Об утверждении Правил исполнения республиканского и местных бюджетов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2007 года N 225. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 26.02.2009 № 220 (вводится в действие с 01.01.2009).
В соответствии с подпунктом 4) статьи 58 Бюджетного кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить прилагаемые Правила исполнения республиканского и местных бюджетов.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению .
3. Настоящее постановление вводится в действие с 1 апреля 2007 года, за исключением пунктов 2-29, 31, 32, 34, 35, 37, 40, 41, 45-51, 54, 72-75, которые вводятся в действие с 1 января 2007 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 марта 2007 года N 225
Правила исполнения республиканского
и местных бюджетов
Раздел 1. Общие положения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила исполнения республиканского и местных бюджетов (далее - Правила) определяют порядок действий государственных учреждений и уполномоченных государственных органов по выполнению комплекса мероприятий по обеспечению поступлений в бюджет, реализации бюджетных программ, а также финансированию дефицита (использованию профицита) бюджета.
Раздел 2. Порядок разработки, составления и
утверждения планов финансирования
Порядок внесения изменений в планы финансирования
Глава 2. Годовой план финансирования
2. Годовой план финансирования разрабатывается в соответствии с законом о республиканском бюджете и решениями маслихатов о местных бюджетах на соответствующий финансовый год, постановлением Правительства Республики Казахстан и местного исполнительного органа о реализации закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год или решения маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год.
3. Годовой план финансирования составляется на основании расчетов расходов по бюджетной программе (подпрограмме), представляемых в составе бюджетной заявки администраторами бюджетных программ, одобренной бюджетной комиссией и доработанной с учетом решений, принятых при утверждении (уточнении, корректировке) бюджета.
4. Годовой план финансирования на соответствующий финансовый год утверждается уполномоченным органом по бюджетному планированию и передается уполномоченному органу по исполнению бюджета, а также направляется администраторам бюджетных программ не позднее двадцать пятого декабря года, предшествующего планируемому.

Республикалық және жергілiктi бюджеттердiң атқарылу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 наурыздағы N 225 Қаулысы. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009 жылғы 26 ақпандағы N 220 Қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009 жылғы 26 ақпандағы N 220 (2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қолданушылар назарына: Қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексiнiң  58-бабының 4) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
1. Қоса берiлiп отырған Республикалық және жергiлiкті бюджеттердiң атқарылу ережесi бекiтiлсiн.
2.  Қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiнiң күшi жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы 2007 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiлетiн 2-29, 31, 32, 34, 35, 37, 40, 41, 45-51, 54, 72-75-тармақтарды қоспағанда, 2007 жылғы 1 сәуiрден бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2007 жылғы 20 наурыздағы
N 225 қаулысымен
бекiтiлген
Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң атқарылу ережесi
1-бөлiм. Жалпы ережелер
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң атқарылу ережесi (бұдан әрi - Ереже) мемлекеттiк мекемелердiң және уәкiлеттi мемлекеттiк органдардың бюджетке түсiмдердiң түсуiн қамтамасыз ету, бюджеттiк бағдарламаларды iске асыру, сондай-ақ бюджеттiң тапшылығын қаржыландыру (профициттi пайдалану) жөнiндегi iс-шаралар кешенiн орындау бойынша iс-әрекетiнiң тәртiбiн айқындайды.
2-бөлiм. Қаржыландыру жоспарларын әзiрлеу, жасау және бекiту тәртiбi
Қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу тәртiбi
2-тарау. Жылдық қаржыландыру жоспары
2. Жылдық қаржыландыру жоспары тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңға және жергiлiктi бюджеттер туралы мәслихаттардың шешiмдерiне, тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды немесе тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы мәслихат шешiмiн iске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және жергiлiктi атқарушы органның қаулысына сәйкес әзiрленедi.
3. Жылдық қаржыландыру жоспары бюджет комиссиясы мақұлдаған және бюджеттi бекiту (нақтылау, түзету) кезiнде қабылданған шешiмдердi ескере отырып, пысықталған бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң бюджеттiк өтiнiмнiң құрамында ұсынылатын бюджеттiк бағдарлама (кiшi бағдарлама) бойынша шығыстардың есебi негiзiнде жасалады.
4. Тиiстi қаржы жылына арналған жылдық қаржыландыру жоспарын бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган бекiтедi және оны бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға бередi, сондай-ақ оны бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiне жоспарлының алдындағы жылдың жиырма бесiншi желтоқсанынан кешiктiрмей жiбередi.

5. В случаях, определенных Бюджетным кодексом Республики Казахстан, а также при возникновении других факторов, требующих корректировки расходов бюджета по экономической классификации расходов, в процессе исполнения бюджета уполномоченный орган по исполнению бюджета может вносить изменения в годовые объемы финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по экономической классификации расходов бюджета, путем внесения соответствующих изменений в порядке, установленном настоящими Правилами, в сводный план финансирования по обязательствам.
6. В случае уточнения, корректировки бюджета уполномоченный орган по бюджетному планированию утверждает и представляет в уполномоченный орган по исполнению бюджета изменения в годовые планы финансирования, а также направляет администраторам бюджетных программ в течение пяти рабочих дней после утверждения Правительством Республики Казахстан или местным исполнительным органом соответствующих изменений паспортов бюджетных программ.
Администраторы бюджетных программ обеспечивают соответствие специфик годовых планов финансирования мероприятиям, отраженным в паспортах бюджетных программ.
Глава 3. Виды планов финансирования
7. Для исполнения бюджета разрабатываются следующие виды планов финансирования:
государственным учреждением - индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам (далее - индивидуальные планы финансирования);
администратором бюджетных программ - план финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по обязательствам (далее - план финансирования по обязательствам) и план финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по платежам (далее - план финансирования по платежам);
уполномоченным органом по исполнению бюджета - план поступлений в бюджет, сводный план поступлений и финансирования, сводный план финансирования по обязательствам.
Индивидуальные планы финансирования, планы финансирования администраторов бюджетных программ, планы поступлений в бюджет, сводный план поступлений и финансирования, сводный план финансирования по обязательствам разрабатываются в соответствии с законом о республиканском бюджете и решениями маслихатов о местных бюджетах на соответствующий финансовый год, постановлениями Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов о реализации республиканского и местных бюджетов на соответствующий финансовый год, утвержденными паспортами бюджетных программ, годовым планом финансирования, бюджетной заявкой администраторов бюджетных программ, Единой бюджетной классификацией Республики Казахстан (далее - ЕБК РК), Справочником государственных учреждений, финансируемых из республиканского и местных бюджетов (далее - Справочник государственных учреждений), и в порядке, установленном настоящими Правилами.
Индивидуальные планы финансирования формируются в тысячах тенге числами с дробным остатком, с одним знаком после запятой, планы финансирования администраторов бюджетных программ, планы поступлений в бюджет, сводный план поступлений и финансирования, сводный план финансирования по обязательствам формируются в тысячах тенге, целыми числами без дробного остатка.

5. Қазақстан Республикасының Бюджет кодексi айқындаған жағдайда, сондай-ақ шығыстардың экономикалық сыныптамасы бойынша бюджеттiң шығыстарын түзетудi талап ететiн басқа да факторлар пайда болған кезде бюджеттi атқару үдерiсiнде бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган осы Ережеде белгiленген тәртiппен мiндеттемелер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспарына тиiстi өзгерiстер енгiзу жолымен бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасы бойынша бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландырудың жылдық көлемiне өзгерiстер енгiзе алады.
6. Бюджеттi нақтылаған, түзеткен жағдайда, бюджеттi жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган жылдық қаржыландыру жоспарына өзгерiстердi бекiтедi және бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органға бередi, сондай-ақ бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiне бюджеттiк бағдарламалар паспорттарының тиiстi өзгерiстерiн Қазақстан Республикасының Үкiметi немесе жергiлiктi атқарушы орган бекiткеннен кейiн бес жұмыс күнi iшiнде жiбередi.
Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi жылдық қаржыландыру жоспарлары ерекшелiктерiнiң бюджеттiк бағдарламалардың паспорттарындағы iс-шараларға сәйкес келуiн қамтамасыз етедi.
3-тарау. Қаржыландыру жоспарларының түрлерi
7. Бюджеттi атқару үшiн қаржыландыру жоспарларының мынадай түрлерiн:
мемлекеттiк мекемелер - мiндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларын (бұдан әрi - жеке қаржыландыру жоспарлары);
бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi - мiндеттемелер бойынша бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарын (бұдан әрi - мiндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспары) және төлемдер бойынша бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарын (бұдан әрi - төлемдер бойынша қаржыландыру жоспары);
бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган - түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарын, мiндеттемелер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспарын әзiрлейдi.
Жеке қаржыландыру жоспарлары, бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiн қаржыландыру жоспарлары, бюджетке түсетiн түсiмдер жоспары, түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспары, мiндеттемелер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспары тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңға және жергiлiктi бюджеттер туралы мәслихаттардың шешiмдерiне, тиiстi қаржы жылына арналған республикалық және жергiлiктi бюджеттердi iске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және жергiлiктi атқарушы органдардың қаулыларына, бюджеттiк бағдарламалардың бекiтiлген паспорттарына, жылдық қаржыландыру жоспарына, бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң бюджеттiк өтiнiмiне, Қазақстан Республикасының Бiрыңғай бюджеттiк сыныптамасына (бұдан әрi - ҚР ББС), Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелердiң анықтамалығына (бұдан әрi - Мемлекеттiк мекемелердiң анықтамалығы) сәйкес және осы Ережеде белгiленген тәртiппен әзiрленедi.
Жеке қаржыландыру жоспарлары бөлшек қалдықтары бар, үтiрден кейiн бiр белгiсi бар сандармен мың теңгемен қалыптастырылады, бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiн қаржыландыру жоспарлары, бюджеттiк түсiмдер жоспарлары, түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспары, мiндеттемелер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспары бөлшек қалдығынсыз бүтiн сандармен мың теңгемен қалыптастырылады.

Глава 4. Порядок составления и утверждения индивидуальных
планов финансирования, планов финансирования бюджетных
программ (подпрограмм) по обязательствам и платежам
8. В процессе исполнения бюджета индивидуальный план финансирования является основным документом государственного учреждения, который формируется в форме: индивидуального плана финансирования государственного учреждения по обязательствам (далее - индивидуальный план по обязательствам) и индивидуального плана финансирования государственного учреждения по платежам (далее - индивидуальный план по платежам) в соответствии с экономической классификацией расходов по формам согласно приложениям 1 -4 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 02.04.2008 N 313 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
9. Индивидуальный план по обязательствам определяет объемы средств, в пределах которых государственное учреждение принимает обязательства для реализации мероприятий, предусмотренных паспортами бюджетных программ.
10. Индивидуальный план по платежам определяет объемы средств, в пределах которых государственное учреждение проводит платежи по принятым обязательствам.
11. Проекты индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам разрабатываются на основании следующих требований:
расчетов расходов по бюджетным программам (подпрограммам), представленных в бюджетной заявке администраторов бюджетных программ, одобренной бюджетной комиссией и доработанной с учетом решений, принятых при утверждении или уточнении бюджета (далее - бюджетная заявка);
нормативных правовых актов по бюджетным программам (подпрограммам);
других нормативных правовых актов;
соответствие плану мероприятий по реализации бюджетной программы (подпрограммы) утвержденного паспорта;
обеспечение своевременного принятия и выполнения обязательств;
динамики исполнения планов финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по обязательствам и платежам в предыдущие финансовые годы;
структуры специфик экономической классификации расходов.
Распределение по месяцам годовых сумм индивидуального плана финансирования по обязательствам в разрезе специфик экономической классификации должно соответствовать срокам принятия обязательств, срокам выполнения мероприятий, предусмотренных паспортом бюджетной программы (подпрограммы), срокам проведения конкурсных процедур по государственным закупкам, сезонности проведения работ, срокам принятия нормативных правовых актов в реализацию бюджетных программ (подпрограмм).
Распределение по месяцам годовых сумм индивидуального плана по платежам должно соответствовать срокам осуществления платежей по получаемым товарам (работам, услугам), согласно срокам реализации мероприятий в течение соответствующего финансового года по каждой бюджетной программе и подпрограмме, предусмотренных паспортом, и учитывать предполагаемые сроки выплаты авансовых платежей.

4-тарау. Жеке қаржыландыру жоспарларын, мiндеттемелер мен төлемдер бойынша бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларын жасау және бекiту тәртiбi
8. Бюджеттi атқару үдерiсiнде жеке қаржыландыру жоспары мынадай: мiндеттемелер бойынша мемлекеттiк мекеменiң жеке қаржыландыру жоспары (бұдан әрi - мiндеттемелер бойынша жеке жоспар) және төлемдер бойынша мемлекеттiк мекеменi жеке қаржыландыру жоспары (бұдан әрi - төлемдер бойынша жеке жоспар) нысанында осы Ережеге  1-4-қосымшаларға сәйкес шығыстардың экономикалық сыныптамасына сай нысандар бойынша қалыптастырылатын мемлекеттiк мекеменiң негiзгi құжаты болып табылады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.04.02  N 313 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
9. Мiндеттемелер бойынша жеке жоспар қаражаттың көлемiн айқындайды, оның шегiнде мемлекеттiк мекеме бюджеттiк бағдарламалардың паспорттарында көзделген iс-шараларды iске асыру үшiн мiндеттемелер қабылдайды.
10. Төлемдер бойынша жеке жоспар қаражаттың көлемiн айқындайды, оның шегiнде мемлекеттік мекеме қабылданған мiндеттемелер бойынша төлемдер жүргiзедi.
11. Мiндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларының жобалары мынадай талаптардың негiзiнде әзiрленедi:
бюджет комиссиясы мақұлдаған және бюджеттi бекiту немесе нақтылау кезiнде қабылданған шешiмдердi ескере отырып пысықталған бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң бюджеттiк өтiнiмiнде (бұдан әрi - бюджеттiк өтiнiм) ұсынылған бюджеттiк бағдарламалар (кiшi бағдарламалар) бойынша шығыстардың есептерi;
бюджеттiк бағдарламалар (кiшi бағдарламалар) бойынша нормативтiк құқықтық актiлер;
басқа да нормативтiк құқықтық актiлер;
бекітілген паспорттың бюджеттік бағдарламаны (кіші бағдарламаны) іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарына сәйкес келуі;
мiндеттемелердi уақтылы қабылдауды және орындауды қамтамасыз ету;
өткен қаржы жылдарында бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) мiндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларының орындалу серпiнi;
шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшелiгiнiң құрылымы.
Экономикалық сыныптама ерекшелiктерi бөлiнiсiнде мiндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарының жылдық сомасын айлар бойынша бөлу бюджеттiк бағдарлама (кiшi бағдарлама) паспортында көзделген мiндеттемелердi қабылдау мерзiмiне, iс-шараларды орындау мерзiмiне, мемлекеттiк сатып алу бойынша конкурстық рәсiмдердi өткiзу мерзiмiне, жұмыстарды жүргiзу маусымдылығына, бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) iске асыру үшiн нормативтiк құқықтық актiлердi қабылдау мерзiмiне сәйкес келуi тиiс.
Төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарының жылдық сомасын айлар бойынша бөлу паспортта көзделген әрбiр бюджеттiк бағдарлама және кiшi бағдарлама бойынша тиiстi қаржы жылы iшiнде iс-шараларды iске асыру мерзiмiне сәйкес алынатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша төлемдердi жүзеге асыру мерзiмiне сәйкес келуi және аванстық төлемдердi төлеудiң болжамды мерзiмiн ескеруi тиiс.

Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 02.04.2008 N 313 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
11-1. Администраторы бюджетных программ, осуществляющие бюджетные программы (подпрограммы), направленные на увеличение уставных капиталов юридических лиц с целью реализации новых инвестиционных проектов и выполнения задач, предусмотренных государственными программами, составляют планы финансирования по обязательствам и платежам, согласно детальному плану мероприятий по реализации бюджетной программы (подпрограммы) взаимоувязанного с паспортом бюджетной программы с указанием сроков выполнения мероприятий на общую сумму, направляемую на увеличение уставного капитала в текущем финансовом году.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 11-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 02.04.2008 N 313 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
12. Проекты индивидуальных планов финансирования подписываются ответственным секретарем центрального исполнительного органа (должностным лицом, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), после согласования с руководителем центрального исполнительного органа, а в случаях отсутствия таковых - руководителем или лицом им уполномоченным, руководителем структурного подразделения государственного учреждения, ответственного за их составление, а при отсутствии последних - лицами, на которые соответствующими приказами возложено исполнение обязанностей, и заверяются печатью государственного учреждения, расчеты и обоснования помесячной разбивки проектов индивидуальных планов финансирования также подписанные вышеуказанными лицами вместе с проектами индивидуальных планов финансирования передаются администраторам бюджетных программ в установленные сроки для их утверждения и разработки планов финансирования программ (подпрограмм) администраторов бюджетных программ.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 25.03.2008 N 283 .
13. Государственное учреждение обеспечивает правильность составления проектов индивидуальных планов финансирования и своевременное представление их соответствующему администратору бюджетных программ.
14. Планы финансирования по обязательствам и платежам администраторов бюджетных программ формируются в соответствии с экономической классификацией расходов по формам, согласно приложениям 5 -8 к настоящим Правилам, путем свода индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам.
Годовые суммы планов финансирования администратора бюджетных программ по бюджетным программам (подпрограммам) должны соответствовать суммам, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан и местного исполнительного органа о реализации закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год или решения маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год, а годовые суммы в разрезе специфик экономической классификации расходов бюджета в планах финансирования администраторов бюджетных программ должны соответствовать годовому плану финансирования, утвержденному уполномоченным органом по бюджетному планированию.

Ескерту. 11-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.04.02  N 313 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
11-1. Жаңа инвестициялық жобаларды іске асыру және мемлекеттік бағдарламаларда көзделген міндеттерді орындау мақсатында заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарын арттыруға бағытталған бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) жүзеге асыратын бюджеттік бағдарламалар әкімшілері ағымдағы қаржы жылында жарғылық капиталды арттыруға жіберілетін жалпы сомаға іс-шараларды орындау мерзімін көрсете отырып, бюджеттік бағдарлама паспортымен өзара үйлестірілген бюджеттік бағдарламаны (кіші бағдарламаны) іске асыру жөніндегі іс-шаралардың егжей-тегжейлі жоспарына сәйкес міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларын жасайды.
Ескерту. 11-1-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.04.02  N 313 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
12. Жеке қаржыландыру жоспарларының жобаларына, орталық атқарушы орган басшысының келісімінен кейін орталық атқарушы органның жауапты хатшысы (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндай болмаған жағдайда - басшы немесе ол өкiлеттiк берген тұлға, олардың жасалуына жауапты мемлекеттiк мекеменiң құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысы қол қояды, ал соңғылары болмаған кезде тиiстi бұйрықтармен мiндеттерiн атқару жүктелген тұлғалар қол қояды және мемлекеттiк мекеменiң мөрiмен расталады, жоғарыда көрсетiлген тұлғалар қол қойған жеке қаржыландыру жоспарларының жобаларын айларға бөлу есебi мен негiздемелерi жеке қаржыландыру жоспарларымен бiрге оларды бекiту және бюджеттiк бағдарлама әкiмшiлерiнiң бағдарламаларын (кiшi бағдарламаларын) қаржыландыру жоспарларын бекiту әрi әзiрлеу үшiн белгiленген мерзiмде бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiне берiледi.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.03.25  N 283 Қаулысымен.
13. Мемлекеттiк мекеме жеке қаржыландыру жоспарлары жобаларының жасалу дұрыстығын және оларды тиiстi бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсiне уақтылы ұсынуды қамтамасыз етедi.
14. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң мiндеттемелерi мен төлемдерi бойынша қаржыландыру жоспарлары осы Ережеге  5-8-қосымшаларға сәйкес шығыстардың экономикалық сыныптамасына сәйкес нысандар бойынша мiндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларын жиынтықтау жолымен қалыптастырылады.
Бюджеттiк бағдарламалар (кiшi бағдарламалар) бойынша бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсiн қаржыландыру жоспарларының жылдық сомасы тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды iске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және жергiлiктi атқарушы органның қаулысымен немесе тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешiмiмен бекiтiлген сомаға сәйкес келуi тиiс, ал бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiн қаржыландыру жоспарларында бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының ерекшелiктерi бөлiнiсiнде жылдық сома бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган бекiткен жылдық қаржыландыру жоспарына сәйкес келуi тиiс.

Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 02.04.2008 N 313 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
15. Администратор бюджетных программ в течение пяти рабочих дней после утверждения годового плана финансирования представляет в уполномоченный орган по исполнению бюджета проекты планов финансирования бюджетных программ (подпрограмм) в соответствии с функциональной и экономической классификацией расходов бюджета с разбивкой по месяцам, расчеты к ним и обоснование помесячной разбивки планов, а также проекты индивидуальных планов финансирования.
Проекты планов финансирования администраторов бюджетных программ по целевым трансфертам нижестоящим бюджетам, а также по бюджетным кредитам администраторами бюджетных программ представляются уполномоченному органу по исполнению бюджета, как в целом по бюджетной программе (подпрограмме), так и в разрезе нижестоящих бюджетов. К проектам планов финансирования по данным бюджетным программам прилагаются копии проектов планов финансирования каждого нижестоящего бюджета, подписанные Акимом области или руководителем уполномоченного органа по исполнению нижестоящего бюджета.
Проекты планов финансирования администраторов бюджетных программ представляются администратором бюджетных программ на бумажных и на магнитных носителях в формате, установленном уполномоченным органом по исполнению бюджета, проекты индивидуальных планов финансирования - только на магнитных (электронных) носителях.
Администратор бюджетной программы обеспечивает достоверность, правильность оформления и своевременность представления проектов планов финансирования администраторов бюджетных программ и индивидуальных планов финансирования в уполномоченный орган по исполнению бюджета.
16. Проекты планов поступлений составляются уполномоченным органом по исполнению бюджета в соответствии с классификацией поступлений бюджета в течение пяти дней после принятия постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о реализации закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год или решения маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 02.04.2008 N 313 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
17. Планы поступлений в республиканский и местные бюджеты должны соответствовать суммам поступлений по категориям, классам, подклассам и спецификам поступлений, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан и местного исполнительного органа о реализации закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год или решения маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год, и состоять из планов поступлений доходов, погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства и займов.

Ескерту. 14-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.04.02  N 313 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
15. Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi жылдық қаржыландыру жоспары бекiтiлгеннен кейiн бес жұмыс күнi iшiнде бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органға бюджет шығыстарының функционалдық және экономикалық сыныптамасына сәйкес, бюджеттік бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларының жобаларын айларға бөле отырып, оларға есептердi және жоспарларды айға бөлу негiздемесiн, сондай-ақ жеке қаржыландыру жоспарларының жобаларын ұсынады.
Төмен тұрған бюджетке берiлетiн нысаналы трансферттер бойынша, сондай-ақ бюджеттiк кредиттер бойынша бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiн қаржыландыру жоспарларының жобаларын бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органға бюджеттiк бағдарлама (кiшi бағдарлама) бойынша тұтастай, сол сияқты төмен тұрған бюджеттердiң бөлiнiсiнде де ұсынады. Осы бюджеттiк бағдарламалар бойынша қаржыландыру жоспарларының жобаларына облыс әкімi немесе төмен тұрған бюджеттiң уәкiлеттi органының басшысы қол қойған әрбiр төмен тұрған бюджеттi қаржыландыру жоспарлары жобаларының көшiрмелерi қоса берiледi.
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiн қаржыландыру жоспарларының жобаларын бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган белгiлеген нысанда қағаз және магнит тасығыштарында, жеке қаржыландыру жоспарларының жобаларын тек магнит (электрондық) тасығыштарында ғана ұсынады.
Бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiн қаржыландыру жоспарлары мен жеке қаржыландыру жоспарлары жобаларының растығын, ресiмделуiнiң дұрыстығын және бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органға ұсынудың уақтылығын қамтамасыз етедi.
16. Түсiмдер жоспарларының жобаларын бюджеттi атқару жөнiндегі уәкiлеттi орган бюджет түсімдерінің сыныптамасына сәйкес тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды iске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органның қаулысы немесе тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттың шешiмi қабылданғаннан кейiн бес жұмыс күнi iшiнде жасайды.
Ескерту. 16-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.04.02  N 313 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
17. Республикалық және жергiлiктi бюджеттерге түсетiн түсiмдер жоспарлары Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және жергiлiктi атқарушы органның тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды iске асыру туралы қаулысымен немесе мәслихаттың тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы шешiмiмен бекiтiлген түсiмдердiң санаттары, сыныптары, пiкiр сыныптары және ерекшелiктерi бойынша түсiмдер сомасына сәйкес келуге және мемлекет активтерiн сатудан және қарыздардан түсетiн кiрiстер түсiмдерiнiң, бюджеттiк кредиттердi өтеу жоспарларынан тұруға тиiс.

18. Планы поступлений доходов республиканского бюджета формируются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета с учетом проектов планов поступлений доходов в территориальном разрезе, представляемых государственными органами, обеспечивающими контроль за исполнением налоговых, таможенных и других обязательных платежей в бюджет, по формам, согласно приложениям 9 -12 к настоящим Правилам, и расчетов, обоснований к ним.
Планы поступлений доходов местного бюджета формируются местным уполномоченным органом по исполнению бюджета с учетом проектов планов поступлений доходов, представляемых государственными органами, обеспечивающими контроль за исполнением налоговых и других обязательных платежей в бюджет, по формам, согласно приложениям 9 -12 к настоящим Правилам, и расчетов к ним.
Данные проекты представляются в течение двух дней после принятия постановления Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, постановления местного исполнительного органа о реализации решения маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год.
Планы поступлений бюджетных изъятий формируются уполномоченным органом по исполнению вышестоящего бюджета в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан и местного исполнительного органа о реализации Закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год или решения маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год и на основании расчетов с применением размера помесячных перечислений бюджетных изъятий из нижестоящих бюджетов и помесячных прогнозных объемов доходов нижестоящих бюджетов в порядке, определяемом главой 10 настоящих Правил.
19. Распределение по месяцам поступлений доходов, погашения бюджетных кредитов, поступлений от продажи финансовых активов и займов производится уполномоченным органом по исполнению бюджета, исходя из установленных сроков уплаты платежей в бюджет в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, динамики поступлений в бюджет в предыдущие годы, анализа динамики доходности государственных ценных бумаг и уровня спроса и предложения на рынке ценных бумаг, условий заключенных кредитных договоров, договоров займа, соглашений о грантах.
Проекты планов по вознаграждениям (интересам) по бюджетным кредитам, выданным из вышестоящего бюджета нижестоящим бюджетам, по погашению бюджетных кредитов, выданных из вышестоящего бюджета нижестоящим бюджетам, уполномоченным органом по исполнению бюджета составляются как в целом по коду названных поступлений, так и в разрезе нижестоящих бюджетов.

18. Республикалық бюджет кiрiстерi түсiмдерiнiң жоспарларын осы Ережеге  9-12-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша салық, кеден және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердiң орындалуын бақылауды қамтамасыз ететiн мемлекеттiк органдар ұсынатын аумақтық бөлiнiстегi кiрiстердiң түсiмдерi жоспарларының жобаларын және оларға есептердi, негiздемелердi ескере отырып, республикалық бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган қалыптастырады.
Жергiлiктi бюджет кiрiстерi түсiмдерiнiң жоспарларын осы Ережеге 9-12-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша салық, бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердiң орындалуын бақылауды қамтамасыз ететiн мемлекеттiк органдар ұсынатын кiрiстердiң түсiмдерi жоспарларының жобаларын және оларға есептердi ескере отырып, республикалық бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган қалыптастырады.
Осы жобалар тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды iске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысын, тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттың шешiмiн iске асыру туралы жергiлiктi атқарушы органның қаулысы қабылданғаннан кейiн екi жұмыс күнi iшiнде ұсынылады.
Бюджеттiк алу түсiмдерiнiң жоспарларын жоғары тұрған бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды немесе тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы мәслихат шешiмiн iске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және жергiлiктi атқарушы органның қаулысына сәйкес және төмен тұрған бюджеттерден бюджеттiк алуды айлық аударымдардың және төмен тұрған бюджеттер түсiмдерiнiң айлық болжамды мөлшерiн қолдана отырып, есептеудiң негiзiнде осы Ереженiң 10-тарауында айқындалған тәртiппен қалыптастырылады.
19. Кiрiстер түсiмдерiн, бюджеттiк кредиттердi өтеудi, қаржылық активтер мен қарыздарды сатудан түскен түсiмдердi айға бөлудi Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес бюджетке төленетiн төлемдердi төлеудiң белгiленген мерзiмдерiн, өткен жылдарға бюджетке түсетiн түсiмдердiң серпiнiн, мемлекеттiк бағалы қағаздардың кiрiстiлiк серпiнiн және бағалы қағаздар нарығындағы сұраныстар мен ұсыныстар деңгейiн талдауды, жасалған кредиттiк шарттар, қарыз шарттары, гранттар туралы келiсiмдер талаптарын ескере отырып, бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлетті орган жүргiзедi.
Жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджетке берiлген бюджеттiк кредиттер бойынша, жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджетке берiлген бюджеттiк кредиттердi өтеу бойынша сыйақылар (мүдделер) жөнiндегi жоспарлардың жобаларын бюджеттi атқару жөнiндегі уәкілетті орган аталған түсiмдердiң коды бойынша тұтастай және сол сияқты төмен тұрған бюджеттер бөлiнiсiнде жасайды.

Глава 5. Порядок составления и утверждения сводного
плана поступлений и финансирования, сводного плана
финансирования по обязательствам
20. Сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам составляется на основании проекта плана поступлений в бюджет, проектов планов финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по обязательствам и платежам администраторов бюджетных программ, по формам, согласно приложениям 13 - 15 к настоящим Правилам, Сводный план поступлений и финансирования на основании классификации поступлений и функциональной классификации расходов - по форме, согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 20 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 02.04.2008 N 313 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
21. Уполномоченный орган по исполнению бюджета составляет и утверждает сводный план поступлений и финансирования, сводный план финансирования по обязательствам в течение двух недель после утверждения годового плана финансирования.
22. Сводный план поступлений составляется путем свода проектов планов поступлений по доходам, погашению бюджетных кредитов, поступлений от продажи финансовых активов государства, займов, принятых уполномоченным органом по исполнению бюджета для включения в сводный план поступлений и финансирования.
23. Сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам составляются путем свода проектов планов финансирования администраторов бюджетных программ, принятых уполномоченным органом по исполнению бюджета для включения в сводный план поступлений и финансирования, сводный план финансирования по обязательствам, и с учетом следующих условий:
годовые суммы бюджетных программ и подпрограмм сводных планов финансирования должны соответствовать принятому постановлению Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о реализации закона о республиканском бюджете или решения маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год, а по экономической классификации расходов при первоначальном утверждении - годовому плану финансирования;
суммы трансфертов и кредитов, передаваемых из вышестоящего бюджета нижестоящему бюджету, учитываются в сводных планах финансирования вышестоящего бюджета в таких же объемах и в те же месяцы, как в сводном плане поступлений и финансирования, сводном плане финансирования по обязательствам нижестоящего бюджета;
суммы трансфертов, возврата кредитов, передаваемых из нижестоящего бюджета в вышестоящий бюджет, и суммы выплаты нижестоящим бюджетом вознаграждений (интересов) по кредитам, полученным из вышестоящего бюджета, учитываются в сводных планах финансирования нижестоящего бюджета в таких же объемах и в те же месяцы, как и в сводном плане по поступлениям вышестоящего бюджета;
годовой и помесячный планы поступлений в бюджет и финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по платежам в сводном плане поступлений и финансирования должны быть сбалансированы.

5-тарау. Түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарын, мiндеттемелер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспарын жасау және бекiту тәртiбi
20. Түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспары, мiндеттемелер бойынша жиынтық қаржыландырудың жоспары бюджетке түсетін түсімдер жоспарының жобасы, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің міндеттемелері мен төлемдері бойынша бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларының жобалары негiзiнде осы Ережеге  13-15-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша, Түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспары түсiмдер сыныптамасының және шығыстардың функционалдық сыныптамасының негiзiнде осы Ережеге  16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
Ескерту. 20-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.04.02  N 313 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
21. Бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарын, мiндеттемелер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспарын жылдық қаржыландыру жоспары бекiтiлгеннен кейiн екi аптаның iшiнде жасайды және бекiтедi.
22. Түсiмдердiң жиынтық жоспары кiрiстер, бюджеттiк кредиттердi өтеу бойынша түсiмдер жоспарларының жобаларын, мемлекеттiң қаржы активтерiн сатудан түскен түсiмдердi, түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарына қосу үшiн бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган қабылдаған қарыздарды жиынтықтау жолымен жасалады.
23. Төлемдер бойынша түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспары, мiндеттемелер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспары түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарына, мiндеттемелер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспарына енгiзу үшiн бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган қабылдаған бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiн қаржыландыру жоспарларының жобаларын жиынтықтау жолымен және мынадай шарттарды ескере отырып жасалады:
қаржыландырудың жиынтық жоспарларының бюджеттiк бағдарламаларының және кiшi бағдарламаларының жылдық сомалары Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органның тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды iске асыру туралы қабылдаған қаулысына немесе мәслихаттың жергiлiктi бюджет туралы шешiмiне, ал бастапқы бекiткен кезде шығыстардың экономикалық сыныптамасы бойынша жылдық қаржыландыру жоспарына сәйкес келуi тиiс;
жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджетке берiлетiн трансферттер мен кредиттердiң сомасы төмен тұрған бюджеттiң түсiмдерi мен қаржыландырудың жиынтық жоспарындағы, мiндеттемелерi бойынша жиынтық жоспарындағы сияқты дәл сондай көлемде және дәл сол айларда жоғары тұрған бюджетті қаржыландырудың жиынтық жоспарларында ескеріледі;
төмен тұрған бюджеттен жоғары тұрған бюджетке берілетін трансферттер, кредиттердi қайтару сомасы және жоғары тұрған бюджеттен алынған кредиттер бойынша төмен тұрған бюджеттiң сыйақыларды (мүдделердi) төлеу сомасы жоғары тұрған бюджеттiң түсiмдерi бойынша жиынтық жоспарындағы сияқты дәл сол көлемде және дәл сол айларда төмен тұрған бюджеттi қаржыландырудың жиынтық жоспарларында ескерiледi;
бюджетке түсетiн түсiмдердiң және төлемдер бойынша бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландырудың жылдық және айлық жоспарлары түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарында теңгерiмделуi тиiс.

24. Сводный план поступлений и финансирования, сводный план финансирования по обязательствам, первоначально сформированные и утвержденные в соответствии с законом о республиканском бюджете и решением маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год, постановлениями Правительства Республики Казахстан и местного исполнительного органа о реализации закона о республиканском бюджете и решения маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год и годовым планом финансирования, утвержденным уполномоченным органом по бюджетному планированию, должны соответствовать утвержденному бюджету на соответствующий финансовый год.
Первоначально сформированные и утвержденные сводные планы сохраняются до конца финансового года в виде копии электронной базы данных, внесение изменений в которую не допускается.
25. Уполномоченный орган по исполнению бюджетов областей, города республиканского значения, столицы в течение пяти рабочих дней после утверждения постановления Правительства о реализации закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год передают центральному исполнительному органу, администрирующему бюджетные программы, связанные с выделением трансфертов и бюджетных кредитов нижестоящим бюджетам, распределение по месяцам предусмотренных им законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год сумм трансфертов и бюджетных кредитов.
26. Уполномоченный орган по исполнению бюджетов районов (городов областного значения) в течение пяти рабочих дней после утверждения областных бюджетов передают в местный исполнительный орган, администрирующий бюджетные программы, связанные с выделением целевых трансфертов и бюджетных кредитов нижестоящим бюджетам, распределение по месяцам суммы целевых трансфертов и бюджетных кредитов, передаваемых из областного бюджета бюджетам районов (городов областного значения).
27. Сводный план поступлений и финансирования, сводный план финансирования по обязательствам по республиканскому бюджету утверждаются руководителем центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета или лицом, им уполномоченным, подписываются руководителем подразделения, ответственного за их разработку, и заверяются их печатью. По местным бюджетам - руководителем соответствующего местного уполномоченного органа по исполнению бюджета или лицом, им уполномоченным, подписываются руководителем подразделения, ответственного за их разработку, и заверяются их печатью.
В случае отсутствия руководителя центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета или лица, им уполномоченного, и местного уполномоченного органа по исполнению бюджета сводный план поступлений и финансирования, сводный план финансирования по обязательствам утверждается лицами, исполняющими их обязанности, возложенные соответствующим приказом.

24. Тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңға және жергiлiктi бюджет туралы мәслихат шешiмiне және бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган бекiткен жылдық қаржыландыру жоспарына сәйкес тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды және жергiлiктi бюджет туралы мәслихат шешiмiн iске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және жергiлiктi атқарушы органның қаулыларымен бастапқы қалыптастырылған және бекiтiлген түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспары, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары тиiстi қаржы жылына арналған бекiтiлген бюджетке сәйкес келуi тиiс.
Бастапқы қалыптастырылған және бекiтiлген жиынтық жоспарлар электрондық дерекқор көшiрмесi түрiнде қаржы жылының соңына дейiн сақталады, оған өзгерiстер енгiзуге жол берiлмейдi.
25. Облыстар, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерiн атқару жөнiндегi уәкiлеттi органдар тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды iске асыру туралы Үкiметтiң қаулысын бекiткеннен кейiн бес жұмыс күнi iшiнде төмен тұрған бюджеттерге трансферттер мен бюджеттiк кредиттердi бөлуге байланысты бюджеттiк бағдарламаларға әкiмшiлiк ететiн орталық атқарушы органға трансферттер мен бюджеттiк кредиттер сомасын оған тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен көзделген айлар бойынша бөлудi бередi.
26. Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттерiн атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган облыстық бюджеттердi бекiткеннен кейiн бес жұмыс күнi iшiнде төмен тұрған бюджеттерге нысаналы трансферттер мен бюджеттiк кредиттердi бөлуге байланысты бюджеттiк бағдарламаларға әкiмшiлiк ететiн жергiлiктi атқарушы органға облыстық бюджеттен аудандардың бюджеттерiне (облыстық маңызы бар қалаларға) берiлетiн трансферттер мен бюджеттiк кредиттер сомасын айлар бойынша бөлудi бередi.
27. Түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарын, республикалық бюджет бойынша мiндеттемелер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспарын бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның басшысы немесе өзi өкiлеттiк берген тұлға бекiтедi, оның әзiрленуiне жауапты бөлiмшенiң басшысы қол қояды және олардың мөрiмен расталады. Жергiлiктi бюджеттер бойынша бюджеттi атқару жөнiндегi тиiстi жергiлiктi уәкiлеттi органның басшысы немесе өзi өкiлеттiк берген тұлға бекiтедi, оның әзiрленуiне жауапты бөлiмшенiң басшысы қол қояды және олардың мөрiмен расталады.
Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның басшысы немесе өзi өкiлеттiк берген тұлға және бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органның басшысы болмаған жағдайда, түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарын, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын оларға мiндетiн атқаруды жүктеу туралы бұйрыққа сәйкес олардың мiндеттерiн атқаратын тұлғалар бекiтедi.

28. Уполномоченный орган по исполнению вышестоящего бюджета в течение двух дней после утверждения сводного плана поступлений и финансирования, сводного плана финансирования по обязательствам доводит до уполномоченного органа по исполнению нижестоящего бюджета распределение по месяцам сумм бюджетных изъятий, вознаграждений (интересов) по кредитам и возврата кредитов, выданных из вышестоящего бюджета нижестоящему бюджету, до администраторов бюджетных программ утвержденную сводными планами финансирования разбивку по месяцам годовых сумм финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по обязательствам и платежам.
Администраторы бюджетных программ вышестоящего бюджета в течение двух рабочих дней после утверждения планов финансирования бюджетных программ (подпрограмм) доводят до уполномоченного органа по исполнению нижестоящего бюджета распределение по месяцам сумм трансфертов и кредитов из вышестоящего бюджета.
29. После утверждения сводного плана поступлений и финансирования, сводного плана финансирования по обязательствам центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение двух дней направляет в государственные органы, обеспечивающие контроль за исполнением налоговых и других обязательных платежей в бюджет, утвержденную сводным планом финансирования разбивку по месяцам плана поступлений доходов в республиканский бюджет.
30. Администраторы бюджетных программ в течение 3 (трех) календарных дней после получения утвержденной сводными планами финансирования разбивки по месяцам годовых сумм финансирования бюджетных программ по обязательствам и платежам утверждают планы финансирования администраторов бюджетных программ и индивидуальные планы финансирования и представляет утвержденные индивидуальные планы финансирования по подведомственным ему государственным учреждениям на бумажном и магнитном носителях:
по республиканскому бюджету - в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета;
по местному бюджету - в местный уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Планы финансирования администраторов бюджетных программ и индивидуальные планы финансирования утверждаются ответственным секретарем центрального исполнительного органа (должностным лицом, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), после согласования с руководителем центрального исполнительного органа, а в случаях отсутствия таковых - руководителем администратора бюджетных программ.
В случае отсутствия руководителя администратора бюджетных программ или лица, им уполномоченного, ответственного секретаря центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), планы финансирования администраторов бюджетных программ и индивидуальные планы финансирования утверждаются лицами, исполняющими их обязанности в соответствии с приказом.
Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение пяти календарных дней после представления администратором бюджетной программы утвержденных индивидуальных планов финансирования по всем государственным учреждениям производит проверку на соответствие общей суммы всех индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам сумме сводного плана поступлений и финансирования, сводного плана финансирования по обязательствам по каждой программе, подпрограмме и специфике ЕБК РК и по месяцам и представляет в территориальное подразделение казначейства на бумажном и магнитном носителях один экземпляр утвержденного сводного плана финансирования вместе с утвержденными индивидуальными планами финансирования, с реестром в двух экземплярах, по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам.
Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета обеспечивает соответствие сводного плана поступлений и финансирования, сводного плана финансирования по обязательствам по местному бюджету сумме индивидуальных планов финансирования государственных учреждений, а также их своевременное представление в территориальное подразделение казначейства.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и территориальные подразделения казначейства в течение восьми рабочих дней после представления администраторами республиканских бюджетных программ и местным уполномоченным органом по исполнению бюджета индивидуальных планов финансирования по всем государственным учреждениям производит проверку на соответствие общей суммы всех индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам сумме сводного плана поступлений и финансирования, сводного плана финансирования по обязательствам по каждой программе, подпрограмме и специфике ЕБК РК, по месяцам и вводит в Интегрированную информационную систему казначейства (далее - ИИСК).
При невыполнении установленных требований индивидуальные планы финансирования возвращаются для исправления центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета - администратору республиканских бюджетных программ, территориальным подразделением казначейства - местному уполномоченному органу по исполнению бюджета.

28. Жоғары тұрған бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспары, мiндеттемелер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспары бекiтiлгеннен кейiн үш жұмыс күнi iшiнде бюджеттiк алулар, жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджетке берiлген кредиттер мен кредиттердi қайтару бойынша сыйақылар (мүдделер) сомасын ай бойынша бөлудi төмен тұрған бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органға, қаржыландырудың жиынтық жоспарларымен бекiтiлген мiндеттемелер мен төлемдер бойынша бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландырудың жылдық сомаларын айлар бойынша бөлудi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiне жеткiзедi.
Жоғары тұрған бюджеттiң бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландырудың жоспарларын бекiткеннен кейiн екi жұмыс күнi iшiнде төмен тұрған бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органға жоғары тұрған бюджеттен берiлетiн трансферттер мен кредиттердiң сомаларын айлар бойынша бөлудi жеткiзедi.
29. Түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспары, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары бекiтiлгеннен кейiн бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган екi жұмыс күнi iшiнде салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердiң орындалуын бақылауды қамтамасыз ететiн мемлекеттiк органдарға қаржыландырудың жиынтық жоспарымен бекiтiлген республикалық бюджетке түсетiн түсiмдер жоспарының айлар бойынша бөлудi жiбередi.
30. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi қаржыландырудың жиынтық жоспарларымен бекiтiлген мiндеттемелер мен төлемдер бойынша бюджеттiк бағдарламаларды қаржыландырудың жылдық сомасын айлар бойынша бөлудi алғаннан кейiн 3 (үш) күнтiзбелiк күн iшiнде бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiн қаржыландырудың жоспарлары мен жеке қаржыландыру жоспарларын бекiтедi және өзiне ведомстволық бағыныстағы мемлекеттiк мекемелер бойынша бекiтiлген жеке қаржыландыру жоспарларын қағаз және магнит тасығыштарында:
республикалық бюджет бойынша - бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға;
жергiлiктi бюджет бойынша - бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi атқарушы органға бередi.
Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiн қаржыландыру жоспарлары мен жеке қаржыландыру жоспарларын орталық атқарушы орган басшысының келісімінен кейін орталық атқарушы органның жауапты хатшысы (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндай болмаған жағдайда - бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің басшысы бекiтедi.
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң басшысы немесе ол өкiлеттiк берген тұлға, орталық атқарушы органның жауапты хатшысы (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлға) болмаған жағдайда, бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiн қаржыландырудың жоспарлары мен жеке қаржыландыру жоспарларын бұйрыққа сәйкес олардың мiндеттерiн атқаратын тұлғалар бекiтедi.
Бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсi барлық мемлекеттiк мекемелер бойынша бекiтiлген жеке қаржыландыру жоспарларын ұсынғаннан кейiн бес күнтiзбелiк күн iшiнде мiндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың барлық жеке жоспарларының жалпы сомасының әрбiр бағдарлама, кiшi бағдарлама және ҚР ББС ерекшелiгi бойынша және айлар бойынша түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарының, мiндеттемелер бойынша жиынтық жоспарының сомасына сәйкес келуiн тексерудi жүргiзедi және аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне бекiтiлген жиынтық қаржыландыру жоспарының бiр данасын бекiтiлген жеке қаржыландыру жоспарларымен, осы Ережеге  17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екi данадағы тiзiлiммен бiрге қағаз және магнит тасығыштарында бередi.
Бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi атқарушы орган түсiмдер мен жиынтық қаржыландыру жоспарының, жергiлiктi бюджет бойынша мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының және мемлекеттiк мекемелердi жеке қаржыландыру жоспарларының сәйкес келуiн сондай-ақ олардың аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне уақтылы ұсынылуын қамтамасыз етедi.
Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық Уәкiлеттi Орган және аумақтық қазынашылық бөлiмшелерi республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң және бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi атқарушы органдардың барлық мемлекеттiк мекемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларын ұсынғаннан кейiн сегiз жұмыс күнi iшiнде мiндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың барлық жеке жоспарларының жалпы сомасының әрбiр бағдарлама, кiшi бағдарлама және ҚР ББС ерекшелiгi бойынша, айлар бойынша түсiмдер мен жиынтық қаржыландыру жоспарының, мiндеттемелер бойынша жиынтық жоспарының сомасына сәйкес келуiн тексерудi жүргiзедi және Қазынашылықтың бiрiктiрiлген ақпараттық жүйесiне (бұдан әрi - ҚБАЖ) енгiзедi.
Белгiленген талаптар орындалмаған кезде жеке қаржыландыру жоспарларды түзету үшiн бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсiне, аумақтық қазынашылық бөлiмшесi бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi атқарушы органға қайтарылады.

Сноска. Пункт 30 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 25.03.2008 N 283 .
31. После утверждения сводного плана поступлений и финансирования, сводного плана финансирования по обязательствам, уполномоченный орган по исполнению нижестоящего бюджета в течение трех рабочих дней представляют уполномоченному органу по исполнению вышестоящего бюджета утвержденную помесячную разбивку плана поступлений доходов (до уровня специфик) в соответствующие бюджеты.
32. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета полученные сводные планы поступлений доходов (до уровня специфик) от уполномоченного органа по исполнению нижестоящих бюджетов доводит за 2 (два) рабочих дня до государственного органа, осуществляющего контроль за исполнением налоговых и других обязательных платежей в бюджет.
33. Центральный и местный уполномоченные органы по исполнению бюджета обеспечивают представление паспортов бюджетных программ и изменений в них в течение десяти рабочих дней со дня их утверждения в территориальное подразделение казначейства.
34. При издании в соответствии с нормами Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее - Бюджетный кодекс), Указа Президента Республики Казахстан или решения местного исполнительного органа о республиканском или местном финансовом плане на первый квартал предстоящего финансового года, уполномоченным органом по исполнению бюджета составляется в порядке и сроки, установленные пунктами 7-34 настоящих Правил, сводный план поступлений и финансирования, сводный план финансирования по обязательствам на первый квартал соответствующего финансового года, в объеме одной четвертой части проекта бюджета на предстоящий финансовый год.
Глава 6. Порядок внесения изменений в планы
поступлений и финансирования
35. Внесение изменений и дополнений в сводный план поступлений и финансирования, сводный план финансирования по обязательствам, планы финансирования администраторов бюджетных программ, планы поступлений в бюджет, индивидуальные планы финансирования производится в случаях, определенных Бюджетным кодексом, а также при распределении распределяемых бюджетных программ, при возникновении факторов, требующих корректировки помесячных поступлений и расходов республиканского и местных бюджетов и корректировки сумм между спецификами экономической классификации расходов в планах финансирования по обязательствам.
Внесение изменений и дополнений в сводный план поступлений и финансирования, сводный план финансирования по обязательствам осуществляется справками о внесении изменений в сводный план поступлений, сводный план финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по платежам и сводный план финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по обязательствам, формируемыми уполномоченным органом по исполнению бюджета на основании полученных от администраторов бюджетных программ заявок на изменение планов финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по платежам и обязательствам с прилагаемыми расчетами и обоснованием изменений и на основании полученных заявок от государственных органов, осуществляющих контроль за исполнением налоговых, таможенных и других обязательных платежей в бюджет, на изменение планов поступлений доходов с прилагаемыми расчетами и обоснованием изменений.

Ескерту. 30-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.03.25  N 283 Қаулысымен.
31. Түсiмдер мен жиынтық қаржыландыру жоспары, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары бекiтiлгеннен кейiн төмен тұрған бюджеттердi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органдар үш жұмыс күнi iшiнде тиiстi бюджеттерге бекiтiлген түсiмдердiң жиынтық жоспарын айға бөлудi (ерекшелiктердiң деңгейiне дейiн) жоғары тұрған бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органға жiбередi.
32. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган төмен тұрған бюджеттердi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органдардан қабылдаған түсiмдердiң жиынтық жоспарларын (ерекшелiктердiң деңгейiне дейiн) 2 (екi) жұмыс күнiнде салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердiң орындалуын бақылауды қамтамасыз ететiн мемлекеттiк органға жеткiзедi.
33. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органдар бюджеттiк бағдарлама паспорттарын бекiткен күннен бастап он жұмыс күнi iшiнде оларды аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне ұсынуды және оларға өзгерiстердi берудi қамтамасыз етедi.
34. Қазақстан Республикасы Бюджет кодексiнiң (бұдан әрi - Бюджет кодексi) нормаларына сәйкес алдағы қаржы жылының бiрiншi тоқсанына арналған республикалық немесе жергiлiктi қаржы жоспары туралы Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығын немесе жергiлiктi атқарушы органның шешiмiн шығарған кезде бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган осы Ереженiң 7-34-тармақтарында белгiленген тәртiппен және мерзiмде алдағы қаржы жылына арналған бюджеттiң жобасының төрттен бiр бөлiгi көлемiнде тиiстi қаржы жылының бiрiншi тоқсанына түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарын, мiндеттемелер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспарын жасайды.
6-тарау. Түсiмдер мен жиынтық қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу тәртiбi
35. Бюджет кодексiнде айқындалған жағдайларда, сондай-ақ бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламаларды бөлген кезде, республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң ай сайынғы түсiмдерi мен шығыстарын түзетудi және мiндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспарларындағы шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшелiктерi арасында соманы түзетудi талап ететiн факторлар пайда болған кезде түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарына, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiн қаржыландыру жоспарларына, бюджетке түсетiн түсiмдер жоспарларына, жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу жүргiзiледi.
Түсiмдер мен жиынтық қаржыландыру жоспарына, мiндеттемелер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспарына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiнен алынған есепке және өзгерiстер негiздемесiне қоса берiлетiн бюджетке түсетiн түсiмдер жоспарларын, төлемдер мен мiндеттемелер бойынша бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларын өзгертуге өтiнiмдер негiзiнде бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган қалыптастыратын түсiмдердiң жиынтық жоспарына, төлемдер бойынша бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландырудың жиынтық жоспарына және мiндеттемелер бойынша бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтамалар арқылы жүзеге асырылады.

Суммы изменений в заявках и справках указываются в тысячах тенге, числами с дробным остатком, не более одного знака после запятой. Заявки и справки составляются по формам, согласно приложениям 18 - 25, 25-1 , 25-2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 35 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 17.08.2007 г. N 701 .
36. Работа, связанная с внесением изменений в сводные планы финансирования, начинается с формирования государственным учреждением заявки на изменение индивидуального плана финансирования (далее - заявка государственного учреждения). На основе заявки государственного учреждения администратор бюджетных программ формирует заявку на изменение планов финансирования администратора бюджетных программ по платежам и обязательствам (далее - заявка администратора бюджетных программ). До формирования заявки администратора бюджетных программ или рассмотрения заявки государственного учреждения на внесение изменений в индивидуальный планы финансирования без изменения сводного плана поступлений и финансирования, сводного плана финансирования по обязательствам администратор республиканских бюджетных программ обращается в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, а администратор местных бюджетных программ - в территориальное подразделение казначейства по своему местонахождению для получения формы 4-20 "Сводный отчет по расходам". Территориальное подразделение казначейства приостанавливает регистрацию обязательств и проведение платежей государственного учреждения по программам, подпрограммам, спецификам, по которым планируется изменение плановых назначений, до завершения процедур по внесению изменений в планы финансирования.
Одновременно с заявкой администратора бюджетных программ в уполномоченный орган по исполнению бюджета представляются проекты справок на внесение изменений в индивидуальные планы финансирования, связанные с внесением изменений в сводные планы финансирования, на магнитных носителях.
При приостановлении операций по соответствующим кодам бюджетной классификации расходов администратор бюджетных программ оповещает свои подведомственные государственные учреждения о планируемой передвижке. При этом государственным учреждениям запрещается проведение операций по изменяемым кодам бюджетной классификации расходов до завершения процедур по внесению изменений в планы финансирования.
Заявка государственного учреждения формируется с учетом следующего:
соблюдение соответствия между суммами плановых назначений, разрешениями и кассовыми расходами;
сохранение соотношения между планами финансирования по обязательствам и планами финансирования по платежам, при котором сумма планов по платежам за период с начала года не должна превышать сумму планов по обязательствам за тот же период финансового года;
принятые, но не оплаченные обязательства;
наличие инкассовых распоряжений;
уменьшение плановых сумм и выданных разрешений по спецификам экономической классификации расходов может производиться на сумму плановых назначений за вычетом принятых обязательств;
увеличение (уменьшение) плановых сумм по одним спецификам экономической классификации расходов бюджета может осуществляться в пределах годовых сумм по бюджетной программе (подпрограмме), принятой постановлением Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа, за счет уменьшения (увеличения) плановых сумм по другим спецификам.
Заявка государственного учреждения подписывается его руководителем или лицом, им уполномоченным, и передается соответствующему администратору бюджетных программ с расчетами к изменениям и их обоснованием.

Өтiнiмдер мен анықтамалардағы өзгерiстер сомасы мың теңгемен, бөлшек қалдығы бар, үтiрден кейiн бiр белгiден аспайтын санмен көрсетiледi. Өтiнiмдер мен анықтамалар осы Ережеге  18-25 25-1 ,   25-2-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша жасалады.
Ескерту. 35-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007.08.17.  N 701 Қаулысымен.
36. Қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерiстер енгiзуге байланысты жұмыс мемлекеттiк мекеме дербес қаржыландыру жоспарын өзгертуге өтiнiм (бұдан әрi - мемлекеттiк мекеменiң өтiнiмi) қалыптастырғаннан басталады. Мемлекеттiк мекеменiң өтiнiмi негiзiнде бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi төлемдер мен мiндеттемелер бойынша бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсiн қаржыландырудың жоспарларын өзгертуге өтiнiм (бұдан әрi - бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң өтiнiмi) қалыптастырады. Түсiмдер мен жиынтық қаржыландыру жоспарына, мiндеттемелер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспарына өзгерiстер енгiзуге өтiнiм қалыптастырғанға дейiн немесе түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарын, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын өзгертпестен жеке қаржыландыру жоспарына өзгерiстер енгiзуге мемлекеттiк мекеменiң өтiнiмiн қарағанға дейiн республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға, ал жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi 4-20 "Шығыстар бойынша жиынтық есеп" нысанын алу үшiн өзi орналасқан жерi бойынша аумақтық қазынашылық органына өтiнiш жасайды, аумақтық қазынашылық органы қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу рәсiмi аяқталғанға дейiн жоспарлы жұмсалымдарды өзгерту жоспарланған бағдарламалар, кiшi бағдарламалар, ерекшелiктер бойынша мемлекеттiк мекеменiң мiндеттемелерiн тiркеудi және оның төлемдерiн жүргiзудi тоқтата тұрады.
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң өтiнiмiмен бiр мезгiлде бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға және жергiлiктi уәкiлеттi органдарға қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерiстер енгiзуге байланысты жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзуге арналған анықтамалардың жобалары магнит тасығыштарында ұсынылады.
Шығыстардың бюджеттiк сыныптамасының тиiстi кодтары бойынша операцияларды тоқтата тұрған және аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде оқшаулаған кезде бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсi өзiнiң ведомстволық бағынысындағы мемлекеттiк мекемелерге жоспарланған қайта ауыстыру туралы хабарлайды. Бұл ретте мемлекеттiк мекемелерге шығыстардың бюджеттiк сыныптамасының өзгертiлетiн кодтары бойынша операцияларды қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу рәсiмi аяқталғанға дейiн жүргiзуге тыйым салынады.
Мемлекеттiк мекеменiң өтiнiмi мыналарды ескере отырып қалыптастырылады:
жоспарлы тағайындаулар, рұқсаттар мен кассалық шығыстардың сомалары арасындағы сәйкестiктi сақтауды;
төлемдер бойынша жоспарлардың сомасы жылдың басынан басталған кезеңде сол қаржы жылының кезеңiне мiндеттемелер бойынша жоспарлардың сомасынан асып кетпеуi тиiс болған кезде мiндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспары мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспары арасындағы ара қатынасты сақтауды;
қабылданған, бiрақ ақы төленбеген мiндеттемелердi;
инкассалық өкiмдердiң болуын;
жоспарлы соманы және шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшелiктерi бойынша берiлген рұқсаттарды азайту қабылданған мiндеттемелердi шегере отырып, жоспарлы тағайындаулардың сомасына жүргiзiлуi мүмкiн;
жоспарлы сомаларды бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының бiр-бiр ерекшелiктерi бойынша арттыру (кемiту) басқа ерекшелiктер бойынша жоспарлы соманы кемiту (арттыру) есебiнен Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және жергiлiктi атқарушы органның қаулысымен қабылданған бюджеттiк бағдарлама (кiшi бағдарлама) бойынша жылдық сома шегiнде жүзеге асырылуы мүмкiн.
Мемлекеттiк мекеменiң өтiнiмiне оның басшысы немесе өзi уәкiлеттiк берген тұлға қол қояды және өзгерiстерге есептер мен олардың негiздемесi тиiстi бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсiне қоса берiледi.

37. Заявка администратора бюджетных программ формируется администратором бюджетных программ в соответствии с заявками государственных учреждений, в пределах сумм, предусмотренной по бюджетной программе (подпрограмме).
Заявка на изменение планов финансирования администраторов бюджетных программ по платежам и обязательствам по получаемым из вышестоящего бюджета трансфертам и кредитам представляется соответствующему администратору бюджетных программ вышестоящего бюджета уполномоченным органом по исполнению нижестоящего бюджета, на основании которой администратор бюджетных программ вышестоящего бюджета представляет в порядке, установленном настоящим разделом, заявку уполномоченному органу по исполнению вышестоящего бюджета.
При формировании заявки администратором бюджетных программ соблюдаются условия, изложенные в пункте 36 настоящих Правил.
38. Заявка на изменение планов финансирования текущего месяца администраторами республиканских бюджетных программ представляется в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в следующем порядке:
администраторами республиканских бюджетных программ, не имеющими территориальных подразделений и подведомственных государственных учреждений, заявка на изменение планов финансирования текущего месяца представляется до пятого числа текущего месяца с приложением расчетов и обоснований предлагаемых изменений;
администраторами республиканских бюджетных программ, имеющими территориальные подразделения и подведомственные государственные учреждения, заявка на изменение планов финансирования текущего месяца представляется до пятнадцатого числа текущего месяца с приложением расчетов и обоснований предлагаемых изменений.
Заявка на изменение планов финансирования текущего месяца администратором местных бюджетных программ представляется в местный уполномоченный орган по исполнению бюджетов до пятнадцатого числа текущего месяца с приложением расчетов и обоснований предлагаемых изменений.
39. Заявка на изменение планов финансирования администраторами бюджетных программ представляется не более одного раза в месяц.
Заявка администратора бюджетных программ на изменение планов финансирования по решению Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа, а также на выделение средств на представительские затраты или для исполнения исполнительных листов принимается в течение текущего месяца, а в последнем месяце - за три рабочих дня до окончания текущего финансового года.
Не допускается представление в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета заявки на изменение планов текущего месяца по обязательствам и платежам с переносом на предстоящие месяцы, за исключением планов, связанных с распределяемыми бюджетными программами, обслуживанием и погашением государственного долга, курсовой разницей, остатками недоиспользованных средств, сложившихся за счет изменения цен и натурального объема потребления, экономии по текущим затратам в связи с наличием вакантных должностей, предоставлением отпусков без содержания и выплаты по листкам временной нетрудоспособности, а также с уменьшением фактического количества получателей бюджетных средств относительно запланированного, изменением ставки вознаграждения (интереса) по кредитам, займам.
Администратор бюджетных программ представляет в уполномоченный орган по исполнению бюджета заявку на внесение изменений в планы финансирования администратора бюджетных программ на бумажных и магнитных носителях.
Заявка администратора бюджетных программ на изменение планов финансирования подписывается ответственным секретарем центрального исполнительного органа (должностным лицом, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), после согласования с руководителем центрального исполнительного органа, а в случаях отсутствия таковых - руководителем администратора бюджетных программ и руководителем структурного подразделения администратора бюджетных программ, ответственного за составление плана финансирования, а в период их отсутствия - лицами, на которые возложено исполнение их обязанностей соответствующими приказами, и заверяется печатью администратора бюджетных программ.

37. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң өтiнiмiн бюджеттiк бағдарлама (кiшi бағдарлама) бойынша сома шегiнде мемлекеттiк мекеменiң өтiнiмдерiне сәйкес бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi қалыптастырады.
Жоғары тұрған бюджеттен трансферттер мен кредиттер алатын төлемдер мен мiндеттемелер бойынша бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiн қаржыландырудың жоспарларын өзгертуге өтiнiмдi төмен тұрған бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган жоғары тұрған бюджеттiң бюджеттiк бағдарламаларының тиiстi әкiмшiсiне бередi, оның негiзiнде жоғары тұрған бюджеттiң бюджеттiк бағдарламаларының әкiмшiсi осы бөлiмде белгiлеген тәртiппен жоғары тұрған бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органға өтiнiм бередi.
Өтiнiмдi қалыптастыру кезiнде бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi осы Ереженiң 36-тармағында айтылған шарттарды сақтайды.
38. Ағымдағы айдың қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзуге арналған өтiнiмдi республикалық бюджеттiк бағдарлама әкiмшiлерi бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға мынадай тәртiппен бередi:
аумақтық бөлiмшелерi және ведомстволық бағыныстағы мемлекеттiк мекемелерi жоқ республикалық бюджеттiк бағдарлама әкiмшiлерi ағымдағы айдың қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзуге арналған өтiнiмдi ұсынылатын өзгерiстерге есептердi және олардың негiздемесiн қоса бере отырып, ағымдағы айдың бесiншi күнiне дейiн бередi;
аумақтық бөлiмшелерi және ведомстволық бағыныстағы мемлекеттiк мекемелерi бар республикалық бюджеттiк бағдарлама әкiмшiлерi ағымдағы айдың қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзуге арналған өтiнiмдi ұсынылатын өзгерiстерге есептердi және олардың негiздемесiн қоса бере отырып, ағымдағы айдың он бесiншi күнiне дейiн бередi.
Ағымдағы айдың қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзуге арналған өтiнiмдi жергiлiктi бюджеттiк бағдарлама әкiмшiлерi бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органға ұсынылатын өзгерiстерге есептердi және олардың негiздемесiн қоса бере отырып, ағымдағы айдың он бесiншi күнiне дейiн бередi.
39. Қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзуге арналған өтiнiмдi бюджеттiк бағдарлама әкiмшiлерi айына кемiнде бiр рет бередi.
Қаржыландыру жоспарларын өзгертуге бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң өтiнiмi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органның шешiмi бойынша, сондай-ақ өкiлдiк шығындарға қаражат бөлуге немесе атқарушы парақтарды орындау үшiн - шектеусiз, ал соңғы айда - ағымдағы қаржы жылының аяқталуына үш жұмыс күнi қалғанда қабылданады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті атқарушы органға бөлінетін бюджеттік бағдарламаларға байланысты жоспарларды, мемлекеттік борышқа қызмет көрсету мен өтеуді, бағамдық айырманы, бағаның өзгеруі мен заттай тұтыну көлемі есебінен пайда болған жете пайдаланылмаған қаражат қалдықтарын, бос қызмет орындарының бар болуы, ақысыз демалыс беру және уақытша еңбекке жарамсыз парақтары бойынша төлемдер есебінен ағымдағы шығындар бойынша үнемдеуді, сондай-ақ жоспарланғанға қарағанда бюджет қаражатын алушылардың іс жүзіндегі санын азайтуды, кредиттер, қарыздар бойынша сыйақы (мүдде) ставкасын өзгертуді қоспағанда, міндеттемелер мен төлемдер бойынша ағымдағы айдың жоспарларын өзгертуге арналған өтінімді алдағы айларға ауыстыра отырып беруге жол берілмейді.
Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органға бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсiн қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзуге өтiнiмдi қағаз түрiнде және магниттiк тасығыштармен бередi.
Қаржыландыру жоспарларын өзгертуге бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң өтiнiмiне орталық атқарушы орган басшысының келісімінен кейін орталық атқарушы органның жауапты хатшысы (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндай болмаған жағдайда - қаржыландыру жоспарын жасауға жауапты бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң басшысы және бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысы, ал олар болмаған кезеңде - тиiстi бұйрықтармен олардың мiндеттерiн орындау жүктелген тұлғалар қол қояды және ол бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң мөрiмен расталады.

Сноска. Пункт 39 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 25.03.2008 N 283 ; от 02.04.2008 N 313 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
40. Для внесения изменений в сводные планы финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по обязательствам и платежам уполномоченный орган по исполнению бюджета рассматривает заявки администраторов бюджетных программ и в случае их одобрения формирует справки о внесении изменений в сводные планы финансирования по платежам и обязательствам.
Формирование справки производится в порядке, предусмотренном пунктом 36 настоящих Правил, а также с учетом следующих условий:
сохранение сбалансированности сводного плана поступлений и сводного плана финансирования по платежам по году и по месяцам в соответствии с пунктом 23 настоящих Правил;
изменение объемов поступления и погашения в разделе сводного плана "Финансирование дефицита (использование профицита) республиканского и местных бюджетов" может осуществляться только при условии сохранения утвержденного (уточненного) объема финансирования дефицита (использования профицита) бюджета.
41. Заявки администраторов бюджетных программ, уполномоченных органов по исполнению нижестоящих бюджетов рассматриваются уполномоченным органом по исполнению вышестоящего бюджета в течение пяти рабочих дней со дня их поступления.
Уполномоченный орган по исполнению бюджета проверяет обоснование по предлагаемым изменениям и соблюдение условий, установленных пунктами 36-38 настоящих Правил.
Если суммы заявки администраторов бюджетных программ приводят к превышению расходов по платежам над поступлениями в бюджет по корректируемому периоду с начала текущего финансового года, а также при этом нарушаются другие условия, определяемые пунктами 36-39 настоящих Правил, то уполномоченный орган по исполнению бюджета отклоняет заявки администраторов бюджетных программ.
42. Администратор бюджетных программ на основании полученной от центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета или местного уполномоченного органа по исполнению бюджета справки о внесении изменений в сводные планы финансирования по платежам и обязательствам в тот же день вносит изменения в планы финансирования бюджетных программ (подпрограмм) и утверждает справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования.
Администратор республиканских бюджетных программ справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования утверждает в 3 (трех) экземплярах, один из которых направляет в государственное учреждение, второй - в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и третий оставляет у себя.

Ескерту. 39-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.03.25  N 283 , 2008.04.02  N 313 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен.
40. Мiндеттемелер мен төлемдер бойынша бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзу үшiн бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң өтiнiмдерiн қарайды және олар мақұлдаған жағдайда, төлемдер мен мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтама қалыптастырады.
Анықтаманы қалыптастыру осы Ереженiң 36-тармағында көзделген тәртiппен, сондай-ақ мынадай шарттарды ескере отырып жүргiзiледi:
осы Ереженiң 23-тармағына сәйкес жыл бойынша және ай бойынша түсiмдердiң жиынтық жоспарының және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының теңгерiмдiлiгiн сақтау;
жиынтық жоспардың "Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң тапшылығын қаржыландыру (профицитiн пайдалану)" бөлiмiнде түсiмдер мен өтеудiң көлемдерiн өзгерту бюджеттiң тапшылығын қаржыландырудың (профицитiн пайдаланудың) бекiтiлген (нақтыланған) көлемiн сақтау шартымен ғана жүзеге асырылады.
41. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң, салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердiң атқарылуын бақылау жөнiндегi мемлекеттiк органдардың, жергiлiктi атқарушы органдардың және басқа да мемлекеттiк органдардың өтiнiмдерiн бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган ол түскен күннен бастап бес жұмыс күнi iшiнде қарайды.
Бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган ұсынылған өзгерiстер бойынша негiздеменi және осы Ереженiң 36-38-тармақтарында белгiленген шарттардың сақталуын тексередi.
Егер бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi өтiнiмдерiнiң сомасы ағымдағы қаржы жылының басынан бастап түзетушi кезең бойынша бюджетке түсiмдерден жасалатын төлемдер бойынша шығыстарды арттыруға әкелсе, сондай-ақ бұл ретте осы Ереженiң 36-39-тармақтарында айқындалатын басқа да шарттар бұзылса, онда бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсiне өтiнiмнiң қабылданбауы туралы хабарлайды.
42. Бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсi бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органнан немесе бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi атқарушы органнан алған төлемдер мен мiндеттемелер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманың негiзiнде дәл сол күнi бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзедi және жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтамаларды бекiтедi.
Республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтамаларды 3 (үш) данада бекiтедi, олардың бiреуiн мемлекеттiк мекемеге, екiншiсiн бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға жiбередi және үшiншiсiн өзiнде қалдырады.

Администратор местных бюджетных программ утверждает справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования в 4 (четырех) экземплярах, один из которых направляет в государственное учреждение, второй оставляет у себя и остальные два экземпляра передает в местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, последний передает один экземпляр утвержденной справки в территориальное подразделение казначейства, с реестром в двух экземплярах, по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам.
Справка о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования государственных учреждений администраторами бюджетных программ в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета или в местный уполномоченный орган по исполнению бюджета представляются в следующем порядке:
справка о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования, касающиеся изменений в сводные планы финансирования, представляются не позднее двух рабочих дней со дня утверждения Справки о внесении изменений в сводные планы финансирования;
справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования, не касающиеся изменений в сводные планы финансирования, представляются не позднее двадцатого числа текущего месяца, а в последнем месяце текущего финансового года - не позднее десятого числа текущего года.
Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования, представленные администраторами бюджетных программ, в течение одного рабочего дня со дня их получения передает в территориальные органы казначейства.
При недостаточности плановых назначений по причине принятия обязательств или проведения кассовых расходов государственным учреждением в период после утверждения администратором бюджетных программ справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования и до ее представления в соответствующие органы казначейства, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета или территориальный орган казначейства возвращает справку соответственно администратору республиканской бюджетной программы или местному уполномоченному органу по исполнению бюджета без исполнения.
43. Уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение одного рабочего дня после утверждения справки на внесение изменений в сводные планы финансирования доводят ее до соответствующего администратора бюджетных программ на бумажном носителе, а также проверенные на соответствие справке о внесении изменений в сводные планы финансирования проекты справок о внесении изменений в индивидуальные планы на магнитных носителях.

Жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтамаларды 4 (төрт) данада бекiтедi, олардың бiреуiн мемлекеттiк мекемеге жiбередi, екiншiсiн өзiнде қалдырады және қалған екi данасын бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органға бередi, соңғысы бекiтiлген анықтаманың бiр данасын осы Ережеге 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екi данадағы тiзiлiммен аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне бередi.
Мемлекеттiк мекемелердi жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтамаларды бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiлерi бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға немесе бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органға мынадай тәртiппен бередi:
жиынтық қаржыландыру жоспарларына енгiзiлетiн өзгерiстерге қатысты жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтамаларды Жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы бекiткен күннен бастап екi жұмыс күнiнен кешiктiрмей бередi;
жиынтық қаржыландыру жоспарларына енгiзiлетiн өзгерiстерге қатысы жоқ жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтамаларды ағымдағы айдың жиырмасыншы күнiнен кешiктiрмей, ал ағымдағы қаржы жылының соңғы айында ағымдағы жылдың оныншы күнiнен кешiктiрмей бередi.
Бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi атқарушы органдар бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi берген жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтамаларды алған күннен бастап бiр жұмыс күнi iшiнде оларды аумақтық қазынашылық органдарына бередi.
Мемлекеттiк мекемелер жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi бекiтiлгеннен кейiнгi және тиiстi қазынашылықтың органына бергенге дейiнгi кезеңде мiндеттемелердi қабылдау немесе кассалық шығыстардың жүргiзу салдарынан жоспарлы жұмсалымдар жетiспеген кезде бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган немесе аумақтық қазынашылық органы анықтаманы республикалық бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсiне немесе бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органға орындамай қайтарады.
43. Бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органдар жиынтық қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзуге арналған анықтаманы бекiткен күннен бастап бiр жұмыс күнi iшiнде оны тиiстi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiне қағаз тасығышта, сондай-ақ жиынтық қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтамаға сәйкес келетiнiне тексерiлген жеке жоспарларға өзгерiстер енгiзу туралы анықтамалардың жобаларын магнит тасығыштарда жеткiзедi.

44. Внесение изменений и дополнений в утвержденный сводный план поступлений за предыдущие месяцы (за состоявшийся отчетный период) не допускается, за исключением изменений, необходимых в реализацию измененных законодательных актов, постановлений Правительства Республики Казахстан.
Государственные органы, осуществляющие контроль за исполнением налоговых, таможенных и других обязательных платежей в бюджет, представляют заявку на внесение изменений планов поступлений доходов в уполномоченный орган по исполнению бюджета с обоснованием и расчетами предлагаемых изменений не менее чем за семь рабочих дней до завершения отчетного периода. При правомерности и обоснованности предлагаемых изменений не менее чем за два рабочих дня до завершения отчетного периода уполномоченный орган по исполнению бюджета формирует справку о внесении изменений в план поступлений по доходам, которая утверждается руководителем, и на ее основании вносит изменения в Сводный план поступлений. Справка о внесении изменений в Сводный план поступлений в бюджет составляется в двух экземплярах в разрезе кодов бюджетной классификации.
45. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании утвержденных справок о внесении изменений в сводный план поступлений направляет в государственные органы, обеспечивающие контроль за исполнением налоговых, таможенных и других обязательных платежей в бюджет измененный план поступлений доходов республиканского бюджета.
При этом, если в предлагаемых планах поступлений доходов республиканского бюджета изменения планов по спецификам производятся только в разрезе областей без изменения месячной плановой суммы, то Справка составляется по форме согласно приложению 26 настоящих Правил.
46. Внесение изменений в сводный план поступлений и планы поступлений кредитов, займов, поступлений от продажи финансовых активов государства осуществляется уполномоченным органом по исполнению бюджета по заявкам органов, имеющих с ним взаимоотношения по названному перечню поступлений, на основании изменений в кредитные договоры, договоры займов, соглашений о реструктуризации долга и на основании изменения плана продаж финансовых активов государства в порядке, устанавливаемом пунктом 35 настоящих Правил.
Внесение изменений в Сводный план поступлений и планы поступлений в вышестоящий бюджет, вознаграждений (интересов) по бюджетным кредитам, выданным из вышестоящего бюджета нижестоящим бюджетам, сумм погашения бюджетных кредитов, выданных из вышестоящего бюджета нижестоящим бюджетам, производится уполномоченным органом по исполнению вышестоящего бюджета по заявкам уполномоченного органа по исполнению нижестоящего бюджета на основании перевыполнения планов доходов нижестоящих бюджетов, изменений условий кредитных договоров и в целях сохранения одинаковых помесячных сумм поступлений вышестоящего бюджета и сумм соответствующих расходов нижестоящих бюджетов.

44. Өзгертiлген заңнамалық актiлердi, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулыларын iске асыру үшiн қажеттi өзгерiстердi қоспағандағы айлардағы (өткен есептi кезең үшiн) түсiмдердiң бекiтiлген жиынтық жоспарына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге жол берiлмейдi.
Салық, кеден және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердiң орындалуын бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттiк органдар бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органға ұсынылған өзгерiстердiң негiздемесi мен есептерi бар түсiмдердiң жоспарларын өзгертуге арналған өтiнiмдi есептi кезеңнiң аяқталуына дейiн кем дегенде жетi күн бұрын бередi. Ұсынылған өзгерiстердiң заңдылығы мен негiздiлiгi кезiнде есептi кезең аяқталғанға дейiн кем дегенде екi жұмыс күнде бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган бюджеттiк түсiмдер мәселелерiне жетекшiлiк ететiн басшы бекiтетiн және оның негiзiнде Түсiмдердiң жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзiлетiн кiрiстер бойынша түсiмдер жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы қалыптастырады.
45. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган түсiмдердiң жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы бекiтiлген анықтамалардың негiзiнде салық, кеден және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердiң орындалуын бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттiк органдарға республикалық бюджет кiрiстерi түсiмдерiнiң өзгертiлген жоспарын жiбередi.
Бұл ретте, егер республикалық бюджет кiрiстерi түсiмдерiнiң ұсынылатын жоспарларында ерекшелiктер бойынша жоспарларды өзгерту айлық жоспарлы соманы өзгертпей тек облыстар бөлiнiсiнде ғана жүргiзiлсе, онда Анықтама осы Ереженiң 26-қосымшасына сәйкес нысанда жасалады.
46. Түсiмдердiң жиынтық жоспарына және кредиттер, қарыздар түсiмдерiнiң, мемлекеттiң қаржылық активтерiн сатудан түскен түсiмдердiң жоспарларына өзгерiстер енгiзудi бюджеттi атқару жөнiндегі уәкiлеттi орган кредит шарттарына, қарыздардың шарттарына, борышты қайта құрылымдау туралы келiсiмдерге өзгерiстер негiзiнде және осы Ереженiң 35-тармағында белгiленген тәртiппен мемлекеттiң қаржылық активтерiн сату жоспарының өзгерiстерi негiзiнде аталған түсiмдердiң тiзбесi бойынша оларға өзара қатынасы бар органдардың өтiнiмдерi бойынша жүзеге асырады.
Түсiмдердiң жиынтық жоспарына және жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджетке берiлетiн бюджеттiк кредиттер бойынша сыйақылардың (мүдделердiң), жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджетке берiлетiн бюджеттiк кредиттердi өтеу сомасының жоғары тұрған бюджетке түсетiн түсiмдер жоспарына өзгерiстер енгiзудi төмен тұрған бюджеттер кiрiстерiнiң жоспарын асыра орындаудың, кредит шарттарының талаптарын өзгерту негiзiнде және жоғары тұрған бюджет түсiмдерiнiң бiрдей ай сайынғы сомасын және төмен тұрған бюджеттердiң тиiстi шығыстарының сомасын сақтап қалу мақсатында төмен тұрған бюджеттердi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органдардың өтiнiмi бойынша жоғары тұрған бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган жүргiзедi.

47. При отклонении заявки на изменение планов поступлений доходов, погашения кредитов, поступлений от продажи финансовых активов государства, погашения займов, уполномоченный орган по исполнению бюджета информирует государственный орган, уполномоченный орган по исполнению нижестоящего бюджета, представивший заявку, об отказе в изменении планов с обоснованием причин отказа.
48. Справка о внесении изменений в сводные планы финансирования по платежам и обязательствам по получаемым из вышестоящего бюджета трансфертам и кредитам формируется уполномоченным органом по исполнению нижестоящего бюджета в устанавливаемом настоящим разделом Правил порядке и на основании справки уполномоченного органа по исполнению вышестоящего бюджета, представленной администратором соответствующих бюджетных программ вышестоящего бюджета согласно приложениям 27 - 28 к настоящим Правилам.
Справка о внесении изменений в сводный план финансирования нижестоящего бюджета по расходам, связанным с передачей нижестоящими бюджетами трансфертов в вышестоящие бюджеты, обслуживанием долга и его погашением, формируется уполномоченным органом по исполнению нижестоящего бюджета в порядке, устанавливаемом настоящим разделом Правил и на основании справки о внесении изменений в сводный план поступлений вышестоящего бюджета, представленной уполномоченным органом вышестоящего бюджета.
49. Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета один экземпляр справки о внесении изменений в сводные планы поступлений и финансирования, сводный план финансирования по обязательствам по местному бюджету представляет в течение двух рабочих дней после их утверждения в территориальное подразделение казначейства на бумажном и магнитном носителях.
50. Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета области, города республиканского значения, столицы представляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета уточненный сводный план поступлений доходов по области, городу республиканского значения, столицы в виде электронной базы данных - в срок не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным, с последующим подтверждением его на бумажном носителе. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета направляет в государственный орган, обеспечивающий контроль за исполнением налоговых и других обязательных платежей в бюджет уточненный план поступлений доходов местных бюджетов.
51. При уточнении республиканского и местных бюджетов посредством внесения изменений и дополнений в закон о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год или решение маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год государственные учреждения уточняют индивидуальные планы финансирования, администраторы бюджетных программ - планы финансирования бюджетных программ (подпрограмм), уполномоченный орган по исполнению бюджета - план поступлений в бюджет, сводный план поступлений и финансирования, сводный план по обязательствам путем внесения изменений в них в порядке, устанавливаемом главой 6 настоящих Правил.
Администраторы бюджетных программ в течение пяти рабочих дней после утверждения уполномоченным органом по бюджетному планированию годового плана финансирования по дополнительным и измененным бюджетным программам представляют в уполномоченный орган по исполнению бюджета заявки на изменение планов финансирования по бюджетным программам (подпрограммам), по которым изменились годовые плановые суммы.

47. Кiрiстердiң түсiмдерi, кредиттердi өтеу, мемлекеттiң қаржылық активтерiн сатудан түскен кiрiстер, қарыздарды өтеу жоспарларын өзгертуге өтiнiмдер қабылданбаған кезде бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган бас тарту себептерi мен негiздемесiн көрсете отырып, өтiнiм берген мемлекеттiк органға, төмен тұрған бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органға жоспарларды өзгертуден бас тартатыны туралы хабар бередi.
48. Жоғары тұрған бюджеттен трансферттер мен кредиттер алатын төлемдер мен мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгертулер енгiзу туралы анықтаманы төмен тұрған бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган Ереженiң осы бөлiмiнде белгiленген тәртiппен және жоғары тұрған бюджеттiң тиiстi бюджеттiк бағдарламаларының әкiмшiсi ұсынған жоғары тұрған бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органның анықтамасы негiзiнде осы Ережеге 27-28-қосымшаларға сәйкес қалыптастырады.
Борышқа қызмет көрсету мен оны өтеуге байланысты шығыстар бойынша төмен тұрған бюджеттi қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы төмен тұрған бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган Ереженiң осы бөлiмiнде белгiленген тәртiппен және жоғары тұрған бюджеттiң уәкiлеттi органы ұсынған жоғары тұрған бюджеттiң түсiмдердiң жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтама негiзiнде қалыптастырады.
49. Бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi атқарушы орган жергiлiктi бюджет бойынша түсiмдер мен қаржыландырудың өзгертiлген жиынтық жоспары, мiндеттемелер жөнiндегi жиынтық қаржыландыру жоспары анықтамасының бiр данасын оны бекiткен күннен кейiн екi жұмыс күнi iшiнде аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне қағаз және магнит тасығыштарда бередi.
50. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетiн атқару жөнiндегi жергiлiктi атқарушы орган бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға электрондық дерекқор түрiнде есептiден кейiнгi айдың 15 күнiнен кешiктiрмейтiн мерзiмде облыс, республикалық маңызы бар қала, астана бойынша кiрiстер түсiмдерiнiң нақтыланған жиынтық жоспарын бередi, кейiннен оны қағаз тасығышта растайды. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық өкiлеттi орган салық, және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердiң орындалуын бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттiк органға жергiлiктi бюджеттердiң кiрiстерi түсiмдерiнiң нақтыланған жоспарын жiбередi.
51. Тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңға немесе тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттың шешiмiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу арқылы бюджеттердi нақтылау кезiнде мемлекеттiк мекемелер дербес қаржыландыру жоспарларын, бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi - бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларын, бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган - жиынтық қаржыландыру жоспарын, мiндеттемелер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспарын осы Ереженiң 6-тарауында белгiленген тәртiппен оларға өзгерiстер енгiзу арқылы нақтылайды.
Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi жылдық қаржыландыру жоспарын бекiткеннен кейiн бес жұмыс күнi iшiнде қосымша және өзгертiлген бюджеттiк бағдарламалар бойынша бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органға жылдық жоспарлы сома өзгертiлген бюджеттiк бағдарламалар (кiшi бағдарламалар) бойынша қаржыландыру жоспарларын өзгертуге өтiнiм ұсынады.

По дополнительным бюджетным программам (подпрограммам) администраторы бюджетных программ представляют в уполномоченный орган по исполнению бюджета проекты планов финансирования бюджетных программ по обязательствам и платежам в соответствии с пунктами 7-15 настоящих Правил.
52. До уточнения бюджета посредством внесения изменений и дополнений в закон о республиканском бюджете и решение маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год, все текущие изменения сумм поступлений и расходов, как помесячные, так и по спецификам экономической классификации расходов, вносимые в сводные планы на основании корректировки бюджетов и при возникновении правомерных факторов, требующих изменений сумм поступлений и расходов по их экономическим характеристикам, а также изменений в помесячном их распределении (далее - корректировка бюджета), осуществляются на продублированной копии электронной базы утвержденного бюджета.
В результате корректировок, вносимых в продублированную копию электронной базы утвержденного бюджета, формируется скорректированный бюджет.
53. Сводный план поступлений и финансирования, сводный план финансирования по обязательствам, сформированные в соответствии с законом и решением маслихата о внесении изменений и дополнений в закон о республиканском бюджете и решение маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год, постановлениями Правительства Республики Казахстан и местного исполнительного органа о внесении изменений и дополнений в постановление о реализации республиканского и местного бюджета на соответствующий финансовый год, утвержденными уполномоченным органом по бюджетному планированию изменениями в годовой план финансирования, учитывающие также корректировку бюджета, произведенную до его уточнения, кроме корректировки, связанной с распределением распределяемых бюджетных программ, соответствуют уточненному бюджету на соответствующий финансовый год.
Формирование сводных планов по уточненному бюджету осуществляется на электронной базе скорректированного бюджета, сформированного до его уточнения. По завершении процесса формирования базы уточненного бюджета, данные сохраняются в виде копии электронной базы данных, внесение изменений в которую не допускается.
В продублированную копию сформированной базы уточненного бюджета вводятся имевшиеся с начала финансового года справки по распределяемым бюджетным программам, а также по другим последующим правомерным изменениям, в результате формируется скорректированный бюджет.

Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi қосымша бюджеттiк бағдарламалар (кiшi бағдарламалар) бойынша бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органға осы Ереженiң 7-15-тармақтарына сәйкес мiндеттемелер мен төлемдер бойынша бюджеттiк бағдарламаларды қаржыландыру жоспарларының жобаларын тапсырады.
52. Тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңға немесе тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттың шешiмiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу арқылы бюджеттi нақтылауға дейiн жиынтық жоспарларға бюджеттердi түзету негiзiнде және түсiмдер мен шығыстар сомасын олардың экономикалық сипаттамалары бойынша өзгертудi, сондай-ақ оларды ай сайынғы бөлуде өзгертудi талап ететiн орынды факторлар туындаған кезде енгiзiлетiн ай сайынғы, сол сияқты шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшелiктерi бойынша түсiмдер мен шығыстар сомасының барлық ағымдағы өзгерiстерi (бұдан әрi - бюджеттi түзету) бекiтiлген бюджеттiң электрондық дерек қорының қайталама көшiрмесiнде жүзеге асырылады.
Бекiтiлген бюджеттiң электрондық дерекқорының қайталама көшiрмесiне енгiзiлетiн түзетулер нәтижесiнде түзетiлген бюджет қалыптастырылады.
53. Тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңға өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы заңға және жергiлiктi бюджет туралы мәслихат шешiмiне, бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламаларды бөлуге байланысты түзетудi қоспағанда, бюджеттi нақтылауға дейiн жүргiзiлген түзетудi де ескеретiн жылдық қаржыландыру жоспарына енгiзiлетiн өзгерiстердi бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган бекiткен тиiстi қаржы жылына арналған республикалық және жергiлiктi бюджеттi iске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және жергiлiктi атқарушы органның қаулыларына сәйкес қалыптастырылған түсiмдер мен жиынтық қаржыландыру жоспары, мiндеттемелер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспары тиiстi қаржы жылына арналған нақтыланған бюджетке сәйкес келедi.
Нақтыланған бюджет бойынша жиынтық жоспарларды қалыптастыру түзетiлген бюджеттi нақтылағанға дейiн қалыптастырылған оның электрондық базасында жүзеге асырылады. Нақтыланған бюджеттiң базасын қалыптастыру үдерiсi аяқталғаннан кейiн деректер электрондық дерек қор көшiрмесi түрiнде сақталады, оған өзгерiстер енгiзуге жол берiлмейдi.
Нақтыланған бюджеттiң қалыптастырылған базасының қайталама көшiрмесiне бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламалар бойынша, сондай-ақ басқа да кейiнгi орынды өзгерiстер бойынша қаржы жылының басынан бастап қолда бар анықтамалар енгiзiледi, нәтижесiнде түзетiлген бюджет қалыптастырылады.

54. При принятий решений о распределении между различными администраторами бюджетных программ средств бюджетной программы, утвержденных в бюджете по одному администратору бюджетных программ согласно подпункта 3) пунктов 3 и 4 статьи 117 Бюджетного кодекса уполномоченный орган по исполнению бюджета данные изменения отражает в скорректированном бюджете путем внесения изменений и дополнений в сводный план поступлений и финансирования, сводный план финансирования по обязательствам на основании справок о внесении изменений в сводный план поступлений и финансирования, сводный план финансирования по обязательствам, формируемых уполномоченным органом по исполнению бюджета, в порядке, устанавливаемом главой 6 настоящих Правил.
55. На завершение финансирования в текущем финансовом году бюджетных инвестиционных проектов, утвержденных в бюджете прошлого года, но не более десяти процентов от его утвержденного годового объема, за счет свободных остатков бюджетных средств, уполномоченный орган по исполнению бюджета к 10 января текущего финансового года представляет в уполномоченный орган по бюджетному планированию: информацию о свободных остатках бюджетных средств, об исполнении планов финансирования по бюджетным программам развития в разрезе инвестиционных проектов и администраторов бюджетных программ с указанием причин неполного выполнения мероприятий за прошедший финансовый год, а также перечень неисполненных договоров по бюджетным инвестиционным проектам в разрезе бюджетных программ и администраторов бюджетных программ, за исключением бюджетных программ развития, реализуемых за счет средств внешних займов, грантов и бюджетных кредитов.
56. На основании указанной в пункте 55 настоящих Правил информации уполномоченный орган по бюджетному планированию вносит в установленном порядке на рассмотрение бюджетной комиссии перечень бюджетных инвестиционных проектов, по которым имеются неоплаченные обязательства по заключенным договорам за прошедший финансовый год, предложение по финансированию в текущем финансовом году данных проектов в пределах, имеющегося объема свободных остатков бюджетных средств.
57. На основании решения бюджетной комиссии уполномоченный орган по бюджетному планированию разрабатывает проекты постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год или решения маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год и об утверждении паспортов бюджетных программ и вносит его в установленном порядке в Правительство Республики Казахстан или акимат соответствующего местного исполнительного органа.

54. Бюджет кодексiнiң  117-бабының 3-тармағының 3) тармақшасына және 4-тармағына сәйкес бiр бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi бойынша бюджетте бекiтiлген бюджеттiк бағдарламаның қаражатын түрлi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi арасында бөлу туралы шешiм қабылданған кезде, бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган осы Ереженiң 6-тарауында белгiленген тәртiппен бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган қалыптастыратын түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарына, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтамалардың негiзiнде түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарына, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу жолымен түзетiлген бюджетте осы өзгерiстердi көрсетедi.
55. Ағымдағы қаржы жылында өткен жылдың бюджетiнде бекiтiлген, бiрақ оның бекiтiлген жылдық көлемiнен он пайыздан аспайтын бюджеттiк инвестициялық жобаларды бюджет қаражатының бос қалдықтарының есебiнен қаржыландыруды аяқтауға бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган ағымдағы қаржы жылының 10 қаңтарына бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органға бюджет қаражатының бос қалдықтары туралы, өткен қаржы жылында iс-шараларды толық орындамау себептерiн көрсете отырып, инвестициялық жобалар және бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi бөлiнiсiнде бюджеттiк даму бағдарламалары бойынша қаржыландыру жоспарларының орындалуы туралы ақпаратты, сондай-ақ сыртқы қарыздар, гранттар мен бюджеттiк кредиттер қаражаты есебiнен iске асырылатын бюджеттiк даму бағдарламаларын қоспағанда, бюджеттiк бағдарламалар және бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi бөлiнiсiнде бюджеттiк инвестициялық жобалар бойынша орындалмаған шарттардың тiзбесiн бередi.
56. Бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган осы ереженiң 55-тармағында көрсетiлген ақпараттың негiзiнде бюджет комиссиясының қарауына белгiленген тәртiппен өткен қаржы жылында жасалған шарттар бойынша төленбеген мiндеттемелерi бар бюджеттiк инвестициялық жобалардың тiзбесiн, осы жобаларды ағымдағы қаржы жылында бюджет қаражатының бар бос қалдықтары шегiнде қаржыландыру жөнiнде ұсыныс енгiзедi.
57. Бюджет комиссиясының шешiмi негiзiнде бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды немесе тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттың шешiмiн iске асыру туралы және бюджеттiк бағдарламалардың паспорттарын бекiту туралы Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң қаулыларына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органның қаулыларының жобаларын әзiрлейдi және оны белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Үкiметiне немесе тиiстi жергiлiктi атқарушы органның әкiмдiгiне енгiзедi.

58. Уполномоченный орган по бюджетному планированию в течение пяти дней со дня подписания постановлений Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов о внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год или решения маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год и об утверждении паспортов республиканских и местных бюджетных программ доводит до уполномоченного органа по исполнению бюджета измененный годовой план финансирования по скорректированным бюджетным программам (подпрограммам) развития и администраторам бюджетных программ, а также перечень договоров, одобренных бюджетной комиссией к финансированию в текущем финансовом году.
59. Уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании нормативных правовых актов, перечисленных в пунктах 57, 58 настоящих Правил вносит изменения в сводный план поступлений и финансирования и в сводный план финансирования по обязательствам в порядке, определенном главой 6 настоящих Правил.
60. Сводный план поступлений и финансирования, сводный план финансирования по обязательствам, соответствующие утвержденному или уточненному бюджету, с учетом изменения показателей бюджета посредством внесения изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан и местного исполнительного органа о реализации закона о республиканском бюджете и решения маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год, распределения распределяемых бюджетных программ и изменений, вносимых в сводные планы (при возникновении правомерных факторов) на основании заявок администраторов бюджетных программ и уполномоченного органа по исполнению бюджета, по спецификам экономической классификации расходов и помесячному распределению расходов и поступлений, соответствуют скорректированному бюджету.
61. В течение финансового года в случаях образования, ликвидации, реорганизации, изменения функций центральных государственных органов, исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета, и подведомственных им государственных учреждений, центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию на основании нормативных правовых актов, определяющих функции вновь образованных государственных органов, правопреемников ликвидированных и реорганизованных государственных органов и подведомственных им государственных учреждений вносит изменения и дополнения в ЕБК РК.
Уполномоченный орган по бюджетному планированию в установленном порядке и в пятидневный срок вносит изменения и дополнения в постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о реализации закона о республиканском бюджете или решение маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год, об утверждении паспортов бюджетных программ, после утверждения которых доводит до уполномоченного органа по исполнению бюджета и администраторов бюджетных программ измененный годовой план.
Уполномоченный орган по исполнению бюджета в установленном главой 6 настоящих Правил порядке вносит изменения в сводный план поступлений и финансирования, сводный план финансирования по обязательствам в части переноса плановых назначений и осуществляет перенос ранее выданных разрешений и кассовых расходов.
Корректировка бюджета нижестоящего уровня при выделении средств из резерва Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа области осуществляется местным исполнительным органом нижестоящего бюджета без уточнения бюджета в маслихате путем внесения изменений и дополнений в постановление местного исполнительного органа о реализации решения маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год с последующим внесением изменений и дополнений в сводный план поступлений и финансирования, сводный план финансирования по обязательствам в порядке, установленном главой 6 настоящих Правил.
Перенос плановых назначений, выданных ранее разрешений и кассовых расходов осуществляется территориальными подразделениями казначейства на основании письма государственного учреждения в следующих случаях:
изменения месторасположения государственного учреждения;
внесения изменений в структуру специфики экономической классификации расходов в части изменения видов расходов
при неправильном применении специфик экономической классификации расходов.

58. Бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды немесе тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттың шешiмiн iске асыру туралы және республикалық, жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың паспорттарын бекiту туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулыларына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және жергiлiктi атқарушы органдардың қаулыларына қол қойылған күнiнен бастап бес күн iшiнде бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органға түзетiлген дамуға берiлетiн бюджеттiк бағдарламалар (кiшi бағдарламалар) және бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi бойынша өзгертiлген қаржыландырудың жылдық жоспарын, сондай-ақ ағымдағы жылы қаржыландыруға бюджет комиссиясы мақұлдаған шарттардың тiзбесiн жеткiзедi.
59. Бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган осы Ереженiң 57, 58-тармақтарында санамаланған нормативтiк құқықтық актiлердiң негiзiнде осы Ереженiң 6-тарауында айқындалған тәртiппен түсiмдер мен жиынтық қаржыландыру жоспарына және мiндеттемелер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспарына өзгерiстер енгiзедi.
60. Республикалық бюджет туралы заңды және тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттың шешiмiн iске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және жергiлiктi атқарушы органның қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу арқылы бюджет көрсеткiштерiнiң өзгерiстерiн, бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламаларды бөлудi және шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшелiктерi және шығыстар мен түсiмдердi айлар бойынша бөлу бойынша бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң және бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органның өтiнiмдерi негiзiнде жиынтық жоспарларға (орынды факторлар туындаған кезде) енгiзiлетiн өзгерiстердi ескере отырып, бекiтiлген немесе нақтыланған бюджетке сәйкес келетiн түсiмдер мен жиынтық қаржыландыру жоспары, мiндеттемелер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспары түзетiлген бюджетке сәйкес келедi.
61. Қаржы жылының iшiнде орталық мемлекеттiк органдарды, жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдарды және оларға ведомстволық бағыныстағы мемлекеттiк мекемелердi құрған, таратқан, қайта ұйымдастырған, олардың функцияларын өзгерткен жағдайда бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган таратылған және қайта ұйымдастырылған мемлекеттiк органдардың құқықтық мирасқорлары жаңадан құрылған мемлекеттiк органдардың және оның ведомстволық бағыныстағы мемлекеттiк мекемелердiң функцияларын айқындайтын нормативтiк құқықтық актiлердiң негiзiнде ҚР ББС-ке өзгерiстер мен толықтырулар енгiзедi.
Бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган белгiленген тәртiппен және бес күн мерзiмде тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды немесе жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттың шешiмiн iске асыру туралы, бюджеттiк бағдарламалардың паспорттарын бекiту туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулыларына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзедi, оларды бекiткеннен кейiн бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органға және бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiне өзгертiлген жылдық жоспарды жеткiзедi.
Бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган осы ереженiң 6-тарауында белгiленген тәртiппен жоспарлы жұмсалымдарды ауыстыру бөлiгiнде түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарына, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзедi және бұрын берiлген рұқсаттарды және кассалық шығыстарды ауыстыруды жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе облыстың жергiлiктi атқарушы органының резервiнен қаражат бөлу кезiнде төмен тұрған бюджеттi түзету осы Ереженiң 6-тарауында белгiленген тәртiппен кейiннен түсiмдер мен жиынтық қаржыландыру жоспарына, мiндеттемелер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспарына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзе отырып, тиiстi қаржы жылына жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттың шешiмiн iске асыру туралы жергiлiктi атқарушы органның қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу арқылы мәслихатта бюджеттi нақтыламастан төмен тұрған бюджеттiң жергiлiктi атқарушы органы жүзеге асырады.
Бұрын берiлген рұқсатнамалар мен кассалық шығыстардың жоспарлық тағайындауларын көшiру мемлекеттiк мекеменiң хаты негізiнде мынадай жағдайларда:
мемлекеттiк мекеменiң орналасқан орнының өзгергенде;
шығыстардың экономикалық жiктеуiшiнiң ерекшелiгiнiң құрылымына шығыстардың түрлерiн өзгерту бөлiгiне өзгерiстер енгiзгенде;
шығыстардың экономикалық жiктеуiшiнiң ерекшелiктерiн дұрыс емес қолданған кезде аумақтық қазынашылық бөлiмшелерi жүзеге асырады.

Раздел 3. Исполнение бюджета
Глава 7. Общее положение об исполнении бюджета
62. Исполнение бюджета обеспечивается полнотой и своевременностью уплаты в бюджет всех видов бюджетных поступлений, зачислением их на Единый казначейский счет (далее - ЕКС) и своевременным осуществлением платежей и переводов с ЕКС в целях реализации мероприятий, направленных на достижение целей бюджетных программ.
63. Исполнение бюджета осуществляется на кассовой основе. Операции по зачислению поступлений на ЕКС и их списанию с ЕКС учитываются в денежной форме.
Форма, порядок и сроки предоставления отчетов по поступлениям и расходам устанавливается центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Раздел 4. Исполнение бюджета по поступлениям в
национальной валюте
Глава 8. Зачисление и распределение поступлений
64. Поступления в бюджет в национальной валюте в соответствии с Бюджетным кодексом , Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)", законом о республиканском бюджете и решениями маслихатов об утверждении местных бюджетов на соответствующий финансовый год и другими законодательными актами Республики Казахстан, зачисляются по кодам классификации поступлений ЕБК РК на ЕКС.
Реквизиты в поле "Коды бюджетной классификации" платежного документа заполняются в соответствии с ЕБК РК, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан.
65. Со Сборного счета поступлений ежедневно осуществляется полное распределение зачисленных сумм между республиканским, местными бюджетами, Национальным фондом Республики Казахстан (далее - Нацфонд), возврат излишне уплаченных сумм поступлений в бюджет, зачет излишне уплаченных сумм между кодами бюджетной классификации поступлений или между территориальными органами налоговой службы.
66. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета ежедневно:
1) принимает электронные платежные документы по поступлениям в бюджет от банков второго уровня или организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, через платежные системы Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Казахстанский центр межбанковских расчетов Национального Банка Республики Казахстан" (далее - КЦМР) в установленном законодательством порядке;
2) осуществляет проверку правильности и полноты оформления электронных платежных документов;

3-бөлiм. Бюджеттi атқару
7-тарау. Бюджеттiң атқарылуы туралы жалпы ереже
62. Бюджеттiң атқарылуы бюджеттiк бағдарламалардың мақсаттарына қол жеткiзуге бағытталған iс-шараларды iске асыру мақсатында бюджетке барлық бюджет түсiмдерiнiң түрлерiн толық және уақтылы төлеумен, оларды Бiрыңғай қазынашылық шотына (бұдан әрi - БҚШ) есепке алумен және БҚШ-тан төлемдер мен аударымдарды уақтылы жүзеге асырумен қамтамасыз етiледi.
63. Бюджеттiң атқарылуы кассалық негiзде жүзеге асырылады. БҚШ-ға түсiмдердi есепке алу және оларды БҚШ-тан есептен шығару жөнiндегi операциялар ақша нысанында есептеледi.
Түсiмдер мен шығыстар бойынша есептердi беру нысанын, тәртiбi мен мерзiмдерiн бюджеттi атқару бойынша орталық уәкiлеттi орган белгiлейдi.
4-бөлiм. Ұлттық валютада түсiмдер бойынша бюджеттiң атқарылуы
8-тарау. Түсiмдердi есепке алу мен бөлу
64. Бюджет кодексiне, "Әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексiне , "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексiне (Салық кодексi), республикалық бюджет туралы заңға және тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджеттердi бекiту туралы мәслихаттардың шешiмдерiне және Қазақстан Республикасының басқа да заңнама актiлерiне сәйкес ұлттық валютада бюджетке түсетiн түсiмдер ҚР ББС кiрiстер сыныптамасының кодтары бойынша БҚШ-ға есептеледi.
Деректемелер төлем құжатының "Бюджеттiк сыныптама кодтары" деген тор көзiне Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысымен бекiтiлген ҚР ББС-қа сәйкес толтырылады.
65. Түсiмдердiң жинақ шотынан тиiстi бюджеттер арасында республикалық, жергiлiктi бюджеттердiң, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының (бұдан әрi - Ұлттық қор) арасында соманы күн сайын толық бөлу, артық төленген салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер сомасын қайтару, түсiмдердiң бюджеттiк сыныптамасының кодтары арасында немесе аумақтық салық қызметi органдарының арасында артық төленген салықты есепке алу жүзеге асырылады.
66. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган күн сайын:
1) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Қазақстан банкаралық есеп айырысу орталығы" шаруашылық жүргiзу құқығындағы республикалық мемлекеттiк кәсiпорнының (бұдан әрi - ҚБЕО) төлем жүйесi арқылы екiншi деңгейдегi банктерден немесе банктiк операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардан бюджетке түсетiн түсiмдер жөнiндегi электрондық төлем құжаттарын заңнамада белгiленген тәртiппен қабылдайды;
2) электрондық төлем құжаттарының ресiмделу дұрыстығын және толықтығын тексерудi жүзеге асырады;

3) производит зачисление поступлений на Сборный счет поступлений на основании поступивших электронных платежных документов;
4) осуществляет распределение сумм поступлений между республиканским, местными бюджетами и Нацфондом по нормативам распределения доходов в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и решениями соответствующих маслихатов с последующим их зачислением на соответствующие контрольные счета наличности, и перевод сумм поступлений в бюджет, направляемых в Нацфонд, на счета Правительства Республики Казахстан в НБ РК.
67. Распределение поступлений осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета на основании таблицы "Распределение поступлений классификации поступлений между уровнями бюджета и контрольным счетом наличности Национального фонда Республики Казахстан по Единой бюджетной классификации", утверждаемой приказом центрального уполномоченного органа по бюджетному планированию, перечня юридических лиц, занимающихся добычей и (или) реализацией сырой нефти и газового конденсата, а также заключившие контракты на разведку сырой нефти и газового конденсата, ежеквартально представляемого государственным органом, осуществляющим государственное регулирование в области проведения нефтяных операций, заключения и исполнения контрактов и нормативов распределения поступлений между областным бюджетом, бюджетом города республиканского значения, столицы и его районными (городов областного значения) бюджетами, устанавливаемых решением маслихата области.
Сноска. Пункт 67 в редакции постановления Правительства РК от 22 октября 2007 г. N  977 (вводится в действие с 1 января 2007 г.); с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 02.04.2008 N 313 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
Глава 9. Возврат излишне уплаченных сумм налогов и
других обязательных платежей в бюджет и/или
зачет суммы излишне уплаченного налога
68. Для возврата и/или зачета налогоплательщикам сумм излишне уплаченных налогов и других обязательных платежей в бюджет, неналоговых платежей в пределах компетенции налоговых органов, установленной нормативными правовыми актами, между кодами бюджетной классификации поступлений, между органами налоговой службы (далее - возврат и/или зачет) орган налоговой службы представляет в территориальное подразделение казначейства реестр платежных поручений по форме согласно приложению 29 к настоящим Правилам, заключение и платежное поручение по форме, установленной банковским законодательством Республики Казахстан, в двух экземплярах.
После осуществления возврата и/или зачета по одному экземпляру заключения и платежного поручения, реестра платежных поручений с отметкой об исполнении направляются органу налоговой службы; реестр платежных поручений и по одному экземпляру заключения и платежных поручений с отметкой об исполнении остаются в территориальном подразделении казначейства.
Возврат и/или зачет поступлений, не администрируемых органами налоговой службы, осуществляется территориальным подразделением казначейства на основании представленных уполномоченным органом документов аналогичных выше перечисленным документам для возврата излишне уплаченных сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет.

3) электрондық төлем құжаттары негiзiнде Түсiмдердiң жинақ шотына түсiмдердің түсуiн есепке алуды жүргiзедi;
4) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексiне және тиiстi мәслихаттардың шешiмдерiне сәйкес кiрiстердi бөлу нормативтерi бойынша түсiмдер сомасын кейiннен тиiстi қолма-қол ақшаны бақылау шотына есептей отырып, республикалық, жергiлiктi бюджеттер мен Ұлттық қор арасында бөлудi және Ұлттық қорға жiберiлетiн бюджетке түсетiн түсiмдер сомасын ҚР ҰБ-дағы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шоттарына аударуды жүзеге асырады.
67. Түсімдерді бөлуді бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның бұйрығымен бекітілетін»"Бюджет деңгейлері мен Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қолма-қол ақша бақылау шоты арасындағы түсімдер сыныптамасының түсімдерін бөлу" кестесінің, мұнай операцияларын жүргізу, келісім-шарттар жасасу мен оларды орындау саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган тоқсан сайын беретін мұнай операцияларымен айналысатын, сондай-ақ шикі мұнайды және газ конденсатын іске асыратын заңды тұлғалардың тізбесінің және облыс мәслихатының шешімімен белгіленетін облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеті және оның аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттері арасындағы түсімдерді бөлу нормативтерінің негізінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады.
Ескерту. 67-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007.10.22.  N 977 (2007 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі), өзгерту енгізілді - 2008.04.02  N 313 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен.
9-тарау. Артық төленген салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер сомасын қайтару және/немесе артық төленген салық сомасын есепке алу
68. Салық төлеушiлерге түсiмдердiң бюджеттiк сыныптамасының кодтары арасындағы, салық қызметi органдарының арасындағы артық төленген салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер сомасын қайтару және/немесе артық төленген салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер сомасын есепке алу (бұдан әрi - қайтару және/немесе есепке aлу) үшiн салық қызметi органы аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне осы Ережеге  29-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төлем тапсырмаларының тiзiлiмiн, қорытындыны және Қазақстан Республикасының банк заңнамасында белгiленген нысан бойынша төлем тапсырмаларын екi данада бередi.
Қайтаруды және/немесе есепке алуды жүзеге асырғаннан кейiн қорытындының және орындалғаны туралы белгiсi бар төлем тапсырмаларының бiр данасы салық қызметi органына жiберiледi; төлем тапсырмаларының тiзiлiмi және қорытынды мен орындалғаны туралы белгiсi бар төлем тапсырмаларының бiр данасы аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде қалады.
Салық қызметiнiң органдары әкiмшiлендiрмеген түсiмдердi қайтаруды және/немесе есепке жатқызуды уәкiлеттi орган ұсынған жоғарыда аталған артық төленген салық және бюджетке төленетiн басқа  да мiндеттi төлемдер сомаларын қайтару үшiн құжаттарға ұқсас құжаттардың негiзiнде аумақтық қазынашылық бөлiмшесi жүзеге асырады.

69. При недостаточности суммы возврата и/или зачета поступлений с начала года по соответствующему подклассу бюджетной классификации поступлений районов (городов областного значения) возврат и/или зачет осуществляется в пределах сумм, фактически поступивших с начала года по соответствующему подклассу бюджетной классификации поступлений в целом по области. При недостаточности суммы возврата и/или зачета поступлений с начала года по соответствующему подклассу бюджетной классификации поступлений в целом по области, городу республиканского значения, столице, возврат и/или зачет производится в пределах сумм, фактически поступивших с начала года по соответствующему подклассу бюджетной классификации поступлений в целом по республике при этом, по данному подклассу классификации поступлений бюджета по области допускаются дебетовые остатки.
70. Для возврата излишне уплаченных сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет в иностранной валюте орган налоговой службы либо уполномоченный орган представляет в территориальное подразделение казначейства заключение, платежное поручение, заявку на конвертацию иностранной валюты, заявление на перевод иностранной валюты.
Операции по конвертации и переводу иностранной валюты осуществляются в соответствии с главой 31 настоящих Правил. Возврат осуществляется со Сборного счета поступлений с ее последующим зачислением на корреспондентские счета в иностранной валюте по видам валют центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета. Представление документов органом налоговой службы либо уполномоченным органом осуществляется до 11-00 часов времени города Астаны.
Орган налоговой службы либо уполномоченный орган обеспечивает своевременность представления, достоверность и правильность оформления вышеуказанных документов на возврат излишне уплаченных сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет в иностранной валюте в территориальное подразделение казначейства.
71. Исполнение документов по возврату и/или зачету либо их возврат с указанием причины возврата осуществляется в течение трех рабочих дней после их поступления в территориальное подразделение казначейства.
При этом, исполнение документов в иностранной валюте по возврату либо их возврат с указанием причины возврата осуществляется в день их поступления в территориальное подразделение казначейства.
Глава 10. Порядок и сроки перечисления бюджетных
изъятий из нижестоящих бюджетов в вышестоящий бюджет
72. Бюджетные изъятия передаются из нижестоящих бюджетов в вышестоящие бюджеты в пределах сумм, утвержденных законом о республиканском бюджете или решением маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год.

69. Аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) түсiмдерi бюджеттiк сыныптамасының тиiстi iшкi сыныбы бойынша жыл басынан бастап түсiмдердi қайтару және/немесе есепке алу сомасы жетiспеген кезде қайтару және/немесе есепке алу облыс бойынша тұтастай алғанда түсiмдердiң бюджеттiк сыныптамасының тиiстi iшкi сыныбы бойынша жыл басынан бастап iс жүзiнде түскен сома шегiнде жүзеге асырылады. Облыс, республикалық маңызы бар қала, астана бойынша тұтастай алғанда түсiмдердiң бюджеттiк сыныптамасының тиiстi iшкi сыныбы бойынша жыл басынан бастап түсiмдердi қайтару және/немесе есепке алу сомасы жетiспеген кезде қайтару және/немесе есепке алу республика бойынша тұтастай алғанда түсiмдердiң бюджеттiк сыныптамасының тиiстi iшкi сыныбы бойынша жыл басынан бастап iс жүзiнде түскен сома шегiнде жүргiзiледi, бұл ретте облыс бойынша  бюджет түсiмдерi сыныптамасының осы iшкi сыныбы бойынша дебеттiк қалдықтарға жол берiледi.
70. Шетел валютасында артық төленген салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер сомасын қайтару үшiн салық қызметi органы аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне қорытындыны, шетел валютасын айырбастауға арналған өтiнiмдi, шетел валютасын аударуға арналған өтiнiштi бередi.
Шетел валютасын айырбастау және аудару жөнiндегi операциялар осы Ереженiң 31-тарауына сәйкес жүзеге асырылады. Қайтару Түсiмдердiң жинақ шотынан оны кейiннен бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның валюта түрлерi бойынша шетел валютасындағы корреспонденттiк шоттарға есепке ала отырып жүзеге асырылады. Құжаттарды салық қызметi органдарына беру Астана қаласының уақыты бойынша сағат 11.00-ге дейiн жүзеге асырылады.
Салық қызметi органы не уәкiлеттi орган шетел валютасында артық төленген салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер сомасын қайтаруға арналған құжаттарды аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне уақтылы берiлуiн, олардың растығын және ресiмделу дұрыстығын қамтамасыз етедi.
71. Қайтару және/немесе есепке алу жөнiндегi құжаттарды орындау не оларды қайтару себебiн көрсете отырып қайтару олардың аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне түскеннен кейiн үш жұмыс күнi iшiнде жүзеге асырылады.
Бұл ретте шетел валютасын қайтару жөнiндегi құжаттарды орындау не оларды қайтару себебiн көрсете отырып қайтару олардың аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне түскен күнi жүзеге асырылады.
10-тарау. Төмен тұрған бюджеттерден жоғары тұрған бюджеттерге бюджеттiк алуларды аударудың тәртiбi мен мерзiмi
72. Бюджеттiк алулар тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен немесе жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттың шешiмiмен бекiтiлген сома шегiнде төмен тұрған бюджеттерден жоғары тұрған бюджеттерге берiледi.

73. Размер помесячных перечислений бюджетных изъятий определяется и утверждается уполномоченным органом по исполнению бюджета вышестоящего уровня в процентах, как отношение предусмотренных в законе о республиканском бюджете или решением маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год сумм бюджетных изъятий к суммам поступлений доходов (налоговых, неналоговых поступлений и поступлений от продажи основного капитала, за исключением сумм поступлений от продажи гражданам квартир) нижестоящего бюджета, утвержденных на следующий финансовый год.
Местный уполномоченный орган по исполнению нижестоящих бюджета не позднее 25 декабря представляет уполномоченному органу по исполнению вышестоящего бюджета прогнозные объемы доходов на следующий финансовый год и предварительную помесячную разбивку проекта сводного плана поступлений (до уровня специфик).
Уполномоченный орган по исполнению вышестоящего бюджета определяет помесячное распределение бюджетных изъятий на основании размера и помесячных прогнозных объемов доходов нижестоящих бюджетов и доводит его до соответствующих местных исполнительных органов в течение трех рабочих дней после утверждения сводного плана поступлений и финансирования, сводного плана финансирования по обязательствам вышестоящего бюджета.
74. Уполномоченный орган по исполнению нижестоящего бюджета перечисляет сумму бюджетных изъятий на основании счета к оплате, представленного в территориальное подразделение казначейства, до двадцатого числа текущего месяца в пределах месячных сумм, предусмотренных в сводном плане поступлений и финансирования нижестоящего бюджета с указанием соответствующего кода бюджетной классификации поступлений вышестоящего бюджета.
При невыполнении данного требования территориальное подразделение казначейства приостанавливает расходные операции по соответствующему местному бюджету до полного перечисления сумм бюджетных изъятий, предусмотренных в сводном плане поступлений и финансирования по платежам.
75. Контроль за полнотой перечисления бюджетных изъятий осуществляется уполномоченным органом по исполнению бюджета. Контроль за своевременностью перечисления бюджетных изъятий осуществляется территориальными органами казначейства.
Раздел 5. Исполнение бюджета по расходам
Глава 11. Выдача разрешений
76. Разрешение - документ, определяющий объем бюджетных средств, в пределах которого государственные учреждения принимают обязательства.
77. Разрешения администраторам республиканских бюджетных программ и их подведомственным государственным учреждениям выдает центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в соответствии с планами финансирования бюджетных программ (подпрограмм) и индивидуальными планами финансирования по обязательствам.
Разрешения для государственных учреждений, подведомственных администратору республиканских бюджетных программ, доводятся территориальными подразделениями казначейства по месту нахождения государственных учреждений.

73. Бюджеттiк алуларды ай сайынғы аударулардың мөлшерiн республикалық бюджет туралы заңда немесе тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттың шешiмiнде көзделген, келесi қаржы жылына арналып бекiтiлген төмен тұрған бюджеттiң кiрiстерi түсiмдерiнiң (азаматтарға пәтерлердi сатудан түсетiн соманы қоспағанда, салық, салықтан тыс түсiмдер және негiзгi капиталды сатудан түскен түсiмдер) сомасына бюджеттiк алулар сомасының қатынасы ретiнде пайызбен жоғары деңгейдегi бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган айқындайды және бекiтедi.
Төмен тұрған бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi атқарушы орган 25 желтоқсаннан кешiктiрмей жоғары тұрған бюджеттi атқару жөнiндегi органға келесi қаржы жылына арналған кiрiстердiң болжамды көлемiн және түсiмдердiң жиынтық жоспарының жобасын алдын ала айға бөлудi (ерекшелiктер деңгейiне дейiн) бередi.
Жоғары тұрған бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган төмен тұрған бюджеттер кiрiстерiнiң мөлшерi мен ай сайынғы болжамды көлемiнiң негiзiнде бюджеттiк алуларды айға бөлудi айқындайды және түсiмдер мен мiндеттемелердiң жиынтық жоспары, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары бекiтiлгеннен кейiн үш жұмыс күнi iшiнде тиiстi жергiлiктi атқарушы органдарға жеткiзедi.
74. Төмен тұрған бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне ұсынылған төлеуге берiлетiн шоттың негiзiнде бюджеттiк алулар сомасын төмен тұрған бюджеттiң түсiмдерi мен оны қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген айлық сома шегiнде жоғары тұрған бюджет түсiмдерi бюджеттiк сыныптамасының тиiстi кодын көрсете отырып, ағымдағы айдың жиырмасыншы күнiне дейiн аударады.
Осы талапты орындамаған кезде аумақтық қазынашылық бөлiмшесi төлемдер бойынша түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген бюджеттiк алулар сомасын толық аударғанға дейiн тиiстi жергiлiктi бюджет бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұрады.
75. Бюджеттiк алуларды аударудың толықтығын бақылауды бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган жүзеге асырады. Бюджеттiк алуларды аударудың уақытылылығын бақылауды аумақтық қазынашылық органдары жүзеге асырады.
5-бөлiм. Шығыстар бойынша бюджеттi атқару
11-тарау. Рұқсаттар беру
76. Рұқсат - бюджет қаражатының көлемiн айқындайтын құжат, мемлекеттiк мекемелер олардың шегiнде мiндеттемелер қабылдайды.
77. Республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiне және олардың ведомстволық бағыныстағы мемлекеттiк мекемелерге рұқсаттарды бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларына және мiндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларына сәйкес бередi.
Республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiне ведомстволық бағыныстағы мемлекеттiк мекемелерге рұқсаттарды мемлекеттiк мекемелердiң орналасқан жерi бойынша аумақтық қазынашылық бөлiмшелерi жеткiзедi.

78. Разрешения администраторам местных бюджетных программ и их подведомственным государственным учреждениям выдает местный уполномоченный орган по исполнению бюджета.
79. Форма, порядок и сроки выдачи разрешений определяются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Глава 12. Принятие обязательств государственными учреждениями
80. Государственные учреждения принимают обязательства по спецификам экономической классификации расходов в соответствии с индивидуальными планами финансирования по обязательствам в пределах сумм выданных разрешений.
81. Обязательства принимаются как с заключением гражданско-правовых сделок в форме договора (далее - договор), так и без них.
Перечень специфик экономической классификации расходов, по которым заключение договора и их регистрация является обязательными в территориальном подразделении казначейства определяется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
При этом приобретение государственными учреждениями товаров (работ, услуг) без заключения договора допускается в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
Обязательство государственного учреждения по осуществлению расходов считается принятым на основании:
1) счета-фактуры, счета-извещения, счета, акта выполненных работ или другого документа, установленного законодательством Республики Казахстан, в случаях приобретения товаров (работ, услуг);
2) первичных документов по заработной плате и другим денежным выплатам работникам государственных учреждений, обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям, отчислениям, производимым в бюджет, стипендиям и выплатам физическим лицам;
3) плана финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по обязательствам в случае выделения трансфертов из бюджета;
4) инкассового распоряжения;
5) счета к оплате при проведении платежей по особым затратам и другим видам расходов, не включенным в данный перечень.
Глава 13. Требования к принятию обязательств государственных учреждений
82. Заключение договора государственным учреждением осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Государственное учреждение при заключении договора обеспечивает соблюдение требований законодательства Республики Казахстан, также достоверность данных, содержащихся в договоре, и несет ответственность за их несоблюдение/несоответствие.
83. Договор может заключаться государственными учреждениями на срок, не превышающий текущий финансовый год.
84. Заключение договора, срок действия которого превышает текущий финансовый год, допускается в случаях:
заключения государственным учреждением договора (контракта) в рамках соглашения по правительственному внешнему займу, ратифицированному Парламентом Республики Казахстан, или по связанным грантам (далее - договор в рамках соглашения о займе/гранте);
заключения государственным учреждением договоров в рамках реализации бюджетных программ развития;
заключения государственным учреждением договоров на страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автотранспортных средств и приобретение периодической печати.

78. Жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiне және олардың ведомстволық бағыныстағы мемлекеттiк мекемелерге рұқсаттарды бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган бередi.
79. Рұқсаттарды беру нысанын, тәртiбiн және мерзiмiн бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган айқындайды.
12-тарау. Мемлекеттiк мекемелердiң мiндеттемелердi қабылдауы
80. Мемлекеттiк мекемелер берiлген рұқсаттар сомасы шегiнде мiндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларына сәйкес шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшелiктерi бойынша мiндеттемелер қабылдайды.
81. Мiндеттемелер шарт нысанындағы азаматтық-құқықтық мәмiлелердi (бұдан әрi - шарт) жасасу арқылы, сол сияқты оларсыз да қабылданады.
Шарт жасасу және оларды аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде тiркеу мiндеттi болып табылатын шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшелiктерiнiң тiзбесiн бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган айқындайды.
Бұл ретте мемлекеттiк мекемелердiң шартты жасаспай тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатып алуына Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу туралы заңнамасында көзделген жағдайларда жол берiледi.
Мемлекеттiк мекеменiң шығыстарды жүзеге асыру жөнiндегi мiндеттемесi мыналардың:
1) тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатып алған жағдайларда шот-фактураның, хабарлама-шоттың, шоттың, орындалған жұмыстар актiсiнiң немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген басқа да құжаттың;
2) мемлекеттiк мекемелердiң қызметкерлерiне төленетiн жалақы және басқа да ақша төлемдерi, мiндеттi зейнетақы жарналары мен әлеуметтiк аударымдар, бюджетке жүргiзiлетiн аударымдар, стипендиялар мен жеке тұлғаларға төленетiн төлемдер бойынша бастапқы құжаттардың;
3) бюджеттен трансферттер бөлiнген жағдайда мiндеттемелер бойынша бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарының;
4) инкассалық өкiмнiң;
5) осы тiзбеге енгiзiлмеген, ерекше шығындарды және шығыстардың басқа да түрлерi бойынша төлем жүргiзген кезде төлеуге берiлетiн шоттардың негiзiнде қабылданған деп есептеледi.
13-тарау. Мемлекеттiк мекемелердiң мiндеттемелердi қабылдауына қойылатын талаптар
82. Мемлекеттiк мекеменiң шарт жасасуы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Мемлекеттiк мекеме шарт жасасқан кезде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауды, сондай-ақ шарттағы деректердiң растығын қамтамасыз етедi және оларды сақтамауына/олардың сәйкес келмеуiне жауап бередi.
83. Мемлекеттiк мекемелер шартты ағымдағы қаржы жылынан аспайтын мерзiмге жасаса алады.
84. Мынадай:
мемлекеттiк мекеме Қазақстан Республикасының Парламентi бекiткен үкiметтiк сыртқы қарыз бойынша немесе байланысты гранттар бойынша келiсiм шеңберiнде шарт (келiсiм-шарт) жасасқан (бұдан әрi - қарыз/грант туралы келiсiм шеңберiндегi шарт);
мемлекеттiк мекеме бюджеттiк даму бағдарламаларын iске асыру шеңберiнде шарттар жасасқан;
мемлекеттiк мекеме автокөлiк құралдарын иеленушiлердiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыруға және мерзiмдi баспасөздi сатып алуға арналған шарттарды жасасқан жағдайларда қолданылу мерзiмi ағымдағы қаржы жылынан асып кететiн шартты жасасуға жол берiледi.

