О Регламенте Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 января 2023 года № 10.
В соответствии с пунктом 5 статьи 10 и пунктом 6 статьи 18 Конституционного закона Республики Казахстан "О Правительстве Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Регламент Правительства Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 10
Регламент Правительства Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Правительство Республики Казахстан (далее – Правительство) является коллегиальным органом, осуществляет исполнительную власть, возглавляет систему исполнительных органов и руководит их деятельностью.
2. Деятельность Правительства регулируется Конституцией Республики Казахстан, Конституционным законом Республики Казахстан "О Правительстве Республики Казахстан", законами и иными нормативными правовыми актами и настоящим Регламентом.
3. Основными принципами работы Правительства являются:
1) приоритет сущности над формой – главенство конкретного и измеримого результата над формой работы по его достижению;
2) цифровизация по умолчанию – приоритет всестороннего взаимодействия государственных органов с гражданами, бизнесом и между собой в цифровом формате;
3) управленческая ответственность – недопустимость передачи принятия решений и согласования вопросов, входящих в сферу компетенций конкретного руководителя, на вышестоящий уровень и коллегиальным органам;
4) непрерывное совершенствование – формирование и поддержание организационной культуры государственного аппарата, стимулирующей сокращение бюрократии, системный реинжиниринг и оптимизацию внутренних процедур и процессов;
5) оптимальность регламентации – установление оптимально необходимого уровня регламентации деятельности государственных органов, недопущение введения новых недостаточно обоснованных бюрократических требований, видов отчетности и контроля;
6) проактивный контроль – проведение периодичного мониторинга исполнения поручений в целях недопущения отклонений от плановых показателей, которые в будущем могут привести к негативным последствиям.
4. Организационно-правовое, экспертно-аналитическое, кадровое, информационное и материально-техническое обеспечение деятельности Правительства и Премьер-Министра Республики Казахстан (далее – Премьер-Министр), а также координацию деятельности центральных и местных исполнительных органов осуществляет Аппарат Правительства Республики Казахстан (далее – Аппарат Правительства).

Қазақстан Республикасы Үкіметінің регламенті туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 6 қаңтардағы № 10 қаулысы.
"Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңы 10-бабының 5-тармағына және 18-бабының 6-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің регламенті бекітілсін.
2. Осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 10 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң регламенті 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі (бұдан әрі – Үкімет) алқалы орган болып табылады, атқарушы билікті жүзеге асырады, атқарушы органдардың жүйесін басқарады және олардың қызметіне басшылық етеді.
2. Үкімет қызметі Қазақстан Республикасының Конституциясымен, "Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңымен, заңдармен өзге де нормативтік құқықтық актілермен және осы Регламентпен реттеледі.
3. Үкімет жұмысының негізгі қағидаттары:
1) мәннің нысаннан басымдығы – нақты және өлшенетін нәтиженің оған қол жеткізу жөніндегі жұмыс нысанынан басым болуы;
2) әдепкі қалпы бойынша цифрландыру – мемлекеттік органдардың азаматтармен, бизнеспен және бір-бірімен цифрлық форматта жан-жақты өзара іс-қимыл жасауының басымдығы;
3) басқарушылық жауапкершілік – нақты басшының құзыреті аясына кіретін шешімдерді қабылдау мен мәселелерді келісуді жоғары тұрған деңгейге және алқалы органдарға беруге жол берілмейтіні;
4) үздіксіз жетілдіру – мемлекеттік аппараттың бюрократияны қысқартуға, жүйелі реинжинирингке және ішкі рәсімдер мен процестерді оңтайландыруға ынталандыратын ұйымдастырушылық мәдениетін қалыптастыру және қолдау;
5) регламенттеудің оңтайлылығы – мемлекеттік органдардың қызметін регламенттеудің оңтайлы қажетті деңгейін белгілеу, жеткілікті түрде негізделмеген жаңа бюрократиялық талаптарды, есептілік пен бақылау түрлерін енгізуге жол бермеу;
6) проактивті бақылау – жоспарлы көрсеткіштерден болашақта келеңсіз салдары болуы ықтимал ауытқуларға жол бермеу мақсатында тапсырмалардың орындалуына ұдайы мониторинг жүргізу болып табылады.
4. Үкіметтің және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің (бұдан әрі – Премьер-Министр) қызметін ұйымдық-құқықтық, сарапшылық-талдамалық, кадрлық, ақпараттық және материалдық-техникалық қамтамасыз етуді, сондай-ақ орталық және жергілікті атқарушы органдардың қызметін үйлестіруді Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппараты (бұдан әрі – Үкімет Аппараты) жүзеге асырады.

5. Представление интересов Правительства в Парламенте Республики Казахстан (далее – Парламент) и обеспечение его постоянного взаимодействия с законодательной ветвью власти осуществляет Представитель Правительства в Парламенте.
6. Представление и защита интересов Правительства и Премьер-Министра в судах по поручению Премьер-Министра, его заместителя или Руководителя Аппарата Правительства, а также участие в конституционном производстве по поручению Премьер-Министра осуществляются тем государственным органом, в чью компетенцию входят вопросы, ставшие предметом разбирательства. Министерство юстиции Республики Казахстан (далее – Министерство юстиции) оказывает соответствующему государственному органу правовую и консультационную помощь.
При инициировании разбирательств в международных арбитражах и иностранных судах, проводимых за рубежом с участием государственных органов Республики Казахстан, государственный орган, в чью компетенцию входят вопросы, являющиеся предметом разбирательства, уведомляет Аппарат Правительства и Министерство юстиции о разбирательствах в международных арбитражах и иностранных судах.
6-1. Проекты договоров на сумму, составляющую не менее двухмиллионнократного размера месячного расчетного показателя, заключаемых с иностранными контрагентами от имени Правительства, с использованием иностранного арбитража в качестве способа разрешения споров между сторонами, подлежат предварительному направлению в Министерство юстиции для получения соответствующих рекомендаций.
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 6-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 23.05.2023 № 397.
7. Межведомственная координация деятельности аппаратов министерств осуществляется Руководителем Аппарата Правительства путем проведения совещаний с руководителями аппаратов государственных органов и дачи соответствующих поручений Руководителя Аппарата Правительства.
8. Руководитель Аппарата Правительства, его заместители обеспечивают соблюдение государственными органами и организациями, должностными лицами требований настоящего Регламента.
9. В целях выработки консолидированных предложений по формированию и реализации государственной политики в соответствующей отрасли и сокращения излишнего документооборота взаимодействие государственных органов с Президентом Республики Казахстан (далее – Президент) и Администрацией Президента Республики Казахстан (далее – Администрация Президента) осуществляется посредством периодических отчетов и докладов в рамках деятельности консультативно-совещательных органов при Президенте и ежегодно утверждаемых приказом Руководителя Администрации Президента графиков представления государственными органами информации, докладов и отчетов на имя Президента.
Ответственность за соблюдение требований, установленных в части первой настоящего пункта, возлагается на первых руководителей государственных органов, ответственных за формирование и реализацию государственной политики в соответствующей отрасли.

5. Қазақстан Республикасының Парламентінде (бұдан әрі – Парламент) Үкіметтің мүддесін білдіруді және биліктің заң шығарушы тармағымен оның ұдайы өзара іс-қимыл жасасуын қамтамасыз етуді Үкіметтің Парламенттегі өкілі жүзеге асырады.
6. Соттарда Премьер-Министрдің, оның орынбасарының немесе Үкімет Аппараты Басшысының тапсырмасы бойынша Үкімет пен Премьер-Министрдің мүддесін білдіруді және қорғауды, сондай-ақ Премьер-Министрдің тапсырмасы бойынша конституциялық іс жүргізуге қатысуды талқылау нысанасы болған мәселелер құзыретіне кіретін мемлекеттік орган жүзеге асырады. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі (бұдан әрі – Әділет министрлігі) тиісті мемлекеттік органға құқықтық және консультациялық көмек көрсетеді.
Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының қатысуымен шетелде өткізілетін халықаралық төреліктер мен шетелдік соттарда талқылауға бастама жасалған кезде талқылау нысанасы болып табылатын мәселелер құзыретіне кіретін мемлекеттік орган халықаралық төреліктер мен шетелдік соттардағы талқылау туралы Үкімет Аппаратын және Әділет министрлігін хабардар етеді.
6-1. Үкімет атынан шетелдік контрагенттермен шетелдік төрелікті тараптар арасындағы дауларды шешудің тәсілі ретінде пайдалана отырып, айлық есептік көрсеткіштің кемінде екі миллион еселенген мөлшерін құрайтын сомаға жасалатын шарттардың жобалары тиісті ұсынымдар алу үшін Әділет министрлігіне алдын ала жіберілуге тиіс.
Ескерту. 1-тарау 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 23.05.2023 № 397 қаулысымен.
7. Министрліктер аппараттарының қызметін ведомствоаралық үйлестіруді мемлекеттік органдардың аппарат басшыларымен кеңестер өткізу және Үкімет Аппараты Басшысының тиісті тапсырмалары арқылы Үкімет Аппаратының Басшысы жүзеге асырады.
8. Үкімет Аппаратының Басшысы, оның орынбасарлары мемлекеттік органдар мен ұйымдардың, лауазымды адамдардың осы Регламенттің талаптарын сақтауын қамтамасыз етеді.
9. Тиісті салада мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру жөнінде ортақ ұсыныстар тұжырымдау және артық құжат айналымын қысқарту мақсатында мемлекеттік органдардың Қазақстан Республикасының Президентімен (бұдан әрі – Президент) және Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен (бұдан әрі – Президент Әкімшілігі) өзара іс-қимылы Президент жанындағы консультативтік-кеңесші органдардың қызметі аясында мерзімді есептер мен баяндамалар және жыл сайын Президент Әкімшілігі Басшысының бұйрығымен бекітілетін мемлекеттік органдардың Президенттің атына ақпарат, баяндамалар мен есептер беру графиктері арқылы жүзеге асырылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген талаптардың сақталуы үшін жауапкершілік тиісті салада мемлекеттік саясатты қалыптастыруға және іске асыруға жауапты мемлекеттік органдардың бірінші басшыларына жүктеледі.

10. Информация Правительства о ходе реализации актов и поручений Президента вносится в Администрацию Президента за подписью соответствующего Заместителя Премьер-Министра или Руководителя Аппарата Правительства в соответствии с распределением обязанностей между заместителями Премьер-Министра и Руководителем Аппарата Правительства, утвержденным Премьер-Министром.
Глава 2. Заседания Правительства и совещания, проводимые у Премьер-Министра и его заместителей
Параграф 1. Планирование заседаний
11. Вопросы для рассмотрения на заседаниях Правительства (далее – заседания) определяются исходя из полномочий Правительства, установленных Конституцией, законами и актами Президента.
12. Ежеквартальный перечень вопросов для рассмотрения на заседаниях утверждается Руководителем Аппарата Правительства по согласованию с Премьер-Министром и его заместителями на основе предложений членов Правительства, представляемых в Аппарат Правительства не позднее 20 числа месяца, предшествующего планируемому кварталу.
Утвержденный перечень запланированных вопросов рассылается Аппаратом Правительства членам Правительства, акимам областей, городов республиканского значения, столицы и, при необходимости, руководителям других государственных органов и организаций.
13. Решение о снятии с рассмотрения запланированного вопроса или переносе его рассмотрения на другой срок принимается Премьер-Министром либо по согласованию с ним Руководителем Аппарата Правительства на основании ходатайства на имя Премьер-Министра, подписанного первым руководителем государственного органа, ответственного за подготовку вопроса, и внесенного не позднее 5 рабочих дней до даты проведения заседания. Об указанном решении информируются заинтересованные в силу своей компетенции государственные органы.
Порядок, установленный настоящим пунктом, не распространяется на заседания, запланированные во внеочередном порядке.
14. Внеочередные заседания созываются по инициативе Президента либо Премьер-Министра.
Параграф 2. Порядок подготовки и проведения заседаний Правительства
15. Заседания проводятся не реже одного раза в месяц и созываются Руководителем Аппарата Правительства по поручению Премьер-Министра либо Президента.
16. На заседаниях председательствует Премьер-Министр, а в его отсутствие – Заместитель Премьер-Министра по указанию Премьер-Министра.
При участии в заседаниях Президента председательствует Президент или по его поручению Премьер-Министр.
17. Заседания являются открытыми с обеспечением трансляции в режиме онлайн на интернет-ресурсе Правительства и ведутся на государственном и в случаях необходимости на русском языках.
При проведении трансляции открытого заседания гражданам предоставляется возможность оставлять комментарии.
Протокол открытого заседания размещается на интернет-ресурсе Правительства в срок не позднее пяти рабочих дней со дня проведения заседания.
По инициативе Президента либо Премьер-Министра могут проводиться закрытые заседания.

10. Президенттің актілері мен тапсырмаларының іске асырылу барысы туралы Үкіметтің ақпараты Президент Әкімшілігіне Премьер-Министр бекіткен Премьер-Министрдің орынбасарлары мен Үкімет Аппараты Басшысының арасында міндеттерді бөлуге сәйкес Премьер-Министрдің тиісті орынбасарының немесе Үкімет Аппараты Басшысының қолы қойғызылып енгізіледі.
2-тарау. Үкімет отырыстары және Премьер-Министр мен оның орынбасарларында өтетін отырыстар 1-параграф. Отырыстарды жоспарлау
11. Үкімет отырыстарында (бұдан әрі – отырыстар) қарауға арналған мәселелер Конституцияда, заңдар мен Президент актілерінде белгіленген Үкімет өкілеттіктері негізінде айқындалады.
12. Отырыстарда қарауға арналған мәселелердің тоқсан сайынғы тізбесін жоспарланатын тоқсанның алдындағы айдың 20-сы күнінен кешіктірмей Үкімет Аппаратына ұсынылатын Үкімет мүшелерінің ұсыныстары негізінде Премьер-Министрмен және оның орынбасарларымен келісу бойынша Үкімет Аппаратының Басшысы бекітеді.
Үкімет Аппараты жоспарланған мәселелердің бекітілген тізбесін Үкімет мүшелеріне, облыстар мен республикалық маңызы бар қалалардың, елорданың әкімдеріне және қажет болған кезде басқа да мемлекеттік органдардың және өзге де ұйымдардың басшыларына жібереді.
13. Жоспарланған мәселені қараудан алу немесе оны қарауды басқа мерзімге ауыстыру туралы шешімді мәселені дайындауға жауапты мемлекеттік органның бірінші басшысы қол қойған және отырыс өткізілетін күнге дейін 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей енгізілген, Премьер-Министрдің атына жазылған өтінішхат негізінде Премьер-Министр не онымен келісу бойынша Үкімет Аппаратының Басшысы қабылдайды. Көрсетілген шешім туралы өз құзыретіне орай мүдделі мемлекеттік органдар хабардар етіледі.
Осы тармақта белгіленген тәртіп кезектен тыс тәртіппен жоспарланған отырыстарға қолданылмайды.
14. Кезектен тыс отырыстар Президенттің не Премьер-Министрдің бастамасы бойынша шақырылады.
2-параграф. Үкімет отырыстарын дайындау және өткізу тәртібі
15. Отырыстар айына кемінде бір рет өткізіледі және оны Премьер-Министрдің не Президенттің тапсырмасы бойынша Үкімет Аппаратының Басшысы шақырады.
16. Отырыстарда Премьер-Министр, ал ол болмаған кезде Премьер-Министрдің нұсқауы бойынша Премьер-Министрдің орынбасары төрағалық етеді.
Отырыстарға Президент қатысқан кезде Президент немесе оның тапсырмасы бойынша Премьер-Министр төрағалық етеді.
17. Отырыстар ашық болып табылады, Үкіметтің интернет-ресурсында онлайн режимде трансляциялау қамтамасыз етіледі әрі мемлекеттік тілде және қажет болған жағдайда орыс тілінде жүргізіледі.
Ашық отырыс трансляцияланған кезде азаматтарға пікір қалдыруға мүмкіндік беріледі.
Ашық отырыс хаттамасы отырыс өткізілген күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде Үкіметтің интернет-ресурсында орналастырылады.
Президенттің не Премьер-Министрдің бастамасы бойынша жабық отырыстар өткізілуі мүмкін.

Сноска. Пункт 17 - в редакции постановления Правительства РК от 12.01.2024 № 5 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования, но не ранее 04.04.2024).
18. Проведение закрытых заседаний и обсуждение вопросов, содержащих служебную информацию ограниченного распространения или государственные секреты, осуществляются с соблюдением требований режима секретности и ограничением допуска на заседания.
19. Заседания в приоритетном порядке проводятся посредством видеоконференцсвязи, а также в очном или смешанном форматах по согласованию с Премьер-Министром либо Руководителем Аппарата Правительства по его поручению.
При проведении заседания Правительства посредством видеоконференцсвязи в залах совещания, подключенных к видеоконференцсвязи, принимают участие только приглашенные лица и в случае необходимости технический персонал.
20. Заседание считается правомочным, если в нем принимает участие не менее двух третей членов Правительства. Члены Правительства участвуют в его заседаниях без права замены.
В случаях невозможности участия члена Правительства на заседании, вопрос участия его заместителя предварительно согласовывается с Премьер-Министром либо Руководителем Аппарата Правительства не менее чем за сутки до начала заседания.
Замещающее члена Правительства должностное лицо участвует на заседании без права голоса.
21. На заседаниях по приглашению Аппарата Правительства могут присутствовать должностные лица, которым такое право предоставлено актами Президента, депутаты палат Парламента, акимы регионов, руководители других государственных органов и организаций, работники Аппарата Правительства и иные лица.
Предложение по определению или уточнению списка приглашенных на заседание вносится в зависимости от обсуждаемых вопросов государственным органом, ответственным за подготовку вопроса, не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до заседания.
Участие приглашенных в заседании обеспечивается Аппаратом Правительства.
22. Ответственность за несвоевременное подтверждение и (или) участие на заседании (совещаниях), организованном (организованных) Аппаратом Правительства, несет приглашенное лицо.
23. Подготовленные к рассмотрению на заседании материалы на государственном и русском языках вносятся в Аппарат Правительства не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до заседания и должны включать:
1) проект протокольного решения;
2) справки объемом не более 5 (пять) страниц;
3) сравнительные таблицы, презентации в формате Microsoft Power Point (цветные слайды объемом не более 10 (десять) мегабайт и размером шрифта не менее 20, соответствующие формату отображения визуальной информации 16:9);

Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.01.2024 № 5 (04.04.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
18. Жабық отырыстарды өткізу және таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты немесе мемлекеттік құпияларды құрайтын мәселелерді талқылау құпиялық режимі талаптарын сақтай отырып және отырыстарға қатысуды шектей отырып жүзеге асырылады.
19. Отырыстар басым тәртіппен бейнеконференциялық байланыс арқылы, сондай-ақ Премьер-Министрмен не оның тапсырмасы бойынша Үкімет Аппаратының Басшысымен келісу бойынша бетпе-бет немесе аралас форматтарда өткізіледі.
Отырыс бейнеконференциялық байланыс арқылы өткізілген кезде бейнеконференциялық байланысқа қосылған кеңес залдарына шақырылған адамдар ғана және қажет болса, техникалық персонал қатысады.
20. Егер отырысқа Үкімет мүшелерінің кемінде үштен екісі қатысса, ол заңды болып саналады. Үкімет мүшелері оның отырыстарына алмастыру құқығынсыз қатысады.
Үкімет мүшесінің отырысқа қатысуы мүмкін болмаған жағдайда оның орынбасарының қатысуы мәселесі отырыс басталғанға дейін кемінде бір тәулік бұрын Премьер-Министрмен не Үкімет Аппаратының Басшысымен алдын ала келісіледі.
Үкімет мүшесін алмастырушы лауазымды тұлға отырысқа дауыс беру құқығынсыз қатысады.
21. Отырыстарға Үкімет Аппаратының шақыртуы бойынша Президент актілерімен осындай құқық берілген лауазымды тұлғалар, Парламент палаталарының депутаттары, өңірлердің әкімдері, басқа мемлекеттік органдар мен ұйымдардың басшылары, Үкімет Аппаратының қызметкерлері мен өзге де адамдар қатыса алады.
Талқыланатын мәселелерге қарай отырысқа шақырылғандардың тізімін анықтау немесе нақтылау жөніндегі ұсынысты мәселені дайындауға жауапты мемлекеттік орган отырысқа дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні қалғанда енгізеді.
Шақырылғандардың отырысқа қатысуын Үкімет Аппараты қамтамасыз етеді.
22. Үкімет Аппараты ұйымдастырған отырыстарға (кеңестерге) қатысатынын уақтылы растамағаны және (немесе) қатыспағаны үшін жауаптылық шақырылған тұлғаға жүктеледі.
23. Отырыста қарау үшін дайындалған мемлекеттік және орыс тілдеріндегі материалдар Үкімет Аппаратына отырысқа дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні қалғанда енгізіледі, онда мыналар қамтылуға тиіс:
1) хаттамалық шешімнің жобасы;
2) көлемі 5 (бес) парақтан аспайтын анықтамалар;
3) салыстырма кестелер, Microsoft Power Point форматындағы таныстырылым (көлемі 10 (он) мегабайттан аспайтын және қарпінің мөлшері 20-дан кіші емес, көрнекі ақпараттың бейнелену форматы 16:9 сәйкес келетін түрлі-түсті слайдтар);

4) информационные (аналитические) доклады (продолжительностью не более 7-10 минут);
5) список участников;
6) другие материалы по вопросам, рассматриваемым на заседании Правительства.
24. Материалы могут дорабатываться государственными органами по согласованию с соответствующими структурными подразделениями Аппарата Правительства, при этом не допускается за день до и непосредственно в день проведения заседания изменять презентационный материал, за исключением случаев, согласованных с Руководителем Аппарата Правительства.
В случае несвоевременного, а также некачественного и неполного представления материалов к заседанию, Премьер-Министром либо по согласованию с ним Руководителем Аппарата Правительства принимается решение о снятии с рассмотрения запланированного вопроса или переносе его рассмотрения на другой срок.
В исключительных случаях, когда заседание по поручению Премьер-Министра проводится во внеочередном порядке, материалы могут вноситься в Аппарат Правительства в день его проведения и доводиться до участников заседания непосредственно на заседании, при этом ответственность за содержание и качество подготовки материалов несет первый руководитель государственного органа, к компетенции которого относится рассматриваемый вопрос.
25. Государственные органы и организации, которым было дано поручение, представители которых присутствовали на заседании, обязаны приступить к исполнению поручений сразу после заседания, не дожидаясь поступления к ним подписанного протокола заседания.
26. Подписанный Премьер-Министром и зарегистрированный Аппаратом Правительства протокол заседания направляется для исполнения государственным органам и организациям, которым в протоколе даны соответствующие поручения.
Параграф 3. Основания назначения и порядок проведения совещаний
27. Совещания проводятся под руководством Премьер-Министра или его заместителей в соответствии с распределением между ними обязанностей:
1) при наличии прямого поручения Президента и (или) Руководителя Администрации;
2) в случае возникновения угроз общественной, военной, политической, экономической, информационной и экологической безопасности;
3) при чрезвычайных ситуациях природного, техногенного и социального характера, дестабилизации ситуации в целом в стране или отдельных регионах, угрозе террористической атаки или распространения эпидемиологических заболеваний;
4) при необходимости межведомственной координации деятельности центральных и местных государственных органов, урегулирования непреодолимых разногласий по вопросам концептуального характера и финансового обеспечения;

4) ақпараттық (талдамалық) баяндамалар (ұзақтығы 7-10 минуттан аспайды);
5) қатысушылар тізімі;
6) отырыста қаралатын мәселелер бойынша басқа да материалдар.
24. Мемлекеттік органдар материалдарды Үкімет Аппаратының тиісті құрылымдық бөлімшесімен келісу бойынша пысықтай алады, бұл ретте Үкімет Аппаратының Басшысымен келісілген жағдайларды қоспағанда, таныстырылатын материалды отырыс өткізілетін күнге дейін бір күн қалғанда және тікелей сол күні ауыстыруға жол берілмейді.
Отырысқа материалдар уақтылы және толық берілмеген, сондай-ақ сапасыз болған жағдайда Премьер-Министр не онымен келісу бойынша Үкімет Аппаратының Басшысы жоспарланған мәселені қараудан алып тастау немесе оны қарауды басқа мерзімге ауыстыру туралы шешім қабылдайды.
Отырыс Премьер-Министрдің тапсырмасы бойынша кезектен тыс тәртіппен өткізілетін ерекше жағдайларда материалдарды Үкімет Аппаратына ол өткізілетін күні енгізіп, отырысқа қатысушылардың назарына тікелей отырыста жеткізуге болады, бұл ретте материалдардың мазмұны мен дайындалу сапасы үшін жауапкершілік қаралатын мәселе құзыретіне жататын мемлекеттік органның бірінші басшысына жүктеледі.
25. Тапсырма берілген, өкілдері отырысқа қатысқан мемлекеттік органдар мен ұйымдар өздеріне отырыстың қол қойылған хаттамасының келіп түсуін күтпей, тапсырмаларды орындауға отырыстан кейін бірден кірісуге міндетті.
26. Премьер-Министр қол қойған және Үкімет Аппаратында тіркелген отырыс хаттамасы хаттамада тиісті тапсырмалар берілген мемлекеттік органдар мен ұйымдарға орындау үшін жіберіледі.
3-параграф. Кеңестерді белгілеу және өткізу негіздері
27. Кеңестер Премьер-Министрдің немесе оның орынбасарларының арасында міндеттерді бөлуге сәйкес олардың басшылығымен:
1) Президенттің және (немесе) Әкімшілік Басшысының тікелей тапсырмасы болған кезде;
2) қоғамдық, әскери, саяси, экономикалық, ақпараттық және экологиялық қауіпсіздікке қатер туындаған жағдайда;
3) табиғи, техногендік және әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайлар, тұтас елде немесе жекелеген өңірлерде жағдай тұрақсызданған, террористік шабуыл немесе эпидемиологиялық аурулардың таралу қатері кезінде;
4) орталық және жергілікті атқарушы органдардың қызметін ведомствоаралық үйлестіру, тұжырымдамалық сипаттағы және қаржылық қамтамасыз ету мәселелері бойынша еңсерілмейтін келіспеушіліктерді реттеу қажет болған кезде;

5) в иных случаях по поручениям Премьер-Министра или его заместителей.
Сноска. Пункт 27 – в редакции постановления Правительства РК от 14.02.2024 № 85.
27-1. В случае проведения совещания по основаниям, предусмотренным подпунктом 4) пункта 27 настоящего Регламента, совещание проводится при соблюдении следующих условий:
1) до обращения в Аппарат Правительства государственными органами приняты все установленные действующим законодательством меры по урегулированию разногласий;
2) при обращении в Аппарат Правительства прикладывается протокол разногласий;
3) одной из сторон спора должен быть государственный орган, входящий в состав Правительства.
После поступления обращения в Аппарат Правительства ответственным структурным подразделением совместно с курирующим заместителем Руководителя Аппарата Правительства по результатам его рассмотрения с приглашением заинтересованных государственных органов принимается решение о необходимости/отсутствии необходимости проведения совещания под председательством Премьер-Министра или его заместителей, или Руководителя Аппарата Правительства.
Решения, принятые по итогам совещания, оформляются протоколом, подписываемым Премьер-Министром или его заместителями, или Руководителем Аппарата Правительства, и обязательны для исполнения всеми заинтересованными государственными органами.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 27-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.02.2024 № 85.
28. Совещание в приоритетном порядке проводится с использованием видеоконференцсвязи и онлайн-сервисов, установленных согласно требованиям законодательства.
Совещание в очном формате проводится в случае рассмотрения вопросов, содержащих служебную информацию ограниченного распространения или государственные секреты.
Отдельные должностные лица могут быть приглашены на онлайн- совещание в очном формате по указанию председательствующего.
29. Государственными органами материалы вносятся в Аппарат Правительства не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до даты проведения совещания в электронном виде (презентации, доклады, проекты протокольных решений и т.д.).
Вопросы, материалы к которым внесены с нарушением сроков, установленных настоящим пунктом, а также поднимаемые вне повестки проводимого совещания, к рассмотрению не допускаются.
30. Ответственность за предоставляемые кандидатуры и качество материалов к совещанию возлагается на заместителей первых руководителей государственных органов по курируемым направлениям.
В исключительных случаях замена кандидатуры производится по согласованию с председательствующим путем устного согласования, не менее чем за 2 (два) часа до начала совещания.

5) Премьер-Министрдің немесе оның орынбасарларының тапсырмалары бойынша өзге де жағдайларда өткізілуі мүмкін.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.02.2024 № 85 қаулысымен.
27-1. Осы Регламенттің 27-бабының 4) тармақшасында көзделген негіздемелер бойынша кеңес өткізілген жағдайда кеңес мынадай шарттар сақталып өткізіледі:
1) Үкімет Аппаратына жүгінгенге дейін мемлекеттік органдар келіспеушіліктерді реттеу жөніндегі қолданыстағы заңнамада белгіленген барлық шараларды қабылдады;
2) Үкімет Аппаратына жүгінген кезде келіспеушіліктер хаттамасы қоса беріледі;
3) дау тарапының бірі Үкімет құрамына кіретін мемлекеттік орган болуға тиіс.
Жолданым Үкімет Аппаратына түскеннен кейін оны мүдделі мемлекеттік органдарды шақырып қараудың нәтижелері бойынша жауапты құрылымдық бөлімше Үкімет Аппараты Басшысының жетекшілік ететін орынбасарымен бірлесіп Премьер-Министрдің немесе оның орынбасарларының немесе Үкімет Аппараты Басшысының төрағалығымен кеңес өткізудің қажеттігі/қажет еместігі туралы шешім қабылдайды.
Кеңестің қорытындысы бойынша қабылданған шешімдер Премьер-Министр немесе оның орынбасарлары немесе Үкімет Аппаратының Басшысы қол қоятын хаттамамен ресімделеді және оны барлық мүдделі мемлекеттік органдардың орындауы міндетті болады.
Ескерту. 2-тарау 27-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 14.02.2024 № 85 қаулысымен.
28. Кеңес басым тәртіппен бейнеконференциялық байланыс және заңнама талаптарына сәйкес орнатылған онлайн-сервистер пайдаланылып өткізіледі.
Таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты немесе мемлекеттік құпияларды құрайтын мәселелер қаралған жағдайда кеңес бетпе-бет форматта өткізіледі.
Жекелеген лауазымды тұлғалар төрағалық етушінің нұсқауы бойынша бетпе-бет форматтағы онлайн-кеңеске шақырылуы мүмкін.
29. Мемлекеттік органдар материалдарды (таныстырылымдар, баяндамалар, хаттамалық шешімдердің жобалары және т.б.) Үкімет Аппаратына кеңес өткізілетін күнге дейін 3 (үш) жұмыс күні бұрын электрондық түрде енгізеді.
Материалдары осы тармақта белгіленген мерзім бұзылып енгізілген, сондай-ақ өткізілетін кеңестің күн тәртібінен тыс көтерілетін мәселелер қаралмайды.
30. Кеңеске кандидатуралар ұсыну және материалдардың сапасы үшін жауапкершілік мемлекеттік органдардың бірінші басшыларының жетекшілік ететін бағыттары бойынша орынбасарларына жүктеледі.
Ерекше жағдайларда кандидатураны алмастыру төрағалық етушімен ауызша келісу арқылы кеңес басталғанға дейін кемінде 2 (екі) сағат қалғанда жүргізіледі.

31. Приглашения на совещание, в том числе повестка и необходимые материалы, направляются в цифровом формате при помощи электронного календаря ответственным должностным лицам, руководителям структурных подразделений, ответственных за прием корреспонденции в государственном органе, и приемным первых руководителей без направления официальной телефонограммы.
Телефонограмма используется в исключительных случаях (при отсутствии технической возможности приглашения в цифровом формате).
Получатель приглашения (ответственные должностные лица, сотрудники приемных и т.д.) в течение 1 (один) часа подтверждает/отклоняет/ предлагает новую дату и (или) время на участие в совещании.
Материалы (презентации, справки, проекты протокольных решений и т.д.) на предстоящее совещание государственными органами вносятся в ответ на полученное приглашение.
Демонстрация презентационного материала на совещании осуществляется при помощи видеоконференцсвязи и других онлайн-сервисов, установленных согласно требованиям законодательства.
Запрещается приглашать на совещания Руководства Правительства государственные органы и организации, в компетенцию которых прямо не входит рассматриваемый вопрос.
32. Решения, принятые на совещании, оформляются в виде протокола.
Единогласное принятие решения на совещании по вопросам повестки в последующем исключает необходимость согласования подготовленного протокола с участвовавшими представителями государственных органов и организаций.
33. Протоколы совещаний под руководством Премьер-Министра или его заместителей передаются на подпись председательствующему не позднее 3 (три) рабочих дней со дня их проведения.
Подписанный и зарегистрированный в Аппарате Правительства протокол направляется адресатам, которым в протоколе даны поручения. Выписка из протокола в бумажном виде готовится и направляется тем адресатам, у которых отсутствует система электронного документооборота.
Протоколы, имеющие пометки "ДСП", также направляются в адрес государственных органов и организаций в бумажном виде или через защищенные средства связи.
34. Запрещается направлять протокол совещания в адрес государственных органов, в компетенцию которых прямо не входит его исполнение.
Глава 3. Работа с проектами актов Президента, Правительства и Премьер-Министра
Параграф 1. Согласование и внесение проектов постановлений Правительства и проектов распоряжений Премьер-Министра в Аппарат Правительства
35. Разработка проектов постановлений Правительства и распоряжений Премьер-Министра (далее – проекты) осуществляется на основании и во исполнение Конституции Республики Казахстан, законодательных актов, актов Президента и иных нормативных правовых актов.
Примечание ИЗПИ!
Главу 3 предусматривается дополнить пунктом 35-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.03.2025 № 185 ДСП (вводится в действие с 28.02.2025).

31. Кеңеске шақыру, оның ішінде күн тәртібі мен қажетті материалдар ресми телефонограмма жібермей, жауапты лауазымды тұлғаларға, мемлекеттік органда хат-хабар қабылдауға жауапты құрылымдық бөлімшелердің басшыларына және бірінші басшылардың қабылдау бөлмелеріне электрондық күнтізбенің көмегімен цифрлық форматта жіберіледі.
Телефонограмма ерекше жағдайларда (цифрлық форматта шақыруға техникалық мүмкіндік болмаған кезде) пайдаланылады.
Шақыруды алушы (жауапты лауазымды тұлғалар, қабылдау бөлмелерінің қызметкерлері және т.б.) 1 (бір) сағат ішінде кеңеске қатысуды растайды/қабылдамайды/ жаңа күнін және (немесе) уақытын ұсынады.
Мемлекеттік органдар алдағы кеңеске материалдарды (таныстырылымдар, анықтамалар, хаттамалық шешімдердің жобалары және т.б.) алынған шақыруға жауап ретінде электрондық түрде енгізеді.
Таныстырылатын материалды кеңесте көрсету бейнеконференциялық байланыс және заңнама талаптарына сәйкес орнатылған басқа да онлайн-сервистердің көмегімен жүзеге асырылады.
Қаралатын мәселе құзіретіне тікелей кірмейтін мемлекеттік органдар мен ұйымдарды Үкімет басшылығының кеңестеріне шақыруға тыйым салынады.
32. Кеңесте қабылданған шешімдер хаттама түрінде ресімделеді.
Кеңесте күн тәртібіндегі мәселелер бойынша бірауыздан шешім қабылдау дайындалған хаттаманы кейіннен мемлекеттік органдар мен ұйымдардың қатысқан өкілдерімен келісу қажеттігін жоққа шығарады.
33. Премьер-Министрдің немесе оның орынбасарларының төрағалығымен өткен кеңестердің хаттамалары төрағалық етушінің қол қоюына олар өткізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей беріледі.
Қол қойылған және Үкімет Аппаратында тіркелген хаттама онда тапсырмалар берілген адресаттарға жіберіледі. Электрондық құжат айналымы жүйесі жоқ адресаттарға хаттамадан үзінді қағаз түрінде дайындалады және жіберіледі.
"ҚБП" белгісі бар хаттамалар да мемлекеттік органдар мен ұйымдардың атына қағаз түрінде немесе қорғалған байланыс құралдары арқылы жіберіледі.
34. Кеңес хаттамасын орындау құзыретіне тікелей жатпайтын мемлекеттік органдарға оны жіберуге тыйым салынады.
3-тарау. Президент, Үкімет және Премьер-Министр актілерінің жобаларымен жұмыс 1-параграф. Үкімет қаулыларының жобалары мен Премьер-Министр өкімдерінің жобаларын келісу және Үкімет Аппаратына енгізу
35. Үкімет қаулыларының және Премьер-Министр өкімдерінің жобаларын (бұдан әрі – жобалар) әзірлеу Қазақстан Республикасы Конституциясының, заңнамалық актілердің, Президент актілерінің және өзге де нормативтік құқықтық актілердің негізінде және оларды орындау үшін жүзеге асырылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-тарауды 35-1-тармақпен толықтыру көзделген – ҚР Үкіметінің 29.03.2025 № 185 ҚБП (28.02.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

36. Проекты разрабатываются государственными органами в соответствии с их компетенцией, установленной законодательством Республики Казахстан, по своей инициативе или по поручениям вышестоящих государственных органов и должностных лиц, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 36 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 14.02.2024 № 85.
37. Подготовка проектов распоряжений Премьер-Министра осуществляется для решения вопросов административно-распорядительного, оперативного и индивидуального характера.
38. Проекты могут быть разработаны Аппаратом Правительства по поручению Премьер-Министра, его заместителей или Руководителя Аппарата Правительства.
39. Первые руководители государственных органов несут ответственность за качество подготовки проектов на государственном и русском языках, соблюдение правил их аутентичности.
Ответственность за соблюдение процедур разработки и согласования проектов несут заместители первых руководителей либо руководители аппаратов государственных органов, непосредственно ответственные за проект.
Сноска. Пункт 39 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.10.2024 № 822.
40. Перед внесением в Аппарат Правительства проекты должны быть согласованы с:
1) Министерством юстиции, ответственным за проведение юридической экспертизы на предмет соответствия Конституции, законодательным актам, актам Президента, Правительства и Премьер-Министра;
2) Министерством финансов Республики Казахстан (далее – Министерство финансов);
3) Министерством национальной экономики Республики Казахстан (далее – Министерство национальной экономики).
4) Министерством цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан как уполномоченным органом в сфере информатизации и межотраслевой координации цифровой трансформации государственного управления.
Сноска. Пункт 40 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 04.10.2024 № 822; от 31.12.2024 № 1155.
41. Обязательность согласования проектов министерствами юстиции и (или) национальной экономики, и (или) финансов не распространяется на проекты по кадровым вопросам (в части назначения и освобождения должностных лиц государственных органов).
42. Государственный орган-разработчик проекта размещает в информационной системе согласования проектов нормативных правовых актов (далее – ИССП) в форме электронных документов проект постановления (распоряжения), пояснительную записку к нему и другие необходимые документы, удостоверенные с применением электронной цифровой подписи удостоверяющего центра государственных органов (далее – ЭЦП) руководителя юридической службы (либо лица, исполняющего его обязанности) и первого руководителя государственного органа или уполномоченного им должностного лица, и направляет на согласование в соответствующие государственные органы посредством ИССП.
Требования в части согласования проекта с юридической службой не распространяются на проекты, разработчиком которых является Министерство юстиции.

36. Жобаларды мемлекеттік органдар өздерінің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзыреттеріне сәйкес өз бастамалары бойынша немесе егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, жоғары тұрған мемлекеттік органдардың және лауазымды тұлғалардың тапсырмалары бойынша әзірлейді.
Ескерту. 36-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 14.02.2024 № 85 қаулысымен.
37. Премьер-Министр өкімдерінің жобаларын дайындау әкімшілік-өкімдік, жедел және жеке сипаттағы мәселелерді шешу үшін жүзеге асырылады.
38. Жобаларды Премьер-Министрдің, оның орынбасарлары мен Үкімет Аппараты Басшысының тапсырмасы бойынша Үкімет Аппараты әзірлеуі мүмкін.
39. Мемлекеттік органдардың бірінші басшылары жобалардың мемлекеттік және орыс тілдерінде дайындалу сапасы, олардың теңтүпнұсқалылық қағидаларының сақталуы үшін жауапты болады.
Жобаларды әзірлеу және келісу рәсімдерінің сақталуына жобаға тікелей жауапты мемлекеттік органдардың бірінші басшыларының орынбасарлары не аппарат басшылары жауапты болады.
Ескерту. 39-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.10.2024 № 822 қаулысымен.
40. Үкімет Аппаратына енгізерден бұрын жобалар:
1) Конституцияға, заңнамалық актілерге, Президенттің, Үкіметтің және Премьер-Министрдің актілеріне сәйкестігі тұрғысынан заңдық сараптама жүргізуге жауапты Әділет министрлігімен;
2) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігімен (бұдан әрі – Қаржы министрлігі);
3) Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігімен (бұдан әрі – Ұлттық экономика министрлігі);
4) ақпараттандыру және мемлекеттік басқаруды цифрлық трансформациялауды салааралық үйлестіру саласындағы уәкілетті орган ретінде Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігімен келісілуге тиіс.
Ескерту. 40-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.10.2024 № 822; 31.12.2024 № 1155 қаулыларымен.
41. Әділет, және (немесе) Ұлттық экономика, және (немесе) Қаржы министрліктерінің жобаларды келісу міндеттілігі кадр мәселелері жөніндегі (мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғаларын тағайындау және босату бөлігінде) жөніндегі жобаларға қолданылмайды.
42. Жобаны әзірлеуші мемлекеттік орган заң қызметі басшысының (не оның міндетін атқаратын тұлғаның) және мемлекеттік органның бірінші басшысының немесе ол уәкілеттік берген лауазымды тұлғаның мемлекеттік органдардың куәландырушы орталығының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қолданылып куәландырылған қаулы (өкім) жобасын, оған түсіндірме жазбаны және басқа да қажетті құжаттарды нормативтік құқықтық актілердің жобаларын келісудің ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – ЖКАЖ) электрондық құжаттар нысанында орналастырады және ЖКАЖ арқылы тиісті мемлекеттік органдарға келісуге жібереді.
Жобаны заң қызметімен келісу бөлігіндегі талаптар әзірлеушісі Әділет министрлігі болып табылатын жобаларға қолданылмайды.

43. Проекты, содержащие государственные секреты, согласовываются и вносятся в Аппарат Правительства в бумажном виде.
Проекты, содержащие служебную информацию ограниченного распространения, согласовываются и вносятся в Аппарат Правительства в бумажном виде только в исключительных случаях при отсутствии возможности передачи в электронном формате по системе электронного документооборота (далее – СЭД).
Сноска. Пункт 43 – в редакции постановления Правительства РК от 14.02.2024 № 85.
44. Проекты постановлений Правительства по вопросам заключения, выполнения, изменения и прекращения международных договоров Республики Казахстан, а также заключения, выполнения, изменения и прекращения международных договоров о займах согласовываются Министерством иностранных дел Республики Казахстан (далее – Министерство иностранных дел).
45. К проектам постановлений Правительства, указанным в пункте 44 настоящего Регламента, в форме электронного документа прилагаются:
1) проект международного договора на языках его заключения, в том числе на государственном и русском языках;
2) в случае, когда в соответствии с законодательством Республики Казахстан обязательно проведение научной экспертизы, – заключение научной экспертизы по проектам международных договоров либо по международным договорам, участницей которых намеревается стать Республика Казахстан;
3) в случае внесения проектов законов о ратификации международных договоров – предложения о внесении изменений и дополнений в законодательство Республики Казахстан;
4) копии заключенных от имени Республики Казахстан и Правительства международных договоров на языках их заключения, официально заверенные Министерством иностранных дел, копии заключенных от имени государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту, а также центральных исполнительных органов международных договоров на языках их заключения, официально заверенные государственными органами, в архивах которых хранятся подлинники данных международных договоров, и иные документы международного характера, официально заверенные государственным органом-разработчиком проекта, на которые имеются ссылки в проекте постановления Правительства или проекте международного договора;
5) в случае наличия ссылок на них – копии решений международных организаций и иных документов международного характера, официально заверенные государственным органом-разработчиком проекта;
6) исключен постановлением Правительства РК от 03.04.2025 № 205.
7) обоснование целесообразности подписания, ратификации, утверждения, принятия международных договоров и присоединения к ним, включая определение соответствия проектов международных договоров законодательству и международным договорам Республики Казахстан;

43. Мемлекеттік құпияларды қамтитын жобалар қағаз түрінде келісіледі және Үкімет Аппаратына енгізіледі.
Таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты қамтитын жобалар электрондық құжат айналымы жүйесі (бұдан әрі – ЭҚЖ) арқылы электрондық форматта беру мүмкіндігі болмаған кезде айрықша жағдайларда ғана қағаз түрінде келісіледі және Үкімет Аппаратына енгізіледі.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.02.2024 № 85 қаулысымен.
44. Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын жасасу, орындау, өзгерту және тоқтату, сондай-ақ қарыздар туралы халықаралық шарттарды жасасу, орындау, өзгерту және тоқтату мәселелері жөніндегі Үкімет қаулыларының жобалары Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігімен (бұдан әрі – Сыртқы істер министрлігі) келісіледі.
45. Осы Регламенттің 44-тармағында көрсетілген Үкімет қаулыларының жобаларына электрондық құжат нысанында:
1) халықаралық шарттың ол жасалатын тілдердегі, оның ішінде мемлекеттік және орыс тілдеріндегі жобасы;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ғылыми сараптама жүргізу міндетті болған жағдайда – халықаралық шарттардың жобалары бойынша не Қазақстан Республикасы қатысушы болуға ниеттенген халықаралық шарттар бойынша ғылыми сараптама қорытындысы;
3) халықаралық шарттарды ратификациялау туралы заң жобалары енгізілген жағдайда – Қазақстан Республикасының заңнамасына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы ұсыныстар;
4) Қазақстан Республикасының және Үкіметтің атынан жасалған халықаралық шарттардың олар жасалған тілдердегі Сыртқы істер министрлігі ресми куәландырған көшірмелері, Президентке тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың, сондай-ақ орталық атқарушы органдардың атынан жасалған халықаралық шарттардың олар жасалған тілдердегі архивтерінде осы халықаралық шарттардың түпнұсқалары сақталатын мемлекеттік органдар ресми куәландырған көшірмелері және Үкімет қаулысының жобасында немесе халықаралық шарт жобасында сілтеме жасалған, жобаны әзірлеуші мемлекеттік орган ресми куәландырған халықаралық сипаттағы өзге де құжаттар;
5) оларға сілтеме болған жағдайда – халықаралық ұйымдар шешімдерінің және халықаралық сипаттағы өзге де құжаттардың жобаны әзірлеуші мемлекеттік орган ресми куәландырған көшірмелері;
6) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 03.04.2025 № 205 қаулысымен;
7) халықаралық шарттар жобаларының Қазақстан Республикасының заңнамасы мен халықаралық шарттарына сәйкестігін анықтауды қоса алғанда, халықаралық шарттарға қол қоюдың, оларды ратификациялаудың, бекітудің, қабылдаудың және оларға қосылудың орындылығының негіздемесі;

8) оценка возможных политических, правовых, финансово-экономических и иных последствий заключения международных договоров;
9) исключен постановлением Правительства РК от 03.04.2025 № 205.
10) заключение Министерства иностранных дел о внешнеполитической целесообразности заключения международного договора.
Сведения о проведенной научной экспертизе, а также соответствующие предложения с обоснованиями указываются в пояснительной записке к проекту.
Соответствие переводов на государственном и русском языках одному из аутентичных текстов международных договоров обеспечивает государственный орган-разработчик.
Проекты постановлений Правительства по вопросам заключения, выполнения, изменения и прекращения международных договоров о займах подлежат согласованию с заинтересованными центральными государственными органами одновременно с проектами международных договоров о займах.
Сноска. Пункт 45 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 14.02.2024 № 85; от 03.04.2025 № 205.
46. Государственный орган-разработчик представляет в Аппарат Правительства проекты постановлений Правительства о подписании международных договоров:
1) от имени Правительства – не позднее четырнадцати календарных дней до даты их подписания;
2) от имени Республики Казахстан – не позднее двадцати календарных дней до даты их подписания.
47. Проекты постановлений Правительства, предусматривающие увеличение числа ведомств, лимитов штатной численности министерств, их руководящих должностных лиц, вносятся разработчиками в Аппарат Правительства при наличии положительного заключения Республиканской бюджетной комиссии. Правительство согласовывает такие проекты с Президентом или по его уполномочию с Администрацией Президента.
48. По итогам рассмотрения проекта первый руководитель согласующего государственного органа или уполномоченное им должностное лицо выбирают один из вариантов ответа в ИССП с использованием ЭЦП:
1) согласовано без замечаний;
2) согласовано с замечаниями;
3) отказано в согласовании (при этом согласующим государственным органом производится отметка об отказе в согласовании с аргументированной мотивировкой отказа в согласовании).
При согласовании проекта с замечаниями согласующий государственный орган в ИССП вкладывает аргументированные обоснования по имеющимся замечаниям.
49. Проекты (кроме постановлений Правительства, предусматривающих внесение проектов законодательных актов в Мажилис Парламента) согласовываются государственными органами в течение 3 (три) рабочих дней, за исключением министерств юстиции, финансов, национальной экономики, цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности как уполномоченного органа в сфере информатизации и межотраслевой координации цифровой трансформации государственного управления, которые согласовывают проекты в течение 5 (пять) рабочих дней. Проекты по вопросам подписания, утверждения, принятия международного договора и о присоединении к нему согласовываются Министерством иностранных дел в течение 5 (пять) рабочих дней.

8) халықаралық шарттарды жасасудың ықтимал саяси, құқықтық, қаржы-экономикалық және өзге де салдарын бағалау қоса беріледі;
9) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 03.04.2025 № 205 қаулысымен;
10) Сыртқы істер министрлігінің халықаралық шарт жасасудың сыртқы саяси орындылығы туралы қорытындысы.
Жүргізілген ғылыми сараптама туралы мәліметтер, сондай-ақ негіздемелері бар тиісті ұсыныстар жобаға түсіндірме жазбада көрсетіледі.
Мемлекеттік және орыс тілдеріндегі аудармалардың халықаралық шарттардың теңтүпнұсқалы мәтіндерінің біріне сәйкестігін әзірлеуші мемлекеттік орган қамтамасыз етеді.
Қарыздар туралы халықаралық шарттарды жасасу, орындау, өзгерту және тоқтату мәселелері жөніндегі Үкімет қаулыларының жобалары мүдделі орталық мемлекеттік органдармен қарыздар туралы халықаралық шарттардың жобаларымен қатар келісіледі.
Ескерту. 45-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 14.02.2024 № 85; 03.04.2025 № 205 қаулыларымен.
46. Әзірлеуші мемлекеттік орган Үкімет Аппаратына халықаралық шарттарға қол қою туралы Үкімет қаулыларының жобаларын:
1) Үкімет атынан – оларға қол қойылатын күнге дейін кемінде күнтізбелік он төрт күн қалғанда;
2) Қазақстан Республикасының атынан – оларға қол қойылатын күнге дейін кемінде күнтізбелік жиырма күн қалғанда ұсынады.
47. Министрліктердің ведомстволарының санын, штат санының лимиттерін, олардың басшы лауазымды тұлғаларының санын ұлғайтуды көздейтін Үкімет қаулыларының жобаларын әзірлеушілер Үкімет Аппаратына Республикалық бюджет комиссиясының оң қорытындысы болған кезде енгізеді. Үкімет мұндай жобаларды Президентпен немесе оның уәкілеттік беруімен Президент Әкімшілігімен келіседі.
48. Жобаны қарау қорытындысы бойынша келісуші мемлекеттік органның бірінші басшысы немесе ол уәкілеттік берген лауазымды тұлға ЭЦҚ-ны пайдалана отырып, ЖКАЖ-да жауап нұсқаларының бірін таңдайды:
1) ескертулерсіз келісілді;
2) ескертулермен келісілді;
3) келісуден бас тартылды (бұл ретте келісуші мемлекеттік орган келісуден бас тартуды дәлелді уәждеп, келісуден бас тарту туралы белгі жасайды).
Жобаны ескертулермен келіскен кезде келісуші мемлекеттік орган ЖКАЖ-ға орын алған ескертулер бойынша дәлелді негіздемелерді енгізеді.
49. Жобаларды 5 (бес) жұмыс күні ішінде келісетін Әділет, Қаржы, Ұлттық экономика, ақпараттандыру және мемлекеттік басқаруды цифрлық трансформациялауды салааралық үйлестіру саласындағы уәкілетті орган ретінде Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрліктерін қоспағанда, мемлекеттік органдар жобаларды (Парламент Мәжілісіне заңнамалық актілердің жобаларын енгізуді көздейтін Үкімет қаулыларынан басқа) 3 (үш) жұмыс күні ішінде келіседі. Халықаралық шартқа қол қою, оны бекіту, қабылдау мәселелері бойынша және оған қосылу туралы жобаларды Сыртқы істер министрлігі 5 (бес) жұмыс күні ішінде келіседі.

