықтар туралы есеп" 5-34-нысаны бойынша тиiстi бюджеттердiң қолма-қол ақшасының айналымдары мен қалдықтарына бақылау шоттары бойынша ай сайын салыстыру жүргiзедi.
138. Қазынашылықтың аумақтық органы мен қызмет көрсететiн мемлекеттiк мекеме арасындағы кассалық шығыстарды салыстыру 35-қосымшаға сәйкес "Шығыстар жөнiндегi жиынтық есеп" 4-20-нысаны бойынша тоқсанның соңғы айынан кейiнгі айдың бiрінші күні жүргiзiледi. Нысан қазынашылықтың аумақтық органы мен мемлекеттік мекемелер басшыларының қолдарымен және олардың мөрлерiмен куәландырылады.
139. Қазынашылықтың аумақтық органы қазынашылықтың аумақтық органының басшысы бекiткен мемлекеттік мекемелерге қызмет көрсету кестесiне сәйкес жалақы төлеу жөнiндегi операцияларды жүзеге асырады.
15-тарау. Ұлттық валютада қолма-қол ақшасыз
нысандағы төлемдер жүргiзудiң негiзділігiн
тексеру кезiнде қойылатын талаптар
140. Мемлекеттiк мекеме қазынашылықтың аумақтық органына Төлеуге берілетін шоттың тiзiлiмiн қоса бере отырып төлеуге берілетін шотты бередi. 37-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Төлеуге берiлетiн шоттың тiзiлiмi - құжат, онда қазынашылықтың аумақтық органына шығыс операцияларын жүргiзу үшін мемлекеттiк мекеме берген олардың орындалуын бақылау және жүргізу үшiн төлеуге берілетін шоттар көрсетіледi.
141. Мемлекеттiк мекеме жасаған азаматтық құқықтық мәмілелер жөнiндегi төлемдер қазынашылықтың аумақтық органында мәмілелер тiркелгеннен кейiн ғана жүзеге асырылады. Аванстық (алдын ала) төлем жүргізу үшiн мемлекеттік мекеме төлеуге берілетін шотты бередi. Берiлген тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) төлеу үшiн төлеуге берілетін шотқа берушінің тауарларының (жұмыстарының, қызметтерінің) немесе бюджет қаражатын алушының шот-фактуралары, тауарларды жеткiзу туралы жүкқұжаттары (кесiмдер), жасалған шартқа сәйкес орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің актілерi қоса берiледi. 147 "Үй-жайды жалдауға ақы төлеу", 141 "Коммуналдық қызметтерге ақы төлеу", 144 "Электрэнергиясына ақы төлеу", сондай-ақ отын сатып алудан басқа 145 "Жылуға ақы төлеу" ерекшелiктерi бойынша төлемдер жүргiзу кезiнде ақы төлеу жүргізілетін есептi тоқсаннан кейiнгі айдың бiрi күнi берушімен дебиторлық берешектiң болмауын растайтын салыстыру актісінің осы тармағында көрсетілген растайтын құжаттарға қосымша төлеуге берілетін шотқа беру қажет.

142. Территориальный орган казначейства:
принимает счет к оплате и подтверждающие документы государственного учреждения в соответствии с Реестром счетов к оплате;
проверяет правильность оформления счета к оплате и подтверждающих документов;
проверяет соответствие подписей и печати на счете к оплате документу с образцами подписей и печатей государственного учреждения;
сверяет данные счета к оплате с данными соответствующего Уведомления (Заказа) по зарегистрированным гражданско-правовым сделкам, заключенным государственным учреждениям с поставщиком товаров (работ, услуг) или получателем бюджетных средств;
проверяет данные поставщика товаров (работ, услуг) или получателя бюджетных средств;
проверяет соответствие сведений, указанных в счете к оплате, с данными в подтверждающих документах;
осуществляет проверку соответствия итоговых сумм списков работников государственного учреждения с суммами, указанными в счетах к оплате при проведении платежей по заработной плате, обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям.  <*>
Сноска. В пункт 142 внесены изменения постановлением Правительства РК от 22 августа 2006 года N  795  (вводится в действие с 1 июля 2006 года).
143. При соответствии данных требований счет к оплате исполняется территориальным органом казначейства в течение трех рабочих дней со дня приема от государственного учреждения в соответствии с Реестром счетов к оплате. При несоответствии данных требований счет к оплате в течение трех рабочих дней возвращается официально письмом за подписью руководителя территориального органа казначейства с указанием ошибок для их устранения.
Глава 16. Оформление счета к оплате
144. Счет к оплате должен содержать подписи руководителя государственного учреждения или лица, им уполномоченного, и оттиск печати государственного учреждения в соответствии с документом с образцами подписей и оттиска печати.
145. На счете к оплате должен быть указан статус "текущий" или "окончательный". Счет к оплате "текущий" представляется при промежуточной оплате соответствующего Уведомления (Заказа) о регистрации обязательств, включая авансовую (предварительную) оплату. Счет к оплате со статусом "окончательный" представляется для осуществления окончательной оплаты соответствующего обязательства государственного учреждения.
На счетах к оплате указываются номер и дата.
146. Счет к оплате исполняется в течение трех рабочих дней со дня его представления государственным учреждением в территориальный орган казначейства.

142. Қазынашылықтың аумақтық органы:
Төлеуге берілетін шоттардың тiзiлiмiне сәйкес мемлекеттік мекеменiң төлеуге берілетін шотын және растайтын құжаттарын қабылдайды;
төлеуге берілетін шоттарды ресiмдеудiң және растайтын құжаттардың дұрыстығын тексередi;
мемлекеттік мекеменiң қолдары мен мөрлерінің үлгiлерi бар құжатқа төлеуге берілетін шоттың қолдары мен мөрлерінің сәйкестігін
тексередi;
мемлекеттiк мекеменің тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) берушімен немесе бюджет қаражатын алушымен жасаған тiркелген азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша Хабарламаның (Тапсырыстың) тиiстi деректерiмен төлеуге берiлетiн шоттың деректерiн салыстырады;
тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) берушiнiң немесе бюджет қаражатын алушының деректерiн салыстырады;
төлеуге берілетін шотта көрсетілген мәлiметтердiң растайтын құжаттардың деректерiмен сәйкестігiн тексередi;
мемлекеттiк мекеме қызметкерлерiнiң тiзiмдерi қорытынды сомасының жалақы, мiндеттi зейнетақы жарналары мен әлеуметтiк аударымдар бойынша төлемдердi жүргiзу кезiнде төлеуге берiлген шоттарда көрсетiлген сомамен сәйкестiгін тексерудi жүзеге асырады.
Ескерту. 142-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.08.22.   795  (2006 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
143. Талаптар деректерi сәйкес келген кезде төлеуге берілетін шотты үш жұмыс күнiнiң iшiнде Төлеуге берілетін шоттардың тiзілiмiне сәйкес мемлекеттiк мекемеден оларды қабылдау күнiнен бастап қазынашылықтың аумақтық органы орындайды. Талаптардың деректерi сәйкес келмеген кезде төлеуге берілетін шот үш жұмыс күнінің ішінде қателерiн көрсете отырып оларды жою үшін қазынашылықтың аумақтық органы басшысының қолы бар ресми хатпен қайтарылады.
16-тарау. Төлеуге берілетiн шотты ресiмдеу
144. Төлеуге берілетін шот мемлекеттік мекеме басшысының немесе оларға уәкілетті тұлғалардың қолдарын және қолдар мен мөр бедерiнiң үлгiлерi бар құжаттарға сәйкес мемлекеттік мекеме мөрiнiң бедерiн қамтуы тиiс.
145. Төлеуге берілетін шотта "ағымдағы" немесе "түпкілікті" мәртебесi көрсетiлуi тиiс. "Ағымдағы" төлеуге берілетін шот аванстық (алдын ала) төлемдi қоса алғанда Мiндеттемелердi тiркеу туралы тиiстi хабарламаны (тапсырысты) алдын ала төлеу кезiнде беріледі. "Түпкiлiктi" мәртебесi бар төлеуге берілетін шот мемлекеттік мекеменiң тиiстi мiндеттемесiнiң түпкiлiктi төлемiн жүзеге асыру үшін беріледі.
Төлеуге берілетін шоттарда нөмiрi мен күнi көрсетіледi.
146. Төлеуге берілетін шот қазынашылықтың аумақтық органына мемлекеттік мекеме берген күннен бастап үш жұмыс күнінің iшiнде орындалады.

147. В разделе "Государственное учреждение" в графах "Наименование", "Код", "РНН" заполняются наименование государственного учреждения, код и регистрационный номер налогоплательщика государственного учреждения соответственно.
148. В графе "Региональное казначейство" указываются: Департаменты казначейства областей, городов Астана, Алматы, районов, БИК 195301070, индивидуальный идентификационный счет (ИИК) контрольного счета наличности бюджета или счета государственного учреждения, по которому проводится платеж.
149. В графе "Источник финансирования" указывается источник финансирования, за счет которого производится платеж, следующим символом:
1 - за счет бюджета, кроме средств правительственных внешних займов,
2 - за счет правительственных внешних займов,
3 - за счет денег от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в распоряжении государственных учреждений,
4 - за счет денег, получаемых государственным учреждением от спонсорской и благотворительной помощи,
5 - за счет денег, зачисленных на депозитные счета государственных учреждений,
8 - за счет особых расходов,
I - за счет аккредитива, открытого в системе казначейства центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета.
150. В графе "Вид бюджета" указывается бюджет, за счет которого производится платеж, обозначением:
01 - республиканский бюджет,
02 - областной бюджет, бюджеты города республиканского значения, столицы,
03 - районный бюджет (города областного бюджета).
Графа "КБК расходов" заполняется при осуществлении расходных операций из бюджета или за счет денег от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в распоряжении государственных учреждений, где указывается последовательно:
код администратора бюджетной программы (три знака),
код бюджетной программы (три знака),
код бюджетной подпрограммы (три знака),
код специфики экономической классификации расходов (три знака) - для осуществления платежей за счет средств бюджета, при осуществлении платежей за счет денег от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в распоряжении государственных учреждений указывается код вида платных услуг (три знака).
151. Графа "КБК доходов" заполняется при осуществлении платежей в бюджет.
Заполнение граф "КОд", "КБе", "КНП" осуществляется в соответствии с банковским законодательством.
152. При проведении платежа в соответствии с Уведомлением (Заказом) указывается номер и дата соответствующей заявки, Уведомления (Заказа) и счета к оплате, оплаченного последним по соответствующему Уведомлению (Заказу).
В разделе "Поставщик" в графах "Наименование", "Код", "РНН" заполняются наименование поставщика товаров (работ, услуг) или получателя бюджетных средств, код и регистрационный номер налогоплательщика или получателя бюджетных средств.

147. "Мемлекеттік мекеме" бөлiмiнде "Атауы", "Коды", "CTH" бағандарында мемлекеттік мекеменiң атауы, тиiсiнше мемлекеттік мекеме салық төлеушiсiнiң коды және тiркеу нөмiрi толтырылады.
148. "Аумақтық қазынашылық" бағанында: облыстар, Астана, Алматы қалаларының, аудандардың қазынашылық департаменттерi, БСК 195301070, бюджеттің қолма-қол ақшасы бақылау шотының жеке сәйкестiрме коды (ЖСК) немесе мемлекеттік мекеменiң шоттары көрсетiледi, ол бойынша төлем жүргiзіледi.
149. "Қаржыландыру көзi" бағанында өзiнiң есебiнен төлем жүргiзілетін қаржыландыру көзi мынадай нышанмен көрсетiледi:
1 - үкiметтік сыртқы қарыз қаражатынан басқа бюджет есебiнен,
2 - үкiметтiк сыртқы қарыз есебiнен,
3 - мемлекеттiк мекеменiң иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түсетiн ақша есебiнен,
4 - мемлекеттiк мекеменiң демеушілiк және қайырымдылық көмектен алатын ақша есебiнен,
5 - мемлекеттік мекемелердiң депозит шоттарына есептеген ақша есебiнен,
8 - айырықша шығыстар есебiнен,
I - бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкiлетті органның қазынашылық жүйесiнде ашылған аккредитив есебiнен.
150. "Бюджеттiң түрi" бағанында өзiнiң есебiнен төлем жүргiзiлетiн мынадай белгі қоя отырып, бюджет көрсетіледi:
01 - республикалық бюджет,
02 - облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттерi,
03 - аудандық (облыстық бюджеттiң қалалары) бюджет.
"Шығыстардың БСК" бағаны бюджеттен немесе мемлекеттік мекеменiң иелiгінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақша есебiнен шығыс операцияларын жүзеге асыру кезiнде толтырылады, онда дәйектi түрде мыналар көрсетіледi:
бюджеттік бағдарлама әкiмшісiнiң коды (үш белгi),
бюджеттік бағдарламаның коды (үш белгi),
бюджеттік кiшi бағдарламаның коды (үш белгi),
шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшелігінiң коды (үш белгi) - бюджет қаражаты есебiнен төлемдердi жүзеге асыру үшін мемлекеттік мекеменiң иелігiнде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түсетiн ақша есебiнен төлемдердi жүзеге асыру кезiнде ақылы қызметтер түрiнiң коды (екі белгi) көрсетіледi.
151. "Кiрiстердiң БСК" бағаны бюджетке төлемдердi жүзеге асыру кезiнде толтырылады.
"КОд", "БЕК", "TTК" бағандарын толтыру банктiк заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.
152. Хабарламаға (Тапсырысқа) сәйкес төлем жүргiзу кезiнде тиісті өтiнiмнiң, Хабарламаның (Тапсырыстың) және тиiстi Хабарлама (Тапсырыс) бойынша соңынан төленген төлемге берілетін шоттың нөмiрi мен күнi көрсетiледi.
"Беруші" бөлiмiнде "Атауы", "Коды", "СТН" бағандарында тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) берушінің немесе бюджет қаражатын алушының атауы, салық төлеушінің немесе бюджет қаражатын алушының коды және тiркеу нөмiрi толтырылады.

153. В графах "ИИК", "БИК", "Банк" указываются индивидуальный идентификационный код поставщика товаров (работ, услуг) или получателя бюджетных средств, банковский идентификационный код и наименование обслуживающего банка соответственно. При необходимости в графе "БИК, ИИК посредника" указывается номер счета обслуживающего банка, банковский идентификационный код, индивидуальный идентификационный код банка посредника.
154. В графе "Наименование товаров (работ, услуг)" указываются назначение платежа, наименование, номер и дата документа, являющегося основанием для проведения платежа, номер и дата Уведомления (Заказа), статус платежа (текущий, окончательный). По платежам за поставленные товары (выполненные работы, оказанные услуги) по гражданско-правовым сделкам необходимо указание договора и документа, на основании которого государственным учреждением были приняты товары (работы, услуги) - накладные, акты выполненных работ (оказанных услуг) в соответствии с заключенным договором. При аккредитивной форме оплаты указывается номер и дата заявления об открытии аккредитива и статус счета к оплате "текущий" или "окончательный".
155. В графах "Единица измерения", "Количество", "Цена", "Сумма" указываются соответственно единица измерения, количество в единицах, цена и стоимость товаров (работ, услуг) в тенге. При отсутствии единого измерителя работ и услуг графа "Единица измерения" не заполняется, в графе "Количество" ставится единица.
Графы "Единица измерения", "Количество", "Цена" не заполняются в счетах к оплате:
по платежам, осуществляемым на основании трудовых отношений между государственным учреждением и физическими лицами-получателями бюджетных средств на безвозвратной основе;
по трансфертам юридическим и физическим лицам; трансфертам и кредитам;
по выплате вознаграждений и погашение основной суммы внутреннего и внешнего долга;
по расходам на исполнение инкассовых распоряжений.
156. Код бюджетной классификации расходов, указанный в счете к оплате по оплате зарегистрированных гражданско-правовых сделок, должен быть идентичным коду бюджетной классификации расходов, указанному в заявке.
157. В счете к оплате по перечислению поступлений в бюджет и обязательных пенсионных взносов в накопительный пенсионный фонд указывается сумма в целых тенге, окончательный расчет с тиынами производится один раз в год в декабре месяце.
Глава 17. Проведение платежей в иностранной валюте
158. Проведение платежей в иностранной валюте осуществляется в соответствии с мероприятиями, связанными с международной деятельностью и сотрудничеством государственного учреждения, описанными в паспорте бюджетной программы.

153. "ЖСК", "БСК", "Банк" бағандарында тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) беруші немесе бюджет қаражатын алушы жеке сәйкестірме коды және тиiсiнше қызмет көрсететін банктің атауы көрсетіледi. Қажет болған жағдайда "Делдалдың ЖСК, БСК" бағанында қызмет көрсететiн банк нөмiрi, банктік сәйкестірме код, делдал банк шотының жеке сәйкестірме коды көрсетіледi.
154. "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) атауы" бағанында төлемдi тағайындау, төлем жүргiзу үшiн негiз болып табылатын құжаттың атауы, нөмiрi және күні, Хабарлама (Тапсырыстың) нөмiрi және күнi, төлемнiң (ағымдағы, түпкілiкті) мәртебесi  көрсетіледi. Азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша берілген тауарлар (орындалған жұмыстар, көрсетiлген қызметтер) үшiн төлемдер бойынша шартты және оның негiзiнде мемлекеттiк мекеме қабылдаған тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) - жүкқұжаттарды, жасалған шартқа сәйкес орындалған жұмыстардың (көрсетiлген қызметтердiң) кесiмдер құжатын көрсету қажет. Төлемнiң аккредитивтi нысаны кезiнде аккредитивтiң ашылуы туралы өтiнiмнің нөмiрi мен күнi және "ағымдағы" немесе "түпкіліктi" төлеуге берілетiн шоттың мәртебесi көрсетіледi.
155. "Өлшем бiрлiгi", "Саны", "Бағасы", "Сомасы" бағандарында тиiсiнше өлшем бiрлiгі, бiрлiктегi саны, теңгемен тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) құны көрсетiледi. Жұмыстар мен қызметтердiң бiрыңғай өлшеуiшi болмаған кезде "Өлшем бiрлiгі" бағаны толтырылмайды, "Саны" бағанына бiрлiк қойылады.
"Өлшем бiрлiгі", "Саны", "Бағасы" бағандары:
қайтарымсыз негізде мемлекеттiк мекеме және жеке тұлғалар-бюджет қаражатын алушылар арасындағы еңбек қатынастарының негiзiнде жүзеге асырылатын;
заңды және жеке тұлғалардың трансферттер бойынша; трансферттер және кредиттер;
сыйақы төлеу бойынша және iшкi мен сыртқы борыштың негiзгі сомасын өтеу;
инкассалық өкiмдердi орындауға арналған шығыстар бойынша төлемдер бойынша төлеуге берілетін шоттарда толтырылмайды.
156. Тiркелген азаматтық-құқықтық мәмілелердi төлеу бойынша төлеуге берілетін шотта көрсетiлген шығыстардың бюджеттiк сыныптамасының коды өтiнiмде көрсетілген шығыстардың бюджеттік сыныптамасының кодына ұқсас болуы тиiс.
157. Бюджетке түсетiн түсiмдердi және жинақтаушы зейнетақы қорына мiндетті зейнетақы жарналарын аудару жөнiндегi төлеуге берілетін шотта теңгемен тұтас сома көрсетiледi, тиындарымен түпкілікті есеп айырысу жылына бiр рет желтоқсан айында жүргiзiледi.
17-тарау. Шетелдiк валютада төлемдер жүргізу
158. Шетелдiк валютада төлемдердi жүргiзу бюджеттік бағдарламаның паспортында сипатталған мемлекеттік мекеменiң халықаралық қызметімен және ынтымақтастығымен байланысты iс-шараларға сәйкес жүзеге асырылады.

159. Для осуществления платежей в иностранной валюте территориальный орган казначейства производит конвертацию национальной валюты в иностранную на основании представленного государственным учреждением счета к оплате и заявления на покупку иностранной валюты по форме согласно приложению 38 к настоящим Правилам. В счете к оплате на конвертацию иностранной валюты цена за единицу каждого вида товара (работы, услуги), стоимость и общая сумма пересчитываются в национальную валюту по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, на дату оплаты.
При неиспользовании государственным учреждением в течение тридцати календарных дней валютных средств, конвертированных на внутреннем валютном рынке, территориальный орган казначейства принимает меры по реконвертации и перечислению средств на контрольные счета наличности соответствующего бюджета с последующим восстановлением в бюджет.
160. Перевод иностранной валюты производится на основании заявления государственного учреждения на перевод иностранной валюты по форме согласно приложению 39 настоящих Правил.
При продаже иностранной валюты государственное учреждение представляет в территориальный орган казначейства заявление на продажу иностранной валюты по форме согласно приложению 40.
Глава 18. Исполнение инкассовых распоряжений
161. Исполнение инкассовых распоряжений производится после представления государственным учреждением соответствующего счета к оплате.
Изъятие денег со счета государственного учреждения производится по предъявлению инкассовых распоряжений. Инкассовое распоряжение предъявляется на основании исполнительных листов или приказов, выдаваемых по решениям, приговорам, определениям и постановлениям судов или судебного приказа о взыскании денег и другим основаниям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан.
Инкассовое распоряжение по исполнительным документам, на взыскание сумм задолженности налоговых (таможенных) органов предъявляется в территориальные органы казначейства по месту нахождения государственного учреждения.
162. Инкассовое распоряжение представляется в территориальный орган казначейства с приложением оригиналов исполнительных документов либо их копий, подтверждающих обоснованность данного взыскания на основании норм, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан, за исключением случаев представления инкассовых распоряжений органов налоговой службы и таможенных органов. В инкассовом распоряжении указывается назначение платежа и делается ссылка на законодательный акт, предусматривающий право изъятия денег без согласия отправителя денег.
Удовлетворение предъявленных государственным учреждением требований по исполнительным документам производится последним за счет выделенных на текущий год бюджетных средств, а также денег от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в распоряжении государственных учреждений, по программе, подпрограмме функциональной классификации расходов и соответствующей специфики экономической классификации расходов бюджета.

159. Шетелдiк валютада төлемдердi жүзеге асыру үшiн қазынашылықтың аумақтық органы мемлекеттік мекеме берген төлеуге берілетін шоттың және осы Ережеге 38-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шетелдiк валютаны сатып алуға арналған өтiнiштiң негiзiнде ұлттық валютаны шетелдiкiне айырбастауды жүргiзедi. Шетелдiк валютаны айырбастауға төлеуге берілетін шотта тауардың (жұмыстың, қызметтiң) әрбiр түрінің бiрлiгiнiң бағасы, құны және жалпы сомасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен белгiлi төлеу күнiне валютаны айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта есептеледі.
Мемлекеттік мекеме отыз күнтiзбелiк күннiң iшiнде iшкi валюталық рынокта айырбасталатын валюталық қаражатты пайдаланбаған кезде қазынашылықтың аумақтық органы кейіннен бюджетке қалпына келтiре отырып тиісті бюджеттің қолма-қол ақшасының бақылау шоттарына қаражатты қалпына келтiру және аудару жөнiнде шаралар қабылдайды.
160. Шетелдiк валютаны аудару мемлекеттiк мекеме өтiнімінiң негiзiнде осы Ереженiң 39-қосымшасына сәйкес нысан бойынша шетелдiк валютаны аударуға жүргiзiледi.
Шетелдiк валютаны сату кезiнде мемлекеттiк мекеме қазынашылықтың аумақтық органына 40-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шетелдiк валютаны сатуға өтiнім бередi.
18-тарау. Инкассалық өкiмдердi орындау
161. Инкассалық өкiмдердi орындау мемлекеттiк мекеме тиісті төлеуге берілетін шотты бергеннен кейiн жүргiзіледi.
Мемлекеттік мекеменiң шотынан ақшаны алу инкассалық өкiмдердi көрсеткеннен кейiн жүргiзiледi. Инкассалық өкiм орындаушы парақтардың немесе соттардың шешiмдерi, үкiмдерi, анықтаулары және қаулылары бойынша берілген бұйрықтардың немесе ақшаны өндiрiп алу туралы сот бұйрықтарының негізінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да негiздер бойынша орындауын көрсете отырып талап етіледi.
Салық (кеден) органдары берешегiнiң сомаларын өндiріп алуға арналған орындаушы құжаттар бойынша инкассалық өкiмдi мемлекеттiк мекеменiң орналасқан жерi бойынша қазынашылықтың аумақтық органдарына орындауын көрсете отырып талап етіледi.
162. Инкассалық өкiм салық қызметi органдарының және кеден органдарының инкассалық өкiмдерiнiң беру жағдайларын қоспағанда Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiнде көзделген нормалардың негiзiнде орындаушы құжаттардың түпнұсқаларын немесе осы өндiрiп алудың негізділігiн растайтын көшiрмелерiн қоса бере отырып қазынашылықтың аумақтық органына беріледі. Инкассалық өкiмде төлемдi тағайындау көрсетіледi және ақшаны жіберушінің келiсiмiнсiз ақшаны алу құқығын көздейтiн заңнамалық кесiмге мәміле жасалады.
Мемлекеттік мекемелер көрсеткен атқарушы құжаттар бойынша талаптарды қанағаттандыру ағымдағы жылға бөлiнген бюджет қаражаттары, сондай-ақ шығыстардың функционалдық сыныптамасының бағдарламасы, кiшi бағдарламасы және бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының тиiстi ерекшелігі бойынша мемлекеттiк мекеменiң иелігінде қалған тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан алынған ақша есебiнен соңында жүргізіледi.

163. Территориальный орган казначейства в день получения инкассового распоряжения по исполнительным документам формирует письмо-уведомление с приложением копии инкассового распоряжения и представляет государственному учреждению, на имя которого выставлено распоряжение (далее - Должник). Государственное учреждение ставит в известность свое вышестоящее учреждение - администратора бюджетных программ (если Должник не является администратором бюджетной программы).
Государственное учреждение после получения письма-уведомления в течение двух рабочих дней после поступления инкассового распоряжения в территориальный орган казначейства формирует счет к оплате для проведения соответствующего платежа. При недостаточности либо отсутствии остатка плановых сумм по соответствующей специфике вносятся изменения в планы финансирования по обязательствам и платежам и производится выдача разрешений по соответствующим спецификам экономической классификации расходов в порядке, установленном настоящими Правилами.
В случае отсутствия сумм по соответствующей специфике, государственное учреждение в течение трех рабочих дней с момента получения письма-уведомления представляет в территориальный орган казначейства письмо с указанием кода бюджетной классификации расходов, по которому территориальный орган казначейства приостанавливает проведение расходных операций. При непредставлении государственным учреждением указанного письма, территориальный орган казначейства блокирует проведение расходных операций по программе "Административные расходы", за исключением подклассов 110 "Заработная плата", 120 "Взносы работодателей".
Государственное учреждение обеспечивает своевременное исполнение инкассовых распоряжений по исполнительным документам в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан. Территориальный орган казначейства исполняет инкассовое распоряжение после соответствующих изменений индивидуального плана финансирования государственного учреждения и представления последним счета к оплате.
164. Инкассовое распоряжение органов налоговой службы и таможенных органов на взыскание сумм задолженности исполняется в пределах остатка выданных разрешений по соответствующему коду бюджетной классификации расходов. Инкассовое распоряжение органов налоговой службы и таможенных органов на взыскание сумм предъявляется территориальными налоговыми органами в территориальные органы казначейства по месту нахождения государственного учреждения.
Удовлетворение предъявленных государственному учреждению инкассовых распоряжений органов налоговой службы и таможенных органов производится по соответствующим кодам бюджетной классификации расходов в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Территориальный орган казначейства, получив инкассовое распоряжение органов налоговой службы и таможенных органов, в течение одного рабочего дня формирует письмо- уведомление с приложением копии инкассового распоряжения и направляет в государственное учреждение.
Государственное учреждение в день получения письма-уведомления формирует и представляет в территориальный орган казначейства счет к оплате по соответствующему коду бюджетной классификации расходов.
В случае неисполнения норм, установленных настоящим пунктом, территориальный орган казначейства приостанавливает административные расходы государственного учреждения на период исполнения инкассового распоряжения налоговых (таможенных) органов.
Для исполнения инкассовых распоряжений органов налоговой службы и таможенных органов при недостаточности либо отсутствии остатка плановых сумм по соответствующим спецификам вносятся изменения в планы финансирования по обязательствам и платежам по соответствующим спецификам экономической классификации расходов в порядке, установленном настоящими Правилами.
Государственное учреждение обеспечивает своевременное исполнение инкассовых распоряжений органов налоговой службы и таможенных органов в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан. Территориальный орган казначейства исполняет инкассовое распоряжение органов налоговой службы и таможенных органов после соответствующих изменений индивидуального плана финансирования государственного учреждения и представления последним счета к оплате.
Инкассовые распоряжения по исполнительным документам, органов налоговой службы и таможенных органов регистрируются в территориальном органе казначейства в журнале регистрации инкассовых распоряжений.

163. Қазынашылықтың аумақтық органы орындаушы құжаттар бойынша инкассалық өкiмдердi алған күнi инкассалық өкiмнiң көшiрмелерін қоса бере отырып хат-хабарламаны қалыптастырады және оның атына өкiм (бұдан әрі - Борышқор) шығарылған мемлекеттiк мекемеге бередi. Мемлекеттік мекеме өзiнiң жоғары тұрған мекемесiн-бюджеттік бағдарламаның (егер Борышқор бюджеттік бағдарламаның әкімшісі болып табылмаса) әкімшісін хабардар етеді.
Мемлекеттiк мекеме хат-хабарламаны алғаннан кейiн екі жұмыс күнiнiң iшiнде қазынашылықтың аумақтық органына инкассалық өкiм түскеннен кейiн тиісті төлемдi жүргізу үшін төлеуге берiлетін шотты қалыптастырады. Тиiсті ерекшелік бойынша жоспарлы соманың қалдығы жетпеген немесе болмаған кезде мiндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарына өзгерiстер енгізіледі және осы Ережеде белгiленген тәртiппен шығыстардың экономикалық сыныптамасының тиiстi ерекшелiктерi бойынша рұқсат беру жүргiзiледi.
Мемлекеттік мекеме тиісті ерекшелiк бойынша сомалар болмаған жағдайда хат-хабарламаны алған сәттен бастап үш жұмыс күнінің iшiнде шығыстардың бюджеттiк сыныптамасының кодын көрсете отырып хатты қазынашылықтың аумақтық органына бередi, ол бойынша қазынашылықтың аумақтық органы шығыс операцияларының жүргiзiлуiн тоқтатады. Көрсетілген хатты мемлекеттік мекеме бермеген кезде қазынашылықтың аумақтық органы 110 "Жалақы", 120 ""Жұмыс берушілердің жарналары" кiшi сыныптарын қоспағанда "Әкiмшiлiк шығыстары" бағдарламасы бойынша шығыс операцияларын жүргізудi сап тияды.
Мемлекеттік мекеме Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiне сәйкес атқарушы құжаттар бойынша инкассалық өкiмдердi уақытылы орындауды қамтамасыз етедi. Қазынашылықтың аумақтық органы мемлекеттік мекеменiң қаржыландырудың жеке жоспарын тиiсті өзгерткеннен және төлеуге берiлетін шотты соңынан бергеннен кейiн инкассалық өкiмдi орындайды.
164. Берешек сомасын өндiрiп алуға арналған салық қызметі органдарының және кеден органдарының инкассалық өкiмi шығыстардың бюджеттік сыныптамасының тиiстi коды бойынша берiлген рұқсаттар қалдығының шегiнде орындалады. Соманы өндiрiп алуға арналған салық қызметi органдарының және кеден органдарының инкассалық өкiмiн аумақтық салық органдары мемлекеттік мекеменің орналасқан жерi бойынша қазынашылықтың аумақтық органдарына орындауын көрсете отырып талап етеді.
Мемлекеттік мекемеге талап етiлетiн салық қызметі органдарының және кеден органдарының инкассалық өкімдерiн қанағаттандыру Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес шығыстардың бюджеттік сыныптамасының тиісті кодтары бойынша жүргiзiледi.
Салық қызметі органдарының және кеден органдарының инкассалық өкiмiн ала отырып қазынашылықтың аумақтық органы бiр жұмыс күнінің ішінде инкассалық өкiмнiң көшiрмелерiн қоса бере отырып хат-хабарламаны қалыптастырады және мемлекеттiк мекемеге жiбередi.
Мемлекеттiк мекеме хат-хабарламаны алған күнi шығыстардың бюджеттік сыныптамасының тиiсті коды бойынша төлеуге берілетін шотты қазынашылық аумақтық органына қалыптастырады және бередi.
Осы тармақта белгіленген нормалар орындалмаған жағдайда қазынашылықтың аумақтық органы салық (кеден) органдарының инкассалық өкiмдерiнiң орындалу кезеңiне мемлекеттiк мекеменiң  әкiмшілiк шығыстарын жұмсауды тоқтатады.
Тиiсті ерекшелiктер бойынша жоспарлы сомалардың қалдығы жетiспеген немесе болмаған кезде салық қызметi органдарының және кеден органдарының инкассалық өкiмдерiн орындау үшін осы Ережеде белгіленген тәртiппен шығыстардың экономикалық сыныптамасының тиiсті ерекшелiктерi бойынша мiндеттемелер мен төлемдер жөнiндегi қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзіледi.
Мемлекеттік мекеме Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiне сәйкес салық қызметi органдарының және кеден органдарының инкассалық өкiмдердi уақытылы орындауды қамтамасыз етедi. Қазынашылықтың аумақтық органы мемлекеттік мекеменің қаржыландырудың жеке жоспарын тиiстi өзгерткеннен және төлеуге берілетін шотты соңынан бергеннен кейiн салық қызметі органдарының және кеден органдарының инкассалық өкiмiн орындайды.
Салық қызметi органдарының және кеден органдарының орындаушы құжаттары бойынша инкассалық өкiм қазынашылықтың аумақтық органындағы инкассалық өкiмдердi тiркеу журналында тiркеледi.

Глава 19. Использование аккредитивной формы расчетов  <*>
Сноска. Глава 19 в редакции - постановлением Правительства РК от 13 декабря 2005 года N  1241-1 .
165. Аккредитив используется за поставку товаров (работ, услуг) при документарных расчетах в национальной валюте и за поставку товаров (работ, услуг) при документарных расчетах с нерезидентами Республики Казахстан в иностранной валюте.
166. Аккредитив в иностранной валюте открывается после регистрации гражданско-правовой сделки и представления государственным учреждением заявления на открытие аккредитива, содержащего реквизиты, установленные НБРК.
167. Открытие аккредитива в иностранной валюте производится в соответствии с условиями договора, содержащего информацию о типе аккредитива, бенефициаре, исполняющем банке, перечне документов, на основании которых исполняется аккредитив, и сроке действия аккредитива.
Содержание заявления на открытие аккредитива должно соответствовать условиям договора.
Аккредитив в национальной валюте открывается только в случае продления на следующий финансовый год срока действия договора государственного учреждения со сроком его исполнения в текущем финансовом году, а также по договорам, заключенным на срок свыше одного финансового года.
168. Открытие аккредитива в национальной валюте допускается при расчетах по расходам:
связанным с подготовкой и реализацией республиканских бюджетных инвестиционных проектов (программ);
связанным с подготовкой и реализацией местных бюджетных инвестиционных проектов (программ) за счет средств республиканского бюджета;
за счет средств, выделенных из резерва Правительства Республики Казахстан;
по поставке вооружения, боеприпасов и специальной техники для вооруженных сил и правоохранительных органов.
169. Продление срока исполнения договора по расходам, указанным в пункте 168 настоящих Правил, и открытие аккредитива производятся на основании решения Правительства Республики Казахстан по предложению республиканской бюджетной комиссии.
При положительном заключении республиканской бюджетной комиссии администратор республиканской бюджетной программы вносит соответствующий проект постановления в Правительство Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
170. Открытие аккредитива в национальной валюте производится на бесплатной основе.
Аккредитив в национальной валюте открывается на срок, не превышающий срок действия договора, продленного решением Правительства Республики Казахстан.

19-тарау. Есеп айырысулардың аккредитивтiк
нысанын пайдалану
165. Аккредитив республикалық бюджет қаражаты есебiнен мынадай есеп айырысулар кезiнде:
ағымдағы қаржы жылы аяқталу мерзiмi аяқталатын инвестициялық жобалар (бағдарламалар) бойынша;
Қазақстан Республикасының Yкiметі ағымдағы қаржы жылының соңғы айында төтенше резервтен қаражат бөлу туралы шешім қабылдаған жағдайда табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлардың зардаптарын жою кезiнде;
Қазақстан Республикасы бей резиденттерiнiң тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) жеткiзуге құжаттамалы есеп айырысулар үшін шетелдiк валютада шарттар жасасу кезiнде пайдаланылады.
166. Шетелдiк валютада аккредитивтi ашу ағымдағы қаржы жылы үшiн мемлекеттік мекеме және тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) берушілер немесе бюджет қаражатын алушы арасында тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) жеткiзу жөнiндегi шарттың орындалуын ұзартқан жағдайда жол беріледі. Жасалған шарттар бойынша бір қаржы жылынан жоғары мерзiмге аккредитивтi ашу шарттың қолданылу мерзiмiнiң соңғы жылы жүргiзіледi.
167. Ағымдағы қаржы жылы үшiн 165-тармақта көрсетiлген шығыстар бойынша шарттардың орындалуын ұзарту Қазақстан Республикасы Үкiметi шешiмдерінің негiзiнде жүргiзіледi.
168. Ұлттық валютадағы аккредитив тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) берушілерiмен республикалық бюджет қаражаты есебiнен мемлекеттік мекеме жасаған азаматтық-құқықтық мәмілелердi тiркегеннен кейiн тегiн негiзде ашылады. Шартта тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) есеп айырысуларының аккредитив нысаны мен шарттың қолданылу мерзiмiнен аспайтын аккредитивтің орындалу шарты мен қолданылу мерзiмi көзделуі тиiс.
169. Аккредитивтi ашу үшiн мемлекеттiк мекеме ұлттық валютада мыналарды:
қазынашылықтың аумақтық органына 41-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төрт данада өтінімдi;
бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi мемлекеттiк мекеме мен берушiнiң арасындағы тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) жеткiзу жөнiндегi шарттың көшiрмесiн қоса бере отырып есеп айырысудың аккредитивтiк нысанын қолдану көрсетілген аккредитивтің ашылуы туралы хатты ұсынады.
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi берiлген құжаттарды ресiмдеудiң дұрыстығын тексере отырып, бюджеттің атқарылуы жөнiндегi орталық уәкілеттi органға аккредитивтiң ашылуы туралы қолдаухатты жiбередi.
Ұлттық валютада аккредитивті ашуға арналған құжаттар Қазақстан Республикасы Yкіметiнiң төтенше резервiнен қаражат бөлу жағдайларын қоспағанда ағымдағы қаржы жылының 15 желтоқсанынан кешiктiрмей қазынашылықтың аумақтық органына беріледі.
170. Мемлекеттiк мекеме аккредитивті орындауға берiлген құжаттардағы деректердiң растығын, құжаттарды ресiмдеудiң толықтығы мен дұрыстығын қамтамасыз етедi.

171. Государственное учреждение для открытия аккредитива в национальной валюте представляет в территориальный орган казначейства:
заявление в четырех экземплярах по форме согласно приложению 41;
копию решения Правительства Республики Казахстан о продлении срока исполнения договора и открытии аккредитива;
дополнительное соглашение к договору с указанием в нем суммы аккредитива, условия о проведении расчетов за товары (работы, услуги) с использованием документарной формы расчетов, перечня документов, на основании которых будет исполняться аккредитив.
После осуществления проверки представленных документов и открытия аккредитива один экземпляр заявления подлежит возврату государственному учреждению с отметкой об открытии аккредитива.
Государственное учреждение не позднее трех рабочих дней до завершения текущего финансового года представляет в территориальный орган казначейства счет к оплате на сумму открытого аккредитива.
Платежи, осуществляемые в целях исполнения аккредитива в национальной валюте, производятся на основании счета к оплате, в порядке, установленном Разделом 5 настоящих Правил.
172. Аккредитив в национальной и иностранной валютах закрывается в связи с досрочным исполнением договора либо истечением срока действия аккредитива.
При досрочном закрытии аккредитива государственное учреждение обращается в Комитет казначейства с заявлением о закрытии аккредитива в связи с его исполнением.
Возврат неиспользованных сумм аккредитива производится в порядке, определенном пунктом 194 настоящих Правил.
Уведомление о закрытии аккредитива представляется в государственное учреждение не позднее следующего рабочего дня после его закрытия.
173. Комитет казначейства ведет аналитический учет аккредитивов государственных учреждений в разрезе каждого аккредитива, открытого в пользу поставщика, на карточках по форме согласно приложению 43.
Ведение учета и отчетности по аккредитивам осуществляется в порядке, установленном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Глава 20. Проведение платежей по счетам
спонсорской и благотворительной помощи
174. Государственные учреждения могут использовать деньги, получаемые в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан от юридических и физических лиц в виде спонсорской и благотворительной помощи. Средства в виде спонсорской и благотворительной помощи могут поступать как в национальной, так и в иностранной валюте. Планы по деньгам от спонсорской и благотворительной помощи не составляются.
175. Открытие, ведение и закрытие счетов для спонсорской и благотворительной помощи, осуществляется в порядке, установленном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
176. Государственное учреждение обеспечивает целевое использование денег от спонсорской и благотворительной помощи.
177. Расходование денег от спонсорской и благотворительной помощи осуществляется в пределах их остатков на соответствующем счете государственного учреждения.
178. Принятые государственным учреждением в кассу наличные деньги должны не позднее трех рабочих дней со дня их приема зачисляться на счет спонсорской и благотворительной помощи. Расходование этих денег без предварительной сдачи в отделение уполномоченного банка не допускается.
179. Государственное учреждение обеспечивает своевременную и полную сдачу поступивших государственному учреждению наличных денег на счет спонсорской и благотворительной помощи.
180. Оплата банковских услуг по операциям с наличностью за счет спонсорской и благотворительной помощи производится государственным учреждением за счет денег спонсорской и благотворительной помощи, на основе договора между ним и банком.
181. Государственное учреждение, не использовавшее спонсорскую и благотворительную помощь по назначению в текущем году, может использовать ее по назначению в следующем году.
182. В случае недоиспользования денег спонсорской и благотворительной помощи, вноситель этих денег имеет право на их возврат.

171. Шетелдiк валютадағы аккредитив ҚР ҰБ белгiлеген тәртiппен аккредитивті ашуға азаматтық-құқықтық мәмілені тiркегеннен және мемлекеттік мекеме өтiнім бергеннен кейiн ашылады.
172. Шетелдiк валютада аккредитивті ашу аккредитивтiң түрі, бенефициар, орындаушы банк, құжаттардың тiзбесi туралы ақпаратты ұстайтын шарттың талаптарына сәйкес жүргiзiледi, оның негiзiнде аккредитив және аккредитивтің қолданылу мерзiмi орындалады. Аккредитивтi ашуға арналған өтiнiм шарттың талаптарына сәйкес келуi тиiс.
173. Шетелдiк валютада ашылған аккредитивтiң пайдаланылмаған сомаларын қайтару аккредитивтің қолданысы аяқталған күннен бастап бiр жұмыс күнінiң iшiнде мемлекеттік мекеме беретін төлеуге берілетiн шоттың негiзiнде жүргізіледi. Ағымдағы жылдың пайдаланылмаған сомалары бюджет шығыстары экономикалық сыныптамасының тиiсті ерекшелiгi бойынша кассалық шығыстарды қалпына келтiруге, өткен жылдардың - тиiстi бюджетiнiң кiрiсiне жiберiледi.
Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлетті орган 43-қосымшаға сәйкес нысан бойынша карточкаларда берушінің пайдасына ашылған әрбiр аккредитив жөнiнде мемлекеттік мекемелердiң аккредитивтеріне талдамалы есеп жүргiзедi.
20-тарау. Демеушiлiк және қайырымдылық көмектiң
шоттары бойынша төлемдер жүргізу
174. Мемлекеттік мекемелер Қазақстан Республикасының заң актілерiне сәйкес демеушілік және қайырымдылық көмек түрінде заңды және жеке тұлғалардан алатын ақшаны пайдалана алады. Демеушілiк және қайырымдылық көмек түріндегі қаражат ұлттық та және шетелдiк те валюта түрiнде де түсе алады. Демеушілiк және қайырымдылық көмектен түсетін ақша жөнiндегi жоспарлар жасалмайды.
175. Демеушілiк және қайырымдылық көмектер үшiн шоттарды ашу, енгізу және жабу бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкілетті орган белгiлеген тәртiппен жүзеге асырылады.
176. Мемлекеттік мекеме демеушілік және қайырымдылық көмектен түскен ақшаны нысаналы пайдалануды қамтамасыз етедi.
177. Демеушілiк және қайырымдылық көмектен түскен ақшаның жұмсалуы мемлекеттік мекеменiң тиiстi шотында олардың қалдығы шегiнде жүзеге асырылады.
178. Кассаға мемлекеттiк мекеменiң қолма-қол ақшаны қабылдауы оларды қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешiктiрмей демеушілік және қайырымдылық көмектің шотына есептелуi тиiс. Осы ақшаны уәкілеттi банктің бөлiмшесiне алдын ала тапсырмай жұмсауға жол берiлмейдi.
179. Мемлекеттік мекеме демеушілiк және қайырымдылық көмектiң шотына түскен қолма-қол ақшаның мемлекеттік мекемеге уақытылы мен толықтық түсуін қамтамасыз етедi.
180. Демеушілiк және қайырымдылық көмектен қолма-қол ақшамен операциялар жөнiндегi банктік қызметтердi төлеудi банкпен олардың шарт арасындағы негiзiнде демеушілік және қайырымдылық көмек есебiнен мемлекеттік мекеме жүргізедi.
181. Ағымдағы жылы демеушілік және қайырымдылық көмектi пайдаланбаған мемлекеттік мекеме нысаналы түрде келесi жылы оны нысаналы түрде пайдалана алады.
182. Демеушілік және қайырымдылық көмектен түскен ақшаны жете пайдаланбаған жағдайда осы ақшаны салушы оларды қайтаруға құқығы бар.

183. Государственные учреждения, администраторы бюджетных программ составляют отчет о поступлении и расходовании денег от спонсорской и благотворительной помощи в порядке, форме и сроки, определенные центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Глава 21. Проведение платежей по депозитным
счетам государственных учреждений
184. Государственные учреждения распоряжаются деньгами с депозитных счетов, передаваемыми государственному учреждению во временное распоряжение в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан и настоящими Правилами. Планы по депозитным деньгам не составляются.
185. Открытие, ведение и закрытие депозитных счетов, осуществляется в порядке, установленном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
186. Деньги, поступающие в национальной и иностранной валюте во временное пользование государственного учреждения, подлежат при наступлении определенных условий возврату лицам, их перечислившим, перечислению в бюджет или третьим лицам в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, без права расходования на иные цели.
187. Государственное учреждение обеспечивает правильность перечисления, с момента наступления определенных в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан условий, денег с депозитных счетов соответствующим получателям.
188. Деньги на депозитных счетах, подлежащие перечислению в соответствующий бюджет, должны быть перечислены в течение трех рабочих дней после наступления определенных в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан условий.
189. Принятые государственным учреждением в кассу наличные деньги должны не позднее трех рабочих дней со дня их приема зачисляться на депозитный счет. Расходование этих денег без предварительной сдачи в отделение уполномоченного банка не допускается.
190. Государственное учреждение обеспечивает своевременную и полную сдачу наличных денег, поступивших государственному учреждению на депозитный счет.
191. Оплата банковских услуг по зачислению на депозитный счет и по возврату с депозитного счета наличных денег производится на основании договора между государственным учреждением и банком за счет лица, внесшего депозитную сумму, за исключением следующих случаев:
при зачислении на депозитный счет денег, изъятых как вещественные доказательства, и денег, полученных от реализации конфискованного имущества, а также при их возврате оплата банковских услуг производится за счет планов финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по обязательствам и платежам органов прокуратуры, предварительного следствия, дознания, а также органов налоговой службы и таможенных органов;
при зачислении денег, изъятых у должника для погашения взыскателю суммы по исполнительным документам, передаче денег с депозитного счета взыскателю и возвращении оставшейся суммы должнику, оплата банковских услуг производится за счет должника.
При оплате наличными деньгами приобретаемых товаров и услуг для осужденных, подозреваемых и обвиняемых в совершении преступлений, пациентов, находящихся в психиатрической больнице, опекаемых, проживающих в домах-интернатах для умственно-отсталых детей, психоневрологических интернатах, организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, оплата банковских услуг производится за счет депозитных сумм.