85. В договоре, срок действия которого превышает текущий финансовый год, указывается общая сумма с условной разбивкой ее по соответствующим финансовым годам и указанием предполагаемого объема и видов выполнения работ (поставок товаров, оказания услуг) по соответствующим финансовым годам. При изменении общей суммы договора, ее разбивки и объемов выполнения работ (поставки товаров, оказания услуг) по годам их корректировка осуществляется путем заключения дополнительных соглашений.
86. Государственное учреждение заключает договор в рамках одной бюджетной программы (подпрограммы) на сумму в пределах неиспользованного остатка разрешения.
В случае выделения средств из резерва Правительства Республики Казахстан на достижение целей существующей бюджетной программы, разрешается заключение договора по двум бюджетным программам.
В случае заключения государственным учреждением договора с одним получателем денег по нескольким спецификам экономической классификации расходов в договоре указывается общая сумма с разбивкой ее по каждому коду бюджетной классификации расходов.
Сноска. Пункт 86 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 23.12.2008 N 1206 .
87. По каждому коду бюджетной классификации расходов авансовая (предварительная) оплата в размере не более 50 процентов от суммы договора на текущий финансовый год допускается для следующих специфик экономической классификации расходов:
131 "Приобретение продуктов питания";
132 "Приобретение медикаментов и прочих средств медицинского назначения";
134 "Приобретение, пошив и ремонт предметов вещевого имущества и другого форменного и специального обмундирования";
135 "Приобретение особого оборудования и материалов";
139 "Приобретение прочих товаров";
411 "Приобретение товаров, относящихся к основным средствам";
412 "Приобретение помещений, зданий и сооружений".
По спецификам экономической классификации расходов, не входящим в указанный перечень, авансовая (предварительная) оплата разрешается в размере не более 30 процентов от суммы договора на текущий финансовый год, за исключением специфик и видов расходов по спецификам экономической классификации расходов, указанных в пунктах 87-89 настоящих Правил.
88. По специфике экономической классификации расходов 149 "Прочие услуги и работы" допускается авансовая (предварительная) оплата от суммы договора на текущий финансовый год в размере не более:
70 процентов для оплаты расходов, предусматривающих лечение больных за рубежом;
50 процентов для оплаты расходов, предусматривающих оказание услуг организациями первичной медико-санитарной помощи на селе;
30 процентов для оплаты расходов, не входящих в перечень расходов, предусмотренный настоящим пунктом.

85. Қолданылу мерзiмi ағымдағы қаржы жылынан асып кететiн шартта жалпы соманы тиiстi қаржы жылдары бойынша шартты түрде бөле отырып оны және тиiстi қаржы жылдары бойынша орындалатын жұмыстардың (тауарларды жеткiзудiң, қызметтер көрсетудiң) болжалды көлемiн және түрлерiн көрсете отырып жазады. Шарттың жалпы сомасы, жылдар бойынша оның бөлiнуi және жұмыстарды (тауарларды жеткiзудiң, қызметтер көрсетудiң) орындаудың көлемi өзгерген кезде оларды түзету қосымша келiсiмдердi жасасу жолымен жүзеге асырылады.
86. Мемлекеттiк мекеме бiр бюджеттiк бағдарлама (кiшi бағдарлама) шеңберiнде рұқсаттың пайдаланылмаған қалдығы шегiндегi сомаға шарт жасасады.
Қолданыстағы бюджеттік бағдарламаның мақсаттарына қол жеткізуге Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен қаражат бөлінген жағдайда, екі бюджеттік бағдарлама бойынша шарттар жасасуға рұқсат етіледі.
Мемлекеттiк мекеме ақша алушының бiреуiмен шығыстардың экономикалық сыныптамасының бiрнеше ерекшелiктерi бойынша шарт жасасқан жағдайда шартта жалпы соманы шығыстардың бюджеттiк сыныптамасының әрбiр коды бойынша бөле отырып көрсетедi.
Ескерту. 86-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.12.23 N 1206 Қаулысымен.
87. Шығыстардың бюджеттiк сыныптамасының әрбiр коды бойынша шығыстардың экономикалық сыныптамасының мынадай:
131 "Тамақ өнiмдерiн сатып алу",
132 "Дәрi-дәрмектер және өзге де медициналық мақсаттағы құралдар сатып алу",
134 "Зат түрiндегi мүлiктiк заттарды және басқа нысандық және арнайы киiм-кешектердi сатып алу, тiгу және жөндеу",
135 "Ерекше жабдықтар мен материалдар сатып алу",
139 "Өзге де тауарлар сатып алу",
411 "Негiзгi құралдарға жататын тауарлар сатып алу",
412 "Үй-жайлар, ғимараттар мен құрылыстар сатып алу" ерекшелiктерi үшiн ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасының 50 пайызынан аспайтын мөлшерде аванстық (алдын ала) төлем жасауға жол берiледi.
Осы Ереженiң 87-89-тармақтарында көрсетiлген шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшелiктерi бойынша ерекшелiктер мен шығыстар түрлерiн қоспағанда, осы тармақта көрсетiлген тiзбеге енбейтiн шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшелiктері бойынша аванстық (алдын ала) төлемге ағымдағы қаржы жылына жасалған шарт сомасының 30 пайызынан аспайтын мөлшерде рұқсат етiледi.
88. Шығыстардың экономикалық сыныптамасының 149 "Өзге де қызметтер мен жұмыстар" ерекшелiгi бойынша аванстық (алдын ала) төлемге ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасының мынадай:
ауруларды шетелде емдеудi көздейтiн шығыстарды төлеу үшiн 70 пайыздан;
алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсететiн ұйымдардың ауылда қызмет көрсетуiн көздейтiн шығыстарды төлеу үшiн 50 пайыздан;
осы тармақта көзделген шығыстардың тiзбесiне енбейтiн шығыстарды төлеу үшiн 30 пайыздан аспайтын мөлшерде рұқсат етiледi.

Авансовая (предварительная) оплата по специфике экономической классификации расходов 145 "Оплата за отопление" в размере не более 30 процентов от суммы договора на текущий финансовый год разрешается только на приобретение топлива.
Авансовая (предварительная) оплата по специфике экономической классификации расходов 148 "Оплата услуг в рамках государственного социального заказа" в размере не более 50 процентов от суммы договора на текущий финансовый год разрешается только неправительственным организациям при выполнении ими государственного социального заказа.
88-1. При осуществлении формирования государственных ресурсов зерна перечисление денежных средств агенту по управлению государственными ресурсами зерна осуществляется единовременными выплатами в размерах сумм на весенне-летнее финансирование и осенний закуп зерна, определяемых ежегодным решением Правительства Республики Казахстан.
При осуществлении формирования государственных ресурсов животноводческой продукции перечисление денежных средств специализированной организации по управлению государственными ресурсами животноводческой продукции осуществляется единовременными выплатами в размерах сумм, определяемых законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Сноска. Глава 13 дополнена пунктом 88-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 5 июня 2007 г. N 461 . Пункт в редакции постановления Правительства РК от 8 октября 2007 г. N 918 .
89. Авансовая (предварительная) оплата при страховании гражданско-правовой ответственности владельцев автотранспортных средств и приобретении периодической печати допускается в размере 100 процентов от суммы договора.
При строительстве объектов социальной сферы на основе государственно-частного партнерства, допускается авансовая (предварительная) оплата в размере 100 процентов от суммы договора на текущий финансовый год, заключенного на срок свыше одного года, но не более 30 процентов от общей суммы договора.
При принятии мер, направленных на обеспечение экономической стабильности на рынке, допускается авансовая (предварительная) оплата в размере 70 процентов от общей суммы договора.
Сноска. Пункт 89 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 17.08.2007 N 701 ; от 16.04.2008 N 347 .
90. Авансовая (предварительная) оплата для специфик экономической классификации расходов 141 "Оплата коммунальных услуг", 144 "Оплата за электроэнергию" не разрешается.
Авансовая (предварительная) оплата по специфике экономической классификации расходов 147 "Оплата аренды помещения" разрешается только для оплаты загранучреждениями Республики Казахстан суммы аренды, если в соответствии с договором аренды предусмотрено требование о предоставлении банковской гарантии об оплате депозитных сумм.

Шығыстардың экономикалық сыныптамасының 145 "Жылытқаны үшiн ақы төлеу" ерекшелiгi бойынша аванстық (алдын ала) төлемге ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасының 30 пайызынан аспайтын мөлшерде тек отын сатып алуға ғана рұқсат етiледi.
Шығыстардың экономикалық сыныптамасының 148 "Мемлекеттiк әлеуметтiк тапсырыс шеңберiндегi қызметтердi төлеу" ерекшелiгi бойынша төлемге үкiметтiк емес ұйымдар мемлекеттiк әлеуметтiк тапсырысты орындаған кезде оларға ғана ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасының 50 пайызынан аспайтын мөлшерде рұқсат етiледi.
88-1. Мемлекеттік астық ресурстарын қалыптастыруды жүзеге асыру кезінде мемлекеттік астық ресурстарын басқару жөніндегі агентке ақша қаражатын аудару Қазақстан Республикасы Үкіметінің жыл сайынғы шешімімен анықталатын астықты көктемгі-жазғы қаржыландыруға және күзгі сатып алуға арналған сома мөлшерінде біржолғы төлемдермен жүзеге асырылады.
Мал шаруашылығы өнімнің мемлекеттік ресурстарын қалыптастыруды жүзеге асыру кезінде мал шаруашылығы өнімінің мемлекеттік ресурстарын басқару жөніндегі мамандандырылған ұйымға ақша қаражатын аудару тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда айқындалатын сома мөлшерінде біржолғы төлемдерден жүзеге асырылады.
Ескерту. 88-1-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007.10.08.  N 918 Қаулысымен.
89. Автокөлiк құралдарын иеленушiлердiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру және мерзiмдi баспасөздi сатып алу кезiнде аванстық (алдын ала) төлемге шарт сомасының 100 пайызы мөлшерiнде жол берiледi.
Мемлекеттік-жеке әріптестік негізінде әлеуметтік сала объектілерін салу кезінде ағымдағы қаржы жылына бір жылдан көп мерзімге жасалған шарт сомасынан 100 пайыз мөлшерінде, бірақ шарттың жалпы сомасының 30 пайызынан аспайтын аванстық (алдын-ала) төлеу рұқсат етіледі.
Экономикалық тұрақтылықты қамтамасыз етуге бағытталған шаралар қабылданған жағдайда шарттың жалпы сомасының 70 пайызы мөлшерінде аванстық (алдын ала) төлемге жол беріледі.
Ескерту. 89-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007.08.17.  N 701 , 2008.04.16  N 347 Қаулыларымен.
90. Шығыстардың экономикалық сыныптамасының 141 "Коммуналдық қызметтерге ақы төлеу", 144 "Электр энергиясына ақы төлеу" ерекшелiктерi бойынша аванстық (алдын ала) төлемге рұқсат етiлмейдi.
Егер жалға алу шартына сәйкес депозиттiк соманы төлеу туралы банк кепiлдiгiн беру туралы талап көзделсе, шығыстардың экономикалық сыныптамасының 147 "Үй-жайды жалдауға ақы төлеу" ерекшелiгi бойынша аванстық (алдын ала) төлемге Қазақстан Республикасы шетелдiк мекемелерiнiң жалға алу сомасын төлеуге ғана рұқсат етiледi.

91. В договорах (контрактах) в рамках соглашения по правительственному внешнему займу, ратифицированному Парламентом Республики Казахстан, устанавливается порядок авансирования, предусмотренный в данном договоре (контракте).
92. Дополнительные соглашения к договорам, зарегистрированным в территориальном подразделении казначейства, заключаются в случаях:
уточнения, корректировки бюджета, внесения соответствующих изменений в паспорта бюджетных программ;
уменьшения суммы договора в части уменьшения цены при условии неизменности качества, объемов и других условий, явившихся основой для выбора поставщика;
изменения суммы договора с субъектами естественной или государственной монополии, а также с получателями денег, занимающими доминирующее (монопольное) положение на определенном товарном рынке, доля которых на таком рынке равна ста процентам, или заключенного при отсутствии альтернативы из одного источника;
изменения суммы договора на приобретение товаров (работ, услуг), не являющихся предметом государственных закупок в пределах выданных разрешений;
изменения суммы на текущий финансовый год договора со сроком действия, превышающим текущий финансовый год, без изменения общей суммы договора, в пределах выданных разрешений;
внесения изменений в ЕБК;
изменения порядка и/или сроков расчетов, и/или реквизитов сторон, и/или сроков поставки товара (выполнения работ, оказания услуг);
расторжения договора в случаях и порядке, предусмотренных условиями заключенного договора и законодательством Республики Казахстан;
продления срока действия договора, неисполненного в прошлом году и подлежащего финансированию в текущем финансовом году за счет свободных остатков бюджетных средств и/или неиспользованной суммы гарантированного трансферта по расходам, указанным в пунктах 55 и 436 настоящих Правил. Продление срока действия указанных договоров производится по предложению соответствующей бюджетной комиссии, при положительном заключении которой администратор бюджетной программы вносит соответствующий проект постановления в Правительство Республики Казахстан или акимат соответствующего местного исполнительного органа в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
93. При несоблюдении требований, установленных главой 13 настоящих Правил договор подлежит возврату без регистрации с письменным обоснованием причин возврата.
94. Правоотношения государственного учреждения с банками второго уровня и/или организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (далее - банк), оформляются в соответствии с требованиями банковского законодательства Республики Казахстан с учетом требований, установленных настоящими Правилами. При этом заключенные договора подлежат регистрации в территориальных подразделениях казначейства в части оплаты банковских услуг:
по зачислению сумм заработной платы и других денежных выплат работникам государственного учреждения, стипендий на карт-счета или сберегательные счета;
по приему наличных денег от государственных учреждений для последующего зачисления их на соответствующие контрольные счета наличности и/или счета государственных учреждений;
обеспечению наличными деньгами на цели, предусмотренные настоящими Правилами.

91. Қазақстан Республикасының Парламентi ратификациялаған үкiметтiк сыртқы қарыз бойынша келiсiм шеңберiндегi шарттарда (келiсiм-шарттарда) осы шартта (келiсiм-шартта) көзделген аванс беру тәртiбi белгiленедi.
92. Аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде тiркелген шарттарға қосымша келiсiмдер мынадай:
бюджеттi нақтылаған, түзеткен, бюджеттiк бағдарламалардың паспорттарына тиiстi өзгерiстер енгізген;
сапасы, көлемдерi өзгермеуi шарты және өнiм берушiнi таңдау үшін негiз болып табылатын басқа да шарттар кезiнде бағаның кемiтiлуi бөлiнiсiнде шарт сомасы кемiген;
табиғи немесе мемлекеттiк монополия субъектiлерiмен, сондай-ақ үлесi осындай нарықта жүз пайызға тең белгiлi бiр тауар нарығында басым (монополиялық) жағдайға ие ақша алушылармен немесе бiр көзден алуға баламасы болмаған кезде жасасқан шарттың сомасы өзгерген;
мемлекеттiк сатып алу мәнi болып табылмайтын тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) берiлген рұқсаттар шегiнде сатып алуға арналған шарттың сомасы өзгерген;
шарттың жалпы сомасын өзгертпей, қолданылу мерзiмi ағымдағы қаржы жылынан асып кететiн ағымдағы қаржы жылына арналған шарттың сомасы берiлген рұқсаттар шегiнде өзгерген;
ББС-ке өзгерiстер енгiзген;
есеп айырысу тәртiбi және/немесе мерзiмi және/немесе тараптардың деректемелерi және/немесе тауарды (жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету) мерзiмi өзгерген;
жасасқан шарттың талаптарында және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда және тәртiппен шартты бұзған;
өткен жылы орындалмаған және бюджет қаражатының бос қалдықтары және/немесе кепiлдiк берiлген трансферттiң пайдаланылмаған сомасы есебiнен ағымдағы қаржы жылында қаржыландыруға жататын, осы Ереженiң 55 және 436-тармақтарында көрсетiлген шығыстар бойынша шарттың қолданылу мерзiмiн ұзартқан жағдайларда жасалады. Көрсетiлген шарттардың қолданылу мерзiмiн ұзарту тиiстi бюджет комиссиясының ұсынысы бойынша жүргiзiледi, оған оң қорытынды берген кезде, бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсi тиiстi қаулының жобасын Қазақстан Республикасының Үкiметiне немесе тиiстi жергiлiктi атқарушы органның әкiмдiгiне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен енгiзедi.
93. Осы Ереженiң 13-тарауында белгiленген талаптарды сақтамаған кезде қайтару себебiне жазбаша негiздеме бере отырып шарт тiркелмей қайтаруға жатады.
94. Мемлекеттiк мекеменiң екiншi деңгейдегi банктермен және/немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдармен (бұдан әрi - банк) құқықтық қатынастары осы Ережеде белгiленген талаптарды ескере отырып, Қазақстан Республикасы банк заңнамасының талаптарына сәйкес ресiмделедi. Бұл ретте жасасқан шарттар банктiң мынадай:
мемлекеттiк мекеменiң қызметкерлерiне төленетiн жалақы сомасын және басқа да ақша төлемдерiн, стипендияларды карт-шоттарға немесе жинақ ақша шоттарына есепке алу бойынша;
қолма-қол ақшаны кейiннен тиiстi қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына және/немесе мемлекеттiк мекемелердiң шоттарына есепке алу үшiн мемлекеттiк мекемелерден қолма-қол ақшаны қабылдау бойынша;
осы Ережеде көзделген мақсаттарды қолма-қол ақшамен қамтамасыз ету бойынша көрсететiн қызметтерiн төлеу бөлiгiнде аумақтық қазынашылық бөлiмшелерiнде тiркеуге жатады.

Глава 14. Перечень документов, представляемых
государственным учреждением для регистрации
гражданско-правовых сделок
95. Регистрация гражданско-правовых сделок государственных учреждений осуществляется на основании заявки на регистрацию гражданско-правовой сделки, которая составляется и представляется в территориальное подразделение казначейства для регистрации договора государственного учреждения или дополнительного соглашения к зарегистрированному договору.
В случае расторжения договора по решению суда государственное учреждение представляет в территориальное подразделение казначейства соответствующее письмо с приложением копии решения суда, вступившего в законную силу.
Ответственность за достоверность и правильность оформления заявки на регистрацию гражданско-правовой сделки несет государственное учреждение.
96. Заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки представляется в территориальное подразделение казначейства с приложением оригинала договора (дополнительного соглашения).
Для регистрации договора в рамках соглашения о займе/гранте, заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки государственным учреждением представляется с приложением этого договора и соглашения (контракта) по правительственному внешнему займу, ратифицированному Парламентом Республики Казахстан (соглашения (контракта) по связанным грантам).
К заявке на регистрацию гражданско-правовой сделки, кроме предусмотренных настоящим пунктом документов, государственным учреждением прилагаются следующие документы получателя денег, являющегося:
1) юридическим лицом:
нотариально заверенную копию свидетельства о регистрации юридического лица;
нотариально заверенную копию документа, выданного органом налоговой службы, подтверждающего факт постановки клиента на налоговый учет;
справку банка о наличии текущего счета с указанием его номера,
2) физическим лицом, осуществляющим предпринимательскую деятельность:
нотариально заверенную копию документа, удостоверяющего личность,
нотариально заверенную копию документа, выданного органом налоговой службы, подтверждающего факт постановки клиента на налоговый учет;
справку банка о наличии текущего счета с указанием его номера,
3) физическим лицом, получающим доход от разовых выплат:
нотариально заверенную копию документа, удостоверяющего личность,
нотариально заверенную копию документа, выданного органом налоговой службы, подтверждающего факт постановки клиента на налоговый учет,
нотариально заверенную копию книжки вкладчика (сберегательной книжки) (только листов, в которых указаны данные получателя денег и номер сберегательного счета) или платежной карточки.

14-тарау. Азаматтық-құқықтық мәмiлелердi тiркеу үшiн мемлекеттiк мекемелер беретiн құжаттардың тiзбесi
95. Мемлекеттiк мекемелердiң азаматтық-құқықтық мәмiлелерiн тiркеу азаматтық-құқықтық мәмiленi тiркеуге арналған өтiнiм негiзiнде жүзеге асырылады, ол мемлекеттiк мекеменiң шартын немесе тiркелген шартқа қосымша келiсiмдi тiркеу үшiн жасалады және аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне берiледi.
Шартты сот шешiмi бойынша бұзған жағдайда мемлекеттiк мекеме аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне заңды күшiне енген сот шешiмiнiң көшiрмесiн қоса бере отырып, аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне тиiстi хатты бередi.
Азаматтық-құқықтық мәмiленi тiркеуге арналған өтiнiмнiң растығы және ресiмделу дұрыстығы үшiн жауапкершiлiк мемлекеттiк мекемеге жүктеледi.
96. Азаматтық-құқықтық мәмiленi тiркеуге арналған өтiнiм шарттың (қосымша келiсiмнiң) түпнұсқасын қоса бере отырып аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне берiледi.
Қарыз/грант туралы келiсiм шеңберiнде шартты тiркеу үшiн азаматтық-құқықтық мәмiленi тiркеуге арналған өтiнiмдi мемлекеттiк мекеме осы шартты және Қазақстан Республикасының Парламентi ратификациялаған үкiметтiк сыртқы қарыз жөнiндегi келiсiмдi (келiсiм-шартты) (байланысты гранттар бойынша келiсiмдi (келiсiм-шартты) қоса бередi.
Азаматтық-құқықтық мәмiленi тiркеуге арналған өтiнiмге осы тармақта көзделген құжаттардан басқа, мемлекеттiк мекеме мынадай:
1) заңды тұлға болып табылатын ақша алушының мынадай құжаттары:
заңды тұлғаны тiркеу туралы куәлiктiң нотариалды расталған көшiрмесiн;
клиенттi салық есебiне қою фактiсiн растайтын, салық қызметi органы берген құжаттың нотариалды расталған көшiрмесiн;
ағымдағы шоттың нөмiрiн көрсете отырып, оның бар екендiгi туралы банктiң анықтамасын;
2) кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын жеке тұлға болып табылатын ақша алушының мынадай құжаттары:
жеке басын куәландыратын құжаттың нотариалды расталған көшiрмесiн;
клиенттi салық есебiне қою фактiсiн растайтын, салық қызметi органы берген құжаттың нотариалды расталған көшiрмесiн;
ағымдағы шоттың нөмiрiн көрсете отырып, оның бар екендiгi туралы банктiң анықтамасын;
3) бiржолғы төлемдерден табыс алатын жеке тұлға болып табылатын ақша алушының мынадай құжаттары:
жеке басын куәландыратын құжаттың нотариалды расталған көшiрмесiн;
клиенттi салық есебiне қою фактiсiн растайтын, салық қызметi органы берген құжаттың нотариалды расталған көшiрмесiн;
салымшы кiтапшасының (жинақ ақша кiтапшасының) (ақша алушының деректерi және жинақ ақша шотының нөмiрi көрсетiлген парақтарды ғана) немесе төлем карточкасының нотариалды расталған көшiрмесiн қоса бередi.

97. Государственное учреждение для регистрации гражданско-правовой сделки представляет в территориальное подразделение казначейства реестр заявок на регистрацию гражданско-правовой сделки государственного учреждения по форме, согласно приложению 30 к настоящим Правилам, с приложением документов, предусмотренных пунктом 96 настоящих Правил.
При заключении договора государственным учреждением или принятии обязательств в соответствии с решениями Правительства Республики Казахстан (местных исполнительных органов) государственное учреждение дополнительно представляет в территориальное подразделение казначейства копии соответствующих решений Правительства Республики Казахстан (местных исполнительных органов).
98. Договор, срок действия которого превышает текущий финансовый год, регистрируется в территориальном подразделении казначейства на сумму текущего финансового года. В последующие годы регистрация указанного договора производится на сумму договора соответствующего финансового года на основании заявки на регистрацию гражданско-правовой сделки.
99. В случае если условиями договора предусмотрено удержание неустойки (штрафа, пени) за ненадлежащее исполнение условий договора, допускается заключение государственным учреждением с получателем денег дополнительного соглашения о перечислении государственным учреждением суммы удержанной неустойки (штрафа, пени) в доход соответствующего бюджета. При этом государственное учреждение предоставляет две заявки (одна заявка предоставляется на сумму договора, за вычетом суммы удержанного штрафа (пени, неустойки), вторая - на сумму удержанной неустойки (пени, штрафа)). Предоставление государственным учреждением дополнительного соглашения осуществляется до проведения платежа со статусом "окончательный" по основному договору.
Глава 15. Оформление и представление заявки
на регистрацию гражданско-правовой сделки
100. Заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки (далее - заявка) составляется по форме согласно приложению 31 к настоящим Правилам.
101. Заявка заполняется следующим образом:
в поле "Государственное учреждение" указывается семизначный код государственного учреждения,
в поле "Вид бюджета" указывается символ, обозначающий вид бюджета, за счет средств которого содержится государственное учреждение:
01 - республиканский бюджет;
02 - областной бюджет (бюджет города республиканского значения (столицы));
03 - бюджет района (города областного значения),
в поле "Источник финансирования" указывается символ, обозначающий вид источника финансирования, за счет средств которого заключен договор:
1 - за счет бюджетных средств, за исключением средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам;
2 - за счет средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам;
3 - за счет денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении,
в поле "Заявка N" указывается номер заявки, который состоит из семизначного кода государственного учреждения, через дробь последние две цифры текущего финансового года, в котором осуществляется платеж или перевод денег, через дефис - порядковый номер, соответствующий порядковому номеру записи в журнале регистрации заявок государственного учреждения;
в поле "Дата" указывается дата составления заявки,
в поле "Наименование государственного учреждения" указывается полное наименование государственного учреждения, соответствующее свидетельству о государственной регистрации (перерегистрации),
в поле "Описание расхода" указывается предмет договора, а также мероприятие из паспорта бюджетной программы; дата и номер договора в рамках соглашения о займе/гранте,
в поле "Код бюджетной классификации расходов" указываются девятизначный код единой бюджетной классификации расходов (обозначающий по три знака коды администратора бюджетной программы, бюджетной программы, подпрограммы) и трехзначный код специфики экономической классификации расходов; для регистрации договора, заключенного за счет денег от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в распоряжении государственного учреждения, дополнительно указывается код видов товаров (работ, услуг),
в поле "Наименование, ИИН (БИН), ИИК и юридический адрес получателя денег, наименование и БИК банка получателя денег" указываются полное наименование, юридический адрес, индивидуальный идентификационный номер (бизнес - идентификационный номер) получателя денег и его банковские реквизиты (ИИК, наименование и БИК обслуживающего его банка); в случае если получателем денег является нерезидент Республики Казахстан в данном поле указываются реквизиты нерезидента и НБ РК,
в поле "Наименование товаров (работ, услуг)" указываются наименования поставляемых товаров (работ, услуг) либо группы товаров (работ, услуг) в соответствии с условиями заключенного договора,
в поле "Цена" указывается цена за единицу каждого вида товаров (работ, услуг) в национальной валюте с учетом НДС,
в поле "Количество" указывается количество товаров (работ, услуг) по каждому его виду,
в поле "Сумма" указывается цифрами общая стоимость товаров (работ, услуг) по каждому его виду,
в поле "ВСЕГО" указывается прописью общая стоимость всех товаров (работ, услуг) в национальной валюте,
в разделе "ПОДПИСЬ РУКОВОДИТЕЛЕЙ" указываются фамилии и инициалы имени и отчества уполномоченных лиц государственного учреждения, имеющих право первой и второй подписей, в соответствии с приказом ответственного секретаря центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых - руководителя государственного учреждения. Подписи проставляются в соответствии с документом с образцами подписей и оттиска печати;
в разделе "ГРАФИК ПЛАТЕЖЕЙ":
в поле "документ - обоснование" указывается номер и дата договора (дополнительного соглашения),
в поле "% заявки" указывается предусмотренный условиями договора размер авансовой (предварительной) оплаты в процентном и суммарном отношении, (если договором авансовая (предварительная) оплата не предусмотрена, данное поле не заполняется),
в поле "период оплаты" указывается период времени (месяц или квартал), в котором планируется осуществить оплату за поставленный товар (выполненные работы, оказанные услуги) с учетом погашения авансовой (предварительной) оплаты, в поле "сумма" указывается сумма цифрами.

97. Мемлекеттiк мекеме азаматтық-құқықтық мәмiленi тiркеу үшiн аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне осы Ереженiң 96-тармағында көзделген құжаттарды қоса бере отырып, осы Ережеге  30-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттiк мекеменiң азаматтық-құқықтық мәмiлесiн тiркеуге арналған өтiнiмдердiң тiзiлiмiн бередi.
Мемлекеттiк мекеме шарт жасасқан немесе Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң (жергiлiктi атқарушы органдардың) шешiмдерiне сәйкес мiндеттеме қабылдаған кезде мемлекеттiк мекеме аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң (жергiлiктi атқарушы органдардың) тиiстi шешiмдерiнiң көшiрмелерiн қосымша бередi.
98. Қолданылу мерзiмi ағымдағы қаржы жылынан асып кететiн шарт ағымдағы қаржы жылының сомасына аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде тiркеледi. Келесi жылдары аталған шартты тiркеу азаматтық-құқықтық мәмiленi тiркеуге арналған өтiнiмнiң негiзiнде тиiстi қаржы жылының шарт сомасына жүргiзiледi.
99. Егер шарт талаптарында шарт талаптарын тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсiмақы) ұстау көзделген жағдайда, мемлекеттiк мекеменiң ақша алушымен тиiстi бюджеттiң кiрiсiне мемлекеттiк мекеменiң ұсталған тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсiмақы) сомасын аудару туралы қосымша келiсiм жасасуға жол берiледi. Бұл ретте мемлекеттiк мекеме екi өтiнiм (бiрiншi өтiнiм ұсталған айыппұл (өсiмақы, тұрақсыздық айыбы) сомасын шегере отырып, шарт сомасына, екiншiсi ұсталған тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсiмақы) сомасына берiледi) бередi. Мемлекеттiк мекеменiң қосымша келiсiмдi беруi негiзгi шарт бойынша "түпкiлiктi" деген мәртебесi бар төлемдi жүргiзгенге дейiн жүзеге асырылады.
15-тарау. Азаматтық-құқықтық мәмiленi тiркеуге арналған өтiнiмдi ресiмдеу және беру
Ескерту. 101-тармаққа өзгерту енгізіледі - ҚР Үкіметінің 2007.04.30.  N 352 (2010 жылғы 13 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
100. Азаматтық-құқықтық мәмiленi тiркеуге арналған өтiнiм (бұдан әрi - өтiнiм) осы Ережеге  31-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
101. Өтiнiм мынадай жолмен толтырылады:
"Мемлекеттiк мекеме" тор көзiнде мемлекеттiк мекеменiң жетi белгiден тұратын коды көрсетiледi;
"Бюджет түрi" тор көзiнде қаражаты есебiнен мемлекеттiк мекеме ұсталатын бюджет түрiн бiлдiретiн нышан көрсетiледi:
01 - республикалық бюджет;
02 - облыстық бюджет (республикалық маңызы бар қала (астана) бюджетi);
03 - аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетi;
"Қаржыландыру көзi" тор көзiнде қаражаты есебiнен шарт жасасқан қаржыландыру көзiнiң түрiн бiлдiретiн нышан көрсетiледi:
1 - үкiметтiк сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша ортақ қаржыландыру қаражатын қоспағанда бюджет қаражаты есебiнен;
2 - үкiметтiк сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша ортақ қаржыландыру қаражаты есебiнен;
3 - мемлекеттiк мекеменiң билiгiнде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түсетiн ақша есебiнен;
"N өтiнiм" тор көзiнде мемлекеттiк мекеменiң жетi белгiден тұратын кодынан, бөлшек арқылы төлем немесе ақша аудару жүзеге асырылатын ағымдағы қаржы жылының соңғы екi санынан, дефис арқылы мемлекеттiк мекеменiң өтiнiмдерiн тiркеу журналындағы жазбаның реттiк нөмiрiне сәйкес келетiн реттiк нөмiрден тұратын өтiнiм нөмiрi көрсетiледi;
"Күнi" тор көзiнде өтiнiмдi жасау күнi көрсетiледi;
"Мемлекеттiк мекеменiң атауы" тор көзiнде мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәлiкке сәйкес келетiн мемлекеттiк мекеменiң толық атауы көрсетiледi;
"Шығыс сипаттамасы" тор көзiнде шарттың мәнi, сондай-ақ бюджеттiк бағдарлама паспортынан iс-шара; қарыз/грант туралы келiсiм шеңберiндегi шарттың күнi мен нөмiрi көрсетiледi;
"Шығыстардың бюджеттiк сыныптама коды" тор көзiнде тоғыз белгiден тұратын шығыстардың бюджеттiк сыныптамасының бiрыңғай коды (бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсi, бюджеттiк бағдарлама, кiшi бағдарлама кодтарының үш белгiсiн бiлдiредi) және үш белгiден тұратын шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшелiгiнiң коды көрсетiледi; мемлекеттiк мекеменiң билiгiнде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түсетiн ақша есебiнен жасасқан шартты тiркеу үшiн тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрлерiнiң коды қосымша көрсетiледi;
"Ақша алушының атауы, СТН-i, ЖСК-сi және заңды мекен-жайы, ақша алушының банкi атауы және БСК-сi" тор көзiнде ақша алушының толық атауы, заңды мекен-жайы, салық төлеушiнi тiркеу нөмiрi және оның банк деректемелерi (оған қызмет көрсететiн банктiң ЖСК-сi, атауы және БСК-сi) көрсетiледi; егер ақша алушы Қазақстан Республикасының резидентi болып табылмаған жағдайда осы тор көзде резидент еместiң және ҚР ҰБ деректемелерi көрсетiледi;
"Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) атауы" тор көзiнде жасасқан шарттың талаптарына сәйкес жеткiзiлетiн тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) не тауарлар (жұмыстар, қызметтер) тобының атаулары көрсетiледi;
"Бағасы" тор көзiнде тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) әрбiр түрiнiң бiрлiгi үшiн ҚҚС-тi есептей отырып, ұлттық валютадағы бағасы көрсетiледi;
"Саны" тор көзiнде тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) әрбiр түрi бойынша саны көрсетiледi;
"Сомасы" тор көзiнде тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) әрбiр түрi бойынша жалпы құны санмен көрсетiледi;
"БАРЛЫҒЫ" тор көзiнде барлық тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) ұлттық валютадағы жалпы құны жазумен көрсетiледi;
"БАСШЫЛАРДЫҢ ҚОЛЫ" бөлiмiнде орталық атқарушы органның жауапты хатшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлғаның), ал мұндай болмаған жағдайда - мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығына сәйкес бiрiншi және екiншi қол қою құқығы бар мемлекеттiк мекеменiң уәкiлеттi тұлғаларының аты-жөнi көрсетiледi, қол қойылған күнін көрсете отырып олардың қолтаңбалары және мемлекеттiк мекеменiң елтаңбалы мөрi қойылады. Қолтаңбалар қолтаңбалар мен мөртаңба үлгiлерi бар құжатқа сәйкес қойылады;
"ТӨЛЕМ КЕСТЕСI" бөлiмiнде:
"негiздеме құжат" тор көзiнде шарттың (қосымша келiсiмнiң) нөмiрi мен күнi көрсетiледi;
"өтiнiм %" тор көзiнде шарттың талаптарында көзделген аванстық (алдын ала) төлем мөлшерiнiң пайыздық және жиынтық арақатынасы көрсетiледi (eгep шартта аванстық (алдын ала) төлем көзделмесе, бұл тор көз толтырылмайды);
"төлеу кезеңi" тор көзiнде жеткiзiлген тауарларға (орындалған жұмыстарға, көрсетiлген қызметтерге) аванстық (алдын ала) төлемдi өтеудi есептей отырып, ақы төлеудi жүзеге асыру жоспарланып отырған уақыт кезеңi (ай немесе тоқсан) көрсетiледi, "сомасы" тор көзiнде сома санмен көрсетiледi.

Сноска. Пункт 101 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 25.03.2008 N 283 .
Внимание пользователей!
Сноска. Пункт 101 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30 апреля 2007 года N 352 (вводится в действие с 13 августа 2010 года).
102. Для регистрации договора, срок действия которого превышает текущий финансовый год, в полях "Наименование товаров (работ, услуг)", "Цена", "Количество", "Сумма" заявки указываются соответственно наименования поставляемых товаров (работ, услуг) либо группы товаров (работ, услуг), цена за единицу каждого вида товаров (работ, услуг) в национальной валюте с учетом НДС, количество товаров (работ, услуг) по каждому его виду, приобретаемых в текущем финансовом году, и сумма договора на текущий финансовый год.
103. Журнал регистрации заявок на регистрацию гражданско-правовой сделки государственного учреждения (далее - Журнал) ведется государственным учреждением по форме согласно приложению 32 к настоящим Правилам. Журнал должен быть пронумерован, прошнурован и скреплен оттиском гербовой печати и подписью ответственного секретаря центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых - руководителя государственного учреждения или лицом, им уполномоченным, с указанием общего количества листов. Записи производятся в хронологическом порядке, дата составления заявки должна соответствовать дате, указанной в журнале. Журнал при наличии в нем по истечении текущего финансового года свободных листов может быть использован в следующем году, при этом нумерация записей начинается сначала.
Сноска. Пункт 103 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 25.03.2008 N 283 .
104. При приобретении товаров, перечень видов которых превышает две единицы, либо при отсутствии единого измерителя товаров (работ, услуг) поле "Цена" не заполняется, в поле "Количество" ставится единица, в поле "Наименование товаров (работ, услуг)" указывается наименование группы товаров (работ, услуг).
105. При заключении договора в рамках одной бюджетной программы, подпрограммы по нескольким спецификам экономической классификации расходов, заявки составляются и представляются по каждому коду бюджетной классификации расходов (далее - КБК расходов) с указанием суммы договора по каждому КБК расходов. При этом государственное учреждение представляет все заявки одновременно.
106. В случае отсутствия лиц, имеющих право подписей, заявка подписывается лицами, на которые возложено право подписи в соответствии с приказом.

Ескерту. 101-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.03.25  N 283 Қаулысымен.
102. Қолданылу мерзiмi ағымдағы қаржы жылынан асып кететiн шартты тiркеу үшiн "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) атауы", "Бағасы", "Саны", "Сомасы" тор көздерiнде тиiсiнше жеткiзiлетiн тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) не тауарлар (жұмыстар, қызметтер) тобының атаулары, тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) әрбiр түрiнiң бiрлiгi үшiн ҚҚС-тi есептей отырып, ұлттық валютадағы бағасы, ағымдағы қаржы жылында сатып алынатын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) әрбiр түрi бойынша саны және ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасы көрсетiледi.
103. Мемлекеттiк мекеменiң азаматтық-құқықтық мәмiлесiн тiркеуге арналған өтiнiмдерiн тiркеу журналын (бұдан әрi - Журнал)  мемлекеттiк мекеме осы Ережеге 32-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргiзедi. Журнал нөмiрленген, тiгiнделген және бiрiктiрiлген болуы тиiс, беттердiң жалпы санын көрсете отырып, елтаңбалы мөр таңбамен және орталық атқарушы органның жауапты хатшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлғаның), ал мұндай болмаған жағдайда - мемлекеттік мекеме басшысының немесе өзi өкiлеттiк берген тұлғаның қолтаңбасымен мөрленедi.
Жазбалар хронологиялық тәртiппен жүргiзiледi, өтiнiмдi жасау күнi журналда көрсетiлген күнге сәйкес келуi тиiс. Ағымдағы қаржы жылы аяқталғанда журналда бос беттер болған кезде оны келесi жылы пайдалануға болады, бұл ретте жазбалардың нөмiрлерi басынан басталады.
Ескерту. 103-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.03.25  N 283 Қаулысымен.
104. Түрлерiнiң тiзбесi екi бiрлiктен асатын тауарларды сатып алу кезiнде, не тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) бiрыңғай өлшеуiшi болмаған кезде "Бағасы" тор көзi толтырылмайды, "Саны" тор көзiне бiр саны қойылады, "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) атауы" тор көзiнде тауарлар (жұмыстар, қызметтер) тобының атауы көрсетiледi.
105. Шығыстардың экономикалық сыныптамасының бiрнеше ерекшелiгi бойынша бiр бюджеттiк бағдарлама, кiшi бағдарлама шеңберiнде шарт жасасқан кезде өтiнiмдер шығыстардың әрбiр бюджеттiк сыныптама коды (бұдан әрi - шығыстардың БСК-сi) бойынша шарт сомасын көрсете отырып, шығыстардың әрбiр БСК-сi бойынша жасалады және берiледi. Бұл ретте мемлекеттiк мекеме барлық өтiнiмдердi бiр уақытта бередi.
106. Қол қою құқығы бар тұлғалар болмаған жағдайда өтiнiмге бұйрыққа сәйкес қол қою құқығы жүктелген тұлғалар қол қояды.

107. Заявка принимается территориальным подразделением казначейства в течение десяти календарных дней от указанной в ней даты.
Прием заявок территориальным подразделением казначейства осуществляется до 16.00 часов местного времени.
108. Заявка исполняется либо возвращается без исполнения в течение трех рабочих дней со дня ее представления в территориальное подразделение казначейства.
Заявка возвращается государственному учреждению без исполнения с письменным обоснованием за подписью руководителя территориального подразделения казначейства или лица, им уполномоченного.
109. При регистрации договора в иностранной валюте сумма заявки приводится в национальной валюте, рассчитанной по рыночному курсу тенге к иностранной валюте, установленному согласно законодательству Республики Казахстан на дату регистрации.
110. Заявка для регистрации дополнительного соглашения заполняется в порядке, предусмотренном настоящими Правилами, с учетом реквизитов дополнительного соглашения.
При изменении суммы договора государственное учреждение представляет заявку на новую сумму договора за вычетом ранее исполненных обязательств (кассовых расходов).
Для регистрации дополнительного соглашения на продление срока действия договора, неисполненного в прошлом финансовом году и подлежащего финансированию в текущем финансовом году за счет свободных остатков бюджетных средств, заявка составляется и представляется на сумму не более десяти процентов от утвержденного годового объема инвестиционного проекта в бюджете прошлого года.
По неисполненному договору за истекший финансовый год со сроком действия более одного года и подлежащего финансированию в текущем финансовом году за счет неиспользованной суммы гарантированного трансферта, заявка составляется и представляется на общую сумму, равную сумме неиспользованного остатка суммы договора прошлого финансового года и суммы договора текущего финансового года.
Глава 16. Порядок проверки договоров государственных
учреждений и заявок на регистрацию гражданско-правовых сделок
111. Территориальное подразделение казначейства осуществляет проверку договора, представленного на регистрацию в территориальное подразделение казначейства, на:
правильность указания наименования государственного учреждения;
наличие кода и наименования бюджетной программы, подпрограмм, специфик;
соответствие предмета договора направлению расходов в соответствии со Структурой специфики экономической классификации расходов;
непревышение суммы договора над остатком выданных разрешений;
непревышение процента авансовой оплаты над размером, установленным настоящими Правилами;
соответствие суммы прописью сумме цифрами;
соответствие подписей и оттиска печатей на договоре документу с образцами подписей и оттиска печатей.

107. Өтiнiмдi аумақтық қазынашылық бөлiмшесi онда көрсетiлген күннен бастап он күнтізбелік күн iшiнде қабылдайды.
Өтiнiмдер қабылдауды аумақтық қазынашылық бөлiмшесi жергiлiктi уақыт бойынша сағат 16.00-гe дейiн жүзеге асырады.
108. Өтiнiмдi аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне берген күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде орындалады не орындалмай қайтарылады.
Өтiнiм мемлекеттiк мекемеге жазбаша негiздеме бере отырып, аумақтық қазынашылық органы басшысының немесе өзi өкiлеттiк берген тұлғаның қолтаңбасымен орындалмай қайтарылады.
109. Шарт шетел валютасында тiркелген кезде өтiнiм сомасы тiркеу күнiне Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес белгiленген теңгенiң шетел валютасына шаққандағы нарықтық бағамы бойынша есептелген ұлттық валютада келтiрiледi.
110. Қосымша келiсiмдi тiркеуге арналған өтiнiм қосымша келiсiмнiң деректемелерiн ескере отырып, осы Ережеде көзделген тәртiппен толтырылады.
Шарт сомасы өзгерген кезде мемлекеттiк мекеме бұрын орындалған мiндеттемелердi (кассалық шығыстарды) шегере отырып, шарттың жаңа сомасына арналған өтiнiмдi бередi.
Өткен қаржы жылында орындалмаған және бюджет қаражатының бос қалдықтары және/немесе кепiлдiк берiлген трансферттiң пайдаланылмаған сомасы есебiнен ағымдағы қаржы жылында қаржыландыруға жататын шарттың қолданылу мерзiмiн ұзартуға қосымша келiсiмдi тiркеу үшiн өтiнiм өткен жылдың бюджетiнде бекiтiлген инвестициялық жобаның жылдық көлемiнiң он пайызынан аспайтын сомасына жасалады және берiледi.
Өткен қаржы жылында орындалмаған қолданылу мерзiмi бiр жылдан артық және кепiлдiк берiлген трансферттiң пайдаланылмаған сомасы есебiнен ағымдағы қаржы жылында қаржыландыруға жататын шарт бойынша өтiнiм өткен қаржы жылындағы пайдаланылмаған шарт сомасының қалдығына және ағымдағы қаржы жылының шарт сомасына тең жалпы сомаға жасалады және берiледi.
16-тарау. Мемлекеттiк мекемелердiң шарттарын және азаматтық-құқықтық мәмiлелердi тiркеуге арналған өтiнiмдердi тексеру тәртiбi
111. Аумақтық қазынашылық бөлiмшесi аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне тiркеуге берiлген шартты мыналарға:
мемлекеттiк мекеме атауы көрсетiлуiнiң дұрыстығына;
бюджеттiк бағдарлама, кiшi бағдарламалар, ерекшелiктер кодының және атауының болуына;
шарт мәнiнiң Шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшелiгiнiң құрылымына сәйкес шығыстардың бағытталуына сәйкестiгiне;
шарт сомасының берiлген рұқсаттар қалдығынан асып түспеуiне;
аванстық төлем пайызының осы Ережеде белгiленген мөлшерден асып түспеуiне;
жазумен көрсетiлген соманың санмен көрсетiлген сомаға сәйкестiгiне;
шарттағы қолтаңбалардың және мөртаңбалардың қолтаңбалар мен мөртаңбалар үлгiлерi бар құжатқа сәйкестiгiне тексерудi жүзеге асырады.

112. Территориальное подразделение казначейства осуществляет проверку заявки на:
соответствие установленной форме;
соответствие реквизитов заявки реквизитам договора;
соответствие наименования и кода государственного учреждения его наименованию и коду, предусмотренному в Справочнике государственных учреждений;
соответствие реквизитов получателя денег реквизитам получателя денег, предусмотренным в Справочнике получателей денег;
соответствие подписей и оттиска печатей на заявке документу с образцами подписей и оттиска печатей;
наличие документов, предусмотренных пунктами 96, 97 настоящих Правил;
соответствие суммы прописью сумме цифрами;
представление заявки в срок ее действия.
113. Территориальное подразделение казначейства возвращает заявку с приложенными к ней документами в случае их несоответствия требованиям, установленным пунктами 111, 112 настоящих Правил.
Глава 17. Формирование и выдача уведомления о регистрации
гражданско-правовых сделок (обязательств)
государственного учреждения
114. Уведомление о регистрации гражданско-правовых сделок (обязательств) государственного учреждения (далее - уведомление) является документом, подтверждающим регистрацию договора, заключенного государственным учреждением с получателем денег.
Уведомление выдается только при регистрации в территориальном подразделении казначейства гражданско-правовых сделок в форме договора.
Уведомление формируется в ИИСК на основании реквизитов утвержденной в ИИСК заявки.
115. Уведомление выдается государственному учреждению в течение 3 (трех) рабочих дней со дня представления заявки в территориальное подразделение казначейства.
Уведомление при регистрации договора (дополнительного соглашения) формируется по форме согласно приложению 33 к настоящим Правилам.
116. При регистрации договора (дополнительного соглашения) на сумму:
не превышающую 5 (пять) миллионов тенге, уведомление формируется в трех экземплярах;
превышающую 5 (пять) миллионов тенге, уведомление формируется в четырех экземплярах.
117. В случае регистрации дополнительного соглашения, которым изменяется:
сумма зарегистрированного договора;
сумма зарегистрированного договора на текущий финансовый год со сроком действия договора, превышающим текущий финансовый год;
реквизиты сторон, за исключением наименования сторон,
ранее сформированное в ИИСК уведомление закрывается и формируется новое уведомление.
В случае изменения наименования сторон уведомление корректируется без его закрытия.
При утверждении в ИИСК заявки, на основании которой регистрируется сумма договора на текущий финансовый год ранее зарегистрированного договора со сроком действия, превышающим один финансовый год, уведомление формируется на сумму текущего финансового года.

112. Аумақтық қазынашылық бөлiмшесi өтiнiмдi мыналарға:
белгiленген нысанға сәйкестiгiне;
өтiнiм деректемелерiнiң шарт деректемелерiне сәйкестiгiне;
мемлекеттiк мекеме атауының және кодының оның Мемлекеттiк мекемелер анықтамалығында көзделген атауына және кодына сәйкестiгiне;
ақша алушы деректемелерiнiң Ақша алушылар анықтамалығында көзделген деректемелерге сәйкестiгiне;
өтiнiмдегi қолтаңбалардың және мөр таңбалардың қолтаңбалар мен мөртаңбалар үлгiлерi бар құжатқа сәйкестiгiне;
осы Ереженiң 96, 97-тармақтарында көзделген құжаттардың бар болуына;
жазылған соманың санмен берiлген сомаға сәйкестiгiне;
өтiнiмнiң қолданылу мерзiмiнде берiлуiне тексерудi жүзеге асырады.
113. Аумақтық қазынашылық бөлімшесі өтінімді және оған қоса берілген құжаттарды олардың осы Ереженің 111, 112-тармақтарында  белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда қайтарады.
17-тарау. Мемлекеттiк мекеменiң азаматтық-құқықтық мәмiлелерiн (мiндеттемелерiн) тiркеу туралы хабарламаны қалыптастыру және беру
114. Мемлекеттiк мекеменiң азаматтық-құқықтық мәмiлелерiн (мiндеттемелерiн) тiркеу туралы хабарлама (бұдан әрi - хабарлама) мемлекеттiк мекеменiң ақша алушымен жасасқан шартының тiркелуiн растайтын құжат болып табылады.
Хабарлама аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде шарт нысанындағы азаматтық-құқықтық мәмiлелердi тiркеген кезде ғана берiледi.
Хабарлама ҚБАЖ-да бекiтiлген өтiнiм деректемелерiнiң негiзiнде ҚБАЖ-да қалыптастырылады.
115. Хабарлама аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне өтiнiмдi берген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнi iшiнде мемлекеттiк мекемеге берiледi.
Шартты (қосымша келiсiмдi) тiркеу кезiнде хабарлама осы Ережеге 33-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады.
116. Шартты (қосымша келiсiмдi) мынадай:
5 (бес) миллион теңгеден аспайтын сомаға тiркеу кезiнде хабарлама үш данада қалыптастырылады;
5 (бес) миллион теңгеден асатын сомаға тiркеу кезiнде хабарлама төрт данада қалыптастырылады.
117. Мыналар:
тiркелген шарттың сомасы;
шарттың қолданылу мерзiмi ағымдағы қаржы жылынан асып кететiн ағымдағы қаржы жылына арналған тiркелген шарттың сомасы;
тараптардың атауларын қоспағанда, тараптардың деректемелерi;
өзгертiлетiн қосымша келiсiмдi тiркеген жағдайда бұрын ҚБАЖ-да қалыптастырылған хабарлама жабылады және жаңа хабарлама қалыптастырылады.
Тараптардың атаулары өзгерген жағдайда хабарлама жабылмай түзетiледi.
Негiзiнде қолданылу мерзiмi бiр қаржы жылынан асып кететiн бұрын тiркелген шарттың ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасы тiркелетiн өтiнiмдi ҚБАЖ-да бекiткен кезде хабарлама ағымдағы қаржы жылының сомасына қалыптастырылады.

118. Уведомления подписываются с указанием даты регистрации первым руководителем центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета или лицом, им уполномоченным, и заверяются оттисками гербовых печатей центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета или уполномоченного органа и государственного учреждения.
119. При этом, в случае формирования Уведомления на нескольких листах Уведомление подписывается и проштамповывается ответственным исполнителем территориального подразделения казначейства полистно с указанием даты регистрации.
120. Один экземпляр уведомления остается в территориальном подразделении казначейства, остальные экземпляры передаются государственному учреждению вместе с проштампованным полистно оригиналом договора (дополнительного соглашения) и документами получателя денег, предусмотренными пунктом 96 настоящих Правил.
121. Государственное учреждение передает получателю денег подписанный (е) ответственным секретарем центрального исполнительного органа (должностным лицом, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых -  руководителем и главным бухгалтером государственного учреждения и заверенный (е) оттиском гербовой печати государственного учреждения:
один из двух полученных экземпляров уведомления при регистрации договора (дополнительного соглашения) на сумму, не превышающую 5 (пять) миллионов тенге;
два из трех полученных экземпляров уведомления при регистрации данного договора (дополнительного соглашения) на сумму, превышающую 5 (пять) миллионов тенге.
Сноска. Пункт 121 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 25.03.2008 N 283 .
122. Получатель денег при получении двух экземпляров уведомления по зарегистрированному договору (дополнительному соглашению) на сумму, превышающую 5 (пять) миллионов тенге, один экземпляр уведомления передает в банк второго уровня или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций (далее - банк), в котором открыт ему текущий счет.
Получатель денег подписывает и заверяет оттиском печати только экземпляр уведомления, который остается в государственном учреждении. При этом подписание и заверение оттиском печати получателем денег осуществляется для проведения окончательного расчета государственным учреждением по зарегистрированному в территориальном подразделении казначейства договору (дополнительному соглашению).
В случае, если получателем денег является физическое лицо, не зарегистрированное как индивидуальный предприниматель, уведомление содержит только его подпись.

118. Хабарламаға бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның бiрiншi басшысы немесе өзi өкiлеттiк берген тұлға, және тiркеу күнiн көрсете отырып қол қояды және бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның немесе өзi өкiлеттiк берген тұлғаның және мемлекеттiк мекеменiң гербтiк мөрлерiнiң бедерлерiмен куәландырылады.
119. Бұл ретте Хабарламаны бiрнеше бетте қалыптастырған жағдайда Хабарламаның әр бетіне аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жауапты орындаушысы тіркеу күнін көрсете отырып, қол қояды және мөртабан басады.
120. Хабарламаның бiр данасы аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде қалады, қалған даналары мемлекеттiк мекемеге шарт (қосымша келiсiм) түпнұсқасының әр бетiне мөртабан басып және ақша алушының осы Ереженiң 96-тармағында көзделген құжаттарымен бiрге бередi.
121. Мемлекеттiк мекеме ақша алушыға орталық атқарушы органның жауапты хатшысы (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндай болмаған жағдайда - мемлекеттiк мекеменiң басшысы мен бас бухгалтерi қол қойған және мемлекеттiк мекеменiң елтаңбалы мөр таңбасымен расталған мыналарды:
шартты (қосымша келiсiмдi) 5 (бес) миллион теңгеден аспайтын сомаға тiркеу кезiнде алынған екi хабарламаның бiреуiн;
осы шартты (қосымша келiсiмдi) 5 (бес) миллион теңгеден асатын сомаға тiркеу кезiнде алынған үш хабарламаның екеуiн бередi.
Ескерту. 121-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.03.25  N 283 Қаулысымен.
122. Ақша алушы 5 (бес) миллион теңгеден асатын сомаға тiркелген шарт (қосымша келiсiм) бойынша алынған екi хабарламаны алған кезде хабарламаның бiр данасын оған ағымдағы шотты ашқан екiншi деңгейдегi банкке немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымға (бұдан әрi - банк) бередi.
Ақша алушы мемлекеттiк мекемеде қалатын хабарлама данасына ғана қол қояды және мөр таңбамен растайды. Бұл ретте ақша алушы қол қоюды және мөр таңба басуды мемлекеттiк мекеменiң аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде тiркелген шарт (қосымша шарт) бойынша түпкiлiктi есеп айырысуды жүргiзуi үшiн жүзеге асырады.
Егер ақша алушы жеке кәсiпкер ретiнде тiркелмеген жеке тұлға болып табылатын жағдайда хабарламада оның қолтаңбасы ғана болады.

123. Государственное учреждение к счету к оплате со статусом "окончательный" представляет в территориальное подразделение казначейства уведомление с подписью и оттиском печати получателя денег.
При нахождении получателя денег в другом населенном пункте допускается предоставление в территориальное подразделение казначейства факсовой копии уведомления с подписью и оттиском печати получателя денег, заверенной оригиналом подписи и гербовой печати государственного учреждения.
После проведения счета к оплате со статусом "окончательный" территориальное подразделение казначейства формирует в двух экземплярах уведомление по форме согласно приложению 34 к настоящим Правилам. Уведомления с указанием даты регистрации подписываются ответственным исполнителем, руководителем территориального подразделения казначейства, заверяются штампом ответственного исполнителя и оттиском гербовой печати территориального подразделения казначейства. Один экземпляр уведомления передается государственному учреждению для ведения учета выполненных и зарегистрированных обязательств, второй экземпляр - остается в территориальном подразделении казначейства для закрытия принятых обязательств государственного учреждения.
Глава 18. Порядок осуществления платежей и
переводов денег в национальной валюте
124. Платежи и переводы денег государственных учреждений проводятся в пределах остатков на контрольных счетах наличности или счетах государственных учреждений. Индивидуальные идентификационные коды контрольных счетов наличности и счетов государственных учреждений присваиваются и доводятся до соответствующих территориальных подразделений казначейства и государственных учреждений в порядке, установленном приказом центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета.
При отсутствии либо недостаточности плановых назначений по соответствующему коду бюджетной классификации расходов индивидуального плана по платежам счета к оплате территориальным подразделением казначейства возвращаются без исполнения.
В случае недостаточности денег на соответствующих контрольных счетах наличности территориальным органом казначейства в первоочередном порядке проводятся платежи по приоритетным направлениям расходов бюджетов, определенных решениями Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, остальные платежи проводятся в порядке очередности поступления счетов к оплате. При этом, в случае отсутствия либо недостаточности денег в сумме, достаточной для исполнения введенного в ИИСК счета к оплате в течение срока его действия, счет к оплате возвращается государственному учреждению без исполнения.
Списание денег с ЕКС производится на основании электронных платежных документов, отправленных центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета через платежные системы КЦМР в порядке, установленном НБ РК.

123. Мемлекеттiк мекеме "түпкiлiктi" мәртебесi бар төлеуге берiлетiн шотқа қоса аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне ақша алушының қолтаңбасы және мөр таңбасы бар хабарламаны бередi.
Ақша алушы басқа елдi мекенде орналасқан кезде аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне қолтаңба мен мемлекеттiк мекеменiң елтаңбалы мөрiнiң түпнұсқасымен расталған ақша алушының қолтаңбасы және мөр таңбасы бар хабарламаның факстан алынған көшiрмесiн беруге жол берiледi.
"Түпкiлiктi" мәртебесi бар төлеуге берiлетiн шотты жүргiзгеннен кейiн аумақтық қазынашылық бөлiмшесi осы ережеге  34-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламаны екi данада қалыптастырады. Хабарламаға тiркеу күнiн көрсете отырып, жауапты орындаушы, аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң басшысы қол қояды, ол жауапты орындаушының мөртабанымен және аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң елтаңбалы мөр таңбасымен расталады. Хабарламаның бiр данасы мемлекеттiк мекемеге орындалған және тiркелген мiндеттемелердiң есебiн жүргiзу үшiн берiледi, екiншi данасы мемлекеттiк мекеменiң қабылдаған мiндеттемелерiн жабу үшiн аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде қалады.
18-тарау. Ұлттық валютада төлемдерді және ақша аударымдарын жүзеге асыру тәртiбi
124. Мемлекеттiк мекемелердiң төлемдерi мен ақша аударымдары қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы немесе мемлекеттiк мекемелер шоттарындағы қалдықтар шеңберiнде жүргiзiледi. Қолма-қол ақшаны бақылау шоттарының және мемлекеттiк мекемелер шоттарының жеке сәйкестендiру кодтары бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның бұйрығымен белгiленген тәртiппен берiледi және тиiстi аумақтық қазынашылық бөлiмшелерi мен мемлекеттiк мекемелерге дейiн жеткiзiледi.
Жеке жоспар шығыстарының бюджеттiк сыныптамасының тиiстi коды бойынша жоспарлы тағайындау болмаған не жеткiлiксiз болған жағдайда, аумақтық қазынашылық бөлiмшесi төлеуге берiлетiн шотты орындаусыз қайтарады.
Қолма-қол ақшаның тиiстi бақылау шоттарында ақша жеткiлiксiз болған жағдайда аумақтық қазынашылық бөлiмшесi шұғыл тәртiппен Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және жергiлiктi атқарушы органдардың шешiмдерi айқындаған бюджет шығыстарының басым бағыттары бойынша төлемдер жүргiзiледi, қалған төлемдер төлеуге берiлетiн шоттардың түсу кезектiлiгiне қарай жүргiзiледi. Бұл ретте, ҚБАЖ-ға енгiзiлген төлеуге берiлетiн шотты орындау үшiн оның жұмыс iстеу мерзiмi iшiнде жеткiлiктi сомада ақша болмаған не жеткiлiксiз болған жағдайда, төлеуге берiлетiн шоттар мемлекеттiк мекемеге орындалмастан қайтарылады.
БҚШ-дан ақшаны есептен шығару бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган ҚР ҰБ белгiлеген тәртiппен төлем жүйелерi арқылы жiберiлген электрондық төлем құжаттары негiзiнде жүргiзiледi.

125. Территориальное подразделение казначейства осуществляет прием счетов к оплате от государственных учреждений до 16.00 часов местного времени согласно графику обслуживания государственных учреждений, утвержденному руководителем территориального подразделения казначейства и доведенному до государственных учреждений. При этом документы на получение наличных денег по чекам из кассы банка принимаются до 13.00 часов местного времени.
126. Государственное учреждение обеспечивает:
соблюдение графика обслуживания государственных учреждений;
правильность заполнения и достоверность указанных реквизитов в счете к оплате;
обоснованность представления счетов к оплате;
достоверность указанных реквизитов в документах, представляемых со счетом к оплате, в случаях, предусмотренных настоящими Правилами.
127. Осуществление платежей и переводов денег в безналичной и наличной формах оплаты за счет:
бюджетных средств;
денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении;
денег, передаваемых физическим или юридическим лицом государственному учреждению на условиях их возвратности;
поступлений от спонсорской, благотворительной помощи
включает в себя формирование государственным учреждением и проведение территориальным подразделением казначейства счетов к оплате; по гражданско-правовым сделкам в форме договора, подлежащим регистрации в территориальном подразделении казначейства - представление государственным учреждением заявки и формирование территориальным подразделением казначейства уведомления.
128. Государственное учреждение до представления счета к оплате в территориальное подразделение казначейства регистрирует его в журнале регистрации счетов к оплате. Журнал регистрации счетов к оплате ведется по форме согласно приложению 35 к настоящим Правилам, который пронумеровывается, прошнуровывается и опечатывается оттиском гербовой печати с указанием общего количества листов в журнале и заверяется подписью ответственного секретаря центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых - руководителя государственного учреждения или лицом, им уполномоченным. Записи в журнале регистрации счетов к оплате производятся в хронологическом порядке по мере формирования счетов к оплате. При этом дата, указанная в счете к оплате, должна соответствовать дате регистрации, указанной в журнале регистрации счетов к оплате. Журнал регистрации счетов к оплате при наличии в нем по истечении текущего финансового года свободных листов может быть использован для записей в следующем году, при этом нумерация записей начинается сначала.

125. Аумақтық қазынашылық бөлiмшесi мемлекеттiк мекемелерден төлеуге берiлетiн шотты қабылдауды аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң басшысы бекiткен және мемлекеттiк мекемелерге жеткiзiлген мемлекеттiк мекемелерге қызмет көрсету кестесiне сәйкес жергiлiктi уақыт бойынша сағат 16.00-ге дейiн жүзеге асырады. Бұл ретте, банк кассасынан чек бойынша қолма-қол ақшаны алуға арналған құжаттар жергiлiктi уақыт бойынша сағат 13.00-гe дейiн қабылданады.
126. Мемлекеттiк мекеме:
мемлекеттiк мекемелерге қызмет көрсету кестесiнiң сақталуын;
төлеуге берiлетiн шоттардың дұрыс толтырылуын және көрсетiлген деректемелердiң растылығын;
төлеуге берiлетiн шоттарды беру негiздiлiгiн;
осы Ережеде көзделген жағдайларда төлеуге берiлетiн шоттармен бiрге ұсынылатын құжаттарда көрсетiлген деректемелердiң растылығын қамтамасыз етедi.
127. Қолма-қол емес және қолма-қол ақша түрiнде төлемдер мен ақша аударуды мыналардың:
бюджет қаражаты;
мемлекеттiк мекемелер өздерiнiң билiгiнде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түсетiн ақша;
жеке немесе заңды тұлға оны қайтарып алу шартымен мемлекеттiк мекемеге беретiн ақша;
демеушiлiк және қайырымдылық көмектен түсетiн түсiмдер есебiнен жүзеге асыру;
мемлекеттiк мекеменiң төлеуге берiлетiн шоттарды қалыптастыруын және аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң жүргiзуiн;
аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде тiркеуге жататын шарт нысанындағы азаматтық-құқықтық мәмiлелер бойынша мемлекеттiк мекемелерге өтiнiмдi беру және аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде хабарламаны қалыптастыруды қамтиды.
128. Мемлекеттiк мекеме аумақтық қазынашылық бөлiмшелерiне төлеуге берiлетiн шотты ұсынғанға дейiн оны төлеуге берiлетiн шоттарды тiркеу журналына тiркейдi. Төлеуге берiлетiн шоттарды тiркеу журналы журналдағы беттердiң жалпы санын көрсете отырып, нөмiрленген, тiгiлген және елтаңба мөрi қойылған және орталық атқарушы органның жауапты хатшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлғаның), ал мұндай болмаған жағдайда - мемлекеттік мекеме басшысының немесе өзi өкiлеттiк берген тұлғаның қолымен расталған осы Ережеге  35-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргiзiледi. Төлеуге берiлетiн шоттарды тiркеу журналындағы жазу төлеуге берiлетiн шоттарды қалыптастыру шамасына қарай хронологиялық тәртiпте жүргiзiледi. Бұл ретте, төлеуге берiлетiн шотта көрсетiлген күн төлеуге берiлетiн шоттарды тiркеу журналында көрсетiлген тiркеу күнiне сәйкес келуi тиiс. Төлеуге берiлетiн шоттарды тiркеу журналында ағымдағы қаржы жылы аяқталғанда бос беттер болған кезде келесi жылғы жазулар үшiн пайдалануға болады, бұл ретте, жазулардың нөмiрленуi қайтадан басталады.

Сноска. Пункт 128 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 25.03.2008 N 283 .
129. Счет к оплате по форме согласно приложению 36 к настоящим Правилам представляется в территориальное подразделение казначейства в течение десяти календарных дней от указанной в нем даты.
130. Государственное учреждение для проведения платежей и переводов денег представляет в территориальное подразделение казначейства реестр счетов к оплате по форме согласно приложению 37 к настоящим Правилам, счета к оплате с приложением документов, предусмотренных настоящими Правилами.
Счета к оплате и реестр счетов к оплате представляются в территориальное подразделение казначейства в двух экземплярах.
В реестре счетов к оплате указываются все счета к оплате, представляемые государственным учреждением в территориальное подразделение казначейства, и в случаях, предусмотренных настоящими Правилами, документы, прилагаемые к счетам к оплате.
131. Ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства принимает два экземпляра реестра счетов к оплате с приложенными счетами к оплате и документами к ним, проверяет их комплектность, соответствие требованиям, установленным главами 19-23. При соответствии количества счетов к оплате и документов к ним, приложенных к реестру счетов к оплате, их количеству, указанному в реестре счетов к оплате, и требованиям, установленным главами 19-23, ставит подпись, дату и оттиск штампа на двух экземплярах реестра. Подписанный и проштампованный экземпляр реестра счетов к оплате возвращается государственному учреждению, второй экземпляр реестра счетов к оплате с приложенными счетами к оплате и документами к ним остаются в территориальном подразделении казначейства для дальнейшего исполнения.
В случае приобретения товаров (работ, услуг) без заключения договора, кроме документов, перечисленных в настоящем пункте, государственное учреждение представляет следующие документы получателя денег, являющегося:
1) юридическим лицом:
нотариально заверенную копию свидетельства о регистрации юридического лица;
нотариально заверенную копию документа, выданного органом налоговой службы, подтверждающего факт постановки клиента на налоговый учет,
справку банка о наличии текущего счета с указанием его номера;
2) физическим лицом, осуществляющим предпринимательскую деятельность:
нотариально заверенную копию документа, удостоверяющего личность,
нотариально заверенную копию документа, выданного органом налоговой службы, подтверждающего факт постановки клиента на налоговый учет,
справку банка о наличии текущего счета с указанием индивидуального идентификационного кода;

Ескерту. 128-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.03.25  N 283 Қаулысымен.
129. Осы Ережеге  36-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төлеуге берiлетiн шот аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне онда көрсетiлген күннен бастап он күнтiзбелiк күн iшiнде ұсынылады.
130. Мемлекеттiк мекеме төлемдердi және ақша аударымдарын жүргiзу үшiн қазынашылық аумақтық бөлiмшелерiне осы Ережеге 37-қосымшаға сәйкес төлеуге берiлетiн шоттардың тiзiлiмiн, осы Ережеде көзделген құжаттардың қосымшаларын қоса бере отырып, төлеуге берілетін шоттарды ұсынады.
Төлеуге берiлетiн шоттар және төлеуге берiлетiн шоттардың тiзiлiмi аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне екi данада ұсынылады.
Төлеуге берiлетiн шоттардың тiзiлiмiнде мемлекеттiк мекеме аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне ұсынатын барлық төлеуге берiлетiн шоттар, және осы Ережеде көзделген жағдайларда төлеуге берiлетiн шоттарға қоса берiлетiн құжаттар көрсетiледi.
131. Аумақтық қазынашылық бөлiмшелерiнiң жауапты орындаушысы төлеуге берiлетiн шоттары және оларға құжаттары қоса берiлген төлеуге берiлетiн шоттардың тiзiлiмiн екi данада қабылдайды, олардың жинақтылығын, 19-23-тарауларда белгiленген талаптарға сәйкестiгiн тексередi. Төлеуге берiлетiн шоттар және төлеуге берiлетiн шоттар тiзiлiмiне қоса берiлген құжаттар санының төлеуге берiлетiн шоттар тiзiлiмiнде көрсетiлген олардың санына және 19-23-тарауларда белгiленген талаптарға сәйкес келген кезде тiзiлiмнiң екi данасына қолтаңбасын, күнiн және мөртаңбасын қояды. Төлеуге берiлетiн шоттар тiзiлiмiнiң қол қойылған және мөрленген данасы мемлекеттiк мекемеге қайтарылады, төлеуге берiлетiн шоттары мен оларға құжаттары қоса берiлген төлеуге берiлетiн шоттар тiзiлiмiнiң екiншi данасы аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде одан әрi орындау үшiн қалады.
Шарт жасаспай, тек осы тармақта көрсетiлген құжаттардан басқа тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатып алу кезiнде мемлекеттiк орган ақша алушының мынадай болып табылатын құжаттарды:
1) заңды тұлға болып табылатын ақша алушының мынадай құжаттары:
заңды тұлғаны тiркеу туралы куәлiктiң нотариалды расталған көшiрмесiн;
клиенттi салық есебiне қою фактiсiн растайтын, салық қызметi органы берген құжаттың нотариалды расталған көшiрмесiн;
ағымдағы шоттың нөмiрiн көрсете отырып, оның бар екендiгi туралы банктiң анықтамасын;
2) кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын жеке тұлға;
өзiн растайтын құжаттың нотариалдық расталған көшiрмесi;
салық қызметi органы берген клиенттiң салықтық есептегi фактiсiн растайтын құжаттың нотариалдық расталған көшiрмесi;
жеке сәйкестендiру кодын көрсете отырып, ағымдағы шоттың болуы туралы банк анықтамасы;

3) физическим лицом, получающим доход от разовых выплат:
нотариально заверенную копию документа, удостоверяющего личность,
нотариально заверенную копию документа, выданного органом налоговой службы, подтверждающего факт постановки клиента на налоговый учет,
нотариально заверенную копию книжки вкладчика (сберегательной книжки) (только листов, в которых указаны данные получателя денег и номер сберегательного счета) или платежной карточки.
132. После проведения платежа второй экземпляр счета к оплате и сформированный отчет по форме 5-15 "Ежедневная выписка по проведенным платежам государственного учреждения" заверяются подписью и оттиском штампа ответственного исполнителя территориального подразделения казначейства с указанием даты проведения платежа и передаются вместе с документами получателя денег, предусмотренными пунктом 131 настоящих Правил, государственному учреждению.
133. Счет к оплате исполняется либо возвращается без исполнения в течение трех рабочих дней со дня, следующего за днем его приема территориальным подразделением казначейства.
Счет к оплате возвращается государственному учреждению без исполнения с письменным обоснованием за подписью руководителя территориального подразделения казначейства или лица, им уполномоченного.
134. Датой исполнения счета к оплате государственного учреждения является дата включения утвержденного счета к оплате в отчет формы 5-15 "Ежедневная выписка по проведенным платежам государственного учреждения", утвержденной центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
135. Сверка кассовых расходов между территориальным подразделением казначейства и обслуживаемым государственным учреждением производится на первое число месяца, следующего за последним месяцем квартала, по форме 4-20 "Сводный отчет по расходам". Форма заверяется подписями руководителей территориального подразделения казначейства и его структурного подразделения, ответственным секретарем центрального исполнительного органа (должностным лицом, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых - руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения, и оттисками их гербовых печатей.
Территориальное подразделение казначейства и местный уполномоченный орган по исполнению бюджета проводят ежемесячно сверку оборотов и остатков по контрольным счетам наличности соответствующих местных бюджетов по форме 5-34 "Отчет о состоянии соответствующих контрольных счетов наличности", утвержденной центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.

3) бiржолғы төлемдерден табыс алатын жеке тұлға;
өзiн растайтын құжаттың нотариалдық расталған көшiрмесi;
салық қызметi органы берген клиенттiң салықтық есептегi фактiсiн растайтын құжаттың нотариалдық расталған көшiрмесi;
ақша салымшысының кiтапшасы (жинақ кiтапшасы) (ақша алушының деректерi және жинақ ақша шотының нөмiрi көрсетiлген парақтарды ғана) немесе төлем карточкасының нотариалдық расталған көшiрмелерi ұсынылады.
132. Төлем жүргiзiлгеннен кейiн төлеуге берiлетiн шоттың және 5-15 "Мемлекеттiк мекемелердiң төлемдерiн жүргiзу жөнiндегi күнделiктi көшiрмесi" нысаны бойынша қалыптастырылған есебiнiң екiншi данасы төлем жүргiзiлген күнiн көрсете отырып, қазынашылық аумақтық бөлiмшелерi жауапты орындаушысының қолымен және мөрiмен растайды және оны ақша алушының құжатымен бiрге осы Ереженiң 131-тармағында көзделген мемлекеттiк мекемеге берiледi.
133. Төлеуге берiлетiн шот орындалады не аумақтық қазынашылық бөлiмшесi оны қабылдаған күннен кейiнгi күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде орындалмай қайтарылады.
Төлеуге берiлетiн шот мемлекеттiк мекемеге аумақтық қазынашылық бөлiмшесi басшысының немесе өзi өкiлеттiк берген тұлғаның қолымен жазбаша негiздемесi бар атқарусыз қайтарылады.
134. Мемлекеттiк мекеменiң төлеуге берiлетiн шотының атқарылу күнi бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның бекiткен 5-15 "Мемлекеттiк мекеменiң төлемдерiн жүргiзу жөнiндегi күнделiктi үзiндi көшiрме" нысанындағы есепке бекiтiлген төлеуге берiлетiн шотты енгiзген күнi болып табылады.
135. Аумақтық қазынашылық бөлiмшесi және қызмет көрсетiлетiн мемлекеттiк мекеме арасындағы кассалық шығыстарды салыстыру бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi орталық уәкiлеттi органмен бекiтiлген 4-20 "Шығыстар бойынша жиынтық есеп" нысаны бойынша тоқсанның соңғы айынан кейiнгi келесi айдың бiрiншi күнi жүргiзiледi. Нысан аумақтық қазынашылық бөлiмшелерi және оның құрылымдық бөлiмшелерi басшыларының, орталық атқарушы органның жауапты хатшысы (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндай болмаған жағдайда - мемлекеттiк мекеме басшылары және бас бухгалтерiнiң қолдарымен, және олардың елтаңбалы мөр таңбаларымен расталады.
Аумақтық қазынашылық бөлiмшесi және бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган 5-34 "Тиiстi қолма-қол ақшаны бақылау шоттарының ахуалы туралы есеп" нысаны бойынша тиiстi жергiлiктi бюджеттердiң қолма-қол ақшаны бақылау шоттары бойынша айналымдар мен қалдықтарды ай сайын тексерудi жүргiзедi.

Сноска. Пункт 135 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 25.03.2008 N 283 .
Глава 19. Порядок оформления счета к оплате
136. Счет к оплату заполняется следующим образом:
в поле "Счет к оплате N" указывается номер счета к оплате, состоящий из семизначного кода государственного учреждения, через дробь последние две цифры текущего финансового года, в котором осуществляется платеж и перевод денег, через дефис - порядковый номер, соответствующий порядковому номеру записи в журнале регистрации счетов к оплате;
в поле "Дата" указывается дата выписки счета к оплате.
в разделе "Государственное учреждение":
в поле "Бюджетный счет" указывается семизначный код государственного учреждения в соответствии со Справочником государственных учреждений;
в поле "Наименование" указывается полное наименование государственного учреждения, соответствующее свидетельству о государственной регистрации (перерегистрации);
в поле "БИН" указывается бизнес-идентификационный номер, присвоенный государственному учреждению органом налоговой службы;
в поле "ТПК" указывается наименование территориального подразделения казначейства, в котором обслуживается государственное учреждение;
в поле "БИК" указывается 195301070.
в поле "ИИК" указывается соответствующий индивидуальный идентификационный код:
контрольного счета наличности для учета операций по:
поступлениям в республиканский бюджет (областной бюджет (бюджет города республиканского значения (столицы)), либо районный бюджет (города областного значения) в зависимости от источника финансирования государственного учреждения;
поступлениям от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) и произведенным по ним платежам;
поступлениям от спонсорской, благотворительной помощи для государственных учреждений и производимым за счет них платежам;
деньгам, передаваемым физическим или юридическим лицом государственному учреждению на условиях их возвратности в номинальном выражении независимо от того, должны ли они быть возвращены по первому требованию или через какой-либо срок, полностью или по частям, с заранее оговоренной надбавкой либо без таковой, непосредственно физическим или юридическим лицами, либо переданы соответствующему республиканскому или местным бюджетам;
счета для финансирования выборов;
счета целевого финансирования.
в поле "Источник финансирования" указывается символ, обозначающий вид источника финансирования, за счет средств которого осуществляется платеж и перевод денег:
1 - за счет бюджетных средств, за исключением средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам;
2 - за счет средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам;
3 - за счет денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении;
4 - за счет поступлений от спонсорской, благотворительной помощи;
5 - за счет денег, передаваемых физическим или юридическим лицом государственному учреждению на условиях их возвратности;
8 - за счет особых затрат.
в поле "Вид бюджета" указывается символ, обозначающий вид бюджета, за счет средств которого содержится государственное учреждение:
01 - республиканский бюджет;
02 - областной бюджет (города республиканского значения (столицы));
03 - бюджет района (города областного значения);
поле "КБК расходов" заполняется только при осуществлении платежей и переводов за счет бюджетных средств или за счет денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении; в нем указывается двенадцатизначный код, обозначающий последовательно по три знака коды администратора бюджетной программы, бюджетной программы, бюджетной подпрограммы, специфики экономической классификации расходов;
"Код товаров (работ, услуг)" при осуществлении платежей и переводов за счет денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, указывается код товаров работ, услуг, реализуемых государственным учреждением, деньги от реализации которых остаются в его распоряжении.
в разделе "Получатель денег":
в поле "Наименование" - наименование получателя денег, соответствующее свидетельству о государственной регистрации (перерегистрации);
в поле "БИН" - бизнес-идентификационный номер, присвоенный получателю денег органом налоговой службы;
в поле "Банк" указывается наименование банка, в котором обслуживается получатель денег;
в поле "БИК" указывается банковский идентификационный код банка получателя денег;
в поле, "ИИК" указывается номер текущего счета получателя денег в банке;
в поле "БИК, ИИК посредника" указывается номер счета обслуживающего банка, банковский идентификационный код, индивидуальный идентификационный код банка посредника;
в поле "КБК поступлений" указывается код бюджетной классификации поступлений, на который производится платеж по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет (заполняется только при осуществлении платежей в бюджет);
в поле "Статус платежа" указывается "текущий" либо "окончательный".
в поле "Назначение платежа:" указываются назначение платежа, наименование, номер и дата документа (счет или счет-извещение, или счет-фактура, или акт выполненных работ или другой документ, установленный законодательством Республики Казахстан), на основании которого осуществляется приобретение товаров (работ, услуг), и дополнительно:
по счетам к оплате по зарегистрированным договорам (дополнительным, соглашениям) - номер и дата уведомления;
период, за который осуществляется платеж;
наименование и БИН структурных подразделений государственного учреждения, являющихся юридическими лицами, при уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет, а также обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений, за которые осуществляются данные перечисления;
в поле "Наименование товара (работ, услуг)" указывается вид либо группа товаров (работ, услуг), приобретение которых обусловлено условиями зарегистрированного договора, либо предусмотренных в документе, на основании которого осуществляется приобретение товаров (работ, услуг) без заключения договора;
в поле "Ед.изм." указывается единица измерения каждого вида приобретаемых товаров (работ, услуг);
в поле "Количество" указывается количество каждого вида приобретаемых товаров (работ, услуг) в единицах;
в поле "Цена" указывается цена за единицу каждого вида товара (работы, услуги) в тенге; при приобретении товара (работы, услуги), облагаемого НДС, в данном поле цена поставляемых товаров (работ, услуг) приводится с учетом суммы НДС;
в поле "Сумма" указывается общая стоимость по каждому виду товаров (работ, услуг) в тенге;
в поле "Итого к оплате" указывается итоговая сумма счета к оплате цифрами;
в поле "Сумма прописью:" указывается итоговая сумма счета к оплате прописью, соответствующая итоговой сумме цифрами;
в поле "Мероприятие из паспорта бюджетной программы:" указывается наименование пункта плана мероприятия по реализации бюджетной программы;
в поле "М.П." проставляется оттиск гербовой печати государственного учреждения;
в поле "Ф.И.О. руководителя Подпись" указывается фамилия и инициалы имени и отчества уполномоченного лица государственного учреждения, имеющего право первой подписи, в соответствии с приказом ответственного секретаря центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых - руководителя государственного учреждения. Подпись проставляется в соответствии с документом с образцами подписей и оттиска печати;
в поле "Ф.И.О. главного бухгалтера Подпись" указывается фамилия и инициалы имени и отчества уполномоченного лица государственного учреждения, имеющего право второй подписи, в соответствии с приказом ответственного секретаря центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых - руководителя государственного учреждения. Подпись проставляется в соответствии с документом с образцами подписей и оттиска печати.
Заполнение полей "КОд", "КБе", "КНП" осуществляется в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан.

Ескерту. 135-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.03.25  N 283 Қаулысымен.
19-тарау. Төлеуге берiлетiн шотты ресiмдеу тәртiбi
Ескерту. 136-тармаққа өзгерту енгізіледі - ҚР Үкіметінің 2007.04.30.  N 352 (2010 жылғы 13 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
136. Төлеуге берiлетiн шот былайша толтырылады:
"N төлеуге берiлетiн шот" тор көзiнде мемлекеттiк мекеменiң жетi санды кодынан тұратын, төлем мен ақша аудару жүзеге асырылатын ағымдағы қаржы жылының соңғы екi саны бөлшек сызығы арқылы, дефис арқылы - төлеуге берiлетiн шоттарды тiркеу журналындағы жазбаның реттiк нөмiрiне сәйкес келетiн реттiк нөмiрiнен тұратын төлеуге берiлетiн шоттың нөмiрi көрсетiледi;
"Күнi" жолында төлеуге берiлетiн шот үзiндi көшiрмесiнiң күнi көрсетiледi;
"Мемлекеттiк мекеме" бөлiмiнде:
"Бюджеттiк шот" тор көзiнде Мемлекеттiк мекемелердiң анықтамалығына сәйкес мемлекеттiк мекеменiң жетi белгiден тұратын коды көрсетiледi;
"Атауы" тор көзiнде мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәлiкке сәйкес келетiн мемлекеттiк мекеменiң толық атауы көрсетiледi;
"СТН" тор көзiнде салық қызметi органы мемлекеттiк мекемеге беретiн салық төлеушінің тiркеу нөмiрi көрсетiледi;
"АҚБ" тор көзiнде мемлекеттiк мекемеге қызмет көрсететiн аумақтық қазынашылық органының атауы көрсетiледi;
"БСК" тор көзiнде 195301070 көрсетiледi;
"ЖСК" тор көзiнде мыналар:
мемлекеттiк мекеменiң қаржыландыру көзiне қарай республикалық бюджетке (облыстық бюджетке (республикалық маңызы бар қала (астана) бюджетiне) не аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiне түсетiн түсiмдер;
мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатуынан түсетiн түсiмдерi және олар бойынша жүргiзiлген төлемдер;
мемлекеттiк мекемелер үшiн демеушiлiк, қайырымдылық көмектен түсетiн түсiмдер және олардың есебiнен жүргiзiлетiн төлемдер;
олар бiрiншi талап ету бойынша немесе қандай-да бiр мерзiмнен кейiн толық немесе бөлiктермен, алдын ала келiсiлген үстемақымен немесе онсыз, тiкелей жеке немесе заңды тұлғалар немесе тиiстi республикалық немесе жергiлiктi бюджеттерге берiлуi тиiстiгiне қарамай атаулы мәнде оларды қайтарымды шартта мемлекеттiк мекемеге жеке немесе заңды тұлға беретiн ақша бойынша операцияларды есепке алу үшiн қолма-қол ақшаны бақылау шотының тиiстi жеке сәйкестендiру коды;
сайлауды қаржыландыруға арналған шоттар;
нысаналы қаржыландыру шоттары көрсетiледi;
"Қаржыландыру көзi" тор көзiнде қаражатының есебiнен төлем мен ақшаны аудару жүзеге асырылатын қаржыландыру көзiнiң түрiн бiлдiретiн нышан көрсетiледi:
1 - үкiметтiк сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша бiрлесiп қаржыландыру қаражатын қоспағанда, бюджет қаражатының есебiнен;
2 - үкiметтiк сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша бiрлесiп қаржыландыру қаражатының есебiнен;
3 - мемлекеттiк мекемелердiң өздерiнiң иелiгiнде қалған тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатуынан түсетiн ақшаның есебiнен;
4 - демеушiлiк, қайырымдылық көмектен түсетiн түсiмдердiң қаражаты есебiнен;
5 - жеке немесе заңды тұлға қайтарымды шарттарда мемлекеттiк мекемеге беретiн ақшаның есебiнен;
8 - ерекше шығындардың есебiнен;
"Бюджет түрi" тор көзiнде қаражатының есебiнен мемлекеттiк мекеме ұсталатын бюджет түрiн бiлдiретiн нышан көрсетiледi:
01 - республикалық бюджет;
02 - облыстық (республикалық маңызы бар қала (астана)) бюджет;
03 - аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетi,
"Шығыстардың БСК" тор көзi бюджет қаражатының немесе мемлекеттiк мекемелердiң өздерiнiң иелiгiнде қалған тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатуынан түсетiн ақшаның есебiнен төлемдер мен аударымдарды жүзеге асыру кезiнде ғана толтырылады; онда кезектiлiкпен үш белгiден бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсiнiң, бюджеттiк бағдарлама, шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшелiгi кодтарын бiлдiретiн он екi белгiден тұратын код көрсетiледi,
"Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) коды" мемлекеттiк мекемелердiң өздерiнiң иелiгiнде қалған тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатуынан түсетiн ақшаның есебiнен төлемдер мен аударымдарды жүзеге асыру кезiнде оларды сатудан түскен ақша мемлекеттiк мекемелердiң иелiгінде қалатын, олар сататын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) коды көрсетiледi,
"Ақшаны алушы" бөлiмiнде:
"Атауы" тор көзiнде мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәлiкке сәйкес келетiн ақшаны алушының атауы,
"CTH" тор көзiнде - салық қызметi органы ақша алушыға берген салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi,
"Банк" тор көзiнде ақшаны алушыға қызмет көрсететiн банктiң атауы көрсетiледi,
"БСК" тор көзiнде ақшаны алушы банкiнiң банктiк сәйкестендiру коды көрсетiледi,
"ЖСК" тор көзiнде банктегi ақшаны алушының ағымдағы шотының нөмiрi көрсетiледi,
"Делдалдың БСК, ЖСК" тор көзiнде қызмет көрсететiн банк шотының нөмiрi, банктiк сәйкестендiру коды, делдал банктiң жеке сәйкестендiру коды көрсетiледi,
"Түсiмдер БСК" тор көзiнде салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi төлеу бойынша төлем жүргiзiлетiн түсiмдердiң бюджеттiк сыныптамасының коды көрсетiледi (бюджетке төлемдердi жүзеге асыру кезiнде ғана толтырылады),
"Төлем мәртебесi" тор көзiнде "ағымдағы" немесе "түпкiлiктi" көрсетiледi,
"Төлемнiң тағайындалуы" тор көзiнде: төлемдi тағайындау, негiзiнде тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатып алу жүзеге асырылатын құжаттың атауы, нөмiрi мен күнi (шот немесе хабарлама-шот немесе шот-фактура немесе орындалған жұмыстардың актiсi немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген басқа құжат) және қосымша:
тiркелген шарттар (қосымша келiсiмдер) жөнiндегi төлеуге берiлетiн шоттар бойынша - хабарламаның нөмiрi мен күнi;
төлем жүзеге асырылатын кезең;
салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi, сондай-ақ осы аударымдар жүзеге асырылатын мiндеттi зейнетақы жарналары мен әлеуметтiк аударымдарды төлеу кезiнде мемлекеттiк мекеменiң заңды тұлға болып табылатын құрылымдық бөлiмшелердiң атауы мен СТН, "Тауардың (жұмыстың, қызметтердiң) атауы" тор көзiнде сатып алу тiркелген шарттың талаптарымен шартталған немесе шарт жасаусыз негiзiнде тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатып алу жүзеге асырылатын құжатты көзделген тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) түрi немесе тобы көрсетiледi.
"Өлш. бiрл" тор көзiнде сатып алынатын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) әрбiр түрiнiң өлшем бiрлiгi көрсетiледi;
"Саны" тор көзiнде бiрлiкте сатып алынатын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) әрбiр түрiнiң саны көрсетiледi;
"Бағасы" тор көзiнде теңгемен тауардың (жұмыстың, қызметтiң) әрбiр түрiнiң бiр бiрлiгi үшiн баға көрсетiледi; ҚҚС салынатын тауарды (жұмысты, қызметтi) сатып алу кезiнде осы тор көзде жеткiзiлетiн тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) бағасы ҚҚС сомасының ескере отырып келтiрiледi;
"Сомасы" тор көзiнде теңгемен тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) әрбiр түрi бойынша жалпы құны көрсетiледi;
"Төлеуге берiлген жиыны" тор көзiнде сандармен төлеуге берiлетiн шоттың қорытынды сомасы көрсетiледi;
"Жазумен сомасы" тор көзiнде сандармен берілген қорытынды сомаға сәйкес келетiн жазумен берiлген төлеуге берiлетiн шоттың қорытынды сомасы көрсетiледi,
"Бюджеттiк бағдарламаның паспортынан iс-шаралар" тор көзiнде бюджеттiк бағдарламаны iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспары тармағының атауы көрсетiледi,
"М.О." тор көзiнде мемлекеттiк мекеменiң гербтiк мөрiнiң бедерi қойылады,
"Басшының аты-жөнi Қолы" тор көзiнде орталық атқарушы органның жауапты хатшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлғаның), ал мұндай болмаған жағдайда - мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығына сәйкес бiрiншi қол қою құқығы бар мемлекеттiк мекеме уәкiлеттi тұлғасының аты-жөнi толығымен көрсетiледi. Қолтаңба қолтаңбалар мен мөртаңба үлгiлерi бар құжатқа сәйкес қойылады.
"Бас бухгалтердiң аты-жөнi Қолы" тор көзiнде орталық атқарушы органның жауапты хатшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлғаның), ал мұндай болмаған жағдайда - мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығына сәйкес екiншi қол қою құқығы бар мемлекеттiк мекеме уәкiлеттi тұлғасының аты-жөнi толығымен көрсетiледi. Қолтаңба қолтаңбалар мен мөртаңба үлгiлерi бар құжатқа сәйкес қойылады.
"КОд", "КБе", "КНП" тор көздерiн толтыру Қазақстан Республикасының банктiк заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 136 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 25.03.2008 N 283 .
Внимание пользователей!
Сноска. Пункт 136 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30 апреля 2007 года N 352 (вводится в действие с 13 августа 2010 года).
137. В счетах к оплате на проведение платежей по заработной плате, другим денежным выплатам работникам государственных учреждений, стипендиям и выплатам физическим лицам путем зачисления их суммы на карт-счета или сберегательные счета получателей денег в разделе "Получатель денег" указываются реквизиты банка, в котором открыт получателем денег карт-счет или сберегательный счет получателя денег.
В счете к оплате на восстановление выданных сумм банком по чекам на выплату заработной платы, других денежных выплат работникам государственных учреждений, стипендиям и выплатам физическим лицам в разделе "Получатель денег" указываются реквизиты банка, с которым государственное учреждение, территориальное подразделение казначейства заключили договор.
138. Поле "Код товаров (работ, услуг)" счета к оплате заполняется только в случае осуществления платежа за счет денег от реализации государственным учреждением товаров (работ, услуг), остающихся в его распоряжении.
139. Поля "Наименование товаров (работ, услуг)", "Ед.изм.", "Количество", "Цена", "Сумма" заполняются только в счете к оплате на оплату товаров (работ, услуг) в соответствии с условиями зарегистрированного договора либо в соответствии с документом, на основании которого государственным учреждением осуществляется приобретение товаров (работ, услуг) без заключения договора, за счет бюджетных средств и денег от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в распоряжении государственного учреждения.
При приобретении товаров, перечень видов которых превышает две единицы, либо при отсутствии единого измерителя товаров (работ, услуг) поля "Ед.изм.", "Цена", "Сумма" не заполняются, в поле "Количество" ставится единица, в поле "Наименование товаров (работ, услуг)" указывается наименование группы товаров (работ, услуг).
При проведении авансовой (предварительной) оплаты поля "Наименование товаров (работ, услуг)", "Ед.изм.", "Количество", "Цена" в счете к оплате не заполняются. При этом в поле "Назначение платежа" указывается текст: "Авансовая (предварительная) оплата в размере ____ % от суммы договора N ___ от _____, N _____ и дата ______ уведомления".
140. В счете к оплате указывается статус платежа "текущий" либо "окончательный".
Счет к оплате со статусом "текущий" - это счет к оплате, представляемый государственным учреждением для осуществления промежуточной оплаты на поставку товаров (выполненные работы, оказанные услуги) в соответствии с условиями зарегистрированного договора.
Счет к оплате со статусом "окончательный" - это счет к оплате, представляемый государственным учреждением для осуществления окончательной оплаты за поставленные товары (выполненные работы, оказанные услуги) в соответствии с условиями зарегистрированного договора.
В счете к оплате по видам расходов экономической классификации расходов, по которым не требуется заключение договора, и не требуется регистрация в территориальном подразделении казначейства, указывается статус "окончательный".
Исключение составляет проведение авансовых платежей по заработной плате, где в счете к оплате указывается статус платежа "текущий", а при проведении платежей по заработной плате за отработанный период - статус "окончательный".
В счете к оплате при проведении платежей за счет средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам в течение финансового года указывается статус "текущий", а при проведении счета к оплате на окончательную сумму текущего финансового года - статус "окончательный".
Статус платежа в счетах к оплате не указывается при проведении государственным учреждением платежей и переводов денег с контрольного счета наличности (далее - КСН) по поступлениям от спонсорской и благотворительной помощи для государственных учреждений и производимым по ним платежам (далее - КСН спонсорской и благотворительной помощи), КСН для учета денег, передаваемых физическим или юридическим лицом государственному учреждению на условиях их возвратности в номинальном выражении, независимо от того, должны ли они быть возвращены по первому требованию или через какой-либо срок, полностью или по частям, с заранее оговоренной надбавкой либо без таковой непосредственно физическим или юридическим лицом, либо переданы соответствующему республиканскому или местным бюджетам (далее - КСН временного размещения денег физических или юридических лиц).

Ескерту. 136-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.03.25  N 283 Қаулысымен.
137. Мемлекеттiк мекемелердiң қызметкерлерiне жалақы, басқа да ақшалай төлемдер, жеке тұлғаларға стипендиялар мен төлемдер бойынша төлемдердi олардың сомасын қарт-шоттарға немесе ақша алушылардың жинақ ақша шоттарына есептеу жолымен жүргiзуге арналған төлеуге берiлетiн шоттардағы "Ақшаны алушы" бөлiмiнде ақша алушы карт-шот немесе ақша алушының жинақ ақша шотын ашқан банктiң деректемелерi көрсетiледi.
Мемлекеттiк мекемелердiң қызметкерлерiне жалақыны, басқа да ақшалай төлемдердi, жеке тұлғаларға стипендияларды және төлемдердi төлеуге арналған чектер бойынша банктің берген сомасын қалпына келтіруге арналған төлеуге берілетін шоттағы "Ақшаны алушы" бөлiмiнде мемлекеттік мекеме, аумақтық қазынашылық бөлiмшесi шарт жасасқан банктiң деректемелерi көрсетiледi.
138. Төлеуге берiлетiн шоттың "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) коды" тор көзiнде мемлекеттiк мекеме өзiнiң иелiгiнде қалған тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатуынан түсетiн ақшаның есебiнен төлемдi жүзеге асырған жағдайда ғана толтырылады.
139. "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) атауы", "Өлш. бiрл.", "Саны", "Бағасы", "Сомасы" тор көздерi тiркелген шарттың талаптарына сәйкес немесе негiзiнде мемлекеттiк мекеме шарт жасаусыз тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатып алуды жүзеге асыратын құжатқа сәйкес, бюджет қаражатының және мемлекеттiк мекеменiң иелiгiнде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түсетiн ақшаның есебiнен тауарларға (жұмыстарға, қызметтерге) төлеуге берiлетiн шотта ғана толтырылады.
Түрлерiнiң тiзбесi екi бiрлiктен асатын тауарларды сатып алу кезiнде немесе тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) бiрыңғай өлшеуiш болмаған кезде "Өлш. бiрл.", "Бағасы", "Сомасы" тор көздерi толтырылмайды, "Саны" тор көзiне бiрлiк қойылады, "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) атауы" тор көзiнде тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) топтарының атауы көрсетiледi.
Аванстық (алдын ала) төлемдi жүргiзген кезде төлеуге берiлетiн шотта "Өлш. бiрл.", "Бағасы", "Сомасы" тор көздерi толтырылмайды. Бұл ретте "Төлемнiң тағайындалуы" тор көзiнде мәтiнi: "_____N______ шарт сомасының _____ % мөлшерiнде аванстық (алдын ала) төлем, ____ хабарламаның N _____ және күнi.".
140. Төлеуге берiлетiн шотта төлемнiң "ағымдағы" немесе "түпкiлiктi" мәртебесi көрсетiледi.
"Ағымдағы" мәртебесi бар төлеуге берiлетiн шот - тiркелген шарттың талаптарына сәйкес тауарларды беруге (орындалған жұмыстарға, көрсетiлген қызметтерге) аралық төлемдi жүзеге асыру үшiн мемлекеттiк мекеме ұсынатын төлеуге берiлетiн шот.
"Түпкiлiктi" мәртебесi бар төлеуге берiлетiн шот - тiркелген шарттың талаптарына сәйкес тауарларды беруге (орындалған жұмыстарға, көрсетiлген қызметтерге) түпкiлiктi төлемдi жүзеге асыру үшiн мемлекеттiк мекеме ұсынатын төлеуге берiлетiн шот.
Шарт жасасу талап етiлмейтiн және шартты аумақтық қазынашылық бөлiмiнде тiркеу талап етiлмейтiн шығыстардың экономикалық сыныптамасының шығыстары түрлерi бойынша төлеуге берiлетiн шотта "түпкiлiктi" мәртебесi көрсетiледi.
Еңбекақы бойынша аванстық төлемдерді жүргізу ерекше жасалады, онда төлеуге берілетін шотта төлемнің "ағымдағы" мәртебесі көрсетіледі, ал өтеген кезеңі үшін еңбекақы бойынша төлемдерді жүргізген кезде - "түпкілікті" мәртебесі көрсетіледі.
Қаржы жылының iшiнде үкiметтiк сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша бiрлесiп қаржыландыру қаражатының есебiнен төлемдердi жүргiзу кезiнде төлеуге берiлетiн шотта "ағымдағы" мәртебесi, ал ағымдағы қаржы жылының түпкiлiктi сомасына төлеуге берiлетiн шотты жүргiзу кезiнде "түпкiлiктi" мәртебесi көрсетiледi.
Төлеуге берiлетiн шоттарда төлем мәртебесi мемлекеттiк мекеме мемлекеттiк мекемелерге арналған демеушiлiк және қайырымдылық көмектен түсетiн түсiмдер бойынша қолма-қол ақшаны бақылау шотынан (бұдан әрi - ҚБШ) (бұдан әрi - демеушiлiк және қайырымдылық көмек ҚБШ) төлемдер мен ақшаны аударуды жүргiзген кезде, олар бiрiншi талап ету бойынша немесе қандай-да бiр мерзiмнен кейiн толық немесе бөлiктермен, алдын ала келiсiлген үстемақымен немесе онсыз, тiкелей жеке немесе заңды тұлғалар немесе тиiстi республикалық немесе жергiлiктi бюджеттерге берiлуi тиiстiгiне қарамай атаулы мәнде оларды қайтарымды шартта мемлекеттiк мекемеге жеке немесе заңды тұлға беретiн (бұдан әрi - жеке және заңды тұлғалардың уақытша ақша орналастыру ҚБШ-сi).

141. В счете к оплате указывается сумма в целых тенге при проведении платежей по:
уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет, за исключением уплаты сумм разовых налогов и других обязательных платежей в бюджет;
перечислению обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений.
Окончательный расчет с тиынами производится один раз в год в декабре месяце.
По другим видам платежей, не указанным в настоящем пункте, представление счета к оплате осуществляется с тиынами.
Глава 20. Порядок выплаты заработной платы и
других денежных выплат работникам государственных
учреждений, обязательных пенсионных взносов и социальных
отчислений, стипендий, выплат физическим лицам
142. Все выплаты работникам государственного учреждения осуществляются в безналичной форме, при этом выплата заработной платы и других денежных выплат работникам государственных учреждений, а также стипендий, выплаты физическим лицам осуществляются путем зачисления их сумм на карт-счета или на сберегательный счет, открытые в банке по выбору получателя денег. При этом выплата заработной платы и других денежных выплат работникам государственных учреждений, а также стипендий, выплаты физическим лицам осуществляются через кассу государственного учреждения в случаях:
изготовления платежной карточки;
истечения срока действия либо утери платежной карточки на период изготовления платежной карточки;
отсутствия либо отдаленности банка от месторасположения государственного учреждения;
отсутствия карт-счета или сберегательного счета у членов избирательных комиссий, консультантов, экспертов, членов экспертной лингвистической комиссии и других лиц, участвующих в соответствии с законодательством Республики Казахстан по выборам, в проведении выборов, также у кандидатов, депутатов маслихата по их основному месту работы для возмещения заработной платы, предусмотренным законодательством Республики Казахстан по выборам.
При отсутствии по месту расположения государственного учреждения пунктов и устройств по обслуживанию платежных карточек допускается получение наличных денег по чекам территориального подразделения казначейства по спецификам экономической классификации расходов, перечень и объем которых определяется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
143. Получатель денег самостоятельно заключает с банком договор сберегательного счета физического лица по форме согласно приложению 38 или договор о выдаче работнику государственного учреждения банковской карточки и ее обслуживании по форме согласно приложению 39 к настоящим Правилам (далее - договоры вклада).

141. Төлеуге берiлетiн шотта:
бiржолғы салықтар мен бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердiң сомасын төлеудi қоспағанда, салықты және бюджетке төленетiн басқа мiндеттi төлемдердi төлеу;
мiндеттi зейнетақы жарналары мен әлеуметтiк аударымдарды аудару жөнiндегi төлемдердi жүргiзу кезiнде сома бүтiн теңгемен толық көрсетiледi.
Тиындармен түпкiлiктi есеп айырысу жылына бiр рет желтоқсан айында жүргiзiледi.
Осы тармақта көрсетiлмеген төлемдердiң басқа түрлерi бойынша төлеуге берiлетiн шотты беру тиынмен жүзеге асырылады.
20-тарау. Мемлекеттiк мекемелердiң қызметкерлерiне еңбекақы мен басқа ақша төлемдерiн, жеке тұлғаларға мiндеттi зейнетақы жарналарын және әлеуметтiк аударымдарды, стипендияларды төлеу тәртiбi
142. Мемлекеттiк мекеменiң қызметкерлерiне барлық төлемдер қолма-қол емес нысанда жүзеге асырылады, бұл ретте мемлекеттiк мекемелердiң қызметкерлерiне жалақы мен басқа да ақшалай төлемдердi, сондай-ақ жеке тұлғаларға стипендиялар, төлемдер төлеу олардың сомасын ақша алушының таңдауы бойынша банкте ашылған карт-шоттарға немесе жинақ ақша шотына есептеу жолымен жүзеге асырылады. Бұл ретте мемлекеттiк мекемелердiң қызметкерлерiне жалақы мен басқа да ақшалай төлемдердi, сондай-ақ жеке тұлғаларға стипендиялар, төлемдер төлеу мынадай жағдайларда:
төлем карточкасын дайындау;
төлем карточкасын дайындау кезеңiнде төлем карточкасының әрекет ету мерзiмi өткен немесе оны жоғалтқан;
банк жоқ болған немесе мемлекеттiк мекеменiң орналасқан орнынан шалғай болған;
сайлау комиссиялары мүшелерiнiң, консультанттардың, сарапшылардың, сараптамалық лингвистикалық комиссия мүшелерiнiң және Қазақстан Республикасының сайлау жөнiндегi заңнамасына сәйкес сайлауды өткiзуге қатысатын басқа тұлғалардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының сайлау жөнiндегi заңнамасында көзделген жалақыны өтеу үшiн олардың негiзгi жұмыс орны бойынша мәслихат кандидаттарының, депутаттарының қарт-шоты немесе жинақ ақша шоты болмаған жағдайларда мемлекеттiк мекеменiң кассасы арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттiк мекеменiң орналасқан жерi бойынша төлем карточкаларына қызмет көрсету пункттерi және құрылғылары болмаған кезде қолма-қол ақшаны тiзбесiн және мөлшерiн бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган айқындайтын шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшелiктерi бойынша аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң чектерi бойынша алуға жол берiледi.
143. Ақша алушы банкпен осы Ережеге  38-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке тұлғаның жинақ ақша шоты шартын немесе 39-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттiк мекеменiң қызметкерiне банк карточкасын беру және оған қызмет көрсету туралы шартты (бұдан әрi - салым шарты) дербес жасасады.

144. Получатель денег представляет государственному учреждению заявление на перечисление причитающихся сумм денежных выплат с указанием номера карт-счета или сберегательного счета, открытого в банке, номера и даты договора вклада и реквизитов банка.
145. Государственное учреждение заключает договор банковского обслуживания с каждым банком по форме согласно приложению 40 к настоящим Правилам, с которым получатели денег заключили договор вклада, и представляет им документ с образцами подписей и оттиска печати.
Документ с образцами подписей и оттиска печати представляется государственным учреждением по форме и в порядке, установленном НБ РК.
146. Государственные учреждения представляют в территориальные подразделения казначейства счета к оплате на выплату заработной платы до пятого числа следующего месяца, а в последнем месяце текущего финансового года - до двадцатого декабря.
Представление счетов к оплате на выплату заработной платы в территориальное подразделение казначейства осуществляется государственным учреждением в соответствии со сроками и периодичностью ее выплаты, устанавливаемой приказом ответственного секретаря центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых - руководителя государственного учреждения. Сроки и периодичность выплаты заработной платы должны учитываться территориальным подразделением казначейства при разработке графика обслуживания государственных учреждений.
Сноска. Пункт 146 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 25.03.2008 N 283 .
147. Для проведения платежей по перечислению заработной платы и других денежных выплат работникам государственных учреждений, а также стипендий, выплат физическим лицам на их карт-счета или сберегательные счета, открытые в банке, обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям вместе со счетами к оплате государственное учреждение представляет в территориальное подразделение казначейства списки получателей денег на электронном носителе в формате, установленном КЦМР.
148. После проведения платежей по перечислению заработной платы и других денежных выплат работникам государственных учреждений, стипендий, выплат физическим лицам на карт-счета или сберегательные счета получателей денег, обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений ответственным исполнителем территориального подразделения казначейства формируются выписки по проведенным платежам на соответствующие счета получателей денег по форме 5-15а (далее - выписка). Выписка формируется после закрытия операционного дня. Каждая страница выписки заверяется подписью и оттиском штампа ответственного исполнителя с указанием даты проведения платежа и передается государственному учреждению вместе с документами, предусмотренными пунктом 132 настоящих Правил.

144. Ақша алушы мемлекеттiк мекемеге банкте ашылған салымдар бойынша қарт-шоттың немесе жинақ ақша шотының нөмiрiн, салым шартының нөмiрi мен күнiн және банк деректемелерiн көрсете отырып, ақша төлемiнiң тиесiлi сомасын аударуға өтiнiш бередi.
145. Мемлекеттiк мекеме ақша алушылар салым шартын жасасқан әрбiр банкпен осы Ережеге  40-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банктiк қызмет көрсету шартын жасасады және оларға қолтаңбалар мен мөртаңбалар үлгiлерi бар құжатты бередi.
Қолтаңбалар мен мөртаңбалар үлгiлерi бар құжатты мемлекеттiк мекеме ҚР ҰБ белгiлеген нысан бойынша және тәртiппен бередi.
146. Мемлекеттiк мекемелер жалақыны төлеуге арналған төлеуге берiлетiн шоттарды есептiден кейiнгi айдың бесiншi күнiне дейiн, ал ағымдағы қаржы жылының соңғы айында жиырмасыншы күнiне дейiн қазынашылық аумақтық органдарына бередi.
Аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне жалақыны төлеуге арналған төлеуге берiлетiн шоттарды ұсынуды мемлекеттiк мекеме орталық атқарушы органның жауапты хатшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлғаның), ал мұндай болмаған жағдайда - мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығымен белгiленетiн оларды төлеу мерзiмiне және кезеңдiлiгiне сәйкес жүзеге асырады. Еңбекақыны төлеу мерзiмi мен кезеңдiлiгiн аумақтық қазынашылық бөлiмшесi мемлекеттiк мекемелерге қызмет көрсету кестесiн әзiрлеу кезiнде ескеруi тиiс.
Ескерту. 146-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.03.25  N 283 Қаулысымен.
147. Мемлекеттiк мекемелердiң қызметкерлерiне жалақы және басқа да ақшалай төлемдердi, сондай-ақ жеке тұлғаларға стипендияларды, төлемдердi олардың карт-шоттарына немесе салымдар, мiндеттi зейнетақы жарналары және әлеуметтiк аударымдар бойынша банкте ашылған жинақ ақша шоттарына аудару жөнiндегi төлемдердi жүргiзу үшiн төлеуге берiлетiн шоттармен бiрге мемлекеттiк мекеме аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне ҚБЕО белгiлеген форматта электрондық тасығышта бередi.
148. Мемлекеттiк мекемелердiң қызметкерлерiне жалақы мен басқа да ақшалай төлемдердi, жеке тұлғаларға стипендияларды, төлемдердi карт-шоттарға немесе мiндеттi зейнетақы жарналары мен әлеуметтiк аударымдарды ақша алушылардың жинақ ақша шоттарына аудару жөнiндегi төлемдердi жүргiзгеннен кейiн аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң жауапты орындаушысы 5-15a нысан бойынша ақша алушылардың тиiсті шоттарына жүргiзiлген төлемдер бойынша үзiндi көшiрме (бұдан әрi - үзiндi көшірме) қалыптастырады. Үзiндi көшірме операциялық күн жабылғаннан кейiн қалыптастырылады. Үзiндi көшiрменiң әрбiр бетi төлем жүргiзу күнiн көрсете отырып, жауапты орындаушының қолымен және мөртабанымен расталады және осы ереженiң 132-тармағында көзделген құжаттармен бiрге мемлекеттiк мекемеге берiледi.

149. Выписки являются документами, на основании которых государственное учреждение осуществляет построчную сверку списков получателей денег и соответственно сумм, перечисленных на карт-счета или сберегательные счета получателей денег, накопительные пенсионные фонды, в Государственный фонд социального страхования с данными первичных документов по заработной плате и другим денежным выплатам работникам государственных учреждений, обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям, стипендиям, выплатам физическим лицам. В течение трех рабочих дней со дня получения выписки при наличии несоответствия данных выписки с данными первичных документов государственное учреждение письменно обращается за разъяснениями в территориальное подразделение казначейства с представлением информации о расхождениях по начисленным и перечисленным суммам. Выписки подшиваются государственным учреждением с первичными документами по заработной плате и другим денежным выплатам, обязательным пенсионным взносам, социальным отчислениям, стипендиям, выплатам физическим лицам и хранятся в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан.
150. Для получения наличных денег по чекам с кассы банка для выплаты с кассы государственного учреждения денег, предусмотренных пунктом 142 настоящих Правил, государственное учреждение самостоятельно выбирает банк. Государственным учреждением, территориальным подразделением казначейства и банком заключается договор на кассовое обслуживание по форме согласно приложению 41 к настоящим Правилам.
Дополнительно территориальным подразделением казначейства заключается с банком договор об использовании чеков в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан.
151. Чековые книжки закупаются в банке за счет денег государственных учреждений через территориальное подразделение казначейства и выдаются уполномоченному лицу государственного учреждения под роспись на основании доверенности, выданной ответственным секретарем центрального исполнительного органа (должностным лицом, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых - руководителем государственного учреждения или лицом, им уполномоченным.
Сноска. Пункт 151 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 25.03.2008 N 283 .
152. Банк для ведения учета выданных наличных денег государственному учреждению по чекам открывает внутрибанковские счета на соответствующем балансовом счете для государственных учреждений, содержащихся за счет республиканского бюджета, и отдельно для государственных учреждений, содержащихся за счет средств местных бюджетов.
Особенностью внутрибанковских счетов, открытых в банке, является то, что в конце каждого операционного дня остатки внутрибанковских счетов должны быть нулевыми.

149. Үзiндi көшiрмелер мемлекеттiк мекеме олардың негiзiнде ақша алушылардың тiзiмiн және тиiсiнше ақша алушылардың карт-шоттарға немесе жинақ ақша шоттарына, жинақтаушы зейнетақы қорларына, Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына аударылған соманы мемлекеттiк мекемелердiң қызметкерлерiне жалақы және басқа да ақшалай төлемдер, мiндеттi зейнетақы жарналары мен әлеуметтiк аударымдар, жеке тұлғаларға стипендиялар, төлемдер бойынша бастапқы құжаттардың деректерімен жолма-жол салыстырып тексерудi жүзеге асыратын құжаттар болып табылады. Үзiндi көшiрмелерді алған күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде үзiндi көшiрмелер деректерiнiң бастапқы құжаттардың деректерiмен сәйкес келмеуi болған кезде мемлекеттiк мекеме есептелген және аударылған сома бойынша алшақтық туралы ақпаратты бере отырып, аумақтық қазынашылық органына түсiнiк алу үшiн жазбаша өтiнiш жасайды. Үзiндi көшiрмелерді мемлекеттiк мекеме мемлекеттiк мекемелердің қызметкерлерiне жалақы және басқа ақшалай төлемдер, мiндеттi зейнетақы жарналары мен әлеуметтiк аударымдар, жеке тұлғаларға стипендиялар, төлемдер бойынша бастапқы құжаттармен бiрге тiгедi және олар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мерзiмде сақталады.
150. Осы Ереженiң 142-тармағында көзделген ақшаны мемлекеттiк мекеменiң кассасынан төлеу үшiн банктiң кассасынан чектер бойынша қолма-қол ақшаны алу үшiн мемлекеттiк мекеме банктi дербес таңдайды. Мемлекеттiк мекеме, тың аумақтық қазынашылық бөлiмшесi және банк осы Ережеге 41-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кассалық қызмет көрсетуге шарт жасасады.
Аумақтық қазынашылық бөлiмшесi банкпен қосымша Қазақстан Республикасының банк заңнамасына сәйкес чектердi пайдалану туралы шарт жасасады.
151. Чек кiтапшалары банкте мемлекеттiк мекемелердiң ақшасы есебiнен аумақтық қазынашылық бөлiмшесi арқылы сатып алынады және орталық атқарушы органның жауапты хатшысы (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндай болмаған жағдайда - мемлекеттiк мекеменiң басшысы немесе өзi өкiлеттiк берген тұлғаның сенiмхаты негiзiнде қол қою арқылы мемлекеттiк мекеменiң уәкiлеттi тұлғасына берiледi.
Ескерту. 151-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.03.25  N 283 Қаулысымен.
152. Банк чектер бойынша мемлекеттiк мекемеге берiлген қолма-қол ақшаны есепке алуды жүргiзу үшiн республикалық бюджеттiң есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелер үшiн және жергiлiктi бюджеттердiң қаражаты есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелер үшiн жеке тиiстi баланс шотында банкiшiлiк шоттар ашады.
Банкте ашылған банкiшiлiк шоттардың ерекшелiгi әрбiр операциялық күннiң аяғында банкiшiлiк шоттардың қалдықтары нөл болуы тиiс.

153. На получение наличных денег государственными учреждениями из кассы банка территориальное подразделение казначейства предоставляет в банк документ с образцами подписей и оттиска печати в двух экземплярах. Документ с образцами подписей и оттиска печати оформляется по форме и в порядке, установленном Национальным Банком Республики Казахстан.
154. Государственное учреждение предварительно за один рабочий день до получения наличных денег по чекам представляет в территориальное подразделение казначейства реестр счетов к оплате с приложением счетов к оплате на восстановление полученных наличных денег в банке и оплату банковских услуг, чек, заявку на получение наличных денег по форме согласно приложению 42 к настоящим Правилам.
Счета к оплате представляются в отдельности по каждой специфике экономической классификации расходов.
Чек оформляется на уполномоченное лицо государственного учреждения и на общую сумму счетов к оплате на получение наличных денег из кассы банка. Чек представляется без подписей и оттиска печати государственного учреждения.
155. Чеки государственных учреждений, подписанные уполномоченными лицами территориального подразделения казначейства и скрепленные оттиском гербовой печати, представляются в банк в сроки, установленные договором на кассовое обслуживание. Чеки представляются в банк вместе с реестром чеков на получение наличных денег государственными учреждениями по форме 5-55 согласно приложению 43 к настоящим Правилам отдельно по государственным учреждениям, содержащимся за счет республиканского бюджета, и отдельно за счет местных бюджетов.
156. Выдача наличных денег производится банком на следующий рабочий день после поступления реестра чеков на получение наличных денег государственными учреждениями и чеков непосредственно уполномоченному лицу государственного учреждения, на имя которого выписан чек.
157. Банк, в сроки установленные договором на кассовое обслуживание, предоставляет в территориальное подразделение казначейства реестр оплаченных чеков по форме согласно приложению 44 к настоящим Правилам.
Глава 21. Порядок представления и исполнения счетов
к оплате на проведение платежей согласно условиям
зарегистрированного в территориальном подразделении
казначейства договора
158. Для проведения платежей согласно условиям договора, зарегистрированного в территориальном подразделении казначейства, государственное учреждение представляет реестр счетов к оплате, счета к оплате и:
уведомление при представлении счета к оплате со статусом "окончательный";
заявку на конвертацию иностранной валюты при представлении счета к оплате для покупки иностранной валюты при проведении платежей в иностранной валюте;
заявку на снятие средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам при расходовании средств софинансирования или связанных грантов по форме согласно приложению 45 к настоящим Правилам.

153. Мемлекеттiк мекемелер банк кассасынан қолма-қол ақша алуына аумақтық қазынашылық бөлiмшесi банкке қолдар мен мөртабандардың үлгiлерi бар құжатты екi данада банкке бередi. Қолдар мен мөртабанның үлгiлерi бар құжат Қазақстан Республикасы Ұлттық банкi белгiлеген нысан бойынша және тәртiппен ресiмделедi.
154. Мемлекеттiк мекеме чектер бойынша қолма-қол ақша алғанға дейiн бiр жұмыс күнi бұрын аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне осы Ережеге 42-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банкте алған қолма-қол ақшаны қалпына келтiруге арналған төлеуге берiлетiн шотты, банк қызметтерiне төлемдi, чектi, қолма-қол ақша алуға арналған өтiнiмдi қоса бере отырып, төлеуге берiлетiн шоттардың тiзiлiмiн бередi.
Төлеуге берiлетiн шоттар шығыстардың экономикалық сыныптамасының әрбiр ерекшелiгi бойынша жеке берiледi.
Чек мемлекеттiк мекеменiң лауазымды тұлғасына және банктiң кассасынан қолма-қол ақша алуға арналған төлеуге берiлетiн шоттардың жалпы сомасына ресiмделедi. Чек мемлекеттiк мекеменiң қолдарынсыз және мөртабандарысыз берiледi.
155. Аумақтық қазынашылық бөлiмшелерiнiң лауазымды тұлғалары қол қойған және елтаңбалы мөрдiң таңбасымен бекiтiлген мемлекеттiк мекемелердiң чектерi кассалық қызмет көрсетуге арналған шартта белгiленген мерзiмде банкке берiледi. Чектер банкке осы Ережеге 43-қосымшаға сәйкес 5-55 нысан бойынша мемлекеттiк мекемелердiң қолма-қол ақшаны алуға арналған чектердiң тiзiлiмiмен бiрге республикалық бюджет есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелер бойынша жеке және жергiлiктi бюджеттердiң есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелер бойынша жеке берiледi.
156. Қолма-қол ақшаны берудi банк мемлекеттiк мекемелердiң қолма-қол ақша алуға арналған чектердiң тiзiлiмi және атына чек берiлген мемлекеттiк мекеменiң уәкiлеттi тұлғаға тiкелей чек түскеннен кейiн келесi жұмыс күнiне банк жүргiзедi.
157. Банк кассалық қызмет көрсетуге арналған шартта белгiленген мерзiмде аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне осы Ережеге 44-қосымшаға сәйкес нысанда төленген чектердiң тiзiлiмiн бередi.
21-тарау. Аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде тiркелген шарт талаптарына сәйкес төлемдердi жүргiзуге арналған төлеуге берiлетiн шоттарды беру және орындау тәртiбi
158. Аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде тiркелген шарт талаптарына сәйкес төлемдердi жүргiзу үшiн мемлекеттiк мекеме төлеуге берiлетiн шоттардың тiзiлiмiн, төлеуге берiлетiн шоттарды және:
"түпкiлiктi" мәртебесi бар төлеуге берiлетiн шотты беру кезiнде хабарлама;
шетел валютасында төлемдер жүргiзу кезiнде шетел валютасын сатып алу үшiн төлеуге берiлетiн шотты беру кезiнде шетел валютасын айырбастауға арналған өтiнiм;
осы Ережеге  45-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бiрлесiп қаржыландыру қаражатын немесе байланысты гранттар қаражатын жұмсау кезiнде үкiметтiк сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша бiрлесiп қаржыландыру қаражатын алуға арналған өтiнiм бередi.