В случае, если проект находится на согласовании в государственном органе более 3 (три) рабочих дней (в министерствах юстиции, финансов, национальной экономики, иностранных дел, цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности – 5 (пять) рабочих дней) и ответ по нему не представлен, то такой проект считается по умолчанию "согласованным".
Проекты постановлений о внесении на рассмотрение Мажилиса Парламента законопроектов о ратификации и денонсации международных договоров о займах согласовываются государственными органами в течение 3 (три) рабочих дней.
Проекты законодательных актов, за исключением проектов кодексов, согласовываются государственными органами в течение 5 (пять) рабочих дней (Министерством юстиции в течение 7 (семь) рабочих дней). Проекты кодексов Республики Казахстан государственными органами согласовываются в течение 7 (семь) рабочих дней (Министерством юстиции в течение 10 (десять) рабочих дней).
Сноска. Пункт 49 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 31.12.2024 № 1155.
50. Запрещается вносить в Аппарат Правительства проект с концептуальными замечаниями министерств юстиции и (или) финансов.
51. Внесенный в Аппарат Правительства за подписью первого руководителя государственного органа или уполномоченного им должностного лица проект правового акта отражает позицию всего государственного органа.
52. Вносимые государственными органами в Аппарат Правительства проекты, подготовленные на государственном и русском языках, должны содержать:
1) сопроводительное письмо, в том числе с указанием замечаний согласующих государственных органов;
2) проект на государственном и русском языках;
3) пояснительную записку объемом не более 2 (два) страниц, а по сложным вопросам – 3 (три) страниц по форме согласно приложению 1 к настоящему Регламенту;
4) по проекту, предусматривающему внесение изменений и (или) дополнений в действующие правовые акты, – сравнительную таблицу в прежней и новой редакции с соответствующим аргументированным обоснованием вносимых изменений и дополнений, в том числе производных правовых актов, в отношении каждого абзаца по форме согласно приложению 2 к настоящему Регламенту;
5) экспертные заключения Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан и членов экспертных советов в случае, если проект затрагивает интересы субъектов предпринимательства;
6) рекомендации общественного совета в случае, если проект постановления Правительства затрагивает права, свободы и обязанности граждан, за исключением случаев, когда создание общественного совета в государственном органе не предусмотрено Законом Республики Казахстан "Об общественных советах";

Жоба мемлекеттік органда 3 (үш) жұмыс күнінен (Әділет, Қаржы, Ұлттық экономика, Сыртқы істер, Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрліктерінде 5 (бес) жұмыс күнінен) артық келісуде болған және ол бойынша жауап ұсынылмаған жағдайда мұндай жоба әдепкі қалпы бойынша "келісілді" деп саналады.
Қарыздар туралы халықаралық шарттарды ретификациялау және олардың күшін жою туралы заң жобаларын Парламент Мәжілісінің қарауына енгізу туралы қаулылардың жобаларын мемлекеттік органдар 3 (үш) жұмыс күні ішінде келіседі.
Кодекстердің жобаларын қоспағанда, заңнамалық актілердің жобаларын мемлекеттік органдар 5 (бес) жұмыс күні (Әділет министрлігі 7 (жеті) жұмыс күні) ішінде келіседі. Қазақстан Республикасы кодекстерінің жобаларын мемлекеттік органдар 7 (жеті) жұмыс күні (Әділет министрлігі 10 (он) жұмыс күні) ішінде келіседі.
Ескерту. 49-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.12.2024 № 1155 қаулысымен.
50. Әділет және (немесе) Қаржы министрліктерінің тұжырымдамалық ескертулері бар жобаны Үкімет Аппаратына енгізуге тыйым салынады.
51. Үкімет Аппаратына мемлекеттік органның бірінші басшысының немесе ол уәкілеттік берген лауазымды тұлғаның қолы қойғызылып енгізілген құқықтық актінің жобасы тұтас мемлекеттік органның ұстанымын білдіреді.
52. Мемлекеттік органдар Үкімет Аппаратына енгізетін, мемлекеттік және орыс тілдерінде дайындалған жобаларда мыналар қамтылуға тиіс:
1) ілеспе хат, оның ішінде келісуші мемлекеттік органдардың ескертулері көрсетілген;
2) мемлекеттік және орыс тілдеріндегі жоба;
3) осы Регламентке 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша түсіндірме жазба;
4) қолданыстағы құқықтық актілерге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді көздейтін жоба бойынша осы Регламентке 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың, оның ішінде туынды құқықтық актілердің тиісті дәлелді негіздемесімен бірге әрбір абзацқа қатысты бұрынғы және жаңа редакциялардың салыстырма кестесі;
5) егер жоба кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын болса, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы мен сараптамалық кеңестер мүшелерінің сараптамалық қорытындылары;
6) "Қоғамдық кеңестер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында мемлекеттік органда қоғамдық кеңес құру көзделмеген жағдайларды қоспағанда, егер Үкімет қаулысының жобасы азаматтардың құқықтарын, бостандықтары мен міндеттерін қозғайтын болса, қоғамдық кеңестің ұсынымдары;

7) экспертное заключение по результатам проведенной научной экспертизы по проекту международного договора либо международному договору, участницей которого намеревается стать Республика Казахстан, в случае, когда в соответствии с законодательством Республики Казахстан обязательно проведение научной экспертизы;
8) отчет о завершении публичного обсуждения проекта по форме, установленной Министерством юстиции, в случае, когда проект подлежит размещению на интернет-портале открытых нормативных правовых актов;
9) заключение научной антикоррупционной экспертизы проекта постановления Правительства, за исключением проектов постановлений Правительства, на которые в соответствии с Законом Республики Казахстан "О правовых актах" не распространяется требование о проведении научной антикоррупционной экспертизы.
В случае непринятия рекомендаций, указанных в заключении, – копию ответа в адрес лица или организации, осуществлявшей научную антикоррупционную экспертизу проекта постановления Правительства, с обоснованиями причин их непринятия;
10) заключения уполномоченных государственных органов в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
11) копии поручений (протоколов и т.д.), во исполнение которых разработан проект;
12) лист согласования в случаях, когда проектом постановления Правительства на рассмотрение Мажилиса Парламента вносятся проекты законов. При этом лист согласования на бумажном носителе визируется первыми руководителями министерств юстиции, финансов и национальной экономики или их заместителями по решению первых руководителей.
Проекты актов Президента согласовываются первым руководителем государственного органа-разработчика в электронном виде, первыми руководителями министерств юстиции, финансов и национальной экономики и других заинтересованных государственных органов – на электронном листе согласования;
13) протокольное решение Межведомственной комиссии по вопросам регулирования предпринимательской деятельности при Правительстве Республики Казахстан о результатах анализа регуляторного воздействия в случае, если по проекту проводился анализ регуляторного воздействия в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан, и заключение уполномоченного органа по предпринимательству о соблюдении регулирующими государственными органами установленных процедур.
Содержательная часть проектов законодательных актов, актов Президента, постановлений Правительства, распоряжений Премьер-Министра формируется только в формате docx, кроме листов согласований, заключений по результатам научных экспертиз, заключений иных государственных органов, поручений, приказов о возложении обязанностей на лиц, исполняющих обязанности первого руководителя государственного органа (о наделении), которые формируются в формате pdf, и должна состоять не более чем из 6 файлов. Использование иных форматов, а также архивирование представляемых электронных вариантов документа не допускаются.

7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ғылыми сараптама жүргізу міндетті болған жағдайда халықаралық шарттың жобасы не Қазақстан Республикасы қатысушы болуға ниеттенетін халықаралық шарт бойынша жүргізілген ғылыми сараптама нәтижелері бойынша сараптамалық қорытынды;
8) жоба ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында орналастырылуға жататын болса, Әділет министрлігі белгілеген нысан бойынша жобаны жария талқылаудың аяқталуы туралы есеп;
9) "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу туралы талап қолданылмайтын Үкімет қаулыларының жобаларын қоспағанда, Үкімет қаулысы жобасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптамасының қорытындысы.
Қорытындыда көрсетілген ұсынымдар қабылданбаған жағдайда – Үкімет қаулысының жобасына сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманы жүзеге асырған тұлғаның немесе ұйымның атына оларды қабылдамау себептерінің негіздемелерімен жауаптың көшірмесі;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда уәкілетті мемлекеттік органдардың қорытындылары;
11) орындау үшін жоба әзірленген тапсырмалардың (хаттамалардың және т.б.) көшірмелері;
12) заң жобалары Үкімет қаулысының жобасымен Парламент Мәжілісінің қарауына енгізілетін жағдайларда келісу парағы. Бұл ретте қағаз жеткізгіштегі келісу парағына Әділет, Қаржы және Ұлттық экономика министрліктерінің бірінші басшылары немесе бірінші басшылардың шешімі бойынша олардың орынбасарлары қолтаңба қояды.
Президент актілерінің жобаларын әзірлеуші мемлекеттік органның бірінші басшысы қағаз және электронды түрде, Әділет министрлігінің, бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның және басқа да мүдделі мемлекеттік органдардың бірінші басшылары электрондық келісу парағында келіседі;
13) егер жоба бойынша Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес реттеушілік әсерді талдау жүргізілсе, Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Кәсіпкерлік қызметті реттеу мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның реттеушілік әсерді талдау нәтижелері туралы хаттамалық шешімі және кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның реттеуші мемлекеттік органдардың белгіленген рәсімдерді сақтауы туралы қорытындысы.
Рdf форматында қалыптастырылатын келісу парақтарынан, ғылыми сараптамалардың нәтижелері бойынша қорытындылардан, өзге мемлекеттік органдардың қорытындыларынан, тапсырмалардан, мемлекеттік органның бірінші басшысының міндетін атқарушы тұлғаларға міндеттерді жүктеу туралы (беру туралы) бұйрықтардан басқа, заңнамалық актілер, Президент актілері, Үкімет қаулылары, Премьер-Министр өкімдері жобаларының мазмұндық бөлігі docх форматында ғана қалыптастырылады және 6 файлдан аспауға тиіс. Өзге форматтарды пайдалануға, сондай-ақ құжаттың ұсынылатын электрондық нұсқаларын архивтеуге жол берілмейді.

Сноска. Пункт 52 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 14.02.2024 № 85; от 26.03.2025 № 170.
53. Государственным органам запрещается направлять на пересогласование проекты правовых актов в связи с назначением нового первого руководителя государственного органа.
54. Государственными органами проекты вносятся в Аппарат Правительства до 10 декабря текущего года, за исключением проектов, по которым имеются поручения Президента и Премьер-Министра, проектов, связанных с временными ограничительными мероприятиями по причине неблагополучной эпидемиологической ситуации, в том числе с карантином.
При этом министерства юстиции, финансов и национальной экономики обеспечивают согласование проектов в срок до 1 декабря текущего года.
55. Проекты принимаются Аппаратом Правительства ежедневно в будние дни с 9.00 до 18.00 часов в электронном формате посредством ИССП, проекты, содержащие информацию ограниченного распространения, – посредством СЭД, в бумажном виде только в исключительных случаях при отсутствии возможности передачи в электронном формате через систему электронного документооборота. Проекты, содержащие государственные секреты, принимаются на бумажных носителях с полистным парафированием с листом согласования и на электронном носителе (CD-диск) с 9.00 до 17.00 часов.
Проекты законодательных актов принимаются ежедневно в будние дни в электронном формате по системе электронного документооборота (далее – СЭД) и на бумажном носителе с 9.00 до 17.00 часов.
Сноска. Пункт 55 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 14.02.2024 № 85.
Примечание ИЗПИ!
Главу 3 предусматривается дополнить параграфом 1-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.03.2025 № 185 ДСП (вводится в действие с 28.02.2025).
Параграф 2. Рассмотрение замечаний государственных органов, отклонение и возврат проектов на доработку, снятие с рассмотрения
56. Структурное подразделение Аппарата Правительства при приеме проекта осуществляет его предварительную проверку на соответствие пункту 52 настоящего Регламента.
В случаях отсутствия документов, указанных в пункте 52 настоящего Регламента, а также иных нарушений требований настоящего Регламента проект отклоняется.
Сноска. Пункт 56 – в редакции постановления Правительства РК от 14.02.2024 № 85.
57. Проекты могут быть возвращены на доработку на основании:
1) резолюции Премьер-Министра, его заместителей или Руководителя Аппарата Правительства к заключениям структурных подразделений Аппарата Правительства;
2) протокольных решений совещаний/заседаний консультативно-совещательных органов под руководством Премьер-Министра, его заместителей или Руководителя Аппарата Правительства;

Ескерту. 52-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 14.02.2024 № 85; 26.03.2025 № 170 қаулыларымен.
53. Мемлекеттік органның жаңа бірінші басшысының тағайындалуына байланысты мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілердің жобаларын қайта келісуге жіберуіне тыйым салынады.
54. Мемлекеттік органдар Президент пен Премьер-Министрдің тапсырмалары бар жобаларды, қолайсыз эпидемиологиялық жағдайға, оның ішінде карантинге байланысты уақытша шектеу іс-шараларына байланысты жобаларды қоспағанда, жобаларды Үкімет Аппаратына ағымдағы жылғы 10 желтоқсанға дейін енгізеді.
Бұл ретте Әділет, Қаржы және Ұлттық экономика министрліктері жобаларды келісуді ағымдағы жылғы 1 желтоқсанға дейін қамтамасыз етеді.
55. Үкімет Аппараты жобаларды жұмыс күндері күн сайын сағат 9.00-ден бастап 18.00-ге дейін ЖКАЖ арқылы электрондық форматта, таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты қамтитын жобаларды ЭҚЖ арқылы, электрондық форматта беру мүмкін болмаған кезде айрықша жағдайларда ғана қағаз түрінде қабылдайды. Мемлекеттік құпияларды қамтитын жобалар әр парағы дәйектеліп, келісу парағымен бірге қағаз жеткізгіштерде және электрондық жеткізгіште (CD-диск) сағат 9.00-ден бастап 17.00-ге дейін қабылданады.
Заңнамалық актілердің жобалары жұмыс күндері күн сайын электрондық құжат айналымы жүйесі (бұдан әрі – ЭҚЖ) бойынша электрондық форматта және қағаз жеткізгіште сағ. 9.00 бастап 17.00 дейін қабылданады.
Ескерту. 55-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 14.02.2024 № 85 қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-тарауды 1-1-параграфпен толықтыру көзделген – ҚР Үкіметінің 29.03.2025 № 185 ҚБП (28.02.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-параграф. Мемлекеттік органдардың ескертулерін қарау, жобаларды қабылдамау және пысықтау үшін қайтару, қараудан алып тастау
56. Үкімет Аппаратының құрылымдық бөлімшесі жобаны қабылдаған кезде оның осы Регламенттің 52-тармағына сәйкестігін алдын ала тексеруді жүзеге асырады.
Осы Регламенттің 52-тармағында көрсетілген құжаттар болмаған, сондай-ақ осы Регламенттің талаптары өзгеше бұзылған жағдайларда жоба қабылданбайды.
Ескерту. 56-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.02.2024 № 85 қаулысымен.
57. Жоба:
1) Үкімет Аппаратының құрылымдық бөлімшелерінің қорытындыларына Премьер-Министрдің, оның орынбасарларының немесе Үкімет Аппараты Басшысының қарары;
2) Премьер-Министрдің, оның орынбасарларының немесе Үкімет Аппараты Басшысының төрағалығымен өткен кеңестердің/консультативтік-кеңесші органдар отырыстарының хаттамалық шешімдері;

3) решения Руководителя Аппарата Правительства в случае выявления неаутентичности текстов проектов на государственном и русском языках, а также нарушения требований настоящего Регламента, несоответствия проектов законодательству Республики Казахстан;
4) исключен постановлением Правительства РК от 14.02.2024 № 85.
Сноска. Пункт 57 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 14.02.2024 № 85.
58. Доработка и повторное внесение проектов осуществляются разработчиком в срок не более чем 10 (десять) рабочих дней со дня возврата, если в поручении не указан иной срок.
В указанные сроки доработки разработчик вносит в Аппарат Правительства доработанный проект либо ходатайство о продлении срока внесения проекта с рассмотрением ответственности должностных лиц, либо о снятии проекта с рассмотрения с указанием обоснованных причин.
59. По поручению Премьер-Министра, его заместителей либо Руководителя Аппарата Правительства проекты могут быть направлены для проведения дополнительной экспертизы (правовой, экономической, экологической, финансовой и другой) в любую соответствующую организацию.
60. Проекты могут быть сняты с рассмотрения:
1) по решению Премьер-Министра, его заместителей и Руководителя Аппарата Правительства до вынесения проектов на голосование;
2) на основании протокола заседания Правительства;
3) в случае концептуальных замечаний Администрации Президента.
61. При наличии разногласий между государственными органами при согласовании проекта государственный орган-разработчик до внесения в Аппарат Правительства обеспечивает его обсуждение с согласующими органами с целью поиска взаимоприемлемого решения.
При недостижении взаимоприемлемого решения государственный орган-разработчик совместно с согласующими органами оформляет замечания, подписываемые первыми руководителями государственных органов или уполномоченными ими должностными лицами.
Замечания рассматриваются на совещании у Премьер-Министра или его заместителей для принятия конкретных решений по существу вопроса в срок не более 5 (пять) рабочих дней со дня регистрации проекта в Аппарате Правительства.
Параграф 3. Вынесение проекта на заседание Правительства, порядок его принятия
62. Проект выносится на заседание не позднее 10 (десять) рабочих дней со дня его регистрации в Аппарате Правительства, за исключением проектов, в отношении которых могут быть установлены более сжатые сроки:
1) направленных на реализацию закона о республиканском бюджете;
2) связанных с выделением средств из резерва Правительства;
3) по вопросам ликвидации чрезвычайных ситуаций природного, техногенного и социального характера и их последствий, а также оказания официальной гуманитарной помощи;

3) жобалардың мемлекеттік және орыс тілдеріндегі мәтіндерінің теңтүпнұсқалы болмауы, сондай-ақ осы Регламент талаптарының бұзылуы, жобалардың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкессіздігі анықталған жағдайда Үкімет Аппараты Басшысының шешімі;
4) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 14.02.2024 № 85 қаулысымен.
Ескерту. 57-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 14.02.2024 № 85 қаулысымен.
58. Егер тапсырмада өзге мерзім көрсетілмесе, әзірлеуші жобаларды пысықтауды және қайта енгізуді қайтарылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен асырмай жүзеге асырады.
Пысықтау мерзімі аяқталғаннан кейін әзірлеуші Үкімет Аппаратына пысықталған жобаны не жауапты лауазымды тұлғалардың жауапкершілігін қарай отырып, жобаны енгізу мерзімін ұзарту не дәлелді себептерін көрсетіп, жобаны қараудан алып тастау туралы өтінішхат енгізеді.
59. Премьер-Министрдің, оның орынбасарларының не Үкімет Аппараты Басшысының тапсырмасы бойынша жобалар қосымша сараптама (құқықтық, экономикалық, экологиялық, қаржылық және басқа) жүргізу үшін кез келген тиісті ұйымға жіберілуі мүмкін.
60. Жобалар:
1) жобалар дауыс беруге шығарылғанға дейін Премьер-Министрдің, оның орынбасарларының және Үкімет Аппараты Басшысының шешімі бойынша;
2) отырыс хаттамасы негізінде;
3) Президент Әкімшілігінің тұжырымдамалық ескертулері болған жағдайда қараудан алып тасталуы мүмкін.
61. Жобаны келісу кезінде мемлекеттік органдар арасында келіспеушіліктер болса, әзірлеуші мемлекеттік орган өзара қолайлы шешім іздеу мақсатында оны Үкімет Аппаратына енгізгенге дейін келісуші органдармен талқылауды қамтамасыз етеді.
Өзара қолайлы шешімге қол жеткізілмеген кезде әзірлеуші мемлекеттік орган келісуші органдармен бірлесіп ескертулерді ресімдейді, оларға мемлекеттік органдардың бірінші басшылары немесе олар уәкілеттік берген лауазымды тұлғалар қол қояды.
Жоба Үкімет Аппаратында тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде мәселенің мәні бойынша нақты шешімдер қабылдау үшін ескертулер Премьер-Министр немесе оның орынбасарлары өткізетін кеңесте қаралады.
3-параграф. Жобаны Үкімет отырысына шығару, оны қабылдау тәртібі
62. Неғұрлым қысқа мерзім белгіленуі мүмкін:
1) республикалық бюджет туралы заңды іске асыруға бағытталған;
2) Үкімет резервінен қаражат бөлуге байланысты;
3) табиғи, техногендік және әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайлар мен олардың салдарын жою, сондай-ақ ресми ізгілік көмек көрсету мәселелері бойынша;

4) связанных с временными ограничительными мероприятиями по причине неблагополучной эпидемиологической ситуации, в том числе с карантином;
5) о международных договорах о займах;
6) связанных с рассмотрением проектов нормативных правовых актов, разработанных в соответствии с пунктом 15 статьи 17-1 Закона Республики Казахстан "О правовых актах", в целях оперативного реагирования на условия, создающие угрозу жизни и здоровью населения, конституционному строю, охране общественного порядка, экономической безопасности страны.
63. Рассмотрение проектов включается в повестку дня заседания для голосования Руководителем Аппарата Правительства по поручениям/предложениям Премьер-Министра, его заместителей, а также по предложениям руководителей структурных подразделений Аппарата Правительства.
64. Голосование членов Правительства проводится по:
1) проектам постановлений Правительства;
2) проектам заключений Правительства к законопроектам, инициированным депутатами палат Парламента;
3) проектам заключений Правительства на поправки депутатов палат Парламента к законопроектам, находящимся на рассмотрении палат Парламента;
4) согласованным позициям государственных органов по поправкам, инициируемым в ходе рассмотрения проектов законов в Парламенте.
На заседаниях по документам, указанным в части первой настоящего пункта, докладывают руководитель государственного органа-разработчика либо должностное лицо, замещающее его.
По имеющимся замечаниям и предложениям по проекту докладывает Руководитель Аппарата Правительства в соответствии со справкой, подготовленной Аппаратом Правительства, по форме согласно приложению 3 к настоящему Регламенту.
Запрещается вносить концептуальные изменения в документы, указанные в части первой настоящего пункта, после проведения голосования.
Результаты голосования формируются в электронном виде по форме согласно приложению 4 к настоящему Регламенту.
Решение принимается большинством голосов от общего числа участвующих на заседании членов Правительства.
65. Заочное голосование по проектам проводится по поручению Премьер-Министра или Руководителя Аппарата Правительства в электронном виде, за исключением проектов с пометкой "Для служебного пользования", а также содержащих государственные секреты, голосование по которым осуществляется с помощью электронных носителей с соблюдением необходимых требований по защите государственных секретов или на бумажном носителе.
Срок для заочного голосования членов Правительства не должен быть меньше 1 (один) часа и превышать 1 (один) рабочий день со дня рассылки материалов по проекту для голосования.
В случае наличия замечаний по проекту, направленному на заочное голосование, члены Правительства до окончания срока заочного голосования информируют Руководителя Аппарата Правительства в письменном виде.
В случае отсутствия ответа в указанный срок считается, что член Правительства проголосовал за принятие проекта "по умолчанию".
Голосование осуществляется членами Правительства без права замены.
Заочное голосование считается состоявшимся, если по проекту проголосовало большинство от общего числа участвующих в голосовании членов Правительства.

4) қолайсыз эпидемиологиялық ахуалға байланысты уақытша шектеу іс-шараларына, оның ішінде карантинге байланысты;
5) қарыздар туралы халықаралық шарттар туралы;
6) халықтың өмірі мен денсаулығына, конституциялық құрылысқа, қоғамдық тәртіпті қорғауға, елдің экономикалық қауіпсіздігіне қатер төндіретін жағдайларға жедел ден қою мақсатында "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 17-1-бабының 15-тармағына сәйкес әзірленген нормативтік құқықтық актілердің жобаларын қарауға байланысты жобаларды қоспағанда, жоба отырысқа ол Үкімет Аппаратында тіркелген күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей шығарылады.
63. Жобаларды қарауды Үкімет Аппаратының Басшысы Премьер-Министрдің, оның орынбасарларының тапсырмалары/ұсыныстары бойынша, сондай-ақ Үкімет Аппаратының құрылымдық бөлімшелері басшыларының ұсыныстары бойынша дауыс беру үшін отырыстың күн тәртібіне енгізеді.
64. Үкімет мүшелерінің дауыс беруі:
1) Үкімет қаулыларының жобалары;
2) Парламент палаталарының депутаттары бастама жасаған заң жобалары бойынша Үкімет қорытындыларының жобалары;
3) Парламент палаталарының қарауындағы заң жобалары бойынша Парламент палаталары депутаттарының түзетулеріне Үкімет қорытындыларының жобалары;
4) заңдардың жобаларын Парламентте қарау барысында бастама жасалатын түзетулер бойынша мемлекеттік органдардың келісілген ұстанымы бойынша жүргізіледі.
Отырыстарда осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген құжаттар бойынша әзірлеуші мемлекеттік органның басшысы не оны алмастыратын лауазымды тұлға баяндайды.
Жоба бойынша орын алған ескертулер мен ұсыныстар бойынша осы Регламентке 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Үкімет Аппараты дайындаған анықтамаға сәйкес Үкімет Аппаратының Басшысы баяндайды.
Дауыс беру жүргізілген соң осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген құжаттарға тұжырымдамалық өзгерістер енгізуге тыйым салынады.
Дауыс беру нәтижесі осы Регламентке 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық түрде қалыптастырылады.
Шешімдер Үкімет мүшелерінің отырысқа қатысып отырған жалпы санының көпшілік дауысымен қабылданады.
65. Дауыс беру мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі қажетті талаптар сақталып, электрондық жеткізгіштердің көмегімен немесе қағаз жеткізгіште жүзеге асырылатын "Қызмет бабында пайдалану үшін" деген белгісі бар, сондай-ақ мемлекеттік құпияларды қамтитын жобаларды қоспағанда, жобалар бойынша сырттай дауыс беру Премьер-Министрдің немесе Үкімет Аппараты Басшысының тапсырмасы бойынша электрондық түрде өткізіледі.
Үкімет мүшелерінің сырттай дауыс беру мерзімі 1 (бір) сағаттан аз болмауға және дауыс беру үшін жоба бойынша материалдар таратылған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен аспауға тиіс.
Сырттай дауыс беруге жіберілген жоба бойынша ескертулер болған жағдайда Үкімет мүшелері сырттай дауыс беру мерзімі аяқталғанға дейін Үкімет Аппаратының Басшысын жазбаша хабардар етеді.
Көрсетілген мерзімде жауап болмаған жағдайда Үкімет мүшесі жобаны қабылдау үшін "әдепкі қалпы бойынша" дауыс берді деп саналады.
Үкімет мүшелері дауыс беруді алмастыру құқығынсыз жүзеге асырады.
Егер жоба бойынша дауыс беруге қатысатын Үкімет мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, сырттай дауыс беру өтті деп саналады.

66. Своевременный выпуск и рассылку постановлений Правительства и распоряжений Премьер-Министра осуществляет Аппарат Правительства. Заверенные копии проектов секретного характера или выписки из них рассылаются ограниченному количеству адресатов в установленном порядке. При необходимости дополнительные экземпляры постановлений Правительства (распоряжений Премьер-Министра) направляются с разрешения Руководителя Аппарата Правительства на основании обращения соответствующего государственного органа (разработчика) либо структурного подразделения Аппарата Правительства.
67. После принятия постановления Правительства центральные государственные и местные исполнительные органы в месячный срок приводят свои акты в соответствие с принятым постановлением Правительства и при необходимости издают соответствующие акты в целях его реализации.
68. Государственные органы осуществляют мониторинг принятых постановлений Правительства (распоряжений Премьер-Министра), разработчиками которых они являлись, либо относящихся к их компетенции, и своевременно принимают меры по внесению в них изменений и (или) дополнений или признанию их утратившими силу.
Разработчик в течение 7 (семь) рабочих дней со дня получения постановления Правительства, касающегося прав, свобод и обязанностей граждан, размещает на своем интернет-ресурсе пресс-релиз на государственном и русском языках, а в случае необходимости и на иных языках, который содержит информацию о конкретных целях, социально-экономических и (или) правовых последствиях, а также предполагаемой эффективности постановления Правительства.
69. Нормативные правовые постановления Правительства публикуются для всеобщего сведения на государственном и русском языках в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде, официальных печатных изданиях, а также в периодических печатных изданиях в случаях, предусмотренных действующим законодательством.
Параграф 4. Порядок разработки, согласования проекта акта Президента
70. Порядок разработки, согласования и внесения в Администрацию Президента проекта акта Президента определяется решением Президента.
Проект акта Президента и приложения к нему на государственном и русском языках вносятся в Администрацию Президента постановлением Правительства в электронном виде через систему электронного документооборота.
71. Проекты актов Президента вносятся в Аппарат Правительства в порядке, установленном пунктами 35-52 настоящего Регламента.
К проекту акта Президента, требующего последующего принятия дополнительных правовых актов, прикладываются проекты соответствующих дополнительных правовых актов.

66. Үкімет қаулылары мен Премьер-Министрдің өкімдерін уақтылы шығаруды және таратуды Үкімет Аппараты жүзеге асырады. Құпия сипаттағы жобалардың расталған көшірмелері немесе олардан үзінділер белгіленген тәртіппен адресаттардың шектеулі санына таратылады. Қажет болған кезде тиісті мемлекеттік органның (әзірлеушінің) не Үкімет Аппаратының құрылымдық бөлімшесінің өтініші негізінде Үкімет Аппараты Басшысының рұқсатымен Үкімет қаулыларының (Премьер-Министр өкімдерінің) қосымша даналары жіберіледі.
67. Үкімет қаулысы қабылданғаннан кейін орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар бір ай мерзімде өздерінің актілерін қабылданған Үкімет қаулысына сәйкес келтіреді және қажет болған кезде оны іске асыру мақсатында тиісті актілер шығарады.
68. Мемлекеттік органдар өздері әзірлеуші болып табылған не өздерінің құзыретіне жататын қабылданған Үкімет қаулыларының (Премьер-Министр өкімдерінің) мониторингін жүзеге асырады және оларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу немесе олардың күші жойылды деп тану бойынша уақтылы шаралар қабылдайды.
Әзірлеуші азаматтардың құқықтарына, бостандықтары мен міндеттеріне қатысты Үкімет қаулысын алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде өзінің интернет-ресурсында мемлекеттік және орыс тілдерінде, ал қажет болған жағдайда өзге де тілдерде баспасөз хабарламасын орналастырады, онда Үкімет қаулысының нақты мақсаттары, әлеуметтік-экономикалық және (немесе) құқықтық салдары, сондай-ақ ықтимал тиімділігі туралы ақпарат қамтылады.
69. Жалпыға бірдей жеткізу үшін Үкіметтің нормативтік құқықтық қаулылары электрондық түрде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде, ресми баспасөз басылымдарында, сондай-ақ қолданыстағы заңнамада көзделген жағдайларда мерзімді баспасөз басылымдарында мемлекеттік және орыс тілдерінде жарияланады.
4-параграф. Президент актісінің жобасын әзірлеу, келісу тәртібі
70. Президент актісінің жобасын әзірлеу, келісу және Президент Әкімшілігіне енгізу тәртібі Президенттің шешімімен айқындалады.
Президент актісінің және оған қосымшалардың мемлекеттік және орыс тілдеріндегі жобасы Президент Әкімшілігіне Үкімет қаулысымен электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы электрондық түрде енгізіледі.
71. Президент актілерінің жобалары Үкімет Аппаратына осы Регламенттің 3552-тармақтарында белгіленген тәртіппен енгізіледі.
Кейіннен қосымша құқықтық актілерді қабылдауды талап ететін Президент актісінің жобасына тиісті қосымша құқықтық актілердің жобалары қоса беріледі.

72. Проект акта Президента, разработчиком которого является государственный орган, непосредственно подчиненный и подотчетный Президенту, затрагивающий интересы Правительства, согласовывается с Премьер-Министром, а также с руководителями заинтересованных государственных органов через СЭД.
73. Доработка и повторное внесение проекта акта Президента осуществляются в электронном виде сопроводительным письмом Заместителя Премьер-Министра или Руководителя Аппарата Правительства в течение 10 (десять) рабочих дней со дня возврата Администрацией Президента, если не установлены иные сроки.
При этом доработанный проект акта Президента вносится в Аппарат Правительства в течение 8 (восемь) рабочих дней со дня возврата Администрацией Президента, если в поручении не установлены иные сроки.
74. Окончательный вариант проекта акта Президента на соответствующих бланках на бумажных носителях, полистно парафированный руководителем ответственного структурного подразделения Администрации Президента, передается в рабочем порядке в структурное подразделение Аппарата Правительства, ответственное за ведение данного вопроса, для обеспечения получения в течение 2 (два) рабочих дней визы Премьер-Министра.
Глава 4. Законотворческая деятельность Правительства
Параграф 1. Планирование законотворческой деятельности
75. Законотворческая деятельность Правительства осуществляется в соответствии с текущими планами законопроектных работ Правительства (далее – План).
Сноска. Пункт 75 – в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2025 № 170.
76. Формирование Плана на предстоящий год осуществляется с учетом ежегодного Послания Президента, нормативных постановлений и ежегодных посланий Конституционного Суда, документов Системы государственного планирования, утверждаемых Правительством, планов-графиков по реализации решений и (или) поручений Президента, Администрации Президента, Премьер-Министра и Правительства, результатов правового мониторинга законов, нормативных правовых актов, принятие которых предусмотрено законодательством Республики Казахстан.
В План в обязательном порядке включаются проекты законов, вытекающие из поручений Президента, Администрации Президента и Премьер-Министра, а также инициативные проекты законов.
Сноска. Пункт 76 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 26.03.2025 № 170.
77. Проект Плана на предстоящий год формируется Министерством юстиции на основании положительного заключения Межведомственной комиссии по вопросам законопроектной деятельности (далее – Межведомственная комиссия) по консультативным документам регуляторной политики (далее – консультативный документ), которые представляются государственными органами в Министерство юстиции ежегодно до 1 августа. При этом консультативные документы должны быть одобрены Межведомственной комиссией ежегодно до 1 сентября.
Требования, указанные в части первой настоящего пункта, не распространяются на консультативные документы, разрабатываемые в целях реализации мероприятий по исполнению Общенационального плана по реализации ежегодных посланий Президента народу Казахстана, а также итоговых решений Конституционного Суда.

72. Президентке тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік орган әзірлеушісі болып табылатын, Үкімет мүддесін қозғайтын Президент актісінің жобасы Премьер-Министрмен, сондай-ақ мүдделі мемлекеттік органдардың басшыларымен ЭҚЖ арқылы келісіледі.
73. Президент актісінің жобасын пысықтау және қайта енгізу, егер өзге мерзімдер белгіленбесе, Президент Әкімшілігі қайтарған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде Премьер-Министр орынбасарының немесе Үкімет Аппараты Басшысының ілеспе хатымен электрондық түрде жүзеге асырылады.
Бұл ретте Президент актісінің пысықталған жобасы Үкімет Аппаратына, егер тапсырмада өзге мерзімдер белгіленбесе, Президент Әкімшілігі қайтарған күннен бастап 8 (сегіз) жұмыс күні ішінде енгізіледі.
74. Президент Әкімшілігінің жауапты құрылымдық бөлімшесінің басшысы әр парағын дәйектеген қағаз жеткізгіштердегі тиісті бланкілердегі Президент актісі жобасының түпкілікті нұсқасы 2 (екі) жұмыс күні ішінде Премьер-Министрдің қолбелгісін алуды қамтамасыз ету үшін Үкімет Аппаратының осы мәселені жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшесіне жұмыс тәртібімен беріледі.
4-тарау. Үкіметтің заң шығару қызметі 1-параграф. Заң шығару қызметін жоспарлау
75. Үкіметтің заң шығару қызметі Үкіметтің заң жобалау жұмыстарының ағымдағы жоспарларына (бұдан әрі – Жоспар) сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 75-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.03.2025 № 170 қаулысымен.
76. Алдағы жылға арналған Жоспарды қалыптастыру Президенттің жыл сайынғы Жолдауы, Конституциялық Соттың нормативтік қаулылары мен жыл сайынғы жолдаулары, Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің Үкімет бекітетін құжаттары, Президенттің, Президент Әкімшілігінің, Премьер-Министр мен Үкіметтің шешімдерін және/немесе тапсырмаларын іске асыру жөніндегі жоспар-графиктер, қабылдануы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген заңдардың, нормативтік құқықтық актілердің құқықтық мониторингінің нәтижелері ескеріліп жүзеге асырылады.
Президенттің, Президент Әкімшілігі мен Премьер-Министрдің тапсырмаларынан туындайтын заңдардың жобалары, сондай-ақ бастамашылық заңдардың жобалары міндетті түрде Жоспарға қосылады.
Ескерту. 76-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 26.03.2025 № 170 қаулысымен.
77. Aлдағы жылға арналған Жоспардың жобасын жыл сайын 1 тамызға дейін мемлекеттік органдар Әділет министрлігіне ұсынатын реттеушілік саясаттың консультативтік құжаттары (бұдан әрі – консультативтік құжат) бойынша Заң жобалау қызметі мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның (бұдан әрі – Ведомствоаралық комиссия) оң қорытындысы негізінде Әділет министрлігі қалыптастырады. Бұл ретте консультативтік құжаттарды Ведомствоаралық комиссия жыл сайын 1 қыркүйекке дейін мақұлдауға тиіс.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген талаптар Президенттің Қазақстан халқына жыл сайынғы Жолдауларын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық жоспарды орындау жөніндегі іс-шараларды іске асыру мақсатында әзірленетін консультативтік құжаттарға, сондай-ақ Конституциялық Соттың қорытынды шешімдеріне қолданылмайды.

Сноска. Пункт 77 – в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2025 № 170.
78. Проект Плана должен содержать указание на:
1) наименование проекта закона, разработка которого предполагается в предстоящем году, отражающее его уровень, форму и предмет регулирования;
2) сроки разработки проекта закона (внесения в Министерство юстиции, Правительство и Парламент);
3) органы, организации и должностных лиц не ниже заместителя первого руководителя, которые ответственны за разработку проекта закона.
При этом срок внесения проекта закона в Парламент не должен быть менее двух месяцев от установленного срока внесения его в Правительство, за исключением проектов законов, разрабатываемых в реализацию Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 78 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 14.02.2024 № 85.
79. Сформированный проект Плана представляется в Правительство ежегодно до 1 ноября в порядке, установленном для внесения проектов постановлений Правительства. При этом Министерством юстиции к проекту Плана прикладывается справка, содержащая обоснование необходимости разработки каждого проекта закона, включенного в проект Плана.
Проект Плана утверждается не позднее 31 декабря года, предшествующего планируемому.
В случае несвоевременного представления государственными органами предложений в проект Плана законопроектных работ до 1 августа текущего года Министерство юстиции вносит руководителю соответствующего государственного органа либо лицу, исполняющему его обязанности, предложение о привлечении к ответственности руководителя юридической службы.
В случае отсутствия предложений в проект Плана соответствующий государственный орган направляет в адрес Министерства юстиции в указанный срок письмо об отсутствии предложений.
В случае возврата проекта Плана по замечаниям и предложениям Аппарата Правительства решения Межведомственной комиссии не требуется.
Сноска. Пункт 79 – в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2025 № 170.
80. Исключен постановлением Правительства РК от 26.03.2025 № 170.
81. Вопросы о переносе предусмотренных Планом сроков разработки проектов законов, а также исключение проектов законов из Плана текущего года или внесение в него дополнительных проектов законов решаются путем принятия соответствующих постановлений Правительства.
Основаниями включения проектов законов в принятый План и переноса предусмотренных Планом сроков представления проектов законов являются поручения Президента, Премьер-Министра либо Администрации Президента.
Основаниями исключения проектов законов из принятого Плана являются:

Ескерту. 77-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.03.2025 № 170 қаулысымен.
78. Жоспар жобасында:
1) алдағы жылы әзірлеу болжанатын, оның деңгейін, реттеу нысаны мен нысанасын көрсететін заң жобасының атауы;
2) заң жобасын әзірлеу (Әділет министрлігіне, Үкіметке және Парламентке енгізу) мерзімдері;
3) заң жобасын әзірлеуге жауапты органдар, ұйымдар және бірінші басшының орынбасарынан төмен емес лауазымды тұлғалар көрсетілуге тиіс.
Бұл ретте Қазақстан Республикасының Бюджет кодексін іске асыру үшін әзірленетін заң жобаларын қоспағанда, заң жобасын Парламентке енгізу мерзімі оны Үкіметке енгізудің белгіленген мерзімінен екі айдан кем болмауға тиіс.
Ескерту. 78-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 14.02.2024 № 85 қаулысымен.
79. Жоспардың қалыптастырылған жобасы жыл сайын 1 қарашаға дейін Үкімет қаулыларының жобаларын енгізу үшін белгіленген тәртіппен Үкіметке ұсынылады. Бұл ретте Әділет министрлігі Жоспардың жобасына енгізілген әрбір заң жобасын әзірлеу қажеттігінің негіздемесін қамтитын анықтаманы Жоспардың жобасына қоса береді.
Жоспардың жобасы жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 31 желтоқсанынан кешіктірілмей бекітіледі.
Мемлекеттік органдар Заң жобалау жұмыстары жоспарының жобасына ұсыныстарын ағымдағы жылғы 1 тамызға дейін уақтылы бермеген жағдайда Әділет министрлігі тиісті мемлекеттік органның басшысына не оның міндетін атқарушы тұлғаға заң қызметінің басшысын жауапкершілікке тарту туралы ұсыныс енгізеді.
Жоспар жобасына ұсыныстар болмаған жағдайда тиісті мемлекеттік орган көрсетілген мерзімде Әділет министрлігіне ұсыныстардың жоғы туралы хат жолдайды.
Жоспар жобасы Үкімет Аппаратының ескертулері мен ұсыныстары бойынша қайтарылған жағдайда Ведомствоаралық комиссияның шешімі талап етілмейді.
Ескерту. 79-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.03.2025 № 170 қаулысымен.
80. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 26.03.2025 № 170 қаулысымен.
81. Жоспарда көзделген заңдардың жобаларын әзірлеу мерзімін ауыстыру, сондай-ақ заң жобаларын ағымдағы жылдың Жоспарынан алып тастау немесе оған қосымша заңдардың жобаларын қосу туралы мәселелер Үкіметтің тиісті қаулыларын қабылдау жолымен шешіледі.
Президенттің, Премьер-Министрдің не Президент Әкімшілігінің тапсырмалары қабылданған Жоспарға заңдардың жобаларын қосуға және Жоспарда көзделген заңдардың жобаларын ұсыну мерзімдерін ауыстыруға негіз болып табылады.
Қабылданған Жоспардан заңдардың жобаларын алып тастауға:

1) поручения Президента, Премьер-Министра либо Администрации Президента;
2) отрицательное заключение Республиканской бюджетной комиссии;
3) объединение нескольких проектов законов по одному предмету регулирования.
Проекты таких постановлений Правительства предварительно рассматриваются по ходатайству разработчика проекта закона на заседании Межведомственной комиссии. При этом к ходатайству в обязательном порядке прикладывается документ, предусмотренный частями второй или третьей настоящего пункта Регламента.
При этом в случае включения проектов законов в принятый План консультативные документы данного проекта закона должны быть одобрены Межведомственной комиссией до его внесения в Правительство.
При наличии положительного заключения Межведомственной комиссии разработчиком в установленном настоящим Регламентом порядке соответствующий проект вносится в Аппарат Правительства, при этом в пояснительной записке к проекту в обязательном порядке указываются обоснование и решение Межведомственной комиссии по данному вопросу.
При разработке документов Системы государственного планирования, концепций, мероприятий Правительства, предусматривающих дальнейшее законодательное обеспечение, разработчиком одновременно с проектами таких документов представляются консультативные документы соответствующих проектов законов для рассмотрения Межведомственной комиссией.
В случае, если разработка консультативного документа относится к компетенции другого государственного органа, то он представляет по запросу разработчика документов Системы государственного планирования, концепций, мероприятий Правительства, предусматривающих дальнейшее законодательное обеспечение, соответствующий консультативный документ.
Включение в национальные проекты и иные документы Системы государственного планирования новых механизмов законодательного регулирования общественных отношений должно сопровождаться внесением изменений и дополнений в План.
В случаях исключения либо переноса сроков внесения проектов законов, предусмотренных Планом, по инициативе государственного органа на основании предложения Руководителя Аппарата Правительства на имя Премьер-Министра рассматривается вопрос ответственности должностного лица не ниже заместителя первого руководителя государственного органа, непосредственно ответственного за разработку проекта закона.
Сноска. Пункт 81 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 26.03.2025 № 170.
82. В случае обращения в адрес Премьер-Министра или Аппарата Правительства с предложением о разработке проекта закона, не предусмотренного Планом законопроектных работ Правительства, разработчик проекта закона предварительно разрабатывает консультативный документ и представляет его в Министерство юстиции для рассмотрения на заседании Межведомственной комиссии.
В случае отсутствия положительного решения Межведомственной комиссии Аппарат Правительства возвращает предложение о разработке внепланового инициативного проекта закона без рассмотрения.

1) Президенттің, Премьер-Министрдің не Президент Әкімшілігінің тапсырмалары;
2) Республикалық бюджет комиссиясының теріс қорытындысы;
3) реттеудің бір нысанасы бойынша бірнеше заң жобасын біріктіру негіз болып табылады.
Мұндай Үкімет қаулыларының жобалары заң жобасын әзірлеушінің өтінішхаты бойынша Ведомствоаралық комиссияның отырысында алдын ала қаралады. Бұл ретте өтінішхатқа Регламенттің осы тармағының екінші немесе үшінші бөліктерінде көзделген құжат міндетті түрде қоса беріледі.
Бұл ретте қабылданған Жоспарға заңдардың жобалары енгізілген жағдайда осы заң жобасының консультативтік құжаттары Үкіметке енгізілгенге дейін оны Ведомствоаралық комиссия мақұлдауға тиіс.
Ведомствоаралық комиссияның оң қорытындысы болған кезде әзірлеуші тиісті жобаны осы Регламентте белгіленген тәртіппен Үкімет Аппаратына енгізеді, бұл ретте жобаға түсіндірме жазбада міндетті түрде негіздеме мен осы мәселе бойынша Ведомствоаралық комиссияның шешімі көрсетіледі.
Кейіннен заңнамалық қамтамасыз етуді көздейтін Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын әзірлеген кезде әзірлеуші осындай құжаттардың жобаларымен қатар Ведомствоаралық комиссияның қарауына тиісті заңдардың жобаларының консультативтік құжаттарын ұсынады.
Егер консультативтік құжатты әзірлеу басқа мемлекеттік органның құзыретіне жататын болса, онда ол кейіннен заңнамалық қамтамасыз етуді көздейтін Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын, тұжырымдамаларды, Үкіметтің іс-шараларын әзірлеушінің сұрау салуы бойынша тиісті консультативтік құжатты ұсынады.
Ұлттық жобаларға және Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің өзге де құжаттарына қоғамдық қатынастарды заңнамалық реттеудің жаңа тетіктерін енгізу Жоспарға өзгерістер және толықтырулар енгізумен бірге жүргізілуге тиіс.
Жоспарда көзделген заңдардың жобалары мемлекеттік органның бастамасы бойынша алып тасталған не мерзімдері ауыстырылған жағдайда Премьер-Министрдің атына Үкімет Аппараты Басшысының ұсынысы негізінде мемлекеттік органның бірінші басшысының заң жобасын әзірлеуге тікелей жауапты орынбасарынан төмен емес лауазымды тұлғаның жауапкершілігі мәселесі қаралады.
Ескерту. 81-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 26.03.2025 № 170 қаулысымен.
82. Премьер-Министрдің немесе Үкімет Аппаратының атына Үкіметтің заң жобалау жұмыстарының жоспарында көзделмеген заң жобасын әзірлеу туралы ұсыныспен жүгінген кезде заң жобасын әзірлеуші алдын ала консультативтік құжатты әзірлейді және Ведомствоаралық комиссияның отырысында қарау үшін Әділет министрлігіне ұсынады.
Ведомствоаралық комиссияның оң шешімі болмаған жағдайда Үкімет Аппараты жоспардан тыс бастама жасалған заң жобасын әзірлеу туралы ұсынысты қарамай қайтарады.

83. Общий контроль и координацию за выполнением текущего Плана осуществляет Министерство юстиции.
Разработчики проектов законов в срок, не позднее 25 числа каждого месяца, на общедоступном государственном объекте информатизации размещают информацию о ходе выполнения Плана, подготовке приоритетных проектов законов, а также проектов законов, вытекающих из поручений Президента, Администрации Президента и Премьер-Министра, прохождении проектов законов в Правительстве и Парламенте по форме согласно приложению 5 к настоящему Регламенту.
Министерство юстиции ежеквартально, не позднее 1 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, обобщает ход законопроектной деятельности Правительства и:
1) размещает на общедоступном государственном объекте информатизации сводную информацию о ходе выполнения Плана, подготовке приоритетных проектов законов, а также проектов законов, вытекающих из поручений Президента, Администрации Президента и Премьер-Министра, прохождении проектов законов в Правительстве и Парламенте по форме согласно приложению 5 к настоящему Регламенту;
2) вносит в Аппарат Правительства информацию о возможных нарушениях сроков разработки проектов законов и предложения о привлечении к ответственности должностных лиц, виновных в срывах сроков разработки проектов законов.
При нарушении сроков разработки запланированных проектов законов Руководитель Аппарата Правительства с учетом предложений Министерства юстиции вносит Премьер-Министру представления о привлечении к ответственности должностных лиц, виновных в срывах сроков разработки проектов законов.
Сноска. Пункт 83 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 26.03.2025 № 170.
84. В случае возникновения объективных причин переноса предусмотренных Планом сроков представления проектов законов в Правительство и (или) Парламент разработчик направляет за один месяц до наступления указанного срока:
1) письмо-обоснование на имя Премьер-Министра с изложением причин переноса срока внесения предусмотренных Планом сроков представления проектов законов в Правительство и (или) Парламент;
2) проект постановления Правительства, согласованный в установленном порядке;
3) представление руководителя центрального государственного органа о привлечении к дисциплинарной ответственности политического должностного лица, ответственного за разработку и внесение проекта закона, указанного в Плане.
85. Вопрос согласования переноса сроков внесения проекта закона в Правительство и (или) Парламент с Премьер-Министром обеспечивается его заместителями или Руководителем Аппарата Правительства по предложению государственного органа-разработчика.
При повторном инициировании вопроса о переносе сроков представления проекта закона в Правительство и (или) Парламент, предусмотренных Планом, рассматривается вопрос об ответственности первого руководителя государственного органа-разработчика.