183. Мемлекеттiк мекеме, бюджеттік бағдарламалардың әкiмшісi бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкілетті орган белгілеген тәртiппен, нысанда және мерзiмдерде демеушiлiк және қайырымдылық көмектен түскен ақшаның түсуi және жұмсалуы туралы есептi жасайды.
21-тарау. Мемлекеттік мекемелердiң депозит
шоттары бойынша төлемдер жүргізуi
184. Мемлекеттiк мекеменiң Қазақстан Республикасының Заң актілерiне және осы Ережеге сәйкес уақытша иелiк ету үшiн мемлекеттік мекемеге берілетiн депозит шоттарынан түсетiн ақшаны иелiк етедi. Депозит ақша жөнiнде жоспар жасалмайды.
185. Депозит шоттарын ашу, енгізу және жабу бюджетті атқару жөнiндегі орталық уәкiлетті орган белгілеген тәртiппен жүзеге асырылады.
186. Мемлекеттік мекеменiң уақытша пайдалану үшiн ұлттық және шетелдiк валютада түсетiн ақша оларды аударған тұлғаларға қайтару белгілi бiр шарттар пайда болған кезде өзге мақсаттарға жұмсау құқығынсыз Қазақстан Республикасының заң актілерiне сәйкес бюджетке немесе үшiншi тұлғаларға аударуға жатады.
187. Мемлекеттiк мекеме Қазақстан Республикасының заң актілерiне сәйкес тиісті алушыларға депозит шоттарынан ақшаны белгілі бiр талаптар пайда болған сәттен бастап аударудың дұрыстығын қамтамасыз етедi.
188. Тиiстi бюджетке аударуға жататын депозит шоттарындағы ақша Қазақстан Республикасының заң актілерiне сәйкес белгілi бір талаптар пайда болғаннан кейiн үш жұмыс күнiнiң iшiнде аударылуы тиiс.
189. Кассаға мемлекеттiк мекеме қабылдаған қолма-қол ақша оларды қабылдаған үш жұмыс күнiнен кешікпей депозит шотына есептелуі тиiс. Уәкiлеттi банктің бөлiмшесiне осы ақшаны алдын ала тапсырмайынша жұмсауға жол берiлмейдi.
190. Мемлекеттік мекеменiң депозит шотына түскен қолма-қол ақшаның уақытылы және толық тапсырылуын мемлекеттiк мекеме қамтамасыз етедi.
191. Қолма-қол депозит шотына есептеу жөнiндегi және депозит шотынан қайтару жөнiндегі банктік қызметтердi төлеу: депозит сомасын салған тұлғаның шотына мемлекеттік мекеме мен банктің арасында жасалған шарттың негiзiнде жүргiзiледi, оған мынадай жағдайлар қосылмайды.
Депозит шотына заттай айғақ ретiнде алынған ақшаны және тәркіленген мүлiктi сатудан алынған ақшаны есептеу кезiнде, сондай-ақ оларды қайтару кезiнде банктік қызметтерге ақы төлеу прокуратура органдарының, алдын ала тергеудiң, тергеудiң, сондай-ақ салық қызметi органдарының және кеден органдарының мiндеттемелерi мен төлемдері бойынша бюджет бағдарламаларын (кiшi бағдарламаларын) қаржыландыру жоспарының есебiнен жүргiзiледi;
Орындаушы құжаттар, өндiрiп алушыға депозит шотынан ақша беру және борышқорға қалған соманы қайтару бойынша өндiрiп алушыға соманы өтеу үшiн борышқордан алынған ақшаны есептеу кезiнде банктiк қызметтерге ақы төлеу борышқордың есебiнен жүргiзіледi.
Сотталғандар, қылмыс жасауда күдiктi деп танылғандар мен айыпталушылар, психиатриялық ауруханаларда жатқан емделушілер, ақыл-ойы кемiс балаларға арналған интернат-үйлерінде, психикалық-жүйке интернаттарында, жетім балалар мен ата-анасының қарауынсыз қалған балаларға арналған білім беру мекемелерiнде тұрып жатқан қамқорлыққа алынғандар үшін банктік қызметтерге төлеу депозиттік соманың есебінен жүргiзіледi.

192. Государственные учреждения, администраторы бюджетных программ составляют отчет об использовании депозитных денег, полученных государственными учреждениями в виде депозита, в порядке, форме и сроки, определенные центральным уполномоченным органом по   исполнению бюджета.
При проведении платежа с депозитного счета территориальных уполномоченных органов, в функции которых входит осуществление исполнительного производства необходимо к счету к оплате прилагать справку на выдачу денег с депозитного счета, подписанную старшим судебным исполнителем и копию решения судов.
Глава 22. Обеспечение государственных
учреждений наличными деньгами
193. Обеспечение государственных учреждений наличными деньгами для выплаты заработной платы, командировочных расходов в иностранной валюте и других денежных выплат работникам, а также на собственные нужды осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 23. Возврат произведенных платежей
государственных учреждений
194. Возврат на контрольные счета наличности республиканского и местных бюджетов неправильно произведенных платежей, сумм гарантийного взноса, внесенного государственным учреждением для участия в торгах (конкурсах, аукционах) при несоответствии требованиям, предъявляемым к нему продавцом, и погашение поставщиком государственному учреждению дебиторской задолженности текущего года (далее - восстановление) осуществляется путем увеличения суммы невыполненных обязательств и уменьшения кассовых расходов по соответствующим кодам бюджетной классификации расходов ЕБК РК в пределах одного финансового года.
Платежный документ по возврату платежей территориальным органом казначейства передается соответствующему государственному учреждению.
Государственное учреждение для осуществления восстановления представляет в территориальный орган казначейства письмо-обоснование в течение трех рабочих дней со дня получения платежного документа по возврату платежа.
Сумма возврата дебиторской задолженности прошлых лет подлежит зачислению в бюджет на соответствующий код бюджетной классификации доходов на основании счета к оплате, представленного государственным учреждением в течение трех рабочих дней со дня получения платежного документа на возврат денежных средств.
Раздел 6. Порядок использования денег от реализации товаров
(работ, услуг), остающихся в их распоряжении
Глава 24. Деньги от реализации товаров (работ, услуг)
государственными учреждениями, остающиеся в их распоряжении
195. Деньги от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) подлежат зачислению в соответствующий бюджет.

192. Мемлекеттiк мекеме, бюджеттік бағдарламалардың әкiмшiсi депозит түрiнде, бюджетте атқару жөнiндегі орталық уәкілеттi орган белгілеген тәртiппен, нысанды және мерзiмдерде мемлекеттік мекемелер алған депозит шоттарын пайдалану туралы есептi жасайды.
Аумақтық уәкілетті органдардың депозит шоттарынан төлем жүргiзу кезiнде олардың функциясына орындаушы өндiрiсті жүзеге асыру жататын төлеуге берiлетін шотқа аға сот орындаушысы қол қойған депозит шотынан ақшаны беруге анықтама және сот шешімiнiң көшiрмесiн қоса беру қажет.
22-тарау. Мемлекеттік мекемелердi қолма-қол
ақшамен қамтамасыз ету
193. Қызметкерлерге жалақы, шетелдiк валютада iссапар шығыстары мен басқа да ақшалай төлемдердi, сондай-ақ жеке мұқтаждарын төлеу үшiн мемлекеттік мекемелердi қолма-қол ақшамен қамтамасыз ету Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
23-тарау. Мемлекеттік мекемелердiң жүргізiлген
төлемдерiн қайтару
194. Мемлекеттiк мекемеге берушінің республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң қолма-қол ақшасының бақылау шоттарына дұрыс жүргізілмеген төлемдердi, оған сатушы көрсеткен талаптарға сәйкес келмеген кезде саудаға (конкурстарға, аукциондарға) қатысу үшiн мемлекеттік мекеме енгізген кепілдік жарнасының сомасын қайтару және ағымдағы жылдың дебиторлық берешегiн өтеуі (бұдан әрі - қалпына келтіру) бір қаржы жылының шетелде ҚР ББС шығыстарының бюджеттiк сыныптамасының тиiстi кодтары бойынша орындалмаған міндеттемелердің сомаларын ұлғайту және кассалық шығыстарын азайту арқылы жүзеге асырылады.
Қазынашылықтың аумақтық органы төлемдердi қалпына келтiру бойынша төлем құжаты тиiсті мемлекеттік мекемеге беріледі.
Мемлекеттік мекеме қалпына келтiрудi жүзеге асыру үшiн қазынашылықтың аумақтық органына төлемдi қайтару бойынша төлем құжатын алған күннен бастап үш жұмыс күнiнiң ішінде хат-негіздеменi бередi.
Өткен жылдардың дебиторлық берешегiн қайтару сомасы ақша қаражатын қайтаруға төлем құжатын алған күннен бастап үш жұмыс күнiнiң iшiнде мемлекеттiк мекеме берген төлеуге берілетін шоттың негiзiнде кiрiстердiң бюджеттік сыныптамасының тиiстi кодына арналған бюджетке есептеуге жатады.
6-бөлім. Тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді)
олардың иелігінде қалған ақшаны пайдалану тәртібі
24-тарау. Мемлекеттік мекемелердiң тауарларды
(жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетiн олардың
иелiгiнде қалған ақша
195. Мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түсетiн ақша тиiстi бюджетке есептеуге жатады.

196. Если законодательными актами Республики Казахстан предусмотрено право государственных учреждений реализовывать товары (работы, услуги), не относящиеся к их основной деятельности, плата за которые не носит обязательного характера и определяется по соглашению с физическим или юридическим лицом, то деньги от реализации товаров (работ, услуг) могут оставаться в распоряжении государственного учреждения.
197. Деньги от реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями, остающиеся в их распоряжении, планируются и используются в порядке, установленном настоящими Правилами. Распорядителями этих денег являются руководители государственных учреждений, которые должны обеспечивать их целевое использование.
198. Деньги от реализации товаров государственными учреждениями (работ, услуг), остающиеся в их распоряжении, зачисляются на счет государственного учреждения, открытый для учета денег от реализации товаров (работ, услуг).
199. Классификатор перечня товаров (работ, услуг) государственных учреждений, содержащихся за счет средств государственного бюджета, деньги от реализации которых остаются в их распоряжении (далее - Перечень), с указанием кодов функциональной классификации расходов, видов товаров (работ, услуг), источников образования и направлений использования поступлений в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан утверждается центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
200. Коды функциональных групп, функциональных подгрупп, государственных учреждений-администраторов программ, программ, подпрограмм определяются согласно бюджетной классификации расходов в составе ЕБК РК, утверждаемой Правительством Республики Казахстан.
Глава 25. Формирование и утверждение государственными учреждениями
планов поступлений и расходов денег от реализации товаров
(работ, услуг), остающихся в их распоряжении
201. Государственные учреждения для проведения операций за счет денег от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, ежегодно составляют план поступлений и расходов денег от реализации товаров (работ, услуг) государственного учреждения, остающихся в его распоряжении, по каждому виду товаров (работ, услуг) (далее - план).
202. План составляется по форме, согласно приложению 44, в следующем порядке:
в доходную часть включаются поступления средств по соответствующим видам реализуемых товаров (работ, услуг) в соответствии с их утвержденным перечнем и остаток средств по этому же виду реализуемых товаров (работ, услуг) на начало финансового года. Остатки денег, получаемых от реализации товаров (работ, услуг), образовавшиеся на 31 декабря отчетного года, в случае сохранения вида реализуемых товаров (работ, услуг), переносятся в доходную часть плана соответствующего вида реализуемых товаров (работ, услуг) нового финансового года, в случае несохранения - в доходную часть соответствующих бюджетов;
в расходную часть плана включаются расходы по видам реализуемых товаров (работ, услуг) по экономической классификации расходов.

196. Егер Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде оның негізгі қызметiне жатпайтын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) мемлекеттiк мекемелердiң сату құқығы көзделсе, оған ақы төлеу мiндетті сипатқа ие болмаса және жеке немесе заңды тұлғалардың келiсiмi бойынша анықталады, онда тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түскен ақша мемлекеттiк мекеменiң иелiгінде қалады.
197. Мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түсетiн олардың иелiгiнде қалған ақша осы Ережеде белгіленген тәртiппен жоспарланады және пайдаланылады. Осы ақшаға билiк етушілер мемлекеттік мекеменiң басшылары болып табылады, олар олардың мақсатты пайдаланылуын қамтамасыз етуi тиiс.
198. Мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түсетiн олардың иелігінде қалған ақша тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түсетін ақшаны есепке алу үшiн ашылған мемлекеттік мекеменiң шотына есептеледi.
199. Мемлекеттік бюджеттің қаражаты есебiнен ұсталатын мемлекеттік мекемелер тауарлары (жұмыстары, қызметтерi) тiзбесiнiң сыныптаушысы, оларды сатудан түскен ақша Қазақстан Республикасының заң актілерiне сәйкес шығыстардың функционалдық сыныптамасының кодтарын, тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) түрлерiн, түсiмдердiң пайда болу көздерiн және пайда болу бағыттарын көрсете отырып олардың иелігінде қалады.
200. Функционалдық топтардың, Функционалдық кiшi топтардың, мемлекеттік мекемелердiң - бағдарламалар әкiмшілерiнің, бағдарламалардың, кiшi бағдарламалардың кодтары Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен ҚР ББС құрамында шығыстардың бюджеттік сыныптамасына сәйкес анықталады.
25-тарау. Мемлекеттік мекемелердiң тауарларды
(жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түсетін олардың
иелiгiнде қалған түсiмдер мен ақша шығыстары
жоспарын қалыптастыру және бекiту
201. Мемлекеттік мекеме тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түсетiн өздерiнiң иелiгінде қалған ақша есебiнен операциялар жүргiзу үшiн жыл сайын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) әрбiр түрi бойынша мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түсетiн олардың иелігінде қалған түсiмдер мен ақша шығыстары жоспарын (бұдан әрi - жоспар) жасайды.
202. Жоспар мынадай тәртiппен 44-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады:
кiрiс бөлігіне олардың бекiтiлген тiзбесiне сәйкес сатылатын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) тиiстi түрлерi бойынша қаражаттың және қаржы жылының басындағы сатылатын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) осы түрi бойынша да қаражат қалдығының түсiмдерi енедi. Сатылатын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) түрлерiн сақтаған жағдайда есептi жылдың 31 желтоқсанында пайда болған тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан алынатын ақшаның қалдықтары жаңа қаржы жылының сатылатын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) тиісті түрi жоспарының кiрiс бөлігіне, сақталмаған жағдайда тиiстi бюджеттердiң кiрiс бөлiгiне ауыстырылады;
жоспардың шығыс бөлiгiне шығыстардың экономикалық сыныптамасы бойынша сатылатын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) түрлерi бойынша шығыстар енгiзіледi.

203. Государственные учреждения представляют на утверждение администратору бюджетных программ планы в 3-х экземплярах, с приложением пояснительной записки и обоснованных расчетов по доходам и расходам по каждой специфике экономической классификации расходов бюджета, подписанных руководителем соответствующего структурного подразделения государственного учреждения.
204. Администратор бюджетных программ:
на основании планов формирует и утверждает план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении (далее - план по государственным учреждениям) по форме, согласно приложению 45, по каждому виду товаров (работ, услуг) в 2-х экземплярах;
в срок до 15 января следующего финансового года представляет для согласования в уполномоченный орган по исполнению бюджета план по государственным учреждениям вместе с планами по каждому государственному учреждению в разрезе видов товаров (работ, услуг).      К плану по государственным учреждениям прилагаются пояснительная записка и обоснованные расчеты по каждому виду поступлений и расходов по каждой специфике экономической классификации расходов бюджета, подписанные руководителем соответствующего структурного подразделения администратора бюджетных программ.
205. Общая сумма планов должна равняться сумме плана по государственным учреждениям по каждому виду реализуемых товаров (работ, услуг) и по каждому показателю плана.
206. За правильность составления плана по государственным учреждениям, расчетов к нему ответственность несет администратор бюджетных программ.
207. Уполномоченным органом по исполнению бюджета представленные на согласование планы по государственным учреждениям проверяются на обоснованность источников поступления средств, получаемых от реализации товаров (работ, услуг), на полноту и правильность исчисления доходов и целевой направленности расходования средств, согласовываются с руководителем уполномоченного органа по исполнению бюджета и заверяются печатью.
208. Один экземпляр согласованного плана по государственным учреждениям остается в уполномоченном органе по исполнению бюджета, другой - передается администратору бюджетных программ.
209. План каждого государственного учреждения утверждается руководителем администратора бюджетных программ в 3-х экземплярах.
210. Один экземпляр утвержденного плана остается у администратора бюджетных программ.
211. Администратор бюджетных программ передает государственному учреждению два экземпляра утвержденных планов.

203. Мемлекеттік мекеме мемлекеттiк мекеменiң тиiстi құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысы қол қойған бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының әрбiр ерекшелiгi бойынша кiрiстер мен шығыстар жөнiндегі түсiндiрме жазбаны және негiзделген есеп айырысуларды қоса бере отырып 3 данада жоспарлар бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсiне бекiтуге беріледi.
204. Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi:
жоспарлардың негізiнде 45-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 2 данада тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) әрбiр түрi бойынша мемлекеттiк мекемелердiң (бұдан әрi - мемлекеттік мекемелер жөнiндегi жоспар) тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түскен олардың иелiгінде қалған түсiмдер мен ақша шығындары жоспарын қалыптастырады және бекiтедi;
келесi қаржы жылының 15 қаңтарына дейiнгi мерзiмде бюджеттің атқарылуы жөнiндегi уәкілеттi органға тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрлерінің бөлiнiсiнде әрбiр мемлекеттік мекеме бойынша жоспарлармен бiрге мемлекеттiк мекемелер бойынша жоспарды келiсуге бередi. Мемлекеттік мекемелер жөнiндегi жоспарға бюджеттік бағдарламалар әкiмшісiнiң тиiстi құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысы қол қойған бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының әрбiр ерекшелiгі бойынша түсiмдер мен шығыстардың әрбiр түрi бойынша түсiндiрме жазба мен негiзделген есептемелер қоса беріледi.
205. Жоспардың жалпы сомасы сатылатын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) әрбiр түрi бойынша және жоспардың әрбiр көрсеткiшi бойынша мемлекеттік мекемелер жөніндегі жоспардың сомасына тең болуы тиiс.
206. Мемлекеттiк мекемелер жөнiндегi жоспардың оған тiркелген есептемелердiң жасалуының дұрыстығына бюджеттік бағдарламалардың әкiмшісi жауап бередi.
207. Бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi уәкілетті орган келiсуге берген мемлекеттiк мекемелер жөніндегі жоспар тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан алынатын қаражаттың түсу көздерiнiң негіздiлігіне, кiрiстердi есептеудiң толықтығы мен дұрыстығына және қаражатты жұмсаудың нысаналы бағыттылығына тексерiледi, бюджетті атқару жөнiндегi уәкiлетті органның басшысымен келiсiледi және мөрмен куәландырылады.
208. Мемлекеттік мекемелер жөніндегі келiсiлген жоспардың бiр данасы бюджеттi атқару жөнiндегi уәкілеттi органда қалады, екiншiсi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсiне беріледi.
209. Әрбiр мемлекеттік мекеменiң жоспарын 3 данада бюджеттік бағдарламалар әкiмшiсiнiң басшысы бекiтедi.
210. Бекiтiлген жоспардың бiр данасы бюджеттік бағдарламалардың әкiмшiсiнде қалады.
211. Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi бекiтiлген жоспардың екi данасын мемлекеттiк мекемеге бередi.

212. Не допускается утверждение администратором плана поступлений и расходов денег от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в распоряжении государственного учреждения, без наличия утвержденного плана по каждому государственному учреждению.
213. Государственное учреждение один экземпляр утвержденного плана оставляет у себя, другой экземпляр представляет в территориальный орган казначейства.
214. Территориальный орган казначейства согласно утвержденному плану осуществляет открытие или продление срока действия счета для учета денег от реализации товаров (работ, услуг).
215. В случае неутверждения плана до 15 января финансового года, государственные учреждения в срок до 1 февраля в пределах остатков денег от реализации товаров (работ, услуг) на 31 декабря истекшего финансового года могут производить расходы с обязательным включением сумм произведенных расходов в план текущего финансового года.
216. Если план по государственным учреждениям не представлен для согласования в уполномоченный орган по исполнению бюджета до 15 февраля и не согласован до 1 марта, то деньги, поступившие с 1 января по 1 марта финансового года, и остатки средств, сложившиеся по состоянию на 31 декабря истекшего финансового года и неиспользованные по состоянию на 1 февраля следующего финансового года подлежат перечислению в течение трех рабочих дней после 1 марта в доход соответствующего бюджета.
217. Оплата банковских услуг по операциям с наличностью по счетам для учета денег от реализации товаров (работ, услуг) производится государственными учреждениями за счет средств, получаемых от реализации товаров (работ, услуг), на основе договора между ним и банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций. Расходы по оплате банковских услуг указываются в расходной части плана.
218. Действие утвержденных и согласованных планов прекращается 31 декабря финансового года.
Глава 26. Внесение изменений в планы поступлений и расходов денег
от реализации товаров (работ, услуг) государственных учреждений,
остающихся в их распоряжении
219. Доходы, поступившие в течение года сверх сумм, предусмотренных в плане, могут расходоваться в текущем году при условии уточнения плана и плана по государственным учреждениям, путем внесения изменений в них.
220. Внесение изменений в план и план по государственным учреждениям при поступлении доходов сверх сумм, предусмотренных в плане, изменений между спецификами и кварталами в пределах годовой суммы по каждому виду платных услуг осуществляется в следующем порядке:
государственное учреждение представляет администратору бюджетных программ справку о внесении изменений в план по форме, согласно приложению 46, с представлением обоснований и расчетов по вносимым изменениям;
администратор бюджетных программ проверяет обоснование и расчеты по вносимым изменениям, составляет и утверждает справку о внесении изменений в план по государственным учреждениям по форме, согласно приложению 47, и представляет на согласование в уполномоченный орган по исполнению бюджета.

212. Әрбiр мемлекеттік мекеме бойынша бекiтiлген жоспар болмайынша мемлекеттік мекеменiң иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түсетін ақшаның түсiмдерi мен шығыстарының жоспарын бекiтуге әкімші жол бермейді.
213. Мемлекеттік мекеме бекiтілген жоспардың бiр данасын өзiне қалдырады, екiншiсiн қазынашылықтың аумақтық органына бередi.
214. Қазынашылықтың аумақтық органы бекiтілген жоспарға сәйкес тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түсетiн ақшаны есепке алу үшiн шоттың қолданылу мерзiмiн ашуды немесе ұзартуды жүзеге асырады.
215. Қаржы жылының 15 қаңтарына дейiн жоспар бекiтiлмеген жағдайда мемлекеттiк мекеме өткен қаржы жылының 31 желтоқсанына тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетiн ақша қалдығының шегінде 1 ақпанға дейiнгi мерзiмде ағымдағы қаржы жылының жоспарына жүргізілген шығыстардың сомаларын мiндеттi түрде қоса отырып, шығыстар жүргізе алады.
216. Егер мемлекеттік мекемелер жөнiндегi жоспар бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi уәкілетті органға 15 ақпанға дейiн келiсу үшiн берілмесе және 1 наурызға дейiн келiсiлмесе, онда қаржы жылының 1 қаңтарынан бастап 1 наурызына дейiн түскен ақша және өткен қаржы жылының 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша қалыптасқан және келесi қаржы жылының 1 ақпанына арналған жағдай бойынша пайдаланылмаған қаражат қалдығы үш жұмыс күнiнiң iшiнде тиiстi бюджеттің кiрiсiне 1 наурыздан кейiн аударуға жатады.
217. Тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түскен ақшаны есепке алу үшiн шоттар бойынша қолма-қол ақшамен операциялар жөнiнде банктiк қызметтерге ақы төлеу олар мен банк немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар арасында жасалған шарттың негiзiнде тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан алынатын қаражат есебiнен мемлекеттік мекемелер жүргiзедi. Банктiк қызметтерге ақы төлеу жөнiндегi шығыстар жоспардың шығыс бөлiгiнде көрсетiледi.
218. Бекiтiлген және келiсiлген жоспарлардың қолданылуы қаржы жылының 31 желтоқсанында тоқтатылады.
26-тарау. Мемлекеттік мекемелердiң тауарларды
(жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түсетiн олардың
иелігінде қалған түсiмдер мен ақша шығыстарының
жоспарларына өзгерiстер енгiзу
219. Бiр жылдың iшiнде жоспарда көзделген сомадан тыс түскен кiрiстер ағымдағы жылы оларға өзгерiстер енгізу арқылы жоспарды және мемлекеттік мекемелер жөнiндегi жоспарды нақтылау шартымен жұмсалуы мүмкiн.
220. Жоспарда көзделген сомадан тыс кiрiстер түскен кезде жоспарға және мемлекеттiк мекемелер жөніндегі жоспарға өзгерiстер, ақылы қызметтердiң әрбiр түрi бойынша жылдық соманың шегiнде ерекшелiктер мен тоқсандар арасындағы өзгерiстердi енгiзу мынадай тәртiппен жүзеге асырылады:
мемлекеттiк мекеме енгiзiлетiн өзгерiстер бойынша негiздемелер мен есептемелердi бере отырып 46-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жоспарға өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы бюджеттік бағдарламалардың әкiмшiсiне бередi;
бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi енгiзiлген өзгерiстер бойынша негiздеме мен есептемелердi тексередi, 47-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттiк мекемелер жөнiндегi жоспарға өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы жасайды және бекiтедi, және бюджеттiң атқарылуы жөніндегі уәкілетті органға келiсуге бередi.

221. Уполномоченный орган по исполнению бюджета рассматривает представленную справку о внесении изменений в план по государственным учреждениям, проверяет обоснование и расчеты по вносимым изменениям.
222. Справка о внесении изменений в план по государственным учреждениям утверждается и согласовывается в двух экземплярах.
223. Один экземпляр остается в уполномоченном органе по исполнению бюджета, другой экземпляр передается администратору бюджетных программ.
224. На основании утвержденной и согласованной справки о внесении изменений в план по государственным учреждениям администратор бюджетных программ утверждает справку о внесении изменений в план в трех экземплярах.
225. Не допускается утверждение администратором справки о внесении изменений в план поступлений и расходов денег от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в распоряжении государственного учреждения, без наличия утвержденной и согласованной справки о внесении изменений в план по каждому государственному.
226. Один экземпляр утвержденной справки остается у администратора бюджетной программы, два экземпляра передается государственному учреждению.
227. Государственное учреждение один экземпляр утвержденной справки о внесении изменений в план оставляет у себя, другой представляет в территориальный орган казначейства.
228. Регистрация планов по государственным учреждениям и справок о внесении изменений в план по государственным учреждениям, утвержденных администраторами бюджетных программ и согласованных с уполномоченным органом по исполнению бюджета, осуществляется уполномоченным органом по исполнению бюджета, а регистрация планов и справок о внесении изменений в план, утвержденных администраторами бюджетных программ, осуществляется администраторами бюджетных программ. Регистрация производится в журнале произвольной формы с присвоением планам и планам по государственным учреждениям, справкам о внесении изменений в планы и планы по государственным учреждениям номеров в хронологическом порядке.
229. В случае изменения кодов функциональной классификации расходов бюджета ЕБК РК при сохранении вида реализуемых товаров (работ, услуг) и годовой суммы доходов и расходов, планы и планы по государственным учреждениям утверждаются и согласовываются в порядке, установленном настоящими Правилами, в течение месяца после внесения изменений в установленном порядке в ЕБК РК.
230. В случае внесения в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан в Перечень нового вида товаров (работ, услуг) и необходимости увеличения годовой суммы доходов и расходов плана, составляется, согласовывается и утверждается в установленном настоящими Правилами порядке новые план и план по государственным учреждениям.

221. Бюджетті атқару жөнiндегi уәкілетті орган мемлекеттік мекемелер жөнiндегі жоспарға өзгерiстер енгiзу туралы берiлген анықтаманы қарайды, енгізілген өзгерiстер бойынша негiздеме мен есептемелердi тексередi.
222. Мемлекеттік мекемелер жөнiндегi жоспарға өзгерiстер енгізу туралы анықтама екi данада бекiтiледi және келiсiледi.
223. Бiр данасы бюджеттің атқарылуы жөнiндегi уәкілетті органда қалады, екiншi данасы бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшісiне беріледi.
224. Мемлекеттік мекемелер жөнiндегi жоспарға өзгерiстер енгiзу туралы бекiтiлген және келiсiлген анықтаманың негізiнде бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi үш данада жоспарға өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы бекiтедi.
225. Әрбiр мемлекеттік мекемелер жөніндегі жоспарға өзгерiстер енгiзу туралы бекiтiлген және келiсiлген анықтама болмайынша мемлекеттік мекеменiң иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түсетiн ақшаның түсiмдерi мен шығыстарының жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы бекiтуге әкiмшi жол бермейдi.
226. Бекiтілген анықтаманың бiр данасы бюджеттік бағдарламаның әкiмшісiнде қалады, екi данасы мемлекеттiк мекемеге беріледi.
227. Мемлекеттік мекеме жоспарға өзгерiстер енгiзу туралы бекiтілген анықтаманың бiр данасын өзiне қалдырады, екiншiсiн қазынашылықтың аумақтық органына бередi.
228. Бюджеттік бағдарламалардың әкiмшiсi бекiткен және бюджеттi атқару жөнiндегi уәкілетті органмен келiсілген мемлекеттік мекемелер жөнiндегi жоспарды және мемлекеттік мекемелер жөніндегі жоспарға өзгерiстер енгізу туралы анықтаманы тiркеудi бюджетті атқару жөнiндегi уәкілеттi орган жүзеге асырады, ал бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi бекiткен жоспарға өзгерiстер енгiзу туралы жоспар мен анықтаманы тiркеудi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi жүзеге асырады. Тiркеу жоспарларға және мемлекеттiк мекемелер жөнiндегi жоспарға, жоспарға және мемлекеттік мекемелер жөнiндегi жоспарға өзгерiстер енгiзу туралы анықтамаларға хронологиялық тәртiппен нөмiрлер бере отырып, журналда еркiн нысанда жүргiзiледi.
229. Сатылатын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) түрiн және кiрiстер мен шығыстардың жылдық сомасын сақтау кезiнде ҚР ББС бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасының кодтары өзгерген жағдайда жоспарлар мен мемлекеттiк мекемелер жөнiндегi жоспарлар ҚР ББС белгiленген тәртiппен өзгерiстер енгiзгеннен кейiн бiр айдың iшiнде осы Ережеде белгіленген тәртiппен бекiтiледi және келiсiледi.
230. Қазақстан Республикасының заң актілерiне сәйкес тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) жаңа түрiнiң тiзiлiмiне өзгерiстер енген және жоспардың кiрiс және шығысының жылдық сомасын ұлғайту қажет болған жағдайда осы Ережеде белгiленген тәртіппен жаңа жоспар және мемлекеттік мекемелер жөнiндегi жоспар жасалады, келiсiледi және бекiтiледi.

Глава 27. Учет и контроль денег от реализации товаров (работ, услуг),
остающихся в распоряжении государственных учреждений
231. Приобретение товаров (работ, услуг) за счет денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
232. Учет и отчетность денег от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в распоряжении государственного учреждения, осуществляется в соответствии с нормативными правовыми актами центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета.
233. Порядок открытия, ведения и закрытия счетов для учета денег от реализации товаров (работ, услуг), на которых хранятся деньги, получаемые государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), регулируется соответствующими нормативными правовыми актами центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета.
234. Деньги от реализации товаров (работ, услуг) могут поступать от плательщиков путем перечисления на счет для учета денег от реализации товаров (работ, услуг), на котором хранятся деньги, получаемые от реализации товаров (работ, услуг), либо наличными деньгами непосредственно в кассу государственного учреждения. Наличные деньги по средствам, получаемым от реализации товаров (работ, услуг) принимаются уполномоченным должностным лицом государственного учреждения с выдачей квитанции установленного образца квитанции или приходного кассового ордера.
235. Платежи за счет денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, осуществляются в пределах фактического наличия денег на счете государственного учреждения, открытом для учета денег от реализации товаров (работ, услуг).
236. Деньги, поступившие и не предусмотренные утвержденным планом, подлежат перечислению государственным учреждением в доход соответствующего бюджета в течение десяти рабочих дней.
237. Контроль за своевременным зачислением в соответствующий бюджет денег, поступивших сверх сумм, предусмотренных в плане, и денег, поступивших и не предусмотренных утвержденным планом, осуществляется территориальными органами казначейства.
238. Принятые государственным учреждением в кассу наличные деньги должны не позднее трех рабочих дней со дня их приема зачисляться на счет для учета денег от реализации товаров (работ, услуг). Расходование этих денег без предварительной сдачи в отделение уполномоченного банка не допускается.
239. Государственное учреждение может осуществлять реализацию товаров (работ, услуг) другим государственным учреждениям.

27-тарау. Мемлекеттік мекемелердiң иелiгiнде
қалған тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан
түскен ақшаны есепке алу және бақылау
231. Мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан олардың иелiгiнде қалған ақшаның есебiнен тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатып алу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
232. Мемлекеттiк мекемелердiң иелiгiнде қалған тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түскен ақшаны есепке алу және есептілiк бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкiлетті органның нормативтiк құқықтық актілерiне сәйкес жүзеге асырылады.
233. Тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан мемлекеттiк мекемелер алатын ақша сақталатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түскен ақшаны есепке алу үшін шоттардың ашылу, жүргiзiлу және жабылу тәртiбi бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi орталық уәкiлетті органның тиiсті нормативтік құқықтық актiлермен реттеледi.
234. Тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түсетiн ақша төлеушілерден, тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан алынатын ақша сақталатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түсетін ақшаны есепке алу үшін шотқа немесе мемлекеттiк мекеменiң кассасына тiкелей қолма-қол ақшамен аудару арқылы түсуі мүмкін. Тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан алынатын қаражат бойынша қолма-қол ақшаны белгiленген үлгiде түбiртектер немесе кiру кассалық ордерлерiнiң түбiртектерiн бере отырып мемлекеттiк мекеменiң уәкілеттi лауазымдық тұлғасы қабылдайды.
235. Мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан олардың иелiгiнде қалған ақша есебiнен төлемдер тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түскен ақшаны есепке алу үшiн ашылған мемлекеттiк мекеменiң шотында iс-жүзiнде қолма-қол ақшаның болу шегінде жүзеге асырылады.
236. Түскен және бекiтiлген жоспарда көзделмеген ақша он жұмыс күнiнiң iшiнде тиiстi бюджеттің кiрiсiне мемлекеттiк мекеменiң аударуына жатады.
237. Жоспарда көзделген сомадан тыс бюджетке түскен ақшаның және түскен және бекiтiлген жоспарда көзделмеген ақшаның уақытылы есептелуiн бақылауды қазынашылықтың аумақтық органы жүзеге асырады.
238. Кассаға мемлекеттiк мекеме қабылдаған қолма-қол ақша оларды қабылдаған үш жұмыс күнiнен кешiктiрмей тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түскен ақшаны есепке алу үшiн шотқа есептеледi. Осы ақшаны уәкілеттi органның бөлiмшесiне алдын ала өткiзбей тұрып жұмсауға жол берiлмейдi.
239. Мемлекеттік мекеме басқа мемлекеттік мекемелерге тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатуды жүзеге асырады.

240. Запрещается государственному учреждению перечисление бюджетных средств или средств со счетов, открываемых ему в соответствии с законодательством, на свой счет для учета денег от реализации товаров (работ, услуг), за исключением учреждений уголовно- исправительной системы, которым разрешается перечисление средств с депозитного счета на счет для учета денег от реализации товаров (работ, услуг).
241. Для перечисления средств с депозитного счета на счет для учета денег от реализации товаров (работ, услуг) учреждения уголовно-исправительной системы составляют платежные ведомости на основании заявлений осужденных на перечисление денег с депозитного счета и представляют их в территориальные органы казначейства.
242. Государственные учреждения и администраторы бюджетных программ составляют отчет об исполнении планов поступлений и расходов денег от реализации товаров (работ, услуг), в порядке, форме и сроки, определенные центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Раздел 7. Активы и отчетность Национального фонда
Республики Казахстан
Глава 28. Порядок зачисления активов в Национальный фонд Республики Казахстан  <*>
Сноска. Глава 28 в редакции постановления Правительства РК от 22 августа 2006 года N  795  (вводится в действие с 1 июля 2006 года).
243. Национальный фонд Республики Казахстан формируется за счет поступлений, установленных Бюджетным кодексом Республики Казахстан.
244. НБ РК открывает Правительству Республики Казахстан для учета средств Национального фонда Республики Казахстан и его расходования тенговый счет и соответствующий счет в тенге для учета тенгового эквивалента средств, поступающих в иностранной валюте.
245. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета представляет в НБ РК прогноз сумм поступлений прямых налогов от предприятий нефтяного сектора, направляемых в Национальный фонд Республики Казахстан, и переводимых на счета Правительства Республики Казахстан в НБ РК на предстоящий месяц не позднее, чем за пять рабочих дней до начала месяца.
246. Суммы поступлений в национальной валюте направляются на контрольный счет наличности Национального фонда Республики Казахстан (далее - КСН НФ РК). Суммы поступлений за текущий рабочий день, учитываемые на КСН НФ РК, подлежат перечислению центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета на тенговый счет Правительства в НБ РК, не позднее следующего рабочего дня.
Перечисление сумм поступлений в Национальный фонд Республики Казахстан осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета ежедневно на основании платежного поручения, формируемого в интегрированной информационной системе казначейства, по форме 2-38, согласно приложению 63 к настоящим Правилам. При этом, в случаях, возврата или зачета излишне уплаченных сумм поступлений в бюджет, направляемых в Национальный фонд Республики Казахстан, допускается дебетовое сальдо на КСН НФ РК.
Возврат или зачет излишне уплаченных сумм осуществляется в соответствии с пунктом 61 настоящих Правил.

240. Мемлекеттік мекемеге бюджет қаражатын немесе заңнамаға сәйкес оған ашылатын шоттардан қаражат аударуға тиым салынады, қылмыстық-атқару жүйесi мекемелерiн қоспағанда тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түсетін ақшаны есепке алу үшiн өз шотына депозит шотынан қаражатты тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түсетiн ақшаны есепке алу үшін шотқа аударуға рұқсат етіледi.
241. Депозит шотынан Қылмыстық-түзету жүйесi мекемесiнің тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түсетiн ақшаны есепке алуға шотқа қаражат аудару үшiн депозит шотынан ақша аударуға сотталғандардың өтініштерiнiң негiзiнде төлем тізiмдемесi жасалады және оларды қазынашылықтың аумақтық органдарына бередi.
242. Мемлекеттiк мекемелер және бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшілерi бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган белгiлеген тәртiппен, нысанда және мерзiмдерде тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түсетiн түсiмдер мен ақша шығыстары жоспарының орындалуы туралы есептi жасайды.
7-бөлiм. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының
активтерi мен есептілігі
28-тарау. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына
активтердi есептеу тәртiбi
Ескерту. 28-тарау жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2006.08.22.   795  (2006 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
243. Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры Қазақстан Республикасының Бюджет кодексiнде белгiленген түсiмдердiң есебiнен қалыптастырылады.
244. ҚР ҰБ Қазақстан Республикасының Үкiметiне Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын есепке алу және оны жұмсау үшiн теңгелiк шот және шетелдiк валютада түсетiн қаражаттың теңгелiк баламасын есепке алу үшiн теңгемен тиiстi шот ашады.
245. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган айдың басына дейiн бес жұмыс күнiнен кешiктiрмей Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жiберiлетiн және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң ҚР ҰБ-дағы шоттарына аударылатын мұнай секторы кәсiпорындарынан түсетiн тiкелей салықтардың түсiмдер сомасының алдағы айға арналған болжамын ұсынады.
246. Ұлттық валютадағы түсiмдер сомасы Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қолма-қол ақшаны бақылау шотына (бұдан әрi - ҚР ҰҚ ҚБШ) жiберiледi. ҚР ҰҚ ҚБШ-да ескерiлетiн ағымдағы жұмыс күнi iшiндегi түсiмдер сомасы бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның келесi жұмыс күнiнен кешiктiрмей ҚР ҰБ-дағы Үкiметтiң теңгелiк шотына аударуға тиiс.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түсiмдер сомасын аударуды бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган күн сайын осы Ережеге 63-қосымшаға сәйкес 2-38-нысан бойынша қазынашылықтың бiрiктiрiлген ақпараттық жүйесiнде қалыптастырылатын төлем тапсырмасының негiзiнде жүзеге асырады. Бұл ретте Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жiберiлетiн бюджетке түсетiн түсiмдердiң артық төленген сомасын қайтарған немесе ол есепке алынған жағдайда ҚР ҰҚ ҚБШ-ға дебеттiк сальдоға рұқсат eтiледi.
Артық төленген соманы қайтару немесе есепке алу осы Ереженiң 61-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.

247. Сумма поступлений в иностранной валюте зачисляется НБ РК на корреспондентские счета в иностранной валюте центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета. После реконвертации, сумма полученная в тенге, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, направляется на КСН НФ РК. Суммы поступлений за текущий рабочий день, учитываемые на КСН НФ РК, подлежат перечислению центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета на соответствующий счет Правительства в тенге для учета тенгового эквивалента средств, поступающих в иностранной валюте, в тот же рабочий день.
Центральный уполномоченный орган соблюдает установленный НБ РК График представления сообщений, заявлений и зачисления суммы в тенге для операции последовательной реконвертации и конвертации иностранной валюты, зачисляемой на счета Правительства Республики Казахстан.
248. НБ РК ведет учет инвестиционных доходов от управления Национальным фондом Республики Казахстан методом начислений на основании информации от кастодианов. Суммы инвестиционных доходов отражаются в составе активов Национального фонда Республики Казахстан на счетах кастодиана Национального фонда Республики Казахстан.
249. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета ежемесячно на первое число месяца, следующего за отчетным представляет в Правительство Республики Казахстан отчет о поступлениях в Национальный фонд Республики Казахстан и переводах на счета Правительства Республики Казахстан в НБ РК, согласно приложению 50-1 к настоящим Правилам.
250. Иные поступления и доходы не запрещенные законодательством Республики Казахстан, поступающие в Национальный фонд Республики Казахстан перечисляются юридическими и физическими лицами на счета Правительства Республики Казахстан.
Глава 28-1. Порядок использования средств Национального фонда Республики Казахстан  <*>
Сноска. Правила дополнены главой 28-1 - постановлением Правительства РК от 22 августа 2006 года N  795  (вводится в действие с 1 июля 2006 года).
251. Использование средств Национального фонда Республики Казахстан осуществляется только на цели, предусмотренные Бюджетным кодексом Республики Казахстан.
252. Заявка на выделение гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан (далее - заявка) составляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета на 25 число каждого месяца по форме 2-37, согласно приложению 48 к настоящим Правилам, подписанное первым руководителем центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета или лицом, уполномоченным первым руководителем центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета и направляется не позднее следующего рабочего дня в НБ РК.
В заявке указывается объем гарантированного трансферта, необходимого для финансирования бюджетных программ развития, с учетом остатка бюджетных средств на контрольном счете наличности республиканского бюджета и прогнозов по поступлениям в республиканский бюджет.
При возникновении факторов, требующих корректировки (уменьшения либо увеличения) объемов гарантированного трансферта в определенном месяце с соответствующей корректировкой в последующих месяцах, могут вноситься дополнения и изменения в сводный план поступлений и финансирования республиканского бюджета.
Не перечисленную за прошедший финансовый год сумму гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет Правительство Республики Казахстан по решению республиканской бюджетной комиссии имеет право использовать в текущем финансовом году для финансирования республиканских бюджетных программ развития предыдущего года в объеме не более их неиспользованных сумм на начало текущего финансового года.
Для финансирования республиканских бюджетных программ развития предыдущего года за счет не перечисленной за прошедший финансовый год суммы гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет изменения в сводный план поступлений и финансирования республиканского бюджета вносятся после корректировки республиканского бюджета на сумму не перечисленного остатка гарантированного трансферта.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета измененные суммы сводного плана поступлений и финансирования республиканского бюджета в течение трех рабочих дней со дня внесения изменений в них доводит до НБ РК.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение трех рабочих дней со дня утверждения сводного плана поступлений и финансирования республиканского бюджета доводит до НБ РК, утвержденный объем гарантированного трансферта в республиканский бюджет из Национального фонда Республики Казахстан с разбивкой по месяцам, и уведомляет о реквизитах, по которым НБ РК осуществляет перечисление.
Перечисление гарантированного трансферта в республиканский бюджет из Национального фонда Республики Казахстан осуществляется ежемесячно на основании заявки.
Расходование средств Национального фонда Республики Казахстан в виде гарантированного трансферта, передаваемого из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет, осуществляется в объеме не более, утвержденном в сводном плане поступлений и финансирования на соответствующий период в течении финансового года.

247. Шетелдiк валютадағы түсiмдердiң сомасы бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның шетелдiк валютадағы корреспонденттiк шоттарына есептеледi. Қайта айырбасталғаннан кейiн теңгемен алынған сома Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен ҚР ҰҚ ҚБШ-ға жiберiледi. ҚР ҰҚ ҚБШ-да ескерiлетiн ағымдағы жұмыс күнi iшiндегі түсiмдердiң сомасын бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның дәл сол жұмыс күнi шетелдiк валютада түсетiн қаражаттың теңгелiк баламасын есепке алу үшiн Үкiметтiң тиiстi шотына теңгемен аударуға тиiс.
Орталық уәкiлеттi орган ҚР ҰБ белгiлеген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шоттарына есептелетiн шетелдiк валютаны дәйектi түрде қайта айырбастау және айырбастау операциясы үшiн хабарламалар, өтiнiштер беру соманы теңгемен және есептеу кестесiн сақтайды.
248. ҚР ҰБ кастодиандардан алынған ақпараттың негiзiнде есепке алу әдiсiмен Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқарудан алынған инвестициялық кiрiстердi есепке алуды жүргiзедi. Инвестициялық кiрiстердiң сомасы Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры кастодианының шоттарында Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры активтерiнiң құрамында көрсетiледi.
249. Бюджеттi атқару жөнiндегі орталық уәкiлеттi орган ай сайын есептiден кейiнгi айдың бiрiншi күнiне Қазақстан Республикасының Үкiметiне осы Ережеге 50-1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түсетiн түсiмдер мен Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң ҚР ҰБ-дағы шоттарына аударымдар туралы есептi бередi.
250. Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түсетiн өзге түсiмдер мен кiрiстердi заңды және жеке тұлғалар Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шоттарына аударады.
28-1-тарау. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының
қаражатын пайдалану тәртiбi
Ескерту. 28-1-тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2006.08.22.   795  (2006 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
251. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын пайдалану Қазақстан Республикасының Бюджет кодексiнде көзделген мақсаттарға ғана жүзеге асырылады.
252. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан кепiлдiк берiлген трансферт бөлуге арналған өтiнiмдi (бұдан әрi - өтiнiм) бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның бiрiншi басшысы немесе бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның бiрiншi басшысы уәкiлеттiк берген тұлға қол қойған осы Ережеге 48-қосымшаға сәйкес 2-37 нысан бойынша әрбiр айдың 25-күнiне бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган жасайды және келесi жұмыс күнiнен кешiктiрiлмей ҚР ҰБ-ға жiбередi.
Өтiнiмде республикалық бюджеттiң қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы бюджет қаражатының қалдығын және республикалық бюджетке түсетiн түсiмдер бойынша болжамдарды ескере отырып, бюджеттiк даму бағдарламаларын қаржыландыру үшiн қажет кепiлдiк берiлген трансферт көлемi көрсетiледi.
Келесi айларда тиiстi түзетумен белгiлi бiр айда кепiлдiк берiлген трансферттің көлемiн түзетудi (азайтуды не арттыруды) талап ететiн факторлар туындаған кезде республикалық бюджет түсiмдерiнiң және оны қаржыландырудың жиынтық жоспарына толықтырулар мен өзгерiстер енгiзiлуi мүмкiн.
Өткен қаржы жылында аударылмаған Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке кепiлдiк берiлген трансферттiң сомасын Қазақстан Республикасының Үкiметi республикалық бюджет комиссиясының шешiмi бойынша ағымдағы қаржы жылының басына олардың пайдаланылмаған сомасынан аспайтын көлемде алдыңғы жылдың республикалық бюджеттiк даму бағдарламаларын қаржыландыру үшiн ағымдағы қаржы жылында пайдалануға құқығы бар.
Өткен қаржы жылында аударылмаған Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке кепiлдiк берiлген трансферт сомасының есебiнен алдыңғы жылдың республикалық бюджеттiк даму бағдарламаларын қаржыландыру үшiн республикалық бюджет түсiмдерiнiң және оны қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер кепiлдiк берiлген трансферттiң аударылмаған қалдығының сомасына республикалық бюджеттi түзегеннен кейiн енгiзiледi.
Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган республикалық бюджет түсiмдерiнiң және оны қаржыландырудың жиынтық жоспарының өзгерген сомасын оған өзгерiстер енгiзiлген күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде ҚР ҰБ-ға жеткiзедi.
Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган республикалық бюджет түсiмдерiнiң және оны қаржыландырудың жиынтық жоспарын бекiткен күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке кепiлдiк берiлген трансферттiң бекiтiлген көлемiн айлар бойынша бөле отырып, ҚР ҰБ-ға жеткiзедi және ҚР ҰБ аударуды жүзеге асыратын деректемелер туралы хабарлайды.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке кепiлдiк берiлген трансферттi аудару ай сайын өтiнiмнiң негiзiнде жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке кепiлдiк берiлген трансферт түрiнде берiлетiн Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын жұмсау қаржы жылы iшiнде тиiстi кезеңге арналған түсiмдердiң және қаржыландырудың жиынтық жоспарында бекiтiлген көлемнен аспайтын мөлшерде жүзеге асырылады.