159. Для проведения авансовой (предварительной) оплаты государственное учреждение представляет реестр счетов к оплате и счета к оплате.
Для проведения авансовой (предварительной) оплаты в размере 100 % от суммы договора счет к оплате представляется со статусом "окончательный" без уведомления.
Погашение суммы авансовой (предварительной) оплаты подтверждается в течение финансового года объемами поставок товаров (работ, услуг) и документами об их поставке, предусмотренными условиями гражданско-правовой сделки, заключенной государственным учреждением в текущем финансовом году.
Последующая оплата товаров (работ, услуг) производится в соответствии с порядком, определенным в договоре на поставку товаров (выполнение работ, оказание услуг) и устанавливающим размеры последующих оплат таким образом, чтобы обеспечить до конца текущего финансового года подтверждение суммы предоплаты полученными объемами поставок (работ, услуг).
160. В случае, если риск ответственности получателя по договору был застрахован (получателем заключен договор добровольного страхования гражданско-правовой ответственности за нарушение договора), то при необходимости расторжения государственным учреждением договора с получателем денег в связи с его несостоятельностью, возврат сумм остатка либо всей суммы авансовой (предварительной) оплаты осуществляется юридическим лицом-страховщиком.
Глава 22. Порядок представлении и исполнения счетов
к оплате на проведение платежей без заключения договора
161. Для проведения платежей по видам расходов без заключения договоров, за исключением расходов, предусмотренных пунктом 147 настоящих Правил, государственное учреждение представляет в территориальное подразделение казначейства реестр счетов к оплате, счета к оплате и дополнительно в зависимости от вида платежа или перевода денег:
копии счета или счет-извещения или счет-фактуры или акта выполненных работ или другого документа, установленного законодательством Республики Казахстан;
заявку на получение наличных денег и чек при представлении счетов к оплате на восстановление полученных наличных денег в банке и оплату банковских услуг;
копию исполнительного документа, заверенную оттиском гербовой печати государственного учреждения, при представлении счета к оплате для добровольного исполнения исполнительного документа.
162. В случае оформления на несколько видов товаров (работ, услуг) одного документа, при приобретении товаров (работ, услуг) без заключения договора, приобретение которых классифицируются по нескольким КБК расходов, составление счета к оплате осуществляется по каждому КБК расходов. При этом итоговая сумма документа должна соответствовать итоговым суммам всех счетов к оплате.
Счета к оплате представляются в территориальное подразделение казначейства одновременно с приложением копии документа (счета или счет-извещения или счет-фактуры или акта выполненных работ или другого документа, установленного законодательством Республики Казахстан), заверенного подписью главного бухгалтера государственного учреждения и оттиском гербовой печати государственного учреждения, на основании которого осуществляется приобретение им товаров (работ, услуг) без заключения договора.
В документе, на основании которого осуществляется приобретение государственным учреждением товаров (работ, услуг) без заключения договора, обязательно наличие следующей информации:
полное наименование государственного учреждения, на имя которого оформлен документ,
реквизитов получателя денег, в том числе банка-получателя,
даты оформления, которое должно быть осуществлено в текущем финансовом году (день, месяц, текущий финансовый год),
указания наименования товара (работы, услуги), количества и суммы; в случае оформления на несколько видов товаров (работ, услуг) одного документа - указание наименования товара (работы, услуги), количества и суммы (либо цены за единицу товара) по каждому виду товаров (работ, услуг),
наличие подписей получателя денег и оттиска печати (при его наличии).

159. Аванстық (алдын ала) төлемдi жүргiзу үшiн мемлекеттiк мекеме төлеуге берiлетiн шоттардың тiзiлiмiн және төлеуге берiлетiн шоттарды бередi.
Шарт сомасының 100% мөлшерiнде аванстық (алдын ала) төлемдi жүргiзу үшiн төлеуге берiлетiн шот "түпкiлiктi" мәртебесiмен хабарлама жасалмай берiледi.
Аванстық (алдын ала) төлем сомасын өтеу ағымдағы қаржы жылында мемлекеттiк мекеме жасаған азаматтық-құқықтық мәмiле шарттарында көзделген тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) жеткiзу көлемдерiмен және оларды жеткiзу құжаттарымен қаржы жылының iшiнде расталады.
Тауарларға (жұмыстарға, қызметтерге) келесi ақы төлеу тауарларды жеткiзуге (жұмыстарды орындауға, қызметтер көрсетуге) арналған шартта анықталған және ағымдағы қаржы жылының соңына дейiн алдын ала ақы төлеу сомасын алынған жеткiзулер (жұмыстар, қызметтер) көлемiмен растауды қамтамасыз ету үшiн келесi ақы төлеудiң мөлшерiн белгiлейтiн тәртiпке сәйкес жүргiзiледi.
160. Егер шарт бойынша алушының жауапкершiлiк тәуекелi сақтандырылса (шартты бұзғаны үшiн алушы азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн ерiктi сақтандыру шартын жасасқан) онда мемлекеттiк мекеменiң ақша алушының дәрменсiздiгiне байланысты онымен шарт бұзу қажеттiлiгi болған кезде аванстық (алдын ала) төлем сомасының қалдығын немесе барлық сомасын қайтаруды сақтандырушы заңды тұлға жүзеге асырады.
22-тарау. Шарт жасаусыз төлемдердi жүргiзуге арналған ақы төлеуге шоттарды беру және орындау тәртiбi
161. Осы Ереженiң 147-тармағында көзделген шығыстарды қоспағанда, шарттар жасаусыз шығыстардың түрлерi бойынша төлемдер жүргiзу үшiн мемлекеттiк мекеме аумақтық қазынашылық органына төлеуге берiлетiн шоттардың тiзiлiмiн, төлем немесе ақша аудару түрiне байланысты қосымша төлеуге берiлетiн шотты:
шоттардың немесе хабарлама-шоттың немесе орындалған жұмыстар актiсiнiң немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген басқа құжаттың көшiрмелерiн;
қолма-қол ақша алуға арналған өтiнiмдi және банкте алынған қолма-қол ақшаны қалпына келтiруге арналған төлеуге берiлетiн шоттарды беру кезiнде чектердi және банк қызметтерiн төлеудi;
атқару құжатын ерiктi орындау үшiн төлеуге берiлетiн шотты беру кезiнде мемлекеттiк мекеменiң елтаңбалық мөрiнiң бедерiмен расталған атқару құжатының көшiрмесiн бередi.
162. Сатып алынуы бiрнеше шығыстардың БСК бойынша жiктелетiн шартты жасаусыз тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатып алу кезiнде тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) бiрнеше түрлерiне бiр құжатты ресiмдеген жағдайда төлеуге берiлетiн шотты жасау әрбiр шығыстардың БСК бойынша жүзеге асырылады.
Бұл ретте құжаттың қорытынды сомасы барлық төлеуге берiлетiн шоттардың қорытынды сомасына сәйкес келуi тиiс.
Төлеуге берiлетiн шоттар аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне мемлекеттiк мекеменiң бас бухгалтерiнiң қолымен және шарт жасаусыз негiзiнде олардың тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатып алуы жүзеге асырылатын мемлекеттiк мекеменiң гербтiк мөрінiң бедерiмен расталған құжаттың көшiрмесiн (шоттар немесе хабарлама-шот немесе шот-фактура немесе орындалған жұмыстар актiсi немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген басқа құжат) құжаттың көшiрмесiн қоса бере отырып ұсынылады.
Шарт жасаусыз негiзiнде мемлекеттiк мекеме тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатып алуды жүзеге асыратын құжатта мынадай ақпараттың болуы мiндеттi:
атына құжат ресiмделген мемлекеттiк мекеменiң толық атауы,
ақы алушының, оның iшiнде алушы банктiң деректемелерi,
ағымдағы қаржы жылында жүзеге асырылуы тиiс ресiмдеу күнi (күн, ай, ағымдағы қаржы жылы),
тауардың (жұмыстың, қызметтердiң) атаулары, сандары мен сомасы; тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) бірнеше түрлерiне ресiмдеген жағдайда - тауардың (жұмыстың, қызметтiң) атауын, тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) әрбiр түрi бойынша саны мен сомасын (немесе тауардың бiр бiрлiгi үшiн бағасын) көрсету,
ақша алушының қолдарының және мөр бедерiнiң (болған кезде) болуы.

Глава 22-1. Порядок перечисления денег на увеличение уставных капиталов юридических лиц с участием государства в уставном капитале в оплату объявленных акций акционерного общества
Сноска. Правила дополнены Главой 22-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 02.04.2008 N 313 (порядок введения в действие см. п.2 ).
162-1 Перечисление денег на увеличение уставных капиталов юридических лиц с участием государства в уставном капитале и в случае если в паспорте бюджетной программы предусмотрено увеличение уставного капитала их дочерних организаций, оплата объявленных акций юридических лиц осуществляется после государственной регистрации выпуска объявленных акций (ценных бумаг) и получения соответствующего свидетельства государственного органа, осуществляющего регулирование и надзор за рынком ценных бумаг.
Для проведения платежа администратор бюджетных программ вместе с реестром счетов к оплате, счетами к оплате представляет в территориальное подразделение казначейства при увеличении уставных капиталов копию свидетельства о государственной регистрации выпуска объявленных акций (ценных бумаг).
Администратор бюджетной программы по истечении одного месяца после перечисления денег в счет оплаты объявленных акций (ценных бумаг) представляет уполномоченному органу по исполнению бюджета информацию о мероприятиях, направленных на своевременное достижение целей бюджетных программ (подпрограмм), связанных с увеличением уставных капиталов, в пределах сумм, выделенных в соответствии с планом финансирования, взаимоувязанных по срокам реализации с паспортом бюджетной программы.
Администраторы бюджетной программы, осуществляющие бюджетные программы, направленные на увеличение уставных капиталов юридических лиц с участием государства в уставном капитале с целью реализации инвестиционных проектов и решений задач, предусмотренных государственными программами ежегодно, к 20 января, а также в случае уточнения республиканского и местных бюджетов в течение 30 дней, представляют уполномоченному органу по исполнению бюджета информацию по реализации мероприятий, предусмотренных паспортом бюджетной программы, по форме согласно приложению 67 к настоящим Правилам.
При отсутствии у администраторов бюджетных программ копии свидетельства о государственной регистрации выпуска объявленных акций (ценных бумаг), выплата средств, определенных в планах финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по платежам, связанным с увеличением уставных капиталов акционерных обществ с участием государства в уставном капитале, не допускается

22-1-тарау. Акционерлік қоғамның жарияланған акцияларын
төлеуге жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды
тұлғалардың жарғылық капиталдарын арттыруға ақша аудару
тәртібі
Ескерту. 22-1-тараумен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.04.02  N 313 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
162-1. Жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың жарғылық капиталын арттыруға ақша аудару және егер бюджеттік бағдарламаның паспортында олардың еншілес ұйымдарының жарғылық капиталын арттыру көзделген жағдайда заңды тұлғалардың жарияланған акцияларын төлеу, жарияланған акциялар (бағалы қағаздар) шығарылымын мемлекеттік тіркегеннен және бағалы қағаздар нарығын реттеуді және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік органның тиісті куәлігін алғаннан кейін жүзеге асырылады.
Төлемді жүргізу үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшісі төлеуге берілетін шоттардың тізілімімен, төлеуге берілетін шоттармен бірге аумақтық қазынашылық бөлімшесіне жарғылық капиталды арттырған кезде жарияланған акциялардың (бағалы қағаздардың) шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесін береді.
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі жарияланған акцияларға (бағалы қағаздарға) төлеуге арналған ақша аударылғаннан кейін бір ай өткен соң қаржыландыру жоспарына сәйкес бөлінген, іске асыру мерзімі бойынша бюджеттік бағдарламаның паспортымен өзара үйлестірілген сомалар шегінде жарғылық капиталды арттыруға байланысты бюджеттік бағдарламалардың мақсаттарына уақтылы қол жеткізуге бағытталған іс-шаралардың іске асырылуы туралы ақпаратты бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға береді.
Жаңа инвестициялық жобаларды іске асыру және мемлекеттік бағдарламаларда көзделген міндеттерді орындау мақсатында заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарын арттыруға бағытталған бюджеттік бағдарламаларды жүзеге асыратын бюджеттік бағдарлама әкімшілері жыл сайын 20 қаңтарға, сондай-ақ республикалық және жергілікті бюджеттер нақтыланған жағдайда 30 күннің ішінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға бюджеттік бағдарлама паспортында көзделген іс-шараларды іске асыру жөніндегі ақпаратты осы Ережеге 67-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынады.
Бюджеттік бағдарлама әкімшілерінде жарияланған акциялар (бағалы қағаздар) шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі болмаған кезде жарғылық капиталына мемлекет қатысатын акционерлік қоғамдардың жарғылық капиталдарын арттыруға байланысты төлемдер бойынша бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларында анықталған қаражатты төлеуге жол берілмейді.

Глава 23. Порядок открытия и пополнения карт-счета,
использования денег с карт-счета и сроки
предоставления отчетов об использовании денег
163. Держателем корпоративной платежной карточки является уполномоченное лицо государственного учреждения.
164. Осуществление расчетов за счет бюджетных денег с применением корпоративной платежной карточки допускается по спецификам экономической классификации расходов, перечень которых и размеры определяются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
165. Для открытия карт-счета администратор республиканских бюджетных программ предоставляет ходатайство в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, администратор местных бюджетных программ - в местный уполномоченный орган по исполнению бюджета. На основании ходатайства администратора бюджетных программ государственному учреждению выдается разрешение в двух экземплярах по форме согласно приложению 46 к настоящим Правилам:
центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета государственному учреждению, содержащемуся за счет республиканского бюджета;
местный уполномоченный орган по исполнению бюджета государственному учреждению, содержащемуся за счет местного бюджета.
Ходатайство администратора бюджетных программ должно содержать наименование и код государственного учреждения, вид бюджета и цели направления расходов, нормативный правовой акт, в соответствии с которым оно образовано или реорганизовано.
В течение пяти рабочих дней со дня поступления ходатайства администратора бюджетных программ выдается разрешение государственному учреждению либо администратор бюджетных программ письменно уведомляется об отказе в выдаче разрешения с указанием причины отказа.
166. Для заключения договора карт-счета государственное учреждение предоставляет в банк документы, установленные нормативными правовыми актами НБ РК, и разрешение. При этом в договоре карт-счета должна быть предусмотрена норма по запрещению предоставления банками кредитных лимитов на корпоративные платежные карточки.
167. Договор о выдаче платежной карточки подлежит регистрации в территориальном подразделении казначейства в порядке, установленном настоящими Правилами, в части оплаты государственным учреждением банковских услуг за изготовление и обслуживание корпоративных платежных карточек.
168. Полученные корпоративные платежные карточки регистрируются в государственном учреждении в журнале регистрации по форме согласно приложению 47 к настоящим Правилам.
Корпоративные платежные карточки выдаются под роспись уполномоченным лицам, определенным приказом ответственного секретаря центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых - руководителя государственного учреждения (далее - подотчетное лицо).

23-тарау. Карт-шотты ашу және толықтыру, карт-шоттан ақшаны пайдалану тәртiбi мен ақшаны пайдалану туралы есептер беру мерзiмдерi
163. Корпоративтiк төлем карточкасын ұстаушы мемлекеттiк мекеменiң уәкiлеттi тұлғасы болып табылады.
164. Корпоративтiк төлем карточкасын қолдана отырып бюджет ақшасы есебiнен есеп айырысуды жүзеге асыруға бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган тiзбесi мен мөлшерiн анықтайтын шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшелiктерi бойынша жол берiледi.
165. Карт-шотты ашу үшiн республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға, жергiлiктi бюджеттi бағдарламалар әкiмшiсi - бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органға қолдаухат бередi. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң қолдаухаты негiзiнде мемлекеттiк мекемеге осы Ережеге  46-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екi данада рұқсат берiледi:
бюджеттi атқару жөніндегi орталық уәкiлеттi орган республикалық бюджет есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемеге;
бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган жергiлiктi бюджет есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемеге.
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң қолдаухаты мемлекеттiк мекеменiң атауы мен кодын, бюджет түрi мен шығыстар бағыттарының мақсаттарын, оған сәйкес ол пайда болған немесе қайта ұйымдастырылған нормативтiк құқықтық актiнi қамтуы тиiс.
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң қолдаухаты келiп түскен күннен бастап бес жұмыс күнi iшінде мемлекеттiк мекемеге рұқсат берiледi не бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiне бас тарту себебін көрсете отырып рұқсат беруден бас тарту туралы жазбаша хабар берiледi.
166. Карт-шот шартын жасасу үшiн мемлекеттiк мекеме ҚР ҰБ-нiң нормативтiк құқықтық актiлерiмен белгiленген құжаттарды және рұқсатты банкке бередi. Бұл ретте карт-шот шартында банктердiң корпоративтiк төлем карточкаларына кредит лимиттерiн беруiне тыйым салу жөнiндегi норма көзделуi тиiс.
167. Төлем карточкасын беру туралы шарт мемлекеттiк мекеменiң корпоративтiк төлем карточкаларын жасағаны және қызмет көрсеткенi үшiн банк қызметтерiне ақы төлеу бөлiгiнде осы Ережемен белгiленген тәртiппен аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде тiркеуге жатады.
168. Алынған корпоративтiк төлем карточкалары осы Ережеге  47-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттiк мекемеде тiркеу журналында тiркеледi.
Корпоративтiк төлем карточкалары орталық атқарушы органның жауапты хатшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлғаның), ал мұндай болмаған жағдайда - мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығымен анықталған уәкiлеттi тұлғаларға (бұдан әрi - есеп беретiн тұлға) қол қойып берiледi.

Сноска. Пункт 168 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 25.03.2008 N 283 .
169. Платежи с использованием корпоративной платежной карточки осуществляются в пределах суммы денег на карт-счете.
170. Пополнение карт-счета осуществляется на основании счета к оплате в пределах сумм, утвержденных индивидуальными планами финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по обязательствам и платежам.
171. Подотчетное лицо предоставляет в сроки и в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан, авансовый отчет об использовании денег с карт-счета с приложением торговых чеков, слипов и других документов, являющихся подтверждением произведенных платежей с применением корпоративной платежной карточки.
Глава 24. Возврат сумм произведенных платежей и
переводов денег государственного учреждения
172. При возврате платежей, произведенных в текущем финансовом году, территориальное подразделение казначейства:
осуществляет восстановление кассовых расходов государственного учреждения путем увеличения суммы невыполненных обязательств и уменьшения кассовых расходов по соответствующим кодам бюджетной классификации расходов;
представляет государственному учреждению платежное поручение формы 2-38.
173. В случае возврата платежей прошлых лет территориальное подразделение казначейства представляет государственному учреждению, указанному получателем денег, платежное поручение по форме 2-38.
174. Государственное учреждение в течение двух рабочих дней со дня получения платежного поручения направляет в территориальное подразделение казначейства письмо с указанием уточненных реквизитов для последующего перечисления территориальным подразделением казначейства суммы возвращенного платежного документа получателю денег либо подтверждающее дебиторскую задолженность прошлых лет для последующего перечисления территориальным подразделением казначейства суммы возвращенного платежного документа в доход соответствующего бюджета.
После проведения платежа территориальное подразделение казначейства представляет государственному учреждению платежное поручение формы 2-38, заверенное оттиском штампа и подписью ответственного исполнителя и подписанное руководителем структурного подразделения территориального подразделения казначейства.
175. При непредставлении государственным учреждением в течение двух рабочих дней со дня направления ему платежного поручения письма с указанием уточненных реквизитов, платеж зачисляется на счет невыясненных поступлений.
В случае неподтверждения государственным учреждением дебиторской задолженности прошлых лет, платеж возвращается отправителю денег.
Платежное поручение территориального подразделения казначейства на перечисление в доход соответствующего бюджета суммы возврата дебиторской задолженности прошлых лет является основанием для списания государственным учреждением числящейся суммы дебиторской задолженности.

Ескерту. 168-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.03.25  N 283 Қаулысымен.
169. Корпоративтiк төлем карточкасын пайдалана отырып жасалатын төлемдер карт-шоттағы ақша сомасы шегiнде жүзеге асырылады.
170. Карт-шотты толықтыру мiндеттемелер мен төлемдер бойынша бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) жеке қаржыландыру жоспарларымен бекiтiлген сомалар шегiнде төлеуге берiлетiн шот негiзiнде жүзеге асырылады.
171. Есеп беретiн тұлға Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген мерзiмде және тәртiппен сауда чектерiн, слиптердi және корпоративтiк төлем карточкасын пайдалана отырып жүргiзiлген төлемдердi растау болып табылатын басқа да құжаттарды қоса бере отырып, карт-шоттан ақшаны пайдаланғаны туралы аванстық есеп бередi.
24-тарау. Мемлекеттiк мекеменiң жасалған төлемдер мен ақша аудару сомаларын қайтару
172. Ағымдағы қаржы жылында жасалған төлемдердi қайтару кезiнде аумақтық қазынашылық бөлiмшесi:
орындалмаған мiндеттемелер сомасын арттыру және шығыстардың бюджеттiк сыныптамасының тиiстi кодтары бойынша кассалық шығыстарды азайту арқылы мемлекеттiк мекеменiң кассалық шығыстарын қалпына келтiрудi жүзеге асырады;
мемлекеттiк мекемеге 2-38 нысандағы төлем тапсырмасын бередi.
173. Өткен жылдар төлемдерiн қайтарған жағдайда аумақтық қазынашылық бөлiмшесi ақша алушы болып көрсетiлген мемлекеттiк мекемеге 2-38 нысан бойынша төлем тапсырмасын бередi.
174. Мемлекеттiк мекеме төлем тапсырмасын алған күннен бастап екi жұмыс кyнi iшiнде аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне аумақтық қазынашылық бөлiмшесi ақша алушыға қайтарылған төлем құжатының сомасын кейiн аудару үшiн нақтыланған деректемелердi көрсете отырып не аумақтық қазынашылық бөлiмшесi қайтарылған төлем құжатының сомасын тиiстi бюджеттiң кiрiсiне кейiн аудару үшiн өткен жылдардың дебиторлық берешегiн растайтын хат жiбередi.
Төлем жүргiзгеннен кейiн аумақтық қазынашылық бөлiмшесi мөр бедерiмен және жауапты орындаушының қолымен расталған және аумақтық қазынашылық бөлiмшесi құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысы қол қойған 2-38 нысандағы төлем тапсырмасын мемлекеттiк мекемеге бередi.
175. Мемлекеттiк мекеме оған төлем тапсырмасы жiберiлген күннен бастап екi жұмыс күнi iшiнде нақтыланған деректемелерiн көрсете отырып хат жiбермеген жағдайда, төлем анықталмаған түсiмдер шотына есептеледi.
Мемлекеттiк мекеме өткен жылдардың дебиторлық берешегiн растамаған жағдайда, төлем ақшаны аударушыға керi қайтарылады.
Өткен жылдардың дебиторлық берешегiн тиiстi бюджет кiрiсiне керi қайтару сомасын аударуға арналған аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң төлем тапсырмасы мемлекеттiк мекеменiң есепте тұрған дебиторлық берешегiнiң сомасын есептен шығаруға негiз болып табылады.

Глава 25. Порядок исполнения инкассовых распоряжений
176. Инкассовое распоряжение - документ, являющийся основанием для принудительного взыскания по исполнительным документам, выданным на основании вступивших в законную силу решений, определений, постановлений, приказов судов, а также принудительного погашения образовавшейся налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам или социальным отчислениям, задолженности перед таможенными органами.
Инкассовое распоряжение по исполнительным документам, на взыскание сумм задолженности налоговых (таможенных) органов предъявляется в территориальные подразделения казначейства по месту нахождения государственного учреждения.
177. Инкассовое распоряжение составляется на основании исполнительного листа или приказа, выданного по решению (приговору; определению; постановлению) суда, или судебного приказа о взыскании денег и другим основаниям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан, за исключением инкассовых распоряжений органов налоговой службы и таможенных органов.
Инкассовое распоряжение предъявляется в территориальное подразделение казначейства с приложением оригинала исполнительного документа, являющегося основанием для его составления либо копии этого документа, заверенной постранично оттиском гербовой печати суда, за исключением инкассовых распоряжений органов налоговой службы и таможенных органов.
Сумма, указанная в инкассовом распоряжении, должна совпадать с суммой, указанной в исполнительном документе.
Инкассовое распоряжение предъявляется в территориальное подразделение казначейства, в котором обслуживается государственное учреждение в двух экземплярах по форме, установленной банковским законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 177 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 17 августа 2007 г. N 701 .
178. Инкассовое распоряжение должно содержать дату выписки. Инкассовое распоряжение принимается территориальным подразделением казначейства к исполнению в течение 10 (десяти) календарных дней от даты выписки инкассового распоряжения.
179. Инкассовое распоряжение при соответствии требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан, в том числе пунктами 177, 178 настоящих Правил, регистрируется в журнале учета инкассовых распоряжений, который должен быть пронумерован, прошнурован и скреплен оттиском гербовой печати и подписью руководителя территориального подразделения казначейства, с указанием общего количества листов. Записи производятся в хронологическом порядке, дата поступления инкассового распоряжения должна соответствовать дате указанной в журнале. Журнал учета инкассовых распоряжений ведется по видам бюджетов и источникам финансирования.
Учет инкассовых распоряжений по исполнительным документам о взыскании средств из резерва Правительства Республики Казахстан осуществляется в отдельном журнале.

25-тарау. Инкассалық өкiмдердi орындау тәртiбi
176. Инкассалық өкiм - заң күшiне енген шешiмдер, анықтамалар, қаулылар, сот бұйрықтары, сондай-ақ пайда болған салық берешегiн, мiндеттi зейнетақы жарналары немесе әлеуметтiк аударымдар, кеден органдары алдындағы берешек негiзiнде берiлген атқару құжаты бойынша мәжбүрлеп өндiрiп алуға негiз болып табылатын құжат.
Атқару құжаттары бойынша инкассалық өкiм, салық (кеден) органдарының берешек сомаларын өндiрiп алуға арналған, мемлекеттiк мекеменiң орналасқан жерi бойынша аумақтық қазынашылық бөлiмшелерiне берiледi.
177. Инкассалық өкiм сот шешiмi (үкiмi; анықтамасы; қаулысы) немесе ақша өндiрiп алу туралы сот бұйрығының шешiмi және салық қызметi органдары мен кеден органдарының инкассалық өкiмiн қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнама актiлерiнде көзделген басқа да негiздер бойынша берiлген орындау парағы немесе бұйрығы негiзiнде жасалады.
Инкассалық өкiм, салық қызметi органдары мен кеден органдарының инкассалық өкiмдерiн қоспағанда, орындау құжатын жасауға негiз болып табылатын орындау құжатының түпнұсқасын немесе әрбiр бетi соттың елтаңбалы мөр таңбасымен расталған осы құжаттың көшiрмесiн қоса бере отырып, аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне берiледi.
Инкассалық өкімде көрсетілген сома орындау құжатында көрсетілген сомаға сәйкес келуі тиіс.
Инкассалық өкiм Қазақстан Республикасының банк заңнамасында белгiленген нысан бойынша екі данада мемлекеттiк мекемеге қызмет көрсететiн аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне берiледi.
Ескерту. 177-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007.08.17.  N 701 Қаулысымен.
178. Инкассалық өкiм есептен шығару күнiн қамтуы тиiс. Инкассалық өкiмдi аумақтық қазынашылық бөлiмшесi инкассалық өкiм есептен шыққан күннен 10 (он) күнтiзбелiк күн iшiнде орындауға алады.
179. Инкассалық өкім Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға, оның ішінде осы Ереженің 177 және 178-тармақтарына сәйкес келген кезде, Инкассалық өкімдерді есепке алу журналында тіркеледі, ол беттердің жалпы санын көрсете отырып, нөмірленген, тігінделген және елтаңбалы мөртаңбамен және аумақтық қазынашылық бөлімшесі басшысының қолтаңбасымен бекітілген болуы тиіс. Жазбалар хронологиялық тәртіппен жүргізіледі, инкассалық өкімнің түскен күні журналда көрсетілген күнге сәйкес келуі тиіс. Инкассалық өкімдерді есепке алу журналы бюджет түрлері және қаржыландыру көздері бойынша жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен қаражат өндіріп алу туралы орындау құжаттары бойынша инкассалық өкімдерді есепке алу бөлек журналда жүзеге асырылады.

При несоответствии инкассового распоряжения требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан, в том числе пунктам 177, 178 настоящих Правил оно в течение трех рабочих дней подлежит возврату без исполнения с письменным обоснованием причин возврата.
После полного исполнения инкассового распоряжения территориальное подразделение казначейства возвращает оригинал исполнительного документа уполномоченному государственному органу по обеспечению исполнения исполнительных документов с отметкой об исполнении в течение трех рабочих дней.
Сноска. Пункт 179 в редакции постановления Правительства РК от 17 августа 2007 г. N 701 .
180. Исполнение инкассового распоряжения производится за счет:
остатков неиспользованных плановых бюджетных назначений текущего финансового года в случае выставления его государственному учреждению;
остатков неиспользованных плановых назначений и денег от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в распоряжении государственного учреждения по виду платных услуг, в случае выставления его на КСН для учета операций по поступлениям от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) и произведенным по ним платежам (далее - КСН по платным услугам);
остатка денег на КСН спонсорской, благотворительной помощи в случае выставления его на КСН спонсорской, благотворительной помощи.
181. При выставлении инкассового распоряжения ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства:
направляет государственному учреждению не позднее следующего рабочего дня за днем регистрации инкассового распоряжения письменное уведомление о приостановлении операций по бюджетной программе (подпрограмме), по которой осуществляется содержание государственных учреждений с приложением оригинала инкассового распоряжения (в случае его выставления на основании исполнительного документа или его копии, заверенной постранично оттиском гербовой печати суда передается государственному учреждению вместе с оригиналом инкассового распоряжения документ, приложенный к нему),
в тот же день осуществляет приостановление операций по неиспользованным остаткам бюджетной программы (подпрограммы), по которой осуществляется обеспечение деятельности государственных учреждений, за исключением КБК расходов, по которым осуществляются платежи и переводы денег по:
заработной плате и другим денежным выплатам;
денежной компенсации, предусмотренной законодательными актами Республики Казахстан;
налогам и другим обязательным платежам бюджет;
пособиям, алиментам;
обязательным пенсионным взносам;
социальным отчислениям;
оплате банковских услуг.
После внесения изменений в индивидуальные планы финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по обязательствам и платежам текущего финансового года на сумму, достаточную для исполнения инкассового распоряжения, ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства осуществляет возобновление операций по бюджетной программе (подпрограмме), по которой осуществляется содержание государственных учреждений, за исключением суммы инкассового распоряжения по КБК расходов, по которому оно исполняется.
В территориальном подразделении казначейства остается копия инкассового распоряжения, в случае выставления его на основании исполнительного документа - вместе с копией инкассового распоряжения остается копия этого документа.
Сноска. Пункт 181 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 17 августа 2007 г. N 701 .

Инкассалық өкім Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға, оның ішінде осы ереженің 177 және 178-тармақтарына сәйкес келмеген кезде, ол үш жұмыс күні ішінде қайтару себептерін жазбаша негіздеумен орындалмай қайтаруға жатады.
Инкассалық өкім толық орындалғаннан кейін қазынашылықтың аумақтық бөлімшелері орындау құжаттарының атқарылуын қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органға орындау құжатының түпнұсқасын үш жұмыс күні ішінде қайтарады.
Ескерту. 179-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007.08.17.  N 701 Қаулысымен.
180. Инкассалық өкiмдi орындау:
оны мемлекеттiк мекемеге қойған жағдайда, ағымдағы қаржы жылының пайдаланылмаған жоспарлы бюджет жұмсалымдарының қалдықтары;
мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түскен түсiмдер және олар бойынша жасалған төлемдер жөнiндегi операцияларды есепке алу үшiн ҚБШ-ға оны қойған жағдайда, пайдаланылмаған жоспарлы жұмсалымдар қалдықтары және ақылы қызмет түрлерi бойынша мемлекеттiк мекеменiң билiгiнде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түсетiн ақша;
оны демеушiлiк, қайырымдылық көмек ҚБШ-ға қойған жағдайда, демеушiлiк, қайырымдылық көмек ҚБШ-дағы ақша қалдығы есебiнен жүргiзiледi.
181. Инкассалық өкiм шығарған жағдайда, аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң жауапты орындаушысы:
инкассалық өкiмнiң түпнұсқасын қоса бере отырып, мемлекеттiк мекемеге инкассалық өкiмдi тiркеген күннен кейiнгi келесi жұмыс күнiнен кешiктiрмей мемлекеттiк мекемелердi ұстау жүзеге асырылатын бюджеттiк бағдарлама (кiшi бағдарлама) бойынша операцияларды тоқтата тұру туралы жазбаша хабарлама жiбередi (оны шығарған жағдайда орындау құжатының немесе оның әрбір беті соттың елтаңбалық мөрімен расталған көшірмесінің негiзiнде инкассалық өкiмнiң түпнұсқасымен бiрге оған қоса берiлген құжат мемлекеттiк мекемеге берiледi),
сол күнi мыналар бойынша төлемдер мен ақша аударымдары жүзеге асырылатын шығыстардың ҚБШ-ны қоспағанда, қызметтерiн қамтамасыз ету жүзеге асырылатын бюджеттiк бағдарламаның (кiшi бағдарламаның) пайдаланылмаған қалдықтары бойынша операцияларды тоқтата тұру жүзеге асырылады:
жалақы және басқа да ақша төлемдерi;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде көзделген ақшалай өтемақы;
салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер;
жәрдемақы, алимент;
мiндеттi зейнетақы жарналары;
әлеуметтiк аударымдар;
банк қызметтерiне ақы төлеу бойынша.
Ағымдағы қаржы жылының бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) жеке қаржыландыру жоспарларына инкассалық өкiмдi орындау үшiн жеткiлiктi сомаға өзгерiстер енгiзiлгеннен кейiн аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң жауапты орындаушысы ол атқарылатын шығыстардың ҚБШ бойынша инкассалық өкiмдер сомасын қоспағанда, мемлекеттiк мекемелердi ұстау жүзеге асырылатын бюджеттiк бағдарлама (кiшi бағдарлама) бойынша операцияларды қайта бастауды жүзеге асырады.
Аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде орындау құжатының негiзiнде оны шығарған жағдайда, инкассалық өкiмнiң көшiрмесi қалады - инкассалық өкiмнiң көшiрмесiмен бiрге осы құжаттың көшiрмесi қалады.
Ескерту. 181-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007.08.17.  N 701 Қаулысымен.

181-1. При выставлении инкассового распоряжения по исполнительным документам о взыскании средств из резерва Правительства Республики Казахстан ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства направляет государственному учреждению не позднее следующего рабочего дня за днем регистрации инкассового распоряжения письменное уведомление о поступлении инкассового распоряжения.
При этом приостановление операций по бюджетной программе (подпрограмме), по которой осуществляется содержание государственных учреждений не производится.
Сноска. Правила дополнены пунктом 181-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 17 августа 2007 г. N 701 .
182. Возобновление операций по государственному учреждению производится также в случае отзыва инкассового распоряжения.
183. Приостановление операций предусматривает приостановление принятия и исполнения территориальным подразделением казначейства документов государственного учреждения, за счет которого выставлено инкассовое распоряжение, за исключением документов, предусмотренных в пункте 181 настоящих Правил.
Возобновление операций предусматривает возобновление принятия и исполнения территориальным подразделением казначейства документов государственного учреждения, за счет которого выставлено инкассовое распоряжение.
184. Ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства при поступлении инкассового распоряжения, выставленного на КСН по платным услугам, осуществляет его регистрацию в Журнале учета инкассовых распоряжений. Не позднее следующего дня со дня регистрации инкассовое распоряжение направляется государственному учреждению, на КСН по платным услугам которого оно выставлено. Государственное учреждение в течение трех рабочих дней со дня регистрации инкассового распоряжения в территориальном подразделении казначейства:
при наличии остатков неиспользованных плановых назначений и денег на КСН по платным услугам представляет счет к оплате;
при отсутствии либо недостаточности плановых назначений и/или денег на КСН по платным услугам представляет письмо с указанием КБК расходов и вида платных услуг, по которым территориальное подразделение казначейства осуществляет приостановление операций.
В случае непредставления государственным учреждением в установленный срок счета к оплате либо письма, территориальное подразделение осуществляет приостановление регистрации обязательств и проведение платежей по деньгам, полученным от реализации услуг, остающимся в распоряжении государственного учреждения.

181-1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен қаражат
өндіру туралы орындау құжаттары бойынша инкассалық өкімді шығарған
кезде қазынашылықтың аумақтық бөлімшесінің жауапты орындаушысы
инкассалық өкім тіркелген күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей
инкассалық өкімнің түсуі туралы жазбаша хабарламаны мемлекеттік
мекемеге жібереді.
Бұл ретте мемлекеттік мекемелерді ұстау жүзеге асырылатын
бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша операцияларды
тоқтата тұру жүргізілмейді.
Ескерту. 181-1-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007.08.17.  N 701 Қаулысымен.
182. Мемлекеттiк мекеме бойынша операцияларды қайта бастау инкассалық өкiмдi қайтарып алған жағдайда да жүргiзiледi.
183. Операцияларды тоқтата тұру аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң осы Ереженiң 181-тармағында көзделген құжаттарды қоспағанда, мемлекеттiк мекеме есебiнен инкассалық өкiм шығарылған құжаттарды қабылдауды және орындауды тоқтата тұруды көздейдi.
Операцияларды қайта бастау аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң мемлекеттiк мекеме есебiнен инкассалық өкiм шығарылған құжаттарды қабылдауды және орындауды қайтадан бастауды көздейдi.
184. Ақылы қызметтер бойынша ҚБШ-ға шығарылған инкассалық өкiм түскен кезде аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң жауапты орындаушысы оны Инкассалық өкiмдердi есепке алу журналында тiркеудi жүзеге асырады. Тiркелген күнiнен бастап келесi күннен кешiктiрмей инкассалық өкiм ақылы қызметтер бойынша ҚБШ-ға шығарылған мемлекеттiк мекемеге жiберiледi. Мемлекеттiк мекеме инкассалық өкiмнiң аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде тiркелген күнiнен бастап үш жұмыс күнi iшiнде:
ақылы қызметтер бойынша ҚБШ-да пайдаланылмаған жоспарлы жұмсалымдар қалдықтары және ақша болған кезде төлеуге берiлетiн шотты бередi;
ақылы қызметтер бойынша ҚБШ-да жоспарлы жұмсалымдар қалдықтары және/немесе ақша болмаған не жеткiлiксiз болған кезде аумақтық қазынашылық бөлiмшесi олар бойынша операцияларды тоқтата тұруды жүзеге асыратын шығыстардың БСК-сiн және ақылы қызмет түрлерiн көрсете отырып, хатты бередi.
Мемлекеттiк мекеменiң төлеуге берiлетiн шотты не хатты белгiленген мерзiмде бермеген жағдайда, аумақтық қазынашылық бөлiмшесi мiндеттемелер тiркеудi және мемлекеттiк мекеменiң иелiгiнде қалатын қызметтердi өткiзуден алған ақшасы бойынша төлемдер жүргiзудi тоқтатады.

185. Инкассовое распоряжение, выставленное на КСН спонсорской, благотворительной помощи государственного учреждения, при наличии остатка денег на КСН спонсорской, благотворительной помощи, достаточного для исполнения инкассового распоряжения, территориальным подразделением казначейства исполняется в течение трех рабочих дней со дня его регистрации. Платежный документ об исполнении инкассового распоряжения с оттиском штампа ответственного исполнителя территориального подразделения казначейства и с указанием даты исполнения инкассового распоряжения представляется государственному учреждению.
При недостаточности или отсутствии денег на КСН спонсорской, благотворительной помощи, достаточных для исполнения инкассового распоряжения, территориальным подразделением казначейства инкассовое распоряжение исполняется в порядке и очередности, установленной Гражданским кодексом Республики Казахстан.
186. Государственное учреждение обеспечивает исполнение инкассовых распоряжений на изъятие бюджетных средств не позднее следующего рабочего дня со дня поступления инкассового распоряжения в государственное учреждение.
При недостаточности или отсутствии плановых назначений исполнение инкассовых распоряжений осуществляется в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня регистрации инкассового распоряжения в территориальном подразделении казначейства.
В случае неисполнения государственным учреждением инкассового распоряжения в установленный срок, территориальным подразделением казначейства осуществляется приостановление операций по бюджетной программе (подпрограмме), по которой осуществляется обеспечение деятельности государственных учреждений, за исключением КБК расходов, по которым осуществляются платежи и переводы денег по:
заработной плате и другим денежным выплатам;
денежной компенсации, предусмотренной законодательными актами Республики Казахстан;
налогам и другим обязательным платежам в бюджет;
пособиям, алиментам;
обязательным пенсионным взносам;
социальным отчислениям;
оплате банковских услуг.
Сноска. Пункт 186 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 17 августа 2007 г. N 701 .
187. При исполнении инкассового распоряжения в журнале учета инкассовых распоряжений производится отметка о его исполнении.
187-1. При получении инкассового распоряжения и отсутствии плановых назначений у государственного учреждения территориальное подразделение казначейства обязано принять и хранить в течение одного года полученные инкассовые распоряжения, если иное не предусмотрено законодательными актами.
Сноска. Правила дополнены пунктом 187-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 17 августа 2007 г. N 701 .

185. Мемлекеттiк мекеменiң демеушiлiк, қайырымдылық көмек ҚБШ-ға шығарылған инкассалық өкiм инкассалық өкiмдi орындауға жеткiлiктi демеушiлiк, қайырымдылық көмек ҚБШ-да ақша қалдығы болған жағдайда, аумақтық қазынашылық бөлiмшесi ол тiркелген күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде орындайды. Инкассалық өкiмдi орындау туралы төлем құжаты аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң жауапты орындаушысының мөртабанымен және инкассалық өкiмнiң орындалу күнiн көрсете отырып, мемлекеттiк мекемеге берiледi.
Инкассалық өкiмдi орындауға жеткiлiктi демеушiлiк, қайырымдылық көмек ҚБШ-да ақша жеткiлiксiз немесе жоқ болған кезде, аумақтық қазынашылық бөлiмшесi инкассалық өкiмдi Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiнде белгiленген тәртiппен және кезекпен орындайды.
186. Мемлекеттiк мекеме инкассалық өкiм мемлекеттiк мекемеге түскен күннен бастап келесi жұмыс күнiнен кешiктiрмей бюджет қаражатын алып қоюға арналған инкассалық өкiмдi орындауды қамтамасыз етедi.
Жоспарлы жұмсалымдар жетiспеген немесе болмаған жағдайда инкассалық өкiмдi орындау аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде инкассалық өкiм тiркелген күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күнi iшiнде жүзеге асырылады.
Мыналар:
жалақыны және басқа да ақшалай төлемдерді;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген ақшалай өтемді;
салықты және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді;
жәрдемақыларды, алименттерді;
міндетті зейнетақы жарналарын;
әлеуметтік аударымдарды;
банктік қызмет көрсетуге ақы төлеу мен ақша аударымдары жүзеге асырылатын БСК шығыстарын қоспағанда, мемлекеттік мекеме инкассалық өкiмдi белгiленген мерзiмде орындамаған жағдайда, аумақтық қазынашылық бөлiмшесi мiндеттемелер мен төлемдер бойынша мемлекеттiк мекемелердiң қызметiн қамтамасыз ету жүзеге асырылатын бюджеттiк бағдарлама (кiшi бағдарлама) бойынша операцияларды тоқтата тұруды жүзеге асырады.
Ескерту. 186-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007.08.17.  N 701 Қаулысымен.
187. Инкассалық өкiмдi орындаған жағдайда Инкассалық өкiмдердi есепке алу журналында оның орындалғаны туралы белгi қойылады.
187-1. Инкассалық өкімді алған және мемлекеттік мекемеде
жоспарлы тағайындаулар болмаған кезде қазынашылықтың аумақтық
бөлімшесі, егер заңнамалық актілерде өзгеше көзделмесе, алынған
инкассалық өкімдерді алуға және бір жыл бойы сақтауға міндетті.
Ескерту. 187-1-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007.08.17.  N 701 Қаулысымен.

188. В случае недостаточности либо отсутствии плановых назначений, государственное учреждение уведомляет администратора бюджетных программ о выставлении инкассового распоряжения.
Администратор бюджетных программ в установленном настоящими Правилами порядке осуществляет процедуры увеличения плановых назначений государственного учреждения, которому выставлено инкассовое распоряжение, за счет уменьшения неиспользованных плановых назначений других подведомственных государственных учреждений.
189. При поступлении в территориальное подразделение казначейства на одно государственное учреждение нескольких инкассовых распоряжений, исполнение их осуществляется в порядке, установленном Налоговым кодексом.
190. При одновременном поступлении нескольких инкассовых распоряжений органов налоговой службы и таможенных органов на одно государственное учреждение инкассовое распоряжение на взыскание сумм налоговой задолженности исполняется в первоочередном порядке.
191. В случае поступления в территориальное подразделение казначейства постановления судебного исполнителя о наложении ареста с санкции прокурора на определенную денежную сумму, находящуюся на счете государственного учреждения, ответственный исполнитель казначейства дополнительно к мерам, принятым в соответствии с:
пунктом 181 настоящих Правил осуществляет приостановление операций по регистрации обязательств и проведению платежей по коду товаров (работ, услуг), деньги от реализации которых остаются в распоряжении государственного учреждения, на сумму исполнительного документа в случае выставления инкассового распоряжения государственному учреждению;
пунктом 184 настоящих Правил осуществляет приостановление расходных операций по КСН спонсорской, благотворительной помощи на сумму исполнительного документа в случае выставления инкассового распоряжения на КСН по платным услугам;
пунктом 185 настоящих Правил осуществляет приостановление операций по регистрации обязательств и проведению платежей по коду товаров (работ, услуг), деньги от реализации которых остаются в распоряжении государственного учреждения, на сумму исполнительного документа в случае выставления инкассового распоряжения на КСН спонсорской, благотворительной помощи.
Приостановление операций по КСН по платным услугам осуществляется ответственным исполнителем территориального подразделения казначейства по коду бюджетной классификации расходов и коду товаров (работ, услуг), деньги от реализации которых остаются в распоряжении государственного учреждения, письменно согласованному с государственным учреждением.
Возобновление операций по КСН по платным услугам либо спонсорской, благотворительной помощи осуществляется после исполнения инкассового распоряжения либо отзыва инкассового распоряжения.

188. Жоспарлы жұмсалымдар жетiспеген не болмаған жағдайда, мемлекеттiк мекеме бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiне инкассалық өкiм шығарылғаны туралы хабар бередi.
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi осы Ережеде белгiленген тәртiппен басқа ведомстволық бағыныстағы мемлекеттiк мекемелердiң пайдаланылмаған жоспарлы жұмсалымдарды азайту есебiнен инкассалық өкiм шығарылған мемлекеттiк мекеменiң жоспарлы жұмсалымдарын арттыру рәсiмдерiн жүзеге асырады.
189. Аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне бiр мемлекеттiк мекемеге бiрнеше инкассалық өкiмдер түскен жағдайда, оларды орындау Салық кодексiнде белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
190. Бiр мемлекеттiк мекемеге салық қызметi органдары мен кеден органдарының бiрнеше инкассалық өкiмдерi бiр уақытта түскен жағдайда, салықтық берешек сомасын өндiрiп алуға арналған инкассалық өкiм бiрiншi кезекте орындалады.
191. Аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне мемлекеттiк мекеменiң шотындағы белгiлi ақша сомасына прокурор санкциясы бар тыйым салу туралы сот орындаушысының қаулысы келiп түскен жағдайда, қазынашылықтың жауапты орындаушысы мыналарға сәйкес қабылданған шараларға қосымша:
осы Ереженiң 181-тармағына сәйкес мемлекеттiк мекемеге инкассалық өкiм шығарылған жағдайда орындау құжатының сомасына ақшасы мемлекеттiк мекеменiң билiгiнде қалатын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) коды бойынша мiндеттемелердi тiркеу және төлемдердi жүргiзу бойынша операцияларды тоқтата тұруды жүзеге асырады;
осы Ереженiң 184-тармағына сәйкес ақылы қызметтер бойынша ҚБШ-ға инкассалық өкiм шығарылған жағдайда орындау құжатының сомасына демеушiлiк, қайырымдылық көмек ҚБШ бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұруды жүзеге асырады;
осы Ереженiң 185-тармағына сәйкес демеушiлiк, қайырымдылық көмек ҚБШ-ға инкассалық өкiм шығарылған жағдайда орындау құжатының сомасына ақшасы мемлекеттiк мекеменiң билiгiнде қалатын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) коды бойынша мiндеттемелердi тiркеу және төлемдердi жүргiзу бойынша операцияларды тоқтата тұруды жүзеге асырады.
Ақылы қызметтер бойынша ҚБШ операцияларын тоқтата тұруды аумақтық қазынашылық бөлiмшесi мемлекеттiк мекемемен жазбаша келiсiлген шығыстардың бюджеттiк сыныптамасының коды және ақшасы мемлекеттiк мекеменiң билiгiнде қалатын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) коды бойынша жүзеге асырады.
Ақылы қызметтер не демеушiлiк, қайырымдылық көмек бойынша ҚБШ операцияларын қайта бастау инкассалық өкiм орындалғаннан не инкассалық өкiм керi қайтарылғаннан кейiн жүзеге асырылады.

192. Добровольное исполнение исполнительного документа государственным учреждением до предъявления инкассового распоряжения в территориальное подразделение казначейства осуществляется по специфике 155 "Исполнение исполнительных документов" на основании счета к оплате в сроки, установленные им.
193. Инкассовое распоряжение на взыскание суммы налоговой задолженности налогоплательщика со счетов его дебиторов принимаются к исполнению территориальным подразделением казначейства по договорам, зарегистрированным в территориальном подразделении казначейства.
При выставлении инкассового распоряжения на государственное учреждение, являющееся дебитором по отношению к получателю денег, имеющим налоговую задолженность, территориальное подразделение казначейства приостанавливает расходные операции государственного учреждения в порядке, установленном пунктом 181 настоящих Правил.
Для исполнения инкассового распоряжения государственное учреждение предоставляет в территориальное подразделение казначейства дополнительное соглашение на перечисление государственным учреждением выставленной суммы задолженности в доход соответствующего бюджета. Предоставление в территориальное подразделение казначейства государственным учреждением дополнительного соглашения осуществляется до проведения платежа со статусом "окончательный". При этом государственное учреждение предоставляет две заявки: одну - на сумму основного договора за минусом суммы взыскиваемой задолженности в доход соответствующего бюджета, вторую - на сумму взыскиваемой налоговой задолженности по соответствующему коду бюджетной классификации расходов.
Глава 26. Использование документарного аккредитива
194. Использование формы расчетов с применением документарного аккредитива (далее - аккредитив) допускается при осуществлении платежей и переводов денег в иностранной валюте. При этом в договорах, заключенных в иностранной валюте, должно быть предусмотрено использование аккредитива.
195. Аккредитив открывается на сумму договора текущего финансового года.
Аккредитив в иностранной валюте открывается на срок действия договора в иностранной валюте. При этом, срок действия аккредитива устанавливается не позднее 15 декабря текущего финансового года в случае заключения договора со сроком действия 31 декабря текущего финансового года или превышающим текущий финансовый год.
196. Заявление на открытие аккредитива в иностранной валюте составляется и представляется в порядке, установленном НБ РК. Основанием для заявления на открытие аккредитива в иностранной валюте является договор, зарегистрированный в порядке, установленном настоящими Правилами.
Аккредитив в иностранной валюте закрывается в связи с досрочным исполнением условий аккредитива либо истечением срока действия аккредитива.

192. Аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне инкассалық өкiм берiлгенге дейiн мемлекеттiк мекеменiң орындау құжатын өз еркiмен орындауы ол белгiлеген мерзiмде төлеуге берiлетiн шот негiзiнде 155 "Орындау құжаттарын орындау" ерекшелiгi бойынша жүзеге асырылады.
193. Салық төлеушiнiң дебиторлары шотынан оның салықтық берешегi сомасын өндiрiп алуға арналған инкассалық өкiмдi аумақтық қазынашылық бөлiмшесi аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде тiркелген шарттар бойынша орындауға қабылдайды.
Салықтық берешегi бар ақша алушыға қатысты дебитор болып табылатын мемлекеттiк мекемеге инкассалық өкiм шығарылған кезде, аумақтық қазынашылық бөлiмшесi осы Ереженiң 181-тармағында белгiленген тәртiппен мемлекеттiк мекеменiң шығыс операцияларын тоқтата тұрады.
Инкассалық өкiмдi орындау үшiн мемлекеттiк мекеме аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне қойылған берешек сомасын тиiстi бюджет кiрiсiне аударуға арналған қосымша келiсiм бередi. Мемлекеттiк мекеменiң аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне қосымша келiсiм беруi "түпкiлiктi" мәртебесi бар төлем жүргiзгенге дейiн жүзеге асырылады. Бұл ретте, мемлекеттiк мекеме екi өтiнiм бередi: бiрi - тиiстi бюджет кiрiсiне өндiрiп алынатын берешек сомасын алып тастағанда негiзгi шарт сомасына, екiншiсi - шығыстардың бюджеттiк сыныптамасының тиiстi коды бойынша өндiрiп алынатын салықтық берешек сомасына.
26-тарау. Құжаттық аккредитивтi пайдалану
194. Құжаттық аккредитивтi (бұдан әрi - аккредитив) қолдана отырып, есеп айырысу нысанын пайдалануға шетел валютасында төлемдердi және ақша аударымын жүзеге асырған жағдайда жол берiледi. Бұл ретте, шетел валютасында жасалған шарттарда аккредитив пайдалану көзделуi тиiс.
195. Аккредитив ағымдағы қаржы жылының шарт сомасына ашылады.
Шетел валютасындағы аккредитив шетел валютасындағы шарттың қолданылу мерзiмiне ашылады. Бұл ретте қолданылу мерзiмi ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанына дейiн немесе ағымдағы қаржы жылынан асып түсетiн шартты жасасқан жағдайда, аккредитивтiң қолданылу мерзiмi ағымдағы қаржы жылының 15 желтоқсанынан кешiктiрiлмей белгiленедi.
196. Шетел валютасында аккредитив ашуға арналған өтiнiм ҚР ҰБ белгiлеген тәртiппен жасалады және берiледi. Шетел валютасында аккредитив ашуға арналған өтiнiмге осы Ережеде белгiленген тәртiппен тiркелген шарт негiз болып табылады.
Шетел валютасындағы аккредитив аккредитив шарттарының мерзiмiнен бұрын орындалуына не аккредитивтiң қолданылу мерзiмiнiң аяқталуына байланысты жабылады.

197. Неиспользованные суммы аккредитива в иностранной валюте после осуществления процедур по ее реконвертации зачисляются путем восстановления кассовых расходов текущего финансового года по КБК расходов, с которого была конвентирована иностранная валюта.
Глава 27. Порядок перечисления трансфертов
нижестоящим бюджетам
198. Трансферты нижестоящим бюджетам, включая трансферты за счет средств резерва Правительства Республики Казахстан и местного исполнительного органа области, перечисляются в доходы нижестоящих бюджетов администратором бюджетных программ на основании утвержденного в установленном порядке плана финансирования соответствующей бюджетной программы по платежам, и в соответствии с нормативными правовыми актами, утверждающими распределение общей суммы трансфертов между нижестоящими бюджетами.
Бюджетные субвенции передаются из вышестоящих бюджетов в нижестоящие в пределах сумм, утвержденных законом о республиканском бюджете или решением маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год. Перечисление осуществляется уполномоченным органом по исполнению вышестоящего бюджета в течение первой декады месяца, в пределах сумм, предусмотренных в сводном плане поступлений и финансирования вышестоящего бюджета.
Перечисление трансфертов производится уполномоченным органом по исполнению вышестоящего бюджета, администратором бюджетных программ вышестоящего бюджета на основании счета к оплате с применением для обозначения назначения платежа кодов поступлений ЕБК РК категории 4, класса 02 "Трансферты из вышестоящих органов государственного управления" и доведением до уполномоченного органа по исполнению соответствующего нижестоящего бюджета копии счета к оплате по каждому перечислению трансфертов.
199. Перечисление целевых текущих трансфертов и целевых трансфертов на развитие, за счет которых администратором бюджетных программ нижестоящего бюджета осуществляются расходы по заключенным договорам, производится администратором бюджетных программ вышестоящего бюджета на основании представленного территориальному подразделению казначейства счета к оплате и приложением при последующих перечислениях документов, подтверждающих обоснованность платежей администратора бюджетных программ нижестоящего бюджета, предусмотренных пунктом 158 настоящих Правил.
Перечисление целевых текущих трансфертов, за счет которых администратором программ нижестоящего бюджета осуществляются расходы, без заключения договоров, производится на основании представленного администратором программ вышестоящего бюджета счета к оплате.
Расходы администраторов программ нижестоящего бюджета по местным бюджетным программам, реализуемым за счет трансфертов из вышестоящего бюджета, осуществляются в установленном настоящими Правилами порядке в зависимости от используемой специфики экономической классификации расходов.

197. Шетел валютасындағы аккредитивтiң пайдаланылмаған сомалары оны қайта айырбастау жөнiндегi рәсiм жүзеге асырылғаннан кейiн шетел валютасы айырбасталған шығыстардың БСК бойынша ағымдағы қаржы жылының кассалық шығыстарын қалпына келтiру арқылы есепке алынады.
27-тарау. Трансферттердi төмен тұрған бюджеттерге аудару тәртiбi
198. Қазақстан Республикасының Үкiметi резервiнiң және облыстың жергiлiктi атқарушы органының қаражаты есебiнен трансферттердi қоса алғанда, төмен тұрған бюджеттерге трансферттердi төлемдер бойынша тиiстi бюджеттiк бағдарламаны қаржыландырудың белгiленген тәртiппен бекiтiлген жоспарының негiзiнде және трансферттердiң жалпы сомасын төмен тұрған бюджеттердiң арасында бөлудi бекiтетiн нормативтiк құқықтық актiлерге сәйкес бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсi төмен тұрған бюджеттердiң кiрiсiне аударады.
Бюджеттiк субвенциялар жоғары тұрған бюджеттерден төмен тұрған бюджеттерге тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен немесе жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттың шешiмiмен бекiтiлген сома шегiнде берiледi. Аударуды жоғары тұрған бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган айдың бiрiншi онкүндiгi iшiнде жоғары тұрған бюджет түсiмдерi мен оны қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген сома шегiнде жүзеге асырады.
Аударуды жоғары тұрған бюджеттiң бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi төлем тағайындауды белгiлеу үшiн 02 "Мемлекеттiк басқарудың жоғары тұрған органдарынан түсетiн трансферттер" сыныбының 4-санатының ҚР ББС-нiң түсiмдер кодтарын қолдана және дамуға арналған нысаналы ағымдағы трансферттердi және нысаналы трансферттердi әрбiр аудару бойынша төлеуге берiлетiн шоттар көшiрмесiн тиiстi төмен тұрған бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органға жеткiзе отырып, төлеуге берiлетiн шот негiзiнде жүргiзедi.
199. Жоғары тұрған бюджеттiң бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне ұсынған төлеуге берiлетiн шоттың негiзiнде және кейiннен аудару кезiнде төмен тұрған бюджеттiң бюджеттiк бағдарламалары әкiмшiсi төлемдерiнiң негiздiлiгiн растайтын, осы Ереженiң 158-тармағында көзделген құжаттарды қоса бере отырып, төмен тұрған бюджеттiң бюджеттiк бағдарламаларының әкiмшiсi жасалған шарттар бойынша олардың есебiнен шығыстарды жүзеге асыратын ағымдағы нысаналы трансферттердi және дамуға арналған нысаналы трансферттердi аударуды жүргiзедi.
Жоғары тұрған бюджет бағдарламаларының әкiмшiсi берген төлеуге берiлетiн шоттың негiзiнде шарт жасаспай, олардың есебiнен төмен тұрған бюджет бағдарламаларының әкiмшiсi шығыстарды жүзеге асыратын нысаналы ағымдағы трансферттердi аудару жүргiзiледi.
Жоғары тұрған бюджеттен берiлетiн трансферттердiң есебiнен iске асырылатын жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалар бойынша төмен тұрған бюджет бағдарламалары әкiмшiлерiнiң шығыстары шығыстардың экономикалық сыныптамасының пайдаланылатын ерекшелiгiне байланысты осы Ережеде белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.

200. При несоответствии планов финансирования администраторов бюджетных программ вышестоящего бюджета по целевым текущим трансфертам и целевым трансфертам на развитие соответствующим планам финансирования нижестоящих бюджетов, подразделениями казначейства перечисление трансфертов не производится.
В случае расхождения данных отчетов об исполнении республиканского бюджета и местных бюджетов по целевым трансфертам, уполномоченный орган по исполнению бюджета передает материалы в уполномоченный орган по внутреннему контролю для проверки достоверности отчетных данных на соответствующем объекте контроля в установленном законодательством порядке.
201. Расходы администраторов программ нижестоящего бюджета по местным бюджетным программам, реализуемым за счет трансфертов из вышестоящего бюджета, осуществляются в установленном настоящими Правилами порядке в зависимости от используемой специфики экономической классификации расходов.
202. Возмещение нижестоящими бюджетами сумм нецелевого использования целевых трансфертов, полученных из вышестоящего бюджета, в том числе за счет резерва, производится, как по целевым трансфертом текущего года, так и по целевым трансфертам прошлого года, на основании внесения изменений и дополнений, в установленном Бюджетным кодексом порядке, в постановление местного исполнительного органа о реализации решения маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год. Эти суммы являются для вышестоящего бюджета суммами возмещения целевых трансфертов, а для нижестоящего бюджета - суммами расходов по возмещению целевых трансфертов.
Перечисление средств производится администратором соответствующей бюджетной программы нижестоящего бюджета по программе "Возврат целевых трансфертов" на основании счета к оплате и предписания уполномоченного органа по внутреннему контролю и доведением в трехдневный срок до вышестоящего бюджета копии счета к оплате по каждому возврату средств нецелевого использования и копии письма-обоснования, содержащего коды бюджетной классификации расходов, по которым было допущено нецелевое использование.
При невозмещении суммы нецелевого использования целевых трансфертов до 31 декабря текущего финансового года, возмещение производится за счет бюджета нового финансового года.
203. Неиспользованные (недоиспользованные, в том числе за счет экономии по результатам конкурсных процедур) в течение финансового года суммы целевых трансфертов возвращаются в вышестоящий бюджет, выделивший их:
1) в декабре текущего финансового года путем восстановления кассовых расходов администратора бюджетной программы вышестоящего бюджета по соответствующей бюджетной программе.
Расходы нижестоящего бюджета по восстановлению кассовых расходов администратора бюджетной программы вышестоящего бюджета являются расходами по возврату целевых трансфертов, которые осуществляются в соответствии с внесенными в сводные планы финансирования изменениями на основании корректировки местного бюджета.

200. Ағымдағы нысаналы трансферттер және дамуға арналған нысаналы трансферттер бойынша жоғары тұрған бюджеттiң бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiн қаржыландыру жоспарларының төмен тұрған бюджеттердi қаржыландырудың тиiстi жоспарларына сәйкес келмеген кезде қазынашылық бөлiмшелерi трансферттердi аударуды жүргiзбейдi.
Нысаналы трансферттер бойынша республикалық бюджеттi және жергiлiктi бюджеттердi атқару туралы есептер деректерiнде алшақтықтар болған жағдайда, бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган заңнамада белгiленген тәртiппен тиiстi бақылау объектiсiндегi есеп деректерiнiң растылығын тексеру үшiн iшкi бақылау жөнiндегi уәкiлеттi органға материалдар жiбередi.
201. Төмен тұрған бюджеттiң бағдарламалар әкiмшiлерiнiң жоғары тұрған бюджеттен түсетiн трансферттер есебiнен iске асырылатын жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалар жөнiндегi шығыстар пайдаланылатын шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшелiгiне байланысты осы Ережеде белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
202. Жоғары тұрған бюджеттен, оның iшiнде резерв есебiнен алынған нысаналы трансферттердiң орынсыз пайдаланылған сомалары ағымдағы жылғы нысаналы трансферттер ретiнде де, сол сияқты өткен жылдың нысаналы трансферттерi ретiнде де мәслихаттың тиiстi қаржы жылына арналған жергілiктi бюджет туралы шешiмiн iске асыру туралы жергiлiктi атқарушы органның қаулысына Бюджеттiк кодексте белгiленген тәртiппен өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу жүргiзiледi. Бұл сомалар жоғары тұрған бюджет үшiн нысаналы трансферттердi өтеу сомалары, ал төмен тұрған бюджет үшiн - нысаналы трансферттердi өтеу жөнiндегi шығыстардың сомалары болып табылады.
Қаражат аударуды төмен тұрған бюджеттiң тиiстi бюджеттік бағдарламасының әкiмшiсi "Нысаналы трансферттердi қайтару" бағдарламасы бойынша төлеуге берiлетiн шот және iшкi бақылау жөнiндегi уәкiлеттi органның ұйғарымы негiзiнде және үш күндiк мерзiмде жоғары тұрған бюджетке дейiн орынсыз пайдаланылған қаражатты әрбiр қайтару бойынша төлеуге берiлетiн шоттың көшiрмесiн және орынсыз пайдалануға жол берiлген шығыстардың бюджеттiк сыныптамасының кодтарын қамтитын негiздеме хаттың көшiрмесiн жеткiзе отырып жүргiзедi.
Ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанына дейiн нысаналы трансферттердi орынды пайдалану сомасын өтемеген жағдайда, өтеу жаңа қаржы жылының бюджетi есебiнен жүргiзiледi.
203. Қаржы жылы iшiнде пайдаланылмаған (жете пайдаланылмаған, оның iшiнде конкурстық рәсiмдер нәтижелерi бойынша үнемдеу есебiнен) нысаналы трансферттердiң сомалары оларды бөлген жоғары тұрған бюджетке:
1) жоғары тұрған бюджеттiң бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсiнiң тиiстi бюджеттiк бағдарлама бойынша кассалық шығыстарын қалпына келтiру жолымен ағымдағы қаржы жылының желтоқсанында қайтарылады.
Жоғары тұрған бюджеттiң бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсiнiң кассалық шығыстарын қалпына келтiру бойынша төмен тұрған бюджеттiң шығыстары жергiлiктi бюджеттi түзету негiзiнде қаржыландырудың жиынтық жоспарларына енгiзiлген өзгерiстерге сәйкес жүзеге асырылатын нысаналы трансферттердi қайтару жөнiндегi шығыстары болып табылады.

2) в течение месяца после завершения финансового года за счет свободных остатков бюджетных средств.
Для вышестоящего бюджета эти суммы являются поступлениями по возврату целевых трансфертов, для нижестоящего бюджета - расходами, связанными с возвратом целевых трансфертов, осуществляемыми уполномоченным органом по исполнению местных бюджетов, путем корректировки бюджета.
Восстановление и перечисление средств производится администратором бюджетной программы нижестоящего бюджета по программе "Возврат целевых трансфертов" на основании счета к оплате с приложением письма-обоснования, содержащего причины неиспользования (недоиспользования) выделенных средств, и доведением до вышестоящего бюджета копии счета к оплате по каждому возврату целевых трансфертов и копии письма-обоснования.
204. Недоиспользованные администраторам бюджетных программ бюджетные средства, полученные за счет средств распределяемых бюджетных программ, направляются на их восстановление, путем внесения соответствующих изменений в сводные планы финансирования, в индивидуальные планы государственного учреждения на основании разработанного в установленном порядке и принятого постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о выделении средств за счет распределяемых бюджетных программ.
При этом на основании письменного заявления (произвольная форма) администратора бюджетных программ территориальными подразделениями казначейства блокируются расходы, связанные с проведением мероприятий за счет распределяемых бюджетных программ.
205. При недоиспользовании нижестоящими бюджетами средств, полученных в текущем финансовом году из распределяемой бюджетной программы вышестоящего бюджета, возврат экономии или невостребованной суммы нижестоящим бюджетам в течение данного текущего года, должен осуществляться путем восстановления кассовых расходов администратора распределяемой бюджетной программы вышестоящего бюджета.
Расходы местного уполномоченного органа по исполнению бюджета по восстановлению кассовых расходов администратора распределяемой бюджетной программы вышестоящего бюджета являются расходами по возврату целевых трансфертов, которые осуществляются в соответствии с внесенными в сводные планы финансирования изменениями на основании корректировки местного бюджета.
206. Если в утвержденном (уточненном, скорректированном) местном бюджете не предусматриваются расходы, учтенные при расчете бюджетных изъятий и субвенции, то Правительством Республики Казахстан или местным исполнительным органом области принимается решение о сокращении бюджетных субвенций или увеличении бюджетных изъятий на соответствующую величину в течение финансового года.
Решение о сокращении бюджетных субвенций или увеличении бюджетных изъятий на соответствующую величину в течение финансового года принимается Правительством Республики Казахстан на основании материалов проверок центрального уполномоченного органа по внутреннему контролю и местными исполнительными органами на основании материалов проверок ревизионных комиссий маслихатов при соответствующем решении Республиканской бюджетной комиссии.

2) бюджет қаражатының бос қалдықтары есебiнен қаржы жылы аяқталғаннан кейiн бiр ай iшiнде қайтарылады.
Жоғары тұрған бюджет үшiн бұл сома нысаналы трансферттердi қайтару бойынша түсiмдер, төмен тұрған бюджет үшiн - бюджеттi түзету арқылы жергiлiктi бюджеттердi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган жүзеге асыратын нысаналы трансферттердi қайтаруға байланысты шығыстар болып табылады.
Қаражатты қалпына келтiру мен аударуды төмен тұрған бюджеттiң бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсi бөлiнген қаражатты пайдаланбау (жете пайдаланбау) себептерiн қамтитын негiздеме хатты қоса бере отырып және нысаналы трансферттердi әрбiр қайтару жөнiнде төлеуге берiлетiн шоттың көшiрмесiн және негiздеме хаттың көшiрмесiн жоғары тұрған бюджетке дейiн жеткiзе отырып "Нысаналы трансферттердi қайтару" бағдарламасы бойынша төлеуге берiлетiн шот негiзiнде жүргiзедi.
204. Бөлiнген бюджеттiк бағдарламалардан алынған, бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi жете пайдаланбаған қаражат белгiленген тәртiппен әзiрленген және қабылданған Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органның Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органның бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламалар есебiнен қаражат бөлу туралы қаулысына өзгерiстер енгiзу туралы қаулысының негiзiнде қаржыландырудың жиынтық жоспарларына, мемлекеттiк мекеменiң жеке жоспарларына тиiстi өзгерiстер енгiзу арқылы оларды қалпына келтiруге бағытталады.
Бұл ретте, бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң жазбаша өтiнiшi (еркiн түрде) негiзiнде аумақтық қазынашылық бөлiмшелерi бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламалар есебiнен iс-шаралар өткiзумен байланысты шығыстарды тежейдi.
205. Төмен тұрған бюджеттер ағымдағы қаржы жылы жоғары тұрған бюджеттiң бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламасынан алынған қаражатты жете пайдаланбаған жағдайда осы ағымдағы жыл iшiнде төмен тұрған бюджеттерге үнемдеудi немесе сұрауы жоқ соманы қайтару жоғары тұрған бюджеттiң бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламасы әкiмшiсiнiң кассалық шығыстарын қалпына келтiру арқылы жүзеге асырылуы тиiс.
Бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органның жоғары тұрған бюджеттiң бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламасы әкiмшiсiнiң кассалық шығыстарын қалпына келтiру жөнiндегi шығыстары жергiлiктi бюджеттi түзету негiзiнде қаржыландырудың жиынтық жоспарларына енгiзiлген өзгерiстерге сәйкес жүзеге асырылатын нысаналы трансферттердi қайтару жөнiндегi шығыстары болып табылады.
206. Егер бекiтiлген (нақтыланған, түзетiлген) жергiлiктi бюджетте бюджеттiк алуларды және субвенцияларды есептеген кезде есепке алынған шығыстар көзделмесе, онда Қазақстан Республикасының Үкiметi немесе облыстың жергiлiктi атқарушы органы қаржы жылы iшiнде тиiстi мөлшерге бюджеттiк субвенцияларды қысқарту немесе бюджеттiк алуларды арттыру туралы шешiм қабылдайды.
Қаржы жылы iшiнде тиiстi мөлшерге бюджеттiк субвенцияларды қысқарту немесе бюджеттiк алуларды арттыру туралы шешiмдi Республикалық бюджет комиссиясының тиiстi шешiмi кезiнде Қазақстан Республикасының Үкiметi iшкi бақылау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның тексеру материалдары негiзiнде және жергiлiктi атқарушы орган мәслихаттардың тексеру комиссияларының тексеру материалдарының негiзiнде қабылдайды.

Глава 28. Порядок выплаты бюджетных субсидий из
республиканского и местных бюджетов
207. Бюджетные субсидии предоставляются в пределах сумм, определенных законом о республиканском бюджете или решениями маслихатов о местных бюджетах на соответствующий финансовый год, постановлением Правительства Республики Казахстан и местного исполнительного органа о реализации закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год или решения маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год.
208. Порядок перечисления бюджетных субсидий в виде целевых текущих трансфертов из вышестоящих бюджетов нижестоящим бюджетам осуществляется в соответствии с нормами, определенными главой 27 настоящих Правил.
209. Для выплаты бюджетных субсидий их получатели представляют администратору бюджетной программы документы, подтверждающие осуществление ими затрат, требующих возмещения из бюджета. Администратор бюджетной программы после их рассмотрения формирует заключение на выплату бюджетных субсидий в порядке и форме, предусмотренными решениями Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов по каждой бюджетной программе (подпрограмме), по которой осуществляется бюджетное субсидирование, и счета к оплате.
Администратор бюджетной программы для перечисления причитающихся бюджетных субсидий их непосредственным получателям представляет в территориальное подразделение казначейства реестр счетов к оплате в двух экземплярах по форме согласно приложению 37 к настоящим Правилам и счета к оплате.
Администратор бюджетной программы обеспечивает обоснованность выплаты бюджетных субсидий, правильность исчисления причитающихся сумм получателям бюджетных субсидий, достоверность и полноту заполнения представленных в территориальное подразделение казначейства счетов к оплате для перечисления бюджетных субсидий.
Глава 29. Порядок осуществления платежей и
переводов денег в иностранной валюте
210. Для проведения операций в иностранной валюте по зачислению сумм поступлений в иностранной валюте в наличной и безналичной формах, в том числе, предназначенных перечислению в Национальный фонд Республики Казахстан, конвертации, реконвертации и переводу иностранной валюты в пользу нерезидентов Республики Казахстан центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета открываются в НБ РК корреспондентские счета в иностранной валюте по видам валют (далее - корсчета в инвалюте).
Обслуживание корсчетов в инвалюте центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета осуществляется НБ РК на основании договора на обслуживание корсчетов в иностранной валюте и дополнительных соглашений к нему.

28-тарау. Республикалық және жергiлiктi бюджеттерден бюджеттiк субсидиялар төлеу тәртiбi
207. Бюджеттiк субсидиялар республикалық бюджет туралы заңда немесе тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттар шешiмiнде, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және жергiлiктi атқарушы органның тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңын iске асыру туралы қаулысында немесе тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы мәслихат шешiмiнде анықталған сомалар шеңберiнде берiледi.
208. Жоғары тұрған бюджеттерден төмен тұрған бюджеттерге нысаналы ағымдағы трансферттер түрiнде бюджеттiк субсидиялар аудару тәртiбi осы Ереженiң 27-тарауында айқындалған нормаларға сәйкес жүзеге асырылады.
209. Бюджеттiк субсидиялар төлеу үшiн оларды алушылар бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсiне олардың бюджеттен өтеудi талап ететiн шығындарды жүзеге асырғандығын растайтын құжаттарды бередi. Бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсi оларды қарағаннан кейiн Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органдардың шешiмдерiнде көзделген тәртiппен және нысанда бюджеттiк субсидия беру жүзеге асырылған әр бюджеттiк бағдарлама бойынша бюджеттiк субсидияларды төлеуге арналған қорытындыны және төлеуге берiлетiн шоттарды қалыптастырады.
Бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсi тиесiлi бюджеттiк субсидияларды олардың тiкелей алушыларына аудару үшiн аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне осы Ереженiң 37-қосымшасына сәйкес нысан бойынша төлеуге берiлетiн шоттардың тiзiлiмiн және төлеуге берiлетiн шоттарды екi данада бередi.
Бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсi бюджеттiк субсидияларды төлеудiң негiздiлiгiн, бюджеттiк субсидия алушыларға тиесiлi соманы есептеудiң дұрыстығын, бюджеттiк субсидияларды аудару yшiн аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне ұсынылған төлеуге берiлетiн шоттарды толтырудың растығын және толықтығын қамтамасыз етедi.
29-тарау. Шетел валютасында төлемдер мен ақша аударуды жүзеге асыру тәртiбi
210. Қолма-қол және қолма-қол ақшасыз нысанда, оның iшiнде Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына аударуға арналған шетел валютасындағы түсiмдер сомасын есептеу, Қазақстан Республикасының бейрезиденттерiнiң пайдасына шетел валютасын айырбастау, қайта айырбастау және айналдыру жөнiндегi шетел валютасындағы операцияларды жүргiзу үшiн бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға ҚР ҰБ-да валюта түрлерi бойынша шетел валютасында хат-хабар шоттары ашылады (бұдан әрi - шетел валютасындағы хат-хабар шоттары).
Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның шетел валютасындағы хат-хабар шоттарына қызмет көрсетудi ҚР ҰБ шетел валютасындағы хат-хабар шоттарына қызмет көрсетуге арналған шарт және оған қосымша келiсiмдер негiзiнде жүзеге асырады.

211. Счета в иностранной валюте государственному учреждению открываются в ИИСК по видам валют для:
зачисления консульских сборов в иностранной валюте;
зачисления поступлений в иностранной валюте государственному учреждению, разрешенных законодательными актами Республики Казахстан, и осуществления платежей и переводов денег в иностранной валюте в пользу нерезидентов Республики Казахстан.
212. Открытие счета в иностранной валюте государственному учреждению, финансируемому из республиканского или местных бюджетов, осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета после выдачи разрешения. Разрешение выдается центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета на основании ходатайства администратора бюджетных программ. Ходатайство администратора бюджетной программы должно содержать полное наименование государственного учреждения, его семизначный код в соответствии со Справочником государственных учреждений, регистрационный номер налогоплательщика, тип счета, вид валюты, источник финансирования и цели направления расходов, а также нормативный правовой акт Республики Казахстан, в соответствии с которым создано или реорганизовано государственное учреждение. К ходатайству прилагается либо:
1) отраслевой законодательный акт Республики Казахстан;
2) положение (устав) государственного учреждения, в котором предусмотрено осуществление функций по международной деятельности или сотрудничеству;
3) международный договор, ратифицированный Республикой Казахстан;
4) договор на приобретение товаров (работ, услуг), заключенный государственным учреждением с поставщиком - нерезидентом, с приложением письма соответствующего уполномоченного органа по государственным закупкам о том, что государственные закупки проведены в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
213. Для проведения операций по счету в иностранной валюте государственное учреждение представляет в территориальное подразделение казначейства разрешение и документ с образцами подписей и оттиска печати.
214. Порядок открытия, ведения и закрытия счетов в иностранной валюте государственных учреждений определяется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
215. Государственное учреждение обеспечивает достоверность, полноту и правильность заполнения предоставленных документов в территориальное подразделение казначейства для проведения операций в иностранной валюте.
216. В случае если законодательными актами Республики Казахстан государственному учреждению разрешено поступление иностранной валюты, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета зачисляет суммы поступлений в иностранной валюте на счета в иностранной валюте по видам валют государственного учреждения с последующим осуществлением государственным учреждением процедур по реконвертации иностранной валюты в порядке, аналогичном порядку, изложенному в главе 30 настоящих Правил.

211. Шетел валютасындағы шоттар мемлекеттiк мекемеге валюта түрлерi бойынша ҚБАЖ-да:
шетел валютасындағы консулдық алымдарды есептеу;
Қазақстан Республикасының заңнама актiлерiнде рұқсат етiлген мемлекеттiк мекемеге шетел валютасында түсiмдердi есептеу және Қазақстан Республикасының резидент еместерiнiң пайдасына шетел валютасында төлемдер мен ақша аударуды жүзеге асыру үшiн ашылады.
212. Республикалық немесе жергiлiктi бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемеге шетел валютасында шот ашуды рұқсат берiлгеннен кейiн бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган жүзеге асырады. Рұқсатты бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң қолдаухаты негiзiнде бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган бередi. Бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсiнiң қолдаухаты мемлекеттiк мекеменiң толық атауын, Мемлекеттiк мекемелер анықтамасына сәйкес оның жетi белгiден тұратын кодын, салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрiн, шот түрiн, валюта түрiн, қаржыландыру көзiн және шығыстар бағыттарының мақсаттарын, сондай-ақ оған сәйкес мемлекеттiк мекеме құрылған немесе қайта құрылған Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiсiн қамтуы тиiс. Қолдаухатқа не:
1) Қазақстан Республикасының салалық заңнама актiсi;
2) халықаралық қызмет немесе ынтымақтастық жөнiндегi функцияларды жүзеге асыру көзделген мемлекеттiк мекеменiң ережесi (жарғысы);
3) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарт;
4) мемлекеттiк сатып алу Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жүргiзiлгендiгi туралы мемлекеттiк сатып алу жөнiндегi тиiстi уәкiлеттi органның хатын қоса бере отырып, мемлекеттiк мекеме өнiм берушiлермен - бейрезиденттермен жасасқан тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатып алуға арналған шарт қоса берiледi.
213. Шетел валютасындағы шот бойынша операция жүргiзу үшiн мемлекеттiк мекеме аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне рұқсат және қол мен мөр бедерiнiң үлгiлерi бар құжатты бередi.
214. Мемлекеттiк мекемелердiң шетел валютасында шоттар ашу, жүргiзу және жабу тәртiбiн бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган анықтайды.
215. Мемлекеттiк мекеме шетел валютасында операция жүргiзу үшiн аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне берiлген құжаттардың растығын, оларды толық және дұрыс толтыруды қамтамасыз етедi.
216. Егер Қазақстан Республикасының заңнама актiлерiнде мемлекеттiк мекемеге шетел валютасын түсiруге рұқсат берiлсе, бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган шетел валютасындағы түсiмдер сомасын мемлекеттiк мекеменiң осы Ереженiң 30-тарауда айтылған тәртiпке ұқсас тәртiппен шетел валютасын қайта айырбастау жөнiндегi рәсiмдердi кейiн жүзеге асыра отырып мемлекеттiк мекеменiң валюта түрлерi бойынша шетел валютасындағы шоттарға есептейдi.

217. При необходимости осуществления государственным учреждением платежей и переводов денег в иностранной валюте за счет других источников финансирования, кроме бюджетных средств, в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, государственное учреждение осуществляет процедуры конвертации и перевода иностранной валюты в порядке, аналогичном порядку, изложенному в главе 31 настоящих Правил.
Глава 30. Порядок реконвертации иностранной валюты
218. Реконвертация иностранной валюты осуществляется на основании заявки на реконвертацию по форме согласно приложению 48 к настоящим Правилам.
219. Реконвертация иностранной валюты, предназначенной для зачисления в соответствующий бюджет и/или Национальный фонд Республики Казахстан, осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в течение трех рабочих дней со дня получения с НБ РК выписок по корсчетам в инвалюте с приложением платежных документов в электронном виде.
220. Реконвертация сумм поступлений в иностранной валюте осуществляется территориальным подразделением казначейства по заявке на реконвертацию государственного учреждения. Государственное учреждение представляет заявку на реконвертацию иностранной валюты в территориальное подразделение казначейства в течение трех рабочих дней со дня получения выписок по счетам в иностранной валюте.
221. При недостаточности или неверном указании реквизитов в платежных документах в электронном виде, не позволяющих определить назначение платежа в иностранной валюте, ответственный исполнитель центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета зачисляет сумму поступлений в иностранной валюте на код специфики 0900НП "Суммы до выяснения в иностранной валюте" соответствующего территориального подразделения казначейства.
222. Территориальное подразделение казначейства не позднее следующего рабочего дня письменно уведомляет орган налоговой службы и/или государственное учреждение (в случаях указания в платежных документах получателем поступлений в иностранной валюте - государственное учреждение) о поступлениях в иностранной валюте, в электронных платежных документах которых нельзя определить назначение платежа, реквизиты.
223. Орган налоговой службы проводит работу по выяснению реквизитов платежа и в течение семи рабочих дней со дня уведомления предоставляет в территориальное подразделение казначейства сведения о назначении платежа и реквизитах. Орган налоговой службы обеспечивает своевременность предоставления реквизитов и их достоверность.
224. Государственное учреждение проводит работу по выяснению реквизитов платежа и в течение семи рабочих дней со дня уведомления предоставляет в территориальное подразделение казначейства сведения о назначении платежа и реквизитах. На основании предоставленных данных территориальное подразделение казначейства направляет письмо в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета для проведения операции по списанию с кода специфики 0900НП "Суммы до выяснения в иностранной валюте" территориального подразделения казначейства и зачислению на счет государственного учреждения сумм поступлений в иностранной валюте.

217. Мемлекеттiк мекеме Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда бюджет қаражатынан басқа өзге қаржыландыру көздерi есебiнен шетел валютасында төлемдер мен ақша аударымын жүзеге асыру қажет болған жағдайда, мемлекеттiк мекеме осы Ереженiң 31-тарауда айтылған тәртiпке ұқсас тәртiппен шетел валютасын айырбастауды және аударуды жүзеге асырады.
30-тарау. Шетел валютасын қайта айырбастау тәртiбi
218. Шетел валютасын қайта айырбастау осы Ережеге 48-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қайта айырбастауға арналған өтiнiм негiзiнде жүзеге асырылады.
219. Тиiстi бюджетке және/немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына есептеуге арналған шетел валютасын қайта айырбастауды бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган ҚР ҰБ-дан электрондық түрдегi төлем құжаттарын қоса бере отырып шетел валютасындағы хат-хабар шоттары бойынша үзiндi алған күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде жүзеге асырады.
220. Шетел валютасындағы түсiмдер сомасын қайта айырбастауды аумақтық қазынашылық бөлiмшесi мемлекеттiк мекеменiң қайта айырбастауға арналған өтiнiмi бойынша жүзеге асырады. Мемлекеттiк мекеме шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтiнiмдi шетел валютасындағы шоттар бойынша үзiндi алған күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне бередi.
221. Төлем құжаттарында электрондық түрде шетел валютасындағы төлем тағайындауды анықтауға мүмкiндiк бермейтiн деректемелер жеткiлiксiз немесе дұрыс емес көрсетiлген жағдайда, бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның жауапты орындаушысы шетел валютасындағы түсiмдер сомасын қазынашылықтың тиiстi аумақтық бөлiмшесiнiң 0900НП "Шетел валютасында анықтағанға дейiнгi сома" ерекшелiгi кодына есептейдi.
222. Аумақтық қазынашылық бөлiмшесi келесi жұмыс күнiнен кешiктiрмей салық қызметi органына және/немесе мемлекеттiк мекемеге (төлем құжаттарында шетел валютасындағы түсiмдердi алушы болып мемлекеттiк мекеме көрсетiлген жағдайда) электрондық төлем құжаттарында төлем тағайындауын, деректемелердi анықтау мүмкiн емес шетел валютасындағы түсiмдер туралы жазбаша хабар бередi.
223. Салық қызметi органы төлем деректемелерiн анықтау жөнiнде жұмыс жүргiзедi және хабар берiлген күннен бастап жетi жұмыс күнi iшiнде аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне төлем тағайындау және деректемелер туралы мәлiмет бередi. Салық қызметi органы деректемелердi уақтылы берудi және олардың растылығын қамтамасыз етедi.
224. Мемлекеттiк мекеме төлем деректемелерiн анықтау жөнiнде жұмыс жүргiзедi және хабар берiлген күннен бастап жетi жұмыс күнi iшiнде аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне төлем тағайындау және деректемелер туралы мәлiмет бередi. Берiлген деректер негiзiнде аумақтық қазынашылық бөлiмшесi шетел валютасындағы түсiмдер сомасын тиiстi аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң 0900НП "Шетел валютасында анықтағанға дейiнгi сома" ерекшелiгi кодынан есептен шығару және мемлекеттiк мекеме шотына септеу жөнiндегi операцияны жүргiзу үшiн бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға хат жiбередi.

225. Государственное учреждение обеспечивает своевременность предоставления реквизитов и их достоверность.
226. Заявка на реконвертацию иностранной валюты составляется и представляется государственным учреждением в территориальное подразделение казначейства в двух экземплярах для реконвертации иностранной валюты:
поступившей в виде консульских сборов в иностранной валюте;
неиспользованной или недоиспользованной по назначению в сроки, установленные настоящими Правилами.
227. Территориальное подразделение казначейства после проверки осуществляет ввод заявки на реконвертацию иностранной валюты в ИИСК.
228. При обнаружении ошибок, наличии исправлений в заявке на реконвертацию иностранной валюты, отсутствии каких-либо требуемых реквизитов, недостаточности либо отсутствии необходимой суммы на счете в иностранной валюте (по видам валют), несоответствии подписей и/или оттиска печати документу с образцами подписей и оттиска печати, заявка на реконвертацию иностранной валюты возвращается государственному учреждению без исполнения с указанием причины возврата.
229. После получения выписок по корсчетам в инвалюте и платежных документов в электронном виде из НБ РК центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета проводит списание денег со счетов в иностранной валюте государственных учреждений.
230. Формирование выписок по счетам в иностранной валюте государственного учреждения осуществляется территориальным подразделением казначейства в день списания центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета денег со счетов в иностранной валюте государственных учреждений. В тот же день один экземпляр заявки на реконвертацию иностранной валюты государственного учреждения с отметкой ответственного исполнителя и указанием даты списания денег со счета в иностранной валюте вместе с выпиской по счетам в иностранной валюте государственного учреждения возвращается государственному учреждению, второй экземпляр заявки на реконвертацию иностранной валюты остается в территориальном подразделении казначейства.
Глава 31. Порядок конвертации и перевода иностранной валюты
231. Для проведения государственными учреждениями платежей и переводов денег в иностранной валюте в пользу нерезидентов Республики Казахстан осуществляются операции по конвертации и переводу иностранной валюты.
232. Операция по покупке иностранной валюты по видам валют на сумму, не превышающую установленный НБ РК лимит по видам валют, осуществляется без представления предварительных сведений.
233. Операция по покупке иностранной валюты на сумму, превышающую установленный НБ РК лимит, осуществляется после представления государственным учреждением заявки о необходимости покупки иностранной валюты с указанием суммы по видам валют, в следующие сроки до даты покупки:
евро, английские фунты стерлинги, швейцарские франки, российские рубли - за три дня;
японские йены - за пять дней.

225. Мемлекеттiк мекеме деректемелердi уақтылы берудi және олардың растылығын қамтамасыз етедi.
226. Шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтiнiмдi мемлекеттiк мекеме жасайды және шетел валютасын қайта айырбастау үшiн екi данада аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне бередi:
шетел валютасындағы консулдық алымдар;
осы Ережеде белгiленген мерзiмде орынсыз пайдаланылған немесе жете пайдаланылмаған түрiнде түскен.
227. Аумақтық қазынашылық бөлiмшесi тексеруден кейiн шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтiнiмдi ҚБАЖ-ға енгiзудi жүзеге асырады.
228. Қате табылған, шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтiнiмде түзету болған, қандай да бiр талап етiлетiн деректемелер болмаған, шетел валютасындағы шотта қажет сома (валюта түрлерi бойынша) жеткiлiксiз не жоқ болған, қолдар және/немесе мөр бедерi қолдар мен мөр бедерiнiң үлгiлерi бар құжатқа сәйкес келмеген жағдайда, шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтiнiм қайтару себептерi көрсетiлiп орындалмастан мемлекеттiк мекемеге қайтарылады.
229. ҚР ҰБ-дан шетел валютасындағы хат-хабар шоттары бойынша үзiндi және электрондық түрдегi төлем құжаттары алынғаннан кейiн бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган мемлекеттiк мекемелердiң шетел валютасындағы шоттарынан ақшаны есептен шығаруды жүргiзедi.
230. Мемлекеттiк мекеменiң шетел валютасындағы шоттары жөнiндегi үзiндiнi қалыптастыруды бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган мемлекеттiк мекемелердiң шетел валютасындағы шоттарынан ақшаны есептен шығарған күнi жүзеге асырады. Сол күнi мемлекеттiк мекеменiң шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтiнiмнiң бiр данасы жауапты орындаушының белгiсiмен және мемлекеттiк мекеменiң шетел валютасындағы шоттары жөнiндегi үзiндiмен бiрге мемлекеттiк мекемеге қайтарылады, шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтiнiмнiң екiншi данасы аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде қалады.
31-тарау. Шетел валютасын айырбастау және аудару тәртiбi
231. Мемлекеттiк мекемелер Қазақстан Республикасының бейрезиденттерiнiң пайдасына шетел валютасында төлемдер мен ақша аударуды жүргiзу үшiн шетел валютасын айырбастау және аудару жөнiндегi операциялар жүзеге асырылады.
232. Валюта түрлерi бойынша ҚР ҰБ белгiлеген лимиттен асып түспейтiн сомаға валюта түрлерi бойынша шетел валютасын сатып алу жөнiндегi операция алдын ала мәлiмет берiлместен жүзеге асырылады.
233. ҚР ҰБ белгiлеген лимиттен асып түсетiн сомаға шетел валютасын сатып алу жөнiндегi операция мемлекеттiк мекеменiң валюта түрлерi бойынша соманы көрсете отырып, шетел валютасын сатып алу қажеттiлiгi туралы өтiнiшiн бергеннен кейiн, сатып алу күнiне дейiн мынадай мерзiмде:
eуpo, ағылшын фунт стерлингi, швейцария франкiсi, ресей рублi - үш күн бұрын;
жапония иенасы - бес күн бұрын жүзеге асырылады.

234. Территориальное подразделение казначейства в день получения предварительных сведений от государственного учреждения представляет их в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, который, в свою очередь, доводит их до НБ РК.
235. Для осуществления платежей и переводов денег в иностранной валюте государственное учреждение представляет в территориальное подразделение казначейства счет к оплате и заявку на конвертацию иностранной валюты согласно приложению 49 к настоящим Правилам.
236. Заявка на конвертацию иностранной валюты составляется и представляется государственным учреждением в двух экземплярах.
237. При обнаружении ошибок, наличии исправлений в счете к оплате и/или заявке на конвертацию иностранной валюты, отсутствии каких-либо требуемых реквизитов в них, несоответствии подписей и/или оттиска печати документу с образцами подписей и оттиска печати, несоответствии сумм счета к оплате сумме заявки на конвертацию иностранной валюты счет к оплате и заявка на конвертацию иностранной валюты возвращаются государственному учреждению без исполнения с указанием причины возврата.
238. В случае превышения необходимой суммы оплаты над суммой зарегистрированной гражданско-правовой сделки в связи с курсовой разницей территориальным подразделением казначейства введенные в ИИСК счет к оплате и заявка на конвертацию иностранной валюты не утверждаются.
239. Государственное учреждение представляет в тот же день в территориальное подразделение казначейства на сумму курсовой разницы: заявку на регистрацию обязательств, заявку на конвертацию иностранной валюты и счет к оплате.
240. При наличии неиспользованных остатков индивидуального плана финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по обязательствам по соответствующему коду бюджетной классификации расходов территориального подразделения казначейства осуществляет ввод в ИИСК данных заявки на регистрацию обязательств на сумму курсовой разницы и формирование уведомления.
241. При наличии неиспользованных остатков выданных разрешений по соответствующему коду бюджетной классификации расходов территориального подразделения казначейства осуществляет ввод в ИИСК данные заявки на регистрацию обязательств на сумму курсовой разницы и формирование уведомления.
242. В случае отсутствия неиспользованных остатков выданных разрешений и/или плана финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по платежам на сумму курсовой разницы - ранее введенные в ИИСК счет к оплате и заявка на конвертацию иностранной валюты отменяются и возвращаются государственному учреждению вместе со счетом к оплате, заявкой на конвертацию иностранной валюты и заявкой на регистрацию обязательств на сумму курсовой разницы без исполнения.

234. Аумақтық қазынашылық бөлiмшесi мемлекеттiк мекемеден алдын ала мәлiмет алған күнi оларды бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға бередi, ол, өз кезегiнде, оларды ҚР ҰБ-ға дейiн жеткiзедi.
235. Шетел валютасында төлемдер мен ақша аударымын жүзеге асыру үшiн мемлекеттiк мекеме осы Ережеге  49-қосымшаға сәйкес аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне төлеуге берiлетiн шот пен шетел валютасын айырбастауға арналған өтiнiмдi бередi.
236. Шетел валютасын айырбастауға арналған өтiнiмдi мемлекеттiк мекеме жасайды және екi данада бередi.
237. Қате табылған, төлеуге берiлетiн шотта және/немесе шетел валютасын айырбастауға арналған өтiнiмде түзету болған, оларда қандай да бiр талап етiлетiн деректемелер болмаған, қолдар және/немесе мөр бедерi қолдар мен мөр бедерiнiң үлгiлерi бар құжатқа сәйкес келмеген, төлеуге берiлетiн шот сомасы шетел валютасын айырбастауға арналған өтiнiм сомасына сәйкес келмеген жағдайда, төлеуге берiлетiн шот және шетел валютасын айырбастауға арналған өтiнiм қайтару себептерi көрсетiлiп орындалмастан мемлекеттiк мекемеге қайтарылады.
238. Бағамдық айырмашылыққа байланысты қажеттi төлем сомасы тiркелген азаматтық-құқықтық мәмiле сомасынан асқан жағдайда, аумақтық қазынашылық бөлiмшесi ҚБАЖ-ға енгiзiлген төлеуге берiлетiн шотты және шетел валютасын айырбастауға арналған өтiнiмдi бекiтпейдi.
239. Мемлекеттiк мекеме сол күнi аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне бағамдық айырма сомасына: мiндеттемелердi тiркеуге арналған өтiнiм, шетел валютасын айырбастауға арналған өтiнiм және төлеуге берiлетiн шот бередi.
240. Шығыстардың бюджеттiк сыныптамасының тиiстi коды бойынша мiндеттемелер жөнiндегi бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) жеке қаржыландыру жоспарының пайдаланылмаған қалдықтары болған жағдайда аумақтық қазынашылық бөлiмшесi бағамдық айырма сомасына мiндеттемелердi тiркеуге арналған өтiнiм деректерiн ҚБАЖ-ға енгiзудi және хабарлама қалыптастыруды жүзеге асырады.
241. Шығыстардың бюджеттiк сыныптамасының тиiстi коды бойынша берiлген рұқсаттардың пайдаланылмаған қалдықтары болған жағдайда аумақтық қазынашылық бөлiмшесi бағамдық айырма сомасына мiндеттемелердi тiркеуге арналған өтiнiм деректерiн ҚБАЖ-ға енгiзудi және хабарлама қалыптастыруды жүзеге асырады.
242. Бағамдық айырма сомасына төлемдер бойынша берiлген рұқсаттардың және/немесе бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарының пайдаланылмаған қалдықтары болмаған жағдайда - бұрын ҚБАЖ-ға енгiзiлген төлеуге берiлетiн шот пен шетел валютасын айырбастауға арналған өтiнiм күшiн жояды және төлеуге берiлетiн шотпен, шетел валютасын айырбастауға арналған өтiнiммен және бағамдық айырма сомасына арналған мiндеттемелермен бiрге орындалмастан мемлекеттiк мекемеге қайтарылады.

243. После получения выписок по корсчетам в иностранной валюте и платежных документов в электронном виде из НБ РК центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в день получения выписок проводит зачисление иностранной валюты по ее видам на соответствующие счета в иностранной валюте государственного учреждения.
244. Формирование выписок по счетам в иностранной валюте государственного учреждения осуществляется территориальным подразделением казначейства в день зачисления центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета иностранной валюты по ее видам на соответствующие счета в иностранной валюте государственного учреждения. Один экземпляр заявки на конвертацию иностранной валюты с отметкой ответственного исполнителя территориального подразделения казначейства и указанием даты зачисления денег на счета в иностранной валюте для представления государственным учреждением заявления на перевод денег возвращается государственному учреждению в тот же день вместе с выпиской по счетам государственного учреждения в иностранной валюте, второй экземпляр заявки на конвертацию иностранной валюты остается в территориальном подразделении казначейства.
245. Заявление на перевод денег в иностранной валюте представляется в двух экземплярах по форме согласно приложению 50 к настоящим Правилам.
246. Территориальное подразделение казначейства после проверки заявления на перевод денег в иностранной валюте вводит ее в ИИСК.
247. При обнаружении несоответствий, наличии исправлений в заявлении на перевод денег в иностранной валюте, отсутствии каких-либо требуемых реквизитов в нем, несоответствии реквизитов получателя иностранной валюты, назначения платежа, подписей и/или оттиска печати документу с образцами подписей и оттиска печати заявление на перевод денег в иностранной валюте возвращается государственному учреждению без исполнения с указанием причины возврата.
248. После получения выписок по корсчетам в инвалюте и платежных документов в электронном виде из НБ РК центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в день получения выписок проводит операции по списанию денег в иностранной валюте со счетов в иностранной валюте государственного учреждения.
249. После формирования выписок по счетам в иностранной валюте государственного учреждения ответственный исполнитель территориального подразделение казначейства один экземпляр заявления на перевод денег в иностранной валюте с отметкой ответственного исполнителя и указанием даты списания центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета денег со счета в иностранной валюте вместе с выпиской по счетам в иностранной валюте государственного учреждения возвращает государственному учреждению, второй экземпляр заявления на перевод денег в иностранной валюте остается в территориальном подразделении казначейства.

243. ҚР ҰБ-дан электрондық түрдегi төлем құжаттары мен шетел валютасындағы хат-хабар шоттары бойынша үзiндi алғаннан кейiн бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган үзiндiнi алған күнi мемлекеттiк мекеменiң шетел валютасындағы тиiстi шоттарына шетел валютасының түрлерi бойынша оны есептеу жүргiзедi.
244. Мемлекеттiк мекеменiң шетел валютасындағы шоттары бойынша үзiндi қалыптастыруды аумақтық қазынашылық бөлiмшесi мемлекеттiк мекеменiң шетел валютасындағы тиiстi шоттарына шетел валютасының түрлерi бойынша оны есептеген күнi жүзеге асырылады. Аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң жауапты орындаушысының белгiсi бар және мемлекеттiк мекеме ақша аударуға өтiнiш беруi үшiн шетел валютасындағы шоттарға ақша есептелген күнiн көрсетiп шетел валютасын айырбастауға арналған өтiнiмнiң бiр данасы сол күнi мемлекеттiк мекеменiң шетел валютасындағы шоттары бойынша үзiндiмен бiрге мемлекеттiк мекемеге қайтарылады, шетел валютасын айырбастауға арналған өтiнiмнiң екiншi данасы аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде қалады.
245. Шетел валютасындағы ақшаны аударуға арналған өтiнiш осы Ережеге 50-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екi данада берiледi.
246. Аумақтық қазынашылық бөлiмшесi шетел валютасындағы ақшаны аударуға арналған өтiнiштi тексергеннен кейiн оны ҚБАЖ-ға енгiзедi.
247. Сәйкес келмеу анықталған, шетел валютасындағы ақшаны аударуға арналған өтiнiште түзету болған, онда қандай да бiр талап етiлетiн деректемелер болмаған, шетел валютасын алушының деректемелерi, төлем тағайындау, қолдар және/немесе мөр бедерi қолдар мен мөр бедерiнiң үлгiлерi бар құжатқа сәйкес келмеген шетел валютасындағы ақшаны аударуға арналған өтiнiш қайтару себептерi көрсетiлiп орындалмастан мемлекеттiк мекемеге қайтарылады.
248. ҚР ҰБ-дан электрондық түрдегi төлем құжаттары мен шетел валютасындағы хат-хабар шоттары бойынша үзiндi алғаннан кейiн бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган үзiндiнi алған күнi мемлекеттiк мекеменiң шетел валютасындағы шоттарынан шетел валютасындағы ақшаны есептен шығару жөнiнде операция жүргiзедi.
249. Мемлекеттiк мекеменiң шетел валютасындағы шоттары бойынша үзiндiнi қалыптастырғаннан кейiн аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң жауапты орындаушысы жауапты орындаушының белгiсi бар және бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган мемлекеттiк мекеменiң шетел валютасындағы шоттары бойынша үзiндiмен бiрге шетел валютасындағы шоттан ақшаны есептен шығарған күнi көрсетiлген шетел валютасындағы ақшаны аударуға арналған өтiнiштiң бiр данасын мемлекеттiк мекемеге қайтарады, шетел валютасындағы ақшаны аударуға арналған өтiнiштiң екiншi данасы аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде қалады.

250. Сконвертированная иностранная валюта в течение десяти календарных дней со дня ее зачисления на счет в иностранной валюте должна быть использована государственным учреждением по назначению. В случае неиспользования либо недоиспользования иностранной валюты не позднее следующего рабочего дня по окончании этого срока территориальное подразделение казначейства письменно уведомляет государственное учреждение о необходимости предоставления заявки на реконвертацию иностранной валюты.
251. На основании заявки на реконвертацию иностранной валюты, предоставленной государственным учреждением, осуществляется операция по реконвертации иностранной валюты с последующим восстановлением ее суммы в тенге на КБК расходов государственного учреждения, с которого была конвертирована иностранная валюта.
Раздел 6. Порядок управления бюджетными деньгами
Глава 32. Порядок управления бюджетными деньгами
252. Управление бюджетными деньгами осуществляется уполномоченным органом по исполнению бюджета.
253. Для обеспечения своевременности и полноты проведения платежей уполномоченный орган по исполнению бюджета составляет прогноз потоков наличности (далее - прогноз), который является процессом по определению объемов поступлений в бюджет и ожидаемого исполнения расходов на планируемый период, с целью прогнозирования объема наличности и эффективного управления бюджетными деньгами.
254. Прогноз составляется в соответствии с Бюджетным кодексом на основании следующих данных:
утвержденного или уточненного бюджета на соответствующий финансовый год;
сводного плана поступлений и финансирования;
об остатках средств на контрольном счете наличности соответствующего бюджета;
ожидаемого объема поступлений денег в соответствующие бюджеты с учетом динамики поступлений предыдущих месяцев текущего года (сроков уплаты) и проведения сравнительного анализа поступлений за аналогичный период прошлого финансового года;
реализации бюджетных программ (подпрограмм) в соответствии с планами финансирования по платежам и проведения сравнительного анализа реализации бюджетных программ (подпрограмм) за аналогичный период прошлого финансового года.
255. Уполномоченный орган по исполнению бюджета совместно с заинтересованными государственными органами:
ежемесячно уточняют ожидаемые объемы поступлений денег в бюджет;
в конце текущего месяца уточняют объемы проводимых платежей в следующем месяце.
256. Уполномоченный орган по исполнению бюджета:
проводит мониторинг движения денег на контрольном счете наличности бюджета;
осуществляет контроль и управление текущими остатками денег на контрольном счете наличности бюджета;
определяют сумму временно свободных бюджетных денег.

250. Айырбасталған шетел валютасын ол шетел валютасындағы шотқа есептелген күннен бастап он күнтiзбелiк күн iшiнде мемлекеттiк мекеме орынды пайдалануы тиiс. Шетел валютасын пайдаланбаған не жете пайдаланбаған жағдайда осы мерзiм аяқталғаннан соң келесi жұмыс күнiнен кешiктiрмей аумақтық қазынашылық бөлiмшесi шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтiнiм беру қажеттiлiгi туралы мемлекеттiк мекемеге жазбаша хабар бередi.
251. Мемлекеттiк мекеме берген шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтiнiм негiзiнде шетел валютасы айырбасталған мемлекеттiк мекеменiң шығыстардың БСК-ға кейiн оның сомасын қалпына келтiре отырып шетел валютасын қайта айырбастау жөнiндегi операция жүзеге асырылады.
6-бөлiм. Бюджет ақшасын басқару тәртiбi
32-тарау. Бюджет ақшасын басқару тәртiбi
252. Бюджет ақшасын басқаруды бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган жүзеге асырады.
253. Төлемдi уақтылы және толық жүргiзудi қамтамасыз ету үшiн бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган қолма-қол ақша көлемiн болжамдау және бюджет ақшасын тиiмдi басқару мақсатында бюджетке түсетiн түсiмдер көлемiн және жоспарлы кезеңге арналған шығыстарды күтiлетiн орындауды анықтау жөнiндегi шешiмдi әзiрлеу үдерiсi болып табылатын қолма-қол ақша ағымына болжам (бұдан әрi - болжам) жасайды.
254. Болжам Бюджет кодексiне сәйкес мынадай деректер негiзiнде жасалады:
тиiстi қаржы жылына арналған бекiтiлген немесе нақтыланған бюджет;
түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспары;
тиiстi бюджеттiң қолма-қол ақшасының бақылау шотындағы қаражат қалдықтары туралы;
ағымдағы жылдың өткен айларының түсiмдер серпiнiн (төлеу мерзiмдерiн) және өткен қаржы жылының ұқсас кезеңiндегi түсiмдерге салыстырмалы талдау жүргiзудi есепке ала отырып тиiстi бюджеттерге түсетiн ақшаның күтiлетiн көлемi;
төлемдер бойынша қаржыландыру және өткен қаржы жылының ұқсас кезеңiнде бюджеттiк бағдарламалардың (кiшi бағдарламалардың) iске асырылуын салыстырмалы талдау жүргiзу жоспарларына сәйкес бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) iске асыру.
255. Бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган мүдделi мемлекеттiк органдармен бiрлесiп:
бюджетке түсетiн ақшаның күтiлетiн көлемiн ай сайын нақтылайды;
ағымдағы жылдың аяғында келесi айда жүргiзiлетiн төлемдер көлемiн нақтылайды.
256. Бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган:
бюджеттiң қолма-қол ақшаны бақылау шотында ақша қозғалысының мониторингiн жүргізедi;
бюджеттiң қолма-қол ақшаны бақылау шотында ақшаның ағымдағы қалдықтарын бақылауды және басқаруды жүзеге асырады;
уақытша бос бюджет ақшасының сомасын анықтайды.

257. Уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании прогноза, остатка денег на контрольном счете наличности ежемесячно проводит анализ ожидаемого исполнения на предстоящий месяц и определяет ожидаемый остаток денег на контрольном счете наличности на конец прогнозируемого периода.
258. По результатам проведенного анализа может прогнозироваться на конец периода как положительное, так и отрицательное сальдо на контрольном счете наличности соответствующего бюджета.
259. В случае прогноза отрицательного сальдо на контрольном счете наличности или образования текущего дефицита наличности в течение месяца, уполномоченный орган по исполнению бюджета инициирует необходимость проведения дополнительного заимствования или переноса плановой эмиссии государственных ценных бумаг.
260. В случае превышения прогнозных объемов производимых платежей над объемом прогноза поступлений в республиканский и местные бюджеты и остатков бюджетных средств на КСН соответствующих бюджетов (дефицит наличности) и невозможности организации процесса привлечения денег в предстоящем месяце путем выпуска государственных ценных бумаг или осуществления заимствования у вышестоящего бюджета, уполномоченный орган по исполнению бюджета по согласованию с администраторами бюджетных программ вносит изменения в помесячный график осуществления выплат по бюджетным программам (подпрограммам) в сводном плане финансирования в порядке, установленном главой 6 раздела 2 настоящих Правил.
Глава 33. Порядок размещения временно свободных
бюджетных денег во вклады (депозиты)
261. Уполномоченные органы по исполнению республиканского и областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы определяют объем временно свободных бюджетных денег для размещения во вклады (депозиты) в НБ РК (далее - вклады в НБ РК).
262. Размещение временно свободных бюджетных денег республиканского и областных бюджетов, бюджетов городов Астаны и Алматы во вклады НБ РК осуществляется с целью рационального их использования и получения доходов в соответствующий бюджет.
263. Размещение и возврат осуществляется на основании Генерального соглашения о стандартных условиях, используемых при осуществлении вкладных операций, заключенного между центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и НБ РК.
264. Для размещения временно свободных бюджетных денег во вклады НБ РК между центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и уполномоченным органом по исполнению местного бюджета заключается Генеральное соглашение на перевод временно свободных бюджетных денег (далее - Соглашение).
Форма Соглашения, приложения к нему, устанавливаются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.

257. Бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган болжам, қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша қалдығының негiзiнде алдағы айға күтiлетiн орындауға талдау жүргiзедi және болжамды кезеңнiң соңына қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы күтiлетiн ақша қалдығын анықтайды.
258. Жүргiзiлген талдау нәтижелерi бойынша кезең соңына тиiстi бюджеттiң қолма-қол ақшаны бақылау шотында оң да, терiс те сальдо болжамдала алады.
259. Қолма-қол ақшаның бақылау шотында терiс сальдо болжамы немесе бiр ай iшiнде қолма-қол ақшаның ағымдағы тапшылығы пайда болған жағдайда, бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган қосымша қарыз алу жүргiзу немесе мемлекеттiк бағалы қағаздарды жоспарлы шығаруды көшiру қажеттiлiгiне бастамашылық етедi.
260. Жүргiзiлген төлемдердiң болжамды көлемi республикалық және жергiлiктi бюджеттерге түсетiн түсiмдер болжамдау көлемi мен тиiстi бюджеттiң ҚБШ-дағы бюджет қаражатының қалдығынан (қолма-қол ақша тапшылығы) артқан және мемлекеттiк бағалы қағаздар шығару немесе жоғары тұрған бюджеттен қарыз алуды жүзеге асыру арқылы алдағы айда ақша тарту үдерiсiн ұйымдастыру мүмкiн болмаған жағдайда, бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiмен келiсiм бойынша осы Ереженiң 2-бөлiмiнiң 6-тарауында белгiленген тәртiппен қаржыландырудың жиынтық жоспарында бюджеттiк бағдарламалар (кiшi бағдарламалар) бойынша төлемдi жүзеге асырудың ай сайынғы кестесiне өзгерiс енгiзедi.
33-тарау. Уақытша бос бюджет ақшасын салымдарға (депозиттерге) орналастыру тәртiбi
261. Республикалық және облыстық бюджеттердi, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттерiн атқару жөнiндегi уәкiлеттi органдар ҚР ҰБ-ның салымдарына (депозиттерiне) (бұдан әрi - ҚР ҰБ-дағы салымдар) орналастыру үшiн уақытша бос бюджет ақшасының көлемiн анықтайды.
262. Республикалық және облыстық бюджеттердiң, Астана және Алматы қалалары бюджеттерiнiң уақытша бос бюджет ақшасын ҚР ҰБ салымдарына орналастыру оларды оңтайлы пайдалану және тиiстi бюджетке кiрiс түсiру мақсатында жүзеге асырылады.
263. Орналастыру және қайтару бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган мен ҚР ҰБ арасында жасалған салым операцияларын жүзеге асыру кезiнде пайдаланылатын Стандарт шарттары туралы бас келiсiм негiзiнде жүзеге асырылады.
264. Уақытша бос бюджет ақшасын ҚР ҰБ салымдарына орналастыру үшiн бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган мен жергiлiктi бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган арасында Уақытша бос бюджет ақшасын аударуға арналған бас келiсiм (бұдан әрi - Келiсiм) жасалады.
Келiсiм нысанын, оған қосымшаны бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган белгілейдi.

265. Каждая операция по размещению (переводу) во вклады НБ РК временно свободных бюджетных денег оформляется паспортом сделки, который должен содержать все данные по размещению вклада: сумму, срок размещения, дату начала и окончания размещения, ставку вознаграждения, сумму вознаграждения, сумму возвращаемого вклада и начисленного вознаграждения, ставку вознаграждения, применяемую при досрочном востребовании вклада. Ставка вознаграждения устанавливается НБ РК.
266. Для перевода в НБ РК временно свободных денег республиканского бюджета центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании паспорта сделки готовит заключение по форме, установленной центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и платежный документ, оформленный в соответствии с банковским законодательством, подписанный уполномоченными лицами, имеющие право подписи на платежных документах.
267. По размещенным временно свободным деньгам республиканского бюджета во вклады НБ РК центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета ведет аналитический учет по форме, установленный центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
268. Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета согласно условиям Соглашения и в сроки, указанные в паспорте сделки, производит перевод временно свободных бюджетных денег на КСН центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета. После поступления денег от местного уполномоченного органа по исполнению бюджета на КСН центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета не позднее следующего дня размещает деньги во вклады НБ РК.
269. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в сроки, предусмотренные Соглашением либо требованием, производит перевод сумму вклада на реквизиты, указанные в Соглашении, а начисленное вознаграждение (интерес) за фактическое пребывание денег НБ РК в полном объеме перечисляет в доход соответствующего местного бюджета.
270. По поступившим и размещенным временно свободным деньгам местных бюджетов во вклады НБ РК центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета ведет аналитический учет по форме, установленной центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Глава 34. Процедуры принятия и регистрации обязательств
и проведения платежей, осуществление учета операций
по исполнению бюджета с грифом секретности
271. Принятие и регистрация обязательств и осуществление платежей государственных органов, для которых определен особый порядок финансирования, производится в соответствии с порядком, определяемым соответствующими государственными органами совместно с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.

265. Уақытша бос бюджет ақшасын ҚР ҰБ салымдарына орналастыру (аудару) жөнiндегi әрбiр операция мәмiле паспортымен ресiмделедi, ол салымды орналастыру жөнiндегi барлық деректердi қамтуы тиiс: сомасы, орналастыру мерзiмi, орналастыруды бастау және аяқтау күнi, сыйақы ставкасы, сыйақы сомасы, қайтарылатын салым және есептелген сыйақы сомасы, салымды мерзiмiнен бұрын талап ету кезiнде қолданылатын сыйақы ставкасы. Сыйақы ставкасын ҚР ҰБ белгiлейдi.
266. Республикалық бюджеттiң уақытша бос ақшасын ҚР ҰБ-ға аудару үшiн бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган мәмiле паспортының негiзiнде бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган белгiлейтiн нысан бойынша қорытынды және төлем құжаттарына қол қою құқығы бар уәкiлеттi тұлғалар қол қойған банк заңнамасына сәйкес ресiмделген төлем құжатын дайындайды.
267. ҚР ҰБ салымдарына орналастырылған республикалық бюджеттiң уақытша бос ақшасы бойынша бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган белгiлейтiн нысан бойынша талдамалы есеп жүргiзедi.
268. Бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган Келiсiм талаптарына сәйкес және мәмiле паспортында көрсетiлген мерзiмде бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органың ҚБШ-ға уақытша бос бюджет ақшасын аударуды жүргiзедi. Бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органнан ҚБШ-ға ақша түскеннен кейiн бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган келесi күннен кешiктiрмей ақшаны ҚР ҰБ салымдарына орналастырады.
269. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган Келiсiмде талапта көзделген мерзiмде Келiсiмде көрсетiлген деректерге салым сомасын аударуды жүргiзедi, ал ҚР ҰБ ақшасының нақты тұрғаны үшiн есептелген сыйақыны (мүдденi) толық көлемде тиiстi жергiлiктi бюджеттiң кiрiсiне аударады.
270. Түскен және ҚР ҰБ салымдарына уақытша орналастырылған жергiлiктi бюджеттердiң уақытша бос ақшалары бойынша бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган белгiлеген нысан бойынша талдамалы есеп жүргiзедi.
34-тарау. Мiндеттемелердi қабылдау мен тiркеу және төлемдер жүргiзу рәсiмдерi, құпиялық белгiсi бар бюджеттi атқару жөнiндегi операцияларды есепке алуды жүзеге асыру
271. Өздерiне қаржыландырудың ерекше тәртiбi белгiленген мемлекеттiк органдардың мiндеттемелерiн қабылдау мен тiркеу және төлемдердi жүзеге асыру тиiстi мемлекеттiк органдар бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органмен бiрлесе отырып анықтайтын тәртiпке сәйкес жүргiзiледi.

При этом авансовая (предварительная) оплата по заключаемым гражданско-правовым сделкам в форме договора допускается в порядке и размерах, установленных пунктами 87-91 настоящих Правил.
272. Представление информации, учет и отчетность операций по исполнению бюджета государственными органами, для которых определен особый порядок финансирования, производится в соответствии с порядком, определяемым соответствующими государственными органами совместно с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Раздел 7. Использование денег, получаемых государственными
учреждениями от реализации товаров (работ, услуг),
остающихся в их распоряжении, поступлений от спонсорской и
благотворительной помощи, денег, передаваемым физическим
или юридическим лицом государственному учреждению
на условиях их возвратности
Глава 35. Общие положения
273. Порядок открытия, ведения и закрытия КСН по спонсорской и благотворительной помощи, временного размещения денег физических или юридических лиц, платным услугам определяется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
274. Поступления от спонсорской и благотворительной помощи, деньги на условиях их возвратности могут поступать как в национальной, так и в иностранной валюте.
275. Принятые государственным учреждением в кассу наличные деньги должны быть не позднее трех рабочих дней со дня их приема зачислены на соответствующий КСН.
Государственное учреждение обеспечивает своевременную и полную сдачу поступивших государственному учреждению наличных денег на соответствующий КСН.
Глава 36. Осуществление операций по поступлениям от
спонсорской и благотворительной помощи
276. Операции по КСН спонсорской и благотворительной помощи осуществляются на основании законодательных актов Республики Казахстан.
277. Учет операций по КСН спонсорской, благотворительной помощи осуществляется по кодам государственных учреждений.
278. КСН по спонсорской и благотворительной помощи открываются в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета.
279. Для учета операций по КСН спонсорской и благотворительной помощи осуществляется выдача разрешения:
центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета государственным учреждениям, финансируемым из республиканского бюджета, на основании ходатайства администратора республиканских бюджетных программ;
местному уполномоченному органу по исполнению бюджета государственным учреждениям, финансируемым из местных бюджетов, на основании их заявлений.
280. Для проведения операций по КСН спонсорской и благотворительной помощи государственное учреждение представляет в территориальное подразделение казначейства разрешение и документ с образцами подписей и оттиска печати.

Бұл ретте, шарт нысанындағы азаматтық-құқықтық мәмiлелер бойынша аванстық (алдын ала) төлемге осы Ереженiң 87-91-тармақтарында белгiленген тәртiппен және мөлшерде жол берiледi.
272. Өздерiне қаржыландырудың ерекше тәртiбi белгiленген мемлекеттiк органдардың ақпарат ұсынуы және бюджеттi атқару жөнiндегi операцияларды есепке алуы мен есеп беруi тиiстi мемлекеттiк органдар бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органмен бiрлесе отырып анықтайтын тәртiпке сәйкес жүргiзiледi.
7-бөлiм. Мемлекеттiк мекемелер өздерiнiң билiгiнде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан алатын ақшаны, демеушiлiк және қайырымдылық көмектен түсетiн түсiмдердi, жеке немесе заңды тұлға оны қайтарып алу шартымен мемлекеттiк мекемеге беретiн ақшаны пайдалану
35-тарау. Жалпы ережелер
273. Демеушiлiк және қайырымдылық көмек, жеке немесе заңды тұлғалардың ақшасын уақытша орналастыру, ақылы қызмет көрсету жөнiнде ҚБШ ашу, жүргiзу және жабу тәртiбiн бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган анықтайды.
274. Демеушiлiк және қайырымдылық көмектен түсетiн түсiмдер, оларды қайтарып алу шартымен берiлген ақша ұлттық та және шетел валютасында да түсе алады.
275. Мемлекеттiк мекеме кассаға қабылдаған қолма-қол ақша оларды қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күнiнен кешiктiрмей тиiстi ҚБШ-ға есептелуi тиiс.
Мемлекеттiк мекеме мемлекеттiк мекемеге түскен қолма-қол ақшаны тиiстi ҚБШ-ға уақтылы және толық тапсыруды қамтамасыз етедi.
36-тарау. Демеушiлiк және қайырымдылық көмектен түсетiн түсiмдер бойынша операцияларды жүзеге асыру
276. Демеушiлiк және қайырымдылық көмектiң ҚБШ бойынша операциялар Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерi негізiнде жүзеге асырылады.
277. Демеушiлiк және қайырымдылық көмектiң ҚБШ бойынша операцияларды есепке алу мемлекеттiк мекемелердiң кодтары бойынша жүзеге асырылады.
278. Демеушiлiк және қайырымдылық көмек бойынша ҚБШ бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органда ашылады.
279. Демеушiлiк және қайырымдылық көмектiң ҚБШ бойынша операцияларды есепке алу үшiн рұқсат беру жүзеге асырылады:
бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган республикалық бюджеттiк бағдарламалары әкiмшiсiнiң қолдаухаты негiзiнде республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелерге;
бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган олардың өтiнiштерi негiзiнде жергiлiктi бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелерге.
280. Демеушiлiк және қайырымдылық көмектiң ҚБШ бойынша операциялар жүргiзу үшiн мемлекеттiк мекеме аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне рұқсат және қол және мөр бедерiнiң үлгiлерi бар құжатты бередi.

281. Поступления от спонсорской, благотворительной помощи государственным учреждением не планируются.
Поступления от спонсорской, благотворительной помощи, носящие целевой характер, расходуются государственным учреждением по целевому назначению.
Государственное учреждение обеспечивает целевое использование поступлений от спонсорской, благотворительной помощи.
282. Государственное учреждение, не использовавшее спонсорскую и благотворительную помощь по назначению в текущем году, может использовать ее по назначению в следующем году.
В случае недоиспользования денег спонсорской и благотворительной помощи в текущем финансовом году лицо, внесшее эти деньги, имеет право на их возврат.
283. Расходование поступлений от спонсорской, благотворительной помощи осуществляется в пределах остатков денег на соответствующем КСН на основании счета к оплате, оформленного и представленного в порядке, установленном настоящими Правилами.
284. Оплата банковских услуг по операциям с наличными деньгами по поступлениям от спонсорской, благотворительной помощи производится государственным учреждением за счет денег спонсорской и благотворительной помощи на основе договора на кассовое обслуживание между ним и банком.
285. Государственное учреждение составляет и представляет отчет о поступлении и расходовании поступлений от спонсорской и благотворительной помощи в порядке, форме и сроки, определенные центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Глава 37. Осуществление операций по деньгам, передаваемым
государственному учреждению на условиях их возвратности
286. Операции по КСН временного размещения денег физических или юридических лиц осуществляются в случаях, когда законодательными актами Республики Казахстан предусмотрены передача денег физическими или юридическими лицами государственным учреждениям на условиях возвратности или в соответствующий бюджет.
287. Учет операций по КСН временного размещения денег физических или юридических лиц осуществляется по кодам государственных учреждений.
288. КСН временного размещения денег физических или юридических лиц открываются в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета.
289. Для учета операций по КСН временного размещения денег физических или юридических лиц осуществляется выдача разрешения:
центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета государственным учреждениям, финансируемым из республиканского бюджета, на основании ходатайства администратора республиканских бюджетных программ;
местному уполномоченному органу по исполнению бюджета государственным учреждениям, финансируемым из местных бюджетов, на основании их заявлений.

