Об утверждении Плана мероприятий по реализации Плана совместных действий Правительства Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан и Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций по стабилизации экономики и финансовой системы на 2009-2010 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 января 2009 года № 6.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий по реализации Плана совместных действий Правительства Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан и Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций по стабилизации экономики и финансовой системы на 2009-2010 годы (далее - План).
2. Центральным и местным исполнительным органам и иным организациям, государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан (по согласованию), национальному управляющему и национальным холдингам:
1) обеспечить своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Планом;
2) еженедельно, к пятнице 18:00 часов отчетной недели, и ежемесячно, к 1 числу месяца, следующего за отчетным, представлять в Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан информацию о ходе выполнения мероприятий Плана, в том числе информацию об использовании выделяемых средств в рамках реализации Плана.
3. Министерству экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан:
1) еженедельно, к понедельнику недели, следующей за отчетной, и ежемесячно, к 5 числу месяца, следующего за отчетным, представлять в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан сводную информацию о ходе выполнения мероприятий Плана, в том числе сводную информацию об использовании выделяемых средств в рамках реализации Плана;
2) ежемесячно к 15 числу представлять в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан предложения по внесению изменений и дополнений в План;
3) в двухнедельный срок разработать и внести в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан формы мониторинга социально-экономических показателей.
4. Акционерным обществам "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" и "Национальный управляющий холдинг "КазАгро" ежемесячно, к 1 числу месяца, следующего за отчетным, представлять в Администрацию Президента Республики Казахстан и Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан информацию об использовании выделяемых средств в рамках реализации Плана.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 11.06.2009 № 890 ; от 20.07.2009 № 1101 .

Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен бақылау агенттігінің Экономиканы және қаржы жүйесін тұрақтандыру жөніндегі 2009 - 2010 жылдарға арналған бірлескен іс-қимыл жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 13 қаңтардағы N 6 Қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен бақылау агенттігінің Экономиканы және қаржы жүйесін тұрақтандыру жөніндегі 2009 - 2010 жылдарға арналған бірлескен іс-қимыл жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары (бұдан әрі - Жоспар) бекітілсін.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар мен өзге де ұйымдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар (келісім бойынша), ұлттық басқарушы мен ұлттық холдингтер:
1) Жоспарда көзделген іс-шаралардың уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін;
2) апта сайын, есепті аптаның жұма күні сағат 18:00-ге және ай сайын, есептіден кейінгі айдың 1-күніне Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігіне Жоспар іс-шараларының орындалу барысы туралы ақпарат, оның ішінде Жоспарды іске асыру шеңберінде бөлінетін қаражаттың пайдаланылуы туралы ақпарат берсін.
3. Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі:
1) апта сайын, есептіден кейінгі аптаның дүйсенбісіне және ай сайын, есептіден кейінгі айдың 5-күніне Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне Жоспар іс-шараларының орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат, оның ішінде Жоспарды іске асыру шеңберінде бөлінетін қаражаттың пайдаланылуы туралы жиынтық ақпарат берсін;
2) ай сайын, 15-күнге Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне Жоспарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөнінде ұсыныстар берсін;
3) екі апта мерзімде әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштер, мониторингінің нысандарын әзірлесін және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне енгізсін.
4. "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" және "ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамдары ай сайын, есептіден кейінгі айдың 1-күніне Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне Жоспарды іске асыру шеңберінде бөлінетін қаражаттың пайдаланылуы туралы ақпарат берсін.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.06.11 N 890, 2009.07.20. N 1101 Қаулыларымен.

5. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 января 2009 года № 6
План мероприятий
по реализации Плана совместных действий Правительства
Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан
и Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых организаций по стабилизации
экономики и финансовой системы на 2009-2010 годы
Сноска. План с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 17.02.2009 № 166, № 180; от 17.02.2009 № 177 (порядок введения в действие см. п. 6); от 18.03.2009 № 350; от 14.04.2009 № 519; от 06.05.2009 № 633; от 14.05.2009 № 707; от 11.06.2009 № 890; от 20.07.2009 № 1101; от 21.07.2009 № 1108; от 31.07.2009 № 1163; от 28.09.2009 N 1453; от 30.09.2009 N 1482 (порядок введения в действие см. п. 5); от 09.10.2009 № 1553; от 03.11.2009 № 1747 (порядок введения в действие см. п. 3); от 30.11.2009 № 1962; от 30.12.2009 № 2309; от 13.10.2010 № 1064; от 23.11.2010 № 1236; от 09.12.2010 № 1339; от 28.12.2010 № 1427 ; от 30.12.2010 № 1474 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после первого официального опубликования); от 23.12.2021 № 918.
п/п
Наименование мероприятия
Ответствен-
ные
исполнители
Форма завершения
Срок
исполнения
1
2
3
4
5
I. Поддержка макроэкономической стабильности
1.
Проведение сбалансированной
денежно-кредитной и
налогово-бюджетной политики
НБ, МЭБП, МФ
Информация в Правительство
Постоянно
2.
Мониторинг и анализ
динамики поступлений в
государственный бюджет,
Национальный фонд
Республики Казахстан
МФ, МИО
Отчет в Правительство
Еженедельно
3.
Мониторинг и анализ
динамики производства и
занятости в разрезе
отраслей, регионов и
крупных предприятий
МЭБП, МИТ,
МТСЗН, МСХ,
МИО
Отчет в Правительство
Ежемесячно
4.
Мониторинг и анализ
обращений за социальными
выплатами по потере работы
из Государственного фонда
социального страхования и
другим видам социальной
помощи
МТСЗН, МИО
Информация в Правительство
По социаль-
ным выпла-
там по по-
тере работы
- ежене-
дельно, по
другим
ви дам
со циальной
помощи -
ежемесячно
5.
Мониторинг и оценка
платежного баланса
НБ, МЭБП,
МФ, МИТ
Информация в Правительство
Ежеквар-
тально
6.
Мониторинг, анализ и
контроль за целевым и
эффективным использованием
средств, выделяемых на
реализацию Плана совместных
действий
МФ, заинте-
ресованные
государст-
венные орга-
ны и общест-
венные орга-
низации
Отчет в Правительство
Ежемесячно
II. Стабилизация финансового сектора
1.
Усиление регуляторной и надзорной функции государства в финансовом секторе
Текущие меры
1.1.
Совершенствование
пруденциального
регулирования накопительных
пенсионных фондов в части
оценки достаточности
собственного капитала с
учетом рисков, связанных с
инвестиционной
деятельностью
АФН
Постановление АФН
Февраль
2009 года
1.2.
Совершенствование текущих
подходов по оценке
достаточности собственного
капитала БВУ (капитала
первого уровня) с
приближением к стандартам
Базельского комитета и
международной практике
АФН
Постановление АФН
Февраль
2009 года
Среднесрочные меры
1.3.
Анализ и регулирование
внешнего долга банковского
и корпоративного секторов
МЭБП, МФ,
АФН, НБ
Информация в Правительство
Ежеквар-
тально
1.4.
Совершенствование системы
управления рисками в БВУ
путем усиления требований к
контролю за риском
ликвидности и
совершенствования
подходов к стресс-тестингу
ликвидности банков
АФН
Постановление АФН
Март 2009
года, далее
- по мере
необходи-
мости
1.5.
Оптимизация действующего
порядка классификации
банковских активов в части
приближения к МСФО в
отношении своевременности
формирования специальных
провизии под проблемные
активы, совершенствования
подходов к классификации
реструктурированных
активов, а также к
формированию провизии
(резервов) под
общебанковские риски
АФН, МФ
Постановление АФН
Апрель 2009
года, далее
- по мере
необходи-
мости
2.
Дополнительная капитализация системообразующих банков второго уровня через
приобретение простых и привилегированных акций и/или размещение на депозиты
Механизмы:
Дополнительная капитализация и финансирование четырех системообразующих банков
через приобретение простых и/или привилегированных акций и/или размещение на
депозиты.

5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 13 қаңтардағы
N 6 қаулысымен
бекітілген
Ескерту. Жоспарға өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.02.17 N 166, 2009.02.17 N 177, 2009.02.17 N 180, 2009.03.18 N 350, 2009.04.14 N 519, 2009.05.06 N 633, 2009.05.14 N 707, 2009.06.11 N 890, 2009.07.20. N 1101, 2009.07.21. N 1108, 2009.07.31. N 1163, 2009.09.28. N 1453, 2009.09.30. N 1482, 2009.10.09 N 1553, 2009.11.03 N 1747 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз), 2009.11.30 N 1962, 2009.12.30 № 2309, 2010.10.13 N 1064, 2010.11.23 N 1236, 2010.12.09 N 1339, 2010.12.28 N 1427, 2010.12.30 N 1474 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 23.12.2021 № 918 қаулыларымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің Экономиканы және қаржы жүйесін тұрақтандыру жөніндегі 2009-2010 жылдарға арналған бірлескен іс-қимыл жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Р/с
N
Іс-шараның атауы
Жауапты
орындаушылар
Аяқтау нысаны
Орындау мерзімі
1
2
3
4
5
I. Макроэкономикалық тұрақтылықты қолдау
1.
Теңгерімді ақша-кредит және салық-бюджет саясатын жүргізу
ҰБ, ЭБЖМ, Қаржымині,
Үкіметке ақпарат
Үнемі
2.
Мемлекеттік бюджетке, Ұлттық қорға түсетін түсімдер серпінінің мониторингі және талдау
Қаржымині, ЖАО
Үкіметке есеп
Апта сайын
3.
Өндіріс пен жұмыспен қамту серпінінің салалар, өңірлер мен ірі кәсіпорындар бөлінісіндегі мониторингі және талдау
ЭБЖМ, ИСМ, Еңбекмині, АШМ, ЖАО
Үкіметке есеп
Ай сайын
4.
Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан жұмысынан айырылуы және басқа да әлеуметтік көмек түрлері бойынша әлеуметтік төлем алуға өтініштердің мониторингі және талдау
Еңбекмині, ЖАО
Үкіметке ақпарат
Жұмысынан айырылуы бойынша әлеуметтік төлемдер бойынша - апта сайын, әлеуметтік көмектің басқа түрлері бойынша ай сайын
5.
Төлем теңгерімінің мониторингі және бағалау
ҰБ, ЭБЖМ, Қаржымині, ИСМ
Үкіметке ақпарат
Тоқсан сайын
6.
Бірлескен іс-қимыл жоспарын іске асыруға бөлінетін қаражаттың мақсатты және тиімді пайдаланылуының мониторингі, талдау және бақылау
Қаржымині, мүдделі мемлекеттік органдар мен қоғамдық ұйымдар
Үкіметке есеп
Ай сайын
II. Қаржы секторын тұрақтандыру
1.
Мемлекеттің қаржы секторындағы реттеу және қадағалау функцияларын күшейту
Ағымдағы шаралар:
1.1.
Инвестициялық қызметке байланысты тәуекелдерді ескере отырып, меншікті капиталдың жеткіліктілігін бағалау бөлігінде жинақтаушы зейнетақы қорларын пруденциалдық реттеуді жетілдіру
ҚҚА
ҚҚА қаулысы
2009 жылғы ақпан
1.2.
Базель комитетінің стандарттарына және халықаралық практикаға жақындата отырып, ЕДБ меншікті капиталының (бірінші деңгейдегі капиталдың) жеткіліктілігін бағалау жөніндегі ағымдағы тәсілдерді жетілдіру
ҚҚА
ҚҚА қаулысы
2009 жылғы ақпан
Орта мерзімді шаралар
1.3.
Банк және корпоративтік секторлардың сыртқы борышын талдау және реттеу
ЭБЖМ, Қаржымині, ҚҚА,ҰБ
Үкіметке ақпарат
Тоқсан сайын
1.4.
Өтімділіктің тәуекелін бақылауға қойылатын талаптарды күшейту және банктер өтімділігінің стресс-тестингіне ұстанымдарды жетілдіру жолымен ЕДБ-дегі тәуекелдерді басқару жүйесін жетілдіру
ҚҚА
ҚҚА қаулысы
2009 жылғы
наурыз, бұдан әрі -
қажеттілігіне қарай
1.5.
Арнаулы провизияларды проблемалы активтерге уақтылы қалыптастыруға қатысты ХҚЕС-ға жақындату, қайта құрылымдалған активтерді жіктеуге, провизияларды (резервтерді) жалпыбанктік тәуекелдерге қалыптастыруға тәсілдерді жетілдіру бөлігінде банк активтерін жіктеудің қолданыстағы тәртібін оңтайландыру
ҚҚА, Қаржымині
ҚҚА қаулысы
2009 жылғы сәуір, бұдан әрі - қажеттілігіне қарай
2.
Жүйе құраушы екінші деңгейдегі банктерді жай және артықшылығы баракцияларды сатып алу және/немесе депозиттерге орналастыру арқылы қосымша капиталдандыру
Тетіктері:

Общая сумма дополнительной капитализации банков составит 487,5 млрд. тенге, из
которых часть будет направлена банкам на приобретения простых и/или
привилегированных акций, другая часть будет направлена на финансирование
реального сектора экономики.
АО "ФНБ "Самрук-Казына" может иметь контрольный пакет акций банков.
Предоставленные средства направлены банками на формирование адекватного уровня
резервов (провизии) и предоставление кредитов заемщикам внутри страны.
АО "ФНБ "Самрук-Казына" не будет оставаться долгосрочным участником
капитализированных банков. По мере ослабления мирового финансового кризиса и
открытия доступа к международным рынкам капитала АО "ФНБ "Самрук-Казына" может
выйти из состава участников банков на рыночных принципах, но на условии, что
цена продажи акций будет не ниже цены приобретения
Текущие меры
2.1.
Привлечение международных
финансовых консультантов
для оказания
ко нсультацион ных услуг по
дополнительной
капитализации банков и
прочих мероприятий по
стабилизации финансового
сектора
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
Информация в Правительство
К 20 января
2009 года
2.2.
Привлечение международных
аудиторских компаний для
проведения комплексной
проверки банков
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
Информация в Правительство
К 20 января
2009 года
2.3.
Принятие решения банками о
дополнительной эмиссии
простых акций (проведение
общих собраний акционеров
банков)
БВУ
Информация в Правительство
К 1 февраля
2009 года
2.4.
Определение финансового
состояния, качества
активов БВУ и оценки
проблемных аспектов
деятельности БВУ
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына", БВУ
Отчет в Правительство
К 15 марта
2009 года
2.5.
Принятие решения на
заседании Совета
директоров АО "ФНБ
"Самрук-Казына" о
поддержке БВУ через выкуп
простых и привилегированных
акций и/или размещение
на депозиты
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
Информация в Правительство
К 25 марта
2009 года
2.6.
Достижение договоренностей
об условиях предоставления
БВУ финансирования (в том
числе путем размещения на
депозиты денежных средств
АО "ФНБ "Самрук-Казына",
полученных на
капитализацию из средств
бюджета в 2008 году,
выделенных из
Национального Фонда
Республики Казахстан),
обратном выкупе акций,
основных принципах
взаимоотношений между
акционерами и
осуществления
корпоративного управления
(подписание соглашений о
реализации, опционных
соглашений, соглашений между акционерами и прочих
соглашений)
МЭБП,
МФ,
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына",
БВУ
Постановление
Правительства
Февраль
2009 года
2.7.
Регистрация БВУ
дополнительной эмиссии
акций
БВУ, АФН
Информация в Правительство
К 1 апреля
2009 года
2.8.
Принятие решения
акционерами БВУ об отказе
от права преимущественной
покупки дополнительной
эмиссии простых акций
БВУ
Информация в Правительство
К 1 апреля
2009 года
2.9.
Выкуп АО "ФНБ "Самрук-
Казына" простых акций БВУ
на основании изменений в
Закон Республики
Казахстан "О банках и
банковской деятельности"
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына", БВУ
Информация в Правительство
К 15 апреля
2009 года

Жүйе құраушы төрт банкті жай және/немесе артықшылығы бар акцияларды сатып алу және/немесе депозиттерге орналастыру арқылы қосымша капиталдандыру және қаржыландыру. Банктерді қосымша капиталдандырудың жалпы сомасы 487,5 млрд. теңгені құрайды, оның бір бөлігі банктерге жай және/немесе артықшылығы бар акцияларды сатып алуға жіберілетін болады, екінші бөлігі экономиканың нақты секторын қаржыландыруға жіберілетін болады.
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ банктер акцияларының бақылау пакетін иеленуі мүмкін.Берілген қаражатты банктер резервтердің (провизиялардың) барабар деңгейін қалыптастыруға және ел ішінде қарыз алушыларға кредиттер беруге жіберілген.
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ капиталдандырылған банктердің ұзақ мерзімді қатысушысы болып қалмайды. Әлемдік қаржы дағдарысының әлсіреуіне және халықаралық капитал нарықтарына қол жеткізудің ашылуына карай "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ нарықтық қағидаттарымен, бірақ акцияларды сату бағасы сатып алу бағасынан төмен болмайды деген шартпен банктерге қатысушылардың құрамынан шығуы мүмкін
Ағымдағы шаралар
2.1.
Банктерді қосымша капиталдандыру жөнінде консультациялық қызметтер көрсету және қаржы секторын тұрақтандыру жөніндегі өзге де іс-шаралар үшін халықаралық қаржы консультанттарын тарту
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
Үкіметке ақпарат
2009 жылғы
20 қаңтарға
2.2.
Банктерді кешенді тексеруді жүргізу үшін халықаралық аудиторлық компанияларды тарту
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
Үкіметке ақпарат
2009 жылғы
20 қаңтарға
2.3.
Банктердің жай акциялардың қосымша эмиссиясы туралы шешім қабылдауы (банк акционерлерінің жалпы жиналыстарын өткізу)
ЕДБ
Үкіметке ақпарат
2009 жылғы
1 ақпанға
2.4.
ЕДБ қаржылық жай-күйін, активтерінің сапасын және ЕДБ қызметінің проблемалы аспектілерін бағалауды айқындау
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, ЕДБ
Үкіметке есеп
2009 жылғы
15 наурызға
2.5.
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ Директорлар кеңесінің отырысында банктерді жай және артықшылығы бар акцияларды сатып алу және/немесе депозиттерге орналастыру арқылы ЕДБ-ні қолдау туралы шешім қабылдау
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
Үкіметке ақпарат
2009 жылғы 25 наурызға
2.6.
ЕБД-ге қаржыландыруды беру шарттары (оның ішіне 2008 жылы бюджет қаражатынан капиталдандыруға алынған, Қазақстан Республикасының Ұлттық Қорынан бөлінген "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ-ның ақшалай қаражатын депозитке орналастыру жолымен), акцияларды қайта сатып алу, акционерлер арасындағы өзара қарым-қатынастардың және корпоративтік басқаруды жүзеге асырудың негізгі қағидаттары туралы уағдаластықтарға қол жеткізу (іске асыру туралы келісімдерге, опциялық келісімдерге, акционерлер арасындағы келісімдерге және өзге де келісімдерге қол қою)
ЭБЖМ, Қаржымині, "Самұрық Қазына" ҰӘҚ" АҚ, ЕДБ
Үкімет қаулысы
2009 жылғы
ақпан
2.7.
ЕДБ-ның акциялардың қосымша эмиссиясын тіркеуі
ЕДБ, ҚҚА
Үкіметке ақпарат
2009 жылғы
1 сәуірге
2.8.
ЕДБ акционерлерінің жай акциялардың қосымша эмиссиясын артықшылықпен сатып алу құқығынан бас тарту туралы шешім қабылдауы
ЕДБ
Үкіметке ақпарат
2009 жылғы
1 сәуірге
2.9
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ-ның "Банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістердің негізінде ЕДБ-ның жай акцияларын сатып алуы
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, ЕДБ
Үкіметке ақпарат
2009 жылғы
15 сәуірге

2.1 0.
Принятие решения БВУ о
дополнительной эмиссии
привилегированных акций
(проведение банками
общего собрания акционеров:
Народный Банк, Казком, БТА
Банк, Альянс Банк)
БВУ
Информация в Правительство
К 15 апреля
2009 года
2. 11.
Регистрация дополнительной
эмиссии привилегированных
акций
БВУ, АФН
Информация в Правительство
К 15 мая
2009 года
2. 12.
Выкуп АО "ФНБ "Самрук-
Казына" привилегированных
акций БВУ
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына", БВУ
Информация в Правительство
К 1 июня
2009 года
2. 13.
Исключена постановлением Правительства РК от 30.12.2009 № 2309
3.
Приобретение Фондом стрессовых активов сомнительных активов банков и
последующее управление ими
Текущие меры
3.1.
Разработка меморандума
основной деятельности ФСА
(одобрение меморандума ФСА
решением Совета директоров
ФСА)
АО "ФНБ
"Самрук-
Қазына",
МФ, АФН
Информация в Правительство
Октябрь
2009 года
3.3.
Переговоры с БВУ по
определению выкупаемых ФСА
стрессовых активов банков
АО "ФНБ
"Самрук-
Қазына", БВУ
Информация в Правительство
Ноябрь
2009 года
3.4.
Присвоение эмитируемым ФСА
нотам адекватного уровня
рисков
АФН
Постановление АФН
Январь
2010 года
3.5.
Привлечение независимых
консультантов для оценки
и анализа полученных
предложений БВУ (оценка
активов, определение
классов активов и
рекомендации консультантов
по цене их приобретения
(дисконта)
АО "ФНБ
"Самрук-
Қазына"
Информация в Правительство
Ноябрь,
декабрь
2009 года
3.6.
Разработка Правил выкупа
стрессовых активов БВУ и
залогового обеспечения по
ним (установление четких
процедур выкупа стрессовых
активов и залогового
обеспечения по ним,
одобрение Правил Советом
директоров ФСА)
АО "ФНБ
"Самрук-
Қазына"
Информация в Правительство
Октябрь,
ноябрь
2009 года
3.7.
Государственная
регистрация облигационной
программы ФСА
АО "ФНБ
"Самрук-
Қазына",
АФН
Информация в Правительство
Январь
2010 года
3.8.
Выпуск облигаций ФСА и
выкуп стрессовых активов
БВУ и залогового
обеспечения по ним
АО "ФНБ
"Самрук-
Қазына"
Отчет в Правительство на
ежемесячной основе
Начиная
с января
2010 года
3.9.
Структурирование и
управление активами ФСА
(обеспечение доходности
управления кредитным
портфелем)
АО "ФНБ
"Самрук-
Қазына"
Отчет в Правительство на
ежеквартальной основе
Начиная
с мая
2010 года
4.
Мониторинг поступлений обязательных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции
и объемов пенсионных накоплений, ежегодное планирование в республиканском
бюджете необходимых средств на возмещение разницы между суммой фактически
внесенных обязательных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции и суммой
пенсионных накоплений на момент приобретения получателем права на пенсионные
выплаты
4.1.
Организация мониторинга
сумм фактически внесенных
обязательных пенсионных
взносов с учетом уровня
инфляции и объемов
пенсионных накоплений
вкладчиков накопительных
пенсионных фондов
МТСЗН, АС,
АФН
Информация в Правительство
Ежекварталь-
но, 10 числа
месяца,
следующего
за отчетным
кварталом
4.2.
Составление прогнозов сумм
обязательных пенсионных
взносов с учетом уровня
инфляции (в том числе
прогнозируемого уровня
инфляции) и объемов
пенсионных накоплений лиц,
приобретающих право на
пенсионные выплаты из
накопительных пенсионных
фондов
МТСЗН, МЭБП,
НБ, АФН
Информация в Правительство
Апрель,
ежегодно
4.3.
Формирование потребности в
бюджетных средствах,
необходимых на возмещение
разницы между суммой
фактически внесенных
обязательных пенсионных
взносов с учетом уровня
инфляции и суммой
пенсионных накоплений на
момент приобретения
получателем права на
пенсионные выплаты
(предоставление бюджетной
заявки в МЭБП)
МТСЗН
Информация в Правительство
До 15 мая,
ежегодно
III. Решение проблем на рынке недвижимости
Мероприятия по привлечению средств для финансирования программы
1.
Осуществление заимствования АО "ФНБ "Самрук-Казына" из Национального фонда
Республики Казахстан путем выпуска облигаций на сумму 480 млрд. тенге.
АО "ФНБ "Самрук-Казына" в целях своевременной организации финансирования
недостроенных объектов жилья до привлечения средств Национального фонда
Республики Казахстан и накопительных пенсионных фондов будет использовать
собственный капитал
Текущие меры
1.1.
Присвоение статуса
финансового агентства АО
"ФНБ "Самрук-Казына"
АФН, АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
Постановление Правления
АФН
До 15 января
2009 года
1.2.
Предложение о включении
облигаций АО "ФНБ
"Самрук-Казына" в перечень
разрешенных финансовых
инструментов для
инвестирования средств
Национального фонда
МЭБП, МФ,
НБ, АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
Решение Совета по
управлению Национальным
фондом при Президенте
Республики Казахстан
К 15 января
2009 года
1.3.
Утверждение основных
параметров и условий
(включая график траншей)
облигационного займа
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына", НБ,
МЭБП, МФ, АФН
Информация в Правительство
К 30 января
2009 года
1.4.
Внесение изменений в
Концепцию формирования и
использования средств
Национального фонда
Республики Казахстан на
среднесрочную перспективу
МЭБП, МФ, НБ
Проект Указа Президента
К 16 февраля
2009 года
1.5.
Внесение изменений в
перечень разрешенных
зарубежных финансовых
инструментов, за
исключением нематериальных
активов, для размещения
Национального фонда
Республики Казахстан, в
части разрешения
инвестирования активов
Национального фонда в
ценные бумаги казахстанских
эмитентов
МФ, НБ
Постановление Правительства
К 16 февраля
2009 года
1.6.
Принятие решения на
заседании Совета директоров
АО "ФНБ "Самрук-Казына" о
выпуске облигаций для
привлечения средств
Национального фонда
Республики Казахстан
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
Протокол заседания Совета
директоров АО "ФНБ
"Самрук-Казына"
К 20 января
2009 года
1.7.
Государственная регистрация
выпуска облигаций для
привлечения средств
Национального фонда
Республики Казахстан
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына", АФН
Свидетельство о государст-
венной регистрации выпуска
облигаций
К 23 января
2009 года
1.8.
Выкуп облигаций АО "ФНБ
"Самрук-Казына"
Национальным Банком в
портфель Национального
фонда Республики Казахстан
НБ, АО "ФНБ
"Самрук-
Казына", МФ
Договоры купли-продажи
облигаций; перевод
денежных средств на счета
АО "ФНБ "Самрук-Казына" в
Национальном Банке
Республики Казахстан
К 30 января
2009 года
2.
Привлечение средств накопительных пенсионных фондов для финансирования
программы ипотечного кредитования и развития жилищного сектора
Механизмы:
средства НПФ будут привлекаться путем выпуска облигаций АО "ФНБ "Самрук-Казына"
на казахстанской фондовой бирже. Основные параметры заимствования:
объем дебютного выпуска облигаций - 120 млрд. тенге;
срок погашения - до 15 лет;