83. Ағымдағы жоспардың орындалуын жалпы бақылауды және үйлестіруді Әділет министрлігі жүзеге асырады.
Заңдардың жобаларын әзірлеушілер әр айдың 25-і күнінен кешіктірілмейтін мерзімде Жоспардың орындалу барысы, басым заңдардың жобаларын, сондай-ақ Президенттің, Президент Әкімшілігінің және Премьер-Министрдің тапсырмаларынан туындайтын заңдардың жобаларын дайындау, заңдар жобаларының Үкіметте және Парламентте өтуі туралы осы Регламентке 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақпаратты жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісінде орналастырады.
Әділет министрлігі тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 1-і күнінен кешіктірмей, Үкіметтің заң жобалау қызметінің барысын қорытындылайды және:
1) Жоспардың орындалу барысы, басым заңдардың жобаларын, сондай-ақ Президенттің, Президент Әкімшілігінің және Премьер-Министрдің тапсырмаларынан туындайтын заңдардың жобаларын дайындау туралы, заңдар жобаларының Үкіметте және Парламентте өтуі туралы осы Регламентке 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жиынтық ақпаратты жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісінде орналастырады;
2) Үкімет Аппаратына заңдардың жобаларын әзірлеу мерзімдерінің ықтимал бұзылуы туралы ақпарат және заңдардың жобаларын әзірлеу мерзімінің бұзылуына кінәлі лауазымды тұлғаларды жауапкершілікке тарту туралы ұсыныстар енгізеді.
Жоспарланған заңдардың жобаларын әзірлеу мерзімдері бұзылған кезде Үкімет Аппаратының Басшысы Әділет министрлігінің ұсыныстарын ескере отырып, Премьер-Министрге заңдардың жобаларын әзірлеу мерзімінің бұзылуына кінәлі лауазымды тұлғаларды жауапкершілікке тарту туралы ұсыныстар енгізеді.
Ескерту. 83-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 26.03.2025 № 170 қаулысымен.
84. Заңдардың жобаларын Үкіметке және (немесе) Парламентке ұсынудың Жоспарда көзделген мерзімдерін ауыстырудың объективті себептері туындаған жағдайда әзірлеуші көрсетілген мерзім басталғанға дейін бір ай бұрын:
1) заңдардың жобаларын Үкіметке және (немесе) Парламентке ұсынудың Жоспарда көзделген енгізу мерзімдерін ауыстыру себептерін баяндап, Премьер-Министрдің атына негіздеме-хат;
2) белгіленген тәртіппен келісілген Үкімет қаулысының жобасын;
3) Жоспарда көрсетілген заң жобасын әзірлеу және енгізу үшін жауапты саяси лауазымды тұлғаны тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы орталық мемлекеттік орган басшысының ұсынысын жолдайды.
85. Заң жобасын Үкіметке және (немесе) Парламентке енгізу мерзімдерін ауыстыруды Премьер-Министрмен келісу мәселесін әзірлеуші мемлекеттік органның ұсынысы бойынша Премьер-Министрдің орынбасарлары немесе Үкімет Аппаратының Басшысы қамтамасыз етеді.
Заң жобасын Үкіметке және (немесе) Парламентке ұсынудың Жоспарда көзделген мерзімдерін ауыстыру туралы мәселеге қайтадан бастама жасалған кезде әзірлеуші мемлекеттік органның бірінші басшысының жауапкершілігі туралы мәселе қаралады.

Сноска. Пункт 85 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 26.03.2025 № 170.
86. Общую координацию и контроль за своевременностью разработки и представления проектов законов осуществляют руководители аппаратов государственных органов.
Персональную ответственность за качество, своевременность разработки и представления проектов законов несут должностные лица, указанные в Плане, и первые руководители государственных органов – разработчиков проектов законов.
Персональную ответственность за соблюдение процедур разработки и согласования проектов законов несут заместители первых руководителей либо руководители аппаратов государственных органов, непосредственно ответственные за проект.
Сноска. Пункт 86 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.10.2024 № 822.
Параграф 2. Подготовка, оформление, согласование, голосование по проектам законов
87. Порядок подготовки, оформления, согласования, голосования по проектам законов, а также рассмотрения разногласий по ним аналогичен порядку, установленному для внесения проектов постановлений Правительства, с особенностями, предусмотренными Законом Республики Казахстан "О правовых актах", регламентами палат Парламента и настоящим Регламентом.
88. Разработка и внесение проектов законов о ратификации и денонсации международных договоров и присоединении к ним осуществляются в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О международных договорах Республики Казахстан".
К проектам законов о ратификации международных договоров, вносимым Правительством на рассмотрение Парламента, прилагается экспертное заключение по результатам научной экспертизы международных договоров, проведенной в соответствии с Законом Республики Казахстан "О международных договорах Республики Казахстан".
89. Если для обеспечения действия закона необходимо принятие подзаконного нормативного правового акта, разработчик проекта закона одновременно вносит на рассмотрение государственных органов проекты подзаконных нормативных правовых актов, необходимые для реализации проекта закона.
90. Государственным органам запрещается вносить проекты законов в Аппарат Правительства и государственные органы на согласование без проектов подзаконных правовых актов, подлежащих принятию для реализации норм планируемого к принятию закона, или обоснования об отсутствии необходимости принятия проектов подзаконных правовых актов.
Параграф 3. Внесение проектов законов в Аппарат Правительства
91. На основании Плана разработчики не позднее 1 (первое) числа месяца, определенного Планом, вносят проекты законов в Аппарат Правительства совместно с проектами постановлений Правительства о внесении этих проектов законов в Мажилис Парламента.

Ескерту. 85-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 26.03.2025 № 170 қаулысымен.
86. Заңдар жобаларының уақтылы әзірленуі мен ұсынылуын жалпы үйлестіруді және бақылауды мемлекеттік органдардың аппарат басшылары жүзеге асырады.
Заңдар жобаларының сапасы, уақтылы әзірленуі мен ұсынылуы үшін Жоспарда көрсетілген лауазымды адамдар және заң жобаларын әзірлеуші мемлекеттік органдардың бірінші басшылары дербес жауапты болады.
Заң жобаларын әзірлеу және келісу рәсімдерінің сақталуына жобаға тікелей жауапты мемлекеттік органдардың бірінші басшыларының орынбасарлары не аппарат басшылары дербес жауапты болады.
Ескерту. 86-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.10.2024 № 822 қаулысымен.
2-параграф. Заңдардың жобаларын дайындау, ресімдеу, келісу, олар бойынша дауыс беру
87. Заңдардың жобаларын дайындау, ресімдеу, келісу, олар бойынша дауыс беру, сондай-ақ олар бойынша келіспеушіліктерді қарау тәртібі "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, Парламент палаталарының регламенттерінде және осы Регламентте көзделген ерекшеліктермен Үкімет қаулыларының жобаларын енгізу үшін белгіленген тәртіпке ұқсас.
88. Халықаралық шарттарды ратификациялау мен олардың күшін жою және оларға қосылу туралы заңдардың жобаларын әзірлеу және енгізу "Халықаралық шарттар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Парламенттің қарауына Үкімет енгізетін халықаралық шарттарды ратификациялау туралы заңдардың жобаларына "Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізілген халықаралық шарттардың ғылыми сараптамасының нәтижелері бойынша сараптамалық қорытынды қоса беріледі.
89. Егер заңның қолданылуын қамтамасыз ету үшін заңға тәуелді нормативтік құқықтық акт қабылдау қажет болса, заң жобасын әзірлеуші мемлекеттік органдардың қарауына заң жобасын іске асыру үшін қажетті заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің жобаларын бір мезгілде енгізеді.
90. Мемлекеттік органдарға қабылдау жоспарланған заң нормаларын іске асыру үшін қабылдануға тиіс заңға тәуелді құқықтық актілердің жобалары немесе заңға тәуелді құқықтық актілердің жобаларын қабылдау қажеттігінің жоқ екені туралы негіздемесі жоқ заңдардың жобаларын Үкімет Аппаратына және басқа да мемлекеттік органдарға келісуге енгізуге тыйым салынады.
3-параграф. Заңдардың жобаларын Үкімет Аппаратына енгізу
91. Жоспар негізінде әзірлеушілер заңдардың жобаларын Жоспарда айқындалған айдың 1-і (бірі) күнінен кешіктірмей осы заңдардың жобаларын Парламент Мәжілісіне енгізу туралы Үкімет қаулыларының жобаларымен бірге Үкімет Аппаратына енгізеді.

92. Порядок внесения проектов законов в Аппарат Правительства аналогичен порядку, установленному для внесения проектов постановлений Правительства, с особенностями, предусмотренными Законом Республики Казахстан "О правовых актах", регламентами палат Парламента и настоящим Регламентом.
93. Вносимые в Аппарат Правительства материалы по проекту закона должны содержать подготовленные на государственном и русском языках:
1) сопроводительное письмо (при этом отдельным сопроводительным письмом вносится каждый проект постановления Правительства о соответствующем проекте закона);
2) проект закона (в том числе на электронных носителях), полистно парафированный заместителем первого руководителя государственного органа-разработчика проекта закона, и проект постановления Правительства о внесении данного проекта закона (проектов законов) в Мажилис Парламента;
3) пояснительную записку к проекту постановления Правительства, подготовленную по форме согласно приложению 1 к настоящему Регламенту;
4) проект пояснительной записки к проекту закона с обоснованием необходимости принятия проекта с развернутой характеристикой целей, задач и основных положений проекта закона;
5) к проекту закона, предусматривающему внесение изменений и (или) дополнений в действующие законодательные акты, сравнительную таблицу действующей и предлагаемой редакций статей с соответствующим обоснованием вносимых изменений и дополнений по форме согласно приложению 2 к настоящему Регламенту;
6) лист (листы) согласования проекта закона (проектов законов) с заинтересованными государственными органами;
7) в случае наличия замечаний – аргументированные обоснования по имеющимся замечаниям согласующих государственных органов и государственного органа-разработчика проекта закона по форме согласно приложению 6 к настоящему Регламенту;
8) одобренный консультативный документ регуляторной политики;
9) справку о результатах обсуждения проекта закона в средствах массовой информации, в том числе в сети Интернет, и учета общественного мнения, полистно парафированную заместителем первого руководителя государственного органа-разработчика проекта закона.
К справке прилагаются программа информационного сопровождения, разъяснения и отчеты по итогам публичных обсуждений консультативного документа и проекта закона в случае разработки проекта закона в порядке законодательной инициативы Правительства;
10) финансово-экономические расчеты, если реализация проекта закона повлечет сокращение поступлений или увеличение расходов республиканского и местных бюджетов и (или) Национального фонда, привлечение грантов, займов или спонсирование из международных источников;

92. Заңдардың жобаларын Үкімет Аппаратына енгізу тәртібі "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, Парламент палаталарының регламенттерінде және осы Регламентте көзделген ерекшеліктермен Үкімет қаулыларының жобаларын енгізу үшін белгіленген тәртіпке ұқсас.
93. Үкімет Аппаратына заң жобасы бойынша енгізілетін материалдарда мемлекеттік және орыс тілдерінде дайындалған:
1) ілеспе хат (бұл ретте тиісті заң жобасы туралы Үкімет қаулысының әрбір жобасы жеке ілеспе хатпен енгізіледі);
2) заң жобасын әзірлеуші мемлекеттік органның бірінші басшысының орынбасары әр парағын дәйектеген заң жобасы (оның ішінде электрондық жеткізгіштерде) және осы заң жобасын (заңдардың жобаларын) Парламент Мәжілісіне енгізу туралы Үкімет қаулысының жобасы;
3) Үкімет қаулысының жобасына осы Регламентке 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дайындалған түсіндірме жазба;
4) заң жобасының мақсаттары, міндеттері және негізгі ережелері толық сипатталған, жобаны қабылдау қажеттігі негізделген заң жобасына түсіндірме жазбаның жобасы;
5) қолданыстағы заңнамалық актілерге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді көздейтін заң жобасына осы Регламентке 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың тиісті негіздемесімен баптардың қолданыстағы және ұсынылатын редакцияларының салыстырма кестесі;
6) заң жобасын (заңдардың жобаларын) мүдделі мемлекеттік органдармен келісу парағы (парақтары);
7) ескертулер болған жағдайда – ескертулер бойынша келісуші мемлекеттік органдардың және заң жобасын әзірлеуші мемлекеттік органның осы Регламентке 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дәлелді негіздемелері;
8) реттеушілік саясаттың мақұлданған консультативтік құжаты;
9) заң жобасын бұқаралық ақпарат құралдарында, оның ішінде Интернет желісінде талқылау және қоғамдық пікірді ескеру нәтижелері туралы әр парағын заң жобасын әзірлеуші мемлекеттік органның бірінші басшысының орынбасары дәйектеген анықтама.
Заң жобасы Үкіметтің заң шығару бастамасы тәртібімен әзірленген жағдайда анықтамаға ақпараттық сүйемелдеу, түсіндіру бағдарламасы мен консультативтік құжатты және заң жобасын жария талқылаудың қорытындылары бойынша есептер қоса беріледі;
10) егер заң жобасын іске асыру республикалық және жергілікті бюджеттердің және (немесе) Ұлттық қордың түсімдерінің қысқаруына немесе шығыстарының ұлғаюына, халықаралық көздерден гранттарды, қарыздарды тартуға немесе демеушілікке әкелетін болса, қаржы-экономикалық есеп-қисаптар;

11) копию положительного решения Республиканской бюджетной комиссии в отношении проектов законов, предусматривающих сокращение доходов или увеличение расходов республиканского и (или) местных бюджетов и (или) Национального фонда;
12) прогнозы возможных экономических, социальных, правовых, экологических последствий действия принимаемого закона.
Оценка социальных и экономических последствий действия принимаемого закона оформляется в соответствии с методическими рекомендациями по оценке социально-экономических последствий действия принимаемых проектов законов, утверждаемыми уполномоченным органом по государственному планированию;
13) заключения по результатам научной (правовая, экономическая, антикоррупционная и другие) экспертизы в зависимости от правоотношений, регулируемых проектом закона.
При этом после проработки проекта закона в структурных подразделениях Аппарата Правительства и Администрации Президента государственный орган-разработчик проекта закона обеспечивает проведение научной лингвистической экспертизы.
В случае несогласия с заключением научной экспертизы разработчик проекта закона должен приложить письменные аргументированные обоснования причин несогласия с соответствующим заключением, которые были направлены в экспертную организацию;
14) экспертные заключения Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан и членов экспертных советов в случае, если проект затрагивает интересы субъектов предпринимательства.
В случае непринятия рекомендаций, содержащихся в экспертных заключениях по проекту закона, разработчик должен привести в справочном листе аргументированное обоснование причин непринятия;
15) в случае, если проект закона касается прав, свобод и обязанностей граждан, рекомендации обсуждения проекта закона с общественными советами, за исключением случаев, когда создание общественного совета в государственном органе Законом Республики Казахстан "Об общественных советах" не предусмотрено;
16) справочный лист по форме согласно приложению 7 к настоящему Регламенту;
17) перечень законодательных актов, подлежащих изменению или признанию утратившими силу в связи с принятием соответствующего законодательного акта;
18) проекты подзаконных нормативных правовых актов, необходимых для реализации проекта закона, разработанного в порядке законодательной инициативы Правительства, если для обеспечения его действия необходимо принятие подзаконного нормативного правового акта (если такая необходимость отсутствует, то это указывается в проекте пояснительной записки к проекту закона);

11) республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттердің және (немесе) Ұлттық қордың кірістерінің қысқаруын немесе шығыстарының ұлғаюын көздейтін заңдардың жобаларына қатысты Республикалық бюджет комиссиясының оң шешімінің көшірмесі;
12) қабылданатын заңның қолданылуының ықтимал экономикалық, әлеуметтік, құқықтық, экологиялық салдарының болжамдары.
Қабылданатын заңның қолданылуының әлеуметтік және экономикалық салдарын бағалау мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган бекітетін қабылданатын заңдар жобаларының қолданылуының әлеуметтік-экономикалық салдарын бағалау жөніндегі әдістемелік ұсынымдарға сәйкес ресімделеді;
13) заң жобасы реттейтін құқықтық қатынастарға қарай ғылыми (құқықтық, экономикалық, сыбайлас жемқорлыққа қарсы және басқа) сараптаманың нәтижесі бойынша қорытындылар.
Бұл ретте заң жобасы Үкімет Аппаратының және Президент Әкімшілігінің құрылымдық бөлімшелерінде пысықталғаннан кейін заң жобасын әзірлеуші мемлекеттік орган ғылыми лингвистикалық сараптама жүргізуді қамтамасыз етеді.
Ғылыми сараптаманың қорытындысымен келіспеген жағдайда заң жобасын әзірлеуші тиісті қорытындымен келіспеу себептерінің сараптама ұйымына жіберілген жазбаша дәлелді негіздемелерін қоса беруге тиіс;
14) егер жоба жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын болса, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының және сараптамалық кеңестері мүшелерінің сараптамалық қорытындылары.
Заң жобасы бойынша сараптамалық қорытындыларда қамтылған ұсынымдар қабылданбаған жағдайда әзірлеуші анықтама парақта қабылдамау себептерінің дәлелді негіздемесін келтіруге тиіс;
15) "Қоғамдық кеңестер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында мемлекеттік органда қоғамдық кеңес құру көзделмеген жағдайларды қоспағанда, заң жобасы азаматтардың құқықтарына, бостандықтары мен міндеттеріне қатысты болса, заң жобасын қоғамдық кеңестермен талқылау ұсынымдары;
16) осы Регламентке 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтама парақ;
17) тиісті заңнамалық актінің қабылдануына байланысты өзгертілуге немесе күші жойылды деп танылуға жататын заңнамалық актілердің тізбесі;
18) Үкіметтің заң шығару бастамасы тәртібімен әзірленген заң жобасының қолданылуын қамтамасыз ету үшін заңға тәуелді нормативтік құқықтық акт қабылдау қажет болса (егер мұндай қажеттілік болмаса, онда бұл заң жобасына түсіндірме жазбада көрсетіледі), оны іске асыру үшін қажетті заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің жобалары;

19) результаты анализа регуляторного воздействия в случаях, предусмотренных Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
20) перечень персонального состава лиц, ответственных за сопровождение проекта закона в Парламенте, по форме согласно приложению 8 к настоящему Регламенту.
При этом требования, установленные подпунктами 8) и 13) части первой настоящего пункта, не распространяются на проекты законов, разрабатываемые в упрощенном порядке.
94. К проекту закона о внесении в Парламент проекта закона о республиканском бюджете помимо документов, перечисленных в пункте 93 настоящего Регламента, дополнительно представляются документы и материалы, предусмотренные статьей 74 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
95. Разработчики проектов законов, определенных Президентом приоритетными (далее – приоритетные проекты законов), должны внести в Аппарат Правительства согласованные проекты законов не позднее 10 (десять) календарных дней со дня определения проекта закона приоритетным. При этом срок согласования государственными органами приоритетных проектов законов не должен превышать 3 (три) календарных дней со дня их поступления.
96. Министерство юстиции на основании предложений государственных органов ежегодно, к 1 августа, вносит в Аппарат Правительства предложения по перечню проектов законов, которые предполагается определить приоритетными.
97. По основаниям, предусмотренным настоящим Регламентом, проекты законов могут быть возвращены Аппаратом Правительства разработчику проекта закона на доработку, в том числе для проведения, при необходимости, дополнительной научной экспертизы.
Параграф 4. Внесение проектов законов и проектов постановлений Правительства, имеющих силу закона, в Аппарат Правительства в целях оперативного реагирования на кризисные ситуации
98. В случаях, предусмотренных частью второй пункта 2 статьи 61 Конституции Республики Казахстан, в целях оперативного реагирования на условия, создающие угрозу жизни и здоровью населения, конституционному строю, охране общественного порядка, экономической безопасности страны уполномоченный государственный орган вправе инициировать вопрос разработки проекта закона для немедленного рассмотрения Парламентом, а также соответствующего временного постановления Правительства Республики Казахстан, имеющего силу закона.
99. Для инициирования вопроса о разработке проектов нормативных правовых актов, указанных в пункте 98 настоящего Регламента, уполномоченный государственный орган вносит письмо на имя Премьер-Министра с изложением обоснований, а также подтверждающих данных, отражающих кризисную ситуацию, актуальные вызовы, обстоятельства форс-мажора и масштабы реального ущерба, которые могут наступить в случае непринятия Правительством оперативных законодательных мер, и соразмерность принимаемых мер.

19) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде көзделген жағдайларда реттеушілік әсерді талдау нәтижелері;
20) осы Регламентке 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша заң жобасын Парламентте сүйемелдеуге жауапты тұлғалардың дербес құрамының тізбесі қамтылуға тиіс.
Бұл ретте осы тармақтың бірінші бөлігінің 8) және 13) тармақшаларында белгіленген талаптар оңайлатылған тәртіппен әзірленетін заң жобаларына қолданылмайды.
94. Республикалық бюджет туралы заң жобасын Парламентке енгізу туралы қаулы жобасына осы Регламенттің 93-тармағында тізбеленген құжаттардан басқа Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 74-бабында көзделген құжаттар мен материалдар қосымша ұсынылады.
95. Президент басым деп айқындаған заңдардың жобаларын (бұдан әрі – басым заңдардың жобалары) әзірлеушілер Үкімет Аппаратына келісілген заңдардың жобаларын заң жобасы басым деп айқындалған күнінен бастап күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей енгізуге тиіс. Бұл ретте басым заңдардың жобаларын мемлекеттік органдардың келісу мерзімі олар түскен күнінен бастап күнтізбелік 3 (үш) күннен аспауға тиіс.
96. Әділет министрлігі мемлекеттік органдардың ұсыныстары негізінде басым деп айқындау болжанатын заңдар жобаларының тізбесі бойынша ұсыныстарды Үкімет Аппаратына жыл сайын 1 тамызға қарай енгізеді.
97. Осы Регламентте көзделген негіздемелер бойынша заңдардың жобаларын Үкімет Аппараты заң жобасын әзірлеуші мемлекеттік органға пысықтауға, оның ішінде қажет болған кезде қосымша ғылыми сараптама жүргізу үшін қайтаруы мүмкін.
4-параграф. Дағдарыс жағдайларына жедел ден қою мақсатында заңдардың жобаларын және заң күші бар Үкімет қаулыларының жобаларын Үкімет Аппаратына енгізу
98. Қазақстан Республикасы Конституциясының 61-бабы 2-тармағының екінші бөлігінде көзделген жағдайларда халықтың өмірі мен денсаулығына, елдің конституциялық құрылысына, қоғамдық тәртібін қорғауға, экономикалық қауіпсіздігіне қатер төндіретін жағдайларға жедел ден қою мақсатында уәкілетті мемлекеттік орган Қазақстан Республикасы Парламентінің дереу қарауы үшін заң жобасын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң күші бар тиісті уақытша қаулысын әзірлеу мәселесіне бастама жасауға құқылы.
99. Осы Регламенттің 98-тармағында көрсетілген нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу туралы мәселеге бастама жасау үшін уәкілетті мемлекеттік орган Премьер-Министрдің атына негіздемелер, сондай-ақ Үкімет жедел заңнамалық шаралар қабылдамаған жағдайда орын алуы ықтимал дағдарыстық ахуалды, өзекті сын-қатерлерді, форс-мажорлық мән-жайлар мен нақты залалдың ауқымын және қолданылатын шаралардың мөлшерлестігін растайтын деректер баяндалған хат енгізеді.

100. Принятие решения о необходимости разработки проектов нормативных правовых актов, указанных в пункте 98 настоящего Регламента, производится по резолюции Премьер-Министра.
Срок подготовки Аппаратом Правительства соответствующей резолюции не должен превышать 2 (два) календарных дня.
101. В случае получения резолюции Премьер-Министра о согласовании инициативы уполномоченного государственного органа о необходимости оперативного реагирования на кризисную ситуацию через меры незамедлительного законодательного регулирования, разработчик должен внести в Аппарат Правительства согласованные проекты нормативных правовых актов не позднее 21 (двадцать один) календарного дня со дня получения резолюции Премьер-Министра. При этом срок согласования государственными органами таких проектов нормативных правовых актов не должен превышать 5 (пять) календарных дней со дня их поступления.
102. Положения параграфа 3 главы 4 применяются к порядку внесения проектов нормативных правовых актов, указанных в пункте 98 настоящего Регламента, в части, не противоречащей параграфу 4 главы 4 настоящего Регламента.
103. Проекты нормативных правовых актов, указанные в пункте 98 настоящего Регламента, должны быть внесены Аппаратом Правительства на согласование в Администрацию Президента в сроки, не превышающие 2 (два) календарных дня.
104. Проекты нормативных правовых актов, указанные в пункте 98 настоящего Регламента, после согласования с Администрацией Президента выносятся на заседание Правительства для последующего голосования либо на заочное голосование членов Правительства в сроки, не превышающие 3 (три) календарных дня.
Внесение проекта закона для немедленного рассмотрения Парламентом обеспечивается в сроки, не превышающие 2 (два) календарных дня, а также принятие соответствующего временного постановления Правительства, имеющего силу закона, и утверждение подзаконных нормативных правовых актов, подготовленных в реализацию указанных проектов, осуществляются в сроки, не превышающие 5 (пять) календарных дней со дня проведения заседания либо заочного голосования членов Правительства.
Параграф 5. Порядок проведения презентации проектов законов, заключений Правительства и документов Системы государственного планирования
Сноска. Заголовок параграфа 5 – в редакции постановления Правительства РК от 14.02.2024 № 85.
105. Презентация проектов законов, заключений Правительства и документов Системы государственного планирования проводится, как правило, не менее чем за 1 (один) день до заседания Правительства и осуществляется с целью рассмотрения и обсуждения основных положений проектов, определения их соответствия проводимой государственной политике в регулируемых проектом сферах, а также для последующего их вынесения на заседание Правительства.

100. Осы Регламенттің 98-тармағында көрсетілген нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу қажеттігі туралы шешім қабылдау Премьер-Министрдің қарары бойынша жүргізіледі.
Үкімет Аппаратының тиісті қарарды дайындау мерзімі күнтізбелік 2 (екі) күннен аспауға тиіс.
101. Уәкілетті мемлекеттік органның дағдарыстық жағдайға дереу заңнамалық реттеу шаралары арқылы жедел ден қою қажеттігі туралы бастамасын келісу туралы Премьер-Министрдің қарарын алған жағдайда әзірлеуші Премьер-Министрдің қарарын алған күннен бастап күнтізбелік 21 (жиырма бір) күннен кешіктірмей Үкімет Аппаратына нормативтік құқықтық актілердің келісілген жобаларын енгізуге тиіс. Бұл ретте мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілердің мұндай жобаларын келісу мерзімі олар келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 5 (бес) күннен аспауға тиіс.
102. 4-тараудың 3-параграфының ережелері осы Регламенттің 4-тарауының 4-параграфына қайшы келмейтін бөлігінде осы Регламенттің 98-тармағында көрсетілген нормативтік құқықтық актілердің жобаларын енгізу тәртібіне қолданылады.
103. Осы Регламенттің 98-тармағында көрсетілген нормативтік құқықтық актілердің жобаларын Үкімет Аппараты күнтізбелік 2 (екі) күннен аспайтын мерзімде Президент Әкімшілігіне келісуге енгізуге тиіс.
104. Осы Регламенттің 98-тармағында көрсетілген нормативтік құқықтық актілердің жобалары Президент Әкімшілігімен келісілгеннен кейін күнтізбелік 3 (үш) күннен аспайтын мерзімде кейіннен дауыс беру үшін Үкімет отырысына не Үкімет мүшелерінің сырттай дауыс беруіне шығарылады.
Заң жобасын Парламенттің дереу қарауы үшін енгізу күнтізбелік 2 (екі) күннен аспайтын мерзімде қамтамасыз етіледі, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң күші бар тиісті уақытша қаулысын қабылдау және көрсетілген жобаларды іске асыру үшін дайындалған заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді бекіту, Үкімет мүшелерінің отырысы не сырттай дауыс беруі өткізілген күннен бастап күнтізбелік 5 (бес) күн аспайтын мерзімде жүзеге асырылады.
5-параграф. Заң, Үкімет қорытындылары мен Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары жобаларының таныстырылымын жүргізу тәртібі
Ескерту. 5-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.02.2024 № 85 қаулысымен.
105. Заң, Үкімет қорытындылары мен Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары жобаларының таныстырылымы, әдетте, Үкімет отырысына дейін кемінде 1 (бір) жұмыс күні қалғанда жүргізіледі және жобалардың негізгі ережелерімен танысу, оларды қарастыру және талқылау, олардың жобамен реттелетін салаларда жүргізілетін мемлекеттік саясатқа сәйкестігін айқындау мақсатында, сондай-ақ оларды кейіннен Үкімет отырысына енгізу үшін жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 105 – в редакции постановления Правительства РК от 14.02.2024 № 85.
106. Презентации подлежат проекты законов, разработанные во исполнение Плана законопроектных работ Правительства Республики Казахстан, Плана мероприятий по исполнению Общенационального плана основных направлений (мероприятий) по реализации ежегодных посланий Президента народу Казахстана, а также поручений Президента, Премьер-Министра, Администрации Президента и Правительства.
Сноска. Пункт 106 – в редакции постановления Правительства РК от 14.02.2024 № 85.
107. Также подлежат обязательной презентации:
1) проекты заключений Правительства по законопроектам, инициированным депутатами Парламента;
2) проекты заключений Правительства по поправкам депутатов Парламента по законопроектам, находящимся на рассмотрении палат Парламента;
3) согласованные позиции государственных органов по поправкам, инициируемым по поручению Президента и Премьер-Министра в ходе рассмотрения законопроекта в Парламенте Республики Казахстан.
Как правило, по законопроектам о ратификации и денонсации международных договоров и присоединении к ним презентация не проводится.
По поручению Премьер-Министра на презентацию могут выноситься и иные нормативные правовые и правовые акты.
Сноска. Пункт 107 – в редакции постановления Правительства РК от 14.02.2024 № 85.
108. На презентацию приглашаются руководитель и должностные лица государственного органа-разработчика проекта, руководители государственных органов, осуществлявших согласование соответствующего проекта, и при необходимости представители организаций, принимавших участие в разработке/согласовании проекта. Руководители министерств юстиции, национальной экономики и финансов принимают обязательное участие на презентации проектов.
109. Презентации в приоритетном порядке проводятся посредством видеоконференцсвязи, а также в очном или смешанном форматах по согласованию с Премьер-Министром либо Руководителем Аппарата Правительства по его поручению.
110. Государственные органы-разработчики проектов посредством официальной электронной почты в течение 1 (один) рабочего дня после получения поручения о проведении презентации представляют в структурное подразделение Аппарата Правительства, инициировавшее презентацию проекта, следующие материалы:
1) краткую информацию по основным положениям проекта и предполагаемым социально-экономическим и (или) правовым последствиям в случае принятия проекта объемом не более 3 (три) листов через одинарный интервал и размером шрифта 14 Times New Roman в формате электронного документа (docx, xlsx, pdf);

Ескерту. 105-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.02.2024 № 85 қаулысымен.
106. Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң жобалау жұмыстарының жоспарын, Президенттің Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларын іске асыру жөніндегі негізгі бағыттардың (іс-шаралардың) жалпыұлттық жоспарын орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарын, сондай-ақ Президенттің, Премьер-Министрдің, Президент Әкімшілігінің және Үкіметтің тапсырмаларын орындау үшін әзірленген заң жобалары таныстырылады.
Ескерту. 106-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.02.2024 № 85 қаулысымен.
107. Мыналар да міндетті түрде таныстырылады:
1) Парламент депутаттары бастама жасаған заң жобалары бойынша Үкімет қорытындыларының жобалары;
2) Парламент палаталарының қарауындағы заң жобалары бойынша Парламент депутаттарының түзетулеріне Үкімет қорытындыларының жобалары;
3) заң жобасын Қазақстан Республикасының Парламентінде қарау барысында Президент пен Премьер-Министрдің тапсырмасы бойынша бастама жасалатын түзетулер бойынша мемлекеттік органдардың келісілген ұстанымдары.
Әдетте, халықаралық шарттарды ратификациялау мен олардың күшін жою және оларға қосылу туралы заң жобалары бойынша таныстырылым жүргізілмейді.
Премьер-Министрдің тапсырмасы бойынша өзге нормативтік құқықтық және құқықтық актілер де таныстырылымға шығарылуы мүмкін.
Ескерту. 107-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.02.2024 № 85 қаулысымен.
108. Таныстырылымға жобаны әзірлеуші мемлекеттік органның басшысы мен лауазымды тұлғалары, тиісті жобаны келісуді жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың басшылары және қажет болса, жобаны әзірлеуге/келісуге қатысқан ұйымдардың өкілдері шақырылады. Әділет, Ұлттық экономика және Қаржы министрліктерінің басшылары жобалардың таныстырылымына міндетті түрде қатысады.
109. Таныстырылымдар басым тәртіппен бейнеконференциялық байланыс арқылы, сондай-ақ Премьер-Министрмен не оның тапсырмасы бойынша Үкімет Аппаратының Басшысымен келісу бойынша бетпе-бет немесе аралас форматтарда өткізіледі.
110. Жобаларды әзірлеуші мемлекеттік органдар ресми электрондық пошта арқылы таныстырылым өткізу туралы тапсырманы алғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде жобаның таныстырылымына бастама жасаған Үкімет Аппаратының құрылымдық бөлімшесіне мынадай материалдарды ұсынады:
1) жоба қабылданған жағдайда жобаның негізгі ережелері және болжанатын әлеуметтік-экономикалық және (немесе) құқықтық салдар жөніндегі қысқаша ақпарат, бір интервал арқылы көлемі 3 (үш) парақтан аспайтын және өлшемі 14 Times New Roman қарпімен электрондық құжат форматында (docx, xlsx, pdf);

2) слайды по проекту (цветные слайды объемом не более 10 (десять) мегабайт и размером шрифта не менее 20, соответствующие формату отображения визуальной информации 16:9);
3) список лиц, приглашаемых на презентацию проекта.
При этом структурное подразделение Аппарата Правительства обеспечивает:
проверку материалов на полноту, достоверность и качество;
последующую своевременную передачу в структурное подразделение, ответственное за проведение презентации.
Структурное подразделение Аппарата Правительства, ответственное за проведение презентации, на основе предложений структурных подразделений обеспечивает свод и подготовку материалов к презентации (повестка дня, порядок ведения, список участников).
Ответственное структурное подразделение, инициировавшее презентацию, обеспечивает участие приглашенных лиц.
Сноска. Пункт 110 – в редакции постановления Правительства РК от 14.02.2024 № 85.
111. На презентации председательствуют Премьер-Министр либо по его поручению заместители Премьер-Министра, либо лицо, исполняющее обязанности Премьер-Министра, которые:
1) заслушивают руководителей центральных исполнительных органов, являющихся разработчиками соответствующих проектов, в том числе на предмет возможных социально-экономических последствий действия рассматриваемого проекта;
2) заслушивают позицию заинтересованных государственных органов по вопросам их компетенции, связанным с презентуемым проектом, в том числе на предмет возможных социально-экономических последствий действия рассматриваемого проекта;
3) дают соответствующие поручения руководителям государственных органов;
4) принимают соответствующие решения по презентуемым проектам.
112. Принятые решения по итогам презентации оформляются протоколом, подписываемым Премьер-Министром или лицом, исполняющим его обязанности.
Параграф 6. Порядок согласования проектов законов с Администрацией Президента, а также определения приоритетности рассмотрения проектов законов
113. Согласование с Администрацией Президента проектов законов, вносимых Правительством в Мажилис Парламента, осуществляется в порядке, определяемом Указом Президента от 17 мая 2002 года № 873 "Об утверждении Правил согласования с Администрацией Президента Республики Казахстан проектов законов, вносимых Правительством в Мажилис Парламента Республики Казахстан".
В случае, когда замечания Администрации Президента по согласуемым с ней проектам законов учитываются не полностью, разработчик информирует об этом Аппарат Правительства и Администрацию Президента.
Сноска. Пункт 113 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 26.03.2025 № 170.

2) жоба бойынша слайдтар (көлемі 10 (он) мегабайттан аспайтын және қаріп өлшемі 20-дан кем емес, 16:9 көрнекі ақпаратты көрсету форматына сәйкес келетін түрлі-түсті слайдтар);
3) жобаның таныстырылымына шақырылатын тұлғалар тізімі.
Бұл ретте Үкімет Аппаратының құрылымдық бөлімшесі:
материалдардың толықтығын, дұрыстығын және сапасын тексеруді;
кейіннен таныстырылымды өткізуге жауапты құрылымдық бөлімшеге уақтылы беруді қамтамасыз етеді.
Таныстырылымды өткізуге жауапты Үкімет Аппаратының құрылымдық бөлімшесі құрылымдық бөлімшелер ұсыныстарының негізінде таныстырылымға материалдарды (күн тәртібі, жүргізу тәртібі, қатысушылардың тізімі) жинақтауды және дайындауды қамтамасыз етеді.
Таныстырылымға бастама жасаған жауапты құрылымдық бөлімше шақырылған адамдардың қатысуын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 110-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.02.2024 № 85 қаулысымен.
111. Таныстырылымда Премьер-Министр, не оның тапсырмасы бойынша Премьер-Министрдің орынбасарлары, не Премьер-Министрдің міндеттерін атқаратын тұлға төрағалық етеді, олар:
1) тиісті жобалардың әзірлеушілері болып табылатын орталық атқарушы органдардың басшыларын, оның ішінде қаралып отырған жобаның қолданылуының ықтимал әлеуметтік-экономикалық салдары тұрғысынан тыңдайды;
2) мүдделі мемлекеттік органдардың таныстырылып отырған жобамен байланысты құзыреттері мәселесі бойынша позициясын, оның ішінде қаралып отырған жобаның қолданылуының ықтимал әлеуметтік-экономикалық салдары тұрғысынан тыңдайды;
3) мемлекеттік органдардың басшыларына тиісті тапсырмалар береді;
4) таныстырылып отырған жобалар бойынша тиісті шешімдер қабылдайды.
112. Таныстырылымның қорытындысы бойынша қабылданған шешімдер Премьер-Министр немесе оның міндеттерін атқаратын тұлға қол қоятын хаттамамен ресімделеді.
6-параграф. Заңдардың жобаларын Президент Әкімшілігімен келісу, сондай-ақ заңдардың жобаларын қарау басымдығын айқындау тәртібі
113. Президент Әкімшілігімен Үкімет Парламент Мәжілісіне енгізетін заңдардың жобаларын келісу "Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен Үкімет Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне енгізетін заңдардың жобаларын келісу қағидаларын бекіту туралы" Президенттің 2002 жылғы 17 мамырдағы № 873 Жарлығымен айқындалатын тәртіппен жүзеге асырылады.
Президент Әкімшілігімен келісілетін заңдардың жобалары бойынша оның ескертулері толық ескерілмейтін жағдайда әзірлеуші бұл туралы Үкімет Аппаратын және Президент Әкімшілігін хабардар етеді.
Ескерту. 113-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 26.03.2025 № 170 қаулысымен.

114. Разработчики проектов законов при их внесении в Правительство вправе одновременно вносить предложение об определении рассмотрения конкретного проекта закона приоритетным. При этом пояснительная записка к проекту закона должна содержать, в том числе обоснование необходимости определения его приоритетным.
Правительство в отношении разрабатываемых им проектов законов вносит Президенту предложение об определении рассмотрения конкретного проекта закона приоритетным.
При этом к предложению Правительства должны прилагаться соответствующий проект закона и пояснительная записка, содержащая обоснование необходимости определения рассмотрения Парламентом проекта закона приоритетным и раскрывающая конкретные цели проекта закона и решаемые им задачи.
Параграф 7. Внесение проектов законов в Мажилис Парламента
115. Подлинники проектов законов, вносимых на рассмотрение Мажилиса Парламента по инициативе Правительства, в обязательном порядке визируются руководителями государственного органа – разработчика проекта закона, министерств юстиции, национальной экономики и финансов, Руководителем Аппарата Правительства и Премьер-Министром.
Пояснительная записка к проекту закона на бланке Правительства визируется Руководителем Аппарата Правительства и подписывается Премьер-Министром.
Подлинники проектов законов вносятся Аппаратом Правительства в Мажилис Парламента на бумажном носителе и в формате электронных документов на государственном и русском языках.
Перед внесением проекта закона в Мажилис Парламента определяется персональный состав лиц, ответственных за сопровождение проекта закона в Парламенте, при этом в обязательном порядке в перечень включаются первый руководитель государственного органа-разработчика, его заместитель, ответственный за разработку проекта закона, эксперты, проводившие научную экспертизу проекта закона (по согласованию), и другие заинтересованные лица (по согласованию).
Сопровождение проекта закона осуществляется должностными лицами согласно подпунктам 1), 2), 3) пункта 126 настоящего Регламента.
116. Вместе с проектами законов в Мажилис Парламента вносятся материалы, указанные в подпунктах 4), 5), 9), 10), 11), 12), 13), 14), 18) и 19) пункта 93 настоящего Регламента.
117. После согласования с Администрацией Президента Правительство вносит проекты законов, которые планируется определить приоритетными, на рассмотрение Мажилиса Парламента в срок не позднее 5 (пять) рабочих дней.
118. В случае возврата без регистрации Аппаратом Мажилиса Парламента в Аппарат Правительства проекта закона, внесенного по инициативе Правительства в Парламент, разработчиком проекта закона в течение 5 (пять) рабочих дней со дня поступления проекта в Аппарат Правительства, если иное не установлено в соответствующем поручении, проводится работа по устранению выявленных недостатков в его оформлении.
За непредставление в полном комплекте материалов к внесенному Правительством в Мажилис Парламента проекту закона ответственность несут первый руководитель государственного органа-разработчика проекта закона, а также соответствующие структурные подразделения Аппарата Правительства, подготовившие проект закона к внесению в Мажилис Парламента.
Ответственность за неаутентичность текста проекта закона на государственном и русском языках, внесенного Правительством в Мажилис Парламента, возлагается на первого руководителя государственного органа-разработчика проекта закона и организацию, осуществлявшую лингвистическую экспертизу.
После завершения работы по устранению выявленных недостатков в оформлении проекта закона разработчик вносит в Аппарат Правительства надлежаще оформленные материалы по данному проекту закона для последующего одновременного направления за подписью Руководителя Аппарата Правительства их подлинников на бумажном и электронном носителях (в формате электронных документов) в Аппарат Мажилиса Парламента.

114. Заңдардың жобаларын әзірлеушілер оларды Үкіметке енгізген кезде бір мезгілде нақты заң жобасын қарауды басым деп айқындау туралы ұсыныс енгізуге құқылы. Бұл ретте заң жобасына түсіндірме жазбада оны басым деп айқындау қажеттігінің негіздемесі де қамтылуға тиіс.
Үкімет өзі әзірлейтін заңдардың жобаларына қатысты Президентке нақты заң жобасын қарауды басым деп айқындау туралы ұсыныс енгізеді.
Бұл ретте Үкіметтің ұсынысына тиісті заң жобасы және заң жобасын Парламенттің қарауын басым деп айқындау қажеттігінің негіздемесін қамтитын және заң жобасының нақты мақсаттары мен ол шешетін міндеттерді ашатын түсіндірме жазба қоса берілуге тиіс.
7-параграф. Заңдардың жобаларын Парламент Мәжілісіне енгізу
115. Үкіметтің бастамасы бойынша Парламент Мәжілісінің қарауына енгізілетін заңдар жобаларының төлнұсқаларына заң жобасын әзірлеуші мемлекеттік органның, Әділет, Ұлттық экономика және Қаржы министрліктерінің басшылары, Үкімет Аппаратының Басшысы және Премьер-Министр міндетті түрде қолбелгі қояды.
Заң жобасына Үкімет бланкісіндегі түсіндірме жазбаға Үкімет Аппаратының Басшысы қолбелгі қояды және Премьер-Министр қол қояды.
Заңдар жобаларының төлнұсқаларын Үкімет Аппараты Парламент Мәжілісіне қағаз жеткізгіште және электрондық құжаттар форматында мемлекеттік және орыс тілдерінде енгізеді.
Заң жобасын Парламент Мәжілісіне енгізер алдында Парламентте заң жобасын сүйемелдеуге жауапты тұлғалардың дербес құрамы айқындалады, бұл ретте тізбеге әзірлеуші мемлекеттік органның бірінші басшысы, оның заң жобасын әзірлеуге жауапты орынбасары, заң жобасына ғылыми сараптама жүргізген сарапшылар (келісу бойынша) және басқа да мүдделі тұлғалар (келісу бойынша) міндетті түрде қосылады.
Заң жобасын сүйемелдеуді осы Регламенттің 126-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларына сәйкес лауазымды тұлғалар жүзеге асырады.
116. Заңдардың жобаларымен қоса Парламент Мәжілісіне осы Регламенттің 93-тармағының 4), 5), 9), 10), 11), 12), 13), 14), 18) және 19) тармақшаларында көрсетілген материалдар енгізіледі.
117. Президент Әкімшілігімен келісілгеннен кейін Үкімет басым деп айқындау жоспарланған заңдардың жобаларын Парламент Мәжілісінің қарауына күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірілмейтін мерзімде енгізеді.
118. Үкіметтің бастамасы бойынша Парламентке енгізілген заң жобасын Парламент Мәжілісінің Аппараты тіркемей Үкімет Аппаратына қайтарған жағдайда, егер тиісті тапсырмада өзгеше белгіленбесе, жоба Үкімет Аппаратына келіп түскен күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде заң жобасын әзірлеуші оларды ресімдеуде анықталған кемшіліктерді жою жөніндегі жұмыстарды жүргізеді.
Үкімет Парламент Мәжілісіне енгізген заң жобасына материалдарды толық жиынтықта ұсынбағаны үшін заң жобасын әзірлеуші мемлекеттік органның бірінші басшысы, сондай-ақ Үкімет Аппаратының заң жобасын Парламент Мәжілісіне енгізуге дайындаған тиісті құрылымдық бөлімшелері жауапты болады.
Парламент Мәжілісіне Үкімет енгізген заң жобасының мемлекеттік және орыс тілдеріндегі мәтінінің теңтүпнұсқалы болмағаны үшін жауапкершілік заң жобасын әзірлеуші мемлекеттік органның бірінші басшысына және лингвистикалық сараптаманы жүзеге асырған ұйымға жүктеледі.
Заң жобасын ресімдеуде анықталған кемшіліктерді жою жөніндегі жұмыс аяқталғаннан кейін әзірлеуші осы заң жобасы бойынша тиісінше ресімделген материалдарды кейін олардың төлнұсқаларын Үкімет Аппараты Басшысының қолын қойғызып қағаз және электрондық жеткізгіштерде (электрондық құжаттар форматында) бір мезгілде Парламент Мәжілісінің Аппаратына жіберу үшін Үкімет Аппаратына енгізеді.

Параграф 8. Рассмотрение проектов законов, инициированных депутатами Парламента
119. По поступившим в Правительство проектам законов, инициированным депутатами Парламента, в том числе предусматривающим сокращение поступлений или увеличение расходов республиканского и местных бюджетов и (или) Национального фонда, Правительством представляется в Парламент заключение на государственном и русском языках по форме согласно приложению 9 к настоящему Регламенту.
120. Проекты заключений Правительства по проектам законов, инициированным депутатами Парламента, подлежат рассмотрению на заседании Межведомственной комиссии.
Государственный орган, определенный в качестве ответственного за подготовку заключения, представляет в Министерство юстиции предварительное заключение по проекту закона, инициированному депутатами Парламента, за 4 (четыре) рабочих дня до заседания Межведомственной комиссии, а также совместно с министерствами национальной экономики и финансов вносит на рассмотрение Межведомственной комиссии предварительные финансово-экономические расчеты в части возможного сокращения поступлений или увеличения расходов республиканского и местных бюджетов и (или) Национального фонда.
Межведомственной комиссией в течение 7 (семь) рабочих дней со дня направления поручения в государственные органы либо в более короткий срок, установленный в поручении Премьер-Министра, его заместителя либо Руководителя Аппарата Правительства, вырабатываются предложения по положительной либо иной оценке инициированного депутатами проекта закона.
Проект заключения Правительства разрабатывается тем государственным органом, в чью компетенцию входят регулируемые проектом закона отношения, с учетом предложений Межведомственной комиссии, готовится на государственном и русском языках и в обязательном порядке согласовывается с прямо заинтересованными государственными органами, а также с министерствами юстиции, национальной экономики, финансов путем представления писем за подписью первых руководителей или уполномоченных ими должностных лиц, либо визирования ими в срок не более 3 (три) рабочих дней со дня поступления.
В случае, если проект заключения Правительства находится на согласовании в государственном органе более 3 (три) рабочих дней и ответ по нему не представлен, то такой проект считается по умолчанию "согласованным". При этом государственный орган, осуществляющий свод, в обязательном порядке указывает в своем сопроводительном письме о согласовании представленной информации с государственным органом "по умолчанию".
Проект заключения включает сведения о нормах, предусматривающих сокращение поступлений или увеличение расходов республиканского и местных бюджетов и (или) Национального фонда, заключение Республиканской бюджетной комиссии по таким нормам, сведения о соответствии предлагаемых проектом закона норм Конституции, действующим законодательным актам, целесообразности их принятия, а также о нормах, предусматривающих введение регуляторного инструмента и связанных с ним требований или осуществление ужесточения регулирования в отношении субъектов частного предпринимательства, возможных негативных социально-экономических последствиях.
При этом анализ регуляторного воздействия проводится государственным органом, осуществляющим руководство в отрасли или сфере государственного управления, в которой предусматриваются введение регуляторного инструмента и связанных с ним требований или осуществление ужесточения регулирования в отношении субъектов частного предпринимательства, в порядке, определяемом уполномоченным органом по предпринимательству.
При внесении в Аппарат Правительства проектов заключений Правительства на проекты законов, инициированные депутатами Парламента, подготовленных в соответствии с настоящим Регламентом, разработчик прилагает к ним в форме электронного документа копию протокольного решения Межведомственной комиссии, копии писем прямо заинтересованных государственных органов, а также министерств юстиции, национальной экономики и финансов за подписью первого руководителя государственного органа либо уполномоченного им должностного лица.
При необходимости к проекту заключения разработчиком прикладываются финансово-экономические расчеты в части возможного сокращения поступлений или увеличения расходов республиканского и местных бюджетов и (или) Национального фонда.