281. Мемлекеттiк мекеме демеушiлiк және қайырымдылық көмектен түсетiн түсiмдердi жоспарламайды.
Нысаналы сипатқа ие демеушiлiк, қайырымдылық көмектен түсетiн түсiмдердi мемлекеттiк мекеме орынды жұмсайды.
Мемлекеттiк мекеме демеушiлiк және қайырымдылық көмектен түсетiн түсiмдердiң орынды жұмсалуын қамтамасыз етедi.
282. Демеушiлiк және қайырымдылық көмектен түсетiн түсiмдердi ағымдағы жылы орынды пайдаланбаған мемлекеттiк мекеме оны келесi жылы орынды пайдалана алады.
Демеушiлiк және қайырымдылық көмек ақшасын ағымдағы қаржы жылы жете пайдаланбаған жағдайда, осы ақшаны салған тұлға оны қайтарып алуға құқығы бар.
283. Демеушiлiк, қайырымдылық көмектен түсетiн түсiмдердi жұмсау осы Ережеде белгiленген тәртiппен ресiмделген және ұсынылған төлеуге берiлетiн шот негiзiнде тиiстi ҚБШ-дағы ақша қалдығының шеңберiнде жүзеге асырылады.
284. Демеушiлiк, қайырымдылық көмектен түсетiн түсiмдер бойынша қолма-қол ақшамен жасалатын операциялар жөнiндегi банктiк қызметтерге ақы төлеудi мемлекеттiк мекеме өзi және банк арасындағы кассалық қызмет көрсетуге арналған шарт негiзiнде демеушiлiк және қайырымдылық көмек ақшасы есебiнен жүргiзедi.
285. Мемлекеттiк мекеме бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган анықтайтын тәртiппен, нысанда және мерзiмде демеушiлiк және қайырымдылық көмектен түскен түсiмдер және оларды жұмсау туралы есеп жасайды және бередi.
37-тарау. Мемлекеттiк мекемеге оларды қайтарып алу шартымен берiлетiн ақша бойынша операцияларды жүзеге асыру
286. Жеке немесе заңды тұлғалар ақшасын уақытша орналастырудың ҚБШ бойынша операциялар Қазақстан Республикасының заңнама актiлерiнде жеке немесе заңды тұлғалардың мемлекеттiк мекемелерге қайтарып алу шартында немесе тиiстi бюджетке ақша беру көзделген жағдайда жүзеге асырылады.
287. Жеке немесе заңды тұлғалар ақшасын уақытша орналастырудың ҚБШ бойынша операцияларды есепке алу мемлекеттiк мекемелердiң кодтары бойынша жүзеге асырылады.
288. Жеке немесе заңды тұлғалар ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органда ашылады.
289. Жеке немесе заңды тұлғалар ақшасын уақытша орналастырудың ҚБШ бойынша операцияларды есепке алу үшiн рұқсат беру жүзеге асырылады:
бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган республикалық бюджеттiк бағдарламалары әкiмшiсiнiң қолдаухаты негiзiнде республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелерге;
бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган олардың өтiнiштерi негiзiнде жергiлiктi бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелерге.

290. Для проведения операций по КСН временного размещения денег физических или юридических лиц государственное учреждение представляет в территориальное подразделение казначейства разрешение и документ с образцами подписей и оттиска печати.
291. Планы государственным учреждением по деньгам, передаваемым физическим или юридическим лицом на условиях их возвратности, не составляются.
292. Деньги, передаваемые физическим или юридическим лицом государственному учреждению на условиях их возвратности, должны быть возвращены лицам, внесшим их, либо перечислены в соответствующий бюджет в течение трех рабочих дней со дня наступления условий, определенных законодательством Республики Казахстан.
Государственное учреждение обеспечивает своевременность возврата денег, передаваемых физическим или юридическим лицом государственному учреждению на условиях их возвратности, либо перечисления их в соответствующий бюджет (далее - возврат/перечисление).
293. Возврат/перечисление осуществляется в пределах остатков денег на соответствующем КСН на основании счета к оплате, оформленного и представленного в порядке, установленном настоящими Правилами.
Возврат/перечисление денег, передаваемых физическим или юридическим лицом государственному учреждению на условиях их возвратности, лицам, внесшим их, либо в доход соответствующего бюджета без зачисления их на КСН не допускается.
Оплата банковских услуг за операции с наличными деньгами по их зачислению и получению с КСН для возврата производится на основании договора на кассовое обслуживание между государственным учреждением и банком за счет лица, внесшего деньги, за исключением случая:
зачисления на КСН денег, вырученных от реализации вещественных доказательств, подвергающихся быстрой порчи и хранение которых требует значительных материальных затрат имущества, производится за счет индивидуальных планов финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по обязательствам и платежам органов, уполномоченных в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
294. Государственные учреждения, администраторы бюджетных программ составляют и представляют отчеты по деньгам, передаваемым физическим или юридическим лицом государственному учреждению на условиях их возвратности, в порядке, форме и сроки, определенные центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Глава 38. Деньги от реализации товаров (работ, услуг)
государственными учреждениями, остающиеся в их распоряжении
295. Операции по КСН по платным услугам осуществляются государственными учреждениями на основании постановлений Правительства Республики Казахстан, Классификатора перечня товаров (работ, услуг) государственных учреждений, содержащихся за счет государственного бюджета, деньги от реализации которых остаются в их распоряжении.

290. Жеке немесе заңды тұлғалардың ақшасын уақытша орналастырудың ҚБШ бойынша операциялар жүргiзу үшiн мемлекеттiк мекеме аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне рұқсат және қол және мөр бедерiнiң үлгiлерi бар құжатты бередi.
291. Мемлекеттiк мекеме жеке немесе заңды тұлғалар оларды қайтарып алу шартында беретiн ақша бойынша жоспар құрмайды.
292. Жеке немесе заңды тұлғалар оларды қайтарып алу шартында мемлекеттiк мекемеге беретiн ақша Қазақстан Республикасының заңнамасында анықталған шарт басталған күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде оларды салған тұлғаларға қайтарылуы не тиiстi бюджетке аударылуы тиiс.
Мемлекеттiк мекеме жеке немесе заңды тұлға оларды қайтарып алу шартында мемлекеттiк мекемеге беретiн ақшаны уақтылы қайтарып алуды не оларды тиiстi бюджетке аударуды (бұдан әрi - қайтарып алу/аудару) қамтамасыз етедi.
293. Қайтарып алу/аудару осы Ережеде белгiленген тәртiппен ресiмделген және ұсынылған төлеуге берiлетiн шот негiзiнде тиiстi ҚБШ-дағы ақша қалдығы шеңберiнде жүзеге асырылады.
Жеке немесе заңды тұлғалар оларды қайтарып алу шартында мемлекеттiк мекемеге беретiн ақшаны оларды салған тұлғаларға не тиiстi бюджеттiң кiрiсiне қайтарып алу/аудару оларды ҚБШ-ға есептемей жол берiлмейдi.
Қолма-қол ақшаны есептеу және қайтарып алу үшiн ҚБШ-дан алу бойынша қолма-қол ақшамен жасалатын операциялар үшiн банктiк қызметтерге ақы төлеу ақшаны салған тұлға есебiнен мемлекеттiк мекеме мен банк арасындағы кассалық қызмет көрсетуге арналған шарт негiзiнде жүргiзiледi, оған мынадай жағдайлар қосылмайды:
ҚБШ-ға тез бұзылатын және оларды сақтау елеулi материалдық мүлiк шығынын талап ететiн заттай айғақты сатудан алынған ақша Қазақстан Республикасының заңнама актiлерiне сәйкес өкiлеттiк берiлген органдардың мiндеттемелер мен төлемдер бойынша бюджеттiк бағдарламаларын (кiшi бағдарламаларын) жеке қаржыландыру жоспары есебiнен жүргiзiледi.
294. Мемлекеттiк мекеме, бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi жеке немесе заңды тұлғалар оларды қайтарып алу шартында мемлекеттiк мекемеге беретiн ақша бойынша бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган анықтаған тәртiппен, нысанда және мерзiмде есеп жасайды және ұсынады.
38-тарау. Мемлекеттiк мекемелер өздерiнiң билiгiнде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түсетiн ақша
295. Ақылы қызметтер бойынша ҚБШ жөнiндегi операцияларды мемлекеттiк мекеме Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулысының, мемлекеттiк бюджеттiң есебiнен ұсталатын, оларды сатқан ақша өздерiнiң билiгiнде қалатын Мемлекеттiк мекемелердiң тауарлары (жұмыстары, қызметтерi) тiзбесiнiң сыныптаушысы негiзiнде жүзеге асырады.

296. Классификатор перечня товаров (работ, услуг) государственных учреждений, содержащихся за счет государственного бюджета, деньги от реализации которых остаются в их распоряжении (далее - Классификатор) утверждается центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и содержит коды функциональной классификации расходов, видов товаров (работ, услуг), источники образования и направления использования поступлений, разрешенных в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
297. Учет операций по КСН по платным услугам осуществляется в соответствии с кодами ЕБК и кодами государственных учреждений.
298. КСН по платным услугам открывается в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета.
299. Для проведения операций по КСН по платным услугам государственное учреждение представляет в территориальное подразделение казначейства план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), документ с образцами подписей и оттиска печати.
Глава 39. Формирование и утверждение планов поступлений
и расходов денег от реализации государственными
учреждениями товаров (работ, услуг),
остающихся в их распоряжении
300. Государственное учреждение для проведения операций за счет денег от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в его распоряжении, ежегодно составляет план поступлений и расходов денег от реализации товаров (работ, услуг) государственного учреждения, остающихся в его распоряжении (далее - план).
301. План составляется по каждому виду товаров (работ, услуг).
302. План составляется государственным учреждением по форме, согласно приложению 51 к настоящим Правилам, в следующем порядке:
Доходная часть:
по строке 010 "Всего доходы" отражается общая сумма доходов, которая включает в себя остаток денег, сложившийся по состоянию на 1 января финансового года, следующего за отчетным, и планируемая сумма поступления денег в новом финансовом году (строка 011 + строка 012),
по строке 011 "Остаток средств на начало финансового года" отражается остаток денег, сложившийся по состоянию на 1 января финансового года, следующего за отчетным,
по строке 012 "Поступления текущего года" отражается планируемая сумма поступления денег от реализации товаров (работ, услуг) в новом финансовом году;
Расходная часть:
по строке 020 "Всего расходы, в том числе по спецификам" отражается общая сумма планируемых расходов по всем спецификам экономической классификации расходов и с указанием сумм планируемых расходов в разрезе специфик экономической классификации расходов,
по строке 021 "из них, подлежит перечислению в доход бюджета" справочно отражается сумма, подлежащая перечислению в доход соответствующего бюджета.

296. Мемлекеттiк мекеменiң есебiнен ұсталатын, оларды сатқан ақша өздерiнiң билiгiнде қалатын Мемлекеттiк мекемелердiң тауарлары (жұмыстары, қызметтерi) тiзбесiнiң сыныптаушысы (бұдан әрi - Сыныптаушы) бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның бұйрығымен бекiтiледi және шығыстардың функционалдық сыныптамасының, тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрлерiнiң кодтарын, Қазақстан Республикасының заңнама актiлерiне сәйкес рұқсат етiлген пайда болу көздерi мен түсiмдердi пайдалану бағыттарын қамтиды.
297. Ақылы қызметтер бойынша ҚБШ жөнiндегi операцияларды есепке алу ББС кодтарына және мемлекеттiк мекемелер кодтарына сәйкес жүзеге асырылады.
298. Ақылы қызметтер бойынша ҚБШ бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органда ашылады.
299. Ақылы қызметтер бойынша ҚБШ жөнiндегi операцияларды жүргiзу үшiн мемлекеттiк мекеме аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне мемлекеттiк мекеме тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түскен ақшаның түсiмi мен жұмсалу жоспарын бередi.
39-тарау. Мемлекеттiк мекеме өздерiнiң билiгiнде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түсетiн ақшаның түсiмi мен жұмсалу жоспарларын қалыптастыру және бекiту
300. Мемлекеттiк мекеме өздерiнiң билiгiнде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түсетiн ақшаның есебiнен операция жүргiзу үшiн жыл сайын мемлекеттiк мекеменiң өздерiнiң билiгiнде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түсетiн ақшаның түсiмi мен жұмсалу жоспарын (бұдан әрi - жоспар) жасайды.
301. Жоспар тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) әрбiр түрi бойынша жасалады.
302. Жоспарды мемлекеттiк мекеме осы Ережеге 51-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мынадай тәртiппен жасайды:
Кiрiс бөлiгi:
010 "Барлығы кiрiстер" жолында есептiден кейiнгi қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша қалыптасқан ақша қалдығын өзiне қамтитын кiрiстердiң жалпы сомасы және жаңа қаржы жылында түсетiн ақшаның жоспарланған сомасы көрсетiледi (011-жол+012-жол),
011 "Қаржы жылының басындағы қаражат қалдығы" жолында есептiден кейiнгi қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша қалыптасқан ақша қалдығы көрсетiледi,
012 "Ағымдағы жыл түсiмдерi" жолында жаңа қаржы жылы тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түсетiн ақша түсiмдерiнiң жоспарланған сомасы көрсетiледi;
Шығыс бөлiгi:
020 "Барлығы шығыстар, оның iшiнде ерекшелiктер бойынша" жолында шығыстардың экономикалық сыныптамасының барлық ерекшелiктерi бойынша және шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшелiктерi бөлiгiндегi жоспарланған шығыстар сомасын көрсете отырып шығыстардың жоспарланған жалпы сомасы көрсетiледi,
021 "олардың iшiнде, бюджет кiрiсiне аударуға жататын" деген жол бойынша тиiстi бюджет кiрiсiне аударуға жататын сома анықтамалы түрде көрсетiледi.

Доходная и расходная части плана должны быть сбалансированы по каждому кварталу и в целом по году. При этом показатель строки 010 должен равняться показателю строки 020.
303. Государственные учреждения представляют на утверждение администратору бюджетных программ планы в 3 (трех) экземплярах с приложением пояснительной записки и обоснованных расчетов по доходам и расходам по каждой специфике экономической классификации расходов бюджета, подписанных руководителем соответствующего структурного подразделения государственного учреждения.
304. Администратор бюджетных программ:
на основании планов формирует и утверждает план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении (далее - план по государственным учреждениям),
в срок до 15 января следующего финансового года представляет для согласования в центральный уполномоченным орган по исполнению бюджета или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета план по государственным учреждениям вместе с планами по каждому подведомственному государственному учреждению.
План по государственным учреждениям формируется и утверждается в 2 (двух) экземплярах по форме согласно приложению 52 к настоящим Правилам по каждому виду товаров (работ, услуг).
К плану по государственным учреждениям прилагаются пояснительная записка и обоснованные расчеты по каждому виду поступлений и расходов по каждой специфике экономической классификации расходов бюджета, подписанные руководителем соответствующего структурного подразделения администратора бюджетных программ.
305. План и план по государственным учреждениям формируются в тысячах тенге с дробным остатком, с одним знаком после запятой.
306. Общая сумма планов должна равняться сумме плана по государственным учреждениям по каждому виду реализуемых товаров (работ, услуг) и по каждому показателю плана.
307. Администратор бюджетных программ обеспечивает правильность составления плана по государственным учреждениям, расчетов к нему.
308. Центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета или местным уполномоченным органом по исполнению бюджета представленные на согласование планы по государственным учреждениям проверяются на соответствие настоящим Правилам, Классификатору, на правильность исчисления доходов и расходов по каждой специфике экономической классификации расходов, согласовываются с руководителем центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета или местного уполномоченного органа по исполнению бюджета и заверяются оттиском гербовой печати.

Жоспардың кiрiс және шығыс бөлiктерi әрбiр тоқсан бойынша және тұтастай жыл бойынша теңгерiлуi тиiс. Бұл ретте, 010 жолының көрсеткiшi 020 жолының көрсеткiшiне теңестiрiлуi тиiс.
303. Мемлекеттiк мекемелер бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiне түсiндiрме жазбаны және мемлекеттiк мекеменiң тиiстi құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысы қол қойған бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының әрбiр ерекшелiгi бойынша кiрiстер мен шығыстар жөнiнде негiзделген есептердi қоса бере отырып 3 (үш) данадағы жоспарды бекiтуге бередi.
304. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi:
жоспарлар негiзiнде мемлекеттiк мекеме өздерiнiң билiгiнде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түсетiн ақшаның түсiмдер мен жұмсалу жоспарын қалыптастырады және бекiтедi (бұдан әрi - мемлекеттік мекемелер бойынша жоспар),
келесi қаржы жылының 15 қаңтарына дейiнгi мерзiмде бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға немесе бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органға әрбiр ведомстволық бағыныстағы мемлекеттiк мекеме жөнiндегi жоспарлармен бiрге мемлекеттiк мекемелер жөнiндегi жоспарды бередi.
Мемлекеттiк мекемелер жөнiндегi жоспар тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) әрбiр түрi бойынша осы Ережеге 52-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырады және 2 (екi) данада бекiтедi.
Мемлекеттiк мекемелер жөнiндегi жоспарға түсiндiрме жазба мен бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң тиiстi құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысы қол қойған бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының әрбiр ерекшелiгi бойынша түсiмдер мен шығыстардың әрбiр түрi жөнiнде негiзделген есептер қоса берiледi.
305. Жоспар және мемлекеттiк мекемелер жөнiндегi жоспар бөлшек қалдығымен, үтiрден кейiн бiр белгiмен мың теңгеде қалыптастырылады.
306. Жоспарлардың жалпы сомасы сатылатын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) әрбiр түрi бойынша және жоспардың әрбiр көрсеткiшi бойынша мемлекеттiк мекемелер жөнiндегi жоспар сомасына теңестiрiлуi тиiс.
307. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi мемлекеттiк мекемелер жөнiндегi жоспардың, оған есептердiң жасалу дұрыстығын қамтамасыз етедi.
308. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган немесе бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган келiсуге ұсынған мемлекеттiк мекемелер жөнiндегi жоспарлар осы Ережеге, Сыныптаушыға сәйкес келу тұрғысынан, шығыстардың экономикалық сыныптамасының әрбiр ерекшелiгi бойынша кiрiстер мен шығыстарды дұрыс есептеу тұрғысынан тексерiледi, бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган немесе бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган басшысымен келiсiледi және елтаңбалы мөр бедерiмен расталады.

309. Один экземпляр согласованного плана по государственным учреждениям остается в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета или местном уполномоченном органе по исполнению бюджета, другой - передается администратору бюджетных программ.
310. После согласования центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета или местным уполномоченным органом по исполнению бюджета плана по государственным учреждениям администратор бюджетных программ утверждает план по каждому государственному учреждению в 3-х экземплярах, один из которых остается у администратора бюджетных программ, два - передаются государственному учреждению.
Государственное учреждение один экземпляр утвержденного плана оставляет у себя, другой - представляет в территориальное подразделение казначейства.
311. В случае неутверждения плана до 15 января финансового года, государственные учреждения в срок до 1 февраля текущего финансового года в пределах остатков денег от реализации товаров (работ, услуг) на 1 января нового финансового года могут производить расходы с обязательным включением сумм произведенных расходов в план текущего финансового года.
312. Если план по государственным учреждениям не представлен для согласования в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета до 15 февраля и не согласован до 1 марта, то деньги, поступившие с 1 января по 1 марта финансового года, и остатки средств, сложившиеся по состоянию на 1 января финансового года, следующего за отчетным, и неиспользованные по состоянию на 1 февраля подлежат перечислению в течение трех рабочих дней после 1 марта в доход соответствующего бюджета.
В случае непредставления государственным учреждением в территориальное подразделение казначейства в установленный срок счета к оплате на перечисление в доход соответствующего бюджета остатка денег на КСН на 1 марта текущего года, территориальное подразделение казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня истечения установленного срока приостанавливает осуществление платежей и переводов денег государственного учреждения за счет бюджетных средств.
313. Оплата банковских услуг по операциям с наличными деньгами по КСН производится государственными учреждениями за счет денег, получаемых от реализации товаров (работ, услуг), на основе договора на кассовое обслуживание между государственным учреждением и банком. Затраты на оплату банковских услуг отражаются в расходной части Плана по соответствующей специфике экономической классификации расходов бюджета по коду товаров (работ, услуг), по которому проводятся операции с наличными деньгами.

309. Мемлекеттiк мекемелер жөнiндегi келiсiлген жоспардың бiр данасы бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органда немесе бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органда қалады, екiншiсi - бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiне берiледi.
310. Мемлекеттiк мекемелер жөнiндегi жоспардың бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органмен немесе бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органмен келiскеннен кейiн бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi әрбiр мемлекеттiк мекеме бойынша жоспарды 3 данада бекiтедi, оның бiрi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнде қалады, екеуi - мемлекеттiк мекемеге берiледi.
Мемлекеттiк мекеме бекiтiлген жоспардың бiр данасын өзiнде қалдырады, екiншiсiн - аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне бередi.
311. Қаржы жылының 15 қаңтарына дейiн жоспарды бекiтпеген жағдайда, мемлекеттiк мекемелер ағымдағы қаржы жылының 1 ақпанына дейiнгi мерзiмде жаңа қаржы жылының 1 қаңтарындағы тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түсетiн ақша қалдығы шеңберiнде жасалған шығыстар сомасын ағымдағы қаржы жылының жоспарына мiндеттi қосу арқылы шығыстар жүргiзе алады.
312. Егер мемлекеттiк мекемелер бойынша жоспар 15 ақпанға дейiн бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға немесе бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органға келiсуге ұсынылмаса және 1 наурызға дейiн келiсiлмесе, онда қаржы жылының 1 қаңтарынан бастап 1 наурызына дейiн түскен ақша және есептiден кейiнгi қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша қалыптасқан және 1 ақпандағы жағдай бойынша пайдаланылмаған қаражат қалдығы 1 наурыздан кейiн үш жұмыс күнi iшiнде тиiстi бюджет кiрiсiне аударуға жатады.
Мемлекеттiк мекеме аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне белгiленген мерзiмде ағымдағы жылдың 1 наурызындағы ҚБШ-дағы ақша қалдығын тиiстi бюджеттiң кiрiсiне аударуға арналған төлеуге берiлетiн шотты ұсынбаған жағдайда, аумақтық қазынашылық бөлiмшесi белгiленген мерзiм аяқталған күннен бастап келесi жұмыс күнiнен кешiктiрмей бюджет қаражаты есебiнен мемлекеттiк мекеменiң төлемдерi мен ақша аударымын жүзеге асыруды тоқтатады.
313. ҚБШ бойынша қолма-қол ақшамен жасалатын операциялар жөнiндегi банктiк қызметтерге ақы төлеудi мемлекеттiк мекеме тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түсетiн ақша есебiнен, мемлекеттiк мекеме мен банк арасындағы кассалық қызмет көрсетуге арналған шарт негiзiнде жүргiзедi. Банктiк қызметтерге ақы төлеуге арналған шығындар қолма-қол ақшамен операциялар жүргiзiлетiн тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) коды бойынша бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының тиiстi ерекшелiгi бойынша жоспардың шығыстар бөлiгiнде көрсетiледi.

314. Действие утвержденных и согласованных планов прекращается 31 декабря финансового года.
Глава 40. Внесение изменений в планы поступлений и
расходов денег от реализации товаров (работ, услуг)
государственных учреждений, остающихся в их распоряжении
315. Доходы, поступившие в течение финансового года сверх сумм, предусмотренных в плане, могут расходоваться в текущем году при условии уточнения плана и плана по государственным учреждениям путем внесения изменений в них.
Внесение изменений в план и план по государственным учреждениям при поступлении доходов сверх сумм, предусмотренных в плане, изменений между спецификами и кварталами в пределах годовой суммы по каждому виду платных услуг осуществляется в следующем порядке:
государственное учреждение представляет администратору бюджетных программ справку о внесении изменений в план по форме согласно приложению 53 к настоящим Правилам с приложением обоснований и расчетов по вносимым изменениям;
администратор бюджетных программ в течение десяти рабочих дней со дня их поступления проверяет обоснование и расчеты по вносимым изменениям, составляет и утверждает справку о внесении изменений в план по государственным учреждениям по форме, согласно приложению 54 к настоящим Правилам, и представляет на согласование в уполномоченный орган по исполнению бюджета.
316. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение пяти рабочих дней со дня их поступления рассматривает представленную справку о внесении изменений в план по государственным учреждениям, проверяет обоснование и расчеты по вносимым изменениям.
317. Справка о внесении изменений в план по государственным учреждениям утверждается и согласовывается в двух экземплярах.
318. Один экземпляр справки остается в уполномоченном органе по исполнению бюджета, другой экземпляр передается администратору бюджетных программ.
319. На основании утвержденной и согласованной справки о внесении изменений в план по государственным учреждениям администратор бюджетных программ утверждает справку о внесении изменений в план в трех экземплярах.
Один экземпляр утвержденной справки остается у администратора бюджетной программы, два экземпляра передается государственному учреждению.
Государственное учреждение один экземпляр утвержденной справки о внесении изменений в план оставляет у себя, другой представляет в территориальное подразделение казначейства.
320. Регистрация планов по государственным учреждениям и справок о внесении изменений в план по государственным учреждениям, утвержденных администраторами бюджетных программ и согласованных с уполномоченным органом по исполнению бюджета, осуществляется уполномоченным органом по исполнению бюджета, а регистрация планов и справок о внесении изменений в план, утвержденных администраторами бюджетных программ, осуществляется администраторами бюджетных программ. Регистрация производится в журнале произвольной формы с присвоением планам и планам по государственным учреждениям, справкам о внесении изменений в планы и планы по государственным учреждениям номеров в хронологическом порядке.

314. Бекiтiлген және келiсiлген жоспарлардың жұмыс iстеуi қаржы жылының 31 желтоқсанында тоқтатылады.
40-тарау. Мемлекеттiк мекемелер өздерiнiң билiгiнде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түсетiн ақшаның түсiмi мен жұмсалу жоспарларына өзгерiстер енгiзу
315. Қаржы жылы iшiнде жоспарда көзделген сомадан тыс түскен кiрiстер жоспарды және мемлекеттiк мекемелер бойынша жоспарды нақтылау шартымен оларға өзгерiстер енгiзу арқылы ағымдағы жылы жұмсалуы мүмкiн.
Жоспарда көзделген сомадан тыс кiрiс түскен кезде жоспарға және мемлекеттiк мекемелер бойынша жоспарға өзгерiстер, әрбiр ақылы қызмет түрлерi бойынша жылдық сома шеңберiнде ерекшелiктер мен тоқсандар арасында өзгерiстер енгiзу мынадай тәртiппен жүзеге асырылады:
мемлекеттiк мекеме бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiне енгiзiлетiн өзгерiстер бойынша негiздемелер мен есептердi қоса бере отырып, осы Ережеге 53-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жоспарға өзгерiстер енгiзу туралы анықтама бередi;
бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi олар түскен күннен бастап он жұмыс күнi iшiнде енгiзiлетiн өзгерiстер бойынша негiздемелер мен есептердi тексередi, осы Ережеге 54-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттiк мекемелер жөнiндегi жоспарға өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы бекiтедi және бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органға келiсуге бередi.
316. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган немесе бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган олар түскен күннен бастап бес жұмыс күнi iшiнде мемлекеттiк мекемелер жөнiндегi жоспарға өзгерiстер енгiзу туралы ұсынылған анықтаманы қарастырады, енгiзiлетiн өзгерiстер бойынша негiздемелер мен есептердi тексередi.
317. Мемлекеттiк мекемелер жөнiндегi жоспарға өзгерiстер енгiзу туралы анықтама екi данада бекiтiледi және келiсiледi.
318. Анықтаманың бiр данасы бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органда қалады, екiншi данасы бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiне берiледi.
319. Мемлекеттiк мекемелер жөнiндегi жоспарға өзгерiстер енгiзу туралы бекiтiлген және келiсiлген анықтаманың негiзiнде бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi жоспарға өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы үш данада бекiтедi.
Бекiтiлген анықтаманың бiр данасы бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнде қалады, екi данасы мемлекеттiк мекемеге берiледi.
Мемлекеттiк мекеме жоспарға өзгерiстер енгiзу туралы бекiтiлген анықтаманың бiр данасын өзiне қалдырады, екiншiсiн аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне бередi.
320. Мемлекеттiк мекемелер жөнiндегi жоспарларды және бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiмен бекiтiлген және бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органмен келiсiлген мемлекеттiк мекемелер жөнiндегi жоспарға өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы тiркеудi бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган жүзеге асырады, ал жоспарлар мен бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiмен бекiтiлген жоспарға өзгерiстер енгiзу туралы анықтамаларды тiркеудi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi жүзеге асырады. Тiркеу жоспарларға және мемлекеттiк мекемелер жөнiндегi жоспарларға, жоспарларға және мемлекеттiк мекемелер жөнiндегi жоспарларға өзгерiстер енгiзу туралы анықтамаларға хронологиялық тәртiппен нөмiр бере отырып еркiн түрде журналда жүргiзiледi.

321. В случае изменения кодов функциональной классификации расходов бюджета ЕБК в течение финансового года после утверждения и согласования планов по государственным учреждениям и утверждении планов, при сохранении вида реализуемых товаров (работ, услуг), планы и планы по государственным учреждениям переутверждаются и пересогласовываются в порядке, установленном настоящими Правилами, в течение месяца после внесения соответствующих изменений в Классификатор.
В случае введения новых кодов в функциональную классификацию расходов бюджета ЕБК в течение финансового года, планы и планы по государственным учреждениям утверждаются и согласовываются по новым кодам в порядке, установленном настоящими Правилами.
322. В случае внесения в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан в Классификатор нового вида товаров (работ, услуг) составляются, согласовываются и утверждаются в установленном настоящими Правилами порядке новые планы и план по государственным учреждениям.
323. В случае создания в течение финансового года после утверждения и согласования планов и планов по государственным учреждениям нового государственного учреждения или реорганизации государственных учреждений путем слияния или разделения в установленном законодательством Республики Казахстан порядке и предоставления таким государственным учреждениям права на реализацию товаров (работ, услуг), деньги от реализации которых остаются в их распоряжении (далее - созданное или реорганизованное государственное учреждение), осуществляются следующие действия:
созданное или реорганизованное государственное учреждение представляет администратору бюджетных программ план по форме и в порядке, установленном пунктом 279 настоящих Правил;
администратор бюджетных программ в течение десяти рабочих дней со дня их поступления проверяет обоснование и расчеты по доходам и расходам, на основании плана составляет и утверждает справку о внесении соответствующих изменений в план по государственным учреждениям по форме согласно приложению 52 к настоящим Правилам и представляет на согласование в уполномоченный орган по исполнению бюджета вместе с планом созданного или реорганизованного государственного учреждения;
уполномоченный орган по исполнению бюджета в порядке, установленном настоящими Правилами рассматривает и согласовывает представленную справку о внесении изменений в план по государственным учреждениям;
на основании утвержденной и согласованной справки администратор бюджетных программ утверждает и передает план по каждому созданному или реорганизованному государственному учреждению.

321. Сатылатын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) түрлерiн сақтаған кезде қаржы жылы iшiнде мемлекеттiк мекемелер жөнiндегi жоспарларды бекiткеннен және келiскеннен кейiн және жоспарларды бекiткеннен кейiн ББС-нiң бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасының кодтарын өзгерткен жағдайда, жоспарлар мен мемлекеттiк мекемелер жөнiндегi жоспарлар Сыныптаушыға тиiстi өзгерiстер енгiзiлгеннен кейiн бiр ай iшiнде осы Ережеде белгiленген тәртiппен қайта бекiтiледi және қайта келiсiледi.
Қаржы жылы iшiнде ББС-нiң бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасының жаңа кодтары енгiзiлген жағдайда жоспарлар мен мемлекеттiк мекемелер жөнiндегi жоспарлар осы Ережеде белгiленген тәртiппен жаңа кодтар бойынша бекiтiледi және келiсiледi.
322. Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес Сыныптаушыға тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) жаңа түрлерi енгiзiлген жағдайда, осы Ережеде белгiленген тәртiппен жаңа жоспар мен мемлекеттiк мекемелер жөнiндегi жоспар жасалады, келiсiледi және бекiтiледi.
323. Жоспар мен мемлекеттiк мекемелер жөнiндегi жоспар бекiтiлгеннен және келiсiлгеннен кейiн қаржы жылы iшiнде жаңа мемлекеттiк мекеме құрылған немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен қосу немесе бөлу арқылы мемлекеттiк мекемелердi қайта ұйымдастырған және мұндай мемлекеттiк мекемелерге оларды сатқаннан түсетiн ақша өздерiнiң билiгiнде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатуға арналған құқық берiлген жағдайда (бұдан әрi - құрылған немесе қайта ұйымдастырылған мемлекеттiк мекеме), мынадай iс-әрекеттер жүзеге асырылады:
құрылған немесе қайта ұйымдастырылған мемлекеттiк мекеме бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiне осы Ереженiң 279-тармағында белгiленген нысан бойынша және тәртiппен жоспар бередi;
бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi олар түскен күннен бастап он жұмыс күнi iшiнде кiрiстер мен шығыстар бойынша негiздеме мен есептердi тексередi, жоспардың негiзiнде осы Ережеге  52-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттiк мекемелер жөнiндегi жоспарға тиiстi өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы жасайды және бекiтедi және құрылған немесе қайта ұйымдастырылған мемлекеттiк мекеменiң жоспарына сәйкес бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органға келiсуге бередi;
бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган осы Ережеде белгiленген тәртiппен мемлекеттiк мекемелер жөнiндегi жоспарға өзгерiстер енгiзу туралы ұсынылған анықтаманы қарайды және келiседi;
бекiтiлген және келiсiлген анықтаманың негiзiнде бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi әрбiр құрылған немесе қайта ұйымдастырылған мемлекеттiк мекеме бойынша жоспарды бекiтедi және бередi.

Глава 41. Учет и контроль денег от реализации товаров
(работ, услуг), остающихся в распоряжении
государственных учреждений
324. Приобретение товаров (работ, услуг) за счет денег от реализации товаров осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан с учетом требований законодательства Республики Казахстан по государственным закупкам.
Договор за счет денег от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в распоряжении государственного учреждения, заключается в пределах суммы, предусмотренной по соответствующему коду бюджетной классификации расходов по виду товаров (работ, услуг).
При этом договора государственных учреждений, заключенные по спецификам экономической классификации расходов, включенным в перечень специфик, утверждаемый Министром финансов Республики Казахстан в соответствии с абзацем вторым пункта 81 настоящих Правил, подлежат регистрации в территориальном подразделении казначейства.
Регистрация договора, заключенного государственным учреждением за счет денег от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в его распоряжении, осуществляется на основании заявки на регистрацию обязательств, оформленной и представленной в порядке, установленном главами 15-20 настоящих Правил.
325. Деньги от реализации товаров (работ, услуг) могут поступать от плательщиков в безналичной форме либо наличными деньгами непосредственно в кассу государственного учреждения.
326. Государственное учреждение обеспечивает целевое использование денег от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в его распоряжении.
Платежи за счет денег от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в распоряжении государственного учреждения, осуществляются:
по видам расходов, по которым заключены и зарегистрированы договора - в пределах фактического наличия денег на КСН по виду товаров (работ, услуг) и суммы договора по коду бюджетной классификации расходов по виду товаров (работ, услуг);
по остальным видам расходов - в пределах фактического наличия денег на КСН по виду товаров (работ, услуг) и утвержденной суммы по соответствующему коду бюджетной классификации расходов по виду товаров (работ, услуг).
Расходование поступлений от реализации товаров осуществляется на основании счета к оплате, оформленного и представленного в порядке, установленном настоящими Правилами.
327. Поступления от реализации товаров сверх сумм утвержденных планом при их поступлении зачисляются на КСН без права расходования государственным учреждением до уточнения плана путем внесения изменений в него.
В случае непредставления в территориальное подразделение казначейства справки на внесение изменений в план до конца текущего финансового года в течение десяти календарных дней нового финансового года государственным учреждением представляется счет к оплате на перечисление их в доход соответствующего бюджета.
В случае непредставления государственным учреждением в территориальное подразделение казначейства в установленный срок счета к оплате территориальное подразделение казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня истечения установленного срока приостанавливает осуществление платежей и переводов денег государственного учреждения за счет бюджетных средств.

41-тарау. Мемлекеттiк мекемелердiң билiгiнде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түсетiн ақшаны есепке алу және бақылау
324. Тауарларды сатудан түсетiн ақшаның есебiнен тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатып алу Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу жөнiндегi заңнамасының талаптарын ескере отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Мемлекеттiк мекеменiң билiгiнде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түсетiн ақша есебiнен жасалатын шарт тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) түрлерi бойынша шығыстардың бюджеттiк сыныптамасының тиiстi коды бойынша көзделген сома шеңберiнде жасалады.
Бұл ретте, Қазақстан Республикасының Қаржы министрi бекiтетiн ерекшелiктер тiзбесiне енгiзiлген шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшелiктерi бойынша жасалған мемлекеттiк мекемелердiң шарттары осы Ереженiң 81-тармағының екiншi абзацына сәйкес аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде тiркеуге жатады.
Мемлекеттiк мекеме өзiнiң билiгiнде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түсетiн ақша есебiнен жасаған шартты тiркеу осы Ереженiң 15-20-тарауларында белгiленген тәртiппен ресiмделген және ұсынылған мiндеттемелердi тiркеуге арналған өтiнiм негiзiнде жүзеге асырылады.
325. Тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түсетiн ақша төлеушiлерден қолма-қол емес не қолма-қол ақша түрiнде тiкелей мемлекеттiк мекеменiң кассасына түсе алады.
326. Мемлекеттiк мекеме өзiнiң билiгiнде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түсетiн ақшаның орынды пайдаланылуын қамтамасыз етедi.
Мемлекеттiк мекеменiң билiгiнде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түсетiн ақша есебiнен жасалатын төлемдер:
олар бойынша шарттар жасалған және тiркелген шығыстар түрлерi бойынша - тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрлерi бойынша ҚБШ-дағы нақты қолма-қол ақшаның және тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрлерi бойынша шығыстардың бюджеттiк сыныптамасының коды бойынша шарт сомасы шеңберiнде;
қалған шығыстар түрлерi бойынша - тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрлерi бойынша ҚБШ-дағы нақты қолма-қол ақшаның және тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрлерi бойынша шығыстардың бюджеттiк сыныптамасының тиiстi коды бойынша бекiтiлген сома шеңберiнде жүзеге асырылады.
Тауарларды сатудан түсетiн түсiмдердi жұмсау осы Ережеде белгiленген тәртiппен ресiмделген және ұсынылған төлеуге берiлетiн шот негiзiнде жүзеге асырылады.
327. Тауарларды сатудан түсетiн түсiмдер жоспармен бекiтiлген сомадан тыс түскен кезде мемлекеттiк мекеме жоспарды нақтылағанға дейiн жұмсау құқығынсыз ҚБШ-ға оған өзгерiстер енгiзу арқылы есептеледi.
Ағымдағы қаржы жылының аяғына дейiн аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне жоспарға өзгерiстер енгiзуге арналған анықтаманы бермеген жағдайда, мемлекеттiк мекеме жаңа қаржы жылының он күнтiзбелiк күнi iшiнде оларды тиiстi бюджеттiң кiрiсiне аударуға төлеуге берiлетiн шотты бередi.
Мемлекеттiк мекеме аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне белгiленген мерзiмде төлеуге берiлетiн шотты ұсынбаған жағдайда, аумақтық қазынашылық бөлiмшесi белгiленген мерзiм өткен күннен бастап келесi жұмыс күнiнен кешiктiрмей бюджет қаражаты есебiнен мемлекеттiк мекеменiң төлемдерi мен ақша аударымын тоқтата тұрады.

328. При поступлении денег по видам товаров (работ, услуг), не предусмотренных утвержденным планом, суммы поступлений учитываются на счете 902 "Суммы, перечисленные по взаимным расчетам до выяснения, в национальной валюте" (далее - счет 902). Не позднее следующего рабочего дня за днем зачисления сумм поступлений на счет 902 ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства распечатывает в двух экземплярах платежное поручение по форме 2-38, утвержденной центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, и направляет государственному учреждению, указанному получателем денег, один его экземпляр с подписью руководителя структурного подразделения территориального подразделения казначейства и оттиском своего штампа и подписью.
Государственное учреждение в течение семи рабочих дней со дня получения копии платежного документа проводит работу по выяснению обоснованности поступления и выяснению вида товаров (работ, услуг), по которому должна быть зачислена сумма поступления и представлению письма в территориальное подразделение казначейства. В письме государственное учреждение подтверждает о необходимости зачисления суммы на КСН и указанием кода вида товаров (работ, услуг) либо перечисления их в доход бюджета.
На основании письма государственного учреждения ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства формирует и утверждает в ИИСК счет к оплате:
для проведения операции по списанию со счета 902 территориального подразделения казначейства суммы поступлений, не предусмотренные планом, и зачислению ее на КСН по коду вида товаров (работ, услуг), указанного в письме;
для перечисления суммы поступлений, не предусмотренных планом, в доход соответствующего бюджета.
Государственное учреждение обеспечивает своевременность предоставления письма и достоверность данных письма.
В случае непредставления государственным учреждением в территориальное подразделение казначейства в установленный срок письма территориальное подразделение казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня истечения установленного срока приостанавливает осуществление платежей и переводов денег государственного учреждения за счет денег от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в его распоряжении.
329. Государственное учреждение может осуществлять реализацию товаров (работ, услуг) другим государственным учреждениям.
330. Запрещается государственному учреждению перечисление бюджетных средств или средств со счетов, открываемых ему в соответствии с законодательством Республики Казахстан, на КСН по платным услугам.

328. Бекiтiлген жоспарда көзделмеген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрлерi бойынша ақша түскен кезде түсiмдер сомасы 902 "Анықталғанға дейiн өзара есеп айырысу бойынша ұлттық валютада аударылған сома" деген шотта (бұдан әрi - 902-шот) есепке алынады. Түсiмдердi 902-шотқа есептеген күннен кейiнгi келесi жұмыс күнiнен кешiктiрмей аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң жауапты орындаушысы бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган бекiткен 2-38 нысан бойынша төлем тапсырмасын екi данада басып шығарады және ақша алушы болып көрсетiлген мемлекеттiк мекемеге аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң құрылымдық бөлiмшесi басшысының қолы және өз мөртабанының бедерi және қолы бар бiр дананы жiбередi.
Мемлекеттiк мекеме төлем құжатының көшiрмесiн алған күннен бастап жетi жұмыс күнi iшiнде түсiмнiң негiздiлiгiн анықтау және түсiм сомасы есептелуi тиiс тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) түрлерiн анықтау және хатты аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне беру жөнiнде жұмыс жүргiзедi. Хатта мемлекеттiк мекеме соманы ҚБШ-ға есептеу қажеттiлiгi туралы тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрлерiнiң кодын көрсете отырып не оларды бюджет кiрiсiне аударуды растайды.
Мемлекеттiк мекеменiң хаты негiзiнде аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң жауапты орындаушысы төлеуге берiлетiн шотты ҚБАЖ-да қалыптастырады және бекiтедi:
аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң 902-шотынан жоспарда көзделмеген түсiмдер сомасын есептен шығару жөнiнде операция жүргiзу үшiн және хатта көрсетiлген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрлерiнiң коды бойынша оны ҚБШ-ға есептеу бойынша;
жоспарда көзделмеген түсiмдер сомасын тиiстi бюджет кiрiсiне аудару үшін.
Мемлекеттiк мекеме хатты уақтылы берудi және хат деректерiнiң растылығын қамтамасыз етедi.
Мемлекеттiк мекеме аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне белгiленген мерзiмде хат бермеген жағдайда аумақтық қазынашылық бөлiмшесi белгiленген мерзiм өткен күннен бастап келесi жұмыс күнiнен кешiктiрмей билiгiнде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түсетiн ақша есебiнен мемлекеттiк мекеменiң төлемдерi мен ақша аударымын жүзеге асыруды тоқтата тұрады.
329. Мемлекеттiк мекеме басқа мемлекеттiк мекемелерге тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатуды жүзеге асыра алады.
330. Мемлекеттiк мекемеге бюджет қаражатын немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оған ашылатын шоттардан қаражатты ҚБШ-ға ақылы қызмет бойынша аударуға тыйым салынады.

331. Государственные учреждения и администраторы бюджетных программ составляют отчет об исполнении планов поступлений и расходов денег от реализации товаров (работ, услуг), в порядке, форме и сроки, определенные центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Раздел 8. Порядок финансирования выборов и распределения
распределяемых бюджетных программ
Глава 42. Государственное финансирование выборов
332. Выборы Президента, депутатов Парламента, акимов районов, городов областного значения, за исключением депутатов Мажилиса Парламента, избираемых на основе партийных списков, маслихатов, членов органов местного самоуправления финансируются из средств республиканского бюджета через контрольный счет наличности местного исполнительного органа, отличный от контрольного счета наличности местных бюджетов, открываемый для этих целей.
333. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет открытие местным исполнительным органам КСН местного исполнительного органа, отличный от контрольного счета наличности местных бюджетов и предназначенный для учета операций по расходам на проведение избирательных мероприятий при выборах Президента, депутатов Парламента Республики Казахстан, маслихатов, а также членов органов местного самоуправления (далее - счета для финансирования выборов). Счета для финансирования выборов открываются на основании ходатайства Центральной избирательной комиссии. Счета для финансирования выборов открываются на срок до завершения финансирования выборных мероприятий.
После открытия центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета счетов для финансирования выборов Центральная избирательная комиссия письменно уведомляет о номере и дате открытия счета для финансирования выборов каждую территориальную избирательную комиссию. Для проведения операций по счету для финансирования выборов территориальная избирательная комиссия представляет в территориальное подразделение казначейства копию решения маслихата о назначении председателя избирательной комиссии и документ с образцами подписей и оттиска печати, заверенный нотариально.
334. Государственное финансирование выборов осуществляется путем выдачи разрешений на принятие обязательств:
Центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в соответствии со сводным планом финансирования по обязательствам - Центральной избирательной комиссии в электронном виде, один экземпляр разрешения на бумажном носителе остается в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета;
в соответствии с индивидуальными планами финансирования - местному исполнительному органу области, города республиканского значения, столицы, районов, городов путем распечатывания и подписания соответствующими территориальными подразделениями казначейства разрешений, сформированных центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в ИИСК, в двух экземплярах. Один экземпляр разрешения остается в территориальном подразделении казначейства, второй экземпляр передается местному исполнительному органу области, города республиканского значения, столицы, районов, городов.

331. Мемлекеттiк мекемелер мен бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган анықтаған тәртiппен, нысанда және мерзiмде тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түсетiн ақшаның түсiмi мен жұмсалу жоспарларының орындалуы туралы есеп жасайды.
8-бөлiм. Сайлауларды қаржыландыру және бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламаларды бөлу тәртiбi
42-тарау. Сайлауларды мемлекеттiк қаржыландыру
332. Партиялық тiзiмдер негiзiнде сайланатын Парламент Мәжiлiсiнiң, мәслихаттардың депутаттарын, жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарының мүшелерiн қоспағанда, Президенттi, Парламент депутаттарын, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың әкiмдерiн сайлау осы мақсаттар үшiн ашылатын жергiлiктi бюджеттердiң қолма-қол ақшаны бақылау шотынан басқа жергiлiктi атқарушы органның қолма-қол ақшаны бақылау шоты арқылы республикалық бюджет қаражатынан қаржыландырылады.
333. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган жергiлiктi атқарушы органның жергiлiктi бюджеттердiң қолма-қол ақшаны бақылау шотынан басқа және Қазақстан Республикасының Президентiн, Парламент, мәслихаттар депутаттарын, сондай-ақ жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарының мүшелерiн сайлау кезiнде сайлау iс-шараларын жүргiзуге арналған шығыстар жөнiндегi операцияларды есепке алуға арналған жергiлiктi атқарушы органның ҚБШ (бұдан әрi - сайлауларды қаржыландыру үшiн шоттар) ашуын жүзеге асырады. Сайлауларды қаржыландыру үшiн шоттар Орталық сайлау комиссиясының қолдаухаты негiзiнде ашылады. Сайлауларды қаржыландыру үшiн шоттар сайлау iс-шараларын қаржыландыру аяқталғанға дейiнгi мерзiмге ашылады.
Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган сайлауларды қаржыландыру үшiн шоттарды ашқаннан кейiн Орталық сайлау комиссиясы сайлауларды қаржыландыру үшiн ашылған шоттардың нөмiрi мен күнi туралы әрбiр аумақтық сайлау комиссиясына жазбаша хабар бередi. Сайлауларды қаржыландыру үшiн шот бойынша операциялар жүргiзу үшiн аумақтық сайлау комиссиясы аумақтық қазынашылық органына сайлау комиссиясының төрағасын тағайындау туралы мәслихат шешiмiнiң көшiрмесi мен нотариалды куәландырылған қолдар мен мөр бедерiнiң үлгiлерi бар құжатты бередi.
334. Сайлауларды мемлекеттiк қаржыландыру мiндеттемелердi қабылдауға рұқсат беру арқылы жүзеге асырылады:
Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган - мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына сәйкес - Орталық сайлау комиссиясына электрондық түрде, қағаз тасығыштағы рұқсаттың бiр данасы бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органда қалады;
жеке қаржыландыру жоспарларына сәйкес - облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың, қалалардың жергiлiктi атқарушы органына тиiстi аумақтық қазынашылық бөлiмшелерi бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган ҚБАЖ-да қалыптастырған рұқсатты екi данада басып шығару және қол қою арқылы. Рұқсаттың бiр данасы аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде қалады, екiншi данасы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың, қалалардың жергiлiктi атқарушы органына берiледi.

335. Распорядителями бюджетных средств, выделяемых для проведения избирательной кампании в пределах утвержденного индивидуального плана финансирования, являются председатели соответствующих избирательных комиссий. Расходование бюджетных средств на проведение выборов производится с контрольных счетов наличности местных исполнительных органов, открытых для учета операций, осуществляемых за счет средств республиканского бюджета. Местные исполнительные органы доводят до председателей соответствующих избирательных комиссий выданные разрешения для совершения гражданско-правовых сделок и осуществления платежей. Договора на поставку товаров (работ, услуг) заключаются председателями соответствующих избирательных комиссий с получателями денег в пределах выданных разрешений местным исполнительным органам соответствующей административно-территориальной единицы, за исключением случаев предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года "О выборах в Республике Казахстан".
336. На время проведения выборов местными исполнительными органами в соответствующие территориальные подразделения казначейства представляется документ с образцами подписей и оттиска печати. При этом право первой подписи предоставляется председателю территориальной избирательной комиссии. Право второй подписи принадлежит главному бухгалтеру (руководителю финансовой службы) соответствующего аппарата акима.
Документ должен быть оформлен с указанием образца гербовой печати местного исполнительного органа, номера и даты решения соответствующего маслихата об избрании территориальной избирательной комиссии (решения вышестоящей избирательной комиссии о назначении члена территориальной избирательной комиссии - председателя территориальной избирательной комиссии вместо выбывшего до его избрания маслихатом). Полномочия председателя территориальной избирательной комиссии на расходование средств по подпрограмме 100 "Проведение выборов" программы 001 "Организация проведения выборов" с контрольного счета наличности местного исполнительного органа устанавливается только на срок проведения выборов, либо повторного голосования, либо повторных выборов и до тридцати календарных дней после их окончания.
337. В случаях, когда срок полномочий председателя территориальной избирательной комиссии на расходование средств выпадает на конец финансового года, проведение платежей по выборам осуществляется в сроки, установленные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан и подразделениями казначейства по завершению финансового года для организации работы платежных систем КЦМР.

335. Бекiтiлген жеке қаржыландыру жоспары шеңберiнде сайлау компаниясын жүргiзу үшiн бөлiнетiн бюджет қаражатын бөлушiлер тиiстi сайлау комиссиясының төрағалары болып табылады. Сайлау өткiзуге арналған бюджет қаражатын жұмсау республикалық бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылатын операцияларды есепке алу үшiн ашылған жергiлiктi атқарушы органдардың қолма-қол ақшаны бақылау шотынан жүргiзiледi. Жергiлiктi атқарушы органдар тиiстi сайлау комиссиясының төрағаларына азаматтық-құқықтық мәмiлелер жасауға және төлемдердi жүзеге асыруға берiлген рұқсаттарды жеткiзедi. Тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) жеткiзуге арналған шарттарды "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 қыркүйектегi Конституциялық заңында көзделген жағдайларды қоспағанда, тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң жергiлiктi атқарушы органдарына берiлген рұқсаттар шеңберiнде тиiстi сайлау комиссиясының төрағалары ақша алушылармен жасалады.
336. Сайлау өткiзу уақытында жергiлiктi атқарушы органдар тиiстi аумақтық қазынашылық бөлiмшелерiне қол мен мөр бедерiнiң үлгiлерi бар құжатты бередi. Бұл ретте, бiрiншi қол қою құқығы аумақтық сайлау комиссиясының төрағасына берiледi. Екiншi қол қою құқығы тиiстi аппарат әкiмiнiң бас бухгалтерiне (қаржы қызметiнiң басшысына) тиесiлi.
Құжат жергiлiктi атқарушы органның елтаңбалы мөрiнiң үлгiсiн, аумақтық сайлау комиссиясының сайлауы туралы тиiстi мәслихат шешiмiнiң (жоғары тұрған сайлау комиссиясының аумақтық сайлау комиссиясының мүшесiн - оны мәслихат сайлағанға дейiн шығып кеткеннiң орнына аумақтық сайлау комиссиясының төрағасын тағайындау туралы шешiмiнiң) нөмiрi мен күнiн көрсете отырып ресiмделедi. Жергiлiктi атқарушы органның қолма-қол ақшаны бақылау шотынан 001 "Сайлау өткiзудi ұйымдастыру" бағдарламасының "Сайлау өткiзу" кiшi бағдарламасы бойынша қаражатты жұмсауға аумақтық сайлау комиссиясы төрағасының өкiлеттiлiгi сайлау өткiзу не қайта дауыс беру не қайта сайлау мерзiмiне және олар аяқталғаннан кейiн отыз күнтiзбелiк күнге дейiн ғана белгiленедi.
337. Аумақтық сайлау комиссиясы төрағасының қаражатты жұмсауға арналған өкiлеттiк мерзiмi қаржы жылының соңына келген жағдайда, сайлау бойынша төлемдер жүргiзу Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының қаулысымен бекiтiлген мерзiмде және қазынашылық бөлiмшелерiмен қаржы жылы аяқталған соң ҚБЕО төлем жүйесiнiң жұмысын ұйымдастыру үшiн белгiлеген мерзiмде жүзеге асырылады.

338. Председатели территориальных избирательных комиссий распоряжаются денежными средствами и несут ответственность за соответствие финансовых документов решениям избирательных комиссий по финансовым вопросам.
339. Из средств республиканского бюджета покрываются расходы на:
1) организацию и деятельность избирательных комиссий:
заработная плата освобожденных членов избирательных комиссий;
дополнительная оплата труда членов избирательных комиссий;
начисление на заработную плату;
техническое обеспечение (приобретение компьютеров, оргтехники, аренда оборудования и техническое обслуживание оборудования, а также приобретение и изготовление инвентаря для голосования);
транспортные расходы;
публикация в средствах массовой информации;
услуги связи, почтово-телеграфные расходы;
работы, выполняемые внештатными работниками на основании трудовых соглашений;
полиграфические расходы;
приобретение канцелярских и хозяйственных товаров, материалов для лозунгов, плакатов, государственной символики;
2) аренда помещений;
3) командировочные расходы;
4) оплата труда консультантов, экспертов, членов лингвистической комиссии;
5) выступления кандидатов, кроме кандидатов, баллотирующихся по партийным спискам, в средствах массовой информации в соответствии с пунктом 3 статьи 28 Конституционного закона Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года "О выборах в Республике Казахстан";
6) проведение публичных предвыборных мероприятий кандидатов и выпуск агитационных материалов кандидатов, кроме кандидатов, баллотирующихся по партийным спискам, в соответствии с пунктами 4 и 5 статьи 28 Конституционного закона Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года "О выборах в Республике Казахстан";
7) транспортные расходы кандидатов, кроме кандидатов, баллотирующихся по партийным спискам, в размерах, устанавливаемых Центральной избирательной комиссией.
340. Возмещение командировочных расходов по найму жилого помещения председателям территориальных и окружных избирательных комиссий осуществляется в размере, установленном для руководителей и заместителей руководителей государственных учреждений, а председателям участковых избирательных комиссий и членам избирательных комиссий - в размере, установленном для работников государственных учреждений Правилами о служебных командировках в пределах Республики Казахстан работников государственных учреждений, содержащихся за счет средств государственного бюджета, а также депутатов Парламента Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 сентября 2000 года N 1428.

338. Аумақтық сайлау комиссияларының төрағалары ақша қаражатына билiк етедi және қаржылық құжаттардың қаржы мәселелерi бойынша сайлау комиссияларының шешiмдерiне сәйкес келуiне жауап бередi.
339. Республикалық бюджет қаражатынан мыналарға арналған шығыстар жабылады:
1) сайлау комиссияларын ұйымдастыру мен қызметi:
сайлау комиссияларының босатылған мүшелерiнiң жалақысы;
сайлау комиссиялары мүшелерiнiң қосымша еңбекақысы;
жалақыға есептеу;
техникалық қамтамасыз ету (компьютерлер, ұйымдастыру техникаларын сатып алу, жабдықтарды жалға алу және жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, сондай-ақ дауыс беруге арналған құрал-жабдықты сатып алу және жасау);
көлiк шығыстары;
бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау;
байланыс қызметтерi, почта-телеграф шығыстары;
еңбек келiсiмдерi негiзiнде штаттан тыс қызметкерлер орындалатын жұмыстар;
полиграфиялық шығыстар;
кеңсе және шаруашылық тауарларын, ұрандар, плакаттар, мемлекеттiк рәмiздер үшiн материалдар сатып алу;
2) үй-жайларды жалға алу;
3) iссапар шығыстары;
4) консультанттардың, сарапшылардың, лингвистикалық комиссия мүшелерiнiң еңбегiне ақы төлеу;
5) "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 қыркүйектегi Конституциялық заңының  28-бабының 3-тармағына сәйкес партиялық тiзiмдер бойынша дауысқа түсетiн кандидаттардан басқа, кандидаттардың бұқаралық ақпарат құралдарында сөйлейтiн сөздерi;
6) "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 қыркүйектегi Конституциялық заңының 28-бабының 4 және 5-тармақтарына сәйкес кандидаттардың көпшiлiкке сайлау алдында iс-шаралар өткiзу және партиялық тiзiмдер бойынша дауысқа түсетiн кандидаттардан басқа, кандидаттардың үгiт материалдарын шығару;
7) партиялық тiзiмдер бойынша дауысқа түсетiн кандидаттардан басқа, кандидаттардың Орталық сайлау комиссиясы белгiлеген мөлшерде көлiк шығыстары.
340. Аумақтық және округтiк сайлау комиссияларының төрағаларына тұрғын үй-жайды жалға алу бойынша iссапар шығыстарын өтеу мемлекеттiк мекемелердiң басшылары және басшыларының орынбасарларына белгiленген мөлшерде, ал учаскелiк сайлау комиссияларының төрағалары мен сайлау комиссияларының мүшелерiне - мемлекеттiк мекемелердiң қызметкерлерiне белгiленген мөлшерде Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 22 қыркүйектегi N 1428  қаулысымен бекiтiлген Мемлекеттiк бюджеттiң есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелер қызметкерлерiнiң, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Парламентi депутаттарының Қазақстан Республикасының шегiндегi қызметтiк iссапарлары туралы ережемен жүзеге асырылады.

341. Расходование средств с контрольного счета наличности местного исполнительного органа производится по решению председателя территориальной избирательной комиссии в следующем порядке:
в пределах планов финансирования территориальных избирательных комиссий выдаются деньги под отчет председателям территориальных избирательных комиссий, оплачиваются расходы за выполненные работы и материальные ценности, приобретенные для избирательных участков. Остаток неиспользованных подотчетных сумм в трехдневный срок по окончании выборов сдается председателями территориальных избирательных комиссий в кассу аппарата акима для зачисления на контрольный счет наличности местного исполнительного органа по соответствующим спецификам экономической классификации расходов;
расходы территориальных избирательных комиссий оплачиваются после предъявления документа, на основании которого осуществляется приобретение товаров (работ, услуг) утвержденных председателями территориальных избирательных комиссий в пределах их плана финансирования, утвержденного Центральной избирательной комиссией. Выдача наличных денег на расходы территориальной избирательной комиссии производится по распоряжению председателя этой комиссии. По получении авансового отчета главный бухгалтер (руководитель финансовой службы) аппарата акима проверяет правильность оформления документов, на основании которых осуществляются приобретение товаров (работ, услуг) и передает их на утверждение председателю этой комиссии.
Остаток неиспользованных подотчетных сумм в трехдневный срок по окончании выборов сдается председателями территориальных избирательных комиссий в кассу аппарата акима для зачисления на контрольный счет наличности местного исполнительного органа по соответствующим спецификам экономической классификации расходов.
342. Контроль за расходованием средств республиканского бюджета, выделенных на избирательные кампании, в том числе кандидатам, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
343. В связи со снятием кандидатуры или отменой решения о выдвижении кандидата, и при наличии решения избирательной комиссии об отнесении части понесенных из средств республиканского бюджета расходов на проведение избирательной кампании на счет кандидата, выдвинувшего его маслихата или общественного объединения, последними перечисляются средства на контрольные счета наличности местных исполнительных органов для восстановления кассовых расходов по проведению выборов, если расходы из республиканского бюджета и восстановление средств производятся в одном финансовом году. В случае осуществления расходов из республиканского бюджета в одном, а восстановление средств в следующем финансовом году, эти средства кандидатом перечисляются в доход республиканского бюджета по коду "Прочие неналоговые поступления в республиканский бюджет". При этом указанное решение принимают: при выборах Президента - Центральная избирательная комиссия, при выборах депутатов Сената - территориальные избирательные комиссии, при выборах депутатов Мажилиса и Маслихата - окружные избирательные комиссии.

341. Жергiлiктi атқарушы органның қолма-қол ақшаны бақылау шотынан қаражатты жұмсау аумақтық сайлау комиссиясы төрағасының шешiмi бойынша мынадай тәртiппен жүргiзiледi:
аумақтық сайлау комиссияларын қаржыландыру жоспарларының шегiнде ақша аумақтық сайлау комиссияларының төрағалары есеп беретiндей етiп берiледi, орындалған жұмыстар және сайлау учаскелерiне сатып алынған материалдық құндылықтар үшiн шығыстар төленедi. Пайдаланылмаған есеп берiлетiн сомалардың қалдығын сайлаулар аяқталғаннан кейiн үш күн мерзiмде аумақтық сайлау комиссияларының төрағалары шығыстардың экономикалық сыныптамасының тиiстi ерекшелiктерi бойынша жергiлiктi атқарушы органның қолма-қол ақшаны бақылау шотына есепке алу үшiн әкiм аппаратының кассасына тапсырады;
аумақтық сайлау комиссияларының шығыстары Орталық сайлау комиссиясы бекiткен олардың қаржыландыру жоспары шегiнде аумақтық сайлау комиссияларының төрағалары бекiткен, оның негiзiнде тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатып алу жүзеге асырылатын құжат ұсынылғаннан кейiн төленедi. Аумақтық сайлау комиссиясының шығыстарына арналған қолма-қол ақшаны беру осы комиссияның төрағасының өкiмi бойынша жүргiзiледi. Аванстық есептi алғаннан кейiн әкiм аппаратының бас бухгалтерi (қаржы қызметiнiң басшысы) растайтын, оның негiзiнде тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатып алу жүзеге асырылатын құжаттардың ресiмделу дұрыстығын тексередi және оларды осы комиссия төрағасының бекiтуiне бередi.
Есеп берiлетiн соманың пайдаланылмаған қалдығын аумақтық сайлау комиссиясының төрағалары сайлау аяқталғаннан кейiн үш күндiк мерзiмде шығыстардың экономикалық сыныптамасының тиiстi ерекшелiктерi бойынша жергiлiктi атқарушы органның қолма-қол ақшаны бақылау шотына есептеу үшiн әкiм аппаратының кассасына тапсырады.
342. Сайлау науқандарына, оның iшiнде кандидаттарға бөлiнген республикалық бюджет қаражатын жұмсауды бақылау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
343. Кандидатурасын алып тастауға немесе кандидатты ұсыну туралы шешiмнiң күшiн жоюға байланысты және сайлау комиссиясының республикалық бюджет қаражатынан сайлау науқанын өткiзуге жұмсалған шығыстар бөлiгiн кандидаттың, оны ұсынған мәслихаттың немесе қоғамдық бiрлестiктiң шотына жатқызу туралы шешiмi болған кезде, егер республикалық бюджеттен шығыстар және қаражатты қалпына келтiру бiр қаржы жылында жүргiзiлсе, соңғысы жергiлiктi атқарушы органдардың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына сайлауларды өткiзу жөнiндегi кассалық шығыстарды қалпына келтiруге қаражат аударады. Республикалық бюджеттен шығыстарды бiр, ал қаражатты қалпына келтiру келесi қаржы жылында жүзеге асырылған жағдайда, бұл қаражатты кандидат "Республикалық бюджетке түсетiн өзге салықтық емес түсiмдер" коды бойынша республикалық бюджеттiң кiрiсiне аударады. Бұл ретте көрсетiлген шешiмдi: Президенттi сайлау кезiнде  - Орталық сайлау комиссиясы, Сенат депутаттарын сайлау кезiнде - аумақтық сайлау комиссиялары, Мәжiлiс және Мәслихат депутаттарын сайлау кезiнде округтiк сайлау комиссиялары қабылдайды.

344. Ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности по использованию бюджетных средств, выделенных на проведение выборов Президента, депутатов Парламента, за исключением депутатов Мажилиса Парламента, избираемых на основе партийных списков, маслихатов и членов органов местного самоуправления, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 43. Порядок использования средств, предусмотренных
в республиканском бюджете по программе
"Представительские затраты"
345. Представительские затраты - средства, предусмотренные в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год и выделяемые администраторам республиканских бюджетных программ на прием иностранных делегаций, проведение совещаний, семинаров, торжественных и официальных мероприятий, а также на представительские цели во время зарубежных визитов Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, Государственного секретаря Республики Казахстан, Министра иностранных дел Республики Казахстан, должностных лиц государственных органов, содержащихся за счет республиканского бюджета, направляемых наблюдателями от Республики Казахстан на выборы в иностранных государствах в составе международных комиссий наблюдения.
За исключением случаев, предусмотренных абзацем третьим настоящего пункта, к представительским затратам относятся затраты на:
1) оплату проживания и транспортных затрат до пункта назначения лиц, приглашаемых в Республику Казахстан для участия в мероприятиях;
2) официальные обеды, ужины, кофе-брейки, фуршеты;
3) музыкальное сопровождение официальных приемов;
4) приобретение сувениров, памятных подарков;
5) автотранспортное обслуживание;
6) оплату услуг переводчиков;
7) аренду зала;
8) иные расходы, разрешенные центральным уполномоченным органом в области внешнеполитической деятельности.
К представительским затратам должностных лиц государственных органов, содержащихся за счет республиканского бюджета, направляемых наблюдателями от Республики Казахстан на выборы в иностранных государствах в составе международных комиссий наблюдения, относятся:
1) автотранспортное обслуживание;
2) оплата услуг переводчиков.
346. Центральный уполномоченный орган в области внешнеполитической деятельности на основании предложений государственных органов и исходя из объемов средств, предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год на представительские затраты, составляет годовой План мероприятий (далее - План), которые требуют представительских затрат.
В течение года на основании предложений государственных органов, План может корректироваться центральным уполномоченным органам в области внешнеполитической деятельности с учетом политической значимости проведения непредвиденного мероприятия и объема выделенных средств.

344. Президенттi, партиялық тiзiмдер негiзiнде сайланатын Парламент Мәжiлiсiнiң депутаттарын қоспағанда, Парламент, мәслихаттар депутаттарын және жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдары мүшелерiнiң сайлауын өткiзуге бөлiнген бюджет қаражатын пайдалану жөнiндегi бухгалтерлiк есептi жүргiзу және қаржылық есеп берудi жасау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
43-тарау. "Өкiлдiк шығындар" бағдарламасы бойынша республикалық бюджетте көзделген қаражатты пайдалану тәртiбi
345. Өкiлдiк шығындар - тиiстi қаржы жылына арналған және республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiне шетел делегацияларын қабылдауға, кеңестер, семинарлар, салтанатты және ресми iс-шаралар өткiзуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң, Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк хатшысының, Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрiнiң, республикалық бюджет есебiнен ұсталатын, халықаралық қадағалау комиссиясының құрамында шет мемлекеттердегi сайлауларға Қазақстан Республикасынан қадағалаушы ретiнде жiберiлетiн мемлекеттiк органдардың лауазымды тұлғалардың шетелге iссапарлары уақытында өкiлдiк мақсаттарға бөлiнетiн қаражат.
Осы тармақтың үшiншi абзацында көзделген жағдайларды қоспағанда, өкiлдiк шығындарға:
1) Қазақстан Республикасына iс-шараларға қатысу үшiн шақырылатын тұлғалардың өмiр сүруiне және белгiленген пунктiне дейiнгi көлiк шығындарына ақы төлеуге;
2) ресми түскi ас, кешкi ас, кофе-брейк, фуршеттерге;
3) ресми қабылдауларды музыкалық сүйемелдеуге;
4) сувенирлер, естелiк сыйлықтар сатып алуға;
5) автокөлiктiк қызмет көрсетуге;
6) аудармашылардың қызметтерiне ақы төлеуге;
7) залды жалға алуға;
8) сыртқы саяси қызмет саласындағы орталық уәкiлеттi орган рұқсат берген өзге де шығыстарға арналған шығындар жатады.
Республикалық бюджет есебiнен ұсталатын, халықаралық қадағалау комиссиясының құрамында шет мемлекеттердегi сайлауларға Қазақстан Республикасынан қадағалаушы ретiнде жiберiлетiн мемлекеттiк органдардың лауазымды тұлғалардың өкiлдiк шығындарына:
1) автокөлiктiк қызмет көрсету;
2) аудармашылардың қызметтерiне ақы төлеу жатады.
346. Сыртқы саяси қызмет саласындағы орталық уәкiлеттi орган мемлекеттік органдардың ұсынысы негiзiнде және тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджетте өкiлдiк шығындарға көзделген қаражат көлемiнен шыға отырып, өкiлдiк шығындарды талап ететiн жылдық Іс-шаралар жоспарын (бұдан әрi - Жоспар) жасайды.
Бiр жыл iшiнде мемлекеттiк органдардың ұсынысы негiзiнде сыртқы саяси қызмет саласындағы орталық уәкiлеттi орган болжамдалмаған iс-шаралар өткiзудiң саяси маңыздылығын және бөлiнген қаражат көлемiн ескере отырып Жоспарды түзете алады.

347. Обращения администраторов республиканских бюджетных программ о выделении средств, предусмотренных в республиканском бюджете на представительские затраты, рассматриваются центральным уполномоченным органам в области внешнеполитической деятельности при наличии:
1) обоснования необходимости проведения мероприятия;
2) программы пребывания делегации по уровню и формату;
3) рабочего плана подготовки и проведения мероприятий;
4) документов, подтверждающих фактическое количество участников мероприятия;
5) планов финансирования с обоснованием каждой специфики расходов;
6) соответствующего мероприятия в Плане согласно пункту 346 настоящих Правил.
При обращении администраторов бюджетных программ о выделении средств на компенсацию представительских расходов также необходимо представить документы, подтверждающие фактические расходы (квитанции, счета-фактуры, накладные).
348. По представительским затратам, предусмотренным в подпунктах 3), 4), 7) пункта 345 настоящих Правил, администраторами республиканских бюджетных программ предоставляются подтверждающие соблюдение установленного законодательством порядка документы с указанием стоимости товаров и услуг, а также реквизитов организации, предлагающей указанные товары и услуги.
349. На основании Плана и обращения администраторов республиканских бюджетных программ центральным уполномоченным органом в области внешнеполитической деятельности осуществляется выделение средств на представительские затраты администраторам республиканских бюджетных программ в соответствии с нормами представительских затрат, согласно приложению 55 к настоящим Правилам, за исключением представительских затрат, связанных с вопросами, касающимися делимитации и демаркации Государственной границы Республики Казахстан, правового статуса Каспийского моря и рационального использования водных ресурсов трансграничных рек, финансирование которых осуществляется за счет средств, предусмотренных в республиканском бюджете центральному уполномоченному органу в области внешнеполитической деятельности по соответствующим бюджетным программам.
350. Выделение средств на представительские затраты оформляется решением центрального уполномоченного органа в области внешнеполитической деятельности.
В случаях выделения средств на оплату проживания и транспортных затрат до пункта назначения лиц, приглашаемых в Республику Казахстан для участия в мероприятиях, представительские цели во время зарубежных визитов Президента Республики Казахстан, Премьер-министра Республики Казахстан, Государственного секретаря Республики Казахстан, Министра иностранных дел Республики Казахстан, а также выделения средств должностным лицам государственных органов, содержащихся за счет республиканского бюджета, направляемым наблюдателями от Республики Казахстан на выборы в иностранных государствах в составе международных миссий наблюдения, на автотранспортное обслуживание и оплату услуг переводчиков, решение центрального уполномоченного органа в области внешнеполитической деятельности оформляется на основании резолюции Премьер-Министра Республики Казахстан.
Решения центрального уполномоченного органа в области внешнеполитической деятельности о выделении средств на представительские затраты принимаются до наступления планируемого мероприятия.
В исключительных случаях, когда в силу объективных причин, принятие решения центрального уполномоченного органа в области внешнеполитической деятельности невозможно до наступления планируемого мероприятия, в установленном порядке могут приниматься решения центральным уполномоченным органом в области внешнеполитической деятельности о компенсации представительских расходов.

347. Республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң республикалық бюджетте өкiлдiк шығындарға көзделген қаражатты бөлу туралы өтiнiштерiн сыртқы саяси қызмет саласындағы орталық уәкiлеттi орган мыналар болған жағдайда қарайды:
1) iс-шаралар өткiзу қажеттiлiгiнiң негiздiлiгi;
2) деңгейi мен форматы бойынша делегацияның келу бағдарламалары;
3) iс-шаралар дайындау мен өткiзудiң жұмыс жоспары;
4) iс-шараларға қатысушылардың нақты санын растайтын құжаттар;
5) шығыстардың әрбiр ерекшелiгiн негiздей отырып қаржыландыру жоспарлары;
6) осы Ереженiң 346-тармағына сәйкес Жоспарда тиiстi iс-шаралардың болуы кезiнде.
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi өкiлдiк шығыстарды өтеуге қаражат бөлу туралы өтiнiш жасаған кезде нақты шығыстарды растайтын құжаттарды да (түбiртектер, шот-фактура, жөнелтпе құжат) ұсыну қажет.
348. Осы Ереженiң 345-тармағының 3), 4), 7) тармақшаларында көзделген өкiлдiк шығындар бойынша республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi тауарлар мен қызметтер құнын, сондай-ақ көрсетiлген тауарлар мен қызметтердi ұсынатын ұйымның деректемелерiн көpceтe отырып, заңнамада белгiленген тәртiптiң сақталуын растайтын құжаттарды бередi.
349. Жоспардың және республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң өтiнiштерi негiзiнде сыртқы саяси қызмет саласындағы орталық уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасын межелеу және демаркациялауға Каспий теңiзiнiң құқықтық мәртебесiн және тиiстi бюджеттiк бағдарламалар бойынша республикалық бюджетте сыртқы саяси қызмет саласындағы орталық уәкiлеттi органға көзделген қаражат есебiнен қаржыландыру жүзеге асырылатын трансшекаралық өзендердің су ресурстарын тиiмдi пайдалануға қатысты мәселелермен байланысты өкiлдiк шығындарды, қоспағанда, осы Ережеге 55-қосымшаға сәйкес өкiлдiк шығындардың нормаларына сәйкес республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiне өкiлдiк шығындарға қаражат бөлудi жүзеге асырады.
350. Өкiлдiк шығындарға арналған қаражатты бөлу сыртқы саяси қызмет саласындағы орталық уәкiлеттi органның шешiмiмен ресiмделедi.
Iс-шараларға қатысу үшiн Қазақстан Республикасына шақырылатын тұлғалардың қонақ үйде тұруына және баратын пунктiне дейiнгi көлiктiк шығындарына ақы төлеуге, Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң, Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк хатшысының, Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрiнiң шетелдiк сапарлары кезiндегi өкiлдiк мақсаттарға қаражат бөлу, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң шешiмiмен ресiмделетiн халықаралық байқау миссияларының құрамында шет мемлекеттердегi сайлауларға Қазақстан Республикасының атынан байқаушылар ретiнде жiберiлетiн, республикалық бюджет есебiнен ұсталатын мемлекеттiк органдардың лауазымды тұлғаларына автокөлiктiк қызмет көрсетуге және аудармашылардың қызметтерiне ақы төлеуге қаражат бөлу жағдайларын қоспағанда, сыртқы саяси қызмет саласындағы орталық уәкiлеттi органның шешiмiмен ресiмделедi.
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң және сыртқы саяси қызмет саласындағы орталық уәкiлеттi органның өкiлдiк шығындарға қаражат бөлу туралы шешiмдерi жоспарланған iс-шаралар басталғанға дейiн қабылданады.
Егер дәйектi себептерге байланысты ерекше жағдайларда сыртқы саяси қызмет саласындағы орталық уәкiлеттi органның шешiмiн жоспарланған iс-шара басталғанға дейiн қабылдау мүмкiн болмағанда, белгiленген тәртiппен сыртқы саяси қызмет саласындағы орталық уәкiлеттi органның өкiлдiк шығыстарды өтеу туралы шешiмi қабылдана алады.

351. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании решения центрального уполномоченного органа в области внешнеполитической деятельности в установленном законодательством порядке вносит изменения в сводный план финансирования республиканского бюджета.
352. Выделение наличной иностранной валюты на представительские затраты при зарубежных визитах Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, Государственного секретаря Республики Казахстан, Министра иностранных дел Республики Казахстан, а также направлении наблюдателями от Республики Казахстан на выборы в иностранных государствах в составе международных миссий наблюдения должностных лиц государственных органов, содержащихся за счет республиканского бюджета, осуществляется в следующем порядке:
для конвертации выделенных средств центральный уполномоченный орган в области внешнеполитической деятельности открывает счет в иностранной валюте в Департаменте казначейства города Астана;
центральный филиал Национального Банка Республики Казахстан по заявлению Департамента казначейства города Астана производит конвертацию иностранной валюты и зачисляет на его счет в иностранной валюте;
Департамент казначейства города Астана на основании выписки центрального филиала Национального Банка Республики Казахстан производит зачисление иностранной валюты на счет в иностранной валюте центрального уполномоченного органа в области внешнеполитической деятельности;
ежемесячно до 10-го числа центральный уполномоченный орган в области внешнеполитической деятельности направляет в Департамент казначейства города Астана заявку на получение наличной иностранной валюты на следующий календарный месяц в сумме, эквивалентной плановым назначениям на соответствующий месяц;
на основании принятого решения о выделении средств на представительские затраты центральный уполномоченный орган в области внешнеполитической деятельности направляет письмо в Департамент казначейства города Астана с указанием лица, входящего в состав официальной делегации, для выдачи доверенности на получение наличной иностранной валюты. Департамент казначейства города Астаны выдает доверенность лицу, указанному в письме центрального уполномоченного органа в области внешнеполитической деятельности, на получение наличной иностранной валюты в центральном филиале Национального Банка города Астана.
353. Центральный уполномоченный орган в области внешнеполитической деятельности осуществляет контроль за расходованием средств, выделяемых на представительские затраты.

351. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган сыртқы саяси қызмет саласындағы орталық уәкiлеттi органның шешiмi негiзiнде заңнамада белгiленген тәртiппен республикалық бюджеттi қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзедi.
352. Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң, Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк хатшысының, Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрiнiң шетелдiк iссапарлары, сондай-ақ республикалық бюджет есебiнен ұсталатын, халықаралық қадағалау миссиясының құрамында шет мемлекеттердегi сайлауларға Қазақстан Республикасынан қадағалаушы ретiнде жiберiлетiн мемлекеттiк органдардың лауазымды тұлғаларын жiберу кезiнде өкiлдiк шығындарға қолма-қол шетел валютасын бөлу мынадай тәртiппен жүзеге асырылады:
бөлiнген қаражатты айырбастау үшiн сыртқы саяси қызмет саласындағы орталық уәкiлеттi орган Астана қаласының Қазынашылық департаментiнде шетел валютасында шот ашады;
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң орталық филиалы Астана қаласы Қазынашылық департаментiнiң өтiнiшi бойынша шетел валютасын айырбастауды жүргiзедi және оны шетел валютасындағы шотқа есептейдi;
Астана қаласының Қазынашылық департаментi Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң орталық филиалының үзiндiсi негiзiнде сыртқы саяси қызмет саласындағы орталық уәкiлеттi органның шетел валютасындағы шотына шетел валютасын есептеудi жүргiзедi;
ай сайын 10-күнiне дейiн сыртқы саяси қызмет саласындағы орталық уәкiлеттi орган Астана қаласының Қазынашылық департаментiне келесi күнтiзбелiк айда тиiстi айдағы жоспарлы жұмсалымдарға барабар сомада қолма-қол шетел валютасын алуға арналған өтiнiм жiбередi;
өкiлдiк шығындарға қаражат бөлу туралы қабылданған шешiмнiң негiзiнде сыртқы саяси қызмет саласындағы орталық уәкiлеттi орган қолма-қол шетел валютасын алуға арналған сенiмхат беру үшiн ресми делегацияның құрамына енетiн тұлғаны көрсете отырып, Астана қаласының Қазынашылық департаментiне хат жiбередi. Астана қаласының Қазынашылық департаментi сыртқы саяси қызмет саласындағы орталық уәкiлеттi органның хатында көрсетiлген тұлғаға Ұлттық Банкiнiң Астана қаласындағы орталық филиалында қолма-қол шетел валютасын алуға арналған сенiмхат бередi.
353. Сыртқы саяси қызмет саласындағы орталық уәкiлеттi орган өкiлдiк шығындарға бөлiнетiн қаражаттың жұмсалуына бақылауды жүзеге асырады.

354. Администраторы республиканских бюджетных программ, получившие средства на представительские затраты, должны предоставлять в центральный уполномоченный орган в области внешнеполитической деятельности ежеквартально отчет об использовании указанных средств, а лица, получившие средства на представительские затраты, в течение 15 календарных дней после проведения мероприятия - подтверждающие документы (квитанции, счета-фактуры, накладные) с указанием стоимости и объема приобретенных товаров, работ и услуг, заверенные печатью организации, реализовавшей соответствующие товары, работы и услуги.
Лицо, подотчетное по средствам, выделяемым в порядке, определенном пунктом 352 настоящих Правил, в течение 30 календарных дней после проведения мероприятия возвращает на валютный счет центрального уполномоченного органа в области внешнеполитической деятельности сумму неиспользованных денег и представляет ему акт по затратам на представительские цели, утвержденный Начальником Канцелярии Президента Республики Казахстан при зарубежных визитах Президента Республики Казахстан и Государственного секретаря Республики Казахстан или заместителем Руководителя Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан при зарубежных визитах Премьер-Министра Республики Казахстан, ответственным секретарем Министерства иностранных дел Республики Казахстан (должностным лицом, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря Министерства иностранных дел Республики Казахстан) при зарубежных визитах Министра иностранных дел Республики Казахстан, Председателем Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан при направлении должностных лиц государственных органов, содержащихся за счет республиканского бюджета, наблюдателями от Республики Казахстан на выборы в иностранных государствах в составе международных миссий наблюдения, заверенный гербовой печатью, а также квитанцию о возврате наличных средств и приходный ордер центрального филиала Национального Банка Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 354 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 28.04.2008 N 394 .
355. Ответственность за целевое и эффективное использование средств, выделенных на представительские затраты, возлагается на администраторов республиканских бюджетных программ.
Глава 44. Порядок использования резервов
Правительства Республики Казахстан и
местных исполнительных органов
356. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
Комиссия по вопросам международной гуманитарной помощи (далее - Комиссия) - консультативно-совещательный орган при Правительстве Республики Казахстан по вопросам международной гуманитарной помощи, образованный для выработки предложений по вопросам, отнесенным к компетенции Правительства Республики Казахстан;
непредвиденные затраты - затраты, незапланированные при разработке республиканского и местных бюджетов на текущий финансовый год в силу их непредвиденности, и требующие безотлагательного финансирования в текущем финансовом году;
официальная гуманитарная помощь Республики Казахстан - помощь, безвозмездно оказываемая Республикой Казахстан в целях ликвидации чрезвычайных ситуаций военного, экологического, природного и техногенного характера на территории других государств.

354. Өкiлдiк шығындарға қаражат алған республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi сыртқы саяси қызмет саласындағы орталық уәкiлеттi органға тоқсан сайын көрсетiлген қаражатты пайдаланғаны туралы есеп, ал өкiлдiк шығындарға қаражат алған тұлғалар iс-шараны өткiзгеннен кейiн 15 күнтiзбелiк күн iшiнде - тиiстi тауарларды, жұмыстарды және қызметтердi сатқан ұйымның мөрiмен расталған сатып алынған тауарлардың, жұмыстардың және қызметтердiң құны мен көлемiн көрсете отырып, растайтын құжаттарды (түбiртектердi, шот-фактураларды, жөнелтпе құжаттарды) беруi тиiс.
Осы Ереженiң 352-тармағында анықталған тәртiппен бөлiнетiн қаражат бойынша есеп беретiн тұлға iс-шаралар жүргiзiлгеннен кейiн 30 күнтiзбелiк күннiң iшiнде сыртқы экономикалық қызмет саласындағы орталық уәкiлеттi органның валюталық шотына пайдаланылмаған ақшаның сомасын қайтарады және оған гербтiк мөрмен расталған Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік хатшысының шетелдік сапарлары кезінде Қазақстан Республикасының Президенті Кеңсесінің Бастығы немесе Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің шетелдік сапарлары кезінде Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі Басшысының орынбасары,  Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрiнiң шетелдік сапарлары кезінде  Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің жауапты хатшысы (Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі жауапты хатшысының өкілеттігі белгіленген тәртіппен жүктелген лауазымды тұлға), Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының төрағасы республикалық бюджет есебiнен ұсталатын мемлекеттiк органдардың лауазымды тұлғаларын халықаралық қадағалау миссиясының құрамында шет мемлекеттердегi сайлауларға Қазақстан Республикасынан қадағалаушы ретiнде жiберу кезiнде бекiткен өкiлдiк мақсаттарға арналған шығындар бойынша актiнi, сондай-ақ қолма-қол қаражатты қайтару туралы түбiртектi және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi орталық филиалының кiрiс ордерiн қайтарады.
Ескерту. 354-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.04.28  N 394 Қаулысымен.
355. Өкiлдiк шығындарға бөлiнген қаражаттың мақсатты және тиiмдi пайдаланылуына жауапкершiлiк республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiне жүктеледi.
44-тарау. Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң және жергiлiктi атқарушы органдардың резервтерiн пайдалану тәртiбi
356. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
Халықаралық гуманитарлық көмек мәселелерi жөнiндегi комиссия (бұдан әрi - Комиссия) - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң құзыретiне жатқызылған мәселелер бойынша ұсыныстар әзiрлеу үшiн құрылған Қазақстан Республикасының Үкiметi жанындағы халықаралық гуманитарлық көмек мәселелерi жөнiндегi консультативтiк-кеңесу органы;
көзделмеген шығындар - көзделмегендiгiне байланысты ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық және жергiлiктi бюджеттердi әзiрлеу кезiнде жоспарланбаған және ағымдағы қаржы жылында кезек күттiрмей қаржыландыруды талап ететiн шығындар;
Қазақстан Республикасының ресми гуманитарлық көмегi - басқа мемлекеттердiң аумағында әскери, экологиялық, табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайларды жою мақсатында Қазақстан Республикасы қайтарусыз көрсететiн көмек.

Сноска. Пункт 356 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 14.03.2008 г. N 249 .
357. Резерв Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов имеет строго целевое назначение и не может быть использован на нужды, не предусмотренные настоящими Правилами и решением Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов о выделении денег из резерва.
358. Подготовка решения Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов о выделении денег соответственно из резерва Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов осуществляется в случаях:
1) отсутствия либо недостаточности денег в республиканском и местном бюджетах на текущий финансовый год на данные цели;
2) когда потребность в деньгах резерва Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов возникла в текущем финансовом году и необходимость в них не связана с прошлыми обязательствами администратора бюджетной программы, за исключением случаев погашения обязательств соответственно Правительства Республики Казахстан, центральных государственных органов, местных исполнительных органов по решениям судов;
3) наличия положительной рекомендации Комиссии в случае использования чрезвычайного резерва на оказание официальной гуманитарной помощи Республикой Казахстан.
Сноска. Пункт 358 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 14.03.2008 г. N 249 .
359. В случае неиспользования или частичного использования в течение финансового года денег, выделенных из резерва Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов, администратор бюджетной программы обеспечивает возврат неиспользованной части выделенных денег в соответствующий бюджет до конца текущего финансового года.
360. В случае возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера на территории Республики Казахстан ходатайства о выделении денег из резерва Правительства Республики Казахстан рассматривает центральный уполномоченный орган по чрезвычайным ситуациям. При этом возникшая чрезвычайная ситуация природного и техногенного характера должна иметь региональный или глобальный масштаб.
361. В случае возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера местного масштаба ходатайства о выделении денег из резерва соответствующего местного исполнительного органа рассматривает областной (города республиканского значения, столицы) уполномоченный орган по чрезвычайным ситуациям или районный (городской) отдел финансов.

Ескерту. 356-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.03.14  N 249 Қаулысымен.
357. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және жергiлiктi атқарушы органдар резервiнiң қатаң нысаналы мақсаты бар әрi осы Ережеде және Қазақстан Республикасының Үкiметi мен жергiлiктi атқарушы органдардың резервтен ақша бөлу туралы шешiмiнде көзделмеген қажеттiлiктерге пайдаланылмайды.
358. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және жергiлiктi атқарушы органдардың тиiсiнше Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және жергiлiктi атқарушы органдардың резервiнен ақша бөлу туралы шешiмдерiн дайындау мынадай:
1) ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық және жергiлiктi бюджеттерде осы мақсаттарға ақша болмаған не жетіспеген;
2) Қазақстан Республикасының Үкiметi және жергiлiктi атқарушы органдар резервiнiң ақшасына қажеттiлiк ағымдағы қаржы жылында туындаса және оларға қажеттiлiк мiндеттемелердi тиiсiнше Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң, орталық мемлекеттiк органдардың жергiлiктi атқарушы органдардың соттардың шешiмдерi бойынша өтеу жағдайларын қоспағанда, бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсiнiң өткен мiндеттемелерiне байланысты болмаған;
3) Қазақстан Республикасының ресми гуманитарлық көмек көрсетуге арналған төтенше резервiн пайдаланған жағдайда Комиссияның оң қорытындысы болған жағдайларда жүзеге асырылады.
Ескерту. 358-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.03.14  N 249 Қаулысымен.
359. Қаржы жылы iшiнде Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органдардың резервiнен бөлiнген ақшаны пайдаланбаған немесе iшiнара пайдаланған жағдайда бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi ағымдағы қаржы жылының аяғына дейiн тиiстi бюджетке бөлiнген қаражаттың пайдаланылмаған бөлiгiн қайтаруды қамтамасыз етедi.
360. Қазақстан Республикасының аумағында табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған жағдайда Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң резервiнен ақша бөлу туралы қолдаухаттарды төтенше жағдайлар жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган қарайды. Бұл ретте, пайда болған табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдай өңiрлiк немесе ғаламдық ауқым алуға тиiс.
361. Жергiлiктi ауқымдағы табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған жағдайда тиiстi жергiлiктi атқарушы органның резервiнен ақша бөлу туралы қолдаухатты облыстық (республикалық маңызы бар қала, астана) төтенше жағдайлар жөнiндегi уәкiлеттi органы немесе аудандық (қалалық) қаржы бөлiмi қарайды.

362. Порядок представления обосновывающих материалов и их перечень определяются центральным уполномоченным органом по чрезвычайным ситуациям.
В случае выделения денег из чрезвычайного резерва на строительство или капитальный ремонт разрушенных объектов в числе документов представляется также положительное заключение уполномоченного органа по строительству.
363. При необходимости ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера регионального и глобального масштаба центральный уполномоченный орган по чрезвычайным ситуациям в установленном законодательством порядке вносит в Правительство Республики Казахстан проект решения о выделении денег на ликвидацию чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
364. При необходимости ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера местного масштаба областной (города республиканского значения, столицы) уполномоченный орган по чрезвычайным ситуациям или районный (городской) отдел финансов в установленном законодательством порядке вносит в местный исполнительный орган проект решения о выделении денег на ликвидацию чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
365. Деньги чрезвычайного резерва направляются на мероприятия по ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера".
366. В целях ликвидации чрезвычайных ситуаций военного, экологического, природного и техногенного характера на территории других государств соответствующий центральный государственный орган на основании рекомендации Комиссии разрабатывает проект решения Правительства Республики Казахстан на оказание официальной гуманитарной помощи Республикой Казахстан и в установленном законодательством порядке вносит его в Правительство Республики Казахстан.
367. Официальная гуманитарная помощь Республикой Казахстан предоставляется в денежной или товарной форме.
368. При оказании официальной гуманитарной помощи Республикой Казахстан в денежной форме перечисление денежных средств осуществляется после официального предоставления страной-получателем реквизитов счета в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
369. Возмещение стоимости товаров, предоставленных для оказания официальной гуманитарной помощи Республикой Казахстан в товарной форме, осуществляется из чрезвычайного резерва на основании решения Правительства Республики Казахстан.
370.  В случае возникновения ситуаций, угрожающих политической, экономической и социальной стабильности Республики Казахстан или ее административно-территориальной единицы, жизни и здоровью людей, а также в случае наличия потребности в деньгах на иные непредвиденные затраты из резерва Правительства Республики Казахстан, соответствующий государственный орган представляет в уполномоченный орган по исполнению бюджета ходатайство о выделении денег с соответствующими обоснованиями и расчетами, подписанными ответственным секретарем центрального исполнительного органа (должностным лицом, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых - руководителем государственного органа или лицом им уполномоченным. Если ходатайство предоставляется по запросу местных исполнительных органов, то обоснование и расчеты подписываются также и руководителем местного исполнительного органа или лицом им уполномоченным.
В случае отсутствия указанных выше обоснований и расчетов уполномоченный орган по исполнению бюджета возвращает ходатайство без рассмотрения.

362. Негiздейтiн материалдарды және олардың тiзбесiн беру тәртiбiн төтенше жағдайлар жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган анықтайды.
Төтенше резервтен бұзылған объектiлердi салуға немесе күрделi жөндеуге ақша бөлген жағдайда құжаттардың қатарында сондай-ақ құрылыс жөнiндегi уәкiлеттi органның оң қорытындысы берiледi.
363. Өңiрлiк және жаhандық ауқымдағы табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайларды жою қажеттiлiгi болған кезде төтенше жағдайлар жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган заңнамада белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Yкiметiне табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайларды жоюға ақша бөлу туралы шешiм жобасын енгiзедi.
364. Жергiлiктi ауқымдағы табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайларды жою қажеттiлiгi болған кезде облыстық (республикалық маңызы бар қала, астана) төтенше жағдайлар жөнiндегi уәкiлеттi органы немесе аудандық (қалалық) қаржы бөлiмi заңнамада белгiленген тәртiппен жергiлiктi атқарушы органға табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайларды жоюға ақша бөлу туралы шешiм жобасын енгiзедi.
365. Төтенше резерв ақшасы "Табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар туралы" Қазақстан Республикасының  Заңында көзделген табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайларды жою жөнiндегi iс-шараларға бағытталады.
366. Басқа мемлекеттердiң аумағында әскери, экологиялық, табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайларды жою мақсатында тиiстi орталық мемлекеттiк орган Комиссия ұсынымдарының негiзiнде Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң ресми гуманитарлық көмек көрсетуге арналған шешiмiнiң жобасын әзiрлейдi және заңнамада белгiленген тәртiппен оны Қазақстан Республикасының Үкiметiне енгiзедi.
367. Қазақстан Республикасының ресми гуманитарлық көмегi ақшалай немесе тауар нысанында ұсынылады.
368. Қазақстан Республикасының ақшалай нысанда ресми гуманитарлық көмек көрсетуi кезiнде ақша қаражатын аудару алушы елдiң Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен шоттардың деректемелерiн ресми бергеннен кейiн жүзеге асырылады.
369. Қазақстан Республикасының тауар нысанында ресми гуманитарлық көмек көрсетуi үшiн ұсынылған тауарлардың құнын өтеу Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмi негiзiнде төтенше резервтен жүзеге асырылады.
370. Қазақстан Республикасының немесе оның әкімшілік-аумақтық бірлігінің саяси, экономикалық және әлеуметтік тұрақтылығына, адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп тудыратын жағдайлар туындаған жағдайда, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен өзге көзделмеген шығындарға ақша қажеттілігі болған жағдайда тиісті мемлекеттік орган бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға тиісті негіздемелермен және есептеулермен бірге орталық мемлекеттік органның жауапты хатшысы (белгіленген тәртіппен орталық мемлекеттік органның жауапты хатшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды адам), ал мұндай болмаған жағдайларда - мемлекеттік органның басшысы немесе өзі уәкілеттік берген адам қол қойған ақша болу туралы қолдаухат ұсынады. Егер қолдаухат жергілікті атқарушы органдардың сұрауы бойынша берілсе, онда негіздемелер мен есептеулерге жергілікті атқарушы органның басшысы немесе өзі уәкілеттік берген адам да қол қояды.
Жоғарыда көрсетілген негіздемелер мен есептеулер болмаған жағдайда бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган қолдаухатты қараусыз қайтарады.

Сноска. Пункт 370 в редакции постановления Правительства РК от 02.04.2008 N 313 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
370-1. Не допускается выделение средств из резерва Правительства Республики Казахстан, предусмотренного на непредвиденные затраты, на увеличение уставных капиталов юридических лиц, за исключением случаев возникновения ситуаций, угрожающих политической, экономической и социальной стабильности Республики Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 370-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.03.2008 г. N 249 ; с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 13.05.2008 N 451 .
371. Уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании представленного ходатайства дает заключение о возможности либо невозможности выделения денег в пределах, предусмотренных в резервах на неотложные затраты Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов.
372. При положительном заключении на ходатайство государственного органа проект решения Правительства Республики Казахстан или соответствующего местного исполнительного органа о выделении денег соответственно из резерва Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа на неотложные затраты подготавливается данным государственным органом в установленном законодательством порядке.
При этом к проекту решения Правительства Республики Казахстан или соответствующего местного исполнительного органа о выделении денег соответственно из резерва Правительства Республики Казахстан или соответствующего местного исполнительного органа на неотложные затраты данный государственный орган прилагает копию положительного заключения о выделении денег.
373. Исполнение обязательств Правительства Республики Казахстан, центральных государственных органов, их ведомств и территориальных подразделений по решениям судов обеспечивается из резерва Правительства Республики Казахстан на исполнение обязательств по решениям судов при наличии судебных исполнительных документов на основании решения Правительства Республики Казахстан.
Центральные государственные органы, их ведомства и территориальные подразделения, обязанные по решениям судов производить выплаты, в случае наличия оснований, предусмотренных действующим законодательством, должны обжаловать указанные решения во всех судебных инстанциях.
Центральные государственные органы, их ведомства и территориальные подразделения за свои неправомерно принятые акты, а также за неправомерные действия своих должностных лиц в области административного управления отвечают деньгами, выделенными им на их содержание.
Сноска. Пункт 373 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 17 августа 2007 г. N 701 .

Ескерту. 370-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.04.02  N 313 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
370-1. Қазақстан Республикасының саяси, экономикалық және әлеуметтік тұрақтылығына қауіп тудыратын жағдайлар туындаған жағдайларды қоспағанда, қарастырылған көзделмеген шығындарға, заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарын арттыруға Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен қаражат бөлуге жол берілмейді.
Ескерту. 370-1-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.03.14  N 249 , 2008.05.13 N 451 Қаулыларымен.
371. Бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган ұсынылған қолдаухаттың негiзiнде Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және жергiлiктi атқарушы органдардың шұғыл шығындарға арналған резервтерiнде көзделген шекте ақшаны бөлу қажеттiлiгi немесе бөлу мүмкiн еместiгi туралы қорытынды бередi.
372. Мемлекеттiк органның қолдаухатына оң қорытынды болған кезде Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң немесе тиiстi жергiлiктi атқарушы органның тиiсiнше Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органның шұғыл шығындарға арналған резервiнен ақша бөлу туралы шешiмiнiң жобасын заңнамада белгiленген тәртiппен осы мемлекеттiк орган дайындайды.
Бұл ретте Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе тиiстi жергiлiктi атқарушы органның тиiсiнше Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе тиiстi жергiлiктi атқарушы органның шұғыл шығындарға арналған резервiнен ақша бөлу туралы шешiмiнiң жобасына осы мемлекеттiк орган ақша бөлу туралы оң қорытындының көшiрмесiн қоса бередi.
373. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң, орталық мемлекеттiк органдардың, олардың ведомстволарының және аумақтық бөлiмшелерiнiң Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде соттардың шешiмдерi бойынша мiндеттемелерiн орындау сот атқарушы құжаттары болған кезде Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң соттардың шешiмдерi бойынша мiндеттемелерiн орындауға арналған резервiнен қамтамасыз етiледi.
Соттардың шешiмдерi бойынша төлемдер жүргiзуге мiндеттi орталық мемлекеттiк органдар, олардың ведомстволары және аумақтық бөлiмшелерi төлемдердi жүргiзедi, ал қолданыстағы заңнамада көзделген негiздемелер болған жағдайда көрсетiлген шешiмдердi барлық сот инстанцияларында шағымдануы тиiс.
Орталық мемлекеттiк органдар, олардың ведомстволары мен аумақтық бөлiмшелерi өздерiнiң заңсыз қабылданған актiлерi үшiн, сондай-ақ әкiмшiлiк басқару саласындағы лауазымды тұлғаларының заңсыз iс-әрекеттерi үшiн оларды ұстауға бөлiнген ақшамен жауап бередi.
Ескерту. 373-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007.08.17.  N 701 Қаулысымен.

374. Проект решения Правительства Республики Казахстан о выделении денег из резерва Правительства Республики Казахстан на исполнение обязательств Правительства Республики Казахстан подготавливается центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в установленном законодательством порядке после представления уполномоченным органом по обеспечению исполнения исполнительных документов копий судебных актов и исполнительных документов, соответствующих требованиям, установленным законодательством.
Сноска. Пункт 374 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 17 августа 2007 г. N 701 .
374-1. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, после возмещения вреда, причиненного должностными лицами органов, ведущих уголовный процесс, когда вина таких лиц установлена приговором суда, вступившим в законную силу принимает в установленном законодательством порядке меры по возмещению средств, отвлеченных из резерва Правительства Республики Казахстан в порядке регресса.
Сноска. Правила дополнены пунктом 374-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 17 августа 2007 г. N 701 .
375. Проект решения Правительства Республики Казахстан о выделении денег из резерва Правительства Республики Казахстан на исполнение обязательств центральных государственных органов, их ведомств и территориальных подразделений подготавливается соответствующим центральным государственным органом в установленном законодательством порядке после представления уполномоченным органом по обеспечению исполнения исполнительных документов копий судебных актов и исполнительных документов, соответствующих требованиям, установленным законодательством.
При этом к проекту решения о выделении денег из резерва Правительства Республики Казахстан на исполнение обязательств центральных государственных органов центральный государственный орган прилагает копии материалов, подтверждающих соблюдение пункта 373 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 375 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 17 августа 2007 г. N 701 .
376. Исполнение обязательств соответствующих местных исполнительных органов по решениям судов обеспечивается из резервов исполнительных органов областного или районного уровней на исполнение обязательств соответствующего местного исполнительного органа по решениям судов при наличии судебных исполнительных документов.
Местные исполнительные органы, обязанные по решениям судов производить выплаты, в случае наличия оснований, предусмотренных действующим законодательством, должны обжаловать указанные решения во всех судебных инстанциях.
Местные исполнительные органы за свои неправомерно принятые акты, а также за неправомерные действия своих должностных лиц в области административного управления отвечают деньгами, выделенными им на их содержание.

374. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мiндеттемелерiн орындауға Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң резервiнен ақша бөлу туралы Қазақстан Республикасының Үкiметi шешiмiнiң жобасын орындау
құжаттарының атқарылуын қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті орган
сот актілерінің көшірмесін және заңнамада белгіленген талаптарға
сәйкес келетін орындау құжаттарын ұсынғаннан кейін заңнамада белгiленген тәртiппен бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган дайындайды.
Ескерту. 374-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007.08.17.  N 701 Қаулысымен.
374-1. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган
мемлекеттік органдар қылмыстық іс жүргізетін органдардың лауазымды
тұлғалары келтірген зиянды өтегеннен кейін, мұндай тұлғалардың
кінәсі соттың заңды күшіне енген үкімімен белгіленсе, Қазақстан
Республикасы Үкіметінің резервінен оқшауландырылған қаражатты өтеу
бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен шаралар қолданады.
Ескерту. 374-1-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007.08.17.  N 701 Қаулысымен.
375. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң резервiнен орталық мемлекеттiк органдардың, олардың ведомстволары мен аумақтық бөлiмшелерiнiң мiндеттемелерiн орындауға ақша бөлу туралы Қазақстан Республикасының Үкiметi шешiмiнiң жобасын орындау құжаттарының атқарылуын қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті орган сот актілерінің көшірмесін және заңнамада белгіленген талаптарға сәйкес келетін орындау құжаттарын ұсынғаннан кейін заңнамада белгiленген тәртiппен тиiстi орталық мемлекеттiк орган дайындайды.
Бұл ретте Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң резервiнен орталық мемлекеттiк органдардың мiндеттемелерiн орындауға ақша бөлу туралы шешiмнiң жобасына орталық мемлекеттiк орган осы Ереженiң 373-тармағын сақтауын растайтын материалдардың көшiрмесiн қоса бередi.
Ескерту. 375-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007.08.17.  N 701 Қаулысымен.
376. Соттардың шешiмдерi бойынша тиiстi жергiлiктi атқарушы органдардың мiндеттемелерiн орындау сот атқарушы құжаттары болған кезде соттардың шешiмдерi бойынша тиiстi жергiлiктi атқарушы органның мiндеттемелерiн орындауға арналған облыстық немесе аудандық деңгейлердегi атқарушы органдардың резервтерiнен қамтамасыз етiледi.
Соттардың шешiмдерi бойынша төлемдер жүргiзуге мiндеттi жергiлiктi атқарушы органдар төлемдердi жүргiзедi, ал қолданыстағы заңнамада көзделген негiздемелер болған жағдайда көрсетiлген шешiмдердi барлық сот инстанцияларында шағымдануы тиiс.
Жергiлiктi атқарушы органдар өздерiнiң заңсыз қабылданған актiлерi үшiн, сондай-ақ әкiмшiлiк басқару саласындағы лауазымды тұлғаларының заңсыз iс-әрекеттерi үшiн оларды ұстауға бөлiнген ақшамен жауап бередi.

377. Проект решения соответствующего местного исполнительного органа о выделении денег из резерва исполнительных органов областного или районного уровней на исполнение обязательств соответствующего местного исполнительного органа по решениям судов подготавливается соответствующим исполнительным органом в установленном законодательством порядке.
При этом к проекту решения о выделении денег из резерва исполнительных органов областного или районного уровней на исполнение обязательств соответствующего местного исполнительного органа по решениям судов заинтересованные местные исполнительные органы прилагают копии материалов, подтверждающих соблюдение пункта 376 настоящих Правил.
378. Резерв на покрытие дефицита наличности областных бюджетов, бюджетов города республиканского значения, столицы в случае прогноза его в текущем финансовом году предусматривается в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год для кредитования областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы в случае прогноза в текущем финансовом году дефицита наличности их бюджетов.
379. Для выделения денег из резерва Правительства Республики Казахстан на покрытие дефицита наличности областных бюджетов, бюджетов города республиканского значения, столицы в случае прогноза его в текущем финансовом году акимы областей, городов республиканского значения, столицы представляют в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета ходатайства о выделении денег из резерва Правительства Республики Казахстан с соответствующими обоснованиями и расчетами.
380. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании представленного ходатайства, а также, исходя из ранее принятых Правительством Республики Казахстан решений по аналогичным вопросам и данных о ранее выданных областным бюджетам, бюджетам городов республиканского значения, столицы кредитах, дает заключение о возможности либо невозможности выделения денег из резерва Правительства Республики Казахстан на покрытие дефицита наличности областных бюджетов, бюджетов города республиканского значения, столицы в случае прогноза его в текущем финансовом году.
Обязательными условиями для выделения денег из резерва Правительства Республики Казахстан на покрытие дефицита наличности областных бюджетов, бюджетов города республиканского значения, столицы в случае прогноза его в текущем финансовом году являются:
1) наличие сумм, предусмотренных в республиканском бюджете на текущий финансовый год, для кредитования областных бюджетов, бюджетов города республиканского значения, столицы;

377. Соттардың шешiмдерi бойынша тиiстi жергiлiктi атқарушы органның мiндеттемелерiн орындауға арналған облыстық немесе аудандық деңгейлердегi атқарушы органдардың резервiнен ақша бөлу туралы тиiстi жергiлiктi атқарушы орган шешiмiнiң жобасын заңнамада белгiленген тәртiппен тиiстi атқарушы орган дайындайды.
Бұл ретте соттардың шешiмдерi бойынша тиiстi жергiлiктi атқарушы органның мiндеттемелерiн орындауға арналған облыстық немесе аудандық деңгейлердегi атқарушы органдардың резервiнен ақша бөлу туралы тиiстi жергiлiктi атқарушы орган шешiмiнiң жобасына мүдделi жергiлiктi атқарушы органдар осы Ереженiң 376-тармағын сақтауды растайтын материалдардың көшiрмелерiн қоса бередi.
378. Ағымдағы қаржы жылында болжамдалған жағдайда облыстық бюджеттердiң, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерiнiң қолма-қол ақша тапшылығын жабуға арналған резервi ағымдағы қаржы жылында республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiне кредит беру үшiн тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджетте көзделедi.
379. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң резервiнен ағымдағы қаржы жылында болжамдалған жағдайда облыстық бюджеттердiң, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiнiң қолма-қол ақша тапшылығын жабуға ақша бөлу үшiн облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкiмдерi бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға тиiстi негiздемелермен және есептеулермен Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң резервiнен ақша бөлу туралы қолдаухатты бередi.
380. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган ұсынылған қолдаухаттың негiзiнде, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң осыған ұқсас мәселелерi бойынша бұрын қабылданған шешiмдерiне және облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерiне бұрын берiлген кредиттер туралы деректерге сүйене отырып, ағымдағы қаржы жылында облыстық бюджеттердiң, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерiнiң қолма-қол ақша тапшылығы болжамдалған жағдайда олардың қолма-қол ақша тапшылығын жабуға Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң резервiнен ақша бөлу мүмкiндiгi немесе мүмкiн еместiгi туралы қорытынды бередi.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң резервiнен облыстық бюджеттердiң, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерiнiң қолма-қол ақша тапшылығын жабуға ақша бөлу үшiн мыналар мiндеттi шарттар болып табылады:
1) облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерiне кредит беру үшiн ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджетте көзделген соманың бар болуы;

2) направление выделяемых денег на финансирование расходов областных бюджетов, бюджетов города республиканского значения, столицы, утвержденных решениями маслихатов и не обеспеченных текущими поступлениями в областной бюджет, бюджеты города республиканского значения, столицы и финансированием дефицита областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы за определенный отчетный период;
3) отсутствие задолженности местных исполнительных органов по ранее выданным кредитам из республиканского бюджета;
4) сумма выделяемого кредита не должна приводить к превышению лимита долга местного исполнительного органа, установленного Правительством Республики Казахстан на соответствующий финансовый год.
381. Бюджетное кредитование из резерва Правительства Республики Казахстан на покрытие дефицита наличности областным бюджетам, бюджетам городов республиканского значения, столицы в случае прогноза его в текущем финансовом году осуществляется на срок до шести месяцев в пределах финансового года и не требует уточнения республиканского бюджета.
382. При положительном заключении по ходатайству акима области, города республиканского значения, столицы проект решения Правительства Республики Казахстан о выделении денег из резерва Правительства Республики Казахстан на покрытие дефицита наличности областных бюджетов, бюджетов города республиканского значения, столицы вносит на рассмотрение Правительства Республики Казахстан центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета.
383. Резерв на покрытие дефицита наличности бюджетов районов (городов областного значения) предусматривается в областном бюджете для кредитования бюджета района (города областного значения) в случае прогноза в текущем финансовом году дефицита наличности их бюджетов.
384. Для выделения денег из резерва исполнительных органов областного уровня на покрытие дефицита наличности бюджетов районов (городов областного значения) в случае прогноза его в текущем финансовом году акимы районов (городов областного значения) представляют в областной уполномоченный орган по исполнению бюджета ходатайства о выделении денег из резерва исполнительного органа областного уровня с соответствующими обоснованиями и расчетами.
385. Областной уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании представленного ходатайства, а также исходя из ранее принятых решений акимата области по аналогичным вопросам и данных о ранее выданных нижестоящим бюджетам кредитах, дает заключение о возможности либо невозможности выделения денег из резерва исполнительных органов областного уровня на покрытие дефицита наличности бюджетов районов (городов областного значения) в случае прогноза его в текущем финансовом году.
Обязательными условиями для выделения денег из резерва исполнительных органов областного уровня на покрытие дефицита наличности бюджетов районов (городов областного значения) в случае прогноза его в текущем финансовом году являются:

2) бөлiнетiн ақшаның мәслихаттардың шешiмдерiмен бекiтiлген және облыстық бюджетке, республикалық маңызы бар қала, астана қаласының бюджеттерiне түсетiн түсiмдермен және белгiлi бiр есептi кезеңде облыстық бюджеттiң, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерiнiң тапшылығын қамтамасыз етiлмеген шығыстарды қаржыландыруға жiберiлуi;
3) республикалық бюджеттен бұрын берiлген кредиттер бойынша жергiлiктi атқарушы органдар берешегiнiң болмауы;
4) бөлiнетiн кредиттiң сомасы Қазақстан Республикасының Үкiметi тиiстi қаржы жылына белгiлеген жергiлiктi атқарушы орган борышының лимитiн арттыруға әкеп соқтырмауы тиiс.
381. Ағымдағы қаржы жылында болжамдалған жағдайда Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң резервiнен облыстық бюджеттердiң, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерiнiң қолма-қол ақша тапшылығын жабуға бюджеттiк кредит беру қаржы жылының шегiнде алты айға дейiнгi мерзiмге жүзеге асырылады және республикалық бюджеттi нақтылауды талап етпейдi.
382. Облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкiмiнiң қолдаухаты бойынша оң қорытынды болған кезде Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң облыстық бюджеттердiң, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерiнiң қолма-қол ақша тапшылығын жабуға Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң резервiнен ақша бөлу туралы шешiмiнiң жобасын Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарауына бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган енгiзедi.
383. Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттерiнiң қолма-қол ақша тапшылығын жабуға арналған резерв ағымдағы қаржы жылында олардың бюджетiнiң қолма-қол ақша тапшылығын болжамдаған жағдайда ауданның (облыстық маңызы бар) қала бюджетiне кредит беру үшiн облыстық бюджетте көзделедi.
384. Ағымдағы қаржы жылында болжамдаған жағдайда аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерiнiң қолма-қол ақша тапшылығын жабуға облыстың деңгейдегi атқарушы органдардың резервiнен ақша бөлу үшiн аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) әкiмдерi бюджеттi атқару жөнiндегi облыстық уәкiлеттi органға тиiстi негiздемелермен және есептеулермен облыстық деңгейдегi атқарушы органның резервiнен ақша бөлу туралы қолдаухат бередi.
385. Бюджеттi атқару жөнiндегi облыстық уәкiлеттi орган ұсынылған қолдаухаттың негiзiнде, сондай-ақ облыс әкiмдiгiнiң осыған ұқсас мәселелерi бойынша бұрын қабылданған шешiмдерiне және төмен тұрған бюджеттерге бұрын берiлген кредиттер туралы деректерге сүйене отырып, ағымдағы қаржы жылында болжамдалған жағдайда ағымдағы қаржы жылында аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерiнiң қолма-қол ақша тапшылығын жабуға облыстық деңгейдегi жергiлiктi атқарушы органдардың резервiнен ақша бөлу мүмкiндiгi немесе мүмкiн еместiгi туралы қорытынды бередi.
Ағымдағы қаржы жылы болжамдалған жағдайда облыстық деңгейдегi жергiлiктi атқарушы органдарының резервiнен аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерiнiң қолма-қол ақша тапшылығын жабуға ақша бөлу үшiн мыналар мiндеттi шарттар болып табылады:

1) наличие сумм, предусмотренных в областном бюджете на текущий финансовый год, для кредитования бюджетов районов (городов областного значения);
2) направление выделяемых денег на финансирование расходов бюджетов районов (городов областного значения), утвержденных решениями маслихатов, и, не обеспеченных текущими поступлениями в бюджеты районов (городов областного значения) и финансированием дефицита бюджетов районов (городов областного значения) за определенный отчетный период;
3) отсутствие задолженности местных исполнительных органов районов (городов областного значения) по ранее выданным кредитам из областного бюджета.
386. Бюджетное кредитование из резерва исполнительных органов областного уровня на покрытие дефицита наличности бюджетов районов (городов областного значения) в случае прогноза его в текущем финансовом году осуществляется на срок до шести месяцев в пределах финансового года и не требует уточнения местных бюджетов.
387. При положительном заключении по ходатайству акима района (города областного значения) проект решения о выделении денег из резерва исполнительных органов областного уровня на покрытие дефицита наличности бюджетов районов (городов областного значения) в случае прогноза его в текущем финансовом году вносит на рассмотрение акимата области областной уполномоченный орган по исполнению бюджета.
388. Администраторы бюджетных программ, получающие деньги, выделенные из резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, должны представлять отчет об их использовании, объемах и стоимости выполненных работ в порядке и сроки, установленные центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
389. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета ежемесячно представляет в Правительство Республики Казахстан информацию об использовании денег резерва Правительства Республики Казахстан и его остатках на соответствующий период.
390. Центральный уполномоченный орган по внешнеполитической деятельности предоставляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета соответствующую информацию о получении страной-получателем оказанной Республикой Казахстан официальной гуманитарной помощи.
391. Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета ежемесячно представляет в местный исполнительный орган информацию об использовании денег резерва местного исполнительного органа и его остатках на соответствующий период.
392. Ответственность за нецелевое и неэффективное использование выделяемых денег резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов несет администратор бюджетной программы, получивший деньги из резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.

1) аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттерiне кредит беру үшiн ағымдағы қаржы жылына арналған облыстық бюджетте көзделген соманың бар болуы;
2) бөлiнетiн ақшаның мәслихаттардың шешiмдерiмен бекiтiлген және аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерiне түсетiн түсiмдермен және белгiлi бiр есептi кезеңде аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерiнiң тапшылығын қаржыландырумен қамтамасыз етiлмеген аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерiнiң шығыстарын қаржыландыруға жiберiлуi;
3) облыстық бюджеттен бұрын берiлген кредиттер бойынша аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) жергiлiктi атқарушы органдар берешегiнiң болмауы.
386. Ағымдағы қаржы жылында болжамдалған жағдайда аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерiнiң қолма-қол ақша тапшылығын жабуға арналған облыстық деңгейдегi атқарушы органдардың резервiнен бюджеттiк кредит беру қаржы жылының шегiнде алты айға дейiнгi мерзiмге жүзеге асырылады және жергiлiктi бюджеттердi нақтылауды талап етпейдi.
387. Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкiмiнiң қолдаухаты бойынша оң қорытынды болған кезде облыстық деңгейдегi атқарушы органдардың резервiнен ағымдағы қаржы жылында болжамдалған жағдайда аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерiнiң қолма-қол ақша тапшылығын жабуға ақша бөлу туралы шешiмнiң жобасын бюджеттi атқару жөнiндегi облыстық уәкiлеттi орган облыс әкiмдiгiнiң қарауына енгiзедi.
388. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және жергiлiктi атқарушы органдардың резервтерiнен бөлiнген ақшаны алушы бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi олардың пайдаланылуы, орындалған жұмыстардың көлемi мен құны туралы есептi бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiппен және мерзiмде беруi тиiс.
389. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган ай сайын Қазақстан Республикасының Үкiметiне Қазақстан Республикасының Yкiметi резервiнiң ақшасын пайдалану және тиiстi кезеңге оның қалдығы туралы ақпаратты ұсынады.
390. Сыртқы саяси қызмет жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға алушы елдiң Қазақстан Республикасы көрсеткен ресми гуманитарлық көмектi алғаны туралы тиiстi ақпаратты бередi.
391. Бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган жергiлiктi атқарушы органға жергiлiктi атқарушы орган резервiнiң ақшасын пайдалану және тиiстi кезеңге оның қалдығы туралы ақпаратты ұсынады.
392. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және жергiлiктi атқарушы органдарының резервтерiнен бөлiнетiн ақшаны мақсатсыз және тиiмсiз пайдаланғаны үшiн Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртiппен Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және жергiлiктi атқарушы органдардың резервтерiнен ақша алған бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi жауап бередi.

393. Контроль за целевым и эффективным использованием резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов осуществляется в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
Глава 45. Порядок распределения средств на финансирование
разработки технико-экономического обоснования бюджетных
инвестиционных проектов
394. Настоящая глава определяет порядок распределения средств распределяемых бюджетных программ на финансирование разработки технико-экономического обоснования (далее - ТЭО) бюджетных инвестиционных проектов и процедур их финансирования.
В случаях, установленных законодательством Республики Казахстан, в рамках разработки ТЭО финансируется проведение соответствующих экспертиз ТЭО.
Финансирование ТЭО бюджетных инвестиционных проектов осуществляется за счет средств распределяемой программы уполномоченного органа по экономическому планированию.
Определение бюджетного инвестиционного проекта как республиканского либо местного осуществляется в соответствии с критериями, установленными пунктом 3 статьи 147 Бюджетного кодекса.
В случае если финансирование местного бюджетного инвестиционного проекта предусматривается в рамках утвержденных государственных, отраслевых (секторальных) программ за счет средств целевых трансфертов развития из республиканского бюджета в местный бюджет, финансирование разработки ТЭО осуществляется за счет распределяемых программ местного уполномоченного органа по экономическому планированию.
Финансирование ТЭО осуществляется в случае, если проект предусмотрен утвержденными государственными, отраслевыми (секторальными) и региональными программами.
395. Процесс финансирования разработки ТЭО бюджетных инвестиционных проектов за счет средств распределяемых бюджетных программ представляет собой комплекс мероприятий, содержащий следующие основные этапы:
1) представление администраторами бюджетных программ заявок на финансирование разработки ТЭО бюджетных инвестиционных проектов (далее - Заявка);
2) формирование, рассмотрение и утверждение перечня бюджетных инвестиционных проектов, финансирование разработки и экспертизы ТЭО которых осуществляется за счет средств распределяемых бюджетных программ (далее - Перечень);
3) финансирование разработки ТЭО.
396. Администраторы бюджетных программ представляют Заявки в уполномоченный орган по экономическому планированию до 15 января года, в котором планируется разработка ТЭО.
397. Заявка должна соответствовать форме, указанной в приложении 56 к настоящим Правилам, и содержать следующие основные сведения:
наименование проекта;
наименование государственной, отраслевой (секторальной) и региональной программы, в составе которой предусмотрена реализация проекта;
общая стоимость реализации проекта;
период реализации;
место реализации;

393. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және жергiлiктi атқарушы органдары резервтерiнiң мақсатты және тиiмдi пайдаланылуын бақылау Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
45-тарау. Бюджеттiк инвестициялық жобалардың техникалық- экономикалық негiздемесiн әзiрлеудi қаржыландыруға қаражат бөлу тәртiбi
394. Осы тарау бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламалардың қаражатын бюджеттiк инвестициялық жобалардың техникалық-экономикалық негiздемесiн (бұдан әрi - ТЭН) және оларды қаржыландыру рәсiмдерiн әзiрлеудi қаржыландыруға бөлу тәртiбiн анықтайды.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген жағдайларда ТЭН әзiрлеу шеңберiнде TЭH тиiстi сараптамаларын жүргiзу қаржыландырылады.
Бюджеттiк инвестициялық жобалардың TЭH қаржыландыру экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органның бөлiнетiн бағдарламасының қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.
Бюджеттiк инвестициялық жобаны республикалық не жергiлiктi ретiнде анықтау Бюджет кодексiнiң  147-бабының 3-тармағында белгіленген өлшемдерге сәйкес жүзеге асырылады.
Егер жергiлiктi бюджеттiк инвестициялық жобаны қаржыландыру бекiтiлген мемлекеттiк, салалық (секторалдық) бағдарламалардың шеңберiнде республикалық бюджеттен жергiлiктi бюджетке берiлетiн нысаналы даму трансферттерi қаражатының есебiнен көзделген жағдайда, ТЭН әзiрлеудi қаржыландыру экономикалық жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органдардың бөлiнетiн бағдарламаларының есебiнен жүзеге асырылады.
ТЭН-дi қаржыландыру, егер жоба бекiтiлген мемлекеттiк, салалық (секторалдық) және өңiрлiк бағдарламалармен көзделген жағдайда жүзеге асырылады.
395. Бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламалардың қаражаты есебiнен бюджеттiк инвестициялық жобалардың ТЭН әзiрлеудi қаржыландыру үдерiсi мынадай негiзгi сатыларды:
1) бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң бюджеттiк инвестициялық жобалардың TЭH әзiрлеудi қаржыландыруға арналған өтiнiмдер (бұдан әрi - Өтiнiм) берудi;
2) олардың TЭH әзiрлеу және сараптауды қаржыландыру бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламалардың қаражаты есебiнен қаржыландырылатын бюджеттiк инвестициялық жобалардың тiзбесiн (бұдан әрi - Тiзбе) қалыптастыруды, қарауды және бекiтудi;
3) ТЭН әзiрлеудi қаржыландыруды қамтитын iс-шаралар кешенiн бiлдiредi.
396. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi өтiнiмдердi ТЭН әзiрлеу жоспарланатын жылдың 15 қаңтарына дейiн экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органға бередi.
397. Өтiнiм осы ережеге 56-қосымшада көрсетiлген нысанға сәйкес келуi және мынадай негiзгi мәлiметтердi қамтуы тиiс:
жобаның атауы;
құрамында жобаны iске асыру көзделген мемлекеттiк, салалық (секторалдық) және өңiрлiк бағдарламаның атауы;
жобаны iске асырудың жалпы құны;
iске асыру кезеңi;
iске асыру орны;

соответствие критериям, указанным в пункте 3 статьи 147 Бюджетного кодекса;
компоненты проекта;
форма финансирования;
администратор бюджетной программы, ответственный за реализацию проекта;
заявляемая сумма, необходимая для разработки ТЭО;
наименование государственного органа, проводившего отраслевую оценку инвестиционного предложения, а также дата и номер заключения отраслевой оценки инвестиционного предложения;
дата и номер положительного заключения экономической оценки инвестиционного предложения.
398. К заявке на финансирование разработки ТЭО также прилагаются:
заключение отраслевой оценки;
заключение экономической оценки;
техническое задание на разработку ТЭО;
информация, обосновывающая заявляемую стоимость разработки ТЭО.
399. Уполномоченный орган по экономическому планированию в срок не позднее 1 апреля соответствующего года формирует на основании Заявлений и вносит на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии проект перечня бюджетных инвестиционных проектов, финансирование разработки и экспертизы ТЭО которых возможно за счет средств распределяемой бюджетной программы.
400. Перечень бюджетных инвестиционных проектов, финансирование разработки и экспертизы ТЭО которых возможно за счет средств распределяемой бюджетной программы, выносимый на рассмотрение бюджетной комиссии, должен содержать следующие основные сведения:
наименование проекта;
сумма, заявленная администратором бюджетных программ;
сумма, предлагаемая к финансированию уполномоченным органом по экономическому планированию;
соответствие проекта государственным, отраслевым (секторальным) и региональным программам;
оценка технического задания на разработку ТЭО;
иные сведения.
В случае необходимости, уполномоченный орган по экономическому планированию запрашивает дополнительную информацию, для рассмотрения отдельных вопросов, возникающих в ходе формирования перечня бюджетных инвестиционных проектов, финансирование разработки и экспертизы ТЭО которых возможно за счет средств распределяемой бюджетной программы.
401. Бюджетная комиссия по результатам рассмотрения перечня бюджетных инвестиционных проектов, финансирование разработки и экспертизы ТЭО которых возможно за счет средств распределяемой бюджетной программы, определяет Перечень, а также сумму финансирования по каждому проекту.
402. Перечень, содержащий название и сумму финансирования по каждому проекту, утверждается отдельным решением Правительства Республики Казахстан или нормативным правовым актом местного исполнительного органа.
403. В случае если по результатам рассмотрения бюджетной комиссией перечня бюджетных инвестиционных проектов, финансирование разработки и экспертизы ТЭО которых возможно за счет средств распределяемой бюджетной программы, средства распределяемой программы распределены не в полном размере, уполномоченный орган по экономическому планированию до 1 числа второго месяца, следующего за месяцем утверждения Перечня, вносит на рассмотрение бюджетной комиссии проект дополнения в Перечень бюджетных инвестиционных проектов на оставшуюся сумму средств распределяемой бюджетной программы.
Формирование, внесение на рассмотрение бюджетной комиссии и утверждение дополнения в Перечень на оставшуюся сумму средств распределяемой бюджетной программы осуществляется в порядке, установленном настоящими Правилами.

