Об утверждении Ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 7-1/587. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 августа 2015 года № 11940.
В соответствии с подпунктом 9) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 13.08.2021 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Ветеринарные (ветеринарно-санитарные) правила.
2. Департаменту ветеринарной и пищевой безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
__________ Б. Султанов
" " 2015 год
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной
экономики Республики
Казахстан
___________ Е. Досаев
" " 2015 год
"СОГЛАСОВАН"
Исполняющий обязанности
Министра национальной
экономики Республики
Казахстан
___________ Т. Жаксылыков
" " 2015 год
Утверждены
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 июня 2015 года № 7-1/587
Ветеринарные (ветеринарно-санитарные) правила
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Ветеринарные (ветеринарно-санитарные) правила (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" (далее – Закон) и устанавливают ветеринарные (ветеринарно-санитарные) требования к объектам государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора, а также определяют порядок проведения ветеринарных мероприятий на основе ветеринарных нормативов, являющихся обязательными для исполнения физическими и юридическими лицами.

Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидаларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 7-1/587 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 25 тамызда № 11940 болып тіркелді.
"Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 9) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 13.08.2021 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринария және тамақ қауіпсіздігі департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі
___________ Б. Сұлтанов
"__________ " 2015 жыл
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
_____________ Е. Досаев
"____________" 2015 жыл "КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
___________ Т. Жақсылықов
"__________ " 2015 жыл
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 29 маусымдағы
№ 7-1/587 бұйрығымен
бекітілген
Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидалар
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидалар (бұдан әрі – Қағидалар) "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 8-бабының 9) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік ветерианриялық-санитариялық бақылау және қадағалау объектілеріне қойылатын ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды белгілейді, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың орындауы үшін міндетті болып табылатын ветеринариялық нормативтердің негізінде ветеринариялық іс-шараларды жүргізу тәртібін айқындайды.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 13.08.2021 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используется следующее понятие:
1) больное животное – животное в организме которого обнаружен возбудитель болезни, выявленный в результате диагностического исследования серологическим, бактериологическим методами или полимеразно-цепной реакцией (далее – ПЦР) биологического (патологического) материала, отобранного от животного или при забое животного (исследовании лимфатических узлов и внутренних (паренхиматозных) органов) или от абортированного плода;
2) благополучная эпизоотологическая единица с вакцинацией - эпизоотологическая единица (гурт, стадо, отара, табун), где достигнут групповой отрицательный результат диагностических исследований, отсутствуют другие признаки наличия бруцеллезной инфекции, но имеется угроза заноса возбудителя и в связи с этим проведена вакцинация;
3) дополнительные диагностические исследования – осуществление лабораторного контроля поголовья животных эпизоотологической единицы, по которым:
в результате проведения диагностических исследований методом ПЦР или бактериологического исследования с биологической пробой (далее – биопроба) не определен статус неблагополучия эпизоотологической единицы, но имеются положительно реагирующие на бруцеллез животные по результатам первичных диагностических исследований;
оздоровлены с применением вакцин против бруцеллеза.
Дополнительные диагностические исследования животных в этих случаях являются мерой, вводимой в качестве альтернативы установления ветеринарного режима с введением ограничительных мероприятий.
4) благополучная эпизоотологическая единица с дополнительным диагностическим исследованием – эпизоотологическая единица, в которой находится животное положительно реагирующие по результатам первичных и вторичных диагностических исследований или эпизоотологическая единица, которая оздоровлена с применением вакцин против бруцеллеза;
5) скотомогильник (биотермическая яма) – место для долговременного захоронения трупов сельскохозяйственных и домашних животных, павших от эпизоотии или забитых в порядке предупреждения ее распространения. Особый статус охраны и учета имеют захоронения с сибирской язвой;
6) неблагополучный по заболеванию пункт (неблагополучный пункт) – территория, на которой установлен эпизоотический очаг;
7) неблагополучная эпизоотологическая единица – гурт, стадо, отара, табун в котором были выявлены больные животные;

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 13.08.2021 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғым пайдаланылады:
1) ауру жануар – жануардан немесе жануарды сою кезінде (лимфа түйіндерін және ішкі (паренхиматозды) органдарды зерттеу) немесе түсіктен алынған биологиялық (патологиялық) материалды серологиялық, бактериологиялық әдістермен немесе полимеразды-тізбектік реакциямен (бұдан әрі – ПТР) зерттеу нәтижесінде анықталған, ағзасында ауру қоздырғышы табылған жануар;
2) вакциналанатын саламатты эпизоотологиялық бірлік – диагностикалық зерттеулердің топтық теріс нәтижесіне қол жеткізілген, бруцеллез инфекциясының бар екендігін білдіретін басқа белгілер жоқ, бірақ қоздырғыштың ену қаупі бар және осыған байланысты вакциналау жүргізілген эпизоотологиялық бірлік (үйір, мал тобы, отар, табын);
3) қосымша диагностикалық зерттеулер – ПТР әдісімен зерттеу немесе биологиялық сынамамен (бұдан әрі – биосынама) бактериологиялық зерттеу жүргізу нәтижесінде эпизоотологиялық бірліктің саламатсыздық мәртебесі анықталмаған, бірақ алғашқы диагностикалық зерттеулер нәтижелері бойынша бруцеллезге оң нәтиже берген жануарлар бар, бруцеллезге қарсы вакцина қолдана отырып сауықтырылған эпизоотологиялық бірліктегі жануарлар басына зертханалық бақылау жүргізу.
Бұл жағдайларда жануарларды қосымша диагностикалық зерттеу шектеу іс-шараларын енгізе отырып, ветеринариялық режимді белгілеудің баламасы ретінде енгізілетін шара болып табылады.
4) қосымша диагностикалық зерттелетін саламатты эпизоотологиялық бірлік – алғашқы және екінші диагностикалық зерттеулердің қорытындысы бойынша оң нәтиже берген жануарлары бар эпизоотологиялық бірлік немесе бруцеллезге қарсы вакцина қолдана отырып сауықтырылған эпизоотологиялық бірлік;
5) мал қорымы (биотермиялық шұңқыр) – эпизоотиядан өлген немесе таралуының алдын алу мақсатында сойылған ауыл шаруашылығы және үй жануарларының өлекселерін ұзақ мерзімді сақтауға арналған орын. Сібір жарасы көмінділері қорғау мен есепке алудың ерекше мәртебесіне ие;
6) ауру бойынша саламатсыз пункт (саламатсыз пункт) – эпизоотия ошағы белгіленген аумақ;
7) саламатсыз эпизоотологиялық бірлік – ауру жануар анықталған үйір, мал тобы, отар, табын;

8) благополучный пункт – эпизоотологическая единица (гурт, стадо, отара, табун), благополучный хозяйствующий субъект и благополучный населенный пункт, в котором не обнаружены больные животные и положительно реагирующие животные;
9) хозяйствующий субъект – физические и юридические лица, занимающиеся выращиванием животных;
10) эпизоотологическая единица – группа эпизоотической связанных животных (гурт, стадо, отара, табун), с равной вероятностью подвергающихся риску воздействия возбудителя болезни, по причине того, что они находятся в одном месте (на одном выгоне, пастбище и других местах).
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 23.05.2019 № 206 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 13.08.2021 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Ветеринарные (ветеринарно-санитарные, зоогигиенические) требования к объектам государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Требования к сельскохозяйственным животным, половым
и соматическим клеткам животных
3. Половые и соматические клетки забираются у клинически здоровых животных с субъектов, расположенных на территориях, свободных от заразных болезней животных.
4. Требования к животным, соматическим и половым клеткам животных установлены Едиными ветеринарными (ветеринарно-санитарными) требованиями, предъявляемыми к товарам, подлежащим ветеринарному контролю (надзору), утвержденными решением Комиссии Евразийского экономического союза от 18 июня 2010 года № 317 "О применении ветеринарно-санитарных мер в Евразийском экономическом союзе" (далее – Единые ветеринарные требования).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 13.08.2021 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Требования к продукции и сырью
животного происхождения
5. Требования к продукции и сырью животного происхождения устанавливаются техническими регламентами в области ветеринарии, утверждаемыми в соответствии с подпунктом 22) статьи 8 Закона, техническим регламентом Таможенного союза "О безопасности молока и молочной продукции", утвержденным решением Совета Евразийской экономической комиссии от 9 октября 2013 года № 67, техническим регламентом Таможенного союза "О безопасности мяса и мясной продукции", утвержденным решением Совета Евразийской экономической комиссии от 9 октября 2013 года № 68, техническим регламентом Таможенного союза Решение "О безопасности пищевой продукции", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 9 декабря 2011 года № 880 и Едиными ветеринарными требованиями.

8) саламатты пункт – ауру жануар және оң нәтиже берген жануар анықталмаған эпизоотологиялық бірлік (үйір, мал тобы, отар, табын), саламатты шаруашылық субъектісі және саламатты елді мекен;
9) шаруашылық жүргізуші субъект – жануарлар өсірумен айналысатын жеке және заңды тұлғалар;
10) эпизоотологиялық бірлік – эпизоотиялық тұрғыдан байланысты, бір жерде (бір өрісте, жайылымда және басқа жерлерде) болуы себепті ауру қоздырғыштың әсер етуі тәуекеліне ұшырау ықтималдығы бірдей жануарлар тобы (үйір, мал тобы, отар, табын).
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 23.05.2019 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 13.08.2021 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-тарау. Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау объектілеріне қойылатын ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық, зоогигиеналық) талаптар
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ауыл шаруашылығы жануарларына, жануарлардың жыныс
және соматикалық жасушаларына қойылатын талаптар
3. Жыныс және соматикалық жасушалар жануарлардың жұқпалы аурулары таралмаған аумақтарда орналасқан субъектілердегі клиникалық сау жануарлардан алынады.
4. Жануарларға, жануарлардың соматикалық және жыныстық жасушаларына қойылатын талаптар "Еуразиялық экономикалық одақта ветеринариялық-санитариялық шараларды қолдану туралы" Еуразиялық экономикалық одақ комиссиясының 2010 жылғы 18 маусымдағы № 317 шешімімен бекітілген Ветеринариялық бақылауға (қадағалауға) жататын тауарларға қойылатын бірыңғай ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарда (бұдан әрі – Бірыңғай ветеринариялық талаптар) белгіленген.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 13.08.2021 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Жануарлардан алынатын өнімдер мен
шикізатқа қойылатын талаптар
5. Жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатқа қойылатын талаптар Заңның 8-бабының 22) тармақшасына сәйкес бекітілетін ветеринария саласындағы техникалық регламенттермен, Евразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2013 жылғы 9 қазандағы № 67 шешімімен бекітілген "Сүт және сүт өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" Кеден одағының техникалық регламентімен, Евразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2013 жылғы 9 қазандағы № 68 шешімімен бекітілген "Ет және ет өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" Кеден одағының техникалық регламентімен, Кеден одағы комиссиясының 2011 жылғы 9 желтоқсандағы № 880 шешімімен бекітілген "Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" Кеден одағының техникалық регламентімен және Бірыңғай ветеринариялық талаптармен белгіленеді.

Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Требования к ветеринарным препаратам,
кормам и кормовым добавкам
6. Производство, ввоз (импорт), реализация и применение (использование) ветеринарных препаратов, кормовых добавок разрешаются только после их государственной регистрации, за исключением случаев производства, ввоза (импорта) в объемах, необходимых для проведения регистрационных испытаний.
Обращение ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, включая их производство, ввоз (импорт), транспортировку (перемещение), реализацию, применение (использование), подлежит обязательному государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору.
7. Ввоз, перевозка ветеринарных препаратов, а также кормовых добавок химического и микробиологического синтеза в соответствии с Едиными ветеринарными требованиями осуществляются без ветеринарного сертификата в сопровождении документа, подтверждающего их качество и безопасность, выдаваемого предприятием-изготовителем.
Параграф 4. Требования к пробам перемещаемых (перевозимых)
объектов и биологического материала для диагностики и
ветеринарно-санитарной экспертизы
8. Требования к пробам перемещаемых (перевозимых) объектов и биологического материала устанавливаются Правилами отбора проб перемещаемых (перевозимых) объектов и биологического материала, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 7-1/393 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11618).
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 13.08.2021 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 5. Требования к изделиям (средствам) и атрибутам
ветеринарного и зоогигиенического назначения, используемые для
профилактики, лечения, обработки и идентификации животных,
диагностики заболеваний животных, ветеринарно-санитарной
экспертизы
9. Требования к изделиям (средствам) и атрибутам ветеринарного и зоогигиенического назначения, используемые для профилактики, лечения, обработки и идентификации животных, диагностики заболеваний животных устанавливается в зависимости от их назначения (использования).

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Ветеринариялық препараттарға, жемшөп пен
жемшөп қоспаларына қойылатын талаптар
6. Ветеринариялық препараттарды, жемшөп қоспаларын тiркеу сынақтарын жүргiзу үшiн қажеттi көлемде өндiру, әкелу (импорттау) жағдайларын қоспағанда, оларды мемлекеттiк тiркеуден өткiзгеннен кейiн ғана өндiруге, әкелуге (импорттауға), өткiзу мен қолдануға (пайдалануға) рұқсат етiледi.
Ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндiрудi, әкелудi (импорттауды), тасымалдауды (орнын ауыстыруды), өткiзудi, қолдануды (пайдалануды) қоса алғанда, олардың айналысы мiндеттi мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауға және қадағалауға жатады.
7. Ветеринариялық препараттардың, сондай-ақ химиялық және микробиологиялық синтезделген жемшөп қоспаларының сапасы мен қауіпсіздігін растайтын, шығарушы кәсіпорын беретін ілеспе құжат бар болса, оларды әкелу, тасымалдау Бірыңғай ветеринариялық талаптарға сәйкес ветеринариялық сертификатсыз жүзеге асырылады.
4-параграф. Диагностика және ветеринариялық-санитариялық
сараптамаға арналған орны ауыстырылатын (тасымалданатын)
объектілердің және биологиялық материалдың сынамаларына
қойылатын талаптар
8. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің және биологиялық материалдың сынамаларына қойылатын талаптар Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 7-1/393 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11618 болып тіркелген) бекітілген Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің және биологиялық материалдың сынамаларын іріктеу қағидаларында белгіленеді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 13.08.2021 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-параграф. Жануарлар профилактикасы, оларды емдеу,
өңдеу (дауалау) және бірдейлендіру, жануарлар ауруларының
диагностикасы, ветеринариялық-санитариялық сараптама үшiн
пайдаланылатын ветеринариялық және зоогигиеналық мақсаттағы
бұйымдар (құралдар) мен атрибуттарға қойылатын талаптар
9. Жануарлар профилактикасы, оларды емдеу, өңдеу (дауалау) және бірдейлендіру, жануарлар ауруларының диагностикасы үшiн пайдаланылатын ветеринариялық және зоогигиеналық мақсаттағы бұйымдар (құралдар) мен атрибуттарға қойылатын талаптар олардың арналуы (пайдалануына) байланысты орнатылады.

10. Требования к изделиям (средствам) и атрибутам для проведения идентификации сельскохозяйственных животных устанавливаются в соответствии с Правилами идентификации сельскохозяйственных животных, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 7-1/68 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11127), и Правилами регистрации лазерных станций, изделий (средств) и атрибутов для проведения идентификации сельскохозяйственных животных и производителей, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 июля 2015 года № 7-1/678 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11926).
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 13.08.2021 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 6. Требования к транспортным средствам, всем видам
тары, упаковочным материалам, как к вероятным факторам
передачи возбудителей болезней животных
11. Транспортные средства, въезжающие на территорию Республики Казахстан из приграничной территории сопредельных государств в которых зарегистрирована вспышка особо опасных болезней животных, подвергают дезинфекции.
Дезинфекции подвергают ходовые части всех въезжающих на территорию Республики Казахстан автотранспортных средств для защиты от заноса возбудителей заразных болезней животных в том числе общих для человека и животных.
12. В зависимости от характера перемещаемых (перевозимых) объектов и их ветеринарно-санитарной оценки транспортные средства обрабатывают по одной из трех категорий:
1) первой;
2) второй;
3) третьей.
13. Обработке по первой категории подлежат транспортные средства, в которых перевозили:
1) здоровых животных (включая птицу, зверей, зоопарковых животных, пчел, пресмыкающихся) из пунктов, находящихся на территории ветеринарно-санитарного благополучия;
2) продукция и сырье животного происхождения, полученные от здоровых животных.
Также обработке по первой категории подлежат транспортные средства, подаваемые под погрузку убойных животных, мяса, мясопродуктов, фуражного зерна и концентрированных кормов, перевозимых россыпью.
14. Обработке по второй категории подлежат транспортные средства после перевозки:
1) животных и птиц, среди которых при транспортировке обнаружены больные или подозрительные по заболеванию заразными болезнями, а также трупы животных (птиц), павших от незаразных или заразных заболеваний;

10. Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдарға (құралдарға) және атрибуттарға қойылатын талаптар Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 7-1/68 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11127 болып тіркелген) бекітілген Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру қағидаларына және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 21 шілдедегі № 7-1/678 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11926 болып тіркелген) бекітілген Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу үшін лазерлік станцияларды, бұйымдарды (құралдарды) және атрибуттарды және оларды өндірушілерді тіркеу қағидаларына сәйкес белгіленеді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 13.08.2021 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-параграф. Жануарлар ауруларының қоздырушыларын тарататын
факторлар болуы мүмкiн көлiк құралдарына, ыдыстың барлық
түрлерiне, буып-түю материалдарына қойылатын талаптар
11. Жануарлардың аса қауiптi аурулары тiркелген шектес мемлекеттердiң шекаралас аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына кіретін көлiк құралдары Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында белгiленген кезеңде және тәртiппен дезинфекциялануы тиіс.
Қазақстан Республикасының аумағына енетін барлық көлік құралдарының қозғалғыш бөліктері жануарлардың жұқпалы аурулары, оның ішінде жануарлар мен адамға ортақ жұқпалы аурулар қоздырғыштарының әкелуінен қорғау үшін дезинфекцияланады.
12. Орын ауыстырылатын (тасмалданатын) объектінің сипатына және олардың ветеринариялық-санитариялық бағасына байланысты көлік құралдары үш санаттың бірі бойынша өңделеді:
1) бірінші;
2) екінші;
3) үшінші.
13. Мыналарды:
1) ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақтағы пункттерден шыққан дені сау жануарларды (оның ішінде құсты, аңдарды, хайуанаттар бағы жануарларын, араларды, бауырымен жорғалаушыларды қоса алғанда);
2) дені сау жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты тасымалдаған көлік құралдары бірінші санат бойынша өңдеуге жатады.
Үймемен тасымалданатын сойылған жануарларды, етті, ет өнімдерін, жемдік астық пен құнарлы жем шөпті тиеуге берілетін көлік құралдары да бірінші санат бойынша өңдеуге жатады.
14. Мыналарды:
1) тасымалдау кезінде арасында ауру немесе жұқпалы ауруы бар деген күдік туған жануарлар мен құстарды, сондай-ақ жұқпайтын немесе жұқпалы аурулардан өлген жануарлардың (құстардың) өлекселерін;

2) продукцию и сырья животного происхождения, полученных от больных заразными заболеваниями животных и птиц или заготовленных из неблагополучных пунктов по заразным заболеваниям;
3) живой товарной рыбы, а также подаваемых на погрузку рыб, оплодотворенной икры, раков, предназначенных для целей разведения и акклиматизации;
4) импортной шерсти, подвергнутой горячей мойке в стране-экспортере.
Ветеринарно-санитарной обработке по второй категории подлежат также транспортные средства, предназначенные для погрузки на экспорт племенных, пользовательных, цирковых, зоопарковых и спортивных животных, а также мяса и мясопродуктов.
15. Обработке по третьей категории подлежат транспортные средства после перевозки:
1) животных, у которых в пути следования или при выгрузке установлено заболевание или подозрение на заболевание особо опасными болезнями, включенными в список Всемирной организации здоровья животных (Международное эпизоотическое бюро) (далее – МЭБ) или среди животных, павших от болезней;
2) кожевенного сырья, не исследованного на сибирскую язву;
3) импортного сырья животного происхождения, поступающего из неблагополучных стран;
4) импортной шерсти, щетины, волоса, пуха, пера, очеса, линьки и других не прошедших камерной обработки и горячей мойки;
5) продукция животного происхождения неизвестного ветеринарно-санитарного происхождения;
6) сырья и полуфабрикатов животного происхождения из стран, неблагополучных по заразным болезням животных, не встречающихся на территории Республики Казахстан;
7) сборной и полевой кости.
Сноска. Пункт 15 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Транспортные средства, подлежащие ветеринарно-санитарной обработке по первой категории, сначала очищают от навоза, мусора, остатков продукций животного происхождения и других загрязнений, а затем промывают. Промывку проводят горячей водой. Струей воды у промываемой поверхности температурой не ниже 60 оС и давление при выходе из брандспойта не менее 2 атмосфер. Промывают пол и приспособления, затем стены, потолок и внутренние стороны дверей и решетки. Не отмытые загрязнения удаляют с помощью скребков, щеток и метел. Затем вторично промывают пол и приспособления до полного исчезновения помутнения стекающей воды. Заканчивают промывку обработкой стен.
Транспортные средства, подлежащие ветеринарно-санитарной обработке по второй категории, подвергают механической очистке, промывке и дезинфекции. Перед механической очисткой внутренние стены и пол или поверхностный слой навоза, а также все находящиеся приспособления увлажняют дезинфицирующим раствором.
Для влажной дезинфекции используют установки, снабженные распыляющими наконечниками. Дезинфекции подвергают вначале пол, затем стены и потолок, после чего вторично дезинфицируют пол.
Дезинфицирующий раствор распыляют под прямым углом с равномерным нанесением его на всю внутреннюю поверхность транспортного средства. Орошают раствором углы, щели, двери. Дезинфицируют наружные стены транспортных средств.
Ветеринарно-санитарная обработка ходовой части транспорта на дезинфицирующем барьере (дезинфицирующий блок) включает в себя следующие операции:

2) жұқпалы аурумен ауыратын жануарлардан және құстардан алынған немесе жұқпалы аурулар бойынша қолайсыз пункттерден дайындалған өнімдер мен шикізатты;
3) өсіру және жерсіндіру мақсатына арналған тауарлық тірі балықтарды, сондай-ақ тиеуге берілетін балықты, ұрықтандырылған уылдырықты, шаяндарды;
4) экспорттаушы елде ыстық жуудан өткен импорттық жүнді тасымалдағаннан кейін көлік құралдары екінші санат бойынша өңдеуге жатады.
Асыл тұқымды, күнделікті пайдаланылатын, цирктік, хайуанаттар бағы және спорттық жануарларды, сондай-ақ ет пен ет өнімдерін экспортқа тиеуге арналған көлік құралдары да екінші санат бойынша ветеринариялық-санитариялық өңдеуге жатады.
15. Мыналарды:
1) жолда болған кезде немесе түсіру кезінде Жануарлардың саулығы жөніндегі дүниежүзілік ұйымның (Халықаралық эпизоотиялық бюро) (бұдан әрі – ХЭБ) тізіміне енгізілген аса қауіпті ауруларға шалдыққаны анықталған немесе күдік тудырған немесе аурулардан өлген жануарлар арасында болған жануарларды;
2) сібір жарасына зерттелмеген тері-былғары шикізатын;
3) қолайсыз елдерден түсетін жануарлардан алынатын импорттық шикізатты;
4) камералық өңдеуден және ыстықпен жуудан өтпеген импорттық жүнді, қылшықты, қылды, мамықты, қауырсынды, түбітті, қабықты және басқаларын;
5) ветеринариялық-санитариялық шығу тегі белгісіз жануарлардан алынатын өнімді;
6) жануарлардың Қазақстан Республикасының аумағында кездеспейтін жұқпалы аурулары бойынша қолайсыз елдерден әкелінген жануарлардан алынған шикізат пен жартылай фабрикаттарды;
жиналған және даладағы сүйектерді тасымалдағаннан кейін көлік құралдары үшінші санат бойынша өңдеуге жатады.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Бірінші санат бойынша ветеринариялық-санитариялық өңдеуге жататын көлік құралдары алдымен қидан, қоқыстан, жануарлардан алынатын өнімдердің қалдықтарынан және басқа да ластанудан тазартылады, содан кейін жуады. Жуу ыстық сумен жүргізіледі. Жуылатын беткі қабаттардағы су ағысының температурасы 600С төмен болмауы және брандспойттан шыққан кездегі қысымы 2 атмосферадан кем болмауы тиіс. Еден мен құрал-жабдықтарды, содан кейін қабырғаларды, төбені және есіктің ішкі жағы мен торларды жуады. Жуылмай қалған кірді қырғыштың, щетканың және сыпырғыштың көмегімен кетіреді. Содан кейін екінші қайтара еден мен құрал жабдықтарды аққан су лайланудан толық тазарғанша жуады. Жууды қабырғаны өңдеумен аяқтайды.
Екінші санат бойынша ветеринариялық-санитариялық өңдеуге жататын көлік құралдары механикалық әдіспен тазартылады, жуылады және дезинфекцияланады. Механикалық тазарту алдында ішкі қабырғалар мен еден немесе қидың үстіңгі қабаты, сондай-ақ көлік ішіндегі барлық құрал-жабдықтар дезинфекциялық ерітіндісімен ылғалдандырылады.
Ылғалды дезинфекциялау үшін шашыратқыш ұшы бар қондырғылар пайдаланылады. Алдымен еден, содан кейін қабырғалар мен төбе дезинфекцияланады, осыдан кейін еден екінші рет дезинфекцияланады.
Дезинфекциялаушы ерітіндіні ол көлік құралының ішіндегі барлық үстіңгі беттерге бірқалыпты шаша отырып мүмкіндігінше тік бұрышпен шашылады. Ерітінді, бұрыштарға, тесіктерге, есіктерге шашылады. Көлік құралдарының сыртқы қабырғалары міндетті түрде дезинфекцияланады.
Дезинфекциялаушы кедергіде (дезинфекциялау блогы) көліктің қозғалғыш бөлігін ветеринариялық-санитариялық өңдеу мынадай операцияларды қамтиды:

1) механическая очистка и мойка ходовой части и днища;
2) заправка дезинфицирующей ванны рабочим дезинфицирующим раствором;
3) обработка транспорта в дезинфицирующем блоке путем орошения (колес и днища);
4) удаление остатков дезинфицирующего раствора с поверхности ходовой части.
17. Тару и упаковочные материалы для перемещаемых (перевозимых) объектов используют чистую, сухую, без посторонних запахов, водостойкую и жиростойкую, не растворимую и несорбирующую, не изменяющую химический состав продукции, не придающую ему вкусов и запахов.
Параграф 7. Требования к деятельности физических и
юридических лиц в области ветеринарии
18. Физические и юридические лица по предупреждению болезней животных, включая болезни, общие для животных и человека обеспечивают:
1) осуществление ветеринарных и административно-хозяйственных мероприятий с соблюдением настоящих Правил, обеспечивающих предупреждение болезней животных и безопасность перемещаемых (перевозимых) объектов;
2) осуществление содержания, разведения и использования животных, включая животных в зоопарках, цирках, на пасеках, в аквариумах в соответствии с настоящими Правилами и ветеринарными нормативами;
3) недопущение загрязнения окружающей среды;
4) содержание территории, животноводческих помещений, а также сооружений для хранения и переработки кормов, продукции и сырья животного происхождения в соответствии с настоящими Правилами и ветеринарными нормативами;
5) соблюдение зоогигиенических и ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований при размещении, строительстве, реконструкции и вводе в эксплуатацию объектов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора, связанных с содержанием, разведением, использованием, производством, заготовкой (убоем), хранением, переработкой и реализацией, а также при транспортировке (перемещении) перемещаемых (перевозимых) объектов;
6) идентификацию сельскохозяйственных животных;
7) извещение подразделений местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии, государственных ветеринарных организаций, созданных местными исполнительными органами, органов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора о:
вновь приобретенном (приобретенных) животном (животных), полученном приплоде, его (их) убое и реализации;
случаях падежа, одновременного заболевания нескольких животных или об их необычном поведении и до прибытия специалистов в области ветеринарии, государственных ветеринарно-санитарных инспекторов принятие мер к изолированному содержанию животных при подозрении в заболевании;

1) қозғалғыш бөлігі мен түбін механикалық әдіспен тазарту және жуу;
2) дезинфекциялаушы ваннаға дезинфекциялау ерітіндісін толтыру;
3) шашырату (бүрку) арқылы көлікті (дөңгелектері мен түбін) дезинфекциялау блогында өңдеу;
4) қозғалғыш бөліктің бетін дезинфекциялаушы ерітіндінің қалдықтарынан тазарту.
17. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерге арналған ыдыс пен буып-түю материалдары таза, құрғақ, бөгде иістерсіз, су мен майға төзімді, ерімейтін және сіңірмейтін, өнімнің химиялық құрамын өзгертпейтін, оған дәм мен иіс бермейтін болуы тиіс.
7-параграф. Ветеринария саласындағы жеке және
заңды тұлғалардың қызметіне қойылатын талаптар
18. Жеке және заңды тұлғалар жануарлар мен адам үшін ортақ ауруларды қоса алғанда, жануарлар ауруларының алдын алу бойынша мыналарды қамтамасыз етеді:
1) осы Қағидаларды сақтай отырып, жануарлар ауруларының алдын алуды және орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін ветеринариялық және әкімшілік-шаруашылық іс-шараларды жүзеге асыру;
2) хайуанаттар бағындағы, цирктердегі, омарталардағы, аквариумдардағы жануарларды қоса алғанда, жануарларды осы Қағидаларға және ветеринариялық нормативтерге сәйкес күтіп-бағуды, өсіруді және пайдалануды жүзеге асыру;
3) қоршаған ортаның ластануына жол бермеу;
4) аумақтарды, мал шаруашылығы қора-жайларын, сондай-ақ азықты, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты сақтауға және өңдеуге арналған құрылысжайларды осы Қағидалар мен ветеринариялық нормативтерге сәйкес ұстау;
5) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді күтіп-бағуға, өсіруге, пайдалануға, өндіруге, дайындауға (союға), сақтауға, өңдеуге және өткізуге байланысты мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау объектілерін орналастыру, салу, реконструкциялау және пайдалануға беру кезінде, сондай-ақ тасымалдау (орнын ауыстыру) кезінде зоогигиеналық және ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды сақтау;
6) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру;
7) жергілікті атқарушы органдардың ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшелеріне, жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарға, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау органдарына:
жаңадан сатып алынған жануар (жануарлар), алынған төл, оның (олардың) сойылғаны мен өткізілгені;
жануарлар қырылған, бірнеше жануар бір мезгілде ауырған немесе олар әдеттен тыс мінез көрсеткен жағдайлар туралы хабарлауға және ауру деп күдік келтірілген кезде, ветеринария саласындағы мамандар, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлар келгенге дейін жануарларды оқшаулап ұстау жөнінде шаралар қолдану;

8) своевременную вакцинацию и диагностику своих животных для обеспечения ветеринарно-санитарной безопасности;
9) беспрепятственное предоставление государственным ветеринарно-санитарным инспекторам для ветеринарного осмотра перемещаемого (перевозимого) объекта;
10) выполнять актов государственных ветеринарно-санитарных инспекторов;
11) недопущение убоя животных для реализации без предубойного ветеринарного их осмотра и послеубойной ветеринарно-санитарной экспертизы туш и органов;
12) проведение убоя сельскохозяйственных животных, предназначенных для последующей реализации, на мясоперерабатывающих предприятиях, убойных пунктах или площадках по убою сельскохозяйственных животных в соответствии с Правилами организации проведения убоя сельскохозяйственных животных, предназначенных для последующей реализации, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 апреля 2015 года № 7-1/370 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11591);
13) оказание содействия специалистам в области ветеринарии при выполнении ими служебных обязанностей по проведению ветеринарных мероприятий;
14) карантинирование животных в соответствии с Правилами карантинирования животных, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 7-1/700 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10223) (далее – Правила карантинирования животных);
15) согласование нормативно-технической документации на новые, усовершенствованные ветеринарные препараты, кормовые добавки в соответствии с Правилами согласования нормативно-технической документации на новые, усовершенствованные ветеринарные препараты, кормовые добавки, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 ноября 2014 года № 7-1/625 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №10298).
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 13.08.2021 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 8. Требования к территориям, производственным
помещениям и деятельности физических и юридических лиц,
выращивающих, заготавливающих, хранящих, перерабатывающих,
реализующих или использующих перемещаемые (перевозимые)
объекты, а также осуществляющих научную деятельность
в области ветеринарии
19. Требования к территориям, производственным помещениям и деятельности физических и юридических лиц, выращивающих, заготавливающих, хранящих, перерабатывающих, реализующих или использующих перемещаемые (перевозимые) объекты, устанавливаются в соответствии с Ветеринарными (ветеринарно-санитарными) требованиями к объектам производства, осуществляющим выращивание, реализацию животных, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 мая 2015 года № 7-1/498 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11837), Ветеринарными (ветеринарно-санитарными) требованиями к объектам производства, осуществляющим заготовку (убой животных), хранение, переработку и реализацию продукции и сырья животного происхождения, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 18 сентября 2015 года № 7-1/832 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12208), Ветеринарными (ветеринарно-санитарными) требованиями к организациям по производству, хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 23 сентября 2015 года № 7-1/848 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12243).

8) ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін өз жануарларын уақтылы вакциналау және диагностикалау;
9) мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторларға орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді ветеринариялық тексеріп қарауға кедергісіз беру;
10) мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлардың актілерін орындау;
11) өткізуге арналған жануарларды союдың алдында ветеринариялық тексеру жүргізбей және сойғаннан кейін ұшалары мен органдарына ветеринариялық-санитариялық сараптама жасамай союға жол бермеу;
12) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 27 сәуірдегі № 7-1/370 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11591 болып тіркелген) бекітілген Кейіннен өткізуге арналған ауыл шаруашылығы жануарларын союды ұйымдастыру қағидаларына сәйкес ет өңдейтін кәсіпорындарда, сою пункттерінде немесе ауыл шаруашылығы жануарлары сойылатын алаңдарда кейіннен өткізуге арналған ауыл шаруашылығы жануарларын союды жүргізу;
13) ветеринария саласындағы мамандарға ветеринариялық іс-шараларды жүргізу бойынша қызметтік міндеттерін орындау кезінде көмек көрсету;
14) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 7-1/700 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 10223 тіркелген) бекітілген Жануарларды карантиндеу қағидаларына (бұдан әрі – Жануарларды карантиндеу қағидалары) сәйкес жануарларды карантиндеу;
15) жаңа, жетілдірілген ветеринариялық препараттарға, азықтық қоспаларға арналған нормативтік техникалық құжаттаманы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 28 қарашадағы № 7-1/625 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10298 тіркелген) бекітілген Жаңа, жетілдірілген ветеринариялық препараттарға, жемшөп қоспаларына нормативтік-техникалық құжаттаманы келісу қағидаларына сәйкес келісу.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 13.08.2021 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-параграф. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді
өсiретiн, дайындайтын, сақтайтын, өңдейтiн, өткiзетiн немесе
пайдаланатын, сондай-ақ ветеринария саласындағы ғылыми қызметтi
жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың аумағына,
өндiрiстiк ғимараттары мен қызметiне қойылатын талаптар
19. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді өсіретін, дайындайтын, сақтайтын, қайта өңдейтін, өткізетін немесе пайдаланатын жеке және заңды тұлғалардың аумақтарына қойылатын талаптар Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 29 мамырдағы № 7-1/498 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11837 болып тіркелген) бекітілген Жануарларды өсіруді, өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілеріне қойылатын ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 18 қыркүйектегі № 7-1/832 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12208 болып тіркелген) бекітілген Жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты дайындауды (жануарларды сою), сақтауды, қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілеріне қойылатын ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 23 қыркүйектегі № 7-1/848 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12243 болып тіркелген) бекітілген Ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндіру, сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдарға қойылатын ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға сәйкес белгіленеді.

Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 13.08.2021 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Научные исследования в области ветеринарии, включая процедуры использования животных, а также помещения и территории, где проводятся научные исследования в области ветеринарии, необходимо соответствовать требованиям законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии.
21. Разработанные или усовершенствованные в результате научных исследований ветеринарные препараты, кормовые добавки подлежат апробации с целью определения их соответствия ветеринарным нормативам в соответствии с Правилами проведения апробации и регистрационных испытаний ветеринарных препаратов, кормовых добавок, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 ноября 2014 года № 7-1/611 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10287).
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 13.08.2021 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. При приобретении пищевой продукции на объектах внутренней торговли допускается получение покупателями (предпринимателями) в лабораториях ветеринарно-санитарной экспертизы объектов внутренней торговли копии акта экспертизы (протокола испытаний), подтверждающего безопасность приобретенной пищевой продукции с указанием в нем даты, вида и количества пищевой продукции, фамилии, имени, отчества (при наличии) покупателя (предпринимателя), объекта назначения пищевой продукции. Копия акта экспертизы (протокола испытаний) заверяется подписью уполномоченного лица, проводившего ветеринарно-санитарную экспертизу и печатью лаборатории ветеринарно-санитарной экспертизы объекта внутренней торговли.
Параграф 9. Требования к скотопрогонным трассам, маршрутам,
территориям пастбищ и водопоям животных
23. Маршруты транспортировки (перемещения) сельскохозяйственных животных (скотопрогонные трассы) определяются местными исполнительными органами района (города) по согласованию с главными государственными ветеринарно-санитарными инспекторами соответствующих территорий в соответствии с пунктом 3 статьи 21 Закона.
Для перегона животных на сезонные пастбища, к мясоперерабатывающие предприятия и на пункты закупки животных, предоставляются земельные участки под скотопрогонные трассы долгосрочного пользования, по пастбищным угодьям вдоль границ землепользования в размерах, обеспечивающих подножным кормом перегоняемых животных.
Земельные участки под скотопрогонные трассы долгосрочного пользования, предназначенные для перегона животных в пределах одного района, предоставляются местными исполнительными органами районов (городов областного значения).
Для перегона животных по территории нескольких районов решение о предоставлении земельных участков под скотопрогонные трассы принимают местные исполнительные органы областей.

Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 13.08.2021 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Жануарларды пайдалану рәсiмдерiн, сондай-ақ ветеринария саласындағы ғылыми зерттеулер жүргiзiлетiн үй-жайлар мен аумақтарды қоса алғанда, ветеринария саласындағы ғылыми зерттеулер Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасының талаптарына сай болуы қажет.
21. Ғылыми зерттеулер нәтижесінде әзірленген немесе жетілдірілген ветеринариялық препараттар, азықтық қоспалар Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 24 қарашадағы № 7-1/611 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10287 болып тіркелген) бекітілген Ветеринариялық препараттарды, жемшөп қоспаларын байқаудан өткізу және тіркеу сынақтарын жүргізу қағидаларына сәйкес олардың ветеринариялық нормативтерге сәйкестігін айқындау мақсатында байқаудан өткізілуі тиіс.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 13.08.2021 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Ішкі сауда объектілерінде тамақ өнімін сатып алған кезде сатып алушылардың (кәсіпкерлердің) ішкі сауда объектілерінің ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханаларында онда сатып алынған тамақ өнімінің күнін, түрін және мөлшерін сатып алушының (кәсіпкерлердің) тегін, атын әкесінің атын (бар болса), тамақ өнімінің межелі объектісін көрсете отырып, сатып алынған өнімнің қауіпсіздігін растайтын сараптама актісінің көшірмесін (сынақ хаттамасын) алуына жол беріледі. Сараптама актісінің (сынақ хаттамасының) көшірмесі ветеринариялық–санитариялық сараптаманы жүргізген уәкілетті адамның қолымен және ішкі сауда объектісінің сараптама зертханасының мөрімен расталады.
9-параграф. Мал айдалатын жолдарға, маршруттарға, мал
жайылымдары мен суаттардың аумақтарына қойылатын талаптар
23. Ауыл шаруашылық жануарларын тасымалдау (орнын ауыстыру) маршруттарын (мал айдау жолдарын) Заңның 21 бабының 3 тармағына сәйкес тиісті аумақтардың бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторларымен келісе отырып ауданның (қаланың) жергілікті атқарушы органдары белгілейді.
Жануарларды маусымдық жайылымдарға, ет өңдеуші кәсіпорындары мен мал сатып алу орындарына айдап апару үшін ұзақ мерзімді пайдаланылатын мал айдау жолдарына, айдалатын малдың жолдағы азығын қамтамасыз ететін мөлшерде жер пайдалану шекарасының бойындағы жайылымдық алқаптардан жер учаскелері беріледі.
Бір ауданның шегінде мал айдауға арналған ұзақ мерзімді пайдаланылатын мал айдау жолдарына жер учаскелерін аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдары береді.
Бірнеше ауданның аумағы арқылы мал айдау үшін мал айдайтын жолдарға жер учаскелерін беру туралы шешімді облыстың жергілікті атқарушы органы қабылдайды.

Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 13.08.2021 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 26.04.2023 № 158 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 10. Требования к документации по ветеринарному учету и
отчетности, ветеринарной справке, ветеринарно-санитарному
заключению, акту экспертизы
25. Ветеринарный учет и отчетность ведутся и предоставляются по формам ветеринарного учета и отчетности, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 февраля 2014 года № 16-07/114 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9342), и в соответствии с Правилами ведения, представления ветеринарного учета и отчетности, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 7-1/394 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11265).
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 13.08.2021 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Требования к ветеринарной справке и ветеринарно-санитарному заключению устанавливаются Правилами выдачи ветеринарных документов и требований к их бланкам, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 мая 2015 года № 7-1/453 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11898).
Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 13.08.2021 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Требования к акту экспертизы (протоколу испытаний) устанавливаются Правилами выдачи акта экспертизы (протокола испытаний), утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 января 2015 года № 7-1/19 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10410).
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 13.08.2021 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 11. Требования к скотомогильникам
(биотермическим ямам)

Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 13.08.2021 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.04.2023 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10-параграф. Ветеринариялық есеп пен есептiлiк,
ветеринариялық анықтама, ветеринариялық-санитариялық қорытынды,
сараптама актiсi жөнiндегi құжаттамаға қойылатын талаптар
25. Ветеринариялық есепке алу және есептілік Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 25 ақпандағы № 16-07/114 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9342 болып тіркелген) бекітілген Ветеринариялық есепке алу және есептілік нысандары бойынша және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 7-1/394 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11265 болып тіркелген) бекітілген Ветеринариялық есепке алу және есептілікті жүргізу, ұсыну қағидаларына сәйкес жүргізіледі және ұсынылады.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 13.08.2021 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Ветеринариялық анықтамаға және ветеринариялық-санитариялық қорытындыға қойылатын талаптар Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 21 мамырдағы № 7-1/453 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11898 болып тіркелген) бекітілген Ветеринариялық құжаттарды беру қағидаларында және олардың бланкілеріне қойылатын талаптарда белгіленеді.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 13.08.2021 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Сараптама актісіне (сынақ хаттамасына) қойылатын талаптар Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 16 қаңтардағы № 7-1/19 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10410 болып тіркелген) бекітілген Сараптама актісін (сынақ хаттамасын) беру қағидаларында белгіленеді.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 13.08.2021 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11-параграф. Мал қорымына(биотермиялық шұңқырларға)
қойылатын талаптар

28. Скотомогильники (биотермические ямы) размещают на сухом возвышенном участке земли с уровнем стояния грунтовых вод не менее 2 метров от поверхности земли.
Размер санитарно-защитной зоны для скотомогильника (биотермической ямы) определяется в соответствии с Санитарными правилами "Санитарно-эпидемиологические требования к санитарно-защитным зонам объектов, являющихся объектами воздействия на среду обитания и здоровье человека" (далее – Санитарные правила), утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 января 2022 года № ҚР ДСМ-2 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 26447). Скотомогильники (биотермические ямы), расположенные на территории государственных ветеринарных организаций, входят в состав вспомогательных сооружений.
Территорию скотомогильника (биотермической ямы) огораживают глухим забором высотой не менее 2 метров с въездными воротами. С внутренней стороны забора по всему периметру выкапывают траншею глубиной 0,8-1,4 метра и шириной не менее 1,5 метров с устройством вала из вынутого грунта.
Через траншею перекидывают мост.
Скотомогильники (биотермические ямы) не размещают в водоохраной, лесопарковой и заповедной зонах.
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 14.06.2022 № 192 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. При строительстве скотомогильника (биотермической ямы) в центре участка выкапывают яму длиной и шириной 3 метра и глубиной 10 метров, за исключением мест, где на глубине 5-6 метров находятся грунтовые воды (с учетом рельефа местности). Стены ямы выкладывают из водонепроницаемого материала и выводят выше уровня земли на 40 сантиметров до 1 метра с устройством отмостки. Дно ямы укладывают, бетонируют толщиной не менее 20 сантиметров. Перекрытие ямы делают двухслойным. Между слоями закладывают утеплитель. В центре перекрытия оставляют отверстие размером 100 x 100 сантиметров, плотно закрываемое крышкой с замком. Из ямы выводят вытяжную трубу диаметром 25 сантиметров и высотой 3 метра. Над ямой на высоте 2,5 метра строят навес длиной 6 метров, шириной 3 метра. Рядом пристраивают помещение для вскрытия трупов животных, хранения дезинфицирующих средств, инвентаря, специальной одежды и инструментов.
Сноска. Пункт 29 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 14.01.2019 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

28. Мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды) ыза сулардың деңгейі жер бетінен кемінде 2 метр болатын құрғақ биік жер учаскесінде орналастырады.
Мал қорымына (биотермиялық шұңқырға) арналған санитариялық-қорғаныш аймағының өлшемі Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушысының 2022 жылғы 11 қаңтардағы № ҚР ДСМ-2 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26447 болып тіркелген) бекітілген "Адамның өмір сүру ортасы мен денсаулығына әсер ету объектілері болып табылатын объектілердің санитариялық-қорғаныш аймақтарына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына (бұдан әрі - Санитариялық қағидалар) сәйкес айқындалады. Мемлекеттік ветеринариялық ұйымдардың аумағында орналасқан мал қорымдары (биотермиялық шұңқырлар) қосалқы құрылысжайлардың құрамына кіреді.
Мал қорымының (биотермиялық шұңқырдың) аумағын кіру қақпасы бар биіктігі кемінде 2 метр болатын саңылаусыз дуалмен қоршайды. Дуалдың ішкі жағынан бүкіл периметрі бойынша тереңдігі 0,8-1,4 метр ор қазады және қазып алынған топырақтан ені кемінде 1,5 метр болатын жал жасайды.
Ордың үстінен көпір салады.
Су қорғау, орманды бақ және қорықтық аймақтарда мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды) орналастырмайды.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 14.06.2022 № 192 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Мал қорымын (биотермиялық шұңқырды) салу кезінде 5-6 метр тереңдікте жерасты сулары шығатын (жер бедерін ескере отырып) жерлерден басқа учаскенің ортасынан ұзындығы мен ені 3 метр, тереңдігі 10 метр болатын шұңқыр қазады. Шұңқырдың қабырғасын су өтпейтін материалмен қалайды да, қорғаныш құрылғысымен жер беті деңгейінен 40 сантиметрден 1 метрге дейін жоғары шығарады. Шұңқырдың түбін реттеп, кем дегенде 20 сантиметр қалыңдықпен бетондайды. Шұңқырдың жабыны екі қабаттап жасалынады. Қабат арасына жылу өткізбейтін төсеніш салады. Жабынның дәл ортасынан өлшемі 100х100 сантиметр болатын тесік қалдырады, оның құлыпталатын тығыз жабылатын қақпағы болады. Шұңқырдан диаметрі 25 сантиметр және биіктігі 3 метр болатын сорғыш мұржа шығарылады. Шұңқырдың үстіне биіктігі 2,5 метр, ұзындығы 6 метр, ені 3 метр болатын қалқа тұрғызады. Қасынан жануарлардың өлекселерін союға, дезинфекциялаушы құралдарды, арнайы киімдерді және құрал-саймандарды сақтауға арналған үй-жайды жалғастыра салады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 14.01.2019 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.

30. Допускается повторное использование скотомогильника (биотермической ямы) через 2 года после последнего сброса биологических отходов и исключения возбудителя сибирской язвы в пробах гуммированного материала, отобранных по всей глубине ямы через каждые 0,25 метров.
После очистки скотомогильника (биотермической ямы) проверяют сохранность стен и дна, и в случае необходимости они подвергаются ремонту.
30-1. Скотомогильники по захоронению трупов животных, павших от сибирской язвы, по всему периметру огораживают изгородью (металлической или бетонной) высотой не менее 1,5 метров, исключающей доступ людей и животных, с обозначением в виде таблички – "Сибирская язва" (с датой возникновения болезни).
Трупы животных, павших от сибирской язвы, а также продукцию и сырье животного происхождения сжигают в специальных установках. Зольный остаток помещают в ямы Беккари.
Место вынужденного убоя, вскрытия трупа животного, павшего от сибирской язвы, тщательно обжигают, затем обливают 20 %-ным раствором хлорной извести, почву перекапывают на глубину 25 сантиметров и перемешивают с сухой хлорной известью из расчета одна часть извести на три части почвы, содержащей не менее 25 % активного хлора. После перемешивания с известью почву увлажняют водой.
При невозможности определить место захоронения животных, павших от сибирской язвы, по ветеринарно-санитарным карточкам, кадастровым сведениям, санитарно-эпидемиологическим заключениям, по комиссионным изысканиям на местности, считается неустановленным место захоронения животных, павших от сибирской язвы (нет ориентиров, но сведения о падеже животных указаны в кадастровых сведениях, составляется акт о том, что в данном стационарно- неблагополучном по сибирской язве пункте имеется эпизоотический очаг, но не обнаружен скотомогильник по захоронению трупов животных, павших от сибирской язвы). Территорию объектов отделяют от населенных пунктов санитарно-защитной зоной в соответствии с Санитарными правилами.
Сноска. Правила дополнены пунктом 30-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 14.01.2019 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 14.06.2022 № 192 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 12. Требования к объектам внутренней торговли
31. В объектах внутренней торговли на предмет соблюдения требований государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор проводится в обязательном порядке.

30. Мал қорымын (биотермиялық шұңқырды) биологиялық қалдықты тасталғаннан кейін екі жыл өткен кейін қайта қолдануға жол беріледі және әрбір 0,25 метрден шұңқырдың барлық тереңдігінен алынған сібір жарасы қоздырғышының шырышталған материалдағы сынамасын шығарғанда.
Мал қорымын (биотермиялық шұңқырды) тазалағаннан кейін қабырғасымен түбінің бүтіндігін тексереді, қажет болған жағдайда жөндеу жұмыстары жүргізіледі.
30-1. Сібір жарасынан өлген жануарлардың өлекселері көмілген мал қорымдарына адамдар мен жануарлар кіре алмайтындай етіп бүкіл периметрі бойынша биіктігі кем дегенде 1,5 метр болатын қоршаумен (металл немесе бетон) қоршайды, "Сібір жарасы" деген жазуы бар тақтайшалармен (аурудың пайда болған күні) белгіленеді.
Сібір жарасынан өлген жануарлардың өлекселері, сондай-ақ жануарлардан алынған шикізат пен өнім арнайы қондырғыларда өртеледі. Күл қалдығы Беккари шұңқырына салынады.
Сібір жарасынан өлген жануардың лажсыз сойылған, өлексесі жарып ашылған жерді мұқият өртейді, содан кейін 20%-дық хлоры бар әк ертіндісін құяды, топырақты 25 сантиметр тереңдікте қазып, кемінде 25% белсенді хлордан тұратын құрғақ хлоры бар әкті топырақтың үш бөлігіне бір бөлік есебінде араластырады. Топырақты әкпен араластырғаннан кейін сумен ылғалдандырады.
Сібір жарасынан өлген жануарлардың өлекселері көмілген орындарды ветеринариялық-санитариялық карточка, кадастрлық мағлұматтар, санитариялық-эпидемиологиялық қорытындылар бойынша, жергілікті жердегі комиссиялық іздестіруі бойынша анықтау мүмкін болмаған кезде, сібір жарасынан өлген жануарлар өлекселері көмілген орындар айқындалмаған деп саналады (бағдар жоқ, бірақ жануарлардың өлгендігі жөнінде мәліметтер кадастрда көрсетілсе, сібір жарасы бойынша стационариялық-саламатсыз пунктте эпизоотиялық ошақтың бар екендігі, бірақ сібір жарасынан өлген жануарлардың өлекселері көмілген орынның анықталмағандығы жөнінде акті жасалынады). Объектілердің аумақтары Санитариялық қағидаларға сәйкес санитариялық-қорғаныш аймағындағы елді мекендерден алыстатылады.
Ескерту. 11-параграф 30-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 14.01.2019 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 14.06.2022 № 192 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
12-параграф. Ішкі сауда объектілеріне қойылатын талаптар
31. Ішкі сауда объектілерінде мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау талаптарын сақтау мәніне мiндеттi түрде жүргізіледі.

32. Государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору на объектах внутренней торговли подлежат перемещаемые (перевозимые) объекты.
33. Государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор на объектах внутренней торговли включает:
1) проверку соответствия перемещаемых (перевозимых) объектов сопроводительным ветеринарным документам;
2) ветеринарный осмотр животных, продукции и сырья животного происхождения;
3) проверку соблюдения требований законодательства в области ветеринарии физическими и юридическими лицами;
4) изъятие и уничтожение животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) организацию обезвреживания (обеззараживания), переработки перемещаемых (перевозимых) объектов, не соответствующих требованиям законодательства в области ветеринарии.
34. Определение соответствия перемещаемых (перевозимых) объектов на объектах внутренней торговли ветеринарным нормативам осуществляется лабораториями ветеринарно-санитарной экспертизы.
35. Реализация продукции и сырья животного происхождения без проведения ветеринарно-санитарной экспертизы не допускается.
36. Администрации объектов внутренней торговли в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии, для осуществления государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора, и ветеринарно-санитарной экспертизы предоставляют государственным ветеринарно-санитарным инспекторам, лабораториям ветеринарно-санитарной экспертизы служебные помещения, соответствующие ветеринарным нормативам, на договорной основе в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 13. Требования к процессинговому центру
37. Требования к процессинговому центру устанавливаются Правилами функционирования процессингового центра, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 7-1/179 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10749).
Сноска. Пункт 37 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 13.08.2021 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 14. Требования к государственным ветеринарным организациям, созданным местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы

32. Ішкі сауда объектілеріндегі мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауға және қадағалауға орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілер жатады.
33. Ішкі сауда объектілеріндегі мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау:
1) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің ветеринариялық ілеспе құжаттарға сәйкестiгiн тексеруді;
2) жануарды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты ветеринариялық қарап тексеруді;
3) жеке және заңды тұлғалардың ветеринария саласындағы заңнаманың талаптарын сақтауын тексеруді;
4) жануардың және адамның денсаулығына аса қауiп төндiретiн жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес алып қоюды және жоюды;
5) ветеринария саласындағы заңнаманың талаптарына сәйкес келмейтiн, орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді залалсыздандыру (зарарсыздандыру), өңдеудi ұйымдастыруды қамтиды.
34. Ішкі сауда объектілерінде орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің ветеринариялық нормативтерге сәйкестiгiн айқындауды ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханалары жүзеге асырады.
35. Жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты ветеринариялық-санитариялық сараптама өткізбей сатуға жол берілмейді.
36. Ішкі сауда объектілерінің әкімшіліктері Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында көзделген жағдайларда, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау мен қадағалауды және ветеринариялық-санитариялық сараптаманы жүзеге асыру үшін мемлекеттік ветеринарлық-санитариялық инспекторларға, ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханаларына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шарттық негізде ветеринариялық нормативтерге сәйкес келетін қызметтік үй-жайлар береді.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13-параграф. Процессингтік орталыққа қойылатын талаптар
37. Процессинг орталығына қойылатын талаптар Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 ақпандағы № 7-1/179 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10749 болып тіркелген) бекітілген Процессинг орталығының жұмыс істеу қағидаларында белгіленеді.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 13.08.2021 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14-параграф. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарға қойылатын талаптар

Сноска. Глава 2 дополнена параграфом 14 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 26.02.2024 № 74 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37-1. В состав государственных ветеринарных организаций, созданных местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы (далее – государственные ветеринарные организации), входят здания, помещения и сооружения (подсобные, производственные, складские и вспомогательные), необходимые для выполнения закрепленных за ними функции.
37-2. Государственные ветеринарные организации размещаются в отдельно стоящих зданиях (помещениях), имеющих на территории загоны, расколы и станки для фиксации животных.
Допускается размещение государственных ветеринарных организаций в реконструируемых отдельно стоящих общественных и административных зданиях или в частях этих зданий, имеющих отдельные входы, которыми пользуются только работники и посетители, при наличии в них загонов, расколов и станков для фиксации животных.
37-3. Не допускается размещение государственных ветеринарных организаций в:
1) нежилых помещениях жилых зданий, в полуподвальных и подвальных помещениях жилых зданий;
2) реконструируемых отдельно стоящих зданиях, в которых находятся продовольственные объекты внутренней торговли.
37-4. Участок для строительства государственных ветеринарных организаций выбирают на ровной, сухой, незатопляемой паводковыми и ливневыми водами местности.
37-5. Не допускается выбор участка для строительства государственных ветеринарных организаций на месте бывших животноводческих помещений, скотомогильников (биотермических ям), навозохранилищ и мясоперерабатывающих предприятий, кожсырьевых предприятий и очистных сооружений.
37-6. Для препятствия бесконтрольному проходу людей и животных территория государственных ветеринарных организаций огораживается забором, обеспечивается внутренними проездами (твердым покрытием, доступным для очистки) с выходами к дорогам общего пользования.
37-7. Государственные ветеринарные организации обеспечиваются водой, электроэнергией, вентиляцией, отоплением, доступом к Интернету.
37-8. Государственные ветеринарные организации обеспечиваются первичными средствами пожаротушения, первой медицинской помощи (медицинскими аптечками) и аварийным пакетом (содержащим халат, перчатки, совок, вату, дезинфицирующий раствор).
Глава 3. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по профилактике и ликвидации болезней

Ескерту. 2-тарау 14-параграфпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.02.2024 № 74 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
37-1. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдардың (бұдан әрі – мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар) құрамына оларға бекітілген функцияларды орындау үшін қажетті ғимараттар, үй-жайлар мен құрылысжайлар (қосалқы, өндірістік, қоймалық және көмекші) кіреді.
37-2. Мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар аумағында қашалары, өткелектері және жануарларды орнықты ұстауға арналған білдегі бар жеке тұрған ғимараттарда (үй-жайларда) орналастырылады.
Реконструкцияланатын жеке тұрған қоғамдық және әкімшілік ғимараттарда немесе осы ғимараттардың қызметкерлер мен келушілер ғана пайдаланатын жеке кіретін есіктері бар бөліктерінде қашалары, өткелектері және жануарларды орнықты ұстауға арналған білдегі бар болған кезде, оларда мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарды орналастыруға жол беріледі.
37-3. Мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарды:
1) тұрғын ғимараттардың тұрғын емес үй-жайларында, тұрғын ғимараттардың жартылай жертөле және жертөле үй-жайларында;
2) азық-түліктік ішкі сауда объектілері орналасқан, реконструкцияланатын жеке тұрған ғимараттарда орналастыруға жол берілмейді.
37-4. Мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарды салу үшін тегіс, құрғақ, тасқын және нөсер сулар баспайтын жер таңдалады.
37-5. Мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарды салу үшін бұрынғы мал шаруашылығы үй-жайларының, мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың), қи сақтау орындары мен ет өңдеу кәсіпорындарының, тері-шикізат кәсіпорындары мен тазарту құрылыстарының орнында учаске таңдауға жол берілмейді.
37-6. Адамдар мен жануарлардың бақылаусыз өтуін болдырмау үшін мемлекеттік ветеринариялық ұйымдардың аумағы қоршаумен қоршалады, жалпы пайдаланылатын жолдарға шығатын ішкі өтпе жолдармен (асфальтпен, бетонмен немесе тазалау үшін қолжетімді басқа да қатты жабынмен) қамтамасыз етіледі.
37-7. Мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар сумен, электр энергиясымен, желдеткішпен, жылумен, Интернетке қолжетімділікпен қамтамасыз етіледі.
37-8. Мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар алғашқы өрт сөндіру, алғашқы медициналық көмек құралдарымен (медициналық қобдишалармен) және авариялық пакетпен (құрамында халат, қолғап, қалақ, мақта, дезинфекциялық ерітінді бар) қамтамасыз етіледі.
3-тарау. Аурулардың профилактикасы және оларды жою жөніндегі ветеринариялық іс-шараларды жүргізу тәртібі

Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Ветеринарные мероприятия подразделяются на:
1) мероприятия, проводимые на территории ветеринарно-санитарного благополучия с целью предупреждения возникновения болезней и пищевых отравлений животных, включая болезни, общие для животных и человека, обеспечения соответствия содержания животных, продукции и сырья животного происхождения, ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок требованиям законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии;
2) мероприятия, проводимые в эпизоотическом очаге и неблагополучном пункте, включая зону наблюдения, буферную зону с целью ликвидации и предупреждения распространения особо опасных и энзоотических болезней животных, включающие ограничительные мероприятия или карантин.
39. Порядок планирования и проведения ветеринарных мероприятий по профилактике и ликвидации особо опасных болезней животных осуществляется в соответствии с Правилами планирования и проведения ветеринарных мероприятий против особо опасных болезней животных, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 июня 2014 года № 16-07/332 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9639) (далее – Правила планирования).
Сноска. Пункт 39 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 13.08.2021 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
в благополучном пункте
40. На территории ветеринарно-санитарного благополучия проводятся следующие мероприятия:
1) технология животноводства, способствующая разрыву эпизоотической цепи;
2) налаженная идентификация сельскохозяйственных животных;
3) нормированное кормление и содержание;
4) карантинирование животных в соответствии с Правилами карантинирования животных;
5) разделение территории животноводческой фермы на зоны, строительство необходимых животноводческих, ветеринарно-санитарных объектов;
6) охрана территориально-административных границ хозяйствующего субъекта от поступления животных без ветеринарных документов;
7) организация правильного, с эпизоотологической точки зрения, использования пастбищных и сенокосных угодий;
8) ветеринарно-санитарный контроль и надзор за местами скопления животных (объекты внутренней торговли, осуществляющие продажу живых животных, выставки, объекты убоя животных и переработки сырья от них), при перевозке животных с соблюдением настоящих Правил и организацией профилактических мероприятий;

Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Ветеринариялық iс-шаралар:
1) жануарлар мен адамға ортақ ауруларды қоса алғанда, жануарлар ауруларының пайда болуы мен азықтан улануының алдын алу, жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты, ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын ұстаудың Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкестiгiн қамтамасыз ету мақсатында ветеринариялық-санитариялық тұрғыдан қолайлы аумақта өткiзiлетiн iс-шаралар;
2) шектеу iс-шараларын немесе карантиндi қоса алғанда, жануарлардың аса қауiптi және энзоотиялық ауруларын жою және олардың таралуының алдын алу мақсатында бақылау аймағын, буферлік аймақты қоса алғанда, эпизоотия ошағында және қолайсыз пунктте өткiзiлетiн iс-шаралар болып бөлiнедi.
39. Жануарлардың аса қауіпті ауруларының профилактикасы мен жою жөніндегі ветеринариялық іс-шараларды жоспарлау және жүргізу тәртібі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 30 маусымдағы № 16-07/332 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9639 болып тіркелген) бекітілген Жануарлардың аса қауіпті ауруларына қарсы ветеринариялық іс-шараларды жоспарлау және жүргізу қағидаларына (бұдан әрі – Жоспарлау қағидалары) сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 13.08.2021 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Қолайлы пунктте жүргізілетін ветеринариялық
іс-шаралар тәртібі
40. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақта мынадай іс-шаралар өткізіледі:
1) эпизоотиялық тізбекті үзуге ықпал ететін мал шаруашылығының технологиясы;
2) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендірудің жолға қойылуы;
3) нормаланған азықтандыру және күтіп-бағу;
4) Жануарларды карантиндеу қағидаларына сәйкес жануарларды карантиндеу;
5) мал шаруашылығы фермаларының аумағын аймақтарға бөлу, мал шаруашылығына қажетті құрылыстар, ветеринариялық санитариялық объектілерді салу;
6) шаруашылық жүргiзушi субъектiнiң әкімшілік-аумақтық шекарасына ветеринарлық құжаттары жоқ жануарлардың келуінен қорғау;
7) жайылымдық және шабындық алқаптарды эпизоотиялық көзқарас тұрғысынан дұрыс пайдалануды ұйымдастыру;
8) осы Қағидаларды сақтай отырып және профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыра отырып, жануарларды тасымалдаған кезде мал басы жиналатын орындарды (тірі мал сатуды жүзеге асыратын ішкі сауда объектілері, көрмелер, мал соятын және олардан алынатын шикізатты өңдейтін объектілер) ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау;

9) обеспечение работников животноводческих хозяйствующих субъектов необходимым инвентарем и специальной одеждой;
10) организация просветительской работы среди населения;
11) дезинфекция, дезинсекция и дератизация с применением препаратов, зарегистрированных в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза;
12) диагностика, специфическая профилактика болезни, с применением средств специфической профилактики, зарегистрированных в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
Сноска. Пункт 40 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 13.08.2021 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
в неблагополучном пункте
41. Диагноз устанавливается на основании результатов лабораторных исследований с учетом эпизоотологических, клинических, аллергических, гельминтологических и патологоанатомических данных.
42. Решение об установлении карантина или ограничительных мероприятий и о снятии карантина или ограничительных мероприятий принимается в соответствий с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 февраля 2015 года № 7-1/86 "Об утверждении Правил установления или снятия ограничительных мероприятий и карантина" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10414) (далее – Правила установления карантина).
43. Специалистами в области ветеринарии проводится дезинфекция, дератизация и дезинсекция с применением препаратов, зарегистрированных в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза, а также диагностика, специфическая профилактика болезни, с применением средств специфической профилактики, зарегистрированных в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
Глава 4. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по болезни Ауески
Сноска. Заголовок главы 4 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
в неблагополучном пункте
44. В целях охраны от заноса болезни Ауески проводятся следующие мероприятия:
1) для комплектования стада приобретают животных из благополучных по болезни Ауески хозяйствующих субъектов;
2) на территории ферм, пастбищ, в животноводческих помещениях, кормокухнях, на складах, мельницах, комбикормовых заводах систематически проводится борьба с грызунами.

9) мал шаруашылығындағы шаруашылық жүргiзушi субъектілер жұмыскерлерін қажетті мүкәммалмен және арнайы киіммен қамтамасыз ету;
10) халық арасында ағарту жұмысын ұйымдастыру;
11) Қазақстан Республикасында және (немесе) Евразиялық экономикалық одағына қатысушы мемлекеттерде тіркелген препараттарды қолдана отырып, дезинфекциялау, дератизациялау және дезинсекциялау;
12) ветеринария саласындағы Қазақстан Республикасында және (немесе) Евразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттерде тіркелген ерекше профилактика құралдарын пайдалана отырып, аурулардың диагностикасы, өзіндік профилактикасы.
Ескерту. 40-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 13.08.2021 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Қолайсыз пунктте жүргізілетін ветеринариялық
іс-шаралар тәртібі
41. Диагноз эпизоотологиялық, клиникалық, аллергиялық, гельминтологиялық және патологиялық-анатомиялық деректерді ескере отырып, зертханалық зерттеулер нәтижелерінің негізінде белгіленеді.
42. "Шектеу іс-шараларын және карантинді белгілеу немесе алып тастау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 9 ақпандағы № 7-1/86 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10414 тіркелген) (бұдан әрі – Карантинді белгілеу қағидалары) сәйкес карантинді немесе шектеу іс-шараларын белгілеу және карантинді немесе шектеу іс-шараларын алып тастау туралы шешім қабылданады.
43. Ветеринария саласындағы мамандар Қазақстан Республикасында және (немесе) Кеден одағына қатысушы мемлекеттерде тіркелген препараттарды қолдана отырып, дезинфекция, дератизация және дезинсекция, сондай-ақ Қазақстан Республикасында және (немесе) Евразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттерде тіркелген ерекше профилактика құралдарын пайдалана отырып, аурудың диагностикасын, өзіндік профилактикасын жүргізеді.
4-тарау. Ауески ауруы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Қолайсыз пунктте жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
44. Ауески ауруының әкелінуінен қорғау мақсатында мынадай іс-шаралар жүргізіледі:
1) табынды жинақтау үшін жануарларды Ауески ауруы бойынша қолайлы шаруашылық жүргізуші субъектілерден сатып алады;
2) фермалардың, жайылымдардың аумағында, мал шаруашылығы қора-жайларында, мал азығы ас үйлерінде, қоймаларда, диірмендерде, құрама жем зауыттарында үнемі кеміргіштермен күрес жүргізіледі.

45. В случае массового падежа грызунов их трупы, направляют в ветеринарную лабораторию для установления причин гибели:
1) не допускают пребывания бродячих собак и кошек на территории хозяйствующих субъектов;
2) не допускают скармливания свиньям, пушным зверям, собакам и кошкам в непроваренном виде мяса и субпродуктов, полученных от вынужденно убитых животных, а также непроваренных отходов боен, столовых и кухонь.
46. При обнаружении у животных признаков, вызывающих подозрение на заболевание болезнью Ауески, владельцы животных немедленно сообщают государственному ветеринарно-санитарному инспектору, государственному ветеринарному врачу или специалисту в области ветеринарии до его прибытия принимают следующие меры:
1) изолируют заболевших животных, при заболевании поросят-сосунов изолируют весь помет вместе с маткой неблагополучного гнезда, а при заболевании поросят-отъемышей всю группу;
2) проводят механическую очистку и дезинфекцию станков, домиков и переносных ящиков, где находились заболевшие животные или трупы, а также предметов ухода дезинфицирующими средствами, зарегистрированными в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза;
3) не допускают посторонних лиц на территорию и в помещения неблагополучного хозяйствующего субъекта, прекращают хозяйственные контакты с этим хозяйствующим субъектом (свинарника, скотного двора, кошары, питомника) с благополучными фермами;
4) убирают, в случае падежа животных, трупы из станков и клеток во вскрывочную или сохраняют их на холоде в закрытом ящике до прибытия специалистов в области ветеринарии, государственного ветеринарного врача и государственного ветеринарно-санитарного инспектора.
Сноска. Пункт 46 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. Государственный ветеринарно-санитарный инспектор, государственный ветеринарный врач или специалист в области ветеринарии после получения сообщения о заболевании животных проводит следующие мероприятия:
1) для установления диагноза направляет в ветеринарную лабораторию труп животного или патологический материал;
2) выясняет возможные причины возникновения заболевания, источник и пути заноса болезни, уточняет эпизоотическое состояние хозяйствующего субъекта и организует проведение мероприятий по предотвращению распространения болезни, согласно настоящим Правилам.

45. Кеміргіштер жаппай қырылған жағдайда өлу себебін анықтау үшін олардың өлекселерін ветеринариялық зертханаға жібереді:
1) қаңғыбас иттер мен мысықтардың шаруашылық жүргізуші субъектілердің аумағында болуына жол бермейді;
2) шарасыздан сойылған жануарлардан алынған ет және ішек-қарындарды пісірілмеген күйі, сондай-ақ союдың, асхананың және ас үйдің пісірілмеген қалдықтарымен шошқаларды, терісі бағалы аңдарды, иттерді және мысықтарды азықтандыруға жол бермейді.
46. Жануарларда Ауески ауруына күдік тудыратын белгілер байқалған кезде жануарлардың иелері мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторға, мемлекеттік ветеринариялық дәрігерге немесе ветеринария саласындағы маманға дереу хабарлайды және ол келгенге дейін мынадай шараларды қабылдайды:
1) ауырған жануарларды оқшаулайды, еметін торайлар ауырғанда саламатсыз ошақтың аналығымен қоса барлық ұяластарды, ал аналықтан бөлінген торайлар ауырғанда барлық топты оқшаулайды;
2) ауру жануарлар немесе олардың өлекселері болған станоктарды, үйшіктерді және тасымалдайтын жәшіктерді механикалық тазартуды және дезинфекциялауды, сондай-ақ күту заттарын Қазақстан Республикасында және (немесе) Евразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде дезинфекциялық құралдармен дезинфекциялауды жүргізеді;
3) тіркелген саламатсыз шаруашылық жүргізуші субъектілердің аумағына және қора-жайларына бөгде адамдардың кіруіне жол бермейді, саламатты фермалары бар осы шаруашылық жүргізуші субъектімен (шошқа қора, мал ауласы, қой қора, питомник) шаруашылық байланыстарды тоқтатады;
4) жануарлар өлген жағдайда өлекселерді станоктар мен торлардан жару бөлмесіне апарып тастайды немесе оларды ветеринария саласындағы мамандар, мемлекеттік ветеринариялық дәрігер және мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор келгенге дейін суық жерде жабық жәшікте сақтайды.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47. Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор, мемлекеттік ветеринариялық дәрігер немесе ветеринария саласындағы маман жануарлардың ауруы туралы хабарды алғаннан кейін мынадай іс-шараларды жүргізеді:
1) диагнозын анықтау үшін ветеринариялық зертханаға жануардың өлексесін немесе патологиялық материалды жібереді;
2) аурудың шығуының ықтимал себептерін, аурудың көзін және таралу жолдарын анықтайды, шаруашылық жүргізуші субъектінің эпизоотиялық жай-күйін нақтылайды және осы Қағидаларға сәйкес аурудың таралуын болдырмау жөніндегі іс-шаралар жүргізуді ұйымдастырады.

Сноска. Пункт 47 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. Хозяйствующий субъект, где установлено заболевание животных болезнью Ауески, объявляют неблагополучным и накладывают карантин.
По условиям карантина не допускается:
1) ввоз (ввод) в хозяйствующий субъект и вывоз (вывод) из него восприимчивых к болезни Ауески животных, а также перегруппировка как внутри хозяйствующего субъекта, так и внутри помещений;
2) вывоз из хозяйствующего субъекта кож, овчин, шкурок без предварительного их обеззараживания, а также концентрированных, сочных кормов и объемистого фуража (сено, солома), заготовленных и хранящихся на территории неблагополучных хозяйствующих субъектов. Корма используют на месте для скармливания переболевшим и вакцинированным животным;
3) проведение в хозяйствующем субъекте случки животных, использование для кормления столовых отходов;
4) взвешивание и татуировка животных, вычесывание пуха у зверей;
5) скармливание свиньям концентрированных и сочных кормов (кроме силоса) без предварительного их проваривания.
49. В неблагополучном по болезни Ауески хозяйствующем субъекте:
1) подвергают клиническому осмотру все поголовье животных;
2) больных и подозрительных по заболеванию животных изолируют и лечат;
3) тщательно очищают и периодически дезинфицируют помещения и предметы ухода с последующей заключительной дезинфекцией перед снятием карантина;
4) проводят мероприятия по уничтожению грызунов в животноводческих и подсобных помещениях, на территории неблагополучных ферм и хозяйств и по отлову бродячих собак и кошек;
5) ежедневно вывозят навоз и подстилку из помещений в навозохранилище для биотермического обеззараживания. Вывоз навоза или жижи на поля и огороды для удобрения без предварительного обеззараживания не допускается;
6) кожи и овчины с вынужденно убитых или павших от болезни Ауески животных снимают и подвергают обеззараживанию в соответствии с наставлениями по дезинфекции сырья животного происхождения;
7) трупы животных сжигают.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
в свиноводческих хозяйствах
50. В неблагополучных свиноводческих хозяйствующих субъектах дополнительно:
1) организуют кормление животных возрастных групп в станках. Кормушки после каждого кормления тщательно очищают и дезинфицируют с последующим тщательным промыванием водой;

Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48. Жануарлардың Ауески ауруымен ауруы анықталған шаруашылық жүргізуші субъекті қолайсыз деп жарияланады және карантин қойылады.
Карантиннің шарты бойынша мыналарға:
1) Ауески ауруына сезімтал жануарларды шаруашылық жүргізуші субъектіге әкелуге (кіргізуге) және одан әкетуге (шығаруға), сондай-ақ шаруашылық жүргізуші субъектінің ішінде де және қоралардың іштерінде де қайтадан топтастыруға;
2) шаруашылық жүргізуші субъектіден алдын ала зарарсыздандырмастан, былғарыны, қой терілерін, терілерді, сондай-ақ қолайсыз шаруашылық жүргізуші субъекті аумағында дайындалған және сақталатын маңыздандырылған, шырынды азықтарды және көлемді жем-шөпті (шөп, сабан) әкетуге. Бұл азықтарды ауырып жазылған және вакцинациядан өткен жануарларды азықтандыру үшін сол жерде пайдаланады;
3) шаруашылық жүргізуші субъектіде жануарларды шағылыстыруды жүргізуге, асханадан қалған қалдықтарды азықтандыру үшін пайдалануға;
4) жануарларды өлшеуге және таңба басуға, аңдардың түбіттерін тарауға;
5) шошқаларды оларды алдын ала қайнатпастан маңыздандырылған және шырынды азықтармен (сүрлемнен басқа) азықтандыруға жол берілмейді.
49. Ауески ауруы бойынша қолайсыз шаруашылық жүргізуші субъектіде:
1) жануарлардың барлық мал басын клиникалық тексеруден және оларды іріктеп термометрлеуден өткізеді;
2) ауру және ауруы күдікті жануарларды оқшауландырады және емдейді;
3) кейіннен карантинді алып тастау алдында қорытынды дезинфекциялай отырып, қора-жайларды және күту заттарын мұқият тазартады және ауық-ауық дезинфекциялайды;
4) қолайсыз фермалар мен шаруашылықтардың аумағында мал шаруашылығы және қосалқы қора-жайларда кеміргіштерді жою және қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау бойынша іс-шаралар жүргізеді;
5) қора-жайлардан күнделікті қи мен төсенішті биотермиялық зарарсыздандыру үшін көңқоймаға шығарады. Қиды немесе бөкпені алдын ала зарарсыздандырмастан егін алқабына және бақшаға тыңайтқыш үшін шығаруға жол берілмейді;
6) Ауески ауруынан шарасыз өлтірілген немесе арам өлген жануарлардың терілерін және қойдың терілерін сыпырып алады және жануарлардан алынған шикізаттарды дезинфекциялау жөніндегі нұсқауға сәйкес зарарсыздандырудан өткізеді;
7) жануарлардың өлекселерін өртейді.
2-параграф. Шошқа өсіретін шаруашылықтардағы жүргізілетін
ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
50. Шошқа өсіретін қолайсыз шаруашылық жүргізуші субъектіде қосымша:
1) барлық жас топтарындағы жануарларды тек станоктарда азықтандыруды ұйымдастырады. Әрбір азықтандырғаннан кейін астауларды мұқият тазартады және кейіннен сумен әбден шая отырып, дезинфекциялайды;

2) свиноматок, хряков и молодняк, переболевших болезнью Ауески, ставят на откорм и сдают на убой.
51. Карантин с неблагополучного по болезни Ауески хозяйствующего субъекта снимают через один месяц после прекращения заболевания и удаления из него переболевших животных, проведения ветеринарно-санитарных мероприятий.
Параграф 3. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
в хозяйствах крупного и мелкого рогатого скота
52. На неблагополучных по болезни Ауески пунктах проводят дополнительно следующие мероприятия:
1) больным и подозрительным по заболеванию животным вводят глобулин против болезни Ауески в лечебных дозах;
2) животным, подозреваемым в заражении, находившимся в контакте с больными, вводят глобулин в профилактических дозах, а по истечении 2-3 недель их иммунизируют вакциной против болезни Ауески;
3) крупный рогатый скот и мелкий рогатый скот размещенных в непосредственной близости от свинарника, котором выявлено заболевание свиней болезнью Ауески, также подвергают вакцинации;
4) молоко от коров, подозреваемых в заражении болезнью Ауески, допускается в пищу людям только в пастеризованном или кипяченом виде. Молоко от клинически больных и подозрительных по заболеванию коров обеззараживают кипячением и уничтожают.
53. Карантин с хозяйствующего субъекта снимают через один месяц после прекращения заболевания и проведения ветеринарно-санитарных мероприятий.
Параграф 4. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
в звероводческих хозяйствах (в питомниках служебных собак)
54. На звероводческих фермах (в питомниках служебного собаководства) дополнительно проводят следующие мероприятия:
1) исключают из рациона мясные корма, в которых подозревают наличие вируса болезни Ауески;
2) больным и подозрительным по заболеванию зверям (служебным собакам) вводят специфический глобулин в лечебных дозах и подвергают симптоматическому лечению. Условно здоровых зверей, служебных собак прививают вакциной против болезни Ауески;
3) шкурки от вынужденно убитых и павших пушных зверей обеззараживают. Летние шкурки, не представляющие ценности, уничтожают вместе с трупом.
55. Карантин с неблагополучного по болезни Ауески звероводческого хозяйствующего субъекта снимают через 15 календарных дней после прекращения заболевания, удаления переболевших животных, проведения санитарного ремонта помещений и ветеринарно-санитарных мероприятий.
Глава 5. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по везикулярному стоматиту
Сноска. Заголовок главы 5 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2) Ауески ауруымен ауырған аналық шошқаларды, қабандарды және төлдерді бордақылауға қояды және союға өткізеді.
51. Ауески ауруы бойынша қолайсыз шаруашылық жүргізуші субъектіден карантин ауру тоқтағаннан және одан аурудан сауыққан жануарларды шығарғаннан, ветеринариялық-санитариялық іс-шаралар өткізгеннен кейін бір айдан кейін алынады.
3-параграф. Ірі қара және ұсақ малдары бар шаруашылықтардағы
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
52. Ауески ауруы бойынша қолайсыз пункттерде мынадай қосымша іс-шараларды жүргізеді:
1) ауру және ауруы күдікті жануарларға Ауески ауруына қарсы емдік дозада глобулин егеді;
2) ауру жануарлармен жанасуда болған жұқтыруы күдікті жануарларға профилактика дозасында глобулин егеді, ал 2-3 апта өткеннен кейін олар Ауески ауруына қарсы вакцинамен иммундалады;
3) шошқалар Ауески ауруымен ауырған шошқа қораға тікелей жақын орналасқан ірі қара мал мен ұсақ малдарға да вакцинация жасайды;
4) Ауески ауруы жұғуы күдікті сиырлардан алынған сүтті адамдарға тағам ретінде тек пастерленген немесе қайнатылғаннан күйінде беруге жол беріледі. Клиникалық ауру және ауруы күдікті сиырлардың сүтін қайнатып зарарсыздандырады және жояды.
53. Шаруашылық жүргізуші субъектіден карантинді ауру тоқтағаннан және ветеринариялық-санитариялық шараларды жүргізгеннен кейін бір ай өткеннен соң алады.
4-параграф. Аң өсіретін шаруашылықтарындағы (қызмет көрсететін иттердің тәлімбақтарындағы) жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
54. Аң өсіретін фермаларда (қызметтік ит өсіретін тәлімбақтарда) мынадай қосымша іс-шараларды жүргізеді:
1) Ауески ауруы вирустарының болуына күдікті ет азықтарын рационнан алып тастайды;
2) ауру және ауруы күдікті аңдарға (қызметтік иттерге) емдік дозада ерекше глобулин егеді және симптоматикалық емдеу жүргізеді. Шартты түрдегі сау аңдарға, қызметтік иттерге Ауески ауруына қарсы вакцина егеді;
3) шарасыздан сойылған және қырылған терісі бағалы аңдардың терілерін зарарсыздандырады. Құндылығы жоқ жазғы терілерді өлексемен бірге жояды.
55. Ауески ауруы бойынша қолайсыз аң өсіретін шаруашылық жүргізуші субъектіден карантин ауру тоқтағаннан, ауырып жазылған мал шығарылғаннан, қора-жайларды санитарлық жөндеуден өткізгеннен және ветеринариялық-санитариялық іс-шаралар жүргізгеннен кейін күнтізбелік 15 күннен кейін алынады.
5-тарау. Везикулярлық стоматит ауруы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
профилактике на территории ветеринарно-санитарного благополучия
56. В целях охраны благополучных хозяйствующих субъектов от заноса вируса везикулярного стоматита:
1) комплектуют хозяйствующие субъекты животными из хозяйствующих субъектов, благополучных по везикулярному стоматиту;
2) ведут ветеринарный осмотр за вновь поступившими в хозяйствующий субъект животными;
3) проводят диагностические исследования на везикулярный стоматит.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
в неблагополучном по везикулярному стоматиту пункте
57. При установлении диагноза хозяйствующий субъект объявляют неблагополучным по этой болезни и в соответствии с Правилами установления карантина вводят карантин.
По условиям карантина не допускается:
1) ввод в неблагополучный пункт восприимчивых к заболеванию животных;
2) вывоз из неблагополучного пункта необезвреженной продукции и сырья животного происхождения и кормов;
3) перегруппировка животных без согласия главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора, государственного ветеринарного врача.
58. Больных животных изолируют, обеспечивают диетическим кормом (силос, болтушки) и подвергают симптоматическому лечению.
Проводят дезинфекцию помещений, станков, предметов ухода за животными, оборудования, транспортных средств. Навоз подвергают обеззараживанию биотермическим способом.
Трупы животных подлежат утилизации в скотомогильниках (биотермических ямах) или уничтожают.
Мясо и мясопродукты от вынужденно забитых, больных и подозрительных по заболеванию животных подлежат проварке, после чего используют без ограничения.
Молоко, полученное от животных неблагополучных хозяйствующих субъектов, подвергают пастеризации при температуре 76 0С в течение 15-20 секунд. При отсутствии пастеризационных установок с центробежными молокоочистителями, поступающее молоко подвергают обязательной пастеризации при температуре 85 0С в течение 30 минут или кипячению в течение 5 минут.
59. Карантин с неблагополучного пункта снимают через 15 календарных дней после выздоровления последнего заболевшего животного и проведения заключительной дезинфекции.
Глава 6. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по колибактериозу молодняка животных
Сноска. Заголовок главы 6 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
профилактике колибактериоза молодняка животных, осуществляемые
на территории ветеринарно-санитарного благополучия

1-параграф. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақтарда
жүргізілетін профилактикалық ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
56. Қолайлы шаруашылық жүргізуші субъектілерді везикулярлық стоматит вирусының әкелінуінен қорғау мақсатында:
1) везикулярлық стоматит бойынша қолайлы шаруашылық жүргізуші субъектілерден алынған малдардан шаруашылық жүргізуші субъектілерді жинақтайды;
2) шаруашылық жүргізуші субъектілерге жаңадан келген барлық жануарларға толық ветеринариялық тексеру жүргізеді;
3) везикулярлық стоматитке диагностикалық зерттеулер жүргізеді.
2-параграф. Везикулярлық стоматит бойынша қолайсыз
пункттерде жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
57. Түпкілікті диагноз қойылған кезде шаруашылық жүргізуші субъектіні сол ауру бойынша қолайсыз деп жариялайды және Карантинді белгілеу қағидаларына сәйкес карантин қояды.
Карантин шарттары бойынша мыналарға:
1) қолайсыз пунктке ауруға сезімтал жануарларды әкелуге;
2) қолайсыз пункттен залалсыздандырмаған мал шаршаулығы өнімдері мен жем-шөптерді шығаруға;
3) мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектордың рұқсатынсыз жануарларды қайта топтастыруға жол берілмейді.
58. Ауру жануарларды оқшаулайды, диеталық жем-шөппен (сүрлем, быламық) қамтамасыз етеді және симптоматикалық емдеу жүргізеді.
Қора-жайларды, станоктарды, жануарларды күту заттарын, жабдықтарды, көлік құралдарын залалсыздандырады. Қиды биотермиялық әдіспен зарарсыздандырады.
Жануарлардың өлекселері биотермиялық шұңқырларда жағып жіберуге жатады.
Шарасыздан сойылған, ауру және ауру бойынша күдікті жануарлардан алынған ет және ет өнімдері көп қайнатуға жатады, одан кейін шектеусіз қолданылады.
Қолайсыз шаруашылық жүргізуші субъектілердің жануарларынан алынған сүт 760С температурада 15-20 секунд пастерленеді. Егер ортадан тепкiш сүт тазалағыш пастерлейтін қондырғылар болмаған жағдайда келіп түскен сүтті міндетті түрде 850С температурада 30 минут пастерлейді немесе 5 минут қайнатады.
59. Қолайсыз пункттен карантин соңғы ауырған мал жазылғаннан және қорытынды дезинфекция жүргізгеннен кейін күнтізбелік 15 күн өткен соң алынады.
6-тарау. Жануарлар төлдерінің колибактериозы ауруы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақтарда жүзеге асырылатын жануарлар төлдері колибактериозының профилактикасы бойынша жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі

60. Профилактика колибактериоза молодняка (далее – колибактериоз) основана на проведении комплекса организационно-хозяйственных, ветеринарно-санитарных, зоогигиенических и противоэпизоотических (общих и специфических) мероприятий, направленных на повышение резистентности организма матерей и молодняка, а также на предотвращение заражения животных через объекты внешней среды.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий в
неблагополучных по колибактериозу молодняка животных пунктах
61. При установлении колибактериоза среди телят проводят следующие мероприятия:
1) прекращают прием телят в секцию профилактория, в котором возникло заболевание. Больных животных оставляют на месте и проводят меры, предотвращающие распространение возбудителя болезни в другие секции профилактория;
2) навоз и подстилку от телят неблагополучной секции удаляют из помещения и складируют на специально отведенной площадке для биотермического обезвреживания;
3) тележки и другой инвентарь, используемый для уборки навоза, ежедневно дезинфицируют;
4) больных телят изолируют и лечат;
5) после вывода телят из неблагополучной по колибактириозу секции профилактория, проводят механическую очистку и дезинфекцию.
62. При возникновении колибактериоза среди поросят проводят следующие мероприятия:
1) больных поросят-сосунов со свиноматками и больных поросят отъемышей изолируют и лечат. Применяют также диетические и симпатические средства терапии;
2) освободившиеся помещения, в которых находились больные животные, очищают и дезинфицируют.
63. При возникновении колибактериоза среди ягнят, проводят следующие мероприятия:
1) больных ягнят вместе с овцематками изолируют и лечат;
2) помещение, в котором выявлены больные животные, очищают и дезинфицируют;
3) окот организуют в благополучной секции кошары.
Глава 7. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по пастереллезу
Сноска. Заголовок главы 7 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
профилактике пастереллеза
64. Для предупреждения заболевания животных пастереллезом осуществляются следующие мероприятия:
1) комплектование стада животными проводят из хозяйствующих субъектов, благополучных по пастереллезу;
2) для профилактики инфицирования кормов периодически проводят уничтожение грызунов в животноводческих помещениях, на прилегающей территории и в хранилищах кормов;

60. Төлдердің колибактериозының (бұдан әрі – колибактериоз) профилактикасы аналығы мен төл ағзасының резистенттілігін көтеруге, сондай-ақ сыртқы орта объектілері арқылы жануарларға жұқтыруды болдырмауға бағытталған ұйымдастыру-шаруашылық, ветеринариялық-санитариялық, зоогигиеналық және эпизоотикалыққа қарсы (жалпы және арнайы) іс-шаралар кешенін жүргізуге негізделген.
2-параграф. Жануарлар төлдерінің колибактериозы бойынша қолайсыз пункттерде жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
61. Бұзаулар арасында колибактериоз анықталған жағдайда мынадай іс-шаралар жүргізіледі:
1) ауру шыққан профилакторий секциясына бұзауларды қабылдау тоқтатылады. Ауырған жануарларды орнында қалдырады және ауру қоздырғышының профилакторийдің басқа секцияларына таралуының алдын алатын барлық шараларды жүргізеді;
2) қолайсыз секциядағы бұзаулардың қиы мен төсенішін қора-жайдан шығарады және биотермиялық залалсыздандыру үшін арнайы бөлінген алаңға жинайды;
3) қиларды жинауға үшін пайдаланылатын арбалар мен басқа мүкәммал күн сайын дезинфекцияланады;
4) ауру бұзауларды оқшаулайды және емдейді;
5) профилакторийдің колибактериоз бойынша қолайсыз секциясынан бұзауларды шығарғаннан кейін, механикалық тазарту мен дезинфекциялау жүргізеді.
62. Торайлар арасында колибактериоз шыққан кезде мынадай іс-шаралар жүргізеді:
1) барлық ауыратын еметін торайларды енесімен бірге және ауру аналықтан бөлінген торайларды оқшаулайды және емдейді. Терапияның диеталық және симпатикалық құралдарын да қолданады;
2) ауру малдар тұрған босаған қора-жайларды тазартады және дезинфекциялайды.
63. Қозылар арасында колибактериоз шыққан жағдайда мынадай іс-шаралар жүргізеді:
1) ауру қозыларды енесімен бірге оқшаулайды және емдейді;
2) ауру малдар анықталған қора-жайларды тазартады және дезинфекциялайды;
3) қоздатуды қораның қолайлы бөлігінде ұйымдастырады.
7-тарау. Пастереллез ауруы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 7-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Пастереллездің профилактикасы бойынша жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
64. Жануарлардың пастереллезбен ауыруының алдын алу үшін мынадай іс-шаралар жүзеге асырылады:
1) табынды пастереллез бойынша қолайлы шаруашылық жүргізуші субъектілердегі жануарлармен толықтыру;
2) азықтар залалдануының профилактикасы үшін мал шаруашылығы қора-жайларында, айналасындағы аумақта және азық қоймаларында кеміргіштерді жоюды жүргізу;

3) контролируют качество кормов, особенно силоса и комбикорма, а при наличии показаний подвергают их бактериологическому исследованию;
4) при маститах проводят бактериологическое исследование молока.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
по ликвидации заболевания
65. Хозяйствующий субъект, в котором установлен пастереллез животных, в соответствии с Правилами установления карантина объявляют неблагополучным пунктом по пастереллезу и вводят ограничительные мероприятия.
66. В неблагополучном пункте по пастереллезу животных не допускается:
1) выводить из хозяйствующего субъекта животных, за исключением вывоза животных для санитарного убоя;
2) вводить (ввозить) восприимчивых к пастереллезу животных;
3) перегруппировывать, метить животных, а также проводить хирургические операции;
4) вывозить мясо от вынужденно убитых больных пастереллезом животных в сыром виде, за исключением его вывоза для переработки на мясоперерабатывающие предприятия;
5) выпасать животных и поить их из открытых водоемов;
6) реализовывать молоко от больных животных в необеззараженном виде;
7) выносить (вывозить) инвентарь, оборудование и любые другие предметы, а также грубые, сочные и концентрированные корма;
8) вывозить на поля навоз и навозную жижу животных, в которых обнаружен возбудитель заболевания.
67. Молоко пастеризуют при температуре 90 0С в течение 5 минут и используют для кормления животных.
Навоз складывают отдельно и подвергают биотермическому обеззараживанию.
68. В целях купирования эпизоотического очага и ликвидации заболевания проводят следующие мероприятия:
1) подвергают клиническому осмотру и термометрии животных неблагополучной группы. Больных и подозрительных по заболеванию животных изолируют в отдельные помещения и лечат;
2) остальных животных хозяйства независимо от места их нахождения вакцинируют;
3) животных всех возрастов, имевших контакт с больными, оставляют в том же помещении, где они были ранее, и в летнее время организуют стойловое их содержание до снятия ограничительных мероприятий.
69. В неблагополучных по пастереллезу пунктах наряду с вакцинацией животных систематически проводят дератизационные мероприятия с целью уничтожения грызунов.
70. Текущую дезинфекцию проводят:
1) в помещении, в котором содержатся животные при появлении первых случаев заболевания и падежа животных;
2) ежедневно при утренней уборке в помещении, в котором содержатся больные и подозрительные по заболеванию животные;
3) дезинфекции подвергают все, с чем соприкасается больное животное (полы, стены, кормушки, обувь и специальную одежду обслуживающего персонала), проходы в помещении. При входе в помещение, в котором содержатся больные и подозрительные по заболеванию животные, оборудуют дезинфекционные барьеры (коврики) для обработки обуви;

3) азықтың, әсіресе сүрлем мен құрама жемнің сапасын тұрақты түрде бақылау, ал көрсеткіштер болған кезде оларды бактериологиялық зерттеу;
4) мастит кезінде сүтке бактериологиялық зерттеу жүргізу.
2-параграф. Ауруды жою бойынша жүргізілетін ветеринариялық
іс-шаралар тәртібі
65. Жануарлардың пастереллезі анықталған шаруашылық жүргізуші субъектіні пастереллез бойынша қолайсыз пункт деп жариялайды және Карантинді белгілеу қағидаларына сәйкес шектеу енгізеді.
66. Жануарлардың пастереллезі бойынша қолайсыз пунктте жол берілмейді:
1) жануарларды сою үшін әкетуді қоспағанда, шаруашылық жүргізуші субъектіден жануарларды шығаруға;
2) пастереллезге сезімтал жануарларды кіргізуге (әкелуге);
3) жануарларды қайта топтастыруға, таңбалауға, сондай-ақ хирургиялық операциялар жасауға;
4) оны ет өңдейтін кәсіпорындарға өңдеуге жіберу үшін шығаруды қоспағанда, пастереллезбен ауырған шарасыз сойылған жануарлардың етін шикі түрде шығаруға;
5) жануарларды жаюға және оларды ашық суайдындардан суаруға;
6) ауру жануардан алынған сүтті зарарсыздандырмаған күйінде сатуға;
7) мүкәммалды, жабдықты және кез келген басқа заттарды, сондай-ақ ірі, шырынды және маңыздандырылған азықтарды шығаруға (әкетуге);
8) ауру қоздырғышы табылған жануарлардың қиын және қи бөкпесін егістіктерге шығаруға.
67. Сүтті 900С температурада 5 минут ішінде пастерлейді және жануарларды азықтандыру үшін пайдаланады.
Қиды бөлек жинайды және биотермиялық зарарсыздандырады.
68. Эпизоотиялық ошағын бәсеңдету және ауруды жою мақсатында мынадай іс-шаралар жүргізеді:
1) қолайсыз топтың барлық жануарларын клиникалық қарап тексереді және термометрлейді. Ауру және ауру бойынша күдікті жануарларды бөлек қора-жайларға оқшаулайды және емдейді, ал қалғанына вакцина егеді;
2) шаруашылықтың қалған жануарларына олардың тұрған орнына қарамастан вакцина егеді;
3) ауру жануарлармен жанасқан барлық жастағы жануарларды олар бұрын тұрған қора-жайларда қалдырады және жаз кезінде шектеу алынғанға дейін оларды байлауда күтіп-бағуды ұйымдастырады.
69. Пастереллез бойынша қолайсыз пункттерде жануарларға вакцина егу жұмыстарымен қатар мүмкін болатын ауру көзі ретінде тышқан тәріздес кеміргіштерді жою мақсатында үнемі дератизациялау шараларын жүргізеді.
70. Кезекті дезинфекциялауды мынадай тәртіппен жүргізеді:
1) жануарлардың ауруының бастапқы жағдайлары және қырылуы кезінде дереу жануарлар тұрған қора-жайларда;
2) ауру және ауру бойынша күдікті жануарлар тұрған қора-жайларда күнделікті таңертең тазарту жүргізген кезде;
3) ауру жануарлар жанасқан барлық заттар (қораның едендері, қабырғалары, астаулар, қызмет көрсететін персоналдың аяқ киімі мен арнайы киімдері), қора-жайлардың өтетін жолдары дезинфекцияланады. Ауру және ауру бойынша күдікті жануарлар тұрған қора-жайларға кіре беріс аяқ киімдерді өңдеу үшін дезинфекциялық барьермен жабдықтайды;

4) помещения и выгульные дворики, в котором содержатся подозреваемые в заражении (условно здоровые) животные, подвергают дезинфекции после каждого случая выделения больного животного и в последующем через каждые 10 календарных дней до снятия ограничительных мероприятий.
71. Трупы животных, павших от пастереллеза, сжигают или обеззараживают в скотомогильниках (биотермических ямах).
72. Перед снятием ограничительных мероприятий в неблагополучном пункте проводят следующие ветеринарно-санитарные мероприятия:
1) очищают выгульные дворики, кошары, загоны и территорию хозяйствующего субъекта от навоза и мусора, затем ее дезинфицируют и перепахивают;
2) дезинсекцию, дератизацию и заключительную дезинфекцию в животноводческих помещениях. Дератизацию проводят во всех помещениях на территории хозяйствующего субъекта.
Глава 8. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по сальмонеллезу
Сноска. Заголовок главы 8 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
профилактике сальмонеллеза, осуществляемых на территории
ветеринарно-санитарного благополучия
73. Основные мероприятия, направленные на недопущение распространения сальмонеллезов среди животных и птиц:
осуществление строгого контроля за соблюдением санитарно-ветеринарного режима в хозяйствующих субъектах, направленного на повышение резистентности организма новорожденных животных и выращиваемого молодняка;
установление строгого контроля заболеваемости животных, птиц и своевременного обнаружения больных животных и носителей инфекции;
проведение дезинфекции и дератизации производственных помещений для животных;
комплектование хозяйствующих субъектов животными только из благополучных хозяйствующих субъектов;
осуществление государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора за соблюдением условии транспортировки, перевозок животных;
не допущение резкой смены рационов, дачи испорченных кормов, поения недоброкачественной водой;
проведение постоянного бактериологического контроля кормов на обсемененность сальмонеллами.
74. В целях предотвращения выпуска обсемененной сальмонеллами продукции убоя животных проводят:
1) мероприятия, направленные на повышение санитарной культуры на объектах убоя животных (мясоперерабатывающих предприятиях, убойных пунктах и площадках (площадках по убою сельскохозяйственных животных), на строгое соблюдение режима предубойного содержания и обезвреживания условно годной продукции и сырья животного происхождения;

4) жұқтыруы күдікті (шартты түрде сау) жануарларды ұстайтын қора-жайлар мен жайылу алаңдарына ауру жануарды әрбір бөліп шығарғаннан кейін және одан кейін шектеу алынғанға дейін әр 10 күнтізбелік күн сайын дезинфекция жүргізеді.
71. Пастереллезден қырылған жануарлардың өлексесін өртеп жібереді немесе биотермиялық шұңқырларда зарарсыздандырады.
72. Қолайсыз пункттен шектеулерді алудың алдында мынадай ветеринариялық-санитариялық іс-шараларды жүргізеді:
1) жайылу алаңдарын, қой қораларды, қоршаулы мал жайлары мен шаруашылық жүргізуші субъектінің аумағын қидан және қоқыстан тазартады, одан кейін оны дезинфекциялайды және қопсытады;
2) мал шаруашылығы қора-жайларында дезинсекция, дератизация және қорытынды дезинфекция жүргізеді. Дератизацияны шаруашылық жүргізуші субъекті аумағының барлық қора-жайларында жүргізеді.
8-тарау. Салмонеллез ауруы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 8-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақтарда
жүзеге асырылатын салмонеллездің профилактикасы бойынша
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
73. Жануарлар мен құстардың арасында салмонеллездiң таралуын болдырмауға бағытталған негізгі іс-шаралар:
шаруашылық жүргізуші субъектілерде жаңа туған жануарлардың және өсіріліп жатқан төлдердің ағзасының резистенттілігін көтеруге бағытталған санитарлық-ветеринарлық тәртіптің сақталуын қатаң бақылауды жүзеге асыру;
ауру жануарлар мен инфекция тасымалдағыштарды уақтылы анықтау жөнінде жануарлар мен құстардың ауруына қатаң ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды орнату;
жануарларға арналған өндірістік қора-жайларды дезинфекциялау мен дератизациялау жүргізу;
шаруашылық жүргізуші субъектілерді қолайлы шаруашылық жүргізуші субъектілерден ғана жануарлармен толықтыру;
ветеринариялық-санитариялық бақылауды және жануарлар тасымалдаудың ветеринариялық-санитариялық (ветеринариялық) қағидаларының сақталуын қадағалауды жүзеге асыру;
рационды бірден өзгертуге, бұзылған азық беруге, сапасыз сумен суаруға жол бермеу;
азық пен азық қоспаларына ұдайы Сальмонеллалармен ластануға бактериологиялық бақылау жүргізу.
74. Жануарларды сою өнімдерінде көбейетін сальмонеллаларды шығаруды болдырмау мақсатында мыналарды жүргізеді:
1) мал сою объектілерінде (ет өңдейтін кәсіпорындарда, мал сою пункттері мен алаңдарында) санитарлық мәдениетті арттыруға, сояр алдында ұстау режимін сақтауға және жануардан алынатын шартты түрде жарамды өнімді залалсыздандыруға бағытталған іс-шараларды;

2) ведут документацию поступающих животных с отметкой о благополучии хозяйствующего субъекта по сальмонеллезу и маркировку туш, головы, ливера, шкур под единым номером;
3) сбор, обеззараживание и утилизацию отходов.
75. В молочных хозяйствующих субъектах строго выполняют санитарные условия сбора, хранения и транспортировки молока, обеспечивают качественную санитарную обработку молочной посуды, инвентаря, оборудования.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
в неблагополучных по сальмонеллезу пунктах
76. При установлении сальмонеллеза на хозяйствующий субъект устанавливаются ограничительные мероприятия. По условиям ограничительных мероприятий не допускается:
1) ввоз и вывоз животных и птиц в другие хозяйствующие субъекты;
2) перегруппировка животных и птиц внутри хозяйствующего субъекта;
3) использование мяса вынужденно убитых животных и птиц без предварительного бактериологического исследования, а в случае невозможности исследования, без обезвреживания высокой температурой;
4) доступ к изолятору лиц из других секций хозяйствующего субъекта, а также посторонних лиц без специальной одежды и дезинфекции обуви;
5) выпас животных и заготовка кормов на пастбищах в неблагополучных по сальмонеллезу хозяйствующих субъектах;
6) вывоз птиц, инкубационных яиц от птиц из неблагополучных птичников.
77. Во время вспышки сальмонеллеза в хозяйствующем субъекте животных поголовно обследуют клинически с обязательной термометрией. Больных и подозреваемых в заболевании изолируют и лечат.
В помещениях, в которых выявлены больные сальмонеллезом животные и птицы, а также в клетках, кормушках, проходах, инкубаторах, подсобных помещениях и на выгулах проводят ветеринарно-санитарные мероприятия по дезинфекции, дезинсекции, дератизации и уничтожение паразитирующих организмов.
78. Хозяйствующий субъект признают благополучным по сальмонеллезу животных через 30 календарных дней после ликвидации болезни, проведения заключительной дезинфекции и сдачи на убой переболевших животных.
Глава 9. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по трихофитии (дерматомикозу, стригущему лишаю)
Сноска. Заголовок главы 9 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий на
территории ветеринарно-санитарного благополучия

2) шаруашылық жүргізуші субъектінің салмонеллез бойынша қолайлы екендігі туралы белгісі бар келіп түскен малдардың құжаттамаларды және ұшаны, басты, өкпе-бауырды, теріні бірыңғай нөмірмен таңбалауды;
3) қалдықтарды дұрыс жинақтауды, зарарсыздандыруды және жоюды жүргізеді.
75. Сүт шаруашылығын жүргізуші субъектілерде сүттi жинау, сақтау және тасымалдаудың санитарлық шарттарын қатаң түрде орындау, сүт ыдыстарын, мүкәммалын, жабдықтарын сапалы санитарлық өңдеуді қамтамасыз етеді.
2-параграф. Салмонеллез бойынша қолайсыз пункттерде
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
76. Салмонеллез анықталған кезде шаруашылық жүргізуші субъектіге шектеулер қойлады. Шектеу шарты бойынша мыналарға жол берілмейді:
1) жануарларды және құстарды басқа шаруашылық жүргізуші субъектіге әкелуге және шығаруға;
2) шаруашылық жүргізуші субъекті iшiнде жануарларды және құстарды қайта топтастыруға;
3) шарасыздан сойылған жануарлар мен құстардың етiн алдын ала бактериологиялық зерттеуге жүргізбестен, ал егер зерттеу мүмкін болмаған жағдайда - жоғары температурада залалсыздандырмай пайдалануға;
4) шаруашылық жүргізуші субъектінің басқа секцияларындағы адамдардың, сондай-ақ бөгде адамдардың арнайы киiмсiз және аяқ киімдерін дезинфекцияламай оқшаулағышқа кiруiне;
5) салмонеллез бойынша қолайсыз шаруашылық жүргізуші субъектінің жайылымдарына жануарларды жаюға және азық дайындауға;
6) қолайсыз құс қорасындағы құстарды, құстардың инкубациялық жұмыртқасын шығаруға жол берілмейді.
77. Шаруашылық жүргізуші субъектіде салмонеллез өршіген уақытта жануарларды міндетті түрде термометрлей отырып бас басына клиникалық тексереді. Ауру және ауруы күдiктi жануарларды оқшаулайды және емдейді.
Сальмонеллезбен ауырған жануарлар және құстар табылған қора-жайларда, сондай-ақ торларда, науаларда, өтетін жерлерде, инкубаторларда, қосалқы қора-жайларда және жайылымдарда дезинфекция, дезинвазия, дезинсекция және дератизация бойынша ветеринариялық-санитариялық іс-шаралар жүргiзедi.
78. Шаруашылық жүргізуші субъектіні ауруды жойғаннан, қорытынды дезинфекция жасағаннан және аурудан сауыққан жануарларды союға өткізгеннен кейін күнтізбелік 30 күн өткен соң жануарлардың салмонеллезі бойынша қолайлы деп таниды.
9-тарау. Трихофития (дерматомикоз, бұзау таз) ауруы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 9-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақтарда
жүргізілетін профилактикалық іс-шаралар тәртібі

79. Профилактические мероприятия по предупреждению стригущего лишая проводятся в летний период.
Навоз обеззараживают с последующей профилактической дезинфекцией животноводческих помещений. Перед переводом животных на стойловое содержание проводят клинический осмотр всего поголовья. В случае выявления подозреваемых или больных, уточняется диагноз и проводится лечение.
В период стойлового содержания животных проводят дезинфекцию помещения. Новорожденных животных содержат в чистых, сухих помещениях с достаточным количеством подстилки.
80. Вновь поступающих из других хозяйствующих субъектов животных карантинируют. За этот период животных проверяют на наличие кожных заболеваний.
81. Обслуживающий персонал ознакамливают с мерами обнаружения кожных заболеваний и правилами личной профилактики.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
в неблагополучных пунктах
82. При установлении диагноза на хозяйствующий субъект устанавливаются ограничительные мероприятия.
83. По условиям ограничительных мероприятий:
1) не допускается ввоз (ввод) или вывоз (вывод) животных, за исключением животных для убоя на мясо;
2) не допускается перегруппировка животных без согласия главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей административно-территориальной единицы;
3) не допускается ввоз (ввод) здоровых животных в помещения, где содержались больные животные, до проведения очистки и дезинфекции;
4) в помещении, в котором находились больные животные, проводят тщательную механическую очистку и дезинфекцию;
5) строго соблюдают требования по содержанию, уходу и кормлению животных с учетом их возраста и эксплуатации;
6) у всех восприимчивых к стригущему лишаю животных один раз в 5 календарных дней тщательно осматривают кожный покров;
7) больных и подозрительных по заболеванию животных отделяют в обособленные группы и подвергают лечению (кошки, больные микроспорией, подлежат уничтожению);
8) в пастбищный период больных животных выпасают в отдельной группе;
9) лечение больных животных проводят в специально отведенном месте;
10) после обработки снятые волосы, корочки и вату сжигают, инструменты кипятят, а место, в котором проводилась обработка животных, подвергают дезинфекции;
11) навоз подвергают биотермическому обезвреживанию;
12) повторную текущую дезинфекцию проводят один раз в 10 (десять) календарных дней.
84. После проведения заключительной дезинфекции по истечении 2 (двух) месяцев после последнего случая выделения клинически больных животных снимают ограничительные мероприятия.

79. Трихофитияның алдын алу бойынша профилактикалық іс-шаралар жаз кезеңінде жүргізіледі.
Қиларды кейіннен мал шаруашылығы қора-жайларын профилактикалық дезинфекциялай отырып, зарарсыздандырады. Жануарларды қамап ұстауға ауыстыру алдында барлық мал басына клиникалық тексеру жүргізеді. Ауруы күдікті немесе ауру жануарлар анықталған жағдайда, диагноз нақтыланады және емдеу жүргізіледі.
Жануарларды қамап ұстауға ауыстыру кезеңінде қора-жайларға дезинфекция жүргізеді. Жаңа туған төлдерді ұстайтын қора-жайлар таза, құрғақ және онда жеткілікті мөлшерде төсеніш болуы қажет.
80. Басқа шаруашылық жүргізуші субъектілерден жаңадан келген жануарларды карантиндеуде ұстайды. Осы кезең ішінде жануарларды тері ауруларының бар-жоқтығына тексереді.
81. Қызмет көрсететін персонал тері ауруларын анықтау шараларымен және жеке профилактика қағидаларымен таныстырады.
2-параграф. Қолайсыз пункттерде жүргізілетін іс-шаралар тәртібі
82. Түпкілікті диагноз қойылған кезде шаруашылық жүргізуші субъектіге шектеу іс-шаралары қойылады.
83. Шектеу іс-шараларының шарттары бойынша:
1) жануарларды етке сою үшін әкетуді қоспағанда, жануарларды әкелуге (кіргізуге) және әкетуге (шығаруға) жол берілмейді;
2) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының рұқсатынсыз жануарларды қайта топтастыруға жол берілмейді;
3) тазарту мен дезинфекция жүргізгенге дейін ауру жануарларды ұстаған қора-жайларға сау жануарларды әкелуге (кіргізуге) жол берілмейді;
4) ауру жануарлар тұрған қора-жайларда мұқият механикалық тазалау және дезинфекция жүргізеді;
5) жануарлардың жасын және пайдалануды ескере отырып, ұстау, күтіп-бағу және азықтандыру бойынша ветеринариялық-санитариялық қағидаларды қатаң сақтайды;
6) қысағаға сезімтал барлық жануарлардың тері қабатын күнтізбелік бес күнде бір рет тиянақты тексереді;
7) ауру және ауруы күдікті жануарларды оңашаланған топтарға бөледі және емдейді (микроспориямен ауратын мысықтар жоюға жатады);
8) жайылым кезеңінде ауру жануарларды жеке топтармен жаяды;
9) ауру жануарларды емдеуді арнайы бөлінген орында жүргізеді;
10) өңделгеннен кейін алынған жүнді, тері қабыршақтары мен мақтаны жағу, құралдарды қайнату, ал жануарларды өңдеген орынды дезинфекциялау қажет;
11) қиды биотермиялық жолмен өңдейді;
12) қайта ағымдағы дезинфекцияны күнтізбелік 10 күнде бір рет жүргізеді.
84. Клиникалық ауру жануарларды бөлген соңғы жағдайдан кейін 2 ай өткен соң қорытынды дезинфекция жүргізгеннен кейін шектеу іс-шаралары алынады.

Глава 10. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по риккетсиозам
Сноска. Заголовок главы 10 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий на
территории ветеринарно-санитарного благополучия
85. Для контроля за эпизоотическим состоянием по риккетсиозам специалисты в области ветеринарии и специалисты в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения проводят на неблагополучных территориях отлов грызунов, сбор клещей и их исследование на носительство возбудителей риккетсиозов, ведут строгий учет природных очагов болезни.
Сноска. Пункт 85 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 23.05.2019 № 206 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
86. Систематически проводят уничтожение грызунов в животноводческих помещениях, на территории хозяйствующих субъектов, в местах хранения кормов. Сено и солому из скирд и стогов, заселенных большим количеством грызунов, обеззараживают.
Организуют систематическое уничтожение клещей, нападающих на сельскохозяйственных животных при выпасе или используют культурные пастбища, свободные от клещей. Проводят выкашивание травостоя и перепашку земли в местах яйцекладки клещей. Перед выгоном животных на пастбище проводят осмотр и обработку их против клещей.
87. В неблагополучных по риккетсиозам зонах доступ животных к воде открытых водоемов (пруд, озеро, река, ручей) не допускается.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий в
эпизоотическом очаге и неблагополучных по риккетсиозам пунктах
88. При установлении окончательного диагноза территорию хозяйствующего субъекта объявляют неблагополучной по этой болезни и устанавливают ограничительные мероприятия.
89. По условиям ограничительных мероприятий не допускается:
1) ввод и ввоз на территорию неблагополучного хозяйствующего субъекта или вывод и вывоз из него животных, за исключением вывоза животных для санитарного убоя;
2) перегруппировка животных без ведома главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей админстративно-территориториальной единицы;
3) использование мяса от вынужденно забитых больных риккетсиозами животных населению. Мясо таких животных используют по результатам предубойного ветеринарного осмотра убойных животных и послеубойной ветеринарно-санитарной экспертизы туш и органов и их санитарной оценки;

10-тарау. Риккетсиоздар ауруы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 10-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ветерииариялық-санитариялық таза аумақтарда жүргізілетін алдын алу шаралары тәртібі
85. Рикетсиоздар бойынша эпизоотиялық жай-күйді бақылау үшін ветеринария саласындағы мамандар және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мамандар саламатсыз аумақтарда кеміргіштерді аулап, кенелерді жинап, оларды рикетсиоздар қоздырғыштарын тасып жүруіне диагностикалық зерттеу жүргізеді, аурудың табиғи ошақтарын қатаң есепке алады.
Ескерту. 85-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 23.05.2019 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
86. Мал қораларында, аулаларында, жем-шөп сақталатын қоймаларында кеміргіштерді жою шараларын жүргізеді. Көп мөлшердс кеміргіштср орналасып алған маялардың шөптерімен сабандарын залалсыздандырады.
Жайылым кезінде ауыл шаруашылық малдарын шағатын кенелерді жоюдың шараларын үнемі ұйымдастырады немесе кенелер жоқ жайылымдарды қолданады. Кенелер жұмыртқа салып кеткен жайылымдардың шөптерін шауып әрі жерін жыртып отырады. Мал жайылымға шығарда тексеру жүргізіп, кенеге қарсы емдік шаралар жүргізеді.
87. Рикетсиоздан таза емес аймақтарда малдарды ашық суатқа (өзеңге, көлдерге, бұлақтарға) жіберуге жол берілмейді.
2-параграф. Риккетсиоздан таза емес эпизоотиялық ошақтарда
және қолайсыз пункттерде жүргізілетін шаралар тәртібі
88. Ақырғы диагноздың қорытындысы бойынша ауру шыққан шаруашылық субъектілерді, елді мекендерді осы аурудан таза емес деп жариялап, шектеу қойылады.
89. Шектеудің шарты бойынша жол берілмейді:
1) таза емес шаруашылық субъектілерде малдарды әкелуге, союға жіберілген малдардан басқасын шығаруға жол берілмейді;
2) ветеринариялық инспекторлардың рұқсатынсыз малдарды араластыруға;
3) лажсыз рикетсиозбен ауырып сойылған малдардың етін қолдануға. Мұндай малдардың еттерін ветеринариялық - санитариялык тексеру және оларға санитарнялык баға беру Ережесіне сәйкес колданады;

4) вывоз кормов, имевших контакт с больными животными или подозрительных в инфицировании риккетсиозами.
90. Отелы (окоты, опоросы) подозрительных по заболеванию риккетсиозами животных проводят в отдельных помещениях с последующим уничтожением последа, мертворожденного плода и тщательной дезинфекцией помещения и инвентаря.
91. Для дезинфекции помещений и предметов ухода применяются препараты зарегистрированные в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза. Дезинфекцию помещений проводят через каждые 5 календарных дней, до снятия ограничительных мероприятий.
92. В помещениях проводят дератизацию и уничтожение паразитирующих клещей.
93. Молоко от клинически больных риккетсиозами животных (коров, овец, коз) кипятят в течение 3-5 минут и используют в корм животным. Молоко клинически здоровых животных в неблагополучном хозяйствующем субъекте используют после пастеризации.
94. Из неблагополучного по риккетсиозам пункта шерсть, козий пух вывозят в таре из плотной ткани непосредственно на предприятия, перерабатывающие данное сырье (минуя заготовительные пункты). В ветеринарных документах указывают, что выходит из хозяйствующего субъекта неблагополучного по риккетсиозам.
Шерсть и шкуры, полученные от вынужденно забитых или павших в неблагополучном пункте животных, дезинфицируют.
Навоз, остатки корма и другие отходы обеззараживают биотермическим методом или сжигают.
95. Ограничительные мероприятия с неблагополучного пункта снимают через 30 (тридцать) календарных дней после последнего случая выделения возбудителей из патологического материала (после диагностического убоя) от положительно реагирующих в реакции длительного связывания комплемента животных и проведения заключительных мероприятий.
Глава 11. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по туберкулезу животных и птиц
Сноска. Заголовок главы 11 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
по профилактике туберкулеза
96. С целью предупреждения заболевания животных туберкулезом владельцы животных, хозяйствующие субъекты, независимо от форм собственности, осуществляют следующие мероприятия:
1) при наличии или приобретении животных ставят в известность государственные ветеринарные организации, созданные местными исполнительными органами, органы государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора соответствующей административно-территориальной единицы;

4) ауру малдармсн бір жерде болган немесс жүгуы мүмкін дсп табылған күдікті жем- шөпгсрді тасымалдауға.
90. Рикетсиоз ауруына күдікті малдарды төлдету жеке бөлмелердс жүрілуі тиіс, төлдегеннен соң шуларын, өлі туған төлдерді жойып, соңынан тиянақтап бөлмелерді, құралдарды дезинфекциялайды.
91. Бөлмелерді және құрал-саймандарды дезинфекциялауға Қазақстан Республикасында және (немесе) Евразиялық экономикалық одағына қатысушы мемлекеттерде тіркелген препараттар қолданылады. Бөлмелерді дезинфекциялау шектеу алынғанша әр күнтізбелік 5 күн сайын жүргізіліп тұрады.
92 Бөлмелерде дератизациялык және дезакаризациялық шаралар жүргізіледі.
93. Рикетсиозбен ауырған малдардың (кой, сиыр, ешкі) сүттерін 3-5 минут кайнатып малдарға азық ретінде береді. Қолайсыз пункттерден алынған клиникалық сау малдардың сүттерін пастеризациядан кейін ғана қолданады.
94. Рикетсиоздан қолайсыз пункперден жүндерді, ешкі түбіттерін тығыз бұлдармен қаптап тікелей өндейтін өндіріс орындарына (дайындайтын пункттерге жинамай) жіберіледі. Жөнелту құжаттарында шаруашылық субъект риккетсиоздан таза еместігін көрсету керек.
Риккетсиоздан қолайсыз пункттерде лажсыздан сойылған немесе өлген малдардан алынған жүн және терілер дезинфекцияланады.
Көң, жем-шөп жене баска қалдыктар биотермиялық әдіспен залалсыздандырылады немесе өртеледі.
95. Таза емес аймақтан шектеу, ақырғы ауырған малдың патологиялық материалдарынан қоздырғыштар бөлгеннен (диагностика жүргізу үшін сойғаннан соң), комплементерді ұзак уақыт бірлестіру реакциясына оң нәтиже бергеннен соң, қорытынды дезинфекция жүргізілген соң күнтізбелік 30 күннен кейін алынады.
11-тарау. Жануарлар мен құстардың туберкулезі бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 11-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Туберкулездің профилактикасы бойынша жүргізілетін
ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
96. Жануарлардың туберкулезбен ауыруының алдын алу мақсатында жануарлардың иелері, шаруашылық жүргізуші субъектілер меншік нысанына қарамастан мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
1) қолында жануарлар бар болғанда немесе жаңадан сатып алғанда жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарды, тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау органдарын хабардар етеді;

2) продажу, сдачу на убой, выгон, размещение на пастбищах и все другие перемещения и перегруппировки животных, реализацию продукции и сырья животного происхождения проводят с согласия главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей административно-территориальной единицы;
3) соблюдают меры предосторожности при заготовке кормов с целью исключения их инфицирования;
4) вновь поступившим животным проводят карантинирование для проведения диагностических исследований и ветеринарных обработок;
5) информируют ветеринарную службу о всех случаях заболеваний животных с подозрением на туберкулез;
6) предъявляют по требованию специалистов в области ветеринарии все необходимые сведения о приобретенных животных и создают условия для проведения их осмотра, исследований и обработок;
7) соблюдают санитарно-эпидемиологические и ветеринарные (ветеринарно-санитарные) требования при перевозках, содержании и кормлении животных, строительстве объектов животноводства;
8) осуществляют своевременную сдачу больных животных или полную ликвидацию всего неблагополучного поголовья по предписанию главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей административно-территориальной единицы;
9) обеспечивают проведение ветеринарных мероприятий по предупреждению заболевания животных туберкулезом, а также по ликвидации эпизоотического очага в случае его возникновения.
Сноска. Пункт 96 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
97. Лица, обслуживающие животных в неблагополучных по туберкулезу хозяйствующих субъектах ознакамливаются с правилами личной гигиены. Ежегодно проходят медицинский осмотр с обязательным флюорографическим исследованием, а с целью раннего выявления мочеполового туберкулеза, животноводы и доярки сдают анализы мочи для бактериологического исследования на микобактерии туберкулеза (посев мочи на микобактерии туберкулеза).
98. Руководители хозяйствующих субъектов, независимо от форм собственности осуществляют следующее:
1) обеспечивают работников рабочей одеждой и обувью, оборудуют помещения для их хранения, а также оснащают животноводческие помещения умывальниками, мылом, полотенцами и аптечками первой помощи;
2) не допускают к работе в хозяйствующем субъекте и кормопроизводстве лиц, не прошедших обследование на туберкулез, а также больных туберкулезом и находящихся в активной группе диспансерного учета;

2) жануарларды сатуды, союға тапсыруды, өріске шығаруды, жайылымдарға орналастыруды және басқа да барлық тасымалдау мен қайта топтастыруды, жануарлардан алынатын өнім мен шикізат өткізуді тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының келісімімен жүргізеді;
3) оларға ауру жұқтырмау мақсатында мал азығын дайындауда қауіпсіздік шараларын сақтайды;
4) жаңадан келген жануарларға диагностикалық зерттеулер мен ветеринариялық тазалау жүргізу үшін карантиндеу жүргізеді;
5) туберкулезге күмәнді жануарлар ауруының барлық жағдайлары туралы ветеринариялық қызметке хабарлайды;
6) ветеринария саласындағы мамандардың талабы бойынша сатып алынған жануарлар туралы барлық қажетті мәліметтерді береді және оларға тексеріп-қарау, зерттеу мен тазалау жүргізу үшін жағдайлар жасайды;
7) жануарларды тасымалдағанда, күтіп бағу және азықтандыру кезінде, мал шаруашылығы объектілерін салу кезінде санитариялық-эпидемиялогиялық және ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды сақтайды;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының ұйғарымы бойынша ауру жануарларды уақытында тапсыруды немесе барлық саламатсыз мал бастарын толығымен жоюды жүзеге асырады;
9) жануарлардың туберкулезбен ауруының алдын алу бойынша, сондай-ақ ауру шыққан жағдайда эпизоотиялық ошақты жою бойынша ветеринариялық-санитариялық іс-шаралардың жүргізілуін қамтамасыз етеді.
Ескерту. 96-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
98. Меншік нысанына қарамастан шаруашылық жүргізуші субъектілердің басшылары мынаны жүзеге асырады:
1) мал шаруашылығы қызметкерлерін жұмыс киімімен және аяқ киіммен қамтамасыз етеді, оларды сақтау бөлмелерімен жабдықтайды, сондай-ақ мал шаруашылығы қора-жайларын қол жуғышпен, сабынмен, сүлгімен және алғашқы көмек қобдишасымен жарақтандырады;
2) мал шаруашылығы және азық дайындау жұмыстарына туберкулезге тексеруден өтпеген, сондай-ақ туберкулезбен ауыратын және диспансерлік есепте белсенді топта тұратын адамдарды жібермейді;

3) в случае установления туберкулеза у обслуживающего персонала больных людей освобождают от работы по обслуживанию животных;
4) обеспечивают проведение обязательной пастеризации молока и термической обработки других сырых молочной продукции на предприятиях по переработке молока и молочной продукции с неблагополучных пунктов.
99. Специалисты в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения:
1) ведут постоянное медицинское наблюдение за персоналом, обслуживающим животных;
2) организуют на регулярной основе проведение разъяснительной работы среди населения и работников животноводства о вреде и последствиях туберкулеза, мерах личной профилактики и борьбы с ним.
Сноска. Пункт 99 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 23.05.2019 № 206 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
100. Специалистов в области ветеринарии, обслуживающие животных в хозяйствующих субъектах, независимо от форм собственности проводят ветеринарные мероприятия по профилактике и борьбе с туберкулезом животных.
101. Санитарно-эпидемиологические и другие специальные мероприятия по профилактике туберкулеза людей и их лечению, а также контроль за выполнением этих мероприятий осуществляют специалисты в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Сноска. Пункт 101 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 23.05.2019 № 206 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
102. Ветеринарные и медицинские организации взаимно представляют информацию о случаях заболевания туберкулезом животных и людей, связанных с обслуживанием животных или работающих на перерабатывающих предприятиях. При выявлении в населенном пункте случаев заболевания людей туберкулезом проводится эпидемиолого-эпизоотологическое обследование с целью выявления источника и путей заражения людей, в случае необходимости исследуют животных на туберкулез и при установлении заболевания организуют мероприятия по ликвидации эпизоотического очага.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
при туберкулезе
103. Хозяйствующий субъект независимо от форм собственности, в котором установлен туберкулез, объявляют неблагополучным пунктом по туберкулезу и вводят ограничительные мероприятия.
104. Животных, реагирующих на туберкулин, изолируют от остального поголовья и в течение 15 календарных дней сдают на убой, независимо от племенной и производственной ценности.

3) қызмет көрсететін персоналда туберкулез анықталған жағдайда, ауру адамдарды дереу жануарларды күту жөніндегі жұмыстан босатады;
4) сүт және сүт өнімдерін өңдеу кәсіпорындарында қолайсыз пункттерден алынған сүтті міндетті түрде пастерлеудің және басқа да шикі сүт өнімдеріне термиялық өңдеудің жүргізілуін қамтамасыз етеді.
99. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мамандар:
1) жануарларға қызмет көрсететін персоналға тұрақты түрде медициналық қадағалау жүргізеді;
2) халық пен мал шаруашылығы жұмыскерлері арасында туберкулездің зияны мен зардаптары, жеке профилактика және онымен күресу туралы түсіндірме жұмысын жүргізуді тұрақты негізде ұйымдастырады.
Ескерту. 99-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 23.05.2019 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
100. Меншік нысанына қарамастан шаруашылық жүргізуші субъектілерде, жануарларды күтіп-бағатын ветеринарлық мамандар жануарлар туберкулезінің профилактикасы және онымен күресу іс-шараларын жүргізеді.
101. Адамдар туберкулезінің профилактикасы және оларды емдеу бойынша санитариялық-эпидемиологиялық және басқа да арнайы іс-шараларды, сондай-ақ, осы іс-шаралардың орындалуын бақылауды халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мамандар жүзеге асырады.
Ескерту. 101-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 23.05.2019 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
102. Ветеринарлық және медициналық ұйымдар жануарлардың және жануарларды күтіп-бағуға байланысты немесе қайта өңдеу кәсіпорындарында жұмыс істейтін адамдардың туберкулезбен ауыру жағдайлары туралы ақпаратты өзара ұсынады. Елді мекендерде адамдардың туберкулезбен ауыру жағдайлары анықталған кезде адамдардың залалдану көзі мен жұғу жолдарын анықтау мақсатында тез арада эпидемиологиялық-эпизоотологиялық зерттеу жүргізіледі, қажет болған жағдайда малдар туберкулезге зерттеледі және ауру табылған жағдайда эпизоотиялық ошақты жою бойынша іс-шаралар ұйымдастырылады.
2-параграф. Туберкулез кезіндегі жүргізілетін ветеринариялық
іс-шаралар тәртібі
103. Туберкулез ауруы анықталған шаруашылық жүргізуші субъекті жеке меншік нысанына қарамастан туберкулез бойынша қолайсыз пункт деп жариялайды және шектеу енгізіледі.
104. Туберкулинге реакция берген жануарларды қалған мал басынан оқшаулайды және асыл тұқымдық және өндірістік құндылығына қарамастан күнтізбелік 15 күн ішінде союға өткізеді.

105. В помещениях, выгульных дворах и других объектах, где ранее содержались больные животные, здоровый скот допускается вводить после проведения оздоровительных мероприятий.
106. По условиям ограничительных мероприятий не:
1) осуществляется передвижение скота (ввод и вывод), за исключением случаев вывоза их на санитарный убой;
2) заготовка на неблагополучной территории сена, соломы и других грубых кормов;
3) использование для здоровых животных пастбищных участков, на которых выпасались неблагополучные по туберкулезу стада и водопой из непроточных водоемов допускается через 6 месяцев;
4) использование больных туберкулезом животных и полученного от них приплода для воспроизводства стада;
5) содержание, совместная пастьба, водопой или иной контакт больных животных и поголовья неблагополучных стад со здоровыми, а также перегон и перевозка животных неблагополучных стад на отгонное пастбище;
6) использование для кормления зверей необеззараженного мяса, мясных продукции, полученных при убое больных туберкулезом животных.
107. Не допускается вывоз сырого молока, полученного от коров из неблагополучного по туберкулезу пункта для продажи на объектах внутренней торговли, поставки в столовые, лечебно-профилактические, детские и школьные учреждения. Молоко от коров, реагирующих при исследовании на туберкулез, подлежит кипячению или обеззараживанию путем переработки на топленое масло. Молоко (сливки) от нереагирующих коров неблагополучного стада (хозяйствующего субъекта) подлежит обеззараживанию непосредственно в хозяйствующем субъекте путем пастеризации при температуре 90 0С в течение 5 минут или при 85 0С в течение 30 минут, а при отсутствии пастеризаторов кипячению. После обеззараживания молоко вывозят на молокоперерабатывающее предприятие или используют внутри хозяйства. На молокоперерабатывающих предприятиях цистерны или бидоны после слива молока подлежат промывке и дезинфекции.
108. Убой больных туберкулезом животных проводят на объектах убоя (убойные пункты, мясоперерабатывающие предприятия) под контролем специалиста в области ветеринарии, государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей административно-территориальной единицы с соблюдением рабочими мер личной профилактики и выполнением требований, обеспечивающих недопущение разноса возбудителя инфекции.
Сноска. Пункт 108 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
109. В неблагополучных по туберкулезу пунктах проводят текущую дезинфекцию помещений, загонов, выгульных площадок, оборудования, инвентаря и других объектов, а также дезинсекцию и дератизацию. Навоз обеззараживают биологическим, химическим и физическим способами.

105. Сау малдар бұрын ауру жануарлар ұсталған қора-жайларға, жайылым алаңдарына және басқа да объектілерге сауықтыру іс-шараларын жүргізгеннен кейін ғана жіберіледі.
106. Шектеу шарттары бойынша мыналарға:
1) малдарды союға шығаруды қоспағанда, олардың орнын ауыстыруды (кіргізу және шығару) жүзеге асыруға;
2) қолайсыз аймақта шөп, сабан және басқа ірі мал азығын дайындауға;
3) сау жануарлар үшін туберкулез бойынша қолайсыз табындар жайылған жайылым жерлерін пайдалануға және ақпайтын суаттардан суаруға 6 айдан кейін жол беріледі;
4) туберкулезбен ауырған жануарларды пайдалануға және табынды көбейту үшін олардан алынған төлдерді пайдалануға;
5) ауру жануарларды және қолайсыз табындардың мал басын сау малдармен қосып ұстауға, бірге жаюға, суаруға немесе өзге де жанасуға, сондай-ақ қолайсыз табындардың жануарларын жайлауға айдауға және тасымалдауға;
6) туберкулезбен ауырған жануарларды сойған кезде алынған залалсыздандырмаған етті, ет өнімдерін аңдарды азықтандыру үшін пайдалануға жол берілмейді.
107. Туберкулез бойынша қолайсыз пункттегі сиырлардан алынған шикі сүтті базарларда сату, асханаларға, емдеу-профилактикалық, балалар және мектеп мекемелеріне жеткізу үшін шығаруға жол берілмейді. Зерттеу кезінде туберкулезге реакция берген сиырлардан алынған сүт қайнатуға немесе тоң май жасауға қайта өңдеу жолымен зарарсыздандырылуға жатады. Қолайсыз табындардың (ферманың) реакция бермеген сиырларынан алынған сүт (қаймақ) тікелей шаруашылық жүргізуші субъектіде 900С температурада 5 минут ішінде немесе 850С температурада 30 минут пастерлеу жолымен зарарсыздандыруға, ал пастеризатор болмаған жағдайда қайнатуға жатады. Зарарсыздандырғаннан кейін сүтті сүт зауытына әкетеді немесе шаруашылық ішінде қолданады. Сүт өңдеу кәсіпорындарында сүт құйылғаннан кейін цистерналар немесе бидондар шаюға және дезинфекциялауға жатады.
108. Туберкулезбен ауырған жануарларды сою объектілерінде (сою пункттері, ет өңдейтін кәсіпорындар) союды ветеринария саласындағы маманның тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің мемлекеттік санитариялық-ветеринариялық инспекторының бақылауымен, жеке профилактика шараларын сақтай отырып және инфекция қоздырғышының таралуын болдырмауды қамтамасыз ететін талаптарды орындай отырып жұмысшылар жүргізеді.
Ескерту. 108-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
109. Туберкулез бойынша қолайсыз пункттерде қора-жайларды, жайылымдарды, жайылым алаңдарын, жабдықтарды, мүкәммалды және басқа да объектілерді ағымдағы дезинфекциялауды, сондай-ақ дезинсекция мен дератизациялауды жүргізеді. Қиды биологиялық, химиялық және физикалық тәсілдермен зарарсыздандырады.

Параграф 3. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
оздоровлению в неблагополучных пунктах по туберкулезу крупного
рогатого скота
110. Оздоровление неблагополучных пунктов от туберкулеза крупного рогатого скота проводят следующим образом:
1) путем полной замены поголовья неблагополучного стада здоровыми животными;
2) путем систематических диагностических исследований с выделением больных животных и последующим их убоем;
3) обязательным осуществлением комплекса организационно-хозяйственных, ветеринарно-санитарных и специальных мероприятий.
111. Полную замену поголовья применяют, когда туберкулез впервые установлен в хозяйствующем субъекте и при значительной распространенности болезни в стаде. В этом случае после наложения ограничительных мероприятий:
1) прекращают аллергические исследования скота на туберкулез;
2) не проводят осеменения коров и телок;
3) получаемое молоко подвергают пастеризации при 85 0С в течение 30 минут или при 90 0С в течение 5 минут, после чего используют для выпойки телятам или отправляют на молокоперерабатывающее предприятие где его подвергают повторной пастеризации по вышеуказанным режимам;
4) в течение трех месяцев все поголовье неблагополучного стада вместе с молодняком сдают на убой;
5) после освобождения помещений от скота проводят их дезинфекцию;
6) во всех освободившихся коровниках, телятниках, родильных отделениях очищают полы, проходы и стены от навоза, остатков корма, демонтируют транспортеры для механического удаления навоза;
7) снимают деревянные полы, пригодные для повторного использования доски после тщательной очистки и мойки дезинфицируют. Непригодные доски сжигают;
8) очищают от мусора и навоза территорию, выгульные площадки;
9) навоз вывозят в специально отведенное место, складируют в бурты шириной 3 метра и высотой 2 метра, закрывают землей и огораживают, используют навоз не ранее, чем через 2 года после закладки в бурты;
10) в животноводческих помещениях настилают полы, укладывают навозные транспортеры;
11) всю непригодную для использования специальную одежду, обувь, малоценный инвентарь сжигают;
12) после завершения ветеринарно-санитарных мероприятий, проведения заключительной дезинфекции всех помещений на территории хозяйствующего субъекта и лабораторной проверки качества дезинфекции с неблагополучного пункта снимают ограничительные мероприятия.
112. При получении по всему стаду двух подряд отрицательных результатов исследования, животных ставят на трехмесячное контрольное наблюдение, в период которого проводят исследования внутрикожной туберкулиновой пробой с интервалом в 1,5 месяца. При получении отрицательных результатов аллергических и серологических исследований, стадо объявляют благополучным по туберкулезу.

3-параграф. Ірі қара мал туберкулезінен қолайсыз пункттерді
сауықтыру бойынша жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар
тәртібі
110. Ірі қара малдың туберкулезінен қолайсыз пункттерді сауықтыруды мынадай жолмен жүргізеді:
1) қолайсыз табынның мал басын толығымен сау жануарларға ауыстыру жолымен;
2) ауру малдарды бөліп және кейіннен оларды сою арқылы жүйелі диагностикалық зерттеулер жолымен;
3) ұйымдастыру-шаруашылық, ветеринариялық-санитариялық және арнайы шаралардың кешенін міндетті түрде жүзеге асырумен.
111. Туберкулез шаруашылық жүргізуші субъектіде алғаш рет анықталғанда және ауру табын арасында кеңінен таралған кезде мал басын толығымен ауыстыруды қолданады. Мұндай жағдайда шектеу қойылғаннан кейін:
1) малдарды туберкулезге аллергиялық зерттеуді тоқтатады;
2) сиырларды және қашарларды ұрықтандыруды жүргізбейді;
3) алынған сүт 850С температурада 30 минут немесе 900С-та 5 минут пастерленеді, содан кейін бұзауларға береді немесе сүт өңдеу кәсіпорындарына жібереді;
4) қолайсыз табындағы барлық мал басын төлімен бірге үш ай ішінде союға өткізеді;
5) қора-жайлар малдан босағаннан кейін оларды дезинфекциялауды жүргізеді;
6) барлық босаған сиыр қораларда, бұзау қораларда, төл қабылдайтын бөлмелерде едендерді, өтетін жерлер мен қабырғаларды қидан, жем-шөп қалдықтарынан тазартады, қиды механикалық жолмен алып тастау үшін тасылмалдаушыларды қайта жөндейді;
7) ағаш едендерді алады, қайта қолдануға жарамды тақтайларды жақсылап тазалап жуғаннан кейін дезинфекциялайды. Жарамсыз тақтайларды өртейді;
8) аумақты, жайылым алаңдарын қоқыс пен қидан тазартады;
9) қиды арнайы арналған жерге шығарады, ені 3 метр және биіктігі 2 метр дөңдерге жинайды, бетін жермен жабады және қоршайды, бұл қи дөңдерге жиналғаннан кейін кемінде 2 жылдан соң пайдаланады;
10) мал шаруашылығы үй-жайларында едендер төсейді, қи шығаратын транспортерлер жасақталады;
11) барлық пайдалануға жарамсыз арнайы киімдерді, аяқ киімді, құнысыз мүкәммалды өртейді;
12) ветеринариялық–санитариялық іс-шаралар аяқталғаннан, шаруашылық жүргізуші субъектінің аумағындағы барлық қора-жайларда қорытынды дезинфекция жүргізгеннен және дезинфекцияның сапасын зертханалық жолмен тексергеннен кейін қолайсыз пункттен шектеу алынады.
112. Барлық табын бойынша екі рет қатар зерттеу нәтижесі теріс болған кезде, осы кезеңде 1,5 ай аралығымен тері ішіне туберкулиндік сынамамен зерттеу жүргізілетін жануарларды үш айлық бақылап қадағалауға қояды. Аллергиялық және серологиялық зерттеулерден теріс реакция алынған кезде табынды туберкулез бойынша қолайлы деп жариялайды.

113. Если при контрольном исследовании на туберкулез аллергическим и серологическим методами, выделяются реагирующие животные, то их подвергают диагностическому убою.
114. В неблагополучных пунктах:
1) телят, родившихся от больных коров, сдают на убой вместе с коровами;
2) телят, родившихся от нереагирующих коров оздоравливаемого стада (до его постановки на контрольное наблюдение), содержат изолированной группой, ставят на откорм, а затем сдают на убой;
3) молодняк, полученный в период контрольного наблюдения, выращивают в условиях изолированного содержания, и после снятия с хозяйствующего субъекта ограничительных мероприятий используют в обычном порядке.
115. Перед снятием ограничительных мероприятий проводят комплекс ветеринарно-санитарных мероприятий.
Параграф 4. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
оздоровлению в неблагополучных пунктах по туберкулезу свиней,
овец, коз, лошадей, верблюдов, пушных зверей и птиц
116. При установлении туберкулеза свиней (бычий или человеческий вид возбудителя), всех реагирующих на туберкулин свиней, в том числе супоросных свиноматок, хряков сдают на убой. По завершении опоросов и откорма молодняка сдают на убой всех животных хозяйствующего субъекта – не позже 3 месяцев с момента постановки диагноза на туберкулез.
117. При установлении туберкулеза у овец, коз, лошадей и верблюдов:
1) всех реагирующих животных сдают на убой;
2) оставшееся поголовье исследуют:
лошадей – офтальмопробой;
овец, коз и верблюдов – внутрикожной пробой через каждые 30 – 45 календарных дней до получения однократного отрицательного результата, после чего животных соответствующей группы признают здоровыми.
118. При установлении туберкулеза у пушных зверей:
1) их подвергают клиническому осмотру, больных самок вместе с приплодом изолируют. После убоя шкурки используются без ограничений, а тушки уничтожаются путем сжигания;
2) звероводческое хозяйство считается оздоровленным, если в течение сезона от ощенения до убоя у павших и убитых зверей не находят типичных для туберкулеза изменений органов и тканей;
3) ограничительные мероприятия снимают после проведения ветеринарно-санитарных мероприятий.
119. При установлении туберкулеза у маралов:
1) всех реагирующих маралов сдают на убой;
2) оставшееся поголовье исследуют на туберкулез до получения отрицательных результатов по стаду. Клинически больных животных сдают на убой.
120. В птицеводческих хозяйствующих субъектах и частных подворьях при установлении туберкулеза птиц, всю птицу неблагополучного птичника (цеха) сдают на убой, проводят ветеринарно-санитарные мероприятия и после снятия ограничительных мероприятий формируют новое стадо из здоровых молодок. Яйца от птиц неблагополучного птичника (цеха) в инкубацию не допускают, а используют в хлебопекарных и кондитерских предприятиях.

113. Егер туберкулезге аллергиялық және серологиялық әдістермен соңғы зерттеу кезінде реакция беретін жануарлар шықса, онда оларды диагностикалық союға жібереді.
114. Қолайсыз пункттерде:
1) ауру сиырлардан туған бұзауларды сиырлармен бірге союға өткізеді;
2) сауықтыру жүргізіліп жатқан табында реакция бермеген сиырлардан туған бұзауларды (оны бақылап қадағалауға қойғанға дейін) оқшауландырылған топпен ұстайды, бордақылауға қояды, содан кейін союға өткізеді;
3) бақылап қадағалау кезеңінде алынған төлдерді оқшаулап ұстау жағдайында өсіреді және шаруашылық жүргізуші субъектіден шектеу алынғаннан кейін қалыпты жағдайда пайдаланады.
115. Шектеуді алар алдында ветеринариялық-санитариялық іс-шаралардың кешенін жүргізеді.
4-параграф. Шошқа, қой, ешкі, жылқы, түйе, терісі бағалы аңдар
және құстар туберкулезінен қолайсыз пункттерді сауықтыру
бойынша жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
116. Шошқа туберкулезі (бұқа немесе адам қоздырғышының түрі) анықталған жағдайда туберкулинге реакция берген барлық шошқаларды, оның ішінде төлдейтін аналық шошқаларды, қабандарды союға өткізеді. Торайлау және төлдерді бордақылау аяқталғаннан кейін шаруашылық жүргізуші субъектінің барлық жануарларын туберкулезге диагноз қойылған сәттен бастап 3 айдан кешіктірмей союға өткізеді.
117. Қойда, ешкіде, жылқыда және түйеде туберкулез анықталған жағдайда:
1) реакция берген барлық жануарларды союға өткізеді;
2) қалған мал басын зерттейді: жылқыны – туберкулинді көзге тамызу арқылы (офтальмосынама);
қой, ешкі және түйені – әр күнтізбелік 30-45 күн сайын тері ішіне туберкулиндік сынама арқылы бір рет теріс реакция бергенге дейін тексереді, содан кейін тиісті топтағы жануарларды сау деп таниды.
118. Терісі бағалы аңдарда туберкулез анықталған жағдайда:
1) оларды клиникалық тексереді, ауру ұрғашы жануарларды төлімен бірге оқшаулайды. Сойылғаннан кейін терілері шектеусіз қолданылады, ал ұшалары өртеу арқылы жойылады;
2) күшіктегеннен бастап сойғанға дейінгі кезең ішінде қырылған және өлтірілген аңдарда органдар мен бөлшектерінің туберкулезге тән өзгерістерін таппаса аң өсіретін шаруашылық сауықтырылған болып саналады;
3) ветеринариялық-санитариялық іс-шаралар жүргізгеннен кейін шектеу алынады.
119. Маралдарда туберкулез анықталған жағдайда:
1) реакция берген барлық маралдарды союға өткізеді;
2) қалған мал басын табын бойынша теріс реакция бергенге дейін туберкулезге зерттейді. Клиникалық ауру жануарларды союға өткізеді.
120. Құс шаруашылығы шаруашылығын жүргізуші субъектілерінде және жеке аулаларда құстардың туберкулезі анықталған кезде қолайсыз құс қорасындағы (цехтағы) барлық құстар союға өткізіледі, ветеринариялық-санитариялық іс-шараларды жүргізеді және шектеу алынғаннан кейін сау жас құстардан жаңа топ құрады. Қолайсыз құс қораларындағы (цехтағы) құстардан алынған жұмыртқалар өсіруге жіберілмейді, нан өнімдері мен кондитерлік кәсіпорындарында қолданылады.

121. После проведения комплекса ветеринарно-санитарных мероприятий с хозяйствующего субъекта снимают ограничительные мероприятия.
Глава 12. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по ящуру
Сноска. Заголовок главы 12 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
122. В соответствии с рекомендациями Санитарного кодекса наземных животных МЭБ, в целях дифференциации зараженных животных эпизоотическим штаммом вируса ящура в естественных условиях и вакцинированных животных проводятся серомониторинговые исследования по выявлению антител к неструктурным белкам вируса ящура.
Дифференциация зараженных животных эпизоотическим штаммом вируса ящура от вакцинированных животных осуществляется методами, рекомендованными МЭБ по диагностике ящура.
В случае выявления животных, реагирующих на неструктурные белки различных типов эпизоотического штамма вируса ящура среди невакцинированных против ящура в соответствии с рекомендациями МЭБ, такие животные подлежат санитарному убою. При этом проводится эпизоотологическое расследование на присутствие инфекционного начала в этом стаде по схеме рекомендованным МЭБ.
Сноска. Пункт 122 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
в неблагополучном по ящуру пункте
123. На неблагополучный пункт устанавливается карантин.
124. Подразделения местных исполнительных органов в области ветеринарии (далее – подразделение МИО) соответствующих административно-территориальных единиц составляют план по борьбе с ящуром животных в буферной зоне и неблагополучных пунктах по согласованию с территориальной инспекцией ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии, предусматривающий:
1) создание оперативной группы в областных и районных центрах с привлечением ученых научно-исследовательских институтов, ответственной за руководство и координацию всех мероприятий по борьбе с ящуром, а также за взаимодействие с рабочей группой по ящуру с Правилами взаимодействия государственных органов при проведении ветеринарных мероприятий, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 декабря 2014 года № 16-04/676 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11727);

121. Кешенді ветеринариялық-санитариялық іс-шаралар өткізгеннен кейін шаруашылық жүргізуші субъектіден шектеу алынады.
12-тарау. Аусыл ауруы жөніндегі ветеринариялық іс-шараларды жүргізу тәртібі
Ескерту. 12-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
122. ХЭБ-нің Жерүсті жануарларының санитариялық кодексінің ұсынымдарына сәйкес табиғи жағдайларда аусыл вирусының эпизоотиялық штаммын жұқтырған жануарлар мен вакциналанған жануарларды саралау мақсатында аусыл вирусының құрылымдық емес ақуыздарына қарсы денелерді анықтау бойынша серомониторингтік зерттеулер жүргізіледі.
Аусыл вирусының эпизоотиялық штаммын жұқтырған жануарлардан вакциналанған жануарларды саралау аусыл диагностикасы бойынша ХЭБ ұсынған әдістермен жүзеге асырылады.
Аусылға қарсы вакциналанбаған жануарлардың арасынан аусыл вирусының эпизоотиялық штаммының әр түрлі типті құрылымдық емес ақуыздарына реакция берген жануарлар анықталған жағдайда, ХЭБ ұсынымдарына сәйкес, мұндай жануарлар санитариялық союға жатады.
Ескерту. 122-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Аусыл бойынша қолайсыз пунктте жүргізілетін
іс-шаралар тәртібі
123. Қолайсыз пунктке карантин қойылады.
124. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органдарының ветеринария саласындағы бөлімшелері (бұдан әрі – ЖАО бөлімшілері) ветеринария саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық инспекциясымен келісім бойынша буферлік зонада және саламатсыз пункттерде жануарлардың аусыл ауруына қарсы күрес жөнінде жоспар жасайды, ол мынаны көздейді:
1) облыс және аудан орталықтарында ғылыми-зерттеу институттарының ғалымдарын тарта отырып, аусылға қарсы барлық іс-шараларды басқаруға және үйлестіруге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 19 желтоқсандағы № 16-04/676 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік органдардың ветеринариялық іс-шаралар өткізу кезінде өзара іс-қимыл жасау қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11727 болып тіркелген) сәйкес жұмыс тобымен өзара іс-қимыл жасауға жауапты топтарды құру;

2) оперативное и согласованное действие территориальных структур ветеринарной службы, органов внутренних дел, таможенной и пограничной служб по борьбе с ящуром с учетом их компетенции, предусмотренной законодательством Республики Казахстан;
3) сосредоточение человеческих и материальных ресурсов в мероприятиях по борьбе с ящуром животных, в том числе с возможностью привлечения имеющихся ресурсов для предотвращения распространения ящура из других областей;
4) оперативную оценку эпизоотической ситуации по ящуру с определением основных маршрутов нелегального перемещения животных, продукции животного происхождения и других перемещаемых (перевозимых) объектов через государственную границу с сопредельными государствами;
5) отбор проб биоматериалов и проведение лабораторных исследований с последующим определением характеристики вирусов на молекулярном уровне;
6) прекращение перемещения животных, восприимчивых к ящуру в неблагополучных областях и зонах с высоким риском и работы объектов убоя (убойные пункты, убойные площадки (площадка по убою сельскохозяйственных животных), мясоперерабатывающие предприятия) и торговых объектов, осуществляющих реализацию животных, расположенных на границе соседних государств;
7) сбор информации для оценки потенциальных масштабов распространения ящура и возможных последствий вспышки ящура;
8) осуществление активного контроля в зонах с высоким риском по ящуру путем инспекции частных подворий, хозяйств, торговых объектов, осуществляющих реализацию животных, перерабатывающих предприятий, объектов убоя;
9) введение карантинного режима и ограничение перемещения животных с целью минимизации распространения ящура;
10) изъятие и уничтожение больных и контактных животных с выплатой компенсации с Республиканского бюджета;
11) проведение дезактивизации очагов ящура и устранение риска механической передачи возбудителя болезни;
12) проведение работы по повышению осведомленности населения об опасности ящура и распространению информационных материалов (буклеты, плакаты и брошюры) по распознаванию ящура, действиям владельцев животных при обнаружении болезни и мерам защиты животных;
13) моделирование возникновения болезни, картографирование данных и проведение молекулярных исследований по ящуру, с использованием геоинформационной системы;
14) проведение эпизоотологического обследования территорий, хозяйств, торговых объектов, осуществляющих реализацию животных и частных подворий с целью выяснения причин возникновения ящура, вероятного масштаба распространения болезни и циркуляции вируса через активный поиск клинических признаков;

2) ветеринариялық қызметтің, ішкі істер органдары, кеден және шекара қызметтерінің аумақтық құрылымдарының олардың Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген құзыретін ескере отырып, аусылға қарсы күрес бойынша жедел және келісілген іс-әрекеттері;
3) жануарлардың аусыл ауруымен күрес жөніндегі іс-шараларда адами және материалдық ресурстарды, оның ішінде аусылдың басқа облыстардан таралуын болдырмау үшін бар ресурстарды тарта отырып, шоғырландыру;
4) шектес мемлекеттермен мемлекеттік шекара арқылы жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен басқа да бақылауға жататын жүктерді заңсыз орын ауыстырудағы негізгі бағыттарды анықтай отырып, аусыл бойынша эпизоотиялық жағдайды жедел бағалау;
5) биоматериалдардың сынамаларын алу және одан әрі молекулярлық деңгейде вирустардың сипатын анықтай отырып, зертханалық зерттеулер жүргізу;
6) саламатсыз облыстарда және тәуекел дәрежесі жоғары аймақтарда аусылға сезімтал жануарларды тасымалдауды және көршілес мемлекеттермен шекарада орналасқан мал сою пункттері (сою пункттері, сою алаңдары (ауыл шаруашылығы жануарларын сою алаңдары), ет өңдеу кәсіпорындары) мен сауда объектілерінің жұмысын тоқтату;
7) аусылдың таралуының әлеуетті ауқымын және аусыл өршуінің ықтимал салдарларын бағалау үшін ақпарат жинақтау;
8) жеке аулаларға, шаруашылықтарға, жануарларды өткізуді жүзеге асыратын сауда объектілеріне, өңдеу кәсіпорындарына, сою объектілеріне инспекция жасау жолымен аусыл бойынша тәуекел дәрежесі жоғары аймақтарда белсенді бақылауды жүзеге асыру;
9) аусылдың таралуын азайту мақсатында карантиндік режимді енгізу және жануарларды тасымалдауды шектеу;
10) Республикалық бюджеттен өтемақы төлей отырып, ауру және ауру малдармен жанасқан жануарларды алып қою және жою;
11) аусыл ошағына дезактивация жүргізу және ауру қоздырғыштарының механикалық жолмен берілу тәуекелін жою;
12) аусылдың қауіптілігі туралы тұрғындардың хабардар болуын арттыру және аусылды тану бойынша ақпараттық материалдар (буклеттер, плакаттар және кітапшалар) тарату, ауруды тапқан кезде жануарлар иелерінің әрекеттері және жануарларды қорғау шаралары жөнінде жұмыстар жүргізу;
13) ЖАЖ-технологияның бағдарламалық өнімін пайдалана отырып, аурудың шығуын модельдеу, деректерді картаға түсіру және аусыл бойынша молекулярлық зерттеулер жүргізу;
14) аусылдың шығу себептерін, ауру таралуының болжамды ауқымын және клиникалық белгілерін белсенді түрде іздеу арқылы вирустардың айналымын анықтау мақсатында аумақтарда, шаруашылықтарда, мал базарларында және жеке аулаларда эпизоотологиялық тексеру жүргізу;

15) картографирование и определение зоны ограничений, контрольной зоны и защитной зоны на основе имеющейся информации по ящуру;
16) проведение ежедневного клинического осмотра всех видов животных, восприимчивых к ящуру в зонах ограничения, контроля и защиты, и сообщение о любых случаях болезни и подозрения;
17) определение районов высокой степени риска, граничащих с сопредельными государствами для проведения профилактической вакцинации;
18) предоставление проб биоматериалов в ветеринарную лабораторию, созданную в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 11 Закона;
19) определение зараженных помещений, зоны ограничения в разрезе административных районов и естественных границ (озера, реки, горы), контрольной зоны с диаметром 3 километра вокруг зараженных территорий и защитной зоны с диаметром 10 километров;
20) оценку больных и контактных животных с выплатой компенсации;
21) убой и уничтожение больных животных в зараженных помещениях, в соответствии с оценкой риска;
22) очистку и дезинфекцию помещений и территорий где забивали животных;
23) инспекцию хозяйствующих субъектов для выявления клинических признаков ящура;
24) вакцинацию животных в защитной зоне проводится согласно наставления вакцины и стратегии искоренения болезни;
25) снятие карантина с последующим введением ограничительных мероприятий при ящуре:
мероприятия по охране границы Республики Казахстан предусматривающие:
1) организацию ветеринарно-санитарных постов с неблагополучными зонами других областей;
разработку и утверждение межведомственного плана совместных мероприятий по усилению контроля:
1) за перемещением людей и автотранспортных средств из соседних областей через пункты пропуска по торгово-экономическим и бытовым связям, включая физический контроль ручной клади;
2) отслеживанием бесконтрольного перемещения больных или переболевших животных из неблагополучных районов в благополучные районы внутри области.
Сноска. Пункт 124 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
125. Подразделение МИО соответствующих административно-территориальных единиц осуществляет деление территории на зоны в соответствии с Правилами регионализации, деления территории на зоны, компартмент, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 декабря 2009 года № 767 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6027).
Мероприятия в неблагополучном пункте предусматривают недопущение:

15) аусыл бойынша қолда бар ақпараттың негізінде шектеу аймағын, бақылау аймағын және қорғау аймағын картаға түсіру және анықтау;
16) шектеу, бақылау және қорғау аймақтарында аусылға сезімтал жануарлардың барлық түріне күнделікті клиникалық тексеру жүргізу және аурудың кез келген жағдайы және күдігі туралы хабарлау;
17) профилактикалық вакциналауды жүргізу үшін шектес мемлекеттермен шекаралас тәуекел дәрежесі жоғары аудандарды айқындау;
18) Заңның 11-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес құрылған ветеринариялық зертханаға биоматериалдардың сынамаларын беру;
19) залалданған қора-жайларды, әкімшілік аудандар мен табиғи шекаралар (өзен, көл, тау) шегінде шектеу аймақтарын, залалданған аумақтың айналасындағы диаметрі 3 километр бақылау аумағын және диаметрі 10 километр қорғау аймағын анықтау;
20) өтемақы төлей отырып, ауру және ауру малдармен жанасқан жануарларды бағалау;
21) тәуекелді бағалауға сәйкес залалданған қора-жайлардағы ауру жануарларды сою және жою;
22) мал сойылған қора-жайлар мен аумақтарды тазарту және дезинфекциялау;
23) аусылдың клиникалық белгілерін анықтау үшін шаруашылық субъектілерін инспекциялау;
24) қорғау аймағындағы жануарларды вакцинаның қолданылуына және ауруды түбегейлі жою стратегиясына сәйкес вакциналау;
25) аусыл кезінде мынадай шектеу іс-шараларын енгізе отырып карантинді алып тастау:
1) басқа облыстардың саламатсыз аймақтарымен ветеринариялық-санитариялық бекеттерді ұйымдастыруды көздейтін
Қазақстан Республикасының шекарасын күзету жөніндегі іс-шаралар;
1) қол жүгін физикалық бақылауды қоса алғанда, адамдар мен автокөлік құралдарының көрші облыстардан сауда-экономикалық және тұрмыстық байланыстар жөніндегі өткізу пункттері арқылы өтуіне;
2) ауру немесе ауырып қалған жануарларды қолайсыз аудандардан облыс ішіндегі қолайлы аудандарға бақылаусыз орын ауыстыруын қадағалауға
бақылауды күшейту жөніндегі бірлескен іс-шаралардың ведомствоаралық жоспарын әзірлеу және бекіту.
Ескерту. 124-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
125. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органдарының бөлімшесі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 31 желтоқсандағы № 767 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6027 болып тіркелген) бекітілген Өңірлендіру, аумақты аймақтарға, компартментке бөлу қағидаларына сәйкес аумақтарды аймақтарға бөлуді жүзеге асырады.
Саламатсыз пунктте жүргізілетін іс-шаралар мыналарға жол бермеуді көздейді:

1) ввода (ввоза) и вывода (вывоза) из неблагополучного по ящуру пункта животных всех видов, в том числе и птиц;
2) заготовки в неблагополучном пункте и вывоза из него продукции и сырья животного происхождения, кормов, кормовых добавок, а также вывоза инфицированного инвентаря, материалов и иных материально-технических средств;
3) перегруппировки (перевода) животных внутри очага, неблагополучного пункта;
4) проведения выставок, ярмарок, торговли подконтрольными государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору объектами на объектах внутренней торговли, а также проведения других мероприятий, связанных со скоплением животных, людей и транспорта на территории неблагополучного пункта;
5) вывоза из неблагополучного пункта и использования молока;
6) вывоза спермы в благополучные хозяйства для искусственного осеменения животных;
7) проезда на всех видах транспорта через неблагополучный пункт. Для проезда транспорта к месту назначения определяются и обозначаются указателями объездные пути. В необходимых случаях допускается въезд в неблагополучный пункт и выезд из него транспорта специального назначения. При этом транспорт, верхняя одежда и обувь, выезжающих лиц подлежат обязательной дезинфекции при выезде из неблагополучного пункта. Для этой цели отводят одну дорогу, на которой у границы неблагополучного пункта устанавливают дезинфекционную камеру для обеззараживания верхней одежды выезжающих (или выходящих) лиц, емкость с дезинфекционными растворами и щетками для дезинфекции обуви, дезинфекционную установку для дезинфекции транспорта, сторожевую будку для постовых и вагончик для нахождения указанных лиц на период санитарной обработки их одежды.
Сноска. Пункт 125 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 13.08.2021 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
126. В неблагополучных по ящуру пунктах подразделение МИО соответствующих административно-территориальных единиц совместно с государственной ветеринарной организацией (далее – РПО) организует следующие мероприятия:
1) закрывают все дороги (тропы), ведущие из пункта, и выставляют необходимое количество охранно-карантинных постов с круглосуточным дежурством, а также устанавливают соответствующие указатели (дорожные знаки): "Проезд запрещен", "Объезд", "Остановка обязательна", "Остановка запрещена";
2) выделяют необходимое количество людей для несения дежурства на охранно-карантинных постах и определяют их обязанности. Дежурным по охранно-карантинному посту выдают специальные удостоверения и нарукавные повязки. Посты оборудуют шлагбаумами, дезинфекционными барьерами и будками для дежурных, по возможности устанавливают связь;

1) аусыл бойынша саламатсыз пункттен жануарлардың барлық түрлерін, оның ішінде құстарды әкелу (кіргізу) және әкету (шығару);
2) саламатсыз пунктте жануарлардан алынған өнім мен шикізатты, азықты, азықтық қоспаларды дайындау және одан шығару, сондай-ақ инфекция жұққан мүкәммалды, материалдарды және өзге де материалдық-техникалық құралдарды шығару;
3) ошақтың, саламатсыз пункттің ішінде жануарларды қайта топтастыру (ауыстыру);
4) ішкі сауда обектілерінде мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау мен қадағалауға жататын обектілердің көрмелер, жәрмеңкелер, сауда-саттық өткізу, сондай-ақ саламатсыз пункттің аумағында жануарлардың, адамдардың және көліктің шоғырлануына байланысты басқа да іс-шараларды өткізу;
5) саламатсыз пункттен сүт шығару және пайдалану;
6) жануарларды қолдан ұрықтандыру үшін саламатты шаруашылықтарға ұрық шығару;
7) көліктің барлық түрлерінің саламатсыз пункт арқылы өтуі. Көліктердің межелі жеріне өтуі үшін айналып өтетін жолдар анықталуы және көрсеткіштермен белгіленуі тиіс. Қажет болған жағдайда, қолайсыз пунктке арнаулы тағайындалған көліктің кіруіне және шығуына болады. Бұл ретте, саламатсыз пункттен шығарда көлік, шығатын адамдардың сыртқы киімдері және аяқ киімдері міндетті түрде дезинфекциялануы тиіс. Осы мақсатта бір жолды белгілейді, онда саламатсыз пункттің шекарасында шығатын адамдардың сыртқы киімін зарарсыздандыру үшін дезинфекциялау камерасын, аяқ киімді дезинфекциялау үшін дезинфекциялау ерітіндісі және щеткасы бар ыдысты, көлікті дезинфекциялау үшін дезинфекциялық қондырғыны, кезекшілер үшін қарауыл күркесін және олардың киімдерін санитариялық тазарту кезінде көрсетілген тұлғалардың болуы үшін вагон орнатады.
Ескерту. 125-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 13.08.2021 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
126. Аусыл бойынша саламатсыз пункттерде тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің ЖАО бөлімшесі мемлекеттік ветеринариялық ұйыммен (бұдан әрі – РҚО) бірлесіп мынадай іс-шараларды ұйымдастырады:
1) пункттен апаратын барлық жолдарды (соқпақтарды) жабады және тәулік бойы кезекшілігі бар күзет-карантиндік бекеттердің қажетті санын қояды, сондай-ақ "Жүруге тыйым салынады", "Айналып өту", "Аялдау міндетті", "Аялдауға тыйым салынады" деген тиісті көрсеткіштерді (жол белгілерін) орнатады;
2) күзет-карантиндік бекеттерде кезекшілік атқару үшін қажетті адамдар санын бөледі және олардың міндеттерін айқындайды. Күзет-карантиндік бекеттер бойынша кезекшіге арнайы куәліктер мен қолға байлайтын таңғыштар беріледі. Бекеттер шлагбаумдармен, дезинфекциялық тосқауылдармен және кезекшілерге арналған будкалармен жабдықталады, мүмкіндігінше байланыс орнатады;

3) обеспечивают перевод всех животных на стойловое содержание или на специально отведенный изолированный участок пастбища, берут на учет всех находящихся в неблагополучном пункте животных, восприимчивых к ящуру;
4) всех восприимчивых животных в неблагополучном пункте подвергают обязательной вакцинации против ящура независимо от сроков предшествующей прививки;
5) домашнюю птицу на территории неблагополучного пункта содержат в закрытых помещениях, а собак – на привязи;
6) обеспечивают ежедневное проведение дезинфекции животноводческих помещений и производственной территории, обработку специальной одежды, предметов ухода, транспортных средств;
7) при входе (въезде) в помещения или загоны для животных, во дворы владельцев животных, а также на объектах производства, осуществляющих заготовку (убой), переработку, производство, хранение животных, продукции и сырья животного происхождения устанавливают дезинфекционные барьеры для обработки обуви и транспорта.
Сноска. Пункт 126 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
127. Государственный ветеринарный врач совместно с государственным ветеринарно-санитарным инспектором соответствующей административно-территориальной единицы:
1) выезжает в неблагополучный по ящуру пункт и на месте уточнить правильность постановки диагноза, проведения мероприятий по ликвидации ящура, установления границ неблагополучного по заболеванию пункта, неблагополучной зоны, буферной зоны, зоны наблюдения и благополучной зоны;
2) незамедлительно сообщает о появлении ящура руководителю местного исполнительного органа, государственному ветеринарному врачу района, главному государственному ветеринарно-санитарному инспектору области, главным государственным ветеринарно-санитарным инспекторам соседних административно-территориальных единиц;
3) осуществляет контроль по соблюдению требований карантина в неблагополучном пункте и неблагополучной зоне.
128. Главный государственный ветеринарно-санитарный инспектор Республики Казахстан после получения сообщения главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора области уведомляет об эпизоотической ситуации по ящуру в Республике Казахстан МЭБ и руководителей государственных ветеринарных служб сопредельных государств.
129. В неблагополучном пункте обеспечивают полную изоляцию эпизоотического очага ящура, систематическое и планомерное выполнение мероприятий, направленных на уничтожение в нем вируса, закрытие путей его распространения с проведением следующих мероприятий:

3) барлық жануарларды қорада ұстауға немесе арнайы бөлінген оқшауланған жайылым учаскесіне ауыстыруды қамтамасыз етеді, саламатсыз пункттегі аусылға бейім барлық жануарларды есепке алады;
4) саламатсыз пункттегі барлық сезімтал жануарларды алдыңғы егу мерзіміне қарамай аусылға қарсы міндетті түрде вакциналайды;
5) үй құсын саламатсыз пункттің аумағында жабық үй-жайларда, ал иттерді байлап ұстайды;
6) мал шаруашылығы үй-жайлары мен өндірістік аумақтарға күнделікті дезинфекция жүргізуді, арнайы киімді, күтім заттарын, көлік құралдарын өңдеуді қамтамасыз етеді;
7) жануарларға арналған үй-жайларға немесе қораларға, жануарлар иелерінің аулаларына кірген кезде, сондай-ақ жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты дайындауды (союды), өңдеуді, өндіруді, сақтауды жүзеге асыратын өндіріс объектілерінде аяқ киім мен көлікті өңдеуге арналған дезинфекциялық кедергілер орнатады.
Ескерту. 126-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
127. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы:
1) аусыл бойынша қолайсыз пунктке шығуға және сол жерде диагноз қоюдың, аусылды жою жөніндегі іс-шараларды жүргізудің, ауру бойынша қолайсыз пункттің шекарасын, қолайсыз аймақты, қадағалау аймағы мен қолайлы аймақты белгілеудің дұрыстығын нақтылауы;
2) ауданның жергілікті атқарушы органының басшысына, облыстың бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторына, көршілес әкімшілік-аумақтық бірліктердің бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторларына аусылдың шыққандығы туралы дереу хабарлауы;
3) қолайсыз пунктте және қолайсыз аймақта карантин талаптарының сақталуы бойынша дереу бақылау орнатуы тиіс.
128. Қазақстан Республикасының бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы облыстың бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторынан хабар алғаннан кейін Жануарлардың денсаулығын сақтаудың дүниежүзілік ұйымын және шектес мемлекеттердің мемлекеттік ветеринариялық қызметтерінің басшыларына Қазақстан Республикасындағы аусыл бойынша эпизоотиялық жағдай туралы хабарлайды.
129. Қолайсыз пунктте аусылдың эпизоотиялық ошағын толық оқшаулауды, онда вирусты жоюға бағыталған іс-шараларды үнемі және жоспарлы орындауды, оны тарату жолдарын жабуды қамтамасыз етеді. Осы мақсатта мынадай іс-шараларды жүргізеді:

1) ограждают территорию эпизоотического очага, оставляя один вход, и устанавливают в нем круглосуточный сторожевой пост;
2) оборудуют при входе в очаг контрольно-пропускной пункт дезинфекционным барьером и дезинфекционной установкой;
3) закрепляют постоянный транспорт для обслуживания животных и проведения других хозяйственных работ на территории очага без права выезда за его пределы. Для подвозки кормов, продукции питания и других необходимых материалов при входе в очаг оборудуют перевалочную площадку, на которую товары извне доставляют отдельным транспортом;
4) обеспечивают лиц, закрепленных в неблагополучном пункте, сменной санитарной одеждой и обувью, полотенцами, мылом и дезинфицирующим раствором для обработки рук, а также аптечкой первой медицинской помощи. Не допускают выноса из очага каких-либо вещей, инвентаря, оборудования, продукции, фуража и любых других предметов;
5) оборудуют в пределах очага помещения для обеззараживания молока, переработки и хранения молочной продукции. Молоко, полученное от коров в очаге, перерабатывают на месте на топленое масло. В пищу людям и в корм животным используют только молоко (молочные продукции), обеззараженные путем кипячения в течение 5 минут или пастеризации при температуре 85 о С в течение 30 минут;
6) организуют проведение ежедневной дезинфекции территории очага и особенно помещений, в которых содержатся больные животные, а также предметов ухода за ними. Навоз, остатки корма и подстилку ежедневно убирают и складывают на территории очага для биотермического обеззараживания или сжигают;
7) организуют уничтожение грызунов в хозяйствующих субъектах, а также принимают меры по недопущению попадания в места, в которых содержатся больные ящуром животные, собак, кошек, птиц и других животных;
8) больных и павших животных в очаге уничтожают путем сжигания.
130. Государственные ветеринарные организации, осуществляющие ветеринарные мероприятия в неблагополучном пункте:
1) извещают о возникновении подозрения на заболевание животных ящуром подразделения местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии, органы государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора соответствующей административно-территориальной единицы;
2) изолируют подозрительных по заболеванию ящуром животных, закрепляют за их обслуживанием отдельное лицо, исключив его контакт с лицами, ухаживающими за другими животными. Остальных животных оставляют на месте, в котором было обнаружено заболевание, и не допускают их перевода в другие помещения или перегона на другие участки пастбища, прекращают перегон, перевоз животных, остановливают деятельность предприятия по заготовке (убою), производству и переработке животных, продукции и сырья животного происхождения;

1) өтетін бір жер қалдырып эпизоотиялық ошақтың аумағын қоршайды және онда тәулік бойы күзетшілік бекет қояды;
2) ошаққа кіре берісті дезинфекция барьері және дезинфекциялайтын қондырғысы бар бақылау-өткізу пунктімен жабдықтайды;
3) жануарларға қызмет көрсету және ошақтың аумағында басқа шаруашылық жұмыстарын жүргізу үшін тысқары шығу құқығынсыз тұрақты көлікті бекітеді. Мал азығын, азық-түлікті және басқа да қажетті материалдарды тасып жеткізу үшін ошаққа кіре берісте сырттан жүктерді жеке көлікпен жеткізетін қайта тиеу алаңын жабдықтайды;
4) қолайсыз пунктте бекітілген адамдарды ауыстыратын санитарлық киіммен және аяқ киіммен, орамалмен, сабынмен және қолды тазартуға арналған дезинфекциялайтын ерітіндімен, сондай-ақ алғашқы медициналық көмек қобдишасымен қамтамасыз етеді. Ошақтан қандай да болмасын заттарды, мүкәммалды, жабдықтарды, азық-түлікті, жем-шөпті және кез-келген заттарды алып шығуға болмайды;
5) ошақтың шегінде сүтті зарарсыздандыру, сүт өнімдерін өңдеу және сақтау үшін үй-жайларды жабдықтайды. Ошақтағы сиырлардан алынған сүтті қорытқан майға қайта өңдейді. Адамдардың тамағына және жануарларға азыққа 5 минут бойы қайнату немесе 30 минут бойы 850С температурада пастерлеу жолымен зарарсыздандырылған сүтті (сүт өнімдерін) ғана пайдаланады;
6) ошақтың аумағына және әсіресе, ауру малдар тұрған қора-жайларға, сондай-ақ оларды күтіп-бағу заттарына күнделікті дезинфекциялау жүргізуді ұйымдастырады. Қиларды, мал азығы қалдықтарын және төсенішті биотермиялық жолмен зарарсыздандыру үшін ошақтың аумағында жинайды және үйеді немесе жағып жібереді;
7) шаруашылық жүргізуші субъектілерде кеміргіштерді жоюды ұйымдастырады, сондай-ақ аусылмен ауыратын жануарларды ұстайтын жерлерге иттердің, мысықтардың, құстардың және басқа жануарлардың кіруіне жол бермеу шараларын қабылдайды;
8) ошақтағы ауру және қырылған жануарларды өртеу жолымен жояды.
130. Қолайсыз пунктте ветеринарлық іс-шараларды жүзеге асыратын мемлекеттік ветеринарлық ұйымдар:
1) жануарлардың аусыл ауруы шығуына күдікті жағдайда тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ветеринария саласындағы қызметі жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органның бөлімшелеріне, мемлекеттік ветеринариялық бақылау және қадағалау органдарына хабардар етуі;
2) аусыл ауруы бойынша күдікті жануарларды оқшаулауы, оларға қызмет көрсетуге басқа жануарларды күтіп-бағатын адамдармен оның байланысын болдырмай, жеке адам бекітуі. Басқа жануарларды ауру анықталған орнында қалдыру және оларды басқа қора-жайларға ауыстыруды немесе басқа жайылымға айдауға жол бермеуі, жануарларды айдауды, тасуды, жануарларды, жануарлардан алынатын азық-түлік пен шикізаттарды дайындау (сою), өндіру және қайта өңдеу кәсіпорындарының қызметін тоқтатуы;

3) выставляют на границе территории или при входе в помещения, в которых находятся заболевшие животные, указательные знаки со следующей надписью: "Вход запрещен! Подозрение на ящур!";
4) не допускают вывоз (вынос) с территории эпизоотического очага ящура любых предметов, включая продукцию и сырье животного происхождения, корма, кормовые добавки;
5) не допускают контакты, включая хозяйственные, с другими физическими и юридическими лицами, осуществляющими деятельность в области ветеринарии, с другими владельцами животных;
6) немедленно прибывают на место (в эпизоотический очаг ящура) при получении извещения о подозрении на заболевание животных ящуром для установления предварительного диагноза на ящур с оформлением ветеринарно-санитарного заключения;
7) информируют главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора района о предварительном диагнозе на заболевание животных ящуром;
8) с момента прибытия в эпизоотический очаг определяют границы эпизоотического очага ящура и неблагополучного по ящуру пункта;
9) с момента прибытия в эпизоотический очаг отбирают патологический материал от больных животных для подтверждения диагноза на ящур (постановки окончательного диагноза) и определения типа вируса ящура, вызвавшего заболевание животных;
10) с момента прибытия проводят эпизоотологическое обследование с целью выяснения источника заноса вируса ящура, а также возможных путей его распространения с оформлением соответствующего акта эпизоотологического обследования;
11) организовывают выход лиц из эпизоотического очага ящура после тщательной санитарной обработки и дезинфекции одежды и обуви.
131. Карантин с неблагополучного пункта снимают по истечении 21 календарного дня со дня уничтожения последнего заболевшего животного в эпизоотическом очаге.
132. Перед снятием карантина:
1) проводят очистку и заключительную дезинфекцию всех помещений, территорий, в которых находились больные ящуром животные, инвентаря и транспорта;
2) внутри производственных помещений по содержанию, использованию и разведению животных проводят побелку стен, перегородок раствором свежегашеной извести;
3) в случае проведения заключительных мероприятий при снятии карантина с неблагополучного пункта в период дождей, снегопадов и морозов с наступлением благоприятной погоды в этом пункте повторно проводят комплекс ветеринарно-санитарных мероприятий (санитарный ремонт помещений, дезинфекцию и другое), обеспечивающих полное уничтожение вируса ящура во внешней среде;
4) проверяют полноту выполнения заключительных ветеринарно-санитарных мероприятий, благополучие животных по ящуру.