2.10.
ЕДБ-ның артықшылығы бар акциялардың қосымша эмиссиясы туралы шешім қабылдауы (банктердің акционерлердің жалпы жиналысын өткізуі: Халық Банкі, Қазком, БТӘ Банкі, Альянс Банкі)
ЕДБ
Үкіметке ақпарат
2009 жылғы
15 сәуірге
2.11.
Артықшылығы бар акциялардың қосымша эмиссиясын тіркеу
ЕДБ, ҚҚА
Үкіметке ақпарат
2009 жылғы
15 мамырға
2.12.
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ-ның артықшылығы бар акцияларды сатып алуы
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, ЕДБ
Үкіметке ақпарат
2009 жылғы
1 маусымға
2.13.
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.12.30 № 2309 Қаулысымен.
3.
Стресті активтер қорының банктердің күмәнді активтерін сатып алуы және оларды кейіннен басқаруы
Ағымдағы шаралар
3.1.
САҚ негізгі қызметінің меморандумын әзірлеу (САҚ Директорлар кеңесінің шешімімен САҚ меморандумын мақұлдау)
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, Қаржымині, ҚҚА
Үкіметке ақпарат
2009 жылғы қазан
3.3.
ЕДБ-мен банктердің САҚ сатып алатын стресті активтерін айқындау жөніндегі келіссөздер
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, ЕДБ
Үкіметке ақпарат
2009 жылғы қараша
3.4.
САҚ эмиссиялайтын ноталарға тәуекелдердің барабар деңгейін беру
ҚҚА
ҚҚА қаулысы
2010 жылғы қаңтар
3.5.
ЕДБ-дан алынған ұсыныстарды бағалау және талдау үшін тәуелсіз консультанттарды тарту (активтерді бағалау, активтердің сыныптарын айқындау және консультанттардың оларды сатып алу бағасы (дисконт) жөніндегі ұсынымдары)
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
Үкіметке ақпарат
2009 жылғы қараша, желтоқсан
3.6.
ЕДБ-ның стресті активтерді және олар бойынша кепілдікті қамтамасыз етуді сатып алу ережесін әзірлеу (стресті активтерді және олар бойынша кепілдікті қамтамасыз етуді сатып алудың нақты рәсімдерін белгілеу, Ережені САҚ Директорлар кеңесінің мақұлдауы)
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
Үкіметке ақпарат
2009 жылғы қазан, қараша
3.7.
САҚ-тың облигациялық бағдарламасын мемлекеттік тіркеу
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, ҚҚА
Үкіметке ақпарат
2010 жылғы қаңтар
3.8.
САҚ облигацияларын шығару және ЕДБ-ның стресті активтерін және олар бойынша кепілдікті қамтамасыз етуді сатып алу
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
Ай сайынғы негізде Үкіметке есеп
2010 жылғы қаңтардан бастап
3.9.
САҚ активтерін құрылымдау және (кредиттік портфельді басқарудың кірістілігін қамтамасыз ету)
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
Тоқсан сайынғы негізде Үкіметке есеп
2010 жылғы мамырдан бастап
4.
Инфляция деңгейі мен зейнетақы жинақтарының көлемін ескере отырып, міндетті зейнетақы жарналары түсімдерінің мониторингі, республикалық бюджетте инфляцияның деңгейін ескере отырып, іс жүзінде енгізілген міндетті зейнетақы жарналарының сомасы мен алушының зейнетақы төлеміне құқықты алуы сәтіндегі зейнетақы жинақтарының сомасы арасындағы айырманы өтеуге қажетті қаражатты жыл сайын жоспарлау
4.1.
Инфляцияның деңгейі мен жинақтаушы зейнетақы қорлары салымшыларының зейнетақы жинақтарының көлемін ескере отырып, іс жүзінде енгізілген міндетті зейнетақы жарналары сомасының мониторингін ұйымдастыру
Еңбекмині, СА, ҚҚА
Үкіметке ақпарат
Тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-күні
4.2.
Инфляцияның деңгейі (оның ішінде инфляцияның болжанатын деңгейін) мен жинақтаушы зейнетақы қорларынан зейнетақы төлемдеріне құқық алатын адамдардың зейнетақы жинақтарының көлемін ескере отырып, міндетті зейнетақы жарналары сомасының болжамдарын жасау
Еңбекмині, ЭБЖМ, ҰБ, ҚҚА
Үкіметке ақпарат
Жыл сайын, сәуір
4.3.
Инфляцияның деңгейін ескере отырып, іс жүзінде енгізілген міндетті зейнетақы жарналарының сомасы мен алушының зейнетақы төлеміне құқықты алуы сәтіндегі зейнетақы жинақтарының сомасы арасындағы айырманы өтеуге қажетті бюджет қаражатына қажеттілікті қалыптастыру (ЭБЖМ-ге бюджеттік өтінім беру)
Еңбекмині
Үкіметке ақпарат
15 мамырға дейін, жыл сайын
ІІІ. Жылжымайтын мүлік нарығындағы проблемаларды шешу
Бағдарламаны қаржыландыру үшін қаражат тарту жөніндегі іс-шаралар
1.
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ-ның 480 млрд. теңге сомаға облигациялар шығару жолымен Ұлттық қордан қарыз алуды жүзеге асыруы.
Ұлттық қордан және жинақтаушы зейнетақы қорларынан қаражат тартқанға дейін құрылысы аяқталмаған объектілерді қаржыландыруды уақтылы ұйымдастыру мақсатында "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ меншікті капиталын пайдаланатын болады.
Ағымдағы шаралар
1.1.
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ-ға қаржылық агенттігі мәртебесін беру
ҚҚА, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
ҚҚА басқармасының қаулысы
2009 жылғы
15 қаңтарға дейін
1.2.
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ облигацияларын Ұлттық қор қаражатын инвестициялау үшін рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесіне қосу туралы ұсыныс
ЭБЖМ, Қаржымині, ҰБ "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Ұлттық қорды басқару жөніндегі кеңестің шешімі
2009 жылғы
15 қаңтарға
1.3.
Облигациялық қарыздың негізгі параметрлері мен шарттарын бекіту (транштар кестесін қоса алғанда)
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, ҰБ, ЭБЖМ, Қаржымині, ҚҚА
Үкіметке ақпарат
2009 жылғы
30 қаңтарға
1.4.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастырудың және пайдаланудың орта мерзімді перспективаға арналған тұжырымдамасына өзгерістер енгізу
ЭБЖМ, Қаржымині, ҰБ
Президент Жарлығының жобасы
2009 жылғы
16 ақпанға
1.5.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын орналастыру үшін материалдық емес активтерді қоспағанда, рұқсат етілген шетелдік қаржы құралдарының тізбесіне Ұлттық қордың активтерін қазақстандық эмитенттердің бағалы қағаздарына инвестициялауға рұқсат беру бөлігінде өзгерістер енгізу
Қаржымині, ҰБ
Үкімет қаулысы
2009 жылғы
16 ақпанға
1.6.
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ Директорлар кеңесінің отырысында Ұлттық қордың қаражатын тарту үшін облигациялар шығару туралы шешім қабылдау
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ Директорлар кеңесі отырысының хаттамасы
2009 жылғы
20 қаңтарға
1.7.
Ұлттық қордың қаражатын тарту үшін облигациялар шығаруды мемлекеттік тіркеу
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, ҚҚА
Облигацияларды шығаруды мемлекеттік тіркеу туралы куәлік
2009 жылғы
23 қаңтарға
1.8.
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ облигацияларын Ұлттық Банктің Ұлттық қордың портфеліне сатып алуы
ҰБ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, Қаржымині
Облигацияларды сатып алу-сату шарттары; ақша қаражатын "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ-ның Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі шотына аудару
2009 жылғы
30 қаңтарға
2.
Ипотекалық кредит беру бағдарламасын қаржыландыру және тұрғын үй секторын дамыту үшін жинақтаушы зейнетақы қорларының қаражатын тарту
Тетіктері
ЖЗҚ қаражаты "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ облигацияларын қазақстандық қор биржасында шығару жолымен тартылатын болады.
Қарыз алудың негізгі параметрлері:
облигацияларды дебютті шығару көлемі - 120 млрд. теңге
өтеу мерзімі - 15 жылға дейін

индикативная ставка купона - 8,5 %;
предполагаемая дата выпуска - октябрь 2009 г.
В случае наличия спроса со стороны пенсионных фондов к облигациям АО "ФНБ
"Самрук-Казына" в 2009 году предполагается привлечение средств в объеме до 360
млрд. тенге.
Текущие меры
2.1.
Присвоение эмитируемым АО
"ФНБ "Самрук-Казына"
облигациям адекватного
уровня рисков
АФН
Постановление АФН
Февраль
2009 года
2.2.
Утверждение согласованного
графика, объемов и условий
заимствования МФ и АО "ФНБ
"Самрук-Казына" на
внутреннем рынке
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына", МФ
Информация в Правительство
К 1 февраля
2009 года
2.3.
Проведение аудита
консолидированной
финансовой отчетности АО
"ФНБ "Самрук-Казына" за
2008 год
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
Выпуск аудированной
консолидированной
финансовой отчетности
К 1 июля
2009 года
2.4.
Проведение обзора
консолидированной
финансовой отчетности АО
"ФНБ "Самрук-Казына" за
первое полугодие 2009 года
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
Выпуск консолидированной
финансовой отчетности
К 1 сентября
2009 года
2.5.
Государственная
регистрация облигационной
программы АО "ФНБ
"Самрук-Казына" на сумму
480 млрд. тенге и
регистрация дебютного
выпуска на сумму 120 млрд.
тенге
АФН, АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
Получение свидетельств о
государственной
регистрации облигационной
программы и первого
выпуска
К 15
сентября
2009 года
2.6.
Выпуск и прохождение
листинга облигаций АО "ФНБ
"Самрук-Казына" на
казахстанской фондовой
бирже KASE
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына", KASE
Информация в Правительство
К 1 октября
2009 года
2.7.
Размещение облигаций АО
"ФНБ "Самрук-Казына"
(привлечение средств НПФ
для финансирования
программы ипотечного
кредитования и развития
жилищного сектора)
АО "ФН
"Самрук-
Казына"
Информация в Правительство
К 15 октября
2009 года
Реализация действующих механизмов по решению проблем на рынке недвижимости
В рамках реализации Плана первоочередных действий по обеспечению стабильности
социально-экономического развития Республики Казахстан, утвержденного
постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 ноября 2007 года № 1039
для целей обеспечения стабильности на ипотечном рынке страны, защиты прав дольщиков
и завершения объектов строительства осуществляются следующие механизмы по решению
проблем на рынке недвижимости
3.
Выделение средств для размещения обусловленных депозитов в банках второго
уровня для дальнейшего кредитования застройщиков на завершение строительства
объектов.
АО "ФУР "Казына" было выделено 95 млрд. тенге. АО "ФУР "Казына" осуществило
финансирование в 2008 году 31 объекта в г. Астане на сумму 40,8 млрд. тенге и
14 объектов в г. Алматы на сумму 23,1 млрд. тенге
3.1.
Продолжение финансирования
завершения строительства
объектов в гг. Астане и
Алматы путем размещения
обусловленных депозитов в
БВУ
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына", БВУ
Информация в Правительство
Ежемесячно
4.
Выкуп квартир государством.
Для осуществления закупа квартир у застройщиков на объектах строительства
г. Астаны акимату г. Астаны было выделено 41 млрд. тенге, в том числе в 2008
году - 21,5 млрд. тенге. Акиматом г. Астаны заключены договора выкупа 6223
квартир в 47 объектах, сумма освоения средств составляет 21,5 млрд. тенге.
вводимые в эксплуатацию жилища (всего 2224 квартиры) будут переданы государственному коммунальному предприятию "Городская недвижимость" на
праве хозяйственного ведения Государственного учреждения "Управление жилья
города Астаны" (далее - ГКП "Городская недвижимость") для распределения в следующем порядке:

купонның индикативтік ставкасы - 8,5%
болжамды шығару күні - 2009 ж. қазан.
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ облигацияларына зейнетақы қорлары тарапынан сұраныс болған жағдайда 2009 жылы 360 млрд. теңгеге дейінгі көлемде қаражат тарту болжануда
Ағымдағы шаралар
2.1.
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ эмиссиялайтын облигацияларға тәуекелдердің барабар деңгейін беру
ҚҚА
ҚҚА қаулысы
2009 жылғы ақпан
2.2.
Қаржымині мен "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ-ның ішкі нарықта қарыз алудың келісілген, көлемі мен шарттарын бекіту
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, Қаржымині
Үкіметке ақпарат
2009 жылғы
1 ақпанға
2.3.
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ-ның 2008 жылғы шоғырландырылған қаржылық есептілігінің аудитін жүргізу
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
Аудиттелген шоғырландырылған қаржылық есептілікті шығару
2009 жылғы
1 шілдеге
2.4.
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ-ның 2009 жылдың бірінші жарты жылдығындағы шоғырландырылған қаржылық есептілігіне шолу жүргізу
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
Шоғырландырылған қаржылық есептілікті шығару
2009 жылғы
1 қыркүйекке
2.5.
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ-ның 480 млрд. теңге сомасындағы облигациялық бағдарламасын мемлекеттік тіркеу және 120 млрд. теңге сомасындағы дебютті шығарылымды тіркеу
ҚҚА, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
Облигациялық бағдарлама мен бірінші шығарылымды мемлекеттік тіркеу туралы куәлік алу
2009 жылғы
15 қыркүйекке
2.6.
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ облигацияларын шығару және оның қазақстандық КАSЕ қор биржасында листингтен өтуі
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, КАSЕ
Үкіметке ақпарат
2009 жылғы
1 қазанға
2.7.
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ облигацияларын орналастыру (ипотекалық кредит беру және тұрғын үй секторын дамыту бағдарламасын қаржыландыру үшін ЖЗҚ қаражатын тарту)
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
Үкіметке ақпарат
2009 жылғы
15 қазанға
Жылжымайтын мүлік нарығындағы проблемаларды шешу жөніндегі қолданыстағы тетіктерді іске асыру
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 6 қарашадағы N 1039 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының тұрақтылығын қамтамасыз ету жөніндегі бірінші кезектегі іс-қимылдар жоспарын іске асыру шеңберінде, елдің ипотека нарығындағы тұрақтылығын қамтамасыз ету, үлескерлер құқықтарын қорғау және құрылыс объектілерін аяқтау мақсатында жылжымайтын мүлік нарығындағы проблемаларды шешудің мынадай тетіктері жүзеге асырылады.
3.
Объектілер салуды аяқтауға құрылыс салушыларға одан әрі кредит беру үшін екінші деңгейдегі банктерде негізделген депозиттер орналастыру үшін қаражат бөлу.
"Қазына" ОДҚ" АҚ-ға 95 млрд. теңге бөлінді. "Қазына" ОДҚ" АҚ 2008 жылы Астана қаласындағы 31 объектіні 40,8 млрд. теңге сомасына және Алматы қаласындағы 14 объектіні 23,1 млрд. теңге сомасына қаржыландыруды жүзеге асырды.
3.1.
ЕДБ-де негізделген депозиттер орналастыру жолымен Астана және Алматы қалаларында объектілер салуды аяқтаудың қаржыландырылуын жалғастыру
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, ЕДБ
Үкіметке ақпарат
Ай сайын
4.
Мемлекеттің пәтерлер сатып алуы.
Құрылыс салушылардан Астана қаласындағы құрылыс объектілерінен пәтерлер сатып алуды жүзеге асыру үшін Астана қаласының әкімдігіне 41 млрд. теңге бөлінді, соның ішінде 2008 жылы - 21 млрд. теңге. Астана қаласының әкімдігі 47 объектіден 6223 пәтер сатып алуға шарт жасасты, қаражатты игеру сомасы 21,5 млрд. теңгені құрайды.
пайдалануға берілетін тұрғын үй (барлығы 2224 пәтер) мынадай тәртіппен:

1) 2124 квартиры для последующего распределения среди центральных государственных органов и передачи их государственным служащим, в том числе и передислоцированным в столицу, а также 124 (сто двадцать четыре) квартиры (из расчета: МО - 47, МВД - 30, КНБ - 17, РГ - 30) для обеспечения в соответствии с законодательством жилищем лиц, проживавших в зданиях бывших дошкольных организаций города Астаны, переданных из республиканской собственности в коммунальную собственность города Астаны в соответствии с решением Правительства Республики Казахстан.
В целях выработки предложений по вопросам отбора и распределения жилищ, выкупленных акиматом города Астаны в рамках Плана мероприятий, будет образована соответствующая Комиссия.
Комиссия в соответствии с настоящим Планом мероприятий и Положением о Комиссии осуществляет изучение представленных акиматом города Астаны материалов о введенных в эксплуатацию жилых домах (жилых зданиях) с выездом на место, составляет перечень квартир, передаваемых центральным государственным органам для их последующего распределения среди государственных служащих, в том числе и передислоцированных в столицу.
Квота количества квартир по центральным государственным органам будет определена Комиссией, по согласованию с Премьер-Министром.
Комиссия по каждому жилому дому (жилому зданию) определяет количество квартир на каждый государственный орган в процентном соотношении от общего количества квартир.
Передаваемое ГКП "Городская недвижимость" жилище в приоритетном порядке будет предоставлено передислоцированным государственным служащим, правовой режим которых может быть приравнен к служебным, а также лицам, проживавшим в
зданиях бывших дошкольных организаций города Астаны, переданных из
республиканской собственности в коммунальную собственность города Астаны в
соответствии с решением Правительства Республики Казахстан, при этом остальным
государственным служащим центральных государственных органов жилища будут
предоставлены на условиях найма жилища.
Список государственных служащих, передислоцированных в город Астану в связи с переносом столицы и не обеспеченных жильем (с указанием потребности в количестве комнат), будет сформирован Агентством по делам государственной службы и вынесен на рассмотрение Комиссии для принятия соответствующего решения.
В случае отказа передислоцированного государственного служащего от предоставляемого жилища, центральный государственный орган может его перераспределить.
Списки государственных служащих, которым рекомендуется предоставить жилище (на условиях найма), ежегодно будут утверждаться протоколами заседаний жилищных комиссий центральных государственных органов и передаваться в ГКП "Городская недвижимость".
Списки лиц, проживавших в зданиях бывших дошкольных организаций города
Астаны, переданных из республиканской собственности в коммунальную
собственность города Астаны в соответствии с решением Правительства Республики
Казахстан, будут представлены в ГКП "Городская недвижимость" центральными
государственными органами, являвшимися балансодержателями переданных зданий.
Договоры найма (аренды) будут заключаться на срок не более одного года, при этом, в случае отсутствия оснований для его расторжения, договор найма (аренды) может быть пролонгирован на следующий срок согласно списку, представляемому центральным государственным органом.
В случае высвобождения жилища в связи с невыполнением государственным служащим условий договора найма (аренды) жилища и по иным причинам, центральный государственный орган может его перераспределить среди иных государственных служащих, нуждающихся в жилье.