Бюджет кодексiнiң 147-бабының 3-тармағында көрсетiлген өлшемдерге сәйкес келуi;
жобаның құрауыштары;
қаржыландыру нысаны;
жобаны iске асыруға жауапты бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi;
TЭH әзiрлеу үшiн қажеттi мәлiмделетiн сома;
инвестициялық ұсынысты салалық бағалауды жүргiзген мемлекеттiк органның атауы, сондай-ақ инвестициялық ұсынысты салалық бағалау қорытындысының нөмiрi;
инвестициялық ұсынысты экономикалық бағалау оң қорытындысының күнi мен нөмiрi.
398. TЭH әзiрлеудi қаржыландыруға сондай-ақ мыналар қоса берiледi:
салалық бағалаудың қорытындысы;
экономикалық бағалаудың қорытындысы;
TЭH әзiрлеуге техникалық тапсырма;
TЭH әзiрлеудiң мәлiмделетiн құнын негiздейтiн ақпарат.
399. Экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган тиiстi жылдың 1 сәуiрiнен кешiктiрмейтiн мерзiмде қаржыландыруға арналған өтiнiштердiң негiзiнде TЭH әзiрлеу мен сараптамасын қаржыландыру бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламаның қаражаты есебiнен мүмкiн бюджеттiк инвестициялық жобалар тiзбесiнiң жобасын қалыптастырады және тиiстi бюджет комиссиясының қарауына енгiзедi.
400. Бюджет комиссиясының қарауына шығарылатын TЭH әзiрлеу мен сараптамасын қаржыландыру бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламаның қаражаты есебiнен мүмкiн бюджеттiк инвестициялық жобалар тiзбесi мынадай негiзгi мәлiметтердi қамтуы тиiс:
жобаның атауы;
бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi мәлiмдеген сома;
экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган қаржыландыруға ұсынылатын сома;
жобаның мемлекеттiк, салалық (секторалдық) және өңiрлiк бағдарламаларға сәйкестiгi;
ТЭН әзiрлеуге арналған техникалық тапсырманы бағалау;
өзге мәлiметтер.
Қажет болған жағдайда экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган олардың TЭH-iн әзiрлеу және сараптауды қаржыландыру бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламаның қаражаты есебiнен мүмкiн болатын бюджеттiк инвестициялық жобалар тiзбесiн қалыптастыру барысында туындайтын жекелеген мәселелердi қарау үшiн қосымша ақпаратты сұратады.
401. Бюджет комиссиясы олардың TЭH-iн әзiрлеу және сараптауды қаржыландыру бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламаның қаражаты есебiнен мүмкiн болатын бюджеттiк инвестициялық жобалар тiзбесiн қарау нәтижелерi бойынша Тiзбенi, сондай-ақ әрбiр жоба бойынша қаржыландыру сомасын анықтайды.
402. Әрбiр жоба бойынша қаржыландыру атауы мен сомасын қамтитын тiзбе Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жекелеген шешiмiмен немесе жергiлiктi атқарушы органның нормативтiк құқықтық актiсiмен бекiтiледi.
403. Егер бюджет комиссиясының олардың TЭH-iн әзiрлеу және сараптауды қаржыландыру бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламаның қаражаты есебiнен мүмкiн болатын бюджеттiк инвестициялық жобалар тiзбесiн қарау нәтижелерi бойынша бөлiнетiн бағдарламаның қаражаты толық мөлшерде бөлiнбеген жағдайда, экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган бюджеттiк инвестициялық жобалардың тiзбесiн бекiткеннен кейiнгi келесi айдың 1-i күнiне дейiн бюджет комиссиясының қарауына бөлiнетiн бюджеттiк бағдарлама қаражатының қалған сомасына бюджеттiк инвестициялық жобалардың тiзбесiне қосымша жобасын енгiзедi.
Бөлiнетiн бюджеттiк бағдарлама қаражатының қалған сомасына бюджеттiк инвестициялық жобалардың тiзбесiне қосымшаны қалыптастыру, бюджет комиссиясының қарауына енгiзу және бекiту осы ережеде белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.

404. Средства распределяемой бюджетной программы по финансированию разработки ТЭО бюджетных инвестиционных проектов подлежат распределению в течение финансового года между различными администраторами бюджетных программ на основании утвержденного Перечня.
Не распределенные в течение финансового года средства распределяемой бюджетной программы по финансированию разработки ТЭО бюджетных инвестиционных проектов возвращается в бюджет.
405. Финансирование разработки и проведения экспертиз осуществляется в порядке, установленном бюджетным законодательством и законодательством о государственных закупках.
406. В обязательствах поставщика по договору на поставку услуг по разработке ТЭО должно содержаться требование об обязательной доработке ТЭО поставщиком по замечаниям и предложениям проводимых экспертиз в пределах общей стоимости договора.
407. Администраторы бюджетных программ представляют в уполномоченный орган по экономическому планированию:
до утверждения в установленном порядке ТЭО проекта до 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, информацию о ходе реализации мероприятий по разработке ТЭО.
Глава 46. Порядок распределения средств на финансирование
оценки и экспертизы концессионных проектов
408. Настоящим определяется порядок распределения средств распределяемой бюджетной программы по финансированию оценки и экспертизы концессионных проектов.
Финансирование оценки и экспертизы концессионных проектов осуществляется за счет средств распределяемой бюджетной программы уполномоченного органа по экономическому планированию.
Финансирование оценки и экспертизы концессионных проектов осуществляется по объектам концессии, предусмотренным утвержденным Правительством Республики Казахстан перечнем объектов, предлагаемых к передаче в концессию на среднесрочный период.
409. Процесс финансирования оценки и экспертизы концессионных проектов за счет средств распределяемой бюджетной программы представляет собой комплекс мероприятий, содержащий следующие основные этапы:
1) представление администраторами бюджетных программ заявок на финансирование оценки и экспертизы концессионных проектов по объектам, предлагаемым к передаче в концессию на среднесрочный период (далее - Заявка);
2) формирование, рассмотрение и утверждение распределения средств на финансирование оценки и экспертизы концессионных проектов;
3) финансирование оценки и экспертизы концессионных проектов.
410. Администраторы бюджетных программ представляют Заявки в уполномоченный государственный орган по экономическому планированию в течение двадцати дней со дня утверждения Правительством Республики Казахстан перечня объектов, предлагаемых к передаче в концессию на соответствующий среднесрочный период.
Заявка должна соответствовать форме, указанной в приложении 57 к настоящим Правилам, и содержать следующие основные сведения:

404. Бюджеттiк инвестициялық жобалардың TЭH әзiрлеудi қаржыландыру бойынша бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламаның қаражаты бекiтiлген бюджеттiк инвестициялық жобалар тiзбесiнiң негiзiнде түрлi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң арасында бөлуге жатады.
Қаржы жылы iшiнде бюджеттiк инвестициялық жобалардың TЭH әзiрлеудi қаржыландыру бойынша бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламаның қаражаты бюджетке қайтарылады.
405. Сараптамаларды әзiрлеу мен жүргiзудi қаржыландыру бюджет заңнамасында және мемлекеттiк сатып алу туралы заңнамада белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
406. ТЭН әзiрлеу жөнiндегi қызметтердi беруге арналған шарт бойынша берушiнiң мiндеттемелерiнде шарттың жалпы құнының шегiнде жүргiзiлетiн ескертулер мен ұсыныстар бойынша өнiм берушiнiң TЭH мiндеттi пысықтауы туралы талап қамтылуы тиiс.
407. Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органға:
есептi тоқсаннан кейiнгi айдың 10-ы күнiне дейiн жобаның ТЭН белгiленген тәртiппен бекiткенге дейiн ТЭН әзiрлеу жөнiндегi iс-шараларды iске асыру барысы туралы ақпаратты бередi.
46-тарау. Концессиялық жобаларды бағалауды және сараптауды қаржыландыруға арналған қаражатты бөлу тәртiбi
408. Осымен концессиялық жобаларды бағалауды және сараптауды қаржыландыру бойынша бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламаның қаражатын бөлу тәртiбi анықталады.
Концессиялық жобаларды бағалауды және сараптауды қаржыландыру экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органның бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламасының қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.
Концессиялық жобаларды бағалауды және сараптауды қаржыландыру Қазақстан Республикасы Yкiметi бекiткен орта мерзiмдi кезеңге арналған концессияға беруге ұсынылатын объектiлердiң тiзбесiнде көзделген.
409. Бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламаның қаражаты есебiнен концессиялық жобаларды бағалауды және сараптауды қаржыландыру үдерiсi мынадай негiзгi кезеңдерден тұратын iс-шаралар кешенiн бiлдiредi:
1) бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң концессиялық жобаларды бағалауды және сараптауды өткiзудi концессияға беруге ұсынылатын объектiлер бойынша қаржыландыруға арналған өтiнiмдердi (бұдан әрi - Өтiнiм) табыс етуi;
2) бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламаның қаражаты есебiнен жүзеге асырылатын концессиялық жобаларды бағалауды және сараптауды қаржыландыру, жобалардың тiзбесiн қалыптастыру, қарау және бекiту;
3) концессиялық жобаларды бағалауды және сараптауды қаржыландыру.
410. Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi орта мерзiмдi кезеңге арналған концессияға беруге ұсынылатын объектiлердiң тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен күннен бастап он күн iшiнде Өтiнiмдердi экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органға ұсынады.
Өтiнiм осы Ереженiң 57-қосымшасында көрсетiлген нысанға сәйкес болуы және мынадай негiзгi мәлiметтерден тұруы тиiс:

1) наименование объекта концессии;
2) администратор бюджетной программы, ответственный за реализацию объекта концессии;
3) общая стоимость реализации объекта концессии;
4) заявляемая стоимость оценки и экспертизы концессионных проектов;
5) период реализации объекта концессии.
К Заявке также прилагаются:
1) техническое задание на финансирование оценки и экспертизы концессионных проектов, в котором должны быть отражены следующие основные сведения:
цель, задачи и актуальность оценки и экспертизы концессионных проектов;
общие требования к проведению оценки и экспертизы концессионных проектов;
сроки оценки и экспертизы концессионных проектов.
2) информация, обосновывающая заявляемую стоимость оценки и экспертизы концессионных проектов;
3) иные сведения.
411. Уполномоченный государственный орган по экономическому планированию на основании Заявок формирует и вносит на рассмотрение республиканской бюджетной комиссии проект распределения средств на финансирование оценки и экспертизы концессионных проектов (далее - Распределение).
412. Республиканская бюджетная комиссия по результатам рассмотрения проекта Распределения определяет сумму финансирования оценки и экспертизы концессионных проектов по каждому объекту концессии.
413. Распределение должно содержать следующие основные сведения:
наименование объекта концессии;
администратор бюджетной программы;
стоимость финансирования оценки и экспертизы концессионных проектов по объекту концессии.
В случае необходимости, уполномоченный государственный орган по экономическому планированию запрашивает дополнительную информацию для рассмотрения отдельных вопросов, возникающих в ходе формирования проекта Распределения.
414. Проект Распределения, содержащий название и сумму финансирования оценки и экспертизы концессионных проектов по каждому объекту концессии, утверждается решением Правительства Республики Казахстан.
415. Средства распределяемой бюджетной программы по финансированию оценки и экспертизы концессионных проектов подлежат распределению в течение финансового года между администраторами бюджетных программ на основании утвержденного Распределения.
416. Финансирование оценки и экспертизы концессионных проектов осуществляется в порядке, установленном бюджетным законодательством и законодательством о государственных закупках.
417. Администраторы бюджетных программ представляют в уполномоченный государственный орган по экономическому планированию:
в течение 10 дней после завершения оценки и экспертизы концессионных проектов информацию о реализации мероприятий по проведению оценки и экспертизы концессионных проектов;
ежегодно до 1 марта года, следующего за отчетным, представляют в уполномоченный государственный орган по экономическому планированию отчет за прошедший год о проведении оценки и экспертизы концессионных проектов, финансирование которых осуществлено за счет средств распределяемой бюджетной программы.

1) жоба концессиясының атауы;
2) жоба концессиясының iске асырылуына жауапты бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi;
3) жоба концессиясын iске асырудың жалпы құны;
4) концессиялық жобаларды бағалау мен сараптаудың мәлiмделген құны;
5) концессия объектiсiн iске асыру кезеңi.
Сондай-ақ өтiнiмге:
1) мынадай негiзгi мәлiметтерi бар концессиялық жобаларды бағалаудың және оларға сараптама жүргiзудiң техникалық мiндеттерi:
концессиялық жобаларды бағалау және оларға сараптама жүргiзудiң мiндетi, тапсырмасы және өзектiлiгi;
концессиялық жобаларды бағалау және оларға сараптама жүргiзудiң ортақ талаптары;
концессиялық жобаларды бағалау және сараптама жүргiзудiң мерзiмдерi;
2) концессиялық жобаларды бағалаудың және сараптаудың өтiнiлген құнын негiздейтiн ақпарат;
3) басқа да мәлiметтер қоса берiледi.
411. Экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган Өтiнiмдер негiзiнде концессиялық жобаларды (бұдан әрi - Бөлу) бағалауға және сараптауға арналған қаражатты бөлу қаржыландыру жобасын қалыптастырады және республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгiзедi.
412. Республикалық бюджет комиссиясы Бөлу жобасын қарау нәтижелерi бойынша концессияның әрбiр объектiсi бойынша концессиялық жобаларды бағалау мен сараптауды қаржыландыру сомасын айқындайды.
413. Бөлу мынадай негiзгi мәлiметтердi қамтуы тиiс:
концессия объектiсiнiң атауы;
бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi;
концессия объектiсi бойынша концессиялық жобаларды бағалау мен сараптауды қаржыландыру құны.
Экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган егер қажет болған жағдайда Бөлу жобасын қалыптастыру барысында туындаған жекелеген мәселелердi қарау үшiн қосымша ақпарат сұратады.
414. Концессияның әрбiр объектiсi бойынша концессиялық жобаларды бағалаудың және сараптаудың атауы мен қаржыландыру сомасынан тұратын Бөлу жобасы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен бекiтiледi.
415. Концессиялық жобаларды бағалауды және сараптауды қаржыландыру бойынша бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламаның қаражаты бекiтiлген Бөлу негiзiнде бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң арасында қаржылық жылдың iшiнде бөлiнуi тиiс.
416. Концессиялық жобаларды бағалауды және сараптауды қаржыландыру бюджеттiк заңнамада және мемлекеттiк сатып алулар туралы заңнамада белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
417. Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органға:
концессиялық жобаларды бағалау және оларға сараптама жүргiзу жөнiндегi iс-шараларды iске асыру туралы ақпаратты концессиялық жобаларды бағалауды және сараптауды аяқтағаннан кейiнгi 10 күн iшiнде;
жыл сайын, есептi жылдан кейiнгi жылдың 1 наурызына дейiн экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органға қаржыландыруы бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламаның қаражаты есебiнен жүзеге асырылған концессиялық жобаларды бағалау және сараптау туралы өткен жылғы есептi бередi.

Раздел 9. Активы и отчетность Национального фонда
Республики Казахстан
Глава 47. Порядок зачисления активов в
Национальный фонд Республики Казахстан
418. Национальный фонд Республики Казахстан формируется за счет поступлений, установленных Бюджетным кодексом.
419. НБ РК открывает Правительству Республики Казахстан для учета средств Национального фонда Республики Казахстан и его расходования тенговый счет и соответствующий счет в тенге для учета тенгового эквивалента средств, поступающих в иностранной валюте.
420. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета представляет в НБ РК прогноз сумм поступлений, направляемых в Национальный фонд Республики Казахстан, и переводимых на счета Правительства Республики Казахстан в НБ РК на предстоящий месяц не позднее, чем за пять рабочих дней до начала месяца.
421. Суммы поступлений в национальной валюте направляются на КСН Нацфонда. Суммы поступлений за текущий рабочий день, учитываемые на КСН Нацфонда, подлежат перечислению центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета на тенговый счет Правительства в НБ РК, не позднее следующего рабочего дня. С тенгового счета средства конвертируются после накопления суммы, достаточной для изъятия, осуществляемого в рамках перечисления следующего ежемесячного гарантированного трансферта, и поступают на счет Национального фонда Республики Казахстан в иностранной валюте.
При этом в зависимости от текущей конъюнктуры финансовых рынков, Национальный Банк имеет право отложить конвертацию поступлений на счет Фонда в тенге на срок до шести месяцев.
Сноска. Пункт 421 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 02.04.2008 N 313 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
422. Перечисление сумм поступлений в Национальный фонд Республики Казахстан осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета ежедневно на основании платежного поручения по форме, установленной нормативными правовыми актами НБ РК. При этом в случаях, возврата или зачета излишне уплаченных сумм поступлений в бюджет, направляемых в Национальный фонд Республики Казахстан, допускается дебетовое сальдо на КСН Нацфонда.
423. Возврат или зачет излишне уплаченных сумм осуществляется со счетов уполномоченного органа без списания со счетов, открытых в НБ РК в соответствии с пунктами 68-71 настоящих Правил.
424. Сумма поступлений в иностранной валюте зачисляется НБ РК на корреспондентские счета в иностранной валюте центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета. После реконвертации, сумма полученная в тенге, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, направляется на КСН НФ РК. Суммы поступлений за текущий рабочий день, учитываемые на КСН НФ РК, подлежат перечислению центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета на соответствующий счет Правительства в тенге для учета тенгового эквивалента средств, поступающих в иностранной валюте, в тот же рабочий день.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета соблюдает установленный НБ РК График представления сообщений, заявлений и зачисления суммы в тенге для операции последовательной реконвертации и конвертации иностранной валюты, зачисляемой на счета Правительства Республики Казахстан.

9-бөлiм. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерi мен есептiлiгi
47-тарау. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына активтердi есептеу тәртiбi
418. Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры Бюджет кодексiнде белгiленген түсiмдердiң есебiнен қалыптастырылады.
419. ҚР ҰБ Қазақстан Республикасының Үкiметiне Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын есепке алу және оны жұмсау үшiн теңгелiк шот және шетелдiк валютада түсетiн қаражаттың теңгелiк баламасын есепке алу үшiн теңгемен тиiстi шот ашады.
420. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган айдың басына дейiн бес жұмыс күнiнен кешiктiрмей Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жiберiлетiн және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң ҚР ҰБ-дағы шоттарына аударылатын түсiмдер сомасының алдағы айға арналған болжамын ұсынады.
421. Ұлттық валютадағы түсiмдер сомасы Ұлттық қордың ҚБШ-ға жiберiледi. Ұлттық қордың ҚБШ-да есепке алынатын ағымдағы жұмыс күнi iшiндегi түсiмдер сомасын бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган келесi жұмыс күнiнен кешiктiрмей ҚР ҰБ-дағы Үкiметтiң теңгелiк шотына аударуы тиiс. Теңгелiк шоттан қаражат келесi ай сайынғы кепiлдiк берiлген трансферттi аудару шеңберiнде жүзеге асырылатын алу үшiн жеткiлiктi соманы жинақтағаннан кейiн айырбасталады және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының шотына шетел валютасында түседi.
Бұл ретте қаржы нарықтарының ағымдағы конъюнктурасына байланысты Ұлттық Банктің алты айға дейінгі мерзімге теңгемен Қордың есебінен түсімдерді айырбастауды кейінге қалдыруға құқығы бар.
Ескерту. 421-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.04.02  N 313 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
422. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түсiмдер сомасын аударуды бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган күн сайын ҚР ҰБ-нiң нормативтiк құқықтық актiлерiнде белгiленген нысан бойынша төлем тапсырмасының негiзiнде жүзеге асырады. Бұл ретте Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жiберiлетiн бюджетке түсетiн түсiмдердiң артық төленген сомасын қайтарған немесе ол есепке алынған жағдайда Ұлттық қордың ҚБШ-ға дебеттiк сальдоға рұқсат етiледi.
423. Артық төленген соманы қайтару немесе есепке алу осы Ереженiң 68-71-тармақтарына сәйкес ҚР ҰБ-да ашылған шоттардан есептен алмастан уәкiлеттi органның шоттарында жүзеге асырылады.
424. Шетелдiк валютадағы түсiмдердiң сомасы бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның шетелдiк валютадағы корреспонденттiк шоттарына есептеледi. Қайта айырбасталғаннан кейiн теңгемен алынған сома Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен ҚР ҰҚ-ның ҚБШ-ға жiберiледi. ҚР ҰҚ-ның ҚБШ-да ескерiлетiн ағымдағы жұмыс күнi iшiндегi түсiмдердiң сомасын бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган дәл сол жұмыс күнi шетелдiк валютада түсетiн қаражаттың теңгелiк баламасын есепке алу үшiн Үкiметтiң тиiстi шотына теңгемен аударуға тиiс.
Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган ҚР ҰБ белгiлеген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шоттарына есептелетiн шетелдiк валютаны дәйектi түрде қайта айырбастау және айырбастау операциясы үшiн хабарламалар, өтiнiштер беру және соманы теңгемен есептеу кестесiн сақтайды.

425. НБ РК ведет учет инвестиционных доходов от управления Национальным фондом Республики Казахстан методом начислений на основании информации от кастодианов. Суммы инвестиционных доходов отражаются в составе активов Национального фонда Республики Казахстан на счетах кастодиана Национального фонда Республики Казахстан.
426. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета ежемесячно на первое число месяца, следующего за отчетным представляет в Правительство Республики Казахстан отчет о поступлениях в Национальный фонд Республики Казахстан и переводах на счета Правительства Республики Казахстан в НБ РК по форме 2-26 согласно приложению 58 к настоящим Правилам.
427. Иные поступления и доходы не запрещенные законодательством Республики Казахстан, поступающие в Национальный фонд Республики Казахстан перечисляются юридическими и физическими лицами на счета Правительства Республики Казахстан.
Глава 48. Порядок использования средств
Национального фонда Республики Казахстан
428. Использование средств Национального фонда Республики Казахстан осуществляется только на цели, предусмотренные Бюджетным кодексом.
Расходование средств Национального фонда Республики Казахстан в виде гарантированного трансферта, передаваемого из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет, осуществляется в объеме не более, утвержденном в сводном плане поступлений и финансирования на соответствующий период в течение финансового года.
429. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета ежемесячно прогнозирует объем потребности республиканского бюджета в гарантированном трансферте из Национального фонда РК.
Прогноз объема потребности республиканского бюджета в гарантированном трансферте из Национального фонда Республики Казахстан на предстоящий месяц, необходимого для финансирования бюджетных программ развития определяется с учетом остатка бюджетных средств на контрольном счете наличности республиканского бюджета, прогнозов об ожидаемом объеме поступлений в республиканский бюджет на предстоящий месяц и об ожидаемом исполнении расходов республиканского бюджета.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение трех рабочих дней со дня утверждения сводного плана поступлений и финансирования республиканского бюджета доводит до НБ РК, утвержденный объем гарантированного трансферта в республиканский бюджет из Национального фонда Республики Казахстан с разбивкой по месяцам, и уведомляет о реквизитах, по которым НБ РК осуществляет перечисление.
430. Перечисление необходимого объема потребности денег гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет осуществляется на основании заявки, направляемой ежемесячно в НБ РК.

425. ҚР ҰБ кастодиандардан алынған ақпараттың негiзiнде есепке алу әдiсiмен Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқарудан алынған инвестициялық кiрiстердi есепке алуды жүргiзедi. Инвестициялық кiрiстердiң сомасы Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры кастодианының шоттарында Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры активтерiнiң құрамында көрсетiледi.
426. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган осы Ережеге 58-қосымшаға сәйкес 2-26-нысан бойынша ай сайын есептiден кейiнгi айдың бiрiншi күнiне Қазақстан Республикасының Үкiметiне Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түсетiн түсiмдер мен Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң ҚР ҰБ-дағы шоттарына аударымдар туралы есептi бередi.
427. Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түсетiн өзге түсiмдер мен кiрiстердi заңды және жеке тұлғалар Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шоттарына аударады.
48-тарау. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын пайдалану тәртiбi
428. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын пайдалану Қазақстан Республикасының Бюджет кодексiнде көзделген мақсаттарға ғана жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан республикалық бюджетке берiлетiн кепiлдiк берiлген трансферт түрiнде жұмсау қаржы жылы iшiнде тиiстi кезеңге арналған түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарында бекiтiлгеннен артық емес көлемде жүзеге асырылады.
429. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган республикалық бюджеттiң ҚР Ұлттық қорынан кепiлдiк берiлген трансфертке қажеттiлiк көлемiн ай сайын болжамдайды.
Даму бюджеттiк бағдарламаларын қаржыландыру үшiн қажет, алдағы айға арналған Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берiлетiн кепiлдiк берiлген трансферттегi республикалық бюджет қажеттiлiгiнiң көлемiн болжамдау республикалық бюджеттiң қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы бюджет қаражатының қалдығын, алдағы айда республикалық бюджетке түсетiн түсiмдердiң күтiлетiн көлемi және республикалық бюджет шығыстарының күтiлетiн атқарылуы туралы болжамдарды ескере отырып анықталады.
Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган республикалық бюджеттiң түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспары бекiтiлген күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде ай сайын бөлiнген Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан республикалық бюджетке кепiлдiк берiлген трансферттiң бекiтiлген көлемiн ҚР ҰБ назарына жеткiзедi және ҚР ҰБ аударуды жүзеге асыратын деректемелер туралы хабар бередi.
430. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан республикалық бюджетке кепiлдiк берiлген трансферттiң ақша қажеттiлiгiнiң қажет көлемiн аудару ай сайын ҚР ҰБ-ға жiберiлетiн өтiнiмнiң негiзiнде жүзеге асырылады.

Заявка на выделение гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан (далее - заявка) составляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета на 25 число каждого месяца по форме 2-37 согласно приложению 59 к настоящим Правилам, подписанное первым руководителем центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета или лицом, уполномоченным первым руководителем центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета и направляется не позднее следующего рабочего дня в НБ РК.
НБ РК на основании заявки центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета перечисляет заявленную сумму гарантированного трансферта на КСН республиканского бюджета в течение пятнадцати календарных дней со дня ее получения.
В случае отсутствия или недостаточности денег на счете Правительства для учета средств Национального фонда Республики Казахстан в тенге, необходимых для исполнения заявки, НБ РК производит реконвертацию части денег или активов в иностранной валюте со счета Правительства Республики Казахстан для учета активов Национального фонда Республики Казахстан в порядке, установленном Правлением НБ РК.
431. При достаточности бюджетных денег республиканского бюджета на предстоящий месяц, определенной на основании прогноза, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета до 25 числа каждого месяца направляет письмо в НБ РК, в котором сообщает, что на предстоящий месяц перечисление денег гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан не требуется.
432. При возникновении факторов, требующих корректировки (уменьшения либо увеличения) объемов гарантированного трансферта в определенном месяце с соответствующей корректировкой в последующих месяцах, могут вноситься дополнения и изменения в сводный план поступлений и финансирования республиканского бюджета.
433. Для финансирования республиканских бюджетных программ развития предыдущего года в объеме не более их неиспользованных сумм на начало текущего финансового года за счет не перечисленной за прошедший финансовый год суммы гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в срок до 10 января текущего финансового года представляет в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию: информацию о сумме гарантированного трансферта, не перечисленного за прошедший финансовый год из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет, об исполнении планов финансирования по бюджетным программам развития в разрезе администраторов бюджетных программ и инвестиционных проектов с указанием причин неполного выполнения мероприятий за прошедший финансовый год, а также перечень неисполненных договоров по инвестиционным проектам в разрезе республиканских бюджетных программ развития и администраторов республиканских бюджетных программ, за исключением бюджетных программ развития, реализуемых за счет средств внешних займов, грантов и бюджетных кредитов.

Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан кепiлдiк берiлген трансферт бөлуге арналған өтiнiмдi (бұдан әрi - өтiнiм) бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның бiрiншi басшысы немесе бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның бiрiншi басшысы өкiлеттiк берген тұлға қол қойған республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң осы Ережеге 59-қосымшаға сәйкес 2-37 нысан бойынша әрбiр айдың 25-күнiне бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган жасайды.
ҚР ҰБ бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның өтiнiмi негiзiнде кепiлдiк берiлген трансферттiң өтiнiм жасалған сомасын оны алған күннен бастап он бес күнтiзбелiк күн iшiнде республикалық бюджеттiң ҚБШ-ға аударады.
Өтiнiмдi орындауға қажет Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының теңгедегi қаражатын есепке алу үшiн Үкiмет шотында ақша болмаған немесе жеткiлiксiз болған жағдайда, ҚР ҰБ Басқармасы белгiлеген тәртiппен ҚР ҰБ Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерiн есепке алу үшiн Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шотынан шетел валютасындағы ақшаның немесе активтердiң бөлiгiн қайта айырбастауды жүргiзедi.
431. Республикалық бюджеттiң болжамның негiзiнде анықталған бюджет ақшасы алдағы айға жеткiлiктi болған кезде бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган әрбiр айдың 25-i күнiне ҚР ҰБ-ға хат жiбередi, онда алдағы айға Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан кепiлдiк берiлген трансферттiң ақшасын аудару талап етiлмейтiндiгiн хабарлайды.
432. Келесi айларда тиiстi түзетумен белгiлi бiр айда кепiлдiк берiлген трансферттiң көлемiн түзетудi (азайтуды не арттыруды) талап ететiн факторлар туындаған кезде республикалық бюджет түсiмдерiнiң және оны қаржыландырудың жиынтық жоспарына толықтырулар мен өзгерiстер енгiзiлуi мүмкін.
433. Өткен қаржы жылында аударылмаған Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан кепiлдiк берiлген трансферт сомасының есебiнен ағымдағы қаржы жылының басында пайдаланылмаған сомадан артық емес көлемде өткен жылдың республикалық бюджеттiк даму бағдарламаларын қаржыландыру үшiн бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган ағымдағы қаржы жылының 10 қаңтарына дейiнгi мерзiмде бюджеттi жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң бөлiнiсiнде республикалық бюджеттiк бағдарламалар (кiшi бағдарламалар) бойынша орындалмаған шарттардың тiзбесiн; өткен қаржы жылында Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке аударылмаған кепiлдiк берiлген трансферттiң сомасы, өткен қаржы жылы iс-шараларды толық орындамау себептерiн көрсете отырып бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi және инвестициялық жобалар бөлiгiнде даму бюджеттiк бағдарламалары бойынша қаржыландыру жоспарларының орындалуы туралы ақпаратты, сондай-ақ сыртқы қарыз қаражаты, гранттар және бюджеттiк кредиттер есебiнен iске асырылатын даму бюджеттiк бағдарламаларын алып тастағанда, республикалық даму бюджеттiк бағдарламалары және республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi бөлiгiнде инвестициялық жобалар бойынша орындалмаған шарттар тiзбесiн бередi.

434. На основании информации, полученной из центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию вносит в установленном порядке на рассмотрение республиканской бюджетной комиссии:
1) перечень республиканских бюджетных программ (подпрограмм) развития, по которым имеется неоплаченные обязательства по заключенным договорам за прошедший финансовый год;
2) информацию о сумме гарантированного трансферта, не перечисленного за прошедший финансовый год из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет;
3) предложение по финансированию в текущем финансовом году республиканских бюджетных программ (подпрограмм) развития в части неоплаченных обязательств путем корректировки республиканского бюджета на текущий финансовый год.
435. На основании решения Республиканской бюджетной комиссии центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию разрабатывает проекты постановления Правительства Республики Казахстан о внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год и об утверждении паспортов республиканских бюджетных программ и вносит его в установленном порядке в Правительство Республики Казахстан.
436. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию в течение пяти календарных дней со дня подписания постановлений Правительства Республики Казахстан о внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год и об утверждении паспортов республиканских бюджетных программ доводит до центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета измененный годовой план по бюджетным программам (подпрограммам) развития в разрезе администраторов республиканских бюджетных программ и перечень договоров, одобренных Республиканской бюджетной комиссией к финансированию в текущем финансовом году.
437. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании нормативных правовых актов, перечисленных в пунктах 438, 439 настоящих Правил вносит изменения в сводный план поступлений и финансировании и в сводный план финансирования по обязательствам в порядке, определенной главой 6 настоящих Правил.
438. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета измененные суммы сводного плана поступлений и финансирования республиканского бюджета в течение трех рабочих дней со дня внесения изменений в них доводит до НБ РК.

434. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органнан алынған ақпараттың негiзiнде бюджеттi жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган белгiленген тәртiппен республикалық бюджет комиссиясының қарауына:
1) өткен қаржы жылында жасалған шарттар бойынша төленбеген мiндеттемелерi бар республикалық бюджеттiк бағдарламалардың (кiшi бағдарламалардың) тiзбесiн;
2) өткен қаржы жылында Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке аударылмаған кепiлдiк берiлген трансферттiң сомасы туралы ақпаратты;
3) ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджеттi түзету жолымен төленбеген мiндеттемелер бөлiгiнде республикалық бюджеттiк даму бағдарламаларын (кiшi бағдарламаларын) ағымдағы қаржы жылында қаржыландыру жөнiндегi ұсынысты бередi.
435. Республикалық бюджет комиссиясының шешiмi негiзiнде бюджеттi жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды iске асыру туралы Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу және республикалық бюджеттiк бағдарламалардың паспорттарын бекiту туралы Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулыларының жобаларын әзiрлейдi және белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Үкiметiне енгiзедi.
436. Бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды iске асыру туралы және республикалық бюджеттiк бағдарламалардың паспорттарын бекiту туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулыларына қол қойылған күннен бастап бес күннiң iшiнде бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң бөлiнiсiнде бюджеттiк бағдарламалар (кiшi бағдарламалар) бойынша өзгертiлген жылдық жоспарды және ағымдағы қаржы жылында қаржыландыруға Республикалық бюджет комиссиясы мақұлдаған шарттардың тiзбесiн жеткiзедi.
437. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган 438, 439-тармақтарда санамаланған нормативтiк құқықтық актiлердiң негiзiнде осы Ереженiң 6-тарауында анықталған тәртiппен түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарына және мiндеттемелер жөнiндегi жиынтық қаржыландыру жоспарына өзгерiстер енгiзедi.
438. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган республикалық бюджет түсiмдерiнiң және оны қаржыландырудың жиынтық жоспарының өзгерген сомасын оған өзгерiстер енгiзiлген күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде ҚР ҰБ-ға жеткiзедi.

439. Для осуществления расходов, связанных с управлением Национальным фондом Республики Казахстан НБ РК направляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета счет-фактуры для оплаты.
440. Для осуществлений расходов, связанных с проведением ежегодного аудита, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета направляет в НБ РК копию счета-фактуры, выставленного внешним аудитором, и уведомление о подтверждении расходов.
441. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в сроки, установленные договором о доверительном управлении, заключенным между НБ РК и Правительством Республики Казахстан (далее - Договор о доверительном управлении), направляет в НБ РК уведомление о подтверждении расходов Национального фонда Республики Казахстан по форме 2-36, согласно приложению 60 к настоящим Правилам, подписанное первым руководителем центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета или лицом, уполномоченным первым руководителем центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета.
НБ РК на основании уведомления о подтверждении расходов Национального фонда Республики Казахстан списывает с тенгового счета Правительства сумму для покрытия расходов, связанных с управлением Национального фонда Республики Казахстан и проведением ежегодного внешнего аудита.
В случае отсутствия или недостаточности денег на счете Правительства для учета средств Национального фонда Республики Казахстан в тенге, необходимых для исполнения уведомления, НБ РК производит реконвертацию части денег или активов в иностранной валюте со счета Правительства Республики Казахстан для учета активов Национального фонда Республики Казахстан в порядке, установленном Правлением НБ РК.
442. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и НБ РК осуществляют ежемесячно сверку движения денег по тенговому счету Правительства и соответствующему счету Правительства в тенге для учета тенгового эквивалента средств, поступающих в иностранной валюте, по форме, согласно приложению 61 к настоящим Правилам.
Глава 49. Порядок и формы составления
годового отчета о формировании и использовании
Национального фонда Республики Казахстан
443. Отчетность о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан ведется в соответствии с Бюджетным кодексом.
444. Отчет о поступлениях и использовании Национального фонда Республики Казахстан составляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета 5-го и 20-го числа месяца, следующего за отчетным, по состоянию на 1-е и 15-е числа соответственно.

439. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқаруға байланысты шығыстарды жүзеге асыру үшiн ҚР ҰБ бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға ақы төлеу үшiн шот-фактура жiбередi.
440. Жыл сайынғы аудиттi жүргiзуге байланысты шығыстарды жүзеге асыру үшiн бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган ҚР ҰБ-ға сыртқы аудитор ұсынған шот-фактураның көшiрмесiн және шығыстарды растау туралы хабарлама жiбередi.
441. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган ҚР ҰБ мен Қазақстан Республикасының Үкiметi арасында жасалған сенiмгерлiк басқару туралы шартта (бұдан әрi - Сенiмгерлiк басқару туралы шарт) белгiленген мерзiмде ҚР ҰБ-ға бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның бiрiншi басшысы немесе бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның бiрiншi басшысы өкiлеттiк берген тұлға қол қойған осы Ережеге 60-қосымшаға сәйкес 2-36-нысан бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының шығыстарын растау туралы хабарлама жiбередi.
ҚР ҰБ Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының шығыстарын растау туралы хабарламаның негiзiнде Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқаруға және жыл сайынғы сыртқы аудиттi жүргiзуге байланысты шығыстарды жабуға арналған соманы Үкiметтiң теңгелiк шотынан есептен шығарады.
Хабарламаны орындау үшiн қажет Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының теңгедегi қаражатын есепке алу үшiн Үкiметтiң шотында ақша болмаған немесе жеткiлiксiз болған жағдайда ҚР ҰБ Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерiн есепке алу үшiн Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң шотынан шетелдiк валютадағы ақшаның немесе активтердiң бiр бөлiгiн ҚР ҰБ Басқармасы белгiлеген тәртiппен қайта айырбастауды жүргiзедi.
442. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган және ҚР ҰБ осы Ережеге 61-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ай сайын шетел валютасында түсетiн қаражаттың теңгелiк баламасын есепке алу үшiн Үкiметтiң теңгелiк шоты және Үкiметтiң тиiстi шоты бойынша ақша қозғалысын салыстырып тексерудi жүзеге асырады.
49-тарау. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру және оны пайдалану туралы жылдық есептi жасаудың тәртiбi мен нысандары
443. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру және оны пайдалану туралы есептiлiк Бюджет кодексiне сәйкес жүргiзiледi.
444. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының түсiмдерi мен оның пайдаланылуы туралы есептi, тиiсiнше 1-шi және 15-шi күннiң жағдайы бойынша, есептiден кейiнгi айдың 5-шi және 20-шы күнi бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган жасайды.

445. Годовой отчет о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан составляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета совместно с НБ РК ежегодно до 1 апреля года, следующего за отчетным, с включением результатов аудита Национального фонда Республики Казахстан.
446. Годовой отчет о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан содержит:
a. отчет о поступлениях и использовании Национального фонда Республики Казахстан по форме согласно приложению 62 к настоящим Правилам;
b. баланс и отчеты по формам, утвержденным постановлением Правления НБ РК:
баланс НБ РК по доверительному управлению активами Национального фонда Республики Казахстан;
отчет о доходах и расходах НБ РК по доверительному управлению активами Национального фонда Республики Казахстан;
отчеты о движении денег НБ РК по доверительному управлению активами Национального фонда Республики Казахстан;
отчеты об изменениях в чистых активах НБ РК по доверительному управлению активами Национального фонда Республики Казахстан;
иные данные по управлению Национальным фондом Республики Казахстан.
Отчет о формировании и использовании средств Национального фонда Республики Казахстан может включать строку, по которой отражается разница сумма расхождения по отчету, связанная с применением НБ РК и центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета разных методов учета (начисления и кассовый), также за счет округлений.
Правительство Республики Казахстан не позднее 1 мая текущего года вносит на утверждение Президенту Республики Казахстан годовой отчет с приложением результатов проведенного внешнего аудита.
447. НБ РК и центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета обеспечивают исполнение обязательств, предусмотренных договором о доверительном управлении Национальным фондом Республики Казахстан.
Раздел 10. Порядок бюджетного кредитования
Глава 50. Финансовые процедуры
по предоставлению бюджетных кредитов
448. В настоящем разделе используются следующие понятия:
Банк-заемщик - банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, являющиеся резидентами Республики Казахстан.
Бюджетное кредитование является составной частью исполнения Правительством Республики Казахстан и местными исполнительными органами республиканского и местных бюджетов соответственно и осуществляется путем предоставления бюджетных кредитов из соответствующих бюджетов заемщикам, в том числе для последующего кредитования конечных заемщиков.

445. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру және оны пайдалану туралы жылдық есептi бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры аудитiнiң нәтижелерiн енгiзе отырып есептiден кейiнгi жылдың 1 сәуiрiне дейiн жыл сайын ҚР ҰБ-мен бiрлесiп жасайды.
446. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру және оны пайдалану туралы жылдық есеп мыналарды қамтиды:
а. осы Ережеге 62-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсiмдерi мен оның пайдаланылуы туралы жылдық есеп;
b. ҚР ҰБ Басқармасының қаулысымен бекiтiлген нысандар бойынша теңгерiм мен есептер:
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының активтерiн сенiмгерлiк басқару жөнiндегi ҚР ҰБ теңгерiмi;
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының активтерiн сенiмдi басқару жөнiндегi ҚР ҰБ кiрiстерi мен шығыстары туралы есеп;
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының активтерiн сенiмгерлiк басқару жөнiндегi ҚР ҰБ ақша қозғалысы туралы есептер;
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының активтерiн сенiмгерлiк басқару жөнiндегi ҚР ҰБ таза активтерiндегi өзгерiстер туралы есептер.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөнiндегi өзге деректер.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастыру және пайдалану туралы есеп ҚР ҰБ-ның және бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның есепке алудың түрлi әдiстерiн (есептеу және кассалық) қолдануға байланысты, сондай-ақ дөңгелектеу есебiнен есеп бойынша алшақтық сомасының айырмасы көрсетiлетiн жолды қамти алады.
Қазақстан Республикасының Үкiметi ағымдағы жылдың 1 мамырынан кешiктiрмей Қазақстан Республикасының Президентiне сыртқы аудиттi жүргiзудiң нәтижелерiмен бiрге жылдық есептi бекiтуге енгiзедi.
447. ҚР ҰБ және бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенiмгерлiк басқару туралы шартта көзделген тәртiппен мiндеттемелердiң орындалуын қамтамасыз етедi.
10-бөлiм. Бюджеттiк кредит беру тәртiбi
50-тарау. Бюджеттiк кредит беру жөнiндегi қаржылық рәсiмдер
448. Осы бөлiмде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
Қарыз алушы банк - Қазақстан Республикасының резидентi болып табылатын банктiк операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын банктер мен ұйымдар.
Бюджеттiк кредит беру Қазақстан Республикасының Үкiметi мен жергiлiктi атқарушы органдардың республикалық және тиiсiнше жергiлiктi бюджеттердi атқаруының құрамдас бөлiгi болып табылады және тиiстi бюджеттерден қарыз алушыларға бюджеттiк кредит беру жолымен, оның iшiнде түпкi қарыз алушыларға кейiннен кредит беру үшiн жүзеге асырылады.

449. Условия предоставления бюджетных кредитов определяются:
за счет средств республиканского бюджета - Правительством Республики Казахстан;
за счет средств местных бюджетов - местными исполнительными органами.
450. Условием бюджетного кредитования является обеспечение защиты интересов кредитора, сведение к минимуму возникновения кредитного риска.
451. Бюджетные кредиты предоставляются на цели и в пределах сумм, предусмотренных соответствующими бюджетными программами:
в утвержденном республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
в утвержденных решениями маслихатов местных бюджетах на соответствующий финансовый год.
452. Кредитный договор (соглашение) должен содержать основные условия, предъявляемые законодательством. Также кредитный договор (соглашение) может содержать иные положения, связанные с предоставлением, использованием, обслуживанием и погашением бюджетного кредита.
В течение трех месяцев со дня подписания кредитного договора (соглашения) заемщик должен подписать соответствующие договора (соглашения), обеспечивающие исполнение заемщиком обязательств по бюджетному кредиту.
453. Кредитный договор заключается как в национальной, так и в иностранной валютах. Бюджетные кредиты могут предоставляться как с плавающей, так и с фиксированной ставкой вознаграждения.
454. Продолжительность льготного периода по выплате основного долга бюджетного кредита подтверждается соответствующими расчетами заемщика и администратора бюджетной программы. Продолжительность льготного периода по выплате основного долга бюджетного кредита для финансовых агентств определяется решением Правительства Республики Казахстан. При этом продолжительность льготного периода не должна превышать одной трети продолжительности срока кредита.
455. Ставка вознаграждения по бюджетным кредитам, за исключением ставок вознаграждения по бюджетным кредитам местным исполнительным органам областей (города республиканского значения, столицы), финансовым агентствам устанавливается не ниже сложившейся в предыдущем квартале по результатам операций на организованном вторичном рынке ценных бумаг средневзвешенной ставке доходности по соответствующим государственным эмиссионным ценным бумагам, эмитированным центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета со сроком обращения, соответствующим сроку бюджетного кредита. Порядок определения средневзвешенной ставки доходности по государственным эмиссионным ценным бумагам осуществляется в соответствии с настоящими Правилами.
456. Начисление вознаграждения за пользование бюджетным кредитом, осуществляется с даты перечисления средств бюджетного кредита со счета кредитора на счет заемщика, при реструктуризации бюджетного кредита с даты подписания соответствующего договора (соглашения). Осуществление выплаты вознаграждения по бюджетному кредиту начинается не позднее первого календарного года.

449. Бюджеттiк кредиттер беру шарттарын:
республикалық бюджеттiң қаражаты есебiнен - Қазақстан Республикасының Yкiметi;
жергiлiктi бюджеттердiң қаражаты есебiнен - жергiлiктi атқарушы органдар анықтайды.
450. Бюджеттiк кредит беру шарты кредит беруші мүддесiнiң қорғалуын қамтамасыз ету, кредиттiк тәуекелдiң туындауын барынша төмендету болып табылады.
451. Бюджеттiк кредиттер тиiстi бюджеттiк бағдарламаларда:
тиiстi қаржы жылына арнап бекiтiлген республикалық бюджетте;
жергiлiктi бюджеттер мәслихаттарының шешiмдерiмен тиiстi қаржы жылына арнап бекiтiлген жергiлiктi бюджеттерде анықталған мақсаттарға және сомалар шегiнде берiледi.
452. Кредиттiк шарт (келiсiм) заңнамада талап етiлетiн негiзгi шарттарды қамтуы тиiс. Сондай-ақ кредиттiк шарт (келiсiм) бюджеттiк кредиттi беруге, оны пайдалануға, оған қызмет көрсетуге және өтеуге байланысты өзге де ережелердi қамтуы мүмкiн.
Кредиттiк шартқа (келiсiмге) қол қойған күннен бастап үш айдың iшiнде қарыз алушы бюджеттiк кредит бойынша қарыз алушының мiндеттемелерiн орындауын қамтамасыз ететiн тиiстi шартқа (келiсiмге) қол қоюы тиiс.
453. Кредиттiк шарт ұлттық та, шетелдiк валютада да жасалады. Бюджеттiк кредиттер құбылмалы да, тiркелген де сыйақы ставкасымен берiлуi мүмкiн.
454. Бюджеттiк кредиттiң негiзгi борышын өтеу бойынша жеңiлдiктi кезеңнiң ұзақтығы қарыз алушы мен бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсiнiң тиiстi есептеулерiмен расталады. Қаржы агенттiктерi үшiн бюджеттiк кредиттiң негiзгi борышын өтеу бойынша жеңiлдiктi кезең ұзақтығы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен анықталады. Бұл ретте жеңiлдiктi кезеңнiң ұзақтығы кредит мерзiмiнiң үштен бiрiнен аспауы тиiс.
455. Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдарының бюджеттiк кредиттерi, қаржы агенттiктерi бойынша сыйақы ставкаларын қоспағанда, бюджеттiк кредиттер бойынша сыйақы ставкалары бюджеттiк кредит мерзiмiне сәйкес келетiн айналыс мерзiмiмен бюджеттi атқару жөнiндегi орталық атқарушы орган эмитенттеген, бағалы қағаздардың ұйымдасқан қайталама нарығындағы операциялардың нәтижелерi бойынша өткен тоқсанда қалыптасқан тиiстi мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша кiрiстiң орта мөлшерлiк ставкасымен төмен болмай белгiленедi. Мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша кiрiстiң орта мөлшерлiк ставкасын анықтау тәртiбi осы Ережеге сәйкес жүзеге асырылады.
456. Бюджеттiк кредиттi пайдаланғаны үшiн сыйақы есептеу тиiстi шартқа (келiсiмге) қол қойылған күннен бастап бюджеттiк кредит қайта құрылымдалған кезде бюджеттiк кредит қаражатын кредит берушiнiң шотынан қарыз алушының шотына аударған күннен бастап жүзеге асырылады. Бюджеттiк кредит бойынша сыйақы төлеудi жүзеге асыру бiрiншi күнтiзбелiк жылдан кешiктiрiлмей басталады.

457. Размер ставки вознаграждения для конечного заемщика, устанавливаемый банком-заемщиком не должен превышать двукратной ставки вознаграждения, устанавливаемой в соответствии с пунктом 455 настоящих Правил.
458. В случае, если операции на организованном вторичном рынке ценных бумаг, эмитированных центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, в текущем периоде не производились, ставка вознаграждения устанавливается равной ставке вознаграждения в предыдущем периоде в соответствующей валюте.
459. Заключенные кредитные договора в течение трех дней со дня заключения подлежат регистрации:
Центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета по бюджетным кредитам за счет средств республиканского бюджета;
местными исполнительными органами по бюджетным кредитам за счет средств местных бюджетов.
460. Бюджетное кредитование местных исполнительных органов осуществляется только при наличии решения соответствующих маслихатов. Кредитный договор (соглашение) заключается между центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и местным исполнительным органом.
461. При бюджетном кредитовании физических лиц кредитный договор (соглашение) заключается между поверенным (агентом), по поручению кредитора, и физическим лицом.
Оплата поверенному (агенту) вознаграждения за исполнение поручения осуществляется администратором бюджетной программы за счет средств соответствующего бюджета.
462. Прекращение требований по государственным образовательным и студенческим кредитам в случае смерти заемщика либо объявления его умершим осуществляется поверенным (агентом) при предоставлении нотариально заверенной копии свидетельства о смерти заемщика.
463. Бюджетный кредит, выданный за счет денег республиканского и местных бюджетов, считается погашенным при возврате заемщиком суммы основного долга и уплате в полном объеме вознаграждения и других сопутствующих платежей, связанных с бюджетным кредитом.
464. Кредитор может осуществить досрочное расторжение кредитного договора (соглашения) и возврат фактически предоставленных сумм бюджетного кредита, начисленного вознаграждения и иных причитающихся платежей в случае нарушения заемщиком условий использования и погашения бюджетного кредита.
465. При выявлении фактов нецелевого использования бюджетного кредита кредитор взыскивает с заемщика сумму средств, использованную не по целевому назначению и штраф в размере двадцати пяти процентов от суммы, использованной не по целевому назначению.
К сумме кредита, использованной не по целевому назначению, также относится сумма, используемая заемщиком после периода освоения бюджетного кредита, определенного в кредитном договоре (соглашении).

457. Қарыз алушы банк белгiлеген түпкi қарыз алушыға арналған сыйақы ставкасының мөлшерi осы Ереженiң 455-тармағына сәйкес белгiленген екi еселенген сыйақы ставкасынан аспауы тиiс.
458. Егер бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган эмитенттеген бағалы қағаздардың ұйымдасқан қайталама нарығындағы операциялар ағымдағы кезеңде жүргiзiлмесе, сыйақы ставкасы өткен кезеңнiң тиiстi валютасындағы сыйақы ставкасына тең белгiленедi.
459. Жасалған кредит шарттары жасасқан күннен бастап үш күннiң iшiнде:
республикалық бюджеттiң қаражаты есебiнен бюджеттiк кредиттер бойынша Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның;
жергiлiктi бюджеттердiң қаражаты есебiнен бюджеттiк кредиттер бойынша жергiлiктi атқарушы органдардың тiркеуiне жатады.
460. Жергiлiктi атқарушы органдарға бюджеттiк кредит беру тиiстi мәслихаттардың шешiмi болған кезде ғана жүзеге асырылады. Кредиттiк шарт (келiсiм) бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган мен жергiлiктi атқарушы органның арасында жасалады.
461. Жеке тұлғаларға бюджеттiк кредит берген кезде кредиттiк шарт (келiсiм) кредит берушiнiң тапсырмасы бойынша сенiм бiлдiрiлген (агент) мен жеке тұлғаның арасында жасалады.
Сенiм бiлдiрiлгенге (агентке) тапсырманы орындағаны үшiн сыйақы төлеудi тиiстi бюджеттiң қаражаты есебiнен бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi жүзеге асырады.
462. Қарыз алушы қайтыс болған не оны қаза болған деп жариялаған жағдайда, мемлекеттiк бiлiм беру және студенттiк кредиттер бойынша талаптарды тоқтатуды нотариалды расталған қарыз алушының қайтыс болуы туралы куәлiктiң көшiрмесiн ұсынған кезде сенiм бiлдiрiлген (агент) жүзеге асырады.
463. Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң ақшасы есебiнен берiлген бюджеттiк кредит қарыз алушы негiзгi борыш сомасын қайтарған және толық көлемде сыйақыны және басқа да бюджеттiк кредитпен байланысты iлеспе төлемдердi төлеген кезде өтелген болып саналады.
464. Қарыз алушы бюджеттiк кредиттi пайдалану мен өтеу шартын бұзған жағдайда, кредит берушi кредиттiк шартты (келiсiмдi) мерзiмiнен бұрын бұзуды және бюджеттiк кредиттiң iс жүзiнде ұсынылған сомасын, есептелген сыйақыны және өзге де тиесiлi төлемдердi қайтаруды жүзеге асыра алады.
465. Бюджеттiк кредиттi мақсатсыз пайдалану фактiлерi анықталған кезде кредит берушi қарыз алушыдан мақсатсыз пайдаланылған қаражат сомасын және мақсатқа сай пайдаланылмаған соманың жиырма бес пайызы мөлшерiнде айыппұл өндiрiп алады.
Мақсатқа сай пайдаланылмаған кредит сомасына сол сияқты кредиттiк шартта (келiсiмде) анықталған бюджеттiк кредиттi игеру кезеңiнен кейiн қарыз алушы пайдаланған сома жатады.

466. Сумма кредита, неиспользованная заемщиком за период освоения бюджетного кредита, определенного в кредитном договоре (соглашении) подлежит возврату в соответствующий бюджет в течение трех дней со дня окончания периода освоения на соответствующий код единой бюджетной классификации поступлений.
467. При образовании у заемщика задолженности по бюджетному кредиту и ее непогашении в течение срока, определенного условиями кредитного договора, кредитором начисляется пеня в размере ноль целых одной десятой процентов от суммы, подлежащей возврату, за каждый день просрочки.
468. Реструктуризация бюджетных кредитов осуществляется на основании решений Правительства Республики Казахстан или акиматов соответственно.
469. Решение о реструктуризации бюджетного кредита, предоставленного за счет средств республиканского бюджета, принимается Правительством Республики Казахстан на основании положительного заключения Межведомственной комиссии по возврату и реструктуризации кредитов, выданных из республиканского бюджета, а также средств, отвлеченных из республиканского бюджета в рамках гарантированных государством займов, созданной в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 июня 1999 года N 813.
470. Решение о реструктуризации бюджетного кредита, предоставленного за счет средств местного бюджета, принимается местным исполнительным органом на основании положительного заключения консультативно-совещательного органа при местном исполнительном органе.
471. При реструктуризации бюджетного кредита между кредитором, администратором программы и заемщиком заключается дополнительное соглашение к кредитному договору о реструктуризации.
472. При реструктуризации бюджетного кредита кредитором производится начисление вознаграждения. При этом изменение сроков погашения бюджетного кредита или очередного платежа, валюты кредита, а также ставки вознаграждения не должно влиять на размер доходной части бюджета, утвержденного в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год или решением маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год.
473. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет регистрацию, учет и мониторинг бюджетных кредитов, контролирует реализацию проектов на основании информации, предоставляемой в обязательном порядке заемщиками, поверенными (агентами), конечными заемщиками. Формы и сроки представления информации устанавливаются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Глава 51. Критерии кредитоспособности заемщика

466. Кредиттiк шартта (келiсiмде) анықталған бюджеттiк кредиттi игеру кезеңiнде қарыз алушы пайдаланбаған кредит сомасы түсiмдердiң бiрыңғай бюджеттiк сыныптамасының тиiстi кодына игеру кезеңi аяқталған күннен бастап үш күннiң iшiнде тиiстi бюджетке қайтаруға жатады.
467. Қарыз алушыда бюджеттiк кредит бойынша берешек қалыптасқан және кредиттiк шарттың ережелерiнде анықталған мерзiм iшiнде оны өтемеген кезде кредит берушi әрбiр мерзiмi өткен күн үшiн қайтаруға жататын соманың оннан бiр бүтiн пайызы мөлшерiнде өсiмақы есептейдi.
468. Бюджеттiк кредиттердi қайта құрылымдау Қазақстан Республикасы Үкiметi шешiмдерiнiң немесе тиiсiнше әкiмдiктер шешiмiнiң негiзiнде жүзеге асырылады.
469. Республикалық бюджет қаражаты есебінен берiлген бюджеттiк кредиттi қайта құрылымдау туралы шешiмдi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 21 маусымдағы N 813  қаулысына сәйкес құрылған Республикалық бюджеттен берiлген несиелердi, сондай-ақ мемлекеттiк кепiлдiк берiлген қарыздардың шеңберiнде республикалық бюджеттен оқшауландырылған қаражатты қайтару және қайта құрылымдау жөнiндегi ведомствоаралық комиссияның оң қорытындысы негiзiнде Қазақстан Республикасының Үкіметі қабылдайды.
470. Жергiлiктi бюджеттiң қаражаты есебiнен берiлген бюджеттiк кредиттi қайта құрылымдау туралы шешiмдi жергiлiктi атқарушы органның жанындағы консультативтiк-кеңес органының оң қорытындысы негiзiнде жергiлiктi атқарушы орган қабылдайды.
471. Бюджеттiк кредиттi қайта құрылымдаған кезде кредит берушiнiң, бағдарлама әкiмшiсiнiң және қарыз алушының арасында қайта құрылымдау туралы кредиттiк шартқа қосымша келiсiм жасалады.
472. Бюджеттiк кредиттi қайта құрылымдау кезiнде кредит берушi сыйақы есептеудi жүргiзедi. Бұл ретте бюджеттiк кредиттi немесе кезектi төлемдердi өтеу мерзiмдерiнiң, кредит валютасының өзгеруi, сондай-ақ сыйақы ставкалары тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджетте немесе тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджетте мәслихаттың шешiмiмен бекiтiлген бюджеттiң кiрiс бөлiгiнiң мөлшерiне әсер етпеуi тиiс.
473. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган бюджеттiк кредиттердi тiркеудi, есепке алуды және олардың мониторингiн жүзеге асырады, қарыз алушылар, сенiм бiлдiрiлгендер (агенттер), түпкi қарыз алушылар мiндеттi тәртiппен берген ақпараттың негiзiнде жобалардың iске асырылуын бақылайды. Ақпарат беру нысандары мен мерзiмдерiн бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган белгiлейдi.
51-тарау. Қарыз алушының кредиттiк қабiлетiнiң өлшемдерi

474. Основными критериями кредитоспособности банка-заемщика являются:
отсутствие просроченной задолженности по кредитам, полученным ранее за счет денег республиканского и/или местных бюджетов;
отсутствие налоговой задолженности;
соблюдение пруденциальных нормативов, установленных банковским законодательством, в течение трех последних месяцев, предшествующих дате проведения конкурса;
собственный капитал должен превышать сумму бюджетного кредита не менее чем в два раза;
наличие обеспечения по своевременному возврату бюджетных кредитов;
при необходимости наличие филиальной сети и/или корреспондентской сети.
475. Основным критерием кредитоспособности местных исполнительных органов является отсутствие просроченной задолженности по ранее полученным кредитам.
476. Кредитоспособность при бюджетном кредитовании физических лиц определяется поверенным (агентом).
477. Кредитоспособность иностранного государства, претендующего на получение бюджетного кредита, определяется в соответствии с присвоенными рейтингами ведущих международных рейтинговых агентств.
478. Также кредитором могут быть установлены дополнительные требования для определения кредитоспособности заемщика.
Глава 52. Порядок отбора банков-заемщиков
479. После принятия соответствующих бюджетов администраторами программ в срок не более одного месяца определяются требования к претендентам на определение банков-заемщиков (далее - претенденты).
480. После выполнения пункта 479 настоящих Правил администратор программы в течение трех рабочих дней направляет на согласование с кредитором конкурсную документацию.
Уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение десяти рабочих дней согласовывает конкурсную документацию и письменно информируют об этом администратора программы.
481. Администраторы программ объявляют конкурс на получение кредитов в рамках реализации бюджетных программ с указанием срока предоставления заявок.
482. Претенденты в определенные администраторами программ сроки проведения конкурса подают заявки на участие в конкурсе с приложением документов, подтверждающих их соответствие условиям конкурса и содержащих предложения по условиям получения бюджетных кредитов и осуществления ими кредитования конечных заемщиков в рамках реализации конкретных бюджетных программ.
483. Администраторы программ направляют запросы:
в уполномоченный орган по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций с целью получения информации о соблюдении претендентами соответствующих требований с приложением основных требований на получение бюджетных кредитов;
в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и/или местные исполнительные органы с целью получения информации о наличии просроченной задолженности претендентов по ранее полученным бюджетным кредитам за счет средств республиканского и/или местных бюджетов.

474. Қарыз алушы банктiң кредиттiк қабiлетiнiң негiзгi өлшемдерi:
бұрын республикалық және/немесе жергiлiктi бюджеттердiң ақшасы есебiнен алынған кредиттер бойынша мерзiмi өткен берешектiң болмауы;
салықтық берешектiң болмауы;
конкурсты өткiзу күнiнiң алдындағы соңғы үш айдың iшiнде банк заңнамасында белгiленген пруденциялық нормативтердi сақтау;
меншiк капиталы бюджеттiк кредит сомасынан кемiнде екi есе аспауы тиiс;
бюджеттiк кредиттердi уақтылы қайтару бойынша қамтамасыз етудiң болуы;
қажет болған кезде филиалдық желiнiң және/немесе корреспонденттiк желiнiң болуы болып табылады.
475. Жергiлiктi атқарушы органдардың кредиттiк қабiлетiнiң негiзгi өлшемi бұрын алынған кредиттер бойынша мерзiмi өткен берешектiң болмауы болып табылады.
476. Жеке тұлғаларға бюджеттiк кредит берген кезде кредиттiк қабiлетiн сенiм бiлдiрiлген (агент) анықтайды.
477. Бюджеттiк кредиттi алуға үмiткер шетел мемлекетiнiң кредиттiк қабiлетiн жетекшi халықаралық рейтингтiк агенттiктер берген рейтингтерге сәйкес анықталады.
478. Сондай-ақ кредит берушi қарыз алушының кредиттiк қабiлетiн анықтау үшiн қосымша талаптар белгiлеуi мүмкiн.
52-тарау. Қарыз алушы банктердi iрiктеу тәртiбi
479. Бағдарламалардың әкiмшiлерi тиiстi бюджеттердi қабылдағаннан кейiн бiр айдан аспайтын мерзiмде қарыз алушы банктердi анықтауға үмiткерлерге (бұдан әрi - үмiткерлер) қойылатын талаптар анықталады.
480. Осы Ереженiң 479-тармағын орындағаннан кейiн бағдарламаның әкiмшiсi үш жұмыс күнi iшiнде кредит берушiмен келiсуге конкурстық құжаттаманы жiбередi.
Бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган он жұмыс күнi iшiнде конкурстық құжаттаманы келiседi және жазбаша түрде ол туралы бағдарламаның әкiмшiсiн хабардар етедi.
481. Бағдарламалардың әкiмшiлерi өтiнiм беру мерзiмiн көрсете отырып, бюджеттiк бағдарламаларды iске асыру шеңберiнде кредиттердi алуға конкурс жариялайды.
482. Үмiткерлер бағдарламалар әкiмшiлерi анықтаған конкурс өткiзу мерзiмдерiнде олардың конкурс талаптарына сәйкес келуiн растайтын және бюджеттiк кредиттердi алу шарттары мен олардың нақты бюджеттiк бағдарламаларды iске асыру шеңберiнде түпкi қарыз алушыларға кредит беруiн жүзеге асыру шарттары бойынша ұсыныстарды қамтитын құжаттарды қоса бере отырып, конкурсқа қатысуға өтiнiмдер бередi.
483. Бағдарламалардың әкiмшiлерi:
бюджеттiк кредиттер алуға қойылатын негiзгi талаптарды қоса бере отырып, үмiткерлердiң тиiстi талаптарды сақтауы туралы ақпаратты алу мақсатында қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi органға;
республикалық және/немесе жергiлiктi бюджеттердiң қаражаты есебiнен бұрын алынған бюджеттiк кредиттер бойынша үмiткерлердiң мерзiмi өткен берешегiнiң бар-жоғы туралы ақпарат алу мақсатында бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға және/немесе жергiлiктi атқарушы органдарға сұрау салулар жiбередi.

484. Уполномоченный орган по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций в течение пяти дней согласно запросам направляет администраторам программ информацию о соблюдении претендентами требований для участия в конкурсе.
485. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и/или местные исполнительные органы в течение пяти дней согласно запросам администраторов программ направляют информацию о наличии просроченной задолженности претендентов по кредитам, полученным ранее за счет средств республиканского и/или местных бюджетов.
486. К конкурсу допускаются претенденты, имеющие положительное заключение уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций и центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета и/или местных исполнительных органов.
487. Для рассмотрения документов и отбора заемщиков из числа допущенных к участию в конкурсе претендентов администраторами программ создаются конкурсные комиссии. Конкурсная комиссия должна состоять из представителей уполномоченного органа по исполнению бюджета и администратора бюджетных программ.
Конкурсная комиссия в целях надлежащего кредитования, обеспечивающего выполнение бюджетных программ, производит рассмотрение заявок претендентов и осуществляет их отбор исходя из:
наименьшего уровня расходов, связанных с бюджетным кредитованием конечных заемщиков;
качества обеспечения (объем, форма, ликвидность);
качества ссудного портфеля;
объема собственного капитала;
опыта работы в области кредитования.
488. Администраторы бюджетных программ определяют заемщика на конкурсной основе. В случае если в целях реализации инвестиционных проектов предусмотрено несколько заемщиков, то администраторы бюджетных программ проводят отбор заемщиков в соответствии с условиями бюджетного кредитования. Перечень заемщиков утверждается решением администратора бюджетной программы.
489. Уполномоченный орган по исполнению бюджета совместно с администратором бюджетной программы и заемщиком заключают кредитный договор (соглашение) на основании принятых решений Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов о предоставлении кредитов.
490. Все споры и разногласия сторон, возникающие при бюджетном кредитовании, разрешаются на условиях заключенных кредитных договоров (соглашений) и в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 53. Порядок определения средневзвешенной ставки
доходности по государственным эмиссионным ценным бумагам
Правительства Республики Казахстан

484. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi орган бес күннiң iшiнде сұрау салуларға сәйкес бағдарламалардың әкiмшiлерiне үмiткерлердiң конкурсқа қатысуына қойылатын талаптарды сақтауы туралы ақпаратты жiбередi.
485. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган және/немесе жергiлiктi атқарушы органдар бағдарламалар әкiмшiлерiнiң сұрау салуларына сәйкес бес күннiң iшiнде бұрын республикалық және/немесе жергiлiктi бюджеттердiң қаражаты есебiнен алынған бюджеттiк кредиттер бойынша үмiткерлердiң мерзiмi өткен берешегiнiң бар-жоғы туралы ақпарат жiбередi.
486. Конкурсқа қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi органның және бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның және/немесе жергiлiктi атқарушы органдардың оң қорытындысын алған үмiткерлер жiберiледi.
487. Құжаттарды қарау және конкурсқа қатысуға жiберiлген үмiткерлердiң қатарынан қарыз алушыларды iрiктеу үшiн бағдарламалардың әкiмшiлерi конкурстық комиссия құрады. Конкурстық комиссия бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органдар мен бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң өкiлдерiнен тұруы тиiс.
Конкурстық комиссия бюджеттiк бағдарламалардың орындалуын қамтамасыз ететiн тиiсiнше кредит беру мақсатында үмiткерлердiң өтiнiмдерiн қарауды жүргiзедi және мыналарды:
түпкi қарыз алушыларға бюджеттiк кредит берумен байланысты шығыстардың ең аз деңгейiн;
қамтамасыз ету сапасын (көлемiн, нысанын, өтiмдiлiгiн);
несие қоржынының сапасын;
меншiк капиталының көлемiн;
кредит беру саласындағы жұмыс тәжiрибесiн негiзге ала отырып, оларды iрiктеудi жүзеге асырады.
488. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi қарыз алушыны конкурстық негiзде анықтайды. Егер инвестициялық жобаларды iске асыру мақсатында бiрнеше қарыз алушылар көзделсе, онда бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi бюджеттiк кредит беру шарттарына сәйкес қарыз алушыларды iрiктеудi жүзеге асырады. Қарыз алушылардың тiзбесi бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсiнiң шешiмiмен бекiтiледi.
489. Бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiмен және қарыз алушымен бiрлесiп Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органдардың кредиттер беру туралы қабылданған шешiмдерiнiң негiзiнде кредиттiк шарт (келiсiм) жасасады.
490. Бюджеттiк кредит беру кезiнде туындаған барлық даулар мен келiспеушiлiктер жасасқан кредиттiк шарттарға және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешiледi.
53-тарау. Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздары бойынша кiрiстiлiктiң орта мөлшерлi ставкасын анықтау тәртiбi

491. Средневзвешенная ставка доходности определяется по результатам операций в соответствующем квартале на вторичном рынке ценных бумаг с соответствующими государственными среднесрочными неиндексируемыми ценными бумагами, эмитированными центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
492. По результатам операций, по соответствующим государственным ценным бумагам, акционерное общество "Казахстанская фондовая биржа" (по согласованию) не позднее пятого числа, следующего за отчетным кварталом, направляет информацию в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета о размерах сложившейся средневзвешенной ставки доходности в результате операций на вторичном рынке ценных бумаг с соответствующими государственными среднесрочными неиндексируемыми ценными бумагами, эмитированными центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Глава 54. Порядок осуществления контроля за целевым
использованием бюджетного кредита и наличием обеспечения
исполнения обязательств по нему
493. Контроль за целевым использованием бюджетного кредита и наличием обеспечения исполнения обязательств по нему осуществляется центральным уполномоченным органом по внутреннему контролю, администратором бюджетной программы и/или поверенным (агентом).
494. Центральный уполномоченный орган по внутреннему контролю на регулярной основе проводит проверку целевого использования бюджетного кредита и наличия обеспечения исполнения обязательств по нему.
495. В случае неисполнения заемщиком обязательств по кредиту центральный уполномоченный орган по внутреннему контролю также проводит проверку целевого использования бюджетного кредита и наличия обеспечения исполнения обязательств по нему.
Глава 55. Процедуры по взысканию суммы задолженности
по бюджетному кредиту у местного исполнительного органа
и/или суммы бюджетного кредита, использованной
не по целевому назначению
496. Мероприятия по взысканию сумм задолженности по бюджетному кредиту и/или сумм бюджетного кредита, использованных не по целевому назначению местным исполнительным органом, осуществляет центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета.
497. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета к концу текущего финансового года направляет Акиму соответствующего местного исполнительного органа напоминание о необходимости погашения задолженности по бюджетному кредиту и/или возврата сумм бюджетного кредита, использованных не по целевому назначению, с указанием срока погашения.
498. В случае невозврата местным исполнительным органом сумм задолженности по бюджетному кредиту и/или суммы бюджетного кредита, использованной не по целевому назначению по состоянию на 31 декабря текущего финансового года, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение первых трех рабочих дней нового финансового года направляет Акиму соответствующего местного исполнительного органа письменное уведомление о приостановлении операций по регистрации обязательств и проведению платежей по бюджетной программе, обеспечивающей деятельность аппарата Акима.

491. Кiрiстiлiктiң орта мөлшерлi ставкасы бағалы қағаздардың қайталама нарығында бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган эмитенттеген тиiстi мемлекеттiк орта мерзiмдi индекстелмейтiн бағалы қағаздармен жасалған тиiстi тоқсандағы операциялардың нәтижелерi бойынша анықталады.
492. Тиiстi мемлекеттiк бағалы қағаздар бойынша жасалатын операциялардың нәтижелерi бойынша "Қазақстан қор биржасы" акционерлiк қоғамы (келiсiм бойынша) есептi тоқсаннан кейiнгi айдың бесi күнiнен кешiктiрмей бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган эмитенттеген тиiстi мемлекеттiк орта мерзiмдi индекстелмейтiн бағалы қағаздармен бағалы қағаздардың қайталама нарығындағы операциялардың нәтижесiндегi кiрiстiлiктiң қалыптасқан орта мөлшерлi ставкасының көлемi туралы ақпаратты бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға жiбередi.
54-тарау. Бюджеттiк кредиттiң мақсатты пайдаланылуын және ол бойынша мiндеттемелердi қамтамасыз етудiң болуын бақылауды жүзеге асыру тәртiбi
493. Бюджеттiк кредиттiң мақсатты пайдаланылуын және ол бойынша мiндеттемелердi қамтамасыз етудiң болуын бақылауды iшкi бақылау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган, бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi және/немесе сенiм бiлдiрiлген (агент) жүзеге асырады.
494. Iшкi бақылау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган тұрақты негiзде бюджеттiк кредиттiң нысаналы пайдаланылуын және ол бойынша мiндеттемелердiң орындалуын қамтамасыз етудiң бар-жоғын тексерудi жүргiзедi.
495. Қарыз алушы кредит бойынша мiндеттемелерiн орындамаған жағдайда iшкi бақылау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган бюджеттiк кредиттiң нысаналы пайдаланылуын ол бойынша мiндеттемелердiң орындалуын қамтамасыз етудiң бар-жоғын тексерудi жүргiзедi.
55-тарау. Жергiлiктi атқарушы органнан мақсатқа сай пайдаланылмаған бюджеттiк кредит бойынша берешек сомасын және/немесе бюджеттiк кредит сомасын өндiрiп алу жөнiндегi рәсiмдер
496. Жергiлiктi атқарушы орган мақсатқа сай пайдаланбаған бюджеттiк кредит бойынша берешек сомасын және/немесе бюджеттiк кредит сомасын өндiрiп алу жөнiндегi iс-шараларды бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган жүзеге асырады.
497. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган ағымдағы қаржы жылының соңына қарай тиiстi жергiлiктi органның әкiмiне өтеу мерзiмiн көрсете отырып, мақсатқа сай пайдаланылмаған бюджеттiк кредит бойынша берешектi өтеу және/немесе бюджеттiк кредит сомасын қайтару қажеттiгi туралы ескерту жiбередi.
498. Жергiлiктi атқарушы орган ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша мақсатқа сай пайдаланылмаған бюджеттiк кредит бойынша берешек сомасын және/немесе бюджеттiк кредит сомасын қайтармаған жағдайда, бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган жаңа қаржы жылының алғашқы үш жұмыс күнi iшiнде тиiстi жергiлiктi атқарушы органның әкiмiне мiндеттемелердi тiркеу және Әкiм аппаратының қызметiн қамтамасыз ететiн бюджеттiк бағдарлама бойынша төлемдер жүргiзу жөнiндегi операцияларды тоқтата тұру туралы жазбаша хабарлама жiбередi.

499. На следующий рабочий день после уведомления Акима соответствующего местного исполнительного органа-должника:
1) центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет приостановление операций по бюджетной программе, обеспечивающей деятельность аппарата Акима, за исключением операций по:
заработной плате и другим денежным выплатам работникам аппарата Акима;
налогам и другим обязательным платежам в бюджет,
командировочным расходам;
обязательным пенсионным взносам,
социальным отчислениям,
оплате банковских услуг;
2) центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета направляет в территориальное подразделение казначейства распоряжение о принятии счетов к оплате по бюджетной программе, обеспечивающей деятельность аппарата Акима, на осуществление платежей и переводов денег только по видам расходов, предусмотренных в подпункте 1) настоящего пункта.
500. Если в течение семи рабочих дней со дня письменного уведомления о приостановлении осуществления операций по бюджетной программе, обеспечивающей деятельность аппарата Акима, соответствующим уполномоченным органом по исполнению бюджета не произведена корректировка местного бюджета за счет свободных остатков бюджетных средств, и не представлены в территориальное подразделение казначейства счета к оплате по погашению всех сумм задолженности, то центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета осуществляется приостановление всех операций (принятие обязательств и проведение платежей) по бюджетной программе, обеспечивающей деятельность аппарата Акима.
501. Возобновление операций по бюджетной программе, обеспечивающей деятельность аппарата Акима, производится по письменному обращению руководителя территориального подразделения казначейства после представления счетов к оплате по погашению всех сумм задолженности.
Глава 56. Порядок реализации и(или) обращения в
государственную собственность, имущества, взысканного
в счет погашения задолженности по бюджетному кредиту
502. Имущество, взысканное в счет погашения задолженности по бюджетному кредиту, подлежит реализации через поверенных (агентов) и/или уполномоченный орган по обеспечению исполнения исполнительных документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Поверенные (агенты) реализуют имущество на открытом аукционе путем привлечения специализированных организаций или иных организаций, имеющих соответствующие лицензии, на конкурсной основе и перечисляют средства от продажи в доход республиканского бюджета. Оплата поверенному (агенту) расходов за исполнение поручения осуществляется администратором бюджетной программы за счет средств соответствующего бюджета.
При реализации имущества размер требований кредитора уменьшается на сумму средств, поступивших в доход республиканского бюджета.

499. Тиiстi жергiлiктi атқарушы орган - борышкердiң әкiмiн хабардар еткеннен кейiн келесi жұмыс күнi:
1) бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган мыналар:
Әкiм аппаратының қызметкерлерiне төленетiн жалақы және басқа да ақшалай төлемдер;
салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттемелер;
iссапар шығыстары;
мiндеттi зейнетақы жарналары;
әлеуметтiк есептеулер;
банктiк қызмет көрсетуге төлемдер бойынша операцияларды қоспағанда, Әкiм аппаратының қызметiн қамтамасыз ететiн бюджеттiк бағдарлама бойынша операцияларды тоқтата тұруды жүзеге асырады.
2) бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген шығыстар түрлерi бойынша ғана төлемдер мен ақша аударуды жүзеге асыруға Әкiм аппаратының қызметiн қамтамасыз ететiн бюджеттiк бағдарлама бойынша төлеуге берiлетiн шоттарды қабылдау туралы өкiм жiбередi.
500. Егер Әкiм аппаратының қызметiн қамтамасыз ететiн бюджеттiк бағдарлама бойынша операцияларды жүзеге асыруды тоқтата тұру туралы жазбаша хабарлама алынған күннен бастап жетi жұмыс күнi iшiнде бюджеттi атқару жөнiндегi тиiстi уәкiлеттi орган бюджет қаражатының бос қалдықтары есебiнен жергiлiктi бюджетке түзету жүргiзбесе және аумақтық қазынашылық органдарына берешектiң барлық сомасын өтеу бойынша төлеуге берiлетiн шоттарын ұсынбаса, онда бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган Әкiм аппаратының қызметiн қамтамасыз ететiн бюджеттiк бағдарлама бойынша барлық операцияларды (мiндеттемелер қабылдауды және төлемдер жүргiзудi) тоқтата тұруды жүзеге асырады.
501. Әкiм аппаратының қызметiн қамтамасыз ететiн бюджеттiк бағдарлама бойынша операцияларды қалпына келтiру берешектiң барлық сомасын өтеу жөнiндегi төлеуге шоттар ұсынылғаннан кейiн аумақтық қазынашылық бөлiмшесi басшысының жазбаша өтiнiмi бойынша жүргiзiледi.
56-тарау. Бюджеттiк кредит бойынша берешектi өндiрiп алу есебiне өндiрiп алынған мүлiктi сату және (немесе) мемлекеттiк меншiкке айналдыру тәртiбi
502. Бюджеттiк кредит бойынша берешектi өтеу есебiне өндiрiп алынған мүлiк сенiм бiлдiрiлгендер (агенттер) және/немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес атқару құжаттарының орындалуын қамтамасыз ету жөнiндегi уәкiлеттi орган арқылы сатылуға жатады.
Сенiм бiлдiрiлгендер (агенттер) конкурстық негiзде мамандандырылған ұйымдарды немесе тиiстi лицензиялары бар өзге ұйымдарды тарту жолымен мүлiктi ашық аукционда конкурстық негiзде сатады және сатудан түскен қаражатты республикалық бюджеттiң кiрiсiне аударады. Сенiм бiлдiрiлгенге (агентке) тапсырманы орындағаны үшiн шығыстарды төлеудi бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсi тиiстi бюджеттiң қаражаты есебiнен жүзеге асырады.
Мүлiктi сату кезiнде кредит берушi талаптарының мөлшерi республикалық бюджет кiрiсiне түскен қаражат сомасына азаяды.

503. В отдельных случаях имущество, взыскиваемое в счет погашения задолженности по бюджетному кредиту, подлежит обращению в государственную собственность на основании решения Правительства Республики Казахстан.
504. При обращении имущества в государственную собственность центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании подтверждающих документов заключает соглашение с поверенным (агентом) и/или судебным исполнителем, конкурсным управляющим, заемщиком, предполагающее принятие имущества в государственную собственность в счет погашения задолженности по бюджетным кредитам.
505. Представитель уполномоченного органа по исполнению бюджета, действующий на основании доверенности, принимает имущество согласно заключенному соглашению, определенному в пункте 504 настоящих Правил, по акту приема-передачи и регистрирует право собственности на имущество.
506. При обращении имущества в государственную собственность в счет погашения задолженности по бюджетному кредиту, размер требований кредитора уменьшается на сумму стоимости имущества. Оценка имущества, обращаемого в государственную собственность в счет погашения задолженности по бюджетному кредиту, осуществляется за счет средств соответствующего бюджета.
Раздел 11. Государственные и гарантированные
государством займы
Глава 57. Порядок заимствования
Правительством Республики Казахстан
507. В настоящем разделе используются следующие понятия:
Банк - банк или организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, уполномоченные на обслуживание гарантированных государством займов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
банк-гарант - банк второго уровня Республики Казахстан или иностранный банк.
Банк второго уровня Республики Казахстан, предоставляющий гарантию, определяется уполномоченным органом по исполнению бюджета из перечня, предоставляемого уполномоченным государственным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, содержащего наименование банков второго уровня, имеющих действующую лицензию на выдачу банковских гарантий, предусматривающих исполнение в денежной форме;
бизнес-план - документ, разрабатываемый заемщиком, на предстоящий финансовый год, где содержатся график о предстоящих платежах по займу и виды источников доходов;
заемщик - сторона договора займа получающая средства займа, которая несет обязательства по погашению основного долга и выплате вознаграждения, а также других платежей в соответствии с кредитным договором. От лица Правительства Республики Казахстан заемщиком выступает центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета;
договор поручительства - письменное соглашение между уполномоченным органом по исполнению бюджета и представителем держателей облигаций по негосударственному займу, привлекаемому под поручительство государства, устанавливающее правоотношения, обязательства и ответственность сторон о предоставлении поручительства, государства;
представитель держателей облигаций - организация, действующая в интересах заимодателей на основании договора, заключенного с эмитентом, в процессе обращения инфраструктурных облигаций на вторичном рынке ценных бумаг, выплаты вознаграждения по облигациям и их погашения.
местный исполнительный орган - местный исполнительный орган области, города, республиканского значения, столицы, городов областного значения, городов районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа;
система обеспечения предстоящих платежей по гарантированным государством займам - открытие заемщиком по согласованию с уполномоченным органом по исполнению бюджета специального счета условного вклада, а также предоставление заемщиком гарантии банка перед уполномоченным органом по исполнению бюджета о погашении задолженности по гарантированному государством займу в случае неуплаты заемщиком причитающейся суммы в установленный срок;
специальный счет условного вклада (счет обслуживания) - обязательное накопление заемщиком посредством периодических платежей части денег на специальном счете условного вклада, открытом в Банке Развития Казахстана и предназначенном исключительно для обеспечения погашения предстоящих выплат по гарантированному государством займу.
Средства на счете условного вклада (счет обслуживания) устанавливаются в размере ста процентов от предстоящей выплаты основного долга, начисленных процентов (вознаграждения), а также иных платежей в соответствии с договором (соглашением) о займе за двадцать дней до даты предстоящей выплаты;
соглашение о предоставлении государственной гарантии-соглашение между уполномоченным органом по исполнению бюджета, агентом и заемщиком по гарантированному государством займу, устанавливающее правоотношения сторон о предоставлении государственной гарантии, обеспечению выполнения обязательств согласно договору займа, гарантированного государством по возврату средств республиканского бюджета, отвлеченных в случае исполнения обязательств по государственной гарантии;
конечный заемщик - конечный получатель средств займа на условиях, определенных заемщиком, являющийся резидентом Республики Казахстан;
контрагент - сторона сделки по хеджированию правительственных займов, заключаемой с уполномоченным органом по исполнению бюджета в целях хеджирования правительственных займов;
хеджирование правительственных займов - совершение сделки между уполномоченным органом по исполнению бюджета и контрагентом с целью управления рисками (валютными, процентными и иными) правительственного заимствования.

503. Жекелеген жағдайларда бюджеттiк кредит бойынша берешектi өтеу есебiне өндiрiп алынған мүлiк Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмi негiзiнде мемлекеттiк меншiкке айналдыруға жатады.
504. Мүлiктi мемлекеттiк меншiкке айналдыру кезiнде бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган растайтын құжаттардың негiзiнде сенiм бiлдiрiлгенмен (агентпен) және/немесе сот орындаушысымен, конкурстық басқарушымен, бюджеттiк кредиттер бойынша берешектi өтеу есебiне мүлiктi мемлекеттiк меншiкке қабылдауды ұйғаратын қарыз алушымен келiсiм жасасады.
505. Сенiмхат негiзiнде әрекет ететiн бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органның өкiлi осы Ереженiң 504-тармағында анықталған жасалған келiсiмге сәйкес қабылдап алу-беру актiсi бойынша мүлiктi қабылдайды және мүлiкке меншiк құқығын тiркейдi.
506. Бюджеттiк кредит бойынша берешектi өтеу есебiне мүлiктi мемлекеттiк меншiкке айналдыру кезiнде кредит берушi талаптарының мөлшерi мүлiк құнының сомасына азайтылады. Бюджеттiк кредиттер бойынша берешектi өтеу есебiне мемлекеттiк меншiкке айналдырылатын мүлiктi бағалау тиiстi бюджеттiң қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.
11-бөлiм. Мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген қарыздар
57-тарау. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарыз алу тәртiбi
507. Осы бөлiмде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
Банк - Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен мемлекет кепiлдiк берген қарыздарға қызмет көрсетуге өкiлеттiк берiлген банк немесе банктiк операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйым;
банк-кепiлгер - Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банкi немесе шетелдiк банк.
Қазақстан Республикасының кепiлдiк беретiн екiншi деңгейдегi банкiн қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган ұсынатын ақшалай нысанда атқаруды көздейтiн банктiк кепiлдемелер беруге заңды лицензиясы бар екiншi деңгейдегi банктердiң атауын қамтитын тiзбеден бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган анықтайды;
бизнес-жоспар - алдағы қарыз жылындағы төлемдер мен кiрiс көздерiнiң түрлерi туралы кесте қамтылатын алдағы қаржы жылына арналған қарыз алушы әзiрлейтiн құжат;
қарыз алушы - негiзгi борышты өтеу және сыйақыларды, сондай-ақ кредиттiк шартқа сәйкес басқа да төлемдердi төлеу жөнiндегi мiндеттемелер жүктелген қарыз қаражатын алған қарыз шартының тарабы. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң атынан қарыз алушы болып бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган әрекет етедi;
кепiлгерлiк шарты - тараптардың мемлекет кепiлгерлiгiн беру туралы құқық қатынастарын, мiндеттемелерi мен жауапкершiлiгiн белгiлейтiн бюджетті атқару жөнiндегі уәкiлеттi орган мен мемлекет кепiлгерлiгiмен тартылатын мемлекеттiк емес қарыз бойынша облигациялау ұстаушылардың өкiлi арасындағы жазбаша келiсiм;
облигациялау ұстаушылардың өкiлi - бағалы қағаздардың қайталама нарығында инфрақұрылымдық облигацияларды айналдыру, облигациялар бойынша сыйақылар төлеу және оларды өтеу үдерiсiнде эмитентпен жасалған шарт негiзiнде қарыз берушiлер мүддесiнде әрекет ететiн ұйым;
жергiлiктi атқарушы орган - облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, облыстық маңызы бар қалалардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттiң, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтiң жергiлiктi атқарушы органы;
мемлекет кепiлдiк берген қарыздар бойынша алдағы төлемдердi қамтамасыз ету жүйесi - қарыз алушының бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органмен келiсiм бойынша арнайы салым шотын ашуы, сондай-ақ қарыз алушы тиесiлi соманы белгiленген мерзiмде төлемеген жағдайда, мемлекет кепiлдiк берген қарыз бойынша берешектi өтеу туралы қарыз алушының бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органның алдында банктiң кепiлдiгiн беруi;
шартты салымның арнайы шоты (қызмет көрсету шоты) - қарыз алушының Қазақстанның Даму Банкiнде ашылған және мемлекет кепiлдiк берген қарыз бойынша алдағы төлемдердi өтеудi қамтамасыз етуге ғана арналған арнайы шартты салым шотында ақшаның бөлiгiн мерзiмдi төлеу арқылы мiндеттi жинақтамасы.
Шартты салымның арнайы шотындағы (қызмет көрсету шоты) қаражат қарыз туралы шартқа (келiсiмге) сәйкес алдағы төлем күнiне дейiнгi жиырма күн бұрын негiзгi борыштың, есептелген пайыздардың (сыйақының), сондай-ақ өзге де төлемдердiң алдағы төлемдерiнiң жүз пайызы мөлшерiнде белгiленедi;
мемлекеттiк кепiлдiк беру туралы келiсiм - бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органның, агенттiң және қарыз алушының арасындағы мемлекеттiк кепiлдiк беру туралы тараптардың құқықтық қатынастарын белгiлейтiн мемлекет кепiлдiк берген қарыз, мемлекеттiк кепiлдiк бойынша мiндеттемелердi атқарған жағдайда оқшауландырылған республикалық бюджеттiң қаражатын қайтару бойынша мемлекет кепiлдiк берген қарыз шартына сәйкес мiндеттемелердiң орындалуын қамтамасыз ету жөнiндегi келiсiм;
түпкi қарыз алушы - Қазақстан Республикасының резидентi болып табылатын қарыз алушы анықтаған шарттарда қарыз қаражатын түпкi алушы;
контрагент - үкiметтiк қарыздарды хеджирлеу мақсатында бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органмен жасалатын үкiметтiк қарыздарды хеджирлеу жөнiндегi мәмiле тарабы;
үкiметтiк қарыздарды хеджирлеу - үкiметтiк қарыз алу (валюталық, пайыздық және өзге де) тәуекелдерiн басқару мақсатында бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган мен контрагенттiң арасында мәмiле жасау.

508. Исходя из принятых макроэкономических показателей, центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию совместно с НБ РК и центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета на основе Среднесрочного плана социально-экономического развития на предстоящий трехлетний период (далее - Среднесрочный план), объемов и структуры накопленного государственного и гарантированного государством долга производится ежегодная оценка состояния и прогноза на предстоящий среднесрочный период правительственного заимствования и долга.
509. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета определяет объемы, формы и условия заимствования Правительством Республики Казахстан, объемы погашения и обслуживания правительственного долга, утверждаемых в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
510. Формирование перечня предполагаемых правительственных займов, привлекаемых для финансирования дефицита республиканского бюджета на соответствующий финансовый год, включает в себя определение центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию совместно с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета:
1) перечня и годовых объемов поступления средств действующих внешних займов;
2) предполагаемого перечня и годового объемов поступления средств и готовящихся к подписанию программных и инвестиционных внешних займов, исходя из степени их готовности, уровня накопленного остатка внешнего долга Правительства Республики Казахстан и перспектив взаимодействия с международными финансовыми организациями и правительствами стран-доноров официальной помощи развитию, другими внешними кредиторами;
3) иных предполагаемых источников и инструментов заимствования для финансирования не покрытой вышеперечисленными источниками части дефицита бюджета, включая размещение государственных эмиссионных ценных бумаг на внутренних и международных рынках капиталов.
Глава 58. Заимствование Правительства Республики Казахстан
путем выпуска государственных эмиссионных ценных бумаг
511. Правительство Республики Казахстан принимает решение о выпуске государственных эмиссионных ценных бумаг на внутренних и международных рынках капитала.
512. Для выпуска государственных эмиссионных ценных бумаг на международные рынки капиталов осуществляется:
1) организация и проведение мероприятий по обновлению кредитного рейтинга страны, определению рынков и партнеров выпуска государственных ценных бумаг с целью привлечения инвесторов;
2) подготовка необходимой документации в соответствии с установленными для такой сделки требованиями.

508. Қабылданған макроэкономикалық көрсеткiштердi негiзге ала отырып, бюджеттi жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган ҚР ҰБ-мен және бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органмен бiрлесiп, Алдағы үш жылдық кезеңге арналған әлеуметтiк-экономикалық дамудың орта мерзiмдi жоспарының (бұдан әрi - Орта мерзiмдi жоспар), жинақталған мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген борыштың көлемi мен құрылымының негiзiнде үкiметтiк қарыз алу мен борыштың алдағы орта мерзiмдi кезеңiне арналған жыл сайынғы жағдайын бағалау және болжауды жүргiзедi.
509. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарыз алу көлемдерiн, нысандарын және шарттарын, тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджетте бекiтiлетiн үкiметтiк борышты өтеу және қызмет көрсету көлемдерiн анықтайды.
510. Тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджеттiң тапшылығын қаржыландыру үшiн тартылатын болжанған үкiметтiк қарыздардың тiзбесiн қалыптастыру бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органмен бiрлесiп:
1) қолданыстағы сыртқы қарыздар қаражаты түсiмдерiнiң тiзбесi мен жылдық көлемiн;
2) қаражаттың түсуiнiң ықтимал тiзбесi мен жылдық көлемiн және олардың даярлық дәрежесiне, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң сыртқы борышының жинақталған қалдық деңгейiне және халықаралық қаржы ұйымдары мен дамуға ресми көмек көрсететiн донор-мемлекеттердiң үкiметтерiмен, басқа да сыртқы кредит берушiлермен өзара iс-қимылдың перспективаларына негiздей отырып қол қоюға дайындалып жатқан бағдарламалық және инвестициялық сыртқы қарыздарды;
3) iшкi және халықаралық капитал нарықтарында мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыруды қоса алғанда, жоғарыда санамаланған көздер жаппаған бюджеттiң тапшы бөлiгiн қаржыландыру үшiн ықтимал өзге қарыз алу көздерi мен құралдарын анықтауды қамтиды.
58-тарау. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару жолымен қарыз алуы
511. Қазақстан Республикасының Үкiметi iшкi және халықаралық капитал нарықтарында мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздар шығару туралы шешiм қабылдайды.
512. Халықаралық капиталдар нарықтарына мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздар шығару үшiн:
1) елдiң кредиттiк рейтингiн жаңарту, инвесторларды тарту мақсатында мемлекеттiк бағалы қағаздар шығару нарығы мен әрiптестерiн анықтау жөнiнде iс-шаралар ұйымдастыру және өткiзу;
2) осындай мәмiле үшiн белгiленген талаптарға сәйкес қажеттi құжаттамалар дайындау жүзеге асырылады.

Глава 59. Заимствование Правительства Республики Казахстан
путем заключения договоров займа
513. Центральный уполномоченный орган по экономическому планированию в области регулирования бюджетных отношений совместно с центральными государственными органами ежегодно формирует перечень приоритетных инвестиционных проектов (программ) и представляет его на утверждение республиканской бюджетной комиссии.
514. Для подготовки решения Правительства Республики Казахстан о привлечении в рамках перечня приоритетных инвестиционных проектов на соответствующий период определенного займа центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета с привлечением заинтересованных министерств и организаций осуществляется:
1) изучение конъюнктуры рынка ссудного капитала и оценка возможностей заимствования;
2) анализ финансовых характеристик проекта, предполагаемого к финансированию за счет новых правительственных займов на соответствующий год;
3) подготовка альтернативных предложений по финансированию проекта в рамках существующих возможностей;
4) подготовка предложений по схеме финансирования проекта с привлечением внешнего займа путем заключения договоров займа (форма, заемщики, кредиторы, ограничения);
5) подготовка предложений для Правительства Республики Казахстан по финансированию проекта.
515. При заимствовании Правительством Республики Казахстан в форме заключения договора займа центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета осуществляется подготовка, которая включает в себя:
1) организацию и проведение переговоров с кредиторами по предлагаемому к финансированию проекту, предполагаемым условиям займа;
2) оценку приемлемости условий и соответствия их финансовым (бюджетным) ограничениям;
3) подготовку проекта договора займа и сопутствующих документов;
4) подготовку и оформление документов, регулирующих отношения использования средств займа, обеспечения его погашения и обслуживания, взаимоотношения центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета с конечными заемщиками, организациями, осуществляющими учет и обслуживание конечными заемщиками обязательств по займу агентами.
516. Согласование документации по правительственному займу осуществляется заинтересованными государственными органами. На основании подготовленной документации осуществляется проведение органом юстиции правовой экспертизы документов по займу, результаты которой оформляются соответствующим заключением.
517. Правительство Республики Казахстан на основании предложения центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета принимает решение о привлечении внешнего правительственного займа путем заключения договора займа. В решении Правительства Республики Казахстан устанавливаются форма осуществления заимствования и его объемы, полномочия государственных органов и официальных лиц Республики Казахстан для подписания договора займа и сопутствующих документов.

59-тарау. Қарыз шарттарын жасасу жолымен Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң қарыз алуы
513. Бюджеттiк қатынастарды реттеу саласында экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган орталық мемлекеттiк органдармен бiрлесе отырып, жыл сайын басым инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) тiзбесiн қалыптастырады және оны республикалық бюджет комиссиясына бекiтуге ұсынады.
514. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган тиiстi кезеңiне арналған басым инвестициялық жобалардың тiзбесi шегiнде белгiлi бiр қарызды тарту туралы Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң шешiмiн дайындау үшiн мүдделi министрлiктер мен ұйымдарды тарта отырып:
1) қарыз капиталының конъюнктурасын зерделеудi және қарыз алу мүмкiндiгiн бағалауды;
2) тиiстi жылға арналған жаңа үкiметтiк қарыздар есебiнен қаржыландыру ұйғарылатын жобаның қаржылық сипаттамасын талдауды;
3) орын алып отырған мүмкiндіктер шеңберiнде жобаны қаржыландыру бойынша баламалы ұсыныстарды дайындауды;
4) қарыз шарттарын (нысаны, қарыз алушылар, кредит алушылар, шектеулер) жасасу жолымен сыртқы қарызды тарта отырып жобаны қаржыландыру сызбасы бойынша ұсыныстар дайындауды;
5) жобаны қаржыландыру бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi үшiн ұсыныстар дайындауды жүзеге асырады.
515. Қазақстан Республикасының Үкiметi қарыз шартын жасасу нысанында қарыз алу кезiнде бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган мыналарды:
1) қаржыландыруға ұсынылған жоба, күтiлетiн қарыз шарттары бойынша кредит берушiлермен келiссөздер ұйымдастыруды және өткiзудi;
2) шарттардың қолайлылығын және олардың қаржылық (бюджеттiк) шектеулерге сәйкестiгiн бағалауды;
3) қарыз шарты мен iлеспе құжаттардың жобаларын дайындауды;
4) қарыз қаражатын пайдалану қатынастарын, оны өтеу мен оған қызмет көрсетудi қамтамасыз ету, бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның түпкiлiктi қарыз алушылармен, қарыз алушылардың агенттермен қарыз бойынша мiндеттемелерiнiң есебiн жүргiзетiн және қызмет көрсететiн ұйымдармен қатынастарды реттейтiн құжаттарды дайындауды және ресiмдеудi қамтитын дайындықтарды жүзеге асырады.
516. Үкiметтiк қарыз бойынша құжаттамаларды келiсудi мүдделi мемлекеттiк органдар жүзеге асырады. Дайындалған құжаттамалар негiзiнде әдiлет органының қарыз бойынша құжаттамаға құқықтық сараптама жүргiзуi жүзеге асырылады, нәтижесi тиiстi қорытындымен ресiмделедi.
517. Қазақстан Республикасының Yкiметi бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның ұсынысы негiзiнде қарыз шартын жасасу жолымен үкiметтiк қарызды тарту туралы шешiм қабылдайды. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiнде қарыз алуды жүзеге асыру нысаны мен оның көлемi, қарыз шартымен iлеспе құжаттарға қол қою үшiн Қазақстан Республикасы мемлекеттiк органдарының және ресми тұлғаларының өкiлеттiктерi белгiленедi.

518. Подписание оформленного договора займа осуществляется в соответствии с решением Правительства Республики Казахстан.
519. Договор займа подлежит ратификации Парламентом Республики Казахстан в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
520. В случаях, предусмотренных условиями договора займа после его заключения и ратификации органом юстиции оформляется юридическое заключение.
521. Подписанные договоры займа подлежат регистрации в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета.
522. Средства, полученные по внешним правительственным займам/грантам, отражаются в республиканском бюджете и используются в порядке его исполнения в соответствии с Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий год.
523. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет учет средств внешних займов/грантов на основании информации, предоставляемой в обязательном порядке исполнительными агентами по займам/грантам (конечными заемщиками, Банками, администраторами бюджетных программ), а также получаемой от кредиторов.
524. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета контролирует реализацию проектов на основании информации, предоставляемой в обязательном порядке исполнительными агентами по займам/грантам (конечными заемщиками, Банками, администраторами бюджетных программ), а также получаемой от кредиторов. Формы и сроки представления информации исполнительными агентствами устанавливаются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Глава 60. Реализация инвестиционных проектов,
финансируемых за счет заемных средств
Правительства Республики Казахстан
525. В целях успешного использования заемных средств в рамках договоров займа или соглашений о связанном гранте, предоставляемых Правительству Республики Казахстан международными финансово-экономическими организациями или другими донорами (далее - доноры), при администраторе бюджетных программ в пределах установленной штатной численности определяется структурное подразделение, ответственное за реализацию проекта.
526. Администратор бюджетных программ:
1) разрабатывает график реализации инвестиционного проекта, включающий в себя перечень работ, сроки и объемы финансирования по годам на весь период действия договора займа или соглашения о связанном гранте в разрезе компонентов проекта, в том числе из средств республиканского бюджета;
2) при формировании проекта республиканского бюджета на соответствующий финансовый год в установленном порядке планирует объемы финансирования инвестиционного проекта;

518. Ресiмделген қарыз шартына қол қою Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiне сәйкес жүзеге асырылады.
519. Қарыз шарты Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес Қазақстан Республикасы Парламентiнiң ратификациялануына жатады.
520. Қарыз шарты жасалғаннан және ол ратификацияланғаннан кейiн қарыз шартының талаптарында көзделген жағдайларда әдiлет органы қорытынды ресiмдейдi.
521. Қол қойылған қарыз шарттары бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органда тiркеуге жатады.
522. Сыртқы үкiметтiк қарыздар/гранттар бойынша алынған қаражат республикалық бюджетте көрсетiледi және Қазақстан Республикасының тиiстi жылға арналған республикалық бюджет туралы Заңына сәйкес оның атқарылу ретiне қарай пайдаланылады.
523. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган қарыздар/гранттар жөнiндегi атқарушы агенттердiң (түпкi қарыз алушылардың, Банктердiң, бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң) мiндеттi түрде ұсынған, сондай-ақ кредит берушiлерден алынған ақпараттар негiзiнде сыртқы қарыздардың/гранттардың қаражатын есепке алуды жүзеге асырады.
524. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган қарыздар/гранттар жөнiндегi атқарушы агенттердiң (түпкi қарыз алушылардың, Банктердiң, бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң) мiндеттi түрде ұсынған, сондай-ақ кредит берушiлерден алынған ақпараттар негiзiнде жобалардың iске асырылуын бақылауды жүзеге асырады. Атқарушы агенттердiң ақпараттарды ұсыну нысаны мен мерзiмiн бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган белгiлейдi.
60-тарау. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарыз қаражаты есебiнен қаржыландырылатын инвестициялық жобаларды iске асыру
525. Халықаралық қаржы-экономикалық ұйымдардың немесе басқа донорлардың (бұдан әрi - донорлар) Қазақстан Республикасының Үкiметiне беретiн қарыз шарттары немесе байланысты грант туралы келiсiмдер шеңберiнде қарыз қаражатын ойдағыдай пайдалану мақсатында бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң жанынан белгiленген штат саны шегiнде жобаны жүзеге асыруға жауапты құрылымдық бөлiмше анықталады.
526. Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi:
1) жоба құрауыштары бөлiнiсiнде, оның iшiнде республикалық бюджет қаражатынан қарыз шартының немесе байланысты грант туралы келiсiмнiң барлық қолданылу кезеңiнде жылдар бойынша жұмыстардың тiзбесiн, қаржыландырудың мерзiмiн және көлемiн қамтитын инвестициялық жобаны iске асыру кестесiн әзiрлейдi;
2) тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет жобасын қалыптастыру кезiнде инвестициялық жобаны қаржыландыру көлемiн белгiленген тәртiппен жоспарлайды;

3) осуществляет реализацию инвестиционного проекта путем проведения закупок товаров, работ и услуг в соответствии с процедурами, предусмотренными в договоре займа или в соглашении о связанном гранте;
4) на основании решения конкурсной комиссии, согласованного с донором, заключает контракты на закуп товаров, работ и услуг;
5) обеспечивает мониторинг заключенных контрактов, а также целевое использование средств внешнего займа, гранта и средств софинансирования казахстанской стороной;
6) ежегодно к двадцатому декабря текущего года предоставляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета детальный план закупок на предстоящий финансовый год.
527. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, в качестве заемщика от имени Правительства Республики Казахстан:
1) осуществляет контроль за соблюдением процедур и правил доноров при проведении закупок товаров, работ и услуг путем участия в заседаниях конкурсной комиссии, а также за целевым использованием средств правительственных внешних займов, грантов и средств софинансирования казахстанской стороной;
2) осуществляет отбор казахстанских банков второго уровня или других организаций для участия в реализации проекта в случае, если таковое предусмотрено договором займа или соглашением о связанном гранте или схемой финансирования инвестиционного проекта, который регламентируется отдельным порядком отбора банков-заемщиков;
3) по согласованию с Банками разрабатывает и подписывает с конечными заемщиками кредитные договоры о возврате средств правительственных внешних займов и средств софинансирования Правительства Республики Казахстан в республиканский бюджет;
4) осуществляет мониторинг реализации Проектов;
5) утверждает реестр должностей и сетку должностных коэффициентов местных консультантов, а также вспомогательного персонала, привлекаемых в ходе реализации инвестиционных проектов, финансируемых за счет средств правительственных займов, связанных грантов и средств софинансирования из республиканского бюджета.
Глава 61. Проведение конкурсов по закупкам за счет
средств займов и грантов товаров, работ и услуг
528. При проведении конкурса по закупкам товаров, работ и услуг:
Администратор бюджетной программы:
1) разрабатывает и согласовывает с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и донором технические спецификации закупаемых товаров, технического задания для консультантов, а также техническую документацию для подрядчиков;

3) қарыз шартында немесе байланысты грант туралы келiсiмде көзделген рәсiмдерге сәйкес тауарларды, жұмыстар мен қызметтердi сатып алу жолымен инвестициялық жобаны iске асыруды жүзеге асырады;
4) донормен келiсiлген тендерлiк комиссияның шешiмi негiзiнде тауарларды, жұмыстарды және қызметтердi сатып алуға келiсiм-шарттар жасасады;
5) жасасқан келiсiм-шарттардың мониторингiн, сондай-ақ сыртқы қарыз қаражатының, гранттың және қазақстан тарапының бiрлесiп қаржыландырған қаражатының мақсатты пайдаланылуын қамтамасыз етедi;
6) жыл сайын ағымдағы жылдың жиырмасыншы желтоқсанына қарай бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға алдағы қаржы жылына арналған сатып алудың егжей-тегжейлi жоспарын ұсынады.
527. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң атынан қарыз алушы ретiнде бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган:
1) конкурстық комиссияның отырыстарына қатысу жолымен тауарларды, жұмыстарды және қызметтердi сатып алуды жүргiзу кезiнде донорлардың рәсiмдер мен ережелердi сақтауын бақылауды, сондай-ақ үкiметтiк сыртқы қарыздар қаражатының және қазақстан тарапының бiрлесiп қаржыландыру қаражатының мақсатты пайдаланылуын бақылауды жүзеге асырады;
2) егер мұндай, қарыз шартында немесе байланысты грант туралы келiсiмде немесе қарыз алушы банктердiң жекелеген iрiктеу тәртiбiмен реттелетiн инвестициялық жобаларды қаржыландыру схемасында көзделген жағдайда жобаны iске асыруға қатысу үшiн қазақстандық екiншi деңгейдегi банктердi немесе басқа ұйымдарды iрiктеудi жүзеге асырады;
3) Банктермен келiсiм бойынша үкiметтiк сыртқы қарыздардың қаражатын және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң бiрлесiп қаржыландыру қаражатын республикалық бюджетке қайтару туралы түпкi қарыз алушымен кредиттiк шарт әзiрлейдi және оған қол қояды;
4) Жобаларды iске асыру мониторингiн жүзеге асырады;
5) жергiлiктi консультанттардың, сондай-ақ үкiметтiк сыртқы қарыздардың қаражаты, байланысты гранттардың және республикалық бюджеттен бiрлесiп қаржыландыру қаражатының есебiнен қаржыландырылатын инвестициялық жобаларды iске асыру барысында тартылатын қосымша персоналдың лауазымдары тiзiлiмiн және лауазымдық коэффициенттер кестесiн бекiтедi.
61-тарау. Қарыз және грант қаражаты есебiнен тауарларды, жұмыстар мен қызметтердi сатып алу бойынша конкурстар өткiзу
528. Тауарларды, жұмыстар мен қызметтердi сатып алу бойынша конкурстар өткiзу кезiнде:
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi:
1) бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органмен және донормен сатып алынатын тауарлардың, консультанттар үшiн техникалық тапсырмалардың, сондай-ақ мердiгерлер үшiн техникалық құжаттамалардың техникалық ерекшелiктерiн әзiрлейдi және келiседi;

2) для оценки конкурсных предложений участников конкурса создает конкурсную комиссию. Общее количество членов конкурсной комиссии должно составлять нечетное число и быть не менее трех человек, включая председателя и одного представителя центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета;
3) руководствуется процедурами и правилами донора;
4) согласовывает с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета результаты конкурса, проекты контрактов по закупу товаров, работ и услуг, а также любые изменения и/или дополнения к ним;
5) контролирует исполнение заключенных в рамках инвестиционного проекта контрактов.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета:
1) согласовывает технические спецификации закупаемых товаров, технические задания для консультантов, а также техническую документацию для подрядчиков;
2) направляет своего представителя для включения в состав конкурсной комиссии;
3) согласовывает результаты конкурсов, проекты контрактов по закупу товаров, работ и услуг, а также любые изменения и/или дополнения к ним.
529. При разработке требований к квалификации участников конкурса, технических спецификаций закупаемых товаров, конкурсной документации для подрядных организаций, а также технических заданий для консультантов исполнительного агентства должна учитываться возможность участия отечественных компаний в конкурсе по предварительному согласованию с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и донором.
530. Устанавливаемая степень квалификационных требований не должна создавать угроз для своевременного и качественного исполнения контрактов, а должна исключить наличие неоправданно завышенных требований, которые, в свою очередь, могут являться причиной неучастия в конкурсе казахстанских компаний.
531. В случае наличия в правилах донора по закупкам товаров, работ и услуг положений, предусматривающих льготы отечественным подрядчикам, производителям (поставщикам) товаров и консультантам, исполнительное агентство должно предусматривать в конкурсных документах соответствующие статьи, в которых описана процедура оценки и сравнения поступивших конкурсных предложений с учетом предусмотренных льгот.
532. Закуп товаров, работ и услуг из средств софинансирования Республикой Казахстан в целях реализации инвестиционного проекта, финансируемого в рамках правительственного внешнего займа или гранта, проводится в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если иное не предусмотрено международным договором.

2) конкурсқа қатысушылардың конкурстық ұсыныстарын бағалау үшiн конкурстық комиссия құрады. Төрағаны және бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның бiр өкiлiн қоса алғанда, конкурстық комиссия мүшелерiнiң жалпы саны тақ санды құрауы және кемi үш адам болуы тиiс;
3) донордың рәсiмдерiн және тәртiбiн басшылыққа алады;
4) бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органмен тауарларды, жұмыстар мен қызметтердi сатып алу бойынша конкурстардың нәтижелерiн, келiсiм-шарттардың жобаларын, сондай-ақ оларға енгiзiлген кез келген өзгерiстердi және/немесе толықтыруларды келiседi;
5) инвестициялық жоба шеңберiнде жасалған келiсiм-шарттардың орындалуын бақылайды.
Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган:
1) сатып алынатын тауарлардың техникалық ерекшелiктерiн, консультанттар үшiн техникалық тапсырмаларды, сондай-ақ мердігерлер үшін техникалық құжаттамаларды келiседi;
2) конкурстық комиссияның құрамына енгiзу үшiн өзiнiң өкiлiн жiбередi;
3) конкурстардың нәтижелерiн, тауарларды, жұмыстар мен қызметтердi сатып алу жөнiндегi келiсiм-шарттардың жобаларын, сондай-ақ оларға кез келген өзгерiстердi және/немесе толықтыруларды келiседi.
529. Конкурсқа қатысушылардың бiлiктiлiктерiне, сатып алынатын тауарлардың, мердiгерлер үшiн конкурстық құжаттамалардың, сондай-ақ атқарушы агенттердiң консультанттары үшiн техникалық тапсырмалардың техникалық ерекшелiктерiне қойылатын талаптарды әзiрлеу кезiнде бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган мен донордың алдын ала келiсiмi бойынша отандық компаниялардың қатысу мүмкіндіктерi ескерiлуi тиiс.
530. Белгiленетiн бiлiктiлiк талаптарының дәрежесi келiсiм-шарттардың уақытылы және сапалы атқарылуына ешқандай қауiп тудырмауы тиiс, өз кезегiнде қазақстандық компаниялардың конкурсқа қатыспай қалуына себеп болуы мүмкiн негiзсiз жоғары талаптардың орын алуын жою қажет.
531. Тауарларды, жұмыстарды және қызметтердi сатып алу бойынша донордың ережелерiнде отандық мердiгерлерге, тауарлар өндiрушiлерге (берушiлерге) және консультанттарға көзделген жеңiлдiктер орын алған жағдайда атқарушы агент конкурстық құжаттарда көзделген жеңiлдiктердi ескере отырып түскен конкурстық ұсыныстарды бағалау және салыстыру рәсiмдерi сипатталған тиiстi баптарды көздеуi тиiс.
532. Егер, халықаралық шартта өзгеше көзделмесе, үкiметтiк сыртқы қарыз немесе грант шеңберiнде қаржыландырылатын инвестициялық жобаны iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының бiрлесiп қаржыландыру қаражатынан тауарларды, жұмыстарды және қызметтердi сатып алу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргiзiледi.

Глава 62. Порядок получения и использования
гарантированных государством займов
533. Настоящая глава получения и использования гарантированных государством займов (далее - глава) определяет процедуру отбора инвестиционных проектов, предлагаемых к финансированию за счет негосударственных займов под государственные гарантии, (далее инвестиционные проекты) и процедуру предоставления Правительством Республики Казахстан государственных гарантий по негосударственным займам (далее - государственные гарантии).
534. Процесс предоставления государственных гарантий включает комплекс мероприятий, содержащий следующие основные этапы:
1) отбор инвестиционных проектов;
2) формирование, рассмотрение и утверждение перечня приоритетных бюджетных инвестиционных проектов;
3) предоставление государственной гарантии.
535. Основными участниками процесса предоставления государственных (правительственных, суверенных) (далее - государственные гарантии) гарантий являются заемщики, отраслевые уполномоченные органы, уполномоченный орган по экономическому планированию, по исполнению бюджета, охраны окружающей среды, по труду, орган юстиции, Республиканская бюджетная комиссия, Банк Развития Казахстана.
536. Заемщики:
1) осуществляют подготовку технико-экономического обоснования (далее - ТЭО) и бизнес-планы инвестиционных проектов;
2) обеспечивают представление документации, требуемой для рассмотрения инвестиционных проектов в соответствии с настоящим Порядком и требованиями участников процесса предоставления государственных гарантий.
537. Отраслевые уполномоченные органы:
1) проводят отраслевую экспертизу инвестиционных проектов;
2) предоставляют соответствующее заключение по результатам отраслевой экспертизы.
538. Уполномоченный орган по исполнению бюджета:
1) осуществляет финансовую экспертизу инвестиционных проектов;
2) проводит переговоры с потенциальными кредиторами по условиям предоставления негосударственных займов под государственные гарантии;
3) заключает соглашение о предоставлении государственной гарантии;
4) предоставляет государственные гарантии.
539. Центральный уполномоченный орган в области охраны окружающей среды осуществляет государственную экологическую экспертизу инвестиционного проекта в целях предотвращения возможных негативных последствий, связанных с реализацией планируемой деятельности, оценкой соответствия экологическим требованиям планируемой деятельности на стадиях, предшествующих принятию решения об их реализации и обеспечения экспертной оценки прогнозируемых изменений экологической обстановки вследствие размещения и развития производственных сил.

62-тарау. Мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды алу және пайдалану тәртiбi
533. Осы мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды алу және пайдалану тарауы (бұдан әрi - тарау) мемлекеттiк кепiлдiктермен мемлекеттiк емес қарыздардың есебiнен қаржыландырылуға ұсынылатын инвестициялық жобаларды (бұдан әрi - инвестициялық жобалар) iрiктеу рәсiмiн және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мемлекеттiк емес қарыздар бойынша мемлекеттiк кепiлдiктер (бұдан әрi - мемлекеттiк кепiлдiктер) беру рәсiмдерiн анықтайды.
534. Мемлекеттiк кепiлдiктер беру үдерiсi мынадай негiзгi кезеңдердi:
1) инвестициялық жобаларды iрiктеудi;
2) басым бюджеттiк инвестициялық жобалар тiзбесiн қалыптастыруды, қарау мен бекiтудi;
3) мемлекеттiк кепiлдiктi берудi қамтитын iс-шаралар кешенiн қамтиды.
535. Мемлекеттiк (үкiметтiк, тәуелсiз) (бұдан әрi - мемлекеттiк кепiлдiктер) кепiлдiктер беру үдерiсiнiң негiзгi қатысушылары қарыз алушылар, салалық уәкiлеттi органдар, экономикалық жоспарлау жөнiндегi, бюджеттi атқару жөнiндегi, қоршаған ортаны қорғау, еңбек жөнiндегi уәкiлеттi орган, әдiлет органы, Республикалық бюджет комиссиясы, Қазақстанның Даму Банкi болып табылады.
536. Қарыз алушылар:
1) техникалық-экономикалық негiздеменi (бұдан әрi - ТЭН) және инвестициялық жобалардың бизнес-жоспарларын даярлауды жүзеге асырады;
2) осы Тәртiпке және мемлекеттiк кепiлдiктер беру үдерiсiне қатысушылардың талаптарына сәйкес инвестициялық жобаларды қарау үшiн талап етiлетiн құжаттамаларды ұсынуды қамтамасыз етедi.
537. Салалық уәкiлеттi органдар:
1) инвестициялық жобаларға салалық сараптама жүргiзедi;
2) салалық сараптаманың нәтижелерi бойынша тиiстi қорытындыларды ұсынады.
538. Бюджет атқару жөніндегі уәкілетті орган:
1) инвестициялық жобалардың қаржылық сараптамасын жүзеге асырады;
2) мемлекеттiк кепiлдiктермен мемлекеттiк емес қарыздарды беру шарттары бойынша ықтимал кредиторлармен келiссөздер жүргiзедi;
3) мемлекеттiк кепiлдiктер беру туралы келiсiм жасасады;
4) мемлекеттiк кепiлдiктер бередi.
539. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық уәкiлеттi орган жоспарланған қызметтi iске асыруға, оларды iске асыру туралы шешiм қабылдау алдындағы кезеңдегi жоспарланған қызметтiң экологиялық талаптарына сәйкестiгiн бағалауға байланысты ықтимал терiс салдарларын алдын алу және өндiрiстiк күштердi орналастыру және дамыту салдарынан экологиялық жағдайдың болжамданған өзгеруiн сараптамалық қамтамасыз ету мақсатында инвестициялық жобаның мемлекеттiк экологиялық сараптамасын жүзеге асырады.

540. Центральный уполномоченный государственный орган по труду осуществляет экспертизу проектов инвестиционных контрактов с целью защиты внутреннего рынка труда.
541. Уполномоченный орган по экономическому планированию:
1) обеспечивает организационное руководство процессом рассмотрения инвестиционных проектов;
2) осуществляет экономическую экспертизу инвестиционных проектов;
3) определяет рынки ссудного капитала (внешний или внутренний) для привлечения гарантированных государством займов;
4) формирует и вносит на рассмотрение республиканской бюджетной комиссии предложение по лимиту предоставления государственных гарантий на планируемый период, проект перечня инвестиционных проектов.
542. Орган юстиции проводит юридическую экспертизу договоров займа, заключаемых под государственные гарантии.
543. Банк Развития Казахстана:
1) осуществляет банковскую экспертизу;
2) выполняет функции агента по обслуживанию инвестиционных проектов, включенных в перечень инвестиционных проектов.
544. Республиканская бюджетная комиссия:
1) определяет лимит предоставления государственных гарантий на планируемый период;
2) определяет перечень инвестиционных проектов;
3) определяет для каждого инвестиционного проекта размер государственной гарантии в пределах лимита предоставления государственных гарантий на планируемый период.
545. В процессе предоставления государственных гарантий участвуют другие государственные органы и иные организации, уполномоченные в соответствии с законодательством на проведение оценки (экспертизы) инвестиционных проектов в части своей компетенции.
Глава 63. Отбор инвестиционных проектов для финансирования
за счет средств негосударственных займов под
государственные гарантии Республики Казахстан
546. Юридические лица, претендующие на получение государственной гарантии, представляют заявку в уполномоченный орган по экономическому планированию в срок не позднее 1 марта соответствующего года с приложением следующих документов:
ТЭО;
положительные заключения отраслевой экспертизы, банковской экспертизы Банка Развития Казахстана и других экспертиз, необходимых в соответствии с законодательством.
547. Заявки, представленные с неполным составом документов в соответствии с вышеуказанными требованиями, уполномоченным органом по экономическому планированию не рассматриваются.
Заявки, представленные после вышеуказанного срока, не рассматриваются на предмет предоставления государственных гарантий в соответствующем году.
548. После представления заявки в соответствии с пунктом 550 настоящих Правил, уполномоченный орган по экономическому планированию организует проведение экономической экспертизы инвестиционного проекта и в течение двух месяцев готовит заключение экономической экспертизы.

540. Еңбек жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган iшкi еңбек нарығын қорғау мақсатында инвестициялық келiсiм-шарттар жобаларының сараптамасын жүзеге асырады.
541. Экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган:
1) инвестициялық жобаларды қарау үдерiсiнде ұйымдық басшылықты қамтамасыз етедi;
2) инвестициялық жобалардың экономикалық сараптамасын жүзеге асырады;
3) мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды тарту үшiн несие капиталының нарықтарын (iшкi және сыртқы) анықтайды;
4) жоспарланып отырған кезеңге мемлекеттiк кепiлдiктер беру лимитi бойынша ұсынысты, инвестициялық жобалар тiзбесiнiң жобасын қалыптастырады және республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгiзедi.
542. Әдiлет органы мемлекеттiк кепiлдiктермен жасалатын қарыз шарттарына заң сараптамасын жүргiзедi.
543. Қазақстан Даму Банкi:
1) банк сараптамасын жүзеге асырады;
2) инвестициялық жобалардың тiзбесiне енгiзiлген инвестициялық жобаларға қызмет көрсету жөнiндегi агенттiң функциясын орындайды.
544. Республикалық бюджет комиссиясы:
1) жоспарланып отырған кезеңге мемлекеттiк кепiлдiктер беру лимитiн анықтайды;
2) инвестициялық жобалардың тiзбесiн анықтайды;
3) жоспарланып отырған кезеңге мемлекеттiк кепiлдiктер беру лимитi шегiнде әрбiр инвестициялық жоба үшiн мемлекеттiк кепiлдiктiң мөлшерiн анықтайды.
545. Мемлекеттiк кепiлдiктер беру үдерiсiнде өз құзыретiнiң бөлiгiнде заңнамаға сәйкес инвестициялық жобаларды бағалауды (сараптаманы) жүргiзуге өкiлеттiк берiлген уәкiлеттi басқа мемлекеттiк органдар мен өзге де ұйымдар қатысады.
63-тарау. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк кепiлдiктерiмен мемлекеттiк емес қарыздар қаражатының есебiнен қаржыландыру үшiн инвестициялық жобаларды iрiктеу
546. Мемлекеттiк кепiлдiк алуға үмiткер заңды тұлғалар мынадай құжаттарды:
TЭH;
салалық сараптаманың, Қазақстан Даму Банкiнiң банктiк сараптамасының және заңнамаға сәйкес қажеттi басқа да сараптамалардың оң қорытындыларын қоса бере отырып, тиiстi жылдың 1 наурызынан кешiктiрiлмеген мерзiмде экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органға өтiнiмдi ұсынады.
547. Жоғарыда көрсетiлген талаптарға сәйкес толық емес құрамдағы құжаттармен ұсынылған өтiнiмдердi экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган қарамайды.
Жоғарыда көрсетiлген мерзiмнен кейiн ұсынылған өтiнiмдер тиiстi жылы мемлекеттiк кепiлдiктер беру мәнiне қаралмайды.
548. Осы Ереженiң 550-тармағына сәйкес өтiнiмдi ұсынғаннан кейiн экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган инвестициялық жобаның экономикалық сараптамасын жүргiзудi ұйымдастырады және екi ай iшiнде экономикалық сараптаманың қорытындысын әзiрлейдi.