253. НБ РК на основании заявки центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета перечисляет заявленную сумму гарантированного трансферта на контрольный счет наличности республиканского бюджета в течение пятнадцати календарных дней со дня ее получения.
В случае отсутствия или недостаточности денег на счете Правительства для учета средств Национального фонда Республики Казахстан в тенге, необходимых для исполнения заявки, НБ РК производит реконвертацию части денег или активов в иностранной валюте со счета Правительства Республики Казахстан для учета активов Национального фонда Республики Казахстан в порядке, установленном Правлением НБ РК.
254. Для осуществления расходов, связанных с управлением Национальным фондом Республики Казахстан НБ РК направляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета счет-фактуры для оплаты.
255. Для осуществлений расходов, связанных с проведением ежегодного аудита, Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета направляет в НБ РК копию счета-фактуры, выставленного внешним аудитором, и уведомление о подтверждении расходов.
255-1. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в сроки, установленные договором о доверительном управлении, заключенным между НБ РК и Правительством Республики Казахстан (далее - Договор о доверительном управлении), направляет в НБ РК уведомление о подтверждении расходов Национального фонда Республики Казахстан по форме 2-36, согласно приложению 49 к настоящим Правилам, подписанное первым руководителем центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета или лицом, уполномоченным первым руководителем центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета.
НБ РК на основании уведомления о подтверждении расходов Национального фонда Республики Казахстан списывает с тенгового счета Правительства сумму для покрытия расходов, связанных с управлением Национального фонда Республики Казахстан и проведением ежегодного внешнего аудита.
В случае отсутствия или недостаточности денег на счете Правительства для учета средств Национального фонда Республики Казахстан в тенге, необходимых для исполнения уведомления, НБ РК производит реконвертацию части денег или активов в иностранной валюте со счета Правительства Республики Казахстан для учета активов Национального фонда Республики Казахстан в порядке, установленном Правлением НБ РК.
255-2. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и НБ РК осуществляют ежемесячно сверку движения денег по тенговому счету Правительства и соответствующему счету Правительства в тенге для учета тенгового эквивалента средств, поступающих в иностранной валюте, по форме, согласно приложению 64 к настоящим Правилам.

253. ҚР ҰБ бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган өтiнiмiнiң негiзiнде кепiлдiк берiлген трансферттiң мәлiмделген сомасын оны алған күннен бастап он бес күнтiзбелiк күн iшiнде республикалық бюджеттiң қолма-қол ақшаны бақылау шотына аударады.
Өтiнiмдi орындау үшiн қажет Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының теңгелей қаражатын есепке алу үшiн Үкiметтiң шотында ақша болмаған немесе жеткiлiксiз болған жағдайда ҚР ҰБ Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерiн есепке алу үшiн Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шотынан шетелдiк валютадағы ақшаның немесе активтердiң бiр бөлiгiн ҚР ҰБ Басқармасы белгiлеген тәртiппен қайта айырбастауды жүргiзедi.
254. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқаруға байланысты шығыстарды жүзеге асыру үшiн ҚР ҰБ бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға ақы төлеу үшiн шот-фактура жiбередi.
255. Жыл сайынғы аудиттi жүргiзуге байланысты шығыстарды жүзеге асыру үшiн Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган ҚР ҰБ-ға сыртқы аудитор ұсынған шот-фактураның көшiрмесiн және шығыстарды растау туралы хабарлама жiбередi.
255-1. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган ҚР ҰБ мен Қазақстан Республикасының Yкiметi арасында жасалған сенiмгерлiк басқару туралы шартта (бұдан әрi - Сенiмгерлiк басқару туралы шарт) белгiленген мерзiмде ҚР ҰБ-ға бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның бiрiншi басшысы немесе бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның бiрiншi басшысы уәкiлеттiк берген тұлға қол қойған осы Ережеге 49-қосымшаға сәйкес 2-36-нысан бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының шығыстарын растау туралы хабарлама жiбередi.
ҚР ҰБ Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының шығыстарын растау туралы хабарламаның негiзiнде Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқаруға және жыл сайынғы сыртқы аудиттi жүргiзуге байланысты шығыстарды жабуға арналған соманы Үкiметтің теңгелiк шотынан есептен шығарады.
Хабарламаны орындау үшiн қажет Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының теңгелей қаражатын есепке алу үшiн Үкiметтiң шотында ақша болмаған немесе жеткiлiксiз болған жағдайда ҚР ҰБ Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерiн есепке алу үшiн Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шотынан шетелдiк валютадағы ақшаның немесе активтердiң бiр бөлiгiн ҚР ҰБ Басқармасы белгiлеген тәртiппен қайта айырбастауды жүргiзедi.
255-2. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган және ҚР ҰБ осы Ережеге 64-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ай сайын шетелдiк валютада түсетiн қаражаттың теңгелiк баламасын есепке алу үшiн Үкiметтiң теңгелiк шоты және Үкiметтiң тиiстi шоты бойынша ақша қозғалысын салыстырып тексерудi жүзеге асырады.

Глава 29. Порядок и формы составления годового отчета
о формировании и использовании Национального фонда
Республики Казахстан
256. Отчетность о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан ведется в соответствии с  Бюджетным кодексом .
257. Отчет о поступлениях и использовании Национального фонда Республики Казахстан составляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета ежеквартально на первое число квартала, следующего за отчетным, и за год.
258. Годовой отчет о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан составляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета совместно с НБ РК ежегодно до 1 мая года, следующего за отчетным, с включением результатов аудита Национального фонда Республики Казахстан.
Годовой отчет о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан содержит:
1) отчет о поступлениях и использовании Национального фонда Республики Казахстан по форме согласно приложению 50;
2) баланс и отчеты по формам, утвержденным постановлением Правления НБ РК:
баланс НБ РК по доверительному управлению активами Национального фонда Республики Казахстан;
отчет о доходах и расходах НБ РК по доверительному управлению активами Национального фонда Республики Казахстан;
отчеты о движении денег НБ РК по доверительному управлению активами Национального фонда Республики Казахстан;
отчеты об изменениях в чистых активах НБ РК по доверительному управлению активами Национального фонда Республики Казахстан;
3) иные данные по управлению Национальным фондом Республики Казахстан.
Правительство Республики Казахстан не позднее 1 мая текущего года вносит на утверждение Президенту Республики Казахстан годовой отчет вместе с результатами проведения внешнего аудита.  <*>
Сноска. В пункт 258 внесены изменения постановлением Правительства РК от 22 августа 2006 года N  795  (вводится в действие с 1 июля 2006 года).
259. НБ РК несет ответственность за неисполнение своих обязательств по управлению Национальным фондом Республики Казахстан в порядке, предусмотренном договором о доверительном управлении Национальным фондом Республики Казахстан.
Раздел 8. Порядок бюджетного кредитования
Глава 30. Финансовые процедуры по предоставлению бюджетных кредитов
260. В настоящем разделе используются следующие понятия:
банк-заемщик - банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, являющиеся резидентами Республики Казахстан;
бюджетный кредит - деньги, выделяемые из соответствующего бюджета на возвратной, срочной и платной основах;
заемщик-банки - заемщики, физические лица-граждане Республики Казахстан, местные исполнительные органы, иностранные государства;
конечный заемщик - юридические и физические лица, являющиеся резидентами Республики Казахстан;
кредитор - Правительство Республики Казахстан или местные исполнительные органы;
поверенный (агент) - банк или организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, являющиеся резидентами Республики Казахстан.
Бюджетное кредитование является составной частью исполнения Правительством Республики Казахстан и местными исполнительными органами республиканского и местных бюджетов соответственно и осуществляется путем предоставления бюджетных кредитов из соответствующих бюджетов заемщикам, в том числе для последующего кредитования конечных заемщиков.

29-тарау. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын
қалыптастыру және пайдалану туралы жылдық есептi
жасаудың тәртiбi мен нысандары
256. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру және пайдалану туралы есептілік Бюджет  кодексiне  сәйкес жүргiзіледi.
257. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының түсiмдерi мен пайдаланылуы туралы есеп есептен кейiн тоқсанның бiрi күнi және бiр жыл үшiн тоқсан сайын бюджеттi атқару жөніндегі орталық уәкілеттi орган жасайды.
258. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру және пайдалану туралы жылдық есептi бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры аудитiнiң нәтижелерiн енгiзе отырып есептiден кейiнгi жылдың 1 мамырына дейiн жыл сайын ҚР ҰБ бiрлесiп жасайды.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру және пайдалану туралы жылдық есеп мыналарды қамтиды:
1) 50-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының түсiмдерi мен пайдаланылуы туралы жылдық есептi;
2) ҚР ҰБ Басқармасының қаулысымен бекiтiлген нысандар бойынша теңгерiм мен есептердi:
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының активтерiн сенiмдi басқару жөніндегі ҚР ҰБ теңгерiмi;
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының активтерiн сенiмдi басқару жөнiндегi ҚР ҰБ кiрiстерi мен шығыстары туралы есеп;
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының активтерiн сенiмдi басқару жөнiндегi ҚР ҰБ ақша қозғалысы туралы есептер;
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының активтерiн сенiмдi басқару жөнiндегi ҚР ҰБ таза активтерiндегi өзгерiстер туралы есептер.
3) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөнiндегi өзге деректерді.
Қазақстан Республикасының Үкiметi ағымдағы жылдың 1 мамырынан кешіктірмей сыртқы аудиттi жүргiзудiң нәтижелерiмен бiрге жылдық есептi Қазақстан Республикасының Президентіне бекiтуге енгізедi.
Ескерту. 258-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.08.22.   795  (2006 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
259. ҚР ҰБ Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенiмдi басқару туралы шартта көзделген тәртіппен Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі өз мiндеттемелерiн орындамағаны үшін жауап бередi.
8-бөлiм. Бюджеттік кредит беру тәртiбi
30-тарау. Бюджеттік кредит беру бойынша қаржылық рәсiмдер
260. Осы бөлiмде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
банк-қарыз алушы - банктік операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасының резидентi болып табылатын банктер мен ұйымдар болып табылады;
бюджеттiк кредит - қайтарымдылық шұғыл және төлем негiздерiнде тиісті бюджеттерден бөлiнетiн ақша;
қарыз алушы-банктер - қарыз алушы, жеке тұлғалар - Қазақстан Республикасының азаматтары, жергілiктi атқарушы органдар, шет мемлекеттер;
түпкiлiкті қарыз алушы - Қазақстан Республикасының резидентi болып табылатын, кредит берушi немесе қаржы агентi анықтаған шарттармен оған банк-қарыз алушы беретін бюджеттік кредиттi түпкілiктi алушы заңды және жеке тұлғалар;
кредит беруші - Қазақстан Республикасының Үкiметi немесе жергілiкті атқарушы органдар;
сенiм бiлдiрiлген өкіл (агент) - банктiк операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасының резидентi болып табылатын, кредит берушiнiң (сенiм бiлдiрушiнiң) атынан және есебiнен, бюджеттiк кредит беруге байланысты оның нұсқауларымен анықталған тапсырмаларға сәйкес тапсырма шарты негізiнде жүзеге асыратын банктер немесе ұйымдар болып табылады.
Бюджеттік кредит беру Қазақстан Республикасының Үкiметi мен жергілiкті атқарушы органдардың тиiсiнше республикалық және жергілікті бюджеттердi атқарудың құрамдас бөлiгi болып табылады және түпкiлiктi қарыз алушыларға одан әрi кредит беру үшiн қарыз алушыларға тиісті бюджеттерден бюджеттiк кредит беру арқылы жүзеге асырылады.

261. Условия предоставления бюджетных кредитов определяются:
1) за счет средств республиканского бюджета - Правительством Республики Казахстан;
2) за счет средств местных бюджетов - местными исполнительными органами.
262. Условием бюджетного кредитования является обеспечение защиты интересов кредитора, сведение к минимуму возникновения кредитного риска.
263. Бюджетные кредиты предоставляются на цели и в пределах сумм, определенных соответствующими бюджетными программами:
в утвержденном Законом Республики Казахстан республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
в утвержденных решениями маслихатов местных бюджетах на соответствующий финансовый год.
264. Кредитный договор (соглашение) должен содержать основные условия, предъявляемые законодательством. Также кредитный договор (соглашение) может содержать иные положения, связанные с предоставлением, использованием, обслуживанием и погашением бюджетного кредита.
В течение трех месяцев со дня подписания кредитного договора (соглашения) заемщик должен подписать соответствующие договора (соглашения), обеспечивающие исполнение заемщиком обязательств по бюджетному кредиту.
265. Кредитный договор заключается как в национальной, так и в иностранной валютах. Бюджетные кредиты могут предоставляться как с плавающей, так и с фиксированной ставкой вознаграждения.
266. Срок бюджетного кредита исчисляется со дня перечисления бюджетного кредита со счета кредитора.
267. Продолжительность льготного периода по выплате основного долга бюджетного кредита подтверждается соответствующими расчетами заемщика и администратора бюджетной программы. Продолжительность льготного периода по выплате основного долга бюджетного кредита для финансовых агентств определяется решением Правительства Республики Казахстан. При этом продолжительность льготного периода не должна превышать одной трети продолжительности срока кредита.  <*>
Сноска. В пункт 267 внесены изменения постановлением Правительства РК от 3 августа 2006 года N  733 .
268. Ставка вознаграждения по бюджетным кредитам, за исключением ставок вознаграждения по бюджетным кредитам местным исполнительным органам областей (города республиканского значения, столицы), финансовым агентствам, государственным образовательным и студенческим кредитам, устанавливается не ниже сложившейся в предыдущем квартале по результатам операций на организованном вторичном рынке ценных бумаг средневзвешенной ставке доходности по соответствующим государственным эмиссионным ценным бумагам, эмитированным центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета со сроком до погашения равном сроку бюджетного кредита. Порядок определения средневзвешенной ставки доходности по государственным эмиссионным ценным бумагам осуществляется в соответствии с настоящими Правилами.

261. Бюджеттік кредит беру шарттары мыналардың:
1) республикалық бюджет қаражаты есебiнен - Қазақстан Республикасының Үкiметi;
2) жергiлiктi бюджеттердiң қаражаты есебiнен - жергілiкті атқарушы органдар анықтайды.
262. Бюджеттiк кредит берудiң мiндетті шарты кредит берушiнiң мүддесiн қамтамасыз ету, кредиттік тәуекелдiң туындауын барынша азайту болып табылады.
263. Бюджеттік кредит беру:
республикалық бюджетте тиісті қаржы жылына арналып Қазақстан Республикасының Заңымен бекiтiлген;
жергілiкті бюджеттерде тиiстi қаржы жылына арналып мәслихаттардың шешiмдерiмен бекiтiлген тиiсті бюджеттік бағдарламаларда анықталған мақсаттар мен сома шегiнде беріледi.
264. Кредиттiк шарт (келiсiм) заңмен ұсынылған шарттарды мiндетті түрде қамтуы тиiс. Сондай-ақ, кредиттік шарт (келiсiм) бюджеттiк кредитті беруге, пайдалануға, қызмет көрсетуге және өтеуге байланысты өзге де ережелердi қамтуы мүмкiн.
Кредиттiк шартқа (келiсiмге) қол қойылған күннен бастап үш ай iшiнде қарыз алушының бюджеттiк кредит жөнiндегi мiндеттемелердi атқаруын қамтамасыз ететiн тиiстi шартқа (келiсiмге) қарыз алушы қол қоюы тиiс.
265. Кредиттік шарт ұлттық валютада да және шетелдiк валютада да жасалады. Бюджеттiк кредиттер сыйақының өзгермелi және тiркелген ставкасы түрiнде де берiлуi мүмкiн.
266. Бюджеттік кредиттің мерзiмi қарыз алушының есебiне бюджеттiк кредит аударылған күннен бастап есептеледi.
267. Бюджеттiк кредиттің негiзгi борышын төлеу бойынша жеңiлдiк кезеңiнiң ұзақтығы қарыз алушы мен бюджеттiк бағдарламалар әкiмшілерiнiң тиісті есептемелерiмен расталады. Бұл ретте, жеңiлдiк кезеңiнiң ұзақтығы кредит мерзiмi ұзақтығының үштен бiрiнен аспауы тиiс.
Қаржы агенттiктерi үшiн бюджеттiк кредиттiң негiзгi борышын төлеу жөнiндегi жеңiлдiк кезеңiнiң ұзақтығы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен белгiленедi.
Ескерту: 267-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006 жылғы 3 тамыздағы  N 245  қаулысымен .
268. Облыстардың (республикалық маңызды қалалардың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдарының бюджеттік кредиттерi, қаржы агенттерi, мемлекеттiк білiм беру және студенттік кредиттер бойынша сыйақы ставкаларын қоспағанда бюджеттiк кредит бойынша сыйақылар ставкасы бюджеттiк кредит мерзiмi өтеуге дейiнгі мерзiммен тең бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкілетті орган эмитенттеген, бағалы қағаздардың ұйымдасқан қайталама рыногындағы операциялардың нәтижелерi бойынша өткен тоқсанда қалыптасқан тиiстi мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша кiрiстің орташа өлшемдiк ставкасымен тең болып белгіленедi. Мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша кiрiстiң орташа өлшемдiк ставкасын анықтау тәртiбi осы Ережеге сәйкес жүзеге асырылады.

269. Начисление вознаграждения за пользование бюджетным кредитом, осуществляется с даты перечисления средств бюджетного кредита со счета кредитора на счет заемщика, при реструктуризации бюджетного кредита с даты подписания соответствующего договора (соглашения). Осуществление выплаты вознаграждения по бюджетному кредиту начинается не позднее первого календарного года.
270. Для начисления вознаграждения в расчет берутся 360 дней в году и 30 дней в месяце.
271. Размер ставки вознаграждения для конечного заемщика не может превышать двухкратной ставки вознаграждения, устанавливаемой для банка-заемщика, определяемой в соответствии с пунктом 268 настоящих Правил.
272. В случае если операции на организованном вторичном рынке ценных бумаг, эмитированных центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, в текущем периоде не производились, ставка вознаграждения устанавливается равной ставке вознаграждения в предыдущем периоде в соответствующей валюте.
273. Заключенные кредитные договора в течение трех дней со дня заключения подлежат регистрации:
центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета по бюджетным кредитам за счет средств республиканского бюджета;
местными исполнительными органами по бюджетным кредитам за счет средств местных бюджетов.
274. Бюджетное кредитование местных исполнительных органов осуществляется только при наличии решения соответствующих маслихатов. Кредитный договор (соглашение) заключается между центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и местным исполнительным органом.
275. При бюджетном кредитовании физических лиц кредитный договор (соглашение) заключается между поверенным (агентом), по поручению кредитора, и физическим лицом.
276. Бюджетные кредиты иностранным государствам предоставляются за счет средств республиканского бюджета в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан и после проведения иностранными государствами внутригосударственной процедуры, необходимой для придания международному договору о предоставлении бюджетного кредита.
277. Погашение основного долга, выплата вознаграждения и иных причитающихся платежей производится в соответствии с кредитным договором (соглашением). При этом устанавливается следующая очередность платежей:
1) начисленная неустойка (штрафы и пени);
2) начисленное вознаграждение;
3) погашение основного долга.
278. Бюджетный кредит, выданный за счет денег республиканского и местных бюджетов, считается погашенным при возврате заемщиком суммы основного долга и уплате в полном объеме вознаграждения и других сопутствующих платежей, связанных с бюджетным кредитом.

269. Бюджеттік кредитті пайдаланғаны үшiн сыйақы есептеу бюджеттік кредит қаражатын кредит берушiнiң шотынан қарыз алушының шотына аударылған күннен бастап, бюджеттік кредит қайта құрылымдау кезiнде тиiстi шартқа (келiсiмге) қол қойылған күнiнен бастап жүзеге асырылады. Бюджеттiк кредит бойынша сыйақы төлеу бiрiншi күнтізбелiк жылдан кешiктiрiлмей басталады.
270. Сыйақыны есептеу үшiн жылдың 360 күнi және айдың 30 күнi есепке алынады.
271. Түпкiлiктi қарыз алушыға арналған ставканың мөлшерi осы Ереженiң 268-тармағына сәйкес анықталған, банк-қарыз алушы белгiленген банк-қарыз алушы үшiн тағайындалған екi еселенген сыйақы ставкасынан аспайды.
272. Егер, бюджеттi атқару жөнiндегі орталық уәкілетті орган эмитенттеген, бағалы қағаздардың ұйымдасқан қайталама рыногындағы операциялар ағымдағы кезеңде жүргiзiлмесе, сыйақы ставкасы өткен кезеңнiң тиісті валютасымен сыйақы ставкасына тең болып белгiленедi.
273. Жасасқан кредиттік шарттар қол қойылған күннен бастап үш күн iшiнде:
республикалық бюджеттің қаражаты есебiнен бюджеттік кредит бойынша бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкілеттi органда;
жергілікті бюджеттердiң қаражаты есебiнен бюджеттiк кредит бойынша жергiлiктi атқарушы органдарда тiркеуге жатады.
274. Жергiлiктi атқарушы органдарға бюджеттік кредит беру тиісті мәслихаттардың шешiмдерi бар болған жағдайда ғана жүзеге асырылады. Кредиттiк шарт (келiсiм) бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган мен жергiлiктi атқарушы органдар арасында жасалады.
275. Жеке тұлғаларға бюджеттiк кредит беру кезiнде кредиттiк шарт (келiсiм) кредит берушiнiң және жеке тұлғаның тапсыруы бойынша сенiм бiлдiрілген өкiл (агент) арасында жасалады.
276. Шет мемлекеттерге бюджеттік кредит беру Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарға сәйкес және бюджеттiк кредит беру туралы халықаралық шартқа мiндеттi түрде күшiне енгiзуге қажеттi шет мемлекеттермен мемлекетішілік ресiмдер жүргiзiлгеннен кейiн республикалық бюджет қаражаты есебiнен берiледi.
277. Негiзгi борышты, сыйақыны және тиесілі өзге де төлемдердi өтеу кредиттiк шартқа (келiсiмге) сәйкес жүргiзiледi. Бұл ретте, төлемдердiң мынадай:
1) тұрақсыздық (айыппұлдар мен өсiмдер) есептеу;
2) сыйақы есептеу;
3) негiзгi борышты өтеу белгіленедi.
278. Республикалық және жергілiкті бюджеттердiң ақшасы есебiнен берiлген бюджеттiк кредит қарыз алушы негiзгi борыш сомасын қайтару және сыйақылар мен бюджеттiк кредитке байланысты басқа да ілеспе төлемдердi толық көлемде төлеген кезiнде өтелген болып саналады.

279. Кредитор может осуществить досрочное расторжение кредитного договора (соглашения) и возврат фактически предоставленных сумм бюджетного кредита, начисленного вознаграждения и иных причитающихся платежей в случае нарушения заемщиком условий использования и погашения бюджетного кредита.
280. При выявлении фактов нецелевого использования бюджетного кредита кредитор взыскивает с заемщика сумму средств, использованную не по целевому назначению и штраф в размере двадцати пяти процентов от суммы, использованной не по целевому назначению.
К сумме кредита, использованной не по целевому назначению, также относится сумма, используемая заемщиком после периода освоения бюджетного кредита, определенного в кредитном договоре (соглашении).
281. При образовании у заемщика задолженности по бюджетному кредиту и ее непогашении в течение срока, определенного условиями кредитного договора, кредитором начисляется пеня в размере ноль целых одной десятой процентов от суммы, подлежащей возврату, за каждый день просрочки.
282. Реструктуризация бюджетных кредитов осуществляется на основании решений Правительства Республики Казахстан или решения акиматов соответственно.
283. Решение о реструктуризации бюджетного кредита, предоставленного за счет средств республиканского бюджета, принимается Правительством Республики Казахстан на основании    положительного заключения Межведомственной комиссии, созданной согласно  постановлению  Правительства Республики Казахстан от 21 июня 1999 года N 813 "О создании Межведомственной комиссии по возврату и реструктуризации кредитов, выданных из республиканского бюджета, а также средств, отвлеченных из республиканского бюджета в рамках негосударственных внешних займов, имеющих государственные гарантии Республики Казахстан".
284. Решение о реструктуризации бюджетного кредита, предоставленного за счет средств местного бюджета, принимается местным исполнительным органом на основании положительного заключения консультативно-совещательного органа при местном исполнительном органе.
285. При реструктуризации бюджетного кредита между кредитором, администратором программы и заемщиком заключается дополнительное соглашение к кредитному договору о реструктуризации.
286. При реструктуризации бюджетного кредита кредитором производится начисление ставки вознаграждения. При этом изменение сроков погашения бюджетного кредита или очередного платежа, валюты кредита, а также ставки вознаграждения не должно влиять на размер доходной части бюджета, утвержденного законом о республиканском бюджете или решением маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год.

279. Қарыз алушы бюджеттiк кpeдитті пайдалану мен өтеу шарттарын бұзған жағдайда кредит берушi кредиттiк шартты (келiсiмдi) мерзiмiнен бұрын бұза алады және бюджеттiк кредиттiң iс жүзiнде ұсынылған сомасын, есептелген сыйақыны және өзге де тиесілі соманы қайтара алады.
280. Бюджеттік кредиттің мақсатқа сай жұмсалмаған фактiсi ашылған кезде кредит берушi қарыз алушыдан мақсатқа сай жұмсалмаған қаражаттың сомасын және мақсатқа сай жұмсалмаған сомадан жиырма бес пайыз мөлшерде айыппұл өндiрiп алады.
Мақсатқа сай жұмсалмаған кредит сомасына сондай-ақ қарыз алушының кредиттiк шартта (келiсiмде) анықталған бюджеттiк кредиттi игеру кезеңiнен кейiн пайдаланған сомасы да жатады.
281. Қарыз алушының бюджеттiк кредит және кредиттік шарттың талаптарымен анықталған мерзiм iшiнде оның өтелмеуi бойынша берешектерi пайда болған кезде кредит берушi мерзiмi өткен әр күн үшiн қайтаруға жататын сомадан нөл бүтiн оннан бiр пайыз мөлшерiнде айыппұл пайыздарын есептейдi.
282. Бюджеттiк кредиттердi қайта құрылымдау тиiсiнше Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе әкiмдiктiң шешiмi негiзiнде жүзеге асырылады.
283. Республикалық бюджет есебiнен берiлген бюджеттiк кредитті қайта құрылымдау туралы шешiмдi "Республикалық бюджеттен берiлген несиелердi, сондай-ақ мемлекеттік кепілдiк берген қарыздардың шеңберiнде республикалық бюджеттен оқшауландырылған қаражатты қайтару және қайта құрылымдау жөнiндегi ведомствоаралық комиссия құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 21 маусымдағы N 813  қаулысына  сәйкес құрылған Ведомствоаралық комиссияның оң қорытындысы негiзiнде Қазақстан Республикасының Үкiметi қабылдайды.
284. Жергілiкті бюджет есебiнен берiлген бюджеттік кредитті қайта құрылымдау туралы шешiмдi жергіліктi атқарушы органның жанындағы консультативтiк-кеңес органының оң қорытындысы негiзiнде жергілiктi атқарушы орган қабылдайды.
285. Кредит берушілер арасындағы бюджеттік кредитті қайта құрылымдау кезiнде кредит беруші, бағдарламалар әкiмшiсi және қарыз алушы арасында қайта құрылымдау туралы кредиттік шартқа қосымша келiсiм жасалады.
286. Бюджеттік кредитті қайта құрылымдау кезiнде сыйақы ставкасын есептеу жүргізiледi. Бұл peттe бюджеттiк кpeдитті өтеу немесе кезекті төлем мерзiмiн, кредит валютасын, сондай-ақ сыйақы ставкасы тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен немесе жергiлiктi бюджет туралы мәслихат шешiмiмен бекiтiлген бюджеттің кiрiс бөлігiнiң мөлшерiне әсер eтпеуi тиiс.

Глава 31. Критерии кредитоспособности заемщика
287. Основными критериями кредитоспособности банка-заемщика являются:
1) отсутствие просроченной задолженности по кредитам, полученным ранее за счет денег республиканского и/или местных бюджетов;
2) соблюдение пруденциальных нормативов, установленных банковским законодательством, в течение трех последних месяцев, предшествующих дате проведения конкурса;
3) собственный капитал должен превышать сумму бюджетного кредита не менее чем в два раза;
4) наличие обеспечения по своевременному возврату бюджетных кредитов;
5) при необходимости наличие филиальной сети и/или корреспондентской сети.
288. Основным критерием кредитоспособности местных исполнительных органов является отсутствие просроченной задолженности по ранее полученным кредитам.
289. Кредитоспособность при бюджетном кредитовании физических лиц определяется поверенным (агентом).
290. Кредитоспособность иностранного государства, претендующего на получение бюджетного кредита, определяется в соответствии с присвоенными рейтингами ведущих международных рейтинговых агентств.
291. Также кредитором могут быть установлены дополнительные требования для определения кредитоспособности заемщика.
Глава 32. Порядок отбора банков-заемщиков
292. После принятия соответствующих бюджетов администраторами программ в срок не более одного месяца определяются требования к претендентам на определение банков-заемщиков (далее - претенденты).
293. После выполнения пункта 292 настоящих Правил администратор программы в течение трех рабочих дней направляет на согласование с кредитором конкурсную документацию.
Уполномоченные органы по исполнению бюджета в течение десяти рабочих дней согласовывают конкурсную документацию и письменно информируют об этом администратора программы.
294. Администраторы программ объявляют конкурс на получение кредитов в рамках реализации бюджетных программ с указанием срока предоставления заявок.
295. Претенденты в определенные администраторами программ сроки проведения конкурса подают заявки на участие в конкурсе с приложением документов, подтверждающих их соответствие условиям конкурса и содержащих предложения по условиям получения бюджетных кредитов и осуществления ими кредитования конечных заемщиков в рамках реализации конкретных бюджетных программ.
296. Администраторы программ направляют запросы:
1) в уполномоченный орган по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций с целью получения информации о соблюдении претендентами соответствующих требований с приложением основных требований на получение бюджетных кредитов;

31-тарау. Қарыз алушының кредитті төлеу қабiлетiнiң өлшемдерi
287. Банк-қарыз алушының кредитті төлеу қабiлетiне қойылатын негiзгi өлшемдерi мыналар:
1) республикалық және/немесе жергілiктi бюджеттердiң ақшасы есебiнен бұрын алынған кредиттер бойынша мерзiмi өткен берешектердің болмауы;
2) қаржы рыногы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөнiндегi уәкілеттi орган пруденциялық нормативтерін конкурс өткізілген күннiң алдындағы соңғы үш ай iшiнде сақтауы;
3) меншiктi капиталы бюджеттiк кредиттің сомасынан кемi екі есе артуы тиiс;
4) бюджеттік кредиттерді уақытылы қайтару бойынша қамтамасыз етілуiнiң бары-жоғы;
5) қажет болған кезде филиалдық желiлер және/немесе хат-хабар желілерiнің бары-жоғы болып табылады.
288. Жергіліктi атқарушы органдардың кредитті төлеу қабiлетiне қойылатын негiзгi өлшемдер бұрын алынған кредиттер бойынша мерзiмi өткен берешектердiң болмауы болып табылады.
289. Жеке тұлғаларға бюджеттік кредит беру кезiнде кредитті төлеу қабілетiн сенiм бiлдiрілген өкiл (агент) анықтайды.
290. Бюджеттiк кредит алуға үмiткер шет мемлекеттерiнің кредитті төлеу қабiлетi жетекшi халықаралық рейтингтік агенттiктердiң берген рейтингіне сәйкес анықталады.
291. Сондай-ақ, кредит берушi қарыз алушының кредиттi төлеу қабiлетiн анықтау үшiн қосымша өлшемдердi белгiлеуi мүмкiн.
32-тарау. Банк-қарыз алушыларды iрiктеу тәртiбi
292. Бағдарламалар әкiмшілерiнiң тиiстi бюджеттердi қабылдағанынан кейiн бiр айдан аспайтын мерзiм iшiнде банк-қарыз алушыларды анықтау үшiн үмiткерлерге (бұдан әрi - үмiткерлер) қойылатын талаптар анықталады.
293. Осы Ереженiң 292-тармағын орындағаннан кейiн бағдарламалар әкiмшілерi үш жұмыс күні iшiнде кредит берушілермен келiсу үшiн конкурстық құжаттамаларды жiбередi.
Бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкілетті орган он жұмыс күнi iшiнде конкурстық құжаттамалармен келiседi және бұл жөнiнде бағдарламалар әкiмшілерiне хабарлайды.
294. Бағдарламалар әкiмшілерi өтiнiм беру мерзiмiн көрсете отырып бюджеттiк бағдарламаларды iске асыру шеңберiнде кредит алу үшiн конкурс жариялайды.
295. Үмiткерлер бағдарламалар әкiмшілерi анықтаған конкурс өткiзу мерзiмiнде олардың конкурс талаптарына сәйкестігін растайтын және бюджеттік кредиттердi алу шарттары бойынша ұсыныстар мен олардың нақтылы бюджеттік бағдарламаларды iске асыру шеңберiнде түпкiлiкті қарыз алушыға кредит берудi жүзеге асыруды қамтыған құжаттарды қоса бере отырып конкурсқа қатысуға өтiнiм бередi.
296. Бағдарламалар әкiмшілерi:
1) үмiткерлердiң бюджеттiк кредиттердi алудың негiзгi талаптарын қоса бере отырып тиісті талаптарды сақтауы туралы ақпараттарды алу мақсатында қаржы рыногы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөнiндегi уәкілетті органға;

2) в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и/или местные исполнительные органы с целью получения информации о наличии просроченной задолженности претендентов по ранее полученным бюджетным кредитам за счет средств республиканского и/или местных бюджетов.
297. Уполномоченный орган по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций в течение пяти дней согласно запросам направляет администраторам программ информацию о соблюдении претендентами требований для участия в конкурсе.
298. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и/или местные исполнительные органы в течение пяти дней согласно запросам администраторов программ направляют информацию о наличии просроченной задолженности претендентов по кредитам, полученным ранее за счет средств республиканского и/или местных бюджетов.
299. К конкурсу допускаются претенденты, имеющие положительное заключение уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций и центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета и/или местных исполнительных органов.
300. Для рассмотрения документов и отбора заемщиков из числа допущенных к участию в конкурсе претендентов администраторами программ создаются конкурсные комиссии. Конкурсная комиссия должна состоять из представителей уполномоченных органов по исполнению бюджета и администратора бюджетных программ.
Конкурсная комиссия в целях надлежащего кредитования, обеспечивающего выполнение бюджетных программ, производит рассмотрение заявок претендентов и осуществляет их отбор исходя из:
наименьшего уровня расходов, связанных с бюджетным кредитованием конечных заемщиков;
качества обеспечения (объем, форма, ликвидность);
качества ссудного портфеля;
объема собственного капитала;
опыта работы в области кредитования.
301. По результатам конкурса администраторы бюджетных программ определяют заемщика и, в установленном порядке, вносят проекты соответствующих решений Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа.
302. Уполномоченные органы по исполнению бюджета совместно с администратором бюджетной программы и заемщиком заключают кредитный договор (соглашение) на основании принятых решений Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов о предоставлении кредитов.
303. Все споры и разногласия сторон, возникающие при бюджетном кредитовании, разрешаются на условиях заключенных кредитных договоров (соглашений) и в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

2) үмiткерлердiң республикалық және/немесе жергілiктi бюджеттер қаражаты есебiнен бұрын алған бюджеттік кредиттерi бойынша мерзiмi өткен берешектерiнің бары-жоғы туралы ақпаратты алу мақсатында бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкілетті органға және/немесе жергілiктi атқарушы органдарға сұрау жолдайды.
297. Қаржы рыногы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілеттi орган сұрауға сәйкес бес күн iшiнде үмiткерлердiң конкурсқа қатысу үшiн талаптарды сақтауы туралы ақпаратты бағдарламалар әкімшілерiне жолдайды.
298. Үмiткерлердiң республикалық және/немесе жергіліктi бюджеттер қаражаты есебiнен бұрын алған бюджеттiк кредиттерi бойынша мерзiмi өткен берешектерiнiң бары-жоғы туралы ақпаратты бағдарламалар әкiмшілерiнiң сұрауына сәйкес бес күн iшiнде бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлетті органға және/немесе жергiлiктi атқарушы органдарға жолдайды.
299. Қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөнiндегi уәкілетті органның және бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкілеттi органның және/немесе жергілікті атқарушы органдардың оң қорытындысы бар үміткерлер конкурсқа жіберіледі.
300. Конкурсқа қатысуға рұқсат етілген үмiткерлердiң арасынан қарыз алушылардың құжаттарын қарау және iрiктеу үшiн бағдарламалар әкiмшiлерi конкурстық комиссия құрады. Конкурстық комиссия Бюджетті атқару жөнiндегі орталық уәкiлеттi органның және бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң өкiлдерiнен құралуы тиiс.
Конкурстық комиссия бюджеттiк бағдарламалардың орындалуын қамтамасыз ететiн тиiстi кредит беру мақсатында үмiткерлердiң өтiнiмдерiн қарайды және мыналарға:
түпкiлiктi қарыз алушы бюджеттiк кредит беруге байланысты шығыстардың ең аз деңгейiне;
қамтамасыз ету сапасына (көлемiне, нысанына, өтiмділігіне);
қарыз ақша портфелiнiң сапасына;
өзiндiк капиталдың көлемiне;
кредит беру саласындағы жұмыс тәжiрибесiне негiздей отырып оларды iрiктеудi жүзеге асырады.
301. Конкурс нәтижелерi бойынша бюджеттік бағдарламалардың әкiмшілерi қарыз алушыны анықтайды және Қазақстан Республикасының Үкiметiне немесе жергiлiктi атқарушы органға тиісті шешiмдердiң жобаларын белгiленген тәртiппен енгiзедi.
302. Кредит беру туралы Қазақстан Республикасы Үкiметінiң немесе жергiлiктi атқарушы органдардың қабылданған шешімдерi негізiнде бюджеттi атқару жөнiндегі орталық уәкілетті орган бюджеттiк бағдарламалар әкiмшілерiмен және қарыз алушылармен бiрлесе отырып кредиттiк шарт (келiсiм) жасасады.
303. Тараптардың бюджеттiк кредит беру кезiнде туындаған барлық даулары мен пiкiр қайшылықтары кредиттік шартта (келiсiмде) жасасқан талаптары негізiнде және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес шешiледi.

Глава 33. Порядок определения средневзвешенной ставки доходности по государственным эмиссионным ценным бумагам Правительства Республики Казахстан
304. Средневзвешенная ставка доходности определяется по результатам операций в соответствующем квартале на вторичном рынке ценных бумаг с соответствующими государственными среднесрочными неиндексируемыми ценными бумагами, эмитированными центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
305. По результатам операций, по соответствующим государственным ценным бумагам, акционерное общество "Казахстанская фондовая биржа" (по согласованию) не позднее пятого числа, следующего за отчетным кварталом, направляет информацию в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета о размерах сложившейся средневзвешенной ставки доходности в результате операций на вторичном рынке ценных бумаг с соответствующими государственными среднесрочными неиндексируемыми ценными бумагами, эмитированными   центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Глава 34. Порядок осуществления контроля за целевым
использованием бюджетного кредита и наличием обеспечения
исполнения обязательств по нему
306. Контроль за целевым использованием бюджетного кредита и наличием обеспечения исполнения обязательств по нему осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, администратором бюджетной программы и/или поверенным (агентом).
307. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета проводит проверку целевого использования бюджетного кредита и наличия обеспечения исполнения обязательств по нему ежегодно в период освоения бюджетного кредита.
308. В случае неисполнения заемщиком обязательств по кредиту центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета также проводит проверку целевого использования бюджетного кредита и наличия обеспечения исполнения обязательств по нему.
Глава 35. Порядок снятия со счета местного бюджета суммы
задолженности или суммы, использованной не по целевому назначению
309. Списание со счетов местных бюджетов означает совершение в силу кредитного договора перевода денег со счетов местных бюджетов на доходный счет республиканского бюджета, в случае:
1) непогашения бюджетных кредитов в сроки, установленные кредитным договором;
2) обнаружения уполномоченным органом по внутреннему контролю фактов нецелевого использования бюджетного кредита.
310. Центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в случае обнаружения фактов нецелевого использования бюджетного кредита производится списание соответствующих сумм со счетов местных бюджетов.

33-тарау. Қазақстан Республикасы Yкiметінiң мемлекеттiк
бағалы қағаздар эмиссиясы бойынша табыстылықтың
орта мөлшерлi ставкасын анықтау тәртiбi
304. Табыстылықтың орташа өлшемдiк ставкасын бағалы қағаздардың қайталама рыногында тиiстi тоқсанда бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкілетті орган эмитенттеген тиісті мемлекеттік орта мерзiмдi индекстелмеген бағалы қағаздармен жүргiзiлген операциялардың нәтижелерi бойынша анықталады.
305. Операциялардың нәтижелерi бойынша, тиісті мемлекеттiк бағалы қағаздар бойынша "Қазақ қор биржасы" акционерлiк қоғамы (келiсiм бойынша) есептi тоқсаннан кейiнгi айдың бeci күнінен кешiктiрмей бағалы қағаздардың қайталама рыногындағы операциялардың нәтижесiнде қалыптасқан табыстылықтың орташа өлшемдiк ставкасының мөлшерi туралы бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға ақпарат жолдайды.
34-тарау. Бюджеттiк кредиттiң мақсатты пайдаланылуына
және ол бойынша мiндеттемелердiң атқарылуын қамтамасыз
етудiң бары-жоғына бақылауды жүзеге асыру тәртiбi
306. Бюджеттік кредиттiң мақсатты пайдаланылуына және ол бойынша мiндеттемелердiң атқарылуын қамтамасыз етудiң бары-жоғына бақылауды бюджеттi атқару жөнiндегі орталық уәкілетті орган, бюджеттік бағдарламалар әкiмшiлер және/немесе сенiм бiлдiрілген өкiл (агент) жүзеге асырады.
307. Бюджетті атқару жөнiндегі орталық уәкілетті орган бюджеттік кредиттiң мақсатты пайдаланылуына және жыл сайын бюджеттік кредиттi игеру кезеңiнде ол бойынша мiндеттемелердiң атқарылуының қамтамасыз етілуiнiң бары-жоғына тексеру жүргiзедi.
308. Қарыз алушы кредит бойынша мiндеттемелердi орындамаған жағдайда бюджетті атқару жөнiндегі орталық уәкілеттi орган, сондай-ақ бюджеттiк кредиттің мақсатты пайдаланылуына және ол бойынша мiндеттемелердiң атқарылуының қамтамасыз етілуiнiң бары-жоғына тексеру жүргiзедi.
35-тарау. Жергілiктi бюджеттен берешектердiң сомасын
немесе мақсатқа сай пайдаланылмаған соманы алу тәртiбi
309. Жергілікті бюджеттердiң шотынан есептен шығару кредиттiк шартқа байланысты тиiстi атқарушы органдардың келiсiмiнсiз, мынадай:
1) кредиттік шартпен белгiленген мерзiмде бюджеттік кредиттер өтелмеген;
2) iшкi бақылау жөнiндегi уәкілеттi орган бюджеттік кредиттің мақсатқа сай пайдаланылмаған фактілерiн ашқан жағдайларда жергілікті бюджеттердiң шоттарынан республикалық бюджеттің кiрiс шотына ақша аударуды бiлдiредi.
310. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілеттi орган бюджеттiк кредиттiң мақсатқа сай пайдаланылмаған фактілерiн ашқан жағдайда жергiлiктi бюджеттердiң шоттарынан тиiстi соманы есептен шығаруды жүргiзедi.

311. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета направляет в соответствующий местный уполномоченный орган по исполнению бюджета письменное указание о списании со счетов местных бюджетов сумм, несвоевременно погашенных и/или использованных по нецелевому назначению, с взиманием штрафа.
312. Списание суммы непогашенного долга, выданного из республиканского бюджета областному бюджету, бюджету города республиканского значения и столицы на соответствующий код ЕБК РК со счетов местных бюджетов осуществляется на основании счета к оплате, представленного местным уполномоченным органом по исполнению бюджета в территориальный орган казначейства.
313. Списание средств со счетов местных бюджетов осуществляется с учетом первоочередности бюджетных изъятий.
314. Местный уполномоченный орган на основании исполненного счета к оплате отражает в учете и отчете об исполнении соответствующего бюджета сумму погашенного долга по бюджетному кредиту.
В случае отсутствия в бюджете текущего финансового года суммы непогашенного долга или ее недостаточности, местный уполномоченный орган вносит предложение об уточнении бюджета.
Раздел 9. Государственные и гарантированные государством займы
Глава 36. Порядок заимствования Правительством Республики Казахстан
315.  В настоящем разделе используются следующие понятия:
Агент - лицо, которое на основе договора совершает от имени и за счет кредитора (доверителя) и в соответствии с его указаниями определенные поручения, связанные с использованием средств займа;
Банк/Агент - банк или организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, уполномоченные на обслуживание гарантированных государством займов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
заемщик - сторона договора займа получающая средства займа, которая несет обязательства по погашению основного долга и выплате вознаграждения, а также других платежей в соответствии с кредитным договором. От лица Правительства Республики Казахстан заемщиком выступает центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета;
конечный заемщик - конечный получатель средств займа на условиях, определенных заемщиком, являющийся резидентом Республики Казахстан.
контрагент - сторона сделки по хеджированию правительственных займов, заключаемой с уполномоченным органом по исполнению бюджета в целях хеджирования правительственных займов;
хеджирование правительственных займов - совершение сделки с финансовыми инструментами между уполномоченным органом по исполнению бюджета и контрагентом с целью управления рисками (валютными, процентными и иными) правительственного заимствования.  <*>
Сноска. В пункт 315 внесены изменения - постановлением   Правительства РК от 23 декабря 2005 года N  1283 .