3) аумақ шекарасына немесе ауру жануарлар орналасқан қора-жайларға кіре берісте "Кіруге тыйым салынады! Аусыл ауруына күдікті!" деген жазуы бар көрсеткіш белгілер қоюы;
4) аусылдың эпизоотиялық ошағы аумағынан жануарлардан алынатын азық-түлікті және шикізатты, азықты, азықтық қоспаларды қоса алғанда, кез келген заттарды шығаруға (алып шығуға)жол бермеуі;
5) шаруашылықты қоса алғанда, ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын басқа жеке және заңды тұлғалармен, ең алдымен басқа жануар иелерімен байланысқа жол бермеуі;
6) жануарлардың аусыл ауруымен ауруына күдік туралы хабарламаны алған кезде ветеринариялық-санитариялық қорытындыны ресімдей отырып, аусылға алдын ала диагноз қою үшін орынға (аусылдың эпизоотиялық ошағына) дереу келуі;
7) ауданның бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторын жануарлардың аусылмен ауырғанына алдын ала қойылған диагноз туралы хабардар етуі;
8) эпизоотиялық ошаққа келген сәттен бастап, аусылдың эпизоотиялық ошағының шекарасын және аусыл бойынша қолайсыз пунктті анықтауы;
9) аусылға диагнозды растау (түпкілікті диагноз қою) және жануарлардың ауруын қоздырған аусыл вирусының типін анықтау үшін, эпизоотиялық ошаққа келген сәттен бастап ауру жануарлардан патологиялық материал алуы;
10) келген сәттен бастап, аусылдың вирусын әкелу көзін, сондай-ақ оны таратудың мүмкін болатын жолдарын анықтау мақсатында тиісті эпизоотологиялық зерттеу актісін ресімдей отырып, эпизоотологиялық зерттеу жүргізуі;
11) киімдері мен аяқ киімдерін мұқият санитарлық тазартқаннан және дезинфекциялағаннан кейін адамдардың аусылдың эпизоотиялық ошағынан шығуын ұйымдастыруы қажет.
131. Қолайсыз пункттен карантин эпизоотиялық ошақта соңғы ауырған жануардың жазылған, сойылған немесе жойылған күнінен бастап күнтізбелік 21 күн өткен соң алынады.
132. Карантинді алудың алдында:
1) аусылмен ауырған жануарлар тұрған барлық қора-жайларды, аумақтарды, мүкәммалды және көлікті тазалау және қорытынды дезинфекция жүргізу;
2) жануарларды ұстау, пайдалану және өсіру жөніндегі өндірістік үй-жайлардың ішінде жаңа сөндірілген әк ерітіндісімен қабырғаларды, бөлінген жерлерді әктейді;
3) қолайсыз пункттен карантинді алу кезінде қорытынды іс-шараларын жаңбыр, қар жауған және аяз уақытында жүргізген жағдайда, қолайлы ауа-райы болған кезде бұл пунктте қайтадан сыртқы ортадағы аусылдың вирусын толық құртуды қамтамасыз ететін ветеринариялық-санитариялық іс-шаралар кешенін (қора-жайларды санитариялық жөндеу, дезинфекция және басқалары) жүргізеді;
4) қорытынды ветеринариялық-санитариялық іс-шараларды орындаудың толықтығын, аусыл бойынша малдың сау екендігін тексереді.

133. После снятия карантина в соответствии с Правилами установления карантина, устанавливаются ограничительные мероприятия на срок, предусмотренный законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии и рекомендованный Кодексом здоровья наземных животных МЭБ.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий при
обнаружении ящура на объектах производства, осуществляющих
заготовку (убой), переработку, производство, хранение животных,
продукции и сырья животного происхождения
134. При обнаружении ящура на объектах производства, осуществляющих заготовку (убой), переработку, производство, хранение животных, продукции и сырья животного происхождения (далее – предприятия) проводят мероприятия, установленные настоящими Правилами.
135. На предприятиях принимают следующие меры, предотвращающие распространение ящура:
1) всех животных, находящихся на территории предприятия, немедленно подвергают изъятию и уничтожению путем сжигания;
2) организуют очистку от навоза, остатков корма и мусора транспортных средств, на которых перевозились животные, территорий и помещений, где содержались животные, производственных помещений, а также инвентаря и подвергают их тщательной дезинфекции;
3) обеспечивают утилизацию или обеззараживание навоза биотермическим способом в оборудованных навозохранилищах на территории предприятия, а также обеззараживание сточных вод;
4) организуют санитарную обработку лиц, принимавших участие в доставке неблагополучных по ящуру партий перемещаемых (перевозимых) объектов, его переработке, в проведении работ по очистке, дезинфекции, а также обеззараживании одежды и обуви людей.
136. На предприятиях по предписанию главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей административно-территориальной единицы немедленно вводят ограничительные мероприятия, предусматривающие:
1) прекращение приема для убоя новых партий животных, других перемещаемых (перевозимых) объектов до завершения ветеринарно-санитарных мероприятий по ликвидации очага и снятия карантина и ограничительных мероприятий;
2) недопущение выпуска с территории предприятия перемещаемых (перевозимых) объектов, а также выноса (вывоза) за его пределы отходов и любых предметов в необеззараженном виде;
3) недопущение посещения предприятия посторонними лицами, не имеющими непосредственного отношения к данному предприятию;
4) усиление режима санитарной обработки обслуживающего персонала предприятия.
Параграф 3. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
в неблагополучной по ящуру зоне и на территории
ветеринарно-санитарного благополучия

133. Карантинді алғаннан кейін Карантинді белгілеу қағидаларына сәйкес Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында көзделген және ХЭБ жер үсті жануарларының саулығы жөніндегі кодекспен ұсынылған мерзімге шектеу іс-шараларын бекітеді.
2-параграф. Жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен
шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеуді және
өндіруді жүзеге асыратын өндіріс объектілерінде аусыл
анықталған кезде жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
134. Жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеуді және өндіруді жүзеге асыратын өндіріс объектілерінде (бұдан әрі - Кәсіпорын) аусыл анықталған кезде осы Қағидада белгіленген іс-шараларды жүргізеді.
135. Кәсіпорындарда аусылдың таралуын болдырмайтын мынадай шараларды қабылдайды:
1) кәсіпорын аумағындағы барлық жануарларды дереу алады және өртеу жолымен жояды;
2) жануарлар тасымалданған көлік құралдарын қидан, азық қалдықтарынан және қоқыстардан, жануарларды ұстаған аумақтар мен қора-жайларды, өндірістік үй-жайларды, сондай-ақ мүкәммалды тазартуды ұйымдастырады және оларды мұқият дезинфекциялайды;
3) қиларды кәсіпорын аумағында жабдықталған көң сақтағыштарда биотермиялық тәсілмен жағып жіберуді немесе зарарсыздандыруды, сондай-ақ ағын суларды зарарсыздандыруды қамтамасыз етеді;
4) өткізілетін (тасымалданатын) объектілердің аусыл бойынша қолайсыз партиясын жеткізуге, адамдардың киімдерін және аяқ киімін тазарту, дезинфекциялау, сондай-ақ зарарсыздандыру бойынша жұмыстарды жүргізуге қатысқан адамдарды санитариялық тазартуды ұйымдастырады.
136. Кәсіпорындарда тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының нұсқамасы бойынша дереу мыналар көздейтін шектеу іс-шараларын енгізеді:
1) сою үшін әкелген жануарлардың жаңа партияларын, басқа өткізілетін (тасымалданатын) объектілерді қабылдау ошақты жою жөніндегі ветеринариялық-санитариялық іс-шаралар аяқталғанға және карантин мен шектеулі іс-шаралар алынғанға дейін тоқтату;
2) кәсіпорынның аумағынан өткізілетін (тасымалданатын) объектілерді шығаруға, сондай-ақ қалдықтарды және кез келген заттарды зарарсыздандырмаған күйде одан тысқары шығаруға (әкетуге) жол бермеу;
3) кәсіпорынға тікелей қатысы жоқ бөгде адамдардың кәсіпорынға кіруіне жол бермеу;
4) кәсіпорынның қызмет көрсететін персоналын санитариялық тазалықтан өткізу режимін күшейту.
3-параграф. Аусыл бойынша қолайсыз аймақта және
ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақта жүргізілетін
ветеринариялық іс-шаралар тәртібі

137. Государственные ветеринарно-санитарные инспектора соответствующих административно-территориальных единиц осуществляют контроль за проведением ветеринарно-санитарных и профилактических мероприятий по предупреждению заболевания животных ящуром.
Сноска. Пункт 137 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
138. В неблагополучной зоне принимают следующие меры, обеспечивающие недопущение возникновения заболевания животных ящуром:
1) полностью прекращают хозяйственную связь угрожаемых пунктов с неблагополучным по ящуру пунктом;
2) ведут учет всех восприимчивых к ящуру животных и иммунизируют их противоящурной вакциной соответствующего типа вируса. Всех вновь поступающих в угрожаемую зону животных также иммунизируют против ящура, допуская их в общие стада после карантинирование, но не ранее чем через 21 календарный день после вакцинации;
3) не допускают посещение производственной территории и помещений, в которых содержатся животные, посторонними лицами;
4) закрепляют за каждым населенным пунктом неблагополучной зоны специалистов в области ветеринарии для проведения профилактических мероприятий и осуществления контроля за соблюдением в населенных пунктах настоящих Правил, направленных на их охрану от заноса в них возбудителя ящура;
5) устанавливают в зонах отгонного животноводства вдоль границы с территорией неблагополучного пункта зону, где не выпасаются животные глубиной 10-15 километров, из которой выводят на период карантина всех животных. В остальных случаях животных содержат на привязи или в загонах, обеспечивают кормами и водой;
6) организуют охрану или огораживание (окапывание) стогов сена и других грубых кормов от доступа домашних и диких животных;
7) оповещают физических и юридических лиц, граждан об угрозе заноса вируса ящура и мерах по предупреждению возникновения заболевания, проводят среди населения разъяснительную работу по этим вопросам;
8) не допускают убой животных, привитых вакциной против ящура, в течение 21 календарного дня после вакцинации.
139. Физические и юридические лица, содержащие диких животных (прежде всего – парнокопытных), проводят систему мероприятий по предотвращению заноса возбудителя инфекции, включающие оборудование дезковриков и дезбарьеров при входе (въезде) на указанные объекты, обеспечение обслуживающего персонала специальной одеждой и специальной обувью.
140. Молоко, поступающее из неблагополучной зоны, подвергают обязательной пастеризации при температуре 85 0С или кипячению.

137. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлары жануарлардың аусыл ауруының алдын алу бойынша ветеринариялық-санитариялық және профилактикалық іс-шаралардың жүргізілуін бақылауды жүзеге асырады.
Ескерту. 137-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
138. Қолайсыз аймақта жануарлардың аусыл ауруының туындауына жол бермеуді қамтамасыз ететін мынадай іс-шараларды қабылдайды:
1) пункттердің аусыл бойынша қолайсыз пунктпен қатер төндіретін шаруашылық байланысты толығымен тоқтатады;
2) барлық аусылға сезімтал жануарлардың есебін жүргізеді және оларды вирустың тиісті типінің аусылға қарсы вакцинасымен иммундайды. Қатерлі аймаққа жаңадан келген барлық жануарларды да аусылға қарсы егеді, оларды карантиндеуден кейін, бірақ вакцинациядан кейін күнтізбелік 21 күннен бұрын емес жалпы табынға қосады;
3) жануарлар орналасқан өндірістік аумақтарға және қора-жайларға бөгде адамдардың кіруіне жол бермейді;
4) профилактикалық іс-шараларды жүргізу және елді мекендерде оларға аусыл қоздырғыштарын әкелуден қорғауға бағытталған осы Қағидаларды сақтауға бақылауды жүзеге асыру үшін қолайсыз аймақтың әрбір елді мекеніне ветеринарлық мамандарды бекітеді;
5) отарлы мал шаруашылығы аймақтарында қолайсыз пункт аумағымен шекараның бойымен 10-15 километр ішке қарай жануарлар жайылмайтын аймақты бекітеді, ол жерден карантин кезінде барлық жануарларды шығарады. Басқа жағдайларда жануарларды азық пен суды әкеліп беретін байлап немесе қамап ұстайды;
6) шөп маяларын және басқа ірі азықтарды үй және жабайы жануарлардың кіруінен қорғауды немесе қоршауды (айналасын қазады) ұйымдастырады;
7) аусыл вирусының әкеліну қаупі және аурудың туындауының алдын алу шаралары туралы жеке және заңды тұлғаларға, азаматтарға хабарлайды, тұрғындар арасында осы мәселелер бойынша түсініктеме жұмыстарын жүргізеді;
8) аусылға қарсы вакцина егілген жануарларды вакцина егілгеннен кейін күнтізбелік 21 күннің ішінде союға жол бермейді.
139. Жабайы жануарлар (ең алдымен – аша тұяқтылар) ұстайтын жеке және заңды тұлғалар көрсетілген объектілерге кіре берісте (шығатын жерде) дезинфекция кілемшелері және дезинфекция барьер жабдықтарын қоса, инфекция қоздырғыштарының әкелінуіне жол бермеу жөніндегі шаралардың жүйесін жүргізеді, қызмет көрсететін персоналды арнайы киіммен және аяқ киіммен қамтамасыз етеді.
140. Қолайсыз аймақтан жеткізілген сүтті міндетті түрде 850С температурада пастерлейді немесе қайнатады.

Параграф 4. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
в благополучной по ящуру зоне
141. Подразделение МИО соответствующих административно-территориальных единиц составляют план по профилактике и борьбе с ящуром в благополучной по ящуру зоне по согласованию с территориальной инспекцией ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии, предусматривающий следующие мероприятия по:
1) изучению эпизоотологии ящура;
2) установлению рисков;
3) уменьшению, снижению рисков;
4) сокращению распространения ящура и снижения риска заражения.
142. Мероприятия по изучению эпизоотологии ящура предусматривают:
1) полное изучение системы ведения животноводства на соответствующей территории (содержание, разведение, реализация животных и продукции и сырья животного происхождения) с целью выяснения эпизоотической ситуации по ящуру;
2) изучение эпизоотической ситуации по ящуру путем сбора и анализа данных за последние 12 месяцев:
распространение ящура среди домашних животных и парнокопытных животных дикой фауны;
проявление клинических признаков болезни;
серологический мониторинг вакцинации животных и выявление неструктурных белков вируса ящура;
импорт животных, продукции и сырья животного происхождения на соответствующую территорию;
перемещение животных внутри территории административно-территориальной единицы с учетом выгона на новые пастбища в весенне-летнее время;
свод данных по активному контролю (инспекции) личных подворий, хозяйств, торговых объектов, осуществляющих реализацию животных, перерабатывающих предприятий;
свод данных серологический мониторинга вакцинации животных против ящура и неструктурных белков вируса ящура;
планирование пассивного контроля путем изучения и анализа отчетности по вакцинации животных и проведению серологический мониторинга;
отправку проб сыворотки крови сельскохозяйственных животных в международную справочную лабораторию МЭБ для установления серотипов (подтипов) ящура, циркулирующих на территории республики, в случае регистрации заболевания;
применение электронной интегрированной системы по надзору за заболеваниями и геоинформационной системы (далее – ГИС) по использованию базы данных и картографированию показателей распространения ящура. Проведение семинаров-тренингов по обучению специалистов в области ветеринарнии эпизоотологическому обследованию, диагностике ящура и рискам заболевания, включая отбор проб биоматериалов от больных животных.
143. Мероприятия по установлению рисков предусматривают:
1) осуществление оперативного сбора информации при вспышке и (или) подозрении на заболевание;

4-параграф. Аусыл бойынша қолайлы аймақта жүргізілетін
іс-шаралар
141. тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің ЖАО бөлімшесі аусыл бойынша қолайлы аймақта ветеринария саласындағы уәкілетті орган ведомоствосының аумақтық инспекциясымен келісім бойынша аусыл ауруының профилактикасы және онымен күресудің стратегиялық жоспарын жасайды, онда:
1) аусыл эпизоотологиясын зерделеу бойынша;
2) тәуекелдерді анықтау бойынша;
3) тәуекелдерді азайту (төмендету) бойынша;
4) аусылдың таралуын қысқарту және жұғу тәуекелін төмендету бойынша іс-шаралар көзделеді.
142. Аусыл эпизоотологиясын зерделеу жөніндегі іс-шаралар мынаны көздейді:
1) аусыл бойынша эпизоотология жағдайын анықтау мақсатында тиісті аумақтағы мал шаруашылығын жүргізу жүйесін (жануарларды және мал шаруашылығы өнімдерін ұстау, өсіру) толық зерделеу;
2) соңғы 12 ай ішіндегі деректерді жинау және талдау арқылы аусыл бойынша эпизоотология жағдайын зерделеу:
аусылдың үй жануарлары және жабайы фаунаның аша тұяқты жануарларының арасында таралуы;
аурудың клиникалық белгілерінің көрінуі;
жануарларды вакциналау және аусыл вирусының құрылымдық емес ақуыздарын анықтау серомониторингі;
жануарларды және мал шаруашылығы өнімдерін тиісті аумаққа шығару (импорттау);
көктем-жаз мезгілінде жаңа жайылымдарға жаюды ескере отырып, жануарларды әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағы ішінде орын ауыстыру;
жеке аулалар, шаруашылықтар, базарлар, қайта өңдеу кәсіпорындарын белсенді бақылау (инспекциялау) деректерінің жиынтығы;
аусылға қарсы вакцина егілген жануарлар мен аусыл вирусының құрылымдық емес ақуыздарының серомониторингі деректерінің жиынтығы;
жануарларға вакцина егу және серомониторинг жүргізу бойынша есептілікті зерделеу және талдау жолымен пассивті бақылауды жоспарлау;
ауру тіркелген жағдайда, республиканың аумағында таралған аусылдың серотиптерін (кіші типтерін) анықтау үшін ауыл шаруашылығы жануарларының қан сывороткасының сынамаларын ХЭБ халықаралық анықтамалық зертханасына жіберу;
деректер базасын пайдалану және аусылдың таралу көрсеткіштерін картаға түсіру жөнінде ауруларды қадағалау жөніндегі электрондық интеграцияланған жүйені және жер ақпараттық жүйесін (бұдан әрі - ЖАЖ) қолдану. Ветеринария саласындағы мамандарды ауру жануарлардан биоматериалдар сынамаларын алуды қоса алғанда, аусылды эпизоотологиялық тексеруге, диагностикасы мен ауру тәуекелдеріне үйрету бойынша семинар-тренингтер өткізу.
143. Тәуекелді анықтау жөніндегі іс-шаралар мынаны көздейді:
1) ауру өршіген және (немесе) ауруы күдікті болған кезде ақпаратты жедел жинауды жүзеге асыру;

2) анализ данных результатов эпизоотологического обследования с оценкой рисков, способствующих возникновению, распространению и заносу ящура с подробным их описанием для выявления очагов возможного заражения ящуром;
3) оценку рисков, способствующих распространению ящура по следующим факторам и методам их оценки, в том числе:
импорт и перемещение больных или переболевших животных из неблагополучных пунктов по ящуру;
передвижение людей, транспортных средств, транспортировка кормов (сено, фураж и другие), оборудования и инвентаря, бывшего в употреблении из неблагополучной зоны в благополучную зону;
использование некачественной вакцины;
кормление свиней отходами, содержащими останки инфицированных ящуром животных;
сезонные факторы и другие потенциальные риски, при которых возникает и распространяется ящур;
дикая фауна;
злоумышленное распространение болезни;
составление и утверждение плана контроля рисков, способствующих распространению ящура и заражению здоровых особей на территории Республики Казахстан (в разрезе областей) на основании изучения и установления рисков;
установление мер контроля рисков, способствующих сокращению распространения ящура и методов их оценки с подробным описанием;
реализацию и обновление плана контроля рисков, способствующих распространению ящура и заражению здоровых особей на территории области с учетом выявленных новых рисков.
144. Мероприятия по уменьшению, снижению рисков предусматривают:
1) реализацию мероприятий по изучению эпизоотологии ящура и оценке рисков;
2) организацию и осуществление информационно-пропагандистской работы среди населения по мерам борьбы с ящуром;
3) разработку стратегии проведения вакцинации и обеспечение принципа "холодной цепи";
4) принятие ветеринарно-контрольных мер на торговых объектах, осуществляющих реализацию животных для сокращения заражения животных ящуром и проведение просветительской работы среди его участников о путях заражения ящуром и мерах профилактики и борьбы с ним;
5) организацию и осуществление контроля за передвижением животных в пределах соответствующей административно-территориальной единицы;
6) обеспечение соблюдения норм гигиены в частных подворьях, животноводческих объектах и торговых объектах, осуществляющих реализацию животных (регулярные уборки, очистка, дезинфекция, дератизация и дезинсекция в наиболее критических местах производственно-бытовых сетей);
7) проведение серомониторинга, направленного на оценку охвата вакцинацией животных против ящура;
8) проведение лабораторных исследований, подтверждающих целесообразность применяемой вакцины и соответствие ее с циркулирующими штаммами вируса на соответствующей территории;

2) аусылды жұқтыру мүмкін ошақтарды анықтау үшін оларды егжей-тегжейлі сипаттай отырып, аусылдың пайда болуына, таралуына және әкелінуіне ықпал ететін тәуекелдерді бағалай отырып, эпизоотологиялық тексеру нәтижесінің деректерін талдау;
3) мынадай факторлар мен оларды бағалау әдістері бойынша аусылдың таралуына ықпал ететін тәуекелдерді бағалау, оның ішінде:
аусыл бойынша қолайсыз пункттерден ауру немесе ауырып жазылған жануарларды көшіру және орнын ауыстыру;
қолайлы аймаққа адамдардың, көлік құралдарының қозғалысы, азықты (шөп, жем-шөп және басқалар), қолайсыз аймақта қолданыста болған жабдық пен мүкәммалды тасымалдау;
сапасыз вакциналарды қолдану;
аусылды жұқтырған жануарлардың сүйектері бар қалдықтармен шошқаларды азықтандыру;
аусылдың пайда болуының және таралуының мерзімдік факторлары және басқа да әлеуетті тәуекелдері;
жабайы фауна;
ауруды қасақана тарату;
тәуекелдерді зерделеу және анықтау негізінде Қазақстан Республикасының аумағында (облыстар бөлігінде) аусылдың таралуына және сау түліктерге жұқтыруға ықпал ететін тәуекелдерді бақылау жоспарын жасау және бекіту;
аусылдың таралуын қысқартуға ықпал ететін тәуекелдерді бақылау шараларын және егжей-тегжейлі сипаттай отырып, оларды бағалау әдістерін белгілеу;
анықталған жаңа тәуекелдерді ескере отырып, облыс аумағында аусылдың таралуына және сау түліктерге жұқтыруға ықпал ететін тәуекелдерді бақылау жоспарын іске асыру және оны жаңарту.
144. Тәуекелдерді азайту (төмендету) жөніндегі іс-шаралар мынаны көздейді:
1) аусыл эпизоотологиясын зерделеу мен тәуекелдерді бағалау жөніндегі іс-шараларды іске асыру;
2) тұрғындар арасында аусылға қарсы күрес шаралары бойынша ақпараттық-насихаттау жұмысын ұйымдастыру және жүзеге асыру;
3) вакцинация жүргізу стратегиясын әзірлеу және "суық тізбек" принципін қамтамасыз ету;
4) жануарлардың аусылды жұқтыруын қысқарту үшін тірі мал сататын базарларда ветеринариялық-бақылау шараларын қабылдау және оған қатысушылар арасында аусылдың жұғу жолдары мен профилактика және онымен күрес шаралары туралы ағарту жұмыстарын жүргізу;
5) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде жануарлардың орын ауыстыруына бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру;
6) жеке аулаларда, мал шаруашылығы объектілерінде және тірі мал сататын базарларда гигиена нормаларының сақталуын қамтамасыз ету (өндірістік-тұрмыстық желілердің аса күдікті жерлерін үнемі жинау, тазарту, дезинфекция, дератизация және дезинсекция т.б.);
7) жануарларға аусылға қарсы вакцина егуді қамтуды бағалауға бағытталған серомониторинг жүргізу;
8) қолданылатын вакциналардың қажеттігін және оның тиісті аумақта таралған вирус штаммына сәйкестігін растайтын зертханалық зерттеу жүргізу;

9) оценку проведенных и проводимых мер контроля за распространением ящура и сокращением рисков;
10) изучение вспышек ящура путем эпизоотологического обследования, в том числе вспышек, имевших место, несмотря на принимаемые меры контроля;
11) организацию проверок и инспекции на предмет соблюдения требований биологической безопасности и гигиены на подконтрольных объектах;
12) создание правовых условий, способствующих повышению оперативного потенциала ветеринарно-санитарных инспекторов и государственных ветеринарных врачей по посещению частных подворий и хозяйств, осмотру животных, отбору проб биоматериалов и опрос владельцев животных;
13) развитие информационной системы, включающей данные с географической привязкой для анализа полученных данных по изучению эпизоотической ситуации по ящуру в реальном режиме и составления карт;
14) обязательное применение правовых норм, необходимых для сокращения рисков распространения заболевания, связанные с передвижением и продажей животных на торговых объектах, осуществляющих реализацию животных (регулирование работы рынков по реализации живого скота и ответственности их участников).
145. Мероприятия по сокращению распространения ящура и снижения риска заражения предусматривают:
1) реализацию мероприятий по изучению эпизоотологии ящура, установлению рисков и осуществлению контроля за сокращением рисков с обязательным анализом полученных данных по каждому мероприятию, чтобы обеспечить выполнимость и эффективность мер контроля и внести корректировки в соответствующие планы;
2) разработку и реализацию плана по ликвидации ящура на основе изучения эпизоотической ситуации по ящуру и реализации плана контроля рисков, предусматривающего:
эпизоотологическое расследование каждого случая вспышки ящура с указанием источника инфекции и факторов, способствовавших возникновению болезни;
прогнозирование вероятных сценариев распространения болезни и составление отчета о проведенной работе;
принятие оперативных мер по ограничению дальнейшего распространения ящура (карантинный режим, санитарный убой больных и контактных животных, ограничение их передвижения, зонирование территории, оперативная вакцинация и другие);
анализ данных активного и пассивного контроля, в том числе данных об исследовании вспышек, выявление источника болезни и лабораторных исследований по ящуру;
дополнение действующей правовой базы нормой, ограничивающей передвижение животных с целью предупреждения распространения ящура;
обязательное уведомление о подозрительных случаях на ящур;
создание правовых условий, обеспечивающих изъятие и уничтожение больных животных, возмещение их стоимости;
налаживание системы идентификации животных и ведение базы данных;
отслеживание технологической схемы разведения, содержания и реализации животных на скотных рынках, переработки и реализации продукции и сырья на перерабатывающих предприятиях для сокращения заражения ящуром;
проведение карантинирования импортных животных и инспекции импортной продукции животного происхождения;
установление маршрутов перемещения животных, связанных с сезонным перегоном их на летние пастбища;
исключение возможного контакта домашних животных с парнокопытными животными дикой фауны;
зонирование территории на буферные зоны с учетом потенциальных и имеющихся рисков распространения ящура:
по неблагополучным и буферным зонам ранее выявленных очагов ящура с учетом количества населенных пунктов и поголовья скота, восприимчивого к ящуру;
по зонам, где имеется возможный источник инфекции среди парнокопытных представителей дикой фауны;
осуществление активного контроля путем проведения:
инспекции личных подворий, хозяйств, торговых объектов, осуществляющих реализацию животных и перерабатывающих предприятий;
серологического мониторинга вакцинации животных против ящура;
серологического мониторинга неструктурных белков вируса ящура;
оперативного сбора и анализа имеющей информации при вспышке и подозрении на заболевание, включая клинический осмотр животных;
осуществление пассивного контроля путем изучения и анализа отчетности по ящуру;
обеспечение репрезентативности при отборе проб биоматериалов для установления характеристики штаммов вируса ящура, циркулирующих на территории области в международной справочной лаборатории МЭБ;
контроль за распространением ящура на соответствующей территории Республики Казахстан, в соответствии со стандартами контроля Кодекса здоровья наземных животных МЭБ, Евразийского экономического союза и Республики Казахстан.

9) жүргізілген және жүргізілетін аусылдың таралуын және тәуекелдерді қысқартуды бақылау шараларын бағалау;
10) аусылдың өршуін, оның ішінде қолданылған бақылау шараларына қарамастан орын алған аурудың өршуін эпизоотологиялық тексеру жолымен зерделеу;
11) бақылаудағы нысандарда биологиялық қауіпсіздік және гигиена талаптарының сақталуын тексеруді және инспекциялауды ұйымдастыру;
12) жеке аулалар мен шаруашылықтарға бару, жануарларды тексеру, биоматериалдардың сынамаларын алу және жануарлардың иелерінен сұрау алу жөніндегі ветеринариялық инспекцияның жедел әлеуетін арттыруға ықпал ететін құқықтық жағдай жасау;
13) аусыл бойынша эпизоотиялық жағдайды зерделеу жөніндегі алынған деректерді нақты режимде талдау үшін географиялық байланысы бар деректерді және карта жасауды қамтитын ақпараттық жүйені дамыту;
14) жануарлардың орын ауысуы мен оларды базарларда сатуға байланысты аурудың таралу тәуекелін қысқарту үшін қажетті құқықтық нормаларды (тірі малды сату жөніндегі нарық жұмысын және оларға қатысушылардың жауапкершілігін реттеу) міндетті түрде қолдану.
145. Аусылдың таралуын қысқарту және жұқтыру тәуекелін төмендету жөніндегі іс-шаралар мыналарды көздейді:
1) аусылдың эпизоотологиясын зерделеу, тәуекелін анықтау және бақылау шараларының орындалатындығы мен тиімділігін қамтамасыз ету және тиісті жоспарларға түзету енгізу үшін әрбір шара бойынша алынған деректерді міндетті түрде талдай отырып, тәуекелдерді қысқартуға бақылауды жүзеге асыру жөніндегі іс-шараларды іске асыру;
2) аусыл бойынша эпизоотиялық жағдайды зерделеу және тәуекелдерді бақылау жоспарын іске асыру негізінде, мынаны:
аурудың пайда болуына ықпал еткен инфекция көзі мен факторларын көрсете отырып, аусылдың өршуінің әрбір жағдайын эпизоотологиялық тергеуді
аурудың таралуының мүмкін болатын сценарийлерін болжауды және атқарылған жұмыс туралы есеп жасауды;
аусылдың одан әрі таралуын шектеу жөніндегі жедел шараларды (карантиндік режим, ауру және олармен жанасқан жануарларды санитариялық сою, олардың қозғалысын шектеу, аумақты зоналау, жедел вакцина егу және басқаларын) қабылдауды;
белсенді және пассивті бақылау деректерін, оның ішінде өршуді зерттеу, ауру көзін анықтау және аусыл бойынша зертханалық зерттеу туралы деректерді талдауды;
аусыл ауруының таралуының алдын алу мақсатында жануарлардың қозғалысын шектейтін қолданыстағы құқықтық базаны толықтыруды;
аусылға күдікті жағдайлар туралы міндетті хабардар етуді;
ауру жануарларды алуды және жоюды, олардың құнын өтеуді қамтамасыз ететін құқықтық жайлар жасауды;
жануарларды сәйкестендіру және деректер базасын жүргізу жүйесін бір жолға қоюды;
аусылды жұқтыруды қысқарту үшін жануарларды өсіру мен күтіп-бағудың және мал базарларында сатудың, қайта өңдейтін кәсіпорындарда өнімдер мен шикізатты өңдеу мен сатудың технологиялық сызбасын қадағалауды;
импорттық жануарларға карантиндеу жүргізуді және импорттық мал шаруашылығы өнімдерін инспекциялауды;
оларды мерзімдік жазғы жайылымдарға айдауға байланысты жануарлар қозғалысының бағыттарын анықтауды;
үй жануарларының жабайы фаунаның аша тұяқты жануарларымен мүмкін болатын байланысын болдырмауды;
әлеуетті және аусылдың таралу қаупі бар аймақтарды ескере отырып, аумақтарды:
қазақстандық аумақта кемінде 50 километр ішке қарай Қазақстанның мемлекеттік шекарасының бойымен;
кемінде 30 километр радиусымен (жолдың екі жағы бойынша) облыс аумағымен өтетін ірі автомагистралдардың бойымен;
елді мекендердің санын және аусылға сезімтал мал басын ескере отырып, аусылдың бұрын анықталған ошақтарының қолайсыз және буферлік аймақтары бойынша;
жабайы фаунаның аша тұяқты өкілдері арасында мүмкін инфекция көзі бар аймақтар бойынша буферлік аймақтарға бөлуді;
мыналарды:
жеке аулаларды, шаруашылықтарды, базарларды, өңдеу кәсіпорындарын инспекциялауды;
жануарларды аусылға қарсы вакцинациялау серомониторингін;
аусыл вирусының құрылымдық емес ақуызының серомониторингін;
жануарларды клиникалық тексеруді қоса алғанда, ауру өршіген және ауруға күдік болған кезде қолда бар ақпаратты жедел жинау және талдау жүргізу жолымен белсенді бақылауды жүзеге асыруды;
аусыл бойынша есептілікті зерделеу және талдау жолымен пассивті бақылауды жүзеге асыру;
облыс аумағында таралған аусыл вирусы штаммының сипаттамасын анықтау үшін ХЭБ халықаралық анықтамалық зертханасында биоматериалдардың сынамаларын алу кезінде репрезентативтілікті қамтамасыз етуді;
ХЭБ-тың Жер үсті жануарларының денсаулық кодексінің бақылау стандарттарына сәйкес Қазақстан Республикасының тиісті аумағында аусылдың таралуын бақылауды көздейтін аусылды жою жөніндегі жоспарды әзірлеу және іске асыру.

Глава 12-1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по предупреждению сибирской язвы сельскохозяйственных животных
Сноска. Правила дополнены главой 12-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 14.01.2019 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения противоэпизоотических (профилактических) мероприятий по предупреждению случаев заболевания сибирской язвой сельскохозяйственных животных
145-1. Подразделения МИО соответствующих административно-территориальных единиц выполняют ветеринарно-санитарные мероприятия по предупреждению сибирской язвы направленные на:
1) выявление и регистрацию эпизоотических очагов сибирской язвы с обозначением координат и границ почвенных очагов сибирской язвы, организацию противоэпизоотических мероприятий и контроль (надзор) за их выполнением;
2) ограждение имеющихся почвенных очагов по всему периметру глухим забором (металлический или бетонный) высотой не менее 1,5 метра, исключающим доступ людей и животных. Почвенный очаг должен иметь обозначение в виде таблички: "Сибирская язва" (с датой возникновения болезни);
3) исключен приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 23.01.2025 № 15 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
4) исключен приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 23.01.2025 № 15 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
4-1) организацию строительства, реконструкции скотомогильников (биотермических ям) и обеспечение их содержания, сбор и свод данных (сведений) о скотомогильниках (биотермических ямах) для включения их в реестр скотомогильников (биотермических ям);
5) проведение профилактической дезинфекции в животноводческих хозяйствах, в пунктах убоя скота, в местах заготовки и хранения сырья и продукции животного происхождения, транспортных средств, всех типов, занятых в его перевозках, в производственных помещениях на предприятиях.
Сноска. Пункт 145-1 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 23.01.2025 № 15 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
145-2. Реализация мяса и мясной продукции проводится после проведения ветеринарно-санитарной экспертизы.
145-3. Физическим и юридическим лицам в целях предупреждения заболевания животных необходимо:

12-1-тарау. Ауыл шаруашылығы жануарларының сібір жарасының алдын алу жөніндегі ветеринариялық іс-шараларды жүргізу тәртібі
Ескерту. Қағида 12-1-тараумен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 14.01.2019 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
1-параграф. Ауыл шаруашылығы жануарларының сібір жарасы ауруының алдын алу жөніндегі эпизоотияға қарсы (профилактикалық) іс-шараларды өткізу тәртібі
145-1. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ЖАО бөлімшелері:
1) сібір жарасының эпизоотиялық ошақтарын, сібір жарасының топырақты ошақтарының координаттары мен шекараларын белгілей отырып, анықтауға және тіркеуге, эпизоотияға қарсы іс-шараларды ұйымдастыру және олардың орындалуын бақылауға (қадағалауға);
2) адамдар мен жануарлардың өтіп кетуіне жол бермейтін топырақтағы ошақтарды бүкіл периметрі бойынша биіктігі кемінде 1,5 метр қоршаулармен (метал немесе бетон) қоршауға. Топырақты ошақта "Сібір жарасы" деген жазуы бар тақтайшалар болуы керек;
3) алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 23.01.2025 № 15 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4) алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 23.01.2025 № 15 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-1) мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды) салуды, реконструкциялауды ұйымдастыру және оларды күтіп-ұстауды қамтамасыз ету, мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың) тізіліміне енгізу үшін мал қорымдары (биотермиялық шұңқырлар) туралы деректерді (мәліметтерді) жинау және жинақтау;
5) мал шаруашылығы қожалықтарында, мал сою пункттерінде, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты дайындайтын және сақтайтын жерлерде, мал тасумен айналысатын барлық типтегі көлік құралдарында, кәсіпорындардағы өндірістік үй-жайларда профилактикалық дезинфекция жүргізуге бағытталған сібір жарасының алдын алу жөніндегі ветеринариялық-санитариялық іс-шараларды орындайды.
Ескерту. 145-1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 23.01.2025 № 15 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
145-2. Ет және ет өнімдерін өткізу Заңның 22-бабының 5-тармағына сәйкес жүргізіледі.
145-3. Жеке және заңды тұлғалар жануарлар ауруының алдын алу мақсатында:

1) обеспечивать идентификацию сельскохозяйственных животных;
2) извещать подразделения МИО, осуществляющих деятельность в области ветеринарии, государственные ветеринарные организации, созданные МИО, органы государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора о:
вновь приобретенном (приобретенных) животном (животных), полученном приплоде, его (их) убое и реализации;
о случаях падежа, одновременного заболевания двух и более животных или об их необычном поведении и до прибытия специалистов в области ветеринарии принять меры к изолированному содержанию животных при подозрении в заболевании;
3) оказывать содействие специалистам в области ветеринарии при выполнении ветеринарных мероприятий.
145-4. Государственными ветеринарными организациями, созданными МИО, проводится профилактическая вакцинация сельскохозяйственных животных, в порядке и в сроки, предусмотренные наставлением (инструкцией) по их применению.
145-5. По результатам проведенной вакцинации животных против сибирской язвы оформляется акт о проведенном ветеринарном мероприятии по форме согласно приложению 1 к Правилам планирования, к которому прилагается опись животных, подвергнутых вакцинации, с указанием их индивидуальных номеров, соответствующих сведениям в базе данных по идентификации сельскохозяйственных животных, по форме согласно приложению 2 к Правилам планирования.
Сноска. Пункт 145-5 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 13.08.2021 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
145-6. В течение 14 календарных дней после вакцинации проводится наблюдение за вакцинированными животными и не допускается убой вакцинированных против сибирской язвы животных на мясо и снятие шкур с животных, павших в период до истечения 14 календарных дней после вакцинации.
145-7. Предприятия независимо от форм собственности обеспечивают соблюдение следующих требований:
1) проведение ветеринарного осмотра и ветеринарно-санитарной экспертизы туш и внутренних органов животных, осуществление лабораторных исследований;
2) обеззараживание мяса и другой продукции животного происхождения, их утилизация при непригодности для употребления;
3) хранение мяса и мясной продукции в специальных изолированных и опечатанных камерах, холодильниках и сохранности подозрительного на зараженность возбудителем сибирской язвы мяса в период проведения лабораторных исследований;
4) исследование шкур сельскохозяйственных животных на сибирскую язву.
145-8. В случае возникновения подозрения на сибирскую язву в ходе вскрытия трупа павшего животного, работа прекращается.

1) ауыл шаруашылығы жануарларын бiрдейлендiрудi қамтамасыз етуі;
2) ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын ЖАО бөлімшелерін, ЖАО құрған ветеринариялық мекемелерді, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау органдарын:
жаңадан сатып алынған жануар (лар), туылған төлдер, олардың (оның) сойылғаны және сатылғаны туралы;
екі және оданда көп жануарлардың қырылғаны, бiр мезгiлде ауырғаны немесе олардың әдеттен тыс мiнезі туралы хабардар етуі және ветеринария саласындағы мамандар келгенге дейін ауру деп күдiк келтiрiлген жануарларды оқшаулап ұстау жөнiнде шаралар қолдануы тиіс;
3) ветеринария саласындағы мамандардың ветеринариялық іс-шаралар өткізу бойынша қызметтiк мiндеттерiн орындауы кезінде оларға жәрдем көрсетуі қажет.
145-4. ЖАО құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар қолдану жөніндегі тәлімдемеде (нұсқаулықта) көзделген тәртіппен және мерзімдерде ауыл шаруашылығы жануарларына профилактикалық вакциналау жүргізеді.
145-5. Жануарларды сібір жарасына қарсы вакциналау нәтижелері бойынша Жоспарлау қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізілген ветеринариялық іс-шара туралы акт ресімделеді, оған Жоспарлау қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқордағы мәліметтерге сәйкес келетін жеке нөмірлері көрсетіле отырып, вакциналауға ұшыраған жануарлардың тізімдемесі қоса беріледі.
Ескерту. 145-5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 13.08.2021 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
145-6. Жануарларды вакциналағаннан кейін күнтізбелік 14 күн ішінде бақылайды және сібір жарасына қарсы вакциналанған малды етке союға және вакциналағаннан кейін күнтізбелік 14 күн өткенге дейінгі кезеңде өлген малдың терісін алуға жол берілмейді.
145-7. Кәсіпорындар меншік нысанына қарамастан, мынадай талаптарды сақтауды қамтамасыз етеді:
1) жануарлардың ұшасына және ішкі ағзаларына ветеринариялық қарап-тексеру және ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізу, зертханалық зерттеулерді жүзеге асыру;
2) ет және жануардан алынатын басқа да өнімді зарарсыздандыру, пайдалануға жарамсыз болған жағдайда оны кәдеге жарату;
3) ет және ет өнімін арнайы оқшауланған және сүргі салынған камераларда, тоңазытқыштарда сақтауды және зертханалық зерттеулер жүргізу кезеңінде сібір жарасының қоздырғыштарын жұқтыруға күдікті еттің сақталуын;
4) ауыл шаруашылығы жануарларының терісін сібір жарасына зерттеу.
145-8. Өлген жануардың өлексесін ашып қарау барысында сібір жарасына күдіктену туындаған жағдайда жұмыс тоқтатылады.

145-9. При получении информации о регистрации случаев заболевания сибирской язвой животных и/или падежа животных с подозрением на сибирскую язву государственный ветеринарный врач и специалист в области ветеринарии соответствующей административно-территориальной единицы проводит осмотр больных и павших животных.
145-10. При подозрении на сибирскую язву от трупа животного отбирают и направляют в ветеринарную лабораторию следующие образцы патологического материала:
1) кровь из надреза уха, периферических сосудов или отрезают и посылают ушную раковину (предварительно наложив две лигатуры, со стороны, на котором лежит труп, края разреза прижигают);
2) смывы из ротовой и носовой полости при наличии кровянистых выделений.
145-11. Патологический материал с соблюдением мер биобезопасности направляется нарочно в ветеринарную лабораторию. В ветеринарной лаборатории материал исследуется микроскопическим (в день поступления материала), бактериологическим (в течение трех суток), биологическим (в течение десяти суток) методами полимеразно-цепной реакцией (далее - ПЦР).
145-12. При получении предварительного положительного результата микроскопических исследований ветеринарная лаборатория информирует главного государственного ветеринарного врача соответствующей административно-территориальной единицы.
145-13. Подразделение МИО совместно с подразделением ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии и государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения соответствующей административно-территориальной единицы до получения результатов экспертизы трупов животных подозрительных на наличие сибирской язвы организуют мероприятия по их уничтожению с соблюдением необходимых мер биобезопасности согласно требованиям настоящих Правил.
145-14. Главный государственный ветеринарный врач соответствующей административно-территориальной единицы направляет экстренное извещение в соответствующее территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии, государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и совместно с государственным ветеринарно-санитарным инспектором и представителем ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения проводят эпизоотолого-эпидемиологическое обследование, не допускают реализацию и вывоз продукции и сырья животного происхождения, подозреваемых на зараженность возбудителями сибирской язвы.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий в неблагополучном пункте

145-9. Жануарлардың сібір жарасымен ауырғандығы және/немесе сібір жарасына күдікті жануарлардың өлу жағдайлары тіркелгені туралы ақпаратты алған кезде мемлекеттік ветеринар дәрігер және тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ветеринария саласындағы маманы ауырған және өлген жануарларға қарап-тексеру жүргізеді.
145-10. Сібір жарасына күдік туындаған кезде жануарлардың өлексесінен патологиялық материалдың мынадай үлгілері алынады және ветеринариялық зертханаға жіберіледі:
1) құлақ тілігінен, перифериялық тамырларынан қан алып немесе құлақ қалқанын кесіп алып жолдайды (алдын ала өлексе жатқан жақтан екі лигатура қоя отырып, тіліктің шеттерін күйдіреді);
2) қан аралас сұйықтықтар болған жағдайда, ауыз және мұрын қуыстарынан алынған шайындыларды жолдайды.
145-11. Патологиялық материал биологиялық қауіпсіздік шаралары сақтала отырып, ветеринариялық зертханаға қолма-қол жіберіледі. Ветеринариялық зертханада материал полимеразды-тізбектік реакция (бұдан әрі - ПТР) арқылы микроскопиялық (материал түскен күні), бактериологиялық (үш тәулік ішінде) және биологиялық (10 тәулік ішінде) әдістермен зерттеледі.
145-12. Микроскопиялық зерттеулердің алдын ала оң қорытындысын алған кезде ветеринариялық зертхана тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бас мемлекеттік ветеринар дәрігерін хабардар етеді.
145-13. ЖАО бөлімшесі ветеринария саласындағы уәкілетті орган ведомствосының және тиісті әкімшілік бірліктегі халықтың санитариялық-эпидемиологиялық қолайлылығы саласындағы мемлекеттік органның бөлімшесімен бірлесіп сібір жарасы инфекциясының болуына күдікті жануардың өлекселеріне сараптама нәтижелерін алғанға дейін осы Қағидалардың талаптарына сәйкес қажетті биологиялық қауіпсіздік шараларын сақтай отырып, оларды жою бойынша іс-шараларды ұйымдастырады.
145-14. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бас мемлекеттік ветеринар дәрігері ветеринария саласындағы уәкілетті орган ведомствосының, тиісті әкімшілік бірліктегі халықтың санитариялық-эпидемиологиялық қолайлылығы саласындағы мемлекеттік органның тиісті аумақтық бөлімшесіне шұғыл хабарлама жібереді және мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор мен тиісті әкімшілік бірліктегі халықтың санитариялық-эпидемиологиялық қолайлылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосы өкілімен бірлесіп эпизоотиялық-эпидемиологиялық зерттеп-қарау жүргізеді, сібір жарасы қоздырғышын жұқтыруға күдік тудырған жануардан алынатын өнімдерді және шикізатты өткізуге және шығаруға жол бермейді.
2-параграф. Қолайсыз пунктте ветеринариялық іс-шараларды жүргізу тәртібі

145-15. При установлении окончательного диагноза на территории хозяйствующего субъекта устанавливается карантин, при котором не допускается:
1) ввоз, вывоз всех видов животных;
2) заготовка и вывоз продукции и сырья животного происхождения, перегоны животных внутри хозяйства;
3) использование молока от больных животных;
4) убой животных на мясо;
5) вскрытие трупов и снятие шкур с павших животных;
6) проведение ветеринарных хирургических операций, кроме неотложных;
7) вход на территорию эпизоотического очага посторонним лицам, въезд на его территорию транспорта, не связанного с обслуживанием объекта;
8) водопой животных из естественных водоемов;
9) торговля животными, продукцией и сырьем животного происхождения, проведение сельскохозяйственных ярмарок, выставок (аукционов) и других общественных мероприятий, связанных со скоплением людей и животных.
145-16. Подразделения МИО совместно с подразделением ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии и государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения соответствующей административно-территориальной единицы составляют план мероприятий по ликвидации эпизоотического очага.
145-17. В эпизоотическом очаге сибирской язвы специалистами в области ветеринарии проводится ветеринарный осмотр всего поголовья животных с обязательной термометрией, кроме свиней.
145-18. Ветеринарные мероприятия по ликвидации сибирской язвы, включая дезинфекцию территории и помещений, где находились больные или павшие от сибирской язвы животные, включают обработку животных инсектицидами и дезинфицирующими средствами, зарегистрированными в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
145-19. Зерно, грубые и сочные корма с участков, на которых находились больные или павшие от сибирской язвы животные, не подлежат вывозу, их уничтожают или скармливают на месте животным, вакцинированным против сибирской язвы.
145-20. При обнаружении неблагополучных по сибирской язве сырья и продукции животного происхождения на предприятиях вводится карантин в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 10 Закона. Продукция и сырье животного происхождения уничтожаются.
145-21. В помещениях, где осуществлялась заготовка, хранение и обработка контаминированного сибиреязвенным возбудителем сырья и продукции животного происхождения проводятся дезинфекционные мероприятия средствами, зарегистрированными в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
145-22. Карантин снимается по истечении 15 календарных дней после ликвидации инфекции и проведения заключительной дезинфекции.
Перед снятием карантина:

145-15. Түпкілікті диагнозды қойған кезде шаруашылық жүргізуші субъектiнiң аумағына карантин қойылады, бұл кезде:
1) жануарлардың барлық түрлерін әкелуге, әкетуге;
2) жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты дайындауға және әкетуге, шаруашылық ішінде жануарлардың орнын ауыстыруға;
3) ауру жануарлардың сүтін пайдалануға;
4) жануарларды етке союға;
5) өлген жануарлардың өлексесін ашып қарауға және терісін алуға;
6) ветеринариялық хирургиялық операциялардың кезек күттірмейтінінен басқасын жүргізуге;
7) эпизоотиялық ошақ аумағына бөгде адамдардың кіруіне, оның аумағына объектіге қызмет көрсетуге байланысы жоқ көліктің кіруіне;
8) табиғи су қоймаларынан жануарларды суаруға;
9) жануарларды және жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты саудалауға, ауыл шаруашылығы жәрмеңкелерін, көрмелерін (аукциондар) және адамдар мен жануарлар жиналатын басқа да қоғамдық іс-шараларды өткізуге жол берілмейді.
145-16. ЖАО бөлімшесі ветеринария саласындағы уәкілетті орган ведомствосының және тиісті әкімшілік бірліктегі халықтың санитариялық-эпидемиологиялық қолайлылығы саласындағы мемлекеттік органның бөлімшесімен бірлесіп, эпизоотиялық ошақты жою жөнінде іс-шаралар жоспарын жасайды.
145-17. Сібір жарасының эпизоотиялық ошағында ветеринария саласындағы мамандар шошқалардан басқа, барлық жануарлар басына міндетті түрде дене қызуын өлшей отырып, ветеринариялық қарап-тексеру жүргізеді.
145-18. Сібір жарасын жою бойынша ветеринариялық іс-шараларға сібір жарасымен ауырған немесе өлген жануарлар болған аумақты және үй-жайды дезинфекциялаумен қоса, жануарларды Қазақстан Республикасында және (немесе) Евразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тіркелген инсектицидтермен және дезинфекциялау құралдарымен өңдеу жатады.
145-19. Сібір жарасымен ауырған немесе өлген жануарлар болған учаскелердегі дақылдар, ірі және шырынды азықтарды шығаруға болмайды, олар сол жерде жойылады немесе сібір жарасына қарсы вакциналанған жануарларды азықтандырады.
145-20. Сібір жарасы бойынша қолайсыз жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізат анықталған кезде кәсіпорындарда Заңның 10-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес карантин енгізіледі. Жануардан алынатын өнім мен шикізат жойылады.
145-21. Сібір жарасының қоздырғыштарымен контаминацияланған жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты дайындау, сақтау және өңдеу жүзеге асырылған үй-жайларда Қазақстан Республикасында және (немесе) Евразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тіркелген құралдармен дезинфекциялық іс-шаралар жүргізіледі.
145-22. Карантин инфекцияны жойғаннан және қорытынды дезинфекция жүргізілгеннен кейін күнтізбелік 15 күн өткен соң алынады.
Карантинді алудың алдында:

1) проводят очистку и заключительную дезинфекцию всех помещений, территорий, в которых находились больные животные, инвентарь и транспорт;
2) проводят побелку стен, перегородок внутри производственных помещений по содержанию, использованию и разведению животных раствором свежегашеной извести;
3) в случае проведения заключительных мероприятий при снятии карантина с неблагополучного пункта в период дождей, снегопадов и морозов с наступлением благоприятной погоды в этом пункте повторно проводят комплекс ветеринарно-санитарных мероприятий (санитарный ремонт помещений, дезинфекцию), обеспечивающих полное уничтожение возбудителя во внешней среде;
4) проверяют полноту выполнения заключительных ветеринарно-санитарных мероприятий, благополучие животных по сибирской язве сельскохозяйственных животных.
Параграф 3. Порядок проведения ветеринарных мероприятий при обнаружении сибирской язвы на предприятиях
145-23. При обнаружении признаков сибирской язвы на предприятиях проводят мероприятия, установленные настоящими Правилами.
145-24. На предприятиях по представлению главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей административно-территориальной единицы решением МИО немедленно вводятся ограничительные мероприятия, предусматривающие:
1) прекращение приема новых партий животных для убоя, других перемещаемых (перевозимых) объектов до завершения ветеринарно-санитарных мероприятий по ликвидации очага и снятия ограничительных мероприятий;
2) недопущение выпуска с территории предприятия перемещаемых (перевозимых) объектов, а также выноса (вывоза) за его пределы отходов и любых предметов в необеззараженном виде;
3) недопущение посещения предприятия посторонними лицами, не имеющими непосредственного отношения к данному предприятию;
4) усиление режима санитарной обработки обслуживающего персонала предприятия.
145-25. На предприятиях принимают следующие меры:
1) организуют очистку от навоза, остатков корма, мусора транспортных средств, на которых перевозились животные, территорий и помещений, где содержались животные, производственные помещения, а также инвентаря и подвергают их тщательной дезинфекции;
2) обеспечивают утилизацию или обеззараживание навоза биотермическим способом в оборудованных навозохранилищах на территории предприятия;
3) организуют санитарную обработку лиц, принимавших участие в доставке партий перемещаемых (перевозимых) объектов, его переработке, в проведении работ по очистке, дезинфекции, а также обеззараживании одежды и обуви людей.

1) ауру жануарлар тұрған барлық қора-жайларды, аумақты, мүкәммалды, көлікті тазалау және қорытынды дезинфекция жүргізіледі;
2) жануарларды күтіп-бағатын, пайдаланатын және өсіретін өндірістік үй-жайлардың ішіндегі қабырғаларды, бөлінген жерлерді жаңа езілген әк ерітіндісімен әктейді;
3) қолайсыз пункттен карантинді алу кезіндегі қорытынды іс-шараларды жаңбыр, қар және аяз кезеңдерінде жүргізген жағдайда, қолайлы ауа-райының болуына қарай бұл пунктте қайтадан сыртқы ортадағы ауру қоздырғышын толық құртуды қамтамасыз ететін ветеринариялық-санитариялық іс-шаралар кешені (қора-жайларды санитариялық жөндеу, дезинфекция және басқалары) жүргізіледі;
4) қорытынды ветеринариялық-санитариялық іс-шараларды орындаудың толықтығын, ауыл шаруашылығы жануарларының сібір жарасы бойынша жануарлардың саулығын тексереді.
3-параграф. Кәсіпорындарда сібір жарасы анықталған кезде ветеринариялық іс-шараларды жүргізу тәртібі
145-23. Кәсіпорындарда сібір жарасының белгілері анықталған кезде осы Қағидалармен белгіленген іс-шаралар жүргізіледі.
145-24. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының ұсынысы бойынша ЖАО шешімімен кәсіпорындарда дереу:
1) ауру ошағын жою жөніндегі ветеринариялық-санитариялық іс-шаралар аяқталғанға және шектеу іс-шараларын алғанға дейін союға әкелген жануарлардың жаңа партияларын, басқа орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді қабылдауды тоқтату;
2) кәсіпорынның аумағынан орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді шығаруға, сондай-ақ қалдықтарды және кез келген заттарды зарарсыздандырмаған күйде одан тысқары шығаруға (әкетуге) жол бермеу;
3) аталған кәсіпорынға тікелей қатысы жоқ бөгде адамдардың кәсіпорынға кіруіне жол бермеу;
4) кәсіпорынның қызмет көрсететін персоналын санитариялық тазалықтан өткізу режимін күшейтуді көздейтін шектеу іс-шаралары енгізіледі.
145-25. Кәсіпорындарда мынадай шараларды қабылдайды:
1) жануарлар тасымалданған көлік құралдарын қидан, азық қалдықтарынан және қоқыстардан, жануарларды ұстаған аумақтар мен қора-жайларды, өндірістік үй-жайларды, сондай-ақ мүкәммалды тазартуды ұйымдастырады және оларды мұқият дезинфекциялайды;
2) кәсіпорын аумағындағы жабдықталған көң сақтағыштарда қиларды биотермиялық тәсілмен жағып жіберуді немесе зарарсыздандыруды қамтамасыз етеді;
3) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді жеткізуге, оны өңдеуге санитариялық тазарту, дезинфекциялау бойынша жұмыстарды жүргізуге қатысқан адамдарға санитариялық өңдеу, сондай-ақ адамдардың киімдері мен аяқ киімдерін зарарсыздандыруды, тазартуды ұйымдастырады.

Глава 12-2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по бешенству сельскохозяйственных животных
Сноска. Правила дополнены главой 12-2 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 14.01.2019 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по профилактике на территории ветеринарно-санитарного благополучия
145-26. В целях предупреждения заболевания животных бешенством физические и юридические лица (владельцы животных) независимо от форм собственности, осуществляют следующие мероприятия:
1) соблюдают правила содержания животных, правила содержания и выгула собак и кошек;
2) доставляют принадлежащих им собак и кошек, в ветеринарные лечебно-профилактические организации для клинического осмотра и предохранительных прививок антирабической вакциной;
3) ограничивают допуск собак, не привитых против бешенства, в личные подворья, на фермы, в стада, отары и табуны;
4) принимают меры к недопущению диких животных к стадам, отарам, гуртам, хозяйствующим субъектам и другим группировкам животных;
5) в случаях покуса сельскохозяйственных и домашних животных дикими хищниками, собаками или кошками, принятие необходимых мер к изоляции подозрительных на заболевание или покусанных животных;
6) обеспечивают своевременную вакцинацию против бешенства и диагностику своих животных.
Сноска. Пункт 145-26 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 13.08.2021 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
145-27. Покусавшие людей или животных собаки, кошки и другие животные (за исключением животных с явными признаками бешенства) подлежат немедленной доставке владельцем или специальной бригадой по отлову безнадзорных собак и кошек в ближайшую ветеринарную лечебную организацию или ветеринарному врачу, обслуживающим данную территорию, для их изоляции и наблюдения в течение 10 (десяти) календарных дней.
Сноска. Пункт 145-27 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 13.08.2021 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
145-28. По разрешению ветеринарной лечебной организации или ветеринарного врача, обслуживающего данную территорию, животное, покусавшее людей или животных, остается у владельца при выдаче владельцем письменного обязательства о содержании животного в изолированном помещении в течение 10 (десяти) календарных дней и предоставлении его для осмотра ветеринарному врачу.

12-2-тарау. Ауыл шаруашылығы жануарларының құтыруы бойынша ветеринариялық іс-шараларды жүргізу тәртібі
Ескерту. Қағида 12-2-тараумен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 14.01.2019 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
1-параграф. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақта профилактика бойынша ветеринариялық іс-шараларды жүргізу тәртібі
145-26. Жануарлардың құтыру ауруының алдын алу мақсатында жеке және заңды тұлғалар (жануарлардың иелері) меншік нысанына қарамастан мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
1) жануарларды асырау қағидаларын, иттер мен мысықтарды асырау және серуендету қағидаларын сақтайды;
2) оларға тиесілі иттер мен мысықтарды клиникалық тексеру және антирабиялық вакцинамен алдын ала егу үшін ветеринариялық емдеу-профилактикалық ұйымдарына жеткізеді;
3) құтыруға қарсы егілмеген иттердің жеке аулаларға, фермаларға, табындарға, отарлар мен табындарға жіберілуін шектейді;
4) жабайы жануарларды табындарға, отарларға, табындарға, шаруашылық жүргізуші субъектілерге және жануарлардың басқа да топтарына жібермеу шараларын қабылдайды;
5) ауыл шаруашылығы және үй жануарларын жабайы жыртқыштар, иттер немесе мысықтар тістеген жағдайларда, ауруға күдікті немесе тістелген жануарларды оқшаулауға қажетті шаралар қолданады;
6) өз жануарларының құтыруға қарсы уақтылы вакциналануын және диагностикасын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 145-26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 13.08.2021 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
145-27. Адамдарды немесе жануарларды тістеген иттерді, мысықтарды және басқа да жануарларды (құтырудың айқын белгілері бар жануарларды қоспағанда) иесі немесе қараусыз қалған иттер мен мысықтарды аулайтын арнайы бригада осы аумаққа қызмет көрсететін ветеринариялық емдеу ұйымына немесе ветеринариялық дәрігерге күнтізбелік 10 (он) күн ішінде дереу жеткізуі тиіс.
Ескерту. 145-27-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 13.08.2021 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
145-28. Ветеринариялық емдеу ұйымының немесе осы аумаққа қызмет көрсететін ветеринариялық дәрігердің рұқсаты бойынша адамдарды немесе жануарларды тістеген жануарды күнтізбелік 10 (он) күн бойы оқшауланған үй-жайда ұстауға және оны ветеринариялық дәрігердің қарауына ұсынуға жазбаша міндеттеме берген иесінде қалдырады.

Сноска. Пункт 145-28 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 13.08.2021 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
145-29. Результаты наблюдения за изолированными животными регистрируются ветеринарным врачом, обслуживающим данную территорию, в специальном журнале и информация о результатах наблюдения сообщается не позднее 2 календарных дней после окончания наблюдения в письменном виде в организацию, где прививают пострадавшего человека и в подразделение МИО по месту жительства пострадавшего.
145-30. По окончании срока изолирования клинически здоровые животные после предварительной вакцинации возвращаются владельцам – при условии их изолированного содержания в течение 30 календарных дней. Животных, заболевших бешенством, уничтожают.
145-31. В зонах эпизоотического неблагополучия по бешенству проводится диагностика и плановая профилактическая иммунизация против бешенства сельскохозяйственных животных (крупный рогатый скот, мелкий рогатый скот, лошади, верблюды), собак и кошек.
По окончании проведения ветеринарных мероприятий составляется акт о проведенном ветеринарном мероприятии по форме согласно приложению 1 к Правилам планирования, к которому прилагается опись животных, подвергнутых вакцинации, аллергическому исследованию, обработке, с указанием их индивидуальных номеров, соответствующих сведениям в базе данных по идентификации сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 2 к Правилам планирования.
145-32. В ветеринарном паспорте животного делаются соответствующие отметки согласно приложениям № 2 и 3 к Единым ветеринарным требованиям.
Сноска. Пункт 145-32 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 13.08.2021 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
145-33. В целях своевременного выявления и профилактики распространения бешенства диких животных сотрудники органов лесного хозяйства, охраны природы, охотничьих хозяйств, заповедников и заказников:
1) немедленно сообщают специалисту в области ветеринарии о случаях бешенства (подозрения на бешенство) или необычном поведении диких животных (отсутствие страха перед человеком, не спровоцированное нападение на людей или животных);
2) направляют в ветеринарные лаборатории для исследования на бешенство трупы диких хищников (лисиц, енотовидных собак, песцов, волков, корсаков, шакалов), обнаруженные в охотничьих угодьях, на территориях заповедников, заказников, в зеленых зонах крупных населенных пунктов;

Ескерту. 145-28-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 13.08.2021 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
145-29. Оқшауланған жануарларды бақылау нәтижелерін аталған аумаққа қызмет көрсететін ветеринар дәрігер арнайы журналда тіркейді және бақылау нәтижелері туралы ақпаратты бақылау аяқталғаннан кейін күнтізбелік 2 күннен кешіктірмей жазбаша түрде зардап шеккен адамға егу жүргізетін ұйымға және зардап шегушінің тұрғылықты жері бойынша ЖАО ветеринариялық бөлімшесіне хабарлайды.
145-30. Оқшаулау мерзімі аяқталғаннан кейін клиникалық сау жануарлар алдын ала вакциналанғаннан кейін оларды күнтізбелік 30 күн ішінде оқшаулап ұстау шартымен иелеріне қайтарады. Құтырумен ауырған жануарларды жояды.
145-31. Құтыру бойынша эпизоотиялық қолайсыз аймақтарда ауыл шаруашылығы жануарларының (ірі қара мал, ұсақ мал, жылқылар, түйелер), иттер мен мысықтардың құтыруына қарсы жоспарлы профилактикалық иммундеу және диагностика жүргізеді.
Ветеринариялық іс-шаралар жүргізу аяқталғаннан кейін Жоспарлау қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізілген ветеринариялық іс-шаралар жүргізу туралы акті жасалады, оған Жоспарлау қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру бойынша дерекқордағы мәліметтерге сәйкес келетін жеке нөмірлерін көрсете отырып, вакциналауға, аллергиялық зерттеуге, өңдеуге тартылған жануарлардың тізбесі қоса беріледі.
145-32. Жануардың ветеринариялық паспортында Бірыңғай ветеринариялық талаптарға № 2 және 3-қосымшаларға сәйкес тиісті белгілер жасалынады.
Ескерту. 145-32-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 13.08.2021 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
145-33. Жабайы жануарлардың құтыруын уақтылы анықтау және оның таралуының алдын алу мақсатында орман шаруашылығы, табиғатты қорғау, аңшылық шаруашылығы органдарының, қорықтар мен қаумалдардың қызметкерлері:
1) жабайы жануарлардың құтыру жағдайлары (құтыруға күдіктену) немесе олардың әдеттен тыс әрекеттері (адамнан қорықпау, адамдарға немесе жануарларға арандатылмаған шабуылдау) туралы ветеринариялық маманға тез арада хабарлайды;
2) аңшылық алқапта, қорықтар, қаумалдар аумақтарында, ірі елді мекендердің жасыл аймақтарында табылған жабайы жыртқыштардың (түлкілер, жанат тәрізді иттер, ақ түлкілер, қасқырлар, қарсақтар, шибөрілердің) өлекселерін құтыруға зерттеу үшін ветеринариялық зертханаға жібереді;

3) при проверке путевок и охотничьих билетов у охотников охотничья инспекция охраны природы и егерская служба проверяют регистрационные удостоверения собак, свидетельствующие о прививке против бешенства, не вакцинированных собак к охоте не допускают.
145-34. Для исследования на бешенство в лабораторию направляют от мелких животных свежий труп или голову, а от крупных животных – свежую голову.
145-35. О результатах исследования сообщают специалисту в области ветеринарии, направившему патологический материал в лабораторию, и главному государственному ветеринарному врачу соответствующей административно-территориальной единицы.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий в неблагополучном по бешенству пункте
145-36. Главный государственный ветеринарный врач при получении информации о выявлении случая бешенства у животных:
1) немедленно сообщает в территориальные подразделения ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения соответствующих административно-территориальных единиц;
2) совместно с представителем территориального подразделения ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения выезжает на место, проводит эпидемиолого-эпизоотологическое обследование эпизоотического очага и неблагополучного пункта, определяет границы угрожаемой зоны и разрабатывает план мероприятий по локализации и ликвидации эпизоотического очага, а также проводит профилактические и противоэпидемические мероприятия среди сельскохозяйственных животных и людей по недопущению новых случаев заболевания;
3) оформляет материалы по установлению ограничительных мероприятий для утверждения в местный исполнительный орган соответствующей административно-территориальной единицы.
145-37. В неблагополучных по бешенству населенных пунктах не допускается проведение выставок собак и кошек, выводок и натаски собак. Прекращается торговля животными, не допускается вывоз собак и кошек за пределы неблагополучного пункта и отлов (для вывоза в зоопарки, с целью расселения в других районах) диких животных на территории, где установлено ограничение и в угрожаемой зоне.
145-38. Подразделения МИО соответствующих административно-территориальных единиц составляют план по борьбе с бешенством сельскохозяйственных животных в неблагополучных пунктах по согласованию с территориальной инспекцией ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии и территориальные подразделения ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, предусматривающий:

3) аңшылардың жолдамаларын және аңшылық билеттерін тексеру кезінде табиғатты қорғайтын аңшылық инспекция және қорықшылық қызметі иттердің құтыруға қарсы егілгенін куәландыратын тіркеу куәліктерін тексереді. Вакциналанбаған иттер аңға жіберілмейді.
145-34. Құтыруға зерттеу жүргізу үшін зертханаға ұсақ малдан - жаңадан өлген өлексені немесе оның басын, ал ірі малдан - жаңа өлген өлексенің басын жібереді.
145-35. Зерттеу нәтижелері туралы зертханаға патологиялық материалды жіберген ветеринар маманға және бас мемлекеттік ветеринариялық инспекторға және тиісті аумақтың мемлекеттік ветеринар дәрігеріне хабарлайды.
2-параграф. Құтыру бойынша саламатсыз пунктте ветеринариялық іс-шараларды жүргізу тәртібі
145-36. Бас мемлекеттік ветеринар дәрігер жануарларда құтыру жағдайы анықталғаны туралы ақпарат алған кезде:
1) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық қолайлылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне дереу хабарлайды;
2) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық қолайлылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің өкілімен бірлесіп, сол жерге барады, эпизоотиялық ошаққа және қолайсыз пунктке эпизоотологиялық-эпидемиологиялық зерттеп-қарау жүргізеді, қауіп төндіретін аймақтың шекарасын айқындайды және эпизоотиялық ошақты оқшаулау және жою бойынша іс-шаралар жоспарын әзірлейді, сондай-ақ адамдар мен ауыл шаруашылығы жануарлары арасында аурудың жаңа жағдайларын болдырмау бойынша профилактикалық және эпидемияға қарсы іс-шаралар жүргізеді;
3) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органында бекіту үшін шектеу іс-шараларын белгілеу бойынша құжаттарды ресімдейді.
145-37. Құтыру бойынша қолайсыз елді мекендерде иттер мен мысықтардың көрмесін өткізуге, иттерді шығаруға және айтақтауға жол берілмейді. Жануарларды саудаға салу тоқтатылады, иттер мен мысықтарды қолайсыз пункттен тыс шығаруға және шектеу қойылған аумақта және қауіп төндіретін аймақта жабайы жануарларды аулауға (хайуанаттар паркіне апару үшін, басқа аудандарға орналастыру мақсатында) тыйым салынады.
145-38. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ЖАО бөлімшелері ветеринария саласындағы уәкілетті органның аумақтық инспекциясы мен халықтың санитариялық-эпидемиологиялық қолайлылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің келісімі бойынша қолайсыз пункттерде ауыл шаруашылығы жануарларының құтыруымен күресу жөнінде жоспар жасайды, ол:

1) проведение среди населения разъяснительной работы об опасности заболевания бешенством и мерах его предупреждения;
2) подворный (поквартирный) обход неблагополучного пункта для проверки условий содержания собак, кошек и других животных, выявления больных бешенством, подозрительных по заболеванию и подозреваемых в заражении животных;
3) умерщвление выявленных больных бешенством собак, кошек и других животных с последующим сжиганием, кроме покусавших людей и животных, которых изолируют и оставляют под наблюдением;
4) при выявлении случаев бешенства диких животных местные исполнительные органы (акимы сельских округов, районов, городов, областей) проводят мероприятия по отлову и уничтожению диких животных, собак и кошек.
145-39. В эпизоотическом очаге бешенства устанавливают наблюдение за группой животных (ферма, стадо, гурт, отара, табун), из которой выделены больные или подозрительные на заболевание бешенством животные. Этих животных осматривают не реже трех раз в день и подвергают профилактическим прививкам антирабической вакцины в соответствии с инструкцией по ее применению. После прививок животных изолируют в течение 60 календарных дней.
145-40. Клинически здоровых животных, покусанных дикими хищниками или собаками, независимо от прививок против бешенства и породности, умерщвляют с последующим сжиганием.
145-41. Убой сельскохозяйственных животных производится на том же месте, где был зарегистрирован случай заболевания бешенством.
145-42. Молоко клинически здоровых животных неблагополучной по бешенству фермы (гурта, стада, отары, табуна), независимо от проведенных прививок против бешенства, разрешается использовать в пищу людям или в корм животным только после пастеризации при 80о – 85о С в течение 30 минут или кипячения в течение 5 минут.
145-43. Шерсть, полученную от клинически здоровых животных неблагополучной по бешенству группы, вывозят из хозяйства в таре из плотной ткани только на перерабатывающие предприятия с указанием в ветеринарных сопроводительных документах о том, что она подлежит дезинфекции.
145-44. Места, где находились больные и подозрительные по заболеванию бешенством животные, инвентаря по уходу, одежда и другие вещи, загрязненные слюной и другими выделениями, подвергают дезинфекции.
Глава 12-3. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по листериозу сельскохозяйственных животных
Сноска. Правила дополнены главой 12-3 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 14.01.2019 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1) халық арасында құтыру ауруының қауіптілігі және оның алдын алу шаралары туралы түсіндіру жұмыстарын жүргізуді;
2) ит, мысық және басқа да жануарларды ұстау жағдайын тексеру, құтырумен ауыратын науқастарды, ауруға күдіктілерді және құтыруды жұқтыруға күдікті жануарларды анықтау үшін қолайсыз пункттің әр ауласын (әр пәтерін) аралауды;
3) адамдар мен жануарларды тістеген, оқшауланатын және бақылауда ұсталатын жануарлардан басқа құтырумен ауыратыны анықталған иттерді, мысықтарды және басқа жануарларды өлтіріп, кейін өртеуді;
4) жабайы жануарлардың құтыру жағдайлары анықталған кезде жергілікті атқарушы органдар (ауылдық округтердің, аудандардың, қалалардың, облыстардың әкімдері) жабайы жануарларды, иттер мен мысықтарды аулау және жою бойынша іс-шаралар жүргізуді көздейді.
145-39. Құтырудың эпизоотиялық ошағында құтырумен ауыратын немесе ауруға күдікті жануарлар бөлініп алынған жануарлардың тобына (ферма, үйір, мал тобы, отар, табын) тұрақты бақылау орнатылады. Бұл жануарларды күніне кемінде үш рет қарайды және антирабиялық вакцинаны қолдану нұсқаулығына сәйкес оған профилактикалық егулер жүргізіледі. Егулерден кейін малдарды күнтізбелік 60 күн бойы оқшаулайды.
145-40. Жабайы жыртқыш аңдар немесе иттер тістеген клиникалық сау жануарларды құтыруға қарсы егулерге және тұқымдылықтарына қарамастан, өлтіріп, кейін өртейді.
145-41. Ауыл шаруашылығы жануарларын сою құтырумен ауыру жағдайы тіркелген орында жүргізіледі.
145-42. Құтыру бойынша қолайсыз ферманың (мал тобы, үйір, отар, табын) клиникалық сау жануарларының сүтін құтыруға қарсы егулер жүргізілгеніне қарамастан, 30 минут бойы 800-850 С пастерленгеннен кейін немесе 5 минут бойы қайнатқан соң ғана адамдарға тамаққа пайдалануға немесе жануарларға азық ретінде беруге рұқсат етіледі.
145-43. Құтыру бойынша қолайсыз топтың клиникалық сау жануарынан алынған жүнді оның дезинфекциялануға жататынын ветеринариялық ілеспе құжаттарда көрсете отырып, қожалықтан тығыз матадан жасалған ыдыспен арнайы өңдеу кәсіпорындарына апарады.
145-44. Құтыру ауруымен ауырған және күдікті жануарлардың тұрған орындары, құрал-саймандар, сілекеймен және басқа бөлінділермен ластанған киім және басқа заттар дезинфекциялануы тиіс.
12-3-тарау. Ауыл шаруашылығы жануарларының листериозы бойынша ветеринариялық іс-шараларды жүргізу тәртібі
Ескерту. Қағида 12-3-тараумен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 14.01.2019 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.

Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по профилактике на территории ветеринарно-санитарного благополучия
145-45. Поголовье животных комплектуется животными из хозяйствующих субъектов, благополучных по листериозу.
145-46. Покупка, продажа, сдача на убой, другие перемещения и перегруппировка животных проводится при наличии ветеринарных сопроводительных документов (ветеринарный сертификат или ветеринарная справка), реализация продукции и сырья животного происхождения – после проведения ветеринарно-санитарной экспертизы.
В целях своевременного выявления листериоза проводят исследование сыворотки крови животных в реакции связывания комплемента:
1) во всех случаях при подозрении на листериоз;
2) в племенных центрах, станциях (пунктах) искусственного осеменения всех производителей (быки, хряки, бараны) в зависимости от эпизоотической обстановки;
3) свиней, крупный и мелкий рогатый скот – в хозяйствах с племенным поголовьем поголовно в зависимости от эпизоотической обстановки.
145-47. Вновь поступающих животных подвергают карантинированию.
145-48. Государственный ветеринарный врач и специалист в области ветеринарии соответствующей административно-территориальной единицы ведут учет всех случаев абортов, мертворождения и падежа животных и направляют патологический материал на исследование в ветеринарную лабораторию.
145-49. Все корма, в том числе силос и комбикорм перед началом скармливания необходимо исследовать на инфицированность листериями и вводить эти корма в рацион животных только при отрицательных результатах исследований.
145-50. Кормушки, которые используются для скармливания молоком и молочными продуктами (обрат, молочная сыворотка и другие), подвергаются мытью и дезинфекции.
145-51. При маститах животных проводится бактериологическое исследование молока.
145-52. Для исследования на листериоз в лабораторию необходимо направлять:
1) истечения из половых органов абортировавших маток, кровь или сыворотку от больных и подозрительных по заболеванию животных, молоко;
2) целый труп мелких животных или голову (головной мозг), печень, селезенку, почку, лимфоузлы, пораженные участки легких, абортированный плод или его оболочки. В летнее время патологический материал консервируют 40 %-ным стерильным водным раствором глицерина.
145-53. Диагноз ставят на основании комплекса эпизоотологических данных и результатов лабораторного исследования. Решающее значение принадлежит бактериологическому исследованию – выделение культуры листерий.

1-параграф. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы аймақта профилактика бойынша ветеринариялық іс-шараларды жүргізу тәртібі
145-45. Жануарлардың басы листериоз бойынша қолайлы шаруашылық жүргізуші субъектілердің жануарларынан жинақталады.
145-46. Жануарларды сатып алу, сату, союға тапсыру, басқа орындарға ауыстыру және жаңадан топтастыру ветеринариялық ілеспе құжаттар (ветеринариялық сертификат немесе ветеринариялық анықтама) болған кезде жүргізіледі, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты өткізу ветеринариялық-санитариялық сараптама өткізгеннен кейін жүргізіледі.
Листериозды дер кезінде анықтау мақсатында комплементті байланыстыру реакциясында жануарлар қанының сарысуына:
1) листериозға күдіктенген барлық жағдайларда;
2) эпизоотиялық жағдайға байланысты асыл тұқымды мал өсіретін орталықтарда, қолдан ұрықтандыру станцияларында (пункттерінде) барлық тұқымдықтарды (бұқалар, қабандар, қошқарлар);
3) эпизоотиялық жағдайға байланысты асыл тұқымды мал өсіретін шаруашылықтағы шошқалардың, ірі қара және ұсақ малдардың барлық мал бастарына зерттеу жүргізіледі
145-47. Жаңадан келген жануарларды карантиндейді.
145-48. Мемлекеттік ветеринар дәрігер және тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ветеринария саласындағы маманы жануарлардың іш тастау, өлі туу және қырылу жағдайларының барлығын есепке алуды жүргізеді және ветеринариялық зертханаға тексеруге патологиялық материал жібереді.
145-49. Барлық азықтарды, оның ішінде сүрленген шөп пен құрамажеммен азықтандыру алдында листерияны жұқтыруына зерттеу қажет және бұл азықтарды зерттеу нәтижелері теріс болған кезде ғана жануарлардың рационына қосу қажет.
145-50. Сүтпен және сүт өнімдерімен (қаймағы айырылған сүт, сүт сарысуы және басқасы) қоректендіру үшін қолданылатын астаулар жуылуы және дезинфекциялануы тиіс.
145-51. Жануарлардың маститі болған кезде, сүтке бактериологиялық зерттеу жүргізіледі.
145-52. Листериозға зерттеу үшін зертханаға:
1) іш тасталған жатырдан бөлінген жыныс мүшелерінің ағындысын, ауру жануардың және ауруға күдікті жануардың қанын немесе сарысуын, малдың сүтін;
2) ұсақ жануарлардың тұтас өлексесін немесе басын (бас миын), бауырды, көкбауырды, бүйректі, лимфатүйіндерді, өкпенің зақымданған бөлігін, іш тасталған ұрықты немесе оның қабығын жіберу қажет. Жаз мезгілінде патологиялық материалды глицериннің 40%-дық стерильденген сулы ерітіндісімен консервациялап жіберу қажет.
145-53. Листериоз диагнозы эпизоотологиялық деректер кешені мен зертханалық зерттеулер нәтижелері негізінде қойылады. Шешуші мән бактериологиялық зерттеу - листерия өсірінділерінің бөлінуіне тиесілі.

Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий в неблагополучном по листериозу пункте
145-54. При установлении диагноза листериоз у животного специалист в области ветеринарии, обслуживающий хозяйствующий субъект, немедленно сообщает об этом руководителю хозяйствующего субъекта, главному государственному ветеринарному врачу соответствующей административно-территориальной единицы. Государственный ветеринарный врач соответствующей административно-территориальной единицы совместно с территориальным подразделением ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения проводит эпизоотолого-эпидемиологическое обследование эпизоотического очага.
145-55. На неблагополучный пункт, где выявлен случай заболевания животных, устанавливают ограничение.
145-56. По условиям ограничительных мероприятий не допускается:
1) вывоз (вывод) животных, за исключением вывоза их для убоя;
2) вывоз мяса вынужденно убитых, больных листериозом животных в сыром виде, за исключением его вывоза для переработки на мясоперерабатывающие предприятия;
3) вывоз кормов, имевших контакт с больными животными и при подозрении на инфицирование листериями;
4) перегруппировка (перевод) животных внутри хозяйствующего субъекта без разрешения ветеринарного врача;
5) заготовка на неблагополучных пунктах племенных и пользовательных животных, сена, соломы и других грубых кормов для вывоза их в другие хозяйствующие субъекты и районы, а также проведение ярмарок, базаров и выставок животных (включая птиц), пушных зверей, собак, кошек;
6) продажа населению для выращивания и откорма больных животных;
7) совместный выпас, водопой и иной контакт больных животных и поголовья неблагополучных стад со здоровыми животными, а также перегон и перевоз животных на отгонные пастбища.
145-57. В хозяйствующем субъекте, объявленном неблагополучным пунктом по листериозу, проводятся следующие мероприятия:
1) поголовный клинический осмотр и термометрия животных;
2) серологические исследования для выявления больных животных без клинических признаков и листерионосителей;
3) убой больных животных с клиническими признаками поражения центральной нервной системы;
4) подозрительные на заболевание животные и животные с положительной серологической реакцией изолируются и подвергаются лечению антибиотиками или направляются на убой. Прием и убой положительно реагирующих и больных листериозом животных производится на мясоперерабатывающих предприятиях и убойных пунктах. Больные животные, поступившие на объекты, содержатся изолированно от здоровых животных в специально выделенных загонах (изоляторах). Убой их допускается в общем убойном цехе в конце смены или в отдельную смену. После окончания убоя помещение санитарной бойни, убойного цеха, место предубойного содержания, производственные помещения по переработке продуктов убоя, технологическое оборудование, инвентарь, санитарная и специальная одежда, обувь, транспортные средства и производственные стоки подвергаются механической очистке и дезинфекции;

2-параграф. Листериоз бойынша қолайсыз пункте ветеринариялық іс-шараларды жүргізу тәртібі
145-54. Жануарға листериоз диагнозы қойылған кезде шаруашылық жүргізуші субъектіге қызмет көрсететін ветеринария саласындағы маман бұл туралы шаруашылық субъектісінің басшысына, тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің мемлекеттік ветеринар дәрігеріне дереу хабарлайды. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің мемлекеттік ветеринар дәрігері халықтың санитариялық-эпидемиологиялық қолайлылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшесімен бірлесіп, эпизоотиялық ошақта эпизоотологиялық-эпидемиологиялық зерттеп-қарау жүргізеді.
145-55. Жануарлар аурулары анықталған қолайсыз пунктте шектеу қойылады.
145-56. Шектеу іс-шараларының шарттары бойынша:
1) жануарларды сою үшін әкетуді қоспағанда, оларды әкетуге (шығаруға);
2) ет өңдейтін кәсіпорындарға өңдеуге жіберу үшін шығаруды қоспағанда, листериозбен ауырған шарасыз сойылған жануарлардың етін шикі түрде шығаруға;
3) ауру жануарлармен жанасқан және листерияларды жұқтыруға күдік болған кезінде азықты сыртқа шығаруға;
4) ветеринар дәрігердің рұқсатынсыз шаруашылық субъектісінің ішінде жануарларды топтастыруға (ауыстыруға);
5) асыл тұқымды және пайдаланылатын жануарлардың қолайсыз пункттерінде шөпті, сабанды және басқа да ірі азықты басқа шаруашылық субъектілеріне және аудандарға шығару үшін оларды дайындауға, сондай-ақ жануарлардың (құстарды қоса алғанда), мамық жүнді аңдардың, иттердің, мысықтардың жәрмеңкелерін, базарларын және көрмелерін өткізуге;
6) ауру жануарларды өсіру және бордақылау үшін халыққа сатуға;
7) ауру жануарлар мен қолайсыз табындардың мал басының сау жануарлармен бірге жайылуына, бірге су ішуіне және басқадай жанасуда болуына, сондай-ақ жануарларды алыс жерлердегі жайылымдарға айдауға және тасуға жол берілмейді.
145-57. Листериоз бойынша қолайсыз пункт деп жарияланған шаруашылық субъектісінде мынадай іс-шаралар жүргізіледі:
1) әр жануар басын клиникалық қарап-тексеруден өткізеді және әр жануардың дене қызуы өлшенеді;
2) клиникалық белгілері және листерия тасымалдаушылары жоқ ауру жануарларды анықтау үшін серологиялық зерттеу жүргізіледі;
3) орталық жүйке жүйесінің зақымдалуының клиникалық белгілері бар ауру жануарлар союға жіберіледі;
4) ауруға күдікті жануарлар және оң серологиялық реакциясы бар жануарлар оқшауланады және антибиотиктермен емдеуге немесе союға жіберіледі. Листериозбен ауырған және оң нәтиже көрсеткен жануарларды қабылдау және сою ет өңдейтін кәсіпорындарда және сою пункттерінде жүзеге асырылады. Объектіге түскен ауру жануарлар сау жануарлардан бөлек арнайы бөлінген қашаларда (оқшаулағыштарда) ұсталынады. Оларды жалпы сою цехында ауысым соңында немесе жеке ауысымда союға рұқсат етіледі. Сою аяқталғаннан кейін санитариялық қасапхана үй-жайын, жануарларды союдың алдында ұстауға арналған орынды, сою өнімдерін қайта өңдеу бойынша өндірістік үй-жай, технологиялық жабдықтар, бұйымдар, санитариялық және арнайы киімдер, аяқ киім, көлік құралдары және өндірістік ағындар механикалық тазалауға және дезинфекциялауға жатады;

5) применение с профилактической целью антибиотиков животными без клинических проявлений и с отрицательной серологической реакцией;
6) молоко, полученное от животных, подвергается диагностическому исследованию и при положительном результате, кипятится в течение 15 минут, с последующим использованием его внутри хозяйства для скармливания животным или перерабатывается на топленое масло. Молоко выздоровевших животных в течение двух месяцев пастеризуется в хозяйствующем субъекте, после чего допускается его вывоз;
7) искусственное осеменение спермой от здоровых животных производителей, после предварительного серологического обследования на листериоз;
8) ежедневный вывоз навоза из животноводческих помещений в навозохранилище или укладка в бурты на отдельных участках. Допускается его использование в качестве удобрения после биотермического обеззараживания в течение 2 – 3 месяцев.
145-58. Дезинфекция включает нижеследующие мероприятия:
1) в животноводческих помещениях и на прилегающей территории проводится дезинфекция после каждого случая выявления больных животных, а затем через каждые 14 календарных дней в течение всего периода ограничения. При входе в помещение, где содержатся больные, подозрительные по заболеванию животные, оборудуют дезинфекционные барьеры (коврики) для обработки обуви;
2) выгульные площадки, дворы, базы, помещения для животных, подступы к водоемам и другие инфицированные возбудителями листериоза участки или территории после прекращения заболевания очищаются от мусора, навоза. Навоз и твердые отбросы (остатки сена и другие) вывозят и подвергают обеззараживанию (биотермическим способом, химическими средствами и другими). В помещениях и на прилегающих к ним территориях проводится дератизация, трупы грызунов собираются и сжигаются;
3) скирды, стога сена, соломы, силос, комбикорм проверяются на заселение грызунами. При обнаружении грызунов своевременно проводится дератизация;
4) в случаях контаминации силосной массы, хранящейся в траншеях или буртах, возбудителем листериоза вся испорченная силосная масса подлежит обеззараживанию биотермическим способом;
5) полученное от больных листериозом животных кожевенно-меховое сырье обеззараживают.
145-59. Для дезинфекции помещений и предметов ухода за животными используют дезинфицирующие средства, разрешенные к применению на территории Республики Казахстан и государствах-членах Евразийского экономического союза.
145-60. Абортированные плоды, трупы животных подвергаются немедленной утилизации.

5) клиникалық белгілері жоқ және теріс серологиялық реакциясы бар жануарларға профилактикалық мақсатта антибиотиктер қолданылады;
6) жануарлардан алынған сүт диагностикалық зерттеуден өтеді және оң нәтиже көрсетілген кезде 15 минут бойы қайнатылады, кейін оны шаруашылық ішінде жануарларға беру үшін қолданады немесе қорытылған май жасауға қайта өңдейді. Сауыққан жануарлардың сүті шаруашылық субъектінде екі ай бойы пастерленеді, одан кейін оны шығаруға жол беріледі;
7) сау тұқымдық жануарлардың ұрығымен серологиялық зерттеп-қараудан кейін қолдан ұрықтандыру жүргізіледі;
8) мал шаруашылығы үй-жайларындағы қи күнделікті қи сақтайтын қоймаларға шығарылады немесе жеке учаскелердегі үйінділерге жиналады. Оны 2-3 ай бойы биотермиялық зарарсыздандырудан кейін тыңайтқыш ретінде қолдануға жол беріледі.
145-58. Дезинфекциялау төменде келтірілген мынадай іс-шараларды қамтиды:
1) мал шаруашылығы үй-жайларында және оған іргелес аумақтарда ауру жануарлар анықталған әр жағдайдан кейін, содан соң шектеу қойылған барлық кезеңде әрбір күнтізбелік 14 күннен кейін дезинфекциялау жүргізіледі. Ауырған жануарлар, ауруға күдікті жануарлар ұсталатын орын-жайлардың кіреберісі аяқ киімді өңдеуге арналған дезинфекциялық кедергілермен (кілемшелермен) жабдықталады;
2) листериоз қоздырғышы бар жайылу алаңдары, аулалар, базалар, жануарларға арналған орын-жайлар, су айдындарына жақын жерлер және басқа да учаскелер немесе аумақтар ауру тоқтағаннан кейін қоқыстан, қидан тазартылады. Қи мен қатты қалдықтар (шөп қалдықтары және басқалар) шығарылады және зарарсыздандырылады (биотермиялық әдіспен, химиялық құралдармен және басқалармен). Үй-жайларда және оларға іргелес аумақтарда дератизация жүргізіледі, кеміргіштердің өлекселері жиналады және өртеледі;
3) пішен маялары, шөмелелер, сабандар, сүрлем, құрамажем кеміргіштердің мекендеуіне тексеріледі. Кеміргіштер анықталған жағдайда дереу дератизация жүргізіледі;
4) траншеяларда немесе үйінділерде сақталатын сүрлемдік масса листериоз қоздырғышымен контаминацияланған жағдайда, барлық листериоз қоздырғышымен зақымдалған сүрлемдік масса биотермиялық әдіспен зарарсыздандырылуға жатады;
5) листериозбен ауыратын ауру жануарлардан алынған былғары-тері шикізаты зарарсыздандырылады.
145-59. Мал тұратын орын-жайлар мен мал күтуге қолданылатын заттарды дезинфекциялау үшін Қазақстан Республикасының және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер аумағында қолдануға рұқсат етілген дезинфекциялау құралдары пайдаланылады.
145-60. Малдың іш тастаған ұрығы, өлекселері тез арада кәдеге жаратылуы тиіс.

145-61. С хозяйствующего субъекта, ограничительные мероприятия по листериозу снимаются через два месяца после последнего случая выявления клинически больных животных, получения отрицательных результатов серологических исследований, проведения заключительной механической очистки и дезинфекции помещений и территории хозяйствующего субъекта.
145-62. Вывод овец для племенных и пользовательных целей в течение двух лет после оздоровления хозяйствующего субъекта от листериоза допускается при получении отрицательных серологических результатов исследования сыворотки крови выводимых животных. Вывод других видов животных в течение одного года осуществляется при тех же условиях.
145-63. В хозяйствующих субъектах, ранее неблагополучных по листериозу, проводится серологическое обследование животных 1 раз в год перед постановкой на стойловое содержание до исчезновения положительных реакций. Положительно реагирующие животные изолируются, подвергаются лечению или направляются на убой. При вывозе животных в сопроводительных ветеринарных документах указываются результаты лабораторных исследований на листериоз.
Глава 12-4. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по лептоспирозу сельскохозяйственных животных
Сноска. Правила дополнены главой 12-4 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 14.01.2019 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по профилактике на территории ветеринарно-санитарного благополучия
145-64. Требованиями к организации и проведению противоэпизоотических мероприятий по предупреждению лептоспироза на благополучных территориях по лептоспирозу является соблюдение следующих мер по:
1) контролю за клиническим состоянием животных, учет количества абортов;
2) комплектованию племенных хозяйств, предприятий, станций искусственного осеменения из благополучных по лептоспирозу хозяйств;
3) карантинированию вновь поступающих животных;
4) комплектованию откормочных хозяйств клинически здоровыми животными;
5) не допущению контакта животных с животными неблагополучных по лептоспирозу хозяйств (ферм), населенных пунктов, на пастбище, в местах водопоя, не выпасу невакцинированных животных на территории природных очагов лептоспироза;
6) не допущению установок летних лагерей для животных на берегу открытых водоемов;
7) контролю систематического уничтожения грызунов в животноводческих помещениях, на территории ферм, в местах хранения кормов.

145-61. Шаруашылық субъектісіне қойылған шектеу іс-шаралары клиникалық ауру жануарлар анықталған соңғы жағдайдан кейін, серологиялық тексерудің теріс нәтижесін алғаннан кейін, шаруашылық субъектісінің ғимараттары мен аумағына қорытынды механикалық тазалау және дезинфекциялау жүргізгеннен кейін екі айдан соң тоқтатылады.
145-62. Шаруашылық субъектісі листериоздан сауыққаннан кейін екі жыл ішінде қойларды асыл тұқымды және пайдалануға өсіруге жануар қанының сарысуына серологиялық зерттеудің теріс нәтижелері алынғаннан кейін жол беріледі. Бір жыл ішінде жануардың басқа түрлерін өсіру де осындай шарттармен жүзеге асырылады.
145-63. Бұрын листериоз бойынша қолайсыз болған шаруашылық субъектілерінде оң реакциялары жойылғанға дейін жануарларды қораға қоюдың алдында жылына 1 рет серологиялық тексеру жүргізіледі. Оң реакция берген жануарлар оқшауланады, емделуге немесе союға жіберіледі. Жануарларды әкету кезінде ветеринариялық ілеспе құжаттарда листериозға жүргізілген зертханалық зерттеулердің нәтижелері көрсетіледі.
12-4-тарау. Ауыл шаруашылығы жануарларының лептоспирозы бойынша ветеринариялық іс-шараларды жүргізу тәртібі
Ескерту. Қағида 12-4-тараумен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 14.01.2019 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
1-параграф. Ветеринариялық-санитариялық қолайлылық аумағында профилактикалық ветеринариялық іс-шараларды жүргізу тәртібі
145-64. Лептоспироз бойынша қолайлы аумақтарда лептоспироздың алдын алу жөніндегі эпизоотияға қарсы іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын талаптар:
1) жануарлардың клиникалық жағдайларын бақылау, іш тастаулар санын есепке алу;
2) лептоспироз бойынша қолайлы қолдан ұрықтандыратын асыл тұқымды мал шаруашылықтарын, кәсіпорындарды, қолдан ұрықтандыру станцияларын топтастыру;
3) жаңадан келіп түсетін жануарларды карантиндеу;
4) бордақылау шаруашылықтарын клиникалық сау жануарлармен толықтыру;
5) жануарлардың лептоспироз бойынша қолайсыз шаруашылықтардың (фермалардың), елді мекендердің жануарларымен жайылымда, суаттарда жанасуларына жол бермеу, вакциналанбаған малдарды лептоспироздың табиғи ошақтарының аумағында жаймау;
6) ашық су айдындары жағасына жануарларға арналған жазғы лагерьлер орнатуға жол бермеу;
7) мал шаруашылығы үй-жайларында, фермалар аумағында, азық сақтау орындарында кеміргіштерді жүйелі түрде жоюды бақылау шараларын сақтау болып табылады.

145-65. При всех случаях подозрения на лептоспироз берется на лабораторное исследование у животных сыворотка крови и другой патологический материал (ткани, жидкости в органах, околоплодные воды, сыворотка крови плода, абортированный материал).
145-66. По результатам лабораторных исследований хозяйство (ферма, гурт) считается неблагополучным по лептоспирозу в одном из следующих случаев:
1) лептоспиры обнаружены при микроскопическом исследовании патологического материала;
2) антитела обнаружены в сыворотке крови (в моче) более чем у 20 процентов обследованных животных;
3) культура лептоспир выделена из патологического материала.
145-67. При выявлении животных, сыворотка крови которых содержит специфические антитела или выделяющих лептоспир с мочой, проводят мероприятия, предусмотренные для неблагополучных по лептоспирозу хозяйств.
145-68. Государственный ветеринарный врач соответствующей административно-территориальной единицы совместно с территориальным подразделением государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения проводит эпидемиолого-эпизоотологическое обследование эпизоотического очага.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий в неблагополучном пункте по лептоспирозу
145-69. При подтверждении диагноза лептоспироз животных на территории хозяйствующего субъекта устанавливается ограничение.
145-70. По условиям ограничений не допускается:
1) вывозить (ввозить) животных для целей воспроизводства, продажи;
2) осуществлять перегруппировку животных без ведома государственного ветеринарного врача соответствующей административно-территориальной единицы;
3) доступ животных к воде открытых водоемов и использовать ее для поения и купания животных;
4) выпас не вакцинированных животных на пастбищах, где выпасались больные лептоспирозом животные, или на территории природного очага лептоспироза;
5) скармливать не вакцинированным животным корма, в которых обнаружены инфицированные лептоспирами грызуны.
145-71. В неблагополучном по лептоспирозу хозяйстве (ферме, стаде, свинарнике) проводят клинический осмотр и измерение температуры тела у подозрительных по заболеванию животных.
145-72. Больных и подозрительных животных изолируют, лечат гипериммунной сывороткой и антибиотиками в дозах, указанных в наставлениях (инструкциях) по их применению. Убой таких животных проводят на санитарной бойне, а при ее отсутствии – в убойном цехе мясоперерабатывающего предприятия в конце смены, после удаления продуктов убоя здоровых животных, с соблюдением мер личной профилактики. Помещение и оборудование после убоя таких животных дезинфицируют средствами, разрешенными к применению на территории Республики Казахстан и государствах-членах Евразийского экономического союза.

145-65. Лептоспирозға күдіктенудің барлық жағдайларында зертханалық зерттеуге жануарлардан қанның сарысуы және басқа да патологиялық материал (тіндер, органдардағы сұйықтықтар, ұрық айналасының суы, ұрық қанының сарысуы, іш тастау материалы) алынады.
145-66. Зертханалық зерттеулер нәтижелері бойынша шаруашылық (ферма, табын): лептоспироз бойынша:
1) патологиялық материалды микроскопиялық зерттеу кезінде лептоспирлер анықталғанда;
2) 20%-дан астам тексерілген жануарлар қанының сарысуында (зәрінде) антидене анықталғанда;
3) патологиялық материалдан лептоспир өсіндісі бөлінгенде қолайсыз деп саналады.
145-67. Жануарлар қанының сарысуында спецификалық антидене немесе зәрімен бөлінетін лептоспир анықталған кезде лептоспироз бойынша қолайсыз шаруашылықтар үшін көзделген іс-шаралар жүргізіледі.
145-68. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің мемлекеттік ветеринар дәрігері халықтың санитариялық-эпидемиологиялық қолайлылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерімен бірлесіп, эпизоотиялық ошаққа эпидемиялық-эпизоотологиялық зерттеп-қарау жүргізеді.
2-параграф. Лептоспироз бойынша қолайсыз пункте ветеринариялық іс-шараларды жүргізу тәртібі
145-69. Жануарлардың лептоспироз диагнозы расталған кезде шаруашылық субъектісінің аумағына шектеу қойылады.
145-70. Шектеу шарттары бойынша:
1) өсімін молайту мақсатында жануарларды әкетуге (әкелуге), сатуға;
2) тиісті аумақтық бірліктің мемлекеттік ветеринар дәрігерінің рұқсатынсыз жануарларды қайта топтастыруды жүзеге асыруға;
3) жануарларды ашық су айдындарына жіберуге және оны жануарларға ішкізу және шомылдыру үшін пайдалануға;
4) вакцина егілмеген жануарларды лептоспирозбен ауырған жануарлар жайылған жайылымға немесе лептоспироздың табиғи ошағы аумағына жаюға;
5) вакцина егілмеген жануарларды лептоспирозды жұқтырған кеміргіштер анықталған азықпен қоректендіруге жол берілмейді.
145-71. Лептоспироз бойынша қолайсыз шаруашылықта (фермада, отарда, шошқа қорада) клиникалық тексеру және ауруға күдікті жануарлардың дене қызуын өлшеу жүргізіледі.
145-72. Ауру және күдікті жануарларды оқшаулайды, гипериммундық сарысумен және қолдану жөніндегі тәлімдемелерде (нұсқауларда) көрсетілген дозаларда антибиотиктерді қолдана отырып, емдейді. Мұндай жануарларды сою санитариялық қасапханада, ал ол болмаған жағдайда, жеке профилактика шаралары сақтала отырып, сойылған сау жануарлардың өнімдері шығарылғаннан кейін, ауысымның соңында ет өңдеу кәсіпорынының мал сою цехында жүргізіледі. Мұндай жануарларды сойғаннан кейін үй-жайды және жабдықтарды Қазақстан Республикасында және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде рұқсат етілген құралдармен дезинфекциялайды.

145-73. Всех животных откармливают и сдают на убой, независимо от племенной и производственной ценности.
145-74. Молоко, полученное от больных лептоспирозом животных, нагревают до кипения и используют для кормления животных.
145-75. Маточное поголовье производителей и ремонтный молодняк, которых необходимо сохранить для воспроизводства, после вакцинации обрабатывают лептоспироцидными препаратами и переводят в продезинфицированное помещение.
145-76. Эффективность обработки проверяют через 10 – 15 календарных дней путем микроскопии мочи.
145-77. Молодняк, полученный после проведения мероприятий, выращивают отдельно, вакцинируют в сроки, предусмотренные наставлением (инструкцией) по применению вакцины против лептоспироза и реализуют на общих основаниях.
145-78. Повторное исследование сыворотки крови в реакции и микроскопию мочи всех производителей на ранее неблагополучном по лептоспирозу предприятии (станции) проводят через 3 месяца и при получении отрицательных результатов далее каждые 6 месяцев.
145-79. Клинически здоровых животных всех видов и возрастных групп, восприимчивых к лептоспирозу, вакцинируют. Животных, подвергнутых лечению, вакцинируют через 5 – 7 календарных дней после выздоровления.
145-80. При выявлении у отдельных животных антител в крови или лептоспир в моче всю группу оставляют в хозяйстве и проводят дополнительные исследования для решения вопроса о его благополучии по лептоспирозу.
145-81. Вывоз (вывод) животных для откорма разрешается в пределах области через месяц после выздоровления последнего заболевшего животного и заключительных ветеринарно-санитарных мероприятий.
145-82. Хозяйство считают оздоровленным при получении отрицательных результатов исследований у всех обследованных животных.
145-83. Ограничения в неблагополучных по лептоспирозу хозяйствах снимают в следующем порядке:
1) в откормочных хозяйствах – после сдачи поголовья на убой и проведения заключительных ветеринарно-санитарных мероприятий;
2) в племенных и пользовательных хозяйствах – после установления их благополучия по лептоспирозу лабораторными методами исследований. Повторное исследование на лептоспироз неблагополучных хозяйствах проводят через 6 месяцев после снятия ограничений.
145-84. Предназначенных к продаже животных карантинируют и исследуют сыворотку крови на лептоспироз, у свиней, кроме того, мочу на наличие лептоспир.
145-85. Вывоз (вывод) животных для племенных или пользовательных целей разрешается только из благополучных по лептоспирозу хозяйствах.

145-73. Асыл тұқымды және өндірістік құндылығына қарамастан барлық жануарларды бордақылайды және союға тапсырады.
145-74. Лептоспирозбен ауыратын жануарлардан алынған сүтті қайнағанға дейін қыздырады және жануарларды азықтандыру үшін пайдаланады.
145-75. Мал басының өсімін молайту үшін сақталуы қажет аналық бастарды, тұқымдықтарды және жас төлдерді вакциналағаннан кейін лептоспироцидтік препараттармен өңдейді және дезинфекцияланған үй-жайларға ауыстырады.
145-76. Өңдеудің тиімділігін күнтізбелік 10-15 күннен кейін зәрдің микроскопиясы арқылы тексереді.
145-77. Іс-шаралар жүргізгеннен кейін алынған жас төлді бөлек күтіп-бағады, лептоспирозға қарсы вакцинаны қолдану жөніндегі тәлімдемеде (нұсқаулықта) көзделген мерзімде вакциналайды және шектеу алынғаннан кейін жалпы негізде өткізеді.
145-78. Лептоспироз бойынша бұрын қолайсыз кәсіпорында (станцияда) барлық тұқымдықтардың қанының сарысуын реакцияда және зәрінің микроскопиясын 3 айдан кейін қайта зерттейді және теріс нәтижелер алған кезде, одан әрі әрбір 6 айда жүргізеді.
145-79. Лептоспирозға сезімтал клиникалық сау жануарлардың барлық түрлерін және жастық топтарын вакциналайды. Емдеудегі жануарларды сауыққаннан кейін күнтізбелік 5-7 күн өткен соң вакциналайды.
145-80. Жекелеген жануарлардың қанында антиденелер немесе зәрінде лептоспир анықталған жағдайда, барлық топты шаруашылықта қалдырады және оның лептоспироз бойынша қолайлылығы туралы мәселені шешу үшін қосымша зерттеулер жүргізеді.
145-81. Соңғы ауырған жануар сауыққаннан кейін және қорытынды ветеринариялық-санитариялық іс-шаралар жүргізілгеннен кейін бір айдан соң жануарларды бордақылауға облыс аумағында шығаруға (әкетуге) рұқсат етіледі.
145-82. Барлық тексерілген жануарларда зерттеулердің теріс нәтижелері алынған кезде шаруашылық сауыққан болып саналады.
145-83. Лептоспироз бойынша қолайсыз шаруашылықтардағы шектеу:
1) бордақылау шаруашылықтарында - мал басын союға тапсырғаннан кейін және қорытынды ветеринариялық-санитариялық іс-шаралар жүргізілгеннен кейін;
2) асыл тұқымды және пайдаланылатын шаруашылықтарда - олардың лептоспироз бойынша қолайлылығын зертханалық зерттеу әдістерімен анықтағаннан кейін алып тасталады. Шектеу алынғаннан кейін лептоспироз бойынша қолайсыз шаруашылықтарды қайта зерттеу 6 айдан соң жүргізіледі.
145-84. Сатуға арналған жануарлар карантинденеді және лептоспирозға қанның сарысуы тексеріледі, шошқалар бұнымен қоса, зәрде лептоспиріннің болуына тексеріледі.
145-85. Шаруашылықтардан әкетілетін асыл тұқымды және пайдаланылатын жануарларды ветеринариялық өңдеу тәртібі: лептоспироз бойынша қолайлы шаруашылық субъектілерінен ғана асыл тұқымды немесе пайдаланылатын жануарларды әкетуге (шығаруға) рұқсат етіледі.

145-86. Вакцинируют против лептоспироза всех восприимчивых животных в следующих случаях:
1) в неблагополучных по лептоспирозу хозяйствах;
2) в откормочных хозяйствах, где поголовье комплектуют без обследования на лептоспироз;
3) при выпасе животных в зоне природного очага лептоспироза;
4) при выявлении в хозяйстве животных, сыворотка крови которых положительно реагирует;
5) в районах с отгонным животноводством хозяйствующих субъектов.
145-87. В питомниках служебного собаководства изолируют клинически больных и подозрительных по заболеванию собак, лечат их гипериммунной сывороткой и антибиотиками. Клинически здоровых собак всех возрастных групп вакцинируют против лептоспироза.
145-88. Продажа собак из неблагополучного по лептоспирозу питомника не допускается.
145-89. Вывоз (вывод) животных разрешается без ограничений при отрицательных результатах исследований по всей группе.
Глава 13. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по вирусной диарее крупного рогатого скота
Сноска. Заголовок главы 13 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий на
территории ветеринарно-санитарного благополучия
146. Ветеринарно-санитарные мероприятия, проводимые по недопущению вирусной диареи, включают обеспечение выполнения настоящих Правил:
при размещении, кормлении и использовании крупного рогатого скота;
поддержание в надлежащем ветеринарно-санитарном состоянии пастбищ и мест водопоя;
обеспечение своевременного обеззараживания навоза и трупов павших животных;
регулярное проведение профилактической дезинфекции, дератизации, дезинсекции и уничтожение паразитирующих клещей;
обеспечение идентификации животных;
недопущение контакта между животными благополучной и неблагополучной зон.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
в эпизоотическом очаге и неблагополучном по вирусной
диарее пункте
147. При установлении диагноза вирусной диареи крупного скота территорию хозяйствующего субъекта объявляют неблагополучной и вводят ограничительные мероприятия.
148. Больных животных изолируют и в зависимости от степени распространения болезни уничтожают или лечат. Степень распространения и заражения здоровых животных определяется от наличия высокого риска заражения дополнительной инфекцией, включая экзотические, впервые выявленные болезни животных.
149. При лечении допускается симптоматическая терапия, направленная на профилактику осложнений и поддержание защитных сил организма, а также использовать серотерапию.
При подборе антибиотиков учитывают чувствительность к ним микрофлоры.
Вводят ограничения на перегруппировку животных. Проводят тщательную дезинфекцию.

145-86. Барлық сезімтал жануарларды лептоспирозға қарсы:
1) лептоспироз бойынша қолайсыз шаруашылықтарда;
2) мал басын лептоспирозға зерттеп-қарамай жинақтайтын бордақылау шаруашылықтарында;
3) лептоспироздың табиғи ошағы аймағында жануарларды жайғанда;
4) шаруашылықта қан сарысуы оң реакция беретін жануарлар анықталғанда;
5) шаруашылық субъектілерінің отарлы мал шаруашылығы бар аудандарда вакциналайды.
145-87. Қызметтік ит өсіру питомниктерінде клиникалық ауру иттерді және ауруға күдікті иттерді оқшаулайды, оларды гипериммундық сарысумен және антибиотиктермен емдейді. Клиникалық сау иттердің барлық жастық топтарын лептоспирозға қарсы вакциналайды.
145-88. Лептоспироз бойынша қолайсыз питомниктердегі иттерді сатуға жол берілмейді.
145-89. Жануарларды әкетуге (шығаруға) барлық топтар бойынша зерттеулердің теріс нәтижелері болғанда шектеусіз рұқсат етіледі.
13-тарау. Ірі қара малдың вирустық диареясы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 13-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақта жүргізілетін
профилактика бойынша ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
146. Вирустық диареяны болдырмау жөнінде жүргізілетін ветеринариялық-санитариялық іс-шаралар:
iрi қара малды орналастырған, азықтандырған және пайдаланған кезде осы Қағиданың орындалуын қамтамасыз етуді;
жайылымдардың және суару орындарының ветеринариялық-санитариялық жағдайын тиісті түрде ұстауды;
өлген жануарлардың қиын және өлекселерін уақтылы зарарсыздандыруды қамтамасыз етуді;
профилактикалық дезинфекцияны, дератизацияны, дезинсекцияны ұдайы жүргізуді;
барлық жануарларды сәйкестендіруді қамтамасыз етуді;
қолайлы және қолайсыз аймақтардың жануарларының арасында байланысқа жол бермеуді қамтиды.
2-параграф. Вирусты диареяның эпизоотиялық ошағында және ол бойынша қолайсыз
пункттерде жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
147. Диагноз анықталған кезде шаруашылық жүргізуші субъектіні осы ауру бойынша қолайсыз деп жариялайды және шектеу қояды
148. Ауру жануарларды оқшаулайды және аурудың таралу деңгейіне қарай жояды немесе емдейді. Таралу және сау жануарларға жұқтыру деңгейі экзотикалық, жануарлардың алғашқы анықталған ауруларын қоса алғанда, қосымша инфекция жұқтырудың жоғары тәуекелінің болуына қарай анықталады.
149. Емдеу кезінде негізінен, асқыну профилактикасына және ағзаның қорғаныс күштерін қолдауға бағытталған симптоматикалық терапияға жол беріледі.
Антибиотиктерді іріктеу кезінде микрофлораның оған деген сезімталдығы ескеріледі.
Жануарларды қайта топтастыруға шектеу қойылады.
Егжей-тегжейлі дезинфекция жүргiзедi.

150. Ограничительные мероприятия с хозяйствующего субъекта снимают через 30 календарных дней после последнего случая выздоровления больного животного и проведения заключительной дезинфекции.
Глава 14. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по губкообразной энцефалопатии крупного рогатого скота
Сноска. Заголовок главы 14 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
151. Основным методом профилактики является не допущение использования для корма крупного рогатого скота мясокостной муки и отходов переработки жвачных животных.
152. Подозреваемый на губкообразную энцефалопатию крупный рогатый скот подлежит убою, трупы сжигают.
153. В случае обнаружения инфицированного животного его уничтожают, а на хозяйствующий субъект вводят карантин. Остальных животных, находящихся в хозяйствующем субъекте, забивают на бойне с последующим сжиганием их туш и внутренностей.
154. Головной мозг отбирают для окончательного подтверждения диагноза с использованием различных методов: гистопатологическим, иммунохимическим, электронно-микроскопическим и иммуно-блотингом.
155. Для выявления больных животных перед забоем на мясо проводят систематическое обследование всего поголовья крупного рогатого скота старше 6 месяцев, овец и коз всех возрастных групп.
156. Опасность распространения заболевания увеличивается в связи с длительным инкубационным периодом болезни и отсутствием серологических или других тестов, позволяющих своевременно обнаружить заболевших животных, особенно находящихся в инкубационной стадии заболевания. В связи с этим следует:
1) о любом подозрении на губкообразную энцефалопатию крупного рогатого скота сообщать подразделениям МИО, государственным ветеринарным организациям, созданным местными исполнительными органами, органам государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора;
2) специалисты в области ветеринарии распознают клинические симптомы губкообразной энцефалопатии крупного рогатого скота;
3) диагностические службы располагают знаниями, опытом и методами, позволяющими подтвердить заболевание, используя стандартизированные тесты, разработанные научным ветеринарным комитетом Европейской комиссии, и осуществлять дифференциальную диагностику губкообразной энцефалопатии крупного рогатого скота от других близких по клиническим признакам заболеваний крупного рогатого скота;
4) исключить возможность передачи инфекции через корм, не допускать кормления жвачных животных белками, полученными от жвачных с целью защиты животных, в том числе содержащихся в зоопарках и естественных парках, от попадания возбудителя в организм с кормом.

150. Шаруашылық жүргізуші субъектіден шектеу ақырғы ауру жануар жазылған соңғы жағдайдан және қорытынды дезинфекция жүргізгеннен кейін күнтізбелік 30 күннен кейiн алынады.
14-тарау. Ірі қара малдың кеміктәріздес энцефалопатиясы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 14-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
151. Ірi қара малдың азығы үшін күйіс қайыратын жануарлардың ет-сүйек ұны мен қайта өңдеу қалдықтарын пайдалануға жол бермеу профилактиканың негізгі әдісі болып табылады.
152. Кемiктәрiздес энцефалопатиясына күдiктi ірi қара мал союға, жатады, өлексесін өртеп жібереді.
153. Ауру жұққан жануар анықталған жағдайда, оны жояды, ал шаруашылықта карантин енгізіледі. Шаруашылықтағы қалған жануарларды кейін ұшаларын және iшек-қарынын өртей отырып, қасапханада сояды.
154. Бас миын диагнозды түпкілікті растау үшін гистопатологиялық, иммунохимиялық, электронды микроскопиялық әдіспен және иммуно-блотингті түрлі әдістерді пайдалана отырып, түпкілікті растау үшін алады.
155. Ауру жануарларды анықтау үшiн етке сояр алдында жасы 6 айдан асқан iрi қара малдың, барлық жас тобындағы қойлар мен ешкiнiң барлық басын жүйелi түрде тексеруден өткiзедi.
156. Аурудың инкубациялық кезеңi ұзақ және серологиялық немесе ауырған, әсіресе аурудың инкубациялық кезеңiдегі жануарларды дер кезінде анықтауға мүмкіндік беретін басқа да тесттердің болмауына байланысты аурудың таралу қаупі ұлғаяды. Осыған байланысты:
1) ірі қара малдың кеміктәріздес энцефалопатиясына кез келген күдіктену туралы ЖАО бөлімшелеріне, жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық мекемелерге, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау органдарына хабарлау;
2) ветеринария саласындағы мамандар iрi қара малдың кемiктәрiздес энцефалопатиясының клиникалық белгiлерiн таниды;
3) диагностикалық қызметтерде Еуропалық комиссиясының ғылыми ветеринариялық комитетi әзірлеген стандартталған тесттерді қолдана отырып, ауруды растауға және iрi қара малдың кемiктәрiздес энцефалопатиясын iрi қара малдың клиникалық белгiлерi ұқсас басқа да жақын ауруларынан ажыратуға мүмкіндік беретін білімі, тәжірибесі және әдістері болады;
4) инфекцияның азық арқылы берiлуi мүмкіндігін болдырмау. Ол үшін күйіс қайыратын жануарларды күйіс қайыратын жануарлардан алынған ақуыздармен азықтандыруға жол бермеу қажет. Мұндай шара жануарларды, соның ішінде зоопарктегі және табиғи қорықтардағы жануарларды қоздырғыштың ағзаға мал азығымен түсуінен қорғауы тиіс.

Сноска. Пункт 156 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
157. Технология обработки субпродуктов жвачных животных, неинфицированных губкообразной энцефалопатией крупного рогатого скота, при производстве мясокостной муки предусматривают меры, исключающие возможность контаминации в процессе производства, транспортировки и хранения возбудителем губкообразной энцефалопатии крупного рогатого скота.
158. В связи с длительным инкубационным периодом болезни, возбудитель циркулирует среди крупного рогатого скота без проявления клинических признаков. В связи с этим, необходимо соблюдать следующие условия:
1) учитывать факторы передачи, исключить включение в рацион животных субпродуктов жвачных животных, белков жвачных животных;
2) строго соблюдать технологию переработки субпродуктов жвачных животных, используемых при производстве мясокостной муки;
3) ветеринарная служба на границе и транспорте осуществляют особый контроль за импортом мяса. Не допускать ввоз туш жвачных животных с головным и спинным мозгом, селезенкой, тимусом.
159. В целях уменьшения опасности поражения человека и жвачных животных губкообразной энцефалопатией крупного рогатого скота, не допускается использование: головного и спинного мозга, глаз, миндалин, тимуса, селезенки и кишечника от животных старше 6 месяцев, а также белковые продукции, полученные из этих же органов, а также удалять и уничтожать нервные и лимфоидные ткани, видимые при расчленении мяса.
160. Группой международных экспертов на конференции в Женеве в апреле 1996 года, организованной Всемирной организацией здравоохранения с участием МЭБ и Продовольственной сельскохозяйственной организации Организации Объединенных Наций, выработаны следующие рекомендации, обязательные для выполнения физическими и юридическими лицами на территории Республики Казахстан:
1) все страны обеспечивают убой и безопасное уничтожение животных, инфицированных губкообразной энцефалопатией крупного рогатого скота, чтобы не допустить попадания их в пищу, инактивацию ее возбудителя в процессе переработки продукции питания;
2) установить продолжительный контроль и регистрацию случаев губкообразной энцефалопатии крупного рогатого скота в соответствии с рекомендациями, принятыми МЭБ;
3) страны с единичными случаями губкообразной энцефалопатии крупного рогатого скота также не допускают попадания тканей животных, пораженных возбудителем, для производства продукции питания людей или животных;

Ескерту. 156-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
157. Ет-сүйек ұнын өндiру кезiнде ірi қара малдың кемiктәрiздес энцефалопатиясы жұқпаған күйіс қайыратын жануарлардың субөнімдерiн өңдеу технологиясы iрi қара малдың кемiктәрiздес энцефалопатиясының қоздырғышымен өндіру, тасымалдау және сақтау барысында бірігу мүмкіндігін жоққа шығаратын шараларды көздейді.
158. Аурудың инкубациялық кезеңі ұзақ болуына байланысты қоздырғыш iрi қара мал арасында клиникалық белгiлерi байқалмай таралады. Осыған байланысты мынадай шарттарды сақтау қажет:
1) беру факторларын ескеру, рационға күйіс қайыратын жануарлардың субөнімдерін, күйіс қайыратын жануарлардың ақуыздарын қосуды болдырмау;
2) ет-сүйек ұнын өндiру кезінде қолданылатын күйіс қайыратын жануарлардың субөнiмдерiн өңдеу технологиясын қатаң сақтау;
3) шекарадағы және көлiктегi ветеринариялық қызмет ет импортына ерекше бақылауды жүзеге асырады. Күйіс қайыратын жануарлардың ұшаларын бас миымен, жұлынымен, көк бауырымен, айырбезімен бiрге әкелуге жол бермеу қажет.
159. Адамға және күйіс қайыратын жануарларға iрi қара малдың кемiктәрiздес энцефалопатиясының жұғу қаупін азайту мақсатында: бас миы мен жұлынды, көзді, көмекей бездерiн, айырбезін, көк бауырын және 6 айдан асқан жануарлардың ішек-қарнын, сондай-ақ осы ағзалардан алынған ақуыз өнiмдерді пайдалануға, сондай-ақ еттi бөлшектеген кезде көрініп тұратын жүйке және сөл бездерi ұлпаларының алып тастауға және жоюға жол бермеу қажет.
160. 1996 жылы сәуiрде Женевада Дүниежүзiлiк денсаулық сақтау ұйымы Халықаралық Эпизоотиялық Бюроның және Азық-түлiк және ауыл шаруашылық ұйымының, Біріккен ұлттар ұйымының қатысуымен ұйымдастырған конференцияда халықаралық сарапшылар тобы Қазақстан Республикасының аумағында жеке және заңды тұлғалар орындауы үшін міндетті мынадай ұсынымдарды әзірледі:
1) барлық елдер олардың тағамға түсуіне, азық-түлік өнiмдерiн өңдеу барысында оның қоздырғышы активтілігінің жойылуына жол бермеу үшін iрi қара малдың кемiктәрiздес энцефалопатиясы жұққан жануарларды союды және қауiпсiз жоюды қамтамасыз етеді;
2) Халықаралық Эпизоотиялық Бюро қабылдаған ұсынымдарға сәйкес iрi қара малдың кемiктәрiздес энцефалопатиясы жағдайларын ұзақ мерзiмдi бақылауды және тіркеуді белгілеу;
3) iрi қара малдың кемiктәрiздес энцефалопатиясының бiрдi-екiлi жағдайы байқалған елдер де аурудың қоздырғыш ластаған жануарлар ұлпаларының адам және жануарлардың азық-түлік өнімдерін шығару үшін түсуіне жол бермейді;

4) запретить использование тканей мелких жвачных для изготовления из них кормов.
Глава 15. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по инфекционному ринотрахеиту крупного рогатого скота
Сноска. Заголовок главы 15 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий на
территории ветеринарно-санитарного благополучия
161. Профилактика инфекционного ринотрахеита крупного рогатого скота включает следующие мероприятия:
охрана хозяйствующих субъектов от заноса возбудителя инфекции;
проведение комплекса мер, направленных на повышение резистентности организма;
своевременная диагностика, выделение и изоляция больных животных;
обезвреживание вируса во внешней среде;
комплектование стада здоровыми животными из зон, благополучных по инфекционным болезням животных;
карантинирование вновь поступивших животных;
поддержание микроклимата в помещениях, регулярно проводимая профилактическая аэрозольная дезинфекция воздуха, механическая очистка стен, перегородок, полов и кормушек с их последующей дезинфекцией.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий в
эпизоотическом очаге и неблагополучном пункте по инфекционному
ринотрахеиту крупного рогатого скота
162. При установлении диагноза инфекционный ринотрахеит крупного рогатого скота территорию хозяйствующего субъекта объявляют неблагополучной и вводят ограничительные мероприятия.
163. При введении ограничительных мероприятий не допускается:
1) ввод на территорию хозяйствующего субъекта и вывод из него животных;
2) перегруппировка их внутри территории хозяйствующего субъекта;
3) вывоз фуража и предметов ухода.
164. Всех животных, за исключением больных, находящихся в новом эпизоотическом очаге, немедленно иммунизируют вакциной против инфекционного ринотрахеита крупного рогатого скота.
165. Животных, находящихся в буферной зоне, иммунизируют вакциной.
166. Помещения, где содержатся больные и подозрительные по заболеванию животные, а также предметы ухода, специальную одежду, подстилку и навоз обеззараживают.
167. Шкуры павших и вынужденно забитых животных обеззараживают путем вымачивания в дезинфекционном растворе.
Туши вынужденно забитых животных после созревания мяса и при отсутствии в них дегенеративных изменений реализуют без ограничений. При обнаружении воспалительных и некротических процессов на слизистой носа, трахеи, легких, желудочно-кишечного тракта эти органы подвергаются технической утилизации.
Молоко от больных и подозрительных по заболеванию животных после пастеризации при температуре 70 0С в течение 30 минут используют в пищу и в корм животным.

4) ұсақ күйіс қайыратын жануарлардың ұлпаларын олардан азық дайындау үшін пайдалануға жол бермеу.
15-тарау. Ірі қара малдың инфекциялық ринотрахеиті бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 15-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақта
жүргiзiлетiн профилактика бойынша ветеринариялық іс-шаралар
тәртібі
161. Iрi қара малдың инфекциялық ринотрахеитінің профилактикасы мынадай іс-шараларды қамтиды:
шаруашылық жүргізуші субъектiлердi инфекция қоздырғыштарының әкелінуінен қорғау;
ағзаның резистенттiлiгiн күшейтуге бағытталған шаралар кешенін жүргізу;
уақтылы диагноз қою, ауру жануарларды бөлу және оқшаулау;
сыртқы ортадағы вирустарды залалсыздандыру;
табынды жануарлардың инфекциялық аурулары бойынша қолайлы аймақтардан сау жануарлармен топтастыру;
жаңадан келген жануарларды карантиндеуде ұстау;
қора-жайларда қалыпты микроклиматты сақтау, үнемі жүргізілетін ауаны аэрозольдық профилактикалық дезинфекциялау, кейіннен дезинфекциялай отырып, қабырғаларды, аралықтарды, еденді және науаларды механикалық тазалау.
2-параграф. Iрi қара малдың инфекциялық ринотрахеиті бойынша
эпизоотиялық ошақта және қолайсыз пунктте жүргізілетін
ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
162. Диагноз қойылған жағдайда шаруашылық жүргізуші субъектінің аумағын қолайсыз деп жариялайды және шектеу қояды.
163. Шектеу қойған кезде мыналарға:
1) шаруашылық жүргізуші субъектінің аумағына жануарларды кіргізуге және одан шығаруға;
2) оларды шаруашылық жүргізуші субъектінің аумағында қайта топтастыруға;
3) жем-шөптердi және күтіп-бағу заттарын әкетуге жол берілмейді.
164. Жаңа эпизоотиялық ошақтағы ауру жануарларды қоспағанда, барлық жануарларды дереу ірi қара малдың инфекциялық ринотрахеитіне қарсы вакцинамен иммундайды.
165. Буферлі аймақтағы жануарларды вакцинамен иммундайды.
166. Ауру және ауруы бойынша күдiктi жануарлар тұрған қора-жайларды, сондай-ақ күтіп-бағу құралдарын, арнайы киiмдi, мал төсенiшi мен қиды зарарсыздандырады.
167. Өлген және шарасыздан сойылған жануарлардың терiлерін дезинфекциялық ерітіндіге салу арқылы зарарсыздандырады.
Шарасыздан сойылған жануарлардың ұшалары ет жетілгеннен кейін және дегенеративтi өзгерiстер болмаған жағдайда кедергiсiз сатады. Танаудың, өңештiң, жұтқыншақтың, өкпенiң, асқазан-iшек органдарының кiлегей қабығында талаурау және некроздық процестер анықталған жағдайда бұл органдарды техникалық жолмен жағып жібереді.
Ауру және ауру бойынша күдiктi жануарлардан алынған сүтті 700С температурада 30 минут пастерлеуден кейiн адамдарға тамаққа және малдарға азық ретiнде қолдануға болады.

168. При входе в помещения, в котором содержатся больные животные, устанавливают дезинфицирующие коврики, обильно смоченные дезинфицирующим раствором.
169. Ограничительные мероприятия снимают через 30 календарных дней после последнего случая выздоровления больного животного.
Параграф 3. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
борьбе с инфекционным ринотрахеитом крупного рогатого скота на
предприятиях и пунктах искусственного осеменения животных
170. Организацию по искусственному осеменению сельскохозяйственных животных комплектуют быками-производителями из регионов благополучных по ринотрахеиту крупного рогатого скота.
171. Вновь поступающих на станцию искусственного осеменения быков ставят на карантин.
172. Один раз в месяц всех быков станции искусственного осеменения подвергают клиническому осмотру с термометрией, обращая особое внимание на состояние половых органов.
173. Быков с баланопоститами изолируют, от них получают тампонные пробы слизи и смывы из препуциального мешка, а также сперму и направляют в диагностическую лабораторию для исследования.
174. Получают пробы сыворотки крови для выявления вируснейтрализующих антител и сперму для исследований на контаминацию ее вирусом.
175. Серии спермы, полученные в последние 14 календарных дней, объединяют и исследуют как одну пробу.
176. Быков, у которых обнаружен вирус в сперме, выбраковывают, а полученную от них в последние 2 месяца сперму уничтожают. Выбраковке подлежат также быки при наличии в сыворотке крови антител.
177. Быков с баланопоститами, если подтверждена лабораторными методами их вирусная этиология, выбраковывают, а полученную от них в течение последних 2 месяцев сперму уничтожают.
178. В дальнейшем у всех быков, используемых в качестве продуцентов спермы, 2 раза в год с интервалом в 6 месяцев исследуют сперму на контаминацию вирусом и кровь на наличие антител.
Глава 16. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по кампилобактериозу
Сноска. Заголовок главы 16 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
профилактике кампилобактериоза сельскохозяйственных животных
179. В целях недопущения заболевания животных кампилобактериозом руководители хозяйствующих субъектов, владельцы животных и специалисты в области ветеринарии обеспечивают:
1) недопущение перемещения животных внутри хозяйствующего субъекта без согласия специалистов в области ветеринарии;

168. Ауру жануарлар тұрған қора-жайларға кіретін жерде дезинфекциялық ерiтiндiмен қатты шыланған дезинфекциялық маттар орнатылады.
169. Шектеу ауру жануар жазылған соңғы жағдайдан кейін күнтізбелік 30 күннен кейiн алынады.
3-параграф. Жануарларды қолдан ұрықтандыру кәсіпорындарында
және пункттерінде ірi қара малдың инфекциялық ринотрахеитімен
күрес бойынша іс-шаралар
170. Ауыл шаруашылығы жануарларын қолдан ұрықтандыру бойынша ұйымды ірi қара малдың инфекциялық ринотрахеиті бойынша қолайсыз өңірлерден тұқымды бұқалармен жинақтайды.
171. Қолдан ұрықтандыру стансаларына жаңадан келген бұқаларды карантиндеуге қояды.
172. Қолдан ұрықтандыру стансаларындағы барлық бұқаларды айына бір рет термометрия жасап, жыныс органдарының жай-күйіне ерекше көңіл бөле отырып клиникалық тексереді.
173. Баланопаститпен ауырған бұқаларды оқшаулайды, олардың күпегiнен тампонмен кiлегей сынамаларын және жуынды, сондай-ақ ұрықтар алады және зерттеу үшін диагностикалық зертханаға жiбередi.
174. Вирусты бейтараптаушы анти денелердi анықтау үшiн қан сывороткасының сынамасын және вируспен ластанғанына зерттеу үшiн ұрықты алады.
175. Соңғы күнтізбелік 14 күнде алынған ұрықтардың сериясын біріктіреді және бір сынама ретінде зерттейді.
176. Ұрығынан вирус табылған бұқалар жарамсыз деп есептеледi, ал олардан соңғы 2 айда алынған ұрықтарды жояды. Қан сывороткасында антидене табылған бұқалар да жарамсыз деп танылады.
177. Баланопаститпен ауыратын бұқалар зертханалық әдiспен вирустың этиологиясы дәлелденсе жарамсыздыққа шығарылады, ал олардан соңғы 2 айда алынған ұрықтар жойылады.
178. Бұдан кейін процудент ретiнде қолданылатын барлық бұқалардың ұрықтарын вируспен контаминациясына және қанын антидененiң бар-жоғына арасы 6 айдан жылына 2 рет зерттейдi.
16-тарау. Кампилобактериоз бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 16-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ауыл шаруашылығы жануарлары
кампилобактериозының профилактикасы бойынша
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
179. Жануарлардың кампилобактериозбен ауыруына жол бермеу мақсатында шаруашылық жүргізуші субъектілердің басшылары, жануарлардың иелерi және ветеринария саласындағы мамандар мыналарды қамтамасыз етеді:
1) шаруашылық жүргізуші субъектінің iшiнде ветеринария саласындағы мамандардың рұқсатынсыз жануарлардың орнын ауыстыруға жол бермеу;

2) ввод животных для пополнения благополучных стад (отар) только из хозяйствующих субъектов, благополучных по кампилобактериозу крупного рогатого скота и овец;
3) содержание всех вновь поступивших в хозяйство быков для использования в племенных или производственных целях, в карантинировании с проверкой на кампилобактериоз трехкратно с интервалом 10 календарных дней. Исследование препуциальной слизи и секрета придаточных половых желез.
180. Для специфической профилактики кампилобактериоза животных применяют вакцины, зарегистрированные в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
оздоровлению предприятий по племенному делу и искусственному
осеменению от кампилобактериоза крупного рогатого скота
181. При установлении диагноза на кампилобактериоз предприятие по племенному делу и искусственному осеменению объявляют пунктом неблагополучным по кампилобактериозу, и вводят ограничительные мероприятия.
182. Всех быков-производителей предприятий по племенному делу и искусственному осеменению, неблагополучных по кампилобактериозу, иммунизируют.
От всех быков-производителей получение спермы прекращают.
Одновременно с вакцинацией животных проводят лечение быков-производителей.
Через месяц после лечения и вакцинации проводят трехкратное с интервалом 10 календарных дней бактериологическое исследование спермы и препуциальной слизи всех быков-производителей.
Быков признают здоровыми при получении трехкратного отрицательного результата.
183. Все запасы глубокозамороженной спермы от больных быков подлежат уничтожению. Остальные серии спермы, полученные от условно-здоровых быков допускается использовать для искусственного осеменения животных после их бактериологического исследования на кампилобактериоз.
184. В период оздоровления на предприятиях по племенному делу и искусственному осеменению, неблагополучных по кампилобактериозу, проводят мероприятия по улучшению санитарного состояния и недопущению распространения заболевания:
1) не допускается пополнение предприятий по племенному делу и искусственному осеменению в период оздоровительных противокампилобактериозных мероприятий молодняком, предназначенным для обновления стада;
2) молодняк, предназначенный для обновления стада, уже поступивший на предприятия по племенному делу и искусственному осеменению, необходимо содержать в изоляторе и переводить в общие животноводческие помещения после их обработки и вакцинации;
3) проводить полную дезинфекцию всех скотопомещений, территорий, предметов ухода и содержания перед вакцинацией и обработкой быков и после окончания курса лечения. В последующем дезинфекцию проводят один раз в 10 календарных дней.

2) қолайлы табынды (отарды) толықтыру үшін тек iрi қара мал және қой кампилобактериозы бойынша қолайлы шаруашылық жүргізуші субъектіден ғана жануарларды әкелуге рұқсат ету;
3) шаруашылыққа жаңадан келген барлық бұқаларды асыл тұқымдық немесе өндiрiстiк мақсатта пайдалану үшін арасына күнтізбелік 10 күн салып үш рет кампилобактериозға тексеріп карантиндеуде ұстайды.
180. Жануарлар кампилобактериозының ерекше профилактикасы үшін Қазақстан Республикасының ветеринариялық препараттардың мемлекеттік тізілімінде тіркелген вакциналарды қолданады.
2-параграф. Асылдандыру ісі және қолдан ұрықтандыру жөніндегі
кәсіпорындарды ірi қара малдың кампилобактериозынан сауықтыру
бойынша жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
181. Кампилобактериоз диагнозы анықталған кезде асылдандыру ісі және қолдан ұрықтандыру жөніндегі кәсіпорын кампилобактериоз бойынша қолайсыз пункт деп жариялайды және шектеуді енгізеді.
182. Кампилобактериоз бойынша қолайсыз асылдандыру ісі және қолдан ұрықтандыру жөніндегі кәсіпорындардың барлық тұқымдық бұқаларын иммундайды.
Барлық тұқымдық бұқалардан ұрық алу тоқтатылады.
Жануарларға вакцина егумен қатар тұқымдық бұқаларға емдеу жүргізіледі.
Емдеуден және вакцина еккеннен кейін бір айдан соң арасына күнтізбелік 10 күн салып үш рет барлық тұқымдық бұқалардың ұрықтарына және күпек шырышына бактериологиялық зерттеу жүргізіледі.
Үш рет теріс реакция алынған кезде бұқаларды сауықты деп таниды.
183. Ауру бұқалардың қатты мұздатылған ұрықтарының барлық қоры жойылуға жатады. Шартты түрде сау бұқалардан алынған ұрықтардың қалған сериялары жануарларды кампилобактериозға бактериологиялық зерттеуден кейін оларды қолдан ұрықтандыру үшін қолданылуы мүмкін.
184. Кампилобактериоз бойынша қолайсыз асылдандыру ісі және қолдан ұрықтандыру жөніндегі кәсіпорындарда сауықтыру кезеңінде, санитарлық ахуалды жақсарту және ауруды таратуға жол бермеу бойынша іс-шараларды жүргізеді:
1) асылдандыру ісі және қолдан ұрықтандыру жөніндегі кәсіпорындарды, кампилобактериозға қарсы сауықтыру іс-шаралары кезеңiнде табынды жаңартуға арналған жас малмен толықтыруға жол берілмейді;
2) асылдандыру ісі және қолдан ұрықтандыру жөніндегі кәсіпорындарына түсіп қойған табынды жаңартуға арналған жас малды оқшау қорада ұстау және оларды тазарту және вакцина еккеннен кейін жалпы мал шаруашылығы қора-жайларына ауыстыру қажет;
3) бұқаларға вакцина егердің және тазалаудың алдында және емдеу курсы аяқталғаннан кейін барлық мал қораларға, аумақтарға, күтіп-бағу және ұстау заттарына толық дезинфекциялау жүргізеді. Кейіннен дезинфекциялауды күнтізбелік 10 күнде бiр рет жүргізеді.

185. Предприятие по племенному делу и искусственному осеменению животных объявляют благополучным по кампилобактериозу крупного рогатого скота на основании трехкратного (с интервалом в 10 календарных дней) отрицательного результата бактериологических исследований спермы и препуциальной слизи по всей группе животных.
Параграф 3. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
оздоровлению хозяйств, неблагополучных по кампилобактериозу
крупного рогатого скота
186. В неблагополучных хозяйствующих субъектах по кампилобактериозу крупного рогатого скота проводят комплекс профилактических и лечебно-оздоровительных мероприятий.
187. В целях недопущения дальнейшего распространения болезни в неблагополучных стадах проводят искусственное осеменение. Не допускаются вольные случки телок и коров с быками, находящимися в данных хозяйствах. Быков изолируют, исследуют на кампилобактериоз и подвергают лечебно-профилактическим обработкам.
188. В период проведения оздоровительных мероприятий не допускают:
1) ввоз животных из других хозяйств и перегруппировки скота между фермами внутри хозяйствующего субъекта;
2) вывоз животных из неблагополучных по кампилобактериозу хозяйствующих субъектов для племенных и пользовательных целей.
189. Все поголовье крупного рогатого скота иммунизируют против кампилобактериоза.
190. Отелы коров и нетелей на фермах проводят в родильных отделениях. Хозяйствующий субъект имеет резервные родильные отделения для периодической их санации. Каждую абортировавшую корову изолируют, помещение и станки, в котором произошел аборт, подвергают очистке и дезинфекции. Все абортированные плоды направляют в ветеринарную лабораторию для бактериологического исследования. Новорожденных телят содержат изолированно от взрослого скота.
191. В летний период скот неблагополучных ферм переводят на лагерное содержание, в животноводческих помещениях проводят санитарную очистку, дезинфекцию и ремонт. Помещения оставляют свободными от животных на весь лагерный период.
192. В ходе оздоровительных мероприятий на неблагополучных по кампилобактериозу хозяйствующих субъектах проводят дезинфекцию животноводческих помещений и территорий.
193. Хозяйствующий субъект объявляют оздоровленным при выполнении комплекса профилактических и лечебно-оздоровительных мероприятий, если в течение 12 месяцев в них не выделяются патогенные культуры кампилобактеров и отсутствуют клинические признаки заболевания.
194. При наличии в хозяйствующем субъекте быков-производителей, перед снятием ограничительных мероприятий, быки-производители считаются здоровыми при получении трехкратного отрицательного результата бактериологического исследования спермы, препуциальной слизи или секрета придаточных половых желез.

185. Асылдандыру ісі және қолдан ұрықтандыру жөніндегі кәсіпорын жануарлардың барлық тобы бойынша ұрықтың және күпек шырыштың бактериологиялық зерттеулерінің үш рет (арасына күнтізбелік 10 күн салып) теріс реакцияларының негізінде ірі қара малды кампилобактериоз бойынша сауықты деп жариялайды.
3-параграф. Ірi қара мал кампилобактериозы бойынша
қолайсыз шаруашылықты сауықтыру бойынша жүргізілетін
ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
186. Iрi қара малдың кампилобактериозы бойынша қолайсыз шаруашылық жүргізуші субъектілерде профилактикалық және емдеу-сауықтыру іс-шаралар кешенін жүргізеді.
187. Қолайсыз табындарда аурудың одан әрі таралуын болдырмау мақсатында қолдан ұрықтандыру жүргізіледі. Аталған шаруашылықтағы қашарлардың және сиырлардың бұқалармен ерiктi шағылысуына жол берілмейді. Бұқаларды оқшаулайды, кампилобактериозға зерттейді және емдеу-профилактикалық тазартуды жүргізеді.
188. Сауықтыру іс-шараларын жүргiзу кезеңiнде мыналарға:
1) басқа шаруашылықтардан жануарларды әкелуге және шаруашылық iшiнде фермалар арасында малды қайта топтастыруға;
2) кампилобактериоз бойынша қолайсыз шаруашылықтан асылдандыру үшiн және қолдану мақсатында жануарларды әкетуге жол берілмейді.
189. Ірi қара малдың барлық басы кампилобактериозға қарсы иммундалады.
190. Фермаларда сиырлардың және құнажындардың бұзаулауы төлдету бөлімшелерінде жүргізіліледі. Шаруашылық жүргізуші субъектiде оларды кезеңді санациялау үшін резервті төлдету бөлімшелері болады. Әрбiр iш тастаған сиырды оқшаулайды, iш тастау жүргізілген қора-жайды және станоктарды тазалайды және дезинфекциялайды. Барлық түсіп қалған ұрықтарды бактериологиялық зерттеу үшін ветеринарлық зертханаға жолдайды. Жаңа туған бұзауларды сақа малдардан оқшау ұстайды.
191. Жаз кезеңінде қолайсыз фермалардағы малды лагерлік ұстауға ауыстырады, мал шаруашылығы қора-жайларында санитарлық тазартуды, дезинфекциялауды және жөндеуді жүргізеді. Қора-жайларды барлық лагерлік кезеңде жануарлардан бос қалдырады.
192. Кампилобактериоз бойынша қолайсыз шаруашылық жүргізуші субъектілерде сауықтыру іс-шаралары барысында мал шаруашылығы қора-жайларына және аумақтарына дезинфекция жүргiзiледi.
193. Егер 12 айдың ішінде кампилобактериялардың патогендік дақылдары бөлінбесе және аурудың клиникалық белгілері байқалмаса, профилактикалық және емдеу-сауықтыру іс-шараларының барлық кешені орындалған кезде шаруашылық жүргізуші субъектiні сауықтырылған деп хабарлайды.
194. Шаруашылық жүргізуші субъектіде тұқымдық бұқалар бар болған кезде шектеуді алудың алдында ұрықты, күпек шырышын немесе өсінді жыныс бездерінің сөлін бактериологиялық зерттеудің үш рет теріс нәтижесін алған кезде бұқалар сау деп саналады.