549. Экономическая экспертиза инвестиционного проекта - комплексная оценка экономического анализа инвестиционного проекта, проведенного в рамках разработки ТЭО проекта, на основании заключений по экспертизам, предусмотренных настоящими Правилами, включающая:
оценку соответствия целей проекта приоритетам государственных инвестиций;
оценку экономического анализа;
анализ потоков налоговых поступлений в республиканский и местные бюджеты в случае реализации инвестиционного проекта.
550. Перечень документов, необходимых для проведения указанных в настоящей главе экспертиз, определяется соответствующими государственными органами и иными организациями.
551. Наличие положительных заключений экспертиз, указанных в пункте 546 настоящих Правил, является условием для включения инвестиционного проекта в перечень инвестиционных проектов, предлагаемых к финансированию за счет средств негосударственных займов под государственные гарантии.
Глава 64. Формирование, рассмотрение и утверждение
перечня инвестиционных проектов для финансирования
за счет средств негосударственных займов под
государственные гарантии Республики Казахстан
552. Республиканская бюджетная комиссия определяет лимит предоставления государственных гарантий на планируемый трехлетний период в срок до 1 мая года, предшествующего планируемому.
553. Уполномоченный орган по экономическому планированию в срок не позднее 20 июля соответствующего года формирует на основании заключений экономической экспертизы инвестиционных проектов и вносит на рассмотрение республиканской бюджетной комиссии проект перечня инвестиционных проектов, предлагаемых к финансированию за счет средств негосударственных займов под государственные гарантии, с приложением заключений экономических экспертиз по проектам.
554. Республиканская бюджетная комиссия при рассмотрении проекта перечня инвестиционных проектов, представленного уполномоченным органом по экономическому планированию, определяет перечень инвестиционных проектов на год, входящих в лимит предоставления государственных гарантий на соответствующий год.
555. В ходе формирования проекта республиканского бюджета уполномоченный орган по экономическому планированию совместно с уполномоченным органом по исполнению бюджета по решению республиканской бюджетной комиссии дорабатывает перечень инвестиционных проектов и пересматривает суммы государственных гарантий по каждому инвестиционному проекту.
556. По результатам рассмотрения республиканской бюджетной комиссией перечень инвестиционных проектов, предлагаемых к финансированию за счет средств негосударственных займов под государственные гарантии, утверждается отдельным решением Правительства Республики Казахстан и подлежит опубликованию.

549. Инвестициялық жобаның экономикалық сараптамасы - жоба TЭH әзiрлеу шеңберiнде, осы Ережеде көзделген сараптамалар бойынша қорытындылар негiзiнде жүргiзiлген инвестициялық жобаны экономикалық талдауды кешендi бағалау, ол мыналарды:
жоба мақсаттарының басым мемлекеттiк инвестицияларға сәйкестiгiн бағалауды;
экономикалық талдауды бағалауды;
инвестициялық жоба iске асырылған жағдайда республикалық және жергiлiктi бюджеттерге салық түсiмдерiнiң ағынын талдауды қамтиды.
550. Осы тарауда көрсетiлген сараптамаларды жүргiзу үшiн қажеттi құжаттардың тiзбесiн тиiстi мемлекеттiк органдар мен өзге ұйымдар анықтайды.
551. Осы Ереженiң 546-тармағында көрсетiлген сараптамаларға оң қорытындылардың бары-жоғы мемлекеттiк кепiлдiктермен мемлекеттiк емес қарыздардың қаражаты есебiнен қаржыландыруға ұсынылатын инвестициялық жобалардың тiзбесiне инвестициялық жобаны енгiзу yшiн шарт болып табылады.
64-тарау. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк кепiлдiктерiмен мемлекеттiк емес қарыздардың қаражаты есебiнен қаржыландыруға арналған инвестициялық жобалардың тiзбесiн қалыптастыру, қарау және бекiту
552. Республикалық бюджет комиссиясы жоспарланып отырған жылдың алдындағы жылдың 1 мамырына дейiнгi мерзiмде жоспарланып отырған үш жылдық кезеңге мемлекеттiк кепiлдiктердi беру лимитiн анықтайды.
553. Экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган тиiстi жылдың 20 шiлдесiнен кешiктiрмеген мерзiмде инвестициялық жобалардың экономикалық сараптамасының қорытындысы негiзiнде жобалар бойынша экономикалық сараптамалардың қорытындыларын қоса бере отырып, мемлекеттiк кепiлдiктермен мемлекеттiк емес қарыздардың қаражаты есебiнен қаржыландыруға ұсынылатын инвестициялық жобалар тiзбесiнiң жобасын қалыптастырады және республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгiзедi.
554. Республикалық бюджет комиссиясы экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган ұсынған инвестициялық жобалар тiзбесiнiң жобасын қарау кезiнде тиiстi жылға арналған мемлекеттiк кепiлдiктердi беру лимитiне енетiн, бiр жылға арналған инвестициялық жобалардың тiзбесiн анықтайды.
555. Республикалық бюджет жобасын қалыптастыру барысында экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органмен бiрлесе отырып, республикалық бюджет комиссиясының шешiмi бойынша инвестициялық жобалардың тiзбесiн пысықтайды және әрбiр инвестициялық жоба бойынша мемлекеттiк кепiлдiктердiң сомасын қайта қарайды.
556. Республикалық бюджет комиссиясының қарау нәтижелерi бойынша мемлекеттiк кепiлдiктермен мемлекеттiк емес қарыздардың қаражаты есебiнен қаржыландыруға ұсынылатын инвестициялық жобалардың тiзбесi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жеке шешiмiмен бекiтiледi және жариялануға тиiс.

Глава 65. Процедура предоставления
государственных гарантий по негосударственным займам
557. После утверждения перечня инвестиционных проектов для финансирования за счет средств негосударственных займов под государственные гарантии Республики Казахстан Правительством Республики Казахстан и при наличии проекта договора займа, согласованного с уполномоченным органом по исполнению бюджета, уполномоченный орган по исполнению бюджета заключает с заемщиками и Банком Развития Казахстана соглашение о предоставлении государственной гарантии.
558. После представления заемщиками ТЭО проекта, положительного заключения отраслевой экспертизы, экономической экспертизы, банковской экспертизы Банка Развития Казахстана и других экспертиз, необходимых в соответствии с законодательством, уполномоченный орган по исполнению бюджета организует проведение экспертизы инвестиционного проекта и в течение двух месяцев готовит соответствующее заключение.
559. Заключение уполномоченного органа по исполнению бюджета по экспертизе инвестиционного проекта включает оценку:
финансовых условий негосударственного займа под государственную гарантию;
финансового состояния и юридического статуса заемщика за период не менее трех лет до обращения о получении государственной гарантии;
обеспечения по государственной гарантии, предоставляемой заемщиком;
финансовых и технических рисков;
соответствия заемщика требованиям Бюджетного кодекса, предъявляемым к лицам, претендующим на получение государственной гарантии.
560. Государственная гарантия предоставляется кредитору после заключения договора займа, соглашения о предоставлении государственной гарантии, а также оплаты заемщиком предварительной единовременной платы (сбора) за предоставление государственной гарантии, при наличии положительного заключения уполномоченного органа по исполнению бюджета.
561. Соглашение о предоставлении государственной гарантии включает:
1) требования к заемщикам:
а) проводить накопление суммы денег на специальном счете условного вклада (счете обслуживания) в размере предстоящих платежей, необходимой для обеспечения текущих обязательств по займу;
б) представлять сведения центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета и Банку Развития Казахстана об имеющихся банковских счетах, в том числе, в НБ Республики Казахстан, банках второго уровня, иностранных банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций в установленном законом порядке;
в) предоставлять поверенному ежегодный бизнес-план до полного погашения займа;
г) ежемесячно представлять Банку Развития Казахстана типовые формы финансовой отчетности (бухгалтерский баланс, отчет о результатах финансово-хозяйственной деятельности) и другие необходимые документы, определяющие финансовое состояние;
д) иметь гарантию банка, либо договор страхования, удовлетворяющие требованиям обеспечения возвратности займов, устанавливаемым центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций.
При этом сроки и условия предоставления банковской гарантии и/или договора страхования и требования к банковской гарантии и/или договору страхования по обеспечению возвратности займа устанавливаются уполномоченным органом по исполнению бюджета в соглашении о предоставлении государственной гарантии.

65-тарау. Мемлекеттiк емес қарыздар бойынша мемлекеттiк кепiлдiктер беру рәсiмi
557. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк кепiлдiгiмен мемлекеттiк емес қарыздардың қаражаты есебiнен қаржыландыру үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi инвестициялық жобалардың тiзбесiн бекiткеннен кейiн және бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органмен келiсiлген қарыз шартының жобасы бар болған кезде бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган қарыз алушылармен және Қазақстанның Даму Банкiмен мемлекеттiк кепiлдiктер беру туралы келiсiм жасасады.
558. Қарыз алушылар TЭH жобасын, салалық сараптаманың, экономикалық сараптаманың, Қазақстан Даму Банкiнiң банктiк сараптамасының және заңнамаға сәйкес қажеттi басқа да сараптамалардың оң қорытындыларын ұсынғаннан кейiн бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган инвестициялық жобаның сараптамасын жүргiзудi ұйымдастырады және екi ай iшiнде тиiстi қорытындыны әзiрлейдi.
559. Инвестициялық жобаның сараптамасы бойынша бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органның қорытындысы мыналарды:
мемлекеттiк кепiлдiкпен берiлген мемлекеттiк емес қарыздың қаржылық шарттарын;
мемлекеттiк кепiлдiктердi алғаны туралы өтiнiш бiлдiргенге дейiн үш жылдан кем емес кезеңде қарыз алушының қаржылық жай-күйiн және заңды мәртебесiн;
қарыз алушы беретiн мемлекеттiк кепiлдiктер бойынша қамтамасыз етудi;
қаржылық және техникалық тәуекелдердi;
мемлекеттiк кепiлдiктi алуға үмiткер тұлғаларға қойылатын Бюджет кодексiнiң талаптарына қарыз алушының сәйкестiгiн бағалауды қамтиды.
560. Мемлекеттiк кепiлдiк кредит берушiге қарыз шартын, мемлекеттiк кепiлдiктер беру туралы келiсiмдi жасасқаннан, сондай-ақ бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органның оң қорытындысы болған кезде қарыз алушының мемлекеттiк кепiлдiктi бергенi үшiн алдын ала бiржолғы төлемдi (алымды) төлегенiнен кейiн берiледi.
561. Мемлекеттiк кепiлдiктi беру туралы келiсiм мыналарды:
1) қарыз алушыға қойылатын талаптарды:
а) қарыз бойынша ағымдағы мiндеттемелердi қамтамасыз ету үшiн қажеттi алдағы төлемдер мөлшерiнде шартты салымның (қызмет көрсету шотының) арнайы шотында ақша сомасын жинауды жүргiзудi;
б) бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органға және Қазақстан Даму Банкiне бар, оның iшiнде ҚР ҰБ-дағы, екiншi деңгейдегi банктердегi, шетелдiк банктер мен заңнамада белгiленген тәртiппен банктiк операциялардың жекелеген тyрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардағы банктiк шоттар туралы мәлiметтердi ұсынуды;
в) қарыз толық өтелгенге дейiн сенiм бiлдiрiлген өкiлге жыл сайынғы бизнес-жоспарды ұсынуды;
г) ай сайын қаржылық есептiлiктiң үлгiлiк нысанын (бухгалтерлiк балансты, қаржы-шаруашылық қызметтiң нәтижелерi туралы есептi) және қаржылық жай-күйдi анықтайтын басқа да қажеттi құжаттарды Қазақстан Даму Банкiне ұсынуды;
д) банк кепiлдiгiнiң не қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалауды жүзеге асыратын уәкiлеттi органмен келiсiм бойынша бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган белгiлейтiн қарыздарды қайтаруды қамтамасыз ету талаптарын қанағаттандыратын сақтандыру шартының болуын;
Бұл ретте банк кепiлдiгiн беру және/немесе сақтандыру шартының және банк кепiлдiгiне және/немесе қарызды қайтаруды қамтамасыз ету жөнiндегi сақтандыру шартына талаптарды беру мерзiмi мен талаптарын бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган мемлекеттiк кепiлдiктi беру туралы келiсiмде белгiлейдi.

2) требование к уполномоченному органу по исполнению бюджета осуществлять учет средств специального счета условного вклада, а также проводить периодические сверки предоставляемой документации с составлением акта.
3) требования к Банку Развития Казахстана по осуществлению:
а) анализа финансово-экономического состояния заемщика и предоставления информации об итогах соответствующего анализа уполномоченному органу по исполнению бюджета;
б) периодического аккумулирования денег на специальном счете условного вклада.
4) норму и периодичность (график) перечисления денег на специальный счет условного вклада, определяемые уполномоченным органом по исполнению бюджета совместно с заемщиком и поверенным.
Деньги перечисляются заемщиком на специальные счета условного вклада путем регулярного отчисления соответствующих сумм согласно соглашению, после уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет.
В случае нарушения сроков накопления и восстановления средств специального счета условного вклада (счет обслуживания), заемщик за каждый случай нарушения уплачивает штраф в размере ноль целых одной десятой процентов за каждый день просрочки от суммы предстоящего платежа.
562. Лица, претендующие на получение государственной гарантии, должны соответствовать требованиям, определенным законодательством Республики Казахстан.
Государственные гарантии предоставляются на основании постановлений Правительства Республики Казахстан по каждому инвестиционному проекту.
563. Государственная гарантия, предоставленная в форме гарантийного обязательства, оформляется на специальных бланках государственной гарантии в одном экземпляре.
Бланки государственной гарантии являются бланками строгой отчетности.
564. Государственная гарантия в форме договора о гарантии оформляется в двух экземплярах.
565. Сроки и условия предоставления банковской гарантии и/или договора страхования и требования к банковской гарантии и/или договору страхования устанавливаются уполномоченным органом по исполнению бюджета в зависимости от условий негосударственного займа под государственную гарантию.
566. Форма и содержание банковской гарантии и договора страхования (КК) определяются банком-гарантом и/или страховой организацией по согласованию с уполномоченным органом по исполнению бюджета.
567. Уполномоченный орган по исполнению бюджета по согласованию с кредитором определяет содержание и форму государственной гарантии.
568. Вопросы обеспечения обязательств заемщиков с государственным участием в уставном капитале по гарантированным государством займам регулируются бюджетным законодательством Республики Казахстан.

2) шартты салымның арнайы шотындағы қаражаттың есебiн жүзеге асыруды, сондай-ақ акт жасай отырып ұсынылатын құжаттамаларға кезең-кезеңде салыстыру жүргiзудi бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органнан талап етудi;
3) Қазақстанның Даму Банкiне:
а) қарыз алушының қаржы-экономикалық жай-күйiн талдауды және бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органға тиiстi талдау нәтижелерi туралы ақпаратты ұсынуды;
б) шартты салымның арнайы шотында ақшаны мерзiмдi шоғырландыруды;
4) қарыз алушымен және сенiм бiлдiрiлгенмен бiрлесе отырып бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган анықтайтын шартты салымның арнайы шотына ақша аударудың нормасы мен кезеңдiлiгiн (кестесiн) жүзеге асыру жөнiнде қойылатын талаптарды қамтиды.
Ақшаны қарыз алушы шартты салымның арнайы шотына салықтар мен бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi төлегеннен кейiн келiсiмге сай тиiстi соманы тұрақты аудару жолымен аударады.
Шартты салымның арнайы шотының (қызмет көрсету шотының) қаражатын жинау мен қалпына келтiру мерзiмдерiн бұзған жағдайда қарыз алушы әрбiр жолсыздық жағдайы үшiн алдағы төлемдер сомасынан мерзiмi өткен әрбiр күн үшiн нөл бүтiн оннан бiр пайыз мөлшерiнде айыппұл төлейдi.
562. Мемлекеттiк кепiлдiктер алуға үмiткер тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамасында анықталған талаптарға сай болуы тиiс.
Мемлекеттiк кепiлдiктер әрбiр инвестициялық жоба бойынша Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулылары негiзiнде берiледi.
563. Кепiлдiктi мiндеттемелер нысанында берiлген мемлекеттiк кепiлдiктер бiр данада мемлекеттiк кепiлдiктердiң арнайы бланкаларында ресiмделедi.
Мемлекеттiк кепiлдiктердiң бланкасы қатаң есептiлiк бланкасы болып табылады.
564. Кепiлдiктер туралы шарт нысанындағы мемлекеттiк кепiлдiктер екi данада ресiмделедi.
565. Банк кепiлдiгiн беру және/немесе сақтандыру шартын беру мерзiмi мен шарттарын және банк кепiлдiгiне және/немесе сақтандыру шартына қойылатын талаптарды мемлекеттiк кепiлдiкпен берiлген мемлекеттік емес қарыздың шарттарына байланысты бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган белгiлейдi.
566. Банк кепiлдiгiнiң және сақтандыру шартының нысаны мен мазмұнын (ҚК) бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органмен келiсiм бойынша банк-кепiлгер және/немесе сақтандыру ұйымы анықтайды.
567. Бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган кредит берушiнiң келiсiмi бойынша мемлекеттiк кепiлдiктiң мазмұны мен нысанын анықтайды.
568. Мемлекет кепiлдiк берген қарыздар бойынша жарғылық капиталында мемлекеттiң қатысуы бар қарыз алушылардың мiндеттемелерiн қамтамасыз ету мәселелерi Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасымен реттеледi.

569. По требованию кредитора органа юстиции представляет юридическое заключение договоров займа, заключаемых под гарантии Республики Казахстан.
Глава 66. Порядок заимствования местными
исполнительными органами Республики Казахстан
570. Заимствование местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы осуществляется в виде получения займов от Правительства Республики Казахстан, а также выпуска местными исполнительными органами города республиканского значения, столицы государственных ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке, заимствование местными исполнительными органами районов (городов областного значения) осуществляется в виде получения займов от местного исполнительного органа области с целью реализации бюджетных инвестиционных проектов (программ).
Сноска. Пункт 570 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 02.04.2008 N 313 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
571. Заимствование местными исполнительными органами осуществляется согласно законодательству Республики Казахстан на основе:
1) установления ограничения заимствования в пределах лимита долга на соответствующий финансовый год;
2) определения инвестиционных приоритетов заимствования;
3) формирования перечня приоритетных (республиканских или местных) бюджетных инвестиционных проектов (программ).
571-1. Местный уполномоченный орган по бюджетному планированию города республиканского значения, столицы с учетом лимита долга местного исполнительного органа города республиканского значения, столицы и перечня приоритетных (республиканских или местных) бюджетных инвестиционных проектов (программ) на основе Среднесрочного плана направляет на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии предложения по заимствованию местным исполнительным органом города республиканского значения, столицы путем выпуска государственных ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке, определяет прогнозные объемы на обслуживание и погашение, предусматриваемые на соответствующие годы.
После одобрения предложений соответствующей бюджетной комиссией местный уполномоченный орган по бюджетному планированию города республиканского значения, столицы составляет проект решения о внесении изменений и дополнений в решение маслихата о бюджете города республиканского значения, столицы на соответствующий финансовый год в установленном порядке
Сноска. Глава 66 дополнена пунктом 571-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 02.04.2008 N 313 (порядок введения в действие см. п. 2 ).

569. Кредит берушiнiң талабы бойынша әдiлет органы Қазақстан Республикасының кепiлдiктермен жасалатын қарыз шарттарының заң қорытындысын ұсынады.
66-тарау. Қазақстан Республикасы жергiлiктi атқарушы органдарының қарыз алу тәртiбi
570. Бюджеттiк инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) iске асыру мақсатында облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергiлiктi атқарушы органдарының қарыз алуы Қазақстан Республикасының Үкiметiнен қарыз алу, сондай-ақ республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының мемлекеттік бағалы қағаздарды ішкі нарықтағы айналым үшін шығару түрiнде жүзеге асырылады, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергiлiктi атқарушы органдарының қарыз алуы облыстың жергiлiктi атқарушы органынан қарыз алу түрiнде жүзеге асырылады.
Ескерту. 570-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.04.02  N 313 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
571. Жергiлiктi атқарушы органдардың қарыз алуы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес:
1) тиiстi қаржы жылына арналған борыш лимитiнiң шегiнде қарыз алуды шектеудi белгiлеу;
2) қарыз алудың басым инвестициялық бағыттарын анықтау;
3) басым (республикалық немесе жергiлiктi) бюджеттiк инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) тiзбесiн қалыптастыру негiзiнде жүзеге асырылады.
571-1. Республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органы республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының борыш лимитін және басым (республикалық немесе жергілікті) бюджеттік инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) тізбесін ескере отырып, Орта мерзімді жоспар негізінде тиісті бюджет комиссиясының қарауына мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды ішкі нарықта айналысқа қосу үшін шығару жолымен республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының қарыз алуы жөніндегі ұсыныстарын жібереді, тиісті жылдарға көзделетін қызмет көрсетуге және өтеуге арналған болжамды көлемін айқындайды.
Тиісті бюджет комиссиясы ұсыныстарды мақұлдағаннан кейін республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органы тиісті қаржы жылына арналған республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті туралы мәслихаттың шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы шешімнің жобасын белгіленген тәртіппен жасайды.
Ескерту. 571-1-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.04.02  N 313 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.

572. В пределах утвержденного лимита долга на соответствующий финансовый год местные исполнительные органы могут осуществлять привлечение заемных средств у Правительства Республики Казахстан:
для финансирования дефицита бюджета с целью реализации бюджетных инвестиционных проектов (программ);
на покрытие дефицита наличности за счет специального резерва Правительства Республики Казахстан на соответствующий финансовый год.
573. Заимствование местными исполнительными органами осуществляется в форме договора займа, выпуска государственных ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке местными исполнительными органами города республиканского значения, столицы.
Сноска. Пункт 573 в редакции постановления Правительства РК от 02.04.2008 N 313 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
574. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию с учетом лимита долга местного исполнительного органа и перечня приоритетных (республиканских или местных) бюджетных инвестиционных проектов (программ) осуществляет прогнозные расчеты финансирования запланированного дефицита бюджета местных исполнительных органов, лимит долга местных исполнительных органов на планируемый год и направляет эти предложения в Бюджетную комиссию по формированию проекта бюджета местных исполнительных органов.
575. На основе Среднесрочного плана Бюджетная комиссия определяет основные прогнозные показатели государственного бюджета на трехлетний период, а также определяет лимит долга местных исполнительных органов на конец соответствующего финансового года.
576. Уполномоченный орган по бюджетному планированию с учетом лимита долга местных исполнительных органов и перечня приоритетных (республиканских или местных) бюджетных инвестиционных проектов (программ) осуществляет прогнозные расчеты финансирования запланированного дефицита местных бюджетов и направляет их для рассмотрения соответствующей Бюджетной комиссией.
577. На основании решения Бюджетной комиссии и утвержденных параметров дефицита местных бюджетов уполномоченный орган по исполнению бюджета определяет и согласовывает с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета объемы и условия заимствования, а также размеры погашения и обслуживания долга, утверждаемых в местных бюджетах на соответствующий финансовый год.
578. Подписание оформленного договора займа осуществляется в соответствии с решением кредитора принимаемым согласно статьи 180 Бюджетного кодекса.

572. Тиiстi қаржы жылына арналып бекiтiлген борыш лимитi шегiнде жергiлiктi атқарушы органдар мыналарды:
бюджеттiк инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) iске асыру мақсатында бюджет тапшылығын қаржыландыру үшiн;
тиiстi қаржы жылына арналған Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң арнайы резервiнiң есебiнен қолма-қол ақша тапшылығын жабуға Қазақстан Республикасының Үкiметiнен қарыз қаражатын тартуды жүзеге асырады.
573. Жергілікті атқарушы органдардың қарыз алуы қарыз шарты, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының мемлекеттік бағалы қағаздарды ішкі нарықтағы айналым үшін шығаруы нысанында жүзеге асырылады.
Ескерту. 573-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.04.02  N 313 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
574. Бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган жергiлiктi атқарушы органдардың борыш лимитiн және басым (республикалық немесе жергiлiктi) бюджеттiк инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) тiзбесiн ескере отырып жергiлiктi атқарушы органдардың жоспарланған бюджет тапшылығын, жоспарланып отырған жылға арналған жергiлiктi атқарушы органдардың борыш лимитiн қаржыландырудың болжамдық есептемелерiн жүзеге асырады және бұл ұсыныстарды Жергiлiктi атқарушы органдардың бюджет жобаларын қалыптастыру жөнiндегi бюджет комиссиясына жiбередi.
575. Орта мерзiмдi жоспар негiзiнде бюджет комиссиясы үш жылдық кезеңге арналған мемлекеттiк бюджеттiң негiзгi болжамдық көрсеткiштерiн айқындайды, сондай-ақ тиiстi қаржы жылының соңына арналған жергiлiктi атқарушы органдардың борыш лимитiн айқындайды.
576. Бюджеттi жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган жергiлiктi атқарушы органдардың борыш лимитiн және басым (республикалық немесе жергiлiктi) бюджеттiк инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) тiзбесiн ескере отырып жергiлiктi атқарушы органдардың жоспарланған бюджеттiк тапшылығын қаржыландырудың болжамдық есептемелерiн жүзеге асырады және оларды қарау үшiн тиiстi Бюджет комиссиясына жiбередi.
577. Бюджет комиссиясының шешiмi және бекiтiлген жергiлiктi бюджеттер тапшылығы өлшемдерiнiң негiзiнде бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган қарыз алудың көлемi мен шарттарын, сондай-ақ тиiстi қаржы жылына арналып жергiлiктi бюджеттерде бекiтiлетiн борышты өтеу мен оған қызмет көрсетудiң мөлшерiн анықтайды және бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органмен келiседi.
578. Ресiмделген қарыз шартына қол қою Бюджет кодексiнiң  180-бабына сай қабылданатын кредит берушiнiң шешiмiне сәйкес жүзеге асырылады.

579. Подписанные договоры займа вместе с графиками погашения, выплаты вознаграждения (интереса) и другими приложениями подлежат регистрации центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета. При этом договор займа вступает в силу только после его регистрации.
580. Местные исполнительные органы представляют в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета отчет по погашению и обслуживанию долгов по кредитным средствам ежеквартально, до 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом, по формам согласно приложениям 63 , 64 к настоящим Правилам.
Глава 67. Порядок мониторинга финансового состояния
заемщика, получившего гарантированный государством заем
581. Настоящая глава определяет процедуры мониторинга финансового состояния юридических лиц, получивших, гарантированные государством займы, определяет информационное обеспечение мониторинга и порядок осуществления мониторинга финансового состояния юридических лиц, получивших гарантированные государством займы.
582. Финансовые коэффициенты рассчитываются агентом два раза в год на основании финансовой отчетности заемщика, получившего гарантированный государством заем. Заемщик, получивший гарантированный государством заем, предоставляет Банку финансовую отчетность, а также при необходимости соответствующие приложения и расшифровки к ней.
583. Мониторингу подлежат юридические лица, получившие гарантированные государством займы и имеющие долг перед кредитором, либо республиканским бюджетом.
584. Мониторинг включает в себя анализ финансового состояния заемщиков, состоящий из анализа базовой (информация о руководстве юридического лица, видах деятельности, отрасли, конкурентах и рынках, нормативно-правовой среде) и финансовой информации (анализ финансовых отчетов, бизнес-плана).
585. При осуществлении мониторинга применяются следующие финансовые коэффициенты:
коэффициент ликвидности - отношение денежных средств и краткосрочной дебиторской задолженности к величине краткосрочных обязательств;
коэффициент покрытия - отношение текущих активов к краткосрочным обязательствам;
соотношение заемных и собственных средств - отношение текущих обязательств к величине собственного капитала;
коэффициент привлечения - отношение обязательств к сумме текущих и долгосрочных активов;
норма прибыли - отношение совокупного дохода до налогообложения к объему реализации;
коэффициент рентабельности собственного капитала - отношение совокупного дохода до налогообложения к величине собственного капитала;
коэффициент оборачиваемости кредиторской задолженности - отношение объема реализации к кредиторской задолженности.
Для проведения мониторинга Банк также может использовать другие финансовые коэффициенты в зависимости от условий гарантированного государством займа и риска инвестиционного проекта.

579. Қол қойылған қарыз шарттары өтеу, сыйақыларды (мүдденi) төлеу кестесiмен және басқа да қосымшалармен бiрге бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның тiркеуiне жатады. Бұл ретте қарыз алу шарты тiркелгеннен кейiн ғана күшiне енедi.
580. Жергiлiктi атқарушы органдар бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға кредит қаражаты бойынша борыштарды өтеу және оларға қызмет көрсету жөнiндегi есептi осы Ережеге 63, 64-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша тоқсан сайын есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10 күнiне дейiн табыс етедi.
67-тарау. Мемлекет кепiлдiк берген қарызды алған қарыз алушының қаржылық жай-күйi мониторингiнiң тәртiбi
581. Осы тарау мемлекеттік кепілдіктермен қарыз алған заңды тұлғаның қаржылық жай-күйi мониторингiнiң рәсiмдерiн анықтайды, мемлекеттiк кепiлдiктермен қарыз алған заңды тұлғаның ақпараттық қамтамасыз ету мониторингiн және қаржылық жай-күйiнiң мониторингiн жүзеге асыру тәртiбiн анықтайды.
582. Қаржылық коэффициенттердi агент мемлекет кепiлдiгiмен қарыз алған қарыз алушының қаржылық есебiнiң негiзiнде екi жылда бiр рет есептейдi. Мемлекет кепiлдiгiмен қарыз алған қарыз алушы Банкке қаржылық есептiлiктi, ал қажет болған кезде тиiстi қосымшалар мен оның таратылып жазылуын ұсынады.
583. Мониторингке мемлекет кепiлдiгiмен қарыз алған және кредит берушi не республикалық бюджет алдында борышы бар заңды тұлғалар жатады.
584. Мониторинг базалық талдаудан (заңды тұлғаның басшылығы, қызметiнiң, саласының түрлерi, бәсекелестерi мен нарықтары, нормативтiк құқықтық ортасы туралы ақпарат) және қаржылық ақпараттан (қаржылық есептiлiктiң, бизнес-жоспардың талдамасы) тұратын қарыз алушылардың қаржылық жай-күйiн талдауды қамтиды.
585. Мониторингтi жүзеге асыру кезiнде мынадай қаржылық коэффициенттер:
өтiмдiлiк коэффициентi - ақша қаражаты мен қысқа мерзiмдi дебиторлық берешектердiң қысқа мерзiмдi мiндеттемелердiң мөлшерiне қатынасы;
жабу коэффициентi - ағымдағы активтердiң қысқа мерзiмдi мiндеттемелерге қатынасы;
қарыз және меншiк қаражатының ара қатынасы - ағымдағы мiндеттемелердiң меншiк капиталының мөлшерiне қатынасы;
тарту коэффициентi - мiндеттемелердiң ағымдағы және ұзақ мерзiмдi активтерге қатынасы;
пайда нормасы - салық салғанға дейiнгi жиынтық кiрiстiң сату көлемiне қатынасы;
меншiк капиталының пайдалылық коэффициентi - салық салғанға дейiнгi жиынтық кiрiстiң меншiк капиталының мөлшерiне қатынасы;
кредиттiк берешектiң айналымдылық коэффициентi - iске асыру көлемiнiң кредиттiк берешекке қатынасы қолданылады.
Мониторингтi жүргiзу үшiн Банк мемлекет кепiлдiк берген қарыздың және инвестициялық жобалар тәуекелiнiң шарттарына байланысты басқа да қаржы коэффициенттерiн пайдалануы мүмкiн.

586. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета ежегодно направляет Банку список заемщиков, подлежащих мониторингу.
587. В случае необходимости уполномоченный орган по исполнению бюджета может в установленном порядке запрашивать у заемщиков, получивших гарантированные государством займы, дополнительную информацию об их финансовых показателях.
588. Банк проводит мониторинг финансового состояния юридических лиц путем сравнения финансовых коэффициентов, определенных на основании представленных показателей, с аналогичными коэффициентами этих юридических лиц за предыдущие периоды, других заемщиков, получивших гарантированные государством займы, с аналогичным профилем деятельности и общепринятыми нормами данных коэффициентов.
589. В случае определения потенциально неплатежеспособного заемщика центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета уведомляет об этом Правительство Республики Казахстан и вносит предложение о принятии мер для предотвращения отвлечения средств республиканского бюджета, предусмотренных на погашение гарантированного государством займа.
590. В случае отсутствия Банка по обслуживанию гарантированного государством займа, предоставление отчета о финансовом состоянии заемщика осуществляется самим заемщиком.
Глава 68. Порядок погашения, обслуживания, планирования
платежей по погашению и обслуживанию правительственных
займов, займов местных исполнительных органов и
негосударственных займов, обеспеченных государственными
гарантиями, покупки выпущенных центральным
уполномоченным органом по исполнению бюджета
государственных ценных бумаг на
организованном рынке ценных бумаг,
а также платежей по сделкам
591. Настоящая глава устанавливает процедуры планирования, осуществления платежей по погашению и обслуживанию займов Правительства Республики Казахстан (далее - правительственные займы), местных исполнительных органов Республики Казахстан (далее - займы местных исполнительных органов) и негосударственных займов, обеспеченных государственными гарантиями (далее - гарантированные государством займы) из республиканского и местных бюджетов, а также платежей по сделкам по хеджированию правительственных займов.
592. Процедуры планирования, осуществления платежей по погашению и обслуживанию правительственных займов едины для займов, привлеченных путем заимствования на внутреннем и внешнем рынках ссудного капитала в форме заключения договоров займа, либо размещений государственных эмиссионных ценных бумаг.

586. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган жыл сайын мониторингке жататын қарыз алушылардың тiзiмiн Банкке жiбередi.
587. Қажет болған жағдайда бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган белгiленген тәртiппен мемлекет кепiлдiк берген қарыздар алған қарыз алушылардан олардың қаржылық көрсеткiштерi туралы қосымша ақпаратты сұратуы мүмкiн.
588. Банк осы ұсынылған көрсеткiштер негiзiнде анықталған қаржылық коэффициенттердi, заңды тұлғалардың өткен кезеңдегi ұқсас коэффициентiмен мемлекет кепiлдiк берген қарыз алған басқа қарыз алушылардың, ұқсас қызметiнiң ұқсас бейiнiмен және осы коэффициенттердiң жалпы қабылданған нормаларымен салыстыру арқылы заңды тұлғаның қаржылық жай-күйiне мониторинг жүргiзедi.
589. Ықтимал төлем қабiлетi дәрменсiз қарыз алушы анықталған жағдайда бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган бұл туралы Қазақстан Республикасының Yкiметiне хабарлайды және мемлекет кепiлдiк берген қарызды өтеу үшiн көзделген республикалық бюджет қаражатын оқшаулаудың алдын алу үшiн шаралар қабылдау туралы ұсыныс енгiзедi.
590. Мемлекет кепiлдiк берген қарызға қызмет көрсету жөнiндегi Банк болмаған жағдайда қарыз алушының қаржылық жай-күйi туралы есептi қарыз алушының өзi жүзеге асырады.
68-тарау. Yкiметтiк қарыздарды, жергiлiктi атқарушы органдардың қарыздарын және мемлекеттiк кепiлдiктермен қамтамасыз етiлген мемлекеттiк емес қарыздарды өтеу және оларға қызмет көрсету жөнiндегi төлемдердi, бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган шығарған мемлекеттiк бағалы қағаздарды бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында сатып алуды, сондай-ақ мәмiлелер бойынша төлемдердi өтеу, оларға қызмет көрсету, жоспарлау тәртiбi
591. Осы тарау Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң (бұдан әрi - үкiметтiк қарыздар), Қазақстан Республикасының жергiлiктi атқарушы органдарының қарыздары (бұдан әрi - жергiлiктi атқарушы органдардың қарыздары) мен республикалық және жергiлiктi бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттiк кепiлдiктермен қамтамасыз етiлген мемлекеттiк емес қарыздарды (бұдан әрi - мемлекет кепiлдiк берген қарыздар), сондай-ақ үкiметтiк қарыздарды хеджирлеу жөнiндегi мәмiлелер бойынша төлемдердi өтеу және қызмет көрсету бойынша жоспарлау, төлемдердi жүзеге асыру рәсiмдерiн белгiлейдi.
592. Үкiметтiк қарыздарды өтеу және оларға қызмет көрсету бойынша жоспарлау, төлемдердi жүзеге асыру рәсiмдерi қарыз шарттарын жасасу нысанында несие капиталының сыртқы және iшкi нарықтарындағы қарыз алу не мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру арқылы тартылған қарыздар үшiн ортақ.

593. Покупка выпущенных центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета государственных ценных бумаг на организованном рынке ценных бумаг осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета за счет бюджетных средств, предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, через НБ РК на основании договора, заключенного с НБ РК.
594. Планирование объемов предстоящего погашения и обслуживания правительственных внутренних займов, платежей по сделкам по хеджированию правительственных займов производится центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, а погашения и обслуживания правительственных внешних займов, платежей по сделкам по хеджированию правительственных займов производится центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета ежегодно в рамках разработки проекта республиканского бюджета на соответствующий финансовый год на основе прогнозных расчетов предстоящих объемов погашения и обслуживания правительственных займов, платежей по сделкам по хеджированию правительственных займов.
595. Производимые расчеты базируются на данных мониторинга правительственного долга по состоянию на конец предшествующего расчетам квартала, прогнозе освоения средств действующих и предполагаемых к привлечению в текущем и планируемом году правительственных займов, прогнозах макроэкономических показателей.
596. Прогноз освоения средств действующих и предполагаемых к привлечению в текущем и планируемом году правительственных внешних займов определяется центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию исходя из графиков реализации инвестиционных проектов, прогноз поступления правительственных внутренних займов - центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета исходя из прогноза объемов финансирования дефицита республиканского бюджета в планируемом году.
597. Объем дефицита республиканского бюджета, основные макроэкономические показатели, курс национальной валюты в планируемом году определяются утверждаемыми Правительством Республики Казахстан параметрами среднесрочного плана социально-экономического развития Республики Казахстан.
598. Расчеты объемов погашения и обслуживания правительственных внутренних займов в планируемом году производятся центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, расчеты объемов погашения и обслуживания правительственных внешних займов в планируемом году производятся центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета следующим образом:
1) по каждому действующему правительственному займу производится прогнозное распределение по годам объемов освоения неосвоенных средств займа;

593. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында шығарған бағалы қағаздарын сатып алуды бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда көзделген бюджет қаражатының есебiнен ҚР ҰБ-мен жасасқан шарт негiзiнде ҚР ҰБ арқылы жүзеге асырады.
594. Yкiметтiк iшкi қарыздарды, үкiметтiк қарыздарды хеджирлеу жөнiндегi мәмiлелер бойынша төлемдердi алдағы өтеу және оларға қызмет көрсету көлемiн жоспарлауды бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган жүргiзедi, ал үкiметтiк сыртқы қарыздарды, үкiметтiк қарыздарды хеджирлеу жөнiндегi мәмiлелер бойынша төлемдердi өтеудi және оларға қызмет көрсетудi бюджеттi атқару жөнiндегi орталық өкiлеттi орган үкiметтiк қарыздарды алдағы өтеу және қызмет көрсету көлемiнiң болжамдық есептерi негiзiнде тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет жобасын әзiрлеу шеңберiнде жыл сайын жүргiзедi.
595. Жүргiзiлетiн есептеулер тоқсанның алдағы есептеулерiнiң соңындағы жағдай бойынша үкiметтiк борыш мониторингiнiң деректерiне, үкiметтiк қарыздардың қолданыстағы және ағымдағы жыл мен жоспарланған жылы тартуға көзделiп отырған қаражаттың игеру болжамына, макроэкономикалық көрсеткiштер болжамына негiзделедi.
596. Үкiметтiк қарыздардың қолданыстағы және ағымдағы жыл мен жоспарланған жылы тартуға көзделiп отырған қаражатын игеру болжамын бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган инвестициялық жобаларды iске асыру кестесiне негiздей отырып, үкiметтiк iшкi қарыздардың түсу болжамын жоспарланған жылы республикалық бюджет тапшылығын қаржыландыру көлемiн болжауға негiздей отырып бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган анықтайды.
597. Республикалық бюджет тапшылығының көлемi, негiзгi макроэкономикалық көрсеткiштер, ұлттық валюта бағамы ағымдағы жылы Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтетiн Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының орта мерзiмдi жоспарының өлшемдерiмен анықталады.
598. Жоспарланып отырған жылы үкiметтiк iшкi қарыздарды өтеу мен оларға қызмет көрсету көлемдерiн есептеудi бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган жүргiзедi, жоспарланып отырған жылы үкiметтiк сыртқы қарыздарды өтеу мен оларға қызмет көрсету көлемдерiн есептеудi бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган мынадай түрде жүргiзедi:
1) әрбiр қолданыстағы үкiметтiк қарыз бойынша қарыз қаражатының игерiлмеген көлемдерiн жылдар бойынша болжамдық бөлудi жүргiзедi;

2) на основе условий договора займа, размещения государственных эмиссионных ценных бумаг, определяются сроки и объемы погашения долга по правительственному займу;
3) производится расчет динамики изменения суммы долга по правительственному займу;
4) на основе условий договора займа, размещения государственных эмиссионных ценных бумаг, производится расчет сроков и объемов платежей по выплате вознаграждения (интереса), комиссионных и прочих платежей. Расчеты, указанные в подпунктах 1) - 4) настоящего пункта, осуществляются в валюте предоставления займа, если иное не установлено договором займа;
5) объемы погашения и обслуживания правительственных займов, привлеченных в иностранной валюте пересчитываются в тенговом эквиваленте. При этом используются рыночные курсы обмена валют, определенные в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, на конец предшествующего расчетам квартала и прогнозный среднегодовой курс доллара США к тенге на планируемый год;
6) на основе прогноза объемов освоения средств, предполагаемых к привлечению правительственных займов, используя средние условия предоставления займов и ставки вознаграждения (интереса), производится расчет сроков и объемов погашения и обслуживания предполагаемых к привлечению правительственных займов.
599. Расчеты сроков и объемов платежей по сделкам по хеджированию правительственных займов в планируемом году производятся центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета на основании условий сделки по хеджированию правительственных займов.
600. На основе расчета сроков и объемов погашения и обслуживания правительственных внутренних займов, платежей по сделкам по хеджированию правительственных займов, осуществляемым центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, а также погашения и обслуживания правительственных внешних займов, осуществляемым центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, определяется общий объем погашения и обслуживания правительственных займов, а также платежей по сделкам по хеджированию правительственных займов в планируемом году.
601. Общий объем обслуживания правительственных займов и платежей по сделкам по хеджированию правительственных займов в планируемом году отражается в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год по отдельной бюджетной программе. Общий объем погашения правительственных займов отражается в республиканском бюджете по разделу "Финансирование дефицита (использование профицита) бюджета".

2) қарыз шартының талаптары, мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру негiзiнде үкiметтiк қарыз бойынша борышты өтеу мерзiмi мен көлемi анықталады;
3) үкiметтiк қарыз бойынша борыш сомасының өзгеру серпiнiнiң есептемесi жүргiзiледi;
4) қарыз шартының талаптары, мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру негiзiнде сыйақыларды (мүдде), комиссиялық төлемдер мен өзге да төлемдердi төлеу бойынша төлемдердiң мерзiмдерi мен көлемiнiң есептемелерi жүргiзіледi. Егер, қаржы шартында өзгеше белгiленбесе, осы тармақтың 1)-4) тармақшаларында көрсетiлген есептеулер қарыз беру валютасында жүзеге асырылады;
5) шетелдiк валютада тартылған үкiметтiк қарыздарды өтеу мен қызмет көрсету теңгелiк баламада қайта есептеледi. Бұл ретте жоспарланған жылға арналған теңгеге тоқсанның алдындағы есептемелердiң соңында және АҚШ долларының болжамды орташа жылдық бағамында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамдары пайдаланылады;
6) үкiметтiк қарыздарды тартуды көздейтiн қаражатты игеру көлемiнiң болжамы негiзiнде қарыз беру мен сыйақы (мүдде) ставкасының орта шарттарын пайдалана отырып үкiметтiк қарыздарды тартуды көздейтiн өтеу мен қызмет көрсету мерзiмiнiң және көлемiнiң есептемесi жүргiзiледi.
599. Жоспарланған жылы үкiметтiк қарыздарды хеджирлеу жөнiндегi мәмiлелер бойынша төлемдердiң мерзiмi мен көлемiн есептеудi үкiметтiк қарыздарды хеджирлеу жөнiндегi мәмiлелер шарттарының негiзiнде бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган жүргiзедi.
600. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган жүзеге асыратын үкiметтiк iшкi қарыздарды, үкiметтiк қарыздарды хеджирлеу жөнiндегi мәмiлелер бойынша төлемдердi өтеу мен оларға қызмет көрсету, сондай-ақ бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган жүзеге асыратын үкiметтiк сыртқы қарыздарды өтеу және оларға қызмет көрсету мерзiмдерi мен көлемдерiн есептеу негiзiнде үкiметтiк қарыздарды, сондай-ақ жоспарланып отырған жылы үкiметтiк қарыздарды хеджирлеу жөнiндегi мәмiлелер бойынша төлемдердi өтеу мен оларға қызмет көрсетудiң жалпы көлемi анықталады.
601. Жоспарланып отырған жылғы үкiметтiк қарыздарға және үкiметтiк қарыздарды хеджирлеу жөнiндегi мәмiлелер бойынша төлемдерге қызмет көрсетудiң жалпы көлемi жеке бюджеттiк бағдарлама бойынша тиiстi жылға арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының заңында көрсетiледi. Үкiметтiк қарыздарды өтеудiң жалпы көлемi "Бюджет тапшылығын қаржыландыру (профициттi пайдалану)" бөлiмi бойынша республикалық бюджетте көрсетiледi.

602. Планирование объемов предстоящего погашения и обслуживания займов местных исполнительных органов производится местными исполнительными органами ежегодно в рамках разработки проектов местных бюджетов на соответствующий финансовый год на основе прогнозных расчетов предстоящих объемов погашения и обслуживания займов местных исполнительных органов.
603. Производимые расчеты базируются на данных мониторинга долга местных исполнительных органов по состоянию на конец предшествующего расчетам квартала, прогнозе освоения средств действующих и предполагаемых к привлечению в текущем и планируемом году займов местных исполнительных органов, прогнозных показателях местного бюджета.
604. Прогнозные показатели местного бюджета на предстоящий финансовый год определяются параметрами экономических и социальных программ развития территории, утверждаемых местными представительными органами. Курс национальной валюты в планируемом году определяется с учетом параметров принятого Правительством Республики Казахстан среднесрочного плана социально-экономического развития Республики Казахстан на соответствующий год.
605. Расчеты объемов погашения и обслуживания займов местных исполнительных органов в планируемом году производятся следующим образом:
1) по каждому действующему займу местного исполнительного органа производится прогнозное распределение по годам объемов освоения неосвоенных средств займа;
2) на основе условий договора займа, определяются сроки и объемы погашения долга по займу местного исполнительного органа;
3) производится расчет динамики изменения суммы долга по займу местного исполнительного органа;
4) на основе условий договора займа, производится расчет сроков и объемов платежей по выплате вознаграждения (интереса), комиссионных и прочих платежей. Расчеты, указанные в подпунктах 1) - 4) настоящего пункта, осуществляются в валюте предоставления займа, если иное не установлено договором займа;
5) объемы погашения и обслуживания займов местных исполнительных органов, привлеченных в иностранной валюте, пересчитываются в тенговом эквиваленте. При этом используются рыночные курсы обмена валют, определенные в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, на конец предшествующего расчетам квартала и прогнозный среднегодовой курс доллара США к тенге на планируемый год;
6) на основе прогноза объемов освоения средств, предполагаемых к привлечению займов местных исполнительных органов, используя средние условия предоставления займов и ставки вознаграждения (интереса), производится расчет сроков и объемов погашения и обслуживания предполагаемых к привлечению займов местных исполнительных органов.

602. Жергiлiктi атқарушы органдардың қарыздарын алдағы өтеу мен қызмет көрсету көлемiн жоспарлауды жергiлiктi атқарушы органдардың қарыздарын алдағы өтеу мен қызмет көрсету көлемiнiң болжамдық есептемелер негiзiнде тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджеттердiң жобасын әзiрлеу шеңберiнде жергiлiктi атқарушы органдар жүргiзедi.
603. Жүргiзiлетiн есептемелер тоқсанның алдындағы есептемелердiң соңындағы жағдай бойынша жергiлiктi атқарушы органдар борышы мониторингiнiң, жергiлiктi атқарушы органдардың ағымдағы және жоспарланатын жылы қолданылатын және тартуға көзделетiн қаражатты игеру болжамының, жергiлiктi бюджеттердiң болжамдық көрсеткiштерiнiң деректерiне негiзделедi.
604. Алдағы қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджеттердiң болжамдық көрсеткiштерi жергiлiктi уәкiлеттi органдар бекiткен аумақтардың экономикалық және әлеуметтiк бағдарламаларының өлшемдерiмен анықталады. Жоспарланып отырған жылғы ұлттық валюта бағамы Қазақстан Республикасының Үкiметi қабылдаған тиiстi жылға арналған Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының орта мерзiмдi жоспарының өлшемдерi ескерiле отырып анықталады.
605. Жоспарланып отырған жылы жергiлiктi атқарушы органдардың қарыздарын өтеу мен қызмет көрсету көлемдерiнiң есептемелерi мынадай түрде жүргiзiледi:
1) жергiлiктi атқарушы органның әрбiр қолданыстағы қарызы бойынша игерiлмеген қарыз қаражатын игеру көлемдерiн жылдар бойынша болжамдық бөлу жүргiзiледi;
2) қарыз шартының талаптары негiзiнде жергiлiктi атқарушы органның қарызы бойынша борышты өтеу мерзiмдерi мен көлемi анықталады;
3) жергiлiктi атқарушы органның қарызы бойынша борыш сомасының серпiнiн есептеу жүргiзiледi;
4) қарыз шартының талаптары негiзiнде сыйақыларды (мүдделердi), комиссиялық төлемдер мен өзге де төлемдердi төлеу бойынша төлемдердiң мерзiмдерi мен көлемiнiң есептемелерi жүргiзiледi. Егер, қарыз шартында өзгеше белгiленбесе, осы тармақтың 1)-4) тармақшаларында көрсетiлген есептемелер қарыз берiлген валютада жүзеге асырылады;
5) шетелдiк валютада тартылған жергiлiктi атқарушы органдардың қарыздарын өтеу мен қызмет көрсету теңгелiк баламада қайта есептеледi. Бұл ретте, жоспарланған жылға арналған теңгеге тоқсанның алдындағы есептемелердiң соңында және болжамды жылдық орта АҚШ долларының бағамында Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен анықталған валюталардың нарықтық айырбас бағамы пайдаланылады;
6) қарыздарды берудiң орташа шарттарын және сыйақы (мүдде) ставкасын пайдалана отырып жергiлiктi атқарушы органдардың қарыздарын тартуға ұйғарылатын қаражатты игерудiң көлемдерiн болжау негiзiнде тартуға болжамдалатын жергiлiктi атқарушы органдардың қарыздарын өтеу және оларға қызмет көрсету мерзiмi мен көлемiн есептеу жүргiзiледi.

606. На основе сроков и объемов погашения и обслуживания займов местных исполнительных органов, определяется общий объем погашения и обслуживания займов местных исполнительных органов в планируемом году.
607. Общий объем обслуживания займов местных исполнительных органов в планируемом году отражается в местных бюджетах на соответствующий финансовый год в отдельной бюджетной программе. Общий объем погашения займов местных исполнительных органов отражается в местных бюджетах в разделе "Финансирование дефицита (использование профицита) бюджета".
608. Планирование объемов предстоящего погашения и обслуживания гарантированных государством займов из республиканского бюджета производится центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета ежегодно в рамках разработки проекта республиканского бюджета на соответствующий финансовый год на основе прогнозных расчетов предстоящих объемов погашения и обслуживания из республиканского бюджета гарантированных государством займов.
609. Производимые расчеты базируются на данных мониторинга гарантированного государством долга по состоянию на конец предшествующего расчетам квартала, прогнозе освоения средств действующих гарантированных государством займов, оценке вероятности выполнения обязательств по государственным гарантиям.
610. Расчеты объемов погашения и обслуживания гарантированных государством займов из республиканского бюджета в планируемом году производятся центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета следующим образом:
1) на основе информации агентов по каждому действующему гарантированному государством займу производится прогнозное распределение по годам объемов освоения средств займа;
2) на основе условий договора займа определяются сроки и объемы погашения долга по гарантированному государством займу;
3) производится расчет динамики изменения суммы долга по гарантированному государством займу;
4) на основе условий договора займа, производится расчет сроков и объемов платежей по выплате вознаграждения (интереса), комиссионных и прочих платежей. Расчеты, указанные в подпунктах 1) - 4) настоящего пункта осуществляются в валюте предоставления займа, если иное не установлено договором займа;
5) объемы погашения и обслуживания гарантированных государством займов, привлеченных в иностранной валюте, пересчитываются в тенговом эквиваленте. При этом используются рыночные курсы обмена валют, определенные в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, на конец предшествующего расчетам квартала и прогнозный среднегодовой курс доллара США к тенге на планируемый год.

606. Жергiлiктi атқарушы органның қарыздарды өтеу мен оларға қызмет көрсету мерзiмiнiң және көлемiнiң есептемесi негiзiнде жоспарланып отырған жылғы жергiлiктi атқарушы органдардың қарыздарын өтеу мен қызмет көрсетудiң жалпы көлемi анықталады.
607. Жоспарланып отырған жылғы жергiлiктi атқарушы органдардың қарыздарына қызмет көрсетудiң жалпы көлемi жеке бюджеттiк бағдарлама бойынша тиiстi жылға арналған жергiлiктi бюджеттерде көрсетiледi. Жергiлiктi атқарушы органдардың қарыздарын өтеудiң жалпы көлемi "Бюджет тапшылығын қаржыландыру (профициттi пайдалану)" бөлiмi бойынша жергiлiктi бюджеттерде көрсетiледi.
608. Республикалық бюджеттен мемлекет кепiлдiк берген қарызды алдағы өтеу мен қызмет көрсету көлемiн жоспарлауды мемлекет кепілдiк берген қарыздарды республикалық бюджеттен алдағы өтеу мен қызмет көрсету көлемiнiң болжамдық есептемелер негiзiнде тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет жобасын әзiрлеу шеңберiнде бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган жүргiзедi.
609. Жүргiзiлетiн есептемелер тоқсанның алдындағы есептемелердiң соңындағы жағдай бойынша мемлекет кепiлдiк берген борыш мониторингiнiң, қолданыстағы мемлекет кепiлдiк берген қарыз қаражатын игеру болжамының, мемлекеттiк кепiлдiктер бойынша мiндеттемелердiң орындалу мүмкiндiгiн бағалау деректерiне негiзделедi.
610. Жоспарланып отырған жылы республикалық бюджеттен мемлекет кепiлдiк берген қарызды өтеу мен қызмет көрсету көлемдерiнiң есептемелерiн бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган мынадай түрде жүргiзедi:
1) агенттердiң әрбiр қолданыстағы мемлекет кепiлдiк берген қарыз жөнiндегi ақпаратының негiзiнде қарыз қаражатын игеру көлемiн жылдар бойынша болжамдық бөлу жүргiзiледi;
2) қарыз шартының талаптары негiзiнде мемлекет кепiлдiк берген қарыз бойынша борышты өтеу мерзiмi мен көлемдерi анықталады;
3) мемлекет кепiлдiк берген қарыз бойынша борыш сомасының серпiнiн есептеу жүргiзiледi;
4) қарыз шартының талаптары негiзiнде сыйақыны (мүдденi), комиссиялық төлемдер мен өзге да төлемдердi төлеу бойынша төлемдердiң мерзiмдерi мен көлемiнiң есептемелерi жүргiзiледi. Егер, қарыз шартында өзгеше белгiленбесе, осы тармақтың 1)-4) тармақшаларында көрсетiлген есептемелер қарыз берiлген валютада жүзеге асырылады;
5) шетелдiк валютада тартылған мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды өтеу мен қызмет көрсету теңгелiк баламада қайта есептеледi. Бұл ретте, жоспарланған жылға арналған теңгеге тоқсанның алдындағы есептемелердiң соңында және болжамды жылдық орта АҚШ долларының бағамында Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен анықталған валюталардың нарықтық айырбас бағамы пайдаланылады.

611. На основе полученных сроков и объемов, оценки вероятности выполнения обязательств по государственным гарантиям центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета определяется годовой объем расходов из республиканского бюджета на погашение и обслуживание в планируемом году гарантированных государством займов.
612. Годовой объем расходов республиканского бюджета на выполнение обязательств по государственным гарантиям в планируемом году отражается в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год в отдельной бюджетной программе.
Глава 69. Порядок осуществления платежей по погашению и
обслуживанию правительственных займов, займов местных
исполнительных органов и негосударственных займов,
обеспеченных государственными гарантиями, а также по сделкам
613. Погашение и обслуживание правительственных займов, а также хеджирование правительственных займов осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета за счет средств, предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год через НБ РК.
614. Центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета ежемесячно, до двадцать пятого числа текущего месяца, составляется заявка на обслуживание, погашение правительственного и гарантированного государством долга Республики Казахстан, а также осуществление платежей по сделкам по хеджированию правительственных займов из средств республиканского бюджета на предстоящий месяц по установленной форме согласно приложению 65 к настоящим Правилам (далее - заявка), в соответствии с которой открываются в установленном порядке разрешения на данное расходование денег республиканского бюджета. Заявка составляется исходя из уточненных сроков и объемов погашения и обслуживания правительственных займов, платежей по сделкам по хеджированию правительственных займов и содержит прогноз платежей по каждому займу и сделке по хеджированию правительственных займов по датам с указанием вида, валюты платежа и получателей платежа.
615. Центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета проверяется соответствие объемов предстоящих платежей по погашению и обслуживанию правительственных займов, а также по сделкам по хеджированию правительственных займов в соответствующем месяце сводному плану поступлений и финансирования республиканского бюджета. В случае несоответствия утвержденным планом объемам, центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета вносятся соответствующие изменения в сводный план поступлений и финансирования республиканского бюджета.

611. Мемлекеттiк кепiлдiктер бойынша мiндеттемелердi орындаудың белгiленген мерзiмi мен көлемiнiң, мүмкiндiгiн бағалаудың негiзiнде бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды жоспарланып отырған жылы өтеу мен қызмет көрсетуге арналып республикалық бюджеттен бөлiнетiн шығыстардың жылдық көлемiн анықтайды.
612. Жоспарланып отырған жылы мемлекеттiк кепiлдiктер бойынша мiндеттемелердi орындауға арналған республикалық бюджет шығыстарының жылдық көлемi тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджетте жеке бюджеттiк бағдарлама бойынша көрсетiледi.
69-тарау. Үкiметтiк қарыздарды, жергiлiктi атқарушы органдардың қарыздарын және мемлекеттiк кепiлдiктермен қамтамасыз етiлген мемлекеттiк емес қарыздарды өтеу және оларға қызмет көрсету жөнiндегi, сондай-ақ мәмiлелер бойынша төлемдердi жүзеге асыру тәртiбi
613. Үкiметтiк қарыздарды өтеудi және оларға қызмет көрсетудi, сондай-ақ үкiметтiк қарыздарды хеджирлеудi тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджетте көзделген қаражат есебiнен ҚР ҰБ арқылы бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган жүзеге асырады.
614. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган осы Ережеге  65-қосымшаға сәйкес белгiленген нысан бойынша алдағы айға республикалық бюджет қаражатынан Қазақстан Республикасының үкiметтiк және мемлекет кепiлдiк берген борышына қызмет көрсетуге, оны өтеуге, сондай-ақ үкiметтiк қарыздарды хеджирлеу жөнiндегi мәмiлелер бойынша төлемдердi жүзеге асыруға арналған өтiнiмдi (бұдан әрi - өтiнiм) ай сайын ағымдағы айдың жиырма бесiншi күнiне дейiн жасайды, оған сәйкес республикалық бюджет ақшасын осыларға жұмсауға белгiленген тәртiппен рұқсат ашылады. Өтiнiм үкiметтiк қарыздарды, үкiметтiк қарыздарды хеджирлеу жөнiндегi мәмiлелер бойынша төлемдердi өтеу және оларға қызмет көрсетудiң нақтыланған мерзiмiне және көлемiне негiзделе отырып жасалады және төлем түрiн, валютасын және төлемдi алушыларды көрсете отырып, әр қарыз және үкiметтiк қарыздарды хеджирлеу мәмiлесi бойынша төлем болжамдарын қамтиды.
615. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган республикалық бюджет түсiмдерi мен қаржыландырудың жиынтық жоспарының тиiстi айында үкiметтiк қарыздарды өтеу мен қызмет көрсету бойынша, сондай-ақ үкiметтiк қарыздарды хеджирлеу жөнiндегi мәмiлелер бойынша алдағы төлемдер көлемiнiң сәйкестiгiн тексередi. Жоспармен бекiтiлген көлемге сәйкес келмеген жағдайда бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган республикалық бюджет түсiмдерi мен қаржыландырудың жиынтық жоспарына тиiстi өзгерiстер енгiзедi.

616. В целях обеспечения подготовки и осуществления платежей по погашению и обслуживанию правительственных займов, а также по сделкам по хеджированию правительственных займов в установленные сроки и в необходимых объемах, центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета проводится работа по организации своевременного поступления счетов к оплате от кредиторов, контрагентов, платежных ведомостей и других необходимых для проведения платежей документов.
617. Центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета осуществляется проверка соответствия указанных в предъявленных кредиторами, контрагентами счетах и платежных ведомостях дат, сумм, видов, валют платежей, получателей платежа условиям договоров займа, сделок по хеджированию правительственных займов, результатам размещений государственных эмиссионных ценных бумаг.
618. В случае выявления несоответствия указанных в предъявленных счетах к оплате и платежных ведомостях дат, сумм, видов, валют платежей, получателей платежа условиям договоров займа, сделок по хеджированию правительственных займов, результатам размещений государственных эмиссионных ценных бумаг, центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета во взаимодействии с кредиторами, контрагентами организуется работа по уточнению представленных кредиторами, контрагентами счетов к оплате и платежных ведомостей.
619. В определенные договорами займа и условиями сделок по хеджированию правительственных займов, а также по сделкам по хеджированию правительственных займов, размещений государственных эмиссионных ценных бумаг сроки платежей по погашению и обслуживанию правительственных займов, а также по сделкам по хеджированию правительственных займов центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета оформляются и передаются в НБ РК платежные документы, где указываются идентификационный номер правительственного займа, сделки по хеджированию правительственных займов, бенефициар, платежные реквизиты, вид, сумма, валюта, дата платежа в соответствии с условиями договоров займа, сделок по хеджированию правительственных займов, результатов размещений государственных эмиссионных ценных бумаг.
620. На основании представленных платежных документов, НБ РК производит перевод денег в требуемых объемах и валютах с банковского счета центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета на банковские счета кредиторов, а также контрагентов и предоставляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета письменное уведомление о факте проведения платежа.

616. Белгiленген мерзiмде және қажеттi көлемде үкiметтiк қарыздарды өтеу мен оларға қызмет көрсету бойынша, сондай-ақ үкiметтiк қарыздарды хеджирлеу жөнiндегi мәмiлелер бойынша даярлықты қамтамасыз ету және төлемдi жүзеге асыру мақсатында бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган кредит берушiлерден, контрагенттерден төлеуге шоттардың, төлем тiзiмдерiнiң және төлем жасау үшiн басқа да қажеттi құжаттардың уақытылы түсуiн ұйымдастыру бойынша жұмыстарды жүргiзедi.
617. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган кредит берушiлер, контрагенттер ұсынған шоттар мен төлем тiзiмдерiндегi көрсетiлген төлем күнiнiң, сомасының, түрiнiң, валютасының, қарыз шартының, үкiметтiк қарыздарды хеджирлеу жөнiндегi мәмiлелердiң талаптарымен төлемдердi алушылардың мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру нәтижелерiне сәйкестiгiн тексерудi жүзеге асырады.
618. Төлемге ұсынылған шоттар мен төлем тiзiмдерiндегi көрсетiлген төлем күнiнiң, сомасының, түрiнiң, валютасының, қарыз шартының, үкiметтiк қарыздарды хеджирлеу жөнiндегi мәмiлелердiң талаптарымен төлемдердi алушылардың, мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру нәтижелерiнiң сәйкес келмеуi анықталған жағдайда бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган кредит берушiлермен, контрагенттермен өзара әрекет ете отырып, кредит берушiлердiң төлемге ұсынылған шоттар мен төлем тiзiмдерiн нақтылау жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастырады.
619. Қарыз шартында және үкiметтiк қарыздарды хеджирлеу жөнiндегi мәмiлелерде, мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру шарттарында анықталған үкiметтiк қарыздарды өтеу мен оларға қызмет көрсету бойынша, сондай-ақ үкiметтiк қарыздарды хеджирлеу жөнiндегi мәмiлелер бойынша төлемдер мерзiмiнде бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган төлем құжаттарын ресiмдейдi және ҚР ҰБ-ға бередi, онда үкiметтiк қарыздың, үкiметтiк қарыздарды хеджирлеу жөнiндегi мәмiленiң бiрегейлендiру нөмiрi, бенефициар, төлем деректемелерi, түрi, сомасы, валютасы, қарыз шартының, үкiметтiк қарыздарды хеджирлеу жөнiндегi мәмiлелердiң талаптарына сәйкес төлем күнi, мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру нәтижелерi көрсетiледi.
620. Ұсынылған төлем құжаттарының негiзiнде ҚР ҰБ бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның банктiк шотынан кредит берушiнiң, сондай-ақ контрагенттердiң банктiк шотына қажет етiлетiн көлемде және валютада ақша аударады және бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға төлем жасалған фактi туралы жазбаша хабарламаны ұсынады.

621. Операции по погашению и обслуживанию правительственных займов, сделкам по хеджированию правительственных займов отражаются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в отчетности об исполнении республиканского и местных бюджетов в национальной валюте. При этом, в случае осуществления платежей по погашению и обслуживанию правительственных займов, сделкам по хеджированию правительственных займов в иностранной валюте, отражение производится в тенге по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, на дату закупки валют, необходимых для осуществления данных операций.
622. Погашение и обслуживание займов местных исполнительных органов осуществляется ими за счет средств, предусмотренных в местных бюджетах на соответствующий год.
623. В целях обеспечения подготовки и осуществления платежей по погашению и обслуживанию займов местных исполнительных органов в установленные сроки и в необходимых объемах, местными исполнительными органами проводится работа по организации своевременного поступления счетов к оплате от кредиторов, платежных ведомостей и других необходимых для проведения платежей документов.
624. Местными исполнительными органами осуществляется контроль соответствия указанных в предъявленных счетах и платежных ведомостях дат, сумм, видов, валют платежей, получателей платежа условиям договоров займа.
625. В случае выявления несоответствия указанных в предъявленных счетах и платежных ведомостях дат, сумм, видов, валют платежей, получателей платежа условиям договоров займа, местными исполнительными органами во взаимодействии с кредиторами организуется работа по уточнению представленных счетов и платежных ведомостей.
626. В определенные договорами займа сроки платежей, местными исполнительными органами обеспечивается перевод денег в требуемых объемах на счета кредитора.
627. Данные операции отражаются местными исполнительными органами в отчетности об исполнении республиканского и местных бюджетов в национальной валюте. При этом, в случае осуществления платежей в иностранной валюте, отражение производится в тенге по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, на дату закупки валют, необходимых для осуществления операций.
628. Местными исполнительными органами в рамках осуществления мониторинга долга местных исполнительных органов ведется учет произведенных платежей по погашению и обслуживанию займов местных исполнительных органов.

621. Үкiметтiк қарыздарды өтеу мен оларға қызмет көрсету, үкiметтiк қарыздарды хеджирлеу жөнiндегi мәмiлелер бойынша операцияларды бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджеттiң орындалуы туралы есептiлiкте ұлттық валютада көрсетедi. Бұл ретте үкiметтiк қарыздар өтеу мен оларға қызмет көрсету, үкiметтiк қарыздарды хеджирлеу жөнiндегi мәмiлелер бойынша операцияларды шетелдiк валютада жүзеге асырған жағдайда осы операцияларды жүзеге асыру үшiн қажеттi валютаны сатып алу күнiне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен анықталған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен жүргiзiледi.
622. Жергiлiктi атқарушы органдардың қарыздарын өтеу мен оларға қызмет көрсетудi олар тиiстi жылға арналған жергiлiктi бюджеттерде көзделген қаражат есебiнен жүзеге асырады.
623. Белгiленген мерзiмде және қажеттi көлемде жергiлiктi атқарушы органдардың қарыздарын өтеу мен оларға қызмет көрсету бойынша даярлықты қамтамасыз ету және төлемдердi жүзеге асыру мақсатында жергiлiктi атқарушы органдар кредит берушiлерден төлеуге шоттардың, төлем тiзiмдерiнiң және төлемдердi жүргiзу үшiн қажеттi басқа да құжаттардың уақытылы түсуiн ұйымдастыру бойынша жұмыстарды жүргiзедi.
624. Жергiлiктi атқарушы органдар ұсынылған шоттар мен төлем тiзiмдерiндегi көрсетiлген төлем күнiнiң, сомасының, түрiнiң, төлем валютасының, төлем алушылардың қарыз шартының талаптарына сәйкес келуiн бақылауды жүзеге асырады.
625. Ұсынылған шоттар мен төлем тiзiмдерiндегi көрсетiлген төлем күнiнiң, сомасының, түрiнiң, төлем валютасының, төлем алушылардың қарыз шартының талаптарына сәйкес келмеуi анықталған жағдайда жергiлiктi атқарушы органдар кредит берушiлермен өзара iс-қимыл жасай отырып, ұсынылған шоттар мен төлем тiзiмдерiн нақтылау бойынша жұмыстарды ұйымдастырады.
626. Қарыз шарттарында анықталған төлем мерзiмiнде жергiлiктi атқарушы органдар кредит берушiнiң шоттарына қажет етiлетiн көлемде ақша аударуды қамтамасыз етедi.
627. Осы операцияларды жергiлiктi атқарушы органдар республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң атқарылуы туралы есептiлiкте теңгемен көрсетедi. Бұл ретте, төлемдердi шетел валютасында жүзеге асырған жағдайда операцияларды жүзеге асыру үшiн қажеттi валютаны сатып алу күнiне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен анықталған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен жүргiзiледi.
628. Жергiлiктi атқарушы органдар жергiлiктi атқарушы органдар борышының мониторингiн жүзеге асыру шеңберiнде жергiлiктi атқарушы органдардың қарыздарын өтеу мен оларға қызмет көрсету бойынша жүргiзiлген төлемдердiң есебiн жүргiзедi.

629. Погашение и обслуживание гарантированных государством займов, в том числе досрочное, из республиканского бюджета осуществляется при наличии постановления Правительства Республики Казахстан.
630. После вступления в силу закона Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета до 1 марта соответствующего финансового года разрабатывается и вносится в установленном порядке проект постановления Правительства Республики Казахстан об утверждении перечня заемщиков по негосударственным займам, обеспеченным государственными гарантиями. Погашение и обслуживание за заемщиков по гарантированным государством займам, вошедших в указанный перечень, осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в течение соответствующего финансового года из республиканского бюджета, на основании счетов к оплате от кредиторов, в сроки и в объемах, установленных договором займа.
Решение о выплатах из республиканского бюджета за заемщиков по гарантированным государством займам, не вошедших в указанный перечень, принимается в следующем порядке:
1) Банком предоставляется в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета заключение о необходимости проведения очередных платежей по гарантированным государством займам из республиканского бюджета не позднее чем за тридцать дней до даты наступления таких платежей;
2) на основе представленных заключений в течение пятнадцати дней центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета разрабатывается и вносится на рассмотрение в установленном порядке проект постановления Правительства Республики Казахстан, предусматривающий проведение выплат из республиканского бюджета платежей за указанных заемщиков по гарантированным государством займам;
3) между центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, агентом, заемщиками по гарантированным государством займам заключаются соответствующие, дополнительные соглашения, в которых определяются (уточняются) условия, сроки, порядок возврата отвлеченных из республиканского бюджета денег.
631. Центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета проверяется соответствие объемов предстоящих платежей по выполнению обязательств по государственным гарантиям в соответствующем месяце сводному плану поступлений и финансирования республиканского бюджета и, в случае несоответствия утвержденным планом объемам, вносятся соответствующие изменения в сводный план поступлений и финансирования республиканского бюджета.

629. Республикалық бюджеттен, оның iшiнде мерзiмiнен бұрын мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды өтеу мен оларға қызмет көрсету Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы бар болған кезде жүзеге асырылады.
630. Тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының заңы күшiне енгеннен кейiн бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган тиiстi қаржы жылының 1 наурызына дейiн Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мемлекеттiк кепiлдiктермен қамтамасыз етiлген, мемлекеттiк емес қарыздар бойынша қарыз алушылардың тiзбесiн бекiту туралы қаулысының жобасын белгiленген тәртiппен әзiрлейдi және енгiзедi. Көрсетiлген тiзбеге енген, мемлекет кепiлдiк берген қарыз бойынша қарыз алушылар үшiн өтеу мен қызмет көрсетудi бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган қарыз шартында белгiленген мерзiм мен көлемде кредит берушiлердiң төлем шоттарының негiзiнде, республикалық бюджеттен тиiстi қаржы жылының iшiнде жүзеге асырады.
Көрсетiлген тiзбеге енбеген, мемлекет кепiлдiк берген қарыз бойынша қарыз алушылар үшiн республикалық бюджеттен төлеу туралы шешiм мынадай тәртiппен қабылданады:
1) Банк республикалық бюджеттен мемлекет кепiлдiк берген қарыз бойынша кезектi төлемдердi жүргiзу қажеттiлiгi туралы қорытындыларды мұндай төлемдер басталатын күнге дейiн отыз күннен кешiктiрмей бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға ұсынады;
2) ұсынылған қорытындылардың негiзiнде он бес күн iшiнде бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган мемлекет кепiлдiк берген қарыз бойынша көрсетiлген қарыз алушылар үшiн төлемдердi республикалық бюджеттен төлемдер жүргiзудi көздейтiн Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулысының жобасын белгiленген тәртiппен әзiрлейдi және енгiзедi;
3) бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның, агенттiң, мемлекет кепiлдiк берген қарыз бойынша қарыз алушылардың арасында республикалық бюджеттен оқшауландырылған ақшаны қайтару шарттары, мерзiмi, тәртiбi анықталған (нақтыланған) тиiстi қосымша келiсiмдер жасалады.
631. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган тиiстi айда мемлекеттiк кепiлдiктер бойынша мiндеттемелердi орындау жөнiнде алдағы төлемдер көлемiнiң түсiмдер мен республикалық бюджеттi қаржыландырудың жиынтық жоспарына сәйкестiгiн тексередi және жоспармен бекiтiлген көлемге сәйкес келмеген жағдайда түсiмдер мен республикалық бюджеттi қаржыландырудың жиынтық жоспарына тиiстi өзгерiстер енгiзiледi.

632. При наличии постановления Правительства Республики Казахстан, на основании предоставленных кредиторами и проверенных центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета счетов к оплате, центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета оформляются и передаются в НБ РК платежные документы, где указываются идентификационный номер гарантированного государством займа, бенефициар, платежные реквизиты, вид, сумма, валюта, дата платежа в соответствии с условиями договоров займа.
633. На основании представленных платежных документов, НБ РК производит перевод денег в требуемых объемах и валютах с банковского счета центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета на банковские счета кредиторов и предоставляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета письменное уведомление о факте проведения платежа.
634. Операции по погашению и обслуживанию гарантированных государством займов отражаются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в отчетности об исполнении республиканского и местных бюджетов в национальной валюте. В случае осуществления платежей по погашению и обслуживанию гарантированных государством займов в иностранной валюте, отражение производится в тенге по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, на дату закупки валют, необходимых для осуществления операций.
Глава 70. Порядок мониторинга государственного
и гарантированного государством долга
635. Мониторинг государственного и гарантированного государством долга (далее - мониторинг долга) представляет собой деятельность государства в лице центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета по учету, анализу и контролю процесса формирования, изменения и обслуживания государственного и гарантированного государством долга.
636. Объектами мониторинга долга являются все государственные и гарантированные государством займы, в том числе:
1) займы Правительства Республики Казахстан;
2) займы НБ РК;
3) займы местных исполнительных органов;
4) негосударственные займы, обеспеченные государственными гарантиями.
637. Мониторинг долга включает работы по:
1) регистрации и учету государственных и гарантированных государством займов;
2) обеспечению и контролю осуществления платежей в счет погашения и обслуживания долга в соответствии с установленным договором займа графиком;
3) учету всех операций по каждому займу в валюте займа, включая: отслеживание и учет поступления средств займов; учет платежей по погашению и обслуживанию долга; учет изменения объема долга; а также, при необходимости, учет просроченных платежей;

632. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы болған жағдайда, кредит берушiлер ұсынған және бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган тексерген төлеуге шоттар негiзiнде бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган төлем құжаттарын ресiмдейдi және ҚР ҰБ-ға жiбередi, онда қарыз шарттарының талаптарына сәйкес мемлекет кепiлдiк берген қарыздың сәйкестендiру нөмiрi, бенефициар, төлем деректемелерi, төлем түрi, сомасы, валютасы, күнi көрсетiледi.
633. Ұсынылған төлем құжаттарының негiзiнде ҚР ҰБ бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның банк шотынан кредит берушiлердiң банк шоттарына талап етiлетiн көлемде және валютада ақша аударуды жүргiзедi және бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға төлем жүргiзу фактiсi туралы жазбаша хабарлама ұсынады.
634. Мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды өтеу және оларға қызмет көрсету жөнiндегi операцияларды бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң атқарылуы туралы есептiлiкте ұлттық валютада көрсетедi. Мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды өтеу және оларға қызмет көрсету жөнiндегi төлемдердi шетел валютасында жүзеге асырған жағдайда көрсету операцияларды жүзеге асыру үшiн қажеттi валютаны сатып алу күнiне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен анықталған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен жүргiзiледi.
70-тарау. Мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген борыш мониторингiнiң тәртiбi
635. Мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген борыш мониторингi (бұдан әрi - борыш мониторингi) мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген борышты қалыптастыру, өзгерту және оған қызмет көрсету үдерiсiн есепке алу, талдау және бақылау бойынша бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган атынан мемлекет қызметiн бiлдiредi.
636. Барлық мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген қарыздар борыш мониторингiнiң объектiлерi болып табылады, оның iшiнде:
1) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарыздары;
2) ҚР ҰБ қарыздары;
3) жергiлiктi атқарушы органдардың қарыздары;
4) мемлекеттiк кепiлдiктермен қамтамасыз етiлген мемлекеттiк емес қарыздар.
637. Борыш мониторингi:
1) мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды тiркеу және есепке алу;
2) қарыз шартымен бекiтiлген кестеге сәйкес борышты өтеу және қызмет көрсету есебiне төлемдердi жүзеге асыруды қамтамасыз ету және бақылау;
3) қарыздар қаражатының түсiмдерiн қадағалау және есепке алу; борышты өтеу және оған қызмет көрсету жөнiндегi төлемдердi есепке алу; борыш көлемiнiң өзгеруiн есепке алу; сондай-ақ қажет болған жағдайда, мерзiмi өткен төлемдердi есепке алуды қоса алғанда әрбiр қарыз бойынша қарыз валютасында барлық операцияларды есепке алу;

4) учету рыночных курсов обмена валют, определенных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
5) учету изменения плавающих ставок заимствования.
638. Для учета операций по государственным и гарантированным государством займам используются следующие документы:
выписка иностранного кредитора, подтверждающая снятие средств со ссудного счета;
платежный документ по погашению основной суммы долга и выплате вознаграждений (интересов) по нему;
отчетность НБ РК о получении, обслуживании и погашении своих займов по форме, утвержденной Агентством Республики Казахстан по статистике;
отчетность банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, уполномоченных на обслуживание правительственных и гарантированных государством займов, по форме, утвержденной Агентством Республики Казахстан по статистике;
отчетность местных исполнительных органов о получении, обслуживании и погашении своих займов по формам, указанным в пункте 580 настоящих Правил.
639. Для проведения мониторинга долга осуществляется сбор информации по государственным и гарантированным государством займам для текущего обновления данных о состоянии государственного и гарантированного государством долга.
640. Получаемая информация обобщается и анализируется соответствующими подразделениями центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, накапливается и хранится в базе данных автоматизированной информационной системы.
641. Результаты мониторинга долга оформляются в виде отчетов, таблиц, диаграмм о текущем состоянии государственного и гарантированного государством долга, получении, обслуживании и погашении государственных и гарантированных государством займов, как на бумажных носителях, так и с использованием электронной системы сбора, обработки и хранения информации.
Глава 71. Порядок осуществления финансовых операций
за счет средств правительственных внешних займов,
связанных грантов и средств софинансирования
642. Ссудный счет - текущий счет, открытый у донора-нерезидента, на котором размещается сумма правительственного внешнего займа или гранта, из которого осуществляются платежи напрямую поставщику товаров (работ, услуг), а также на пополнение специального счета;
643. Финансовые операции за счет правительственных внешних займов или грантов со ссудного счета и/или специального счета осуществляются администратором бюджетной программы на основании заявок на снятие средств, направляемых в адрес иностранного кредитора или донора по форме и в соответствии с договором займа или соглашением о связанном гранте, также в соответствии с настоящими Правилами. При этом средства правительственных внешних займов или грантов не могут быть сняты администратором бюджетной программы на цели, не предусмотренные соответствующим договором займа или соглашением о связанном гранте.

4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен анықталған валютаны айырбастаудың нарықтық бағамын есепке алу;
5) қарыз алудың құбылмалы ставкаларының өзгеруiн есепке алу жөнiндегi жұмыстарды қамтиды.
638. Мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген қарыздар бойынша операцияларды есепке алу үшiн мынадай құжаттар пайдаланылады:
несие шотынан қаражатты алуды растайтын шетел кредит берушiсiнiң үзiндi көшiрмесi;
борыштың негiзгi сомасын өтеу және ол бойынша сыйақы (мүдделер) төлеу жөнiндегi төлем құжаты;
Қазақстан Республикасы Статистика агенттiгi бекiткен нысан бойынша ҚР ҰБ өз қарыздарын алу, қызмет көрсету және өтеу туралы есептiлiгi;
Қазақстан Республикасы Статистика агенттiгi бекiткен нысан бойынша үкiметтiк және мемлекет кепiлдiк берген қарыздарға қызмет көрсетуге өкiлеттiк берiлген банк операцияларының жеке түрлерiн жүзеге асыратын екiншi деңгейдегi банктердiң және ұйымдардың есептiлiгi;
осы Ереженiң 580-тармағында көрсетiлген нысандар бойынша өз қарыздарын алғаны, оларға қызмет көрсеткенi және өтегенi туралы жергiлiктi атқарушы органдардың есептiлiгi.
639. Борыш мониторингiн жүргізу үшiн мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген борыш жағдайы туралы деректердi ағымдағы жаңарту үшiн мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген қарыздар бойынша ақпараттар жинау жүзеге асырылады.
640. Алынатын ақпаратты бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның тиiстi бөлiмшелерi қорытындылайды және талдайды, ол автоматтандырылған ақпарат жүйесiнiң дерекқорында жинақталады және сақталады.
641. Борыш мониторингiнiң нәтижелерi мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген борыштың ағымдағы жағдайы туралы есептер, кестелер, диаграммалар, мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды алу, қызмет көрсету және өтеу түрiнде қағаз тасығыштарда да, ақпаратты жинау, өңдеу және сақтаудың электрондық жүйелерiн пайдаланып та ресiмделедi.
71-тарау. Yкiметтiк сыртқы қарыздар, байланысты гранттар қаражаты және бiрлесiп қаржыландыру қаражаты есебiнен қаржы операцияларын жүзеге асыру тәртiбi
642. Несие шоты - донор-бейрезидентте ашылған ағымдағы шот, онда тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) жеткiзушiге, сондай-ақ арнайы шотты толықтыруға тiкелей төлемдер жүзеге асырылатын үкiметтiк сыртқы қарыз немесе грант сомасы орналастырылады.
643. Үкiметтiк сыртқы қарыздар немесе гранттар есебiнен несие шотынан және/немесе арнайы шоттан жасалатын қаржы операцияларын бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсi шетел кредит берушiсiнiң немесе донордың атына жiберiлетiн нысан бойынша қаражатты алуға арналған өтiнiмдердiң негiзінде және қарыз шартына немесе байланысты грант туралы келiсiмге сәйкес, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады. Бұл ретте, үкiметтiк сыртқы қарыздар немесе гранттар қаражатын бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсi тиiстi қарыз шартында немесе байланысты грант туралы келiсiмде көзделмеген мақсаттарға ала алмайды.

644. Заявки на снятие средств со ссудного счета визируются двумя группами подписей, где первая группа подписей закреплена за центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, вторая группа подписей за администратором бюджетной программы. При этом статус обладателей подписей первой группы определяется регулированием использования средств правительственного внешнего займа или гранта в рамках бюджетных программ, и контролем за их целевым использованием, статус обладателей подписей второй группы - полной ответственностью за их целевое использование в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также за правильность и достоверность реквизитов получателя платежа - получателя денег.
645. Для получения подписи первой группы в заявке на снятие средств правительственного внешнего займа или гранта со счета, администратор бюджетной программы вместе с заявкой на снятие средств предоставляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета:
сопроводительное письмо с указанием назначения платежа;
в случае проведения платежей по заключенным в рамках договора займа или соглашения о связанном гранте контрактам, копии документов, на основании которых в соответствии с этими контрактами производится оплата, копии этих контрактов при проведении первоначального платежа по ним, а также копии официальных одобрений иностранного кредитора или донора на заключение контрактов, если это предусмотрено процедурами по договору займа или соглашением о связанном гранте;
в случае проведения разовых платежей по расходам, производимым без заключения контрактов, копии первичных документов (счета-фактуры, накладные, приходные кассовые ордера, квитанции, расписки и иные документы);
копии документов, необходимых к предоставлению иностранному кредитору или донору согласно принятым финансовым процедурам по договору займа или по соглашению о связанном гранте;
справку о выданных разрешениях по форме согласно приложению 66 к настоящим Правилам;
дополнительную информацию по подотчетным суммам по запросу центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета.
646. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение десяти рабочих дней проверяет заявку на снятие средств правительственного внешнего займа или гранта со счета на соответствие условиям договоров займов или соглашениям о связанных грантах, также выделенному администратору бюджетной программы разрешению на соответствующий период, подписывает и возвращает ее администратору бюджетной программы для передачи иностранному кредитору или донору.

644. Несие шотынан қаражатты алуға арналған өтiнiмдерге екi қолтаңбалар тобы бұрыштама соғады, онда қолтаңбалардың бiрiншi тобы бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға, қолтаңбалардың екiншi тобы бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiне бекiтiлген. Бұл ретте, қолтаңбалардың бiрiншi тобы мәртебесiне ие болу бюджеттiк бағдарламалар шеңберiнде үкiметтiк сыртқы қарыз қаражатын немесе грантты пайдалануды реттеумен және олардың мақсатты пайдаланылуын бақылаумен, екiншi қолтаңбалар тобы иегерлерiнiң мәртебесi - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес олардың мақсатты пайдаланылуына, сондай-ақ төлемдi алушы - ақшаны алушы деректемелерiнiң дұрыстығына және растығына толық жауапкершiлiкпен анықталады.
645. Бiрiншi топтың қолдарын алу үшiн шоттан үкiметтiк сыртқы қарыз қаражатын немесе грантты алуға арналған өтiнiмде бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсi қаражатты алуға арналған өтiнiммен бiрге бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға мыналарды:
төлемнiң мақсаты көрсетiлген iлеспе хатты;
қарыз шарты немесе байланысты грант туралы келiсiмнiң шеңберiнде жасасқан келiсiм-шарттарға төлемдер жасаған жағдайда осы келiсiм-шарттарға сәйкес төлем жүргiзiлетiн құжаттардың көшiрмесi, олар бойынша бастапқы төлемдер жүргiзу кезiнде осы келiсiм-шарттардың көшiрмелерi, сондай-ақ егер, бұл қарыз шарт бойынша рәсiмдермен көзделген болса, келiсiм-шарттар жасасуға арналған шетелдiк кредит берушiнiң ресми мақұлдаған көшiрмесiн;
келiсiм-шарт жасалмай жүргiзiлетiн шығыстар бойынша бiржолғы төлемдер жасалған жағдайда бастапқы құжаттардың көшiрмесiн (шот-фактураларды, жөнелтпе құжаттарды, кiрiс кассалық ордерлердi, түбiртектердi, қолхаттарды және өзге де құжаттарды);
қарыз шарты бойынша немесе байланысты грант туралы келiсiм бойынша қабылданған қаржы рәсiмдерiне сәйкес шетел кредит берушiсiне немесе донорға ұсынуға қажет құжаттардың көшiрмесiн;
осы Ережеге  66-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берiлген рұқсаттар туралы анықтаманы;
бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның сұрау салуы бойынша есеп беретiн сомалар жөнiнде қосымша ақпаратты ұсынады.
646. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган он жұмыс күнi iшiнде шоттан үкiметтiк сыртқы қарыз қаражатын немесе грантты алуға арналған өтiнiмнiң қарыз шартының немесе байланысты гранттар туралы келiсiмнiң талаптарына сәйкестiгiн, сондай-ақ бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiне тиiстi кезеңге бөлiнген рұқсатты тексередi, қол қояды және оны шетелдiк кредит берушiге немесе донорға беру үшiн бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiне қайтарады.

647. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета может отклонить заявку на снятие средств со ссудного счета, представленную администратором бюджетной программы для визирования согласно пунктам 643-645 настоящих Правил в случае:
если проводимая финансовая операция противоречит условиям договора займа или соглашения о связанном гранте или заключенного в рамках договора займа или соглашения о связанном гранте контракта;
отсутствия или недостаточности плановых назначений, предусмотренных планом финансирования администратора республиканской или местной бюджетной программы;
нарушения администратором бюджетной программы соответствующих правил и процедур, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, договором займа или соглашением о связанном гранте;
наличия несоответствий и ошибок в документах по проводимой финансовой операции до устранения их администратором бюджетной программы.
648. Снятие средств правительственных внешних займов или грантов со ссудного счета учитывается при исполнении бюджета следующим образом:
при перечислении на специальный счет инвестиционного проекта как поступление в соответствии с бюджетной классификацией поступлений Единой бюджетной классификации;
при перечислении средств напрямую поставщику товаров (работ, услуг) как поступление и расходы (одновременно) в соответствии с классификацией поступлений ЕБК РК.
Перечисление средств на специальный счет инвестиционного проекта, предусмотренный настоящими Правилами, производится иностранным кредитором или донором, предоставляющим заемные средства или гранты Правительству Республики Казахстан, на основании заявки администратора бюджетных программ на снятие со счета в соответствии с условиями договора займа или соглашения о связанном гранте.
649. На специальный счет инвестиционного проекта не могут быть зачислены иные средства, кроме средств правительственного внешнего займа или гранта, предназначенных для пополнения указанного счета в соответствии с условиями договора займа или соглашения о связанном гранте, за исключением случаев возврата средств по ранее проведенным расходным операциям с этого счета.
650. Со счетов финансируются бюджетные программы (подпрограммы), связанные с инвестиционными проектами, в национальной или иностранной валютах, за исключением случаев возврата средств по ранее проведенным расходным операциям с этих счетов.
651. На счета к специальному счету бюджетного инвестиционного проекта или программы зачисляются только средства, конвертированные со специального счета инвестиционного проекта.

647. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган 643-645-тармақтарға сәйкес бұрыштама соғу үшiн бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi ұсынған несие шотынан қаражат алуға арналған өтiнiмдi мынадай жағдайларда:
егер жүргiзiлетiн қаржы операциясы қарыз шартының немесе байланысты грант туралы келiсiмнiң талаптарына немесе қарыз шартының немесе байланысты грант туралы келiсiмнiң шеңберiнде жасалған келiсiм-шартқа қайшы келгенде;
республикалық немесе жергiлiктi бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсiн қаржыландыру жоспарында көзделген жоспарлы жұмсалымдар жоқ немесе жеткiлiксiз болғанда;
бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсi Қазақстан Республикасының заңнамасында, қарыз шартында немесе байланысты грант туралы келiсiмде көзделген тиiстi ережелер мен рәсiмдердi бұзғанда;
бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсi жойғанға дейiн жүргiзiлетiн қаржы операциялары бойынша құжаттарда сәйкессiздiк және қате орын алған жағдайда қабылдамауы мүмкiн.
648. Несие шотынан үкiметтiк сыртқы қарыздар қаражатын немесе гранттарды алу бюджеттi атқару кезiнде мынадай түрде:
Бiрыңғай бюджеттiк сыныптама түсiмдерiнiң бюджеттiк сыныптамасына сәйкес түсiмдер ретiнде инвестициялық жобалардың арнайы шотына аудару кезiнде;
ҚР ББС кiрiстер сыныптамасына сәйкес түсiмдер мен шығыстар (бiр мезгiлде) ретiнде тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) тiкелей берушiлерге аудару кезiнде ескерiледi.
Осы Ережеде көзделген инвестициялық жобаның арнайы шотына қаражатты аударуды Қазақстан Республикасының Үкiметiне қарыз қаражатын немесе грант беретiн шетелдiк кредит берушi немесе донор қарыз шартының немесе байланысты грант туралы келiсiмнiң талаптарына сәйкес шоттан алуға арналған бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң өтiнiмi негiзiнде жүргiзедi.
649. Инвестициялық жобаның арнаулы шотына осы шоттан бұрын жүргiзiлген шығыс операциялары бойынша қаражатты қайтару жағдайларын қоспағанда, қарыз шартының немесе байланысты грант туралы келiсiмнiң талаптарына сәйкес көрсетiлген шотты толықтыруға арналған үкiметтік сыртқы қарыз қаражатынан немесе гранттан басқа өзгеде қаражат есепке алынбайды.
650. Шоттардан осы шоттардан бұрын жүргiзiлген шығыс операциялары бойынша қаражатты қайтару жағдайларын қоспағанда, инвестициялық жобалармен байланысты бюджеттiк бағдарламалар (кiшi бағдарламалар) ұлттық немесе шетелдiк валюталарында қаржыландырылады.
651. Бюджеттiк инвестициялық жобаның немесе бағдарламаның арнайы шотына шоттарға инвестициялық жобаның арнайы шоттарынан айырбасталған қаражат қана есепке алынады.

652. Начисляемые банком второго уровня в соответствии с договором, заключенным между банком второго уровня и администратором бюджетной программы, вознаграждения (интересы) на остаток на Специальном счете бюджетного инвестиционного проекта или на счете к специальному счету, а также пени, уплачиваемые банком второго уровня, подлежат зачислению в республиканский бюджет по соответствующим кодам бюджетной классификации поступлений.
653. Администраторам бюджетных программ при заключении договора с банками второго уровня Республики Казахстан на открытие специальных счетов необходимо предусмотреть следующие пункты:
право получения центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета выписок о движении средств на Специальных счетах, открытых в соответствии с международным договором займа или соглашением о гранте;
обязательство банка проводить платежи со специального счета, рыночному курсу обмена валют, установленному в соответствии с законодательством Республики Казахстан на дату платежа.
Порядок открытия и закрытия счетов государственных учреждений в банках второго уровня определяется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
654. Расходование средств софинансирования правительственных займов и грантов производится администратором бюджетной программы на основании счета к оплате и заявки на снятие средств софинансирования по форме согласно приложению 45 к настоящим Правилам, представляемых в территориальное подразделение казначейства. Заявка на снятие средств софинансирования заверяется двумя группами подписей, где первая группа подписывается центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, а вторая группа - администратором бюджетной программы, ответственным за реализацию проекта.
Глава 72. Порядок получения и использования
займов под поручительства государства
655. Настоящая глава получения и использования поручительств государства (далее - глава) определяет процедуру отбора инвестиционных проектов, предлагаемых к финансированию за счет негосударственных займов под поручительство государства, (далее - инвестиционные проекты) и процедуру предоставления Правительством Республики Казахстан поручительства государства по негосударственным займам (далее - поручительства государства).
656. Процесс предоставления поручительств государства включает комплекс мероприятий, содержащий следующие основные этапы:
отбор инвестиционных проектов;
формирование, рассмотрение и утверждение перечня инвестиционных проектов;
предоставление поручительства государства.

652. Екiншi деңгейдегi банк пен бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсi арасында жасалған шартқа сәйкес екiншi деңгейдегi банк есептейтiн бюджеттiк инвестициялық жобаның Арнайы шотындағы немесе арнайы шотқа жатқызылатын шоттағы қалдыққа есептелетiн сыйақылар (мүдделер), сондай-ақ екiншi деңгейдегi банк төлейтiн өсiмақылар түсiмдердiң бюджеттiк сыныптамасының тиiстi кодтары бойынша республикалық бюджетке есептеуге жатады.
653. Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiмен арнайы шоттар ашуға шарттар жасасқан кезде мынадай тармақтарды:
бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның халықаралық қарыз шартына немесе грант туралы келiсiмге сәйкес ашылған Арнайы шоттардағы қаражаттың қозғалысы туралы үзiндi көшiрмелердi алу құқығын;
банктiң төлем күнiне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгiленген валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша арнайы шоттан төлемдер жүргiзу мiндеттемесiн көздеуi қажет.
Мемлекеттiк мекемелердiң екiншi деңгейдегi банктердегi шоттарын ашу және жабу тәртiбiн бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган айқындайды.
654. Yкiметтiк қарыздарды және гранттарды бiрлесiп қаржыландыру қаражатын жұмсауды бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсi төлеуге берiлген шоттың және аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне ұсынылатын осы Ережеге 45-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бiрлесiп қаржыландыру қаражатын алуға арналған өтiнiмнiң негiзiнде жүргiзедi. Бiрлесiп қаржыландыру қаражатын алуға арналған өтiнiм екi қолтаңбалар тобымен расталады, онда бiрiншi топқа бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган, ал екiншi топқа - жобаны iске асыруға жауапты бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi қол қояды.
72-тарау. Мемлекет кепiлгерлiгiмен қарыздар алу және оларды пайдалану тәртiбi
655. Осы тарау мемлекет кепiлгерлiгiмен тартылатын мемлекеттiк емес қарыздарды алу және пайдалану тәртiбiн сипаттайды (бұдан әрi - тарау) мемлекет кепiлгерлiгiмен инфрақұрылымдық облигацияларды шығару арқылы жүзеге асырылатын мемлекеттiк емес қарыздар есебiнен қаржыландыруға ұсынылатын инвестициялық жобаларды iрiктеу рәсiмiн (бұдан әрi - инвестициялық жобалар) және мемлекеттiк емес қарыздар бойынша Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мемлекет кепiлгерлiгiн беру рәсiмiн (бұдан әрi - мемлекет кепiлгерлiгi) анықтайды.
656. Мемлекет кепiлгерлiгiн беру үдерiсi мынадай негiзгi кезеңдердi бiлдiретiн iс-шаралар кешенiн қамтиды:
инвестициялық жобаларды iрiктеу;
басым бюджеттiк инвестициялық жобалар тiзбесiн қалыптастыру, қарау және бекiту;
мемлекет кепiлгерлiгiн беру.

657. Основными участниками процесса предоставления поручительств государства являются заемщики, отраслевые уполномоченные органы, уполномоченный орган по экономическому планированию, по исполнению бюджета, охраны окружающей среды, по труду, Республиканская бюджетная комиссия, представитель держателей облигаций или заимодатель.
658. Заемщики:
осуществляют подготовку технико-экономического обоснования (далее - ТЭО) и бизнес-планы инвестиционных проектов;
обеспечивают представление документации, требуемой для рассмотрения инвестиционных проектов в соответствии с настоящим Порядком и требованиями участников процесса предоставления поручительств государства;
ежегодно представляют заимодателю и уполномоченному органу по исполнению бюджета договор страхования не позднее одного месяца до истечения срока, предыдущего договора страхования;
заключают договор концессии;
заключают договор о представлении интересов держателей облигаций с представителем держателей облигаций.
659. Отраслевые уполномоченные органы:
проводят отраслевую экспертизу инвестиционных проектов;
предоставляют соответствующее заключение по результатам отраслевой экспертизы;
заключают договор концессии.
660. Уполномоченный орган по исполнению бюджета:
осуществляет финансовую экспертизу инвестиционных проектов;
проводит переговоры с потенциальными по условиям предоставления негосударственных займов под поручительства государства;
заключает договор поручительства;
предоставляет поручительства государства.
661. Центральный уполномоченный орган в области охраны окружающей среды осуществляет государственную экологическую экспертизу инвестиционного проекта в целях предотвращения возможных негативных последствий, связанных с реализацией планируемой деятельности, оценкой соответствия экологическим требованиям планируемой деятельности на стадиях, предшествующих принятию решения об их реализации и обеспечения экспертной оценки прогнозируемых изменений экологической обстановки вследствие размещения и развития производственных сил.
662. Центральный уполномоченный государственный орган по труду осуществляет экспертизу проектов инвестиционных контрактов с целью защиты внутреннего рынка труда.
663. Уполномоченный орган по экономическому планированию:
осуществляет экономическую экспертизу инвестиционных проектов и дает заключение в рамках оценки стоимости государственной поддержки деятельности концессионера;
формирует и вносит на рассмотрение республиканской бюджетной комиссии предложение по лимиту предоставления поручительств государства на планируемый период, проект перечня инвестиционных проектов, по которым возможно предоставление поручительства государства в пределах лимита соответствующего финансового года.

657. Мемлекет кепiлгерлiгiн беру үдерiсiнiң негiзгi қатысушылары қарыз алушылар, салалық уәкiлеттi органдар, экономикалық жоспарлау жөнiндегi, бюджеттi атқару, қоршаған ортаны қорғау, еңбек жөнiндегi уәкiлеттi орган, Республикалық бюджет комиссиясы, облигацияларды ұстаушылардың өкiлi немесе қарыз алушы болып табылады.
658. Қарыз алушылар:
инвестициялық жобалардың техникалық-экономикалық негiздемесiн (бұдан әрi - ТЭН) және бизнес-жоспарларын дайындауды жүзеге асырады;
осы Ережеге және мемлекет кепiлгерлiгiн беру үдерiсiне қатысушылардың талаптарына сәйкес инвестициялық жобаларды қарау үшiн талап етiлетiн құжаттаманы берудi қамтамасыз етедi;
жыл сайын қарыз берушiге және бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органға бұрынғы сақтандыру шартының мерзiмi өткенге дейiн бiр айдан кешiктiрмей сақтандыру шартын бередi;
концессиялар шартын жасасады;
облигацияларды ұстаушылардың өкiлiмен облигацияларды ұстаушылардың мүдделерiн бiлдiру туралы шарт жасасады.
659. Салалық уәкiлеттi органдар:
инвестициялық жобалардың салалық сараптамасын жүргiзедi;
салалық сараптама нәтижелерi бойынша тиiстi қорытындыны бередi;
концессиялар шартын жасасады.
660. Бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган:
инвестициялық жобалардың қаржылық сараптамасын жүзеге асырады;
мемлекет кепiлгерлiгiмен мемлекеттiк емес қарыздарды беру шарттары бойынша ықтималдармен келiссөздер жүргiзедi;
кепiлгерлiк шартын жасасады;
мемлекет кепiлгерлiгiн бередi.
661. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық уәкiлеттi орган жоспарланған қызметтi iске асыруға, оларды iске асыру туралы шешiм қабылдау алдындағы кезеңдегi жоспарланған қызметтiң экологиялық талаптарына сәйкестiгiн бағалауға байланысты ықтимал терiс салдарлардың алдын алу және өндiрiстiк күштердi орналастыру және дамыту салдарынан экологиялық жағдайдың болжамданған өзгеруiн сараптамалық қамтамасыз ету мақсатында инвестициялық жобаның мемлекеттiк экологиялық сараптамасын жүзеге асырады.
662. Еңбек жөнiндегi орталық уәкiлеттi мемлекеттiк орган iшкi еңбек нарығын қорғау мақсатында инвестициялық келiсiм-шарттар жобаларын сараптауды жүзеге асырады.
663. Экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган:
инвестициялық жобаларды экономикалық сараптауды жүзеге асырады және концессионер қызметiн мемлекеттiк қолдау құнын бағалау шеңберiнде қорытынды бередi;
жоспарлы кезеңге арналған мемлекет кепiлгерлiгiн беру лимитi жөнiндегi ұсынысты, келесi қаржы жылының лимитi шеңберiнде мемлекет кепiлгерлiгiн беру мүмкiн болатын инвестициялық жобалар тiзбесiнiң жобасын қалыптастырады және республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгiзедi.

664. Орган юстиции проводит юридическую экспертизу договоров поручительства и договоров концессии.
665. Представитель держателей облигаций:
1) контролирует исполнение эмитентом обязательств, установленных проспектом выпуска облигаций, перед заимодателями;
2) контролирует состояние имущества, являющегося обеспечением исполнения обязательств эмитента перед заимодателями;
3) заключает договор залога с эмитентом в отношении имущества, являющегося обеспечением исполнения обязательств эмитента перед заимодателями;
4) принимает меры, направленные на защиту прав и интересов заимодателей;
5) информирует заимодателей о своих действиях в соответствии с подпунктами 1)-3) настоящего пункта и о результатах таких действий;
6) заключает договор поручительства с уполномоченным органом по исполнению бюджета;
7) заключает договор о представлении интересов держателей облигаций с заемщиком;
8) предоставляют договор о представлении интересов держателей облигаций в уполномоченный орган по исполнению бюджета.
666. Республиканская бюджетная комиссия:
определяет лимит предоставления поручительств государства на планируемый период;
определяет перечень инвестиционных проектов;
определяет для каждого инвестиционного проекта размер поручительства государства в пределах лимита предоставления поручительства государства на планируемый период.
667. В процессе предоставления поручительства государства участвуют другие государственные органы и иные организации, уполномоченные в соответствии с законодательством на проведение оценки (экспертизы) инвестиционных проектов в части своей компетенции.
Глава 73. Отбор инвестиционных проектов для
финансирования за счет средств негосударственных
займов, привлекаемых под поручительства государства
Республики Казахстан
668. Отбор проектов, по которым возможно представление поручительства государства, осуществляется в рамках формирования перечня объектов, предлагаемых к передаче в концессию на среднесрочный период, в порядке установленном законодательством Республики Казахстан о концессиях.
669. Для включения проекта в перечень проектов, по которым возможно представление поручительства государства в пределах лимита соответствующего финансового года, организатором конкурса по концессии в уполномоченный орган по экономическому планированию до 1 июля соответствующего года представляется заявка.
670. Заявки, представленные после 1 июля соответствующего года, подлежат рассмотрению в рамках формирования перечня проектов, по которым возможно представление поручительства государства в пределах лимита следующего финансового года.

664. Әдiлет органы кепiлгерлiк шарттарын және концессия шарттарын заңды сараптауды жүргiзедi.
665. Облигацияларды ұстаушыларының өкiлi:
1) эмитенттiң қарыз берушiлер алдында облигациялар шығару проспектiсi белгiлеген мiндеттемелердi орындауын бақылайды;
2) эмитенттiң қарыз берушi алдындағы мiндеттемелерiн орындауын қамтамасыз ету болып табылатын мүлiк жағдайын бақылайды;
3) эмитенттiң қарыз берушi алдындағы мiндеттемелерiн орындауын қамтамасыз ету болып табылатын мүлiкке қатысты эмитентпен кепiл шартын жасасады;
4) қарыз берушiлердiң құқықтары мен мүдделерiн қорғауға бағытталған шаралар қабылдайды;
5) қарыз берушiлерге осы тармақтың 1)-3) тармақшаларына сәйкес өз iс-әрекеттерi және мұндай iс-әрекеттер нәтижелерi туралы хабарлайды;
6) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысымен бекiтiлген бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органмен кепiлгерлiк шартын жасасады;
7) қарыз алушымен облигацияларды ұстаушыларының мүдделерiн бiлдiру туралы шарт жасасады;
8) облигацияларды ұстаушыларының мүдделерiн бiлдiру туралы шартты бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органға бередi.
666. Республикалық бюджет комиссиясы:
жоспарланып отырған кезеңге мемлекет кепiлгерлiгiн беру лимитiн анықтайды;
инвестициялық жобалардың тiзбесiн анықтайды;
жоспарланып отырған кезеңге мемлекет кепiлгерлiгiн беру лимитi шегiнде әрбiр инвестициялық жоба үшiн мемлекет кепiлгерлiгiнiң мөлшерiн анықтайды.
667. Мемлекет кепiлгерлiгiн беру үдерiсiне өз құзыретiнiң бөлiгiнде инвестициялық жобаларды бағалауды (сараптауды) жүргiзуге заңнамаға сәйкес уәкiлеттiк берiлген мемлекеттiк органдар мен өзге де ұйымдар қатысады.
73-тарау. Қазақстан Республикасының мемлекет кепiлгерлiгiмен тартылатын мемлекеттiк емес қарыз қаражаты есебiнен қаржыландыру үшiн инвестициялық жобаларды iрiктеу
668. Мемлекет кепiлгерлiгiн беру мүмкiн болатын жобаларды iрiктеу Қазақстан Республикасының концессиялар туралы заңнамасында белгiленген тәртiппен орта мерзiмдi кезеңге арналған концессияға беруге ұсынылатын объектiлер тiзбесiн қалыптастыру шеңберiнде жүзеге асырылады.
669. Жобаны тиiстi қаржы жылының лимитi шеңберiнде мемлекет кепiлгерлiгiн беру мүмкiн болатын жобалар тiзбесiне енгiзу үшiн концессиялар жөнiндегi конкурсты ұйымдастырушы тиiстi жылдың 1 шiлдесiне дейiн экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органға өтiнiм бередi.
670. Тиiстi жылдың 1 шiлдесiнен кейiн берiлген өтiнiмдер келесi қаржы жылының лимитi шеңберiнде мемлекет кепiлгерлiгiн беру мүмкiн болатын жобалар тiзбесiн қалыптастыру шеңберiнде қарауға жатады.

671. Заявка организаторов конкурсов по концессии должна содержать размер поручительства государства, утвержденного комиссией по концессии, на проект с разбивкой по годам финансирования проекта.
К заявке прилагается решение комиссии по концессии об утверждении размера поручительства государства как формы государственной поддержки деятельности концессионера.
В случае необходимости, уполномоченный орган по экономическому планированию запрашивает дополнительную информацию для рассмотрения отдельных вопросов, возникающих в ходе формирования перечня проектов, по которым возможно представление поручительства государства в пределах лимита соответствующего финансового года.
672. Размер поручительства государства, представляемого по проекту в виде поддержки деятельности заемщика, утверждается комиссией по концессиям в период уточнения проекта и условий договора концессии на основании заключения уполномоченного органа по экономическому планированию по оценке стоимости государственной поддержки деятельности концессионера.
673. Уполномоченный орган по экономическому планированию представляет заключение по оценке стоимости государственной поддержки деятельности концессионера и организует проведение экономической экспертизы инвестиционного проекта и в течение двух месяцев готовит заключение экономической экспертизы на основании представленных организатором конкурса по концессии:
ТЭО;
заключение независимых экспертов по экспертизе проекта, положительных заключений отраслевой экспертизы и других экспертиз, необходимых в соответствии с законодательством.
Представленные с неполным составом документов проекты в соответствии с вышеуказанными требованиями, уполномоченным органом по экономическому планированию не рассматриваются.
674. Экономическая экспертиза инвестиционного проекта - комплексная оценка экономического анализа инвестиционного проекта, проведенного в рамках разработки ТЭО проекта, на основании заключений по экспертизам, предусмотренных настоящими Правилами, включающая:
оценку соответствия целей проекта приоритетам государственных инвестиций;
оценку экономического анализа;
анализ потоков налоговых поступлений в республиканский и местные бюджеты в случае реализации инвестиционного проекта.
675. Перечень документов, необходимых для проведения указанных в настоящей главе экспертиз, определяется соответствующими государственными органами и иными организациями.
Глава 74. Формирование, рассмотрение и утверждение
перечня инвестиционных проектов предлагаемых к
финансированию за счет средств негосударственных
займов, привлекаемых под поручительства государства

671. Концессия жөнiндегi конкурсты ұйымдастырушылардың өтiнiмi жобаны қаржыландыру жылдары бойынша бөле отырып, концессия жөнiндегi комиссия бекiткен жобаға арналған мемлекет кепiлгерлiгiнiң мөлшерiн қамтуы тиiс.
Өтiнiмге концессия жөнiндегi комиссияның концессионер қызметiн мемлекеттiк қолдау нысаны ретiнде мемлекет кепiлгерлiгiнiң мөлшерiн бекiту туралы шешiмi қоса берiледi.
Қажет болған жағдайда, экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган тиiстi қаржы жылының лимитi шеңберiнде мемлекет кепiлгерлiгiн беру мүмкiн болатын жобалар тiзбесiн қалыптастыру барысында туындайтын жекелеген мәселелердi қарау үшiн қосымша ақпарат сұратады.
672. Қарыз алушының қызметiн қолдау түрiнде берiлетiн жоба бойынша мемлекет кепiлгерлiгiнiң мөлшерiн экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органның концессионер қызметiн мемлекеттiк қолдау құнын бағалау жөнiндегi қорытындысы негiзiнде жобаны және концессия шартының талаптарын нақтылау кезеңiнде концессиялар жөнiндегi комиссия бекiтедi.
673. Экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган концессионер қызметiн мемлекеттiк қолдау құнын бағалау жөнiндегi қорытындыны бередi және инвестициялық жобаның экономикалық сараптамасын өткiзудi ұйымдастырады және концессиялар жөнiндегi конкурсты ұйымдастырушы ұсынған:
TЭH;
Жобаны сараптау жөнiндегi тәуелсiз сарапшылардың қорытындысы, салалық сараптаманың және заңнамаға сәйкес қажет басқа да сараптамалардың оң қорытындысы негiзiнде экономикалық сараптау қорытындысын дайындайды.
Жоғарыда көрсетiлген талаптарға сәйкес толық емес құрамда берiлген құжаттарды экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган қарамайды.
674. Инвестициялық жобаның экономикалық сараптамасы - осы Ережеде көзделген сараптамалар жөнiндегi қорытындылар негiзiнде жобаның ТЭН әзiрлеу шеңберiнде жүргiзiлген инвестициялық жобаны экономикалық талдауды кешендi бағалау, ол мыналарды қамтиды:
жоба мақсаттарының мемлекеттiк инвестициялар басымдықтарына сәйкес келуiн бағалау;
экономикалық талдауды бағалау;
инвестициялық жоба iске асырылған жағдайда республикалық және жергiлiктi бюджеттерге түсетiн салықтық түсiмдердiң ағынын талдау.
675. Осы тарауда көрсетiлген сараптамаларды жүргiзу үшiн қажет құжаттар тiзбесiн тиiстi мемлекеттiк органдар және өзге ұйымдар анықтайды.
74-тарау. Мемлекет кепiлгерлiгiмен тартылатын мемлекеттiк емес қарыздардың қаражаты есебiнен қаржыландыруға ұсынылған инвестициялық жобалар тiзбесiн қалыптастыру, қарау және бекiту

676. Республиканская бюджетная комиссия определяет лимит предоставления поручительств государства на планируемый трехлетний период в срок до 1 мая года, предшествующего планируемому периоду.
677. Уполномоченный орган по экономическому планированию в срок не позднее 20 июля соответствующего года формирует на основании заявок организаторов конкурсов по концессии и вносит на рассмотрение республиканской бюджетной комиссии проект перечня проектов, по которым возможно представление поручительства государства в пределах лимита соответствующего финансового года, с приложением решения комиссии до концессиям об утверждении размера поручительства государства по проекту.
678. Республиканская бюджетная комиссия при рассмотрении проекта перечня проектов, по которым возможно представление поручительства государства в пределах лимита соответствующего финансового года, определяет распределение лимита предоставления поручительств государства на соответствующий год между проектами.
679. В ходе формирования проекта республиканского бюджета уполномоченный орган по экономическому планированию совместно с уполномоченным органом по исполнению бюджета по решению республиканской бюджетной комиссии дорабатывает перечень проектов и пересматривает суммы поручительств государства по каждому инвестиционному проекту.
680. По результатам рассмотрения республиканской бюджетной комиссией перечня проектов, по которым возможно представление поручительства государства в пределах лимита соответствующего финансового года, утверждается отдельным решением Правительства Республики Казахстан и подлежит опубликованию.
Глава 75. Процедура предоставления
поручительства государства Республики Казахстан
681. После утверждения Правительством Республики Казахстан перечня инвестиционных проектов, предлагаемых к финансированию за счет негосударственных займов, привлекаемых под поручительство государства, отраслевой уполномоченный орган заключает с заемщиком договор концессии.
682. После представления заемщиками ТЭО проекта, проспекта эмиссии инфраструктурных облигаций, положительного заключения отраслевой экспертизы, экономической экспертизы, и других экспертиз, необходимых в соответствии с законодательством, уполномоченный орган по исполнению бюджета организует проведение экспертизы инвестиционного проекта и в течение двух месяцев готовит соответствующее заключение.
683. Заключение уполномоченного органа по исполнению бюджета по экспертизе инвестиционного проекта включает оценку:
финансовых условий негосударственного займа, привлекаемых под поручительство государства;
финансового состояния и юридического статуса заемщика за период не менее одного года до обращения о получении поручительства государства;
обеспечения по поручительству государства, предоставляемой заемщиком;
финансовых и технических рисков;
соответствия заемщика требованиям Бюджетного кодекса, предъявляемым к лицам, претендующим на получение поручительства государства.

676. Республикалық бюджет комиссиясы жоспарланып отырған жылдың алдындағы жылдың 1 мамырына дейiнгi мерзiмде жоспарланып отырған үш жылдық кезеңге мемлекет кепiлгерлiгiн беру лимитiн анықтайды.
677. Экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган тиiстi жылдың 20 шiлдесiнен кешiктiрмейтiн мерзiмде жобалар бойынша экономикалық сараптама қорытындыларын қоса бере отырып, инвестициялық жобалардың экономикалық сараптамасының қорытындылары негiзiнде мемлекет кепiлгерлiгiмен инфрақұрылымдық облигацияларды шығару арқылы жүзеге асырылатын мемлекеттiк емес қарыздардың қаражаты есебiнен қаржыландыруға ұсынылатын инвестициялық жобалар тiзбесiнiң жобасын қалыптастырады және республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгiзедi.
678. Республикалық бюджет комиссиясы тиiстi қаржы жылының лимитi шеңберiнде мемлекет кепiлгерлiгiн беру мүмкiн болатын жобалар тiзбесiнiң жобасын қарау кезiнде жобалар арасында тиiстi жылға арналған мемлекет кепiлгерлiгiн беру лимитiн бөлудi анықтайды.
679. Республикалық бюджет жобасын қалыптастыру барысында экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органмен бiрлесiп инвестициялық жобалар тiзбесiн пысықтайды және әрбiр инвестициялық жоба бойынша мемлекет кепiлгерлiгiнiң сомасын қайта қарайды.
680. Республикалық бюджет комиссиясының қарауы нәтижелерi бойынша мемлекет кепiлгерлiгiмен тартылатын мемлекеттiк емес қарыз қаражаты есебiнен қаржыландыруға ұсынылған инвестициялық жобалар тiзбесi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жеке шешiммен бекiтiледi және жариялауға жатады.
75-тарау. Қазақстан Республикасының мемлекет кепiлгерлiгiн беру рәсiмi
681. Қазақстан Республикасының Үкiметi мемлекет кепiлгерлiгiмен тартылатын мемлекеттi емес қарыз есебiнен қаржыландыруға ұсынылатын инвестициялық жобалардың тiзбесiн бекiткеннен кейiн салалық уәкiлеттi орган қарыз алушымен концессия шартын жасасады.
682. Қарыз алушылар ТЭН жобасын, инфрақұрылымдық облигациялардың проспектiсiн, салалық сараптаманың, экономикалық сараптаманың және заңнамаға сәйкес қажет басқа да сараптамалардың оң қорытындыларын ұсынғаннан кейiн бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган инвестициялық жобаның сараптамасын жүргiзудi ұйымдастырады және екi ай iшiнде тиiстi қорытындыны әзiрлейдi.
683. Бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органның инвестициялық жобаның сараптамасы бойынша қорытындысы мыналарды:
мемлекет кепiлгерлiгiмен тартылатын мемлекеттiк емес қарыздың қаржылық шарттарын;
мемлекет кепiлгерлiгiн алғаны туралы өтiнiм бiлдiргенге дейiн үш жылдан кем емес кезең iшiндегi қарыз алушының қаржылық жай-күйiн және заңды мәртебесiн;
қарыз алушы берген мемлекет кепiлгерлiгi бойынша қамтамасыз етiлуiн;
қаржылық және техникалық тәуекелдердi;
мемлекет кепiлгерлiгiн алуға үмiткер тұлғаларға қойылатын Бюджет кодексiнiң талаптарына қарыз алушының сәйкес келуiн бағалауды қамтиды.

684. Поручительство государства предоставляется путем заключения договора поручительства после оформления и предоставления договора страхования по обеспечению возвратности негосударственного займа, привлекаемого под поручительство государства, оплаты заемщиком предварительной единовременной платы (сбора) за предоставление поручительства государства, при удовлетворении всех необходимых требований, предусмотренных бюджетным законодательством Республики Казахстан.
При этом сроки и условия предоставления договора страхования и требования к договору страхования по обеспечению возвратности займа предусматриваются в договоре поручительства.
685. Договор о представлении интересов держателей облигаций включает:
Требования к заемщикам:
а) проводить накопление суммы денег на специальном счете условного вклада (счете обслуживания) в размере предстоящих платежей, необходимой для обеспечения текущих обязательств по негосударственному займу;
б) представлять сведения уполномоченному органу по исполнению бюджета и представителю держателей облигаций об имеющихся банковских счетах, в том числе, в НБ РК и банках второго уровня в установленном законом порядке;
в) предоставлять поверенному ежегодный бизнес-план до полного погашения негосударственного займа;
г) ежемесячно представлять представителю держателей облигаций типовые формы финансовой отчетности (бухгалтерский баланс, отчет о результатах финансово-хозяйственной деятельности) и другие необходимые документы, определяющие финансовое состояние.
Представителю держателей облигаций необходимо проводить анализ финансово-экономического состояния заемщика и предоставления информации об итогах соответствующего анализа уполномоченному органу по исполнению бюджета.
Норму и периодичность (график) перечисления денег на специальный счет условного вклада, определяемые уполномоченным органом по исполнению бюджета совместно с заемщиком и поверенным.
Деньги перечисляются заемщиком на специальные счета условного вклада путем регулярного отчисления соответствующих сумм согласно соглашению, после уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет.
В случае нарушения сроков накопления и восстановления средств специального счета условного вклада (счет обслуживания), заемщик за каждый случай нарушения уплачивает штраф в размере ноль целых одной десятой процентов за каждый день просрочки от суммы предстоящего платежа.
686. Лица, претендующие на получение поручительства государства, должны соответствовать требованиям, определенным законодательством Республики Казахстан.

684. Мемлекет кепiлгерлiгi Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында көзделген барлық қажет талаптарды қанағаттандырған жағдайда мемлекет кепiлгерлiгiмен тартылатын мемлекеттiк емес қарыз қайтарымын қамтамасыз ету жөнiндегi сақтандыру шартын ресiмдегеннен және бергеннен, қарыз алушы мемлекет кепiлгерлiгiн бергенi үшiн бiржолғы төлемдi (алымды) алдын ала төлегенiнен кейiн берiледi.
Бұл ретте, сақтандыру шартын беру мерзiмдерi мен шарттары және қарыз қайтарымын қамтамасыз ету жөнiндегi сақтандыру шартына қойылатын талаптар кепiлгерлiк шартында көзделедi.
685. Облигацияларды ұстаушыларының мүдделерiн бiлдiру туралы шарт мыналарды қамтиды:
Қарыз алушыларға қойылатын талаптарды:
а) қарыз бойынша ағымдағы мiндеттемелердi қамтамасыз ету үшiн қажеттi алдағы төлемдер мөлшерiнде шартты салымның (қызмет көрсету шотының) арнайы шотында ақша сомасын жинауды жүргiзу;
б) бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган мен облигацияларды ұстаушыларының өкiлiне банктiк шоттардағы, оның iшiнде ҚР ҰБ және екiншi деңгейдегi банктердегi мәлiметтердi заңнамада белгiленген тәртiппен ұсыну;
в) сенiм бiлдiрiлген өкiлге мемлекеттiк емес қарыз толық өтелгенге дейiн жыл сайынғы бизнес-жоспарды ұсыну;
г) қаржылық есептiлiктiң үлгiлiк нысанын (бухгалтерлiк балансты, қаржы-шаруашылық қызметтiң нәтижелерi туралы есепте) және қаржылық жай-күйiн анықтайтын басқа да қажеттi құжаттарды облигацияларды ұстаушыларының өкiлiне ай сайын ұсыну;
Облигацияларды ұстаушыларының өкiлi қарыз алушының қаржы-экономикалық жай-күйiне талдау жүргiзуi және бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органға тиiстi талдау қорытындылары туралы ақпаратты ұсынуы қажет.
Бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган қарыз алушымен және сенiм бiлдiрiлгенмен бiрлесiп анықтайтын шартты салымның арнайы шотына ақша аударудың нормасы мен кезеңдiлiгiн (кестесiн) қамтиды.
Ақшаны қарыз алушы шартты салымның арнайы шотына салықтар мен бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi төлегеннен кейiн келiсiмге сәйкес тиiстi соманы тұрақты аудару арқылы аударады.
Жинау мерзiмi мен шартты салымның арнайы шотының (қызмет көрсету шотының) қаражатын қалпына келтiру мерзiмiн бұзған жағдайда қарыз алушы әрбiр жолсыздық жағдайы үшiн алдағы төлемдер сомасынан мерзiмi өткен әрбiр күн үшiн нөл бүтiн оннан бiр пайыз мөлшерiнде айыппұл төлейдi.
686. Мемлекет кепiлгерлiгiн алуға үмiткер тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамасында анықталған талаптарға сәйкес болуы тиiс.