8-параграф. Парламент депутаттары бастама жасаған заңдардың жобаларын қарау
119. Парламент депутаттары бастама жасаған, Үкіметке түскен, оның ішінде республикалық және жергілікті бюджеттердің және (немесе) Ұлттық қордың кірістерінің қысқаруын немесе шығыстарының ұлғаюын көздейтін заңдардың жобалары бойынша Үкімет Парламентке осы Регламентке 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік және орыс тілдерінде қорытынды ұсынады.
120. Парламент депутаттары бастама жасаған заң жобалары бойынша Үкімет қорытындыларының жобалары Ведомствоаралық комиссияның отырысында қаралуға тиіс.
Қорытынды дайындауға жауапты деп айқындалған мемлекеттік орган Парламент депутаттары бастама жасаған заң жобасы бойынша алдын ала қорытындыны Әділет министрлігіне Ведомствоаралық комиссияның отырысына дейін 4 (төрт) жұмыс күні қалғанда ұсынады, сондай-ақ Ұлттық экономика және Қаржы министрліктерімен бірлесіп Ведомствоаралық комиссияның қарауына республикалық және жергілікті бюджеттердің және (немесе) Ұлттық қордың түсімдерінің ықтимал қысқаруы немесе шығыстарының ұлғаюы бөлігінде алдын ала қаржы-экономикалық есеп-қисаптарды енгізеді.
Ведомствоаралық комиссия мемлекеттік органдарға тапсырма жіберілген күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде не Премьер-Министрдің, оның орынбасарының не Үкімет Аппараты Басшысының тапсырмасында белгіленген неғұрлым қысқа мерзімде депутаттар бастама жасаған заң жобасын оң не өзгеше бағалау жөнінде ұсыныстар әзірлейді.
Үкімет қорытындысының жобасын заң жобасында реттелетін қатынастар құзыретіне кіретін мемлекеттік орган Ведомствоаралық комиссияның ұсыныстарын ескере отырып әзірлейді, ол мемлекеттік және орыс тілдерінде дайындалады және келіп түскен күнінен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде бірінші басшылардың немесе олар уәкілеттік берген лауазымды тұлғалардың қолы қойылған хаттарды ұсыну не олардың қолбелгі қоюы арқылы тікелей мүдделі мемлекеттік органдармен, сондай-ақ Әділет, Ұлттық экономика, Қаржы министрліктерімен келісіледі.
Үкімет қорытындысының жобасы мемлекеттік органда келісуде 3 (үш) жұмыс күнінен артық болған және ол бойынша жауап ұсынылмаған жағдайда мұндай жоба әдепкі қалпы бойынша "келісілген" деп саналады. Бұл ретте жинақтауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган ұсынылған ақпараттың мемлекеттік органмен "әдепкі қалпы бойынша" келісілгені туралы өзінің ілеспе хатында міндетті түрде көрсетеді.
Қорытынды жобасында республикалық және жергілікті бюджеттердің және (немесе) Ұлттық қордың түсімдерінің қысқаруын немесе шығыстарының ұлғаюын көздейтін нормалар туралы мәліметтер, осындай нормалар бойынша Республикалық бюджет комиссиясының қорытындысы, заң жобасында ұсынылатын нормалардың Конституцияға, қолданыстағы заңнамалық актілерге сәйкестігі, оларды қабылдаудың орындылығы туралы, сондай-ақ жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты реттегіш құралды және онымен байланысты талаптарды енгізуді немесе реттеуді қатаңдатуды жүзеге асыруды көздейтін нормалар, ықтимал теріс әлеуметтік-экономикалық салдар туралы мәліметтер қамтылады.
Бұл ретте реттегіш құралды талдауды мемлекеттік басқарудың реттегіш құралды және онымен байланысты талаптарды енгізу немесе жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты реттеуді қатаңдатуды жүзеге асыру көзделелетін саласында немесе аясында басқаруды жүзеге асыратын мемлекеттік орган кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүргізеді.
Парламент депутаттары бастама жасаған заңдардың жобаларына осы Регламентке сәйкес дайындалған Үкімет қорытындыларының жобаларын Үкімет Аппаратына енгізген кезде әзірлеуші оларға Ведомствоаралық комиссияның хаттамалық шешімінің көшірмесін, тікелей мүдделі мемлекеттік органдардың, сондай-ақ Әділет, Ұлттық экономика және Қаржы министрліктерінің мемлекеттік органның бірінші басшысы не ол уәкілеттік берген лауазымды тұлға қол қойған хаттарының көшірмелерін электрондық құжат нысанында қоса береді.
Қажет болған кезде әзірлеуші қорытынды жобасына республикалық және жергілікті бюджеттердің және (немесе) Ұлттық қордың түсімдерінің ықтимал қысқаруы немесе шығыстарының ұлғаюы бөлігінде қаржы-экономикалық есеп-қисаптарды қоса береді.

Сноска. Пункт 120 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 14.02.2024 № 85; от 26.03.2025 № 170.
121. Проект заключения Правительства вносится в Аппарат Правительства на государственном и русском языках в формате электронного документа не позднее 15 (пятнадцать) календарных дней со дня регистрации в Аппарате Правительства инициированного депутатами Парламента проекта закона, если в поручении Премьер-Министра, его заместителя или Руководителя Аппарата Правительства не установлены иные, более короткие сроки.
В том случае, если в поручении Премьер-Министра, его заместителя или Руководителя Аппарата Правительства указаны государственные органы-соисполнители, то эти органы обязаны представить свои предложения государственному органу, ответственному за подготовку заключения, не позднее 3 (три) рабочих дней до срока, установленного для государственного органа, осуществляющего свод.
Проект заключения Правительства письмом за подписью Руководителя Аппарата Правительства направляется на согласование в Администрацию Президента.
Проект заключения Правительства после согласования его с Администрацией Президента подлежит обязательной презентации и голосованию членами Правительства.
Проголосованный на заседании Правительства проект заключения Правительства вносится на подпись Премьер-Министру в течение 1 (один) рабочего дня.
Параграф 9. Порядок прохождения проектов законов в Парламенте
122. Уполномоченным лицам в ходе рассмотрения в Парламенте проектов законов запрещается без предварительного согласования с Премьер-Министром вносить в устной или письменной форме предложения или выражать согласие на внесение изменений и дополнений, связанных с консультативным документом проекта закона или изменением его правового содержания, в том числе связанных с введением регуляторного инструмента и связанных с ним требований или осуществлением ужесточения регулирования в отношении субъектов частного предпринимательства (за исключением поправок, касающихся юридической техники), а также предусматривающих сокращение поступлений или увеличение расходов республиканского и местных бюджетов и (или) Национального фонда.
При этом первые руководители государственных органов, представляющих в Парламенте соответствующие проекты законов, обязаны незамедлительно обратиться к Премьер-Министру с предложением о выработке единой позиции Правительства. Резолюцией Премьер-Министра дается поручение государственным органам о выработке единой позиции Правительства.
Выработанная Правительством единая позиция подлежит неукоснительному соблюдению уполномоченными государственными органами, участвующими в ходе рассмотрения Парламентом проектов законов.
Ответственность за согласие на внесение указанных изменений и дополнений без согласования с Премьер-Министром несут первые руководители государственных органов, представляющих в Парламенте соответствующие проекты законов, а также заместители первых руководителей, непосредственно ответственные за данный проект закона.
Согласие, выраженное с нарушением указанного порядка, не имеет юридической силы и не может являться позицией Правительства.
В случаях вынесения на голосование депутатами Парламента указанных в части первой настоящего пункта изменений и дополнений, не согласованных с Премьер-Министром, лица, представляющие проекты законов, обязаны требовать фиксации в стенограмме заседания своих возражений и незамедлительно информировать Аппарат Правительства об этих изменениях или дополнениях.
Представитель Правительства в Парламенте осуществляет контроль за исполнением требований настоящего пункта Регламента и принимает меры, направленные на недопущение фактов выражения без разрешения Премьер-Министра уполномоченными лицами согласия на внесение вышеназванных поправок в проекты законов.
В случае нарушений требований, установленных настоящим пунктом Регламента, ответственное структурное подразделение Аппарата Правительства информирует об этом Премьер-Министра и Руководителя Аппарата Правительства, а также вносит предложения о наказании соответствующих должностных лиц государственных органов.

Ескерту. 120-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 14.02.2024 № 85; 26.03.2025 № 170 қаулыларымен.
121. Үкімет қорытындысының жобасы Үкімет Аппаратына, егер Премьер-Министрдің, оның орынбасарының немесе Үкімет Аппараты Басшысының тапсырмасында неғұрлым қысқа өзге мерзімдер белгіленбесе, Парламент депутаттары бастама жасаған заң жобасы Үкімет Аппаратында тіркелген күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күннен кешіктірмей мемлекеттік және орыс тілдерінде электрондық құжат форматында енгізіледі.
Егер Премьер-Министрдің, оның орынбасарының немесе Үкімет Аппараты Басшысының тапсырмасында бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар көрсетілген болса, онда осы органдар өздерінің ұсыныстарын қорытынды дайындауға жауапты мемлекеттік органға жинақтауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган үшін белгіленген мерзімге дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні қалғанда беруге міндетті.
Үкімет Аппаратының Басшысы қол қойған Үкімет қорытындысының жобасы Президент Әкімшілігіне келісуге жіберіледі.
Үкімет қорытындысының жобасы Президент Әкімшілігімен келісілгеннен кейін ол міндетті түрде таныстырылуға және Үкімет мүшелері дауыс беруге тиіс.
Отырыста дауыс берілген Үкімет қорытындысының жобасы Премьер-Министрдің қол қоюына 1 (бір) жұмыс күні ішінде енгізіледі.
9-параграф. Заңдар жобаларының Парламентте өту тәртібі
122. Заңдардың жобаларын Парламентте қарау барысында уәкілетті тұлғаларға Премьер-Министрмен алдын ала келіспей заң жобасының консультативтік құжатына немесе оның құқықтық мазмұнын өзгертуге байланысты, оның ішінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты реттегіш құралды және онымен байланысты талаптарды енгізуге немесе реттеуді қатаңдатуды жүзеге асыруға байланысты (заңдық техникаға қатысты түзетулерді қоспағанда), сондай-ақ республикалық және жергілікті бюджеттің және (немесе) Ұлттық қордың түсімдерінің қысқаруын немесе шығыстарының ұлғаюын көздейтін өзгерістер мен толықтырулар енгізуге ұсыныстарды ауызша немесе жазбаша нысанда енгізуге немесе келісім білдіруге тыйым салынады.
Бұл ретте Парламентте тиісті заңдардың жобаларын ұсынатын мемлекеттік органдардың бірінші басшылары Үкіметтің бірыңғай ұстанымын тұжырымдау туралы ұсыныспен дереу Премьер-Министрге жүгінуге міндетті. Премьер-Министрдің қарарымен мемлекеттік органдарға Үкіметтің бірыңғай ұстанымын тұжырымдау туралы тапсырма беріледі.
Үкімет тұжырымдаған бірыңғай ұстанымды заңдардың жобаларын Парламенттің қарауы барысында қатысатын уәкілетті мемлекеттік органдар мүлтіксіз сақтауға тиіс.
Көрсетілген өзгерістер мен толықтыруларды Премьер-Министрмен келіспей енгізуге келіскені үшін жауапкершілік Парламентте тиісті заңдардың жобаларын ұсынатын мемлекеттік органдардың бірінші басшыларына, сондай-ақ бірінші басшылардың осы заң жобасы үшін тікелей жауапты орынбасарларына жүктеледі.
Көрсетілген тәртіпті бұза отырып білдірілген келісімнің заңдық күші жоқ және ол Үкіметтің ұстанымы болып табылмайды.
Парламент депутаттары Премьер-Министрмен келісілмеген, осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген өзгерістер мен толықтыруларды дауысқа салуға шығарған жағдайда заңдардың жобаларын ұсынатын тұлғалар өздерінің қарсылығын отырыс стенограммасында тіркеуді талап етуге және осы өзгерістер немесе толықтырулар туралы Үкімет Аппаратын дереу хабардар етуге міндетті.
Үкіметтің Парламенттегі өкілі Регламенттің осы тармағы талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асырады және заңдардың жобаларына жоғарыда аталған түзетулерді Премьер-Министрдің рұқсатынсыз енгізуге уәкілетті тұлғалардың келісу фактілеріне жол бермеуге бағытталған шараларды қабылдайды.
Регламенттің осы тармағында белгіленген талаптар бұзылған жағдайда Үкімет Аппаратының жауапты құрылымдық бөлімшесі бұл туралы Премьер-Министрді және Үкімет Аппаратының Басшысын хабардар етеді, сондай-ақ мемлекеттік органдардың тиісті лауазымды тұлғаларын жазалау туралы ұсыныстар енгізеді.

123. Нормы инициированных Правительством проектов законов подлежат строгому соблюдению уполномоченными государственными органами, участвующими при их рассмотрении Парламентом.
Уполномоченным государственным органам в ходе участия на заседаниях в палатах Парламента запрещается вносить на рассмотрение депутатов в письменной или устной форме для последующего инициирования ими в виде поправок (за исключением поправок, касающихся юридической техники) в инициированные Правительством проекты законов предложения:
1) которые ранее рассматривались и не были поддержаны Правительством на стадии разработки проектов;
2) затрагивающие интересы субъектов частного предпринимательства, по которым отсутствует позиция Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан и экспертных советов субъектов предпринимательства.
Первым руководителям государственных органов запрещается направлять по своей инициативе письма в адрес руководства палат Парламента и парламентских комитетов, касающиеся норм и порядка рассмотрения инициированных Правительством проектов законов.
Представитель Правительства в Парламенте осуществляет контроль за исполнением требований настоящего пункта Регламента и в случае нарушений установленных требований информирует об этом Премьер-Министра и Руководителя Аппарата Правительства, а также периодически обобщает информацию о таких фактах и вносит предложения о наказании соответствующих должностных лиц государственных органов.
124. Во исполнение поручений Президента и Премьер-Министра, требующих незамедлительного внесения изменений в законодательные акты, первые руководители уполномоченных государственных органов могут направить на имя Премьер-Министра предложения о внесении поправок в проекты законов в виде сравнительной таблицы, включающей предварительную позицию разработчика (далее – таблица).
В случае, если поправки в проект закона затрагивают интересы субъектов предпринимательства, прилагаются заключения Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан и членов экспертных советов субъектов предпринимательства.
Таблица резолюцией Премьер-Министра, его заместителей или Руководителя Аппарата Правительства направляется министерствам юстиции, национальной экономики, финансов, а также другим прямо заинтересованным государственным органам для выработки предварительной позиции Правительства.
Государственные органы, определенные в качестве соисполнителей, а также Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан и члены экспертных советов субъектов предпринимательства направляют свои предложения или возражения на вносимые в проект закона поправки разработчику в течение 7 (семь) календарных дней, если иной срок не указан в поручении.
При необходимости разработчик проекта закона или заинтересованный государственный орган для формирования согласованной позиции государственных органов самостоятельно направляют соответствующие изменения и дополнения на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии либо консультативно-совещательных органов при Правительстве.
Разработчик проекта закона или заинтересованный государственный орган в течение 5 (пять) календарных дней, если иной срок не указан в поручении, по всем изменениям и дополнениям в проект закона формируют согласованную первыми руководителями позицию государственных органов, проект письма в адрес Парламента и вносят их в Аппарат Правительства.
Согласованная позиция государственных органов письмом за подписью Руководителя Аппарата Правительства направляется на согласование в Администрацию Президента по форме согласно приложению 10 к настоящему Регламенту.
Сформированная после согласования с Администрацией Президента согласованная позиция государственных органов выносится на презентацию, а затем на заседание для последующего голосования либо на заочное голосование членов Правительства.
На основе сформированной единой позиции в адрес Парламента направляется соответствующее письмо за подписью Премьер-Министра.
Запрещается вносить письма в адрес Парламента с предложениями о внесении поправок в проекты законов за подписью первых руководителей государственных органов и иных должностных лиц.
Уполномоченные государственные органы обязаны неукоснительно соблюдать выработанную Правительством единую позицию в палатах Парламента.

123. Үкімет бастама жасаған заңдар жобаларының нормаларын оларды Парламентте қарау кезінде қатысатын уәкілетті мемлекеттік органдар қатаң сақтауға тиіс.
Парламент палаталарындағы отырыстарға қатысу барысында уәкілетті мемлекеттік органдарға кейіннен депутаттардың Үкімет бастама жасаған заңдардың жобаларына түзетулер түрінде (заңдық техникаға қатысты түзетулерді қоспағанда) бастама жасауы үшін олардың қарауына жазбаша немесе ауызша нысанда:
1) бұрын қаралған және жобаларды әзірлеу сатысында Үкімет қолдамаған;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы мен кәсіпкерлік субъектілерінің сараптамалық кеңестерінің ұстанымы жоқ жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүддесін қозғайтын ұсыныстар енгізуге тыйым салынады.
Мемлекеттік органдардың бірінші басшыларына Үкімет бастама жасаған заңдар жобаларының нормалары мен оларды қарау тәртібіне қатысты Парламент палаталары мен парламенттік комитеттер басшылығының атына өз бастамасы бойынша хаттар жіберуге тыйым салынады.
Үкіметтің Парламенттегі өкілі Регламенттің осы тармағы талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асырады және белгіленген талаптар бұзылған жағдайда бұл туралы Премьер-Министрді және Үкімет Аппаратының Басшысын хабардар етеді, сондай-ақ осындай фактілер туралы ақпаратты ұдайы қорытындылап тұрады және мемлекеттік органдардың тиісті лауазымды тұлғаларын жазалау туралы ұсыныстар енгізеді.
124. Президенттің және Премьер-Министрдің заңнамалық актілерге дереу өзгерістер енгізу талап етілетін тапсырмаларын орындау үшін уәкілетті мемлекеттік органдардың бірінші басшылары Премьер-Министрдің атына заңдардың жобаларына түзетулер енгізу туралы салыстырма кесте (бұдан әрі – кесте) түрінде ұсыныстар жібере алады, онда әзірлеушінің алдын ала ұстанымы қамтылады.
Егер заң жобасына түзетулер жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын болса, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы мен кәсіпкерлік субъектілерінің сараптамалық кеңестері мүшелерінің қорытындылары қоса беріледі.
Премьер-Министрдің, оның орынбасарларының немесе Үкімет Аппараты Басшысының бұрыштамасы бар кесте Әділет, Ұлттық экономика, Қаржы министрліктеріне, сондай-ақ тікелей мүдделі басқа мемлекеттік органдарға Үкіметтің алдын ала ұстанымын тұжырымдау үшін жіберіледі.
Бірлесіп орындаушы ретінде айқындалған мемлекеттік органдар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы мен кәсіпкерлік субъектілерінің сараптамалық кеңестерінің мүшелері заң жобасына енгізілетін түзетулерге өз ұсыныстарын немесе қарсылықтарын, егер тапсырмада өзге мерзім көрсетілмесе, күнтізбелік 7 (жеті) күн ішінде әзірлеушіге жібереді.
Қажет болған кезде заң жобасын әзірлеуші немесе мүдделі мемлекеттік орган мемлекеттік органдардың келісілген ұстанымын қалыптастыру үшін тиісті өзгерістер мен толықтыруларды Республикалық бюджет комиссиясының не Үкімет жанындағы консультативтік-кеңесші органдардың қарауына өзі жібереді.
Заң жобасын әзірлеуші немесе мүдделі мемлекеттік орган, егер тапсырмада өзге мерзім көрсетілмесе, күнтізбелік 5 (күн) күн ішінде заң жобасына барлық өзгерістер мен толықтырулар бойынша мемлекеттік органдардың бірінші басшыларымен келісілген ұстанымды қалыптастырады, Парламент атына хат жобасын әзірлеп, оларды Үкімет Аппаратына енгізеді.
Мемлекеттік органдардың келісілген ұстанымы Үкімет Аппаратының Басшысы қол қойған хатпен осы Регламентке 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Президент Әкімшілігіне келісуге жіберіледі.
Президент Әкімшілігімен келісілгеннен кейін қалыптастырылған мемлекеттік органдардың келісілген ұстанымы таныстыруға, содан кейін одан әрі дауыс беру үшін отырысқа не Үкімет мүшелерінің сырттай дауыс беруіне шығарылады.
Қалыптастырылған бірыңғай ұстаным негізінде Парламенттің атына Премьер-Министрдің қолы қойылған тиісті хат жіберіледі.
Заң жобаларына түзетулер енгізу туралы ұсыныстар жазылған хаттарды Парламент атына мемлекеттік органдардың бірінші басшыларының және өзге де лауазымды адамдардың қолын қойғызып енгізуге тыйым салынады.
Уәкілетті мемлекеттік органдар Парламент палаталарында Үкімет тұжырымдаған ортақ ұстанымды мүлтіксіз сақтауға міндетті.

Сноска. Пункт 124 – в редакции постановления Правительства РК от 04.10.2024 № 822.
125. В случае внесения депутатами Парламента поправок в инициированный Правительством проект закона, а также в проект закона, инициированный депутатами Парламента (в том числе предполагающих сокращение поступлений или увеличение расходов республиканского и местных бюджетов и (или) Национального фонда), проект заключения Правительства по поручению Руководителя Аппарата Правительства разрабатывается разработчиком проекта закона по форме согласно приложению 11 к настоящему Регламенту.
В случае, если поправки в проект закона затрагивают интересы субъектов предпринимательства, то такие поправки направляются в Национальную палату предпринимателей Республики Казахстан и членам экспертных советов субъектов предпринимательства для получения заключений, которые носят рекомендательный характер. Экспертные заключения направляются разработчику в течение 5 (пять) рабочих дней.
Государственные органы-соисполнители (в обязательном порядке министерства юстиции, национальной экономики, финансов) в срок не более чем 5 (пять) рабочих дней со дня поступления поручения согласовывают проект заключения Правительства путем направления разработчику соответствующих писем за подписью первого руководителя или уполномоченного им должностного лица.
В случае, если проект заключения Правительства находится на согласовании в государственном органе более 5 (пять) рабочих дней и ответ по нему не представлен, то такой проект считается по умолчанию "согласованным". При этом государственный орган, осуществляющий свод, в обязательном порядке указывает в своем сопроводительном письме о согласовании представленной информации с государственным органом "по умолчанию".
При отсутствии единой позиции в срок не более 2 (два) рабочих дней проводится межведомственное совещание, на котором вырабатывается единая позиция либо оформляются замечания с аргументированными обоснованиями, которые вместе с проектом заключения вносятся в Аппарат Правительства. В случае внесения проекта заключения Правительства с разногласиями вопрос рассматривается на совещании у Премьер-Министра или его заместителей, или Руководителя Аппарата Правительства для принятия решений.
Разработчик в срок не более чем 10 (десять) рабочих дней, если иной срок не указан в поручении, вносит в Аппарат Правительства проект заключения Правительства.
При необходимости к проекту заключения также прикладываются: финансово-экономические расчеты в части возможного сокращения поступлений или увеличения расходов республиканского и местных бюджетов и (или) Национального фонда, протоколы консультативно-совещательных органов при Правительстве, Республиканской бюджетной комиссии.
Проект заключения Правительства письмом за подписью Руководителя Аппарата Правительства направляется на согласование в Администрацию Президента.
Проект заключения Правительства после согласования его с Администрацией Президента подлежит обязательной презентации и рассмотрению на заседании в порядке, предусмотренном положениями настоящего Регламента.
Одобренный на заседании проект заключения Правительства вносится на подпись Премьер-Министру в течение 1 (один) рабочего дня.

Ескерту. 124-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.10.2024 № 822 қаулысымен.
125. Үкімет бастама жасаған заң жобасына, сондай-ақ Парламент депутаттары бастама жасаған заң жобасына Парламент депутаттары түзетулер (оның ішінде республикалық және жергілікті бюджеттердің және (немесе) Ұлттық қордың түсімдерін қысқартуды немесе шығыстарын ұлғайтуды көздейтін) енгізген жағдайда Үкімет Аппараты Басшысының тапсырмасы бойынша Үкімет қорытындысының жобасын осы Регламентке 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша заң жобасын әзірлеуші әзірлейді.
Егер заң жобасына түзетулер кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын болса, онда мұндай түзетулер ұсынымдық сипаттағы сараптамалық қорытынды алу үшін Қазақстан Республикасының ұлттық кәсіпкерлер палатасына және кәсіпкерлік субъектілерінің сараптамалық кеңестерінің мүшелеріне жіберіледі. Сараптамалық қорытындылар әзірлеушіге 5 (бес) жұмыс күні ішінде жіберіледі.
Бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар (міндетті түрде Әділет, Ұлттық экономика, Қаржы министрліктері) тапсырма түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде әзірлеушіге бірінші басшы немесе ол уәкілеттік берген лауазымды тұлға қол қойған тиісті хат жіберу арқылы Үкімет қорытындысының жобасын келіседі.
Егер Үкімет қорытындысының жобасы мемлекеттік органда 5 (бес) жұмыс күнінен артық келісуде болған және ол бойынша жауап берілмеген жағдайда, мұндай жоба әдепкі қалпы бойынша "келісілді" деп саналады. Бұл ретте жинақтауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган өзінің ілеспе хатында ұсынылған ақпараттың мемлекеттік органмен "әдепкі қалпы бойынша" келісілгені туралы міндетті түрде көрсетеді.
Бірыңғай ұстаным болмаған кезде 2 (екі) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ведомствоаралық кеңес өткізіледі, онда бірыңғай ұстаным тұжырымдалады не дәлелді негіздемелері бар ескертулер ресімделеді, олар қорытынды жобасымен бірге Үкімет Аппаратына енгізіледі. Келіспеушіліктері бар Үкімет қорытындысының жобасы енгізілген жағдайда шешім қабылдау үшін мәселе Премьер-Министр немесе оның орынбасарлары немесе Үкімет Аппаратының Басшысы өткізетін кеңесте қаралады.
Әзірлеуші, егер тапсырмада өзге мерзім көрсетілмесе, 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде Үкімет Аппаратына Үкімет қорытындысының жобасын енгізеді.
Қажет болған кезде қорытынды жобасына: республикалық және жергілікті бюджеттердің және (немесе) Ұлттық қордың түсімдерінің ықтимал қысқаруы немесе шығыстарының ұлғаюы бөлігінде қаржы-экономикалық есеп-қисаптар, Үкімет жанындағы консультативтік-кеңесші органдардың, Республикалық бюджет комиссиясының хаттамалары да қоса беріледі.
Үкімет қорытындысының жобасы Үкімет Аппаратының Басшысы қол қойған хатпен Президент Әкімшілігіне келісуге жіберіледі.
Президент Әкімшілігімен келісілгеннен кейін Үкімет қорытындысының жобасы осы Регламенттің ережелерінде көзделген тәртіппен міндетті түрде таныстырылады және отырыстың қарауына шығарылуға тиіс.
Отырыста мақұлданған Үкімет қорытындысының жобасы 1 (бір) жұмыс күні ішінде Премьер-Министрдің қол қоюына енгізіледі.

Сноска. Пункт 125 – в редакции постановления Правительства РК от 04.10.2024 № 822.
126. Участие должностных лиц центральных государственных органов на заседаниях в палатах Парламента по рассмотрению проектов законов, разработчиками которых они являются, осуществляется в следующем порядке:
1) на рабочих группах – директора департаментов или председатели комитетов;
2) на заседаниях головных комитетов – заместители первых руководителей центральных государственных органов;
3) на пленарных заседаниях палат – первые руководители центральных государственных органов.
Контроль за соблюдением данного порядка вышеуказанными лицами, а также явкой в Парламент уполномоченных Правительством других должностных лиц государственных органов, в том числе для участия в правительственных часах, парламентских слушаниях и других мероприятиях, проводимых в Парламенте, осуществляет Представитель Правительства в Парламенте. В случаях нарушения данного порядка либо неявки, Представитель Правительства в Парламенте вносит на рассмотрение Премьер-Министра предложения о наказании виновных должностных лиц.
Участвующие на заседаниях палат Парламента по рассмотрению проектов законов должностные лица центральных государственных органов обязаны быть профессионально подготовленными по вопросам, рассматриваемым на данных заседаниях, в целях предоставления депутатам исчерпывающих и обоснованных ответов на поставленные ими вопросы.
Ответственность за качество подготовки должностных лиц и их явку на заседания в палатах Парламента возлагается на первых руководителей центральных государственных органов.
127. Уполномоченные государственные органы в ходе участия на заседаниях в палатах Парламента обязаны строго соблюдать единую позицию Правительства, выраженную в его заключении по поправкам депутатов в проекты законов, инициированные Правительством и другими субъектами законодательной инициативы.
Представитель Правительства в Парламенте осуществляет контроль за исполнением требования настоящего пункта Регламента и в случае его нарушения информирует об этом Премьер-Министра и Руководителя Аппарата Правительства.
128. Замена первого руководителя центрального исполнительного органа, уполномоченного выступить с докладом по проекту закона, инициированному Правительством, на пленарном заседании Мажилиса или Сената Парламента может быть произведена по согласованию с Премьер-Министром (лицом, исполняющим его обязанности) только в исключительных случаях неотложности рассмотрения данного проекта закона палатой и при наличии объективных оснований.
При необходимости замены уполномоченного лица, представляющего на пленарном заседании Мажилиса или Сената Парламента проекты законов, внесенных Правительством (докладчика по проекту закона), в Парламент направляется соответствующее письмо за подписью Премьер-Министра. При этом проекты таких писем готовятся разработчиком проекта закона и вносятся в Аппарат Правительства не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до рассмотрения проекта закона на пленарном заседании соответствующей палаты Парламента.

Ескерту. 125-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.10.2024 № 822 қаулысымен.
126. Орталық мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғаларының Парламент палаталарындағы өздері әзірлеуші болып табылатын заңдардың жобаларын қарау бойынша отырыстарға қатысуы мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) жұмыс топтарына – департаменттердің директорлары немесе комитеттердің төрағалары;
2) бас комитеттердің отырыстарына – орталық мемлекеттік органдардың бірінші басшыларының орынбасарлары;
3) палаталардың жалпы отырыстарына – орталық мемлекеттік органдардың бірінші басшылары.
Жоғарыда көрсетілген тұлғалардың осы тәртіпті сақтауын, сондай-ақ мемлекеттік органдардың Үкімет уәкілеттік берген басқа лауазымды тұлғаларының Парламентке келуін, оның ішінде Парламентте өткізілетін үкіметтік сағаттарға, парламенттік тыңдауларға және басқа да іс-шараларға қатысу үшін келуін бақылауды Үкіметтің Парламенттегі өкілі жүзеге асырады. Осы тәртіп бұзылған не келмеген жағдайларда Үкіметтің Парламенттегі өкілі Премьер-Министрдің қарауына кінәлі лауазымды тұлғаларды жазалау туралы ұсыныстар енгізеді.
Парламент палаталарының заңдардың жобаларын қарау бойынша отырыстарына қатысатын орталық мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғалары депутаттарға олар қойған сұрақтарға толық және негізделген жауап беру мақсатында осы отырыстарда қаралатын мәселелер бойынша кәсіпқойлық тұрғысынан әзір болуға міндетті.
Лауазымды тұлғалар дайындығының сапасы және олардың Парламент палаталарындағы отырыстарға келуі үшін жауапкершілік орталық мемлекеттік органдардың бірінші басшыларына жүктеледі.
127. Уәкілетті мемлекеттік органдар Парламент палаталарындағы отырыстарға қатысу барысында Үкімет және басқа да заңнамалық бастама субъектілері бастама жасаған заңдардың жобаларына депутаттардың түзетулері бойынша Үкімет қорытындысында білдірілген оның бірыңғай ұстанымын қатаң сақтауға міндетті.
Үкіметтің Парламенттегі өкілі Регламенттің осы тармағы талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асырады және ол бұзылған жағдайда бұл туралы Премьер-Министрді және Үкімет Аппаратының Басшысын хабардар етеді.
128. Үкімет бастама жасаған заң жобасы бойынша Парламент Мәжілісінің немесе Сенатының жалпы отырысында баяндама жасауға уәкілеттік берілген орталық атқарушы органның бірінші басшысын ауыстыру палатаның осы заң жобасын қарауын кейінге қалдыруға болмайтын айрықша жағдайларда және объективті негіздер болған кезде ғана Премьер-Министрмен (оның міндетін атқарушы тұлғамен) келісу бойынша жүргізілуі мүмкін.
Үкімет енгізген заңдардың жобаларын Парламент Мәжілісінің немесе Сенатының жалпы отырысында ұсынатын уәкілетті тұлғаны (заң жобасы бойынша баяндамашыны) ауыстыру қажет болған кезде Парламентке Премьер-Министр қол қойған тиісті хат жіберіледі. Бұл ретте мұндай хаттардың жобаларын заң жобасын әзірлеуші дайындайды және заң жобасы Парламенттің тиісті палатасының жалпы отырысында қаралғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей Үкімет Аппаратына енгізеді.

129. Контроль за проведением решения Правительства в Парламенте осуществляет Представитель Правительства в Парламенте.
В целях реализации позиции Правительства при рассмотрении в палатах Парламента проектов законов и других вопросов, касающихся деятельности Правительства, Представитель Правительства в Парламенте вправе инициировать проведение консультаций, рабочих совещаний с уполномоченными государственными органами по вопросам законопроектной и иной работы с депутатами Парламента, запрашивать от них при необходимости предоставления в палаты Парламента кандидатур должностных лиц для участия на заседаниях рабочих групп, комитетов палат, соответствующих документов, а также проводить иную работу в рамках свой компетенции.
130. Отзыв проекта закона Правительством из Парламента осуществляется постановлением Правительства, проект которого вносится разработчиком проекта закона в установленном настоящим Регламентом порядке и подлежит обязательному согласованию с Администрацией Президента.
131. По всем законам, принятым Парламентом и направляемым Премьер-Министру на скрепление подписью, разработчиком проекта закона в срок 3 (три) рабочих дня со дня принятия закона готовится и направляется в Аппарат Правительства заключение по форме согласно приложению 12 к настоящему Регламенту.
Контроль за исполнением процедур, предусмотренных настоящим пунктом, осуществляет Аппарат Правительства.
132. В целях качественной и своевременной разработки подзаконных актов в течение 10 (десять) календарных дней со дня принятия закона Мажилисом Парламента разработчик направляет в заинтересованные государственные органы для рассмотрения проекты соответствующих подзаконных актов.
133. В течение 2 (два) рабочих дней со дня принятия закона Парламентом разработчик проекта закона направляет в заинтересованные государственные органы на согласование проект распоряжения Премьер-Министра, предусматривающий:
1) перечень правовых актов, принятие которых обусловлено данным законодательным актом (далее – перечень), и определение государственного органа (государственных органов) ответственным исполнителем (ответственными исполнителями) по разработке проектов правовых актов, принятие которых обусловлено данным законодательным актом;
2) конкретные сроки разработки и внесения проектов правовых актов в Аппарат Правительства и государственной регистрации правовых актов в органах юстиции, которые не должны превышать двух месяцев со дня подписания Президентом закона.
При этом сроком разработки правовых актов государственных органов, не подлежащих государственной регистрации, считается дата их принятия;

129. Үкімет шешімінің Парламентте өтуін бақылауды Үкіметтің Парламенттегі өкілі жүзеге асырады.
Заңдардың жобалары және Үкіметтің қызметіне қатысты басқа да мәселелер Парламент палаталарында қаралған кезде Үкімет ұстанымын іске асыру мақсатында Үкіметтің Парламенттегі өкілі заң жобалау және Парламент депутаттарымен өзге де жұмыс мәселелері бойынша уәкілетті мемлекеттік органдармен консультациялар, жұмыс кеңестерін өткізуге бастама жасауға, қажет болса, олардан Парламент палаталарына жұмыс топтарының, палаталар комитеттерінің отырыстарына қатысу үшін лауазымды тұлғалардың кандидатураларын, тиісті құжаттарды ұсынуды сұратуға, сондай-ақ өз құзыреті шегінде өзге де жұмысты жүргізуге құқылы.
130. Үкіметтің Парламенттен заң жобасын кері қайтарып алуы Үкімет қаулысымен жүзеге асырылады, оның жобасын осы Регламентте белгіленген тәртіппен заң жобасын әзірлеуші енгізеді және ол Президент Әкімшілігімен міндетті түрде келісілуге тиіс.
131. Парламент қабылдаған және Премьер-Министрге қол қойып бекітуге жіберілетін барлық заңдар бойынша заң жобасын әзірлеуші заң қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні мерзімінде осы Регламентке 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытынды дайындайды және Үкімет Аппаратына жібереді.
Осы тармақта көзделген рәсімдердің орындалуын бақылауды Үкімет Аппараты жүзеге асырады.
132. Заңға тәуелді актілерді сапалы және уақтылы әзірлеу мақсатында Парламент Мәжілісі заңды қабылдаған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде әзірлеуші мүдделі мемлекеттік органдарға тиісті заңға тәуелді актілердің жобаларын қарау үшін жібереді.
133. Парламент заңды қабылдаған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде заң жобасын әзірлеуші мүдделі мемлекеттік органдарға Премьер-Министр өкімінің жобасын келісуге жібереді, онда мыналар көзделеді:
1) қабылдануы осы заңнамалық актімен негізделген құқықтық актілердің тізбесі (бұдан әрі – тізбе) және мемлекеттік органның (мемлекеттік органдардың) қабылдануы осы заңнамалық актімен негізделген құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу бойынша жауапты орындаушы (жауапты орындаушылар) етіп айқындалуы;
2) құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу мен Үкімет Аппаратына енгізудің және құқықтық актілерді әділет органдарына мемлекеттік тіркеудің Президент заңға қол қойған күннен бастап екі айдан аспауға тиіс нақты мерзімдері.
Бұл ретте мемлекеттік органдардың мемлекеттік тіркеуге жатпайтын құқықтық актілерінің қабылданған күні оларды әзірлеу мерзімі болып саналады;

3) указание заместителей первых руководителей, руководителей аппарата государственных органов, ответственных за качество, своевременность разработки и внесения правовых актов, курирующих сферу регулирования данных актов;
4) поручение о принятии и (или) приведении в соответствие с принятым законодательным актом подзаконных актов.
134. Разработчик проекта в срок не более 5 (пять) рабочих дней со дня принятия законодательного акта Парламентом вносит в Аппарат Правительства проект распоряжения Премьер-Министра, согласованный в установленном порядке, либо письмо об отсутствии необходимости разработки проекта распоряжения Премьер-Министра.
135. Государственные органы в течение 5 (пять) рабочих дней со дня подписания закона Президентом вносят проекты подзаконных актов на рассмотрение в заинтересованные государственные органы, при этом государственные органы обязаны рассматривать такие проекты, не дожидаясь принятия соответствующего распоряжения.
136. Информацию о разработке и принятии правового акта, указанного в перечне правовых актов, утвержденном распоряжением Премьер-Министра, государственные органы ежемесячно не позднее 30 числа размещают на общедоступном государственном объекте информатизации по форме, согласно приложению 13 к настоящему Регламенту, с соблюдением требований по защите информации, содержащей служебную информацию ограниченного распространения или государственные секреты.
137. Министерство юстиции не позднее 5 числа каждого месяца анализирует, обобщает и размещает сводную информацию по каждому принятому законодательному акту отдельно на общедоступном государственном объекте информатизации по форме, согласно приложению 14 к настоящему Регламенту, с соблюдением требований режима секретности и ограниченного распространения.
Контроль за своевременной реализацией законодательных актов, в том числе разработкой и принятием подзаконных актов, осуществляется руководителями юридических служб государственных органов и Министерством юстиции, которое вносит в Аппарат Правительства информацию о возможных нарушениях сроков реализации законодательных актов и предложения о привлечении к ответственности должностных лиц, виновных в срывах сроков.
138. Межведомственная координация за своевременной реализацией законодательных актов, в том числе разработкой и принятием подзаконных актов, осуществляется Аппаратом Правительства.
139. При этом, если установленный распоряжением Премьер-Министра срок нарушается на срок более 1 (один) месяца (проект подзаконного акта несвоевременно внесен в Аппарат Правительства, зарегистрирован в органах юстиции), руководитель аппарата государственного органа в обязательном порядке рассматривает вопрос о наложении дисциплинарного взыскания на руководителя структурного подразделения, ответственного в уполномоченном государственном органе за разработку проекта правового акта.

3) құқықтық актілердің сапасына, уақтылы әзірленуі мен енгізілуіне жауапты, осы актілер реттейтін салаға жетекшілік ететін мемлекеттік органдардың бірінші басшыларының орынбасарларын, аппарат басшыларын көрсету;
4) заңға тәуелді актілерді қабылдау және (немесе) қабылданған заңнамалық актіге сәйкес келтіру туралы тапсырма.
134. Жобаны әзірлеуші Парламент заңнамалық актіні қабылдаған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде Үкімет Аппаратына белгіленген тәртіппен келісілген Премьер-Министр өкімінің жобасын не Премьер-Министр өкімінің жобасын әзірлеудің қажеттігі жоқ екендігі туралы хат енгізеді.
135. Мемлекеттік органдар Президент заңға қол қойған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде заңға тәуелді актілердің жобаларын мүдделі мемлекеттік органдардың қарауына енгізеді, бұл ретте мемлекеттік органдар мұндай жобаларды тиісті өкімнің қабылдануын күтпей қарауға міндетті.
136. Премьер-Министрдің өкімімен бекітілген құқықтық актілердің тізбесінде көрсетілген құқықтық актіні әзірлеу және қабылдау туралы ақпаратты мемлекеттік органдар ай сайын 30-ы күнінен кешіктірмей осы Регламентке 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты немесе мемлекеттік құпияларды құрайтын ақпаратты қорғау жөніндегі талаптарды сақтап, жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісінде орналастырады.
137. Әділет министрлігі әрбір айдың 5-і күнінен кешіктірмей қабылданған әрбір жеке заңнамалық акт бойынша жиынтық ақпаратты талдайды, қорытындылайды және осы Регламентке 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құпиялылық режимнің және таратуды шектеу талаптарын сақтап, жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісінде орналастырады.
Заңнамалық актілердің уақтылы іске асырылуын, оның ішінде заңға тәуелді актілердің әзірленуі мен қабылдануын бақылауды мемлекеттік органдардың заң қызметтерінің басшылары және Әділет министрлігі жүзеге асырады, ол заңнамалық актілерді іске асыру мерзімдерінің ықтимал бұзылуы туралы ақпаратты және мерзімдердің бұзылуына кінәлі лауазымды тұлғаларды жауапқа тарту туралы ұсыныстар енгізеді.
138. Заңнамалық актілердің уақтылы іске асырылуын, оның ішінде заңға тәуелді актілердің әзірленуі мен қабылдануын ведомствоаралық үйлестіруді Үкімет Аппараты жүзеге асырады.
139. Бұл ретте, егер Премьер-Министрдің өкімінде белгіленген мерзім 1 (бір) айдан астам мерзімге бұзылса (заңға тәуелді актінің жобасы Үкімет Аппаратына уақтылы енгізілмесе, әділет органдарында уақтылы тіркелмесе), мемлекеттік органның аппарат басшысы уәкілетті мемлекеттік органда құқықтық актінің жобасын әзірлеуге жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысына тәртіптік жаза қолдану туралы мәселені міндетті түрде қарайды.

140. В случаях, если установленный распоряжением Премьер-Министра срок нарушается на срок более 2 (два) месяцев, Аппарат Правительства рассматривает вопрос о наказании политического должностного лица, ответственного за разработку и принятие соответствующего подзаконного акта, указанного в распоряжении Премьер-Министра.
Глава 4-1. Порядок реализации итоговых решений Конституционного Суда Республики Казахстан, связанных с внесением изменений и (или) дополнений в нормативные правовые акты
Сноска. Регламент дополнен главой 4-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.03.2025 № 170.
140-1. После получения итогового решения Конституционного Суда по поручению Премьер-Министра определяются государственный орган, ответственный за реализацию итогового решения Конституционного Суда, а также заинтересованные государственные органы.
Государственный орган, ответственный за реализацию итогового решения Конституционного Суда, в течение 10 (десять) рабочих дней разрабатывает проект Плана мероприятий по его реализации (далее – План мероприятий) с отражением мероприятий по реализации каждой правовой позиции и рекомендации Конституционного Суда согласно приложению 14-2 к настоящему Регламенту и направляет его на согласование в заинтересованные государственные органы, Министерство юстиции.
Разработка и согласование проекта Плана мероприятий осуществляются с обязательным участием юридической службы государственного органа.
Проект Плана мероприятий государственного органа согласовывается заинтересованными государственными органами в течение 5 (пять) рабочих дней.
После получения согласования Министерства юстиции в течение 2 (два) рабочих дней План мероприятий утверждается первым руководителем государственного органа или лицом, исполняющим его обязанности, либо лицом, официально уполномоченным первым руководителем, и направляется в Министерство юстиции для учета и мониторинга хода реализации итоговых решений Конституционного Суда.
Государственный орган, ответственный за реализацию итогового решения Конституционного Суда, обеспечивает всестороннюю и качественную проработку правовых позиций Конституционного Суда, вытекающих из итогового решения.
В случае необходимости выработки единой позиции по рассматриваемым вопросам государственный орган организовывает совещание с приглашением заинтересованных государственных органов, субъектов.
Государственный орган представляет в Министерство юстиции предварительную редакцию проекта нормативного правового акта, разработанного в реализацию итогового решения Конституционного Суда, в течение одного месяца после утверждения Плана мероприятий.

140. Егер Премьер-Министрдің өкімінде белгіленген мерзім 2 (екі) айдан астам мерзімге бұзылса, Үкімет Аппараты Премьер-Министрдің өкімінде көрсетілген тиісті заңға тәуелді актіні әзірлеуге және қабылдауға жауапты саяси лауазымды тұлғаны жазалау туралы мәселені қарайды.
4-1 тарау. Нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуге байланысты Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының қорытынды шешімдерін іске асыру тәртібі
Ескерту. Регламент 4-1-тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 26.03.2025 № 170 қаулысымен.
140-1. Конституциялық Соттың қорытынды шешімін алғаннан кейін Премьер-Министрдің тапсырмасы бойынша Конституциялық Соттың қорытынды шешімін іске асыруға жауапты мемлекеттік органды, сондай-ақ мүдделі мемлекеттік органдарды айқындайды.
Конституциялық Соттың қорытынды шешімін іске асыруға жауапты мемлекеттік орган 10 (он) жұмыс күні ішінде осы Регламентке 14-2 – қосымшаға сәйкес Конституциялық Соттың әрбір құқықтық позициясын және ұсыныстарды іске асыру жөніндегі іс-шараларды көрсете отырып, оны іске асыру жөніндегі жоспардың іс-шаралар жобасын (бұдан әрі – іс-шаралар жоспары) әзірлейді және оны мүдделі мемлекеттік органдарға, Әділет министрлігіне келісуге жібереді.
Іс-шаралар жоспарының жобасын әзірлеу және келісу мемлекеттік органның заң қызметінің міндетті қатысуымен жүзеге асырылады.
Мемлекеттік органның іс-шаралар жоспарының жобасын мүдделі мемлекеттік органдар 5 (бес) жұмыс күні ішінде келіседі.
Әділет министрлігінің келісуін алғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде іс-шаралар жоспарын мемлекеттік органның бірінші басшысы немесе оның міндетін атқарушы адам не бірінші басшы ресми өкілеттік берген адам бекітеді және Конституциялық Соттың қорытынды шешімдерінің іске асырылу барысын есепке алу және мониторингтеу үшін Әділет министрлігіне жібереді.
Конституциялық Соттың қорытынды шешімін іске асыруға жауапты мемлекеттік орган қорытынды шешімнен туындайтын Конституциялық Соттың құқықтық ұстанымдарының жан-жақты және сапалы пысықталуын қамтамасыз етеді.
Қаралатын мәселелер бойынша бірыңғай ұстанымды әзірлеу қажет болған жағдайда мемлекеттік орган мүдделі мемлекеттік органдарды, ұйымдарды және өзге де субъектілерді шақыра отырып, кеңес ұйымдастырады.
Мемлекеттік орган Әділет министрлігіне іс-шаралар жоспары бекітілгеннен кейін бір ай ішінде Конституциялық Соттың қорытынды шешімін іске асыру үшін әзірленген нормативтік құқықтық актінің жобасының алдын ала редакциясын ұсынады.