Параграф 4. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
оздоровлению хозяйств, неблагополучных по кампилобактериозу
овец
195. Всех абортировавших овец, а также овец с признаками преждевременных родов немедленно выводят из отар и изолируют до завершения окота в отаре.
196. Абортированные плоды, плодовые оболочки, последы и загрязненную подстилку, навоз собирают, а затем сжигают или после обеззараживания дезинфицирующими средствами зарывают в землю.
197. Кошару и выгульные дворы очищают и дезинфицируют.
198. Из неблагополучных по кампилобактериозу отар не допускают вывод (вывоз) овец, для племенных и пользовательных целей, не допускают переформирования отар без ведома специалиста в области ветеринарного хозяйствующего субъекта.
199. Стрижку и купание овец неблагополучных отар проводят по графику в последнюю очередь, помещения, оборудование, инструментарий и территорию затем дезинфицируют.
200. При пастбищном содержании овец отару переводят на другие пастбищные участки, а пастбища, в котором находилась неблагополучная отара, карантинируют сроком на 2 месяца.
201. Всех суягных овец неблагополучного хозяйствующего субъекта иммунизируют вакциной против кампилобактериоза овец.
202. В случаях, если в хозяйствующем субъекте одновременно неблагополучны по кампилобактериозу овец несколько отар, полученный от овец таких отар молодняк (ярок) формируют в отдельные отары и считают их условно благополучными.
203. Хозяйствующий субъект признают благополучным по кампилобактериозу при отсутствии у овец в течение двух лет абортов кампилобактериозного происхождения.
Глава 17. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по контагиозной плевропневмонии крупного рогатого скота
Сноска. Заголовок главы 17 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
204. Хозяйствующий субъект, в котором установлен случай заболевания крупного рогатого скота плевропневмонией, признается неблагополучным.
205. В эпизоотических очагах и неблагополучных пунктах проводятся следующие мероприятия:
1) учет поголовья крупного рогатого скота;
2) клиническое исследование на плевропневмонию (перкуссия, аускультация и термометрия) взрослого крупного рогатого скота и телят в неблагополучном хозяйствующем субъекте и проводят отбор проб крови для направления в лабораторию с целью исследования в реакции связывания комплемента (далее – РСК);
3) распределение скота по группам в соответствий с результатами диагностических исследований;

4-параграф. Қойлардың кампилобактериозы бойынша
қолайсыз шаруашылықтарды сауықтыру бойынша жүргізілетін
ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
195. Барлық iш тастаған қойларды, сондай-ақ мезгiлiнен ерте төлдеу белгілері бар қойларды отардан тез арада бөлiп және сақман бiткенге дейiн отардан оқшаулайды.
196. Түсіп қалған ұрықтарды, шарана қабықтарын, шуды және ластанған төсенiштi, қиды жинайды, содан кейiн өртейді немесе дезинфекциялық заттармен зарарсыздандырғаннан кейін жерге көмедi.
197. Қой қораны және жайылатын аулаларды тазартады және дезинфекциялайды.
198. Кампилобактериоз бойынша қолайсыз отардан асылдандыру және қолдану мақсаты үшiн қойды шығаруға (әкетуге) жол берілмейді, отарларды шаруашылық жүргізуші субъектінің ветеринария саласындағы маманының рұқсатынсыз қайта толықтыруға жол берілмейді.
199. Қолайсыз отардың қойларын қырқуды және тоғытуды кесте бойынша соңғы кезекте жүргізеді, содан кейін қора-жайлар, жабдықтар, құрал-саймандар және аумақты дезинфекциялайды.
200. Қойларды жайылымдық ұстау кезінде отарды басқа жайылымдық учаскелерге ауыстырады, ал қолайсыз отар бағылған жайылымды 2 ай мерзімге карантиндейдi.
201. Қолайсыз шаруашылық жүргізуші субъектінің барлық буаз қойларын қойлардың кампилобактериозына қарсы вакцинамен иммундайды.
202. Егер шаруашылықта бір мезгілде қойлардың кампилобактериозы бойынша бірнеше отар қолайсыз болған жағдайларда, мұндай отарлардан алынған қойлардан жас малды (ұрғашы тоқтыларды) жеке отарға жинақтайды және оларды шартты түрде қолайлы деп есептейді.
203. Шаруашылық жүргізуші субъектiні қойларда екі жыл ішінде кампилобактериоздық іш тастау болмаған кезде кампилобактериоз бойынша қолайлы деп таниды.
17-тарау. Ірі қара малдың жұқпалы алаөкпесі бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 17-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
204. Iрi қара малдың алаөкпесiмен ауру жағдайы анықталған шаруашылық жүргізуші субъекті қолайсыз деп танылады.
205. Эпизоотиялық ошақтарда және қолайсыз пункттерде ветеринарлық мамандар мынадай іс-шараларды өткізеді:
1) iрi қара малдың басын есепке алу;
2) қолайсыз шаруашылық жүргізуші субъектідегі барлық сақа ірі қара малды және бұзауларды алаөкпеге (перкуссия, аускультация және температура өлшеу) клиникалық зерттеу. Сонымен қатар комплементті байланыстыру реакциясында (бұдан әрi - КБР) зерттеу мақсатында зертханаға жолдау үшін қан алынады;
3) зерттеулердің нәтижесіне сәйкес малды топтарға бөлу;

4) организация санитарного убоя больного скота с клиническими признаками.
206. На территории, где установлен карантин, не допускаются:
1) перегруппировка скота без ведома государственного ветеринарно-санитарного инспектора, проводящего оздоровительные мероприятия;
2) вывод скота из неблагополучного по плевропневмонии хозяйствующего субъекта (пункта) и ввод в него здорового скота;
3) транспортировка или прогон через неблагополучную по плевропневмонии территорию хозяйствующего субъекта;
4) вывоз фуража из хозяйствующих субъектов и населенных пунктов, неблагополучных по плевропневмонии крупного рогатого скота. Фураж из этих хозяйствующих субъектов и населенных пунктов используется только в данных хозяйствующих субъектах и пунктах.
207.Все клинически больные, подозрительные по заболеванию плевропневмонией и положительно реагирующие по РСК животные немедленно выделяются из стада в изолятор и подлежат убою. Шкуры, снятые с убитых животных, подвергаются высушиванию на воздухе в изолированных условиях. Забракованные пораженные органы и части туши уничтожаются методом сжигания.
208. В целях своевременного и полного удаления из неблагополучных хозяйствующих субъектов больных животных, которые возможно являются источником распространения плевропневмонии, несмотря на вакцинацию, в хозяйствующих субъектах до снятия карантина проводится клиническое исследование скота не позднее чем через две недели.
209. В хозяйствующем субъекте с условно здоровым скотом на весь срок карантина создаются условия, обеспечивающие его полную изоляцию от окружающих хозяйствующих субъектов или от остальных частей хозяйствующего субъекта.
210. Карантин устанавливается на три месяца со времени окончания у всех животных реакции на вторую вакцинацию. При обнаружении больного скота после второй вакцинации срок карантина исчисляется с момента удаления больных из стада.
211. Если в течение 3 месяцев не будут выявлены больные или подозрительные по плевропневмонии животные, карантин снимается и хозяйствующий субъект объявляется благополучным по плевропневмонии.
Глава 18. Порядок проведения ветеринарных мероприятий нодулярному дерматиту крупного рогатого скота
Сноска. Заголовок главы 18 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
профилактике нодулярного дерматита
212. По предупреждению заболевания животных нодулярным дерматитом необходимо:

4) клиникалық белгiлерi бар ауру малдарды санитарлық союды ұйымдастыру.
206. Карантин белгіленген аумақта мыналарға:
1) сауықтыру іс-шараларын жүргiзетiн ветеринария саласындағы дәрігердің рұқсатынсыз малды қайта топтастыруға;
2) алаөкпе бойынша қолайсыз шаруашылық жүргізуші субъектiден (пункттен) малды әкету және оған сау малды қосуға;
3) шаруашылық жүргізуші субъектiнiң алаөкпе бойынша қолайсыз аумағы арқылы тасымалдауға немесе айдауға;
4) ірі қара малдың алаөкпесі бойынша қолайсыз шаруашылық жүргізуші субъектiден және елдi мекеннен жем-шөпті әкетуге жол берілмейдi. Бұл шаруашылық жүргізуші субъектiлердің және елді мекеннің жем-шөбі тек аталған шаруашылық жүргізуші субъектілерде және пункттерде пайдаланылады.
207. Алаөкпе ауруы бойынша күдiктi және КБР бойынша оң реакция берген барлық клиникалық ауру жануарлар отардан оқшау қораға тез арада бөлініп алынады және сойылуға жатады. Өлген жануарлардың сылынған терiлерiн оқшауланған жағдайда ауада кептіреді. Жарамсыз деп танылған зақымданған мүшелер мен тұтас еттің бөлігі өртеу әдісімен жойылады.
208. Қолайсыз шаруашылық жүргізуші субъектiден алаөкпенiң таратушы көзi болып табылуы мүмкін ауру жануарларды уақытылы және толығымен жою мақсатында, шаруашылық жүргізуші субъектілердегі вакцинацияға қарамастан, карантинді алып тастағанға дейін малға клиникалық зерттеу екі аптадан кешіктірмей жүргізіледі.
209. Шартты сау малы бар шаруашылық жүргізуші субъектiде барлық карантин мерзіміне оны қоршаған шаруашылық жүргізуші субъектiлерден немесе шаруашылық жүргізуші субъектiнiң қалған бөлiктерiнен толық оқшаулануын қамтамасыз ететін жағдай жасалады.
210. Карантин екiншi вакцина егуге барлық жануарлардағы реакцияның аяқталуы уақытынан бастап үш айға қойылады. Екiншi вакцина еккеннен кейiн аурулар анықтаған кезде, карантин мерзімі отардан ауруларды жойған сәттен бастап есептеледі.
211. Егер үш ай iшiнде жануарлардың алаөкпесі бойынша аурулары немесе күдіктілері анықталмайтын болса, карантин алынады және шаруашылық жүргізуші субъектi алаөкпе бойынша қолайлы деп жарияланады.
18-тарау. Ірі қара малдың нодулярлық дерматиті бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 18-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Нодулярлық дерматиттiң профилактикасы
бойынша жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
212. Жануарлардың нодулярлық дерматит ауруының алдын алу бойынша:

1) обеспечивать идентификацию сельскохозяйственных животных;
2) извещать подразделения МИО, государственные ветеринарные организации, созданные местными исполнительными органами, органы государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора о:
вновь приобретенном (приобретенных) животном (животных), полученном приплоде, его (их) убое и реализации;
случаях падежа, одновременного заболевания нескольких животных или об их необычном поведении и до прибытия специалистов в области ветеринарии, государственных ветеринарно-санитарных инспекторов принять меры к изолированному содержанию животных при подозрении в заболевании;
3) предоставлять специалистам в области ветеринарии по их требованию животных для осуществления диагностических исследований и проведения вакцинации.
Сноска. Пункт 212 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
212-1. При проведении мероприятий на территории ветеринарно-санитарного благополучия с целью предупреждения возникновения нодулярного дерматита допускается вакцинация животных, препаратами, зарегистрированными в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
Сноска. Правила дополнены пунктом 212-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 23.05.2019 № 206 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
борьбе с нодулярным дерматитом (бугорчаткой)
213. При появлении нодулярного дерматита на хозяйствующий субъект накладывают карантин.
214. По условиям карантина не допускаются:
1) ввод (ввоз), вывод (вывоз) из хозяйствующего субъекта всех видов животных, включая птиц;
2) перемещение животных внутри хозяйствующего субъекта без ведома специалиста в области ветеринарии;
3) убой, доение и использование мяса, молока больных и подозрительных по заболеванию животных.
214-1. При нодулярном дерматите проводятся следующие мероприятия:
немедленная изоляция больных и подозрительных по заболеванию животных;
борьба с кровососущими насекомыми с использованием дезинсекционных средств, зарегистрированных в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза;
дезинфекция помещений, выгульных площадок и других мест скопления животных.
Сноска. Правила дополнены пунктом 214-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 23.05.2019 № 206 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді қамтамасыз ету;
2) ЖАО бөлімшелеріне, жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарға, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау органдарына:
жаңадан сатып алынған (сатып алынған) жануар (жануарлар), алынған төл, оның (олардың) сойылғаны және сатылғаны;
бірнеше жануарлар өлген, бір мезгілде ауырған немесе олардың әдеттен тыс мінез-құлқы туралы жағдайларда және ветеринария саласындағы мамандар, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлар келгенге дейін ауруға күдікті жануарларды оқшаулап ұстау шараларын қабылдау;
3) ветеринария саласындағы мамандарға олардың талап етуі бойынша диагностикалық зерттеулер жүргізу және вакциналау жүргізу үшін жануарларды беру қажет.
Ескерту. 212-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
212-1. Нодулярлы дерматиттің пайда болуының алдын алу мақсатында ветеринариялық-санитариялық саламатты аумақта іс-шаралар жүргізу кезінде Қазақстан Республикасында және (немесе) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тіркелген препараттармен жануарларды вакциналауға жол беріледі.
Ескерту. 1-параграф 212-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 23.05.2019 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Нодулярлық дерматитпен (бұлдырмақ ісікпен)
күресу бойынша жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
213. Нодулярлық дерматит шыққан кезде шаруашылық жүргізуші субъектiге карантин қойылады.
214. Карантиннiң шарты бойынша жол берілмейді:
1) шаруашылық жүргізуші субъектiге құстарды қоса алғанда, барлық жануарлар түрлерiн кіргізуге (әкелуге), шығаруға (әкетуге);
2) шаруашылық жүргізуші субъекті iшiнде ветеринария саласындағы маманның рұқсатынсыз малдардың орнын ауыстыруға;
3) ауру және ауру бойынша күдiктi жануарларды союға, саууға және етiн, сүтiн пайдалануға.
214-1. Нодулярлы дерматит кезінде мынадай іс-шаралар жүргізіледі:
ауру және ауруға күдікті жануарларды жедел оқшаулау;
Қазақстан Республикасында және (немесе) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тіркелген дезинсекциялық құралдарды пайдалана отырып, қансорғыш жәндіктермен күресу;
қора-жайларды, серуендеу алаңдарын және жануарлар топтасатын басқа да орындарды дезинфекциялау.
Ескерту. 2-параграф 214-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 23.05.2019 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

215. Трупы животных, павших от нодулярного дерматита, подлежат уничтожению путем сжигания вместе со шкурой.
215-1. При проведении мероприятий в эпизоотическом очаге и неблагополучном пункте по нодулярному дерматиту допускается вакцинация животных, препаратами, зарегистрированными в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
Сноска. Правила дополнены пунктом 215-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 23.05.2019 № 206 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
216. Карантин с хозяйствующего субъекта снимают после убоя всех больных и подозрительных по заболеванию животных и проведения заключительных мероприятий.
Глава 19. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по парагриппу-3 крупного рогатого скота
Сноска. Заголовок главы 19 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
предупреждению парагриппа-3 крупного рогатого скота
217. Профилактические мероприятия по предупреждению парагриппа-3 крупного рогатого скота заключаются в:
1) охране хозяйствующего субъекта от заноса возбудителя инфекции;
2) проведении комплекса мер, направленных на повышение общей резистентности животных;
3) строгом соблюдении настоящих Правил;
4) своевременной диагностике заболевания;
5) уничтожении вирусов во внешней среде;
6) содержании на карантине.
218. В хозяйствующих субъектах-поставщиках не менее чем за 14 календарных дней до транспортировки, телят подвергают профилактической вакцинации против парагриппа-3.
219. Животных доставляют на специально оборудованном транспорте.
220. В животноводческом помещении хозяйствующего субъекта поддерживают необходимый микроклимат и регулярно проводят профилактическую дезинфекцию.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
оздоровлению хозяйствующего субъекта от парагриппа-3 крупного
рогатого скота
221. При установлении диагноза на парагрипп-3 хозяйствующий субъект объявляют неблагополучным пунктом и вводят ограничительные мероприятия.
222. По условиям ограничений в неблагополучном пункте не допускается:
1) ввоз в хозяйствующий субъект и вывоз животных в другие хозяйствующие субъекты, и их перегруппировку;
2) посещение неблагополучных помещений лицами, не связанными с обслуживанием животных;
3) персоналу, обслуживающему больных животных, не допускается входить в помещение, в котором размещены здоровые телята.

215. Нодулярлық дерматиттен қырылған жануарлардың өлекселерi терiсiмен бiрге өртеу жолымен жойылуға жатады.
215-1. Эпизоотиялық ошақта және нодулярлы дерматит бойынша саламатсыз пунктте іс-шаралар жүргізу кезінде Қазақстан Республикасында және (немесе) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тіркелген препараттармен жануарларды вакциналауға жол беріледі.
Ескерту. 2-параграф 215-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 23.05.2019 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
216. Шаруашылық жүргізуші субъектіден карантин барлық ауру және ауру бойынша күдiктi жануарларды сойғаннан және қорытынды шаралар жүргізгеннен кейiн алынады.
19-тарау. Ірі қара малдың парагрипп-3 ауруы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 19-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Iрi қара малдың парагрипп-3 ауруының алдын алу бойынша ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
217. Iрi қара малдың парагрипп-3 ауруының алдын алу бойынша іс-шаралары:
1) шаруашылық жүргізуші субъектiлерді қоздырғыштың әкелуінен қорғауды;
2) жануарлардың жалпы резистенттілігін көтеруге бағытталған шаралар кешенін жүргізуді;
3) осы Қағиданы қатаң сақтауды;
4) ауруға уақтылы диагноз қоюды;
5) сыртқы ортадағы вирусты жоюды;
6) жаңадан келген жануарларды карантиндеуде ұстауды қамтиды.
218. Жеткізуші шаруашылық жүргізуші субъектiлерде тасымалдағанға дейін кемінде күнтізбелік 14 күн бұрын бұзауларға парагрипп-3 ауруына қарсы профилактикалық вакцина егеді.
219. Жануарларды арнайы жабдықталған көлiкпен жеткiзедi.
220. Шаруашылық жүргізуші субъектiнiң мал шаруашылығы қора-жайларында қажетті микроклиматты қалыпты жағдайда ұстайды және үнемі профилактикалық дезинфекциялауды жүргiзеді.
2-параграф. Шаруашылық жүргізуші субъектiнi ірі қара малдың
парагрипп-3 ауруы бойынша сауықтыру жөніндегі іс-шаралар
221. Парагрипп-3 диагнозы анықталған кезде шаруашылық жүргізуші субъектіні қолайсыз пункт деп жариялайды және шектеу қояды.
222. Шектеу шарттары бойынша қолайсыз пунктте мыналарға:
1) шаруашылық жүргізуші субъектiге жануарларды әкелуге және басқа шаруашылық жүргізуші субъектiлерге әкетуге және оларды қайта топтастыруға;
2) жануарларды күтіп-бағуға байланысты емес адамдардың қолайсыз қора-жайларға баруына;
3) ауру жануарларды күтіп-бағатын персоналдың сау бұзаулар орналасқан қора-жайға кiруiне жол берілмейді.

223. Клинически здоровых животных допускают вывозить на убой в убойный пункт, убойную площадку (площадку по убою сельскохозяйственных животных), мясоперерабатывающие предприятия на специально оборудованном транспорте. Трупы животных подвергают утилизации.
224. Мясо животных разрешают к реализации без ограничений при отсутствии в мясе животных дегенеративных изменений. При обнаружении воспалительных и некротических очагов на слизистой носовой полости, трахеи, легких, желудочно-кишечного тракта эти органы подвергаются технической утилизации.
225. Больных животных изолируют в отдельные секции и лечат гипериммунной сывороткой, неспецифическим глобулином или сывороткой реконвалесцентов. Одновременно применяют антибиотики, сульфаниламиды и нитрофурановые препараты.
226. Дезинфекцию клеток, станков, предметов ухода, оборудования и транспортных средств в неблагополучном хозяйствующем субъекте проводят препаратами, зарегистрированными в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
227. Хозяйствующий субъект объявляют благополучным и снимают ограничительные мероприятия через 14 календарных дней после последнего случая выздоровления или убоя больного животного, а также проведения закрепительных мероприятий.
Глава 20. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по паратуберкулезу крупного рогатого скота
Сноска. Заголовок главы 20 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий на
территории ветеринарно-санитарного благополучия
228. Для предупреждения возникновения паратуберкулеза крупного рогатого скота и ее распространения хозяйствующим субъектам, специалистам в области ветеринарии, а также владельцам животных:
1) не допускается ввоз (ввод) в хозяйствующие субъекты животных из регионов неблагополучных по паратуберкулезу крупного рогатого скота;
2) карантинируют всех вновь поступающих в хозяйствующие субъекты животных;
3) обеспечить клинические осмотры животных не менее двух раз в год: перед выгоном на пастбище и осенью перед постановкой на зимнее содержание;
4) содержать в надлежащем ветеринарно-санитарном состоянии пастбища, водопои, животноводческие фермы, помещения и другие сооружения для животных;
5) не допускать контакта крупного рогатого скота с животными неблагополучных пунктов по паратуберкулезу, со скотом индивидуального пользования, а также совместное содержание и выпас животных разных видов и возрастных групп;

223. Клиникалық сау жануарларды сою пунктіне союға арнайы жабдықталған көлікпен әкетуге жол берiледi. Жануарлардың өлекселерін өртеп жiбередi.
224. Жануарлардың етінде азудың өзгерiстері болмаған кезде жануарлардың етін шектеусіз сатуға рұқсат етіледі. Танауының, кеңірдегінің, өкпесiнiң, асқазан-ішек жолының кiлегей қабаттарында қабынған және өлi етке айналған өзгерiстерi анықталған кезде бұл органдар техникалық кәдеге жаратуға жiбередi.
225. Ауру жануарларды бөлек секцияларға оқшаулап гипериммунды сывороткасымен, спецификалық емес глобулинмен немесе реконвалесценттi сывороткасымен емдейдi. Сонымен қатар антибиотиктер, сульфаниламид, нитрофуран препараттарын қолданады.
226. Қолайсыз шаруашылық жүргізуші субъектідегi торларды, станоктарды, күту құрал-саймандарын, жабдықтар мен көлiк құралдарын Қазақстан Республикасының ветеринариялық препараттарының мемлекеттік тізілімінде тіркелген препараттармен дезинфекциялауды жүргізеді.
227. Ауыру жануардың сауығуының немесе сойылуының соңғы болған оқиғасынан кейiн күнтізбелік 14 күн өткен, сондай-ақ қорытынды шаралар өткізілген соң шаруашылық жүргізуші субъекті қолайлы деп жарияланады және шектеу алынады.
20-тарау. Ірі қара малдың паратуберкулезі бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 20-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы
аумақтарда жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
228. Iрi қара малдың паратуберкулезiнiң пайда болуының және оның таралуының алдын алу үшiн шаруашылық жүргізуші субъектiлер, ветеринария саласындағы мамандар, сондай-ақ мал иелерi мыналарды:
1) шаруашылық жүргізуші субъектiлерге iрi қара малдың паратуберкулезi бойынша қолайсыз аумақтардан жануарларды әкелуге (кiргiзуге) жол бермеу;
2) шаруашылық жүргізуші субъектiлерге жаңадан келетiн барлық жануарларды карантиндеуде ұстайды;
3) жануарларды жылына екi реттен кем емес клиникалық тексерудi қамтамасыз ету: жайылымға шығару алдында және күзде қыстаққа тұрғызу алдында;
4) жайылымдарды, суаратын жерлерді, мал шаруашылығы фермаларын, қора-жайларды және жануарларды ұстайтын басқа да жерлердi қалыпты ветеринариялық-санитариялық жағдайда ұстау;
5) паратуберкулез бойынша қолайсыз пункттердің жануарларымен iрi қара малдармен, жеке қолданыстағы малдармен байланысына, сондай-ақ жануарлардың әртүрлі түрiмен және әртүрлі жастағы топтарын бiрге ұстауға жол бермеу;

6) для повышения резистентности организма животных необходимо сбалансировать рацион по белку, минеральным веществам, микроэлементам и витаминам;
7) не допускает одностороннего кормления животных с перегрузкой рациона кислыми кормами.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
в эпизоотических очагах и неблагополучных пунктах
229. При установлении диагноза на территории хозяйствующего субъекта устанавливаются ограничительные мероприятия.
230. По условиям ограничительных мероприятий:
1) после установления диагноза всех животных подвергают клиническому обследованию;
2) животных с клиническими признаками заболевания выводят и сдают для убоя на мясо;
3) остальное поголовье крупного рогатого скота исследуют на паратуберкулез;
4) в последующем серологическое исследование сывороток крови и аллергическое исследование животных в оздоравливаемом стаде проводят 2 раза в год – весной и осенью;
5) один раз в квартал поголовье подвергают клиническому обследованию, животных с клиническими признаками паратуберкулеза независимо от результатов аллергического и серологического исследований сдают на убой;
6) животных, давших при повторном исследовании положительную или сомнительную реакцию, сдают на убой, остальных возвращают в общее стадо;
7) материалы от убитых животных во всех случаях направляют для бактериологического и гистологического исследований;
8) телят, родившихся от больных паратуберкулезом коров, сдают для убоя на мясо, телят, родившихся от здоровых животных неблагополучного стада, отделяют от взрослых животных и выпаивают молозивом в течение пяти календарных дней, а затем выращивают на пастеризованном молоке и обрате на специально выделенной для этого ферме. В последующем их исследуют на паратуберкулез.
231. Ветеринарно-санитарные мероприятия, проводимые в неблагополучных пунктах по паратуберкулезу:
1) не допускают перегруппировку животных без согласия главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей административно-территориальной единицы;
2) обеспечивают надлежащее санитарное состояние скотных дворов и территории вокруг них;
3) проводят механическую очистку животноводческих помещений, текущую дезинфекцию мест содержания животных, инвентаря и другого оборудования после каждого очередного обследования;
4) навоз от больных и подозрительных больных по заболеванию животных сжигают, от условно здоровых – обеззараживают биотермическим методом;
5) обеспечивают повседневное обеззараживание доильного оборудования и молочной посуды;
6) отелы коров проводят в родильных помещениях, последы собирают в непроницаемую тару и обезвреживают;

6) жануарлар ағзасының резистенттiлiгiн көтеру үшiн рационды ақуыз, минералды заттар, микроэлементтер мен витаминдер бойынша құрастыру;
7) жануарлардың рационы қышқылды жеммен күшейтілген бiр жақты жемдеуге жол берілмейді.
2-параграф. Эпизоотия ошақтарында және қолайсыз
пункттерде жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
229. Диагноз қойылған жағдайда шаруашылық жүргізуші субъектiнiң аумағында шектеу іс-шаралары қойылады.
230. Шектеу іс-шараларының шарттары бойынша:
1) диагноз қойылғаннан кейін барлық жануарларды клиникалық тексереді;
2) аурудың клиникалық белгiлерi бар жануарларды шығарады және етке союға тапсырады;
3) қалған iрi қара мал басын паратуберкулезге тексередi;
4) одан кейiн сауықтырылатын табындағы жануарлардың қан сывороткаларын серологиялық зерттеу мен аллергиялық тексеру жылына 2 рет - көктем мен күзде жүргiзіледi;
5) мал басын тоқсанына бiр рет клиникалық тексереді, паратуберкулездiң клиникалық белгiлерi бар жануарларды аллергиялық және серологиялық зерттеулердің нәтижесіне қарамастан етке союға тапсырады;
6) екiншi рет зерттеу кезінде оң немесе күдiктi реакция берген жануарларды етке союға өткізеді, қалғаны жалпы табынға қайтарады;
7) сойылған жануарлардан алынған материалдарды барлық жағдайда бактериологиялық және гистологиялық зерттеулерге жолдайды;
8) паратуберкулезбен ауыратын сиырлардан туған бұзауларды етке союға өткізеді, қолайсыз табындағы сау жануарлардан туған бұзауларды үлкен малдардан бөлектейді және күнтізбелік 5 (бес) күн уыз береді, сонан кейін осы ферма үшін арнайы бөлінген пастерленген сүтпен және обратпен бағады. Кейін оларда паратуберкулездің бар жоқтығын зерттейді.
231. Паратуберкулез бойынша қолайсыз пунктте өткізілетін ветеринариялық-санитариялық іс-шаралар:
1) тиісті әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң бас мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторының рұқсатынсыз малдарды қайта топтастыруға жол беріледі;
2) мал аулалары мен олардың аумағының айналасының тиісті санитариялық жағдайын қамтамасыз етедi;
3) мал шаруашылығы қора-жайларын механикалық тазартуды, жануарларды ұстау орындарын, әр зерттеуден кейiн мүкәммал мен басқа да жабдықтарды ағымдағы дезинфекциялауды жүргiзедi;
4) ауру малдардың және ауру бойынша күдiктi малдардың қиын өртейді, шартты түрде сау малдардың қиын биотермиялық әдiспен зарарсыздандырады;
5) сауын сауу қондырғысы мен сүт ыдыстарын күнделiктi зарарсыздандыруды қамтамасыз етедi;
6) сиырлардың бұзаулауын төлдеу қора-жайларында жүргiзедi, шуларды өтпейтiн ыдысқа жинайды және залалсыздандырады;

7) сдаивают первые порции молозива в отдельную посуду и обезвреживают кипячением, молоко от условно здоровых животных пастеризуют при температуре 85 0С в течение 30 (тридцати) минут;
8) организовывают водопой животных из закрытых водоисточников, пруды, канавы, большие лужи на пастбищах огораживают во избежание загрязнения их фекалиями животных.
232. Через три года после последнего случая выделения больного животного и проведения заключительных ветеринарно-санитарных мероприятий, снимают ограничительные мероприятия.
Глава 21. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по чуме крупного рогатого скота
Сноска. Заголовок главы 21 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
охране территории Республики Казахстан от заноса возбудителя
чумы крупного рогатого скота
233. Мероприятия против чумы крупного рогатого скота предусматривают охрану территории страны от заноса вируса болезни из-за рубежа, а при возникновении чумы – убой и уничтожение всего больного и подозрительного по заболеванию крупного рогатого скота. Проведение ветеринарно-санитарных мер в неблагополучных пунктах.
234. В комплексе мероприятий по охране территории Республики Казахстан от чумы крупного рогатого скота является специфическая профилактика.
235. Во всех хозяйствующих субъектах, расположенных в административных районах, граничащих со странами, неблагополучными по чуме крупного рогатого скота, обязательному выполнению подлежат организационные, противоэпизоотические и ветеринарно-санитарные мероприятия, указанные в настоящем разделе.
236. В пастбищный сезон за каждым стадом закрепляют отдельный участок пастбища с изолированным водопоем и выпасают отдельно каждый вид животных, не допускают смешивания животных из разных стад, а также соприкосновения домашних животных с дикими (лоси, олени, антилопы, кабаны и другие дикие животные).
237. Физические и юридические лица в случае обнаружения на пастбищах трупов домашних или диких животных, восприимчивых к чуме крупного рогатого скота, в соответствии с Законом сообщают об этом в подразделения МИО, государственные ветеринарные организации, созданные местными исполнительными органами, органы государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора соответствующей административно-территориальной единицы для взятия патологического материала (на диагностические исследования) и организации захоронение трупов.

7) алғашқы уызды жеке ыдысқа сауады және қайнату арқылы залалсыздандырады, шартты түрде сау жануарлардан алынған сүтті 850С температурада 30 (отыз) минут пастерлейдi;
8) жануарларды жабық су көздерінен суаруды ұйымдастырады, олардың жануарлардың тезегімен ластануын болдырмау үшiн жайылымдағы бөгеттерді, арықтарды, үлкен шалшықтарды қоршайды.
232. Ауру жануарды соңғы бөлу жағдайынан кейiн 3 (үш) жыл өткен соң және қорытынды ветеринариялық-санитариялық іс-шаралар жүргізгеннен кейiн шектеу іс-шаралары алынады.
21-тарау. Ірі қара малдың обасы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 21-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Қазақстан Республикасының аумағын ірі қара малдың
Обасы қоздырғышының әкелінуінен қорғау бойынша жүргізілетін
ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
233. Ірі қара малдың обасына қарсы іс-шаралар ел аумағын шетелден ауру вирусының әкелінуінен сенімді қорғауды, шекара маңындағы аймақта оған сезімтал жануарлардың мал басына жыл сайын вакцина егуді, ал оба анықталған жағдайда – барлық ауру және ауру бойынша күдiктi ірі қара малды сою және жоюды көздейді. Қолайсыз пункттерде қатаң карантин және басқа ветеринариялық-санитариялық іс-шаралар жүргізу.
234. Ерекше профилактика Қазақстан Республикасының аумағын ірі қара малдың обасынан қорғау жөніндегі кешенді іс-шаралар болып табылады.
235. Ірі қара малдың обасы бойынша қолайсыз елдермен шекаралас әкiмшiлiк аудандарда орналасқан барлық шаруашылық жүргізуші субъектiлерде осы бөлімде көрсетiлген ұйымдастыру, эпизоотияға қарсы және ветеринариялық-санитариялық іс-шаралар мiндеттi түрде орындалуы тиiс.
236. Жайылым мерзімінде әрбiр табынға жеке жайылым және суат бекiтiледi және жануарлардың әр түрi бөлек бағылады; әртүрлі табынның жануарларының араласуына, сондай-ақ үй жануарларының жабайы жануарлармен (бұғы, елiк, бұлан, қабан және басқалары) байланысына жол берілмейді.
237. Жеке және заңды тұлғалар жайылымдарда ірі қара малдың обасына сезімтал үй немесе жабайы жануарлардың өлекселері тапқан жағдайда Заңға сәйкес бұл туралы ЖАО бөлімшелеріне, жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарға, тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау органдарына патологиялық материалдарды алу (диагностикалық зерттеулерге) және өлекселерді көмуді ұйымдастыру үшін хабарлайды.

Сноска. Пункт 237 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
238. Отловленных в приграничной зоне диких животных или туши после их отстрела подвергают ветеринарному осмотру.
239. О появлении в пограничной зоне безнадзорного скота сообщают в подразделения МИО, государственные ветеринарные организации, созданные местными исполнительными органами, органы государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора. Такой скот немедленно задерживают и содержат изолированно, до выяснения его принадлежности и ветеринарного осмотра.
Сноска. Пункт 239 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
240. Перемещение животных из одного хозяйствующего субъекта в другой хозяйствующий субъект, а также за пределы пограничной зоны допускается только с согласия главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей административно-территориальной единицы после клинического обследования.
Сноска. Пункт 240 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
241. Ввод (ввоз) новых животных в хозяйствующие субъекты предварительно согласовывают с главным государственным ветеринарно-санитарным инспектором и государственным ветеринарным врачом соответствующей административно-территориальной единицы, размещение вновь поступивших животных в хозяйствующих субъектах, на откормочных площадках и в стадах разрешают только после ветеринарного осмотра и изолированного выдерживания их в карантине.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
по ликвидации заболевания животных чумой крупного рогатого
скота
242. При установлении диагноза чумы крупного рогатого скота хозяйствующий субъект объявляют неблагополучным пунктом и устанавливают карантин.
243. Больные и подозрительные по заболеванию животные подлежат убою с использованием бескровных методов, трупы вместе с кожей сжигают.
244. Места нахождения больных и павших животных дезинфицируют препаратами, зарегистрированными в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
245. Остальных (условно здоровых) животных (стада, гурта, фермы, хозяйствующего субъекта) выделяют в отдельную неблагополучную группу и независимо от времени года ставят в условия изолированного стойлового содержания, не допуская перегруппировки их в пределах хозяйствующего субъекта.

Ескерту. 237-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
238. Шекаралас аумақта ұсталынған жабайы жануарлар немесе атқаннан кейін олардың ұшалары мiндеттi түрде ветеринариялық тексеруге жатады.
239. Шекара аймағында қараусыз қалған малдың пайда болғаны туралы ЖАО бөлімшелеріне, жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарға, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау органдарына хабарлайды. Мұндай малды дереу ұстайды және оның кімге тиесілі екендігі анықтағанға дейін және ветеринариялық тексергенге дейін оқшаулап ұстайды.
Ескерту. 239-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
240. Жануарларды бір шаруашылық жүргізуші субъектіден басқа шаруашылық жүргізуші субъектіге, сондай-ақ шекаралық аймақтан тыс жерге ауыстыруға клиникалық тексеруден кейін тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының келісімімен ғана жол беріледі.
Ескерту. 240-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
241. Шаруашылық жүргізуші субъектіге жаңадан мал әкелу (әкету) алдын ала сол әкiмшiлiк-аумақтық бірліктің бас мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторымен келiсiледi, шаруашылық жүргізуші субъектіге жаңадан келген малдарды бордақылау алаңдарына және табындарға орналастыруға тек ветеринариялық тексеруден және оларды карантиндеуде оқшаулап ұстаудан кейiн ғана рұқсат етiледi.
2-параграф. Жануарларды ірі қара малдың обасыауыруын жою
бойынша жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
242. Диагноз анықталған жағдайда шаруашылық жүргізуші субъектіні қолайсыз пункт деп жариялайды және карантин қояды.
243. Ауру және ауру бойынша күдiктi жануарлар қан шықпайтын әдіспен өлтiруге жатады, өлекселерi терісімен бірге жағып жібереді.
244. Ауырған және өлген жануарлардың жатқан жерін Қазақстан Республикасында және (немесе) Евразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттерде тіркелген препараттармен мұқият дезинфекциялау қажет.
245. Қалған (шартты түрде сау) жануарлар (табындағы, топтағы, фермадағы, шаруашылықтағы) жеке қолайсыз топқа бөлiп жыл мезгіліне қарамастан олардың шаруашылық шегінде қайта топтастырылуына жол бермей, оқшаулап қамап ұстау шартында ұстайды.

246. Выезд из хозяйствующего субъекта, въезд в него всех видов транспорта, выход и вход людей без соответствующей дезинфицирующей обработки, а также вывоз с территории хозяйствующего субъекта продукции и сырья животного происхождения, кормов и других грузов не допускается.
247. У входа на территорию неблагополучного хозяйства выставляют посты, устанавливают емкости (барьеры) с дезинфицирующим раствором.
248. Специалист в области ветеринарии, обслуживающий хозяйствующий субъект обеспечивает:
1) клинический осмотр и термометрию животных;
2) уточнение числа заболевших и павших животных, выяснение эпизоотической обстановки в близлежащих хозяйствующих субъектах и населенных пунктах, установление возможных путей заноса возбудителя инфекции;
3) организацию строгого выполнения ветеринарно-санитарных мероприятий.
249. Карантин снимают через 21 календарных дней со дня ликвидации последнего больного животного.
Глава 22. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по эмфизематозному карбункулу
Сноска. Заголовок главы 22 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
профилактике заболевания животных эмфизематозным карбункулом
250. В целях профилактики заболевания животных эмфизематозным карбункулом проводят следующие мероприятия:
1) проведение работ по ограждению и содержанию в надлежащем санитарном состоянии скотомогильников (биотермических ям);
2) обеззараживание почвы в местах захоронения животных, павших от эмфизематозного карбункула;
3) проведение работ по осушению заболоченных пастбищ и сенокосных угодий;
4) закрытие водоемов, колодцев для водопоя животных, зараженных или подозреваемых в заражении водоемов;
5) не допущение убоя скота, реализации мяса и мясопродуктов от вынужденно убитых животных без согласия специалистов в области ветеринарии;
6) очистку и дезинфекцию неблагополучных дворов, помещений и мест гибели животных;
7) проведение профилактической вакцинации всего восприимчивого поголовья крупного рогатого скота в возрасте от 3 месяцев до 4 лет. В хозяйствующих субъектах, в которых регистрируют эмфизематозный карбункул овец, вакцинации подлежат овцы в возрасте от 6 месяцев и старше.
251. Для профилактической иммунизации животных применяют вакцины, зарегистрированные в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
252. Профилактические прививки инактивированной вакциной завершают не позднее, чем за 14 календарных дней до выгона животных на пастбище. В районах, в которых животные находятся на пастбищах более 6 месяцев, восприимчивое поголовье вакцинируют 2 раза в год с интервалом в 6 месяцев. Живую вакцину против эмфизематозного карбункула прививают 1 раз в год не позднее чем за 7 календарных дней до выгона животных на пастбище.

246. Көлiктiң барлық түрінің шаруашылық жүргізуші субъектіден шығуына, оған кіруіне, адамдардың тиісті дезинфициялық өңдеусіз шығуына және кіруіне, сондай-ақ шаруашылық аумағынан жануарлар өнiмдерi мен шикiзаттарын шығаруға жол берілмейді.
247. Қолайсыз шаруашылық аумағының кiре берiсiне бекеттер және дезинфекциялық ерiтiндiлерi бар ыдыстар қойылады.
248. Шаруашылық жүргізуші субъектіге қызмет көрсететін ветеринария саласындағы маманы мыналарды:
1) барлық жануарларды клиникалық тексеруден өткiзiп дене қызуын өлшеуді;
2) ауырған және өлген жануарлардың санын нақтылауды, көршiлес шаруашылықтағы және елдi мекендегі эпизоотиялық жағдайды, ауру қоздырғышын әкелудің мүмкін жолдарын анықтауды;
3) ветеринариялық-санитариялық іс-шаралардың қатаң орындалуын ұйымдастыруды қамтамасыз етеді.
249. Карантин соңғы ауыру жануар жойылғаннан күннен бастап күнтізбелік 21 күн өткен соң алынады.
22-тарау. Қарасан ауруы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 22-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Жануарлардың қарасан ауыруының профилактикасы
бойынша жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
250. Жануарларды қарасан ауыруының профилактикасы мақсатында мынандай іс-шаралар жүргiзiледi:
1) мал қорымдарын (биотермиялық шұқыр) тиісті санитарлық жағдайда ұстау және оны қоршау жұмыстарын жүргiзу;
2) қарасан ауыруынан өлген жануарлар көмiлген жерлердiң топырағын зарарсыздандыру;
3) балшықтанған жайылымдарды және шөп шабатын жерлердi құрғату бойынша жұмыстарды жүргiзу;
4) суаттарды, құдықтарды қалпына келтiру, жануарлар су iшетiн зақымданған немесе күдiктi суаттарды жабу;
5) ветеринариялық маманның рұқсатынсыз мал союға, шарасыз өлтірілген жануарлардың етiн және ет өнiмдерiн сатуға жол бермеу;
6) қолайсыз аулаларды, өлген жануарлар жатқан қора-жайлар мен жерлердi тазарту және дезинфекциялау;
7) 3 айдан 4 жас аралығындағы iрi қара малдың барлық сезімтал басына профилактикалық вакцина егуді жүргізу. Қарасан ауруы тiркелген шаруашылықта 6 айдан жоғары жастағы қойлар вакцина егуге жатады.
251. Профилактикалық иммундау үшiн Қазақстан Республикасының ветеринариялық препараттар Мемлекеттік тізілімінде тiркелген вакциналар қолданылады.
252. Активтігі жойылған вакцинамен профилактикалық егу жануарларды жайылымға шығарғанға дейін күнтізбелік 14 күн кешіктірілмей аяқталуы тиiс. Мал жайылымда 6 айдан артық болатын аудандарда ауруға сезімтал мал басына арасына 6 ай салып жылына 2 рет вакцина егілуі тиіс. Қарасан ауыруына қарсы тiрi вакцинамен жануарларды жылына 1 рет жайылымға шығарғанға дейін күнтізбелік 7 күннен кешіктірмей егедi.

253. Нарождающийся молодняк крупного рогатого скота вакцинируют в течение всего года по мере достижения 3-месячного возраста с последующей ревакцинацией через 6 месяцев при использовании инактивированной вакцины. При использовании живой вакцины скот ревакцинируют через 12 месяцев.
254. Все животные, вновь поступившие в хозяйствующий субъект, расположенный на угрожаемой территории, подлежат вакцинации. В общие стада их допускают не ранее чем через 14 суток после вакцинации.
255. О проведении прививок против эмфизематозного карбункула составляют акт с указанием количества привитых животных (по видам), наименования вакцины, предприятия изготовителя препарата, даты изготовления, количества израсходованной вакцины, а также фамилии лица, проводившего вакцинацию и наблюдение за состоянием животных.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
по ликвидации эмфизематозного карбункула
256. Животных, восприимчивых к эмфизематозному карбункулу, в неблагополучном пункте подвергают клиническому осмотру и термометрии. Изолируют животных, имеющих клинические признаки болезни (хромота, отеки, повышенная температура).
257. Трупы животных вместе с кожей уничтожают путем сжигания.
258. Навоз, подстилку и остатки корма, загрязненные выделениями больных животных, перед удалением увлажняют дезинфицирующим средством, а затем сжигают (по возможности на месте).
259. Всех животных, не имеющих клинических признаков заболевания, подвергают вакцинации.
260. Животных, переболевших эмфизематозным карбункулом, разрешают к убою на мясо не ранее чем через 30 календарных дней со дня исчезновения клинических признаков болезни (хромота, отеки, крепитация).
261. Молоко от иммунизированных коров используют без ограничений, за исключением случаев, когда у вакцинированных животных повышается температура тела, появляется отек на месте введения вакцины или возникают другие признаки заболевания. В этих случаях молоко разрешается использовать только после кипячения.
262. При установлении диагноза на неблагополучный пункт устанавливают карантин.
263. По условиям карантина не допускается:
1) вывоз крупного рогатого скота и овец за пределы территории, где установлено карантин;
2) ввоз в зону, где установлен карантин крупного рогатого скота и овец и перегон их через данную территорию;
3) продажу, обмен и внутрихозяйственную перегруппировку крупного рогатого скота и овец;
4) вывоз сена и других кормов, собранных на территории, где установлен карантин. Такие корма используют внутри пункта, где установлен карантин для кормления лошадей и иммунизированного рогатого скота не раньше чем через 14 календарных дней после прививки их вакциной;

253. Жаңа туған төлдердi олардың 3 айлық жасқа толуына қарай жыл ішінде вакцина егедi, кейінгі вакцина егу активтігі жойылған вакцинамен 6 айдан кейiн егедi.Тірі вакцина қолданылған кезде малды қайта вакцина егу 12 айдан кейін егеді.
254. Қауiп төнген аумақта орналасқан шаруашылық жүргізуші субъектіге жаңадан келген барлық жануарлар мiндеттi түрде вакцинамен егуге жатады. Егу жүргізгеннен кейін 14 тәуліктен соң оларды жалпы табынға қосуға жол беріледі.
255. Қарасан ауруына қарсы жүргізілген екпе туралы егу жасалған жануарлардың (түрлері бойынша) санын, вакцинаның, препарат шығарған кәсіпорынның атауын, дайындалған күнiн, жұмсалған вакцинаның мөлшерiн, сондай-ақ вакцинаны жүргізген тұлғаның аты-жөнiн және жануарлардың жағдайын қадағалауды көрсете отырып актi толтырылады.
2-параграф. Қарасан ауруын жою бойынша
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
256. Қолайсыз пункттерде қарасан ауыруына бейiм жануарлар дене қызуы өлшеп клиникалық қаудан өткiзедi. Ауырудың клиникалық белгiлерi (ақсау, iсiну, дене қызуы) белгілері байқалған жануарлар оқшауланады.
257. Жануарлардың өлекселері терісімен бірге өртеу арқылы жойылады.
258. Ауру жануарлардан ластаған қи, төсенiш және жем-шөп қалдықтары далаға шығар алдында дезинфекциялық ерiтiндiсi себiлiп, содан кейiн (мүмкіндігінше сол жерде) өртеледі.
259. Ауырудың клиникалық белгiлерi жоқ барлық жануарлар тез арада вакцинамен егiледi.
260. Қарасан ауыруымен ауырған жануарлар клиникалық белгiлерi (ақсау, iсiну, сықырлау) жойылған күннен бастап күнтізбелік 30 күннен ерте емес етке союға рұқсат етiледi.
261. Егiлген жануарлардың дене қызуының көтерiлуi, вакцина егілген жерлерде iсiнудiң немесе ауырудың басқа белгілерінің болуы жағайын қоспағанда, вакцина егiлген сиырлардың сүтi шектеусiз қолданылады. Мұндай жағдайда сүттi тек пiсiргеннен кейiн пайдалануға жол беріледі.
262. Диагноз анықталған кезде қолайсыз пунктте карантин қойылады.
263. Карантин шарттары бойынша мыналарға:
1) ірі қара мал мен қойларды карантин белгіленген аумақтан тыс әкетуге;
2) ірі қара мал мен қойлардың карантин белгіленген аймаққа әкелуге және оларды осы аумақ арқылы айдауға;
3) ірі қара мал мен қойларды сатуға, айырбастауға және шаруашылықішілік қайта топтастыруға;
4) карантин белгіленген аумақта жиналған шөп пен басқа да азықтарды шығаруға. Мұндай азықтарды карантин белгіленген пункттің ішінде жылқыларды және иммундалған қара малды азықтандыру үшін оларды вакциналағаннан кейін кемінде күнтізбелік 14 күн өткен соң пайдаланады;

5) использование в пищу молока от больных животных;
6) убой больных животных на мясо;
7) вскрытие трупов и снятие шкур с павших животных;
8) вход на неблагополучный хозяйствующий субъект посторонним лицам и въезд транспорта, не связанного с обслуживанием данного хозяйствующего субъекта;
9) общий водопой животных из прудов и других водоемов;
10) использование в пищу молока от привитых животных и имеющих осложнения.
Хозяйствующий субъект объявляют благополучным по эмфизематозному карбункулу и карантин с него снимают через 14 календарных дней со дня последнего случая выздоровления или гибели животного от эмфизематозного карбункула и после проведения заключительной дезинфекции.
Сноска. Пункт 263 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 23. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по брадзоту овец и коз
Сноска. Заголовок главы 23 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
264. Хозяйствующим субъектам в целях предупреждения заболевания животных необходимо:
1) провести совместно со специалистами в области ветеринарии идентификацию сельскохозяйственных животных;
2) извещать подразделения МИО, государственные ветеринарные организации, созданные местными исполнительными органами, органы государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора о:
вновь приобретенном (приобретенных) животном (животных), полученном приплоде, его (их) убое и реализации;
случаях падежа, одновременного заболевания нескольких животных или об их необычном поведении и до прибытия специалистов в области ветеринарии, государственных ветеринарно-санитарных инспекторов принять меры к изолированному содержанию животных при подозрении в заболевании;
3) предоставлять специалистам в области ветеринарии по их требованию животных для осуществления диагностических исследований и проведения вакцинации.
Сноска. Пункт 264 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
265. При установлении брадзота в хозяйствующем субъекте устанавливаются ограничительные мероприятия, при этом:
1) всех больных и подозрительных по заболеванию животных изолируют и вводят им полианатоксин против клостридиоза овец в лечебных дозах и антибиотики, а при необходимости подвергают также симптоматическому лечению;

5) ауру малдардан алынған сүтті тамаққа пайдалануға;
6) ауру жануарларды етке союға;
7) өлекселерді ашып қарауға және өлген жануарлардың терісін алуға;
8) саламатсыз шаруашылық жүргізуші субъектіге бөгде адамдардың кіруіне және осы шаруашылық жүргізуші субъектіге қызмет көрсетуге қатысы жоқ көліктің кіруіне;
9) тоғандар мен басқа да су айдындарынан жануарларды жалпы суаруға;
10) егілген және асқынуы бар малдардан алынған сүтті тамаққа пайдалануға жол берілмейді.
Шаруашылық жүргізуші субъектіні қарасан бойынша саламатты деп жариялайды және одан карантин жануардың қарасаннан сауыққан немесе өлген соңғы оқиғасынан бастап және қорытынды дезинфекция жүргізілгеннен кейін күнтізбелік 14 күннен соң алынады.
Ескерту. 263-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23-тарау. Қой мен ешкінің секіртпесі (брадзот) бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 23-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
264. Шаруашылық жүргізуші субъектілерге жануарлар ауыруының алдын алу мақсатында мыналар қажет:
1) ауыл шаруашылық жануарларын бірдейлендіруді қамтамасыз ету;
2) ЖАО бөлімшелеріне, жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарға, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау органдарына:
жаңадан сатып алынған (сатып алынған) жануар (жануарлар), алынған төл, оның (олардың) сойылғаны және сатылғаны туралы;
бірнеше жануардың өлген, бір мезгілде ауырған немесе олардың әдеттен тыс мінез-құлқы туралы жағдайлар және ветеринария саласындағы мамандар, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлар келгенге дейін ауруға күдікті болған жануарларды оқшаулап ұстау шараларын қабылдағаны туралы хабарлайды;
3) ветеринария саласындағы мамандарға олардың талап етуi бойынша диагностикалық зерттеулер мен вакцина егудi жүзеге асыру үшiн жануарларды беру;
Ескерту. 264-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
265. Секiртпе ауруы анықталған кезде шаруашылық жүргізуші субъектіге шектеу шаралары қойылады, бұл ретте:
1) барлық ауру және ауруға күдiктi жануарларды оқшаулап, емдiк дозамен гипериммунды сарысу және антибиотик егедi, ал керек болған жағдайда симптоматикалық емдеу жүргiзiледi;

2) здоровых животных переводят на стойловое содержание, в рационе оставляют только доброкачественные грубые корма, минеральную подкормку и прививают соответствующей вакциной;
3) через 15 календарных дней после первой вакцинации и прекращения случаев заболевания и падежа животных от брадзота овец и коз переводят на обычные условия содержания и кормления.
266. Трупы овец и коз, павших от брадзота, подлежат утилизации или уничтожению вместе со шкурой и без снятия шерсти. Вскрытие трупов допускается только с диагностической целью на специально оборудованном месте.
267. Дезинфекцию навоза производят химическим методом или сжигают.
268. В период объявления хозяйствующего субъекта неблагополучным не допускаются:
1) ввод, вывод и перемещение овец и коз в хозяйствующем субъекте;
2) убой и использование в пищу мяса овец и коз, больных брадзотом;
3) доение и использование в пищу молока овец и коз, молоко полученное от больных брадзотом обеззараживают путем кипячения.
269. Хозяйствующий субъект считают благополучным по брадзоту овец и коз через 20 календарных дней после последнего случая заболевания или падежа животных от указанного заболевания и проведения заключительных мероприятий.
Глава 24. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по инфекционной агалактии овец и коз
Сноска. Заголовок главы 24 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
270. Хозяйствующий субъект, в котором установлено заболевание овец и коз агалактией, объявляется неблагополучным и накладываются ограничительные мероприятия.
271. Больные и подозрительные по заболеванию агалактией животные подлежат немедленной изоляции и лечению.
272. Наряду с медикаментозным лечением больным животным необходимо улучшить кормление и условия содержания.
273. Абортировавших коз и овец в отаре, неблагополучной по инфекционной агалактии, также изолируют. Абортированный плод и плодовые оболочки уничтожают, а место, в котором произошел аборт, тщательно дезинфицируют.
274. Все выделенные животные содержатся в изоляции в течение восьми месяцев после выздоровления. Животных, не подлежащих лечению, выбраковывают для убоя на мясо.
275. Подсосных ягнят и козлят отделяют от больных маток и вскармливают молоком здоровых маток. Остальных овец и коз неблагополучной отары переводят на новые пастбища с новым водопоем, за ними устанавливают систематическое ветеринарное наблюдение и периодически проводят клинический осмотр.

2) сау жануарлар қорада ұстап бағуға ауыстырылады, рационда тек сапалы ірі-тартылған азық, минералды заттардан тұратын қосымша азық қалдырылады және тиiстi вакцина егiледi;
3) бiрiншi вакцина егілгеннен кейін күнтізбелік 15 күн өткен соң және секіртпеден жануарлардың ауыруы мен өлiмi тоқтағаннан кейiн қой мен ешкі әдеттегі бағу және жемдеу жағдайына көшiредi.
266. Секіртпеден өлген қой немесе ешкiнiң өлекселерi терiсiмен және жүнi алынбай жойылады. Өлекселерді ашу тек арнаулы жабдықталған орында ғана диагностикалық мақсатта жол берiледi.
267. Қиды химиялық немесе күйдіру әдісімен дезинфекциялау жүргізіледі.
268. Шаруашылық жүргізуші субъектіні қолайсыз деп жарияланған кезеңде мыналарға жол берілмейді:
1) шаруашылық жүргізуші субъектіде қой мен ешкіні әкелуге, шығаруға және ауыстыруға;
2) секіртпемен ауырған қой мен ешкiнi союға және етiн тамаққа пайдалануға;
3) қой мен ешкiнi саууға және сүтiн тамаққа пайдалануға, секіртпемен ауырғаннан алынған сүт қайнату жолымен зарарсыздандырылады.
269. Шаруашылық жүргізуші субъекті жануардың ауыруы немесе көрсетілген аурудан өлуі болған соңғы оқиғадан кейін қорытынды шаралар жүргізілгеннен соң күнтізбелік 20 күннен кейін қой мен ешкінің секіртпе ауруы бойынша қолайлы болып саналады.
24-тарау. Қой мен ешкінің инфекциялық агалактия ауруы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 24-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
270. Қой мен ешкінің жұқпалы агалактия ауыруы анықталған шаруашылық жүргізуші субъектіні қолайсыз деп жариялап, шектеу қойылады.
271. Агалактия ауруы бойынша ауру және күдiкті жануарлар тез арада оқшаулауға және емдеуге жатады.
272. Ауру жануарларды дәрімен емдеумен қатар оларды азықтандыру мен күту жағдайын жақсарту қажет.
273. Жұқпалы агалактия бойынша қолайсыз отардағы түсік тастаған қой мен ешкілер де оқшауланады. Iш тастаған төл және шу жойылады, ал түсік тастаған жер мұқият дезинфекцияланады.
274. Барлық бөлінген жануарларды емделiп сауыққаннан кейін 8 ай бойы оқшаулауда ұстайды. Емделуге келмейтiн жануарларды етке союға жiбередi.
275. Еметiн қозылар мен лақтарды оқшаулап, сау аналықтардың сүтiмен қоректендiредi. Қолайсыз отардағы басқа малдарды жаңа суаттары бар жаңа жайылымдарға ауыстырады, оларға жүйелі түрде ветеринариялық қадағалау белгілейді және үнемі клиникалық тексеру жүргізеді.

276. Помещения и тырла, в которых находились больные животные, подвергают тщательной механической очистке и дезинфекции. Предметы ухода обеззараживают кипячением или дезинфицируют. Загрязненные выделениями больных животных подстилку, корма и навоз сжигают.
277. Молоко, полученное от овец и коз неблагополучных отар, подвергается пастеризации на месте.
278. Кожи овец и коз неблагополучных отар высушиваются на солнце, после чего используются без ограничений.
279. Больные и переболевшие инфекционной агалактией производители к естественной и искусственной случке не допускаются. Переболевшие агалактией овцы и козы подвергаются искусственному осеменению спермой от здорового производителя.
280. Вывод животных для племенных и производственных целей из неблагополучных отар, а также перегруппировка отар до снятия ограничительных мероприятий с хозяйствующего субъекта не допускается.
281. Ограничительные мероприятия с неблагополучного пункта снимают по истечении 60 календарных дней после удаления (изоляции) последнего больного животного.
Глава 25. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по инфекционной анаэробной энтеротоксемией овец и коз
Сноска. Заголовок главы 25 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
282. Хозяйствующим субъектам в целях предупреждения заболевания животных энтеротоксемией необходимо:
1) провести совместно со специалистами в области ветеринарии идентификацию сельскохозяйственных животных;
2) извещать подразделения МИО, государственные ветеринарные организации, созданные местными исполнительными органами, органы государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора о:
вновь приобретенном (приобретенных) животном (животных), полученном приплоде, его (их) убое и реализации;
случаях падежа, одновременного заболевания нескольких животных или об их необычном поведении и до прибытия специалистов в области ветеринарии, государственных ветеринарно-санитарных инспекторов принять меры к изолированному содержанию животных при подозрении в заболевании;
3) предоставлять специалистам в области ветеринарии по их требованию животных для осуществления диагностических исследований и проведения вакцинации.
Сноска. Пункт 282 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
283. При установлении инфекционной анаэробной энтеротоксемии овец и коз хозяйствующий субъект объявляют неблагополучным и проводят следующие мероприятия:

276. Ауыру жануарлар тұрған қора, аула мұқият механикалық тазартылады және дезинфекцияланады. Күтім заттары қайнату немесе күлді сілті ерітіндісімен зарарсыздандырылады. Бөлінген ауыру жануарлардың ластанған төсеніші, азығы мен қиы өртеледі.
277. Қолайсыз отардағы қой мен ешкіден алынған сүтті сол жерде пастерлейді.
278. Терiлердi күнге кептiредi де шектеусіз қолданады.
279. Жұқпалы агалактиямен ауыру және жазылған қошқарлар табиғи немесе қолдан ұрықтандыруға жiберiлмейдi. Жазылған саулықтарды сау қошқарлардың ұрығымен ұрықтандырады.
280. Қолайсыз отарлардан асыл тұқымды және өндірушілік мақсат үшін жануарларды шығаруға, сондай-ақ шаруашылықта шектеу алынғанға дейін отарларды қайта топтастыруға жол берілмейді.
281. Қолайсыз пункттерден шектеу соңғы ауру жануарды жойғаннан (оқшаулағаннан) кейiн күнтізбелік 60 күннен соң алынады.
25-тарау. Қойлар мен ешкілердің инфекциялық анаэробтық энтеротоксемиясы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 25-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
282. Шаруашылық жүргізуші субъектiлер энтеротоксемия ауруының алдын алу мақсатында қажет:
1) ауыл шаруашылық жануарларын бірдейлендіруді қамтамасыз ету;
2) ЖАО бөлімшелеріне, жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарға, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау органдарына:
жаңадан сатып алынған (сатып алынған) жануар (жануарлар), алынған төл, оның (олардың) сойылғаны және сатылғаны туралы;
бірнеше жануардың өлген, бір мезгілде ауырған немесе олардың әдеттен тыс мінез-құлқы туралы жағдайлар және ветеринария саласындағы мамандар, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлар келгенге дейін ауруға күдікті болған жануарларды оқшаулап ұстау шараларын қабылдағаны туралы хабарлайды;
3) ветеринария саласындағы мамандарға олардың талап етуi бойынша диагностикалық зерттеулер мен вакцина егудi жүзеге асыру үшiн жануарларды беру;
Ескерту. 282-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
283. Қойлар мен ешкiлердiң инфекциялық анаэробтық энтеротоксемиясы ауруы анықталғанда, шаруашылық жүргізуші субъектіні қолайсыз деп жариялайды және мынадай іс-шаралар жүргiзіледi:

1) больных и подозрительных по заболеванию животных изолируют и лечат;
2) здоровых животных переводят на стойловое содержание, в рационе оставляют только доброкачественные грубые корма и минеральную подкормку, и подвергают иммунизации;
3) через 15 календарных дней после вакцинации и прекращения случаев заболевания и падежа животных от инфекционной энтеротоксемии овец и коз переболевших животных переводят на обычные условия содержания и кормления.
На период неблагополучия не допускаются:
1) убой и использование в пищу мяса овец и коз, больных инфекционной энтеротоксемией;
2) доение и использование в пищу молока больных овец и коз.
284. Трупы овец и коз, павших от инфекционной энтеротоксемии, подлежат утилизации или уничтожению вместе со шкурой без снятия шерсти.
285. Дезинфекцию навоза производят химическим методом или сжигают, биотермически не обеззараживают.
286. В целях предупреждения заболевания овец и коз инфекционной энтеротоксемией необходимо обеспечить полноценное кормление животных, не допуская резких изменений рациона, соблюдать санитарные и зоогигиенические правила водопоя и содержания животных. В сезон вероятного возникновения заболевания рекомендуется подкармливать овец грубыми кормами перед выгоном их на пастбища.
287. В ранее неблагополучных пунктах по инфекционной энтеротоксемии всех овец не позднее, чем за 20 календарных дней до сезона появления заболевания или выгона их на пастбища подвергают иммунизации соответствующими вакцинами.
288. Хозяйствующий субъект считают благополучным по инфекционной анаэробной энтеротоксемии овец и коз через 20 календарных дней после последнего случая заболевания или падежа животных и проведения заключительной дезинфекции.
Глава 26. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по инфекционной катаральной лихорадке овец ("синий язык", блютанг)
Сноска. Заголовок главы 26 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
289. Проведение карантинирования вновь поступающих животных в хозяйствующих субъектах.
290. Систематическое проведение дезинфекции, дезинсекции и дератизации в помещениях.
291. Скашивание трав в низинах, перевод животных на возвышенные участки.
292. Обработка животных против кровососущих насекомых репеллентами.
293. Проведение активного и пассивного клинического, вирусологического и серологического надзора за вновь приобретенными животными.

1) барлық ауру және ауруға күдiктi жануарларды оқшаулайды және емдейді;
2) сау жануарлар қорада ұстап бағуға ауыстырылады, рационда тек сапалы ірі-тартылған азық, минералды заттардан тұратын қосымша азық қалдырылады және тез арада иммундейді;
3) бiрiншi вакцина егілгеннен кейін күнтізбелік 15 күн өткен соң және қойлар мен ешкiлердiң инфекциялық анаэробтық энтеротоксемиясы ауыруы мен өлiмi тоқтағаннан кейiн қой мен ешкі әдеттегі бағу және жемдеу жағдайына көшiредi.
Қолайсыз пункт кезеңінде мыналарға:
1) инфекциялық энтеротоксемиямен ауырған қойлар мен ешкiлердi союға және етiн тамаққа пайдалануға;
2) ауру қойлар мен ешкiлердiң сүтiн саууға және тамаққа пайдалануға жол берілмейді.
284. Инфекциялық энтеротоксемиядан өлген қойлар мен ешкiлердiң өлекселерi терiсiмен, жүнiн сылып алмастан жоюға жатады.
285. Қидың дезинфекциясын химиялық әдiспен немесе биотермиялық зарарсыздандырмай өртеу арқылы жүргізеді.
286. Қойлар мен ешкiлердiң инфекциялық энтеротоксемия ауруын алдын алу мақсатында жануарларды құнарлы азықпен қамтамасыз ету, рационды бірден өзгертуге жол бермеу, суару мен ұстаудың санитариялық және зоогигиеналық қағидаларын сақтау қажет. Аурудың пайда болу мүмкіндігі кезінде қойлар мен ешкiлердi жайылымға шығарар алдында сапалы азықпен қоректендiруді ұсынады.
287. Қойлар мен ешкілердің инфекциялық энтеротоксемия ауруы бойынша бұрын тiркелген қолайсыз пункттерде барлық қой мен ешкiлердi аурудың пайда болу кезеңіне дейін күнтізбелік 20 күннен кешіктірмей немесе жайылымға шығар алдында тиiстi вакцинамен иммундеуге жатады.
288. Шаруашылық жүргізуші субъекті қойлар мен ешкiлердiң инфекциялық анаэробтық энтеротоксемиясы ауруы бойынша аурудың соңғы жағдайынан немесе жануарлардың өлгенiнен кейiнгі күнтізбелік 20 күн өткен соң және қорытынды дезинфекциялау жүргізілгеннен кейін қолайлы болып саналады.
26-тарау. Қойлардың инфекциялық катаральды қызбасы ("көк тіл", блютанг) бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 26-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
289.Шаруашылық жүргізуші субъектілерге жаңадан әкелінген жануарларға карантиндеуді жүргізу.
290. Қора-жайларда дезинфекцияны, дезинсекцияны, сондай-ақ дератизацияны жүйелі жүргізу.
291. Ойпаң жердегi шөптердi шабу және жануарларды жоғары учаскелерге көшіру.
292. Қансорғыш жәндіктерге қарсы репеллентермен жануарларды өңдеу.
293. Жаңадан сатып алынған жануарларға белсенді және белсенді емес клиникалық, вирусологиялық және серологиялық қадағалауды жүргізу.

294. Завоз животных осуществлять из стран свободных от данной инфекции согласно требованиям Евразийского экономического союза.
Глава 27. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по инфекционному маститу овец
Сноска. Заголовок главы 27 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
295. Систематически проводят клинический осмотр овцематок. Больных овцематок вместе с ягнятами изолируют и лечат. Ягнят от больных овцематок отбивают и после тщательной обработки ротовой полости антисептическими растворами, поят коровьим молоком или подпускают к здоровым овцематкам. Переболевших овец содержат изолированно.
296. Кошары тщательно очищают и дезинфицируют. Молоко от больных овец собирают в отдельную посуду и уничтожают. Навоз обеззараживают биотермическим способом.
297. Маточные отары формируют поголовьем, благополучным по инфекционному маститу.
298. Лактирующих овцематок обеспечивают полноценным кормлением и создают надлежащие условия содержания. Их систематически осматривают, обращая внимание на состояние молочной железы.
299. При подозрении на мастит молоко дойных овец исследуют экспресс методами, а пробы больных и кусочки вымени павших животных направляют в лабораторию для бактериологического исследования.
300. Помещения, после выделения больных животных, очищают и дезинфицируют.
301. Больных инфекционным маститом изолируют, обеспечивают полноценным кормлением и лечат.
302. Для лечения используют антибиотики, сульфаниламидные и другие препараты, эффективные при данной болезни и зарегистрированные в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
303. Ограничительные мероприятия снимают после ликвидации болезни и проведения заключительной дезинфекции.
Глава 28. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по контагиозной эктиме овец и коз (контагиозный пустулезный стоматит и дерматит)
Сноска. Заголовок главы 28 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
304. Профилактика контагиозной эктимы овец и коз включает в себя:
1) своевременную диагностику заболевания животных;
2) вакцинацию восприимчивого поголовья животных.
305. В целях охраны хозяйствующих субъектов от заноса в них контагиозной эктимы овец и коз, владельцам животных и специалистам в области ветеринарии необходимо:

294. Жануарлардың кіргізілуін соңғы 24 ай ішінде осы инфекциядан бос елдерден жүзеге асыру.
27-тарау. Қойлардың инфекциялық маститі бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 27-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
295. Жүйелi түрде аналық қойларға клиникалық қарау жүргiзiледi. Ауру аналық қойды қозыларымен бiрге оқшаулайды және емдейдi. Ауру аналық қойдың қозысын жекелейді және, ауыз қуысын антисептикалық ерiтiндiлермен мұқият түрде өңдегеннен кейiн сиыр сүтiмен азықтандырады немесе сау аналық қойларға қосады. Ауырып жазылған қойларды оқшаулап ұстайды.
296. Қой қораларды мұқият тазалайды және дезинфекциялайды. Ауру қойлардың сүтiн жеке ыдысқа жинап жояды. Қиды биотермиялық әдiспен зарарсыздандырады.
297. Аналық қой отарын инфекциялық мастит бойынша қолайлы бастарымен қалыптастырады.
298. Емiзулi аналық қойларды құнарлы азықпен қамтамасыз етедi және ұстауға қажетті жағдай жасайды. Олардың сүт безiнiң жағдайына назар аударады және жүйелi түрде қарайды.
299. Маститке күдiктенген кезде сауылатын қойлардың сүтiн экспресс әдiспен зерттейдi, ал аурулардың сынамаларын және өлген жануарлар желiнiнiң бөлiгiн бактериологиялық зерттеу үшін зертханаға жiбередi.
300. Ауруларды бөлгеннен кейін қора-жайларды тазалайды және дезинфекциялайды.
301. Инфекциялық маститпен ауыратын қойларды оқшаулайды, құнарлы азықпен қамтамасыз етедi.
302. Емдеу үшiн Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етiлген осы ауру үшiн тиiмдi антибиотиктердi, сульфаниламидтердi және тағы басқа препараттарды пайдаланады.
303. Шектеу ауруды жойғаннан және қорытынды дезинфекция жүргізгеннен кейiн алынады.
28-тарау. Қойлар мен ешкілердің контагиозды эктимасы (контагиозды пустулезді стоматиты және дерматиты) бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 28-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
304. Қойлар мен ешкiлердiң контагиозды эктимасының профилактикасы мыналарды:
1) жануарлардың контагиозды пустулезді дерматиты ауруына уақытылы диагностикалауды;
2) қойлар мен ешкiлердiң контагиозды пустулезді дерматитіне қарсы вакцинаны барлық бейiм бастарға вакцина егуді қамтиды.
305. Шаруашылық жүргізуші субъектілерге қойлар мен ешкiлердiң контагиозды эктимасының әкелінуінен қорғау мақсатында жануарлар иелерi мен ветеринария саласындағы мамандарға мыналарды:

1) провести идентификацию сельскохозяйственных животных;
2) извещать подразделения МИО, государственные ветеринарные организации, созданные местными исполнительными органами, органы государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора о:
вновь приобретенном (приобретенных) животном (животных), полученном приплоде, его (их) убое и реализации;
случаях падежа, одновременного заболевания нескольких животных или об их необычном поведении и до прибытия специалистов в области ветеринарии, государственных ветеринарно-санитарных инспекторов принять меры к изолированному содержанию животных при подозрении в заболевании;
3) предоставлять специалистам в области ветеринарии по их требованию животных для осуществления диагностических исследований и проведения вакцинации.
Сноска. Пункт 305 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
306. При установлении заболевания овец и коз контагиозной эктимой овец и коз, территорию хозяйствующего субъекта объявляют неблагополучной и вводят ограничительные мероприятия.
307. По условиям ограничительных мероприятий не допускаются:
1) ввод (ввоз) и вывод (вывоз) овец и коз, за исключением вывоза автотранспортом клинически здорового поголовья мелкого рогатого скота на убойный пункт, убойную площадку (площадку по убою сельскохозяйственных животных), мясоперерабатывающие предприятия;
2) доступ лиц, не связанных с обслуживанием животных неблагополучных групп, в помещения и другие места содержания этих животных;
3) перегруппировки животных внутри хозяйствующего субъекта без согласия специалиста в области ветеринарии;
4) вывоз фуража (сена, соломы), с которым соприкасались больные животные. Этот фураж скармливают на месте животным, невосприимчивым к контагиозной эктиме овец и коз, а также больным и переболевшим этой болезнью овцам и козам.
308. Молоко от овец и коз из неблагополучной местности допускается употреблять в пищу только после кипячения или для переработки на молочные продукции непосредственно в хозяйствующем субъекте с последующим использованием их внутри хозяйствующего субъекта.
309. Животных, больных контагиозной эктимой овец и коз, изолируют и подвергают лечению.
310. Трупы павших или вынужденно убитых животных с клиническими признаками контагиозной эктимы овец и коз уничтожают.
311. Стрижку животных неблагополучной по контагиозной эктиме овец и коз административно-территориальной единицы проводят в последнюю очередь, после стрижки благополучных отар. Места стрижки, а также стригальные инструменты по окончании работы подвергают механической очистке и дезинфекции. Полученную шерсть вывозят из хозяйствующего субъекта в таре из плотной ткани на перерабатывающие предприятия.

1) ауыл шаруашылық жануарларын бірдейлендіруді қамтамасыз ету;
2) ЖАО бөлімшелеріне, жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарға, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау органдарына:
жаңадан сатып алынған (сатып алынған) жануар (жануарлар), алынған төл, оның (олардың) сойылғаны және сатылғаны туралы;
бірнеше жануарлар өлген, бір мезгілде ауырған немесе олардың әдеттен тыс мінез-құлқы туралы жағдайлар және ветеринария саласындағы мамандар, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлар келгенге дейін ауруға күдікті болған жануарларды оқшаулап ұстау шараларын қабылдағаны туралы хабарлайды;
3) ветеринария саласындағы мамандарға олардың талап етуi бойынша диагностикалық зерттеулер мен вакцина егудi жүзеге асыру үшiн жануарларды беру;
Ескерту. 305-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
306. Қойлар мен ешкiлердiң контагиозды пустулезді дерматиты ауруы қойылған кезде шаруашылық жүргізуші субъектінің аумағын қолайсыз деп жариялайды және шектеу қояды.
307. Шектеудiң шарттары бойынша мыналарға:
1) қойлар мен ешкiлердi ет комбинатына клиникалық сау ұсақ мал басын союға автокөлікпен шығаруды қоспағанда, әкелуге (кіргізуге) және шығаруға (әкетуге);
2) қолайсыз топтардың жануарларына қызмет көрсетумен байланысты емес адамдардың қора-жайларға және осы жануарларды ұстайтын басқа орындарға кiруге;
3) ветеринариялық маманның рұқсатынсыз шаруашылықтың iшiнде жануарларды қайта топтастыруға;
4) ауру жануарлар жанасқан жем-шөптерді (шөп, сабан) шығаруға жол берілмейді. Осы жем-шөппен сол жерде қойлар мен ешкілердің контагиозды пустулезді дерматиты ауруына бейім емес жануарларға, сондай-ақ ауру және осы аурумен ауырып жазылған қойлар мен ешкiлердi азықтандырады.
308. Қолайсыз жерлердің қойлар мен ешкiлердiң сүтiн тамаққа қайнатқаннан кейiн немесе сүт өнiмдерiн тікелей шаруашылық жүргізуші субъектіде қайта өңдегеннен кейiн, және кейіннен шаруашылық жүргізуші субъектіде ғана пайдалануға рұқсат етедi.
309. Қойлар мен ешкілердің контагиозды эктимасы ауруымен ауыратын жануарларды оқшаулайды және емдеу жүргiзедi.
310. Өлген және контагиозды эктимасы ауруының клиникалық белгiлерi бар, жануарларды шарасыздан өлтірген өлекселерiн жояды.
311. Әкімшілік-аумақтық бірліктің қойлар мен ешкiлердiң контагиозды эктимасы бойынша қолайсыз жануарларын қырқу қолайлы отарларды қырққаннан кейін соңғы кезекте жүргізеді. Қырқу орындарын, сондай-ақ қырқу құралдарын жұмыс аяқтағаннан кейiн механикалық тазартудан және дезинфекциядан өткiзеді. Алынған жүн тығыз материалдан жасалған ыдыста шаруашылық жүргізуші субъектіден тек қайта өңдеу кәсiпорынға шығарады.

312. Ограничительные мероприятия снимают с неблагополучного пункта через 30 календарных дней после последнего случая выявления и выздоровления больного животного и выздоровления больного животного и проведения заключительной дезинфекции.
Глава 29. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по копытной гнили овец и коз
Сноска. Заголовок главы 29 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
профилактике копытной гнили овец и коз, осуществляемые на
территории ветеринарно-санитарного благополучия
313. С целью предупреждения заболевания физические и юридические лица проводят общее ветеринарное обследование животных при вывозе (выводе) за пределы территории ветеринарно-санитарного благополучия для племенных и пользовательных целей, до отправки и в период карантинирования вновь приобретенных животных.
314. Продажа животных, а также их вывоз (вывод) с данного пункта допускается при отрицательных результатах обследования животных и наличии соответствующей отметки в ветеринарном паспорте.
315. Комплектование отар в хозяйствующих субъектах необходимо проводить животными из пунктов благополучных по копытной гнили овец и коз.
316. Импортируемые животные подлежат карантинированию.
317. Экспортируемых животных исследуют в соответствии с ветеринарными требованиями и методами страны импортера.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
в эпизоотических очагах и неблагополучных по копытной гнили
овец и коз пунктах
318. На хозяйствующий субъект, в котором выявлен случай заболевания животных копытной гнилью овец и коз, устанавливают ограничительные мероприятия.
319. В неблагополучном по копытной гнили овец и коз хозяйствующем субъекте (населенном пункте) не допускаются:
1) ввоз (ввод) на территорию хозяйствующего субъекта и вывоз (вывод) за его пределы овец и коз;
2) перегруппировка овец и коз внутри хозяйствующего субъекта (населенного пункта), а также пастьба, водопой и содержание больных вместе со здоровыми овцами и козами.
320. Специалист в области ветеринарии, обслуживающий хозяйствующий субъект, составляет план ликвидации копытной гнили овец и коз и согласовывает его с главным государственным ветеринарно-санитарным инспектором, государственным ветеринарным врачом соответствующей административной территориальной единицы, отбирает и направляет в лабораторию патологический материал от больных животных для дифференциации копытной гнили от некробактериоза, эктимы овец, оспы и ящура.

312. Қолайсыз пункттен шектеуді соңғы ауру жануарды анықтаған немесе сауыққан жағдайынан кейін күнтізбелік 30 күннен соң және қорытынды дезинфекциялау жүргізілгеннен кейiн алады.
29-тарау. Қойлар мен ешкілер тұяқтарының шіруі бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 29-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақта жүзеге
асырылатын қойлар мен ешкiлер тұяғының шіруінің профилактикасы
бойынша жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
313. Аурудың алдын алу мақсатында жеке және заңды тұлғалар тұқымдық және пайдалану мақсаттары үшін жануарларды ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақтан тыс шығару (әкету) кезінде жөнелтуге дейін және жаңадан сатып алынған жануарларды карантиндеу кезеңiнде жалпы ветеринариялық тексеруден өткізеді.
314. Жануарларды сатуға, сондай-ақ оларды осы пункттен әкетуге (шығаруға) жануарларды тексеру нәтижелері теріс болған және ветеринариялық паспортта тиісті белгі болған кезде жол беріледі.
315. Шаруашылық жүргізуші субъектiлерде отарларды жинақтауды қойлар мен ешкiлердiң тұяғының шіруі бойынша қолайлы пункттерден шығатын жануарлармен жүргізу қажет.
316. Импортталатын жануарлар карантиндеуге жатады.
317. Экспортталатын жануарларды импорттаушы елдiң ветеринариялық талаптарына және әдiстерiне сәйкес зерттейдi.
2-параграф. Эпизоотиялық ошақтарында және
қойлар мен ешкiлердiң тұяғының шіруі бойынша қолайсыз
пункттерде жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
318. Жануарлардың қойлар мен ешкiлердiң тұяғының шіруі ауыру анықталған жағдайда шаруашылық жүргізуші субъектіге шектеу қойылады.
319. Қойлар мен ешкiлердiң тұяғының шіруі бойынша қолайсыз шаруашылық жүргізуші субъектiде (елді-мекенде):
1) шаруашылық жүргізуші субъектiнің аумағына қойлар мен ешкiлердi әкелуге (кіргізуге) және одан тыс әкетуге (шығаруға);
2) қойлар мен ешкiлердi шаруашылық жүргізуші субъектiнің (елді-мекеннің) iшiнде қайта топтастыруға, сондай-ақ, ауру қойлар мен ешкiлердi сау қойлармен және ешкiлермен бірге бағуға, суғаруға және ұстауға жол берілмейді.
320. Шаруашылық жүргізуші субъектіге қызмет көрсететiн ветеринария саласындағы маманы қойлар мен ешкiлердiң тұяғының шіруін жою жоспарын жасайды және оны тиісті әкімшілік-аумақтық бiрлiктiң мемлекеттік ветеринариялық дәрігермен, бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторымен келіседі, тұяқтың шіруін қойлардың некробактериозынан, эктимасынан, шешектен және ауысылдан саралау үшін ауру жануарлардан алынған патологиялық материалды іріктейді және зертханаға жібереді.

321. В хозяйствующем субъекте, в котором выявлена копытная гниль овец и коз всех животных исследуют через каждые 10 календарных дней и выявленных больных животных изолируют.
322. Молоко от условно здоровых овец и коз употребляют в пищу после кипячения, а от больных уничтожают.
323. В неблагополучном пункте овец и коз с целью предотвращения от заражения копытной гнилью пропускают через ножную ванну.
324. Изолированных больных овец и коз лечат.
325. Ограничительные мероприятия с хозяйствующего субъекта снимают через один месяц с момента выздоровления последней больной овцы или козы или после убоя последней больной овцы или козы. Перед снятием ограничительных мероприятий проводят ветеринарную проверку копытец всех овец и коз и пропускают через ножную ванну. В помещениях проводят механическую очистку и дезинфицируют.
Глава 30. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по медленным инфекциям овец (скрепи, висна-маеди, аденоматоз)
Сноска. Заголовок главы 30 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
осуществляемых на территории ветеринарно-санитарного
благополучия
326. Комплектование отар животными из благополучных регионов.
327. Проведение карантинирования вновь поступивших животных.
328. Ветеринарно-санитарные мероприятия, проводимые владельцами овец и коз по недопущению медленных инфекций включают:
1) обеспечение выполнения ветеринарно-санитарных правил при размещении, кормлении и использовании овец и коз;
2) поддержание в надлежащем ветеринарно-санитарном состоянии пастбища и места водопоя;
3) обеспечение своевременного обезвреживания навоза и трупов павших животных;
4) регулярное проведение профилактической дезинфекции, дератизации, дезинсекции, дезакаризации;
5) обеспечение животноводческих ферм, помещений дезинфекционными барьерами (ковриками);
6) обеспечение ограждения территории животноводческих объектов;
7) извещение подразделения МИО, государственные ветеринарные организации, созданные местными исполнительными органами, органы государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора о:
вновь приобретенном (приобретенных) животном (животных), полученном приплоде, его (их) убое и реализации;
случаях падежа, одновременного заболевания нескольких животных или об их необычном поведении и до прибытия специалистов в области ветеринарии, государственных ветеринарно-санитарных инспекторов принять меры к изолированному содержанию животных при подозрении в заболевании;

321. Қойлар мен ешкiлердiң тұяғының шіруі пайда болған шаруашылық жүргізуші субъектiде барлық жануарлар әрбiр күнтізбелік 10 күн сайын зерттейді, анықталған ауру жануарларды оқшаулайды.
322. Шартты түрде сау қойлар мен ешкiлердiң сүті қайнатылғаннан кейін тамаққа қолданылады, ал ауру жануарлардан алынған сүт жойылады.
323. Қолайсыз пунктте тұяқтың шіруінің жұғуын болдырмау мақсатында қойлар мен ешкiлер аяқ ваннасынан өткiзіледi.
324. Оқшауланған ауру қойлар мен ешкiлерді емдейді.
325. Шаруашылық жүргізуші субъектіден шектеу соңғы ауру қойдың немесе ешкiнің сауығу сәтінен бастап немесе ауру қой немесе ешкi сойылғаннан кейін 1 ай өткен соң алынады. Шектеу алынар алдында барлық қойлар мен ешкiлердің тұяқшаларына ветеринариялық тексеру жүргізіліп, аяқ ваннасынан өткiзедi.
30-тарау. Қойлардың баяу инфекциялары (скрепи, висна-маеди, аденоматоз) бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 30-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақтарда
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
326. Отарды қолайлы өңірлердегі жануарлармен жинақтау.
327. Жаңадан әкелінген жануарларды карантиндеу.
328. Баяу инфекцияларға жол бермеу бойынша қой мен ешкі иелерi жүргiзетiн ветеринариялық-санитариялық іс-шаралар мыналарды қамтиды:
1) қойлар мен ешкiлерді орналастыру, азықтандыру және пайдалану кезінде ветеринариялық-санитариялық қағидалардың орындалуын қамтамасыз ету;
2) жайылымдар және суат орындарын тиісті ветеринариялық-санитариялық жағдайда ұстау;
3) қиды және өлген жануарлардың өлекселерін уақытында залалсыздандыру;
4) профилактикалық дезинфекция, дератизация, дезинсекция, дезакаризацияны тұрақты жүргiзу;
5) мал шаруашылығы фермаларын, қора-жайларын дезинфекциялық кедергілермен қамтамасыз ету;
6) мал шаруашылығы объектiлерiнiң аумақтарына қоршауды қамтамасыз ету;
7) ЖАО бөлімшелеріне, жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарға, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау органдарына:
жаңадан сатып алынған (сатып алынған) жануар (жануарлар), алынған төл, оның (олардың) сойылғаны және сатылғаны туралы;
бірнеше жануарлар өлген, бір мезгілде ауырған немесе олардың әдеттен тыс мінез-құлқы туралы жағдайлар және ветеринария саласындағы мамандар, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлар келгенге дейін ауруға күдікті болған жануарларды оқшаулап ұстау шараларын қабылдағаны туралы хабарлайды;

8) обеспечение идентификации сельскохозяйственных животных;
9) обособленное содержание вновь поступивших животных в течение 30 календарных дней с целью проведения диагностических исследований и ветеринарных обработок;
10) проведение заготовки кормов на территории, благополучной по инфекционным заболеваниям;
11) проведение термического обезвреживания столовых и боенских отходов;
12) недопущение контакта между животными благополучной и неблагополучной зон.
329. Специальные мероприятия, проводимые специалистами в области ветеринарии:
1) проведение ежегодного клинического осмотра животных;
2) проведение лечебно-профилактических обработок животных;
3) проведение плановых диагностических исследований животных.
Сноска. Пункт 329 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
проводимых в случае возникновения медленных инфекций овец
330. Владельцы животных осуществляют:
1) извещение подразделения МИО, государственные ветеринарные организации, созданные местными исполнительными органами, органы государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора о:
вновь приобретенном (приобретенных) животном (животных), полученном приплоде, его (их) убое и реализации;
случаях падежа, одновременного заболевания нескольких животных или об их необычном поведении и до прибытия специалистов в области ветеринарии, государственных ветеринарно-санитарных инспекторов принять меры к изолированному содержанию животных при подозрении в заболевании;
2) не допущение любого передвижения животных, в отношении которых установлено наличие заболевания, без ведома специалиста в области ветеринарии;
3) недопущение убоя животных для реализации без предубойного осмотра и после убойной ветеринарно-санитарной экспертизы туш и органов;
4) не допущение животных, посторонних лиц и транспорта на территорию неблагополучного пункта;
5) обеспечение обеззараживания навоза, трупов животных и других отходов от больных животных.
Сноска. Пункт 330 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8) барлық жануарлардың сәйкестендіруін қамтамасыз ету;
9) жаңадан әкелiнген жануарларды диагностикалық зерттеу және ветеринариялық өңдеу жүргiзу мақсатында күнтізбелік 30 күн ішінде оқшаулап ұстау;
10) инфекциялық ауруларға қолайлы аумақтарда азықтардың дайындығын жүргізу;
11) асхана және сою қалдықтарына термикалық залалсыздандыру жүргізу;
12) қолайлы және қолайсыз аймақтардың жануарлары арасында байланысқа жол бермеу.
Ескерту. 328-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
329. Ветеринария саласындағы мамандар жүргізетін арнайы iс-шаралар:
1) жануарлардың жыл сайын клиникалық қарауды жүргiзу;
2) жануарларды емдеу-профилактикалық тазалауды жүргiзу;
3) жануарларды жоспарлы диагностикалық зерттеуді жүргiзу.
2-параграф. Қойлар мен ешкiлер арасында баяу инфекция пайда
болған жағдайда жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
330. Жануарлар иелерi мыналарды жүзеге асырады:
1) ЖАО бөлімшелеріне, жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарға, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау органдарына:
жаңадан сатып алынған (сатып алынған) жануар (жануарлар), алынған төл, оның (олардың) сойылғаны және сатылғаны туралы;
бірнеше жануарлар өлген, бір мезгілде ауырған немесе олардың әдеттен тыс мінез-құлқы туралы жағдайлар және ветеринария саласындағы мамандар, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлар келгенге дейін ауруға күдікті болған жануарларды оқшаулап ұстау шараларын қабылдағаны туралы хабарлайды;
2) бір уақытта бiрнеше жануар ауырған, өлген немесе олардың ерсі қылықтардың жағдайлары туралы ветеринария саласындағы мамандарға хабарлауды және ветеринария саласындағы мамандар келгенге дейiн ауруға күдiкті жануарларды оқшаулап ұстау жөнiнде шаралар қабылдауды;
3) ветеринария саласындағы маманың ескеруінсіз ауруы бар деп анықталған жануарды кез келген қозғалысына жол бермеу;
4) союдың алдында ветеринариялық қарауды жүргiзбей және сойылғаннан кейiн ұшалары мен мүшелерiне ветеринариялық-санитариялық сараптама жасамай сатуға арналған жануарларды союға жол бермеу;
5) қолайсыз пункттің аумағына жануарлардың, бөгде адамдар мен көлiктердiң кіруіне жол берілмейді;
6) жануарлардың қиын, өлексесiн және ауру жануарлардың басқа да қалдықтарын зарарсыздандырумен қамтамасыз ету.
Ескерту. 330-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

331. Специалисты в области ветеринарии осуществляют:
1) проведение клинического осмотра животных;
2) уничтожение всех больных и подозреваемых в заражении животных;
3) вынужденную дезинфекцию, дезинсекцию, дератизацию.
332. Снимают карантин после убоя всех больных и подозрительных по заболеванию животных и после проведения заключительных мероприятий.
Глава 31. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по оспе овец
Сноска. Заголовок главы 31 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий на
территории ветеринарно-санитарного благополучия
333. Для предупреждения возникновения оспы овец и ее распространения необходимо:
1) не допускать ввоза (ввода) в хозяйствующий субъект овец, также кормов и инвентаря из регионов неблагополучных по оспе овец;
2) всех поступивших в хозяйствующие субъекты овец карантинируют.
3) осуществлять систематическое ветеринарное наблюдение за состоянием овец;
4) закрепить за отарами постоянный обслуживающий персонал, а также пастбищными участками, местами поения и путями перегонов.
334. Все овцепоголовье хозяйствующих субъектов в угрожаемой по оспе овец зоне, включая поголовье, расположенное на территории районов, непосредственно граничащих с сопредельными странами, неблагополучными по указанному заболеванию, необходимо подвергать профилактической вакцинации против оспы согласно наставления вакцины.
335. Вакцинации подлежит овцепоголовье бывших неблагополучных пунктов в течение трех лет после ликвидации в них оспы овец.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
в неблагополучных пунктах по оспе овец
336. При установлении окончательного диагноза на территории хозяйствующего субъекта устанавливается карантин.
337. По условиям карантина не допускаются:
1) ввоз (ввод) в неблагополучные пункты, вывоз (вывод) из них всех видов животных;
2) заготовка в неблагополучном пункте и вывоз из него ранее заготовленной продукции и сырья животного происхождения;
3) перегруппировка животных внутри хозяйствующего субъекта, а также пастьба, водопой и содержание больных овец вместе со здоровыми животными всех видов;
4) доступ людей, не связанных с обслуживанием животных неблагополучных групп, в помещения и другие места содержания этих животных;
5) торговля животными, продукцией и сырьем животного происхождения, проведение выставок, ярмарок, базаров, а также других мероприятий, связанных со скоплением животных, людей, транспорта на карантинной территории;

331. Ветеринария саласындағы мамандар жүзеге асырады:
2) жануарлардың клиникалық қарауын;
3) барлық ауру және жұғу күдігі бар жануарларды жоюды;
4) лажысыз дезинфекция, дезинсекция, дератизация жүргiзуді.
332. Барлық ауру, ауруға күдiгi бар жануарларды сойған соң және қорытынды іс-шараларды жүргізгеннен кейін карантин алынады.
31-тарау. Қойлардың күл ауруы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 31-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақтарда
жүргізілетін профилактикасы бойынша жүргізілетін ветеринариялық
іс-шаралар тәртібі
333. Қойлардың күл ауруының пайда болуы мен оның таралуын алдын алу үшiн мыналар:
1) шаруашылық жүргізуші субъектiге қойдың күлі бойынша қолайсыз өңірлерден келген қойларды, азық пен құрал-саймандарды әкелуге (кiргiзуге) жол бермеу;
2) шаруашылық жүргізуші субъектiлерге келген барлық қойларды күнтізбелік 30 күн ішінде оқшаулап ұстау;
3) қойлардың жай-күйiне жүйелi түрде ветеринариялық қадағалауды жүзеге асыру;
4) отарларға, сондай-ақ жайылым учаскелерге, суару жерлерi мен айдау жолдарына тұрақты түрде қызмет көрсететiн персоналды бекiту қажет.
334. көрсетілген ауру бойынша қолайсыз шектес елдермен тікелей шекаралас аудандардың аумақтарында орналасқан бастарды қоса алғанда, қойдың күл ауруы бойынша қауiптi шаруашылық жүргізуші субъектілердің барлық қойларына жылына 2 рет күлге қарсы профилактикалық вакцина егу қажет.
335. Қойдың күл ауруы жойылған кейiнгi үш жыл ішінде бұрынғы қолайсыз пункттердегі қой бастарына вакцина егуге жатады.
2-параграф. Қойдың күлі бойынша қолайсыз пункттерде
жүргізілетін профилактикалық іс-шаралары
336. Түпкілікті диагнозды қойған кезде шаруашылық жүргізуші субъектiсiнiң аумағына карантин қойылады.
337. Карантиннiң шарттары бойынша мыналарға:
1) жануарлардың барлық түрлерiн қолайсыз пункттерге әкелуге (кіргізуге) және олардан әкетуге (шығаруға);
2) қолайсыз пунктте дайындауға және жануарлардан бұрын дайындалған өнімді және шикiзатты шығаруға;
3) шаруашылық жүргізуші субъектiсiнiң iшiнде жануарларды қайта топтастыруға, сондай-ақ ауру қойларды сау жануарлардың барлық түрлерiмен бiрге жаюға, суаруға және ұстауға;
4) қолайсыз топтардағы жануарларға қызмет көрсетумен байланысты емес адамдарға қора-жайларға және осындай жануарлары бар басқа орындарға кіруге;
5) карантин қойылған аймақта малдар мен мал өнiмдерiн сатуға, көрмелер, жәрмеңке, базар, сондай-ақ жануарлардың, адамдардың және көлiктердiң жиналуымен байланысты басқа да іс-шаралар жүргiзуге;

6) вывоз фуража (сено, солома и другие), с которыми соприкасались больные оспой овцы (в кошарах, на пастбищах, при уборке). Этот фураж скармливают на месте (в хозяйстве) невосприимчивым к оспе овец животным или больным и переболевшим оспой овцам;
7) использование овечьего молока и полученных из него продукции в необезвреженном виде. Молоко, полученное от овец в неблагополучном пункте, подлежит обезвреживанию на месте путем пастеризации при температуре 850 С в течение 30 минут или кипячением в течение 5 минут;
8) проезд автотранспорта через территорию неблагополучного пункта по оспе овец. В этих случаях для проезда транспорта к месту его назначения указываются объездные пути;
9) стрижка овец неблагополучных по оспе до снятия с них карантина.
338. Овец и ягнят, больных оспой, изолируют и подвергают лечению, клинически здоровых животных прививают против оспы.
339. Трупы овец, павших с клиническими признаками оспы, уничтожают путем сжигания. Снятие шкур и использование шерсти с таких трупов не допускается.
340. В неблагополучном пункте животноводческие помещения, оборудование, выгульные площадки, загоны и другие места, связанные с нахождением в них больных овец, дезинфицируют через каждые 5 календарных дней в течение всего срока карантина вплоть до проведения заключительной дезинфекции.
Навоз обеззараживают биотермическим способом.
341. По истечении 20 календарных дней после полного выздоровления, падежа или убоя последней больной оспой овцы с неблагополучного пункта, снимают карантин.
Глава 32. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по энзоотическому (хламидиозному) аборту крупного рогатого скота, овец и коз
Сноска. Заголовок главы 32 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по профилактике энзоотического (хламидиозного) аборта крупного рогатого скота, овец и коз
Сноска. Заголовок параграфа 1 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 13.08.2021 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
342. Для предупреждения заболевания крупного рогатого скота, овец и коз хламидиозным абортом необходимо:
1) карантинировать вновь поступающих в хозяйствующий субъект животных;
2) поддерживать в надлежащем ветеринарно-санитарном состоянии помещения, пастбища, места водопоя;
3) обеспечивать их полноценными кормами;

6) қойдың күл ауруымен ауыратын жануарлармен жанасқан жем-шөпті (пiшен, сабан және тағы да басқа) шығаруға. Ол жем-шөптi сол жерде (шаруашылықта) күл ауруына бейiм емес жануарларға немесе ауру және қойдың күлімен ауырып жазылған қойларды азықтандырады;
7) қойдан алынған сүттi және одан алынатын өнiмдердi залалсыздандырылмаған күйiнде пайдалануға. Қолайсыз пункттегі қойдан алынған сүт сол жерде 850С температурада 30 минут пастерлеу жолымен немесе 5 минут қайнату арқылы залалсыздандыруға жатады;
8) қойдың күл ауруына қолайсыз пункттiң аумағы арқылы автокөлiктiң жүруiне. Бұндай жағдайда көлiктiң белгiленген жерiне жету үшiн айналма жолдары көрсетiлуі қажет;
9) карантин алынғанға дейiн күл ауруына қолайсыз қойларды қырқуға жол берілмейді.
338. Күл ауруымен қойлар мен қозыларды оқшаулайды және емдейдi, клиникалық сау малдарға күлге қарсы вакцина егедi.
339. Күлдiң клиникалық белгiлерiмен өлген қойлардың өлекселерiн өртеу арқылы жояды. Ондай өлекселердiң терiлерiн сылып алуға және пайдалануға жол берілмейді.
340. Қолайсыз пункттегі мал шаруашылығының қора-жайларын, жабдықтарды, серуендету алаңдарын, қоршауларды және ауру қойлар болған басқа да орындарды барлық карантиннiң мерзiмi кезiнде қорытынды дезинфекция жүргiзiлгенге дейiн әр күнтізбелік 5 күн сайын дезинфекциялайды.
Қиды биотермиялық әдiспен зарарсыздандырады.
341. Қолайсыз пунктте соңғы күл ауруымен ауырып сауыққан, өлген немесе сойылғаннан кейiн күнтізбелік 20 күн өткен соң карантин алынады.
32-тарау. Ірі қара малдар, қойлар мен ешкілердің энзоотиялық (хламидиоздық) түсік тастауы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 32-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ірі қара малдың, қой мен ешкінің энзоотиялық (хламидиоздық) түсігінің профилактикасы жөніндегі ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 1-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 13.08.2021 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
342. Ірі қара малдың, қойлар мен ешкілердің хламидиозды іш тастауымен ауыруының алдын алу үшін:
1) шаруашылық жүргізуші субъектіге жаңадан келіп түскен жануарларды карантиндеу;
2) қора-жайлардың, жайылымдардың, суат орындарының тиісті ветеринариялық-санитариялық жай-күйде ұсталынуы;
3) олардың толыққанды азықпен қамтамасыз етілуі;

4) закрепить за отарами пастбища и места поения.
Сноска. В пункт 342 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 13.08.2021 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
343. Племенной крупный рогатый скот, овцы и козы подвергаются серологическому исследованию в хозяйствах через каждые 6 месяцев с учетом требований Правил планирования.
Сноска. Пункт 343 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 13.08.2021 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
344. Отелы и окоты проводить в отдельных помещениях, разделенных на изолированные секции (клетки).
Сноска. В пункт 344 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 13.08.2021 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
ликвидации энзоотического (хламидиозного) аборта овец
345. При установлении диагноза на энзоотический (хламидиозный) аборт крупного рогатого скота и овец хозяйствующий субъект объявляют неблагополучным и вводят ограничительные мероприятия.
Сноска. В пункт 345 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 13.08.2021 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
346. По условиям ограничительных мероприятий не допускают:
1) ввод и вывод из неблагополучного пункта поголовья крупного рогатого скота овец и коз, перегруппировку животных без ведома главного государственного ветеринарного инспектора района;
2) вывоз сырой продукции овцеводства, козоводства и кормов всех видов, с которыми соприкасались больные животные;
3) проводить вольную случку овец и коз;
4) скармливать плотоядным и всеядным животным сырую продукцию, полученную от больных животных.
Сноска. В пункт 346 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 13.08.2021 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
347. Убой больных и подозрительных по заболеванию животных производят на убойных пунктах и площадках.
348. Быков и баранов (козлов) – производителей в неблагополучном пункте перед вакцинацией исследуют на хламидиоз. Животных давших положительную или сомнительную реакцию изолируют и исследуют повторно через 30 календарных дней. Если при повторном исследовании получен положительный или сомнительный результат, этих животных подвергают убою, а при отрицательном результате их вакцинируют. Вакцинированных быков, баранов (козлов) используют по назначению.

4) отарларға жайылымдар мен суару орындарын бекітілуі қажет.
Ескерту. 342-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 13.08.2021 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
343. Асыл тұқымды ірі қара мал, қойлар мен ешкілер шаруашылықтарда Жоспарлау қағидаларының талаптары ескеріле отырып, әрбір 6 ай сайын серологиялық тексеруден өтеді.
Ескерту. 343-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 13.08.2021 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
344. Төлдеу мен қозылау оқшауланған секцияларға (торларға) бөлінген жеке үй-жайларда жүргізіледі.
Ескерту. 344-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 13.08.2021 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Қойдың энзоотиялық (хламидиоздық) iш тастауларын
жою бойынша жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
345. Ірі қара мал мен қойдың энзоотиялық (хламидиоздық) іш тастауына диагноз қойылған кезде шаруашылық жүргізуші субъектіні саламатсыз деп жариялайды және шектеу іс-шараларын енгізеді.
Ескерту. 345-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 13.08.2021 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
346. Шектеу іс-шараларының шарттары бойынша:
1) ауданның бас мемлекеттік ветеринариялық инспекторының рұқсатынсыз ірі қара мал басын саламатсыз пунктке кіргізуге және шығаруға, жануарларды қайта топтастыруға;
2) ауру жануарлар жанасқан қой шаруашылығының, ешкі шаруашылығының шикі өнімін және азықтың барлық түрлерін әкетуге;
3) қой мен ешкілерді еркін шағылыстыруға;
4) ауру жануарлардан алынған шикі өнімді ет қоректі және көп қоректі жануарлармен азықтандыруға жол берілмейді.
Ескерту. 346-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 13.08.2021 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
347. Ауру және ауруға күдікті жануарларды союды пункттері мен алаңдарында жүргізеді.
348. Саламатсыз пунктте тұқымдық бұқалар мен қошқарларды (текелерді) егу алдында хламидиозға тексереді. Оң немесе күмәнді реакция берген жануарларды оқшаулайды және күнтізбелік 30 күннен кейін қайта зерттейді. Егер қайта зерттеу кезінде оң немесе күмәнді нәтиже алынса, бұл жануарларды союға жібереді, ал теріс нәтиже берілсе оларды вакциналайды. Вакциналанған бұқаларды, қошқарларды (текелерді) мақсаты бойынша пайдаланады.

Сноска. В пункт 348 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 13.08.2021 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
349. Молоко от нормально отелившихся крупнорогатого скота и нормально окотившихся овец (коз) из неблагополучных отар используют в пищу в кипяченом или молочнокислом виде.
Сноска. В пункт 349 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 13.08.2021 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
350. Проводят дезинфекцию животноводческих помещений, инвентаря, предметов ухода, специальной одежды, специальной обуви.
351. Абортированные плоды, плодовые оболочки, последы и трупы крупного рогатого скота, телят и овец, коз, ягнят, козлят подлежат уничтожению.
352. Стрижку животных неблагополучной по энзоотическому (хламидиозному) аборту отары (группы) проводят в последнюю очередь после стрижки овец и коз благополучных отар.
353. Места стрижки, инвентарь, а также стригальный инструмент по окончании работы подвергают очистке и дезинфекции. Полученную шерсть из хозяйствующего субъекта вывозят на предприятия переработки.
354. Ограничения с неблагополучного по энзоотическому (хламидиозному) аборту овец пункта снимают через 30 календарных дней после последнего случая убоя животных и проведения заключительных мероприятий.
Глава 33. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по гриппу лошадей
Сноска. Заголовок главы 33 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
профилактике заболевания лошадей гриппом, осуществляемые на
территории ветеринарно-санитарного благополучия
355. С целью профилактики гриппа лошадей, физические и юридические лица, в собственности которых имеются лошади, проводят следующие мероприятия:
1) ежегодно предоставляют их специалистам в области ветеринарии для профилактических прививок против гриппа;
2) не допускают ввод (ввоз) в благополучный хозяйствующий субъект больных и подозрительных по заболеванию гриппом лошадей;
3) всех вновь поступающих лошадей карантинируют.
356. Импортируемые животные подлежат вакцинации против гриппа лошадей максимум за восемь и минимум за две недели до отправки.

Ескерту. 348-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 13.08.2021 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
349. Саламатсыз отарлардан қалыпты төлдеген ірі қара мал мен қалыпты қозылаған қойлардың (ешкілердің) сүтін тамаққа қайнатылған немесе сүт қышқылы түрінде пайдаланады.
Ескерту. 349-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 13.08.2021 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
350. Қоражайларды, керек-жарақтарды, күтіп-бағу заттарын, киім-кешектерді, аяқ киімдерді дезинфекциялайды.
351. Түсік тасталған төлді, төлдік қабықшалар, қойлардың, ешкілердің, қозылардың, лақтардың жолдастары және өлекселері жойылады.
352. Энзоотиялық (хламидиоздық) iш тастау бойынша қолайсыз отарлардың (топтардың) жануарларды, аурудан қолайлы отарлардың қойлары мен ешкілерін қырққаннан кейін соңғы кезекте қырқады.
353. Қырықтық орны, керек-жарақтары, сондай-ақ, қырықтық құралдары жұмыс аяқталғаннан кейін тазартылады және дезинфекцияланады. Шаруашылық жүргізуші субъектісінен алынған жүнді қайта өңдеу кәсіпорындарына жібереді.
354. Қойлардың энзоотиялық (хламидиоздық) іш тастауы бойынша қолайсыз пункттен шектеу соңғы жануарлар сойылғаннан және қорытынды іс-шаралар өткізілгеннен кейiн күнтізбелік 30 күннен соң алынады.
33-тарау. Жылқы тұмауы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 33-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақта жүзеге
асырылатын жылқылардың тұмау ауруының профилактикасы бойынша
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
355. Жылқы тұмауының алдын алу мақсатында меншігінде жылқылары бар жеке және заңды тұлғалар мынандай іс-шараларды өткізеді:
1) тұмауға қарсы профилактикалық екпелер жасау үшін оларды жыл сайын ветеринария мамандарына көрсетеді;
2) қолайлы шаруашылық жүргізуші субъектiге жылқы тұмауымен ауыратын және ауру күдігі бар жануарларды кіргізуге (әкелуге) жол берілмейді;
3) барлық жаңа әкелінген жылқыларды карантиндеуде ұстайды.
356. Импортталатын жылқыларға жөнелтуге дейін ең көбі сегіз және ең азы екі апта ішінде жылқы тұмауына қарсы вакцина егілуге тиіс.

Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий в эпизоотических очагах и неблагополучных по гриппу лошадей пунктах
357. На неблагополучный пункт, где выявлен случай заболевания животных гриппом лошадей, устанавливают карантин.
358. По условиям карантина не допускаются:
1) ввод (ввоз) на территорию хозяйствующего субъекта и вывод (вывоз) за ее пределы лошадей;
2) перегруппировка лошадей внутри хозяйствующего субъекта (за исключением вывода больных животных в изолятор), а также пастьба, водопой и содержание больных вместе со здоровыми лошадьми.
359. Больных и подозрительных животных по заболеванию гриппом лошадей изолируют и подвергают симптоматическому лечению.
360. Помещения, где содержались больные и подозрительные по заболеванию животные, дезинфицируют через каждые 10 календарных дней до снятия карантина.
361. Навоз и подстилку обеззараживают биотермическим методом. Трупы павших животных утилизируют.
362. Клинически здоровых лошадей вакцинируют.
363. Карантин с неблагополучного пункта снимают через 15 календарных дней после последнего случая заболевания животных гриппом лошадей и проведения заключительных мероприятий.
Глава 34. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по инфекционной анемие лошадей
Сноска. Заголовок главы 34 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
профилактике инфекционной анемии лошадей, осуществляемые на
территории ветеринарно-санитарного благополучия
364. С целью предупреждения заболевания однокопытных животных инфекционной анемией физические и юридические лица, в собственности которых имеются животные, предоставляют специалистам в области ветеринарным животных для диагностических обследований на инфекционную анемию. Обследования животных проводят в случаях:
1) вывода (вывоза) для племенных и пользовательных целей за пределы административно-территориальной единицы (не более чем за 30 календарных дней до отправки);
2) карантинирования вновь приобретенных животных;
3) поступления животных на предприятия биологической промышленности в качестве продуцентов (двукратно с интервалом
30 календарных дней, в дальнейшем 2 раза в год).
365. Комплектование животных хозяйствующих субъектов необходимо проводить животными из пунктов, благополучных по инфекционной анемии лошадей.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
в эпизоотических очагах и неблагополучных по инфекционной
анемии лошадей пунктах

2-параграф. Эпизоотия ошақтарында және жылқы тұмауы бойынша
қолайсыз пункттерде жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар
тәртібі
357. Жануарлардың жылқы тұмауымен ауыру жағдайы анықталған қолайсыз пунктке карантин белгіленеді.
358. Карантин шарттары бойынша:
1) шаруашылық жүргізуші субъектiнің аумағына жылқыларды кіргізуге (әкелуге) және оның шеңберінен тыс шығаруға (әкетуге);
2) жылқыларды шаруашылық жүргізуші субъектiнің iшiнде қайта топтастыруға (ауру жануарларды оқшауланған жерге шығаруды қоспағанда), сондай-ақ, ауру жануарларды сау жануарлармен бірге бағуға, суғаруға және ұстауға рұқсат етілмейді.
359. Жылқы тұмауымен ауыратын және ауру күдігі бар жануарлар оқшауланып, симптомдық емдеуге түседі.
360. Ауру және ауру күдігі бар жануарлар ұсталған қоражайлар карантин тоқтатылғанға дейін әрбір күнтізбелік 10 күн сайын дезинфекцияланады.
361. Қи және төсем биотермиялық әдіспен зарарсыздандырылады. Өлген жануарлардың өлекселері өртеледі.
362. Клиникалық сау жылқыларға вакцина егіледі.
363. Қолайсыз пункттен карантин жануарлардың жылқы тұмауымен соңғы ауыру жағдайынан және қорытынды іс-шаралар өткізілгеннен кейін күнтізбелік 15 күн өткен соң алынады.
34-тарау. Жылқылардың жұқпалы анемиясы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 34-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақта жүзеге
асырылатын жылқылардың жұқпалы анемиясын сауықтыру бойынша
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
364. Тақ тұяқты жануарлардың инфекциялық анемиямен ауруының алдын алу мақсатында, меншігінде жануарлары бар жеке және заңды тұлғалар инфекциялық анемияға диагностикалық тексеру үшін жануарларды ветеринария мамандарына көрсетеді. Жануарларды тексеру мынадай жағдайларда жүргізіледі:
1) асыл тұқымдық және пайдалану мақсаттары үшін әкімшілік-аумақтық бірліктің шеңберінен тыс шығару (әкету) (жөнелтуге дейін күнтізбелік 30 күннен аспайды);
2) жаңадан сатып алынған жануарларды карантиндеу;
3) жануарлардың биологиялық өнеркәсіп кәсіпорындарына продуцент ретінде түсуі (арасына күнтізбелік 30 күн салып екі мәрте, одан әрі жылына 2 рет).
365. Шаруашылық жүргізуші субъектілердің жануарларын жинақтауды жылқылардың жұқпалы анемиясы бойынша қолайлы пункттердегі жануарлармен жүргізу қажет.
2-параграф. Эпизоотия ошақтарында және жылқылардың
жұқпалы анемиясы бойынша қолайсыз пункттерде жүргізілетін
ветеринариялық іс-шаралар тәртібі

366. На неблагополучный пункт, где выявлен случай заболевания животных инфекционной анемией лошадей, устанавливают карантин.
367. По условиям карантина не допускаются:
1) ввод (ввоз) на территорию хозяйствующего субъекта и вывод (вывоз) за его пределы животных;
2) перегруппировка восприимчивых животных внутри хозяйствующего субъекта, а также пастьба, водопой и содержание больных животных вместе со здоровыми животными;
3) реализация полученных от животных сывороточных препаратов без их обеззараживания от вируса инфекционной анемии;
4) вывоз и продажа кумыса от животных, принадлежащих физическим и юридическим лицам, из пункта, находящегося в карантине.
368. Все поголовье животных неблагополучного пункта подвергаются клиническому осмотру и исследуются на инфекционную анемию методом реакции диффузной преципитации.
369. Животных, клинически больных инфекционной анемией, изолируют и направляют на техническую утилизацию.
370. Помещения, где содержались больные животные, дезинфицируют через каждые 15 календарных дней до снятия карантина.
Навоз обеззараживают биотермическим методом.
371. Животных, реагирующих положительно или сомнительно дважды с интервалом в 7-10 календарных дней при серологическом исследовании на инфекционную анемию и не имеющих клинических признаков болезни (повышенную температуру тела, отеки, истощение), подвергают убою на санитарной бойне. Мясо, признанное годным в пищу, направляют на обеззараживание проваркой или для изготовления консервов. Голову, кости, внутренности, шкуры утилизируют.
372. В неблагополучном пункте животных, отрицательно реагировавших при исследовании методом реакции диффузной преципитации на инфекционную анемию, вновь исследуют этим методом с интервалом 30 календарных дней до получения двукратного отрицательного результата по группе.
373. Жеребят, полученных от положительно реагирующих при серологическом исследовании кобылиц, проверяют на инфекционную анемию двукратно с интервалом 30 календарных дней реакцией диффузной преципитации. При отрицательных результатах двукратного исследования их считают здоровыми.
374. Животные, реагирующие сомнительно при первом или втором исследовании, подлежат повторному обследованию через 7-10 календарных дней. Положительно и дважды сомнительно реагировавшие животные подлежат убою.
375. Карантин с неблагополучного пункта снимают через 3 месяца после убоя больных и положительно реагирующих животных, а также получения двукратных, с интервалом 30 календарных дней, отрицательных результатов серологических исследований остального поголовья однокопытных животных и проведения заключительных мероприятий.

366. Жануарлардың жылқылардың жұқпалы анемиясымен ауыру жағдайы анықталған қолайсыз пунктке карантин белгіленеді.
367. Карантиннің шарттары бойынша:
1) шаруашылық жүргізуші субъектiнің аумағына жануарларды кіргізуге (әкелуге) және оның шеңберінен тыс шығаруға (әкетуге);
2) сезімтал жануарларды шаруашылық жүргізуші субъектiнің iшiнде қайта топтастыруға, сондай-ақ, ауру жануарларды сау жануарлармен бірге бағуға, суғаруға және ұстауға;
3) оларды жылқылардың жұқпалы анемиясы вирусынан зарарсыздандырмай жануарлардан алынатын қан-сарысу дәрі-дәрмектерін сатуға;
4) жеке және заңды тұлғаларға тиесілі жануарлардан алынған қымызды карантиндегі пункттен шығаруға және сатуға рұқсат етілмейді.
368. Қолайсыз пункт жануарларының барлық мал басы клиникалық тексеруге түседі және диффузиялық преципитациялау реакциясы әдісімен инфекциялық анемияға тексеріледі.
369. Инфекциялық анемиямен клиникалық ауыратын жануарлар оқшауланып, техникалық кәдеге жаратуға жіберіледі.
370. Ауру жануарлар ұсталған қоражайлар карантин тоқтатылғанға дейін әрбір күнтізбелік 15 күн сайын дезинфекцияланады.
Қи биотермиялық әдіспен зарарсыздандырылады.
371. Инфекциялық анемияға серологиялық тексеру кезінде араға күнтізбелік 7-10 күн салып екі мәрте оң немесе күдікті сезінетін және клиникалық ауру белгілері (дене температурасының көтерілуі, ісінуі, жүдеуі) жоқ жануарлар санитарлық қасапханада сойылады. Тамаққа жарамды ет пісіріліп зарарсыздандыруға немесе консервілер дайындау үшін жіберіледі. Басы, сүйектері, ішек-қарындары, терісі кәдеге жаратылады.
372. Қолайсыз пунктте диффузиялық преципитациялау реакциясы әдісімен инфекциялық анемияға тексеру кезінде теріс реакция берген жануарлар топ бойынша екі мәрте теріс реакция алуға дейін араға күнтізбелік 30 күн салып осы әдіспен қайта тексеріледі.
373. Серологиялық тексеру кезінде оң нәтиже берген биелерден туған құлындар диффузиялық преципитациялау реакциясымен араға күнтізбелік 30 күн салып екі мәрте инфекциялық анемияға тексеріледі. Екі мәрте тексерудің нәтижелері теріс болған кезде олар сау деп есептеледі.
374. Бірінші немесе екінші тексеру кезінде күмәнді нәтиже берген жануарлар күнтізбелік 7-10 күннен кейін қайтадан тексерілуге тиіс. Оң және екі мәрте күмәнді нәтиже берген жануарлар союға жатады.
375. Қолайсыз пункттен карантин ауру және оң нәтиже берген жануарлар сойылғаннан кейін, сондай-ақ, араға күнтізбелік 30 күн салып қалған тақ тұяқты жануарлардың мал басын cерологиялық тексерулердің теріс реакцияларын екі мәрте алғаннан және қорытынды іс-шаралар өткізілгеннен кейін 3 ай өткен соң алынады.

Глава 35. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по мыту лошадей
Сноска. Заголовок главы 35 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
профилактике мыта лошадей, осуществляемые на территории
ветеринарно-санитарного благополучия
376. С целью профилактики заболевания физические и юридические лица в собственности которых имеются животные, проводят следующие мероприятия:
1) предоставляют специалистам в области ветеринарии животных для ветеринарного осмотра;
2) организуют полноценное кормление животных;
3) содержат жеребят отдельно от взрослого поголовья;
4) завоз животных и приобретение фуража производят только из благополучных хозяйствующих субъектов;
5) всех вновь приобретенных животных карантинируют;
6) животных до 5-летнего возраста ежегодно предоставляют специалистам в области ветеринарии для вакцинации против мыта лошадей;
7) проводят профилактическую дезинфекцию помещений.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий в
эпизоотических очагах и неблагополучных по мыту лошадей пунктах
377. На неблагополучный пункт, где выявлен случай заболевания животных мытом лошадей, устанавливают ограничение.
378. По условиям ограничения не допускаются:
1) вывоз (вывод) животных и фуража из неблагополучного хозяйствующего субъекта;
2) перегруппировка животных внутри хозяйствующего субъекта;
3) допуск посторонних лиц на территорию хозяйствующего субъекта.
Больных животных изолируют и лечат.
379. Устанавливают ежедневный клинический осмотр с термометрией всего поголовья животных.
380. Навоз, подстилку, остатки кормов обеззараживают биотермическим методом.
381. Помещения, где стояли животные, очищают и дезинфицируют.
382. Ограничение с неблагополучного пункта снимают через 15 календарных дней после последнего случая заболевания животных мытом лошадей и проведения заключительных мероприятий.
Глава 36. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по ринопневмонии лошадей
Сноска. Заголовок главы 36 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
профилактике ринопневмонии лошадей, осуществляемые на
территории ветеринарно-санитарного благополучия
383. С целью предупреждения заболевания животных ринопневмонией лошадей, физические и юридические лица, в собственности которых имеются животные, предоставляют специалистам в области ветеринарным животных, для профилактического ветеринарного обследования.

35-тарау. Жылқылардың сақауы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 35-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақта
жылқылардың сақауының профилактикасы бойынша жүргізілетін
ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
376. Аурудың алдын алу мақсатында меншігінде жануарлары бар жеке және заңды тұлғалар мынадай іс-шараларды өткізеді:
1) ветеринарлық қарап тексеру үшін жануарларды ветеринария мамандарына көрсетеді;
2) жануарларды толыққанды азықтандыруды ұйымдастырады;
3) құлындарды үлкен мал басынан бөлек ұстайды;
4) жануарларды жеткізуді және жемшөпті сатып алуды тек қана қолайлы шаруашылық жүргізуші субъектілерден жүргізеді;
5) барлық жаңадан сатып алынған жануарларды карантиндеуде ұстайды;
6) 5 жасқа дейінгі жануарларды жылқылардың сақауына қарсы вакцина егу үшін жыл сайын ветеринария мамандарына көрсетеді;
7) қоражайларды профилактикалық дезинфекциялауды жүргізеді.
2-параграф. Эпизоотиялық ошақтарында және жылқылардың сақауы
бойынша қолайсыз пункттерде жүргізілетін ветеринариялық
іс-шаралар тәртібі
377. Жануарлардың жылқылардың сақауымен ауыру жағдайы анықталған қолайсыз пунктке шектеу қойылады.
378. Шектеудің шарттары бойынша:
1) қолайсыз шаруашылық жүргізуші субъектiнің аумағынан жануарларды және жемшөпті шығаруға (әкетуге);
2) жануарларды шаруашылық жүргізуші субъектiнің ішінде қайта топтастыруға;
3) шаруашылық жүргізуші субъектiнің аумағына бөгде адамдардың кіруіне жол берілмейді.
Ауру жануарларды оқшаулайды және емдейді.
379. Барлық мал басының термометриясымен күн сайынғы клиникалық тексеру белгіленеді.
380. Қи, төсем, азық қалдықтары биотермиялық әдіспен зарарсыздандырылады.
381. Жануарлар тұрған қора-жайлар тазаланады және дезинфекцияланады.
382. Қолайсыз пункттен шектеу жануарлардың жылқылардың сақауымен соңғы ауруы жағдайынан және қорытынды іс-шаралар жүргізілгеннен кейін күнтізбелік 15 күн өткен соң алынады.
36-тарау. Жылқы ринопневмониясы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 36-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақта жүзеге
асырылатын жылқы ринопневмониясы профилактикасы бойынша
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
383. Жануарлардың жылқы ринопневмониясымен ауруының алдын алу мақсатында меншігінде жануарлары бар жеке және заңды тұлғалар профилактикалық ветеринариялық тексеру үшін жануарларды ветеринария мамандарына көрсетеді.

384. Обследование животных проводят:
1) при выводе (вывозе) для племенных целей животных за пределы территории ветеринарно-санитарного благополучия (не более чем за 30 календарных дней до отправки);
2) в период профилактического карантинирования вновь приобретенных животных.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
по ринопневмонии лошадей пунктах
385. На неблагополучный пункт, где выявлен случай заболевания животных ринопневмонией, устанавливают ограничения.
386. В неблагополучном по ринопневмонии лошадей пункте не допускаются:
1) ввод (ввоз) на территорию хозяйствующего субъекта и вывод (вывоз) за его пределы животных;
2) перегруппировка животных внутри хозяйствующего субъекта, а также пастьба, водопой и содержание больных вместе со здоровыми животными;
3) передача спермы от животных-производителей в благополучные хозяйствующие субъекты.
387. Специалист в области ветеринарии устанавливает тщательное клиническое наблюдение за остальными животными хозяйствующего субъекта.
388. Специалист в области ветеринарии подвергает симптоматическому лечению абортировавших или ожеребившихся кобыл, приплод от которых погиб.
389. Специалист в области ветеринарии хозяйствующего субъекта проводит вакцинацию всего поголовья животных против ринопневмонии лошадей.
390. После каждого случая аборта конюшни дезинфицируются.
Абортированные плоды вместе с оболочкой сжигают.
Навоз, подстилку, остатки кормов обеззараживают биотермическим методом.
Туши, полученные от животных, больных или подозрительных по заболеванию ринопневмонией лошадей проваривают.
Кости и внутренние органы направляют на утилизацию.
Кожу дезинфицируют путем выдерживания их в течение 12 часов в растворе известкового молока (1 килограмм свежегашеной извести на 20 литров воды) с последующим обмыванием чистой водой и высушиванием.
391. Ограничение с неблагополучного пункта по ринопневмонии лошадей снимают, через два месяца после последнего случая аборта или рождения нежизнеспособного жеребенка, если нет животных во второй половине беременности и проведения комплекса заключительных мероприятий.
Глава 37. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по сапу лошадей
Сноска. Заголовок главы 37 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
профилактике сапа лошадей, осуществляемые на территории
ветеринарно-санитарного благополучия
392. В целях предотвращения заноса сапа лошадей на территорию ветеринарно-санитарного благополучия, допускается ввоз (ввод) только клинически здоровых и давших отрицательные результаты маллеинизации животных с благополучных территорий.

384. Жануарларға тексеру:
1) жануарларды тұқымдық мақсаттар үшін ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумағынан тыс шығару (әкету) кезінде;
2) қайта сатып алынған жануарларға карантиндеу кезеңінде жүргізіледі.
2-параграф. Эпизоотиялық ошақтарында және жылқы
ринопневмониясыбойынша қолайсыз пункттерде жүргізілетін
ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
385. Жануарлардың жылқы ринопневмониясымен ауыру жағдайы анықталған қолайсыз пунктке шектеу қойылады.
386. Жылқы ринопневмониясы бойынша қолайсыз пунктте:
1) шаруашылық жүргізуші субъектiнің аумағына жануарларды кіргізуге (әкелуге) және одан тыс шығаруға (әкетуге);
2) шаруашылық жүргізуші субъектiнің iшiнде жануарларды қайта топтастыруға, ауру жануарларды сау жануарлармен бірге бағуға, суғаруға және ұстауға;
3) аталық жануарлардан қолайлы шаруашылық жүргізуші субъектiлерге ұрық беруге жол берілмейдi.
387. Ветеринария саласындағы маманы шаруашылық жүргізуші субъектiнің қалған жануарларына мұқият клиникалық бақылауды белгілейді.
388. Ветеринария саласындағы маманы түсік тастаған немесе төлі өліп қалған құлындаған биелердi симптоматиялық емдеуге түсіреді.
389. Шаруашылық жүргізуші субъектiнің ветеринария саласындағы маманы барлық мал басына жылқының ринопневмониясына қарсы вакцина егуді жүргізеді.
390. Әрбiр түсік жағдайынан кейін ат қора дезинфекцияланады.
Тастанды төл қабығымен бiрге өртеледi.
Қи, төсем, азық қалдықтары биотермиялық әдiспен зарарсыздандырылады.
Жылқы ринопневмониясымен ауыратын немесе күдігі бар жануарлардан алынған ұша қайнатылады.
Сүйектер мен iшкi органдар жоюға жiберіледi.
Терiні оларды кейіннен таза сумен жуып және кептіре отырып, әк тұнбасы ерітіндісінде (1 килограмм жаңа өшірілген әк 20 литр суға) 12 сағат ұстау жолымен дезинфекцияланады.
391. Жылқылардың ринопневмониясы бойынша қолайсыз пункттен шектеу егер буаздықтың екінші жартысында жануарлар болмаса, соңғы түсік жағдайынан немесе тіршілікке қабілетсіз құлын туылғаннан және қорытынды iс-шаралар кешені жүргізілгеннен кейін екі айдан соң алынады.
37-тарау. Жылқылардың маңқасы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 37-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақта жүзеге
асырылатын жылқылардың маңқасын сауықтыру бойынша жүргізілетін
ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
392. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумаққа жылқылардың маңқасының әкелінуін болдырмау мақсатында, қолайлы аумақтардан тек қана клиникалық сау және маллеинизацияда теріс реакция берген жануарларды әкелуге (енгізуге) рұқсат етiледi.

393. Вновь приобретаемые животные содержатся в карантинировании и подвергаются маллеинизации и клиническому осмотру.
394. Во всех хозяйствующих субъектах ежегодно один раз в год проводят плановое аллергическое исследование животных на сап.
395. Лошади подвергаются клиническому осмотру и маллеинизации:
1) за две недели до передачи в другие хозяйствующие субъекты;
2) перед отправкой на выставки, спортивные состязания;
3) перед убоем на мясо.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
сапу лошадей пунктах
396. На неблагополучный пункт, где выявлен случай заболевания животных сапом лошадей, устанавливают карантин.
397. По условиям карантина не допускаются:
1) ввод (ввоз) на территорию хозяйствующего субъекта и вывод (вывоз) за его пределы животных;
2) прогон лошадей и проезд на них через территорию неблагополучного пункта;
3) перегруппировка животных внутри хозяйствующего субъекта, а также пастьба, водопой и содержание больных животных вместе со здоровыми животными;
4) убой на мясо, эксплуатация лошадей в кумысолечебницах, случка больных и подозрительных по заболеванию сапом животных.
398. Специалист в области ветеринарии хозяйствующего субъекта всех животных подвергает клиническому осмотру и маллеинизации.
399. По результатам обследования животных делят на четыре группы:
1) с явно выраженными клиническими признаками сапа лошадей;
2) имеющие неясные признаки и реагирующие на маллеин;
3) не имеющие клинические признаки, но положительно реагирующие на маллеин;
4) не имеющие клинические признаки и не реагирующие на маллеин.
400. Трупы животных, указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 407 настоящих Правил уничтожают путем сжигания без снятия шкуры и вскрытия.
401. Вскрытие трупов больных сапом животных и снятие с них шкур не допускается.
402. Животных, подозреваемых в заражении, через каждые
15 календарных дней исследуют методом маллеинизации до объявления пункта благополучным.
403. Выпас животных, подозреваемых в заражении сапом, разрешается в пределах территории данного хозяйствующего субъекта на обособленном месте.
404. Дезинфекцию помещений проводят через каждые 15 календарных дней (после каждой маллеинизации).
Навоз, подстилку и остатки корма обливают дезинфицирующим раствором и сжигают.
405. Все находящиеся в помещении предметы для ухода за лошадьми, сбрую, ведра и другие снаряжения дезинфицируют:

393. Қайта сатып алынған жануарлар күнтізбелік 30 күн ішінде оқшауланып ұсталады және маллеинизация мен клиникалық тексеруге ұшырайды.
394. Барлық шаруашылық жүргізуші субъектiлерде жыл сайын жылына бір рет жануарларды маңқаға жоспарлы аллергиялық тексеру жүргізіледі.
395. Жылқылар мына жағдайларда клиникалық және маллеи арқылы тексеріледі:
1) басқа шаруашылық жүргізуші субъектiлеріне беруге дейін екi апта бұрын;
2) көрмелерге, спорт жарыстарына жiберу алдында;
3) сою алдында.
2-параграф. Эпизоотиялық ошақтарында және жылқылардың маңқасы
бойынша қолайсыз пункттерде жүргізілетін ветеринариялық
іс-шаралар тәртібі
396. Жануарлардың жылқы маңқасымен ауыру жағдайы анықталған қолайсыз пунктке карантин белгіленеді.
397. Карантиннің шарттары бойынша:
1) шаруашылық жүргізуші субъектiнің аумағына жануарларды кіргізуге (әкелуге) және одан тыс шығаруға (әкетуге);
2) қолайсыз пункттiң аумағы арқылы жылқыларды айдауға және оларға мiніп өтуге;
3) шаруашылық жүргізуші субъектiнің iшiнде жануарларды қайта топтастыруға, ауру жануарларды сау жануарлармен бірге бағуға, суғаруға және ұстауға;
4) союға, жылқыларды қымызбен емдеу орындарында пайдалануға, ауру және маңқамен ауру күдігі бар жануарларды қаштыруға рұқсат етiлмейдi.
398. Шаруашылық жүргізуші субъектiнің ветеринария саласындағы маманы барлық жануарларды клиникалық тексеруге және маллеинизацияға түсіреді.
399. Тексеру нәтижелерi бойынша жануарларды төрт топқа бөледi:
1) жылқы маңқасының клиникалық белгiлерi анық байқалған жануарлар;
2) анық белгілері жоқ және маллеинизацияда сезінетін;
3) клиникалық белгiлерi жоқ, бiрақ маллеинизацияда оң әсер көрсететін жануарлар;
4) клиникалық белгiлерi жоқ және маллеинияға әсер көрсетпейтін жануарлар.
400. Осы Қағидалардың 16-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетiлген жануарлардың өлекселері терiсi сыпырылмай және ашылмай жағу жолымен жойылады.
401. Маңқамен ауырған жануарлардың өлекселерiн ашуға және олардың терісін сылып алуға жол берілмейді.
402. Ауру жұқтыру күдігі бар жануарлар әрбiр күнтізбелік 15 күн сайын пунктті қолайлы деп жарияланғанға дейін маллеинизациялау әдiсiмен зерттейдi.
403. Маңқаны жұқтыру күдігі бар жануарларды осы шаруашылық жүргізуші субъектiнің аумағы шегінде жекеленген жерде жаюға рұқсат етiледi.
404. Қора-жайларды дезинфекциялау әрбiр күнтізбелік 15 күн сайын (әрбір маллеинизациядан кейін) жүргізіледі.
Қиға, төсемге және азық қалдықтарына дезинфекциялық ерiтiндi құйып өртейдi.
405. Қора-жайдағы жылқыларды күтуге арналған барлық заттар, абзелдер, шелектер мен басқа да саймандар:

1) металлические предметы путем обжигания;
2) деревянные предметы, телеги, сани дезинфицируют.
3) кожаные части сбруи, сапоги, галоши протирают дезинфицирующим раствором.
4) халаты, полотенца обеззараживают кипячением в течение 30 минут;
5) личную одежду обслуживающего персонала дезинфицируют в пароформалиновой камере.
406. Карантин с неблагополучного пункта снимают через 45 календарных дней после последнего случая выявления больного сапом лошадей при условии получения трехкратных отрицательных результатов исследования всего восприимчивого поголовья методом глазной маллеинизации и проведения заключительной дезинфекции.
Глава 38. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по эпизоотическому лимфангиту лошадей
Сноска. Заголовок главы 38 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
профилактике эпизоотического лимфангита лошадей, осуществляемые
на территории ветеринарно-санитарного благополучия
407. Для предупреждения возникновения болезни постоянно следят за эпизоотическим состоянием территории и хозяйств поставщиков лошадей, предназначенных для воспроизводства. Вновь поступивших в хозяйство лошадей выдерживают в карантинирование, тщательно исследуют кожные и видимые слизистые оболочки. Особое внимание уделяют мерам по недопущению травматизации кожного покрова при эксплуатации лошадей.
408. Предупреждение возникновения эпизоотического лимфангита достигается соблюдением ветеринарно-санитарных правил по содержанию, уходу и использованию лошадей.
409. Помещения для лошадей, инвентарь и предметы ухода периодически дезинфицируются.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
в эпизоотических очагах и неблагополучных по эпизоотическому
лимфангиту лошадей пунктах
410. На неблагополучный пункт, где выявлен случай заболевания животных эпизоотическим лимфангитом лошадей, устанавливают карантин.
411. По условиям карантина в хозяйстве не допускается вывод, продажа и перемещение лошадей (ослов, мулов), ввод новых животных, выпас больных и подозрительных в заболевании животных, а также случка, кастрация жеребцов, использование молока от больных и подозрительных по заболеванию кобыл.
412. Животных больных эпизоотическим лимфангитом уничтожают бескровным методом. Трупы сжигают вместе с кожей.
413. Здоровых лошадей (ослов, мулов) неблагополучной фермы клинически исследуют через каждые 5 календарных дней. Их допускают на работы внутри хозяйства при условии исключения контакта с лошадьми благополучных ферм.

1) металл заттарды күйдiру жолымен дезинфекцияланады;
2) ағаш заттар, арбалар, шаналар дезинфекцияланады;
3) абзелдің былғары бөліктері, етiктер, кебiстер дезинфекциялық ерiтiндiсiмен сүртіледi;
4) халаттар, сүлгiлер 30 минут бойы қайнатылып зарарсыздандырылады;
5) қызмет көрсететін персоналдың жеке киімдері параформалинді камерада дезинфекцияланады.
406. Қолайсыз пункттегі карантин көзді маллеинизациялау әдісімен барлық сезімтал мал басын зерттеудің үш есе терiс нәтижелерін алу жағдайында маңқамен ауыратын жылқыларды соңғы анықтаудан кейін 45 күн өткен соң және қорытынды дезинфекция жүргiзгеннен кейін алынады.
38-тарау. Жылқылардың эпизоотиялық лимфангиті бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 38-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақта жүзеге
асырылатын жылқылардың эпизоотиялық лимфангитiне профилактика
бойынша жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
407. Аурудың пайда болуының алдын алу үшiн өсіруге арналған жылқыларды жеткізушілер аумағының және шаруашылықтарының эпизоотиялық жай-күйі тұрақты түрде бақыланып отырады. Шаруашылыққа қайтадан келіп түскен жылқылар карантиндеуде ұсталып, тері және көзге көрінетін шырышты қабыршақтары мұқият тексеріледі. Жылқыларды пайдалану кезінде терi жамылғысының жарақаттануына жол бермеу бойынша іс-шараларға ерекше назар аударылады.
408. Эпизоотиялық лимфангиттің пайда болуының алдын алуға жылқыларды ұстау, күтім жасау және пайдалану жөніндегі ветеринариялық-санитариялық қағидаларды сақтай отырып қол жеткiзiледi.
409. Жылқыларға арналған қора-жайлар, құрал-саймандар және күтім жасау заттары мерзімді түрде дезинфекцияланады.
2-параграф. Эпизоотиялық ошақтарында және жылқылардың
эпизоотиялық лимфангитi бойынша қолайсыз пункттерде
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
410. Жануарлардың жылқылардың эпизоотиялық лимфангитiмен ауыру жағдайы анықталған қолайсыз пунктке карантин белгіленеді.
411. Карантиннiң шарты бойынша шаруашылықта жылқыларды (есектерді, қашарларды) шығаруға, сатуға және көшіруге, жаңа жануарларды кіргізуге, ауру және ауру күдігі бар жануарларды жаюға, сондай-ақ, құлындарды қашыртуға, піштіруге, ауру және ауру күдігі бар биелерден алынған сүтті пайдалануға рұқсат етілмейді.
412. Эпизоотиялық лимфангитпен ауыратын жануарларды қан шықпайтын әдiспен жояды. Өлекселердi терiсiмен бiрге өртейдi.
413. Қолайсыз ферманың сау жылқыларын (есектері, қашарлары) әрбір күнтізбелік 5 күн сайын клиникалық тексеруден өткізеді. Оларды қолайлы фермалардың жылқыларымен байланысты болдырмау шартында шаруашылық ішіндегі жұмыстарға жібереді.

414. Конюшни и территорию вокруг них очищают и подвергают текущей дезинфекции через каждые 15 календарных дней.
415. Упряжь дезинфицируют парами формальдегида при температуре 60 о С в течение одного часа.
416. Навоз, подстилку и остатки корма от больных и подозрительных по заболеванию животных сжигают.
417. Карантин с неблагополучного пункта снимают через 3 месяца после уничтожения последнего больного животного, заключительного клинического осмотра лошадей, очистки и дезинфекции помещений.
Глава 39. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по атрофическому риниту свиней
Сноска. Заголовок главы 39 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
профилактике и ликвидация атрофического ринита свиней
418. Мероприятия по профилактике инфекционного атрофического ринита свиней, осуществляемые на территории ветеринарно-санитарного благополучия основаны на:
предупреждении заноса инфекции в хозяйствующий субъект, путем соблюдения общих ветеринарно-санитарных и зоогигиенических требований по содержанию и кормлению свиней;
комплектовании стада свиней из хозяйствующих субъектов, благополучных по инфекционному атрофическому риниту и подтверждено ветеринарными документами;
карантинирование вновь прибывших свиней;
соблюдении раздельного содержания свиней с учетом их возраста;
раздельном содержании свиноматок от других возрастных групп в период их опороса;
проведении весной и осенью механической очистки территорий и помещений свиноферм, с последующей дезинфекцией и биотермическим обеззараживанием навоза;
систематическом проведении дератизации и установлении дезинфекционных барьеров при входе в свинарники;
недопущении контакта со свиньями индивидуального сектора и со свиньями хозяйствующих субъектов, неблагополучных по инфекционному атрофическому риниту;
исключении посещения посторонними лицами помещений, где содержатся свиньи;
проведении клинического осмотра всего свинопоголовья специалистами в области ветеринарии;
ежедневном очищении и обмывании дезраствором предметов ухода за животными (лопаты, вилы, метлы);
установлении умывальников с мылом и полотенцем в каждом свинарнике и запрете выноса из них специальной одежды;
обязательном вскрытии носовой полости у трупов свиней, поступивших в ветеринарную лабораторию, и исследований на наличие изменений, характерных для инфекционного атрофического ринита.
419. При установлении диагноза на заболевание проводятся следующие мероприятия:
группы больных свиней, имеющих явные признаки заболевания, изолируют из общих свинарников и сдают на убой или ставят на откорм вне территории свинофермы;

414. Ат қоралар және олардың айналасындағы аумақты тазартады және әрбiр күнтізбелік 15 күн сайын дезинфекцияланады.
415. Абзелдерді бір сағат ішінде 60 С0 температурада формальдегид буымен дезинфекцияланады.
416. Ауру және ауру күдігі бар жануарлардың қиы, төсемі және азық қалдықтары жағылады.
417. Қолайсыз пункттен карантин соңғы ауру жануарды жоюдан, жылқыларды қорытынды клиникалық тексеруден, қора-жайларды тазалап, дезинфекциялаудан кейін 3 айдан соң алынады.
39-тарау. Шошқаның атрофиялық риниті бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 39-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Шошқаның атрофиялық ринитін профилактикалау және
жою бойынша жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
418. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақтарда жүзеге асырылатын шошқаның инфекциялық атрофиялық ринитін профилактикалау іс-шараларына негізделген:
шошқаларды ұстау және азықтандыру бойынша жалпы ветеринариялық-санитариялық және зоогигиеналық талаптарды сақтау арқылы шаруашылық жүргізуші субъектісіне инфекцияның әкелінуін алдын алуға;
ветеринариялық құжаттармен және инфекциялық атрофиялық риниті бойынша қолайлы шаруашылық жүргізуші субъектілерден шошқалардың табынын жинақтауға;
жаңа әкелiнген шошқаларды карантиндеуде ұстауға;
олардың жасын ескере отырып, шошқалардың бөлек ұстауын сақтауға;
аналық шошқаларды торайлау кезiнде басқа жас топтарынан бөлек ұстауға;
шошқа фермасының аумағына және қора-жайларына көктем мен күзде, кейiннен қиды дезинфекциялап және биотермиялық зарарсыздандыра отырып, механикалық тазалауды жүргізуге;
шошқа қорасының кiреберісіне дезинфекциялық кедергі және дератизация жүйелі орнатуға;
қолайсыз инфекциялық атрофиялық ринитi бойынша жеке сектордың және шаруашылық жүргізуші субъектінің шошқаларымен қатынасқа жол бермеуге;
шошқа тұрған қора-жайларға бөгде адамдардың кiруiн болдырмау;
ветеринария саласындағы мамандар барлық шошқа басына клиникалық қараудан өткiзу;
жануарларды күтіп-бағуда пайдаланылатын заттарды (күрек, айыр, сыпыртқы) күнделiктi тазалауға және дезерiтiндiмен жууға;
әрбір шошқа қорасына сабыны мен сүлгісі бар қолжуғыш орнатуға және арнайы киiмдi шығаруға жол берілмейді;
ветеринариялық зертханаға келіп түскен шошқа өлексесiнiң танау қуысын мiндеттi түрде ашу және инфекциялық атрофиялық ринитке тән өзгерiстердiң болуын зерттеуге негізделген.
419. Ауруға диагнозды белгілеген кезде мынадай іс-шаралар өткiзiледi:
аурудың анық белгiлерi бар ауру шошқалар тобын ортақ шошқа қораларынан оқшаулайды және союға тапсырады немесе шошқа фермасынан тыс аумағына семiртуге қояды;

группу условно здоровых свиней, среди которых были выделены больные, подвергают тщательному индивидуальному клиническому осмотру через каждые 5-6 календарных дней и всех выявленных больных изолируют и сдают на убой;
к группе здоровых свиней относят все остальное поголовье в свинарниках, где при клиническом осмотре не выявлено больных и подозрительных по заболеванию свиней и принимают меры по охране их от заражения.
420. При оздоровлении хозяйствующего субъекта предусмотривают:
1) создание групп из клинически здоровых свиноматок, имеющих три и больше опороса, и хряков в возрасте не моложе 2 лет, отобранных из благополучных свинарников, и размещение их до оздоровления хозяйства в отдельных изолированных, сухих, хорошо вентилируемых помещениях;
2) проведение очистки, необходимого ремонта, дезинфекции и дератизации свинарников и окружающей территории, где будут размещены эти группы;
3) вывод в летние лагеря клинически здоровых групп свиней с изолированным содержанием и закреплением отдельного персонала для ухода за этим поголовьем;
4) сдача неблагополучного поголовья свиней на убой с заменой его здоровым маточным поголовьем, выращенным из благополучных групп свиней, или завоз здорового поголовья из других хозяйств, благополучных по заболеванию свиней инфекционным атрофическим ринитом.
421. Хозяйствующий субъект, в котором установлено заболевание свиней инфекционным атрофическим ринитом объявляют неблагополучным по этому заболеванию и вводят ограничение.
422. По условиям ограничений не допускаются:
1) вывоз свиней в другие хозяйствующие субъекты для воспроизводства стада до полного оздоровления хозяйствующего субъекта;
2) вывоз клинически больных свиней для откорма в другие хозяйствующие субъекты.
423. Хозяйствующий субъект объявляют благополучным по инфекционному атрофическому риниту при отсутствии заболевания в течение одного года и получении здорового приплода поросят, благополучных в отношении инфекционного атрофического ринита при последних двух опоросах от основных свиноматок условно благополучных групп, а также после проведения заключительных ветеринарных мероприятий.
Глава 40. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по африканской чуме свиней
Сноска. Заголовок главы 40 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
профилактике и ликвидации африканской чумы свиней
424. В целях предотвращения заноса вируса африканской чумы свиней не допускается:

аурулары табылған шартты сау шошқаның тобын әрбір күнтізбелік 5-6 күннен кейін мұқият жеке клиникалық қараудан өткiзедi және барлық анықталған ауру шошқаларды оқшаулайды және союға тапсырады;
сау шошқаның тобына шошқа қорада қалған барлық шошқа бастарына клиникалық қарау кезінде ауру және ауру күдігі бар жануарлар анықталмаған және олардың жұқтырмаудан қорғау іс-шаралары қабылданған шошқа бастары жатады.
420. Шаруашылық жүргізуші субъектіні сауықтыру кезінде мыналар қарастырылады:
1) қолайлы шошқа қоралардан іріктелген үш және одан да көп торайлары бар клиникалық сау аналық шошқалар мен екi жастан асқан аталық шошқалардан топ құру және оларды шаруашылық сауықтырылғанша жеке оқшауланған, құрғақ, ауасы жақсы желдетілетін қора-жайларда орналастыру;
2) осы топтар тұратын шошқа қораларды және айналадағы ортаны тазалау, қажетті жөндеу жұмысын, дезинфекция және дератизация жүргізу;
3) оқшауланып ұсталатын клиникалық сау шошқа топтарын жазғы лагерге шығару және осы шошқа басын күту үшін жеке персоналды бекіту;
4) шошқаның қолайсыз бастарын шошқалардың қолайлы топтарда өсірілген сау аналық баспен ауыстыра отырып, союға тапсыру немесе шошқалардың инфекциялық атрофиялық ринит ауруынан қолайлы басқа шаруашылықтан сау бастарын әкелу.
421. Шошқаның инфекциялық атрофиялық ринит ауруы анықталған шаруашылық жүргізуші субъектіні осы ауру бойынша қолайсыз деп жариялайды және шектеу қояды.
422. Шектеу талаптары бойынша мыналарға:
1) шаруашылық жүргізуші субъектінің табынын көбейту үшін толық сауыққанша басқа шаруашылық жүргізуші субъектілерге шошқаларды шығаруға;
2) клиникалық ауру шошқаларды семiрту үшін басқа шаруашылық жүргізуші субъектілерге шығаруға рұқсат берiлмейдi.
423. Шаруашылық жүргізуші субъектіні бiр жыл iшiнде ауру болмаған кезде және шартты қолайлы топтардың негізгі аналық шошқалардан соңғы екi рет торайлану кезінде инфекциялық атрофикалық ринитке қолайлы сау торайлар алынған жағдайда, сондай-ақ қорытынды ветеринариялық іс-шаралар өткізгеннен кейін инфекциялық атрофиялық ринит бойынша қолайлы деп жариялайды.
40-тарау. Шошқаның африкалық обасы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 40-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Шошқаның африкалық обасын профилактикалау және
жою бойынша жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
424. Шошқаның африкалық обасы вирусының әкелінуiн алдын алу мақсатында мыналарға:

1) ввозить домашних и диких животных, продукции их убоя и корма всех видов из стран, неблагополучных по африканской чуме свиней;
2) владельцам транспортных средств, следующих в Республику Казахстан, доставлять на территорию Республики Казахстан животных и мясную продукцию (кроме консервов) для питания людей, закупленных в неблагополучных по африканской чуме свиней государствах;
3) выбрасывать с транспортных средств пищевые отходы и мусор в акваториях морских портов, в воздушном пространстве Республики Казахстан и по магистралям железных и шоссейных дорог. Сточные воды судов, прибывших из неблагополучных по африканской чуме свиней стран, подлежат обеззараживанию. Холодильные камеры и кладовые морских и речных судов, в которых находится пищевая (мясная) продукция подлежат опломбированию на весь период их стоянки в порту Республики Казахстан;
4) содержать свиней на территориях международных воздушных, морских, речных портов и пограничных железнодорожных станций.
425. Ветеринарно-санитарные инспектора ветеринарных контрольных постов совместно с государственными ветеринарно-санитарными инспекторами соответствующей административно-территориальной единицы осуществляют контроль за сбором и обеззараживанием мусора, пищевых и других отходов, выгруженных с морских и речных судов, самолетов, из вагонов-ресторанов, рефрижераторов и других средств транспорта, прибывших из иностранных государств, независимо от их благополучия по африканской чуме свиней. Эти отходы подлежат уничтожению путем сжигания в специально оборудованном месте вне городских свалок по согласованию с главным государственным ветеринарно-санитарным инспектором соответствующей административно-территориальной единицы и уполномоченным орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Сноска. Пункт 425 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 23.05.2019 № 206 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
426. Грузы, ручную кладь, принадлежащие пассажирам и членам экипажей, прибывающим из государств (не благополучных по африканской чуме свиней), а также международные почтовые отправления подвергаются досмотру государственными ветеринарно-санитарными инспекторами, осуществляющими государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор на ветеринарных контрольных постах, для принятия соответствующих мер.
Сноска. Пункт 426 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1) шошқаның африкалық обасы бойынша қолайсыз елдерден үй және жабайы жануарларды, оларды союдың өнiмдерiнiң және азықтың барлық түрін кіргізуге;
2) Қазақстан Республикасына бағытталған көлiк құралдарының иелерiне Қазақстан Республикасы аумағына шошқаның африкалық обасы бойынша қолайсыз мемлекеттерде сатып алынған жануарлар мен олардың тамаққа қолданылатын ет өнiмдерiн (консервiлерден басқа) жеткізуге;
3) Көлік құралдарынан Қазақстан Республикасының теңіз порттары акваторияларына, әуе кеңістігіне, темір және тас жол магистральдары бойынша тамақ қалдықтары мен қоқыстарды тастауға жол берілмейді. Шошқаның африкалық обасы бойынша қолайсыз елдерден келген кемедегi ағынды су зарарсыздандыруға жатады. Тамақ (ет) өнiмдерi бар сақтайтын тоңазытқыш камералары және теңiз, өзен кемелерiндегi қоймалары Қазақстан Республикасы портында барлық тоқтап тұру кезеңінде пломбалауға жатады;
4) шошқаларды халықаралық әуе, теңiз, өзен порттары және шекаралық темiржол станцияларының аумақтарында ұстауға жол берілмейді.
425. Ветеринариялық бақылау бекеттерінің мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлары тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторларымен бірлесіп, шошқалардың африкалық обасы бойынша саламаттылығына қарамастан, шет мемлекеттерден келген теңіз және өзен кемелерінен, ұшақтардан, вагон-мейрамханалардан, рефрижераторлардан және басқа да көлік құралдарынан түсірілген қоқыстың, тамақ және басқа да қалдықтардың жиналуына және залалсыздандырылуына бақылау жүргізеді. Бұл қалдықтар тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторымен және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша қаланың қоқыс тастайтын жерлерінен тыс арнайы жабдықталған орында өртеу арқылы жойылуы тиіс.
Ескерту. 425-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 23.05.2019 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
426. Мемлекеттерден (шошқаның африкалық обасы бойынша саламатсыз) келетін жолаушылар мен экипаж мүшелеріне тиесілі жүктерді, қол жүгін, сондай-ақ халықаралық почта жөнелтілімдерін тиісті шаралар қабылдау үшін ветеринариялық бақылау бекеттерінде мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлар тексеріп қарайды.
Ескерту. 426-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

427. При непосредственной угрозе заноса вируса болезни в Республику Казахстан, а также в случае возникновения эпизоотических очагов болезни на территории Республики Казахстан, местные исполнительные органы областей, районов (городов) создают в установленном порядке специальные комиссии по борьбе с африканской чумой свиней. В состав комиссии включают соответственно представителей местных исполнительных органов, участие которых необходимо для организации мероприятий по профилактике и ликвидации африканской чумы свиней.
Сноска. Пункт 427 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
428. При возникновении африканской чумы свиней на территории, граничащей с Республикой Казахстан, государственные ветеринарно-санитарные инспектора соответствующей административно-территориальной единицы организовывают широкое ознакомление населения пограничных районов, хозяйствующих субъектов и перерабатывающих предприятий, о возникшей опасности для свиноводства и принимают меры по предотвращению заноса вируса болезни на территорию Республики Казахстан.
429. При возникновении подозрения на заболевание африканской чумы свиней специалист в области ветеринарии хозяйствующего субъекта немедленно сообщает об этом главному государственному ветеринарно-санитарному инспектору соответствующей административно-территориальной единицы.
430. Главному государственному ветеринарно-санитарному инспектору соответствующей административно-территориальной единицы при получении извещения о подозрении на заболевание животных африканской чумой свиней необходимо немедленно прибыть на место для проведения эпизоотического обследования, отбора патологического материала, определения границы эпизоотического очага, неблагополучного пункта, возможных путей распространения болезни и принять следующие меры по недопущению распространения заболевания:
1) изоляция больных и подозрительных по заболеванию свиней в том же помещении, в котором они находились;
2) не допускать убой и реализацию животных всех видов (включая птицу), продукции их убоя (мяса, сала, шкур, пера, пуха);
3) не допускать выезд из населенного пункта, хозяйствующего субъекта, где обнаружено заболевание, въезд на их территорию любого вида транспортных средств, выход обслуживающего персонала из хозяйствующего субъекта без соответствующей санитарной обработки;
4) вывоз с территории хозяйствующего субъекта продукции и сырья животного происхождения, кормов и других перемещаемых (перевозимых) объектов;

427. Қазақстан Республикасына ауру вирусының әкеліну қаупі төнген кезде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында аурудың эпизоотиялық ошақтары туындаған жағдайда, облыстардың, аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдары белгіленген тәртіппен шошқаның африкалық обасына қарсы күрес жөніндегі арнайы комиссияларды құрады. Комиссия құрамына тиісінше жергілікті атқарушы органдардың өкілдері кіреді, олардың қатысуы шошқаның африкалық обасының алдын алу және жою бойынша іс-шараларды ұйымдастыру үшін қажет.
Ескерту. 427-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
428. Қазақстан Республикасымен шекаралас аумақта шошқаның африкалық обасы пайда болған кезде тиісті әкімшілік-аумақтық бірлігінің мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторлары шекаралас аудандардың, шаруашылық жүргізуші субъектілердің, қайта өңдеу кәсіпорындардың тұрғындарына шошқа шаруашылығы үшін туындаған қауіптер туралы кеңінен таныстыруды ұйымдастыруы және Қазақстан Республикасының аумағына аурудың вирусының әкелінуiн болдырмау бойынша іс-шараларды қабылдайды.
429. Шаруашылық жүргізуші субъектiсiндегі ветеринариялық маман шошқаның африкалық обасы ауруына күдiк пайда болған кезде ол туралы тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бас мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторына хабарлайды.
430. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бас мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторы шошқаның африкалық обасы ауруына жануарларда күдiгі туралы хабарлама алған кезде, эпизоотиялық тексеру, патологиялық материалдарды іріктеу жүргiзу үшін және эпизоотиялық ошақтың шекарасын, қолайсыз пунктті, аурудың таралу мүмкін жолдарын анықтауға тез арада сол жерге келуге және аурудың таралуын болдырмау бойынша мынадай іс-шараларды қабылдауы қажет:
1) ауру және ауру күдiгi бар шошқаларды олар болған қора-жайлардан оқшаулау;
2) жануарлардың (құстарды қоса алғанда) барлық түрлерін союға және ет өнiмдерiн (ет, май, терi, қауырсын, түбiт) сатуға жол бермеу;
3) ауру анықталған елдi-мекеннен, шаруашылық жүргізуші субъектіден шығуға және олардың аумақтарына көлік құралдарының кез-келген түрлеріне кіруге, шаруашылық жүргізуші субъектіден тиісті санитарлық өңдеусіз қызмет көрсету персоналына шығуға жол берілмейді;
4) шаруашылық жүргізуші субъектінің аумағынан жануарлардың өнімдерін және шикізаттарын, азықтарын және өткізілетін (тасымалданатын) объектілерді шығаруға;

5) немедленно сообщить о подозрении на заболевание африканской чумой свиней и принятых мерах местным исполнительным органам, уполномоченному государственному органу в области ветеринарии, главным государственным ветеринарно-санитарным инспекторам государственному ветеринарному врачу соседних районов для принятия соответствующих мер;
6) отобранный патологический материал направляют в ветеринарную лабораторию для исследования на африканскую чуму свиней с соблюдением установленного порядка отбора и пересылки патологического материала.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
ликвидации африканской чумы свиней в эпизоотическом очаге
431. Главный государственный ветеринарно-санитарный инспектор соответствующей административно-территориальной единицы после получения материалов об установлении диагноза на африканскую чуму свиней вносит представление в местный исполнительный орган об установлении карантина.
432. В соответствии с правилами деления территории на зоны, утвержденными уполномоченным органом в области ветеринарии, определяет границы эпизоотического очага и организует проведение в них необходимых мероприятий по профилактике и ликвидации болезни.
433. По условиям карантина не допускаются:
1) ввод и ввоз на территорию хозяйствующего субъекта, вывод и вывоз за ее пределы животных всех видов, в том числе птицы;
2) заготовку в них и вывоз с их территории продукции и сырья животного происхождения;
3) вывоз с их территории продукции растениеводства;
4) вход в хозяйствующий субъект посторонних лиц, въезд на его территорию транспортных средств и перегруппировку в хозяйствующем субъекте свинопоголовья;
5) торговлю животными, продукцией и сырьем животного происхождения на рынках и в других местах торговли, проведение сельскохозяйственных ярмарок, выставок (аукционов) и других общественных мероприятий, связанных со скоплением людей и животных.
Сноска. Пункт 433 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
434. Всех находящихся в эпизоотическом очаге свиней уничтожают бескровным методом. Трупы убитых и павших свиней, навоз, остатки кормов, тару и малоценный инвентарь, а также ветхие помещения, деревянные полы, кормушки, перегородки, изгороди сжигают на месте.
435. Проводят 3-х кратную дезинфекцию помещений, загонов и других мест, где содержались животные, в следующем порядке: первую – сразу после уничтожения животных, вторую – после снятия деревянных полов, перегородок, кормушек и проведения тщательной механической очистки, третью – перед снятием карантина. Одновременно с проведением первой дезинфекции проводят дезинсекцию, дезакаризацию и дератизацию.
Трупы грызунов, собранные после дератизации сжигают.

5) шошқаның африкалық обасы ауруына күдiк болған кезде тиісті іс-шаралар қабылдау үшін жергілікті атқарушы органдарға, ветеринария саласындағы уәкілетті мемлекеттік органға, көрші аудандардың бас мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторларына, мемлекеттік ветеринариялық дәрігерге қабылданған іс-шаралар туралы тез арада хабарлауға;
6) пысықталған патологиялық материалды ветеринариялық зертханаға патологиялық материалдарды іріктеу және қайта жіберудің белгiленген тәртiбін сақтай отырып, шошқаның африкалық обасын зерттеу үшін жiбередi.
2-параграф. Эпизоотиялық ошақта шошқаның африкалық обасын жою
бойынша жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
431. Шошқаның африкалық обасының диагнозын қою туралы материалдарды алғаннан кейін тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бірліктің бас мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторы жергiлiктi атқарушы органға карантинді белгілеу туралы ұсыныс енгізеді.
432. Ветеринария саласындағы уәкілеттік органмен бекітілген аумақтарды аймаққа бөлу қағидаларына сәйкес эпизоотиялық ошақтың шекарасын анықтайды және онда аурудың профилактикасы мен жою бойынша қажетті іс-шаралардың жүргізілуін ұйымдастырады.
433. Карантин шарттары бойынша:
1) жануарлардың барлық түрлерін, оның ішінде құстарды шаруашылық жүргізуші субъектінің аумағына әкелуге, одан тысқары жерлерге әкетуге;
2) жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты оларда дайындауға және олардың аумағынан шығаруға;
3) өсімдік шаруашылығы өнімдерін олардың аумағынан әкетуге;
4) шаруашылық жүргізуші субъектіге бөгде адамдардың кіруіне, оның аумағына көлік құралдарының кіруіне және шаруашылық жүргізуші субъектіде шошқа басын қайта топтастыруға;
5) базарларда және басқа да сауда орындарында жануарлармен, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатпен сауда жасауға, ауыл шаруашылығы жәрмеңкелерін, көрмелерді (аукциондарды) және адамдар мен жануарлар жиналатын басқа да қоғамдық іс-шараларды өткізуге жол берілмейді.
Ескерту. 433-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
434. Эпизоотиялық ошақтағы барлық шошқаларды қан шықпайтын әдiсiмен жояды. Өлген, сойылған шошқаның өлексесiн, қиды, азық қалдықтарын, ыдысты және арзан құнды құрал-жабдықтарды, сондай-ақ тозған қора-жайларды, ағаш едендердi, науаларды, қалқаларды сол жерде өртейдi.
435. Жануарлар ұсталған қора-жайларға, қоршаулар мен басқа орындарға мына тәртіпте 3 рет дезинфекцияны жүргізеді: бiрiншi - жануарларды жойғаннан кейiн бiрден жасайды; екiншi - ағаш едендердi, қалқаларды, науаларды алғаннан және тиянақты механикалық тазарту жүргізгеннен кейiн; үшiншi - карантиндi алардың алдында жасайды. Бiрiншi дезинфекцияны жүргізген кезде дезакаризация, дератизация, дезинсекция жасалады.
Дератизация жасағаннан кейiн жиналған кемiргiштердiң өлекселерін өртейдi.

436. Перед проведением механической очистки все помещения и имеющееся в них оборудование, загоны, убойные пункты и другие места, где находились животные подвергают дезинфекции.
437. Для текущей и заключительной дезинфекции животноводческих помещений, загонов, кормовых площадок, убойных пунктов, мясоперерабатывающих предприятий и других объектов применяют препараты, зарегистрированные в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
438. Дезинфекцию почвы помещений (после снятия деревянных полов), загонов, мест, где находились трупы животных, проводят путем равномерного посыпания сухой хлорной известью с содержанием не менее 25 процентов активного хлора из расчета 2 килограмма на 1 квадратный метр площади с последующим увлажнением из расчета не менее 10 литров воды на 1 квадратный метр. Через 24 часа слой почвы в 10-15 сантиметров снимают и закапывают в специально вырытую траншею на глубину не менее 2 метров. Поверхность почвы равномерно посыпают хлорной известью и увлажняют водой.
439. Навозную жижу в жижесборнике смешивают с сухой хлорной известью (с содержанием активного хлора не менее 25 процентов) из расчета 1,5 килограмма извести на 10 литров навозной жижи.
440. Навоз в навозохранилище посыпают с поверхности сухой хлорной известью из расчета 0,5 килограмм на 1 квадратный метр, затем перемещают в траншею и закапывают на глубину 1,5 метра.
441. Большое количество навоза оставляют для биологического обеззараживания сроком на 1 год. Для этого по краям навозохранилища посыпают сухой хлорной известью из расчета 2 килограмм на 1 квадратный метр. По всему периметру с внешней стороны навозохранилища устанавливают изгородь из колючей проволоки и роют канаву.
442. Транспортные средства и другую технику (бульдозеры, экскаваторы и другие) после тщательной промывки дезинфицируют в зоне эпизоотического очага на специально отведенной площадке, для чего используют одно из дезинфицирующих средств, зарегистрированных в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
443. Дезинфекционные барьеры, дезинфекционные коврики, дезинфекционные ванны заполняют одним из препаратов, зарегистрированных в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
444. В эпизоотическом очаге оборудуют душевые кабины и подвергают ежедневной санитарной обработке под гигиеническим душем всех без исключения работающих в нем лиц. При этом верхнюю одежду, белье, головные уборы, специальную одежду и обувь обеззараживают в пароформалиновой камере в течение 1 часа при температуре 57-600 С. После полного завершения работы в очаге использованную специальную одежду и специальную обувь сжигают.

436. Барлық қора-жайларға, құрал-жабдықтарға, қоршауларға, мал сою пункттерге және жануарлар тұрған басқа орындарға механикалық тазарту жүргізудің алдында дезинфекциялауға түседі.
437. Жануарлардың қора-жайларына, қоршауларға, азық алаңдарына, мал сою пункттерге, ет өңдеу кәсіпорындарға және басқа объектілерге ағымдағы және қорытынды дезинфекция жүргізу үшін Қазақстан Республикасының Ветеринариялық препараттарының мемлекеттік тізілімінде тіркелген препараттар қолданылады.
438. Жануарлардың өлекселерi болған қора-жайлардың жерлерiн (ағаш едендердi алғаннан кейiн), қораларды, орындарды дезинфекциялау жүргізеді. 24 сағат өткен соң жердiң 10-15 сантиметр қабатын қопарып алады және арнайы қазылған, тереңдiгi кемiнде 2 метр орға көмедi. Топырақ бетiне бiркелкi дезинфекция жүргізеді.
439. Нәжіс жинағыштағы қи бөкпесін дезинфекциялайды.
440. Жануарлардың қи қоймасындағы қиды дезинфекциялап араластырады, содан 1,5 метр тереңдiкке көмiп тастайды.
441. Қилардың көп мөлшерін биологиялық зарарсыздандыру үшін 1 жылға қалдырады. Ол үшiн, қи қойманың жиегiне 1 шаршы метрге 2 килограмм құрғақ хлорлы әк себеді. Қи қоймасының ішкі жағының периметрі бойынша тікенек сымдардан қоршау орнатады және ор қазады.
442. Көлiк құралдарды және басқа да техникаларды (бульдозерлер, экскаваторлар және басқалар) сол эпизоотиялық ошақтың аймағындағы арнайы бөлінген алаңда мұқият жуып болған соң, дезинфекциялайды, ол үшiн осы Қазақстан Республикасында және (немесе) Евразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттерде тіркелген дезинфекциялық заттардың бiреуiн қолданады.
443. Дезинфекциялық кедергілерді, дезтөсенiштердi, дезванналарды Қазақстан Республикасында және (немесе) Евразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттерде тіркелген препараттардың біреуімен толтырады.
444. Эпизоотиялық ошақты душ қабылдайтын кабиналармен жабдықтайды және онда жұмыс істейтін адамнан басқа, барлық мамандар күнде гигиеналық душта санитариялық өңдеуден өтедi. Бұл ретте, сыртқы, iшкi киiмдердi, бас киiмдердi, арнайы жұмыс киiмдердi және аяқ киiмдердi бу камерасында 57-600 С температурасымен 1 сағат ішінде зарарсыздандырады. Ошақтағы жұмыс толық аяқталғаннан кейiн пайдаланылған арнайы киiмдердi отқа жағады.

445. При температуре воздуха ниже нуля градусов перед дезинфекцией также проводят тщательную механическую очистку. Для этого поверхности дезинфицируемых объектов вначале орошают одним из дезинфицирующих растворов, а затем освобождают ото льда, снега, удаляют навоз и мусор.
Параграф 3. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
в буферной зоне
446. Главные государственные ветеринарно-санитарные инспектора соответствующей административно-территориальной единицы немедленно берут на учет всех свиней в хозяйствующем субъекте, населенном пункте, предупреждают письменно хозяйствующий субъект о недопущении продажи, перемещения, выпуска из помещений и убоя свиней.
447. В кратчайший срок главный государственный ветеринарно-санитарный инспектор государственному ветеринарному врачу соответствующей административно-территориальной единицы осуществляет изъятие у населения всех свиней в соответствии с Правилами обязательного изъятия и уничтожения животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющие опасность для здоровья животных и человека, либо их обязательного обезвреживания (обеззараживания) и переработки без изъятия утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении нормативных правовых актов в области ветеринарии" от 30 октября 2014 года № 7-1/559 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9891). Для перевозки животных оборудуют кузова транспортных средств таким образом, чтобы не допустить инфицирования внешней среды в пути следования.
448. Транспортные средства после выгрузки свиней подвергают механической очистке и дезинфекции в специально отведенных для этой цели местах. О проведенной санитарной обработке транспортного средства делают запись в журнале по учету этой работы.
449. Убой свиней в буферной зоне проводят с соблюдением настоящих Правил, исключающих возможность распространения вируса.
450. Мясо и другие продукции, полученные от убоя свиней, перерабатывают на вареные, варено-копченые сорта колбас или консервы.
451. При невозможности переработки мяса на указанные изделия его обеззараживают проваркой. Выработанная продукция используется в пределах неблагополучной территории.
452. Если при убое в туше обнаружены кровоизлияния или дегенеративные изменения в мышцах, внутренних органах и коже, туши со всеми внутренними органами уничтожают путем сжигания.
453. Устанавливаются круглосуточные охранно-карантинные полицейские посты на всех дорогах, ведущих из неблагополучных пунктов и эпизоотических очагов африканской чумы свиней в буферную зону, и на дорогах, ведущих к внешним границам буферной зоны и зоны наблюдения.