311. Бюджет атқару жөнiндегi орталық уәкілеттi орган тиісті аумақтық қазынашылық органына айыппұлды өндiріп ала отырып уақытылы өтелмеген және/немесе мақсатқа сай пайдаланылмаған соманы жергiлiктi бюджеттердiң шоттарынан есептен шығару туралы жазбаша нұсқау жолдайды.
312. Республикалық бюджеттен облыстық бюджетке, республикалық маңызды қалалар мен астананың бюджетiне берiлген өтелмеген борыш сомасын, ҚР БҚБ тиісті кодына жергіліктi бюджеттердiң шотынан есептен шығару аумақтық қазынашылық органдарына төлеу шотының негiзiнде жүзеге асырылады.
313. Жергілікті бюджеттердiң шоттарынан қаражатты есептен шығару бюджеттік алулардың бiрiншi кезектілігi ескеріле отырып жүзеге асырылады.
314. Жергілiкті уәкілеттi орган төлем шотының көшiрмесi негiзiнде бюджеттік кредит бойынша өтелген борыш сомасын тиісті бюджет атқару туралы есеп пен есептемеде көрсетедi.
Ағымдағы қаржы жылының бюджетінде өтелмеген борыштың сомасы немесе оның жетімсiздігі болмаған жағдайда жергiлiктi уәкілетті орган бюджеттi нақтылау туралы ұсыныс енгiзедi.
9-бөлiм. Мемлекеттік және мемлекет кепiлдiк берген қарыздар
36-тарау. Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң қарыз алу тәртiбi
315. Осы тәртiпте мынадай ұғымдар пайдаланылады:
агент - шарт негiзiнде өз атынан және кредит берушiнiң (сенiм бiлдiрушiнiң) атынан және оның нұсқауларына сәйкес қарыз қаражатын пайдалануға байланысты белгiлi бір тапсырмаларды орындайтын тұлға;
Банк/Агент - Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртiппен мемлекет кепiлдiк берген қарыздарға қызмет көрсетуге өкілетті, банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банк немесе ұйым;
қарыз алушы - негізгі борышты өтеу мен сыйақыны, сондай-ақ кредиттiк шартқа сәйкес басқа да төлемдердi төлеу бойынша мiндеттемелердi көтеретiн, қарыз қаражатын алатын қарыз шартының тарабы. Қазақстан Республикасының Үкiметі атынан бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкілетті орган қарыз алушы ретiнде әрекет етедi;
түпкілiктi қарыз алушы - Қазақстан Республикасының резидентi болып табылатын, қарыз алушы анықтаған шарттармен қарыз қаражатын түпкілiкті алушы;
контрагент - үкіметтік қарыздарды хеджирлеу мақсатында бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органмен жасалатын үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәміле тарабы;
үкіметтік қарыздарды хеджирлеу - үкіметтік қарыз алу тәуекелдерін (валюталық, пайыздық және өзге де) басқару мақсатында бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган мен контрагент арасында қаржы құралдарымен мәміле жасасу.
Ескерту. 315-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.12.23. N  1283  қаулысымен.

316. По форме заимствования правительственные займы делятся на:
1) выпуск государственных эмиссионных ценных бумаг;
2) заключение договоров займа.
317. Заимствование Правительством Республики Казахстан осуществляется на основе:
1) установления финансовых границ заимствования;
2) определения инвестиционных приоритетов заимствования;
3) формирования перечня предполагаемых правительственных займов.
318. Исходя из принятых макроэкономических показателей, центральным уполномоченным   органом по бюджетному планированию совместно с НБ РК и центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета на основе Среднесрочного плана социально-экономического развития на предстоящий трехлетний период (далее - Среднесрочный план), объемов и структуры накопленного государственного и гарантированного государством долга производится ежегодная оценка состояния и прогноза на предстоящий среднесрочный период правительственного заимствования и долга.
319. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета определяет объемы, формы и условия заимствования Правительством Республики Казахстан, объемы погашения и обслуживания правительственного долга, утверждаемых в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
320. Формирование перечня предполагаемых правительственных займов, привлекаемых для финансирования дефицита республиканского бюджета на соответствующий финансовый год, включает в себя определение центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию совместно с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета:
1) перечня и годовых объемов поступления средств действующих внешних займов;
2) предполагаемого перечня и годового объемов поступления средств и готовящихся к подписанию программных и инвестиционных внешних займов, исходя из степени их готовности, уровня накопленного остатка внешнего долга Правительства Республики Казахстан и перспектив взаимодействия с международными финансовыми организациями и правительствами стран-доноров официальной помощи развитию, другими внешними кредиторами;
3) иных предполагаемых источников и инструментов заимствования для финансирования непокрытой вышеперечисленными источниками части дефицита бюджета, включая размещение государственных эмиссионных ценных бумаг на внутренних и международных рынках капиталов.
Глава 37. Заимствование Правительства Республики Казахстан
путем выпуска государственных эмиссионных ценных бумаг
321. Правительство Республики Казахстан принимает решение о выпуске государственных эмиссионных ценных бумаг на внутренних и международных рынках капитала.

316. Қарыз алу нысаны бойынша үкiметтік қарыздар мыналарға:
1) мемлекеттік бағалы қағаздар эмиссиясын шығару;
2) қарыз шарттарын шығару болып бөлiнедi.
317. Қазақстан Республикасы Үкiметінiң қарыз алуы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң белгiлеген мынадай:
1) қарыз алудың қаржылық шекарасын белгілеу;
2) қарыз алудың инвестициялық басымдықтарын анықтау;
3) ықтимал үкiметтік қарыз алу тiзбесiн қалыптастыру тәртiбi негiзiнде жүзеге асырылады.
318. Бюджетті жоспарлау жөнiндегi орталық уәкілетті орган бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкілеттi органмен бiрлесiп Мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген борыштың алдағы үш жылдық кезеңге арналған әлеуметтiк-экономикалық дамудың орта мерзімдік жоспары, көлемi және құрылымдары (бұдан әрі - Орта мерзiмдi жоспар) негізiнде қабылданған макроэкономикалық көрсеткiштерге негiздей отырып үкiметтiк қарыздар мен борыштардың алдағы орта мерзiмдi кезеңiне арналған жағдайын және болжамын бағалауды жыл сайын жүргiзедi.
319. Бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Үкiметінiң қарыз алуының көлемiн, нысанын және шарттарын, тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетте бекiтiлген үкiметтiк борышты өтеудiң және қызмет көрсетудiң көлемiн анықтайды.
320. Тиiсті қаржы жылына арналған республикалық бюджет тапшылығын қаржыландыру үшiн тартылатын ықтимал үкiметтiк қарыздардың тiзбесiн қалыптастыру бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкiлетті органмен бiрлесе отырып бюджеттік жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлетті органның мынадай:
1) қолданыстағы сыртқы қарыздар қаражаты түсiмдерiнiң тiзбесi мен жылдық көлемiн;
2) қаражаттың түсуiнiң ықтимал тiзбесi мен жылдық көлемiн және олардың даярлық дәрежесiне, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң сыртқы борышының жинақталған қалдық деңгейiне және халықаралық қаржы ұйымдары мен дамуға ресми көмек көрсететiн донор-мемлекеттердiң үкiметтерiмен, басқа да сыртқы кредит берушілермен өзара iс-қимылдың перспективасына негiздей отырып қол қоюға даярланып жатқан бағдарламалық және инвестициялық сыртқы қарыздарды;
3) iшкi және халықаралық капитал рыноктарында мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыруды қоса алғанда бюджет тапшылығының бөлiгiн жоғарыда санамалап көрсетiлген көздермен қаржыландыру үшiн қарыз алудың өзге де ықтимал көздерi мен құралдарын анықтауын қамтиды.
37-тарау. Мемлекеттік эмиссиялық бағалы
қағаздарды шығару арқылы Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң қарыз алуы
321. Қазақстан Республикасының Үкiметі капиталдың iшкi және сыртқы рыноктарында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару туралы шешiм қабылдайды.

322. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет выпуск государственных эмиссионных ценных бумаг, определяет объемы, сроки и условия каждого выпуска таких государственных эмиссионных ценных бумаг.
323. Для выпуска государственных эмиссионных ценных бумаг на международные рынки капиталов осуществляется:
1) организация и проведение мероприятий по обновлению кредитного рейтинга страны, определению рынков и партнеров выпуска государственных ценных бумаг с целью привлечения инвесторов;
2) подготовка необходимой документации в соответствии с установленными для такой сделки требованиями.
Глава 38. Заимствование Правительства Республики Казахстан
путем заключения договоров займа
324. Центральный уполномоченный орган по экономическому планированию в области регулирования бюджетных отношений совместно с центральными государственными органами ежегодно формирует перечень приоритетных инвестиционных проектов (программ) и представляет его на утверждение республиканской бюджетной комиссии.
325. Для подготовки решения Правительства Республики Казахстан о привлечении в рамках перечня приоритетных инвестиционных проектов на соответствующий период определенного займа центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета с привлечением заинтересованных министерств и организаций осуществляется:
1) изучение конъюнктуры рынка ссудного капитала и оценка возможностей заимствования;
2) анализ финансовых характеристик проекта, предполагаемого к финансированию за счет новых правительственных займов на соответствующий год;
3) подготовка альтернативных предложений по финансированию проекта в рамках существующих возможностей;
4) подготовка предложений по схеме финансирования проекта с привлечением внешнего займа путем заключения договоров займа (форма, заемщики, кредиторы, ограничения);
5) подготовка предложений для Правительства Республики Казахстан по финансированию проекта.
326. При заимствовании Правительством Республики Казахстан в форме заключения договора займа центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета осуществляется подготовка, которая включает в себя:
1) организацию и проведение переговоров с кредиторами по предлагаемому к финансированию проекту, предполагаемым условиям займа;
2) оценку приемлемости условий и соответствия их финансовым (бюджетным) ограничениям;
3) подготовку проекта договора займа и сопутствующих документов;
4) подготовку и оформление документов, регулирующих отношения использования средств займа, обеспечения его погашения и обслуживания, взаимоотношения центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета с конечными заемщиками, организациями, осуществляющими учет и обслуживание конечными заемщиками обязательств по займу агентами.

322. Бюджетті атқару жөнiндегі орталық уәкiлеттi орган мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздарын шығаруды жүзеге асырады, осындай әрбiр мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды шығарудың көлемiн, мерзiмiн және шарттарын анықтайды.
323. Капиталдық халықаралық рыноктарында мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару үшiн мыналар:
1) елдiң кредиттік рейтингiн көтеру, инвесторларды тарту мақсатымен мемлекеттік бағалы қағаздарды шығарудың рыногы мен әрiптестердi анықтауды;
2) осындай мәмілелер үшiн белгіленген талаптарға сәйкес қажетті құжаттамаларды даярлауды жүзеге асырылады.
38-тарау. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарыз
шарттарын жасасу арқылы қарыз алуы
324. Бюджеттік қатынастарды реттеу саласындағы экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық уәкілетті орган орталық мемлекеттiк органдармен бiрлесе отырып, жыл сайын басым инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) тiзбесiн қалыптастырады және оны бекiту үшiн республикалық бюджеттiк комиссияға ұсынады.
325. Бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкілетті орган анықтаған қарыздың тиісті кезеңiне арналған басым инвестициялық жобалардың тiзбесi шегiнде тарту туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiн даярлау үшін мүдделi министрлiктер мен ұйымдарды тарта отырып:
1) қарыз капиталының конъюнктурасын зерделеу және қарыз алу мүмкiндігін бағалау;
2) тиiстi жылға арналған жаңа үкiметтік қарыздар есебiнен қаржыландыруға көзделген жобаның қаржылық сипаттамасын талдау;
3) орын алып отырған мүмкiндiктер шеңберiнде жобаны қаржыландыру бойынша баламалы ұсыныстарды даярлау;
4) қарыз шарттарын (нысаны, қарыз алушылар, кредит алушылар, шектеулер) жасасу арқылы сыртқы қарызды тарта отырып жобаны қаржыландыру сызбасы бойынша ұсыныстар даярлау;
5) жобаны қаржыландыру бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметiне ұсыныстар даярлау жүзеге асырылады.
326. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкілеттi органмен қарыз шарттарын жасасу нысанында қарыз алуы кезiнде өзiне мыналарды:
1) ұсынылған жобаны қаржыландыру, күтілетiн қарыз шарттары бойынша кредит берушілермен келiссөздер ұйымдастыруды және өткiзудi;
2) шарттардың қолайлылығын және олардың қаржылық (бюджеттік) шектеулерге сәйкестігін бағалауды;
3) қарыз шарттары мен ілеспе құжаттардың жобаларын даярлауды;
4) қарыз қаражатын пайдалану қатынастарын, оны өтеу мен қызмет көрсетудi қамтамасыз ету, қарыз алушылармен бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкiлетті органмен, қарыз алушылардың агенттермен қарыз бойынша мiндеттемелерiнiң есебiн жүргiзетiн және қызмет көрсететiн ұйымдармен қатынастарды реттейтiн құжаттарды даярлауды және ресiмдеудi қамтитын даярлықтар жүзеге асырылады.

327. Согласование документации по правительственному займу осуществляется заинтересованными государственными органами. На основании подготовленной документации осуществляется проведение Министерством юстиции Республики Казахстан правовой экспертизы документов по займу, результаты которой оформляются соответствующим заключением.
328. Правительство Республики Казахстан на основании предложения центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета принимает решение о привлечении внешнего правительственного займа путем заключения договора займа. В решении Правительства Республики Казахстан устанавливаются форма осуществления заимствования и его объемы, полномочия государственных органов и официальных лиц Республики Казахстан для подписания договора займа и сопутствующих документов.
329. Подписание оформленного договора займа осуществляется в соответствии с решением Правительства Республики Казахстан.
330. Договор займа подлежит ратификации Парламентом Республики Казахстан в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
331. В случаях, предусмотренных условиями договора займа после его заключения и ратификации Министерством юстиции оформляется юридическое заключение.
332. Подписанные договоры займа подлежат регистрации центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
333. Средства, полученные по внешним правительственным займам Республики Казахстан, отражаются в республиканском бюджете и используются в порядке его исполнения в соответствии с Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий год.
334. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет учет средств внешних займов Правительства Республики Казахстан, контролирует реализацию проектов на основании информации, предоставляемой в обязательном порядке исполнительными агентами по займам (конечными заемщиками, Банками/Агентами, администраторами бюджетных программ), а также получаемой от кредиторов. Формы и сроки представления информации исполнительными агентствами устанавливаются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Глава 39. Реализация инвестиционных проектов, финансируемых
за счет заемных средств Правительства Республики Казахстан
335. В целях успешного использования заемных средств в рамках договоров займа, предоставляемых Правительству Республики Казахстан международными финансово-экономическими организациями или другими донорами (далее - доноры), при администраторе бюджетных программ в пределах установленной штатной численности определяется структурное подразделение, ответственное за реализацию проекта.

327. Үкiметтiк қарыздар бойынша құжаттамаларды келiсудi мүдделi мемлекеттік органдар жүзеге асырады. Даярланған құжаттамалар негізiнде Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi қарыз бойынша құжаттамаға құқықтық сараптама жүргiзедi, нәтижесi тиісті қорытындылармен ресiмделедi.
328. Қазақстан Республикасының Үкiметі бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкілеттi органның ұсынысы негiзiнде қарыз шарттарын жасасу арқылы сыртқы үкiметтік қарызды тарту туралы шешiм қабылдайды. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiнде қарыз алуды жүзеге асыру нысаны мен оның көлемi, қарыз шарттары мен ілеспе құжаттарға қол қою үшiн Қазақстан Республикасы мемлекеттiк органдарының және ресми тұлғаларының өкiлдiктерi белгіленедi.
329. Ресiмделген қарыз шартына қол қою Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiне сәйкес жүзеге асырылады.
330. Қарыз шарты Қазақстан Республикасының заң актілерiне сәйкес Қазақстан Республикасы Парламентiнiң бекiтуiне жатады.
331. Қарыз шарты жасалғаннан және ол бекiтiлгеннен кейiн қарыз шартының талаптарында көзделген жағдайларда Әділет министрлiгi қарыздың Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкестігi туралы заңды қорытындыны ресiмдейдi.
332. Қол қойылған қарыз шарттары бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкілетті органда тiркеуге жатады.
333. Қазақстан Республикасының сыртқы үкiметтік қарыздары бойынша алынған қаражат республикалық бюджетте көрсетіледi және тиісті жылға арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес оның атқарылу ретіне қарай пайдаланылады.
334. Бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкілеттi орган Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң сыртқы қарыздары қаражатының есебiн жүргiзедi, қарыздар жөнiндегi атқарушы агенттердiң (түпкілiкті қарыз алушының, Банктермен/Агенттердiң, бюджеттік бағдарламалар әкiмшілерiнiң) мiндеттi түрде тапсырған, сондай-ақ кредит берушілерден алынған ақпараттар негізiнде жобалардың iске асырылуын бақылайды. Атқарушы агенттердiң ақпараттарды ұсыну нысаны мен мерзiмiн бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілеттi орган белгілейдi.
39-тарау. Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң қарыз
қаражаты есебiнен инвестициялық жобаларды iске асыру
335. Халықаралық қаржы-экономикалық ұйымдардың немесе басқа донорлардың (бұдан әрi - донорлар) Қазақстан Республикасының Үкiметiне берген қарыз шарттары шеңберiндегі қарыз қаражатын ойдағыдай пайдалану мақсатында бюджеттiк бағдарламалар әкiмшілерінің жанынан белгiленген штат саны шегінде жобаны жүзеге асыруға жауапты құрылымдық бөлiмше құрылады.

336. Администратор бюджетных программ:
1) разрабатывает график реализации инвестиционного проекта, включающий в себя перечень работ, сроки и объемы финансирования по годам на весь период действия договора займа в разрезе компонентов проекта, в том числе из средств республиканского бюджета;
2) при формировании проекта республиканского бюджета на соответствующий финансовый год в установленном порядке планирует объемы финансирования инвестиционного проекта;
3) осуществляет реализацию инвестиционного проекта путем проведения закупок товаров, работ и услуг в соответствии с процедурами, предусмотренными в договоре займа;
4) на основании решения конкурсной комиссии, согласованного с донором, заключает контракты на закуп товаров, работ и услуг;
5) обеспечивает мониторинг заключенных контрактов, а также целевое использование средств внешнего займа и средств софинансирования казахстанской стороной;
6) ежегодно к двадцатому декабря текущего года предоставляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета детальный план закупок на предстоящий финансовый год.
337. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, как заемщик от имени Правительства Республики Казахстан:
1) осуществляет контроль за соблюдением процедур и правил доноров при проведении закупок товаров, работ и услуг путем участия в заседаниях конкурсной комиссии, а также за целевым использованием средств правительственных внешних займов и средств софинансирования казахстанской стороной;
2) осуществляет отбор казахстанских банков второго уровня или других организаций для участия в реализации проекта в случае, если таковое предусмотрено договором займа или схемой финансирования инвестиционного проекта, который регламентируется отдельным порядком отбора банков-заемщиков;
3) по согласованию с Банками/Агентами разрабатывает и подписывает с конечными заемщиками кредитные договоры о возврате средств правительственных внешних займов и средств софинансирования Правительства Республики Казахстан в республиканский бюджет;
4) осуществляет мониторинг реализации Проектов;
5) утверждает реестр должностей и сетку должностных коэффициентов местных консультантов по вопросам управления инвестиционными проектами, финансируемыми за счет средств правительственных внешних займов, связанных грантов и средств софинансирования из республиканского бюджета.
Глава 40. Проведение конкурсов по закупкам товаров, работ и услуг

336. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерi:
1) жоба құрауыштары, оның iшiнде республикалық бюджет қаражаты бойынша қарыз шарттарының барлық қолданылу кезеңiнде әр жыл бойынша қаржыландыру жұмыстарының тiзбесiн, мерзiмiн және көлемiн қамтитын инвестициялық жобаны iске асыру кестесiн әзiрлейдi;
2) тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет жобасын қалыптастыру кезiнде инвестициялық жобаларды қаржыландыру көлемiн белгiленген тәртiппен жоспарлайды;
3) қарыз шартында көзделген рәсiмдерге сәйкес тауарларды, жұмыстарды және қызметтердi сатып алу арқылы инвестициялық жобаларды iске асыруды жүзеге асырады;
4) донормен келiсiлген тендерлiк комиссияның шешiмi негiзiнде тауарларды жұмыстарды және қызметтердi сатып алуға келiсiм-шарт жасасады;
5) жасасқан келiсiм-шарт, сондай-ақ сыртқы қарыз қаражатын және қазақстандық тараптың бiрлесiп қаржыландырған қаражатын мақсатты пайдалану мониторингiн қамтамасыз етедi;
6) жыл сайын ағымдағы жылдың жиырмасыншы желтоқсанында алдағы қаржы жылына арналған сатып алудың егжей-тегжейлi жоспарын бюджеттi атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынады.
337. Қазақстан Республикасы Yкiметiнің атынан қарыз алушы ретiнде бюджеттi атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган:
1) конкурстық комиссияның отырыстарына қатысу арқылы тауарларды, жұмыстарды және қызметтердi сатып алуды жүргізу кезiнде донорлардың рәсiмдер мен ережелердiң сақталуына бақылауды, сондай-ақ үкiметтік сыртқы қарыздар қаражатының және қазақстандық тараптың бiрлесiп қаржыландыру қаражатының мақсатты пайдаланылуын бақылауды жүзеге асырады;
2) егер, қарыз шартында немесе банк-қарыз алушы жекелеген тәртiппен реттелетiн инвестициялық жобаларды қаржыландыру схемасында көзделген осындай жағдайда жобаны iске асыруға қатысу үшiн қазақстандық екiншi деңгейдегi банктердi немесе басқа ұйымдарды iрiктеудi жүзеге асырады;
3) Банктердiң/Агенттердiң келiсiмi бойынша үкiметтiк сыртқы қарыздардың қаражатын және Қазақстан Республикасы Үкiметінiң бiрлесiп қаржыландыру қаражатын республикалық бюджетке қайтару туралы түпкілiкті қарыз алушымен кредиттік шарт әзiрлейдi және қол қояды;
4) Жобаны iске асыру мониторингiн жүзеге асырады;
5) Үкiметтік сыртқы қарыздардың қаражаты есебiнен қаржыландырылатын, гранттарға және республикалық бюджеттен бiрлесiп қаржыландыру қаражатына байланысты инвестициялық жобаларды басқару мәселелерi бойынша жергіліктi консультанттар лауазымдарының тiзілiмiн және лауазымдық коэффициенттер кестесiн бекiтедi.
40-тарау. Тауарларды, жұмыстарды және қызметтердi
сатып алу бойынша конкурстар өткiзу

338. При проведении конкурса по закупкам товаров, работ и услуг:
Администратор бюджетной программы:
1) разрабатывает и согласовывает с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и донором технические спецификации закупаемых товаров, технического задания для   консультантов, а также техническую документацию для подрядчиков;
2) для оценки конкурсных предложений участников конкурса создает конкурсную комиссию. Общее количество членов конкурсной комиссии должно составлять нечетное число и быть не менее трех человек, включая председателя и одного представителя центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета;
3) руководствуется процедурами и правилами донора;
4) согласовывает с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета результаты конкурса, проекты контрактов по закупу товаров, работ и услуг, а также любые изменения и/или дополнения к ним;
5) контролирует исполнение заключенных в рамках инвестиционного проекта контрактов.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета:
1) согласовывает технические спецификации закупаемых товаров, технические задания для консультантов, а также техническую документацию для подрядчиков;
2) направляет своего представителя для включения в состав конкурсной комиссии;
3) согласовывает результаты конкурсов, проекты контрактов по закупу товаров, работ и услуг, а также любые изменения и/или дополнения к ним.
339. При разработке требований к квалификации участников конкурса, технических спецификаций закупаемых товаров, конкурсной документации для подрядных организаций, а также технических заданий для консультантов исполнительного агентства должна учитываться возможность участия отечественных компаний в конкурсе по предварительному согласованию с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и донором.
340. Устанавливаемая степень квалификационных требований не должна создавать угроз для своевременного и качественного исполнения контрактов, а должна исключить наличие неоправданно завышенных требований, которые, в свою очередь, могут являться причиной неучастия в конкурсе казахстанских компаний.
341. В случае наличия в правилах донора по закупкам товаров, работ и услуг положений, предусматривающих льготы отечественным подрядчикам, производителям (поставщикам) товаров и консультантам, исполнительное агентство должно предусматривать в конкурсных документах соответствующие статьи, в которых описана процедура оценки и сравнения поступивших конкурсных предложений с учетом предусмотренных льгот.

338. Тауарларды, жұмыстарды және қызметтердi сатып алу бойынша конкурстар өткiзу кезiнде:
Бюджеттiк бағдарламалар әкімшілерi:
1) бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкілеттi органмен және донормен сатып алынатын тауарлардың, консультанттар үшiн техникалық тапсырмалардың, сондай-ақ мердiгерлер үшiн техникалық құжаттамалардың техникалық ерекшелiктерiн әзiрлейдi және келiседi;
2) конкурсқа қатысушылардың конкурстық ұсыныстарын бағалау үшiн конкурстық комиссия құрады. Төрағаны және бюджеттi атқару жөніндегі орталық уәкілеттi органның бiр өкiлiн қоса алғанда конкурстық комиссияның жалпы саны тақ санды құрауы және кемi үш адам болуы тиiс;
3) донордың рәсiмдерiн және тәртiбiн басшылыққа алады;
4) бюджеттi атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен тауарларды, жұмыстарды және қызметтердi сатып алу бойынша конкурстардың нәтижелерiн, келiсiм-шарттардың жобаларын, сондай-ақ оларға енгізiлген кез келген өзгерiстердi және/немесе толықтыруларды келiседi;
5) инвестициялық жоба шеңберiнде жасалған келiсiм-шарттардың атқарылуын бақылайды.
Бюджетті атқару жөнiндегі орталық уәкілеттi орган:
1) сатып алынатын тауарлардың, консультанттар үшiн техникалық тапсырмалардың, сондай-ақ мердiгерлер үшін техникалық құжаттамалардың техникалық ерекшелiктерiн келiседi;
2) конкурстық комиссияның құрамына енгiзу үшiн өзiнiң өкiлiн жiбередi;
3) тауарларды, жұмыстарды және қызметтердi сатып алу бойынша конкурстардың нәтижелерiн, келiсiм-шарттардың жобаларын, сондай-ақ оларға енгізілген кез келген өзгерiстердi және/немесе толықтырулармен келiседi.
339. Конкурсқа қатысушылардың білiктiлiктерiне, сатып алынатын тауарлардың, мердiгерлер үшiн конкурстық құжаттамалардың, сондай-ақ атқарушы агенттердiң консультанттары үшiн техникалық тапсырмалардың техникалық ерекшелiктерiне қойылатын талаптарды әзiрлеу кезiнде бюджеттi атқару жөнiндегі орталық уәкiлетті орган мен донордың алдын ала келiсiмi бойынша отандық компаниялардың қатысу мүмкiндiктерi ескерiлуi тиiс.
340. Белгiленетiн бiлiктiлiк талаптарының дәрежесi келiсiм-шарттардың уақытылы және сапалы атқарылуына ешқандай қауiп тудырмауы тиiс, өз кезегінде қазақстандық компаниялардың конкурсқа қатыспай қалуына себеп болуы мүмкiн негiзсiз жоғары талаптардың орын алуын жою қажет.
341. Тауарларды, жұмыстарды және қызметтердi сатып алу бойынша донордың ретіне қарай отандық мердiгерлерге, тауарларды өндiрушiлерге (берушілерге) және консультанттарға көзделген жеңiлдiктер орын алған жағдайда атқарушы агент конкурстық құжаттарда көзделген жеңiлдiктердi ескере отырып түскен конкурстық ұсыныстарды бағалау және салыстыру рәсiмдерi сипатталған тиісті бапты мiндетті түрде көздеуi тиiс.

342. Закуп товаров, работ и услуг из средств софинансирования Республикой Казахстан в целях реализации инвестиционного проекта, финансируемого в рамках правительственного внешнего займа, проводится в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если иное не предусмотрено международным договором.
Глава 41. Порядок получения и использования гарантированных
государством займов
343. Настоящая глава получения и использования гарантированных государством займов (далее - глава) определяет процедуру отбора инвестиционных проектов, предлагаемых к финансированию за счет негосударственных займов под государственные гарантии, (далее - инвестиционные проекты) и процедуру предоставления Правительством Республики Казахстан государственных гарантий по негосударственным займам (далее - государственные гарантии).
344.  Понятия, используемые в настоящей главе:
банк-гарант - банк второго уровня Республики Казахстан или иностранный банк.
Банк второго уровня Республики Казахстан, предоставляющий гарантию, определяется уполномоченным органом по исполнению бюджета из перечня, предоставляемого уполномоченным государственным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, содержащего наименование банков второго уровня, имеющих действующую лицензию на выдачу банковских гарантий, предусматривающих исполнение в денежной форме;
бизнес-план - документ, разрабатываемый заемщиком, на предстоящий финансовый год, где содержатся график о предстоящих платежах по займу и виды источников доходов;
гарантия банка - обязательство банка перед уполномоченным органом по исполнению бюджета по погашению задолженности по гарантированному государством займу в случае неуплаты заемщиком причитающейся суммы по договору займа в установленный срок;
заемщик - юридическое лицо, получившее гарантированный государством заем;
система обеспечения предстоящих платежей по гарантированным государством займам - открытие заемщиком по согласованию с уполномоченным органом по исполнению бюджета специального счета условного вклада, а также предоставление заемщиком гарантии банка перед уполномоченным органом по исполнению бюджета о погашении задолженности по гарантированному государством займу в случае неуплаты заемщиком причитающейся суммы в установленный срок;
специальный счет условного вклада (счет обслуживания) - обязательное накопление заемщиком посредством периодических платежей части денег на специальном счете условного вклада, открытом в Банке Развития Казахстана и предназначенном исключительно для обеспечения погашения предстоящих выплат по гарантированному государством займу.
Средства на счете условного вклада (счет обслуживания) устанавливаются в размере ста процентов от предстоящей выплаты основного долга, начисленных процентов (вознаграждения), а также иных платежей в соответствии с договором (соглашением) о займе за двадцать дней до даты предстоящей выплаты;
соглашение о предоставлении государственной гарантии-соглашение между уполномоченным органом по исполнению бюджета, агентом и заемщиком по гарантированному государством займу, устанавливающее правоотношения сторон о предоставлении государственной гарантии, обеспечению выполнения обязательств согласно договору займа, гарантированного государством по возврату средств республиканского бюджета, отвлеченных в случае исполнения обязательств по государственной гарантии.

342. Егер, халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, үкiметтiк сыртқы қарыз шеңберiнде қаржыландырылатын инвестициялық жобаны iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының бiрлесiп қаржыландыру қаражатынан тауарларды, жұмыстарды және қызметтердi сатып алу Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүргізіледi.
41-тарау. Мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды
алу және пайдалану тәртiбi
343. Мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды алудың және пайдаланудың осы тәртiбi (бұдан әрi - Тәртiп) мемлекеттік кепiлдiктермен мемлекеттік емес қарыздардың есебiнен қаржыландырылуға ұсынылатын инвестициялық жобаларды iрiктеу рәсiмiн (бұдан әрi - инвестициялық жобалар) және мемлекеттік емес қарыздар бойынша Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мемлекеттiк кепiлдiктер беру рәсiмдерiн (бұдан әрi - мемлекеттiк кепiлдiктер) анықтайды.
344. Осы Тәртiпте пайдаланылатын ұғымдар:
банк-кепiлшi - Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерi немесе шетел банктерi.
Кепiлдiк берген Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банкiн екiншi деңгейдегi банктердiң атаулары жазылған, банктiк кепiлдiктердi беруге қолданыстағы лицензиясы бар, ақшалай нысанда атқаруды көздейтiн бюджеттi атқару жөніндегі уәкілетті орган қаржы рыногы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөнiндегi уәкілеттi мемлекет орган ұсынған тiзбемен бюджетті атқару жөнiндегi уәкілетті орган анықтайды.
бизнес-жоспар - қарыз бойынша алдағы төлемдер туралы кестенi және кiрiс көздерiнiң түрлерiн қамтитын, алдағы қаржы жылында қарыз алушы әзiрлейтін құжат;
банк кепiлдiгi - қарыз шарты бойынша тиесілi соманы қарыз алушының белгіленген мерзiмде төлемеген жағдайда мемлекет кепiлдiк берген қарыз бойынша берешектердi өтеуде бюджетті атқару жөніндегі уәкілеттi органның алдындағы банктің мiндеттемесi;
қарыз алушы - мемлекет кепiлдiк берген қарыз алған заңды тұлға мемлекет кепілдiк берген қарыз бойынша алдағы төлемдердi қамтамасыз ету жүйесi - бюджетті атқару жөнiндегi уәкiлетті органның келiсiмi бойынша қарыз алушының шартты салымының арнайы шотын ашуы, сондай-ақ қарыз алушы тиесiлi соманы белгiленген мерзiмде төлемеген жағдайда мемлекет кепiлдiк берген қарыз бойынша берешектердi өтеу туралы бюджетті атқару жөніндегі уәкiлетті органның алдында қарыз алушыға кепiлдiк беруi;
шартты салымның арнайы шоты (қызмет көрсету шоты) - Қазақстан Даму Банкiнде ашылған және мемлекет кепiлдiк берген қарыз бойынша тек алдағы төлемдердi өтеудi қамтамасыз етуге ғана арналған шартты салымның арнайы шотындағы ақшаның бөлiгiн кезең-кезеңде төлеу арқылы қарыз алушының мiндеттi түрде жинақтаған қоры.
Шартты салымның шотындағы (қызмет көрсету шоты) қаражат негізгі борыштың алдағы төлемдердiң, есептелген пайыздардың (сыйақының), сондай-ақ қарыз туралы шартқа (келiсiмге) сәйкес өзге де төлемдердiң жүз пайызы мөлшерiнде алдағы төлемдер күнiне дейiн жиырма күн қалғанда белгіленедi;
мемлекеттiк кепiлдiктердi беру туралы келiсiм - бюджетті атқару жөніндегі уәкілеттi органның Қазақстан Даму Банкiмен және мемлекеттік кепiлдiктер бойынша мiндеттемелердi атқармаған жағдайда республикалық бюджеттен алынған қаражатты қайтару жөнiнде мемлекеттiк кепiлдiк берiлген қарыз шартына сай мiндеттемелердi орындауды қамтамасыз ететін, мемлекеттік кепілдiктердi беру туралы тараптардың құқықтық қатынастарын белгілейтін мемлекет кепiлдiк берген қарыз бойынша қарыз алушымен арасындағы келiсiм.

345. Процесс предоставления государственных гарантий включает комплекс мероприятий, содержащий следующие основные этапы:
1) отбор инвестиционных проектов;
2) формирование, рассмотрение и утверждение перечня приоритетных бюджетных инвестиционных проектов;
3) предоставление государственной гарантии.
346. Основными участниками процесса предоставления государственных (правительственных, суверенных) (далее - государственные гарантии) гарантий являются заемщики, отраслевые уполномоченные органы, уполномоченный орган по экономическому планированию, уполномоченный орган по исполнению бюджета, министерства юстиции, охраны окружающей среды, труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, республиканская бюджетная комиссия, акционерное общество "Банк Развития Казахстана" (далее - Банк Развития Казахстана).
347. Заемщики:
1) осуществляют подготовку технико-экономического обоснования (далее - ТЭО) и бизнес-планы инвестиционных проектов;
2) обеспечивают представление документации, требуемой для рассмотрения инвестиционных проектов в соответствии с настоящим Порядком и требованиями участников процесса предоставления государственных гарантий.
348. Отраслевые уполномоченные органы:
1) проводят отраслевую экспертизу инвестиционных проектов;
2) предоставляют соответствующее заключение по результатам отраслевой экспертизы.
349. Уполномоченный орган по исполнению бюджета:
1) осуществляет финансовую экспертизу инвестиционных проектов;
2) проводит переговоры с потенциальными кредиторами по условиям предоставления негосударственных займов под государственные гарантии;
3) заключает соглашение о предоставлении государственной гарантии;
4) предоставляет государственные гарантии.
350. Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан осуществляет государственную экологическую экспертизу инвестиционного проекта в целях предотвращения возможных негативных последствий, связанных с реализацией планируемой деятельности, оценкой соответствия экологическим требованиям планируемой деятельности на стадиях, предшествующих принятию решения об их реализации и обеспечения экспертной оценки прогнозируемых изменений экологической обстановки вследствие размещения и развития производственных сил.
351. Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан осуществляет экспертизу проектов инвестиционных контрактов с целью защиты внутреннего рынка труда.
352. Уполномоченный орган по экономическому планированию:
1) обеспечивает организационное руководство процессом рассмотрения инвестиционных проектов;

345. Мемлекеттік кепiлдiктер беру процесi мынадай негізгi кезеңдердi бiлдiретiн:
1) инвестициялық жобаларды iрiктеудiң;
2) басым бюджеттік инвестициялық жобалар тiзбесiн ресiмдеудiң, қараудың және бекiтудiң;
3) мемлекеттік кепiлдiктердi берудiң iс-шаралар кешенiн қамтиды.
346. Мемлекеттік (үкiметтік, тәуелсiз) (бұдан әрi - мемлекеттiк кепiлдiктер) кепiлдiктер беру процесiнiң негiзгi қатысушылары қарыз алушылар, салалық уәкілеттi органдар, экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкілеттi орган, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган, Қазақстан Республикасының әділет, қоршаған ортаны қорғау, еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiктерi, республикалық бюджеттік комиссия, "Қазақстан Даму Банкi" (бұдан әрi - Қазақстан Даму Банкi) болып табылады.
347. Қарыз алушылар:
1) техникалық-экономикалық негіздеменi (бұдан әрi - ТЭН) және инвестициялық жобалардың бизнес-жоспарын даярлауды жүзеге асырады;
2) осы Тәртiпке және мемлекеттiк кепiлдiктер беру процесiнiң қатысушыларының талаптарына сәйкес инвестициялық жобаларды қарау үшiн талап етiлетiн құжаттамаларды ұсынуды қамтамасыз етедi.
348. Салалық уәкілетті органдар:
1) инвестициялық жобаларға салалық сараптама жүргiзедi;
2) салалық сараптаманың нәтижелерi бойынша тиiстi қорытындыларды ұсынады.
349. Бюджеттi атқару жөніндегі уәкiлеттi орган:
1) инвестициялық жобалардың қаржылық сараптамасын жүзеге асырады;
2) мемлекеттiк кепiлдiктермен мемлекеттік емес қарыздарды беру шарттары бойынша ықтимал инвесторлармен келiссөздер жүргiзедi;
3) мемлекеттiк кепiлдiктер беру туралы келiсiм жасасады;
4) мемлекеттiк кепілдiктер бередi.
350. Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі жоспарланған қызметтi iске асыруға, оларды iске асыру туралы шешiм қабылдау алдындағы кезеңдегi жоспарланған қызметтің экологиялық талаптарына сәйкестігін бағалауға байланысты ықтимал терiс салдарларын алдын алу мақсатында және өндiрiстік күштердi орналастыру және дамыту салдарынан экологиялық жағдайдың болжамданған өзгеруiн сараптамалық қамтамасыз ету инвестициялық жобаның мемлекеттік экологиялық сараптамасын жүзеге асырады.
351. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлігі iшкi еңбек рыногын қорғау мақсатында инвестициялық жобалар келiсiм-шарттарының сараптамаларын жүзеге асырады.
352. Экономикалық жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган:
1) инвестициялық жобаларды қарау процесіне ұйымдық жетекшілік жасауды қамтамасыз етедi;

2) осуществляет экономическую экспертизу инвестиционных проектов;
3) определяет рынки ссудного капитала (внешний или внутренний) для привлечения гарантированных государством займов;
4) формирует и вносит на рассмотрение республиканской бюджетной комиссии предложение по лимиту предоставления государственных гарантий на планируемый период, проект перечня инвестиционных проектов.
353. Министерство юстиции Республики Казахстан проводит юридическую экспертизу договоров займа, заключаемых под государственные гарантии.
354. Банк Развития Казахстана:
1) осуществляет банковскую экспертизу;
2) выполняет функции агента по обслуживанию инвестиционных проектов, включенных в перечень инвестиционных проектов.
355. Республиканская бюджетная комиссия:
1) определяет лимит предоставления государственных гарантий на планируемый период;
2) определяет перечень инвестиционных проектов;
3) определяет для каждого инвестиционного проекта размер государственной гарантии в пределах лимита предоставления государственных гарантий на планируемый период.
356. В процессе предоставления государственных гарантий участвуют другие государственные органы и иные организации, уполномоченные в соответствии с законодательством на проведение оценки (экспертизы) инвестиционных проектов в части своей компетенции.
Глава 42. Отбор инвестиционных проектов для финансирования
за счет средств негосударственных займов под государственные
гарантии Республики Казахстан
357. Юридические лица, претендующие на получение государственной гарантии, представляют заявку в уполномоченный орган по экономическому планированию в срок не позднее 1 марта соответствующего года с приложением следующих документов:
ТЭО;
положительные заключения отраслевой экспертизы, банковской экспертизы Банка Развития Казахстана и других экспертиз, необходимых в соответствии с законодательством.
358. Заявки, представленные с неполным составом документов в соответствии с вышеуказанными требованиями, уполномоченным органом по экономическому планированию не рассматриваются.
Заявки, представленные после вышеуказанного срока, не рассматриваются на предмет предоставления государственных гарантий в соответствующем году.
359. После представления заявки в соответствии с пунктом 357 настоящих Правил, уполномоченный орган по экономическому планированию организует проведение экономической экспертизы инвестиционного проекта и в течение двух месяцев готовит заключение экономической экспертизы.
360. Экономическая экспертиза инвестиционного проекта - комплексная оценка экономического анализа инвестиционного проекта, проведенного в рамках разработки ТЭО проекта, на основании заключений по экспертизам, предусмотренных настоящими Правилами, включающая:
оценку соответствия целей проекта приоритетам государственных инвестиций;
оценку экономического анализа;
анализ потоков налоговых поступлений в республиканский и местные бюджеты в случае реализации инвестиционного проекта.

2) инвестициялық жобалардың экономикалық сараптамасын жүзеге асырады;
3) мемлекет кепiлдiк берген қарызды тарту үшін қарыз капиталының рыногын (iшкi және сыртқы) анықтайды;
4) жоспарланып отырған кезеңге мемлекеттiк кепiлдiктер беру лимитi бойынша ұсыныстарды, инвестициялық жобалар тiзбесiнiң жобасын қалыптастырады және республикалық бюджеттік комиссиясының қарауына енгізедi.
353. Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi мемлекеттiк кепiлдiктермен жасасатын қарыз шартының заңдық сараптамасын жүргізедi.
354. Қазақстан Даму Банкi:
1) банктiк сараптаманы жүзеге асырады;
2) инвестициялық жобалардың тiзбесiне енгiзiлген инвестициялық жобаларға қызмет көрсету жөніндегі агенттің функциясын орындайды.
355. Республикалық бюджеттiк комиссия:
1) жоспарланып отырған кезеңге мемлекеттiк кепiлдiктер беру лимитiн анықтайды;
2) инвестициялық жобалардың тiзбесiн анықтайды;
3) жоспарланып отырған кезеңге мемлекеттiк кепiлдiктер беру лимитi шегiнде әрбiр инвестициялық жоба үшiн мемлекеттiк кепілдiктердiң мөлшерiн анықтайды.
356. Мемлекеттік кепiлдiктер беру үстiнде өз құзыретінiң бөлiгiнде инвестициялық жобаларды бағалауды (сараптаманы) жүргiзу үшiн заңға сәйкес уәкілеттi басқа мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдар қатысады.
42-тарау. Қазақстан Республикасының мемлекеттік
кепiлдiктерiмен мемлекеттік емес қарыз қаражаттарының есебiнен қаржыландыру үшiн инвестициялық жобаларды iрiктеу
357. Мемлекеттiк кепiлдiктер алуға үмiткер заңды тұлғалар мынадай құжаттарды:
ТЭН-нi;
салалық сараптаманың, Қазақстан Даму Банкiнiң банктік сараптамасын және заңға сәйкес қажетті басқа да оң қорытындыларды қоса берiп, тиiсті жылдың 1-наурызынан кешіктiрiлмейтiн мерзiмде экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкiлетті органға өтінімдi ұсынады.
358. Толық емес құрамдағы құжаттармен ұсынылған өтiнiмдердi жоғарыда көрсетілген талаптарға сәйкес экономикалық жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган қарамайды.
Жоғарыда көрсетілген мерзiмнен кейiн ұсынылған өтiнiмдер тиiстi жылға мемлекеттік кепілдiктер беру тұрғысынан қаралмайды.
359. Өтінiм ұсынылғаннан кейiн осы Ереженiң 357-тармағына сәйкес экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкілеттi орган инвестициялық жобалардың экономикалық сараптамасын ұйымдастырады және 2 ай iшiнде экономикалық сараптаманың қорытындысын әзiрлейдi.
360. Инвестициялық жобалардың экономикалық сараптамасы - жоба TЭH әзiрлеу шеңберiнде, осы Ережеде көзделген сараптамалар бойынша жасалған негiзде жүргізiлген инвестициялық жобаға экономикалық талдаудың кешендi бағалау, ол мыналарды:
басым мемлекеттiк инвестициялардың жоба мақсаттарына сәйкестігiн бағалауды;
экономикалық талдауды бағалауды;
инвестициялық жобалар iске асырылған жағдайда республикалық және жергiлiктi бюджеттерге салықтық түсiмдер тасқынын талдауды қамтиды.

361. Перечень документов, необходимых для проведения указанных в настоящей главе экспертиз, определяется соответствующими государственными органами и иными организациями.
362. Наличие положительных заключений экспертиз, указанных в пункте 357 настоящей главы, является условием для включения инвестиционного проекта в перечень инвестиционных проектов, предлагаемых к финансированию за счет средств негосударственных займов под государственные гарантии.
Глава 43. Формирование, рассмотрение и утверждение перечня
инвестиционных проектов для финансирования за счет средств
негосударственных займов под государственные гарантии
Республики Казахстан
363. Республиканская бюджетная комиссия определяет лимит предоставления государственных гарантий на планируемый трехлетний период в срок до 1 мая года, предшествующего планируемому.
364. Уполномоченный орган по экономическому планированию в срок не позднее 20 июля соответствующего года формирует на основании заключений экономической экспертизы инвестиционных проектов и вносит на рассмотрение республиканской бюджетной комиссии проект перечня инвестиционных проектов, предлагаемых к финансированию за счет средств негосударственных займов под государственные гарантии, с приложением заключений экономических экспертиз по проектам.
365. Республиканская бюджетная комиссия при рассмотрении проекта перечня инвестиционных проектов, представленного уполномоченным органом по экономическому планированию, определяет перечень инвестиционных проектов на год, входящих в лимит предоставления государственный гарантий на соответствующий год.
366. В ходе формирования проекта республиканского бюджета уполномоченный орган по экономическому планированию совместно с уполномоченным органом по исполнению бюджета по решению республиканской бюджетной комиссии дорабатывает перечень инвестиционных проектов и пересматривает суммы государственных гарантий по каждому инвестиционному проекту.
367. По результатам рассмотрения республиканской бюджетной комиссией перечень инвестиционных проектов, предлагаемых к финансированию за счет средств негосударственных займов под государственные гарантии, утверждается отдельным решением Правительства Республики Казахстан и подлежит опубликованию.
Глава 44. Процедура предоставления государственных
гарантий по негосударственным займам
368. После утверждения перечня инвестиционных проектов для финансирования за счет средств негосударственных займов под государственные гарантии Республики Казахстан Правительством Республики Казахстан и при наличии проекта договора займа, согласованного с уполномоченным органом по исполнению бюджета, уполномоченный орган по исполнению бюджета заключает с заемщиками и Банком Развития Казахстана соглашение о предоставлении государственной гарантии.

361. Осы тарауда көрсетілген сараптаманы жүргiзу үшiн қажетті құжаттардың тiзбесiн тиiстi мемлекеттiк органдар мен өзге де ұйымдар анықтайды.
362. Осы тараудың 357-тармағында көрсетiлген сараптамаға оң қорытындының бары-жоғы мемлекеттік кепiлдiктермен мемлекеттiк емес қарыздардың қаражаты есебiнен қаржыландыруға ұсынылған инвестициялық жобалардың тiзбесiне инвестициялық жобаларды енгізу үшiн мiндетті шарт болып табылады.
43-тарау. Қазақстан Республикасының мемлекеттік
кепiлдiктермен мемлекеттік емес қарыздардың қаражаты
есебiнен қаржыландыруға арналған инвестициялық жобаларды
қалыптастыру, қарау және тiзбесiн бекiту
363. Республикалық бюджеттік комиссия жоспарланып отырған жылдың алдындағы жылдың 1-мамырына дейiнгi мерзiмде үш жылдық кезеңге жоспарланатын мемлекеттік кепiлдiктердi беру лимитiн анықтайды.
364. Экономикалық жоспарлау жөніндегі уәкiлетті орган тиiстi жылдың 20-шiлдесiнен кешiктiрiлмейтiн мерзiмде инвестициялық жобалардың экономикалық сараптамасының қорытындысы негізiнде жобалар бойынша экономикалық сараптаманың қорытындысын қоса берiп мемлекеттік кепiлдiктермен мемлекеттік емес қарыздардың қаражаты есебiнен қаржыландыруға ұсынылатын инвестициялық жобалар тiзбесiнiң жобасын қалыптастырады және республикалық бюджеттiк комиссияның қарауына енгізедi.
365. Республикалық бюджеттiк комиссия экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкілетті органның ұсынған инвестициялық жобалар тiзбесiнiң жобасын қарау кезiнде тиiстi жылға арналған мемлекеттік кепiлдiктердi беру лимитiне енетiн, бiр жылға арналған инвестициялық жобалардың тiзбесiн анықтайды.
366. Республикалық бюджет жобасын қалыптастыру барысында экономикалық жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган бюджетті атқару жөнiндегi уәкiлетті органмен бiрлесе отырып, республикалық бюджеттік комиссияның шешiмi бойынша инвестициялық жобалардың тiзбесiн пысықтайды және әрбiр инвестициялық жоба бойынша мемлекеттiк кепiлдiктердiң сомасын қайта қарайды.
367. Республикалық бюджеттік комиссияның қарау нәтижелерi бойынша мемлекеттiк кепілдiктермен мемлекеттік емес қарыздардың қаражат есебiнен қаржыландыруға ұсынылған инвестициялық жобалардың тiзбесiн Қазақстан Республикасының Yкiметi жеке шешiммен бекiтедi және жариялауға жатады.
44-тарау. Мемлекеттік емес қарыздар бойынша
мемлекеттік кепiлдiктер беру рәсiмi
368. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк кепiлдігімен мемлекеттiк емес қарыздардың қаражаты есебiнен қаржыландыру үшін Қазақстан Республикасының Үкiметi инвестициялық жобалардың тiзбесiн бекiткеннен кейiн және бюджеттi атқару жөнiндегi уәкілетті органмен келiсілген қарыз шартының жобасы бар болған кезде бюджеттi атқару жөнiндегi уәкілетті орган қарыз алушымен және Қазақстан Даму Банкiмен мемлекеттiк кепiлдiктер беру туралы келiсiм жасасады.