1) 2124 пәтерді кейіннен орталық мемлекеттік органдардың арасында бөлу орталық мемлекеттік органдардың арасында бөлу және оларды мемлекеттік қызметшілерге, оның ішінде елордаға қоныс аударғандарға беру үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешіміне сәйкес республикалық меншіктен Астана қаласының коммуналдық меншігіне берілген Астана қаласының бұрынғы мектепке дейінгі ұйымдарының ғимараттарында тұрып жатқан тұлғаларды заңнамаға сәйкес тұрғын үймен қамтамасыз ету үшін 124 (бір жүз жиырма төрт) пәтер (ҚМ-47, ІІМ-30, ҰҚК-17, РҰ-30) "Астана қаласының тұрғын үй басқармасы" мемлекеттік мекемесінің шаруашылық жүргізу құқығындағы "Қалалық жылжымайтын мүлік" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорнына (бұдан әрі - "Қалалық жылжымайтын мүлік" МКК) берілетін болады.
Іс-шаралар жоспардың шеңберінде Астана қаласының әкімдігі сатып алған тұрғын үйлерді іріктеу және бөлу мәселелері бойынша ұсынысты әзірлеу мақсатында тиісті Комиссия құрылады.
Комиссия осы Жоспарға және Комиссия туралы ережеге сәйкес Астана қаласының әкімдігі ұсынған пайдалануға берілген тұрғын үйлер (тұрғын ғимараттар) туралы материалдарды зерделеуді сол жерге барып жүзеге асырады, кейіннен оларды мемлекеттік қызметшілер, оның ішінде елордаға қоныс аударғандар арасында бөлу үшін орталық мемлекеттік органдарға берілетін пәтерлердің тізбесін жасайды.
Орталық мемлекеттік органдар бойынша пәтерлер санының квотасын Премьер-Министрмен келісім бойынша Комиссия айқындайды.
Комиссия әрбір тұрғын үй (тұрғын ғимарат) бойынша пәтерлердің жалпы санына пайыздық қатынасы бойынша әрбір мемлекеттік органға бөлінетін пәтер санын айқындайды.
"Қалалық жылжымайтын мүлік" МКК-ға берілетін тұрғын үй қоныс аударған мемлекеттік қызметшілерге басым тәртіппен беріледі, олардың құқықтық режимі қызметтік тұрғын үйге теңестірілуі мүмкін, бұл ретте, орталық мемлекеттік органдардың басқа мемлекеттік қызметшілеріне, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешіміне сәйкес республикалық меншіктен Астана қаласының коммуналдық меншігіне берілген Астана қаласының бұрынғы мектепке дейінгі ұйымдарының ғимараттарында тұрып жатқан тұлғаларға тұрғын үй тұрғын үйді жалдау шартымен берілетін болады.
Елорданы көшіруге байланысты Астана қаласына қоныс аударған және тұрғын үймен қамтамасыз етілмеген (бөлме санына қажеттілікті көрсете отырып) мемлекеттік қызметшілердің тізімін Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі жасайды және тиісті шешім қабылдау үшін Комиссияның қарауына енгізеді.
Қоныс аударған мемлекеттік қызметшілер берілген пәтерден бас тартқан жағдайда орталық мемлекеттік орган оны қайта бөлуі мүмкін.
Тұрғын үй беруге ұсыныс жасалған (жалдау шарттарымен) мемлекеттік қызметшілердің тізімі жыл сайын орталық мемлекеттік органның тұрғын үй комиссиялары отырыстарының хаттамаларымен бекітіледі және "Қалалық жылжымайтын мүлік" МКК-ға тапсырылады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешіміне сәйкес республикалық меншіктен Астана қаласының коммуналдық меншігіне берілген Астана қаласының бұрынғы мектепке дейінгі ұйымдарының ғимараттарында тұрған тұлғалардың тізімін берілген ғимараттардың теңгерім ұстаушылары болып табылған орталық мемлекеттік органдар "Қалалық жылжымайтын мүлік" МКК-ге ұсынатын болады.
Жалдау (жалға алу) шарттары бір жылдан аспайтын мерзімге жасалады, бұл ретте, жалдау (жалға алу) шартын бұзуға негіз болмаған жағдайда, орталық мемлекеттік орган ұсынатын тізімге сәйкес ол келесі мерзімге ұзартылуы мүмкін.
Пәтер мемлекеттік қызметшінің жалдау (жалға алу) шартының талаптарын орындамауына байланысты және өзге де себептер бойынша босатылған жағдайда орталық мемлекеттік орган оны тұрғын үйге мұқтаж мемлекеттік қызметшілердің арасында қайта бөлуі мүмкін.

2) 100 (сто) квартир для последующего распределения среди профессорско-преподавательского состава ГУ "Казахский национальный университет искусств" (далее - ГУ "КазНУИ").
При этом указанные 100 (сто) квартир для последующего распределения среди профессорско-преподавательского состава ГУ "КазНУИ" будут предоставлены на условиях найма жилища.
Списки работников профессорско-преподавательского состава ГУ "КазНУИ", которым рекомендуется предоставить жилище (на условиях найма), ежегодно будут утверждаться протоколами заседаний жилищных комиссий ГУ "КазНУИ" и передаваться в ГКП "Городская недвижимость".
Договоры найма (аренды) будут заключаться на срок не более одного года, при этом в случае отсутствия оснований для его расторжения договор найма (аренды) может быть пролонгирован на следующий срок согласно списку, представляемому ГУ "КазНУИ".
В случае отказа работника профессорско-преподавательского состава ГУ "КазНУИ" от предоставляемого жилища ГУ "КазНУИ" может его перераспределить.
В случае высвобождения жилища в связи с невыполнением работника профессорско-преподавательского состава ГУ "КазНУИ" условий договора найма (аренды) жилища и по иным причинам ГУ "КазНУИ" может его перераспределить среди иных работников профессорско-преподавательского состава ГУ "КазНУИ", нуждающихся в жилье.
4.1.
Завершение выкупа квартир
акиматом г. Астаны
(приемка квартир акиматом
в собственность)
Акимат
г. Астаны
Информация в Правительство
2009 год
5.
Выделение денег акиматам г.г. Астаны, Алматы для завершения строительства
проблемных объектов.
Для завершения строительства проблемных объектов акиматами городов Астаны и
Алматы созданы ТОО и выделено 17,2 млрд. и 10 млрд. тенге соответственно.
По поданным 19 судебным искам по г. Астане об истребовании имущества у
недобросовестных застройщиков и передаче ЖСК, по решениям суда, в качестве
возмещения убытков дольщикам переданы права на все незавершенные объекты
долевого строительства. По г. Алматы проведен конкурс на завершение
строительства в 2009 году 1058 квартир, 660 из них по мере решения дел в судах
предусматривается для обманутых дольщиков
5.1.
Завершение строительства
проблемных объектов в
городах Астане и Алматы
(государственная приемка
объектов)
Акиматы
гг. Астаны и
Алматы
Информация в Правительство
Ежемесячно
6.
Фондирование АО "Казахстанская ипотечная компания" для осуществления выкупа
прав требований по ипотечным кредитам у БВУ.
В рамках реализации Плана первоочередных действий АО "Казахстанская ипотечная
компания" выделено для осуществления выкупа прав требований по ипотечным

2) кейіннен "Қазақ ұлттық өнер университеті" MM (бұдан әрі - "ҚазҰӨУ" MM) профессор-оқытушылық құрамының арасында бөлу үшін 100 (жүз) пәтер.
Бұл ретте, кейіннен "ҚазҰӨУ" MM профессор-оқытушылық құрамының арасында бөлу үшін көрсетілген 100 (жүз) пәтер жалдау шартымен берілетін болады.
Тұрғын үй беруге ұсыныс жасалған (жалдау шарттарымен) "ҚазҰӨУ" MM профессор-оқытушылық құрамы қызметкерлерінің тізімі жыл сайын "ҚазҰӨУ" ММ-ның тұрғын үй комиссиясы отырыстарының хаттамаларымен бекітіледі және "Қалалық жылжымайтын мүлік" МКК-ға тапсырылады.
Жалдау (жалға алу) шарттары бір жылдан аспайтын мерзімге жасалады, бұл ретте жалдау (жалға алу) шартын бұзуға негіз болмаған жағдайда "ҚазҰӨУ" MM ұсынатын тізімге сәйкес ол келесі мерзімге ұзартылуы мүмкін.
"ҚазҰӨУ" MM профессор-оқытушылық құрамының қызметкері берілген пәтерден бас тартқан жағдайда "ҚазҰӨУ" ММ оны қайта бөлуі мүмкін.
Пәтер "ҚазҰӨУ" MM профессор-оқытушылық құрамы қызметкерінің жалдау (жалға алу) шартының талаптарын орындамауына байланысты және өзге де себептер бойынша босатылған жағдайда "ҚазҰӨУ" ММ оны тұрғын үйге мұқтаж "ҚазҰӨУ" MM профессор-оқытушылық құрамының өзге қызметкерлері арасында қайта бөлуі мүмкін.
4.1.
Астана қаласы әкімдігінің пәтерлер сатып алуды аяқтауы (әкімдіктің пәтерлерді меншікке қабылдауы)
Астана қаласының әкімдігі
Үкіметке ақпарат
2009 жыл
5.
Проблемалы объектілер салуды аяқтау үшін Астана, Алматы қалаларының әкімдіктеріне ақша бөлу.
Проблемалы объектілер салуды аяқтау үшін Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері ЖШС-лар құрды және тиісінше 17,2 млрд. және 10 млрд. теңге бөлінді. Теріс пиғылды құрылыс салушылардан мүлікті талап ету және ТҚК беру туралы Астана қаласы бойынша берілген 19 сот талабы бойынша соттың шешімдерімен залалдың орнын толтыру ретінде үлескерлерге аяқталмаған үлестік құрылыс объектілерінің барлығына құқықтар берілді. Алматы қаласы бойынша 2009 жылы 1058 пәтердің құрылысын аяқтауға конкурс өткізілді, соның 660-ы істердің соттарда қаралуы бойынша алданған үлескерлер үшін көзделуде.
5.1.
Астана және Алматы қалаларындағы проблемалы объектілер құрылысын аяқтау (объектілерді мемлекеттік қабылдау)
Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
Үкіметке ақпарат
Ай сайын
6.
ЕДБ-дағы ипотекалық кредиттер бойынша талап ету құқықтарын сатып алуды жүзеге асыру үшін "Қазақстандық ипотекалық компания" АҚ-ны қорландыру.

кредитам у БВУ 20,5 млрд. тенге, из которых освоено 10,5 млрд. тенге
6.1.
Выкуп прав требований по
ипотечным кредитам АО
"КИК" у БВУ (заключение
соответствующих договоров)
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
Информация в Правительство
Ежемесячно
Реализация новых механизмов по решению проблем на рынке недвижимости
Механизмы:
1) финансирование строительства объектов жилья через БВУ с реализацией жилья по
фиксированной цене.
Средства, через БВУ в рамках данного направления, предоставляются проектной
компании, созданной для завершения строительства объекта с последующим ипотечным
кредитованием физических лиц для приобретения достроенного жилья;
2) финансирование строительства через БВУ с реализацией жилья по свободной цене.
Данный механизм будет реализовываться путем открытия кредитных линий (договоров
банковского вклада) в БВУ на 15 лет для последующей выдачи БВУ ипотечных кредитов
населению под 10,5 % годовых сроком до 15 лет с правом досрочного погашения и
возможностью рефинансирования со ставкой до 11 % годовых ранее выданных ипотечных
займов. Срок действия программы - ограниченный.
Ипотека будет предоставляться через БВУ в следующем порядке:
застройщики формируют пулы покупателей квартир по схеме ипотечного кредитования.
Сформированный пул покупателей должен покрывать в общей сумме не менее 30 % от
общего количества нереализованных квартир в строящемся объекте;
БВУ принимает решение об ипотечном кредитовании покупателей;
АО "ФНБ "Самрук-Казына" в соответствии с перечнем документов, согласованным с БВУ,
фондирует БВУ для дальнейшего ипотечного кредитования;
3) Финансирование строительства через дочерние организации АО "ФНБ "Самрук-Казына":
Средства, в рамках данного направления, через дочернюю организацию АО "ФНБ
"Самрук-Казына" предоставляются проектной компании, созданной для завершения
строительства объекта с последующим ипотечным кредитованием физических лиц для
приобретения достроенного жилья;
3-1) Финансирование завершения строительства через акционерное общество "Фонд стрессовых активов". Завершение строительства мегарайона "Сайран", жилого комплекса "Уш тобе" в городе Алматы и жилого комплекса "Гранд Алатау" в городе Астане товариществом с ограниченной ответственностью "Global building contract" будет осуществляться путем его кредитования через размещение срочного банковского вклада акционерного общества "Фонд стрессовых активов" в сумме 20 млрд. тенге в акционерном обществе "Казкоммерцбанк" на следующих условиях:

"Қазақстандық ипотекалық компания" АҚ-ның бірінші кезектегі іс-қимылдар жоспарын іске асыру шеңберінде ЕДБ-дағы ипотекалық кредиттер бойынша талап ету құқықтарын сатып алуды жүзеге асыру үшін 20,5 млрд. теңге бөлінді, соның 10,5 млрд, теңгесі игерілді.
6.1.
"ҚИК" АҚ-ның ипотекалық кредиттері бойынша ЕДБ-ден талап ету құқықтарын сатып алу (тиісті шарттар жасасу)
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
Үкіметке ақпарат
Ай сайын
Жылжымайтын мүлік нарығындағы проблемаларды шешу жөніндегі жаңа тетіктерді іске асыру
Тетіктері:
1) Тұрғын үйді тіркелген баға бойынша өткізе отырып, тұрғын үй объектілері құрылысын ЕДБ арқылы қаржыландыру.
Осы бағыт шеңберінде ЕДБ арқылы өтетін қаражат салынған тұрғын үйді сатып алу үшін заңды тұлғаларға кейіннен ипотекалық кредиттер бере отырып, объектіні салуды аяқтау үшін құрылған жобалау компаниясына беріледі;
2) тұрғын үйді еркін бағамен сата отырып құрылысты ЕДБ арқылы қаржыландыру.
Бұл тетік кейіннен ЕДБ-ның тұрғындарға мерзімінен бұрын өтеу құқығымен жылдық 10,5%-бен 15 жыл мерзімге дейін ипотекалық кредиттер беру және бұрын берілген ипотекалық қарыздарды жылдық 11%-ға дейін қайта қаржыландыру ставкасы бойынша қайта қаржыландыру мүмкіндігімен ЕДБ-да 15 жылға кредиттік желілер (банк салымдары шарттары) ашу жолымен іске асырылатын болады. Бағдарламаның қолданылу мерзімі - шектеулі.
Ипотека ЕДБ арқылы мынадай тәртіппен берілетін болады:
құрылыс салушылар ипотекалық кредит беру схемасы бойынша пәтер сатып алушылардың пулдарын қалыптастырады. Сатып алушылардың қалыптасқан пулдары жалпы сомада салынып жатқан объектідегі сатылмаған пәтерлердің жалпы санының кемінде 30%-ын жабуы тиіс;
ЕДБ сатып алушыларға ипотекалық кредит беру туралы шешім қабылдайды;
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ ЕДБ-мен келісілген құжаттар тізбесіне сәйкес одан әрі ипотекалық кредит беру үшін ЕДБ қалыптастырады;
3) құрылысты "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ-ның еншілес ұйымдары арқылы қаржыландыру.
Осы бағыт шеңберіндегі қаражат "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ-ның еншілес ұйымы арқылы салынған тұрғын үйді сатып алу үшін жеке тұлғаларға кейіннен ипотекалық кредиттер бере отырып объектіні салуды аяқтау үшін құрылған жобалау компаниясына беріледі;
3-1) "Стресті активтер қоры" акционерлік қоғамы арқылы құрылысты аяқтауды қаржыландыру. "Global building contract" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің Алматы қаласындағы "Сайран" мегаауданының, "Үш төбе" тұрғын үй кешенінің және Астана қаласындағы "Гранд Алатау" тұрғын үй кешенінің құрылысын аяқтауы "Стресті активтер коры" акционерлік қоғамының 20 млрд теңге сомасындағы мерзімді банктік салымын "Казкоммерцбанк" акционерлік қоғамында орналастыру арқылы оған мынадай шарттарда кредит беру жолымен жүзеге асырылатын болады:

1) размещение – единовременно, одним траншем;
2) срок вклада – 20 (двадцать) лет;
3) ставка вознаграждения по вкладу – 1 % (один процент) годовых;
4) льготный период по основному долгу – 10 лет; выплата основного долга – равномерно годовыми платежами по истечению льготного периода;
5) льготный период по вознаграждению – на период строительства; выплата вознаграждения – равными полугодовыми платежами по истечении льготного периода.
Финансирование строительства жилого комплекса "Тау Самал", первая очередь в городе Алматы будет осуществляться через акционерное общество "Фонд стрессовых активов" следующим образом. Залоговое имущество акционерного общества "БТА Банк" в виде жилого комплекса "Тау Самал", первая очередь в городе Алматы взыскивается в соответствии с законодательством Республики Казахстан и передается акционерному обществу "Фонд стрессовых активов", которое обеспечивает завершение строительства жилого комплекса "Тау Самал", первая очередь в городе Алматы на сумму 7 млрд тенге.
Финансирование строительства жилых комплексов "Солнечный квартал" и "Шанырак" в городе Алматы будет осуществляться через акционерное общество "Фонд стрессовых активов" на сумму 3 млрд тенге, из них на финансирование жилого комплекса "Солнечный квартал" – 2 млрд тенге, жилого комплекса "Шанырак" – 1 млрд тенге.
С 2021 года средства акционерного общества "Казахстанская Жилищная Компания", возвращенные с банковского вклада в акционерном обществе "Народный Сберегательный Банк Казахстана", направляются на финансирование градостроительного инвестиционного проекта "G4 City" в Алматинской области путем кредитования товарищества с ограниченной ответственностью "CG Land" на следующих условиях:
1) сумма кредита – 13,2 млрд тенге;
2) предоставление средств – единовременно, одним траншем;
3) срок кредита – до 2029 года включительно;
4) ставка вознаграждения по кредиту – 1 % (один процент) годовых, включая все расходы, налоги и обязательные платежи;
5) льготный период по основному долгу – 36 месяцев, выплата основного долга – равномерно полугодовыми платежами по истечении льготного периода;
6) льготный период по вознаграждению – 36 месяцев за счет капитализации, выплата вознаграждения – равными полугодовыми платежами по истечении льготного периода с учетом капитализированного вознаграждения;
7) целевое назначение – развитие градостроительного инвестиционного проекта "G4 City", в том числе земельных участков проекта "G4 City";
8) залоговое обеспечение – земельные участки по проекту "G4 City" общей площадью 199 га.

1) орналастыру - біржолғы, бір траншпен;
2) салым мерзімі - 20 (жиырма) жыл;
3) салым бойынша сыйақы мөлшерлемесі - жылдық 1 % (бір пайыз);
4) негізгі борыш бойынша жеңілдікті кезең - 10 жыл; негізгі борышты төлеу - жеңілдікті кезең өткеннен кейін бірдей жылдық төлемдермен;
5) сыйақы бойынша жеңілдікті кезең - құрылыс кезеңіне; сыйақы төлеу - жеңілдікті кезең өткеннен кейін бірдей жартыжылдық төлемдермен.
Алматы қаласында "Тау Самал" тұрғын үй кешені бірінші кезегінің құрылысын қаржыландыру "Стресті активтер қоры" акционерлік қоғамы арқылы былайша жүзеге асырылатын болады: "БТА Банкі" акционерлік қоғамының Алматы қаласындағы "Тау Самал" тұрғын үй кешенінің бірінші кезегі түріндегі кепіл мүлкі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өндіріп алынады және Алматы қаласындағы "Тау Самал" тұрғын үй кешені бірінші кезегінің құрылысын 7 млрд теңге сомасына аяқтауды қамтамасыз ететін "Стресті активтер қоры" акционерлік қоғамына беріледі.
Алматы қаласындағы "Солнечный квартал" және "Шаңырақ" тұрғын үй кешендерінің құрылысын қаржыландыру "Стресті активтер қоры" акционерлік қоғамы арқылы 3 млрд теңге сомасына жүзеге асырылады, оның ішінде "Солнечный квартал" тұрғын үй кешенін қаржыландыруға - 2 млрд теңге, "Шаңырақ" тұрғын үй кешеніне - 1 млрд теңге.
2021 жылдан бастап "Қазақстан Халык Жинақ Банкі" акционерлік қоғамындағы банктік салымнан қайтарылған "Қазақстан Тұрғын үй компаниясы" акционерлік қоғамының қаражаты "CG Land" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне мынадай шарттарда кредит беру жолымен Алматы облысындағы "G4 City" қала құрылысының инвестициялық жобасын қаржыландыруға бағытталады:
1) кредит сомасы - 13,2 млрд теңге;
2) қаражат беру - біржолғы, бір траншпен;
3) кредит мерзімі - 2029 жылды қоса алғанға дейін;
4) кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі - барлық шығыстарды, салықтарды және міндетті төлемдерді қоса алғанда, жылдық 1 % (бір пайыз);
5) негізгі борыш бойынша жеңілдікті кезең - 36 ай, негізгі борышты төлеу - жеңілдікті кезең өткеннен кейін бірдей жартыжылдық төлемдермен;
6) сыйақы бойынша жеңілдікті кезең -капиталдандыру есебінен 36 ай, сыйақы төлеу - капиталдандырылған сыйақыны ескере отырып, жеңілдікті кезең өткеннен кейін бірдей жартыжылдық төлемдермен;
7) нысаналы мақсаты - "G4 City" қала құрылысының инвестициялық жобасын дамыту, оның ішінде "G4 City" жобасының жер учаскелерін дамыту;
8) кепілмен қамтамасыз ету - "G4 City" жобасы бойынша жалпы ауданы 199 га жер учаскелері.