В случае установления Конституционным Судом более сжатых сроков для реализации итогового решения, чем установлены пунктом 4 статьи 64 Конституционного закона Республики Казахстан "О Конституционном Суде Республики Казахстан", указанные в настоящем пункте сроки по разработке, согласованию и утверждению сокращаются в два раза.
Порядок, установленный настоящим пунктом, не распространяется на итоговые решения Конституционного Суда, адресованные Верховному Суду Республики Казахстан.
140-2. По посланиям Конституционного Суда Министерство юстиции в течение двух недель со дня его оглашения направляет на согласование заинтересованным государственным органам проект Плана по реализации послания.
Государственные органы согласовывают проект Плана по реализации послания в сроки, не превышающие 5 (пять) рабочих дней.
Проект плана по реализации послания вносится Министерством юстиции в Аппарат Правительства в сроки, не превышающие один месяц со дня его оглашения.
Согласованный со всеми заинтересованными государственными органами проект Плана по реализации послания резолюцией Премьер-Министра направляется для дальнейшего исполнения государственным органам.
Порядок исполнения мероприятий, вытекающих из Плана по реализации послания Конституционного Суда аналогичен порядку реализации итоговых решений Конституционного Суда, установленному в пункте 140-1 настоящего Регламента.
Информация о ходе исполнения ежегодных посланий Конституционного Суда представляется в порядке, установленном в пункте 140-3 настоящего Регламента.
140-3. Общую координацию деятельности центральных государственных органов, учет и мониторинг хода исполнения итоговых решений Конституционного Суда по внесению изменений и (или) дополнений в законодательство Республики Казахстан осуществляет Министерство юстиции.
Государственные органы, определенные в качестве ответственного за реализацию итогового решения, ежеквартально до 1 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представляют в Министерство юстиции информацию о ходе реализации итоговых решений Конституционного Суда с отражением развернутых сведений о проводимой работе по их реализации, выработанных позициях и приложением сравнительных таблиц и текстов предварительных проектов нормативных правовых актов согласно приложениям 14-2 и 14-4 к настоящему Регламенту.
Министерство юстиции ежеквартально, не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, анализирует, обобщает ход реализации итоговых решений Конституционного Суда и:

Конституциялық Сот "Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 64-бабының 4-тармағында белгіленгеннен гөрі қорытынды шешімді іске асыру үшін неғұрлым қысқа мерзімдер белгілеген жағдайда, осы тармақта көрсетілген әзірлеу, келісу және бекіту жөніндегі мерзімдер екі есеге қысқартылады.
Осы тармақта белгіленген тәртіп Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сотына жолданған Конституциялық Соттың қорытынды шешімдеріне қолданылмайды.
140-2. Конституциялық Соттың жолдаулары бойынша Әділет министрлігі ол жария етілген күннен бастап екі апта ішінде мүдделі мемлекеттік органдарға жолдауды іске асыру жөніндегі жоспардың жобасын келісуге жібереді.
Мемлекеттік органдар жоспардың жобасын 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде келіседі.
Жолдауды іске асыру жөніндегі жоспардың жобасын Әділет министрлігі Үкімет Аппаратына жарияланған күнінен бастап бір айдан аспайтын мерзімде енгізеді.
Жоспардың барлық мүдделі мемлекеттік органдармен келісілген жобасы Премьер-Министрдің қарарымен одан әрі орындау үшін мемлекеттік органдарға жіберіледі.
Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының жолдауын іске асыру жөніндегі жоспардан туындайтын іс-шараларды орындау тәртібі осы Регламенттің 140-1-тармағында белгіленген Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының қорытынды шешімдерін іске асыру тәртібіне ұқсас.
Конституциялық Соттың жыл сайынғы жолдауларының орындалу барысы туралы ақпарат осы Регламенттің 140-3-тармағында белгіленген тәртіппен ұсынылады.
140-3. Орталық мемлекеттік органдардың қызметін жалпы үйлестіруді, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының Қазақстан Республикасының заңнамасына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу жөніндегі қорытынды шешімдерінің орындалу барысын есепке алуды және мониторингтеуді Әділет министрлігі жүзеге асырады.
Қорытынды шешімді іске асыруға жауапты ретінде айқындалған мемлекеттік органдар тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 1-күніне дейін Конституциялық Соттың қорытынды шешімдерінің іске асырылу барысы туралы ақпаратты Әділет министрлігіне осы Регламенттің 14-2 және 14-4-қосымшаларына сәйкес оларды іске асыру бойынша жүргізіліп жатқан жұмыстар, әзірленген ұстанымдар туралы егжей-тегжейлі мәліметтер және нормативтік құқықтық актілердің алдын ала жобаларының салыстырма кестелері мен мәтіндері көрсетіле отырып ұсынады.
Әділет министрлігі тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей, Конституциялық Соттың қорытынды шешімдерінің іске асырылу барысын талдайды және қорытындылайды және:

1) представляет информацию о ходе реализации итоговых решений в Конституционный Суд по форме согласно приложению 14-3 к настоящему Регламенту;
2) представляет информацию о ходе реализации итоговых решений в Аппарат Правительства по форме согласно приложению 14-3 к настоящему Регламенту для осуществления промежуточного контроля за исполнением итоговых решений Конституционного Суда, а также размещает на общедоступном государственном объекте информатизации сводную информацию;
3) вносит в Аппарат Правительства информацию о возможных нарушениях сроков исполнения итоговых решений и предложения о привлечении к ответственности должностных лиц, ответственных за своевременное исполнение.
140-4. Государственные органы перед инициированием вопроса о необходимости обращения в Конституционный Суд обязаны принять исчерпывающие меры для его разрешения иными способами.
Глава 4-2. Порядок участия государственных органов в конституционном производстве
Сноска. Регламент дополнен главой 4-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.03.2025 № 170.
140-5. В случае поступления в государственные органы запроса Конституционного Суда о предоставлении позиции по обращению гражданина в рамках начатого конституционного производства государственный орган, входящий в состав Правительства, в чью компетенцию входит регулирование соответствующей сферы, принимает меры по обеспечению всесторонней проработки вопросов, являющихся предметом рассмотрения, в том числе с изучением практики применения оспариваемой нормы и международного опыта, предварительного обмена мнениями с заинтересованными государственными органами и выработки согласованной позиции по предмету обращения о соответствии рассматриваемого нормативного правового акта Конституции Республики Казахстан с учетом особенностей правоприменительной практики соответствующей сферы, в сроки не позднее десяти календарных дней со дня получения запроса Конституционного Суда.
В случае наличия разногласий между заинтересованными государственными органами государственный орган, в чью компетенцию входит регулирование соответствующей сферы, принимает меры по снятию разногласий и обеспечивает выработку согласованной позиции государственных органов, участвующих в конституционном производстве.
140-6. Не допускается выражение государственными органами, входящими в состав Правительства, несогласованной позиции по вопросу соответствия рассматриваемого нормативного правового акта Конституции Республики Казахстан, за исключением разъяснения вопросов практики регулирования соответствующей сферы.

1) осы Регламенттің 14-3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қорытынды шешімдердің іске асырылу барысы туралы ақпаратты Конституциялық Сотқа ұсынады;
2) Конституциялық Соттың қорытынды шешімдерінің орындалуына аралық бақылауды жүзеге асыру үшін осы Регламенттің 14-3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Үкімет Аппаратына қорытынды шешімдердің іске асырылу барысы туралы ақпарат ұсынады, сондай-ақ жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісінде жиынтық ақпаратты орналастырады;
3) Үкіметтің Аппаратына қорытынды шешімдерді орындау мерзімдерінің ықтимал бұзылуы туралы ақпаратты және уақтылы орындауға жауапты лауазымды адамдарды жауапқа тарту туралы ұсыныстар енгізеді.
140-4. Конституциялық Сотқа шағымдану қажеттігі туралы мәселені қозғағанға дейін мемлекеттік органдар оны басқа тәсілдермен шешу үшін жан-жақты шаралар қабылдауға міндетті.
4-2-тарау. Мемлекеттік органдардың конституциялық іс жүргізуге қатысу тәртібі
Ескерту. Регламент 4-1-тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 26.03.2025 № 170 қаулысымен.
140-5. Егер Конституциялық Соттан азаматтың өтініші негізінде басталған конституциялық іс жүргізу шеңберінде мемлекеттік органдардан өз ұстанымын ұсыну туралы сұрау келіп түссе, Үкімет құрамына кіретін және тиісті саланы реттеуге құзыретті мемлекеттік орган Конституциялық Соттың сұранысын алған күннен бастап он күнтізбелік күннен кешіктірмей, қаралып отырған мәселелердің жан-жақты талдануын қамтамасыз ету үшін даулы норманың қолдану тәжірибесін және халықаралық тәжірибені зерделеу, мүдделі мемлекеттік органдармен алдын ала пікір алмасу, сондай-ақ құқық қолдану практикасының ерекшеліктерін ескере отырып, қаралып отырған нормативтік құқықтық актінің Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкестігі бойынша келісілген ұстаным қалыптастыру жөнінде шаралар қабылдауы тиіс.
Мүдделі мемлекеттік органдар арасында келіспеушіліктер болған жағдайда құзыретіне тиісті саланы реттеу кіретін мемлекеттік орган келіспеушіліктерді жою жөнінде шаралар қабылдайды және конституциялық іс жүргізуге қатысатын мемлекеттік органдардың келісілген ұстанымын әзірлеуді қамтамасыз етеді.
140-6. Тиісті саланы реттеу практикасы мәселелерін түсіндіруді қоспағанда, Үкіметтің құрамына кіретін мемлекеттік органдардың қаралатын нормативтік құқықтық актінің Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкестігі мәселесі бойынша келісілмеген ұстанымды білдіруіне жол берілмейді.

140-7. Участие должностных лиц государственных органов, входящих в состав Правительства, в конституционном производстве осуществляется не ниже уровня заместителя первого руководителя по вопросам, в чью непосредственную компетенцию входит рассматриваемая сфера государственного регулирования, и не ниже руководителя структурного подразделения по вопросам, не затрагивающим напрямую компетенцию государственного органа.
140-8. За нарушение установленного порядка должностные лица государственных органов, входящих в состав Правительства, участвующие в конституционном производстве, несут ответственность.
В случае выявления нарушений со стороны государственных органов, входящих в состав Правительства, участвующих в конституционном производстве, Министерство юстиции вносит предложения в Аппарат Правительства о привлечении к ответственности должностных лиц данных государственных органов.
Глава 5. Работа со входящей и исходящей корреспонденцией
141. Корреспонденция государственных органов, адресованная Руководству Правительства или Руководителю Аппарата Правительства, должна быть оформлена с использованием соответствующего бланка установленного образца электронных документов и удостоверена ЭЦП на государственном языке (в случае необходимости прикладывается вариант на русском языке), объемом не более 3 (три) листов через одинарный интервал и размером шрифта 14 Times New Roman в формате электронного документа (docx, xlsx, pdf), подписана первым руководителем государственных органов или лицом, исполняющим его обязанности, либо лицом, на которое официально возложено исполнение обязанностей первого руководителя, либо лицом, официально уполномоченным первым руководителем подписывать документы, адресованные Правительству, Руководству Правительства и (или) Аппарату Правительства. Информация объемом более 3 (три) листов оформляется отдельным приложением к сопроводительному письму.
Письма государственных органов-соисполнителей вносятся в Аппарат Правительства в архивированном виде, оформленные с использованием бланка установленного образца, с указанием исходящих номеров и дат, подписанные лицами не ниже уровня заместителя первого руководителя, руководителя аппарата центрального государственного органа или местного исполнительного органа в пределах его компетенции.
141-1. Ведомства и подведомственные организации в рамках своей основной деятельности могут обращаться в адрес Правительства только через вышестоящий уполномоченный орган, а также самостоятельно при ответах на прямые поручения в их адрес руководства Правительства и Аппарата Правительства.

140-7. Үкіметтің құрамына кіретін мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының конституциялық іс жүргізуге қатысуы мемлекеттік реттеудің қаралатын саласы тікелей құзыретіне кіретін мәселелер бойынша бірінші басшының орынбасарынан төмен емес деңгейде және мемлекеттік органның құзыретіне тікелей әсер етпейтін мәселелер бойынша құрылымдық бөлімше басшысынан төмен емес деңгейде жүзеге асырылады.
140-8. Белгіленген тәртіпті бұзғаны үшін конституциялық іс жүргізуге қатысатын Үкімет құрамына кіретін мемлекеттік органдардың лауазымды адамдары жауапты болады.
Конституциялық іс жүргізуге қатысатын Үкіметтің құрамына кіретін мемлекеттік органдар тарапынан бұзушылықтар анықталған жағдайда Әділет министрлігі осы мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарын жауапқа тарту туралы Үкімет Аппаратына ұсыныстар енгізеді.
5-тарау. Кіріс және шығыс хат-хабармен жұмыс
141. Мемлекеттік органдардың Үкімет басшылығының немесе Үкімет Аппараты Басшысының атына жазылған хат-хабары электрондық құжаттардың белгіленген үлгідегі тиісті бланкісі пайдаланылып ресімделуге және мемлекеттік тілде (қажет болған жағдайда орыс тіліндегі нұсқа қоса беріледі) бір жоларалық интервалмен және 14 Times New Roman қаріп мөлшерімен электрондық құжат (docx, xlsx, pdf) форматында 3 (үш) парақтан аспайтын көлемде ЭЦҚ-мен куәландырылып, мемлекеттік органдардың бірінші басшысының немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның не бірінші басшының міндеттерін орындау ресми жүктелген тұлғаның не бірінші басшы Үкіметке, Үкімет басшылығына және (немесе) Үкімет Аппаратына жіберілетін құжаттарға қол қоюға ресми уәкілеттік берген тұлғаның қолы қойылуға тиіс. Көлемі 3 (үш) парақтан асатын ақпарат ілеспе хатқа жеке қосымшамен ресімделеді.
Бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдардың хаттары Үкімет Аппаратына шығыс нөмірлері мен күндері көрсетіліп, белгіленген үлгідегі бланк пайдаланылып ресімделген, архивтелген түрде және орталық мемлекеттік органның немесе жергілікті атқарушы органның бірінші басшысы орынбасарының, өз құзыреті шегінде аппарат басшысының деңгейінен төмен емес тұлғалардың қолы қойылып ұсынылады.
141-1. Ведомстволар мен ведомстволық бағынысты ұйымдар өздерінің негізгі қызметі шеңберінде Үкімет атына тек жоғары тұрған уәкілетті орган арқылы, сондай-ақ олардың атына берілген Үкімет және Үкімет Аппараты басшылығының тікелей тапсырмаларына жауап берген кезде өз бетінше жүгіне алады.

Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 141-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.02.2024 № 85.
142. Корреспонденция, адресованная на имя Премьер-Министра, в том числе по кадровым вопросам, направляется только за подписью первого руководителя.
Допускается внесение корреспонденции, адресованной Премьер-Министру, за подписью лица, исполняющего обязанности первого руководителя государственного органа, в случаях отсутствия первого руководителя по причине убытия в командировку, в период нетрудоспособности, нахождения в отпуске.
К письмам государственных органов, ответственных за исполнение поручений Руководства Правительства или Аппарата Правительства, в обязательном порядке прилагаются письма государственных органов-соисполнителей. На документе обязательно должны быть указаны: дата, исходящий номер, краткий заголовок документа, при ответе на запрос или отчете (информации) об исполнении поручений – ссылка на регистрационный номер Аппарата Правительства.
При этом, если государственный орган-соисполнитель не представил ответ в установленный срок, государственный орган, осуществляющий свод, в обязательном порядке указывает в своем сопроводительном письме о согласовании представленной информации с государственным органом "по умолчанию". Данное требование не распространяется при направлении в Аппарат Правительства сводящим государственным органом проектов ответов (информации) по исполнению поручений Главы государства, подготовленных с учетом позиций всех соисполнителей.
Сноска. Пункт 142 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 14.02.2024 № 85; от 26.03.2025 № 170.
143. Корреспонденция, направляемая в адрес Правительства в инициативном порядке для принятия соответствующего решения, вносится государственными органами в следующих случаях:
1) если решение вопроса требует согласования с Президентом;
2) если решение вопроса входит в непосредственную компетенцию Правительства;
3) при наличии непреодолимых разногласий по вопросам концептуального характера и финансового обеспечения;
4) если решение вопроса требует координации между государственными органами.
144. При наличии инициатив, входящих в компетенцию Правительства и направляемых на имя Президента, центральные государственные и местные исполнительные органы обеспечивают их предварительное согласование с первыми руководителями заинтересованных государственных органов и внесение на рассмотрение Премьер-Министра или его заместителей.
145. Запрещается внесение в Администрацию Президента документов по текущим вопросам деятельности, относящимся к исключительной компетенции Правительства и других государственных органов, а также предложений государственных органов, требующих решения вопроса по существу, без предварительной проработки с заинтересованными государственными органами.

Ескерту. 5-тарау 141-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 14.02.2024 № 85 қаулысымен.
142. Премьер-Министрдің атына жазылған, оның ішінде кадрлық мәселелер жөніндегі хат-хабар тек бірінші басшының қолы қойылып жіберіледі.
Іссапарға кетуі себебінен, еңбекке жарамсыз, демалыста болған кезеңде бірінші басшы болмаған жағдайда Премьер-Министрдің атына жазылған хат-хабарды мемлекеттік органның бірінші басшысының міндетін атқарушы тұлғаның қолын қойғызып енгізуге жол беріледі.
Үкімет немесе Үкімет Аппараты Басшылығының тапсырмаларын орындауға жауапты мемлекеттік органдардың хаттарына бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдардың хаттары міндетті түрде қоса беріледі. Құжатта міндетті түрде: құжаттың күні, шығыс нөмірі, қысқаша мазмұны, сұрау салуға жауап берген немесе тапсырмалардың орындалуы туралы есеп (ақпарат) берген кезде Үкімет Аппаратының тіркеу нөміріне сілтеме көрсетілуге тиіс.
Бұл ретте, егер бірлесіп орындаушы мемлекеттік орган белгіленген мерзімде жауап ұсынбаған жағдайда жинақтауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган өзінің ілеспе хатында ұсынылған ақпаратты мемлекеттік органның "әдепкі қалпы бойынша" келіскені туралы міндетті түрде көрсетеді. Бұл талап Үкімет Аппаратына барлық бірлесіп орындаушылардың ұстанымдарын ескере отырып дайындалған, жинақтаушы мемлекеттік органдарға Мемлекет басшысының жауаптарының (тапсырмаларды орындау жөніндегі ақпараттың) жобаларын жіберген кезде қолданылмайды.
Ескерту. 142-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 14.02.2024 № 85; 26.03.2025 № 170 қаулыларымен.
143. Тиісті шешім қабылдау үшін бастама тәртібімен Үкімет атына жіберілетін хат-хабарды мемлекеттік органдар:
1) егер мәселені шешу Президентпен келісуді талап ететін;
2) егер мәселені шешу Үкіметтің тікелей құзыретіне кіретін;
3) тұжырымдамалық сипаттағы және қаржылық қамтамасыз ету мәселелері бойынша еңсерілмейтін келіспеушіліктер болған;
4) егер мәселені шешу мемлекеттік органдар арасында үйлестіруді талап ететін жағдайларда енгізеді.
144. Үкімет құзыретіне кіретін және Президент атына жіберілетін бастамалар болған кезде орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар оларды мүдделі мемлекеттік органдардың бірінші басшыларымен алдын ала келісуді және Премьер-Министрдің немесе оның орынбасарларының қарауына енгізуді қамтамасыз етеді.
145. Президент Әкімшілігіне Үкіметтің және басқа мемлекеттік органдардың айрықша құзыретіне жататын ағымдағы қызмет мәселелері жөніндегі құжаттарды, сондай-ақ мемлекеттік органдардың мәселені мәнісі бойынша шешу талап етілетін ұсыныстарын мүдделі мемлекеттік органдармен алдын ала пысықтамай енгізуге тыйым салынады.

146. Запрещается в инициативном порядке направлять Руководству Правительства и Руководителю Аппарата Правительства письма по текущим вопросам деятельности, относящимся к исключительной компетенции государственного органа.
146-1. При внесении инициативных писем в Аппарат Правительства государственные органы и организации в обязательном порядке указывают обоснования внесения документов со ссылкой на соответствующие нормативные правовые акты.
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 146-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.02.2024 № 85.
147. Проекты ответов Президенту согласовываются первыми руководителями государственного органа, разработавшего данный проект ответа, а также министерств финансов и национальной экономики при наличии вопросов по исполнению бюджета и государственного планирования соответственно, и министерства юстиции по вопросам, касающимся законопроектной деятельности.
При этом, если первый руководитель государственного органа совмещает свою должность с должностью Заместителя Премьер-Министра, то подготовка проектов ответов, адресованных Руководству Правительства или Аппарата Правительства, осуществляется только после предварительного согласования проекта ответа с первым руководителем государственного органа – Заместителем Премьер-Министра.
148. Проекты ответов Премьер-Министра и Правительства вносятся в Аппарат Правительства сопроводительным письмом, в котором обязательно приводится ссылка на номер, дату и конкретный пункт поручения, его содержание либо указывается инициативный порядок его подготовки. При необходимости структурные подразделения Аппарата Правительства могут в рабочем порядке запросить соответствующие проекты ответов для предварительного согласования.
Сноска. Пункт 148 – в редакции постановления Правительства РК от 14.02.2024 № 85.
149. Проекты ответов, вносимые государственными органами только в бумажном виде Президенту, в Администрацию Президента, депутатам Парламента, Генеральную прокуратуру и Высшую аудиторскую палату, парафируются первым руководителем государственного органа, разработавшего данный проект ответа, либо лицом, исполняющим его обязанности.
150. Аппаратом Правительства ежедневно в рабочие дни принимается:
1) служебная корреспонденция в электронном виде с 9.00 до 18.00 часов (документы, поступившие после указанного времени, подлежат приему на следующий рабочий день);
2) служебная корреспонденция с пометкой "для служебного пользования" согласовывается и вносится в Аппарат Правительства в бумажном виде только в исключительных случаях при отсутствии возможности передачи в электронном формате по СЭД с 9.00 до 18.00 часов (документы, поступившие после указанного времени, подлежат приему на следующий рабочий день).

146. Үкімет басшылығына және Үкімет Аппаратының Басшысына мемлекеттік органның айрықша құзыретіне жататын ағымдағы қызмет мәселелері жөніндегі хаттарды бастама тәртібімен жіберуге тыйым салынады.
146-1. Үкімет Аппаратына бастамашылық хаттарды енгізген кезде мемлекеттік органдар мен ұйымдар тиісті нормативтік құқықтық актілерге сілтеме жасай отырып, құжаттарды енгізу негіздемесін міндетті түрде көрсетеді.
Ескерту. 5-тарау 146-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 14.02.2024 № 85 қаулысымен.
147. Президентке жауаптардың жобалары осы жауап жобасын әзірлеген мемлекеттік органның, сондай-ақ тиісінше бюджеттің атқарылуы және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі мәселелер болған кезде Қаржы және Ұлттық экономика министрліктерінің және заң жобалау қызметіне қатысты мәселелер бойынша Әділет министрлігінің бірінші басшыларымен келісіледі.
Бұл ретте, егер мемлекеттік органның бірінші басшысы өз қызметін Премьер-Министрдің орынбасары қызметімен қоса атқаратын болса, онда Үкімет немесе Үкімет Аппараты басшылығының атына жазылған жауаптардың жобаларын дайындау жауап жобасын мемлекеттік органның бірінші басшысымен – Премьер-Министр орынбасарымен алдын ала келісілгеннен кейін ғана жүзеге асырылады.
148. Премьер-Министр және Үкімет жауаптарының жобалары Үкімет Аппаратына ілеспе хатпен енгізіледі, онда міндетті түрде тапсырманың нөміріне, күніне және нақты тармағына сілтеме, оның мазмұны келтіріледі не оны дайындаудың бастама жасау тәртібі көрсетіледі. Қажет болған жағдайда Үкімет Аппаратының құрылымдық бөлімшелері алдын ала келісу үшін тиісті жауап жобаларын жұмыс тәртібімен сұрата алады.
Ескерту. 148-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.02.2024 № 85 қаулысымен.
149. Мемлекеттік органдар Президентке, Президент Әкімшілігіне, Парламент депутаттарына, Бас прокуратураға және Жоғары аудиторлық палатаға тек қағаз түрінде енгізетін жауаптардың жобаларын осы жауап жобасын әзірлеген мемлекеттік органның бірінші басшысы не оның міндетін атқарушы тұлға дәйектейді.
150. Үкімет Аппараты күн сайын жұмыс күндері мыналарды қабылдайды:
1) сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін электрондық түрдегі қызметтік хат-хабар (көрсетілген уақыттан кейін түскен құжаттар келесі жұмыс күні қабылданады);
2) "қызмет бабында пайдалану үшін" деген белгісі бар қызметтік хат-хабарлар сағат 9.00-ден бастап 18.00-ге дейін ЭҚЖ арқылы электрондық форматта беру мүмкіндігі болмаған кезде айрықша жағдайларда ғана қағаз түрінде келісіледі және Үкімет Аппаратына енгізіледі (көрсетілген уақыттан кейін келіп түскен құжаттар келесі жұмыс күні қабылданады).

При этом проекты, содержащие государственные секреты, согласовываются и вносятся в Аппарат Правительства в бумажном виде с 9.00 до 18.00 часов;
3) обращения физических и юридических лиц в электронной форме и на бумажном носителе регистрируются в день их поступления в рабочее время (в случае, если обращение поступило в нерабочее время, то оно регистрируется в ближайший следующий за ним рабочий день).
Ноты и письма иностранных посольств принимаются только через Министерство иностранных дел.
Сноска. Пункт 150 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 14.02.2024 № 85.
151. Фамилия, инициалы, номер телефона, электронный адрес исполнителя, готовившего исходящий документ, проставляются в нижнем левом углу первого листа электронного документа, содержащего не более одного листа, или последнего листа, содержащего более одного листа (например: Асанов С.А., тел. 742469, Asanov.S@ukimet.kz)
152. Приложения к бумажной корреспонденции "для служебного пользования" должны быть запарафированы лицом, подписавшим или готовившим документ (исполнителем документа).
153. Приложения к электронным документам должны формироваться в следующем порядке:
1) сопроводительное письмо государственного органа;
2) проект ответа Руководства Правительства (в случае наличия);
3) приложения к проекту ответа (в случае наличия);
4) письма государственных органов соисполнителей с приложениями в заархивированном виде (в случае наличия).
154. Служебная электронная почта используется центральными и местными исполнительными органами, субъектами квазигосударственного сектора в качестве официального средства коммуникации и обмена информацией, за исключением переписки с органами законодательной и судебной ветвей власти, Администрацией Президента, а также документов, относящихся к Национальному архивному фонду.
Домены официальной электронной почты Аппарата Правительства – @ukimet.kz, @m.ukimet.kz, @ukimet.gov.kz.
Сноска. Пункт 154 – в редакции постановления Правительства РК от 14.02.2024 № 85.
155. По официальной электронной почте осуществляется переписка следующего характера:
1) приглашение на встречи, совещания, собрания;
2) списки участников совещаний;
3) материалы на совещания;
4) проекты распоряжений Премьер-Министра и постановлений Правительства при их доработке;
5) проекты ответов при их незначительных изменениях;
6) оперативные сводки;
7) метеосводки;
8) напоминания по исполнению контрольных поручений.
156. При направлении писем через официальную электронную почту необходимо придерживаться следующих требований:

Бұл ретте мемлекеттік құпияларды қамтитын жобалар қағаз түрінде келісіледі және Үкімет Аппаратына сағат 9.00-ден бастап 18.00-ге дейін енгізіледі;
3) жеке және заңды тұлғалардың электрондық нысандағы және қағаз жеткізгіштегі жолданымдары келіп түскен күні жұмыс уақытында тіркеледі (егер жолданым жұмыстан тыс уақытта келіп түссе, ол одан кейінгі таяудағы жұмыс күні тіркеледі).
Шет елдер елшіліктерінің ноталары мен хаттары Сыртқы істер министрлігі арқылы ғана қабылданады.
Ескерту. 150-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 14.02.2024 № 85 қаулысымен.
151. Шығыс құжатты дайындаған орындаушының тегі, аты-жөні, телефонының нөмірі, электрондық мекенжайы бір парақтан аспайтын электрондық құжаттың бірінші парағының немесе бір парақтан асатын құжаттың соңғы парағының төменгі сол жақ бұрышына қойылады (мысалы: С.А. Асанов, тел. 742469, Asanov.S@ukimet.kz).
152. "Қызмет бабында пайдалану үшін" қағаз хат-хабарға қосымшаларды құжатқа қол қойған немесе оны дайындаған тұлға (құжатты орындаушы) дәйектеуге тиіс.
153. Электрондық құжаттарға қосымшалар мына тәртіппен қалыптастырылуға тиіс:
1) мемлекеттік органның ілеспе хаты;
2) Үкімет басшылығы жауабының жобасы (бар болса);
3) жауап жобасына қосымшалар (бар болса);
4) архивтелген түрдегі қосымшалар бар қоса атқарушы мемлекеттік органдардың хаттары (бар болса).
154. Орталық және жергілікті атқарушы органдар, квазимемлекеттік сектор субъектілері биліктің заң шығарушы және сот тармақтары органдарымен, Президент Әкімшілігімен хат алмасуды, сондай-ақ Ұлттық архив қорына қатысты құжаттарды қоспағанда, коммуникация мен ақпарат алмасудың ресми құралы ретінде қызметтік электрондық поштаны пайдаланады.
Үкімет Аппаратының ресми электрондық поштасының домендері – @ukimet.kz, @m.ukimet.kz, @ukimet.gov.kz.
Ескерту. 154-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.02.2024 № 85 қаулысымен.
155. Ресми электрондық пошта арқылы мына сипаттағы хат алмасу жүзеге асырылады:
1) кездесулерге, кеңестерге және жиналыстарға шақыру;
2) кеңестерге қатысушылардың тізімдері;
3) кеңестерге арналған материалдар;
4) пысықталу үстіндегі Премьер-Министр өкімдерінің және Үкімет қаулыларының жобалары;
5) шағын өзгерістері бар жауаптардың жобалары;
6) жедел есептер;
7) ауа райы жайлы есептер;
8) бақылаудағы тапсырмаларды орындау жөніндегі ескертулер.
156. Хаттарды ресми электрондық пошта арқылы жіберген кезде мынадай талаптарды ұстану қажет:

1) обязательно указывать тему письма;
2) обращаться к получателю по имени, отчеству (если оно указано в документе, удостоверяющем личность);
3) не допускается направление писем без особой необходимости;
4) при необходимости установления срока представления ответа на письмо необходимо указывать точную дату и время представления информации (прошу представить информацию к 10:00 часам 15 июля 2022 года);
5) при составлении писем использовать стиль деловой переписки, писать нейтрально и деликатно;
6) обязательно сохранять историю переписки;
7) в конце письма обязательно указывать фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), должность и контактный телефон исполнителя;
8) необходимо добавлять все файлы и ссылки сразу без направления дополнительных писем;
9) файлы, прилагаемые к письму, должны называться понятно (приложения, тезисы, справка, выступление и т.д.);
10) при приложении файлов *.ppt или *.pptx в обязательном порядке прикладывается копия файла *.pdf;
11) отвечать на электронную почту своевременно, не более 1 (один) рабочего дня, если не указаны другие сроки, без получения дополнительных уведомлений;
12) отправку электронной почты осуществлять в рабочее время;
13) запрещается направлять через электронную почту информацию ограниченного распространения, с пометкой "ДСП" и секретного характера;
14) при ответе на запрос обязательно делается ссылка на представленный запрос;
15) запрещается открывать письма, поступающие с подозрительных адресов;
16) строго соблюдать требования по информационной безопасности.
157. Государственным органам и организациям запрещается:
1) использовать электронные бланки Президента, Правительства и Аппарата Правительства при внесении проектов ответов и проектов правовых актов;
2) размещать поручения Главы государства, Руководства Администрации Президента, Руководства Правительства и иную корреспонденцию Правительства в социальных сетях, а также иных источниках без предварительного письменного разрешения первого руководителя государственного органа или организации;
3) снимать копии, распечатывать, фотографировать и осуществлять видеофиксацию поручений Главы государства, Руководства Администрации Президента, Руководства Правительства и иной корреспонденции Правительства, не связанной со служебной деятельностью;
4) без разрешения руководителя структурного подразделения, ответственного за делопроизводство, выносить из здания государственного органа и организации поручения Главы государства, Руководства Администрации Президента, Руководства Правительства и иную корреспонденцию Правительства.

1) міндетті түрде хаттың тақырыбын көрсету;
2) алушыға аты, әкесінің аты (егер ол жеке куәландыру құжатында көрсетілген болса) бойынша жүгіну;
3) ерекше қажеттілік жоқ хаттарды жіберуге жол берілмейді;
4) хатқа жауап беру мерзімін белгілеу қажет болған кезде ақпарат берудің дәл күні мен уақытын көрсету қажет (ақпаратты 2022 жылғы 15 шілдеде сағат 10:00-ге дейін ұсынуды сұраймын);
5) хат жазған кезде іскерлік хат алмасу стилін қолдану, бейтарап және сыпайы жазу;
6) хат алмасу тарихын міндетті түрде сақтау;
7) хаттың соңында орындаушының тегін, атын, әкесінің атын (егер ол жеке куәландыру құжатында көрсетілген болса), лауазымы мен байланыс телефонын міндетті түрде көрсету;
8) барлық файлдар мен сілтемелерді қосымша хаттар жібермей, бірден қосу;
9) хатқа қоса берілетін файлдарға (қосымшалар, тезистер, анықтама, сөйлейтін сөз және т.б.) түсінікті атау беру;
10) *.ppt немесе *.pptx файлдары қоса берілген кезде міндетті түрде *.pdf файлының көшірмесін қоса тіркеу;
11) электрондық поштаға, егер басқа мерзімдер көрсетілмеген болса, 1 (бір) жұмыс күнінен асырмай, қосымша хабарламалар алмай уақтылы жауап беру;
12) электрондық поштаны жіберуді жұмыс уақытында жүзеге асыру;
13) таратылуы шектелген, "ҚБП" белгісі бар және құпия сипаттағы құжаттарды электрондық пошта арқылы жіберуге тыйым салынады;
14) сұрау салуға жауап берген кезде ұсынылған сұрау салуға міндетті түрде сілтеме жасалады;
15) күдікті мекенжайлардан келетін хаттарды ашуға тыйым салынады;
16) ақпараттық қауіпсіздік жөніндегі талаптарды қатаң сақтау.
157. Мемлекеттік органдар мен ұйымдарға:
1) жауаптардың жобаларын және құқықтық актілердің жобаларын енгізген кезде Президенттің, Үкіметтің және Үкімет Аппаратының электрондық бланкілерін пайдалануға;
2) Мемлекет басшысының, Президент Әкімшілігінің басшылығының және Үкімет басшылығының тапсырмаларын және Үкіметтің өзге де хат-хабарын әлеуметтік желілерге, сондай-ақ өзге де дереккөздерге мемлекеттік органның немесе ұйымның бірінші басшысының алдын ала жазбаша рұқсатынсыз жариялауға;
3) Мемлекет басшысының, Президент Әкімшілігі басшылығының, Үкімет басшылығының тапсырмаларынан және Үкіметтің өзге де хат-хабарынан қызметтік іске байланысы жоқ көшірме жасауға, басып шығаруға, фотоға түсіруге және бейнетіркеуді жүзеге асыруға;
4) мемлекеттік орган мен ұйым ғимаратынан Мемлекет басшысының, Президент Әкімшілігі басшылығының, Үкімет басшылығының тапсырмаларын және Үкіметтің өзге де хат-хабарын іс жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше басшысының рұқсатынсыз алып шығуға тыйым салынады.

158. Руководители организаций, в том числе квазигосударственного сектора, обеспечивают подписание соглашений с сотрудниками организации, в введение которых поступают для исполнения или для сведения поручения Главы государства, Руководства Администрации Президента, Руководства Правительства и иная корреспонденция Руководства Правительства, о нераспространении информации, полученной при исполнении служебной деятельности, а также соблюдении требований информационной безопасности.
159. Обработка служебной информации центральными и местными исполнительными органами и организациями осуществляется на рабочих станциях, подключенных к локальной сети (далее – ЛС) внутреннего контура и внешнего контура центральных и местных исполнительных органов и организаций.
В случаях необходимости перехода на удаленную работу организация работы осуществляется в соответствии с действующим законодательством.
Служебная информация центральных и местных исполнительных органов и организаций с ограниченным доступом обрабатывается и хранится на рабочих станциях, подключенных к ЛС внутреннего контура центральных и местных исполнительных органов и организаций, не имеющих подключения к Интернету.
При организации доступа к Интернету из ЛС внешнего контура в обязательном порядке обеспечиваются наличие антивирусных средств, обновления операционных систем на рабочих станциях, подключенных к сети Интернет.
160. Не подлежат приему в Аппарат Правительства:
1) документы и приложения к ним, оформленные с нарушением требований, установленных настоящим Регламентом;
2) бумажная корреспонденция, содержащая факсимиле, помарки и иные загрязнения, имеющая какие-либо повреждения, в том числе проколотая дыроколом, исполненная на черновиках и копиях бланков государственных органов;
3) неправильно адресованные (неправильное написание названия Аппарата Правительства, должности, фамилии, имени, отчества (при его наличии) руководства Правительства и Аппарата Правительства) письма;
4) электронные документы (с отрицательным результатом проверки ЭЦП, наличие электронных помарок (выделений, исправлений в тексте), приложение информации, не соответствующей данному поручению, несоответствие типа носителя документа ("электронная копия бумажного документа" и "электронный документ"), количества листов, отсутствие обязательных реквизитов и (или) неправильное расположение реквизитов, предусмотренных формой бланка, а также текста);
5) электронные документы, не соответствующие требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан;

158. Ұйымдардың, оның ішінде квазимемлекеттік сектор ұйымдарының басшылары Мемлекет Басшысының, Президент Әкімшілігі басшылығының, Үкімет басшылығының тапсырмалары және Үкіметтің өзге де хат-хабары орындау үшін немесе мәлімет үшін қарауына түсетін ұйым қызметкерлерімен қызметін атқару кезінде алынған ақпаратты таратпау туралы, сондай-ақ ақпараттық қауіпсіздік талаптарын сақтау жөніндегі келісімдерге қол қоюды қамтамасыз етеді.
159. Орталық және жергілікті атқарушы органдар мен ұйымдардың ресми ақпаратты өңдеуі орталық және жергілікті атқарушы органдар мен ұйымдардың ішкі контурының және сыртқы контурының жергілікті желісіне (бұдан әрі – ЖЖ) қосылған жұмыс станцияларында жүзеге асырылады.
Қашықтан жұмыс істеуге көшу қажет болған жағдайларда жұмысты ұйымдастыру қолданыстағы заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.
Орталық және жергілікті атқарушы органдар мен ұйымдардың қолжетімділік шектелген қызметтік ақпараты орталық, жергілікті атқарушы органдардың, ұйымдардың Интернетке қосылмаған ішкі контурының ЖЖ-на қосылған жұмыс станцияларында өңделеді және сақталады.
Сыртқы контурдың ЖЖ-нан Интернетке қолжетімділік ұйымдастырылған кезде Интернет желісіне қосылған жұмыс станцияларында вирусқа қарсы құралдардың, операциялық жүйелерді жаңартудың болуы міндетті түрде қамтамасыз етіледі.
160. Мыналар:
1) осы Регламентте белгіленген талаптарды бұзып ресімделген құжаттар мен оларға қосымшалар;
2) факсимиле, түзетулер және өзге де ластанған, қандай да бір зақымдалған жерлер бар, оның ішінде тескішпен тесілген, шимайқағаздарда және мемлекеттік органдар бланкілерінің көшірмелерінде орындалған қағаз хат-хабар;
3) мекенжайы дұрыс көрсетілмеген (Үкімет Аппаратының атауы, Үкімет және Үкімет Аппараты басшылығының лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) дұрыс жазылмаған) хаттар;
4) электрондық құжаттар (ЭЦҚ-ны тексерудің теріс нәтижесі, электрондық түзетулер (мәтінде бөліп көрсету, түзетпелер) бар, берілген тапсырмаға сәйкес келмейтін ақпарат қоса берілген, құжат жеткізгіштің типі ("қағаз құжаттың электрондық көшірмесі" және "электрондық құжат"), парақтар саны сәйкес келмейтін, міндетті деректемелер жоқ және (немесе) бланк нысанында көзделген деректемелер, сондай-ақ мәтін дұрыс орналаспаған);
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін электрондық құжаттар;

6) письма с просьбой об организации совещаний под председательством руководства Правительства, за исключением случаев, указанных в подпункте 3-1) пункта 27 настоящего Регламента;
7) письма с просьбой об ускорении рассмотрения проектов нормативных правовых актов и иных документов;
8) письма с просьбой о выделении денежных средств из республиканского бюджета или резерва Правительства без предварительного обсуждения с Министерством финансов.
При этом письма с просьбой о выделении денежных средств из республиканского бюджета или резерва Правительства после отрицательного заключения Министерства финансов принимаются на основании устного поручения Премьер-Министра или его заместителей, или Руководителя Аппарата Правительства;
9) ответы на неконтрольные поручения.
Сноска. Пункт 160 – в редакции постановления Правительства РК от 14.02.2024 № 85.
161. Руководители структурных подразделений государственных органов имеют право направлять в Аппарат Правительства письма организационно-технического характера по курируемому направлению при наличии приказа первого руководителя государственного органа о возложении полномочий.
162. Порядок организации работы со входящей и исходящей корреспонденцией в Аппарате Правительства определяется Руководителем Аппарата Правительства.
163. Запрещается направление актов, поручений, протоколов совещаний и запросов в государственные органы, в компетенцию которых прямо не входит их рассмотрение.
В случае поступления таких поручений государственные органы и организации незамедлительно в течение 1 (один) рабочего дня возвращают вышеуказанные документы без рассмотрения.
Глава 6. Контроль исполнения поручений
Параграф 1. Организация контроля исполнения поручений
164. Ответственность за своевременное и качественное исполнение контрольных документов, разработку проектов законодательных и подзаконных правовых актов, представление их на рассмотрение Президенту и Премьер-Министру возлагается на первых руководителей центральных и местных исполнительных органов. При этом руководители указанных органов определяют подразделения и должностных лиц, ответственных за организацию контрольной работы.
165. Аппарат Правительства осуществляет организационную и аналитическую работу по контролю за исполнением актов Президента, Премьер-Министра, Правительства, а также документов с поручениями Президента, Премьер-Министра, его заместителей, поручений Государственного советника, Руководителя Администрации Президента, Секретаря Совета Безопасности и иного руководства Администрации Президента и Аппарата Правительства в соответствии с законодательством Республики Казахстан и настоящим Регламентом, систематически информирует Премьер-Министра по вопросам исполнительской дисциплины.
При этом контроль осуществляется путем:

6) осы Регламенттің 27-тармағының 3-1) тармақшасында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, Үкімет басшылығының төрағалығымен кеңестер өткізу туралы өтініш жасалған хаттар;
7) нормативтік құқықтық актілердің және өзге де құжаттардың жобаларын қарауды жылдамдату туралы өтініш жасалған хаттар;
8) Қаржы министрлігімен алдын ала талқыламай, республикалық бюджеттен немесе Үкімет резервінен ақшалай қаражат бөлу туралы өтініш жасалған хаттар.
Бұл ретте Қаржы министрлігінің теріс қорытындысынан кейін республикалық бюджеттен немесе Үкімет резервінен ақшалай қаражат бөлу туралы өтінішті қамтитын хаттар Премьер-Министрдің немесе оның орынбасарларының немесе Үкімет Аппараты Басшысының ауызша тапсырмасы негізінде қабылданады;
9) бақылауға қойылмаған тапсырмаларға жауаптар Үкімет Аппаратында қабылданбайды.
Ескерту. 160-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.02.2024 № 85 қаулысымен.
161. Мемлекеттік органның бірінші басшысының өкілеттіктерді жүктеу туралы бұйрығы болса, мемлекеттік органдардың құрылымдық бөлімшелерінің басшылары Үкімет Аппаратына жетекшілік ететін бағыты бойынша ұйымдық-техникалық сипаттағы хаттар жіберуге құқылы.
162. Үкімет Аппаратында кіріс және шығыс хат-хабармен жұмысты ұйымдастыру тәртібін Үкімет Аппаратының Басшысы айқындайды.
163. Актілерді, тапсырмаларды, кеңестердің хаттамалары мен сұрау салуларды қарау құзыретіне тікелей кірмейтін мемлекеттік органдарға оларды жіберуге тыйым салынады.
Мұндай тапсырмалар түскен жағдайда мемлекеттік органдар мен ұйымдар жоғарыда көрсетілген құжаттарды 1 (бір) жұмыс күні ішінде дереу қарамай қайтарады.
6-тарау. Тапсырмалардың орындалуын бақылау 1-параграф. Тапсырмалардың орындалуын бақылауды ұйымдастыру
164. Бақылаудағы тапсырмаларды уақтылы және сапалы орындау, заңнамалық және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу, оларды Президенттің және Премьер-Министрдің қарауына ұсыну үшін жауапкершілік орталық және жергілікті атқарушы органдардың бірінші басшыларына жүктеледі. Бұл ретте көрсетілген органдардың басшылары бақылау жұмысын ұйымдастыруға жауапты бөлімшелер мен лауазымды адамдарды айқындайды.
165. Үкімет Аппараты Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы Регламентке сәйкес Президент, Премьер-Министр, Үкімет актілерінің, сондай-ақ Президенттің, Премьер-Министрдің, оның орынбасарларының, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кеңесшісінің, Президент Әкімшілігі Басшысының, Қауіпсіздік Кеңесі хатшысының, Президент Әкімшілігі мен Үкімет Аппаратының өзге де басшылығының тапсырмалары бар құжаттардың орындалуын бақылау жөніндегі ұйымдастырушылық және талдамалық жұмысты жүзеге асырады, атқарушылық тәртіп мәселелері бойынша Премьер-Министрді жүйелі түрде хабардар етіп тұрады.
Бұл ретте бақылау:

1) проактивного подхода посредством проведения периодического мониторинга исполнения поручений в целях недопущения отклонений от плановых показателей, в том числе через проектное управление, онлайн-сервисы, видеосервисы, и мониторинга данных, размещенных в информационных системах, социальных сетях и других цифровых источниках;
2) истребования необходимой информации, в том числе с использованием служебной электронной почты, базы информационно-аналитической системы "Smart Data Ukimet" и иных государственных объектов информатизации;
3) заслушивания и обсуждения отчетов и докладов об исполнении;
4) ревизии и иных форм документальной проверки;
5) проверки с выездом на место;
6) других, не противоречащих законодательству Республики Казахстан способов.
Сноска. Пункт 165 – в редакции постановления Правительства РК от 14.02.2024 № 85.
165-1. Контроль за исполнением актов и поручений Президента, переданных на контроль Правительства и государственных органов (за исключением государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту), осуществляется Аппаратом Правительства.
При этом контроль за исполнением соответствующих актов и поручений Президента осуществляется Аппаратом Правительства посредством мониторинга поручений.
Сводный отчет по переданным на контроль Правительства актам и поручениям по итогам года вносится в Администрацию Президента за подписью Заместителя Премьер-Министра или Руководителя Аппарата Правительства в зависимости от курируемых направлений и по структуре должен состоять из поручений в сферах, курируемых министерствами, входящими в структуру Правительства.
Сноска. Глава 6 дополнена пунктом 165-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.02.2024 № 85.
165-2. Аппаратом Правительства при необходимости может быть принято решение об установлении промежуточного срока контроля с официальным информированием на периодической основе (ежемесячно, ежеквартально или на полугодовой, годовой основе).
Промежуточные отчеты могут вносится в Аппарат Правительства за подписью заместителей первых руководителей государственных органов, за исключением писем, направляемых в адрес Премьер-Министра. При этом в сопроводительном письме необходимо указывать, что информация согласована с первым руководителем.
В случае, если в поручении не установлены промежуточные сроки информирования Аппарата Правительства, то мониторинг и контроль хода его исполнения осуществляются в соответствии с пунктом 165 настоящего Регламента на уровне структурных подразделений Аппарата Правительства в рабочем порядке, в том числе путем обмена информацией посредством официальной электронной почты, применения соответствующего функционала информационных систем, проведения заслушивания и проверок.
При наличии рисков некачественного, несвоевременного исполнения и иных существенных проблем неисполнения поручений руководители государственных органов заблаговременно информируют и вносят соответствующие предложения Премьер-Министру или его заместителям.

1) жоспарлы көрсеткіштерден ауытқуларға жол бермеу мақсатында тапсырмалардың орындалуына мерзімді мониторинг жүргізу арқылы проактивті тәсіл, оның ішінде жобалық басқару, онлайн-сервистер, бейнесервистер және ақпараттық жүйелерде, әлеуметтік желілерде және басқа цифрлық дереккөздерде орналастырылған деректерді мониторингтеу;
2) қажетті ақпаратты, оның ішінде қызметтік электрондық поштаны, "Smart Data Ukimet" ақпараттық-талдамалық жүйесінің және өзге де мемлекеттік ақпараттандыру объектілерінің базасын пайдалана отырып талап ету;
4) орындау туралы есептер мен баяндамаларды тыңдау және талқылау;
5) ревизия және құжаттамалық тексерудің өзге де нысандары;
6) жергілікті жерге барып тексеру;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін басқа да тәсілдер арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 165-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.02.2024 № 85 қаулысымен.
165-1. Үкіметтің және мемлекеттік органдардың (Президентке тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдарды қоспағанда) бақылауына берілген Президент актілері мен тапсырмаларының орындалуын бақылауды Үкімет Аппараты жүзеге асырады.
Бұл ретте Президенттің тиісті актілері мен тапсырмаларының орындалуын бақылауды Үкімет Аппараты тапсырмаларды мониторингтеу арқылы жүзеге асырады.
Үкіметтің бақылауына берілген актілер мен тапсырмалар бойынша жиынтық есеп жыл қорытындысы бойынша Президент Әкімшілігіне Премьер-Министр орынбасарының немесе Үкімет Аппараты Басшысының қолы қойылып, жетекшілік ететін бағыттарға байланысты және құрылымы бойынша Үкімет құрылымына кіретін министрліктер жетекшілік ететін салалардағы тапсырмалардан тұруға тиіс.
Ескерту. 6-тарау 165-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 14.02.2024 № 85 қаулысымен.
165-2. Үкімет Аппараты қажет болған кезде мерзімді негізде (ай сайын, тоқсан сайын немесе жартыжылдық, жылдық негізде) ресми хабардар ететін аралық бақылау мерзімін белгілеу туралы шешім қабылдауы мүмкін.
Премьер-Министрдің атына жіберілетін хаттарды қоспағанда, аралық есептерді Үкімет Аппаратына мемлекеттік органдардың бірінші басшылары орынбасарларының қолын қойғызып енгізуге болады. Бұл ретте ілеспе хатта ақпараттың бірінші басшымен келісілгенін көрсету қажет.
Егер тапсырмада Үкімет Аппаратын хабардар етудің аралық мерзімдері белгіленбесе, оның орындалу барысын мониторингтеу мен бақылау осы Регламенттің 165-тармағына сәйкес Үкімет Аппаратының құрылымдық бөлімшелері деңгейінде жұмыс тәртібімен, оның ішінде ресми электрондық пошта арқылы ақпарат алмасу, ақпараттық жүйелердің тиісті функционалын қолдану, тыңдау және тексерулер жүргізу арқылы жүзеге асырылады.
Тапсырмаларды сапалы, уақтылы орындамау тәуекелдері және орындамаудың өзге де елеулі проблемалары болған кезде мемлекеттік органдардың басшылары Премьер-Министрге немесе оның орынбасарларына хабарлайды және тиісті ұсыныстар енгізеді.