369. После представления заемщиками ТЭО проекта, положительного заключения отраслевой экспертизы, экономической экспертизы, банковской экспертизы Банка Развития Казахстана и других экспертиз, необходимых в соответствии с законодательством, уполномоченный орган по исполнению бюджета организует проведение экспертизы инвестиционного проекта и в течение двух месяцев готовит соответствующее заключение.
370. Заключение уполномоченного органа по исполнению бюджета по экспертизе инвестиционного проекта включает оценку:
финансовых условий негосударственного займа под государственную гарантию;
финансового состояния и юридического статуса заемщика за период не менее трех лет до обращения о получении государственной гарантии;
обеспечения по государственной гарантии, предоставляемой заемщиком;
финансовых и технических рисков;
соответствия заемщика требованиям  Бюджетного кодекса , предъявляемым к лицам, претендующим на получение государственной гарантии.
371. Государственная гарантия предоставляется кредитору после заключения договора займа, соглашения о предоставлении государственной гарантии, а также оплаты заемщиком предварительной единовременной платы (сбора) за предоставление государственной гарантии, при наличии положительного заключения уполномоченного органа по исполнению бюджета.
372. Соглашение о предоставлении государственной гарантии включает:
1) требования к заемщикам:
а) проводить накопление суммы денег на специальном счете условного вклада (счете обслуживания) в размере предстоящих платежей, необходимой для обеспечения текущих обязательств по займу;
б) представлять сведения уполномоченному органу по исполнению бюджета и Банку Развития Казахстана об имеющихся банковских счетах, в том числе, в НБ РК и банках второго уровня в установленном законом порядке;
в) предоставлять поверенному ежегодный бизнес-план до полного погашения займа;
г) ежемесячно представлять Банку Развития Казахстана типовые формы финансовой отчетности (бухгалтерский баланс, отчет о результатах финансово-хозяйственной деятельности) и другие необходимые документы, определяющие финансовое состояние.
2) требование к уполномоченному органу по исполнению бюджета осуществлять учет средств специального счета условного вклада, а также проводить периодические сверки предоставляемой документации с составлением акта.
3) требования к Банку Развития Казахстана по осуществлению:
а) анализа финансово-экономического состояния заемщика и предоставления информации об итогах соответствующего анализа уполномоченному органу по исполнению бюджета;
б) периодического аккумулирования денег на специальном счете условного вклада.

369. Қарыз алушы ТЭН жобасын, салалық сараптаманың, экономикалық сараптаманың, Қазақстан Даму Банкiнiң банктiк сараптамасының және заңға сәйкес қажетті басқа да сараптамалардың оң қорытындыларын ұсынғаннан кейiн бюджетті атқару жөнiндегi уәкiлетті орган инвестициялық жобаның сараптамасын жүргiзудi ұйымдастырады және екi ай iшiнде тиiстi қорытындыны әзiрлейдi.
370. Инвестициялық жобаның сараптамасы бойынша бюджетті атқару жөнiндегі уәкілетті органның қорытындысы мыналарды:
мемлекеттік кепiлдiктермен берiлген мемлекеттiк емес қарыздардың қаржылық шарттарын;
мемлекеттік кепiлдiктердi алғаны туралы өтінiм бiлдiргенге дейiн үш жылдан кем емес кезең iшiндегі қарыз алушының қаржылық жай-күйiн және заңды мәртебесiн;
қарыз алушы берген мемлекеттік кепiлдiктер бойынша қамтамасыз етілуiн;
қаржылық және техникалық тәуекелдi;
мемлекеттік кепiлдiктердi алуға үмiткер тұлғаларға қойылатын Бюджеттік кодекс талаптарына қарыз алушының сәйкестігін бағалауды қамтиды.
371. Мемлекеттiк кепiлдiк кредит берушiге қарыз шарттарын, мемлекеттiк кепiлдiктер беру туралы келiсiмдер жасасқаннан, сондай-ақ бюджеттi атқару жөніндегі уәкілетті органның оң қорытындысы бар болып, қарыз алушының мемлекеттік кепiлдiктердi бергенi үшін бiржолғы төлемдi (алымды) алдын ала төлегенiнен кейiн беріледi.
372. Мемлекеттiк кепiлдiктердi ұсыну туралы келiсiм мыналарды:
1) қарыз алушыға қойылатын талаптарды:
а) қарыз бойынша ағымдағы мiндеттемелердi қамтамасыз ету үшiн қажеттi алдағы төлемдер мөлшерiнде шартты салымның (қызмет көрсету шотының) арнайы шотында ақша сомасын жинауды жүргiзудi;
ә) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган мен Қазақстан Даму Банкiне банктiк шоттардағы, оның iшiнде ҚР ҰБ және екiншi деңгейдегi банктердегi мәлiметтердi заңда белгiленген тәртiппен ұсынуды;
б) қарыз толық өтелгенге дейінгі сенiм бiлдiрiлген өкілге жыл сайынғы бизнес-жоспарды ұсынуды;
в) қаржылық есептіліктiң үлгілік нысанын (бухгалтерлiк балансты, қаржы-шаруашылық қызметтiң нәтижелерi туралы есепте) және қаржылық жай-күйiн анықтайтын басқа да қажетті құжаттарды Қазақстан Даму Банкiне ай сайын ұсынуды;
2) шартты салымның арнайы шотындағы қаражаттың есебiн жүзеге асыруды бюджетті атқару жөніндегі уәкілеттi органнан талап етуге, сондай-ақ акт жасай отырып ұсынылатын құжаттамаларға кезең-кезеңде салыстыру жүргізудi;
3) жүзеге асыру бойынша Қазақстан Даму Банкіне қойылатын талаптарды:
а) қарыз алушының қаржы-экономикалық жай-күйiн талдауды және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға тиiстi талдау нәтижелерi туралы ақпаратты ұсынуды;
ә) шартты салымның арнайы шотында ақшаның кезең-кезеңде жиналуын;

4) норму и периодичность (график) перечисления денег на специальный счет условного вклада, определяемые уполномоченным органом по исполнению бюджета совместно с заемщиком и поверенным.
Деньги перечисляются заемщиком на специальные счета условного вклада путем регулярного отчисления соответствующих сумм согласно соглашению, после уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет.
В случае нарушения сроков накопления и восстановления средств специального счета условного вклада (счет обслуживания), заемщик за каждый случай нарушения уплачивает штраф в размере ноль целых одной десятой процентов за каждый день просрочки от суммы предстоящего платежа.
373. Лица, претендующие на получение государственной гарантии, должны соответствовать требованиям, определенным законодательством Республики Казахстан.
374. Государственные гарантии предоставляются на основании постановлений Правительства Республики Казахстан по каждому инвестиционному проекту.
375. Государственная гарантия, предоставленная в форме гарантийного обязательства, оформляется на специальных бланках государственной гарантии в одном экземпляре.
Бланки государственной гарантии являются бланками строгой отчетности.
376. Государственная гарантия в форме договора о гарантии оформляется в двух экземплярах.
377. Сроки и условия предоставления банковской гарантии устанавливаются уполномоченным органом по исполнению бюджета в зависимости от условий негосударственного займа под государственную гарантию.
378. Форма и содержание банковской гарантии определяются банком-гарантом по согласованию с уполномоченным органом по исполнению бюджета.
379. Уполномоченный орган по исполнению бюджета по согласованию с кредитором определяет содержание и форму государственной гарантии.
380. Вопросы обеспечения обязательств заемщиков с государственным участием в уставном капитале по гарантированным государством займам регулируются бюджетным законодательством Республики Казахстан.
381. По требованию кредитора Министерство юстиции Республики Казахстан представляет юридическое заключение (legal opinion) договоров займа, заключаемых под гарантии Республики Казахстан.
Глава 45. Порядок заимствования местными исполнительными
органами Республики Казахстан
382. Понятия, используемые в настоящей главе:
местный исполнительный орган - местный исполнительный орган области, города, республиканского значения, столицы, городов областного значения, городов районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа;
кредитор - сторона кредитного договора, предоставляющая бюджетный кредит в соответствии с бюджетным и гражданским законодательством Республики Казахстан.

4) қарыз алушымен және сенiм бiлдiрілгенмен бiрлесе отырып бюджеттi атқару жөнiндегi уәкілеттi орган анықтаған шартты салымның арнайы шотына ақша аударудың нормасы мен кезеңділігін (кестесiн) қамтиды.
Ақшаны қарыз алушы шартты салымның арнайы шотына салықтар мен бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi төлегеннен кейiн келiсiмге сай тиiсті соманы тұрақты аудару арқылы аударады.
Жинау мерзiмi мен шартты салымның арнайы шотының (қызмет көрсету шотының) қаражатын қалпына келтiру мерзiмiн бұзған жағдайда қарыз алушы әрбiр жолсыздық жағдайы үшін алдағы төлемдер сомасынан мерзiмi өткен әрбiр күн үшін нөл бүтін оннан бiр пайыз мөлшерiнде айыппұл төлейдi.
373. Мемлекеттік кепiлдiктер алуға үмiткер тұлға Қазақстан Республикасының заңдарында анықталған талаптарға сәйкес болуы тиiс.
374. Мемлекеттiк кепiлдiктер әрбiр инвестициялық жоба бойынша Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы негiзiнде беріледi.
375. Кепілдiк мiндеттемелер нысанында берiлген мемлекеттiк кепiлдiктер бiр данада мемлекеттiк кепiлдiктердiң арнайы бланкасында ресiмделедi.
Мемлекеттік кепiлдiктердiң бланкасы қатаң есептілік бланкасы болып табылады.
376. Кепiлдiктер туралы шарттар нысанындағы мемлекеттік кепiлдiктер екi данада ресiмделедi.
377. Банктік кепiлдiктердi ұсыну мерзiмi мен шарттарын мемлекеттiк кепiлдiктермен берiлген мемлекеттік емес қарыздардың шарттарына байланысты бюджеттi атқару жөнiндегі уәкілетті орган белгiлейдi.
378. Банктік кепiлдiң нысаны мен мазмұнын бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлетті органның келiсiмi бойынша банк-кепіл анықтайды.
379. Бюджеттi атқару жөнiндегi уәкілетті орган кредит берушiнің келiсiмi бойынша мемлекеттiк кепiлдiктердiң мазмұны мен нысанын анықтайды.
380. Мемлекет кепiлдiк берген қарыз бойынша жарғылық қорына мемлекеттің қатысуы бар қарыз алушының мiндеттемелерiн қамтамасыз ету мәселелер Қазақстан Республикасының бюджет заңдарымен реттеледi.
381. Кредит берушiнiң талабы бойынша Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi Қазақстан Республикасының кепiлдiктермен жасасқан қарыз шартының заңды қорытындысын (Legal opinion) ұсынады.
45-тарау. Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы
органдарымен қарыз алу тәртiбi
382. Осы тарауда пайдаланылатын ұғымдар:
жергілiктi атқарушы орган - облыстардың, республикалық маңызды қалалардың, астананың, облыстық маңызды қалалардың, аудандық маңызды қалалардың, кенттердiң, ауылдардың (селолардың), ауылдық (селолық) округтардың жергілікті атқарушы органдары;
кредит берушi - Қазақстан Республикасының бюджет және азаматтық заңдарына сәйкес бюджеттік кредит берушi кредиттік шарттың тарабы.

383. Заимствование местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы осуществляется в виде получения займов от Правительства Республики Казахстан, заимствование местными исполнительными органами районов (городов областного значения) осуществляется в виде получения займов от местного исполнительного органа области с целью реализации бюджетных инвестиционных проектов (программ), а также на покрытие кассового разрыва.
384. Заимствование местными исполнительными органами осуществляется согласно законодательству Республики Казахстан на основе:
1) установления ограничения заимствования в пределах лимита долга на соответствующий финансовый год;
2) определения инвестиционных приоритетов заимствования;
3) формирования перечня приоритетных (республиканских или местных) бюджетных инвестиционных проектов (программ).
385. В пределах утвержденного лимита долга на соответствующий финансовый год местные исполнительные органы могут осуществлять привлечение заемных средств у Правительства Республики Казахстан для финансирования:
дефицита бюджета с целью реализации бюджетных инвестиционных проектов (программ);
на покрытие кассового разрыва за счет специального резерва Правительства Республики Казахстан на соответствующий финансовый год.
386. Заимствование местными исполнительными органами осуществляется только в форме договора займа.
387. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию с учетом лимита долга местного исполнительного органа и перечня приоритетных (республиканских или местных) бюджетных инвестиционных проектов (программ) осуществляет прогнозные расчеты финансирования запланированного дефицита бюджета местных исполнительных органов, лимит долга местных исполнительных органов на планируемый год и направляет эти предложения в Бюджетную комиссию по формированию проекта бюджета местных исполнительных органов.
388. На основе Среднесрочного плана Бюджетная комиссия определяет основные прогнозные показатели государственного бюджета на трехлетний период, а также определяет лимит долга местных исполнительных органов на конец соответствующего финансового года.
389. Уполномоченный орган по бюджетному планированию с учетом лимита долга местных исполнительных органов и перечня приоритетных (республиканских или местных) бюджетных инвестиционных проектов (программ) осуществляет прогнозные расчеты финансирования запланированного дефицита местных бюджетов и направляет их для рассмотрения соответствующей Бюджетной комиссией.

383. Облыстардың, республикалық маңызды қалалардың, астананың жергілiкті атқарушы органдары Қазақстан Республикасының Үкiметiнен қарыз алу түрiнде жүзеге асырылады, аудандардың (облыстық маңызды қалалардың) жергiлiктi атқарушы органдары қарыз алуды бюджеттiк инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) iске асыру мақсатында, сондай-ақ кассалық шығыстарды жабу үшiн облыстардың жергілiктi атқарушы органдарынан қарыз алу түрiнде жүзеге асырылады.
384. Жергілiкті атқарушы органдардың қарыз алуы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мынадай:
1) тиiсті қаржы жылына арналған борыш лимитiнің шегiнде қарыз алуды шектеудi белгілеу;
2) қарыз алудың басым инвестициялық бағыттарын анықтау;
3) басым (республикалық немесе жергiлiктi) бюджеттік инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) тiзбесiн қалыптастыру негізiнде жүзеге асырылады.
385. Тиiстi қаржы жылына арналып бекiтiлген борыш лимитi шегiнде жергілiктi атқарушы органдар мыналарды:
бюджеттiк инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) iске асыру мақсатында бюджет тапшылығын;
тиiсті қаржы жылына арналған Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң арнайы резервiнiң шотынан кассалық алшақтықты жабуға қаржыландыру үшін Қазақстан Республикасының Үкiметінен қарыз қаражатын тартуды жүзеге асырады.
386. Жергілікті атқарушы органдардан қарыз алу тек қарыз шарты нысанында ғана жүзеге асырылады.
387. Бюджетті жоспарлау жөніндегі орталық уәкiлеттi орган жергiлiктi атқарушы органдардың борыш лимитiн және басым (республикалық немесе жергілікті) бюджеттік инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) тiзбесiн ескере отырып жергiлiктi атқарушы органдардың жоспарланған бюджеттік тапшылығын, жоспарланып отырған жылға арналған жергілiктi атқарушы органдардың борыш лимитiн қаржыландырудың болжамдық есептемелерiн жүзеге асырады және бұл ұсыныстарды Жергiлiктi атқарушы органдардың бюджет жобаларын қалыптастыру жөнiндегi бюджеттiк комиссияға жiбередi.
388. Орта мерзiмдi жоспар негізiнде бюджеттік комиссия үш жылдық кезеңге арналған мемлекеттiк бюджеттiк негізгі болжамдық көрсеткiштерiн анықтайды, сондай-ақ тиiстi қаржы жылының соңына арналған жергiлiктi атқарушы органдардың борыш лимитiн анықтайды.
389. Бюджетті жоспарлау жөнiндегi уәкілетті орган жергілікті атқарушы органдардың борыш лимитiн ескере отырып басым (республикалық немесе жергілiктi) бюджеттік инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) тiзбесiн ескере отырып жергiлiктi атқарушы органдардың жоспарланған бюджеттік тапшылығын қаржыландырудың болжамдық есептемелерiн жүзеге асырады және оларды қарау үшiн тиiсті Бюджеттік комиссияға жiбередi.

390. На основании решения Бюджетной комиссии и утвержденных параметров дефицита местных бюджетов уполномоченный орган по исполнению бюджета определяет объемы и условия заимствования, а также размеры погашения и обслуживания долга, утверждаемых в местных бюджетах на соответствующий финансовый год.
391. Подписание оформленного договора займа осуществляется в соответствии с решением кредитора принимаемым согласно  статьи 180  Бюджетного Кодекса.
392. Подписанные договоры займа вместе с графиками погашения, выплаты вознаграждения (интереса) и другими приложениями подлежат регистрации уполномоченным органом по исполнению бюджета. При этом договор займа вступает в силу только после его регистрации.
Глава 46. Порядок мониторинга финансового состояния заемщика,
получившего гарантированный государством заем
393. Настоящая глава определяет процедуры мониторинга финансового состояния юридических лиц, получивших, гарантированные государством займы, определяет информационное обеспечение мониторинга и порядок осуществления мониторинга финансового состояния юридических лиц, получивших гарантированные государством займы.
394. Финансовые коэффициенты рассчитываются агентом два раза в год на основании финансовой отчетности заещика, получившего гарантированный государством заем. Заемщик, получивший гарантированный государством заем, предоставляет Банку/Агенту финансовую отчетность, а также при необходимости соответствующие приложения и расшифровки к ней.
395. Мониторингу подлежат юридические лица, получившие гарантированные государством займы и имеющие долг перед кредитором, либо республиканским бюджетом.
396. Мониторинг включает в себя анализ финансового состояния заемщиков, состоящий из анализа базовой (информация о руководстве юридического лица, видах деятельности, отрасли, конкурентах и рынках, нормативно-правовой среде) и финансовой информации (анализ финансовых отчетов, бизнес-плана).
397. При осуществлении мониторинга применяются следующие финансовые коэффициенты:
коэффициент ликвидности - отношение денежных средств и краткосрочной дебиторской задолженности к величине краткосрочных обязательств;
коэффициент покрытия - отношение текущих активов к краткосрочным обязательствам;
соотношение заемных и собственных средств - отношение текущих обязательств к величине собственного капитала;
коэффициент привлечения - отношение обязательств к сумме текущих и долгосрочных активов;
норма прибыли - отношение совокупного дохода до налогообложения к объему реализации;
коэффициент рентабельности собственного капитала - отношение совокупного дохода до налогообложения к величине собственного капитала;
коэффициент оборачиваемости кредиторской задолженности - отношение объема реализации к кредиторской задолженности.
Для проведения мониторинга Банк/Агент также может использовать другие финансовые коэффициенты в зависимости от условий гарантированного государством займа и риска инвестиционного проекта.

390. Бюджеттік комиссияның шешiмi және бекiтiлген жергiлiктi бюджеттер тапшылығының параметрлерiнiң негiзiнде бюджетті жоспарлау жөнiндегi уәкілеттi орган қарыз алудың көлемi мен шарттарын, сондай-ақ тиiсті қаржы жылына арналып жергiлiктi бюджеттерде бекiтiлген борышты жабу мен қызмет көрсетудiң мөлшерiн анықтайды.
391. Ресiмделген қарыз шартына қол қою Бюджет Кодексiнiң 180-бабына сай қабылданған кредиттiк шешiмге сәйкес жүзеге асырылады.
392. Қол қойылған қарыз шарты жабу кестесiмен, сыйақыларды (мүдделердi) төлеумен және басқа да ұсыныстармен бiрге бюджетті жоспарлау жөнiндегi уәкілеттi органның тiркеуiне жатады. Бұл ретте, қарыз шарты тек ол тiркелгеннен кейiн ғана күшiне енедi.
46-тарау. Мемлекеттік кепiлдiктермен қарыз алған
қарыз алушының қаржылық жай-күйi мониторингiнiң тәртiбi
393. Осы тарау мемлекеттiк кепiлдiктермен қарыз алған заңды тұлғаның қаржылық жай-күйi мониторингiнiң рәсiмдерiн анықтайды, мемлекеттік кепілдiктермен қарыз алған заңды тұлғаның ақпараттық қамтамасыз ету мониторингiн және қаржылық жай-күйінің мониторингін жүзеге асыру тәртiбiн анықтайды.
394. Қаржылық коэффициенттердi агент мемлекет кепілдігімен қарыз алған қарыз алушының қаржылық есебiнiң негiзiнде екi жылда бiр рет есептейдi. Мемлекет кепiлдiгiмен қарыз алған қарыз алушы Банкке/Агентке қаржылық есептілiктi, ал қажет болған кезде тиісті қосымшалар мен оның таратылып жазылуын ұсынады.
395. Мониторингке мемлекет кепiлдiгiмен қарыз алған және кредит берушiнiң не республикалық бюджеттің алдында борышы бар заңды тұлғалар жатады.
396. Мониторинг базалық талдаудан (заңды тұлғаның басшылығы, қызметiнiң, саласының түрлерi, бәсекелестерi мен рыноктары, нормативтiк құқықтық ортасы туралы ақпарат) және қаржылық ақпараттан (қаржылық есептіліктiң, бизнес-жоспардың талдамасы) тұратын талдауды қамтиды.
397. Мониторингтi жүзеге асыру кезiнде мынадай қаржылық коэффициенттер:
өтімдiлiк коэффициентi - ақша қаражаты мен қысқа мерзiмдi дебиторлық берешектердiң қысқа мерзiмдi мiндеттемелердiң мөлшерiне қатысы;
жабу коэффициентi - активтердiң ағымдағы қысқа мерзiмдi мiндеттемелерге қатысы;
қарыз және меншiк қаражатының ара қатынасы - ағымдағы мiндеттемелердiң меншiк капиталының мөлшерiне қатысы;
тарту коэффициентi - ағымдағы және ұзақ мерзiмдi активтерге қатысты мiндеттемелер;
пайда нормасы салық салғанға дейiнгi кiрістің - iске асыру мөлшерiне қатысы;
меншiк капиталының пайдалылық коэффициентi - салық салғанға дейiнгі жиынтық кiрiстiң меншiк капиталының мөлшерiне қатысы;
кредиттік берешектiң айналымдылық коэффициентi - iске асыру көлемiнiң кредиттік берешекке қатысы қолданылады.
Мониторингті жүргізу үшiн Банк/Агент сондай-ақ мемлекет кепiлдiк берген қарыздың және инвестициялық жобалар тәуекелiнiң шарттарына байланысты басқа да қаржылық коэффициенттер пайдаланылуы мүмкiн.

398. Уполномоченный орган по исполнению бюджета ежегодно направляет Банку/Агенту список заемщиков, подлежащих мониторингу.
399. В случае необходимости уполномоченный орган по исполнению бюджета может в установленном порядке запрашивать у заемщиков, получивших гарантированные государством займы, дополнительную информацию об их финансовых показателях.
400. Банк/Агент проводит мониторинг финансового состояния юридических лиц путем сравнения финансовых коэффициентов, определенных на основании представленных показателей, с аналогичными коэффициентами этих юридических лиц за предыдущие периоды, других заемщиков, получивших гарантированные государством займы, с аналогичным профилем деятельности и общепринятыми нормами данных коэффициентов.
401. В случае определения потенциально неплатежеспособного заемщика уполномоченный орган по исполнению бюджета уведомляет об этом Правительство Республики Казахстан и вносит предложение о принятии мер для предотвращения отвлечения средств республиканского бюджета, предусмотренных на погашение гарантированного государством займа.
402. В случае отсутствия Банка/Агента по обслуживанию гарантированного государством займа, предоставление отчета о финансовом состоянии заемщика осуществляется самим заемщиком.
Глава 46-1. Порядок осуществления сделки по
хеджированию правительственных займов  <*>
Сноска. Правила дополнены главой 46-1 - постановлением   Правительства РК от 23 декабря 2005 года N  1283 .
402-1. Решение о привлечении контрагента для осуществления хеджирования правительственных займов принимается центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Отбор контрагентов осуществляется на основе тендера в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан путем оценки приемлемости предлагаемых контрагентом условий хеджирования правительственных займов и соответствия их финансовым (бюджетным) ограничениям. По итогам тендера центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета заключается сделка по хеджированию правительственных займов с контрагентом, отвечающим требованиям приемлемости.
402-2. Сделки по хеджированию правительственных займов подлежат регистрации и учету в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета в установленном им порядке.
Глава 47. Порядок погашения, обслуживания, планирования платежей
по погашению и обслуживанию правительственных займов, займов местных
исполнительных органов и негосударственных займов, обеспеченных
государственными гарантиями, покупки выпущенных центральным
уполномоченным органом по исполнению бюджета государственных
ценных бумаг на организованном рынке ценных бумаг, а также платежей по сделкам по хеджированию правительственных займов  <*>
Сноска. В заголовок внесены изменения - постановлением   Правительства РК от 23 декабря 2005 года N  1283 .

398. Бюджетті атқару жөнiндегi уәкілеттi орган мониторингке жататын қарыз алушылардың тiзiмiн жыл сайын Банкке/Агентке жiбередi.
399. Қажет болған жағдайда бюджетті атқару жөнiндегi уәкiлетті орган мемлекет кепiлдiк берген қарызды алған қарыз алушыдан оның қаржылық көрсеткiштерi туралы қосымша ақпаратты белгіленген тәртiппен сұрауы мүмкін.
400. Банк/Агент осы ұсынылған көрсеткіштер негізiнде анықталған қаржылық коэффициенттердi, заңды тұлғалардың өткен кезеңдегi ұқсас коэффициентiмен мемлекет кепiлдiк берген қарыз алған басқа қарыз алушылардың, ұқсас профилiн қызметімен және осы коэффициенттiң жалпы қабылданған нормаларымен салыстыру арқылы заңды тұлғаның қаржылық жай-күйiне мониторинг жүргiзедi.
401. Ықтимал төлем қабiлетi дәрменсiз қарыз алушы анықталған жағдайда бюджеттi атқару жөніндегі уәкілеттi орган осы туралы Қазақстан Республикасының Үкiметіне хабарлайды және мемлекет кепiлдiк берген қарызды өтеу үшiн көзделген республикалық бюджет қаражатын бөлудi алдын алу үшiн шаралар қабылдау туралы ұсыныс енгiзедi.
402. Мемлекет кепiлдiк берген қарызға қызмет көрсету жөнiндегi Банк/Агент болмаған жағдайда қарыз алушының қаржылық жай-күйi туралы есептi қарыз алушының өзi жүзеге асырады.
46-1-тарау. Үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі
мәмілені жүзеге асыру тәртібі
Ескерту. 46-1-тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2005.12.23. N  1283  қаулысымен.
402-1. Үкіметтік қарыздарды хеджирлеуді жүзеге асыру үшін контрагентті тарту туралы шешімді бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган қабылдайды.
Контрагенттерді іріктеу контрагент ұсынатын үкіметтік қарыздарды хеджирлеу шарттарының қолайлылығын және олардың қаржылық (бюджеттік) шектеулерге сәйкестігін бағалау жолымен Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес тендер негізінде жүзеге асырылады. Тендердің қорытындылары бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган қолайлылық талаптарына жауап беретін контрагентпен үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөнінде мәміле жасасады.
402-2. Үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда олар белгілеген тәртіппен тіркеуге және есепке алуға жатады.
47-тарау. Yкiметтік қарыздарды, жергiлiктi атқарушы
органдардың қарыздары мен мемлекеттiк кепiлдiктермен
қамтамасыз етiлген мемлекеттік емес қарыздарды сондай-ақ үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша төлемдерді өтеу және қызмет көрсету, бюджеттi атқару жөніндегі орталық уәкiлетті орган шығарған бағалы қағаздардың
ұйымдастырылған рыногында мемлекеттік бағалы
қағаздарды сатып алу тәртiбi
Ескерту. 47-тарау тақырыбына өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.12.23. N  1283  қаулысымен.

403. Настоящая глава устанавливает процедуры планирования, осуществления платежей по погашению и обслуживанию займов Правительства Республики Казахстан (далее - правительственные займы), местных исполнительных органов Республики Казахстан (далее - займы местных исполнительных органов) и негосударственных займов, обеспеченных государственными гарантиями (далее - гарантированные государством займы) из республиканского и местных бюджетов, а также платежей по сделкам по хеджированию правительственных займов.  <*>
Сноска. В пункт 403 внесены изменения - постановлением   Правительства РК от 23 декабря 2005 года N  1283 .
404. Процедуры планирования, осуществления платежей по погашению и обслуживанию правительственных займов едины для займов, привлеченных путем заимствования на внутреннем и внешнем рынках ссудного капитала в форме заключения договоров займа, либо размещений государственных эмиссионных ценных бумаг.
405. Покупка выпущенных центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета государственных ценных бумаг на организованном рынке ценных бумаг осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета за счет бюджетных средств, предусмотренных в законе о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, через НБ РК на основании договора, заключенного с НБ РК.
406. Планирование объемов предстоящего погашения и обслуживания правительственных займов, платежей по сделкам по хеджированию правительственных займов производится центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета ежегодно в рамках разработки проекта республиканского бюджета на соответствующий финансовый год на основе прогнозных расчетов предстоящих объемов погашения и обслуживания правительственных займов, платежей по сделкам по хеджированию правительственных займов.  <*>
Сноска. В пункт 406 внесены изменения - постановлением   Правительства РК от 23 декабря 2005 года N  1283 .
407. Производимые расчеты базируются на данных мониторинга правительственного долга по состоянию на конец предшествующего расчетам квартала, прогнозе освоения средств действующих и предполагаемых к привлечению в текущем и планируемом году правительственных займов, прогнозах макроэкономических показателей.
408. Прогноз освоения средств действующих и предполагаемых к привлечению в текущем и планируемом году правительственных внешних займов определяется центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию исходя из графиков реализации инвестиционных проектов, прогноз поступления правительственных внутренних займов - центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета исходя из прогноза объемов финансирования дефицита республиканского бюджета в планируемом году.

403. Осы тарау Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң (бұдан әрi - үкiметтік қарыздар), Қазақстан Республикасының жергiлiктi атқарушы органдарының қарыздарын (бұдан әрi - жергілiкті атқарушы органдардың қарыздары) мен республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік кепiлдiктермен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздарды (бұдан әрi - мемлекет кепiлдiк берген қарыздар), сондай-ақ үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша төлемдерді өтеу және қызмет көрсету бойынша жоспарлау, төлемдердi жүзеге асыру рәсiмдерiн белгiлейдi.
Ескерту. 403-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.12.23. N  1283  қаулысымен.
404. Үкiметтік қарыздарды өтеу және қызмет көрсету бойынша жоспарлау, төлемдердi жүзеге асыру рәсiмдерi қарыз шарттарын жасасу нысанында қарыз капиталының сыртқы және iшкi рыноктарындағы қарыз алу не мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру арқылы тартылған қарыздар үшiн ортақ.
405. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкілетті органның бағалы қағаздардың ұйымдастырылған рыногында шығарған бағалы қағаздарын сатып алуды бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган тиісті қаржы жылына арналып республикалық бюджет туралы заңда көзделген бюджеттік қаражат есебiнен ҚР ҰБ-мен жасасқан шарт негізiнде ҚР ҰБ арқылы жүзеге асырылады.
406. Үкiметтік қарыздардың алдағы өтеу және қызмет көрсету көлемiн жоспарлауды бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкілеттi орган үкіметтiк қарыздың үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша төлемдердің алдағы өтеу және қызмет көрсету көлемінің болжамдық есептерi негiзiнде тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет жобасын әзiрлеу шеңберiнде жыл сайын жүргiзедi.
Ескерту. 406-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.12.23. N  1283  қаулысымен.
407. Жүргізiлген есептемелер тоқсанның алдағы есептемелердiң соңындағы жағдай бойынша үкiметтік борыш мониторингiнiң деректерiне, үкiметтiк қарыздардың қолданыстағы және ағымдағы жыл мен жоспарланған жылы тартуға көзделiп отырған қаражаттың игеру болжамына, макроэкономикалық көрсеткiштер болжамына негiзделедi.
408. Үкiметтiк қарыздардың қолданыстағы және ағымдағы жыл мен жоспарланған жылы тартуға көзделіп отырған қаражаттың игеру болжамын бюджеттік жоспарлау жөнiндегi орталық уәкілеттi орган инвестициялық жобаларды iске асыру кестесіне негiздей отырып, үкiметтiк сыртқы қарыздардың түсу болжамы жоспарланған жылы республикалық бюджет тапшылығын қаржыландыру көлемiн болжауға бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкілетті орган негiздей отырып анықталады.

409. Объем дефицита республиканского бюджета, основные макроэкономические показатели, курс национальной валюты в планируемом году определяются утверждаемыми Правительством Республики Казахстан параметрами среднесрочного плана социально-экономического развития Республики Казахстан.
410. Расчеты объемов погашения и обслуживания правительственных займов в планируемом году производятся центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета следующим образом:
1) по каждому действующему правительственному займу производится прогнозное распределение по годам объемов освоения неосвоенных средств займа;
2) на основе условий договора займа, размещения государственных эмиссионных ценных бумаг, определяются сроки и объемы погашения долга по правительственному займу;
3) производится расчет динамики изменения суммы долга по правительственному займу;
4) на основе условий договора займа, размещения государственных эмиссионных ценных бумаг, производится расчет сроков и объемов платежей по выплате вознаграждения (интереса), комиссионных и прочих платежей. Расчеты, указанные в подпунктах 1) - 4) настоящего пункта, осуществляются в валюте предоставления займа, если иное не установлено договором займа;
5) объемы погашения и обслуживания правительственных займов, привлеченных в    иностранной валюте, пересчитываются в тенговом эквиваленте. При этом используются   рыночные курсы обмена валют, определенные в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, на конец предшествующего расчетам квартала и прогнозный среднегодовой курс доллара США к тенге на планируемый год;
6) на основе прогноза объемов освоения средств, предполагаемых к привлечению правительственных займов, используя средние условия предоставления займов и ставки вознаграждения (интереса), производится расчет сроков и объемов погашения и обслуживания предполагаемых к привлечению правительственных займов.
410-1. Расчеты сроков и объемов платежей по сделкам по хеджированию правительственных займов в планируемом году производятся центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета на основании условий сделки по хеджированию правительственных займов.  <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 410-1 - постановлением   Правительства РК от 23 декабря 2005 года N  1283 .
411. На основе расчета сроков и объемов погашения и обслуживания правительственных займов, а также платежей по сделкам по хеджированию правительственных займов центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета определяется общий объем погашения и обслуживания правительственных займов, а также платежей по сделкам по хеджированию правительственных займов в планируемом году.  <*>
Сноска. В пункт 411 внесены изменения - постановлением   Правительства РК от 23 декабря 2005 года N  1283 .

409. Республикалық бюджет тапшылығының көлемi, негізгi макроэкономикалық көрсеткіштер, ұлттық валюта бағамы ағымдағы жылы Қазақстан Республикасының Үкiметі бекітетін Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының орта мерзiмдi жоспарының параметрлерімен анықталады.
410. Жоспарланып отырған жылы үкiметтік қарыздарды өтеу мен қызмет көрсету көлемiнiң есептемелерін бюджетті атқару жөнiндегі орталық уәкілеттi орган мынадай түрде жүргізедi:
1) әрбiр қолданыстағы үкiметтік қарыздар бойынша қарыз қаражатының игерілмеген көлемiнiң әр жылға болжамдық бөлiнуiн жүргiзедi;
2) қарыз шартының талаптары, мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру негiзiнде үкіметтік қарыздар бойынша борышты өтеу мерзiмi мен көлемi анықталады;
3) үкіметтік қарыз бойынша борыш сомасының өзгеру динамикасының есептемесi жүргiзіледi;
4) қарыз шартының талаптары, мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру негiзiнде сыйақыларды (мүдде), комиссиялық төлемдер мен өзге да төлемдердi төлеу бойынша төлемдердiң мерзiмдерi мен көлемiнiң есептемелері жүргiзіледi. Егер, қарыз шартында өзгеше белгіленбесе, осы тармақтың 1)-4)-тармақшаларында көрсетілген есептілiктер қарыз берiлген валютада жүзеге асырылады.
5) шетелдiк валютада тартылған үкiметтік қарыздарды өтеу мен қызмет көрсету теңгелiк баламада есептеледi. Бұл ретте, жоспарланған жылға арналған теңгеге тоқсанның алдындағы есептемелердің соңында және болжамды жылдық орта АҚШ долларының бағамында Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен анықталған валюта айырбастаудың рыноктық бағамы пайдаланылады;
6) үкiметтік қарыздарды тартуды көздейтiн қаражатты игеру көлемiнiң болжамы негізiнде қарыз беру мен сыйақы (мүдде) ставкасының орта шарттарын пайдалана отырып үкiметтік қарыздарды тартуды көздейтiн өтеу мен қызмет көрсету мерзiмiнiң және көлемiнiң есептемесі жүргiзіледi.
410-1. Жоспарланған жылы үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша төлемдердің мерзімі мен көлемін есептеуді үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер шарттарының негізінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жүргізеді.
Ескерту. 410-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2005.12.23. N  1283  қаулысымен.
411. Үкiметтік қарыздарды, сондай-ақ үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша төлемдерді өтеу мен қызмет көрсету мерзімiнiң және көлемiнiң есептемесі негізiнде жоспарланып отырған жылғы үкiметтік қарыздарды өтеу мен қызмет көрсетудiң жалпы көлемiн бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган анықтайды.
Ескерту. 411-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.12.23. N  1283  қаулысымен.

412. Общий объем обслуживания правительственных займов и платежей по сделкам по хеджированию правительственных займов в планируемом году отражается в законе Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год по отдельной бюджетной программе. Общий объем погашения правительственных займов отражается в республиканском бюджете по разделу "Финансирование дефицита (использование профицита) бюджета".  <*>
Сноска. В пункт 412 внесены изменения - постановлением   Правительства РК от 23 декабря 2005 года N  1283 .
413. Планирование объемов предстоящего погашения и обслуживания займов местных исполнительных органов производится местными исполнительными органами ежегодно в рамках разработки проектов местных бюджетов на соответствующий финансовый год на основе прогнозных расчетов предстоящих объемов погашения и обслуживания займов местных исполнительных органов.
414. Производимые расчеты базируются на данных мониторинга долга местных исполнительных органов по состоянию на конец предшествующего расчетам квартала, прогнозе освоения средств действующих и предполагаемых к привлечению в текущем и планируемом году займов местных исполнительных органов, прогнозных показателях местного бюджета.
415. Прогнозные показатели местного бюджета на предстоящий финансовый год определяются параметрами экономических и социальных программ развития территории, утверждаемых местными представительными органами. Курс национальной валюты в планируемом году определяется с учетом параметров принятого Правительством Республики Казахстан среднесрочного плана социально-экономического развития Республики Казахстан на соответствующий год.
416. Расчеты объемов погашения и обслуживания займов местных исполнительных органов в планируемом году производятся следующим образом:
1) по каждому действующему займу местного исполнительного органа производится прогнозное распределение по годам объемов освоения неосвоенных средств займа;
2) на основе условий договора займа, определяются сроки и объемы погашения долга по займу местного исполнительного органа;
3) производится расчет динамики изменения суммы долга по займу местного исполнительного органа;
4) на основе условий договора займа, производится расчет сроков и объемов платежей по выплате вознаграждения (интереса), комиссионных и прочих платежей. Расчеты, указанные в подпунктах 1) - 4) настоящего пункта, осуществляются в валюте предоставления займа, если иное не установлено договором займа;
5) объемы погашения и обслуживания займов местных исполнительных органов, привлеченных в иностранной валюте, пересчитываются в тенговом эквиваленте. При этом используются рыночные курсы обмена валют, определенные в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, на конец предшествующего расчетам квартала и прогнозный среднегодовой курс доллара США к тенге на планируемый год;

412. Жоспарланып отырған жылғы үкiметтік қарыздарға және үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша төлемдерге қызмет көрсетудiң жалпы көлемi жеке бюджеттік бағдарлама бойынша тиiсті жылға арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының заңында көрсетiледi. Үкiметтiк қарыздарды өтеудiң жалпы көлемi "Бюджет тапшылығын қаржыландыру (профициттi пайдалану)" бөлiмi бойынша республикалық бюджетте көрсетiледi.
Ескерту. 412-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.12.23. N  1283  қаулысымен.
413. Жергiлiктi атқарушы органдардың қарыздарын алдағы өтеу мен қызмет көрсету көлемiн жоспарлауды жергiлiктi атқарушы органдардың қарыздарын алдағы өтеу мен қызмет көрсету көлемiнiң болжамдық есептемелер негiзiнде тиісті қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджеттердiң жобасын әзiрлеу шеңберiнде жергілiкті атқарушы органдар жүргізедi.
414. Жүргiзiлетін есептемелер тоқсанның алдындағы есептемелердiң соңындағы жағдай бойынша жергілiктi атқарушы органдар борышы мониторингінiң, жергiлiктi атқарушы органдардың ағымдағы және жоспарланатын жылы қолданылатын және тартуға көзделетін қаражатты игеру болжамының, жергілiкті бюджеттердiң болжамдық көрсеткiштерiнiң деректерiне негізделеді.
415. Алдағы қаржы жылына арналған жергілiкті бюджеттердiң болжамдық көрсеткiштерi жергiлiкті уәкілетті органдар бекiткен аумақтардың экономикалық және әлеуметтік бағдарламаларының параметрлерімен анықталады. Жоспарланып отырған жылғы ұлттық валюта бағамы Қазақстан Республикасының Үкiметi қабылдаған тиiстi жылға арналған Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының орта мерзiмдi жоспарының параметрлері ескеріле отырып анықталады.
416. Жоспарланып отырған жылы жергілiкті атқарушы органдардың қарыздарын өтеу мен қызмет көрсету көлемдерінің есептемелері мынадай түрде жүргiзіледi:
1) жергiлiктi атқарушы органның әрбiр қолданыстағы қарызы бойынша игерілмеген қарыз қаражатын игеру көлемiн әр жыл сайын болжамдық бөлу жүргiзіледi;
2) қарыз шартының талаптары негізiнде жергілiктi атқарушы органның қарызы бойынша борышты өтеу мерзiмi мен көлемi анықталады;
3) жергілiктi атқарушы органның қарызы бойынша борыш сомасының динамикасын есептеу жүргізiледi;
4) қарыз шартының талаптары негізiнде сыйақыларды (мүдделердi), комиссиялық төлемдер мен өзге де төлемдердi төлеу бойынша төлемдердiң мерзiмдері мен көлемiнiң есептемелер жүргiзіледi. Егер, қарыз шартында өзгеше белгіленбесе, осы тармақтың 1)-4)-тармақшаларында көрсетілген есептемелер қарыз берілген валютада жүзеге асырылады;
5) шетелдiк валютада тартылған жергілікті атқарушы органдардың қарыздарын өтеу мен қызмет көрсету теңгелiк баламада есептеледі. Бұл ретте, жоспарланған жылға арналған теңгеге тоқсанның алдындағы есептемелердің соңында және болжамды жылдық орта АҚШ долларының бағамында Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртiппен анықталған валюталардың нарықтық айырбас бағамы пайдаланылады;

6) на основе прогноза объемов освоения средств, предполагаемых к привлечению займов местных исполнительных органов, используя средние условия предоставления займов и ставки вознаграждения (интереса), производится расчет сроков и объемов погашения и обслуживания предполагаемых к привлечению займов местных исполнительных органов.
417. На основе сроков и объемов погашения и обслуживания займов местных исполнительных органов, определяется общий объем погашения и обслуживания займов местных исполнительных органов в планируемом году.
418. Общий объем обслуживания займов местных исполнительных органов в планируемом году отражается в местных бюджетах на соответствующий финансовый год в отдельной бюджетной программе. Общий объем погашения займов местных исполнительных органов отражается в местных бюджетах в разделе "Финансирование дефицита (использование профицита) бюджета".
419. Планирование объемов предстоящего погашения и обслуживания гарантированных государством займов из республиканского бюджета производится центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета ежегодно в рамках разработки проекта республиканского бюджета на соответствующий финансовый год на основе прогнозных расчетов предстоящих объемов погашения и обслуживания из республиканского бюджета гарантированных государством займов.
420. Производимые расчеты базируются на данных мониторинга гарантированного государством долга по состоянию на конец предшествующего расчетам квартала, прогнозе освоения средств действующих гарантированных государством займов, оценке вероятности выполнения обязательств по государственным гарантиям.
421. Расчеты объемов погашения и обслуживания гарантированных государством займов из республиканского бюджета в планируемом году производятся центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета следующим образом:
на основе информации агентов по каждому действующему гарантированному государством займу производится прогнозное распределение по годам объемов освоения средств займа;
2) на основе условий договора займа определяются сроки и объемы погашения долга по гарантированному государством займу;
3) производится расчет динамики изменения суммы долга по гарантированному государством займу;
4) на основе условий договора займа, производится расчет сроков и объемов платежей по выплате вознаграждения (интереса), комиссионных и прочих платежей. Расчеты, указанные в подпунктах 1) - 4) настоящего пункта осуществляются в валюте предоставления займа, если иное не установлено договором займа;

6) жергілікті атқарушы органның қарыздарды тартуды көздейтiн қаражатты игеру көлемiнiң болжамы негiзiнде қарыз беру мен сыйақы (мүдде) ставкасының орта шарттарын пайдалана отырып жергілiктi атқарушы органның қарыздарды тартуды көздейтiн өтеу мен қызмет көрсету мерзiмiнiң және көлемiнiң есептемесі жүргiзiледi.
417. Жергілiктi атқарушы органның қарыздарды өтеу мен қызмет көрсету мерзiмiнiң және көлемiнiң есептемесі негiзiнде жоспарланып отырған жылғы жергiлiктi атқарушы органдардың қарыздарын өтеу мен қызмет көрсетудiң жалпы көлемi анықталады.
418. Жоспарланып отырған жылғы жергілiктi атқарушы органдардың қарыздарына қызмет көрсетудiң жалпы көлемi жеке бюджеттік бағдарлама бойынша тиiстi жылға арналған жергiлікті бюджеттерде көрсетiледi. Жергiлiктi атқарушы органдардың қарыздарын өтеудiң жалпы көлемi "Бюджет тапшылығын қаржыландыру (профициттi пайдалану)" бөлiмi бойынша жергiлiктi бюджеттерде көрсетiледi.
419. Республикалық бюджеттен мемлекет кепiлдiк берген қарызды алдағы өтеу мен қызмет көрсету көлемiн жоспарлауды мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды республикалық бюджеттен алдағы өтеу мен қызмет көрсету көлемiнiң болжамдық есептемелер негізiнде тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет жобасын әзiрлеу шеңберiнде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жүргiзедi.
420. Жүргізiлетiн есептемелер тоқсанның алдындағы есептемелердiң соңындағы жағдай бойынша мемлекет кепiлдiк берген борыш мониторингінiң, қолданыстағы мемлекет кепiлдiк берген қарыз қаражатын игеру болжамының, мемлекеттiк кепiлдiктер бойынша мiндеттемелердің орындалу мүмкiндігін бағалау деректерiне негiзделедi.
421. Жоспарланып отырған жылы республикалық бюджеттен мемлекет кепiлдiк берген қарызды өтеу мен қызмет көрсету көлемдерiнiң есептемелерi бюджеттi атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мынадай түрде жүргізедi:
1) агенттің әрбiр қолданыстағы мемлекет кепiлдiк берген қарыз жөнiндегi ақпараты негiзiнде қарыз қаражатын игеру көлемiн әр жыл бойынша болжамдық бөлу жүргізіледi;
2) қарыз шартының талаптары негiзiнде мемлекет кепiлдiк берген қарыз бойынша борышты өтеу мерзiмi мен көлемi анықталады;
3) мемлекет кепiлдiк берген қарыз бойынша борыш сомасының динамикасын есептеу жүргiзiледi;
4) қарыз шартының талаптары негiзiнде сыйақыларды (мүдде), комиссиялық төлемдер мен өзге да төлемдердi төлеу бойынша төлемдердiң мерзiмдерi мен көлемiнiң есептемелерi жүргiзіледi. Егер, қарыз шартында өзгеше белгiленбесе, осы тармақтың 1)-4)-тармақшаларында көрсетілген есептемелер қарыз берiлген валютада жүзеге асырылады;

5) объемы погашения и обслуживания гарантированных государством займов, привлеченных в иностранной валюте, пересчитываются в тенговом эквиваленте. При этом используются рыночные курсы обмена валют, определенные в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, на конец предшествующего расчетам квартала и прогнозный среднегодовой курс доллара США к тенге на планируемый год.
422. На основе полученных сроков и объемов, оценки вероятности выполнения обязательств по государственным гарантиям центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета определяется годовой объем расходов из республиканского бюджета на погашение и обслуживание в планируемом году гарантированных государством займов.
423. Годовой объем расходов республиканского бюджета на выполнение обязательств по государственным гарантиям в планируемом году отражается в законе Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год в отдельной бюджетной программе.
Глава 48. Порядок осуществления платежей по погашению
и обслуживанию правительственных займов, займов местных
исполнительных органов и негосударственных займов, обеспеченных
государственными гарантиями, а также по сделкам по хеджированию правительственных займов  <*>
Сноска. В заголовок внесены изменения - постановлением   Правительства РК от 23 декабря 2005 года N  1283 .
424. Погашение и обслуживание правительственных займов, а также хеджирование правительственных займов осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета за счет средств, предусмотренных в законе Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий год через НБ РК.  <*>
Сноска. В пункт 424 внесены изменения - постановлением   Правительства РК от 23 декабря 2005 года N  1283 .
425. Центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета ежемесячно, до двадцать пятого числа текущего месяца, составляется заявка на обслуживание, погашение правительственного и гарантированного государством долга Республики Казахстан, а также осуществление платежей по сделкам по хеджированию правительственных займов из средств республиканского бюджета на предстоящий месяц по установленной форме согласно приложению 51 (далее - заявка), в соответствии с которой открываются в установленном порядке разрешения на данное расходование денег республиканского бюджета. Заявка составляется исходя из уточненных сроков и объемов погашения и обслуживания правительственных займов, платежей по сделкам по хеджированию правительственных займов и содержит прогноз платежей по каждому займу и сделке по хеджированию правительственных займов по датам с указанием вида, валюты платежа и получателей платежа.  <*>
Сноска. Пункт 425 в редакции - постановлением   Правительства РК от 23 декабря 2005 года N  1283 .