687. Поручительство государства предоставляются на основании постановлений Правительства Республики Казахстан по каждому инвестиционному проекту.
688. Поручительство государства в форме договора поручительства оформляется в двух экземплярах.
Раздел 12. Особый порядок бюджетного процесса для
государственных органов и регионов, определенных
Правительством Республики Казахстан для внедрения новых
подходов к государственному планированию,
ориентированному на результат (далее - пилотные проекты)
Сноска. Правила дополнены Разделом 12 в соответствии с постановлением Правительства РК от 02.04.2008 N 313 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
Глава 76. Внесение изменений в индивидуальные планы
финансирования
689. Государственные учреждения могут вносить изменения в индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам в соответствии с экономической классификацией расходов бюджета в случае возникновения факторов, требующих уменьшения (увеличения) сумм между спецификами экономической классификации расходов в пределах утвержденных годовых сумм индивидуальных планов финансирования по соответствующей бюджетной программе (подпрограмме) без формирования заявки и согласования с администратором бюджетных программ.
Изменение индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам государственными учреждениями допускается не более одного раза в месяц, только по текущему месяцу, за исключением распределяемых бюджетных программ, а также бюджетных программ по обслуживанию и погашению государственного долга.
В случаях определенных Бюджетным кодексом , а также при распределении распределяемых бюджетных программ и программ, предусматривающих обслуживание и погашение государственного долга, изменения в индивидуальные планы финансирования вносятся в порядке, определенном главой 6 настоящих Правил.
690. Для внесения изменений в индивидуальные планы финансирования государственное учреждение формирует справку в двух экземплярах по формам согласно приложениям 25-3, 25-4 к настоящим Правилам. Суммы изменений в справках указываются в тысячах тенге, числами с дробным остатком, не более одного знака после запятой.
691. При составлении справки государственное учреждение должно соблюдать следующие требования:
запрещается перенос сумм специфик с текущего месяца на предстоящие месяцы и наоборот;
соблюдение соответствия между суммами плановых назначений, разрешениями и кассовыми расходами;
сохранение соотношения между планами финансирования по обязательствам и планами финансирования по платежам, при котором сумма планов по платежам за период с начала года не должна превышать сумму планов по обязательствам за тот же период финансового года;
принятые, но не оплаченные обязательства;
наличие инкассовых распоряжений;
уменьшение плановых сумм и выданных разрешений по спецификам экономической классификации расходов может производиться на сумму плановых назначений за вычетом принятых обязательств;
увеличение (уменьшение) плановых сумм по одним спецификам экономической классификации расходов бюджета может осуществляться в пределах годовых сумм по бюджетной программе (подпрограмме), утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа, за счет уменьшения (увеличения) плановых сумм по другим спецификам, в пределах итоговой суммы месяца по бюджетной программе (подпрограмме), предусмотренной индивидуальным планом финансирования.
Справка государственного учреждения подписывается руководителем структурного подразделения государственного учреждения, ответственного за составление плана финансирования, и утверждается ответственным секретарем центрального исполнительного органа (должностным лицом, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых - руководителем государственного учреждения и представляется для исполнения в территориальное подразделение казначейства, по месту обслуживания государственного учреждения на бумажных и магнитных носителях с прилагаемыми расчетами и обоснованием изменений.

687. Мемлекет кепiлгерлiгi әрбiр инвестициялық жоба бойынша Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулылары негiзiнде берiледi.
688. Кепiлгерлiк шарты нысанындағы мемлекет кепiлгерлiгi екi данада ресiмделедi.
12-бөлім. Нәтижеге бағдарланған мемлекеттік жоспарлауға
жаңа тәсілдер енгізу үшін Қазақстан Республикасының
Үкіметі айқындаған мемлекеттік органдар мен өңірлерге
арналған бюджеттік үдерістің ерекше тәртібі (бұдан әрі -
пилоттық жобалар)
Ескерту. 12-бөліммен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.04.02  N 313 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
76-тарау. Жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу
689. Мемлекеттік мекемелердің шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері арасындағы сомаларды азайтуды (арттыруды) талап ететін факторлар туындаған жағдайда, тиісті бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша жеке қаржыландыру жоспарларының бекітілген жылдық сомалары шегінде бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасына сәйкес міндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларына өтінімді қалыптастырмай және бюджеттік бағдарлама әкімшісінің келісімінсіз өзгерістер енгізуге құқығы бар.
Бөлінетін бюджеттік бағдарламаларды, сондай-ақ мемлекеттік борышқа қызмет көрсету және оны өтеу бойынша бюджеттік бағдарламаларды қоспағанда, міндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларын мемлекеттік мекемелерге ағымдағы ай бойынша ғана айына кемінде бір рет өзгертуге жол беріледі.
Бюджет кодексінде айқындалған жағдайларда, сондай-ақ бөлінетін бюджеттік бағдарламаларды және мемлекеттік борышқа қызмет көрсетуді және оны өтеуді көздейтін бағдарламаларды бөлген кезде жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер осы Ереженің 6-тарауында айқындалған тәртіппен енгізіледі.
690. Жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу үшін мемлекеттік мекеме екі данада осы Ережеге 25-3, 25-4-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша анықтаманы қалыптастырады. Анықтамалардағы өзгерістер сомалары бөлшек қалдықтары бар, бірақ үтірден кейін бір белгісі бар сандармен мың теңгемен көрсетіледі.
691. Анықтаманы жасау кезінде мемлекеттік мекеме мынадай талаптарды сақтауға тиіс:
ағымдағы айдан алдағы айларға және керісінше ерекшеліктер сомасын аударуға тыйым салынады;
жоспарлы тағайындаулар, рұқсаттар мен кассалық шығыстардың сомалары арасындағы сәйкестікті сақтау;
төлемдер бойынша жоспарлардың сомасы жылдың басынан басталған кезеңде сол қаржы жылының кезеңіне міндеттемелер бойынша жоспарлардың сомасынан асып кетпеуі тиіс болған кезде міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспарлары мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспары арасындағы арақатынасты сақтау;
қабылданған, бірақ ақысы төленбеген міндеттемелер;
инкассалық өкімдердің болуы;
жоспарлы соманы және шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бойынша берілген рұқсаттарды азайту қабылданған міндеттемелерді шегере отырып, жоспарлы тағайындаулардың сомасына жүргізіле алады;
жоспарлы сомаларды бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының бір-бір ерекшеліктері бойынша арттыру (азайту) жеке қаржыландыру жоспарында көзделген бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша айдың қорытынды сомасының шегінде басқа ерекшеліктер бойынша жоспарлы соманы азайту (арттыру) есебінен Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның қаулысымен қабылданған бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша жылдық сома шегінде жүзеге асырылуы мүмкін.
Мемлекеттік мекеменің анықтамасына қаржыландыру жоспарын жасауға жауапты мемлекеттік мекеменің құрылымдық бөлімшесінің басшысы қол қояды және орталық атқарушы органның жауапты хатшысы (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкілеттігі жүктелген лауазымды адам), ал мұндай болмаған жағдайларда - мемлекеттік мекеменің басшысы бекітеді және қоса берілетін есептеулермен және өзгерістердің негіздемесімен бірге қағаз және магнит тасығыштарында мемлекеттік мекемеге қызмет көрсету орны бойынша орындау үшін аумақтық қазынашылық бөлімшесіне беріледі.

692. Справка представляется в территориальное подразделение казначейства до седьмого числа текущего месяца, а в последнем месяце текущего финансового года - до десятого числа, в двух экземплярах.
693. Территориальное подразделение казначейства после предоставления государственным учреждением справки осуществляет проверку на соблюдение требований, установленных пунктом 691 настоящих Правил.
694. В случае несоблюдения норм пунктов 689, 690, 691 и 692 настоящих Правил территориальное подразделение казначейства не позднее следующего рабочего дня возвращает справку без исполнения с письменным обоснованием.
695. При соответствии справки требованиям настоящих Правил территориальное подразделение казначейства в течение двух рабочих дней проводит в ИИСК справки по внесению изменений в индивидуальные планы финансирования государственного учреждения, и после проведения справки один экземпляр передает государственному учреждению, второй - оставляет у себя.
696. Территориальное подразделение казначейства в течение одного рабочего дня после утверждения справки посредством ввода ее в ИИСК информирует о внесенных изменениях в индивидуальные планы финансирования государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение двух рабочих дней формирует отчет о внесенных изменениях в индивидуальные планы финансирования государственных учреждений, согласно приложениям 68 и (или) 69 к настоящим Правилам, и доводит его в электронном виде до соответствующего администратора республиканских бюджетных программ.
Территориальное подразделение казначейства в течение двух рабочих дней формирует отчет о внесенных изменениях в индивидуальные планы финансирования государственных учреждений, финансируемых из местных бюджетов, согласно приложениям 68 и (или) 69 к настоящим Правилам, и доводит его в электронном виде до соответствующего администратора местных бюджетных программ и местного уполномоченного органа по исполнению бюджета.
Администратор бюджетных программ в течение двух рабочих дней после получения отчета вносит в уполномоченные органы по исполнению бюджета заявку на внесение изменений в планы финансирования по обязательствам и платежам в порядке, определенном главой 6 настоящих Правил, последние формируют справки о внесении изменений в сводные планы поступлений и финансирования, в сводный план финансирования по обязательствам.
Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение двух рабочих дней один экземпляр справки о внесенных изменениях в сводные планы поступлений и финансирования, в сводный план финансирования по обязательствам представляет в территориальное подразделение казначейства по формам согласно приложениям 27, 28 к настоящим Правилам, на бумажном и магнитном носителях.

692. Анықтама аумақтық қазынашылық бөлімшесіне ағымдағы айдың жетісі күніне дейін, ал ағымдағы қаржы жылының соңғы айында оны күніне дейін екі данада беріледі.
693. Аумақтық қазынашылық бөлімшесі мемлекеттік мекеме анықтаманы бергеннен кейін осы Ереженің 691-тармағында белгіленген талаптардың сақталуын тексеруді жүзеге асырады.
694. Осы Ереженің 689, 690, 691 және 692-тармақтарының нормалары сақталмаған жағдайда аумақтық қазынашылық бөлімшесі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей жазбаша негіздеме бере отырып, анықтаманы орындаусыз қайтарады.
695. Анықтама осы Ереженің талаптарына сәйкес келген кезде аумақтық қазынашылық бөлімшесі екі жұмыс күнінің ішінде ҚБАЖ-ға мемлекеттік мекеменің жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу жөніндегі анықтама жүргізеді және анықтама жүргізгеннен кейін бір данасын мемлекеттік мекемеге береді, екіншісін өзінде қалдырады.
696. Аумақтық қазынашылық бөлімшесі анықтаманы бекіткеннен кейін бір жұмыс күнінің ішінде оны ҚБАЖ енгізу арқылы республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің жеке қаржыландыру жоспарларына енгізілген өзгерістер туралы бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға ақпарат береді.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган екі жұмыс күнінің ішінде осы Ережеге 68 және (немесе) 69-қосымшаларға сәйкес мемлекеттік мекемелердің жеке қаржыландыру жоспарларына енгізілген өзгерістер туралы есепті қалыптастырады және оны электрондық түрде тиісті республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне жеткізеді.
Аумақтық қазынашылық бөлімшесі екі жұмыс күнінің ішінде осы Ережеге 68 және (немесе) 69-қосымшаларға сәйкес жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің жеке қаржыландыру жоспарларына енгізілген өзгерістер туралы есепті қалыптастырады және оны электрондық түрде жергілікті бюджеттік бағдарламалардың тиісті әкімшісіне және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға жеткізеді.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі есепті алғаннан кейін екі жұмыс күнінің ішінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдарға осы Ереженің 6-тарауында айқындалған тәртіппен міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізуге өтінім ұсынады, соңғылары түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарларына, міндеттемелер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспарына өзгерістер енгізу туралы анықтамалар қалыптастырады.
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарларына, міндеттемелер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспарына енгізілген өзгерістер туралы анықтаманың бір данасын екі жұмыс күнінің ішінде аумақтық қазынашылық бөлімшесіне осы Ережеге 27, 28-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша қағаз және магнит тасығыштарында береді.

Глава 77. Использование целевых трансфертов местными
исполнительными органами
697. Для пилотных проектов недоиспользованные, в том числе за счет экономии по результатам конкурсных процедур, в течение финансового года суммы целевых трансфертов, направленных на реализацию местных бюджетных программ не подлежат возврату в вышестоящий бюджет в случае достижения конечных результатов по завершенным в текущем финансовом году местным бюджетным программам с использованием меньшего объема целевых трансфертов из вышестоящего бюджета.
При этом соответствующий местный исполнительный орган может использовать оставшуюся сумму целевых трансфертов, направленных на реализацию местных бюджетных программ на другие местные бюджетные программы на основании положительных результатов оценки эффективности реализации соответствующих местных бюджетных программ по решению бюджетной комиссии, путем корректировки соответствующего бюджета.
Глава 78. Порядок перераспределения средств между
бюджетными программами (подпрограммами) при условии
достижения индикаторов, утвержденных паспортом бюджетных программ
698. На основании мониторинга исполнения бюджетных программ (подпрограмм) при условии достижения администраторами бюджетных программ индикаторов, утвержденных паспортом бюджетных программ средства между бюджетными программами (подпрограммами) могут перераспределяться.
699. При перераспределении средств между республиканскими бюджетными программами в пределах одной функциональной группы функциональной классификации расходов бюджета и одного администратора, администратор республиканской бюджетной программы вносит в уполномоченный орган по бюджетному планированию предложения с соответствующими обоснованиями о внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан о реализации Закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, а также в паспорта республиканских бюджетных программ.
Представленные документы рассматриваются центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию в течение пяти рабочих дней. В случае несоответствия предлагаемого распределения требованиям пункта 698 настоящих Правил, центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию отклоняет предложения администратора республиканской бюджетной программы и официально уведомляет его. В случае положительного решения администратор республиканской бюджетной программы в установленном порядке разрабатывает проект постановления Правительства Республики Казахстан о внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан о реализации Закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, а также вносит изменения в паспорта республиканских бюджетных программ.

77-тарау. Жергілікті атқарушы органдардың нысаналы
трансферттерді пайдалануы
697. Пилоттық жобалар үшін қаржы жылының ішінде жергілікті бюджеттік даму бағдарламаларын іске асыруға бағытталған нысаналы трансферттердің жете пайдаланылмаған, оның ішінде конкурстық рәсімдердің нәтижелері бойынша үнемдеу есебінен сомасы жоғары тұрған бюджеттен нысаналы трансферттердің аз көлемін пайдалана отырып, ағымдағы қаржы жылында аяқталған жергілікті бюджеттік бағдарламалар бойынша түпкі нәтижелерге қол жеткізген жағдайда жоғары тұрған бюджетке қайтаруға жатпайды.
Бұл ретте тиісті жергілікті атқарушы орган тиісті бюджетті түзету жолымен бюджет комиссиясының шешімі бойынша тиісті жергілікті бюджеттік бағдарламалардың іске асырылу тиімділігін бағалаудың оң нәтижелері негізінде жергілікті бюджеттік даму бағдарламаларын іске асыруға бағытталған нысаналы трансферттердің қалған сомасын басқа жергілікті бюджеттік бағдарламаларға пайдалана алады.
78-тарау. Бюджеттік бағдарламалардың паспортымен бекітілген
индикаторларға қол жеткізген жағдайда бюджеттік
бағдарламалар (кіші бағдарламалар) арасында
қаражатты қайта бөлу тәртібі
698. Бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) атқару мониторингінің негізінде бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджеттік бағдарламалардың паспортында бекітілген индикаторларға қол жеткізген жағдайда қаражат бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) арасында қайта бөліне алады.
699. Қаражатты бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының бір функционалдық тобы мен бір әкімшінің шегінде республикалық бюджеттік бағдарламалардың арасында қайта бөлген кезде республикалық бюджеттік бағдарламаның әкімшісі тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды іске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына, сондай-ақ республикалық бюджеттік бағдарламалардың паспорттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы тиісті негіздемелермен бірге ұсыныстарды бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға енгізеді.
Берілген құжаттарды бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бес жұмыс күні ішінде қарайды. Ұсынылатын бөлу осы Ереженің 698-тармағының талаптарына сәйкес келмеген жағдайда бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық бюджеттік бағдарлама әкімшісінің ұсыныстарын қайтарады және оны ресми түрде хабардар етеді. Оң шешім болған жағдайда республикалық бюджеттік бағдарламаның әкімшісі белгіленген тәртіппен тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды іске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасын әзірлейді, сондай-ақ республикалық бюджеттік бағдарламалардың паспорттарына өзгерістер енгізеді.

700. При перераспределении средств между местными бюджетными программами отдельных администраторов местных бюджетных программ в пределах одной функциональной группы функциональной классификации расходов бюджета и одного администратора, администратор местной бюджетной программы вносит в местный уполномоченный орган по экономическому и бюджетному планированию предложения с соответствующими обоснованиями о внесении изменений и дополнений в постановление местного исполнительного органа о реализации решения маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год, а также в паспорта местных бюджетных программ.
Представленные документы рассматриваются местным уполномоченным органом по экономическому и бюджетному планированию в течение пяти рабочих дней. В случае несоответствия предлагаемого распределения требованиям пункта 698 настоящих Правил, местный уполномоченный орган по экономическому и бюджетному планированию отклоняет предложения администратора местной бюджетной программы и официально уведомляет его. В случае положительного решения администратор местной бюджетной программы в установленном порядке разрабатывает проект постановления о внесении изменений и дополнений в постановление местного исполнительного органа о реализации решения маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год, а также вносит изменения в паспорта бюджетных программ.
701. При перераспределении средств между бюджетными подпрограммами в пределах одной бюджетной программы администратор республиканской бюджетной программы в установленном порядке вносит на согласование в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию проект постановления о внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан о реализации Закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, а также предложения по внесению изменений и дополнений в паспорта республиканских бюджетных программ с соответствующими обоснованиями.
Представленные документы рассматриваются центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию в течение пяти рабочих дней. В случае несоответствия предлагаемого распределения требованиям пункта 698 настоящих Правил, центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию отклоняет предложения администратора республиканской бюджетной программы и официально уведомляет его. В случае положительного решения центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию в установленном порядке согласовывает проекты постановлений Правительства Республики Казахстан о внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан о реализации Закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, а также утверждает приказ о внесении изменений и дополнений в паспорта республиканских бюджетных программ.

700. Қаражатты бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасының бір функционалдық тобы мен бір әкімшінің шегінде жергілікті бюджеттік бағдарламалардың жекелеген әкімшілерінің жергілікті бюджеттік бағдарламалар арасында қайта бөлген кезде жергілікті бюджеттік бағдарламаның әкімшісі тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімін іске асыру туралы жергілікті атқарушы органның қаулысына, сондай-ақ жергілікті бюджеттік бағдарламалардың паспорттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы тиісті негіздемелермен бірге ұсыныстарды экономикалық және бюджеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға енгізеді.
Берілген құжаттарды экономикалық және бюджеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган бес жұмыс күні ішінде қарайды. Ұсынылатын бөлу осы Ереженің 698-тармағының талаптарына сәйкес келмеген жағдайда экономикалық және бюджеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жергілікті бюджеттік бағдарлама әкімшісінің ұсыныстарын қайтарады және оны ресми түрде хабардар етеді. Оң шешім болған жағдайда жергілікті бюджеттік бағдарламаның әкімшісі белгіленген тәртіппен мәслихаттың тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы шешімін іске асыру туралы жергілікті атқарушы органның қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы қаулының жобасын әзірлейді, сондай-ақ бюджеттік бағдарламалардың паспорттарына өзгерістер енгізеді.
701. Қаражатты бір бюджеттік кіші бағдарлама шегінде бюджеттік бағдарламалардың арасында қайта бөлген кезде республикалық бюджеттік бағдарламаның әкімшісі белгіленген тәртіппен тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды іске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы қаулының жобасын, сондай-ақ тиісті негіздемелермен бірге республикалық бюджеттік бағдарламалардың паспорттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөніндегі ұсыныстарды бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға келісуге енгізеді.
Берілген құжаттарды бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бес жұмыс күні ішінде қарайды. Ұсынылатын бөлу осы Ереженің 698-тармағының талаптарына сәйкес келмеген жағдайда бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық бюджеттік бағдарлама әкімшісінің ұсыныстарын қайтарады және оны ресми түрде хабардар етеді. Оң шешім болған жағдайда бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган белгіленген тәртіппен тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды іске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобаларын келіседі, сондай-ақ республикалық бюджеттік бағдарламалардың паспорттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы бұйрықты бекітеді.

702. При перераспределении средств между бюджетными подпрограммами в пределах одной бюджетной программы администратор местных бюджетных программ в установленном порядке вносит на согласование в местный уполномоченный орган по экономическому и бюджетному планированию проект постановления местного исполнительною органа о внесении изменений и дополнений в постановление местного исполнительного органа о реализации решения маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год, а также предложения по внесению изменений и дополнений в паспорта местных бюджетных программ с соответствующими обоснованиями.
Представленные документы рассматриваются местным уполномоченным органом по экономическому и бюджетному планированию в течение пяти рабочих дней. В случае несоответствия предлагаемого распределения требованиям пункта 698 настоящих Правил, местный уполномоченный орган по экономическому и бюджетному планированию отклоняет предложения администратора местных бюджетных программ и официально уведомляет его. В случае положительного решения местный уполномоченный орган по экономическому и бюджетному планированию в установленном порядке согласовывает проект постановления местного исполнительного органа о внесении изменений и дополнений в постановление местного исполнительного органа о реализации решения маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год, а также утверждает приказ о внесении изменений и дополнений в паспорта местных бюджетных программ.
703. Уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании приказов, указанных в пунктах 701, 702 настоящих Правил, вносит соответствующие изменения в сводный план поступлений и финансирования и в сводный план финансирования по обязательствам в порядке, определенном главой 6 настоящих Правил.
Приложение 1
к Правилам исполнения
республиканского и местных бюджетов
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правительства РК от 02.04.2008 N 313 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
Проект индивидуального плана
финансирования государственного учреждения по платежам
Регион __________________________________________
Вид бюджета _____________________________________
Период __________________________________________
Ед. измерения ___________________________________
Администратор бюджетных программ ________________
Государственное учреждение ______________________
Код администратора
Код государственного
учреждения
Программа
Подпрограмма
Специфика
Наиме-
нова-
ние
расхо-
дов
Фи-
нан-
совый
план
на
год
План по месяцам
я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Ответственный секретарь центрального исполнительного
органа (должностное лицо, на которого в установленном
порядке возложены полномочия ответственного
секретаря центрального исполнительного
органа)/руководитель государственного учреждения
_________________     _______________________
(подпись)           (расшифровка подписи)
М.П.
Руководитель структурного подразделения
государственного учреждения, ответственное за
составление индивидуального плана финансирования
_________________     _______________________
(подпись)           (расшифровка подписи)
Приложение 2
к Правилам исполнения
республиканского и местных бюджетов

702. Қаражатты бір бюджеттік кіші бағдарлама шегінде бюджеттік бағдарламалардың арасында қайта бөлген кезде жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі белгіленген тәртіппен тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімін іске асыру туралы жергілікті атқарушы органның қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы жергілікті атқарушы орган қаулысының жобасын, сондай-ақ тиісті негіздемелермен бірге жергілікті бюджеттік бағдарламалардың паспорттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөніндегі ұсыныстарды экономикалық және бюджеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға келісуге енгізеді.
Берілген құжаттарды экономикалық және бюджеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган бес жұмыс күні ішінде қарайды. Ұсынылатын бөлу осы Ереженің 698-тармағының талаптарына сәйкес келмеген жағдайда экономикалық және бюджеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жергілікті бюджеттік бағдарлама әкімшісінің ұсынысын қайтарады және оны ресми түрде хабардар етеді. Оң шешім болған жағдайда экономикалық және бюджеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган белгіленген тәртіппен тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімін іске асыру туралы жергілікті атқарушы орган қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы жергілікті атқарушы органның қаулысының жобасын келіседі, сондай-ақ жергілікті бюджеттік бағдарламалардың паспорттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы бұйрықты бекітеді.
703. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган осы Ереженің 701, 702-тармақтарында көрсетілген бұйрықтардың негізінде осы Ереженің 6-тарауында айқындалған тәртіппен түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарына және міндеттемелер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспарына тиісті өзгерістер енгізеді.
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2008.04.02  N 313 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан
қараңыз) Қаулысымен.
Төлемдер бойынша мемлекеттік мекемені қаржыландырудың
жеке жоспарының жобасы
Өңір_____________________________________________
Бюджеттің түрі___________________________________
Кезең____________________________________________
Өлшем бірлігі____________________________________
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі______________
Мемлекеттік мекеме_______________________________
Әкімшінің
коды
Мемлекеттік
мекеменің
коды
Бағдарлама
Кіші
бағдар-
лама
Ерекшелік
Шығыс-
тардың
атауы
Бір
жылға
арнал-
ған
қаржы-
лық
жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
кестенің жалғасы
Айлар бойынша жоспар
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Орталық атқарушы органның жауапты хатшысы (белгіленген
тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының
өкілеттіктері жүктелген лауазымды адам/
мемлекеттік мекеменің басшысы     ___________  __________________
(қолы)    қолды таратып жазу)
М.О.
Қаржыландырудың жеке жоспарын
жасауға жауапты мемлекеттік мекеменің
құрылымдық бөлімшесінің басшысы     ___________  ___________________
(қолы)    (қолды таратып жазу)
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
2-қосымша

Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правительства РК от 02.04.2008 N 313 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
"Утверждаю"
Ответственный секретарь центрального
исполнительного органа (должностное лицо,
на которого в установленном порядке
возложены полномочия ответственного
секретаря центрального исполнительного
органа)/руководитель администратора
бюджетных программ
__________________________ (Ф.И.О.)
_________________ 200_г.
М.П.
Индивидуальный план финансирования
государственного учреждения по платежам
Регион _________________________________________
Вид бюджета ____________________________________
Период _________________________________________
Ед. измерения __________________________________
Администратор бюджетных программ _______________
Государственное учреждение _____________________
Код администратора
Код государственного
учреждения
Программа
Подпрограмма
Специфика
Наиме-
нова-
ние
рас-
ходов
Финан-
совый
план
на год
План по месяцам
я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Руководитель государственного учреждения *
_________   _____________________
(подпись)   (расшифровка подписи)
М.П.
Руководитель структурного подразделения
государственного учреждения, ответственное
за составление индивидуального плана
финансирования                  ____________   ___________________
(подпись)    (расшифровка подписи)
* В случаях, когда государственное учреждение одновременно является администратором бюджетных программ, данная строка не заполняется
Приложение 3
к Правилам исполнения
республиканского и местных бюджетов
Сноска. Приложение 3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 25.03.2008 N 283 .
Проект индивидуального плана финансирования
государственного учреждения по обязательствам
Регион___________________________
Вид бюджета______________________
Период___________________________
Ед. измерения____________________
Администратор
бюджетных программ_______________
Государственное учреждение_______
Код админи-
стратора
Код госу-
дарствен-
ного
учреждения
Программа
Подпро-
грамма
Специ-
фика
Наиме-
нова-
ние
рас-
ходов
Финан-
совый
план
на год
План по месяцам
я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
Ответственный секретарь
центрального исполнительного органа
(должностное лицо, на которого
в установленном порядке возложены
полномочия ответственного секретаря
центрального исполнительного органа),
а в случаях отсутствия таковых -
руководитель государственного
учреждения                  _________   _____________________
(подпись)   (расшифровка подписи)
М.П.
Руководитель структурного
подразделения государственного
учреждения, ответственного за
составление Индивидуального
плана финансирования     ____________   _____________________
(подпись)    (расшифровка подписи)
Приложение 4
к Правилам исполнения
республиканского и местных бюджетов
Сноска. Приложение 4 в редакции постановления Правительства РК от 02.04.2008 N 313 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
"Утверждаю"
Ответственный секретарь центрального
исполнительного органа (должностное лицо,
на которого в установленном порядке
возложены полномочия ответственного
секретаря центрального исполнительного
органа)/руководитель администратора
бюджетных программ
__________________________ (Ф.И.О.)
_________________ 200_г.
М.П.
Индивидуальный план финансирования
государственного учреждения по обязательствам
Регион___________________________
Вид бюджета______________________
Период___________________________
Ед. измерения____________________
Администратор
бюджетных программ_______________
Государственное учреждение_______
Код администратора
Код государственного
учреждения
Программа
Подпрограмма
Специфика
Наиме-
нова-
ние
рас-
ходов
Финан-
совый
план
на год
План по месяцам
я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Руководитель государственного учреждения *
_________   _____________________
(подпись)   (расшифровка подписи)
М.П.
Руководитель структурного подразделения
государственного учреждения, ответственное
за составление индивидуального плана
финансирования                   ____________   ___________________
(подпись)    (расшифровка подписи)
* В случаях, когда государственное учреждение одновременно является администратором бюджетных программ, данная строка не заполняется
Приложение 5
к Правилам исполнения
республиканского и местных бюджетов
Сноска. Приложение 5 в редакции постановления Правительства РК от 02.04.2008 N 313 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
Проект плана финансирования
бюджетных программ (подпрограмм) по платежам
Вид бюджета ____________________________________
Период _________________________________________
Ед. измерения __________________________________
Администратор бюджетных программ _______________
Функциональная группа
Администратор
Программа
Подпрограмма
Специфика
Наимено-
вание
расхо-
дов
Финан-
совый
план
на год
План по месяцам
я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Ответственный секретарь центрального исполнительного
органа (должностное лицо, на которого в установленном
порядке возложены полномочия ответственного
секретаря центрального исполнительного органа)
/руководитель администратора бюджетных программ
_________________     _______________________
(подпись)           (расшифровка подписи)
М.П.
Руководитель структурного подразделения
администратора бюджетных программ,
ответственного за составление плана
финансирования
_________________     _______________________
(подпись)           (расшифровка подписи)
Приложение 6
к Правилам исполнения
республиканского и местных бюджетов
Сноска. Приложение 6 в редакции постановления Правительства РК от 02.04.2008 N 313 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
"Утверждаю"
Ответственный секретарь центрального
исполнительного органа (должностное лицо,
на которого в установленном порядке
возложены полномочия ответственного
секретаря центрального исполнительного
органа)/руководитель администратора
бюджетных программ
__________________________ (Ф.И.О.)
_________________ 200_г.
М.П.
План финансирования
бюджетных программ (подпрограмм) по платежам
Вид бюджета ___________________________________
Период ________________________________________
Ед. измерения _________________________________
Администратор бюджетных программ ______________
Функциональная группа
Администратор
Программа
Подпрограмма
Специфика
Наимено-
вание
расхо-
дов
Финан-
совый
план
на год
План по месяцам
я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Руководитель структурного подразделения
администратора бюджетных программ, ответственный
за составление плана финансирования   ____________    ___________________
(подпись)    (расшифровка подписи)
Приложение 7
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.04.02  N 313 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
"Бекітемін"
Орталық атқарушы органның жауапты
хатшысы (орталық атқарушы жауапты
хатшысының өкілеттіктері жүктелген
лауазымды адам)/бюджеттік
бағдарламалар әкімшісінің басшысы
____________________(Т.А.Ә.)
200__жылы "_______"
М.О.
Төлемдер бойынша мемлекеттік мекемені қаржыландырудың
жеке жоспары
Өңір_____________________________________________
Бюджеттің түрі___________________________________
Кезең____________________________________________
Өлшем бірлігі____________________________________
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі______________
Мемлекеттік мекеме_______________________________
Әкімшінің
коды
Мемлекеттік
мекеменің
коды
Бағдарлама
Кіші
бағдар-
лама
Ерекшелік
Шығыстар-
дың атауы
Бір
жылға
арнал-
ған
қаржы-
лық
жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
кестенің жалғасы
Айлар бойынша жоспар
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Мемлекеттік мекеменің басшысы*      ___________  ___________________
(қолы)    (қолды таратып жазу)
М.О.
Қаржыландырудың жеке жоспарын
жасауға жауапты мемлекеттік мекеменің
құрылымдық бөлімшесінің басшысы     ___________  ___________________
(қолы)    (қолды таратып жазу)
*Мемлекеттік мекеме бір уақытта бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі болған жағдайда бұл жол толтырылмайды
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшаға өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.03.25  N 283 Қаулысымен.
Мемлекеттік мекемені міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспарының жеке жобасы
Өңір _______________________
Бюджеттің түрі ______________
Кезең _______________________
Өлш.бірлігі _________________
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі__________
Мемлекеттік мекеме __________
Әкімшінің
коды
Мемлекеттік
мекеменің
коды
Бағдарлама
Кіші бағ-
дарлама
Шығыс-
тардың
атауы
Бір
жылға
арнал-
ған
қаржы-
лық
жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
кестенің жалғасы
Айлар бойынша жоспар
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Орталық атқарушы органның жауапты хатшысы (белгіленген
тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының
өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндай
болмаған жағдайда - Мемлекеттік мекеменің басшысы
__________ ______________________
(қолы)    (қолдың толық жазылуы)
М.О
Қаржыландырудың жеке жоспарын
жасауға жауапты мемлекеттік мекеменің
құрылымдық бөлімшесінің басшысы _____________ ____________________
(қолы)        (қолдың толық жазылуы
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
4-қосымша
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2008.04.02  N 313 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан
қараңыз) Қаулысымен.
"Бекітемін"
Орталық атқарушы органның жауапты
хатшысы (орталық атқарушы жауапты
хатшысының өкілеттіктері жүктелген
лауазымды адам)/бюджеттік
бағдарламалар әкімшісінің басшысы
____________________(Т.А.Ә.)
200__жылы "_______"
М.О.
Міндеттемелер бойынша мемлекеттік мекемені қаржыландырудың
жеке жоспары
Өңір_____________________________________________
Бюджеттің түрі___________________________________
Кезең____________________________________________
Өлшем бірлігі____________________________________
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі______________
Мемлекеттік мекеме_______________________________
Әкімшінің
коды
Мемлекеттік
мекеменің
коды
Бағдарлама
Кіші
бағдар-
лама
Ерекшелік
Шығыстар-
дың атауы
Бір
жылға
арнал-
ған
қаржы-
лық
жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
кестенің жалғасы
Айлар бойынша жоспар
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Мемлекеттік мекеменің басшысы*      ___________  ___________________
(қолы)    (қолды таратып жазу)
М.О.
Қаржыландырудың жеке жоспарын
жасауға жауапты мемлекеттік мекеменің
құрылымдық бөлімшесінің басшысы     ___________  ___________________
(қолы)    (қолды таратып жазу)
*Мемлекеттік мекеме бір уақытта бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі болған жағдайда бұл жол толтырылмайды
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
5-қосымша
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2008.04.02  N 313 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан
қараңыз) Қаулысымен.
Төлемдер бойынша бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды)
қаржыландыру жоспарының жобасы
Бюджеттің түрі___________________________________
Кезең____________________________________________
Өл. бірлігі____________________________________
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі______________
Функционалдық
топ
Әкімші
Бағдарлама
Кіші
бағдарлама
Ерекшелік
Шығыс-
тардың
атауы
Бір
жылға
арнал-
ған
қаржы-
лық
жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
кестенің жалғасы
Айлар бойынша жоспар
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Орталық атқарушы органның жауапты хатшысы (белгіленген
тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының
өкілеттіктері жүктелген лауазымды адам/
мемлекеттік мекеменің басшысы      ___________  ___________________
(қолы)   (қолды таратып жазу)
М.О.
Қаржыландырудың жоспарын жасауға жауапты
бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің
құрылымдық бөлімшесінің басшысы     ___________  ___________________
(қолы)    (қолды таратып жазу)
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
6-қосымша
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2008.04.02  N 313 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан
қараңыз) Қаулысымен.
"Бекітемін"
Орталық атқарушы органның жауапты
хатшысы (орталық атқарушы жауапты
хатшысының өкілеттіктері жүктелген
лауазымды адам)/бюджеттік
бағдарламалар әкімшісінің басшысы
____________________(Т.А.Ә.)
200__жылы "_______"
М.О.
Төлемдер бойынша бюджеттік бағдарламаларды (кіші
бағдарламаларды) қаржыландыру жоспары
Бюджеттің түрі___________________________________
Кезең____________________________________________
Өлшем бірлігі____________________________________
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі______________
Функционалдық
топ
Әкімші
Бағдарлама
Кіші
бағдарлама
Ерекшелік
Шығыс-
тардың
атауы
Бір
жылға
арнал-
ған
қаржы-
лық
жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
кестенің жалғасы
Айлар бойынша жоспар
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Қаржыландырудың жоспарын жасауға жауапты
бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің
құрылымдық бөлімшесінің басшысы     ___________  ___________________
(қолы)    (қолды таратып жазу)
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
7-қосымша

Сноска. Приложение 7 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 25.03.2008 N 283 .
Проект плана финансирования
бюджетных программ (подпрограмм) по обязательствам
Вид бюджета______________________
Период___________________________
Ед. измерения____________________
Администратор
бюджетных программ_______________
Функциональ-
ная группа
Админис-
тратор
Программа
Подпро-
грамма
Специ-
фика
Наиме-
нова-
ние
рас-
ходов
Финан-
совый
план
на год
План по месяцам
я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
Ответственный секретарь центрального
исполнительного органа (должностное
лицо, на которого в установленном
порядке возложены полномочия
ответственного секретаря центрального
исполнительного органа), а в случаях
отсутствия таковых - руководитель
администратора бюджетных программ _________   _____________________
(подпись)   (расшифровка подписи)
М.П.
Руководитель структурного
подразделения администратора
бюджетных программ,
ответственного за составление
Плана финансирования ____________   _____________________
(подпись)    (расшифровка подписи)
Приложение 8
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов
Сноска. Приложение 8 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 25.03.2008 N 283 .
" Утверждаю "
Ответственный секретарь
центрального исполнительного
органа (должностное лицо,
на которого в установленном
порядке возложены полномочия
ответственного секретаря
центрального исполнительного
органа), а в случаях отсутствия
таковых - руководитель
администратора бюджетных программ
____________ Ф.И.О.
"___" _______200__г.
М.П.
План финансирования
бюджетных программ (подпрограмм) по обязательствам
Вид бюджета______________________
Период___________________________
Ед. измерения____________________
Администратор
бюджетных программ_______________
Функциональ-
ная группа
Админис-
тратор
Программа
Подпро-
грамма
Специ-
фика
Наиме-
нова-
ние
рас-
ходов
Финан-
совый
план
на год
План по месяцам
я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
Руководитель структурного
подразделения администратора
бюджетных программ,
ответственного за составление
Плана финансирования ____________   _____________________
(подпись)    (расшифровка подписи)
Приложение 9
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов
Проект плана поступлений доходов
в республиканский (местный) бюджет
на _____ год
Месяц______________________
Дата_______________________
Ед. измерения______________
Категория
Класс
Подкласс
Специфика
Наиме-
нова-
ние
посту-
плений
План поступлений,
в том числе по областям,
городам Астане, Алматы
(в т.ч. по районам, городам
областного значения)*
Ак-
мо-
лин-
ская
Ак-
тю-
бин-
ская
Алма-
тин-
ская
Аты-
рау-
ская
ВКО
Жам-
был-
ская
ЗКО
Кa-
pa-
ган-
дин-
ская
продолжение таблицы
План поступлений,
в том числе по областям,
городам Астане, Алматы
(в т.ч. по районам,
городам областного значения)*
Ито-
го
по
Рес-
пу-
бли-
ке
Кы-
зыл-
ор-
дин-
ская
Кос-
та-
най-
ская
Ман-
гис-
тау-
ская
Па-
вло-
дар-
ская
СКО
ЮКО
г.
Ал-
ма-
ты
г.
Ас-
та-
на
Руководитель государственного органа
по контролю за исполнением налоговых,
таможенных и других обязательных
платежей в бюджет_________   _____________________
(подпись)   (расшифровка подписи)
М.П.
Руководитель структурного подразделения
государственного органа по контролю
за исполнением налоговых, таможенных
и других обязательных платежей
в бюджет _________   _____________________
(подпись)    (расшифровка подписи)
* Для местных бюджетов указываются соответственно районы, город областного значения
Приложение 10
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов
Проект Плана поступлений
(доходов, погашения бюджетных кредитов,
от продажи финансовых активов государства,
государственных займов) в бюджет
Вид бюджета_____________________
Период__________________________
Дата____________________________
Ед. измерения___________________
Категория
Класс
Подклас
Специфика
Наиме-
нова-
ние
посту-
плений
Финан-
совый
план
на год
План по месяцам
я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
Руководитель уполномоченного органа
по исполнению бюджета, курирующий вопросы
исполнения поступлений ___________   _____________________
(подпись)    (расшифровка подписи)
Руководитель структурного подразделения
уполномоченного органа по исполнению
бюджета, курирующий вопросы исполнения
поступлений __________   _____________________
(подпись)    (расшифровка подписи)
Приложение 11
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов
" Утверждаю "
Руководитель
уполномоченного органа
по исполнению бюджета
____________ Ф.И.О.
"___" _______20__г.
М.П.
План поступлений
(доходов, погашения бюджетных кредитов,
от продажи финансовых активов государства,
государственных займов) в бюджет
Вид бюджета_____________________
Период__________________________
Дата____________________________
Ед. измерения___________________
Категория
Класс
Подклас
Специфика
Наиме-
нова-
ние
посту-
плений
Финан-
совый
план
на год
План по месяцам
я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
Руководитель структурного подразделения
уполномоченного органа по исполнению
бюджета __________   _____________________
(подпись)    (расшифровка подписи)
Приложение 12
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов
" Утверждаю "
Руководитель
уполномоченного органа
по исполнению бюджета
____________ Ф.И.О.
"___" _______20__г.
М.П.
План поступлений
погашения кредитов, вознаграждений (интересов)
по кредитам, выданным из бюджета вышестоящего
уровня бюджету нижестоящего уровня
Вид бюджета_____________________
Период__________________________
Дата____________________________
Ед. измерения___________________
Категория
Класс
Подклас
Специфика
Наиме-
нова-
ние
посту-
плений
Финан-
совый
план
на год
План по месяцам
я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
Всего
в т.ч. по
областям
Руководитель структурного подразделения
уполномоченного органа по исполнению
бюджета, ответственного за составление
Плана поступлений __________   _____________________
(подпись)    (расшифровка подписи)
Приложение 13
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов
" Утверждаю "
Руководитель
уполномоченного органа
по исполнению бюджета
____________ Ф.И.О.
"___" _______20__г.
М.П.
Сводный план поступлений
в бюджет на ___ год
Вид бюджета_____________________
Период__________________________
Дата____________________________
Ед. измерения___________________
Категория
Класс
Подклас
Специфика
Наимено-
вание
посту-
плений
План
на
год
План по месяцам
я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
I. Доходы
налоговые
поступле-
ния
неналого-
вые пос-
тупления
поступле-
ния от
продажи
основногокапитала
поступле-
ния тран-
сфертов
II. Пога-
шение
бюджетных
кредитов
III. Пос-
тупления
от прода-
жи финан-
совых
активов
государ-
ства
IV. Пос-
тупление
займов
V. Движе-
ние ос-
татков
бюджетных
средств
Всего
посту-
плений
Руководитель структурного подразделения
уполномоченного органа по исполнению
бюджета, ответственного за составление
Сводного плана __________   _____________________
(подпись)    (расшифровка подписи)
Приложение 14
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов
" Утверждаю "
Руководитель
уполномоченного органа
по исполнению бюджета
____________ Ф.И.О.
"___" _______20__г.
М.П.
Сводный план
финансирования по платежам
Вид бюджета_____________________
Период__________________________
Дата____________________________
Ед. измерения___________________
Администратор
Программа
Подпрограмма
Наиме-
нова-
ние
расхо-
дов
План
на
год
План по месяцам
я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
I. За-
траты
II.
Бюджет-
ные
кредиты
III.
При-
обре-
тение
финан-
совых
активов
IV. По-
гашение
займов
Всего
расхо-
дов
Руководитель структурного подразделения
уполномоченного органа по исполнению
бюджета, ответственного за составление
Сводного плана __________   _____________________
(подпись)    (расшифровка подписи)
Приложение 15
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов
" Утверждаю "
Руководитель
уполномоченного органа
по исполнению бюджета
____________ Ф.И.О.
"___" _______20__г.
М.П.
Сводный план
финансирования по обязательствам
Вид бюджета_____________________
Период__________________________
Дата____________________________
Ед. измерения___________________
Администратор
Программа
Подпрограмма
Специфика
Наиме-
нова-
ние
расхо-
дов
План
на
год
План по месяцам
я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
I. За-
траты
II.
Бюджет-
ные
кредиты
III.
При-
обре-
тение
финан-
совых
активов
IV. По-
гашение
займов
Всего
обяза-
тельств
Руководитель структурного подразделения
уполномоченного органа по исполнению
бюджета, ответственного за составление
Сводного плана __________   _____________________
(подпись)    (расшифровка подписи)
Приложение 16
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов
" Утверждаю "
Руководитель
уполномоченного органа
по исполнению бюджета
____________ Ф.И.О.
"___" _______20__г.
М.П.
Сводный план поступлений и финансирования
____________________ на_____ год
(наименование бюджета)
(тыс. тенге)
Код
бюджет-
ной
класси-
фикации
Наименование
План
на год
План по месяцам
я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
I. ДОХОДЫ
Налоговые
поступления
Неналоговые
поступления
Поступления
от продажи
основного
капитала
Поступления
трансфертов
II. ЗАТРАТЫ
Государ-
ственные
услуги
общего
характера
Оборона
Общественный
порядок,
безопас-
ность,
правовая,
судебная,
уголовно-ис-
полнительная
деятельность
Образование
Здраво-
охранение
Социальная
помощь и
социальное
обеспечение
Жилищно-
коммунальное
хозяйство
Культура,
спорт,
туризм
и информа-
ционное
пространство
Топливно-
энергетичес-
кий комплекс
и недро-
пользование
Сельское,
водное,
лесное,
рыбное
хозяйство,
особоохраня-
емые природ-
ные террито-
рии, охрана
окружающей
среды и
животного
мира
Промышлен-
ность, архи-
тектурная,
градострои-
тельная и
строительная
деятельность
Транспорт и
коммуникации
Прочие
Обслуживание
долга
Трансферты
III. ОПЕ-
РАЦИОННОЕ
САЛЬДО
IV. ЧИСТОЕ
БЮДЖЕТНОЕ
КРЕДИТО-
ВАНИЕ
Бюджетные
кредиты
Погашение
бюджетных
кредитов
V. САЛЬДО
ПО ОПЕ-
РАЦИЯМ С
ФИНАНСОВЫМИ
АКТИВАМИ
Приобретение
финансовых
активов
Поступления
от продажи
финансовых
активов
государства
VI. ДЕФИЦИТ
(ПРОФИЦИТ)
БЮДЖЕТА
VII. ФИНАН-
СИРОВАНИЕ
ДЕФИЦИТА
(ИСПОЛЬ-
ЗОВАНИЕ
ПРОФИЦИТА)
БЮДЖЕТА
Поступление
займов
Погашение
займов
Движение
остатков
бюджетных
средств
Руководитель структурного подразделения
уполномоченного органа по исполнению
бюджета, ответственного за составление
Сводного плана __________   _____________________
(подпись)    (расшифровка подписи)
Приложение 17
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов
Реестр
___________________________________________
(планов, справок о внесении изменений в планы)
Дата представления
Наименование местного уполномоченного органа
по исполнению бюджета
N
п/
п
Наименование
государ-
ственного
учреждения
Наименование
планов
(справок
о внесении
изменений
в планы)
Коли-
чество
листов
Приме-
чание*
1
2
3
4
5
Руководитель местного уполномоченного органа
по исполнению бюджета __________ ___________
(Ф.И.О.)   (подпись)
Ответственный исполнитель_________ ________
(Ф.И.О.)  (подпись)
* - данное поле заполняется ответственным исполнителем
территориального подразделения казначейства
Приложение 18
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов
"__" _______ 200_ г.
Уполномоченный орган по исполнению бюджета
Заявка N
на изменение планов поступлений доходов
в республиканский бюджет
_______ __________ просит внести следующие изменения
в Планы поступлений доходов республиканского бюджета
Наименование
областей,
городов
Астаны,
Алматы
Сумма
изменений
(+, -)
всего
в том числе по месяцам
(в текущем месяце - изменения
нарастающим итогом за период с
начала года, в последующие
месяцы - изменения помесячные)
я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
Руководитель государственного органа
по контролю за исполнением налоговых,
таможенных и других обязательных
платежей в бюджет __________   _____________________
(подпись)    (расшифровка подписи)
М.П.
Руководитель структурного подразделения
государственного органа по контролю
за исполнением налоговых, таможенных
и других обязательных платежей в
бюджет __________   _____________________
(подпись)    (расшифровка подписи)
Приложение 19
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов
Утверждаю
Руководитель
уполномоченного органа
по исполнению бюджета
____________ (Ф.И.О.)
"___" _______200__г.
СПРАВКА N ________
о внесении изменений в Сводный план
поступлений _________ бюджета
на основании ________ от "__" _________200_ г.
(тыс. тенге)
Наиме-
нование
посту-
пления
Код бюджетной
классификации
Сумма
изме-
нений
(+, -),
всего
кат.
класс
подкл.
спец.
Плановые назначения
ИТОГО
продолжение таблицы
в том числе по месяцам (в
текущем месяце - изменения
нарастающим итогом за период с
начала года, в последующие
месяцы - изменения помесячные)
я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
Плановые назначения
Руководитель структурного             Руководитель структурного
подразделения уполномоченного         подразделения уполномоченного
органа по исполнению бюджета,         органа по исполнению
ответственного за составления         бюджета, ответственного за
Сводного плана                        составление Плана поступлений
___________                            ___________
(подпись)                              (подпись)
* Справка - в 2-х экземплярах.
** Справка о внесении изменений в Сводный план поступлений по вознаграждениям (интересам) по кредитам и по погашению кредитов, выданных из бюджета вышестоящего уровня, представляется уполномоченным органом по исполнению бюджета вышестоящего уровня уполномоченному органу по исполнению бюджета нижестоящего уровня.
Приложение 20
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов

Ескерту. 7-қосымшаға өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.03.25  N 283 Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспарының жобасы
Бюджеттің түрі ______________
Кезең _______________________
Өлш.бірлігі _________________
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі__________
Функционалдық
топ
Әкімші
Бағдарлама
Кіші
бағдар-
лама
Ерекше-
лік
Шығыс-
тар-
дың
атауы
Бір
жылға
арнал-
ған
қаржы
жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
кестенің жалғасы
Айлар бойынша жоспар
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Орталық атқарушы органның жауапты хатшысы (белгіленген
тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының
өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндай
болмаған жағдайда - бюджеттік бағдарламалар
әкімшісінің басшысы __________ ______________________
(қолы)    (қолдың толық жазылуы)
М.О
Қаржыландыру жоспарын
жасауға жауапты бюджеттік бағдарламалар
әкімшісінің құрылымдық
бөлімшесінің басшысы _____________ ____________________
(қолы)        (қолдың толық жазылуы)
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
8-қосымша
Ескерту. 8-қосымшаға өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.03.25  N 283 Қаулысымен.
" Бекітемін "
Бюджеттік бағдарламалар
әкімшісінің басшысы
________________Аты-жөні
200__ж."__"_______
М.О
Бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспары
Бюджеттің түрі ______________
Кезең _______________________
Өлш.бірлігі _________________
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі__________
Функционалдық
топ
Әкімші
Бағдарлама
Кіші
бағдар-
лама
Ерекше-
лік
Шығыс-
тар-
дың
атауы
Бір
жылға
арнал-
ған
қаржы
жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
кестенің жалғасы
Айлар бойынша жоспар
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Орталық атқарушы органның жауапты хатшысы (белгіленген
тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының
өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндай
болмаған жағдайда - бюджеттік бағдарламалар
әкімшісінің басшысы __________ ______________________
(қолы)    (қолдың толық жазылуы)
М.О
Қаржыландыру жоспарын
жасауға жауапты бюджеттік бағдарламалар
әкімшісінің құрылымдық
бөлімшесінің басшысы _____________ ____________________
(қолы)        (қолдың толық жазылуы)
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
9-қосымша
Республикалық (жергілікті) бюджетке кірістердің түсу жоспарының жобасы _____ жылға арналған
Айы ______________
Күні _____________
Өлш.бірлігі _________________
Санат
Түсім-
дердің
атауы
Түсімдер жоспары, соның ішінде облыстар,
Астана, Алматы қалалары
Сынып
Кіші
сынып
Ерек-
шелік
Ақмола
Ақтөбе
Алматы
Атырау
ШҚО
Жамбыл
БҚО
кестенің жалғасы
Түсімдер жоспары, соның ішінде облыстар,
Астана, Алматы қалалары
Қараған-
ды
Қызылор-
да
Қоста-
най
Маңғыс-
тау
Павлодар
СҚО
ОҚО
Ал-
маты
қ.
кестенің жалғасы
Түсімдер жоспары, соның ішінде облыстар,
Астана, Алматы қалалары
Астана қ.
Республика бойынша жиыны
Салық, кедендік және бюджетке
төленетін басқа міндетті
төлемдердің атқарылуын бақылау
жөніндегі мемлекеттік органның
басшысы __________ ______________________________
(қолы)    (қолдың толық жазылуы)
М.О
Салық, кедендік және бюджетке
төленетін басқа міндетті
төлемдердің атқарылуын бақылау
жөніндегі мемлекеттік органның
құрылымдық бөлімшесінің
басшысы __________ ______________________________
(қолы)    (қолдың толық жазылуы)
* Жергілікті бюджеттер үшін тиісінше аудандар, облыстық маңызы бар қала көрсетіледі.
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
10-қосымша
Бюджетке түсетін түсімдер (кірістер, кредиттерді өтеу, қаржылық активтерді сатудан, қарыздар) жоспарының жобасы
Бюджеттің түрі ______________
Кезең _______________________
Күні _____________
Өлш.бірлігі _________________
Санат
Сынып
Кіші
сынып
Ерек-
шелік
Түсім-
дердің
атауы
Бір
жылға
арнал-
ған
қаржы
жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
кестенің жалғасы
Айлар бойынша жоспар
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Түсімдердің орындалу мәселелеріне
жетекшілік ететін, бюджеттің
орындалуы жөніндегі уәкілетті органның
басшысы __________ ______________________________
(қолы)    (қолдың толық жазылуы)
Түсімдер жоспарын жасауға жауапты
бюджеттің орындалуы жөніндегі уәкілетті
органның құрылымдық бөлімшесінің
басшысы __________ ______________________________
(қолы)    (қолдың толық жазылуы)
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
11-қосымша
" Бекітемін "
Бюджеттің атқарылуы жөніндегі
уәкілетті органның басшысы
________________Аты-жөні
200__ж."__"_______
М.О
Бюджетке түсетін түсімдердің (кірістер, кредиттерді өтеу, қаржылық активтерді сатудан, қарыздар) жоспары
Бюджеттің түрі ______________
Кезең _______________________
Күні _____________
Өлш.бірлігі _________________
Санат
Сынып
Кіші
сынып
Ерек-
шелік
Түсім-
дердің
атауы
Бір
жылға
арнал-
ған
қаржы
жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
кестенің жалғасы
Айлар бойынша жоспар
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Бюджеттің атқарылуы
жөніндегі уәкілетті органның
құрылымдық бөлімшесінің
басшысы __________ ______________________________
(қолы)    (қолдың толық жазылуы)
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
12-қосымша
" Бекітемін "
Бюджеттің атқарылуы жөніндегі
уәкілетті органның басшысы
________________Аты-жөні
200__ж."__"_______
М.О
Жоғары тұрған деңгейдегі бюджеттен төмен тұрған деңгейдегі бюджетке берілген кредиттерді өтеу, кредит бойынша сыйақылар (мүдделер) түсімдерінің жоспары
Бюджеттің түрі ______________
Кезең _______________________
Күні _____________
Өлш.бірлігі _________________
Санат
Сынып
Кіші
сынып
Ерек-
шелік
Түсім-
дердің
атауы
Бір
жылға
арнал-
ған
қаржы
жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
Барлығы
о.і.облыстар б/ша
кестенің жалғасы
Айлар бойынша жоспар
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Түсімдер жоспарын жасауға
жауапты бюджеттің атқарылуы
жөніндегі уәкілетті органның
құрылымдық бөлімшесінің
басшысы __________ ______________________________
(қолы)    (қолдың толық жазылуы)
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
13-қосымша
" Бекітемін "
Бюджеттің атқарылуы жөніндегі
уәкілетті органның басшысы
________________Аты-жөні
200__ж."__"_______
____ жылға арналған бюджетке түсетін түсімдердің жиынтық жоспары
Бюджеттің түрі ______________
Кезең _______________________
Күні _____________
Өлш.бірлігі _________________
Санат
Сынып
Кіші
сынып
Ерек-
шелік
Түсім-
дердің
атауы
Бір
жылға
арнал-
ған
қаржы
жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
І. Кіріс-
тер
салық-
тық
түсім-
дер
салық-
тық
емес
түсім-
дер
негіз-
гі
капи-
талды
сату-
дан
түсе-
тін
түсім-
дер
транс-
ферт-
тердің
түсімі
ІІ.
Бюджет
кре-
дит-
терін
өтеу
ІІІ.
Қаржы
актив-
терін
сату-
дан
түсе-
тін
түсім-
дер
IV.
Қарыз-
дардың
түсімі
V.
Бюджет
қара-
жаты
қалды-
ғының
қозға-
лысы
Түсім-
дердің
барлы-
ғы
кестенің жалғасы
Айлар бойынша жоспар
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жиынтық жоспарды жасауға
жауапты бюджеттің орындалуы
жөніндегі уәкілетті органның
құрылымдық бөлімшесінің
басшысы __________ ______________________________
(қолы)    (қолдың толық жазылуы)
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
14-қосымша
" Бекітемін "
Бюджеттің атқарылуы жөніндегі
уәкілетті органның басшысы
________________Аты-жөні
200__ж."__"_______
М.О
Төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары
Бюджеттің түрі ______________
Кезең _______________________
Күні _____________
Өлш.бірлігі _________________
Әкімші
Бағдар-
лама
Кіші
бағдар-
лама
Шығыс-
тардың
атауы
Бір
жылға
арнал-
ған
қаржы
жоспа-
ры
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
І. Шы-
ғындар
ІІ. Бюджет
кре-
дит-
тері
III.
Қаржы
актив-
терін
сатып
алу
IV.
Қарыз-
дарды
өтеу
Шығыс-тар-
дың
бар-
лығы
кестенің жалғасы
Айлар бойынша жоспар
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жиынтық жоспарды жасауға
жауапты бюджеттің атқарылуы
жөніндегі уәкілетті органның
құрылымдық бөлімшесінің
басшысы __________ ______________________________
(қолы)    (қолдың толық жазылуы)
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
15-қосымша
" Бекітемін "
Бюджеттің атқарылуы жөніндегі
уәкілетті органның басшысы
________________Аты-жөні
200__ж."__"_______
М.О
Міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары
Бюджеттің түрі ______________
Кезең _______________________
Күні _____________
Өлш.бірлігі _________________
Әкімші
Бағдар-
лама
Кіші
бағдар-
лама
Ерек-
шелік
Шығыс-
тардың
атауы
Бір
жылға
арнал-
ған
қаржы
жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
I. Шы-
ғындар
II.
Бюджет
кре-
дит-
тері
III.
Қаржы
актив-
терін
сатып
алу
IV.
Қарыз-
дарды
өтеу
Шығыс-
тардың
барлы-
ғы
кестенің жалғасы
Айлар бойынша жоспар
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жиынтық жоспарды жасауға
жауапты бюджеттің атқарылуы
жөніндегі уәкілетті органның
құрылымдық бөлімшесінің
басшысы __________ ______________________________
(қолы)    (қолдың толық жазылуы)
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
16-қосымша
" Бекітемін "
Бюджеттің атқарылуы жөніндегі
уәкілетті органның басшысы
________________Аты-жөні
200__ж."__"_______
М.О
______ жылға арналған______________түсімдер мен
(бюджеттің атауы)
қаржыландырудың жиынтық жоспары
Бюд-
жеттік
сынып-
тама-
ның
коды
Атауы
Бір
жылға
арнал-
ған
жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
I. Кіріс-
тер
Салықтық
түсімдер
Салықтық
емес
түсімдер
Негізгі
капиталды
сатудан
түсетін
түсімдер
Трансферт-
тер түсім-
дері
II. Шығын-
дар
Жалпы си-
паттағы
мемлекет-
тік қыз-
меттер
Қорғаныс
Қоғамдық
тәртіп,
қауіпсіз-
дік, құқық-
тық, сот,
қылмыстық-
атқарушы-
лық қызмет
Білім беру
Денсаулық
сақтау
Әлеуметтік
көмек және
әлеуметтік
қамтамасыз
ету
Тұрғын үй-
коммунал-
дық шаруа-
шылық
Мәдениет,
спорт, ту-
ризм және
ақпараттық
кеңістік
Жылу энер-
гетикалық
кешен және
жер қойна-
уын пайда-
лану
Ауыл, су,
орман, ба-
лық шаруа-
шылығы,
ерекше
қорғалатын
табиғи ау-
мақтар,
қоршаған
ортаны
және жану-
арлар
дүниесін
қорғау,
жер
қатынас-
тары
Өнеркәсіп,
сәулет,
қала құры-
лысы және
құрылыс
қызметі
Көлік және
коммуника-
ция
Өзгелер
Борышқа
қызмет
көрсету
Трансферт-
тер
III. Опера-
циялық
сальдо
IV. Таза
бюджеттік
кредит
беру
Бюджеттік
кредиттер
Бюджеттік
кредиттер-
ді өтеу
V. Қаржы
активтер-
мен жаса-
латын опера-
циялар
бойынша
сальдо
Қаржы
активтерін
сатып алу
Мемлекет-
тің қаржы
активтерін
сатудан
түсетін
түсімдер
VI. Бюджет
тапшылығы
(профицит)
VII. Бюджет
тапшы-
лығын
(профици-
тін пайда-
лану)
қаржы-
ландыру
Қарыздар
түсімі
Қарыздарды
өтеу
Қалдықтар
қозғалысы
Бюджет
қаражатта-
ры қалдық-
тарының
қозғалысы
кестенің жалғасы
Айлар бойынша жоспар
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жиынтық жоспарды жасауға
жауапты бюджеттің атқарылуы
жөніндегі уәкілетті органның
құрылымдық бөлімшесінің
басшысы __________ ______________________________
(қолы)    (қолдың толық жазылуы)
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
17-қосымша
______________________________________________________
(жоспарлардың, жоспарларға өзгерістер енгізу туралы анықтамалардың)
тізілімі
Ұсынған күні
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның атауы
Р/с
N
Мемлекеттік
мекеменің
атауы
Жоспарлар-
дың (жоспар-
ларға өзге-
рістер
енгізу
туралы
анықтама-
лардың)
атауы
Парақ саны
Ескертпе*
1
2
3
4
5
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті
органның басшысы ________________ ______________
(Аты-жөні)         (қолы)
Жауапты орындаушы ________________ ______________
(Аты-жөні)         (қолы)
*- бұл тор қазынашылықтың аумақтық бөлімшесінің жауапты орындаушысы толтырады
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
18-қосымша
20_ ж."__"________
Бюджеттің атқарылуы жөніндегі
уәкілетті орган
Республикалық бюджетке кірістердің түсімдер жоспарының өзгеруіне
N ______ өтінім
____ __________ мынандай өзгерістер
енгізуді сұрайды
Республикалық бюджеттің кірістер түсімінің жоспарына
Облыс-
тардың,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
атауы
Өзгеру
сомасы
(+,-),
барлығы
оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда
- жыл басындағы кезеңге өзгеріс өсу
қорытындысымен, келесі айларда - өзгеріс
ай сайын)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
кестенің жалғасы
оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда - жыл басындағы кезеңге
өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда - өзгеріс ай сайын)
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Салық, кедендік және бюджетке
төленетін басқа міндетті
төлемдерді атқаруды бақылау
жөніндегі мемлекеттік органның
басшысы __________ ______________________________
(қолы)    (қолдың толық жазылуы)
М.О
Салық, кедендік және бюджетке
төленетін басқа міндетті
төлемдерді атқаруды бақылау
жөніндегі мемлекеттік органның
құрылымдық бөлімшесінің
басшысы __________ ______________________________
(қолы)    (қолдың толық жазылуы)
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
19-қосымша
" Бекітемін "
Бюджеттің атқарылуы жөніндегі
уәкілетті орган
________________Аты-жөні
200__ж."__"_______
________ бюджеті түсімдерінің жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу туралы
N ____ анықтама
20__ж."__"_________ ___________негізінде
(мың теңге)
Түсім-
дер
атауы
Бюджеттік сыныптаманың кодтары
Өзгеру сом
асы (+,-),
барлығы
саны
сыныбы
ішкі сын.
ерекшел.
жиыны
кестенің жалғасы
оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда - жыл басындағы
кезеңге өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда - өзгеріс
ай сайын)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
Жоспарлы тағайындаулары
кестенің жалғасы
оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда - жыл басындағы
кезеңге өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда -
өзгеріс ай сайын)
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жоспарлы тағайындаулары
Жиынтық жоспарды жасауға
жауапты бюджеттің орындалуы
жөніндегі уәкілетті органның
құрылымдық бөлімшесінің
басшысы __________
(қолы)
Түсімдер жоспарын жасауға
жауапты бюджеттің орындалуы
жөніндегі уәкілетті органның
құрылымдық бөлімшесінің
басшысы __________
(қолы)
*Анықтама - 2 данада
** Жоғары тұрған деңгейдегі бюджеттен берілген сыйақылар (мүдделер) бойынша, кредиттер жөніндегі және кредитті өтеу жөніндегі түсімдердің жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу туралы анықтаманы төмен тұрған деңгейдегі бюджеттің атқарылуы жөніндегі уәкілетті органға жоғары тұрған деңгейдегі бюджеттің атқарылуы жөніндегі уәкілетті орган береді.
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
20-қосымша

Сноска. Приложение 20 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 25.03.2008 N 283 .
"__"_____г. N______ __________________
Администратор бюджетных программ
Заявка
на изменение индивидуального плана
финансирования государственного учреждения
по обязательствам
на __________ год
______________ ___________________________ просит внести изменения в
(государственное учреждение, наименование)
______________ по следующим программам, подпрограммам и спецификам:
Функциональная
группа
Администратор
Государственное
учреждение
Программа
Подпрограмма
Специфика
Наименование
расходов
Сумма
изменений
(+, -),
всего
Плановые назначения
ИТОГО
-/Открытые лимиты
ИТОГО
продолжение таблицы
в том числе по месяцам (в
текущем месяце - изменения
нарастающим итогом за период с
начала года, в последующие
месяцы - изменения помесячные)
я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
Плановые назначения
-/Открытые лимиты
Обоснование: _________________________________
Ответственный секретарь центрального
исполнительного органа (должностное
лицо, на которого в установленном
порядке возложены полномочия
ответственного секретаря центрального
исполнительного органа), а в случаях
отсутствия таковых - руководитель
государственного учреждения _________  _____________________
(подпись)  (расшифровка подписи)
М.П.
Руководитель структурного подразделения
государственного учреждения,
ответственного за составление Индивидуального
плана финансирования _________  _____________________
(подпись)  (расшифровка подписи)
Приложение 21
к Правилам исполнения
республиканского и местных бюджетов
Сноска. Приложение 21 в редакции постановления Правительства РК от 02.04.2008 N 313 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
"__"________г. N______ ________________
Администратор бюджетных программ
Заявка
на изменение индивидуального плана финансирования
государственного учреждения по платежам
на __________ год
______________ _____________________________ просит внести изменения в
(наименование государственного учреждения)
______________ по следующим программам, подпрограммам:
Функциональная
группа
Администратор
Государственное
учреждение
Программа
Подпрограмма
Специфика
Наиме-
нование
расходов
Сумма
измене-
ний
(+, -),
всего
В том числе по месяцам
(в текущем месяце - изменения
нарастающим итогом за период с
начала года, в последующие
месяцы - изменения помесячные)
я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
Плановые назначения
Итого
-/Открытые лимиты
Итого
Обоснование: _________________________________
Ответственный секретарь центрального исполнительного
органа (должностное лицо, на которого в установленном
порядке возложены полномочия ответственного секретаря
центрального исполнительного органа)/руководитель
государственного учреждения
___________  ______________________
(подпись)    (расшифровка подписи)
М.П.
Руководитель структурного подразделения
государственного учреждения, ответственное за
составление индивидуального плана финансирования
___________  ______________________
(подпись)    (расшифровка подписи)
Приложение 22
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов

Ескерту. 20-қосымшаға өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.03.25  N 283 Қаулысымен.
"__"______ж. N ____ ___________
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі
Міндеттемелер жөніндегі мемлекеттік мекемелерді қаржыландырудың жеке жоспарын өзгертуге арналған өтінім
_____________жылға арналған
_____ ________________
(мемлекеттік мекеме, атауы)_____________мына
бағдарламалар, кіші бағдарламалар және
ерекшеліктер бойынша өзгеріс енгізуді
сұрайды:
Функционалдық
топ
Әкімшісі
Мемлекеттік
мекеме
Бағдарлама
Кіші
бағдарлама
Ерекшелік
Шығыс-
тардың
атауы
Өзгеру
сомасы
(+,-),
барлы-
ғы
оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда - жыл басындағы кезеңге өзгеріс
өсу қорытындысымен,
келесі айларда - өзгеріс ай сайын)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
Жоспарлық тағайындаулар
Жиыны
-/Ашық лимиттер
Жиыны
кестенің жалғасы
оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда - жыл басындағы
кезеңге өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда - өзгеріс
ай сайын)
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқ-
сан
Жоспарлық тағайындаулар
-/Ашық лимиттер
Негіздеме ___________________
Орталық атқарушы органның жауапты хатшысы (белгіленген
тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының
өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндай
болмаған жағдайда - мемлекеттік мекеменің
басшысы __________ ______________________________
(қолы)    (қолдың толық жазылуы)
М.О.
Қаржыландырудың жеке жоспарын
жасауға жауапты мемлекеттік
мекеменің құрылымдық бөлімшесінің
басшысы __________ ______________________________
(қолы)    (қолдың толық жазылуы)
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
21-қосымша
Ескерту. 21-қосымша жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2008.04.02  N 313 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан
қараңыз) Қаулысымен.
_________________ ж. "_____"__________N___
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі
Төлемдер бойынша мемлекеттік мекемені қаржыландырудың
жеке жоспарының өзгеруіне өтінім
_______________жылға арналған
_____________________________________ өзгеріс енгізуді сұрайды
(мемлекеттік мекеменің атауы)
____________________ мына бағдарламалар, кіші бағдарламалар бойынша:
Функционалдық
топ
Әкімші
Бағдарлама
Кіші
бағдарлама
Ерекшелік
Шығыс-
тардың
атауы
Өзгеру
сомасы
(+,-),
барлы-
ғы
Оның ішінде айлар бойынша
(ағымдағы айда - жыл
басындағы кезеңге өзгеріс
өсу қорытындысымен, келесі
айларда - өзгеріс ай сайын)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
Жоспарлы жұмсалымдар
Жиыны
-/Ашық лимиттер
Жиыны
кестенің жалғасы
Оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда - жыл басындағы кезеңге
өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда - өзгеріс ай сайын)
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жоспарлы жұмсалымдар
-/Ашық лимиттер
Негіздеме________________________
Орталық атқарушы органның жауапты хатшысы (белгіленген
тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының
өкілеттіктері жүктелген лауазымды адам/
мемлекеттік мекеменің басшысы      ___________  ___________________
(қолы)   (қолды таратып жазу)
М.О.
Қаржыландырудың жиынтық жоспарын
жасауға жауапты мемлекеттік мекеменің құрылымдық
бөлімшесінің басшысы ___________  ___________________
(қолы)    (қолды таратып жазу)
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
22-қосымша

Сноска. Приложение 22 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 25.03.2008 N 283 .
"__"_____г. N_________ ___________________
Уполномоченный орган по исполнению бюджета
Заявка
на изменение Планов финансирования по обязательствам
администратора бюджетных программ
на __________ год
___________ ______________________________ просит внести изменения в
(администратор бюджетных программ - наименование)
______________ по следующим программам, подпрограммам и спецификам:
Функциональная
группа
Администратор
Программа
Подпрограмма
Специфика
Наименование
расходов
Сумма
изменений
(+, -),
всего
Плановые назначения
ИТОГО
-/Открытые лимиты
ИТОГО
продолжение таблицы
в том числе по месяцам
(в текущем месяце - изменения
нарастающим итогом за период с
начала года, в последующие
месяцы - изменения помесячные)
я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
Плановые назначения
-/Открытые лимиты
Обоснование: _________________________________
Ответственный секретарь
центрального исполнительного
органа (должностное лицо,
на которого в установленном
порядке возложены полномочия
ответственного секретаря
центрального исполнительного органа),
а в случаях отсутствия таковых -
руководитель администратора
бюджетных программ _________  _____________________
(подпись)  (расшифровка подписи)
М.П.
Руководитель структурного подразделения
администратора бюджетных программ,
ответственного за составление
Плана финансирования _________  _____________________
(подпись)  (расшифровка подписи)
Приложение 23
к Правилам исполнения
республиканского и местных бюджетов
Сноска. Приложение 23 в редакции постановления Правительства РК от 02.04.2008 N 313 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
"__"________г. N______ _________________
Уполномоченный орган по исполнению бюджета
Заявка
на изменение плана финансирования по платежам
администратора бюджетных программ
на ________ год
___________ _____________________________ просит внести изменения в
(наименование администратора бюджетных программ)
______________ по следующим программам, подпрограммам:
Функциональная
группа
Администратор
Программа
Подпрограмма
Специфика
Наиме-
нование
расходов
Сумма
измене-
ний
(+, -),
всего
В том числе по месяцам
(в текущем месяце - изменения
нарастающим итогом за период с
начала года, в последующие
месяцы - изменения помесячные)
я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
Плановые назначения
Итого
Обоснование: _________________________________
Ответственный секретарь центрального исполнительного
органа (должностное лицо, на которого в установленном
порядке возложены полномочия ответственного секретаря
центрального исполнительного органа)/руководитель
администратора бюджетных программ
___________  ______________________
(подпись)    (расшифровка подписи)
М.П.
Руководитель структурного подразделения
администратора бюджетных программ, ответственное
за составление сводного плана финансирования
___________  ______________________
(подпись)    (расшифровка подписи)
Приложение 24
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов
"__"_____г. N_______ ___________________
Администратор бюджетных программ
бюджета вышестоящего уровня
Заявка
на изменение Планов финансирования по обязательствам
администратора бюджетных программ, финансируемого
из бюджета нижестоящего уровня
на ___________ год
__________ _____________________________ просит внести изменения в
(уполномоченный орган по исполнению бюджета нижестоящего уровня -
наименование)
______________ по следующим программам, подпрограммам и спецификам:
Функциональная
группа
Администратор
Программа
Подпрограмма
Специфика
Наименование
расходов
Сумма
изменений
(+, -),
всего
Плановые назначения
ИТОГО
продолжение таблицы
в том числе по месяцам
(в текущем месяце - изменения
нарастающим итогом за период с
начала года, в последующие
месяцы - изменения помесячные)
я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
Плановые назначения
Обоснование: _________________________________
Руководитель уполномоченного органа
по исполнению бюджета нижестоящего
уровня _________   _____________________
(подпись)  (расшифровка подписи)
М.П.
Руководитель структурного подразделения
уполномоченного органа по исполнению
бюджета нижестоящего уровня, ответственного
за составление сводного плана
финансирования _________  ____________________
(подпись)  (расшифровка подписи)
Приложение 25
к Правилам исполнения
республиканского и местных бюджетов
Сноска. Приложение 25 в редакции постановления Правительства РК от 02.04.2008 N 313 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
"__"_________г. N______ _______________
Администратор бюджетных программ
бюджета вышестоящего уровня
Заявка
на изменение плана финансирования по платежам
администратора бюджетных программ, финансируемого
из бюджета нижестоящего уровня
на ___________ год
__________ _____________________________ просит внести изменения в
(наименование уполномоченного органа по исполнению бюджета
нижестоящего уровня)
______________ по следующим программам, подпрограммам:
Функциональная
группа
Администратор
Программа
Подпрограмма
Специфика
Наиме-
нование
расходов
Сумма
измене-
ний
(+, -),
всего
В том числе по месяцам
(в текущем месяце - изменения
нарастающим итогом за период с
начала года, в последующие
месяцы - изменения помесячные)
я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
Плановые назначения
Итого
Обоснование: _________________________________
Руководитель уполномоченного органа по
исполнению бюджета нижестоящего уровня
___________  ______________________
(подпись)    (расшифровка подписи)
М.П.
Руководитель структурного подразделения
уполномоченного органа по исполнению
бюджета нижестоящего уровня, ответственное
за составление сводного плана финансирования
___________  ______________________
(подпись)    (расшифровка подписи)

Ескерту. 22-қосымшаға өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.03.25  N 283 Қаулысымен.
"__"______ж. N ____ ___________
Бюджеттің орындалуы жөніндегі
уәкілетті орган
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің міндеттемелері жөніндегі қаржыландыру жоспарларының өзгертуге арналған өтінім
_____________жылға арналған
_______ _________________
(бюджеттік бағдарламалардың
әкімшісі - атауы)
_____________ мына бағдарламалар, кіші бағдарламалар және ерекшеліктер бойынша өзгеріс енгізуді сұрайды:
Функционалдық
топ
Әкімші
Бағдарлама
Кіші
бағдарлама
Ерекше-
лік
Шығыс-
тардың
атауы
Өзгеру
сомасы
(+,-),
барлы-
ғы
оның ішінде айлар бойынша
(ағымдағы айда - жыл басындағы
кезеңге өзгеріс өсу
қорытындысымен, келесі айларда - өзгеріс ай сайын)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
Жоспарлы тағайындаулар
Жиыны
-/Ашық лимиттер
Жиыны
кестенің жалғасы
оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда - жыл басындағы
кезеңге өзгеріс өсу қорытындысымен,
келесі айларда - өзгеріс ай сайын)
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқ-
сан
Жоспарлы тағайындаулар
-/Ашық лимиттер
Негіздеме ___________________
Орталық атқарушы органның жауапты хатшысы (белгіленген
тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының
өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндай
болмаған жағдайда - бюджеттік бағдарламалардың
әкімшісінің басшысы __________ ______________________________
(қолы)    (қолдың толық жазылуы)
М.О
Қаржыландырудың жиынтық жоспарын
жасауға жауапты төмен тұрған
деңгейдегі бюджеттің
атқарылуы жөніндегі уәкілетті
органның құрылымдық бөлімшесінің
басшысы __________ ______________________________
(қолы)    (қолдың толық жазылуы)
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
23-қосымша
Ескерту. 23-қосымша жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2008.04.02  N 313 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан
қараңыз) Қаулысымен.
_________________ ж. "_____"__________N___
Бюджеттік атқарылуы бойынша уәкілетті орган
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің төлемдері
бойынша қаржыландыру жоспарының өзгеруіне өтінім
_______________жылға арналған
_____________________________________ өзгеріс енгізуді сұрайды
(бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы)
____________________ мына бағдарламалар, кіші бағдарламалар бойынша:
Функционалдық
топ
Әкімші
Бағдарлама
Кіші
бағдарлама
Ерекшелік
Шығыс-
тардың
атауы
Өзгеру
сомасы
(+,-),
барлы-
ғы
Оның ішінде айлар бойынша
(ағымдағы айда - жыл
басындағы кезеңге өзгеріс
өсу қорытындысымен, келесі
айларда - ай сайынғы өзгеріс)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
Жоспарлы жұмсалымдар
Жиыны
кестенің жалғасы
Оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда - жыл басындағы кезеңге
өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда - ай сайынғы өзгеріс)
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жоспарлы жұмсалымдар
Негіздеме________________________
Орталық атқарушы органның жауапты хатшысы (белгіленген
тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының
өкілеттіктері жүктелген лауазымды адам/
мемлекеттік мекеменің басшысы      ___________  ___________________
(қолы)   (қолды таратып жазу)
М.О.
Қаржыландырудың жиынтық жоспарын
жасауға жауапты мемлекеттік мекеменің құрылымдық
бөлімшесінің басшысы ___________  ___________________
(қолы)    (қолды таратып жазу)
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
24-қосымша
"__"______ж. N ____ ___________
Жоғары дәрежедегі бюджеттік
бағдарламалардың әкімшісі
Төмен тұрған деңгейдегі бюджеттен қаржыландырылатын бюджеттік  бағдарламалар әкімшісінің міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспарларын өзгертуге арналған өтінім
_____________жылға арналған
_______ _________________
(төмен тұрған деңгейдегі бюджеттің
атқарылуы жөніндегі уәкілетті
орган - атауы)
_____________ мына бағдарламалар, кіші бағдарламалар
және ерекшеліктер бойынша өзгеріс енгізуді сұрайды:
Функционалдық
топ
Әкімші
Бағдарлама
Кіші
бағдарлама
Ерекшелік
Шығыс-
тардың
атауы
Өзгеру
сомасы
(+,-),
барлы-
ғы
оның ішінде айлар
бойынша (ағымдағы айда -
жыл басындағы кезеңге
өзгеріс өсу
қорытындысымен, келесі
айларда - өзгеріс ай сайын)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
Жоспарлы тағайындаулар
Жиыны
кестенің жалғасы
оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда - жыл басындағы кезеңге өзгеріс өсу қорытындысымен,
келесі айларда - өзгеріс ай сайын)
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқ-
сан
Жоспарлы тағайындаулар
Негіздеме ___________________
Төмен тұрған деңгейдегі
бюджеттің орындалуы жөніндегі
уәкілетті органның
басшысы __________ ______________________________
(қолы)    (қолдың толық жазылуы)
М.О
Қаржыландырудың жиынтық жоспарын
жасауға жауапты төмен тұрған
деңгейдегі бюджеттің
атқарылуы жөніндегі
уәкілетті органның құрылымдық
бөлімшесінің
басшысы __________ ______________________________
(қолы)    (қолдың толық жазылуы)
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
25-қосымша
Ескерту. 25-қосымша жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2008.04.02  N 313 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан
қараңыз) Қаулысымен.
_________________ ж. "_____"__________N___
Жоғары тұрған деңгейдегі бюджеттік
бағдарламалардың әкімшісі
Төмен тұрған деңгейдегі бюджеттен қаржыландырылатын
бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің төлемдері бойынша
қаржыландыру жоспарының өзгеруіне өтінім
_______________жылға арналған
_____________________________________ өзгеріс енгізуді сұрайды
(төмен тұрған бюджеттің орындалуы жөніндегі уәкілетті органның атауы)
____________________ мына бағдарламалар, кіші бағдарламалар бойынша:
Функционалдық
топ
Әкімші
Бағдарлама
Кіші
бағдарлама
Ерекшелік
Шығыс-
тардың
атауы
Өзгеру
сомасы
(+,-),
барлы-
ғы
Оның ішінде айлар бойынша
(ағымдағы айда - жыл
басындағы кезеңге өзгеріс
өсу қорытындысымен, келесі
айларда - ай сайынғы
өзгеріс)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
Жоспарлы жұмсалымдар
Жиыны
кестенің жалғасы
Оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда - жыл басындағы кезеңге
өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда - ай сайынғы өзгеріс)
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жоспарлы жұмсалымдар
Негіздеме ___________________
Төмен деңгейлі бюджеттің
орындалуы жөніндегі уәкілетті
органның басшысы __________ ______________________________
(қолы)    (қолдың толық жазылуы)
М.О
Қаржыландырудың жиынтық жоспарын
жасауға жауапты төмен
деңгейлі бюджеттің орындалуы
жөніндегі уәкілетті органның құрылымдық
бөлімшесінің басшысы __________ ______________________________
(қолы)    (қолдың толық жазылуы)
Республикалық және жергілікті бюджеттің
атқарылу ережесіне

Приложение 25-1
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов
Утверждаю
Ответственный секретарь
центрального исполнительного
органа (должностное лицо, на
которого в установленном порядке
возложены полномочия
ответственного секретаря
центрального исполнительного органа),
а в случаях отсутствия таковых -
руководитель государственного учреждения
____________ (Ф.И.О.)
"___" _______200__г.
Сноска. Правила дополнены приложением 25-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 17 августа 2007 г. N 701 ; с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 25.03.2008  N 283 .
М.П.
СПРАВКА N ________
о внесении изменений в индивидуальный план
финансирования ___________________________________
(наименование государственного учреждения)
по обязательствам _________ бюджета
на основании ________ от "__" _________200_ г.
от ___________________
(тыс. тенге)
Наименования
кодов
бюджетной
класификации
Коды бюджетной классификации
Сумма
изменений
(+, -),
всего
функцио-
нальная
группа
АБП
програм-
ма
подпро-
грамма
специ-
фика
Плановые назначения
ИТОГО
Открытые лимиты
ИТОГО
продолжение таблицы
в том числе по месяцам (в текущем месяце - изменения
нарастающим итогом за период с начала года, в
последующие месяцы - изменения помесячные)
ян-
варь
фев-
раль
март
ап-
рель
май
июнь
июль
ав-
густ
сен-
тябрь
ок-
тябрь
ноя-
брь
декабрь
Плановые назначения
Открытые лимиты
Руководитель структурного подразделения Администратора
бюджетных программ, ответственный за составление
индивидуального плана финансирования
___________          _____________________
(подпись)           (расшифровка подписи)
* Справка - Администратор республиканских бюджетных программ в 3-х экземплярах.
** Справка - Администратор местных бюджетных программ в 4-х экземплярах.
Приложение 25-2
к Правилам исполнения
республиканского и местных бюджетов
Сноска. Приложение 25-2 в редакции постановления Правительства РК от 02.04.2008 N 313 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
"Утверждаю"
Ответственный секретарь центрального
исполнительного органа (должностное лицо,
на которого в установленном порядке
возложены полномочия ответственного
секретаря центрального исполнительного
органа)/руководитель администратора
бюджетных программ
__________________________ (Ф.И.О.)
_________________ 200_г.
М.П.
СПРАВКА N ________
о внесении изменений в индивидуальный план
финансирования ___________________________________
(наименование государственного учреждения)
по платежам _________ бюджета
на основании ________ от "__" _________200_ г.
от ___________________
(тыс. тенге)
Наименования
кодов
бюджетной
клаcсификации
Коды бюджетной классификации
Сумма
изменений
(+, -),
всего
функцио-
нальная
группа
АБП
программа
подпрограм-
ма
специ-
фика
Плановые назначения
ИТОГО
продолжение таблицы
В том числе по месяцам (в текущем месяце - изменения нарастающим
итогом за период с начала года, в последующие месяцы - изменения
помесячные)
ян-
варь
фев-
раль
март
ап-
рель
май
июнь
июль
ав-
густ
сен-
тябрь
ок-
тябрь
ноя-
брь
декабрь
Плановые назначения
Руководитель структурного подразделения
администратора бюджетных программ, ответственное
за составление индивидуального плана финансирования
___________          _____________________
(подпись)           (расшифровка подписи)
* Справка - Администратора республиканских бюджетных программ в 3-х экземплярах.
** Справка - Администратора местных бюджетных программ в 4-х экземплярах.

25-1-қосымша
Ескерту. 25-1-қосымшамен толықтырылды - Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2007.08.17.  N 701 , өзгерту енгізілді - 2008.03.25  N 283
Қаулыларымен.
Бекітемін
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің басшысы
_____________________ (аты-жөні)
200_ жылғы "___" ___________
М.О.
_____________________ бюджеттің төлемдері бойынша
________________________________  жеке қаржыландыру жоспарына
(мемлекеттік мекеменің атауы)      өзгерістер енгізу туралы
N__________  АНЫҚТАМА
200__ жылғы "__"____________ ____________ негізінде
______________
(мың теңге)
Бюджеттік
сыныптама
кодтарының
атауы
Бюджеттік сыныптама кодтары
Өзгерістер
сомасы
(+,-),
барлығы
функцио-
налдық
топ
ББӘ
бағдар-
лама
кіші
бағдар-
лама
ерекше-
лік
Жоспарлы жұмсалымдар
жиыны
Ашық лимиттер
жиыны
кестенің жалғасы
оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда - жыл басынан
бергі кезеңдегі арта түсетін қорытындының өзгерісі,
келесі айларда - айлар бойынша өзгерістер)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
Жоспарлы жұмсалымдар
Ашық лимиттер
кестенің жалғасы
оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда - жыл басынан
бергі кезеңдегі арта түсетін қорытындының өзгерісі,
келесі айларда - айлар бойынша өзгерістер
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жоспарлы жұмсалымдар
Ашық лимиттер
Жеке қаржыландыру жоспарын жасауға жауапты
Орталық атқарушы органның жауапты хатшысы (белгіленген
тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының
өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндай
болмаған жағдайда - бюджеттік бағдарламалар әкімшісі
құрылымдық бөлімшесінің басшысы
__________  _________________________
(қолы)     (қолдың толық жазылуы)
* Анықтама - республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері 3
данада
** Анықтама - жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері 4 данада
Республикалық және жергілікті бюджеттің
атқарылу ережесіне
25-2-қосымша
Ескерту. 25-2-қосымша жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2008.04.02  N 313 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан
қараңыз) Қаулысымен.
"Бекітемін"
Орталық атқарушы органның жауапты
хатшысы (орталық атқарушы жауапты
хатшысының өкілеттіктері жүктелген
лауазымды адам)/бюджеттік
бағдарламалар әкімшісінің басшысы
____________________(Т.А.Ә.)
200__жылы "_______"
М.О.
________________________бюджеттің төлемдері бойынша
_________________қаржыландырудың жеке жоспарына өзгерістер
(мемлекеттік мекеменің атауы)   енгізу туралы
N_____ АНЫҚТАМА
200__жылғы "__"________________ _________________негізінде
_________________________
Бюджеттік
сыныптама
кодтарының
атауы
Бюджеттік сыныптама кодтары
Өзгерістер
сомасы
(+,-),
барлығы
функцио-
налдық
топ
ББӘ
бағдар-
лама
кіші
бағдар-
лама
ерекше-
лік
Жоспарлы жұмсалымдар
ЖИЫНЫ
кестенің жалғасы
Оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда - жыл басынан бергі
кезеңдегі арта түсетін қорытындының өзгерісі, келесі айларда
- айлар бойынша өзгерістер)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
Жоспарлы жұмсалымдар
кестенің жалғасы
(мың теңге)
Оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда - жыл басынан бергі
кезеңдегі арта түсетін қорытындының өзгерісі, келесі айларда
- айлар бойынша өзгерістер)
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жоспарлы жұмсалымдар
Қаржыландырудың жеке жоспарын жасауға жауапты
бюджеттік бағдарламалардың әкімшісінің құрылымдық
бөлімшесінің бастығы __________ ______________________________
(қолы)      (қолды таратып жазу)
* Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерінің анықтамасы 3 данада
** Жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерінің анықтамасы 4 данада
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне

Приложение 25-3
к Правилам исполнения
республиканского и местных бюджетов
Сноска. Правила дополнены Приложением 25-3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 02.04.2008 N 313 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
"Утверждаю"
Ответственный секретарь центрального
исполнительного органа (должностное лицо,
на которого в установленном порядке
возложены полномочия ответственного
секретаря центрального исполнительного
органа)/руководитель государственного
учреждения
__________________________ (Ф.И.О.)
_________________ 200_г.
М.П.
СПРАВКА N ________
о внесении изменений в индивидуальный план
финансирования ___________________________________
(наименование государственного учреждения)
по обязательствам _________ бюджета
на основании ________ от "__" _________200_ г.
от ___________________
(тыс. тенге)
Наименования
кодов
бюджетной
классификации
Коды бюджетной классификации
Сумма
изменений
(+, -),
всего
функцио-
нальная
группа
АБП
программа
подпрограм-
ма
специ-
фика
Плановые назначения
ИТОГО
Открытые лимиты
ИТОГО
продолжение таблицы
В том числе по месяцам (в текущем месяце - изменения нарастающим
итогом за период с начала года, в последующие месяцы - изменения
помесячные)
ян-
варь
фев-
раль
март
ап-
рель
май
июнь
июль
ав-
густ
сен-
тябрь
ок-
тябрь
ноя-
брь
декабрь
Плановые назначения
Открытые лимиты
Руководитель структурного подразделения
государственного учреждения, ответственное
за составление индивидуального плана финансирования
___________          _____________________
(подпись)           (расшифровка подписи)
* Справка государственного учреждения в 2-х экземплярах.
Приложение 25-4
к Правилам исполнения
республиканского и местных бюджетов
Сноска. Правила дополнены Приложением 25-4 в соответствии с постановлением Правительства РК от 02.04.2008 N 313 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
"Утверждаю"
Ответственный секретарь центрального
исполнительного органа (должностное лицо,
на которого в установленном порядке
возложены полномочия ответственного
секретаря центрального исполнительного
органа)/руководитель государственного
учреждения
__________________________ (Ф.И.О.)
_________________ 200_г.
М.П.
СПРАВКА N ________
о внесении изменений в индивидуальный план
финансирования ___________________________________
(наименование государственного учреждения)
по платежам _________ бюджета
на основании ________ от "__" _________200_ г.
от ___________________
(тыс. тенге)
Наименования
кодов
бюджетной
класcификации
Коды бюджетной классификации
Сумма
изменений
(+, -),
всего
функцио-
нальная
группа
АБП
программа
подпрограм-
ма
специ-
фика
Плановые назначения
ИТОГО
продолжение таблицы
В том числе по месяцам (в текущем месяце - изменения нарастающим
итогом за период с начала года, в последующие месяцы - изменения
помесячные)
ян-
варь
фев-
раль
март
ап-
рель
май
июнь
июль
ав-
густ
сен-
тябрь
ок-
тябрь
ноя-
брь
декабрь
Плановые назначения
Руководитель структурного подразделения
государственного учреждения, ответственное
за составление индивидуального плана финансирования
___________          _____________________
(подпись)           (расшифровка подписи)
* Справка государственного учреждения в 2-х экземплярах.
Приложение 26
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов
" Утверждаю "
Руководитель
уполномоченного органа
по исполнению бюджета
____________ Ф.И.О.
"___" _______20__г.
СПРАВКА N ___
о внесении изменений в Сводный план
поступлений _________ бюджета
на основании ______ от "__"______200__г.
действующий план
код/наименование специфики
тыс. тенге
N
п/
п
НАИМЕНОВАНИЕ
ОБЛАСТИ
Сум-
ма
из-
ме-
не-
ний
(+,
-),
я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
За
год
1
Акмолинская
область
0
2
Актюбинская
область
0
3
Алматинская
область
0
4
Атырауская
область
0
5
Восточно-
Казахстан-
ская область
0
6
Жамбылская область
0
7
Западно-Ка-
захстанская
область
0
8
Карагандин-
ская область
0
9
Кызылордин-
ская область
0
10
Костанайская
область
0
11
Мангистаус-
кая область
0
12
Павлодарская
область
0
13
Северо-Ка-
захстанская
область
0
14
Южно-Казах-
станская
область
0
15
г. Алматы
0
16
г. Астана
0
17
Сч НК
0
Итого
0
предлагаемый план
код/наименование специфики
тыс. тенге
N
п/
п
НАИМЕНОВАНИЕ
ОБЛАСТИ
Сум-
ма
из-
ме-
не-
ний
(+,
-),
я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
За
год
1
Акмолинская
область
0
2
Актюбинская
область
0
3
Алматинская
область
0
4
Атырауская
область
0
5
Восточно-
Казахстан-
ская область
0
6
Жамбылская область
0
7
Западно-Ка-
захстанская
область
0
8
Карагандин-
ская область
0
9
Кызылордин-
ская область
0
10
Костанайская
область
0
11
Мангистаус-
кая область
0
12
Павлодарская
область
0
13
Северо-Ка-
захстанская
область
0
14
Южно-Казах-
станская
область
0
15
г. Алматы
0
16
г. Астана
0
17
Сч НК
0
Итого
0
Руководитель структурного подразделения
уполномоченного органа по исполнению
бюджета, ответственного за составление
Плана поступлений ___________
(подпись)
Приложение 27
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов
Утверждаю
Руководитель
уполномоченного органа
по исполнению бюджета
____________ (Ф.И.О.)
"___" _______200__г.
СПРАВКА N____
о внесении изменений в Сводный план
финансирования по платежам __________ бюджета
на основании____________ от "__"_____200_г.
от _________
(тыс. тенге)
Наименование
кодов
бюджетной
классификации
Коды бюджетной
классификации
Сумма
изменений
(+, -),
всего
ф.гр.
АБП
прог.
подпр.
Плановые назначения
ИТОГО
продолжение таблицы
в том числе по месяцам
(в текущем месяце - изменения
нарастающим итогом за период с
начала года, в последующие
месяцы - изменения помесячные)
я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
Плановые назначения
Заместитель             Руководитель               Руководитель
руководителя            структурного              уполномоченного
уполномоченного          подразделения          органа по исполнению
органа по              уполномоченного                бюджета,
исполнению бюджета     органа по исполнению         ответственного
(для местных                бюджета,                за исполнение
бюджетов)              ответственного          Сводного плана (для
_________              за составление            республиканского
(подпись)              Сводного плана                бюджета)
_________                  _________
(подпись)                  (подпись)
* Справка - в 4-х экземплярах по республиканскому бюджету и в 3-х экземплярах по местному бюджету, один из которых - администратору бюджетных программ.
** Справка о внесении изменений в Сводные планы финансирования по платежам по официальным трансфертам и кредитам, передаваемым бюджетам нижестоящего уровня, представляется администратором бюджетных программ бюджета вышестоящего уровня уполномоченному органу по исполнению бюджета нижестоящего уровня.
Приложение 28
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов
Утверждаю
Руководитель
уполномоченного органа
по исполнению бюджета
____________ (Ф.И.О.)
"___" _______200__г.
СПРАВКА N____
о внесении изменений в Сводный план
финансирования по обязательствам __________ бюджета
на основании____________ от "__"_____200_г.
от _________
(тыс. тенге)
Наименование
кодов
бюджетной
классификации
Коды бюджетной
классификации
Сумма
изменений
(+, -),
всего
ф.гр.
АБП
прог.
подпр.
спец.
Плановые назначения
ИТОГО
Открытые лимиты
ИТОГО
продолжение таблицы
в том числе по месяцам
(в текущем месяце - изменения
нарастающим итогом за период с
начала года, в последующие
месяцы - изменения помесячные)
я
н
в
а
р
ь
ф
е
в
р
а
л
ь
м
а
р
т
а
п
р
е
л
ь
м
а
й
и
ю
н
ь
и
ю
л
ь
а
в
г
у
с
т
с
е
н
т
я
б
р
ь
о
к
т
я
б
р
ь
н
о
я
б
р
ь
д
е
к
а
б
р
ь
Плановые назначения
Открытые лимиты
Заместитель             Руководитель               Руководитель
руководителя            структурного              уполномоченного
уполномоченного          подразделения          органа по исполнению
органа по              уполномоченного               бюджета,
исполнению бюджета     органа по исполнению         ответственного
(для местных                бюджета,                за исполнение
бюджетов)              ответственного          Сводного плана (для
_________              за составление            республиканского
(подпись)              Сводного плана                бюджета)
_________                  _________
(подпись)                  (подпись)
* Справка - в 4-х экземплярах по республиканскому бюджету и в 3-х экземплярах по местному бюджету, один из которых - администратору бюджетных программ.
** Справка о внесении изменений в Сводный план финансирований по обязательствам по официальным трансфертам и кредитам, передаваемым бюджетам нижестоящего уровня, представляется администратором бюджетных программ бюджета вышестоящего уровня уполномоченному органу по исполнению бюджета нижестоящего уровня.
Приложение 29
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов
Реестр
платежных поручений
______________________________________
(наименование органа налоговой службы)
в_________________________________________________________
(наименование территориального подразделения казначейства)
______________________________
(дата предоставления реестра)
N
п/
п
Дата
платеж-
ного
пору-
чения
Номер
платежного
поручения
Сумма
Отметка
об
испол-
нении/
неис-
пол-
нении
Причина
воз-
врата
Приме-
чание*
1
2
3
4
5
6
7
Руководитель органа
налоговой службы_________________
Руководитель структурного
подразделения органа
налоговой службы_________________
Ответственный исполнитель________
* - данное поле заполняется ответственным исполнителем территориального подразделения казначейства
Приложение 30
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов
Сноска. Приложение 30 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 25.03.2008 N 283 .
Реестр заявок на регистрацию
гражданско-правовой сделки государственного учреждения
Дата представления
Код государственного учреждения
Наименование государственного учреждения
N
п/п
Заявка
Номер и дата
документа,
представленного
вместе с
Заявкой
Приме-
чание*
номер
дата
сумма
1
2
3
4
5
Ответственный секретарь
центрального исполнительного
органа (должностное лицо,
на которого в установленном
порядке возложены полномочия
ответственного секретаря
центрального исполнительного
органа), а в случаях
отсутствия таковых -
руководитель государственного
учреждения _________________
(Ф.И.О., подпись)
Главный бухгалтер
государственного учреждения ________ _________
(Ф.И.О.) (подпись)
* - данное поле заполняется ответственным исполнителем территориального подразделения казначейства
Приложение 31
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов
Внимание пользователей!
Сноска. Приложение 31 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30 апреля 2007 года N 352 (вводится в действие с 13 августа 2010 года).
Сноска. Приложение 31 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 25.03.2008 N 283 .
Дата представления
"__" ______ 20__г.
ответственный исполнитель
___________________                  _______
Государственное|                   |       Заявка N |       |
учреждение     |___________________|                 _______
Вид бюджета    |___________________|
Источник       |                   |
финансирования |                   |
___________________
ЗАЯВКА НА РЕГИСТРАЦИЮ ГРАЖДАНСКО-ПРАВОВОЙ
СДЕЛКИ ГОСУДАРСТВЕННОГО УЧРЕЖДЕНИЯ
Дата "__" ______ 20__ г.

25-3-қосымша
Ескерту. 25-3-қосымшамен толықтырылды - Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2008.04.02  N 313 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан
қараңыз) Қаулысымен.
"Бекітемін"
Орталық атқарушы органның жауапты
хатшысы (орталық атқарушы жауапты
хатшысының өкілеттіктері жүктелген
лауазымды адам)/бюджеттік
бағдарламалар әкімшісінің басшысы
____________________(Т.А.Ә.)
200__жылы "_______"
М.О.
________________________бюджеттің төлемдері бойынша
_________________қаржыландырудың жеке жоспарына өзгерістер
(мемлекеттік мекеменің атауы)   енгізу туралы
N_____ АНЫҚТАМА
200__жылғы "__"________________ _________________негізінде
_________________________
Бюджеттік
сыныптама
кодтарының
атауы
Бюджеттік сыныптама кодтары
Өзгерістер
сомасы
(+,-),
барлығы
функцио-
налдық
топ
ББӘ
бағдар-
лама
кіші
бағдар-
лама
ерекше-
лік
Жоспарлы жұмсалымдар
жиыны
Ашық лимиттер
ЖИЫНЫ
кестенің жалғасы
Оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда - жыл басынан бергі
кезеңдегі арта түсетін қорытындының өзгерісі, келесі айларда
- айлар бойынша өзгерістер)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
Жоспарлы жұмсалымдар
Ашық лимиттер
кестенің жалғасы
(мың теңге)
Оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда - жыл басынан бергі
кезеңдегі арта түсетін қорытындының өзгерісі, келесі айларда
- айлар бойынша өзгерістер)
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жоспарлы жұмсалымдар
Ашық лимиттер
Қаржыландырудың жеке жоспарын жасауға жауапты
мемлекеттік мекеменің құрылымдық
бөлімшесінің бастығы __________ ______________________________
(қолы)      (қолды таратып жазу)
* Мемлекеттік мекеменің анықтамасы 2 данада
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
25-4-қосымша
Ескерту. 25-4-қосымшамен толықтырылды - Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2008.04.02  N 313 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан
қараңыз) Қаулысымен.
"Бекітемін"
Орталық атқарушы органның жауапты
хатшысы (орталық атқарушы жауапты
хатшысының өкілеттіктері жүктелген
лауазымды адам)/бюджеттік
бағдарламалар әкімшісінің басшысы
____________________(Т.А.Ә.)
200__жылы "_______"
М.О.
________________________бюджеттің төлемдері бойынша
_________________қаржыландырудың жеке жоспарына өзгерістер
(мемлекеттік мекеменің атауы)   енгізу туралы
N_____ АНЫҚТАМА
200__жылғы "__"________________ _________________негізінде
_________________________
Бюджеттік
сыныптама
кодтарының
атауы
Бюджеттік сыныптама кодтары
Өзгерістер
сомасы
(+,-),
барлығы
функцио-
налдық
топ
ББӘ
бағдар-
лама
кіші
бағдар-
лама
ерекше-
лік
Жоспарлы жұмсалымдар
ЖИЫНЫ
кестенің жалғасы
Оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда - жыл басынан бергі
кезеңдегі арта түсетін қорытындының өзгерісі, келесі айларда
- айлар бойынша өзгерістер)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
Жоспарлы жұмсалымдар
кестенің жалғасы
Оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда - жыл басынан бергі
кезеңдегі арта түсетін қорытындының өзгерісі, келесі айларда
- айлар бойынша өзгерістер)
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жоспарлы жұмсалымдар
Қаржыландырудың жеке жоспарын жасауға жауапты
мемлекеттік мекеменің құрылымдық
бөлімшесінің бастығы __________ ______________________________
(қолы)      (қолды таратып жазу)
* Мемлекеттік мекеменің анықтамасы 2 данада
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
26-қосымша
" Бекітемін "
Бюджеттің атқарылуы жөніндегі
уәкілетті органның басшысы
________________Аты-жөні
200__ж."__"_______
200__ж. "____"__________негізінде_________бюджетінің төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу туралы
N ________ анықтама
қолданыстағы жоспар
ерекшелік коды/атауы
р/
с
N
Облыстар атауы
Өзгеру
сомасы
(+,-)
қаң-
тар
ақпан
нау-
рыз
сәуір
мамыр
мау-
сым
1
Ақмола облысы
0
2
Ақтөбе облысы
0
3
Алматы облысы
0
4
Атырау облысы
0
5
Шығыс Қазақстан
облысы
0
6
Жамбыл облысы
0
7
Батыс Қазақстан
облысы
0
8
Қарағанды облысы
0
9
Қызылорда облысы
0
10
Қостанай облысы
0
11
Маңғыстау облысы
0
12
Павлодар облысы
0
13
Солтүстік
Қазақстан облысы
0
14
Оңтүстік
Қазақстан облысы
0
15
Алматы қаласы
0
16
Астана қаласы
0
17
СК аш
0
Жиыны
0
кестенің жалғасы                                  (мың теңге)
р/
с
N
Облыстар атауы
шілде
тамыз
қыр-
күй-
ек
қазан
қара-
ша
жел-
тоқсан
жыл
бойы
1
Ақмола облысы
2
Ақтөбе облысы
3
Алматы облысы
4
Атырау облысы
5
Шығыс Қазақстан
облысы
6
Жамбыл облысы
7
Батыс Қазақстан
облысы
8
Қарағанды облысы
9
Қызылорда облысы
10
Қостанай облысы
11
Маңғыстау облысы
12
Павлодар облысы
13
Солтүстік
Қазақстан облысы
14
Оңтүстік
Қазақстан облысы
15
Алматы қаласы
16
Астана қаласы
17
СК аш
Жиыны
ұсынылатын жоспар
ерекшелік коды/атауы
р/
с
N
Облыстар атауы
Өзгеру
сомасы
(+,-)
қаңтар
ақ-
пан
наурыз
сәуір
ма-
мыр
мау-
сым
1
Ақмола облысы
0
2
Ақтөбе облысы
0
3
Алматы облысы
0
4
Атырау облысы
0
5
Шығыс Қазақстан
облысы
0
6
Жамбыл облысы
0
7
Батыс Қазақстан
облысы
0
8
Қарағанды облысы
0
9
Қызылорда облысы
0
10
Қостанай облысы
0
11
Маңғыстау облысы
0
12
Павлодар облысы
0
13
Солтүстік
Қазақстан облысы
0
14
Оңтүстік
Қазақстан облысы
0
15
Алматы қаласы
0
16
Астана қаласы
0
17
СК аш
0
Жиыны
0
кестенің жалғасы
р/
с
N
Облыстар атауы
шілде
тамыз
қыр-
күй-
ек
қазан
қара-
ша
жел-
тоқ-
сан
жыл
бойы
1
Ақмола облысы
2
Ақтөбе облысы
3
Алматы облысы
4
Атырау облысы
5
Шығыс Қазақстан
облысы
6
Жамбыл облысы
7
Батыс Қазақстан
облысы
8
Қарағанды облысы
9
Қызылорда облысы
10
Қостанай облысы
11
Маңғыстау облысы
12
Павлодар облысы
13
Солтүстік
Қазақстан облысы
14
Оңтүстік
Қазақстан облысы
15
Алматы қаласы
16
Астана қаласы
17
СК аш
Жиыны
Түсімдер жоспарын жасауға
жауапты бюджеттің атқарылуы
жөніндегі уәкілетті органның
құрылымдық бөлімшесінің
басшысы ____________
(қолы)
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
27-қосымша
" Бекітемін "
Бюджеттің атқарылуы жөніндегі
уәкілетті органның басшысы
________________Аты-жөні
200__ж. "__"_______
_____бюджетінің төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу туралы
N ____анықтама
200__ж."___"________ __________ негізінде
_________________
(мың теңге)
Бюд-
жеттік
сынып-
тама
кодта-
рының
атауы
Бюджеттік сыныптаманың
коды
Өзгеру
сомасы
(+,-),
барлы-
ғы
оның ішінде айлар
бойынша (ағымдағы айда - жыл басындағы кезеңге
өзгеріс өсу
қорытындысымен,
келесі айларда -
өзгеріс ай сайын)
ф.т
ББӘ
Бағдар.
кіші
бағдар.
қаңтар
ақпан
наурыз
Жоспарлы тағайындаулар
Жиыны
кестенің жалғасы
оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда - жыл басындағы
кезеңге өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда - өзгеріс
ай сайын)
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыр-
күйек
қазан
қараша
жел-
тоқсан
Жоспарлы тағайындаулар
Бюджеттің атқарылуы
жөніндегі (жергілікті
бюджет үшін) уәкілетті
орган басшысының
орынбасары
__________
(қолы)
Жиынтық жоспарды жасауға
жауапты, бюджеттің атқарылуы
жөніндегі уәкілетті органның
құрылымдық бөлімшесінің
басшысы
__________
(қолы)
Жиынтық жоспардың атқарылуына
жауапты (республикалық бюджет)
бюджеттің атқарылуы жөніндегі
уәкілетті органның басшысы
__________
(қолы)
* Анықтама республикалық бюджет бойынша 4-дана және жергілікті
бюджет бойынша 3-дана, оның біреуі бюджеттік бағдарламалардың
әкімшісіне.
** Төмен тұрған деңгейдегі бюджетке берілетін төлемдер бойынша,
арнайы трансферттер және кредиттер бойынша қаржыландырудың жиынтық
жоспарына өзгерістер енгізу туралы анықтаманы төмен тұрған
деңгейдегі бюджеттің атқарылуы жөніндегі уәкілетті органына жоғары
тұрған деңгейдегі бюджеттің бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі береді.
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
28-қосымша
" Бекітемін "
Бюджеттің атқарылуы жөніндегі
уәкілетті органның басшысы
________________Аты-жөні
200__ж."__"_______
_____бюджетінің міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу туралы
N ____анықтама
200__ж."___"________ __________ негізінде
_________________
(мың теңге)
Бюд-
жеттік
сынып-
тама
кодта-
рының
атауы
Бюджеттік сыныптаманың
коды
Өзгеру
сомасы
(+,-),
барлы-
ғы
оның ішінде айлар
бойынша (ағымдағы
айда - жыл
басындағы кезеңге
өзгеріс өсу
қорытындысымен,
келесі айларда -
өзгеріс ай сайын)
ф.т
ББӘ
бағд.
Кіші б.
ерек.
қаңтар
ақпан
Жоспарлы тағайындаулар
Жиыны
Ашық лимиттер
Жиыны
кестенің жалғасы
оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда - жыл басындағы кезеңге
өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда - өзгеріс ай сайын)
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыр-
күйек
қазан
қара-
ша
жел-
тоқсан
Бюджеттің атқарылуы
жөніндегі (жергілікті
бюджет үшін) уәкілетті
орган басшысының
орынбасары
__________
(қолы)
Жиынтық жоспарды жасауға
жауапты, бюджеттің атқарылуы
жөніндегі уәкілетті органның
құрылымдық бөлімшесінің
басшысы
__________
(қолы)
Жиынтық жоспардың атқарылуына
жауапты (республикалық бюджет)
бюджеттің атқарылуы жөніндегі
уәкілетті органның басшысы
__________
(қолы)
* Анықтама республикалық бюджет бойынша - 4-дана және жергілікті бюджет бойынша - 3-дана, оның біреуі бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне.
** Төмен тұрған деңгейдегі бюджетке берілетін міндеттемелер бойынша, арнайы трансферттер және кредиттер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу туралы анықтаманы төмен тұрған деңгейдегі бюджеттің орындалуы жөніндегі уәкілетті органына жоғары тұрған деңгейдегі бюджеттің бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі береді.
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
29-қосымша
Төлем тапсырмаларының тізілімі
________________________________________
(салық қызметі органының атауы)
____________________________________________
(қазынашылықтың аумақтық бөлімшесінің атауы)
___________________________________
(тізілімді ұсыну күні)
Р/с
N
Төлем
тапсыр-
масының
күні
Төлем
тапсыр-
масының
нөмірі
Сомасы
Атқары-
луы/ат-
қарыл-
мауы
туралы
белгі
Қайтару
себебі
Ескертпе*
1
2
3
4
5
6
7
Салық қызметі органының басшысы _______________________
Салық қызметі органы құрылымдық
бөлімшесінің басшысы __________________________
Жауапты атқарушы __________________________
* Осы жолды аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жауапты атқарушысы толтырады.
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
30-қосымша
Ескерту. 30-қосымшаға өзгерту енгізілді - Қазақстан
Республикасы Үкіметінің 2008.03.25  N 283 Қаулысымен.
Мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық мәмілесін тіркеуге арналған өтінімдердің тізілімі
Ұсынылу күні
Мемлекеттік мекеменің коды
Мемлекеттік мекеменің атауы
Р/с
N
Өтінім
Өтініммен бірге
ұсынылған құжат-
тың нөмірі және
күні
Ескертпе*
нөмірі
күні
сома-
сы
1
2
3
4
5
6
Орталық атқарушы органның жауапты хатшысы (белгіленген
тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының
өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндай
болмаған жағдайда - мемлекеттік мекеменің басшысы _____________ ________________
(аты-жөні)      (қолы)
Мемлекеттік мекеменің бас бухгалтері_____________ __________
(аты-жөні)      (қолы)
* Осы жолды аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жауапты атқарушысы толтырады.
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
31-қосымша
Ескерту. 31-қосымшаға өзгерту енгізіледі - ҚР Үкіметінің 2007.04.30.  N 352 (2010 жылғы 13 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Ескерту. 31-қосымшаға өзгерту енгізілді - Қазақстан
Республикасы Үкіметінің 2008.03.25  N 283 Қаулысымен.
Ұсынылу күні
"___"_____200_ж.
жауапты атқарушы                              N өтінім
Мемлекеттік мекеме _____________________________
Бюджет түрі         _____________________________
Қаржыландыру көзі   _____________________________
Мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық мәмілесін тіркеуге арналған өтінім
Күні 20___ж."___"_________

1. Наименование
государственного
учреждения
Наименование,
БИН, ИИК и
адрес получа-
теля денег,
наименование
и БИК банка
получателя
денег
Наиме-
нование
товаров
(работ,
услуг)
Цена
Коли-
чество
Сумма
Описание расхода:
Код бюджет-
ной класси-
фикации
расходов
(код вида
товаров)
ВСЕГО
2. ПОДПИСЬ
РУКОВОДИТЕЛЕЙ
3. ГРАФИК ПЛАТЕЖЕЙ
Ф.И.О. ответственного секретаря центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых - руководителя ГУ_______
Подпись_________
Дата "_"___20___
документ-
обоснование
% заявки
период
оплаты
сумма
Ф.И.О. главного
бухгалтера ГУ
_______________
Подпись ________
Дата "__"___20___
М.П.
Приложение 32
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов
__________________________________________
(наименование государственного учреждения)
Журнал
регистрации Заявок на регистрацию
гражданско-правовой сделки
государственного учреждения
Начато______г.
Окончено______г.
Срок хранения___________г.
N дела по номенклатуре__________г.
По данному образцу печатать все листы журнала
N
п/п
Дата
форми-
рования
Заявки
Дата,
номер
договора
между
государ-
ственным
учрежде-
нием и
получате-
лем денег
КБК
рас-
ходов
Сумма
Ф.И.О.
сотрудника
государ-
ственного
учреждения,
сформиро-
вавшего
Заявку
1
2
3
4
5
6
Приложение 33
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов
Форма N 4-02
Отчет произведен:
Стр. 1 из N
Внимание пользователей!
Сноска. Приложение 33 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30 апреля 2007 года N 352 (вводится в действие с 13 августа 2010 года).
Сноска. Приложение 33 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 25.03.2008 N 283 .
УВЕДОМЛЕНИЕ О РЕГИСТРАЦИИ ГРАЖДАНСКО-ПРАВОВЫХ СДЕЛОК
(ОБЯЗАТЕЛЬСТВ) ГОСУДАРСТВЕННОГО УЧРЕЖДЕНИЯ
Заявка N
Дата регистрации
обязательства:
Уведомление о
регистрации
гражданско-правовых
сделок (обязательств)
государственного
учреждения N
Получатель денег________________________
БИН_____________________________________
Код получателя денег____________________
Отделение_______________________________
Договор N__ от____дополнительное соглашение N__ от____
Описание
Цена
Количество
Сумма
____________________________________________
____________________________________________
Всего
____________________________________________
Код, наименование
государственного учреждения_____________________________
Код бюджетной классификации расходов____________________
Ответственный секретарь                Руководитель получателя
центрального исполнительного           денег__________________
органа (должностное лицо,                   (Ф.И.О., подпись)
на которого в установленном
порядке возложены полномочия
ответственного секретаря
центрального исполнительного
органа), а в случаях
отсутствия таковых -
руководитель государственного
учреждения _________________
(Ф.И.О., подпись)
Главный бухгалтер государственного     Главный бухгалтер
учреждения _________________           получателя денег___________
(Ф.И.О., подпись)                     (Ф.И.О., подпись)
М.П.                                   М.П.
ИНФОРМАЦИЯ О ПРЕДОПЛАТЕ
Общая сумма Уведомления   ХХ,ХХХ,ХХХ.ХХ
Сумма предоплаты                   0.00
Баланс                    ХХ,ХХХ,ХХХ.ХХ
(не более % от общей суммы Уведомления)
Руководитель территориального
подразделения казначейства_____________________
(Ф.И.О., подпись)
М.П.
Ответственный исполнитель______________________
(Ф.И.О., подпись)
М.Ш.
Приложение 34
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов
Форма N 4-02
Отчет произведен:
Стр. 1 из N
Внимание пользователей!
Сноска. Приложение 34 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30 апреля 2007 года N 352 (вводится в действие с 13 августа 2010 года).
Сноска. Приложение 34 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 25.03.2008 N 283 .
УВЕДОМЛЕНИЕ О РЕГИСТРАЦИИ ГРАЖДАНСКО-ПРАВОВЫХ СДЕЛОК
(ОБЯЗАТЕЛЬСТВ) ГОСУДАРСТВЕННОГО УЧРЕЖДЕНИЯ
Заявка N
Дата регистрации
обязательства:
Уведомление о
регистрации
гражданско-правовых
сделок (обязательств)
государственного
учреждения N
Получатель денег________________________
БИН_____________________________________
Код получателя денег____________________
Отделение_______________________________
Договор N__ от____дополнительное соглашение N__ от____
Описание
Цена
Количество
Сумма
____________________________________________
____________________________________________
Всего
____________________________________________
Код, наименование
государственного учреждения_____________________________
Код бюджетной классификации расходов____________________
Ответственный секретарь
центрального исполнительного
органа (должностное лицо,
на которого в установленном
порядке возложены полномочия
ответственного секретаря
центрального исполнительного
органа), а в случаях
отсутствия таковых -
руководитель государственного
учреждения                               _______________
(Ф.И.О., подпись)
М.П.
Главный бухгалтер государственного учреждения ___________
(Ф.И.О., подпись)
ИНФОРМАЦИЯ О ПРЕДОПЛАТЕ
Общая сумма Уведомления   ХХ,ХХХ,ХХХ.ХХ
Сумма предоплаты                   0.00
Баланс                    ХХ,ХХХ,ХХХ.ХХ
(не более % от общей суммы Уведомления)
Информация о выплате
N
N Счета
к оплате
Дата
платежа
N
платежа
Сумма
платежа
Назна-
чение
платежа
Остаток
невыпол-
ненных
обяза-
тельств
Руководитель территориального
подразделения казначейства_____________________
(Ф.И.О. подпись)
М.П.
Ответственный исполнитель______________________
(Ф.И.О., подпись)
М.Ш.
Отметка о закрытии
уведомления
______________
дата закрытия
уведомления
М.Ш.
Приложение 35
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов
______________________________________________
(наименование и код государственного учреждения)
Журнал
регистрации счетов к оплате
Начато______г.
Окончено______г.
Срок хранения___________г.
N дела по номенклатуре__________г.
По данному образцу печатать все листы журнала
N
п/п
Дата
регис-
трации
счета
к
оплате
Основание
для форми-
рования
счета к
оплате
(наимено-
вание,
дата,
номер
приложен-
ного
первичного
документа)
Источник
финанси-
рования
(за счет
каких
средств
осущес-
твляется
платеж)
КБК
рас-
ходов
Сумма
Полу-
чатель
денег
Ф.И.О.
сотруд-
ника
ГУ,
сфор-
миро-
вавшего
счет к
оплате
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 36
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов
Внимание пользователей!
Сноска. Приложение 36 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30 апреля 2007 года N 352 (вводится в действие с 13 августа 2010 года).
Сноска. Приложение 36 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 25.03.2008 N 283 .
Поступило в территориальное
подразделение казначейства
"___"________20__г.
ответственный исполнитель:
М.Ш.
Счет к оплате N_____
Дата "_____" ___________ 20____г.
Государственное учреждение
Получатель
денег
Бюджет-
ный счет
КОд
КБе
Наимено-
вание
Наиме-
нование
БИН
БИН
ТПК
Банк
БИК

1. Мемле-
кеттік
мекеме-
нің
атауы
Ақша алушы-
ның атауы,
СТН, БИК және
мекен-жайы,
ақша алушы
банктің ата-
уы және БИК
Тауарлар-
дың
(жұмыс-
тардың,
қызмет-
тердің)
атауы
Бағасы
Саны
Сомасы
Шығыс-
тарды
жазу:
Бюджет-
тік шы-
ғыстар
сыныпта-
масының
коды
(тауар-
лар тү-
рінің
коды)
Барлығы
2. Орта-
лық ат-
қарушы
органның
жауапты
хатшысы-
ның
(белгі-
ленген
тәртіп-
пен ор-
талық
атқарушы
органның
жауапты
хатшысы-
ның өкі-
леттік-
тері
жүктел-
ген
лауазым-
ды тұл-
ғаның),
ал мұн-
дай бол-
маған
жағдай-
да - басшысы-
ның қолы
3. Төлем
кестесі
ММ орталық
атқарушы
органның
жауапты
хатшысы-
ның
(белгі-
ленген
тәртіп-
пен ор-
талық
атқарушы
органның
жауапты
хатшысы-
ның өкі-
леттік-
тері
жүктел-
ген
лауазым-
ды тұл-
ғаның),
ал мұн-
дай бол-
маған
жағдай-
да - басшысы-
ның
аты-жөні
_______
Қолы____
күні
20__ж.
"__"____
ММ бас
бухгал-
терінің
аты-жөні
_______
Қолы____
күні
20__ж.
"__"____
Негіздемелік
құжат
% өтінім
төлем
кезеңі
сомасы
М.О.
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
32-қосымша
_______________________________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы)
Мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық мәмілесін тіркеуге арналған өтінімді тіркеу журналы
___________ ж.басталды
___________ ж.аяқталды
_________ сақтау мерзімі
номенклатура бойынша істің N _____
жалғасы
Осы үлгі бойынша журналдың барлық бетін басу
Р/с
N
Өтінімді
жасаған
күні
Мемлекет-
тік мекеме
және ақша
алушы ара-
сындағы
шарттың
күні, нөмірі
КБК
шығыстар
Сомасы
Өтінімді
жасаған
мемлекет-
тік мекеме
қызметке-
рінің
аты-жөні
1
2
3
4
5
6
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
33-қосымша
Ескерту. 33-қосымшаға өзгерту енгізіледі - ҚР Үкіметінің 2007.04.30.  N 352 (2010 жылғы 13 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Ескерту. 33-қосымшаға өзгерту енгізілді - Қазақстан
Республикасы Үкіметінің 2008.03.25  N 283 Қаулысымен.
N 4-02 нысаны
Есеп жүргізілді:
1-беттен N
Мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық мәмілелерін (міндеттемелерін) тіркеу туралы хабарлама
Өтінім N
Міндеттемені тіркеу күні:
Мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық
мәмілелерін (міндеттемелерін) тіркеу туралы
хабарлама N
Ақша алушы __________________________________________
СТН _________________________________________________
Ақша алушының коды __________________________________
Бөлімше _____________________________________________
_______________N ____шарты________N________қосымша шарты
Жазылуы
Бағасы
Саны
Сомасы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
__________________________Барлығы__________________________________
Мемлекеттік мекеменің коды, атауы _________________________________
Бюджет шығыстары сыныптамасының коды ______________________________
Орталық атқарушы органның жауапты хатшысы (белгіленген
тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының
өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндай
болмаған жағдайда - мемлекеттік мекеменің басшысы _____________ ________________
(аты-жөні)      (қолы)
Мемлекеттік мекеменің бас бухгалтері_____________ __________
(аты-жөні)      (қолы)
Ақша алушының басшысы _____________ ________________
(аты-жөні)      (қолы)
Ақша алушының бас бухгалтері_____________ __________
(аты-жөні)      (қолы)
М.О                                    М.О
Алдын ала төлеу туралы ақпарат
Хабарламаның жалпы сомасы ХХ,ХХХ,ХХХ,ХХ
Алдын ала төлеу сомасы 0.00
Баланс ХХ,ХХХ,ХХХ,ХХ
(Хабарламаның жалпы сомасының %-нан аспайтын)
Аумақтық қазынашылық
органның басшысы _____________ __________
(аты-жөні)      (қолы)
М.О
Жауапты атқарушы _____________ __________
(аты-жөні)      (қолы)
М.О
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
34-қосымша
Ескерту. 34-қосымшаға өзгерту енгізіледі - ҚР Үкіметінің 2007.04.30.  N 352 (2010 жылғы 13 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Ескерту. 34-қосымшаға өзгерту енгізілді - Қазақстан
Республикасы Үкіметінің 2008.03.25  N 283 Қаулысымен.
N 4-02 нысаны
Есеп жүргізілді:
1-беттен N
Мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық мәмілелерін (міндеттемелерін) тіркеу туралы хабарлама
Өтінім N
Міндеттемені тіркеу күні:
Мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық
мәмілелерін (міндеттемелерін) тіркеу туралы
хабарлама N
Ақша алушы __________________________________________
СТН _________________________________________________
Ақша алушының коды __________________________________
Бөлім _____________________________________________
_______________N ____шарты________N________қосымша шарты
Жазылуы
Бағасы
Саны
Сомасы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
__________________________Барлығы__________________________________
Мемлекеттік мекеменің коды, атауы _________________________________
Бюджет шығыстары сыныптамасының коды ______________________________
Орталық атқарушы органның жауапты хатшысы (белгіленген
тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының
өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндай
болмаған жағдайда - мемлекеттік мекеменің басшысы _____________ ________________
(аты-жөні)      (қолы)      М.О
Мемлекеттік мекеменің бас бухгалтері_____________ __________
(аты-жөні)      (қолы)
Алдын ала төлеу туралы ақпарат
Хабарламаның жалпы сомасы ХХ,ХХХ,ХХХ,ХХ
Алдын ала төлеу сомасы 0.00
Баланс ХХ,ХХХ,ХХХ,ХХ
(Хабарламаның жалпы сомасының %-нан аспайтын)
Төлем туралы ақпарат
N
N
Төлеуге
берілген
шот
Төлем
күні
Төлем
N
Төлем
сомасы
Төлем
тағайын-
далуы
Орындалма-
ған міндет-
темелер
қалдығы
Аумақтық қазынашылық
органның басшысы _____________ __________
(аты-жөні)      (қолы)
М.О
Жауапты атқарушы _____________ __________
(аты-жөні)      (қолы)
М.О
Хабарламаны жабу туралы белгі
хабарламаны жабу үшін
М.О
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
35-қосымша
_______________________________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы және коды)
Төлем шоттарын тіркеу журналы
___________ ж.басталды
___________ ж.аяқталды
сақтау мерзімі____________
Номенклатура бойынша істің N _____
жалғасы
Осы үлгі бойынша журналдың барлық беті басылсын
Р/с
N
Төлем
шотын
тіркеу
күні
Төлем
шотын
жасау
үшін
(ұсы-
нылған
бас-
тапқы
құжат-
тың
атауы,
күні,
нөмі-
рі)
негіз-
деме
Қаржы-
ландыру
көзі
(төлем
қандай
шот есе-
бінен
жүзеге
асыры-
лады)
БСК
шығыс-
тары
Сомасы
Ақша
алушы
Төлем
шотын
жасаған
ММ қыз-
меткері-
нің
аты-жөні
1
2
3
4
5
6
7
8
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
36-қосымша
Ескерту. 36-қосымшаға өзгерту енгізіледі - ҚР Үкіметінің 2007.04.30.  N 352 (2010 жылғы 13 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Ескерту. 36-қосымшаға өзгерту енгізілді - Қазақстан
Республикасы Үкіметінің 2008.03.25  N 283 Қаулысымен.
200__ж. "___"_________
қазынашылықтың аумақтық
бөлімшесіне түсті.
жауапты атқарушы:
М.Ш.
N____Төлем шоты
Күні 20_ж."__"_________
Мемлекеттік мекеме
Ақша алушы
Бюджет
шоты
Коды
Бек
Атауы
Атауы
СТН
СТН
ТТК
Банк
БСК

195301070
ИИК
Источник финанси-
рования
БИК
Вид
бюджета
ИИК
КБК
расходов
БИК,
ИИК
посред-
ника
Код
товаров
(работ,
услуг),
КБК
посту-
плений
КНП
Статус платежа
Назначение платежа:
Наименование товаров
(работ, услуг)
Ед.
изм.
Количес-
тво
Цена
Сумма
Итого к оплате
Сумма прописью:
Мероприятие из паспорта бюджетной программы:
М.П.
Ф.И.О. ответственного секретаря центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых - руководителя
Подпись
Ф.И.О. главного бухгалтера
Подпись
Проведено территориальным
подразделением казначейства
"___"________20__г.
ответственный исполнитель:
М.Ш.
Приложение 37
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов
Сноска. Приложение 37 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 25.03.2008 N 283 .
Реестр счетов к оплате
Дата представления
Код государственного учреждения
Наименование государственного учреждения
N
п/
п
Счет к оплате
Приме-
чание*
номер
дата
Назначение
платежа
КБК
рас-
ходов
Сумма
1
2
3
4
5
6
7
Ответственный секретарь
центрального исполнительного
органа (должностное лицо,
на которого в установленном
порядке возложены полномочия
ответственного секретаря
центрального исполнительного
органа), а в случаях
отсутствия таковых -
руководитель государственного
учреждения                       _________ _________
(Ф.И.О.) (подпись)
Главный бухгалтер
государственного учреждения________ _________
(Ф.И.О.) (подпись)
* - данное поле заполняется ответственным исполнителем территориального подразделения казначейства
Приложение 38
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов
Внимание пользователей!
Сноска. Приложение 38 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30 апреля 2007 года N 352 (вводится в действие с 13 августа 2010 года).
Договор
сберегательного счета физического лица
____________                "__"______200_г.
(город/село)
___________________________________________________________,
(наименование филиала Банка или организаций, осуществляющей
отдельные виды банковских операции)
именуемый в дальнейшем "Банк" в лице_______________________,
действующего на основании Устава и доверенности N_ от "__"
______200_г., с одной стороны, и гражданина(ки)___________
проживающего(ей) по адресу ________________________________
именуемого(ой) в дальнейшем "Получатель", с другой стороны, далее
именуемые "Стороны", заключили настоящий договор сберегательного
счета физического лица (далее - Договор) о нижеследующем:
1. Предмет Договора
1.1. Банк открывает на имя Получателя сберегательный счет и производит его обслуживание на условиях, предусмотренных Договором.