4) Рефинансирование ипотечных кредитов.
7.
Организация финансирования строительства через БВУ для реализации жилья по
фиксированной цене
Текущие меры
7.1.
БВУ проводит отбор
планируемых к финансиро-
ванию объектов
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына" и
застройщик
В течение
1 квартала
2009 года
7.2.
БВУ и АО "ФНБ "Самрук-
Казына" заключают
Меморандум о
взаимодействии
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
Меморандум
В течение
1 квартала
2009 года
Среднесрочные меры
7.3.
Застройщик создает
проектную компанию
(далее - ПК)
Застройщик
Регистрация, предоставле-
ние прав и активов ПК
В течение
1 полугодия
2009 года
7.4.
Кредитный комитет БВУ
принимает решение о
кредитовании ПК
БВУ
Решение Кредитного
комитета БВУ
В течение 1
полугодия
2009 года
7.5.
БВУ направляет заявку в
АО "ФНБ "Самрук-Казына" с
указанием суммы
необходимых средств и
графиком СМР исходя из
квартальных потребностей
финансирования
БВУ
Письмо-заявка
В течение 1
полугодия
2009 года
7.6.
АО "ФНБ "Самрук-Казына" и
БВУ заключают Договор о
срочном банковском вкладе
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
Договор о срочном
банковском вкладе
В течение 1
полугодия
2009 года
7.7.
АО "ФНБ "Самрук-Казына"
осуществляет
ежеквартальное размещение
средств в БВУ согласно
графику СМР и заключениям
независимой экспертной
организации по
техническому надзору о
целевом использовании и
фактическом освоении
средств предыдущего
квартала
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
В течение 10
дней после
заключения
договора
7.8.
ПК завершает
строительство
объекта и получает акт
госприемки объекта
Проектная
компания
Акт госприемки
Согласно
графику СМР
7.9.
БВУ и АО "ФНБ
"Самрук-Казына" заключают
Договор об организации
ипотечного кредитования
объекта
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
Договор об организации
ипотечного кредитования
объекта
По мере
получения
акта
7.10.
БВУ на ежемесячной основе
подает заявку в АО "ФНБ
"Самрук-Казына" на сумму
необходимую для
организации ипотечного
кредитования, исходя из
имеющегося количества
обращений граждан по
приобретению жилья в
объекте
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
Письмо-заявка
Ежемесячно
после
заключения
договора
7.11.
АО "ФНБ "Самрук-Казына"
осуществляет ежемесячное
размещение средств в БВУ
согласно полученной
заявке
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
Размещение средств в БВУ
Ежемесячно
после
заключения
договора
7.12.
БВУ по истечении месяца
представляет в АО "ФНБ
"Самрук-Казына"
подтверждающую информацию
о выданных ипотечных
займах
БВУ
Отчетная информация от БВУ
Ежемесячно
после
заключения
договора
7.13.
ПК по мере реализации
жилья ипотечным заемщикам
погашает кредит БВУ
Проектная
компания
По мере
продаж

4) ипотекалық кредиттерді қайта қаржыландыру
7.
Тұрғын үйлерді тіркелген бағамен сата отырып құрылысты ЕДБ арқылы қаржыландыруды ұйымдастыру
Ағымдағы шаралар
7.1.
ЕДБ қаржыландырылуы жоспарланған объектілерді іріктеуді жүргізеді
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ және құрылыс салушы
2009 жылғы 1-тоқсан бойы
7.2.
ЕДБ мен "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ Өзара іс-қимыл туралы меморандум жасасады
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
Меморандум
2009 жылғы 1-тоқсан бойы
Орта мерзімді шаралар
7.3.
Құрылыс салушы жобалау компаниясын (бұдан әрі ЖК) құрады
Құрылыс салушы
ЖК тіркеу, құқықтар мен активтер беру
2009 жылғы 1-жарты жылдық бойы
7.4.
ЕДБ Кредит комитеті ЖК-ге кредит беру туралы шешім қабылдайды
ЕДБ
ЕДБ Кредит комитетінің шешімі
2009 жылғы 1-жарты жылдық бойы
7.5
ЕДБ тоқсандық қаржыландыру қажеттілігін ескере келе қажетті қаражат сомасын көрсете отырып және ҚМЖ кестесімен "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ-ға өтінім жібереді
ЕДБ
Тапсырыс хат
2009 жылғы 1-жарты жылдық бойы
7.6.
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ мен ЕДБ Жедел банктік салым туралы шарт жасасады
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
Жедел банктік салым туралы шарт
2009 жылғы 1-жарты жылдық бойы
7.7.
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ ҚМЖ кестесі мен техникалық қадағалау жөніндегі тәуелсіз сараптама ұйымдарының өткен тоқсанның қаражатын нысаналы жұмсау және іс жүзінде игеру туралы қорытындыларына сәйкес тоқсан сайын ЕДБ-де қаражат орналастыруды жүзеге асырады
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
Шарт жасалғаннан кейін 10 күн ішінде
7.8.
ЖК объект құрылысын аяқтайды және объектіні мемлекеттік қабылдау актісін алады
Жобалау компаниясы
Мемлекеттік қабылдау актісі
ҚМЖ кестесіне сәйкес
7.9.
ЕДБ мен "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ Объектіге ипотекалық кредит беруді ұйымдастыру туралы шарт жасасады
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
Объектіге ипотекалық кредит беруді ұйымдастыру туралы шарт
Актінің алынуына қарай
7.10.
ЕДБ ай сайынғы негізде азаматтардың объектіден тұрғын үй сатып алу бойынша қолда бар өтініштер санын ескере келе "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ-ға ипотекалық кредит беруді ұйымдастыруға қажетті сомаға өтінім береді
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
Тапсырыс хат
Шарт жасалғаннан кейін ай сайын
7.11.
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ алынған өтінімге сәйкес ай сайын ЕДБ-де қаражат орналастыруды жүзеге асырады
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
ЕДБ-де қаражат орналастыру
Шарт жасалғаннан кейін ай сайын
7.12.
ЕДБ бір ай өткен соң "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ-ға берілген ипотекалық қарыздар туралы растаушы ақпарат береді
ЕДБ
ЕДБ-ден есептік ақпарат
Шарт жасалғаннан кейін ай сайын
7.13.
ЖК ипотекалық қарыз алушыларға тұрғын үйлердің сатылуына орай Банктің кредитін өтейді
Жобалау компаниясы
Сатылуына қарай

7.14.
БВУ осуществляет возврат
средств АО "ФНБ
"Самрук-Казына" по
Договору о срочном
банковском вкладе
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
По мере
истечения
срока
договора о
срочном
банковском
вкладе
7.15.
БВУ осуществляет возврат
средств АО "ФНБ
"Самрук-Казына" по
Договору об организации
ипотечного кредитования
населения
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
По мере
истечения
срока
договора об
организации
ипотечного
кредитования
7.16.
БВУ подают заявку в АО
"ФНБ "Самрук-Казына" о
рефинансировании по
объекту ипотечных
заемщиков соответствующих
условиям, изложенным в
Плане совместных действий
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
Письмо-заявка
В течение 1
квартала
2009 года
7.17.
АО "ФНБ "Самрук-Казына"
размещает средства в БВУ
для рефинансирования
ранее выданных ипотечных
кредитов по объекту на
срок, оставшийся для
погашения займа
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына", БВУ
Договор о срочном
банковском вкладе
В течение 15
дней после
экспертизы
заявки
8.
Организация финансирования строительства через БВУ для реализации жилья по
свободной цене
Текущие меры
8.1.
Формирование БВУ перечня
объектов для ипотечного
кредитования
БВУ
Решение кредитного
комитета БВУ об
утверждении перечня
1 квартал
2009 года
8.2.
Согласование перечня
документов, необходимых
для фондирования ипотеки
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
Перечень документов
1 квартал
2009 года
8.3.
Заключение договора
банковского вклада между
БВУ и АО "ФНБ
"Самрук-Казына"
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
Договор банковского вклада
между АО "ФНБ
"Самрук-Казына" и БВУ
1 квартал
2009 года
Среднесрочные меры
8.4.
Ежемесячное получение
заявок от БВУ с указанием
суммы, необходимой для
ипотечного кредитования
на текущий период
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
Заявка БВУ
Ежемесячно
8.5.
Ежемесячное покрытие
потребности БВУ для
ипотечного кредитования
на текущий период
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
Размещение средств в БВУ
Ежемесячно
9.
Организация финансирования строительства через АО "ФРП "Даму" и АО "ЖССБ", АО
"КИК" для реализации жилья по фиксированной цене
Текущие меры
9.1.
АО "ФРП "Даму" приводит в
соответствие собственную
нормативно-правовую базу
для обеспечения прямого
кредитования субъектов
строительного сектора
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына",
АО "ФРП
"Даму"
Решение уполномоченных
органов управления АО "ФНБ
"Самрук-Казына" и АО "ФРП
"Даму"
Январь
2009 года
Среднесрочные меры
9.2.
АО "ФНБ "Самрук-Казына"
проводит отбор
планируемых к
финансированию объектов
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына",
застройщик
В течение 1
квартала
2009 года
9.3.
АО "ФНБ "Самрук-Казына" и
застройщик заключают
Меморандум о
взаимодействии
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына",
застройщик
Меморандум
В течение 1
квартала
2009 года
9.4.
Застройщик создает
проектную компанию
(далее - ПК)
Застройщик
Регистрация,
предоставление прав и
активов ПК
В течение 1
полугодия
2009 года
9.5.
Застройщик и АО "ФРП
"Даму" проводят
технический аудит объекта
строительства
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына",
АО "ФРП
"Даму",
застройщик
В течение 1
полугодия
2009 года
9.6.
Кредитный комитет АО "ФРП
"Даму" принимает решение
о кредитовании ПК
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына",
АО "ФРП
"Даму"
Решение Кредитного
комитета
В течение 1
полугодия
2009 года
9.7.
АО "ФРП "Даму" направляет
заявку в АО "ФНБ
"Самрук-Казына" с
указанием суммы
необходимых средств и
графиком СМР исходя из
квартальных потребностей
финансирования
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына",
АО "ФРП
"Даму"
Письмо-заявка
В течение 1
полугодия
2009 года
9.8.
АО "ФНБ "Самрук-Казына" и
АО "ФРП "Даму" заключают
Договор займа
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына",
АО "ФРП
"Даму"
Договор о срочном
банковском вкладе
В течение 1
полугодия
2009 года
9.9.
АО "ФНБ "Самрук-Казына"
осуществляет
ежеквартальное размещение
средств в АО "ФРП "Даму"
согласно графику СМР и
заключениям независимой
экспертной организации по
техническому надзору о
целевом использовании и
фактическом освоении
средств предыдущего
квартала
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
В течение 10
дней после
заключения
договора

7.14.
Банк Жедел банктік салым туралы шарт бойынша "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ қаражатын қайтаруды жүзеге асырады
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
Жедел банктік салым туралы шарттың мерзімі өтуіне қарай
7.15.
Банк Тұрғындарға ипотекалық кредит беруді ұйымдастыру туралы шарт бойынша "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ қаражатын қайтаруды жүзеге асырады
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
Ипотекалық кредит беруді ұйымдастыру туралы шарттың мерзімі өтуіне қарай
7.16.
ЕДБ Бірлескен іс-қимылдар жоспарында баяндалған шарттарға сай келетін ипотекалық қарыз алушылар объектісі бойынша "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ-ға қайта қаржыландыру туралы өтінім береді
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
Тапсырыс хат
2009 жылғы 1-тоқсан бойы
7.17.
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ қарызды өтеудің қалған мерзіміне объекті бойынша бұрын берілген ипотекалық кредиттерді қайта қаржыландыру үшін ЕДБ-де қаражат орналастырады
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, ЕДБ
Жедел банктік салым туралы шарт
Сараптаудан кейін 15 күн ішінде
8.
Тұрғын үйді еркін бағамен сата отырып құрылысты ЕДБ арқылы қаржыландыруды ұйымдастыру
Ағымдағы шаралар
8.1.
ЕДБ-нің ипотекалық кредит беру үшін объектілер тізбесін қалыптастыруы
ЕДБ
ЕДБ-нің кредит комитетінің тізбені бекіту туралы шешімі
2009 жылғы 1-тоқсан
8.2
Ипотеканы қорландыру үшін қажетті құжаттар тізбесін келісу
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
Құжаттар тізбесі
2009 жылғы 1-тоқсан
8.3.
ЕДБ мен "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ арасында Банктік салым шартын жасасу
"Самұрық-Қаз ына" ҰӘҚ" АҚ
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ мен ЕДБ арасындағы Банктік салым шарты
2009 жылғы 1-тоқсан
Орта мерзімді шаралар
8.4.
Ағымдағы кезеңде ипотекалық кредит беру үшін қажетті соманы көрсете отырып ЕДБ-ден ай сайын өтінімдер алу
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
ЕДБ өтінімі
Ай сайын
8.5.
Ағымдағы кезеңде ипотекалық кредит беру үшін ЕДБ-нің ай сайынғы қажеттілігін жабу
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
ЕДБ-де қаражат орналастыру
Ай сайын
9.
Тұрғын үйді тіркелген баға бойынша сата отырып, құрылысты "Даму" КДҚ" АҚ мен "ТҚЖБ" АҚ, "ҚИК" АҚ арқылы қаржыландыруды ұйымдастыру
Ағымдағы шаралар
9.1.
"Даму" КДҚ" АҚ құрылыс секторы субъектілерін тікелей кредит беруді қамтамасыз ету үшін өзінің нормативтік-құқықтық базасын сәйкестендіреді
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, "Даму" КДҚ" АҚ
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ мен "Даму" КДҚ" АҚ басқармалары уәкілетті органдарының шешімі
2009 жылғы қаңтар
Орта мерзімді шаралар
9.2.
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ қаржыландырылуы жоспарланған объектілерді іріктейді
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, құрылыс салушы
2009 жылғы 1-тоқсан бойы
9.3.
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ мен құрылыс салушы Өзара іс-қимыл туралы меморандум жасасады
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, құрылыс салушы
Меморандум
2009 жылғы 1-тоқсан бойы
9.4.
Құрылыс салушы жобалау компаниясын (бұдан әрі - ЖК) құрады
Құрылыс салушы
ЖК тіркеу, құқықтар мен активтер беру
2009 жылғы
1 -жарты жылдық ішінде
9.5.
Құрылыс салушы мен "Даму" КДҚ" АҚ құрылыс объектілерінің техникалық аудитін жүргізеді
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, "Даму" КДҚ" АҚ, құрылыс салушы
2009 жылғы
1-жарты жылдық
ішінде
9.6.
"Даму" КДҚ" АҚ Кредит комитеті ЖК кредит беру туралы шешім қабылдайды
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, "Даму" КДҚ" АҚ
ЕДБ Кредит комитетінің шешімі
2009 жылғы 1-жарты жылдық ішінде
9.7.
"Даму" КДҚ" АҚ тоқсандық қаржыландыру қажеттілігін ескере келе қажетті қаражат сомасын көрсете отырып және ҚМЖ кестесімен "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ-ға өтініш жібереді
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, "Даму" КДҚ" АҚ
Тапсырыс хат
2009 жылғы 1-жарты жылдық ішінде
9.8.
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ мен "Даму" КДҚ" АҚ Қарыз шартын жасасады
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, "Даму" КДҚ" АҚ
Жедел банктік салым туралы шарт
2009 жылғы 1-жарты жылдық ішінде
9.9.
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ қаражатты ҚМЖ кестесі мен техникалық қадағалау жөніндегі тәуелсіз сараптама ұйымының өткен тоқсанның қаражатын нысаналы пайдалану және іс жүзінде игеру туралы қорытындыларына сәйкес тоқсан сайын "Даму" КДҚ" АҚ-ға орналастыруды жүзеге асырады
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
Шарт жасасқаннан кейін 10 күн ішінде

9.10.
ПК завершает
строительство объекта и
получает акт госприемки
объекта
Проектная
компания
Акт госприемки
Согласно
графику СМР
9.11.
АО "ЖССБ" либо АО "КИК",
застройщик и АО "ФРП
"Даму" заключают Договор
об организации жилищных
строительных сбережений
или ипотечного
кредитования объекта
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына",
АО "ЖССБ",
АО "КИК",
застройщик и
АО "ФРП
"Даму"
Договор об организации
ипотечного кредитования
объекта
По мере
получения
акта
9.12.
АО "ЖССБ" либо АО "КИК"
на ежемесячной основе
подает заявку в Фонд на
сумму необходимую для
жилищных строительных
сбережений или
организации ипотечного
кредитования, исходя из
имеющегося количества
обращении граждан по
приобретению жилья в
объекте
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына",
АО "ЖССБ",
АО "КИК"
Письмо-заявка
Ежемесячно
после
заключения
договора
9.13.
АО "ФНБ "Самрук-Казына"
осуществляет ежемесячное
размещение средств в АО
"ЖССБ" либо АО "КИК"
согласно полученной
заявке
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
Ежемесячно
после
заключения
договора
9.14.
ПК по мере реализации
жилья субъектам жилищных
строительных сбережений
или ипотечным заемщикам
через АО "ЖССБ" либо АО
"КИК" погашает кредит АО
"ФРП "Даму"
Проектная
компания
По мере
продаж
9.15.
БВУ подают заявку в АО
"ФНБ "Самрук-Казына" о
рефинансировании
ипотечных заемщиков по
объекту соответствующим
условиям, изложенным в
Плане совместных действий
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
Письмо-заявка
В течение 1
квартала
2009 года
9.16.
АО "ФНБ "Самрук-Казына"
размещает средства в БВУ
для рефинансирования
ранее выданных ипотечных
кредитов по объекту на
срок, оставшийся для
погашения займа
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
Договор о срочном
банковском вкладе
В течение 15
дней после
экспертизы
заявки
10.
Рефинансирование ипотеки:
Часть средств банки второго уровня направят на понижение до 9 %
(государственным служащим, работникам государственных учреждений, не
являющимся государственными служащими, работникам государственных предприятий,
участникам и инвалидам Великой Отечественной войны и лицам, приравненным к
ним, пенсионерам и инвалидам) - 11 % (всем остальным заемщикам) процентных
ставок по ипотечным займам для заемщиков, получившим ипотечные займы на
приобретение и строительство жилище жилой площадью не более 120 квадратных
метров в предыдущие периоды и добросовестно исполнявшие свои обязательства по
обслуживанию этих ипотечных займов, при условии отсутствия у заемщика другого
жилища. Общая сумма программы - 120 млрд. тенге.

9.10.
ЖК объектіні салуды аяқтайды және объектіні мемлекеттік қабылдау актісін алады
Жобалау компаниясы
Мемлекеттік қабылдау актісі
ҚМЖ кестесіне сәйкес
9.11.
"ТҚЖБ" АҚ не "ҚИК" АҚ, Құрылыс салушы мен "Даму" КДҚ" АҚ тұрғын үй құрылыс жинақтарын немесе объектіге ипотекалық кредит беруді ұйымдастыру туралы шарт жасасады
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, "ТҚЖБ" АҚ, "ҚИК" АҚ, құрылыс салушы мен "Даму" КДҚ" АҚ
Объектіге ипотекалық кредит беруді ұйымдастыру туралы шарт
Актінің алынуына қарай
9.12.
"ТҚЖБ" АҚ не "ҚИК" АҚ ай сайынғы негізде азаматтардың объектіден тұрғын үй сатып алу бойынша қолда бар өтініштер санын ескере келе тұрғын үй құрылыс жинағына немесе объектіге ипотекалық кредит беруді ұйымдастыруға қажетті сомаға тапсырыс береді
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, "ТҚЖБ" АҚ, "ҚИК" АҚ
Тапсырыс хат
Шарт жасасқаннан кейін ай сайын
9.13.
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ алынған өтінімге сәйкес қаражаттың "ТҚЖБ" АҚ не "ҚИК" АҚ-та ай сайын орналастырылуын жүзеге асырады
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
Шарт жасасқаннан кейін ай сайын
9.14.
ЖК тұрғын үйлерді "ТҚЖБ" АҚ арқылы тұрғын үй құрылыс жинағы субъектілеріне немесе ипотекалық қарыз алушыларға сатуына қарай "Даму" КДҚ" АҚ-ға кредитті өтейді
Жобалау компаниясы
Сатылуына қарай
9.15.
ЕДБ Бірлескен іс-қимылдар жоспарында баяндалған шарттарға сай келетін ипотекалық қарыз алушылар объектісі бойынша "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ-ға қайта қаржыландыру туралы тапсырыс береді
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
Тапсырыс хат
2009 жылғы 1-тоқсан бойы
9.16.
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ қарызды өтеудің қалған мерзіміне объекті бойынша бұрын берілген ипотекалық кредиттерді қайта қаржыландыру үшін ЕДБ-де қаражат орналастырады
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, ЕДБ
Жедел банктік салым туралы шарт
Өтінім сараптамадан өткеннен кейін 15 күн ішінде
10.
Ипотеканы қайта қаржыландыру:
Екінші деңгейдегі банктер қаражатының бір бөлігі қарыз алушының басқа тұрғын үйі болмаған жағдайда өткен кезеңдерде тұрғын ауданы 120 шаршы метрден аспайтын үй-жайды сатып алуға және салуға ипотекалық қарыз алған және осы ипотекалық қарыздарға қызмет көрсету жөніндегі өз міндеттемелерін адал орындаған қарыз алушылар үшін ипотекалық қарыздар бойынша пайыздық ставкаларды 9 % (мемлекеттік қызметшілерге, мемлекеттік қызметшілер болып табылмайтын мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне, мемлекеттік кәсіпорындардың қызметкерлеріне, Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне және оларға теңестірілген адамдарға, зейнеткерлер мен мүгедектерге) - 11 %-ға дейін (қалған барлық қарыз алушыларға) төмендетуге жібереді. Бағдарламаның жалпы сомасы - 120 млрд. теңге.

10.1.
Сбор и анализ информации
об объемах и составе
ипотечных займов в БВУ,
утверждение списка лиц на
получение рефинансиро-
вания по ипотеке
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына",
акиматы,
КИК, БВУ
Список лиц на получение
рефинансирования
Февраль
2009 года
10.2.
Определение объемов
фондирования БВУ для
осуществления
рефинансирования
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
Отчет в Правительство
До 1 марта
2009 года
10.3.
Предоставление займа БВУ
для рефинансирования
портфеля ипотечных
займов
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
Размещение средств в БВУ
По мере
заключения
соответст-
вующих
договоров
Дополнительные меры
Текущие меры
11.
Разработка и внесение на
рассмотрение
Правительства иных
механизмов финансиро-
вания объектов
строительства жилья
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
Согласование механизмов
финансирования с
Правительством
До 1 марта
2009 г.
12.
Внесение изменений в
"Государственную
программу жилищного
строительства в
Республике Казахстан на
2008-2010 годы", в
части обеспечения
население доступным
жильем
МИТ, МФ,
МЭБП, МИО
Проект Указа Президента
Январь
2009 года
13.
Внесение изменений в
законодательство по
вопросам долевого
строительства в части
повышения защиты прав
дольщиков
МИТ
Принятие Закона Республики
Казахстан "О внесении
изменений и дополнений в
некоторые законодательные
акты по вопросам долевого
участия в жилищном
строительстве"
Февраль
2009 года
13-1.
Внесение в Правительство
перечня застройщиков,
которым Фондом будут
переданы деньги в
безвозмездное временное
пользование для
завершения строительства
объектов недвижимости в
городах Астана, Алматы и
Алматинской области
МИТ, МЭБП,
МЮ, МФ,
АО "ФНБ
"Самрук-
Қазына"
Постановление
Правительства
Апрель
2009 года
13-2.
Внесение на одобрение
Правительства подходы по
определению стоимости
приобретаемого
акционерным обществом
"Фонд недвижимости
"Самрук-Казына" жилых и
нежилых помещений
МИТ, МЭБП,
МЮ, МФ, АО
"ФНБ "Самрук-
Казына"
Постановление
Правительства
Апрель
2009 года
13-3.
Внесение на одобрение
Правительства перечня
объектов жилищного
строительства,
приобретаемых
акционерным обществом
"Фонд недвижимости
"Самрук-Казына"
АДСиЖКХ,
МЮ, МФ,
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
Постановления
Правительства
Июль -
декабрь
2009 года
13-4.
Примечание РЦПИ!
Подраздел "Дополнительные меры" предусмотрено дополнить
строкой, порядковый номер 13-4, постановлением Правительства РК
от 28.06.2010 № 659 (не подлежит опубликованию)
Среднесрочные меры
14.
Обеспечение и мониторинг
целевого и эффективного
использования выделенных
государственных средств
на поддержку ипотечного и
жилищного рынка
МФ, МЭБП,
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына" (по
согласова-
нию), МИО
Отчет в Правительство
2009 год
15.
Строительство арендного
жилья
АДСиЖКХ, МИО
Информация в Правительство
Ежемесячно
16.
Реализация через систему
жилищных строительных
сбережений объектов,
построенных в рамках
государственных программ,
приоритетным категориям
АО "ЖССБ",
МИО
Информация в Правительство
Ежемесячно
17.
Приобретение национальными управляющими холдингами, национальными холдингами,
национальными компаниями и акционерными обществами с государственным участием
либо с участием национального управляющего холдинга или национального холдинга
квартир в незавершенных объектах гг. Астаны и Алматы.
Информация в Правительство (ежемесячно к 10 числу)
Стоимость квартир будет определяться исходя из озвученной Главой государства