5) шетелдiк валютада тартылған мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды өтеу мен қызмет көрсету теңгелiк баламада есептеледі. Бұл ретте, жоспарланған жылға арналған теңгеге тоқсанның алдындағы есептемелердiң соңында және болжамды жылдық орта АҚШ долларының бағамында Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртiппен анықталған валюталардың нарықтық айырбас бағамы пайдаланылады.
422. Мемлекеттік кепiлдiктер бойынша мiндеттемелердi орындаудың белгiленген мерзiмi мен көлемiнiң, мүмкiндiгін бағалаудың негiзiнде бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкiлетті орган мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды жоспарланып отырған жыл өтеу мен қызмет көрсетуге арналып республикалық бюджеттен бөлiнетiн шығыстардың жылдық көлемiн анықтайды.
423. Мемлекеттiк кепiлдiктер бойынша мiндеттемелердi орындауға арналып республикалық бюджеттен бөлiнетiн шығыстардың жылдық көлемi жеке бюджеттiк бағдарламамен тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының заңында көрсетіледi.
48-тарау. Үкiметтік қарыздарды, жергiлiктi атқарушы
органдардың қарыздары мен мемлекеттiк кепiлдіктермен
қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздарды өтеу
және қызмет көрсету бойынша, сондай-ақ үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша төлемдердi жүзеге асыру тәртібi
Ескерту. 48-тарау тақырыбына өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.12.23. N  1283  қаулысымен.
424. Yкiметтiк қарыздарды өтеу мен қызмет көрсетудi, сондай-ақ үкіметтік қарыздарды хеджирлеуді тиiстi жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының заңында көзделген қаражат есебiнен ҚР ҰБ арқылы бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкілетті орган жүзеге асырады.
Ескерту. 424-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.12.23. N  1283  қаулысымен.
425. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган 51-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша алдағы айға республикалық бюджет қаражатынан Қазақстан Республикасының үкіметтік және мемлекет кепілдік берген борышына қызмет көрсетуге, оны өтеуге, сондай-ақ үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша төлемдерді жүзеге асыруға арналған өтінімді (бұдан әрі - өтінім) ай сайын ағымдағы айдың жиырма бесінші күніне дейін жасайды, осыған сәйкес республикалық бюджет ақшасын осыларға жұмсауға белгіленген тәртіппен рұқсат ашылады. Өтінім үкіметтік қарыздарды, үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша төлемдерді өтеу және оларға қызмет көрсетудің нақтыланған мерзіміне және көлеміне негізделе отырып жасалады және төлем түрін, валютасын және төлемді алушыларды көрсете отырып, әр қарыз және үкіметтік қарыздарды хеджирлеу мәмілесі бойынша төлем болжамдарын қамтиды.
Ескерту. 424-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2005.12.23. N  1283  қаулысымен.

426. Центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета проверяется соответствие объемов предстоящих платежей по погашению и обслуживанию правительственных займов, а также по сделкам по хеджированию правительственных займов в соответствующем месяце сводному плану поступлений и финансирования республиканского бюджета и, в случае несоответствия утвержденным планом объемам, вносятся соответствующие изменения в сводный план поступлений и финансирования республиканского бюджета.  <*>
Сноска. В пункт 426 внесены изменения - постановлением   Правительства РК от 23 декабря 2005 года N  1283 .
427. В целях обеспечения подготовки и осуществления платежей по погашению и обслуживанию правительственных займов, а также по сделкам по хеджированию правительственных займов в установленные сроки и в необходимых объемах, центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета проводится работа по организации своевременного поступления счетов к оплате от кредиторов, контрагентов, платежных ведомостей и других необходимых для проведения платежей документов.  <*>
Сноска. В пункт 427 внесены изменения - постановлением   Правительства РК от 23 декабря 2005 года N  1283 .
428. Центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета осуществляется проверка соответствия указанных в предъявленных кредиторами, контрагентами счетах и платежных ведомостях дат, сумм, видов, валют платежей, получателей платежа условиям договоров займа, сделок по хеджированию правительственных займов, результатам размещений государственных эмиссионных ценных бумаг.  <*>
Сноска. В пункт 428 внесены изменения - постановлением   Правительства РК от 23 декабря 2005 года N  1283 .
429. В случае выявления несоответствия указанных в предъявленных счетах к оплате и платежных ведомостях дат, сумм, видов, валют платежей, получателей платежа условиям договоров займа, сделок по хеджированию правительственных займов, результатам размещений государственных эмиссионных ценных бумаг, центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета во взаимодействии с кредиторами, контрагентами организуется работа по уточнению представленных кредиторами, контрагентами счетов к оплате и платежных ведомостей.  <*>
Сноска. В пункт 429 внесены изменения - постановлением   Правительства РК от 23 декабря 2005 года N  1283 .
430. В определенные договорами займа и условиями сделок по хеджированию правительственных займов, а также по сделкам по хеджированию правительственных займов, размещений государственных эмиссионных ценных бумаг сроки платежей по погашению и обслуживанию правительственных займов, а также по сделкам по хеджированию правительственных займов центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета оформляются и передаются в НБ РК платежные документы, где указываются идентификационный номер правительственного займа, сделки по хеджированию правительственных займов, бенефициар, платежные реквизиты, вид, сумма, валюта, дата платежа в соответствии с условиями договоров займа, сделок по хеджированию правительственных займов, результатов размещений государственных эмиссионных ценных бумаг.  <*>
Сноска. В пункт 430 внесены изменения - постановлением   Правительства РК от 23 декабря 2005 года N  1283 .

426. Бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкілетті орган республикалық бюджет түсiмдерi мен қаржыландыру жиынтық жоспарының тиісті айында үкiметтік қарыздарды өтеу мен қызмет көрсету бойынша, сондай-ақ үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша алдағы төлемдер көлемiнiң сәйкестігін жүргізедi және көлем бекiтілген жоспарға сәйкес болмаған жағдайда республикалық бюджет түсiмдерi мен қаржыландыруының жиынтық жоспарына тиісті өзгерiстер енгізіледi.
Ескерту. 426-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.12.23. N  1283  қаулысымен.
427. Белгіленген мерзiмде және қажеттi көлемде үкіметтiк қарыздарды өтеу мен қызмет көрсету бойынша, сондай-ақ үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша даярлықты қамтамасыз ету және төлемдi жүзеге асыру мақсатында бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкілеттi орган кредит берушілерден, контрагенттерден төлемге шоттардың, төлем тізiмдерiнiң және төлем жасау үшiн басқа да қажеттi құжаттардың уақытылы түсуiн ұйымдастыру бойынша жұмыстарды жүргiзедi.
Ескерту. 427-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.12.23. N  1283  қаулысымен.
428. Бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкілетті орган кредит берушi, контрагенттер ұсынған шоттар мен төлем тiзiмдерiндегі көрсетiлген күннің, соманың, түрдiң, төлем валютасының, қарыз шартының, үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелердің талаптарымен төлемдердi алушылардың, мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру нәтижелерiнің сәйкестігін тексерудi жүзеге асырады.
Ескерту. 428-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.12.23. N  1283  қаулысымен.
429. Төлемге ұсынылған шоттар мен төлем тiзiмдерiндегi көрсетілген күннiң, соманың, түрдiң, төлем валютасының, қарыз шартының, үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелердің талаптарымен төлемдердi алушылардың, мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру нәтижелерiнiң сәйкессiздiгi анықталған жағдайда бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкiлетті органы кредит берушілермен, контрагенттермен бiрлесе әрекет ете отырып, кредит берушiлердiң төлемге ұсынылған шоттары мен төлем тiзiмдерiн нақтылау жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастырады.
Ескерту. 429-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.12.23. N  1283  қаулысымен.
430. Қарыз шартында және үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелерде, мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру шарттарында анықталған үкiметтiк қарыздарды өтеу мен қызмет көрсету бойынша, сондай-ақ үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша төлемдер мерзімiнде бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган ресiмдейдi және үкiметтiк қарыздың үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәміленің бiрегейлеу нөмiрi, бенефициары, төлем деректемелерi, түрi, сомасы, валютасы, қарыз шартының, үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелердің талаптарына сәйкес төлем күнi, мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру нәтижелерi көрсетілген төлем құжаттарын ҚР ҰБ бередi.
Ескерту. 430-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.12.23. N  1283  қаулысымен.

431. На основании представленных платежных документов, НБ РК производит перевод денег в требуемых объемах и валютах с банковского счета центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета на банковские счета кредиторов, а также контрагентов и предоставляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета письменное уведомление о факте проведения платежа.  <*>
Сноска. В пункт 431 внесены изменения - постановлением   Правительства РК от 23 декабря 2005 года N  1283 .
432. Операции по погашению и обслуживанию правительственных займов, сделкам по хеджированию правительственных займов отражаются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год в тенге. При этом, в случае осуществления платежей по погашению и обслуживанию правительственных займов, сделкам по хеджированию правительственных займов в иностранной валюте, отражение производится в тенге по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, на дату закупки валют, необходимых для осуществления данных операций.  <*>
Сноска. В пункт 432 внесены изменения - постановлением   Правительства РК от 23 декабря 2005 года N  1283 .
433. Погашение и обслуживание займов местных исполнительных органов осуществляется ими за счет средств, предусмотренных в местных бюджетах на соответствующий год.
434. В целях обеспечения подготовки и осуществления платежей по погашению и обслуживанию займов местных исполнительных органов в установленные сроки и в необходимых объемах, местными исполнительными органами проводится работа по организации своевременного поступления счетов к оплате от кредиторов, платежных ведомостей и других необходимых для проведения платежей документов.
435. Местными исполнительными органами осуществляется контроль соответствия указанных в предъявленных счетах и платежных ведомостях дат, сумм, видов, валют платежей, получателей платежа условиям договоров займа.
436. В случае выявления несоответствия указанных в предъявленных счетах и платежных ведомостях дат, сумм, видов, валют платежей, получателей платежа условиям договоров займа, местными исполнительными органами во взаимодействии с кредиторами организуется работа по уточнению представленных счетов и платежных ведомостей.
437. В определенные договорами займа сроки платежей, местными исполнительными органами обеспечивается перевод денег в требуемых объемах на счета кредитора.
438. Данные операции отражаются местными исполнительными органами в кассовом исполнении местных бюджетов в тенге. При этом, в случае осуществления платежей в иностранной валюте, отражение производится в тенге по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, на дату закупки валют, необходимых для осуществления операций.

431. Ұсынылған төлем құжаттарының негiзiнде ҚР ҰБ бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның банктiк шотынан кредит берушiнiң, сондай-ақ контрагенттердің банктік шотына қажет етілетін көлемде және валютада ақша аударады және бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкілеттi органына төлем жасалған фактiсi туралы жазбаша хабарламаны ұсынады.
Ескерту. 431-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.12.23. N  1283  қаулысымен.
432. Үкiметтік қарыздарды өтеу мен қызмет көрсету, үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша операцияларды бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкілетті орган тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджетте теңгемен көрсетедi. Бұл ретте, үкiметтік қарыздар өтеу мен қызмет көрсетудi шетелдiк валютада жүзеге асырылған жағдайда осы операцияны жүзеге асыру үшiн қажеттi валютаны сатып алу күнi Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен анықталған валюталардың нарықтық айырбас бағамы бойынша теңгемен жүргiзіледi.
Ескерту. 432-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.12.23. N  1283  қаулысымен.
433. Жергілiктi атқарушы органдардың қарыздарын өтеу мен қызмет көрсету тиiстi жылға арналып жергiлiктi бюджеттерде көзделген қаражат есебiнен жүзеге асырылады.
434. Белгiленген мерзiмде және қажеттi көлемде жергiлiктi атқарушы органдардың қарыздарын өтеу мен қызмет көрсету бойынша даярлықты қамтамасыз ету және төлемдердi жүзеге асыру мақсатында жергiлiктi атқарушы органдар кредит берушілерден төлемге шоттардың, төлем тізiмдерiнiң және төлемдердi жүргiзу үшiн қажетті басқа да құжаттардың уақытылы түсуiн ұйымдастыру бойынша жұмыстарды жүргізедi.
435. Жергiлiктi атқарушы органдар ұсынылған шоттар мен төлем тiзiмдерiндегi көрсетiлген күннiң, соманың, түрдiң, төлем валютасының, қарыз шартының талаптарымен төлемдердi алушылардың сәйкестігіне бақылауды жүзеге асырады.
436. Ұсынылған шоттар мен төлем тізiмдерiндегі көрсетiлген күннiң, соманың, түрдiң, төлем валютасының, қарыз шартының талаптарымен төлемдердi алушылардың сәйкессiздігі ашылған жағдайда жергілікті атқарушы орган кредит берушімен өзара iс-қимыл жасай отырып ұсынылған шоттар мен төлем тiзiмдерiн нақтылау бойынша жұмыстарды ұйымдастырады.
437. Қарыз шартында анықталған төлем мерзiмiнде жергiлiктi атқарушы органдар кредит берушiнiң шотына қажет етілетін көлемде ақша аударуды қамтамасыз етеді.
438. Бұл операцияны жергілiкті атқарушы органдар жергiлiктi бюджеттердiң кассалық атқарылуында теңгемен көрсетедi. Бұл ретте, үкiметтік қарыздарды өтеу мен қызмет көрсетудi шетелдiк валютада жүзеге асырылған жағдайда осы операцияны жүзеге асыру үшiн қажетті валютаны сатып алу күнi Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртiппен анықталған валюталардың нарықтық айырбас бағамы бойынша теңгемен жүргiзiледi.

439. Местными исполнительными органами в рамках осуществления мониторинга долга местных исполнительных органов ведется учет произведенных платежей по погашению и обслуживанию займов местных исполнительных органов.
440. Погашение и обслуживание гарантированных государством займов, в том числе досрочное, из республиканского бюджета осуществляется при наличии постановления Правительства Республики Казахстан.
441. После вступления в силу закона Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета до 1 марта соответствующего финансового года разрабатывается и вносится в установленном порядке проект постановления Правительства Республики Казахстан об утверждении перечня заемщиков по негосударственным займам, обеспеченным государственными гарантиями. Погашение и обслуживание за заемщиков по гарантированным государством займам, вошедших в указанный перечень, осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в течение соответствующего финансового года из республиканского бюджета, на основании счетов к оплате от кредиторов, в сроки и в объемах, установленных договором займа.
442. Решение о выплатах из республиканского бюджета за заемщиков по гарантированным государством займам, не вошедших в указанный перечень, принимается в следующем порядке:
1) Банком/Агентом предоставляется в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета заключение о необходимости проведения очередных платежей по гарантированным государством займам из республиканского бюджета не позднее чем за тридцать дней до даты наступления таких платежей;
2) на основе представленных заключений в течение пятнадцати дней центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета разрабатывается и вносится на рассмотрение в установленном порядке проект постановления Правительства Республики Казахстан, предусматривающий проведение выплат из республиканского бюджета платежей за указанных заемщиков по гарантированным государством займам;
3) между центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, агентом, заемщиками по гарантированным государством займам заключаются соответствующие, в том числе дополнительные к ранее оформленным, соглашения, в которых определяются (уточняются) условия, сроки, порядок возврата отвлеченных из республиканского бюджета денег.
443. Центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета ежемесячно, до двадцать пятого числа текущего месяца, составляется заявка согласно приложению  51 на платежи  по выполнению обязательств по государственным гарантиям на предстоящий месяц, в соответствии с которой открываются в установленном порядке разрешения на данное расходование денег республиканского бюджета. Заявка составляется исходя из уточненных сроков и объемов погашения и обслуживания гарантированных государством займов и содержит прогноз платежей по каждому займу по датам с указанием вида, валюты платежа и получателей платежа.

439. Жергілікті атқарушы органдар жергiлiктi атқарушы органдар борышының мониторингін жүзеге асыру шеңберiнде жергілiкті атқарушы органдардың қарыздарын өтеу мен қызмет көрсету бойынша жасалған есебiн жүргiзедi.
440. Республикалық бюджеттен, оның iшiнде мерзiмнен тыс мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды өтеу мен қызмет көрсету Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы бар болған жағдайда жүзеге асырылады.
441. Тиiсті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының заңы күшiне енгеннен кейiн бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкiлетті орган тиісті қаржы жылының 1-наурызына дейiн Мемлекеттiк кепiлдiктермен қамтамасыз етiлген, мемлекеттiк емес қарыздар бойынша қарыз алушылардың тiзбесiн бекiту туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысының жобасын белгіленген тәртiппен әзiрлейдi және енгiзедi. Көрсетiлген тiзбеге енген, мемлекет кепiлдiк берген қарыз бойынша қарыз алушылар үшiн өтеу мен қызмет көрсетудi бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкiлетті орган қарыз шартында белгiленген мерзiм мен көлемде кредит берушiлердiң төлем шоттарының негiзiнде, республикалық бюджеттен тиiстi қаржы жылының iшiнде атқарады.
442. Көрсетiлген тiзбеге енбеген, мемлекет кепiлдiк берген қарыз бойынша қарыз алушылар үшiн республикалық бюджеттен төлеу туралы шешiм мынадай тәртiппен қабылданады:
1) агент республикалық бюджеттен мемлекет кепілдiк берген қарыз бойынша кезектi төлемдердi жүргiзу қажеттiлiгi туралы қорытындыны мұндай төлемдер басталатын күнге дейiн отыз күннен кешiктірмей бюджеттi атқару жөніндегі орталық уәкiлеттi органға ұсынады;
2) ұсынылған қорытындының негiзiнде он бес күн iшiнде бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкілетті орган мемлекет кепiлдiк берген қарыз бойынша көрсетiлген қарыз алушылар үшін төлемдердi республикалық бюджеттен төлем жасауды көздейтiн Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысының жобасын белгiленген тәртiппен әзiрлейдi және енгiзедi;
3) бюджеттi атқару жөнiндегі орталық уәкiлеттi органның, агенттің, мемлекет кепiлдiк берген қарыз бойынша қарыз алушының арасында тиiстi, оның ішінде бұрын ресiмделген республикалық бюджеттен оқшауландырылған ақшаны қайтару шарттары, мерзiмi, тәртiбi анықталған (нақтыланған) келiсiм жасалады.
443. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкілеттi орган ағымдағы айдың жиырма бeci күнiне дейiн алдағы ай үшiн мемлекеттік кепiлдiктер бойынша мiндеттемелердi орындау бойынша төлемдерге арналған қосымшаға сәйкес өтiнiм толтырады, осыған сәйкес республикалық бюджет ақшасын осыларға жұмсау үшiн белгіленген тәртiппен рұқсат ашылады. Өтiнiм үкiметтік қарыздарды өтеу мен қызмет көрсетудiң нақтыланған мерзiмiне және көлемiне негiзделе отырып толтырылады және күнi, түрi, төлем валютасы мен төлемдi алушы көрсетiлiп әр қарыз бойынша төлем болжамдары қамтылады.

444. Центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета проверяется соответствие объемов предстоящих платежей по выполнению обязательств по государственным гарантиям в соответствующем месяце сводному плану поступлений и финансирования республиканского бюджета и, в случае несоответствия утвержденным планом объемам, вносятся соответствующие изменения в сводный план поступлений и финансирования республиканского бюджета.
445.  При наличии постановления Правительства Республики Казахстан, на основании  предоставленных кредиторами и проверенных центральным уполномоченным органом по   исполнению бюджета счетов к оплате, центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета оформляются и передаются в НБ РК платежные документы, где указываются идентификационный номер гарантированного государством займа, бенефициар, платежные реквизиты, вид, сумма, валюта, дата платежа в соответствии с условиями договоров займа.
446. На основании представленных платежных документов, НБ РК производит перевод денег в требуемых объемах и валютах с банковского счета центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета на банковские счета кредиторов и предоставляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета письменное уведомление о факте проведения платежа.
447. Операции по погашению и обслуживанию гарантированных государством займов отражаются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год в тенге. При этом, в случае осуществления платежей по погашению и обслуживанию гарантированных государством займов в иностранной валюте, отражение производится в тенге по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, на дату закупки валют, необходимых для осуществления операций.
Глава 49 . Порядок мониторинга государственного
и гарантированного государством долга
448. Мониторинг государственного и гарантированного государством долга (далее - мониторинг долга) представляет собой деятельность государства в лице центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета по учету, анализу и контролю процесса формирования, изменения и обслуживания государственного и гарантированного государством долга.
449. Объектами мониторинга долга являются все государственные и гарантированные государством займы, в том числе:
1) займы Правительства Республики Казахстан;
2) займы НБ РК;
3) займы местных исполнительных органов;
4) негосударственные займы, обеспеченные государственными гарантиями.

444. Бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкілетті орган республикалық бюджет түсiмдерi мен қаржыландыру жиынтық жоспарының тиісті айында мемлекеттік кепiлдiктер бойынша мiндеттемелердi орындау бойынша алдағы төлемдер көлемiнiң сәйкестігiн жүргiзедi және көлем бекiтілген жоспарға сәйкес болмаған жағдайда республикалық бюджет түсiмдерi мен қаржыландыруының жиынтық жоспарына тиiстi өзгерiстер енгiзіледi.
445. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы бар болған жағдайда кредит берушiлер ұсынған және бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкілетті орган тексерген төлеуге берiлген шоттар негiзiнде үкiметтiк қарыздың бiрегейлеу нөмiрi, бенефициары, төлем деректемелерi, түрi, сомасы, валютасы, қарыз шартының талаптарына сәйкес төлем күнi, мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру нәтижелерi көрсетiлген төлем құжаттарын бюджетті атқару жөнiндегі орталық уәкiлетті орган ресiмдейдi және ҚР ҰБ бередi.
446. Ұсынылған төлем құжаттарының негiзiнде ҚР ҰБ бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкiлеттi органның банктiк шотынан кредит берушiнiң банктiк шотына қажет етілетiн көлемде және валютада ақша аударады және бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкілеттi органына төлем жасалған фактiсi туралы жазбаша хабарламаны ұсынады.
447. Мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды өтеу мен қызмет көрсету бойынша операцияларды бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкілетті орган тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджетте теңгемен көрсетедi. Бұл ретте, үкiметтік қарыздар өтеу мен қызмет көрсетудi шетелдiк валютада жүзеге асырылған жағдайда осы операцияны жүзеге асыру үшiн қажетті валютаны сатып алу күні Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен анықталған валюта айырбастаудың рыноктық бағам бойынша теңгемен жүргізіледi.
49-тарау. Мемлекеттік және мемлекет кепiлдiк берген
борыш мониторингінiң тәртібi
448. Мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген борыш мониторинг (бұдан әрi - мониторинг) мемлекеттік және мемлекет кепiлдiк берген борыштың қалыптасу, өзгеру және қызмет көрсету процесiн есепке алу, талдау және бақылау бойынша бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкілеттi органның атынан мемлекет iске асыратын қызмет болып табылады.
449. Мониторинг объектiсi барлық мемлекеттік және мемлекет кепiлдiк берген қарыздар, оның iшiнде:
1) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарыздары;
2) ҚР ҰБ қарыздары;
3) жергілікті атқарушы органдардың қарыздары;
4) мемлекеттік кепiлдiктермен қамтамасыз етілген мемлекеттiк емес қарыздар болып табылады.

450. Мониторинг долга включает работы по:
1) регистрации и учету государственных и гарантированных государством займов;
2) обеспечению и контролю осуществления платежей в счет погашения и обслуживания долга в соответствии с установленным договором займа графиком;
3) учету всех операций по каждому займу в валюте займа, включая:
отслеживание и учет поступления средств займов;
учет платежей по погашению и обслуживанию долга;
учет изменения объема долга;
а также, при необходимости, учет просроченных платежей.
4) учету рыночных курсов обмена валют, определенных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
5) учету изменения плавающих ставок заимствования.
451. Для учета операций по государственным и гарантированным государством займам используются следующие документы:
выписка иностранного кредитора, подтверждающая снятие средств со ссудного счета;
платежный документ по погашению основной суммы долга и выплате вознаграждений (интересов) по нему;
отчетность НБ РК о получении, обслуживании и погашении своих займов по форме, утвержденной Агентством Республики Казахстан по статистике;
отчетность банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, уполномоченных на обслуживание правительственных и гарантированных государством займов, по форме, утвержденной Агентством Республики Казахстан по статистике;
отчетность местных исполнительных органов о получении, обслуживании и погашении своих займов по форме, утвержденной центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
452. Для проведения мониторинга долга осуществляется сбор информации по государственным и гарантированным государством займам для текущего обновления данных о состоянии государственного и гарантированного государством долга.
453. Получаемая информация обобщается и анализируется соответствующими подразделениями центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, накапливается и хранится в базе данных автоматизированной информационной системы.
454. Результаты мониторинга долга оформляются в виде отчетов, таблиц, диаграмм о текущем состоянии государственного и гарантированного государством долга, получении, обслуживании и погашении государственных и гарантированных государством займов, как на бумажных носителях, так и с использованием электронной системы сбора, обработки и хранения информации.
Раздел 10. Порядок управления бюджетными деньгами
Глава 50. Порядок осуществления финансовых операций
за счет средств правительственных внешних займов
455. Ссудный счет - текущий счет, открытый у донора-нерезидента, на котором размещается сумма правительственного внешнего займа Республики Казахстан, из которого осуществляются платежи напрямую поставщику товаров (работ, услуг), а также на пополнение специального счета;
специальный счет бюджетного инвестиционного проекта или программы - счет в иностранной валюте, оговоренной в международном договоре займа или соглашении о связанном гранте, возобновляемый посредством авансовых выплат правительственного внешнего займа или связанного гранта. Специальный счет открывается администратором бюджетной программы для покрытия за счет правительственного внешнего займа или связанного гранта доли расходов на приобретение товаров (работ, услуг) и на администрирование бюджетного инвестиционного проекта или программы в соответствии с международным договором займа или соглашением о связанном гранте;
счет к специальному счету бюджетного инвестиционного проекта или программы - счет, открываемый так же в банке второго уровня для осуществления платежей в национальной валюте;
возобновляемый счет бюджетного инвестиционного проекта - счет, открываемый центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета на период реализации бюджетного инвестиционного проекта для зачисления и использования денег, возвращаемых заемщиками в счет погашения основного долга по кредиту, выданному за счет правительственных внешних займов.

450. Борыш мониторингi мыналар:
1) мемлекеттік және мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды тiркеу және есепке алу;
2) қарыз шарттарымен белгіленген кестеге сәйкес борышты өтеу мен қызмет көрсету шотына төлемдердi жасауды қамтамасыз ету және бақылау;
3) мыналарды:
түскен қарыз қаражатын қадағалау және есепке алуды;
борышты өтеу мен қызмет көрсету бойынша төлемдердiң есебiн;
борыш көлемiнiң өзгеру есебiн;
сондай-ақ, қажет болған жағдайда мерзiмi өткен төлемдердiң есебiн қоса алғанда валютадағы қарыздардың әрбiр қарызы бойынша барлық операциялардың есебi;
4) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртiппен валюта айырбастаудың рыноктық бағамын есепке алу;
5) қарыз алудың өзгермелi ставкасының өзгеруiнiң есебi бойынша жұмыстарды қамтиды.
451. Мемлекеттік және мемлекет кепiлдiк берген қарыздар бойынша операцияларды есепке алу үшiн мынадай құжаттар:
қарыз шотынан қаражат алғанын растайтын шетел кредит берушiсiнiң көшiрмесi;
негізгі соманы өтеу және ол бойынша сыйақы (мүдде) төлеу бойынша төлем құжаты;
Қазақстан Республикасы Статистика агенттiгi бекiткен нысан бойынша өзiнiң қарыздарын aлу, қызмет көрсету және өтеу туралы ҚР ҰБ есептілігі;
екiншi деңгейдегi банктердiң және Қазақстан Республикасы Статистика агенттігi бекiткен нысан бойынша үкiметтiк және мемлекет кепiлдiк берген қарыздарға уәкілеттік берiлген, банктiк операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың есептiлігі;
бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкілетті орган бекiткен нысан бойынша өзiнiң қарыздарын алу, қызмет көрсету және өтеу туралы жергілікті атқарушы органдардың есептілігі пайдаланылады.
452. Борыш мониторингiн жүргiзу үшiн мемлекеттік және мемлекет кепiлдiк берген борыштың жай-күйi туралы деректердi ағымдағы жаңарту үшiн мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген қарыздар бойынша ақпараттарды жинау жүзеге асырылады.
453. Алынатын ақпараттарды бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкiлетті органның тиісті бөлiмшесi қорытындылайды және таңдайды, автоматтандырылған ақпараттар жүйесiнiң дерекқорында сақталады.
454. Борыш мониторингiнiң нәтижелерi мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген борыштың ағымдағы жағдайы, ақпараттарды жинау, өңдеу және сақтау қағаз түрiнде де және электронды жүйенi пайдалана отырып мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды алу, қызмет көрсету және өтеу туралы есептер, кестелер, диаграммалар түрiнде ресiмделедi.
10-бөлiм. Бюджеттiк ақшаны басқару тәртiбi
50-тарау. Үкiметтік сыртқы қарыз қаражаты есебiнен
қаржылық операцияларды жүзеге асыру тәртiбi
455. Қарыз шоты - тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) тiкелей берушiге төлемдер, сондай-ақ арнайы шотты толтыру жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасының үкiметтiк сыртқы қарыздарының сомасы орналастырылатын донор-бейрезидентте ашылған ағымдағы шот;
бюджеттiк инвестициялық жобаның немесе бағдарламалардың арнайы шоты - халықаралық қарыз шартында немесе байланысты грант туралы келiсiмде айтылған, үкіметтiк сыртқы қарыздан немесе байланысты гранттан аванстық төлем арқылы қалпына келтiрілетін шетелдiк валютадағы шот. Арнайы шотты үкiметтiк сыртқы қарыздың немесе тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатып алуға және бюджеттік инвестициялық жобаларды әкiмшілендiруге немесе халықаралық қарыз шартына немесе байланысты грант туралы келiсiмге сәйкес бағдарламаларға арналған шығыстардың үлестiк грантының есебiнен жабу үшін бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшілерi ашады;
бюджеттiк инвестициялық жобаның немесе бағдарламаның арнайы шотына арналған шот - ұлттық валютада төлемдер жасау үшiн екiншi деңгейдегі банктерде ашылатын шот;
бюджеттiк инвестициялық жобаның жаңартылатын шоты - бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкілетті органға үкiметтiк сыртқы қарыздар есебiнен берiлген кредит бойынша негізгі борышты өтеу есебiне қарыз алушылардың қайтарған ақшасын есептеу мен пайдалану үшiн бюджеттiк инвестициялық жобаны iске асыру кезiнде ашылатын шот.

456. Финансовые операции за счет правительственных внешних займов со ссудного счета и/или специального счета осуществляются администратором бюджетной программы на основании заявок на снятие средств, направляемых в адрес иностранного кредитора по форме и в соответствии с договором займа, также в соответствии с настоящими Правилами. При этом средства правительственных внешних займов не могут быть сняты администратором бюджетной программы на цели, не предусмотренные соответствующим договором займа.
457. Заявки на снятие средств со ссудного счета и/или специального счета визируются двумя группами подписей, где первая группа подписей закреплена за центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, вторая группа подписей за администратором бюджетной программы. При этом статус обладателей подписей первой группы определяется регулированием использования средств правительственного внешнего займа в рамках бюджетных программ, и контролем за их целевым использованием, статус обладателей подписей второй группы - полной ответственностью за их целевое использование в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
458. Для получения подписи первой группы в заявке на снятие средств правительственного внешнего займа со счета, администратор бюджетной программы вместе с заявкой на снятие средств предоставляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета:
сопроводительное письмо с указанием назначения платежа;
в случае проведения платежей по заключенным в рамках договора займа контрактам, копии документов, на основании которых в соответствии с этими контрактами производится оплата, копии этих контрактов при проведении первоначального платежа по ним, а также копии официальных одобрений иностранного кредитора на заключение контрактов, если это предусмотрено процедурами по договору займа;
в случае проведения разовых платежей по расходам, производимым без заключения контрактов, копии первичных документов (счета-фактуры, накладные, приходные кассовые ордера, квитанции, расписки и иные документы);
копии документов, необходимых к предоставлению иностранному кредитору согласно принятым финансовым процедурам по договору займа;
справку о выданных разрешениях по форме согласно приложению 52;
дополнительную информацию по подотчетным суммам по запросу центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета.
459. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение десяти рабочих дней проверяет заявку на снятие средств правительственного внешнего займа со счета на соответствие условиям договоров займов, также выделенному администратору бюджетной программы разрешению на соответствующий период, подписывает и возвращает ее администратору бюджетной программы для передачи иностранному кредитору.

456. Қарыз шотынан және/немесе арнайы шоттан алынған үкiметтiк сыртқы қарыз шотының есебiнен жасалатын операцияларды бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшілерi нысан бойынша және қарыз шартына сәйкес, сондай-ақ осы Тәртiпке сәйкес шетелдiк кредит берушiсiнің атына жiберілетін, қаражатты алу өтiнiмi негiзiнде жүргiзедi. Бұл ретте, үкіметтік сыртқы қарыздардың қаражатын бюджеттік бағдарламалардың әкiмшiлерi қарыз шартына сәйкес көзделмеген мақсаттарға ала алмайды.
457. Қарыз шотынан және/немесе арнайы шоттан алуға арналған өтiнiмге қолдардың екi тобы бұрыштама соғады, қолдардың бiрiншi тобы бюджетті атқару жөнiндегi уәкілеттi органға, қолдардың екiншi тобы бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiне бекiтілген. Бұл ретте, қолдардың бiрiншi тобының мәртебесiне ие болу бюджеттiк бағдарлама шеңберiнде үкіметтік сыртқы қарыз қаражатын пайдалануды реттеумен және олардың мақсатты пайдалануын бақылаумен, қолдардың екiншi тобының мәртебесiне ие болу - олардың мақсатты пайдаланылуына толық жауапкершілік Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес анықталады.
458. Бiрiншi топтың қолдарын алу үшiн шоттан үкiметтік сыртқы қарыз қаражатын алуға арналған өтінiмде бюджеттік бағдарламалар әкiмшiсi қаражатты алуға арналған өтінiммен бiрге бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлетті органға мыналарды:
төлемнiң мақсаты көрсетiлген ілеспе хатты;
қарыз шарты шеңберiнде жасасқан келiсiм-шарттарға төлемдердi жасау жағдайында осы келiсiм-шарттарға сәйкес төлем жүргiзілетiн құжаттардың көшiрмесi, олар бойынша бастапқы төлемдер жүргiзу кезiнде осы келiсiм-шарттардың көшiрмелерi, сондай-ақ егер, бұл қарыз шарт бойынша рәсiмдермен көзделген болса, келiсiм-шарттар жасасуға арналған шетелдiк кредит берушiсiнiң ресми мақұлдаған көшiрмесiн;
келiсiм-шарт жасалмай шығыстар бойынша бiржолғы төлемдер жасалған жағдайда бастапқы құжаттардың көшiрмесiн (шот-фактураларды, жапсырма кiрiс кассалық ордерлердi, түбiртектердi, қолхаттарды және өзге де құжаттар);
қарыз шарты бойынша қабылданған қаржы рәсiмдерiне сай шетелдiк кредит берушiсiне қажеттi ұсынылатын құжаттардың көшiрмесiн;
52-қосымшаға сай нысан бойынша берiлген рұқсаттар туралы анықтаманы;
бюджеттi атқару жөніндегі орталық уәкілеттi органның сұрауы бойынша есептілік сомасы жөнiнде қосымша ақпаратты ұсынады.
459. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган он жұмыс күнi iшiнде шоттан үкiметтiк сыртқы қарыз қаражатын алуға арналған өтiнiмнiң қарыз шартының талаптарына сәйкестігiн, сондай-ақ бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiне тиісті кезеңге арналып берiлген рұқсатты тексередi, қол қойылады және шетелдiк кредит берушiге беру үшiн ол бюджеттік бағдарламалар әкiмшiсiне қайтарылады.

460. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета может отклонить заявку на снятие средств со ссудного счета и/или специального счета, представленную администратором бюджетной программы для визирования согласно пунктам 456-458, в случае:
если проводимая финансовая операция противоречит условиям договора займа или заключенного в рамках договора займа контракта;
отсутствия или недостаточности плановых назначений, предусмотренных планом финансирования администратора республиканской или местной бюджетной программы;
нарушения администратором бюджетной программы соответствующих правил и процедур, предусмотренных законодательством Республики Казахстан или договором займа;
наличия несоответствий и ошибок в документах по проводимой финансовой операции до устранения их администратором бюджетной программы.
Кроме того, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета может вносить или требовать от администратора бюджетной программы внесения в заявку на снятие средств со счета соответствующих корректировок в вышеперечисленных случаях.
461. Снятие средств правительственных внешних займов со ссудного счета учитывается при исполнении бюджета следующим образом:
при перечислении на специальный счет инвестиционного проекта как поступление в соответствии с бюджетной классификацией доходов  Единой  бюджетной классификации;
при перечислении средств напрямую поставщику товаров (работ, услуг) как поступление и расходы (одновременно) в соответствии с классификацией доходов ЕБК РК.
Перечисление средств на специальный счет инвестиционного проекта, предусмотренный настоящими Правилами, производится иностранным кредитором или донором, предоставляющим заемные средства или гранты Правительству Республики Казахстан, на основании заявки администратора бюджетных программ на снятие со счета в соответствии с условиями договора займа.
462. На специальный счет инвестиционного проекта не могут быть зачислены иные средства, кроме средств правительственного внешнего займа, предназначенных для пополнения указанного счета в соответствии с условиями договора займа, за исключением случаев возврата средств по ранее проведенным расходным операциям с этого счета.
463. Со счетов финансируются бюджетные программы (подпрограммы), связанные с инвестиционными проектами, в национальной или иностранной валютах, за исключением случаев возврата средств по ранее проведенным расходным операциям с этих счетов.
464. На счета в иностранной валюте, отличающейся от иностранной валюты специального счета инвестиционного проекта, зачисляются только средства, конвертированные со специального счета инвестиционного проекта.

460. Бюджеттi атқару жөніндегі орталық уәкiлетті орган 456-458-тармақтарға сәйкес қол қою үшiн бюджеттiк бағдарламалар әкiмшісiне ұсынылған, қарыз шотынан және/немесе арнайы шоттан қаражатты алуға арналған өтiнiмдi мынадай:
егер, жүргiзiлген қаржылық операция қарыз шартының талаптарына немесе қарыз шартының шеңберiнде жасасқан келiсiм-шартқа қайшы болған;
республикалық және жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкiмшiсiн қаржыландыру жоспарымен көзделген жоспарлы мақсаттар жоқ немесе жеткiлiксiз болған;
Қазақстан Республикасының заңдарында қарыз шартында көзделген тиiстi ережелер мен рәсiмдердi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi бұзған;
олардың бюджеттік бағдарламалар әкiмшісi жойғанға дейiн жүргiзiлген қаржылық операциялар бойынша құжаттарда сәйкессiздiк және қате орын алған, жағдайларда қабылдамауы мүмкiн.
Одан басқа, бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкілеттi орган шоттан қаражат алуға арналған өтiнімге жоғарыда санамалап көрсетiлген жағдайларда тиісті түзетулер енгiзуге немесе бюджеттік бағдарламалар әкiмшiсiнен талап етуi мүмкiн.
461. Қарыз ақша шотынан үкiметтік сыртқы қарыз қаражатын алуда бюджеттi атқару кезiнде мынадай түрде:
Бiрыңғай бюджеттiк сыныптама кiрiстерiнiң бюджеттiк сыныптамасына сәйкес түсiмдер ретiнде инвестициялық жобалардың арнайы шотына аудару кезiнде;
ҚР ББС кiрiстер сыныптамасына сәйкес түсiмдер мен шығыстар (бip мезгілде) ретiнде тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) тiкелей берушiлерге аудару кезiнде ескерiледi;
осы Ережеде көзделген инвестициялық жобалардың арнайы шотына қаражатты аударуды Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарыз қаражатын немесе грантын беретін шетелдiк кредит берушi қарыз шартының талаптарына сәйкес шоттан алуға арналған бюджеттік бағдарламалар әкiмшілерiнiң өтінiмi негiзiнде жүргiзедi.
462. Инвестициялық жобаның арнаулы шотына осы шоттан бұрын жүргiзiлген шығыс операциялары бойынша қаражаттың қайтарылу жағдайларын қоспағанда қарыз шартының талаптарына сәйкес көрсетілген шотты толтыруға арналған үкiметтік сыртқы қарыздың қаражатынан басқа өзгеде қаражаттар есепке алынбауы мүмкiн.
463. Шоттардан ұлттық немесе шетелдiк валютада, осы шоттан бұрын жүргізілген шығыс операциялары бойынша қаражаттың қайтарылу жағдайларын қоспағанда, инвестициялық жобаларға байланысты бюджеттiк (кiшi бағдарламалар) қаржыландырылады.
464. Инвестициялық жобаның шетелдiк валютаның арнайы шотынан өзгеше шетелдiк валютадағы шоттарға инвестициялық жобаның арнайы шоттарынан айырбасталған қаражаттар ғана есепке алынады.

Глава 51. Порядок представления трансфертов
нижестоящим бюджетам
465. Трансферты нижестоящим бюджетам, включая трансферты за счет средств резерва Правительства Республики Казахстан и местного исполнительного органа области, перечисляются администратором бюджетных программ в соответствии с утвержденным в установленном порядке планом финансирования соответствующей бюджетной программы по платежам и утвержденным актом Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа распределением общей суммы трансфертов по нижестоящим бюджетам.
Перечисление производится администратором бюджетных программ на основании счета к оплате с применением для обозначения назначения платежа кодов доходов ЕБК РК категории 4; класса 02 "Трансферты из вышестоящих органов государственного управления" и доведением до уполномоченного органа по исполнению соответствующего бюджета копии счета к оплате по каждому перечислению целевых текущих трансфертов и целевых трансфертов на развитие.
466. При несоответствии планов финансирования администраторов бюджетных программ вышестоящего бюджета по целевым текущим трансфертам и целевым трансфертам на развитие соответствующим планам финансирования нижестоящих бюджетов, органами казначейства перечисление трансфертов не производится.
В случае расхождения данных отчетов об исполнении республиканского бюджета и местных бюджетов по целевым трансфертам, уполномоченный орган по исполнению бюджета передает материалы в уполномоченный орган по внутреннему контролю для проверки достоверности отчетных данных на соответствующем объекте контроля в установленном законодательством порядке.  <*>
Сноска. Пункт 466 - в редакции постановления Правительства РК от 27 мая 2005 г.   N 521 .
467. Расходы администраторов программ нижестоящего бюджета по местным бюджетным программам, реализуемым за счет трансфертов из вышестоящего бюджета, осуществляются в установленном настоящими Правилами порядке в зависимости от используемой специфики экономической классификации расходов.
468. Использованные не по целевому назначению суммы целевых трансфертов подлежат возврату в вышестоящий бюджет, выделивший их, до 31 декабря текущего финансового года. Сумма нецелевого использования возвращается в вышестоящий бюджет из средств по бюджетной программе нижестоящего бюджета, реализуемой за счет целевых трансфертов из вышестоящего бюджета, без внесения изменений в паспорт бюджетной программы, при соответствующем изменении расходов по экономическим характеристикам.
При недостаточности плановых назначений для полного возврата суммы нецелевого использования возврат осуществляется за счет средств резерва местного исполнительного органа. Возвращаемые суммы являются прочими неналоговыми поступлениями соответствующих бюджетов.