Сноска. Глава 6 дополнена пунктом 165-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.02.2024 № 85.
165-3. Мониторинг и контроль хода исполнения отдельных поручений осуществляются без применения формата постоянной периодической отчетности, в том числе по вопросам:
1) строительства и ввода в эксплуатацию объектов строительства, сооружений монументального искусства или их реконструкции (ремонта) посредством инспекционных выездов, а также в режиме онлайн-дистанционного контроля с применением возможностей функционалов систем удаленного мониторинга, в том числе подключения видеонаблюдения, предоставления фото- и видеосъемок.
При этом предоставление фото- и видеосъемок по данным объектам, а также видеонаблюдение обеспечиваются государственным органом-исполнителем с возможностью доступа к нему ответственных сотрудников Аппарата Правительства;
2) цифровизации посредством презентации функционала тестовой или введенной в опытную эксплуатацию информационной системы, иных объектов информатизации, а также возможностью предоставления права доступа к введенной в промышленную эксплуатацию информационной системы;
3) принятия законодательных поправок или нового законодательного акта посредством запроса в рабочем порядке у ответственных государственных органов информации о ходе реализации законодательных поручений, мониторинга состояния законодательного процесса в Парламенте, а также использования информационной системы законотворческого процесса;
4) проведения общественно значимых, юбилейных и международных мероприятий, присвоения наименования улицам и объектам государственной собственности посредством рабочего контроля хода организации мероприятия и контроля результата по факту проведения мероприятия, подтвержденного участием Президента, руководства Администрации Президента, Правительства, ответственных сотрудников Администрации Президента или Аппарата Правительства или освещением мероприятия, факта присвоения наименования улицам и объектам государственной собственности в средствах массовой информации;
5) своевременной реализацией законодательных актов, в том числе разработкой и принятием подзаконных актов, посредством анализа информации, размещенной на общедоступном государственном объекте информатизации.
Сноска. Глава 6 дополнена пунктом 165-3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.02.2024 № 85.
166. Премьер-Министр, его заместители и Руководитель Аппарата Правительства по вопросам, входящим в их компетенцию, могут давать обязательные для исполнения поручения руководителям всех государственных органов и организаций без предварительного согласования с ними.
При подготовке проектов поручений (в том числе содержащихся в проектах) учитываются:

Ескерту. 6-тарау 165-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 14.02.2024 № 85 қаулысымен.
165-3. Жекелеген тапсырмалардың орындалу барысын мониторингтеу мен бақылау тұрақты мерзімді есептілік нысанын қолданбай, оның ішінде мынадай мәселелер бойынша жүзеге асырылады:
1) инспекциялық бару арқылы, сондай-ақ қашықтан мониторингтеу жүйелерінің функционалдық мүмкіндіктерін, оның ішінде бейнебақылауды қосу, фото- және бейнетүсірілімдерді беруді пайдалана отырып, онлайн-қашықтан басқару режимінде – құрылыс объектілерін, монументтік өнер құрылыстарын салу және пайдалануға беру немесе оларды реконструкциялау (жөндеу);
Бұл ретте аталған объектілер бойынша фото- және бейнетүсірілімдерді беруді, сондай-ақ бейнебақылауды оған Үкімет Аппараты жауапты қызметкерлерінің қол жеткізуі мүмкіндігімен орындаушы мемлекеттік орган қамтамасыз етеді;
2) тестілік немесе ақпараттық жүйенің, өзге де ақпараттандыру объектілерінің тәжірибелік пайдалануға берілген функционалын таныстыру арқылы, сондай-ақ өндірістік пайдалануға берілген ақпараттық жүйеге қол жеткізу құқығын беру мүмкіндігімен – цифрландыру;
3) жауапты мемлекеттік органдардан заңнамалық тапсырмалардың іске асырылу, Парламенттегі заңнамалық процестің жай-күйін мониторингтеу, сондай-ақ заң шығару процесінің ақпараттық жүйесін пайдалану барысы туралы ақпаратты жұмыс тәртібінде сұрату арқылы – заңнамалық түзетулерді немесе жаңа заңнамалық актіні қабылдау;
4) іс-шараны ұйымдастыру барысына жұмыс бабындағы бақылау және Президенттің, Президент Әкімшілігі, Үкімет басшылығының, Президент Әкімшілігі немесе Үкімет Аппаратының жауапты қызметкерлерінің қатысуымен немесе бұқаралық ақпарат құралдарында көшелер мен мемлекет меншігіндегі объектілерге атау беру іс-шарасының, фактісінің жариялануымен расталған іс-шараны өткізу фактісі бойынша нәтижесін бақылау арқылы – қоғамдық маңызы бар, мерейтойлық және халықаралық іс-шараларды өткізу, көшелер мен мемлекет меншігіндегі объектілерге атау беру;
5) жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісінде орналастырылған ақпаратты талдау арқылы – заңнамалық актілерді уақтылы іске асыру, оның ішінде заңға тәуелді актілерді әзірлеу және қабылдау.
Ескерту. 6-тарау 165-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 14.02.2024 № 85 қаулысымен.
166. Премьер-Министр, оның орынбасарлары және Үкімет Аппаратының Басшысы өзінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша орындауға міндетті тапсырмаларды барлық мемлекеттік органдар мен ұйымдардың басшыларына олармен алдын ала келіспей бере алады.
Тапсырмалардың жобаларын (оның ішінде жобаларда қамтылатын) дайындаған кезде:

1) проработанность поднимаемых вопросов;
2) соответствие стратегическим целям и задачам страны;
3) конкретный ожидаемый результат и эффективность (указывается конкретный конечный результат);
4) реальность сроков исполнения (не менее двух рабочих дней);
5) экономическая целесообразность и обеспеченность ресурсами;
6) отсутствие дублирования с иными поручениями.
Сноска. Пункт 166 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 14.02.2024 № 85.
167. Субъекты квазигосударственного сектора (организации) определяются как соисполнители поручений. При этом ответственность за координацию исполнения возлагается на государственный орган управления или единственного учредителя в лице Правительства. В отношении негосударственных организаций даются поручения рекомендательного характера, при этом координация исполнения возлагается на государственный орган соответствующей отрасли государственного управления.
168. При исполнении поручений несколькими государственными органами ответственным является орган, рядом с наименованием которого стоят пометки "(созыв)" или "(свод)".
В том случае, когда в поручении ответственный исполнитель не определен, то есть отсутствуют пометки "(созыв)" или "(свод)", все перечисленные в поручении органы направляют свои ответы тому, кто давал поручение.
В случае, когда в поручении имеются определения "согласованный (-ую)", "единый (-ую)", ответственный государственный орган при необходимости обеспечивает проведение совещания по рассматриваемому вопросу с участием всех органов-соисполнителей, перечисленных в поручении, для выработки единой позиции.
Государственные органы, перечисленные в поручении, обеспечивают подготовку соответствующей позиции по рассматриваемому вопросу и участие на совещаниях лиц, уполномоченных для принятия решений.
В случае, если в государственный орган поступили поручение, проект акта или протокол совещания, не входящие в компетенцию данного государственного органа, то данное поручение, проект акта, протокол совещания возвращаются отправителю не позднее 1 (один) рабочего дня со дня поступления с указанием конкретных причин и обоснований.
169. Поручения, находящиеся на контроле, по степени сложности подразделяются на следующие виды:
1) системные поручения – поручения, которые носят долгосрочный, комплексный и межведомственный характер, направленные на формирование и реализацию новых либо изменение имеющихся подходов, норм и правил в какой-либо отрасли/сфере/регионе;
2) оперативные поручения – краткосрочные поручения, не требующие составления плана мероприятий по их исполнению и направленные на незамедлительное решение вопросов, а также связанные с формированием отчетов, подготовкой информации на запросы Администрации Президента и Аппарата Правительства, также вопросы организационного характера (проведение совещаний, организация мероприятий и т.д.);

1) көтеріліп отырған мәселелердің пысықталғандығы;
2) елдің стратегиялық мақсаттары мен міндеттеріне сәйкестігі;
3) нақты күтілетін нәтижесі мен тиімділігі (нақты түпкі нәтижесі көрсетіледі);
4) орындалу мерзімінің шынайылығы (кемінде екі жұмыс күні);
5) экономикалық орындылығы мен ресурспен қамтамасыз етілуі;
6) өзге тапсырмалармен қайталанудың болмауы ескеріледі.
Ескерту. 166-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 14.02.2024 № 85 қаулысымен.
167. Квазимемлекеттік сектор субъектілері (ұйымдар) тапсырмаларды бірлесіп орындаушылар ретінде айқындалады. Бұл ретте орындауды үйлестіру жауапкершілігі мемлекеттік басқару органына немесе Үкімет тұлғасындағы жалғыз құрылтайшыға жүктеледі. Мемлекеттік емес ұйымдарға қатысты ұсынымдық сипаттағы тапсырмалар беріледі, бұл ретте орындауды үйлестіру тиісті мемлекеттік басқару саласының мемлекеттік органына жүктеледі.
168. Тапсырмаларды бірнеше мемлекеттік орган орындаған кезде атауының тұсына "(жинақтау)" немесе "(жинақ)" деген белгілер қойылған орган жауапты болып табылады.
Тапсырмада жауапты орындаушы айқындалмаған жағдайда, яғни "(жинақтау)" немесе "(жинақ)" деген белгі болмаса, тапсырмада тізбеленген органдардың бәрі өз жауаптарын тапсырма берушіге жібереді.
Тапсырмада "келісілген", "бірыңғай" деген анықтауыштар болған жағдайда қажет болған кезде жауапты мемлекеттік орган бірыңғай ұстанымды тұжырымдау үшін қаралып отырған мәселе бойынша тапсырмада тізбеленген бірлесіп орындаушы барлық мемлекеттік органдардың қатысуымен кеңес өткізуді қамтамасыз етеді.
Тапсырмада тізбеленген мемлекеттік органдар қаралып отырған мәселе бойынша тиісті ұстанымды дайындауды және кеңестерге шешімдер қабылдауға уәкілетті тұлғалардың қатысуын қамтамасыз етеді.
Егер мемлекеттік органға осы мемлекеттік органның құзыретіне кірмейтін тапсырма, актінің жобасы немесе кеңес хаттамасы түссе, онда осы тапсырма, актінің жобасы, кеңес хаттамасы нақты себептері мен негіздемелері көрсетіліп, түскен күнінен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей жіберушіге қайтарылады.
169. Бақылаудағы тапсырмалар күрделілік дәрежесіне қарай мынадай түрлерге бөлінеді:
1) жүйелі тапсырмалар – қандай да бір саладағы/аядағы/өңірдегі тәсілдерді, нормалар мен қағидаларды қалыптастыруға және жаңаларын іске асыруға не қолданыстағыларын өзгертуге бағытталған ұзақ мерзімді, кешенді және ведомствоаралық сипатта болатын тапсырмалар;
2) жедел тапсырмалар – орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарын жасау талап етілмейтін және мәселелерді дереу шешуге бағытталған, сондай-ақ Президент Әкімшілігінің және Үкімет Аппаратының сұрау салуына есептер қалыптастыруға, ақпарат дайындауға, сондай-ақ ұйымдастырушылық сипаттағы мәселелерге (кеңестер өткізу, іс-шаралар ұйымдастыру және т.б.) байланысты қысқа мерзімді тапсырмалар;

3) форсирующие поручения – действия, направленные на ускорение, усиление, активизацию исполнения поручения либо напоминание о ранее данных поручениях, не влияющие на изменение первоначально установленных сроков исполнения. Об исполнении форсирующих поручений отчеты не представляются и не подлежат оценке.
170. На контроль берутся следующие, в том числе секретные, документы (далее – контрольные документы):
1) акты либо пункты актов Президента, Премьер-Министра и Правительства;
2) поручения Президента (либо пункты поручений), данные по итогам региональных поездок, международных и общественно значимых мероприятий, заявлений (в рамках рассмотрения обращений) Президента, рабочих совещаний, расширенных заседаний Правительства с участием Президента, консультативно-совещательных органов, Совета Безопасности, Ассамблеи народа Казахстана (сессии и Совета) и иных органов, возглавляемых Президентом;
3) личные поручения Президента, а также поручения, опубликованные в его официальных аккаунтах и официальных аккаунтах Администрации Президента в социальных сетях или средствах массовой информации;
4) поручения либо пункты поручений Президента по служебным и иным документам, обращениям физических и юридических лиц при наличии штампа "Бақылауға алынды" на бумажных носителях или отметки о статусе контроля в электронной карточке документа;
5) протоколы заседаний Правительства, совещаний у Премьер-Министра и поручения из официальных аккаунтов Правительства в социальных сетях или средствах массовой информации, его заместителей, Руководителя Аппарата Правительства;
6) поручения Премьер-Министра, его заместителей, Руководителя Аппарата Правительства и его заместителей, в том числе по итогам международных, а также региональных поездок, в которых имеются поручения государственным органам и организациям;
7) поручения Премьер-Министра, его заместителей, Государственного советника, Руководителя Администрации Президента, Секретаря Совета Безопасности, а также иного руководства Администрации Президента в адрес Аппарата Правительства, Руководителя Аппарата Правительства (лица, исполняющего его обязанности), в которых указаны сроки исполнения или имеются указания о взятии на контроль, с пометками: "весьма срочно", "срочно", "ускорить";
8) оперативные поручения Премьер-Министра;
9) депутатские запросы, обращения палат Парламента с просьбой дать заключение Правительства на проекты законов, инициированные депутатами, и поправки на проекты законов, которые находятся у них на рассмотрении;

3) үдетуші тапсырмалар – тапсырманың орындалуын жеделдетуге, күшейтуге, жандандыруға бағытталған іс-қимыл не бұрын берілген тапсырмалар туралы ескерту, бұлар бастапқы белгіленген орындау мерзімінің өзгеруіне әсер етпейді. Үдетуші тапсырмаларды орындау туралы есептер ұсынылмайды және бағалануға жатпайды.
170. Мынадай, оның ішінде құпия құжаттар бақылауға алынады (бұдан әрі – бақылаудағы құжаттар):
1) Президенттің, Премьер-Министрдің және Үкіметтің актілері не актілерінің тармақтары;
2) өңірлік сапарлардың, халықаралық және қоғамдық маңызы бар іс-шаралардың, Президент мәлімдемелерінің (жолданымдарды қарау шеңберіндегі), Президенттің қатысуымен өткен жұмыс кеңестерінің, Үкіметтің кеңейтілген отырыстарының, Президент басшылық ететін консультативтік-кеңесші органдар, Қауіпсіздік Кеңесі, Қазақстан халқы Ассамблеясы (сессиясы мен Кеңесі) және өзге де органдар отырыстарының қорытындысы бойынша берілген Президенттің тапсырмалары не тапсырмаларының тармақтары;
3) Президенттің жеке тапсырмалары, сондай-ақ оның әлеуметтік желілердегі ресми аккаунттарында және Президент Әкімшілігінің әлеуметтік желілердегі ресми аккаунттарында немесе бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланған тапсырмалары;
4) қағаз жеткізгіштерде "Бақылауға алынды" деген мөртабан немесе құжаттың электрондық карточкасында бақылау мәртебесі туралы белгі болған кезде Президенттің қызметтік және өзге құжаттар, жеке және заңды тұлғалардың жолданымдары бойынша тапсырмалары не тапсырмаларының тармақтары;
5) Үкімет отырыстарының, Премьер-Министрдегі және Үкіметтің әлеуметтік желілердегі ресми аккаунттарындағы немесе бұқаралық ақпарат құралдарындағы тапсырмалары, оның орынбасарларындағы, Үкімет Аппараты Басшысындағы кеңестердің хаттамалары;
6) мемлекеттік органдар мен ұйымдарға тапсырмалар берілетін Премьер-Министрдің, оның орынбасарларының, Үкімет Аппаратының Басшысы мен оның орынбасарларының, оның ішінде халықаралық, сондай-ақ өңірлік сапарлардың қорытындысы бойынша тапсырмалары;
7) "өте шұғыл", "шұғыл", "жеделдетілсін" деген белгілері бар, орындау мерзімі көрсетілген немесе бақылауға алу туралы нұсқау бар Премьер-Министрдің, оның орынбасарларының, Мемлекеттік кеңесшінің, Президент Әкімшілігі Басшысының, Қауіпсіздік Кеңесі Хатшысының, сондай-ақ Президент Әкімшілігінің өзге де басшылығының Үкімет Аппаратына, Үкімет Аппаратының Басшысына (оның міндетін атқарушы тұлғаға) берген тапсырмалары;
8) Премьер-Министрдің жедел тапсырмалары;
9) депутаттық сауалдар, депутаттар бастама жасаған заңдардың жобаларына және өздерінің қарауындағы заңдардың жобаларына түзетулерге Үкімет қорытындысын беруді сұраған Парламент палаталарының жолданымдары;

10) акты прокурорского надзора;
11) запросы, нормативные постановления и послания Конституционного Суда;
12) запросы, рекомендации Высшей аудиторской палаты по итогам государственного аудита, направленные в Правительство;
13) поручения, связанные с выработкой и реализацией новых подходов в стратегических направлениях социально-экономического развития государства, вопросах внутренней и внешней политики, обороны и безопасности, правовой и кадровой политики, а также направленные на решение системных проблем в отраслях управления;
14) поручения, требующие внесения изменений и дополнений в законодательные акты или принятия нового кодекса или закона;
15) поручения, связанные с реализацией крупных значимых индустриально-промышленных, социальных и иных проектов;
16) иные значимые поручения в соответствии с решением Президента или руководства Администрации Президента;
17) поручения Президента и Администрации Президента, переданные на контроль Правительства и государственных органов в установленном законодательством порядке.
Сводная отчетная информация по поручениям, переданным на контроль Правительства, формируется Министерством национальной экономики.
Государственные органы представляют к 31 января, следующего за отчетным годом, в Министерство национальной экономики информацию по исполнению указанных поручений.
Министерство национальной экономики к 10 февраля, следующего за отчетным годом, вносит в Аппарат Правительства сводную отчетную информацию по исполнению переданных на контроль Правительства актов и поручений (либо пунктов поручений) Президента по форме согласно приложению 14-1 к настоящему Регламенту.
Сводная отчетная информация в Администрацию Президента вносится Аппаратом Правительства к 31 марта, следующего за отчетным годом.
Сноска. Пункт 170 – в редакции постановления Правительства РК от 14.02.2024 № 85.
171. Постановка на контроль поручений, данных в рамках проектного управления, осуществляется в соответствии с Правилами осуществления проектного управления и Типовым регламентом проектного управления.
172. Документы, подготовленные во исполнение контрольных документов, до их внесения в Аппарат Правительства должны быть согласованы с ведомственными контрольными службами на предмет наличия в них ссылок на поручения Руководства Правительства или Аппарата Правительства, правильности их оформления, а также отсутствия противоречий в текстах проектов постановлений Правительства и распоряжений Премьер-Министра и утверждаемых ими планах мероприятий.
173. На основе утвержденного в Администрации Президента закрепления контроля за исполнением поручений Президента Аппарат Правительства в течение 3 (три) рабочих дней готовит закрепление контроля и рассылает его исполнителям.

10) прокурорлық қадағалау актілері;
11) Конституциялық Соттың сауалдары, нормативтік қаулылары мен жолдаулары;
12) Жоғары аудиторлық палатаның мемлекеттік аудит қорытындысы бойынша Үкіметке жіберілген сауалдары, ұсынымдары;
13) мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық дамуының стратегиялық бағыттарында, ішкі және сыртқы саясат, қорғаныс және қауіпсіздік, құқықтық және кадр саясаты мәселелерінде жаңа тәсілдерді тұжырымдауға және іске асыруға байланысты, сондай-ақ басқару салаларындағы жүйелік проблемаларды шешуге бағытталған тапсырмалар;
14) заңнамалық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізуді немесе жаңа кодекс немесе заң қабылдауды талап ететін тапсырмалар;
15) маңызды ірі индустриялық-өнеркәсіптік, әлеуметтік және өзге де жобаларды іске асыруға байланысты тапсырмалар;
16) Президенттің немесе Президент Әкімшілігі басшылығының шешіміне сәйкес өзге де маңызды тапсырмалар;
17) заңнамада белгіленген тәртіппен Үкіметтің және мемлекеттік органдардың бақылауына берілген Президенттің және Президент Әкімшілігінің тапсырмалары.
Үкіметтің бақылауына берілген тапсырмалар бойынша жиынтық есептік ақпаратты Ұлттық экономика министрлігі қалыптастырады.
Мемлекеттік органдар есепті жылдан кейінгі 31 қаңтарға қарай Ұлттық экономика министрлігіне көрсетілген тапсырмаларды орындау жөнінде ақпарат береді.
Ұлттық экономика министрлігі есепті жылдан кейінгі 10 ақпанға қарай Үкімет Аппаратына осы Регламентке 14-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Үкіметтің бақылауына берілген Президент актілері мен тапсырмаларының (не тапсырмалар тармақтарының) орындалуы бойынша жиынтық есептік ақпарат енгізеді.
Президент Әкімшілігіне жиынтық есептік ақпаратты Үкімет Аппараты есепті жылдан кейінгі 31 наурызға қарай енгізеді.
Ескерту. 170-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.02.2024 № 85 қаулысымен.
171. Жобалық басқару шеңберінде берілген тапсырмаларды бақылауға қою Жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларына және Жобалық басқарудың үлгілік регламентіне сәйкес жүзеге асырылады.
172. Бақылаудағы құжаттарды орындау үшiн дайындалған құжаттар Үкімет Аппаратына енгiзілгенге дейiн Үкімет немесе Үкімет Аппараты басшылығының тапсырмаларына сiлтемелердiң болуы, ресiмделуiнiң дұрыстығы, сондай-ақ Үкiмет қаулылары мен Премьер-Министр өкiмдерi жобаларының мәтiндерiнде және олармен бекiтiлетiн iс-шаралар жоспарларында қайшылықтардың жоқтығы тұрғысынан ведомстволық бақылау қызметтерiмен келiсілуге тиiс.
173. Президент Әкімшілігінде бекітілген Президент тапсырмаларының орындалуын бақылауды бекіту негізінде Үкімет Аппараты үш (3) жұмыс күні ішінде бақылауды бекітуді дайындайды және оны орындаушыларға жібереді.

174. Запрещается направлять запросы и поручения в адрес государственных органов и организаций со сроком исполнения менее 2 (два) рабочих дней, за исключением прямых поручений Президента, Премьер-Министра, Государственного советника, Руководителя Администрации Президента и Секретаря Совета Безопасности.
175. Министерство иностранных дел осуществляет:
1) координацию работы государственных органов и организаций, ответственных за исполнение актов и поручений по итогам международных мероприятий;
2) контроль за выполнением международных договоров, участником которых является Республика Казахстан.
Параграф 2. Сроки исполнения и порядок продления поручений
176. Акты и поручения лиц, перечисленных в пункте 170 настоящего Регламента, с учетом установленных сроков исполнения ставятся на следующие виды контроля
1) срочный – с пометками: "весьма срочно" – в течение 3 (три) рабочих дней, "срочно", "ускорить" – до 10 (десять) рабочих дней;
2) краткосрочный – от 10 (десять) рабочих дней до 1 (один) месяца;
3) среднесрочный – от 1 (один) до 6 (шесть) месяцев;
4) долгосрочный – свыше 6 (шесть) месяцев.
177. Сроки исполнения поручений исчисляются в рабочих днях со дня поступления в государственный орган и организацию.
Если срок исполнения приходится на нерабочий день, днем окончания срока считается ближайший следующий за ним рабочий день.
Сроки, исчисляемые месяцами, истекают в соответствующее число последнего рабочего дня месяца.
Информация по итогам квартала, если не указаны иные сроки, представляется не позднее 20 апреля, 20 июля, 20 октября и 20 января соответственно.
Информация по итогам полугодия, если не указаны иные сроки, представляется не позднее 20 июля и 20 января соответственно.
Информация по итогам года, если не указаны иные сроки, представляется не позднее 20 января.
178. Государственные органы-соисполнители направляют свои предложения в государственный орган, осуществляющий свод, при исполнении актов и поручений, поставленных на:
1) срочный контроль с пометками "весьма срочно" – в течение 1 (один) рабочего дня со дня поступления поручения, "срочно", "ускорить" – не позднее чем за 3 (три) рабочих дня;
2) краткосрочный контроль со сроком исполнения до 15 (пятнадцать) рабочих дней – не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до установленного срока исполнения;
3) краткосрочный контроль со сроком исполнения свыше 15 (пятнадцать) рабочих дней – не позднее чем за 5 (пять) рабочих дней до установленного срока исполнения;
4) среднесрочный контроль – не позднее чем за 10 (десять) рабочих дней до установленного срока исполнения;

174. Президенттің, Премьер-Министрдің, Мемлекеттік хатшының, Президент Әкімшілігі Басшысының және Қауіпсіздік Кеңесі хатшысының тікелей тапсырмаларын қоспағанда, мемлекеттік органдар мен ұйымдардың атына орындау мерзімі 2 (екі) жұмыс күнінен аз сұрау салу мен тапсырмалар жіберуге тыйым салынады.
175. Сыртқы істер министрлігі:
1) халықаралық іс-шаралардың қорытындысы бойынша актілер мен тапсырмаларды орындауға жауапты мемлекеттік органдар мен ұйымдардың жұмысын үйлестіруді;
2) Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттардың орындалуын бақылауды жүзеге асырады.
2-параграф. Тапсырмаларды орындау мерзімі және ұзарту тәртібі
176. Осы Регламенттің 170-тармағында тізбеленген тұлғалардың актілері және тапсырмалары орындаудың белгіленген мерзімі ескеріліп, мынадай бақылау түріне қойылады:
1) шұғыл – мынадай белгісі бар: "өте шұғыл" – 3 (үш) жұмыс күні ішінде, "шұғыл", "жеделдетілсін" – 10 (он) жұмыс күніне дейін;
2) қысқа мерзімді – 10 (он) жұмыс күнінен 1 (бір) айға дейін;
3) орта мерзімді – 1 (бір) айдан 6 (алты) айға дейін;
4) ұзақ мерзімді – 6 (алты) айдан астам.
177. Тапсырмаларды орындау мерзімдері мемлекеттік орган мен ұйымға түскен күннен бастап жұмыс күндерімен есептеледі.
Егер орындау мерзімі жұмыс істемейтін күнге түсетін болса, одан кейінгі таяудағы жұмыс күні мерзім аяқталатын күн болып саналады.
Аймен есептелетін мерзімдер айдың соңғы жұмыс күнінің тиісті күнінде аяқталады.
Егер өзге мерзімдер көрсетілмесе, тоқсанның қорытындысы бойынша ақпарат тиісінше 20 сәуірден, 20 шілдеден, 20 қазаннан және 20 қаңтардан кешіктірмей ұсынылады.
Егер өзге мерзімдер көрсетілмесе, жартыжылдықтың қорытындысы бойынша ақпарат тиісінше 20 шілдеден және 20 қаңтардан кешіктірмей ұсынылады.
Егер өзге мерзімдер көрсетілмесе, жылдың қорытындысы бойынша ақпарат 20 қаңтардан кешіктірмей ұсынылады.
178. Бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар мынадай бақылауға қойылған актілер мен тапсырмаларды орындау кезінде жинақтауды жүзеге асыратын мемлекеттік органға өздерінің ұсыныстарын:
1) "өте шұғыл" деген белгісі бар шұғыл бақылауға – тапсырма түскен күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде, "шұғыл", "жеделдетілсін" деген белгісі бар – кемінде 3 (үш) жұмыс күні қалғанда;
2) орындау мерзімі 15 (он бес) жұмыс күніне дейінгі қысқа мерзімді бақылауға – белгіленген орындау мерзіміне дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні қалғанда;
3) орындау мерзімі 15 (он бес) жұмыс күнінен асатын қысқа мерзімді бақылауға – белгіленген орындау мерзіміне дейін кемінде 5 (бес) жұмыс күні қалғанда;
4) орта мерзімді бақылауға – белгіленген орындау мерзіміне дейін кемінде 10 (он) жұмыс күні қалғанда;

5) долгосрочный контроль – не позднее чем за 20 (двадцать) рабочих дней до установленного срока исполнения.
179. Контрольные поручения Президента и Руководителя Администрации Президента с резолюциями к ним Премьер-Министра, его заместителей или Руководителя Аппарата Правительства исполняются центральными и местными исполнительными органами не позднее 10 (десять) рабочих дней со дня их поступления, если в поручениях не установлены иные сроки.
180. Оперативные поручения Премьер-Министра исполняются всеми государственными органами, организациями и должностными лицами не более чем в двухнедельный срок со дня подписания поручения, если иное не установлено Премьер-Министром.
Продление сроков исполнения и снятие с контроля оперативных поручений Премьер-Министра осуществляются только Премьер-Министром.
181. Ответы на депутатские запросы, адресованные Руководству Правительства, должны направляться в срок не более месяца со дня их оглашения.
В случаях наличия концептуальных замечаний к подготовленному проекту ответа в адрес депутатов Парламента может быть направлен промежуточный ответ за подписью Заместителя Премьер-Министра по курируемому направлению либо Руководителя Аппарата Правительства (не более одного раза).
Проекты ответов на депутатские запросы предварительно в рабочем порядке согласовываются со структурными подразделениями Аппарата Правительства по своим направлениям.
В случае невозможности решения поставленных вопросов в установленные законодательством сроки направляется промежуточное письмо за подписью Заместителя Премьер-Министра по курируемому направлению либо Руководителя Аппарата Правительства (не более одного раза).
Сноска. Пункт 181 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 14.02.2024 № 85.
182. Сроки исполнения протокольных поручений, содержащихся в протоколах заседаний Правительства и совещаний у Президента, Премьер-Министра, его заместителей или Руководителя Аппарата Правительства, исчисляются со дня поступления поручения в государственный орган.
В том случае, если на заседании (совещании) был назван срок исполнения конкретного поручения, то соответствующие государственные органы (в том числе должностные лица, непосредственно присутствовавшие на совещании, докладывают первому руководителю государственного органа о соответствующих поручениях для организации их исполнения), в адрес которых было дано поручение и представители которых присутствовали на заседании (совещании), обязаны незамедлительно приступить к исполнению поручений сразу после заседания (совещания), не дожидаясь поступления к ним протокола заседания (совещания).

5) ұзақ мерзімді бақылауға – белгіленген орындау мерзіміне дейін кемінде 20 (жиырма) жұмыс күні қалғанда жібереді.
179. Премьер-Министрдің, оның орынбасарларының немесе Үкімет Аппараты Басшысының қарарлары бар Президенттің және Президент Әкімшілігі Басшысының бақылаудағы тапсырмаларын орталық және жергілікті атқарушы органдар, егер тапсырмаларда өзге мерзімдер белгіленбесе, олар түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей орындайды.
180. Егер Премьер-Министр өзгеше белгілемесе, Премьер-Министрдің жедел тапсырмаларын барлық мемлекеттік органдар, ұйымдар мен лауазымды тұлғалар тапсырмаға қол қойылған күннен бастап екі апта мерзімнен асырмай орындайды.
Премьер-Министрдің жедел тапсырмаларын орындау мерзімін ұзартуды және бақылаудан алуды Премьер-Министр ғана жүзеге асырады.
181. Үкімет басшылығының атына депутаттық сауалдарға жауаптар олар жария етілген күннен бастап бір айдан аспайтын мерзімде жіберілуге тиіс.
Парламент депутаттарының атына дайындалған жауап жобасына тұжырымдамалық ескертулер болған жағдайларда жетекшілік ететін саласы бойынша Премьер-Министрдің орынбасары не Үкімет Аппаратының Басшысы қол қойған аралық жауап жіберілуі мүмкін (бір реттен көп емес).
Депутаттық сауалдарға жауаптардың жобалары өздерінің бағыттары бойынша Үкімет Аппаратының құрылымдық бөлімшелерімен алдын ала жұмыс тәртібімен келісіледі.
Қойылған мәселелерді заңнамада белгіленген мерзімдерде шешу мүмкін болмаған жағдайда Премьер-Министрдің жетекшілік ететін бағыт бойынша орынбасарының немесе Үкімет Аппараты Басшысының қолы қойылған аралық хат (бір реттен артық емес) жіберіледі.
Ескерту. 181-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 14.02.2024 № 85 қаулысымен.
182. Отырыстардың және Президентте, Премьер-Министрде, оның орынбасарларында немесе Үкімет Аппаратының Басшысында өткен кеңестердің хаттамаларындағы хаттамалық тапсырмаларды орындау мерзімдері тапсырма мемлекеттік органға түскен күннен бастап есептеледі.
Егер отырыста (кеңесте) нақты тапсырманы орындау мерзімі аталған жағдайда, онда өз атына тапсырма берілген және өкілдері отырысқа (кеңеске) қатысқан тиісті мемлекеттік органдар (оның ішінде кеңеске тікелей қатысқан лауазымды тұлғалар мемлекеттік органның бірінші басшысына олардың орындалуын ұйымдастыру үшін тиісті тапсырмалар туралы баяндайды) өздеріне отырыс (кеңес) хаттамасының түсуін күтпей, отырыстан (кеңестен) кейін тапсырмаларды орындауға дереу кірісуге міндетті.

183. Поручения Премьер-Министра, его заместителей и Руководителя Аппарата Правительства исполняются не позднее месячного срока, если в поручениях не установлены иные сроки.
Поручения Премьер-Министра или его заместителей либо Руководителя Аппарата Правительства о подготовке ответов на запросы депутатов Парламента и проектов заключений на проекты законов, инициированные депутатами Парламента, исполняются соответственно не позднее 10 (десять) рабочих дней, если в поручениях не установлены иные, более короткие сроки.
В том случае, если в поручениях (в том числе протокольных) Премьер-Министра, его заместителей, Руководителя Аппарата Правительства и содержащихся в актах Правительства и Премьер-Министра, а также планах мероприятий не указан конкретный срок исполнения, и из содержания которых вытекает, что их исполнение потребует длительного времени (постоянно, в течение года и т.п.), либо из содержания которых трудно сделать однозначный вывод о сроках исполнения, а также в спорных случаях, то необходимость взятия таких поручений на контроль, установления конкретных сроков их исполнения определяется Аппаратом Правительства и незамедлительно доводится в электронном виде до государственных органов, ответственных за исполнение.
184. Срок рассмотрения обращения физического или юридического лица составляет 15 (пятнадцать) рабочих дней, жалобы – 20 (двадцать) рабочих дней со дня поступления.
Срок рассмотрения обращения физического или юридического лица может быть продлен мотивированным решением первого руководителя или его заместителя не более чем на 2 (два) месяца ввиду необходимости установления фактических обстоятельств, имеющих значение для правильного рассмотрения обращения, о чем извещается заявитель в течение 3 (три) рабочих дней со дня продления срока.
Обращение, поступившее административному органу или должностному лицу, в полномочие которых не входит рассмотрение данного обращения, в срок не позднее 3 (три) рабочих дней со дня его поступления перенаправляется уполномоченному административному органу, должностному лицу с одновременным уведомлением участника административной процедуры.
185. Государственные органы на ежеквартальной основе проводят анализ по работе с обращениями граждан на основании приложений 15, 16 и 18 настоящего Регламента.
Вышеуказанные данные ежеквартально к 15 числу месяца, следующего за отчетным кварталом, публикуются на официальном сайте государственного органа.
Сноска. Пункт 185 – в редакции постановления Правительства РК от 14.02.2024 № 85.
186. Отчеты об исполнении поручений, содержащихся в протоколах заседаний Правительства и совещаний у Премьер-Министра, его заместителей либо Руководителя Аппарата Правительства, государственные органы и иные организации представляют в Аппарат Правительства не позднее чем за 3 (три) дня до истечения сроков их исполнения, если иное не установлено поручением, а по поручениям со сроком исполнения менее 5 (пять) дней – в течение 1 (один) рабочего дня со дня поступления соответствующего протокола.

183. Егер тапсырмаларда өзге мерзімдер белгіленбесе, Премьер-Министрдің, оның орынбасарларының және Үкімет Аппараты Басшысының тапсырмалары бір ай мерзімнен кешіктірмей орындалады.
Премьер-Министрдің немесе оның орынбасарларының не Үкімет Аппараты Басшысының Парламент депутаттарының сауалдарына жауаптар және Парламент депутаттары бастама жасаған заңдардың жобаларына қорытындылардың жобаларын дайындау туралы тапсырмалары, егер тапсырмаларда өзге, анағұрлым қысқа мерзім белгіленбесе, тиісінше 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей орындалады.
Егер Премьер-Министрдің, оның орынбасарларының, Үкімет Аппараты Басшысының тапсырмаларында (оның ішінде хаттамалық) және Үкімет пен Премьер-Министрдің актілерінде қамтылған тапсырмаларда, сондай-ақ іс-шаралар жоспарларында нақты орындау мерзімі көрсетілмеген және олардың мазмұнынан оларды орындау ұзақ уақытты (тұрақты, бір жыл ішінде және т.б.) қажет ететіні туындаған не олардың мазмұнынан орындау мерзімі туралы біржақты тұжырым жасау мүмкін болмаған жағдайда, сондай-ақ даулы жағдайларда мұндай тапсырмаларды бақылауға алу, оларды орындаудың нақты мерзімін белгілеу қажеттігін Үкімет Аппаратының Басшысы айқындайды және оларды орындауға жауапты мемлекеттік органдардың назарына дереу электрондық түрде жеткізіледі.
184. Жеке немесе заңды тұлғаның жолданымын қарау мерзімі түскен күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күнін, арызды – 20 (жиырма) жұмыс күнін құрайды.
Жеке немесе заңды тұлғаның жолданымын қарау мерзімі бірінші басшының немесе оның орынбасарының уәжделген шешімімен жолданымды дұрыс қарау үшін маңызы бар нақты мән-жайларды белгілеу қажеттігіне байланысты 2 (екі) айдан аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін, ол туралы өтініш берушіге мерзім ұзартылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде хабарланады.
Өкілеттігіне осы жолданымды қарау кірмейтін әкімшілік органға немесе лауазымды тұлғаға түскен жолданым түскен күнінен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде уәкілетті әкімшілік органға, лауазымды адамға жіберіліп, әкімшілік рәсімге қатысушы бір мезгілде хабардар етіледі.
185. Мемлекеттік органдар осы Регламентке 15, 16 және 18-қосымшалардың негізінде азаматтардың жолданымдарымен жұмыс бойынша тоқсан сайынғы негізде талдау жүргізеді.
Жоғарыда көрсетілген деректер тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15-і күніне қарай мемлекеттік органның ресми сайтында жарияланады.
Ескерту. 185-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.02.2024 № 85 қаулысымен.
186. Үкімет отырыстарының және Премьер-Министрде, оның орынбасарларында не Үкімет Аппаратының Басшысында өткен кеңестердің хаттамаларындағы тапсырмалардың орындалуы туралы есептерді мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдар Үкімет Аппаратына, егер тапсырмада өзгеше белгіленбесе, оларды орындау мерзімдері аяқталғанға дейін 3 (үш) күн қалғанда, ал орындау мерзімі 5 (бес) күннен аз тапсырмалар бойынша тиісті хаттама түскен күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде ұсынады.

187. Если поручение не может быть выполнено в установленный срок, то руководитель государственного органа или организации, ответственной за исполнение поручения, заблаговременно, но не позднее 1 (один) дня до установленного срока вносит письмо с указанием текущего состояния исполнения поручения, аргументированным обоснованием необходимости продления срока исполнения поручения либо его перевода на среднесрочный или долгосрочный контроль, с обязательным указанием конкретного срока исполнения, ответственного политического государственного служащего – заместителя первого руководителя государственного органа-исполнителя, а также государственных органов-соисполнителей.
188. Основанием для продления сроков внесения проекта заключения Правительства на поправки депутатов Парламента является только необходимость их рассмотрения на Республиканской бюджетной комиссии, проведения дополнительной научной экспертизы, а также анализа регуляторного воздействия.
189. Повторное продление сроков исполнения поручений Премьер-Министра допускается в исключительных случаях на основании соответствующего предложения Заместителя Премьер-Министра или Руководителя Аппарата Правительства (в соответствии с распределением обязанностей или соответствующим закреплением контроля) с рассмотрением вопроса о принятии мер дисциплинарного характера в отношении первого руководителя ответственного государственного органа и организации, а также соответствующих заместителей первых руководителей государственных органов-соисполнителей (организаций).
Сноска. Пункт 189 – в редакции постановления Правительства РК от 14.02.2024 № 85.
190. Исключен постановлением Правительства РК от 14.02.2024 № 85.
191. За несвоевременное исполнение поручений Премьер-Министра несут ответственность как руководитель государственного органа, допустившего срыв срока, так и структурное подразделение Аппарата Правительства, осуществляющее координацию исполнения данного поручения.
За нарушение сроков внесения информации на поручения руководства Правительства и Аппарата Правительства ответственным государственным органом вносится приказ о привлечении должностного лица к дисциплинарной ответственности.
Сноска. Пункт 191 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 14.02.2024 № 85.
192. Руководители государственных органов организуют ежегодную проверку в структурных подразделениях государственных органов с целью выявления фактов нарушения требований настоящего Регламента и иных документов, регламентирующих делопроизводство и хранение документов.
В целях совершенствования работы аппарата и сокращения бюрократических барьеров руководители государственных органов на ежегодной основе проводят анализ бизнес-процессов, а также принимают меры по устранению излишних процессов, их автоматизации и цифровизации.

187. Егер тапсырманы белгіленген мерзімде орындау мүмкін болмаса, онда тапсырманы орындауға жауапты мемлекеттік органның немесе ұйымның басшысы алдын ала, бірақ белгіленген мерзімге дейін 1 (бір) күннен кешіктірмей тапсырманы орындаудың ағымдағы жай-күйі көрсетілген, тапсырманы орындау мерзімін ұзарту не оны орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді бақылауға ауыстыру қажеттігінің дәлелді негіздемесі бар, нақты орындау мерзімі, жауапты мемлекеттік саяси қызметші – орындаушы мемлекеттік органның, сондай-ақ бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдардың бірінші басшысының орынбасары міндетті түрде көрсетілген хат енгізеді.
188. Парламент депутаттарының түзетулеріне Үкімет қорытындысының жобасын енгізу мерзімдерін ұзартуға оларды Республикалық бюджет комиссиясында қарау, қосымша ғылыми сараптама, сондай-ақ реттеушілік әсерге талдау жүргізу қажеттігі ғана негіз болады.
189. Премьер-Министрдің тапсырмаларын орындау мерзімдерін қайта ұзартуға Премьер-Министр орынбасарының немесе Үкімет Аппараты Басшысының тиісті ұсынысы негізінде (міндеттерді бөлуге немесе бақылауды тиісті бекітуге сәйкес) айрықша жағдайларда ғана жауапты мемлекеттік органның және ұйымның бірінші басшысына, сондай-ақ бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдардың (ұйымдардың) бірінші басшыларының тиісті орынбасарларына қатысты тәртіптік сипаттағы шаралар қолдану туралы мәселені қараумен жол беріледі.
Ескерту. 189-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.02.2024 № 85 қаулысымен.
190. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 14.02.2024 № 85 қаулысымен.
191. Премьер-Министрдің тапсырмаларын уақтылы орындамағаны үшін мемлекеттік органның мерзімді бұзуға жол берген басшысы да, сол сияқты Үкімет Аппаратының берілген тапсырманың орындалуын үйлестіруді жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесі де жауаптылықта болады.
Үкімет және Үкімет Аппараты басшылығының тапсырмаларына ақпарат енгізу мерзімдерін бұзғаны үшін жауапты мемлекеттік орган лауазымды адамды тәртіптік жауаптылыққа тарту туралы бұйрық енгізеді.
Ескерту. 191-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 14.02.2024 № 85 қаулысымен.
192. Мемлекеттік органдардың басшылары осы Регламенттің және іс жүргізу мен құжаттарды сақтауды регламенттейтін өзге де құжаттар талаптарының бұзылу фактілерін анықтау мақсатында мемлекеттік органдардың құрылымдық бөлімшелерінде жыл сайын тексеру ұйымдастырады.
Аппарат жұмысын жетілдіру және бюрократиялық кедергілерді қысқарту мақсатында мемлекеттік органдардың басшылары жыл сайын бизнес-процестерге талдау жүргізеді, сондай-ақ артық процестерді жою, оларды автоматтандыру және цифрландыру жөнінде шаралар қабылдайды.

Параграф 3. Порядок снятия с контроля
193. Контрольный документ снимается с контроля тем должностным лицом, которым подписано или дано поручение.
Контрольные поручения Премьер-Министра могут сниматься с контроля Заместителем Премьер-Министра или Руководителем Аппарата Правительства, на которого официально возложены координация, контроль и реализация соответствующего поручения.
Вопросы снятия с контроля и продления сроков исполнения актов и (или) поручений Президента, адресованных Правительству, рассматриваются Администрацией Президента.
Промежуточная отчетная информация о ходе реализации актов и поручений Президента, адресованная начальнику Канцелярии Президента, помощникам и советникам Президента, может вноситься за подписью заместителей Руководителя Аппарата Правительства.
Снятие с контроля поручений, данных в рамках проектного управления, осуществляется в соответствии с Правилами осуществления проектного управления и Типовым регламентом проектного управления.
Сноска. Пункт 193 – в редакции постановления Правительства РК от 14.02.2024 № 85.
194. В отчетах об исполнении контрольных поручений, в том числе секретного характера, направляемых в Аппарат Правительства государственными органами, ответственными за их исполнение, в соответствии с установленными сроками исполнения в обязательном порядке должны содержаться:
1) просьба о продлении срока исполнения с указанием нового конкретного срока, если поручение не может быть выполнено в установленный срок по объективным причинам;
2) просьба о переводе на среднесрочный или долгосрочный контроль с обязательным указанием периодичности представления информации и конкретным сроком исполнения;
3) просьба о снятии с контроля, если поручение исполнено в полном объеме и качественно;
4) запись о том, что документ вносится в порядке информации, если соответствующим поручением предусмотрено представление периодической информации.
195. Основаниями для снятия с контроля конкретных пунктов планов мероприятий и поручений, в том числе протокольных, являются:
1) полное и качественное исполнение, в том числе подписанный закон, принятый нормативный правовой акт;
2) новое поручение, охватывающее (дублирующее) ранее данное поручение;
3) внесение государственными органами информации (отчетов);
4) невозможность исполнения ввиду возникших объективных обстоятельств;
5) передача дальнейшего контроля государственному органу, ответственному за исполнение.
При этом на контроль государственного органа могут передаваться только поручения, связанные с их текущей деятельностью и не требующие принятия новых мер.
Снятие с контроля либо принятие решения об изменении сроков исполнения рекомендаций Высшей аудиторской палаты по итогам аудиторских мероприятий производятся по резолюции Премьер-Министра или его заместителя по согласованию с Высшей аудиторской палатой.
Государственные органы, ответственные за исполнение рекомендаций, предварительно согласовывают вопрос о снятии с контроля либо изменении сроков их исполнения с Высшей аудиторской палатой в установленном законодательством порядке.

3-параграф. Бақылаудан алу тәртібі
193. Бақылаудағы құжатты тапсырмаға қол қойған немесе оны берген лауазымды тұлға бақылаудан алады.
Премьер-Министрдің бақылау тапсырмаларын тиісті тапсырманы үйлестіру, бақылау және іске асыру ресми түрде жүктелген Премьер-Министрдің орынбасары немесе Үкімет Аппаратының Басшысы бақылаудан алып тастай алады.
Президенттің актілерін және (немесе) Үкіметке берілген тапсырмаларын бақылаудан алу және орындау мерзімдерін ұзарту мәселелерін Президент Әкімшілігі қарайды.
Президент актілері мен Президент Кеңсесінің бастығына, Президенттің көмекшілері мен кеңесшілеріне берілген тапсырмаларының іске асырылу барысы туралы аралық есептік ақпаратты Үкімет Аппаратының Басшысы орынбасарларының қолын қойғызып енгізуге болады.
Жобалық басқару шеңберінде берілген тапсырмаларды бақылаудан алу Жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларына және Жобалық басқарудың үлгілік регламентіне сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 193-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.02.2024 № 85 қаулысымен.
194. Бақылаудағы, оның ішінде құпия сипаттағы тапсырмалардың орындалуы туралы оларды орындауға жауапты мемлекеттік органдар Үкімет Аппаратына жіберетін есептерде белгіленген орындау мерзімдеріне сәйкес міндетті түрде мыналар:
1) егер объективті себептер бойынша тапсырманы белгіленген мерзімде орындау мүмкін болмаса, жаңа нақты мерзімі көрсетіліп орындау мерзімін ұзарту туралы өтініш;
2) ақпаратты ұсыну кезеңділігі мен нақты орындау мерзімі көрсетіліп не орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді бақылауға ауыстыру туралы өтініш;
3) егер тапсырма толық көлемде және сапалы орындалған болса, бақылаудан алу туралы өтініш;
4) егер тиісті тапсырмада мерзімді ақпарат ұсыну көзделген болса, құжаттың ақпарат тәртібімен енгізіліп отырғаны туралы жазба қамтылуға тиіс.
195. Іс-шаралар жоспарларының және тапсырмалардың, оның ішінде хаттамалық тапсырмалардың нақты тармақтарын бақылаудан алу үшін:
1) толық және сапалы орындау, оның ішінде қол қойылған заң, қабылданған нормативтік құқықтық акт;
2) бұрын берілген тапсырманы қамтитын (қайталайтын) жаңа тапсырма;
3) мемлекеттік органдардың ақпарат (есептерді) енгізуі;
4) туындаған объективті мән-жайларға байланысты орындаудың мүмкін болмауы;
5) одан әрі бақылаудың орындауға жауапты мемлекеттік органға берілуі негіз болып табылады.
Бұл ретте мемлекеттік органның бақылауына олардың ағымдағы қызметіне байланысты және жаңа шаралар қабылдау талап етілмейтін тапсырмалар ғана берілуі мүмкін.
Аудиторлық іс-шаралардың қорытындысы бойынша Жоғары аудиторлық палатаның ұсынымдарымен бақылаудан алу не орындау мерзімдерін өзгерту туралы шешім қабылдау Жоғары аудиторлық палатамен келісу бойынша Премьер-Министрдің немесе Премьер-Министр орынбасарының қарары бойынша жүргізіледі.
Ұсынымдарды орындауға жауапты мемлекеттік органдар оларды бақылаудан алу не орындау мерзімдерін өзгерту туралы мәселені заңнамада белгіленген тәртіппен Жоғары аудиторлық палатамен алдын ала келіседі.

195-1. Снятие с контроля поручений, указанных в пункте 165-3 настоящего Регламента, осуществляется по факту достижения конечного результата без представления официального отчета государственного органа и внесения заключения ответственного структурного подразделения Аппарата Правительства.
Сноска. Глава 6 дополнена пунктом 195-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.02.2024 № 85.
196. Заместители Премьер-Министра, а также Руководитель Аппарата Правительства по фактам грубых нарушений требований настоящего Регламента, в том числе порядка исполнения контрольных документов, могут вносить Премьер-Министру предложения по привлечению виновных политических и административных должностных лиц к дисциплинарной ответственности.
197. Заведующие структурными подразделениями Аппарата Правительства по фактам грубых нарушений требований настоящего Регламента, в том числе порядка исполнения контрольных документов, могут вносить заместителям Премьер-Министра, Руководителю Аппарата Правительства предложения по привлечению виновных административных должностных лиц к дисциплинарной ответственности.
198. Вопросы о ходе исполнения актов и поручений Президента не реже одного раза в полугодие рассматриваются на заседании Правительства, коллегиях государственных органов и совещаниях организаций.
Факты несвоевременного, некачественного исполнения, а также переноса сроков исполнения (два и более раза) поручений рассматриваются на проводимых совещаниях по исполнительской дисциплине у Руководителя Аппарата Правительства с приглашением руководителей аппаратов государственных органов.
Руководитель Аппарата Правительства ежеквартально докладывает Премьер-Министру о состоянии исполнительской дисциплины в государственных органах по исполнению поручений Президента, Руководства Правительства.
199. Руководители государственных органов обязаны обеспечить исполнение поручений, не находящихся на контроле Правительства. При необходимости получения информации по исполнению таких поручений Руководитель Аппарата Правительства вправе запрашивать необходимую информацию.
200. Информация, направляемая разработчиком в Администрацию Президента, должна соответствовать требованиям, установленным актом Президента о ходе реализации актов и поручений.
Сноска. Пункт 200 – в редакции постановления Правительства РК от 14.02.2024 № 85.
201. Руководитель Аппарата Правительства вправе давать поручения соответствующим подразделениям Аппарата Правительства о проведении мониторинга состояния исполнительской дисциплины в государственных органах.

195-1. Осы Регламенттің 165-3-тармағында көрсетілген тапсырмаларды бақылаудан алу мемлекеттік органның ресми есебін ұсынбай және Үкімет Аппаратының жауапты құрылымдық бөлімшесінің қорытындысын енгізбей, түпкілікті нәтижеге қол жеткізу фактісі бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-тарау 195-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 14.02.2024 № 85 қаулысымен.
196. Премьер-Министрдің орынбасарлары, сондай-ақ Үкімет Аппаратының Басшысы Премьер-Министрге осы Регламенттің талаптарын, оның ішінде бақылаудағы құжаттарды орындау тәртібін өрескел бұзу фактілері бойынша кінәлі саяси және әкімшілік лауазымды тұлғаларды тәртіптік жауаптылыққа тарту бойынша ұсыныстар енгізе алады.
197. Үкімет Аппараты құрылымдық бөлімшелерінің меңгерушілері Премьер-Министрдің орынбасарларына, Үкімет Аппаратының Басшысына осы Регламенттің талаптарын, оның ішінде бақылаудағы құжаттарды орындау тәртібін өрескел бұзу фактілері бойынша кінәлі әкімшілік лауазымды тұлғаларды тәртіптік жауаптылыққа тарту бойынша ұсыныстар енгізе алады.
198. Президенттің актілері мен тапсырмаларының орындалу барысы туралы мәселелер жартыжылдықта бір реттен сиретпей отырыста, мемлекеттік органдардың алқаларында және ұйымдардың кеңестерінде қаралады.
Тапсырмаларды уақтылы, сапалы орындамау, сондай-ақ орындау мерзімдерін ауыстыру (екі және одан көп рет) фактілері Үкімет Аппаратының Басшысында мемлекеттік органдардың аппарат басшылары шақырылып, атқарушылық тәртіп бойынша өткізілетін кеңестерде қаралады.
Үкімет Аппаратының Басшысы Президент, Үкімет басшылығы тапсырмаларының орындалуы бойынша мемлекеттік органдардағы атқарушылық тәртіптің жай-күйі туралы Премьер-Министрге тоқсан сайын баяндайды.
199. Мемлекеттік органдардың басшылары Үкіметтің бақылауында жоқ тапсырмаларды орындауды қамтамасыз етуге міндетті. Мұндай тапсырмалардың орындалуы бойынша ақпарат алу қажет болған кезде Үкімет Аппаратының Басшысы қажетті ақпаратты сұратуға құқылы.
200. Президент Әкімшілігіне әзірлеуші жіберетін ақпарат Президенттің актісінде белгіленген актілер мен тапсырмалардың іске асырылу барысы туралы талаптарға сәйкес келуге тиіс.
Ескерту. 200-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.02.2024 № 85 қаулысымен.
201. Үкімет Аппаратының Басшысы Үкімет Аппаратының тиісті бөлімшелеріне мемлекеттік органдардағы атқарушылық тәртіптің жай-күйіне мониторинг жүргізу туралы тапсырмалар беруге құқылы.