10.1
ЕДБ-дегі ипотекалық қарыздың көлемі мен құрамы туралы ақпаратты жинау және талдау, ипотека бойынша қайта қаржыландыру алатын адамдардың тізімін бекіту
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, әкімдіктер, "ҚИК" АҚ, ЕДБ
Қайта қаржыландыруды алатын адамдардың тізімі
2009 жылғы ақпан
10.2
Қайта қаржыландыруды жүзеге асыру үшін ЕДБ қорландыру көлемін айқындау
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
Үкіметке есеп
2009 жылғы 1 наурызға дейін
10.3
Ипотекалық қарыздардың портфелін қайта қаржыландыру үшін ЕДБ қарыз беру
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
ЕДБ қаражат орналастыру
Тиісті шарттардың жасалуына қарай
Қосымша шаралар
Ағымдағы шаралар
11.
Тұрғын үй құрылысы объектілерін қаржыландырудың өзге тетіктерін әзірлеу және Үкіметтің қарауына енгізу
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
Үкіметпен қаржыландыру тетіктерін келісу
2009 жылғы
1 наурызға дейін
12.
"Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысының 2008 - 2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасына" халық үшін тұрғын үйдің кол жетімділігін қамтамасыз ету бөлігінде өзгерістер енгізу
ИСМ, Қаржымині, ЭБЖМ, ЖАО
Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы
2009 жылғы қаңтар
13.
Үлестік құрылыс мәселелері жөніндегі заңнамаға үлескерлердің құқықтарын қорғауды арттыру бөлігінде өзгерістер енгізу
ИСМ
"Кейбір заңнамалық актілерге тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңын қабылдау
2009 жылғы ақпан
13-1.
Астана, Алматы қалаларындағы және Алматы облысындағы жылжымайтын мүлік объектілерінің құрылысын аяқтау үшін Қор өтеусіз уақытша пайдалануға ақша беретін құрылыс салушылардың тізбесін Үкіметке енгізу
ИСМ, ЭБЖМ, Әділетмині, Қаржымині, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
Үкімет қаулысы
2009 жылғы сәуір
13-2.
"Самұрық-Қазына" жылжымайтын мүлік қоры" акционерлік қоғамы сатып алатын тұрғын және тұрғын емес үй-жайлардың құнын айқындау тәсілдерін Үкіметтің мақұлдауына енгізу
ИСМ, ЭБЖМ, Әділетмині, Қаржымині, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
Үкімет қаулысы
2009 жылғы сәуір
13-3.
"Самұрық-Қазына" жылжымайтын мүлік қоры" акционерлік қоғамы сатып алатын тұрғын үй құрылысы объектілерінің тізбесін Үкіметтің мақұлдауына енгізу
ҚІжТКША,
Әділетмині,
Қаржымині,"Самұрық-Қазына"
ҰӘҚ" АҚ
Үкімет
қаулылары
2009 жылғы шілде-желтоқсан
13-4.
РҚАО-ның ескертпесі!
"Қосымша шаралар" кіші бөлімін реттік нөмірі 13-4-жолмен толықтыру көзделген - ҚР Үкіметінің 2010.06.28 № 659 Қаулысымен (жариялануға жатпайды).
Орта мерзімді шаралар
14.
Ипотекалық және тұрғын үй нарығын қолдауға бөлінген мемлекеттік қаражаттың нысаналы және тиімді пайдаланылуын қамтамасыз ету және оның мониторингі
Қаржымині, ЭБЖМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша), ЖАО
Үкіметке есеп
2009 жыл
15.
Жалға берілетін тұрғын үй салу
ҚжТКШІА, ЖАО
Үкіметке ақпарат
Ай сайын
16.
Мемлекеттік бағдарлама шеңберінде салынған объектілерді тұрғын үй құрылыс жинақ ақшасының жүйесі арқылы басымды санаттарға өткізу
"ТҚЖБ" АҚ, ЖАО
Үкіметке ақпарат
Ай сайын
17.
Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың және мемлекет қатысатын не ұлттық басқарушы холдинг немесе ұлттық холдинг қатысатын акционерлік қоғамдардың Астана және Алматы қалаларындағы аяқталмаған объектілердегі пәтерлерді сатып алуы.
Үкіметке ақпарат (ай сайын 10-күнге)

стоимости 96 тыс. тенге за 1 квадратный метр в Астане и 120 тысяч тенге в
Алматы в черновой отделке.
В случае приобретения квартир в чистовой отделке возможна корректировка цены в
сторону повышения, но не более 24 тыс. тенге за 1 квадратный метр.
Финансирование процесса приобретения квартир в рамках данного направления
будет осуществлено за счет образовавшейся чистой прибыли национальными
управляющими холдингами, национальными холдингами, национальными компаниями и
акционерными обществами с государственным участием либо с участием
национального управляющего холдинга или национального холдинга либо
специальной финансовой помощи, предоставляемой от связанных сторон
17.1.
Утверждение общих
принципов и схемы выкупа
квартир национальными
компаниями и акционерными
обществами с
государственным участием
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына",
АО "Холдинг
"КазАгро"
Решение Совета директоров
акционерных обществ
1 февраля
2009 года
17.2.
Определение объектов
незавершенного
строительства, подлежащих
выкупу национальными
компаниями для своих
сотрудников.
Формирование списка
работников и определение
размера предоставляемого
займа каждому работнику
для приобретения им
квартиры
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына",
АО "Холдинг
"КазАгро"
Решение жилищной комиссии
НК и АО по отбору объектов
строительства и списку
работников.
Заключение Соглашений об
условиях долевого участия
работников НК и АО в
строительстве отобранных
объектов.
15 февраля
2009 года
17.3.
Оформление договорных
отношений по приобретению
жилья и дальнейшее
осуществление контроля
за ходом строительства
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына",
АО "Холдинг
"КазАгро"
Заключение договора займа
между национальными
компаниями и акционерными
обществом и работником.
Заключение договора
долевого участия в
строительстве между
работником и застройщиком.
Заключение договора залога
между Национальными
компаниями и акционерными
обществом и работником
Февраль -
апрель
2009 года
IV. Поддержка малого и среднего бизнеса, организаций по переработке
сельскохозяйственной продукции и производству продуктов питания
1.
Кредитование малого и среднего бизнеса и организаций по переработке
сельскохозяйственной продукции и производству продуктов питания через БВУ в
объеме 240 млрд. тенге, из которых до 70 % будут направляться на
рефинансирование текущих проектов, и не менее 30 % - на новые проекты
эффективной ставке не более 12,5 % годовых. Для решения проблем на
продовольственном рынке и в целях поддержки отечественных товаропроизводителей
продуктов питания, в рамках выделяемых средств 30 % рекомендуется направить на
финансирование проектов по переработке сельскохозяйственной продукции и
производству продуктов питания. При этом указанные заемщики, осуществляющие
переработку сельскохозяйственной продукции и производство продуктов питания,
могут относиться не только к субъектам малого и среднего бизнеса.
Выделяемые средства на поддержку малого и среднего бизнеса и организаций по
переработке сельскохозяйственной продукции и производству продуктов питания
будут предоставляться банкам через АО "ФРП "Даму", при этом права требования АО
"ФРП "Даму" к БВУ по договорам, заключенным между АО "ФРП "Даму" и БВУ, по
решению Правления АО "ФНБ "Самрук-Қазына" могут быть уступлены в пользу АО "ФНБ
"Самрук-Қазына" путем заключения между АО "ФНБ "Самрук-Қазына" и АО "ФРП "Даму"
соответствующего договора об отступном и уступке прав требования (цессия) в
качестве отступного по его обязательствам перед АО "ФНБ "Самрук-Қазына",
предусматривающего сохранение за АО "ФРП "ДАМУ" функций по осуществлению
мониторинга освоения и целевого использования БВУ размещаемых денежных средств.
Часть средств акционерного общества "Фонд стрессовых активов" в сумме 2 млрд.
тенге будет направлена для кредитования финансовых организаций с целью
последующего кредитования покупки оборудования в финансовый лизинг через банки
и лизинговые компании.
Текущие меры:
1.1.
Определение перечня БВУ
для работы в рамках
направления по поддержке
малого и среднего бизнеса
и организаций по
переработке
сельскохозяйственной
продукции и производству
продуктов питания
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
Решение государственной
комиссии по модернизации
экономики, определяющее
перечень БВУ для
сотрудничества в рамках
данного направления
К 25 января
2009 года
1.2.
Отбор БВУ, участвующих в
программе, и установление
лимитов на каждый банк
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
Информация в
Правительство, определяю-
щая суммы финансирования
по каждому БВУ,
участвующему в программе
К 1 февраля
2009 года
1.3.
Широкомасштабное
объявление через СМИ о
начале финансирования МСБ
и ППСХПиППП и условиях
финансирования
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
Выпуски статей,
телепередач, объявлений,
совместных пресс-
конференций с БВУ
Январь
2009 года
1.4.
Составление графика
ежемесячного
финансирования, согласно
заявкам БВУ
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына",
АО "ФРП
"Даму"
Представление в
Правительство графика
финансирования БВУ
К 15 февраля
2009 года
1.5.
Заключение договоров с
БВУ
АО "ФРП
"Даму"
Договора
Февраль
2009 года
Среднесрочные меры
1.6.
Финансирование БВУ
согласно графику
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
Отчет в Правительство
Начиная с
марта
2009 года
1.7.
Финансирование МСБ и
ППСХПиППП путем
рефинансирования ранее
выданных кредитов (до
70 % от полученной БВУ
суммы) и кредитование
новых проектов МСБ и
ППСХПиППП (не менее 30 %
от полученной БВУ суммы)
АО "ФРП
"Даму"
Кредитные договора между
БВУ и МСБ и ППСХПиППП ,
отчет в Правительство
Начиная с
марта
2009 года
1.8.
Мониторинг заемщиков,
получивших средства по
антикризисной программе
МСБ и ППСХПиППП ,
региональными филиалами
АО "ФРП "Даму"
АО "ФРП
"Даму"
Акты мониторинговых
проверок, отчет в
Правительство
Ежекварталь-
но, начиная
с марта
2009 года
2.
Разработка мер по повышению доступности микрокредитования в сельской местности,
в том числе с использованием региональной сети АО "Казпочта"
2.1.
Разработка предложений по
расширению микрокредито-
вания в сельской
местности через
региональную сеть
АО "Фонд финансовой
поддержки сельского
хозяйства",
АО "Казпочта", АО "ФРП
"Даму" и микрокредитные
организации
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына", АО
"Казпочта",
АО "ФРП
"Даму", МСХ,
АО "Холдинг
"КазАгро" ,
микрокредит-
ные
организации
Предложения в
Правительство
Февраль
2009 года
2.2.
Внесение изменений в
Закон Республики
Казахстан "О почте", в
части предоставления АО
"Казпочта" разрешения на
осуществление кредитной
деятельности
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына",
АФН, НБ
Проект Закона
1 марта
2009 года
2.3.
Осуществление
микрокредитных операций
через региональную сеть
АО "Казпочта"
АО "Казпочта"
Информация в Правительство
1 июля
2009 года
3.
Расширение доступа малого и среднего бизнеса и организаций по переработке
сельскохозяйственной продукции и производству продуктов питания к
государственным закупкам
Текущие меры
3.1.
Определение типового
порядка проведения
закупок национальных
управляющих холдингов,
национальных холдингов,
национальных управляющих
компаний, национальных
компаний и аффилиированных
с ними юридических лиц,
предусматривающего
первоочередное размещение
закупок на отечественных
производствах всех
уровней
МФ, МИТ, АО
"ФНБ "Самрук-
Казына", АО
"Холдинг
"КазАгро"
Постановление
Правительства
До 1 марта
2009 года
3.2.
Разработка программы
развития казахстанского
содержания в закупках АО
"ФНБ "Самрук-Казына"
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына" (по
согласованию)
Постановление
Правительства
Февраль
2009 года
3.3.
Внедрение обязательного
условия при заключении
договоров на закупки
крупных партий импортного
оборудования, включение в
них обязательств
поставщика по открытию в
Казахстане производств по
сборке, ремонту и
обслуживанию данного
оборудования
МИТ, МФ,
заинтересо-
ванные
государствен-
ные органы,
национальные
холдинги и
компании (по
согласованию)
Приказы руководителей
уполномоченных
государственных органов,
решения Советов директоров
"АО "ФНБ "Самрук-Казына",
АО "Холдинг "КазАгро"
Январь -
март
2009 года
3.4.
Утверждение уполномо-
ченными государственными
органами, национальными
компаниями, государствен-
ными предприятиями,
акционерными обществами и
юридическими лицами,
более 50 % акций (долей)
которых принадлежат
государству, включая их
дочерние, аффилиированные
и совместно контролируе-
мые организации, в
стратегических планах ,
планах развития и планах
финансово-хозяйственной
деятельности целевых
показателей по доле
казахстанского содержания
в годовом объеме закупок
МИТ,
уполномочен-
ные госу-
дарственные
органы, АО
"ФНБ "Самрук-
Казына", АО
"Холдинг
"КазАгро"
(по согласо-
ванию)
Утвержденные
стратегические планы и
планы развития
Январь -
март
2009 года
Среднесрочные меры
3.5.
Мониторинг показателей
участия малого и среднего
бизнеса и организаций по
переработке
сельскохозяйственной
продукции и производству
продуктов питания в
государственных закупках
МФ
Отчет в Правительство
1 раз в
полугодие
3.6.
Мониторинг показателей
участия малого и среднего
бизнеса и организаций по
переработке
сельскохозяйственной
продукции и производству
продуктов питания в
закупках национальных
управляющих холдингов,
национальных холдингов,
национальных управляющих
компаний, национальных
компаний и
аффилиированных с ними
юридических лиц
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына", АО
"Холдинг
"КазАгро"
Отчет в Правительство
1 раз в
полугодие
4.
Меры по снижению административных барьеров
Текущие меры
4.1.
Сокращение времени регистрации собственности по 3 процедурам с 19 до 12 дней,
стоимости с 26 280 до 20 280 тенге
4.1. 1.
Сокращение сроков
регистрации прав на
недвижимое имущество (за
счет сокращения сроков
выдачи справки о
зарегистрированных правах
(обременениях) на
недвижимое имущество с

Пәтерлердің құны Мемлекет басшысының белгілеген Астана қаласында әрленбеген қалпында 1 шаршы метрі 96 мың теңге және Алматы қаласына 120 мың теңге құнын негізге ала отырып айқындалады.
Толығымен әрленген пәтерлерді сатып алу кезінде баға арттыру жағына қарай, бірақ 1 шаршы метрін 24 мың теңгеден асырмай түзетілуі мүмкін.
Осы бағыт шеңберінде пәтерлер сатып алу процесін қаржыландыру ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың және мемлекет қатысатын не ұлттық басқарушы холдинг немесе ұлттық холдинг қатысатын акционерлік қоғамдардың түзілген таза пайдасының немесе байланысты тараптар ұсынатын арнайы қаржы көмегінің есебінен жүзеге асырылатын болады.
17.1.
Мемлекет қатысатын ұлттық компаниялар мен акционерлік қоғамдардың пәтерлерді сатып алуының жалпы қағидаттары мен схемаларын бекіту.
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ", "ҚазАгро" холдингі" АҚ
Акционерлік қоғамдар Директорлар кеңесінің шешімі
2009 жылғы
1 ақпан
17.2
Ұлттық компаниялардың өз қызметкерлеріне сатып алуларына жататын аяқталмаған құрылыс объектілерін айқындау. Қызметкерлердің тізімін қалыптастыру және әрбір қызметкерге пәтер сатып алу үшін оларға берілетін қарыздың мөлшерін айқындау
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ", "ҚазАгро" холдингі" АҚ
ҰК мен АҚ құрылыс объектілері мен қызметкерлердің тізімін іріктеу жөніндегі тұрғын үй комиссиясының шешімі
Іріктелген объектілердің құрылысына ҰК мен АҚ қызметкерлерінің үлестік қатысу шарттары туралы келісімдер жасасу
2009 жылғы
15 ақпан
17.3
Тұрғын үй сатып алу жөніндегі шарттық қатынастарды ресімдеу және құрылыстың барысын бақылауды одан әрі жүзеге асыру
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ", "ҚазАгро" холдингі" АҚ
Ұлттық компаниялар мен акционерлік қоғамдар және қызметкер арасында қарыз алу шарттарын жасасу. Қызметкер мен құрылыс салушылар арасында құрылысқа үлестік қатысу шартын жасасу. Ұлттық компаниялар мен акционерлік қоғамдар және қызметкер арасында кепілдік шартын жасасу
2009 жылғы ақпан-сәуір
IV. Шағын және орта бизнесті, ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу және тамақ өнімдерін өндіру ұйымдарын қолдау
1.
ЕДБ арқылы шағын және орта бизнеске және ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу және тамақ өнімдерін өндіру ұйымдарына 240 млрд. теңге көлемінде кредит беру, оның 70%-ы ағымдағы жобаларды, кемінде 30%-ы жылдық 12,5%-дан аспайтын тиімді ставка бойынша жаңа жобаларды қайта қаржыландыруға бағытталатын болады.
Азық-түлік нарығындағы проблемаларды шешу үшін және отандық тамақ өнімдерін өндірушілерді қолдау мақсатында, бөлінетін 30 % шеңберіндегі қаражатты ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу және тамақ өнімдерін өндіру жөніндегі жобаларды қаржыландыруға жіберу ұсынылады. Бұл ретте ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеуді және тамақ өнімдерін өндіруді жүзеге асыратын көрсетілген қарыз алушылар тек қана шағын және орта бизнес субъектілеріне жатқызылмауы мүмкін.
Шағын және орта бизнесті және ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу және тамақ өнімдерін өндіру ұйымдарын қолдауға бөлінетін қаражат банктерге "Даму" КДҚ" АҚ арқылы беріледі, бұл ретте "Даму" КДҚ мен ЕДБ арасындағы жасалған шарттар бойынша "Даму" КДҚ-ның ЕДБ-ге қоятын талап ету құқықтары "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ Басқармасының шешімі бойынша "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ алдындағы оның міндеттемелері бойынша қайта табыстау ретінде "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ мен "ДАМУ" КДҚ" АҚ арасында орналастырылатын ақша қаражатын ЕДБ-ның игеруі мен мақсатты пайдалануының мониторингін жүзеге асыру жөнінде қызметтерді "Даму" КДҚ" АҚ-ға қалдыруды көздейтін талап ету құқықтарын қайта табыстау және беру туралы тиісті шарт (цессия) жасасу жолымен "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ-ның пайдасына берілуі мүмкін.
Стресті активтер қоры" акционерлік қоғамы қаражатының 2 млрд. теңге сомасындағы бір бөлігі банктер мен лизингілік компаниялар арқылы қаржылық лизингке жабдық сатып алуға кейіннен кредит беру мақсатында қаржы ұйымдарына кредит беруге бағытталатын болады.
Ағымдағы шаралар
1.1.
Шағын және орта бизнесті және ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу және тамақ өнімдерін өндіру ұйымдарын қолдау жөніндегі бағыттар шеңберіндегі жұмыстар үшін ЕДБ тізбесін айқындау
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ"
Осы бағыттар шеңберінде ынтымақтастық үшін ЕДБ тізбесін айқындайтын Экономиканы жаңғырту жөніндегі мемлекеттік комиссияның шешімі
2009 жылғы
25 қаңтарға
1.2.
Бағдарламаға қатысушы ЕДБ-ны іріктеу және әрбір банкке лимиттер белгілеу
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ"
Үкіметке бағдарламаға қатысушы әрбір ЕДБ бойынша қаржыландыру сомасын айқындайтын ақпарат
2009 жылғы
1 ақпанға
1.3.
ШОБ және АШӨҚӨжТӨӨК қаржыландырудың басталуы және қаржыландыру шарттары туралы БАҚ арқылы кең ауқымды жариялау
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ"
Мақалалар, телебағдарламалар, хабарландырулар, ЕДБ-мен бірге баспасөз-конференцияларын шығару
2009 жылғы қаңтар
1.4.
ЕДБ өтінімдеріне сәйкес ай сайынғы қаржыландыру кестесін жасау
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ", "Даму" КДҚ" АҚ
ЕДБ-ны қаржыландыру кестесін Үкіметке ұсыну
2009 жылғы
15 ақпанға
1.5.
ЕДБ-мен шарттар жасасу
"Даму" КДҚ" АҚ
Шарттар
2009 жылғы ақпанға
Орта мерзімді шаралар
1.6.
Кестеге сәйкес ЕДБ-ны қаржыландыру
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ"
Үкіметке есеп
2009 жылғы наурыздан бастап
1.7.
Бұрын берілген кредиттерді (ЕДБ алған сомадан 70%-ға дейін) қайта қаржыландыру арқылы ШОБ және АШӨҚӨжТӨӨК қаржыландыру және ШОБ жаңа жобаларына кредит беру (ЕДБ алған соманың кемінде 30%-ы)
"Даму" КДҚ" АҚ
ЕДБ мен ШОБ және АШӨҚӨжТӨӨК арасындағы кредит шарттары, Үкіметке есеп
2009 жылғы наурыздан бастап
1.8.
"Даму" КДҚ" АҚ-ның өңірлік филиалдарынан ШОБ дағдарысқа қарсы бағдарламасы бойынша қаражат алған қарыз алушылар мониторингі
"Даму" КДҚ" АҚ
Мониторингтік тексерулердің актілері, Үкіметке есеп
2009 жылғы наурыздан бастап тоқсан сайын
2.
Ауылдық жерлерде шағын кредит берудің қол жетімділігін арттыру, оның ішінде "Қазпочта" АҚ өңірлік желісін пайдалана отырып арттыру жөніндегі шараларды әзірлеу
2.1.
"Ауыл шаруашылығын қаржылық қолдау қоры" АҚ, "Қазпочта" АҚ, "Даму" КДҚ" АҚ өңірлік желісі және шағын кредит беру ұйымдары арқылы ауылдық жерлерде шағын кредит беруді кеңейту жөнінде ұсыныстар әзірлеу
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ", "Қазпочта" АҚ, "Даму" КДҚ" АҚ, АШМ, "ҚазАгро" холдингі" АҚ, шағын кредит беру ұйымдары
Үкіметке ұсыныстар
2009 жылғы ақпан
2.2.
"Почта туралы" Қазақстан Республикасының Заңына "Қазпочта" АҚ-ға кредиттік қызметті жүзеге асыруға рұқсат беру бөлігінде өзгерістер енгізу
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ", ҚҚА, ҰБ
Заң жобасы
2009 жылғы
1 наурыз
2.3
"Қазпочта" АҚ өңірлік желісі арқылы шағын кредит беру операцияларын жүзеге асыру
"Қазпочта" АҚ
Үкіметке ақпарат
2009 жылғы
1 шілде
3.
Шағын және орта бизнестің және ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу және тамақ өнімдерін өндіру ұйымдарының мемлекеттік сатып алуға қол жетімділігін кеңейту
Ағымдағы шаралар
3.1.
Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық басқарушы компаниялардың, ұлттық компаниялардың және олар аффилиирлеген заңды тұлғалардың барлық деңгейлердегі отандық өндірістерге сатып алуды бірінші кезекті орналастыруды көздейтін сатып алуды өткізудің үлгі тәртібін айқындау
Қаржымині, ИСМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ", "ҚазАгро" холдингі" АҚ
Үкімет қаулысы
2009 жылғы
1 наурызға дейін
3.2.
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ" сатып алуындағы қазақстандық қамтуды дамыту бағдарламасын әзірлеу
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ" (келісім бойынша)
Үкімет қаулысы
2009 жылғы ақпан
3.3.
Импорттық жабдықтардың ірі партиясын сатып алуға арналған шарттарды жасау кезінде міндетті шарттар енгізу, оларға Қазақстанда осы жабдықтарды жинау, жөндеу және қызмет көрсету бойынша өндірісті ашу жөніндегі өнім берушінің міндеттерін енгізу
ИСМ, Қаржымині, мүдделі мемлекеттік органдар, ұлттық холдингтер мен компаниялар (келісім бойынша)
Уәкілетті мемлекеттік органдар басшыларының бұйрықтары, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, "ҚазАгро" холдингі" АҚ Директорлар кеңестерінің шешімдері
2009 жылғы қаңтар-наурыз
3.4.
Уәкілетті мемлекеттік органдардың, ұлттық компаниялардың, мемлекеттік кәсіпорындардың, акционерлік қоғамдардың акцияларының (үлестерінің) 50%-дан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалардың олардың еншілес, аффилиирленген және бірлесіп бақылаушы ұйымдарының сатып алудың жылдық көлемінде қазақстандық қамту үлесі бойынша нысаналы көрсеткіштерін стратегиялық жоспарлар, даму жоспарларында және қаржы-шаруашылық қызмет жоспарларында бекіту
ИСМ, уәкілетті мемлекеттік органдар, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, "ҚазАгро" холдингі" АҚ (келісім бойынша)
Бекітілген стратегиялық жоспарлар мен даму жоспарлары
2009 жылғы қаңтар-наурыз
Орта мерзімді шаралар
3.5.
Шағын және орта бизнестің және ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу және тамақ өнімдерін өндіру ұйымдарының мемлекеттік сатып алуға қатысу көрсеткіштерінің мониторингі
Қаржымині
Үкіметке есеп
жарты жылдықта 1 рет
3.6.
Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық басқарушы компаниялардың, ұлттық компаниялардың және олар аффилиирлеген заңды тұлғалардың сатып алуларына шағын және орта бизнестің және ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу және тамақ өнімдерін өндіру ұйымдарының қатысу көрсеткіштерінің мониторингі
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ", "ҚазАгро" холдингі" АҚ
Үкіметке есеп
жарты жылдықта 1 рет
4.
Әкімшілік кедергілерді азайту жөніндегі шаралар
Ағымдағы шаралар
4.1.
3 рәсім бойынша меншікті тіркеу уақытын 19 күннен 12 күнге дейін, құнын 26 280 теңгеден 20 280 теңгеге дейін қысқарту
4.1.1.