51-тарау. Трансферттердi төмен тұрған
бюджеттерге ұсыну тәртiбi
465. Қазақстан Республикасы Yкiметінің және облыстардың жергілiктi атқарушы органдар резервiнiң қаражаты есебiнен берілетiн трансферттердi қоса алғанда трансферттер төмен тұрған бюджеттерге бекiтілген тәртiппен төлемдер бойынша тиісті бюджеттiк бағдарламаларды қаржыландырудың бекiтiлген жоспарына төмен тұрған бюджеттер бойынша трансферттердiң жалпы сомасын бөле отырып Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органдарының бекiтiлген актiсiне сәйкес бюджеттiк бағдарламаларының әкiмшiсiне аударылады.
Аудару төлеуге берiлген шоттар негізiнде және төлем тағайындауларын бiлдiру үшiн 4-санаттың, 02 "Мемлекеттік басқару органдарының трансферттерi" сыныбының ҚР ББС кiрiстерiн қолдана отырып және қазынашылық органдары сұраған және бюджеттi атқару жөніндегі орталық уәкілеттi орган ұсынған деректеме бойынша және мақсатты ағымдағы трансферттер мен дамытуға арналған мақсатты трансферттердi әрбiр аударым бойынша төлем шотының көшiрмесiн тиістi бюджеттi атқару жөніндегі уәкілетті органға мiндетті түрде жеткiзе отырып бюджеттік бағдарламалар әкiмшілерi жүргiзедi.
466. Ағымдағы мақсатты трансферттер және мақсатты даму трансферттерi бойынша жоғары тұрған бюджеттiң бюджеттiк бағдарламалары әкiмшілерiнiң қаржыландыру жоспарлары төмен тұрған бюджеттердiң тиiстi қаржыландыру жоспарларына сәйкес келмеген кезде қазынашылық органдары трансферттердi аударуды жүргiзбейдi.
Мақсатты трансферттер бойынша республикалық және жергілiктi бюджеттердiң атқарылуы туралы есеп деректерiнде алшақтық болған жағдайда бюджеттiң атқарылуы жөніндегі уәкілетті орган заңнамада белгiленген тәртiппен тиiстi бақылау объектісiнде есеп деректерiнiң растығын тексеру үшiн iшкi бақылау жөнiндегi уәкілеттi органға материалдарды бередi.
Ескерту. 466-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2005.05.27. N  521  қаулысымен.
467. Жоғары тұрған бюджет трансферттерi есебiнен жүзеге асырылатын жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалар бойынша төмен тұрған бюджеттiң бағдарламалары әкiмшілерiнiң шығыстары шығыстардың экономикалық сыныптамасында пайдаланылатын ерекшелiктерге тәуелдi осы Ережелер белгiлейтiн тәртiппен жүзеге асырылады.
468. Мақсатты трансферттердiң мақсатқа сай пайдаланылмаған сомасы оларды берген жоғары тұрған бюджетке ағымдағы қаржы жылының 31-желтоқсанына дейiн қайтарылады. Мақсатқа сай пайдаланылмаған сома экономикалық сипаттамалар бойынша шығыстарға тиісті өзгерiстер енгізіліп, бюджеттік бағдарламалардың паспортына өзгерiстер енгiзiлмей жоғары тұрған бюджеттен алынған мақсатты трансферттердiң есебiнен iске асырылатын төмен тұрған бюджеттiң бағдарламалары бойынша қаражаттан жоғары тұрған бюджетке қайтарылады.
Мақсатқа сай пайдаланылмаған соманы толық қайтару үшiн жоспарлы тағайындаулар жеткiлiксiз болған кезде жергiлiктi атқарушы органның резервтiк қаражаты есебiнен қайтару жүзеге асырылады. Қайтарылатын сома тиiстi бюджеттердiң өзге де салықтан тыс түсiмдерi болып табылады.

469. При невозврате суммы нецелевого использования целевых трансфертов до 31 декабря текущего финансового года, возврат производится за счет бюджета текущего года с указанием кода государственного учреждения, недоиспользовавшего выделенные деньги. Расходы нижестоящего бюджета после завершения финансового года приостанавливаются до полного перечисления сумм нецелевого использования трансфертов в вышестоящий бюджет.
470. Неиспользованные (недоиспользованные, в том числе за счет экономии по результатам конкурсных процедур) в течение финансового года суммы целевых трансфертов возвращаются в вышестоящий бюджет, выделивший их, в течение десяти дней после завершения финансового года за счет бюджета текущего года с указанием кода государственного учреждения, недоиспользовавшего выделенные деньги.
Глава 52. Порядок управления бюджетными деньгами
471. Управление бюджетными деньгами осуществляется центральным и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета.
472. Для обеспечения своевременности и полноты платежей центральный и местный уполномоченные органы по исполнению бюджета определяют ожидаемые объемы поступлений денег в бюджеты на текущий финансовый год по периодам на основании следующих данных:
статистических данных Агентства Республики Казахстан по статистике;
рыночного курса обмена валют, определенного в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
процентной ставки государственных ценных бумаг, реализуемых на рынке капитала;
утвержденного или уточненного бюджета на соответствующий финансовый год;
соглашений о кредитовании физических и юридических лиц за счет средств бюджета (графики погашения основной суммы долга перед бюджетом, выплата вознаграждений (интересов));
информации о графиках приватизации государственной собственности;
остатков средств на контрольном счете наличности (далее - КСН) соответствующих бюджетов;
ежемесячного плана поступлений в бюджеты на следующие месяцы.
Центральный и местные уполномоченные органы по исполнению бюджета:
ежемесячно уточняют ожидаемые объемы поступлений денег в республиканский и в соответствующие местные бюджеты;
в конце текущего месяца уточняют объемы принимаемых государственными учреждениями обязательств в следующем месяце в соответствии со сводным планом финансирования по обязательствам соответствующих бюджетов.
В случае недостаточности ожидаемого объема поступлений денег в бюджет в соответствующем периоде для проведения платежей центральный или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета организует процесс привлечения денег путем заимствования.

469. Мақсатты трансферттердiң мақсатқа сай пайдаланылмаған сомасы ағымдағы қаржы жылының 31-желтоқсанына дейiн қайтарылмаған кезде бөлiнген ақшаны жете пайдаланбаған мемлекеттiк мекеменiң коды көрсетілiп ағымдағы жылдың бюджетi есебiнен қайтару жүргiзіледi. Төмен тұрған бюджеттің шығыстары қаржы жылы аяқталғаннан кейiн мақсатқа сай пайдаланылмаған трансферттердiң сомасы жоғары тұрған бюджетке толық аударылғанға дейiн тоқтатылады.
470. Қаржы жылы iшiнде пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған, оның iшiнде конкурстық рәсiмдердiң нәтижелерi бойынша үнемдеу есебiнен) мақсатты трансферттердiң сомасы бөлiнген ақшаны жете пайдаланбаған мемлекеттік мекеменiң коды көрсетіле отырып қаржы жылы аяқталғаннан кейiн ағымдағы жылдың бюджетi есебiнен он күн iшiнде оларды бөлген жоғары тұрған бюджетке қайтарылады.
52-тарау. Бюджеттік ақшаны басқару тәртiбi
471. Бюджеттiк ақшаларды басқару бюджеттік атқару жөніндегі орталық және жергiлiктi уәкілеттi органдар жүзеге асырады.
472. Бюджеттiк атқару жөніндегі орталық және жергiлiктi уәкілеттi орган төлемдердi уақытылы және толық қамтамасыз ету үшін ағымдағы қаржы жылына бюджетке күтіліп отырған ақша түсiмдерiнiң көлемiн мынадай деректердiң негiзiнде анықтайды:
Қазақстан Республикасының статистика жөнiндегi агенттiгiнiң статистикалық деректерi;
Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген тәртiппен анықталған валюталардың нарықтық айырбас бағамы;
капитал нарығында сатылатын мемлекеттік бағалы қағаздардың пайыздық ставкасы;
тиiстi қаржы жылына арналып бекiтілген немесе нақтыланған бюджет;
бюджет қаражаттары есебiнен жеке және заңды тұлғаларға кредит беру туралы келiсiмдер (бюджет алдында борыштың негізгi сомасын өтеу кестесi, сыйақылар (мүдделер) төлеу);
мемлекеттiк меншiктi жекешелендiрудiң кестесi туралы ақпарат;
тиісті бюджеттердегі қолма-қол ақшаның бақылау шоттарындағы (бұдан әрi - ҚБШ) қаражаттардың қалдықтары;
бюджетке түсетін түсiмдердiң келесi айларға арналған ай сайынғы жоспары;
бюджетi атқару жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкілетті орган:
республикалық және тиісті жергiлiктi бюджеттерге күтіліп отырған ақша түсiмдердiң көлемiн ай сайын нақтылайды;
ағымдағы айдың аяғында тиiстi бюджеттердiң мiндеттемелерi бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына сәйкес мемлекеттік мекемелердiң келесi айға қабылдаған мiндеттемелерiнiң көлемiн нақтылайды.
Тиiсті кезеңде бюджеттерге күтілiп отырған ақша түсiмдерiнiң көлемi жеткілiксiз болған жағдайда төлемдердi жүргізу үшiн бюджетті атқару жөнiндегі орталық немесе жергілікті уәкiлетті орган қарыз алу арқылы ақша тарту процесiн ұйымдастырады.

Глава 53. Порядок размещения временно свободных
бюджетных денег во вклады (депозиты)
473. Размещение временно свободных денег республиканского бюджета с ЕКС во вклады (депозиты) в НБ РК осуществляется с целью рационального их использования и получения доходов в республиканский бюджет. Размещение осуществляется на основании Генерального соглашения о стандартных условиях, используемых при осуществлении вкладных операций, заключенного между центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и НБ РК.
474. Каждая операция по размещению бюджетных денег во вклады (депозиты) в НБ РК оформляется паспортом сделки, который должен содержать все данные по каждому размещению вклада (депозита): сумму вклада (депозита), срок размещения вклада (депозита), дату начала и окончания размещения вклада (депозита), ставку вознаграждения, сумму вознаграждения, сумму возвращаемого вклада (депозита) и начисленного вознаграждения, ставку вознаграждения, применяемую при досрочном востребовании вклада (депозита). Ставка вознаграждения определяется на основании договоренности между НБ РК и центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
475. Привлечение временно свободных бюджетных денег местных бюджетов в течение финансового года осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета с целью их эффективного использования и получения доходов в местный бюджет.
476. Перевод временно свободных бюджетных денег производится местным уполномоченным органом по исполнению бюджета на основании Договора, заключенного между центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и местным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
477. Каждая операция по переводу временно свободных бюджетных денег оформляется Договором, который должен содержать следующие данные: сумму денег, срок перевода денег, даты начала и окончания срока вклада, ставку вознаграждения (интереса), сумму вознаграждения (интереса), сумму с начисленным вознаграждением (интересом), подлежащую возврату, ставку вознаграждения (интереса), применяемую при досрочном востребовании денег.
Форма Договора на перевод временно свободных бюджетных денег (далее - Договор), приложения к порядку размещения временно свободных бюджетных денег во вклады (депозиты), устанавливаются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
478. При решении вопроса о переводе временно свободных бюджетных денег центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета местный уполномоченный орган по исполнению бюджета направляет уведомление, подписанное уполномоченным лицом и заверенное печатью государственного учреждения.

53-тарау. Уақытша бос ақшаларды
салымдарға (депозитке) орналастыру тәртібi
473. Уақытша бос ақшаларды ҚР ҰБ БҚШ салымдарға (депозитке) орналастыру оларды ұтымды пайдалану және республикалық бюджетке кiрiстер алу мақсатында бюджеттi атқару жөнiндегi орталық немесе жергілікті уәкілеттi орган белгiлеген тәртiппен жүзеге асырады. Орналастыру бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе жергілiктi уәкілетті органымен ҚР ҰБ арасындағы жасасқан салымдық операцияларды жүзеге асыратын кезде пайдаланылатын стандарттық шарттар туралы Бас келiсiм негізiнде жүзеге асырылады.
474. Бюджеттiк ақшаларды салымдарға (депозитке) орналастыру бойынша әрбiр операция әрбiр салымды (депозиттi) орналастыру бойынша барлық деректердi: салымның (депозиттің) сомасын, салымды (депозитті) орналастыру мерзiмiн, салымды (депозитті) орналастыру және бастау күнi, сыйақы ставкасы, сыйақы сомасы, қайтарылған салымның (депозиттің) және есептелген сыйақының сомасы, салым (депозит) мерзiмнен бұрын талап етілген кезде қолданылатын сыйақы ставкасы қамтуы тиiстi. Сыйақы ставкасы ҚР ҰБ мен бюджеттi атқару жөніндегі орталық уәкiлетті орган арасындағы уағдаластық негiзiнде анықталады.
475. Жергілiктi бюджеттердiң уақытша бос бюджеттiк қаражатты тарту ағымдағы қаржы жылы ішiнде бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкiлетті орган оларды тиiмдi пайдалану және жергілікті бюджетке кiрiстер алу үшiн жүзеге асырады.
476. Уақытша бос бюджеттік қаражатты аударуды жергiлiктi бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкiлетті орган бюджеттi атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мен жергiлiктi бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкілетті орган арасында жасалған Шарт негiзiнде жүргізiледi.
477. Уақытша бос бюджеттік қаражатты аудару бойынша әрбiр операция мынадай деректердi: ақша сомасын, ақшаны аудару мерзiмiн, салым мерзiмiнiң басталған және аяқталған күнiн, сыйақы (мүдде) ставкасын, сыйақы (мүдде) сомасын, ақшаны мерзiмнен тыс талап ету кезiнде қолданылатын сыйақы (мүдде) есептелген соманы қамтитын Шартпен ресiмделедi.
Уақытша бос бюджеттік қаражатты салымдарға (депозитке) орналастыру тәртiбiне қосымша уақытша бос бюджеттік қаражатты аудару Шартының (бұдан әрi - Шарт) нысанын бюджеттi атқару жөніндегі орталық уәкілеттi орган белгілейдi.
478. Уақытша бос бюджеттiк қаражатты аудару туралы мәселелердi шешу кезiнде бюджеттi атқару жөніндегі орталық уәкiлетті органға бюджетті атқару жөніндегі уәкілеттi орган уәкiлеттi орган қол қойған және мемлекеттiк мекеменiң мөрiмен бекiтiлген хабарламаны жолдайды.

479. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение двух рабочих дней, включая день получения уведомления, посредством факсимильной связи направляет местному уполномоченному органу по исполнению бюджета Договор для подписания и осуществления перевода денег в тот же день. Оригинал Договора для подписания направляется в адрес местного уполномоченного органа по исполнению бюджета почтой.
480. Для перевода временно свободных бюджетных денег центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета местный уполномоченный орган по исполнению бюджета предоставляет в соответствующий территориальный орган казначейства счет к оплате, в котором указывается дата и номер Договора, при этом не требуется формирование заявки и Уведомления (Заказа), а также указание кода бюджетной классификации расходов в счете к оплате.
481. Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, при ожидаемой недостаточности денег на бюджетном счете, направляет требование в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета о частичном или полном возврате денег за три рабочих дня до их потребности.
482. Максимальный срок действия Договора не должен превышать трех календарных месяцев. Договор может быть пролонгирован на срок до трех месяцев. Пролонгация Договора оформляется в письменном виде путем заключения дополнительного соглашения к Договору. При этом предельный срок возврата банковского вклада - не позднее 25 декабря текущего финансового года.
483. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета размещает временно свободные бюджетные деньги на депозитные счета в НБ РК, согласно Договору, заключенному между центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и НБ РК.
484. При истечении срока действия Договора либо при его досрочном расторжении, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета возвращает сумму, указанную в требовании. Начисленная сумма вознаграждения (интерес) на востребованную сумму перечисляется НБ РК на реквизиты указанные центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Глава 54. Процедуры использования наличных денег через
кассы государственных учреждений
485. Для использования наличных денег  в национальной валюте  через кассы государственных учреждений центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета определяется:
перечень специфик экономической классификации расходов, по которым разрешается провести платежи с использованием наличных денег с соответствующим ограничением;
перечень специфик экономической классификации расходов, по которым не устанавливается ограничение на получение наличных денег;
порядок приема, выдачи наличных денег и оформления кассовых документов;
лимит остатка наличных денег в кассе государственных учреждений;
срок хранения наличных денег в кассе.

479. Бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкілетті орган хабарламаны алған күндi қоса алғанда екi жұмыс күнi ішінде факсимилдiк байланыс арқылы жергілiктi уәкілетті органға қол қою үшiн Шартты және сол күнi ақшаны аудару үшiн жiбередi. Қол қою үшін Шарттың түпнұсқасы бюджеттi атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға жiберiледi.
480. Уақытша бос бюджеттік қаражатты аудару үшiн бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкiлетті органға бюджеттi атқару жөнiндегi жергілiкті уәкiлеттi орган тиісті қазынашылықтың аумақтық органына төлемге шот ұсынады, онда Шарттың күні мен нөмiрi көрсетіледi, бұл ретте өтiнiмдi қалыптастыру мен Хабарлама (Тапсырыс), сондай-ақ төлем шотына шығыстардың бюджеттiк сыныптамасының кодын көрсету талап етiлмейдi.
481. Бюджетті атқару жөнiндегi жергілікті уәкілеттi орган бюджеттік шотта күтілетiн жеткіліксiз ақша кезiнде олардың қажет етілген үш жұмыс күнi iшiнде ақшаны iшінара немесе толық қайтару туралы бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілеттi органға талапты жолдайды.
482. Шарттың ең ұзақ мерзiмi үш күнтiзбелiк айдан аспауы тиiс. Шарт үш айға дейiнгi мерзiмге ұзартылуы мүмкiн. Шартты ұзарту Шартқа қосымша келiсiм жасасу арқылы жазбаша түрде ресiмделедi. Бұл ретте, банктік салымды қайтарудың белгiлi бiр мерзiмi - ағымдағы қаржы жылының 25 желтоқсаннан кешiктiрмейдi.
483. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган уақытша бос бюджеттік қаражатты бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мен ҚР ҰБ арасында жасалған Шартқа сәйкес ҚР ҰБ депозиттік шотына орналастырады.
484. Шарттың мерзiмi аяқталған не ол мерзiмiнен бұрын бұзылған кезде бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлетті орган талапта көрсетiлген соманы қайтарады. Есептелген сыйақы (мүдде) талап етілген сомаға бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкiлетті орган көрсеткен реквизиттерге ҚР ҰБ аударады.
54-тарау. Мемлекеттік мекемелердiң кассалары арқылы
қолма-қол ақшаны пайдалану рәсiмдерi
485. Бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкілетті орган мемлекеттік мекемелердiң кассалары арқылы ұлттық валютадағы қолма-қол ақшаны пайдалану үшiн:
тиісті шектеулермен қолма-қол ақшаны пайдалану арқылы төлемдер жүргізу рұқсат етілетiн шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшелiктерiнiң тiзбесiн;
қолма-қол ақша алуға шектеу қойылмайтын шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшелiктерiнiң тiзбесiн;
қолма-қол ақшаны қабылдау, беру және кассалық құжаттарды ресiмдеу тәртiбiн;
мемлекеттік мекемелердiң кассасындағы қолма-қол ақша қалдығының лимитiн;
қолма-қол ақшаның кассада сақталу мерзiмiн анықтайды.

Глава 55. Процедуры выплаты заработной платы, стипендий
и других денежных выплат работникам государственных
учреждений и стипендиатам
486. Выплата заработной платы, стипендий и других денежных выплат (далее - денежные выплаты) получателям осуществляется через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций (далее - Банк/Агент) по выбору получателя путем зачисления их суммы на лицевые счета по вкладам или на карт-счета.
487. Получатель денежных выплат самостоятельно заключает с Банком/Агентом договор по выплате сумм, причитающихся ему, путем зачисления на лицевые счета по вкладам или на карт- счета.
Финансовые услуги Банка/Агента по зачислению денежных выплат на лицевые счета по вкладам или на карт-счета получателей оплачиваются из государственного бюджета.
488. Получатель представляет государственному учреждению заявление на перечисление причитающихся сумм денежных выплат с указанием в нем номера лицевого счета по вкладам или номера карт-счета, открытого в Банке/Агенте, номера и даты Договора и реквизитов Банка/Агента.
489. Государственное учреждение заключает Агентское соглашение в установленном центральным уполномоченным органом порядке с каждым Банком/Агентом по обслуживанию получателей и представляет ему документ с образцами подписей должностных лиц, имеющих право подписи, и оттиском печати.
490. Руководитель государственного учреждения определяет ответственных лиц, которые будут информировать получателей денег о перечислении заработной платы, стипендий на лицевые счета по вкладам или на карт-счета.
491. После заключения Агентских соглашений по обслуживанию получателей государственное учреждение формирует по согласованной с Банками/Агентами форме списки своих работников, которые предоставили заявление для зачисления причитающейся суммы денежных выплат на лицевые счета по вкладам или карт-счета.
492. Перевод денежных выплат на лицевые счета по вкладам или карт-счета осуществляется в установленном законодательством порядке.
Глава 56. Процедуры принятия и регистрации обязательств
и проведения платежей, осуществление учета операций
по исполнению бюджета с грифом секретности
493. Принятие и регистрация обязательств и осуществление платежей государственных органов, для которых определен особый порядок финансирования, производится в соответствии с порядком, определяемым соответствующими государственными органами совместно с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
494. Представление информации, учет и отчетность операций по исполнению бюджета государственными органами, для которых определен особый порядок финансирования, производится в соответствии с порядком, определяемым соответствующими государственными органами совместно с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.

55-тарау. Мемлекеттік мекемелердiң қызметкерлерiне және
степендианттарға жалақы, шәкiртақы және басқа ақша
төлемдерiн төлеудiң рәсiмдерi
486. Алушыларға жалақы, шәкiртақы және басқа да ақшалай төлемдердi (бұдан әрi - Ақшалай төлемдер) төлеу екiншi деңгейдегі банктер арқылы немесе олардың сомасын салым бойынша дербес шоттарға немесе карт-шоттарға есептеу арқылы банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрi - Банк\Агент) арқылы алушының таңдауы бойынша жүзеге асырады.
487. Ақшалай төлемдердi алушы өзiне тиесілi соманы салым бойынша дербес шотқа немесе карт-шотқа есептеу арқылы төлеу жөнiнде Банк/ Агентпен дербес шарт жасасады.
Банк/Агенттің салымдар бойынша дербес шоттарына немесе алушылардың карт-шотына ақшалай төлемдердi есептеу жөнiндегі қаржылық қызметтерi мемлекеттiк бюджеттен төленедi.
488. Алушы Банк/Агентте ашылған салымдар бойынша дербес шотының нөмiрiн немесе карт-шоттың нөмiрiн шарттың нөмiрi мен күнiн және Банк/Агенттiң деректемелерiн көрсете отырып мемлекеттік мекемеге тиесiлi ақшалай төлемдер сомасын аударуға өтiнiш бередi.
489. Мемлекеттiк мекеме орталық уәкiлеттiк орган белгiлеген тәртiпте алушыларға қызмет көрсету жөнiнде әрбiр Банк\Агентпен Агенттік келiсiм жасасады және қол қою құқығы бар лауазымды тұлғалар қолдарының үлгiлерi және басылған мөр бедерi бар құжатты табыс етедi.
490. Мемлекеттiк мекеменiң басшысы жалақыны, шәкiртақыны салымдар бойынша дербес шоттарына немесе карт-шоттарына аудару туралы ақша аударушыларды хабардар етiп отыратын жауапты тұлғаларды анықтайды.
491. Мемлекеттік мекеме алушыларға қызмет көрсету жөнiндегі Агенттiк келiсiмдердi жасасқаннан кейiн Банктермен/Агенттермен келiсiлген нысан бойынша ақшалай төлемдердiң тиесiлi сомасын салымдар бойынша дербес шоттарға немесе карт-шоттарға есептеу үшiн өтiнiш берген өзiнiң қызметкерлерiнiң тiзiмiн жасайды.
492. Ақшалай төлемдердi салымдар бойынша дербес шоттарға немесе карт-шоттарға аудару заңнамада белгiленген тәртiппен жүзеге асырады.
56-тарау. Құпиялық грифi бар мiндеттемелердi қабылдау мен тiркеу және төлемдер жүргiзу, бюджеттi атқару жөнiнде операцияларды жүзеге асыру рәсiмдерi
493. Өздерiне қаржыландырудың ерекше тәртiбi белгіленген мемлекеттік мекемелердiң мiндеттемелерiн қабылдау мен тiркеу және төлемдердi жүзеге асыру бюджеттi атқару жөнiндегі орталық уәкiлеттi органның аумақты органымен бiрлесе отырып тиiстi мемлекеттiк органдар анықтайтын тәртiпке сәйкес жүргiзiледi.
494. Өздерiне қаржыландырудың ерекше тәртiбi белгіленген мемлекеттiк органдардың ақпарат ұсыну және бюджеттi атқару жөнiнде операцияларды есепке алу және есептілік бюджетті атқару жөнiндегі орталық уәкiлетті органның аумақтық органымен бiрлесе отырып тиiсті мемлекеттiк органдар анықтайтын тәртiпке сәйкес жүргізiледi.

Сумма бюджетных изъятий (строка 2* строка 3/100)
5.
Сумма переплаты на начало текущего дня
6.
Сумма недоплаты на начало текущего дня
7.
Сумма бюджетных изъятий, подлежащая        перечислению в республиканский бюджет с учетом переплаты или недоплаты
8.
Остаток переплаты на конец текущего дня
9.
Остаток недоплаты на конец текущего дня
Руководитель территориального
органа казначейства              _____________  ______________
(подпись)         (Ф.И.О.)
Руководитель соответствующего
структурного подразделения
территориального органа          _______________  _______________
казначейства                        (подпись)        (Ф.И.О.)
Приложение 26
к Правилам исполнения
республиканского и местных бюджетов
Справка о суммах переплаты и недоплаты
бюджетных изъятиях по состоянию на "____"_____200__г .
N
Наименование областей (районов)
Суммы
переплаты
недоплаты
1.
2.
Председатель
Комитета казначейства              _____________  ______________
(подпись)         (Ф.И.О.)
Руководитель соответствующего
структурного подразделения
органа казначейства                _______________  _______________
(подпись)        (Ф.И.О.)
Приложение 27
к Правилам исполнения
республиканского и местных бюджетов
Заявка на введение
Поставщика (получателя бюджетных средств)
А. Общая информация о поставщике (получателе бюджетных средств)
1. Наименование отделения   поставщика (получателя бюджетных средств)
2. РНН отделения поставщика (получателя бюджетных средств)
3. Сектор экономики (КБЕ)
4. Страна
5. Область/город респ.значения
6. Район\город
7. Адрес
В. Информация о банковском счете поставщика
(получателя бюджетных средств)
1. Наименование головного банка
2. БИК головного банка
3. Наименование отделения банка
4. БИК отделения банка
5. ИИК поставщика (получателя бюджетных средств)
Область\город респ.знач._______       Район ______________
Код обл. _________                    Код района__________
Отправлено:                           Получено:
Наименование ГУ_________              Дата "___"________20__г.
Дата "___"________
Руководитель ГУ_______________        Ответ.исп._________
(Ф.И.О., подпись)
М.П.
С. Исполнение
________       ________
Утверждено   Не утверждено
Подпись руководителя ___________
Исполнено:
Дата "___"_______200_г.
Ответ. исполнитель:______
Присвоен уникальный номер поставщика (получателя бюджетных средств):_____
Приложение 28
к Правилам исполнения
республиканского и местных бюджетов
Государственное
учреждение _______________
Вид бюджета ______________                            Заявка N ________
Источник
финансирования      1
ЗАЯВКА НА РЕГИСТРАЦИЮ ОбЯЗАТЕЛЬСТВ
Дата "___" ________ 20__г.

Бюджеттік алулардың сомасы (2*-жол 3/100 жол)
5.
Ағымдағы күннің басындағы артық төлеу сомасы
6.
Ағымдағы күннің басындағы жете төлемеудің
сомасы
7.
Артық төлеу немесе жете төлемеу есебімен
республикалық бюджетке аударуға жататын
бюджеттік алулардың сомасы
8.
Ағымдағы күннің аяғындағы артық төлеудің
қалдығы
9.
Ағымдағы күннің аяғындағы жете төлемеудің
қалдығы
Қазынашылықтың аумақтық
органының басшысы           _________    ______________
(қолы)       (аты-жөні)
Қазынашылықтың аумақтық
органының тиісті құрылымдық
бөлімшесінің басшысы        _________    ______________
(қолы)       (аты-жөні)
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
26-қосымша
"___" ______ 200_ жылғы жағдай бойынша
бюджеттік алулардың артық төлеу және жете
төлемеу сомалары туралы анықтама
N
Облыстардың
(аудандардың)
атауы
Сомалары
артық төлеу
Жете төлемеу
1.
2.
Қазынашылық
комитетінің басшысы               _________    ______________
(қолы)       (аты-жөні)
Қазынашылықтың органының тиісті
құрылымдық бөлімшесінің басшысы   _________    ______________
(қолы)       (аты-жөні)
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
27-қосымша
Берушіні енгізуге өтінім
(бюджеттік қаражаттарды алушыны)
А. Беруші туралы жалпы ақпарат
(бюджеттік қаражаттарды алушы)
1. Беруші бөлімшесінің атауы
(бюджеттік қаражаттарды алушының)
2. Беруші бөлімшесінің СТН
(бюджеттік қаражаттарды алушының)
3. Экономика секторы (БЕК)
4. Ел
5. Респ.мағ.облыс./қала
6. Аудан/қала
7. Мекен-жайы
В. Берушінің банкідегі шоты туралы ақпарат
(бюджеттік қаражаттарды алушының)
1. Бас банкінің атауы
2. Бас банкінің БСК
3. Банкі бөлімшесінің атауы
4. Банкі бөлімшесінің БСК
5. Берушінің ЖСК (бюджеттік
қаражаттарды алушының)
Респ.мағ.облыс/қала ______________   Аудан _______________
Облыс.коды _______________________   Аудан коды __________
Жіберілді  _______________________   Алынды:
ҚБ атауы   _______________________   Күні "___" ________ 20_ж.
Күні "___" _______________________
ҚБ басшысы _______________________   Жауап. орын. ____________
(аты-жөні, қолы)
М.О.
С. Орындалуы
________       ________
Бекітілді      Бекітілген жоқ
Басшының қолы ____________
Орындалды:
Күні "___" ________ 20_ж.
Жауап.орындаушы: ________
Берушіге бірегей нөмір берілді (бюджеттік
қаражаттарды алушының): ___________
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
28-қосымша
Беру күні "___" ________ 20_ж.
Мемлекеттік мекеме ________________       Өтінім N ____________
Бюджеттің түрі     ________________
Қаржыландыру түрі  ______1__________
МІНДЕТТЕМЕЛЕРДІ ТІРКЕУГЕ ӨТІНІМ
күні "___" ________ 20_ж.

1. Наименование государственного
учреждения
Код, наимено-
вание, РНН и
адрес поставщика
товаров (работ, услуг) (получателя бюджетных
средств), наименование и БИК банка поставщика (получателя
бюджетных средств)
Наимено-
вание
товаров
(работ,
услуг)
Цена
Коли-
чест-
во
Сум-
ма
Описание
расхода:
ИИК поставщика:
Код
бюджет-
ной
класси-
фикации
ВСЕГО
2. Подпись
руководителей
3. График платежей
Ф.И.О.
руководителя ГУ
_____________
Подпись _____
Дата "___"____
200__г.
Ф.И.О.
руководителя
финансовой
группы ГУ
______________
Подпись ______
Дата "__"____
200__г.
документ-
обоснование
% заявки
дата
оп-
латы
сумма
М.П.
Приложение 29
к Правилам исполнения
республиканского и местных бюджетов
Государственное
учреждение __________________
Вид бюджета _________________                       Заявка N ________
Источник
финансирования        2
ЗАЯВКА НА РЕГИСТРАЦИЮ ОБЯЗАТЕЛЬСТВ
Дата "___" ________ 20__г.
1. Наименование государственного
учреждения
Код, наимено-
вание, РНН и
адрес поставщика
товаров (работ,
услуг) (получателя бюджетных
средств), наименование и БИК банка поставщика (получателя
бюджетных средств)
Наимено-
вание
товаров
(работ,
услуг)
Кол-
во
Цена
Сум-
ма
Описание
расхода:
ИИК поставщика:
Код
бюджет-
ной
класси-
фикации
ВСЕГО
2. Подпись
руководителей
3. График платежей
Ф.И.О.
руководителя ГУ
_____________
Подпись _____
Дата "___"____
200__г.
Ф.И.О.
руководителя
финансовой
группы ГУ
______________
Подпись ______
Дата "__"____
200__г.
документ-
обоснование
% заявки
дата
оп-
латы
сумма
М.П.
4. Согласовано
_____________
(подпись)
_____________
Ф.И.О.
ответственного
руководителя
МФ РК
Приложение 30
к Правилам исполнения
республиканского и местных бюджетов
Форма N 4-02
Отчет произведен:
Стр.1 из 1
УВЕДОМЛЕНИЕ (ЗАКАЗ) О РЕГИСТРАЦИИ ОБЯЗАТЕЛЬСТВ
Экземпляр 1
Заявка N
Дата регистрации обязательства:
Уведомление (Заказ) о регистрации
обязательств N
Поставщик ____________________________________________________
РНН __________________________________________________________
Код поставщика _______________________________________________
Отделение ____________________________________________________
Описание
Цена
Количество
Сумма
_______________________________________________
Всего
_______________________________________________
Наименование государственного учреждения
Код государственного учреждения
Код бюджетной классификации
Руководитель государственного учреждения
М.П.
Руководитель финансовой группы государственного учреждения
ИНФОРМАЦИЯ О ПРЕДОПЛАТЕ
Общая сумма уведомления (Заказа) ХХ,ХХХ,ХХХ.ХХ
Сумма предоплаты                          0.00
Баланс                           ХХ,ХХХ,ХХХ.ХХ
(не более % от общей суммы Уведомления (Заказа)
Руководитель финансовой группы государственного учреждения
Руководитель органа Казначейства _________________
(подпись, Ф.И.О.)
Ответственный исполнитель        _________________
(подпись, Ф.И.О.)
М.П.
Инструкция поставщику: для предъявления получателем бюджетных средств
в банк второго уровня или организацию, осуществляющую отдельные виды
банковских операций при зачислении денег на его банковский счет.
Приложение 31
к Правилам исполнения
республиканского и местных бюджетов
Форма N 4-02
Отчет произведен:
Стр.1 из 1
УВЕДОМЛЕНИЕ (ЗАКАЗ) О РЕГИСТРАЦИИ ОБЯЗАТЕЛЬСТВ
Экземпляр 2
Заявка N
Дата регистрации обязательства:
Уведомление (Заказ) о регистрации
обязательств N
Поставщик ____________________________________________________
РНН __________________________________________________________
Код поставщика _______________________________________________
Отделение ____________________________________________________
Описание
Цена
Количество
Сумма
__________________________________________________________
Всего
__________________________________________________________
Наименование государственного учреждения
Код государственного учреждения
Код бюджетной классификации
Руководитель государственного учреждения
М.П.
Руководитель финансовой группы государственного учреждения
ИНФОРМАЦИЯ О ПРЕДОПЛАТЕ
Общая сумма уведомления (Заказа) ХХ,ХХХ,ХХХ.ХХ
Сумма предоплаты                          0.00
Баланс                           ХХ,ХХХ,ХХХ.ХХ
(не более % от общей суммы Уведомления (Заказа)
Руководитель финансовой группы государственного учреждения
Руководитель органа Казначейства _________________
(подпись, Ф.И.О.)
Ответственный исполнитель        _________________
(подпись, Ф.И.О.)
М.П.
Инструкция поставщику: для поставки государственному учреждению поставщиком
товаров (работ и услуг).
2 экземпляр - поставщику
Приложение 32
к Правилам исполнения
республиканского и местных бюджетов
Форма N 4-02
Отчет произведен:
Стр.1 из 1
УВЕДОМЛЕНИЕ (ЗАКАЗ) О РЕГИСТРАЦИИ ОБЯЗАТЕЛЬСТВ
Экземпляр 3
Заявка N
Дата регистрации обязательства:
Уведомление (Заказ) о регистрации
обязательств N
Поставщик ____________________________________________________
РНН __________________________________________________________
Код поставщика _______________________________________________
Отделение ____________________________________________________
Описание
Цена
Количество
Сумма
__________________________________________________________
Всего
__________________________________________________________
Наименование государственного учреждения
Код государственного учреждения
Код бюджетной классификации
Руководитель государственного учреждения
М.П.
Руководитель финансовой группы государственного учреждения
ИНФОРМАЦИЯ О ПРЕДОПЛАТЕ
Общая сумма уведомления (Заказа) ХХ,ХХХ,ХХХ.ХХ
Сумма предоплаты                          0.00
Баланс                           ХХ,ХХХ,ХХХ.ХХ
(не более % от общей суммы Уведомления (Заказа)
Руководитель финансовой группы государственного учреждения
Информация о выплате
N
N Счета
к оплате
Дата
платежа
N платежа
Сумма
платежа
Остаток
невыполненных
обязательств
Руководитель органа Казначейства _________________
(подпись, Ф.И.О.)
Ответственный исполнитель        _________________
(подпись, Ф.И.О.)
М.П.
Инструкция государственному учреждению: для осуществления оплаты согласно настоящего
Уведомления(3аказа) о регистрации обязательств, третий экземпляр формируется органами казначейства при регистрации обязательств в нем и при проведении счета к оплате со статусом "окончательный" и используется для ведения государственным учреждением бухгалтерского учета.
3 экземпляр - государственному учреждению
Приложение 33
к Правилам исполнения
республиканского и местных бюджетов
Форма N 4-02
Отчет произведен:
Стр.1 из 1
УВЕДОМЛЕНИЕ (ЗАКАЗ) О РЕГИСТРАЦИИ ОБЯЗАТЕЛЬСТВ
Экземпляр 4
Заявка N
Дата регистрации обязательства:
Уведомление (Заказ) о регистрации
обязательств N
Поставщик ____________________________________________________
РНН __________________________________________________________
Код поставщика _______________________________________________
Отделение ____________________________________________________
Описание
Цена
Количество
Сумма
__________________________________________________________
Всего
__________________________________________________________
Наименование государственного учреждения
Код государственного учреждения
Код бюджетной классификации
Руководитель государственного учреждения
М.П.
Руководитель финансовой группы государственного учреждения
ИНФОРМАЦИЯ О ПРЕДОПЛАТЕ
Общая сумма уведомления (Заказа) ХХ,ХХХ,ХХХ.ХХ
Сумма предоплаты                          0.00
Баланс                           ХХ,ХХХ,ХХХ.ХХ
(не более % от общей суммы Уведомления (Заказа)
Руководитель финансовой группы государственного учреждения
Информация о выплате
N
N Счета
к оплате
Дата
платежа
N платежа
Сумма
платежа
Остаток
невыполненных
обязательств
Руководитель органа Казначейства _________________
(подпись, Ф.И.О.)
Ответственный исполнитель        _________________
(подпись, Ф.И.О.)
М.П.
Инструкция органу казначейства: для подтверждения регистрации обязательств государственного учреждения согласно настоящего Уведомления (Заказа) о регистрации обязательств, четвертый экземпляр формируется органами казначейства при регистрации обязательств и при проведении счета к оплате со статусом "окончательный" и используется для регистрации обрабатываемых им документов в течение рабочего дня.
4 экземпляр - остается в органе Казначейства
Приложение 34
к Правилам исполнения
республиканского и местных бюджетов
Поступило в казначейство
"__" ________ 200__г.
ответ.исполнитель:
СЧЕТ К ОПЛАТЕ N ___
Дата "__" _________ 20__г.
Государственное учреждение
Поставщик
Код
Код
Код
КБе
Наимено-
вание
Наимено-
вание
РНН
РНН
региональное
казначейство
Банк
БИК
195301070
ИИК
Ист.
финансиров.
БИК
Вид бюджета
ИИК
------------------
!КНП  !
!     !
КБК расходов
Код платных
услуг
БИК, ИИК
посред-
ника
КБК
доходов
Заявка N ____от "__"______200_г.
Текущий счет к оплате
N _____ "___" _________ 200__г.
Наименование товара
(работ, услуг)
Ед. изм.
Кол-во
Цена
Сумма
Номер, дата Договора между
гос. учреждением и получа-
телем бюджетных средств
Номер, дата Уведомления
(Заказа),
Статус платежа (текущий,
окончательный)
Итого к оплате
Сумма прописью:
____________________________________     ______________________
М.П.   Ф.И.О. руководителя ГУ       |    |Проведено Казначей-  |
Подпись                      |    |ством               |
_____________________________|    |"___" _________ 20_г |
Ф.И.О. главного бухгалтера ГУ|    |ответисполнитель     |
Подпись                      |    |_____________________|
____________________________________|
Приложение 35
к Правилам исполнения
республиканского и местных бюджетов

1. Мемлекеттік мекеменің атауы
Тауарларды
жеткізушінің
коды, атауы,
СТН және
мекен-жайы
(жұмыстарды,
қызметтерді)
(бюджеттік
қаражатты
алушының),
жеткізуші
банкінің
атауы және
БСК (бюджеттік
қаражатты
алушының)
Тауарлар-
дың атауы
(жұмыс-
тардың,
қызмет-
тердің)
Бағасы
Саны
Сомасы
Шығысты
сипаттау:
Жеткізушінің
ЖСК:
Бюджет-
тік
сынып-
таманың
коды
БАРЛЫҒЫ
2. БАСШЫЛАР-
ДЫҢ ҚОЛДАРЫ
3. ТӨЛЕМДЕР КЕСТЕСІ
ҚБ
басшысының
аты-жөні
__________
Қолы ____
Күні "___"
_______ 20__ж.
құжат-негіздеме
өтінімнің
%
төлеу
күні
сомасы
М.О.
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
29-қосымша
Мемлекеттік мекеме ________________       Өтінім N ____________
Бюджеттің түрі     ________________
Қаржыландыру түрі  ______2__________
МІНДЕТТЕМЕЛЕРДІ ТІРКЕУГЕ ӨТІНІМ
Күні "___" ________ 20_ж.
1. Мемлекеттік мекеменің атауы
Жет-
кізу-
шінің
коды
Тауарларды
(жұмыстарды,
қызметтерді)
жеткізушінің
атауы, СТН және мекен-жайы,
жеткізушінің
банкі атауы
және БСК
Тауар-
лардың
(жұмыс-
тардың,
қызмет-
тердің)
атауы
Саны
Баға-сы
Сома-
сы
Шығысты
сипаттау:
Жеткізушінің
ЖСК:
Бюджет-
тік
сынып-
таманың
коды
БАРЛЫҒЫ
2. БАСШЫЛАРДЫҢ ҚОЛДАРЫ
3. ТӨЛЕМДЕР КЕСТЕСІ
ҚБ басшысының
аты-жөні
__________
Қолы ____
Күні "___"
_______ 20__ж.
ҚБ қаржы тобы
басшысының аты-жөні ______
______________
Қолы ____
Күні "___"
_______ 20__ж.
Құжат-негіздеме
өтінім-
нің %
төлеу
күні
сомасы
М.О.
4. Келісілді
____________
(қолы)
____________
ҚР ҚМ жауапты
басшысының
аты-жөні
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
30-қосымша
N 4-02-нысан
Есеп жүргізілді
1 беттің 1 беті
МІНДЕТТЕМЕЛЕРДІ ТІРКЕУ ТУРАЛЫ ХАБАРЛАМА
(ТАПСЫРЫС)
1-дана
Өтінім N
Міндеттемені тіркеу күні:
N міндеттемелерді тіркеу туралы
хабарлама (тапсырыс)
Беруші _______________________________________________________
CТН __________________________________________________________
Берушінің коды _______________________________________________
Бөлімше ______________________________________________________
Сипаттамасы
Бағасы
Саны
Сомасы
__________________________________________________________
Барлығы
__________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы
Мемлекеттік мекеменің коды
Бюджеттік сыныптаманың коды
Мемлекеттік мекеменің басшысы                              М.О
Мемлекеттік мекеме қаржы тобының басшысы
АЛДЫН-АЛА ТӨЛЕМ ТУРАЛЫ АҚПАРАТ
Хабарламаның (тапсырыстың) жалпы сомасы ХХ,ХХХ,ХХХ,ХХ
Алдын-ала төлем сомасы                           0.00
Баланс                                  ХХ,ХХХ,ХХХ,ХХ
(хабарламаның (тапсырыстың) жалпы сомасынан % аспайтын)
Мемлекеттік мекемеге қаржы тобының басшысы
Қазынашылық органының басшысы _________________
(қолы, аты-жөні)
Жауапты орындаушы _________________
(аты-жөні)
М.О.
Берушіге нұсқаулық: бюджет қаражатын алушының оның банктік шотына
ақшаны есепке алу кезінде екінші деңгейдегі банкке немесе банктік
операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға беруі үшін.
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
31-қосымша
N 4-02-нысан
Есеп жүргізілді:
1 беттің 1 беті
МІНДЕТТЕМЕЛЕРДІ ТІРКЕУ ТУРАЛЫ ХАБАРЛАМА
(ТАПСЫРЫС)
2 дана
Өтінім N
Міндеттемені тіркеу күні:
N міндеттемелерді тіркеу туралы
хабарлама (тапсырыс)
Беруші _______________________________________________________
CТН __________________________________________________________
Берушінің коды _______________________________________________
Бөлімше ______________________________________________________
Сипаттамасы
Бағасы
Саны
Сомасы
__________________________________________________________
Барлығы
__________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы
Мемлекеттік мекеменің коды
Бюджеттік сыныптаманың коды
Мемлекеттік мекеменің басшысы
Мемлекеттік мекеме қаржы тобының басшысы          М.О.
АЛДЫН-АЛА ТӨЛЕМ ТУРАЛЫ АҚПАРАТ
Хабарламаның (тапсырыстың) жалпы сомасы ХХ,ХХХ,ХХХ,ХХ
Алдын-ала төлем сомасы                           0.00
Баланс                                  ХХ,ХХХ,ХХХ,ХХ
(хабарламаның (тапсырыстың) жалпы сомасынан % аспайтын)
Мемлекеттік мекеме қаржы тобының басшысы
Қазынашылық органының басшысы _________________
(қолы, аты-жөні)
Жауапты орындаушы _________________
(қолы, аты-жөні)
М.О.
Берушіге нұсқаулық: осы Міндеттемелерді тіркеу туралы хабарламаға
(тапсырысқа) сәйкес берушінің тауарларды (жұмыстар мен қызметтерді)
мемлекеттік мекемеге беруі үшін, тауарды (жұмыстар мен қызметтерді)
түпкілікті беру кезінде беруші немесе бюджет қаражатын алушы осы
Хабарламаға (Тапсырысқа) сәйкес түпкілікті төлемді жүзеге асыру
үшін екінші данасымен бірге оларды мемлекеттік мекемеге берген
күннен бастап отыз күн ішінде тауарлардың (жұмыстар мен
қызметтердің) берілгендігі туралы растайтын құжаттарды ұсынуы тиіс.
2 данасы - берушіге
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
32-қосымша
N 4-02-нысан
Есеп жүргізілді:
1 беттің 1 беті
МІНДЕТТЕМЕЛЕРДІ ТІРКЕУ ТУРАЛЫ ХАБАРЛАМА
(ТАПСЫРЫС)
3-дана
N өтінім
Міндеттемелерді тіркеу күні:
N Міндеттемелердің тіркелгені
туралы хабарлама (тапсырыс)
Беруші _______________________________________________________
CТН __________________________________________________________
Берушінің коды _______________________________________________
Бөлімше ______________________________________________________
Сипаттамасы
Бағасы
Саны
Сомасы
__________________________________________________________
Барлығы
__________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы
Мемлекеттік мекеменің коды
Бюджеттік сыныптаманың коды
Мемлекеттік мекеменің басшысы
Мемлекеттік мекеме қаржы тобының басшысы          М.О.
АЛДЫН-АЛА ТӨЛЕМ ТУРАЛЫ АҚПАРАТ
Хабарламаның (Тапсырыстың) жалпы сомасы ХХ,ХХХ,ХХХ,ХХ
Алдын-ала төлем сомасы                           0.00
Баланс                                  ХХ,ХХХ,ХХХ,ХХ
(Хабарламаның (Тапсырыстың) жалпы сомасының % аспайтын)
Мемлекеттік мекеме қаржы тобының басшысы
Төлем туралы ақпарат
N
Ақы төлеуге
шоттың N
Төлем күні
Төлемнің
N
Төлемнің
сомасы
Орындал-
маған
міндетте-
мелердің
қалдығы
Қазынашылық органының басшысы _________________
(қолы, аты-жөні)
Жауапты орындаушы _________________
(қолы, аты-жөні)
М.О.
Мемлекеттік мекемеге нұсқаулық: осы Міндеттемелерді тіркеу туралы
хабарламаға (тапсырысқа) сәйкес төлемді жүзеге асыру үшін үшінші
дананы қазынашылық органдары ондағы міндеттемелерді тіркеу кезінде
және "түпкілікті" мәртебесі бар ақы төлеуге шотты жүргізу кезінде
қалыптастырады және мемлекеттік мекеменің бухгалтерлік есепті
жүргізуі үшін пайдаланылады.
3-дана - мемлекеттік мекемеге
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
33-қосымша
12-4-қосымша
N 4-02-нысан
Есеп жүргізілді:
1 беттің 1 беті
МІНДЕТТЕМЕЛЕРДІ ТІРКЕУ ТУРАЛЫ ХАБАРЛАМА
(ТАПСЫРЫС)
4-дана
N өтінім
Міндеттемелерді тіркеу күні:
N Міндеттемелердің тіркелгені
туралы хабарлама (тапсырыс)
Беруші _______________________________________________________
CТН __________________________________________________________
Берушінің коды _______________________________________________
Бөлімше ______________________________________________________
Сипаттамасы
Бағасы
Саны
Сомасы
__________________________________________________________
Барлығы
__________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы
Мемлекеттік мекеменің коды
Бюджеттік сыныптаманың коды
Мемлекеттік мекеменің басшысы
Мемлекеттік мекеме қаржы тобының басшысы          М.О.
АЛДЫН-АЛА ТӨЛЕМ ТУРАЛЫ АҚПАРАТ
Хабарламаның (Тапсырыстың) жалпы сомасы ХХ,ХХХ,ХХХ,ХХ
Алдын-ала төлем сомасы                           0.00
Баланс                                  ХХ,ХХХ,ХХХ,ХХ
(Хабарламаның (Тапсырыстың) жалпы сомасының % аспайтын)
Мемлекеттік мекеме қаржы тобының басшысы
Төлем туралы ақпарат
N
Ақы төлеуге
шоттың N
Төлем күні
Төлемнің
N
Төлемнің
сомасы
Орындал-
маған
міндетте-
мелердің
қалдығы
Қазынашылық органының басшысы _________________
(қолы, аты-жөні)
Жауапты орындаушы _________________
(қолы, аты-жөні)
М.О.
Қазынашылық органына нұсқаулық: осы Міндеттемелерді тіркеу туралы
хабарламаға (тапсырысқа) сәйкес мемлекеттік мекеме
міндеттемелерінің тіркелгенін растау үшін төртінші данасын
міндеттемелерді тіркеу кезінде және "түпкілікті" мәртебесі бар
ақы төлеуге шотты жүргізу кезінде қазынашылық органдары
қалыптастырады және бір жұмыс күннің ішінде олар өңдейтін
құжаттарды тіркеу үшін пайдаланылады
4-данасы Қазынашылық органында қалады
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
34-қосымша
Қазынашылық түсті
20_ ж."__" ________
жауап, орындаушы
АҚЫ ТӨЛЕУГЕ ШОТ N ___
Күні 200 __ж. "__" ________
Мемлекеттік мекеме
Беруші
Коды
Коды
Коды
КБе
Атауы
Атауы
СТН:
СТН
Аймақтық
қазынашылық
Банк
Қаржыландыру
көзі
БСК
Бюджет түрі
ЖСК
Шығыстардың
БСК
Ақылы
қызметтер коды
Делдалдың
БСК, ЖСК
Кірістер-
дің БСК
ТТК
N өтінім ______ 20_ж.
"___" _________
Ақы төлеуге ағымдағы шот
N ______ ______ 20_ж.
"___" _________
Тауарлардың (жұмыстардың,
қызметтердің) атауы
Өлшем
бірлігі
Саны
Бағасы
Сомасы
Мем. мекеме мен бюджет
қаражатын алушылар
арасындағы Шарттың
нөмірі, күні
Хабарламаның (Тапсырыстың)
нөмірі, күні
Төлем мәртебесі (ағымдағы,
түпкі)
Ақы төлеуге ЖИЫНЫ
Сомасы жазумен:
____________________________________      _____________________
М.О.   ММ басшысының аты-жөні       |    |Қазынашылық жүргізді |
Қолы                         |    |"___" _________ 20_ж.|
_____________________________|    |жауап. орындаушы     |
ММ бас бухгалтерінің аты-жөні|    |                     |
Қолы                         |    |_____________________|
____________________________________|
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
35-қосымша