202. Центральные и местные исполнительные органы ежеквартально проводят анализ всех поручений, находящихся на исполнении, на предмет дублирования и актуальности. В случае наличия дублирующих и неактуальных поручений в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, в Аппарат Правительства вносятся соответствующие предложения.
203. Аппарат Правительства обеспечивает группировку поручений согласно классификатору по отраслям экономики.
Параграф 4. Порядок проведения Аппаратом Правительства проверок хода реализации и конечных результатов исполнения поручений Президента и его Администрации, Правительства, Премьер-Министра и его заместителей
Сноска. Глава 6 дополнена параграфом 4 в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.02.2024 № 85.
203-1. Контроль хода реализации и конечных результатов исполнения поручений Президента и его Администрации, Правительства, Премьер-Министра и его заместителей может осуществляться Аппаратом Правительства путем проведения плановых или внеплановых проверок с посещением объекта проверки.
Плановые проверки проводятся согласно утвержденному графику проверок государственных органов и организаций.
Внеплановые проверки проводятся в рамках инспекционных и тематических выездов региональных инспекторов, а также сотрудников структурных подразделений Аппарата Правительства.
Проверка проводится посредством:
1) истребования необходимой информации (документы на бумажных и электронных носителях, в том числе размещенные на объектах информатизации), а также вызова должностных лиц объекта проверки с целью получения информации;
2) обеспечения доступа к автоматизированным базам данных (информационным системам);
3) ревизии и иных форм документальной проверки;
4) других, не противоречащих законодательству способов.
Сотрудники структурных подразделений Аппарата Правительства могут привлекать специалистов, консультантов и экспертов государственных органов и организаций к участию в проверке.
По результатам проверки готовятся:
1) аналитические записки с предложениями решений актуальных вопросов;
2) в случае необходимости предложение о привлечении к дисциплинарной ответственности должностных лиц.
Глава 7. Проектное управление
204. Правительство участвует в развитии национальной системы проектного управления, необходимой для обеспечения достижения стратегических целей социально-экономического развития Республики Казахстан и представляющей собой единую экосистему проектного управления на основе проектно-сетевой модели государственного управления.
205. Достижение целей, установленных в документах Системы государственного планирования, осуществляется участниками проектного управления в соответствии с Правилами осуществления проектного управления.

202. Орталық және жергілікті атқарушы органдар орындаудағы барлық тапсырмаларға қайталануы мен өзектілігі тұрғысынан тоқсан сайын талдау жүргізеді. Қайталанатын және өзекті емес тапсырмалар болған жағдайда есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-ы күніне дейінгі мерзімде Үкімет Аппаратына тиісті ұсыныстар енгізіледі.
203. Үкімет Аппараты тапсырмаларды экономика салалары бойынша жіктеуішке сәйкес топтастыруды қамтамасыз етеді.
4-параграф. Президент және оның Әкімшілігі, Үкімет, Премьер-Министр және оның орынбасарлары тапсырмаларының іске асырылу барысы мен оларды орындаудың түпкілікті нәтижелеріне Үкімет Аппаратының тексеру жүргізу тәртібі
Ескерту. 6-тарау 4-параграфпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 14.02.2024 № 85 қаулысымен.
203-1. Президент және оның Әкімшілігі, Үкімет, Премьер-Министр және оның орынбасарлары тапсырмаларының іске асырылу барысы мен оларды орындаудың түпкілікті нәтижелерін бақылауды Үкімет Аппараты тексеру объектісіне барып жоспарлы немесе жоспардан тыс тексерулер жүргізу арқылы жүзеге асыра алады.
Жоспарлы тексерулер мемлекеттік органдар мен ұйымдарды тексерудің бекітілген графигіне сәйкес жүргізіледі.
Жоспардан тыс тексерулер өңірлік инспекторлардың, сондай-ақ Үкімет Аппараты құрылымдық бөлімшелері қызметкерлерінің инспекциялық және тақырыптық баруы шеңберінде жүргізіледі.
Тексеру:
1) қажетті ақпаратты (қағаз және электрондық жеткізгіштегі, оның ішінде ақпараттандыру объектілерінде орналастырылған құжаттарды) сұрату, сондай-ақ ақпарат алу үшін тексеру объектісінің лауазымды тұлғаларын шақырту;
2) автоматтандырылған дерекқорларға (ақпараттық жүйелерге) қолжетімділікті қамтамасыз ету;
3) ревизиялар және құжаттамалық тексерудің өзге де нысандары;
4) заңнамаға қайшы келмейтін өзге де тәсілдер арқылы жүргізіледі.
Үкімет Аппараты құрылымдық бөлімшелерінің қызметкерлері мемлекеттік органдар мен ұйымдардың мамандарын, консультанттары мен сарапшыларын тексеруге қатысуға тарта алады.
Тексерудің нәтижелері бойынша:
1) өзекті мәселелерді шешу бойынша ұсыныстарды қамтитын талдамалық жазбалар;
2) қажет болған жағдайда лауазымды тұлғаларды тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы ұсыныс дайындалады.
7-тарау. Жобалық басқару
204. Үкімет Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының стратегиялық мақсаттарына қол жеткізуді қамтамасыз ету үшін қажетті және мемлекеттік басқарудың жобалық-желілік моделі негізінде жобалық басқарудың бірыңғай экожүйесін білдіретін ұлттық жобалық басқару жүйесін дамытуға қатысады.
205. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында белгіленген мақсаттарға қол жеткізуді Жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларына сәйкес жобалық басқаруға қатысушылар жүзеге асырады.

206. Систематизация всех видов отчетов государственных органов осуществляется на основании реестра отчетов и показателей (отраслевых данных), утверждаемого уполномоченным органом в сфере информатизации, на базе информационно-аналитической системы "Smart Data Ukimet" (далее – SDU) и иных государственных объектов информатизации.
207. Запрос и передача сведений, доступных в SDU и на иных объектах информатизации, не допускаются.
В рамках внутреннего и межведомственного взаимодействия государственных органов использование информации, размещенной в SDU, осуществляется без дополнительного подтверждения достоверности, аутентичности и актуальности сведений.
В случае, если необходимые сведения не предусмотрены в SDU либо ином общедоступном электронном информационном ресурсе, допускается направление государственными органами запросов по таким уникальным сведениям.
208. Ответственность за полноту, достоверность, актуальность и своевременность размещения в государственных объектах информатизации сведений несут первые руководители центральных исполнительных органов.
Глава 8. Отдельные вопросы деятельности Правительства
Параграф 1. Порядок проведения заседаний совета директоров (управляющего комитета, попечительского совета) в отдельных субъектах квазигосударственного сектора
209. На заседание совета директоров (управляющего комитета, попечительского совета) субъектов квазигосударственного сектора (далее – субъекты), председателем совета директоров (управляющего комитета, попечительского совета) которого является Премьер-Министр, приглашаются члены совета директоров (управляющего комитета, попечительского совета), Руководитель Аппарата Правительства, заведующие структурными подразделениями Аппарата Правительства, а также иные лица по согласованию с Руководителем Аппарата Правительства.
210. Уведомление о проведении заседания согласно плану работы субъекта, а также прилагаемые к нему необходимые материалы представляются в Аппарат Правительства в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП, в срок не менее чем за 10 (десять) календарных дней до даты проведения заседания/подсчета голосов (в случае проведения заседания в заочной форме), состоящие из:
1) повестки дня заседания с указанием докладчиков;
2) пояснительных записок на имя членов совета директоров (управляющего комитета, попечительского совета);
3) проектов документов, предлагаемых к рассмотрению;
4) проектов решений совета директоров (управляющего комитета, попечительского совета);
5) выписок из решений исполнительного органа субъекта, соответствующих комитетов, оформленных в установленном порядке;

206. Мемлекеттік органдар есептерінің барлық түрін жүйелеу "Smart Data Ukimet" ақпараттық-талдамалық жүйесінің (бұдан әрі – SDU) және өзге де мемлекеттік ақпараттандыру объектілерінің базасында ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган бекітетін есептер мен көрсеткіштер (салалық деректер) тізілімі негізінде жүзеге асырылады.
207. SDU-де және өзге де ақпараттандыру объектілерінде қолжетімді мәліметтерді сұратуға және беруге жол берілмейді.
SDU-де орналастырылған ақпаратты мемлекеттік органдардың ішкі және ведомствоаралық өзара іс-қимылы шеңберінде пайдалану мәліметтердің анықтығын, теңтүпнұсқалығын және өзектілігін қосымша растамай жүзеге асырылады.
Егер қажетті мәліметтер SDU-де не жалпыға бірдей қолжетімді өзге электрондық ақпараттық ресурста көзделмеген жағдайда, мемлекеттік органдардың мұндай бірегей мәліметтер бойынша сұрау салу жіберуіне жол беріледі.
208. Мәліметтерді мемлекеттік ақпараттандыру объектілерінде орналастырылуының толықтығы, анықтығы, өзектілігі және уақтылылығы үшін жауаптылық орталық атқарушы органдардың бірінші басшыларына жүктеледі.
8-тарау. Үкімет қызметінің жекелеген мәселелері 1-параграф. Квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінде директорлар кеңесінің (басқарушы комитеттің, қамқоршылар кеңесінің) отырыстарын өткізу тәртібі
209. Директорлар кеңесінің (басқарушы комитеттің, қамқоршылар кеңесінің) төрағасы Премьер-Министр болып табылатын квазимемлекеттік сектор субъектілері (бұдан әрі – субъектілер) директорлар кеңесінің (басқарушы комитеттің, қамқоршылар кеңесінің) отырысына директорлар кеңесінің (басқарушы комитеттің, қамқоршылар кеңесінің) мүшелері, Үкімет Аппаратының Басшысы, Үкімет Аппаратының құрылымдық бөлімшелерінің меңгерушілері, сондай-ақ Үкімет Аппаратының Басшысымен келісу бойынша өзге де тұлғалар шақырылады.
210. Субъектінің жұмыс жоспарына сәйкес отырыс өткізу туралы хабарлама, сондай-ақ оған қоса берілетін қажетті материалдар Үкімет Аппаратына ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында отырыс өткізілетін/дауыстар саналатын (отырыс сырттай нысанда өткізілген жағдайда) күнге дейін кемінде күнтізбелік 10 (он) күн бұрын ұсынылады, ол мыналарды қамтиды:
1) баяндамашылар көрсетілген отырыстың күн тәртібі;
2) директорлар кеңесі (басқарушы комитет, қамқоршылар кеңесі) мүшелерінің атына түсіндірме жазбалар;
3) қарауға ұсынылатын құжаттардың жобалары;
4) директорлар кеңесі (басқарушы комитет, қамқоршылар кеңесі) шешімдерінің жобалары;
5) субъектінің атқарушы органының, тиісті комитеттердің белгіленген тәртіппен ресімделген шешімдерінен үзінділер;

6) иных дополнительных документов при их необходимости (презентации, копии решений государственных органов или юридических лиц, справочные материалы, обосновывающие включение в повестку дня указанных вопросов, и другие).
Пояснительная записка и проект решения совета директоров (управляющего комитета, попечительского совета) должны быть подписаны руководителем исполнительного органа субъекта (или лицом, исполняющим его обязанности).
По вопросам, относящимся к компетенции органов и (или) служб, подотчетных и (или) подчиненных совету директоров (управляющему комитету, попечительскому совету), пояснительная записка и проект решения совета директоров (управляющего комитета, попечительского совета) подписываются соответствующим руководителем органа и (или) службы (или лицом, исполняющим его обязанности).
В случае, если документ относится к деятельности юридических лиц, входящих в группу субъекта, то материалы, направляемые членам совета директоров (управляющего комитета, попечительского совета), должны быть также подписаны первым руководителем соответствующего юридического лица (или лицом, исполняющим его обязанности).
В случае возникновения необходимости срочного решения каких-либо вопросов, влияющих на деятельность субъекта, срок направления уведомления с необходимыми материалами может быть сокращен по решению председателя совета директоров (управляющего комитета, попечительского совета).
211. Материалы по вопросам повестки дня представляются членам совета директоров (управляющего комитета, попечительского совета) не менее чем за 7 (семь) календарных дней до даты проведения заседания, если иной срок не определен уставом субъекта.
212. Решения совета директоров (управляющего комитета, попечительского совета), которые были приняты на его заседании, проведенном в очном порядке, оформляются протоколом.
Проект протокола, подготовленный соответствующим заместителем корпоративного секретаря (уполномоченным лицом), подписанный руководителем исполнительного органа субъекта, визируется Руководителем Аппарата Правительства и заведующими соответствующих структурных подразделений, в чью компетенцию входит рассмотрение вопросов. К протоколу прикладываются письменные мнения членов совета директоров (управляющего комитета, попечительского совета), отсутствовавших на заседании (в случае их наличия).
Лист голосования к протоколу подписывается членами совета директоров (управляющего комитета, попечительского совета), участвовавшими в заседании, в срок не более 3 (три) рабочих дней после официального получения проекта протокола.
Ответственность за подготовку и внесение на подпись Премьер-Министру проектов протоколов заседаний совета директоров (управляющего комитета, попечительского совета) субъекта возлагается на соответствующего заместителя корпоративного секретаря (уполномоченного лица).
Проект протокола должен быть составлен и представлен на подпись Премьер-Министру в течение 5 (пять) рабочих дней со дня проведения заседания.

6) қажет болған кезде өзге де қосымша құжаттар (мемлекеттік органдардың немесе заңды тұлғалардың таныстырылымдары, шешімдерінің көшірмелері, көрсетілген мәселелерді күн тәртібіне енгізуді негіздейтін анықтамалық материалдар және басқалар).
Түсіндірме жазба мен директорлар кеңесі (басқарушы комитет, қамқоршылар кеңесі) шешімінің жобасына субъектінің атқарушы органының басшысы (немесе оның міндетін атқарушы тұлға) қол қоюға тиіс.
Директорлар кеңесіне (басқарушы комитетке, қамқоршылар кеңесіне) есеп беретін және (немесе) бағынатын органдардың және (немесе) қызметтердің құзыретіне жататын мәселелер бойынша түсіндірме жазба мен директорлар кеңесі (басқарушы комитет, қамқоршылар кеңесі) шешімінің жобасына органның және (немесе) қызметтің тиісті басшысы (немесе оның міндеттерін атқарушы тұлға) қол қояды.
Егер құжат субъектінің тобына кіретін заңды тұлғалардың қызметіне қатысты болған жағдайда, директорлар кеңесінің (басқарушы комитеттің, қамқоршылар кеңесінің) мүшелеріне жіберілетін материалдарға да тиісті заңды тұлғаның бірінші басшысы (немесе оның міндеттерін атқарушы тұлға) қол қоюға тиіс.
Субъектінің қызметіне әсер ететін қандай да бір мәселелерді шұғыл шешу қажеттігі туындаған жағдайда қажетті материалдармен хабарлама жіберу мерзімі директорлар кеңесі (басқарушы комитет, қамқоршылар кеңесі) төрағасының шешімімен қысқартылуы мүмкін.
211. Күн тәртібінің мәселелері бойынша материалдар директорлар кеңесінің (басқарушы комитеттің, қамқоршылар кеңесінің) мүшелеріне, егер субъектінің жарғысында өзге мерзім айқындалмаса, отырыс өткізілетін күнге дейін кемінде күнтізбелік 7 (жеті) күн бұрын ұсынылады.
212. Бетпе-бет тәртіппен өткен отырыста қабылданған директорлар кеңесінің (басқарушы комитеттің, қамқоршылар кеңесінің) шешімдері хаттамамен ресімделеді.
Корпоративтік хатшының (уәкілетті тұлғаның) тиісті орынбасары дайындаған, субъектінің атқарушы органының басшысы қол қойған хаттама жобасына Үкімет Аппаратының Басшысы, жауапты құрылымдық бөлімшенің, Заң бөлімінің және мәселелерді қарау құзыретіне кіретін құрылымдық бөлімшенің меңгерушілері қолбелгі қояды. Хаттамаға отырыста болмаған директорлар кеңесі (басқарушы комитет, қамқоршылар кеңесі) мүшелерінің жазбаша пікірлері қоса беріледі (олар болған жағдайда).
Хаттамаға дауыс беру парағына отырысқа қатысқан директорлар кеңесінің (басқарушы комитеттің, қамқоршылар кеңесінің) мүшелері хаттама жобасы ресми жіберілгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қол қояды.
Субъектінің директорлар кеңесі (басқарушы комитеті, қамқоршылар кеңесі) отырыстары хаттамаларының жобаларын дайындау және Премьер-Министрдің қол қоюына енгізу үшін жауапкершілік корпоративтік хатшының (уәкілетті тұлғаның) тиісті орынбасарына жүктеледі.
Хаттама жобасы отырыс өткізілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жасалуға және Премьер-Министрдің қол қоюына ұсынылуға тиіс.

213. Руководитель Аппарата Правительства может организовывать ведение стенограммы заседаний совета директоров (управляющего комитета, попечительского совета).
214. По усмотрению председателя совета директоров (управляющего комитета, попечительского совета) принятие решений советом директоров (управляющего комитета, попечительского совета) по вопросам, вынесенным на его рассмотрение, возможно посредством заочного голосования, за исключением вопросов стратегического характера. Заочное голосование производится без проведения заседания совета директоров (управляющего комитета, попечительского совета).
Бюллетень для заочного голосования должен быть направлен Руководителем Аппарата Правительства (уполномоченным лицом) членам совета директоров (управляющего комитета, попечительского совета) не позднее чем за 5 (пять) рабочих дней до даты подсчета голосов для заочного голосования с уведомлением о его проведении, если иной срок не определен председателем совета директоров (управляющего комитета, попечительского совета). По вопросам, не требующим предварительного изучения документов, бюллетень может быть направлен членам совета директоров (управляющего комитета, попечительского совета) не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до даты подсчета голосов.
Бюллетень для заочного голосования и иная информация (материалы) должны быть направлены членам совета директоров (управляющего комитета, попечительского совета) посредством почтовой, электронной или иной связи, или вручены лично.
Бюллетени должны быть представлены по местонахождению субъекта не позднее 16 часов 30 минут последнего дня голосования.
Решение посредством заочного голосования оформляется в письменном виде в виде решения, подписываемого председателем совета директоров (управляющего комитета, попечительского совета), Руководителем Аппарата Правительства и заведующими соответствующих структурных подразделений, в чью компетенцию входит рассмотрение вопросов, и должно содержать:
1) наименование и местонахождение субъекта;
2) дату и место письменного оформления решения заочного заседания;
3) сведения о составе совета директоров (управляющего комитета, попечительского совета);
4) указание лица (органа), осуществившего созыв заседания;
5) повестку дня заседания;
6) запись о наличии или отсутствии кворума для принятия решения;
7) итоги голосования по каждому вопросу повестки дня и принятое решение;
8) иные сведения.
Решения, принятые советом директоров (управляющего комитета, попечительского совета) посредством заочного голосования, и итоги заочного голосования направляются заместителем корпоративного секретаря (уполномоченным лицом) членам совета директоров (управляющего комитета, попечительского совета) в срок не позднее 20 (двадцать) календарных дней со дня подписания решения.

213. Үкімет Аппаратының Басшысы директорлар кеңесі (басқарушы комитет, қамқоршылар кеңесі) отырыстарының стенограммасын жүргізуді ұйымдастыруы мүмкін.
214. Стратегиялық сипаттағы мәселелерді қоспағанда, директорлар кеңесінің (басқарушы комитеттің, қамқоршылар кеңесінің) қарауына шығарылған мәселелер жөнінде шешімдерді ол директорлар кеңесі (басқарушы комитет, қамқоршылар кеңесі) төрағасының қалауы бойынша сырттай дауыс беру арқылы қабылдауы мүмкін. Сырттай дауыс беру директорлар кеңесінің (басқарушы комитеттің, қамқоршылар кеңесінің) отырысын өткізбей жүргізіледі.
Егер директорлар кеңесінің (басқарушы комитеттің, қамқоршылар кеңесінің) төрағасы өзге мерзімді айқындамаса, сырттай дауыс беруге арналған бюллетеньді Үкімет Аппаратының Басшысы (уәкілетті тұлға) директорлар кеңесінің (басқарушы комитеттің, қамқоршылар кеңесінің) мүшелеріне сырттай дауыс берудің өткізілетіні туралы хабарлап, дауыстар саналатын күнге дейін кемінде 5 (бес) жұмыс күні қалғанда жіберуге тиіс. Құжаттарды алдын ала зерделеу талап етілмейтін мәселелер бойынша бюллетень директорлар кеңесінің (басқарушы комитеттің, қамқоршылар кеңесінің) мүшелеріне дауыстар саналатын күнге дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні қалғанда жіберілуі мүмкін.
Сырттай дауыс беруге арналған бюллетень және өзге де ақпарат (материалдар) директорлар кеңесінің (басқарушы комитеттің, қамқоршылар кеңесінің) мүшелеріне пошта, электрондық немесе өзге де байланыс арқылы жіберілуге тиіс немесе жеке өздеріне тапсырылады.
Бюллетеньдер дауыс берудің соңғы күні 16 сағат 30 минуттан кешіктірмей субъектінің орналасқан орны бойынша берілуге тиіс.
Сырттай дауыс беру арқылы қабылданған шешім директорлар кеңесінің (басқарушы комитеттің, қамқоршылар кеңесінің) төрағасы, Үкімет Аппаратының Басшысы, жауапты құрылымдық бөлімшенің, Заң бөлімінің және мәселелерді қарау құзыретіне кіретін құрылымдық бөлімшенің меңгерушілері қол қоятын шешім түрінде жазбаша түрде ресімделеді және мыналарды қамтуға тиіс:
1) субъектінің атауы және орналасқан жері;
2) сырттай отырыстың шешімі жазбаша ресімделген күні мен орны;
3) директорлар кеңесінің (басқарушы комитеттің, қамқоршылар кеңесінің) құрамы туралы мәліметтер;
4) отырысты шақыруды жүзеге асырған тұлғаны (органды) көрсету;
5) отырыстың күн тәртібі;
6) шешім қабылдау үшін кворумның бар немесе жоқ екені туралы жазба;
7) күн тәртібінің әрбір мәселесі бойынша дауыс беру қорытындысы мен қабылданған шешім;
8) өзге де мәліметтер.
Директорлар кеңесі (басқарушы комитет, қамқоршылар кеңесі) сырттай дауыс беру арқылы қабылдаған шешімдерді және сырттай дауыс беру қорытындысын корпоративтік хатшының орынбасары (уәкілетті тұлға) директорлар кеңесінің (басқарушы комитеттің, қамқоршылар кеңесінің) мүшелеріне шешімге қол қойылған күннен бастап күнтізбелік 20 (жиырма) күннен кешіктірілмейтін мерзімде жібереді.

Параграф 2. Рассмотрение актов прокурорского надзора
215. Рассмотрение актов прокурорского надзора, направленных в адрес Правительства, по поручению Премьер-Министра или его заместителя осуществляется тем государственным органом, в чью компетенцию входят вопросы, ставшие предметом акта прокурорского надзора.
216. Государственный орган, которому поручено рассмотрение акта прокурорского надзора, за исключением протеста прокурора, в течение 15 (пятнадцать) календарных дней, если в поручении не установлены иные сроки, подготавливает и вносит в Аппарат Правительства согласованный проект ответа Правительства в Генеральную прокуратуру и, в случае необходимости, проекты решений Правительства, принимает иные меры, вытекающие из акта прокурорского надзора.
Государственный орган, которому поручено рассмотрение протеста прокурора, в течение 7 (семь) календарных дней, если в поручении не установлены иные сроки, подготавливает и вносит в Аппарат Правительства согласованный проект ответа Правительства в Генеральную прокуратуру и, в случае необходимости, проекты решений Правительства, принимает иные меры, вытекающие из акта прокурорского надзора.
Проект ответа должен лаконично и в полном объеме отражать позицию Правительства на каждый отмеченный в акте прокурорского надзора вопрос, а также информацию о принятых мерах привлечения к ответственности должностных лиц, допустивших соответствующие нарушения законности.
Проект ответа Правительства в Генеральную прокуратуру в обязательном порядке согласовывается разработчиком проекта с Министерством юстиции, а также иными государственными органами, указанными в поручении о рассмотрении акта прокурорского надзора.
Согласование проекта ответа Правительства осуществляется в электронном виде или путем направления письма об отсутствии замечаний и предложений, подписанного руководителем соответствующего государственного органа, за исключением содержащих служебную информацию ограниченного распространения или государственные секреты.
Окончательный вариант проекта ответа Правительства направляется в Генеральную прокуратуру за подписью Премьер-Министра (лица, исполняющего его обязанности).
Параграф 3. Командирование первых руководителей центральных исполнительных органов
217. В случае необходимости выезда членов Правительства в командировку в соответствии с поручением Президента либо Премьер-Министра за пределы Республики Казахстан в составе делегации, Министерство иностранных дел не менее чем за 3 (три) рабочих дня до начала командировки вносит письменное ходатайство на имя Премьер-Министра с просьбой о командировании членов Правительства.

2-параграф. Прокурорлық қадағалау актілерін қарау
215. Премьер-Министрдің немесе оның орынбасарының тапсырмасы бойынша Үкіметтің атына жіберілген прокурорлық қадағалау актілерін қарауды прокурорлық қадағалау актісінің нысанасы болған мәселелер құзыретіне кіретін мемлекеттік орган жүзеге асырады.
216. Прокурордың наразылығын қоспағанда, прокурорлық қадағалау актісін қарау тапсырылған мемлекеттік орган, егер тапсырмада өзге мерзімдер белгіленбесе, күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде Үкіметтің Бас прокуратураға жауабының келісілген жобасын және қажет болған жағдайда Үкімет шешімдерінің жобаларын дайындайды және Үкімет Аппаратына енгізеді, прокурорлық қадағалау актісінен туындайтын өзге де шараларды қабылдайды.
Прокурордың наразылығын қарау тапсырылған мемлекеттік орган, егер тапсырмада өзге мерзімдер белгіленбесе, күнтізбелік 7 (жеті) күн ішінде Үкіметтің Бас прокуратураға жауабының келісілген жобасын және қажет болған жағдайда Үкімет шешімдерінің жобаларын дайындайды және Үкімет Аппаратына енгізеді, прокурорлық қадағалау актісінен туындайтын өзге де шараларды қабылдайды.
Жауап жобасында прокурорлық қадағалау актісінде атап өтілген әрбір мәселеге Үкімет ұстанымы қисынды және толық көлемде, сондай-ақ заңдылықтың тиісті бұзылуына жол берген лауазымды тұлғаларды жауаптылыққа тартудың қабылданған шаралары туралы ақпарат көрсетілуге тиіс.
Жобаны әзірлеуші Үкіметтің Бас прокуратураға жауабының жобасын міндетті түрде Әділет министрлігімен, сондай-ақ прокурорлық қадағалау актісін қарау туралы тапсырмада көрсетілген өзге де мемлекеттік органдармен келіседі.
Үкімет жауабының жобасын келісу таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты немесе мемлекеттік құпияларды құрайтын ақпаратты қоспағанда, электрондық түрде немесе ескертулер мен ұсыныстардың жоқ екендігі туралы тиісті мемлекеттік органның басшысы қол қойған хат жіберу арқылы жүзеге асырылады.
Үкімет жауабы жобасының түпкілікті нұсқасы Бас прокуратураға Премьер-Министрдің (оның міндетін атқарушы тұлғаның) қолы қойылып жіберіледі.
3-параграф. Орталық атқарушы органдардың бірінші басшыларын іссапарға жіберу
217. Үкімет мүшелерінің Президенттің не Премьер-Министрдің тапсырмасына сәйкес делегация құрамында Қазақстан Республикасынан тысқары жерге іссапарға шығуы қажет болған жағдайда Сыртқы істер министрлігі іссапар басталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын Премьер-Министрдің атына Үкімет мүшелерін іссапарға жіберу туралы сұраумен жазбаша өтінішхат енгізеді.

218. В случае необходимости выезда члена Правительства по своей инициативе или по поручению Президента либо Премьер-Министра за пределы Республики Казахстан в индивидуальном порядке, первый руководитель центрального исполнительного органа не менее чем за 3 (три) рабочих дня до начала командировки письменно уведомляет Премьер-Министра о командировке.
В ходатайстве первого руководителя центрального исполнительного органа должны приводиться обоснование необходимости выезда в командировку и ее срок, а также наличие устного предварительного согласования с Премьер-Министром.
При выезде членов Правительства в командировку по регионам письменное ходатайство не требуется, достаточно устного согласования с Премьер-Министром.
219. В случае необходимости Премьер-Министр имеет право отправить первого руководителя центрального исполнительного органа в служебную командировку без его ходатайства.
_________________________
Приложение 1
к Регламенту Правительства
Республики Казахстан
Форма
Премьер-Министру
Республики Казахстан
Пояснительная записка к проекту
(постановления Правительства Республики Казахстан /распоряжения Премьер-
Министра Республики Казахстан)
___________________________________________________________________
наименование проекта
1. Наименование государственного органа-разработчика.
2. Основания для принятия проекта со ссылкой на соответствующие правовые акты, нормы международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан, решения международных организаций, участницей которых является Республика Казахстан, протокольные и иные поручения Президента, Руководства Администрации Президента, Правительства и Аппарата Правительства и/или другие обоснования необходимости его принятия.
3. Необходимость финансовых затрат по проекту и его финансовая обеспеченность, в том числе источник финансирования, а также в случае необходимости – решение Республиканской бюджетной комиссии (соответствующие расчеты, ссылка на источник финансирования, копия решения Республиканской бюджетной комиссии в обязательном порядке прикладываются к пояснительной записке).
4. Предполагаемые социально-экономические, правовые и (или) иные последствия в случае принятия проекта, а также влияние положений проекта на обеспечение национальной безопасности.
5. Конкретные цели и сроки ожидаемых результатов.
6. Сведения об актах Президента и/или Правительства, принятых ранее по вопросам, рассматриваемым в проекте, и результатах их реализации.
7. Необходимость приведения законодательства в соответствие с вносимым проектом в случае его принятия (указать требуется ли принятие других правовых актов или внесение изменений и/или дополнений в действующие акты) либо отсутствие такой необходимости.

218. Үкімет мүшесінің өз бастамасы бойынша немесе Президенттің не Премьер-Министрдің тапсырмасы бойынша жеке тәртіппен Қазақстан Республикасынан тысқары жерге шығуы қажет болған жағдайда орталық атқарушы органның бірінші басшысы іссапар басталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын Премьер-Министрді іссапар туралы хабардар етеді.
Орталық атқарушы органның бірінші басшысының өтінішхатында іссапарға шығу қажеттігінің негіздемесі мен оның мерзімі, сондай-ақ Премьер-Министрмен алдын ала ауызша келісімнің бар екені келтірілуге тиіс.
Үкімет мүшелері өңірлер бойынша іссапарға шыққан кезде жазбаша өтінішхат талап етілмейді, Премьер-Министрмен ауызша келісу жеткілікті.
219. Қажет болған жағдайда Премьер-Министр орталық атқарушы органның бірінші басшысын қызметтік іссапарға оның өтінішхатынсыз жіберуге құқылы.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің регламентіне
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министріне
______________________________________________________________ жобаның атауы (Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысының/Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі өкімінің) жобасына түсіндірме жазба
1. Әзірлеуші мемлекеттік органның атауы.
2. Тиісті құқықтық актілерге, Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттардың нормаларына, Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық ұйымдардың шешімдеріне, Президенттің, Президент Әкімшілігі, Үкімет және Үкімет Аппараты басшылығының хаттамалық және өзге де тапсырмаларына сілтеме жасай отырып, жобаны қабылдау үшін негіздемелер және/немесе оны қабылдау қажеттігінің басқа да негіздемелері.
3. Жоба бойынша қаржы шығындарының қажеттігі және оның қаржылық қамтамасыз етілуі, оның ішінде қаржыландыру көзі, сондай-ақ қажет болған жағдайда Республикалық бюджет комиссиясының шешімі (тиісті есеп-қисаптар, қаржыландыру көзіне сілтеме, Республикалық бюджет комиссиясы шешімінің көшірмесі міндетті түрде түсіндірме жазбаға қоса беріледі).
4. Жоба қабылданған жағдайда болжанатын әлеуметтік-экономикалық, құқықтық және (немесе) өзге салдар, сондай-ақ жоба ережелерінің ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге ықпалы.
5. Нақты мақсаттар мен күтілетін нәтижелердің мерзімдері.
6. Жобада қаралатын мәселелер бойынша Президенттің және/немесе Үкіметтің бұрын қабылданған актілері және олардың іске асырылу нәтижелері туралы мәліметтер.
7. Енгізілетін жоба қабылданған жағдайда заңнаманы оған сәйкес келтіру қажеттігі (басқа нормативтік құқықтық актілерді қабылдау немесе қолданыстағы актілерге өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізу талап етілетін-етілмейтінін көрсету) не ондай қажеттіліктің болмауы.

8. Информация о необходимости последующей ратификации представленного проекта международного договора.
9. Возможность передачи проекта и материалов к нему на мобильные устройства членов Правительства через информационную систему "Мобильный офис Правительства Республики Казахстан", за исключением проектов, содержащих государственные секреты и (или) служебную информацию, в соответствии с перечнем служебной информации, разрешенной к передаче в информационной системе "Мобильный офис Правительства Республики Казахстан", утвержденным совместным приказом Руководителя Канцелярии и Министерства связи и информации от 20 мая 2011 года № 25-1-32 дсп/22П-дсп.
10. Информация о размещении проекта на интернет-ресурсе государственного органа, а также интернет-портале открытых нормативных правовых актов (дата, количество байт).
11. Информация о размещении пресс-релиза к проекту постановления, имеющему социальное значение, на интернет-ресурсах уполномоченных государственных органов.
12. Соответствие проекта международным договорам, ратифицированным Республикой Казахстан, и решениям международных организаций, участницей которых является Республика Казахстан.
13. Результаты расчетов, подтверждающих снижение и (или) увеличение затрат субъектов частного предпринимательства в связи с введением в действие проекта.
Пояснительная записка к проекту, затрагивающему интересы субъектов частного предпринимательства, в обязательном порядке должна содержать результаты расчетов, подтверждающих снижение и (или) увеличение затрат субъектов частного предпринимательства в связи с введением в действие акта.
14. Аргументированное обоснование причин несогласия с экспертным заключением Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан и членов экспертных советов субъектов предпринимательства.
В случае устранения замечаний, указанных в экспертных заключениях, разработчик проекта должен указать в пояснительной записке к проекту об устранении данных замечаний.
15. Обоснование причин несогласия с рекомендациями общественного совета, если проект постановления Правительства затрагивает права, свободы и обязанности граждан, за исключением случаев, когда создание общественного совета в государственном органе не предусмотрено Законом Республики Казахстан "Об общественных советах".
В случае устранения замечаний, указанных в рекомендациях общественного совета, разработчик проекта должен указать в пояснительной записке к проекту об устранении данных замечаний.
Подпись первого руководителя государственного органа или уполномоченного им должностного лица.
____________________________
Приложение 2
к Регламенту Правительства
Республики Казахстан
Форма
Сравнительная таблица
к проекту _________________________________________________
наименование проекта
№ п/п
Структурный элемент правового акта
Действующая редакция
Предлагаемая редакция
Обоснование:

8. Ұсынылған халықаралық шарттың жобасын кейіннен ратификациялау қажеттігі туралы ақпарат.
9. Кеңсе Басшысы мен Байланыс және ақпарат министрінің 2011 жылғы 20 мамырдағы № 25-1-32қпү/22П-қпү бірлескен бұйрығымен бекітілген "Қазақстан Республикасы Үкіметінің мобильдік кеңсесі" ақпараттық жүйесінде беруге рұқсат етілген қызметтік ақпарат тізбесіне сәйкес мемлекеттік құпия және (немесе) қызметтік ақпарат қамтылған жобаларды қоспағанда, жобаны және оған материалдарды Үкімет мүшелерінің мобильдік құрылғыларына "Қазақстан Республикасы Үкіметінің мобильдік кеңсесі" ақпараттық жүйесі арқылы беру мүмкіндігі.
10. Жобаның мемлекеттік органның интернет-ресурсында, сондай-ақ ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында орналастырылғаны туралы ақпарат (күні, байт көлемі).
11. Әлеуметтік маңызы бар қаулы жобасына баспасөз релизінің уәкілетті мемлекеттік органдардың интернет-ресурсында орналастырылғаны туралы ақпарат.
12. Жобаның Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға және Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық ұйымдардың шешімдеріне сәйкестігі.
13. Жобаның қолданысқа енгізілуіне байланысты жеке кәсіпкерлік субъектілері шығынының азаюын және (немесе) ұлғаюын растайтын есеп-қисаптар нәтижелері.
Жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүддесін қозғайтын жобаға түсіндірме жазба міндетті түрде актінің қолданысқа енгізілуіне байланысты жеке кәсіпкерлік субъектілері шығынының азаюын және (немесе) ұлғаюын растайтын есеп-қисаптардың нәтижелерін қамтуға тиіс.
14. Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының және кәсіпкерлік субъектілері сараптамалық кеңестері мүшелерінің сараптамалық қорытындысымен келіспеу себептерінің дәлелді негіздемесі.
Сараптамалық қорытындыларда көрсетілген ескертулер жойылған жағдайда жобаны әзірлеуші жобаға түсіндірме жазбада берілген ескертулердің жойылғанын көрсетуге тиіс.
15. "Қоғамдық кеңестер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында мемлекеттік органда қоғамдық кеңес құру көзделмеген жағдайларды қоспағанда, егер Үкімет қаулысының жобасы азаматтардың құқықтарын, бостандығы мен міндеттерін қозғайтын болса, қоғамдық кеңестің ұсынымымен келіспеу себептерінің негіздемесі.
Қоғамдық кеңестің ұсынымдарында көрсетілген ескертулер жойылған жағдайда жобаны әзірлеуші жобаға түсіндірме жазбада берілген ескертулердің жойылғанын көрсетуге тиіс.
Мемлекеттік органның бірінші басшысының немесе ол уәкілеттік берген лауазымды тұлғаның қолы.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің регламентіне
2-қосымша
Нысан
__________________________________________________ жобасына жобаның атауы салыстырма кесте
Р/с №
Құқықтың актінің құрылымдық элементі
Қолданыстағы редакция
Ұсынылатын редакция
Негіздеме:

1) суть поправки;
2) аргументированное обоснование каждой вносимой поправки;
3) ссылка на соответствующий правовой акт, номер, дату поручения (при наличии).
1
2
3
4
5
_____________________________________
Приложение 3
к Регламенту Правительства
Республики Казахстан
Форма
___________ (номер проекта в ИССП)
Премьер-Министру
Республики Казахстан
К заседанию Правительства
Республики Казахстан
"__" 202_ года
СПРАВКА
по _______________________________________________________________________
(указываются документы, указанные в части первой пункта 66 Регламента
Правительства)
Аппарат Правительства Республики Казахстан (далее – Аппарат Правительства),
рассмотрев ______________________ (далее – проект), сообщает следующее.
Орган-разработчик ________________________________________________________.
(наименование государственного органа-разработчика проекта)
Основанием для разработки проекта является ________________________________.
________________________________________________________________________
(указываются правовой акт, либо номер пункта, дата принятия и наименование
акта Президента, Правительства или Премьер-Министра, либо кем дано поручение,
его номер и дата)
Проектом предусматривается (принятие проекта обусловлено)
_________________________________________________________________________.
Принятие проекта позволит__________________________________________________.
По информации разработчика реализация проекта потребует/не потребует
финансовых затрат (в том числе дополнительных) из государственного бюджета
(предполагаемые финансовые затраты, связанные с реализацией проекта, потребуется
бюджетные средства, которые предусмотрены (не предусмотрены) в республиканском
бюджете) и/или других источников финансирования.
Проект согласован с министерствами финансов (должность – фамилия и инициалы),
юстиции (должность – фамилия и инициалы), национальной экономики (должность –
фамилия и инициалы), иными государственными органами в том числе по умолчанию с
(Министерством).
Проект доработан по замечаниям структурных подразделений Аппарата
Правительства. Заключение Юридического отдела прилагается.
На основании изложенного полагаем возможным вынести проект на голосование
членов Правительства (в случае доработки указывается "в доработанной редакции").
Руководитель Аппарата Правительства Республики Казахстан
____________________________
Приложение 4
к Регламенту Правительства
Республики Казахстан
Форма
Результаты голосования
Заседание
Зал № ____
Повестка дня
____________
Номер голосования
____________
Тип
____________
Пункт повестки дня
____________
Начало голосования
Конец голосования
Общие результаты
Зарегистрировано голосов
Присутствовали на голосовании
_________
Присутствовали и не голосовали
_________
Ответы
За
_________
Против
_________
Воздержалось
_________
Не голосовали
_________
Большинство
Требуется
_________
Фактический
_________
Фактический
_________
Кворум
Требуется
_________
Фактический
_________
Фактический
_________
Индивидуальные результаты
За
Ф.И.О. члена Правительства
Отметка о голосовании
Ф.И.О. члена Правительства
Отметка о голосовании
Ф.И.О. члена Правительства
Отметка о голосовании
Против
Ф.И.О. члена Правительства
Отметка о голосовании
Ф.И.О члена Правительства
Отметка о голосовании
Ф.И.О. члена Правительства
Отметка о голосовании
Воздержалось
Ф.И.О. члена Правительства
Отметка о голосовании
Ф.И.О. члена Правительства
Отметка о голосовании
Не голосовали
Ф.И.О. члена Правительства
Отметка о голосовании
Ф.И.О. члена Правительства
Отметка о голосовании
__________________________________
Приложение 5
к Регламенту Правительства
Республики Казахстан
Форма
Информация о ходе выполнения Плана законопроектных работ Правительства на 202_ год, подготовке приоритетных проектов законов, а также проектов законов, вытекающих из поручений Президента, Администрации Президента и Премьер-Министра, прохождении проектов законов в Правительстве и Парламенте
по состоянию на ______ 202_ г.

1) түзетудің мәні;
2) енгізілетін әрбір түзетудің дәлелді негіздемесі;
3) тиісті құқықтық актіге сілтеме, тапсырмалардың (бар болса) нөмірі, күні.
1
2
3
4
5
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің регламентіне
3-қосымша
Нысан
___________ (ЖКАЖ-дағы жоба нөмірі)
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министріне
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
202__ жылғы " " отырысына
_______________________________________________________ бойынша (Үкімет регламенті 66-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген құжаттар көрсетіледі) АНЫҚТАМА
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппараты (бұдан әрі – Үкімет Аппараты)
__________________________ (бұдан әрі – жоба) қарап, мынаны хабарлайды.
Әзірлеуші орган ___________________________________________________
(жобаны әзірлеуші мемлекеттік органның атауы)
Жобаны әзірлеу үшін негіздеме ______________________________________
__________________________________________________ болып табылады.
(құқықтық акт, не Президент, Үкімет немесе Премьер-Министр актісінің атауы
мен тармағының нөмірі, қабылданған күні, не тапсырманы кім бергені, оның нөмірі
мен күні көрсетіледі)
Жобада ______________________ көзделеді (жобаны қабылдау негізделген).
Жобаны қабылдау __________________________________ мүмкіндік береді.
Әзірлеушінің ақпараты бойынша жобаны іске асыру мемлекеттік бюджеттен және/немесе басқа да қаржыландыру көздерінен қаржы шығынын (оның ішінде қосымша) талап етеді/талап етпейді (жобаны іске асыруға байланысты болжанатын қаржы шығыны, ол республикалық бюджетте көзделген (көзделмеген).
Жоба Қаржы (лауазымы – тегі және аты-жөні), Әділет (лауазымы – тегі және аты-жөні), Ұлттық экономика (лауазымы – тегі және аты-жөні) министрліктерімен, өзге де мемлекеттік органдармен оның ішінде әдепкі қалпы бойынша (Министрлігімен) келісілді.
Жоба Үкімет Аппаратының құрылымдық бөлімшелерінің ескертулері бойынша пысықталды. Заң бөлімінің қорытындысы қоса беріледі.
Баяндалғанның негізінде жобаны Үкімет мүшелерінің дауыс беруіне шығаруға болады деп пайымдаймыз (пысықталған жағдайда "пысықталған редакцияда" деп көрсетіледі).
Қазақстан Республикасының Үкіметі Аппаратының Басшысы
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің регламентіне
4-қосымша
Нысан
Дауыс беру нәтижесі
Отырыс
Зал № ____
Күн тәртібі
____________
Дауыс беру нөмірі
____________
Типі
____________
Күн тәртібінің тармағы
____________
Дауыс берудің басталуы
Дауыс берудің аяқталуы
Жалпы нәтиже
Дауыстар тіркелді
Дауыс беруге қатысқандар
_________
Қатысқандар және дауыс бермегендер
_________
Жауаптар
Жақтағандар
_________
Қарсы болғандар
_________
Қалыс қалғандар
_________
Дауыс бермегендер
_________
Көпшілік
Талап етіледі
_________
Іс жүзінде
_________
Іс жүзінде
_________
Кворум
Талап етіледі
_________
Іс жүзінде
_________
Іс жүзінде
_________
Жеке нәтиже
Жақтағандар
Үкімет мүшесінің Т.А.Ә.
Дауыс бергені туралы белгі
Үкімет мүшесінің Т.А.Ә.
Дауыс бергені туралы белгі
Үкімет мүшесінің Т.А.Ә.
Дауыс бергені туралы белгі
Қарсы болғандар
Үкімет мүшесінің Т.А.Ә.
Дауыс бергені туралы белгі
Үкімет мүшесінің Т.А.Ә.
Дауыс бергені туралы белгі
Үкімет мүшесінің Т.А.Ә.
Дауыс бергені туралы белгі
Қалыс қалғандар
Үкімет мүшесінің Т.А.Ә.
Дауыс бергені туралы белгі
Үкімет мүшесінің Т.А.Ә.
Дауыс бергені туралы белгі
Дауыс бермегендер
Үкімет мүшесінің Т.А.Ә.
Дауыс бергені туралы белгі
Үкімет мүшесінің Т.А.Ә.
Дауыс бергені туралы белгі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің регламентіне
5-қосымша
Нысан
Үкіметтің 202 жылға арналған заң жобалау жұмыстары жоспарының орындалу барысы, басым заңдардың жобаларын, сондай-ақ Президенттің, Президент Әкімшілігінің және Премьер-Министрдің тапсырмаларынан туындайтын заңдардың жобаларын дайындау, заңдар жобаларының Үкіметте және Парламентте өтуі туралы ақпарат 202_ ж. ______ жағдай бойынша

1. Информация об исполнении Плана законопроектных работ Правительства на текущий год включает:
1) наименование проектов законов, предусмотренных в Плане законопроектных работ Правительства (пункт, государственный орган-разработчик, сроки внесения в Министерство юстиции, Правительство и Парламент, ход исполнения);
2) наименование проектов законов, направленных в Мажилис Парламента (пункт, государственный орган-разработчик, дата, номер постановления Правительства о внесении в Мажилис Парламента);
3) наименование законов, подписанных Президентом Республики Казахстан (государственный орган-разработчик, дата подписания).
2. Информация по приоритетным проектам законов (представляется с момента определения Главой государства проектов законов приоритетными) включает:
1) поручение Президента Республики Казахстан (форма поручения, дата и номер документа);
2) ход исполнения (наименование проекта закона, пункт, государственный орган-разработчик, срок внесения в Мажилис Парламента);
3) наименование проектов законов, направленных в Мажилис Парламента (пункт, государственный орган-разработчик, форма завершения, срок исполнения);
4) наименование законов, подписанных Президентом Республики Казахстан (государственный орган-разработчик, дата подписания).
3. Информация по проектам законов, вытекающим из поручений Президента Республики Казахстан, Администрации Президента и Премьер-Министра, включает:
1) поручения Президента Республики Казахстан, Администрации Президента и Премьер-Министра (форма поручения, дата и номер документа) с указанием количества мероприятий, предусматривающих разработку и/или принятие проектов законодательных актов (поправок), из них:
разработаны (наименование проекта закона, пункт, государственный орган-разработчик, форма завершения, срок исполнения);
на исполнении (наименование проекта закона, пункт, государственный орган-разработчик, форма завершения, срок исполнения);
направлены в Мажилис Парламента (наименование проекта закона, пункт, государственный орган-разработчик, форма завершения, срок исполнения, ход исполнения в Парламенте);
2) наименование законов, подписанных Президентом Республики Казахстан (государственный орган-разработчик, дата подписания).
_________________________________
Приложение 6
к Регламенту Правительства
Республики Казахстан
Форма
Замечания согласующего государственного органа к проекту законодательного акта Республики Казахстан
№ структурного элемента проекта Закона Редакция проекта законодательного акта Редакция проекта законодательного акта, предлагаемая согласующим государственным органом Обоснование государственного органа-разработчика Обоснование согласующего государственного органа
1 2 3 4 5
Подписи первых руководителей государственных органов
или уполномоченных ими должностных лиц
_________________________________________________
Приложение 7 к
Регламенту Правительства
Республики Казахстан
Форма
СПРАВОЧНЫЙ ЛИСТ
к проекту Закона Республики Казахстан
1.
Инициатор проекта закона (полное наименование органа)
2.
Состав рабочей группы по подготовке проекта закона
3.
Головной комитет по проекту закона
4.
Дата регистрации проекта закона в Парламенте Республики Казахстан
5.
*Заключения по проекту закона постоянных комитетов Парламента Республики Казахстан
6.
*Научная экспертиза проекта закона
*Принятые и непринятые замечания заключения научной экспертизы
*Обоснования причин непринятия замечаний заключения научной экспертизы
7.
*Экспертные заключения Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, членов экспертных советов
*Принятые и непринятые замечания экспертных заключений Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, членов экспертных советов
*Обоснования причин непринятия замечаний заключения Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, членов экспертных советов
8.
Информация о результатах проведения анализа регуляторного воздействия (при наличии)
9.
*Изменения и дополнения, вносимые в процессе доработки проекта закона
10.
Кому поручено выступить с докладом по проекту закона
11.
Наличие альтернативных проектов
12.
Дата рассмотрения проекта закона Парламентом Республики Казахстан в первом чтении и его результаты
13.
Головной комитет (комиссия), другой орган, которому поручены доработка проекта закона и подготовка его ко второму чтению
14.
Вынесение проекта закона на народное обсуждение и его сроки
15.
Заключение по проекту закона Комитета (перед вторым чтением)
16.
Дата рассмотрения проекта закона Парламентом Республики Казахстан во втором чтении и его результаты
17.
Время вступления закона в силу
18.
Прочие условия
* Примечание: в случае значительного объема информации допускается оформление отдельным приложением к справочному листу.
_________________________________
Приложение 8
к Регламенту Правительства
Республики Казахстан
Форма
Персональный состав лиц, ответственных за сопровождение проекта закона в Парламенте Республики Казахстан
№ п/п
Ф.И.О. (при наличии) лица, ответственного за сопровождение проекта закона в Парламенте Республики Казахстан
Должность лица, ответственного за сопровождение проекта закона в Парламенте Республики Казахстан
Рабочие группы
1.
- директор Департамента или председатель Комитета
2.
- директор Департамента или председатель Комитета
...
Заседания головных комитетов
1.
- заместитель первого руководителя
2.
- заместитель первого руководителя
...
Пленарные заседания
1.
- первый руководитель центрального государственного органа
2.
- первый руководитель центрального государственного органа
_________________________________
Приложение 9 к
Регламенту Правительства
Республики Казахстан
Форма
Мажилис/Сенат Парламента
Республики Казахстан
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Правительства Республики Казахстан по проекту Закона
Республики Казахстан
"________________________________________________________________",
инициированному депутатами Парламента Республики Казахстан
Правительство Республики Казахстан, рассмотрев проект Закона
Республики Казахстан "_______________________________________________",
инициированный депутатами Парламента Республики Казахстан, сообщает следующее.