195301070
ЖСК
Қаржылан-
дыру көзі
БСК
Бюджет
түрі
ЖСК
БСК шығыс-
тары
делдал БСК,
ЖСК
Тауарлар
(жұмыстар,
қызметтер)
коды
КБК түсімдері
ТТК
Төлем мәртебесі
Төлемді тағайындау:
Тауарлар-
дың
(жұмыстар-
дың, қыз-
меттердің)
атауы
Өлшем бірлігі
Саны
Бағасы
Сомасы
Төлем жиыны
Сомасын таратып жазу:
Бюджеттік бағдарламаның
паспортынан іс-шара
М.О.
Орталық атқарушы
органның жауапты
хатшысының (белгі-
ленген тәртіппен
орталық атқарушы
органның жауапты
хатшысының өкілет-
тіктері жүктелген
лауазымды тұлға-
ның), ал мұндай
болмаған жағдайда
- басшысының
аты-жөні
Қолы
Бас бугалтердің
аты-жөні
қолы
200__ж. "___"_________
қазынашылықтың аумақтық
бөлімшесі жүргізді.
жауапты атқарушы:
М.Ш.
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
37-қосымша
Ескерту. 37-қосымшаға өзгерту енгізілді - Қазақстан
Республикасы Үкіметінің 2008.03.25  N 283 Қаулысымен.
Төлемнің шоттар тізілімі
Ұсынылу күні
Мемлекеттік мекеменің коды
Мемлекеттік мекеменің атауы
Р/с
N
Төлем шоты
Ескертпе*
Нөмірі
Күні
Төлем-
нің
тағай-
ындалуы
БСК
шығыс-
тары
Төлемнің
есеп
шоты
Орталық атқарушы органның жауапты хатшысы (белгіленген
тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының
өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндай
болмаған жағдайда - мемлекеттік мекеменің басшысы _____________ ________________
(аты-жөні)      (қолы)      М.О
Мемлекеттік мекеменің бас бухгалтері_____________ __________
(аты-жөні)      (қолы)
* Осы жолды аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жауапты атқарушысы толтырады.
Республикалық және жергiлiктi
бюджеттердiң атқарылу ережесiне
38-қосымша
Ескерту. 38-қосымшаға өзгерту енгізіледі - ҚР Үкіметінің 2007.04.30.  N 352 (2010 жылғы 13 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Жеке тұлғаның жинақ ақшасы шоты шарты
_______________
қала/ауыл                              200__ж."___"_______________
Бұдан әрi "Банк" деп аталатын, Жарғы және 200__ж."___"___N
_________сенiмхат негiзiнде әрекет ететiн_________________________
(банктiк операциялардың
__________________________________________________________________
жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын Банк филиалының немесе ұйымдардың атауы)
______________________________басшы тұлғасында бiр тараптан, және бұдан әрi "Алушы" деп аталатын, мына мекен-жай бойынша:____________
________________тұратын___________________________азамат(ша) екiншi тараптан, бұдан әрi "Тараптар" деп аталатындар төмендегi туралы осы жеке тұлғаның жинақ ақшасы шоты шартын (бұдан әрi - Шарт) жасасты:
1. Шарттың мәнi
1.1. Банк Шартта көзделген талаптарда Алушының атына жинақ шотын ашады және оған қызмет көрсетудi жүргiзедi.

1.2. Начисление вознаграждения производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан и действующим тарифом Банка - ежемесячно по годовым процентным ставкам "до востребования".
2. Права и обязанности Банка
2.1. Банк обязан :
2.1.1. Открыть Получателю сберегательный счет N_____ на основании заявления и пакета документов, установленных Инструкцией о порядке открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов в банках Республики Казахстан, утвержденной постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июня 2000 года N 266, и Правилами Банка.
2.1.2. Не позднее банковского дня, следующего за днем поступления в Банк денег, зачислять в полном объеме на сберегательный счет деньги, поступающие в пользу Получателя.
2.1.3. Обеспечить сохранность, наличие и учет денег на счете Получателя.
2.1.4. Представлять справки по счетам третьим лицам без согласия Получателя только в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
2.1.5. Зачислять на сберегательный счет деньги, вносимые самим Получателем, как в наличной, так и в безналичной форме (перечислением).
2.1.6. Осуществлять все операции на счете Получателя при наличии документа, удостоверяющего его личность, вкладной книжки и идентификации подписи, а также заявления. При отсутствии вышеперечисленных документов и несоответствии подписи, операции со счетом не производятся.
2.1.7. Присвоить Получателю индивидуальный идентификационный код.
2.1.8. Начислять вознаграждение на остаток денег на сберегательном счете Получателя "___" числа каждого месяца из расчета___% годовых (не ниже тарифов Банка, действующих на момент зачисления денег на сберегательный счет по вкладам до востребования).
2.1.9. Без взимания вознаграждения осуществлять прием, зачисление и выплату заработной платы, стипендий и других денежных выплат на (с) сберегательный(го) счет(а) по вкладам Получателя.
2.2. Банк вправе :
2.2.1. Отказать в исполнении указания Получателя, если такое указание и предоставляемые по нему документы противоречат требованиям законодательства Республики Казахстан.
2.2.2. Требовать все необходимые документы, служащие основанием для выдачи наличных денег с сберегательного счета по вкладам Получателя.
3. Права и обязанности Получателя
3.1. Получатель обязан :
3.1.1. При получении вклада, информации о состоянии своего сберегательного счета предоставлять документ, удостоверяющий его личность, вкладную книжку и идентифицировать свою подпись на специальном бланке.
3.1.2. В случае утери документов, удостоверяющих его личность, уведомить о случившемся Банк и предоставить документ, подтверждающий личность Получателя, выданный уполномоченным органом.

1.2. Қазақстан Республикасының заңнамасына және Банктiң қолданыстағы тарифiне сәйкес "талап етуге дейiн" жылдық проценттiк ставка бойынша ай сайын сыйақыны есептеу жүргiзiледi.
2. Банктiң құқықтары мен мiндеттерi
2.1. Банк :
2.1.1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi басқармасының 2000 жылғы 2 маусымдағы N 266  қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының банктерiндегi клиенттердiң банктiк шоттарын ашу, жүргiзу және жабу тәртiбi туралы нұсқаулықта және Банк ережесiнде белгiленген өтiнiштермен және құжаттар пакетi негiзiнде Алушыға N___________________________жинақ шотын ашуға;
2.1.2. Банкке ақша түскен күннен кейiнгi банктiк күннен кешiктiрмей Алушының пайдасына түсетiн ақшаны жинақ шотына толық көлемде есептеуге;
2.1.3. Алушының шотындағы ақшаны сақтауды, оның болуын және есепке алынуын қамтамасыз етуге;
2.1.4. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда ғана Алушының келiсiмсiз үшiншi тұлғаға шоттар бойынша анықтама беруге;
2.1.5. Алушының өзi қолма-қол және қолма-қол емес нысанда енгiзетiн ақшаны жинақ ақша шотына есептеуге (аударуға);
2.1.6. Алушының шотындағы барлық операцияларды оның жеке басын, ақша салым кiтапшасын және қолының сәйкестiгiн куәландыратын құжаты, сондай-ақ өтiнiшi болған кезде жүзеге асыруға. Жоғарыда көрсетiлген құжаттары болмаса және қолы сәйкес келмесе, оның шотында операциялар жүргiзiлмейдi;
2.1.7. Алушыға жеке сәйкестендiру кодын беруге;
2.1.8. Алушының жинақ ақша шотындағы ақша қалдығына әр айдың  "__" күнi жылдық _____% есеп айырысудан ("талап етуге дейiн" салымдары бойынша жинақ шотына ақша есептеген кезден әрекет ететiн Банк тарифiнен төмен емес) сыйақы аударуға;
2.1.9. Сыйақы алмай Алушының салымдары бойынша жинақ ақша шотына жалақы, стипендия және басқа ақша төлемдерiн қабылдауды,  есептеудi және төлеудi жүзеге асыруға  мiндеттенедi .
2.2. Банк :
2.2.1. Алушының нұсқауын орындауға, егер мұндай нұсқау және ол бойынша ұсынылатын құжаттар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына қайшы келсе бас тартуға;
2.2.2. Алушының салымдары бойынша жинақ ақша шотынан қолма-қол ақша беру үшiн негiз болып табылатын барлық қажеттi құжаттарды талап етуге  құқылы.
3. Алушының құқықтары мен мiндеттерi
3.1. Алушы :
3.1.1. Салымды, өзiнiң жинақ шотының жай-күйi туралы ақпарат алған кезде оның жеке басын куәландыратын құжатты, ақша салымы кiтапшасын ұсынуға және арнайы бланкiде өзiнiң қолын сәйкестендiруге;
3.1.2. Оның жеке басын куәландыратын құжаттары жоғалған жағдайда ол туралы Банкке хабарлауға және уәкiлеттi орган берген Алушының жеке басын куәландыратын құжатты ұсынуға;

3.1.3. Сообщить об изменении фамилии, имени и отчества, а также документов, удостоверяющих личность Получателя.
3.2. Получатель вправе :
3.2.1. Снимать наличные суммы денег в пределах текущего остатка суммы денег на сберегательном счете.
3.2.2. Завещать деньги на счете, а также передавать право распоряжения деньгами на счете другому лицу в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
3.2.3. Пополнять сумму денег на счете, как в наличной, так и безналичной (перечислением) форме.
4. Ответственность Сторон
4.1. За несвоевременное зачисление денег перечисленных работодателем, заключившим Договор с Банком по обслуживанию его работников, на сберегательный счет Получателя Банк уплачивает штраф в пользу Получателя из расчета ___ % от несвоевременно зачисленной суммы за каждый день просрочки.
4.2. В случае неправомерного списания Банком денег с сберегательного счета Получателя, Банк возмещает неправильно списанную сумму, а также выплачивает штраф в пользу Получателя из расчета __% от неправомерно списанной суммы за каждый день просрочки.
4.3. За ненадлежащее выполнение или невыполнение указаний Получателя о перечислении денег либо об их выдаче с сберегательного счета Банк возмещает причиненный ущерб, а также выплачивает штраф в размере _____ % от не перечисленной либо не выданной суммы.
5. Срок действия Договора
5.1. Договор вступает в силу с даты его подписания и действует до закрытия сберегательного счета.
5.2. В пятидневный срок после расторжения Договора Банк закрывает сберегательный счет Получателя в установленном порядке. Остаток денег, находящихся на сберегательном счете Получателя, выдается Получателю наличными или перечисляется Банком на сберегательный счет или карт-счет, предварительно указанный Получателем.
6. Порядок рассмотрения споров
6.1. Все споры и разногласия, возникающие между сторонами по Договору, разрешаются посредством переговоров. Разногласия, по которым Стороны не достигли договоренности, разрешаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Образец подписи Получателя :
Подпись Получателя________________________
Юридические адреса и реквизиты Сторон :
" Банк "                             " Получатель "
________________                        _________________
(Наименование)
________________                        _________________
(Адрес)
________________                        Паспорт/ уд. лич.
_________________
БИН_____________                        БИН______________
БИК_____________                        Район____________
Код_____________                        Сл./Дом.тел._____
Подписи :
" Банк "                                    " Получатель "
_____________                             ______________
М.П.
Приложение 39
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов
Внимание пользователей!
Сноска. Приложение 39 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30 апреля 2007 года N 352 (вводится в действие с 13 августа 2010 года).
Договор
о выдаче работнику государственного учреждения
банковской карточки и ее обслуживании
____________                                 "__" _____ 200__г.
(город/село)
___________________________________________________________,
(наименование филиала Банка или организаций, осуществляющей
отдельные виды банковских операции)
именуемый в дальнейшем "Банк", в лице Руководителя, действующего на
основании Устава и доверенности N ___ от "__"_____ 200_г., с одной
стороны, и гражданина(ки) _______________________________________
проживающего(ей) по адресу ______________________________________
именуемого(ой) в дальнейшем "Получатель", с другой стороны, далее именуемые "Стороны", заключили настоящий договор на выдачу банковской карточки и ее обслуживании (далее - Договор) о нижеследующем:

3.1.3. Алушының тегi, аты және әкесiнiң аты, сондай-ақ жеке басын куәландыратын құжаттары өзгергенi туралы хабарлауға мiндеттенедi.
3.2. Алушы :
3.2.1. Жинақ шотындағы ақша сомасының ағымдағы қалдығы шегiндегi қолма-қол ақша сомасын алуға;
3.2.2. Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес шоттағы ақшаны өсиетке қалдыруға, сондай-ақ басқа адамға шоттағы ақшаны иелену құқығын беруге;
3.2.3. Қолма-қол және қолма-қол емес нысанда (аударумен) шоттағы ақша сомасын толтыруға құқылы.
4. Тараптардың жауапкершiлiгi
4.1. Банкпен оның қызметкерлерiне қызмет көрсету жөнiнде Шарт жасасқан жұмыс берушi аударған ақшаны уақтылы есептемегенi үшiн Алушының жинақ шотына Банк Алушының пайдасына уақтылы есептелмеген соманың___%-i есебiмен мерзiмi өткен әрбiр күн үшiн айыппұл төлейдi.
4.2. Банк Алушының жинақ шотынан ақшаны заңсыз есептен шығарған жағдайда, Банк есептен дұрыс шығарылмаған соманы өтейдi, сондай-ақ Алушының пайдасына заңсыз есептен шығарылған соманың %-ы есебiмен мерзiмi өткен әрбiр күн үшiн айыппұл төлейдi.
4.3. Ақша аудару туралы не оларды жинақ шотынан беру туралы Алушының нұсқауын тиiсiнше орындамағаны немесе орындамағаны үшiн Банк келтiрiлген зиянды өтейдi, сондай-ақ аударылмаған не берiлмеген соманың___%-ы мөлшерiнде айыппұл төлейдi.
5. Шарттың қолданылу мерзiмi
5.1. Шарт оған қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi және жинақ шоты жабылғанға дейiн қолданылады.
5.2. Шартты бұзғаннан кейiн бес күн мерзiмде Банк белгiленген тәртiппен Алушының жинақ шотын жабады. Алушының жинақ шотындағы ақша қалдығы Алушыға қолма-қол ақшамен берiледi немесе оны Банк алдын ала Алушы көрсеткен жинақ шотына немесе карт-шотқа аударады.
6. Дауларды қарау тәртiбi
6.1. Шарт бойынша Тараптар арасында туындайтын барлық даулар мен келiспеушiлiктер келiссөздер арқылы шешiледi. Тараптар олар бойынша уағдаластыққа келмеген келiспеушiлiктер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешiледi.
Алушының қол қою үлгiсi:
Алушының қолы __________________________________________
Тараптардың заңды мекен-жайы мен деректемелерi :
"Банк"                                          "Алушы"
_____________                          __________________
(Атауы)
______________                             ___________________
(Мекен-жайы)
паспорты/жеке куәл.
______________                            кiммен және қашан берiлдi
СТН___________                            СТН_______________
БСК___________                            мекен-жайы:___________
Коды__________                            қызмет/үй
тел. N________________
Қолдары:
"Банк"                                          "Алушы"
_____________                          _____________________
М.О.
Республикалық және жергiлiктi
бюджеттердiң атқарылу ережесiне
39-қосымша
Ескерту. 39-қосымшаға өзгерту енгізіледі - ҚР Үкіметінің 2007.04.30.  N 352 (2010 жылғы 13 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Мемлекеттiк мекеменiң қызметкерiне банк карточкасын беру және оған қызмет көрсету туралы шарт
200_ж."__"________
________________
(қала/ауыл)
Бұдан әрi "Банк" деп аталатын, ________________________________
(Банк филиалының немесе банк
_______________________________________________ атынан Жарғының және
операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымның атауы)
200_жылғы "__"_____ N__сенiмхаттың негiзiнде әрекет ететiн басшы бiр
тараптан және бұдан әрi "Алушы" деп аталатын, _____________________ мекен-жайы бойынша тұратын азамат (ша) ___________________________
екiншi тараптан, бұдан әрi бiрлесiп "Тараптар" деп аталатындар банк карточкасын беруге және оған қызмет көрсетуге арналған осы шартты (бұдан әрi - Шарт) төмендегiлер туралы жасасты:

1. Предмет Договора
1.1. Банк обязуется, на основании заявления Получателя на получение дебетной платежной карточки (далее - Карточка), изготовить для Получателя Карточку, которая используется во всех местах, где установлены Банкоматы, POS-терминалы, I-принтеры Банка, для получения наличности, оплаты товаров и услуг в предприятиях торговли и в сфере обслуживания, уполномоченных совершать такие операции.
1.2. Предметом Договора являются отношения, складывающиеся между Банком и Получателем, по поводу использования Карточки ее владельцем в качестве платежного средства, а также лицом, которому по поручению Получателя карт-счета выдана Карточка, обслуживаемая с карт-счета последнего (далее - владелец дополнительной Карточки).
2. Права и обязанности Банка
2.1. Банк обязан :
2.1.1. Изготовить и выдать Карточку в течение __ банковских дней со дня получения заявления от Получателя.
2.1.2. Присвоить Получателю персональный идентификационный номер (ПИН - код).
2.1.3. Не позднее банковского дня, следующего за днем поступления в Банк денег, зачислять в полном объеме на карт-счет деньги, поступившие в пользу Получателя.
2.1.4. Обеспечить обслуживание Карточки в соответствии с Правилами Банка, доведенными до сведения Получателя при заключении Договора.
2.1.5. Обеспечить сохранность и учет денег по карт-счету Получателя.
2.1.6. Представлять справки по счетам третьим лицам без согласия Получателя только в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
2.1.7. В течение __ банковских дней со дня получения письменного запроса представлять Получателю дополнительную выписку.
2.1.8. Начислять вознаграждение на остаток денег по карт-счету в сроки и по ставке, утвержденным постановлением Правления Банка, действующим на момент начисления.
2.1.9. Публиковать в официальных печатных изданиях Республики Казахстан объявления об изменениях в тарифах минимум за__ банковских дней до их вступления в силу.
2.1.10. Уведомлять Получателя о всех изменениях в Правилах, путем размещения объявлений в филиалах Банка, а также в государственном учреждении по месту работы Получателя.
2.1.11. Без взимания вознаграждения осуществлять прием, зачисление и выплату заработной платы, стипендий и других денежных выплат на (с) карт-счет(а) Получателя.
2.2. Банк вправе :
2.2.1. Аннулировать Карточку в случае неявки Получателя в Банк для получения Карточки в срок более ___ месяцев со дня подачи заявления.
2.2.2. В одностороннем порядке изменять Правила и тарифы, уведомив Получателя в порядке, предусмотренном пунктом 2.1.9. Договора.

1. Шарттың мәнi
1.1. Банк Алушының дебеттiк төлем карточкасын (бұдан әрi - Карточка) алуға өтiнiшiнiң негiзiнде Алушы үшiн Банктiң банкоматтары, POS-терминалдары, І-принтерлерi орналасқан барлық жерлерде қолма-қол ақшаны алу, мұндай операцияларды жасауға уәкiлеттiк берiлген сауда және қызмет көрсету кәсiпорындарында тауарлар мен қызметтерге ақы төлеу үшiн пайдаланылатын Карточканы жасауға мiндеттенедi.
1.2. Шарттың мәнi Карточка иесiнiң, сондай-ақ карт-шотты Алушының тапсырмасы бойынша оның карт-шотынан қызмет көрсетiлетiн Карточка берiлген тұлғаның (бұдан әрi - қосымша Карточканың иесi) Карточканы төлем құралы ретiнде пайдалануға қатысты Банк пен Алушының арасында қалыптасатын қарым-қатынастар болып табылады.
2. Банктiң құқықтары мен мiндеттерi
2.1. Банк:
2.1.1. Алушыдан өтiнiштi алған күннен бастап___ банк күнiнiң iшiнде Карточканы жасауға және беруге;
2.1.2. Алушыға дербес сәйкестендiру нөмiрiн (ДСН-код) беруге;
2.1.3. Банкке ақша түскен күннен кейiнгi банк күнiнен кешiктiрмей Алушының пайдасына түскен ақшаны карт-шотқа толық көлемде есепке жатқызуға;
2.1.4. Шартты жасасу кезiнде Алушының назарына жеткiзiлген Банктiң ережесiне сәйкес Карточкаға қызмет көрсетудi қамтамасыз етуге;
2.1.5. Алушының карт-шоты бойынша ақшасының сақталуын және есепке алынуын қамтамасыз етуге;
2.1.6. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда ғана Алушының келiсiмiнсiз үшiншi тұлғаларға шоттар бойынша анықтамалар беруге;
2.1.7. Жазбаша сұрауды алған күннен бастап __ банк күнiнiң iшiнде Алушыға қосымша үзiндi көшiрменi беруге;
2.1.8. Есептеу сәтiнде қолданылатын Банк Басқармасының қаулысымен бекiтiлген мерзiмде және ставка бойынша карт-шот бойынша ақша қалдығына сыйақы есептеуге;
2.1.9. Қазақстан Республикасының ресми баспа басылымдарында тарифтердiң өзгеруi күшiне енгенге дейiн __ банк күнiнен бұрын ол туралы хабарландыру жариялауға;
2.1.10. Банк филиалдарында, сондай-ақ Алушының жұмыс орны бойынша мемлекеттiк мекемеде хабарландыру жасау жолымен Ережедегi барлық өзгерiстер туралы Алушыны хабардар етуге;
2.1.11. Сыйақыны алмай Алушының карт-шотына(н) жалақыны, стипендияны және басқа да ақшалай төлемдердi қабылдауды, есепке жатқызуды және төлеудi жүзеге асыруға мiндеттi.
2.2 Банк :
2.2.1. Алушы өтiнiштi берген күннен бастап__ айдан астам мерзiмде Карточканы алу үшiн бaнккe келмеген жағдайда Карточканың күшiн жоюға;
2.2.2. Шарттың 2.1.9-тармағында көзделген тәртiппен Алушыны хабардар ете отырып, Ереженi және тарифтердi бiр жақты тәртiппен өзгертуге;

2.2.3. Без согласия Получателя удержать вознаграждение по установленным тарифам Банка на этот период за осуществления расчетов с помощью карточки (оплаты товаров и услуг в предприятиях торговли и в сфере обслуживания, уполномоченных совершать такие операции и т.п.) за зачисленные деньги третьими лицами, за исключением работодателя.
3. Права и обязанности Получателя
3.1. Получатель обязан :
3.1.1. Оплачивать стоимость изготовления платежных карточек по договоренности с Банком в момент заключения договора и подписания заявления на выпуск платежной карточки (далее - карточки).
3.1.1. Соблюдать условия Договора и Правила Банка.
3.1.2. Обеспечить сохранность Карточки.
3.1.3. В случае утери или кражи Карточки немедленно обратиться в Банк с устным или письменным требованием блокирования карточки в порядке, предусмотренном Правилами.
3.1.4. В течение __ банковских дней письменно уведомить Банк об изменениях данных, указанных в заявлении.
3.1.5. При получении от Банка соответствующего письменного уведомления прекратить пользование Карточкой и в течение ___ банковских дней со дня получения данного уведомления вернуть Карточку в Банк.
3.1.6. В течение ___ банковских дней со дня получения от Банка письменного уведомления о расторжении Договора вернуть банку все Карточки, выпущенные для Получателя в рамках Договора.
3.2. Получатель вправе :
3.2.1. Получать выписки по карт-счету.
3.2.2. Обратиться в Банк с устным или письменным требованием блокирования или разблокирования Карточки в порядке, предусмотренном Правилами Банка.
3.2.3. Оформлять по карт-счету дополнительные Карточки на доверенных лиц с установлением по ним лимита в соответствии с банковским законодательством.
3.2.4. Пополнять сумму денег на счете, как в наличной, так и безналичной (перечислением) форме.
4. Ответственность Сторон
4.1. За несвоевременное зачисление денег перечисленных работодателем, заключившим Договор с Банком по обслуживанию его работников, на карт-счет Получателя, Банк уплачивает штраф в пользу Получателя из расчета ____ % от несвоевременно зачисленной суммы за каждый день просрочки.
4.2. В случае неправомерного списания Банком денег с карт-счета Получателя, Банк восстанавливает неправильно списанную сумму, а также выплачивает штраф в пользу Получателя из расчета ___ % от неправомерно списанной суммы за каждый день просрочки.
4.3. За ненадлежащее выполнение или невыполнение указаний Получателя о перечислении денег с карт-счета Банк возмещает причиненный ущерб, а также выплачивает штраф в размере ___ % от не перечисленной либо не выданной суммы.

2.2.3. Жұмыс берушiнi қоспағанда, Карточканың көмегiмен есеп айырысулар жүзеге асырғаны үшiн сол кезеңге Банктiң белгiлеген тарифтерi бойынша үшiншi тұлғалардың есепке жатқызған ақшасы үшiн Алушының келiсiмiнсiз сыйақыны ұстап қалуға құқылы.
3. Алушының құқықтары мен мiндеттерi
3.1. Алушы :
3.1.1. Шартты жасасу және төлем карточкасын (бұдан әрi - Карточка) шығаруға өтiнiшке қол қою сәтiнде Банкпен уағдаластық бойынша төлем Карточкаларын жасаудың құнын төлеуге;
3.1.2. Шарттың талаптарын және Банк ережесiн сақтауға;
3.1.3. Карточканың сақталуын қамтамасыз етуге;
3.1.4. Карточка жоғалған немесе ұрланған жағдайда Ережеде көзделген тәртiппен Карточканы оқшаулау туралы ауызша немесе жазбаша талаппен Банкке дереу өтiнiш жасауға;
3.1.5. Өтiнiште көрсетiлген деректердiң өзгеруi туралы __ банк күнi iшiнде Банктi жазбаша хабардар етуге;
3.1.6. Банктен тиiстi жазбаша хабарламаны алған кезде Карточканы пайдалануды тоқтатуға және осы хабарламаны алған күннен бастап ___ банк күнi iшiнде карточканы Банкке қайтаруға;
3.1.7. Банктен Шартты бұзу туралы жазбаша хабарламаны алған күннен бастап ___ банк күнi iшiнде Шарт шеңберiнде Алушы үшiн шығарылған барлық Карточкаларды Банкке қайтаруға мiндеттi.
3.2. Алушы :
3.2.1. Карт-шот бойынша үзiндi алуға;
3.2.2. Банк Ережесiнде көзделген тәртiппен Банкке Карточканы оқшаулауды немесе ашуды ауызша немесе жазбаша талап етуге;
3.2.3. Банк заңнамасына сәйкес карт-шот бойынша лимит белгiлей отырып, олар бойынша сенiм бiлдiрiлген тұлғаларға қосымша Карточка ресiмдеуге;
3.2.4. Шоттағы ақша сомасын қолма-қол ақша түрiнде де, қолма-қол емес ақша (аударумен) нысанда да толықтыруға құқылы.
4. Тараптардың жауапкершiлiгi
4.1. Банкпен оның қызметкерлерiне қызмет көрсету жөнiнде Шарт жасасқан жұмыс берушi аударған ақшаны уақтылы есептемегенi үшiн Алушының карт-шотына Банк мерзiмi өткен әрбiр күн үшiн уақтылы есептелмеген соманың __%-ы есебiмен, Алушының пайдасына айыппұл төлейдi.
4.2. Банк Алушының карт-шотынан ақшаны заңсыз есептен шығарған жағдайда, Банк дұрыс есептен шығарылмаған соманы қалпына келтiредi, сондай-ақ мерзiмi өткен әрбiр күн үшiн уақтылы есептелмеген соманың __%-ы есебiмен, Алушының пайдасына айыппұл төлейдi.

5. Срок действия Договора
5.1. Договор вступает в силу с даты его подписания и действует до закрытия карт-счета.
5.2. В пятидневный срок после расторжения Договора Банк закрывает карт-счет Получателя в установленном порядке. Остаток денег, находящихся на карт-счете Получателя, выдается Получателю наличными или перечисляется Банком на карт-счет или сберегательный счет, предварительно указанный Получателем.
6. Порядок рассмотрения споров
6.1. Все споры и разногласия, возникающие между Сторонами по Договору, разрешаются посредством переговоров. Разногласия, по которым Стороны не достигли договоренности, разрешаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Юридические адреса и реквизиты Сторон :
" Банк "                             " Получатель "
________________                        _________________
(Наименование)
________________                        _________________
(Адрес)
________________                        Паспорт/ уд. лич.
_________________
БИН_____________                        БИН______________
БИК_____________                        Район____________
Код_____________                        Сл./Дом.тел._____
Подписи :
" Банк "                                    " Получатель "
_____________                             ______________
М.П.
Приложение 40
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов
Договор банковского обслуживания
город/село _____________                    "__"_________ 200__ г.
___________________________________________________________,
(наименование государственного учреждения)
именуемое в дальнейшем " Госучреждение ", в лице Руководителя
_____________________________________, действующего на основании
Положения, утвержденного от "___" ___________ 200_ года, с одной
стороны, и _____________________________, именуемый, в дальнейшем
" Банк " в лице _________________________________________________,
действующего на основании Устава и доверенности N __ от "__" _________
______ г., с другой стороны, далее именуемые "Стороны", в соответствии с Законом Республики Казахстан "О труде в Республике Казахстан", заключили настоящий Договор банковского обслуживание (далее - Договор) о нижеследующем:
1. Предмет Договора
1.1. На основании заявлений работников Госучреждение поручает, а Банк осуществляет зачисление заработной платы, стипендий и других денежных выплат, причитающихся работникам госучреждений и стипендиатам (далее - Получатели), на сберегательные счета по вкладам или на карт-счета на основании списков, представленных Госучреждением на условиях, предусмотренных Договором.

5. Шарттың қолданылу мерзiмi
5.1. Шарт оған қол қойған күннен бастап күшiне енедi және карт-шот жабылғанға дейiн қолданылады.
5.2. Шартты бұзғаннан кейiн бес күн мерзiмде Банк белгiленген тәртiппен Алушының карт-шотын жабады. Алушының карт-шотындағы ақша қалдығы Алушыға қолма-қол ақшамен берiледi немесе Банк оны Алушы алдын ала көрсеткен карт-шотқа немесе жинақтаушы шотқа аударады.
6. Дауларды қарау тәртiбi
6.1. Шарт бойынша Тараптар арасында туындайтын барлық даулар мен келiспеушiлiктер келiссөздер арқылы шешiледi. Тараптар уағдаластыққа қол жеткiзбеген келiспеушiлiктер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешiледi.
Тараптардың заңды мекен-жайлары мен деректемелерi:
"Банк"
_____________
(Атауы)
______________
(Мекен-жайы)
СТН___________
БСК___________
Коды__________
"Алушы"
________________
________________
Паспорты/жеке куәл.____
СТН______________
Аудан____________
Қызмет/Үй тел.__________
Қолдары:
"Банк"
_____________
______________
"Алушы"
_____________
______________
М.О
Республикалық және жергiлiктi
бюджеттердiң атқарылу ережесiне
40-қосымша
Банктiк қызмет көрсету шарты
_________________
қала/ауыл                              200__ж. "__"______________
Бұдан әрi "Меммекеме" деп аталатын, 200_ж. "__"____________ бекiтiлген Ереже негiзiнде әрекет ететiн__________________________
(мемлекеттiк мекеменiң атауы)
_______________________ басшы тұлғасында бiр тараптан және бұдан әрi  "Банк" деп аталатын, 200_ж."__"______________________бекiтiлген Жарғы және 200_ж."__"_________ N____ сенiмхат негiзiнде әрекет ететiн
____________________________________________________________________
____________________________басшы тұлғасында екiншi тараптан, бұдан әрi "Тараптар" деп аталатындар "Қазақстан Республикасындағы еңбек туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес төмендегi туралы осы Банктiк қызмет көрсету шартын (бұдан әрi - Шарт) жасасты:
1. Шарттың мәнi
1.1. Шартта көзделген жағдайларда Меммекеме ұсынған тiзiмдер негiзiнде меммекеме қызметкерлерi мен стипендиаттарға (бұдан әрi - Алушылар) тиесiлi ақша салымдары бойынша жинақ шоттарына немесе карт-шоттарына жалақы, стипендия және басқа ақша төлемдерiн есептеудi Меммекеме өз қызметкерлерiнiң өтiнiштерi негiзiнде тапсырады, ал Банк жүзеге асырады.

1.2. Порядок зачисления зарплаты, стипендий и других денежных выплат на сберегательные счета по вкладам или карт-счета, взаимодействие Госучреждения с Банком, размер и сроки оплаты финансовых услуг за фактически зачисленные деньги, их последовательность, регламентируются Договором и нормативными правовыми актами Министерства финансов Республики Казахстан.
1.3. Условия организации по осуществлению выплат Банком зарплаты, стипендий и других денежных выплат с сберегательных счетов по вкладам или с карт-счета Получателям оговариваются при заключении договоров на обслуживание между Получателем и Банком.
2. Обязательства Сторон
2.1. Банк обязуется:
2.1.1. Зачислять суммы зарплаты, стипендий и других денежных выплат на сберегательные счета по вкладам или на карт-счета в пределах перечисленных госучреждением средств на корреспондетский счет Банка не позднее следующего банковского дня и выплачивать их наличными деньгами по первому требованию Получателей в сроки, установленные договором, заключенным между Получателем и Банком.
2.1.2. Начислять вознаграждение на остаток денег на счетах Получателей в сроки и по ставкам, согласно тарифам Банка, действующим на момент зачисления денег на сберегательный счет по вкладам или карт-счет Получателя.
2.1.3. Предоставлять Получателю выписку в порядке, предусмотренном в договоре с Получателем.
2.1.4. Гарантировать соблюдение банковской тайны по сберегательным счетам по вкладам и карт-счетам Получателей и операциям, совершаемым по ним, независимо от срока действия договора в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2.2. Госучреждение обязуется:
2.2.1. Определить ответственных лиц, которые будут регистрировать номера сберегательных счетов по вкладам или карт-счетов Получателей, составлять список на зачисление выплат, осуществлять с Банком текущую работу, связанную с обслуживанием Получателей.
2.2.2. Осуществлять Банку перевод денег в пользу Получателей в сроки, установленные в индивидуальном трудовом договоре, заключенном между Госучреждением и работником.
2.2.3. Информировать Получателей о суммах денег, поступающих на их сберегательные счета по вкладам или на карт-счета.
2.2.4. В случае увольнения Получателя из Госучреждения или расторжения Получателем с Госучреждением трудовых отношений в течение пяти календарных дней письменно уведомить об этом Банк.
2.2.5. Предоставить в Банк документ с образцами подписей и оттиском печати в двух экземплярах, заверенный соответствующим администpaтором бюджетных программ, а по администраторам республиканских бюджетных программ - заверенные, согласно нормативным правовым актам Министерства финансов Республики Казахстан.

1.2. Ақша салымдары бойынша жинақ шоттарына немесе карт-шоттарына жалақы, стипендия есептеудiң тәртiбi, Меммекеменiң Банкпен өзара iс-қимыл жасасуы, нақты есептелген ақша үшiн қаржылық қызметтер үшiн ақы төлем мөлшерi және мерзiмi, олардың кезектiлiгi Шартпен және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң норматитвiк құқықтық актiлерiмен реттеледi.
1.3. Алушыларға Банк ақша салымдары бойынша жинақ шоттарынан немесе карт-шоттарынан жалақы және стипендия есептеудi жүзеге асыру жөнiндегi ұйымдастыру шарттары Алушы мен Банк арасында қызмет көрсету шарттарын жасасқан кезде айтылады.
2. Тараптардың мiндеттемелерi
2.1. Банк :
2.1.1. Келесi банктiк күннен кешiктiрмей Банктiң корреспонденттiк шотына меммекеме аударған қаражат шегiнде ақша салымы бойынша жинақ шоттарына және карт-шоттарына жалақы, стипендия және басқа ақша төлемдерiнiң сомасын есептеудi және Алушы мен Банк арасында жасалған шартта белгiленген мерзiмде Алушылардың бiрiншi талабы бойынша оларды қолма-қол ақшамен төлеуге;
2.1.2. Алушылардың шоттарындағы ақша қалдығына сыйақыны Алушының ақша салымдары бойынша жинақ шотына және/немесе карт-шотына ақша есептеу сәтiнде әрекет ететiн Банк тарифтерiне сәйкес мерзiмде және ставкалар бойынша есептеуге;
2.1.3. Алушының шартында көзделген тәртiппен Алушыға көшiрме ұсынуға;
2.1.4. Алушылардың ақша салымдары және карт-шоттары жөнiндегi жинақ шоттары және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шарттың әрекет ету мерзiмiне қарамастан, олар бойынша жасалатын операциялар бойынша банктiк құпияны сақтауға кепiлдiк беруге мiндеттенедi.
2.2. Меммекеме :
2.2.1. Алушылардың ақша салымдары бойынша жинақ шоттарын немесе шот карттарының нөмiрiн тiркейтiн, төлемдер аударудың тiзiмiн жасайтын, Алушыларға қызмет көрсетуге байланысты Банктiң ағымдағы жұмысын жүзеге асыратын жауапты тұлғаны айқындауға;
2.2.2. Меммекеме мен қызметкер арасында жасалған жеке еңбек шартында белгiленген мерзiмде Алушылардың пайдасына Банкке ақша аударуды жүзеге асыруға;
2.2.3. Алушыларды ақша салымдары бойынша жинақ шоттарына немесе карт-шоттарына түсетiн ақша сомалары туралы ақпараттандыруға;
2.2.4. Алушы Меммекемеден жұмыстан босатылған немесе Алушы Меммекемемен еңбек қатынастарын бұзған жағдайда бес күнтiзбелiк күн iшiнде бұл туралы Банкке жазбаша хабарлауға;
2.2.5. Банкке тиiстi бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi куәландырған, ал республикалық бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi бойынша - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес куәландырылған екi данада қол қою үлгiлерi және мөрбедерi бар құжатты беруге;

2.2.6. В случае утери печати и изменениях в документе с образцами подписей сообщить Банку не позднее следующего дня.
2.2.7. Оплачивать Банку финансовые услуги в день перечисления из расчета ___% от перечисляемой суммы зарплаты, стипендий и других денежных выплат зачисляемых на сберегательные счета по вкладам или на карт-счета Получателей.
3. Права Сторон
3.1. Банк имеет право:
3.1.1. Отказать в совершении операций по зачислению зарплаты, стипендий и других денежных выплат на сберегательные счета по вкладам или на карт-счета Получателей при наличии фактов, свидетельствующих о нарушении Госучреждением действующего законодательства Республики Казахстан, а также в случае, если сумма, указанная в платежном документе, превышает сумму, указанную в списках.
3.1.2. Отклонить запрос Госучреждения на отмену произведенного, согласно представленного платежного документа и списка, зачисления, на сберегательные счета по вкладам или на карт-счета Получателей.
3.2. Госучреждение имеет право:
3.2.1. На основании заявления об износе или утере печатей, а также в случае изменения наименования, обслуживаться платежным документом с пометкой об отсутствии печати при наличии подписей, указанных в документе с образцами подписей, до изготовления печати.
4. Ответственность Сторон
4.1. За несвоевременное зачисление зарплаты, стипендий и других денежных выплат на сберегательные счета по вкладам или на карт-счета Получателей, а также за неправомерное списание денег, ненадлежащее или невыполнение указании Получателя Банк, согласно договора, уплачивает штраф в пользу Получателя.
4.2. Ответственность за полноту и правильность реквизитов, указанных в платежных документах, а также за достоверность информации в списках, представленных Банку в электронной и бумажной формах, несет Госучреждение, представившее их.
5. Срок действия Договора и порядок
его изменения и расторжения
5.1. Договор составлен на государственном и русском языках в двух экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, по одному экземпляру на обоих языках для каждой Стороны. Договор вступает в силу со дня его регистрации в ________________________ территориальном подразделении казначейства и действует по 31 декабря 200_ года. Сумма обязательства по коду _ _._ _._ _ _._ _._ _._ _ _ бюджетной классификации расходов составляет __ тенге.
5.2. Все изменения и дополнения, вносимые в Договор, действительны при их оформлении в письменном виде и подписании уполномоченными лицами обеих Сторон, в дальнейшем являются неотъемлемой частью Договора.
Изменения, связанные со стоимостью работ (услуг) по Договору, действительны при их регистрации в ________________ территориальном подразделении казначейства.

2.2.6. Мөртаңба жоғалған және құжаттардағы қол қою үлгiлерi өзгерген жағдайда келесi күннен кешiктiрмей Банкке хабарлауға;
2.2.7. Алушылардың ақша салымдары бойынша жинақ шотына немесе карт-шотына есептелетiн жалақы, стипендия және басқа да ақша төлемдерiнiң аударылатын сомасының %-ы_______есебiмен айырысудан аударған күнi Банкке қаржылық қызметтерге ақы төлеуге мiндеттенедi.
3. Тараптардың құқықтары
3.1. Банк :
3.1.1. Меммекеме Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын бұзғаны туралы айғақтайтын фактiлердiң болуы, сондай-ақ, егер төлем құжатында көрсетiлген сома тiзiмде көрсетiлген сомадан асып кеткен жағдайда Алушылардың ақша салымдары бойынша жинақ шоттарына немесе карт-шоттарына жалақы, стипендия және басқа ақша төлемдерiн есептеу бойынша операциялар жасаудан бас тартуға;
3.1.2. Меммекеменiң ұсынылған төлем құжатына және тiзiмiне сәйкес жүргiзiлген Алушылардың ақша салымдары бойынша жинақ шоттарына немесе карт-шоттарына есептеудiң күшiн жоюға арналған сұрауынан бас тартуға  құқылы.
3.2. Меммекеме :
3.2.1. Тозу немесе мөрлердiң жоғалуы туралы, сондай-ақ атауы өзгерген жағдайда өтiнiш негiзiнде мөр әзiрлегенге дейiн қол қою үлгiлерi бар құжатта көрсетiлген қолдары болған кезде мөрдiң жоқтығы туралы белгi қойып, төлем құжаты арқылы қызмет көрсетiлуге  құқылы .
4. Тараптардың жауапкершілігі
4.1. Алушылардың ақша салымдары бойынша жинақ шоттарына немесе карт-шоттарына уақтылы жалақы, стипендия және басқа да ақша төлемдерiн есептемегенi үшiн, сондай-ақ ақшаны заңсыз есептен шығарғаны, Алушының өтiнiшiн тиiсiнше орындамағаны немесе орындамағаны үшiн Банк Шартқа сәйкес Алушының пайдасына айыппұл төлейдi.
4.2. Төлем құжаттарында көрсетiлген деректемелердiң толықтығына және дұрыстығына, сондай-ақ Банкке электронды және қағаз нысандарында ұсынылған тiзiмдердегi ақпараттың анықтығы үшiн оларды ұсынған Меммекеме жауап бередi.
5. Шарттың қолдану мерзiмi және оны өзгерту және бұзу тәртiбi
5.1. Шарт әрбiр Тарап үшiн бiр-бiр данадан екi тiлде мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде заң күшi бiрдей 2 (екi) данада жасалды. Шарт ол аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде ___ тiркелген күннен бастап күшiне енедi және 200__жылғы 31 желтоқсанға дейiн әрекет етедi. Бюджеттiк шығыстар сыныптамасының ___________ коды бойынша мiндеттемелер сомасы__________теңгенi құрайды.
5.2. Шартқа енгiзiлетiн барлық өзгерiстер мен толықтырулар жазбаша түрде ресiмделген және оларға екi Тараптың да уәкiлеттi тұлғалары қол қойған кезде жарамды болады, одан әрi олар Шарттың ажырамас бөлiгi болып табылады.
Шарт бойынша жұмыстардың (қызметтердiң) құнына байланысты өзгерiстер олар________________________________________аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде тiркеген кезде күшi бар.

5.3. Каждая из Сторон имеет право расторгнуть Договор, уведомив об этом в письменной форме другую Сторону, не менее чем за десять дней до даты его предполагаемого расторжения.
6. Разрешение споров
6.1. Все споры, возникающие между Сторонами по Договору, разрешаются посредством переговоров. Разногласия, по которым Стороны не достигли договоренности, разрешаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6.2. Стороны устанавливают, что все возможные претензии по Договору должны быть рассмотрены Сторонами в течение десяти дней с момента их получения.
7. Форс-мажор
7.1. Стороны освобождаются от ответственности за частичное или полное невыполнение обязательств по Договору, если это неисполнение явилось следствием непредвиденных обстоятельств, а именно: опасные природные явления, пожар, наводнение, землетрясение, эпидемя, военные действия, временное отсутствие электроэнергии и телекоммуникационной связи и т.п., которые непосредственно повлияли на выполнение обязательств по Договору.
7.2. Стороны незамедлительно извещают друг друга в случае изменения реквизитов (юридических адресов, номера счета и т.д.).
7.3. При реорганизации одной из Сторон все права и обязанности по Договору переходят к правопреемникам Сторон.
8. Юридические адреса и реквизиты Сторон
Подписи Сторон:
Банк                                   Госучреждение
_____________                           ______________
_____________                           ______________
М.П.                                    М.П.
Приложение 41
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов
Договор
на кассовое обслуживания
_____________                       "__" _____________ 200__ г.
город/село
__________________________________________________________,
(Наименование государственного учреждения)
действующее на основании Положения, утвержденного от "____" __________ _____ г.
N ___, именуемое в дальнейшем "Госучреждение", в лице Руководителя__________
____________________________________________________
с участием ______________________________________________________,
(наименование территориального подразделения казначейства)
действующего на основании Положения, утвержденного от "___" _______ ___г.
N ___, именуемого в дальнейшем "ТПК", в лице Руководителя
_______________________________________________________________,
с одной стороны, и _______________________________________________
(наименование Банка или организации, осуществляющей
_______________________________________________,
отдельные виды банковских операций)
действующий на основании Устава и доверенности N ___ от "___" _____________ 200__г.,
именуемый в дальнейшем "Банк", в лице Руководителя ____________,
с другой стороны, далее именуемые "Стороны", заключили настоящий трехсторонний Договор на кассовое обслуживание (далее - Договор) о нижеследующем.

5.3. Тараптардың әрқайсысы екiншi Тарапты бұл туралы жазбаша нысанда оны бұзу ұйғарылып отырған күнге дейiн кемiнде он күн iшiнде хабарлап, Шартты бұзуға құқылы.
6. Дауларды шешу
6.1. Шарт бойынша Тараптар арасында туындайтын барлық даулар келiссөздер арқылы шешiледi. Тараптар уағдаластыққа келмеген келiспеушiлiктер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешiледi.
6.2. Тараптар Шарт бойынша барлық мүмкін болатын талаптарды Тараптардың оларды алған сәттен бастап он күн ішінде қарауы тиіс деп белгілейді.
7. Форс-мажор
7.1. Тараптар Шарт бойынша мiндеттемелердi iшiнара және толық орындамағаны үшiн, егер бұл орындамаушылық мынадай жағдайлардың себебi болып табылса: Шарт бойынша мiндеттемелердi орындауға тiкелей ықпал еткен қауiптi табиғи жағдайлар, өрт, су тасқыны, зілзала, iндеттер, соғыс қимылдары, уақытша электр энергиясының және телекоммуникациялық байланыстың болмауы және т.с.с. жауапкершiлiктен босатылады.
7.2. Тараптар бiр бiрiне деректемелерiнiң (заңды мекен-жайы: шот нөмiрi және т.б.) өзгергенi туралы дереу хабарлайды.
7.3. Тараптардың бiрi қайта ұйымдастырылған кезде Шарт бойынша барлық құқықтар мен мiндеттемелер Тараптардың құқықтық мирасқорларына ауысады.
8. Тараптардың заңды мекен-жайы мен деректемелерi
Тараптардың қолы:
Банк                                     Меммекеме
______________                            __________________
______________                            __________________
М.О.                                          М.О.
Республикалық және жергiлiктi
бюджеттердiң атқарылу ережесiне
41-қосымша
Кассалық қызмет көрсетуге арналған шарт
________________
қала/ауыл                              20__ж."__"_____________
Бұдан әрi "Меммекеме" деп аталатын, 20__ж. "__"____________ бекiтiлген Ереже негiзiнде әрекет ететiн____________________________
(мемлекеттiк мекеменiң атауы)
___________________ басшы тұлғасында бiр тараптан, бұдан әрi "КАБ" деп аталатын 20_ж. "__"__________N____бекiтiлген Ереже негiзiнде әрекет ететiн басшы тұлғасында____________________________екiншi тараптан, бұдан әрi "Банк" деп аталатын 20__ж. "__"________________
бекiтiлген Жарғы және сенiмхат негiзiнде әрекет ететiн
____________________________________________________________________
(Банктiң немесе Банктiк операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге
асыратын________________________ басшы тұлғасында және бұдан әрi
ұйымның атауы)
"Тараптар" деп аталатындар Кассалық қызмет көрсетуге төмендегiлер
туралы осы үш жақты шартты (бұдан әрi - Шарт) жасасты:

1. Предмет Договора
1.1. На основании Договора ТПК поручает, а Банк осуществляет операции с госучреждением, финансирующимся за счет средств,
____________________________________________________________
(республиканского или местного бюджета)
по оплате чеков и по приему наличных денег от представителя госучреждения для зачисления на счета на условиях, предусмотренных Договором.
1.2. Порядок перевода госучреждением средств для получения наличных денег, оплата чеков, оформленных на имя представителя госучреждения, порядок сдачи наличных денег представителем госучреждения для зачисления на счета, сроки оплаты банковских услуг Банка регламентируются настоящим Договором, а также нормативными правовыми актами центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета и банковским законодательством.
2. Обязательства Сторон
2.1. Госучреждение обязуется:
2.1.1. Предварительно за день до получения наличных денег предоставлять в ТПК счета к оплате по каждой специфике расходов в отдельности на ожидаемую сумму получения наличных денег с кассы банка с приложением чека, оформленного в установленном порядке и счет к оплате на оплату банковских услуг Банка из расчета ___ % от полученной суммы.
2.1.2. В день сдачи наличных денег для зачисления на счета производить оплату банковских услуг Банка из расчета __ % от сдаваемой суммы.
2.2. Банк обязуется:
2.2.1. Для учета операций по чекам открыть внутрибанковский счет N_____.
2.2.2. Реализовать ТПК денежные чековые книжки по ___ тенге (включая НДС) за штуку.
2.2.3. Принимать к исполнению реестры чеков на получение наличных денег государственными учреждениями и чеки, оформленные в установленном порядке.
Реестры чеков на получение наличных денег государственными учреждениями, представляемые к оплате, составляются в двух экземплярах и подписываются уполномоченными представителями ТПК.
2.2.4. Обеспечить оплату представленных чеков с 9.00 до 13.00 часов местного времени.
2.2.5. Обеспечить до 14.30 часов местного времени предоставление в ТПК реестров оплаченных чеков.
2.2.6. Принимать наличные деньги от представителя госучреждения для зачисления на счета с 9.00 до 13.00 часов местного времени и всю сумму принятых наличных денег перечислять в тот же день на Единый казначейский счет для зачисления на соответствующие счета.
2.3. ТПК обязуется:
2.3.1. Представлять в Банк документ с образцами подписей и оттиска печати ТПК на получение наличных денег с кассы банка в двух экземплярах.
2.3.2. В случае утери печати и изменениях в документе с образцами подписей незамедлительно сообщить Банку.

1. Шарттың мәнi
1.1. Шарт негiзiнде КАБ тапсырады, ал Банк Шартта көзделген жағдайларда шоттарға есептеу үшiн меммекемелердiң өкiлдерiнен чектердi төлеу бойынша және қолма-қол ақша қабылдау жөнiндегi
____________________________________________________________________
(республикалық немесе жергiлiктi бюджет)
қаражат есебiнен қаржыландыратын меммекемемен операцияны жүзеге асырады.
1.2. Меммекеме қолма-қол ақша алу, меммекеме өкiлiнiң атына ресiмделген чектердi төлеу, шоттарға есептеу үшiн меммекеме өкiлiнiң қолма-қол ақшасын беру, Банктiң банктiк қызметтерiне ақы төлеу мерзiмiнiң тәртiбi осы Шартпен, сондай-ақ бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiмен және банктiк заңнамамен реттеледi.
2. Тараптардың мiндеттемелерi
2.1. Меммекеме :
2.1.1. Қолма-қол ақшаны алған күнге дейiн алдын ала ҚАБ банктiң кассасынан қолма-қол ақша алуға күтiлетiн сомаға чектi белгiленген тәртiппен ресiмделген және алынған соманың___%-ы есебiмен Банктiң банктiк қызметтерiн төлеуге арналған төлем шотын қоса бере отырып, жекелей әрбiр шығыстар ерекшелігi бойынша төлем шотын ұсынуға;
2.1.2. Шотқа есептеу үшiн қолма-қол ақшаны тапсырған күнi тапсырылатын соманың__%-ы есебiмен Банктiң банктiк қызметiн төлеудi жүргiзуге мiндеттенедi.
2.2. Банк :
2.2.1. Чек бойынша операцияларды есепке алу үшiн N________iшкi банктiк шот ашуға;
2.2.2. АҚБ-ға бiр данасы үшiн ____ теңгеден бойынша (ҚҚС-ты қоса алғанда) ақша чек кiтапшасын сатуға;
2.2.3. Мемлекеттiк мекемелердiң қолма-қол ақша алуына арналған чектер және белгiленген тәртiппен ресiмделген чек тiзiлiмдерiнiң атқарылуын қабылдауға;
Мемлекеттiк мекемелердiң төлемге ұсынатын қолма-қол ақша алуға арналған чектер тiзiлiмдерi екi данада жасалады және оларға АҚБ уәкiлеттi өкiлдерi қол қояды;
2.2.4. Ұсынылған чектердiң төлемiн жергiлiктi уақыт бойынша сағат 9.00-ден 13.00-ге дейiн қамтамасыз етуге;
2.2.5. АҚБ төленген чектердiң тiзiлiмдерiн жергiлiктi уақыт бойынша сағат 14.30-ға дейiн қамтамасыз етуге;
2.2.6. Меммекеменiң өкiлiнен қолма-қол ақшаны жергiлiктi уақыт бойынша 9.00-ден 13.00-ге дейiн шотқа есептеу үшiн қабылдауға және қолма-қол ақшаның қабылданған барлық сомасын сол күнi тиiстi шоттарға есептеу үшiн Бiрыңғай қазынашылық шотына аударуға мiндеттенедi.
2.3. АҚБ :
2.3.1. Банкке банктiң кассасынан қолма-қол ақша алуға екi данада АҚБ-ның қол қою үлгiлерi және мөртаңбасы бар құжаттарын ұсынуға;
2.3.2. Банкке мөр жоғалған және қол қою үлгiлерi бар құжаттары өзгерген жағдайда тез арада хабарлауға;

2.3.3. Обеспечивать госучреждения денежными чековыми книжками Банка.
2.3.4. Обеспечивать представление реестров и чеков в Банк до 16.00 часов местного времени.
2.3.5. Обеспечивать в течение операционного дня восстановление выданных сумм на основании реестров оплаченных чеков, предоставленных Банком до 14.30 часов местного времени, и производить перевод денег на оплату банковских услуг Банка.
3. Права Сторон
3.1. Банк имеет право:
3.1.1. Отказать в совершении кассовых операций при наличии фактов, свидетельствующих о нарушении ТПК условий пункта 2.3.4. Договора, а также отказать в оплате неправильно оформленных чеков.
3.2. ТПК имеет право:
3.2.1. В случае изменения наименования (слияние или реорганизация), износе или утере печати, на основании поданного им заявления обслуживаться по счетам к оплате с пометкой об отсутствии печати и наличием подписей, указанных в документе с образцами подписей, до изготовления печати.
3.2.2. Предъявлять штрафные санкции за каждый день задержки как по неоплаченным чекам, так и по несвоевременно перечисленным деньгам, для зачисления на Единый казначейский счет.
4. Ответственность Сторон
4.1. ТПК согласно пункту 2.3.5. Договора несет ответственность за правильность заполнения реквизитов в счетах к оплате и своевременность отправления счета к оплате. В случае не поступления денег по вине ТПК на корреспондентский счет Банка, последний в конце рабочего дня относит остаток невосстановленных сумм по внутрибанковскому счету N ______ на отдельный счет Банка с начислением штрафа за каждый день задержки, в размере по ставке рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан.
4.2. ТПК за несвоевременную оплату Банку банковских услуг, за исключением случаев задержки платежей в платежной системе (Система розничных платежей - СРП или Система крупных платежей - СКП) по выдаче наличных денег по чекам и по приему наличных денег от представителя госучреждения, уплачивает пеню из расчета ___ % от неоплаченной суммы за 1 каждый день просрочки в соответствии со сроком, согласно пункту 2.3.5. Договора.
4.3. В случае не выполнения условий оплаты чеков, согласно пункту 2.2.4. Договора и за несвоевременное перечисление денег на Единый казначейский счет, согласно пункту 2.2.6. Договора, Банк уплачивает штраф в доход соответствующего бюджета из расчета ___ % за каждый день задержки от суммы неоплаченных чеков и несвоевременно перечисленных денег на Единый казначейский счет для зачисления на соответствующие счета. Каждый факт по неоплаченным чекам и несвоевременно перечисленным деньгам на Единый казначейский счет для зачисления на соответствующие счета оформляется актом произвольной формы (в двух экземплярах) и подписывается Банком и ТПК. В случае отказа от подписания акта, Банк представляет в ТПК письменное объяснение причин отказа. Оплата штрафа производится на основании акта ежемесячно не позднее 30 числа.

2.3.3. Меммекеменi Банктiң ақша чек кiтапшасымен қамтамасыз етуге;
2.3.4. Банкке тiзiлiмдер мен чектердi жергiлiктi уақыт бойынша сағат 16.00-ге дейiн ұсынуға;
2.3.5. Банк жергiлiктi уақыт бойынша сағат 14.30-ға дейiн ұсынған төленген чектер тiзiмдерiнiң негiзiнде операция күнi iшiнде берiлген соманы қалпына келтiрудi және Банктiң банктiк қызметтерiн төлеуге ақша аударуды жүргiзудi қамтамасыз етуге мiндеттенедi.
3. Тараптар құқықтары
3.1. Банктiң :
3.1.1. АҚБ Шарттың 2.3.4-тармақтарының талаптарын бұзғаны туралы куәландыратын фактiлер болған кезде кассалық операциялар жасаудан бас тартуға, сондай-ақ дұрыс ресiмделмеген чектердi төлеуден бас тартуға құқығы бар.
3.2. АҚБ :
3.2.1. Атауы өзгерген (қосылуы немесе қайта ұйымдастырылуы), тозған немесе мөрi жоғалған жағдайда, ол ұсынған өтiнiш негiзiнде мөрдi әзiрлегенге дейiн қол қою үлгiсi бар көрсетiлген құжатта мөрiнiң жоқтығы және қолының қойылғаны туралы белгiсi бар төлем шоты бойынша қызмет көрсетуге;
3.2.2. Төленбеген чектер бойынша және Бiрыңғай қазынашылық шотына есептеу үшiн уақтылы аударылмаған ақша бойынша кiдiрiстiң әрбiр күнi үшiн айыппұл санкцияларын ұсынуға құқылы.
4. Тараптардың жауапкершiлiгi
4.1. АҚБ Шарттың 2.3.5-тармағына сәйкес төлем шоттарындағы деректемелердiң дұрыстығы және төлем шотының уақтылы жiберiлуi үшiн жауапты болады. АҚБ-ның кiнәсiнен Банктiң корреспонденттiк шотына ақша түспеген жағдайда жұмыс күнiнiң аяғында соңғысы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қайта қаржыландыру ставкасы бойынша мөлшерде кiдiртiлген әрбiр күн үшiн айыппұл есептей отырып, Банктiң жеке шотына N_____банкiшiлiк шоты бойынша қалпына келтiрiлмеген сома қалдығын апарады.
4.2. АҚБ чектер бойынша қолма-қол ақшаны беру және меммекеме өкiлiнен қолма-қол ақшаны қабылдау бойынша төлем жүйесiндегi (Әртүрлi төлемдер жүйесi - ӘТЖ немесе Iрi төлемдер жүйесi - IТЖ) төлемдердiң кiдiрiс жағдайын қоспағанда, Банкке банктiк қызметтердi уақтылы төлемегенi үшiн Шарттың 2.3.5-тармағына сай мерзiмге сәйкес мерзiмi өткен әрбiр күн үшiн төленбеген соманың__%-ы есебiмен айырысуынан өсiмақы төлейдi.
4.3. Шарттың 2.2.4-тармағына сәйкес чектер төлемiнiң талаптарын орындамаған және Бiрыңғай қазынашылық шотқа уақтылы ақша аударылмаған жағдайда Шарттың 2.2.6-тармағына сәйкес Банк тиiстi бюджет кiрiсiне төленбеген чектер және Бiрыңғай қазынашылық шотына тиiстi шоттарға есептеу үшiн уақтылы аударылмаған ақша сомасынан мерзiмi өткен әрбiр күн үшiн__%-ы есебiмен айыппұл төлейдi. Төленбеген чектер және Бiрыңғай қазынашылық шотқа тиiстi шоттарды есептеу үшiн уақытылы ақша аудармау жөнiндегi әрбiр факт өндiрiс нысанында (екi данада) актiмен ресiмделедi және оған Банк пен АҚБ қол қояды. Актiге қол қоюдан бас тартқан жағдайда Банк АҚБ жазбаша бас тарту себебiнiң түсiндiрмесiн ұсынады. Айыппұл төлемi ай сайын 30 күннен кешiктiрмей акт негiзiнде жүргiзiледi.

5. Срок действия Договора и порядок
его изменения и расторжения
5.1. Договор составлен на государственном и русском языках в трех экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, по одному для каждой Стороны. Договор вступает в силу со дня его регистрации в __________________ ТПК и действует по 31 декабря 20 __ года. Сумма обязательства по коду _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ бюджетной классификации расходов составляет ____ тенге.
5.2. Все изменения и дополнения, вносимые в Договор, действительны при их оформлении в письменном виде и подписании уполномоченными лицами всех Сторон, в дальнейшем являются неотъемлемой частью Договора.
Изменения, связанные со стоимостью работ (услуг) по Договору, действительны при их регистрации в _________________ ТПК.
5.3. Каждая из Сторон имеет право расторгнуть Договор, уведомив об этом в письменной форме другую Сторону, не менее чем за месяц до даты его предполагаемого расторжения.
6. Разрешение споров
6.1. Все споры, возникающие между Сторонами по Договору, разрешаются посредством переговоров. Разногласия, по которым Стороны не достигли договоренности, разрешаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6.2. Стороны устанавливают, что все возможные претензии по Договору должны быть рассмотрены Сторонами в течение десяти дней с момента получения претензии.
7. Форс-мажор
7.1. Стороны освобождаются от ответственности за частичное или полное невыполнение обязательств по Договору, если это неисполнение явилось следствием непредвиденных обстоятельств, а именно: опасные природные явления, пожар, наводнение, землетрясение, эпидемия, военные действия, временное отсутствие электроэнергии и телекоммуникационной связи и т.п., которые непосредственно повлияли на выполнение обязательств по Договору.
7.2. Стороны незамедлительно извещают друг друга в случае изменения реквизитов (юридических адресов, номера счета и т.д.).
8. Юридические адреса и реквизиты Сторон
Подписи Сторон:
Государственное учреждение                     ТПК:
__________________________                      ___________
__________________________                      ___________
М.П.                                                М.П.
Банк :
____________
____________
М.П.
Приложение 42
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов
Сноска. Приложение 42 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 25.03.2008 N 283 .
В ____________________
(наименование ТПК)
_________________________________________________
(наименование и код государственного учреждения)
ЗАЯВКА НА ПОЛУЧЕНИЕ НАЛИЧНЫХ ДЕНЕГ N ___
"___" _____________ 200 __ г.
(дата выписки)
к чеку N ____
"___" _____________ 200 __ г.
(дата выписки)
N
п/п
Источник
финансирования
Код бюджетной
классификации
расходов
Сумма
Назначение
получения
наличных денег
1
2
3
4
5
Итого:
Итого сумма прописью
______________________________________________
___________________________________________________________________
Ответственный секретарь
центрального исполнительного
органа (должностное лицо,
на которого в установленном
порядке возложены полномочия
ответственного секретаря
центрального исполнительного
органа), а в случаях
отсутствия таковых -
руководитель государственного
учреждения                    ___________   _______________
(Ф.И.О.)       (подпись)
Главный бухгалтер
государственного учреждения ___________   _______________
(Ф.И.О.)        (подпись)
Приложение 43
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов

5. Шарттың әрекет ету мерзiмi және оны өзгерту және бұзу тәртiбi
5.1. Шарт қазақ және орыс тiлдерiнде заң күшi бiрдей үш данада, әрбiр Тарап үшiн бiр дана бойынша жасалды. Шарт оны АҚК______________________тiркеген күннен бастап күшiне енедi және
20___жылғы 31 желтоқсанға дейiн әрекет етедi. Бюджеттiк шығыстар сыныптамасының _______________________ коды бойынша мiндеттеме сомасы _______________теңгенi құрайды.
5.2. Шартқа енгiзiлетiн барлық өзгерiстер мен толықтырулар оны жазбаша ресiмдеген және әрбiр Тараптардың уәкiлеттi тұлғалары қол қойған кезде жарамды, одан әрi Шарттың ажырамас бөлiгi болып табылады.
Шарт бойынша жұмыстардың (қызметтердiң) құнына байланысты өзгерiстер оны_________________________________________________
Аумақтық қазынашылық бөлiмшелерiнде тiркелген кезде жарамды.
5.3. Тараптардың әрқайсысы екiншi Тарапты бұл туралы жазбаша нысанда оның мәлiмдеген бұзылатын күнге дейiн кемiнде он күн iшiнде хабарлап, Шартты бұзуға құқылы.
6. Дауларды шешу
6.1. Шарт бойынша Тараптар арасында туындайтын барлық даулар келiссөздер арқылы шешiледi. Тараптар уағдаластыққа келмеген келiспеушiлiктер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешiледi.
6.2. Тараптар Шарт бойынша барлық ықтимал наразылықтарды Тараптар оларды алған сәттен бастап он күн iшiнде қарауы тиiс деп белгiлейдi.
7. Форс-мажор
7.1. Тараптар Шарт бойынша мiндеттемелердi iшiнара немесе толық орындамағаны үшiн, егер бұл орындамаушылық болжанбаған мынадай жағдайлардың, атап айтқанда: Шарт бойынша мiндеттемелердi орындауға тiкелей ықпал еткен қауiптi табиғи жағдайлар, өрт, су тасқыны, жер сiлкiнiсi, эпидемия, әскери әрекет, уақытша электр энергияның және телекоммуникациялық байланыстың болмауы және т.с.с. себебi болып табылса, жауапкершiлiктен босатылады.
7.2. Тараптар деректемелерi (заңды мекен-жайы, шот нөмiрi және т.б.) өзгерген жағдайда бiр-бiрiн тез арада хабардар етедi.
8. Тараптардың заңды мекен-жайы мен деректемелерi
Тараптардың қолы:
Мемлекеттiк мекеме                        АҚБ:
_________________                 __________________
_________________                 __________________
М.O.                                    M.O.
Банк:
__________________
__________________
M.O.
Республикалық және жергiлiктi
бюджеттердiң атқарылу ережесiне
42-қосымша
Ескерту. 42-қосымшаға өзгерту енгізілді - Қазақстан
Республикасы Үкіметінің 2008.03.25  N 283 Қаулысымен.
_______________________________________________
(АҚБ-ның атауы)
_____________________________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы)
N__Қолма-қол ақша алуға арналған өтінім
20__ж. "___"__________________
(жазып алынған күні)
N____чекке
20__ж."___"__________________
Р/с
N
Қаржыланды-
ру көзі
Бюджеттік
шығыстар
сыныптамасы-
ның коды
Сомасы
Қолма-қол
ақша алуды
тағайындау
1
2
3
4
5
Жиы-
ны:
Жиын сомасын таратып жазу _______________________________________
_________________________________________________________________
Орталық атқарушы органның жауапты хатшысы (белгіленген
тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының
өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндай
болмаған жағдайда - мемлекеттік мекеменің басшысы ______________ _____________
(аты-жөні)      (қолы)
Мемлекеттік мекеменің бас
бухгалтері ______________ _____________
(аты-жөні)      (қолы)
Республикалық және жергiлiктi
бюджеттердiң атқарылу ережесiне
43-қосымша

Форма N 5-55
Отчет произведен: Дата - Время
Страница 1 из N
Реестр чеков
на получение наличных денег
государственными учреждениями
Дата "___" _____________ 200 __ г.
Регион:
Банк:
Вид бюджета:
Территориальное подразделение казначейства:
N
п/п
Наименование
государственного
учреждения
Код
государственного
учреждения
Номер
чека
Номер
счета к
оплате
Сумма
(тенге)
1
2
3
4
5
6
ИТОГО:
По реестру представлено ____ документов на выплату наличных
в сумме _______________________ тенге
(цифрами и прописью)
Руководитель территориального подразделения
казначейства  ___________________________________________________
Ответственный исполнитель территориального
подразделения казначейства ______________________________________
Реестр чеков на оплату принят ___________________________________
(ответственный исполнитель банка)
Приложение 44
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов
_____________________________
(наименование Банка)
_____________________________
(наименование ТПК)
Вид бюджета: __________________________________________
(республиканский, местный (нужное подчеркнуть))
Реестр оплаченных чеков
Дата "___" _____________ 20__ г.
N
п/п
Наименование
государственного
учреждения
Код
государственного
учреждения
Номер
чека
Сумма
(тенге)
Дата, N
реестра
ТПК
1
2
3
4
5
6
Итого:
По данному реестру оплачено ____________________________ чеков
на сумму ________________________________________________
(цифрами и прописью)
Руководитель Банка ______________________________
М.П.
Ответственный исполнитель Банка ______________________
Реестр оплаченных чеков принят     Перечислено счетом к оплате N_
_______________________________
(ответственный исполнитель ТПК)
Дата "___" _________ 200 __ г.      Дата "___" _________ 200 __ г.
Приложение 45
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов
Заявка на снятие средств софинансирования
1. Номер счета______________
Департамент Казначейства г. Астана
2. Номер заявки ________________
3. Просим выплатить _________________________________________
(наименование валюты)
_______________________________________________________________
(сумма, подлежащая выплате, цифрами и прописью)
Обращаемся с просьбой о снятии средств софинансирования и настоящим подтверждаем свое согласие со следующим:
А. Товары и услуги, охватываемые настоящей заявкой, закуплены или закупаются в соответствии с условиями соглашения о займе (связанном гранте).
Б. Расходы произведены или производятся в настоящее время лишь в связи с товарами или услугами, оговоренными в контрактах или другими документами.
_____________________________________________________________
Описание расходов                 Платежные инструкции

5-55-нысан
Есеп жүргізілді: Күні - Уақыт
N 1-бет
Мемлекеттік мекемелер қолма-қол ақша алуға арналған чектердің тізілімі
Күні: 20__ж."___"_________________
Аймақ:
Банк:
Бюджеттің түрі:
Аумақтық
қазынашылық бөлімшесі:
Р/с
N
Мемлекет-
тік меке-
менің
атауы
Мемлекет-
тік меке-
менің
коды
Чек нөмірі
Төлем
шотына
нөмір
Сомасы
(теңге)
1
2
3
4
5
6
Жиыны:
тізілім бойынша_______________________теңге сомасында қолма-қол
(санмен және жазумен)
ақша төлеуге__________құжат ұсынылды
Аумақтық қазынашылық органының
басшысы  _______________________
Аумақтық қазынашылық органының
жауапты атқарушысы  _______________________
Төлемге арналған чектер тізілімі
қабылданды _______________________
(банктің жауапты атқарушысы)
Республикалық және жергiлiктi
бюджеттердiң атқарылу ережесiне
44-қосымша
_____________________________________
(Банк атауы)
_____________________________________
(АҚБ-ның атауы)
Бюджет түрі ___________________________________________________
((республикалық, жергілікті (керегінің асты сызылсын)
Төленген чектердің тізілімі
Күні 20__ж."_____"_______________
Р/с
N
Мемлекет-
тік меке-
менің
атауы
Мемлекет-
тік меке-
менің
коды
Чек нөмірі
Сомасы
(теңге)
Күні, АҚБ
тізілімінің
N
Жиыны:
Осы тізілім бойынша _______________________ сомасына
(санмен және жазумен)
___ чектер төленді
Банк басшысы  _______________________
М.О
Банктің
жауапты атқарушысы  _______________________
Төленген чектер тізілімі қабылданды      N төлем шотына аударылды
_______________________
(ТПК жауапты атқарушысы)
Күні 20__ж."_____"_____________     Күні 20__ж."_____"_____________
Республикалық және жергiлiктi
бюджеттердiң атқарылу ережесiне
45-қосымша
Бірлескен қаржыландыру қаражатын алуға арналған өтінім
1. Шот нөмірі ___________
Астана қ. Қазынашылық
департаменті
2. Өтінім нөмірі
3._______________________________________________төлеуді өтінеміз
(валюта атауы) төлеуге жататын сома санмен және таратып жазу)
тең қаржыландыру қаражатын алу туралы өтініш білдіреміз және осымен өзіміздің келісімімізді мынамен растаймыз:
А. Осы өтінімде қамтылған тауарлар мен қызметтер қарыз алу (байланыстырылған грант) туралы келісімнің талаптарына сәйкес сатып алынды немесе сатып алынады
Б. Шығыстар осы уақытта тек келісім-шарттарда немесе басқа құжаттарда айтылған тауарларға немесе қызметтерге байланысты жүргізілді немесе жүргізіледі
_______________________________________________
Шығыстарды жазу                                 Төлем нұсқаулығы

до 6 500
2
Затраты на проведение официальных обедов,
ужинов с участием Президента Республики
Казахстан, Премьер-Министра Республики
Казахстан, председателей палат Парламент
Республики Казахстан, Государственного
секретаря Республики Казахстан,
Заместителя Премьер-Министра Республики
Казахстан и Министра иностранных
дел Республики Казахстан из расчета на
одного человека в день
до 12 500
3
Буфетное обслуживание во время
переговоров, мероприятий культурной
программы на одного человека в день
до 1 040
4
Оплата труда переводчика (кроме
синхронного перевода), не состоящего в
штате государственного органа, принимающего
делегацию, из расчета почасовой оплаты
до 700
5
Оплата транспортных затрат на обслуживание
иностранных делегаций автомобильным
транспортом предусматривается в планах
финансирования из расчета почасовой оплаты
до 1 200
Примечание:
1. Во время проведения официальных обедов, ужинов количество участников со стороны Республики Казахстан не должно превышать количество участников со стороны иностранных делегаций.
2. При составе делегаций свыше 5 человек, количество сопровождающих лиц и переводчиков, обслуживающих делегацию (кроме синхронного перевода), должно определятся из расчета 1 переводчик или сопровождающий не менее чем на 5 членов делегации.
Приложение 56
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов
Заявка
на финансирование разработки технико-экономического
обоснования
Наименование проекта
Наименование государственной, отраслевой
(секторальной) программы, в составе
которой предусмотрена реализация проекта
Общая стоимость реализации проекта
Период реализации
Место реализации
Характер проекта:
- право собственности (республиканская
или коммунальная).
- получатели выгод
Компоненты проекта
1) _______;
2) _______;
_______.
Форма финансирования
Администратор бюджетной программы,
ответственный за реализацию проекта
Заявляемая стоимость разработки ТЭО
Наименование государственного органа,
проводившего отраслевую оценку
инвестиционного предложения
Дата и номер заключения отраслевой оценки
инвестиционного предложения
Дата и номер положительного заключения
экономической оценки инвестиционного
предложения
Приложение 57
к Правилам исполнения
республиканского
и местных бюджетов
Заявка на финансирование оценки и экспертизы
концессионных проектов
Наименование объекта концессии
Администратор бюджетной программы
(организатор конкурса), ответственный
за реализацию объекта концессии
Общая стоимость реализации объекта
концессии
Заявляемая стоимость оценки и экспертизы
концессионных проектов
Период реализации объекта концессии
Иные сведения
Приложение 58
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов
Страница N _____
Дата формирования ____

6 500 дейін
2
Қазақстан Республикасы
Президентінің, Қазақстан
Республикасы Премьер-Министрінің,
Қазақстан Республикасы Парламенті
палаталары төрағаларының,
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік
хатшысының, Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрі Орынбасарының
және Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің қатысуы-
мен өтетін ресми түскі астар,
кешкі астар шығындары күніне бір
адамға арналған есеп айырысудан
жүргізіледі
12 500 дейін
3
Келіссөздер, мәдени бағдарлама
іс-шаралар кезінде бір күнде бір
адамға буфеттік қызмет көрсету
1 040 дейін
4
Делегацияны қабылдайтын мемлекет-
тік органның штатында тұрмайтын
аудармашының еңбекақысы (ілеспе
аудармадан басқа) сағаттық төлем
есебінен
700 дейін
5
Шетел делегацияларын автомобиль
көлігімен қызмет көрсетуге арнал-
ған көлік шығындарын төлеу сағат-
тық төлем есебінен қаржыландыру
жоспарында көзделген
1 200 дейін
Ескерту:
1. Ресми түскі астар, кешкі астарды жүргізу кезінде Қазақстан Республикасы тарапынан қатысушылардың саны шетел делегациялары тарапы қатысушыларының санынан аспауы тиіс.
2. 5 адамнан артық делегация құрамы кезінде, бірге жүретін тұлға және делегацияларға қызмет көрсететін (ілеспе аудармадан басқа) аудармашылар 5 делегация мүшелеріне кем дегенде 1 аудармашы және бірге жүретін адамның есебінен айқындалады.
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
56-қосымша
Техника-экономикалық негiздемесiн әзiрлеудi қаржыландыруға арналған өтiнiм
Жобаның атауы
Жобаны iске асыруға, оның
құрамына көзделген мемлекеттiк,
салалық (секторалдық)
бағдарламаның атауы
Жобаны iске асырудың жалпы құны
Iске асыру кезеңi
Iске асыру орны
Жоба сипаты:
- меншiк құқығы (республикалық
немесе коммуналдық)
- пайда алушы
Жоба компоненттерi
1)_____;
2)_____;
_________.
Қаржыландыру нысаны
Жобаны iске асыруға жауапты
бюджеттiк бағлдарламаның әкiмшiсi
ТЭН-i әзiрлеудiң мәлiмделетiн
құны
Инвестициялық ұсынысты салалық
баға жүргiзген мемлекеттiк
органның атауы
Инвестициялық ұсынысты салалық
бағалаудың күнi және нөмiрi
Инвестициялық ұсынысты
экономикалық бағалаудың оң
қорытындысы күнi және нөмiрi
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
57-қосымша
Концессиялық жобаларды бағалауды және сараптауды қаржыландыруға арналған өтiнiм
Концессия объектiсiнiң атауы
Концессия объектiсiн iске
асыруға жауапты бюджеттiк
бағдарламаның әкiмшісi
Концессия объектiсiн iске
асырудың жалпы құны
Концессиялық жобаларды бағалау
мен caраптаудың мәлiмделген құны
Концессия объектiсiн iске асыру
кезеңi
Өзге де мәлiметтер
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
58-қосымша
N ______бет
Қалыптастырылған күн________

Форма N 2-26
Отчет
о поступлениях в Национальный фонд Республики Казахстан
и переводах на счета Правительства Республики Казахстан
в Национальный Банк Республики Казахстан по состоянию
на ______________
Единица измерения _________
Месторасположение _________
Коды Единой
бюджетной
классификации
Наименование
Сумма
I. Поступления:
1
Налоговые поступления
01
Подоходный налог
1
Корпоративный подоходный налог
05
Корпоративный подоходный налог
с юридических лиц-предприятий
нефтяного сектора по утвержденному
перечню
06
Корпоративный подоходный налог
с юридических лиц-резидентов,
удерживаемый у источника выплаты
предприятиями нефтяного сектора по
утвержденному перечню
07
Корпоративный подоходный налог
с юридических лиц-нерезидентов,
удерживаемый у источника выплаты
предприятиями нефтяного сектора
по утвержденному перечню
05
Внутренние налоги на товары, работы
и услуги
3
Поступления за использование
природных и других ресурсов
07
Рентный налог на экспортируемую
сырую нефть, газовый конденсат
22
Налог на сверхприбыль от
предприятий нефтяного сектора
(с юридических лиц по утвержденному
перечню)
25
Бонусы от предприятий
нефтяного сектора (юридических лиц
по утвержденному перечню)
26
Роялти от предприятий нефтяного
сектора (юридических лиц
по утвержденному перечню)
28
Доля Республики Казахстан по разделу
продукции по заключенным контрактам
от предприятий нефтяного сектора
(юридических лиц по утвержденному
перечню)
3
Поступления от продажи основного
капитала
03
Продажа земли и нематериальных
активов
1
Продажа земли
02
Поступления от продажи земельных
участков сельскохозяйственного
назначения
II. Поступления от продажи финансовых активов
6
Поступления от продажи
финансовых активов государства
01
Поступления от продажи
финансовых активов государства
1
Поступления от продажи
финансовых активов внутри страны
03
Поступления от приватизации
государственного имущества,
находящегося в республиканской
собственности и относящегося
к горнодобывающей и
обрабатывающей отраслям
III. Итого поступлений на КСН Национального фонда
Республики Казахстан
IV. Переводы с КСН Национального фонда Республики Казахстан
13
Прочие
9
Прочие
217
Министерство финансов Республики
Казахстан
005
Организация перевода средств в
Национальный фонд Республики Казахстан
349
Прочие текущие трансферты другим
уровням государственного управления
V. Сальдо поступлений и переводов
VI. Остаток денег на КСН Национального фонда Республики
Казахстан на начало финансового года
VII. Остаток денег на КСН Национального фонда Республики
Казахстан на конец отчетного периода
Руководитель Комитета казначейства             ___________________
(подпись, Ф.И.О.)
Руководитель структурного подразделения,
ответственного за формирование отчета          ___________________
(подпись, Ф.И.О.)
Ответственный исполнитель        ___________________
(подпись, Ф.И.О.)
Приложение 59
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов

2-26-нысан
_________жай-күйі бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық қорындағы түсімдері және Қазақстан Республикасы Үкіметінің шоттарына Қазақстан Республикасы Ұлттық қорындағы аударымдар туралы есеп
Өлшем бірлігі_____________
Орналасқан жері___________
Бірыңғай
бюджеттік
сыныптаманың
коды
Атауы
Сомасы
І. Tүсiмдер
1
Салықтық түсiмдер
01
Табыс салығы
1
Корпоративтiк табыс салығы
05
Бекiтiлген тiзбе бойынша
мұнай секторы кәсiпорындары
- заңды тұлғалардан алынатын
корпорациялық табыс салығы
06
Бекiтiлген тiзбе бойынша
мұнай секторы кәсiпорында-
рының төлем көздерiнен
ұсталынатын резиденттер -
заңды тұлғалардан түсетiн
корпорациялық табыс салығы
07
Бекiтiлген тiзбе бойынша
мұнай секторы кәсiпорында-
рының төлем көздерiнен
ұсталатын бейрезиденттер - заңды тұлғалардан түсетiн
корпорациялық табыс салығы
05
Тауарларға, жұмыстарға және
көрсетiлетiн қызметтерге
арналған iшкi салық
3
Табиғи және басқа
ресурстарды пайдаланудан
түсетiн түсiмдер
07
Экспортталатын шикi мұнай,
газ конденсатына арналған
рента салығы
22
Мұнай секторы кәсiпорында-
рынан (бекiтiлген тiзбе бойынша заңды тұлғалардан)
түсетiн үстеме пайдаға арналған салық
25
Мұнай секторы кәсiпорында-
рынан (бекiтiлген тiзбе
бойынша заңды тұлғалардан)
түсетiн бонустар
26
Мұнай секторы кәсiпорында-
рынан (бекiтiлген тiзбе
бойынша заңды тұлғалардан)
түсетiн роялти
28
Мұнай секторы кәсiпорында-
рынан (бекiтiлген тiзбе
бойынша заңды тұлғалардан)
түсетiн жасалған келiсiм-
шарттар бойынша өнiмдердi
бөлiгi бойынша Қазақстан
Республикасының үлесi
3
Негiзгi капиталды сатудан
түсетiн түсімдер
03
Жер және материалдық емес
активтер сату
1
Жер caту
02
Ауыл шаруашылық мақсаттағы
жер телiмдерiн сатудан
түсетін түсiмдер
II. Қаржы активтерiн caтудан түсетiн түсiмдер
6
Мемлекеттiң қаржы активтерiн
сатудан түсетiн түсiмдер
01
Мемлекеттiң қаржы активтерiн
caтудан түсетiн түсiмдер
1
Iшкi елдiң қаржы активтерiн
сатудан түсетiн түсiмдер
03
Республикалық меншiктегi
және кен өндiру және өңдеу
салаларына жататын мемлекет-
тік мүлiктi жекешелендiруден
түсетiн түсiмдер
III. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының ҚБШ арналған
түсiмдерiнiң жиыны
IV. Қазақстан Респбликасы Ұлттық қорының ҚБШ аударымдар
13
Өзгелер
9
Өзгелер
217
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлiгi
005
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қорына қаржы аудару
ұйымдары
349
Мемлекеттiк басқарудың басқа
деңгейiндегi өзге ағымдағы
трансферттер
V. Tүскен түсiмдер және аударымдар сальдосы
VI. Қаржы жылының басында Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының ҚБШ арналған ақша қалдығы
VII. Есептi кезең аяғында Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының ҚБШ арналған ақша қалдығы
Қазынашылық комитетiнiң басшысы __________________________________
(қолы, аты-жөнi)
Есептi құруға жауапты құрылымдық
бөлiмшенiң басшысы ______________________________
(қолы, аты-жөнi)
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
59-қосымша
Ескерту. 59-қосымшаға өзгерту енгізіледі - ҚР Үкіметінің 2007.04.30.  N 352 (2010 жылғы 13 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

Форма 2-37
Внимание пользователей!
Сноска. Приложение 59 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30 апреля 2007 года N 352 (вводится в действие с 13 августа 2010 года).
Национальный Банк Республики Казахстан
Заявка
на выделение гарантированного трансферта из
Национального фонда Республики Казахстан
от "___" ________ _____ г.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета
сообщает о необходимости перечисления денег из Национального фонда
Республики Казахстан по следующим реквизитам:
Наимено-
вание
бюджета
Наимено-
вание
бенефи-
циара
ИИК
бенефи-
циара
БИК
Банка
бенефи-
циара
БИН
Код
бюд-
жет-
ной
клас-
сифи-
кации
Код
назна-
чения
платежа
Сумма
в тенге
Республикан-
ский бюджет
Руководитель центрального уполномоченного
органа по исполнению бюджета                      __________________
(Ф.И.О., подпись)
Приложение 60
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов
Форма 2-36
Национальный Банк Республики Казахстан
Уведомление о подтверждении расходов
Национального фонда Республики Казахстан
за_______ 20_____года
Министерство финансов Республики Казахстан, рассмотрев
представленные Национальным Банком Республики Казахстан документы,
обосновывающие расходы по управлению Национальным фондом Республики
Казахстан и проведению ежегодного внешнего аудита, сообщает о
согласии на списание со счета Правительства следующих расходов:
Виды расходов
Сумма в тенге
Комиссионное вознаграждение
Национальному Банку
Комиссионное вознаграждение
внешним управляющим
Услуги кастодианов
Услуги юридического советника
Услуги внешнего аудитора
Другие расходы
Потери, возникшие при досрочном
расторжении соглашений с внешним
управляющим
Всего
Министр финансов Республики Казахстан
Приложение 61
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов
Ведомость сверки движения денег Национального фонда
Республики Казахстан по состоянию
на ____________ 200_года
Проведено по данным Комитета
казначейства Министерства
финансов Республики Казахстан
Проведено по данным
Национального Банка
Республики Казахстан
Рас-
хож-
дение
Дата
N
платеж-
ного
доку-
мента
БИК
Коми-
тета
каз-
начей-
ства
Сумма
Дата
N
пла-
теж-
ного
доку-
мента
БИК
Коми-
тета
каз-
начей-
ства
Сумма
Дебет
Кредит
Де-
бет
Кре-
дит
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Всего зачислено _______________
Примечание : перечислено
Причины расхождений:
Руководитель                           Руководитель
Комитета                               уполномоченного подразделения
казначейства МФ РК                     Национального Банка РК
__________________                     __________________
(Ф.И.О., подпись)                      (Ф.И.О., подпись)
Ответственный                          Руководитель
исполнитель Комитета                   отдела/управления
казначейства МФ РК                     уполномоченного подразделения
__________________                     __________________
(Ф.И.О., подпись)                      (Ф.И.О., подпись)
Приложение 62
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов
ОТЧЕТ
о поступлениях и использовании Национального фонда
Республики Казахстан
Дата _______________
Единица измерения _________
N
п/п
Сумма
1
2
3
1
Средства Национального фонда на
начало отчетного периода ВСЕГО
2
Поступление ВСЕГО
В том числе:
прямые налоги от предприятий
нефтяного сектора (за исключением
налогов, зачисляемых на местные
бюджеты):
корпоративный подоходный налог;
налог на сверхприбыль;
бонусы;
роялти;
доля по разделу продукции;
рентный налог на экспортируемую
сырую нефть, газовый конденсат;
поступления от приватизации
государственного имущества,
находящегося в республиканской
собственности и относящегося к
горнодобывающей и обрабатывающей
отраслям;
поступления от продажи земельных
участков сельскохозяйственного
назначения;
инвестиционные доходы:
- от управления Фондом;
- разница по переоценке
(пересчету) в тенге;
иные поступления и доходы, не
запрещенные законодательством
Республики Казахстан;
3
Использование ВСЕГО
В том числе:
гарантированный трансферт;
покрытие расходов, связанных с
управлением Фондом;
покрытие расходов, связанных с
проведением ежегодного аудита
4
Средства Национального фонда на
конец отчетного периода ВСЕГО
Руководитель Комитета казначейства    ____________________
(Ф.И.О., подпись)
Ответственный исполнитель             ____________________
Комитета казначейства                   (Ф.И.О., подпись)
Приложение 63
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов
Отчет местных исполнительных органов о погашении
бюджетных кредитов
N
п/п
Номер и дата
подписания
кредита
Наимено-
вание
проекта
Валюта
кредита
Подпи-
санная
сумма
кредита
Остаток
основного
долга на
начало
отчетн.
периода
Освоено
(посту-
пило)
средств
кредита
на начало
отчетного
периода
1
2
3
4
5
6
7
Раздел I. Кредиты, предоставленные из республиканского бюджета

2-37 нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан кепілдік берілген трансферт бөлуге арналған өтінім
20__ж."___"_____________
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мынадай деректемелер бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан ақша аудару қажеттілігі туралы хабарлайды:
Бюд-
жеттің
атауы
Бене-
фици-
ардың
атауы
Бене-
фици-
ардың
ЖСК
Бене-
фици-
ардың
БСК
СТН
Бюд-
жеттік
сынып-
тама
коды
Төлемді
тағайын-
дау коды
Теңгемен
сомасы
Респу-
блика-
лық
бюджет
Бюджеттік атқару жөніндегі орталық
уәкілетті органның басшысы ______________________
(аты-жөні, қолы)
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
60-қосымша
2-36 нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі
20__ж."___"_____________
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының шығыстарын растау туралы хабарлама
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі ұсынған Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының басқаруы бойынша шығыстарды және жыл сайынғы сыртқы аудиттің өтуін негіздейтін құжаттарды қарап Үкімет шотынан мынадай шығыстарды есептен шығаруға келісетіні туралы хабарлайды:
Шығыстардың түрлері
Сомасы теңгемен
Ұлттық Банкке комиссиялық
сыйақы
Сыртқы басқарушыларға
комиссиялық сыйақы
Кастодиандар қызметі
Заң кеңесшісінің қызметі
Сыртқы аудиттің қызметі
Басқа шығыстар
Сыртқы басқарушылармен
келісімді мерзімнен бұрын
бұзған кезде пайда болған
ысырап
Барлығы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрі
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
61-қосымша
20__жылғы _____________жағдай бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры ақшасының қозғалысын салыстыру ведомосі
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі Қазынашылық
комитетінің деректері бойынша
жүргізілді
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің деректе-
рі бойынша жүргізілді
Күні
Төлем
құжат-
ының
N
Қазы-
нашы-
лық
коми-
теті-
нің
БСК
Сомасы
Күні
Төлем құжат-
ының N
Дебет
Кредит
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкінің деректері бойынша
жүргізілді
Алшақтық
Қазынашы-
лық коми-
тетінің
БСК
Сомасы
Дебет
Кредит
8
10
11
Барлығы есептелгені _________________
Ескертпе:  аударылды
Алшақтық себептері:
ҚР ҚМ Қазынашылық
комитетінің басшысы _________________
(аты-жөні, қолы)
ҚР Ұлттық Банкі уәкілетті бөлімшесінің
басшысы _________________
(аты-жөні, қолы)
ҚР ҚМ Қазынашылық
комитетінің жауапты
орындаушысы _________________
(аты-жөні, қолы)
Уәкілетті бөлімшенің бөлім/
басқарма бастығы _________________
(аты-жөні, қолы)
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
62-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсімдері
және оны пайдалану туралы
ЕСЕП
Күні _______________
Өлшем бірлігі _____________
Р/с NN
Сомасы
1
2
3
1
Ұлттық қордың есепті кезеңнің басындағы
қаражаты, БАРЛЫҒЫ
2
Түсімдер БАРЛЫҒЫ
Оның ішінде:
мұнай секторы кәсіпорындарынан түсетін
тікелей салықтар (жергілікті бюджеттерге
есептелетін салықтарды қоспағанда):
корпорациялық табыс салығы;
үстеме пайдаға салынатын салық;
бонустар;
роялтилер;
өнімді бөлу жөніндегі үлес;
экспортталатын шикі мұнайға, газ конден-
сатына салынатын рента салығы;
республикалық меншіктегі және тау-кен
өндіру әрі қайта өңдеу салаларына жататын
мемлекеттік мүлікті жекешелендіруден
түсетін түсімдер;
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаске-
лерін сатудан түсетін түсімдер;
- Қорды басқарудан түсетін инвестициялық
кірістер;
- Теңгемен қайта бағалау (қайта есептеу)
бойынша айырмашылық;
Қазақстан Республикасының заңнамасымен
тыйым салынбаған өзге түсімдер мен
кірістер
3
Пайдаланылуы БАРЛЫҒЫ
Оның ішінде:
кепілдік берілген трансферт
Қорды басқаруға байланысты шығыстарды
жабу;
жыл сайынғы аудитті жүргізуге байланысты
шығыстарды жабу
4
Ұлттық қордың есепті кезеңнің аяғындағы
қаражаты БАРЛЫҒЫ
Қазынашылық комитетінің басшысы ___________________
(аты-жөні, қолы)
Қазынашылық комитетінің жауапты орындаушысы ________________
(аты-жөні, қолы)
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
63-қосымша
Бюджет кредиттерін өтеу туралы жергілікті атқарушы органдардың есебі
Р/с
N
Кредитке
қол қой-
ған күні
және
нөмірі
Жоба-
ның
атауы
Кредит
валю-
тасы
Кредит
валю-
тасына
қол
қою
Есепті кезеңнің
басындағы жағдай
бойынша төлемнің
басынан бастап
барлығы
Кредит
қаражатын
игеру (түсу)
есепті
кезеңнің
басында
1
2
3
4
5
6
7
І-бөлім. Республикалық бюджеттен ұсынатын
кредиттер

1) на реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ)
в рамках среднесрочного плана социально-экономического развития;
2) в рамках правительственных внешних займов;
3) в случае прогнозного дефицита
наличности.
Раздел II. Кредиты, ранее привлеченные местными
исполнительными органами
1) под гарантию акима;
2) с других источников.
Раздел III . Внутреннее государственное заимствование
1) эмиссия государственных ценных бумаг
продолжение таблицы
Освоено
(поступило)
средств
кредита
Погашено основного долга
Остаток
основного
долга
на конец
отчетн.
периода
в отчетном
периоде
всего
с начала
выплат по
состоянию
на начало
отчетн.
периода
в отчетном периоде
дата
сумма
платежи
причитаю-
щиеся
платежи
произве-
денные
дата
сумма
8
9
10
11
12
13
14
Руководитель местного
исполнительного органа            _____________   _______________
(Ф.И.О.)      (подпись)
Руководитель уполномоченного
органа по исполнению местного
бюджета                           _____________   _______________
(Ф.И.О.)      (подпись)
Ответственный исполнитель
в уполномоченном органе по
исполнению местного бюджета       _____________   _______________
(Ф.И.О.)      (подпись)
МП
Примечание:
Отчет составляется ежеквартально, до 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, отдельно по каждому разделу с указанием символа и названия раздела в разрезе кредитов в валюте кредита с подведением итоговой строки "Всего" по всем числовым графам в валюте кредита и итоговой строки "Итого по разделу" в тенге. Приведение показателей к тенге производится по рыночным курсам обмена валют, определенным в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, на последний календарный день отчетного периода.
Приложение 64
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов
Отчет местных исполнительных органов по обслуживанию
бюджетных кредитов
N
п/п№
Номер
и дата
подпи-
сания
кредита
Наиме-
нование
проекта
Ва-
люта
кре-
дита
Под-
писан-
ная
сумма
кре-
дита
Платежи
вознаграждения
(инетерса)
Выплачено
сопутст-
вующих
платежей*
всего
с на-
чала
выплат
по
сос-
тоя-
нию
на
нач.
от-
четн.
пе-
риода
в отчетном периоде
всего
с начала
выплат по
состоянию
на нач.
отчетн.
периода
пла-
тежи
при-
читаю-
щиеся
платежи
произ-
веденные
дата
сумма
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Раздел I. Кредиты, предоставленные из
республиканского бюджета
1) на реализацию бюджетных инвестиционных проектов
(программ) в рамках среднесрочного плана
социально-экономического развития;
2) в рамках правительственных внешних
займов;
3) в случае прогнозного дефицита
наличности.
Раздел II. Кредиты, ранее привлеченные местными
исполнительными органами
1) под гарантию акима;
2) с других источников
Раздел III. Внутреннее
государственное заимствование

1) әлеуметтік-экономикалық дамытудың орта жедел
жоспары шеңберінде бюджеттік инвестициялық жобаларды
(бағдарламаларды) іске асыру;
2) үкіметтік сыртқы қарыздар шеңберінде;
3) қолма-қол ақша тапшылығын болжамдау кезінде
ІІ-бөлім. Жергілікті атқарушы органмен бұрын
тартылған кредиттер
1) әкім кепілдігімен;
2) басқа көздерден;
ІІІ-бөлім. Ішкі мемлекеттік қарыз алу
1) мемлекеттік бағалы қағаздар эмиссиясы
кестенің жалғасы
Кредит қаражатын
игеру (түсу)
негізгі борышты өтеу
есепті кезең
аяғында
негізгі борыш
қалдығы
есепті кезең
есепті
кезеңнің
басындағы
жағдай бойынша
төлемнің
басынан
бастап барлығы
есепті кезең
күні
сома
тиесілі
төлем
төлем жүргізілді
күні
сома
8
9
10
11
12
13
14
Жергілікті атқарушы орган басшысы  _________________ ___________
(Аты-жөні)        (қолы)
Жергілікті бюджеттің атқарылуы жөніндегі
уәкілетті орган басшысы            _________________ ___________
(Аты-жөні)        (қолы)
Жергілікті бюджеттің атқарылуы жөніндегі
уәкілетті органның жауапты атқарушысы _________________ ___________
(Аты-жөні)        (қолы)
Ескерту .
Есеп тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 күндеріне дейін, валюта кредитіндегі барлық сандық бағандары бойынша "Барлығы" деген жиынды жолды және "Бөлімі бойынша жиыны" деген жиынды жолды көрсете отырып, валюта кредитіндегі кредиттер шегіндегі бөлімнің белгісін және атауын көрсете отырып, әрбір бөлім бойынша жасалады.
Көрсеткіштерін теңгеде келтіру Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте айқындалған есепті кезеңнің соңғы күнтізбелік күніне арналған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша жүргізіледі.
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
64-қосымша
Бюджет кредиттерін өтеу туралы жергілікті атқарушы органның есебі
N
п/п
Кре-
дитке
қол
қойыл-
ған
күні
және
нөмірі
Жоба-
ның
атауы
Кредит
валю-
тасы
Кредит
сома-
сына
қол
қою
Сыйақы (мүдде) төлемі
Ілес-
пе тө-
лем-
дерді
төлеу
есеп-
ті ке-
зеңнің
басын-
дағы
жағдай
бойын-
ша
төлем-
нің
басы-
нан
бастап
барлы-
ғы
есепті кезеңде
есеп-
ті ке-
зеңнің
басын-
дағы
жағдай
бойын-
ша
төлем-
нің
басы-
нан
бастап
барлы-
ғы
тиесі-
лі
төлем
төлем жүргі-
зілді
күні
сома
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
І-бөлім. Республикалық бюджеттен ұсынылған
кредиттер
1) әлеуметтік-экономикалық дамытудың орта мерзімді
жоспары шеңберіндегі бюджеттік инвестициялық жобалар-
ды (бағдарламаларды) іске асыруға арналған;
2) үкіметтік сыртқы қарыздар
шеңберінде;
3) қолма-қол тапшылығын болжамда-
ған кезде
ІІ-бөлім. Жергілікті атқарушы органмен бұрын
тартылған кредиттер
1) әкімнің кепілді-
гімен;
2) басқа көздерден
ІІІ-бөлім. Ішкі мемлекеттік
қарыздар

1) эмиссия государственных
ценных бумаг
продолжение таблицы
Выплачено
сопутствующих
платежей*
Просроченные платежи
в отчетном периоде
на начало
отчетного периода
на конец отчетного
периода
платежи
причи-
тающиеся
произ-
веденные
по
основ-
ному
долгу
по
воз-
наг-
ражде-
нию
сопут-
ствую-
щих
пла-
тежей*
по
основ-
ному
долгу
по
воз-
награж-
дению
сопут-
ствую-
щих
плате-
жей*
дата
сумма
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Руководитель местного
исполнительного органа            _____________   _______________
(Ф.И.О.)      (подпись)
Руководитель уполномоченного
органа по исполнению местного
бюджета                           _____________   _______________
(Ф.И.О.)      (подпись)
Ответственный исполнитель
в уполномоченном органе по
исполнению местного бюджета       _____________   _______________
(Ф.И.О.)      (подпись)
МП
Примечание:
Отчет составляется ежеквартально, до 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, отдельно по каждому разделу с указанием символа и названия раздела в разрезе кредитов в валюте кредита с подведением итоговой строки "Всего" по всем числовым графам в валюте кредита и итоговой строки "Итого по разделу" в тенге. Приведение показателей к тенге производится по рыночным курсам обмена валют, определенным в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, на последний календарный день отчетного периода.
* авансовые платежи, комиссионные, штрафы, страховые взносы и иные платежи, вытекающие из условий кредитования
Приложение 65
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов
Заявка на обслуживание, погашение правительственного и
гарантированного государством долга Республики Казахстан,
а также на платежи по сделкам по хеджированию правительственных
займов из средств республиканского бюджета
Предстоящие с 01.___. ____ по 01.____. ____(на _____(месяц)) платежи
по правительственным и гарантированным государством займам.
Функц.
группа
Под-
функ-
ция
Учреж-
дение
Прог-
рамма
Под-
прог-
рамма
Специ-
фика
Наиме-
нование
N
займа,
сделки
по
хеджи-
рова-
нию
прави-
тель-
ствен-
ных
займов
Пред-
прия-
тие
импор-
тер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Ва-
люта
Дата
пла-
тежа
Сумма платежа
В том числе
(в валюте платежа)
Приме-
чание
в
валюте
платежа
в
дол-
ларах
в
тенге
основ-
ной
долг
про-
центы
прочие платежи
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Руководитель
Уполномоченного органа
по исполнению бюджета                _____________________
(Ф.И.О., подпись)
Ответственный исполнитель
структурного подразделения
уполномоченного органа
по исполнению бюджета                _____________________
(Ф.И.О., подпись)
Приложение 66
к Правилам исполнения
республиканского и
местных бюджетов
Справка о выданных разрешениях
Наименование администратора программ ____________
Код бюджетной классификации_________________
Наименование иностранного кредитора _____________________________
Номер займа _____________________________________________________
Название проекта ________________________________________________
Специальный счет N __________ Наименование банка ________________
Вид валюты ____________ Месяц __________ Год ____________
N
Описание
N
заявки
на снятие
Дата
заявки
на
снятие
Сумма
заявки
на снятие
в долл.
США
Сумма
заявки
на снятие
в тенге 1
Сумма
лимита
Остаток
Лимита
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Остаток
выданных
разрешений
за предыдущий
месяц 2
X
X
X
X
X
2.
Выданное
разрешение
на текущий
месяц
X
X
X
X
X
3.
Итого
выданных
разрешений с
начала года
X
X
X
X
X
4.
Оплачено со
Специального
счета на
момент
составления
справки 3
X
5.
Оплачено
в текущем
месяце по
специальным
обязатель-
ствам 4
X
6.
Заявлено на
снятие в
текущем
месяце 5
X
7.
Итого
остаток
выданных
разрешений
X
X
X
X
X
Справка подписывается руководителем финансового подразделения администратора
_____________________________________
1 Применяется курс Национального банка РК на дату заявки на снятие средств;
2 Указывается с учетом фактического списания средств со ссудного счета по курсу
Национального банка РК на дату каждого списания;

1) мемлекеттік бағалы қағаздар
эмиссиясы
кестенің жалғасы
Ілеспе төлемдерді
төлеу
Мерзімі өткен төлем
есепті кезеңде
есепте кезең басын-
да
есепте кезең аяғын-
да
тиесі-
лі
төлем
төлем жүргі-
зілді
негіз-
гі бо-
рыш
бойын-
ша
сыйақы
бойын-
ша
ілеспе
төлем-
дер*
негіз-
гі бо-
рыш
бойын-
ша
сыйақы
бойын-
ша
ілеспе
төлем-
дер*
күні
сома
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Жергілікті атқарушы органның басшысы ________________ ______________
(аты-жөні)         (қолы)
Жергілікті бюджеттің атқарылуы
жөніндегі уәкілетті органның
басшысы ________________ ______________
(аты-жөні)         (қолы)
Жергілікті бюджеттің атқарылуы
жөніндегі уәкілетті органдағы
жауапты атқарушы ________________ ______________
(аты-жөні)         (қолы)
М.О
Ескерту:
Есеп тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 күндеріне дейін, валюта кредитіндегі барлық сандық бағандары бойынша "Барлығы" деген жиынды жолды және "Бөлімі бойынша жиыны" деген жиынды жолды көрсете отырып, валюта кредитіндегі кредиттер шегіндегі бөлімнің белгісін және атауын көрсете отырып, әрбір бөлім бойынша жасалады.
Көрсеткіштерін теңгеде келтіру Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте айқындалған есепті кезеңнің соңғы күнтізбелік күніне арналған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша жүргізіледі.
*кредиттеудің шарттарынан туындайтын аванстық төлемдер, комиссиондық, айыппұлдар, сақтандыру жарналары және өзге төлемдер
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
65-қосымша
Республикалық бюджет қаражатынан Қазақстан Республикасының үкіметтік және мемлекет кепілдік берген борышқа қызмет көрсетуге, өтеуге арналған, сондай-ақ үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша төлемдерге арналған өтінім
Үкіметтік және мемелекет кепілдік берген қарыздар бойынша 01.__.___бастап 01.__.__(___(ай)) қоса алғандағы төлемдер
Функц.
топ
Кіші
функ-
ция
Мекеме
Бағ-
дарла-
ма
Кіші
бағ-
дарла-
ма
Ерек-
шелік
Атауы
Заем
N,
үкі-
меттік
қарыз-
дарды
хед-
жирлеу
жөнін-
дегі
мәміле
Импор-
таушы
кәсіп-
орын
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Валюта
Төлем
күні
Төлем сомасы
Оның ішінде (төлем
валютасында)
Ескер-
ту
төлем
валю-
тасы-
мен
дол-
лармен
теңге-
мен
негіз-
гі
борыш
пайыз-
дар
өзге
де тө-
лемдер
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Республикалық бюджеттің атқарылуы
жөніндегі уәкілетті органның басшысы _________________
(аты-жөні, қолы)
Республикалық бюджеттің атқарылуы
жөніндегі құрылымдық
бөлімшенің жауапты атқарушысы _________________
(аты-жөні, қолы)
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
66-қосымша
Берілген рұқсат туралы анықтама
Бағдарламалар әкімшісінің атауы _____ Бюджеттік сыныптаманың коды __
Шетел кредиторының атауы ________
Заем нөмірі ________
Жобаның атауы ___________
Арнайы шот N_____ Банктің атауы _______ Валютаның түрі ________
Жылы _______ айы _________
N
Сипаттама
Өті-
німді
алу
N
Өті-
німді
алуға
арнал-
ған
күн
Өті-
німді АҚШ долл. алу
сомасы
Өтінімді
теңгеде 1
алу сомасы
Лимит
сомасы
Лимит
қалдығы
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Өткен айда беріл-
ген рұқсат қал-
дықтары 2
Х
Х
Х
Х
Х
2.
Ағымдағы айға
берілген рұқсат
Х
Х
Х
Х
Х
3.
Жыл басынан
берілген рұқсат
жиыны
Х
Х
Х
Х
Х
4.
Анықтаманы жасау
сәтінде арнайы
шоттан төленді 3
Х
5.
Арнайы міндеттеме-
лер бойынша ағым-
дағы айда төленді 4
Х
6.
Ағымдағы жылы
алуға өтініш
берілді 5
Х
7.
Берілген рұқсат
қалдықтарының
жиыны
Х
Х
Х
Х
Х
Анықтамаға әкімшінің қаржы бөлімшесінің басшысы қол қояды
__________________
1 Өтінім күнінен қаражатты алуға ҚР Ұлттық Банкінің бағамы қолданылады;
2 Әрбір есептен шығару күніне ҚР Ұлттық Банкінің бағамы бойынша несие шотынан қаражатты нақты есептен шығаруды ескеріп көрсетіледі;

3 В колонках 3, 4 и 5 указываются номер, дата и сумма платежного поручения соответственно;
4 В колонках 3 и 4 указываются номер и дата заявки на получение специального обязательства, в колонке 5 указывается сумма списания со ссудного счета в этом месяце;
5 Справка заполняется с нарастающим итогом в течение отчетного периода с учетом заявки на снятие средств займа, прилагаемой к настоящей справке.
Приложение 67
к Правилам исполнения
республиканского и местных бюджетов
Сноска. Правила дополнены Приложением 67 в соответствии с постановлением Правительства РК от 02.04.2008 N 313 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
Администратор бюджетных программ
Наименование бюджетной программы
Информация по реализации бюджетных инвестиций, посредством
увеличения уставных капиталов юридических лиц с участием
государства в уставном капитале в ___ году
N
Наиме-
нование
инвести-
ционных
проектов
В том числе:
дата
одобре-
ния
проекта
уполно-
мочен-
ным
органом
в
соответ-
ствии с
устав-
ными
доку-
ментами
мес-
то
реа-
лиза-
ции
про-
екта
срок
реали-
зации
проек-
та
наиме-
нование
ответс-
твенного
исполни-
теля и
соиспо-
лнителей
(дочер-
ние
органи-
зации,
аффилии-
рованные
юриди-
ческие
лица и
т.д.)
наиме-
нование
меропри-
ятий,
реали-
зуемых
в рамках
инвес-
тицион-
ного
проекта
источ-
ники
финанси-
рования
меропри-
ятий,
реализу-
емых в
рамках
инвести-
ционного
проекта
(собст-
венные
средст-
ва,
бюджет-
ные
инвести-
ции
срок
реали-
зации
меро-
приятий
план
факт
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
2
3
т.д.
продолжение таблицы
N
Сумма для
реализации
мероприя-
тий
в рамках
инвестци-
онного
проекта,
всего,
тыс. тенге
из них:
Приме-
чание
за счет
бюджетных
инвести-
ций,
тыс. тенге
план
факт
план
факт
1
11
12
13
14
15
1
2
3
т.д.
Ответственный секретарь центрального
исполнительного органа (должностное лицо,
на которого в установленном порядке
возложены полномочия ответственного секретаря
центрального исполнительного органа)/руководитель
государственного учреждения
___________     _____________________
(подпись)       (расшифровка подписи)
М.П.
Приложение 68
к Правилам исполнения
республиканского и местных бюджетов
Сноска. Правила дополнены Приложением 68 в соответствии с постановлением Правительства РК от 02.04.2008 N 313 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
Форма N
Отчет произведен:
Страница:     из
Отчет
о внесенных изменениях в индивидуальные планы
финансирования по платежам государственных учреждений
по администратору бюджетных программ
по ________ 200_ г.
Вид бюджета:
Источник финансирования:
Администратор бюджетных программ:
Период:
Единица измерения:
КБК
Код
государственного
учреждения
Корректируемый
период
Сумма
изменений
(-, +)
Итого по КБК:
Приложение 69
к Правилам исполнения
республиканского и местных бюджетов
Сноска. Правила дополнены Приложением 69 в соответствии с постановлением Правительства РК от 02.04.2008 N 313 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
Форма N
Отчет произведен:
Страница:     из
Отчет
о внесенных изменениях в индивидуальные планы
финансирования по обязательствам государственных учреждений
по администратору бюджетных программ
по ________ 200_ г.
Вид бюджета:
Источник финансирования:
Администратор бюджетных программ:
Период:
Единица измерения:
КБК
Код
государственного
учреждения
Корректируемый
период
Сумма
изменений
(-, +)
Итого по КБК:
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 20 марта 2007 года N 225
Перечень утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан

3 3, 4 және 5-бағандарда тиісті тапсырма төлемнің нөмірі, күні және сомасы көрсетіледі;
4 3 және 4-бағандарда арнайы міндеттемелерді алуға арналған өтінімнің нөмірі мен күні көрсетіледі, 5 бағанда осы айдағы несие шотынан соманы есептен шығару көрсетіледі;
5 Анықтама есептік кезең ішіндегі осы анықтамаға қоса берілген заем қаражатын алуға арналған өтінімді ескеріп өспелі жиынмен толтырылады
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
67-қосымша
Ескерту. 67-қосымшамен толықтырылды - Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2008.04.02  N 313 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан
қараңыз) Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі
Бюджеттік бағдарламаның атауы
____жылы жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды
тұлғалардың жарғылық капиталдарын арттыру арқылы бюджеттік
инвестицияларды іске асыру жөніндегі ақпарат
N
Инвес-
тиция-
лық
жоба-
лардың
атауы
Оның ішінде:
жарғылық
құжат-
тарға
сәйкес
уәкілет-
ті
органның
жобаны
мақұл-
даған
күні
жобаны
іске
асыру
орны
жобаны
іске
асыру
мерзі-
мі
жауапты
орындау-
шының
және
бірлесіп
орындау-
шылардың
(еншілес
ұйымдар,
аффилиир-
ленген
заңды
тұлғалар
және
т.с.с.)
атауы
инвести-
циялық
жоба
шеңбе-
рінде
іске
асыры-
латын
іс-шара-
лардың
атауы
инвес-
тиция-
лық
жоба
шеңбе-
рінде
іске
асыры-
латын
іс-ша-
раларды
қаржы-
ландыру
көздері
(жеке
қара-
жат,
бюджет-
тік
инвес-
тиция-
лар,
тартыл-
ған
қара-
жат)
1
2
3
4
5
6
7
8
1
2
3
т.б
кестенің жалғасы
Оның ішінде:
Инвестициялық
жоба шеңберінде
іс-шараларды
іске асыруға
арналған сома,
барлығы, мың
теңге
олардың ішінде:
Ескерт-
пе
іс-шараларды
іске асыру
мерзімі
бюджеттік инвести-
циялардың есебі-
нен, мың теңге
жоспар
іс
жүзінде
жоспар
іс
жүзін-
де
жоспар
іс
жүзінде
9
10
11
12
13
14
15
Орталық атқарушы органның
жауапты хатшысы (белгіленген
тәртіппен орталық атқарушы органның
жауапты хатшысының өкілеттіктері
жүктелген лауазымды адам)/мемлекеттік
мекеменің басшысы __________ ______________________________
(қолы)      (қолды таратып жазу)
М.О.
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
68-қосымша
Ескерту. 68-қосымшамен толықтырылды - Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2008.04.02  N 313 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан
қараңыз) Қаулысымен.
N нысан
Есеп жүргізілді:
Беті:
200__жылғы________ бюджеттік бағдарламалардың
әкімшісі бойынша мемлекеттік мекемелердің төлемдері бойынша
жеке қаржыландыру жоспарларына енгізілген өзгерістер туралы
есеп
Бюджет түрі:
Қаржыландыру көзі:
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі:
Мерзімі:
Өлшем бірлігі:
БСК
Мемлекеттік
мекеменің
коды
Түзетілетін
мерзім
Өзгерістер
сомасы
(-,+)
БСК бойынша
жиыны:
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылу ережесіне
69-қосымша
Ескерту. 69-қосымшамен толықтырылды - Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2008.04.02  N 313 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан
қараңыз) Қаулысымен.
N нысан
Есеп жүргізілді:
Беті:
200__жылғы________ бюджеттік бағдарламалардың
әкімшісі бойынша мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері
бойынша жеке қаржыландыру жоспарларына енгізілген өзгерістер
туралы есеп
Бюджет түрі:
Қаржыландыру көзі:
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі:
Мерзімі:
Өлшем бірлігі:
БСК
Мемлекеттік
мекеменің
коды
Түзетілетін
мерзім
Өзгерістер
сомасы
(-,+)
БСК бойынша
жиыны:
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2007 жылғы 20 наурыздағы
N 225 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң күшi жойылған кейбiр шешiмдерiнiң тiзбесi

1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2003 года N 281 "Об утверждении Правил использования средств, предусмотренных в республиканском бюджете по программе "Представительские затраты", и норм представительских затрат".
2. Подпункт 2) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 9 февраля 2004 года N 152 "О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 10 апреля 2002 года N 410 и от 20 марта 2003 года N 281".
3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 октября 2004 года N 1080 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2003 года N 281".
4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 декабря 2004 года N 1405 "Об утверждении Правил использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов".
5. Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 2005 года N 110 "Об утверждении Правил исполнения республиканского и местных бюджетов" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., N 6, ст. 58).
6. Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 апреля 2005 года N 401 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 27 декабря 2004 года N 1405".
7. Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 мая 2005 года N 521 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 2005 года N 110" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., N 22, ст. 274).
8. Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 июня 2005 года N 639 "О внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 2005 года N 110" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., N 27, ст. 332).
9. Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 августа 2005 года N 835 "О внесении изменения и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2003 года N 281".
10. Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 сентября 2005 года N 921 "О внесении дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 2005 года N 110" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., N 34, ст. 474).
11. Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 декабря 2005 года N 1241-1 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 2005 года N 110" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., N 48, ст. 615).
12. Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 2005 года N 1283 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 2005 года N 110" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., N 49, ст. 633).

1. "Республикалық бюджетте "Өкiлдiк шығындар" бағдарламасы бойынша көзделген қаражатты пайдалану ережесiн және өкiлдiк шығындардың нормаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2003 жылғы 20 наурыздағы N 281  қаулысы .
2. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 10 сәуiрдегi  N 410 және 2003 жылғы 20 наурыздағы N 281 қаулыларына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 9 ақпандағы N 152  қаулысы 1-тармағының 2) тармақшасы.
3. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 20 наурыздағы N 281 қаулысына өзгерiс енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 20 қазандағы N 1080  қаулысы .
4. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және жергiлiктi атқарушы органдардың резервтерiн пайдалану ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 1405  қаулысы .
5. "Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң атқарылу ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 5 ақпандағы N 110  қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., N 6, 58-құжат).
6. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 1405 қаулысына өзгерiс енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 28 сәуiрдегi N 401  қаулысы .
7. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 5 ақпандағы N 110 қаулысына өзгерiс енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 27 мамырдағы N 521  қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., N 22, 274-құжат).
8. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 5 ақпандағы N 110 қаулысына толықтыру енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 28 маусымдағы N 639  қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., N 27, 332-құжат).
9. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 20 наурыздағы N 281 қаулысына өзгерiс пен толықтыру енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2005 жылғы 12 тамыздағы N 835  қаулысы
10. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 5 ақпандағы N 110 қаулысына толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2005 жылғы 15 қыркүйектегi N 921  қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., N 34, 474-құжат).
11. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 5 ақпандағы N 110 қаулысына өзгерiс енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 13 желтоқсандағы N 1241-1  қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., N 48, 615-құжат).
12. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 5 ақпандағы N 110 қаулысына толықтырулар мен өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 23 желтоқсандағы N 1283  қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., N 49, 633-құжат).

13. Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 декабря 2005 года N 1286 "О внесении дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 2005 года N 110" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., N 49, ст. 634).
14. Пункт 5 постановления Правительства Республики Казахстан от 3 августа 2006 года N 733 "Об определении условий предоставления бюджетного кредита акционерному обществу "Банк Развития Казахстана" и внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 2005 года N 110".
15. Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 августа 2006 года N 795 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 2005 года N 110" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., N 30, ст. 336).
16. Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 декабря 2006 года N 1240 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2003 года N 281".
17. Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 января 2007 года N 42 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 27 декабря 2004 года N 1405".

13. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 5 ақпандағы  N 110 қаулысына толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 26 желтоқсандағы N 1286  қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., N 49, 634-құжат).
14. "Қазақстан Даму Банкi" акционерлiк қоғамына бюджеттiк кредит беру шарттарын айқындау және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 5 ақпандағы N 110 қаулысына толықтыру енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2006 жылғы 3 тамыздағы N 733  қаулысы .
15. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 5 ақпандағы  N 110 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2006 жылғы 22 тамыздағы N 795  қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., N 30, 366-құжат).
16. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 20 наурыздағы N 281 қаулысына өзгерiстер мен толықтыру енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2006 жылғы 22 желтоқсандағы N 1240  қаулысы
17. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 1405 қаулысына толықтырулар мен өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2007 жылғы 22 қаңтардағы N 42  қаулысы .