Форма 2-37
Национальный Банк Республики Казахстан
Заявка
на выделение гарантированного трансферта
из Национального фонда Республики Казахстан
от "___" ___________ ____ г.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета
сообщает о необходимости перечисления денег из Национального фонда
Республики Казахстан по следующим реквизитам:
Наимено-
вание
бюджета
Наиме-
нование
бенефи-
циара
ИИК
бенефи-
циара
БИК
Банка
бенефи-
циара
РНН
Код
бюджетной
классифи-
кации
Код
назна-
чения
платежа
Сумма
в
тенге
Республи-
канский
бюджет
Руководитель центрального уполномоченного
органа по исполнению бюджета                __________________
(Ф.И.О., подпись)
Приложение 49
к Правилам исполнения
республиканского и местных бюджетов
Форма 2-36
Национальный Банк Республики Казахстан
Уведомление о подтверждении расходов
Национального фонда Республики Казахстан
за __________20__года
Министерство финансов Республики Казахстан, рассмотрев представленные Национальным Банком Республики Казахстан документы, обосновывающие расходы по управлению Национальным фондом Республики Казахстан и проведению ежегодного внешнего аудита, сообщает о согласии на списание со счета Правительства следующих расходов:
Виды расходов
Сумма в тенге
Комиссионное вознаграждение Национальному Банку
Комиссионное вознаграждение
внешним управляющим
Услуги кастодианов
Услуги юридического советника
Услуги внешнего аудитора
Другие расходы
Потери, возникшие при досрочном   расторжении соглашений с внешним управляющим
Всего
Министр финансов Республики Казахстан
Приложение 50
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов  <*>
Сноска. Приложение 50 в редакции постановления Правительства РК от 22 августа 2006 года N  795  (вводится в действие с 1 июля 2006 года).
ОТЧЕТ
о поступлениях и использовании
Национального фонда Республики Казахстан
Дата ________________________
Единица измерения ___________
N
п/п
Сумма
1
2
3
1
Средства Национального фонда на начало
отчетного периода ВСЕГО
2
Поступление ВСЕГО
В том числе:
прямые налоги от предприятий нефтяного
сектора (за исключением налогов,
зачисляемых на местные бюджеты):
корпоративный подоходный налог;
налог на сверхприбыль;
бонусы;
роялти;
доля по разделу продукции;
рентный налог на экспортируемую сырую
нефть, газовый конденсат;
поступления от приватизации
государственного имущества, находящегося
в республиканской собственности  и
относящегося к горнодобывающей и
обрабатывающей отраслям;
поступления от продажи земельных участков
сельскохозяйственного назначения;
инвестиционные доходы от управления
Фондом;
иные поступления и доходы, не
запрещенные законодательством Республики
Казахстан;
3
Использование ВСЕГО
В том числе:
гарантированный трансферт;
покрытие расходов, связанных с управлением
Фондом;
покрытие расходов, связанных с проведением
ежегодного аудита
4
Средства Национального фонда на конец
отчетного периода ВСЕГО
Руководитель Комитета казначейства _____________________
(Ф.И.О., подпись)
Ответственный исполнитель Комитета казначейства ________________
(Ф.И.О., подпись)

2-37-нысан
Ескерту. 48-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2006.08.22.   795  (2006 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан кепілдік
берілген трансферт бөлуге арналған
өтінім
____ ж. "___"_____________
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мынадай деректемелер бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан ақша аудару қажеттілігі туралы хабарлайды:
Бюджеттің атауы
Бенефициардың атауы
Бенефициардың ЖСК
Бенефициардың БСК
СТН
Бюджеттік сыныптама коды
Төлемді тағайындау коды
Теңгемен сомасы
Республикалық бюджет
Бюджеттік атқару жөніндегі орталық
уәкілетті органның басшысы ___________________________________
(аты-жөні, қолы)
Республикалық және жергiлiктi
бюджеттердiң атқарылу
ережесiне 49-қосымша
2-36-нысан
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
20____жылғы_________
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының
шығыстарын растау туралы хабарлама
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi ұсынған
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының басқаруы
бойынша шығыстарды және жыл сайынғы сыртқы аудиттің
өтуiн негіздейтiн құжаттарды қарап Үкімет шотынан
мынадай шығыстарды есептен шығаруға келiсетінi
туралы хабарлайды:
Шығыстардың түрлерi
Сомасы теңгемен
Ұлттық Банкке комиссиялық сыйақы
Сыртқы басқарушыларға комиссиялық
сыйақы
Кастодиандар қызметi
Заң кеңесшісінің қызметi
Сыртқы аудиттiң қызметi
Басқа шығыстар
Сыртқы басқарушылармен келiсiмдi
мерзiмiнен бұрын бұзған кезде пайда
болған ысырап
БАРЛЫҒЫ
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Республикалық және жергiлiктi
бюджеттердiң атқарылу
ережесiне 50-қосымша
Ескерту. 50-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2006.08.22.   795  (2006 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсімдері
және оны пайдалану туралы
ЕСЕП
Күні _____________________________________
Өлшем бірлігі ____________________________
Р/с N№
Сомасы
1
2
3
1
Ұлттық қордың есепті кезеңнің басындағы қаражаты, БАРЛЫҒЫ
2
Түсімдер БАРЛЫҒЫ
Оның ішінде:
мұнай секторы кәсіпорындарынан түсетін тікелей салықтар (жергілікті бюджеттерге есептелетін салықтарды қоспағанда):
корпорациялық табыс салығы;
үстеме пайдаға салынатын салық;
бонустар;
роялтилер;
өнімді бөлу жөніндегі үлес;
экспортталатын шикі мұнайға, газ конденсатына салынатын рента салығы;
республикалық меншіктегі және тау-кен өндіру әрі қайта өңдеу салаларына жататын мемлекеттік мүлікті жекешелендіруден түсетін түсімдер;
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер;
Қорды басқарудан түсетін инвестициялық кірістер;
Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өзге түсімдер мен кірістер
3
Пайдаланылуы БАРЛЫҒЫ
Оның ішінде:
кепілдік берілген трансферт
Қорды басқаруға байланысты шығыстарды жабу
жыл сайынғы аудитті жүргізуге байланысты шығыстарды жабу
4
Ұлттық қордың есепті кезеңнің аяғындағы қаражаты БАРЛЫҒЫ
Қазынашылық комитетінің басшысы ____________________________________
(аты-жөні, қолы)
Қазынашылық комитетінің жауапты орындаушысы ________________________
(аты-жөні, қолы)
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне

Приложение 50-1
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов  <*>
Сноска. Правила дополнены приложением 50 - постановлением Правительства РК от 22 августа 2006 года N  795  (вводится в действие с 1 июля 2006 года).
ОТЧЕТ
о поступлениях в Национальный фонд
Республики Казахстан и переводах на счета
Правительства Республики Казахстан в
Национальный банк Республики Казахстан
Периодичность:  месячная
Единица измерения ______________
N
№п/
п
Сумма
1
2
3
1
Средства Национального фонда на начало
отчетного периода ВСЕГО
2
Поступление ВСЕГО
В том числе:
прямые налоги от предприятий нефтяного
сектора (за исключением налогов,
зачисляемых на местные бюджеты):
корпоративный подоходный налог;
налог на сверхприбыль;
бонусы;
роялти;
доля по разделу продукции;
рентный налог на экспортируемую сырую
нефть, газовый конденсат;
поступления от приватизации
государственного имущества, находящегося
в республиканской собственности
и относящегося к горнодобывающей и
обрабатывающей отраслям;
поступления от продажи земельных участков
сельскохозяйственного назначения;
инвестиционные доходы от управления
Фондом;
иные поступления и доходы, не запрещенные
законодательством Республики Казахстан
3
Переводы ВСЕГО
Руководитель Комитета казначейства ___________________
(Ф.И.О., подпись)
Ответственный исполнитель
Комитета казначейства              __________________
(Ф.И.О., подпись)
Приложение 51
к Правилам исполнения
республиканского и местных бюджетов  <*>
Сноска. В приложение 51 внесены изменения - постановлением   Правительства РК от 23 декабря 2005 года N  1283 .
"Утверждаю"
Министр финансов
Республики Казахстан
______________
"___"_________200__года
Заявка на обслуживание, погашение правительственного
и гарантированного государством долга Республики Казахстан, а   также на платежи по сделкам по хеджированию правительственных займов
из средств республиканского бюджета.
Предстоящие с 01._._ по 01._._ (на ____ (месяц)) платежи
по правительственным и гарантированным государством займам.
Функц.
группа
Под-
функ-
ция
Уч-
реж-
де-
ние
Про-
грам-
ма
Под-
про-
грам-
ма
Спе-
цифи-
ка
Наи-
мено-
вание
N
займа, сделки по хеджиро-
ванию прави-
тельст-
венных займов
Пред-
прия-
тие
им-
пор-
тер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
(продолжение таблицы)
Валюта
Дата
плате-
жа
Сумма платежа
В том числе
(в валюте платежа
При-
ме-
ча-
ние
в ва-
люте
пла-
тежа
в дол-
ла-
рах
в тен-
ге
ос-
нов-
ной
долг
про-
центы
про-
чие
пла-
тежи
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Председатель Комитета казначейства _________________
Приложение 52
к Правилам исполнения
республиканского и местных бюджетов
Справка о выданных разрешениях
Наименование администратора программ___________________
Код бюджетной классификации____________________________
Наименование иностранного кредитора____________________
Номер займа ___________________________________________
Название проекта ______________________________________
Специальный счет N ____________________________________
Наименование банка_____________________________________
Вид валюты_____________________________________________
Месяц__________ Год _____________
N
Описание
N заявки
на сня-
тие
Дата
заявки
на
снятие
Суммазаяв-
ки на
сня-
тие в
долл.США
Сумма заявкина снятие в тенге 1
Сумма
лимита
Оста-
ток
лими-
та
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Остаток выданных разрешений за преды-
дущий месяц 2
Х
Х
Х
Х
Х
2.
Выданное разрешение на текущий
месяц
Х
Х
Х
Х
Х
3.
Итого выданных разрешений с начала года
Х
Х
Х
Х
Х
4.
Оплачено со Специ-
ального счета на момент составле-
ния справки 3
Х
5.
Оплачено в текущем месяце по специаль-
ным обя-
затель-
ствам 4
Х
6.
Заявлено на снятие в текущем месяце 5
Х
7.
Итого остаток выданных
разрешений
Х
Х
Х
Х
Х
Справка подписывается руководителем финансового подразделения администратора
____________________
1  Применяется курс Национального Банка РК на дату заявки на снятие средств;
2  Указывается с учетом фактического списания средств со ссудного счета по курсу Национального Банка РК на дату каждого списания;
3  В колонках 3, 4 и 5 указываются номер, дата и сумма платежного поручения соответственно;
4  В колонках 3 и 4 указываются номер и дата заявки на получение специального обязательства, в колонке 5 указывается сумма списания со ссудного счета в этом месяце;
5  Справка заполняется с нарастающим итогом в течение отчетного периода с учетом заявки на снятие средств займа, прилагаемой к настоящей справке.
Приложение 53
к Правилам исполнения
республиканского и местных бюджетов

50-1-қосымша
Ескерту. 50-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2006.08.22.   795  (2006 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түсетін түсімдер
және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіндегі Қазақстан
Республикасы Үкіметінің шоттарына аударымдар туралы
ЕСЕП
Мерзімділігі:  айлық
Өлшем бірлігі ______________
р/р N№
Сомасы
1
2
3
1
Ұлттық қордың есепті кезеңнің басындағы қаражаты, БАРЛЫҒЫ
2
Түсімдер БАРЛЫҒЫ
Оның ішінде:
мұнай секторы кәсіпорындарынан түсетін тікелей салықтар (жергілікті бюджеттерге есептелетін салықтарды қоспағанда):
корпорациялық табыс салығы;
үстеме пайдаға салынатын салық бонустар;
роялтилер;
өнімді бөлу жөніндегі үлес;
экспортталатын шикі мұнайға, газ конденсатына салынатын рента салығы;
республикалық меншіктегі және тау-кен өндіру әрі қайта өңдеу салаларына жататын мемлекеттік мүлікті жекешелендіруден түсетін түсімдер;
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер;
Қорды басқарудан түсетін инвестициялық кірістер;
Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өзге түсімдер мен кірістер
3
Аударымдар БАРЛЫҒЫ
Қазынашылық комитетінің басшысы ____________________________________
(аты-жөні, қолы)
Қазынашылық комитетінің жауапты орындаушысы ________________________
(аты-жөні, қолы)
Республикалық және жергiлiктi
бюджеттердiң атқарылу
ережесiне 51-қосымша
Ескерту. 51-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.12.23. N  1283  қаулысымен.
"Бекiтемiн"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
______________________
200_жылғы "__" _______
Республикалық бюджет қаражатынан Қазақстан
Республикасының үкiметтік және мемлекет кепiлдiк
берген борышқа қызмет көрсетуге, өтеуге арналған,
сондай-ақ үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі
мәмілелер бойынша төлемдерге арналған
өтiнім
Үкiметтік және мемлекет кепiлдiк берген займдар
бойынша 01._.__ бастап 01._.__(___ (ай))қоса
алғандағы төлемдер
Функц.
топ
Кiші
функция
Меке-
ме
Бағ-
дар-
лама
Кiшi
бағ-
дар-
лама
Ерек-
шелік
Атауы
Заем,үкі мет-тік қарыздарды хед-жир-леу жөнінде-гі мәміле N
Им-
пор-
тер
кә-
сіп-
орын
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Валюта
Төлем
күні
Төлем
сомасы
Оның iшiнде (төлем валютасында)
Ес-
кер-
ту
төлем
валю-
тасы-
мен
дол-
лар-
мен
тең-
ге-
мен
не-
гізгі
бо-
рыш
про-
цент-
тер
өзге
де тө-
лем-
дер
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Қазынашылық комитетiнiң төрайымы ________________
Республикалық және жергiлiктi
бюджеттердiң атқарылу
ережесiне 52-қосымша
Берілген рұқсат туралы анықтама
Бағдарламалар әкімшісінің атауы____Бюджеттік сыныптаманың коды_____
Шетел кредиторының атауы________________________________________
Заем нөмiрi________________________________________
Жобаның атауы________________________________________
Арнайы шот N______Банктің атауы_________Валютаның түрi____________
Жылы_______Айы___________
N
Сипаттама
Өтінiм-
дi алу
N
Өтiні-
мдi
алуға
арнал-
ған күн
Өті-
німді
АҚШ
долл.
алу
сома-
сы
Өтіні-
мді
теңге-
де aлу
сомасы
Лимит
сомасы
Лимит
қал-
дығы
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Өткен айда
берiлген
рұқсат
қалдық-
тары 2
Х
Х
Х
Х
Х
2.
Ағымдағы айға бе-
рілген
рұқсат
Х
Х
Х
Х
Х
3.
Жыл басы-
нан беріл-
ген рұқсат
жиыны
Х
Х
Х
Х
Х
4.
Анықтаманы
жасау
сәтiнде
арнайы
шоттан
төлендi 3
Х
5.
Арнайы
міндетте-
мелер
бойынша
ағымдағы
айда
төленді 4
Х
6.
Ағымдағы
жылы алуға
өтiнiш
берiлді 5
Х
7.
Берiлген
рұқсат қалдықта-
рының жиыны
Х
Х
Х
Х
Х
Анықтамаға әкiмшiнің қаржы бөлiмшесiнiң басшысы қол қояды
__________________________
1  Өтінім күнінен қаражатты алуға ҚР Ұлттық банкінің бағамы қолданылады;
Әрбiр есептен шығару күніне ҚР Ұлттық бағамы бойынша несие шотынан қаражатты нақты есептен шығаруды ескеріп көрсетіледі;
3, 4 және 5 бағандарда тиісті тапсырма төлемнің нөмірі, күні және сомасы көрсетіледі;
3 және 4 бағандарда арнайы міндеттемелерді алуға арналған өтінімнің нөмірі мен күні көрсетіледі, 5 бағанда осы айдағы несие шотынан соманы есептен шығару көрсетіледі;
Анықтама есептік кезең ішіндегі осы анықтамаға қоса берілген заем қаражатын алуға арналған өтінімді ескеріп өспелі жиынмен толтырылады.
Республикалық және жергiлiктi
бюджеттердiң атқарылу
ережесiне 53-қосымша

Форма 4-12
Детали
невыполненных обязательств
Регион:____________________
Вид бюджета _______________
Администратор программ _________________
Наименование государственного учреждения ____________
Период _________________________________
Единица измерения: тенге
Код
бюджет-
ной
класси-
фикации
Дата
за-
явки
N
заявки
Сумма
заявки
Тип
заявки
N
строки
заявки
N Уве-
домле-
ния
(За-
каза)/
Строки
Уве-
домле-
ния
(Зака-
за)
Наз-
наче-
ние
1
2
3
4
5
6
7
8
(продолжение таблицы)
Сумма
уведом-
ления
(Зака-
за)
N счет-
фактуры
Сумма по счет-
фактуре
N
пла-
тежа
Дата
пла-
тежа
Сумма
плате-
жа
Статус
9
10
11
12
13
14
15
Примечание:               Типы Заявок:                  Статус Заявок:
1) Поле Статус в формате  1 - Заявка на приобретение     1 - Введена
З_ЗП_С_П,                 2 - Заявка на общие расходы    2 - Утверждена
где 3 - Статус Заявки,    3 - Заявка на командировочные  3 - Выполнена
ЗП - Статус Уведомления       расходы                    4 - Отменена
(Заказа),
С - Статус Счет-фактуры,
П - Статус платежа
2) Счета на предоплату
помечены звездочкой
Статус Уведомлений (Заказов):    Статусы Счетов-фактур:
0 - нет                    0 - нет
1 - Введен                 1 - Отправлен в банк
2 - Утвержден              2 - выверен с выпиской
3 - Выполнен               3 - Платеж на предоплату
4 - Отменен                4 - Отменен
Статусы платежей:
0 - нет
1 - Отправлен в банк
2 - выверен с выпиской
3 - Платеж на предоплату
4 - Отменен
Приложение 54
к Правилам исполнения
республиканского и местных бюджетов
Форма 4-13
Отчет произведен:......
Страница 1 из ............
Сводный отчет
по неоплаченным счетам к оплате
Вид бюджета:
Регион:
Администратор бюджетных программ
Государственное учреждение:
Период:
Дата:
Единица измерения:     тенге
Наименование
Заре-
гистри-
рован-
ные обяза-
тельс-
тва
Пла-
тежи
Остаток
сумм заре-
гистриро-
ванных
обяза-
тельств
Неоплаченные
счета к оплате
Общая
сумма
Коли-
чество
217 Минис-
терство
финансов РК
001 - Адми-
нистративные
затраты
001 - Аппарат
центрального
органа
111 - Основная
заработная
плата
112 - Допол-
нительные
денежные
выплаты
...
Всего
Приложение 55
к Правилам исполнения
республиканского и местных бюджетов
Форма 5-15
Отчет произведен:
Дата - Время
Страница 1 из N
Реестр платежей по государственным учреждениям
Регион:
Вид бюджета:
Источник финансирования:
Код государственного учреждения:
Наименование государственного учреждения:
Период 1
Единицы измерения: тенге
N
N
пла-
тежа
Дата
пла-
тежа
N
заказа
N Счета
к опла-
те
Учреждение/
Программа/
подпрограм-
ма/Специ-
фика
Сумма
платежа
Дебет*
Кре-
дит**
1
2
3
4
5
6
7
8
Всего
(продолжение таблицы)
Детали получателя
Код
РНН
Наимено-
вание
БИК банка
ИИК счета
9
10
11
12
13
Руководитель____________________________
Ответственный исполнитель ______________
Примечание:* - платежи из бюджета; ** - возврат расходов.
_____________________

4-12-нысан
ОРЫНДАЛМАҒАН МIНДЕТТЕМЕЛЕРДIҢ ТЕТIКТЕРI
Аймақ_______________
Бюджет түрi_________
Бағдарламалардың әкiмшiсі_________
Мемлекеттiк мекеменiң атауы_____________
Кезең______________
Өлшем бірлiгі: теңге
Бюджет-
тiк сы-
ныпта-
маның
коды
Өті-
нiм
күнi
Өтінім
N
Өтінім
сомасы
Өтінім
үлгісі
Өтінім
жолы-
ның
N
Хабар-
лама
(Тап-
сырма)
/Ха-
барла-
ма жо-
лының
(Тап-
сырма)
N
Та-
ғай-
ында-
луы
1
2
3
4
5
6
7
8
кестесінің жалғасы
Хабар-
лама
(Тап-
сырма)
сомасы
N счет-
факту-
расының
шот-факту-
ра бойын-
ша сома
Төлем
N
Төлем күні
Төлем
сомасы
Мәрте-
бесі
9
10
11
12
13
14
15
Ескерту:         Өтінімдер үлгісі:  Өтінімдер    Хабарламалардың
мәртебесі:   (Тапсырыстардың)
мәртебесі:
1) З_ЗП_С_П      1-Сатып алуға      1-Енгізілді  0-жоқ
форматындағы     арналған өтінім
Мәртебе алаңы,   2-Жалпы шығыс-     2-Енгізілді  1-Енгізілді
мұнда 3-Өтінім   тарға арналған
мәртебесі        өтінім
3П - Хабар-      3-Іссапар          3-Орындалды  2-Енгізілді
ламаның          шығыстарына
(Тапсырманың)    арналған өтінім
мәртебесi,                          4-Алынып     3-Орындалды
С-Шот-фактура                       тасталды
статусы,                                         4-Алынып
П - Төлем                                        тасталды
мәртебесi
2) Алдын ала
төлеу шоты
жұлдызшамен
белгіленген
Шот-фактуралардың   Төлемдер
мәртебелері:        мәртебелері:
0-жоқ               0-жоқ
1-Банкке жіберілді  1-Банкке жіберілді
2-көшірмеден        2-көшірмеден
шығарылды           шығарылды
3-Алдын ала         3-Алдын ала
төлеуге арналған    төлеуге арналған
төлем               төлем
4-Алынып тасталды   4-Алынып тасталды
Республикалық және жергiлiктi
бюджеттердiң атқарылу
ережесiне 54-қосымша
N 4-13-нысан
Есеп жүргізілді:...
1-бет...
Төленбеген ақы төлеуге шоттар
бойынша жиынтық есеп
Бюджет түрi:
Аймақ:
Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi
Мемлекеттік мекеме:
Кезең:
Күнi:
Өлшем бiрлігi: теңге
Атауы
Тiркел-
ген
мiндет-
теме-
лер
Төлем-дер
Тiркелген
міндеттеме-
лер сома-
сының
қалдығы
Төленбеген ақы
төлеуге шоттар
Жалпы
сома
Саны
217 ҚР Қаржы
министрілігі
001 - Әкім-
шілік
шығындар
001 - Орта-
лық органның
аппараты
111 - Негіз-
гі жалақы
112 - Қосым-
ша ақшалай
төлемдер
...
Барлығы:
Республикалық және жергiлiктi
бюджеттердiң атқарылу
ережесiне 55-қосымша
5-15-нысан
Есеп жүргізiлді: Күнi - Уақыт
N 1-бет
Мемлекеттiк мекемелер жөнiндегі
төлемдердiң тізілімі
Аймақ:
Бюджеттің түрі:
Қаржыландыру көзі:
Мемлекеттiк мекеменiң коды:
Мемлекеттік мекеменің атауы:
Кезең 1
Өлшем бiрлiктерi: теңге
N
Төлем
N
Төлем
күні
Тапсы-
рыс N
Ақы
төлеу-
ге
шот-
тың N
Мекеме/Бағ-
дарлама/
кіші бағ-
дарлама/
Ерекшелік
Төлем
сомасы
Дебет*
Кре-
дит**
1
2
3
4
5
6
7
8
БАР-
ЛЫҒЫ
кестесінің жалғасы
Алушының тетіктерi
Коды
СТН
Атауы
Банктің БСК
Шоттың ЖСК
9
10
11
12
13
Басшы______________________
Жауапты орындаушы__________
Ескерту: *-бюджеттен төлемдер; **-шығыстардың қайтарылуы
_______________________

1  - с начала года на дату (10.02.2000);
- с 10.02.2000 по 25.02.2000;
- на дату (10.02.2000).
Приложение 56
к Правилам исполнения
республиканского и местных бюджетов
Форма 5-17
Отчет произведен:
Дата - Время
Страница 1 из N
Реестр платежей
Регион:
Вид бюджета:
Источник финансирования:
Код Госучреждения:
Наименование Госучреждения:
Период:
Единицы измерения: тенге
Код
бюджет-
ной
класси-
фикации
Тип
N
доку-
мента
Дата
Сумма
по
дебету
Сумма
по
кре-
диту
N
Зака-
за
N
счета
к оп-
лате
(1)
(2)
(3)
(4)
(5)
(6)
(7)
(8)
Журнал
Платежное
поручение
Журнал
Итого
Платежное
поручение
Журнал
Платежное
поручение
Итого
Журнал
Платежное
поручение
Платежное
поручение
Итого
Всего
Руководитель ____________________________
Ответственный исполнитель _______________
Приложение 57
к Правилам исполнения
республиканского и местных бюджетов
Форма 5-20
Отчет произведен:
Дата - Время
Страница 1 из N
Выписка со счета государственного учреждения
на
Регион:
Вид бюджета:
Источник финансирования:
Код банка (БИК):
Наименование Банка:
Номер банковского счета (ИИК):
Наименование банковского счета:
Код государсвтенного учреждения:
Контрольный счет наличности:
Описание КСН:
Единицы измерения:    тенге
_________________________________________________________
Дебет                Кредит
Остаток на начало года
Входящий остаток
Количество операций
N транз
БИК
ИИК
ОБОРОТЫ ЗА ДЕНЬ
ДЕБЕТ
КРЕДИТ
Итого
__________________________________
Исходящий остаток
Руководитель __________________________
Ответственный исполнитель _____________
Приложение 58
к Правилам исполнения
республиканского и местных бюджетов
Форма 5-25
Отчет произведен:
Дата - Время
Страница 1 из N
ОТЧЕТ ПО АНАЛИЗУ РАСХОДОВ
Период: с ____ по _____
Фонд:
Месторасположение от:
Месторасположение до:
Государственное учреждение:
Код бюд-
жетной
класси-
фикации
План
финан-
сирова-
ния по
обяза-
тель-
ствам с
начала
года
Разре-
шено с
начала
года
Пла-
тежи
на пе-
риод
Восста-
новле-
ние
расхо-
дов на
период
Всего
израс-
ходова-
но на
период
% испол-
нения
плана
финан-
сирова-
ния по
обяза-
тельст-
вам
1
2
3
4
5
6=4-5
7=6/2
Итого
Приложение 59
к Правилам исполнения
республиканского и местных бюджетов
Форма 5-26
Отчет произведен: Дата
Страница 1 из N
АНАЛИЗ ПО СЧЕТАМ К ОПЛАТЕ
Регион:
Вид бюджета:
Номер поставщика:
Наименование поставщика:
РНН поставщика:
Период:   с ___ по ___
Единица измерения:  тенге
Государственное
учреждение
Счета к
оплате
Платежи
Неоплаченные
счета к оплате
Код
Наимено-
вание
(1)
(2)
(3)
(4)
(5)
Итого
Приложение 60
к Правилам исполнения
республиканского и местных бюджетов
Дата - Время
Страница N
Казначейство Казахстана
Остаток на счетах платных услуг. Форма N 5-30
Период: _______, Дата: ________
Гос.учреждение
Источник финансирования - 3 (Платные услуги)
Учр/
Пр/
Подпр
Спе-
ци-
фика
Место-
распо-
ложе-
ние
Гос.
уч-
реж-
де-
ние
Смета
с на-
чала
года
Факт
с на-
чала
года
Смета
на
квар-
тал
Факт
за
день
Оста-
ток
сво-
бод-
ных
сред-
ств
КБК
дохо-
дов
Итого
посту-
плений
КБК
рас-
ходов
Итого
рас-
ходы
КСН
Итого
на КСН
Приложение 61
к Правилам исполнения
республиканского и местных бюджетов

1 - жыл басынан бастап (10.02.2000) күнiне;
- 10.02.2000 бастап 25.02.2000 қоса алғанда;
- (10.02.2000) күніне;
Республикалық және жергiлiктi
бюджеттердiң атқарылу
ережесiне 56-қосымша
5-17-нысан
Есеп жасалды: Күнi - Уақыт
1-бет
ТӨЛЕМДЕР ТIЗIЛIМI
Аймақ:
Бюджет түрi:
Қаржыландыру көзi:
Меммекеме коды:
Меммекеме aтауы:
Кезең:
Өлшем бiрлiгi: теңге
Бюджет-
тiк
сынып-
таманың
коды
Үлгісі
Құжат-
тың N
Күні
Дебет
бойынша
сомасы
Кредит
бойын-
ша со-
масы
Тап-
сырыс
N
Ақы
төле-
уге
шот
N
(1)
(2)
(3)
(4)
(5)
(6)
(7)
(8)
Журнал
Төлем
тапсыр-
масы
Журнал
Жиыны
Төлем
тапсыр-
масы
Журнал
Төлем
тапсыр-
масы
Жиыны
Журнал
Төлем
тапсыр-
масы
Төлем
тапсыр-
масы
Жиыны
Барлығы
Басшы______________________
Жауапты орындаушы__________
Республикалық және жергiлiктi
бюджеттердiң атқарылу
ережесiне 57-қосымша
5-20-нысан
Есеп жасалды: Күнi - Уақыт
1-бет
АРНАЛҒАН БАНКТІК ШОТТАН КӨШІРМЕ
Аймақ:
Бюджеттің түрі:
Қаржыландыру көзі:
Банктің коды (БСК):
Банктің атауы:
Банктік шоттың нөмірі (ЖСК):
Банктік шоттың атауы:
Мемлекеттік мекеменің коды
Қолма-қол ақшаның бақылау шоты:
КСН сипаттамасы:
Өлшем бірліктері: теңге
_______________________________________
ДЕБЕТ         КРЕДИТ
Жыл басындағы қалдық
Кіріс қалдығы
Операциялар саны
N транз
БСК
ЖСК
БІР КҮНДЕГІ АЙНАЛЫМ
ДЕБЕТ
КРЕДИТ
Жиыны
_______________________________________
Шығыс қалдығы
Басшы______________________
Жауапты орындаушы__________
Республикалық және жергiлiктi
бюджеттердiң атқарылу
ережесiне 58-қосымша
5-25-нысан
Есеп жүргізілді: Күнi - Уақыт
1-бет
ШЫҒЫСТАРДЫ ТАЛДАУ ЖӨНIНДЕГI ЕСЕП
Кезең:__бастап_______қоса алғанда
Қор:
Орналасқан жер бастап:
Орналасқан жер дейiн:
Мемлекеттiк мекеме:
Бюджет-
тік сы-
ныпта-
маның
коды
Жыл
басынан
бастап
мiндет-
темелер
бойынша
қаржы-
ландыру
жоспары
Жыл басынан
бастап
рұқсат
етiл-
генi
Ке-
зеңге
арна-
лған
төле-
мдер
Кезеңге
арнал-
ған шы-
ғыстар-
ды қал-
пына
келтіру
Кезеңге
жұмсал-
ғанның
барлығы
мiндет-
темелер
бойынша
қаржы-
ландыру
жоспары-
ның %
орында-
луы
1
2
3
4
5
6=4-5
7=6/2
Жиыны
Республикалық және жергiлiктi
бюджеттердiң атқарылу
ережесiне 59-қосымша
5-26-нысан
Есеп жүргізілді: Күнi
1-бет
АҚЫ ТӨЛЕУГЕ ШОТТАР БОЙЫНША ТАЛДАУ
Аймақ:
Бюджет түрі:
Беруші нөмірі:
Берушінің атауы:
Берушiнiң СТН
Кезең:              бастап қоса алғанда
Өлшем бiрлігi:      теңге
Мемлекеттік
кәсіпорын
Ақы төлеуге
шоттар
Төлемдер
Төленбеген
ақы төлеуге
шоттар
Коды
Коды
(1)
(2)
(3)
(4)
(5)
ЖИЫНЫ
Республикалық және жергiлiктi
бюджеттердiң атқарылу
ережесiне 60-қосымша
Қазақстан Қазынашылығы
Ақылы қызметтер шотындағы қалдық. N 5-30-нысан.  Күні - Уақыты
Кезең:___________, Күнi:________________     N бет
Мем.мекеме
Қаржыландыру көзi - 3 (Ақылы қызметтер)
Меке-
ме/Бағ/Кіші
бағ
Ерек-
шелік
Ор-
на-
лас-
қан
жері
Мем.
кә-
сіп-
орын
Жыл
басы-
нан
бас-
тап
смета
Жыл
басы-
нан
бас-
тап
факті
Тоқ-
санға
арнал-
ған
смета
Бір
күн
ішін-
дегі
факті
Бос
қара-
жат
қал-
дығы
Меке-
ме/Бағ/Кіші
бағ
Кіріс-
тер
БСК
Түсім-
дердің
жиыны
Шығыс-
тар
жиыны
СҚШ
Жиыны
СҚШ-ға
Республикалық және жергiлiктi
бюджеттердiң атқарылу
ережесiне 61-қосымша

Форма 5-33
Отчет произведен:
Дата - Время
Страница 1 из N
ОТЧЕТ ОБ ОСТАТКАХ НА СЧЕТАХ ПО ПЛАТНЫМ УСЛУГАМ
Регион:
Вид бюджета:
Код государственного учреждения:
Наименование государственного учреждения:
Период:
Единица измерения:
Дата
Тип
опера-
ции
N счета
к оп-
лате
Счет
платных
услуг
Наиме-
нование
получа-
теля и
или от-
прави-
теля
платежа
Сумма
дебета
Сумма
креди-
та
Исхо-
дящий
оста-
ток
1
2
3
4
5
6
7
8
Входя-
щий
остаток
Пос-
тупле-
ние
Платеж
Итого исходящий
остаток
Приложение 62
к Правилам исполнения
республиканского и местных бюджетов
Форма 6-11
КОНСОЛИДИРОВАННЫЙ ОТЧЕТ ПО АКТИВАМ
Регион______________________________
Вид бюджета_________________________
Администратор программ______________
Дата________________________________
Единица измерения___________________
Класс
Под-
класс
Описа-
ние
Перво-
началь-
ная
стои-
мость
Износ
за год
Сово-
купный
износ
Балансовая
стоимость
1
2
3
4
5
6
7
Итого по классу
Итого по коду админи-
стратора
программ
Итого активов
Ответисполнитель
территориального органа Казначейства ________________
Приложение 63
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов  <*>
Сноска. Правила дополнены приложением 63 - постановлением Правительства РК от 22 августа 2006 года N  795
(вводится в действие с 1 июля 2006 года).
Форма 2-38
Поступления/Платежи:
Регион:               ..........
Вид бюджета:
Источник финансирования:
Госучреждение:        ..........
Дата:             хх.хх.хххх
Номер счета:       000080900
Начальные дата и время:
Конечные дата и время:
Дата выдачи отчета: "__" _________
РНН отправителя:      .........
Количество платежных поручений:
ПЛАТЕЖНОЕ ПОРУЧЕНИЕ N .....
"__" _________ ___
Отправитель: __________
РНН: ______________
КОд: 11
Банк отправителя:
ИИК
СУММА
БИК
Бенефициар: __________
РНН: _____________
Кбе: 12
Банк бенефициара: ______
Банк-посредник:
ИИК
БИК
Сумма прописью: ___________
КНП
КБКД КБКР
Дата валют/
Назначение платежа: _________
Руководитель:
Гл. бухгалтер:
Приложение 64
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов  <*>
Сноска. Правила дополнены приложением 64 - постановлением Правительства РК от 22 августа 2006 года N  795  (вводится в действие с 1 июля 2006 года).
Ведомость сверки движения денег Национального фонда
Республики Казахстан по состоянию
на ______________ 200_ года
Проведено по данным
Комитета казначейства
Министерства финансов
Республики Казахстан
Проведено по данным
Национального Банка
Республики Казахстан
Рас-
хож-
дение
Да-
та
N
плате-
жного
доку-
мента
БИК
Коми-
тета
казна-
чейст-
ва
Сумма
Да-
та
N
плате-
жного
доку-
мента
БИК
Коми-
тета
казна-
чейст-
ва
Сумма
Де-
бет
Кре-
дит
Де-
бет
Кре-
дит
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Всего зачислено ____________
Примечание:    перечислено
Причины расхождений:
Руководитель                        Руководитель
Комитета                            уполномоченного подразделения
казначейства МФ РК                  Национального Банка РК
______________                     ______________
(Ф.И.О., подпись)                  (Ф.И.О., подпись)
Ответственный                       Руководитель
исполнитель Комитета                отдела/управления
казначейства МФ РК                  уполномоченного подразделения
______________                     ______________
(Ф.И.О., подпись)                  (Ф.И.О., подпись)
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 5 февраля 2005 года N 110
ПЕРЕЧЕНЬ
утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан
1.  Постановление  Правительства Республики Казахстан от 8 июня 2000 года N 874 "Об утверждении Правил осуществления правительственного заимствования и заимствования местными исполнительными органами Республики Казахстан".
2. Пункт 19 изменений и дополнений  постановления  Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2001 года N 1369 "О внесении изменений и дополнений и признании утратившим силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2001 г., N 36-37, ст.478).
3.  Постановление  Правительства Республики Казахстан от 23 января 2002 года N 88 "Об утверждении Правил погашения и обслуживания правительственных займов, займов местных исполнительных органов и негосударственных займов, имеющих государственные гарантии" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., N 4, ст.26).
4.  Постановление  Правительства Республики Казахстан от 25 июля 2002 года N 832 "Об утверждении Правил финансовых процедур по исполнению бюджета и ведению форм отчетности (периодической и годовой) для государственных учреждений, содержащихся за счет государственного бюджета" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., N 23-24, ст. 257).
5. Пункт 1  постановления  Правительства Республики Казахстан от 14 августа 2003 года N 816 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 июля 2002 года N 832 и признании утратившим силу постановления Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2001 года N 1745" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., N 33, ст. 330).
6. Пункт 3 изменений и дополнений, которые вносятся некоторыми решениями Правительства Республики Казахстан, утвержденных  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 26 ноября 2003 года N 1184 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., N 44, ст. 484).
7.  Постановление  Правительства Республики Казахстан от 28 января 2004 года N 91 "Об утверждении Правил отбора инвестиционных проектов для предоставления государственных гарантий и предоставления Правительством Республики Казахстан государственных гарантий по негосударственным займам" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., N 4, ст. 51).
8.  Постановление  Правительства Республики Казахстан от 15 марта 2004 года N 320 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 июля 2002 года N 832" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., N 14, ст. 178).
9. Подпункт 1 пункта 1  постановления  Правительства Республики Казахстан от 12 мая 2004 года N 522 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 июля 2002 года N 832 и от 27 марта 2004 года N 371"(САПП Республики Казахстан, 2004 г., N 21, ст. 271-272).
10.  Постановление  Правительства Республики Казахстан от 27 октября 2004 года N 1101 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 июля 2002 года N 832 и признании утратившими силу постановлений Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 1998 года N 1336 и от 5 июня 1999 года N 703" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., N 38, ст. 513).

5-33-нысан
Есеп жүргізілді: Күнi - Уақыты
1-бет
АҚЫЛЫ ҚЫЗМЕТТЕР БОЙЫНША ШОТТАРДАҒЫ
ҚАЛДЫҚТАР ЖӨНIНДЕГІ ЕСЕП
Аймақ:
Бюджет түрi:
Мемлекеттiк мекеменiң коды:
Мемлекеттік мекеменің атауы:
Кезең:
Өлшем бiрлiгі:
Күні
Опера-
циялар
үлгiсi
Ақы
төлеу-
ге шот
N
Ақылы
қызмет-
тер шоты
Төлемдi
алушы-
ның және
жiберу-
шiнiң
атауы
Дебет
сомасы
Кредит
сомасы
Шығыс
қалды-
ғы
1
2
3
4
5
6
7
8
Кіріс
қалдығы
Түсім
Төлем
Шығыс қалдығының
жиыны
Республикалық және жергілiктi
бюджеттердiң атқарылу ережесiне
62-қосымша
6-11-нысан
АКТИВТЕР БОЙЫНША ШОҒЫНДЫРЫЛМА ЕСЕП
Аймақ __________________________________________
Бюджет түрi ____________________________________
бағдарламалардың әкiмшiсi ______________________
Күні ___________________________________________
Өлшем бiрлігі: _________________________________
Сынып
Кішi
сынып
Сипат-
тама
Бастапқы
құны
Бір
жылдағы
тозу
Жиынтық
тозу
Баланстық
құны
1
2
3
4
5
6
7
Сынып бойынша
жиыны
Бағдарламалардың
әкімшісінің коды
бойынша жиыны
АКТИВТЕР ЖИЫНЫ
Қазынашылық аумақтық органының
жауапты орындаушысы               ________________
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
63-қосымша
Ескерту. 63-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2006.08.22.   795  (2006 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
2-38-нысан        Түсімдер/Төлемдер:
Өңір:     .............
Бюджеттің түрі:
Қаржыландыру көзі:
Меммекеме: ............
Күні:      хх.хх.хххх
Шоттың нөмірі:   000080900
Бастапқы күні мен уақыты:
Соңғы күні мен уақыты:
Есепті беру күні: "__" _______
Жіберушінің СТН-і: ............
Төлем тапсырмаларының саны:
N....ТӨЛЕМ ТАПСЫРМАСЫ
Жіберуші: __________________
СТН: _____________   КОд: 11
Жіберушінің банкі:
ЖСК
СОМАСЫ
БСК
Бенефициар: ________________
СТН: _____________   Кбе: 12
Бенефициардың банкі: _______
Делдал банк:
ЖСК
БСК
Сомасы жазумен:________________
________________________________
|ТТК          |
|_____________|__________________
|КБСД         |
|ШБСК         |
|_____________|__________________
|Валюта күні  |
|_____________|__________________
Төлем мақсаты: ________________
Басшы:
Бас бухгалтер:
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
64-қосымша
Ескерту. 64-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2006.08.22.   795  (2006 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
200___жылғы __________ жағдай бойынша
Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры ақшасының
қозғалысын салыстыру ведомосі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің деректері бойынша жүргізілді
Күні
Төлем құжатының N
Қазынашылық комитетінің БСК
Сомасы
Дебет
Кредит
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Алшақтық
Күні
Төлем құжатының N
Қазынашылық комитетінің БСК
Сомасы
Дебет
Кредит
6
7
8
9
10
11
Барлығы есептелгені _______________________
Ескерпе:  аударылды
Алшақтық себептері:
ҚР ҚМ Қазынашылық
комитетінің басшысы ________________________________
(аты-жөні, қолы)
ҚР Ұлттық Банкі уәкілетті
бөлімшесінің басшысы _______________________________
(аты-жөні, қолы)
ҚР ҚМ Қазынашылық
комитетінің жауапты орындаушысы _____________________
(аты-жөні, қолы)
Уәкілетті бөлімшенің
бөлім/басқарма бастығы ______________________________
(аты-жөні, қолы)
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2005 жылғы 5 ақпандағы
N 110 қаулысына қосымша
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң күшi
жойылған кейбiр шешiмдердiң тiзбесi
1) "Қазақстан Республикасы Үкiметтiк қарыз алуын және жергiлiктi атқарушы органдарының қарыз алуын жүзеге асыру ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 8 маусымдағы N 874  қаулысы ;
2) "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгізу және олардың күшi жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 28 қазандағы N 1369  қаулысының  19-тармағына өзгерiстер мен толықтырулар (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2001 ж., N 36-37, 478-құжат);
3) "Үкiметтiк заемдарды, жергiлiктi атқарушы органдардың заемдарын және мемлекеттiк кепiлдiктерi бар мемлекеттiк емес заемдарды өтеу және оларға қызмет көрсету ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 23 қаңтардағы N 88  қаулысы  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2002 ж., N 4, 26-құжат);
4) "Мемлекеттiк бюджет есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелер үшiн бюджеттiң атқарылуы және есептiлiк нысандарын жүргiзу (мерзiмдiк және жылдық) жөнiндегі қаржылық рәсiмдердiң ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 25 шiлдедегi N 832  қаулысы  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2002 ж., N 23-24, 257-құжат);
5) "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 25 шiлдедегi N 832 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 28 желтоқсандағы N 1745 қаулысының күшi жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 14 тамыздағы N 816  қаулысының  1-тармағы (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 2003 ж., N 33, 330-құжат);
6) "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 26 қарашадағы N 1184  қаулысымен  бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiмен енгізілетін өзгерiстер мен толықтырулар 3-тармақ (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2003 ж., N 44, 484-құжат);
7) "Мемлекеттiк кепiлдiктер беру және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мемлекеттiк емес қарыздар бойынша мемлекеттiк кепiлдiктер беру үшiн инвестициялық жобаларды iрiктеу ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 28 қаңтардағы N 91  қаулысы  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2004 ж., N 4, 51-құжат);
8) "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 25 шiлдедегi N 832 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 15 наурыздағы N 320  қаулысы  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2004 ж., N 14, 178-құжат);
9) "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 25 шiлдедегi N 832 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 12 мамырдағы N 522  қаулысының  1-тармағының 1-тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2004 ж., N 21, 271-272-құжат);
10) "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 25 шілдедегi N 832 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 25 желтоқсандағы N 1336 және 1999 жылғы 5 маусымдағы N 703 қаулыларының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 27 қазандағы N 1101  қаулысы  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2004 ж., N 38, 513-құжат).