1. Үкіметтің ағымдағы жылға арналған заң жобалау жұмыстары жоспарының орындалуы туралы ақпарат мыналарды қамтиды:
1) Үкіметтің заң жобалау жұмыстарының жоспарында көзделген заңдар жобаларының атауы (тармақ, әзірлеуші мемлекеттік орган, Әділет министрлігіне, Үкіметке және Парламентке енгізу мерзімі, орындалу барысы);
2) Парламент Мәжілісіне жіберілген заңдар жобаларының атауы (тармақ, әзірлеуші мемлекеттік орган, Үкіметтің Парламент Мәжілісіне енгізу туралы қаулысының күні, нөмірі);
3) Қазақстан Республикасының Президенті қол қойған заңдардың атауы (әзірлеуші мемлекеттік орган, қол қойылған күн).
2. Басым заңдардың жобалары бойынша ақпарат (Мемлекет басшысы заңдардың жобаларын басым деп айқындаған кезден бастап ұсынылады) мыналарды қамтиды:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы (тапсырманың нысаны, құжаттың нөмірі мен күні);
2) орындалу барысы (заң жобасының атауы, тармақ, әзірлеуші мемлекеттік орган, Парламент Мәжілісіне енгізу мерзімі);
3) Парламент Мәжілісіне жіберілген заңдар жобаларының атауы (тармақ, әзірлеуші мемлекеттік орган, аяқталу нысаны, орындау мерзімі);
4) Қазақстан Республикасының Президенті қол қойған заңдардың атауы (әзірлеуші мемлекеттік орган, қол қойылған күн).
3. Қазақстан Республикасы Президентінің, Президент Әкімшілігінің және Премьер-Министрдің тапсырмаларынан туындайтын заңдардың жобалары бойынша ақпарат мыналарды қамтиды:
1) заңнамалық актілердің жобаларын (түзетулерді) әзірлеуді және/немесе қабылдауды көздейтін іс-шаралар санын көрсете отырып, Қазақстан Республикасы Президентінің, Президент Әкімшілігінің және Премьер-Министрдің тапсырмалары (тапсырманың нысаны, құжаттың күні мен нөмірі), олардың ішінде:
әзірленгені (заң жобасының атауы, тармақ, әзірлеуші мемлекеттік орган, аяқталу нысаны, орындау мерзімі);
орындалуда (заң жобасының атауы, тармақ, әзірлеуші мемлекеттік орган, аяқталу нысаны, орындау мерзімі);
Парламент Мәжілісіне жіберілгені (заң жобасының атауы, тармақ, әзірлеуші мемлекеттік орган, аяқталу нысаны, орындау мерзімі, Парламентте орындалу барысы).
2) Қазақстан Республикасының Президенті қол қойған заңдардың атауы (әзірлеуші мемлекеттік орган, қол қойылған күн).
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің регламентіне
6-қосымша
Нысан
Келісуші мемлекеттік органның Қазақстан Республикасы заңнамалық актісінің жобасына ескертулері
Заң жобасы құрылымдық элементінің №
Заңнамалық акт жобасының редакциясы
Заңнамалық акт жобасының келісуші мемлекеттік орган ұсынатын редакциясы
Әзірлеуші мемлекеттік органның негіздемесі
Келісуші мемлекеттік органның негіздемесі
1
2
3
4
5
Мемлекеттік органдардың бірінші басшыларының немесе
олар уәкілеттік берген лауазымды тұлғалардың қолдары
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің регламентіне
7-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Заңының жобасына АНЫҚТАМА ПАРАҚ
1.
Заң жобасының бастамашысы (органның толық атауы)
2.
Заң жобасын дайындау жөніндегі жұмыс тобының құрамы
3.
Заң жобасы бойынша бас комитет
4.
Заң жобасының Қазақстан Республикасының Парламентінде тіркелген күні
5.
*Қазақстан Республикасының Парламенті тұрақты комитеттерінің заң жобасы бойынша қорытындылары
6.
*Заң жобасының ғылыми сараптамасы
*Ғылыми сараптама қорытындысының қабылданған және қабылданбаған ескертулері
*Ғылыми сараптама қорытындысының ескертулерін қабылдамау себептерінің негіздемесі
7.
*Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының, сараптамалық кеңестер мүшелерінің сараптамалық қорытындылары
*Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының, сараптамалық кеңестер мүшелерінің сараптамалық қорытындыларының қабылданған және қабылданбаған ескертулері
*Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының, сараптамалық кеңестер мүшелерінің сараптамалық қорытындысының ескертулерін қабылдамау себептерінің негіздемесі
8.
Реттеушілік әсерге талдау жүргізу нәтижелері туралы ақпарат (бар болса)
9.
*Заң жобасын пысықтау процесінде енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар
10.
Заң жобасы бойынша баяндама жасау кімге тапсырылды
11.
Балама жобалардың бар-жоғы
12.
Қазақстан Республикасы Парламентінің заң жобасын бірінші оқылымда қараған күні және оның нәтижелері
13.
Заң жобасын пысықтау және оны екінші оқылымға дайындау тапсырылған бас комитет (комиссия), басқа орган
14.
Заң жобасын халықтың талқылауына шығару және оның мерзімдері
15.
Комитеттің заң жобасы бойынша қорытындысы (екінші оқылымның алдында)
16.
Қазақстан Республикасы Парламентінің заң жобасын екінші оқылымда қараған күні және оның нәтижелері
17.
Заңның күшіне енетін уақыты
18.
Өзге де шарттар
*Ескертпе: ақпараттың көлемі ауқымда болған жағдайда анықтама параққа жеке қосымшамен ресімдеуге жол беріледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің регламентіне
8-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының Парламентінде заң жобасын сүйемелдеуге жауапты тұлғалардың дербес құрамы
Р\с №
Қазақстан Республикасының Парламентінде заң жобасын сүйемелдеуге жауапты тұлғаның Т.А.Ә. (бар болса)
Қазақстан Республикасының Парламентінде заң жобасын сүйемелдеуге жауапты тұлғаның лауазымы
Жұмыс топтары
1.
- Департамент директоры немесе Комитет төрағасы
2.
- Департамент директоры немесе Комитет төрағасы
...
Бас комитеттердің отырыстары
1.
- бірінші басшының орынбасары
2.
- бірінші басшының орынбасары
...
Жалпы отырыстар
1.
- орталық мемлекеттік органның бірінші басшысы
2.
- орталық мемлекеттік органның бірінші басшысы
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің регламентіне
9-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Парламентінің Мәжілісі/Сенаты
Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттары бастама жасаған "___________________________________________________" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің ҚОРЫТЫНДЫСЫ
Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттары бастама жасаған
"______________________________
________________________________________________" Қазақстан Республикасы
Заңының жобасын қарап, Қазақстан Республикасының Үкіметі мынаны хабарлайды.

1. Описательная часть проекта закона
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________.
В данной части дается оценка обоснованности, своевременности, целесообразности и
необходимости разработки проекта закона.
При оценке проекта закона учитывается следующие факторы:
1) проект закона не должен регламентировать правоотношения, которые уже
урегулированы действующим законодательством;
2) проект закона не должен противоречить основополагающим принципам права;
3) предмет регулирования проекта закона должен соответствовать общественным
отношениям, указанным в пункте 3 статьи 61 Конституции Республики Казахстан.
2. Сведения о нормах, предусматривающих сокращение государственных доходов
или увеличение государственных расходов
_________________________________________________________________.
Проект заключения должен содержать сведения о нормах, предусматривающих
сокращение государственных доходов или увеличение государственных расходов. В случае,
если проект закона в целом или отдельная его часть не поддерживаются по причине
увеличения расходной или сокращения доходной части государственного бюджета,
указываются дата заседания и номер протокола Республиканской бюджетной комиссии, на
котором такие затраты не были поддержаны.
При наличии к проекту заключения государственным органом-разработчиком
прикладываются финансово-экономические расчеты в части возможного сокращения
государственных доходов или увеличения государственных расходов.
3. Сведения о решении Межведомственной комиссии по вопросам законопроектной
деятельности по проекту Закона
_________________________________________________________________.
* дата и номер протокола заседания Межведомственной комиссии по
вопросам законопроектной деятельности и принятое решение по проекту закона.
4. Позиция Правительства по проекту закона:
1) излагается позиция Правительства по проекту закона в целом с учетом мнений
государственных органов и решения Межведомственной комиссии по вопросам
законопроектной деятельности (поддерживается/не поддерживается)
_________________________________________________________________;
2) излагаются замечания и предложения по проекту закона по отдельным
структурным элементам или группе связанных между собой положений последовательно и в
рекомендательной форме.
При этом:
четко указывается та часть структурного элемента, которая не поддерживается;
коротко указывается обоснование позиции Правительства со ссылкой на объективные
причины непринятия проекта закона в целом или отдельной его части с указанием на
противоречия Конституции, иным законодательным актам, документам Системы
государственного планирования, другим документам;
указываются иные причины непринятия проекта закона в целом или его части
(несоответствие поручениям Президента, проводимой политике в конкретной сфере, целям
проекта закона и другое);
в случае необходимости Правительством может быть предложена редакция
структурного элемента. При этом указывается, что "принимается частично".
На основании изложенного полагаем возможным дальнейшее рассмотрение проекта
Закона в Парламенте Республики Казахстан с учетом настоящего заключения Правительства.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
_________________________________________
Приложение 10 к
Регламенту Правительства
Республики Казахстан
Форма
Согласованная позиция государственных органов по поправкам,
инициируемым по поручению Президента и Премьер-Министра в ходе
рассмотрения проекта Закона Республики Казахстан
"_____________________"
в Парламенте Республики Казахстан

1. Заң жобасының сипаттамалық бөлігі
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________.
Бұл бөлікте заң жобасын әзірлеу негізділігіне, уақтылығына, орындылығы мен қажеттілігіне баға беріледі.
Заң жобасын бағалаған кезде мына факторлар ескеріледі:
1) заң жобасында қолданыстағы заңнамамен реттеліп қойған құқықтық қатынастар регламенттелмеуге тиіс;
2) заң жобасы құқықтың негіз қалаушы қағидаттарына қайшы келмеуге тиіс;
3) заң жобасының реттеу нысанасы Қазақстан Республикасы Конституциясының 61-бабының 3-тармағында көрсетілген қоғамдық қатынастарға сәйкес келуге тиіс.
2. Мемлекеттік кірісті қысқартуды немесе мемлекеттік шығысты ұлғайтуды көздейтін нормалар туралы мәліметтер
____________________________________________________________________.
Қорытынды жобасында мемлекеттік кірісті қысқартуды немесе мемлекеттік шығысты ұлғайтуды көздейтін нормалар туралы мәліметтер қамтылуға тиіс. Егер заң жобасы тұтастай немесе оның жекелеген бөлігі мемлекеттік бюджеттің шығыс бөлігінің ұлғаюы немесе кіріс бөлігінің қысқаруы себебінен қолдау таппайтын жағдайда Республикалық бюджет комиссиясының осындай шығын қолдау таппаған отырысының күні мен хаттамасының нөмірі көрсетіледі.
Мемлекеттік кірісті ықтимал қысқарту немесе мемлекеттік шығысты ұлғайту бөлігінде қаржы-экономикалық есеп-қисаптар бар болса, әзірлеуші мемлекеттік орган оларды қорытынды жобасына қоса береді.
3. Заң жобасы бойынша Заң жобалау қызметі мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның шешімі туралы мәліметтер
_____________________________________________________________________.
* Заң жобалау қызметі мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның отырысы хаттамасының күні мен нөмірі және заң жобасы бойынша қабылданған шешім
4. Заң жобасы бойынша Үкіметтің ұстанымы:
1) мемлекеттік органдардың пікірі және Заң жобалау қызметі мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның шешімі ескеріле отырып, Үкіметтің заң жобасы бойынша жалпы ұстанымы баяндалады (қолдау табады/қолдау таппайды)
___________________________________________________________________;
2) заң жобасының жекелеген құрылымдық элементтері немесе өзара байланысқан ережелерінің тобы бойынша ескертулер мен ұсыныстар дәйекті түрде және ұсынымдық нысанда баяндалады.
Бұл ретте:
құрылымдық элементтің қолдау таппайтын бөлігі нақты көрсетіледі;
Конституцияға, өзге де заңнамалық актілерге, Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына, басқа да құжаттарға қайшылығы көрсетіле отырып, заң жобасын тұтастай немесе оның жекелеген бөлігін қабылдамаудың объективті себептеріне сілтеме жасалып, Үкімет ұстанымының негіздемесі қысқаша көрсетіледі;
заң жобасын тұтастай немесе оның бір бөлігін қабылдамаудың өзге де себептері көрсетіледі (Президент тапсырмаларына, нақты салада жүргізіліп жатқан саясатқа, заң жобасының мақсаттарына сәйкес келмеуі және басқа);
қажет болған жағдайда Үкімет құрылымдық элементтің редакциясын ұсына алады. Бұл ретте "ішінара қабылданады" деп көрсетіледі.
Баяндалғанның негізінде Заң жобасын Қазақстан Республикасының Парламентінде осы Үкімет қорытындысын ескере отырып одан әрі қарауға болады деп пайымдаймыз.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің регламентіне
10-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының Парламентінде "____________________________________________" Қазақстан Республикасы Заңының жобасын қарау барысында Президенттің және Премьер-Министрдің тапсырмасы бойынша бастама жасалатын түзетулер бойынша мемлекеттік органдардың келісілген ұстанымы

1. Описательная часть поправок ___________________________
___________________________________________________________________.
(в данной части дается оценка обоснованности, целесообразности и
необходимости поправок)
При оценке поправок учитывается следующие факторы:
1) поправки не должны регламентировать правоотношения, которые уже
урегулированы действующим законодательством;
2) поправки не должны противоречить основополагающим принципам права;
3) поправки должны соответствовать консультативному документу проекта закона.
2. Сведения о предложениях и замечаниях к поправкам Национальной палаты
предпринимателей Республики Казахстан, членов экспертных советов субъектов
предпринимательства:
_____________________________________________________________.
3. Сведения о нормах, предусматривающих сокращение государственных
доходов или увеличение государственных расходов:
_____________________________________________________________.
Согласованная позиция государственных органов по поправкам должна содержать
сведения о нормах, предусматривающих сокращение государственных доходов или
увеличение государственных расходов. В случае, если поправки не поддерживаются по
причине увеличения расходной или сокращения доходной части государственного бюджета,
указываются дата заседания Республиканской бюджетной комиссии и номер протокола, на
котором такие затраты не были поддержаны. При наличии к согласованной позиции по
поправкам разработчиком прикладываются финансово-экономические расчеты в части
возможного сокращения государственных доходов или увеличения государственных
расходов.
4. Разногласия между государственными органами, входящими в состав
Правительства, и центральными государственными органами, непосредственно
подчиненными и подотчетными Президенту Республики Казахстан или не
входящими в структуру Правительства (при наличии): ______________________________
___________________________________________________________________.
____________________________
Приложение 11
к Регламенту Правительства
Республики Казахстан
Форма
Мажилис/Сенат Парламента
Республики Казахстан
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Правительства Республики Казахстан на поправки депутатов
Парламента Республики Казахстан по проекту Закона Республики
Казахстан "______________________________________", инициированному
Правительством/депутатами Парламента Республики Казахстан
Правительство Республики Казахстан, рассмотрев поправки депутатов
Мажилиса/Сената Парламента Республики Казахстан по проекту Закона Республики
Казахстан "_____________________", инициированному Правительством/депутатами
Парламента Республики Казахстан, сообщает следующее.

1. Түзетулердің сипаттамалық бөлігі _________________________________
_________________________________________________________________.
(бұл бөлікте түзетулердің негізділігіне, орындылығына және қажеттігіне баға беріледі)
Түзетулерді бағалаған кезде мына факторлар ескеріледі:
1) түзетулер қолданыстағы заңнамада реттеліп қойған құқықтық қатынастарды регламенттемеуге тиіс;
2) түзетулер құқықтың негіз қалаушы қағидаттарына қайшы келмеуге тиіс;
3) түзетулер заң жобасының консультативтік құжатына сәйкес келуге тиіс.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының, кәсіпкерлік субъектілерінің сараптамалық кеңестері мүшелерінің түзетулеріне ұсыныстар мен ескертулер туралы мәліметтер:
___________________________________________________________________.
3. Мемлекеттік кірісті қысқартуды немесе мемлекеттік шығысты ұлғайтуды көздейтін нормалар туралы мәліметтер:
__________________________________________________________________.
Түзетулер бойынша мемлекеттік органдардың келісілген ұстанымында мемлекеттік кірісті қысқартуды немесе мемлекеттік шығысты ұлғайтуды көздейтін нормалар туралы мәліметтер қамтылуға тиіс. Түзетулер мемлекеттік бюджеттің шығыс бөлігінің ұлғаюы немесе кіріс бөлігінің қысқаруы себебінен қолдау таппайтын жағдайда Республикалық бюджет комиссиясының осындай шығын қолдау таппаған отырысының күні мен хаттамасының нөмірі көрсетіледі. Мемлекеттік кірісті ықтимал қысқарту немесе мемлекеттік шығысты ұлғайту бөлігінде қаржылық-экономикалық есеп-қисаптар бар болса, әзірлеуші оларды түзетулер бойынша келісілген ұстанымға қоса береді.
4. Үкімет құрамына кіретін мемлекеттік органдар мен Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін немесе Үкімет құрылымына кірмейтін орталық мемлекеттік органдар арасындағы келіспеушілік (бар болса):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің регламентіне
11-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Парламентінің Мәжілісі/Сенаты
Қазақстан Республикасының Үкіметі/Парламентінің депутаттары бастама жасаған "___________________________________" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы бойынша Қазақстан Республикасының Парламенті депутаттарының түзетулеріне Қазақстан Республикасы Үкіметінің ҚОРЫТЫНДЫСЫ
Қазақстан Республикасының Үкіметі/Парламентінің депутаттары бастама жасаған
"_______________________
________________________________________________" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы бойынша Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісі/Сенаты депутаттарының түзетулерін қарап, Қазақстан Республикасының Үкіметі мынаны хабарлайды.

1. Краткое содержание поправок, отдельно или по группам, связанных между собой,
предлагаемых депутатами Парламента, которые поддерживаются Правительством*.
* Если поддерживаемые поправки влекут увеличение расходной или сокращение
доходной части государственного бюджета, то указываются номер и дата протокола
заседания Республиканской бюджетной комиссии, на котором были одобрены такие затраты.
2. Указываются поправки, которые поддерживаются.
3. Поправки, по которым имеются замечания и предложения.
Кратко излагается содержание поправок с описанием соответствия их стратегическим
целям государства, на какую целевую группу направлены поправки (охарактеризовать
затронутые поправками целевые группы: граждане, предприятия, организации,
государство), с описанием сведений о влиянии на социально-экономическое развитие,
внутриполитическую стабильность, религиозную деятельность, безопасность единого
информационного пространства и указанием одного из вариантов:
(частично поддерживается / не поддерживается).
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________.
Замечания и предложения с учетом мнений государственных органов излагаются по
каждой поправке отдельно или группе связанных между собой поправок последовательно и
должны указываться в рекомендательной форме, при этом:
1) четко указывается часть поправки, если поправка поддерживается частично;
2) кратко указывается обоснование позиции Правительства со ссылкой на причины
непринятия поправки в целом или части с указанием на противоречия нормам Конституции,
иным законодательным актам, документам Системы государственного планирования,
другим документам;
3) указываются иные причины непринятия поправки (несоответствие поручениям
Президента, проводимой политике в конкретной сфере, целям проекта закона, в том числе
связанным с изменением его консультативного документа, предполагающим увеличение
государственных расходов или сокращение государственных доходов);
4) если поправки отклоняются по причине увеличения расходной или сокращения
доходной части государственного бюджета, то указываются номер и дата протокола
заседания Республиканской бюджетной комиссии, на котором такие затраты не были
поддержаны;
5) в случае необходимости Правительством может быть предложена редакция поправки. **
** Редакция поправки может быть предложена лишь по структурным элементам проекта
закона, затрагиваемым поправками депутатов или прямо связанным с ними по содержанию.
На основании изложенного полагаем возможным дальнейшее рассмотрение проекта Закона
в Парламенте Республики Казахстан с учетом настоящего заключения Правительства.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
_________________________________________
Приложение 12
к Регламенту Правительства
Республики Казахстан
Форма
Заключение по принятому Парламентом Республики Казахстан и направляемому Премьер-Министру Республики Казахстан на скрепление подписью закону

1. Парламент депутаттары ұсынатын, Үкімет қолдайтын түзетулердің жеке немесе өзара байланысқан топтар бойынша қысқаша мазмұны*.
* Егер қолдау табатын түзетулер мемлекеттік бюджеттің шығыс бөлігінің ұлғаюына немесе кіріс бөлігінің қысқаруына әкелетін болса, онда Республикалық бюджет комиссиясының осындай шығындар мақұлданған отырысы хаттамасының нөмірі мен күні көрсетіледі.
2. Қолдау табатын түзетулер көрсетіледі.
3. Ескертулер мен ұсыныстар бар түзетулер:
Түзетулердің мазмұны олардың мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына сәйкестігі, түзетулердің қандай нысаналы топқа бағытталғаны (түзетулер қозғайтын нысаналы топтарға сипаттама беру: азаматтар, кәсіпорындар, ұйымдар, мемлекет) сипатталып, әлеуметтік-экономикалық дамуға, ішкі саяси тұрақтылыққа, діни қызметке, бірыңғай ақпараттық кеңістіктің қауіпсіздігіне әсері туралы мәліметтер сипатталып және мына: (ішінара қолдау табады/қолдау таппайды) нұсқалардың бірі көрсетіліп қысқаша жазылады.
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
Мемлекеттік органдардың пікірі ескерілген ескертулер мен ұсыныстар әрбір түзету бойынша жеке немесе өзара байланысқан түзетулер тобы бойынша дәйекті түрде жазылады және ұсынымдық нысанда көрсетілуге тиіс, бұл ретте:
1) егер түзету ішінара қолдау тапса, түзетудің бөлігі нақты көрсетіледі;
2) Конституцияға, өзге де заңнамалық актілерге, Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына, басқа да құжаттарға қайшылықты көрсетіп, түзетуді тұтастай немесе оның бір бөлігін қабылдамау себептеріне сілтеме жасалып, Үкімет ұстанымының негіздемесі қысқаша көрсетіледі;
3) түзетуді қабылдамаудың өзге себептері көрсетіледі (Президент тапсырмаларына, нақты салада жүргізіліп жатқан саясатқа, заң жобасының, оның ішінде оның консультативтік құжатының мемлекеттік шығыстың ұлғаюын немесе мемлекеттік кірістің қысқаруын көздейтін өзгеруіне байланысты мақсаттарына сәйкес келмеуі);
4) егер мемлекеттік бюджеттің шығыс бөлігінің ұлғаюы немесе кіріс бөлігінің қысқаруы себебінен түзетулер қабылданбаса, онда Республикалық бюджет комиссиясының осындай шығын қолдау таппаған отырысы хаттамасының нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) қажет болған жағдайда Үкімет түзетудің редакциясын ұсына алады**
**Түзетудің редакциясын заң жобасының депутаттардың түзетулері қозғайтын немесе мазмұны бойынша олармен тікелей байланысты құрылымдық элементтері бойынша ғана ұсынуға болады.
Баяндалғанның негізінде Заң жобасын Қазақстан Республикасының Парламентінде осы Үкімет қорытындысын ескере отырып одан әрі қарауға болады деп пайымдаймыз.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің регламентіне
12-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының Парламенті қабылдаған және Қазақстан Республикасының Премьер-Министріне қолын қойып бекітуге жіберілетін заң бойынша қорытынды

1. Основания принятия закона.
2. Цели принятия закона.
3. Социально-экономические и правовые последствия реализации закона.
4. Сведения о поправках депутатов Парламента.
5. Сведения о заключениях Правительства Республики Казахстан по поправкам депутатов Парламента.
6. Сведения о сокращении поступлений или увеличении расходов республиканского и местных бюджетов и (или) Национального фонда.
7. Информация о соответствии принятого закона Конституции Республики Казахстан, действующим законодательным актам, а также принятым Парламентом, но не подписанным Президентом Республики Казахстан или не введенным в действие законодательным актам.
8. Заключение о возможности скрепления закона подписью Премьер-Министра Республики Казахстан.
__________________________________
Приложение 13
к Регламенту Правительства
Республики Казахстан
Форма
Информация
(наименование государственного органа)
о реализации принятых законодательных актов
по состоянию на " "__________ 202_ года
_______________________________
(наименование закона, дата, №)
_________________________________________________________________
(наименование соответствующего распоряжения Премьер-Министра
Республики Казахстан, дата, №)
№ п/п
Наименование правово го акта
Форма акта
Государственный орган, ответственный за исполнение
Срок исполнения
Дата внесения проекта постановления в Аппарат Правительства, принятия подзаконного акта, государственной регистрации. (если не исполнен в срок, то указывается на какой стадии исполнения находится)
Дополнительная информация
1
2
3
4
5
6
7
_______________________________________________
Приложение 14
к Регламенту Правительства
Республики Казахстан
Форма
Сводная информация
о реализации принятых законов за______ месяц 20 ___ года
(отдельно указывается информация по подзаконным правовым актам,
принятым в реализацию законов, вытекающих из поручений Президента Республики Казахстан)
1. Количество законодательных актов
______________________________________________________________.
2. Количество распоряжений Премьер-Министра, принятых в реализацию
законодательных актов Республики Казахстан
________________________________________________________________.
3. Общее количество подзаконных актов, предусмотренных к внесению в Аппарат
Правительства (с указанием государственных органов), из них:
своевременно внесенных в Аппарат Правительства (с указанием государственных
органов);
внесенных в Аппарат Правительства с нарушением сроков;
не внесенных в Аппарат Правительства;
исключенных из распоряжения либо срок исполнения которых продлен (при
наличии).
4. Общее количество правовых актов, подлежащих государственной регистрации (с
указанием государственных органов), из них:
своевременно зарегистрированных (с указанием государственных органов);
зарегистрированных с нарушением сроков;
не внесенных на государственную регистрацию;
исключенных из распоряжения, либо срок исполнения которых продлен
(при наличии).

1. Заңды қабылдау негіздемесі.
2. Заңды қабылдау мақсаттары.
3. Заңды іске асырудың әлеуметтік-экономикалық және құқықтық салдары.
4. Парламент депутаттарының түзетулері туралы мәліметтер.
5. Парламент депутаттарының түзетулері бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің қорытындысы туралы мәліметтер.
6. Республикалық және жергілікті бюджет және (немесе) Ұлттық қор түсімдерінің қысқаруы немесе шығыстарының ұлғаюы туралы мәліметтер.
7. Қабылданған заңның Қазақстан Республикасының Конституциясына, қолданыстағы заңнамалық актілерге, сондай-ақ Парламент қабылдаған, бірақ Қазақстан Республикасының Президенті қол қоймаған немесе қолданысқа енгізілмеген заңнамалық актілерге сәйкестігі туралы ақпарат.
8. Заңды Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің қолын қойып бекітудің мүмкіндігі туралы қорытынды.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің регламентіне
13-қосымша
Нысан
Қабылданған заңнамалық актілердің іске асырылуы туралы 202_ жылғы " " _________ жағдай бойынша (мемлекеттік органның атауы) ақпараты
_________________________
(заңның атауы, күні, №)
_____________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі тиісті өкімінің атауы, күні, №)
Р/с
Құқықтық актінің атауы
Актінің нысаны
Орындауға жауапты мемлекеттік орган
Орындау мерзімі
Қаулы жобасының Үкімет Аппаратына енгізілген, заңға тәуелді актінің қабылданған, мемлекеттік тіркелген күні (егер мерзімінде орындалмаса, онда орындаудың қай сатысында екені көрсетіледі)
Қосымша ақпарат
1
2
3
4
5
6
7
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің регламентіне
14-қосымша
Нысан
20__ жылғы ___ айда қабылданған заңдардың іске асырылуы туралы жиынтық ақпарат
(Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларынан туындайтын заңдарды іске асыру үшін қабылданған заңға тәуелді құқықтық актілер жөніндегі ақпарат бөлек көрсетіледі)
1. Заңнамалық актілердің жалпы саны
____________________________________________________________________.
2. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерін іске асыру үшін қабылданған Премьер-Министр өкімдерінің жалпы саны
_____________________________________________________________________.
3. Үкімет Аппаратына енгізу көзделген заңға тәуелді актілердің жалпы саны (мемлекеттік органдарды көрсете отырып) орларың ішінде:
Үкімет Аппаратына уақытылы енгізілген (мемлекеттік органдарды көрсете отырып);
Үкімет Аппаратына мерзімдері бұзылып енгізілген; Үкімет Аппаратына енгізілмеген;
өкімнен алып тасталған не орындау мерзімдері ұзартылған (бар болса).
4. Мемлекеттік тіркеуге жататын құқықтық актілердің жалпы саны (мемлекеттік органдарды көрсете отырып), олардың ішінде:
уақтылы тіркелген (мемлекеттік органдарды көрсете отырып);
мерзімдері бұзылып тіркелген;
мемлекеттік тіркеуге енгізілмеген;
өкімнен алып тасталған не орындау мерзімдері ұзартылған (бар болса).
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің регламентіне

Приложение 14-1
к Регламенту Правительства
Республики Казахстан
Сводная отчетная информация о ходе реализации актов и поручений Президента, переданных на контроль Правительства и государственных органов
Сноска. Регламент дополнен приложением 14-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.02.2024 № 85.
№ п/п
Реквизиты поручения
Содержание поручения
Статус исполнения (исполнено/ на исполнении))
Если поручение исполнено, кратко изложить конечный результат
Если поручение на исполнении, кратко изложить промежуточный результат (в том числе с указанием фактов продления сроков, переводов на среднесрочный/ долгосрочный контроль, установления новых сроков)
В сфере труда и социальной защиты населения
1
В сфере здравоохранения
1
В сфере просвещения
1
В сфере ………………
1
Приложение 14-2
к Регламенту Правительства
Республики Казахстан
План
по реализации итоговых решений Конституционного Суда Республики Казахстан, связанных с внесением изменений и (или) дополнений в нормативные правовые акты
Сноска. Регламент дополнен приложением 14-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.03.2025 № 170.
№ п/п
Наименование мероприятия, решение Конституционного Суда (структурный элемент)
Форма завершения и срок реализации
Ответственный государственный орган (соисполнители)
Должностное лицо не ниже заместителя первого руководителя либо руководителя аппарата
Ответственный исполнитель*
Суть поправок**
Алгоритм реализации с указанием сроков**** и
порядка разработки поправок в законодательство*****
I. Нормативные постановления о признании закона или иного правового акта либо отдельных их положений не соответствующими Конституции Республики Казахстан
II. Нормативные постановления о признании закона или иного правового акта либо отдельных их положений соответствующими Конституции Республики Казахстан в данном Конституционным Судом истолковании
III. Нормативные постановления Конституционного Суда, содержащие рекомендации и предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан
IV. Послания Конституционного Суда о состоянии конституционной законности в Республике Казахстан
Примечания:
* Мероприятие включается исходя из содержания каждой правовой позиции, вытекающей из нормативного постановления Конституционного Суда.
** Заполняется при направлении информации о ходе реализации:
ответственный исполнитель государственного органа (с указанием Ф.И.О. (при его наличии), должности, наименования структурного подразделения, номера телефона, адреса электронной почты);
дата составления документа: ______ 20__ года.
*** Прилагаются тексты проектов нормативных правовых актов, поправок депутатов Парламента, поправок, подготовленных в соответствии с Регламентом Правительства, заключений Правительства, сравнительных таблиц и иных материалов.
**** Сроки по исполнению мероприятий, отражаемых в алгоритме реализации, должны быть разумными и достаточными для их реализации. В случае необходимости установления более длительных сроков для реализации мероприятия государственный орган в плане указывает соответствующие обоснования по каждому мероприятию.
***** Указывается порядок разработки поправок в законодательство:
разработка проекта Закона (общий либо упрощенный порядок);
инициирование поправок, законопроектов депутатами Парламента;
включение поправок в проекты законов в соответствии с Регламентом Правительства.

14-1-қосымша
Үкіметтің және мемлекеттік органдардың бақылауына берілген Президент актілері мен тапсырмаларының іске асырылу барысы туралы жиынтық есептік ақпарат
Ескерту. Регламент 14-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 14.02.2024 № 85 қаулысымен.
Р/с №
Тапсырманың деректемелері
Тапсырманың мазмұны
Орындалу мәртебесі (орындалды,орындалуда)
Егер тапсырма орындалса, түпкілікті нәтижесін баяндау
Егер тапсырма орындалып жатса, аралық нәтижесін қысқаша баяндау (оның ішінде мерзімдерін ұзарту, орта мерзімді/ұзақ мерзімді бақылауға ауыстыру, жаңа мерзімдерді белгілеу фактілерін көрсетіп)
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау саласында
1
Денсаулық сақтау саласында
1
Оқу-ағарту саласында
1
……………… саласында
1
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің регламентіне
14-2-қосымша
Нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуге байланысты Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының қорытынды шешімдерін іске асыру жөніндегі ЖОСПАР
Ескерту. Регламент 14-2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 26.03.2025 № 170 қаулысымен.
Р/с
Іс-шараның атауы, Конституциялық Соттың шешімі (құрылымдық элемент)
Аяқтау нысаны және іске асыру мерзімі
Жауапты мемлекеттік орган (бірлесіп орындаушылар)
Лауазымды адам бірінші басшының орынбасарынан не аппарат басшысынан төмен емес
Жауапты орындаушы*
Түзетулердің мәні**
Мерзімі көрсетілген іске асыру алгоритмі * * * * және
заңнамаға түзетулер әзірлеу тәртібі*****
I. Заңды немесе өзге де құқықтық актіні не олардың жекелеген ережелерін Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес емес деп тану туралы нормативтік қаулылар
II. Осы Конституциялық Соттың түсіндірмесінде заңды немесе өзге де құқықтық актіні не олардың жекелеген ережелерін Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес деп тану туралы нормативтік қаулылар
III. Заңдардың, өзге де НҚА нормалары Конституцияға сәйкес деп танылған, бірақ шаралар қабылдауды талап ететін Конституциялық Соттың нормативтік қаулылары
IV. Конституциялық Соттың Қазақстан Республикасындағы конституциялық заңдылықтың жай-күйі туралы жолдауы
Ескерту:
* Іс-шара Конституциялық Соттың нормативтік қаулысынан туындайтын әрбір құқықтық ұстанымның мазмұнына қарай енгізіледі.
** Іске асыру барысы туралы ақпарат жіберілген кезде толтырылады:
мемлекеттік органның жауапты орындаушысы (Т.А.Ә. (бар болса), лауазымы, құрылымдық бөлімшенің атауы, телефон нөмірі, электрондық пошта мекенжайы көрсетілген);
құжаттың жасалған күні: ______ 20__ жыл.
*** Нормативтік құқықтық актілер жобаларының, депутаттық түзетулердің, Үкімет регламентіне сәйкес дайындалған түзетулердің, Үкімет қорытындыларының, салыстырмалы кестелер мен өзге де материалдардың мәтіндері қоса беріледі.
**** Іске асыру алгоритмінде көрсетілген іс-шараларды орындау мерзімдері ақылға қонымды және оларды іске асыру үшін жеткілікті болуы тиіс. Іс-шараны іске асыру үшін неғұрлым ұзақ мерзімдер белгілеу қажет болған жағдайда, Мемлекеттік орган жоспарда әрбір іс-шара бойынша тиісті негіздемелерді көрсетеді.
***** Заңнамаға түзетулерді әзірлеу тәртібі көрсетіледі:
заң жобасын әзірлеу (жалпы немесе жеңілдетілген тәртіп);
депутаттардың түзетулерге, заң жобаларына бастама жасауы;
Үкімет регламентіне сәйкес заң жобаларына түзетулерді енгізу.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің регламентіне

Приложение 14-3
к Регламенту Правительства
Республики Казахстан
Информация о ходе реализации итоговых решений Конституционного Суда Республики Казахстан, связанных с внесением изменений и (или) дополнений в нормативные правовые акты
Сноска. Регламент дополнен приложением 14-3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.03.2025 № 170.
№ п/п
Наименование мероприятия*;
решение Конституционного Суда (структурный элемент)
Форма завершения и срок реализации
Ответственный государственный орган (соисполнители)
Должностное лицо не ниже заместителя первого руководителя либо руководителя аппарата**
Суть поправок***
Алгоритм реализации с указанием сроков**** и
порядка разработки поправок в законодательство*****
I. Нормативные постановления о признании закона или иного правового акта либо отдельных их положений не соответствующими Конституции Республики Казахстан
II. Нормативные постановления о признании закона или иного правового акта либо отдельных их положений соответствующими Конституции Республики Казахстан в данном Конституционным Судом истолковании
III. Нормативные постановления Конституционного Суда, где нормы законов, иных нормативных правовых актов признаны соответствующими Конституции, но требующие совершенствования законодательства
IV. Послания Конституционного Суда о состоянии конституционной законности в Республике Казахстан
Примечания:
* Мероприятие включается исходя из содержания каждой правовой позиции, вытекающей из нормативного постановления Конституционного Суда.
** Заполняется при направлении информации о ходе реализации:
ответственный исполнитель государственного органа (с указанием Ф.И.О. (при его наличии), должности, наименования структурного подразделения, номера телефона, адреса электронной почты);
дата составления документа: ______ 20__ года.
*** Прилагаются тексты проектов нормативных правовых актов, депутатских поправок, поправок, подготовленных в соответствии с Регламентом Правительства, заключений Правительства, сравнительных таблиц и иных материалов.
**** Сроки по исполнению мероприятий, отражаемых в алгоритме реализации, должны быть разумными и достаточными для их реализации. В случае необходимости установления более длительных сроков для реализации мероприятия государственный орган в плане указывает соответствующие обоснования по каждому мероприятию.
***** Указывается порядок разработки поправок в законодательство:
разработка проекта Закона (общий либо упрощенный порядок);
инициирование поправок, законопроектов депутатами;
включение поправок в проекты законов в соответствии с Регламентом Правительства.

14-3-қосымша
Нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуге байланысты Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының қорытынды шешімдерінің іске асырылу барысы туралы ақпарат
Ескерту. Регламент 14-3-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 26.03.2025 № 170 қаулысымен.
Р/с №
Іс-шараның атауы*;
Конституциялық Соттың шешімі (құрылымдық элемент)
Аяқтау нысаны және іске асыру мерзімі
Жауапты мемлекеттік орган (бірлесіп орындаушылар)
Бірінші басшының орынбасарынан не Аппарат басшысынан төмен емес лауазымды адам**
Түзетулердің мәні***
Мерзімі көрсетілген іске асыру алгоритмі * * * * және
заңнамаға түзетулер әзірлеу тәртібі*****
I. Заңды немесе өзге де құқықтық актіні не олардың жекелеген ережелерін Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес емес деп тану туралы нормативтік қаулылар
II. Осы Конституциялық Соттың түсіндірмесінде заңды немесе өзге де құқықтық актіні не олардың жекелеген ережелерін Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес деп тану туралы нормативтік қаулылар
III. Заңдардың, өзге де НҚА нормалары Конституцияға сәйкес деп танылған, бірақ заңнаманы жетілдіруді талап ететін Конституциялық Соттың нормативтік қаулылары
IV. Конституциялық Соттың Қазақстан Республикасындағы конституциялық заңдылықтың жай-күйі туралы жолдауы
Ескерту:
* Іс-шара Конституциялық Соттың нормативтік қаулысынан туындайтын әрбір құқықтық ұстанымның мазмұнына қарай енгізіледі.
** Іске асыру барысы туралы ақпарат жіберілген кезде толтырылады:
мемлекеттік органның жауапты орындаушысы (Т.А.Ә. (бар болса), лауазымы, құрылымдық бөлімшенің атауы, телефон нөмірі, электрондық пошта мекенжайы көрсетілген);
құжаттың жасалған күні: ______ 20__ жыл.
*** Нормативтік құқықтық актілер жобаларының, депутаттық түзетулердің, Үкімет регламентіне сәйкес дайындалған түзетулердің, Үкімет қорытындыларының, салыстырма кестелер мен өзге де материалдардың мәтіндері қоса беріледі.
**** Іске асыру алгоритмінде көрсетілген іс-шараларды орындау мерзімдері ақылға қонымды және оларды іске асыру үшін жеткілікті болуы тиіс. Іс-шараны іске асыру үшін неғұрлым ұзақ мерзімдер белгілеу қажет болған жағдайда, мемлекеттік орган жоспарда әрбір іс-шара бойынша тиісті негіздемелерді көрсетеді.
***** Заңнамаға түзетулерді әзірлеу тәртібі көрсетіледі:
заң жобасын әзірлеу (жалпы немесе жеңілдетілген тәртіп);
депутаттардың түзетулерге, заң жобаларына бастама жасауы;
Үкімет регламентіне сәйкес заң жобаларына түзетулерді енгізу.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің регламентіне

Приложение 14-4
к Регламенту Правительства
Республики Казахстан
Информация о ходе реализации государственными органами итоговых решений Конституционного Суда Республики Казахстан, связанных с внесением изменений и (или) дополнений в нормативные правовые акты*
Сноска. Регламент дополнен приложением 14-4 в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.03.2025 № 170.
I. Общая информация о реализации итоговых решений Конституционного Суда Республики Казахстан
1. Наименование, дата и номер итогового решения Конституционного Суда Республики Казахстан.
2. Наименование мероприятия, вытекающего из правовой позиции Конституционного Суда Республики Казахстан.
3. Ответственный государственный орган, должностное лицо не ниже заместителя первого руководителя либо руководителя аппарата, ответственный исполнитель.
4. Сведения о механизме реализации: разработка проекта Закона (общий либо упрощенный порядок), инициирование поправок депутатами, включение государственным органом поправок в соответствии с Регламентом Правительства (пункт 124).
5. Информация о ходе исполнения итоговых решений, принятых мерах с указанием сведений и дат внесения в государственные органы, Министерство юстиции, Аппарат Правительства, Администрацию Президента, Мажилис, Сенат Парламента разработанных проектов нормативных правовых актов, депутатских поправок, поправок, подготовленных в соответствии с пунктом 124 Регламента Правительства; согласованных позиций государственных органов; заключений Правительства (проектов заключений):
разработанных проектов нормативных правовых актов и (или) поправок, подготовленных в соответствии с Регламентом Правительства (пункт 124);
согласованных позиций государственных органов;
направление проектов заключений Правительства в государственные органы, Министерство юстиции, Аппарат Правительства, Администрацию Президента, Мажилис, Сенат Парламента.
6. Суть, редакция предлагаемых поправок и обоснований к ним с приложением текстов проектов нормативных правовых актов, поправок государственного органа/поправок депутатов, сравнительных таблиц и необходимых материалов (заключения исследований, схемы, протоколы рабочих групп и пр.).
7. Сведения о сроке внесения в Мажилис Парламента законопроекта, указанном Конституционным Судом.
8. Дата, номер постановления Правительства Республики Казахстан о внесении законопроекта в Мажилис Парламента.
9. Сведения о ходе прохождения законопроекта, поправок в Парламента (о количестве заседаний рабочей группы, руководителе рабочей группы, одобрении на пленарном заседании).

14-4-қосымша
Нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуге байланысты мемлекеттік органдардың Конституциялық Сотының қорытынды шешімдерінің іске асырылу барысы туралы ақпарат*
Ескерту. Регламент 14-4-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 26.03.2025 № 170 қаулысымен.
I. Конституциялық Соттың қорытынды шешімдерін іске асыру туралы жалпы ақпарат
1. Конституциялық Соттың қорытынды шешімінің атауы, күні және нөмірі.
2. Конституциялық Соттың құқықтық ұстанымынан туындайтын іс-шараның атауы.
3. Жауапты мемлекеттік орган, бірінші басшының орынбасарынан не аппарат басшысынан төмен емес лауазымды адам, жауапты орындаушы.
4. Іске асыру тетігі туралы мәліметтер: заң жобасын әзірлеу (жалпы не оңайлатылған тәртіп), депутаттардың түзетулерге бастама жасауы, мемлекеттік органның Үкімет регламентіне сәйкес түзетулерді енгізуі (124-тармақ).
5. Үкімет регламентінің 124-тармағына сәйкес әзірленген нормативтік құқықтық актілердің, депутаттық түзетулердің, түзетулердің әзірленген жобаларын; мемлекеттік органдардың келісілген ұстанымдарын; Үкімет қорытындыларын мемлекеттік органдарға, Әділет министрлігіне, Үкімет Аппаратына, Президент Әкімшілігіне, Мәжіліске, Парламент Сенатына енгізудің мәліметтері мен күндерін көрсете отырып, қабылданған шаралар туралы, қорытынды шешімдердің орындалу барысы туралы ақпарат (қорытынды жобалар):
Үкімет Регламентіне сәйкес дайындалған нормативтік құқықтық актілердің және/немесе тузетулердің әзірленген жобалары (124-тармақ);
мемлекеттік органдардың келісілген ұстанымдары;
Үкімет қорытындыларының жобаларын мемлекеттік органдарға, Әділет министрлігіне, Үкімет Аппаратына, Президент Әкімшілігіне, Мәжіліске, Парламент Сенатына жолдауы.
6. Мәні, НҚА жобаларының мәтіндерін, мемлекеттік органның түзетулерін/депутаттардың түзетулерін, салыстырмалы кестелер мен қажетті материалдарды (зерттеу қорытындылары, схемалар, жұмыс топтарының хаттамалары және т.б.) қоса бере отырып, оларға ұсынылатын түзетулер мен негіздемелердің редакциясы.
7. Конституциялық Сот көрсеткен заң жобасын Парламент Мәжілісіне енгізу мерзімі туралы мәліметтер.
8. Заң жобасын Парламент Мәжілісіне енгізу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысының күні, нөмірі.
9. Заң жобасының, Парламенттегі түзетулердің өту барысы туралы мәліметтер (жұмыс тобы отырыстарының саны, жұмыс тобының басшысы, жалпы отырыста мақұлдау туралы).

Отчет по ТОП-3 актуальных проблем, выявляемых на основе данных аналитической системы Qlik за _ квартал 20_ года
___________________________________________________________________
(наименование государственного органа)
№ п/п
Наименование госорганов
ТОП-3 вопроса / количество / %
ТОП-3 / количество / % предыдущего периода
Динамика изменения актуальных вопросов
Меры по решению проблем, поднимаемых заявителями
Всего обращений
ТОП-1
ТОП-2
ТОП-3
ТОП-1
ТОП-2
ТОП-3
А
Б
1
2
3
4
7
8
9
10
11
________________________________________________
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 10
Перечень утративших силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан
1. Пункт 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 2 июня 2022 года № 355 "О некоторых вопросах реализации Указа Президента Республики Казахстан от 13 апреля 2022 года № 872 "О мерах по дебюрократизации деятельности государственного аппарата".
2. Подпункт 2) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 2 сентября 2022 года № 644 "О внесении изменений в постановления Правительства Республики Казахстан от 6 октября 2016 года № 569 "Об утверждении Правил разработки, согласования проектов подзаконных нормативных правовых актов" и от 2 июня 2022 года № 355 "О некоторых вопросах реализации Указа Президента Республики Казахстан от 13 апреля 2022 года № 872 "О мерах по дебюрократизации деятельности государственного аппарата".
3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 сентября 2022 года № 660 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 2 июня 2022 года № 355 "О некоторых вопросах реализации Указа Президента Республики Казахстан от 13 апреля 2022 года № 872 "О мерах по дебюрократизации деятельности государственного аппарата".
4. Подпункт 2) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 20 октября 2022 года № 837 "О внесении изменений в постановления Правительства Республики Казахстан от 6 октября 2016 года № 569 "Об утверждении Правил разработки, согласования проектов подзаконных нормативных правовых актов" и от 2 июня 2022 года № 355 "О некоторых вопросах реализации Указа Президента Республики Казахстан от 13 апреля 2022 года № 872 "О мерах по дебюрократизации деятельности государственного аппарата".
________________________________________________

20_ жылғы _ тоқсанда Qlik талдамалық жүйесінің деректері негізінде анықталған ТОП-3 өзекті проблемалар жөніндегі есеп _______________________________________________ (мемлекеттік органның атауы)
Р/с №
Мемлекеттік органдардың атауы
ТОП-3 мәселе / саны / %
ТОП-3 / саны / алдыңғы кезеңнің %
Өзекті мәселелердің өзгеру серпіні
Өтініш берушілер көтеретін проблемаларды шешу жөніндегі шаралар
Өтініштердің барлығы
ТОП-1
ТОП-2
ТОП-3
ТОП-1
ТОП-2
ТОП-3
А
Б
1
2
3
4
7
8
9
10
11
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 10 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылатын кейбір шешімдерінің тізбесі
1. "Мемлекеттік аппараттың қызметін бюрократиядан арылту жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 13 сәуірдегі № 872 Жарлығын іске асырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 2 маусымдағы № 355 қаулысының 1-тармағы.
2. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу, келісу қағидаларын бекіту туралы" 2016 жылғы 6 қазандағы № 569 және "Мемлекеттік аппараттың қызметін бюрократиядан арылту жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 13 сәуірдегі № 872 Жарлығын іске асырудың кейбір мәселелері туралы" 2022 жылғы 2 маусымдағы № 355 қаулыларына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 2 қыркүйектегі № 644 қаулысының 1-тармағының 2) тармақшасы.
3. "Мемлекеттік аппараттың қызметін бюрократиядан арылту жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 13 сәуірдегі № 872 Жарлығын іске асырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 2 маусымдағы № 355 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 7 қыркүйектегі № 660 қаулысы.
4. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу, келісу қағидаларын бекіту туралы" 2016 жылғы 6 қазандағы № 569 және "Мемлекеттік аппараттың қызметін бюрократиядан арылту жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 13 сәуірдегі № 872 Жарлығын іске асырудың кейбір мәселелері туралы" 2022 жылғы 2 маусымдағы № 355 қаулыларына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 20 қазандағы № 837 қаулысының 1-тармағының 2) тармақшасы.