445. Ауаның температурасы төмен болған жағдайда дезинфекцияның алдында тиянақты механикалық тазарту жұмыстары жүргiзiледi. Ол үшiн дезинфекциялық объектілердің беті ең алдымен дезинфекция ерітіндісінің бiреуiмен суарады, сонан кейiн мұздан, қардан босатады да, қи мен қоқысты тазалайды.
3-параграф. Буферлік аймақта жүргізілетін ветеринариялық
іс-шаралар тәртібі
446.Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бас мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторы шаруашылық жүргізуші субъектідегi, елді-мекендегі барлық шошқаларды дереу есепке алады, шаруашылық жүргізуші субъектiге шошқаларды сатуға, ауыстыруға, қора-жайдан шығаруға, союға жол бермеу туралы жазбаша түрде ескертедi.
447. Жануарларға және адамдар денсаулығына ерекше қауіп төндіретін жануарлар, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттарды міндетті түрде алып қою және жою не оларды алып қоймай міндетті түрде залалсыздандыру (зарарсыздандыру) және қайта өңдеу ережесіне сәйкес, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 30 қазандағы № 7-1/559 бұрығымен қаулысымен бекітілген тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бас мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторы, мемлекеттік ветеринарлық дәрігер қысқа мерзiмде барлық шошқалардың алуды жүзеге асырады. Жануарларды тасымалдау кезiнде жүру жолында қоршаған ортаны вируспен ластамау үшiн тасымалдау көлiктерiнің шанағын жабдықтайды.
448. Шошқаларды түсiргеннен кейiн көлік құралдары арнайы оқшауланған орында механикалық тазартуға және дезинфекциялауға жатады. Көлiк құралына санитариялық өңдеудің жүргізілгені туралы бұл жұмысты есепке алу журналына жазады.
449. Буферлік аймақта шошқаларды союды вирустың таралу мүмкіндігін болдырмайтын осы Қағидаларды сақтай отырып жүргізеді.
450. Сойылған шошқадан алынған етті және оның өнiмдерiн пiсiрiлген немесе пiсiрiлiп-қақталған шұжықтар немесе консервілерге қайта өңдейдi
451. Еттердi көрсетiлген өнiмдерге қайта өңдеу мүмкiн емес болса, онда оларды пiсiру арқылы зарарсыздандырады. Өндiрiлген өнiм қолайсыз аумақтың шегінде пайдаланылады.
452. Егер ұшаны сойған кезде бұлшықеттерде, iшкi органдарында және теріде қанталау немесе дегенеративтiк өзгерiстер анықталса, онда оларды барлық ішкі органдарымен өртеу арқылы жояды.
453. Шошқаның африкалық обасына қолайсыз пункттерден және эпизоотиялық ошақтарынан буферлік аймаққа апаратын барлық жолдарға, буферлік аймақтың және қадағалау аймақтың сыртқы шекарасына апаратын жолдарға тәуліктік карантиндiк-күзеттiк полициялық бекеттері орнатылады.

454. Посты оборудуют шлагбаумами, дезинфекционные барьерами и будками для дежурных.
Параграф 4. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
в зоне наблюдения
455. Не допускают торговлю на рынках свиньями и продукциями свиноводства.
456. Проводят переучет всего свиного поголовья. Не допускают выпас свиней. Проводят иммунизацию против классической чумы и рожи свиней.
457. Усиливают государственный ветеринарный контроль и надзор за состоянием здоровья свиней в хозяйствующих субъектах всех категорий. Не допускают пересылку для исследования трупов свиней и патологического материала от них в ветеринарные лаборатории почтой. Допускается доставка материала нарочным с соблюдением соответствующих требований.
Параграф 5. Порядок снятия карантина и ограничений
458. Карантин с неблагополучного хозяйствующего субъекта по африканской чуме свиней снимают через 30 календарных дней.
459. На срок 12 месяцев после снятия карантина не допускается вывоз свиней, продукции и сырья, полученных от их убоя, за пределы неблагополучных районов, областей.
460. Гражданам не допускается продавать свиней на объектах внутренней торговли неблагополучных по африканской чуме свиней районах (городах), областях и хозяйствующих субъектах, а также закупать их у населения.
461. Отделениям связи неблагополучных по африканской чуме свиней районов, областей не допускается прием от граждан посылок с продукцией и сырьем животного происхождения.
462. Установленные ограничения для неблагополучных территорий в равной степени относятся к сопредельным административным территориальным единицам зоны наблюдения.
463. В течение срока действия ограничений на дорогах при выезде за пределы неблагополучных районов, областей необходимо функционирование карантинных постов.
464. Комплектование хозяйствующих субъектов поголовьем свиней в бывшем эпизоотическом очаге и буферной зоне разрешается через 12 месяцев после снятия карантина.
465. Комплектование поголовьем животных крупных свиноводческих комплексов разрешается через 12 месяцев после снятия карантина с согласия уполномоченного государственного органа в области ветеринарии. Размещение в таких помещениях животных других видов (включая птиц) разрешается после снятия карантина.
Глава 41. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по везикулярной болезни свиней

454. Бекеттердi шлагбауммен, дезтосқауылмен және кезекшiлерге арналған үйшiктермен жабдықтайды.
4-параграф. Бақылау аймағында жүргізілетін ветеринариялық
іс-шаралар тәртібі
455. Базарларда шошқалардың және олардың өнiмдерiнің саудасына жол берілмейді.
456. Шаруашылық жүргізуші субъектiдегi барлық шошқа бастарына қайта есепке алу жүргізіледі. Оларды жаюға жол берілмейді. Шошқаның классикалық обасына және шошқа тiлмесiне қарсы иммундау жұмыстары жүргізіледі.
457. Шаруашылық жүргізуші субъектiлерде барлық санаттағы шошқалардың денсаулығының жағдайына мемлекеттiк ветеринариялық бақылауды және қадағалауды күшейтедi. Ветеринариялық зертханаларға шошқалардың өлекселерiн және патологиялық материалдарды зерттеу үшін пошта арқылы қайта жiберуге жол берілмейді. Патологиялық материалдарды тиiстi талаптарды сақтай отырып қолма-қол жеткізуге ғана жол беріледі.
5-параграф. Карантиндi және шектеудi алу бойынша жүргізілетін
ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
458. Шаруашылық жүргізуші субъектідегі шошқаның африкалық обасы бойынша карантин күнтізбелік 30 күннен кейiн алынады.
459. Карантин алынғаннан кейiн 12 ай мерзіміне шошқаларды және оны сойғаннан кейін алынған өнiмдерi мен шикiзаттарын қолайсыз аудандардан, облыстардан тыс шығаруға жол берілмейді.
460. Шошқаның африкалық обасына қолайсыз аудандардың (қалалардың), облыстардың ішкі сауда объектілерінде және шаруашылық жүргізуші субъектiлерiнде шошқаны сатуға және тұрғындардан сатып алуға жол берілмейді.
461. Шошқаның африкалық обасына қолайсыз аудандардың, облыстардың байланыс бөлiмшелерiнде азаматтардан жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттары бар сәлемдемелердi қабылдауға жол берілмейді.
462. Шошқаның африкалық обасына қолайсыз аумақтар үшін белгіленген шектеулер қадағалау аймақтың шекаралас әкімшілік-аумақтық бірлікке де қатысты.
463. Карантиннің әрекет ету мерзімінде қолайсыз аудандардан, облыстардан тыс шығатын кезде жолдарда карантиндік бекеттер жұмыс атқаруы қажет.
464. Бұрынғы эпизоотиялық ошақтарында және буферлік аймақтарда карантин алынғаннан кейiн 12 айдан соң, шаруашылық жүргізуші субъектілерді шошқалармен жинақтауға рұқсат берiледi.
465. Ірі шошқа шаруашылығының кешеніне жануарлар басын жинақтау карантин алынғаннан кейiн 12 айдан соң, ветеринария саласындағы уәкiлеттi мемлекеттік органының рұқсатымен жол беріледі. Мұндай қора-жайларға жануарлардың (құстарды қоса алғанда) басқа түрлерін орналастыру карантин алынғаннан кейiн рұқсат берiледi.
41-тарау. Шошқаның везикулярлық ауруы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі

Сноска. Заголовок главы 41 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
предупреждению заноса заболевания везикулярной болезни свиней
466. В целях предупреждения заноса возбудителя не допускается:
1) ввозить свиней, продукции их убоя и свиные кожи из стран, неблагополучных по везикулярной болезни;
2) использовать в корм свиньям пищевые отходы, собранные в аэропортах, самолетах, поездах и на пароходах, обслуживающих международные линии;
3) содержать свиней на открытых выгульных площадках хозяйствующих субъектов в период массового перелета птиц.
467. Основой профилактики везикулярной болезни свиней является предотвращение заноса возбудителя болезни в благополучный хозяйствующий субъект и контроль за перемещением свинопоголовья в пределах хозяйствующего субъекта.
468. Для предупреждения заноса возбудителя везикулярной болезни свиней в хозяйствующие субъекты:
1) комплектуют хозяйствующие субъекты здоровыми животными из благополучных по везикулярной болезни свиней хозяйствующих субъектов;
2) поступающих в хозяйствующий субъект свиней подвергают карантинированию. В период карантина свиней подвергают серологическим исследованиям на везикулярную болезнь свиней.
469. При подозрении на заболевание везикулярной болезни свиней руководитель хозяйствующего субъекта и специалист в области ветеринарии, обслуживающий хозяйствующий субъект сообщают об этом государственному ветеринарному врачу, главному государственному ветеринарно-санитарному инспектору соответствующей административно-территориальной единицы, организовывают изоляцию больных и подозрительных по заболеванию животных, закрепляют за ними отдельный обслуживающий персонал.
Сноска. Пункт 469 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
470. Главный государственный ветеринарно-санитарный инспектор и государственный ветеринарный врач соответствующей административно-территориальной единицы, получивший сообщение о подозрении на заболевание везикулярной болезни свиней, необходимо немедленно прибыть на место, выяснить эпизоотическую обстановку, принять меры для уточнения диагноза и недопущения распространения болезни.
Сноска. Пункт 470 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 41-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Шошқаның везикулярлық ауруының әкелінуiнiң алдын
алу бойынша жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
466. Ауру қоздырғыштың әкелінуін алдын алу мақсатында мыналарға:
1) везикулярлық ауруға қолайсыз елдерден шошқаның терiсiн, шошқа өнiмдерiн және шошқаларды әкелуге;
2) халықаралық желілерге қызмет көрсететін әуежайлардан, ұшақтардан, пароходтардан, пойыздардан жиналған тамақ қалдықтарын шошқаларға азық ретiнде пайдалануға;
3) құстардың жаппай ұшу кезеңінде шаруашылық жүргізуші субъектiлердің ашық жайылым алаңдарда шошқаларды ұстауға жол берілмейді.
467. Шошқаның везикулярлық ауруының негізгі алдын алуы ауру қоздырғышының қолайлы шаруашылық жүргізуші субъектіге әкелінуін болдырмау және шаруашылық жүргізуші субъектінің шегінде шошқа басының өткізілуіне бақылау болып табылады.
468. Шаруашылық жүргізуші субъектiлерге шошқаның везикулярлық ауруының қоздырғышының әкелінуін алдын алу үшiн:
3) шаруашылық жүргізуші субъектіні везикулярлық ауруына қолайлы шаруашылық жүргізуші субъектіден сау жануарлармен толықтыру қажет;
4) шаруашылық жүргізуші субъектіге әкелiнген шошқаларды карантиндеуде ұстау қажет. Карантин кезiнде шошқаларға шошқаның везикулярлық ауруына серологиялық зерттеу жүргізеді.
469. Шошқаның везикулярлық ауруына күдіктенген жағдайда шаруашылық жүргізуші субъектінің басшысы және шаруашылық жүргізуші субъектіге қызмет көрсететін ветеринария саласындағы маман бұл туралы тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің мемлекеттік ветеринариялық дәрігеріне, бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторына хабарлайды, ауру және ауруға күдікті жануарларды оқшаулауды ұйымдастырады, оларға жеке қызмет көрсетуші персоналды бекітіп береді.
Ескерту. 469-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
470. Шошқаның везикулярлық ауруына күдік туралы хабарлама алған тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы және мемлекеттік ветеринариялық дәрігері дереу сол жерге келіп, эпизоотиялық жағдайды анықтап, диагнозын анықтау және аурудың таралуына жол бермеу үшін шаралар қолдану қажет.
Ескерту. 470-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

471. В этих целях:
1) в хозяйстве проводят тщательное эпизоотологическое обследование, анализ по выяснению источника и путей заноса возбудителя болезни;
2) уточняют эпизоотическую обстановку по везикулярной болезни свиней и другим болезням свиней в окружающих хозяйствующих субъектах;
3) проводят клинический осмотр свинопоголовья, находящегося в изоляторе, обращая особое внимание на температурную реакцию у животных в различных стадиях заболевания;
4) отбирают патологический материал и направляют для исследования.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий в зоне,
угрожаемой по заносу возбудителя везикулярной болезни свиней
472. В угрожаемой зоне осуществляют следующие мероприятия:
1) оповещают население об угрозе распространения болезни и проводимых в связи с этим мероприятиях. Проводят профилактическую вакцинацию свиней инактивированной вакциной в течение 2 лет после снятия карантина с неблагополучного пункта;
2) усиливают государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор на объектах внутренней торговли, перерабатывающих предприятиях, убойных площадках или убойных пунктах, объектах производства, осуществляющих выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, заготавливающих и перерабатывающих продукции и сырье, полученные от убоя свиней;
3) не допускают ввоз и вывоз свиней из угрожаемой зоны (за исключением перерабатывающих предприятий, убойных площадок или убойных пунктов). Торговлю на объектах внутренней торговли живыми свиньями проводят через 21 календарных дней после их вакцинации против везикулярной болезни свиней;
4) устанавливают государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор за содержанием и кормлением свиней.
Параграф 3. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
ликвидации заболевания везикулярной болезни свиней
473. При установлении диагноза на везикулярную болезнь свиней устанавливается карантин.
474. По условиям карантина не допускаются:
1) ввоз на территорию хозяйствующего субъекта и вывоз за ее пределы свиней (за исключением вывоза животных на перерабатывающие предприятия, убойные площадки или убойные пункты);
2) вывоз из неблагополучного пункта сырой свинины и другой необеззараженной продукции убоя свиней, кроме как на мясокомбинаты или убойные пункты для переработки, а также кормов, оборудования и инвентаря;
3) убой и перегруппировку свиней внутри хозяйствующего субъекта без согласия специалистов в области ветеринарии;
4) выезд транспортных средств за пределы хозяйствующего субъекта без дезинфекционной обработки;

471. Осы мақсатта:
1) ауру қоздырғышының әкеліну көздерін және жолдарын анықтау бойынша шаруашылықта мұқият эпизоотиялық зерттеу, талдау жүргiзіледi;
2) айналадағы шаруашылық жүргізуші субъектілерде шошқаның везикулярлық ауруының және басқа ауруларының эпизоотиялық жағдайын нақтылайды;
3) оқшауда тұрған шошқа басына, аурудың әртүрлі сатысында жануарлардың дене қызу реакциясына назар аудара отырып, клиникалық тексеру жүргізіледі;
4) патологиялық материалдарды іріктеп, зерттеуге жолдайды.
2-параграф. Шошқаның везикулярлық ауруының қоздырғышының
әкелінуі қаупі бар аймақтағы жүргізілетін ветеринариялық
іс-шаралар тәртібі
472. Қауiптi аймақта мынадай іс-шаралар жүзеге асырылады:
1) тұрғындарды аурудың таралу қаупi және осыған байланысты жүргізілетін іс-шаралар туралы хабардар етедi. Шошқаларға активтілігі жойылған профилактикалық вакцинаны қолайсыз пункттен карантинді алғаннан кейiн 2 жыл бойы егеді;
2) жануарлардың өсіруін, жануарлардан жасалған өнімдер мен шикізаттардың дайындауын (союын), сақтау мен қайта өңдеуін, сатуын жүзеге асыратын ішкі саудада, қайта өңдейтін кәсіпорындарда, мал сою алаңдарда немесе мал сою пункттерде, өндіріс объектілерінде мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылау мен қадағалауды күшейтедi;
3) қауiптi аймақтан шошқаларды әкелуге және әкетуге (қайта өңдейтін кәсіпорындарды, сою алаңдары мен сою пункттерін қоспағанда) жол берілмейді. Ішкі сауда объектілерінде тірі шошқалардың саудасы Шошқаның везикулярлық ауруына қарсы вакцина еккен кейін күнтізбелік 21 күннен кейiн жүргізеді;
4) шошқаларды ұстауға және азықтандыруға мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау қойылады.
3-параграф. Шошқаның везикулярлық ауруын жоя бойынша
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
473. Шошқаның везикулярлық ауруының диагнозы анықталған кезде карантин қойылады.
474. Карантин шарттары бойынша:
1) шаруашылық жүргізуші субъектінің аумағына шошқаларды әкелуге және одан тысқары жерлерге әкетуге (жануарларды өңдеу кәсіпорындарына, сою алаңдарына немесе сою пункттеріне әкетуді қоспағанда);
2) саламасыз пункттен ет комбинаттарына немесе қайта өңдеуге арналған сою пункттеріне, сондай-ақ азықтарды, жабдықтар мен мүкәммалды қоспағанда, шикі шошқа етін және басқа да зарарсыздандырылмаған шошқаларды сою өнімдерін шығаруға;
3) ветеринария саласындағы мамандардың келісімінсіз шаруашылық жүргізуші субъектінің ішінде шошқаларды сою және қайта топтастыруға;
4) көлік құралдарын шаруашылық жүргізуші субъектіден тыс жерлерге дезинфекциялық дауалаусыз шығаруға;

5) выход обслуживающего персонала из эпизоотического очага болезни без санитарной обработки;
6) вход в свиноводческие помещения лиц, не связанных с обслуживанием животных.
7) продажу на рынках живых свиней, а также продукции убоя в сыром виде (мясо, сало, ливер).
Сноска. Пункт 474 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
475. В неблагополучных свиноводческих комплексах и репродуктивных хозяйствующих субъектах, на племенных заводах, в которых убой всего свинопоголовья хозяйствующего субъекта нецелесообразен, проводят ежедневно клинический осмотр, подвергают убою всех больных и подозрительных по заболеванию везикулярной болезнью свиней, помещения подвергают дезинфекции. Клинически здоровых свиней в неблагополучных и угрожаемых по везикулярной болезни свиней хозяйствующих субъектах вакцинируют.
476. Убой больных и подозрительных по заболеванию везикулярной болезни свиней проводят на санитарной бойне или на общем конвейере мясокомбината в отдельную смену, а также на специально оборудованных убойных пунктах (площадках) с соблюдением правил, предотвращающих распространение вируса.
477. Свиней для убоя или продукцию их убоя для переработки доставляют на мясокомбинат или убойные пункты транспортными средствами с плотными, не пропускающими жидкость кузовами. В пути следования не допускается делать остановки в населенных пунктах, а также убой свиней.
478. Транспортные средства при выезде из хозяйствующего субъекта, а также с территории мясокомбината или убойного пункта тщательно очищают и дезинфицируют. Специальную одежду и обувь лиц, работающих на погрузке и разгрузке, а также обслуживающих свиней работников в пути следования подвергают дезинфекции.
479. Использованное во время убоя животных оборудование после окончания работы тщательно дезинфицируют. Малоценные деревянные приспособления сжигают. Убойные пункты (площадки) очищают и дезинфицируют.
480. Мясо, шпик и субпродукты перерабатывают на вареные или варено-копченые колбасы или консервы, или направляют на проварку.
481. Туши истощенных животных со всеми внутренностями, а также трупы свиней сжигают или направляют на техническую утилизацию под контролем специалистов в области ветеринарии.
482. Шкуры с животных не снимают, а опаливают или ошпаривают. На мясокомбинатах или убойных пунктах допускается снятие шкур, которые подвергают обеззараживанию.

5) санитариялық дауалаусыз аурудың эпизоотиялық ошағынан қызмет көрсететін персоналдың шығуына;
6) жануарларға қызмет көрсетумен байланысты емес тұлғалардың шошқа қора-жайларына кіруіне.
7) базарларда тірі шошқаларды, сондай-ақ шикі түрдегі сою өнімдерін (ет, май, ливер) сатуға жол берілмейді.
Ескерту. 474-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
475. Шаруашылық жүргізуші субъектіде барлық шошқа басын сою тиімсіз болып табылатын қолайсыз шошқа кешендерiнде және репродуктивтi шаруашылық жүргізуші субъектілерде, асыл тұқымды зауыттарда күнделiктi клиникалық қарау жүргізеді, шошқаның везикулярлық ауруымен ауырған және ауруға күдiктi барлық жануарларды сояды және қора-жайларды дезинфекциялайды. Қолайсыз шошқаның везикулярлық ауруынан сау және қауiптi шаруашылық жүргізуші субъектiлерiндегі шошқаларға вакцина егiледi.
476. Шошқаның везикулярлық ауруымен ауыратын және ауруға күдiктi шошқаларды союды ет комбинаттардың санитариялық сою цехтарында немесе ортақ конвейерде, сондай-ақ вирустың таралуын болдырмайтын қағидаларды сақтай отырып, арнайы жабдықталған сою пункттерiнде (аулаларда) жүргізеді.
477. Шошқаларды союға немесе олардан алынған өнiмдердi қайта өңдеу үшін ет комбинатына және сою пунктіне сұйықтықты өткізбейтін, тығыз шанағы бар көлік құралымен жеткізеді. Жүру жолында елдi-мекендерде тоқтауға, сондай-ақ шошқаны союға жол берілмейді.
478. Шаруашылық жүргізуші субъектiден, сондай-ақ ет комбинаты немесе сою пунктi аумағынан шығатын көлiк құралдар мұқият тазаланады және дезинфекцияланады. Жануарларды тиеу және түсiру кезiнде, сондай-ақ жүру жолында шошқаларға қызмет көрсететін қызметкерлердің арнайы киiмдерi және аяқ киімдері дезинфекцияланады.
479. Жануарларды сою кезінде пайдаланған жабдықтарды жұмыс аяқталған соң мұқият дезинфекциялайды. Құндылығы аз ағаштан жасалынған құралдарды өртейдi. Сою пункттерiн (аулаларды) тазалайды және дезинфекциялайды.
480. Еттi, қыртыс майды және субөнімдерді пiсiрiлген немесе пiсiрiлiп-қақталған шұжықтар немесе консервi жасауға қайта өңдейді немесе пiсiруге жiбередi.
481. Жануарлардың арық ұшаларды барлық iшкi құрылыс мүшелерiмен бiрге, сондай-ақ шошқалардың өлекселерiн өртейді немесе ветеринария саласындағы мамандардың бақылауымен техникалық жоюға жiбередi.
482. Жануарлардың терiсiн сылып алмайды, оларды үйітеді немесе жидiтедi. Ет комбинаттарында немесе сою пункттерiнде жануарлардың зарарсыздандырылатын терiсiн сылып алуға жол беріледі.

483. Перед снятием карантина, после завершения выполнения всех мероприятий, проводят двукратную заключительную дезинфекцию.
484. Для специфической профилактики везикулярной болезни свиней применяют инактивированные вакцины.
485. Карантин с неблагополучного по везикулярной болезни свиней хозяйствующего субъекта снимается через 30 календарных дней после убоя всех больных и подозрительных по заболеванию животных, а также проведения всех ветеринарно-санитарных мероприятий.
486. После снятия с хозяйствующего субъекта карантина вводят ограничения на срок 12 месяцев, в течение которого не допускается:
1) вывозить и реализовывать свиней и их продукцию убоя, кроме мясокомбината, за пределы бывшей неблагополучной по везикулярной болезни свиней территории;
2) отправлять в посылках продукцию и сырье свиного происхождения.
Глава 42. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по дизентерии свиней
Сноска. Заголовок главы 42 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
профилактике дизентерии свиней, осуществляемые на территории
ветеринарно-санитарного благополучия
487. В целях недопущения и распространения дизентерии физические и юридическим лицам необходимо:
1) строго выполнять ветеринарные (ветеринарно-санитарные) правила и требования технологии по кормлению и содержанию свинопоголовья;
2) комплектовать поголовьем свинофермы закрытого типа за счет своего ремонтного молодняка, а откормочные хозяйства за счет поголовья, ввозимого из закрепленных хозяйствующих субъектов, заведомо благополучных (в течение не менее 2-3 лет) по заразным болезням, в том числе по дизентерии свиней;
3) не допускать хозяйственной связи с неблагополучными по дизентерии свиней хозяйствующими субъектами;
4) строго запретить в откормочных хозяйствующих субъектах использование для воспроизводства разовых свинок и хряков.
488. Ввозимых в благополучный хозяйствующий субъект животных выдерживают в течение 30 календарных дней.
489. При возникновении у свиней на карантинной ферме гастроэнтеритов с подозрением на дизентерию вся группа животных сдается на убой, с последующей санацией помещений (секции, клетки, станки).
490. При переводе ремонтных животных на основную ферму из цеха в цех кожный покров поросят обрабатывают щелочным раствором формальдегида с содержанием 0,5 процентов едкого натра и 1 процент формальдегида.

483. Барлық орындалған іс-шаралардан кейін карантиндi алар алдында екi рет қорытынды дезинфекцияны жүргізеді.
484. Шошқаның везикулярлық ауруын профилактикалау үшiн активтілігі жойылған вакцина қолданады.
485. Везикулярлық ауруы бойынша қолайсыз шаруашылық жүргізуші субъектіден карантин ауру немесе ауруға күдікті барлық жануарларды сойғаннан кейін, сондай-ақ барлық ветеринариялық-санитариялық iс-шараларды жүргізілген соң күнтізбелік 30 күннен кейiн алынады.
486. Шаруашылық жүргізуші субъектiден карантинді алғаннан кейiн 12 ай мерзіміне шектеу қойылады, бұл уақыт iшiнде:
1) ет комбинатынан басқа бұрынғы шошқаның везикулярлық ауруына қолайсыз аумақтан тыс шошқаларды және олардың өнімдерін шығаруға және сатуға;
2) сәлемдемемен шошқадан алынған өнiмдер мен шикiзаттарды жiберуге жол берілмейді.
42-тарау. Шошқа дизентериясы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 42-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақта жүзеге
асырылатын шошқаның дизентериясын профилактикалау бойынша
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
487. Дизентерияны болдырмау және таратпау мақсатында жеке және заңды тұлғалар:
1) ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) ережелердi және шошқа басын азықтандыру мен ұстау технологиясының талаптарын қатаң орындауға;
2) жабық түрдегi шошқа фермаларын өзінің сауықтырылатын жас мал есебiнен, ал бордақылау шаруашылықтарын жұқпалы аурулар бойынша оның ішінде шошқа дизентериясы бойынша қолайлы (кемінде 2-3 жыл ішінде) бекітілген шаруашылық жүргізуші субъектiлерден әкелінетін мал басы есебінен жинақтауға;
3) шошқа дизентериясы бойынша қолайсыз шаруашылық жүргізуші субъектiлермен шаруашылық байланыстарына жол бермеуге;
4) бордақылау шаруашылық жүргізуші субъектiлерде көбейту үшін бір реттік шошқаларды және қабандарды пайдалануға қатаң жол бермеуі тиіс.
488. Қолайлы шаруашылық жүргізуші субъектiге әкелінетін жануарларды күнтізбелік 30 күн бойы ұстайды.
489. Фермадағы шошқаларда дизентерияға күдiктi гастроэнтерит карантині пайда болған кезде барлық жануарларды тобы кейіннен қора-жайларды (секцияларды, торларды, станоктарды) санациялай отырып, союға тапсырылады.
490. Сауықтырылатын жануарларды бір цехтан екiншi цехқа негізгі фермаға ауыстыру кезінде торайлардың тері жамылғысын құрамында 0,5 пайыз күйдiргiш натрий және 1 пайыз формальдегиді бар сiлтiлi ерiтiндiсiмен өңдейді.

Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
в эпизоотических очагах и неблагополучных пунктах по дизентерии
свиней
491. На хозяйствующий субъект, из которого выделены больные животные накладывают ограничения:
1) не допускают перемещения животных;
2) посещение посторонних лиц;
3) проведение дезинфекции физическими и юридическими лицами.
492. Для лечения применяют препараты, зарегистрированные в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
Глава 43. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по классической чуме свиней
Сноска. Заголовок главы 43 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения профилактических мероприятии,
проводимых на территории ветеринарно-санитарного благополучия
493. Для предупреждения возникновения и распространения классической чумы свиней (далее – КЧС) хозяйствующим субъектам, специалистам в области ветеринарии, а также владельцам животных необходимо:
1) всех поступивших в хозяйствующие субъекты свиней карантиниуют.
2) пищевые отходы скармливать свиньям после термического обеззараживания.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
в эпизоотических очагах и неблагополучных пунктах
494. При установлении диагноза КЧС на территории хозяйствующего субъекта устанавливается карантин.
495. Карантин с неблагополучного пункта снимают по истечению 40 календарных дней после последнего случая падежа или выздоровления животных от КЧС. Ограничения по вывозу свиней из хозяйствующего субъекта снимают через 12 месяцев после снятия карантина.
496. По условиям карантина не допускаются:
1) ввоз (ввод) в неблагополучные пункты, вывоз (вывод) из них свиней (за исключением на перерабатывающие предприятия);
2) убой и перегруппировку свиней внутри хозяйствующего субъекта без согласия специалистов в области ветеринарии;
3) выезд любого вида транспорта из неблагополучного пункта без дезинфекционной обработки;
4) вход в свиноводческие помещения лицам, не связанным с обслуживанием животных;
5) выход обслуживающему персоналу из эпизоотического очага болезни в рабочей одежде и обуви без санитарной обработки;
6) вывоз кормов из неблагополучного пункта;
7) продажа на рынках живых свиней, а также продукцию убоя в сыром виде (мясо, сало, ливер и другие).

2-параграф. Шошқаның дизентериясы бойынша эпизоотиялық
ошақтарында және қолайсыз пункттерде жүргізілетін
ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
491. Ауру жануарлар бөлiнген шаруашылық жүргізуші субъектiге мынадай:
1) жануарлардың орнын ауыстыруға жол бермеуі;
2) бөгде адамдардың келуі;
3) жеке және заңды тұлғалардың дезинфекциялауды жүргiзуі шектеу қойылады.
492. Емдеу үшiн Қазақстан Республикасында және (немесе) Евразиялық экономикалық одағына қатысушы мемлекеттерде тіркелген препараттар қолданылады.
43-тарау. Шошқаның классикалық обасы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 43-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақта
профилактика бойынша жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар
тәртібі
493. Шошқаның классикалық обасының (бұдан әрі – ШКО) пайда болуын және таралуын алдын алу үшiн шаруашылық жүргізуші субъектілерге, ветеринария мамандарына, сондай-ақ, жануарлардың иелерiне:
1) шаруашылық жүргізуші субъектiлерге келіп түскен барлық шошқаларды күнтізбелік 30 күн оқшаулап ұстау;
2) шошқаларды тамақ қалдықтарымен термиялық зарарсыздандырудан кейiн азықтандыруы қажет.
2-параграф. Эпизоотиялық ошақтарында және қолайсыз пункттерде
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
494. ШКО диагнозы анықталған кезде шаруашылық жүргізуші субъектi аумағына карантин қойылады.
495. Қолайсыз пункттегі (шаруашылық жүргізуші субъектiден) карантинді жануарлардың ШКО-дан өлуінің немесе сауығуының соңғы жағдайынан кейін күнтізбелік 40 күн өткен соң алынады. Шошқаларды шаруашылық жүргізуші субъектiден шығару бойынша шектеулер карантин алынғаннан кейін 12 айдан соң алынады.
496. Карантиннiң шарты бойынша:
1) қолайсыз пункттерге шошқаларды (қайта өңдеу кәсiпорындарды қоспағанда) әкелуге (кіргізуге) және олардан әкетуге (шығаруға);
2) ветеринария саласындағы маманының рұқсатынсыз шаруашылық жүргізуші субъектiнің iшiнде шошқаларды союға және қайта топтастыруға;
3) дезинфекциялық өңдеусіз көлiктiң кез келген түрiн қолайсыз пункттен шығаруға;
4) шошқаларға қызмет көрсетуге қатысы жоқ тұлғалардың шошқа қора-жайларына кіруіне;
5) қызмет көрсететін персоналдың аурудың эпизоотиялық ошағынан санитариялық өңдеуден өткiзбей жұмыс киiммен және аяқ киiммен шығуына;
6) қолайсыз пункттен азықтарды әкетуге;
7) базарларда тірі шошқаларды, сондай-ақ, шикі түріндегі ет өнімдерін (ет, май, өкпе-бауыр және тағы да басқалары) сатуға жол берілмейді.

497. В эпизоотическом очаге все свинопоголовье подвергают убою, а в хозяйствующих субъектах, в которых убой всего свинопоголовья нецелесообразен, проводят осмотр всего свинопоголовья и клинически здоровых свиней вакцинируют против КЧС.
498. В неблагополучных по КЧС хозяйствующих субъектах иммунизацию свиноматок живыми вирус-вакцинами против КЧС проводят до осеменения. Вакцинация супоросных свиноматок живыми вакцинами не допускается. В случае возникновения болезни среди супоросных свиноматок их прививают вирус-вакцинами, однако из дальнейшего цикла воспроизводства исключают, переводя в откорм для последующей сдачи на убой.
499. Убой больных, подозрительных по заболеванию и подозреваемых в заражении КЧС, проводят на перерабатывающих предприятях, убойных площадках или убойных пунктах.
500. Помещения, в которых содержали больных и подозрительных по заболеванию животных подвергают механической очистке и дезинфекции.
501. Трупы свиней, павших от чумы, уничтожают путем сжигания.
Параграф 3. Порядок проведения ветеринарных мероприятий на
территории угрожаемой по классической чуме свиней
502. На территории, угрожаемой по КЧС, устанавливают государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор за всеми хозяйствующими субъектами, систематически проводят учет и клинический осмотр всех свиней, не допускают их перегруппировки без согласия специалистов в области ветеринарии.
503. Проводят профилактическую вакцинацию против КЧС во всех хозяйствующих субъектах с учетом сроков ранее проведенных вакцинаций.
Глава 44. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по роже свиней
Сноска. Заголовок главы 44 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
профилактике и ликвидации рожи свиней
504. Ветеринарно-санитарные мероприятия по профилактике рожи свиней включают в себя:
1) профилактику тепловых стрессов путем оборудования летне-лагерного содержания животных, обеспечивающего защиту свинопоголовья от прямых солнечных лучей;
2) недопущение скармливания свиньям сборных пищевых отходов в необезвреженном состоянии;
3) проведение убоя свиней на перерабатывающих предприятиях или специализированных пунктах по убою животных.
505. При установлении диагноза на территории хозяйствующего субъекта устанавливается ограничение.

497. Эпизоотиялық ошақтағы шаруашылық жүргізуші субъектілерде барлық шошқалар союға жатады, ал барлық шошқа басын сою орынсыз болатын шаруашылық жүргізуші субъектілерде барлық шошқаларды қараудан өткiзеді және клиникалық сау шошқаларға ШКО-ға қарсы вакцина егіледi.
498. ШКО бойынша қолайсыз шаруашылық жүргізуші субъектілерде аналық шошқаларды ШКО-ға қарсы тiрi вирус-вакцинамен иммунизациялауды ұрықтануға дейiн жүргiзедi. Торайлайтын аналық шошқаларға тiрi вакцина егуге жол берілмейді. Торайлайтын аналық шошқалар арасында ауру пайда болған жағдайда, оларға вирус-вакциналар егедi, алайда кейіннен союға өткізу үшін бордақылауға ауыстыра отырып, одан әрі өсiрудiң циклынан алып тастайды.
499. Ауру және ауру күдігі бар және ШКО жұқтыруға күдiктi жануарларды сою қайта өңдеу кәсiпорындарда, сою алаңдарында немесе сою пункттерінде жүргізіледі.
500. Ауру және ауру күдігі бар жануарлар ұсталған қора-жайларға механикалық тазарту және дезинфекциялау жүргiзiледі.
501. Обадан өлген шошқалардың өлекселерін өртеу арқылы жояды.
3-параграф. Шошқаның классикалық обасынан қауіп төнетін
аумақта жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
502. ШКО бойынша қауіп төнетін аумақта барлық шаруашылық жүргізуші субъектiлердің барлық шошқаларына мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау орнатылады, жүйелі түрде есепке алу және клиникалық қарау жүргiзiлiп, ветеринария мамандарының рұқсатынсыз оларды қайта топтастыруға жол берілмейді.
503. Бұрын жүргізілген вакцина егу мерзімдерді ескере отырып, барлық шаруашылық жүргізуші субъектiлерде ШКО-ға қарсы профилактикалық вакцина егу жүргізіледі.
44-тарау. Шошқа тілмесі бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 44-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Шошқа тiлмесiнің профилактикасы және оны жою
бойынша жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
504. Шошқа тiлмесiнiң профилактикасы бойынша ветеринариялық-санитариялық іс-шаралар мыналарды:
1) шошқаларды тікелей күн сәулесiнен қорғауды қамтамасыз ететін жануарларға жазғы-лагерлік ұстауды жабдықтау жолымен жылу күйзелісінің профилактикасын;
2) шошқаларды құрама тамақ қалдықтарымен залалсыздандырылмаған күйде азықтандыруға жол бермеуді;
3) шошқаларды союды қайта өңдеу кәсiпорындарда немесе жануарларды сою бойынша мамандандырылған пункттерде жүргізуді қамтиды.
505. Шаруашылық жүргізуші субъекті аумағында диагноз анықталған кезде шектеу қойылады.

506. Ограничения с хозяйствующего субъекта снимают через 14 календарных дней после последнего случая выздоровления больного животного и проведения тщательной очистки и заключительной дезинфекции помещений, выгульных дворов и предметов ухода.
507. По условиям ограничения не допускается:
1) ввоз (ввод) и вывоз (вывод) свиней;
2) вывоз необеззараженного мяса, полученного от вынужденного убоя свиней;
3) вывоз предназначенных для скармливания свиньям кормов, с которыми контактировали больные свиньи.
508. Клинически больных рожей свиней подвергают лечению гипериммунной противорожистой сывороткой в сочетании с пенициллином. Выздоровевших животных возвращают после дезинфекции кожных покровов и конечностей, но не ранее чем через 10 календарных дней после их выздоровления и вакцинации против рожи всех свиней, в которые они вводятся.
509. Клинически здоровых свиней в неблагополучных эпизоотических очагах вакцинируют против рожи.
510. При появлении рожи среди свиней, подлежащих по технологии сдаче на перерабатывающие предприятия, больных изолируют и лечат, а клинически здоровых отправляют на ближайшие мясоперерабатывающие предприятия для немедленного убоя. При невозможности осуществления убоя в день отправки здоровых животных оставляют на месте, вакцинируют против рожи и через 10 календарных дней сдают на убой без ограничений.
511. После каждого случая выделения больных свиней, полы и стены свинарника очищают, моют и дезинфицируют препаратом, зарегистрированным в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
512. Шкуры, снятые с трупов или вынужденно забитых больных рожей свиней дезинфицируют. Обработанные шкуры упаковывают в непроницаемую тару и отправляют на кожевенный завод. При невозможности организовать дезинфекцию шкур трупы утилизируют вместе со шкурой.
Глава 45. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по трансмиссивному гастроэнтериту свиней
Сноска. Заголовок главы 45 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
профилактике заболевания свиней трансмиссивным гастроэнтеритом
513. С целью предупреждения и профилактики заболевания трансмиссивного гастроэнтерита свиней хозяйствующие субъекты, в собственности которых имеются свиньи, ежегодно проводят плановые ветеринарные мероприятия по профилактике трансмиссивного гастроэнтерита свиней.

506. Шаруашылық жүргізуші субъектiден шектеу ауру жануардың соңғы сауығу жағдайынан және қора-жайларды, жаю алаңдарын және күтім жасау заттарын мұқият тазартқаннан және қорытынды дезинфекциялау жүргiзгеннен кейін күнтізбелік 14 күн өткен соң алынады.
507. Шектеудiң шарттары бойынша:
3) шошқаларды әкелуге (кіргізуге) және әкетуге (шығаруға);
4) шошқаларды шарасыз союдан алынған зарарсыздандырылмаған етiн шығаруға;
5) ауру шошқалармен байланыста болған шошқаларды азықтандыруға арналған азықтарды шығаруға жол берілмейді.
508. Тілмемен клиникалық ауыратын шошқаларды пенициллин қосылған тiлмеге қарсы гипериммунды сывороткамен емдейдi. Аурудан сауыққан жануарларды олар сауыққаннан кейін күнтізбелік 10 күннен кешіктірмей және барлық шошқаларды тiлмеге қарсы вакцина егілгеннен кейін терi жамылғылары мен аяқтарын дезинфекциялағаннан соң қайтарады.
509. Қолайсыз эпизоотиялық ошақтарындағы клиникалық сау шошқаларға тiлмеге қарсы вакцина егеді.
510. Технология бойынша қайта өңдеу кәсiпорындарға өткізуге жататын шошқалар арасында тiлме ауруы пайда болған кезде, ауруларды оқшаулайды және емдейді, ал клиникалық сау шошқаларды тез арада сою үшін жақын жердегi етті қайта өңдейтiн кәсiпорындарға жiбередi. Жiберiлген күнi союды жүзеге асыру мүмкiн болмаған кезде, сау жануарларды сол жерде қалдырып, тiлмеге қарсы вакцина егеді және күнтізбелік 10 күннен кейiн шектеусiз союға тапсырады.
511. Ауру шошқаларды бөлудің әрбiр жағдайынан кейін, шошқа қораның еденi мен қабырғасын тазартады, жуады және Қазақстан Республикасында және (немесе) Евразиялық экономикалық одағына қатысушы мемлекеттерде тіркелген препараттармен дезинфекциялайды.
512. Өлекселерден немесе шарасыз сойылған тілмемен ауыратын шошқалардан сылып алынған терiлер дезинфекцияланады. Өңделген терiлердi өткiзбейтiн ыдысқа орайды да терi зауытына жiбередi. Терiнiң дезинфекциялауын ұйымдастыру мүмкiн болмаған кезде, өлексенi терiсiмен бірге жояды.
45-тарау. Шошқалардың трансмиссивті гастроэнтериті бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 45-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Шошқалардың трансмиссивтi гастроэнтерит ауруынан
профилактика бойынша жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар
тәртібі
513. Шошқалардың трансмиссивтi гастроэнтеритпен ауруының алдын алу және профилактикалау мақсатында шошқалары бар шаруашылық жүргізуші субъектiлер жыл сайын шошқалардың трансмиссивтi гастроэнтеритін профилактикалау бойынша жоспарлы ветеринариялық iс-шараларды жүргізедi.

514. Профилактика трансмиссивного гастроэнтерита свиней основывается на:
1) охране территории хозяйствующего субъекта от заноса возбудителей инфекции;
2) систематической профилактической вакцинации всего маточного поголовья против трансмиссивного гастроэнтерита в соответствии с наставлением по применению соответствующей вакцины;
3) организации раздельных опоросов основных и ремонтных свиноматок;
4) соблюдении принципа "свободно - занято" при проведении опоросов;
5) проведении в период профилактических перерывов тщательной механической очистки, дезинфекции, мойки и сушки помещений для опоросов, находящегося в них инвентаря и оборудования.
515. Порядок комплектования хозяйствующих субъектов и репродукторов устанавливается, исходя из эпизоотического благополучия по трансмиссивному гастроэнтериту свиней хозяйствующего субъекта – покупателей и поставщиков.
516. Комплектование поголовья свиней хозяйствующего субъекта, свободных от трансмиссивного гастроэнтерита производить только из хозяйствующих субъектов с таким же эпизоотическим состоянием по данной болезни, с обязательным серологическим обследованием на трансмиссивный гастроэнтерит карантинирование всего поступившего поголовья. При выявлении положительно реагирующих животных, не допускается использовать группу свиней для комплектования свободного от трансмиссивного гастроэнтерита свиней хозяйствующего субъекта. Эти животные подлежат убою или передаче в хозяйствующий субъект с аналогическим эпизоотическим состоянием.
517. В хозяйствующих субъектах, в которых выявлены животные, положительно реагирующие при серологическом исследовании на трансмиссивный гастроэнтерит свиней, разрешается комплектовать животными из хозяйствующего субъекта с аналогичным состоянием или свободных от трансмиссивного гастроэнтерита.
518. В неблагополучных хозяйствующих субъектах и в хозяйствующих субъектах, имеющих животных, положительно реагирующих при исследовании на трансмиссивный гастроэнтерит свиней, вакцинируют все маточное поголовье свиней.
519. В свиноводческих помещениях необходимо поддерживать соответствующий технологическим параметрам микроклимат.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
оздоровлению хозяйств неблагополучных по трансмиссивному
гастроэнтериту свиней
520. На неблагополучный пункт накладывается ограничение. По условиям ограничений не допускают:
1) ввоз в хозяйствующий субъект и вывоз свиней в другие хозяйствующие субъекты;
2) перегруппировку неблагополучного свинопоголовья;
3) посещение неблагополучного хозяйствующего субъекта лицами, не связанными с обслуживанием животных.

514. Шошқалардың трансмиссивтi гастроэнтеритiн профилактикалау мыналарға:
1) шаруашылық жүргізуші субъектiлердiң аумағын инфекция қоздырғышының әкелінуiнен қорғауға;
2) шошқаның трансмиссивтi гастроэнтеритке қарсы барлық аналық шошқаларға жүйелі профилактикалық вакцинаны тиісті вакцинаны қолдану бойынша басшылыққа сәйкес егуге;
3) негізгі және сауыққан аналық шошқалардың бөлек торайлануын ұйымдастыру;
4) шошқалардың торайлануын жүргізген кезде "бос - бос емес" қағидатын сақтауға;
5) құрал-саймандар мен жабдықтар бар шошқалардың торайлануға арналған қора-жайлардағы профилактикалық үзіліс кезінде мұқият механикалық тазартуды, дезинфекциялауды, жууды, кептiруді жүргізуге негiзделедi.
515. Шаруашылық жүргізуші субъектілерді және репродукторларды жинақтау тәртібі шаруашылық жүргізуші субъектінің – сатып алушылар мен жеткізулердің трансмиссивтi гастроэнтериті бойынша эпизоотиялық қолайлығынан шыға отырып белгіленеді.
516. Шошқаның трансмиссивтi гастроэнтеритiнен бос шаруашылық жүргізуші субъектiні шошқа басымен жинақтауды, осы ауру бойынша эпизоотиялық жағдайы ұқсас шаруашылық жүргізуші субъектiлерген, сондай-ақ карантин кезiнде мiндеттi түрде шошқаның трансмиссивтi гастроэнтеритiне серологиялық тексеру жүргізу қажет. Егер, оң әсер ететін жануарлар анықталса, онда шаруашылық жүргізуші субъектiсiн шошқаның трансмиссивтi гастроэнтеритiнен бос шошқалардың тобымен жинақтауға жол берілмейді. Бұл жануарлар союға немесе эпизоотиялық жағдайы ұқсас шаруашылық жүргізуші субъектiсiне беруге жатады.
517. Серологиялық зерттеу кезiнде шошқаның трансмиссивтi гастроэнтеритiне оң әсер ететін жануарлар анықталған шаруашылық жүргізуші субъектiлерiнде осындай жағдайдағы шаруашылық жүргізуші субъектiлерiмен немесе аурудан бос шаруашылықтан жинақтау рұқсат етіледі.
518. Ауруға қолайсыз шаруашылық жүргізуші субъектiлерiндегі және зерттеу кезiнде шошқаның трансмиссивтi гастроэнтеритiне оң әсер ететін жануарлар бар шаруашылық жүргізуші субъектiлерiндегі барлық аналық шошқа басына вакцина егіледi.
519. Шошқа қора-жайларындағы микроклиматтың тиісті технологиялық параметрлерін ұстау қажет.
2-параграф. Шошқаның трансмиссивтi гастроэнтеритіне қолайсыз
шаруашылықты сауықтыру жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар
тәртібі
520. Қолайсыз пунктке шектеу қойылады. Шектеудiң шарттары бойынша:
1) шаруашылық жүргізуші субъектiсiне кіргізуге және басқа шаруашылық жүргізуші субъектіден шығаруға;
2) қолайсыз шошқалардың басын қайта топтастыруға;
3) қолайсыз шаруашылық жүргізуші субъектiсiне, жануарларға қызмет көрсетуге байланысты емес адамдарға кіруге жол берілмейді.

521. Всех супоросных свиноматок прививают вакциной против трансмиссивного гастроэнтерита.
522. Разрешается вывозить на специально оборудованном транспортном средстве клинически здоровых животных для убоя на перерабатывающих предприятиях, убойных площадках или убойных пунктах.
523. Станки, предметы ухода, оборудование и транспортные средства из неблагополучного хозяйствующего субъекта дезинфицируют препаратами, зарегистрированными в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза, ежедневно до объявления хозяйствующего субъекта благополучным по трансмиссивному гастроэнтериту свиней.
524. Хозяйствующий субъект и его специалисты в области ветеринарии немедленно принимают меры к устранению нарушений в технологии содержания свиней, следствием которых явилась вспышка данного заболевания.
525. После проведения ветеринарно-санитарной экспертизы мяса и субпродуктов, полученных от убоя свиней, больных и подозрительных по заболеванию трансмиссивного гастроэнтерита свиней, направляют на изготовление вареных, варено-копченых колбасных изделий, консервов. При невозможности переработки на колбасные изделия мясо и субпродукты обеззараживают проваркой, в сыром виде их использование не допускается.
526. Трупы павших от трансмиссивного гастроэнтерита животных сжигают.
527. Хозяйствующий субъект объявляют благополучным через 21 календарных дня после последнего случая падежа, выздоровления заболевших животных или сдачи их на убой, а также проведения закрепительных мероприятий.
Глава 46. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по энцефаломиелиту свиней (болезнь Тешена)
Сноска. Заголовок главы 46 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
профилактике и ликвидации энзоотического энцефаломиелита свиней
(болезнь Тешена)
528. Основой профилактики энзоотического энцефаломиелита является предотвращение заноса возбудителя болезни в благополучные хозяйствующие субъекты и контроль за перемещением свинопоголовья в пределах хозяйствующего субъекта.
529. Для предупреждения заноса возбудителя энзоотического энцефаломиелита свиней физические и юридические лица проводят следующие мероприятия:
1) проводят комплектование здоровыми животными из благополучного по энзоотическому энцефаломиелиту свиней хозяйствующего субъекта;
2) поступающих в хозяйствующий субъект свиней подвергают карантинированию. В период карантина свиней хозяйствующего субъекта подвергают серологическим исследованиям на энзоотический энцефаломиелит;

521. Барлық буаз аналық шошқаларды шошқаның вирустық трансмиссивтi гастроэнтеритiне қарсы вакцинасын егеді.
522. Клиникалық сау жануарларды сою үшін қайта өңдеу кәсіпорындарға, сою алаңдарға немесе сою пункттерге арнайы жабдықталған көлiк құралдармен шығаруға рұқсат етіледі.
523. Шошқаның трансмиссивтi гастроэнтеритiне қолайсыз шаруашылық субъектiлерiнде шошқалар тұрған бөлiмдердi, күтiм құралдарын, көлiк, құрал саймандарды шектеу алынғанша, күн сайын күйдiргiш натрийдiң 3 пайыздық ерiтiндiсiмен немесе жаңа сөндiрiлген әктiң 20 пайыздық тұнбасымен дезинфекциялайды.
524. Шаруашылық жүргізуші субъектiсi және оның ветеринария саласындағы мамандары тез арада осы аурудың өршуіне себеп болған шошқаларды ұстаудың технологиясындағы бұзушылықтарды жоюға іс-шаралар қабылдайды.
525. Шошқадан, аурудан және шошқаның трансмиссивтi гастроэнтерит ауруы бойынша күдігі бар шошқадан алынған етке және субөнімдерге ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізгеннен кейін пiсiрiлген немесе пiсiрiлiп-қақталған шұжық өнімдерін, консервiлерін дайындауға жіберіледі. Шұжық өнімдеріне қайта өңдеу мүмкін болмаса, етті және субөнімдерді қайната отырып зарарсыздандырылады, шикі түрінде пайдалануға жол берілмейді.
526. Шошқаның трансмиссивтi гастроэнтерит ауруынан өлген жануарлардың өлекселерiн өртейді.
527. Жануардың соңғы өлу жағдайынан және союға тапсырғаннан немесе ауырған жануарлардың сауықтыруларынан күнтізбелік 21 күннен кейiн және бекітілген іс-шараларды жүргізген соң қолайлы шаруашылық жүргізуші субъектiсi деп жариялайды.
46-тарау. Шошқалардың энцефаломиелиті (Тешен ауруы) бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 46-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Шошқалардың энзоотиялық энцефаломиелитінің
(Тешен ауруы) профилактикасы және жою бойынша жүргізілетін
ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
528. Энзоотиялық энцефаломиелиттің негізгі профилактикасы қолайлы шаруашылық жүргізуші субъектілерге ауруды қоздырғыштың әкелінуінің алдын алу және шаруашылық жүргізуші субъекті шеңберінде шошқалардың орын ауыстыруын бақылау болып табылады.
529. Шошқалардың энзоотиялық энцефаломиелиті қоздырғышының әкелінуінің алдын алу үшiн жеке және заңды тұлғалар мынадай iс-шараларды жүргiзедi:
1) шаруашылық жүргізуші субъектісін шошқалардың энзоотиялық энцефаломиелиті бойынша қолайлы сау жануарлармен топтастыруды жүргізеді;
2) шаруашылық жүргізуші субъектіге әкелінген шошқаларды карантиндеуде ұстайды. Шаруашылық жүргізуші субъектінің шошқаларын карантиндеу кезеңінде энзоотиялық энцефаломиелитке серологиялық зерттеуден өткізеді;

3) в случае обнаружения клинически больных животных и подтверждения диагноза на энзоотический энцефалит свиней лабораторными исследованиями или при выявлении свиней, серопозитивных к возбудителю энзоотического энцефаломиелита свиней, всю ввезенную партию свиней подвергают убою на объектах убоя (убойные пункты и площадки, мясоперерабатывающие предприятия) с соблюдением мер, предотвращающих распространение вируса энзоотического энцефаломиелита;
4) пищевые отходы скармливают свиньям только после термического обеззараживания.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий при
подозрении на заболевание свиней энзоотическим энцефаломиелитом
530. На неблагополучный пункт накладывается ограничение. В этих целях:
в хозяйствующем субъекте проводят тщательное эпизоотологическое обследование для выяснения источников и путей заноса возбудителя болезни;
уточняют эпизоотическую обстановку по энзоотическому энцефаломиелиту и другим болезням свиней в близлежащих хозяйствующих субъектах и населенных пунктах;
проводят клинический осмотр свинопоголовья, находящегося в изоляторе, обращая особое внимание на температурную реакцию у животных в различных стадиях заболевания;
отбирают патологический материал и направляют для исследования в ветеринарную лабораторию.
531. При установлении диагноза на энзоотический энцефаломиелит свиней накладывается карантин.
532. По условиям карантина не допускаются:
1) ввоз на территорию хозяйствующего субъекта и вывоз за ее пределы свиней (за исключением вывоза животных на перерабатывающие предприятия, убойные площадки или убойные пункты);
2) вывоз из неблагополучного пункта сырой свинины и другой необеззараженной продукции убоя свиней, кроме как на перерабатывающие предприятия, убойные площадки или убойные пункты для переработки, а также кормов, оборудования и инвентаря;
3) убой и перегруппировку свиней внутри хозяйствующего субъекта без согласия специалистов в области ветеринарии;
4) выезд транспорта за пределы хозяйствующего субъекта без дезинфекционной обработки;
5) выход обслуживающему персоналу из эпизоотического очага болезни без санитарной обработки;
6) вход в свиноводческие помещения лицам, не связанным с обслуживанием животных;
7) продажу на рынках живых свиней, а также продукцию убоя в сыром виде (мясо, сало, ливер и другие);
8) проведение ярмарок и других мероприятий, связанных со скоплением восприимчивых к болезни животных.
Сноска. Пункт 532 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3) клиникалық ауру жануарлар анықталған және шошқалардың энзоотиялық энцефаломиелитіне диагноз зертханалық зерттеулермен расталған жағдайда немесе шошқалардың энзоотиялық энцефаломиелитінің қоздырғышына серопозитивтi шошқалар анықталған кезде энзоотиялық энцефаломиелит вирусының таралуын болдырмайтын шараларды сақтай отырып, әкелінген шошқалардың барлық партиясы сою объектілерінде (сою пункттері мен алаңдары, ет өңдейтін кәсіпорындар) сойылады;
4) тамақ қалдықтары шошқаларға тек термиялық зарарсыздандырылғаннан кейiн берiледi.
2-параграф. Шошқалардың энзоотиялық энцефаломиелитпен ауруына
күдiктену кезіндегі жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар
тәртібі
530. Қолайлы емес пункттерге шектеулер қойылады. Осы мақсатта:
шаруашылық жүргізуші субъектіде аурудың қоздырғышының көздерін және әкеліну жолдарын анықтау үшiн мұқият эпизоотиялық тексеру жүргiзедi;
жақын орналасқан шаруашылық жүргізуші субъектілерде және елді мекендерде шошқалардың энзоотиялық энцефаломиелиті мен басқа аурулары бойынша эпизоотиялық жағдайын анықтайды;
аурудың әртүрлі кезеңдерінде жануарлардың температуралық реакциясына ерекше назар аудара отырып, оқшау қорада орналасқан шошқаларды клиникалық қарап тексеруді жүргізеді;
патологиялық материалды іріктеп алып, зерттеу үшін ветеринариялық зертханаға жiбередi.
531. Шошқалардың энзоотиялық энцефаломиелитіне диагноз қойылғаннан кейiн карантин белгіленеді.
532. Карантин шарттары бойынша:
1) шаруашылық жүргізуші субъектінің аумағына шошқаларды әкелуге және одан тысқары жерлерге әкетуге (жануарларды өңдеу кәсіпорындарына, сою алаңдарына немесе сою пункттеріне әкетуді қоспағанда);
2) өңдеу кәсіпорындарына, сою алаңдарына немесе сою пункттеріне өңдеуге шығарылатындарды қоспағанда, саламатсыз пункттен шикі шошқа етін және басқа да зарарсыздандырылмаған шошқаларды сою өнімдерін, сондай-ақ азықтарды, жабдықтар мен мүкәммалды шығаруға;
3) ветеринария саласындағы мамандардың келісімінсіз шаруашылық жүргізуші субъектінің ішінде шошқаларды союға және топтастыруға;
4) шаруашылық жүргізуші субъектіден тыс жерлерге дезинфекциялық дауалаусыз көлікті шығаруға;
5) санитариялық дауалаусыз аурудың эпизоотиялық ошағынан қызмет көрсетуші персоналдың шығуына;
6) жануарларға қызмет көрсетумен байланысты емес тұлғалардың шошқа шаруашылығы үй-жайларына кіруіне;
7) базарларда тірі шошқаларды, сондай-ақ шикі түрдегі сойылған өнімдерді (ет, май, ливер және басқалар) сатуға;
8) ауруға бейім жануарлар жиналатын жәрмеңкелер мен басқа да іс-шаралар өткізуге жол берілмейді.
Ескерту. 532-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

533. При проведении мероприятий по ликвидации заболевания свиней энзоотическим энцефаломиелитом учитывают производственное направление, размер хозяйствующего субъекта и степень пораженности поголовья.
534. В свиноводческих комплексах и репродуктивных хозяйствующих субъектах, на племенных заводах, в которых убой всего свинопоголовья неблагополучной фермы нецелесообразен, проводят ежедневно клинический осмотр, подвергают убою всех больных и подозрительных по заболеванию энзоотическим энцефаломиелитом свиней, а также отстающих в развитии животных, помещения подвергают дезинфекции. Клинически здоровых свиней в неблагополучных и угрожаемых по энзоотическому энцефаломиелиту хозяйствующих субъектах вакцинируют. Поросят, привитых в период до 2-х месячного возраста, ревакцинируют по достижении ими 3-х месяцев. Вакцинацию продолжают еще в течение 2 лет после снятия карантина.
535. Убой больных и подозрительных по заболеванию энзоотическим энцефаломиелитом свиней проводят на перерабатывающих предприятиях, убойных площадках или убойных пунктах с соблюдением мер, предотвращающих распространение вируса.
536. Свиней для убоя или продукцию их убоя для переработки доставляют на перерабатывающие предприятия, убойные площадки или убойные пункты транспортными средствами с плотными, не пропускающими жидкость кузовами. В пути следования не допускается делать остановки в населенных пунктах, а также убой свиней.
537. Транспортные средства при выезде из хозяйствующего субъекта, а также с территории перерабатывающих предприятий, убойных площадок или убойных пунктов тщательно очищают и дезинфицируют. Специальную одежду и обувь лиц, работающих на погрузке и разгрузке, а также обслуживающих свиней в пути следования, дезинфицируют.
Использованное во время убоя животных оборудование после окончания работы тщательно дезинфицируют.
538. Мясо, шпик и субпродукты перерабатывают на вареные или варено-копченые колбасы или консервы, или направляют на проварку.
539. Туши истощенных животных со всеми внутренностями, а также трупы свиней сжигают.
540 Допускается использование голов, ног и хвостов для выработки зельца и студня с соблюдением обычных технологических режимов их изготовления.
541. Шкуры с животных не снимают, а опаливают или ошпаривают. На перерабатывающих предприятиях, убойных площадках или убойных пунктах допускается снятие шкур, которые подвергают обеззараживанию.
Параграф 3. Порядок проведения ветеринарных мероприятий в зоне,
угрожаемой по заносу возбудителя энзоотического энцефаломиелита
свиней

533. Шошқалардың энзоотиялық энцефаломиелитпен ауруын жою бойынша iс-шараларын жүргiзу кезінде шаруашылық жүргізуші субъектінің өндiрiстiк бағытын, көлемі мен мал басының зақымдану дәрежесін есепке алады.
534. Қолайсыз ферманың барлық шошқаларын сою орынсыз шошқа шаруашылығы кешендерінде және репродуктивтi шаруашылық жүргізуші субъектілерде, тұқымдық зауыттарда күн сайын клиникалық қарап тексеру жүргізіледі, энзоотиялық энцефаломиелитпен ауыратын және ауру күдігі бар барлық шошқалар, сондай-ақ дамуы жағынан артта қалған жануарлар сойылады, қоралар дезинфекцияланады. Энзоотиялық энцефаломиелит бойынша қолайсыз және қауіп төндіретін шаруашылық жүргізуші субъектілердегі клиникалық сау шошқаларға вакцина егiледi. 2 айлық жасқа дейінгі кезеңде вакцина егілген торайларға олар 3 айлық жасқа жеткеннен кейін қайта вакцина егiледi. Вакцина егу карантин тоқтатылғаннан кейiн де 2 жыл бойы жалғастырылады.
535. Энзоотиялық энцефаломиелитпен ауыратын және ауру күдігі бар шошқаларды сою қайта өңдейтін мекемелерде, сою алаңдарында немесе сою пункттерiнде вирустың таралуын болдырмайтын шараларды сақтай отырып, жүргізіледі.
536. Союға арналған шошқаларды немесе олардың сойылған өнімдерін қайта өңдеу үшін берік, сұйықты өткізбейтін шанақтары бар көлік құралдарымен қайта өңдейтін мекемелерге, сою алаңдарына немесе сою пункттерiне әкелінеді. Жолшыбай елдi мекендерде тоқтауға, сондай-ақ, шошқаларды союға рұқсат етілмейді.
537. Көлік құралдары шаруашылық жүргізуші субъектiден, сондай-ақ, өңдейтін мекемелердің, сою алаңдарының немесе сою пункттерiнің аумағынан шығатын кезде мұқият тазартылып, дезинфекцияланады. Тиеуде және түсіруде жұмыс істейтін адамдардың, сондай-ақ, жолшыбай шошқаларды бағып-күтетін адамдардың арнайы киімдері мен аяқ киімдері дезинфекцияланады.
Жануарларды сойғанда пайдаланылған жабдықтар жұмыс аяқталғаннан кейін дезинфекцияланады.
538. Ет, май және қосалқы өнімдер пiсiрiлген немесе пiсiрiлiп қақталған шұжықтар немесе консервiлерге қайта өңделеді немесе қайнатуға жiберіледi.
539. Арық жануарлардың ұшалары iшкi құрылыс мүшелерiмен бiрге, сондай-ақ, өлекселер жағылады.
540. Бас, сирақтары мен құйрықтарды оларды дайындаудың қарапайым технологиялық режимдерін сақтай отырып, ұйыма және іркілдек өңдеп шығаруға пайдалануға рұқсат етіледі.
541. Жануарлардың терiсі сыпырылмайды, олар ұйытылады немесе ыстық сумен жидiтіледi. Өңдейтін мекемелерде, сою алаңдарында немесе сою пункттерiнде зарарсыздандырылатын терілерді сыпыруға рұқсат етіледі.
3-параграф. Шошқалардың энзоотиялық энцефаломиелиті
қоздырғышының әкелінуі бойынша қауіп төндіретін аймақтағы
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі

542. В угрожаемой зоне осуществляют следующие мероприятия:
1) оповещают население об угрозе распространения болезни и проводимых в связи с этим мероприятиях. Проводят профилактическую вакцинацию свиней инактивированной или живой вакциной против энзоотического энцефаломиелита во всех хозяйствующих субъектах с учетом ранее проведенных вакцинаций, в течение 2 лет после снятия карантина с неблагополучного пункта;
2) усиливают государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор на объектах внутренней торговли, перерабатывающих предприятиях, убойных площадках или убойных пунктах, объектах производства, осуществляющих выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, заготавливающих и перерабатывающих продукцию и сырье, полученные от убоя свиней;
3) не допускают ввоз и вывоз свиней из угрожаемой зоны (за исключением перерабатывающих предприятий, убойных площадок или убойных пунктов). Торговлю на объектах внутренней торговли живыми свиньями проводят через 14 календарных дней после их вакцинации против энзоотического энцефаломиелита;
4) устанавливают государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор за содержанием и кормлением свиней;
5) закрепляют постоянных рабочих и транспорт для обслуживания хозяйствующего субъекта.
543. Карантин с неблагополучного хозяйствующего субъекта по энзоотическому энцефаломиелиту свиней снимают через 60 календарных дней после убоя всех больных и подозрительных по заболеванию животных, либо отстающих в росте свиней в соответствии, а также проведения всех ветеринарно-санитарных мероприятий.
Если в неблагополучном хозяйствующем субъекте было подвергнуто убою все поголовье свиней, то карантин с такого хозяйствующего субъекта снимают после проведения в нем соответствующих ветеринарно-санитарных мероприятий и заключительной дезинфекции.
544. Перед снятием карантина, после завершения выполнения всех мероприятий, проводят двукратную заключительную дезинфекцию с интервалом 24 часа.
545. После снятия с хозяйствующего субъекта карантина, вводят ограничения на срок 6 месяцев, в течение которого не допускается вывозить и реализовывать свиней и их продукцию убоя.
Глава 47. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по дикроцелиозу
Сноска. Заголовок главы 47 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
профилактике, проводимые на территории, благополучной по
дикроцелиозу животных

542. Қауіп төндіретін аймақта мынадай iс-шаралар жүзеге асырылады:
1) халыққа аурудың тарау қаупi және осыған байланысты өткізілетін iс-шаралар туралы хабарланады. Бұрын жүргізілген вакцина егулерді ескере отырып, барлық шаруашылық жүргізуші субъектілерде қолайсыз пункттен карантин алынғаннан кейiн 2 жыл бойы энзоотиялық энцефаломиелитке қарсы инактивтендірілген және тірі вакцинамен шошқаларға профилактикалық вакцина егiледi;
2) ішкі сауда объектілерінде, өңдейтін мекемелерде, сою алаңдарында немесе сою пункттерiнде жануарларды өсіруді, жануарларды, жануартекті өнімдерді және шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеуді және сатуды жүзеге асыратын, шошқаларды союдан алынған өнімдерді және шикізатты дайындайтын және қайта өңдейтін өндіріс объектілерінде мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау күшейтіледі;
3) қауiп төндіретін аумаққа (өңдетін мекемелерді, сою алаңдарын немесе сою пункттерiн қоспағанда) шошқаларды әкелуге және одан әкетуге рұқсат етілмейді. Ішкі сауда объектілерінде тірі шошқаларды саудалау оларға энзоотиялық энцефаломиелитке қарсы вакцина егiлгеннен кейін күнтізбелік 14 күн өткен соң жүргізіледі;
4) шошқаларды ұстауға және азықтандыруға мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау орнатылады;
5) шаруашылық жүргізуші субъектiге қызмет көрсету үшін тұрақты жұмысшылар мен көлік бекітіледі.
543. Шошқаның энзоотиялық энцефаломиелиті бойынша қолайсыз шаруашылық жүргізуші субъектiден карантин ауру және ауру күдігі бар жануарлар не тиісінше дамуы жағынан артта қалған шошқалар сойылғаннан, сондай-ақ, барлық ветеринариялық-санитариялық iс-шаралар өткізілгеннен кейін күнтізбелік 60 күн өткен соң алынады.
Егер, қолайсыз шаруашылық жүргізуші субъектiде барлық шошқалар сойылса, онда мұндай шаруашылық жүргізуші субъектiден карантин онда тиiстi ветеринариялық-санитариялық iс-шаралар және соңғы дезинфекциялау жүргізілгеннен кейін алынады.
544. Барлық iс-шаралар орындалғаннан кейін, карантиндi тоқтату алдында 24 сағат аралықпен екi мәрте дезинфекциялау жүргізіледі.
545. Шаруашылық жүргізуші субъектiден карантин алынғаннан кейін 6 ай мерзiмге шектеу қойылады, сол аралықта шошқаларды және оның сойылған өнiмдерiн әкетуге және сатуға жол берілмейді.
47-тарау. Дикроцелиоз бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 47-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Жануарлардың дикроцелиозы бойынша қолайлы аумақта
өткізілетін профилактика бойынша жүргізілетін ветеринариялық
іс-шаралар тәртібі

546. Для профилактики дикроцелиоза проводят следующие мероприятия:
1) с целью эпизоотологической оценки ежегодно в весенне-летний период выборочно обследуют животных копроовоскопическими методами на дикроцелиоз, пастбища на наличие и плотность заселения их наземными моллюсками и муравьями с определением их зараженности личинками дикроцелиев, при установлении болезни проводят поголовное копроовоскопическое исследование и дегельминтизацию больных животных;
2) выпас животных на открытых суходольных участках и обеспечивают водопой из чистых водоисточников, обеспечивают своевременную смену пастбищ с учетом развития возбудителя во внешней среде.
547. Перед ввозом (вводом) или вывозом (выводом) из хозяйствующего субъекта животных подвергают копроовоскопическому обследованию на дикроцелиоз, при обнаружении гельминтов животных подвергают дегельминтизации и прослеживают их до полного оздоровления.
548. Проводят очистку навоза, его обеззараживание и дезинвазию животноводческих помещений и выгульно-кормовых площадок и других объектов внешней среды, соприкасающихся с экскрементами животных.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
ликвидации, проводимые на территории, неблагополучной по
дикроцелиозу животных
549. В неблагополучных по дикроцелиозу животных хозяйствующих субъектах проводят следующие мероприятия:
1) организуют стойловое или стойлово-выгульное содержание животных;
2) с целью эпизоотологической оценки ежегодно в весенне-летний период обследуют пастбища на наличие и плотность заселения их наземными моллюсками и муравьями, при установлении их зараженности личинками дикроцелиев не допускают пастьбу на них здоровых животных;
3) для снижения численности моллюсков (промежуточных хозяев дикроцелий), пастбища очищают от кустарников и камней, засевают культурными травами или проводят обработку против моллюсков, инсектицидными препаратами;
4) ежегодно проводят лечебно-профилактическую дегельминтизацию в ноябре-декабре месяцах;
5) для дегельминтизации применяют антигельминтики, зарегистрированные в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
Глава 48. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по диктиокаулезу крупного рогатого скота, овец и коз
Сноска. Заголовок главы 48 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
550. В целях предупреждения и ликвидации диктиокаулеза животных владелец животных и специалисты в области ветеринарии осуществляют комплекс организационно-хозяйственных, ветеринарно-санитарных мероприятий.

546. Жануарлардың дикроцелиозының профилактикасы үшiн мынадай іс-шаралар өткізіледі:
1) эпизоотологиялық бағалау мақсатында, жыл сайын көктемгi-жазғы кезеңде жануарлар гельминтокопрологиялық әдiстермен ішінара дикроцелиозге, олардың дикроцелилердің личинкаларын жұқтыруы анықтала отырып, жайылымдар оларда жер үстiндегі моллюскалар мен құмырсқалардың болуына және орналасу тығыздығына тексерiледi, ауру анықталған жағдайда мал басын гельминтокопрологиялық зерттеу және ауру жануарларды гельминтті жою жүргiзiледi;
2) жануарларды ашық құрғақ учаскелерінде жаю және таза бұлақтардан суару қамтамасыз етiледi, сыртқы ортада дамуын ескере отырып, жайылымдардың уақтылы ауысуы қамтамасыз етiледi.
547. Шаруашылық жүргізуші субъектiлерге әкелу (кіргізу) немесе әкету (шығару) алдында жануарлар дикроцелиозге гельминтокопрологиялық тексеруге түседі, гельминттер анықталған кезде жануарларға гельминтті жою жүргiзiледi және олар толық сауыққанға дейiн бақыланады.
548. Қиды тазарту, оны зарарсыздандыру және мал шаруашылығы қораларын және жайып семірту алаңдарын және жануарлардың экскременттерiмен жанасатын сыртқы ортаның басқа да объектiлерiн дезинвазиялау жүргiзiледi.
2-параграф. Жануарлардың дикроцелиозi бойынша қолайсыз аумақта
өткізілетін жою бойынша жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар
тәртібі
549. Жануарлардың дикроцелиозi бойынша қолайсыз шаруашылық жүргізуші субъектiлерде мынадай іс-шаралар жүргiзiледi:
1) жануарларды байлауда немесе байлап бағуда ұстау ұйымдастырылады;
2) эпизоотологиялық бағалау мақсатында, жыл сайын көктемгi-жазғы кезеңде жайылымдар оларда жер үстiндегі моллюскалар мен құмырсқалардың болуына және орналасу тығыздығына тексерiледi, олардың дикроцелилердің личинкаларын жұқтыруы анықталған жағдайда ол жерлерге сау жануарларды жаюға рұқсат етілмейді;
3) моллюскалардың (дикроцелийлердiң аралық иелерi) санын азайту үшiн жайылым бұталардан және тастардан тазартылады, дақылдық шөптер егiледi немесе инсектицидтiк препараттармен моллюскаларға қарсы тазалау жүргiзiледi;
4) жыл-сайын қараша-желтоқсан айларында емдiк-сақтандыру гельминтті жою жүргiзiледi;
5) гельминтті жою үшiн Қазақстан Республикасында тiркелген антигельминтиктер қолданылады.
48-тарау. Ірі қара малдың, қойлар мен ешкілердің диктиокаулезі бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 48-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
550. Жануарлардың диктиокаулездерінің алдын алу және жою мақсатында жануарлардың иесi және ветеринария мамандары ұйымдастырушылық-шаруашылық, ветеринариялық-санитариялық іс-шаралар кешенін жүзеге асырады.

551. Организационно-хозяйственные мероприятия, направленные на предупреждение заболеваний животных диктиокаулезом, заключаются в обеспечении всего поголовья полноценными кормами, надлежащими условиями кормления, водопоя и содержания животных.
552. В хозяйствующих субъектах, где применяют пастбищное или стойлово-выгульное содержание животных, необходимо систематически осуществлять меры по улучшению естественных лугов и пастбищ (мелиорация земель, очистка их от камней и кустарников, лесных пастбищ от валежника и пней), созданию культурных пастбищ, а также рациональному использованию выпасов со сменой загонов через каждые 5-7 календарных дней.
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
профилактике диктиокаулеза животных
553. В целях предупреждения заражения животных диктиокаулезом необходимо проводят следующие мероприятия:
1) применяют рационы, сбалансированные по белку, минеральным солям и витаминам. В зонах, где пастбищные участки бедны микроэлементами, в рационы включают соответствующие добавки (соли меди, кобальта, йода, молибдена и другие элементы);
2) кормят животных только из кормушек;
3) поят животных свежей и чистой водой из водопровода, колодцев, рек, быстро текущих ручьев. Поение из прудов и других стоячих водоемов допускается при условии создания колодцев-фильтратов. Поить из луж, мочажин, канав и ям не допускается;
4) обеспечивают чистоту животноводческих помещений, кормушек, поилок, предметов ухода, инвентаря, оборудования, дворов, выгульных площадок, соляриев и территорий вокруг животноводческих помещений. Помещения необходимо содержать хорошо вентилируемыми, сухими, светлыми;
5) не допускается содержание собак в животноводческих помещениях, вблизи них и в местах хранения кормов и водоисточников;
6) навоз и помет из животноводческих помещений и выгульных площадок регулярно убирают в специальные навозохранилища для обеззараживания;
7) после каждой дегельминтизации животных фекалии в течение 3-5 календарных дней следует собирать, а затем подвергать дезинвазии. Помещения, выгульные площадки, оборудование и инвентарь также подвергают дезинвазии;
8) выпасать животных на сухих пастбищах. Использование для выпаса заболоченных, низинных и мочажинных участков пастбищ не допускается;
9) осуществляют выпас молодняка животных (как наиболее восприимчивых к диктиокаулезу) на возвышенных, улучшенных пастбищах, применяют стойловое и стойлово-выгульное содержание телят, ранние (зимние) окоты, а также другие меры, обеспечивающие выращивание свободного от диктиокаулеза молодняка и формирование здорового стада.

551. Жануарлардың диктиокаулездермен ауыруының алдын алуға бағытталған ұйымдастырушылық-шаруашылық іс-шаралары барлық мал басын толыққанды жемшөппен, жануарларды азықтандырудың, суарудың және ұстаудың тиісті шарттармен қамтамасыз ету болып табылады.
552. Жануарларды жайылымды немесе қорада байлап бағу қолданылатын шаруашылық жүргізуші субъектiлерде табиғи шабындықтар мен жайылымдарды жүйелi түрде жақсарту (жерлерді суландыру, оларды тастардан және бұталардан, орман жайылымдарынан, шырпылар мен өсінділерден тазарту), дақылды жайылымдарды жасақтау, сондай-ақ, әрбір күнтізбелік 5-7 күн сайын ашық қораларды ауыстыра отырып, жайылымдарды ұтымды пайдалану бойынша шаралар жүзеге асырылуы қажет.
1-параграф. Жануарлардың диктиокаулездерінің профилактикасы
бойынша жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
553. Жануарлардың диктиокаулездерді жұқтыруын болдырмау мақсатында мынадай іс-шаралар жүргiзу қажет:
1) ақуыз, минералды тұздар және витаминдер бойынша теңгерімделген рациондары қолданылады. Жайылымдық учаскелер микроэлементтерге жұтаң аймақтарда рациондарға тиісті (мыс тұзы, кобальт, йод, молибден және басқа да элементтер) қоспалар қосылады;
2) жануарлар тек қана оттықтардан азықтандырылады;
3) жануарлар су құбырларынан, құдықтардан, өзендерден, ағысы жылдам бұлақтардан алынған таза сумен суарылады. Тоғандардан және басқа да ағынсыз су қоймаларынан суаруға сүзгiш-құдықтардың жасалуын көрсету шартымен рұқсат етіледі. Шалшықтардан, несеп төгілген сулардан, арықтардан және шұңқырлардан суаруға жол берілмейді;
4) мал шаруашылығы қораларының, оттықтардың және астаулардың, күтім жасау заттарының, керек-жарақтардың, аулалардың, жаю алаңдарының, мал шаруашылығы қораларының маңындағы ашық жерлер мен аумақтардың тазалығы қамтамасыз етіледі. Қоражайлар жақсы желдетiлетін, құрғақ, жарық болуға тиіс;
5) мал шаруашылығы қоражайларда, оларға жақын орналасқан жерлерде және жемшөптер мен су көздерін сақтау орындарында иттердi ұстауға жол берілмейді;
6) мал шаруашылығы қоражайлардан және жаю алаңдарынан қи мен тезек тұрақты түрде зарарсыздандыру үшін арнайы қи қоймаларына шығарылады;
7) әрбiр гельминтті жоюдан кейiн мал несебі күнтізбелік 3-5 күн ішінде жиналып, одан кейін дезинвазиялануы керек. Қоражайларға, жаю алаңдарына, жабдықтарға және керек-жарақтарға дезинвазия жасалады;
8) жануарларды құрғақ жайылымдарда жаю. Жаю үшін жайылымдардың батпақты, ойпатты және несеппен ластанған учаскелерін пайдалануға жол берілмейді;
9) жануарлардың (диктиокаулезге барынша сезімталдары сияқты) жас төлдерiн қырат жерлерде, жақсартылған жайылымдарда бағу жүзеге асырылады, ерте (қысқы) төлдеген бұзауларды қоражайда және байлап бағуда ұстау, сондай-ақ, жас төлді диктиокаулезден еркін өсіруді және сау табынды жасақтауды қамтамасыз ететін басқа да шаралар қолданылады.

554. Специалистам в области ветеринарии необходимо не реже 2-х раз в год выборочно обследовать копроовоскопическими методами 10-20 процентов поголовья крупного рогатого скота, овец и коз, учитывать наличие диктиокаул при вскрытии павших или забитых на мясо животных.
555. Всех вновь поступающих в хозяйство домашних и диких животных следует подвергать карантинированию и копроовоскопическому исследованию на диктиокаулез. При установлении зараженности диктиокаулезом проводят поголовную дегельминтизацию животных, проверяют ее эффективность.
556. При обнаружении у вновь завезенного скота диктиокаулеза, не встречавшегося ранее на территории хозяйства, животных содержат изолированно и подвергают дегельминтизации до полного освобождения от диктиокаул.
557. Перед вывозом из хозяйства крупный и мелкий рогатый скот подвергают копроовоскопическому обследованию на диктиокаулез.
При обнаружении диктиокаулеза всех животных подвергают дегельминтизации и после этого разрешают их вывоз.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
ликвидации диктиокаулеза животных
558. Основной мерой специфической профилактики диктиокаулеза является применение химических и биологических препаратов, обеспечивающих предупреждение заболевания животных и рассеивание во внешней среде инвазии возбудителя.
559. Перед массовой лечебной или профилактической дегельминтизацией сильнодействующие и впервые применяемые препараты и методы применения предварительно испытывают на небольшой группе (из 15-20) животных. При отсутствии в течение 2-3 суток осложнений подвергают дегельминтизации все поголовье.
560. Для дегельминтизации животных применяются ветеринарные препараты и их лекарственные формы, зарегистрированные в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
Сноска. Пункт 560 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
561. В хозяйствующих субъектах, где установлен диктиокаулез крупного рогатого скота:
1) телят текущего года рождения, а в откормочных хозяйствах и телят старших возрастов выращивают на стойловом или изолированном стойлово-выгульном содержании;
2) организуют изолированное пастбищно-стойловое содержание телят на участках, где с сентября прошлого года не выпасали крупный рогатый скот, зараженный диктиокаулами;
3) выпас на долголетних культурных пастбищах организуют с использованием каждого загона (участка) не более 5 суток, с возвратом на первоначальной участок через 3-4 месяца. Выпас зараженных диктиокаулами животных на долголетних культурных пастбищах не допускается;

554. Ветеринария мамандары жылына кемінде 2 рет гельминттiк копроскопиялық әдiстермен барлық ірi қара малдың, қой мен ешкi мал басының 10-20 %-ын ішінара тексеруге, өлген немесе етке сойылған жануарларды ашу кезінде диктиокаулдың бар-жоғын ескеруге тиіс.
555. Шаруашылыққа жаңадан әкелінетін барлық үй және жабайы жануарларды карантиндеу және диктиокаулезге гельминттiк копроскопиялық тексеру қажет. Диктиокаулез жұқтырғаны анықталған жағдайда, жануарларды жаппай гельминтті жою жүргiзiлiп, оның тиiмдiлiгi тексерiледi.
556. Бұрын шаруашылық аумағында кездеспеген жаңадан әкелiнген малдардан диктиокаулез анықталған жағдайда, жануарлар оқшау ұсталып, диктиокаулдан толық арылғанша гельминтті жою жүргiзіледi.
557. Шаруашылықтан шығарар алдында, ірі қара және ұсақ малды диктиокаулезге гельминттік копроскопиялық тексеру жасалады.
Диктиокаулез анықталған жағдайда барлық жануарларға гельминтті жою жасалып, бұдан кейiн оларды шығаруға рұқсат етіледі.
2-параграф. Жануарлардың диктиокаулезiн жою бойынша
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
558. Диктиокаулездің ерекше алдын алудың негізгі шарасы жануарлардың ауруының алдын алуды және қоздырғыштың инвазиясының сыртқы ортада сейілуін қамтамасыз ететін химиялық және биологиялық дәрі-дәрмектерді қолдану болып табылады.
559. Жаппай немесе профилактикалық гельминтті жоюдың алдында қатты әсер ететін және бірінші рет қолданылатын дәрі-дәрмектер және қолдану әдістері жануарлардың шағын тобында (15-20) алдын ала сыналады. 2-3 тәулік ішінде асқынулар болмаған жағдайда барлығына жаппай гельминтті жою жасалады.
560. Жануарларды дегельминтизациялау үшін Қазақстан Республикасында және (немесе) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тіркелген ветеринариялық препараттар мен олардың дәрілік нысандары қолданылады.
Ескерту. 560-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
561. Ірi қара малдың диктиокаулезi анықталған шаруашылық жүргізуші субъектiде:
1) ағымдағы жылы туған бұзаулар, мал бордақылайтын шаруашылықтарда жасы үлкен бұзаулар қорада немесе оқшауланған байлап бағуда ұстап өсiріледi;
2) диктиокаулез жұқтырған iрi мүйiздi қара малдың өткен жылдың қыркүйек айынан бастап бағылмаған учаскелерде бұзауларды оқшауланған жайылымда-қорада ұстау ұйымдастырылады;
3) көп жылдық дақылды жайылымда бағу, әрбiр ашық қораны (учаскені) 5 тәуліктен аспайтын мерзімге пайдалана отырып, 3-4 айдан соң бастапқы учаскеге қайтара отырып, ұйымдастырылады. Диктиокаул жұқтырған жануарларды көп жылдық дақылды жайылымдарға жаюға рұқсат етілмейді;

4) вновь завезенных в хозяйство животных в период карантина подвергают гельминтологическому обследованию, методом ларвоскопии. При отрицательных результатах по всей группе переводят животных в общее стадо;
5) телят прошлого года рождения за 20 календарных дней до выпаса подвергают гельминтологическому обследованию методом ларвоскопии;
6) телят текущего и прошлого года рождения подвергают гельминтологическому обследованию методом ларвоскопии выборочно (20-25 голов), первый раз через 45-50 календарных дней после выгона на пастбище, затем каждые 15 календарных дней до конца пастбищного сезона;
7) при выявлении в стаде заболевания телят дегельминтизируют и переводят на стойловое содержание. При необходимости дегельминтизацию повторяют, но не ранее чем через 12 календарных дней.
562. В хозяйствующих субъектах где установлен диктиокаулез овец и коз:
1) выборочно обследуют на гельминты, методом ларвоскопии: весной (март) 3 – животных во всех отарах и в населенных пунктах, ранее выпасавшихся на естественных пастбищах; летом (в июле-августе) 3 – ягнят и козлят текущего года рождения во всех маточных отарах; осенью, перед постановкой на стойловое содержание 3 – молодняка вновь сформированных отар и овец и коз до 2 лет;
2) при обнаружении зараженных животных в отарах дегельминтизируют весной, до выгона на пастбище 3 – овец и коз (особенно маток после окота), выпасавшихся ранее на пастбище, летом (июль-август) ягнят, осенью 3 – всех животных (при постановке на стойловое содержание);
3) при круглогодовом пастбищном содержании и отгонном овцеводстве сроки обследований и дегельминтизации животных устанавливают с учетом особенностей краевой эпизоотологии диктиокаулеза;
4) при заболевании животных с клиникой диктиокаулеза их подвергают лечебной дегельминтизации немедленно, независимо от сезона года.
563. Не подлежат дегельминтизации стельные коровы, суягные овцы за 2 недели до и после родов, а также истощенные животные, больные тимпанией, выраженной остеомаляцией и другими острыми и тяжело протекающими болезнями. Таких животных дегельминтизируют индивидуально после улучшения состояния их здоровья.
564. При введении препаратов внутрикожно, подкожно, внутримышечно, внутривенно, внутрипальпебрально в трахею необходимо строго соблюдать правила асептики и антисептики.
Глава 49. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по мониезиозу крупного рогатого скота, овец и коз
Сноска. Заголовок главы 49 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4) карантин кезеңiнде шаруашылыққа жаңадан әкелінген жануарлар ларвоскопиялық әдіспен гельминтологиялық тексеруден өткiзіледi. Бүкіл топ бойынша нәтижелер теріс болған жағдайда жануарлар жалпы табынға ауыстырылады;
5) өткен жылы туған бұзаулар жаюға дейін күнтізбелік 20 күн ішінде ларвоскопиялық әдіспен гельминтологиялық тексеруден өткiзіледi;
6) ағымдағы және былтырғы жылы туған бұзаулар ішінара (20-25 бас) бiрiншi рет жайылғаннан кейін күнтізбелік 45-50 күн өткен соң, одан кейін жайылым мерзiмiнiң соңына дейiн әрбiр күнтізбелік 15 күн сайын ларвоскопиялық әдіспен гельминтологиялық тексеруден өткiзіледi;
7) табында бұзаулардың ауруы анықталған жағдайда гельминтті жою жасалып, қамап ұстауға ауыстырылады. Қажеттілігіне қарай гельминтті жою тек күнтізбелік 12 күннен кешіктірілмей қайталанады.
562. Қой мен ешкiнiң диктиокаулезi анықталған шаруашылық жүргізуші субъектiлерде:
1) ларвоскопия әдісімен ішінара гельминтке тексеру жүргiзедi: көктемде (наурыз) бұрын табиғи жайылымда бағылған барлық табындар мен елдi мекендердегі жануарларға - 3; жазда (шiлде-тамыз) барлық саулық табындарда ағымдағы жылы туған қозылар мен лақтарға - 3; күзде, қамап ұстау алдында жаңадан жинақталған жас малдарға және 2 жасқа дейiнгi қой мен ешкiге – 3;
2) табындарда ауру жұқтырған жануарлар анықталған жағдайда көктемде жайылымға шыққанға дейiн бұрын жайылымда бағылған қой мен ешкiлерге (әсiресе төлдегеннен кейiн саулықтар) – 3, жазда (шiлде-тамыз) қозыларды, күзде барлық жануарларға (қамап ұстауға қою кезінде) - 3 гельминтті жою жүргізіледі;
3) жыл бойы жайылымда күтіп-бағу кезінде және айдаудағы қой шаруашылығында жануарларды тексеру және гельминтті жою мерзiмiн, диктиокаулездің өңірлік эпизоотологиясының ерекшелiктерiн ескере отырып, белгілейді;
4) жануарлар диктиокаулезі клиникасымен ауырған кезде оларда жыл мезгiлiне қарамастан тез арада емдік гельминтті жоюды жүргізеді.
563. Төлдегенге дейін 2 апта бұрын және төлдегеннен кейін 2 апта болған буаз сиырлар, қойлар, сондай-ақ, арық малдар, iшi кепкен, остеомаляция белгiлерi бар және басқа да өткір және ауыр түрде ауырған жануарлар гельминтті жоюға жатпайды. Мұндай жануарлар олар сауыққаннан кейiн, жеке гельминтті жоюдан өткiзіледi.
564. Дәрі-дәрмектерді терiге, терi астына, бұлшық етке, көк тамырға, қабақ астына, кеңiрдекке егу кезінде асептика және антисептика ережелерiн қатаң түрде сақтау қажет.
49-тарау. Ірі қара малдың, қойлар мен ешкілердің мониезиозы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 49-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

565. В целях предупреждения и ликвидации мониезиозов животных владелец животных и специалисты в области ветеринарии обязаны осуществлять комплекс организационно-хозяйственных, ветеринарно-санитарных мероприятий.
566. Организационно-хозяйственные мероприятия, направленные на предупреждение заболеваний животных мониезиозом, заключаются в обеспечении всего поголовья полноценными кормами, надлежащими условиями кормления водопоя и содержания.
567. В хозяйствующих субъектах, где применяют пастбищное или стойлово-выгульное содержание животных, необходимо систематически осуществлять меры по улучшению естественных лугов и пастбищ (мелиорация земель, очистка их от камней и кустарников, лесных пастбищ от валежника и пней), созданию культурных пастбищ, а также рациональному использованию выпасов со сменой загонов через каждые 5-7 календарных дней.
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
профилактике мониезиозов животных
568. В целях предупреждения заражения животных мониезиозами владельцы животных проводят следующие мероприятия:
1) применяют рационы, сбалансированные по белку, минеральным солям и витаминам. В зонах, где пастбищные участки бедны микроэлементами, в рационы включают соответствующие добавки (соли меди, кобальта, йода, молибдена и другие элементы);
2) кормят животных только из кормушек;
3) поят животных свежей и чистой водой из водопровода, колодцев, рек, быстро текущих ручьев. Поение из прудов и других стоячих водоемов допускается при условии создания колодцев-фильтратов. Поить животных из луж, мочажин, канав и ям не допускается;
4) обеспечивают чистоту животноводческих помещений, кормушек, поилок, предметов ухода, инвентаря, оборудования, дворов, выгульных площадок, соляриев и территорий вокруг животноводческих помещений. Помещения необходимо содержать хорошо вентилируемыми, сухими, светлыми;
5) навоз из помещений, с выгульных площадок и баз регулярно убирают в специальные навозохранилища для обеззараживания;
6) после каждой дегельминтизации животных фекалии в течение 3-5 календарных дней следует собирать, а затем подвергать дезинвазии. Помещения, выгульные площадки, оборудование и инвентарь также подвергают дезинвазии;
7) выпас животных на сухих пастбищах. Использование для выпаса заболоченных, низинных и мочажинных участков пастбищ не допускается;
8) выпас молодняка животных на возвышенных, улучшенных пастбищах, применяют стойловое и стойлово-выгульное содержание телят ранние (зимние) окоты, а также другие меры, обеспечивающие выращивание свободного от мониезий молодняка и формирование здоровых стад.

565. Жануарлар мониезиозінің алдын алу және жою мақсатында жануарлардың иесi және ветеринария мамандары ұйымдастырушылық-шаруашылық, ветеринариялық-санитариялық іс-шаралар кешенін жүзеге асыруға міндетті.
566. Жануарлардың мониезиозбен ауыруының алдын алуға бағытталған ұйымдастырушылық-шаруашылық іс-шаралар барлық мал басын толыққанды азықпен, азықтандырудың, суарудың және ұстаудың тиісті жағдайымен қамтамасыз етуді білдіреді.
567. Жануарларды жайылымды немесе қорада байлап ұстау қолданылатын шаруашылық жүргізуші субъектiлерде табиғи шабындықтар мен жайылымдарды жақсарту (жерлерді мелиорациялау, оларды тастардан және бұталардан, орман жайылымдарын шөпшектер мен өсінділерден тазарту), дақылды жайылымдарды жасақтау, сондай-ақ, әрбір күнтізбелік 5-7 күн сайын қораларды ауыстыра отырып, жайылымдарды ұтымды пайдалану бойынша шараларды жүйелi түрде жүзеге асыру қажет.
1-параграф. Жануарлар мониезиозының алдын алу бойынша жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
568. Жануарлардың мониезиоздерді жұқтыруының алдын алу мақсатында жануарлардың иелері мынадай іс-шаралар жүргiзедi:
1) ақуыз, минералды тұздар және витаминдер бойынша теңгерімделген рацион қолданады. Жайылымдық учаскелер микроэлементтерге жұтаң аймақтарда рациондарға тиісті (мыс тұзы, кобальт, йод, молибден және басқа да элементтер) қоспалар қосылады;
2) жануарларды тек қана науалардан азықтандырады;
3) жануарларды су құбырларының, құдықтардың, өзендердің, ағысы жылдам бұлақтардың таза суымен суарады. Тоғандардан және басқа да ағынсыз су қоймаларынан суаруға сүзгiш-құдықтар жасалған жағдайларда рұқсат етіледі. Жануарларды шалшықтардан, несеп төгілген сулардан, арықтардан және шұңқырлардан суаруға жол берілмейді;
4) мал қораларының, науалардың, астаулардың, күтім жасау заттарының, құрал-саймандардың, жабдықтардың, аулалардың, жаю алаңдарының, мал шаруашылығы қораларының маңындағы ашық жерлер мен аумақтардың тазалығын қамтамасыз етеді.
5) Мал қоралар жақсы желдетiлетін, құрғақ, жарық болуға тиіс;
6) мал қораларынан, жаю алаңдарынан және баздардан қи тұрақты түрде зарарсыздандыру үшін арнайы қи қоймаларына шығарылады;
7) әрбiр дегельминтизациядан кейiн мал несебі күнтізбелік 3-5 күн ішінде жиналып, одан кейін дезинвазиялануы керек. Мал қораларына, жаю алаңдарына, жабдықтарға және құрал-саймандарға да дезинвазия жасалады;
8) жануарларды құрғақ жайылымдарда жаяды. Жаю үшін жайылымдардың батпақты, ойпатты және несеппен ластанған учаскелерін пайдалануға рұқсат етілмейді;
9) жануарлардың жас төлдерiн қырат жерлерде, жақсартылған жайылымдарда бағуды жүзеге асырады, ерте (қысқы) туған бұзауларды қорада және байлап бағуда ұстау, сондай-ақ жас төлді мониезиозден еркін өсіруді және сау табындарды жасақтауды қамтамасыз ететін басқа да шаралар қабылдайды.

569. Специалистам в области ветеринарии необходимо не реже 2 раз в год выборочно обследовать гельминтокопроскопическими методами 10-20 процентов поголовья крупного рогатого скота, овец и коз, учитывать наличие мониезий при вскрытии павших или забитых на мясо животных.
570. Всех вновь поступающих в хозяйство домашних и диких животных следует подвергать карантинированию и гельминтокопроскопическому исследованию на мониезиозы. При установлении зараженности мониезиями проводят поголовную дегельминтизацию животных, проверяют ее эффективность.
571. При обнаружении у вновь завезенного скота мониезий, не встречавшихся ранее на территории хозяйства, животных карантиниируют и подвергают дегельминтизации до полного освобождения от мониезий.
572. Перед вывозом из хозяйства крупный и мелкий рогатый скот подвергают гельминтокопроскопическому обследованию на мониезиозы. При обнаружении гельминтов мониезиоза всех животных подвергают дегельминтизации и после этого разрешают их вывоз.
Параграф 2. Порядок проведения специальных мероприятий
по ликвидации мониезиоза животных
573. Основной мерой специфической профилактики мониезиоза является применение химических и биологических препаратов, обеспечивающих предупреждение заболевания животных и рассеивание во внешней среде возбудителя инвазии.
574. Во всех хозяйствующих субъектах, где установлены случаи заражения животных мониезиозами, следует проводить профилактическую дегельминтизацию при постановке скота на стойловое содержание и перед выгоном на пастбище.
575. Преимагинальную дегельминтизацию проводят в сроки, когда мониезии в организме животных не достигли половой зрелости.
576. При наличии клинических признаков мониезизов животных лечебные дегельминтизации проводят в любое время года. В случае осложнений, вызванных вторичной инфекцией или незаразными болезнями, назначают симптоматическое лечение против вторичной болезни и только после этого животных дегельминтизируют.
577. Перед массовой лечебной или профилактической дегельминтизацией сильнодействующие и впервые поступившие на снабжение препараты и методы применения предварительно испытывают на небольшой группе (из 15-20) животных. При отсутствии в течение 2-3 суток осложнений подвергают дегельминтизации все поголовье.
578. Профилактические (преимагинальные) дегельминтизации ягнят и козлят проводят первый раз через 14-16 календарных дней после выгона их на пастбище или на прикошарную территорию (а при круглогодовом пастбищном содержании через 25-30 календарных дней после рождения), повторно – через 15-20 календарных дней после первой, третий раз – через 25-30 календарных дней после второй дегельминтизации. В сентябре дегельминтизируют ягнят и козлят однократно, а через 30 календарных дней после перевода животных на стойловое содержание дегельминтизируют все поголовье овец и коз. В хозяйствах с круглогодовым пастбищным содержанием мелкий рогатый скот старше года дегельминтизируют профилактически осенью и после окончания планового окота.

569. Ветеринария мамандары жылына кемінде 2 рет гельминттiк копроскопиялық әдiстермен барлық iрi қара мал, қой мен ешкi мал басының 10-20 %-ын ішінара тексеруге, өлген немесе етке сойылған жануарларды ашу кезінде мониезиоздың бар-жоғын ескеруге тиіс.
570. Шаруашылыққа жаңадан келіп түскен барлық үй және жабайы жануарлар карантиндеуде ұстайды және мониезиозге гельминттiк копроскопиялық тексерілуі керек. Мониезиоз жұқтырғаны белгіленген кезде, жануарлардың мал басын дегельминтизациялау жүргiзiлiп, оның тиiмдiлiгi тексерiледi.
571. Жаңадан әкелiнген малдарда бұрын шаруашылық аумағында кездеспеген мониезиоз анықталған кезде, жануарлар оқшау ұсталып, мониезиоздерден толық арылғанша дегельминтизация жүргiзіледi.
572. Шаруашылықтан шығарар алдында, iрi қара және ұсақ малды мониезиозге гельминттік копроскопиялық тексеру жасалады. Мониезиоз гельминттері анықталған кезде барлық жануарларға дегельминтизация жасалып, бұдан кейiн оларды шығаруға рұқсат етіледі.
2-параграф. Жануарлардың мониезиозын жою бойынша жүргізілетін
ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
573. Мониезиоздың ерекше профилактикасының негізгі шарасы жануарлар ауруының алдын алуды және инвазия қоздырғышының сыртқы ортада сейілуін қамтамасыз ететін химиялық және биологиялық препараттарды қолдану болып табылады.
574. Малдардың мониезиозді жұқтыруы анықталған барлық шаруашылық жүргізуші субъектілерде малды қорада ұстауға қою және жайылымға айдау алдында профилактикалық дегельминтизация жүргізілуі керек.
575. Преимагиналды дегельминтизация жануарлардың организмiндегi мониезиоздар жыныстық жетілуге жетпеген мерзiмде жүргiзіледi.
576. Жануарлардың мониезиоздардың клиникалық белгiлерi болған кезде дегельминтизация жылдың кез келген уақытында жүргiзіледi. Қайталама инфекциядан немесе жұқпалы емес аурулардан туындаған асқынулар жағдайында қайталанатын ауруға қарсы симптоматикалық емдеу белгіленеді және тек қана осыдан кейін жануарлар дегельминтизацияланады.
577. Жаппай емдік немесе профилактикалық дегельминтизацияның алдында қатты әсер ететін және жабдықтауға бірінші келіп түскен препараттар мен қолдану әдістері жануарлардың шағын тобында (15-20) алдын ала сыналады. 2-3 тәулік ішінде асқынулар болмаған кезде барлық мал басына дегельминтизация жасалады.
578. Қозылар мен лақтарды профилактикалық дегельминтизация бiрiншi рет оларды жайылымға немесе қора аумағына айдап шығарған соң күнтізбелік 14-16 күннен кейiн (жыл бойы жайылымда ұстау кезінде туғаннан кейін күнтізбелік 25-30 күн өткен соң), қайталама бiрiншi дегельминтизациядан кейін күнтізбелік 15-20 күн өткен соң, үшiншi рет екiншi дегельминтизациядан кейін күнтізбелік 25-30 күн өткен соң жасалады. Қозылар мен лақтар қыркүйек айында бiр рет дегельминтизацияланады, ал жануарларды қорада ұстауға ауыстырғаннан кейін күнтізбелік 30 күн өткен соң қой мен ешкiнiң барлық мал басы дегельминтизацияланады. Жыл бойы жайылымда бағылатын шаруашылықтарда бiр жастан асқан ұсақ малға күзде және жоспарлы төлдеу аяқталған соң профилактикалық дегельминтизация жасалады.

579. Профилактические дегельминтизации телят текущего года рождения проводят 2 раза: первую через 35-40 календарных дней после выгона на пастбище и вторую – через 35-40 календарных дней после первой, а телят старше года – 1 раз через 35-40 календарных дней после выгона на пастбище.
580. Не подлежат дегельминтизации стельные коровы и суягные овцы за 2 недели до и после родов и в течение 2 недель после них, а также истощенные животные, больные тимпанией, выраженной остеомаляцией и другими острыми и тяжело протекающими болезнями. Таких животных дегельминтизируют индивидуально после улучшения состояния их здоровья.
581. Для дегельминтизации животных применяются ветеринарные препараты и их лекарственные формы, зарегистрированные в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
Сноска. Пункт 581 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
582. При введении препаратов подкожно, внутримышечно, внутривенно необходимо строго соблюдать правила асептики и антисептики.
583. В хозяйствующих субъектах, где установлен мониезиоз, телят выпасают изолированно от взрослого скота на пастбищах, где в течение последних 3 лет не выпасались зараженные животные. На культурных пастбищах для пастьбы используют загоны с посевом однолетних трав. В загонах с многолетними травами телят выпасают только в первый год после посева.
584. Применяют стойловое или стойлово-выгульное содержание животных, при котором они не заражаются мониезиозами.
585. При невозможности выполнения указанных мероприятий проводят профилактические дегельминтизации и химиопрофилактику.
Глава 50. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по пироплазмозу
Сноска. Заголовок главы 50 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
предупреждению и оздоровлению пироплазмоза животных
586. Для предупреждения заражения животных пироплазмозом проводят следующие мероприятия:
1) комплектуют стада животными из благополучных по пироплазмозу пунктов и без ведома государственного ветеринарного инспектора не допускают в стадо вновь поступивших животных;
2) всех вновь поступающих животных из других местностей карантинируют в профилактических целях. За это время проводят систематический осмотр животных и при обнаружении иксодовых клещей животных обрабатывают акарицидными препаратами, зарегистрированными в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза, обработку проводят путем опрыскивания, купания, дустирования или обтирания. Для проведения влажных противоклещевых обработок оборудуют купочные ванны, стационарные или переносные опрыскивающие механизмы;

579. Ағымдағы жылы туылған бұзауларға профилактикалық дегельминтизация 2 рет жүргiзiледi: бiрiншi рет жайылымға шығарылғаннан кейін 35-40 күнтізбелік күн өткен соң, екiншi рет бiрiншi дегельминтизациядан кейін 35-40 күнтізбелік күн өткен соң, ал бір жастан асқан бұзауларға жылына бiр рет жайылымға шығарылғаннан кейін күнтізбелік 35-40 күн өткен соң жасалады.
580. Төлдеуіне 2 апта қалған және төлдегеннен кейін 2 апта өткен буаз сиырлар мен қойлар, сондай-ақ, арық малдар, iшi кепкен, остеомаляция белгiлерi бар және басқа да өткір және ауыр түрде ауырған жануарлар дегельминтизациялауға жатпайды. Бұл жануарлар олардың денсаулық жағдайы жақсарғаннан кейiн жеке дегельминтизациядан өткiзіледi.
581. Жануарларды дегельминтизациялау үшін Қазақстан Республикасында және (немесе) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тіркелген ветеринариялық препараттар мен дәрі түрлері қолданылады.
Ескерту. 581-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
582. Препараттарды терi астына, бұлшық етке, көк тамырға егу кезінде асептика және антисептика ережелерiн қатаң түрде сақтау қажет.
583. Мониезиоз анықталған шаруашылық жүргізуші субъектілерде, бұзауларды соңғы 3 жыл бойы ауырған малдар жайылмаған жайылымда ересек малдардан оқшау бағады. Дақылды жайылымда бағу үшiн бiр жылдық шөп егiлген қоршауды пайдаланады. Көп жылдық шөптері бар қоршауда бұзаулар тек қана алғашқы егу жылында бағылады.
584. Жануарларды қорада немесе байлап бағуда ұстау қолданылады, мұнда олар мониезиозды жұқтырмайды.
585. Көрсетiлген іс-шараларды орындау мүмкiн болмаған кезде профилактикалық дегельминтизация және химиялық профилактика жүргізіледі.
50-тарау. Пироплазмоз бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 50-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Жануарлардың пироплазмозының алдын
алу және профилактикасы бойынша жүргізілетін
ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
586. Жануарларды пироплазмозды жұқтыруының алдын алу үшiн мынадай іс-шаралар жүргiзiледi:
1) табындар пироплазмоз бойынша қолайлы пункттердің жануарларынан топтастырылады және мемлекеттiк ветеринариялық инспектордың және мемлекеттік ветеринариялық дәрігердің келесімінсіз табынға жаңадан келіп түскен жануарлар қосылмайды;
2) басқа жерлерден жаңадан әкелiнген барлық жануарлар карантиндеуде ұсталады. Осы уақыт iшiнде жануарлар жүйелi тексеруден өткiзіледi және иксод кенелерi анықталған кезде жануарлар Қазақстан Республикасында және (немесе) Евразиялық экономикалық одағына қатысушы мемлекеттерде тіркелген акаридцидтік препараттармен өңделеді, өңдеу су бүрку, шомылдыру, дуст себу немесе сүрту жолымен жүргізіледі. Кенелерге қарсы ылғалды өңдеуді жүргiзу үшiн шомылдыру ванналары, тұрақты немесе жылжымалы бүрiккiш тетіктер жабдықталады;

3) обеспечивают содержание животных в незаклещеванных помещениях;
4) если животные поступили из неблагополучной по пироплазмозу территории, их обрабатывают однократно одним из пироплазмицидных препаратов, зарегистрированных в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза;
5) проводят периодические противоклещевые обработки животных в зависимости от системы содержания, времени года, численности и активности клещей на территории пастбищных угодий. При отгонной системе пастьбы, животных обрабатывают акарицидами на трассах перегона в соответствии с показаниями по заклещеванности местности;
6) в хозяйствующих субъектах, где используют естественные и искусственные пастбища, проводят смену выпасов с учетом биологии клещей и сроков их паразитирования на животных.
587. В неблагополучных по пироплазмозу пунктах необходимо учитывать вид животного, вид возбудителя и свойственных ему клещей-переносчиков и вести карту распространения болезни и карту расселения клещей. Все поголовье животных периодически обрабатывают акарицидными препаратами с учетом периода активности клещей и продолжительности их остаточного действия. Животных выпасают на незаклещеванных пастбищах.
588. При обнаружении клещей-переносчиков на теле животных или появлении отдельных случаев заболевания все стадо подвергают обработке пироплазмицидным препаратом, зарегистрированным в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза. Обработку проводят в дозах, рекомендуемых для ранней химиопрофилактики и повторяют через каждые 15 календарных дней, до прекращения угрозы массового заболевания. На второй день после проведения химиопрофилактики животных обрабатывают акарицидными препаратами против клещей.
589. При установлении диагноза на пироплазмоз проводят обработку всего стада одним из пироплазмицидных препаратов в лечебной дозе.
590. Заклещеванные животноводческие помещения после тщательной механической очистки, обрабатывают акарицидами.
591. Профилактическую дезакаризацию животноводческих помещений проводят не менее 3-4 раз в год.
592. Следует вести борьбу с клещами путем проведения агротехнических и мелиоративных мероприятий в местах обитания иксодовых клещей-переносчиков пироплазмоза животных. В биотопах клещей на пастбищах проводят раскорчевку кустарников, уничтожение сорняков, распашку целинных и залежных земель, посев культурных трав.
593. Снижение численности клещей достигается путем смены выпасов, проводимой по следующим схемам:
1) если в хозяйствующих субъектах имеются пастбища, свободные от клещей и заклещеванные участки, то свободную от клещей территорию делят на четыре участка. На каждом участке скот выпасают по 25 календарных дней, начиная с весны. По использовании четырех участков животных переводят на ранее заклещеванную территорию, на которой животные не были с осени прошлого года. За истекший с того времени период проходит более 7 месяцев. За этот срок находившиеся на участке личинки из-за отсутствия животных на заклещеванном участке не имели возможности питаться, вследствие чего их основная масса погибает;

3) жануарларды кене баспаған қораларда ұстау қамтамасыз етіледi;
4) егер, жануарлар пироплазмоз бойынша қолайсыз аумақтан әкелiнсе, олар бiр мәрте Қазақстан Республикасының ветеринариялық препараттарының мемлекеттік тізілімінде тіркелген акарицидтiк препараттардың бiрiмен өңделеді;
5) жануарларды кенелерге қарсы кезең-кезеңімен өңдеу, оларды ұстау жүйесiне, жыл мезгiлiне және жайылым жерлері аумағындағы кенелердiң санына және белсендiлiгiне байланысты жүргiзiледi. Айдауда бағу жүйесі кезінде жануарлар жергілікті жерде кене басу бойынша көрсеткіштерге сәйкес айдау трассаларындағы акарицидтермен өңделеді;
6) табиғи және жасанды жайылымдарды пайдаланатын шаруашылық жүргізуші субъектілерде, жайылымдарды ауыстыру кенелердiң биологиясымен олардың жануарларда паразиттiк өмiр сүру уақытын ескере отырып жүргізіледі.
587. Пироплазмоз бойынша қолайсыз пункттерде жануарлардың түрiн, қоздырушының және оған тән тасымалдаушы кенелердiң түрiн ескеру және аурулар мен кенелердiң таралу картасын жүргізу қажет. Барлық мал басы, кенелердiң белсендiлiк кезеңiн және акарацидтiк препараттардың қалдықты әсер ету ұзақтығын ескере отырып өңделеді. Жануарлар кене баспаған жайылымдарда бағылады.
588. Жануарлардың денесiнде тасымалдаушы кенелер анықталған кезде немесе аурудың жекелеген жағдайлары анықталған кезде бүкіл табын Қазақстан Республикасында және (немесе) Евразиялық экономикалық одағына қатысушы мемлекеттерде тіркелген акарицидтiк препараттармен өңделеді. Өңдеу ерте химиялық профилактика үшін ұсынылатын шамада және әрбiр күнтізбелік 15 күннен кейiн мал басының жаппай ауруының тоқтауына дейiн қайталанады. Жануарлар химиялық профилактика жүргiзiлгеннен кейін екiншi күнi акарацидтiк препараттармен кенелерге қарсы өңделеді.
589. Пироплазмозға диагноз қойылғаннан кейiн бүкіл табын акарацидтiк препараттардың бiрiмен емдiк мөлшерде өңделеді.
590. Кенеленген мал қоралар мұқият механикалық тазалаудан кейiн акарацидтiк препараттармен өңделеді.
591. Мал шаруашылығы қораларын профилактикалық дезакаризациялау жылына кемiнде 3-4 рет өткiзіледi.
592. 611. Жануарлардың пироплазмозын тасымалдаушы иксод кенелермен күрестi олардың мекендейтін жерлерiнде агротехникалық және жер суландыру іс-шараларын өткізу жолымен жүргiзу қажет. Кенелердің биотоптарында, жайылымдарда бұталарды тегістеу, арамшөптердi жою, тың және тыңайған жерлердi жырту, дақылды шөптерді егу жүргізіледі.
593. Кенелердiң санын азайтуға мына схемалар бойынша жүргізілетін жайылымдарды ауыстыру жолымен қол жеткізіледі:
1) егер шаруашылық жүргізуші субъектiлерде кенелерi жоқ және кене басқан жайылымдар бар болса, онда кенелерi жоқ аумақ төрт учаскеге бөлінедi. Әр учаскеде мал көктемнен бастап күнтізбелік 25 күннен бағылады. Төрт учаскені пайдаланғаннан кейiн жануарлар былтырғы күзден бастап жануарлар болмаған кене басқан аумаққа ауыстырылады. Одан бергi өткен кезең 7 айдан астам уақытты құрайды. Осы мерзімде кене басқан учаскеде жануарлар болмағандықтан, учаскелердегі личинкалардың қоректену мүмкіндігі болмайды, соның салдарынан олардың негізгі бөлігі өледi;

2) если вся выпасная площадь заклещевана, то смена пастбищ организуется путем деления территории на два участка. На одном из них выпасают животных, а другой остается свободным на целый год, в течение которого он освобождается от клещей.
В следующем году животных выпасают на территории, которая освобождалась от клещей, а участок, на котором выпасались животные, не используют в течение года и он также освобождается от клещей.
594. В животноводческих помещениях, загонах и окружающей территории проводят систематическую борьбу с мышевидными грызунами - прокормителями личинок клещей-переносчиков кровопаразитарных заболеваний.
595. Для уничтожения клещей на теле животных их купают в проплывных ваннах или опрыскивают на душевых установках с растворами акарицидных препаратов в рекомендованных концентрациях 1 раз в 7-10 календарных дней. Обработки животных начинают за 2-3 календарных дня до выпуска на пастбище весной и проводят в период всего сезона паразитирования их на животных.
596. Убой животных разрешается после полного распада остатков используемых акарицидов в сроки, установленные инструкцией по их применению. В случае вынужденного убоя животных, мясо и органы исследуют в лаборатории на наличие остатков акарицидов.
Глава 51. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по саркоптоидозам и демодекозам
Сноска. Заголовок главы 51 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий на
территории ветеринарно-санитарного благополучия
597. В животноводческих помещениях ежегодно проводят дезинфекцию.
598. Вновь прибывших животных содержат в карантинировании.
599. Не допускается проводить перегруппировку животных без согласования с главным государственным ветеринарно-санитарными инспекторами на местах.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
в неблагополучных пунктах
600. При подозрении на саркоптоидозы животных немедленно изолируют и сообщают государственному ветеринарно-санитарному инспектору.
Государственный ветеринарно-санитарный инспектор и государственный ветеринарный врач проводит обследование всего поголовья животных, в случаях поражения кожи отбирает соскобы для лабораторных исследований.
601. Хозяйствующим субъектам и владельцам животных необходимо обеспечить выполнение и проведение всех мероприятий, направленных на ликвидацию саркоптоидоза.

2) егер бүкіл жайылым алқабын кене басқан болса, онда жайылымдарды ауыстыру екi учаскеге бөлу жолымен ұйымдастырылады. Олардың бірінде жануарлар бағылады, ал екiншiсі бiр жыл бойы бос тұрады, осы уақыт аралығында ол кенеден тазарады.
Келесi жылы жануарлар кенеден босаған аумақта бағылады, ал жануарлар бағылған учаске бiр жыл бойы пайдаланылмайды және ол да кенеден тазартылады.
594. Мал қораларындағы, ашық қоралардағы және қоршаған аумақта қанның паразиттiк ауруларын тасымалдаушы кенелер личинкаларының тышқан тәрiздi кемiргiш-қоректендіргіштерімен жүйелі түрде күрес жүргiзiледi.
595. Жануарлардың денесiндегi кенелердi жою үшiн оларды акарицидтi препараттардың ерiтiндiлерімен ұсынылған концентрацияда күнтізбелік 7-10 күнде бiр рет ванналарда шомылдырады немесе душ қондырғыларында су бүркедi. Жануарларды өңдеу көктемгi жайылымға шығару алдында күнтізбелік 2-3 күн бұрын басталып, олардың жануарлар денесiнде паразиттiк өмiр сүру маусымы кезеңінде жүргізіледі.
596. Жануарларды союға оларды қолдану бойынша нұсқаулықта белгіленген мерзімде пайдаланылатын акарицидтердің қалдықтарын толығымен ыдыратқаннан кейін рұқсат етiледi. Жануарлар мәжбүрлі түрде сойылған жағдайда, олардың етi мен органдары зертханада акарицид қалдықтарының бар-жоқтығына тексеріледі.
51-тарау. Саркоптоидоз және демодекоз бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 51-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақта
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
597. Мал қораларында жыл сайын дезинфекция жүргiзіледi.
598. Жаңадан әкелінген жануарлар карантиндеуде ұсталады.
599. Жануарларды ветеринариялық-санитариялық инспектордың келiсiмiнсiз жергілікті жерлерде қайта топтастыруды жүргізуге жол берілмейді.
2-параграф. Қолайсыз пункттерде жүргізілетін
ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
600. Саркоптоидоз ауруына күдiктену жағдайында жануарлар дереу оқшауланады және мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторға, мемлекеттік ветеринаиялық дәрігерге хабарланады.
Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор, мемлекеттік ветеринариялық дәрігер барлық мал басын тексеруден өткiзедi, терi жарақаты болған жағдайларда, зертханалық зерттеулер үшін сынамаларды іріктеп алады.
601. Шаруашылық жүргізуші субъектiлер және жануарлардың иелерi саркоптоидозды жоюға бағытталған барлық іс-шаралардың орындалуын және өткізілуін қамтамасыз етуге қажет.

602. Государственный ветеринарно-санитарный инспектор соответствующей административно-территориальной единицы контролирует проведение мероприятий по ликвидации саркоптоидоза животных.
603. При неблагополучии хозяйства, независимо от форм собственности (гурта, фермы, отары) по саркоптоидозам не допускается:
1) ввод и вывод животных;
2) совместная пастьба, содержание, водопой и другие контакты со здоровым поголовьем;
3) перегруппировка животных без согласия государственного ветеринарно-санитарного инспектора;
4) доступ посторонних людей на территорию.
604. Шкуры, снятые с павших, убитых животных, больных саркоптоидозами, обеззараживают препаратами, зарегистрированными в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза, а шкуры пушных зверей и кроликов, не представляющие товарную ценность, уничтожают путем сжигания.
605. В животноводческих помещениях, базах, кошарах, клетках проводят дезакаризацию.
606. Пастбища и скотопрогонные трассы, где выпасали и прогоняли больных саркоптоидозных животных, разрешают использовать в летнее время не ранее чем через 30 календарных дней.
607. Для лечения и профилактики саркоптоидозов проводят следующие мероприятия:
1) при саркоптозе и псоротозе овец и коз купают в водных эмульсиях акарицидных препаратов в стационарных купочных ваннах объемом 8 – 15 м 3 однократно с профилактической и двукратно с лечебной целью (интервал 7–10 календарных дней);
2) отары, в которых зимой были случаи заболевания овец псороптозом, обрабатывают весной двукратно и осенью однократно после стрижки;
3) для лечебной и профилактической обработки крупного рогатого скота, овец и коз, верблюдов, свиней, пятнистых оленей, маралов и лосей, кроликов, пушных зверей, собак и кошек против саркоптоидозов применяют акарициды, зарегистрированные в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза;
4) перед купанием животным предоставляют отдых в течение 4-5 часов, прекращают кормление и за 1 – 2 часа поение;
5) к купке не допускают суягных овец (коз) за месяц до ягнения, ягнят (козлят) до месячного возраста, овцематок за 45 календарных дней до осеменения;
6) истощенных и больных животных выделяют из отары, обеспечивают им дополнительную подкормку и по достижении удовлетворительной упитанности (по выздоровлению) купают. Овец, попавших под сильный дождь с невысохшим руном, купают повторно через 7-10 календарных дней;
7) применение акарицидов путем опрыскивания не допускается.
608. К стрижке, в первую очередь, допускают овец из здоровых отар. Стрижку животных неблагополучных отар осуществляют в местах их размещения.

602. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторы жануарлардың саркоптоидозын жою іс-шараларының өткізілуін бақылайды.
603. Меншiк нысанына қарамастан шаруашылық (табын, ферма, отар) қолайсыз болған кезде:
1) жануарлардың кіргізуге және шығаруға;
2) сау мал басымен бiрге жаюға, ұстауға, суаруға және басқа да жанастыруға;
3) мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектордың келiсiмiнсiз жануарларды қайта топтастыруға;
4) аумаққа бөгде адамдардың жіберілуіне жол берілмейді.
604. Өлген, өлтірілген және сароптоидозбен ауырған жануарлардан сыпырылған терiлер Қазақстан Республикасының ветеринариялық препараттарының мемлекеттік тізілімінде тіркелген ветеринариялық препараттармен зарарсыздандырылады, ал тауарлық құн жоқ мамық жүнді аңдар мен қояндардың терiсi жағу жолымен жойылады.
605. Мал қораларда, баздарда, қой қораларда, торларда дезакаризация жүргізіледі.
606. Саркоптоидозды ауру малдар бағылған және айдалып өткен жайылымдарды және мал айдау трассаларын жаз айларында күнтізбелік 30 күннен кейін ғана пайдалануға рұқсат беріледі.
607. Саркоптоидоздарды емдеу және профилактикасы үшін мынадай іс-шаралар жүргізіледі:
1) саркоптоз және псороптоз кезінде қойлар мен ешкiлердiң профилактикасы мақсатында бір мәрте және емдеу мақсатында екі мәрте (арасы күнтізбелік 7-10 күннен) көлемi 8-15 метр3 стационарлық ванналарда акарацидтiк препараттардың судағы ерiтiндiсiне шомылдырады;
2) қыста қойлардың псороптозбен ауру жағдайлары болған отарлар қырықтықтан кейін көктемде екi рет және күзде бiр рет өңделеді;
3) iрi қара малды, қойларды және ешкiлерді, түйелерді, шошқаларды, ала бұғыларды, маралдар мен бұғыларды, қояндарды, мамық жүнді аңдарды, иттер және мысықтарды саркоптоидоздан емдеу және профилактикалық өңдеу үшін Қазақстан Республикасының ветеринариялық препараттарының мемлекеттік тізілімінде тiркелген акарацидттер қолданылады;
4) жануарлар шомылдыру алдында дем алдырылады, 4-5 сағат бойы азықтандыруды және 1-2 сағат бұрын суаруды тоқтатады;
5) шомылдыруға буаз қойлар (ешкiлер) төлдеуге бiр ай қалғанда жiберiлмейдi, бiр айға дейiнгi қозылар (лақтар), аналық қойлар ұрықтандыруға 45 күн қалғанда жiберiлмейдi;
6) ауру және арық жануарлар отардан бөлінеді, олар қосымша жемшөппен қамтамасыз етіледі және қанағаттанарлық қоңдылыққа жеткеннен (сауыққаннан) кейін шомылдырылады. Қатты жаңбырдың астында қалған жабағысы кеппеген қойлар, күнтізбелік 7-10 күннен кейiн қайта шомылдырылады;
7) акарацидтердi бүрку жолымен пайдалануға жол берілмейді.
608. Қырқуға бiрiншi кезекте сау отардағы қойлар жіберіледі. Қолайсыз отарлардың жануарларын қырқу орналасқан орындарында жүзеге асырылады.

609. Шерсть от больных животных хранят в отдельных помещениях. Вывозят ее на перерабатывающие предприятия в плотной двойной мягкой таре с маркировкой "чесоточная" для дезакаризации.
610. Дезакаризацию помещений, баз проводят после их механической очистки. Навоз, подстилку, остатки корма вывозят на навозохранилище для биотермического обеззараживания на срок до 3-х месяцев.
Глава 52. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по токсоплазмозу животных
Сноска. Заголовок главы 52 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий на
территории ветеринарно-санитарного благополучия
611. В целях предупреждения заражения животных токсоплазмозом хозяйствующим субъектам, специалистам в области ветеринарии, а также владельцам животных необходимо:
1) комплектовать отары, стада животных из хозяйств, благополучных по токсоплазмозу;
2) проводить систематическую дезинвазию и профилактическую дезакаризацию помещений;
3) не допускать кошек и собак в животноводческие помещения;
4) не допускать вскармливание кошкам и собакам мертвых или абортированных плодов;
5) карантинировать всех вновь поступивших животных.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий в эпизоотических очагах и неблагополучных пунктах
612. При подозрении в хозяйствующем субъекте заболевания животных токсоплазмозом специалист в области ветеринарии сообщает об этом главному государственному ветеринарно-санитарному инспектору государственному ветеринарному врачу соответствующей административно-территориальной единицы.
613. Главный государственный ветеринарно-санитарный инспектор и государственный ветеринарный врач соответствующей административно-территориальной единицы после получения извещения о появлении токсоплазмоза животных прибывает на место возникновения болезни и организует эпизоотологическое обследование неблагополучного пункта с определением границ эпизоотического очага. Отбирает и направляет патологический материал от больных животных в ветеринарную лабораторию для установления диагноза.
614. В хозяйствующем субъекте, в котором имеют место эпизоотологические и клинические показания (бесплодие и аборты невыясненной этиологии, рождение мутированных и нежизнеспособных плодов), от всех животных исследуют кровь на токсоплазмоз. От павших и вынужденно убитых животных в лабораторию направляют голову, печень, селезенку, легкое, сердце, а также мертворожденные плоды.

609. Ауру жануарлардан алынған жүн жеке үй-жайларда сақталады. Ол дезакаризациялау үшін "қотыр" деген таңбасы бар тығыз қосарлы жұмсақ ыдыста өңдеуші кәсіпорындарға әкетіледі.
610. Қораларды, баздарды дезакаризациялау оларды механикалық тазартудан кейiн жүргiзiледi. Қи, төсем, жемшөп қалдықтары 3 айға дейінгі мерзімге биотермиялық зарарсыздандыру үшін қи қоймасына шығарылады.
52-тарау. Жануарлардың токсоплазмозы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 52-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақта
өткізілетін профилактика бойынша жүргізілетін ветеринариялық
іс-шаралар тәртібі
611. Жануарлардың токсоплазмозды жұқтыруының алдын алу мақсатында шаруашылық жүргізуші субъектiлер, ветеринария саласындағы мамандар, сондай-ақ жануарлардың иелерi:
1) токсоплазмоз бойынша қолайлы шаруашылықтардан отарларды, мал табындарын жасақтауы;
2) қораларды жүйелi түрде дезинвазиялау және профилактикалық дезакаризациялау жүргізуі;
3) мал қораларға мысықтар мен иттердi жiбермеуі;
4) мысықтар мен иттерді өлi немесе түсік тастаған төлдермен азықтандыруға жол бермеуі;
5) жаңадан келіп түскен барлық жануарларды карантиндеуі қажет.
2-параграф. Эпизоотия ошақтарында және қолайсыз пункттерде
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
612. Шаруашылық жүргізуші субъектiде жануарлардың токсоплазмозбен ауруына күдiктену кезінде ветеринария саласындағы маман бұл туралы тез арада тиісті әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң бас мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторына, мемлекеттік ветеринариялық дәрігер хабарлайды.
613. Тиісті әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң бас мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторы, мемлекеттік ветеринариялық дәрігер токсоплазмоз ауруының пайда болуы туралы хабарды алғаннан кейiн ауру шыққан жерге келедi және эпизоотия ошағының шекарасын анықтай отырып, қолайсыз пункттi эпизоотологиялық тексерудi ұйымдастырады. Ауру жануарлардан алынған патологиялық материалды іріктейді және диагноз қою үшiн ветеринариялық зертханаға жiбередi.
614. Эпизоотологиялық және клиникалық белгiлерi (этиологиясы анықталмаған бедеулік және түсік тастау, мутацияланған және тiршiлiкке қабілетсіз төлдердiң тууы) бар шаруашылық жүргізуші субъектіде барлық жануарлардан алынған қан токсоплазмозға тексеріледi. Өлген және мәжбүрлі сойылған малдардың басы, бауыры, көкбауыры, өкпесi, жүрегi, сондай-ақ өлi туған төлдерi зертханаға жiберіледi.

615. Больными признаются только те животные, у которых помимо клинических признаков и положительной реакции микроскопически обнаружен возбудитель токсоплазмоза.
616. При наличии у животных только клинических признаков и положительной реакции их считают подозрительными по заболеванию.
617. При установлении окончательного диагноза на территории хозяйствующего субъекта проводят следующие мероприятия:
1) больных токсоплазмозом сельскохозяйственных животных подвергают убою, мясо от них используют после проварки, субпродукты уничтожают;
2) подозрительных по заболеванию животных изолируют, а при пастбищном содержании выпасают на отдельном пастбищном участке;
3) молоко от больных животных разрешается использовать только после пастеризации или кипячения;
4) мертворожденные и абортированные плоды направляют для исследования в лабораторию;
5) за всеми подозрительными по заболеванию животными ведут ветеринарное наблюдение и один раз в месяц (в течение шести месяцев подряд) проводят исследование сыворотки крови на токсоплазмоз.
618. Если в этот период среди этих животных не выделяют больных токсоплазмозом, а при исследовании сыворотки отмечают снижение титра, таких животных переводят в группу здоровых:
1) собак, кошек и пушных зверей, больных токсоплазмозом, а также подозрительных по заболеванию, уничтожают;
2) шкуры, полученные после убоя больных или подозрительных по заболеванию токсоплазмозом животных, выпускают без ограничений после их обработки (посолка, высушивание и другие методы);
3) помещения, где находились больные и подозрительные по заболеванию животные дезинвазируют.
619. В неблагополучном пункте по токсоплазмозу после убоя больных и изоляции подозрительных по заболеванию животных разрешается продажа и вывоз остальных животных, и использование от них всех видов животноводческой продукции без ограничений.
620. Клинически здоровым животным в хозяйствующем субъекте проводят серологические исследования один раз в месяц до оздоровления. В случае появления клинических признаков и получения двух повторных положительных реакций при серологических исследованиях, то животных переводят в группу подозрительных по заболеванию. В случаях падежа животных, абортов, рождения мертвых плодов и других форм патологии беременности материал направляют в лабораторию.
621. Хозяйствующий субъект, в котором было установлено заболевание животных токсоплазмозом, считают оздоровленным, если в течение одного года не выделялись больные животные, не отмечались выраженные клинические признаки болезни, в том числе случаи патологии беременности.

615. Клиникалық белгiлерiнен және оң реакциясынан басқа микроскопиялық түрде токсоплазмоздың қоздырушысы табылған жануарлар ғана ауру деп танылады.
616. Жануарларда тек қана клиникалық белгiлерi мен оң реакция болған кезде олардың ауру күдігі бар деп есептеледі.
617. Шаруашылық жүргізуші субъекті аумағында түпкілікті диагноз белгіленген кезде мынадай іс-шаралар жүргiзiледi:
1) токосплазмозбен ауырған ауыл шаруашылығы жануарлар сойылады, олардың еті қайнатылғаннан кейiн қолданады, қосалқы өнiмдер жойылады;
2) ауру күдігі бар жануарлар оқшауланады, ал жайылымдық ұстау кезінде олар жеке жайылым учаскесiнде бағылады;
3) ауру жануарлардың сүтін пастеризациядан немесе қайнатылғаннан кейiн ғана пайдаланылуға рұқсат етіледі;
4) өлi туған және түсік тастаған төлдер зертханаға зерттеуге жiберіледi;
5) ауру күдігі бар барлық жануарларға ветеринариялық бақылау жүргiзіледi және айына бiр рет (қатарынан алты ай бойы) сарысуды токсоплазмозға тексеру жүргізіледі.
618. Егер осы кезеңде аталған жануарлардың арасынан токсоплазмозбен ауру жануарлар бөлінбесе, ал сарысуды зерттеген кезде титрдiң төмендегенi байқалса, ондай жануарлар сау жануарлар тобына ауыстырылады:
1) токсоплазмозбен ауру иттер, мысықтар және мамық жүнді аңдар, сондай-ақ ауру күдігі барлар жойылады;
2) токсоплазмозбен ауру немесе ауру күдігі бар жануарлар сойылғаннан кейiн алынған терiлер өңделгеннен (тұздау, кептiру және басқа да әдiстер) кейiн шектеусiз шығарылады;
3) ауру немесе ауру күдігі бар жануарлар ұсталған қоралар дезинвазияланады.
619. Токсоплазмоз бойынша қолайсыз пунктте ауру жануарлар сойылғаннан кейiн және ауру күдігі бар малдар оқшауланғаннан кейiн қалған жануарларды шектеусiз сатуға және шығаруға және олардан алынған барлық мал шаруашылығы өнiмдерiн пайдалануға рұқсат етiледi.
620. Шаруашылық жүргізуші субъектідегі клиникалық сау жануарлар сауықтырылғанға дейiн айына бiр рет серологиялық тексеру жүргізіледі. Клиникалық белгiлер байқалған және серологиялық зерттеу кезінде екi рет қайталанатын оң реакция болған жағдайда, жануарлар ауру күдігі бар жануарлар тобына ауыстырылады. Жануар өлген, түсік тастаған, өлi төл туған және буаздықтың басқа да патологиялық нысандары жағдайында материалдар зертханаға жiберіледi.
621. Жануарлардың токсоплазмозбен ауруы анықталған шаруашылық жүргізуші субъектi егер бiр жыл iшiнде ауру жануарлар бөлiнбесе, аурудың айқын клиникалық белгiлерi, оның ішінде буаздықтың патологиясы жағдайлары байқалмаса, сауықтырылған болып есептеледі.

Глава 53. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по фасциолезу
Сноска. Заголовок главы 53 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий на
территории ветеринарно-санитарного благополучия
622. В целях предупреждения заражения животных фасциолезом проводят следующие мероприятия:
1) профилактическую дегельминтизацию не менее 2-х раз в год: после постановки животных на стойловое содержание, через месяц, затем через три месяца (фасциолы в это время достигают половозрелой стадии, на которую весьма активно действуют антгельминтики), за месяц до выхода скота на пастбища дегельминтизацию прекращают;
2) своевременно информируют ветеринарную службу о всех случаях заболевания животных с подозрением на фасциолез животных;
3) предъявляют по требованию специалистов в области ветеринарии все необходимые сведения о приобретенных животных и создают условия для проведения их осмотра, исследований и обработок;
4) соблюдают санитарные и ветеринарно-санитарные требования при перевозках, содержании и кормлении животных, строительстве объектов животноводства.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий борьбы
с фасциолезом животных
623. Борьба с фасциолезом животных проводится комплексно с использованием специальных мероприятий. Комплекс профилактических мероприятий включает:
1) дегельминтизацию дефинитивных хозяев;
2) выявление биотопов моллюсков и их уничтожение;
3) проведение смены пастбищ, полноценное кормление и санитарно-гигиеническое содержание животных.
624. Для дегельминтизации применяют препараты – антгельминтики.
Во избежание адаптации гельминтов к препаратам с последующим возникновением устойчивых, резистентных рас паразитов, необходимо при дегельминтизации чередовать антгельминтики.
625. Для профилактики фасциолеза проводят следующие мероприятия:
1) выявляют биотопы моллюсков на пастбищах путем осмотра долин рек, оврагов, окраин болот и водоемов (берега, растительность и дно оросительных каналов, особенно под опавшей листвой), луж, следов копыт животных на берегах водоемов;
2) при пересыхании биотопов или при похолодании моллюски обнаруживают путем промывания проб грунта;
3) оборудуют площадки с твердым покрытием для водопоя животных;

53-тарау. Фасциолез бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 53-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақта
өткізілетін профилактика бойынша жүргізілетін
ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
622. Жануарларға фасциолезді жұқтыруының алдын алу мақсатында, мынадай iс-шаралар өткізіледі:
1) профилактикалық дегельминтизация жылына кемiнде 2 рет: жануарларды қораға қойғаннан кейiн бір айдан кейін, одан кейiн үш ай өткен соң (фасциолдар бұл кезде жыныстық жетілу кезеңіне жетеді, оған антгельминтиктер барынша белсенді әсер етеді), малды жайылымға шығарудан бiр ай бұрын дегельминтизация тоқтатылады;
2) жануарлардың фасциолезіне күдіктенумен аурудың барлық жағдайларында ветеринария қызметіне уақтылы хабарланады;
3) ветеринария мамандарының талап етуі бойынша сатып алынған жануарлар туралы қажетті мәліметтер ұсынылады және оларды тексеруді, зерттеуді және өңдеулерді жүргізу үшін жағдайлар жасалады;
4) жануарларды тасымалдау, ұстау және азықтандыру кезiнде, мал шаруашылығы объектілерінің құрылысы кезiнде санитариялық және ветеринариялық-санитариялық талаптар сақталады.
2-параграф. Жануарлардың фасциолезімен күресу
бойынша жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
623. Жануарлардың фасциолезімен күресу – арнайы iс-шараларды пайдалана отырып, кешендi түрде жүргiзiледi. Кешендi профилактикалық iс-шаралар мыналарды қамтиды:
1) дефинитивтік иелерді дегельминтизациялау;
2) ұлулардың биотоптарын анықтау және оларды жою;
3) жайылымды ауыстыруды жүргізу, толыққанды азықтандыру және жануарларды санитариялық-гигиеналық ұстау.
624. Дегельминтизациялау үшін антгельментиктер препараттары қолданылады. Кейіннен паразиттердің тұрақты, резистентті нәсілдерінің пайда болуымен гельминттердің препараттарға бейімделуін болдырмау үшін дегелминтизациялау кезінде антгельминтиктердi ауыстыру қажет.
625. Фасциолездің профилактикасы үшін мынадай іс-шаралар жүргізіледі:
1) өзендердің, аңғарлардың, батпақ атыраптарының және су қоймаларының аңғарларын (жағалаулар, өсімдіктер мен суландыру каналдарының әсіресе, жерге түскен жапырақтардың түбі), шалшықтарды, су қоймалары жағалауындағы жануарлар тұяқтарының іздерін тексеру жолымен жайылымдардағы ұлулардың биотоптарын анықтау;
2) биотоптары құрғауы кезінде немесе суық түскен кезде ұлулар топырақ сынамаларын шаю жолымен табылады;
3) алаңдар жануарлардың су ішуіне арналған қатты жабынмен жабдықталады;

4) пастьбу животных проводят на возвышенных сухих местах со сменой выпасов скота через каждые 2-2,5 месяца. Не допускают пастьбу скота на низменных заболоченных местах и водопой из мелких стоячих водоемов;
5) обеспечивают биотермическую обработку навоза;
6) проводят копроовоскопические исследования проб фекалий закупаемых животных.
Глава 54. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по анаплазмозу
Сноска. Заголовок главы 54 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
профилактике анаплазмоза, осуществляемые на территории
ветеринарно-санитарного благополучия
626. С целью профилактики заболевания, физические и юридические лица, в собственности которых имеются животные:
1) ежегодно предоставляют специалистам в области ветеринарии животных для профилактического ветеринарного осмотра;
2) организуют полноценное кормление животных;
3) молодняк содержат отдельно от взрослого поголовья;
4) завоз животных и приобретение фуража производят только из благополучных хозяйствующих субъектов;
5) всех вновь приобретенных животных содержат в карантинирование;
6) проводят дезакаризацию помещений, дворов, загонов и стоянок животных;
7) систематически проводят борьбу с клещами в биотипах на животных, на пастбищах;
8) ввозимые, вывозимые, а также перемещаемые животные подлежат карантинированию и исследованию на анаплазмоз;
9) строго соблюдают правила асептики и антисептики при проведении хирургических операций, массовых ветеринарных обработок животных.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
в неблагополучных по анаплазмозу пунктах
627. При выявлении в хозяйствующем субъекте больных анаплазмозом животных, специалист в области ветеринарии немедленно сообщает об этом государственному ветеринарному врачу и главному государственному ветеринарно-санитарному инспектору соответствующей административно-территориальной единицы.
628. Главный государственный ветеринарно-санитарный инспектор и государственный ветеринарный врач соответствующей административно-территориальной единицы при получении извещения о подозрении на заболевание животных анаплазмозом прибывает на место для установления диагноза, проведения эпизоотологического обследования, определения границы эпизоотического очага, отбирает и направляет в ветеринарную лабораторию патологический материал от больных животных.
629. При установлении диагноза на анаплазмоз, животных изолируют и для лечения применяют ветеринарные препараты, зарегистрированные в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза. Еженедельно животных обрабатывают акарицидными препаратами.

4) жануарларды бағу мал жаюды 2-2,5 ай сайын ауыстыра отырып, қыратты құрғақ жерлерде жүргізіледі. Жануарларды ойпаң батпақты жерлерде жаюға және ұсақ ағынсыз су қоймаларынан суаруға жол берілмейді;
5) қиды биотермиялық өңдеу қамтамасыз етіледі;
6) сатып алынатын жануарлардың несебін гельминттiк копроскопиялық зерттеулер жүргізіледі.
54-тарау. Анаплазмоз бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 54-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақта
жүзеге асырылатын анаплазмозды профилактикасы бойынша
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
626. Аурудың алдын алу мақсатында меншiгiнде жануарлары бар жеке және заңды тұлғалар:
1) профилактикалық ветеринариялық тексеру үшін жануарларды жыл сайын ветеринария мамандарына көрсетеді;
2) жануарларды толыққанды азықтандыруды ұйымдастырады;
3) жас малдарды ересек мал басынан бөлек ұстайды;
4) жануарларды әкелуді және жемшөпті сатып алуды тек қана қолайлы шаруашылық жүргізуші субъектілерден жүргізеді;
5) барлық жаңадан сатып алынған жануарларды карантиндеуде ұстайды;
6) мал қораларды, аулаларды, ашық қораларды және тұрақтарды дезакаризациялауды жүргізеді;
7) жануарлардың, жайылымдардың биотиптеріндегі кенелермен жүйелi түрде күрес жүргізеді;
8) әкелiнетiн, әкетiлетiн, сондай-ақ орны ауыстырылатын жануарлар карантиндеуге және анаплазмозға тексеруге жатады;
9) хирургиялық операцияларды жүргiзу, жануарларды жаппай ветеринариялық өңдеу кезiнде асептика және антисептика қағидаларын қатаң сақтайды.
2-параграф. Анаплазмоз бойынша қолайсыз пункттерде
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
627. Шаруашылық жүргізуші субъектiде анаплазмозбен ауыратын жануарлар анықталған кезде, ветеринария саласындағы маман бұл туралы дереу тиісті әкімшілік-аумақтық бiрлiктiң бас мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторына, мемлекеттік ветеринариялық дәрігеріне хабарлайды.
628. Тиісті әкімшілік-аумақтық бiрлiктiң бас мемлекеттiк ветеринариялық инспекторы, мемлекеттік ветеринариялық дәрігер жануарлардың анаплазмозбен ауыруына күдіктену туралы хабарды алысымен диагноз қою, эпизоотологиялық тексеру жүргізу, эпизоотия ошағының және қолайсыз пункттің шекарасын анықтау үшін дереу осы жерге келіп, ауру жануарлардан алынған патологиялық материалды іріктейді және ветеринариялық зертханаға жiбередi.
629. Анаплазмозға диагноз қою кезінде, жануарлар оқшауланып, оларды емдеу үшiн Қазақстан Республикасында және (немесе) Евразиялық экономикалық одағына қатысушы мемлекеттерде тіркелген ветеринариялық препараттар қолданылады. Апта сайын жануарлар акарицидтi препараттармен өңделедi.

Глава 55. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по гиподерматозу крупного рогатого скота
Сноска. Заголовок главы 55 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий на
территории ветеринарно-санитарного благополучия
630. В целях предупреждения и ликвидации гиподерматоза осуществляется комплекс организационно-хозяйственных, ветеринарно-санитарных и лечебно-профилактических мероприятий с учетом биологии возбудителей болезни, особенностей эпизоотологии, местных природно-климатических условий и технологии ведения животноводства.
631. Организационно-хозяйственные мероприятия включают в себя обеспечение животных полноценными кормами, водопоем и содержанием, отвечающим зоогигиеническим требованиям.
632. Ветеринарно-санитарные мероприятия включают в себя регулярную уборку навоза из помещений и выгульных площадок, дезинфекцию помещений, навесов, оград летних загонов, с учетом технологии системы ведения животноводства.
633. Не допускается выгон на пастбища животных, пораженных личинками оводов, а также вновь завезенных в хозяйство животных без предварительной их обработки инсектицидами.
634. В сезон лета оводов животных содержат в помещениях, под навесом, в затемненных местах, выпасают утром – до начала лета оводов, вечером – после окончания их лета.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий в
эпизоотических очагах и неблагополучных пунктах
635. Основным методом борьбы с гиподерматозом в комплексе мероприятий является ранняя обработка животных ветеринарными препаратами, зарегистрированными в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза, направленные на уничтожение личинок оводов первой стадии, мигрирующих в организме животных. С этой целью животных обрабатывают осенью после окончания лета оводов. В неблагополучных по гиподерматозу регионах ранней химиотерапии подлежит все поголовье животных.
636. Сроки обследования крупного рогатого скота и химиотерапия против личинок второй и третей стадии проводятся в южной части республики в феврале-марте, а в центральной и северной части – апреле-мае.
Глава 56. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по тейлериозу крупного рогатого скота
Сноска. Заголовок главы 56 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

55-тарау. Ірі қара малдың гиподерматозы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 55-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақта
профилактика бойынша жүргізілетін ветеринариялық
іс-шаралар тәртібі
630. Гиподерматоздың алдын алу және жою мақсатында ауру қоздырғыштарының биологиясын, эпизоотиялық ерекшелiктерiн, жергiлiктi табиғи климаттық жағдайларды және мал шаруашылығын жүргiзу технологиясын ескере отырып ұйымдастыру-шаруашылық, ветеринариялық-санитариялық және емдеу-профилактикалық іс-шаралар кешенi жүзеге асырылады.
631. Ұйымдастыру-шаруашылық іс-шаралары жануарларды толыққанды жемшөппен қамтамасыз ету, зоогигиеналық талаптарға жауап беретін суаруды және ұстауды қамтиды.
632. Ветеринариялық-санитариялық іс-шаралар шаруашылық жүргiзу технологиясын ескере отырып, қоралардан және жайылу алаңдарынан қиды тұрақты жинауды, қораларды, шатырлы жайларды, жазғы қоршалған қораларды дезинфекциялауды қамтиды.
633. Жайылымдарға бөгелек личинкаларымен зақымданған, сондай-ақ шаруашылыққа жаңадан әкелінген жануарларды оларды инсектицедтермен алдын ала өңдеусіз жайылымдарға бағуға рұқсат етілмейді.
634. Бөгелектердің ұшу маусымында жануарлар қораларда, шатыр астында, қараңғыланған жерлерде ұсталып, таңертең бөгелектердің ұшуы басталғанға дейін, кешке – олардың ұшуы аяқталғаннан кейін жайылады.
2-параграф. Эпизоотия ошақтарында және қолайсыз пункттерде
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
635. Гиподерматозбен iс-шаралар кешенінде күресудiң негiзгi әдiсі жануарларды жануардың организмінде болатын бөгелектердің бiрiншi кезеңдегі личинкаларын жоюға бағытталған Қазақстан Республикасында тiркелген ветеринариялық препараттармен бастапқы өңдеу болып табылады. Осы мақсатта жануарларды күзде бөгелектердiң ұшуы аяқталғаннан кейін өңдейді. Гиподерматоз бойынша қолайсыз өңірлерде барлық мал басы химиялық терапиялауға жатады.
636. Iрi қара малды тексеру және екінші және үшінші кезеңдегі личинкаларға қарсы химиялық терапия республиканың оңтүстiк бөлігінде ақпан-наурыз айларында, орталық және солтүстiк бөлiктерінде сәуiр-мамыр айларында жүргiзіледi.
56-тарау. Ірі қара малдың тейлериозы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 56-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
профилактике заболевания
637. Руководителям хозяйствующих субъектов необходимо содержать животных в условиях, исключающих контакт с клещами-переносчиками заболевания, для чего необходимо:
1) обеспечить содержание восприимчивого скота в помещениях свободных от клещей;
2) в неблагополучном по тейлериозу населенном пункте или хозяйствующем субъекте организовать стойловое и стойлово-лагерное содержание восприимчивых животных или их выпас на высокогорных пастбищах.
638. Государственный ветеринарно-санитарный инспектор или государственный ветеринарный врач соответствующей административно-территориальной единицы осуществляет следующее:
1) составляет комплексный план противоклещевых и противотейлериозных мероприятий в неблагополучном по тейлериозу населенном пункте или хозяйствующем субъекте с учетом эпизоотической ситуации;
2) определяет виды клещей-переносчиков, обитаюших в данной местности;
3) составляет карту распространения клещей с учетом сроков нападения на животных.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
по ликвидации заболевания
639. В населенных пунктах либо хозяйствующих субъектах, где установлен тейлериоз, не допускается перегруппировка и ввоз животных без согласия главного государственного ветеринарного инспектора соответствующей административно-территориальной единицы.
640. Для противоклещевой обработки помещений и животных, также для профилактики и лечения скота от тейлериоза используют ветеринарные препараты, зарегистрированные в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
641. Противоклещевую обработку животных проводят в зависимости от местных температурных условий и активности клещей, в марте-сентябре один раз в неделю, в октябре- ноябре один раз в две недели, в декабре-феврале один раз в месяц.
642. Для обработки животных в марте - сентябре используют влажный метод, опрыскивание или купание в купочных ваннах.
643. Противоклещевой обработке подвергают крупный рогатый скот, лошадей и верблюдов.
Глава 57. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по телязиозу крупного рогатого скота
Сноска. Заголовок главы 57 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
профилактике телязиоза крупного рогатого скота, осуществляемые
на территории ветеринарно-санитарного благополучия

1-параграф. Ауру профилактикасы бойынша жүргізілетін
ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
637. Шаруашылық жүргізуші субъектiлердің басшылары жануарларды аурудың тасымалдаушы кенелермен жанасуын болдырмайтын жағдайларда ұстауы қажет, ол үшiн:
1) сезімтал жануарды кенелерден таза қораларда ұстауды қамтамасыз ету;
2) тейлериоз бойынша қолайсыз пунктте немесе шаруашылық жүргізуші субъектiде сезімтал жануарларды қорада және қора-лагерьлік күтiп-бағуды немесе биік таулы жайылымдарда жаюды ұйымдастыру қажет.
638. Тиісті әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторы, мемлекеттік ветеринариялық дәрігер мыналарды жүзеге асырады:
1) тейлериоз бойынша қолайсыз пунктте немесе шаруашылық жүргізуші субъектiде эпизоотиялық жағдайды ескере отырып, кенелерге қарсы және тейлериозға қарсы іс-шаралардың кешендi жоспарын жасайды;
2) осы жерде мекендейтiн тасымалдаушы кенелердiң түрлерiн анықтайды;
3) олардың жануарларды шағу мерзiмiн ескере отырып, кенелердiң таралу картасын жасайды.
2-параграф. Ауруды жою бойынша жүргізілетін
ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
639. Тейлериоз белгіленген қолайсыз пункттерде не шаруашылық жүргізуші субъектiлерде тиісті әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң бас мемлекеттiк ветеринариялық инспекторының рұқсатынсыз жануарларды қайта топтастыруға және әкелуге рұқсат етілмейді.
640. Мал қораларды және жануарларды кенелерге қарсы өңдеу үшiн, сондай-ақ, тейлериоздың алдын алу және оны емдеу үшiн Қазақстан Республикасының ветеринариялық препараттарының мемлекеттік тізілімінде тiркелген ветеринариялық препараттар пайдаланылады.
641. Жануарларды кенелерге қарсы өңдеу жергiлiктi температуралық жағдайларға және кенелердiң белсендiлiгiне байланысты наурыз-қыркүйек айларында аптасына бiр рет, қазан-қараша айларында екi аптада бiр рет және желтоқсан-ақпан айларында айына бiр рет жүргiзедi.
642. Наурыз-қыркүйек айларында жануарларды өңдеу үшiн дымқыл әдiс, бүрку немесе ванналарға тоғыту қолданылады.
643. Кенелерге қарсы өңдеу iрi қара малға, жылқы мен түйелерге жасалады.
57-тарау. Ірі қара малдың телязиозы бойынша іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 57-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақта
iрi қара малдың телязиозы профилактикасы бойынша
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі

644. Для профилактики телязиоза крупного рогатого скота проводят следующие мероприятия:
1) составляют сбалансированный рацион по белкам, минеральным солям и витаминам;
2) в зонах, где пастбищные участки бедны микроэлементами, в рацион включают соответствующие добавки (соли меди, кобальта, йода, молибдена и другие микроэлементы);
3) кормление животных только из кормушек;
4) обеспечение для животных чистоты помещений, кормушек, поилок, предметов ухода, инвентаря, оборудования, выгульных площадок, территории вокруг животноводческих помещений, а также проведение дезинсекции;
5) обеспечение ежедневного вывоза навоза и помета из помещений, выгульных площадок и животноводческих помещений в специальные навозохранилища для обезвреживания;
6) выделение для уборки навоза специального инвентаря и транспорта;
7) после каждой дегельминтизации обеспечение сбора фекалии для уничтожения;
8) проведение дезинвазии и дезинсекции в помещениях, на выгульных площадках и в местах скопления животных, а также оборудования и инвентаря;
9) не используют заболоченные пастбища для выпаса животных;
10) изучение интенсивности инвазии для прогнозирования и профилактики телязиоза. Для этого периодически, не реже одного раза в год, выборочно 10-20 процентов поголовья животных исследуют методом смыва конъюнктивы глаза;
11) проведение гельминтологического обследования вновь поступивших животных в хозяйствующие субъекты, при установлении случаев поражения животных гельминтами телязий, проведение поголовной дегельминтизации животных.
645. Перед вывозом из хозяйствующих субъектов крупный рогатый скот подвергают гельминтологическому обследованию на телязиоз. При обнаружении гельминтов телязий, всех животных подвергают дегельминтизации методом орошения пораженного глаза, при помощи спринцовки с мягким наконечником под умеренным давлением, специальными растворами и только после этого разрешается их вывоз.
646. Для лечения телязиоза крупного рогатого скота применяют специфические лекарственные средства, зарегистрированные в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий в
эпизоотических очагах и в неблагополучных по телязиозу
крупного рогатого скота пунктах
647. В неблагополучных по телязиозу крупного рогатого скота хозяйствующих субъектах проводят орошение больного глаза всего поголовья животных лечебными растворами и эмульсиями, зарегистрированными в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.

644. Iрi қара мал телязиозының профилактикасы үшiн мынадай iс-шаралар жүргізiледi:
1) ақуыз, минералды тұздар және витаминдер бойынша теңгерімделген рацион жасалады;
2) жайылымдық учаскелері микроэлементтерге жұтаң аймақтарда рациондарға тиісті (мыс тұзы, кобальт, йод, молибден және басқа да элементтер) қоспалар қосылады;
3) жануарлар тек қана науалардан азықтандырылады;
4) жануарлар үшін қоралардың, науалардың, астаулардың, күтім жасау заттарының, құрал-саймандардың, жабдықтардың, аулалардың, жаю алаңдарының, мал шаруашылығы қораларының маңындағы ашық аумақтың тазалығын қамтамасыз ету, сондай-ақ дезинсекциялауды өткiзу;
5) үй-жайлардан, жаю алаңдарынан және мал қоралардан қи мен тезекті күн сайын зарарсыздандыруға арналған арнайы қи қоймаларына шығаруды қамтамасыз ету;
6) қи жинауға арналған арнайы құрал-саймандар және көлiк бөлу;
7) әрбiр дегельминтизациядан кейiн жою үшiн қиды жинауды қамтамасыз ету;
8) қораларды, жаю алаңдарын, жануарлар шоғырланатын жерлерді, сондай-ақ құрал-саймандарды, жабдықтарды дезинвазиялауды және дезинсекциялауды жүргізу;
9) жануарларды жаюға батпақты жайылымдарды пайдаланбау;
10) телязиозды болжау және алдын алу үшiн инвазияның белсендiлiгiн зерттеу. Ол үшiн мерзімді түрді жылына кемінде бiр рет, мал басының ішінара 10-20 %-ның көз конъюктивасынан шаю әдісімен зерттеледi;
11) шаруашылық жүргізуші субъектілерде жаңадан келіп түскен жануарларды гельминтологиялық тексеруден өткiзу. Жануарлардың гельминттермен зақымданғаны анықталған кезде, барлық мал басына дегельминтизация жүргiзу.
645. Шаруашылық жүргізуші субъектiлерден әкету алдында iрi қара малдар телязиозға гельминтологиялық тексеруден өтеді. Телязиоз гельминттері анықталған кезде барлық жануарлар арнайы ерiтiндiмен жұмсақ ұшты спринцовкамен көздерiн шаю арқылы дегельминтизацияланады және содан кейін ғана оларды алып кетуге рұқсат етiледi.
646. Iрi қара малдың телязиозын емдеу үшiн Қазақстан Республикасында және (немесе) Евразиялық экономикалық одағына қатысушы мемлекеттерде тіркелген ерекше дәрiлік заттар қолданылады.
2-параграф. Эпизоотия ошақтарында және ірi қара малдың
телязиозы бойынша қолайсыз пункттерде жүргізілетін
ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
647. Ірi қара малдың телязиозы бойынша қолайсыз шаруашылық жүргізуші субъектілерде барлық ауру жануарлардың көздерiн Қазақстан Республикасының ветеринариялық препараттарының мемлекеттік тізілімінде тіркелген емдiк ерiтiндiлермен және эмульсиялармен шаю жүргiзiледi.

648. При осложнении телязиоза секундарной инфекцией, проводят симптоматическое лечение.
649. В жаркий период дня, когда мухи-коровницы наиболее активны, животных содержат в закрытых помещениях или под навесом.
650. Дегельминтизацию всего поголовья скота проводят в период стойлового содержания или весной до начала лета мух-коровниц, обработку эмульсиями или специальными растворами повторяют каждые 7–8 календарных дней с начала лета мух-коровниц.
651. Для борьбы с мухами-коровницами в пастбищный сезон, крупный рогатый скот ежедневно опрыскивают дезинсекционными средствами при помощи дезинфекционных машин, для этого используются дезинсекционные средства, зарегистрированные в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
Глава 58. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по трихомонозу крупного рогатого скота
Сноска. Заголовок главы 58 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
профилактике, проводимые на территории ветеринарно-санитарного
благополучия
652. Ввод животных допускается только из хозяйствующих субъектов, благополучных по трихомонозу крупного рогатого скота.
653. Быков (бычков), поступивших в хозяйствующие субъекты для племенных или пользовательных целей, а также вводимых коров и телок случного возраста выдерживают 1 месяц в карантине и проверяют на трихомоноз 3 раза с интервалом 10 календарных дней.
Племенных быков и быков пробников исследуют на трихомоноз один раз в 6 месяцев трехкратно с интервалом в 10 календарных дней.
654. Абортировавших животных немедленно изолируют.
Абортированный плод направляют в лабораторию для исследования на трихомоноз.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
ликвидации заболевания в неблагополучных пунктах
655. При установлении заболевания животных трихомонозом или выявлении животных – трихомонадоносителей в хозяйствующих субъектах, объявляют их неблагополучными по трихомонозу крупного рогатого скота, вводят ограничения и проводят их оздоровление.
656. В неблагополучном пункте проводят следующие мероприятия:
1) подвергают гинекологическому обследованию всех коров и телок, искусственно осемененных или слученных в последние 4 месяца до установления трихомоноза. Животных, у которых установлена патология половых органов с подозрением на заболевание трихомонозом, немедленно изолируют и подвергают лечению;

648. Телязиоздың секундарлық инфекциямен асқынса, онда симптоматиялық емдеу жүргiзiледi.
649. Күннің ыстық кезеңінде сиыр шыбындары неғұрлым белсендi болғанда жануарларды жабық қораларда немесе шатыр астында ұстайды.
650. Барлық мал басын дегельминтизациялау қысқы байлауда тұрған кезеңiнде немесе көктемде сиыр шыбындарының ұшуы басталғанға дейін жүргізіледі, эмульсиямен немесе арнайы ерiтiндiмен өңдеу сиыр шыбындарының ұшуынан бастап әрбiр күнтізбелік 7-8 күн сайын қайталанады.
651. Жайылым кезеңінде сиыр шыбындарымен күресу үшiн iрi қара малға күн сайын дезинфекциялық машиналардың көмегімен дезинсекциялық құралдар себіледі, бұл үшін Қазақстан Республикасының ветеринариялық препараттарының мемлекеттік тізілімінде тіркелген дезинсекциялық құрал пайдаланылады.
58-тарау. Ірі қара малдың трихомонозы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 58-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы
аумақта профилактика бойынша жүргізілетін
ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
652. Жануарлар тек қана iрi қара малдың трихомонозы бойынша қолайлы шаруашылық жүргізуші субъектiлерiнен әкелуге рұқсат етiледi.
653. Шаруашылық жүргізуші субъектiлерге тұқымдық немесе пайдалану мақсатында келіп түскен бұқалар (жас бұқалар), сондай-ақ әкелінетін сиырлар мен қашырту жасындағы құнажындар 1 ай карантинде ұсталып, күнтізбелік 10 күн сайын 3 рет трихомонозға тексеріледi.
Асыл тұқымды бұқалар мен сынама бұқалар трихомонозға 6 айда, күнтізбелік 10 күн аралықпен үш мәрте тексеріледi.
654. Түсік тастаған жануарлар дереу оқшауланады.
Түсік тасталған төл трихомонозға тексеру үшін зертханаға жiберіледi.
2-параграф. Қолайсыз пункттердегі ауруды жою бойынша
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
655. Шаруашылық жүргізуші субъектілерде трихомонозбен ауырған немесе трихомонад тасымалдаушы жануарлар анықталған кезде, iрi қара малдың трихомонозы бойынша қолайсыз деп жарияланып, шектеу қойылады және оларды профилактикасы жүргiзiледi.
656. Қолайсыз пунктте мынадай іс-шаралар өткізіледі:
1) қолдан ұрықтандырылған немесе шағылысқан барлық сиырлар мен құнажындар трихомоноз анықталғанға дейiн соңғы 4 айда гинекологиялық тексерiстен өткiзіледi. Трихомонозбен ауру күдігімен жыныс органдарының патологиясы анықталған жануарлар дереу оқшауланып, емдеу жүргiзіледi;

2) для лечения больных животных применяют ветеринарные препараты, зарегистрированные в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза;
3) в неблагополучных пунктах не допускают:
ввод в неблагополучный по трихомонозу пункт ремонтных телок и бычков, а также взрослый скот до полного оздоровления;
вывод (вывоз) из хозяйствующего субъекта животных для племенных и пользовательных целей в другие хозяйствующие субъекты, кроме как для убоя на мясо;
в летний период скот переводят на лагерное содержание, в помещениях проводят санитарную очистку, ремонт, дезинфекцию, дератизацию и оставляют их на все лето свободными от животных;
для дезинфекции применяют дезинфицирующие средства, зарегистрированные в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
657. Вывод (вывоз) крупного рогатого скота, отобранного к продаже или переводу в другие хозяйствующие субъекты для племенных и пользовательных целей, разрешается только из благополучных по трихомонозу хозяйствующих субъектов.
658. Быков, достигших половой зрелости (18-месячного возраста и старше), перед выводом проверяют однократно путем микроскопического и культурального исследований, полученных от них препуциальной слизи или спермы.
659. Неблагополучный пункт считают оздоровленным от трихомоноза крупного рогатого скота после проведения комплекса лечебных и ветеринарно-санитарных мероприятий, при отрицательных результатах лабораторной проверки на трихомоноз всех лечившихся животных и отсутствии новых случаев абортов и гинекологических заболеваний на почве трихомоноза в течение 6 месяцев после излечения всех больных.
Глава 59. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по эймериозу животных
Сноска. Заголовок главы 59 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
профилактике эймериоза животных
660. Общими мерами профилактики эймериоза является обеспечение животных полноценными кормами и соблюдение гигиены кормления, водопоя, содержания животных.
661. Не допускается скученного содержания животных, повышенной влажности в помещениях, контакта молодняка с взрослым животным, загрязнение корма и питьевой воды навозом.
Не допускается выпас животных на низких заболоченных участках.