3-х до 1 дня)
МЮ
Приказ "О внесении
изменений и дополнений в
приказ Министра юстиции
Республики Казахстан от 28
марта 2008 годах" № 83
"Об утверждении Регламента
оказания государственной
услуги по государственной
регистрации прав
(обременении) на
недвижимое имущество и
сделок с ним через центры
обслуживания населения"
Январь
2009 года
4.1. 2.
Сокращение тарифов оплаты
нотариальных услуг
МЮ
Заключение Правительства к
проекту Закона Республики
Казахстан "О внесении
изменений и дополнений в
законодательные акты по
вопросам нотариата",
инициированного депутатами
Февраль
2009 года
4.2.
Сокращение времени на открытие предприятия по 4 процедурам с 12 до 6 дней,
стоимости с 14 780 до 11 280 тенге
4.2. 1.
Сокращение сроков
регистрации до 3-х дней
МЮ
Постановление
Правительства Республики
Казахстан "О проекте
Закона Республики
Казахстан "О внесении
изменений и дополнений в
некоторые законодательные
акты по вопросам
государственной
регистрации юридических
лиц"
Январь
2009 года
Приказ "О внесении
изменений и дополнений в
приказ Министра
юстиции Республики
Казахстан от 12 апреля
2007 года № 112 "Об
утверждении Инструкции по
государственной
регистрации юридических
лиц и учетной регистрации
филиалов и
представительств"
Март
2009 года
Приказ "О некоторых
вопросах регистрации
юридических лиц, филиалов
и представительств"
Март
2009 года
4.3.
Сокращение процедур с 38 до 11, времени по процедурам с 231 до 81 дня,
стоимости с 10 536 652 до 385 332 тенге для получения разрешения на
строительство
4.3. 1.
Упрощение процедур и
сокращение сроков
стоимости для получения
разрешения на
строительство
МИТ
Проект постановления
Правительства Республики
Казахстан "О проекте
Закона Республики
Казахстан "О внесении
изменений и дополнений в
некоторые законодательные
акты по вопросам
градостроительной,
архитектурно-строительной
деятельности"
Февраль
2009 года
Проект постановления
Правительства Республики
Казахстан "О внесении
изменений и дополнений в
постановление
Правительства Республики
Казахстан от 10 октября
2001 года № 1328
"Некоторые вопросы
реализации Закона
Республики Казахстан "Об
архитектурной,
градостроительной и
строительной деятельности
в Республике Казахстан"
Март
2009 года
Проект постановления
Правительства Республики
Казахстан "О внесении
изменений и дополнений в
постановление
Правительства Республики
Казахстан от 29 июля 2002
года № 840 "Об утверждении
Правил осуществления
архитектурно-строительного
контроля в Республике
Казахстан"
Март
2009 года
Проект постановления
Правительства Республики
Казахстан "О внесении
изменений и дополнений в
постановление
Правительства Республики
Казахстан от 6 мая 2008
года № 425 "О некоторых
мерах по упрощению порядка
оформления и выдачи
исходных материалов
(данных) и разрешительных
документов для
строительства объектов"
Март
2009 года
Проект постановления
Правительства Республики
Казахстан "О внесении
изменений и дополнений в
постановление
Правительства Республики
Казахстан от 19 августа
2002 года № 918
"О Правилах проведения
экспертизы предпроектной
(технико-экономических
обоснований) и проектной
(проектно-сметной)
документации на
строительство, независимо
от источников
финансирования, а так же
утверждения проектов,
строящихся за счет
государственных
инвестиций"
Март
2009 года
4.4.
Улучшение индекса раскрытия информации о сделке, повышение ответственности
директоров, способности акционеров участвовать в судебном процессе
4.4. 1.
Повышение прозрачности
информации о сделках с
заинтересованными
сторонами в финансовой
отчетности акционерного
общества
НБ (по согла-
сованию),
АФН (по
согласо-
ванию), МФ
Проект Закона Республики
Казахстан "О внесении
изменений и дополнений в
некоторые законодательные
акты Республики Казахстан
по вопросам
совершенствования
законодательства
Республики Казахстан о
платежах и переводах
денег, бухгалтерского
учета и финансовой
отчетности финансовых
организаций и деятельности
Национального Банка
Республики Казахстан"
Февраль
2009 года
4.5.

Жылжымайтын мүлікке құқықтарды тіркеу мерзімін қысқарту (жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) туралы анықтама беру мерзімін 3 күннен 1 күнге дейін қысқарту есебінен)
Әділетмині
"Халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы жылжымайтын мүлікке құқықтарды және онымен мәмілелерді халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы мемлекеттік тіркеу жөніндегі мемлекеттік қызметтер көрсету регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2008 жылғы 28 наурыздағы N 83 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" бұйрық
2009 жылғы қаңтар
4.1.2.
Нотариалдық қызметтер төлемінің тарифтерін азайту
Әділетмині
Депутаттар бастамашылық жасаған "Заңнамалық актілерге нотариат мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасына Үкіметтің қорытындысы
2009 жылғы ақпан
4.2.
4 рәсім бойынша кәсіпорын ашуға уақытты 12 күннен 6 күнге дейін, құнын 14 780 теңгеден 11 280 теңгеге дейін азайту
Тіркеу мерзімін 3 күнге дейін азайту
Әділетмині
"Кейбір заңнамалық актілерге заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
2009 жылғы қаңтар
"Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2007 жылғы 12 сәуірдегі N 112 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" бұйрық
2009 жылғы наурыз
"Заңды тұлғаларды, филиалдар мен өкілдіктерді тіркеудің кейбір мәселелері туралы" бұйрық
2009 жылғы наурыз
4.3.
Рәсімдерді 38-ден 11-ге дейін қысқарту, рәсімдер бойынша уақытты 231 күннен 81 күнге дейін, құрылысқа рұқсат алу бойынша құнын 10 536 652 теңгеден 385 332 теңгеге дейін қысқарту
4.3.1.
Рәсімдерді жеңілдету және құрылысқа рұқсат алу үшін құн мерзімін қысқарту
ИСМ
"Кейбір заңнамалық актілерге қала құрылысы, сәулет-құрылыс қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы" Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасы
2009 жылғы ақпан
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асырудың кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 10 қазандағы N 1328 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасы
2009 жылғы наурыз
"Қазақстан Республикасында сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асырудың ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 29 шілдедегі N 840 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасы
2009 жылғы наурыз
"Объектілерді салу үшін бастапқы материалдарды (деректерді) және рұқсат беретін құжаттарды ресімдеу мен беру тәртібін оңайлату жөніндегі кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 6 мамырдағы N 425 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасы
2009 жылғы наурыз
"Қаржыландыру көздеріне қарамастан құрылысқа арналған жобалау алдындағы (техникалық-экономикалық негіздемелер) және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамаға сараптама жүргізу, сондай-ақ мемлекеттік инвестициялар есебінен салынып жатқан жобаларды бекіту ережесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 19 тамыздағы N 918 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасы
2009 жылғы наурыз
4.4.
Мәміле туралы ақпаратты ашу индексін жақсарту, директорлардың жауапкершілігін, акционерлердің сот процесіне қатысу қабілетін арттыру
4.4.1.
Акционерлік қоғамның қаржылық есебінде мүдделі тараптармен мәмілелер туралы ақпараттың ашықтығын арттыру
ҰБ (келісім бойынша), ҚҚА (келісім бойынша), Қаржымині
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ақша төлемі мен аударымы, қаржы ұйымдарының бухгалтерлік есебі мен қаржылық есептілігі және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметі туралы" Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2009 жылғы ақпан
4.5.

Сокращение 3-х документов, в 3 раза времени на процедуры, на 25 % расходов на
проведение экспортных операций
Сокращение 3-х документов, на 30 % времени на процедуры, на 25 % расходов на
проведение операций импорта
4.5. 1.
Доработка в Мажилисе
Парламента Республики
Казахстан законопроекта
"О внесении изменений и
дополнений в некоторые
законодательные акты в
области таможенного дела"
в части упрощения
процедуры таможенного
оформления,
предусматривающей:
принятие в качестве
документа контроля
доставки товаров
товаросопроводительных
документов с отменой
бумажного носителя;
осуществление электронной
регистрации участников
внешнеэкономической
деятельности без выдачи
учетной карточки
участника внешнеэкономи-
ческой деятельности и
исключения ее из списка
при представлении
документов при таможенном
оформлении
МФ, МЭБП
Одобренный Мажилисом
Парламента Республики
Казахстан проект Закона
Республики Казахстан "О
внесении изменений и
дополнений в некоторые
законодательные акты в
области таможенного дела"
Март
2009 года
4.5. 2.
Сокращение сроков для
получения лицензий по
экспорту и импорту
МИТ, МФ
Постановление
Правительства Республики
Казахстан "О внесении
изменений и дополнений в
постановление
Правительства Республики
Казахстан от 12 июня 2008
года № 578 "Об
утверждении Правил
лицензирования экспорта и
импорта товаров"
Январь
2009 года
4.5. 3.
Упрощение и конкретизация
процедур, сроков в
области сертификации и
разрешительной системы в
части осуществления
санитарно-эпидемиологи-
ческого и других видов
контроля, влияющих на
проведение
экспортно-импортных
операций
МИТ
Постановление
Правительства Республики
Казахстан "О внесении
изменений и дополнений в
постановление
Правительства
Республики Казахстан от 4
февраля 2008 года № 90 "Об
утверждении Технического
регламента "Процедура
подтверждения
соответствия"
Январь
2009 года
МЗ
Приказ "О внесении
изменений и дополнений в
приказ Министра
здравоохранения Республики
Казахстан от 14 ноября
2003 года № 841 "Об
утверждении Правил
проведения санитарно-
эпидемиологической
экспертизы"
Январь
2009 года
МСХ
Приказ "О внесении
изменений и дополнений в
приказы Министра сельского
хозяйства от 1 апреля 2008
года № 199 "Об утверждении
Правил проведения
ветеринарно-санитарной
экспертизы пищевой
продукции по определению
ее безопасности" и от 4
декабря 2002 года № 399
"Об утверждении Правил
выдачи акта экспертизы
ветеринарными
лабораториями по
результатам диагностики
или ветеринарно-санитарной
экспертизы объектов
государственного
ветеринарного надзора"
Март
2009 года
4.5. 4.
Исключение выдачи
разрешения на ввоз
(импорт) пищевой
продукции, подлежащей
государственной
регистрации, за
исключением образцов,
необходимых для
проведения регистра-
ционных испытаний
МЗ
Постановление
Правительства Республики
Казахстан "О внесении
изменений и дополнений в
постановление
Правительства Республики
Казахстан от 19 февраля
2008 года № 165 "Об
утверждении Правил ввоза
(импорта) пищевой
продукции, подлежащей
государственной
регистрации"
Январь
2009 года
Среднесрочные меры
4.6.
Продолжение работы по
снижению административных
барьеров
МЭБП
Отчет в Правительство
Ежеквартально
5.
Внедрение механизма гарантирования АО "ФРП "Даму" кредитов, предоставляемых
банками второго уровня для субъектов малого и среднего бизнеса и организаций
по переработке сельскохозяйственной продукции и производству продуктов питания
5.1.
Выработка механизма
гарантирования кредитов
субъектов малого и
среднего бизнеса и
организаций по
переработке
сельскохозяйственной
продукции и производству
продуктов питания в
рамках действующего
законода тельства
Республики Казахстан
"АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
Подписание соответствующих
договоров с БВУ с
последующим представлением
информации в
Правительство.
Внесение соответствующих
изменений и дополнений во
внутренние документы
АО "ФРП "Даму"
Январь -
февраль
2009 года
V. Реализация второго направления Программы "30 корпоративных лидеров Казахстана"
Механизмы: реализация проектов будет осуществляться в следующих направлениях:
развитие глубокой переработки зерна;
переработка мяса и молока;
развитие рыбоводства и переработка рыбной продукции;
переработка плодоовощной продукции и др.
Реализуемым в данных направлениях проектам будут оказаны следующие виды
государственной поддержки:
финансовая поддержка на реализацию инвестиционного проекта, строительство
инфраструктуры, развитие сопутствующих производств;
институциональная поддержка (изменение законодательства, предоставление земли и
прав на недропользование, развитие трудовых ресурсов и НИОКР).
Операторами данного направления с точки зрения координации будут являться
АО "ФНБ "Самрук-Казына" и социально-предпринимательские корпорации.
Финансирование строительства инфраструктуры по проектам в данном направлении будет
осуществляться напрямую через администраторов бюджетных программ (местные
исполнительные органы) за счет средств республиканского бюджета и/или дочерними
организациями АО "ФНБ "Самрук-Казына", выделяемых из республиканского бюджета на
капитализацию.
Финансирование инвестиционного проекта без привязки к внешней инфраструктуре может
осуществляться через дочерние организации АО "ФНБ "Самрук-Казына" и
социально-предпринимательские корпорации за счет заемных средств и/или средств
республиканского бюджета, выделяемых на капитализацию и/или в виде бюджетного
займа.
1.
Выделение средств на
выполнение государствен-
ного задания по разработке
мастер-планов для создания
комплекса интегрированных
взаимосвязанных и
сопутствующих производств
МЭБП
Постановление
Правительства
Апрель
2009 года
2.
Разработка мастер-планов
для создания комплекса
интегрированных,
взаимосвязанных и
сопутствующих производств
АО "Нацио-
нальный
аналитичес-
кий центр
при Прави-
тельстве и
Националь-
ном Банке
Республики
Казахстан"
мастер-планы
Октябрь
2009 года
3.
Выделение необходимых
земельных участков для
реализации проектов,
обеспечение
инфраструктурой
Акиматы
областей,
гг. Астаны
и Алматы,
СПК
Информация в
Правительство
Июнь
2009 года
4.
Внесение мастер-планов на
рассмотрение Государст-
венной комиссии по
вопросам модернизации
экономики Республики
Казахстан
МЭБП, АО
"Националь-
ный анали-
тический
центр при
Правитель стве
и Националь-
ном Банке
Республики
Казахстан"
Решение Государственной
комиссии
Ноябрь
2009 года
5.
Объявление конкурса на
реализацию проектов
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына",
СПК
Информация в СМИ
Ноябрь
2009 года
6.
Начало реализации проектов
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына",
СПК, МСХ,
АО "Холдинг
"КазАгро"
Информация в
Правительство
Январь
2010 года
VI. Реализация инновационных, индустриальных и инфраструктурных проектов
Механизмы: реализация проектов будет осуществляться по следующим направлениям:

3 құжатты рәсімдерге арналған уақытты 3 есе, экспорт операцияларын жүргізуге арналған шығыстарды 25% қысқарту.
3 құжатты, рәсімдерге арналған уақытты 30%-ға, импорт операцияларын жүргізуге арналған шығыстарды 25% қысқарту
4.5.1.
Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісінде "Кеден ісі саласындағы кейбір заңнамалық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасын кедендік ресімдеуді оңайлату бөлігінде мыналарды көздейтін пысықтау:
қағаз тасығышты алып тастап тауар жеткізуді бақылайтын құжат ретінде тауарларға ілеспе құжаттарды қабылдау;
сыртқы экономикалық қызметке қатысушының есеп карточкасын бермей сыртқы экономикалық қызметке қатысушыны электронды тіркеуді жүзеге асыру және кедендік ресімдеу кезінде құжаттарды ұсынғанда оны тізімнен алып тастау
Қаржымині, ЭБЖМ
Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісі мақұлдаған "Кеден ісі саласындағы кейбір заңнамалық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2009 жылғы наурыз
4.5.2.
Экспорт және импорт бойынша лицензиялар алу үшін мерзімдерді қысқарту
ИСМ, Қаржымині
"Тауарлардың экспорты мен импортын лицензиялау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 12 маусымдағы N 578 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
2009 жылғы қаңтар
4.5.3.
Сертификаттау және рұқсат беру жүйесі саласында экспорт-импорт операцияларын жүргізуге ықпал ететін, санитарлық-эпидемиологиялық және бақылаудың басқа да түрлерін жүзеге асыру бөлігінде рәсімдерді, мерзімдерді оңайлату және нақтылау
ИСМ
"Сәйкестікті растау рәсімдері" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 4 ақпандағы N 90 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
2009 жылғы қаңтар
ДСМ
"Санитарлық-эпидемиологиялық сараптауды өткізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2003 жылғы 14 қарашадағы N 841 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" бұйрық
2009 жылғы қаңтар
АШМ
"Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігін айқындау бойынша оларға ветеринарлық-санитарлық сараптама жүргізу ережесін бекіту туралы" Ауыл шаруашылығы министрінің 2008 жылғы 1 сәуірдегі N 199 және "Мемлекеттік ветеринариялық қадағалау объектілеріне диагностика немесе ветеринариялық-санитариялық сараптау нәтижелері бойынша ветеринариялық зертханалардың сараптау актісін беру ережесін бекіту туралы" Ауыл шаруашылығы министрінің 2002 жылғы 4 желтоқсандағы N 399 бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" бұйрық
2009 жылғы наурыз
4.5.4.
Тіркеу сынақтарын жүргізу үшін қажетті үлгілерді қоспағанда, мемлекеттік тіркелуге тиісті тамақ өнімдерін әкелуге (импорттауға) рұқсат беруді алып тастау
ДСМ
"Мемлекеттік тіркелуге тиіс тамақ өнімдерін әкелу (импорттау) ережесін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 19 ақпандағы N 165 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
2009 жылғы қаңтар
Орта мерзімді шаралар
4.6.
Әкімшілік кедергілерді азайту жөніндегі жұмысты жалғастыру
ЭБЖМ
Үкімет қаулысы
Тоқсан сайын
5.
Шағын және орта бизнес және ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу және тамақ өнімдерін өндіру ұйымдары субъектілері үшін екінші деңгейдегі банктер беретін кредиттерді "Даму" КДҚ" АҚ-ның кепілдік беру тетігін енгізу
5.1.
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы шеңберінде шағын және орта бизнес және ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу және тамақ өнімдерін өндіру ұйымдары субъектілеріне кредиттерге кепілдік беру тетігін пысықтау
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
Кейіннен Үкіметке ақпарат ұсына отырып, ЕДБ-мен тиісті шарттарға қол қою. "Даму" КДҚ" АҚ ішкі құжаттарына тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізу
2009 жылғы қаңтар-ақпан
V. "Қазақстанның 30 корпоративтік көшбасшысы" бағдарламасының екінші бағытын іске асыру
Тетіктері:Тетіктері: жобаларды іске асыру мынадай бағыттарда жүзеге асырылатын болады:
астықты тереңдете қайта өңдеуді дамыту;
ет пен сүтті қайта өңдеу;
балық шаруашылығын және балық өнімін қайта өңдеуді дамыту;
жеміс-көкөніс өнімдерін қайта өңдеу және басқалары
Осы бағыттардағы іске асырылатын жобаларға мемлекеттік қолдаудың мынадай түрлері көрсетілетін болады:
инвестициялық жобаны іске асыруды, инфрақұрылымды салуды, ілеспе өндірістерді дамытуды қаржылай қолдау;
институционалдық қолдау (заңнаманы өзгерту, жер және жер қойнауын пайдалануға құқықтар беру, еңбек ресурстарын дамыту және ҒЗТКЖ).
Үйлестіру тұрғысынан алып қарағанда "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ және әлеуметтік кәсіпкерлік корпорациялар осы бағыттың негізгі операторлары болып табылады.
Осы бағыттағы жобалар бойынша инфрақұрылымдар салуды қаржыландыру тікелей бюджеттік бағдарламалар әкімшілері (жергілікті атқарушы органдар) арқылы республикалық бюджет қаражаты есебінен және/немесе республикалық бюджеттен капиталдандыруға бөлінетін қаражат есебінен "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ-ның еншілес ұйымдары жүзеге асыратын болады.
Инвестициялық жобаны сыртқы инфрақұрылымға байланыстырмай қаржыландыру "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ-ның еншілес ұйымдары және әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялар арқылы қарыз қаражаты және/немесе капиталдандыруға және/немесе бюджет қарызы түрінде бөлінетін республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылуы мүмкін.
1.
Ықпалдасқан, өзара байланысты және ілеспе өндірістер кешенін құру үшін мастер-жоспарлар әзірлеу бойынша мемлекеттік тапсырысты орындауға қаражат бөлу
ЭБЖМ
Үкімет қаулысы
2009 жылғы сәуір
2.
Ықпалдасқан, өзара байланысты және ілеспе өндірістер кешенін құру үшін мастер-жоспарлар әзірлеу
"Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ұлттық Банкінің жанындағы Ұлттық талдамалық орталық" АҚ
мастер-жоспарлар
2009 жылғы қазан
3.
Жобаларды іске асыру үшін қажетті жер учаскелерін бөлу, инфрақұрылыммен қамтамасыз ету
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, ӘКК
Үкіметке ақпарат
2009 жылғы маусым
4.
Мастер-жоспарларды Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссияның қарауына енгізу
ЭБЖМ, "Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ұлттық Банкінің жанындағы Ұлттық талдамалық орталық" АҚ
Мемлекеттік комиссия шешімі
2009 жылғы қараша
5.
Жобаларды іске асыруға конкурс жариялау
"Самұрық-Қазына" АҚ, ӘКК
БАҚ-қа ақпарат
2009 жылғы қараша
6.
Жобаларды іске асырудың басталуы
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, ӘКК, АШМ, "ҚазАгро" холдингі" АҚ
Үкіметке ақпарат
2010 жылғы қаңтар
VI. Инновациялық, индустриялық және инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру
Тетіктері: жобаларды іске асыру мынадай бағыттар бойынша жүзеге асырылатын болады:

1) энергетические проекты;
2) инфраструктурные проекты для поддержания занятости населения;
3) кредитование субъектов предпринимательства в обрабатывающей промышленности.
Реализация проектов по данным направлениям решит проблемы энергетического
дефицита для экономики и в условиях кризиса стабилизирует рынок труда и обеспечит
поддержку реального сектора экономики.
Операторами по экономически окупаемым инфраструктурным проектам будут дочерние
организации АО "ФНБ "Самрук-Қазына". Финансирование экономически окупаемых проектов
будет осуществляться за счет заемных средств и/или средств, выделяемых из
республиканского бюджета в виде капитализации и/или бюджетных кредитов. В рамках
данного направления предполагается направить 120 млрд. тенге из средств, выделенных
на капитализацию из Национального фонда, также будут использованы средства
акционерного общества "Фонд стрессовых активов" в размере 40 млрд. тенге. Отбор
проектов и распределение средств будет осуществляться органами управления АО "ФНБ
"Самрук-Казына".
Операторами по экономически неокупаемым, но социально-значимым,
инфраструктурным проектам будут соответствующие администраторы бюджетных программ.
Финансирование экономически неокупаемых проектов будет осуществляться за счет
средств республиканского бюджета.
Текущие меры
1.
Отбор приоритетных
инфраструктурных проектов
АО "ФНБ "Самрук-Казына" в
рамках выделяемых средств
из Национального Фонда
Республики Казахстан
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
Перечень инфраструктурных
проектов, одобренный
протокольным решением
Государственной комиссии
по вопросам модернизации
экономики при
Правительстве Республики
Казахстан
1 февраля
2009 года
Среднесрочные меры
2.
Проведение экспертизы
проектов и осуществление
соответствующих процедур
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
Отчет о ходе проведения
экспертизы
Апрель
2009 года
3.
Решение уполномоченного
органа "АО "ФНБ
"Самрук-Казына" по
финансированию проектов
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
Решение уполномоченного
органа "АО "ФНБ
"Самрук-Казына"
С мая 2009
года (по мере
готовности
проектов)
4.
Подписание договоров займа
либо прямое финансирование
проектов
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
Подписание договоров
С мая 2009
года (по мере
готовности
проектов и
принятия
решений
Совета
директоров)
5.
Привлечение средств
соинвесторов проектов
Национальные
компании или
СПК
Зачисление средств на
счета проектной компании
С июня
2009 года
6.
Освоение средств "АО "ФНБ
"Самрук-Казына"
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
Зачисление средств АО "ФНБ
"Самрук-Казына" на счета
проектных компаний
С июня
2009 года
7.
Реализация проектов:
строительство объектов,
организация производства,
ввод в эксплуатацию
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына",
АО "БРК",
национальные
компании
Введенные в эксплуатацию
объекты
Начиная с
2009 года
(по мере
готовности
проектов)
8.
Мониторинг хода реализации
инвестиционных проектов
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
Информация в Правительство
Ежеквартально
9.
Утверждение предельных
уровней тарифов на
электрическую энергию и
другие услуги естественных
монополий
АРЕМ, МЭМР
Постановление
Правительства
К 1 мая
2009 года
10.
Продолжение строительства
Коксарайского
водохранилища, других
ирригационных сооружений
МЧС, МСХ
Информация в Правительство
и Администрацию Президента
Республики Казахстан
Декабрь 2009
года
11.
Начало строительства
первого интегрированного
газохимического комплекса
в Атырауской области
МЭМР, АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
Информация в Правительство
и Администрацию Президента
Республики Казахстан
Июль, январь
2009-2011 гг.
12.
Строительство Мойнакской
ГЭС, расширение и
реконструкция
Экибастузской ГРЭС-2 и
строительство Балхашской
ТЭС
МЭМР, АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
Информация в Правительство
и Администрацию Президента
Республики Казахстан
Июль, январь
2009-2011 гг.
13.
Реконструкция
автодорожного транзитного
коридора "Западная
Европа-Западный Китай"
МТК, АО "ФНБ
"Самрук-
Казына",
акиматы
Алматинской,
Жамбылской,
Южно-
Казахстанс-
кой, Кызылор-
динской,
Актюбинской
областей
Информация в Правительство
и Администрацию Президента
Республики Казахстан
Ежегодно,
декабрь
2009-2011 гг.
14.
Реконструкция и
модернизация Атырауского,
Шымкентского,
Павлодарского
нефтеперерабатывающих
заводов
МЭМР, АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
Информация в Правительство
и Администрацию Президента
Республики Казахстан
15 июля 2009
года,
15 января
2010 года
15.
Реализация инновационных,
индустриальных и
инфраструктурных
проектов путем
капитализации АО "Банк
Развития Казахстана"
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
АО "Банк
Развития
Казахстана"
Информации в
Правительство
Ежеквартально
VII. Развитие агропромышленного комплекса
1.
Осуществление заимствования АО "Холдинг "КазАгро" из Национального фонда
Республики Казахстан путем выпуска облигаций на сумму 1 млрд. долларов США
1.1.
Предложение о включении
облигаций АО "Холдинг
"КазАгро" в перечень
разрешенных финансовых
инструментов для
инвестирования средств
Национального фонда
Республики Казахстан
МЭБП, МСХ,
МФ, НБ, АО
"Холдинг
"КазАгро"
Решение Совета по
управлению Национальным
фондом при Президенте
Республики Казахстан
К 15 января
2009 года
1.2.
Утверждение основных
параметров и условий
облигационного займа
НБ, АО
"Холдинг
"КазАгро" ,
МЭБП, МФ, АФН
Утвержденные параметры и
условия облигационного
займа
К 20 января
2009 года
1.3.
Внесение изменений в Указ
Президента Республики
Казахстан от 1 сентября
2005 года № 1641, в части
уточнения Концепции
формирования и
использования средств
Национального фонда
Республики Казахстан на
среднесрочную перспективу
МЭБП, МФ, НБ
Проект Указа Президента
К 16 февраля
2009 года
1.4.
Внесение изменений в
перечень разрешенных
зарубежных финансовых
инструментов, за
исключением нематериальных
активов, для размещения
Национального фонда
Республики Казахстан, в
части разрешения
инвестирования активов
Национального фонда
Республики Казахстан в
ценные бумаги
казахстанских эмитентов
МФ, НБ
Постановление
Правительства
К 16 февраля
2009 года
1.5.
Принятие решения на
заседании Совета
директоров АО "Холдинг
"КазАгро" о выпуске
облигаций для
привлечения средств
Национального фонда
Республики Казахстан
АО "Холдинг
"КазАгро"
Протокол заседания Совета
директоров АО "Холдинг
"КазАгро"
К 20 января
2009 года
1.6.
Государственная
регистрация выпуска
облигаций для привлечения
средств Национального
фонда Республики Казахстан
АФН, АО
"Холдинг
"КазАгро"
Свидетельство о
государственной
регистрации выпуска
облигаций
К 5 февраля
2009 года
1.7.
Выкуп облигаций АО
"Холдинг "КазАгро"
Национальным Банком в
портфель Национального
фонда Республики Казахстан
НБ, МФ, АО
"Холдинг
"КазАгро"
Договоры купли-продажи
облигаций;
перевод денежных средств
на счета АО "Холдинг
"КазАгро" в Национальном
Банке РК
К 1 марта
2009 года
2.
Направление инвестиций на поддержку существующих и развитие новых
экспортоориентированных секторов, в том числе:
зерновой сектор;
переработка мясной и молочной продукции;
производство плодовоовощных культур;
создание сети тепличных хозяйств, овощехранилищ, птицефабрик, молочно-товарных
ферм, откормочных площадок и убойные пункты с развитой инфраструктурой;
реализация проектов по организации современных мясоперерабатывающих комплексов,
развитию производства плодоовощных культур с применением технологии капельного
орошения, производству и глубокой переработке тонкой шерсти, развитию
инфраструктуры экспорта казахстанского зерна, производства по сборке
сельхозтехники;
корректировка и/или выбор новых направлений инвестиционной программы АО "Холдинг
"КазАгро" осуществляется решением Совета директоров АО "Холдинг "КазАгро" в
соответствии с законодательством
2.1.
Обоснование необходимости
реализации проектов
(определение стоимости
проектов и расчета их
окупаемости, определение
мест реализации конкретных
проектов и т.д.)
АО "Холдинг
"КазАгро"
Решение Совета директоров
АО "Холдинг "КазАгро"
15 февраля
2009 года
2.2.
Отбор заемщиков для
реализации инвестиционных
проектов
АО "Холдинг
"КазАгро"
Решение общественной
комиссии
В течение
года
2.3.
Финансирование и
реализация проектов
АО "Холдинг
"КазАгро"
Заключение договоров и
оформление гарантийных и
залоговых обеспечений
С 25 марта
2009 года
2.4.
Управление и мониторинг
проектов
МСХ, МЭБП, АО
"Холдинг
"КазАгро"
Информация в Правительство
До завершения
возврата
средств
2.5.
Финансирование субъектов
агропромышленного
комплекса за счет средств,
заимствованных из
Национального фонда
Республики Казахстан и
временно не вовлеченных в
реализацию инвестиционных
проектов, путем закупа
зерна у субъектов
агропромышленного
комплекса, кредитования
субъектов агропромышлен-
ного комплекса, в том
числе на проведение
весенне-полевых и
уборочных работ и для
последующего финансирова-
ния сельхозтоваропроизво-
дителей посредством
осуществления закупок
сельскохозяйственной
продукции
МСХ, АО
"Холдинг
"КазАгро"
Информация в Правительство
По итогам
2009 года,
2010 года
2.6.
Совершенствование
механизмов государственной
поддержки с целью
максимальной интеграции
сельхозтоваропроизводи-
телей и сферы переработки
МСХ, МЭБП
Предложения в
Правительство Республики
Казахстан
Июнь 2009
года
2.7.
Расширение посевных
площадей сои и кукурузы
путем оказания системных
мер государственной
поддержки
МСХ, АО "СПК
"Жетісу",
"Оңтүстік"
(по
согласова-
нию),
акиматы
Алматинской,
Жамбылской,
Южно-
Казахстанс-
кой областей
Отчет в Правительство
Республики Казахстан
Июль 2009
года
2.8.
Увеличение мощностей
действующих заводов по
переработке сои и кукурузы
МСХ, АО
"Холдинг
"КазАгро"
(по согла-
сованию),
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
(по согла-
сованию),
акиматы
г. Алматы и
Алматинской
областей
Информация в Правительство
Республики Казахстан
Октябрь 2010
года
2.9.
Увеличение мощностей по
производству товаров
глубокой переработки зерна
с высокой добавленной
стоимостью
МСХ, АО
"Холдинг
"КазАгро"
(по согла-
сованию),
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына" (по
согласованию)
Информация в Правительство
Республики Казахстан
Сентябрь 2010
года

1) энергетикалық жобалар;
2) халықтың жұмыспен қамтылуын қолдауға арналған инфрақұрылымдық жобалар;
3) өңдеуші өнеркәсіптегі кәсіпкерлік субъектілеріне кредит беру.
Осы бағыттар бойынша жобаларды іске асыру экономика үшін энергетикалық тапшылық проблемаларын шешеді және дағдарыс жағдайларында еңбек нарығын тұрақтандырады әрі экономиканың нақты секторын қолдауды қамтамасыз етеді.
Экономикалық жағынан ақталатын инфрақұрылымдық жобалар бойынша операторлар "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ-ның еншілес ұйымдары болады. Экономикалық жағынан ақталатын жобаларды қаржыландыру қарыз қаражатын және/немесе капиталдандыру түрінде республикалық бюджеттен бөлінетін қаражат және/немесе бюджеттік кредиттер есебінен жүзеге асырылатын болады. Осы бағыттың шеңберінде Ұлттық қордан капиталдандыруға бөлінген қаражаттың 120 млрд. теңгесін жіберу ұйғарылып отыр, сондай-ақ "Стресті активтер қоры" акционерлік қоғамының 40 млрд. теңге мөлшеріндегі қаражаты пайдаланылатын болады. Жобаларды іріктеу мен қаражатты бөлуді "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ-ның басқару органдары жүзеге асыратын болады.
Экономикалық жағынан ақталмайтын, бірақ әлеуметтік маңызы бар инфрақұрылымдық жобалар бойынша операторлар бюджеттік бағдарламалардың тиісті әкімшілері болады. Экономикалық жағынан ақталмайтын жобаларды қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын болады.
Ағымдағы шаралар
1.
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан бөлінетін қаражат шеңберінде басым инфрақұрылымдық жобаларды таңдайды
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Экономиканы жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссияның хаттамалық шешімімен мақұлданған инфрақұрылымдық жобалардың қарауға арналған тізбесі
2009 жылғы
1 ақпан
Орта мерзімді шаралар
2.
Жобаларға сараптама жүргізу және тиісті рәсімдерді жүзеге асыру
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ"
Сараптама жүргізудің барысы туралы есеп
2009 жылғы сәуір
3.
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ" жобаларды қаржыландыру жөніндегі уәкілетті органының шешімі
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ"
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ уәкілетті органының шешімі
2009 жылғы мамырдан бастап (жобаның дайын болуына қарай)
4.
Қарыз шарттарына қол қою немесе жобаларды тікелей қаржыландыру
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
Шарттарға қол қою
2009 жылғы мамырдан бастап (жобаның дайын болуына және Директорлар кеңесінің шешімді қабылдауына қарай)
5.
Жобалардың бірлескен инвесторларының қаражатын тарту
Ұлттық компаниялар немесе ӘКК
Жобалау компаниясының шотына қаражат аудару
2009 жылғы маусым
6.
"Самұрық-Қазына ҰӘҚ" АҚ" қаражатын игеру
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
Жобалау компаниясының шотына "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ қаражатын аудару
2009 жылғы маусым
7.
Жобаларды іске асыру: объектілерді салу, өндірісті ұйымдастыру, пайдалануға беру
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, "ҚДБ" АҚ, ұлттық компаниялар
Объектілерді пайдалануға беру
2009 жылдан бастап (жобалардың дайын болуына қарай)
8.
Инвестициялық жобалардың іске асырылу барысына мониторинг
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ"
Үкіметке ақпарат
тоқсан сайын
9.
Электр энергияға және табиғи монополиялардың басқа да қызметтеріне тарифтердің шекті деңгейін бекіту
ТМРА, ЭМРМ
Үкіметтің қаулысы
2009 жылғы
1 мамырға
10.
Көксарай су қоймасын, басқа ирригациялық құрылыстарды салуды жалғастыру
ТЖМ, АШМ
Қазақстан Республикасының Үкіметіне және Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
2009 жылғы желтоқсан
11.
Атырау облысында алғашқы біріктірілген газ-химия кешенін салуды бастау
ЭМРМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
Қазақстан Республикасының Үкіметіне және Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
2009 - 2011 жылдар шілде, қаңтар
12.
Мойнақ СЭС-ін салу, Екібастұз ҚТЭС-2 кеңейту және қайта жаңарту және Балқаш ЖЭС-ін салу
ЭМРМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
Қазақстан Республикасының Үкіметіне және Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
2009 - 2011 жылдар шілде, қаңтар
13.
"Батыс Еуропа - Батыс Қытай" автожол транзит дәлізін қайта жаңарту
ККМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, Алматы, Жамбыл, Оңтүстік Қазақстан, Қызылорда, және Ақтөбе облыстарының әкімдіктері
Қазақстан Республикасының Үкіметіне және Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
Жыл сайын, 2009 - 2011 жылдар желтоқсан
14.
Атырау, Шымкент, Павлодар мұнай өңдеу зауыттарын қайта жаңарту және жаңғырту
ЭМРМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
Қазақстан Республикасының Үкіметіне және Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
2009 жылғы 15 шілде, 2010 жылғы 15 қаңтар
15.
"Қазақстанның Даму Банкі" АҚ-ны капиталдандыру жолымен инновациялық, индустриялық және инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" АҚ "Қазақстанның Даму Банкі" АҚ
Үкіметке ақпарат
Тоқсан сайын
VII. Агроөнеркәсіптік кешенді дамыту
1.
"ҚазАгро" холдингі" АҚ 1 млрд. АҚШ доллары сомасында облигацияларды шығару жолымен Ұлттық қордан қарыз алуды жүзеге асыру
1.1.
"ҚазАгро" холдингі" АҚ облигацияларын Ұлттық қордың қаражатын инвестициялауға арналған рұқсат етілген қаржылық құралдар тізбесіне қосу туралы ұсыныс
ЭБЖМ, АШМ, Қаржымині, ҰБ, "ҚазАгро" холдингі" АҚ
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Ұлттық қорды басқару жөніндегі кеңестің шешімі
2009 жылғы
15 қаңтарға
1.2.
Облигацияланған қарыздың негізгі өлшемдері мен шарттарын бекіту
ҰБ,"ҚазАгро" холдингі" АҚ, ЭБЖМ, Қаржымині, ҚҚА
Параметрлер мен облигациялық қарыз шарттарын бекіту
2009 жылғы
20 қаңтарға
1.3.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 1 қыркүйектегі N 1641 Жарлығына Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастырудың және пайдаланудың орта мерзімді перспективаға арналған тұжырымдамасын нақтылау бөлігінде өзгерістер енгізу
ЭБЖМ, Қаржымині, ҰБ
Қазақстан Республикасы Президенті Жарлығының жобасы
2009 жылғы
16 ақпанға
1.4.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын орналастыру үшін материалдық емес активтерді қоспағанда, рұқсат етілген шетелдік қаржы құралдарының тізбесіне Ұлттық қор активтерін қазақстандық эмитенттердің бағалы қағаздарына инвестициялауға рұқсат беру бөлігінде өзгерістер енгізу
Қаржымині, ҰБ
Үкіметтің қаулысы
2009 жылғы
16 ақпанға
1.5.
"ҚазАгро" холдингі" АҚ Директорлар кеңесінің отырысында Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын тарту үшін облигацияларды шығару туралы шешім қабылдау
"ҚазАгро" холдингі" АҚ
"ҚазАгро" холдингі" АҚ Директорлар кеңесі отырысының хаттамасы
2009 жылғы
20 қаңтарға
1.6.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын тарту үшін облигацияларды шығаруды мемлекеттік тіркеу
ҚҚА, "ҚазАгро" холдингі" АҚ
Облигацияларды шығарудың мемлекеттік тіркеуі туралы мәлімет
2009 жылғы
5 ақпанға
1.7.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының портфеліндегі "ҚазАгро" холдингі" АҚ облигацияларын Ұлттық Банктің сатып алуы
ҰБ, Қаржымині, "ҚазАгро" холдингі" АҚ
Облигацияларды сатып алу-сату шарттары: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіндегі ақша қаражатын "ҚазАгро" холдингі" АҚ шотына аудару
2009 жылғы
1 наурызға
2.
Инвестицияларды жұмыс істеп тұрған және жаңа экспортқа бағдарланған секторларды қолдауға бағыттау, оның ішінде:
астық секторы
ет және сүт өнімдерін қайта өңдеу
жеміс-көкөніс дақылдарын қайта өңдеу
жылыжай шаруашылықтарының, көкөніс қоймаларының, құс фабрикаларының, экспорттың инфрақұрылымын дамыта отырып тауарлы-сүт фермаларының, семірту алаңдары мен сойыс пункттерінің желілерін құру
қазіргі заманғы ет өңдеу кешендерін ұйымдастыру, тамшылатып суару технологияларын қолданып жеміс-көкөніс дақылдарын өндіруді және жіңішке жүн талшығын терең өңдеуді дамыту, Қазақстан астығы экспортының инфрақұрылымын дамыту, аграрлық техникалық маркеттерді құру және дамыту, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасын құрастыру жөніндегі жобаларды іске асыру
"ҚазАгро" холдингі" АҚ-ның инвестициялық бағдарламасының жаңа бағыттарын түзету және/немесе таңдау "ҚазАгро" холдингі" АҚ Директорлар кеңесінің шешімімен заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады
2.1.
Жобаларды іске асыру қажеттігінің негіздемесі (жобалар құнын және оларды сатып алу есебін айқындау, нақты жобалары іске асыру орындарын айқындау және т.б.)
"ҚазАгро" холдингі" АҚ
"ҚазАгро" холдингі" АҚ Директорлар кеңесінің шешімі
2009 жылғы
15 ақпанға
2.2.
Инвестициялық жобаларды іске асыру үшін қарыз алушыларды таңдау
"ҚазАгро" холдингі" АҚ
Қоғамдық комиссияның шешімі
Жыл бойы
2.3.
Жобаларды қаржыландыру және іске асыру
"ҚазАгро" холдингі" АҚ
Шарттар жасасу әрі кепілдік және кепілгерлік қамтамасыз етуді ресімдеу
2009 жылғы
25 наурыздан бастап
2.4.
Жобаларды басқару және мониторинг
АШМ, ЭБЖМ, "ҚазАгро" холдингі" АҚ
Үкіметке ақпарат
Қаражатты қайтару аяқталғанға дейін
2.5.
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінен астық сатып алу агроөнеркәсіптік кешені субъектілеріне, оның ішінде көктемгі-егіс және егін жинау жұмыстарын жүргізуге және ауыл шаруашылығы өнімін сатып алуды жүзеге асыру жолымен ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерді кейіннен қаржыландыруға кредит беру арқылы Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан қарызға алынған және инвестициялық жобаларды іске асыруға уақытша тартылмаған қаражат есебінен агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін қаржыландыру
АШМ, "ҚазАгро" холдингі" АҚ
Үкіметке ақпарат
2009 жылдың,
2010 жылдың
қорытындылары
бойынша
2.6.
Ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерді және қайта өңдеу саласын барынша біріктіру мақсатында мемлекеттік қолдау тетіктерін жетілдіру
АШМ, ЭБЖМ
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
2009 жылғы маусым
2.7.
Жүйелі мемлекеттік қолдау шараларын көрсету жолымен соя мен жүгері егіс алқаптарын кеңейту
АШМ, "Жетісу", "Оңтүстік" ӘКК" АҚ (келісім бойынша), Алматы, Жамбыл, Оңтүстік Қазақстан облыстарының әкімдіктері
Қазақстан Республикасының Үкіметіне есеп
2009 жылғы шілде
2.8.
Жұмыс істеп тұрған соя мен жүгері өңдеу зауыттарының қуатын арттыру
АШМ, "ҚазАгро" холдингі" АҚ (келісім бойынша), "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша), Алматы қаласының және Алматы облысының әкімдіктері
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2010 жылғы қазан
2.9.
Астықты тереңдете өңдеудің қосылған құны жоғары тауарларын өндіру қуаттарын арттыру
АШМ, "ҚазАгро" холдингі" АҚ (келісім бойынша), "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2010 жылғы қыркүйек