2) ауру жануарларды емдеу үшін Қазақстан Республикасының Ветеринариялық препараттарының мемлекеттiк тізілімінде тiркелген ветеринариялық препараттар қолданылады;
3) қолайсыз пункттерде:
трихомоноз бойынша қолайсыз пунктіге құнажындарды және жас бұқаларды, сондай-ақ толық сауыққанға дейін ересек жануарларды әкелуге;
тұқымдық және пайдалану мақсаттары үшін етке союға жiберiлетiндерден басқа, жануарларды шаруашылық жүргізуші субъектiден басқа шаруашылық жүргізуші субъектіге шығаруға (әкетуге) жол берілмейді;
жаз мезгілінде малды лагерьлік ұстауға ауыстырылып, қораларда санитариялық тазалау, жөндеу, дезинфекциялау, дератизациялау жүргізіледі және ол жаз бойы малдан бос қалдырылады;
дезинфекциялау үшiн Қазақстан Республикасында және (немесе) Евразиялық экономикалық одағына қатысушы мемлекеттерде тіркелген дезинфекциялағыш заттар қолданылады.
657. Сатуға немесе тұқымдық және пайдалану мақсатында басқа шаруашылық жүргізуші субъектiлерге ауыстыруға іріктеп алынған iрi қара малды шығаруға (әкетуге) трихомоноз бойынша қолайлы шаруашылық жүргізуші субъектiлерiнен ғана рұқсат етiледi.
658. Жыныстық жетiлген бұқаларды (18 айлық жастағылары және одан жоғары) шығару алдында олардың препуциялық шырышы немесе ұрықтары микроскопиялық және өсiндiлiк зерттеу жолымен бiр рет тексереді.
659. Қолайсыз пункт емдiк және ветеринариялық-санитариялық iс-шаралар кешені жүргiзілгеннен кейiн, барлық емделіп отырған жануарларды трихомонозға зертханалық зерттеу нәтижелері теріс болған және барлық ауру жануарлар емделгеннен кейiн 6 ай iшiнде жаңа түсік жағдайлары және трихомоноз өзегінде гинекологиялық аурулар болмаған кезде iрi қара малдың трихомонозынан сауықтырылған болып есептеледі.
59-тарау. Жануарлардың эймериозы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 59-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Жануарлардың эймериозы профилактикасы
бойынша жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
660. Эймериоз профилактикасының жалпы шаралары жануарларды толыққанды жемшөппен қамтамасыз ету және жануарларды азықтандыру, суару және бағып ұстаудың гигиенасын сақтау болып табылады.
661. Жануарларды тығыз орналастырып ұстауға және қораларда ылғалдылықтың жоғары болуына, ересек малдар мен жас малдардың араласуына, жемшөптің және ауызсудың қимен ластануына жол берілмейді.
Жануарларды төмен орналасқан батпақты учаскелерде жаюға жол берілмейді.

662. Необходимо постепенно переводить животных со стойлового содержания на пастбищное и наоборот.
663. Необходимо своевременно убирать навоз с территорий хозяйствующего субъекта и подвергать его биотермическому обеззараживанию в навозохранилищах.
664. После выгона и перед постановкой животных на стойловое содержание помещения очищают от навоза и других загрязнений, промывают и тщательно дезинфицируют.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
ликвидации заболевания в неблагополучных пунктах
665. Ежедневно проводят уборку навоза, механическую очистку помещения, выгулов и оборудования (кормушек, поилок и других предметов ухода за животными).
666. Для дезинвазии помещения, выгулов и оборудования применяют дезинфицирующие средства, зарегистрированные в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
667.При возникновении болезни, больных животных немедленно изолируют и подвергают лечению.
668. Для подавления развития паразита с лечебной и профилактической целью применяют кокцидиостатические препараты.
669. Для лечения больных животных применяют ветеринарные препараты, зарегистрированные в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
Глава 60. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по псороптозу
Сноска. Заголовок главы 60 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения профилактических мероприятий
670. Для предупреждения заболевания животных псороптозом хозяйствующие субъекты и владельцы животных обеспечивают:
1) содержание животных в чистоте, проведение ежедневной их чистки и не реже одного раза в декаду, в теплое время года – купание;
2) поголовный осмотр кожного покрова, увеличение кормового рациона слабо упитанным животным;
3) закрепление за каждым животным места содержания (станки для лошадей, стойла для крупного рогатого скота и верблюдов, упряжь, сбрую, инвентарь, щетки, кормушки);
4) использование инвентаря, поступившего из неблагополучного по псороптозу хозяйствующего субъекта без его дезинфекции;
5) содержание вновь поступивших в хозяйствующий субъект животных карантинируют.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
в неблагополучных пунктах
671. При установлении псороптоза хозяйствующий субъект считают неблагополучным по псороптозу и проводят следующие мероприятия:

662. Жануарларды қамап ұстаудан жайылымда бағуға және керiсiнше бiртiндеп ауыстыру қажет.
663. Шаруашылық жүргізуші субъектiнің аумағынан қи уақтылы жиналуы және олар қи қоймаларында биотермиялық зарарсыздандырылуы қажет.
664. Жануарларды қорадан шығарғаннан кейiн және қорада ұстауға қояр алдында қораны қидан және басқа ластанулардан тазартып жуады және мұқият дезинфекциялайды.
2-параграф. Қолайсыз пункттердегі ауруды жою бойынша
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
665. Күн сайын қиды жинау, қораларды, жаю алаңдарын және жабдықтарды (науалар, астаулар және жануарларға күтім жасауға арналған басқа да заттар) механикалық тазарту жүргiзiледi.
666. Қора-жайды, жаю алаңдарын және жабдықтарды дезинвазиялау үшiн Қазақстан Республикасының Ветеринариялық препараттарының мемлекеттiк тізілімінде тiркелген дезинфекциялағыш заттар қолданылады.
667. Ауру пайда болған жағдайда ауру жануарлар жедел оқшауланады және оларды емдеу жүргiзіледi.
668. Паразиттiң дамуын тоқтату үшiн емдiк және профилактикалық мақсатта кокцидиостатикалық препараттар қолданылады.
669. Ауру жануарлары емдеу үшін Қазақстан Республикасының ветеринариялық препараттарының мемлекеттік тізілімінде тiркелген ветеринариялық препараттар қолданылады.
60-тарау. Псороптоз бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 60-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Профилактика ретінде жүргізілетін
ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
670. Жануарлардың псороптозбен ауруының алдын алу үшін шаруашылық жүргізуші субъектiлер және жануарлардың иелерi:
4) жануарларды тазалықта ұстауды, оларды күн сайын тазалауды және жылдың жылы мезгілінде он күнде кемiнде бiр рет шомылдыруды жүргізуді;
5) әрбір мал басының терiсін тексеруді, нашар семіртілген жануарларға жемшөп рационын ұлғайтуды;
6) әрбір жануарды ұстау орнын бекiту (жылқыларға арналған желі, iрi қара малға және түйеге арналған қоршаулы орындар, ер-тұрман, әбзелдер, щеткалар, науалар);
7) псороптоз бойынша қолайсыз шаруашылық жүргізуші субъектiден әкелiнген құрал-саймандарды дезинфекциялаусыз пайдалануды;
8) шаруашылық жүргізуші субъектіге жаңадан келіп түскен жануарларды оқшаулап ұстауды қамтамасыз етеді.
2-параграф. Қолайсыз пункттердегi жүргізілетін
ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
671. Псороптоз анықталған кезде шаруашылық жүргізуші субъекті псороптоз бойынша қолайсыз болып есептеледі және онда мынадай іс-шаралар жүргiзiледi:

1) больных животных (имеющих явные клинические признаки и подозрительных по заболеванию) отделяют от подозреваемых в заражении животных (не имеющих клинических признаков, но имеющих контакт с больными псороптозом, находящихся в соседнем деннике, в общем помещении при отсутствии строгого индивидуального ухода и содержания или на одних выпасах), а также отделяют от здоровых животных (не имеющих никаких клинических признаков болезни, не бывших в контакте с больными псороптозом и содержащихся в других помещениях);
2) животных содержат изолированно и обслуживают отдельно прикрепленным персоналом;
3) кормление и водопой животных проводятся отдельно из закрепленного за животными соответствующего инвентаря (кормушки, ведра);
4) выпас животных производится изолированно на определенных участках.
672. Вывод (вывоз) больных псороптозом животных из неблагополучного хозяйствующего субъекта не допускается, за исключением вывода (вывоза) животных, направляемых государственным ветеринарно-санитарным инспектором государственным ветеринарным врачем для лечения в специальные лечебные пункты.
673. Животные, подозреваемые в заражении псороптозом, подвергаются полной лечебной обработке.
674. Вывод (вывоз) их (продажа, передача в другие хозяйства) допускается с согласия государственного ветеринарно-санитарного инспектора только после обработки против псороптоза животных.
Глава 61. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по ценурозу овец
Сноска. Заголовок главы 61 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
профилактике, проводимые на благополучной по ценурозу территории
675. В целях предупреждения заболевания животных ценурозом физическим и юридическим лицам, владельцам животных необходимо осуществлять мероприятия с учетом биологии возбудителя и технологии содержания, которые направлены на предупреждение ценуроза и других заболеваний животных и заключаются в обеспечении всего поголовья полноценными кормами, надлежащими условиями кормления, водопоя, содержания. С этой целью необходимо выполнять следующие условия:
1) применять рационы, сбалансированные по белку, минеральным солям и витаминам. В зонах, где пастбищные участки бедны теми или иными макро и микроэлементами, в рационы включать соответствующие минеральные добавки (соли меди, кобальта, йода, молибдена);
2) кормить животных в помещениях и на базах только из кормушек;

1) ауру жануарларды (клиникалық белгiлерi айқын және ауру күдігі бар) ауру жұқтыру күдігі бар жануарлардан (клиникалық белгiлерi жоқ, қатаң жеке күтiм жасау және ұстау болмаған кезде көрші қорада, жалпы қорада немесе бір жайылымда болған псороптозбен ауыратын жануарлармен жанасқан), сондай-ақ сау жануарлардан (ешқандай клиникалық белгiлерi жоқ, псороптозбен ауырғандармен жанасуда болмаған және басқа қораларда тұрған) бөлек қояды;
2) жануарлар оқшауланып ұсталады және оларға жеке бекітілген персонал қызмет көрсетедi;
3) жануарлардың азықтандыру және суару жануарға бекітілген тиісті құрал-саймандармен (науалар, шелектер) жеке жүргізіледі;
4) жануарлардың бағу белгiлi бiр учаскелерде оқшау жүргізіледі.
672. Мемлекеттiк ветеринариялық инспектор емдеу үшін арнайы емдеу пункттерiне жіберетін жануарларды шығаруды (әкетуді) қоспағанда, псороптозбен ауырған жануарларды қолайсыз шаруашылық жүргізуші субъектiден шығаруға (әкетуге) рұқсат етілмейді.
673. Псороптозды жұқтыру күдiгі бар жануарларға толық емдік өңдеу жасалады.
674. Оларды шығаруға (әкетуге) (сату, басқа шаруашылықтарға беру) жануарларды псороптозға қарсы өңдеуден кейiн мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспектордың рұқсатымен ғана жол беріледі.
61-тарау. Қой ценурозы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 61-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ценуроз бойынша қолайлы аумақта профилактика
ретінде жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
675. Жануарлардың ценурозбен ауруының алдын алу мақсатында заңды және жеке тұлғалар, жануарлардың иелерi іс-шараларды ценуроздың және жануарлардың басқа да ауруларының алдын алуға бағытталған қоздырғыштың биологиясын және бағу технологиясын ескере отырып, жүзеге асыруға тиіс және бұл барлық мал басын толыққанды жемшөппен, азықтандырудың, суарудың, ұстаудың тиісті шарттарымен қамтамасыз етуді білдіреді. Осы мақсатта мынадай шарттар орындалуы қажет:
1) ақуыз, минералды тұздар және витаминдер бойынша теңгерімделген рационды қолдану. Жайылымдық учаскелері қандай да бір макро және микроэлементтерге жұтаң аймақтарда рациондарға тиісті (мыс тұзы, кобальт, йод, молибден) қоспаларды қосу;
2) жануарларды қора-жайларда және баздарда тек қана науалардан ғана азықтандыру;

3) поить животных свежей и чистой водой из водопроводов, колодцев, рек и быстро текущих ручьев. Поение из прудов и других стоячих водоемов допускается при условии создания колодцев-фильтров. Поить животных из луж, канав и ям не допускается;
4) обеспечивать чистоту животноводческих помещений, кормушек, поилок, предметов ухода, инвентаря, оборудования, дворов, выгульных площадок и территорий вокруг животноводческих помещений. Помещения необходимо содержать хорошо вентилируемыми, сухими, светлыми;
5) не допускается содержание собак в животноводческих помещениях, вблизи них и в местах хранения кормов и водоисточников;
6) навоз и постилки из помещений, с выгульных площадок и баз регулярно убирать в специальные навозохранилища для обеззараживания.
676. После каждой дегельминтизации собак, выделенные от них фекалии в течение 3-5 календарных дней следует собирать, а затем подвергать дезинвазии путем сжигания. Помещения, выгульные площадки, оборудование и инвентарь также подвергают дезинвазии.
677. Всех вновь поступающих в хозяйствующий субъект животных следует подвергать карантинированию и в случае выявления больных ценурозом животных их подвергают лечению и допускают в общее стадо после полного выздоровления.
678. Трупы животных и все боенские отходы (голова, внутренние органы) обеззараживают сжиганием, захоронением в биотермической яме. Убой животных производится с ведома специалиста в области ветеринарии. Для кормления собак боенский материал применяется после тщательной проверки. Не обезвреженные органы животных и трупы скармливать собакам не допускается.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий в
эпизоотическом очаге и неблагополучном по ценурозу овец пункте
679. Сокращают численность собак при отарах и гуртах до минимально необходимых пределов (до 1-2 собак) и систематически проводят уничтожение безнадзорных собак.
680. Не допускается допуск собак, находящихся в личном пользовании граждан, в животноводческие помещения, места хранения кормов, на выгульные площадки, пастбища и точки водопоя.
681. К охране и пастьбе животных допускаются только служебные собаки, находящиеся на учете.
682. Не допускается скармливание собакам мяса любых органов животных в сыром виде, тем более пораженных личинками цестод.
683. Собак при отарах и гуртах дегельминтизируют в следующие сроки: с декабря по апрель – через каждые 45 календарных дней и с мая по ноябрь – через каждые 30 календарных дней.

3) жануарларды су құбырларының, құдықтардың, өзендердің, ағысы жылдам бұлақтардың таза суымен суару. Тоғандардан және басқа да ағыссыз су қоймаларынан суаруға сүзгiш-құдықтар жасалған жағдайда ғана жол беріледі. Жануарларды шалшықтардан, арықтардан және шұңқырлардан суаруға жол берілмейді;
4) мал қораларының, науалардың және астаулардың, күтім жасау заттарының, құрал-саймандардың, жабдықтардың, аулалардың, жаю алаңдарының, мал шаруашылығы қораларының маңындағы ашық жерлер мен аумақтардың тазалығын қамтамасыз ету. Қора-жайлар жақсы желдетiлетін, құрғақ, жарық болуы қажет;
5) мал қораларында, оларға жақын орналасқан жерлерде және жемшөп сақтау орындары мен су көздерінде иттердi ұстауға жол берілмейді;
6) мал қораларынан, жаю алаңдарынан және баздардан қи мен көң тұрақты түрде зарарсыздандыру үшін арнайы қи қоймаларына шығарылады.
676. Иттердi әрбір дегельминтизациялаудан кейiн, олардан бөлiнген қи күнтізбелік 3-5 күн бойы жиналуы керек, содан кейiн өртеу арқылы дезинвазияланады. Қора-жайлар, жаю алаңдары, жабдықтар мен құрал-саймандар дезинвазияланады.
677. Шаруашылық жүргізуші субъектiге жаңадан келіп түскен барлық жануарларды күнтізбелік 30 күн ішінде профилактикалық оқшаулауды жүргізу керек, ценурозбен ауырған жануарлар анықталған жағдайда олар емделедi және толық сауыққаннан кейін жалпы табынға жiберіледi.
678. Жануарлардың өлекселерi және қасапханалық қалдықтар (бас, iшкi органдар) жағылып, биотермиялық орға көміліп зарарсыздандырылады. Жануарларды сою ветеринария саласындағы маманның рұқсатымен жүргізіледі. Иттердi азықтандыру үшiн қасапханалық материал мұқият тексерілгеннен кейiн қолданылады. Иттерді жануарлардың зарарсыздандырылмаған органдарымен және өлекселерiмен азықтандыруға жол берілмейді.
2-параграф. Эпизоотия ошақтарында және қой ценурозы
бойынша қолайсыз пункттерде жүргізілетін
ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
679. Отарлар мен табындардағы иттердiң саны ең төменгі қажеттi шекке дейiн қысқартылады (1-2 итке дейiн) және кезбе иттердi жою жүйелi түрде жүргізіледі.
680. Азаматтардың жеке пайдалануындағы иттердi мал қораларға, жемшөп сақтау қоймаларына, жаю алаңдарына, жайылымдарға және суару көздерiне жiберуге жол берілмейді.
681. Малды қорғауға және бағуға есепке алынған қызметтiк иттер ғана жiберіледi.
682. Иттерге жануарлардың кез келген, әсiресе цестод личинкаларымен зақымдалған органдарының етін шикі түрінде беруге үзілді-кесілді жол берілмейді.
683. Отарлар мен табындардағы иттер мынадай мерзiмдерде дегельминтизацияланады: желтоқсаннан бастап сәуiрге дейiн - күнтізбелік 45 күн сайын, мамырдан бастап қарашаға дейiн - күнтізбелік 30 күн сайын.

684. Собак, принадлежащих населению в сельской местности, дегельминтизируют один раз в квартал.
685. Дегельминтизацию собак проводят на специально отведенной, огороженной забором или окопанной канавой площадке, расположенной в защищенном от ветра месте. На площадку посторонних лиц, в том числе детей, не допускают. Собак содержат на привязи в течение суток после дегельминтизации.
686. Для дегельминтизации собак применяют антигельминтики, зарегистрированные в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
687. Для предотвращения заражения собак и диких плотоядных осуществляют следующее:
1) убой животных разрешают с ведома и под контролем государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей административно-территориальной единицы только на убойных пунктах. В случае вынужденного убоя животных в отарах или гуртах тушу и внутренние органы хранят в специальном, обитом жестью и закрывающемся ящике до приезда специалиста в области ветеринарии, который осмотрит тушу и органы;
2) не допускают собак (кроме служебных) на территорию мясокомбинатов, боен и убойных пунктов, вблизи мясомолочных и пищевых контрольных станций и в места концентрации больных животных;
3) трупы животных сжигают в трупосжигательной печи или сбрасывают в биотермическую яму. В каждой отаре оборудуют специальный, обитый жестью и закрывающийся на замок ящик для хранения трупов овец до установления специалистом в области ветеринарии причины падежа с последующим вывозом их для утилизации.
688. Животных с явной клинической картиной ценуроза своевременно изолируют и подвергают медикаментозному лечению. При отсутствии антигельминтика заболевших ценурозом овец и коз вывозят для убоя на мясокомбинаты, бойни или убойные пункты.
689. Высокопродуктивных и элитных животных лечат хирургическим путем.
Глава 62. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по цистицеркозу
Сноска. Заголовок главы 62 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
предотвращению заражения сельскохозяйственных животных
690. Для предотвращения заражения сельскохозяйственных животных проводят следующие мероприятия:
1) уничтожают бродячих собак;
2) ограничивают количество сторожевых собак на фермах до одной на отару овец или гурт скота. Собак берут на учет путем выдачи ветеринарного паспорта;

684. Ауылдық жерлерде тұрғындарға тиесілі иттер тоқсанына бір рет дегельминтизацияланады.
685. Иттердi дегельминтизациялау желден қорғалған жерде орналасқан арнайы бөлінген, қоршаумен қоршалған немесе ор қазылған алаңда жүргiзіледi. Алаңға бөгде адамдар, оның ішінде балалар жiберілмейдi. Иттер дегельминтизациялағаннан кейiн бiр тәулiк бойы байлауда ұсталады.
686. Иттердi дегельминтизациялау үшiн Қазақстан Республикасының ветеринариялық препараттарының мемлекеттік тізілімінде тіркелген антгельминтиктер қолданылады.
687. Иттер мен жабайы ет қоректiлердiң ауру жұқтыруының алдын алу үшiн мыналар жүзеге асырылады:
1) жануарларды союға тиісті әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктің мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының рұқсатымен және оның бақылауымен арнайы қасапханаларда немесе сою пункттерiнде ғана рұқсат етiледi. Отарлар мен табындарда жануарлар мәжбүрлі сойылған жағдайда малдың ұшасы мен iшкi органдары арнайы, қаңылтырмен қапталған жабылатын жәшiкте, ұшаны және органдарды тексеру қажет ветеринария саласындағы маман келгенге дейiн сақталады;
2) ет комбинаттары, қасапханалар мен сою пункттерi аумағына, ет пен сүт және азық-түлiктiк бақылау станциялары маңына және ауру малдар шоғырланған жерлерге иттер (қызметтiк иттерден басқа) жiберілмейдi;
3) жануарлардың өлекселерi өлексе жағатын пештерде жағылады немесе биотермиялық шұңқырға тасталады. Әрбір отар кейіннен оларды кәдеге жарату үшін шығара отырып, өлiм себебiн ветеринария саласындағы маман анықтағанға дейiн қойдың өлекселерiн сақтауға арналған қаңылтырмен қапталған және құлыппен жабылатын арнайы жәшiкпен жабдықталады.
688. Ценуроздың айқын көрінісі байқалған жануарлар уақтылы оқшауланады және дәрi-дәрмекпен емделедi. Антгельминтиктер болмаған кезде қойлар мен қозылар сою үшін ет комбинаттарына, қасапханаларға немесе сою пункттерiне шығарылады.
689. Өнiмдiлігі жоғары және элиталық жануарлар хирургиялық жолмен емделедi.
62-тарау. Цистицеркоз бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 62-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ауыл шаруашылығы жануарларының ауру
жұқтыруының алдын алу бойынша жүргізілетін
ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
690. Ауыл шаруашылығы жануарларының ауру жұқтыруының алдын алу үшін мынадай іс-шаралар жүргізіледі:
1) кезбе иттер жойылады;
2) фермалардағы күзет иттерінің саны қой отарын немесе мал табынына бір итке дейін шектеледі. Иттерге ветеринариялық паспорт беру арқылы олар есепке алынады;

3) не допускают допуск собак на территорию животноводческих ферм и баз, мясокомбинатов и убойных пунктов и к местам хранения и приготовления кормов для скота;
4) проводят периодическую (через каждые 1-1,5 месяца) дегельминтизацию сторожевых и приотарных собак. Для повышения эффективности дегельминтизации, собак не менее чем за сутки до обработки выдерживает на голодной диете. Для дегельминтизации используют антгельминтики, зарегистрированные в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
предотвращению заражения собак и хищных плотоядных
691. Убой животных осуществляется на объектах убоя (убойный пункт, площадка, перерабатывающие предприятия).
692. Не допускается скармливание павших трупов или конфискатов от убитых животных собакам, кошкам и пушным зверям.
Глава 63. Требования к организации и проведению ветеринарных мероприятий по эхинококкозу
Сноска. Заголовок главы 63 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
профилактике проводимые на благополучной по эхинококкозу территории
693. В целях предупреждения заражения животных эхинококкозом хозяйствующим субъектам, государственным ветеринарно-санитарным инспекторам и государственным ветеринарным врачам, а также владельцам животных необходимо:
1) обеспечить животных полноценными кормами, соблюдать гигиену кормления и содержания;
2) не допускать допуск собак на территорию животноводческих ферм, убойных пунктов, мясоперерабатывающих предприятий и к местам хранения кормов для скота;
3) выгул собак осуществлять в установленных в соответствии с пунктом 2-2 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" местах;
4) не проводить подворный убой животных;
5) не скармливать трупы павших животных или конфискаты убитых животных собакам, пушным зверям и кошкам;
6) проводить периодическую дегельминтизацию сторожевых и служебных собак;
7) запретить торговлю мясом и мясопродуктами без ветеринарно-санитарной экспертизы.
694. Каждый хозяйствующий субъект необходимо обеспечить огороженным убойным пунктом, ямой Беккари или трупосжигательной печкой.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий в
эпизоотическом очаге и неблагополучном по эхинококкозу пункте
695. Главный государственный ветеринарный врач соответствующей административно-территориальной единицы после получения извещения о появлении эхинококкоза прибывает на место возникновения болезни и организует:

3) иттерді мал фермаларының және базалардың, ет комбинаттары мен мал соятын пункттердің аумағына және малға арналған жемшөпті сақтау және дайындау орындарына жіберуге жол берілмейді;
4) күзет және отар иттеріне мерзімді түрде (әрбір 1-1,5 ай сайын) дегельминтизация жүргізіледі. Дегельминтизацияның тиімділігін арттыру үшін иттер өңдеуге дейін кемінде бір тәулік аш диетада ұсталады. Дегельминтизациялау үшін Қазақстан Республикасының ветеринариялық препараттарының мемлекеттiк тізілімінде тiркелген ветеринариялық препараттар қолданылады.
2-параграф. Иттердiң және жыртқыш етқоректiлердің
ауру жұқтыруын болдырмау бойынша жүргізілетін
ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
691. Жануарларды сою мал сою объектілерінде (сою пункті, алаңы, өңдеуші кәсіпорындар) жүзеге асырылады.
692. Өлекселерді немесе өлтірілген жануарлардың конфискаттарын иттерге, мысықтарға және мамық жүнді аңдарға беруге рұқсат етілмейді.
63-тарау. Эхинококкоз бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 63-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Эхиноккоз бойынша қолайлы аумақта профилактика
ретінде жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
693. Жануарлардың эхинококкозбен зақымдануының алдын-алу мақсатында шаруашылық субъектілері, ветеринариялық мамандар, сондай-ақ мал иелері:
1) жануарларды толық құнды азықпен қамтамасыз ету, азықтандыру мен күтін-бағу гигиенасын сақтау;
2) мал шаруашылығы фермаларынын, қасапханалардың, ет өңдейтін кәсіпорындардың территорияларына және мал азығын сақтайтын жерлерге иегерді жібермеу;
3) иттерді Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" заңының 6 бабының 2-2 тармағына сәйкес арнайы белгіленген жерлерде серуендету;
4) малдарды аулада союды жүргізбеу;
5) өлген малдардың өлекселерін немесе сойылған малдардың калдықтарын иттерге, терісі бағалы аңдарға және мысықтарға азыққа бермеу;
6) күзеттік және кызметік иттерге мерзімді дегельминтизация жүргізу;
7) ет және ет өнімдерін ветеринариялык-санитариялық сараптаусыз сатуға жол бермеу қажет.
694. Әр шаруашылық субъектісін қоршалған қасапханамен, Беккари шұңқырымен немесе өлексе жағатын пешпен қамтамасыз ету қажет.
2-параграф. Эхинококкоздан таза емес пункттерде
және эпизоотиялық ошақтарда жүргізілетін
ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
695. Сәйкес әкімшілік-аумақтык бірліктің бас мемлекеттік ветеринариялық инспекторы эхинококкоз ауруының пайда болуы туралы хабарды алғаннан кейін тез арада ауру шыққан жерге келіп:

1) эпизоотологическое обследование неблагополучного пункта;
2) определение границ эпизоотического очага;
3) отбирает и направляет патологический материал от больных животных в ветеринарную лабораторию для установления диагноза эхинококкоза.
696. При установлении окончательного диагноза на территории хозяйствующего субъекта проводят комплекс организационно-хозяйственных и санитарно-просветительских мероприятий:
1) сокращение численности собак при отарах и гуртах до необходимых пределов;
2) систематическое уничтожение бродячих собак и кошек;
3) уничтожение трупов и пораженных органов путем утилизации или сжигания, либо в биотермической яме;
4) ведение учета всех собак в отарах и гуртах, а также у населения;
5) проведение дегельминтизации через каждые 45-50 календарных дней всех собак старше трехмесячного возраста, находящихся при отарах и гуртах, а также принадлежащих предприятиям, организациям и населению;
6) организация периодического (с интервалом 3-6 месяцев) осмотра и серологического обследования работников хозяйствующих субъектов;
7) проводение санитарно-просветительской работы и соблюдение правил личной гигиены.
697. Проводят тщательную ветеринарно-санитарную экспертизу мяса путем осмотра и вскрытия внутренних органов. При обнаружении эхинококков такие органы подлежат утилизации.
Глава 64. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по нутталлиозу лошадей
Сноска. Заголовок главы 64 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
профилактике нутталлиоза лошадей, осуществляемые на территории
ветеринарно-санитарного благополучия
698. С целью профилактики заболевания, физические и юридические лица, в собственности которых имеются животные (лошади, ослы, мулы, лошаки), ежегодно проводят следующие мероприятия:
1) предоставляют специалистам в области ветеринарии животных для профилактического ветеринарного осмотра;
2) организуют полноценное кормление животных;
3) жеребят содержат отдельно от взрослого поголовья;
4) завоз животных (лошадей, ослов, лошаков) и приобретение фуража производят только из благополучных хозяйствующих субъектов;
5) всех вновь приобретенных животных (лошадей, ослов, мулов, лошаков) содержат в карантинирование;
6) проводят дезакаризацию помещений, дворов, загонов и стоянок животных;
7) систематически проводят борьбу с клещами на животных, на пастбищах.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
в неблагополучных пунктах по нутталлиозу лошадей

1) эпизоотологиялық тексеруді ұйымдастырады;
2) таза емес пункттің індет ошағының шекарасын анықтау;
3) диагноз қою үшін ауру малдардан патологиялық материалдар алады және оны ветеринариялық лабораторияға жібереді.
696. Нақты диагноз қойылғаннан кейін шаруашылық субъектісінің аумағында ұйымдастыру-шаруашылық және санитариялық-насихаттық шаралар кешенін жүргізеді:
1) отарлар мен табындардағы иттердің санын қажетті шекке дейін қысқарту;
2) қаңғыбас иттер мен мысықтарды жүйелі түрде жою;
3) өлекселер мен зақымдалған мүшелерді утильдеу немесе жағу арқылы немесе биотермиялық шүңқырда жою;
4) отарлар мен табындардағы, сондай-ақ халықтағы барлық иттерді есепке алу;
5) отарлар мен табындардағы, сондай-ақ кәсіпорындардың, ұйымдардың және жеке иеліктегі жасы үш айдан асқан барлық иттерді әр күнтізбелік 45-50 күн сайын дегельминтизациялау;
6) шаруашылық субъектілерінің қызметкерлерін мерзімді түрде (3-6 ай сайын) тексеру және зерттеу;
7) санитариялық-насихаттау жұмыстарын жүргізу және жеке гигиена ережелерін сақтау.
697. Ішкі мүшелерді ашып, тексеру жолымен еттің толық ветеринариялық-санитариялық сараптамасын жүргізу қажет. Эхинококктар табылған жағдайда ондай мүшелер жойылады.
64-тарау. Жылқылардың нутталлиозы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 64-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақта
жүзеге асырылатын жылқылардың нутталлиозы
профилактикалық іс-шаралары тәртібі
698. Ауру профилактикасы мақсатында меншiгiнде жануарлары (жылқылар, есектер, қашырлар) бар жеке және заңды тұлғалар жыл сайын мынадай іс-шараларды жүргiзедi:
1) профилактикалық ветеринариялық тексеру үшін жануарларды ветеринария мамандарына көрсетеді;
2) жануарларды толыққанды азықтандыруды ұйымдастырады;
3) құлындарды үлкен мал басынан бөлек ұстайды;
4) жануарларды (жылқыларды, есектердi, қашырларды) әкелуді және жемшөп сатып алуды қолайлы шаруашылық жүргізуші субъектілерден ғана жүргізеді;
5) барлық жаңадан сатып алынған жануарларды (жылқыларды, есектердi, қашырларды) карантиндеуде ұстайды;
6) қора-жайларды, аулаларды, ашық қораларды және тұрақтарды дезакаризациялауды жүргізеді;
7) жүйелi түрде жануарлардағы, жайылымдардағы кенелермен күрес жүргізеді.
2-параграф. Жылқылардың нутталлиозы бойынша қолайсыз
пункттерде жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі

699. При выявлении в хозяйствующем субъекте больных нутталлиозом животных, государственный ветеринарно-санитарный инспектор соответствующей административно-территориальной единицы при получении извещения о подозрении на заболевание животных нутталлиозом лошадей, прибывает на место для уточнения диагноза, отбирает и направляет в ветеринарную лабораторию патологический материал от больных животных.
700. При установлении диагноза на нутталлиоз, больных животных изолируют и для лечения используют ветеринарные препараты, зарегистрированные в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
701. Животных еженедельно обрабатывают акарицидными препаратами.
Глава 65. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по параскариозу (параскаридозу) лошадей
Сноска. Заголовок главы 65 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
профилактике, проводимые на территории ветеринарно-санитарного
благополучия
702. Профилактика заболевания включает дегельминтизацию лошадей в оптимальные сроки, обеззараживание внешней среды и создание нормальных условий кормления и содержания.
703. Сроки и периодичность профилактических дегельминтизаций зависят от возраста лошадей и зараженности их другими гельминтами. При моноинвазии параскариозом жеребят, рожденных ранней весной, дегельминтизируют в июне и июле, а родившихся поздней весной – в августе. Повторно обрабатывают их в октябре и ноябре. Молодняк в возрасте 1-2 лет дегельминтизируют перед выгоном на пастбище, в марте и апреле, повторно – в августе и сентябре, при интенсивной инвазии проводят третью дегельминтизацию в ноябре-декабре. Взрослых лошадей дегельминтизируют весной и осенью.
704. При одновременном заражении лошадей параскариозом и стронгилятозами, что часто наблюдается при табунном содержании, дегельминтизацию проводят комплексно, ассоциацией антигельминтиков в сроки, соответствующие продолжительности препатентного периода развития гельминтов.
705. Лечебную (вынужденную) дегельминтизацию проводят в любое время года.
706. Через 10-15 календарных дней после дегельминтизации проводится тщательная санитарная обработка конюшни и прилегающей территории. Стены, полы, кормушки и весь хозяйственный инвентарь обливают горячим дезинфекционным раствором.

699. Шаруашылық жүргізуші субъектiде нутталлиозбен ауыратын жануарлар анықталған кезде, осы шаруашылық жүргізуші субъектiге қызмет көрсететін ветеринария саласындағы маман бұл туралы тиісті әкімшілік-аумақтық бiрлiктiң бас мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторына хабарлайды. Тиісті әкімшілік-аумақтық бiрлiктiң бас мемлекеттiк ветеринариялық инспекторы жануарлардың жылқылардың нутталлиозымен ауыруына күдіктену туралы хабарды алысымен диагнозды нақтылау үшін осы жерге келіп, ауру жануарлардан алынған патологиялық материалды алады және ветеринариялық зертханаға жiбередi.
700. Нутталлиоз диагнозы анықталған кезде, ауру жануарлар оқшауланады және емдеу үшiн Қазақстан Республикасында тіркелген препараттар ветеринариялық препараттар қолданылады.
701. Жануарларды апта сайын акарацид препараттарымен өңдейді.
65-тарау. Жылқылардың параскариозы (параскаридозы) бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 65-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақта
өткізілетін профилактикасы жөніндегі іс-шаралар тәртібі
702. Аурудың профилактикасы жылқыларды оңтайлы мерзiмде дегельминтизациялауды, сыртқы ортаны зарарсыздандыруды, азықтандырудың және ұстаудың қалыпты жағдайын қалыптастыруды қамтиды.
703. Профилактикалық дегельминтизациялау мерзiмi және кезеңдiлiгi жылқылардың жасына және олардың басқа гельминттердi жұқтыруына байланысты. Ерте көктемде туылған құлындардың параскариозбен моноинвазиясы кезiнде, маусым және шiлде айларында, ал көктемнiң соңында туғандарды – тамыз айында дегельминтизациялайды. Оларды қазан және қараша айларында қайталап өңдейдi. Жас 1-2 жылдық жастағы малдарды жайылымға шығару алдында наурыз және сәуiрде дегельминтизациялайды, қайталап – тамызда және қыркүйекте; интенсивтi инвазия кезiнде қараша-желтоқсанда үшiншi дегельминтизациялауды жүргiзедi. Ересек жылқыларды көктемде және күзде дегельминтизациялайды.
704. Табында бағып ұстау кезiнде жиі байқалатын жылқылардың бiр мезгiлде параскариозды және стронгилятозды жұқтыруы кезiнде дегельминтизация кешендi түрде, ұзақтығы гельминттердiң препатенттi даму кезеңiне сәйкес келетін мерзiмде антибиотиктердiң қауымдастырылуымен жүргiзiледi.
705. Емдiк (мәжбүрлі) дегельминтизация жылдың кез келген уақытында жүргiзіледi.
706. Дегельминтизациядан кейiн күнтізбелік 10-15 күннен соң ат қораны және жақын жатқан аумақтарды санитариялық өңдеу жүргiзіледi. Қабырғалар, едендер, науалар және барлық шаруашылық құрал-саймандар ыстық дезинфекциялық ерiтiндiмен жуылады.

707. В дальнейшем навоз, остатки корма и подстилку убирают ежедневно, навоз подвергают биотермической обработке.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий в
эпизоотическом очаге и неблагополучном по параскариозу пункте
708. В неблагополучном по параскариозу хозяйстве применяют загонную систему пастьбы, для чего пастбищные угодья разбивают на 8 участков. На каждом загоне лошадей пасут по 10 календарных дней с возращением на прежние загоны в той же последовательности.
709. Лечение инвазированных животных проводят антигельминтиками, зарегистрированными в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
Глава 66. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по случной болезни лошадей
Сноска. Заголовок главы 66 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
профилактике случной болезни лошадей, осуществляемые на
территории ветеринарно-санитарного благополучия
710. Для предупреждения возникновения болезни государственный ветеринарный врач постоянно следит за эпизоотическим состоянием территории хозяйствующих субъектов – поставщиков лошадей для воспроизводства. Вновь поступивших в хозяйствующий субъект лошадей выдерживают в карантинирование.
711. Меры борьбы (профилактика, диагностика и лечение) проводятся путем проведения плановых мероприятий по ликвидации заболевания и стерилизации организма больного животного.
712. Помещения для лошадей, инвентарь и предметы ухода дезинфицируют.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
в эпизоотических очагах и неблагополучных по случной болезни
лошадей пунктах
713. При выявлении в хозяйствующем субъекте (в табуне, дворе) больных случной болезнью лошадей, государственный ветеринарный врач, обслуживающий данный сельский округ, населенный пункт, город хозяйствующий субъект немедленно сообщает об этом главному государственному ветеринарно-санитарному инспектору соответствующей административно-территориальной единицы.
714. Главный государственный ветеринарно-санитарный инспектор соответствующей административно-территориальной единицы при получении извещения о подозрении на заболевание случной болезнью лошадей немедленно прибывает на место для установления диагноза, проведения эпизоотологического обследования, определения границы эпизоотического очага и неблагополучного пункта.
715. В неблагополучных хозяйствующих субъектах не допускается вывод, продажа и перемещение лошадей (ослов, мулов), ввод новых животных, выпас больных и подозрительных в заболевании животных, а также случка.

707. Кейін қи, жемшөп қалдықтары және төсем күн сайын тазартылып, қиға биотермиялық өңдеу жасалады.
2-параграф. Эпизоотиялық ошақта және параскариоз бойынша
қолайсыз пунктте жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
708. Параскариоз бойынша қолайсыз шаруашылықта жайылымның ашық қора жүйесiн қолдану ұсынылады, бұл үшiн жайылымдық жерлер 8 учаскеге бөлінедi. Әрбiр ашық қорада жылқылар осындай жүйелілікпен бастапқы ашық қораларға қайтарыла отырып, күнтізбелік 10 күннен жайылады.
709. Инвазияланған жануарларды емдеу Қазақстан Республикасының ветеринариялық препараттарының мемлекеттік тізілімінде тiркелген антигельминтиктермен жүргiзiледi.
66-тарау. Жылқылардың күйек ауруы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 66-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақта
жүзеге асырылатын жылқылардың күйек ауруын профилактикасы
ретінде жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
710. Аурудың пайда болуының алдын алу үшiн мемлекеттік ветеринарлық дәрігер өсіруге арналған жылқыларды жеткізушілер аумағының және шаруашылықтарының эпизоотиялық жай-күйі тұрақты түрде бақылап отырады. Шаруашылық жүргізуші субъектiге жаңадан әкелінген жылқылар карантиндеуде ұсталады.
711. Күресу шаралары (профилактика, диагностика және емдеу) ауруды жою және ауру жануардың организмін стерильдеу бойынша жоспарлы іс-шараларды өткізу жолымен жүргізіледі.
712. Жылқыларға арналған қора-жайлар, құрал-саймандар және күтім жасауға арналған заттар дезинфекцияланады.
2-параграф. Эпизоотия ошақтарында және жылқылардың
күйек ауруы бойынша қолайсыз пункттерде жүргізілетін
ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
713. Шаруашылық жүргізуші субъектiде (табында, аулада) күйек ауруымен ауыратын жылқылар анықталған кезде, осы ауылдық округке, елді мекенге, қалаға қызмет көрсететін мемлекеттік ветеринарлық дәрігер бұл туралы дереу тиісті әкімшілік-аумақтық бiрлiктiң бас мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторына хабарлайды.
714. Тиісті әкімшілік-аумақтық бiрлiктiң бас мемлекеттiк ветеринариялық инспекторы жылқылардың күйек ауруымен ауыратынына күдіктену туралы хабарды алысымен диагноз қою, эпизоотологиялық тексеруді жүргізу, эпизоотия ошағының және қолайсыз пункттің шекарасын анықтау үшін дереу осы жерге келеді.
715. Қолайсыз шаруашылық жүргізуші субъектiлерде жылқыларды (есектерді, қашырларды) шығаруға, сатуға және көшіруге, жаңа жануарларды кіргізуге, ауру және ауру күдігі бар жануарларды жаюға, сондай-ақ қашыртуға рұқсат етілмейді.

716. В неблагополучных хозяйствующих субъектах ежегодно в период между случными кампаниями производится трехкратное обследование восприимчивых животных, а также жеребят, родившихся от больных и подозрительных по заболеванию кобыл.
717. Жеребцы, используемые для случки в неблагополучных местностях, подвергаются профилактической обработке одним из препаратов зарегистрированными в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
718. Навоз, подстилку и остатки корма от больных и подозрительных по заболеванию животных сжигают.
719. Неблагополучный хозяйствующий субъект объявляется благополучным по прошествии одного года после выделения последнего больного животного и если все остальные животные хозяйствующего субъекта, дали отрицательные результаты на случную болезнь.
Глава 67. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по инфекционному энцефаломиелиту лошадей
Сноска. Заголовок главы 67 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий на
территории ветеринарно-санитарного благополучия.
720. С целью профилактики инфекционного энцефаломиелита лошадей проводят следующие мероприятия:
осушение болот и заболоченных пастбищ, расчистку кустарников;
улучшение кормового состава пастбищных трав;
подбор выпасов, не имеющих болотного и топяного хвощей и других ядовитых трав.
обработка лошадей различными отпугивающими средствами (репелентами) в период массового нападения кровососущих насекомых.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
в пунктах, неблагополучных по заболеванию лошадей инфекционным
энцефаломиелитом
721. При установлении окончательного диагноза территорию хозяйствующего субъекта объявляют неблагополучной по инфекционному энцефаломиелиту лошадей и устанавливают карантин.
722. Карантин с неблагополучного пункта (хозяйствующего субъекта) снимают по истечению 40 календарных дней после последнего случая падежа или выздоровления лошадей и после проведения заключительной дезинфекции.
723. По условиям карантина не допускается:
ввоз (ввод) в неблагополучные пункты, вывоз (вывод) из них лошадей;
выпас больных и подозрительных по заболеванию;
прогон лошадей и проезд на них через территорию неблагополучного пункта;
перепровождение лошадей без согласия специалистов в области ветеринарии из одной конюшни, табуна в другую в пределах пункта;
соприкосновение лошадей неблагополучных пунктов с лошадьми благополучных пунктов;
массовое скопление лошадей на территории неблагополучных пунктов;

716. Қолайсыз шаруашылық жүргізуші субъектiлерде жыл сайын күйек науқандары арасындағы кезеңде сезімтал жануарларды, сондай-ақ ауру және ауру күдігі бар биелерден туған құлындарды үш мәрте тексеру жүргізіледі.
717. Қолайсыз жерлерде қашырту үшін пайдаланылатын айғырлар Қазақстан Республикасында және (немесе) Евразиялық экономикалық одағына қатысушы мемлекеттерде тіркелген препараттардың бірімен профилактикалық өңдеуге ұшырайды.
718. Ауру және ауру күдігі бар жануарлардың қиы, төсемі және жемшөп қалдықтары жағылады.
719. Қолайсыз шаруашылық жүргізуші субъектi соңғы ауру жануар бөлінгеннен кейін және егер шаруашылық жүргізуші субъектiнің қалған барлық жануарлары күйек ауруына терiс нәтиже берсе, бір жыл өткен соң қолайлы деп жарияланады.
67-тарау. Жылкының инфекциялық энцефаломиелиті бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 67-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ветеринариялык-санитариялықтаза аймақтарда
алдын-алу бойынша жүргізілетін ветеринариялық
іс-шаралар тәртібі
720. Жылқының энцефаломиелит ауруының алдын алу мақсатында келесі шаралар жүргізіледі:
батпақ және батпақтанған жайылымдарды құрғату, бұталарды тазалау;
жайылымдағы азықтык шөптер құрамын жақсарту;
томарлық және батпақтық қырықбуын және басқа да улы шөптерден таза жайылымдар таңдау;
қан сорғыш жәндіктердің жаппай шығу кезеңінде әр түрлі үркіткіш құралдармен (репеленттермен) жылқыларды домдаудан өткізу.
2-параграф. Жылқының инфекциялық энцефаломиелит ауруынан таза
емес пункттерде жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
721. Ақырғы диагноздың қорытындысы бойынша ауру шыққан шаруашылық субъектілерінің аумағын, жылқының инфекциялық энцефаломиелит ауруынан таза емес деп жариялап, карантин қойылады.
722. Таза емес аумақтан карантин ақырғы жылқы өлген немесе жазылғаннан соң күтізбелік 40 күннен кейін қорытынды дезинфекция жүргізілгеннен кейін алынады.
723. Карантин шарты бойынша рұқсат берілмейді:
таза емес пункттерге жылқыларды әкелуге және одан шығаруға;
ауру, ауруғa күдікті малдарды жаюға;
таза емес аумақ арқылы жылқыларды айдауға және олармен өтуге;
жылқыларды ветеринариялық инспектордың рұқсатынсыз бір ат қорадан пункт шегіндегі басқа табынға араластыруға;
таза емес пункттің жылқысын таза пункттің жылқыларымен жақындастыруға;
таза емес пункттердін аумақтарына жылқылардың жаппай жиналуына.

724. В регионах, где зарегистрированы неблагополучные пункты по инфекционному энцефаломиелиту лошадей, случные пункты и содержащиеся в них жеребцы-производители находятся под тщательным ветеринарным надзором.
725. В период карантина в неблагополучном пункте производится ежедневное двукратное измерение температуры, повседневное наблюдение за работоспособностью, состоянием упитанности, аппетитом, наличием желтушности слизистых и состоянием кожной чувствительности с целью выделения и изоляции больных, подозрительных по заболеванию.
726. Подозрительные, а также лошади, больные в ранней стадии изолируются и подвергаются симптоматическому лечению.
727. При отсутствии каких-либо клинических признаков заболевания инфекционным энцефаломиелитом этих лошадей при вторичном (через 5-7 календарных дней) ветеринарном осмотре переводят в группу выздоровевших.
728. Лошади, выздоровевшие после переболевания, во избежание рецидива и осложнений не допускаются к работе в течение одного месяца. После этого эти лошади включаются в работу постепенно.
729. Трупы павших лошадей уничтожают на скотомогильнике (биотермической яме).
730. Помещения, денники, стойла, где находились больные лошади, а также предметы ухода за лошадьми подлежат немедленной дезинфекции и механической очистке.
731. Для дезинфекции используют препараты, зарегистрированные в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
732. По условиям карантина допускается:
1) вывоз (ввод) животных, сырых продуктов конского происхождения на перерабатывающие предприятия с согласия главного ветеринарного инспектора соответствующей административно-территориальной единицы (сырые продукты конского происхождения в хорошо закупоренной твердой таре);
2) вывоз (вывод) других видов животных, птиц, а также продуктов, полученных от них;
733. В очагах стационарного неблагополучия по инфекционному энцефаломиелиту лошадей проводят следующие профилактические мероприятия:
выявление хозяйствующих субъектов и очагов стационарного неблагополучия по инфекционному энцефаломиелиту лошадей, разработка комплекса оздоровительных мероприятий;
изучение характера местности (рельефа), наличие болот, озер, кустарников и другой растительности в этих очагах;
выявление времени максимального нападения кровососущих насекомых и клещей на конское поголовье;
изучение пастбища, при выпасе на которых систематически возникает инфекционный энцефаломиелит лошадей.
Глава 68. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по африканской чуме лошадей
Сноска. Заголовок главы 68 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

724. Жылқылардың энцефаломиелит ауруынан таза емес пункттер тіркелген региондарда, ұрықтандыру пункттері және оларда тұрған айғырлар ветеринариялық тыңғылықты қадағалауда болады.
725. Ауруға күдікті малдарды анықтап болу, оқшаулау мақсатында, карантин кезінде таза емес пункттерде күн сайын екі мезгіл температурасын өлшеу, күнделікті жұмыс қабілеттігін, күйін, тәбетін және сірі қабаттарының сарылану мен терінің сезімталдығын бақылап, байқайды.
726. Күдікті, сонымен қатар аурудың ерте сатысында оларды оқшаулап және симптоматикалық емдеу жүргізеді.
727. Екінші рет (күнтізбелік 5-7 күнен кейін) ветеринариялық тексеру кезінде жылқының энцефаломиелит ауруының белгілері болмаған жағдайда, оларды сауыққан малдар тобына ауыстырады.
728. Ауырып жазылған жылқыларды, ауру асқынып қайталанбас үшін 1 айға дейін жұмысқа қоспайды. Осыдан кейін ол жылқыларды жұмысқа косады.
729. Жылқының энцефаломиелит ауруынан өлген өлекселерін мал қорымында жояды.
730. Ауру жылқылар тұрған қораларды, қашарларды, және оларға арналған құралдарды шұғыл түрде тазалап, дезинфекциядан өткізеді.
731. Дезинфекция жүргізуге Қазақстан Республикасында және (немесе) Евразиялық экономикалық одағына қатысушы мемлекеттерде тіркелген препараттар колданылады.
732. Карантин шарты бойынша:
1) жылкыларды, жылкылардан алынған шикі өнімдерді ұқсатушы өнеркәсіптерге тасымалдау әкімшілік аумақ бірліктеріне тиісті ветеринариялық инспектордың рұқсатымен жүргізіледі (жылқылардан алынған шикі өнімдер жақсылап жабылған ыдыстарда болуы керек),
2) басқа жануарларды және құстарды, сонымсн қатар олардан алынған өнімдерді шығаруға болады.
733. Жылкының энцефаломиелит ауруынан тұрақты таза емес ошақтарда келесідей алдын алу шаралары жүргізіледі:
энцефаломиелит ауруынан тұрақты таза емес ошақтарды және шаруашылық субъектілерді анықтап, кешенді сауықтыру шараларын жасау;
ошақ шыққан жердің рельефін, батпағын, көлін, бүталарын және басқада өсімдіктер жағдайын зерттеу;
қан сорғыш жәндіктер мен кенелердіц жылкы малына ең көп мөлшерде шабуыл жасау уақытын анықтау;
жылкының энцефаломиелит ауруы үнемі шығатын жайылымдарды зерттеу.
68-тарау. Жылқының африкалық обасы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 68-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий на
территории ветеринарно-санитарного благополучия.
734. Для предупреждения возникновения и распространения африканской чумы лошадей необходимо:
1) осуществлять систематический контроль за проведением профилактических и других мероприятий;
2) определять границы территории (зоны), на которой с учетом местных географических условий проводятся мероприятия по профилактике данной болезни;
3) принимать меры по обеспечению потребности в инсектицидных средствах, биопрепаратах и других материалах, необходимых для осуществления мероприятий, с учетом количества животных, подлежащих обработке, кратности обработок, площади и кубатуры помещений, мест скопления и выплода гематофагов, подлежащих дезинсекции;
4) организовать проведение широкой разъяснительной работы по ознакомлению населения с сущностью заболевания и мерами борьбы с ним;
5) вести строгий учет всего имеющегося поголовья однокопытных и собак;
6) содержать однокопытных животных отдельно от других видов животных;
7) не допускать ввоза (ввода) в хозяйствующий субъект лошадей, также кормов и инвентаря из регионов неблагополучных по африканской чуме лошадей;
8) проводить систематическую обработку животных всех видов с применением инсектицидных средств, зарегистрированных в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза;
9) осуществлять мероприятия по борьбе с грызунами, систематическую дезинфекцию помещений для животных и мест возможного скопления гематофагов;
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
в эпизоотических очагах и неблагополучных пунктах
735. При установлении окончательного диагноза территорию хозяйствующего субъекта объявляют неблагополучной по этой болезни и устанавливают карантин.
736. Карантин с неблагополучного пункта (хозяйствующего субъекта) снимают по истечению одного года после последнего случая падежа однокопытных животных и после проведения заключительной дезинфекции.
737. По условиям карантина не допускается:
ввоз (ввод) в неблагополучные пункты, вывоз (вывод) из них всех видов животных;
совместный выпас, водопой и содержание больных животных со здоровыми, а также перегруппировка животных внутри хозяйствующего субъекта;
осуществление продажи лошадей, мулов, ослов и животных других видов, организация выставок животных и других мероприятий, связанных со скоплением животных в карантинированном пункте и в районе угрожаемой зоны.
738. Карантинные посты на проездных дорогах снабжаются инсектицидными средствами и соответствующим оборудованием для проведения дезинфекции.

1-параграф. Ветерииариялық – санитариялық таза аймақтарда
алдын – алу бойынша жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар
тәртібі
734. Жылқының африкалық обасы еніп және таралып кетпес үшін:
1) профилактикалық және басқа шараларды жүргізуін жүйелі бақылау;
2) осы аурудың алдын алуда жергілікті географиялық жағдайларды ескеріп жүргізілетін іс-шаралардың аумақтық шекарасын анықтау;
30 домдауға жататын мал басын, неше peт өткізу керектігін, бөлме көлемін, гематофагтардың жиналған жерлерін есептеп іс-шараларды жүргізуге қажетті биопрепараттарды, инсектицидттерді және басқа материалдарды қамтамасыз ету шараларын ұйымдастыру;
4) елді мекендердегі халықтар арасында осы аурудың тегі және онымен күрес жолдары туралы ауқымды түсіндірме жұмыстарын жүргізу;
5) барлық тақ тұяқты және иттерді қатаң есепке алу;
6) барлық тақ тұяқтыларды басқа малдардан бөлек ұстау;
7) жылқының африкалық обасынан таза емес аймақтардан шаруашылық субъектілеріне жылқыны енгізуге, сонымен қатар азықпен құралдар әкелуге кіргізуге жол берілмейді;
8) малдардың барлық түрлерін инсектицидтерді қолдана отырып, Қазақстан Республикасының реестрінде тіркелгсн ветеринариялық препараттармен домдау жасау;
9) кеміргіштермен күресу жеміндегі іс – шараларды жүзеге асыру, жануарларға арналған бөлмелерді және гематофагтар жиналатын орындарға жүйелі түрде дезинфекциялауды жүргізу.
2-параграф. Таза емес пункттерде және эпизоотиялық ошақтарда
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
735. Ақырғы диагноздың қорытындысы бойынша ауру шыққан шаруашылық субъектілерді осы аурудан таза емес деп жариялап, карантин қойылады.
736. Таза емес аймақтан карантин ақырғы мал өлгеннен бастап бір жыл өткен соң қорытынды дезинфекция жүргізілгеннен кейін алынады.
737. Карантин шарттары бойынша:
таза емес пункттерге малдың барлық түрлерін әкелуге және шығаруға;
ауру және сау малдарды бір жайылымда жаюға, суаруға және бір қорада ұстауға, сонымен қатар шаруашылық субъектілерінде малдарды қайта топтастыруға;
жылқыларды, есектерді, қашырларды және басқа малдарды сатуға, көрмелерді және карантиндік пункттер мен қауіпті аумақтарда малдардың жиналуымен байланысты басқада шараларды ұйымдастыруға рұқсат берілм.ейді
738. Карантинді постардың өту жолдары дезинфекция жүргізетін арнайы құралдармен инсектицидтік қамтамасыз етілуі тиіс.

739. Все автомашины, направляющиеся в хозяйствующий субъект, где установлен карантин, а равно выезжающие из последнего, подлежат тщательной дезинфекции. Дезинфекции подвергают находящийся в ней груз.
Сноска. Пункт 739 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
740. В пункте, где установлен карантин проводятся следующие мероприятия:
1) уничтожение бродячих собак;
2) уничтожение трупов животных, павших от африканской чумы, путем сжигания;
3) изолированное содержание однокопытных животных, подозреваемых в заражении африканской чумой лошадей;
4) систематическая обработка инсектицидами однокопытных и собак, а при возможности и других животных, включая птиц;
5) ежедневная уборка и сжигание навоза, остатков кормов и подстилки от больных животных из помещений;
6) систематическая обработка инсектицидами мест скопления и возможного выплыва гематофагов (заболоченные берега ручьев, речек, арыков, дупла деревьев, лужи и другие).
Сноска. Пункт 740 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
741. Все животные, больные африканской чумой лошадей, подвергаются уничтожению путем сжигания.
742. Трупы однокопытных животных, павших при клинических признаках заболевания, подозрительных на африканскую чуму лошадей, при первых случаях заболеваний для подтверждения диагноза подвергают обязательному вскрытию в условиях, исключающих нападение и рассеивание инфекции гематофагами, после уничтожают путем сжигания.
743. В хозяйствующем субъекте по африканской чуме однокопытных в течение 3 лет после снятия карантина проводятся:
систематическая обработка однокопытных животных и собак инсектицидами;
систематическая обработка инсектицидами мест скопления и выплода гематофагов;
мероприятия по уничтожению грызунов (резервуары возбудителя африканской чумы лошадей).
744. Ввоз (ввод) в хозяйствующие субъекты ранее неблагополучные по чуме однокопытных животных, и вывоз (вывод) из них этих животных на продажу разрешается только через год после снятия карантина, при условии полного благополучия однокопытных животных по этому заболеванию.
Глава 69. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по стронгилятозу
Сноска. Заголовок главы 69 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

739. Карантин қойылған шаруашылық субъектілеріне кіретін және олардан шығатын автокөліктер мұқият дезинфекциядан өтуі тиіс. Олардағы жүктер де дезинфекцияланады.
Ескерту. 739-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
740. Карантин қойылған пунктте мынадай шаралар өткізіледі:
1) бос жүрген иттерді жою;
2) африкалық обадан өлген мал өлекселерді өртеу, жою;
3) жылқының африкалык обасын жұқтыру күдігі бар тақтұяқтыларды басқа малдардан жеке ұстау;
4) иттер және тақтұяқтылар, мүмкін болған кезде барлық малдар, құстарды қоса алғанда жүйелі түрде инсектициттермен өңдеу;
5) күнделікті қора-жайлардағы ауру жануарлардың қиларын, азық қалдықтарын және төсеніштерін жинау және өртеу;
6) гематофагтардың жиналған және қалқып шығуы мүмкін жерлерді (бұлақтардың, кішкене өзендердің, арықтардың батпақ жағалаулары, ағаштардың қуыстары, көлшіктер және басқалары) жүйелі түрде инсектицидтермен өңдеу.
Ескерту. 740-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
741. Жылқының африкалық обасымен ауырған барлық малдар өртеу арқылы жойылады.
742. Жылқының африкалық обасына күдікті клиникалық белгілерімен өлген тақ тұяқтылардың өлекселері алғашқы ауырған жағдайда диагнозды анықтау үшін гематофагтардың ұшып қонуынан, инфекцияны таратпау шарттарын сақтап сойылып, соңынан өртеу арқылы жойылады.
743. Тақ тұяқтылардың африкалық обасынан сауықтырылған шаруашылық субъектісінде 3 жыл қатарынан өткізілетіндер:
тақ тұяқтылар мен иттерді инсектицидттермен жүйелі түрде домдаудан өткізу;
гематофагтардың туатын және орын тепкен жерлерін инсектицидттармен жүйелі түрде домдаудан өткізу;
кемергіштерді жою іс-шараларын ұйымдастыру (жылқының африкалық обасының қоздырушысының резервуары).
744. Бұрын тақ тұяқты жануарлардың обасынан таза емес шаруашылық субъектілеріне малдарды енгізу, шығару және сатуға карантин алынғаннан соң бір жылдан кейін, тақтұяқты жануарлардың осы аурудан толық тазарған жағдайында ғана рұқсат беріледі.
69-тарау. Стронгилятоз бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 69-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
профилактике стронгилятоза животных, осуществляемые на
территории ветеринарно-санитарного благополучия
745. В целях предотвращения заноса стронгилятозов на территорию ветеринарно-санитарного благополучия допускается ввоз животных только клинически здоровых и давших отрицательные результаты по копрологическим исследованиям.
746. Вновь приобретаемых животных карантинируют и подвергают клиническому осмотру и копрологическому исследованию.
747. Во всех хозяйствующих субъектах ежегодно 2 раза в год весной и осенью проводят профилактические дегельминтизации животных. Кроме этого, лошади подвергаются клиническому осмотру и копрологическому исследованию в следующих случаях: за две недели до передачи в другие хозяйствующие объекты и перед отправкой на выставку и спортивные соревнования.
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий в
эпизоотических очагах и неблагополучных по стронгилятозу
животных пунктах
748. В хозяйствующих субъектах, стационарно неблагополучных по стронгилятозам:
1) улучшаются условия кормления и содержания животных;
2) проводится ежедневная и тщательная уборка навоза и его биотермическая обработка;
3) животные подвергаются дегельминтизации;
4) проводится регулярная смена выпасов с учетом срока развития возбудителя во внешней среде;
5) выпас молодняка на возвышенных, улучшенных пастбищах;
6) проводится поение животных чистой водой из водопровода, колодца, рек и быстро текущих ручьев, при этом подступы к водоисточникам необходимо содержать сухими, с твердым грунтом или покрытием;
7) обеспечивается чистота животноводческих помещений, кормушек, поилок, предметов ухода, инвентаря, дворов и территории вокруг них;
8) проводятся дезинфекционные, дезинвазионные и дератизационные мероприятия.
749. Тяжело больных стронгилятозом животных выделяют в отдельные группы, улучшают условия кормления и содержания, лечат индивидуально.
Глава 70. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по су-ауру верблюдов
Сноска. Заголовок главы 70 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
профилактике су-ауру верблюдов, осуществляемые на территории
ветеринарно-санитарного благополучия
750. В целях предотвращения заноса су-ауру на территорию ветеринарно-санитарного благополучия допускается ввоз только клинически здоровых животных с территорий, благополучных по этой болезни.

1-параграф. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақта жүзеге
асырылатын жануарлар стронгилятоздарының профилактикасы ретінде
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
745. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақта стронгилятоздардың таралуын болдырмау мақсатында клиникалық сау және копрологиялық тексерулер бойынша теріс нәтижелер берген жануарларды ғана әкелуге рұқсат етiледi.
746. Жаңадан сатып алынатын жануарлар күнтізбелік 30 күн бойы оқшау ұсталып, клиникалық байқаудан және копрологиялық тексеруден өткiзіледi.
747. Барлық шаруашылық жүргізуші субъектiлерде жыл сайын, жылына 2 рет көктемде және күзде жануарларға профилактикалық дегельминтизациялау жүргiзіледi. Бұдан басқа, жылқылар мынадай жағдайларда: басқа шаруашылық жүргізуші субъектiлерге беруге дейін, көрмеге және спорттық жарыстарға жіберудің алдында екі апта бұрын клиникалық байқаудан және копрологиялық тексеруден өткiзіледi.
2-параграф. Эпизоотия ошақтарында және жануарлар стронгилятозы
бойынша қолайсыз пункттерде жүргізілетін ветеринариялық
іс-шаралар тәртібі
748. Стонгилятоз бойынша стационарлық қолайсыз шаруашылық жүргізуші субъектiлерде:
1) жануарларды азықтандыру және ұстау жағдайлары жақсартылуға тиіс;
2) күн сайын және мұқият қи жинау және оны биотермиялық өңдеу жүргізіледі;
3) жануарлар дегельминтизацияланады;
4) сыртқы ортадағы қоздырғыштың даму мерзімін ескере отырып, жайылымдарды тұрақты түрде ауыстыру жүргізіледі;
5) жас төл қыратты, жақсартылған жайылымдарда бағылады;
6) жануарлар су құбырының, құдықтың, өзендердің және жылдам ағысты бұлақтардың таза суымен суарылады, бұл ретте су көздеріне түсетін жерлер құрғақ, қатты топырақты немесе жабынды болуға тиіс;
7) мал қораларының, науалардың, астаулардың, күтім жасау заттарының, құрал-саймандардың, аулалар мен олардың маңындағы аумақтың тазалығы қамтамасыз етіледі;
8) дезинфекциялық, дезинвазиялық және дератизациялық іс-шаралар өткізіледі.
749. Стронгилятозбен қатты ауырған жануарлар жеке топтарға бөлінеді, оларды азықтандыру және ұстау жағдайлары жақсартылады, жеке емделеді.
70-тарау. Түйелердің су-ауруы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 70-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақта жүзеге
асырылатын түйелердiң су-ауруы профилактикасы ретінде
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
750. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумаққа су-аурудың таралуын болдырмау мақсатында осы ауру бойынша қолайлы аумақтардан клиникалық сау жануарларды ғана әкелуге рұқсат етiледi.

751. Импортируемые и экспортируемые животные подлежат карантинированию и обследованию на су-ауру.
752. Во время неизбежного посещения или проезда через неблагополучные территории, необходимо защитить животных попонами, пропитанными пахучими средствами (деготь, креолин, неочищенная карболовая кислота и другие), от кровососущих насекомых.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
в эпизоотических очагах и неблагополучных по су-ауру верблюдов
пунктах
753. В случае заболевания животных су-ауру, хозяйствующий субъект объявляют неблагополучным по су-ауру.
754. В неблагополучных по су-ауру хозяйствующих субъектах, ежегодно производятся поголовное обследование верблюдов и других восприимчивых к данному заболеванию животных на трипаносомоз при помощи клинических, микроскопических и серодиагностических методов с последующей изоляцией и обязательным специфическим лечением больных животных. Обследования производятся не менее трех раз в год, в начале и конце зимы (при отсутствии переносчиков) и в сезон заболевания.
755. Перевод животных из неблагополучных хозяйствующих субъектов в благополучные допускается только после установления отсутствия носительства трипаносом.
756. Ценные производители и племенные матки в неблагополучных хозяйствующих субъектах ежегодно подвергаются профилактической обработке специфическими препаратами перед и во время сезона наибольшего риска заражения трипаносомозом.
757. При проведении внутренних вливаний, при взятии крови для исследования и тому подобное, все инструменты, особенно иглы, перед применением для каждого животного необходимо обеззараживать кипячением. Не допускается загрязнение кровью окружающих предметов.
758. Больные животные изолируются и подвергаются лечению.
759. Подозрительные в заболевании животные изолируются и подвергаются дополнительным исследованиям не менее трех раз.
760. После лечения животные изолируются в отдельные группы на 6 месяцев и подвергаются трехкратному обследованию.
761. Хозяйствующий субъект признается оздоровленным, если в течение одного года не будут выявлены новые случаи заболеваний и рецидивы у пролеченных животных.
762. На случных пунктах производится обязательный осмотр и микроскопическое исследование крови всех прибывающих маток.
763. Высокоценные производители не допускаются к случке с больными, подозрительными и пролеченными матками до выздоровления последних.
764. Больные матки допускаются к случке только спустя 10-15 календарных дней после лечения.
765. Больные производители не допускаются к случке до полного выздоровления их после лечения.

751. Импортталатын және экспортталатын жануарлар карантиндеуге және су-ауруға тексеруге жатады.
752. Қолайсыз аумақтарға амалсыздан бару немесе оларды басып өту уақытында жануарларды қан сорғыш жәндiктерден иісі аңқып тұратын дәрiлер сiңген (деготь, креолин, тазартылмаған карбол қышқылы тағы басқа) жабумен қорғау қажет.
2-параграф. Эпизоотия ошақтарында және түйелердiң
су-ауруы бойынша қолайсыз пункттерде жүргізілетін
ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
753. Жануарлар су-аурумен ауырған жағдайда шаруашылық жүргізуші субъект қолайсыз деп жарияланады.
754. Су-ауру бойынша қолайсыз шаруашылық жүргізуші субъектілерде жыл сайын кейіннен ауру жануарларды оқшаулап және міндетті ерекше емдей отырып, түйелердi және осы ауруға сезiмтал басқа да мал басын трипанозомозға клиникалық, микроскопиялық және күкіртті диагностикалық әдiстер көмегiмен тексеру жүргізіледі. Тексеру жылына кемінде үш рет: қыстың басында және соңында (таратушылар болмаған кезде) және ауру маусымында жүргiзiлуі қажет.
755. Жануарларды қолайсыз шаруашылық жүргізуші субъектілерден қолайлыларға ауыстыруға трипанозоманы тасымалдаушының жоқтығын белгіленгеннен кейiн ғана жол беріледі.
756. Қолайсыз шаруашылық жүргізуші субъектiлердегі бағалы аталықтар және асыл тұқымды аналықтар жыл сайын трипанозомозді жұқтырудың барынша үлкен қаупі бар маусым уақытында ерекше препараттармен профилактикалық өңдеуден өткiзіледi.
757. Ішкі құюды жүргізу кезінде, зерттеу үшін қан алу кезінде және осы сияқты барлық құралдар, әсіресе инелер әрбір жануарға қолданар алдында қайнату арқылы зарарсыздандырылады. Айналадағы заттардың қанмен ластануына жол берiлмейдi.
758. Ауру малдар оқшауланады және емделедi.
759. Ауру күдігі бар жануарлар оқшауланады және кемінде үш рет қосымша зерттеулерден өткiзіледi.
760. Емдеуден кейін жануарлар 6 айға жеке топтарға оқшауланады және үш мәрте тексеруден өткiзіледi.
761. Егер 1 жыл iшiнде емделген жануарларда аурулардың жаңа жағдайлары және рецидивтер анықталмаса, шаруашылық етуші субъекті сауықтырылған деп танылады.
762. Күйек пункттерiнде мiндеттi бақылау жүргiзiп, барлық келіп түскен аналықтардың қаны микроскопиялық зерттеуден өткiзіледi.
763. Жоғары бағалы аталықтар ауру, күдiктi және емдеуден өткен аналықтармен соңғылардың сауығуына дейiн күйекке жiберiлмейдi.
764. Ауру аналықтар ұрықтандыруға емделгеннен кейiн күнтізбелік 10-15 күн өткен соң ғана жiберіледi.
765. Ауру аталықтар емделгеннен кейiн толық сауыққанға дейін күйекке жiберiлмейдi.

766. Больные, подозрительные и пролеченные матки могут осеменяться искусственно.
Глава 71. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по аскаридозу свиней
Сноска. Заголовок главы 71 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
профилактике аскаридоза свиней, проводимые на территории
ветеринарно-санитарного благополучия
767. Для профилактики аскаридоза свиней проводят следующие мероприятия:
1) в рацион включают корма, сбалансированные по содержанию витаминами и минеральными веществами;
2) обеспечивают летнее лагерное содержание свиней;
3) обеспечивают строительство и оборудование летних лагерей на пологих склонах, обращенных на юг, с плотными почвами;
4) обеспечивают ежедневную уборку навоза с его вывозом в оборудованное огороженное навозохранилище для биотермического обезвреживания;
5) проводят регулярную уборку и механическую очистку помещений, кормушек, корыт, предметов ухода и хозяйственного инвентаря (ведра, лопаты, вилы, метлы), обеззараживание их растворами или кипятком;
6) проводят перепашку с посыпкой известью прифермской территории и выгульных двориков с последующим выравниванием;
7) не допускают использование неперепаханных прифермских участков и лесных пастбищ, поскольку они являются богатыми биотопами дождевых червей;
8) периодически, в периоды между турами опоросов, переводом молодняка на откорм и после вывоза животных на убой проводят тщательную очистку и дезинвазию помещений;
9) обеспечивают кормление животных только из кормушек (корыт) и водопой чистой водой;
10) вновь поступающих животных подвергают карантинированию и лабораторному исследованию на гельминтозы;
11) не допускают прогулки свиней вне выгульных двориков по территории фермы или населенного пункта.
768. В репродуктивных и племенных хозяйствах свиноматок проводят дегельминтизацию за месяц до опороса, перед переводом в лагеря и осенью перед постановкой на стойловое содержание. Подсосный молодняк дегельминтизируют с апреля по декабрь преимагинально, первый раз в 90-дневном возрасте, а зимой, с декабря по апрель – первый раз в 50-55 дневном возрасте, второй раз в 90 дневном возрасте. Периодически исследуют пробы фекалий, при положительных результатах исследования проводится внеплановая предупредительная дегельминтизация.

766. Ауру, күдiктi және емделген аналықтарды жасанды түрде ұрықтандыруға болады.
71-тарау. Шошқалардың аскаридозы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 71-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақта
шошқалардың аскаридозы профилактикасы ретінде жүргізілетін
ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
767. Шошқалардың аскаридозының профилактикасы үшін мынадай іс-шаралар жүргізіледі:
1) рационға құрамы бойынша витаминдермен және минералдық заттармен теңгерімделген жемшөп қосылды;
2) шошқаларды жазда лагерьде ұстау қамтамасыз етіледі;
3) оңтүстiкке қарай қаратылған, топырағы тығыз ылдилы бөктерлерде жазғы лагерьлердiң құрылысы және жабдықталуы қамтамасыз етіледі;
4) қидың күн сайын жиналуы, оның биотермиялық залалсыздандыруға арналған жабдықталып қоршалған қи қоймасына шығарылуы қамтамасыз етіледі;
5) қораларды, астауларды, науаларды, күтiм жасау заттарын және шаруашылық құрал-саймандарын (шелектердi, күректердi, айырларды, сыпыртқыларды) үнемi тазалау және механикалық тазарту, оларды ерiтiндiлермен немесе қайнаған сумен зарарсыздандыру жүргiзiледi;
6) кейіннен тегістей отырып, ферма маңындағы аумаққа және жаю аулаларына әк сеуіп аудару жүргізіледі;
7) ферма маңындағы жыртылмаған учаскелерді және орманды жайылымдарды пайдалануға жол берілмейді, өйткені онда жаңбыр құрттарының ірі биотоптары көп болады;
8) торайлау науқандары, жас малды бордақылауға ауыстыру аралығындағы кезеңдерде және жануарлар союға әкетілгеннен кейін мерзімді түрде қораларды мұқият тазарту және дезинвазиялау жүргiзiледi;
9) жануарларды тек қана науалардан (астаулардан) азықтандыру және таза сумен суару қамтамасыз етiледi;
10) жаңадан әкелінген жануарлар карантиндеуге және гельминттерге зертханалық зерттеуге ұшырайды;
11) шошқалардың ферма аумағындағы немесе елді мекендегі жаю аулаларынан тыс жайылуына рұқсат етілмейді.
768. Репродуктивтік және асыл тұқымды шаруашылықтарда аналық шошқаларды торайлауға дейiн бiр ай бұрын, лагерлерге ауыстыру алдында және күзде қоршалған орындарда ұстауға қою алдында дегельминтизациялау жүргiзiледi. Жас емізілетін торайлар сәуірден бастап желтоқсанға дейін бірінші рет 90 күндiк жасында, ал қыста, желтоқсаннан бастап сәуiрге дейiн - бiрiншi рет 50-55 күндiк жасында, екiншi рет 90 күндiк жасында преимагинальды түрде дегельминтизацияланады. Қиының сынамалары мерзімді түрде зерттелініп, зерттеудің нәтижелері оң болған кезде жоспардан тыс алдын алу дегельминтизациясы жүргiзiледi.

Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
ликвидации аскаридоза свиней в неблагополучных пунктах
769. В неблагополучных по аскаридозу свиней пунктах проводят следующие мероприятия:
1) в репродуктивных, племенных и репродуктивно-откормочных хозяйствах за месяц до опороса дегельминтизируют всех свиноматок. Через 10 календарных дней проводят контрольное лабораторное исследование, и при обнаружении зараженных животных дегельминтизацию повторяют;
2) родившихся поросят подвергают преимагинальным дегельминтизациям, с 14-дневного возраста и с 35-дневного возраста;
3) при отсутствии возможности провести преимагинальную дегельминтизацию поросят начинают дегельминтизировать по достижении 2,5-3 месячного возраста. Через 10 календарных дней проводят контрольные лабораторные исследования и при обнаружении в группе более 10 процентов зараженных животных дегельминтизацию повторяют;
4) дезинфекции подвергают свинарники-маточники – перед каждым туром опоросов, свинарники групп доращивания и откормочные – перед очередной загрузкой помещений.
770. В откормочных хозяйствах:
1) свиней, поступающих на откорм, в период карантинирование подвергают лабораторным исследованиям и при необходимости – дегельминтизации;
2) карантинные помещения дезинфицируют после перевода животных на откорм, а откормочные свинарники – после окончания очередного цикла откорма.
771. В хозяйствах всех типов полы в свинарниках, в соляриях, на выгульных двориках и площадках необходимо иметь твердое покрытие. Не допускается выгул свиней на территории фермы.
772. Для дегельминтизации применяют препараты, зарегистрированные в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
Глава 72. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по трихинеллезу
Сноска. Заголовок главы 72 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий в
эпизоотических очагах неблагополучных по трихинеллезу пунктах
773. Не допускается скармливать свиньям отходы убоя животных с мясокомбинатов даже после обычного проваривания, мясо тушек зверей, как из звероводческих хозяйств, так и добываемых на охоте. Не допускается бродяжничество свиней по территории ферм, населенных пунктов, по пустырям, оврагам и лесным полянам. В хозяйствующих субъектах систематически проводят дезинфекцию и дератизацию, включая свинарники, выгульные дворики, летние лагеря.

2-параграф. Қолайсыз пункттерде шошқалардың аскаридозын жою
бойынша жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
769. Шошқалардың аскаридозы бойынша қолайсыз пункттерде мынадай іс-шаралар жүргiзiледi:
1) репродуктивтік, асыл тұқымды және репродуктивтік-бордақылау шаруашылықтарында торайлауға дейiн бiр ай бұрын барлық аналық шошқалар дегельминтизацияланады. Күнтізбелік 10 күннен кейiн бақылау зертханалық зерттеу жүргiзiледi және ауру жұқтырған жануарлар анықталған кезде дегельминтизация қайталанады;
2) туылған торайлар 14 күндiк жасынан және 35 күндiк жасынан бастап преимагинальдық дегельминтизацияланады;
3) торайларға преимагинальдық дегельминтизация жүргiзу мүмкiндiгi болмаған кезде, дегельминтизация 5-3 айлық жасқа жеткеннен кейін басталады. Күнтізбелік 10 күннен кейiн бақылау зертханалық зерттеулер жүргiзiледi және топта 10 %-тен астам ауру жұқтырған жануарлар анықталған жағдайда дегельминтизация қайталанады;
4) аналық шошқалардың қоралары – әрбiр торайлау кезеңінің алдында, өсіру және бордақылау топтарының шошқа қоралары – қораларды кезектi толтыру алдында дезинфекцияланады.
770. Бордақылау шаруашылықтарында:
1) бордақылауға келiп түсетiн шошқалар, карантиндеу кезеңiнде зертханалық зерттеулерге және қажеттілігіне қарай дегельминтизациялауға түседі;
2) карантиндiк қоралар малдарды бордақылауға ауыстырғаннан кейiн, ал бордақылауға арналған шошқа қоралары - бордақылаудың кезектi циклi аяқталғаннан кейiн дезинфекцияланады.
771. Шаруашылықтың барлық түрлерiнде шошқа қораларының, төбесi ашық жайлардың, жаю аулаларының және алаңдардың едендерiнiң жамылғысы қатты болуға тиіс. Шошқаларды ферма аумағында жаюға жол берілмейді.
772. Дегельминтизациялау үшін Қазақстан Республикасында тiркелген препараттар қолданылады.
72-тарау. Трихинеллез бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 72-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Трихинеллез бойынша қолайсыз эпизоотия ошақтарында
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
773. Шошқаларды жануарларды ет комбинатында сою қалдықтарымен, сондай-ақ аң шаруашылығындағы және аңшылықта ауланатын аңдардан алынған ет ұшасымен тіпті кәдімгі қайнатудан кейін де азықтандыруға рұқсат етiлмейдi. Шошқалардың фермалардың, елдi мекендердің аумағында, алаңқайлар мен жыраларда және орман алқабында кезiп жүруiне рұқсат етiлмейдi. Шошқа қораларын, жаю аулаларын, жазғы лагерьлерді қоса алғанда, шаруашылық жүргізуші субъектiлерде жүйелi түрде дезинфекциялау және дератизациялау жүргiзiледi.

774. Ветеринарная служба обязательно исследует на трихинеллез все туши свиней на мясоперерабатывающих, сельскохозяйственных предприятиях и в населенных пунктах, а также других животных, восприимчивых к данному заболеванию, поступающих на рынки и в специализированные магазины. В звероводческих хозяйствах ветеринарной службой выборочно проверяются тушки зверей во время массового убоя.
775. При обнаружении личинок трихинелл в пробах мышц туши свиней и зверей, данные туши перерабатываются на мясокостную муку или сжигаются, зарывать их в землю не допускается. Соответствующая информация об обнаружении возбудителя трихинеллеза среди животных передается в территориальное подразделение уполномоченного орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Сноска. Пункт 775 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 23.05.2019 № 206 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
776. В случае регистрации заболеваемости трихинеллезом среди населения, в очаге проводятся совместные эпидемиолого-эпизоотологические мероприятия.
777. Субпродукты, имеющие мышечную ткань, также утилизируются, шпик перетапливается при 100 оС в течение 20 минут, внутренний жир реализуется без ограничений.
778. На зверофермах не допускается скармливать тушек зверей без предварительного их обеззараживания, трупы павших животных сжигают.
Глава 73. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по аспергиллезу птиц
Сноска. Заголовок главы 73 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
профилактике аспергиллеза птиц, осуществляемые на территории
ветеринарно-санитарного благополучия
779. Для предотвращения заболевания птиц аспергиллезом в хозяйствующих субъектах, независимо от форм собственности, выполняют комплекс мероприятий, предусмотренных настоящими Правилами.
780. Обеспечивают:
1) кормление птиц полноценными доброкачественными кормами;
2) тщательный контроль за санитарным качеством поступающих на фермы, в птичники кормов и подстилки, упаковочного материала и тары для яиц;
3) соблюдать условия хранения кормов и кормовых добавок, исключающих массовое обсеменение их грибами различных видов;
4) соблюдение межцикловых профилактических перерывов, во время которых проводят тщательную механическую очистку и дезинфекцию птичников, инкубатория, складов, предметов ухода, оборудования, тары и транспортных средств;

774. Ветеринария қызметi ет өңдейтiн, ауыл шаруашылығы кәсіпорындарындағы және елдi мекендердегі барлық шошқа ұшасын, сондай-ақ базарға және арнайы дүкендерге келіп түсетiн осы ауруға сезiмтал басқа да жануарлардың ұшаларын трихинеллезге мiндеттi түрде тексеріп отырады. Ветеринария қызметi аң шаруашылықтарында жаппай сою кезінде аң ұшаларын ішінара тексередi.
775. Шошқа мен аңдар ұшаларының бұлшықет сынамаларында трихинелл личинкалары табылған жағдайда, аталған ұшалар ет-сүйек ұнына өңделеді немесе өртеледі, оларды жерге көмуге жол берілмейді. Жануарлар арасында трихинеллез қоздырғышының табылғаны туралы тиісті ақпарат халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне беріледі.
Ескерту. 775-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 23.05.2019 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
776. Тұрғындар арасында трихинеллез ауруы тіркелген уақытта, ошақта бірлескен эпидемиологиялық-эпизоотологиялық іс-шаралар жүргізіледі.
777. Бұлшықет талшықтары бар қосалқы өнімдер де кәдеге жаратылады, шпиг 20 минут бойы 100 С0 қорытылады, iшкi май шектеусiз сатылады.
778. Аң фермаларында аң ұшаларын алдын-ала залалсыздандырмай азықтандыруға рұқсат етiлмейдi, өлген жануарлардың өлекселері өртеледi.
73-тарау. Құстың аспергиллезі бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 73-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақтарда
жүзеге асырылатын құс аспергиллезiнiң профилактикасы ретінде
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
779. Шаруашылық жүргізуші субъектілерде құс аспергиллезi ауруын болдырмау үшін меншік нысанына қарамастан, осы Қағидаларда көзделген іс-шаралар кешені қатаң орындалады.
780. Мыналар қамтамасыз етіледi:
1) құстарға толыққанды сапалы жем беру;
2) фермаларға, құсханаға әкелінетiн жем мен төсемдердiң, буып-түю материалдарының және жұмыртқа ыдыстарының санитариялық сапасын мұқият бақылау;
3) саңырауқұлақтардың әртүрлі түрлерімен жаппай тұқымданбау үшiн жем мен жемшөп қоспаларын сақтау қағидаларын орындау;
4) кезең аралық профилактикалық үзiлiстерiн сақтау, бұл кезде құсханаға, инкубаторияға, қоймаға, күтіп-ұстау заттарына, жабдықтарға, ыдыстар мен тасымалдау заттарына мұқият түрде механикалық тазалау мен дезинфекция жүргiзіледі;

5) систематическую дезинфекцию инкубационных яиц;
6) чистоту птичников и производственной зоны птицефабрики, не допуская скопления помета других выбросов, разрастания кустарников, высокостойных трав и других растений;
7) засев почвы многолетними травами, систематическое их подкашивание под газоны с целью предупреждения эрозии и запыленности воздушного пространства птицефабрики;
8) систематическое обмывание или орошение внутрифермских дорог, стен птичников, особенно со стороны вентиляторов, площадок, примыкающих к птичникам, газонов, деревьев путем распыления воды с помощью поливочных машин.
781. В эксплуатируемых птичниках в первой и во второй половине рабочего дня полы увлажняют водой, 1 раз в течение 7-10 календарных дней используют раствор гипохлорита натрия (кальция) или хлорамина Б с содержанием 0,5 процентов активного хлора из расчета 300 миллилитров на 1 квадратный метр.
782. Используют ветеринарные препараты, зарегистрированные в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий в
эпизоотических очагах и неблагополучных по аспергиллезу
птиц пунктах
783. Хозяйствующий субъект, где обнаружена больная птица, незамедлительно объявляют неблагополучным по аспергиллезу и вводят ограничения.
784. В неблагополучном по аспергиллезу птиц хозяйствующем субъекте не допускаются:
1) перемещение птицы из неблагополучного птичника (населенного пункта, двора) в благополучный;
2) перемещение из неблагополучных объектов в благополучные инвентаря, оборудования и других предметов без соответствующей санитарной обработки;
3) посещение благополучных объектов персоналом, обслуживающим неблагополучные птичники (населенные пункты, дворы);
4) ввоз в инкубаторий яиц без предварительной дезинфекции.
785. Больная птица в личном подворье подлежит убою с последующей утилизацией.
786. При сложной эпизоотической обстановке по усмотрению специалиста в области ветеринарии и руководителя хозяйствующего субъекта птицу сдают на убой досрочно.
787. Ограничения с хозяйствующего субъекта снимают по истечении 3 месяцев после последнего случая выявления и удаления больной птицы из птичников при условии проведения заключительных мероприятий.
Глава 74. Порядок проведения ветеринарных мероприятий болезни Марека птиц
Сноска. Заголовок главы 74 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по профилактике болезни Марека птиц

5) инкубациялық жұмыртқаларды жүйелi түрде дезинфекциялау;
6) құсханаларды және құс фабрикаларының өндiрiстiк аймақтарын тазалау, вентиляциялық және басқа да қалдықтардың жиналуын, бұталардың, биiк шөптер мен өсiмдiктердiң өсiп кетуін болдырмау;
7) құс фабрикасының ауа кеңiстiгi шаңдануының және эрозияның алдын алу мақсатында топыраққа көпжылдық шөптер егу, оларды жүйелi түрде көгал түрінде шабу;
8) ферма iшiндегi жолдарды, құсхана қабырғаларын, әсiресе құсханаға, көгалға, ағаштарға жақын орналасқан вентилятор, алаң жақтан суару машиналарының көмегiмен су бүрку арқылы жүйелi түрде жуу немесе суландыру.
781. Пайдаланылатын құсханаларда едендi жұмыс күнiнiң бiрiншi және екiншi жартысында сумен ылғалдап отырады, ал күнтізбелік 7-10 күнде 1 рет натрий гипохлоридiн (кальций) немесе 1 текше метрге 300 миллилитр есебімен құрамында 0,5 белсендi хлоры бар хлорамин Б ерiтiндiсiн пайдаланады.
782. Қазақстан Республикасында тіркелген ветеринариялық препараттар пайдаланылады.
2-параграф. Эпизоотикалық ошақтарда және құс аспергиллезi
бойынша қолайсыз пункттерде жүргізілетін ветеринариялық
іс-шаралар тәртібі
783. Ауру құс анықталған шаруашылық жүргізуші субъекті аспергиллез бойынша қолайсыз болып жарияланады және шектеу енгізеді.
784. Құс аспергиллезi бойынша қолайсыз құс шаруашылық жүргізуші субъектiде мыналарға:
1) құстарды қолайсыз құсханадан (елдi мекеннен, ауладан) сау құсханаға ауыстыруға;
2) тиісті санитариялық өңдеусіз керек-жарақтарды, жабдықтарды және басқа да заттарды қолайсыз объектiлерден сау объектiлерге ауыстыруға;
3) қолайсыз құсханада (елдi мекеннен, ауладан) күтіп-бағумен айналысатын персоналдың қолайлы объектiлерге келуіне;
4) жұмыртқаларға алдын ала дезинфекция жасамай инкубаторияға әкелуге рұқсат етілмейді.
785. Ауру құс өз шаруашылығында сойылып, кейіннен кәдеге жаратуға жiбередi.
786. Күрделi эпизоотиялық жағдайда ветеринария саласындағы маман мен шаруашылық жүргізуші субъектi басшысының шешімі бойынша құс мерзімінен бұрын союға жiберіледi.
787. Қорытынды іс-шаралар жүргізілген жағдайда, ауру құсты анықтау және құсханадан әкетудің соңғы жағдайынан кейін 3 ай өткен соң шаруашылық жүргізуші субъектiден шектеу алынады.
74-тарау. Құстардың Марек ауруы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 74-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Құстардың Марек ауруының профилактикасы
ретінде жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі

788. В благополучных птицехозяйствах проводят профилактическую поголовную вакцинацию против болезни Марека всех восприимчивых к этой болезни птиц.
789. Для иммунопрофилактики болезни Марека среди кур применяются вакцины, зарегистрированные в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
790. Осуществляют профилактический перерыв в воспроизводстве стада с полной санацией птичников и оборудования.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
по ликвидации заболевания в неблагополучных пунктах
791. При установлении диагноза на болезнь Марека в птицехозяйстве вводят ограничения, по условиям которого проводят комплекс ветеринарно-санитарных мероприятий по ликвидации болезни с учетом характера течения заболевания.
792. При наличии единичных случаев болезни, без тенденции к широкому распространению, разрешают инкубацию яиц внутри птицехозяйства после дезинфекции дезинфицирующими средствами, зарегистрированными в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза. Дезинфекцию пуха, пера, инкубационных яиц и помещений проводят обычными общепринятыми средствами.
793. При эпизоотической вспышке болезни Марека (массовая заболеваемость птиц и тенденция к распространению) проводят следующие мероприятия:
1) не допускают реализацию инкубационных яиц и живой птицы;
2) прекращают инкубацию и прием на выращивание молодняка птицы;
3) всю птицу неблагополучных птичников, цехов, ферм убивают на птицебойне птицехозяйства или на мясоперерабатывающих предприятиях;
4) проводят тщательную очистку и дезинфекцию инкубатория, птичников, подсобных помещений, оборудования, инвентаря, прилегающей территории;
5) в неблагополучных птицеводческих хозяйствах проводят текущую и заключительную дезинфекцию птичников, инкубатория, оборудования, инвентаря, производственной территории, средств транспорта и других объектов;
6) помет и подстилку подвергают биотермическому обезвреживанию.
794. Прием цыплят на выращивание допускается через месяц после завершения санации птицехозяйства.
795. Принимаемый на выращивание молодняк вакцинируют против болезни Марека в суточном возрасте (в соответствии с действующей инструкцией по применению вакцины).
796. Яйца, полученные от кур неблагополучных птицехозяйств дезинфицируют парами формальдегида, по следующей схеме:

788. Аурудан қолайлы құс шаруашылықтарында құстардың осы ауруына шалдығатын әр басына, Марек ауруына қарсы профилактикалық вакцинация жүргiзiледi.
789. Тауықтардың арасында Марек ауруына иммундық профилактика жұмысын жүргiзу үшiн Қазақстан Республикасында және (немесе) Евразиялық экономикалық одағына қатысушы мемлекеттерде тіркелген вакциналар қолданылады.
790. Құсханалар мен жабдықтарға толық санация жүргiзе отырып, табынды өсiруде профилактикалық үзiлiс жүзеге асырылады.
2-параграф. Аурудан қолайсыз пункттерде ауруды
жою бойынша жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
791. Марек ауруына диагноз қойылған жағдайда, құс шаруашылығына шектеу енгiзiледi, оның шарттары бойынша аурудың өту сипатын ескере отырып, ауруды жою бойынша кешендi ветеринариялық-санитариялық іс-шаралар жүргiзiледi.
792. Құс шаруашылығында аурудың таралуы кең ауқымды сипат алмай, аурудың жекелеген жағдайлары болған кезде Қазақстан Республикасында және (немесе) Евразиялық экономикалық одағына қатысушы мемлекеттерде тіркелген дезинфекциялық ерiтiндiлерiмен дезинфекция жүргiзiлгеннен кейiн, құс шаруашылығының iшiнде жұмыртқаларды инкубациялауға рұқсат етiледi. Құстардың жүнін, мамығын, инкубациялық жұмыртқаларды және мал қораларға кәдiмгi жалпы қабылданған заттармен дезинфекциялау жүргiзiледi.
793. Марек ауруының эпизоотиялық пайда болуы кезiнде (құстардың жаппай ауыруы және аурудың таралу үрдісінде) мынадай іс-шаралар жүргiзiледi:
1) инкубациялық жұмыртқалардың және тiрi құстардың сатылуына жол берілмейді;
2) инкубацияны және құстардың жас балапандарын өсiруге қабылдау тоқтатылады;
3) қолайсыз құс қораларындағы, цехтардағы, фермалардағы барлық құстар құс шаруашылығының құс сою бөлiмiнде немесе ет өңдеу кәсiпорындарында сойылады;
4) инкубаторға, құс қорасына, қосалқы қора жайларға, жабдықтарға, құрал-саймандарға, іргелес аумаққа мұқият тазарту және дезинфекциялау жүргiзiледi;
5) қолайсыз құс өсіру шаруашылықтарында құс қораларына, инкубаторларға, жабдықтарға, құрал-саймандарға, өндiрiстiк аумақтарға, көлiк құралдарына және басқа объектiлерге ағымдағы және қорытынды дезинфекция жүргiзiледi;
6) саңғырыққа және төсемдерге биотермиялық зарарсыздандыру жүргiзiледi.
794. Балапандарды өсiруге қабылдау, құс шаруашылығында санация аяқталғаннан кейiн бiр ай уақыт өткен соң рұқсат етiледi.
795. Өсiруге қабылданған балапандар тәулiктiк жаста Марек ауруына қарсы егiледi (вакцинаны қолдануға арналған нұсқаулыққа сәйкес).
796. Қолайсыз құс шаруашылығының тауықтарынан алынған жұмыртқалар формальдегид буымен мынадай схема бойынша дезинфекцияланады:

1) инкубационные яйца: четыре раза – первый раз не позднее 1 часа после снесения, второй – перед закладкой в инкубаторы, третий – после 6 часов прогрева в инкубаторах и четвертый раз – в выводных шкафах, сразу после переноса яиц;
2) пищевые яйца – один раз перед отправкой в торговую сеть.
797. При убое птиц из птичников, неблагополучных по болезни Марека, проводят полное потрошение тушек, все внутренние органы утилизируют, а тушки выпускают в сеть общественного питания или используют для изготовления вареных колбас или консервов. При наличии опухолей в коже или мышцах тушки направляют на техническую утилизацию и не допускается использовать для приготовления пищевой продукции.
798. При поражении 5-10 процентов поголовья классической формой болезни Марека целесообразно убивать всю неблагополучную группу птицы.
799. При массовом распространении болезни не допускают реализацию инкубационных яиц и выращивание молодняка. Воспроизводство молодняка начинают через месяц после ликвидации птицы и санации птицехозяйства во всех технологических звеньях производства. Весь молодняк вакцинируют в суточном возрасте.
800. Ограничения с птицехозяйства снимают при отсутствии болезни Марека среди птицемолодняка, выращенного в этом хозяйстве до 6-месячного возраста.
Глава 75. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по бурсальной болезни птиц
Сноска. Заголовок главы 75 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
по профилактике инфекционной бурсальной болезни птиц
801. Специалисты в области ветеринарии птицехозяйств в целях проведения профилактической работы, обязаны:
1) разработать мероприятия по недопущению заноса инфекции извне. Для этого приобретать птицу, а также племенное яйцо только из хозяйств, благополучных по инфекционной бурсальной болезни;
2) повышать общую резистентность организма птиц к инфекционным заболеваниям путем создания оптимальных условий их содержания, отвечающим всем требованиям зоогигиенических норм;
3) в хозяйствах, где проводится профилактическая вакцинация птиц против инфекционной бурсальной болезни, установить систематический контроль за напряженностью иммунитета у привитой птицы. Эффективность иммунизации зависит от качества вакцины и метода ее введения.

1) инкубациялық жұмыртқалар: төрт рет - бiрiншi рет жұмыртқалағаннан кейiн 1 сағаттан кешіктірілмейтін уақытта, екiншi рет - инкубаторға салынар алдында, үшiншi рет - инкубаторларда 6 сағат жылытылғаннан кейiн және төртiншi рет - шығарушы шкафтарда жұмыртқалар бiр орыннан басқа орынға ауыстырылғаннан кейiн;
2) ас жұмыртқалары - сауда көздерiне жiберiлердiң алдында бiр рет дезинфекциялаудан өткiзiледi.
797. Марек ауруы бойынша қолайсыз құс қораларындағы құстарды сою кезiнде тұтас ұшалар iшкi органдарынан толық босатылады, барлық iшкi органдары кәдеге жаратуға жiберiледi, ал тұтас ұшалар қоғамдық тамақтану желісіне беріледі немесе қайнатылған шұжық, консервiлер дайындауға қолданады. Терiлерiнде немесе бұлшықеттерінде iсiктi жаралар болған жағдайда, тұтас ұшалар техникалық кәдеге жаратуға жiберiледi және ас өнiмдерiн дайындау үшiн қолдануға жол берілмейді.
798. Марек ауруының классикалық үлгiсiмен құстардың 5-10 % ауырған жағдайда құстардың барлық қолайсыз топтарын сою қажет.
799. Ауру жаппай таралған жағдайда инкубациялық жұмыртқаларды сатуға және балапандарды өсiруге жол берілмейді. Құстарды жойғаннан кейiн және құс шаруашылығында өндiрiстiң барлық технологиялық буындарындағы санациядан кейiн 1 ай уақыт өткен соң балапандар өсiрiле бастайды. Барлық жас балапандар тәулiктiк жаста егiледi.
800. Шектеу құс шаруашылығынан 6 айлық жасқа дейiн өсiрiлген құс балапандарының арасында Марек ауруы болмаған кезде алынады.
75-тарау. Құстардың бурсалдық ауруы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 75-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Құстардың жұқпалы бурсалдық ауруының профилактикасы
ретінде жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
801. Құс шаруашылықтарының ветеринария саласындағы мамандары профилактикалық жұмыстар жүргізу мақсатында:
1) сырттан індеттің енуiне жол бермеуге арналған іс-шараларды әзірлеуге. Бұл үшiн құстарды, сондай-ақ асыл тұқымды жұмыртқаларды жұқпалы бурсалды аурудан қолайлы шаруашылықтардан ғана алуға;
20 құстарды зоогигиеналық нормалардың талаптарына сай келетін бағып-ұстауға қолайлы жағдай жасау арқылы құстар организмiнiң жұқпалы ауруларға жалпы резистенттiлiгiн көтеруге;
3) жұқпалы бурсалдық ауруға қарсы профилактикалық егу жүргiзiлетiн шаруашылықтарда, егiлген құстарға иммунитеттiң тұрақтылығына жүйелi түрде бақылауға міндетті. Иммунизацияның тиiмдiлiгi вакцинаның сапасына және оны енгiзу тәсiлiне байланысты.

Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
ликвидации заболевания в неблагополучных пунктах
802. При подозрении на возникновение бурсальной болезни, проводят мероприятия для предотвращения распространения болезни, изолируют птичник, проводят убой больных и подозрительных в заболевании птиц, осуществляют санацию птичников, инкубатора, оборудования, инвентаря и территории для выгула птицы и выгульных площадок. Закрывают доступ посторонним лицам в птичник, прекращают перемещение птиц внутри птицехозяйства и вывоз из него птиц, яиц, а также вывоз фуража, инвентаря, оборудования, помета.
803. При установлении диагноза накладывается карантин на неблагополучный пункт.
804. По условиям карантина не допускается:
1) ввоз в неблагополучный пункт, вывоз за его пределы птиц и продукцию птицеводства;
2) посещение посторонними лицами территории неблагополучного пункта (очага).
805. Мероприятия по ликвидации заболевания и очага инфекции включают:
1) убой всех больных и подозрительных в заболевании восприимчивой к бурсальной болезни птицы;
2) термическая утилизация трупов павших и убитых больных птиц;
3) обеззараживание птичника, оборудования, инвентаря и территории, где содержалась больная птица путем дезинфекции;
4) проведение вакцинопрофилактики, среди восприимчивой к бурсальной болезни птицы, как в очаге и на угрожаемой территории.
806. В угрожаемых по инфекционной бурсальной болезни птицехозяйствах и населенных пунктах не допускается:
1) выпуск из помещения восприимчивой к инфекционной бурсальной болезни птиц;
2) посещение птицехозяйств посторонними лицами и проведение выставок;
3) обслуживающий персонал пользуется санитарным пропускником.
807. Карантин снимают через 21 календарных дней после утилизации последней больной или павшей птицы и проведения заключительных ветеринарно-санитарных мероприятий по уничтожению возбудителя в очаге инфекции.
Глава 76. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по вирусному гепатиту утят
Сноска. Заголовок главы 76 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
по профилактике вирусного гепатита утят, осуществляемые на
территории ветеринарно-санитарного благополучия
808. В профилактике вирусного гепатита большое значение имеет охрана хозяйствующих субъектов от заноса инфекции, создание соответствующих зоогигиенических норм и условий содержания, полноценного кормления и размещения птиц в помещениях выгула согласно нормативам.

2-параграф. Қолайсыз пункттерде ауруды жою бойынша
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
802. Бурсалдық аурудың пайда болуына күдiктену кезінде аурудың таралуын тоқтатуға арналған іс-шаралар жүргiзiледi, құс қоралары бекiтiледi, ауру және ауруға күдiктi құстар сойылады, құс қораларына, инкубаторларға, жабдықтарға, құрал-саймандарға және құстарды серуенге шығаратын аумаққа тазарту жүргiзiледi. Құс қораларына бөгде кiсiлердің кiруіне, құс шаруашылығының iшiнде құстардың орнын ауыстыруға және одан құстарды, жұмыртқаларды шығаруға, сондай-ақ жем-шөпті, құрал-саймандарды, жабдықтарды, саңғырықты шығаруға рұқсат етілмейді.
803. Диагноз анықталған жағдайда қолайсыз пунктке карантин белгіленеді.
804. Карантин шарты бойынша мыналарға:
1) қолайсыз пунктке әкелуге, құстарды және құс шаруашылығы өнiмдерiн оның шегiнен әкетуге;
2) қолайсыз пункт (ошақ) аумағына бөгде кiсiлердiң кiруiне жол берілмейді.
805. Ауруды және жұқпалы ошағын жою іс-шараларға мыналар кiредi:
3) ауру және ауруға күдiктi, құстардың бурсалды ауруына шалдығатын барлық құстарды сою;
4) өлген құстардың өлексесін және сойылған ауру құстарды термиялық кәдеге жарату;
5) құс қорасын, жабдықтарды, құрал-саймандарды және ауру құс тұрған аумақты дезинфекциялау арқылы залалсыздандыру;
6) ауру ошағындағы және қауiптi аумақтағы бурсалды ауруға шалдығатын құстардың арасында вакциналық профилактика жүргiзу.
806. Жұқпалы бурсалдық ауру бойынша қауiптi құс шаруашылықтарында және елдi мекен пункттерінде мыналарға:
1) қора-жайдан жұқпалы бурсалды ауруға шалдығатын құстарды шығаруға;
2) құс фабрикасына бөгде адамдардың кiруiне және көрмелер өткiзуге жол берілмейді;
3) қызмет көрсетуші персонал санитариялық рұқсатты қолданады.
807. Карантин соңғы ауру немесе өлген құсты кәдеге жаратудан соң және індет ошағында қоздырғышты жою бойынша қорытынды ветеринариялық-санитариялық іс-шаралар жүргiзілгеннен кейiн күнтізбелік 21 күн өткенде алынады.
76-тарау. Үйректердің вирустық гепатиті бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 76-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Үйректiң вирустық гепатитінен
ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақтарда профилактика
ретінде жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
808. Вирустық гепатит профилактикасы үшiн шаруашылық жүргізуші субъектілерді індеттің енуінен қорғаудың, зоогигиеналық жағдайды жақсартудың, жемдеу және құстардың орналасқан жерiн қалыптастыру және құстардың моционының нормаға сай орындалуының үлкен маңызы бар.

809. Для профилактики применять живые инактивированные вакцины, иммунизировать племенных уток или 1-3 суточных утят. Прививать и уток несушек, после 2-3 кратной прививки, утки-несушки передают иммунитет через яйцо.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий в
эпизоотических очагах и неблагополучных при появлении
заболевания гепатита утят
810. При установлении диагноза на вирусный гепатит (в частных птицефабриках, дворах) накладывают карантин, и проводят следующие мероприятия:
1) всех больных и подозрительных по заболеванию, слабых и истощенных утят уничтожают. Остальных условно здоровых утят данного птичника и других птичников птицефабрики (частных птицефабрик, дворов) оставляют для доращивания, а взрослых уток – до окончания яйцекладки, с последующей сдачей всей птицы хозяйства для убоя на мясо;
2) всем условно здоровым утятам в возрасте от 2 до 25 суток вводят сыворотку реконваленсцентов (от переболевших вирусным гепатитом уток) или гипериммунную сыворотку подкожно, в области нижней трети шеи в дозе 0,5-1 миллилитр однократно;
3) после сдачи условно здоровой птицы для убоя на мясо проводят тщательную механическую очистку и дезинфекцию помещения, оборудования, инвентаря и территории вокруг птичника. Помет и подстилку сжигают или вывозят для биотермического обеззараживания. Дезинфекцию проводят горячим 3 %-ным раствором формалина двукратно, с интервалом 10 календарных дней. Специальную одежду (халаты и другие) дезинфицируют с погружением на 15-20 минут в кипящую воду или парами формальдегида, обувь – 2 %-ным раствором формалина. Размещение новых партий утят в эти помещения разрешается через 7-10 календарных дней после повторной дезинфекции.
811. По условиям карантина не допускается:
1) вывоз инкубационных яиц, уток и утят, а также продажа их населению;
2) перемещение птицы, вывоз кормов, оборудования и инвентаря из неблагополучных по вирусному гепатиту уток помещения, ферм, отделения, в благополучные хозяйства;
3) посещение птицефабрик (частных птицефабрик, дворов и птичников) посторонними лицами;
4) использование в течение одного года водоемов, на которых содержалась птица больная вирусным гепатитом.
812. По условиям карантина допускается:
1) вывоз клинически здоровых уток и утят для убоя на убойные пункты;
2) хранить инкубационные яйца для выращивания утят на мясо внутри хозяйствующего субъекта;
3) ввоз утят для формирования утиных стад из других хозяйствующих субъектов, благополучных по вирусному гепатиту уток.
813. Хозяйствующий субъект объявляют благополучным по вирусному гепатиту утят после снятия карантина и проведения заключительной дезинфекции помещений, инвентаря, предметов ухода за птицей, территории вокруг птичников и других подсобных помещений.

809. Профилактика үшiн тiрi белсендiлiгiн жоятын вакцина қолданылады, оны аналық үйректерге немесе 1-3 күндiк балапандарға егедi. Аналық үйректерге де егедi, 2-3 рет еккен соң аналық үйректер иммунитеттi жұмыртқадан бередi.
2-параграф. Үйректiң вирустық гепатиті бойынша қолайсыз
аумақтарда және эпизоотикалық ошақтарда жүргізілетін
ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
810. Вирустық гепатит диагнозы қойылған кезде (жеке меншiк құс фабрикаларында, аулаларда) карантинге жауып, мынадай іс-шаралар жүргізіледі:
1) барлық ауру және ауруға күдікті, әлсiреген және арықтаған үйректердi жояды. Осы құс қорасының қалған сау үйректерiн ары қарай өсуге қалдырады, ал жасы үлкен үйректердi - жұмыртқалағанға дейiн ұстайды, кейiн шаруашылықтың барлық құстарын союға жiбередi;
2) 2-ден 25 күнге дейiнгi шартты сау үйректердiң барлығына реконвалесценттi қан сары суын немесе гипериммунды қан сары суын терi астына, мойынның астыңғы бөлiгiне, 0,5-1 миллилитр көлемiнде бiр рет енгiзедi;
3) шартты сау құстарды етке тапсырған соң қорада механикалық тазарту жүргiзедi және құрал-жабдықтарды, қолданылатын заттарды, құс қораның маңайын дезинфекциялайды. Қиды және төсемді жағады немесе биотермиялық залалсыздандыруға шығарады. Дезинфекцияны араға күнтізбелік 10 күн салып екi рет өткiзедi. Арнайы киiмдердi (халат, аяқ киiмдi т.б.) 15-20 минутке қайнап жатқан суға салады немесе дезинфекциялайды. Үйректердiң жаңа партиясын қайта залалсызданғаннан кейiн күнтізбелік 7-10 күн өткен соң әкелуге рұқсат берiледi.
811. Карантин талаптары бойынша:
1) инкубациялы жұмыртқаларды, үйрек пен балапандарды сыртқа шығаруға, оларды халыққа сатуға;
2) үйректердің вирустық гепатиті бойынша қолайсыз қора-жайлардағы құстарды алмастыруға, олардан жем-шөпті, құрал-жабдықтарды және басқа қолданылатын заттарды қолайлы қора-жайларға шығаруға;
3) бөтен адамдардың құс фабрикасына (жеке меншік құс фабрикасына, аулалар мен құс қораларына) кіруіне;
4) вирустық гепатитпен ауырған құстар ұсталған су қоймаларын бiр жыл бойы қолдануға рұқсат етілмейді.
812. Карантин талаптары бойынша мыналарға:
1) клиникалық сау үйректер мен балапандарды сою үшін сою пунктiне жiберуге;
2) шаруашылық жүргізуші субъектінің ішiнде үйректi етке өсiру үшiн жұмыртқаларды инкубациялауға;
3) үйрек табынын қалыптастыру үшін үйректердің вирустық гепатиті бойынша қолайлы басқа шаруашылық жүргізуші субъектілерден балапандарды әкелуге рұқсат етiледi.
813. Шаруашылық жүргізуші субъекті карантин алынғаннан кейін және қора-жайға, құрал-жабдықтарға, құстарды күтетiн заттарға, құс қора-жайларының айналасындағы аумаққа және басқа да қосалқы қор-жайларға қорытынды дезинфекция жүргізілгеннен кейін қолайлы деп жарияланады.

Глава 77. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по высокопатогенному гриппу птиц
Сноска. Заголовок главы 77 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
по профилактике высокопатогенного гриппа птиц
814. В случае появления опасности проникновения высокопатогенного гриппа, с целью недопущения проникновения его возбудителя уполномоченным органом в области ветеринарии предпринимаются соответствующие противоэпизоотические меры, согласно которым:
1) вводятся ограничения на ввоз (ввод) птицы и продукции птицеводства из территорий неблагополучных государств;
2) регулируется охота на дикую и перелетную птицу (регулируют срок охоты на дикую птицу, увеличивают количество отстреливаемой птицы с целью разряжения их популяций и уменьшения частоты контактов с домашними видами птицы);
3) определяются территории с наиболее вероятной опасностью первичного проявления болезни, направляются соответствующие распоряжения о вводимых ограничениях физическим и юридическим лицам, имеющим в своей собственности птицу.
815. Физическим лицам, имеющим в своем хозяйстве (подворье) птицу необходимо строго соблюдать следующие требования:
1) принимать меры по недопущению контакта домашней птицы с дикими, особенно водоплавающими;
2) в случае необходимости птицу в подворьях, переводить на закрытый тип содержания;
3) о случаях заболевания и гибели птицы оперативно сообщать об этом ветеринарно-санитарному инспектору соответствующей административно-территориальной единицы;
4) не допускать выпас или выгул домашней птицы возле озер с дикими птицами в радиусе до 5 километров.
816. Юридическим лицам, имеющим в своем хозяйстве птицу необходимо строго соблюдать следующие требования:
1) принимать меры по недопущению контакта птицы с дикими, особенно водоплавающими;
2) создавать свободную зону от птиц в радиусе 5 (пять) километров;
3) в случае необходимости птицу переводить на закрытый тип содержания;
4) ввод (ввоз, перемещение) птиц из хозяйств, благополучных по инфекционным заболеваниям с подтверждением соответствующими ветеринарными документами;
5) соблюдать чистоту в хозяйствующих субъектах птицеводства, при необходимости проводить дезинфекцию в них;
6) соблюдать технологию разведения и содержания птицы;
7) в случаях заболевания и гибели птицы оперативно сообщать об этом ветеринарно-санитарному инспектору соответствующей административно-территориальной единицы;

77-тарау. Жоғары патогенді құс тұмауы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 77-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Жоғары патогенді құс тұмауының профилактикасы
ретінде жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
814. Жоғары патогенді құс тұмауының жұғу қауіпi туған жағдайда, оның қоздырғышын енгiзбеу мақсатында ветеринария саласындағы уәкiлеттi орган тиiстi эпизоотияға қарсы шараларды қолданады, оларға сәйкес:
1) қолайсыз мемлекеттердiң аумағынан құс және құс шаруашылығы өнiмдерiн әкелуге (әкетуге) шектеу енгiзіледі;
2) жабайы және ұшып келетiн құстарды аулау реттеледі (жабайы құстарға аңшылық мерзiмiн реттеу, олардың популяциясын және үй құстарымен жанасу жиiлiгiн азайту мақсатында құстарды атудың санын көбейту);
3) ең алғашқы аурудың пайда болу қаупi төнетiн аумақ анықталады, құс ұстайтын заңды және жеке тұлғаларға енгiзiлген шектеулер туралы тиiстi өкiмдер жiберіледі.
815. Шаруашылықта (жеке шаруашылығында) құстары бар жеке тұлғалар мынадай талаптарды қатаң сақтауы қажет:
1) үй құстарының жабайы, әсiресе суда жүзетiн құстармен жанасуды болдырмау бойынша шаралар қолдану;
2) аулада құс ұстау қажет болған жағдайда, мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспектордың нұсқауы бойынша жабық түрде ұстауға көшiру;
3) құстың ауру және өлу жағдайы туралы дереу тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң ветеринариялық-санитариялық инспекторына хабарлау;
4) жабайы құстармен бiрге көлдердiң маңайынан радиусi 5 шақырым көлемiнде үй құстарын бағуға немесе жаюға жол бермеу.
816. Шаруашылықта құстары бар заңды тұлғалар мынадай:
1) құстардың жабайы, әсiресе суда жүзетiн құстармен жанасуды болдырмау бойынша шаралар қолдану;
2) радиусi 5 (бес) шақырымда құстардан бос аймақ құру;
3) қажет болған жағдайда құстарды жабық типтi режимде ұстауға көшiру;
4) iндеттiк аурулар бойынша қолайлылығы тиiстi ветеринариялық құжаттармен бекiтiлген шаруашылықтардан құстарды енгiзу (шығару, араластыру);
5) шаруашылық жүргізуші субъектiлерде қолайлылықты сақтау, қажет болған жағдайда оларға дезинфекция жүргiзу;
6) құстарды өсiру және ұстау технологиясын сақтау;
7) құстың ауру және өлу жағдайы туралы жедел тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң ветеринариялық санитариялық инспекторына хабарлау;

8) не допускать совместного содержания птиц с различными видами животных, в особенности со свиньями.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
в эпизоотических очагах и неблагополучных по высокопатогенному
гриппу птиц пунктах
817. При установлении диагноза на территории хозяйствующего субъекта устанавливается карантин.
818. Место, где было выявлено заболевание, и прилегающую к нему территорию, в зависимости от расстояния по отношению к месту появления болезни (очаг заболевания) и наличия факторов переноса вируса, разделяют на зоны:
1) неблагополучный пункт;
2) буферная зона – территория (внешняя) вокруг от границы пункта регистрации болезни (зоны очага инфекции) в радиусе не менее 25 (двадцать пять) километров;
3) зона наблюдения – территория (внешняя) вокруг от границы угрожаемой зоны в радиусе 50 (пятьдесят) километров.
Сноска. Пункт 818 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 13.08.2021 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
819. В неблагополучном пункте проводят меры по уничтожению возбудителя высокопатогенного гриппа птиц и предупреждению дальнейшего его распространения. Для этого в неблагополучном пункте производят уничтожение всей птицы (трупов, больных, условно здоровых и здоровых), независимо от их вида и возраста, путем сжигания.
Места загрязнения и вероятного загрязнения вирусом дезинфицируют (птичники, дворы, места убоя, транспортировки, утилизации) дезинфицирующими средствами, зарегистрированными в Республике Казахстан и (или) в государствах-членах Евразийского экономического союза.
Из зоны неблагополучного пункта полностью прекращают вывоз (вывод) птиц и продукции птицеводства. На границе зоны неблагополучного пункта организуют ветеринарно-санитарные (карантинные) посты. При необходимости полностью прекращают движение всех видов животных из данной зоны во внешнюю территорию.
Сноска. Пункт 819 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 13.08.2021 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
820. В буферной зоне вводят ограничительные мероприятия и строгий ветеринарный контроль за состоянием здоровья имеющейся на данной территории птицы. Птицу переводят строго на закрытый тип содержания. Исключают контакт с дикими видами птиц.
821. В зоне наблюдения проводят строгий ветеринарный контроль за состоянием здоровья птиц, имеющейся на данной территории. Птицу переводят строго на закрытый тип содержания. Исключают контакт с дикими видами птиц.

8) құстарды әртүрлi жануарлармен, әсiресе шошқалармен бiрге ұстауға жол бермеу талаптарын қатаң сақтауы қажет.
2-параграф. Эпизоотикалық ошақтарда және жоғары патогенді
құс тұмауы бойынша қолайсыз пункттерде жүргізілетін
ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
817. Диагноз анықталған кезде шаруашылық жүргізуші субъектiнiң аумағына карантин белгіленеді.
818. Ауру шыққан жер, оған енетiн аумақ ауру анықталған жерге (ауру ошағына) қатынасы бойынша ара қашықтығына және вирустың тасымалдану факторлығының болуына байланысты аймақтарға бөлiнедi:
1) саламатсыз пункт;
2) буферлік зона - ауру тiркелген пункттiң (iндет ошағы аймағынан) шекарасы маңайынан радиусы 25 (жиырма бес) шақырымнан кем емес аумақ (сыртқы);
3) байқау аймағы – қауiптi аймақтың шекарасы маңайынан радиусы 50 (елу) шақырымнан кем емес аумақ (сыртқы).
Ескерту. 818-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 13.08.2021 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
819. Саламатсыз пунктте жоғары патогенді құс тұмауының қоздырғышын жою және оның одан әрі таралуының алдын алу бойынша шаралар жүргізіледі. Ол үшін саламатсыз пунктте барлық құстарды (өлекселерді, ауру құстарды, шартты түрде сау және сау құстарды) олардың түрі мен жасына қарамай өртеу арқылы жояды.
Вируспен ластанған және ластануы мүмкін орындарын (құс қоралары, аулалар, сою, тасымалдау, кәдеге жарату орындары) Қазақстан Республикасында және (немесе) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тіркелген дезинфекциялау құралдарымен дезинфекциялайды.
Саламатсыз пункттің аймағынан құсты және құс шаруашылығы өнімдерін шығаруды толығымен тоқтатады. Саламатсыз пункт аймағының шекарасында ветеринариялық-санитариялық (карантиндік) бекеттер ұйымдастырады. Қажет болған жағдайда, осы аймақтан жануарлардың барлық түрлерінің сыртқы аумаққа қозғалуын толығымен тоқтатады.
Ескерту. 819-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 13.08.2021 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
820. Буферлік аймақта ауруды шектеу іс-шаралары және аталған аумақтағы құстарға қатаң ветеринариялық бақылау енгiзiледi. Құстар қатаң жабық типте ұстауға ауыстырылады. Жабайы құстардың түрлерiмен байланысына жол берілмейді.
821. Бақылау аймағында аталған аумақтағы құстарға қатаң ветеринариялық бақылау енгiзiледi. Құстар қатаң жабық типте ұстауға ауыстырылады. Жабайы құстардың түрлерiмен байланысына жол берілмейді.

822. Карантин с хозяйствующего субъекта снимают через 21 день после уничтожения последнего трупа, павшего от гриппа, больного или подозрительного в заболевании гриппом птицы и проведения заключительной дезинфекции.
Глава 78. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по инфекционному бронхиту кур
Сноска. Заголовок главы 78 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
по профилактике инфекционного бронхита кур, осуществляемые
на территории ветеринарно-санитарного благополучия
823. В целях охраны хозяйствующих субъектов от заноса вируса инфекционного бронхита кур руководители и специалисты птицефабрик выполняют комплекс профилактических мероприятий.
824. Не допускается хозяйственная связь птицефабрик с неблагополучным по инфекционному бронхиту кур хозяйствующим субъектом.
При комплектовании птицехозяйства разрешается использовать инкубационное яйцо только от клинически здоровой птицы.
825. Во всех помещениях, где содержат птицу, необходимо осуществлять постоянный контроль за воздухообменом, с концентрацией вредных газов не более: аммиака – 15 миллиграмм на кубический метр, сероводорода – 5 миллиграмм на кубический метр, углекислоты – 0,25 процента по объему при относительной влажности воздуха 60–70 процентов.
826. Комплектование птичников следует проводить только одновозрастной птицей.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
по инфекционному бронхиту кур пунктах
827. Хозяйствующий субъект (птицефабрика), в котором установлено заболевание кур инфекционным бронхитом, объявляют неблагополучным по инфекционному бронхиту кур и в нем вводят ограничения.
828. В неблагополучном хозяйствующем субъекте (на птицефабрике) не допускаются:
1) вывоз инкубационных яиц и эмбрионов в благополучные хозяйствующие субъекты;
2) вывоз живой птицы в другие хозяйствующие субъекты и продажа ее населению;
3) перемещение птицы, кормов и инвентаря из неблагополучных птичников, ферм в благополучные;
4) ввоз восприимчивой к инфекционному бронхиту кур птицы из других хозяйствующих субъектов, ферм, птичников;
5) комплектование племенных стад птицей, переболевшей инфекционным бронхитом в раннем возрасте.
829. При возникновении заболевания в нескольких помещениях проводят ежедневно тщательную выбраковку больной и слабой птицы, которую перерабатывают на мясокостную муку.
830. При выявлении инфекционного бронхита кур в племенных хозяйствующих субъектах больную взрослую птицу отправляют на убой, а условно здоровую используют для получения пищевого яйца с последующим убоем. Так же поступают с родительским стадом в товарных хозяйствующих субъектах.

822. Тұмаудан өлген ең ақыры өлексенi, құс тұмауына күдiктi немесе ауырған құстарды жойғаннан кейін және қорытынды дезинфекция жүргiзiлгеннен кейiн 21 күннен соң шаруашылық субъектiлерiнен карантин алынады.
78-тарау. Тауықтардың жұқпалы бронхиті бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 78-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы
аумақтарда тауықтардың жұқпалы бронхит профилактикасы
ретінде жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
823. Шаруашылық жүргізуші субъектілерді тауықтың жұқпалы бронхит вирусының енуінен мақсатында құс фабрикаларының басшылары мен мамандары профилактикалық іс-шаралар кешенін орындайды.
824. Құс фабрикаларының тауықтың жұқпалы бронхитi бойынша қолайсыз шаруашылық жүргізуші субъектілермен шаруашылық байланыс жасауына рұқсат етілмейді.
Құс шаруашылығын жинақтауда тек қана клиникалық сау құстың инкубациялық жұмыртқаларын ғана қолдануға болады
825. Құс ұсталатын барлық құс қораларында ауа алмасу тұрақтылығын бақылау қажет. Зиянды газдардың концентрациясы тиiстi шамадан аспауы қажет: аммиак 15 миллиграмм кубтық метрге, күкiрттi сутегi 5 миллиграмм кубтық метрге, көмiр қышқылы – 0,25 пайыз көлемi бойынша ауа дымқылдығы 60-70 пайыз болуы тиіс.
826. Құс қораларын бiр жастағы құстардан ғана жинақтау қажет.
2-параграф. Тауықтардың жұқпалы бронхит ауруы бойынша
қолайсыз пункттерде және эпизоотия ошақтарында жүргізілетін
ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
827. Тауықтардың жұқпалы бронхит ауруы анықталған шаруашылық жүргізуші субъекті (құс фабрикасы) тауықтардың жұқпалы бронхиты бойынша қолайсыз деп жарияланады және оған шектеу қойылады.
828. Қолайсыз шаруашылық жүргізуші субъектіде (құс фабрикасында) мыналарға:
1) қолайлы шаруашылық жүргізуші субъектіге инкубациялық жұмыртқаларды және эмбриондарды әкетуге;
2) тiрi-құсты басқа шаруашылық жүргізуші субъектілерге әкетуге және оны халыққа сатуға;
3) құсты, жемшөпті және жұмыс құралдарын қолайсыз құс қораларынан қолайлы қораларға ауыстыруға;
4) құстың жұқпалы бронхитiне бейiм құстарды басқа шаруашылық жүргізуші субъектілерінен, құс қоралардан әкелуге;
5) асыл тұқымды табындарды балапан кезінде жұқпалы бронхиттен ауырған құстардан жинақтауға жол берiлмейдi.
829. Бiрнеше қора-жайда ауру анықталған жағдайда ауру және әлсiз құстар мұқият іріктеледі, оны ет-сүйек ұнға өңдейдi.
830. Асыл тұқымды шаруашылық жүргізуші субъектілерде тауықтың жұқпалы бронхиты анықталған жағдайда, ауру сақа құстарды союға тапсырады, ал шартты түрде сау құстарды одан әрі союға тапсыра отырып, ет, жұмыртқа алу үшiн қолданады. Тауарлы шаруашылық субъектілердегі аналық табында да соны қайталайды.

831. Реализацию яиц для пищевых целей из неблагополучного птичника допускают после их дезинфекции парами формальдегида перед вывозом из хозяйствующего субъекта.
832. Тушки убитой птицы из неблагополучных птичников (залов) направляют на промышленную переработку. Тушки кур из благополучных птичников реализуют на общих основаниях.
833. Пух, перо, полученные при убое птиц неблагополучных птичников, просушивают в сушильных установках при температуре 85-90 0С в течение 15 минут или дезинфицируют дезинфицирующими средствами зарегистрированными в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза, затем высушивают и вывозят на пухоперерабатывающие предприятия.
834. Инкубация яиц, полученных от птиц благополучных птичников, для выращивания молодняка с использованием на внутрихозяйственные цели разрешается после 2-кратной дезинфекции дезинфицирующими средствами зарегистрированными в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
835. Отходы инкубирования утилизируют или уничтожают.
836. Ввоз инкубационных яиц из хозяйствующих субъектов, благополучных по заразным болезням птиц, допускают при условии тщательной дезинфекции и изолированной инкубации яиц, а также изолированного выращивания молодняка.
837. В хозяйствующем субъекте вводят изолированное выращивание здорового молодняка птицы.
838. Помет и глубокую подстилку вывозят на пометохранилище и обеззараживают биотермическим методом. Транспортные средства подвергаются ежедневной дезинфекции.
839. Проводят тщательную механическую очистку и дезинфекцию инкубаторов, птичников, оборудования и территорию вокруг птичников и других помещений дезинфицирующими средствами зарегистрированными в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
840. Помещения дезинфицируют через каждые 2-3 дня, а территорию один раз в неделю.
841. Текущую дезинфекцию помещений в присутствии птицы проводят дезинфицирующими средствами зарегистрированными в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
842. Для дезинфекции используют и другие эффективные против возбудителя этой болезни дезинфицирующие средства, зарегистрированные в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
843. Для распыления препаратов в воздухе используют аэрозольные агрегаты.
844. Хозяйствующий субъект объявляют благополучным по инфекционному бронхиту кур через 3 месяца после последнего случая выделения больной птицы. Перед снятием ограничений проводят тщательную заключительную дезинфекцию.

831. Қолайсыз құс қораларының жұмыртқаларын өткiзу үшiн шаруашылық жүргізуші субъектілерден шығару алдында алдымен дезинфекция өткiзедi.
832. Қолайсыз құс қораларындағы сойған құстың ұшаларын өнеркәсiптiк өңдеуге жібереді. Қолайлы құс қораларындағы құс ұшаларын жалпы сатуға өткізеді.
833. Қолайсыз құс қораларындағы сойылған құстарының мамығы, қауырсыны кептiру аспаптарында 15 минут бойы 85-90 Цельсий градуста кептiріледi немесе Қазақстан Республикасында және (немесе) Евразиялық экономикалық одағына қатысушы мемлекеттерде тіркелген дезинфекциялық ерiтiндiлерiмен дезинфекцияланады, кейін кептіріліп, мамық өңдейтін кәсіпорындарға жіберіледі.
834. Шаруашылық ішілік мақсатта балапан өсіру үшін, қолайлы құс қораларының тауықтарынан инкубацияға алынған жұмыртқаларды, екi рет Қазақстан Республикасында және (немесе) Евразиялық экономикалық одағына қатысушы мемлекеттерде тіркелген дезинфекциялық ерiтiндiлерiмен дезинфекциядан кейiн қолдануға рұқсат берiледi.
835. Инкубация қалдықтарын кәдеге жаратады немесе жояды.
836. Құстардың жұқпалы аурулары бойынша қолайлы шаруашылық жүргізуші субъектіден инкубациялық жұмыртқаларды әкелуге инкубациялық жұмыртқаларды мұқият дезинфекциялағаннан және жұмыртқаны жеке инкубациялағаннан кейiн, сондай-ақ балапандарды жеке өсiрген жағдайда рұқсат етіледi.
837. Шаруашылық жүргізуші субъектіде сау балапандарды оқшаулап өсiруді жүргізеді.
838. Қи және төсем қи қоймасына шығарылады және биотермиялық тәсiлмен зарарсыздандырылады. Көлiктер күн сайын дезинфекцияланады.
839. Инкубаторлар, құс қоралары, жабдықтар мұқият механикалық тазаланады, дезинфекцияланады және құс қораларының айналасындағы аумақта Қазақстан Республикасында және (немесе) Евразиялық экономикалық одағына қатысушы мемлекеттерде тіркелген дезинфекциялық ерiтiндiлерiмен дезинфекцияланады.
840. Қораларды әрбiр 2-3 күн сайын, ал аумақты аптасына 1 рет.
841. Қазақстан Республикасында және (немесе) Евразиялық экономикалық одағына қатысушы мемлекеттерде тіркелген дезинфекциялық ерiтiндiлерiмен дезинфекциялайды.
842. Құстар іште болған кезде құс қоралары Қазақстан Республикасында және (немесе) Евразиялық экономикалық одағына қатысушы мемлекеттерде тіркелген дезинфекциялық ерiтiндiлерiмен дезинфекцияланады.
843. Дәрiлердiң ауада тозаңдату үшін аэрозольдік агрегатын қолданады.
844. Ауру құстардың ақырғы қоздырғыш бөлуiнен 3 айдан кейiн шаруашылық жүргізуші субъектідегі тауықты жұқпалы бронхит бойынша қолайлы деп жариялауға болады. Шектеуді алар алдында толық қорытынды дезинфекция жүргізіледі.

Глава 79. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по инфекционному ларинготрахеиту птиц
Сноска. Заголовок главы 79 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
по профилактике инфекционного ларинготрахеита
845. Для профилактики инфекционного ларинготрахеита (далее – ИЛТ) необходимо:
1) комплектовать стада птиц инкубационными яйцами и суточным молодняком только из хозяйств, благополучных по ИЛТ;
2) птиц различных возрастных групп размещать в территориально обособленных зонах;
3) комплектовать птичники птицей одного возраста;
4) соблюдать межцикловые профилактические перерывы с проведением тщательной очистки и дезинфекции помещений;
5) подвергать дезинфекции завозимые племенные яйца, тару и используемый при их доставке транспорт, а также одежду, обувь и руки водителей и сопровождающих лиц;
6) обеспечивать раздельную инкубацию завозимых в птицехозяйства племенных яиц и яиц, полученных от собственных родительских стад;
7) выращивать суточных цыплят, полученных из завозимых яиц, отдельно от остальной птицы хозяйства.
846. Для профилактики ИЛТ применяются вакцины против инфекционного ларинготрахеита птиц, зарегистрированные в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза, согласно инструкции по применению.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
по ликвидации заболевания в неблагополучных пунктах
847. При установлении заболевания птиц ИЛТ птицехозяйство объявляют неблагополучным по этой болезни и в нем вводят ограничения.
848. При введении ограничений не допускается:
1) перемещение птицы внутри птицехозяйства в период вспышки заболевания;
2) ввоз в неблагополучные птицехозяйства, и вывоз из нее птицы всех возрастов;
3) вывоз инкубационных яиц в другие птицехозяйства, на рынки;
4) использование для инкубации внутри птицехозяйства яиц из неблагополучных птичников;
5) вывоз кормов, оборудования и инвентаря из неблагополучных производственных помещений и с территории неблагополучного птицехозяйства;
6) ввоз и складирование яиц на яйцесклад птицехозяйства, полученных из неблагополучных птичников;
7) вход на территорию неблагополучного птицехозяйства и выход из него людей без полной санитарной обработки и смены одежды и обуви.
849. В период неблагополучия птицехозяйства разрешается:

79-тарау. Құстардың жұқпалы ларинготрахеиті бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 79-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Құстардың жұқпалы ларинготрахеиті профилактикасы
ретінде жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
845. Құстардың жұқпалы ларинготрахеитінің (бұдан әрі - ЖЛТ) профилактикасы үшін:
1) құс топтары инкубациялық жұмыртқалармен және тәулiктiк балапандармен тек қана ЖЛТ-тен қолайлы шаруашылықтардан толықтырылады;
2) құстардың әртүрлi жастағы топтары аумақтық бөлінген аймақтарға орналастырылады;
3) құс қораларын бiрдей жастағы құстардан толықтыру;
4) құс қораларын мұқият тазарту, сондай-ақ дезинфекция жүргiзе отырып, цикл аралық профилактикалық үзiлiстердi сақтау;
5) тасымалдап әкелiнетiн асыл тұқымды жұмыртқалар, ыдыстар және оларды жеткiзуге қолданатын көлiк, сондай-ақ киiм, аяқ киiм, жүргiзушi және алып келушi персоналдың қолдары дезинфекцияланады;
6) өзінің аналық табынынан алынған жұмыртқаларға және құс шаруашылығына әкелiнетiн асыл тұқымды жұмыртқаларға бөлiнiп алынған инкубацияны қамтамасыз ету;
7) шаруашылық жүргізуші субъектінің басқа құстарынан бөлек әкелiнген жұмыртқадан алынған тәулiктiк балапандарды өсiру қажет.
846. ЖЛТ-тi профилактикасы үшін Қазақстан Республикасында тiркелген құстардың жұқпалы ларинготрахеитiне қарсы вакциналар қолданылады.
2-параграф. Қолайсыз пункттерде ауруды жою бойынша
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
847. Құстардың ЖЛТ ауруы анықталған жағдайда, құс шаруашылығы осы ауру бойынша қолайсыз болып жарияланады және бұл жерге шектеу енгiзiледi.
848. Шектеу енгiзу кезiнде мыналарға:
1) құс шаруашылығының iшiнде ауру асқынған кезде құстарды ауыстыруға;
2) қолайсыз құс шаруашылығына кез келген жастағы құстарды әкетуге және олардан әкетуге;
3) инкубациялық жұмыртқаларды басқа құс шаруашылығына әкелуге;
4) құс шаруашылығының iшiнде қолайсыз құс қораларынан алынған жұмыртқаларды инкубациялауға қолдануға;
5) жем-шөпті, жабдықтарды және құрал-саймандарды қолайсыз өндiрiстiк қора-жайлардан және қолайсыз құс шаруашылығы аумақтарынан әкетуге;
6) қолайсыз құс қораларынан алынған жұмыртқаларды құс шаруашылығының жұмыртқа қоймасына әкелуге және сақтауға;
7) қолайсыз құс шаруашылығының аумағына және оның аумағынан персоналдың толық санитариялық өңделуiнсiз және киiмдерi мен аяқ киiмдерiн ауыстырмай шығуына жол берілмейді.
849. Құс шаруашылығының қолайсыздығы кезеңiнде мыналарға:

1) вывоз пищевых яиц из неблагополучного птичника в торговую сеть в пределах области после дезинфекции;
2) инкубация яиц для внутрихозяйственных целей от птиц благополучных птичников после аэрозольной дезинфекции раствором формальдегида по схеме: первый раз – не позднее 1,5–2 часов после снесения, второй – упакованными в тару в спецавтомашине или дезинфекционной камере инкубатория, третий – после сортировки перед закладкой в инкубатор, четвертый – через 6 часов после начала инкубации;
3) при отсутствии в птицехозяйстве убойного цеха вывоз на птицемясоперерабатывающие предприятия птиц благополучных птичников, подлежащих плановому убою, с согласия государственных ветеринарных инспекторов области.
850. При возникновении ИЛТ птиц впервые в птицехозяйстве с целью недопущения распространения болезни всю птицу в неблагополучном птичнике убивают. При этом проводят все необходимые ветеринарно-санитарные мероприятия, обеспечивающие уничтожение возбудителя болезни во внешней среде.
851. При распространении болезни на другие птичники проводят тщательную выбраковку и подвергают убою больную и слабую птицу на санитарной бойне птицехозяйства.
852. Всю клинически здоровую птицу иммунизируют вакциной против ИЛТ согласно инструкции по ее применению.
853. В птицехозяйстве улучшают кормление и содержание птиц, в рацион вводят антистрессовые препараты (добавки).
854. За каждым птичником закрепляют обслуживающий персонал, который обеспечивают специальной одеждой, специальной обувью, дезинфицирующими средствами.
855. Убой птицы проводят с соблюдением ветеринарно-санитарного состояния под контролем специалиста в области ветеринарии с последующей дезинфекцией мест убоя, инвентаря и оборудования.
856. При необходимости убоя большой партии птицы из неблагополучного птичника и невозможности убоя ее в птицехозяйстве в течение двух календарных дней с согласия Главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей административно-территориальной единицы допускается вывоз клинически здоровой птицы на мясоперерабатывающие предприятия.
857. Осуществляют ветеринарно-санитарную экспертизу и переработку тушек птиц. При отсутствии изменений тушки и органы используют после проварки или для изготовления вареных колбас, консервов.
858. Пух и перо, полученное при убое птицы неблагополучных птичников, дезинфицируют дезинфицирующими средствами, зарегистрированными в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза. После дезинфекции пуха и пера раствором дезинфицирующего средства или горячей водой, пух и перо отжимают от влаги и высушивают в сушильных установках.

1) облыс көлемiнде дезинфекция жасалғаннан кейiн қолайсыз пункттерден ас жұмыртқаларына сауда көздерiне әкетуге;
2) қолайлы құс қораларындағы құстардан алынған жұмыртқаларды iшкi шаруашылық мақсатта қолдану үшiн мына схема бойынша жүргiзiлген аэрозольдық дезинфекциядан кейiн: бiрiншi жолы - жұмыртқалағаннан кейiн 1,5-2 сағаттан кем емес уақытта, екiншi - арнайы автомашинадағы ыдыста қорапталған күйiнде немесе инкубаторияның дезинфекциялық камерасында, үшiншi - инкубаторға салынардың алдында таңдалып алынғаннан кейiн; төртiншi - инкубацияның басталуынан 6 сағат өткен соң инкубациялау;
3) құс шаруашылығында сою цехы болмаған кезде облыстың мемлекеттiк ветеринариялық инспекторларының рұқсатымен аурудан қолайлы құс қораларынан жоспарлы түрде етке союға жататын құстарды, құс етiн қайта өңдеушi кәсiпорындарға әкелуге рұқсат етiледі.
850. Құс шаруашылығында құстардың ЖЛТ алғаш рет пайда болған кезде аурудың таралуына жол бермеу мақсатында қолайсыз құс қорасындағы барлық құстар етке сойылады. Мұндай жағдайда сыртқы ортадағы аурудың қоздырғышын жоюды қамтамасыз ететiн барлық қажеттi ветеринариялық-санитариялық шаралар жүргiзiледi.
851. Ауру басқа құс қораларына таралған жағдайда мұқият таңдау жүргiзiледi және құс шаруашылығының санитариялық сою цехында ауру және әлсiз құстар сойылады.
852. Барлық клиникалық сау құстарды ЖЛТ қарсы вакцинасымен оны қолдану нұсқаулығына сәйкес иммунизациялайды.
853. Құс шаруашылығында құстарды жемдеу және ұстауды жақсартады, рационға антистресстiк препараттар (қоспалар) енгiзiледi.
854. Әрбiр құс қорасына қызмет атқарушы персонал тағайындалады, олар жұмыс киiмiмен, арнайы аяқ киiммен, дезинфекциялаушы заттармен қамтамасыз етiледi.
855. Құстарды сою, ветеринариялық-санитариялық шарттарды сақтай отырып, ветеринария саласындағы маманның бақылауымен, кейін сойылған жерге, құрал-саймандарға және жабдықтарға дезинфекция жүргiзiледi.
856. Қолайсыз құс қорасынан құстардың үлкен партиясын сою қажеттiлiгi кезiнде және құс шаруашылығында күнтізбелік 2 күн iшiнде сою мүмкiндiгi болмаған жағдайда, тиісті әкімшілік аумақтық бірліктің Бас мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторының рұқсатымен клиникалық сау құстарды еттi қайта өңдеушi кәсiпорындарына әкетуге рұқсат етiледi.
857. Құстардың тұтас ұшаларына ветеринариялық-санитариялық сараптама және қайта өңдеу жүргiзiледi. Тұтас ұшаларында және органдарында өзгерiстер болмаған жағдайда, қайнатқаннан кейiн қолданады немесе қайнатылған шұжықтар, консервiлер дайындауға арналады.
858. Қолайсыз құс қораларында құстарды сойғаннан алынған мамықтар және қауырсындар Қазақстан Республикасында және (немесе) Евразиялық экономикалық одағына қатысушы мемлекеттерде тіркелген дезинфекциялық ерiтiндiлерiмен дезинфекцияланады. Мамықтарды және қауырсындарды дезинфекциялық ерітіндімен немесе ыстық сумен дезинфекциялағаннан кейiн мамықтарын және қауырсындарын ылғалдан сығып алып және кептiргiш қондырғыларда кептiредi.

859. Обязательной очистке и дезинфекции подвергают контейнеры и ящики после перевозки птицы на убой, мясной тары, а также контейнеры, картонные прокладки, ящики и другую тару, использованную для перевозки яиц.
860. Для дезинфекции деревянных ящиков, контейнеров для перевозки птицы и яиц используют дезинфицирующие средства зарегистрированные в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза. После дезинфекции ее тщательно промывают водой.
861. В период неблагополучия птицехозяйства по ИЛТ проводят тщательную механическую очистку, а также текущую и заключительную дезинфекцию, дезинсекцию и дератизацию неблагополучных птичников, инкубаториев, подсобных помещений, инвентаря и оборудования, производственной территории, средств транспорта и других объектов.
862. Для влажной дезинфекции свободных от птицы помещений применяют дезинфицирующие средства, зарегистрированные в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
863. Для аэрозольной дезинфекции воздуха и поверхностей производственных помещений и оборудования в присутствии птицы применяют дезинфицирующие средства зарегистрированные в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
864. Помет и глубокую подстилку вывозят на пометохранилище для биотермического обеззараживания.
865. При возникновении ИЛТ птиц на птицемясоперерабатывающем предприятии убою подлежит вся птица, находящаяся на предприятии. При этом ввоз в них вновь поступающей птицы допускается только после реализации всей птицеводческой продукции и проведения всех необходимых ветеринарно-санитарных мероприятий (механическая очистка, дезинфекция, дезинсекция, дератизация помещений и территории, дезинфекция инвентаря и оборудования)
866. Ограничение по ИЛТ птиц в птицехозяйстве снимают через 2 месяца после последнего случая убоя больной и переболевшей птицы и проведения заключительных ветеринарно-санитарных мероприятий.
Глава 80. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по кокцидиозу птиц
Сноска. Заголовок главы 80 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

859. Құстарды етке союға тасымалдағаннан кейiнгi контейнерлер және жәшiктер ет тасылатын ыдыстар, сондай-ақ жұмыртқа әкетуге қолдануға арналған контейнерлер, картон төсемелер, жәшiктер және басқа ыдыстар міндетті түрде тазалауға, сондай-ақ дезинфекциялауға жатқызылады.
860. Құстарды және жұмыртқаларды әкелуге арналған ағаш жәшiктердi, контейнерлердi Қазақстан Республикасында және (немесе) Евразиялық экономикалық одағына қатысушы мемлекеттерде тіркелген дезинфекциялық ерiтiндiлерiмен дезинфекциялап, дезинфекция жүргiзiлгеннен кейiн оларды мұқият сумен жуады.
861. Құс шаруашылығының ЖЛТ қолайсыз кезеңi кезiнде мұқият механикалық тазарту, сондай-ақ қолайсыз құс қораларына, инкубаторларға, қосалқы мал қораларға, құрал-саймандарға және жабдықтарға, өндiрiстiк аумақтарға, көлiк құралдарына және басқа объектілерге ағымдағы және қорытынды дезинфекция, дезинсекция, сондай-ақ дератизация жүргiзiледi.
862. Құстардан босап бос тұрған мал қораларға дымқыл дезинфекция Қазақстан Республикасында және (немесе) Евразиялық экономикалық одағына қатысушы мемлекеттерде тіркелген дезинфекциялық ерiтiндiлерiмен жүргiзеді.
863. Өндiрiстiк бөлмелердiң ауасына, беткі қабатына және жабдықтарды құстарды сыртқа шығармай дезинфекция жүргізу үшін аэрозольдық дезинфекцияны Қазақстан Республикасында және (немесе) Евразиялық экономикалық одағына қатысушы мемлекеттерде тіркелген дезинфекциялық ерiтiндiлерiмен жүргізеді.
864. Саңғырықты және терең төсемені саңғырық сақтағышқа биотермиялық залалсыздандыруға шығарады.
865. Құс етiн қайта өңдеушi кәсiпорындарда құстардың ЖЛТ пайда болған жағдайда, кәсiпорындағы барлық құстар етке сойылады. Мұндай кезде бұл кәсiпорынға жаңадан келiп түсетiн құстарды тасымалдап әкелуге тек қана, барлық құс шаруашылығы өнiмдерi сатылып болғаннан кейiн және барлық қажеттi ветеринариялық-санитариялық шаралар (мал қораларға және аумаққа механикалық тазарту, дезинфекция, дезинсекция, дератизация, құрал-саймандарға және жабдықтарға дезинфекция) жүргiзiлгеннен кейiн рұқсат етiледi.
866. Құс шаруашылығындағы құстардың ЖЛТ бойынша шектеу ауру құстың сойылуының соңғы жағдайынан соң немесе құстар ауырып жазылғаннан кейiн 2 ай өткен соң және қорытынды ветеринариялық-санитариялық шаралар жүргiзiлгеннен кейiн алынады.
80-тарау. Құстардың кокцидиозы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 80-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
профилактике, проводимые на территории ветеринарно-санитарного
благополучия
867. В целях профилактики заболевания птиц кокцидиозом необходимо:
1) не допускать скученного содержания птиц, повышенной влажности в помещениях, контакта молодняка со взрослой птицей, загрязнения корма и питьевой воды пометом;
2) обеспечивать птиц полноценными кормами;
3) в период подготовки птичников для очередной посадки птиц проводить дезинвазию помещений, выгулов, оборудования и инвентаря;
4) удалять помет с территории хозяйствующего субъекта и подвергать его биотермическому обеззараживанию;
5) периодически применять к птицам кокцидиостатики.
868. Молодняк птиц выращивают в батарейных клетках или секциях с сетчатым полом.
869. Для дезинвазии птичников, оборудования и инвентаря следует применять дезинфицирующие средства, зарегистрированные в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
ликвидации, проводимые в эпизоотическом очаге и неблагополучном
по кокцидиозу птиц пункте
870. При появлении кокцидиоза всему поголовью птиц неблагополучной группы назначают кокцидиостатики, слабую птицу убивают. Ежедневно проводят уборку помета, механическую очистку помещения, выгулов и оборудования (кормушек, поилок и других предметов ухода за птицей).
871. С профилактической и лечебной целью цыплятам, индюшатам, гусятам и утятам применяют препараты, зарегистрированные в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
872. Длительность применения кокцидиостатиков зависит от эпизоотической обстановки и способов выращивания молодняка птиц.
873. При клеточном выращивании молодняка птиц препараты рекомендуется назначать с профилактической целью со дня перевода из одного зала в другой в течение 10 календарных дней. При необходимости после 3-дневного перерыва курс дачи препаратов продолжают.
874. При напольном выращивании молодняка птиц кокцидиостатики назначают с профилактической целью, начиная с 10-15-дневного возраста двумя-тремя 10-дневными курсами с перерывом между ними не более 3 календарных дней. При необходимости дачу препаратов повторяют.
875. При выращивании бройлеров на глубокой несменяемой подстилке рекомендуется применять кокцидиостатики с профилактической целью с 10-15-дневного возраста ежедневно и прекращать дачу за 3-5 суток до убоя.

1-параграф. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы
аумақта профилактика ретінде жүргізілетін
ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
867. Құстардың кокцидиозбен ауруының профилактикасы мақсатында:
1) құстарды топтап өсiруге, қораларда ылғалдылықтың жоғары болуына, жас балапандар мен үлкен құстардың араласуына, жем және ауыз судың қимен ластануына жол бермеу;
2) құстарды толыққанды жеммен қамтамасыз ету;
3) құс қораларына құстарды кезектi отырғызуға дайындау кезеңiнде қораларға, серуен алаңдарына, жабдықтарға және құрал-саймандарға дезинвазия жүргiзу;
4) шаруашылық жүргізуші субъектiлердің аумақтары қидан тазарту және оны биотермиялық зарарсыздандыруды жүргiзу;
5) құстарға кезең-кезеңімен кокцидиостатиктердi қолдану қажет.
868. Құстардың балапандары батареялық торларда немесе еденi торланған секцияларда өсiріледi.
869. Құс қораларын, құралдарды және құрал-саймандарды дезинвазияға Қазақстан Республикасы және/немесе Евразиялық экономикалық кеңеске мүше мемлекеттерде тіркелген дезинфекциялық ерiтiндiлерiмен дезинфекция жүргізеді.
2-параграф. Эпизоотия ошағында және құстардың
кокцидиозы бойынша қолайсыз пункте жою бойынша
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
870. Кокцидиоз пайда болған кезде, қолайсыз топтың барлық құс басына кокцидиостатиктер белгіленеді, әлсiз құстар өлтіріледі. Күн сайын қиды жинау, қораларды, жаю алаңдарын және жабдықтарды (науалар, астаулар және басқа құстарға күтім жасауға арналған заттар) механикалық тазарту жүргiзiледi.
871. Профилактикалық және емдеу мақсатында, тауық балапандары, күрке тауық, қаз және үйрек балапандарына Қазақстан Республикасында тiркелген препараттар қолданылады.
872. Кокцидиостатиктердi қолданудың ұзақтығы эпизоотиялық жағдайға және құстардың балапандарын өсiрудiң әдiстерiне байланысты.
873. Құстардың балапандарын торларда өсiру кезiнде препараттар аурудың залдан келесi залға ауыстырылған күннен бастап 10 күнтізбелік күн ішінде профилактикалық мақсатта белгілеу ұсынылады. Қажеттілігіне қарай 3 күндiк үзiлiстен кейiн препараттарды беру курсы жалғастырылады.
874. Құстардың балапандарын едендерде өсiру кезiнде кокцидиостатиктер профилактикалық мақсатта күнтізбелік 10-15 күндiк жастағыларынан бастап екi-үш 10-күндiк курстармен аралығында күнтізбелік 3 күннен аспайтын үзiлiспен белгіленеді. Қажеттілігіне қарай препараттарды берудi қайталанады.
875. Бройлерлерді ауыстырылмайтын терең төсенiште өсiру кезінде кокцидиостатиктердi профилактикалық мақсатта күнтізбелік 10-15 күндiк жасынан бастап күн сайын қолдану және союға 3-5 тәулiк қалғанда қолдануды тоқтату ұсынылады.

876. Не следует продолжительное время использовать в хозяйстве один и тот же кокцидиостатик, так как кокцидии могут приобрести устойчивость к нему.
Глава 81. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по микоплазмозу
Сноска. Заголовок главы 81 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий при
появлении заболевания респираторного микоплазмоза
877. При наличии в хозяйствующем субъекте смешанной инфекции мероприятия проводят в первую очередь против остро протекающих болезней.
878. При установлении диагноза на микоплазмоз птиц, в хозяйствующих субъектах вводят ограничения.
879. По условиям ограничений не допускается:
1) вывоз птицы и яиц для инкубации в благополучные хозяйства;
2) реализация и использование птицы и эмбрионов для производства ветеринарных и медицинских биологических препаратов.
880. По условиям ограничений разрешается:
1) вывоз из неблагополучных племенных хозяйствующих субъектов яиц для инкубации и суточных цыплят в аналогичные в эпизоотическом отношении, товарные хозяйствующие субъекты - в пределах района с согласия государственного ветеринарного инспектора района;
2) вывоз условно здоровой птицы для убоя на мясоперерабатывающие предприятия, тушек и яиц для пищевых целей, а также пера и пуха на перерабатывающие предприятия;
3) инкубация яиц и выращивание молодняка для внутрихозяйственных целей.
881. Основными мерами борьбы с респираторным микоплазмозом в неблагополучных хозяйствующих субъектов являются:
1) убой клинически больных микоплазмозом птиц проводят на месте с использованием внутри неблагополучного хозяйствующего субъекта, в соответствии с требованиями предусмотренными в настоящих Правилах.
2) комплектование стада проводят за счет завоза инкубационных яиц и суточных цыплят не более 3 хозяйствующих субъектов, благополучных по заразным болезнями птиц, воспроизводят стада, от кур в возрасте старше года, комплектуют птичники здоровой птицей одного возраста, выращенной в изолированных условиях;
3) создание оптимальных зоогигиенических условий содержания птиц, осуществление полноценного кормления по рационам, сбалансированным по белкам, витаминам, минеральным веществам и микроэлементам
4) соблюдение сроков межцикловых перерывов;

876. Ұзақ уақыт бойы шаруашылықта кокцидиостатиктiң бiр түрiн қолдануға болмайды, өйткені кокцидиилер оған төзiмдiлiк пайда болуы мүмкiн.
81-тарау. Құстың респираторлық микоплазмозы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 81-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Респираторлық микоплазмоз ауруының шығуына
байланысты жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
877. Шаруашылықта аралас жұқпалы аурулар байқалғанда, алдыменен өте жиі өтетін аурулармен күрес жүргізеді.
878. Шаруашылық субъекгілерінде құстардың микоплазмоз ауыруын балаулағаннан кейін шаруашылыққа шектеу койылады.
879. Шектеу кезінде мыналарға жол берілмейді:
1) құстарды және инкубациялық жұмыртқаларды сау қолайлы шаруашылыққа шығаруға болмайды;
2) құстарды және эмбриондарды ветеринариялық және медициналық биологиялық препараттарды өндіру үшін қолдануға және сатып таратуға болмайды.
880. Шектеу кезінде мыналарға рүқсат беріледі:
1) мемлекеттік жергілікті ветеринария инспекторының рұқсатымен аудан көлемінде, асыл тұқымды шаруашылықтан инкубациялық жұмырқаларды және бір күндік балапандарды эпизоотологиялық жағдайлары ұқсас товарлы шаруашылыққа шығаруға болады;
2) ет өңдейтін мекемелерге уақытша жарамды құстарды союға шығаруға, құс етін, тағам үшін арналған жұмыртқаны және құстың түбіті, қауырсынын өңдеу мекемелеріне шығаруға болады;
3) жүмыртқаларды инкубациялауға және балапандарды ішкі шаруашылық жұмыстары үшін өсіруге болады.
881. Құстың респираторлық микоплазмоз ауруының шығуына байланысты, қолайсыз шаруашылықта аурумен күресудің негізгі шаралары:
1) құстың респираторлық микоплазмоз ауруының клиникалық белгісі байқалған құстарды, осы колайсыз шаруашылықта сойылатын малдарды сояр алдындағы ветеринариялык тексеру және сойылғанан кейін үшаларын, ішкі органдарын ветеринариялық-санитариялық сараптау және оларға санитариялык баға беру Ережесінің талабына сай өз қажеттігіне колдана отырып сояды;
2) құс тобын, құстардың басқа ауру тіркелмеген үш шаруашылықтан аспайтын инкубациялық жұмыртқаларды және бір күндік балапандарды әкеліп бағып, соның есебінен құстың санын көбейтіп, одан – әрі дені сау бір жастағы құс фермаларын құрастыруға, оқшаулап өсіруге болады;
3) құстарды өсіруде зоогигиеналық қалыпты ұйымдастыруға, жақсы сапалы белоктық,витаминдік, минеральдық заттармен және микроэлементтермен байытылған азықтармен қамтамасыз етуге болады;
4) құстарды өсіруде цикл аралық демалыс өлшемдерін қатаң сақтайды;

5) проведение тщательной механической очистки и дезинфекции помещений перед размещением партий птиц.
882. После прекращения заболевания и получения отрицательного результата лабораторных исследований павшей и убитой с диагностической целью птицы, а также эмбрионов, погибших в последние дни инкубации, хозяйствующий субъект (отделение, ферму) считают оздоровленным от микоплазмоза и снимают ограничения.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
профилактике респираторного микоплазмоза
883. Для профилактики респираторного микоплазмоза птицу следует завозить только из заведомо благополучных хозяйствующих субъектов. Проводят санацию инкубационного яйца, соблюдают нормы плотности посадки птицы, создают оптимальные зоогигиенические условия содержания. В птичниках ежегодно проводят профилактический эксплуатационный перерыв, во время которого проводят текущий и капитальный ремонт, мойку, дезинфекцию и санацию помещений, окружающей территории, дезинфекцию инкубационных яиц и оборотной тары.
Глава 82. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по Ньюкаслской болезни птиц
Сноска. Заголовок главы 82 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
профилактике ньюкаслской болезни птиц
884. Специалисты в области ветеринарии птицехозяйств, а также государственные ветеринарные врачи обязаны:
1) организовать в обслуживаемых птицехозяйствах, населенных пунктах проведение специальных ветеринарных мероприятий (профилактические прививки, диагностические исследования) и систематическое наблюдение за состоянием птицы;
2) птичники и инвентарь дезинфицируют растворами дезинфицирующих средств, зарегистрированных в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза;
3) в хозяйствах, где проводится профилактическая вакцинация птиц против ньюкаслской болезни, установить контроль за напряженностью иммунитета у привитой птицы.
885. Целесообразность вакцинации птиц против ньюкаслской болезни на птицехозяйствах (зонах), благополучной по этой болезни, определяется главными государственными ветеринарно-санитарными инспекторами соответствующей административно-территориальной единицы, в зависимости от эпизоотической обстановки.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
по ликвидации заболевания в неблагополучных пунктах
886. На неблагополучный по ньюкаслской болезни пункт устанавливается карантин.

5) құстардың әрбір партиясын орналастыру алдында, құстарды бағып-күтетін қораларды - бөлмелерді механикалық тазалаудан өткізіп, дезинфекциялау қажет.
882. Ауыру тоқтағаннан кейін және балау мақсатпен өлген немесе өзі өлген кұстардың, сонымен бірге инкубацияның соңғы күндеріндегі өлген эмбриондардың лабораториялық зерттеулерінің теріс нәтижесін алғаннан кейін, шаруашылықты құстардың микоплазмозынан жазылды деп санап шектеу тоқтатылады.
2-параграф. Алдын алу және күресу бойынша жүргізілетін
ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
883. Респираторлық микоплазмоз ауруының алдын алу үшін шаруашылыққа қолайлы шаруашылықтан құс әкелу керек. Инкубациялық жұмыртқаларға санация істеп, құстардың тығыз орналасуы мөлшерін сақтап, құс қораларында зоогигеналық жағдайын жақсартады. Құсханаларда әр жыл сайын кезекті демалыс беріліп, онда кезекті және күрделі жөндеу жұмыстары, жуу, дезиифекция жүргізіліп, айналаға санация істелінеді, инкубациялық жұмыртқаларды және соларды салатын құралдарды дезинфекциялайды.
82-тарау. Құстардың Ньюкасл ауруы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 82-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ньюкасл ауруының профилактикасы ретінде
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
884. Құс шаруашылығының, сондай-ақ мемлекеттiк ветеринария желісі мекемелерiнiң ветеринария саласындағы мамандары:
1) қызмет көрсететін құс шаруашылықтарында, елдi мекендерде арнайы ветеринариялық іс-шараларды жүргiзудi ұйымдастыруға және құстардың жағдайына жүйелi түрде бақылау жүргiзуге;
2) құс қораларын және құрал-саймандарды Қазақстан Республикасы және/немесе Евразиялық экономикалық кеңеске мүше мемлекеттерде тіркелген дезинфекциялық ерiтiндiлерiмен дезинфекция жүргізеді.
3) Ньюкасл ауруына қарсы профилактикалық вакцинация жүргiзетiн құс шаруашылықтарында, егiлген құста иммунитеттiң тұрақтылығына бақылау тағайындауға міндетті.
885. Осы ауру бойынша аурудан қолайлы шаруашылықтарда (аймақтарда) құстарды Ньюкасл ауруына қарсы егудiң орындылығын эпизоотиялық жағдайға байланысты тиісті әкімшілік бірліктің Бас мемлекеттiк ветеринариялық инспекторлары анықтайды.
2-параграф. Аурудан қолайсыз пунктерде ауруды жою бойынша
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
886. Ньюкасл ауруынан қолайсыз пунктке карантин белгіленеді.

887. В птицехозяйствах и населенных пунктах, где установлен карантин по ньюкаслской болезни не допускается:
1) выпуск из помещения восприимчивой к ньюкаслской болезни птицы;
2) посещение птицеводческих хозяйств посторонними лицами;
3) торговля птицей и птицепродуктами, заготовка, ввоз в хозяйства и вывоз из них птицы и птицепродуктов (тушек, яиц, эмбрионов, пуха, пера).
Сноска. Пункт 887 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
888. В неблагополучных по ньюкаслской болезни птиц птицехозяйствах проводят следующие мероприятия по ликвидации заболевания:
1) при установлении болезни у молодняка птиц, не имеющего убойных кондиций, всех больных и здоровых цыплят неблагополучного птичника убивают бескровным методом и уничтожают. При этом принимают все необходимые меры по исключению выноса и рассеивания возбудителя болезни, обязательно отключают вытяжную вентиляцию, закрывают окна и двери. При возникновении болезни у цыплят, достигших убойных кондиций, или у взрослой птицы их убивают бескровным методом и уничтожают только больных и подозрительных по заболеванию птиц;
2) оставшуюся в этих птичниках клинически здоровую птицу убивают на мясо, а при невозможности обеспечить убой сразу всего поголовья – вакцинируют его против ньюкаслской болезни. Птицу необходимо содержать строго изолированно и не позднее чем за 2 недели до снятия карантина с птицехозяйства сдать на убой;
3) тушки проваривают и используют для питания людей внутри данного хозяйства;
4) при убое больших партий птицы, тушки могут быть допущены к вывозу на ближайшие пищевые предприятия внутри области, для промышленной переработки или вывезены в проваренном виде для использования в сети общественного питания;
5) убой птицы проводят с соблюдением ветеринарно-санитарного состояния под контролем специалиста в области ветеринарии с последующей дезинфекцией мест убоя, инвентаря и оборудования;
6) пух и перо от убоя клинически здоровой птицы дезинфицируются и подлежат уничтожению;
7) яйца, полученные от птиц до появления ньюкаслской болезни и в период карантина, варят не менее 10 минут и используют внутри неблагополучного хозяйства;
8) при наличии большой партии яиц их дезинфицируют аэрозольным методом и допускают к вывозу на предприятия пищевой промышленности внутри области (района), для приготовления хлебобулочных и кондитерских изделий, изготавливаемых при высокой температуре. При этом принимают меры, предотвращающие рассеивание возбудителя болезни (дезинфекция тары, транспорта, специальной одежды и обуви, санитарная обработка персонала);

887. Ньюкасл ауруына карантин қойылған құс шаруашылықтарында және елді мекендерде:
1) құс қораларынан Ньюкасл ауруына шалдыққан құстарды шығаруға;
2) құс шаруашылығымен айналысушы шаруашылықтарды бөгде адамдардың аралауына;
3) құстармен және құс өнімдерімен сауда жасауға, құстарды және құс өнімдерін (тұтас ұшалар, жұмыртқалар, эмбриондар, мамықтар, қауырсындар) дайындауға, шаруашылыққа әкелуге немесе одан әкетуге жол берілмейді.
Ескерту. 887-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
888. Құстардың Ньюкасл ауруынан қолайсыз құс шаруашылығында ауруды жоюда мынадай іс-шаралар жүргiзiледi:
1) етке тапсыруға қкүйі жоқ жас құстарда ауру анықталған жағдайда, қолайсыз пункт құс қораларындағы барлық ауру және сау балапандар қансыз тәсiлмен өлтiрiледi және жойылады. Мұндай жағдайда ауру қоздырғышының шығып кетуiне және жайылуына жол бермеу үшiн барлық қажеттi шаралар қабылданады, міндетті түрде сыртқа шығарушы желдеткiш сөндiрiледi, терезелер және есiктер жабылады. Етке тапсыруға күйі жеткiлiктi балапандарда немесе ересек құстарда ауру пайда болған жағдайда, қансыз тәсiлмен өлтiрiледi және тек ауру немесе ауруға күдiктi құстар жойылады;
2) құс қораларындағы қалған клиникалық сау құстар етке тапсыруға сойылады, егер барлық құстарды етке союмен қамтамасыз ету мүмкiн болмаған жағдайда - оларды Ньюкасл ауруына қарсы егедi. Бұл құстарды қатаң түрде оқшаулап ұстау қажет және құс шаруашылығынан карантиндi алуға дейiн 2 аптадан кешiктiрмей союға тапсыру қажет;
3) тұтас ұшалар қайнатылады және осы шаруашылық iшiнде халыққа тамаққа қолданылады.
4) құстардың үлкен партиясы етке сойылғанда, тұтас ұшалары облыстың iшiндегi жақын орналасқан ас дайындаушы кәсiпорындарға өндiрiстiк қайта өңдеу үшiн жiберiлуi мүмкiн немесе қайнатылған күйде қоғамдық тамақтандыру арналарына жiберiледi;
5) құстарды етке сою ветеринариялық маманның бақылауымен, ветеринариялық-санитариялық шарттарды сақтай отырып және соңынан ет сойылған жерлерге, құрал-саймандарға, жабдықтарға дезинфекция жүргiзе отырып жүзеге асырады;
6) клиникалық сау құстарды етке сою кезiнде алынған мамық және қауырсындар дезинфекцияланады;
7) Ньюкасл ауруы шыққанға дейiнгi және карантин кезеңiндегi алынған жұмыртқаларды 10 минуттан кем емес уақыт қайнатады және қолайсыз пункт шаруашылығының iшiнде тағамға қолданады;
8) жұмыртқалардың үлкен партиясы болған жағдайда оларды аэрозольдық тәсiлмен дезинфекциялайды және жоғары температурада дайындалатын нан немесе кондитерлiк тағамдарға қолдануға, облыс iшiндегi тамақ өнеркәсiбiнiң кәсiпорындарына жіберуге рұқсат етiледi. Мұндай жағдайда, ауру қоздырғыштарының таралып кетуiн болдырмау үшiн шаралар қолданылады (ыдыстарды, көлiктi, жұмыс киiмдерi және аяқ киiмдердi дезинфекциялау, қызметшiнi санитариялық өңдеу);

9) всю остальную, ранее не привитую против ньюкаслской болезни, птицу неблагополучного хозяйства вакцинируют. Ранее вакцинированную птицу исследуют на напряженность иммунитета (исследуют сыворотки крови) и при необходимости ревакцинируют;
10) до снятия карантина прекращают инкубацию яиц и прием цыплят на выращивание. Заложенные на инкубацию яйца уничтожают или утилизируют.
889. При установлении ньюкаслской болезни среди птицы, принадлежащей населению, всю больную и подозрительную по заболеванию птицу неблагополучного двора уничтожают путем сжигания, остальную птицу в этих дворах, а также всю птицу соседних дворов, имевшую контакт с больной птицей, убивают, тушки проваривают и используют для питания внутри хозяйства. Пух, перо и внутренние органы от убитой птицы сжигают.
890. Остальную восприимчивую к болезни птицу неблагополучного населенного пункта вакцинируют против ньюкаслской болезни биопрепаратами, зарегистрированными в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
891. В соседних с неблагополучным птичником помещениях, дворах проводят тщательную механическую очистку и дезинфекцию. Помет и глубокую подстилку подвергают биотермическому обеззараживанию на изолированном участке.
892. В птицехозяйствах и населенных пунктах угрожаемой зоны государственная ветеринарная служба, специалисты в области ветеринарии и руководители птицехозяйств принимают меры, обеспечивающие охрану птицехозяйств, населенных пунктов от заноса в них возбудителя ньюкаслской болезни и в этих целях:
1) организуют карантинные посты на границах с неблагополучными пунктами, чтобы не допустить вывоз из них птицы и птицепродуктов, фуража, оборудования и инвентаря;
2) обеспечивают контроль за санитарным состоянием хозяйств, уборкой помета, подстилки и их обеззараживания, а также за своевременным проведением прививок и других мероприятий, предусмотренных настоящими Правилами.
893. В птицеводческих хозяйствах и населенных пунктах, расположенных в угрожаемой зоне, все восприимчивое поголовье птиц вакцинируют против ньюкаслской болезни в сроки и согласно инструкции по применению вакцин.
894. Карантин снимают с птицехозяйства через 30 календарных дней после ликвидации больной птицы и проведения закрепительных мероприятий.
Глава 83. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по орнитозу птиц
Сноска. Заголовок главы 83 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

9) Ньюкасл ауруына қарсы бұрын егiлмеген қолайсыз пункт шаруашылығының барлық қалған құстарын вакцинацияланады. Бұрын вакцинацияланған құстарға иммунитеттiң деңгейiне тексеру жүргiзiледi (құстардың қан сары суы зерттеледi), қажет жағдайда қарсы вакцинацияланады;
10) карантиндi алғанға дейiн жұмыртқаларды инкубациялауды және балапандарды өсiруге қабылдауды тоқтатады.
889. Елдi мекен тұрғындарының меншiгiне жататын құстардың арасында Ньюкасл ауруы анықталған жағдайда, қолайсыз пункт аулаларындағы барлық ауру немесе ауруға күдiктi құстарды отқа жағу арқылы жояды, ауру құстармен байланысы болған осы ауладағы қалған құстарды, сондай-ақ көршi аулалардағы барлық құстарды етке сояды, тұтас ұшалары қайнатылады және шаруашылықтың iшiнде тамаққа қолданылады. Етке сойылған құстардан алынған мамықтары, қауырсындары және iшкi орындары отқа жағылады.
890. Қолайсыз елдi мекеннiң ауруға шалдығуы мүмкін қалған құстарды Қазақстан Республикасында тiркелген биопрепараттармен Ньюкасл ауруына қарсы вакцинацияланады.
891. Көршi қолайсыз құс қораларына, құс қора-жайларына, аулаларға мұқият механикалық тазарту, сондай-ақ дезинфекция жүргiзiледi. Саңғырыққа және терең төсемдерге оқшауланған жердiң бөлiгiнде биотермиялық залалсыздандыру жүргiзiледi.
892. Құс шаруашылығында және қауiп туғызушы аймақтағы елдi мекендердегі мемлекеттiк ветеринариялық қызмет, ветеринария мамандары және шаруашылықтардың басшылары әкiмшiлiктердiң өкiлдерiмен бiрге, құс шаруашылығын, елдi мекендердi Ньюкасл ауруы қоздырғышының таралып кетуiнен сақтайтын шара қабылдайды және осы мақсатта мыналарды:
1) құстардың және құс өнiмдерiнiң, жемшөптің, жабдықтар мен құрал-саймандардың аурудан қолайсыз пункттерден шығарылмауы мақсатында, сол аймақтардың шекараларында карантиндiк бекеттер ұйымдастырады;
2) осы нұсқаулықта қарастырылған, шаруашылықтың санитариялық жағдайына, саңғырықтарды, төсемдерді тазартуға және оларды залалсыздандыруға, сондай-ақ өз уақытында егу және басқа іс-шаралардың жүргiзiлуiне бақылау жүргiзiледi.
893. Қолайсыз аймақтарда орналасқан құс шаруашылығымен айналысушы шаруашылықтарда және елдi мекендерде, ауруға шалдығатын әр құс уақтылы және егу бойынша нұсқаулыққа сәйкес Ньюкасл ауруына қарсы егіледі.
894. Соңғы тiркелген ауру құсты жойғаннан кейiн және ветеринариялық шаралар жүргiзiлгеннен соң күнтізбелік 30 күн өткен соң құс шаруашылығынан карантин алынады.
83-тарау. Құстар орнитозы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 83-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Параграф 1. Порядок проведения профилактических мероприятий при
орнитозе птиц
895. Для предотвращения заноса болезни проводят комплекс мероприятий общепрофилактического характера и организуют борьбу с дикой птицей, часто являющейся носителем возбудителя орнитоза.
896. Для профилактики заболевания птиц орнитозом (пситтакозом) в птицеводческих хозяйствующих субъектах создаются оптимальные условия кормления и содержания птиц, микроклимата в производственных помещениях, соблюдения принципов "пусто-занято", "чисто-грязно", проведения карантинирования завозимых в Республику Казахстан декоративных и других птиц.
897. Диагноз на заболевание птиц орнитозом (пситтакозом) устанавливают на основании комплекса эпизоотологических данных, клинической картины, патологоанатомических изменений и результатов лабораторных исследований.
898. При установлении заболевания птиц орнитозом хозяйствующие субъекты объявляют неблагополучным пунктом по орнитозу птиц и вводят ограничения.
899. По условиям ограничений не допускается:
вывод (продажа) и ввод (ввоз) в хозяйство новых птиц, а также перегруппировка их внутри хозяйства;
сбор и закладка яиц на инкубацию из птичников, в котором протекает заболевание.
900. Больную и подозрительную по заболеванию птицу выбраковывают из общего стада и убивают бескровным методом.
901. Яйца, полученные из птичников, где было установлено заболевание, подвергают обработке озоном или парами формальдегида по общепринятой методике, с последующей реализацией в торговую сеть.
902. Для ухода за птицей назначают постоянный обслуживающий персонал. Посещение этими лицами других производственных помещений не допускается.
903. Ограничения с неблагополучного пункта снимают после ликвидации болезни (после последнего случая выявления клинических признаков оспы у птиц) и проведения заключительной дезинфекции.
Глава 84. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по оспе птиц
Сноска. Заголовок главы 84 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
по профилактике оспы птиц
904. В благополучных птицехозяйствах проводят профилактическую поголовную вакцинацию против оспы всех восприимчивых к этой болезни птиц.
Осуществляют профилактический перерыв в воспроизводстве стада с полной санацией птичников и оборудования.
905. Для профилактики оспы птиц применяются вакцины против оспы птиц, зарегистрированные в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.

1-параграф. Құстардың орнитоз ауыруы кезіндегі алдын-алу
бойынша жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
895. Ауруды болдырмау үшін барлық ауыруларға ортақ алдына алу шараларын жүргізсді және ауруды тасымалдаушы жабайы құстармен күресу жұмыстарын жүргізеді.
896. Құстардың орнитоз ауыруын алдын алу шаралары құс шаруашылық субъектілерінде, зообазаларда құсты ұстау, азықтандыру қалыпты жағдайын жасайды. Құс шаруашылық объектілерінде микроклимат жағдайыи жасау керек, “бос - бос емес”, “таза - таза емес” тәртібін қатаң сақтау керек және Қазакстан Республикасына әкелінген құстарды карантиндейді.
897. Балау, диагноз індеттанулық (эпизоотологиялық және эпидемиологиялық) деректерді, аурудың клиникалық және патологоанатомиялық белгілерін ескере отырып, лабораториялық тексерулердің нәтижесіне сүйенеді.
898. Орынтоз ауруы шыға қалған жағдайда құс шаруашылығы қолайсыз шаруашылық деп шектеу қойылады.
899. Шектеу кезінде осы шараларға қатаң жол берілмейді:
1) шаруашылыққа сырттан жаңадан құстар әкелуге, шаруашылықтан сатуға құстарды шығаруға және оларды топтауға жол берілмейді;
2) ауру шығып жатқан шаруашылықтан жұмыртқа жинауға және жұмыртқаны бастыруға жол берілмейді.
900. Ауруға күдікті және ауыру құсты жойып, қора жайды тазалап, дезинфекциялайды.
901. Ауыру шыққан құсханадан алынған жұмыртқаларды озонның немесе формальдегидтің буымен залалсыздандырады, содан кейіи пайдалануға рұқсат етіледі.
902. Құстарды бағып күту үшін, арнайы күтуші адамдар белгіленеді. Бұл адамдармен басқа құс шаруашылық мекемелерге кіруге болмайды.
903. Қолайсыз шаруашылықтан ауру ошағы жойылған соң (аурудың клиникалық белгілері бар соңғы құс тіркелген соң) шектеу шаралары тоқтатылады.
84-тарау. Құстардың күл ауруы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 84-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Құстардың күл ауруы профилактикасы ретінде
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
904. Аурудан қолайлы құс шаруашылықтарында құстардың осы ауруға.
Құс қораларына және жабдықтарына толық тазарту жүргiзiле отырып, өсiрiлушi топтарда профилактикалық үзіліс iске асырылады.
905. Құстардың кұл профилактикасы үшiн құс шешегiне қарсы Қазақстан Республикасында тіркелген вакцина қолданылады.

Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
по ликвидации заболевания в неблагополучных пунктах
906. Птицехозяйство и другие хозяйствующие субъекты, в котором установлено заболевание птиц оспой, объявляют неблагополучным пунктом и на него накладывают карантин.
По условиям карантина не допускается:
1) вывоз птицы всех возрастов и видов, в том числе и реализация цыплят населению (за исключением вывоза для убоя на мясоперерабатывающие предприятия). В отдельных случаях при условии надежной изоляции цеха инкубации от неблагополучных по оспе птичников и соблюдении других мер, исключающих разнос инфекции с учетом эпизоотической ситуации и с согласия Главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей административно-территориальной единицы допускается вывоз суточных цыплят, индюшат, цесарят, гусят и утят в специализированные птицехозяйства в пределах соответствующей административно-территориальной единицы;
2) вывоз яиц для племенных целей.
907. По условиям карантина разрешается:
1) реализация яиц через торговую сеть непосредственно после их дезинфекции;
2) инкубация яиц, полученных от птиц благополучных птичников, с целью воспроизводства поголовья внутри этого же хозяйства при условии дезинфекции яиц непосредственно перед закладкой в инкубатор;
3) ввоз водоплавающей птицы, а также кур, фазанов, павлинов, индеек и цесарок, привитых против оспы (спустя 20 календарных дней после вакцинации).
908. В неблагополучном по оспе птиц пункте:
1) при появлении среди птицы заболевания оспой вся больная и подозрительная по заболеванию, а также слабая птица подлежит убою на санитарной бойне данного хозяйства;
2) вывоз такой птицы для убоя на мясоперерабатывающие предприятия не допускается;
3) остальную, условно здоровую птицу, не имеющую клинических признаков болезни, с учетом экономической целесообразности рекомендуется также убить на мясо или вывезти на мясоперерабатывающие предприятия;
4) проводят ветеринарно-санитарную экспертизу мяса. При этом вывоз тушек, полученных от убоя больной птицы, пригодной для использования в пищу разрешается только после термической обработки. Не разрешается реализация таких тушек без предварительной термической обработки также и внутри хозяйства;
5) всю клинически здоровую птицу иммунизируют против оспы. За вакцинированной птицей ведут наблюдение и, если в течение 20 календарных дней после вакцинации среди них будут выделяться больные оспой (из привитых в инкубационном периоде), то их убивают;

2-параграф. Қолайсыз пункттерде ауруды жою бойынша
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
906. Құстардың шешек ауруы анықталған құс шаруашылығы және басқа құс шаруашылығымен айналысушы субъектiлер, қолайсыз пункт деп танылады және ол жерге карантин қойылады
Карантин шарттарында мыналарға:
1) құстардың барлық жастағыларын және түрлерiн, оның iшiнде елдi мекендерге балапандарды сатуға (еттi қайта өңдеушi кәсiпорындарға етке тапсыруға тасымалдағанды есептемегенде), көлiкпен тасымалдауға, жекелеген жағдайларда шешектен қолайсыз құс қораларынан инкубация цехтары сенiмдi қорғаныста болған жағдайда және жұқпалы аурудың таралуына мүмкiндiк болмаған жағдайда, эпизоотиялық жағдай ескерiле отырып және ауданның (облыстың) Бас мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторының келісімімен, тәулiктiк жастағы тауық балапандарын, күркетауық балапанын, цесаряттарды, қаз және үйрек балапандарын облыс шегiндегi мамандандырылған құс шаруашылықтарына орын ауыстыруға жол беріледі;
2) жұмыртқаларды тұқымдық мақсатта орын ауыстыруға жол берілмейді.
907. Карантин шарттары бойынша мыналарға:
1) жұмыртқаларды дезинфекциядан өткiзгеннен кейiн сауда көздерiне шығарып сатуға;
2) құс шаруашылығының iшiнде құс өсiру мақсатында аурудан қолайлы құс қораларынан алынған құстардың жұмыртқалары, тiкелей инкубаторға қойылар алдында дезинфекциядан өткен жұмыртқаларды инкубациялауға;
3) шешекке қарсы егiлген (вакцинациядан кейiн күнтізбелік 20 күн өткен соң) суда жүзушi құстар, сондай-ақ тауықтар, фазандар, павлиндер, түйеқұстар және цесаркаларды тасымалдап әкелуге рұқсат етiледi.
908. Құс шешегiнен қолайсыз пунктте:
1) құстардың арасында шешек ауруы пайда болған жағдайда барлық ауру және ауруға күдiктi, сондай-ақ әлсiз құстар сол құс шаруашылығының санитариялық ет сою пунктінде етке сойылады;
2) мұндай құстарды етке өткiзу үшiн еттi қайта өңдеушi кәсiпорындарға әкетуге жол берілмейді;
3) қалған, аурудың клиникалық белгiлерi жоқ жартылай сау құстарды, экономикалық мақсатын ескере отырып, етке союға немесе еттi қайта өңдеушi кәсiпорындарға өткiзуге ұсынады;
4) құс етiне ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргiзiледi. Бұл ретте ауру құстарды союдан алынған тұтас ұшаларды әкетуге және асқа қолдануға тек қана термиялық өңдеуден өткiзiлгеннен кейiн ғана рұқсат етiледi. Осындай алдын ала термиялық өңдеуден өтпеген тұтас ұшалар, құс шаруашылығының iшiнде де сатылуға рұқсат етілмейді;
5) барлық клиникалық сау құстарды шешекке қарсы егеді. Вакцинацияланған құстарға бақылау жүргiзiледi, вакцинациядан кейiн, егер 20 күн iшiнде олардың арасында шешекпен ауыратын құстар анықталмаса (инкубациялық кезеңде егiлгендерден), онда олар етке сойылады;

6) с профилактической целью вакцинируют также птицу в птицехозяйствах, угрожаемых по заносу в них оспы (в том числе и птиц в личном пользовании граждан);
7) пух, перо, полученные при убое больной или подозреваемой в заболевании птицы, дезинфицируют дезинфицирующими средствами, зарегистрированными в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза, и вывозят на перерабатывающие предприятия в таре с двойной упаковкой с указанием в ветеринарной справке о неблагополучии птицехозяйства по оспе;
8) проводят тщательную механическую очистку, а также дезинфекцию, дезинсекцию и дератизацию помещений, оборудования, инвентаря и производственной территории, помет после удаления из птичников подвергают биотермическому обеззараживанию; птичники содержат постоянно чистыми и сухими, не допуская в них скученного содержания птицы;
9) птицу обеспечивают полноценными кормами, в рацион рекомендуется добавлять молочную продукцию.
Сноска. Пункт 908 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 23.01.2025 № 15 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
909. Карантин с неблагополучного пункта снимают через 2 месяца после ликвидации болезни (после последнего случая выявления клинических признаков оспы у птиц) и проведения заключительной дезинфекции.
Глава 85. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по алеутская болезнь норок
Сноска. Заголовок главы 85 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
по профилактике Алеутской болезни норок, осуществляемые на
территории ветеринарно-санитарного благополучия
910. В благополучных звероводческих хозяйствах профилактика основывается на строгом соблюдении правил ввоза норок, выборочном и плановом исследовании проб сывороток крови, выполнении ветеринарно-санитарных и хозяйственных мероприятий.
911. Ввоз норок в благополучные звероводческие хозяйства допускается только из благополучных хозяйств после исследования сывороток крови и получения отрицательного результата.
912. Завезенных норок содержат в карантинирований и проводят лабораторные исследования на исключение Алеутской болезни норок. При отрицательном результате лабораторных исследований всех клинически здоровых зверей переводят на ферму. В случае обнаружения больных животных срок карантина продлевают до их выздоровления.

6) профилактикасы мақсатында шешектiң таралуына қауiп туғызушы құс шаруашылығында (азаматтарының жеке қолдануындағы құстарды) құстарды вакцинациялайды;
7) ауру және ауруға күдікті құстарды сою кезiндегi алынған мамық, қауырсынды Қазақстан Республикасында және (немесе) Евразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тіркелген дезинфекциялық құралдармен дезинфекциялайды және өңдеушi кәсiпорындарға ветеринариялық анықтамада құс шаруашылығының күл бойынша саламатсыз екендiгiн көрсете отырып, екi рет қапталған ыдыста әкетеді;
8) қоралардың бөлмелерiне, жабдықтарға, құралдарға және өндiрiстiк аумақтарға мұқият механикалық тазарту, сондай-ақ дезинфекция, дезинсекция, дератизация жүргiзiледi, құс қораларынан алынған саңғырық биотермиялық жолмен залалсыздандырылады; құс қоралары қолайлы және құрғақ ұсталынып және құстардың тығыз тұруына жол берiлмейдi;
9) құстар құнарлы жемшөппен қамтамасыз етiледi, жем құрамына сүт өнiмдерiн қосу ұсынылады.
Ескерту. 908-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 23.01.2025 № 15 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
909. Ауру жойылғаннан кейiн 2 ай өткен соң (құстарда шешектiң клиникалық белгiлерiнiң соңғы рет тiркелуi анықталғанда) және соңғы қорытынды дезинфекция жүргiзiлгеннен кейiн қолайсыз пункт шаруашылығынан карантин алынады.
85-тарау. Күзеннің Алеут ауруы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 85-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақтарда
жүзеге асырылатын күзеннiң Алеут ауруының профилактикасы
ретінде жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
910. Қолайлы аң шаруашылықтарында Алеут ауруының профилактикасы күзендердi әкелу қағидаларын қатал орындалуына, қан сарысуының сынамаларын таңдамалы және жоспарлы түрде зерттелуiне, ветеринариялық-санитариялық және шаруашылық іс-шараларының орындалуына негiздеген.
911. Қолайлы аң шаруашылықтарына күзендi тек аурудан қолайлы шаруашылықтардан қан сарысуын зерттегеннен және терiс нәтиже алынғаннан кейiн әкелуге рұқсат етiледi.
912. Әкелiнген күзендердiң карантиндеуде ұстайды және күзендердiң Алеут ауруын жоққа шығару үшiн зертханалық зерттеу жүргізу қажет. Терiс нәтиже кезінде барлық клиникалық сау аңдарды фермаға көшiредi. Егер ауру жануарлар байқалса карантиннiң мерзiмiн олар сауыққанға дейiн ұзартады.

913. С целью контроля эпизоотической обстановки в благополучных хозяйствующих субъектах проводят выборочное взятие сывороток крови норок для лабораторных исследований.
914. С целью недопущения инфекции проводят периодическую дезинфекцию.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
в эпизоотических очагах и неблагополучных по Алеутской болезни
норок, пунктах
915. При установлении диагноза Алеутской болезни норок на звероводческий хозяйствующий субъект вводятся ограничения.
916. В неблагополучных хозяйствующих субъектах в мероприятия по ликвидации заболевания включают плановые и внеплановые исследования проб крови, изоляцию и выбраковку животных, давших положительную реакцию, строгую регламентацию перегруппировок зверей, проводят дезинфекционные работы. Одновременно не допускают выставки норок, вывоз норок в благополучные хозяйствующие субъекты, скармливание всем видам зверей тушек убойных норок, норкового жира и остатков несъеденного корма.
917. В неблагополучных по Алеутской болезни норок хозяйствующих субъектах плановые исследования крови проводят в период комплектования основного стада, перед гоном, до отъема молодняка, у норок, подлежащих продаже, а также у самок без приплода (подозрительных по заболеванию). Результаты исследований учитывают по каждому шеду. Внеплановые исследования проводят в тех шедах, где установлен положительный результат при серологических реакциях подозрительных по заболеванию или павших и вынужденно убитых норок.
918. В период комплектования основного стада исследуют племенных, взрослых норок, а затем ремонтный молодняк, полученный от отрицательно реагирующих матерей. Положительно реагирующих зверей содержат в изоляторе до созревания волосяного покрова, после чего забивают на шкурки. Щенков от положительно реагирующих матерей и из тех пометов, где при исследовании зарегистрирован положительный результат, выбраковывают из стада и затем забивают.
В исключительных случаях из-за большого количества реагирующих норок допускается, по согласованию с главным ветеринарный инспектором района в течение одного года ограничиться убоем только положительно реагирующих норок.
919. В звероводческих хозяйствах, где в осенний период процент положительно реагирующих животных превышает средний показатель по ферме, провести дополнительные исследования норок основного стада и ремонтного молодняка до завершения сезонного убоя.
920. В январе-феврале, не позднее 10-15 календарных дней до начала гона, исследуют всех норок, положительно реагирующих убивают и заменяют отрицательно реагирующим ремонтным поголовьем.

913. Жұқпалы жағдайын бақылау мақсатында аурудан қолайлы шаруашылық жүргізуші субъектiлерде күзендерден зертханалық зерттеулер үшiн таңдап қан сарысуын алады.
914. Жұқпалы аурулардан сақтану мақсатында кезең-кезеңмен дезинфекциялау жүргiзiледi.
2-параграф. Эпизоотикалық ошақтарда және күзеннiң
Алеут ауруынан қолайсыз пункттерде жүргізілетін
ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
915. Күзеннiң Алеут ауруы диагнозы анықталған уақытта аң өсіру шаруашылық субъектiсiне шектеу қойылады.
916. Қолайсыз аң шаруашылығы субъектiлерiнде ауруды жою іс-шаралары қан сынамасын жоспарлы және жоспарлы емес зерттеулер, оң нәтиже берген малдарды оқшаулау және iрiктеу, аңдарды топтастыру, дезинфекциялық жұмыстарды жүргiзу қамтылады. Сонымен қатар күзендер көрмеге жiберiлмейдi, күзендердi сау шаруашылыққа шығаруға, өлген күзендермен жемдеуге, күзен майын және қалдық жемін қолдануға жол берілмейді.
917. Қолайсыз аң шаруашылығы субъектiлерiнде жоспар бойынша Алеут ауруына қанды зерттеу негiзгi табынды топтастыру кезеңiнде, күйлеу алдында, енесiнен бөлу алдында, сатуға арналған күзендердi, сондай-ақ тумайтын ұрғашыларды (ауруға күдiктi) тексередi. Зерттеу нәтижелерiн әрбiр тор бойынша есептейдi. Жоспарсыз зерттеу, серологиялық реакциялар оң нәтиже берген, ауруға күдiктi немесе өлген және ерiксiз өлген күзендер байқалған торларда жүргiзiледi.
918. Негiзгi табынды топтастыру кезеңiнде асыл тұқымды, үлкен күзендердi, сондай-ақ терiс нәтиже берген аналықтардан алынған төлдер зерттеледi. Оң нәтиже берген аңдарды жүн терiсi шыққанша оқшауханада ұстайды, кейiн терiсiн алу үшiн сояды. Терiс нәтиже берген аналықтардың күшiктерiн топтан ақаулап, кейiн өлтiредi. Кей жағдайда күзендердiң көпшiлiк басы аңғарса, бас ветеринарлық инспектордың рұқсатымен бiр жыл iшiнде тек қана оң нәтиже берген күзендердi сояды.
Ерекше жағдайларда, күзендердің көбі әсер алуына байланысты ауданның бас ветеринарлық инспекторымен келісім бойынша бір жыл ішінде оң әсер беретін күзендерді ғана союмен шектеледі.
919. Күзгi уақытта оң нәтиже беретiн күзеннiң процентi ортадан жоғары болған шаруашылықтарда негiзгi тобында және ұрыққа қалдырылған тұқымның арасында сою кезеңi бiткенше қосымша зерттеулер жүргізіледі.
920. Қаңтар-ақпанда, айдау басталғанға дейін күнтізбелік 10-15 күннен кеш емес барлық күзендердi зерттеуден өткiзедi, оң нәтиже бергендерiн сояды және терiс нәтиже берген төлдермен толықтырады.

921. С момента завершения гона и до начала отъема молодняка проводят обследование всего стада. Исследование крови завершают до середины марта, лактирующих самок и самцов основного стада – до отъема молодняка. Положительно реагирующих особей изолируют (лактирующих самок вместе с приплодом) и передерживают до созревания волосяного покрова.
922. По результатам серологических исследований решают вопросы ввоза и вывоза норок, их перегруппировок внутри хозяйствующего субъекта и между хозяйствующими субъектами в следующем порядке:
1) из благополучных – без ограничений;
2) из неблагополучных – перемещают отрицательно реагирующих зверей в шеды с аналогичной или худшей эпизоотической обстановкой по Алеутской болезни норок, оцениваемой по проценту положительно реагирующих зверей;
3) положительно реагирующих и содержащихся вместе с ними в одной клетке норок перемещают в изолятор или в специально выделенную неблагополучную бригаду для передержки до периода убоя.
923. Предназначенные для вывоза группы норок ставят на карантинирование, где проводится ежедневный клинический осмотр и однократное исследование по серологии.
924. Норок, завезенных из неблагополучного хозяйства, ставят на карантин и проводят лабораторное исследование сыворотки крови. Серопозитивных особей убивают, а отрицательно реагирующих, клинически здоровых норок содержат обособленно.
925. После завершения убоя больных и подозрительных по заболеванию норок проводят дезинфекцию убойного пункта.
926. Хозяйствующий субъект считается благополучным по Алеутской болезни норок после 3-кратного отрицательного результата плановых исследований сыворотки крови основного стада и ремонтного поголовья норок по серологическим реакциям.
Глава 86. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по вирусной геморрагической болезни кроликов
Сноска. Заголовок главы 86 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
профилактике вирусной геморрагической болезни кроликов
927. Необходимо строго выполнять ветеринарно-санитарные правила руководителями, специалистами, рабочими кролиководческих хозяйств, предприятий по приемке, транспортировке и переработке кроликов и кроличьего сырья.
928. Специалисты в области ветеринарии кролиководческих хозяйств, других хозяйствующих субъектов, кролиководы-любители проводят в обслуживаемом хозяйстве, населенном пункте специальные ветеринарные мероприятия (профилактические прививки, диагностические исследования), направленные на предупреждение возникновения заболевания кроликов вирусной геморрагической болезнью и обеспечить систематическое наблюдение за состоянием кроликов.

921. Айдау аяқталған уақыттан бастап және төлдi енесiнен бөлу алдында барлық негiзгi табынды тексередi. Қанды зерттеудi наурыздың ортасына дейiн бiтiредi, сауылатын аналықтар мен еркектердi - енесiнен айырылғанша тексередi. Оң нәтиже берген тұқымдарды оқшаулайды және жүнi шыққанша ұстайды.
922. Серологиялық зерттеу нәтижесiне қарап күзендердi әкелу және әкету, шаруашылығы субъектiлерiнiң iшiнде, шаруашылықтар арасында, қала, елдер арасында топтастыру мәселелері мынадай түрде шешiледi:
1) қолайлыдан - шектеусiзге;
2) қолайсыз пункттен - терiс нәтижелi аңдарды жұқпалы жағдайы ұқсас немесе одан жақсы торларға, оң нәтижелi аңдардың пайызына қарай орын ауыстырады;
3) оң нәтижелi және олармен бiрге бiр торда тұрған күзендердi оқшауханаға көшiредi немесе сояр алдында ұстайтын, арнайы сау емес топқа қосады.
923. Сыртқа шығарылатын күзендердiң тобын карантиндеуде ұстап, күнделiктi клиникалық бақылаудан және серологиялық зерттеуден өткiзедi.
924. Қолайсыз пункт шаруашылықтардан әкелiнген күзендердi карантиндеуде ұстайды және зерттеулер жүргізеді. Серпозитивтi тұқымдарды сояды, ал терiс нәтиже беретiн клиникалық сау күзендердi басқа күзендерден жеке ұстайды.
925. Ауру және ауруға күдiктi күзендердi сойғаннан кейiн сою пунктiн дезинфекциялайды.
926. Күзендердің мал басының негiзгi топта және жөндеу төлінде жоспарлы қан зерттеуiнен 3 рет терiс нәтиже шыққанда Алеут ауруынан шаруашылығы субъектiсiн қолайлы деп есептеледi.
86-тарау. Үй қояндарының вирустық геморрагиялық аурулары бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 86-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Үй қояндарының вирустық геморрагиялық
ауруларының профилактикасы ретінде жүргізілетін
ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
927. Үй қоянын өсiретiн шаруашылықтардың басшылары мен ветеринариялық мамандары, қояндарды тасымалдау, қабылдау және оның шикiзат өнiмдерiн өңдеу кәсiпорындарының басшылары аурудың профилактикасы үшiн жалпы ветеринариялық-санитариялық сақтық іс-шараларын қатаң сақтауға міндетті.
928. Үй қоянын өсiретiн шаруашылықтардың, басқа шаруашылығы субъектiлерiнiң ветеринариялық мамандары, қоян өсiрушi-әуесқойлар, елдi мекендерде, шаруашылығы субъектiлерiнде мемлекеттiк ветеринариялық қызмет көрсететiн мамандар, ветеринариялық арнаулы іс-шаралардың жоспарында көрсетiлгенiндей (профилактикасы егулер, диагностикалық зерттеулер) жүргiзуі тиіс, қояндардың геморрагиялық вирустық ауруының профилактикасы, сақтандырудың жағдайын жасайды және қояндарды үнемi бақылауды қамтамасыз етедi.

929. Необходимо соблюдать ветеринарные и санитарно-гигиенические требования при работе с кроличьим сырьем, не выпускать из предприятия необеззараженные отходы производства.
930. Не допускать совместное хранение шкурок и кормов.
931. Подвергать обязательной мойке и дезинфекции транспорт после перевозки кроликов или кроличьего сырья.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
при подозрении на заболевание кроликов вирусной геморрагической
болезнью
932. При возникновении подозрения на вирусную геморрагическую болезнь кроликов (далее – ВГБК) руководителю хозяйства и специалисту в области ветеринарии, обслуживающему хозяйство, необходимо:
1) сообщить о подозрении на ВГБК главному ветеринарно-санитарному инспектору района;
2) принять меры к прекращению реализации кроликов и продукции их убоя;
3) ограничить передвижение обслуживающего персонала и транспорта;
4) запретить перегруппировку кроликов в самом хозяйстве, а также ввоз новых партий этих животных;
5) принять другие необходимые меры по предотвращению распространения болезни.
933. Владельцу животных необходимо немедленно сообщить о подозрении на ВГБК ветеринарно-санитарному инспектору соответствующей административно-территориальной единицы.
934. Главный ветеринарно-санитарный инспектор соответствующей административно-территориальной единицы, получивший сообщение о подозрении на заболевание кроликов ВГБК, обязан:
1) прибыть на место, выяснить эпизоотическую обстановку и принять меры для уточнения диагноза;
2) организовать отбор и пересылку патологического материала в ветеринарную лабораторию;
3) выяснить источник и пути заноса возбудителя болезни;
4) уточнить границы подозреваемого неблагополучного пункта и угрожаемой зоны, а также определить меры, предупреждающие распространение возбудителя болезни.
935. При установлении диагноза на ВГБК, в хозяйствующих субъектах вводят ограничения.
Параграф 3. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
по ликвидации вирусной геморрагической болезни кроликов
936. По условиям ограничений в неблагополучном пункте не допускаются:
1) ввоз и вывоз кроликов, продукцию их убоя, шкурок, пуха, инвентаря и кормов;
2) перегруппировку кроликов;
3) организацию выставок и других мероприятий, связанных со скоплением кроликов;
4) торговлю кроликами, продукцией их убоя, шкурками и пухом;
5) обмен животными между кролиководами;
6) функционирование случных пунктов для кроликов;

929. Үй қояндарының шикiзаттарымен жұмыс iстегенде, ветеринариялық және санитариялық-гигиеналық талаптарды сақтайды, өндiрiс орнынан шаруашылықтың залалсыздандырмаған қалдықтарының шығуына жол берiлмейдi.
930. Жемшөп мен терi шикiзаттарының бiр қоймада сақталуына болмайды.
931. Үй қояндарының және оның шикiзаттарын тасымалдағаннан кейiн автокөлiктi міндетті жуып және оған дезинфекция жасалынады.
2-параграф. Үй қоянының вирустық геморрагиялық ауруына күдiк
туған кездегі жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
932. Үй қоянының вирустық геморрагиялық ауруына (бұдан әрі – ҮҚВГА) күдiк туғанда шаруашылығы субъектiлерiнiң басшылары, ветеринариялық мамандар мыналарға:
1) ҮҚВГА-ға күдiк туғанда аудандық (қалалық) бас мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторға хабарлауға;
2) қояндардың және оның өнiмдерiн сатып таратуды, тоқтата тұрудың шарасын жасауы;
3) жануарларды бағып күтушi персоналдың және көлiктiң кiрiп-шығуына шектеу қоюы;
4) қояндарды шаруашылықта топтастыруға, және жаңадан сырттан әкелуі;
5) басқа да ауруды таратпаудың тиiстi іс-шараларын қарастыруы қажет.
933. Жануарлардың иелерi ҮҚВГА-ға күдiк туғанда жақын бөлiмшедегi ветеринариялық-санитариялық инспекторға хабарлауға міндетті.
934. Аудандық бас мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспектор немесе бөлiмшенiң ветеринария саласындағы маманының ҮҚВГА-ға күдiк туғаны жөнiнде хабарды алғаннан кейiн мыналарға міндетті:
1) күдiктi жерге келiп эпизоотиялық жағдаймен танысады және ауруды анықтаудың, ауруға диагноз қоюдың іс-шараларын қарастырады;
2) ауруға тиiстi патматериал, сынама алып, оны ветеринариялық зертханаға немесе ғылыми зерттеу институтының зертханалық тексеруге жiберудi ұйымдастырады;
3) ауру тарату көзiн және оның жұғу жолдарын анықтайды;
4) қолайсыз пункттiң және қауiптi аймақтың шекарасын анықтайды, сонымен қатар ауруды таратпаудың нақты іс-шараларын белгiлейдi.
935. ҮҚВГА жөнiнде диагноз қойылғаннан кейiн, шаруашылығы субъектiлерiне шектеу қойылады.
3-параграф. Үй қояндардың вирустық геморрагиялық ауруын жою
бойынша жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
936. Шектеудiң шарты бойынша қолайсыз пунктте мыналарды:
1) қояндарды және оның өнiмдерiн: терi, түбiт, мүлiк және қоянның жемшөбін әкелуге және шығаруға;
2) үй қояндарын қайтадан топтастыруға;
3) үй қояндарының шоғырлануына байланысты өткізілетін көрмелер және басқа шаралар ұйымдастыруға;
4) қояндарды және оның сойылған өнiмдерiмен сауда саттық жасауға;
5) қоян өсiрушiлердiң жануарларды айырбастауына;
6) қояндарды шағылыстыратын пункттердiң жұмыс iстеуiне;

7) заготовку и скармливание кроликам травы и сена из мест, где могли находиться больные кролики или имелись трупы этих животных;
8) скармливание кроликам без обеззараживания отходов растений с рынков, а также от населения, пунктов общественного питания и так далее;
9) проведение собраний, совещаний кролиководов.
937. В неблагополучном хозяйстве проводят:
1) точный учет всего кроликопоголовья;
2) тщательный клинический осмотр для выявления больных животных;
3) убой больных и подозрительных по заболеванию животных бескровным методом и уничтожение трупов;
4) пассивную иммунизацию специфической сывороткой всех без исключения кроликов с лечебной и профилактической целью согласно наставлению по его применению;
5) вакцинацию оставшегося условно здорового поголовья;
6) при отсутствии вакцины, с целью недопущения распространения болезни, решают вопрос об убое всех кроликов в неблагополучном пункте. Больных и молодых кроликов, не достигших 2-месячного возраста, убивают бескровным методом и вместе со шкурками утилизируют;
7) взрослых здоровых кроликов убивают на мясо непосредственно в неблагополучном пункте (хозяйстве) с соблюдением ветеринарно-санитарных правил, обеспечивающих недопущение распространения болезни и под контролем главного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей административно-территориальной единицы;
8) тушки кроликов, убитых на мясо, проваривают и реализуют в пределах неблагополучной административной территории без ограничений. Головы, лапы, внутренние органы, кровь и другую продукцию убоя уничтожают сжиганием или закапыванием на глубину 1,5 – 2,0 метра с предварительной обработкой дезинфицирующими средствами;
9) тщательную механическую очистку и дезинфекцию выгульных дворов, оборудования, убойных пунктов, а также помещений, где содержались животные хозяйствующих субъектов и у граждан – владельцев кроликов;
10) оповещение населения об угрозе распространения болезни и установленных в связи с этим ограничениях;
11) массово-разъяснительную работу среди населения по недопущению распространения ВГБК;
12) ветеринарно-санитарный надзор на рынках, мясокомбинатах, предприятиях, заготавливающих и перерабатывающих продукцию и сырье, полученное от убоя кроликов;
13) ежедневную дезинсекцию в помещениях для кроликов (уничтожение мух, комаров и других насекомых).
938. Шкурки кроликов, заготовленные в неблагополучном пункте, хранят изолированно и упакованными в плотную двойную продезинфицированную ткань, направляют на перерабатывающие предприятия, минуя склады, базы и холодильники, для обеззараживания и переработки.

7) ауру қояндар орналасқан және оның өлексесi жатқан жерден жемдік жем-шөп дайындауға және олармен қояндарды жемдеуге;
8) қояндарды базарлардан, қоғамдық тамақтандыру орындарынан, елдi мекендерден алынған залалсыздандырылмаған тағам, өсiмдiк қалдықтарымен жемдеуге;
9) қоян өсiрушiлердiң жиналыстарын, кеңестерiн өткiзуге жол берілмейді.
937. Қолайсыз шаруашылықта, пунктте атқарылуы тиiс жұмыстар:
1) барлық қояндардың толық есебiн жүргiзедi;
2) ауру жануарларды айырып алу үшiн, мұқият клиникалық тексеру жүргiзедi;
3) ауру және ауруға күдiктi жануарларды қан шығармай сою әдiсiмен сол тұрған жерiнде өлтiредi және өлексенi кәдеге жаратуға жiбередi;
4) аурудың профилактикасы және емдiк мақсатта, барлық қояндарды арнайы дайындалған иммундық сарысумен тиiстi нұсқамаға сәйкес егедi;
5) қалған шартты сау жануарларға вакцинация жүргiзiледi;
6) вакцина болмаған жағдайда, ауруды таратпау мақсатында, қолайсыз пунктте қояндарды жою қажеттігі жөнiнде сұрақты шешедi. Ауру қояндарды және туғанына 2 ай болмаған қояндарды қан шығармай сою әдiсiмен өлтiрiп терiсiмен қоса кәдеге жаратуға жiбередi;
7) ересек денi сау қояндарды қолайсыз пункттiң өзiнде шаруашылығықа етке сойылады, аурудың таралмауы қамтамасыз етiлiп, ветеринариялық-санитариялық іс-шаралардың қағидалары сақталады және тиісті әкімшілік аумақтық бірліктің бас мемлекеттiк ветеринариялық инспекторының бақылауымен жүргiзiледi;
8) қояндардың ұшаларын, етiн қайнатқан соң қолайсыз әкiмшiлiк аймағының аумағында шексiз пайдалануға болады, және басы, аяқтары, iшкi ағзаларын, қан және басқа өнiмдерiн күнi бұрын дайындалған дезинфекциялық заттармен өңделiп утильдейдi, күйдіреді немесе 1,5-2 метр тереңдiкте қазып көмедi;
9) серуендеу алаңдарына, жабдықтарға, сою пункттерiне және жануарлар орналасқан шаруашылығы субъектiлерi мен қоян ұстайтын азаматтардың қора-мал қораларына мұқият механикалық тазарту, сондай-ақ дезинфекция жүргiзiледi;
10) елдi мекендi, азаматтарға қауiптi аурудың таралуы және шектеу қойылғандығы жөнiнде хабардар етедi;
11) ҮҚВГА-ны таратпау жөнiнде тұрғындар арасында түсiндiру жұмыстарын жүргiзедi;
12) базарларда, ет комбинаттарында, қояндарды союдан шыққан өнiмдердi өңдеу және дайындау кәсiпорындарында ветеринариялық-санитариялық қадағалауды күшейтедi;
13) үй қоянына арналған қораларға күнделiктi дезинсекция жүргiзедi (шыбындарды, масаларды және басқа жәндіктерді жояды).
938. Қолайсыз пунктте дайындалған қояндардың терiлерiн екi қабат тығыз залалсыздандырылған матамен орап, қатқаннан кейiн, қоймалар мен тоңазытқыштарда ұстамастан тiкелей, залалсыздандыру және өңдеу үшiн өңдеу кәсiпорындарына жiбередi.

939. Ограничения с неблагополучного пункта по вирусной геморрагической болезни кроликов снимают после проведения заключительных мероприятий.
Глава 87. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по вирусному энтериту норок
Сноска. Заголовок главы 87 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
профилактике вирусного энтерита норок, осуществляемые на
территории ветеринарно-санитарного благополучия
940. В целях профилактики заболевания животных вирусным энтеритом проводят следующие мероприятия:
1) не допускается ввозить в звероводческие хозяйства норок, корма, клетки, подстилку, транспортные средства из неблагополучных по вирусному энтериту норок зон;
2) не допускается посещение неблагополучных пунктов лицами, обслуживающими норок благополучных хозяйствующих субъектов.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
по вирусному энтериту норок пунктах
941. При возникновении подозрения на заболевание норок вирусным энтеритом (отказ от корма, понос с разноцветными каловыми массами, обнаружение слизистых трубок в жидких каловых массах и другое) специалист в области ветеринарии, обслуживающий хозяйствующий субъект, направляет в ветеринарную лабораторию для исследования патологический материал (трупы, слизистые трубки вместе с жидким калом или отрезок кишечника).
942. О появлении заболевания сообщают главному государственному ветеринарно-санитарному инспектору соответствующей административно-территориальной единицы.
943. Всех больных и подозрительных по заболеванию норок выделяют в изолятор.
944. При въезде на территорию оборудуют дезинфекционный барьер с раствором дезинфицирующих средств, зарегистрированных в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза. При входе в шеды устанавливают дезинфекционные коврики, смоченные одним из указанных дезинфицирующих растворов.
945. Клетки, домики, в которых пали норки, переносные ящики, поилки, кормушки, инвентарь и предметы ухода за норками подвергают влажной дезинфекции дезинфицирующими средствами, зарегистрированными в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза с последующей механической очисткой и повторной дезинфекцией. Специальную одежду и обувь обслуживающего персонала дезинфицируют в пароформалиновой камере.
946. Навоз, подстилку и остатки корма ежедневно убирают и складывают для биотермического обеззараживания.

939. Үй қояндарының вирустық геморрагиялық ауыруы бойынша қолайсыз пункттерді шектеу қорытынды іс-шаралар жүргізілгеннен кейін алынады.
87-тарау. Күзеннің вирустық энтериті бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 87-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақтарда
жүзеге асырылатын, вирустық энтериттен профилактикасы бойынша
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
940. Малдардың вирустық энтерит ауруын сақтандыру мақсатында мынадай іс-шаралар жүргiзiледi:
1) вирустық энтеритке қолайсыз аймақтан күзен шаруашылығына жем, төсенiш, көлік құралдарын әкелуге рұқсат берiлмейдi;
2) аурудан қолайсыз пунктерден күзендi күтетiн тұлғаларға ауруға қолайсыз шаруашылығы субъектiсiне баруға жол берілмейді.
2-параграф. Эпизоотикалық ошақтарда және
вирустық энтеритке қолайсыз пункттерде жүргізілетін
ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
941. Күзеннiң вирустық энтеритi ауруына күдiк болған жағдайда (жемнен тартыну, iш өткенде нәжiстер әр түрлi-түстi болған кезде, нәжiстерде кiлегейлi түтiк тәрiздiлер байқалғанда және басқалар) шаруашылығы субъектiлерiнде жұмыс iстейтiн ветеринария саласындағы маман, ветеринариялық зертханаға зерттеуге патологиялық материалдар (өлексе, сұйық нәжiсi бар кiлегейлi түтiктер немесе iшек кесiндiлерi) жiберуi тиiс.
942. Аурудың шыққаны туралы тиісті әкімшілік аумақтық бірліктің бас мемлекеттiк ветеринар инспекторына хабарлауы тиiс.
943. Барлық ауру және ауруға күдiктi деген күзендердi оқшау жерге бөлiп алады.
944. Аймаққа кiретiн жерде Қазақстан Республикасы және/немесе Евразиялық экономикалық кеңеске мүше мемлекеттерде тіркелген дезинфекциялық ерiтiндiлерiмен дезинфекция ерiтiндiсi бар дезинфекциялық тосқауыл қою керек. Шедаларға кіре берісте дезинфекциялық кедергілер қойылады.
945. Күзен өлген үйшiктi, торды, су, жем беретiн құралдарды Қазақстан Республикасында және (немесе) Евразиялық экономикалық одағына қатысушы мемлекеттерде тіркелген дезинфекциялық ерiтiндiсiмен сулы дезинфекция жүргiзiп, артынан тазартып, қайталап дезинфекция жүргiзедi. Күтушi персоналдың арнайы киiмдерi мен аяқ киiмдерiн булы формалин камерасында дезинфекциялайды.
946. Қи, төсенiш және жем қалдықтарын күн сайын жинап, биотермикалық әдiспен зарарсыздандыруға үйiп, дайындайды.

947. Почву под клетками заливают дезинфицирующими средствами зарегистрированными в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
948. Для ухода за подозрительными по заболеванию норками выделяют отдельный обслуживающий персонал; исключают их контакт с лицами, ухаживающими за животными благополучных хозяйствующих субъектов.
949. При лабораторном подтверждении диагноза хозяйствующий субъект объявляют неблагополучным по вирусному энтериту норок и вводят следующие ограничения:
1) не допускают перемещение норок внутри хозяйства, а также прекращают все мероприятия, связанные с взятием зверей в руки (взвешивание, бонитировка);
2) не допускают доступ на территорию неблагополучного хозяйствующего субъекта посторонних лиц, не допускают хозяйственную связь между благополучными и неблагополучными зверохозяйствами;
3) не допускают вывоз из хозяйствующего субъекта норок, а также вынос инвентаря, оборудования и других предметов ухода за пределы неблагополучной территории;
4) обслуживающему персоналу разрешают входить на территорию неблагополучного пункта и выходить из него только после смены специальной одежды и обуви.
950. Корма, подстилку, оборудование, инвентарь и другие предметы ухода за животными доставляют в неблагополучный хозяйствующий субъект (пункты) через перевалочную площадку, оборудованную на границе территории, с обязательной последующей дезинфекцией транспортных средств на приспособленной для этой цели площадке.
951. Организуют отпугивание диких птиц, уничтожение грызунов и насекомых, а также принимают меры, исключающие проникновение на звероферму собак, кошек и других животных.
952. Больные и переболевшие животные после созревания меха подлежат убою как вирусоносители.
953. В хозяйствующем субъекте проводят вакцинацию норок против вирусного энтерита.
954. Организуют ежедневную дезинфекцию предметов ухода за зверями, а также не реже одного раза в неделю клеток и домиков дезинфицирующими средствами зарегистрированными в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
955. Съемку шкурок с норок, павших от вирусного энтерита, проводят снабженные специальной одеждой работники в обособленном изолированном помещении.
956. Ежедневно после окончания работы трупы, отработанные опилки и жир уничтожают сжиганием, а помещение, оборудование и инвентарь подвергают механической очистке и дезинфекции дезинфицирующими средствами, зарегистрированными в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.

947. Тор астындағы топыраққа Қазақстан Республикасында және (немесе) Евразиялық экономикалық одағына қатысушы мемлекеттерде тіркелген дезинфекциялық ерiтiндiсiн құяды.
948. Күзен ауруына күдiктi деген малды қарауға жеке персонал бөлiнедi; оларды басқа аурудан қолайлы шаруашылығы субъектiлерiндегi персоналмен қатынасуына жол бермейдi.
949. Диагноз зертханалық тәсiлмен расталғанда, шаруашылығы субъектiнi күзеннiң вирустық энтеритiнен қолайсыз деп жариялайды және мынадай шектеулер қойылады:
1) шаруашылығы iшiнде күзендердiң ауыстыруына жол берілмейді, сондай-ақ аңды қолға ұстап орындалатын iс-шараларды тоқтатады (өлшеу, бонитировка жасау);
2) қолайсыз шаруашылығы субъектiсі аумағына басқа персоналдың келуiне жол берілмейді, қолайсыз және қолайлы аң шаруашылықтары арасындағы байланысты тоқтатады;
3) шаруашылығы субъектiден күзендердi, сондай-ақ аңды күтуге қолданған құралдарды басқа жаққа шығаруға жол берілмейді;
4) қолайсыз шаруашылықта жұмыс iстейтiн персоналға аумаққа кiруге және одан шығуға тек қана, арнайы киiм мен аяқ киiмдерiн ауыстырғаннан кейiн рұқсат етiледi.
950. Қолайсыз пункт шаруашылығы субъектiсіге жем шөп, төсенiш, жабдық, мүлiк және малды күтетiн басқа құрал саймандарды аумақтың шекарасында орналасқан алмасу алаңы арқылы әкелiнедi, соңынан көлiк құралдарын арнайы дезинфекция жасайтын алаңдарда дезинфекциялайды.
951. Жабайы құстарды үркiту, кемiргiштер мен жәндiктердi жоюды ұйымдастырады, сондай-ақ аң өсiретiн фермаға ит, мысық және тағы да басқа жануарлардың кiрiп кетпеу шараларын қабылдайды.
952. Ауру және ауырып болған аңдарды жүнi өсiп болғаннан кейiн вирус алып жүрушi ретiнде деп сою.
953. Шаруашылығы субъектiдегi күзендердi вирустық энтеритiне қарсы вакциналайды.
954. Күн сайын аңдарды күтетiн құралдарды, сондай-ақ аптасына бiр рет олар тұратын тор мен үйшiктердi Қазақстан Республикасында және (немесе) Евразиялық экономикалық одағына қатысушы мемлекеттерде тіркелген дезинфекциялық ерiтiндiсiмен дезинфекциялайды.
955. Энтериттен өлген күзендердiң терiсiн алу, арнайы жабдықталған орында, арнайы бөлген қызметкерлер жүргiзедi.
956. Күнделiктi жұмыс аяқталғаннан кейiн өлекселердi, пайдаланған ағаш жаңқаларын және майлар күйдіріледi, ал қоралар, құрал-саймандар мен жабдықтар Қазақстан Республикасында және (немесе) Евразиялық экономикалық одағына қатысушы мемлекеттерде тіркелген дезинфекциялық ерiтiндiсiмен дезинфекцияланады.

957. Шкурки, полученные от павших норок, разрешается вывозить из хозяйствующего субъекта после обеззараживания.
958. Ограничения в неблагополучном хозяйствующем субъекте снимают через 30 календарных дней со дня последнего случая падежа или выздоровления норок от вирусного энтерита и проведения закрепительных мероприятий.
Глава 88. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по миксоматозу кроликов
Сноска. Заголовок главы 88 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий при
появлении заболевания кроликов миксоматозом
959. При обнаружении у кроликов заболевания с признаками миксоматоза специалист в области ветеринарии, обслуживающий хозяйство (населенный пункт), обязан немедленно сообщить об этом главному государственному ветеринарно-санитарному инспектору соответствующей административно-территориальной единицы.
960. Главный государственный ветеринарно-санитарный инспектор соответствующей административно-территориальной единицы после получения извещения о заболевании кроликов обязан принять меры к подтверждению диагноза, выяснить источник и пути заноса возбудителя, а также дать указания о мероприятиях, направленных на предотвращение распространения миксоматоза.
961. Отобранный патологический материал направляют с нарочным в ветеринарную лабораторию.
962. При установлении диагноза на миксоматоз кроликов, в хозяйствующих субъектах вводят ограничения.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
ликвидации заболевания кроликов миксоматозом
963. В неблагополучном пункте проводят следующие мероприятия по ликвидации болезни:
1) при въезде на территорию кролиководческого хозяйства необходимо оборудовать дезбарьеры, заправленные дезинфицирующими средствами зарегистрированными в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза, принять меры к недопущению проникновения на территорию неблагополучного пункта домашних и диких животных;
2) ежедневно проводят дезинсекцию в помещениях для уничтожения мух, комаров и других насекомых;
3) персонал, обслуживающий кроликов, допускают к работе каждый раз только после смены им личной одежды и обуви на специальную одежду и специальную обувь;
4) прекращают связи с другими кролиководческими хозяйствами и использование автотранспорта за пределы неблагополучного пункта, не допускают выноса из него каких-либо вещей, инвентаря, оборудования, продукции, фуража и любых других предметов;

957. Шаруашылығы субъектiсiнен өлген күзендердiң терiлерiн зарарсыздандырылғаннан кейін әкетуге рұқсат етіледі.
958. Қолайсыз пункт шаруашылығы субъектiсiнен шектеудi соңғы өлiм тiркелгеннен күнтізбелік 30 күн өткеннен кейін немесе күзендердiң вирустық энтеритiнен сауыққаннан кейiн және қорытынды іс-шаралар өткiзiлгеннен соң алынады.
88-тарау. Қоянның миксоматозы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 88-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Қояндардың миксоматоз ауыруы анықталған
кездегі жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
959. Қоянның миксамотоз ауруының белгілері шыққан жағдайда шаруашылықта (елді мекенде) қызмет көрсететін ветеринария саласындағы маман осы жөнінде тиісті әкімшілік аумақтық бірліктің ветеринариялық инспекторына тез арада хабарлауы тиіс.
960. Тиісті әкімшілік аумақтық бірліктің мемлекеттiк ветеринариялық санитариялық инспекторы болған жағдаймен хабардар болғаннан кейiн, миксоматозға диагноз қоюдың шарасын қарастырады, аурудың таралуын, қоздырғышы қайдан келгенiн және ауруды болдырмаудың іс-шаралар жөнiнде нұсқау бередi.
961. Алынған патологиялық материалды қолма-қол ветеринариялық зертханаға жібереді.
962. Қоянның миксоматоз ауруының диагнозы анықталғаннан кейiн шаруашылығы субъектiсiне шектеу қойылады.
2-параграф. Қоянның миксоматоз ауруын жою бойынша
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
963. Қолайсыз пунктте миксоматоз ауруын жою үшiн мынадай іс-шаралар атқарылады:
1) қоян шаруашылығы аумағынан кiре берiсте Қазақстан Республикасы және/немесе Евразиялық экономикалық кеңеске мүше мемлекеттерде тіркелген дезинфекциялық ерiтiндiсi бар дезбарьер орналастырады, үй жануарлары мен жабайы жануарлардың қолайсыз ошақтарын болдырмас үшiн барлық шаралар қолданылады;
2) күнделiктi қораларға, орындарға шыбын, маса және басқа жәндіктерді құрту үшiн дезинсекция жұмыстарын жүргiзедi;
3) қояндарды күтушi-мамандар әр жұмысқа келген мезетте оларға қолайлы жұмыс киiмдерi және аяқ киiмдерi ауыстырылып берiлiп отырады;
4) басқа қоян бағатын шаруашылықтармен ара қатынасты тоқтата тұрады, автотранспорт қатынасын, заттарды, құрал жабдықтарды, жемшөпті және басқа заттарды тасымалдау тоқтатылады;

5) специальную одежду и специальную обувь обслуживающего персонала ежедневно обеззараживают в пароформалиновой камере.
964. Животных забивают на месте. Тушки и трупы кроликов со шкурками утилизируют. Навоз, подстилку, остатки кормов, тару и малоценный инвентарь сжигают.
965. Тушки кроликов, убитых на мясо, проваривают. Внутренние органы уничтожают путем сжигания или утилизируют.
966. Шкурки кроликов, заготовленные сырьевыми базами и другими организациями до возникновения заболевания и в период ограничения, подвергают дезинфекции.
967. В неблагополучном пункте всех оставшихся клинически здоровых кроликов вакцинируют против миксоматоза, а также проводят комплекс ветеринарно-санитарных мероприятий, направленных на недопущение распространения возбудителя миксоматоза. За поголовьем кроликов ведут повседневно ветеринарное наблюдение.
968. Карантин с неблагополучного по миксоматозу кроликов пункта снимают после проведения заключительных мероприятий.
Глава 89. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по токсокарозу и токсаскаридозу плотоядных
Сноска. Заголовок главы 89 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Профилактические мероприятия, проводимые
на территории ветеринарно-санитарного благополучия
969. Для предупреждения возникновения инвазии и последующего распространения хозяйствующим субъектам, специалистам в области ветеринарии, а также владельцам животных необходимо:
1) плотоядных содержать в клетках с приподнятым от земли сетчатым полом;
2) ежедневно проводить уборку и дезинфекцию клеток, загонов, вольеров и других мест содержания плотоядных, очищать клетки и домики от фекалий;
3) перед посадкой беременных маток обеззараживать паяльной лампой железные части и полы в клетках, ошпаривать кипятком их деревянные части;
4) периодически проводить копроовоскопические исследования (щенят ежемесячно, а взрослых – ежеквартально) и при выявлении инвазированных – дегельминтизировать;
5) скармливать пушным зверям овощи после тщательного промывания в проточной воде;
6) не допускать скармливания пушным зверям и собакам сырого мяса, внутренних органов, без предварительной ветеринарно-санитарной экспертизы;
7) не допускать бродячих собак на территорию звероферм;
8) периодически проводить дератизацию в помещениях и на территории хозяйства.
970. Плановые профилактические дегельминтизации зверей осуществляют в июне-июле после отсадки щенят, второй раз - в декабре, перед гоном.

5) қызметшілердің киетiн жұмыс киiмдерi және аяқ киiмдерi пароформалиндiк камерада залалсыздандырады.
964. Жануарларды сол тұрған жерiнде сояды. Сойған немесе өлген қоянның денесiн терiсiмен қоса кәдеге жаратуға жiбередi. Қи, төсеніш, шөптің қалдығы, ыдыстар және құралдар өртеледі.
965. Сойылған қояндардың ұшасын қайнатқан соң пайдалануға жiбередi, iшкi ағзаларын күйдіреді немесе кәдеге жаратады.
966. Қоян терiсiн дайындайтын базарларда, мекемелерде ауру шыққанға дейiн және шектеу кезiнде қоян терiлерiн залалсыздандыруға жiбередi.
967. Қолайсыз пунктте барлық қалған аурудан қолайлы, клиникалық белгiлерi байқалмаған қояндарды миксоматоз ауруына қарсы вакцина егіледi, ауруды таралмас үшiн барлық кешендi ветеринариялық-санитариялық іс-шараларды атқарады. Әрбiр мал басына ветеринариялық бақылау күнделiктi жүргiзiледi.
968. Қояндардың миксоматоз ауруы бойынша қолайсыз пункттерден шектеу қорытынды іс-шаралардан кейін алынады.
89-тарау. Етқоректілердің токсокарозы және токсаскаридозы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 89-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы
аумақта жүргiзiлетiн профилактика ретінде жүргізілетін
ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
969. Инвазияның пайда болуы мен оның таралуының алдын алу үшiн шаруашылық жүргізуші субъектiлерi, ветеринария саласындағы мамандары, сондай-ақ мал иелерi қажет:
1) аңдарды жерден жоғары көтеріңкі торлы еденi бар торларда ұстауы;
2) торларды, ашық қораларды, вольерлерді және басқа да мал ұстайтын жерлердi жануарлардың экскременттерiнен және басқа да заттардан күн сайын тазарту және дезинфекция жүргiзу;
3) буаз саулықтарды отырғызар алдында торлардың темiр бөліктері мен едендерiн қыздыру шамымен зарарсыздандыру, олардың ағаш бөліктерін ыстық сумен шаю;
4) мерзімді түрде копроовоскопиялық зерттеулер жүргiзу (күшiктердi ай сайын, ересектерін - тоқсан сайын) және инвазияланған жануарлар анықталған кезде - дегельминтизация жүргiзу;
5) мамық жүнді аңдарға көкөністерді ағынды сумен мұқият шайғаннан кейiн азыққа беру;
6) алдын-ала ветеринариялық-санитариялық сараптамасыз шикi етпен, iшкi органдармен мамық жүнді аңдар мен иттерді азықтандыруға жол бермеу;
7) аң фермаларының аумағына кезбе иттердi жiберуге жол бермеу;
8) шаруашылық аумағында және қораларда мерзiмдi түрде дератизация жүргiзу.
970. Аңдардың жоспарлы профилактикалық дегельминтизациясы маусым-шiлде айларында күшiктердi бөлгеннен кейiн, екiншi рет – желтоқсанда шағылыстырудың алдында жүзеге асырылады.

971. Для профилактики токсокароза и токсаскаридоза щенят-дегельминтизируют через 20-25 и 70-80 календарных дней после рождения. Беременных самок дегельминтизируют за месяц до родов и спустя такое же время после родов. Сторожевых и служебных собак периодически обследуют и при необходимости дегельминтизируют.
972. Токсокарозом заражаются люди, в основном дети, поэтому категорически не допускается выгул собак и кошек в местах детских игр, во дворах и купание их в речках и других водоемах, где купаются люди.
973. В городах выгул собак допускается на специально выделенных площадках и в вольерах, огороженных сеткой.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
в эпизоотических очагах и неблагополучных пунктах
974. При установлении диагноза специалист в области ветеринарии совместно с руководителем хозяйствующих субъектов и владельцев животных осуществляет следующий комплекс мероприятий:
1) всех больных животных изолируют и подвергают дегельминтизации, дезинвазии места экскрементов животных;
2) периодически проводят механическую очистку выгульных дворов, мест содержания.
975. Для лечения собак и пушных зверей применяют препараты, зарегистрированные в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
Глава 90. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по чуме плотоядных животных
Сноска. Заголовок главы 90 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
ликвидации чумы плотоядных животных в неблагополучном пункте
976. При установлении диагноза на чуму плотоядных, в хозяйствующих субъектах вводят карантин.
977. В неблагополучных по чуме плотоядных звероводческих хозяйствах (питомниках для собак) проводят следующие мероприятия:
1) всех больных и подозрительных по заболеванию чумой плотоядных немедленно изолируют и подвергают симптоматическому лечению, а остальных животных (пушных зверей, собак) иммунизируют против чумы плотоядных животных;
2) весь обслуживающий персонал обеспечивают дополнительной специальной одеждой: халатом, прорезиненными фартуками и резиновой обувью;
3) ежедневно обеззараживают специальную одежду обслуживающего персонала;
4) после каждого случая выделения и изоляции больного животного дезинфицируют клетки, домики, почву под клетками и переносные ящики. В изоляторе дезинфекцию проводят ежедневно. Для дезинфекции применяют дезинфицирующие средства зарегистрированные в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза;

971. Токсокароз бен токсаскаридоздың профилактикасы үшiн күшiктер туғаннан кейiн 20-25 және 70-80 күнтізбелік күннен кейін дегельминтизацияланады. Буаз ұрғашы иттер күшіктеуге дейiн бiр ай бұрын және күшіктегеннен кейiн бiр айдан соң дегельминтизацияланады. Күзеттiк және қызметтiк иттердi мерзiмдi түрде тексередi және қажеттілігіне қарай дегельминтизациялайды.
972. Токсокарозды адамдар, негізінен балалар жұқтырады, сондықтан балалар ойнайтын жерлерде, аулаларда иттер мен мысықтарды серуендетуге, адамдар шомылатын өзендерді және басқа да суқоймаларда шомылдыруға жол берілмейді.
973. Қалаларда иттердi серуендетуге арнайы бөлiнген тормен қоршалған алаңдарда және волъерлерде рұқсат етіледі.
2-параграф. Эпизоотия ошақтарында және қолайсыз пункттерде
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
974. Соңғы диагноз белгіленген кезде ветеринария саласындағы маманы шаруашылық жүргізуші субъектiнің жетекшiсiмен және мал иелерiмен бірлесіп мынадай іс-шаралар кешенiн жүзеге асырады:
1) барлық ауру жануарларды оқшаулайды және жануарлардың экскремент жерлерiн дезинвазиялауды, дегельминтизациялауды жүргізеді;
2) серуендету аулаларын, ұстау орындарын мерзiмдi түрде механикалық тазалауды жүргiзедi.
975. Иттер мен мамық жүнді аңдарды емдеу үшiн, Қазақстан Республикасының ветеринариялық препараттарының мемлекеттік тізілімінде тiркелген ветеринариялық препараттар қолданылады.
90-тарау. Етқоректі жануарлардың обасы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 90-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Қолайсыз пункттегi ет қоректі жануарлардың обасын
жою бойынша жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
976. Етқоректiлердiң оба ауруына диагноз қойылған кезде шаруашылығы субъектiлерiне карантин қойылады.
977. Етқоректiлердiң обасынан қолайсыз аң өсiретiн шаруашылықтарда (ит питомниктерiнде) мынадай жою іс-шаралары жүргiзiледi:
1) барлық ауырған және оба ауруына күдiктi жануарларды жедел оқшаулайды және симптоматикалық емдеу жүргiзедi, ал қалған жануарларды (терiсi бағалы аңдар мен иттер) ережеге сәйкес вакцинамен егедi;
2) аң шаруашылықтарында және ит питомниктерiнде барлық күтушiлердi қосымша киiмдермен - халаттар, фартуктер және резина аяқ киiмдерiмен қамтамасыз етедi;
3) күтушi персоналдың киiмдерi күнделiктi залалсыздандырылып тұрады;
4) әрбiр ауру жануар бөлiнiп оқшауланған сайын торлар, үйшiктер, тордың астындағы топырақ және жәшiктер залалсыздандырылады. Оқшаулағышқа күнделiктi дезинфекция жүргiзiледi. Дезинфекция жасау үшiн Қазақстан Республикасы және/немесе Евразиялық экономикалық кеңеске мүше мемлекеттерде тіркелген дезинфекциялық ерiтiндiлерiн қолданады.

5) навоз укладывают в бурты на специально отведенной территории для биотермического обеззараживания в течение трех месяцев после их закрытия.
978. Шкурки с павших и вынужденно убитых больных и подозрительных по заболеванию чумой зверей разрешается снимать только в изоляторе. Трупы павших от чумы зверей, а также тушки, не представляющие ценности шкурки сжигают.
979. Шкурки, полученные от животных, больных или подозрительных по заболеванию чумой плотоядных, высушивают при температуре 25 – 33 0С в течение трех суток с последующей выдержкой при температуре 18 – 20 0С в течение десяти суток.
980. Карантин с неблагополучного пункта по чуме плотоядных снимают после проведения заключительных мероприятий.
Глава 91. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по анизакидозу рыб
Сноска. Заголовок главы 91 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
профилактике анизакидоза рыб
981. На территории и в помещениях юридических и физических лиц, занимающихся рыбохозяйством, соблюдают меры безопасности заражения личинками анизакид работающего персонала. Лица, занятые переработкой рыбы, необходимо соблюдать меры личной профилактики, в частности не допускать пробования сырого рыбного фарша и других рыбных полуфабрикатов, своевременно обезвреживать отходы.
982. Всю поступающую из очагов поражения анизакидозом рыбу принимать при наличии ветеринарного документа, где указывается, что рыба условно годна, так как условно годная рыба перед реализацией подвергается соответствующей технологической обработке.
983. Не допускается сбрасывать в водоемы, на мусорные свалки и скармливать сырую рыбу и ее отходы домашним животным.
984. Отходы, получаемые при обработке рыбы, направляются для переработки на кормовую рыбную муку, а в случае отсутствия жиромучных установок, провариваются в котлах в течение 30 минут с начала закипания воды.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
по ликвидации анизакидоза рыб
985. Реализация рыбы, пораженной жизнеспособными личинками анизакид, не допускается.
986. При проведении лабораторных исследований рыбной продукции и при обнаружении живых личинок анизакид рыба направляется на обезвреживание замораживанием при температуре – 20 0С.
987. После обезвреживания рыбу вновь подвергают лабораторному исследованию на наличие живых и нежизнеспособных личинок анизакид.
Глава 92. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по аэромонозу карповых рыб

5) қиды арнаулы бөлiнген аумаққа жинап биотермиялық залалсыздандыру үшiн үш ай ішінде жауып тастайды.
978. Өлген аңдардың немесе мұқият сойылған жануарлардың терiсiн тек оқшаулағышта сыпырады. Обадан өлген аңның өлексесiн, ұшаларын және құнсыз терiлерiн жағып жiбередi.
979. Ауру және ауырған жануарлардан алынған терiлердi 25-33 градуста температурада 3 тәулiк ішінде кептiредi және кейіннен 18-20 градус температурада он тәулiк ішінде ұстайды.
980. Қорытынды іс-шаралар жүргізілгеннен кейін ет қоректiлердiң оба ауруынан қолайсыз пункттен карантиндi алады.
91-тарау. Балықтардың анизакидозы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 91-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Балықтардың анизакидозын сауықтыру бойынша
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
981. Балық шаруашылығымен айналысатын заңды және жеке тұлғалардың аумағында және үй-жайларында жұмыс iстейтiн персоналдың анизакид личинкаларын жұқтырудың қауіпсіздік шаралары сақталуы қажет. Балықтарды өңдеумен айналысатын адамдар жеке профилактика шараларын сақтауға, атап айтқанда, шикi балықтың туралған етiнің және басқа да балық жартылай фабрикаттарының дәмiн көруге жол бермеуге, қалдықтарды уақтылы зарарсыздандыруы қажет.
982. Анизакидозбен зақымданған ошақтардан түсетін барлық балықтар ветеринариялық құжаты болған кезде қабылдануы қажет, онда балық шартты түрде жарамды деп көрсетiлуге тиіс, өйткені онда шартты түрде жарамды балық сатылар алдында тиісті технологиялық өңдеуге ұшырайды.
983. Шикі балықты және оның қалдықтарын су айдындарына, қоқыс төгетiн жерлерге тастауға және үй жануарларын жемдеуге беруге рұқсат етілмейді.
984. Балықты өңдеу кезінде алынатын қалдықтар қайта өңдеу үшін жемдік балық ұнына жіберіледі, ал ұн-май қондырғылары болмаған жағдайда судың қайнауынан бастап 30 минут бойы қазандарда қайнатылады.
2-параграф. Балықтардың анизакидозын жою бойынша
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
985. Анизакидтердің тiршiлiкке қабілеттi личинкаларымен зақымданған балықтарды сатуға рұқсат етілмейді.
986. Балық өнiмдерiне зертханалық тексерулер жүргiзу кезінде және анизакидтердің тірі личинкалары анықталған кезде балық тоңазытып зарарсыздандыруға жіберіледі.
987. Зарарсыздандырылғаннан кейін балық қайтадан анизакидтердің тірі және тiршiлiкке қабілеттi личинкаларының бар-жоқтығын зертханалық тексеруге ұшырайды.
92-тарау. Тұқы тұқымдас балықтардың аэромонозы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі

Сноска. Заголовок главы 92 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
по профилактике аэромоноза карповых рыб
988. В целях профилактики аэромоноза рыб необходимо:
1) завозить в хозяйство рыб только из водоемов, благополучных по инфекционным болезням;
2) рыбопосадочный материал (сеголетки, годовики, двухлетки) размещают в специально выделенные пруды отдельно от местных рыб;
3) при обловах и пересадках не допускать травмирования рыб;
4) не допускать зарастания прудов жесткой растительностью;
5) проводить комплекс мер, направленных на повышение резистентности организма рыб (полноценное кормление, оптимальные зоогигиенические условия);
6) регулярно не реже одного раза в квартал, а в вегетационный период во время обловов проводит ихтиопатологическое исследование рыб.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
ликвидации заболевания в неблагополучных пунктах
989. При возникновении аэромоноза карпов на неблагополучные рыбоводческие хозяйства и естественные рыбохозяйственные водоемы накладывают карантин. По условиям карантина в неблагополучном хозяйстве не допускается:
1) пересадка рыб в другие пруды хозяйства и в естественные рыбохозяйственные водоемы;
2) смешанные посадки рыб разных видов и возрастов, восприимчивых к аэромонозу.
990. Вывоз из карантинируемых водоемов, а также ввоз в них рыб и других гидробионтов, в отдельных случаях, с согласия ветеринарных органов, допускается вывоз рыбы из благополучных прудов карантинируемых хозяйств, не связанных с неблагополучными прудами хозяйства, в другие хозяйства и водоемы с обязательным последующим ее карантинированием в течение года.
991. Вывоз живой товарной рыбы разрешается только непосредственно в торговую сеть без выдерживания ее во всадках на живорыбных базах. Воду, в которой перевозилась рыба из неблагополучных хозяйств, подвергают хлорированию и после этого сливают в общую канализационную сеть, а в сельской местности выливают на поля, на расстоянии не ближе 500 метров от водоемов, а тару подвергают соответствующей обработке.
992. Оздоровление рыбоводных хозяйств и рыбохозяйственных водоемов проводят летованием или комплексным методом.
993. Небольшие полносистемные рыбоводные хозяйства со спускными прудами, рыбопитомники или отдельные пруды подлежат летованию в течение одного года с одновременным проведением всех ветеринарно-санитарных и рыбоводно-мелиоративных мероприятий. При этом:

Ескерту. 92-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Тұқы балықтарының аэромонозын сауықтыру
бойынша жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
988. Балықтардың аэромонозын сауықтыру мақсатында мыналар қажет:
1) балықтарды шаруашылыққа тек жұқпалы аурулардан қолайлы су айдындарынан тасымалдап әкелу;
2) тұқымдық материалды (осы жылғы, бiр жылдық, екi жылдық) жергiлiктi балықтардан арнайы жеке бөлiнген тоғандарға орналастыру;
3) аулау және көшiрiп отырғызу кезiнде балықтардың жарақат алуына жол бермеу;
4) тоғандарда қатты өсiмдiктердiң көп өсуiне тосқауыл қою;
5) балық организмдерiнiң төзiмдiлiгiн арттыруға бағытталған кешендiк іс-шараларды өткізу (толыққанды азықтандыру, қолайлы зоогигиеналық жағдайлар);
6) тұрақты түрде тоқсанынан бір реттен кем емес, ал вегетациялық кезеңде аулау уақытысында балықтарға ихтиопатологиялық зерттеу жүргiзу қажет.
2-параграф. Қолайсыз пункттердегі ауруды жою бойынша
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
989. Тұқы аэромонозы пайда болған жағдайда қолайсыз балық өсiретiн шаруашылықтарға және табиғи балық шаруашылығы су айдындарына карантин қойылады. Карантиннiң шарты бойынша қолайсыз шаруашылықтарда мыналарға:
1) балықтарды шаруашылықтың басқа тоғандарына және табиғи балық шаруашылығы су айдындарына ауыстырып салуға;
2) аэромонозға бейiмдi балықтардың әртүрлері мен әр жастағыларын араластырып салуға жол берілмейді.
990. Карантиндегi су айдындарынан әкетуге, сонымен қатар оларға балықтар мен гидробионттарды әкелуге, жекелеген жағдайларда ветеринариялық органдардың рұқсатымен карантиндегi шаруашылықтың қолайсыз тоғандарына байланысы болмаған шаруашылықтың қолайлы тоғандарынан балықтарды, оларды одан әрі карантинде міндетті түрде бір жыл ұстай отырып, басқа шаруашылыққа және су айдындарына әкетуге рұқсат етіледі.
991. Тiрi тауарлы балықтарды тiрi балық сақтайтын базалардағы орында ұстамай, сауда орындарына тек тiкелей әкетуге рұқсат берiледi. Қолайсыз шаруашылықтардағы балықтарды әкетуге пайдаланылған суды хлорлаудан өткiзгеннен кейiн жалпы дәліздік желіге төгiп тастайды, ал ауылдық жерлерде далаға су айдынынан 500 метрден кем емес қашықтық аралығында төгiп, ыдысты тиiстi өңдеуден өткiзедi.
992. Балық өсiретiн шаруашылықтарда және балық шаруашылықтарының су айдындарында сауықтыру шарасын суды ағызып жiберу арқылы немесе кешендiк тәсiлдердi қолдану жолымен iске асырады.
993. Құйылма тоғаны бар шағын толық жүйелi балық шаруашылықтары, балық питомниктері немесе жекелеген тоғандар бiр жыл iшiнде бiр мезгiлде барлық ветеринариялық-санитариялық және балық өсiру-мелиоративтiк iс-шаралар жүргiзе отырып, суын ағызып жiберуге жатады. Бұл ретте:

1) осенью пруды спускают всю товарную рыбу, производителей и ремонтный молодняк реализуют через торговую сеть, рыбопосадочный материал направляют на корм животных;
2) в течение зимы, весны и лета следующего года ложе прудов, рыбосборные канавы и гидросооружения дезинфицируют негашеной (25 – 30 центнера/гектара) или хлорной (3 – 5 центнера/гектара) известью;
3) весной после проведенного летования обеззараженные пруды зарыбляют здоровым рыбопосадочным материалом, из благополучного по инфекционным болезням хозяйства.
994. Оздоровление комплексным методом проводится в крупных полносистемных рыбоводных хозяйствах с зависимым водоснабжением, неспускными или не полностью спускными прудами, а также в закрытых естественных рыбохозяйственных водоемах.
995. Метод включает в себя меры по выявлению и устранению источников возбудителя болезни, разрыв путей передачи возбудителя, повышение естественной устойчивости рыб и создания оптимальных условий их содержания, препятствующих распространению болезни.
996. С целью нейтрализации кислотности воды и накапливающихся в ней органических остатков в нагульные, вырастные и маточные пруды рекомендуется вносить известь гашенную или известковое молоко из расчета 150-300 килограмма/гектара водной площади (2-3 раза в течение летнего периода с интервалом 8-15 календарных дней), добиваясь повышения рН воды до 8,5.
997. В неблагополучных рыбоводных хозяйствах формирует стадо производителей и ремонтный молодняк из числа рыб, переболевших аэромонозом и обладающих относительной устойчивостью против указанного заболевания.
998. В хронически неблагополучных по аэромонозу хозяйствах, естественных водоемах и водохранилищах разводят и выращивают невосприимчивые или более устойчивые к болезням виды рыб растительноядные (белый амур и пестрый толстолобик), щука, канальный сом и другие.
999. С лечебной целью применяют медикаментозные препараты, зарегистрированные в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
1000. Карантин по аэромонозу рыб с рыбоводного хозяйства снимают по истечении одного года после последнего случая заболевания рыб, отрицательных результатов биологической пробы в производственных прудах и проведения комплекса ветеринарно-санитарных мероприятий.
Глава 93. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по воспалению плавательного пузыря рыб
Сноска. Заголовок главы 93 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1) күзде тоғандарды ағызып жiбередi, барлық тауарлы балықтар, аталық және жетiлген жас балықтар сауда жүйесi арқылы өткiзiледi, тұқымдық балықтар (шабақтар) мал жеміне жiберiледi;
2) келесі жылдың қыс, көктем және жаз айларында тоған арнасын, балық жинайтын орларды және су құрылыстарын қайнатылмаған iзбес (25-30 центнер/гектарына) немесе хлорлы (3-5 центнер/гектарына) iзбеспен зарарсыздандырады;
3) көктемге қарай зарарсыздандырған тоғандарға су құйып, оларға сау тұқымдық балықтарды жұқпалы аурудан қолайлы шаруашылықтардан әкелiп, балықтандырады.
994. Суды тек тасымалдап жеткiзетiн iрi толық жүйелi балық өсiретiн шаруашылықтарда, суы ағызылмайтын немесе толық ағып кетпейтiн тоғандарда, сонымен қатар жабық табиғи су айдындарында кешендi әдiспен сауықтандыру жүргiзiледi.
995. Әдiстiң құрамына мыналар кіреді: ауру қоздырғышының көздерiн анықтау, қоздырғыштардың таралу жолдарын үзу, балықтардың табиғи төзiмдiлiгiн арттыру, аурудың таралуына тосқауыл қою және оларды бағып ұстауға бiр қалыпты жағдай туғызу.
996. Судың қышқылдығын және оларда жиналып қалған органикалық қалдықтарды бейтараптау мақсатында судың рН деңгейiнің 8,5-ке дейiн көтерiлуiне қол жеткiзе отырып, су көлемiнiң 150-300 килограмм/гектарына мөлшерiнде (күнтізбелік 8-15 күн аралықпен суды ағызу кезеңінде 2-3 рет) сөндiрiлген әктi немесе әктiң сүттi сұйығын енгiзу ұсынылады.
997. Қолайсыз балық өсiрушi шаруашылықтарында аэромоноз ауыруынан жазылған және осы көрсетiлген ауруға едәуiр төзiмдiлiгi бар балықтардан аталық өндiргiш балықтар мен жас балықтардың топтарын қалыптастырады.
998. Аэромоноздың созылмалы ауруынан қолайсыз шаруашылықтарда, табиғи су айдындары мен су қоймаларында балықтардың ауруларына шалдықпайтын немесе едәуiр төзiмдi балықтарды: өсiмдiк улы (ақ амур және дөңмаңдай), шортан, өзектiк жайын және басқа түрлерi өсiрiлiп көбейтiледi.
999. Емдеу мақсатында Қазақстан Республикасында және (немесе) Евразиялық экономикалық одағына қатысушы мемлекеттерде тіркелген дәрiлік препараттар қолданылады.
1000. Балық өсiрушi шаруашылығынан балық аэромонозына қойылған карантиндi балықтар ауруының соңғы тiркелгенiнен бiр жыл өткеннен кейiн және өндiрiстiк тоғандардан алынған биологиялық сынамалардың жақсы нәтижелерi және жүргiзiлген ветеринариялық-санитариялық шаралар кешенi өткiзiлгеннен кейiн алады.
93-тарау. Балықтардың торсылдағының қабынуы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 93-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
оздоровлению водоемов
1001. При летовании все пруды на срок не менее одного года оставляют без воды. Отловленную рыбу направляют для реализации через торговую сеть. Рыбу с увеличенным объемом брюшка, а также находящуюся у поверхности воды реализуют на корм животным в проваренном виде или уничтожают. Целесообразность оздоровления методом летования в каждом отдельном случае определяют с учетом эпизоотического состояния водоема, системы водоснабжения, заиленности и планировки ложа прудов, размера прудовой площади, экономических возможностей и других условий. Ложа спущенных прудов подвергают дезинфекции, высушиванию, промораживанию с последующим засевом сельскохозяйственными культурами.
1002. Оздоровление водоемов комплексным методом проводят при невозможности применения полного летования. При этом выращивают рыб, полученных путем инкубации икры заводским способом, формируя иммунное стадо рыб или заменяют восприимчивые к данному заболеванию виды рыб невосприимчивыми или менее восприимчивыми. Проводят дезинфекцию ложа прудов, орудий лова, инвентаря.
1003. При комплексном методе оздоровления рыб в водоеме подвергают лечебно-профилактической обработке.
При комплексном методе оздоровления в неблагополучных по воспалению плавательного пузыря прудах перед снятием ограничений проводят биологическую пробу под контролем ветеринарного надзора. В пруды впускают местных карпов (сеголетков, годовиков или ремонт) и завезенных из благополучных хозяйств по воспалению плавательного пузыря и другим болезням рыб. Рыб содержат в прудах при температуре не ниже 15 0С в течение трех месяцев и устанавливают применяемую в рыбоводстве плотность посадки. Если температура воды будет ниже 15 0С, то срок биопробы удлиняют на такое время, при котором среднесуточная температура на протяжении трех месяцев будет не ниже 15 0С. Отсутствие заболевания рыб воспалением плавательного пузыря в указанное время служит основанием для снятия ограничений.
1004. По истечении одного года после полного прекращения заболевания рыб воспалением плавательного пузыря, проведения комплекса ветеринарно-санитарных и рыбоводно-мелиоративных мероприятий, а при комплексном методе оздоровления при отрицательной биологической пробе с рыбоводного хозяйства снимают ограничения.
Глава 94. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по дифиллоботриоз рыб
Сноска. Заголовок главы 94 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-параграф. Су қоймаларын сауықтыру бойынша
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
1001. Суын ағызып жiберу кезінде кемiнде бiр жыл мерзімге барлық тоғандарды сусыз ұстайды. Ауланған балықтарды сауда орындарына сатуға жiбередi. Бүйiрi үлкейген балықтарды және судың бетiнде жүзген балықтарды пiсiрiлген күйiнде жануарларды жемдейді немесе оларды жояды. Суды ағызып жiберу әдісімен сауықтандырудың орындылығы тоғанның, сумен жабдықтау жүйесiнiң эпизоотиялық жағдайымен анықталады және тоғандардың тегiстiгi, ауданының көлемi, экономикалық мүмкiндiгi және басқа жағдайлар ескеріледi. Суы ағызылып жiберілген тоғандар орны дезинфекциялауға, құрғатуға, кейiннен ауыл шаруашылығы дақылдарын отырғыза отырып, қатыруға ұшырайды.
1002. Тоғандардың суын ағызып жiберу мүмкiн болмаған кезде су айдындарын кешендi әдiспен сауықтыру жүргiзіледi. Мұнда уылдырықты инкубациялау әдiсiмен алынған балықтарды өсiрiп, сау үйiр құрады немесе осы ауруға бейiм балықтарды бейiм емес немесе бейiмдiлiгi төмен балықтармен ауыстырады. Тоғандарға, аулау құралдарына және мүлiктерге зарарсыздандыру жүргiзедi.
1003. Тоғандарда балықтарды кешендi әдiспен сауықтырғанда алдын ала емдеу жұмыстарын жүргiзедi.
Осы аурудан қолайсыз пункттердегi тоғандарды кешендi әдiс бойынша сауықтырғанда шектеу алынар алдында ветеринариялық қадағалаудың бақылауымен биологиялық сынаманы жүргiзедi. Тоғандарға жергiлiктi тұқы балықтарын (бiр жылға дейiнгi, бiр жылдық немесе бас көбейтетiн) осы аурудан, басқа да аурудан қолайлы шаруашылықтан әкелiнген балықтарды жiбередi. Балықтарды 15 градустан төмен емес температурада үш ай ішінде ұстайды және қолданылатын балық өсiрудiң тығыздығын анықтайды. Егер судың температурасы 15 градустан төмен болса, онда биосынаманың мерзiмiн ұзартады, онда орта тәулiктiк температура үш ай ішінде 15 градустан төмен болмауы тиіс. Осы аталған уақытта балық ауруының болмауы шектеудi алуға негiз болады.
1004. Жүзу жарғағының ауруы толық тоқтағаннан, ветеринариялық-санитариялық және балық өсiру-суландыру іс-шаралары жүргiзiлгеннен кейін бір жыл өткен соң кешендi кешендi әдiспен сауықтырғанда, терiс биосынама алынса, балық өсiрiлетiн шаруашылықтан шектеу алынады.
94-тарау. Балықтың дифиллоботриозы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 94-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
на территории ветеринарно-санитарного благополучия
1005. Для предупреждения заражения животных дифиллоботриозом необходимо:
1) охранять водоемы от фекального загрязнения;
2) проводить периодические профилактические гельминтологические обследования обслуживающего персонала;
3) совместно с санитарной службой организовывать и проводить исследования рыб из естественных водоемов и водохранилищ;
4) проводить периодическую дегельминтизацию сельскохозяйственных животных.
1006. Не допускается сбрасывать в водоемы, на мусорные свалки и скармливать сырую рыбу и ее отходы домашним плотоядным и всеядным животным
1007. На зараженность личинками дифиллоботриид исследуются: щука, налим, окунь, ерш, пелядь, сиг, хариус, ряпушка, голец, форель, нельма, кета, кумжа, таймень, некоторые виды семейства лососевых и другие виды рыб, объектом питания которых являются ветвистоусые рачки-циклопы и диаптомусы.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
на территории, неблагополучной по дифиллоботриозу
1008. При обнаружении в водоеме рыбы, зараженной личинками дифиллоботриид, всю рыбу соответствующих видов независимо от степени зараженности считают условно годной и допускают к использованию в пищу только после соответствующей обработки, в порядке установленном настоящими Правилами.
1009. В неблагополучных по дифиллоботриозу хозяйствующих субъектах не допускается скармливание пушным зверям и собакам рыбы и рыбопродуктов без их предварительной ветеринарно-санитарной экспертизы.
1010. Все виды рыб, отлавливаемых из неблагополучных водоемов, восприимчивых к заражению плероцеркоидами лентецов, необходимо подвергать ихтиопатологическим лабораторно-диагностическим исследованиям.
1011. Отходы, получаемые при обработке рыбы, направляются для переработки на кормовую рыбную муку, а в случае отсутствия жиромучных установок провариваются в котлах в течение 30 минут с начала закипания воды.
1012. В случае отсутствия возможности обработки условно годной рыбы на местах лова допускается ее транспортировка к ближайшему пункту обработки в пределах района, области.
1013. Использование условно годной рыбы в пищевых целях допускается в зависимости от ее вида после соответствующей обработки путем засолки, замораживания, кипячения, вяления, специальной кулинарной обработки или консервирования.
1014. Рыбу, сильно пораженную плероцеркоидами лентеца широкого, направляют на техническую утилизацию.
Глава 95. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по краснухе карпов

1-параграф. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы
аумақта профилактика ретінде жүргізілетін
ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
1005. Жануарлардың дифиллоботриозды жұқтыруының алдын алу мақсатында:
1) су айдындарын нәжiспен ластанудан қорғау;
2) қызмет көрсететiн персоналға гельминтологиялық тексеру жүргiзу;
3) санитариялық қызметпен бірлесіп, табиғи су айдындары мен су қоймаларындағы балықтарды тексерудi ұйымдастыру және жүргiзу;
4) күзет иттерiне мерзiмдi түрде дегельминтизациялау жүргiзу қажет.
1006. Су айдындарына, қоқыс тастайтын орындарға шикі балықты және оның қалдықтарын тастауға, ет қоректi және барлық қоректi жануарларға беруге жол берілмейді.
1007. Дифиллоботриид личинкаларын жұқтыруға: шортан, нәлiм, алабұға, пеляд, ақсақа, хариус, көкшұбар, талма, кета, бахтах, ақ балық, кета, кумжа, таймень, арқан балық тұқымдасының кейбiр түрлерi және қорегі су шаяндары-циклоптар мен диаптомустар болып табылатын балықтың басқа да түрлерi тексерiледi.
2-параграф. Дифиллоботриоз бойынша қолайсыз аумақта
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
1008. Су айдынында дифиллоботриид личинкаларын жұқтырған балықтар анықталған кезде барлық балықтар ауру жұқтыру дәрежесiне қарамастан, шартты түрде жарамды деп саналады және осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен тек қана тиісті өңделуден кейiн тамаққа пайдалануға жiберiледi.
1009. Дифиллоботриоз бойынша қолайсыз шаруашылық жүргізуші субъектілерде алдын-ала ветеринариялық-санитариялық сараптамадан өткізбей, мамық жүнді аңдар мен иттерді балықпен және балық өнiмдерiмен жемдеуге жол берілмейді.
1010. Құрттардың плероцеркоидтарын жұқтыруға бейім қолайсыз тоғандардан ауланатын балықтардың барлық түрлеріне мiндеттi түрде ихтиопатологиялық зертханалық-диагностикалық зерттеу жүргізілуге қажет.
1011. Балықты өңдеген кезде алынатын қалдықтар азықтық балық ұнын жасау үшiн қайта өңделуге жiберiледi, ал май-ұн қондырғылары болмаған жағдайда су қайнағаннан бастап 30 минут бойы қазандарда қайнатылады.
1012. Балық ауланған жерлерде шартты түрде жарамды балықтарды өңдеуге мүмкiндiк болмаған жағдайда оны аудан, облыс шеңберінде жақын орналасқан өңдеу орнына дейiн тасымалдауға жол берілмейді.
1013. Шартты түрде жарамды балықты тамаққа пайдалануға тұздау, мұздату, қайнату, қақтау, арнайы кулинариялық өңдеу немесе консервiлеу арқылы тиісті өңдеуден кейін оның түрiне байланысты жол берілмейді.
1014. Жалпақ құрттың плероцеркоидтарымен қатты зақымдалған балық техникалық кәдеге жаратуға жiбередi.
95-тарау. Тұқы тұқымдас балықтың қызамығы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі

Сноска. Заголовок главы 95 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий в
неблагополучном по краснухе пункте (организация ограничительных
мероприятий и карантина)
1015. В целях предупреждения возникновения и распространения заболевания карповых рыб краснухой руководители хозяйствующих субъектов, ответственные за рыбохозяйственные водоемы, выполняют общие профилактические, ветеринарно-санитарные и рыбоводные требования.
1016. При установлении заболевания рыб краснухой государственный ветеринарно-санитарный инспектор соответствующей административно-территориальной единицы совместно с владельцем рыбоводного хозяйствующего субъекта, обследуют пруды или естественные водоемы, охваченные эпизоотией краснухи.
1017. Результаты обследования оформляется актом.
1018. На неблагополучный пункт накладывают карантин.
По условиям карантина в неблагополучных пунктах не допускается:
1) вывоз рыбы из карантинируемых водоемов, а также ввоз рыбы в карантинируемые водоемы.
2) пересадка больной или подозрительной в заражении рыбы в благополучные пруды хозяйствующего субъекта и из одного естественного водоема в другой;
3) смешанные посадки в водоемы восприимчивой к краснухе рыбы разного возраста и вида;
4) внесение в рыбоводные пруды навоза с целью удобрения;
5) посещение рыбоводных хозяйствующих субъектов посторонними лицами;
6) перевозка и переноска рыбоводного инвентаря, орудий лова и других предметов с одного рыбохозяйственного водоема на другой.
1019. В целях ликвидации заболевания рыбы в карантинированных хозяйствующих субъектах проводят следующие меры:
1) для работы в неблагополучных пунктах необходимо иметь специально выделенные орудия лова и инвентарь;
2) в комбинированных карпо-утиных хозяйствующих субъектах удаляют уток в изолированные водоемы, не имеющие рыбопромыслового значения и не связанные с другими рыбоводными прудами и естественными водоемами. Не допускают вывоз уток для разведения и выращивания в другие рыбоводные хозяйствующие субъекты или водоемы, имеющие рыбопромысловое значение;
3) трупы погибших рыб вылавливают и зарывают вдали от водоемов на глубину не менее 1,5 метров с предварительным обеззараживанием раствором хлорной или негашеной извести;
4) отловленную больную живую рыбу (с язвами, ерошением чешуи, отслоением кожи, сильно выраженной общей и брюшной водянкой) подвергают технической утилизации;

Ескерту. 95-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Қызамықтан қолайсыз пунктте жүргізілетін
ветеринариялық іс-шаралар тәртібі (шектеу іс-шаралары мен
карантиндi ұйымдастыру)
1015. Тұқы балықтың қызамық ауруының шығуын және таралуын алдын алу мақсатында шаруашылықтардың және шаруашылық субъектiлерiнiң басшылары жалпы сауықтыру, ветеринариялық-санитариялық және балық өсiру талаптарын қатаң орындауға міндетті.
1016. Балықтардың қызамық ауруы анықталғанда тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің мемлекеттiк ветеринариялық инспекторы балық өсiретiн шаруашылық субъектiлерiнiң иелерiмен бiрлесiп, қызамық жұқпасы ошағына кiретiн көлшiктерді немесе су қоймаларын тексередi.
1017. Тексерудің нәтижелерi актімен ресімделеді.
1018. Аурудан қолайсыз пунктке карантин қойылады.
Карантиннiң шарты бойынша қолайсыз пунктерде мыналарға:
1) балықтарды карантиндегi су айдындарынан шығаруға, сондай-ақ карантиндегi көлдерге балықтарды әкелуге;
2) ауырған немесе ауру жұғуға күдiктi балықтарды қолайлы шаруашылықтардың тоғандарына және бір тоғаннан басқа тоғанға ауыстыруға;
3) қызамыққа бейiм балықтардың әртүрлерi мен әр жастағыларын суларда араластыруға;
4) балық өсiретiн тоғандарға тыңайтқыш мақсатында қи төгуге;
5) балық өсiретiн шаруашылық субъектілеріне бөгде тұлғаның баруына;
6) балық өсiру мүлiктерiн, аулау құралдарын және басқа заттарды бiр балық шаруашылығы тоғанынан басқасына әкетуге және әкелуге жол берілмейді.
1019. Карантиндегi шаруашылық субъектілерінде балық ауруларын жою мақсатында мынадай іс-шаралар жүргiзiледi:
1) қолайсыз пункттерде жұмысқа арналған арнайы бөлiнген аулау құралдары мен мүлiктер болуы тиіс. Оларды басқа түске бояйды және жеке сақтайды. Карантиндегi тоғандарға қызмет көрсету үшiн тұрақты жұмысшылар бекiтiледi;
2) тұқы балық-үйрек аралас шаруашылық субъектілерінде үйректердi оқшау балық кәсiпшiлiгiне маңызы жоқ және басқа балық өсiретiн көлдермен, табиғи сулармен қатысы жоқ тоғандарға тастайды. Тұқымға және өсiруге арналған үйректердi басқа балық өсiретiн шаруашылық субъектілеріне немесе балық кәсiпшiлiгiне маңызы бар тоғандарға шығаруға жол берілмейді;
3) қырылған балықтардың өлекселерiн ұстап алып, тоғаннан алыста алдын ала хлор ерiтiндiсiмен немесе сөндiрiлмеген әкпен зарарсыздандырылғаннан кейiн кемiнде 1,5 метр тереңдiкке көмедi;
4) ауланған тiрi ауру балықтар (жаралары бар, қабыршақтары тiкiрейген, қабықтары қабатталған, денесi және құрсағы суға толған) техникалық кәдеге жаратуға жiберiледi;

5) обеспечивают усиленную проточность воды и принимают меры к обогащению ее кислородом путем аэрации;
6) с целью нейтрализации кислотности воды и накапливающихся в ней органических остатков в нагульные, выростные и маточные пруды рекомендуется вносить известь гашеную пушенку или известковое молоко из расчета 150-300 килограммов на гектар водной площади (2-3 раза в течение летнего периода с интервалом в 8-15 календарных дней), добиваясь повышения рН воды до 8,5;
7) небольшие спускные полносистемные рыбоводные хозяйствующие субъекты, отдельные пруды и особенно рыбопитомники оздоравливать путем летования с проведением комплекса всех рыбоводно-мелиоративных и оздоровительных мероприятий;
8) организуют обязательное обеззараживание обуви и одежды персонала, работающего на водоеме, орудий лова, инвентаря, оборудования и другого.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
по оздоровлению в неблагополучном по краснухе пункте
1020. В крупных полносистемных рыбоводных хозяйствующих субъектах с зависимым водоснабжением, неспускными или не полностью спускными прудами, а также в закрытых естественных рыбохозяйственных водоемах применяют комплексный метод ликвидации краснухи, при котором проводят мероприятия по выявлению и уничтожению источников возбудителя заболевания, разрыву и устранению способа передачи возбудителя, повышению устойчивости рыб к заболеванию и созданию условий, препятствующих возникновению и развитию заболевания.
1021. В неблагополучных пунктах формируют стадо производителей и ремонтный молодняк из числа рыб, переболевших краснухой и обладающих относительной устойчивостью против указанного заболевания. В особо неблагополучных пунктах и в естественных водоемах целесообразно переходить на выращивание и разведение более устойчивых к краснухе растительноядных рыб.
1022. В естественных замкнутых водоемах, имеющих рыбопромысловое значение, рекомендуется создавать нерестово-зырастные хозяйства и рыбоводные заводы, полностью обеспечивающие водоем посадочным материалом. Прудовые хозяйства переводят на замкнутое ведение рыбного хозяйства (не допуская ввоза и вывоза рыбы, кроме товарной).
1023. В неблагополучных по краснухе пунктах с лечебной и профилактической целью применяют лекарственные средства, зарегистрированные в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза:
1) гранулированный корм, зерна, обогащенные антибиотиками, скармливают всем возрастным группам рыб на протяжении всего вегетационного периода по следующей схеме: 3 дня рыбу кормят лечебным кормом, а затем после 4 календарных дней перерыва – обычным кормом. При температуре воды до 12 0С перерыв между кормлениями лечебным кормом и обычным увеличивают до 6 календарных дней, а при температуре выше 21 о С – сокращают до 3 суток;

5) судың қатты ағысын және аэрация жолымен оттегiмен байыту іс-шараларын қамтамасыз етедi;
6) судың қышқылдығын және оларда жиналып қалған органикалық қалдықтарды бейтараптау мақсатында судың рН деңгейiнің 8,5-ке дейiн көтерiлуiне қол жеткiзе отырып, су көлемiнiң 150-300 килограмм/гектарына мөлшерiнде (күнтізбелік 8-15 күн аралықпен суды ағызу кезеңінде 2-3 рет) сөндiрiлген әктi немесе әктiң сүттi сұйығын енгiзу ұсынылады;
7) шағын толық жүйелi балық өсiретiн шаруашылығы субъектілері, жеке тоғандар және әсiресе балық питомниктерiнде суын толық ағызып жiберу және барлық балық өсiру-мелиоративтiк және сауықтандырудың кешендiк іс-шараларын жүргiзу жолымен кептiреді;
8) су айдынында жұмыс iстейтiн персоналдың аяқ киiмдерiн және киiмдерiн, аулау құралдарын, мүлiктерiн, жабдықтарын міндетті зарарсыздандыруды ұйымдастырады.
2-параграф. Қызамықтан қолайсыз пунктте сауықтандыру
бойынша жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
1020. Судың қамтамасыз етiлуiне байланысты суын босатпайтын немесе суын толық босатпайтын су айдындарында, сонымен бiрге жабық балық шаруашылығы субъектілерiнде қызамықты жоюдың кешендi әдiстерi қолданылады, мұнда қоздырғышты табу және оны жою іс-шаралары, оның таралу жолдарын үзу және болдырмау, балықтардың ауруға қарсы төзiмдiлiгiн жоғарылату және аурудың әрi қарай дамып өрiстеуiне кедергi келтiретiн жағдайлар жасау жөніндегі іс-шаралар жүргiзiледi.
1021. Қолайсыз пунктерде қызамықпен ауырған, аталған ауруға салыстырмалы төзiмдi балықтардың арасынан еркек тұқым беретiн және балық басын көбейтетiн жас балықтардың үйірін қалыптастырады. Қолайсыз пункттерде және табиғи суларда өсiру және көбейту үшiн қызамыққа көбiрек төзiмдi өсiмдiк қоректi балықтарды ұстаған жөн.
1022. Балық кәсiпшiлiгiне маңызы бар, табиғи тұйық суларда уылдырық өсiретiн шаруашылықтар және суға салатын материалмен толық қамтамасыз ететiн балық өсiретiн зауыттар салу ұсынылады. Тоғанды шаруашылықтарды тұйық балық өсiретiн шаруашылықтарға ауыстырады (тауарлық балықтардан басқа балықтарды шығаруға және әкелуге жол бермейдi).
1023. Қызамықтан қолайсыз пункттерде емдiк және сауықтыру мақсатында Қазақстан Республикасында тiркелген дәрiлік заттар қолданылады:
1) түйiршiктелген жем, астық, байытылған антибиотиктер барлық жастағы балықтар тобына көбею кезеңi ішінде мынадай схема бойынша берiледi: 3 күн балықтарды емдiк жеммен, одан кейiн үзiлiс берiп кәдiмгi жеммен жемдеу. Судың температурасы 120 С-қа дейiн кезде емдiк жеммен және кәдiмгi жеммен жемдеу 6 күнге дейiн ұзартылады, ал температура 210 С-тан жоғары болғанда 3 күнге дейiн қысқартылады;

2) производителям и ремонтному молодняку левомицетин вводят с профилактической целью внутрибрюшинно в дозе 20-30 миллиграмм на 1 килограмм веса рыбы весной при разгрузке зимовалов, второй раз-при весенней инвентаризации и третий раз – осенью, перед посадкой на зимовку. Производителей, имевших контакт с рыбами, имеющими выраженные клинические признаки заболевания, обрабатывают дополнительно непосредственно перед посадкой на нерест;
3) с профилактической целью в выростных прудах сеголеткам и в нагульных прудах двухлеткам дают с кормом метиленовую синь по нормам: сеголеткам 2-3 миллиграмма и двухлеткам 3-5 миллиграмм на одну рыбу. Лечебный корм раскладывают на кормовые места через сутки 7-8 раз. После этого делают 3-4 дневный перерыв, а затем снова продолжают кормить лечебным кормом. Такой порядок повторяется 2-3 раза;
4) с профилактической и лечебной целями для рыб рекомендуются ванны, приготовленные из раствора одного из следующих препаратов: левомицетина, синтомицина или метиленовой сини;
5) в целях предупреждения рецидивов краснухи производителей после индивидуальной обработки рекомендуется кормить на протяжении всего преднерестового периода кормом, обогащенным метиленовой синью, из расчета 3 грамма на 1 килограмм корма. Норма корма – по поедаемости. Лечебный корм дают 2-3 дня подряд, а затем 2-3 дня применяют обычный корм и так повторяют 2-3 раза.
1024. После проведения комплекса ветеринарно-санитарных и рыбоводно-мелиоративных мероприятий и полного прекращения заболевания рыб краснухой, но не ранее чем через год, с рыбоводного хозяйствующего субъекта (рыбохозяйственный водоем) снимают карантин и объявляют благополучным.
Глава 96. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по лигулезу и диграммозу рыб
Сноска. Заголовок главы 96 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий на
территории ветеринарно-санитарного благополучия
1025. Профилактика лигулеза и диграммоза сводится к отпугиванию рыбоядных птиц с территории рыбоводных хозяйствующих субъектов. На протяжении всего вегетационного периода с целью недопущения скопления рыбоядных птиц и их гнездования на прудах выкашивают жесткую и полужесткую растительность.
1026. В качестве основной промысловой рыбы разводят сазана и судака, не подверженных инвазированию плероцеркоидами.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
в эпизоотических очагах и неблагополучных пунктах

2) еркек балықтар мен өсiретiн балықтарға емдiк мақсатпен левомицитиндi 1 килограмм салмаққа 20-30 милиграмм көктемде қыстаулардан босағанда, екiншi рет - көктемгi түгендеуден кейiн және үшiншi рет - күзде қыстауға ауыстырғанда құрсағына егiледi. Аурудың бiлiнетiн клиникалық белгiлерi бар ауру балықтармен жанасқан еркек балықтар уылдырыққа қонар алдында қосымша өңделеді;
3) өсiретiн тоғандарда бiржылдық балықтарға, серуендейтiн тоғандарда сауықтыру мақсатында метилен көктi әр балыққа бiржылдықтарға 2-3 милиграмм және екiжылдықтарға 3-5 милиграмм бередi. Емдiк жемді жемдейтін жерге тәулiк сайын 7-8 рет салады. Осындай тәртiппен 2-3 рет қайталайды;
4) балықтар үшiн сауықтыру және емдiк мақсатпен мынадай препараттардың емдiк ваннасы ұсынылады: левомицитин, синтомицин, немесе метилен көк;
5) қызамық ауруының қайталануынан сақтандыру мақсатында уылдырық шашар кезең ішінде еркек балықтарды метилен көкпен байытылған жеммен 1 килограмм жемге 3 грамм метилен көк қосылған жем берiледi. Жем нормасы - желiнуiне қарай. Жемдiк жем 2-3 күн қатарынан берiледi, содан кейiн 2-3 күн кәдiмгi жемді пайдаланылады және осылай 2-3 рет қайталанады.
1024. Кешендi ветеринариялық-санитариялық және балық өсiру-мелиоративтiк шаралар жүргiзiледi және балықтың қызамық ауруы толық тоқтағаннан кейін бiр жыл өткеннен соң балық өсiретiн шаруашылық субъектісінен карантин алынып, қолайлы деп жарияланады.
96-тарау. Балықтардың лигулезі және диграммозы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 96-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақта
сауықтыру бойынша жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар
тәртібі
1025. Лигулез бен диграммоздың профилактикасы балық аулайтын шаруашылық жүргізуші субъектiлерінің аумағынан балық жейтiн құстарды үркiтiп отыруды білдіреді. Вегетациялық кезеңнің ішінде балық жейтiн құстардың жиналуына және олардың ұя салуына жол бермеу үшін тоғандарда қатты және жартылай қатты шөптер шабылады.
1026. Негізгі кәсiпшiлiк балық ретінде плерецеркоидтермен инвазиялауға ұшырамаған сазандар және көксеркелер өсiрiледi.
2-параграф. Эпизоотия ошақтарында және қолайсыз пунктерде
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі

1027. Проводят отлов больных рыб в местах их скопления. При поражении лигулезом и диграммозом мелких видов карповых рыб увеличивают численность судака. На вновь создаваемых водоемах, расположенных в местах, неблагополучных по лигулидозам, диграммозу, для разведения следует специально подбирать виды рыб менее восприимчивых или невосприимчивых к таким заболеваниям, таких, как сиговые, лососевые.
1028. При обнаружении лигулеза, диграммоза в реализацию пускают только потрошеную рыбу. Внутренние органы вместе с гельминтами подлежат утилизации.
Глава 97. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по описторхозу
Сноска. Заголовок главы 97 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
профилактике описторхоза
1029. В комплексе мер борьбы, и профилактики первостепенное значение имеют мероприятия по обеспечению безопасности рыбной продукции для здоровья человека и животных:
1) обеспечения режимов обработки рыбы, гарантирующих ее обезвреживание от возбудителей гельминтозов человека и животных;
2) санитарно-гигиенической и ветеринарно-санитарной экспертизы;
3) организации и качества исследований на соответствие медико-биологическим и ветеринарно-санитарным требованиям, а также ветеринарно-санитарным нормам по показателям паразитарной чистоты.
1030. Реализация рыбы населению производится после проведения ихтиопатологических лабораторно-диагностических исследований.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
по ликвидации заболевания в неблагополучных пунктах
1031. Не допускается в реализацию рыба и продукцию их переработки, в которых при лабораторных исследованиях на соответствие требованиям безопасности и санитарным нормам обнаружены живые метацеркарии, опасные для здоровья человека и животных.
1032. Рыбы и продукцию их переработки, содержащие живые метацеркарии, опасные для здоровья человека и животных, переводятся в разряд "условно годные" или "непригодные".
1033. "Условно годная" рыбная продукция допускается на переработку на пищевую продукцию и в реализацию только после обеззараживания.
1034. Рыба и продукцию их переработки, переведенные в разряд "непригодные" направляются на утилизацию.
1035. Использование "условно годной" рыбы в пищевых целях допускается путем засолки, замораживания, копчения, вяления, специальной кулинарной обработки или консервирования.

1027. Ауру балықтарды аулау олардың жиналу орындарында жүргізіледі. Тұқылы балықтардың ұсақ түрлерінің лигулезбен және диграммозбен зақымдану кезінде көксеркелер саны ұлғайтылады. Лигулез, диграммоз бойынша қолайсыз жерлерде орналасқан қайта жасалатын су айдындарында өсіру үшін ақсақа, арқан балық ауруларына бейiмділігі мейлінше төмен немесе бейiм емес балық түрлерін арнайы іріктеп алу керек.
1028. Лигулез, диграммоз анықталған кезде сатуға тек қана iшкi құрылысы алынған балық жiберiледi. Iшкi органдары гельминттермен бiрге кәдеге жаратылуға тиіс.
97-тарау. Описторхоз бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 97-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Описторхоздың профилактикасы ретінде
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
1029. Күрес және профилактика шаралары кешенiнде адамның және жануарлардың денсаулығына арналған балық өнiмдерiнің қауiпсiздігін қамтамасыз ету жөніндегі мынадай іс-шаралар бірінші дәрежелі мәнге ие:
1) оны адамның және жануарлардың гельминтоздар қоздырғышынан зарарсыздандыруға кепілдік беретін балықты өңдеу режимдерін қамтамасыз ету;
2) санитариялық-гигиеналық және ветеринариялық-санитариялық сараптамалар;
3) медициналық-биологиялық және ветеринариялық-санитариялық талаптарға, сондай-ақ паразитарлық тазалықтың көрсеткiштерi бойынша санитариялық нормаларға сәйкестігіне зерттеулердi ұйымдастыру және олардың сапасы.
1030. Балықтарды елдi мекенге сату ихтиопатологиялық зертханалық-диагностикалық зерттеулер жүргiзiлгеннен кейiн өткізіледі.
2-параграф. Қолайсыз пунктердегі ауруды жою бойынша
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
1031. Қауiпсiздiк және санитариялық нормалардың талаптарына сәйкестігіне зертханалық зерттеулер кезiнде адамның және жануарлардың денсаулығына қауiптi тiрi метацеркарилер анықталған балықты және олардың өңделген өнiмдерiн сатуға рұқсат етілмейді.
1032. Құрамында адамның және жануарлардың денсаулығына қауiптi тiрi метацеркарилерi бар балықтар және олардың өңделген өнiмдерi "шартты түрде жарамды" немесе "жарамсыз" санатына ауыстырылады.
1033. "Шартты түрде жарамды" балық өнiмi тамақ өнімдеріне, қайта өңдеуге және сатылуға тек қана зарарсыздандырудан кейiн рұқсат етiледi.
1034. "Жарамсыз" санатына ауыстырылған балық және олардың өңделген өнiмдерi кәдеге жаратуға жiберiледi.
1035. "Шартты түрде жарамды" балықты тамақ мақсатында пайдалануға тұздау, тоңазыту, ыстау, қақтау, арнайы кулинариялық өңдеу немесе консервiлеу жолымен рұқсат берiледi.

1036. Посол условно годной рыбопродукции:
1) обеззараживание рыбы от личинок описторхид обеспечивается применением смешанного крепкого и среднего посола (плотность тузлука с первого дня посола 1,20, при температуре +1+2 оС) при достижении массовой доли соли в мясе рыбы 14 процентов. При этом продолжительность посола необходима, составлять не менее:
пескаря, уклея, гольяна, верховки 10 суток;
плотвы, ельца, красноперки, спица, шиповки, мелких (до 25 сантиметров) язей, лещей, линеи 21 суток;
крупных (свыше 25 сантиметров) язей, лещей, линей 40 суток;
2) допускается более слабый, или менее длительный для "условно годной" рыбы только после предварительного ее замораживания в режимах, в порядке, установленном настоящими Правилами.
1037. Посол икры рыбы:
1) теплый посол (температура 15-16 оС) проводится при количестве соли (в процентах к весу икры): 12 % – 30 минут; 10 % – 1 час; 8 % – 2 часа; 6 % – 6 часов;
2) охлажденный посол (при температуре 5-6 оС) при тех же соотношениях соли и икры проводится вдвое дольше;
3) охлажденный посол икры сиговых и других рыб, зараженных личинками лентеца чаечного (дифиллоботриид), проводится при количестве соли 5 % к весу икры в течение 12 часов.
1038. Замораживание рыбы:
от личинок описторхиса, рыба обеззараживается при соблюдении следующих режимов замораживания:
минус 40 о С (температура в теле рыбы) – 7 часов (время, необходимое для обеззараживания);
минус 35 о С – 14 часов;
минус 28 о С – 32 часа.
1039. Надежным способом обеззараживания рыбопродукции является ее обработка высокими температурами. Горячее и холодное копчение, вяление, сушка, а также изготовление консервов, осуществляемые в соответствии с действующими техническими регламентами, обеззараживают рыбу от личинок описторхисов, за исключением язя. Язь охлажденный не может использоваться для производства рыбной продукции вяленой и холодного копчения, так как при этом не происходит его обеззараживание от личинок описторхисов.
1040. Рыбная продукция, предназначенная для корма животным, обеззараживается.
1041. Отходы, получаемые при переработке "условно годной" рыбной продукции, а также рыбная продукция, переведенная в разряд "непригодная", направляются на производство рыбной муки для животноводческих целей. В случае отсутствия установок по выработке рыбной муки отходы провариваются в котлах в течение 30 минут с момента закипания. Допускается захоронение в биотермических ямах. Не допускается сбрасывать в водоемы и на мусорные свалки отходы переработки рыбной продукции, а также скармливать животным без предварительного обеззараживания.

1036. Шартты түрде жарамды балық өнiмiн тұздау:
1) балықты описторхид личинкаларын зарарсыздандыру балық етiнде тұздың салмақтық үлесін 14 %-ға жеткiзе отырып, аралас өткiр және орташа тұздауды (+1+2 С0 температурада тұздаудың бiрiншi күнiнен тұздықтың тығыздығы 1,20) қолданумен қамтамасыз етiледi. Бұл ретте тұздаудың ұзақтығы мынадан кем болмауы қажет:
теңге балықта, үкiшабақта, қабыршақ балықта - 10 тәулiк;
тортада, тарақ балықта, қызыл қанатта, щипа балықта, ұсақ (25 сантиметрге дейiн) аққайрандарда, табанда, онғақта - 21 тәулiк;
iрi (25 сантиметрден жоғары) аққайрандарда, табанда, онғақта - 40 тәулiк;
2) "Шартты түрде жарамды" балық үшін барынша әлсiз немесе ұзақ тұздау тек қана осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен алдын ала тоңазытудан кейiн рұқсат етiледi.
1037. Балықтың уылдырығын тұздау:
1) жылы күйiнде тұздау (15-16 С0 температурада), тұздың мөлшерiнде (уылдырық салмағына пайызбен) жүргiзiледi: 12 % - 30 минут, 10 % - 1 сағат, 8 % - 2 сағат, 6 % - 6 сағат жүргiзiледi;
2) салқындатып тұздау (5-6 С0 температурада) тұз бен уылдырықтың бірдей арақатынасында екi есе ұзақ жүргiзiледi;
3) шайлы лентец личинкаларын (дифиллоботриид) жұқтырған ақсақа және басқа балықтардың уылдырықтарының салқындатылған тұздауы, уылдырықтың салмағына 5 % тұздың мөлшерiнде 12 сағат бойы жүргiзiледi.
1038. Балықтарды тоңазыту:
тоңазытудың мынадай режимдерін сақтау кезінде балық описторхис личинкаларынан зарарсызданады:
минус 40 С0 (балық денесiндегi температура) - 7 сағат (зарарсыздандыруға қажеттi уақыт);
минус 35 С0 - 14 сағат;
минус 28 С0 - 32 сағат.
1039. Балық өнiмiн зарарсыздандырудың сенiмдi әдісі оны жоғары температурамен өңдеу болып табылады. Қолданыстағы технологиялық регламенттерге сәйкес жүзеге асырылатын ыстық және салқын ыстау, сүрлеу, кептiру, сондай-ақ консервiлердi жасау, аққайраңды қоспағанда, балықтарды описторхис личинкаларынан зарарсыздандырады. Салқындатылған аққайраң сүрленген және салқындатып ысталған балық өнiмдерiн өндіруге пайдаланылуы мүмкін емес, өйткенi бұл ретте оның описторхис личинкаларынан зарарсыздандыруы жүрмейді.
1040. Жануарлардың азығына тағайындалған балық өнiмдерi зарарсыздандырылады.
1041. "Шартты түрде жарамды" балық өнiмдерiн қайта өңдеу кезiнде алынатын қалдықтар, сондай-ақ, "жарамсыз" санатына ауыстырылған балық өнiмдерi, мал шаруашылығы мақсатына арналған балық ұнын шығаруға жiберiледi. Балық ұнын өндіретін қондырғылар болмаған жағдайда, қалдықтар қайнау сәтінен бастап 30 минут бойы қазандарда қайнатылады. Биотермиялық шұңқырларда көмуге рұқсат етiледi. Балық өнiмiн қайта өңдеуден алынған қалдықтарды алдын ала зарарсыздандырмай, су ағындарына және қоқыс орындарына тастауға, сондай-ақ олармен малдарды жемдеуге жол берілмейді.

Глава 98. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по болезням пчел, вредители пчелиных семей
Сноска. Заголовок главы 98 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
профилактике болезней пчел и вредителей пчелиных семей
1042. Физические и юридические лица размещают пасеки в местах, где обеспечивается безопасность людей.
1043. Кочевые пасеки размещаются у источников медосбора на расстоянии не ближе полутора километров одна от другой и трех километров от стационарных пасек. Не допускается размещение стационарных и кочевых пасек на пути лета пчел с другой ранее размещенной пасеки к источникам медосбора
1044. Пасеки размещают на сухих, освещенных солнцем, защищенных от ветра местах не ближе 500 метров от шоссейных и железных дорог, пилорам, высоковольтных линий электропередач и 5 километров от предприятий кондитерской и химической промышленности, аэродромов, военных полигонов, радиолокационных, радио- и телевещательных станций и прочих источников микроволновых излучений.
1045. Территорию стационарной пасеки огораживают забором. Ульи устанавливают на подставках не ниже 30 сантиметров от земли, на расстоянии 3-3,5 метра друг от друга и 10 метров между рядами. Перед летками делают площадки размером 0,5 на 0,5 метров. Трупы пчел и мусор на этих площадках собирают и сжигают.
1046. Пчел содержат в исправных ульях, окрашенных в различные цвета (синий, белый, желтый). На каждой пасеке имеют резервные ульи и сотовые рамки в количестве 10-15 процентов от общего количества пчелиных семей.
1047. Для поддержания надлежащего ветеринарно-санитарного состояния пасеки на ней размещают пасечные домики (кочевые будки), обеспечивают предметами и средствами личной гигиены и дезинфекции (перекисью водорода и другие), оборудуют дезинфекционную площадку, закрытую яму (для сточных вод), туалетное помещение для пчеловода.
1048. На территории стационарной пасеки необходимо иметь помещение для хранения пустых сотов, а также сотов с медом и пергой, тары, пчеловодного инвентаря, дезинфекционных средств.
1049. В местах с холодной продолжительной зимой на пасеках строят зимовник – сухое непромерзающее помещение, оборудованное приточно-вытяжной вентиляцией, обеспечивающей поддержание температуры 0,5-4 о С, относительную влажность 75 – 85 %.

98-тарау. Аралардың аурулары, ара ұясының зиянкестері бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 98-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Аралардың ауруларын сауықтыру және ара ұясының
зиянкестерiмен күрес жөнінде жүргізілетін ветеринариялық
іс-шаралар тәртібі
1042. Жеке және заңды тұлғалар омарталарды адамдардың қауiпсiздiгi қамтамасыз етiлетiн орындарға орналастырады.
1043. Көшпелi омарталар бал жинау кездерiнде бiр бiрiнен бiр жарым километр және тұрақты омарталардан үш километрден кем емес қашықтықта орналастырылады. Тұрақты және көшпелi омарталарды бұрын орналасқан бал жинау көздерi омарта араларының ұшу жолдарына орналастыруға рұқсат етілмейді.
1044. Омарталарды құрғақ, күн сәулесiмен жарықтандырылған, желден қорғалған, тас және темiр жолдарына, ағаш кесу орнына, жоғары кернеулi электр беру желілеріне 500 метр жақын емес және кондитерлiк, химия өндiрiсiнiң кәсiпорындарынан, аэродромдардан, әскери алқаптардан, радиолокациялық, радио-телетаратушы станциялардан және басқа кiшi толқынды сәулелi көздерден 5 километр қашықтықта орналастырады.
1045. Тұрақты омартаның аумағы шарбақпен қоршалады. Ара ұялары астына қоятын құралмен жерден 30 сантиметр төмен емес және бiр бiрiнен 3-3,5 метр және қатарларының аралығы 10 метр қашықтықта орналастырылады. Ара ұясының кiрiп-шығатын тесiктерiнiң алдына мөлшерi 0,5 х 0,5 алаңшалар жасалады. Осы алаңшалардағы аралардың өлекселелері және қоқыстары жиналып өртеледi.
1046. Аралар әртүрлi түске боялған (көк, ақ, сары) түзетiлген ара ұяларында ұсталады. Әрбiр омартада резервтегi ара ұялары және мөлшерi ара ұясының жалпы санының 10-15 пайызын (бұдан әрі - %) құрайтын бал салатын кәрездiк рамкалар болады.
1047. Омарталардың тиісінше ветеринариялық-санитариялық жағдайын ұстап тұру үшiн бұларға омарталық үйшiктердi (көшпендi дүңгiршiктер) орналастырады, жеке гигиенаның, сондай-ақ дизжұқпалау (сутегi тотығы және басқалары) заттарымен және құралдарымен қамтамасыз етiледi, дезинфекциялаушы алаңшалар, жабық шұңқырлар (қолданылған суға арналған), омарташыға арналған жуыну ғимараты жабдықталады.
1048. Стационарлық омарталардың аумағында бал салатын бос кәрездердi сақтайтын, сондай-ақ балы және балтозаңы бар кәрездердi, ыдыстарды, омарташылық құралдарын, дезинфекциялаушы заттарды сақтауға арналған ғимарат болуы қажет.
1049. Қысы суық созылмалы жерлерде омарталарда қыстайтын - құрғақ тоңдырмайтын, ауаны енгiзiп-шығарушы және 0,5-4 С0 бойынша (бұдан әрі - 0С) температураны, 75-85 % қажеттi ылғалдылықты ұстап тұруды қамтамасыз етушi желдеткiшпен жабдықталған қыстауыш ғимарат салынады.

1050. Пчелиные семьи выносят из зимовника при наружной температуре воздуха не ниже 12 о С, при стойком повышении температуры в помещении до 6 о С или при беспокойстве пчел при более низкой температуре.
1051. Летки ульев очищают от подмора и мусора, при необходимости утеплительный материал и донья заменяют на сухой, чистый, продезинфицированный материал.
1052. Регулярно проводят осмотр семьи пчел, проверяют наличие кормов. При недостатке корма сверху на рамки над клубом пчел помещают "севший мед" или сахарно медовое тесто-канди, кормушку с теплым (300 С) сахарным сиропом в соотношении 1:2 или под холстик кладут полномедную рамку.
1053. При устойчивой теплой погоде (не ниже 12 о С) тщательно осматривают (весенняя ревизия) пчелиные семьи, определяют их силу в улочках, наличие и количество расплода. Заплесневевшие и испачканные испражнениями пчел пустые рамки удаляют. При этом рамки с расплодом и кормом очищают. Семьи пчел пересаживают в чистые продезинфицированные ульи. Слабые семьи без признаков болезней соединяют, гнезда сокращают.
1054. Объединение слабых здоровых пчелиных семей с больными, имеющими явные признаки заболевания, недопустимо. Соты с расплодом, кормом из таких пчелиных семей не допускается использовать для здоровых семей. Оставленные на пасеке больные пчелиные семьи подвергаются лечению.
1055. На пасеке устанавливают поилки со свежей и подсоленной водой (0,01 %-ный раствор поваренной соли).
На специальной площадке проводят механическую очистку и дезинфекцию пчеловодного оборудования, инвентаря и свободных от корма, пригодных к эксплуатации сотов. Продезинфицированные предметы складывают в соответствующих помещениях. Выбракованные соты перетапливаются на воск.
1056. При устойчивой теплой погоде гнезда расширяют светло-коричневыми сотами, при приносе пыльцы и нектара в улей интенсивно используют вощину для отстройки сотов. На пасеке ежегодно обновляют не менее 30 процентов запасов сотов. Проводят ежегодную замену не менее 50 процентов маток.
Осуществляют мероприятия, направленные на недопущение пчелиного воровства, роения и слета роев.
Проводят своевременную подготовку зимовника. Помещение сушат, стены и потолки белят известью, пол тщательно чистят.
Соты после откачки меда помещают для сушки в те же ульи, из которых они были ранее изъяты.
1057. После главного медосбора проводят ревизию семей пчел, выбраковку, объединение и интенсивное наращивание силы пчелиных семей на зиму. В сентябре семьи имеют не менее 20000 пчел (6-8 улочек).

1050. Сыртқы ауаның температурасы 120С-тан төмен емес кезде, ғимараттың iшiндегi температура 60С-қа дейiн тұрақты көтерiлгенде немесе аралары төменгi температурадан ауытқыған кезде ара ұясын қыстауыштан алып шығады.
1051. Ара ұясының кiрiп-шығатын тесiгiн өлекседен және қоқыстан тазартады, қажет жағдайда жылытушы материалды және басқаларын құрғақ, қолайлы, дезинфекцияланған түрлерiне ауыстырады.
1052. Ара ұясына тұрақты қарау жүргiзедi және жемнің болуын тексерiп отырады. Жем жетiспеген жағдайда жоғарыдан рамкаларға аралар үйірінің үстiне "себiлген бал" немесе қант бал қамыры-кандидi орналастырады, жем оттығына жылы (300С) қант сиропын 1:2 қатынасында немесе кенептiң астына бал толтырылған рамка қойылады.
1053. Ауа райының тұрақты жылы кезiнде (120С-тан төмен емес) ара ұясына (көктемгi тексерiс) мұқият қарау жүргiзiледi, олардың ұяларындағы күштерiн, ұрық-құрттардың болуын және санын анықтайды. Көгерiп кеткен және аралардың нәжiсi жағылған бос рамкалар алынып тасталынады. Бұл ретте рамкалар ұрық-құрттары мен азығынан тазартылады. Аралардың ұясы қолайлы дезинфекцияланған ара ұяларына ауыстырылып отырғызылады. Аурудың белгiлерi жоқ әлсiз ұяларды бiрiктiредi, ұяларды қысқартады.
1054. Денi сау әлсiз ара ұясын аурудың анық белгiлерi бар ауру аралармен қосуға рұқсат етілмейді. Мұндай ара ұясының ұрық-құрттары, азығы бар кәрездерiн денi сау ұяларға қолдануға болмайды. Омартада қалған ауру ара ұясына емдеу жүргiзiледi.
1055. Омартаға қолайлы және тұздалған сумен толтырылған суарғыш орнатылады (ас тұзының 0,01 % ерiтiндiсi).
Арнайы алаңда механикалық тазарту және омарташылық жабдықтарға, құралдарға және жемнен бос, қолдануға жарамды кәрездерге дезинфекция жүргiзiледi. Дезинфекцияланған құрал заттар тиiстi бөлмелерде сақталады. Жарамсыздыққа шығарылған кәрездер балауызға тұщытылады.
1056. Тұрақты жылы ауа райы кезiнде ұя ашық-қоңыр кәрездермен кеңейтiледi, тозаң және шырын алып келу кезiнде ара ұясында кәрездердi тұрғызу үшiн балауызды күштiрек қолданады. Омартада жыл сайын 30 %-дан кем емес кәрездердiң қоры жаңартылады. Жыл сайын 50 %-дан кем емес аналықтарды ауыстыру жүргiзiледi.
Аралардың ұрлығына, үйiрленуiне және көп болып жиналып үйiрленуіне жол берiлмеуге бағытталған іс-шаралар жүзеге асырылады.
Қыстауышты өз уақытында дайындауды жүргiзедi. Бөлмелердi кептiрiп, қабырғаларын және төбесiн әкпен ақтайды, еденiн мұқият жуады.
Балдарды кәрездерден сорғытып алғаннан кейiн оларды бұрын шығарып алынған ара ұяларына кептiру үшiн орналастырады.
1057. Негiзгi бал жинаудан кейiн ара ұясына тексеру, сұрыптау, қысқы мерзiмге ара ұясын бiрiктiру және күштерiн белсендi түрде өсiру жүргізіледі. Қыркүйек айында ара ұясында 20 000-нан кем емес ара болады (6-8 ара ұясы).

1058. Падевый и кристаллизующийся мед полностью заменяют доброкачественным медом или сахарным сиропом.
Кормовые запасы пополняют сахарным сиропом (не более 5-6 килограмм сахара) в августе-начале сентября. В центральных и северных регионах республики кормовые запасы на одну семью пчел составляют 28-30 килограмм, а в остальных регионах – не менее 18-25 килограмм, перги – 2 килограмм (два полностью заполненных сота). Не допускается скармливание сахарного сиропа из общих кормушек.
1059. Сборку гнезд в зимнее время осуществляют после пополнения кормовых запасов и выхода основной массы расплода. Из пчелиного гнезда удаляют освободившиеся от расплода маломедные (менее 1,5 килограмм) соты. Правильно располагают соты в гнезде, размер которого соответствует силе пчелиной семьи.
1060. При похолодании необходимо проверить все пчелиные семьи и определить положение клуба пчел на сотах, в случае необходимости соты переставляют. С наступлением устойчивой холодной и сухой погоды, ульи с пчелами заносят в зимовник, крышки с ульев снимают, летки зарешечивают.
1061. Ульи, пчеловодный инвентарь, специальную одежду медогонки, тару под мед и другие пасечные принадлежности не допускается передавать с одной пасеки на другую без предварительной дезинфекции.
1062. Пасеки комплектуют только здоровыми пчелиными семьями из благополучных по заразным болезням пчелохозяйств на основании документов, подтверждающих их благополучие.
1063. Завозимых пчел, рои неизвестного происхождения размещают на изолированной пасеке не ближе 5 километров от других пасек и проводят карантинирование под контролем обслуживающего специалиста в области ветеринарии, после чего исследуют на наличие возбудителей заразных болезней.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
по ликвидации и лечению болезней пчел
1064. О заболевании или гибели пчелиных семей пчеловоды общественных и индивидуальных пасек немедленно сообщают ветеринарно-санитарному инспектору соответствующей административно-территориальной единицы.
1065. Ветеринарно-санитарный инспектор соответствующей административно-территориальной единицы организует осмотр всех пчелиных семей, выявление больных и установление причины заболевания, определение источника, путей заноса, степени распространения инфекции (инвазии) и принимает необходимые меры, предусмотренные настоящими Правилами. Для уточнения диагноза отбирают и направляют в ветеринарную лабораторию на исследование патологический материал.

1058. Жабысқақ және кристалданушы балды толығымен сапасы жақсы балмен немесе қант шырынымен алмастырады.
Жемдік қорлар тамыз-қыркүйек басында қант шырынымен (5-6 килограмм қанттан көп емес) толықтырылады. Республиканың орталық және солтүстiк өңiрлерiнде жемдік қор аралардың бiр ұясына 28-30 килограммды құрайды, ал қалған өңiрлерде 18-25 килограммнан кем емес, балтозаңы - 2 килограмм (толығымен толтырылған екi кәрез). Қант шырынын жалпы ас оттығынан жемдеуге болмайды.
1059. Қысқы уақытта ұяларды жинауды жем сақталатын қормен толықтырғаннан және тұқым-құрттардың негiзгi бөлiгi шығарылғаннан кейін жүргiзiледi. Бал ара ұясынан тұқым-құрттардан босаған кәрездерін шығарып тастайды (1,5 килограммнан кем). Ұяның iшiне кәрездердi дұрыс орналастырады, оның көлемi ара ұясының күшiне сәйкес келуi қажет.
1060. Салқын түскен кезде барлық ара ұясын тексеру қажет және кәрездердегi аралар үйірінің орналасуын анықтайды, қажет жағдайларда кәрездердiң орнын ауыстырып қояды. Тұрақты суық және құрғақ ауа райы басталысымен, ара ұяларын қыстауышқа енгiзедi, ара ұяларының төбесiн алып тастайды, кiрiп-шығатын тесiктердi торлайды.
1061. Ара ұяларын, омарташылық құралдарды, бал айдаудың арнайы киiмдерiн, бал ыдыстарын және басқа омарташылық заттарды бiр омартадан басқа омартаға алдын ала дезинфекция жүргiзбей жiберуге болмайды.
1062. Қолайлылығын растайтын құжаттардың негiзiнде омарталарды жұқпалы аурулардан қолайлы омарта шаруашылықтарынан алынған денi сау ара ұясымен толтырады.
1063. Әкелiнген араларды, шыққан тегi белгiсiз ара үйiрлерiн басқа омарталардан 5 километр жақын емес қашықтықта, оқшауланған омартаға орналастырады және қамтамасыз етушi ветеринария саласындағы маманның бақылауында карантиндеуде ұстайды, осы уақыттан кейiн жұқпалы аурулардың қоздырғыштарының бар немесе жоқ болуына зерттеу жүргiзiледi.
2-параграф. Ара ауруларын емдеу және жою бойынша
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
1064. Ара ұясының аурулары немесе өлiмi туралы қоғамдық және жеке омарталардың омарташылары тиiстi әкімшілік-аумақтық бірліктің ветеринариялық-санитариялық инспекторына дереу хабарлайды.
1065. Тиiстi әкімшілік-аумақтық бірліктің ветеринариялық-санитариялық инспекторы барлық ара ұясына тексеру жүргiзудi, ауруларды анықтауды және аурудың себептерiн табуды, аурудың көзiн анықтауды, таралу жолдарын, жұқпа ауруының (инвазияның) таралу дәрежесiн анықтауды ұйымдастырады және осы Қағидаларда көзделген қажеттi іс-шараларды қабылдайды. Аурудың диагнозын түпкiлiктi анықтау үшiн патологиялық материалдарды таңдап алып, ветеринариялық зертханаға зерттеуге жiбередi.

1066. При подтверждении заразного заболевания или отравления, ветеринарно-санитарный инспектор соответствующей административно-территориальной единицы осуществляет следующие мероприятия:
1) извещает владельцев всех пасек, расположенных на данной территории, и соседних, главных ветеринарно-санитарных инспекторов соответствующих административно-территориальных единиц;
2) организует ветеринарно-санитарное обследование пасек, пчел, маток, продукцию пчеловодства и предметов ухода за пчелами.
1067. При установлении особо опасных болезней пчел (американский гнилец, европейский гнилец, мешотчатый расплод), устанавливается карантин.
1068. При выявлении инфекционных болезней пчел (гафниоз, варроатоз, аскофероз), устанавливаются ограничительные мероприятия.
1069. При установлении карантина или ограничительных мероприятий на неблагополучной пасеке физические и юридические лица проводят следующие ветеринарно-санитарные мероприятия:
1) непригодные соты выбраковывают и перерабатывают на воск;
2) хорошие соты, использовавшиеся на пасеке для получения расплода не более 2-3 лет, а также магазинную сушь подвергают обеззараживанию (обезвреживанию);
3) подвергают дезинфекции предклетковые площадки, ульи, рамки, инвентарь, специальную одежду;
4) применяют противороевые меры;
5) не допускают скармливание сахарного сиропа из общей кормушки и выставку соторамок с целью их обсушки после откачки меда, не допускают содержания слабых и безматочных семей;
6) осуществляют тщательную очистку и дезинфекцию освобожденных от больных семей ульев, соторамок, а также пчеловодного инвентаря и оборудования, помещений, предлетковых площадок.
1070. Больные пчелиные семьи подвергают лечению ветеринарными препаратами согласно наставлению по применению (использованию).
1071. При условии проведения комплекса ветеринарно-санитарных мероприятий снимаются карантин и ограничения.
Параграф 3. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
при отдельных болезнях пчел
1072. При американском гнилце в случае установления заболевания пчел американским гнильцом, пасеку и территорию вокруг нее в радиусе 5-7 километров объявляют неблагополучным пунктом по этой болезни и устанавливают карантин.
Соты, содержавшие погибший расплод, удаляют из больной семьи и перетапливают на воск, вытопки сжигают. Пчел из больной семьи сметают в роевню (перед этим ульи обрабатывают дымом) и помещают на 1-2 суток в зимовник.
Пчел больной семьи из роевни стряхивают на лист бумаги и по сходням направляют дымом в продезинфицированный улей на чистые соты или рамки с вощиной. Бумагу после этого сжигают.
Расплод, не имеющий явных признаков поражения, выращивают в специальных семьях-инкубаторах.

1066. Жұқпалы ауру немесе улану анықталған жағдайда, тиiстi аумақтың ветеринариялық-санитариялық инспекторы мынадай іс-шараларды жүргiзедi:
1) осы аумақта орналасқан барлық омарталардың иелерiне және көршi аудандардың (қалалардың) бас мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторларына хабарландыру жiбередi;
2) осы омарталарға, араларына, аналықтарға, омарташылық өнiмдерiне және араларына күтiм жасауға қолданатын заттарға ветеринариялық-санитариялық тексеру жүргiзудi ұйымдастырады.
1067. Аралардың аса қауiптi аурулары анықталған жағдайда (америкалық шiрiме, еуропалық шiрiме, залалды тұқым-құрт), карантин қойылады.
1068. Аралардың жұқпалы аурулары анықталған жағдайда (гафниоз, варроатоз, аскофероз) шектеу шаралары қойылады.
1069. Карантин немесе шектеу iс-шаралары қолайсыз омарталарға қойылғанда, жеке және заңды тұлғалар мынадай ветеринариялық-санитариялық iс-шаралар жүргiзедi:
1) қолдануға жарамсыз омарталарды брактайды және балауызға өңдейдi;
2) қолданыста 2-3 жыл болған жарамды кәрездерді, дүкендік кептiргiшті залалсыздандырады (зарарсыздандырады);
3) аралардың көшiп-қонатын орындарын, ара ұяларын, рамкаларын, құрал-саймандарды, арнайы жұмыс киiмдерiн дезинфекциялайды;
4) ара үйiрлерiне қарсы шаралар қолданады;
5) омартада араларды бiр жерден, бiр ыдыстан тамақтануға, сироп iшуге және бал алғаннан кейiн кәрездерiнiң қатар орналасуына рұқсат етілмейді, әлсiз және аналығы жоқ ұяларды өсiруге жол бермейдi;
6) аурудан арылған аралардың көшiп-қонатын орындарын, ара ұяларын, кәрездерін, құрал-саймандарды, арнайы жұмыс киiмдерiн және басқа қонатын құралдарды толық тазартуды және дезинфекциялауды жүзеге асырады.
1070. Ауру ара ұясына емдiк ветеринариялық препараттар қолдану жөніндегі тиiстi нұсқауға сәйкес берiледi (қолданылады).
1071. Барлық ветеринариялық-санитариялық iс-шаралар кешенiн жүргізу шарты кезінде карантин мен шектеулер алынады.
3-параграф. Араның жеке аурулары кезіндегі жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
1072. Америкалық шiрiме. Аралардың америкалық шірімемен ауруы анықталған кезде омартаны және оның айналасындағы 5-7 километр алқапты осы ауру бойынша қолайсыз деп жариялайды және карантин қойылады.
Өлекселерi бар кәрездерді ауру ұядан алып тастайды және балауызға өңдейдi; балауыз қалдығын өртейдi. Араларды ауру ұядан үйірлерге сыпырады (мұның алдында ұяларды түтiнмен өңдейдi) және 1-2 тәулікке қыстаққа орналастырады.
Ауру ұя араларын парақ қағазға сiлкидi және түскенi бойынша түтiнмен дезинфекцияланған қолайлы кәрездерге немесе балауызы бар рамкаларға жіберіледі. Одан кейiн қағазды жағады.
Аурудың нақты белгiлерi жоқ аралардың тұқымдарын арнайы инкубатор-ұяларда өсiредi.

Летки ульев таких семей зарешечивают мелкой сеткой, маток заменяют на здоровых, пчел обеспечивают водой и лечебным сиропом. Через 10-18 календарных дней молодых пчел перегоняют на новое гнездо.
1073. Для лечения всех пчелиных семей пасеки применяют в зависимости от чувствительности выделенных штаммов микроорганизмов антибиотики или сульфаниламидные препараты согласно действующим наставлениям по их применению.
Пустые непригодные соты, освобожденные от меда и не содержащие корочек погибшего расплода, ульи и пчеловодный инвентарь дезинфицируют.
Воск от пчелиных семей неблагополучной пасеки направляют на технические цели.
Мед и цветочную пыльцу реализуют только для пищевых целей.
1074. При европейском гнилце в случае выделения возбудителя на пасеку устанавливают карантин.
Гнезда больных пчелиных семей: сокращают и утепляют, обеспечивают доброкачественным кормом; слабые больные семьи объединяют, маток заменяют на здоровых, плодных.
Лечение и дезинфекцию проводят, как и при американском гнильце, соты и инвентарь дезинфицируют.
Мед и цветочную пыльцу реализуют только для пищевых целей.
1075. Карантин с пасеки снимают через год, а ограничения – тут же после ликвидации заболевания.
1076. При мешотчатом расплоде в случае установления заболевания пасеку объявляют неблагополучной по данному заболеванию и устанавливают карантин.
Если заболевание регистрируется на пасеке впервые, то принимают решение о немедленном уничтожении больных семей вместе с ульем и комплектующими его частями.
Пустые пригодные соты, ульи и пчеловодный инвентарь дезинфицируют. Соты с остатками погибших личинок перетапливают на воск.
1077. При гафниозе в случае выявления данных заболеваний пасеку объявляют неблагополучной и устанавливают ограничительные мероприятия. Больным пчелиным семьям дают лечебный корм.
1078. Пустые пригодные соты, ульи и пчеловодный инвентарь дезинфицируют.
Мед, полученный от больных семей используют для пищевых целей при условии термической обработки в кондитерской промышленности.
Глава 99. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по бруцеллезу
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 23.05.2019 № 206 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по диагностике бруцеллеза животных
Сноска. Параграф 1 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 23.05.2019 № 206 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Мұндай ұялар ұшатын ұяларды майда торлармен жабады, аналықтарды сау аналықтармен ауыстырады, араларды сумен және ем сироптарымен қамтамасыз етедi. 10-18 күннен кейiн жас араларды жаңа ұяларға қайтадан қондырады.
1073. Омартада барлық ара ұяларын емдеу кезiнде бөлінген микроорганизм штаммдарының сезiмталдық ерекшелiктерiне қарай антибиотиктер мен сульфаниламид препараттарын тиiстi нұсқауларға сәйкес қолданады.
Балдан босаған және құрамында өлген араның өлтірігі, ұя және ара шаруашылығы құралы жоқ бос қолайсыз кәрездерді дезинфекциялайды.
Омартаның аурудан қолайсыз ара ұяларынан алынған балауызды техникалық өңдеуге жiбередi.
Ара балын және гүл тозаңдарын тек қана жем үшiн өткізеді.
1074. Европалық шiрiме қоздырушысы анықталған кезде омартаға карантин қойылады.
Ауруға шалдыққан ұяларды: қысқартады және жылытады, адал сапалы жеммен қамтамасыз етеді; әлсіз ауыру ұяларды біріктіреді, аналықтарын сауларына, өнім беретіндеріне ауыстырады.
Емдеу және зарарсыздандыру жұмыстары америкалық шiрiмеде көрсетiлгендей жүргiзiледi, кәрездерді және мүкәммалды зарарсыздандырады.
Ара балын және гүл тозаңдарын тек қана жем үшiн өткізеді.
1075. Омартадан карантиндi бiр жыл өткен кейін, ал шектеулерді ауруды жойғаннан кейін алады.
1076. Қалталанған өсiн анықталған кезде омартаны аталған ауру бойынша қолайсыз деп жариялайды және оған карантин қойылады.
Егер ауру омартада бiрiншi рет тiркелiп отырса, онда ауру ұяларын барлық ұяларымен және құрама бөліктермен бiрге дереу жою туралы шешiм қабылдайды.
Бос жарамды кәрездер, ұялар және ара мүкәммалы дезинфекцияланады. Өлген личинкаларының қалдықтары бар кәрездерді балауызға ерітеді.
1077. Гафниоз анықталған кезде омартаны аталған ауру бойынша қолайсыз деп жариялайды және оған карантин қойылады.
1078. Ауру ара ұяларына дәрілік жем береді.
Бос жарамды кәрездер, ұялар және ара мүкәммалы дезинфекцияланады.
Ауру ұялардан алынған бал кондитерлік өнеркәсіпте термиялық өңдеу шартымен тамақ мақсатында пайдаланылады.
99-тарау. Бруцеллез бойынша ветеринариялық іс-шараларды жүргізу тәртібі
Ескерту. 99-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 23.05.2019 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Жануарлар бруцеллезінің диагностикасы жөніндегі ветеринариялық іс-шараларды жүргізу тәртібі
Ескерту. 1-параграф жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 23.05.2019 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1079. Для установления диагноза на бруцеллез применяют эпизоотологический, клинический, серологический, бактериологический методы (с постановкой биопробы) и ПЦР.
1080. При проведении диагностических исследований животных на бруцеллез применяют серологические тесты, официально рекомендованные Всемирной организацией здоровья животных (далее – МЭБ): реакцию связывания комплемента или реакцию длительного связывания комплимента – СҒ (РСК/РДСК), тест с забуферным антигеном Бруцелла – ВВАТ (ПРА/РБП), иммуноферментный анализ – Elisa (ИФА) и флуоресцентной поляризации – FРА (ФПА). Для определения статуса стада (отары) по бруцеллезу применяются бактериологический метод (с постановкой биопробы) или ПЦР.
1081. Мелкий рогатый скот при подозрении на заболевание, вызываемое Бруцеллой овис, исследуют в РДСК с овисным антигеном или ИФА. При наличии абортированных плодов проводят бактериологические исследования с постановкой биопробы или ПЦР.
1082. Бактериологическому исследованию (включая постановку биопробы) или ПЦР подвергают патологический материал от животных при наличии у них клинических признаков, вызывающих подозрение на заболевание бруцеллезом, а также материал от вынужденно убитого животного для подтверждения диагноза при серологическом мониторинге. Абортированные плоды, поступающие в ветеринарную лабораторию для исследования на трихомоноз, кампилобактериоз, сальмонеллез, лептоспироз, хламидиозный аборт, листериоз, иерсениозы подлежат обязательному диагностическому исследованию на бруцеллез.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий в благополучных по бруцеллезу пунктах, эпизоотологических единицах
Сноска. Параграф 2 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 23.05.2019 № 206 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1083. Ветеринарные мероприятия в благополучном пункте, эпизоотологической единицы, включая с дополнительным диагностическим исследованием, вакцинацией проводятся в соответствии с Планом ветеринарно-профилактических мероприятий против бруцеллеза (далее – План).
1084. План составляется ветеринарными специалистами государственных ветеринарных организаций, созданными МИО (далее – ГВО) с ветеринарными пунктами (далее – ВП). По каждому ВП или ГВО составляется один План, включающий эпизоотологические единицы.
1085. Ветеринарным врачам сельскохозяйственных формирований, крестьянских, фермерских хозяйств (далее – СХТП, КХ, ФХ) допускается самостоятельно разрабатывать собственный План для эпизоотологических единиц, которые они обслуживают, и данный план является составной частью Плана, составляемого ГВО, ВП на территории которого расположено данное СХТП, КХ, ФХ.

1079. Бруцеллезге диагноз қою үшін эпизоотологиялық, клиникалық, серологиялық, бактериологиялық әдістерді (биосынама қоя отырып) және ПТР қолданады.
1080. Жануарларды бруцеллезге диагностикалық зерттеу жүргізу кезінде Дүниежүзілік жануарлар саулығы ұйымы (бұдан әрі – ХЭБ) ресми түрде ұсынған мынадай серологиялық тестілерді қолданады: комплементті байланыстыру реакциясы немесе комплементті ұзақ байланыстыру реакциясы – CF (КБР/КҰБР), Бруцелланың буферден тыс антигенімен тест – ВВАТ (ПРА/РБС), иммундық ферментті талдау – Elіsa (ИФТ) және флуоресцентті поляризация – FPA (ФПА). Бруцеллез бойынша табынның (отардың) мәртебесін анықтау үшін бактериологиялық (биосынама қоя отырып) әдіс немесе ПТР қолданылады.
1081. Овис Бруцелласы тудыратын ауруға күдіктенген кезде ұсақ малды овистік антигені бар КҰБР-мен немесе ИФТ-мен зерттейді. Түсіктер болған кезде биосынама қоя отырып, бактериологиялық зерттеулер немесе ПТР жүргізеді.
1082. Бактериологиялық зерттеуді (биосынама қоюды қоса алғанда) немесе ПТР-ны бруцеллез ауруына күдік тудыратын клиникалық белгілері бар жануарлардан алынған патологиялық материалдарға, сондай-ақ серологиялық мониторинг кезінде диагнозды растау үшін мәжбүрлі түрде өлтірілген жануардан алынған материалға жүргізеді. Ветеринариялық зертханаға трихомонозға, кампилобактериозға, сальмонеллезге, лептоспирозға, хламидиоздық іш тастауға, листериозға, иерсиниозға зерттелуге келіп түскен түсіктер міндетті түрде бруцеллезге зерттелуі тиіс.
2-параграф. Бруцеллез бойынша саламатты пункттерде, эпизоотологиялық бірліктерде ветеринариялық іс-шараларды жүргізу тәртібі
Ескерту. 2-параграф жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 23.05.2019 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1083. Саламатты пункте, эпизоотологиялық бірлікте қосымша зертханалық зерттеулерді, вакциналауды қоса алғандағы ветеринариялық іс-шаралар Бруцеллезге қарсы ветеринариялық-профилактикалық іс-шаралар жоспарына (бұдан әрі – Жоспар) сәйкес жүргізіледі.
1084. Жоспарды ЖАО құрған ветеринариялық пункттерімен (бұдан әрі – ВП) мемлекеттік ветеринариялық ұйымдардың (бұдан әрі – МВҰ) ветеринариялық мамандары құрады. Әрбір ВП немесе МВҰ бойынша эпизоотологиялық бірліктерді қамтитын бір Жоспар құрылуы тиіс.
1085. Ауыл шаруашылығы құралымдарының, шаруа, фермерлік қожалықтардың (бұдан әрі – АШТӨ, ШҚ, ФҚ) ветеринариялық дәрігерлері өздері қызмет көрсететін эпизоотологиялық бірліктерге арналған өздерінің Жоспарын өздері әзірлей алады және бұл жоспар осы АШТӨ, ШҚ, ФҚ орналасқан аумақтағы МВҰ-ның, ВП-ның Жоспарының құрамдас бөлігі болып табылады.

1086. Профилактические мероприятия для личных подсобных хозяйств составляются ветеринарными врачами ГВО, ВП, обслуживающими данную эпизоотологическую единицу, и являются составной частью Плана, составляемого ГВО, ВП. В Плане все мероприятия разделяются по эпизоотологическим единицам. В случае изменения количества эпизоотологических единиц, ветеринарный врач вносит изменения в План.
Каждый ВП направляет План в ГВО. ГВО составляет и утверждает сводный План для района по согласованию с подразделениями МИО областей, городов республиканского значения, столицы, осуществляющими деятельность в области ветеринарии, территориальными подразделениями района ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии.
ГВО направляет План в подразделение МИО областей, городов республиканского значения, столицы, осуществляющее деятельность в области ветеринарии. Подразделения МИО областей, городов республиканского значения, столицы, осуществляющие деятельность в области ветеринарии направляют соответственно на согласование в территориальные подразделения областей, городов республиканского значения, столицы ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии. Подразделение МИО областей, городов республиканского значения, столицы, осуществляющее деятельность в области ветеринарии, направляет План в ведомство уполномоченного органа в области ветеринарии за подписью курирующего заместителя акима области, города республиканского значения, столицы. Ведомство уполномоченного органа в области ветеринарии на основании Планов областей, городов республиканского значения, столицы разрабатывает республиканский План, который утверждается председателем ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии и согласовывается с курирующим вице-министром уполномоченного органа в области ветеринарии.
Сноска. Пункт 1086 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 13.08.2021 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1087. План на уровне республики, области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения должен содержать перечень мероприятий с указанием количества и статуса благополучия эпизоотологических единиц, и включать три раздела:
1) организационно-хозяйственные мероприятия (идентификация животных, формирование эпизоотологических единиц, условия содержания животных с технологией животноводства (при наличии));
2) ветеринарно-санитарные мероприятия (дезинфекция, дератизация, дезинсекция);

1086. Жеке қосалқы шаруашылықтар үшін профилактикалық іс-шараларды осы эпизоотологиялық бірлікке қызмет көрсететін МВҰ-ның, ВП-ның ветеринариялық дәрігерлері жасайды және МВҰ, ВП жасайтын Жоспардың құрамдас бөлігі болып табылады. Жоспарда барлық іс-шаралар эпизоотологиялық бірліктер бойынша бөлінеді. Эпизоотологиялық бірліктердің саны өзгерген жағдайда, ветеринариялық дәрігер Жоспарға өзгерістер енгізеді.
Әрбір ВП Жоспарды МВҰ-ға жібереді. МВҰ облыстың ЖАО бөлімшелерімен, ветеринария саласындағы уәкілетті органның ведомствосы ауданның аумақтық бөлімшелерімен келісу бойынша аудан үшін жиынтық Жоспар жасайды және бекітеді.
МВҰ Жоспарды облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын ЖАО бөлімшесіне жібереді. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын ЖАО бөлімшелері сәйкесінше облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың аумақтық бөлімшелеріне ветеринария саласындағы уәкілетті органның ведомствосын келісуге жібереді. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын ЖАО бөлімшесі облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімінің жетекшілік ететін орынбасарының қолы қойылған Жоспарды ветеринария саласындағы уәкілетті органның ведомствосына жолдайды. Ветеринария саласындағы уәкілетті органның ведомствосы облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың Жоспарлары негізінде республикалық Жоспар әзірлейді, оны ветеринария саласындағы уәкілетті орган ведомствосының төрағасы бекітеді және ветеринария саласындағы уәкілетті органның жетекшілік ететін вице-министрі келіседі.
Ескерту. 1086-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 13.08.2021 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1087. Республика, облыс, республикалық маңызы бар қала, астана, аудан, облыстық маңызы бар қала деңгейіндегі Жоспар эпизоотологиялық бірліктер саны мен олардың саламаттылық мәртебесі көрсетілген іс-шаралар тізбесін қамтуы тиіс және мынадай үш бөлімнен тұруы тиіс:
1) ұйымдастырушылық-шаруашылық іс-шаралар (жануарларды бірдейлендіру, эпизоотологиялық бірліктерді қалыптастыру, жануарларды мал шаруашылығы технологиясымен (бар болса) күтіп-бағу шарттары);
2) ветеринариялық-санитариялық іс-шаралар (дезинфекция, дератизация, дезинсекция);

3) специальные ветеринарные мероприятия (диагностика, профилактика, оздоровление).
Также План делится на три раздела: благополучный пункт, благополучная эпизоотологическая единица, благополучный пункт или эпизоотологическая единица с дополнительным диагностическим исследованием, с вакцинацией, неблагополучный пункт.
План направляется в уполномоченный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения для подготовки совместного республиканского плана профилактических мероприятий по недопущению заболевания человека бруцеллезом. Любые изменения на уровне эпизоотологических единиц вносятся в План соответствующей административно-территориальной единицы, после этого данные изменения вносятся в Планы района, города областного значения, области, города республиканского значения, столицы, республики. Внесение изменений в План осуществляется на уровне района, города областного значения, области, города республиканского значения, столицы – ГВО, подразделениями МИО области, города республиканского значения, столицы, осуществляющими деятельность в области ветеринарии, на республиканском уровне – ведомством уполномоченного органа в области ветеринарии.
Сноска. Пункт 1087 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 13.08.2021 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1088. Вакцинация против бруцеллеза на территории Республики Казахстан допускается.
Между государствами-членами Евразийского экономического союза не допускается перемещение вакцинированного крупного рогатого скота, овец и коз, спермы животных-производителей, полученных от вакцинированных животных в соответствии с Едиными ветеринарными требованиями. Экспорт живых вакцинированных животных и продукции, полученной от вакцинированных животных, осуществляется в третьи страны при соответствии требованиям импортирующей страны.
Внутри территории Республики Казахстан не допускается перемещение животных между эпизоотологическими единицами с разными статусами. Не разрешается перемещение вакцинированных животных из эпизоотологической единицы, где проводилась вакцинация, в эпизоотологическую единицу, где не проводилась вакцинация. Разрешается перемещение вакцинированного животного из эпизоотологических единиц в эпизоотологическую единицу, где проводится вакцинация.
Не разрешается перемещение спермы от вакцинированных животных- производителей из эпизоотологической единицы, где проводилась вакцинация, в эпизоотологическую единицу, где не проводилась вакцинация. Разрешается перемещение спермы от производителей вакцинированного животного из эпизоотологической единицы в эпизоотологическую единицу, где проводится вакцинация.
Вакцина против бруцеллеза должна быть зарегистрирована в Республике Казахстан или в государствах-членах Евразийского экономического союза, и находиться в списке рекомендованных Всемирной организацией здоровья животных, опубликованных на сайте www.oie.int.
Выбор вакцины против бруцеллеза осуществляется владельцами животных. При этом, владелец животных извещает ветеринарного врача ГВО о проведении вакцинации не менее, чем за 7 календарных дней до начала вакцинации животных, а также о выбранной вакцине против бруцеллеза и методе ее применения.
Ветеринарный врач ГВО и ВП и/или ветеринарный врач подразделения производственного контроля не оформляет ветеринарную справку на перемещение животных, реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения в течение срока, определенного производителем по применению вакцины против бруцеллеза. Ветеринарный врач ГВО и ВП и/или ветеринарный врач подразделения производственного контроля вносит данные/сведения о вакцинации животных в соответствующую информационную систему и в базу данных идентификации сельскохозяйственных животных.
Эпизоотологическая единица, в которой была проведена вакцинация животных переходит в статус благополучной эпизоотологической единицы с дополнительным диагностическим исследованием сроком на 3 года. В таком случае, дополнительные диагностические исследования проводятся за счет владельца. Благополучная эпизоотологическая единица с дополнительным диагностическим исследованием сохраняет свой статус в течение трех лет с момента последней вакцинации животных против бруцеллеза.
Ветеринарный врач ГВО в течение 2 рабочих дней после получения информации о применении вакцины направляет ее в районную территориальную инспекцию (далее – РТИ).
РТИ совместно с районной ветеринарной лабораторией корректируют План и методы диагностических исследований, согласно наставлению по применению вакцины против бруцеллеза (животные не должны подвергаться диагностическим исследованиям на бруцеллез в течение срока, указанного в наставлении по применению вакцины против бруцеллеза).
За 20 календарных дней до применения вакцины против бруцеллеза сельскохозяйственные животные подвергаются диагностическим исследованиям. Проведение вакцинации возможно по результатам плановых диагностических исследований, если сроки проведения диагностических исследований не превышают 15-20 календарных дней до проведения вакцинации. Данная диагностика сверх их объема от плановых исследований, осуществляемых за счет бюджетных средств на соответствующий финансовый год, проводится на платной основе за счет владельцев объектов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора в соответствии с пунктом 2 статьи 35 Закона, в тех же лабораториях, в которых проводились предыдущие плановые диагностические исследования данной эпизоотологической единицы. В случае, если владелец животных будет не согласен с результатами вторичных диагностических исследований вакцинированных животных, проверяемых после завершения срока применения вакцины, то владельцам животных допускается обратиться в ветеринарную лабораторию, созданную в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 11 Закона, для проведения дифференцированных диагностических исследований на определение штамма (полевой или вакцинированный). Приобретение вакцин против бруцеллеза и их применение осуществляется за счет владельца животных.
По истечении срока, в течение которого не допускается подвергать животных диагностическим исследованиям, подобные исследования проводятся в зависимости от благополучия эпизоотологической единицы.

3) арнайы ветеринариялық іс-шаралар (диагностика, профилактика, сауықтыру).
Сондай-ақ, Жоспар үш бөлімге бөлінеді: саламатты пункт, саламатты эпизоотологиялық бірлік, саламатты пункт немесе қосымша диагностикалық зерттелетін эпизоотологиялық бірлік, вакциналанатын, саламатсыз пункт.
Жоспар халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті органға адамның бруцеллезбен ауруына жол бермеу жөніндегі профилактикалық іс-шаралардың бірлескен республикалық жоспарын дайындау үшін жіберіледі. Эпизоотологиялық бірліктер деңгейіндегі кез келген өзгерістер тиісті Әкімшілік-аумақтық бірліктің жоспарына енгізіледі, содан кейін бұл өзгерістер ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, республиканың Жоспарларына енгізіледі. Жоспарға өзгерістерді енгізуді аудан, облыстық маңызы бар қала, облыс, республикалық маңызы бар қала, астана деңгейінде – МВҰ, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың ЖАО-ның ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшелері, республикалық деңгейде – ветеринария саласындағы уәкілетті органның ведомствосы жүзеге асырады.
Ескерту. 1087-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 13.08.2021 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1088. Қазақстан Республикасының аумағында бруцеллезге қарсы вакциналауға жол беріледі.
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер арасында Бірыңғай ветеринариялық талаптарға сәйкес вакциналанған ірі қара малды, қойлар мен ешкілерді, вакциналанған жануарлардан алынған тұқымдық жануарлардың шәуетін тасымалдауға жол берілмейді. Вакциналанған тірі жануарларды және вакциналанған жануарлардан алынған өнімді үшінші елдерге экспорттау импорттаушы елдің талаптарына сәйкес келген кезде жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы аумағының ішінде әртүрлі мәртебедегі эпизоотологиялық бірліктер арасында жануарлардың орнын ауыстыруға жол берілмейді. Вакциналау жүргізілген эпизоотологиялық бірліктен вакциналау жүргізілмеген эпизоотологиялық бірлікке вакциналанған жануарлардың орнын ауыстыруға рұқсат етілмейді. Эпизоотологиялық бірліктерден вакциналау жүргізіліп жатқан эпизоотологиялық бірлікке вакциналанған жануардың орнын ауыстыруға рұқсат етіледі.
Вакциналау жүргізілген эпизоотологиялық бірліктен вакциналау жүргізілмеген эпизоотологиялық бірлікке вакциналанған тұқымдық жануарлардан алынған шәуеттің орнын ауыстыруға рұқсат етілмейді. Эпизоотологиялық бірліктен вакциналау жүргізіліп жатқан эпизоотологиялық бірлікке вакциналанған тұқымдық жануаран алынған шәуеттің орнын ауыстыруға рұқсат етіледі.
Бруцеллезге қарсы вакцина Қазақстан Республикасында немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тіркелген болуы және www.oіe.іnt сайтында жарияланған Дүниежүзілік жануарлар саулығы ұйымы ұсынған тізімде болуы тиіс.
Бруцеллезге қарсы вакцинаны таңдауды жануарлардың иелері жүзеге асырады. Бұл ретте, жануарлардың иесі МВҰ ветеринариялық дәрігеріне жануарларды вакциналау басталғанға дейін кемінде күнтізбелік 7 күн бұрын вакциналау жүргізілгені туралы, сондай-ақ таңдап алынған бруцеллезге қарсы вакцина және оны қолдану әдісі туралы хабарлайды.
МВҰ-ның және ВП-ның ветеринариялық дәрігері және/немесе өндірістік бақылау бөлімшесінің ветеринариялық дәрігері бруцеллезге қарсы вакцинаны қолдану бойынша өндіруші белгілеген мерзім ішінде жануарлардың орнын ауыстыруға, жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты өткізуге арналған ветеринариялық анықтаманы ресімдемейді. МВҰ-ның және ВП-ның ветеринариялық дәрігері және/немесе өндірістік бақылау бөлімшесінің ветеринариялық дәрігері жануарларды вакциналау туралы деректерді/мәліметтерді тиісті ақпараттық жүйеге және ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру дерекқорына енгізеді.
Жануарларына вакциналау жүргізілген эпизоотологиялық бірлік 3 жылдық мерзімге қосымша диагностикалық зерттелетін саламатты эпизоотологиялық бірлік мәртебесіне өтеді. Бұл жағдайда, қосымша диагностикалық зерттеулер жануарлар иелерінің есебінен жүргізіледі. Қосымша диагностикалық зерттелетін саламатты эпизоотологиялық бірлік өзінің мәртебесін жануарларды бруцеллезге қарсы соңғы вакциналаған сәттен бастап 3 жыл бойы сақтайды.
МВҰ-ның ветеринариялық дәрігері вакцина қолдану туралы ақпаратты алғаннан кейін 2 жұмыс күні ішінде оны аудандық аумақтық инспекцияға (бұдан әрі – ААИ) жолдайды.
ААИ аудандық ветеринариялық зертханамен бірлесіп бруцеллезге қарсы вакцинаны қолдану жөніндегі тәлімдемеге сәйкес Диагностикалық зерттеулер жоспарын және әдістерін түзетеді, (бруцеллезге қарсы вакцинаны қолдану жөніндегі тәлімдемеде көрсетілген мерзім ішінде жануарлар бруцеллезге диагностикалық зерттеулерге тартылмауы тиіс).
Бруцеллезге қарсы вакцина қолданылғанға дейін күнтізбелік 20 күн бұрын ауыл шаруашылығы жануарлары диагностикалық зерттеулерден өтеді. Егер диагностикалық зерттеулерді жүргізу мерзімдері вакциналау жүргізгенге дейін күнтізбелік 15-20 күннен аспайтын болса, онда вакциналауды жоспарлы диагностикалық зерттеулердің нәтижелері бойынша жүргізуге болады.
Тиісті қаржы жылына арналған бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын жоспарлы зерттеулер мөлшерінен артық бұл диагностика осы эпизоотологиялық бірліктің алдыңғы жоспарлы диагностикалық зерттеулері жүргізілген зертханаларда Заңның 35-бабы 2-тармағына сәйкес мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау объектілері иелерінің есебінен ақылы негізде жүргізіледі. Егер жануарлар иелері вакцина қолдану мерзімі аяқталғаннан кейін тексерілетін вакциналанған жануарларды қайталама диагностикалық зерттеу нәтижелерімен келіспесе, онда жануарлар иелері штамды (далалық немесе вакциналанған) айқындауға сараланған диагностикалық зерттеулер жүргізу үшін Заңның 11-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес құрылған ветеринариялық зертханаға жүгінуге рұқсат етіледі. Бруцеллезге қарсы вакциналарды сатып алу және оларды қолдану жануарлар иелерінің есебінен жүзеге асырылады.
Жануарларды диагностикалық зерттеулерге жол берілмейтін мерзім аяқталғаннан кейін осындай зерттеулер эпизоотологиялық бірліктің саламаттылығына қарай жүргізіледі.

Сноска. Пункт 1088 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 13.08.2021 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1089. В благополучных хозяйствующих субъектах для своевременного выявления инфицированных животных и последующего предотвращения распространения болезни, в случае ее выявления, проводятся плановые серологические исследования в общем комплексе ветеринарно-санитарных мероприятий.
Плановые серологические исследования животных, подвергавшихся вакцинации (иммунизации) против бруцеллеза, исследуют в порядке и сроки, предусмотренные наставлениями по применению вакцин.
В благополучных пунктах, эпизоотологических единицах в плановом порядке диагностическому исследованию подвергают:
1) крупный рогатый скот:
все поголовье начиная с 12 месячного возраста – двухкратно (весной и осенью);
маточное поголовье – двухкратно (весной и осенью). При этом, одно из диагностических исследований проводятся в период с 14 по 21 календарный день после отела (считается как весеннее диагностическое исследование – при исследовании в период с января по июнь; осеннее диагностическое исследование - при исследовании в период с июля по декабрь);
быки-производители старше 24 месяцев, направляемые на убой - дополнительно перед убоем, за исключением случаев, когда эти животные подвергались плановым диагностическим исследованиям не позднее 15-20 календарных дней до их убоя;
2) мелкий рогатый скот (овцы и козы):
все поголовье начиная с 12 месячного возраста – двухкратно (весной и осенью);
маточное поголовье – двукратно (весной и осенью). При этом, одно из диагностических исследований проводятся в период с 1 по 2 месяцы после окота (считается как весеннее диагностическое исследование – при исследовании в период с января по июнь; осеннее диагностическое исследование - при исследовании в период с июля по декабрь);
3) свиней:
основных свиноматок – при выявлении признаков, дающих основание подозревать бруцеллез;
хряков – один раз в год;
4) лошадей:
при выявлении признаков, дающих основание подозревать бруцеллез (бурсит);
5) маралов (оленей):
один раз в год при срезке пант у рогачей (половозрастная группа маралов (оленей));
6) верблюдов:
все поголовье с 12-месячного возраста один раз в год;
7) собак:
взрослых собак, обитавших на территории хозяйствующих субъектов (приотарные, пристадные) исследуют один раз в год.
Животные подвергаются диагностическому исследованию на бруцеллез, баранов/козлов-производителей также и на инфекционный эпидидимит:
перед экспортом в период карантинирования животных вне зависимости от их возраста и половозрастной группы;
перед транспортировкой (перемещением) животных из благополучного хозяйствующего субъекта (стада) с дополнительным диагностическим исследованием на бруцеллез.
В зависимости от эпизоотической ситуации в республике стратегия и тактика плановых диагностических исследований животных (виды животных, кратность и методы диагностических исследований) корректируются, в том числе с использованием скрининговых (выборочных) диагностических исследований с охватом не менее 10 процентов от общего поголовья животных.
При проведении диагностических исследований в благополучных пунктах, эпизоотологических единицах допускаются корректировки плановых диагностических исследований в случае:
проведения дополнительных диагностических исследований;
принятия решения об установлении или снятии ветеринарного режима с введением ограничительных мероприятий;
проведения вакцинации животных против бруцеллеза.

Ескерту. 1088-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 13.08.2021 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1089. Саламатты шаруашылық жүргізуші субъектілерде инфекцияланған жануарларды уақтылы анықтау үшін және кейіннен ауру табылған жағдайда, оның таралуын болдырмау үшін жалпы ветеринариялық-санитариялық іс-шаралар кешенінде жоспарлы серологиялық зерттеулер жүргізіледі.
Бруцеллезге қарсы вакциналанған (иммундалған) жануарларды жоспарлы серологиялық зерттеу вакцинларды қолдану жөніндегі тәлімдемелерде көзделген тәртіппен және мерзімдерде жүргізіледі.
Саламатты пункттерде, эпизоотологиялық бірліктерде жоспарлы түрде диагностикалық зерттеу мыналарға жүргізіледі:
1) ірі қара мал:
жасы 12 айдан басталатын барлық мал басы – екі рет (көктемде және күзде);
аналық мал басы – екі рет (көктемде және күзде). Бұл ретте, диагностикалық зерттеулердің бірі бұзаулағаннан кейін 14 пен 21 күнтізбелік күн аралығында жүргізілуі тиіс (қаңтар мен маусым аралығындағы кезеңде зерттеу кезінде көктемгі диагностикалық зерттеу, шілде мен желтоқсан аралығындағы кезеңде диагностикалық зерттеу кезінде күзгі зерттеу ретінде есептеледі);
союға жөнелтілетін 24 айдан асқан тұқымдық бұқалар – жануарлар сойылғанға дейін 15-20 күнтізбелік күннен кешіктірмей жоспарлы диагностикалық зерттелген жағдайларды қоспағанда, қосымша сою алдында;
2) ұсақ мал (қой мен ешкі):
жасы 12 айдан басталатын барлық мал басы – екі рет (көктемде және күзде);
аналық мал басы – екі рет (көктемде және күзде). Бұл ретте, диагностикалық зерттеулердің бірі қозылағаннан кейін 1 мен 2 ай аралығында жүргізілуі тиіс (қаңтар мен маусым аралығындағы кезеңде зерттеу кезінде көктемгі диагностикалық зерттеу, шілде мен желтоқсан аралығындағы кезеңде зерттеу кезінде күзгі диагностикалық зерттеу ретінде есептеледі);
3) шошқалар:
негізгі мегежіндер – бруцеллезге күдіктенуге негіз болатын белгілері анықталған кезде;
еркек шошқалар – жылына бір рет;
4) жылқылар:
бруцеллезге (бурсит) күдіктенуге негіз болатын белгілері анықталған кезде;
5) маралдар (бұғылар):
жылына бір рет аталықтардың мүйіздерін кесу кезінде (маралдардың (бұғылардың) жастық-жыныстық тобы);
6) түйелер:
жасы 12 айдан асқан барлық мал басы жылына бір рет;
7) иттер:
шаруашылық жүргізуші субъектілердің аумағында (отар, табын маңында) мекендейтін ересек иттерді жылына бір рет зерттейді.
Жануарлар бруцеллезге, тұқымдық қошқарлар/текелер инфекциялық эпидидимитке де диагностикалық зерттеледі:
экспорттау алдында жануарлардың жасына және жастық-жыныстық тобына қарамастан оларды карантиндеу кзінде;
бруцеллезге қосымша диагностикалық зерттелетін саламатты шаруашылық жүргізуші субъектіден (табыннан) жануарларды тасымалдау (орнын ауыстыру) алдында.
Республикадағы эпизоотиялық ахуалға байланысты жануарларды жоспарлы диагностикалық зерттеудің стратегиясы мен тактикасы (жануарлар түрі, диагностикалық зерттеулердің жиілігі мен әдістері) түзетіледі, оның ішінде жануарлардың жалпы санының кемінде 10 %-ын қамти отырып, скринингтік (іріктеп) диагностикалық зерттеулерді пайдалана отырып түзетіледі.
Саламатты пункттерде, эпизоотологиялық бірліктерде диагностикалық зерттеулерді жүргізу кезінде жоспарлы диагностикалық зерттеулерді:
қосымша диагностикалық зерттеулер жүргізілген;
шектеу іс-шараларын енгізе отырып, ветеринариялық режимді белгілеу немесе алып тастау туралы шешім қабылдаған;
жануарларға бруцеллезге қарсы вакциналау жүргізілген жағдайларда түзетуге жол беріледі.

1090. Для диагностического исследования отдельных видов животных применяются следующие методы диагностики бруцеллеза:
крупный рогатый скот, мелкий рогатый скот, лошади, верблюды– реакция агглютинации (далее – РА), РСК, Роз-бенгал проба (далее – РБП);
баран/козел-производитель на инфекционный эпидидимит– РДСК;
свиней – РБП, РСК;
маралов – РБП;
собак, кошек, пушных зверей – РА, РСК.
Для подтверждения статуса благополучия стада исследуют биологический материал, абортплоды (в случае абортов) с применением метода ПЦР.
По результатам оценки и анализа рисков по решению главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей административно-территориальной единицы для подтверждения статуса благополучия стада допускается исследование биологического материала, абортплодов (в случае абортов) с применением бактериологического метода с постановкой биопробы.
Сноска. Пункт 1090 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1091. Первичные диагностические исследования для постановки диагноза на бруцеллез проводится по одной и той же пробе в два этапа, за исключением собак и кошек:
1) первый этап – диагностическое исследование с применением РБП, РСК (постановка РСК в разведении 1:5 для всех видов животных).
В случае, если по итогам первого этапа диагностического исследования, результаты РБП и РСК отрицательные, то животное признается здоровым и не требуется проведение второго этапа первичных диагностических исследований.
Акт экспертизы (протокол испытания) по результатам первичных диагностических исследований оформляется и выдается в случае, если результаты являются отрицательными по обоим методам диагностических исследований (РБП и РСК);
2) второй этап – диагностические исследование с применением РА (постановка РА в разведении 1:50, 1:100, 1:200, 1:400 для крупного рогатого скота, лошадей, верблюдов; 1:25, 1:50, 1:100, 1:200 для овец, коз, маралов, буйволов; 1:10, 1:20, 1:40, 1:80 для пушных зверей) и РСК (постановка в РСК в разведении 1:5 и 1:10 для всех видов животных).
Второй этап диагностического исследования проводится обязательно, если результаты первого этапа первичных диагностических исследований являются:
положительными или сомнительными по одному из методов диагностических исследований (РБП или РСК);
сомнительными или положительными по обоим методам диагностических исследований (РБП и РСК);
Акт экспертизы (протокол испытания) по результатам второго этапа первичных диагностических исследований оформляется и выдается с описанием результатов диагностических исследований, согласно результатам диагностики бруцеллеза сельскохозяйственных животных указанным в приложении 1 к настоящим Правилам.

1090. Жануарлардың жекелеген түрлерін диагностикалық зерттеу үшін бруцеллездің мынадай диагностикалау әдістері қолданылады:
ірі қара мал, ұсақ мал, жылқылар, түйелер – агглютинация реакциясы (бұдан әрі – АР), КБР, Роз-бенгал сынамасы (бұдан әрі – РБС);
тұқымдық қошқар/текенің инфекциялық эпидидимитіне – КҰБР;
шошқалар – РБС, КБР;
маралдар – РБС;
иттер, мысықтар, терісі бағалы аңдар – АР, КБР.
Табынның саламаттылық мәртебесін растау үшін ПТР тәсілін қолдана отырып, биологиялық материал, түсік (іш тастау жағдайында) зерттеледі.
Тәуекелдерді бағалау және талдау нәтижелері бойынша тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының шешімі бойынша табынның саламаттылық мәртебесін растау үшін биосынама қоя отырып, бактериялогиялық әдіс қолдану арқылы биологиялық материалды, түсікті (іш тастау жағдайында) зерттеуге жол беріледі.
Ескерту. 1090-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1091. Иттер мен мысықтарды қоспағанда, бруцеллезге диагноз қою үшін алғашқы диагностикалық зерттеу екі кезеңде де бір сынамаға жүргізіледі:
1) бірінші кезең – РБС, КБР (жануарлардың барлық түрі үшін 1:5 езіндімен КБР қою) қолдана отырып диагностикалық зерттеу.
Егер, диагностикалық зерттеудің бірінші кезеңінің қорытындылары бойынша РБС және КБР нәтижелері теріс болса, онда жануар сау деп танылады және алғашқы диагностикалық зерттеулердің екінші кезеңін жүргізу қажет етілмейді.
Алғашқы диагностикалық зерттеулердің нәтижелері бойынша сараптама актісі (сынақ хаттамасы) ресімделеді және нәтижелер диагностикалық зерттеулердің екі әдісі (РБС және КБР) бойынша теріс болған жағдайда беріледі.
2) екінші кезең – АР (ірі қара мал, жылқылар, түйелер үшін 1:50, 1:100, 1:200, 1:400, қойлар, ешкілер, маралдар, қодастар үшін 1:25, 1:50, 1:100, 1:200, терісі бағалы аңдар үшін 1:10, 1:20, 1:40, 1:80 езіндімен АР қою) және КБР (жануарлардың барлық түрі үшін 1:5 және 1:10 езіндімен КБР қою) қолдана отырып диагностикалық зерттеу.
Егер, алғашқы диагностикалық зерттеулердің бірінші кезеңінің нәтижелері:
диагностикалық зерттеу әдістерінің бірі (РБС немесе КБР) бойынша оң немесе күдікті;
диагностикалық зерттеу әдістерінің екеуі (РБС және КБР) бойынша күдікті немесе оң болса, диагностикалық зерттеудің екінші кезеңі міндетті түрде жүргізіледі.
Алғашқы диагностикалық зерттеулердің екінші кезеңінің нәтижелері бойынша сараптама актісі (сынақ хаттамасы) ресімделеді және осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген Ауыл шаруашылығы жануарларының бруцеллезін диагностикалау нәтижелеріне сәйкес диагностикалық зерттеулер нәтижелерін сипаттай отырып беріледі.

Акт экспертизы (протокол испытания), оформленный с описанием результатов первичных диагностических исследований, указанных в строках порядковый номер 29, 38, 47 результата диагностики бруцеллеза сельскохозяйственных животных, указанного в приложении 1 к настоящим Правилам не выдается, а остается в ветеринарной лаборатории с целью проведения повторных диагностических исследований тех же проб, находящихся в ветеринарной лаборатории (без повторного взятия проб крови). Акт экспертизы (протокол испытания) оформляется и выдается по результатам проведения повторных диагностических исследований.
По итогам диагностических исследований в базу данных по идентификации сельскохозяйственных животных вносится отметка о результатах диагностических исследований.
При отборе проб ветеринарный врач в описи отбора проб крови в особых отметках при наличии клинических признаков указывает, что животные имеют клинические признаки бруцеллеза, как предварительный диагноз на бруцеллез, для таких животных проводится первый этап первичных диагностических исследований. В случае получения положительного или сомнительного результата по итогам первого этапа первичного диагностического исследования данное животное признается больным без проведения второго этапа первичных диагностических исследований и направляется на санитарный убой с обязательным исследованием бактериологическим методом с биопробой. В случае получения отрицательного результата по итогам первого этапа первичного диагностического исследования проводится второй этап диагностических исследований.
1092. В случае выявления сомнительного результата по итогам первичных диагностических исследований согласно выданным актам экспертиз (протоколов испытаний) в благополучных пунктах (эпизоотологических единицах) проводят:
1) уточнение диагноза путем переисследования сомнительно реагирующих животных через 15-20 календарных дней комплексом диагностических исследований с применением методов, указанных в пункте 1090 настоящих Правил;
2) изоляцию всех сомнительно реагирующих животных от остального поголовья до полного уточнения диагноза по предписанию, выданному в соответствии с формами предписаний, Правилами их составления и выдачи, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 июля 2013 года № 16-07/333 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8662).
Сноска. Пункт 1092 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 13.08.2021 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген Ауыл шаруашылығы жануарларының бруцеллезін диагностикалау нәтижелерінің реттік саны 29, 38, 47-жолдарында көрсетілген алғашқы диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін сипаттай отырып ресімделген сараптама актісі (сынақ хаттамасы) берілмейді, ветеринариялық зертханадағы сол сынамаларға (қайта қан сынамаларын алмай) қайта диагностикалық зерттеу жүргізу мақсатында ветеринариялық зертханада қалдырылады. Сараптама актісі (сынақ хаттамасы) қайта диагностикалық зерттеулер жүргізу нәтижелері бойынша ресімделеді және беріледі.
Диагностикалық зерттеулердің қорытындылары бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқорға диагностикалық зерттеулердің нәтижелері туралы белгі енгізіледі.
Сынамаларды іріктеп алу кезінде ветеринариялық дәрігер клиникалық белгілері болған жағдайда, қан алу тізімдемесіндегі арнайы белгілерде жануарлардың бруцеллезге клиникалық белгілері бар екендігін көрсетеді, мұндай жануарлар үшін алғашқы диагностикалық зерттеулердің бірінші кезеңі жүргізіледі. Алғашқы диагностикалық зерттеулердің бірінші кезеңінің қорытындылары бойынша оң немесе күмәнді нәтиже алынған жағдайда, аталған жануар алғашқы диагностикалық зерттеулердің екінші кезеңін жүргізбей-ақ ауру деп танылады және міндетті түрде биосынамасы бар бактериологиялық әдіспен зерттей отырып, санитариялық союға жіберіледі. Алғашқы диагностикалық зерттеулердің бірінші кезеңінің қорытындылары бойынша теріс нәтиже алынған жағдайда, диагностикалық зерттеулердің екінші кезеңі жүргізіледі.
1092. Алғашқы диагностикалық зерттеулердің қорытындылары бойынша күмәнді нәтиже анықталған жағдайда, берілген сараптама актілеріне (сынақ хаттамаларына) сәйкес саламатты пункттерде (эпизоотологиялық бірліктерде):
1) күнтізбелік 15-20 күннен кейін күмәнді әсер берген жануарларды осы Қағидалардың 1090-тармағында көрсетілген әдістерді қолдана отырып, жүргізілетін диагностикалық зерттеулер кешенімен қайта зерттеу жолымен диагнозды нақтылау;
2) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2013 жылғы 22 шілдедегі № 16-07/333 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8662 болып тіркелген) бекітілген Нұсқама нысандарына, оларды жасау және беру қағидаларына сәйкес берілген нұсқама бойынша диагноз толық нақтыланғанға дейін барлық күмәнді әсер берген жануарларды қалған мал басынан оқшаулау жүргізеді.
Ескерту. 1092-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 13.08.2021 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1093. При получении положительных результатов диагностических исследований в соответствии с пунктами 1091 и 1092 настоящих Правил, государственный ветеринарно-санитарный инспектор соответствующей административно-территориальной единицы:
1) в течение 3 (трех) рабочих дней ознакомляет владельцев положительно реагировавших на бруцеллез животных с результатами диагностических исследований;
2) на основании акта экспертизы (протокола испытаний) выдает предписание владельцам животных об устранении нарушений требований законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии с описанием в нем условии по изоляции всех положительно реагирующих животных от остального поголовья животных (далее - предписание об изоляции).
Допускается оспаривание результатов диагностических исследований путем повторных диагностических исследований, имеющихся в ветеринарной лаборатории контрольных проб крови от тех же животных с применением методов, указанных в пункте 1090 настоящих Правил:
1) владельцами животных в течение 3 (трех) рабочих дней с момента получения предписания об изоляции и ознакомления с результатами первичных диагностических исследований или исследовании в соответствии с пунктом 1092 настоящих Правил при указании об этом в графе "Особые отметки" предписания об изоляции. Повторные диагностические исследования проводятся за счет бюджетных средств в ветеринарной лаборатории, проводившей первичные диагностические исследования;
2) по решению территориального подразделения ведомства уполномоченного органа и подразделения МИО соответствующей административно-территориальной единицы по результатам оценки и анализа рисков в течение 3 (трех) рабочих дней с момента ознакомления с результатами первичных диагностических исследований или исследовании в соответствии с пунктом 1092 настоящих Правил. Повторные диагностические исследования проводятся за счет бюджетных средств в ветеринарной лаборатории, созданной в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 11 Закона.
До получения результатов повторных диагностических исследований, животные содержатся изолированно от остального поголовья животных.
Сноска. Пункт 1093 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1094. В случае если в сроки, указанные в пункте 1093 настоящих Правил, результаты диагностических исследований не оспариваются или выявлены положительно реагирующие на бруцеллез животные по результатам повторных диагностических исследовании согласно пункту 1093 настоящих Правил, главный государственный ветеринарно-санитарный инспектор соответствующей административно-территориальной единицы на основании акта экспертизы (протокола испытаний):

1093. Осы Қағидалардың 1091 және 1092-тармақтарына сәйкес диагностикалық зерттеулердің оң нәтижелері алынған кезде тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы:
1) 3 (үш) жұмыс күні ішінде бруцеллезге оң әсер беретін жануарлар иелерін диагностикалық зерттеулер нәтижелерімен таныстырады;
2) сараптама актісі (сынақ хаттамасы) негізінде жануарлар иелеріне барлық оң әсер беретін жануарларды қалған жануарлардан оқшаулау жөніндегі шарттарды сипаттай отырып, Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасының талаптарын бұзушылықтарды жою туралы нұсқама (бұдан әрі – оқшаулау туралы нұсқама) береді.
Диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін осы Қағидалардың 1090-тармағында көрсетілген әдістерді қолдана отырып, ветеринариялық зертханадағы сол жануарлар қандарының бақылау сынамаларын қайта диагностикалық зерттеу жолымен:
1) жануарлардың иелері оқшаулау туралы нұсқаманы алған және алғашқы диагностикалық зерттеулердің немесе оқшаулау туралы нұсқаманың "Ерекше белгілер" бағанында көрсетілген болса, осы Қағидалардың 1092-тармағына сәйкес зерттеудің нәтижелерімен танысқан сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде. Қайталанатын диагностикалық зерттеулер алғашқы диагностикалық зерттеулер жүргізген ветеринариялық зертханада бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі;
2) уәкілетті орган ведомствосы аумақтық бөлімшесінің және тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ЖАО бөлімшесінің шешімі бойынша тәуекелдерді бағалау және талдау нәтижелері бойынша алғашқы диагностикалық зерттеулердің немесе осы Қағидалардың 1092-тармағына сәйкес диагностикалық зерттеудің нәтижелерімен танысқан сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жүргізеді. Қайталанатын диагностикалық зерттеулер Заңның 11-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес құрылған ветеринариялық зертханада бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
Қайталанатын диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін алғанға дейін жануарлар қалған жануарлардан оқшауланып ұсталады.
Ескерту. 1093-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1094. Егер, осы Қағидалардың 1093-тармағында көрсетілген мерзімдерде диагностикалық зерттеулердің нәтижелері дауланбаса немесе осы Қағидалардың 1093-тармағына сәйкес қайталанатын диагностикалық зерттеу нәтижелері бойынша бруцеллезге оң әсер беретін жануарлар анықталған жағдайда, тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы сараптама актісі (сынақ хаттамасы) негізінде:

1) дает владельцам животных предписание о проведении санитарной очистки, санитарного убоя животных;
2) в течение не более 15 календарных дней направляет больных животных для санитарного убоя на объекты производства, осуществляющие убой животных (мясокомбинат, убойный пункт) (далее – объект убоя).
Сноска. Пункт 1094 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1095. Больных животных специалисты ВП метят методами горячего или холодного таврения путем нанесения буквы "Б" в области челюсти или крупа.
Сноска. Пункт 1095 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 13.08.2021 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1096. Для осуществления санитарного убоя подразделение МИО, совместно с руководителями объектов убоя, определяют один санитарный день в неделю для забоя больных бруцеллезом животных.
1097. На объекте убоя, осуществляющего санитарный убой животных, подразделение МИО в рамках объема диагностических исследований, осуществляемого за счет бюджетных средств на соответствующий финансовый год организует отбор проб биологического (патологического) материала от забитых животных и направляет его в государственную ветеринарную лабораторию для проведения исследований методом ПЦР с целью определения статуса пункта (эпизоотологической единицы), за исключением неблагополучных пунктов, неблагополучных эпизоотологических единиц по бруцеллезу сельскохозяйственных животных.
Применение бактериологического метода с постановкой биопробы допускается по результатам оценки и анализа рисков по решению главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей административно-территориальной единицы.
Сноска. В пункт 1097 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 04.10.2024 № 340 (вводится в действие с 01.01.2025).
1098. При получении положительного результата по методам, указанным в пункте 1097 настоящих Правил, главный государственный ветеринарный врач соответствующей административно-территориальной единицы:
1) проводит эпизоотологическое обследование хозяйствующего субъекта с целью определения характеристики эпизоотического очага и эпизоотического процесса, источника и факторов передачи возбудителя болезни;
2) проводит установление границ эпизоотического очага и неблагополучной эпизоотологической единицы, неблагополучного пункта.

1) жануарлар иелеріне жануарларға санитариялық тазалау, санитариялық сою жүргізу туралы нұсқама береді;
2) күнтізбелік 15 күнтізбелік күннен аспайтын мерзім ішінде ауру жануарларды санитариялық сою үшін жануарларды союды жүзеге асыратын өндіріс объектілеріне (ет комбинаты, сою пункті) (бұдан әрі – сою объектісі) жібереді.
Ескерту. 1094-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1095. ВП мамандары ауру жануарларды ыстық немесе суық таңбалау әдістерімен жақ немесе сауыр тұсына "Б" әрпін жазу жолымен белгілейді.
Ескерту. 1095-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 13.08.2021 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1096. Санитариялық союды жүзеге асыру үшін ЖАО бөлімшесі сою объектілерінің басшыларымен бірлесіп, бруцеллезбен ауыратын жануарларды сою үшін аптасына бір санитариялық күн белгілейді.
1097. Жануарларды санитариялық союды жүзеге асыратын сою объектісінде ЖАО бөлімшесі тиісті қаржы жылына арналған бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын диагностикалық зерттеулер көлемі шеңберінде сойылған жануарлардан биологиялық (патологиялық) материалдың сынамаларын алуды ұйымдастырады және ауыл шаруашылығы жануарларының бруцеллезі бойынша саламатсыз пункттерді, саламатсыз эпизоотологиялық бірліктерді қоспағанда, пункттің (эпизоотологиялық бірліктің) мәртебесін анықтау мақсатында ПТР әдісімен диагностикалық зерттеулер жүргізу үшін оны мемлекеттік ветеринариялық зертханаға жібереді.
Биосынама қойылатын бактериологиялық әдісті қолдануға тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының шешімі бойынша тәуекелдерді бағалау мен талдау нәтижелері бойынша жол беріледі.
Ескерту. 1097-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 04.10.2024 № 340 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1098. Осы Қағидалардың 1097-тармағында көрсетілген әдістер бойынша оң нәтиже алынған жағдайда, тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бас мемлекеттік ветеринариялық дәрігері:
1) эпизоотиялық ошақтың және эпизоотиялық процестің сипаттамасын, ауру қоздырғышының берілу көзі мен факторларын анықтау мақсатында шаруашылық жүргізуші субъектіге эпизоотологиялық зерттеп-қарау жүргізеді;
2) эпизоотиялық ошақтың және саламатсыз эпизоотологиялық бірліктің, саламатсыз пункттің шекараларын белгілейді.

По завершению эпизоотологического обследования оформляется акт, по форме утвержденной приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении Правил проведения эпизоотического мониторинга" от 27 ноября 2014 года № 7-1/618 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10021) в двух экземплярах. Один экземпляр акта остается у главного государственного ветеринарного врача и второй экземпляр направляется главному государственному ветеринарно-санитарному инспектору соответствующей административно-территориальной единицы.
1099. Главный государственный ветеринарно-санитарный инспектор после получения акта эпизоотологического обследования по форме согласно приложению к Правилам проведения эпизоотического мониторинга, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 ноября 2014 года № 7-1/618 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10021) от государственного ветеринарного врача направляет в МИО соответствующей административно-территориальной единицы представление об установлении ветеринарного режима с введением ограничительных мероприятий.
МИО соответствующей административно- территориальной единицы с момента получения представления в течение не более 3 рабочих дней принимает решение об установлении ветеринарного режима с введением ограничительных мероприятий.
При непринятии МИО в установленные сроки решения об установлении ветеринарного режима с введением ограничительных мероприятий главный государственный ветеринарно-санитарный инспектор принимает в отношении должностных лиц МИО административные меры в соответствии с пунктами 7 и 8 статьи 406 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" (далее – Кодекс) и информирует ведомство уполномоченного органа в области ветеринарии в виде срочного донесения. Ведомство уполномоченного органа информирует в письменном виде соответствующий МИО области, города республиканского значения, столицы о необходимости принятия решения об установлении ветеринарного режима с введением ограничительных мероприятий. При непринятии соответствующим МИО области, города республиканского значения, столицы решения об установлении ветеринарного режима с введением ограничительных мероприятий главный государственный ветеринарно-санитарный инспектор принимает в отношении должностных лиц МИО административные меры в соответствии с пунктами 7 и 8 статьи 406 Кодекса.
Ветеринарные мероприятия в неблагополучном пункте, неблагополучной эпизоотологической единице проводятся согласно параграфам 3, 4, 5, 6 и 7 настоящей главы настоящих Правил.

Эпизоотологиялық зерттеп-қарау аяқталғаннан кейін "Эпизоотиялық мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 27 қарашадағы № 7-1/618 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10021 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша екі данада акт ресімделеді. Актінің бір данасы бас мемлекеттік ветеринариялық дәрігерде қалады және екінші данасы тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторына жіберіледі.
1099. Бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор мемлекеттік ветеринариялық дәрігерден Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 27 қарашадағы № 7-1/618 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10021 болып тіркелген) бекітілген Эпизоотиялық мониторинг жүргізу қағидаларының қосымшасына сәйкес нысан бойынша эпизоотологиялық зерттеп-қарау актісін алғаннан кейін тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ЖАО-сына шектеу іс-шараларын енгізе отырып, ветеринариялық режимді белгілеу туралы ұсыныс жібереді.
Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ЖАО-сы ұсынысты алған сәттен бастап 3 жұмыс күнінен аспайтын мерзім ішінде шектеу іс-шараларын енгізе отырып, ветеринариялық режимді белгілеу туралы шешім қабылдайды.
ЖАО шектеу іс-шараларын енгізе отырып, ветеринариялық режимді белгілеу туралы шешімді белгіленген мерзімдерде қабылдамаса, бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор ЖАО-ның лауазымды адамдарына қатысты "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 406-бабы 7 және 8-тармақтарына сәйкес әкімшілік шаралар қабылдайды және ветеринария саласындағы уәкілетті органның ведомствосына жедел хабарлама түрінде хабарлайды. Уәкілетті органның ведомствосы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тиісті ЖАО-сына жазбаша түрде шектеу іс-шараларын енгізе отырып, ветеринариялық режимді белгілеу туралы шешім қабылдау қажеттігі туралы хабарлайды. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тиісті ЖАО-сы шектеу іс-шараларын енгізе отырып, ветеринариялық режимді белгілеу туралы шешім қабылдамаған кезде бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор ЖАО-ның лауазымды адамдарына қатысты Кодекстің 406-бабының 7 және 8-тармақтарына сәйкес әкімшілік шаралар қабылдайды.
Саламатсыз пункттегі, саламатсыз эпизоотологиялық бірліктегі ветеринариялық іс-шаралар осы Қағидалардың осы тарауының 3, 4, 5, 6 және 7-параграфтарына сәйкес жүргізіледі.

1100. При получении отрицательного результата по методам, указанным в пункте 1097 настоящих Правил государственный ветеринарно-санитарный инспектор:
1) дает владельцам животных предписание о проведении санитарной очистки (механическая очистка), дезинфекции, дезинсекции и дератизации животноводческих помещений и их территорий;
2) организует проведение дополнительных диагностических исследований животных через 15-20 календарных дней.
Для проведения дополнительных диагностических исследований в ветеринарную лабораторию направляются пробы крови. Диагностические исследования проб крови в ветеринарной лаборатории проводятся с применением методов РА, РСК, РБП. Результаты дополнительного диагностического исследования оформляются согласно результатам диагностики бруцеллеза сельскохозяйственных животных, указанным в приложении 2 к настоящим Правилам.
При выявлении по результатам дополнительных диагностических исследований положительно реагирующих животных государственным ветеринарным врачом:
по положительно реагирующим животным проводятся мероприятия, указанные в пунктах 1094, 1097 настоящих Правил;
по отрицательно реагирующим животным проводятся мероприятия, указанные в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта.
В случае, если по итогам проведения двух подряд дополнительных диагностических исследований выявляются положительно реагирующие животные, то проводятся мероприятия, указанные в пункте 1098 и 1099 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 1100 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1101. Вновь поступивших в благополучную зону животных (в том числе племенных) в соответствии с требованиями Евразийского экономического союза необходимо в срок не менее 21 календарного дня содержать изолированно от остальных животных (профилактический контроль) и подвергать диагностическим исследованиям на бруцеллез, баранов-производителей также и на инфекционный эпидидимит.
При получении положительного результата на бруцеллез, государственный ветеринарно-санитарный инспектор соответствующей административной территориальной единицы принимает решение о возврате животных поставщику для последующего убоя и промышленной переработки.
Сноска. Пункт 1101 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 13.08.2021 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1102. Механическая очистка помещений, выгульных дворов при проведении профилактических мероприятий, а также профилактическая дезинфекция и дератизация осуществляются за счет владельцев животных.

1100. Осы Қағидалардың 1097-тармағында көрсетілген әдістер бойынша теріс нәтиже алынған кезде мемлекеттік ветеринариялық-санитарялық инспектор:
1) жануарлар иелеріне мал шаруашылығы қора-жайлары мен олардың аумақтарына санитариялық тазарту (механикалық тазарту), дезинфекциялау, дезинсекциялау және дератизациялау жүргізу туралы нұсқама береді;
2) күнтізбелік 15-20 күннен кейін жануарларға қосымша диагностикалық зерттеулер жүргізуді ұйымдастырады.
Қосымша диагностикалық зерттеулер жүргізу үшін ветеринариялық зертханаға қан сынамалары жіберіледі. Ветеринариялық зертханада қан сынамаларын диагностикалық зерттеу РА, КБР, РБС әдістері қолданыла отырып жүргізіледі. Қосымша диагностикалық зерттеудің нәтижелері осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген жануарлар бруцеллезін қосымша диагностикалық зерттеу нәтижелеріне сәйкес ресімделеді.
Мемлекеттік ветеринариялық дәрігер қосымша диагностикалық зерттеулер нәтижелері бойынша оң әсер беретін жануарларды анықтаған жағдайда:
оң әсер беретін жануарлар бойынша осы Қағидалардың 1094, 1097-тармақтарында көрсетілген іс-шаралар жүргізіледі;
теріс әсер беретін жануарлар бойынша осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген іс-шаралар жүргізіледі.
Егер, қатарынан екі диагностикалық зерттеу жүргізу қорытындылары бойынша оң әсер беретін жануарлар анықталса, онда осы Қағидалардың 1098 және 1099-тармақтарында көрсетілген іс-шаралар жүргізіледі.
Ескерту. 1100-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1101. Саламатты аймаққа жаңадан келіп түскен жануарларды (оның ішінде асыл тұқымды) Еуразиялық экономикалық одақтың талаптарына сәйкес кемінде күнтізбелік 21 күн мерзімде қалған жануарлардан оқшау ұстау (профилактикалық бақылау) және бруцеллезге, тұқымдық қошқарларды, сондай-ақ инфекциялық эпидидимитке диагностикалық зерттеулерден өткізу қажет.
Бруцеллезге оң нәтиже алынған жағдайда, тиісті әкімшілік аумақтық бірліктің мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы кейіннен сою және өнеркәсіптік өңдеу үшін өнім берушіге жануарларды қайтару туралы шешім қабылдайды.
Ескерту. 1101-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 13.08.2021 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1102. Профилактикалық іс-шараларды жүргізу кезінде қора-жайларды, серуендету аулаларын механикалық тазарту, сондай-ақ профилактикалық дезинфекциялау және дератизациялау жануарлар иелерінің есебінен жүзеге асырылады.

Параграф 3. Порядок проведения ветеринарных мероприятий в эпизоотических очагах неблагополучных по бруцеллезу пунктах, эпизоотологических единицах
Сноска. Параграф 3 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 23.05.2019 № 206 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1103. После принятия решения об объявлении ограничительных мероприятий главным государственным ветеринарным врачом подразделения МИО, в территорию обслуживания, которого входит неблагополучный по бруцеллезу пункт, составляется план оздоровительных мероприятий, включающий комплекс организационно-хозяйственных, ветеринарно-санитарных и специальных ветеринарных мер.
1104. План утверждается акимом по согласованию с главным государственным ветеринарно-санитарным инспектором соответствующей административно-территориальной единицы.
1105. Ветеринарные (ветеринарно-санитарные) мероприятия в эпизоотических очагах и неблагополучных по бруцеллезу пунктах, эпизоотологических единицах по реализации данного плана проводятся силами государственной ветеринарной организации, созданной в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 11 Закона за счет средств республиканского бюджета.
1106. При выявлении эпизоотического очага и определении границ неблагополучного пункта, эпизоотологической единицы МИО соответствующей административно-территориальной единицы принимает решение об установлении ветеринарного режима с введением ограничительных мероприятий по представлению главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей административно-территориальной единицы.
1107. По условиям ограничения не допускаются:
1) провоз (прогон) животных через территорию, где установлены ограничения, ввоз (ввод) на эту территорию здоровых животных, вывоз (вывод) из них животных, кроме случаев отправки их на убой;
2) заготовка на неблагополучной территории, где установлены эпизоотические очаги, сена, соломы и других грубых кормов для вывоза их на другую территорию, а также проведение мероприятий, связанных со скоплением животных или людей.
1108. Животных неблагополучного по бруцеллезу стада содержат изолированно от поголовья благополучных групп.
1109. В помещениях, где ранее содержались больные животные (неблагополучное поголовье), здоровый скот допускается вводить только после проведения тщательной дезинфекции, санации выгульных дворов и других объектов, а также дезинсекции и дератизации.
1110. Сено, убранное с пастбищных участков, на которых выпасалась неблагополучная по бруцеллезу группа животных, подлежит хранению в течение трех месяцев. После чего его скармливают животным, содержащимся на этой территории.

3-параграф. Бруцеллез бойынша саламатсыз пункттердегі, эпизоотологиялық бірліктердегі эпизоотиялық ошақтарда ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 3-параграф жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 23.05.2019 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1103. Шектеу іс-шараларын жариялау туралы шешім қабылданғаннан кейін қызмет көрсету аумағына бруцеллез бойынша саламатсыз пункт кіретін ЖАО бөлімшесінің бас мемлекеттік ветеринариялық дәрігері ұйымдастырушылық-шаруашылық, ветеринариялық-санитариялық және арнайы ветеринариялық шаралар кешенін қамтитын сауықтыру іс-шараларының жоспарын құрайды.
1104. Жоспарды тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының келісімі бойынша әкім бекітеді.
1105. Осы жоспарды іске асыру бойынша эпизоотиялық ошақтарда және бруцеллез бойынша саламатсыз пункттерде, эпизоотологиялық бірліктерде ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) іс-шаралар республикалық бюджет қаражаты есебінен Заңның 11-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес құрылған мемлекеттік ветеринариялық ұйымның күшімен жүргізіледі.
1106. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ЖАО эпизоотиялық ошақты анықтау және саламатсыз пункттің, эпизоотологиялық бірліктің шекараларын белгілеу кезінде тиісті әкімшілік аумақтық-бірліктің бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының ұсынымы бойынша шектеу іс-шараларын енгізе отырып ветеринариялық режимді белгілеу туралы шешім қабылдайды.
1107. Шектеу шарттары бойынша:
1) шектеу қойылған аумақ арқылы жануарларды алып өтуге (айдап өтуге), бұл аумаққа сау жануарларды тасып әкелуге (кіргізуге), союға жөнелту жағдайларын қоспағанда, осы аумақтан жануарларды тасып әкетуге (шығаруға);
2) эпизоотиялық ошақтар белгіленген саламатсыз аумақта пішен, сабан және басқа да ірі азықтарды басқа аумаққа әкету үшін дайындауға, сондай-ақ жануарларды немесе адамдарды жинаумен байланысты іс-шараларды жүргізуге жол берілмейді.
1108. Бруцеллез бойынша саламатсыз табынның жануарларын саламатты топтардың жануарларынан оқшаулап ұстайды.
1109. Бұрын ауру жануарлар (саламатсыз мал басы) ұсталған қора-жайларға сау малды кіргізуге серуендету аулалары мен басқа объектілерді мұқият дезинфекциялағаннан, санациялағаннан кейін, сондай-ақ дезинсекциялағаннан және дератизациялағаннан кейін ғана жол беріледі.
1110. Бруцеллез бойынша саламатсыз жануарлар тобы жайылған жайылымдық учаскелерден жиналған пішен үш ай бойы сақталуы тиіс. Бұдан кейін онымен осы аумақта ұсталатын жануарларды азықтандырады.

1111. Не допускается доение овец и коз, обработка (сушка, чистка) недезинфицированных смушковых шкурок, а также заготовка сычугов, изготовление брынзы и сыров из молока овец и коз, содержащихся в неблагополучных по бруцеллезу пунктах. Смушковые шкуры сразу после снятия их с тушки подвергают дезинфекции и консервированию.
1112. Стрижку овец и коз неблагополучных по бруцеллезу хозяйствующих субъектов проводят в последнюю очередь. Помещения, площадки и стригальный инструмент, специальную одежду персонала после окончания стрижки очищают и дезинфицируют. Рабочие (стригали и другие) после работы проходят санитарную обработку. Шерсть, полученную от овец (коз) неблагополучных по бруцеллезу отар (стад) подвергают в хозяйстве обеззараживанию, после чего ее вывозят для промышленной переработки без ограничений.
1113. Перевозка и перегон животных, больных (реагирующих) бруцеллезом не допускается, за исключением случаев вывоза таких животных для убоя с соблюдением настоящих Правил. Животных, больных бруцеллезом, разрешается перевозить для убоя по железной дороге, водным транспортом и на автомашинах с непроницаемым кузовом при строгом соблюдении настоящих правил и под контролем государственного ветеринарного врача соответствующей административно-территориальной единицы, руководствуясь ветеринарными (ветеринарно-санитарными) требованиями при перевозке животных в особых условиях.
1114. Убой больных бруцеллезом животных производится на объекте производства, осуществляющего убой животных в специально определенные дни с соблюдением настоящих Правил.
1115. Больных бруцеллезом животных и полученный от них приплод необходимо немедленно изолировать от другого поголовья и не более чем в 7 календарных дней сдать на убой, без откорма и нагула, независимо от их племенной и производственной ценности, весовых кондиций, возраста, физиологического состояния.
Сноска. Пункт 1115 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 13.08.2021 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1116. Использование для кормления зверей мяса, мясной и другой продукции, полученной при убое больных бруцеллезом животных в необеззараженном виде не допускается.
1117. Трупы животных и абортированные плоды подлежат немедленному уничтожению.
1118. Не допускается доить больных бруцеллезом коров.
1119. Не допускается вывоз необеззараженного молока, полученного от коров неблагополучного пункта, на молокоперерабатывающие предприятия, для продажи на рынках, использования в сети общественного питания.

1111. Бруцеллез бойынша саламатсыз пункттерде ұсталып отырған қойлар мен ешкілердің сүтін саууға, дезинфекцияланбаған елтірі терілерін өңдеуге (кептіруге, тазалауға), сондай-ақ қойлар мен ешкілердің сүтінен тұзды ірімшік пен ірімшіктер әзірлеу үшін ұлтабарлар дайындауға жол берілмейді. Елтірі терілерді ұшадан ажырата салысымен дереу дезинфекциялайды және консервілейді.
1112. Бруцеллез бойынша саламатсыз шаруашылық жүргізуші субъектілердегі қойлар мен ешкілердің жүнін ең соңынан қырқады. Қора-жайларды, алаңдар мен қырқу құралын, персоналдың арнайы киімін қырқу аяқталғаннан кейін тазартады және дезинфекциялайды. Жұмысшылар (қырқушылар және басқалар) жұмыстан кейін санитариялық өңдеуден өтеді. Бруцеллез бойынша саламатсыз отардың (табынның) қойларынан (ешкілерінен) алынған жүн шаруашылықта зарарсыздандырылады, одан кейін оны шектеусіз өнеркәсіптік өңдеуге әкетеді.
1113. Бруцеллезбен ауыратын (әсер беретін) жануарларды осы Қағидаларды сақтай отырып союға әкететін жағдайларды қоспағанда, мұндай жануарларды тасымалдауға және айдап әкетуге жол берілмейді. Бруцеллезбен ауыратын жануарларды сою үшін ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидаларды қатаң түрде сақтай отырып және тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ветеринариялық дәрігерінің бақылауымен, жануарларды ерекше жағдайларда тасымалдау кезінде ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды басшылыққа ала отырып, теміржолмен, су көлігімен және шанағы қымтап жабылған автомашиналармен тасымалдауға рұқсат етіледі.
1114. Бруцеллезбен ауыратын жануарларды сою жануарлар союды жүзеге асыратын өндіріс объектісінде осы Қағидаларды сақтай отырып, арнайы белгіленген күндері жүргізіледі.
1115. Бруцеллезбен ауыратын жануарларды және олардан алынған төлді басқа жануарлардан дереу оқшаулап, күнтізбелік 7 (жеті) күннен асырмай асыл тұқымдық және өндірістік құндылығына, салмақ кондицияларына, жасына, физилогиялық жай-күйіне қарамастан, бордақыламай және серуендетпей союға тапсыру қажет.
Ескерту. 1115-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 13.08.2021 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1116. Бруцеллезбен ауыратын жануарларды сою кезінде алынған етті, ет өнімдері мен басқа да өнімдерді залалсыздандырылмаған түрінде аңдарды азықтандыру үшін пайдалануға жол берілмейді.
1117. Жануарлардың өлекселері мен түсіктері дереу жойылуы тиіс.
1118. Бруцеллезбен ауыратын сиырларды саууға жол берілмейді.
1119. Саламатсыз пункттегі сиырлардан алынған залалсыздандырылмаған сүтті сүт өңдеу кәсіпорындарына, базарларда сату үшін, қоғамдық тамақтандыру желілерінде пайдалану үшін әкетуге жол берілмейді.

1120. Молоко (сливки) от нереагирующих коров неблагополучного пункта обеззараживают при температуре 70 С0 в течение 30 минут или при температуре 85-90 С0 в течение 20 секунд, а также кипячением или путем переработки на топленое масло. В таком же порядке обеззараживают молоко, необходимое для внутрихозяйственных нужд (в том числе для приготовления заменителя цельного молока).
1121. Пахту и обрат, полученные при изготовлении топленого масла, используют в корм животным только в данном хозяйствующем субъекте.
1122. Для дезинфекции объектов применяют дезинфицирующие средства, зарегистрированные в Республике Казахстан и государствах-членах Евразийского экономического союза. Приготовление рабочих растворов и режимы дезинфекции соответствуют требованиям, изложенным в наставлениях по их применению.
1123. Навоз, подстилку и остатки корма от животных, больных или подозрительных на бруцеллез, уничтожают или обеззараживают. Хозяйственное использование навоза от этих животных допускается только после предварительного его обеззараживания. Навоз обеззараживают биологическим, химическим или физическим способами.
Параграф 4. Порядок проведения ветеринарных мероприятий в эпизоотических очагах и неблагополучных по бруцеллезу крупного рогатого скота пунктах, эпизоотологических единицах (оздоровление)
Сноска. Параграф 4 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 23.05.2019 № 206 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1124. Оздоровление неблагополучных по бруцеллезу пунктов, эпизоотологических единиц сводится к ликвидации эпизоотического очага и проведению комплекса организационно-хозяйственных, ветеринарно-санитарных и специальных ветеринарных мероприятий в неблагополучном пункте.
1125. При выявлении заболевания животных бруцеллезом в ранее благополучных стадах, хозяйствующих субъектах, сопровождающегося абортами, при подтверждении диагноза, всех больных животных данного стада в течение 7 календарных дней сдают на убой.
Сноска. Пункт 1125 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 13.08.2021 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1126. Оздоровление неблагополучного пункта, проводят путем:
1) систематических диагностических исследований с последующей изоляцией и убоем больных животных;
2) применения противобруцеллезных вакцин;
3) убоя всего неблагополучного поголовья животных.
1127. Оздоровление неблагополучного пункта по бруцеллезу крупного рогатого скота осуществляется путем систематических диагностических серологических исследований в РБП, РСК через каждые 15-20 календарных дней до получения подряд двукратно отрицательных результатов с последующей изоляцией и убоем больных животных, при наличии восприимчивых животных в хозяйствующих субъектах, где ранее были выявлены больные бруцеллезом животные также проводятся систематические диагностические серологические исследования через каждые 15-20 календарных дней до получения отрицательных результатов с последующей изоляцией и убоем больных животных и уничтожением больных кошек и собак.
Животное считается положительно реагирующим на бруцеллез при получении положительного результата методами РБП или РСК.

1120. Саламатсыз пункттегі әсер бермейтін сиырлардан алынған сүтті (кілегейді) 70 С0 температурада 30 минут бойы немесе 85-90 С0 температурада 20 секунд бойы, сондай-ақ қайнату немесе ерітілген майға өңдеу жолымен залалсыздандырады. Дәл осындай тәртіппен шаруашылық ішіндегі мұқтаждықтарға қажетті (оның ішінде қаймағы алынбаған сүтті алмастырғышты дайындау үшін) сүтті залалсыздандырады.
1121. Ерітілген майды әзірлеу кезінде алынған шайқалған май мен көк сүтті тек осы шаруашылық жүргізуші субъектідегі жануарларды азықтандыру үшін пайдаланады.
1122. Объектілерді дезинфекциялау үшін Қазақстан Республикасында және Евразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тіркелген дезинфекциялау құралдарын қолданады. Жұмыс ерітінділерін дайындау мен дезинфекциялау режимдері оларды қолдану жөніндегі тәлімдемелерде жазылған талаптарға сәйкес келеді.
1123. Бруцеллезбен ауыратын немесе күдікті жануарлардың қиын, төсеніштерін және азық қалдықтарын жояды немесе залалсыздандырады. Бұл жануарлардың қиын алдын ала залалсыздандырылғаннан кейін ғана шаруашылықта пайдалануға жол беріледі. Қиды биологиялық, химиялық немесе физикалық тәсілдермен залалсыздандырады.
4-параграф. Эпизоотиялық ошақтарда және ірі қара малдың бруцеллезі бойынша саламатсыз пункттерде, эпизоотологиялық бірліктерде ветеринариялық іс-шаралар жүргізу (сауықтыру) тәртібі
Ескерту. 4-параграф жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 23.05.2019 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1124. Бруцеллез бойынша саламатсыз пункттерді, эпизоотологиялық бірліктерді сауықтыру эпизоотиялық ошақты жоюға және саламатсыз пунктте ұйымдастырушылық-шаруашылық, ветеринариялық-санитариялық және арнайы ветеринариялық іс-шаралар кешенін жүргізуге алып келеді.
1125. Бұған дейін саламатты болған табындарда, шаруашылық жүргізуші субъектілерде түсік тастаған жануарлардан бруцеллез анықталғанда, диагнозы расталса, осы табындағы барлық ауру жануарларды күнтізбелік 7 (жеті) күн ішінде союға тапсырады.
Ескерту. 1125-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 13.08.2021 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1126. Саламатсыз пунктті сауықтыруды:
1) ауру жануарларды жүйелі түрде диагностикалық зерттеу, кейіннен оқшаулау және сою;
2) бруцеллезге қарсы вакциналарды қолдану;
3) барлық саламатсыз жануарларды сою жолымен жүргізеді.
1127. Ірі қара малдың бруцеллезі бойынша саламатсыз пунктті сауықтыру қатарынан екі рет теріс нәтиже алғанға дейін әрбір күнтізбелік 15-20 күн сайын РБС-да, КБР-да жүйелі түрде диагностикалық серологиялық зерттеу, кейіннен ауру жануарларды оқшаулау және сою жолымен жүзеге асырылады, бруцеллезбен ауыратын жануарлар анықталған шаруашылық жүргізуші субъектілерде жануарлар болған жағдайда да теріс нәтиже алғанға дейін әрбір күнтізбелік 15-20 күн сайын жүйелі түрде диагностикалық серологиялық зерттеу жүргізіледі, кейіннен ауру жануарлар оқшауланады және сойылады және ауру мысықтар мен иттер жойылады.
РБС немесе КБР әдістері бойынша оң нәтиже алынған жағдайда, жануар бруцеллезге оң әсер береді деп саналады.

Сноска. Пункт 1127 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 13.08.2021 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1128. При выявлении в период оздоровления неблагополучного пункта положительно реагирующих животных по итогам проведения двух раз подряд систематических диагностических исследований согласно пункта 1127 настоящих Правил территориальным подразделением ведомства уполномоченного органа создается комиссия по выяснению причин не достижения результатов оздоровления неблагополучного пункта с включением в ее состав представителей ведомства уполномоченного органа, подразделений МИО, научных учреждений, ветеринарной лаборатории, общественных объединений, организации. По результатам выявленных причин не достижения результатов оздоровления неблагополучного пункта в отношении руководителя государственной ветеринарной организации и владельцев животных принимаются административные меры в соответствии пунктами 3 и 4 статьи 406 Кодекса.
Вне зависимости от работы комиссии, в неблагополучном пункте продолжается проведение оздоровительных мероприятий путем дальнейших систематических исследований согласно пункта 1127 настоящих Правил. При не достижении результатов оздоровления неблагополучного пункта после проведения дополнительных двух раз подряд диагностических исследований согласно пункта 1127 настоящих Правил:
в отношении руководителя государственной ветеринарной организации и владельцев животных принимаются административные меры в соответствии с пунктами 3 и 4 статьи 406 Кодекса;
дальнейшее оздоровление неблагополучного пункта проводится путем сдачи всего поголовья животных неблагополучного пункта на санитарный убой.
1129. Положительно реагирующих животных метят методами горячего или холодного таврения путем нанесения буквы "Б" в области челюсти или крупа, немедленно изолируют из стада и подвергают убою не позднее 7 календарных дней со времени их обнаружения. Помещения, где содержались больные животные, подвергают тщательной дезинфекции (после каждого случая выявления больного животного).
Сноска. Пункт 1129 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 13.08.2021 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1130. Оздоровление неблагополучного пункта путем применения противобруцеллезных вакцин осуществляется следующим образом:
1) поголовье восприимчивых животных неблагополучного пункта, исследуют не менее двух раз с целью максимального выявления инфицированных животных на бруцеллез серологическими (РБП, РСК) методами;

Ескерту. 1127-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 13.08.2021 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1128. Саламатсыз пункті сауықтыру кезеңінде осы Қағидалардың 1127-тармағына сәйкес қатарынан екі рет жүйелі түрде диагностикалық зерттеулер жүргізу қорытындылары бойынша оң әсер беретін жануарларлар анықталған жағдайда, уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі құрамына уәкілетті орган ведомствасының, ЖАО бөлімшелерінің, ғылыми мекемелердің, ветеринариялық зертхананың, қоғамдық бірлестіктердің, ұйымдардың өкілдерін қоса отырып, саламатсыз пунктті сауықтыру нәтижелеріне қол жеткізбеу себептерін анықтау жөніндегі комиссияны құрады. Саламатсыз пунктті сауықтыру нәтижелеріне қол жеткізбеу себептерін анықтау нәтижелері бойынша мемлекеттік ветеринариялық ұйымның басшысына және жануарлар иелеріне қатысты Кодекстің 406-бабының 3 және 4 тармақтарына сәйкес әкімшілік шаралар қабылданады.
Комиссияның жұмысына қарамастан, саламатсыз пунктте осы Қағидалардың 1127-тармағына сәйкес одан әрі жүйелі диагностикалық зерттеу жолымен сауықтыру іс-шараларын жүргізу жалғасады. Осы Қағидалардың 1127-тармағына сәйкес қосымша қатарынан екі рет диагностикалық зерттеулер жүргізілгеннен кейін саламатсыз пунктті сауықтыру нәтижелеріне қол жеткізілмеген жағдайда:
мемлекеттік ветеринариялық ұйымның басшысына және жануарлар иелеріне қатысты Кодекстің 406-бабының 3 және 4-тармақтарына сәйкес әкімшілік шаралар қабылданады;
саламатсыз пунктті одан әрі сауықтыру саламатсыз пункттегі барлық жануарларды санитариялық союға тапсыру жолымен жүргізіледі.
1129. Оң әсер беретін жануарларға ыстық немесе суық таңбалау әдістерімен жақ немесе сауыр тұсына "Б" әрпін жазу жолымен белгі салады, оларды дереу табыннан оқшаулайды және ауру табылған уақыттан бастап күнтізбелік 7 (жеті) күннен кешіктірмей сояды. Ауру жануарлар ұсталған қора-жайларға мұқият дезинфекциялау жүргізеді (ауру жануар анықталған әрбір оқиғадан кейін).
Ескерту. 1129-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 13.08.2021 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1130. Саламатсыз пунктті бруцеллезге қарсы вакциналар қолдану жолымен сауықтыру былайша жүзеге асырылады:
1) саламатсыз пункттегі ауруға сезімтал жануарлар басын бруцеллез жұқтырған жануарларды барынша анықтау мақсатында кемінде екі рет серологиялық әдістермен (РБП, РСК) зерттейді;

2) поголовье вакцинируют (иммунизируют) против бруцеллеза вакцинами, зарегистрированными в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза после проведения мероприятий, указанных в подпункте 1) настоящего пункта.
1131. Ограничительные мероприятия с неблагополучного по бруцеллезу пункта, эпизоотологической единицы снимается после оздоровления, путем:
1) получения подряд двукратных отрицательных результатов всего поголовья крупного рогатого скота и отрицательного результата у животных других видов, находящихся в эпизоотическом очаге (в хозяйствующих субъектах, где ранее были выявлены больные бруцеллезом животные) и проведения заключительной дезинфекций (относится к пункту 1127 настоящих Правил);
2) сдачи всего поголовья животных неблагополучного пункта на санитарный убой и проведения заключительной дезинфекций (относится к пункту 1128 настоящих Правил);
3) применения противобруцеллезных вакцин и проведения заключительной дезинфекций (относится к пункту 1130 настоящих Правил).
1132. После оздоровления путем применения вакцин против бруцеллеза и снятия ограничительных мероприятий с неблагополучного по бруцеллезу пункта, эпизоотологической единицы, данный пункт, эпизоотологическая единица признается благополучным пунктом с дополнительным диагностическими исследованиями. Дополнительные диагностические исследования вакцинированных животных проводят в сроки и методами, предусмотренными наставлением по применению вакцин с соблюдением условии, предусмотренных пунктом 1100 настоящих Правил в первый год после признания благополучным пунктом, эпизоотологической единицей с дополнительным диагностическим исследованием. В последующие годы диагностические исследования проводят в плановом порядке в соответствии с пунктом 1089 настоящих Правил.
1133. Если путем систематических серологических исследований и с применением вакцин оздоровление стада в течение одного года не будет достигнуто, главный государственный ветеринарно-санитарный инспектор соответствующей административно-территориальной единицы по результатам эпизоотологического обследования совместно с главным государственным ветеринарным врачом подразделения МИО принимает решение о целесообразности оздоровления хозяйствующего субъекта методом полной замены.
Параграф 5. Порядок проведения ветеринарных мероприятий в эпизоотических очагах неблагополучных по бруцеллезу мелкого рогатого скота пунктах, эпизоотологических единицах (оздоровление)
Сноска. Параграф 5 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 23.05.2019 № 206 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2) мал басын Қазақстан Республикасында және (немесе) Кеден одағына мүше мемлекеттерде тіркелген бруцеллезге қарсы вакциналармен вакциналайды (иммундайды).
1131. Бруцеллез бойынша саламатсыз пункттен, эпизоотологиялық бірліктен шектеу іс-шаралары:
1) барлық ірі қара мал басы қатарынан екі рет теріс нәтиже және эпизотиялық ошақтағы (бұдан бұрын бруцеллезбен ауырған жануарлар анықталған шаруашылық жүргізуші субъектілердегі) жануарлардың басқа түрлерінен теріс нәтиже алу және қорытынды дезинфекция жүргізу (осы Қағидалардың 1127-тармағына қатысты);
2) саламатсыз пункттегі барлық мал басын санитариялық союға тапсыру және қорытынды дезинфекция жүргізу (осы Қағидалардың 1128-тармағына қатысты);
3) бруцеллезге қарсы вакциналар қолдану және қорытынды дезинфекция жүргізу (осы Қағидалардың 1130-тармағына қатысты) жолымен сауықтырылғаннан кейін алып тасталады.
1132. Бруцеллезге қарсы вакциналар қолдану жолымен сауықтырылғаннан және бруцеллез бойынша саламатсыз пункттен, эпизоотологиялық бірліктен шектеу іс-шаралары алып тасталғаннан кейін бұл пункт, эпизоотолгиялық бірлік қосымша диагностикалық зерттелетін саламатты пункт болып танылады. Вакциналанған жануарларды қосымша диагностикалық зерттеу диагностикалық зерттелетін саламатты пункт, эпизоотологиялық бірлік болып танылғаннан кейінгі бірінші жылы осы Қағидалардың 1100-тармағында көзделген шарттар сақтала отырып, вакциналарды қолдану жөніндегі тәлімдемеде көзделген мерзімдерде және әдістермен жүргізіледі. Одан кейінгі жылдары диагностикалық зерттеулер осы Қағидалардың 1089-тармағына сәйкес жоспарлы түрде жүргізіледі.
1133. Егер, жүйелі серологиялық зерттеулер жолымен және вакциналар қолдана отырып, бір жыл ішінде табынды сауықтыруға қол жеткізілмесе, тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы ЖАО бөлімшесінің бас мемлекеттік ветеринариялық дәрігерімен бірлесіп эпизоотологиялық зерттеу нәтижелері бойынша толық ауыстыру әдісімен шаруашылық жүргізуші субъектіні сауықтырудың орындылығы туралы шешім қабылдайды.
5-параграф. Ұсақ малдың бруцеллезі бойынша саламатсыз пункттердің, эпизоотологиялық бірліктердің эпизоотиялық ошақтарында ветеринариялық іс-шаралар жүргізу (сауықтыру) тәртібі
Ескерту. 5-параграф жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 23.05.2019 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1134. При установлении заболевания овец (коз) бруцеллезом в животноводческих субъектах (в том числе подворьях), положительно реагирующих животных, в том числе других видов животных, находившихся в эпизоотическом очаге, независимо от физиологического состояния, племенной и хозяйственной ценности вместе с полученным от них приплодом в возрасте до 4 месяцев направляют на убой, больных кошек и собак уничтожают.
1135. Оздоровление неблагополучного пункта по бруцеллезу мелкого рогатого скота осуществляется путем систематических диагностических серологических исследований в РБП, РСК через каждые 15-20 календарных дней до получения подряд двукратно отрицательных результатов с последующей изоляцией и убоем больных животных, при наличии восприимчивых животных в хозяйствующих субъектах, где ранее были выявлены больные бруцеллезом животные также проводятся систематические диагностические серологические исследования через каждые 15-20 календарных дней до получения отрицательных результатов с последующей изоляцией и убоем больных животных и уничтожением больных кошек и собак.
Животное считается положительно реагирующим на бруцеллез при получении положительного результата методами РБП или РСК.
По итогам диагностических исследований в базу данных по идентификации сельскохозяйственных животных вносится отметка о результатах диагностических исследований.
Сноска. Пункт 1135 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 13.08.2021 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1136. При выявлении в период оздоровления неблагополучного пункта положительно реагирующих животных по итогам проведения двух раз подряд систематических диагностических исследований согласно пункта 1135 настоящих Правил территориальным подразделением ведомства уполномоченного органа создается комиссия по выяснению причин не достижения результатов оздоровления неблагополучного пункта с включением в ее состав представителей ведомства уполномоченного органа, подразделении МИО, научных учреждений, ветеринарной лаборатории, общественных объединений, организации. По результатам выявленных причин не достижения результатов оздоровления неблагополучного пункта в отношении руководителя государственной ветеринарной организации и владельцев животных принимаются административные меры в соответствии с пунктами 3 и 4 статьи 406 Кодекса.
Вне зависимости от работы комиссии, в неблагополучном пункте продолжается проведение оздоровительных мероприятий путем дальнейших систематических диагностических исследований согласно пункта 1135 настоящих Правил. При не достижении результатов оздоровления неблагополучного пункта после проведения дополнительных двух раз подряд диагностических исследований согласно пункта 1135 настоящих Правил:

1134. Мал шаруашылығы субъектілерінде (оның ішінде аулаларда) қойдың (ешкінің) бруцеллезбен ауыратыны анықталған жағдайда, эпизоотиялық ошақтағы оң әсер беретін жануарларды, сондай-ақ басқа да жануарлар түрлерін физиологиялық жай-күйіне, асыл тұқымдық және шаруашылық құндылығына қарамастан, олардан алынған 4 айлық жасқа дейінгі төлімен бірге дереу союға жібереді, ауру мысықтар мен иттерді жояды.
1135. Ұсақ малдың бруцеллезі бойынша саламатсыз пунктті сауықтыру қатарынан екі рет теріс нәтиже алғанға дейін әрбір күнтізбелік 15-20 күн сайын РБС-да, КБР-да жүйелі түрде диагностикалық серологиялық зерттеу, кейіннен ауру жануарларды оқшаулау және сою жолымен жүзеге асырылады, бруцеллезбен ауыратын жануарлар анықталған шаруашылық жүргізуші субъектілерде жануарлар болған жағдайда да теріс нәтиже алғанға дейін әрбір күнтізбелік 15-20 күнтізбелік күн сайын жүйелі түрде диагностикалық серологиялық зерттеу жүргізіледі, кейіннен ауру жануарлар оқшауланады және сойылады және ауру мысықтар мен иттер жойылады.
РБС немесе КБР әдістері бойынша оң нәтиже алынған кезде жануар бруцеллезге оң нәтиже берген болып есептеледі.
Диагностикалық зерттеулердің қорытындылары бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқорға диагностикалық зерттеулердің нәтижелері туралы белгі енгізіледі.
Ескерту. 1135-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 13.08.2021 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1136. Саламатсыз пункті сауықтыру кезеңінде осы Қағидалардың 1135-тармағына сәйкес қатарынан екі рет жүйелі түрде диагностикалық зерттеулер жүргізу қорытындылары бойынша оң әсер беретін жануарларлар анықталған жағдайда, уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі құрамына уәкілетті орган ведомствасының, ЖАО бөлімшелерінің, ғылыми мекемелердің, ветеринариялық зертхананың, қоғамдық бірлестіктердің, ұйымдардың өкілдерін қоса отырып, саламатсыз пунктті сауықтыру нәтижелеріне қол жеткізбеу себептерін анықтау жөніндегі комиссияны құрады. Саламатсыз пунктті сауықтыру нәтижелеріне қол жеткізбеу себептерін анықтау нәтижелері бойынша мемлекеттік ветеринариялық ұйымның басшысына және жануарлар иелеріне қатысты Кодекстің 406-бабының 3 және 4-тармақтарға сәйкес әкімшілік шаралар қабылданады.
Комиссияның жұмысына қарамастан, саламатсыз пунктте осы Қағидалардың 1135-тармағына сәйкес одан әрі жүйелі түрде диагностикалық зерттеу жолымен сауықтыру іс-шараларын жүргізу жалғасады. Осы Қағидалардың 1135-тармағына сәйкес қосымша қатарынан екі рет диагностикалық зерттеулер жүргізілгеннен кейін саламатсыз пунктті сауықтыру нәтижелеріне қол жеткізілмеген жағдайда:

в отношении руководителя государственной ветеринарной организации и владельцев животных принимаются административные меры в соответствии с пунктами 3 и 4 статьи 406 Кодекса;
дальнейшее оздоровление неблагополучного пункта проводится путем сдачи всего поголовья животных неблагополучного пункта на санитарный убой.
1137. При угрозе заражения здоровых животных и разноса инфекции в эпизоотических опасной зоне все поголовье хозяйствующих субъектов после диагностического исследования (РБП, РСК) иммунизируют вакцинами, разрешенными для применения в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза с последующим диагностическим исследованием в соответствии с наставлением по применению.
1138. После оздоровления путем применения вакцин против бруцеллеза и снятия ограничительных мероприятий с неблагополучного по бруцеллезу пункта, данный пункт признается благополучным пунктом с дополнительным диагностическими исследованиями. Дополнительные диагностические исследования вакцинированных животных проводят в сроки и методами, предусмотренными наставлением по применению вакцин с соблюдением условии, предусмотренных пунктом 1100 настоящих Правил в первый год после признания благополучным пунктом с дополнительным диагностическим исследованием. В последующие годы диагностические исследования проводят в плановом порядке в соответствии с пунктом 1089 настоящих Правил.
1139. Мониторинг за благополучием вакцинированного и ревакцинированного поголовья овец (коз) осуществляют по результатам бактериологического исследования абортплодов и мертворожденных ягнят (козлят), серологического исследования баранов-производителей и пробников до и после случной кампании, ярок полученных от данной отары, приотарных собак, и других видов животных, содержащихся с ним, а также учитывают случаи заболевания бруцеллезом обслуживающего персонала.
1140. Ограничительные мероприятия с неблагополучного по бруцеллезу пункта, эпизоотологической единицы снимается после оздоровления, если:
1) не осталось овец (коз), среди которых находились больные и получены отрицательные результаты с интервалом 15-20 календарных дней всего поголовье мелкого рогатого скота и отрицательного результата у животных других видов, находящихся в эпизоотическом очага (в хозяйствующих субъектах, где ранее были выявлены больные бруцеллезом животные) и проведена заключительная дезинфекция (относится к пункту 1135 настоящих Правил);
2) всего поголовья животных неблагополучного пункта сдан на санитарный убой и проведена заключительная дезинфекция (относится к пункту 1136 настоящих Правил);

мемлекеттік ветеринариялық ұйымның басшысына және жануарлар иелеріне қатысты Кодекстің 406-бабының 3 және 4-тармақтарына сәйкес әкімшілік шаралар қабылданады;
саламатсыз пунктті одан әрі сауықтыру саламатсыз пункттегі барлық жануарларды санитариялық союға тапсыру жолымен жүргізіледі.
1137. Cay жануарлардың залалдануы және эпизоотиялық қауіпті аймақта инфекцияның таралуы қаупі туындаған кезде шаруашылық жүргізуші субъектілердің барлық мал басын диагностикалық зерттеуден (РБС, КБР) кейін Қазақстан Республикасында және Кеден одағына мүше мемлекеттерде қолдануға рұқсат берілген вакциналармен иммундайды, кейіннен қолдану жөніндегі тәлімдемеге сәйкес зерттейді.
1138. Бруцеллезге қарсы вакциналар қолдану жолымен сауықтырылғаннан және бруцеллез бойынша саламатсыз пункттен, эпизоотологиялық бірліктен шектеу іс-шаралары алып тасталғаннан кейін бұл пункт, эпизоотолгиялық бірлік қосымша диагностикалық зерттелетін саламатты пункт болып танылады. Вакциналанған жануарларды қосымша диагностикалық зерттеу диагностикалық зерттелетін саламатты пункт, эпизоотологиялық бірлік болып танылғаннан кейінгі бірінші жылы осы Қағидалардың 1100-тармағында көзделген шарттар сақтала отырып, вакциналарды қолдану жөніндегі тәлімдемеде көзделген мерзімдерде және әдістермен жүргізіледі. Одан кейінгі жылдары диагностикалық зерттеулер осы Қағидалардың 1089-тармағына сәйкес жоспарлы түрде жүргізіледі.
1139. Вакциналанған және қайта вакциналанған қойдың (ешкінің) саламаттылығын мониторингтеуді түсіктер мен өлі туылған қозыларды (лақтарды) бактериологиялық зерттеудің, тұқымдық қошқарлар мен күйек қошқарларды шағылыстыру науқанына дейін және кейін, осы отардан алынған ұрғашы тоқтыларды, отар жанындағы иттерді және олармен бірге ұсталатын басқа да жануар түрлерін серологиялық зерттеудің нәтижелері бойынша жүзеге асырады, сондай-ақ қызмет көрсетуші персоналдың бруцеллезбен ауыруы жағдайларын ескереді.
1140. Бруцеллез бойынша саламатсыз пункттен, эпизоотологиялық бірліктен шектеу іс-шаралары, егер:
1) араларында ауруы бар қойлар (ешкілер) қалмаса және барлық ұсақ мал басынан әрбір күнтізбелік 15-20 күнтізбелік күн сайын теріс нәтижелер алынса және эпизотиялық ошақтағы (бұдан бұрын бруцеллезбен ауырған жануарлар анықталған шаруашылық субъектілеріндегі) басқа да жануар түрлерінің мал басынан теріс нәтиже алынса және қорытынды дезинфекция жүргізілсе (осы Қағидалардың 1135-тармағына қатысты);
2) саламатсыз пункттегі барлық мал басы санитариялық союға тапсырылса және қорытынды дезинфекция жүргізілсе (осы Қағидалардың 1136-тармағына қатысты);

3) применены противобруцеллезные вакцины и проведена заключительная дезинфекция (относится к пункту 1137 настоящих Правил).
1141. Для осеменения овец (коз) используют сперму баранов (козлов), здоровых в отношении бруцеллеза и инфекционного эпидидимита.
Параграф 6. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
в неблагополучных по заболеванию овцепоголовья, вызываемому
"Бруцелла овис" (инфекционный эпидидимит баранов)
(оздоровление)
1142. При установлении заболевания баранов инфекционным эпидидимитом больных животных сдают на убой, а на хозяйствующий субъект накладывают ограничения.
1143. Овцепоголовье (бараны и овцы), контактировавшее с больными баранами, исследуют серологическим методом РДСК через 15-20 календарных дней до получения трехкратных (подряд) отрицательных результатов. В случаях выявления больных животных, их сдают на убой (овцематок вместе с полученным от них приплодом). При наличии абортированных плодов их направляют в лабораторию для бактериологического исследования с постановкой биопробы или ПЦР.
1144. При получении отрицательных результатов исследований, после сдачи на убой всего больного поголовья и проведения санитарных работ, пункт признают благополучным и животных используют по назначению.
1145. В дальнейшем проводят обязательные плановые диагностические исследования баранов-производителей методами и в сроки, предусмотренные пунктом 1089 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 1145 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 23.05.2019 № 206 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 7. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по
бруцеллезу верблюдов, свиней, пушных зверей, маралов и оленей
пунктах (оздоровление)
1146. Неблагополучное по бруцеллезу поголовье верблюдов оздоравливают путем систематических диагностических исследований всех содержащихся с ними восприимчивых животных (в хозяйствующих субъектах, где ранее был выявлен больной бруцеллезом скот), с последующим выделением больных животных и проведением закрепительных мероприятий.
1147. При установлении бруцеллеза у свиней, положительно реагирующее поголовье, в том числе молодняк, сдают на убой и проводят комплекс ветеринарно-санитарных мероприятий. После санации помещений и получения отрицательных результатов других животных территории снимают ограничения.
1148. В звероводческих хозяйствах всех категорий и питомниках собак при установлении бруцеллеза всех животных неблагополучных групп убивают, мех используют после обеззараживания. Оставшееся поголовье исследуют до получения двукратного отрицательного результата. После ликвидации больных животных и проведения комплекса ветеринарно-санитарных работ с пункта снимают ограничения.

3) бруцеллезге қарсы вакциналар қолданылса және қорытынды дезинфекция жүргізілсе (осы Қағидалардың 1137-тармағына қатысты) алып тасталады.
1141. Қойларды (ешкілерді) ұрықтандыру үшін бруцеллез бен инфекциялық эпидидимитке қатысты сау қошқарлардың (текелердің) ұрығын пайдаланады.
6-параграф. Қойлардың "Бруцелла овис" (қошқарлардың инфекциялық
эпидидимиті) қоздыратын ауруы бойынша қолайсыз пункттерде
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі (сауықтыру)
1142. Қошқарлардың инфекциялық эпидидимитпен ауырғаны анықталған жағдайда ауру малдарды союға өткізеді, ал шаруашылық жүргізуші субъектіге шектеу қояды.
1143. Ауру қошқарлармен байланыста болған қой басын (қошқарлар мен қойлар) серологиялық әдіспен КҰБР күнтізбелік 15-20 күн сайын үш рет (қатарынан) теріс нәтиже алғанға дейін зерттейді. Ауру малдар анықталған жағдайда оларды (саулық қойларды олардан алынған төлдерімен бірге) союға тапсырады. Іш тасталған төлдер бар болған жағдайда оларды зертханаға биосынама қоя отырып, бактериологиялық зерттеуге немесе ПТР жібереді.
1144. Барлық ауырған мал басын союға тапсырғаннан және санитариялық жұмыстар жүргізгеннен кейін зерттеулердің теріс нәтижелері алынған жағдайда пунктті қолайлы деп таниды және жануарларды мақсаты бойынша пайдаланады.
1145. Одан әрі осы Қағидалардың 1087-тармағында көзделген әдістермен және мерзімдерде тұқымдық қошқарларға міндетті жоспарлы диагностикалық зерттеулер жүргізеді.
Ескерту. 1145-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 23.05.2019 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-параграф. Эпизоотиялық ошақтарда және түйелердің,
шошқалардың, терісі бағалы аңдардың, маралдар мен бұғылардың
бруцеллез бойынша қолайсыз пункттерінде жүргізілетін
ветеринариялық іс-шаралар тәртібі (сауықтыру)
1146. Түйелердің бруцеллез бойынша қолайсыз мал басын кейіннен ауру жануарларды бөлумен және бекіту іс-шараларын жүргізумен олармен құрамдас барлық жануарды (сауықтыру кезінде бруцеллезбен ауырған жануарлар анықталған шаруашылық субъектілеріндегі) жүйелі диагностикалық зерттеулер жолымен сауықтырады.
1147. Шошқаларда бруцеллез анықталған жағдайда оң сер етуші мал басын, оның ішінде төлдерін қоса союға өткізеді және ветеринариялық-санитариялық іс-шаралар кешенін жүргізеді. Қора-жайларды санациялағаннан кейін және басқа жануарлардан теріс нәтиже алған соң шектеуді алып тастайды.
1148. Барлық санаттағы аң өсіру шаруашылықтарында және ит питомниктерінде бруцеллез анықталған жағдайда қолайсыз топтың барлық жануарларын өлтіреді, терілерін зарарсыздандырғаннан кейін қолданады. Қалған мал басын екі рет теріс нәтиже алынғанша тексереді. Ауру жануарларды жойғаннан және ветеринариялық-санитариялық жұмыс кешенін жүргізгеннен кейін пункттен шектеуді алып тастайды.

1149. Для выявления бруцеллеза у маралов и оленей исследованию подвергают кровь в период обрезания пант. При выявлении реагирующих животных их подвергают убою. В целях профилактики заболевания устанавливают маршруты движения стад. В период отелов последы и абортированные плоды уничтожают, а стадо перегоняют на новые участки пастбищ.
1150. Стадо признают благополучным, если при очередном исследовании в нем не выявлено животных с позитивными показаниями диагностических тестов и проведен комплекс ветеринарно-санитарных мероприятий.
Параграф 8. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
по недопущению заболевания людей бруцеллезом
1151. Эпизоотическим очагом бруцеллезной инфекции является территория, в пределах которой находится источник возбудителя инфекции и действуют механизмы его передачи, где возможно заражение животных и людей. Обследование эпизоотического очага проводится государственным ветеринарным врачом соответствующей административно-территориальной единицы и врачом-эпидемиологом в соответствии с Санитарными правилами "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению особо опасных инфекционных заболеваний", утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 ноября 2021 года № ҚР ДСМ-114 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 25151). Ветеринарная служба организует обследование животных на бруцеллез и при выявлении больных принимает экстренные меры по их изоляции, сдаче на убой и проведению ветеринарно-санитарных мероприятий.
Сноска. Пункт 1151 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 14.06.2022 № 192 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1152. Исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 23.05.2019 № 206 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1153. Исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 23.05.2019 № 206 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1154. Исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 23.05.2019 № 206 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1155. Исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 23.05.2019 № 206 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1149. Маралдар мен бұғылардан бруцеллезді табу үшін пантыны кесу кезеңінде қандары зерттеледі. Әсер беретін жануарлар анықталған жағдайда оларды сояды. Аурудың алдын алу мақсатында табындардың қозғалыс бағыттарын анықтайды. Төлдеу кезеңінде шуларын және іш тасталған төлдерін жояды, ал табынды жайылымның жаңа учаскелеріне айдайды.
1150. Егер кезекті зерттеу кезінде табында диагностикалық тестілердің оң нәтижесімен жануарлар анықталмаса және ветеринариялық-санитариялық іс-шаралар кешені жүргізілген болса, табынды қолайлы деп таниды.
8-параграф. Адамдардың бруцеллезбен ауруына жол бермеу
жөнінде жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
1151. Шегінде инфекция қоздырғышының көздері бар және оның берілу тетіктері әрекет ететін, жануарлар мен адамдардың залалдануы мүмкін аумақ бруцеллез инфекциясының эпизоотиялық ошағы болып табылады. Эпизоотиялық ошақты зерттеп-қарауды Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 12 қарашадағы № ҚР ДСМ-114 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25151 болып тіркелген) бекітілген "Аса қауіпті инфекциялық аурулардың алдын алу бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына сәйкес тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің мемлекеттік ветеринариялық дәрігері және дәрігер-эпидемиологі жүргізеді. Ветеринариялық қызмет жануарларды бруцеллезге зерттеп-қарауды ұйымдастырады және ауру жануарлар табылған кезде оларды оқшаулау, союға тапсыру және ветеринариялық-санитариялық іс-шаралар жүргізу бойынша шұғыл шаралар қабылдайды.
Ескерту. 1151-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 14.06.2022 № 192 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1152. Алып тасталды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 23.05.2019 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1153. Алып тасталды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 23.05.2019 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1154. Алып тасталды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 23.05.2019 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1155. Алып тасталды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 23.05.2019 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1156. При эпизоотолого-эпидемиологическом обследовании фермы, предприятия (хозяйствующего субъекта) в первую очередь необходимо обратить внимание на соблюдение противобруцеллезных мероприятий, изучить условия труда работников, для чего следует:
1) оценить санитарно-гигиеническое состояние объекта, обратив особое внимание на благоустройство территории, водоснабжение, наличие дезинфицирующих и моющих средств, оборудование бытовых помещений для работников, их состояние и содержание, оборудование скотомогильников, ям Беккери или трупосжигательных печей, наличие уборочного инвентаря, в том числе для уборки абортированных и мертворожденных плодов и последов;
2) выяснить наличие средств индивидуальной защиты персонала: специальной одежды и обуви, рукавиц, резиновых (клеенчатых) фартуков, перчаток, их количество, пригодность для использования, порядок хранения, смены, централизация стирки, наличие аптечек, умывальников, дезинфицирующих средств, мыла;
3) в целях выявления алиментарных путей заражения проверить соблюдение режима пастеризации молока, условий хранения и обработки молочной посуды, фильтрующего материала, установить порядок реализации молока и молочной продукции;
4) выявить порядок первичной обработки и транспортировки сырья и продукции животноводства из обследуемого хозяйства, проверить организацию проведения профилактических осмотров персонала хозяйства или предприятия.
Параграф 9. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
по защите людей от инфицирования
1157. В целях защиты людей от инфицирования проводятся следующие ветеринарные (ветеринарно-санитарные) и санитарно-гигиенические мероприятия:
1) соблюдение правил убоя животных в хозяйствующих субъектах, неблагополучных по бруцеллезу, с последующей дезинфекцией оборудования, помещений и обеззараживанием отходов, дезинфекцией транспорта, которым перевозились больные животные;
2) к приему, транспортировке и убою реагирующих при исследовании на бруцеллез животных, разделке туш и переработке сырья, получаемого от них, допускаются только постоянные работники предприятия, прошедшие диспансерное обследование на бруцеллез, в том числе с положительными иммунологическими реакциями при обследовании на бруцеллез, но не имеющие роста титров в динамике, в отношении которых соответствующими медицинскими учреждениями исключено заболевание манифестными формами бруцеллеза;
3) лица, имеющие на кистях рук порезы, ссадины и другие повреждения кожи, допускаются к работе только в резиновых перчатках после предварительной обработки пораженного участка кожи. При переработке скота всех видов (и продукцию его убоя), реагирующего при обследовании на бруцеллез, поступившего из хозяйствующих субъектов, неблагополучных по бруцеллезу, все участвующие в этих работах одевают на руки резиновые перчатки;

1156. Фермаларға, кәсіпорындарға (шаруашылық жүргізуші субъектілерге) эпизоотиялық-эпидемиологиялық тексеру жүргізген кезде бірінші кезекте бруцеллезге қарсы іс-шаралардың сақталуына көңіл аудару керек, жұмыскерлердің еңбек жағдайын зерделеу қажет, ол үшін:
1) аумақтың абаттандырылуына, сумен жабдықтауға, дезинфекциялық және жуғыш заттардың бар-жоғына, жұмысшыларға арналған тұрмыстық үй-жайлардың жабдықталуына, олардың жай-күйіне және ұсталуына, мал қорымдарының, Беккери шұңқырларының немесе өлексе өртеу пештерінің жабдықталуына, жинау мүкәммалының, оның ішінде іш тастаған және өлі туған төлдерді, шуды жинауға арналған жинау мүкәммалының бар болуына ерекше көңіл аудара отырып, объектінің санитариялық-гигиеналық жағдайын бағалау;
2) персоналдың жеке қорғаныш құралдарының: арнайы киім мен аяқ киімдер, қолғаптар, резеңке (клеенка) алжапқыштар, саусаққаптар, олардың саны, қолдануға жарамдылығы, сақтау, ауыстыру тәртібі, кір жуудың орталықтандырылуы, дәрі қобдишаларының, қол жуғыштардың, дезинфекциялық заттардың, сабынның бар-жоғын анықтау;
3) жұқтырудың алиментарлық жолдарын анықтау мақсатында сүтті пастерлеу режимін, сүт ыдыстарын, сүзгіш материалдарды сақтау және өңдеу шарттарын сақтауды тексеру, сүт және сүт өнімдерін сату тәртібін белгілеу;
4) тексерілген шаруашылықтан мал шаруашылығы шикізаты мен өнімдерін алғашқы өңдеу және тасымалдау тәртібін анықтау, шаруашылықтағы немесе кәсіпорындағы персоналдарға профилактикалық қарау жүргізудің ұйымдастыруылуын тексеру қажет.
9-параграф. Адамдарды жұқтырудан қорғау жөнінде
жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
1157. Адамдарды жұқтырудан қорғау мақсатында мынадай ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) және санитариялық-гигиеналық іс-шаралар жүргізіледі:
1) кейіннен жабдықтарды, үй-жайларды дезинфекциялай және қалдықтарды зарарсыздандыра, ауру жануарлар тасымалдаған көлікті дезинфекциялай отырып бруцеллез бойынша қолайсыз шаруашылық жүргізуші субъектілерде жануарларды сою қағидаларын сақтау;
2) зерттеу кезінде бруцеллезге әсер беретін жануарларды қабылдауға, тасымалдауға және союға, ұшаларын бөлуге және олардан алынатын шикізаттарды өңдеуге бруцеллезге диспансерлік тексеруден өткен, оның ішінде бруцеллезге тексеру кезінде оң иммунологиялық реакциясымен, бірақ бруцеллездің манифестік түрлерімен ауыратынын жоққа шығаратын тиісті медициналық мекемелерге қатысты динамикада титрлердің өсуі жоқ кәсіпорынның тек тұрақты жұмысшыларына рұқсат етіледі;
3) қолдарының саусақтарында тіліктер, жара бар және терінің басқа да зақымданғаны анықталған адамдар жұмысқа терінің зақымданған жерлерін алдын ала өңдегеннен кейін резеңке саусаққаппен ғана жіберіледі. Бруцеллез бойынша қолайсыз шаруашылық жүргізуші субъектіден келіп түскен жануарларды, тексерген кезде бруцеллезге әсер беретін, малдардың барлық түрлерін (және оны сойғанда алынған өнімдерді) қайта өңдеуде осы жұмысқа қатысатындардың барлығы резеңке саусаққап киеді;

4) не допускаются к приему, транспортировке, убою реагирующих на бруцеллез животных и переработке туш и сырья, полученного от них, лица не достигшие 18-летнего возраста, беременные и кормящие женщины, сезонные рабочие, больные с острыми и хроническими (в стадии обострения) заболеваниями различной этиологии, больные с клиническими проявлениями бруцеллеза, работники, не прошедшие санитарного минимума по профилактике бруцеллеза;
5) соблюдение установленных правил обработки и использования продукции убоя и молока от животных из хозяйствующих субъектов, неблагополучных по бруцеллезу;
6) соблюдение правил работы с животными на предприятиях и в хозяйствующих субъектах: обеспечение персонала, в том числе лиц, временно привлекаемых к работам, связанным с риском заражения бруцеллезом, средствами личной гигиены, индивидуальной и специальной одеждой (халаты, резиновые перчатки, нарукавники, клеенчатые фартуки, специальная обувь);
7) соблюдение правил эксплуатации бытовых помещений: комнат для отдыха, мест приема пищи, душевых;
8) обеспечение горячей водой, моющими средствами, дезинфицирующими средствами;
9) организация в хозяйствующих субъектах и на предприятиях централизованной дезинфекции, стирки и чистки специальной одежды;
10) инструктаж работников хозяйствующих субъектов о правилах гигиены, использования средств индивидуальной защиты, соблюдении противобруцеллезного режима. Аналогичный инструктаж проводится с владельцами сельскохозяйственных животных;
11) допуск к работам, связанным с риском заражения бруцеллезом, только после прохождения инструктажа.
1158. Контроль в порядке государственного санитарного надзора за организацией и проведением противобруцеллезных мероприятий, и соблюдением противобруцеллезного режима в хозяйствующих субъектах, на предприятиях, перерабатывающих продукцию и сырье животного происхождения, лабораториях, работающих с вирулентными культурами, осуществляют территориальные управления государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Сноска. Пункт 1158 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 23.05.2019 № 206 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1159. Исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 23.05.2019 № 206 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1160. Плановые обследования по соблюдению противобруцеллезного режима в хозяйствующих субъектах, на отгонных пастбищах, убойных пунктах, пунктах стрижки овец, мясокомбинатах и молокозаводах, и других предприятиях, где имеется риск заражения бруцеллезом, следует проводить эпидемиологам совместно с санитарными врачами, курирующими данные объекты, а также с ветеринарно-санитарными инспекторами соответствующих административно-территориальных единиц.
Сноска. Пункт 1160 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 23.05.2019 № 206 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4) бруцеллезге әсер беретін жануарларды қабылдауға, тасымалдауға, союға және ұшалары мен олардан алынған шикізаттарды қайта өңдеуге жасы 18 жасқа толмаған адамдар, жүкті және бала емізетін әйелдер, маусымдық жұмысшылар, этиологиясы әртүрлі жіті және созылмалы (асқыну сатысындағы) аурулармен ауыратын науқастар, бруцеллездің клиникалық белгілері байқалған науқастар, бруцеллездің алдын алу бойынша санитариялық минимумнан өтпеген жұмыскерлер жіберілмейді;
5) бруцеллез бойынша қолайсыз шаруашылық жүргізуші субъектідегі жануарлардан алынған сою өнімдері мен сүтті өңдеу мен пайдаланудың белгіленген ережелерін сақтау;
6) кәсіпорындарда және шаруашылық жүргізуші субъектілерде жануарлармен жұмыс істеу ережелерін сақтау: персоналды, оның ішінде бруцеллезді жұқтыру қаупіне қатысты жұмысқа уақытша тартылған адамдарды жеке гигиена құралдарымен, жеке және арнайы киімдермен (халаттар, резеңке саусаққаптар, жеңқаптар, клеенка алжапқыштар, арнайы аяқ киім) қамтамасыз ету;
7) демалатын бөлме, тамақ ішетін орын, себезгі бөлмелер сияқты тұрмыстық үй-жайларды пайдалану ережелерін сақтау;
8) ыстық сумен, жуғыш және дезинфекциялық заттармен қамтамасыз ету;
9) шаруашылық жүргізуші субъектілерде және кәсіпорындарда орталықтандырылған дезинфекцияны, арнайы киімдерді жууды және тазалауды ұйымдастыру;
10) гигиена ережелері, жеке қорғаныш заттарын қолдану, бруцеллезге қарсы режимдерді сақтау туралы шаруашылық жүргізуші субъектілердің жұмыскерлеріне нұсқау беру. Ауыл шаруашылығы жануарларының иелеріне ұқсас нұсқау жүргізіледі;
11) жұмысқа бруцеллезді жұқтыру қаупімен байланысты нұсқаудан өткеннен кейін ғана жіберу.
1158. Шаруашылық жүргізуші субъектілерде, жануардан алынатын өнімдер мен шикізатты өңдейтін кәсіпорындарда, вирулентті өскіндермен жұмыс істейтін зертханаларда бруцеллезге қарсы іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге және бруцеллезге қарсы режимді сақтауға мемлекеттік санитариялық қадағалау тәртібіндегі бақылауды халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық басқармасы жүзеге асырады.
Ескерту. 1158-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 23.05.2019 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1159. Алып тасталды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 23.05.2019 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1160. Бруцеллезбен залалдану қатері бар шаруашылық жүргізуші субъектілерде, шалғайдағы жайылымдарда, сою пункттерінде, қой қырқу пункттерінде, ет комбинаттары мен сүт зауыттарында және басқа да кәсіпорындарда бруцеллезге қарсы режимнің сақталуы бойынша жоспарлы зерттеп-қарауды эпидемиологтар осы объектілерге жетекшілік ететін санитариялық дәрігерлермен, сондай-ақ тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің ветеринариялық-санитариялық инспекторларымен бірлесіп жүргізгені жөн.
Ескерту. 1160-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 23.05.2019 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Параграф 10. Порядок проведения ветеринарных мероприятий
при проведении осмотров профессиональных контингентов
Сноска. Параграф 10 главы 99 исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 23.05.2019 № 206 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 11. Порядок проведения ветеринарных мероприятий при
проведении санитарно-просветительной работы среди населения
Сноска. Параграф 11 главы 99 исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 23.05.2019 № 206 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 100. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по лейкозу крупного рогатого скота
Сноска. Заголовок главы 100 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения общих ветеринарно-санитарных
мероприятий
1189. В целях недопущения распространения лейкоза среди животных проводятся следующие ветеринарно-санитарные мероприятия:
1) карантинирование вновь завезенных животных с проведением серологических исследований на лейкоз;
2) обязательное соблюдение правил асептики и антисептики при ветеринарных и зоотехнических обработках животных;
3) идентификация сельскохозяйственных животных;
4) регулярная дезинфекция помещений и оборудования дезинфицирующими средствами, зарегистрированными в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза;
5) проведение диагностических исследований животных по плану противоэпизоотических мероприятий;
6) принятие мер по недопущению:
завоза животных из хозяйствующих субъектов, не имеющих статус благополучия, а также не прошедших карантинирование;
перегруппировки скота без согласования главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора или главного государственного ветеринарного врача соответствующей административно-территориальной единицы в пределах компетенции.
Сноска. Пункт 1189 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 24.03.2017 № 135 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1190. Вывод (вывоз) животных из хозяйствующих субъектов, благополучных по лейкозу, разрешается при условии, что они за 30 календарных дней до этого были исследованы серологическими методами, указанными в настоящих Правилах и получены отрицательные результаты по всей группе.

10-параграф. Кәсіби контингенттерге қарап-тексеру жүргізу
кезіндегі жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
Ескерту. 10-параграф алып тасталды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 23.05.2019 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11-параграф. Халық арасында санитариялық-ағарту жұмысын жүргізу кезіндегі жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
Ескерту. 11-параграф алып тасталды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 23.05.2019 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
100-тарау. Ірі қара малдың лейкозы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу тәртібі
Ескерту. 100-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Жалпы ветеринариялық-санитариялық
іс-шаралардың жүргізілу тәртібі
1189. Жануарлар арасында лейкоздың таралуына жол бермеу мақсатында мынадай ветеринариялық-санитариялық іс-шаралар жүргізіледі:
жаңадан әкелінген жануарларды лейкозға серологиялық зерттеулер жүргізіле отырып карантиндеу;
жануарларды ветеринариялық және зоотехникалық өңдеу кезінде асептика және антисептика қағидаларын міндетті түрде сақтау;
ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру;
Қазақстан Республикасында және (немесе) Евразиялық экономикалық одаққа мүше елдерде тіркелген дезинфекциялық құралдармен қора-жайларды және жабдықтарды тұрақты дезинфекциялау;
эпизоотияға қарсы іс-шаралар жоспары бойынша жануарларға диагностикалық зерттеулер жүргізу;
мыналардың:
қолайлы деген мәртебесі жоқ, сондай-ақ карантиндеуден өтпеген шаруашылық жүргізуші субъектілерден жануарлардың әкелінуіне;
құзыреті шегінде тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының немесе бас мемлекеттік ветеринар дәрігерінің келісімінсіз малдың қайта топтастырылуына жол бермеу жөніндегі шараларды қабылдау.
Ескерту. 1189-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.03.2017 № 135 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1190. Лейкоз бойынша қолайлы шаруашылық жүргізуші субъектілерден жануарларды шығару (әкету), бұған дейін олар күнтізбелік 30 күн бұрын осы Қағидаларда көрсетілген серологиялық әдістермен зерттелген және барлық топ бойынша теріс реакция алынған жағдайда рұқсат етіледі.

1191. Для поставки на разведение быков-производителей и нетелей отбирают бычков и телочек, полученных только от здоровых коров из благополучных хозяйствующих субъектов.
1192. Для станций (пунктов) по искусственному осеменению животных и трансплантации эмбрионов отбирают сперму и яйцеклетки только от здоровых коров-доноров и реципиентов из благополучных хозяйствующих субъектов.
1193. При экспорте крупного рогатого скота, спермы, яйцеклеток, эмбрионов выполняются ветеринарные требования страны-экспортера.
1194. К ввозу допускается здоровый племенной крупный рогатый скот, происходящий из страны-импортера свободного от лейкоза в течение последних трех лет.
1195. Руководители хозяйствующих субъектов, владельцы животных принимают меры по недопущению возникновения, распространения лейкоза крупного рогатого скота, а также выполняют предписания государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей административно-территориальной единицы, предоставляют животных для клинического осмотра и проведения диагностических исследований.
Сноска. Пункт 1195 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Порядок проведения мероприятий в благополучных по
лейкозу крупного рогатого скота пунктах
1196. Ветеринарные мероприятия в благополучных хозяйствующих субъектах осуществляются на основании плана мероприятий, утверждаемого руководителем подразделения МИО по согласованию с главным государственным ветеринарно-санитарным инспектором соответствующей административно-территориальной единицы.
Сноска. Пункт 1196 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1197. Для установления диагноза на лейкоз допускается применение серологических, гематологических, клинико-гематологических, патологоанатомических, гистологических методов и ПЦР.
Сноска. Пункт 1197 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1198. В целях своевременного выявления лейкоза у животных в благополучных хозяйствующих субъектах в плановом порядке диагностическому исследованию подвергают один раз в год по реакции иммуннодиффузии (далее – РИД), начиная с 24-месячного возраста.
1199. В случае выявления положительного результата по исследований РИД среди крупного рогатого скота проводят уточнение диагноза путем перестановки реакции по ИФА. В случае выявления положительного результат исследований по ИФА среди крупного рогатого скота проводят уточнение диагноза путем перестановки гематологическими методами.

1191. Тұқымдық бұқалар мен құнажындарды өсіруге жеткізу үшін, қолайлы шаруашылық жүргізуші субъектілердің тек сау сиырларынан алынған бұқалар мен қашарларды іріктеп алады.
1192. Жануарлардың қолдан ұрықтандыру және эмбриондарды трансплантациялау жөніндегі бекеттер (пункттер) үшін тек сау донор-сиырлардың ұрықтары мен аналық жасушалары және қолайлы шаруашылық жүргізуші субъектілердің реципиенттері іріктеліп алынады.
1193. Ірі қара малды, ұрықтар мен аналық жасушаларды, эмбриондарды экспорттау кезінде экспорттаушы елдердің ветеринариялық талаптары орындалуы тиіс.
1194. Соңғы 3 жыл ішінде лейкоздан таза импорттаушы елден шығарылған сау асыл тұқымды ірі қара малды әкелуге рұқсат етіледі.
1195. Шаруашылық жүргізуші субъектілердің басшылары, жануарлар иелері ірі қара малдың лейкозының пайда болуына, таралуына жол бермеу жөнінде шаралар қабылдайды, сондай-ақ тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының нұсқамаларын орындайды, жануарларды клиникалық тексеру және диагностикалық зерттеулер жүргізу үшін береді.
Ескерту. 1195-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Ірі қара малдың лейкозы бойынша қолайлы
пункттерде жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
1196. Қолайлы шаруашылық жүргізуші субъектілердегі ветеринариялық іс-шаралар тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторымен келісім бойынша ЖАО бөлімшесінің басшысы бекіткен іс-шаралар жоспары негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 1196-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1197. Лейкозға диагноз қою үшін серологиялық, гематологиялық, клиникалық-гематологиялық, патологоанатомиялық, гистологиялық әдістер мен ПТР қолдануға жол беріледі.
Ескерту. 1197-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1198. Қолайлы шаруашылық жүргізуші субъектілерде жануарларда лейкозды дер кезінде анықтау мақсатында жоспарлы түрде 24 айлық жасынан бастап жылына бір рет иммуннодифузия реакциясын (бұдан әрі – ИДР) диагностикалық зерттеуден өткізеді.
1199. Ірі қара малдар арасында РИД зерттеу бойынша оң нәтиже анықталған жағдайда, ИФА бойынша реакцияны ауыстыру арқылы диагнозды нақтылау жүргізіледі. Ірі қара малдың арасында ИФТ бойынша зерттеулердің оң нәтижесі анықталған жағдайда диагнозды гематологиялық әдістермен ауыстыру арқылы нақтылау жүргізіледі.

Сноска. Пункт 1199 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1200. При получении отрицательного результата по гематологическим методам в базу данных по идентификации сельскохозяйственных животных вносится отметка о результатах диагностических тестов, животное исследуется повторно через шесть месяцев.
1201. При получении положительного результата по гематологическим методам данное животное считается больным лейкозом.
1202. Главный ветеринарно-санитарный инспектор соответствующей административно-территориальной единицы по результатам акта экспертизы (протокола испытаний) дает предписания владельцам животных об изоляции положительно реагирующих животных от остальных животных и в течение не более 15 календарных дней направляет их для санитарного убоя на объекты убоя, расположенные на соответствующей территории.
Сноска. Пункт 1202 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1203. Больных животных метят методами горячего или холодного таврения путем нанесения буквы "Л" в области челюсти или крупа.
1204. В благополучных стадах для исследования объединенных проб молока от группы животных применяют ИФА.
1205. Клинико-гематологический, патологоанатомический и гистологический методы применяют для определения стадии развития болезни у животных.
1206. При выявлении в благополучном по лейкозу крупного рогатого скота пункте у отдельных животных клинико-гематологических, патологоанатомических или гистологических изменений диагноз уточняют последовательно в РИД, ИФА.
1207. Благополучным по лейкозу крупного рогатого скота является хозяйствующий субъект, в котором при ежегодных плановых исследованиях в РИД, ИФА, гематологическими методами получены отрицательные результаты. Допускается выявляемость положительных результатов по гематологическому методу не более 10 процентов общего поголовья животных хозяйствующего субъекта.
1208. В хозяйствующих субъектах, занимающихся импортом и экспортом племенного молодняка, проводят двукратное серологическое исследование животных: первый раз в 6-ти месячном возрасте, второй – перед племенной продажей.
1209. Серологические исследования быков-производителей государственных племенных предприятий проводят ежеквартально, быков хозяйствующих субъектов и животных продуцентов крови для организаций, занимающихся производством биологических препаратов – 2 раза в год с интервалом 6 месяцев.

Ескерту. 1199-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1200. Гематология әдіс бойынща теріс реакция алынғанда жағдайда ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру деректерінің базасына диагностикалық тест нәтижелері туралы белгі енгізіліп, жануар 6 айдан соң қайта зерттеледі.
1201. Гематология әдіс бойынша оң нәтиже алынған кезде аталған жануар лейкоз ауруымен ауырған болып саналады.
1202. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бас ветеринариялық-санитариялық инспекторы сараптама актісінің (сынақ хаттамасының) нәтижелері бойынша жануарлардың иелеріне оң нәтиже берген жануарларды қалған жануарлардан оқшаулау туралы нұсқама береді және 15 күнтізбелік күннен аспайтын мерзімде оларды тиісті аумақта орналасқан сою объектілеріне санитариялық сою үшін жібереді.
Ескерту. 1202-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1203. Ауырған жануарларға ыстық немесе суық таңбалау әдістерімен жағына немесе жамбасына "Л" әрпін басу жолымен таңбалайды.
1204. Қолайлы табындардағы жануарлар топтарынан алынған сүттің біріктірілген сынамаларын зерттеу үшін ИФТ реакциясын қолданады.
1205. Жануарларда аурудың өршу кезеңдерін анықтау үшін клиника-гематологиялық, патологоанатомиялық және гистологиялық әдістерді қолданады.
1206. Ірі қара малдың лейкозы бойынша қолайлы пунктте жекелеген жануарларда клиника-гематологиялық, патологоанатомиялық немесе гистологиялық өзгерістер болғанда диагнозды ИДР, ИФТ бойынша нақтылайды.
1207. ИДР, ИФТ бойынша жыл сайынғы жоспарлы зерттеулер кезінде теріс реакция алынған шаруашылық жүргізуші субъектілері ірі қара малдың лейкозынан қолайлы болып саналады. Шаруашылық жүргізуші субъектердің жалпы мал басынан гематологиялық әдіс бойынша кемінде 10 пайызда оң нәтиже шығуына жол беріледі.
1208. Асыл тұқымды жас төлдерді импорт пен экспортқа шығарумен айналысатын шаруашылық жүргізуші субъектілері жануарларды міндетті түрде екі рет серологиялық зерттеуден өткізеді: бірінші рет 6 (алты) айлығында, екінші рет асыл тұқымды малды сатар алдында.
1209. Мемлекеттік асылдандыру кәсіпорындарының тұқымдық бұқаларын тоқсан сайын, ал шаруашылық жүргізуші субъектілердегі бұқалары мен биологиялық препараттар өндірумен айналысатын ұйымдар үшін продуцентті қан алатын жануарларын арасына алты ай салып жылына 2 рет серологиялық зерттеу жүргізеді.

1210. На объектах убоя не допускается сбор крови, эндокринных и других органов для ветеринарных, медицинских и пищевых целей от инфицированных животных. Помещение и оборудование цеха после убоя животных подвергают тщательной уборке и дезинфекции.
1211. Все случаи выявления опухолевых изменений в тканях и органах подлежат регистрации в журнале учета ветеринарно-санитарной экспертизы мяса и субпродуктов на объектах убоя животных с включением в отчет соответствующей формы отчетности.
1212. Животных, завезенных с племенной целью, исследуют на лейкоз в РИД, ИФА или ПЦР в экспортирующей стране или хозяйстве-поставщике не раньше, чем за 30 календарных дней до реализации и в импортирующей стране или хозяйстве покупателя в период карантинирования.
Сноска. В пункт 1212 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 24.03.2017 № 135 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1213. Для исследования на ПЦР в ветеринарную лабораторию направляется цельная кровь. Исследования по ПЦР проводятся по системе пула с объединением проб.
1213-1. Допускается уточнение диагноза в период карантинирования на лейкоз по запросу и за счет страны-экспортера в международной рефератной лаборатории МЭБ по методам исследования рекомендованным МЭБ.
Сноска. Правила дополнены пунктом 1213-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 24.03.2017 № 135 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1214. При выявлении зараженного вирусом лейкоза крупного рогатого скота в период карантинирования животных, ввозимых из третьих стран или перемещаемых между государствами-членами Евразийского экономического союза, страна получатель отказывается от карантинируемых животных, у которых выявлен вирус лейкоза крупного рогатого скота (возврат стране отправителю или санитарный убой (при невозможности или отказа от возврата)), если иное не предусмотрено в договоре сторон в отношении остального поголовья карантинируемых животных.
Сноска. Пункт 1214 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 24.03.2017 № 135 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1214-1. При выявлении зараженного вирусом лейкоза крупного рогатого скота в период карантинирования прибывших, ввезенных, приобретенных, вывозимых, перемещаемых животных внутри республики, хозяйствующий субъект получатель отказывается от карантинируемых животных, у которых выявлен вирус лейкоза крупного рогатого скота, если иное не предусмотрено в договоре сторон в отношении остального поголовья карантинируемых животных.
Карантинируемые животные, у которых выявлен вирус лейкоза крупного рогатого скота направляются на санитарный убой.

1210. Мал сою объектілерінде ауруға шалдыққан жануарлардан ветеринариялық, медициналық және тағамдық мақсатта қанды, эндокринді және басқа органдарды алуға жол берілмейді. Цехтың үй-жайы және жабдықтары жануарларды сойғаннан кейін мұқият тазаланады және дезинфекцияланады.
1211. Ұлпа мен органдарда ісікті өзгерістер анықталған барлық жағдайлар есепке тиісті нысанды енгізе отырып, жануарларды сою объектілерінде етке және субөнімдерге ветеринариялық-санитариялық сараптаманың есебін жүргізу журналына тіркелуге жатады.
1212. Асыл тұқымдық мақсатта әкелінген жануарларды ИДР, ИФТ немесе ПТР бойынша лейкозға экспорттаушы елде немесе жеткізуші шаруашылықта өткізгенге дейін күнтізбелік 30 күн бұрын және импорттаушы елде немесе сатып алушы шаруашылықта карантиндеу кезеңінде зерттейді.
Ескерту. 1212-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.03.2017 № 135 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1213. ПТР-ға зерттеу үшін ветеринариялық зертханаға сарысуы шықпаған қан жіберіледі. ПТР бойынша зерттеу сынамаларды біріктіру тәртібімен пул жүйесі бойынша жүргізіледі.
1213-1. ХЭБ ұсынған зерттеу әдістері бойынша ХЭБ-тің халықаралық референттік зертханасында экспорттаушы елдің сұрауы бойынша және оның есебінен лейкозға карантиндеу кезеңінде диагнозды нақтылауға жол беріледі.
Ескерту. Қағидалар 1213-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.03.2017 № 135 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1214. Үшінші елдерден әкелінген немесе Евразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер арасында орын ауыстырылатын жануарларды карантиндеу кезеңінде ірі қара мал лейкозының вирусымен залалдануы анықталған кезде, егер, тараптар шартында қалған карантиндеудегі жануарлар басына қатысты өзгеше көзделмесе, алушы ел ірі қара мал лейкозының вирусы анықталған карантиндеудегі жануарлардан бас тартады (жіберуші елге қайтару немесе санитариялық сою (мүмкін емес жағдайда немесе қайтарудан бас тартса).
Ескерту. 1214-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.03.2017 № 135 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1214-1. Республика ішінде келіп түскен, әкелінген, сатып алынған, әкетілетін, орны ауыстырылатын жануарларды карантиндеу кезеңінде ірі қара мал лейкозының вирусымен залалдануы анықталған кезде, егер, тараптар шартында қалған карантиндеудегі жануарлар басына қатысты өзгеше көзделмесе, алушы шаруашылық жүргізуші субъект ірі қара мал лейкозының вирусы анықталған карантиндеудегі жануарлардан бас тартады.
Ірі қара мал лейкозының вирусы анықталған карантиндеудегі жануарлар санитариялық союға жіберіледі.

Сноска. Правила дополнены пунктом 1214-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 24.03.2017 № 135 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1215. Реализация животных из благополучных хозяйствующих субъектов разрешается без ограничений при условии, что такие животные за 30 календарных дней до этого были исследованы в РИД или ИФА и гематологическими методами и при этом получены отрицательные результаты на лейкоз.
Параграф 3. Порядок проведения мероприятий в неблагополучном
по лейкозу крупного рогатого скота пункте
1216. Населенный пункт (село, поселок), часть населенного пункта или обособленно расположенный хозяйствующий субъект (ферма, стадо), независимо от форм собственности, в которых диагноз на лейкоз крупного рогатого скота установлен методами, перечисленными в настоящих Правилах, и при зараженности лейкозом 10 процентов и более поголовья хозяйствующего субъекта, объявляют неблагополучным по лейкозу крупного рогатого скота и устанавливают ограничительные мероприятия.
После принятия решения о наложении ограничительных мероприятий на неблагополучный пункт подразделением МИО утверждается комплексный план оздоровительных мероприятий, в котором предусматриваются организационно-хозяйственные, ветеринарно-санитарные мероприятия, определяются лица, ответственные за их выполнение и сроки ликвидации болезни.
1217. В случае установления у животных только клинико-гематологических, патологоанатомических или гистологических изменений, характерных для болезни, проводят двукратное серологическое исследование животных стада старше шестимесячного возраста с интервалом 30-45 календарных дней.
Если при этом не обнаружены антитела к вирусу лейкоза крупного рогатого скота, хозяйствующий субъект считается благополучным.
1218. В неблагополучном по лейкозу крупного рогатого скота хозяйствующем субъекте не допускается:
1) сдача молока от больных животных на молокоперерабатывающие предприятия. Молоко от больных коров используют животным группы откорма после обезвреживания (кипячение). Молоко от животных, давших отрицательные результаты, используют на общих основаниях. В случае, если зараженные ВЛКРС животные не изолированы, то до сдачи их на убой молоко от всего стада подлежит пастеризации в хозяйстве при температуре 76 о С в течение 30 секунд.
В случае выявления клинических признаков болезни у животного молоко подлежит утилизации, а животное – немедленной сдаче на убой;

Ескерту. Қағидалар 1214-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.03.2017 № 135 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1215. Қолайлы шаруашылық жүргізуші субъектілерден жануарларды сатуға мұндай жануарлар сатудан күнтізбелік 30 күн бұрын ИДР немесе ИФТ және гематогиялық әдіс бойынша зерттелген және бұл ретте лейкозға теріс реакция алғанда ғана шектеусіз рұқсат беріледі.
3-параграф. Ірі қара малдың лейкозы бойынша қолайсыз
пунктте жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар тәртібі
1216. Осы Қағидаларда берілген әдістер арқылы ірі қара малдың лейкозына диагноз анықталған елді мекенді (ауыл, село, кент), елді мекеннің бөлігін немесе жеке орналасқан шаруашылық жүргізуші субъектіні (ферма, табын), жеке меншік түріне қарамастан 10 пайыз және одан көп лейкоз ауруын жүұтырған шараушылық жүргізуші субъектісінде ірі қара малдың лейкозы бойынша қолайсыз деп жариялайды және шектеу қояды.
Қолайсыз пунктке шектеу іс-шараларын қою туралы шешім қабылданғаннан кейін ЖАО бөлімшелері ұйымдастыру-шаруашылық, ветеринариялық-санитариялық іс-шаралар көзделетін сауықтыру іс-шараларының кешенді жоспарын бекітеді, орындаушы, оларды орындау үшін жауапты тұлға және ауруды жою мерзімі анықталады.
1217. Жануарларда ауруға тән тек клиникалық-гематологиялық, патологоанатомиялық немесе гистологиялық өзгерістер байқалған жағдайда, табында 6 айдан жоғары жастағы жануарларға арасына күнтізбелік 30-45 күн салып екі рет серологиялық зерттеу жүргізеді.
Егер бұл ретте ірі қара малдың лейкоз вирусына антиденелер анықталмаса, шаруашылық жүргізуші субъекті қолайлы деп саналады.
1218. Ірі қара малдың лейкозы бойынша қолайсыз шаруашылық жүргізуші субъектілерде мыналарға:
1) серопозитивті (ИДР немесе ИФТ) немесе гематогиялық әдістер бойынша оң нәтиже көрсеткен жануарлардан алынған сүтті сүт зауытына өткізуге. Мұндай сүт қайнатуға және тек лейкоз бойынша қолайсыз шаруашылық жүргізуші субъекті ішінде ғана пайдалануға жатады теріс нәтиже берген жануарлар сүті ортақ негізде жұмсалады;

2) выпас больных лейкозом животных вместе со здоровыми в общих стадах;
3) реализация животных с племенной целью;
4) использование быков-производителей для спаривания коров и телок;
5) использование спермы от инфицированных ВЛКРС быков производителей;
6) использование запасов спермы, полученные от серопозитивных быков-производителей за шесть месяцев до установления диагноза на лейкоз, подлежат уничтожению;
7) перегруппировка животных без ведома главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей административно-территориальной единицы;
8) заготовка крови и молозива для изготовления ветеринарных и медицинских лечебно-профилактических препаратов, проведение гемотерапии;
9) вывоз крупного рогатого скота с гематологическими и клиническими признаками лейкоза за пределы хозяйствующего субъекта для воспроизводства или откорма;
10) использование нестерильных инструментов, приборов, аппаратов, при проведении лечебно-профилактических, зоотехнических и технологических мероприятий;
11) доение одним доильным аппаратом коров, зараженных и свободных от ВЛКРС;
12) использование одного родильного помещения для больных лейкозом и здоровых коров;
13) использование молозива больных лейкозом коров для поения молодняка, полученного от здоровых коров;
14) использование больных лейкозом телок для воспроизводства стада.
1219. Оздоровление неблагополучных по лейкозу крупного рогатого скота хозяйствующих субъектов проводят:
1) в стаде с поголовьем до 100 голов, путем:
одновременной полной замены (убоя) неблагополучного стада хозяйствующего субъекта – при инфицировании более 30 процентов поголовья крупного рогатого скота в стаде;
систематических исследований РИД, ИФА и гематологическими методами согласно схеме, указанной в пункте 1198 настоящих Правил, с выделением из стада больных животных и последующим их убоем на объектах убоя – при инфицировании менее 30 процентов поголовья крупного рогатого скота в стаде;
2) в стаде с поголовьем скота более 100 голов, путем систематических исследований РИД, ИФА и гематологическими методами согласно схеме, указанной в пункте 1198 настоящих Правил, с выделением из стада больных животных и последующим их убоем на объектах убоя.
Сноска. Пункт 1219 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 24.03.2017 № 135 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1220. Оздоровление неблагополучных по лейкозу крупного рогатого скота пунктов с применением РИД, ИФА и гематологическими методами согласно схеме в пункте 1198 настоящих Правил проводят следующим образом:

2) лейкозбен ауратын жануарларды саулармен бірге ортақ табында жайылуға;
3) асылдандыру мақсатында жануарларды сатуға;
4) тұқымдық бұқаларды сиырлар мен қашарларға шағылыстыру үшін пайдалануға;
5) ІҚМЛВ жұққан тұқымдық бұқалардың ұрықтарын пайдалануға;
6) лейкозға диагнозы анықталғанға дейін 6 ай ішінде серопозитивті тұқымдық бұқалардан алынған ұрықтар қоры жоюға жатады;
7) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының рұқсатынсыз жануарларды қайта топтастыруға;
8) ветеринариялық және медициналық емдеу-профилактика препараттарын дайындау үшін қан және уыз дайындауға, гемотерапия жүргізуге;
9) лейкозға гемотологиялық және клиникалық белгілері бар ірі қара малды шаруашылық жүргізуші субъектіден тыс жерге өсіру немесе бордақылау үшін шығаруға;
10) емдеу-профилактикалық, зоотехникалық және технологиялық іс-шараларды жүргізген кезде, стерильденбеген құралдарды, аспаптарды, аппараттарды пайдалануға;
11) бір сауу аппаратымен ІҚМЛВ жұқтырған және сау сиырларды саууға;
12) лейкозбен ауыратын және сау сиырларға бір төлдеу бөлмесін пайдалануға;
13) лейкозбен ауырған сиырлардың ақуызын сау сиырлардан алынған төлдерді қоректендіру үшін пайдалануға;
14) табын өсіру үшін лейкозбен ауырған бұзауларды пайдалануға жол берілмейді.
1219. Ірі қара малдың лейкозы бойынша қолайсыз шаруашылық жүргізуші субъектілерді сауықтыруды:
1) мал басы 100 басқа дейінгі табында:
табындағы ірі қара мал басының 30 пайызынан көбі инфекцияланған жағдайда, шаруашылық жүргізуші субъектінің қолайсыз табынын біржолғы толық айырбастау (сою);
табындағы ірі қара мал басының 30 пайыздан азы инфекцияланған жағдайда, табыннан ауру жануарларды бөле және кейіннен оларды сою объектілерінде соя отырып, осы Қағидалардың 1198-тармағында көрсетілген схемаға сәйкес ИДР, ИФТ және гематологиялық әдістермен жүйелі зерттеулер жүргізу жолымен;
2) мал басы 100 бастан асатын табында ауру жануарларды бөле және кейіннен оларды сою объектілерінде соя отырып, осы Қағидалардың 1198-тармағында көрсетілген схемаға сәйкес ИДР, ИФТ және гематологиялық әдістермен жүйелі зерттеулер жүргізу жолымен жүргізеді.
Ескерту. 1219-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.03.2017 № 135 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1220. Ірі қара мал лейкозы бойынша қолайсыз пункттерді осы Қағидалардың 1198-тармағында көрсетілген схемаға сәйкес ИДР, ИФТ және гематологиялық әдістермен сауықтыруды былайша жүргізеді:

1) проводят исследование животных старше шести месячного возраста;
2) проводят последующие серологические исследования РИД, ИФА и гематологическими методами согласно схеме, указанной в пункте 1199 настоящих Правил, с интервалом четыре месяца до получения двух подряд отрицательных результатов. После каждого диагностического исследования проводят дезинфекцию помещений дезинфицирующими средствами, зарегистрированными в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза;
3) после сдачи всех больных животных на убой и проведения заключительной дезинфекции помещений и прилегающей территории, а также при условии выполнения других мероприятий, предусмотренных настоящими Правилами, неблагополучный пункт объявляют оздоровленным.
Сноска. Пункт 1220 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 24.03.2017 № 135 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1221. В течение двух лет после оздоровления проводят серологический контроль ежеквартально.
Глава 100-1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по злокачественному отеку
Сноска. Правила дополнены главой 100-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 04.10.2024 № 340 (вводится в действие с 01.01.2025).
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по профилактике злокачественного отека
1221-1. В целях профилактики заболевания животных злокачественным отеком проводят следующие мероприятия:
1) проведение работ по ограждению и содержанию скотомогильников (биотермических ям) в соответствии с требованиями параграфа 11 главы 2 настоящих Правил;
2) закрытие водоемов, колодцев для водопоя животных зараженных или подозреваемых в заражении;
3) очистка и дезинфекция неблагополучных дворов, помещений и мест содержания животных.
1221-2. Средства активной профилактики злокачественного отека в плановом порядке не используются.
1221-3. При проведении мероприятий на территории ветеринарно-санитарного благополучия с целью предупреждения возникновения злокачественного отека применяются препараты, зарегистрированные в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
1221-4. Меры профилактики при злокачественном отеке проводятся с соблюдением мер асептики при манипуляциях, связанных с операциями или возможностью повреждения кожи (кастрация, обрезание хвостов, ушей, снятие рогов, стрижка).
Для предупреждения возникновения злокачественного отека родовых путей проводится антисептическая обработка рук и инструментов. При тяжелых родах и задержании последа больным животным применяют препараты, зарегистрированные в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза, и дезинфицирующие вещества.

1) жасы алты айдан жоғары жануарларға зерттеу жүргізеді;
2) кейінен осы Қағидалардың 1199-тармағында көрсетілген схемаға сәйкес ИДР, ИФТ және гематологиялық әдістермен серологиялық зерттеулерді төрт айлық аралықпен қатарынан екі рет теріс нәтиже алғанға дейін жүргізеді. Әрбір диагностикалық зерттеуден кейін қора-жайларға Қазақстан Республикасында және (немесе) Евразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тіркелген дезинфекциялық құралдармен дезинфекция жүргізеді;
3) барлық ауру жануарлар союға тапсырылғаннан кейін және қора-жайлар мен іргелес аумаққа қорытынды дезинфекция жүргізгеннен кейін, сондай-ақ осы Қағидаларда көзделген басқа да іс-шаралар орындалған жағдайда, қолайсыз пункт сауықтырылған деп жарияланады.
Ескерту. 1220-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.03.2017 № 135 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1221. Сауықтырғаннан кейін екі жыл бойы тоқсан сайын серологиялық бақылау жүргізеді.
100-1-тарау. Қатерлі ісік бойынша ветеринариялық іс-шараларды жүргізу тәртібі
Ескерту. Қағидалар 100-1-тараумен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 04.10.2024 № 340 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Қатерлі ісіктің алдын алу бойынша ветеринариялық іс шараларды жүргізу тәртібі
1221-1. Жануарлардың қатерлі ісік ауруының алдын алу мақсатында келесі іс-шаралар жүргізіледі:
1) осы Қағидалардың 2-тарауы 11-параграфының талаптарына сәйкес мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды) қоршау және күтіп-ұстау жөніндегі жұмыстарды жүргізу;
2) ауру жұқтырған немесе ауру жұқтырған деген күдік бар жануарларды суаруға арналған су айдындарын, құдықтарды жабу;
3) саламатсыз аулаларды, үй-жайларды және жануарларды күтіп бағу орындарын тазалау және дезинфекциялау.
1221-2. Қатерлі ісіктің алдын-алудың белсенді құралдары жоспарлы түрде қолданылмайды.
1221-3. Қатерлі ісіктің пайда болуының алдын алу мақсатында ветеринариялық-санитариялық саламаттылық аумағында іс-шараларды жүргізу кезінде Қазақстан Республикасында және (немесе) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тіркелген препараттар қолданылады.
1221-4. Қатерлі ісіктің алдын алу шаралары операциялармен немесе терінің ықтимал зақымдануымен байланысты манипуляциялар (піштіру, құйрықты, құлақты кесу, мүйізді алу, қырқу) асептика шараларын сақтай отырып жүргізіледі.
Туу жолдарының қатерлі ісігінің алдын алу үшін қолдар мен құралдарды антисептикалық өңдеу жүргізіледі. Ауыр туғанда және шуы түспеген кезде ауру жануарларға Қазақстан Республикасында және (немесе) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тіркелген препараттар және дезинфекциялық заттар қолданылады.

Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по ликвидации злокачественного отека
1221-5. При установлении злокачественного отека вводят ограничительные мероприятия.
При проведении ограничительных мероприятий не допускается участие специалистов, имеющих повреждения кожных покровов.
1221-6. Животных, восприимчивых к злокачественному отеку в неблагополучном пункте подвергают клиническому осмотру и термометрии, изолируют животных, имеющих клинические признаки болезни (отеки с образованием газов, некроз пораженных тканей, интоксикация организма).
1221-7. Навоз, подстилку и остатки корма, загрязненные выделениями больных животных, перед удалением увлажняют дезинфицирующим средством, после чего сжигают.
1221-8. В стационарно неблагополучных зонах перед массовыми обработками поголовья и родами, животным вводят препараты, зарегистрированные в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
1221-9. По условиям ограничительных мероприятий в неблагополучном пункте не допускается:
1) вывоз животных за пределы территории, где установлены ограничительные мероприятия;
2) ввоз животных в зону, где установлены ограничительные мероприятия и перегон животных через данную территорию;
3) продажа, обмен и внутрихозяйственная перегруппировка животных;
4) вывоз кормов, собранных на территории, где установлены ограничительные мероприятия;
5) общий водопой животных из водоемов;
6) выпас сельскохозяйственных животных на участках пастбищ, где паслись зараженные сельскохозяйственные животные в течение последних одного – трех дней до выявления клинических признаков заболевания.
1221-10. Убой на мясо больных и подозреваемых в заболевании животных, и снятие с них шкур не допускаются.
1221-11. Больных злокачественным отеком животных изолируют и подвергают лечению. При лечении применяют ветеринарные препараты, зарегистрированные в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
1221-12. Туши и шкуры павших животных от злокачественного отека утилизируют путем сжигания.
1221-13. Молоко от больных злокачественным отеком животных подлежит уничтожению после кипячения в течение 30 (тридцати) минут.
1221-14. Помещения, в которых находились больные злокачественным отеком животные и предметы ухода, бывшие в соприкосновении с больными или павшими животными, очищают и дезинфицируют препаратами, зарегистрированными в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
Специальную одежду, обувь специалистов, участвовавших в ликвидации злокачественного отека, обрабатывают дезинфицирующими средствами.

2-параграф. Қатерлі ісікті жою бойынша ветеринариялық іс-шараларды жүргізу тәртібі
1221-5. Қатерлі ісік анықталған кезде шектеу шаралары енгізіледі.
Шектеу іс-шараларын жүргізу кезінде тері жамылғысының зақымдануы бар мамандардың қатысуына жол берілмейді.
1221-6. Саламатсыз пунктте қатерлі ісікке бейім жануарларды клиникалық тексеруден және термометриядан өткізеді, аурудың клиникалық белгілері бар жануарларды оқшаулайды (газдардың пайда бола отырып ісіну, зақымдалған тіндердің некрозы, ағзаның улануы).
1221-7. Ауру жануарлардың бөлінетін заттар ластанған көң, қоқыс және азық қалдықтары алып тастамас бұрын дезинфекциялау құралымен ылғалдандырылады, содан кейін өртеледі.
1221-8. Стационарлық саламатсыз аймақтарда мал басын жаппай өңдеу және туу алдында жануарларға Қазақстан Республикасында және (немесе) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тіркелген препараттар енгізіледі.
1221-9. Шектеу іс-шараларының шарттары бойынша саламатсыз пунктте мыналарға жол берілмейді:
1) жануарларды шектеу іс-шаралары белгіленген аумақтан тыс жерге әкету;
2) жануарларды шектеу іс-шаралары белгіленген аймаққа әкелу және жануарларды осы аумақ арқылы айдау;
3) жануарларды сату, айырбастау және шаруашылықішілік қайта топтастыру;
4) шектеу іс-шаралары белгіленген аумақта жиналған азықтарды әкету;
5) су айдындарынан жануарларды бірге суару;
6) аурудың клиникалық белгілері анықталғанға дейін бір – үш күн ішінде ауру жұқтырған ауыл шаруашылығы жануарлары жайылған жайылым учаскелерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю.
1221-10. Ауру және ауру жұқтырған деген күдік бар жануарларды етке союға және олардың терісін алуға жол берілмейді.
1221-11. Қатерлі ісікпен ауыратын жануарлар оқшауланады және емделеді. Емдеу кезінде Қазақстан Республикасында және (немесе) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тіркелген ветеринариялық препараттар қолданылады.
1221-12. Қатерлі ісіктен өлген жануарлардың өлекселері мен терілері өртеу арқылы жойылады.
1221-13. Қатерлі ісікпен ауыратын жануарлардың сүті 30 (отыз) минут бойы қайнатылғаннан кейін жойылады.
1221-14. Қатерлі ісікпен ауырған жануарлар және ауру немесе өлген жануарларға пайдаланылған күтім заттары сақталған үй-жайлар Қазақстан Республикасында және (немесе) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тіркелген препараттармен тазартылады және дезинфекцияланады.
Қатерлі ісікті жоюға қатысқан мамандардың арнайы киімдері, аяқ киімдері дезинфекциялық құралдармен өнделеді.

1221-15. Неблагополучный пункт по злокачественному отеку объявляют благополучным и снимают ограничительные мероприятия через 14 (четырнадцать) календарных дней после последнего случая выздоровления, а также проведения заключительной дезинфекции.
Глава 101. Порядок предубойного ветеринарного осмотра убойных животных и послеубойной ветеринарно-санитарной экспертизы туш и органов, их санитарная оценка
Сноска. Заголовок главы 101 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок предубойного осмотра убойных животных
1222. К категории убойных животных относятся: крупный рогатый скот (включая яков и буйволов), свиньи, овцы, козы, олени, кролики, лошади, ослы, мулы, верблюды, домашняя птица всех видов.
1223. К убою на мясо допускаются здоровые сельскохозяйственные животные.
1224. Не допускается убой на мясо животных:
1) больных и подозрительных по заболеваниям включенным в перечень особо опасных болезней животных, при которых проводятся обязательное изъятие и уничтожение животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, утвержденный приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении нормативных правовых актов в области ветеринарии" от 30 октября 2014 года № 7-1/559 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №9891), а также столбняком, ботулизмом брадзотом, энтеретоксемией овец, катаральной лихорадкой крупного рогатого скота и овец;
2) животных, находящихся в состоянии агонии;
3) привитых вакцинами, а также подвергнутых лечению против сибирской язвы в течение 14 (четырнадцать) календарных дней после прививок (лечения), привитых инактивированной вакциной против ящура в течение 21 (двадцать один) календарного дня, а также животных, которым применяли антибиотики с лечебной и профилактической целью;
4) лошадей, не подвергнутых маллеинизации на сап;
5) животных моложе 14 (четырнадцать) календарных дней, клинически больных животных, животных с неустановленным диагнозом болезни; больных незаразными болезнями, имеющих повышенную или пониженную температуру тела;
6) без проведения предубойного осмотра;
7) не соответствующих величинам минимально допустимым уровням (МДУ) в мясе и срокам убоя животных, обработанных ветеринарными препаратами.
1225. Ветеринарному осмотру подвергают также животных при продаже их в живом виде на объектах внутренней торговли, где осуществляется торговля животными и птицей.

1221-15. Қатерлі ісік бойынша саламатсыз пункт соңғы ауру жануар сауыққаннан кейін, сондай-ақ қорытынды дезинфекция жүргізілгеннен кейін 14 (он төрт) күнтізбелік күннен кейін саламатты деп жарияланады және шектеу іс-шаралары алынып тасталады.
101-тарау. Сойылатын жануарларды сояр алдындағы ветеринариялық тексеріп қарау және сойылғаннан кейін ұшалары мен ішкі ағзаларын ветеринариялық-санитариялық сараптау, оларды санитариялық бағалау тәртібі
Ескерту. 101-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Сойылатын жануарларды сояр алдындағы
тексеріп қарау тәртiбi
1222. Сойылатын жануарлардың санатына жататындар: iрi қара мал (енеке мен қодасты қоса алғанда) шошқа, қой, ешкi,бұғы, үй қояны, жылқы, есек, қашыр, түйе, үй құстарының барлық түрлерi.
1223. Союға сау ауыл шаруашылығы жануарлары жiберiледi.
1224. Етке мынандай:
1) "Ветеринария саласындағы нормативтік құқықтық актілерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 30 қазандағы № 7-1/559 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9891 тіркелген) бекітілген жануарлардың және адамның денсаулығына қауiп төндiретiн жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты мiндеттi түрде алып қою және жою жүргiзiлетiн жануарлардың аса қауiптi ауруларының тiзбесiне еңгізілген тауарлар бойынша сіреспе, брадзот, қой энтеретоксемиясы, ipi қара мал мен қойдың катаральді қызбасы, ботулизм ауруларына шалдыққан күдікті болған;
2) тұяқ серпер күйіндегі жануар;
3) вакцина егiлген, сондай-ақ, сібір жарасына қарсы емдеу жүргізілген жануарларды екпеден (емделгеннен) кейiн күнтізбелік 14 күн бойы, аусылға қарсы инактивацияланған вакцина егiлген жануарларды 21 күн бойы, сондай-ақ емдік және профилактикалық мақсатта антибиотиктер қолданылған жануарларды;
4) маңқаға маллеинизация өткізілмеген жылқыны;
5) туғанына күнтізбелік 14 күн толмаған жануарларды, клиникалық ауру жануарларды, ауруының диагнозы белгiленбеген жануарларды, дене температурасы төмен немесе жоғары және жұқпалы емес ауруы жануарларды;
6) сояр алдындағы тексерiп қарамай;
7) ветеринариялық препараттармен өңделген жануарлардың етіндегi рұқсат етiлетiн ең төменгi мөлшерге (РЕтМ) және сою мерзiмiне сәйкес келмейтін жануарларды союға жол берілмейді.
1225. Жануарлар мен құс саудасы жүзеге асырылатын ішкі сауда объектілерінде жануарлар тірідей сатылған кезде олар ветеринариялық тексеріп қарауға жатады.

Параграф 2. Послеубойный осмотр туш и внутренних органов
крупного рогатого скота
1226. Послеубойный осмотр туш и внутренних органов крупного рогатого скота проводится в следующем порядке:
1) исследование головы: голову отделяют от туши, язык подрезают у верхушки и с боков так, чтобы он свободно выпадал из подчелюстного пространства. Осматривают и ощупывают губы, язык и слизистую оболочку ротовой полости. Язык фиксируют вилкой и очищают тыльной стороной ножа от кормовых масс и слюны. Если на языке отсутствуют видимые патологические изменения, его не разрезают. Вскрывают подчелюстные, заглоточные (средние и боковые), околоушные лимфатические узлы.
Осматривают и разрезают жевательные мышцы пластами на всю ширину, параллельно их поверхности (наружные – двумя разрезами, внутренние – одним) с каждой стороны (на цистицеркоз);
2) исследование ливера (легкие с трахеей, сердце, печень с желчным пузырем, диафрагма и пищевод): легкие осматривают снаружи и прощупывают. Вскрывают средостенные краниальные, средние, каудальные и бронхиальные левый, правый, трахеобронхиальный лимфатические узлы. Осматривают трахею, бронхи и паренхиму легких путем продольного разреза каждого легкого по ходу крупных бронхов;
3) исследование сердца: вскрывают околосердечную сумку, осматривают состояние перикарда и эпикарда. Затем по большой кривизне разрезают стенку правого и левого отделов сердца, с одновременным вскрытием желудочков и предсердий. Осматривают миокард, состояние эндокарда, клапанов сердца и крови. Проводят несколько продольных и поперечных несквозных разрезов мышц сердца (на цистицеркоз);
4) исследование печени: печень осматривают и прощупывают с диафрагмальной и висцеральной сторон. В случае приращения диафрагмы к печени последнюю отделяют и осматривают паренхиму на наличие патологических изменений (абсцессы). Разрезают и осматривают портальные лимфатические узлы и делают с левой висцеральной стороны по ходу желчных протоков 2 – 3 несквозных разреза;
5) селезенку при исследовании осматривают, а затем надрезают, вдоль и определяют ее внешний вид и консистенцию пульпы;
6) почки при исследовании извлекают из капсулы, осматривают и прощупывают, а в случае обнаружения патологических изменений разрезают, одновременно вскрывают почечные лимфатические узлы;
7) исследование вымени: вымя тщательно ощупывают, делают 1 – 2 глубоких параллельных разрезов. Вскрывают поверхностные паховые лимфатические узлы;
8) исследование желудка и кишечника: осматривают со стороны серозной оболочки. Разрезают несколько желудочных и брыжеечных лимфатических узлов. В случае необходимости вскрывают и осматривают слизистые оболочки;

2-параграф. Сойылғаннан кейiн ірi қара малдың ұшасы мен
iшкi ағзасын тексеріп қарау
126. Сойылғаннан кейiн ірi қара малдың ұшасы мен iшкi ағзасын тексеріп қарау мынадай тәртіпте жүргізіледі:
1) басын зерттеу: басты ұшадан бөліп алады, тiл жақ астындағы кеңістіктен еркін шығып тұратындай етіп оны ұшынан және екi жанынан тіледi. Ерiндi, тiлдi және ауыз қуысының шырышты қабықтарын қарап, қолмен ұстап тексередi. Тiлдi ашамен ұстатып, жем-шөп қалдықтары мен сiлекейден пышақтың сыртымен тазалайды. Егер тiлде көзге көрініп тұрған патологиялық өзгерiстер болмаса, оны кеспейді. Жақтың, жұтқыншақтың (орта және шеткi) құлақ түбiнiң лимфа түйiндерiн ашып тексередi
Жақтың бұлшық еттерiн екі жағынан да олардың сыртына қарама-қарсы бүкіл ені бойынан жалпақ етіп (сыртқысын - екі, ішкісін - бір тілікпен) тіліп, тексеріп қарайды;
2) іш құрылысын (кеңірдегімен бірге өкпесін, жүрегін, өтімен бірге бауырын, диафрагмасы мен өңешін) зерттеу: өкпесін сыртынан қарап, ұстап көреді. Қабырға ортасындағы краниальдық, орта, каудальдық және бронхылық, сол жақтағы, оң жақтағы, тархеобронхылық лимфа түйіндерін ашады. Кеңiрдек пен бронхты және өкпе паренхимасын әрбір өкпенi ұзына бойына iрi бронхтардың бағытына қарай кесу арқылы тексередi;
3) жүректi зерттеу: жүрек қабын ашады, жүректiң сыртқы сiрi қабығы және жүрек қабынның жай-күйін тексередi. Содан кейiн жүректiң оң және сол бөлiгiн қиғашы бойынан тiледi, бiр уақытта жүрек қарыншасымен қабығын ашады. Жүректiң бұлшық ет қабатын, эндокарддың, жүрек қан қалқаны мен қанының жай-күйін қарайды. Жүрек бұлшық еттерiн тесiп алмай ұзына бойына және көлденеңiнен бiрнеше тiлiктер жүргiзедi (цистицеркозға);
4) бауырды зерттеу: бауырды қарап тексередi, көк ет және висцералды жағынан ұстап қарайды. Көк ет бауырға кіріге өскен жағдайда, оны ажыратып, патологиялық өзгерістердің (абцестердің) бар-жоғы тұрғысынан паренхиманы тексередi. Порталды лимфа түйiндерiн тiлiп қарайды және висцералды жағынан өт жолына қарай тесiп алмай 2–3 рет тiледi;
5) көк бауырды зерттеу: көк бауырды сыртынан қарап тексередi, содан кейiн бойлай тiледi және оның сыртқы түрi мен пульпаның консистенциясын анықтайды;
6) бүйректi зерттеу: бүйректi капсуладан шығарады, қарап тексереді және ұстап көредi, патологиялық өзгерiстер табылған жағдайда, тiледi, сонымен бiр уақытта бүйректiң лимфа түйiндерiн ашады;
7) желiндi зерттеу: желiндi қолмен мұқият тексередi, қарама-қарсы 1-2 жерден терең тiлiк жасайды. Шатының үстіндегі лимфа түйiндерiн ашып тексередi;
8) асқазан мен ішек-қарынды зерттеу: оны сiрi қабығы жағынан қарайды. Асқазан мен шажырқайдың бiрнеше лимфа түйiндерiн кесiп көредi. Керек болған жағдайда, шырышты қабығын ашып қарайды;

9) исследование матки, семенников, мочевого пузыря и поджелудочной железы: осматривают, а в случае необходимости – вскрывают;
10) исследование туши: тушу осматривают с поверхности и с внутренней стороны, обращая внимание на наличие отеков, кровоизлияний, новообразований, переломов костей и других патологических изменений. Определяют состояние плевры и брюшины. При необходимости осматривают лимфатические узлы с поверхности и на разрезе, а также разрезают отдельные мышцы (шеи, поясничные, анконеусы – на цистицеркоз);
11) осмотр основных лимфатических узлов туши: каудальные глубокие шейные, реберно-шейные, подкрыльцовые, первого ребра, собственно подкрыльцовые (подмышечные или подлопаточные), поверхностные шейные, краниальный грудной (парный или непарный), надгрудинные (грудные), межреберные, вентральные средостенные, дорзальные средостенные, лимфатические узлы коленной складки (надколенные), поясничные, наружные подвздошные (округлые подвздошные), медиальные подвздошные, латеральные подвздошные (передние тазовые), глубокие паховые, седалищные.
У телят осматривают также пуповину и вскрывают суставы конечностей (запястные и скакательные).
Параграф 3. Послеубойный осмотр туш и внутренних органов
мелкого рогатого скота
1227. Внутренние органы и тушу осматривают как у крупного рогатого скота. Для выявления казеозного лимфаденита осматривают лимфатические узлы поверхностно-шейной и коленной складки.
Параграф 4. Послеубойный осмотр туш и внутренних
органов свиней
1228. Послеубойный осмотр туш и внутренних органов свиней как у крупного рогатого скота со следующими особенностями:
1) у свиней тщательно исследуют подчелюстные лимфатические узлы, слизистую оболочку гортани, надгортанник и миндалины (на ангинозную форму сибирской язвы). Для исследования на цистицеркоз дополнительно разрезают затылочные мышцы и диафрагму, а при необходимости – мышцы лопаточно-локтевые (анконеусы), поясничные, тазовых конечностей. Отбирают и подвергают трихинеллоскопии ножки диафрагмы;
2) в области головы кроме основных подчелюстных лимфатических узлов есть и добавочные лимфатические узлы (находятся позади подчелюстной слюной железы, у места деления яремной вены);
3) из средостенных вентральных лимфоузлов имеются только краниальные. Они весьма вариабельны по количеству (1 – 5), расположены впереди дуги аорты. Кроме левого и правого, у свиней еще есть средний (дорсальный) бронхиальный лимфоузел (расположен в углу разделения трахеи на бронхи, иногда сливается с левым бронхиальным и образует единый конгломерат);

9) жатырды, аталық ұрық бездерiн, қуықты және ұйқы безiн зерттеу: қарап тексередi, керек болған жағдайда ашып кеседi;
10) ұшаны зерттеу: ісінудің, қан ұюының, өсiндiлердің, сүйек сынықтарының және басқа да патологиялық өзгерістердің болуына көңiл аудара отырып, ұшаны сыртқы және iшкi жағын қарайды. Қабық пен ішперденің жай-күйін айқындайды. Қажет болған жағдайда, лимфа түйіндерiн сырттай және кесiп қарайды, сондай-ақ жекелеген (цистицеркозға – мойынның, белдеменiң, анконеустың) бұлшық еттерді кеседі;
11) ұшаның негiзгi лимфа түйiндерiн тексеру: мойынның артқы терең безi, қабырға-мойын, топшы асты, бiрiншi қабырға, топшы астының өзін (қолтық асты немесе жауырын асты), мойынның сырты, төстiң алдыңғы (жұп немесе тақ), төстiң үстi (қабырға арасындағы), қабырға аралық, үстiңгi орта қабатты, астыңғы орта қабатты, тізе қатпарларындағы (тізе тобындағы), белдiң, бүйірінің сыртқы (жамбастың кемiк басы) лимфа түйiндерi, бел, бүйірінің сыртқы (домалақ жілік), бүйірдің медиалды, бүйірдің латералды (жамбас алды), терең шап, жамбас лимфа түйiндерi.
Бұзаулардың кiндiгiн де қарайды және аяқ буындарының бастарын (алдыңғы және артқы сирақ сүйектері) тіліп ашады.
3-параграф. Ұсақ малдың ұшасы мен iшкi ағзаларын
сойғаннан кейiнгi тексеру
1227. Ішкi ағзалар мен ұшаны iрi қара малында сияқты тексередi. Казеозды лимфаденитті анықтау үшiн мойынның сыртқы және тiзе қатпарларындағы лимфа түйiндерi тексерiледi.
4-параграф. Шошқаның ұшасы мен iшкi ағзаларын сойғаннан
кейiнгi тексеру
1228. Шошқаның ұшасы мен iшкi ағзаларын сойғаннан кейiнгi зерттеу әдістемесі iрi қара малдікі сияқты, бірақ мынадай ерекшелiктері бар:
1) шошқаның жақ асты лимфа түйiндерiн, көмейінiң шырышты қабығын, көмей қақпашығы мен бадамшаны (сібір жарасының ангинозды түріне) мұқият зерттейді. Цистицеркозға зерттеу жүргiзу үшiн қосымша желке бұлшық еттерiн және көк етiн, қажет болған жағдайда, жауырын-шынтақ (анконеус), бел, жамбас буындарын кесiп қарайды. Көк етiн алады және трихинеллоскопияға тексереді;
2) басында негізгі жақ асты лимфа түйіндерінен басқа қосымша лимфа түйіндері де бар. Олар жақтың арт жағындағы сiлекей лимфа түйіндерінің күре тамырға бөлiнген жерінде орналасқан;
3) ортаңғы қабатты астыңғы лимфа түйiндерден тек краниалдық түрі ғана болады. Олар саны жағынан өте құбылмалы (1 - 5), аорта доғасының алдында орналасқан. Шошқада оң жақ және сол жақ бронхиалдық лимфа түйінінен басқа, ортаңғысы (астыңғысы) да бар. Ол кеңiрдектің бронхқа бөлiнетiн бұрышында орналасқан, кейде сол жақтағы бронхиалды лимфа түйiнiмен бірігіп кетеді де бiрыңғай конгломерат түзедi;

4) у свиней в отличие от крупного рогатого скота, имеются селезеночные лимфоузлы, расположенные вдоль селезеночной артерии;
5) надгрудинный, межреберные и собственно подмышечные (подлопаточные) лимфоузлы у свиней отсутствуют. Поверхностных шейных лимфоузлов имеется три группы: дорсальные, вентральные и средние;
6) подколенные лимфоузлы у свиней представлены двумя группами: поверхностными и глубокими.
Чаще встречаются поверхностные.
Подкрыльцовые лимфатические узлы первого ребра у свиней развиты лучше, чем у крупного рогатого скота. Боковые и средние подвздошные, поясничные, почечные, седалищные лимфатические узлы у взрослых упитанных свиней теряются в жировой ткани и у здоровых животных обнаруживаются с трудом.
Параграф 5. Особенности послеубойного осмотра туш и
внутренних органов у лошадей
1229. Лимфатические узлы у лошадей представлены в виде пакетов, состоящих из большого количества мелких узелков. Дополнительно у лошадей имеются подъязычные лимфоузлы, находящиеся в межчелюстном пространстве, в углу разветвления нижней челюсти, и локтевые – расположены на плечевой кости вблизи локтевого сустава, между двуглавым и внутренней головкой трехглавого мускула плеча.
При исследовании головы у лошадей разрезают подчелюстные и подъязычные лимфатические узлы, осматривают носовую полость и вырубленную носовую перегородку. Жевательные мышцы не вскрывают. При осмотре ливера вскрывают трахею, крупные бронхи и осматривают слизистую оболочку. Разрезают все бронхиальные, а также глубокие шейные лимфатические узлы, расположенные вдоль трахеи. Разрезают двумя косыми разрезами обе доли легкого, осматривают и прощупывают места. При исследовании туш дополнительно осматривают мышцы с внутренней стороны лопатки на меланомы (особенно у серых лошадей). В остальном методика осмотра органов и туш как у крупного рогатого скота.
Параграф 6. Ветеринарно-санитарная оценка продукции и сырья
животного происхождения при ветеринарно-санитарной
экспертизе инфекционных болезней животных
1230. При ящуре продукция убоя подлежит уничтожению.
1231. При везикулярном стоматите мясо и другие продукции убоя, полученные от больных, подозрительных по заболеванию и вынужденно убитых животных, подвергают проварке с последующей переработкой на предприятии, шкуры дезинфицируют.
1232. При везикулярной болезни свиней мясо и другие продукции, полученные от убоя больных, подозрительных по заболеванию и подозреваемых в заражении свиней, используют для приготовления вареных, варено-копченых и копчено-запеченных колбасных изделий и консервов. Субпродукты используют для выработки зельцев, студня, вареных колбас и консервов с соблюдением принятых технологических режимов.
Кости после вытопки жиров, слизистые оболочки желудков, копыта перерабатывают на сухие животные корма на том же предприятии, где были убиты свиньи.
Кишки, мочевые пузыри, и пищеводы обрабатывают дезинфицирующими средствами, зарегистрированными в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза с последующим промыванием водой, после чего используют внутри предприятия. Кишечное и другое сырье, не обеззараженное указанным способом, направляют на утилизацию.
Шкуры от больных, подозрительных по заболеванию и подозреваемых в заражении дезинфицируют.

4) iрi қара малдан айырмашылығы шошқаның көк бауыр артериясын жағалай орналасқан көкбауыр лимфа түйiндерi бар;
5) шошқада төс, қабырға аралық және қолтық асты (жауырын асты) лимфа түйiндерi болмайды. Мойын үстi лимфа түйiндерi үш топқа бөлiнедi: үстiңгi, астыңғы және ортаңғы;
6) шошқаның тiзе асты лимфа түйiндері екi топқа бөлiнедi: терең және сыртқы.
Сыртқысы жиi кездеседi.
Шошқаның бiрiншi қабырғасының лимфа түйiндерi ірі қара малға қарағанда жақсы жетiлген. Бүйірдегі және ортаңғы белдегі, құйымшақтағы, бүйректегі, жамбастағы лимфа түйiндері үлкен семiз шошқалардың май ұлпаларынан көрiнбейдi және ол сау малда қиындықпен табылады.
5-параграф. Жылқының ұшасы мен iшкi ағзаларын сойғаннан
кейiнгi тексеру ерекшелiктерi
1229. Жылқыларда лимфа түйiндерi көптеген ұсақ түйiндерден тұратын қапшық түрiнде көрiнедi. Жылқыда астыңғы жақ бөлінетін бұрыштағы жақ арасындағы кеңiстiкте қосымша тiласты лимфа түйiндерi, шынтақ буынына жақын иық сүйекте, иықтағы екi басты бұлшықет пен үш басты бұлшықеттің ішкі жағының арасында шынтақ лимфа түйіндері болады.
Жылқының басын зерттеу кезiнде жақтың астындағы және тiлдің астындағы лимфа түйіндерін тіледi, танау қуысы мен мұрынның шабылған жерiн қарайды. Массетерді ашпайды. Өкпе-бауырды тексерген кезде кеңiрдекті, ірі бронхты ашып кеседі және шырышты қабықты қарайды. Барлық бронхиалды, сондай-ақ кеңiрдектi бойлай орналасқан мойынның терең лимфа түйіндерін кеседі. Өкпенiң екi жағынан да екi қисық тiлiктер кеседi, тексеріп қарайды және сол кесiлген жердi ұстап көредi. Жылқы ұшасын зерттегенде қосымша жауырынның iшкi жағынан бұлшық еттерді меланомаға тексередi (әсіресе, сұр жылқыларда). Мүшелер мен ұшаны тексерудің қалған әдістемесі iрi қара малдікі сияқты.
6-параграф. Жануарлардың инфекциялық ауруларын ветеринариялық-санитариялық сараптау кезінде жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты ветеринариялық-санитариялық бағалау
1230. Аусыл кезінде сойылған өнімдер жойылуға тиіс.
1231. Ауыздың бөртіп уылуы ауыры анықталған, ауырады деп күдiк тудырған және амалсыз сойылған малдан алынған ет пен басқа да өнiмдер одан әрi өндiрiсте қайта өңдеу үшін пісірілед.
Терiсi дезинфекцияланады.
1232. Шошқаның бөртпе ауруы анықталғанда, ауырады деп күдiк тудырған және жұқты деп күдік тудырған шошқаны союдан алынған ет пен басқа да өнiмдер пісірілген, пісіріліп-ысталған және ысталған-піскен шұжық өнімдері мен консервілер дайындау үшін пайдаланылады. Субөнімдерін қабылданған технологиялық режимдердi сақтай отырып, зельцтер, сілікпе, пiсiрiлген шұжық пен консервілер жасау үшiн пайдаланылады.
Майы ерiтiп алғаннан кейiн сүйек, асқазанның шырышты қабығы, тұяқтар сол шошқа сойылған кәсіпорында жануарлардың құрғақ жемшөбі етіп қайта өңделедi.
Iшектер, қуық пен өңеш Қазақстан Республикасында және/немесе Евразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттерде тіркелген дезинфекциялық ерітіндімен өңделіп, кейiн сумен шайқап жуылады, содан кейiн өндiрiстiң iшiнде пайдаланылады. Көрсетiлген тәсiлмен зарарсыздандырылмаған ішек-қарын мен басқа да шикiзат жоюға жiберiледi.
Ауырған, ауырады деп күдiк тудырған және жұқты деп күдік тудырған жануарлардың терiсі дезинфекцияланады.

1233. В случае обнаружения чумы крупного рогатого скота и чумы мелких жвачных после убоя животного тушу, кровь, шкуры и все остальные продукции убоя уничтожают сжиганием.
При убое животных, переболевших чумой, мясо и субпродукты направляют на изготовление вареных колбас или консервов, шкуры дезинфицируют.
1234. При чуме верблюдов тушу и другую продукцию убоя (в том числе шкуры) уничтожают.
Всю обезличенную продукцию (ноги, вымя, уши, кровь и другие), полученные от убоя других животных, смешанные с продукциями убоя от больных животных или находившиеся в контакте с ними, уничтожают.
1235. При заразной (контагиозной) плевропневмонии крупного рогатого скота туши и непораженные внутренние органы направляют на проварку или для переработки на вареные колбасы и консервы.
Патологически измененные органы направляют на утилизацию.
Кишки после обработки и консервирования посолом используют на общих основаниях.
Шкуры, снятые с больного крупного рогатого скота, дезинфицируют.
1236. При доброкачественной форме заразного узелкового дерматита овец и коз (контагиозной эктиме) тушу и внутренние органы после удаления (зачистки) патологически измененных, отечных тканей направляют на переработку.
При сливной геморрагической и гангренозной формах тушу вместе с внутренними органами направляют на утилизацию.
Шкуры подлежат дезинфекции.
1237. При первичном выявлении единичных случаев блутанга (синий язык, инфекционная катаральная лихорадка) вся продукция убоя уничтожается.
В случае убоя животных при массовом их заболевании мясо и другую продукцию убоя направляют на переработку или проварку. Туши с дистрофическими изменениями в мускулатуре, кровоизлияниями в подкожной клетчатке или признаками истощения, внутренние органы, голову и ноги направляют на утилизацию.
Шкуры от больных и подозрительных по заболеванию блутангом животных дезинфицируют.
1238. При оспе животных туши и внутренние органы крупного рогатого скота, овец, коз, свиней и лошадей при доброкачественной форме болезни заживлении пустул после удаления (зачистки) патологически измененных, отечных тканей направляют на переработку.
Туши, а также продукция убоя при сливной и гемморрагической формах направляют на утилизацию.
1239. В случае выявления при послеубойной экспертизе африканской чумы лошадей (африканская чума однокопытных) вся продукция убоя подвергается уничтожению путем сжигания.
При убое переболевших животных мясо и субпродукты направляют на изготовление вареных колбас или консервов.

1233. Iрi қара малдың оба ауруы, ұсақ күйiс малының оба ауруы. Осы аурулар анықталған жағдайда, сойылған малдың ұшасын, қанын, терiсiн және барлық қалған өнiмдерiн өртеп жояды.
Обадан ауырып жазылған малды сойған кезде, оның еті мен субөнімдерін пiсiрiлген шұжық немесе консервi дайындауға жiбередi.
Терiсi дезинфекцияланады.
1234. Түйе обасы анықталғаннан кейiн түйе ұшасын және басқа өнiмдердi (оның ішінде терiсiн) жояды.
Басқа жануарларды сойғаннан кейін алынған, ауру жануардың немесе онымен қатар болған жануардың сойылған өнімдерімен араласып кеткен белгісіз өнімдердің бәрі (аяқ, желiн, құлақ, қан және басқалары) жойылады.
1235. Iрi қара малының жұқпалы (контагиозды) плевропневмониясы – ұшасы және зақымданбаған iшкi ағзалары қайнатуға немесе пісірілген шұжықтар мен консерві жасау үшін қайта өңдеуге жiберіледi.
Патологиялық өзгерiстерi бар ағзалары жойылуға жiберіледi.
Iшектерi тазаланып, тұздықпен консервіленген соң, жалпы негiзде пайдаланылады.
Ауру ірі қара малдан алынған терi дезинфекцияланады.
1236. Қой мен ешкiнiң түйінді жұқпалы дерматитi (контагиозды эктима) – ауру зарарсыз iсiк түрiнде болса, патологиялық өзгерiстер болған жерiн, ісіп кеткен тіндерін алып тастағаннан кейiн, мал ұшасы мен iшкi ағзалары өндiрiстiк қайта өңдеуге жiберiледi.
Геморрагиялық және гангреналы түрi болса, ұшаны iшкi ағзаларымен бірге жоюға жiбередi.
Терiсi дезинфекциялануға тиіс.
1237. Блутанг (көк тіл, инфекциялық катаралды безгек) ауруының бірлі-жарым жағдайлары алғаш рет анықталған кезде сойылған барлық өнiм жойылады.
Жануарлар жаппай ауырған кезде сойылған жағдайда, сойылған ет пен басқа мүшелері өндiрiстiк қайта өңдеуге немесе қайнатуға жiберiледi. Ұшасы дистрофиялық өзгерiске ұшыраған, терi асты өзегіне қан ұйыған немесе қатты арық ұшалар, iшкi мүшелерi, басы мен аяқтары жоюға жiберіледi.
Блутангпен ауырған немесе ауырды деген күдік тудырған малдың терiсi дезинфекцияланады.
1238. Малдың күл ауруы. Залалсыз iсiк түрiнде ауырған болса және пустулалар жазыла бастаса, ірi қара малдың, қойдың, ешкiнің және жылқының патологиялық өзгерiстері бар, iсiп кеткен тіндері алып тасталғаннан (тазалағаннан) соң, өнеркәсіптік қайта өңдеуге жiберiледi.
Тұтастып кеткен және гемморогиялық түрдегі ауру малдың сойылған ұшасы, сондай-ақ басқа да өнiмдерi жоюға жiберiледi.
1239. Жылқының африкалық обасы (дара тұяқты жануарлардың африкалық обасы) ауруы сойылғаннан кейiнгi сараптамада анықталған жағдайда, сойылған өнімнің бәрі өртеліп жойылады.
Ауырып жазылған мал сойылған жағдайда, оның етi мен субөнiмдерi пiсiрiлген шұжық немесе консервi дайындауға жiберiледi.

1240. При выявлении признаков африканской чумы свиней тушу с внутренними органами и шкурой уничтожают путем сжигания.
Мясо и другая продукция, полученные от убоя свиней из первой угрожаемой зоны по африканской чуме, перерабатывают на вареные, варено-копченые колбасы, консервы или проваривают. Готовую продукцию реализуют в пределах неблагополучной зоны.
Туши с дистрофическими изменениями и кровоизлияниями в мышечной ткани и внутренних органах подлежат со всеми другими продукциями убоя уничтожению путем сжигания.
1241. При классической чуме свиней туши и продукция убоя от животных, больных и подозрительных по заболеванию выпускать в сыром виде не допускается.
При наличии дистрофических или других (осложненных) патологических изменений в мускулатуре тушу с внутренними органами направляют на утилизацию.
При отсутствии патологических изменений в туше и во внутренних органах решение об их использовании принимают после бактериологического исследования на наличие сальмонелл. При этом в случае обнаружения в мясе или внутренних органах сальмонелл, внутренние органы направляют на утилизацию или уничтожают, а туши выпускают после проварки или направляют на изготовление консервов, мясных хлебов. Внутренний жир перетапливают.
При отсутствии сальмонелл тушу, шпик и внутренние органы перерабатывают в вареные, варено-копченые колбасные изделия, консервы и мясные хлеба или направляют на проварку.
1242. В случае установления сибирской язвы тушу, органы и шкуру, не ожидая получения результатов бактериологического исследования сжигают. Вся обезличенная продукция, полученное от убоя других животных, смешанное с продукцией от животного, больного сибирской язвой, сжигают, а шкуры дезинфицируют.
1243. При болезни Ауески (ложное бешенство) – в случае наличия дегенеративных изменений в туше или других патологических изменений в мускулатуре, тушу и органы утилизируют. При отсутствии патологических изменений в туше и внутренних органах решение об их использовании принимают после бактериологического исследования на сальмонеллез. При отсутствии сальмонелл тушу и внутренние органы проваривают или используют на приготовление вареных, варено-копченых колбас, грудинок и кореек.
1244. При туберкулезе туши, независимо от состояния упитанности, внутренние органы (в том числе кишечник) при генерализованном туберкулезном процессе, когда одновременно поражены грудные и брюшные органы с регионарными лимфатическими узлами, утилизируют.
Туши нормальной упитанности (кроме туш свиней) при наличии туберкулезного поражения в лимфатическом узле, в одном из внутренних органов или других тканях, а также непораженные органы проваривают или перерабатывают в консервы или мясные хлеба, а их внутренний жир перетапливают. Пораженные туберкулезом органы и ткани независимо от формы поражения утилизируют.
При обнаружении в свиной туше туберкулезного поражения в виде обызвествления очагов только в подчелюстных лимфатических узлах их удаляют, а голову вместе с внутренними органами выпускают без ограничений.
При туберкулезном поражении только брыжеечных лимфатических узлов кишечник утилизируют, а тушу и остальные внутренние органы выпускают без ограничений.
При обнаружении в подчелюстном или брыжеечном лимфатических узлах поражения в виде казеозных, необызвествленных очагов или туберкулезных очагов (независимо от их вида) одновременно в подчелюстных и брыжеечных узлах последние вместе с кишечником утилизируют, а тушу и остальные органы проваривают или перерабатывают в консервы.
При обнаружении в лимфатических узлах свиной туши туберкулезных поражений, вызванных коринебактериями или атипичными микобактериями, тушу и органы выпускают без ограничения, а пораженные лимфатические узлы удаляют и утилизируют.
Шкуры, полученные от животных, больных туберкулезом, выпускают без ограничений (без дезинфекции).

1240. Шошқаның африкалық обасының белгілері анықталған жағдайда, ұшаны ішкі мүшелерімен терісі бірге өртеу арқылы жояды.
Африкалық шошқа обасы бойынша бірінші қауіпті аймақтағы сойылған шошқадан алынған ет және басқа да өнімдер пісірілген, пісіріліп-қақталған шұжық, консерві өнімдеріне өңделеді немесе қайнатылады. Дайын өнім қолайсыз аймақ аумағында сатылады.
Дистрофикалық өзгерістері бар, бұлшық ет ұлпасында және ішкі құрылысында қан құйылған ұшаларды барлық сойылған өнімдерімен бірге өртеу арқылы жояды.
1241. Шошқаның классикалық обасы ауыры анықталса немесе ауырды деп күдік туған малдан алынған ұша мен өнiмдердi шикiдей шығаруға жол берілмейді.
Мүшелерінде дистрофиялық немесе басқа да (күрделенген) патологиялық өзгерiстер бар болса ұшаны iшкi ағзаларымен бірге жоюға жiбередi.
Ұша мен iшкi ағзаларда патологиялық өзгерістер болмаған жағдайда, оларды пайдалану туралы шешiм сальмонелланың бар-жоғына бактериологиялық зерттеу өткізілгеннен кейiн қабылданады. Бұл ретте етте немесе ішкі ағзаларда салмонелла бар екенi анықталған жағдайда, iшкi ағзалары кәдеге жаратуға жiберіледi немесе жойылады, ал ұшасы қайнатылғаннан кейiн шығарылады немесе консервi, етті азық дайындауға жiберiледi. Іш майы қорытылады.
Сальмонелла болмаған жағдайда, ұша, шпик және iшкi ағзалар пісірілген, пісіріліп қақталған шұжық өнімдеріне, консервiге және етті азыққа қайта өңделеді немесе қайнатуға жiберiледi.
1242. Сібір жарасы ауруы анықталған жағдайда, малдың ұшасын, ішкі мүшелерiн және терiсiн бактериологиялық зерттеу нәтижелерiн алуды күтпей-ақ өртеп жояды. Сібір жарасымен ауырған малдан алынған өнімдермен араласып кеткен басқа малды сойғаннан кейін алынған өнiмдердің бәрі өртеледі, терiсi дезинфекцияланады.
1243. Ауески ауруы (жалған құтыру) анықталған малдың ұшасында дегенеративтi өзгерістер немесе бұлшық еттерінде, ұшасында және мүшелерінде патологиялық өзгерiстер болған жағдайда, ұшаны және мүшелерiн кәдеге жаратуға жiбередi. Ұшасы мен ішкі мүшелерінде патологиялық өзгерiстер болмаған жағдайда, оларды пайдалану туралы шешiм сальмонеллаға бактериологиялық зерттеуден кейiн қабылданады. Сальмонелла болмаған жағдайда, мал ұшасын және iшкi мүшелерiн қайнатады немесе пiсiрiлген, пісіріліп қақталған шұжық, төс еттер мен төстіктер дайындау үшiн пайдаланады.
1244. Туберкулез процесі шоғырланған жағдайда, яғни, бір уақытта төсі мен ішкі ағзалары зақымдалып, лимфа түйіндеріне таралған жағдайда, қоңдылығының жай-күйіне қарамастан, ішкі ағзаларын (оның ішінде ішек-қарнын) жояды.
Лимфа түйiндерi, ішкі ағзаларының бірі немесе басқа ұлпасы туберкулезбен зақымдалған қоңдылығы қалыпты ұша (шошқа ұшасынан басқасы), сондай-ақ зақымдалмаған басқа мүшелерi қайнатылады немесе қайта өңделiп консервi немесе етті азық жасалады, ал iш майы қорытылып алынады. Туберкулезбен зақымданған ағзалары мен ұлпалары зақымдану нысанына қарамастан, жойылады.
Шошқа ұшасында жақ астындағы лимфа түйіндерінде ғана ағарған туберкулезбен зақымдану анықталған жағдайда, оларды алып тастайды, ал басын ішкі ағзаларымен бірге шектеусiз шығарады.
Туберкулезбен шажырқай лимфа түйіндері ғана зақымданған жағдайда, ішектi жояды, ал ұшасы мен қалған ішкі ағзаларын шектеусіз шығарады.
Жақ астындағы немесе шажырқай лимфа түйіндерінде қатайған, ағармаған ошақтар түріндегі (олардың түріне қарамастан) зақымдану немесе жақтың астында және шажырқай тораптарында бір уақытта туберкулез ошақтары анықталған жағдайда, олар iшегімен бірге жойылады, ал ұшасы мен қалған ағзалары қайнатылады немесе қайта өңделіп, консервi дайындалады.
Шошқа ұшасының лимфа түйiндерiнен коринебактериялар немесе атипиялы микобактериялар тудырған туберкулез ауруы анықталған кезде шошқа ұшасы мен ағзалары шектеусiз шығарылады, ал зақымданған лимфа түйiндерi алып тасталып, жойылады.
Туберкулез ауруымен ауырған малдан алынған терi шектеусiз шығарылады (дезинфекцияланбайды).

1245. При бруцеллезе мясо крупного рогатого скота и свиней, верблюдов, лошадей, положительно реагирующих на бруцеллез, при отсутствии патологоанатомических изменений в туше и органах выпускают без ограничения после 12 часового созревания мяса. При установлении патологических изменений в тушах и органах выпускается на колбасные и консервные изделия.
Мясо, полученное от санитарного убоя овец и коз, положительно реагирующих на бруцеллез, перерабатывают на вареные колбасы или консервы при соблюдении настоящих Правил.
1246. При инфекционном ринотрахеите крупного рогатого скота туши и субпродукты, полученные от убоя животных, больных и подозрительных по заболеванию ринотрахеитом, выпускать в сыром виде не допускается. Органы, имеющие патологические изменения, утилизируют. При наличии патологоанатомических изменений в туше и внутренних органах проводят бактериологические исследования на наличие сальмонелл. При обнаружении сальмонелл внутренние органы утилизируют, тушу проваривают.
Голову, трахею, пищевод, рога, копыта и другие отходы утилизируют. Шкуры дезинфицируют.
1247. При лейкозе в случаях поражения мышц, лимфатических узлов и нескольких внутренних органов или при наличии лейкозных разрастаний на серозных покровах (бляшек) тушу и другую продукцию убоя утилизируют. При поражении отдельных лимфатических узлов или внутренних органов, но при отсутствии изменений в скелетной мускулатуре пораженные органы утилизируют, а вопрос об использовании мяса и непораженных органов решают в зависимости от бактериологического исследования.
При положительном результате гематологических исследований животных на лейкоз, но при отсутствии патологических изменений, свойственных этому заболеванию, тушу и органы выпускают без ограничений.
1248. При пастереллезе – в случае наличия дегенеративных или других патологических изменений тушу и внутренние органы утилизируют.
При отсутствии патологических изменений в туше и внутренних органах решение об использовании мяса принимают после бактериологического исследования на сальмонеллез. При обнаружении сальмонелл внутренние органы утилизируют, а тушу проваривают. При отсутствии сальмонелл, тушу и внутренние органы проваривают или используют для приготовления вареных, варено-копченых колбас, грудинок, кореек или консервов. Шкуры дезинфицируют.
1249. При инфекционной агалактие овец и коз патологические измененные органы утилизируют. Туши и непораженные внутренние органы проваривают или используют для приготовления вареных колбас или консервов.

1245. Бруцеллезге оң әсер берген ірі қара мал мен шошқаның, түйенің, жылқының еті ұшасы мен ағзаларында патологоанатомиялық өзгерістер болмаған кезде ет 12 сағат тұрғаннан кейін шектеусіз шығарыла береді. Ұша мен мүшелерінде патологоанатомиялық өзгерістер анықталған жағдайда, шұжық және консерві өнімдеріне шығарылады.
Бруцеллезге оң әсер берген қой мен ешкіні санитариялық союдан алынған ет Қағидаларды сақтай отырып, пісірілген шұжықтарға немесе консервілерге қайта өңделеді.
1246. Ірі қара малдың инфекциялық ринотрахеиті ауруымен ауырған және ауырды деп күдiк тудырған мал сойылғаннан кейін алынған оның ұшасы мен субөнімдерін шикi түрiнде шығаруға жол берілмейді. Патологиялық өзгерiстері бар мүшелерi жойылады. Малдың ұшасы мен iшкi ағзаларында патологоанатомиялық өзгерiстер болған жағдайда, сальмонелланың бар-жоғаны бактериологиялық зерттеу жүргiзіледi. Сальмонелла анықталған жағдайда, iшкi ағзалары жойылады, ал ұшасы пісіріледі.
Басы, кеңiрдегі, өңеші, мүйiзі, тұяғы және басқа да қалдықтары кәдеге жаратуға жiберiледі. Терiсi дезинфекцияланады.
1247. Лейкозға оң нәтиже бергенде бұлшық еттер, лимфа түйіндері және бiрнеше iшкi ағзалары зақымданған жағдайда немесе шырышты қабықтарында лейкоздық өскіндер (жара) болған жағдайда, ұша және сойылған басқа да өнiмдер кәдеге жаратуға жiберіледi. Жеке лимфа түйiндерi немесе iшкi ағзалары зақымданған жағдайда, бiрақ қаңқадағы бұлшық еттерде өзгерiс болмаса, зақымданған ағзалары кәдеге жаратуға жiберіледi, ал зақымданбаған ағзалары мен етін пайдалану туралы мәселе бактериологиялық зерттеуге байланысты шешедi.
Жануарларды лейкозға гематологиялық зерттеу кезiндегі нәтиже оң болса, бiрақ осы ауруға тән патологиялық өзгерiстер болмаса, ұша мен ағзалар кедергiсiз жiберiледi.
1248. Пастереллез – дегенеративтік немесе патологиялық өзгерiстер немесе азғындық болған кезде, ұша мен iшкi ағзалар кәдеге жаратылады.
Ұшасы мен iшкi ағзаларында патологиялық өзгерiстер болмаса, етiн пайдалану туралы шешім сальмонеллезға бактериялогиялық зерттеуден кейiн қабылданады. Сальмонеллез табылған жағдайда, iшкi ағзалары кәдеге жаратылады, ал ұшасы қайнатылады. Салмонелла болмаса, ұшасы мен ішкі ағзалары пісіріледі немесе пісірілген, пісіріліп қақталған шұжық, төстік, төс ет немесе консервi дайындау үшін пайдаланылады. Терiсi дезинфекцияланады.
1249. Қой мен ешкінің инфекциялық агалактиясы. Патологиялық өзгерiстерге ұшыраған ағзалар кәдеге жаратылады. Зақымданбаған iшкi ағзалары мен ұшасы қайнатылады немесе шұжық немесе консервi дайындау үшін қайта өңдеуге жiберіледi.

1250. При инфекционной энтеротоксемие овец и коз туши, внутренние органы и шкуры уничтожаются. Туши и непораженные внутренние органы проваривают или используют для приготовления вареных колбас или консервов.
1251. При вирусном (трансмиссивном) гастроэнтерите тушу и внутренние органы больных и подозреваемых по заболеванию, а также подозреваемых в заражении свиней проваривают или направляют на изготовление вареных, варено-копченых колбасных изделий и консервов. Истощенные туши утилизируют. Шкуры дезинфицируют.
1252. При энзоотическом энцефаломиелите свиней (болезнь Тешена) – в случае наличия дегенеративных изменений в мышцах тушу и внутренние органы утилизируют. При отсутствии дегенеративных изменений в мышцах тушу и внутренние органы проваривают или используют для приготовления вареных, варено-копченых колбас или консервов, шкуры дезинфицируют.
1253. При эмфизематозном карбункуле тушу с органами и шкурой уничтожают (сжигают).
1254. При обнаружении сапа тушу, внутренние органы и шкуру уничтожают.
Туши, подозреваемые в обсеменении возбудителем сапа, проваривают, а при невозможности – утилизируют. Внутренние органы утилизируют.
Животных, больных сапом или положительно реагирующих на маллеин, к убою не допускают и уничтожают.
1255. При актиномикозе – в случае поражения костей и мышцы головы ее утилизируют. При поражении только лимфатических узлов головы их удаляют, а голову проваривают.
При ограниченном поражении языка и внутренних органов их выпускают без ограничений после удаления пораженных участков.
При обширных поражениях, язык и внутренние органы утилизируют, при распространенном актиномикозе с поражением костей, внутренних органов и мускулатуры, тушу и органы утилизируют.
1256. При некробактериозе – в случае наличия местного поражения отдельных органов их утилизируют, тушу выпускают без ограничений. При септическом процессе тушу и органы утилизируют.
1257. При стахиботритоксикозе тушу и внутренние органы при наличии в них некротических участков утилизируют. При отсутствии патологоанатомических изменений в туше проводят бактериологические исследования на сальмонеллез.
При отсутствии сальмонелл и патологических изменений, тушу и продукцию убоя выпускают без ограничений.
1258. При фузариотоксикозе тушу проваривают, внутренние органы утилизируют.
1259. При туляремии туши, органы и шкуру, полученные от больных или подозреваемых на заболевание животных, утилизируют.
Мясо и мясопродукты, бывшие в контакте с продукцией убоя животных, больных туляремией, проваривают.

1250. Қойдың инфекциялық энтеротоксемиясы. Ұшасы, iшкi ағзалары мен терiсi жойылады. Ұшасы мен зақымданбаған ішкі ағзалары пісіріледі немесе пісірілген шұжық немесе консерві дайындау үшін пайдаланылады.
1251. Вирусты (трансмиссивтi) гастроэнтерит. Ауырған және ауырды деген күдік тудырған малдың, сондай-ақ жұқтырды деген күдік тудырған шошқаның ұшасы мен iшкi ағзалары қайнатылады немесе пісірілген, пісіріліп-қақталған шұжық бұйымдары мен консервi дайындау үшін қайта өңдеуге жiберіледi. Арық ұша кәдеге жаратылады. Терiсi дезинфекцияланады.
1252. Шошқаның энзоотиялық энцефаломиелитi (Тешен ауруы). Бұлшық еттерiнде дегенеративті өзгерiстер болса, ұша мен iшкi ағзалары кәдеге жаратылады. Бұлшық еттерiнде дегенеративті өзгерiстер болмаса, ұша мен iшкi ағзалары қайнатады немесе пісірілген, пісіріліп-қақталған шұжықтар немесе консерві дайындау үшін пайдаланады.
Терiсi дезинфекцияланады.
1253. Қарасан ауруы анықталғанда ұшаны iшкi ағзаларымен және терiсiмен бірге жояды (өртейді).
1254. Маңқа ауруы анықталғанда, ұшасы, iшкi ағзалары және терiсi жойылады.
Маңқа ауруын қоздырушы бар деп күдiк тудырған ұша қайнатылады, ал мүмкiн болмаған жағдайда, кәдеге жаратуға жiбередi. Iшкi ағзалары кәдеге жаратылады.
Маңқа ауруымен ауырған немесе маллеинге оң әсерi бар малдар союға жiберілмейдi және жойылады.
1255. Малдың актиномикозбен ауырған басы бұлшық еттерiмен және сүйегімен бірге кәдеге жаратуға жiберіледi. Бастың лимфа түйіндері ғана зақымданса, олар алып тасталып, басы қайнатуға жiберіледi.
Тiлі мен iшкi ағзаларының аздаған бөлiгi жарақаттанса, жарақаттанған жерiн алып тастап, оларды шектеусіз шығарады.
Зақымдану ауқымды болса, тiлдi және iшкi ағзаларды кәдеге жаратуға жiбередi. Актиномикоз кеңiнен таралып сүйектi зақымдаған болса, iшкi ағзалары, ұшасы және бұлшық еттерi, мүшелерi кәдеге жаратуға жiберiледi.
1256. Некробактериоз - белгiлi бiр мүшелер зақымданған болса, кәдеге жаратуға жiбередi. Ұшасын шектеусіз шығарады. Септикалық процесс кезiнде ұшасы мен мүшелерiн кәдеге жаратуға жiбередi.
1257. Стахиботриксикоз – ұша мен iшкi мүшелердiң бiр бөлiгiнiң некрозды бөлшектері болса, кәдеге жаратуға жiбередi. Ұшада патологоанатомиялық өзгерiстер байқалмаса, сальмонеллезге бактериологиялық зерттеулер жүргiзедi.
Сальмонеллез анықталмаған және патологиялық өзгерiс болмаған жағдайда, ұшасы мен сойғаннан кейін алынған өнiмдерi шектеусіз шығарылады.
1258. Фузариотоксикоз – ұшасы қайнатылады, iшкi мүшелерi кәдеге жаратуға жiберiледi.
1259. Туляремия ауруы анықталған кезде немесе ауруға күдiктенген жануарлардан алынған ұша, мүшелер мен терi кәдеге жаратылады.
Туляремиямен ауыратын сойылған жануарлардың өнiмдерiмен бiрге болған ет пен ет өнiмдерi қайнатылады.

1260. При паратуберкулезном энтерите – в случае наличия патологических изменений в кишечнике, брыжейке, лимфатических узлах и отеков в области головы, измененные органы и кишечник с брыжейкой утилизируют, а тушу и другие органы выпускают без ограничений. Тощие туши и их органы при наличии паратуберкулезных поражений утилизируют.
1261. При псевдотуберкулезе туши и внутренние органы при множественном поражении лимфатических узлов или поражении мышц, а также при наличии истощения утилизируют.
1262. При инфекционном атрофическом рините свиней – в случае обнаружения воспалительных и некротических изменений на слизистых оболочках носа, головы с языком, трахеи и легких их утилизируют. Тушу и внутренние органы при отсутствии в них дегенеративных изменений выпускают без ограничений.
При отсутствии истощения и поражении только внутренних органов и лимфатических узлов, внутренние органы, пораженные лимфатические узлы утилизируют, а тушу выпускают без ограничений.
1263. При лептоспирозе – в случае наличия желтушного окрашивания мышц, не исчезающего в течение 2 суток, или дегенеративных изменений тушу и внутренние органы утилизируют.
При отсутствии дегенеративных изменений в мышцах, но при наличии желтушного окрашивания, исчезающего в течение 2 суток, тушу и внутренние органы, не имеющие патологоанатомических изменений, проваривают. Кишечник утилизируют.
Туши и органы, полученные от положительно реагирующих на лептоспироз животных, но при отсутствии у них патологоанатомических изменений в мышечной ткани и органах выпускают без ограничений. Шкуры от больных лептоспирозом животных дезинфицируют.
1264. При установлении ку-лихорадки тушу и органы проваривают. Измененные органы и кровь утилизируют, шкуры дезинфицируют.
Параграф 7. Ветеринарно-санитарная экспертиза мяса и других
продукций убоя, животных при инвазионных болезнях
1265. При трихинеллезе туши свиней (кроме поросят до 3-недельного возраста), также кабанов, барсуков, медведей, нутрий, других всеядных и плотоядных животных, мясо которых используется в пищу людям или на корм животным, подлежат обязательному исследованию на трихинеллез.
При обнаружении в срезах хотя бы одной трихинеллы, независимо от ее жизнеспособности, тушу и субпродукты, имеющие мышечную ткань, а также обезличенную мясную продукцию утилизируют.
Наружный жир (шпик) снимают и перетапливают. Внутренний жир выпускают без ограничений.
Шкуры выпускают без ограничений после удаления с них остатков мышц. Отходы утилизируют.

1260. Паратуберкулездi энтерит - ішекте, шажырқайда, лимфа түйiндерiнде патологиялық өзгерiстер және баста iсiк болған жағдайларда, өзгертіске ұшыраған мүшелер мен шажырқайы бар iшек кәдеге жаратылады, ал ұшасы мен басқа мүшелердi шектеусіз шығарылады. Паратуберкулезбен зақымдалған жағдайда, арық ұша мен оның мүшелерi кәдеге жаратылады.
1261. Жалған туберкулез (Псевдотуберкулез). Лимфа түйiндерi көп жерден жарақатталған және бұлшық ет жарақатталған жағдайда, сондай-ақ арық болған жағдайда, ұша мен мүшелердi кәдеге жаратады.
1262. Шошқалардың инфекциялы атрофиялық ринитi. Мұрынның, бас пен тiлдiң, өкпенiң, өңештiң шырышты қабығында үсiген және жансызданған өзгерiстер анықталған кезде, оларды жояды. Ұша мен iшкi мүшелерде дегенеративтік өзгерiстер болмаған жағдайда, олар шектеусіз шығарылады.
Арық болмаса және тек қана iшкi мүшелер мен лимфа түйiндерi зақымдалған жағдайда, iшкi мүшелер, зақымдалған лимфа түйiндердi кәдеге жаратылады, ал ұшасы шектеусіз шығарылады.
1263. Лептоспироз кезінде дегенеративтi өзгерiстер байқалған жағдайда немесе бұлшық еттердiң сарғыштануы 2 тәулiк арасында кетпесе ұшаны және iшкi мүшелердi кәдеге жаратуға жiбередi.
Бұлшық еттерде дегенеративтi өзгерiстер байқалмаған жағдайда, бiрақ сарғайған түсi бар болып, ол сарғыш түсi 2 тәулiк арасында кетсе, ұша және iшкi мүшелер патологиялық өзгерiстерге ұшырамаса, қайнатуға жiберiледi. Iшек-қарны кәдеге жаратуға жiберiледi.
Ұшасы мен iшкi мүшелері лептоспирозға оң қорытынды берген малдардан алынса, бiрақ бұлшық еттерде, iшкi мүшелерде патологиялық өзгерiстер болмаса шектеусіз шығарылады. Лептоспирозбен ауыратын жануарлардың терiлерi дезинфекцияланады.
1264. Ку-безгек (Ку-лихорадка) анықталған жағдайда, ұша мен мүшелердi қайнатады. Өзгеріске ұшыраған мүшелерi мен қаны кәдеге жаратылады, терiсi дезинфекцияланады.
7-параграф. Инвазиялық аурулар кезінде еттің және жануарларды сойғаннан кейін алынатын өнiмдердiң ветеринариялық-санитариялық сараптамасы
1265. Трихинеллез – етi адамдардың тағамына немесе жануарлардың азығына пайдаланылатын шошқалардың (3 аптаға толмаған торайлардан басқа), сондай-ақ қабанның, борсықтың, аюдың, саз құндыздың, басқа талғаусыз және етпен қоректенетiн жануарлардың ұшасы мiндеттi түрде трихиллинезге зерттелуі керек.
Тілікте бiр ғана трихинелла табылатын болса да, оның тiршiлiкке қабiлетiне қарамастан, ұша мен бұлшық ет ұлпасы бар субөнiмдерi, сондай-ақ жарамсыз қалған ет өнiмдерi кәдеге жаратылады.
Сыртқы майын (шпик) сылып алады да, шыжғырады. Iшкi майы шектеусіз шығарылады.
Терiсi еттiң қалдығы алынғаннан соң, шектеусіз шығарылады. Қалдықтарды кәдеге жаратуға жiбередi.

1266. При цистицеркозе (финнозе крупного рогатого скота и свиней) – в случае обнаружения цистицерков на разрезах мышц головы (массетеров) или сердца производят дополнительно по два паралельных разреза мышц шейных в выйной области, а также лопаточно-локтевых, спинных, тазовой конечности и диафрагмы.
При обнаружении на 40 квадратных сантиметрах разреза мышц головы или сердца и хотя бы на одном из разрезов мышц туши более трех живых или погибших финн – тушу, голову и внутренние органы утилизируют.
Внутренний жир и шпик перерабатывают для пищевых целей или обезвреживают замораживанием или посолом.
При обнаружении на 40 квадратных сантиметрах разреза мышц головы или сердца менее трех живых или погибших финн и при отсутствии или наличии не более трех финн на остальных разрезах мышц туши, голову и сердце утилизируют, тушу и остальные органы обезвреживают проваркой, посолом или замораживанием.
Внутренний жир и шпик перетапливают на пищевые цели или обезвреживают замораживанием или послом. Обезвреженные замораживанием или послом туши используют для приготовления фаршевых колбас или консервов, а субпродукты направляют на промышленную переработку.
1267. При цистицеркозе тонкошейной (тениукольной) или финнозе серозных оболочек – пузыри вместе с близлежащими тканями пораженных органов уничтожают. Туши, непораженные и зачищенные внутренние органы выпускают без ограничений.
1268. При цистицеркозе (финнозе) овец и коз, оленей – в случае обнаружения на тушах и органах овец, коз и оленей не более 5 финн на разрезе 40 квадратных сантиметров и отсутствии изменений в мышцах, тушу и органы обезвреживают замораживанием с последующей переработкой на колбасные изделия или консервы. При обнаружении на туше более 5 финн на поверхности разреза 40 квадратных сантиметров или при наличии патологических изменений в мышцах, тушу и органы утилизируют, а внутренний и курдючный жир перетапливают.
1269. При эхинококкозе – в случае наличия множественных поражений мышц или внутренних органов, а также истощений, тушу и органы утилизируют. При поражении отдельных органов или тканей их утилизируют, а непораженные части туши и органы выпускают без ограничений.
1270. При фасциоллезе пораженные части органов утилизируют. Тушу и непораженные части внутренних органов выпускают без ограничений. При поражении 2/3 объема органа его целиком утилизируют.

1266. Цистицеркоз (ipi қара мал мен шошқаның финнозы) кезінде бастың немесе жүректiң бұлшық еттерiнің тіліктерінен цистицертер (массетер) табылған жағдайда, мойынның, сондай-ақ жауырын-шынтақ, жон, жамбас буындары мен диафрагманың бұлшық еттерiне қосымша екi қатар тiлiктер жүргізеді.
Бастың немесе жүрек еті тілігінің 40 шаршы сантиметрінде немесе ұша бұлшықетінің кем дегенде бір тілігінде үштен аса тiрi немесе өлi финн табылса және үштен жоғары тiрi немесе өлi финн табылса ұшаны, басты және ішкі мүшелерді кәдеге жаратады.
Iш майларын және шпикты тағамдық мақсатта өңдейді немесе тұздау немесе мұздату арқылы залалсыздандырады.
Бастың немесе жүректiң етінің тілігінің 40 шаршы сантиметрінде үштен аз тірі немесе өлі финн табылған жағдайда және еттің басқа тіліктерінде финн болмағанда немесе бары үштен аспайтын болған кезде басты және жүректі кәдеге жаратады, ұшасы мен қалған мүшелерін пісіру, тұздау немесе мұздату арқылы залалсыздандырады.
Iш майларын және шпикті тағамда пайдалану мақсатында қайта өңдейді немесе тұздау немесе мұздату арқылы залалсыздандырады. Тұздау не мұздату арқылы залалсыздандырылған ұшалар фаршты шұжықтар немесе консервiлер дайындау үшін пайдаланылады, ал субөнімдері өндiрiстiк өңдеуге жiберiледi.
1267. Жiңiшке мойынды (тениукольды) цистицеркоз немесе сiрi қабықтың финнозы кезінде зақымданған мүшелердің маңындағы тіндермен бірге көпіршіктер жойылады. Ұшасы, зақымданбаған және тазартылған iшкi мүшелерi шектеусіз шығарылады.
1268. Қой мен ешкiнiң, бұғының цистицеркозы (финнозы) кезінде қойлардың, ешкiлердiң және бұғылардың ұшалары мен мүшелерiнің 40 шаршы сантиметр тілігінде 5-тен аспайтын финн табылған жағдайда және бұлшық еттерде өзгерiстер болмаған жағдайда, ұша мен мүшелердi мұздату арқылы залалсыздандырады, содан кейiн шұжық өнімдерi немесе консерві етіп өңдеуге жiбередi. Ұшаның 40 шаршы сантиметр кесiмiнде бестен артық финнан анықталған және бұлшық еттерде патологиялық өзгерiстер байқалған жағдайда, ұша мен мүшелердi кәдеге жаратады, ал iшкi және құйрық майын шыжғырады.
1269. Эхинококкоз кезінде бұлшық еттер және iшкi мүшелерi көптеп зақымданған болса, сондай-ақ ұша арықтаған болса, ұша мен iшкi мүшелердi кәдеге жаратады. Бөлек мүшелер немесе тіндер зақымданған жағдайда, оларды кәдеге жаратады, ал ұшаның зақымданбаған бөліктерi және мүшелер кедергiсiз жiберiледi.
1270. Фасциоллез кезінде мүшелердiң зақымданған бөліктерiн кәдеге жаратады. Ұша мен iшкi мүшелердiң зақымданбаған бөлшектерiн кедергiсiз жiбередi. Мүшенiң 2/3 бөлігі зақымданған болса, мүшенi толық кәдеге жаратады.

1271. При дикроцелиозе пораженные печени утилизируют. При поражении более 2/3 объема печень утилизируют целиком. Тушу и непораженные органы выпускают без ограничений.
1272. При диктиокаулезе пораженные части легких утилизируют. Туши и непораженные части легких выпускают без ограничений. При поражении 2/3 объема легких их целиком утилизируют.
1273. При метстронгилез свиней пораженные части легких утилизируют. Непораженные части легких и тушу выпускают без ограничений.
1274. При аскаридозе туши и органы при отсутствии в них патологических изменений выпускают без ограничений.
1275. При пироплазмидозах (пироплазмоз, тейляриоз, бабезиоз, анаплазмоз) – в случае отсутствия желтушного окрашивания и дегенеративных изменений туши, внутренние органы выпускают без ограничений. При наличии желтушного окрашивания, не исчезающего в течение 2 суток, тушу и внутренние органы утилизируют. При исчезновении желтушного окрашивания в течение 2 суток, проводят бактериологические исследования на наличие сальмонелл, тушу и неизмененные органы выпускают без ограничений.
1276. При токсоплазмозе туши проваривают, внутренние органы утилизируют.
1277. При саркоцистозе – в случае наличия в мышцах саркоцист и отсутствии в них патологических изменений, тушу и органы выпускают без ограничений. При наличии изменений в мышцах (гидремия, обесцвечивание, обызвествление, дегенеративные изменения) тушу и внутренние органы утилизируют.
Свиной шпик и внутренний жир выпускают без ограничений.
1278. При гиподерматозе после зачистки инфильтратов, очагов некроза и измененных участков, тушу и другую продукцию убоя выпускают без ограничений.
Параграф 8. Ветеринарно-санитарная экспертиза мяса и других
продукции убоя, животных при незаразных болезнях и отклонениях
от норм, имеющих санитарное значение
1279. При болезнях органов дыхания (бронхиты, бронхопневмонии, пневмонии, плевропневмонии) исключают наличие инфекционных болезней. Пораженные органы утилизируют. При наличии пневмонии, плеврита и вовлечении в процесс лимфатических узлов решение о санитарной оценке мяса и другой продукции убоя решается в зависимости от результатов бактериологического исследования. При аспирации легких их утилизируют.
1280. При болезнях органов кровообращения (хронический перикардит, травматический перикардит, миокардит) в случае обнаружения гнойного перикарда, гнойников в окружающих тканях и грудной стенке, отечности, гидремии и желтушности, а также при истощении тушу и внутренние органы утилизируют. При наличии патологических изменений в перикарде, эпикарде, легких, грудной стенке, пораженные органы утилизируют, а вопрос об использовании мяса и другой продукции убоя решают после бактериологических исследований.

1271. Дикроцелиоз кезінде жарақатталған бауырды кәдеге жаратады. Бауырдың 2/3 бөлiгi зақымданған болса, оны толығымен кәдеге жаратады. Ұша мен зақымданбаған мүшелердi кедергiсiз жiбередi.
1272. Диктиокаулез кезінде өкпенiң зақымданған бөліктерiн кәдеге жаратады. Ұша мен iшкi мүшелердiң зақымданбаған бөліктерiн кедергiсiз жiбередi. Өкпенiң 2/3 бөлiгi зақымданған болса, оны толық кәдеге жаратады.
1273. Шошқаның метостронгилезы кезінде өкпенiң зақымданған бөліктерiн кәдеге жаратады. Ұша мен өкпенiң зақымданбаған бөліктерiн кедергiсiз жiбередi.
1274. Аскаридоз кезінде патологиялық өзгерiстері болмаған жағдайда ұша мен мүшелердi болса кедергiсiз жiбередi.
1275. Пироплазмидоздар (пироплазмоз, тейляриоз, бабезиоз, анаплазмоз) кезінде сары түс жайылмаған және дегенеративтiк өзгерiстер болмаған жағдайда, ұша мен iшкi мүшелердi кедергiсiз жiбередi. Ұшаларда сарғыш түс екі тәулік ішінде кетпейтiн болса, ұша мен iшкi мүшелердi кәдеге жаратады. Екі тәулік ішінде сарғыш түс кетсе, салмонеллардың бар-жоқтығын бактериологиялық зерттеу жүргiзедi, ұша мен өзгермеген мүшелердi кедергiсiз жiбередi.
1276. Токсоплазмоз кезінде ұшаны қайнатады, iшкi мүшелердi кәдеге жаратады.
1277. Саркоцистоз кезінде бұлшық етте саркоцисталар болған және патологиялық өзгерiстер болмаған жағдайда ұша мен мүшелердi кедергiсiз жiбередi. Бұлшық еттерде өзгерiс болса (гидремия, түссiздену, ағару, дегенеративтiк өзгерiстер), ұша мен iшкi мүшелердi кәдеге жаратады.
Шошқаның шпигiн және iшкi майын кедергiсiз жiбередi.
1278. Гиподерматоз кезінде инфильтраттан, жансызданған ошақтардан, өзгерген бөлшектерден тазартылған соң, ұша мен басқа сою өнiмдерін кедергiсiз жiбередi.
8-параграф. Жұқпалы емес аурулармен ауырған, санитариялық маңызы бар нормалардан ауытқыған жануарлар етiнің және одан алынатын өнiмдердiң ветеринариялық-санитариялық
сараптамасы
1279. Тыныс мүшелерiнiң аурулары (бронхит, бронхопневмония, пневмония, плевропневмония) кезінде инфекциялық аурулардың бар-жоғын анықтау керек. Зақымданған мүшелердi кәдеге жаратады. Пневмония, плеврит болған жағдайда және процеске лимфа түйiндерi тартылған жағдайда, еттi және басқа сойылған өнiмдерді санитариялық бағалау туралы шешiм бактериологиялық зерттеу нәтижесiне қарай шешiледi. Өкпенiң аспирациясы кезінде, оны кәдеге жаратады.
1280. Қан айналым мүшелерiнiң аурулары (созылмалы перикардит травматикалық перикардит, миокардит) кезіндеіІріңді перикард, тіндерде және төс қабырғасында іріңді ісік, іскендік, гидремия, сарғаю анықталған кезде, сондай-ақ көтерем ұшаны және ішкі ағзаларды кәдеге жаратады. Перикардта, эпикардта, өкпеде, төс қабырғасында патологиялық өзгерiстер байқалған жағдайда, жарақатталған мүшелердi кәдеге жаратады, ал ет пен союдан алынған басқа өнiмдерді пайдалану мәселесi бактериологиялық зерттеуден кейiн шешiледi.

1281. При болезнях печени (цирроз, капиллярная эктазия, жировая дистрофия, гнойники) в случае гнойных воспалении, выраженном циррозе, перерождениях, желтухе, опухолях и других патологических изменениях паренхимы печени, утилизируют. При единичных поражениях участки печени удаляют. Непораженную часть печени, а также при слабовыраженной капиллярной эктазии выпускают без ограничений.
1282. При болезнях почек (нефриты, нефрозы, кисты, почечные камни, опухоли, "белая почка" телят) в случае всех видах нефритов, нефрозов, множественных кистах, опухолях, камнях почки утилизируют.
При обнаружении "белой почки", гнойном нефрите, наличии патологических изменений в других органах вопрос об использовании мяса решается после бактериологических исследований.
1283. При болезнях органов пищеварения туши и органы, имеющие патологические изменения, утилизируют. Санитарная оценка мяса и другой продукции убоя, не имеющих патологических изменений, осуществляется в зависимости от результатов бактериологического исследования.
1284. При перитоните внутренние органы и ткани с патологическими изменениями утилизируют. Всю другую продукцию убоя проваривают.
1285. При изучении новообразований (опухолей) их делят на доброкачественные (фиброма, миксома, миома, неврома и другие) и злокачественные (саркома, карцинома и другие). Органы и части туши, пораженные злокачественными, а также доброкачественными множественными новообразованиями, утилизируют. Непораженные части туши проваривают, при обширном поражении и невозможности удаления пораженных частей, тушу и органы утилизируют.
При наличии единичных доброкачественных опухолей пораженные части удаляют, а тушу и органы выпускают без ограничений.
1286. При болезнях возникающих при обмене веществ (гидремия) в случае наличия отеков в мышцах, тушу и внутренние органы утилизируют.
1287. При беломышечной болезни молодняка сельскохозяйственных животных и птиц в случае наличия дегенеративных изменений в мышцах (отечность, обесцвеченность, дряблость), тушу и внутренние органы утилизируют. При слабовыраженных изменениях в мышцах (цвет бело-розовый) или при патологических изменениях в органах и частях мышц, оценку мяса осуществляют после бактериологического исследования на наличие сальмонелл. При отсутствии сальмонелл тушу и неповрежденные органы проваривают на вареные или варено-копченые колбасы, а пораженные органы утилизируют.

1281. Бауыр аурулары (цирроз, капиллярды экстазия, майлы дистрофия, iрiңдер) кезінде іріңді қабыну, айқын білінетін цирроз, өзгеру, сарғаю, ісіктер және басқа да бауыр паренхимасының патологиялық өзгерiстерiнде бауырды кәдеге жаратады. Бауырдың бiрлi-жарлы зақымданған жерлерін алып тастайды. Бауырдың зақымданбаған бөлшектерiн, сондай-ақ капиллярлық экстазиясы анық бiлiнбейтiн болса, бауырды кедергiсiз жiбередi.
1282. Бүйрек аурулары (нефрит, нефроз, киста, бүйрекке тас тұру, iсiк, бұзаулардың "ақ бүйрек" ауруы) кезінде нефриттiң, нефроздың, көптеген кистаның, iсiктердiң, бүйрек тастарының барлық түрлерiнде бүйректердi кәдеге жаратады.
"Ақ бүйрек" ауруында, iрiңді нефритте, басқа мүшелерде патологиялық өзгерiстер анықталған жағдайда, еттi қолдану мәселесi бактериологиялық зерттеуден кейiн шешiледi.
1283. Ас қорыту мүшелерiнiң аурулары кезінде патологиялық өзгерiстерi бар ұша мен мүшелер кәдеге жаратылады. Патологиялық өзгерiстерi жоқ ет пен сойылғаннан кейін алынған басқа өнiмдерді санитариялық бағалау бактериологиялық зерттеудiң нәтижесiне қарап жүргiзiледi.
1284. Перитонит кезінде патологиялық өзгерiстерi бар iшкi мүшелер мен тіндердi кәдеге жаратады. Союдың басқа өнiмдерiн қайнатады.
1285. Жаңадан шыққан iсiктердi зерттегенде оларды қатерсіз (фиброма, миксома, миома, неврома және тағы да басқалары) және қатерлі (саркома, карцинома және тағы да басқалар) деп бөледi. Қатерлі, сондай-ақ қатерсіз көптеген жаңадан шыққан iсiктерi бар мүшелер мен ұшаның бөлшектерiн кәдеге жаратады. Зақымданбаған ұша бөлшектерiн қайнатуға жiбередi, зақымдану ауқымды болса және зақымданған жерлерін алып тастау мүмкiн болмаса, ұша мен мүшелердi кәдеге жаратады.
Бiрлi-жарым қатерсіз iсiктер кездессе, зақымданған жерлерiн алып тастайды, ал ұша мен мүшелердi кедергiсiз жiбередi.
1286. Зат алмасуда пайда болатын аурулар (гидремия). Бұлшық етте iсiк болған жағдайда, ұша мен iшкi мүшелердi кәдеге жаратады.
1287. Ауыл шаруашылығы жануарларының төлдерi мен құстардың ақ ет ауруы. Бұлшықетте дегенеративті өзгерiстер (iсiк, түссiздену, босау) анықталған жағдайда, ұша мен iшкi мүшелердi кәдеге жаратады. Бұлшық еттегі өзгерiстер нашар байқалатын болса (түсі ақшыл-қызғылтым) немесе мүшелерде және бұлшық ет бөлшектерiнде патологиялық өзгерiстер байқалған жағдайда, етті бағалау сальмонеллалардың бар-жоғын бактериологиялық зерттеуден кейiн iске асырылады. Сальмонеллалар болмаса ұша мен зақымданбаған мүшелердi қайнатылған немесе қайнатылып-ысталған шұжықтарға айналдырып қайнатады, ал зақымданған мүшелердi кәдеге жаратады.

1288. При уремии туши и другая продукция убоя утилизируется.
1289. При желтухе в случае желтушных окрашивании, не исчезающем в течение 2 суток, тушу и внутренние органы утилизируют. В случае, когда желтушное окрашивание исчезло, санитарную оценку мяса производят в зависимости от результатов бактериологического исследования. При кормовой и возрастной желтухе мясо выпускают без ограничений.
1290. При гнойных воспалениях в случае обнаружения разлитой флегмоны, обширных некрозов, при наличии абсцессов в органах, тканях и лимфатических узлах, органы утилизируют. При обнаружении в паренхиматозных органах множественных абсцессов пораженные органы утилизируют, а оценку туши проводят в зависимости от результатов бактериологических исследований. При наличии единичных абсцессов и небольших гнойных ран и при отсутствии патологических изменений в окружающих тканях и лимфатических узлах, пораженные органы бракуют, а мясо подвергают бактериологическому исследованию.
Омертвевшие (гангренозные) участки при незначительном поражении и окружающие их ткани утилизируют, а туши подвергают бактериологическому исследованию. При обширных поражениях тканей или органов и интоксикации организма, туши и органы утилизируют.
1291. При травмах (свежих травмах) в случае свежих травм, переломов костей, незначительного кровоизлияния, при условии отсутствия явлений воспалительного характера в окружающих тканях и лимфатических узлах, пропитанные кровью ткани удаляют, а тушу и внутренние органы выпускают без ограничений.
1292. При ожогах в случае обширных ожогов пораженные части туши удаляют и утилизируют. Санитарную оценку непораженных частей туши проводят в зависимости от результатов бактериологического исследования. Внутренние органы утилизируют. При незначительных ожогах пораженные участки удаляют, а тушу и внутренние органы выпускают без ограничений.
1293. При отравлениях животных мясо и продукцию животного происхождения не допускают использовать в пищу при обнаружении в них следующих остатков, независимо от их количества: цианидов, желтого фосфора, пропазина, гептахлора, дихлоральмочевины, полихлоркамфена, альдрина, тетраметилтиурамдисульфида, дидихлорвинилфосфата, цинеба, дикрезила, байгона, метафоса, хлорофоса, тиофоса, карбофоса, ртутьсодержащих пестицидов, мышьяксодержащих препаратов и гербицидов.
Если в мясе содержатся остатки токсических веществ в пределах, не превышающих четыре величины предельно допустимых количеств или четыре предела чувствительности официальных методов определения остатков химикатов, мясо допускается для переработки на сухие животные корма.
При обнаружении в мышечной ткани химикатов в пределах допустимых остаточных количеств, мясо проваривают, внутренние органы, вымя и мозг утилизируют. При отравлении животных препаратами фтора, солями цинка и меди, хлористым натрием и калием, кислотами и щелочами, газообразными веществами (аммиак, сернокислый ангидрид, угарный газ, хлор и другие), мочевиной, алкалоидами, ядовитыми и плесневыми грибами, растениями, содержащими сапонины, эфирные масла, смолы и вещества фотодинамического действия или вызывающими поражение желудочно-кишечного тракта (купол, молочай), а также семейства лютиковых, вехам ядовитым, мясо и другие продукции убоя оценивают после бактериологического, а при необходимости и физико-химического исследования и обязательно пробы варкой для выявления посторонних запахов.

1288. Уремия кезінде ұша мен сойылғаннан алынған басқа өнiмдерi кәдеге жаратылады.
1289. Сарыауру кезінде сары түс екі тәулік ішінде кетпейтiн болса ұша мен iшкi мүшелердi кәдеге жаратады. Сары түс кеткен жағдайда, етті санитариялық бағалау бактериологиялық зерттеу нәтижесiне қарай жүргізіледі. Азықтық және жасына қарай болған сары ауру кезінде еттi шектеусіз жiбередi.
1290. Iрiңдi қабынулар кезінде жайылған флегмона, ауқымды некроздар байқалғанда, мүшелерде, тіндерде, лимфа түйiндерде абсцесс болса, мүшелердi кәдеге жаратады. Паринхематозды мүшелерде көптеген абсцесс байқалса, зақымданған мүшелердi кәдеге жаратады, ал ұшаны бағалауды бактериологиялық зерттеудiң нәтижесiне қарай жүргiзедi. Бiрлi-жарым абсцесс және біршама iрiңді жара болса және қоршаған тіндерде және лимфа түйiндерінде патологиялық өзгерiстер болмаған жағдайда, зақымданған мүшелер жарамсыз деп табылады, ал етi бактериологиялық зерттеуге жiберіледi.
Жарақаты шамалы жансыз (гангреналық) бөлшектер және олардың маңындағы тіндер кәдеге жаратылады, ал ұша бактериологиялық зерттеуге жiберіледi. Тіндер немесе мүшелердің жарақаты ауқымды болса және ағзаға уыты жайылып кетсе, ұша мен мүшелер кәдеге жаратылады.
1291. Жарақаттар (жаңадан пайда болған жарақаттар) кезінде жаңадан пайда болған жарақаттар кезінде, сүйек сынған, елеусіз қан ұйыған, қоршаған тіндерде және лимфа түйiндерiнде қабыну болмаған жағдайда, қан сiңген тәндерді алып тастайды, ал ұша мен iшкi мүшелердi кедергiсiз жiбередi.
1292. Күйiктер кезінде кең жайылған күйiктер кезінде ұшаның жарақатталған бөлшектерiн алып тастайды және кәдеге жаратады. Ұшаның жарақатталмаған бөлшектерiн санитариялық бағалауды бактериологиялық зерттеулердiң нәтижесiне қарай өткiзедi. Iшкi мүшелердi кәдеге жаратады. Күйiк болмашы болған жағдайда, бөліктерді бөліктерді алып тастайды, ал ұша мен iшкi мүшелердi кедергiсiз жiбередi.
1293. Жануарлардың улануы кезінде ет пен жануарлардан алынатын өнiмдерде мынадай қалдықтар болған кезде, олардың мөлшеріне қарамастан, тамаққа пайдалануға рұқсат етiлмейдi: цианид, сары фосфор, пропазин, гептахлор, дихлораль несепнәрі, полихлоркамфен, альдрин, тетраметилтиурамдисульфид, дидихлорвинилфосфат, цинеба, дикрезил, байгон, метафос, хлорофос, тиофоса, уарбофос, құрамында сынабы бар пестицидтер, құрамында мышьяк бар препараттар және гербицидтер.
Егер етте уытты заттардың қалдығы шекті рұқсат етiлген мөлшерден төрт өлшемнен немесе химикаттардың қалдығын анықтаудың ресми тәсiлдерінiң сезгіштігінің төрт шегінен аз болса болса, етті жануарға құрғақ азық етіп өңдеуге жiберуге болады.
Бұлшық еті тінінде улы зат қалдықтары бекiтiлген нормадан аспаса, етiн қайнатады, iшкi мүшелердi, желiндi және миын кәдеге жаратады. Жануарлар фтор препараттарымен, мырыш пен мыс тұздарымен, хлорлы натриймен және калиймен, қышқылдармен және сiлтiмен, газ тәріздес заттармен (аммиак, ащы күкiрт ангидридi, тұншықтырғыш газ, хлор және тағы да басқалары), несепнәрмен, алкалоидтармен, улы және өңез саңырауқұлақтармен, құрамында сапонин бар өсiмдiктермен, эфир майларымен, шайыр мен фотодинамикалы нәрселермен немесе iшек-қарын жолдарын жаралайтын заттармен (купол, молочай), сондай-ақ сарғалдақ тұқымдастары, вехпен уланған ет пен сойылғаннан алынатын басқа өнiмдер бактериологиялық, қажет болса, физика-химиялық зерттеуден және басқа иiстердi анықтау үшiн қажеттi сынауға алынғаннан кейiн бағаланады.

1294. При отравлении нитратами и нитритами убой животных в случаях отравления разрешается производить не ранее чем через 72 часа после клинического выздоровления. Мясо вынужденно убитых животных подлежит бактериологическому и биохимическому исследованиям с установлением остаточных количеств нитритов и нитратов. Туши при отрицательном бактериологическом исследовании и наличии в них нитратов до 100 милиграмм/килограмм или нитритов 10 милиграмм/килограмм проваривают. При более высоком содержании нитратов и нитритов, мясо используют для приготовления вареных колбас при условии 5-ти кратного разбавления мясом от здоровых животных, а при невозможности выполнения этого условия – утилизируют.
1295. При радиационных поражениях животных туши и органы, полученные от животных, подвергшихся радиационному поражению средней и тяжелой степени, убитых при наличии патологоанатомических признаков лучевой болезни, оценивают аналогично мясу животных подвергнутых вынужденному убою с обязательным проведением бактериологического исследования и радиометрии в микрорентгенах. Туши и продукция убоя, полученные от животных при внутреннем и поверхностном облучении, подвергают радиометрии. По результатам радиометрии туши и другие продукции убоя, если в них отсутствуют патологоанатомические изменения, подразделяют на две группы:
1) пищевые продукции, загрязненные радиоактивными веществами не выше допустимых концентраций (выпускают без ограничений);
2) выше допустимых концентраций – подвергают дезактивации (обвалка мяса, проварка, посол и замораживание с длительным хранением), с последующей повторной радиометрией.
1296. Мясо с отклонениями от норм:
1) мясо с несвойственным запахом и вкусом (кормовой запах и привкус возникают в случаях, когда у животных незадолго до убоя в рацион входили сильнопахнущие (свекла, репа, брюква и другие), или содержащие горечь (полынь и другие) растения или рыба и ее отходы, а также испорченные корма. При варке запах усиливается. Мясо половозрелых, некастрированных или кастрированных незадолго до убоя самцов имеет неприятный половой запах: у козлов – запах пота, у хряков – запах разлагающейся мочи, у быков – чесночный. Неприятный запах и вкус в мясе может возникнуть при наличии различных патологических процессов (флегмоны, перикардит, нефрит и другие), а также при применении пахнущих лекарственных препаратов, при хранении мяса рядом с пахнущими веществами (нефтепродукты, химические вещества).
При наличии в мясе запаха рыбы, не исчезающего в течение 48 часов, мочи, ворвани, лекарственных веществ или другого, несвойственного мясу запаха, не исчезающего при пробе варкой, тушу и внутренние органы утилизируют. При наличии горького привкуса или фекального запаха, не исчезающего в течение 48 часов при пробе варкой, тушу и внутренние органы утилизируют;

1294. Нитраттармен және нитриттермен улану кезінде уланған жануарларды союға клиникалық сауығудан 72 сағат өткеннен кейiн рұқсат етiледi. Амалсыз сойылған жануарлардың етi нитраттар мен нитриттердің қалдық мөлшерiн анықтай отырып бактериологиялық және биохимиялық зерттеуге жатады. Бактериологиялық зерттеу теріс нәтиже берген және 100 милиграмм/килограмм нитраттың немесе 10 милиграмм/килограмм нитриттiң мөлшерi табылған жағдайда ұшаны қайнатады. Нитрат пен нитриттiң мөлшерi одан көп болса, еттi 5 есе сау малдардың етiмен араластыру шартымен қайнатылған шұжықтар дайындауға жiбередi, ал осы шартты орындауға мүмкiндiк болмаса, еттi кәдеге жаратады.
1295. Малдардың радиациямен зақымдануы кезінде орта және ауыр дәрежеде радиялық зақымдануға ұшыраған, сәулелi аурулардың патологоанатомиялық өзгерiсi бар кезде сойылған малдардың еттерiн амалсыз сойылған мал еттерiне ұқсас бағалайды, микрорентгендерде мiндеттi түрде бактериологиялық және радиометриялық зерттеулер жүргiзедi. Iшкi және жеңiл сәулеленуге ұшыраған жануарлардың ұшалары мен одан алынған өнiмдерге радиометрия жүргiзедi. Егер де оларда патологиялық өзгерiстер болмаса радиометрияның қорытындысы бойынша, ұшаны және басқа союдан алынған өнімдерді екі топқа бөледi:
1) радиоактивтi заттармен жол берілетін концентрациядан аспайтын мөлшерде ластанған тамақ өнiмдерi (кедергiсiз жiберiледi);
2) жол берілетін концентрациядан асып кетсе, дезактивация жүргізіліп (еттi сүйектен бөлiп алу, қайнату, тұздау және ұзақ уақыт мұздату), кейіннен қайтадан радиометрия жүргiзіледi.
1296. Нормадан ауытқушылықтары бар ет:
1) иісі мен дәмі өзіне тән емес ет (жемшөп иісі мен татымы жануарлар сойылғанға дейін аз уақыт бұрын иісі қатты шығатын (қызылша, шалқан, тарна және басқалары) немесе ащы татымды (жусан және басқалары) өсімдіктермен немесе балықпен және оның қалдықтарымен, сондай-ақ бұзылған жемшөппен азықтандырылған жағдайда туындайды). Қайнату кезінде иіс күшейеді. Жыныстық жағынан жетілген, піштірілмеген немесе сойғанға дейін аз уақыт бұрын піштірілген еркек малдың етінде жағымсыз иіс болады: текеде – тердің иісі, еркек шошқада – тұрып қалған зәрдің иісі, бұқада – сарымсақтың иісі болады. Әртүрлі патологиялық процестер (флегмон, күкірт қышқылды андигрид, тұншықтыратын газ, хлор және басқалары) болған кезде, сондай-ақ иісі бар дәрілік заттарды пайдаланған кезде, еттер иісі бар заттармен (мұнай өнімдері, химиялық заттар) бірге сақталған кезде де етте жағымсыз иіс пен дәм пайда болуы мүмкін.
Етте 48 сағат өткенше кетпейтiн балықтың, қайнатып көргенде кетпейтін зәрдiң, дәрi-дәрмектiң, балық майының иісі немесе етке тән емес басқа да иістер болса, ұшаны және iшкi мүшелердi кәдеге жаратады. Қайнатып көргенде 48 сағат өткенше кетпейтін ащы татым немесе нәжіс иісі болса, ұшаны және iшкi мүшелердi кәдеге жаратады.

2) мясо с несвойственным цветом:
липохромотоз (ненормально желтый цвет жировых отложений). Туши и другие продукции убоя с желтушной окраской возрастного или кормового происхождения при отсутствии других патологических изменений выпускают без ограничений. При желтушном окрашивании всех тканей не кормового происхождения, не исчезающем в течение двух суток, тушу и внутренние органы утилизируют.
лилапоз (бурый цвет) образуется в результате отложения в тканях пигмента меланина, чаще всего у крупного и мелкого рогатого скота. Меланин обычно откладывается в печени, легких, лимфатических узлах и подкожной клетчатке. При меланозе только отдельных органов их утилизируют, а тушу выпускают без ограничений.
1297. Мясо с наличием посторонних тел – дерматоидные кисты у овец (семена ковыля, отложения в мышцах солей извести).
Органы и отдельные части мышц с отложением в них извести или наличием посторонних тел утилизируют. Дерматоидные кисты с окружающей их капсулой удаляют, туши и органы выпускают без ограничений. Туши овец при сильном поражении остями ковыля при наличии абсцессов или других воспалительных изменений утилизируют.
1298. Мясо исхудавших и истощенных животных. При наличии истощения студенистого отека в местах отложения жира или мышцах, независимо от причин, вызвавших истощение, либо при атрофии или дегенеративных изменениях мышцы и отечности лимфатических узлов, тушу и внутренние органы утилизируют.
Оценку мяса, близкого к истощению, осуществляют после бактериологического исследования.
1299. Мясо незрелых телят, ягнят, поросят (мясо, полученное от молодых животных в возрасте до 14 календарных дней). Мясо незрелого молодняка убойных животных утилизируют.
Параграф 9. Ветеринарно-санитарная экспертиза туш и органов при
вынужденном убое животных
1300. Происхождение мяса от больного, убитого в агональном состоянии или здорового животного устанавливают органолептическим и лабораторными методами исследования.
1301. По результатам ветеринарно-санитарной экспертизы, бактериологического и физико-химического исследований, мясо и другие продукции вынужденного убоя, признанные пригодными для использования в пищу, направляют на проварку или изготовление мясных хлебов или консервов (гуляш, паштет мясной). Выпуск мяса и другой продукции убоя в сыром виде в сеть общественного питания (рестораны, столовые и другие) без предварительного обезвреживания не допускается.
1302. При органолептическом методе для определения мяса павшего, больного или убитого в агонии животного учитывают следующие внешние признаки:

2) түсі етке тән емес ет:
липохроматоз (май қыртыстарының қалыптан тыс сарғыш түсі). Басқа патологиялық өзгерістері болмаса, жасына немесе азықтандырылуына байланысты сарғыш түсі бар ұша мен союдан алынған өнімдер шектеусіз шығарылады. Екі тәулік ішінде кетпейтін азықтандырылуына байланыссыз барлық тіндерінің сарғыш түске боялуы болса, ұшасы және iшкi мүшелерi кәдеге жаратылады.
лилапоз (күрең түс) тіндерде меланин пигментiнiң қабаттануынан, көбінесе, iрi қара және ұсақ малда пайда болады. Меланин пигментi әдетте бауырда, өкпеде, лимфа түйiндерде және тер асты өзектерінде қабаттанады. Меланоз жұққан жекелеген мүшелердi кәдеге жаратады, ал ұшаны ешбiр шектеусіз жiбередi.
1297. Құрамында бөгде заттар бар ет – қойдағы дерматоидты кисталар (селеу тұқымы, бұлшық eттepдeгі әк шөгіндісі).
Әк шөгіндісі бар немесе бөгде заттар бар мүшелер және бұлшық еттiң жекелеген бөлшектерi кәдеге жаратылады. Капсуламен қоршалған дерматоид кисталар алып тасталады, ұша мен мүшелердi кедергiсiз жiбередi. Селеу тiкенектерiмен қатты жарақатталған iшiнде абсцесс немесе басқа қабыну өзгерiстері болса, қойлардың ұшасын кәдеге жаратады.
1298. Арықтаған және көтерем жануарлардың етi. Май жиналатын жерлерде немесе бұлшық еттерде іркілдек ісік арыған болса арықтауға әкеп соқтырған себептерiне қарамастан не бұлшық еттер семген немесе дегенеративті өзгерістерге ұшыраған және лимфа түйіндері iсiнген болса, ұша және iшкi мүшелер кәдеге жаратылады.
Көтерем болуға таяу еттерді бағалау бактериологиялық сараптамадан кейiн жүзеге асырылады.
1299. Жетiлмеген бұзаудың, қозының, торайлардың етi (туғанына 14 күн толмаған жас жануардан алынған ет). Сойылған жануарлардың жас төлден алынған етi кәдеге жаратылады.
9-параграф. Амалсыз сойылған жануарлардың ұшасы мен мүшелерінің
ветеринариялық-санитариялық сараптамасы
1300. Тұяқ серпер күйде, ауру немесе сау жануар етінің шығу тегін органолептикалық және зертханалық зерттеу әдістерімен анықтауға болады.
1301. Ветеринариялық-санитариялық сараптаманың, бактериологиялық және физикалық-химиялық зерттеудің нәтижелері бойынша тағамға пайдалануға жарамды деп танылса амалсыздан сойылған малдың етi мен басқа да өнімдері пiсiруге немесе еттен жасалған азық немесе консервi (гуляш, ет паштеті) дайындауға жіберіледі. Еттi және сойғаннан кейін алынған басқа өнiмдерді алдын ала залалсыздандырмайынша, қоғамдық тамақтандыру орындарына (мейрамхана, асхана және басқалары) шикi күйінде жiберуге жол берілмейді.
1302. Органолептикалық әдiс. Өлген, ауру не тұяқ серпер күйде сойылған малдың етiн анықтауда мынадай сыртқы белгілерін ескереді:

1) состояние места зареза. У животного, убитого в нормальном физиологическом состоянии, место зареза неровное и в большей степени пропитано кровью, чем мясо в других местах туши, а у животного, убитого в агональном состоянии или разделанного после падежа, места зареза ровное и пропитано кровью в такой же степени, как и остальные мышцы. Если область зареза хорошо зачищена или отрублена, то этот показатель не учитывают;
2) степень обескровливания туши. Степень обескровливания определяют различными способами:
1 способ – визуально устанавливают наличие крови в крупных и мелких сосудах под серозными оболочками и в мышцах;
2 способ – просматривают срезы под микроскопом;
3 способ – ставят гемоглобино-пероксидазную пробу.
Различают четыре степени обескровливания: хорошее, удовлетворительное, плохое и очень плохое.
При хорошем обескровливании кровь в мышцах и в кровеносных сосудах отсутствует, мелкие сосуды под плеврой и брюшиной не просвечиваются, что свидетельствует о том, что мясо происходит от здорового животного.
При удовлетворительном обескровливании в кровеносных сосудах обнаруживают незначительное количество крови; в мышцах кровь отсутствует или выступает мелкими капельками при надавливании на поверхность разреза, со стороны плевры и брюшины сосуды просвечиваются слабо.
При плохом обескровливании на разрезе в мышцах встречаются отдельные кровянистые участки. В сосудах имеются остатки крови; со стороны плевры и брюшины хорошо просвечиваются мелкие кровеносные сосуды; при надавливании на поверхность мышечного разреза выступают темные капельки крови. Плохое обескровливание характерно для больных животных.
При очень плохом обескровливании крупные и мелкие кровеносные сосуды кровенаполнены; сосуды под плеврой и брюшиной инъецированы кровью, поверхность плевры и брюшины фиолетово-красного цвета; на разрезе мышц имеется много темно-красных участков, и выступают капли крови. Туши животных убитых в тяжелом патологическом или агональном состоянии, всегда очень плохо обескровлены;
3) наличие гипостазов. У больных животных кровь сначала застаивается в сосудах, а затем ввиду увеличения порозности сосудов выходит за их пределы и окрашивает ограниченные участки окружающей ткани в сине-красный цвет. Гипостазы наблюдают в трупах, тушах тяжело больных и убитых в агональном состоянии животных. Гипостазы находятся на той стороне, на которой лежало животное. При осмотре, туши всегда переворачивают;
4) изменения в лимфатических узлах. В тушах от здоровых и своевременно разделанных животных поверхность разреза лимфатических узлов светло-серого или слабо-желтого цвета. У больных животных, убитых в агонии, лимфатические узлы на разрезе сиренево-розовой окраски. Причиной этого является кровь, скопившаяся в мелких сосудах лимфатического узла, которая через стенки сосудов проникает в синусы и окрашивает его в розовый цвет. Торможение окислительных процессов в организме больных животных приводит к накоплению углекислоты, что является причиной цианотического (синеватого) окрашивания.
В зависимости от заболеваний в лимфатических узлах обнаруживаются патологические изменения различного характера (атрофия, гипертрофия, кровоизлияние, отек, гиперемия и другие).

1) бауыздалған жердiң жағдайы. Қалыпты физиологиялық күйде сойылған малдың бауыздалған жері тегiс емес, ұшаның басқа жерлеріне қарағанда қан көп мөлшерде сiңген болады, ал тұяқ серпер күйде сойылған немесе арам өлгеннен кейін сойылған малдардың бауыздалу жері тегiс, қан мөлшерi басқа бұлшық еттердегідей дәрежеде сіңеді.Егер, бауыздалған жері жақсылап тазартылып немесе шауып тасталса, бұл белгiлер бiлiнбей қалу салдарынан ескерiлмейдi;
2) ұшаның қансыздану дәрежесi. Қансыздану дәрежесiн әртүрлi тәсілмен анықтайды:
1-тәсіл - жай көзбен сiрi қабықтың астындағы үлкен және кiшi қан тамырларында және бұлшық еттерде қанның бар жоғын анықтайды;
2- тәсіл - тіліп жіберіп микроскоппен қарайды;
3- тәсіл - гемоглобиндi-пероксидазалық сынамасын қояды.
Төрт түрлi қансыздану сатылары болады: жақсы, қанағаттанарлық, нашар және өте нашар.
Жақсы қансызданғанда бұлшық еттерде және қан тамырларында қан болмайды, iшкi қабықтардағы қан тамырлары көрiнбейдi, бұл еттің сау малдан алынғандығын куәландырады.
Қанағаттанарлық қансыздануда қан тамырларында аз ғана ұйыған қан, бұлшық еттерде қан жоқ немесе сәл басқанда қан шығуы мүмкiн. Iшкi қабықтарда қан тамырлары нашар көрiнiп тұрады.
Нашар қансыздануда бұлшық еттердi кескен кезде бөлшек көлемдi ұйыған қан болады. Қан тамырларында қалған қан кездеседi; iшкi қабықтарда кiшкене қан тамырлары көрiнедi, бұлшық еттi кескен жерде басып қарағанда қара қан түйiршiктерi көрiнедi. Әдетте, ауру жануарлардың ұшасы нашар қансызданады.
Өте нашар қансызданған кезде iрi және ұсақ қан тамырлары қанға толы болады; iшкi қабықтарда қан көрiнедi, iшкi қабықтардың түсi қызыл-көк; бұлшық еттердің тіліктерінде қою қызыл жерлер көп болады, қан тамшылары шығып тұрады. Тұяқ серпер күйде сойылған не ауыр патологиялық жағдайда сойылған жануарлардың ұшасы әрдайым нашар қансызданады;
3) гипостаздардың болуы. Ауру жануарлардың қаны алдымен қан тамырларында тұнып, кейiн қан тамырларының жұқару салдарынан етке өтiп, қоршаған тіндер қызыл-көк түске боялады. Гипостаз өлекседе, ауру жануардың ұшаларында және тұяқ серпер күйде сойылған жануарларда кездеседi. Гипостаз жануардың жатқан жағында орналасады. Сол себептi ұшаны аударыстырып қарау керек;
4) лимфа түйіндерiндегі өзгерiстер. Адал сойылған не дер кезiнде мүшеленген малдардың лимфа түйіндерiнiң кесiндiсi ашық сұр не күлгiн сары болып көрiнедi. Сойылған мал ауру не тұяқ серпер күйде сойылса лимфа түйіндері күңгiрт-қызыл болып көрiнедi. Бұның себебi лимфа түйіндерiнiң ұсақ қан тамырларында ұйыған қан болуы, олар қан тамыры қабырғалары арқылы синустарға енiп, оны қызыл түске бояйды. Ауру жануарлардың ағзасындағы қышқылдану процестерiнiң нашар жүруiне байланысты көмiр қышқылы пайда болып, ол ағзаны көгiлдiр түске бояйды.
Аурудың түрлерiне байланысты лимфа түйіндерiнде әртүрлi сипаттағы патологиялық өзгерiстер байқалады (атрофия, гипертрофия, қан құйылу, iсiну, гиперемия және т.б.).

1303. При подозрении, что мясо получено от убоя больных животных и (или) убитых в состоянии агонии, кроме бактериологического анализа, проводят физико-химические исследования; определяют рН, ставят реакцию на пероксидазу, а с мясом крупного рогатого скота – и формольную пробу (реакция с нейтральным формалином).
Параграф 10. Санитарная оценка тушек и внутренних органов птиц
при различных инфекционных и других болезнях
1304. При туберкулезе в случае поражении внутренних органов и истощении, тушку с органами утилизируют. При поражении отдельных органов, но при нормальной упитанности тушки, внутренние органы утилизируют, а тушку выпускают после проварки. Тушку, полученную от убоя птицы, положительно реагирующей на туберкулин при отсутствии туберкулезных поражений выпускают после проварки или направляют для переработки на консервы, пух и перо дезинфицируют.
1305. При сальмонеллезе внутренние органы утилизируют, а тушу проваривают или перерабатывают на консервы.
1306. При орнитозе (Пситтакозе) внутренние органы утилизируют, тушки проваривают, пух и перо уничтожают.
1307. При пуллорозе – тифе тушку с измененной мускулатурой при наличии кровоизлияний в грудобрюшной полости или перитонитах вместе с органами утилизируют. При отсутствии изменений в мускулатуре пораженные органы утилизируют, а тушку проваривают или перерабатывают на консервы.
1308. При листериозе голову и пораженные органы утилизируют. Тушку и непораженные органы проваривают, пух и перо уничтожают.
1309. При колибактериозе в случае наличия патологоанатомических изменений в мышцах и внутренних органах (перикардит, перигепатит, аэросаккулит, перитонит) тушку и органы утилизируют. При наличии изменений только во внутренних органах их утилизируют, а тушку проваривают или направляют на изготовление консервов.
1310. При стафилококкозе в случае распространенного процесса (патологоанатомические изменения в органах, абсцессы в суставах) тушку и органы утилизируют. При поражении одного из суставов его утилизируют, а тушку выпускают после проварки.
1311. При стрептококкозе тушку и внутренние органы утилизируют.
1312. При ботулизме тушку, внутренние органы, пух и перо уничтожают.
1313. При роже свиней в случае наличия патологоанатомических изменений в мышцах тушку с внутренними органами утилизируют. При отсутствии изменений в мышцах внутренние органы утилизируют, а тушу проваривают.
1314. При пастереллезе тушку проваривают, прожаривают или перерабатывают на консервы. Пух и перо дезинфицируют.

1303. Ет ауру және тұяқ серпер күйде сойылған малдан алынған деген күдiк болса, бактериологиялық талдаудан басқа, физикалық-химиялық зерттеу жүргiзіледі; рН анықталады, пероксидазға реакция қояды, ал iрi қараның етiне формалин сынамасын (бейтарап формалинмен реакция) да қояды.
10-параграф. Әртүрлi инфекциялық және басқа аурулар кезінде
құс еттерiн және iшкi мүшелерін санитариялық бағалау
1304. Туберкулез кезінде ішкi мүшелер зақымданса және ұша арық болса, ұша мен мүшелер кәдеге жаратылады. Жекелеген мүшелер зақымданса, бiрақ ұшаның қоңдылығы жақсы болса, iшкi мүшелер кәдеге жаратылады, ал ұшаны пiсiргеннен кейін шығарады. Туберкулинге оң нәтиже берген құсты союдан алынған ұшалар, туберкулездік зақымдануы болмаса, пiсiргеннен кейін шығарылады немесе консервi жасауға жiберiледi. Түбiтi мен қауырсыны дезинфекцияланады.
1305. Сальмонеллез кезінде ішкi мүшелері кәдеге жаратылуға жiберiледi, ұшасы пiсiрiледi немесе консервi жасауға жiберiледi.
1306. Орнитоз (Пситтакоз) кезінде ішкi мүшелері кәдеге жаратылады, ұшалары пiсiрiледi. Түбiтi мен қауырсыны жойылады.
1307. Пуллороз-тиф кезінде кеуде асқазан қуыстарында қан болса немесе перитонит болса, бұлшық етінде өзгерістер бар ұша iшкi мүшелермен бiрге кәдеге жаратылады. Егер бұлшық етiнде өзгерiстер болмаса, тек қана зақымданған мүшелерді кәдеге жаратады, ал ұшасы пiсiрiледi не консервi жасауға жiберiледi.
1308. Листериоз кезінде басы және зақымданған мүшелері кәдеге жаратылады, ұшалары және зақымданбаған мүшелері пiсiрiледi. Түбiтi мен қауырсыны жойылады.
1309. Колибактериоз кезінде бұлшық еттерінде және iшкi мүшелерінде патологоанатомиялық өзгерiстер болса, ұшалары мен мүшелері кәдеге жаратылады (перикардит, перигепатит, аэросаккулит, перитонит). Егер өзгерiстер тек қана iшкi мүшелерінде болса олар кәдеге жаратылады, ұшалары пiсiрiледi немесе консерв жасауға жiберiледi.
1310. Стафилакоккоз кезінде зақымдану ұлғайып кетсе (мүшелерінде патологоанатомиялық өзгерiстер, буындарында абсцесс), ұшалары мен iшкi мүшелері кәдеге жаратылады. Буындарының бірі зақымданса, ол кәдеге жаратылады, ал ұшалары пiсiрiлген соң шығарылады.
1311. Стрептококкоз кезінде ұшалары мен iшкi мүшелері кәдеге жаратылады.
1312. Ботулизм кезінде ұшалары, iшкi мүшелері, түбiтi және қауырсындары жойылады.
1313. Тілме кезінде ұшалары мен iшкi мүшелерінде патологоанатомиялық өзгерiстер болса, кәдеге жаратылады. Бұлшық еттерiнде өзгерiстер болмаса iшкi мүшелері кәдеге жаратылады, ұшалары пiсiрiледi.
1314. Пастереллез кезінде ұшалары пiсiрiледi, қуырылады не консервi жасауға жiберiледi. Түбiтi мен қауырсыны дезинфекцияланады.

1315. При некробактериозе (инфекционном синусите) в случае септического процесса тушки с внутренними органами утилизируют. При поражении только головы и шеи их утилизируют, а тушку выпускают без ограничения.
1316. При гриппе в случае отсутствия перитонита, синюшности, дегенеративных изменений органы и части тушек утилизируют; при отсутствии изменений тушки и органы проваривают или тушки перерабатывают на консервы. Пух и перо дезинфицируют.
1317. При инфекционном бронхите, инфекционный ларинготрахеите Пораженные внутренние органы и части тушек утилизируют; при отсутствии изменений тушки и органы проваривают или тушки перерабатывают на консервы. Пух и перо дезинфицируют.
1318. При лейкозе, болезни Марека, опухоли в случае генерализованного процесса или поражении кожи и мышц, или при наличии истощения, желтухи, независимо от степени поражения тушку и внутренние органы утилизируют. При отсутствии анемии или желтухи, или патологоанатомических изменений в мышцах или при ограниченном поражении внутренних органов, их утилизируют, а тушку проваривают или перерабатывают на консервы. При болезни Марека пух и перо дезинфицируют.
1319. При болезни Ньюкасла тушки и внутренние органы утилизируют. Тушку и потроха, полученные от убоя птицы, подозреваемой в заражении при отсутствии патологоанатомических изменений проваривают. Пух и перо уничтожают.
1320. При оспе в случае генерализованного процесса тушку со всеми внутренними органами утилизируют. При поражении только головы ее утилизируют, а тушку и органы проваривают или перерабатывают на консервы.
1321. При спирохетозе в случае истощения и наличия патологоанатомических изменений во внутренних органах, тушку с внутренними органами утилизируют.
1322. При микоплазмозе в случаях фибринозных поражениях воздухоносных мешков, тушку утилизируют. При их отсутствии головы и внутренние органы утилизируют, а тушку подвергают проварке.
1323. При авитаминозе в случае наличия истощения или при висцеральной подагре, тушку и внутренние органы утилизируют.
1324. При перитоните в случае диффузного перитонита с поражением внутренних органов и серозных покровов грудобрюшной полости, наличии в ней серозно-фибринозного или гнойного экссудата, тушку и внутренние органы утилизируют. При очаговом воспалении серозных покровов внутренних органов, плевры и брюшины, пораженные органы утилизируют, а тушку проваривают, прожаривают или перерабатывают на консервы.
1325. При энтерогепатите пораженные органы (печень, железистый желудок, зоб) утилизируют, а тушку выпускают без ограничений.

1315. Некробактериоз (инфекциялық синусит) кезінде септикалық процесс болса, ұшасы мен iшкi мүшелерімен бірге кәдеге жаратылады. Тек қана басы мен мойны зақымданса, оларды кәдеге жаратып, ұшалары шектеусiз шығарылады.
1316. Тұмау кезінде перитонит, көгеру, дегенеративтi өзгерiстер болмаса, мүшелері мен ұшаның бөлiктерi кәдеге жаратып; өзгерiстер болмаған жағдайда, ұшалары мен iшкi мүшелері пiсiрiлiп немесе ұшалары консервi жасауға жiберiледi. Түбіті мен қауырсыны дезинфекцияланады.
1317. Инфекциялық бронхит, инфекциялық ларинготрахеит. Кезінде зақымданған iшкi мүшелері мен ұшаның бөліктері кәдеге жаратылып, өзгерiстер жоқ болса, ұшалары мен мүшелері пiсiрiледi немесе ұшалары консервiге жiберiледi. Түбiтi мен қауырсыны дезинфекцияланады.
1318. Лейкоз, марек ауруы, ісiктер кезінде ұлғайған процестер болып не терi мен бұлшық еттер зақымданса, не етi арық, сарғыш тартса, зақымдану дәрежесіне қарамастан, ұшалары және iшкi мүшелері кәдеге жаратылады. Бұлшық еттерде анемия, сарғаю не патологоанатомиялық өзгерiстер болмаса немесе iшкi мүшелерде зақымдану аз болса, оларды кәдеге жаратады, ал ұшаларын пiсiреді не консервi дайындайды. Марек ауруында түбiтi мен қауырсыны дезинфекцияланады.
1319. Ньюкасл ауруы кезінде ұшалары мен iшкi мүшелері кәдеге жаратылады. Патологиялық өзгерiстерi болмаса ауруға күдiктi құсты союдан алынған, ұшаны және iшкi мүшелерін пiсiредi. Түбiтi мен қауырсынын жояды.
1320. Күл кезінде жайылып кеткен процестерде ұшалары бүкіл iшкi мүшелерімен бiрге кәдеге жаратылады. Тек қана басы зақымданса, оны кәдеге жаратып, ұшалары мен мүшелерін пiсiредi не консервi дайындауға жiбередi.
1321. Спирохетоз кезінде арық не iшкi мүшелерінде патологиялық өзгерiстер болса, ұшасы мен iшкi мүшелері кәдеге жаратылады.
1322. Микоплазмоз кезінде ауа қуысы қалталары фибриндi зақымданған болса, ұшаны кәдеге жаратады. Ондай өзгерiстер болмаса, басы мен iшкi мүшелері кәдеге жаратылып, ұшасы пiсiрiледi.
1323. Авитаминоздар кезінде ұшалары мен iшкi мүшелері арық болса немесе висцералдық подагра кезінде олар кәдеге жаратылады.
1324. Перитонит кезінде диффузды перитонит болып, iшкi мүшелер және кеуде асқазан қуысын серозды жабыны зақымданса, фибриндi не iрiңдi сарысу болса, ұшалары мен iшкi мүшелері кәдеге жаратылады. Iшкi мүшелердің, плевраның, көк еттердiң сероз қабықтарында шамалы қабыну болған кезде, зақымданған мүшелер кәдеге жаратылып, ұшалары пiсiрiледi, қуырылады немесе консервi дайындалады.
1325. Энтерогепатит кезінде зақымданған мүшелері (бауыр, қарын, жемсау) кәдеге жаратылады, ал ұшалары шектеусiз пайдаланылады.

1326. При травмах, абсцессах в случае наличия в тушке абсцессов, патологоанатомических изменений, вызванных травмами, пораженные части, а при значительном поражении – тушку с внутренними органами утилизируют. При незначительных поражениях после зачистки измененной мышечной ткани, части тушки направляют для изготовления консервов (обычный режим) или проваривают.
При свежих травмах и незначительных свежих кровоизлияниях, но при условии отсутствия воспалительных процессов все пропитанные кровью и отечные ткани утилизируют, а остальную часть тушки направляют на промышленную переработку без ограничений.
1327. При парше голову и шею направляют на утилизацию, а тушку выпускают без ограничений.
1328. При чесотке ног неоперенные участки ног утилизируют, а тушку и внутренние органы выпускают без ограничений.
1329. При истощении в случае наличия студенистых отеков в местах отложения жира в мышечной ткани, при атрофии и сухости мышц (резко выступающие кости), а также бледности или синюшности мышечной ткани, гребешка и сережек, тушку и внутренние органы утилизируют.
1330. При посторонних запахах в случае наличия лекарственного или другого, несвойственного мясу птицы запаха, тушку и внутренние органы утилизируют.
Параграф 11. Ветеринарно-санитарная оценка мяса кроликов
при различных заболеваниях
1331. При миксоматозе тушки, внутренние органы и шкурки уничтожают. Помещение, специальную одежду, инструменты дезинфицируют.
1332. При вирусной геморрагической болезни кроликов тушки, внутренние органы и шкурки утилизируют.
1333. При туляремии тушки, внутренние органы и шкурки утилизируют.
1334. При стрептококковой септицемие тушки, внутренние органы и шкурку утилизируют.
1335. При стафилококкозе в случае выявления блуждающей пиемии и стафилококкового мастита тушки с внутренними органами и шкурой, утилизируют. При стафилококковом пододерматите, в локализованной форме пораженные части и внутренние органы утилизируют, а тушку проваривают.
1336. При туберкулезе тушку, внутренние органы и шкуру утилизируют.
1337. При псевдотуберкулезе в случае наличия истощения или псевдотуберкулезных очагов в мышцах, тушки и органы утилизируют, а при их отсутствии проваривают. Пораженные внутренние органы утилизируют.
1338. При пастереллезе тушки и внутренние органы при наличии абсцессов утилизируют. При отсутствии абсцессов тушки проваривают, а внутренние органы утилизируют.

1326. Жарақат, абсцестер кезінде ұшаларда жарақаттану салдарынан болған абцесстер, патологиялық өзгерiстер болған кезде зақымданған жерлері, ал болмашы зақымдану болса, ұшалар iшкi мүшелермен бiрге кәдеге жаратылады. Зақымдану көлемi азғантай болса, өзгерісі бар бұлшық ет тінінен тазартқаннан кейiн, ұшаның бөлiктерiн консервi дайындауға жiберiледi не пiсiрiледi.
Жарақат жақында ғана түскен болса және жақында ғана аз ғана қан шыққан болса, бiрақ қабыну процестерi болмаған жағдайда, қан сіңген не iсiнген тіндердің барлығы кәдеге жаратылып, ұшаның қалған бөлшектерi шектеусiз өндiрiстiк өңдеуге жiберiледi.
1327. Бас қотыры кезінде басы мен мойынын кәдеге жаратып, ұшасын шектеусiз пайдалануға жiбередi.
1328. Аяқ қышымасы кезінде аяқтың қауырсынданбаған бөлiгiн кәдеге жаратуға жiберiп, ұшасын және iшкi мүшелерін кедергiсiз пайдалануға жiбередi
1329. Арықтау кезінде бұлшық еттерде май жиналатын жерлерде жалқаяқ пайда болып, бұлшық еттер семiп және құрғақтап кетсе (сүйектерi шығып тұрса), сондай-ақ еттерi, айдары мен сырғалығы боз немесе көкшiл тартса, ұшасын iшкi мүшелерімен қоса кәдеге жаратады.
1330. Бөгде иiстер кезінде тауық етiне тән емес дәрi-дәрмектердiң не басқа заттардың иiсi болса, ұшасы және iшкi мүшелері кәдеге жаратылады.
11-параграф. Әртүрлi ауруларға шалдыққан қояндардың етiн ветеринариялық-санитариялық бағалау
1331. Миксоматоз кезінде ұшалары, iшкi мүшелері және терiсi жойылады. Орын жай, арнайы киiм, құрал-жабдықтар дезинфекцияланады.
1332. Қояндардың вирустық геморрагиялық ауруы кезінде ұшасын, iшкi мүшелерін және терiсiн кәдеге жаратады.
1333. Туляремия кезінде ұшасын, iшкi мүшелерін және терiсiн кәдеге жаратады.
1334. Стрептококты септицемия кезінде ұшасы, iшкi мүшелері және терiсi кәдеге жаратылады.
1335. Стафилококкоз кезінде кезбе пиемия мен стафилококкты мастит анықталған жағдайда, ұшасын, терiсiн және iшкi мүшелерін кәдеге жаратады. Стафилококкты пододерматиттің, оқшауланған нысаны болған кезінде зақымданған бөлшектері мен ішкі мүшелерін кәдеге жаратады, ал ұшасы пісіріледі.
1336. Туберкулез кезінде ұшасын, iшкi мүшелерін, терiсiн кәдеге жаратады.
1337. Псевдотуберкулез кезінде бұлшық етiнде псевдотуберкулезді ошақтар немесе көтеремдік болған кезде орын алған ошақтар болса, ұшасы мен мүшелері кәдеге жаратылады, ал болмаған жағдайда пiсiрiледi. Зақымданған ішкі мүшелері кәдеге жаратылады.
1338. Пастереллез кезінде абцесстер болса ұшасы мен iшкi мүшелерінде iрiңдi жара болса кәдеге жаратылады. Ал абцесс болмаса ұша пiсiрiледi, iшкi мүшелер кәдеге жаратылады.

1339. При некробактериозе в случае местного процесса пораженные части тушки утилизируют, а тушку проваривают. При генерализованной форме тушки и внутренние органы утилизируют.
1340. При сальмонеллезе тушку проваривают, внутренние органы утилизируют. При наличии дегенеративных изменений в мышцах, тушку и внутренние органы утилизируют.
1341. При болезни Ауески в случае наличия дегенеративных изменений в мышцах, тушку и внутренние органы утилизируют, при их отсутствии – внутренние органы утилизируют, а тушку проваривают.
1342. При листериозе тушки проваривают, пораженные органы и голову утилизируют, шкуры дезинфицируют.
1343. При токсоплазмозе внутренние органы и голову утилизируют, а тушку проваривают.
1344. При спирохетозе пораженные части тушек и органы утилизируют, непораженные – выпускают без ограничения.
1345. При цистицеркозе в случае поражения мышц тушку и органы утилизируют. При поражении внутренних органов их утилизируют, а тушку выпускают без ограничений.
1346. При кокцидиозе пораженную часть утилизируют, а тушку выпускают без ограничений. При желтушном окрашивании жира и мышц, неисчезающего в течение 48 часов, тушку с внутренними органами утилизируют.
1347. При фасциолезе пораженную часть утилизируют, а тушку выпускают без ограничений. При желтушном окрашивании жира и мышц, не исчезающего в течение 48 часов, тушку с внутренними органами утилизируют.
1348. При травмах (кровоизлияниях, кровоподтеках, инфильтратах, ранах, переломах и других) в случае свежих ран и травм поврежденные участки зачищают, тушки выпускают без ограничений. При осложнении гнойным воспалением проводят бактериологическое исследование мяса.
1349. При истощении (наличие дегенеративных изменений в мышечной ткани, атрофии мускулатуры, студенистого отека в местах отложения жира) тушки и внутренние органы утилизируют.
1350. При пневмонии в случае отсутствия истощения или дегенеративных изменений в мышцах оценку мяса проводят после бактериологического исследования. При отрицательном результате выпускают без ограничений.
Параграф 12. Ветеринарно-санитарная экспертиза тушки нутрий
при различных заболеваниях
1351. На объекты внутренней торговли доставляют тушки без головы и хвоста. Одновременно с тушкой к осмотру предъявляются внутренние органы (сердце, печень, селезенка, почки).
1352. Тушки и внутренние органы осматривают так же, как у кроликов.
1353. При предубойном исследовании патологоанатомические изменения при болезнях различной этиологии аналогичны тем, что и у кроликов. Жировики, расположенные под фасцией над остистыми отростками 5-8 грудных позвонков, служат видовым признаком нутрий. Их удаляют после проведения ветеринарно-санитарной экспертизы.

1339. Некробактериоз кезінде осы процестер азғантай болса, зақымданған бөлiктер кәдеге жаратылады, ұшалары пiсiрiледi. Ал процестер ұлғайған түрде болса, ұшасы iшкi мүшелерімен қоса кәдеге жаратылады.
1340. Салмонеллез кезінде ұшасы пiсiрiледi, iшкi мүшелері кәдеге жаратылады. Бұлшық еттерінде дегенеративтi өзгерiстер болса, ұшасы мен iшкi мүшелері кәдеге жаратылады.
1341. Ауески ауруы кезінде бұлшықеттерде дегенеративтi өзгерiстер болса, ұшасы iшкi мүшелері кәдеге жаратылады, егер ондай өзгерiстер болмаса, iшкi мүшелер кәдеге жаратылады, ұшасы пiсiрiледi.
1342. Листериоз кезінде ұшасы пiсiрiледi, зақымданған мүшелері, басы кәдеге жаратылады. Терiсi дезинфекцияланады.
1343. Токсоплазмоз кезінде ішкi мүшелері мен басы кәдеге жаратылады, ұшасы пiсiрiледi.
1344. Спирохетоз кезінде ұшаның зақымданған бөлшектерi, мүшелері кәдеге жаратылады, зақымданбағандары кедергiсiз пайдалануға жiберiледi.
1345. Цистицеркоз кезінде Бұлшық еттері зақымданған жағдайда, ұшасы мен мүшелері кәдеге жаратылады. Ішкі мүшелері зақымданса, олар кәдеге жаратылады, ал ұшасы шектеусіз шығарылады.
1346. Кокцидоз кезінде зақымданған дене мүшелерi кәдеге жаратылады. Ал ұшасы шектеусiз шығарылады. Бұлшық еттерi, майы сарғыш түске боялып, ол 48 сағатта жойылмаса, ұшасы мен iшкi мүшелері кәдеге жаратылады.
1347. Фасциолез кезінде зақымданған бөлігі кәдеге жаратылады, ұшасы шектеусіз жіберіледі. Бұлшық еттерi және майы сарғыш түске боялып, ол 48 сағат жойылмаса, онда ұшасы, iшкi мүшелері кәдеге жаратылады.
1348. Жарақаттар (қан құйылу, көгерген жерлер, инфильтраттар, жара, сынған жерлер және басқалары) кезінде жара және жарақат жаңа болса, зақымданған жерлері тазартылып, ұшасы шектеусiз жiберіледi. Iрiңдi қабынуда еттi бактерологиялық әдiспен зерттейдi.
1349. Арықтау (бұлшық ет тіндерінде дегенеративті өзгерістер, бұлшық етінің атрофиясы, май жиналатын жерлерде іркілдек ісік болуы) кезінде ұшаны, iшкi мүшелерін кәдеге жаратады.
1350. Пневмония кезінде бұлшық еттерде арықтау немесе дегенеративтiк өзгерiстер, болмағанда, еттi бактерологиялық зерттеуден өткiзедi, бактериология қорытындысы терiс нәтиже берсе кедергiсiз пайдаланылуға жiберiледi.
12-параграф. Түрлi аурулар кезіндегі сазқұндыз ұшаларының
ветеринариялық-санитариялық сараптамасы
1351. Ішкі сауда объектілеріне ұша бассыз, құйрықсыз әкелiнедi. Тексеруге ұшасымен бірге iшкi мүшелерін (жүрек, бауыр, көк бауыр, бүйрек) ұсынылады.
1352. Ұша, iшкi мүшелері үй қояндарын тексеретіндей әдiспен тексеріледi.
1353. Сояр алдындағы зерттеу, этиологиясы әртүрлi ауру кезiндегi патологоанатомиялық өзгерiстерi үй қояндарына ұқсас болады. Фасция астындағы 5-8 кеуде омыртқасының сүйектерi үстінде орналасқан лимфа түйіндері, сазқұндыздың түрлік ерекшелігі болып табылады. Оларды ветеринариялық-санитариялық сараптаудан кейiн жоюды.

1354. При установлении различных болезней санитарную оценку тушек и органов проводят в следующем порядке:
1) при сибирской язве, туляремии, бешенстве, столбняке, злокачественном отеке тушку, органы и шкурку сжигают;
2) при туберкулезе тушки и внутренние органы утилизируют;
3) при лептоспирозе, когда отсутствуют дегенеративные изменения в мышцах и желтушное окрашивание, тушку направляют на проварку, а внутренние органы утилизируют. При наличии дегенеративных изменений в мышцах и желтушного окрашивания тушку и органы утилизируют;
4) при листериозе пораженные органы (печень, сердце) и голову утилизируют, тушки проваривают, а шкурки дезинфицируют;
5) при сальмонеллезе внутренние органы утилизируют, а тушку обезвреживают проваркой;
6) при колибактериозе, когда отсутствуют дегенеративные изменения в мышцах, тушку проваривают, а внутренние органы утилизируют. При наличии дегенеративных изменений в мышцах тушку и органы утилизируют;
7) при пастереллезе внутренние органы утилизируют, а тушку проваривают;
8) при наличии абсцессов в мышцах тушку и органы утилизируют;
9) при некробактериозе, когда наблюдается местный процесс, удаляют пораженные части, а тушку с внутренними органами утилизируют;
10) при болезни Ауески, когда в наличии дегенеративные изменения в мышцах, тушку с внутренними органами утилизируют. При отсутствии изменений органы утилизируют, а тушку проваривают. Шкуры дезинфицируют;
11) при трихинеллезе тушку и внутренние органы утилизируют;
12) при фасциоллезе, когда отсутствуют дегенеративные изменения в мышцах, тушку выпускают без ограничений. Внутренние органы и тушку с дегенеративными изменениями утилизируют. При истощении тушку и органы утилизируют.
Параграф 13. Порядок ветеринарно-санитарной экспертизы
мяса диких животных
1355. Порядок исследования мяса диких животных существенно не отличается от исследования мяса домашних животных, но имеет некоторые особенности, связанные с видом животного. Для ветеринарного осмотра туши диких животных предоставляются со снятой шкурой и удаленными внутренностями.
1356. Обескровливание туш диких животных в основном плохое или совсем не происходит. Необходимо исключить посторонний запах мяса и установить качество туалета.
1357. При оценке мяса диких животных особое значение приобретает осмотр лимфатических узлов, топография которых в туше и органах мало отличается от топографии домашних животных.

1354. Ауру әртүрлі анықталған кезде ұшаны және iшкi мүшелерді санитариялық бағалау мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) сiбip жарасы, туляремия, құтыру, сiреспе, қатерлi iсiк кезінде ұшасы, мүшелері және терiсi өртеледi;
2) туберкулез кезінде ұшасы, iшкi мүшелері кәдеге жаратылады;
3) лептоспироз кезінде бұлшық етте дегенеративтi өзгерiстер, сарғыштау түс болмағанда, ұша қайнатуға жiберiледi, ішкi мүшелері кәдеге жаратылады. Бұлшық еттерінде дегенеративтi өзгерiстер және түсінің сарғаюы байқалған жағдайда, ұшасы мен ішкi мүшелері кәдеге жаратылады;
4) листериоз кезінде зақымданған мүшелер (бауыр, жүрек) және басы кәдеге жаратылады, ұшасы пiсiрiледi, терiсi дезинфекцияланады;
5) сальмонеллез кезінде iшкi мүшелері кәдеге жаратылады, ал ұшасы пiсiрiліп залалсыздандырылады;
6) колибактериоз кезінде бұлшық етте дегенеративтi өзгерiстер байқалмағанда, ұша қайнатылады, iшкi мүшелері кәдеге жаратылады. Бұлшық еттерді дегенеративтi өзгерiстер байқалған жағдайда, ұша мен мүшелер кәдеге жаратылады;
7) пастереллез кезінде iшкi мүшелері кәдеге жаратылады, ал ұшасы пiсiрiледi;
8) бұлшық еттерде абсцестер болған жағдайда, ұшасы мен iшкi мүшелері кәдеге жаратылады;
9) некробактериоз кезінде зақымдалған жерлері алып тасталады, ал ұшасы, iшкi мүшелері кәдеге жаратылады;
10) Ауески ауруы кезінде бұлшық еттерде дегенеративтi өзгерiстер байқалғанда, ұшасы iшкi мүшелерімен бірге кәдеге жаратылады. Ал, өзгерiстер болмаған жағдайда, мүшелері кәдеге жаратылады, ұшасы пiсiрiледi. Tepici дезинфекцияланады;
11) трихинеллез кезінде ұша және iшкi мүшелер кәдеге жаратылады;
12) фасциоллез кезінде бұлшық еттерде дегенеративтi өзгерiстер байқалмаған жағдайда, ұшасын кедергісіз жiбередi. Дегенеративтi өзгерiстер байқалғанда, iшкi мүшелері мен ұшасы кәдеге жаратылады. Арық болған жағдайда, ұшасы мен iшкi мүшелері кәдеге жаратылады.
13-параграф. Жабайы жануарлар етiн ветеринариялық-санитариялық сараптау тәртібі
1355. Жабайы жануарлардың етiн зерттеу тәртібінің үй жануарлары етін зерттеуден айтарлықтай айырмашылығы жоқ, бірақ жануарлардың түріне байланысты аздаған айырмашылықтары бар. Ветеринариялық қарап тексеруге жабайы жануарлардың ұшасы терiсі мен iшкi мүшелерінсіз ұсынылады.
1356. Жабайы жануарлар ұшаларының қанын ағызу негізінен нашар немесе мүлдем ағызылмайды. Етте бөгде иіс болмауы қажет және туалет сапасын белгілеу қажет.
1357. Лимфа түйiндерiн зерттеу кезінде жабайы жануарлар етiнiң сапасын бағалау кезінде лимфа түйiндерiн қарап тексерудің маңызы ерекше болады, олардың ұша мен мүшелердегі топографиясының үй жануарларының топографиясынан айырмашылығы көп емес.

1358. Особое внимание следует уделять осмотру тканей туши и внутренних органов. Раны часто загрязнены (шерстью, грязью, землей), в них находят остатки костей. Туши лося и дикого северного оленя исследуют на финноз путем проведения продольных разрезов поясничной мускулатуры.
1359. Мясо всеядных и плотоядных (кабанов, медведей, барсуков) подлежит обязательному исследованию на трихинеллез в порядке, предусмотренном для домашних животных.
1360. Сибирская язва у диких животных (чаще наблюдается у диких копытных животных (лось, дикий северный олень, сайгак), а также у зайцев и барсуков).
Послеубойная диагностика. В подкожной клетчатке и серозных оболочках находят кровянисто-студенистые отеки, кровоизлияния. В поверхностных сосудах – темно-красную густую несвернувшуюся кровь, а в лимфатических узлах и в окружающих их тканях – геморрагические воспаления и кровоизлияния.
Санитарная оценка. Мясо больных и подозреваемых на заболевание сибирской язвой диких животных уничтожают.
1361. Бешенство отмечается у многих видов диких животных. Диагноз на бешенство при осмотре туш и органов практически установить невозможно.
Санитарная оценка. Туши и внутренние органы животных, больных бешенством, уничтожают.
1362. Послеубойная диагностика при пастереллезе в подкожной клетчатке отмечают студенисто-кровянистые инфильтраты, местами точечные кровоизлияния во внутренних органах (гиперемию), в легких – отеки, в печени, почках, сердце и селезенке – перерождение и кровоизлияния. Лимфатические узлы туши и органов темно-красного цвета, а окружающая их соединительная ткань с мелкими множественными кровоизлияниями пропитана желто-красноватым инфильтратом.
Санитарная оценка. Туши диких животных, больных пастереллезом, при наличии дегенеративных изменений в мышцах уничтожают. Если изменения нет, мясо обезвреживают проваркой.
1363. Послеубойная диагностика Ящур: на слизистой оболочке ротовой полости обнаруживают афты и эрозии, в межкопытной щели – афты и некрозы. В лимфатических узлах, мышцах и различных частях туши характерных изменений не наблюдают.
Санитарная оценка. Продукция убоя подлежат уничтожению.
1364. Туберкулез характерен для диких животных многих видов.
Послеубойная диагностика: в органах, лимфатических узлах, реже в мышцах находят туберкулезные очаги, в центре которых видны известковые образования в виде мелких белых включений. При поражении отдельных органов в процесс вовлекаются и регионарные лимфатические узлы. У диких свиней при туберкулезе в основном поражаются лимфатические узлы головы и кишечника.
Санитарная оценка. Мясо диких животных при наличии множественных туберкулезных поражений в туше и лимфатических узлах утилизируют. При поражении отдельных органов или лимфатических узлов пораженные части утилизируют, а мясо проваривают.

1358. Ұшаны және мүшелерді зерттеу кезінде ұша мен мүшелердің тіндерін қарап тексеруге ерекше көңіл бөлген жөн. Жаралар көбiнесе лас болады (жүнмен, батпақпен, топырақпен), оларда сүйек қалдықтары табылады. Бұғы мен жабайы солтүстік маралының ұшасы финнозға тексерiлуі қажет, ол үшiн белдегі бұлшық етiн ұзынынан тіледі.
1359. Тамақ талғамайтындар және ет қоректілердің (қабан, аю, борсық) еті үй жануарлары үшін қарастырылғандай, міндетті түрде трихинеллезге тексеруге жатады.
1360. Ciбip жарасы жабайы жануарларда (тұяқты жабайы жануарларда бұғы, солтүстiк жабайы маралы, киік), сондай-ақ қоян мен борсықта жиi кездеседi.
Сойылғаннан кейiнгi диагностика. Терi асты өзегіндегі және серозды қабықтағы қанды-жалқыаяқты iсiнулер, қан құйылулар. Сыртқы қан тамырларында - қоңыр-қызыл қою ұйымаған қан, ал лимфа түйiндерiнде және оның маңайындағы тіндерде геморрагиялық қабынулар мен ұйыған қан болады.
Санитариялық бағалау. Ауру не сiбiр жарасына күдiктi жабайы жануарлардың етi жойылады.
1361. Құтыру жабайы жануарлардың көптеген түрлерінде кездеседi. Ұшасы мен мүшелерін қарап тексергенде, іс жүзінде құтыруға диагноз қою мүмкiн емес.
Санитариялық бағалау. Құтыру аурумен ауырған жануарлардың ұшасы мен iшкi мүшелері жойылады.
1362. Пастереллез кезінде сойылғаннан кейiнгi диагностикасы. Терi асты өзегінде жалқаяқты-қанды инфильтраттар, iшкi мүшелерінің кейбiр жерiнде нүктелi қан құйылу (гиперемия), өкпеде – iсiну, бауырда, бүйректе, жүректе, көкбауырда - өзгерулер, қан құйылу.Ұша мен мүшелердің лимфа түйiндерi қара-күрең түстi, ал олардың айналасындағы дәнекер болып тұратын ұсақ қан құйылулары көп тінге сары-қызыл инфильтрат сіңген.
Санитариялық бағалау. Бұлшық еттерінде дегенеративтi өзгерiстер байқалған пастереллез аурумен ауыратын жабайы жануарлардың ұшасы жойылады. Дегенеративтi өзгерiстер болмаса, ет пiсiру арқылы зазалсыздандырылады.
1363. Аусыл кезінде сойылғаннан кейiнгi диагностика. Ауыз қуысының шырышты қабатында күлдіреуіктер мен жаралар, тұяқ қуысында күлдіреуіктер мен некроздар анықталады. Лимфа түйiндерiнде, бұлшық етте және ұшаның басқа мүшелерiнде өзгерiстер байқалмайды.
Санитариялық бағалау. Сойылғаннан кейін алынған өнім жойылады.
1364. Туберкулез жабайы жануарлардың көптеген түрiне тән.
Сойылғаннан кейiнгi диагностика. Мүшелерде, лимфа түйiндерде, кейде бұлшық етте туберкулездi ошақтар табылады, ортасында кiшкентай әк қосындылары көрiнедi. Жекелеген мүшелері зақымданғанда бұл процеске регионарды лимфа түйiндерi де қамтылады. Туберкулезбен жабайы шошқа ауырғанда көбінесе, басының және iшектерінiң лимфа түйiндерi зақымданады.
Санитариялық бағалау. Ұшада, лимфа түйiндерiнде көптеген туберкулездi зақымдар болса, жабайы жануарлардың етi кәдеге жаратылады. Жекелеген мүшелері, лимфа түйiндерi зақымданған жағдайда, зақымданған жерi ғана залалсыздандырылады да етi пiсiрiледi.

1365. Псевдотуберкулез наблюдается главным образом у грызунов и прочих мелких млекопитающих (заяц, нутрия и другие).
Послеубойная диагностика. При осмотре туш в лимфатических узлах и реже мускулатуре обнаруживают некротические очаги в виде мелких бугорков, содержащих казеозные массы серо-желтого или зеленоватого цвета.
Санитарная оценка. При наличии множественных поражений в мышцах и лимфатических узлах или с низкой упитанностью, туши и органы утилизируют.
При поражении отдельных лимфатических узлов или мышц их утилизируют, а тушу выпускают без ограничений.
1366. Бруцеллез – болезнь многих видов диких животных, при послеубойной диагностике выраженных патологоанатомических изменений в туше нет, поэтому при послеубойном осмотре мяса животных постановка диагноза затруднительна. Отмечают увеличение лимфатических узлов, они сочны, иногда с гнойно-некротическими очагами.
Санитарная оценка. Мясо диких животных, больных или подозрительных по заболеванию бруцеллезом, обезвреживают проваркой.
1367. Послеубойная диагностика при некробактериозе у диких животных наиболее часто поражаются фаланги конечностей и иногда – слизистая оболочка ротовой полости. Лимфатические узлы, особенно часто поверхностные шейные, паховые, увеличены, гиперемированы. В мышцах иногда находят некротические гнойные очаги.
Санитарная оценка. Мясо диких животных, больных некробактериозом, при наличии некротических очагов в мускулатуре утилизируют.
1368. Эмфизематозный карбункул, встречается у лосей и зубров, при послеубойной диагностике в подкожной клетчатке, преимущественно в области бедра, крупа, поясницы, груди и т.д. обнаруживают крепитирующие карбункулы, на которых при надавливании выделяются пузырьки газа и кровянисто-желтый инфильтрат. Лимфатические узлы на разрезе диффузно окрашены в темно-красный цвет.
Санитарная оценка. Туши и органы больных диких животных уничтожают.
1369. При послеубойной диагностике на листериоз – заболевание, к которому наиболее восприимчивы зайцы, дикие кролики, кабаны, лани, сайгаки: лимфатические узлы увеличены, сочны, отмечается низкая упитанность.
Санитарная оценка. Туши, полученные от больных или подозрительных по заболеванию листериозом диких животных, обезвреживают проваркой, а внутренние органы – утилизируют.
1370. Лептоспироз – заболевание многих видов диких животных. Наиболее восприимчивы грызуны, дикие кролики, пятнистый олень, косуля и другие. Послеубойная диагностика. В подкожной клетчатке, мышцах и жировой ткани отмечают желтушность, местами кровоизлияния и желтый инфильтрат. Внутренние органы желтушно окрашены, с кровоизлияниями. Лимфатические узлы резко увеличены.
Санитарная оценка. Мясо, полученное от больных животных проваривают. Туши с выраженным желтушным окрашиванием или дегенеративными изменениями в мышцах, утилизируют.

1365. Псевдотуберкулез кезінде көбiнесе кемiргiштерде байқалады (қоян, сазқұндыз және тағы да басқалары).
Сойылғаннан кейiнгi диагностика. Ұшаны тексеріп қарағанда лимфа түйiндерiнде және кейде бұлшық етінде ұсақ төмпешiктер түрiндегі некрозды ошақтар анықталады, оларда сұрғылт сары немесе жасыл түстi казеозды массалар болады.
Санитариялық бағалау. Бұлшық етте, лимфа түйiндерiнде зақымданған жерлер көп болса немесе қоңдылығы төмен болса, ұшасы мен мүшелері кәдеге жаратылады.
Жекелеген лимфа түйiндерi немесе бұлшық еттерi зақымданса, олар кәдеге жаратылады, ал ұшасы шектеусiз жiберiледi.
1366. Бруцеллез - көптеген жабайы жануарлар түрнің ауыруы.
Сойылғаннан кейiнгi диагностика. Ұшада патологиялық өзгерiстер жоқ, сондықтан сойылғаннан кейiнгі қарап тексеру кезіндегі жануар ауруын анықтау күрделi. Лимфа түйiндерi ұлғайғаны белгiленедi, олар iсiнген, кейде iрiңдi-некрозды ошақтар болады.
Санитариялық бағалау: Бруцеллез ауруымен ауыратын немесе оған күдiк тудырған жабайы жануарлардың етiн қайнатып залалсыздандырады.
1367. Некробактериоз кезінде сойылғаннан кейiнгi диагностика. Жабайы жануарларда көбінесе тұяқ ауруы, кейде ауыз қуысының шырышты қабаты зақымданады. Лимфа түйiндерi, әсіресе мойындағы, шаптағы түйіндер ұлғайып, гиперемацияланады. Бұлшық етте кейде некрозды-iрiңдi ошақтар болады.
Санитариялық бағалау. Некробактериозбен ауырған жабайы жануарлардың етiнде, бұлшық еттерiнде некрозды ошақтар болса, кәдеге жаратылады.
1368. Қарасан, бұғы мен зубрда кездеседi.
Сойылғаннан кейiнгi диагностика. Терi асты өзегінде, негізінен санында, жамбасының маңайында, сауырында, белiнде, кеудесiнде iсiнiп сыздайтын шиқандар байқалады, оларды қатты басқанда газ көпіршіктері мен қан аралас сары инфильтрат бөлiнедi. Дифузды тіліктегі лимфа түйiндер қара-қызыл түске боялған.
Санитариялық бағалау. Ауруға шалдыққан жабайы жануарлардың ұшасы және мүшелері жойылады.
1369. Листериоз ауруына қоян, жабайы қоян, жабайы шошқа, бұлан, киіктер сезімтал келеді.
Сойылғаннан кейiнгi диагностикасы. Лимфа түйiндерi ұлғайған, iсiнген, қоңдылығы төмен болады. Санитариялық бағалау. Листериоз бойынша ауру немесе ауырды деп күдiк тудырған жабайы жануарлардан алынған ұша пiсiріліп залалсыздандырылады, ал iшкi мүшелері кәдеге жаратылады.
1370. Лептоспироз - жабайы жануарлардың көптеген түрлерінің ауруы. Көбiнесе кемiргiштер, жабайы қояндар, теңбіл бұғылар, елік және басқалары сезімтал келеді.
Сойылғаннан кейiнгi диагностика. Терi асты өзегі, бұлшық етi және май ұлпалары сарғаяды, кейбiр жерлерiнде қан құюлармен сары инфильтраттар болады. Iшкi мүшелері сарғыштау, қан құюлар байқалады. Лимфа түйiндерi күрт ұлғайған.
Санитариялық бағалау. Ауру жануарлардан алынған етті қайнатады. Сарғыш түске боялғаны анық көрінетін немесе бұлшық етте дегенеративтi өзгерiстері бар ұша кәдеге жаратылады.

1371. Трихинеллез встречается у диких кабанов, медведей, барсуков и диких плотоядных. Тушу и органы утилизируют.
1372. Цистицеркоз (финноз) отмечены случаи заболевания цистицеркозом оленей, косуль.
У диких копытных животных встречается эхинококкоз, фасциолез, дикроцелиоз.
Санитарная оценка мяса диких животных при различных инвазионных болезнях аналогична оценке мяса домашних животных.
Глава 102. Порядок проведения ветеринарно-санитарной экспертизы пищевой продукции по определению ее безопасности
Сноска. Заголовок главы 102 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1373. Порядок проведения ветеринарно-санитарной экспертизы пищевой продукции по определению ее безопасности распространяется на всех субъектов, занимающиеся заготовкой (убоем) животных, производством, переработкой и реализацией пищевой продукции, подлежащей ветеринарно-санитарному контролю и надзору (далее – пищевая продукция).
1374. Ветеринарно-санитарная экспертиза пищевой продукции осуществляется ветеринарными лабораториями, лабораториями ветеринарно-санитарной экспертизы и подразделениями производственного контроля согласно ветеринарным (ветеринарно-санитарным) правилам и нормативам на основе лицензии на занятие деятельностью по проведению ветеринарно-санитарной экспертизы продукции и сырья животного происхождения, выданной в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области разрешений и уведомлений.
Ветеринарно-санитарная экспертиза пищевой продукции проводится в целях оценки ее безопасности. Результаты ветеринарно-санитарной экспертизы используются для проведения анализа риска пищевой продукции.
1375. Пищевая продукция подлежит ветеринарно-санитарной экспертизе на всех стадиях (процессах) ее жизненного цикла до стадии (процесса) уничтожения пищевой продукции.
1376. Для проведения ветеринарно-санитарной экспертизы осуществляется отбор проб пищевой продукции в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии.
1377. Отобранные пробы пищевой продукции и результаты ее ветеринарно-санитарной экспертизы подлежат учету.
1377-1. Результаты ветеринарно-санитарной экспертизы пищевой продукции вносятся в информационную систему.
Сноска. Глава 102 дополнена пунктом 1377-1 в соответствии с приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 23.01.2025 № 15 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1371. Трихинеллез жабайы шошқада, аюда, борсықта және жабайы ет қоректiлерде кездеседі. Ұшасы, iшкi мүшелері кәдеге жаратылады.
1372. Цистицеркоз (финноз) кезінде бұғының, еліктің ауырған жағдайлары белгілі.
Тұяқты жабайы жануарларда эхинококкоз, фасциолез, дикроцелиоз кездеседi.
Түрлi инвазиялық аурулар кезінде жабайы жануарлардың етiн санитариялық бағалау үй жануарларының етiн бағалаумен ұқсас.
102-тарау. Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігін айқындау бойынша оларға ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізу тәртібі
Ескерту. 102-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1373. Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігін айқындау бойынша оларға ветеринариялық-санитариялық сараптама (бұдан әрі – тамақ өнімдері) жүргізу тәртібі ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалауға жататын, жануарларды өсірумен (союмен), олардан алынатын тамақ өнімдерін өндірумен, өңдеумен және өткізумен айналысатын барлық субъектiлерге қолданылады.
1374. Тамақ өнiмдерiнiң ветеринариялық-санитариялық сараптамасы Қазақстан Республикасының лицензиялау саласындағы заңнамасына сәйкес берілген лицензия негiзiнде ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидалар мен нормативтерге сәйкес ветеринариялық зертханаларда, ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханаларында және өндiрiстiк бақылау бөлiмшелерінде жүзеге асырылады.
Тамақ өнiмдерiнiң ветеринариялық-санитариялық сараптамасы оның қауiпсiздiгiн бағалау мақсатында жүргiзiледi. Ветеринариялық-санитариялық сараптама нәтижелері тамақ өнiмдерiнiң қатерлерiн талдау үшiн қолданылады.
1375. Тамақ өнiмдерi жойылу сатысына (процесіне) дейінгі оның қайталанбалы кезеңінің барлық сатыларында ветеринариялық-санитариялық сараптамаға жатады.
1376. Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасына сәйкес ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргiзу үшін тамақ өнiмдерiнен сынама алу жүзеге асырылады.
1377. Тамақ өнiмдерiнен алынған сынама және оның ветеринариялық-санитариялық сараптама қорытындысы есепке алуға жатады.
1377-1. Тамақ өнімдерінің ветеринариялық-санитариялық сараптамасының нәтижелері ақпараттық жүйеге енгізіледі.
Ескерту. 102-тарау 1377-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 23.01.2025 № 15 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1378. По результатам ветеринарно-санитарной экспертизы пищевой продукции выдается акт экспертизы (протокол испытаний) согласно Правилам выдачи акта экспертизы (протокола испытаний), утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении Правил выдачи акта экспертизы (протокола испытаний)" от 16 января 2015 года № 7-1/19 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10410).
1379. На основании акта экспертизы (протокола испытаний) принимается решение о дальнейшем использовании пищевой продукции в процессе (стадии) оборота, ее утилизации и (или) уничтожения в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии.
При приобретении пищевой продукции на объектах внутренней торговли допускается получение покупателями (предпринимателями) в лабораториях ветеринарно-санитарной экспертизы объектов внутренней торговли копии акта экспертизы (протокола испытаний), подтверждающего безопасность приобретенной пищевой продукции с указанием в нем даты, вида и количества пищевой продукции, фамилии, имени, отчества (при наличии) покупателя (предпринимателя), объекта назначения пищевой продукции. Копия акта экспертизы (протокола испытаний) заверяется подписью уполномоченного лица, проводившего ветеринарно-санитарную экспертизу и печатью лаборатории ветеринарно-санитарной экспертизы объекта внутренней торговли.
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарно-санитарной
экспертизы в процессе (стадии) разработки (создания)
пищевой продукции
1380. Ветеринарно-санитарной экспертизе на стадии разработки (создания) пищевой продукции подлежат проекты нормативно-технической документации и (или) опытные образцы пищевой продукции.
1381. К процессам (стадиям) разработки (создания) пищевой продукции относятся убой животных, улов (отлов) рыб, сбор сырого молока, меда с пасек и яиц для производства (изготовления) пищевой продукции, а также создание кормов и кормовых добавок.
1382. Ветеринарно-санитарная экспертиза при убое животных включает в себя предубойный осмотр и послеубойную ветеринарно-санитарную экспертизу, проводимую в соответствии с порядком предубойного ветеринарного осмотра убойных животных и послеубойной ветеринарно-санитарной экспертизы туш и органов и их санитарной оценки, установленных главой 101 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 1382 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1378. Тамақ өнiмдерiнiң ветеринариялық-санитариялық сараптама қорытындысы бойынша, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 16 қаңтардағы № 7-1/19 "Сараптама актісін (сынақ хаттамасын) беру қағидаларын бекіту туралы" бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10410 болып тіркелген) бекітілген. Сараптама актісін (сынақ хаттамасын) беру қағидаларына сәйкес сараптама актiсi берiледi.
1379. Сараптама актiсiнің (сынақ хаттамасы) негізінде Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасына сәйкес тамақ өнiмдерiн оның айналымы процессінде (сатысында), оны кәдеге жарату және/немесе жою туралы шешім қабылданады.
Ішкі сауда объектілерінде азық-түлік өнімін иемденгенде ішкі сауда объектілерінде ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханаларында сараптама актісінің көшірмесін (сынақ хаттамасы) алу сатып алушылармен (кәсіпкерлермен) рұқсат етіледі, сатып алынған азық-түлік өнімінің күні, түрі, өнімнің саны, сатып алушының (кәсіпкердің) тегі, аты-жөні, әкесінің аты (болған жағдайда), азық-түлік өнімінің белгілеу объектісі сатып алынған өнімнің қауіпсіз екенін растайтын. Сараптама актісінің (сынақ хаттамасы) көшірмесі сараптама жүргізген уәкілетті тұлғаның қолымен және ішкі сауда объектісінің ветеринариялық –санитариялық сараптама зертханасының мөрімен куәландырылады.
1-параграф. Тамақ өнiмдерiн әзiрлеу (жасау) процесiнде
(сатысында) ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізу тәртiбi
1380. Тамақ өнiмдерiн әзiрлеу (жасау) сатысындағы ветеринариялық-санитариялық сараптамаға нормативтiк-техникалық құжаттаманың жобалары және/немесе тамақ өнімдерінің тәжiрибелiк үлгiлерi жатады.
1381. Тамақ өнiмдерiн әзiрлеу (жасау) процесiне (сатысына) жануарларды сою, тамақ өнiмдерiн өндiруге (дайындауға) арналған балық аулау (ұстап алу), шикi сүттi, омартадан балды және жұмыртқаны жинау, сондай-ақ жемшөп және жемшөп қоспаларын жасау жатады.
1382. Жануарларды сою кезіндегі ветеринариялық-санитариялық сараптама сою алдындағы ветеринариялық тексеру және сойылғаннан кейінгі ветеринариялық-санитариялық сараптама және осы Қағидалардың 101-тарауында белгіленген сойылған жануарларды сою алдындағы ветеринариялық тексеру және сойғаннан кейінгі ұшалар мен органдарды ветеринариялық-санитариялық сараптау және оларды санитариялық бағалау тәртібіне сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 1382-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1383. По результатам послеубойной ветеринарно-санитарной экспертизы проводится клеймение туш и органов, согласно главе 102 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 1383 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1384. Ветеринарно-санитарная экспертиза при улове (отлове) рыб, сборе сырого молока, меда с пасек и яиц для производства осуществляется в соответствии с ветеринарными (ветеринарно-санитарными) правилами и нормативами.
1385. Ветеринарно-санитарная экспертиза при создании кормов и кормовых добавок осуществляется в соответствии с настоящими Правилами.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарно-санитарной
экспертизы в процессе (стадии) производства (изготовления)
пищевой продукции
1386. Ветеринарно-санитарная экспертиза пищевой продукции в процессе (стадии) ее производства (изготовления) осуществляется на всех этапах технологического процесса и связанных с ним процессах расфасовки, упаковки и маркировки, а также внутрипроизводственного хранения, транспортировки пищевой продукции.
Параграф 3. Порядок проведения ветеринарно-санитарной
экспертизы в процессе (стадии) оборота пищевой продукции
1387. К процессу (стадии) оборота допускается пищевая продукция, прошедшая ветеринарно-санитарную экспертизу.
1388. Ветеринарно-санитарная экспертиза пищевой продукции в процессе (стадии) ее оборота осуществляется при возникновении случаев, указанных в пункте 1392 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 1388 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 23.01.2025 № 15 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1389. Ветеринарно-санитарная экспертиза пищевой продукции при ввозе (импорте) и вывозе (экспорте) пищевой продукции на (из) территорию Республики Казахстан осуществляется ветеринарными лабораториями или аккредитованной в национальных системах аккредитации лабораторией государства-члена Евразийского экономического союза и включенной в Единый реестр органов по оценке соответствия Евразийского экономического союза в соответствии с Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года. Срок выдачи акта экспертизы (протокола испытаний) не более 1 (одного) рабочего дня после завершения ветеринарно-санитарной экспертизы. Сроки проведения ветеринарно-санитарной экспертизы пищевой продукции зависят от вида, физиологического состояния исследуемой продукции и методов проводимых исследований.

1383. Сойылғаннан кейінгі ветеринариялық-санитариялық сараптама нәтижелері бойынша осы Қағидалардың 102-тарауына сәйкес ұшалар мен мүшелерді таңбалау жүргізіледі.
Ескерту. 1383-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1384. Өндiру үшін балық аулау (ұстап алу), шикi сүттi, омартадан балды және жұмыртқаны жинау кезiндегі ветеринариялық-санитариялық сараптама ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидаларға және нормативтерге сәйкес жүзеге асырылады.
1385. Жемшөп және жемшөп қоспаларын жасау кезiнде ветеринариялық-санитариялық сараптама осы Қағдаларға сәйкес жүзеге асырылады.
2-параграф. Тамақ өнiмдерiн өндiру (әзірлеу) процесiнде
(сатысында) ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізу тәртiбi
1386. Өндiру (әзірлеу) процесiндегі (сатысындағы) тамақ өнiмдерiнің, ветеринариялық-санитариялық сараптамасы технологиялық процестің барлық сатысында және олармен байланысты орау, қаптама, таңбалау, сондай-ақ тамақ өнiмдерін iшкi өндiрiсте сақтау және тасымалдау процестерiнде жүзеге асырылады.
3-параграф. Тамақ өнiмдерiнің айналымы процесiнде (сатысында)
ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізу
тәртiбi
1387. Айналым процесiне (сатысына) ветеринариялық-санитариялық сараптамадан өткен тамақ өнiмдері жiберiледi.
1388. Тамақ өнімдерінің айналымы процесінде (сатысында) оның ветеринариялық-санитариялық сараптамасы осы Қағидалардың 1392-тармағында көрсетілген жағдайлар туындаған кезде жүзеге асырылады.
Ескерту. 1388-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 23.01.2025 № 15 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1389. Қазақстан Республикасының аумағына (аумағынан) тамақ өнімдерін әкелу (импорттау) және әкету (экспорттау) кезінде тамақ өнімдерін ветеринариялық-санитариялық сараптауды ветеринариялық зертханалар немесе ұлттық аккредиттеу жүйелерінде аккредиттелген және 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың сәйкестікті бағалау жөніндегі органдарының бірыңғай тізіліміне енгізілген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің зертханалары жүзеге асырады. Сараптама актісін (сынақ хаттамасын) беру мерзімі ветеринариялық-санитариялық сараптау аяқталған соң 1 (бір) жұмыс күнінен аспайды. Тамақ өнімдеріне ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізу мерзімі зерттелетін өнімнің түріне, физиологиялық жай-күйіне және жүргізілетін зерттеу әдісіне байланысты.

Допускается использовать акт экспертизы (протокол испытания) в течение 1 (одного) месяца с момента его выдачи для вывоза (экспорта) охлажденного мяса, охлажденной пищевой рыбной продукции, пищевых яиц (далее - продукция) с объекта производства, осуществляющего выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения (далее – объект производства) при наличии плана мониторинговых исследований продукции (далее – План мониторинга), утвержденного объектом производства и согласованного территориальным подразделением ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии соответствующей административно-территориальной единицы (далее – территориальное подразделение), в котором указывается наименование объекта производства, вид продукции, сроки проведения отбора проб в период действия акта экспертизы (протокола испытания), объем отбираемой пробы, наименование лаборатории. При использовании акта экспертизы (протокола испытания) в течение 1 (одного) месяца с момента его выдачи проводятся лабораторные исследования продукции объекта производства согласно Плана мониторинга.
В случае обнаружения несоответствия продукции по исследуемым показателям безопасности в результате лабораторных исследований, проведенного в рамках Плана мониторинга, не допускается дальнейшее использование акта экспертизы (протокола испытания) в течение 1 (одного) месяца с момента его выдачи. В данном случае, территориальные подразделения организуют отбор проб в соответствии с Правилами отбора проб перемещаемых (перевозимых) объектов и биологического материала, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 7-1/393 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11618).
Сноска. Пункт 1389 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 14.06.2022 № 192 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1390. Ветеринарно-санитарная экспертиза пищевой продукции на торговых объектах, реализующих продукцию и сырье животного происхождения, осуществляется лабораториями ветеринарно-санитарной экспертизы в соответствие с перечнем обязательных и дополнительных исследований, проводимых лабораториями ветеринарно-санитарной экспертизы согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 1390 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 23.01.2025 № 15 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Сараптама актісі (сынақ хаттамасы) өндіріс объектісінің атауы, өнім түрі, сараптама актісінің (сынақ хаттамасының) жарамдылық кезеңінде сынамаларды алуды жүргізу мерзімі, сынамаларды алу көлемі, зертхананың атауы көрсетілетін, өндіріс объектісі бекіткен және тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ветеринария саласындағы уәкілетті органы ведомствосының аумақтық бөлімшесі (бұдан әрі – аумақтық бөлімше) келіскен Өнімді мониторингтік зерттеу жоспары (бұдан әрі – Мониторинг жоспары) бар болған жағдайда, жануарларды өсіруді, дайындауды (союды), сақтауды, өңдеуді және жануарларды, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектісінен (бұдан әрі – өндіріс объектісі) салқындатылған етті, салқындатылған тағамдық балық өнімдерді, тағамдық жұмыртқаларды (бұдан әрі – өнім) әкету (экспорт) үшін берілген сәттен бастап оны 1 (бір) ай ішінде пайдалануға жол беріледі. Сараптама актісі (сынақ хаттамасы) берілген сәттен бастап 1 (бір) ай ішінде оны пайдаланған кезде өндіріс объектісінің өніміне Мониторинг жоспарына сәйкес зертханалық зерттеу жүргізіледі.
Мониторинг жоспары шеңберінде жүргізілген зертханалық зерттеулер нәтижесінде өнімнің зерттелетін қауіпсіздік көрсеткіштері бойынша сәйкессіздігі анықталған жағдайда, одан әрі сараптама актісі (сынақ хаттамасы) берілген сәттен бастап оны 1 (бір) ай ішінде пайдалануға жол берілмейді. Мұндай жағдайда, аумақтық бөлімшелер "Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің және биологиялық материалдың сынамаларын алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 7-1/393 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11618 болып тіркелген) бекітілген Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің және биологиялық материалдың сынамаларын алу қағидаларына сәйкес сынамаларды алуды ұйымдастырады.
Ескерту. 1389-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 14.06.2022 № 192 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1390. Жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты өткізетін сауда объектілерінде тамақ өнімдеріне ветеринариялық-санитариялық сараптаманы осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханалары жүргізетін мiндеттi және қосымша зерттеулердің тізбесіне сәйкес ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханалары жүзеге асырады.
Ескерту. 1390-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 23.01.2025 № 15 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1391. Ветеринарно-санитарная экспертиза продукции и сырья животного происхождения осуществляется по стандартным тестам и порядком предубойного ветеринарного осмотра убойных животных и послеубойной ветеринарно-санитарной экспертизы туш и органов и их санитарной оценки, установленных разделом 4 настоящих Правил.
Пищевая продукция, имеющая явные признаки недоброкачественности, без сопроводительных документов, подтверждающих безопасность, происхождение и качество, а также при несоответствии свойства и маркировки требованиям действующего законодательства и с не установленным сроком годности изымается для проведения ветеринарно-санитарной экспертизы в аккредитованной (аттестованной) ветеринарной лаборатории.
1392. Повторная ветеринарно-санитарная экспертиза пищевой продукции по определению ее безопасности проводится при:
1) наличии явных признаков недоброкачественности (порча, разложение, загрязнение);
2) истечении срока действия ветеринарного документа;
3) нарушении условий хранения, транспортировки и (или) реализации пищевой продукции;
3-1) отсутствии сведений о проведении ветеринарно-санитарной экспертизы;
4) возникновении очагов вспышек особо опасных болезней животных на территории (зоне), в которой расположен объект, осуществляющий создание, производство, оборот и утилизацию пищевой продукции.
Сноска. Пункт 1392 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 23.01.2025 № 15 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Порядок проведения ветеринарно-санитарной
экспертизы в процессе (стадии) утилизации пищевой продукции
1393. Утилизация пищевой продукции и (или) уничтожение опасной пищевой продукции осуществляется в соответствии с Правилами утилизации и уничтожения пищевой продукции, представляющей опасность жизни и здоровью человека и животных, окружающей среде, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 февраля 2008 года № 140.
1394. Ветеринарно-санитарной экспертизе в процессе (стадии) утилизации подвергается пищевая продукция, подлежащая государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору.
Параграф 5. Порядок по ветеринарному клеймению мяса
1395. Мясо и мясопродукты (субпродукты) всех видов сельскохозяйственных и диких животных, в том числе птицы, подлежат обязательному клеймению ветеринарными клеймами и штампами.
1396. Руководитель подразделения МИО, соответствующей административно-территориальной единицы формирует список ветеринарных врачей, осуществляющих клеймение мяса, с присвоением им личных номеров.

1391. Жануарлардан алынатын өнім мен шикiзатты ветеринариялық-санитариялық сараптаудан өткiзу, жануарларды сояр алдында ветеринариялық тексеру және сойылғаннан кейiнгi ұшалар мен мүшелерді ветеринариялық-санитариялық сараптау және олардың ветеринариялық-санитариялық бағалау осы Қағидалардың 4-бөлімінде белгіленген тәртіпке және стандартты тестерге сәйкес жүзеге асырылады.
Сапасыздығының айқын белгілері бар, қауіпсіздігін, шыққан жері мен сапасын растайтын құжаттары жоқ тамақ өнімі, сондай-ақ қасиеттері мен белгіленуі қолданыстағы заңнама талаптарына сәйкес келмегенде, жарамдылық мерзімі белгіленбегенде, аккредиттелген (аттестатталған) ветеринариялық зертханада ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізу үшін алынады.
1392. Тамақ өнiмдерiнiң қауiпсiздiгiн айқындау үшiн оның қайта ветеринариялық-санитариялық сараптамасы мынадай жағдайда жүргiзiледi:
1) сапасыздығының айқын белгiлерi болса (бүлiнген, бұзылған, ластанған);
2) ветеринариялық құжаттардың қолданылу мерзiмі өтiп кетсе;
3) тамақ өнiмдерiнiң сақтау, тасымалдау және/немесе өткiзу шарттары бұзылса;
3-1) ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізу туралы мәліметтер болмағанда;
4) тамақ өнiмдерiн әзiрлеуді, дайындауды, айналымды және кәдеге жаратуды жүзеге асыратын объектiлер орналасқан аумақта (аймақта) жануарлардың аса қауiптi аурулары пайда болса.
Ескерту. 1392-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 23.01.2025 № 15 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-параграф. Тамақ өнiмдерiн кәдеге жарату процесiнде
(сатысында) ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізу тәртiбi
1393. Тамақ өнiмдерiн кәдеге жарату және/немесе қауiп төндiретiн тамақ өнімін жою Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2008 жылғы 15 ақпандағы № 140 қаулысымен бекiтiлген Адамның өмiрi мен денсаулығына және жануарларға, қоршаған орта қауiп төндiретiн тамақ өнiмдерiн кәдеге жарату және жою ережесіне сәйкес жүзеге асырылады.
1394. Кәдеге жарату процесiндегі (сатысындағы) ветеринариялық-санитариялық сараптамаға мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауға және қадағалауға жататын тамақ өнiмдерi жатады.
5-параграф. Етке ветеринариялық таңба басу тәртібі
1395. Ауыл шаруашылығы және жабайы жануарлардың барлық түрінен, оның ішінде құстардан алынған ет пен ет өнімдеріне (субөнімдеріне) мiндеттi түрде ветеринариялық таңба және мөртабандар қойылуы тиiс.
1396. ЖАО бөлімшесінің, тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің басшысы ет таңбалауды жүзеге асыратын ветеринариялық дәрігерлерге жеке нөмір бере отырып, олардың тізімін қалыптастырады.

Сноска. Пункт 1396 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1397. Ветеринарные клейма и штампы установленных форм и размеров изготавливаются с глубоким вырезанным ободком цифрами и буквами с целью получения четкого оттиска на поверхности мяса, в установленном порядке с письменного согласия руководителя подразделения МИО, соответствующей административно-территориальной единицы.
Сноска. Пункт 1397 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1398. Ветеринарные клейма хранятся у ветеринарного врача, получившего право клеймения мяса, в условиях, полностью исключающих несанкцированное их применение.
Сноска. Пункт 1398 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.01.2020 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 6. Ветеринарные клейма и штампы
1399. Ветеринарные клейма овальной и прямоугольной формы, а также ветеринарные штампы включают в себя информацию согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 1399 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 23.05.2019 № 206 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1400. Для клеймения мяса и мясопродуктов (субпродуктов) устанавливаются ветеринарные клейма и штампы в соответствии с приложением 4 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 1400 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 23.05.2019 № 206 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1401. Овальное ветеринарное клеймо формы 1 ставится на мясо и мясопродукты аттестованным ветеринарным врачом лаборатории ветеринарно-санитарной экспертизы или подразделения производственного контроля на убойных пунктах или мясоперерабатывающих предприятиях по результатам ветеринарно-санитарной экспертизы. Наличие овального ветеринарного клейма подтверждает, что ветеринарно-санитарная экспертиза проведена и продукция является безопасной.
1402. Прямоугольное ветеринарное клеймо "Предварительный осмотр" ставится ветеринарными врачами подразделений местных исполнительных органов по результатам предубойного осмотра животных и послеубойного осмотра туш и органов на убойных площадках

Ескерту. 1396-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1397. Белгіленген нысандардағы және өлшемдердегі ветеринариялық таңбалар мен мөртабандар ет бетінде анық таңбалануы үшін белгіленген тәртіппен ЖАО бөлімшесі басшысының жазбаша келісімімен, тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ЖАО бөлімшесі басшысының жазбаша келісімімен терең ойылған жиекті цифрлардан және әріптерден жасалады.
Ескерту. 1397-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1398. Ветеринариялық таңбалар етті таңбалауға құқық алған ветеринариялық дәрігерде олардың заңсыз пайдаланылуын мүлдем болдырмайтын жағдайларда сақталады.
Ескерту. 1398-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.01.2020 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-параграф. Ветеринариялық таңбалар мен мөртабандар
1399. Сопақша және тік тікбұрышты нысандағы ветеринариялық таңбаларда, сондай-ақ ветеринариялық мөртабандарда осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес ақпарат қамтылады.
Ескерту. 1399-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 23.05.2019 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1400. Етті, ет өнімдерін (субөнімдерін) таңбалау үшін осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес ветеринариялық таңбалар мен мөртабандар белгіленеді.
Ескерту. 1400-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 23.05.2019 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1401. 1-нысандағы сопақша ветеринариялық таңбаны сою пункттерiнде немесе ет өңдейтiн кәсiпорындарда өндiрiстiк бақылау бөлiмшелерiнiң немесе ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханасының ветеринариялық дәрiгерлерiнің ветеринариялық-санитариялық сараптама қорытындылары бойынша қояды. Сопақша ветеринариялық таңбаның болуы ветеринариялық-санитариялық сараптаманың жүргiзiлгенiн және өнiмнiң қауiпсiз екендiгiн растайды.
1402. "Алдын ала қарап тексеру" тiкбұрышты ветеринариялық таңбасын сою алаңдарында жануарларды сою алдындағы қарап тексеру және сойылғаннан кейiн ұша мен мүшелерді тексеру қорытындысы бойынша жергiлiктi атқарушы органдар бөлімшелерінің мемлекеттік ветеринариялық дәрiгерлерi қояды.

1403. Туши и органы с ветеринарным клеймом прямоугольной формы "Предварительный осмотр" направляются для прохождения ветеринарно-санитарной экспертизы.
1404. По результатам проведенной ветеринарно-санитарной экспертизы рядом с прямоугольным ветеринарным клеймом ставится овальное ветеринарное клеймо ветеринарным врачом лаборатории ветеринарно-санитарной экспертизы формы 1 или формы 2.
1405. Мясо и мясопродукты, подлежащие обезвреживанию (обеззараживанию) и переработке клеймятся ветеринарными штампами, указывающими порядок использования мяса и мясопродуктов в соответствии с Законом.
1406. Для клеймения субпродуктов, мяса кроликов, птиц, мелких и диких животных применяется ветеринарное клеймо овальной формы меньшего размера.
Сноска. Пункт 1406 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 23.01.2025 № 15 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1407. На мясоперерабатывающих предприятиях, птицефабриках допускается применять электроклеймо без ободка с обозначением цифр 1 или 2 (в зависимости от категории мяса птиц), которое ставится на наружную сторону голени птицы. При упаковке тушек в пакеты из полимерной пленки маркировку вида и категории мяса птицы наносят непосредственно на пакеты типографическим способом.
1408. Реализация мяса и мясопродуктов разрешается только при наличии ветеринарного клейма овальной формы.
1408-1. Краска для клеймения мясных туш и технические условия определены национальным стандартом СТ РК 3728 "Краска для клеймения мясных туш. Технические условия".
Сноска. Глава 102 дополнена пунктом 1408-1 в соответствии с приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 23.01.2025 № 15 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 7. Порядок клеймения мяса и мясопродуктов (субпродуктов)
1409. На мясо всех видов животных оттиск ветеринарного клейма или штампа ставится в следующем порядке:
1) на мясные туши и полутуши – по одному в области каждой лопатки и бедра;
2) на каждую четвертину, куски шпига – по одному клейму;
3) на голову, сердце, язык, легкие, печень, почки – по одному клейму путем наклеивания одной этикетки с оттисками ветеринарного клейма (обязательно для лабораторной ветеринарно-санитарной экспертизы);
4) на тушки кроликов и нутрий ставят два клейма – по одному в области лопатки и на наружной стороне бедра;
5) на объектах внутренней торговли на тушки птицы ставят одно клеймо на шейке или наружной поверхности бедра (аналогично проводят и клеймение дичи);

1403. "Алдын ала қарап тексеру" тiкбұрышты ветеринариялық таңбасы қойылған ұша мен мүшелер ветеринариялық-санитариялық сараптамадан өткізуге жiберiледi.
1404. Жүргізілген ветеринариялық-санитариялық сараптаманың қорытындысы бойынша тiк бұрышты ветеринариялық таңбаның қатарына ветеринариялық-санитариялық сараптамалық зертхананың ветеринариялық дәрiгерi 1 нысандағы немесе 2 нысандағы сопақша ветеринариялық таңба қояды.
1405. Залалсыздандыруға (зарарсыздандыруға) және өңдеуге жататын ет пен ет өнiмдерi Заңға сәйкес ет және ет өнiмдерiн пайдалану тәртiбiн көрсететiн ветеринариялық мөртабандармен таңбаланады.
1406. Субөнімдерді, қоянның және құстың, ұсақ және жабайы жануарлардың етiн таңбалау үшін көлемі шағын сопақша ветеринариялық таңба қолданылады.
Ескерту. 1406-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 23.01.2025 № 15 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1407. Ет өңдейтiн кәсіпорындарда, құс фабрикаларында электрлік таңба қолдануға болады, 1 немесе 2 сандары (құс етiнiң санатына қарай) жиектелмей, құстың аяғының сыртқы жағына қойылады. Ұшаны полимерлi пакеттерге қаптағанда түрi мен санатын тікелей пакет сыртына типографиялық тәсілмен қояды.
1408. Ет пен ет өнiмдерiн сатуға тек сопақша нысандағы ветеринариялық таңба болған жағдайда ғана рұқсат етiледi.
1408-1. Ет ұшаларын таңбалауға арналған бояу және техникалық шарттар "Ет ұшаларын таңбалауға арналған бояу. Техникалық шарттар" ҚР СТ 3728 ұлттық стандартында айқындалған.
Ескерту. 102-тарау 1408-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 23.01.2025 № 15 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-параграф. Етті және ет өнімдерін (субөнiмдердi) таңбалау тәртiбi
1409. Барлық жануарлардың еттерiне ветеринариялық таңбаның немесе мөртабандардың бедері мынадай тәртiппен қойылады:
1) ет ұшалары мен жартылай ұшаларға –әр жауырын және жамбас тұсына бір-бiрден;
2) әр төрттен бір бөлiкке, қыртыс майдың кесегіне – бір-бiр таңбадан;
3) басқа, жүрекке, тiлге, өкпеге, бауырға, бүйрекке –ветеринариялық таңба бедері бар бір жапсырманы желімдеу жолымен бір-бiр таңбадан (зертханалық ветеринариялық-санитариялық сараптау үшін мiндеттi);
4) үй қояндары мен сазқұндыздың ұшаларына екі таңба – жауырын тұсы мен санының сыртқы жағына бiр-бiрден;
5) iшкi сауда объектiлерiнде құстың ұшаларына мойынға немесе санының сыртқы жағына (жабайы құстардың еттерi де осылай таңбаланады) бiр таңба;

6) на мясоперерабатывающих предприятиях, птицекомбинатах и птицефабриках ставят электроклеймо на наружную поверхность голени: у тушек цыплят, кур, утят, цесарок – на одну ногу; у тушек уток, гусят, гусей, индюшат и индеек – на обе ноги;
7) на тушки птицы, подлежащие промышленной переработке, ставят в области спины электроклеймо "п".
1410. На мясо лошадей, верблюдов, оленей, медведей, ослов, мулов, хряков, сайгаков, прошедших ветеринарно-санитарную экспертизу, после клеймения ветеринарным клеймом, ставят дополнительный штамп, указывающий вид мяса и мясопродуктов.
Сноска. Пункт 1410 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 23.01.2025 № 15 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1411. На жир-сырец клеймо не ставят, а наклеивают несколько этикеток с оттиском ветеринарного клейма.

6) ет өңдейтiн кәсiпорындарда, құс комбинаттарында, құс фабрикаларында сирақтың сыртқы жағына: балапанның, тауықтың, үйректiң, мысыр тауығының ұшаларында – бiр аяғына; үйректiң, қаздың, күрке тауықтың – екi аяғына электр таңбасы қойылады;
7) өнеркәсіптік қайта өңдеуге жататын құстардың ұшасына арқа тұсына "п" деген электр таңба қойылады.
1410. Ветеринариялық-санитариялық сараптамадан өткен жылқылардың, түйелерінің, бұғылардың, аюлардың, есектердің, қашырлардың, шошқалардың, киіктердің етіне ветеринариялық таңбамен таңбаланғаннан кейін ет және ет өнімдерінің түрін көрсететін қосымша мөртабан қойылады.
Ескерту. 1410-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 23.01.2025 № 15 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1411. Жануарлардан алынған шикі майға таңба қойылмайды, бірақ ветеринариялық таңба қойылған заттаңба жапсырылады.

1412. На мясо и субпродукты, подлежащие выпуску только после обезвреживания (обеззараживания) и направляемые для переработки на колбасу и другие изделия, ставят только ветеринарный штамп, обозначающий метод обезвреживания (обеззараживания), или диагноз, овальное клеймо не ставится.
1413. На тару с тушками птицы, подлежащей обезвреживанию (обеззараживанию), наклеивают несколько этикеток с оттисками ветеринарных штампов, обозначающих согласно правилам ветеринарно-санитарной экспертизы мяса и мясопродуктов способ обезвреживания: "Проварка", "На консервы" и другие.

1412. Залалсыздандырғаннан (зарарсыздандырғаннан) кейін ғана шығарылуға жататын ет және олардан алынатын қосымша өнiмдерге және өңдеуге жіберілетін шұжыққа және басқа да өнiмдерге тек залалсыздандыру (зарарсыздандыру) әдiсiн немесе диагнозын білдіретін ветеринариялық мөртабан қойылуы тиіс, сопақша таңба қойылмайды.
1413. Залалсыздандыруға (зарарсыздандыруға) жататын құстардың ұшалары салынған ыдысқа етті және ет өнiмдерiн ветеринариялық-санитариялық сараптау қағидаларына сәйкес залалсыздандыру тәсiлiн білдіретін: "Қайнатуға", "Консервiге" және тағы басқа әдiстерi көрсетiлген ветеринариялық мөртабан бедері бар заттаңбалар жапсырылады.

Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 23.01.2025 № 15 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Обязательные исследования мяса:
1) органолептический осмотр туши, внутренних органов и головы, со вскрытием всех доступных лимфатических узлов и разрезами внутренних органов;
2) проба варкой;
3) исследование на финноз (цистицеркоз);
4) исследование на трихинеллез;
5) исследование на сап головы лошади;
6) определение общего радиационного фона проб.
2. Дополнительные исследования мяса в случае выявления отклонений от ветеринарных нормативов при проведении обязательных исследований:
1) бактериоскопия мазков-отпечатков из подозрительных лимфатических узлов, внутренних органов или участков туши;
2) биохимическое исследование (включая токсикологическое исследование).
3. Обязательные исследования молока и кисломолочной продукции (домашнего приготовления):
1) органолептическое исследование;
2) определение плотности;
3) определение кислотности;
4) определение степени чистоты;
5) кольцевая реакция молока на бруцеллез;
6) мастидиновая проба на мастит;
7) определение общего радиационного фона проб.
4. Дополнительные исследования молока в случае выявления отклонений от ветеринарных нормативов при проведении обязательных исследований:
1) определение содержания жира;
2) определение примеси соды в молоке;
3) редуктазная проба;
4) определение фальсификации молока.
5. Обязательные исследования масла сливочного (домашнего приготовления):
1) органолептическое исследование;
2) определение содержания жира;
3) определение влаги;
4) определение поваренной соли;
5) определение фальсификации;
6) определение примесей творога, сыра и других веществ;
7) определение общего радиационного фона проб.
6. Обязательные исследования пчелиного меда:
1) определение и классификация;
2) органолептические исследования;
3) определение содержания воды;
4) определение механических примесей;
5) определение общей кислотности;
6) определение падевого меда;
7) определение общего радиационного фона проб.
7. Дополнительные исследования пчелиного меда в случае выявления отклонений от ветеринарных нормативов при проведении обязательных исследований:
1) определение диастазной активности;
2) определение предельного содержания инвертированного сахара;
3) определение примеси искусственно инвертированного сахара;
4) определение сахарозы;
5) определение брожения меда.
8. Обязательные исследования рыбы:
1) органолептическое исследование (не менее 10 экземпляров из всей партии или упаковки);

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 23.01.2025 № 15 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Етті мiндеттi түрде зерттеу:
1) ұшаны, iшкi мүшелері мен басын, қолжетімді барлық лимфа түйiндерiн ашып қарай отырып және ішкі мүшелерін тіле отырып, органолептикалық қарап тексеру;
2) қайнатып сынау;
3) финнозға (цистицеркозға) тексеру;
4) трихинеллезға тексеру;
5) жылқының басын маңқаға тексеру;
6) сынаманың жалпы радиациялық фонын анықтау.
2. Мiндеттi зерттеулерді жүргізу кезінде ветеринариялық нормативтерден ауытқу анықталған жағдайда, етті қосымша тексеру:
1) күдiк туғызған лимфа түйiндерiнен, iшкi мүшелері мен ұшаның бұлшық еттерiнен алынған жағындылардың бактериоскопиясы;
2) биохимиялық зерттеулер (токсокологиялық зерттеулерді қоса алғанда).
3. Сүт пен қышқыл сүт өнiмдерiне (үйде жасалған) мiндеттi түрде тексеру:
1) органолептикалық тексеру;
2) тығыздығын анықтау;
3) қышқылдығын анықтау;
4) тазалық дәрежесiн анықтау;
5) сүттің бруцеллезге сақиналы реакциясы;
6) маститке мастидин сынамасы;
7) сынамалардың жалпы радиациялық фонын анықтау.
4. Мiндеттi зерттеулерді жүргізу кезінде ветеринариялық нормативтерден ауытқу анықталған жағдайда, сүтті қосымша тексеру:
1) май құрамын аңықтау;
2) сүттегі сода қоспасын анықтау;
3) редуктазды сынама;
4) сүттің жасандылығын анықтау.
5. Сары майды (үйде жасалған) мiндеттi түрде тексеру:
1) органолептикалық зерттеу;
2) май құрамын анықтау;
3) ылғалдығын анықтау;
4) ас тұзын анықтау;
5) жасандылығын анықтау;
6) ірiмшiк, сыр және тағы басқа заттардың қоспасын анықтау;
7) сынаманың жалпы радиациялық фонын анықтау.
6. Балара балын мiндеттi түрде тексеру:
1) анықтау және жіктеу;
2) органолептикалық тексеру;
3) су құрамын анықтау;
4) механикалық қоспаларды анықтау;
5) жалпы қышқылдығын анықтау;
6) шіре балын анықтау;
7) сынаманың жалпы радиациялық фонын анықтау.
7. Мiндеттi зерттеулерді жүргізу кезінде ветеринариялық нормативтерден ауытқу анықталған жағдайда, балара балын қосымша тексеру:
1) диастазалық белсенділігін анықтау;
2) инвертацияланған қанттың шекті құрамын анықтау;
3) жасанды инвертацияланған қант қоспасын анықтау;
4) сахарозаны анықтау;
5) балдың ашығанын анықтау.
8. Балықтарды мiндеттi түрде тексеру:
1) органолептикалық тексеру (бүкіл партияның немесе орамның кемінде 10 данасын);

2) бактериоскопия;
3) проба варкой;
4) гельминтологическое исследование на инвазионные болезни рыб, опасные для человека (описторхоз, клонорхоз, гетерофоз, метогонимоз, дифиллоботриоз, диоктифимоз, нанофиетоз);
5) определение общего радиационного фона проб.
9. Обязательные исследования яиц:
1) органолептическое исследование (с изучением ветеринарных сопроводительных документов);
2) овоскопия;
3) определение общего радиационного фона проб.
10. Обязательные исследования мясных копченостей (домашнего приготовления):
1) органолептическое исследование;
2) трихинеллоскопия;
3) определение влажности;
4) определение содержания поваренной соли;
5) определение общего радиационного фона проб.
11. Дополнительные исследования мясных копченостей в случае выявления отклонений от ветеринарных нормативов при проведении обязательных исследований – биохимические исследования (включая токсикологические исследования).
Приложение 4
к Ветеринарным (ветеринарно-
санитарным) правилам
Образцы ветеринарных клейм и штампов для клеймения мяса и продукции убоя
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 23.01.2025 № 15 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Клеймо овальной формы 1.
KZ F01/U2-0001 – учетный номер убойного пункта или мясоперерабатывающего предприятия, на котором произведен убой животного, присвоенный в соответствии с Правилами присвоения учетных номеров объектам производства, осуществляющим выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, а также организациям по производству, хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 23 января 2015 года № 7-1/37 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10466) (далее – Приказ):
первый символ – код страны – KZ;
второй символ – литерный код области;
третий символ – порядковый номер района;
четвертый символ – код вида деятельности объекта производства;
пятый символ – порядковый номер объекта производства;
1 – личный номер ветеринарного врача, осуществляющего клеймение.
Размер: 40 (± 5) х60 (± 5) миллиметров.
Ширина ободка - 1,5 (± 0,3) миллиметров.
Высота букв и цифр – 10 (± 2) миллиметров.
2. Овальное клеймо формы 2.
"ЖК "ВЕТСАРАПТАМА" - наименование лаборатории ветеринарно-санитарной экспертизы;
KZ – литерный код Республики Казахстан;

2) бактериоскопия;
3) қайнатып сынау;
4) адамдар үшін қауiптi инвазиялық балық ауруларына (описторхоз, клонорхоз, гетерофоз, метегонимоз, дифиллиоботриоз, диоктифимоз, нанофиетоз) гельминтологиялық тексеру;
5) сынаманың жалпы радиациялық фонын анықтау.
9. Жұмыртқаны мiндеттi түрде тексеру:
1) органолептикалық тексеру (ветеринариялық ілеспе құжаттарды зерделей отырып);
2) овоскопия;
3) сынаманың жалпы радиациялық фонын анықтау.
10. Қақталған етті (үйде жасалған) тексергенде мiндеттi түрде тексеру:
1) органолептикалық тексеру;
2) трихинеллоскопия;
3) ылғалдылығын анықтау;
4) ас тұзы құрамын анықтау;
5) сынаманың жалпы радиациялық фонын анықтау.
11. Мiндеттi зерттеулерді жүргізу кезінде ветеринариялық нормативтерден ауытқу анықталған жағдайда, қақталған етті қосымша тексеру – биохимиялық зерттеу (токсикологиялық зерттеулердi қоса алғанда).
Ветеринариялық
(ветеринариялық-санитариялық)
қағидаларға 4-қосымша
Ет пен сойылғаннан кейін алынған өнімдерді таңбалауға арналған ветеринариялық таңбалардың және мөртабандардың үлгілері
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 23.01.2025 № 15 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Сопақша нысандағы 1-таңба.
KZ F 01/U2-0001 – жануарларды сою жүргізілген сою пунктінің немесе ет өңдейтін кәсіпорынның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 23 қаңтардағы № 7-1/37 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10466 болып тіркелген) бекітілген (бұдан әрі – Бұйрық) Жануарлар өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілеріне, сондай-ақ ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндіру, сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдарға есептік нөмірлер беру қағидаларына сәйкес берілген есептік нөмірі:
бірінші символ – елдің коды – КZ;
екінші символ – облыстың литерлік коды;
үшінші символ – ауданның реттік нөмірі;
төртінші символ – өндіріс объектісінің қызмет түрінің коды;
бесінші символ – өндіріс объектісінің реттік нөмірі;
1 – таңба басуды жүзеге асыратын ветеринар дәрігердің жеке нөмірі.
Өлшемі: 40 (± 5) х 60 (± 5) миллиметр.
Жиегінің ені – 1,5 (± 0,3) миллиметр.
Әріптердің және сандардың биіктігі – 10 (± 0,2) миллиметр.
2. Сопақша нысандағы 2-таңба.
"ЖК ВЕТСАРАПТАМА" – ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханасының атауы;
KZ – Қазақстан Республикасының литерлік коды;

F 01 – код области и района, на территории которых расположена лаборатория ветеринарно-санитарной экспертизы, присвоенный в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам;
1 – личный номер ветеринарного врача, осуществляющего клеймение.
Размер: 40 (± 5) х60 (± 5) миллиметров.
Ширина ободка – 1,5 (± 0,3) миллиметров.
Высота букв и цифр – 10 (± 2) миллиметров.
3. Клеймо овальной формы (меньшего размера) для клеймения мяса кроликов, птицы, мелких и диких животных.
KZ F01/U2-0001 – учетный номер убойного пункта или мясоперерабатывающего предприятия, присвоенный в соответствии с Приказом:
первый символ – код страны – KZ;
второй символ – литерный код области;
третий символ – порядковый номер района;
четвертый символ – код вида деятельности объекта производства;
пятый символ – порядковый номер объекта производства;
1 – личный номер ветеринарного врача, осуществляющего клеймение.
Размер: 25(± 3) х40 (± 5) миллиметров.
Ширина ободка – 1(± 0,2) миллиметров.
Высота букв и цифр – 6 (± 2) миллиметров.
4. Клеймо прямоугольной формы.
KZ F 02/U2 -0001 – временный учетный номер убойной площадки, на котором произведен убой животного, присвоенный в соответствии с Приказом:
первый символ – код страны – KZ;
второй символ – литерный код области;
третий символ – порядковый номер района;
четвертый символ – код вида деятельности объекта производства;
пятый символ – порядковый номер объекта производства;
1 – личный номер ветеринарного врача, осуществляющего клеймение.
Размеры: 40(± 5) х 70(± 5) миллиметров;
Ширина ободка – 1,5 (± 0,3) миллиметров;
Высота букв и цифр – 10 (± 2) миллиметров.
5. Ветеринарные штампы.
KZ F 02/U2 -0001 – учетный номер объекта производства, на котором произведен убой животного, присвоенный в соответствии с Приказом:
первый символ – код страны – KZ;
второй символ – литерный код области;
третий символ – порядковый номер района;
четвертый символ – код вида деятельности объекта производства;
пятый символ – порядковый номер объекта производства;
1 – личный номер ветеринарного врача, осуществляющего клеймение.
Размеры: 40 (± 5) х70 (± 5) миллиметров;
Ширина ободка – 1,5 (± 0,3) миллиметров;
Высота букв и цифр – 10 (± 2) миллиметров.
6. Дополнительные штампы.
Размеры: 20 (± 3) х 50 (± 5) миллиметров;
Ширина ободка – 1,5 (± 0,3) миллиметров;
Высота букв – 10 (± 2) миллиметров.
7. Электроклейма для тушек птиц на птицеперерабатывающих предприятиях.
1) 1; 2) 2; 3) Қ;
1 – птица первой категории;
2 – птица второй категории;
Қ – на промышленную переработку.
Высота цифр и буквы – 20 (± 4) миллиметров.

F 01 – аумағында ветеринариялық-санитарлық сараптама зертханасы орналасқан облыстың және ауданның осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес берілген коды:
1 – таңба басуды жүзеге асыратын ветеринар дәрігердің жеке нөмірі.
Өлшемі: 40 (± 5) х 60 (± 5) миллиметр.
Жиегінің ені – 1,5 (± 0,3) миллиметр.
Әріптердің және сандардың биіктігі – 10 (± 2) миллиметр.
3. Құстардың, үй қоянының, сазқұндыздың ұсақ және жабайы жануарлардың еттерін таңбалауға арналған сопақша нысандағы (кішірек көлемді) таңба.
KZ F 01/U2-0001 – Бұйрыққа сәйкес берілген сою пунктінің немесе ет өңдейтін кәсіпорындардың есептік нөмірі:
бірінші символ – елдің коды – КZ;
екінші символ – облыстың литерлік коды;
үшінші символ – ауданның реттік нөмірі;
төртінші символ – өндіріс объектісінің қызмет түрінің коды;
бесінші символ – өндіріс объектісінің реттік нөмірі;
1 – таңба басуды жүзеге асыратын ветеринар дәрігердің жеке нөмірі.
Өлшемі: 25 (± 3) х 40 (± 5) миллиметр.
Жиегінің ені – 1 (± 0,2) миллиметр.
Әріптердің және сандардың биіктігі – 6 (± 2) миллиметр.
4. Тік бұрышты нысанды таңба.
KZ F 01/U2-0001 – жануарды сою жүргізілген, Бұйрыққа сәйкес берілген сою алаңының уақытша есептік нөмірі:
бірінші символ – елдің коды – КZ;
екінші символ – облыстың литерлік коды;
үшінші символ – ауданның реттік нөмірі;
төртінші символ – өндіріс объектісінің қызмет түрінің коды;
бесінші символ – өндіріс объектісінің реттік нөмірі;
1 – таңба басуды жүзеге асыратын ветеринар дәрігердің жеке нөмірі.
Өлшемі: 40 (± 5) х 70 (± 5) миллиметр;
Жиегінің ені – 1,5 (± 0,3) миллиметр;
Әріптердің және сандардың биіктігі – 10 (± 2) миллиметр.
5. Ветеринариялық мөртабандар.
KZ F 01/U2-0001 – жануарды сою жүргізілген, Бұйрыққа сәйкес берілген өндіріс объектісінің есептік нөмірі:
бірінші символ – елдің коды – КZ;
екінші символ – облыстың литерлік коды;
үшінші символ – ауданның реттік нөмірі;
төртінші символ – өндіріс объектісінің қызмет түрінің коды;
бесінші символ – өндіріс объектісінің реттік нөмірі;
1 – таңба басуды жүзеге асыратын ветеринар дәрігердің жеке нөмірі.
Өлшемі: 40 (± 5) х 70 (± 5) миллиметр;
Жиегінің ені – 1,5 (± 0,3) миллиметр;
Әріптердің және сандардың биіктігі – 10 (± 2) миллиметр.
6. Қосымша мөртабандар.
Өлшемі: 20 (± 3) х 50 (± 5) миллиметр;
Жиегінің ені – 1,5 (± 0,3) миллиметр;
Әріптердің биіктігі – 10 (± 2) миллиметр.
7. Құс өңдейтін кәсіпорындарда құс ұшаларына қойылатын электротаңба.
1) 1;
2) 2;
3) Қ;
1 – бірінші санаттағы құс;
2 – екінші санаттағы құс;
Қ – өнеркәсіптік қайта өңдеуге.
Әріптердің және сандардың биіктігі – 20 (± 4) миллиметр