2.10.
Осуществление модернизации
технического и
технологического
оборудования предприятий
по переработке
сельскохозяйственной
продукции, в том числе
плодоовощной
МСХ, АО
"Холдинг
"КазАгро"
(по согла-
сованию),
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
(по согла-
сованию),
акиматы
г. Алматы и
Алматинской
областей
Информация в Правительство
Республики Казахстан
Март 2010
года
2.11.
Разработка механизмов
государственного
стимулирования и поддержки
по развитию товарного
рыбоводства и аквакультуры
МСХ
Предложения в
Правительство Республики
Казахстан
Июнь 2009
года
2.12.
Развитие вертикально-
интегрированных связей
между предприятиями
рыболовства, рыбоводства и
предприятиями по
переработке рыбы
МСХ, акиматы
областей
Отчет в Правительство
Республики Казахстан
Ежегодно, по
итогам года
3.
Решение вопросов нормативного регулирования деятельности АО "Холдинг "КазАгро"
для успешной реализации мероприятий, предусмотренных Планом совместных действий
3.1.
Внесение необходимых
изменений и дополнений в
законопроект "О внесении
изменений и дополнений в
некоторые законодательные
акты по вопросам
деятельности Фонда
национального
благосостояния и признания
утратившим силу Закона
Республики Казахстана
"Об Инвестиционном фонде
Казахстана"
МЭБП, МСХ,
МФ, МЮ, АФН,
АО "Холдинг
"КазАгро"
Информация в Правительство
До 1 февраля
2009 года
3.2.
Разработка проекта
постановления
Правительства "О проекте
Указа Президента
Республики Казахстан "О
внесении изменений в Указ
Президента Республики
Казахстан от 11 декабря
2006 года № 220 "О
некоторых вопросах
развития агропромышленного
комплекса",
предусматривающего
придание АО "Холдинг
"КазАгро" статуса
национального управляющего
холдинга
МСХ, МЭБП,
МФ, МЮ, АФН,
АО "Холдинг
"КазАгро"
Постановление
Правительства
До 15 февраля
2009 года
3.3.
Разработка проекта
постановления
Правительства "О внесении
изменений в постановление
Правительства Республики
Казахстан от 23 декабря
2006 года № 1247 "О мерах
по реализации Указа
Президента Республики
Казахстан от 11 декабря
2006 года № 220",
предусматривающего
придание АО "Холдинг
"КазАгро" статуса
национального
управляющего холдинга
МСХ, МЭБП,
МФ, МЮ, АФН,
АО "Холдинг
"КазАгро"
Постановление
Правительства
До 15 февраля
2009 года
3.4.
Внесение необходимых
изменений в учредительные
документы АО "Холдинг
"КазАгро" , а также иные
документы, связанные со
статусом национального
управляющего холдинга
МСХ, МЮ, АО
"Холдинг
"КазАгро"
Информация в Правительство
До 1 марта
2009 года
VIII. Обеспечение занятости и поддержка социально-уязвимых слоев населения
Текущие меры
1.
Реализация поручений Главы
государства по увеличению
социальных выплат, пенсий
и заработной платы
работникам бюджетной сферы
МЭБП, МТСЗН,
заинтересо-
ванные госу-
дарственные
органы
Увеличение пенсии,
заработной платы и
стипендии на 25 % в 2009
и 2010 годах
Доведение базовых
пенсионных выплат к 2011
году до 50 % от
прожиточного минимума
Ежегодное 9 %-е увеличение
размера государственных
социальных пособий и
специальных
государственных пособий
Увеличение до 50 месячных
расчетных показателей
единовременных пособий на
рождение 4-го и более
ребенка с 2010 года
Увеличение в 2,5 раза по
отношению к 2007 году
ежемесячных пособий по
уходу за ребенком по
достижению им одного
года с 2010 года
Введение с 2010 года
нового вида социальных
выплат - пособия
родителям, опекунам,
воспитывающим
детей-инвалидов, в размере
1 минимальной заработной
платы
Январь
2009 года,
ежегодно
2.
Введение моратория на
привлечение
неквалифицированной
иностранной рабочей силы
на 2009 год и ужесточение
контроля за нелегальной
трудовой миграцией
МТСЗН, МВД,
КНБ (по
согласованию)
Приказ МТСЗН, информация в
Правительство
Январь
2009 года
3.
Заключение меморандумов о
социальном партнерстве с
крупными и средними
предприятиями частного
сектора по финансированию
социальных проектов и
увеличению ими доли
закупаемых товаров (работ,
услуг) у отечественных
товаропроизводителей
МТСЗН, МИТ,
МЭМР, МИО
Информация в Правительство
Февраль
2009 года
4.
Разработка учебных
программ краткосрочной
подготовки и переподготов-
ки в соответствии с
прогнозируемым спросом на
рабочую силу и определение
базовых учебных заведений
по организации краткосроч-
ной подготовки и пере-
подготовки высвобождаемых
работников
МОН, МТСЗН,
МИО
Информация в Правительство
Февраль
2009 года
4-1
Присуждение дополнительных
образовательных грантов
для отличников высших
учебных заведений третьего
и последующих курсов,
обучающихся на платной
основе
МОН, МЗ
Приказ МОН
Февраль
2009 года
5.
Разработать и реализовать меры по недопущению роста цен на горюче-смазочные
материалы
5.1.
Сбор и обобщение
информации АРЕМ, МЭМР, АО
"ФНБ "Самрук-Казына" по
разработке и реализации
мер по недопущению роста
цен на горюче-смазочные
материалы
АЗК, АРЕМ,
МЭМР, АО
"ФНБ "Самрук-
Казына"
Информация в Правительство
До 15 февраля
2009 года
5.2.
Выработать и представить в
Правительство предложения
по недопущению необосно-
ваннного роста цен на
горюче-смазочные материалы
АЗК, АРЕМ,
МЭМР, АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
Предложения в
Правительство
До 15 марта
2009 года
Среднесрочные меры
6.
Заключение меморандумов о сотрудничестве с крупными компаниями по обеспечению
полной занятости персонала, высвобождающегося в результате снижения объемов
производства
6.1.
Организация переговоров и
подписание меморандумов с
крупными предприятиями
МИО, МТСЗН
Заключение меморандумов
акимами областей,
гг. Астаны, Алматы,
руководителями крупных
компаний и профсоюзной
организации, отчет в
Правительство
Февраль
2009 года
6.2.
Ведение учета подписанных
меморандумов и мониторинга
их выполнения
МТСЗН, МИО
Представление информации
в Правительство о ходе
заключения меморандумов и
их выполнении.
Обеспечиваются трудовые
права работников,
предусмотренные трудовым
законодательством, при
рисках высвобождения.
Минимизация социальных
последствий, в связи с
сокращением объемов
производства
Ежемесячно
до 5 числа
месяца
7.
Определение регионов,
требующих первоочередного
принятия стабилизационных
мер по обеспечению
занятости
МТСЗН, МИО,
МЭБП, МИТ,
МТК, МЭМР,
МСХ
Информация в Правительство
Ежемесячно
8.
Оценка спроса на рабочую
силу с учетом открытия
новых производств
МТСЗН, МИО,
МЭБП, МИТ,
МТК, МЭМР,
МСХ
Информация в Правительство
Ежемесячно
9.
Прогнозирование
дополнительной потребности
бюджетных средств на
профессиональную подго-
товку и переподготовку
высвобождаемых
работников и безработных,
а также дополнительные
формы социальной поддержки
(адресная социальная
помощь, жилищная помощь и
государственные детские
пособия) в разрезе
регионов
МЭБП, МТСЗН,
МИО
Информация в Правительство
Январь
2009 года,
последующее
обновление -
ежемесячно
10.
Организация
профессиональной
подготовки и
переподготовки
высвобождаемых работников
и безработных
МОН, МТСЗН,
МИО
Информация в Правительство
В течение
года
11.
Разработка и реализация
региональных программ по
обеспечению стабильности
занятости, в том числе
путем вовлечения населения
в общественные работы
МТСЗН, МЭБП,
МИО
Информация в Правительство
о ходе реализации
региональных программ
Ежеквартально
12.
Проведение оперативного
мониторинга занятости и
дополнительных форм
социальной поддержки
(адресная социальная
помощь, жилищная помощь и
государственные детские
пособия) в разрезе
регионов
МТСЗН, МИО
Информация в Правительство
Ежемесячно,
до 10 числа
месяца,
следующего
за отчетным
13.
Расширение бесплатного
питания в школах
МОН, МИО
Информация в Правительство
Начиная с
марта
2009 года
14.
Увеличение уровня охвата
детей дошкольным
образованием
МОН, МИО
Отчет в Правительство
Начиная с
марта
2009 года

2.10.
Ауыл шаруашылығы, оның ішінде жеміс-көкөніс өнімін қайта өңдеу кәсіпорындарының техникалық және технологиялық жабдықтарын жаңғыртуды жүзеге асыру
АШМ, "ҚазАгро" холдингі" АҚ (келісім бойынша), "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша), Алматы қаласының және Алматы облысының әкімдіктері
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2010 жылғы наурыз
2.11.
Тауарлық балық өсіруді және аква дақылдарды дамытуды мемлекеттік ынталандыру және қолдау тетіктерін әзірлеу
АШМ
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
2009 жылғы маусым
2.12.
Балық аулау, балық өсіру кәсіпорындары мен балықты қайта өңдеу кәсіпорындары арасындағы тігінен біріктірілген байланыстарды дамыту
АШМ, облыстардың әкімдіктері
Қазақстан Республикасының Үкіметіне есеп
жыл сайын, жыл қорытындылары бойынша
3.
Бірлескен іс-қимылдар жоспарында көзделген іс-шараларды табысты іске асыру үшін "ҚазАгро" холдингі" АҚ-ның қызметін нормативтік реттеу мәселелерін шешу
3.1.
"Кейбір заңнамалық актілерге Ұлттық әл-ауқат қоры қызметінің мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу және "Қазақстан инвестициялық қоры туралы" Қазақстан Республикасы Заңының күші жойылды деп тану туралы" заң жобасына қажетті өзгерістер мен толықтырулар енгізу
ЭБЖМ, АШМ, Қаржымині, Әділетмині, ҚҚА, "ҚазАгро" холдингі" АҚ
Үкіметке ақпарат
2009 жылғы 1 ақпанға дейін
3.2.
"ҚазАгро" холдингі" АҚ-ға ұлттық басқарушы холдингі мәртебесін беруді көздейтін "Агроөнеркәсіптік кешенді дамытудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 11 желтоқсандағы N 220 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы" Үкімет қаулысының жобасын әзірлеу
АШМ, МЭБП, Қаржымині, Әділетмині, ҚҚА, "ҚазАгро" холдингі" АҚ
Үкімет қаулысы
2009 жылғы 15 ақпанға дейін
3.3.
"ҚазАгро" холдингіне ұлттық басқарушы холдингі мәртебесін беруді көздейтін "Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 11 желтоқсандағы N 220 Жарлығын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 23 желтоқсандағы N 1247 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Үкімет қаулысының жобасын әзірлеу
АШМ, ЭБЖМ, Қаржымині, Әділетмині, ҚҚА, "ҚазАгро" холдингі" АҚ
Үкіметтің қаулысы
2009 жылғы 15 ақпанға дейін
3.4.
"ҚазАгро" холдингінің құрылтай құжаттарына, сондай-ақ ұлттық басқарушы холдингі мәртебесіне байланысты өзге де құжаттарға қажетті өзгерістер енгізу
АШМ, Әділетмині, "ҚазАгро" холдингі" АҚ
Үкіметке ақпарат
2009 жылғы 1 наурызға дейін
VIII. Халықтың әлеуметтік аз қамтылған топтарын жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету және қолдау
Ағымдағы шаралар
1.
Әлеуметтік төлемдерді, зейнетақыларды және бюджет саласы қызметкерлерінің жалақыларын ұлғайту бойынша Мемлекет басшысының тапсырмаларын іске асыру
ЭБЖМ, Еңбекмині, мүдделі мемлекеттік органдар
2009-2010 жылдары зейнетақыларды, жалақыны және стипендияны 25%-ға ұлғайту
Базалық зейнетақы төлемдерін 2011 жылға қарай күнкөрістің ең төменгі деңгейінен 50 %-ға дейін жеткізу
Мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар мен арнайы мемлекеттік жәрдемақылар мөлшерін жыл сайын 9% ұлғайту
2010 жылдан бастап 4-ші және одан көп баланың туылуына бір жолғы жәрдемақыны 50 айлық есептік көрсеткішке дейін
2010 жылдан бастап бір жасқа толғанға дейін бала күтімі жөніндегі ай сайынғы жәрдемақылардың мөлшерін 2007 жылға қарағанда 2,5 есеге ұлғайту
2010 жылдан бастап әлеуметтік төлемдердің - ата-аналарға, қамқоршыларға, мүгедек балалар тәрбиелеушілерге 1 ең төменгі жалақы мөлшерінде жәрдемақылардың жаңа түрін енгізу
2009 жылғы қаңтар, жыл сайын
2.
2009 жылға арналған біліктілігі жоқ шетелдік жұмыс күшін тартуға мораторий енгізу және заңсыз көші-қонға бақылауды қатаңдату
Еңбекмині, ІІМ, ҰҚК (келісім бойынша)
Еңбекминінің бұйрығы, Үкіметке ақпарат
2009 жылғы қаңтар
3.
Әлеуметтік жобаларды қаржыландыру бойынша және олардың отандық тауар өндірушілерден сатып алатын тауарлар (жұмыс, қызмет) үлесін ұлғайту бойынша жекеменшік сектордағы ірі және орта кәсіпорындармен әлеуметтік әріптестік туралы меморандумдар жасасу
Еңбекмині, ИСМ, ЭМРМ, ЖАО
Үкіметке ақпарат
2009 жылғы ақпан
4.
Жұмыс күшіне болжанып отырған сұранысқа сәйкес қысқа мерзімді даярлау және қайта даярлаудың оқу бағдарламаларын әзірлеу және босайтын қызметкерлерді қысқа мерзімді даярлау және қайта даярлауды ұйымдастыру бойынша базалық оқу орындарын айқындау
БҒМ, Еңбекмині, ЖАО
Үкіметке ақпарат
2009 жылғы ақпан
4-1.
Жоғары оқу орындарының ақылы негізде білім алатын үшінші және келесі курстарының үздік білім алушылары үшін білім беру гранттарын тағайындау
БҒМ, ДСМ
БҒМ-нің бұйрығы
2009 жылғы ақпан
5.
Жанар-жағармай материалдарына бағаның өсуін болдырмау жөніндегі шараларды әзірлеу және іске асыру
5.1.
Жанар-жағармай материалдарына бағаның өсуін болдырмау жөніндегі шараларды әзірлеу және іске асыру бойынша ТМРА, ЭМРМ, "Самұрық-Қазына ҰӘҚ" АҚ" ақпараттарын жинау және қорыту
БҚА, ТМРА, ЭМРМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
Үкіметке ақпарат
2009 жылғы 15 ақпанға дейін
5.2.
Жанар-жағар май материалдарына бағаның негізсіз өсуін болдырмау жөніндегі ұсыныстарды әзірлеу және Үкіметке ұсыну
БҚА, ТМРА, ЭМРМ "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ"
Үкіметке ұсыныстар
2009 жылғы
15 наурызға дейін
Орта мерзімді шаралар
6.
Өндіріс көлемінің төмендеуі нәтижесінде босатылған персоналдарды толық жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету жөнінде ірі компаниялармен ынтымақтастық туралы меморандумдар жасасу
6.1.
Ірі компаниялармен келіссөздер жүргізу және меморандумдарға қол қою
ЖАО, Еңбекмині
Облыстардың, Астана, Алматы қалаларының әкімдерімен, ірі компаниялар басшыларымен және кәсіподақ ұйымдарымен меморандумдар жасасу, Үкіметке есеп
2009 жылғы ақпан
6.2.
Қол қойылған меморандумдардың есебі мен олардың орындалу мониторингін жүргізу
Еңбекмині, ЖАО
Меморандумдарды жасасудың және олардың орындалу барысы туралы ақпаратты Үкіметке ұсыну. Босату тәуекелі кезінде еңбек заңнамасында көзделген қызметкерлердің еңбек құқығы қамтамасыз етіледі. Өндіріс көлемінің қысқаруына байланысты әлеуметтік салдарларды азайту.
Ай сайын, айдың 5-күніне дейін
7.
Жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету жөнінде тұрақтандыру шараларын бірінші кезекте қабылдауды талап ететін өңірлерді айқындау
Еңбекмині, ЖАО, ЭБЖМ, ИСМ, ККМ, ЭМРМ, АШМ
Үкіметке ақпарат
Ай сайын
8.
Жаңа өндірістерді ашуды есепке ала отырып, жұмыс күшіне сұранысты бағалау
Еңбекмині, ЖАО, ЭБЖМ, ИСМ, ККМ, ЭМРМ, АШМ
Үкіметке ақпарат
Ай сайын
9.
Өңірлер бөлінісінде босатылған жұмысшыларды және жұмыссыздарды кәсіби даярлау және қайта даярлауға бюджет қаражатының қосымша талап етілуін, сондай-ақ әлеуметтік қолдаудың қосымша түрлерін (атаулы әлеуметтік көмек, тұрғын үй көмегі және мемлекеттік балалар жәрдемақысы) болжау
ЭБЖМ, Еңбекмині, ЖАО
Үкіметке ақпарат
2009 жылғы қаңтар, кейіннен жаңарту - ай сайын
10.
Босатылған қылмыскерлерді және жұмыссыздарды кәсіби даярлау мен қайта даярлауды ұйымдастыру
БҒМ, Еңбекмині, ЖАО
Үкіметке ақпарат
Жыл бойы
11.
Жұмыспен қамтудың тұрақтылығын, оның ішінде халықты қоғамдық жұмыстарға тарту жолымен қамтамасыз ету бойынша өңірлік бағдарламаларды әзірлеу және іске асыру
Еңбекмині, ЭБЖМ, ЖАО
Өңірлік бағдарламалардың іске асырылу барысы туралы Үкіметке ақпарат
Тоқсан сайын
12.
Өңірлер бөлінісінде жұмыспен қамтудың жедел мониторингі мен әлеуметтік қолдаудың (атаулы әлеуметтік көмек, тұрғын үй көмегі және мемлекеттік балалар жәрдемақысы) қосымша нысандарын жүргізу
Еңбекмині, ЖАО
Үкіметке ақпарат
Ай сайын, есептіден кейінгі айдың 10-күніне дейін
13.
Мектептердегі тегін тамақтануды кеңейту
БҒМ, ЖАО
Үкіметке ақпарат
2009 жылғы наурыздан бастап
14.
Балаларды мектепке дейінгі біліммен қамту деңгейін ұлғайту
БҒМ, ЖАО
Үкіметке есеп
2009 жылғы наурыздан бастап

14-1
Предоставление
долгосрочных
образовательных кредитов
студентам и магистрантам,
обучающимся на платной
основе по очной форме
обучения, имеющим оценки,
соответствующие
эквиваленту оценки
"хорошо" и "отлично" за
весь период обучения или
не ниже 65 баллов по
результатам ЕНТ/КТ, из
числа многодетных,
неполных и малоимущих
семей, сирот или
оставшихся без попечения
родителей, инвалидов либо
родители которых, являются
инвалидами или достигли
пенсионного возраста
МОН, МЗ, АО
"ФНБ Самрук-
Казына" (по
согласованию)
Постановления
Правительства
Март,
ноябрь
2009 года
15.
Разработка карты
отечественных поставщиков
и формирование поставщиков
для государственного
сектора и бизнеса
МИТ, МСХ, МЭМР
Представление карты в
Правительство
Первичное
представление
- февраль
2009 года,
после дующее
обнов ление -
ежек вартально
16.
Продолжение работы по
формированию
стабилизационных фондов
товаров первой
необходимости (мясо, сухое
молоко, растительное
масло, сахар и рис)
МСХ, МЧС, МИО
Информация в Правительство
о ходе работы по
формированию стабилиза-
ционных фондов товаров
первой необходимости
1 раз в
полугодие
Примечание: расшифровка аббревиатур:
КПМ - Канцелярия Премьер-Министра
МЭБП - Министерство экономики и бюджетного
планирования Республики Казахстан
МФ - Министерство финансов Республики Казахстан
МТК - Министерство транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
МИТ - Министерство индустрии и торговли Республики
Казахстан
МЭМР - Министерство энергетики и минеральных ресурсов
Республики Казахстан
МСХ - Министерство сельского хозяйства Республики
Казахстан
МТСЗН - Министерство труда и социальной защиты
населения Республики Казахстан
МКИ - Министерство культуры и информации Республики
Казахстан
МЗ - Министерство здравоохранения Республики
Казахстан
МО - Министерство обороны Республики Казахстан
МВД - Министерство внутренних дел Республики
Казахстан
МЧС - Министерство чрезвычайных ситуаций Республики
Казахстан
ПС КНБ - Пограничная служба Комитета национальной
безопасности Республики Казахстан
МЮ - Министерство юстиции Республики Казахстан
НБ - Национальный Банк Республики Казахстан
АФН - Агентство Республики Казахстан по
регулированию и надзору финансового рынка и
финансовых организаций
АРЕМ - Агентство Республики Казахстан по
регулированию естественных монополий
АЗК - Агентство по защите конкуренции Республики
Казахстан
АО "ФНБ - акционерное общество "Фонд национального
"Самрук-Казына" благосостояния "Самрук-Казына"
АО "Холдинг - акционерное общество "Национальный
"КазАгро" управляющий холдинг "КазАгро"
АО "ФРП "Даму" - акционерное общество "Фонд развития малого
предпринимательства "Даму"
МИО - местные исполнительные органы областей, города
республиканского значения, столицы
МСФО - Международные стандарты финансовой отчетности
БВУ - банки второго уровня Республики Казахстан
ФСА - акционерное общество "Фонд стрессовых активов"
АО "КИК" - акционерное общество "Казахстанская ипотечная
компания"
ПК - проектная компания
АО "ЖССБ" - акционерное общество "Жилищный строительный
сберегательный банк"
СМР - строительные монтажные работы
МСБ - малый и средний бизнес
НК - национальная компания
АО - акционерное общество
ГЦБ - государственные ценные бумаги
ППСХПиППП - предприятие по переработке
сельскохозяйственной продукции и производству
продуктов питания
СПК - социально-предпринимательские корпорации
КНБ - Комитет национальной безопасности Республики
Казахстан
РГ - Республиканская гвардия Республики Казахстан
АДСиЖКХ - Агентство по делам строительства и
жилищно-коммунального хозяйства Республики
Казахстан

14-1.
Күндізгі оқыту нысанында ақылы негізде білім алатын, оқытудың бүкіл кезеңінде "жақсы" және "үздік" деген бағалардың баламасына сәйкес келетін немесе ҰБТ/КТ нәтижелері бойынша 65 балдан төмен емес бағалары бар, көп балалы, толық емес және табысы аз отбасыдан шыққан, жетім немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, мүгедек не ата-аналары мүгедек не зейнеткерлік жасқа жеткен студенттер мен магистранттарға ұзақ мерзімді білім беру кредиттерін ұсыну
БҒМ, ДСМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша)
Үкіметтің қаулылары
2009 жылғы наурыз, қараша
15.
Отандық өнім берушілер картасын әзірлеу және мемлекеттік сектор мен бизнес үшін өнім берушілерді қалыптастыру
ИСМ, АШМ, ЭМРМ
Картаны Үкіметке ұсыну
бастапқы ұсыну - 2009 жылғы ақпан, келесі жаңарту - тоқсан сайын
16.
Бастапқы қажеттілік (ет, құрғақ сүт, өсімдік майы, қант және күріш) тауарлары қорларын тұрақтандыруды қалыптастыру жөніндегі жұмысты жалғастыру
АШМ, ТЖМ, ЖАО
Үкіметке бастапқы қажеттілік тауарларының тұрақтандыру қорларын қалыптастыру жөніндегі жұмыстардың барысы туралы ақпарат
жарты жылда 1 рет
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ПМК - Премьер-Министр Кеңсесі
ЭБЖМ - Қазақстан Республикасы Экономика және
бюджеттік жоспарлау министрлігі
Қаржымині - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
ККМ - Қазақстан Республикасы Көлік және
коммуникация министрлігі
ИСМ - Қазақстан Республикасы Индустрия және
сауда министрлігі
ЭМРМ - Қазақстан Республикасы Энергетика және
минералдық ресурстар министрлігі
АШМ - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы
министрлігі
Еңбекмині - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі
Мәдениетмині - Қазақстан Республикасы Мәдениет және
ақпарат министрлігі
ДСМ - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау
министрлігі
Қорғанысмині - Қазақстан Республикасы Қорғаныс
министрлігі
ІІМ - Қазақстан Республикасы Ішкі істер
министрлігі
ТЖМ - Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар
министрлігі
ҰҚК ШҚ - Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік
комитетінің Шекара қызметі
Әділетмині - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
ҰБ - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі
ҚҚА - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және
қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау
агенттігі
ТМРА - Қазақстан Республикасы Табиғи
монополияларды реттеу агенттігі
БҚА - Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті
қорғау агенттігі
"Самұрық-Қазына" - "Самұрық-Қазына" Ұлттық әл-ауқат қоры"
ҰӘҚ" АҚ акционерлік қоғамы
"ҚазАгро" холдингі" АҚ - "ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі"
акционерлік қоғамы
"Даму" КДҚ" АҚ - "Даму" шағын кәсіпкерлікті дамыту қоры
ЖАО - облыстардың, республикалық маңызы бар
қаланың, астананың жергілікті атқарушы
органдары
ХҚЕС - Халықаралық қаржылық есептілік
стандарттары
ЕДБ - Қазақстан Республикасының екінші
деңгейдегі банктері
САҚ - "Стресті активтер қоры" акционерлік қоғамы
"ҚИК" АҚ - "Қазақстандық ипотекалық компания"
акционерлік қоғамы
ЖК - жобалау компаниясы
"ТҚЖБ" АҚ - "Тұрғын үй құрылысы жинақ банкі"
акционерлік қоғамы
ҚМЖ - құрылыс-монтаждау жұмыстары
ШОБ - шағын және орта бизнес
ҰК - ұлттық компания
АҚ - акционерлік қоғам
АШӨҚӨжТӨӨК - ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу
және тамақ өнімдерін өндіру кәсіпорны
ӘКК - әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялар
ҰҚК - Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік
комитеті
РҰ - Қазақстан Республикасы Республикалық ұланы
ҚжТКШІА - Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын
үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі